bibit , ut Flavii Vopifci Syracufii verba funt; quan-

Probo.Li»f.

AL H lPll NT

Epift. de

tum bominum nemo.

De boc Aurclianus. fepe dice-

Jem » Offif f

Potorib. & bat,

Edonib.

non ut vivat natus eft, fed ut. bibat.

Qem

) tuconnl "

quidem diu in bouore habuit , cauffa militia.

NAMllt

»fnn Glumpi

fí quando legati bavbavorum

undecunque. gentium,

As EOHD]

veniffent , ipfis propinabat , ut eos inebriaret , atque

*æ xef Is POF

Ab his pec yinum cunita cognofcevet. — Ipfe quantum

l freie Com

li

lt

Pano GrznMAiWIA

98$

]^

libet b:biffet , femper fecurus & fobrius, , wt One-

fomus

dicit fcviptor vite Probi , adbuc in vimo pruden-

tior.

T

Habuit preterca vem mmnabilem, ut quantum

neque uuquam at ejus

pibiffet , tantum mingeret. ;

aut venter , aut vefica

gravatetur. Is ipfe Bo-

p .

nofus , cum vic

*us a Probo

laqueo. vitam hiniffet,

non bomi-

joco locum dedit , amphoram pendere ,

Camden.in

O-NeAl,

' Ann. Angl.

nem. Patrum quoque memoria Sbanus

crudeli

otens Vltonie in Hibernia regulus ,

ad An-1567«

quod in Anglo

& conceperat odio clariffimus ;

quippe qui & ca

ftrum , quodin lacu Eaugb con-

odium Anglorum no-

ftruxerat, Feogbu

egall ; id eft,

e. fuis frangulavit quod Anglico

minavit ; quofdam

; ille vero, qui pat

rem dotminatu,

pane ve[cerentur

fratrem nothum vita

H

fpoliaverat ; homicidiis &

ffimus , helluo maximus,

adulteriis contaminati

brietati famulaba-

tanta contentione & ftudio €

A Yit& immodice

tur, ut ad corpus vino & 4qu

haufta inflammatum refrigerand

um fxrpius men-

cuti & inter

to tenus terra condetetur : f

Pocula

oftea. fuit contrucidatus.

Sed quis unius Sha-

H

fi iniquus; quis

ni flagitia toti Hiberniz, nl

omnibus Hibernis nifi demens impegerit ?

omnes Britannos

item ob amphoram Bonofum ,

aut Hifpanos ampboras ; ob

bicongium Cice-

ob Torqua-

tonem, omnes l[talos bicongios ;

a

llos tricongios fine in-

tum tricongium , omnes G

fcripferit ? Nec etiam

H

genti calumnia dixerit ;

unius Eobani bibacitas pro

priam ipü maculam

Germanorum natio-

cateris poetis T nE

dum toti

Alias eodem jure alte-

ni , fecerit communerm.

Q 33 ;

rius

"

']

i

Pr'

986

OR ftro

u

(s u

rius poete fobrietate & repulero iftam commu-

fl

J

nem injuriam, fimulque fecero fobrios & poetas

g J

god utti :

omnes, & Germanos omnes. Hemricus enim Gla-

alics J a

T€AJI5, quem Imp. Maximilianus I Coloniz lau-

jugt, 4

M. Adi.lin

rea poetices infigni coronavit, & eximio annulo

Glareano.

tit quidem 41

donavit, cum is aliquando in convivio a quodam

importunius urgeretur , uti propinanti fatisface-

Rcipublicæ lm

ret , Ecquem vero tu me effe putas? ait Glareanus:

j Germanoru

& cum alter virum probum atque doctum refpon-

Bs argute r

Vr ms lt

diffet ; tunc addit Glareanus , Ergo ne cane meo

Le lt d

fim. indottior , quamdiu fitio , tamdiu bibendum effe

féio. Ita minime abnuerim , immemorabilem il-

[r f fous iqu

lum Wenceflaum , qui peflimis infantiz fuz omi-

yet, manea i

€ufpin. in

NY/éceslao.

nibus ( matrem enim ín partu exanimavit; fon-

n abfint, lts

Megiferus

àin Chr. Ca-

tem S. baptifmatis , ut & aram, in qua fecundo

tim , Baplen

zintb. 1.9.

etatis anno Bohemixz Rex coronabatur , ventris

Tenus in nipt

£

purgamentis fodavit) omnem futurz vitz fabu-

Q5,, in brota a

lam prodiderat, nimis quam madidum & ebrio-

Qur exprolrgr

fum fuiffe: cum & tot aliis fceleribus fuerit ob-

ttgo nofm; [

feffus , nt eí nullum vulnus nifi per cicatricem

Qune d : cum |

infamiz fere imprimipotuerit: dequo etiam fer-

Wt nj af

tuf , adeo natura ferum & fanguinarium fuiffe,

DQbIaVOV

dent i p

tll

T. z.

ut affiduum penes fe caruificem haberet , quem

( tletitem Vetlén

Compatrem. familiariter appellabat , quia filium

Id ut i

"

AE

ejus de fonte facro levarat ; & tam familiariter

16 d v

eo ntebatur, ut aliquotics uno eodemque equo fe-

"Ug Dd

cum vehi illum paffus fuerit : fed quis tam fit

^

TO Gpt

d

effrons , ut delicta unius Wenceflai propria ; fa-

A Dreferig i

Ciat communia omnium Germanorum ? Et ubi

rerrarum hodie Wenceflai funt ? Vivitur & bibi-

MTTA

.æP ! Wor (l

tur apud Germanos modeftius; neque ita immo-

1j ij

dera«

,

mïl

0!

l)

987

Pno GERMANIA

derate, ut , Iacobi Menochii judicio & ver

l)o Pal.. 1ibx4c Præfo,

152« 1432»

1

mam fevant bibaces Germami ; neque ita. fpurce,

inApol.pro

uod Henricw Stephanus falío refert, ut quot il

Herodotos

calices. füper menfam , tot matulas fub menfa ba-

beant , aut omnia vicem matularum pra[lent.. Bibi-

tur quidem a multis liberalius ; fed fine gravi

Reipublicæ damno. Poeta quidam Germanus Ita-

lis; Germanorum fitim vehementiorem carpenti-

"-

bus, argute refpondit :

Vt nos dulce dnerum, fic vos Venus umproba vexat.

Lex lata est. Venevi Iulia ; nulia qmero.

Et fi fuus cuique populo adharefcit error ; ma-

Cluv.Ger,

D

A. 619

neat, maneat iftud vitium noflris , dum gravio-

xa abfint , levitas, fraus, dolus , perfidia , perju-

rium , blafphemia , immodica fed & inconceffa

.

Venus in nuptas, in virgines, in puellas, in pue-

ros , in bruta animalia; quibus maxime urgen-

LEU

tur exprobratores nofiri. Sed alienis vitiis non

tego noftrum; fi modo nofirum eft , quod com-

mune eft : cum habeam certum , hodie nulla :2

Plin. H* N..

parte mundi. ceffare. ebrietatem.. Quinetiam fua-

l.r4.c.22.

dent viri prudentes , nonnunquam & uíque ad

Seneca dec

Tranq.an.

d

ebrietatem veniendum effe ; non ut mergat nos,

c, ult.

fed ut abducat nonnihil animos in altiores cu-

ras defixos. Vt enim morbis quibufdam , ità

& triflitiz medetur ; nec raro confilia non libe-

riora tantum , fed & meliora cudit , 1n quibuf—

dam præfertim ingeniis. Ita

Horatius,

narratur. C? prifci. Catonis

fepe mero caluiffe virtus.

Seneca d. I

At quifquis objecetit. Catoni. ebtietatem , facilius hoc

1»

Cti-

j

4

h

D

O n &Tro

crimen efficiet boneftum , quam turpem. Catonem.. Fe-

iïlillm.?.ff;W W

tiä

goi D

ftivus & falfus , more fuo , eft Bilbilitanus poe-

t , qui fic de Apro quodam:

jy 1f

- Siccus , fobrius est Apev: quid ad me?

u ln

Servum fic ego laudo , non amicum.

immno gaudlc

De fottitudine Germanorum, Retmizi, omnia bel-

fs paront

la , quz fere in toto orbe geruntur , ceftantur.

vcnl'ii'e » ]35."

Diíciplina quidem deficit alicubi ; ut apud na-

(antes, x D

tiones omnes: male tamen , & fere dixerim do-

epricrez Ve

lo malo , malum hoc adfcripfei'is militiz Ger-

fl cum mun

manorum univeríz.

Omnis Tla£ic a bene com-

jl genus tüg

'

pofito imperio eft : fic & bellica difciplina. Da

quos de i

fiffimus dux;

querulis Hungaris Scbmendios , Ruberos ; da. Fron-

ergios , Schevtelios ; da. Tieffenbachios , Collenitios ;

fiutum , at

da Mansfeldios , qui cum füummo imperio prz-

Vetetanas für

fint militiz: ac definent illi conqueri , quin po-

hit. Mi t

tius adgnofcent * ubicunque Germanus miles

Pomiferum at

fuerit , meram jbi habitare fecuritatem , inno-

ib exercita M

centiam , adeoque in medio belli ardore a. mi-

Qs frodübus :

litarium laborum zftu pacis ubertatem & bo-

fim i-'pimcr K

N. Gablmi.

nam copiam affluere.

Equidem aliquoties ex

Q alter , C

in Militia

immortalis herois CARor1 Mawsrzrpir ore ex-

Mansf.

( Xanfiln

cepta vox eft, qua teftabatur, Malle fe mori,

quam permittere , ut militis libidini adflicta ru-

Tingiri o

hW. & vlevi

V

fticorum gens exponatur ; fe cum exercitu Cz-

non detrimentum

teveros d ml

fareo in folatium miferis ,

t lt t

egenis adveniffe ; juvari , non excoriari incolam

AMmentony

oportere: ac promittebat fortiffimus imperator,

Se oppreffos colonos tantopere a rapaci militis

XThànoru )

^

dit j

1

rananu defenfurum , ut mortuum fint inter. fan-

.

t5 |

Mrwl

EU

&os relaturi. Nec fides defuit promiflis : ac fi

huma«

106 Gof

^

l)

'X

äPX

Pno GERMANIAM

989

ï&manis votis fecundum Prifcos gentilium ritus

ul

novi Dii conftituerentur , jamdudum effet Caro-

lus Mansfeldius Deus , benefactis fuis apud Hun-

garos Iovi pár. Erant multi, qui prz letitia &

fummo gaudio militaris difciplinz, tandem mi-

feris patronum , & raptoribus feverum judicem

venifle ,.lacrymas profundebant , codum afpe-

&antes, ne Dzvs adfli&os homines ifta felicita-

te privaret. Ventitabant ctebriufcule Hun gari ru-

ftici cum munufculis, pane, gallinis; cerafis , &

pertatibus;

id. genus tuguriolomm fuorum pau

quos de injuria militum querentes folabatur ju-

ftiffimus dux, Se vivo nihil pafluros , ablata re-

fitutum , aut poffeffores capite minutum iri.

Veteranus furtum attrite veltis fufpendio lue-

bat. Neque erravero ; fi exemplo Scauri dixero,

Pomiferam arborem in medio caftrorum pofltam

ab exercitu Mansfeldici imperii gnaro elfe inta-

&is fructibus relictam.

Eques apud Comaro-

nium fepimento tranfmiflo cerafis infidiabatur:

cui alter , Cave , ait , mi frater , cerafum attingas:

quia Mansfeldius o

mauum ef cuflos , quotquot. m

'Tum ille, Fuszem tantt non

Hungaria crefcunt.

m fuam

emo. & gulæ vi&tor ex horto ad ftatione

reverfus eft nulla omnino arbore attrectata ; tam-

etfi plurimz nigerrimis cerafis aquantes oculos

blandimentorum matres invitabant. Atqui pro

Germanorum Militari Gloria plene & luculente

dixit excelfus Princeps , Francifcus. Carolus. Dux

Saxomie,acte, antequam contradiceres, folidit-

(Gme confuütavit. Turca autem (cui nullo timo-

ris

n

n

990

OnATIO

du

Ts i

tis aut ignaviz argumento , fed tem-porqiNsv Ca

uífa,

[icet um P

ut Hungari brevi pace perennes bellorum mole-

g p

ftias concoquerent , aliquid argenti ; non tribu-

vihilonunus

tum , datum eft) multoties fuo deétrimento ex-

pertus eft, etiam multitudinem ipíms, noftrx

um &

(offrmisomr

paucitati imparem elfe. Id quod inprimis patuit

cnfits hb

in nobili illa Creftefiana pugna : qua MaAxiwi-

P afpirgntc

LIAN,vs Archidux, Imp. & v porrrlIl frater,

XXXIX millia maximam partem Germanorum

n &upet

oppofuit amplius CL! millibus Turcarum , adeo-

ygentà auul

Tarcetum qui

que ipfimet præfenti Sultano Muhameti IIL, Or«

qu, a pra

dinata enim utrinque acie , ac barbaris fparfo

truci ululatu procurrentibus ; Cum fecundis

bofte quoque

gfthuanff,

aliquot velitationibus noftrorüm animt duplica-

ldlo, & hp

IH« 30,

rentur , tanta inde vi & ardore promotz victri-

Qhiduce o

«l Francifoum

ces fuere aquilz, ut tribus hoftes przliis victi XX

tro'citroquecon

millia prompciv.ffimomm militum prater nume-

rofiffima impedimenta amiferint, ac poftremo in

Ihqii referfkm

foedam fueam effunderentur. Sulta

[»)

fiüs$; qui ex-

atf s

tra caítra fub tentoriolo complicatis cruribus

( Saitnt t

humiliori plicatili fcabello cogitabundus , exi-

foit ddiingtin

tumque pugnae exRe&ans fedebat, fimul ac a Ci-

L !onge puta

cala contento curíu. advolante intellexit, Caefa-

If ttimrri)

)

rianos incumbere & urgere, repente & ipfe Corne

[atte dubmqum

|

l

/

Ícenfo equo fügz fe commifit cutfu tàm rapido,

Vb i If

ut eam noctem nufquam fubfiftendo , alterius

LSCIY

diei medio ad Solnoccum perveniret.

Nec otia«

Dit t fs

batur fama; que CPolim fuga Sultàni , quem

Tl d tlj

Diis proximum & infuperabilem batbari finge-

h , f Ti

bant, & tergemina exercitus Sultanici cedenun-

LL

UE

tata, continuo urbem, palatium , ac gyuaceum

VP8 friden f

"

il

&

qæ)þ

iM

PRo

GEHRM ANIA

9/93'

Principis, lacrymis, ludtu, doloreque implevit.

ry

Licet autem prapoftera predandi libido nonpa-

rum poft corruperit perilluftrem hanc victoriam

nihilominus manifeftaria jam res eft, Ofmanidz

potentiam & vites , quas equidem tunc ex fele-

tiffimis omnium fuarüm previnciarum militibus

conflatas habebat, non effe tam formidabiles, ut

Dei afpirante Gratia a Germanorum robore re-

rimi & füperari non poffint. Maximilianus, qui

ingenti aufu ftataria pugna de fumma rerum cum

Turcarum cuncta potentia decernere nil veritus

erat, ea re præclariffimo eulogio ornatus eft ab

hofte quoque. Proximo enim anno , redinte

o

orato

1597.

"bello; & Papenfi prafidio ad deditionem ab Ar-

chiduce compulfo, Semendetes , qui loco preerat,

ad Francifcum Dersffium tranfactionis cauía ul-

" trocitroque commeantem , Reditoad Archiducem,

inquit, referg,,, meis yerba, Me ei arcem ut omnum

audaciftimo G maxime gloriofo Principi & bellatori, e-

qua pactione traditurum 5 cujus ego vel momine audi-

to in adiirationem C fluporem vapior , qui aufus fit

eum longe potentiffmo terrarum orbis domino C* Prin-

cipe , innumerabilibusque & invittis ejus. coptis aquo

Marte dubiaque viloria congredi , quem nos nec con-

|jpedium illius iutuetà aut. expetare aufurum putaba-

mus. Quod fi alter quifpiam ,. five i. Princeps , ftve

Dux, five Imperator foret , mori maluiffem , quam

verbum de deditione effari. Orave me ger ejus. dex-

rmram , fide virtuteque preflantem , a€ magnanimi-

tatem cunctos movtales fupergre[[am , ut mibi at-

eem tradenti cum fociis , equa, atmis , rebusq, omni-

bus

ÓnATIO

?A

29

.

bus incolumi & fecuro abmre liceat. — ic quoqüe &

nllihs 10»1 )

Galli, Icali, Hungari, & alii, noftros Reiteros &

»otelï ) Ob :

Landshuechtos(hoc pofterius militis genus Imp. Ma-

4 pUO

ribus

j

C. dc uxo-

(4) Tot. tit.

|

1

ximilianus I 1in orbém introduxit primus: & ha-

«

s tradidA

ribus milit.

Balduin.de

bent hi Landsknechti more (7) Romano non qui-

| n f

LL. Conft.

dem antiquiffiro (5) illo; quo habere non lice-

3 b?»ï; PO qiïil

M.lib.2. (/)

bat , fuas conjuges comites ) laudibus fortitudi-

Lipf. ad .1

! ie exmu ;

14.An.Tac

nis cümulant fummis.

Præcipu üm vero nuper

&l.5. de Mi.

modi vertfiö

Rom. dial.

Hifpanis fpecimen dedit Belgium, quantum virtus

qucmque il

18- Demyft.

Germanorum in atinis poffit ; adeo ut fi pro co-

ad Rofin.

t Do

Antiq. R.l.

ronis aureis ilis-Hifpanorum domitonbus , &

IO» C.IZ.

ln angu'[riæ f

cumprimis magtrio illi Mauarriro Nassovio ;

mi febant

nemini vetertum ducum animi mag'nitudine,- con-

tuntum jatt

filii folertia, bellicis virtutibus ; ac rerum gefta-

tb novititem

rum gloria fecundo, fint dandz lauree, nec fpecio-

aOQUE 1

d

fiffima Zeelandizlaureta fatis fint futura. Et qu&

QfC

(

AT

peculiaris , nec teticenda Guii&fí Mi Lupovict

Naílovii Comitis ;

Y^

ime m hsmi

de Faedeslitis itéma Belgis longe

í

] e::emp'um

optime neriti , laus eft : Videns enim düx pru-

!

:

dentiffimus , utilia antiquorum militarià prace-

,

d. efm (

^

IN

ta, de inftruerida acie; celeritate in vertendo;

Orum qual

Qios folas LT

reftituendo ; ftipando , laxando, fine ulla ordi-

Reidan.An-

Ticllis autem f

nal, 1, 8*

num perturbatiöne (qua fcientia Grecis ac Ro-

fà nepld

manis celebres adeo vidtotias dederat) vetultate

QiOE té dücem

fui penitus ex homirtium memoria abiitfe, neque

Blendofem &

inter Prafectos militares quemquam talium gna-

?"I']hïm, ïfl

rum reper**ri: Etenim apud exercitatiffimás quo-

que genæs ,una tantum quadrati agminis forma,

WOEDdyerar s

H

cujus haud perpetuus ufus , unaque convertendze

Wt d

aciei ratio obtinebat , qua univerfum agmen fen-

Ut TóftIs

n

|

fim, & unius hominis inftar movetur: quod an-

A. hum

hj

guü'is

:Mm H'lïuæ 1

V

DRo GERMANIA

kz

925

guftis locis , aut propinquo hofte fieri nequaquam

þote?c ; Ob hxc Naffovius nulli ftudio ; nullis

laboribus pepercit ;in inquirendis quzcunque ve-

teres tradidiflent.

Ante àlios Leonis Catfaris do-

Qirnam fecitus; affidue legionem fuàm exerce-

bat, pro quadratis ut mos habebat , oblonga ; ea-

Hac wariis fe

que exigua ; formans àgmina.

"i. Ul

imodis vertere ; tum totas fimul catervas ; tum

quemque militem erudiebat , ut primi noviffimo,

cxtremi principe ftarent lóco : omniaque ea non

in anguíftis minus, quam fpatiofis campis ; füm-

ima fiebant celeritate; etiàám quando hoftis tertio

tantum jactu abeffet. Exoidia ut molefta; ita

ob novitatem rei abfurda aonnullis vifa; hoftium

neruére; caterum adjecto tem-

quoque ]udibria :

*

potré , fumma ret

i

1

utilitàs perceptà, & diligentif-

fime in hi

s« militem fuum Mattritiuts exercuit; cu-

*

duonum reliqua fecute funt.

]US 5

:emplum na

tiam dicendum effet de noftris Helvetíis,

Simler de

Q*gid e

Rep.Helv.

Gallorum quafï

Diis tutelaribus ; viris fortiflimis;

L lov. Hl

IÍ. & l5

quos Tulius II pPontifex D

efenfores Ecclefie vocavit?

Retmizi, amil-

Facilis autem fuit tibi cranfitus ;

Nobilitatis decrementum.

Se-

tià negle&a ad

:

uof té ducem.

Olim Nobilis erat; qui vel ipfe

f

lendorem & pf

xrogativam illam intulerat in

.

P

familiam, vel majorum 1

magines novis meritis

exornaverat: nemo faci

le Nobilitatis nomen fine

|

Ita Nobilis fimul

:

virtütüm fatellitio gerebat.

: tempe&mns

, manfuetus, af-

erat fortis, prudens

fabilis, humanus.

Sed hodie, da hominem ma-

*

cnitate celebrem , catera buc-

l

otum virtute & di

p

Krr

Cco-

9)4

OÓnaArió

l

TR

conem , blennum , faftofum, bardum , afinum j

It u'

(

& tamen eüundum &Strepuum « N

Nobil/ffimum 2 »p-

efü ot

séi, de Be- pelhrau audies.

Vt loca foldldaïeyerw iu *wl is

nneir: q

nef. l. 4

illuftrantur : ita inertes majorum fuorum luce:

£, 30

iU

i[jlll

fplendent.

Sed o vivamus, mei Germani,

Á

»

E

:

em, qüib !

ribus antiqu

Virtutemque cum Nobilitote a2

Mfm

Q? !

bili & zterno conjugio jungamus; planeque ad

i H

( feC

lemas lorneamentorum Equf*mes Henrvict A: 'c',*m

Un

1€ï; 1.€qu:

Impemtoua laudatiffimi , nos componamus Ne-

n

ven

livl

mo ita Nobilitati noftrz convitium facere aude-

n

ll

IL

41"»'(1

bit, nemo extraneus fe fe &quipar^re nobis po-

(l ; U

terit.

Verum enimvero , Reti»izi , ut illuftres &

e* XM) !

antiquas familias pubhm pluumoue ieqwtun

0. Outti

veneratio :ita & novz virtuti portz Nobilitatis

[ x./)zf 4l

merito patent: nt illis deficientibus fint aliz, qua

TUEAEL Ti [

Relmmug

immortale decus fuftineant.

In li-

. du

b.v.B.s. teris cujuídam magni Baronis n uper le(n, uptra

fexeentos. annos in Á /flria mille c quingentas, atqua

Wgrmn H

U

2*

ut ita res

1 Ltbery du

amplius ;

familias: Nobiles extindas

t & lodie

fit non adeo mira, f gevorum. bominum , ut tu lo-

tIDus col

I

|

queris , fit plus iilic quam.in aliis provinciis.

ne l/ln t m'*n

Qumquam vetufte & perilluftres familie non

[1 Dullrh

P/ul(.æ etiamnum lbl GJPCMUPE a qudCIU ex

Comitum & Baronum claffe, Liechtenflenii , Lo/äfz-

SIDO Düy

flenit , Polbemii , Puchemii, Starbembergii , Stve

er

111

Zl,

5 Quod lon

Stubenbergit , Trauni , Zelbingi , Zinz.endorfit, Rap-

Qe[

pachii , Scherpfenbergii , Eixingi , Hardeccii , Hofkir-

y(-n S (WP

cbu R.Igemloräz Tschergembli , Vugnadii , alii: nec;

hm("v

lg

1

qui funt in E quefhl Otdine anthu ffiiaz fhirpiss

^L Lu h

nunceniimero.

Novos etiam ; tuo fenfíu , Retwixts

oïml lg

&hon poífum facere £ilos , qui virtutum - gloria

L']q

iunt

H xls erc

vlm

Pao Gz RMA—'»NfIK./l;

995

' veteràni. Quamvis enim in novis fami]us

mercalem originem nemo non contemtat

abominetuür: quis tàmen itaà fit in virtutem

Auius , fi quem videat rebus preclaré geftis

nrabilem, quin veram nobilitatem agnoat;

dilaudet ? Vdalrieus Cilie Comes ; cutn Ioamnent

IÓj

iadem xegni Hungariz Gubernatorem allo-

cuperet , neque ille recufaret , fi apud fe in

VWl

|a convenirent: Non ego , inquit ; Princeps ex

An.Silvius

Wipe , altaque famulia natus ad ie veniatm mo-

Parál, AI£.1.

2,C.29.àdde.

AL

It

u

hominem . C moflta demum etate nobiletatum.

;

G. de Aoó

& jeor

]

oannés: Non , inquit; tiis majoribus, fed tibi

Ann. Aufty

lib.6.

X'H

Wüparo. Quanquam uweque illis cedam : qui pu-

po pro Chriffiana veligione. nobilitatus , majus

Jm poffevritati mea comparavi , quamilli , qui ad

[

litulerunt. Atque ut inte Citrenfis Comitatus tur-

mextinguitur : ita in me gloriofe Biffricenfis 'ex-

UH lïfi

W. In Literi àütem , quæfo Retmizi, necon-

de vétera & hodierna témpora. Hodie cum

i gentibus colladi (abfit jaGantia ) nulli cédi-

.. Et ille fan&tiffimus in lítéras amor in omni-

letatibus ità paffim prevaluit , tit non tán-

, tuó verbo ; nucuin putamim interdum lau-

ibaccis, quod non valde probo ; verum etiani

bendi defiderio virilis etas tyrocinio mifcean-

JAvevsrvs Septemvir certe, prcipuz au-

—.ïäh.;ïïa lX5

tatis Prince

H

. fetenillimi ToaNNIis GEoR-

P'E

.

Sàxonize Electo

1S AVUis ; €

*

A

t j en

vVváAiV7LA

um

cmPïo Q

tiiüm fuorum jam corroborá-

pctato;* um gen

tate linguam Latinam didicic Et quod ad

M

lorandes iilas librorum m les, quas popula

5

RrII

-

ïïbus

PR

It

(*)(-

O 8 À TT5

J5

pui

IIEA 1101[ is cum .111* U:l. CT 1HL0US IUOCDH n

TU

! Mhy ) va

9

1ec

objiciis, ocltmpt' 1

AW

ego qmäem ex eorum Íul -

)1

ul

fifil »

numero, qui libros, ut àgtos; ae empedq meti

h fp.ïki

Tafferatius tuf (W"zm æte;

JLiRVIO L

Es us

eculis fuit wlopbomu;

!

"MT

f,ü

przf.in Or-

^^f

£U

146 I.-"S'.L

1

£

D

vel

, il&.i*' [20u

OT

H

111*1

["W,WS 0[113 ut aua

lp

Cic.pro A.

("

((noF

ll ;

Iicin

C)

ca memoriz pmdltuh.-

tore of -441*00

,

Jn Áll

Epiít.88.

('./äï

1

',

li

L

£ Vv

)

Uv

/-]44

U

ninum conícripfit , awbbmr

cerm

M' r

utc

&l

P

35

s pu

erilibus qux ftu.muhs*qu lp

AO s 14

ï

"9

pye

tvt

Lj

£t

f nwä vera mater u

nain Hoi

erz Jj* .£r['

TAU

bt

*f

an libidummt ma

evit. Anacreon 23 !

ebiie

b AL U

c

Q!/S li

J"L(t

Lb

af

;I'

Mil« Iljj

Sappbo corpore q:zu h717

y

aliaque id gem

AT.

««

2*

mmaticos (dæ(

ai Ndiff

Suct. in Ti-

CO

lff)*fi]L, in quwas miferos Gr

berio c. 70.

w()

Que R&L!L

exercebat Tiberius. Abfterret n

n

-

LH bi!*'CPtïl I* i

Ício quls aPud Suidam Caliimachus

, & canti lx 3 E

Uyk

* al

des

nam íuam mmlmmt ; T M 5a. (Bi G Ai0v iv*V enal'

3) 'XL dl

-

'ïOHum: objectionis tt

[L(, ".lf/ï u ryæ&wb VCUJ

t

i

Pa

L

hendere eft , illam cal^?

Aï!

^

bme Pf'ïï'lCïlh.tïw : ï"i,

3 pE

!

1'

"

E.

I(UE

mni "€

ot

quam

&

^"

ffinem eí

1

p

v 9

NL

'111

eLi

que fubit ?

x.xi

Tl ortt

T'

$3as atoffe

19

& tritam 1ltam de /«

tT10 lzbïo Tubi"

*Budc) von

qu

(T(?

n;ï

fabulam novo

ail &' u

]v" 3

o embæm"m & cor

dmum

&ubingen,

11

1

iäïl.&

X"

imnentário

iratam nobis denarraveris. Qu ?

A

/:«

fhit

LiX

ex

tua

omumm omnes rmágni pE C(]U'

ln

T

L

l

a

QaCOT

Q5

^

mdwmm lum mapi

quid

em laboris ; fed j

i

i

jo

ä

Ccli

n

,k; e non

li

|

ac

ma

'eni : áge vel dod^ Wl

3

.

g;-ücf

! [v deun

(V mos

At

OIt

5

- c

a

oru m; & Hi ipmoxnm- d

u

:

bonl Wsag , ctefrnis

ii

tera

i

um monümentis ]J

lüo ts lkö

z.

U

Abi

9)

19 CVUH

j)ce

i

d

in; & eádem opera p , Dec m

e

M. f,/lffl), loam. Btrentto ,

& J£g. Hunuto n o1t U gtim

' v;ul

I2

Bellarmintum , 16 9 us Gu

LïL)U"a *J/ï/,f- lnïï" Ut .

Cah

lfïl) l/l- l])

u

;

A.

z

T.

AVLU

nt4i

,

AUL s C/ (l Xad(,'hbey

1ncdo

(.C«

C

^s

n

de Valenita , dic rude

jue : pre ydali

ZA

A

:

PRno

CLT M

PA

NI

297

!

/Ns , Ioan. O

l'fez'ddï!)fa

- H. Rofentballio , no-

ib

I ;

nalem. Tufcum , Iac.

ä'"atlhus » D()MU!TU'W CA*

V

,wzacbmm , Iof. Maftardum .. Andr. Yiraquellum,

l- (,u]aczum, Did. €Coi ,:fW/ ^4m ,C L. Molinam,

]

;

Íque

T

Fuchfto,

»

üliteratos inco

1'L

)

u

1

Fï(c J2»

11-

&

:

tra

tbus, dic H

I Vefalio , & Tho:

I. Ferneluums, A. Lau

ercur.ulam 3 G. I

//'æ,,

[

.

éc Rod.

//1(

f'(ï

i^

1«

na-

um , Amat. Lïf M ATU ;

1270

a

'ig

li

vacuos .

þ

Ó '5;?

;atque g cermanz ?'M;J Ci

p

(—x r

p

.i

0- Lt

meravtio , l4c

Scheai

0. 4

u

AcotT16C0ol

&5€

-a

lz

$2

,AYfilaA

0

0 , noïïmubua, d

H

"

-

(2 U svl v W

, Fr. Picol

4

l. An-

j

um . lof. ca

(

€Y1H ,

Had. Tut

r

itbum , A

rit

P

U

s ba

nitmz Nebuiffenfe

em , & L. Vivem , lzk,

aut f1 tanto

s viros talib jus 'v';þellmo—

101(]&0

4

er

bus f

iC

e

'U

ima t«

)ïlt tcl]x, ÀX

1.

enon POU*S,

V

t nec audes : vei

ï

tandem (unmaï 'erte m

melius

um, quam o« dium & mali-

octus , extrariam illa

nitas genuerunt , & turpem eíle (ulvmm m ho-

inum rabiofx e

'*mnrmhL

5

qui CU(JiLUI que

mumcnt m elle

Ill

J

tmanorum maenos libros :

fatis fu

/..(,Lx-

"h

utant do&rnnz CX!"U'L , aut noh

uod íine

& ul

u Ubl 11( CX"U Uïü d PUWDJHO non 0

rum con-

iÍcrimine quofm: pvrfn andium libro

ui nlura fr)u quam chm t Ícri-

àrcinatores , q

g d

unt, excufare wpv m ; ied

fed quia pr rudentis cen-

1

S

2

C

-

hnart

-rum fucilium

Yi

oris effe exiftimggn , mole

" u

LA

ninibus dif-

b ucilibus licet Onvaw fculis volt

ane0

v

n

bfolv

ere vofïmv,

fernere , nec malitiz fu me ion

1idi

) juï tot Oentmm cominut

em multa p."'fs, "jber

rium facere ac contu-

[norem unis Gemels 1)1

"

z

;heliose adícribere velic. Qm E

L..«)*-l. juïïpl Olkl)

TT

?

plun-

?

998

ORX *r:0

um

LlREPRGeog pliniu Xunirv afferebat , st aliam bonaam T€in , j

ll I) L[*. j

212

bonuim libvum meliorein

effe que

/!.LS,)

que majore

:WUS fiüi

" Cui cum quidam brevitatis admirator autori

qui [rp

tes obverteret ,

R

^.

uv

^ et

qu 1

n ex Grzcis oftentat

o Àl

Orationes Dfis , ex

La

p

ünis Graceberum Catonifgi

quorum fane plurimz fuerunt circumcife & bi

"

impfcfïlt

fic vtl

ves : ille Lyfie Demoflhenem , A&fchinem , Hypet

j-:zz*s t2

dein , mpltofquc preterea ; 'Gmcchis & Catot

ypfnlo.'*ï

Politonem , Cefavem , Caluam , inprimis Marectum Tt'

.

litm opponebat, cujis Oratio optima fertur effe , qu

maxima. Plerifque enim orationibus longiore ttz

ü

3)

Qu vis quedam & pondus accedit. Vtque col

o

1

pori ferrum ; fic oratio animo non ictu magi

U

fl'

quam mora inprimitur.

Videmus , ut ftatua

:

'Te

l]f-/'-'"f"ïa

figna , picturas , hominum den

m

ue mtultorum

.("l'll

]mii

äil.l

que animalium formas , arborum etiam , fi mo

do fint decorz , nihil mae

1. Heurg

o

is , quam amplitud

Medica

.

.

comimendcet : idem orationibus evenit

quin

Gifni

etiam voluminibus ipfis autoritatem quandam d

yerboni

pulchritudinem adjicit maegnitudo. Nec nos Praf

guum À

terit, füummum Oratorem Periclem fic a Comigd

Dreum ,

laudati ; quod. Suadela quadam infideret labri

Rhetori

ejus; quod cum delectatione aculeos etiam relin

f

poy

dCar

queret in animis auditorum ; quod fulgurarel

Sehnerti

tonaret, perturbaret Grazcia

Verum delecta

M. M

re, perfuadere , copiam dic

fpati,umquf.ä de

fiderant :

Ielinqusre autem aculeum in audieg

&. Sfeyiy

Opticim

tium animis is demum poteft , qui non pungit

5

KC g,

ed infigit. Neque etiani amputata oratio & ab

f

C

quc om

iffa , fed lata & magnifica & excela tonat , fid

Vrheng,

Opti:

gurat; omnia denique gcrpurbac ^c mifcet.

quilig

mu,.ä

"

)

999

J p

P(Ro CuaR3i3 al rA

mus tainen modus eft: q-uis n

egat ? fed non mi-

quarma

nus non fervat modum , qui infra rem ,

1

qui fupra; quiadftrictius , quam qui effufius di-

cit. Alius exceffiffe materiam , alius dicitur non

unplefle : xque uterque , fed ille. imbecillitate,

"

hic virbus peccat; & hoc etfi non limatioris, ma-

»

]

8 v-q'

L

s tàmen ingenii indicium eft.. Atque ut Ger-

ftrorum folidam eruditionem in

manorum .no

parvi quoque moduli libellis, fyftemata fcientia-

yum

*

€

umque elegantiüïma methodo traden-

tibus , tibi ante oculos ftatuam ; infpice, qua-

fo

"T heologica Compendia incomparabilis

nofri M. HAFENREFEFERSI , Ila.Heer-

brandi , C. Dieterici , L. Hutteri ; evolve H. Vulteii

i

:ifprudentiam , & M. Wfenbeccii Paratitla ; lege

.

1. Heuttt

, D. Sennerti , & G. Iacchat , Inftitutiones

Medicas ; examina Grammaticam & Poeticam

Gieffenfium , M. Laubani Etymologiam Grzcorum

verborum , T. Erpeiuu Manuduéctionem in Lih-

guam Arabicam ,

G. Schickarti Horologium He

brezum , Logicam I. Hauberi & C. Bartbolmr,

Rhetoricam Mart.Crufti , & H. Treutleri , Meta-

Pl

iyficam. Corn. C Iac. Martiniorum , Phyficam D.

Sennevti , Ec

hicam Sam. Hailandi , Aftronomiam

Mich. Mafllini , 1. Keppleri, H. Metii ; Geometriam

la

S. Steyim. . Pitifci , Geographiam P. Claverii,

Op

ticam A. Rbodii , Arithmeticam Gemma Frifii

& C. Clavii , Muficam I

. Lippii & 8. Calwifii , at-

lffedii cr B.

que omnem fere Philofophiam H. 4

NT

Kec

i

L

ermanmi : & dic libere,

quantopere Íint ini-

n

N

d

110-I

.

naftyges ; qui invidia fuggerente

"

glui illi Germa

vane

Rxr

A.

?

]

I1O000

CF *ua4 16

Go

vane perftrepunt, alios quidem populos melius fci-

g po H

re , fed Germanos plura-poüne.» Addam hic infu-

mortüoCo-

per miraculum Nicafí? Brabanti ; qui tertio atatis

ruidate o

^

louizi7.

ex

Ài

|

jt, a

anno. oculis captus cum del

i

derium ícientias co-

i

Cal Sep.

Va 5

À. Ch.1491.

gnoícendi ipfa cxcitate crefceret, animum ad

((l

, (urtiipi

Trithem.de

quzcunq; obftantia impedimenta invi&tum Scho-

(

M. del

M

Íciipt.Eccl.

lis confecravit; & fic literas, quas nunquam vi-

h. Boz. l.

l

yett, VH

22. de fig.

derat , auditu feliciffime didicit , quas nunquam

A

T

|

us Q

"

'Eccl. Iac.

legerat , poftea gloriofe docuit.

ovanii Magifler

PU

Middédor.

$433

[U u.S;

etiam fin-

[

Quont N

10

de Acad. l.

Artium C? Tbeologia Licentiatus cvea

S-p.ig» &

Th4n

'

280-

eulari ex indultu Pontificis Sacerdos. ordinatus

eft : ibique Confeffiones audiebat , ad altare mi-

olria,

f

niftrabat , Evangelium mente utens pro libro e

etm Mil

fuggeftu recitabat & exponebat : Mechliniz ali-

; Bonuni

quandiu Scholis regundis laudabilem operam na-

fcs Gu

J

vabat : Colonie poftremo Docforalibus Iuris Cano-

fpondc'bx[ |

nict infignibus ac citulis omnium cum applaufu

&tco; & q

ornatus , Legum. Imperialium. Profeffor extra. ordi-

hude, ut 1

*

(a)

fem fa&tus eft : ubi fcripfit & edidit in Inftitu-

fitus Prorin

VideCh.Be-

fold.de Bo-

tiones ac Sententias libros commentarios , alio-

Legarus P

bard.&Ty

rumque argumentorum fermones varios , Quz-

fuit? NT

Eft. Paf4 de

RK ech. dela

ftiones diverías : monumenta ingenii vel ocula-

ha fint: p

Frl. 5.60.22.

cffimo diena.

Lt

Apage illam quoque opinatio-

o

ftotum ii

M. Adà. in

nem de (a) Bembardis C Typographia

[

inventio

vit.Fauft &

Tilil FOfftUR;

Gutéb. Nic.

noftra eft, Ret;izizi,non Chinenfium. Autoritati-

Serar. rerü

b.'mndr!i;z;ex«

bus certas Maffeit, Boteri, Iovii, & cur non addis

Mog.[. 16

VMC[H? h

36.37. 38. 39.

etiam Ie. Confalvum. Mendoz.am , qui affirmabat,

lOrmentori

artem. Typogtvaphicam uma cum ipfo vegno Cbina ha-

*

421 /7 41

hii

buiffe p

LiLU .!/1/'

um , C inventam a quodam , quem iu-

Topajs 11

m

cole i[lavy numinis veuerventür , adeoque quingentis

m

plus ininus anuis Chinenfibus iu ufu fuiffe , autequam

4 G-

| Bity o ]

L3

(

nl

Joor

Pno GERMANIA.

a Germanb ufovpari ceperit ? Olim. M. Scaurus

cum pro roftris accufaretur , quod a. Rege Mi-

Valer.Ma&,

thridate ob Rempub. prodendam pecuniam ac-

bac.7.

uirites 1ta cgit;;

cepiffet, caufam fuam apud

Varius Sucvonenfis M. Aesilium Scaurtm regia mer-

eede. coreuptum umperium populi. Romam prodidiffe,

ait : M. Aemiliu Scatrus. buic fe culpa afinem effe

negat. Vtri creditis ? Cujus dicti admiratione po-

Pulus commotus Varium ab illa dementiffima

adione pertinaci clamore depulit. At nos Ger-

mani, Retmizi. majori longe fiducia , & fidei

gloria, poffumus dicere: Maffejus, Boterus, lovius,

r':,*'

—

etiam Meudoz.a ,

alii bujus fecta , ajunt Germa-

z0; Bombardatum? C Typographie inventoves non e[-

e : Germant negant ; utvis credit orbis ? Et quid re-

.

]

us Alex. Valignano fui ordinis

fpondebit Matte

Socio; & qui in Indiis Orientalibus magna cum

laude, ut Ie. Hajus de eo fcripfit , Sociis przpo-

fitus Provincialis , tandemque ad Taicofamam

m Vifitater

Legatus Proregis Indiz , & Socioru

fuit? cujus in Admirandis regni Chinenfis hzc. ver-

ba funt : Praterea Chinenfes a Lufitamis ufum Sclo-

petorum. acceperunt , C* inagna bujufmod: fulfureo-

qum tormentorum vis in China vepevitur : neque du-

bitandum» exercitatione peritiam tis ttendi adepturos.

Videfne Retmizi, Lufitanos Chinenfibus ufum

[*

2

tormentorum five íclopetorum monftraviffe

Án vero ignoras , Germanos cum omnibus Eu-

abilem machinam commu-

ropzis illam formid

nicaviffe ? Et , ut Mafiej

um omittam : quomode

nt »

Botevus C Iloyius contradictione fe liberabu

Krir

$

'qui

1602

Ona4Ttro

ton)

ui alibi difertis verbis fcripfemnc ; ille qulidt m,

ho

Cofmogr.

P la. de

I Tedefibi fowo ffati inventori della flampa , c dell

N

German,

Artigliaria :

Ali

h

Iov.inElog.

c autem , Germani inufitate Ó por-

tentofe inventionis aveas formas excudendis libris, c

i'llm

Do&. vir.

firi

formidanda bello euea tormzuta mobis attulerunt?

quaï

In Mendozas verbis hanc video pugnam. Si enim

fv

TyPGgraphxa cum Regno Chinz habuit initium,

]ita

Pancirol.in

& illa quingentis plus minus annis in ufu fuit

N.R.tit 24.

LL

ge Scxic.

Chinenfibus , antequam a Germanis ufürpare-

at

]

tur: hoc erit confequens, Regnum Chinenfium,

h

