tas. excitavit : fed quoniam illud non poteft,

(fre'ht animo) quod natura non patitur, clamo-

1efque fuos hoc in loco exaudiri a te , Princeps,

non finit interje&a tot regionum nueLC:LpLdm

id quod fieri decebat, ego nobiliffima. p10v1nc1æ

nuncium fponte Glfcegl , ut effem non jam pri-

vati ftudii literarum , fed publicze caufz orator.

Verum uti in magna fylva boni venatoris eft,

felas mdaüantel qu'lm PlLlllmïlS capere , aec um-

uam culpæ fuit, non omnes cepliïe fic nemo,

[

ero, vitio mihi vertet , fi in tanta laudum

P

lungarie copia, & tantulo tempous intervallo,

TM

Pluu—

j

l4

7

þïgyo HVN-GAR

—— ——

—— —— ——

i

Á.

"

471

fc

Plurimas?mnfïherï&. Certe callidos plero

q Hrf—?

Iraliz caupones ac ftabularios hic imitariomnium

;

minime habeo necefle ; qui fimul atque peregre

Paffer.Przf.

advenientem aliquem confpexerint , longe pro-

1

ad ozat. pf o

eurrunt obviam , falutant benigne, hofpitioque

]

]

L.M, Bacl.

fuo ambitiofe laudato miris

[

D

4

anditiis invitant,

l.icont M.

deducunt alacres uíque ad amplam & bene pi-

Pfüaum,. in

N

.ZVI? Ita]a

&am januam : poi,'tq.uam autem .*ingrei?ï,ïs fueris,

4

& illi ad alios hofpites captandos revolarint , ni-

hil reperias culina frigïiius , nihil ftabulo ina-

hius.

Er ubi primum in laudum fylvam ingre-

diar? Et quod Hungarie decus indicabo pri-

inum ?

Án

delectat aliquem | inzftimabilis

omnium opum theíaurus? Át nufquam jucun-

dior & plenior bonorum, etiam ipfn. natura fum-

fmo conatu volupmcibus humanis ancillante, eft

melfis , quam in ipfa Hungaria. Mira ibi eft

locorum amaenitas , mira aeris clementia , mira

L. Tubera

foli fcecunditas.

Agri ea eft fertilitas ; ut fru-

inCom.Bo-

mentum nufquam crefcat laudatius & copiofius :

fin. de reb.

H. I. Samb.

i

vinetorum ea eft excellentia , ut nufquam vinum

U

inapp.Buf-

j 1

nafcatur fortius : pratorum ea eft luxuria , ut

beq. Turc

Ep.1.Cufp.

NI

n

qb eraminis altitudinem præcedentem currum

de bel adv.

J

']H

Lepe , pofterior non videat, ac proinde nufquam

Turc, Ens

dereb.H.lr,

w :

gregum armentorumque fit fructus uberior; mer-

n

catoribus inde fingulis annis tot & tot przpin-

guium boum millia ad vicinarum & diffitarum

m

Vv

2

*

l

(

nationum culinam agentibus: ( & ajunt , Vien-

3

Qu

«ne W^

É

V

, 1"]['

Aham quotannis circiter o

^0iizfa milia agi) ne-

CYAfAS

Citcao

"

MHIJ y

morum & faltuum ea eft feï'*l

ut przter fe

UV

(

4

rarutu,

G8

NVXG

]

/(x

mifu

) '

€«

472

O n Arr6

i

rarum omne genus venationes , (quz cuivis lici-

i

tz funt; fic ut lepores, phaíiani, perdices, quz-

que apud nos in deliciis habentur , rufticorum

etiam ac plebejorum hominum familiaris fit ci-

'T-Cober in

[

)Uü j

4

^11

H

FY

L

ifquam fit falubrium fruticum, plantarum,

obf, Caftré-

3 QE

Dat

fib.

um; caftanearum item , prunorum , glan-

97

;L

um PFO'!CHEUS utl'iüfï ea quoque Huminum eft

praftantia, ut non immerito veteres Hungari in

r

r

tegni fui infignibus quatuor ductus , totidem

precipuorum fluminum , Danubii, Savi, Dravi,

& Tibifci im

&t

2€0

Lcc

f2

n

e

inem rep

fentantes , ufüurparint;

nulla profe&to fint in tota Europa majora, nulla

adaquationem & commeatus rerumque omnium

i

'- *TO

(u

DVC

&ionem commodiora, nulla pifcofa m'agis;

ut de Tibifco fama fit apud accolas , duas illius flu-

.....

vii pattes ejfe aquas , tertiam vero pifces ; & Wern-

herus V. CL. in Differtatione de Admirandis ( &

IU MR

vere tales funt) Hungatie Aquis ícriptum relique-

rit, vidiffe fe mille carpiones , Tibifco extractos, venite

centum . nunulia Hungaricis , quot numuh tunc

temporis duas tertias unius ducati conficiebant.

"n

Alias aquarum-fingulares prorfus dotes, tametfít

preconio laudum fpcciatim illuitrare caufa po-

ftulat, tamen quia poftulat, non flagitat, easin pra-

Íens przteribo. Abundat vero Hungaria & Sale

nativo , eoque optimo ; inprimis in Maromaru-

fio , ubi lapidicinarum modo czditur; necnon in

Trantlylvania , ubi etiam pifcinze falfe ftagnant,

fed a quibus.omne pecus arceri neceffe eft , ne

alioquin immodico earum hauftu , quem incitat

:

A

;gE

falfugo, enecetur. Infunt tamen in h

Íce Pif ces

alif

473

DuRMnoHovNeoÀmnxIA.

alicubi, quod minus mirum videri poflet , cum

yr

ipfum quoque mare pifcium parens faltum fit;

nifi hic non in aqua falía , fed in ipfo pene fale

vivere viderentut.

Sunt autem pifces fa,pidifïi-

mi; carne duriufcula, atque ita impatientes aquz

dulcis, ut in eam miffi emoriantur. Quid nunc

dicam de metallis ? Nullum eft, quod non etiam

......

fit ia Hungatia , & fi quantum quaras ? copio-

fiffimum ; fin quale ? perfediffimum. — Prater

cztera , argentum ibi & aurum exquifite purum

eruitur e fodinis:

uz uti funt bene multz, ita

Binbe.

in Dalmatia , que Imperii Hungarici portio eft

m

m

IN

non ignobilis , utrum una fodina Principatu Ne-

ronis fïngulis diebus quinquagenas auri libras

fuderit , an plures , Plinius non explicat. Quid

G. Agric.de

fodinas laudo ? cum pro cuncta laudatione fint

vet, & nov,

met.r.W/ere

ipfïmet ducati Hungaricj. , qui inter aureos

nez.d. À.

omnes cum bonitate fuperent , fic divitum gra-

tia maxime valent , & multoties domi militiz-

W

que magna miracula edere folent. Quin terra

paffim foeta effe ccediturauro ; cum & amnes, prz-

IN

Íertim. tres. cognomines Chryfi didi , & qui

n"r

"

Hungaris vocatur Aranyas, rapiant non ramen-

tà tantum auri perenni curfu , fed etiam plerun-

que maffulas, alias pifi , alias nucis avellanz ca-

M

flanexve aut jugïandis magnitucüne ; quoties vl-

delicet inundant, imbribufve ; aut alia quapiam

eluvie , aut arte inducta corrivatione aucü ripas,

n »

& ca , per que currunt loca fubruunt. Nec

eu 1

WLL

n

commentitium eft, iis in locis effodi quando-

alias concreci faxi

J ll iu.-"'

que maífas , alias puri auti ;

ali-

Gg

5

!

v*«

l

E

.»/

/1

,r[hï

Ónarto

z

aliq;id habentes z

"M

quz& 911(1;.1(;; uncias uþf"c-]ue aä

j

jé)

Íemilibi

am & libr

n

am , & hoc ampliu

A^

S QPPGD-

dunt. Qlyd

minutias narro ? effof

.

& Íunt

»"

mafíz , qui quing

entorum , imo quz . mille'fo..

)

renorum pondus p

AivüÜ

rTetrt

ggber. C6,

iumque elevabant. Vnde

TEO, ^.

difficile creditu

non eit, avorum

Ap

etate Sigifmun-

uv

dum — Chanzarem , Qninque

CcCC

Yafa

lefiarum Epifco-

pum , adeo pecuniis íuií

le iocupletem » ut ju-

flum exercitum fuo fumpL

u alere potuerit. Hinc

etiam Albertus Polonu

S ,cCumnm r

^

riz contra fratrem. Vladiflaum í

1

egnum Hun gà-

bi vindicare fa.

tageret ; r

.

egionis prxfertim bonitate & opibus in-

AAf

credibilibus animos militum. accen

dere & con-

firmare voluit ,

M

cum diceret ; Hawc effe illam re.

gionem , quam mediam Danulius tot fluviovum . con-

jfluxu incolis

PU

percommodus sutev(ecet ,. e que umver-

Jfi. pene orbis felicitatem coimplectatur ,

effe illam opti-

morum feraciffünam fruduum

n

» Vinetis [eciofrffimant,

equis C* cateris pecoribus affa

n abundantem , auri

[

etque avgentt multorumque praterea metallorum di-

&

rf wam s omnibus demique vebus ,

que non imodo ad

IW I

vitg ufum fhettant , fed c luxu

» pofiint miiffrare,

auftvuétiffimam.

Verum enimvero

omnia

illa

AQ U

fplendidiffima

ninim

laturz atque fortunz munera

€ ad commune

m hominum opinionem

à

metitur Hungaria t:a

d ufum & neceffitatem fle-

&it illa ; ad Lydi

um Virtu

tis lapidem examinat ;

I

&vo

& quicquid ultra eft , ded

Sene/ca de

ignatur. Áltum quid-

vita B« c. 7,

i"n eft Virtus

B

excelfum , regale , invictum ;

Ü ma

l

in fatignbiic :

Volüptas humile, fervile , imbecil-

*

P

um , caducum

lll 'pt*:

j Cujüä ftatio ac domicilium for-

il

n

UY

nices

Av

N

BIO Hyisatix

47

V1

nices &*)*föþiäguüint. Virtutem in templo in-

venimus, in foro , in curia, pro muris ftantem,

pulverulentam , coloratam , callofas habentem

manus : Voluptatem latitantem fepius , ac te-

v Edi

&U

119

'g -

nebras captantem ; circa balnea ac fudatoria , ac

ta popinaris

loca /Edilem metuentia ; mollem , enetrvem,

fornicum, d&

eorit qu& ad,

M

mero atque unguento madentem , pailidam at

libidiues [peo

catam , & medicamentis pollutam. Sed quo-

&abant ,olize

cunque Virtus abit , femper Panmonia , ut vetus

apnd Romas

nos comsoi[s

nomen eft, femper Huggaria , ut novum nomen

fa eít.

eft , it comes ; tantis meritorum cumulis beata 5

ut olim (uti & nunc) non folum Ecclefiz Chri-

ftianz graviffimos doctores, & inter illos longe

eminentiffimos , B. Martinum Turonenfem Epi-

Sulp- Sev.

Sac.hif;t.l.zu

D .Amr,).'

fcopum , wirum plame Apoffolis confevendum ; &

Sig. de Oc.

1 V M

D. Hieronymum , propter fan&ditatis & doc&rinze

Inip. l. 1t-

It

magnitudinem inter Confeffores & Magiftros

. Reuter,

Ecclefie relatum ; & nuper Andream Duditbium

invitaDud.

Tullianz eloquentie fectatorem admirabilem ,

TÀ.H. l. 96.

(Ciceronem totum enim ter propria manu de-

patui , fi-

A M

fcripfit) qui , reli&o Papatu ; Epifco

[j

mulque fuümmis honoribus , divitiis ; & fublimi

am

Aulica vitz vale dixerat , ut ab omni ftrepitu &

"

ambitione alienus , facris ftudiis in cranquillo

unice vacare poffet ; gloriofe dederit ; verum

am

etiam preclariffima ingenia fcientiis literifque

f

inftaurandis & exornandis nata bono publico

feliciffime eduxerit. Quod fi nunc ad exemplum

eorum , qui ante me dixerunt, per illuftrium

iv

1!

doóirina virorümi nomitia cundum-hic eHets for-

MUUE

u

te catalogus non minus foret prolixus Hunga-

u

rorum;

mJ;Ijlilï

UVNG

u -

1 A

ml

476

OnaATro

QYar

m [*0

rorum, quam fuit vel Germanorum , vel Gallo-

v*

maul

rum , vel Hifpanorum : adeoque illos inter,

Zs

Qite

quot vos eximii Profefforum , Amicorum ue

chariffimi, quot jam füummos Doctores admira.

l

]

fi? quot tu, mi Pregizere, fanctos Thcologcs ?

event

quot

TU

; mi Befolde , fapientes publici privati

q'de

juris

Coníultos ? quot, mi Fabii , folertes M

edi-

COS ?

VCro

quot ; mi Cellari , graves Philofophos ? tu

;Ini Schefere , quot- difertos Oratores?

lo Afl

.quot , mi Schickarte , fubtiles Mathematicos »

mi Raufchere, quot Poetas ingepioíos? mi Geil-

fufi , quot acutos Logicos ? & denique mi Flay-

dere , quot penitus eruditos P

Á

I

1ilologos ? quot,

clariffimi viri , quot omnis !

teraturz principes

jam fpe&are ac venerari potli

ts ? Quin produ-

cerem ^ literatos

» qui vel in privata fortuna

principum propemodum g101:i3.1n in re literaria

amplificanda fuperarunt. Equidem leamnes Sam-

.:Tho H. IDSQ D

bucus , "Tirnavienfis , profeffione Medicus , eam

in veteribus libris col.hgendis diligentiam adhi-

buit , eam liber

[2

,

itatem in publicandis declara.

vit , ut Magnatibus , qui hac re laudem confe-

cuti füunt , debeat &quari : quod. Nonaus Diony-

fiacorum fcriPtor ;

Ariffenetus , Eunapius , Hefj-

chius Ilufrrius , & alii ejus beneficio editi abunde

h

teflantur. Át vero nos hoc loco vittutes Hunga-

Qu

rorum magis excelfas & heroicas ; magifque dr-

^

matos quarmi togatos imus f

P

li

ectatum. Et quid-

Ml

ni primo loco fpeötemus od Imperatores , quos

.....

magnos & auguftos terrarum orbi felici fidere

u

peperut Hungaria ? Imperatorem Decium laudat

anti-

V,

l!

Daub5-HYNGARIAÀA

lo

l'w

i D

antiquitas ; quod in eo virtutes cum atate cre- Pomp.Yets.

At

Egnatius.

T

h

verint ; quod non ambitione , non emptis fu£-

fragiis , non corruptis amicitiis, fed bonis mori-

bus ad ampliffimas dignitates pervenerit : cujus

M

WGS ll

vita fanctiffimis inftitutis nunquam . adverfata ,

MM

optimi Principá cognomentum Senatus judicio

re&e meruiflet ; nifi pagana fuperftitione impul-

u

fus Chriftianam religionem tot ctuentis perfe-

cutionibus contaminaflet. Sed heros ille Decius

W

MU M

MATM

$.Autel, Vi«

fuit Pannonius. Imp. Aurelianum , & . ipfum

étori

Chufianorum inimicüm , concelebrat hiitoria ;

Y (ian

quod Romanun orbem triennio àb 1invafotibus

receptarit, terminos imperii auxerit; rebüs ge-

* w

Pom.Lxtg.

fs magnis Principibus non modo zquandus,

verum etiam anteferendus. ftatura is procerus &

nervis fuit validiffimis; adeoque manu fua in

;

]

bello Sarmatico una die xrviri interfecit;

' t*,c;i*m

n

plurimis autem & diverfis diebüs wlíta nongentos

J

"TU

Áetus

C quiuquaginta; ut hac de caufa pueri etiam can-

tilenas componentes, ad numeros diebus feftis

am

14

militàriter faltitarent: mlle, millés mille, inille ,

flav.Vopif.

CA

m

qille, inille decollavimus: unus bomo inile , mille ,

qnile, mille, decollavimui. mille, mille, inile, vivat,

Wi J

qui mille, mille occidit.. Et vero Autelianus quo-

l

n

"

que fuit Pannonius. Át Imp. Probuin nemo im-

jX

It

i

(

probaverit, nifi qui ipfam probitatem. is geni-

Uv

ov d

tus patre agrefti, hortorum ftudiofo , ita fe &

l

FANPTUL

iü toga & in militià gemt, ut tes iplä nomen fe-

n

P.Izt. E-

Queretur, &, fi non illi fuiffet Prob; nomen, no-

gnatius.

etl

Sa

12

Fiüat

]

Q

ontu-

1 [

l

mine hoc appeïlari potuerit.

f(;«

,

Anffi n

dit, tytannos e

ACl

I

ixit ; Orbem pacavit; judicia

PT nr "L

ä

Ono-

rlc ON'W

r

ULP

[J

478

OnRATIO

(b

l

bonorum.de fe admirabili virtute conHrfhavit;

&

pace terza marique parta dicere fohtus, Milite

)

;

ll

j

j;2r0Di

]

minime neceffattos fore , cum de[uut boffes. Atqui &

Probus Pannonius eft. Pannoníus etiam eftImp.;

u ^

ul[f

Diocletianus , qui hova virtute primus Imperium

& communicavit, & pofuit; omnibns major fu-

turus , f deczmam perfecutionem intermififfet. Ete-

m

nim noyem ante hunc Im

;

peratores. teligionis

Chriftianz labefa&andz

gratia vexationes acer:

Sigoxxitzs de

biffimas exercuerant ; Nero , Domitianus , Tr Aj Autus;

Occ. Imp.

l.

Marcus , Severus , Maximus, Deciuis , Valeviauus , &

Aurelianus : quibus Diocletianus quafi decimz pak-

mz àvidus Íocium fe adjunxit. Pannonius fuit

G lovianus Augu&us: qüo imperium favore mili-

Sigon. de

tari delatum abnuente, quod fe gentilibus nolle

Occ. Lml).

imperare diceret , milites fe Chrif/ianos effe clamaz

h7

verunt. Pannonii funt Valeutinanus ; & hujus fra-

ter Valeus, atque filius Gratianus, Imperatores;

fed qui plura fortiter gefferunt ,

—

quam qua comprendeve dictiá

n promptu mibi fit.

Cum autem omnes illi xternz & melioris fams

Panunnonu "fïincipes » quantumvis Hungariæ In-

cole & cives ; non tamen Hungarici fanguinig

T

fuerint

il

u

u

i 19

ari ehim pofterius demum pott

—

3

^

A

^fívo

an

Y

eu

2

dalos, Got

L

[

AU5 s

Hunnos , Oftro-

1

ïmn Es

^

Y

1

X

.....

(qua v

OtiiU( 3 k(.)

c

iyan

[5

Id

'obardo

$ ; Pannoniam incolue-—ïl

funt , & ijgfi;z*n pa

1oniam dixerunt Hngarmmz

À

(2

da

j&m 1 Plïbs H

4Yüs ACC

V

x.l.s.t,l,n b]

& ad meritorum

inodüm 1

2Yle

LK

i&ti

onem meam attemperabo ; colo-

rum fucis ad aiios verz gloriz aut pauperes aut

deco-

VRUlg [

LE

J

Pno HV:N"GARIA,

479

—

Q

decoctores populos rejectis.

Hungarorum nám:

!li

que virtus in edito flat àdmirabilis, non exurgit

in planms , nec fummis ambulat digicis , eorümi

W

n

more, qui mehdacio ftaturam adjuvant, longio-

refque quam funt videti volunt. Quinetiam ; ut

]

Plin. H, &

'Timánt

Aecs

l. 35. C. 168

UT

Cyclopis dormientis mágnitudinem

mn

in parvula tabella exprimere cüpiens , pinxit

juxta Satyros thyrío pollicem ejus metientes:

eadem ego ratione arctioribus temporis f'Patiis

ceonclufus , quam ut àmplitudinem majeflatis

Hungatice explicare poífim , tantum exiles liheas

ducam.

Quamobrem animus non eft. Att;la ful-

OD

^

ánm

guris infar circumlatüm per omnem Eur

k

imperium hucarceffere; non etiam illorum tem-

porum victorias exequi ; quibus Hungari Italiam

& Greciam f&pius fpendiariam fecerunt ; Gal-

liam incendiis, vaftationibus, & excidiis afflixe:

runt ; Germaniam multis populationibus, dire-

d Qu

püonibus , & cladibus cóncuffam ad tributuni

endendum ; neceffitate & zrarii penuria tem-

Plorum & monaíteriotum vaía atqu veftes in

Cruf. Ánn,

:

f

[

l

hunc ufüm conferente , coegerünt : cum nullüs

T

l

Süev. p.2.]-

tunc eífet popt

22 a

üs iri orbe toto ; qui

Hün garo-

2452 OC 0R

itél; 4. c-2;

rum arma laceffere auderet.

Quibus

fïnpenäis

r

Qu

fucceflibus imperium illud hominibus

& opibüs

U

potentiffimum fic excrevit, ut à Conftantinopo-

1

e ad Auftria

li marique Pontico ufqï

L

m, & 4 Poc

lonia nfqüe ad finüm Adriaticum Protenderetur:

C It u

0417

in cujus ventre fept

anpliffima rg2a claudeban-

lo

ATS A

g)gü.(':.(ï-"

tr, quz ab Hungaria feudi vinculo d

A

bant : multis ex hac caufa Hungariz I';i,m;igem;

NI

31' iT

L]

B

l

4$o

O nA4Tttu

(udI

lp B"'

3

J&.n. Silv.

l

ad Archie.

non Regem tantum , fed Archiregem. vocandumi

$trig.

elfe exiftimantibus.

Quo loci appofite in. men-

a*l

N

u

tem venit mihi judicii de primatu regis regnique

Hungariz , in fanctiori Sultanico Confiftorio la.

A

.

t

cuj

J

us memoria utique pofteritati prodenda

MI

Jl

eft. Cum enim Murates III Turcarüm Sulta.

^

nus filium Mulametem , fexdecim átinos natum,

N

ZLeüncl in

Suppl.Ann

ex Corani lege apellam fieri vellet; nolüit omit-

"rur. Ifthu-

teré quicquam ; quo minus Mufulmanica tanta

amffjus H.

l. z;. fed u-

foïennitas omni appamtuum 1näg*11ifïc€1ltia exot-

trique nar-

ratio Th.H.

nafetüt ; honoris eratid infuper invitatis foedera-

1. 77. adver-

tis amicifque Principibus, tam Chriftianis, quam

fatnr non.

nihi],

Muhametànis : qua caufa & Rüdolfus II Cafar

Stephanum Niarium ; Hontenífem Comitem;

Dapiferüm fuum, huic muneri obeundo extra

:

ordinem deleg

E

it

Coepit autem maxima illa cir:

[o

|!

uncifionis celebritas die menfis Maji vigefimo

aQ

Octa

vo , Ànno Chriüi i;j$2, atque feftivitas ea,

varlis achn*:ïrandiüïue ludis ac fpectaculis in hip-

iil

fY*

O. editis ;

podro

^

ipfos quadráginta dies, ne no-

MV

é&tibus quidem intermiffis ; continuávit ; prafen-

tibu

G ïn(w-'x t

9] Lx,»ju.t,g

s Rudolfi II Imperatoris Románo-

run , Henrici IIÍ Galliarim Regis; Stephani

Regis Poloniz ; Keipublice Venetze ; Schachi

pE

Per

ilCl ,

Regum Africanorüm Marocá & Felffz,

ut & Tatarorum j Principtim item Etdelii ; Mol-

avig, Valachig, & aliotüm.

Át Gallicus le-

Y

1701

gàitus Germinius Germol

l«t

15 fecurido loco poft

4

Y3

Czfaris legatos, (qui

p

r

é przeter Niatiuin, etiam

Fridericus Breinerus Baro Fladizianus , Ordifa-

rius Cofarez Majeftatis legatus aderat.) fpectare

4

er

1"

juíiuss

]^

U

Pnao HVNG'ABI À.

u

4.

8

-

i

Xrli.J «:-I'rfb:r

fgnï

;jiliï'us ; cum fe qüidem Breinero R

[0)

N

Lj

mani Im pe-

Nl

ratoris legato

ceffurum dixiffet , fic tamen , ut

" Drtfata Ity

Niario ; qui

non Czzíaris fed Hungariz |Regis

ö;n::;mgo (v

nomine veniflet.; prxferretur ; pariterque Ora-

É poli

U

l

tor Stephani Polonie Regis ; quem Henricus

8 IlIT

U

Gallus & ipíe pridem à Poloniz Otdinibus ele-

xx».CJ'

Ctus corohatüfq'ue , poft fugam tamen & defer-

Mil

el

tienem exauguratus ; pro Rege nequaquam ad-

Wil

enofceret ; exclüderetur altercatione ad Sina-

nem purpuratorüm & Sultanici Confilii princi-

pem delata; barbarus ille fecundum Hungamm

"

& Polonum fententiam tulit ; cum pronunciaz

II

iet ; Henricum unius Galliz tegni , clari haud

dubie opulentique; Regem efle : ceterum Hun-

garis Regem , qui olim Dalmatie ; Croatiz;

Slavonig ; Bofniz & Bulgarie Regna , cuni

ütriufque Valachie & Tranflylvanie / provinciis

vVic

tlaà

tenuiffet , jure anteponi polfe ; neque e

m Ste:

phano Polonie Regi; Principi bellicofo ; cui à

U

Senatu Polonie regnum lecitimis tabulis delaz

tum fit ; dignum in theatro locura denega*ndum

eífe.

In qua Sinanis fententia minime acquie-

j

Ícens Germollzus; fed livore atque indignatione

I

A

de ftatu dimotus ; toto Ceremoniarum ludorum:

TT3^11

iLitL

que tempore fe domi continuit; & 1

nera; qua

UE

Regis fui nomine attulerat, per aülz f& inagi-

Hs

Jfþ&

antium

ftrum . exhiberi cutravit.

Át vero p

Hungariæ*. Regum meémoriam véeneraturus pro-

,

Jvil

JA7

pius; quid dicam de srepi

6 fan&io, .qui prater

quod Chrfüanz religionis capita ita tenebats

-

er-

I

ocere ;aiï

u um

vv5

nihil ün-

üt vel ip-fos myfítagogos d

el

)^

u^

Hh

qua n

w

j

"

4825

ORATIF)

r Ht ii i ab

Ens rerum

17^

m

OT 4—;&11*

f

l^

N

I ?)atur

quin p:

x)

UJD[

^l'("LLa divi-

Hung.1.2.

ni numiinis obfervantia in orcnib us ejus hchs &

2

y

fad

Us eluceret; fancd

Bw

perfuafus ,

vel latum

unguem 2 jufotia & pietate deflexiffet, conti-

nuo fæ

cuni r*"'nomi O corruiturum ? Q 'hd de di-

yo Lad :f,,m;!, qui Chunis bis c: fis, Ruthen

ClO nl-

tis

Vl* 7'1

Poloris, demum celeberriraz Eurova

arma tuilt

au-

rum Principuim expedn;mm focia

XliiO 5

rerum ('eïtax um ma omm

-ne maxuris res

OIL

[

»1s Paf, motum & vitz Hnr itate comparan«

dus VC] intecerrimis ]&U' '!* 1m1f JC; ()Ul; de

V u

Andrea 11, qui educatione liberorum

rc"x.

fX

(

qrubue Elif:betham Ludovico Thuringia

c Ha&

fi

'ï]'l "f &VIO €o u(("V'C in

Inattf hu

]T'-'ï

ob

incre nulem vite Íandcuütate:

üfyartttn. numero

cv..

poíttizodo adícriptam, J»-!G

»

mco "s entis G!f ?

am novis decodbus mlmce ii u(ï'dv'*ï C xud

1

l

vero d& Ff/fsz

e Bel&

de Émerico, de Cam!zf,

de Ludovicis , quid de 5

«ilundo ,

de Alberto ,

de

n

Vladiflao 1. & de mnltvsm s funima pietate & vite

tute Sobdlmis R egi bvc d C*rn ? Quibus przco-

niis Matthia I illuftriffin

znora enartobo? Q

UT

c*uber, Co.

quantus heros Mattbias 1ilie!

ü!e Crenus & Oc-

..xb m

cider

Y

iLl

€4

s terror !

ille victoeriofi. Hunsiads Biusi

OT

31

|

1

j aC

beritix

E epub.

^

qui tam Ufnfu ndi c

'*mr-ean la. rebufeue

ndis

üecrat

*

ut

u-

g

quim ferm

auicauám Hiceperit , quád)

umcurte

que k füerit arduum , quin e1 ex voto cellerit:

qui

am providenti inceni dexteritate ánimos

imidutum l"t.ïf a

à.e novetat , ut

POonnuncuanm

li operam nuio 1ilpendio , led foia victo:iz

f

T

:

PoRn HVNGARIA.

P.

N

453

L

fPe præfhmmt Imp. Maximilianus T, cum Al

Nulll

cie

bam Regalem occupaffet , triumfantis fpe

iV

ur-

i[d

at

bem 1110161105 ftatim Deiparz virgi

is edem , di-

vi Step jani R

em- feoulchrum invifurus , petit

üubi forte wuh

«s Matthiz Corvini 1nf mmnuw

3

1;1

fupra tümulum

t

de more mu ^ti recens am.—

:3'—

XiS ,

una

Cuni ilcu:

Uhvh

DLIC

ne

: Marinore

1705

'cruüb. Coit

Wf

f

i;*'

4

en-

lio.45

Matthias Cot WWM] itub est : q*; 7 jl,ïf?a Dzt

x

13

dunt . fata fuife hominem :

n

Vil

: fer

ur.

T

d

nt

z íftimabat

Maximilianu

P'/-c

:;

AIn,

' queh

non extra fe llpl'lt tante virt

&

[e1

iman

Z.

inajoris ztim

àtio? Matthias enim

icre

Uuno tem-

ore, ünus omnium arma fuftinu

lt

v

; Doemiam

Ens.rerum

funemt , vicit Va hmos , efllixit Polonos , Hun-

Hung.l 3;

Oculam rebellem domuit , Auftriam in fuam po-

12

te&atem redegit , ad Oceanum ufqué & m

ÀicL

re

Adriaticum regni terminos protulit , Hydrua-

tum obfidione hbex avit , inhumerabiles denlque

Turcorum copias chfïïpzmt atque concidit ; au-

dacia & praalus Sultànorum fmutlbus ità com-

Plefïïs, ut . Mubametes ille Confïantmopoleos

(EXPU vcnator ; om nium

prope gumum vicktor ;

Rc dec LWHe

iTW

(equidem düobus & tumnm annis dio magná

ii

adeln:

i

imperia evertit iíte , duo decim regna ac Ci'duï.lff

clin imp.1

& ducent

as urbes vi ceþu;

AX.LL/ka.A.

faccell

f*ïouc eu

S

Í

1-

C€.3o

D

I

e

le-

P.loviusin

lius Bajazetes ; «quiftimis lec

(ï*PF Pc. $R

Matthia

é $

ultano

ilï

1

;'s

j

n

J

Y

cum 15 z

ï

ia

a

ftint ; Muham

z;.

ï:- :

aut

unqiuanm

Cufp: . in

omnibus fe regibus; qui efi t2n

Vahon. II

fuffent ; belli

O1or!

L

—à

2*&""701*( it

; bunc invi-

&inba;

[o]

&um Matthiarn , quen

*

i

/If(,z /[

J/r

,'/15 noml!

iC

3173

ls

o

: -Llllv in

us

nc-

nÜ

eignabatur , femper excip

Ulw

iih

z

Y

:..

'J,.M

i

j

VU

ET

aT

-

RATT—Q

4

te prolixior

j

Te6S

, quam ille victoria-

I

*0X

P 'Aldïä

rum curíus fuit.

V

s

!

maxiimus

ilie novus

A

iC

lec

ander militem

i

?

rat

5

jamnque 10ctu

m:ïh

enebat :

x 171 d

P

DOA em invenerat ; C jqn'*

;L(*e j)at:

.....

Vi'( IJ(?L t

4 viderat ; Jjam terga cadebat» Inpd-*

ulv

1,111111* t

)en memorandum ego hic puto; "nod

atthias feliciffimo conjugio armh literas per-

.

ilcuit

.

quarum Rthh"

qui

quid à czteris

Re'p. negotiis Iupererat tem gox $.3

li 1'11')6'1'1 aebat:

inter ccenatidum vel prandendum ; vel liber le-

T*

0'(30

H

, vel doctorum fCJ mon

s variis d& rebug

uwhes"u*tur Quz res

hodie

d d

AD

ud alias .gentes

tantum habet novitatis ; ut nifi ("equentd ifec

i literas , fides fa&i Jam laboratura efiet. Ne-

2171

gabat ille Regetni

20 N1

t Ducem abfolutz virtuti

Qr

Cy

E:I

icc

1^7Pn

famam meiiï. I )( ie , nifi literarum

:.)

c

L

io munitus ()1&'1 Is ctati

io

inftituta militiz

pra

1e

v

itdquoruri ftntewenam ex lnhoms

l'*'SL1

t113

[ um

tiS-do-

l.CïLu'ïelet Ixcon illius Budze verz vir

micilium , pe "Dctmq ie fpen"ïf*us hofpitale di-

Veilouum cunctis centi

ii

k

2us PQL('CPSI'C . Curi VIJVC—'

re hofles, & fcribenda focere , & virtutem libe-

liter exornare , R egix fortunz Proprium rmu-

nus efle duceret.

Et Q

3^0

£cCc

nam toto orbe terra-

rum extrà Hungariam auri al"entmue metalla

tx

21

L

largà funt ; quis Tagus ; qa i[ve Pac&tolus

tanto tluxerunt auro ; quàntum 1

eralitas Mat-

t i

in tog

& Ííaoi procetes dmu' uit? Hinc

o

tantam 11 comgm.o:l um heroum Ccopiam feli-

ciffima protulit illaztas ; ut eam nec. Trojanus

quUS CJFC'?!.C potuerit

ex qu;bus Emeriué Sce-

M *

1

w C

ff"

XTO

R O

H Y.NOG AUR A.

r

A

Toh

Bontin.ret,

p.gienjts

"st $

W'iem 2

lb!/

banus frater Agame

Hune. dec.

TD

lu

on A

Penlas Quiufius Ajacem , Nicolaus Cyu-

-'I-.I LE

tl

P'l

Dioinedem , Mochbael Palatinus Neftorem,

m

Blafiss Magerus ( eo fuit hic 10'301& , ut vas vina-

x

lth

VIX Cu

rrul F€l€1]001;1 iO;HS HUFHO tt)Lij,

Mj

& armatam hominem dentibus furreptum inter

2

militares chor

r

-

as i21tando armatus c1rwmft*uc

potuerit) À

M:

Ac

agerus, inquarm , Herculem , & Kzx

hi

MATTHIAS AC

Ài

i

icin Oomd

1

!)r

')'11.,

cefere

l 'lt.

',

ue mmtnls d 23

olin

L

In hac virtutis & pracip

ÁAcademia tota Hu: igarorum natio , per omnes

lo

D

remos honotres

eradus & ordines progrefla , íu

confeu-ta eft ; & ïdhucdum bono rei €hriftia-

na Dubhco quondwe laurus tllumplnws perpe-

tuis vi&toriarum acceflionibus auget & mult'Hh—

cat. Nemio veto fatis unquam cwendent , ne-

enn

Lic

1'-1)-

propr iam hanc Hungato-

mo fatis ponderïve

AL in examen fimul hæle-

rum PlælOO'?aü

dltam hoftis ,

NH ICc ,

potentiam devocaverit;

Busbequie

Leg.Turc.

Epift. 3.

qUO Cnlan€lO !..ant im! Th,üi"' 1IDPCUI OP€J 5

vires 1meozæ, armorum ufus & exercitatio , mi-

les veteranus , victoriarum afhiduitas , vruan-

tia ; cum apud plerofaue alios populos fmþuzn«

tur publica. ege'tas , P,Ll*mi,ns l]uxus , dez..-nut"c

vires , 1nfn€c1 animi, laboris & armorum inío-

")

lentia , contumaces milites , duces avari , difci-

.1

c

,«

emm

vll

CI'CQS eor

Áv

!af—

4S,

plinz contemptus , I'Mz ti

cnpula quodque eft pe

mum , Í Pi e vINCcL: 6a

ex unmani

oc morum

n

ut vani non fint , qui

utr

EE

191

*

xis molis

que dl(CUn'll C ;u.utl' "u.Lll , 1

!

i

ï; ]

uam rufti-

opus eile Turcis eripere cat

.]ï.

x'ï h

J

CA TTX

ü

2

( N

E

486

OnATIO

1

um ( aletum a

cam , qd.u;g IKeg Galliar

ut B'po..q

nam. At Lun?mi foli fete

im fhu—, Du

It

fl

E

12«

'rub. Com.

, foli illos vincere iE

jüpüres

Uuï

fere ab i

L 6.&7.

conte

BUCUX,JUZ L'" t omnit

TÜÍ

Llà

um

fna-

*cL

ïPG 'Li

enin

IH i

& inter

Vires

VLCC itenti

b

u

527]

ni

1

]I

& HU

n

r"fw) no

OvO pFr

Ltivai

lg 4(71(!

fM

IX

X

OoS

21

:

]

AsCh. t1552.

re

ceniere

f

DEU

iametus Baff

g h- Hl

licet SCI un ením N

a

A

f(*1712 133

fl R

€

rior

,

J

ï:'..:

L

m

ita

tl

r

d-

:LLF C*UL 21»» ? (S; :E

E

ded

Iwi/ Ínem

u

P

í

i

)

ztiOiïi'Tl racere ï)*ï" tu

eret

m '1'1 muri Lïl"lhb eri U(*inE

lepu

fpnmo

1

2

l

chrum CH*(LJ LUoni

ante 'fCiC ites

.

ïe"z

jarert

h .

K0)

le

fOi rltCL cum-' m J.'"D

jactura fiml :.

epu

l

ius

ä

ïU"

em ab omni part

n.ï

»

ICQ'

i5

C

:-

aamotis-

0hhn 'TH ari 11'-*

I,L,e

2OC

m

ge-

^

nato UQPLU'

ininari OUPCU

wfæ

;—i

P(

v-l

Y

orum virtus ; In

eoque lonwe crudeliffimo certamine fceminarun

fortitudo

"11'*[,1(:

quamm una inter alias , que

COUUTI matre. &

arito degumwb&* , Cum oc-

CMO manto a l;'ll(*l"*te moneretut , ut COïPUS'

tolle

iW fegu tura

mandaret :

Non bhot ,

1n-

qmt uh 0 mater Dz vs fimat , ut vir inultus

tcrra cowinmr pugnam boc tempus , non exeqtias ff f

bl DP]

arreptoque demortui enfe & clyheo in

lefti

imedios hofteis irruit 3 nec puu a pugna d

wvLibx

tit,

quam III Turcis, qui in murum enitebantur

manu

Df

I L

opria interfectis a

animo ultione ardenti

fati

'"'C*

Ci5ií

Cit , & viri manibus P'li'Cih"LVlt demum-

que fublatum in finum cadaver 1p14 in templum

intulit, & honorifice tumulandum curavit. Cu'n

Yero pum aria quedam matrona pregrande faxum

capiti llnDCdtlhn gettans ad ruinam properaret,

AVUR m

totr

0

D

R O HVNG

UDTeMPULCq n

ARï

/Ao

u

—

48

X

—

^

! capite t

13

cati

AE

)CJ

*

111 cerram

[(!1

*raï

i,nn.i.

tod

Hl ,

WIL]

ynar'em 1€-^'un

*

batur , nu

ï.

i2

i

cryn

1$ rGhll OFre.d.

Lka

[

r-'g«

i

ut toiuit

OC Ut

)2 n-ïuf L,jil

)yre hütm

At

3

b

at

!("

t

k

i urcoil

À lil-l. 1*1

?LLIJUUIH

j

mul

tudtin

Y

DI

POT

|

£

'lüe-ex

THS

e

idits

M

e

mu:r

iqinipnÍf

e

L(

í

2e

Quo fa:

Q

Vi(CA

iU

*

Giteras

1Uuo

exc

oi0

F*

&

4

dà fottiter ce^efiendam

:

]L-TL

iE

cantum:

aniini

1L1S

a

r

1t

; ut

FL,(TI a

erubpt'otie

iact

[2

hoi

*eis repe JMerent ,

[6,

2

z

uot

inenta Ciawvi

onfe^rent

Et ?ccidii

auim

,

-—

liqum feeminz Prope mvrum ad im

Detcuim DIO-

[

pulton ! ft-xxent , ut una ex iístorm enro traní-

ver '*wmt» tu!

cerebroque illius in ora fociarum

et) Ll. i*

oon folum non moverenrtur ille ,

fed eo

acrius certamen h.fhllï.effl'lïï"t P mr(ma Turca-

um fhcwe eaita.

Qm tindem conftintio Mu-

hametus tert/itus obfidi

!O0n

H 9 1

em inglcrius

folvit.

Dimiffis tamen heroidibus illis, qux patriz falu-

tem propuv falutis impendio & ar& ffimis fan-

x W

euinis vinc U 15 fum. a I3 l"ï"c Dl& €1€baï U3 vi-

If ]

Y

H

H

um virtutem , Turcis e

V

&i

1em

amplius con-

te:oplabimur

Quam vet

J

s;;;

j|

c

1

4

1

M

eft animi pro

teianerr-

Mif

quuuca levoti, & um**dw "icula con

Bonf£in. re£,

tis; quod Hengarus queeam n fayzze obíidione

Hung de

iTA

turt TT nponere

con-

-

I Te"

TL['"f"'ïln in PC" toria

Ej

tendentem &hm. cortipuerit, & una cum eo fe

2

pre clpïæ*n ex

lc

accetit

Q m*"c"'uiv né&

[

ïmm( lLuif" proc

)'UH':!

ïïcawfcï arduum eft,

utnum Jayza ut ilius habuerit ln.u iC novum Cur-

I

tlum i&.omanum ;

an aiuifetit

quunmm vità

M»JUP

Hnh

T

eit

""

VIVXG

ï

j

488

d

ORA'EIO

( |

e€j;us , ne vinceretur

J

ayza

, obfílitit ; mors fe'"lt,

l

ut vinceret.

Sed merito o

[*

ï

n

(

ojecerim Jayzenfibus

A

libertatem fama magno

ic

/3[313

I$*

Et quam iftud

Afl

eft obf wmu*

"

!.a.[ix. od 7

ubi Vel mnfm*fmmus

(

Iov. H.1 30

ïnrj

9

M. So1iter.

ali:

as kax,;i Jeratre *70ï Xbd)

r2

[2

od N:celaus I

J:1

LE

zj

"Hfchi

""'ZMS

de b.l. Pan.

G.U »zium , Upmduï um te

ue ,

UU'i E

i

"2

nifi ho-

H. Meoif,

Cà. Carinat

fiium i gnomi nia clarum , contra Sulimani vites,

l

G

C o

que quiugenta bhominum mtllia cunc conficiebant,

Iftuanf. H.

lm li*

firenue. & 1mmortali cum nominis gloria defen-

6h

(5

derit ? INon extin:

Lj

1

is eft quideim hu fd

1

^

iizius PL'O

patria ; fed

[

l

lmi mmh virtute , ne p*un extin-

PLU"'F'LLH , Pï(ïVlul H Ó Vkldï d

á

Itc

u'TO AihC'l-

nus non tantum 57' ecatem IPLP ";6111:;1['0'1?[3 exhi-

......

"

b uit pwtuæ 3 feu

um ex

al

,

pectoribus aliorum

peiun

pE

s.tb

.

iM

a

5

(ó

Quam autem hoceft fïngtl«

l

are pf*l

CUP

oc[

i

)f

OF

it

Ib dhl

iicL

ngav

Av

irtutis fpefl men;

LOu Ncolaus Serinitus Sigethi obfidionem 1110611«

u animo tamdiu tolera

7531 ]t ,

& ad extremum

inde incendio a ter :go c

mnia öq)afcente , hinc

fame, fiti , ommumqu e rerum inopia & mifera-

bili tot mulierum & in&ntium ejulatu plehus,

pro Punupg & patua inter confertiffimos ho-

u

ftes. generofiffime puvmndo vitam amiferit ?

Q—Jvms, illuftriffimi & humaniffimi Auditores,

OHOTICS dOC 11111" TO i&f" nus mecum ICPUCO , t0-

ties in me !umm letitiz cum dolore puu fentio

acre duellum ; cum non

folum hominis , falu-

42 E

AC LX

tem Ífuam pro totius Chriftiat

eipublice fa-

]lute tanta pmmp itudine meundcnrls jacturam

'mum us UG')

E

]

Orem; fC

etiam 2«

veill

! m

irabi lem con-

