t 1CL1*[

la in larariis babent ; Bartolus inquam , non di-

Ícedit a Canoniftis in Extravag. Qui faut vebelles.

j

j

in verb. vebellando; col. 2. quanquam excufatum fe

haberi petitin proemio D. quod hzc in Papali di-

(

"

tone fcripferit. At per DEvM immortalem, qua

)

hec eft juris Divini & humani perditio ? quz il-

:1

]

fo

VU

:

hi

Wj

lorum

C [

Coxf(x

n

Q'RXA'rIo

ned

lorum veterum facrorum Canonum , qiloä ut le-

u &

PT

iil

(

1

w

fit

Km&i.æv'

ges imitarentur Juftinianus voluit, eft labefacta-

li

T

jf j ?

tio? Potuiffetne, fi omnia elementa in Reipub.

mnae

MI vaf

Vi

Chriftianz perniciem quafi conjuraffent , cala-

!,d

'W [ C

mitas inferri major, quam factum . eft ab halo-

]

!

u

Duaren de phantis illis Canoniftis ? Male , male cum rebus

ul

Ecc miui

TU

i

m . N

*- humanis actum eft , ex quo Derretis ale acceffe-

L:

in præf.

feen cuCELUTE 1.

runt: fed peffime, ex qqu ale e füo nido in alie-

num zzclementius extravagata funt. Res tamen,

"

Jrnc

"

«&»X

&.Va win. D! gtratia , iterum bene habet: impofturas Pon-

ter. in Par- tifïcum fibl 01

D d

(

nnipotentiam impie adfícriben-

al

th. Litig. ].

Ke, 6. n« 15.

tium , & vanitatem Pontifidiorum in propria

MM

cauía teftimonium impudenter dicentium , jam

vel pueri intelligunt , explodunt ; damnant. Ac

VA .fgï... DN

M

liset Aula Romana omnibus viribus & machi-

(

an^4

nis enitatur , ut non modo libri Principum jura

defendentes conquirantur, exurantur , & abo-

leantur ; verum etiam , ut femper aliqui Bellar-

M ,

m , Maviane , Baronü , & id genus emunctz

M

naris atque vectigales .[crip;ores prodeant , qui

« WU I

Monarchiam Papalem totius mundi arbitram,

.

L

MT

m

calamo diredo &* indireílo ivxodpue x9) dxmipue,

)

JiP

IN

adftruant, confirment, & propugnent; qui Man-

liana Pontificum in Principes imperia atque Hil-

MT

debrandicam docrinam, fuaviloquentia íua con-

xU

*

diant : tamen in hodierna Evangelii luce nemo

non facris literis paulo liberalius tinctus , nec

'Tortuüra

!:* Lkr;',*n'u

difficulter animadvertit; vetererm Romanam Ec-

hj

"n

"Torti. p af-

1

iu

I^

f&m.

clefiam non amp

ilu

s Romz , hodiernam autem

MTUT

ARX

nt0

ve

)4 89 i

&X CL

In

]

OC

R-

'f/ij['h'.,

[

R egum :

Pontifices ipfos vitricos,

l

eorumque bullas nullas , atque Breyia digna eí-

e;

l

" d

COVX K - ITALEFAM.

813

x

Mr

ä:,quæ vel ad brevia , aut ad piper abJiciantur.

W YOL

Loquar apercius ,& omnino Latine. Hildebrandi-

f|tma

us

(un imperium 5 dire&dum C indiretlum 4 detefta-

iur boni cives omnes : regni calorum clàves

M

Apofïolis datas effe credimus ; fed regni Roma-

Ml

gorum; Hifpanomm, Britannorum ; Francorum,

10 iutt

aut aliarum gentium , non datàs effe ; Prorfus

Cafaubon.

ícimus: Petro dictum fuiffe, Pafce oves ineas, no-

: í

,

in Dedicat,

Q

vimus

?

fed illis tribus verbis Petro ; àut Papz,

Exeic Baró«

h

poteftatem Principes & Reges diris fülminibus

(quibus plus detrimenti fidei profefforibus , &

plus lucri fidei hoftibus obvenit, quam ulla alia

T impugentt

ex re) percutiendil regnis & ditionibus exuen-

di', contta leger Evangelicam fedeta & vincu-

la focietatum ; fubditofque jurisjurandi religione

felvendi , aliena imperià transferendi ; concefíam

FïlI-Nicld.

fuifíe; id conftantiffime negamus: adeoque omni:

Epifc. Mor,

m

um itultiffimos dicimus illos ; qui difputant,

.....

in H- Pai».

Vrrum Papatantuinliceat. Vitio vertitur Baldo, qui

adl;i1956€;

tradidit, judisem potfe fententiam ferre Hebrai-

de fe.& int.

Ce, Grece, Latisey quia Dominicc crucis infcri-

cni ju. A.

am

Gent. de

puo Hebraica, Graca, & Latina fuerit : fed lon-

lingu.mixte

ge vitiofius inferunt Canonifte , Papam potie

P-[OQ-

Principem , quantumvis libetum & abfoluta po-

teftate preditum ; ditionibus fuis ejicere ; quia

Chriitus diverit Petro , pafce oves mteas : cum re-

l]:.ï

-

Cius fic argumentari po

iic

nt: Chriflus Petro. di-

C 14

&it, Abi Satan ; 'Tu mon fapis e« , qua Dxa fuut$ Matth

V

£$e

«

fed ea , qua boininum

Ergo Pontifex est Satan,

Y444.2

nec fapit ea , qua Dxz fant s fed ea ,

(

1

ebeo

bomninum.

.

w

Itaque ftmpliciter magis &

1Dnoenu«c ;

&

-

L: uaimn Cou-

ce

814

OR ATrIO

TET |

f um

".

te", Paulus ITI , cum de fümma ipfïus poæaagg

myonis

;jne,arque d

4X

aliquando inter familiares mentio incideret , ri-

dere illos folitus erat , ut fcholafticos & rerum

Ti qulure: 16

praf.ad Pa-

[

n um

raliponi. F,

rudes , qui a Chriíto eam tam anxie repeterent;

Guicciard .

cujus fe poffeffionem vel folam optimum & fir-

4 em Inmi

miffimum titulum habere dicebat , quam virie

»

n J

À

"

P

bus opibufque maximis , urbibus munitiíTimis,

ml if;:'.:

L ;

tUR

-H.'w.MT

j loditmg, d

& potentiífimorum Principum fibi devin&to-

t

;.

[

fUtU, URT

rum auxilio tueri ac defendere poílet. Venit hic

/

mihi Znez Sylvii in mentem, Auditores: is non-

fr recs ln Il

'

dum Pontifex fic judicabat de donatione Conflan-

Va QD ECC

E

tini: callide id provifum a Pontificibus, ut acris

Üle: m t

"

eílec uczinq; conttoverfia , valeretne donatio illa

]

tWir um Á

D

"Yortura

de jure, annon valeret; quo fic femper calis dona-

ii l

"It WW

AU

Torti, Balb,

tio facta prefumi poílet: attamen ridiculos inte-

1(143

de Coron.

EO Z2,

rim effe Legiftas, qui quz nunquam fuiffet facta,

LOAT

n

m

ea valeret nec ne , tantopere difceptarent. Idem

0

hic penitus locum habet : fetvere enim fholas

« il

";'a.ïïf.EL'S y lC

& Ífubífellia quotidie de teïnporali hac Pontift-

1 feDu

MA

V i

cis in Principes poteftate, quo jure iifam & quo«

AL RL "

modo , directe an indirecte habe«t , detrimento

A H

d

ww

Papz effe non poteft ; quo f opinionem litis

SIUD (f

iil

W

occafione corroboret , habere íe eam potefta-

L

WF(M

tem: fed non minusinfaniunt Canoniftz & Theo-

Q

1In ln

logi, qui quam omnino ille non habeat , eam dire-

li

It

&ene habeat, an indirecte, (udant nitendo, u fe

N

W lh]

dfh

u

expediant,nec expediunt camen. Hodie autem pleav

ul

ïique

D**?l

A& Àl

[

(

1cipes, cuz exculfo fervili Paparum jue

ln

l1

nUï Y

Mi

go in libertatem Íuam redierint veluti pofllimi:

T

« W

nio, atque trifti tot feculorum experientia didi-

"AL

TQB* H- 1'9'

"46 Q

M

cerint , Papatum non Religione & vitz fan&ti-

I l

ll D

"g

m

hall

UTR

ino«

Q

ff»

*

hnac

n

CouNTRA ÍTAIEtfTAM.

$

S QU

EU

Q

man

TMl

t;nfmodia, fed (celerum immanitate, opum magni-

|

V l

0l

tudine, atque cumprimis ftultidia Chriftianorum

EU

4

Regum conílare: inde dignitatis fuz cuftodes

Mm ^

facti funt tam vigilantes , ut ne tantillum quidem

ua"i. V

fibi eam imminui patiantur: non immemores,

(

(

Motn.in $4

etiam Philippum. Pulcheum. Galliarum. Regem . Eo-

Pap. Sexres,

in Ph.4,

aifacio V 1 11 Regnum Franciz feudum Papalis

r

majeftatis falfo aflerenu , fic refpondiffe : Sciat tua

t

sl

f

maxima fatuitas , in temporalibus mos alicut non fub-

&

A

effe : & Gracos Ioanni X X 1 , plenitudinem po-

VAUAOV V H

tefítatis in univeríam Ecclefiam (ábi àrroganti ita

i

?

Jf

lo. de Más«

refcripfiffe : Potemtiam tuam fummam circa tuos

devil. Mot,

j A

fubditos firmiter credimus , fupevbiam tuam fummam

inH, Pago

tolerare non pofJumms , avavitiam. [atiare non vale-

AE

ts , Diabolus tecum , quia Dominus uobifcum. Quid?

Coneftag.

de Port. &

qucd etiam Phbilippus 11 Hifpaniarum Rex , quo

Caft. conje

l3. ph. H-

tamennemo Ífuz ztatis Principum fedi Romanz

M

1.69. & 7o0,

favit impenfius , in caufà Lufitanica Papz judi-

cium repudayerit.

Cum enim Gregorius X III

A. Ch« !5/31

m

m

Pximum pet Pl—ilippum Segam fuum Oratorem

:

(

,

äPlïd Philippum ? egem ageret , ac peteret , ut in

negotio fucceffionis Regni Portugalliz fibi rei

w

componendv arbitrium deferretur : gratum qui-—

M

dem in fpeciem fibi initio Pontificis officium effe

fimulabat PhihPPUS » joannis Silve confilio ufus;

& quoufque cum Henrico Portugalliz Rege traní-

egiffet , variis protela-ionibus urgentem Segarm

ludificabatur ; ubi vero cum Heurico cranfegit,

3

tum renudata voluntate; cefpondit ; in tam juíta

ac clara caufa, cum propenía Henrici in caufz

l"

fuz xquitate perfpecta fit benevolentia , non opus

m

elle

i

; W

p N

L0

816

OÓnATIÓ

/

fr

y

OVC j

D

efle , ut S. S. partes fuas interponat. | Sufþc&ä

i

T*LM Y

quippe Philippo Regi erat Pontificis , ut & alio-

rüm Principum in eo negotio voluntàs , & pra-

7KL

UI

judicium juri fuo in przfens , regiz majeftati in

^ WIL

potterum fieri. exiftimabat prudentiffimus Prin-

ceps, fi de his rebus 1n Pontificem compromit-

W

(

teret , eoque exemplo illum Kegnorum arbitrum

«mic I

& quafx judicem conftitueret. At vero cum fe-

yrln

quend anno, pridie Cal Febr. Henrnicus horaá

i0

"L

& momento a fe przdidis in deliquium incidif-

fec ; & eodem tempore Luna deliquium páti in-

ciperet ; quo deliquio Luna &efinente & ipfe in

vivis effe defierit, qua eadem hora ante 1 x v 111

annos , ficuti a curiofis obfervabatur , in lucem

editus fuerat ; Pontifex autem arbitraretur , h.

VU L

MUa ULIE

MV

m

ge ordinarii fuí Oratoris atictoritatem porum

a

«

tea apud Philippum Regém valuiffe , placuit,

AUA U

axra

U

*:E

Al

AL

nder Riarius Cardinalis latesalis legati

AL

Aild

tituload eum mitteretur. Huic ip mandatis da-

tum , ut, f1 qua ratione poffet , Philippo depo-

À

T»u

nendi arma, & íe judicio S. & fubmittendi con-

la

m

(

filium infinuaret ; id fi ne

7j

aret umpetrari, Ria-

Q

rio fubfidiarie

mandatuim erat , ut fib ad Por-

(

W

tuealli

ol

&

Crdines proficif-:endi neceíffitatem : 4

^

RH

Pontifice impoiït.lm Í

19

T

1

VL

3

yficaret. Sic enitü judi-

cabat Pontifex , fi P

11

L

1ïippus acoiuicfccre nollet,

fore, ut faltem teverentiafégati, quamdiu is in

"L

7

iufitania effer,

[2

i bello gerendo abftineret ; quo

intcrga Antonius, novus Rex , turbatos fuorium

2nimos compohere,; & a vicinis Principibus bhi-

hPPG ex zmulati ne infeflis auxiliares COPi;),g, com-

Wk]

: Para,-

T

UO M TRA ITALIXM.

v

(

garare poffet , & fic Philippus, equata per eam

moram amuli potentia ; alearn przlii veritus $. S.

AL

bitrium poftremo fubire cogeretur.

Hc ita

inter otiofos homiies, & przcepta de prudentia

Propria opinicne ctedulos R omz actitáta fuerant.

Verut Philippi prudentia Romános hofce àftus

w

icil

iàri

fuíque deque habuit; & R

0 , quem in Hifpaa

n

id x

f

ummis pz;(ïïm à civitatibus delatis honoris

bus diftentum ; & per inultás adfectatas moras

fero ad colloquium toties & tantopetre expetitum

àdmiferat , tale refponfum ; multis quidem ho-

norificis officiorum teftificationibus exornatum;

d

m

quafi facrofan&tam fuimmi Páftoris májeftatem ma-

iximé omnium fcyvereretur , fedanimo

4LUID

f2

& veré

Regium reddidit; ut legatus fatis intelligeret , nul-

lo cafu Régem Cordatum,; néque tàm jure fuo;

quam viribus confifum ; atma depofiturum efle

Quapropter Cardinalis omiffijomhi rei con-

fiiunde fpe; contrarium mandatum a Ponti-

fice cauffatus, Romara mox reverfüseft. — Venetz

VM

àutem tam parum fidunt Pontificibus, ut ob id Sa-

$oedin de

Cerdotes, quantumvis cives & patritios; a comi-

Rep:la. 6.Yo

[2

tiis procul arceant ; quod jurates credant nihil

€ontrà Romani Pontificis utilitàátem facturos

effe':contritumqne eft illud ; qiïod ànte fufïmgiæ

&ves in comitio acclamate folent j Favía i Preti.

Pro'pterea Herimolauim Basbaruum , 8c Cardinalem Ms

lanum; exfilio d

CcLaA12121

aArat

aá4t

eii

untj quod cum legationem

apüd Pontifices Romanos obizent ; 1n Collegiuin

N

Cardinalium Cooptari Íe paterentur injl'fï"ig Lis

benter hic memini Nicolai Pont4tü ; Veneciarümi

Fff

YT

iuw

*

D

"

L

OI?)

OR A

J

Y Ó

"

(oyt/

Ducis , viri magna doctrina & mira animi libet-

[

u

]U

!l

tate przditi; Juï, fubortis inter Pontificem Gre.

If

U

Th.H. Ti 18;

'muum XIII &

C)Cxlu.tl in

L

Venetum de finibus

« (

iil Qu v

contf

VVV

Ove

ríns,

üt svïxc ACC f? iL5 cum P'Hnæ ale-

n

1

gatis Ponti fcw nb,demum ;

quafi Pontifex ad-

promiil

"

velf s Setniatum cenfuri

ioc

1

acturu

fiet; 1lle ftatim

T

nec

confulto Senatu

C

iit, C

enjuram Pontifi-

"AE

li

lj

[157/" ejj(' (-[l ü "w.Z y; "'—a "n

icUuum , qui iemere di-

M IU

fitingi uon deberet ; ue ajmem" bomines Contemnerg

lil Lv

m

ejufwdz telums qu

c]lfïlli Z?Zf'C:i'l[f) Z'LVC' 7'1" 'iü'l ijüfg

miius lederet

( GJJ

cumflue 1mtment n*hllnmlnus ].C-e

gati, ille iterum fubjecit ,

Verendum . effe , ne qui

Graci clim fuiffent, e Latio in. Giaciam migtarent.

Dillablþ qïqulh. ád VOP"eIOo atrox meémoria VUI-

Barclajus

3n $8t-pu2«

nerum , qmnus illi Pontificum cáufaim per latus

ehr

Paüli VPF oer àdtlixerunt.

fLL

Quot enim volumi-

per orb em diffipata excufferünt Papatus vires,

& hanc

imperan idi- vanitatem deufeumïï tecab

W

iis auidem ip'uf; ;

quos mh lo iniquiotes fecit ,

^Tf

fed ab illis,

ql.U. lacrorum D

al LALIP'*

$, tanien do-

Z

;

cent e aviora fC?Ptl'l Cuü, auaàm

ut 11i4a LthDES

VfAnt

-

Sdæohfhci fuis argutlis moveant. Oum ità tuné

0, 0

externárunt PauLun anumofa Ve necol im conii«

l:

lia, ut ifte plumbnls fuis minis , & apud corda-

ln Q

u

tos Patres mil profedtütis excommünicationum

fulminibus d

diffifus, patrocirium Hifpaniarum R e-

lil

'Tlö

.....

ánxie ammveut ; atque negotio ibi in cun-

C

Mr

ec i

tice Áula parum ex iaumua füccedente, mox

iterum milffo ge; curforem Brevi ,

& ecxaággeratá

A lh

AUC

periculi maenitudine, aniinum F egis , ut - dubiis

tebus fupp»tias fertét , tentarit tmtlus, additis

n

fi

( HU[WH q

T

l(

CONTRA Lf.&ttTA M

o

I9

S

ängularibus literis ad Lermz. Ducem;

cui Pon- Hifeiajár:

ticolare (6i

tifex caufam fuam commendabat quam diligenuft-

l3. p-£zé,

fime; cum exceffu quodara lon.g& infra Papä,le fu-

percihum natantium adfe&uum ; & magnifica-

.....

rum promiffionum; quem infuper vocabat ba-

f Hijpanice corona , [uper qua acquiefcat Monavcbia

"Al

Catholica , umcum

I^

lefie fundamentum ; & am-

plius ( cofa snfolita. alli Pontefici ( itum Iberum De-

fpotikyrium Excelleutie titulo dignabatur. Quid

-

dicam de Germani noftris Principibus? Pü lV

ad Proteítantes in Numbv;gi conventu literas;

quas breyia vocant ; Concilii caufa miffas, cum hac

Th, B.LX o

infcriptione; Dilecto filio Nobili viro Ducis aut Co-

Witi; eas omnes minimerefignatas illi in hofpi-

(

tiam deferenuum Legatorum remiferunt, cuim

hoc refponío: nullam fe Pontiicis jurifdictionem

agnofcere ; neque etiam opus effe , ut Pontifici;

quid fuz voluntatis fit in Concilii negotio; cujus

indicendi aut habendi poteftatem ipi"c: non habe-

àt, aperiant.

uare cum P/us V Aancifc.o Co-

mendono , fuo in Cornitiis Imperialibus Augu-

ftanis Legato ; enixe injunxiffet , ut fi religionis

caufa in comitia deduceretur , ipfe fuo nomine

S-t

£

publice proteftaretur, & Pontificem in cun

qui aderant , tam fecu

Lcl

l^

res quam ecclefiafticos

Principes divinz ceníurz ciadium diftricturum

interminaretur , & contra Cefarem inprimis;

-

quem & 1mpernio ac regnis & ditionibus, fuc-

n

/

7^

1

"i"h-Hc |D3g.

ceffonibus , & juribüs , qui in

L

li

Ífpaniz

P

t

i

j

E

1

v IT

€i competebant , privatur

es

i5

Cl11i

Cï

minifter hero

fuo prudentior, qui veritus , ne ea proteitadone

Fff

p

icI$

$«

-

(09T

820

ÜDna A f15

M

[

j

l

TILT U

magis nimi irtitarentur , ne fecundis quidem

L.Qr

mit Rr/:'. ;

'

mandatis paruit. Siitaque jam e fepulchris , vel

1

g um

inferis , Auditores , veniat in noftram Germa-

"TILLI

niam aliquis Clemens V ; qui Venetis ob occupa-

Zwing.M. tam Ferrariam infeftus Francifco Dandulo eorum

uf I»,j..J

A pod. l.1.c.

uput. T

1 Bodin. de

Legato aditum concédere noluit ; tandem vero,

Ü

!

exit

Rep.-rcs cum js quaü quadrupes catena collo apPenfa ad

j

MI

Mornzazus

pedes ipfms Pontificis cenantis provolveretur,

| 1

MM

Tif

in H. Tap«

pàcem dedit : aut potius aliquis Gregorius VII;

l

TT

-

1110

qui Imp. Henrico IV , regio cultu abjecto nudif-

que pedibus afperrima hyeme Canufii fibi fup-

mæ&mf

þ

^

lici facto , abfolutionem & reconciliationem

J

lL

Jl

Ivl iievs

m

hlton

fuPerLifüme tertium denegavit : aut etiam ali-

en

li

quis Pafibalis 115 qui Imp. Henrtci IV filium. pa-

A n1^

tri coeznominem , & Imperi1 procetes , ad par-

w (r

M

ricidalem rebellionem impulit ; qua fa&um , ut

*Otn.

tandem mifer ille pater i-nfïg.mbus Imp&rialibus

H"Eu!e l

otbatus , Leodium in cuftodiam miffus ; ac mo-

?i F

l4

tore confumptus fit ; odio etiam in defuncti ca-

dl

db n

daver jàm fepultum gr

&xid

nte , quod effoifum

ES

n C]

texH

Leodii per

LtOL

um quinquennium lonore fepul-

ä

(OfoS

,

Iacob.B.M;

Kexincon-

türi caruit: aut alfquis Alexander I 11; qui Imp:

l

Ahm

fot.Totti. — Friderici l cervices Venetiis calcaffe fercur , illud

dT

h

'porturá

'Torti-Iufti-

Davidicum occinendo ; Super afpidem c bafilifcum

4 hmü

»iiger. Vé-- qmbalabisy C coucultabis leonem C draconem: aut

Tml) fda

net.l. z 2A

p

14j

fl f

n boe

- fi omnes illi , qui'bufcunque fuerint facinoribus

W

AV

li

(

Ml

«ffe docet f:&ll'lf)i

Is

fulminatores atque pacis pubhcæ pertar-

/r,

í.chman. 15

9

C€nr Spir. l

l

k

»Atores Papæ' fimul in patriam noflram àdve-

/

5.6* 56

niant ; fraudum, fcelerum , atque tyrannidis Ífuz

DT

ll

x]ll

ericulum facturi ; An putads nobis defuturos

(

il

elle ncvos aliquot Dantes ; Marfilios Patavinofs

Pe-

"; r::;f;-i

li:;c' »

À

M

'hl:f,

xj.'lv

l

Cow T.R:A

IT A'L14A M.

8it

M

Petros de Vineis , Occamos » Veuericos , Waitramos,

*». 'Lm e i,..

n

Antonios a Rofellis, C Albericos Rofates , qui necel-

BI

fariis & invictis rationibus demonftrent ; Inipe-

Alb.de R.o-

'f:;'.:'."

piwm a Papa non pendere , lmperatorem ejus cou-

fatein l.be.

LU

firmatione non indigere , — qui con

tra fentiaut , la-

ne a Zeno«

col.6. n. 18,

fe majeflatis veos effe C hona füa. cominitteve ?

exoritüros

novos , Ot-

C,de Quad.

Án non

exiltlimatis .

Praíc. Mor.,

in H.Pap«

tones. Witelfpachios ; qui , ut ille apud Vefontio-

nem Hadriani IV Legatum , Imperium Papa be-

.

.

Naucl. vol.

ftolidiffime contendentem , jam Jam

neficium effe

2gen. 9.

ftri&o gladio confoffurus effet , nifi a

b ïmp. Fri-

m .".j'ïlï..S.LA.'.;

tutonem « f52

derico I fuiffet retractus , ita nunc ifti Romano-

M

rum alaftorum injurias & faftum armis retun-

dant ? An vero non eftis certiffimi , fereniffimis

Imperii Ordinibus non minus animi aut aucto-

ritatis hodie effe , in majeftate auguftiffimi Imp.

MarrHuis tuenda, quam olim fuit in dignitate

Imp. Ludovici Bavari , & totius Imperii ; confer-

vanda & ftabilienda ; cum in pomario vici Rbe-

nmfei, Ànn. Chr. cI» ccoxxxvir , fexto die Ju-

li , Ele&ores hoc Senatufconfultum conderent,

quod altero anno poft Francofurti , octayvo Áu-

gufti , admirando fuffragiorum concentu lmpe-

rator & univerfa Principum reliquorumq; pro-

cerum multitudo folemni edicto fanxerunt &

comprobaverunt ? Sacrofandtum Imperium fuamma

in terris poteflas , celefle donum est.. Impevator enum

primus aute omnes , fecundus pot D x v M. est ; pev

— ii

quem. leges , jura , vegua , bumane genti largitur

ÁvNent.Ánn.

n

eterna majeflas: C* tam grande nomen 4 fülo D x o

PBojor. 177 .

tradituc 5 cui foli ille Reip. adminiftrande. vationem

Lehm.Chr.

l

iM

tcd-

iU

Fff 5

591.1.7.0.1.7-

l

n

*?1

! $22

ÓnATIO

(5

FT

as

zeddendam habet. A Curiatis igitür Eä])m«frcvh;urie;

TO

li

bus nmpofitus , continuo. more majorum 4tque jure

fij

f

C y/Olf

PUR

rimanti

gentium vex est

4tur.. Ipfum contra. majeflatem

u

Uiv

evb

(

pr4

LA

]

Reipub. d

5 Imperti

egatos ad facevdotem Roma-

"um ,ut auror fat , copiam Adiminifirandi conce-

VA

dut , mittere s eidem. jureymvando fidem adferingere ;

4tà, petere 4b eo ufum vegis di- dematis , religia esl :

4Cnf

gulium barum verum jus omuno ef paftori , qui fer-

vus ovittn. est, v in. coi

fecrando domino gregi fervit.

Quippe jure [uffragiorum , beneficio Electorum atque

populi, quifa, mperat. Hac verifima effe convenit in-

ter omnes annalium, vevum hbumanavum divimmmæ

peritos, ata, jam fepius utvit[oy,itrris Cafarei atqy Pon-

tf , celeffis thefauri ïq/?ih)aniis comprobatum est.

sttbm

Nonulli quidem faudtuli prater fas coutra natuva le-

"

gem docere non erubefcunt ; Pafforis beneficiarium . effe

Domtinum , uea, ante Principem Principum effe, aut

gomtnari oportere, quam ille fey

€ d

vus fervorum autov fiat,

ii judicavit, quivegnet: fed hac cumiaxima

m )

Reipub. Chriffiana pernicie , intolevabili populi Cbri-

fetams Impevatoria majeflatis jactuva , uec frue graviffi-

30 tetrarcharum, dynaflavum , clienttum Imperii de-

» n

trinento , infligante Stygto Princtpe domino bujus mun-

IN

1 dl

giz', cominenta effe, eventus docet, exitus

probat. Quare

m

decermmus, C perpetuo [ancimus cdi

G&os nmirum cx

Ml

folo elettio

L

14

e

Jj

beneficio, omuem poteflat

v

m imperumma,

proficifei : nec. ullo pa&io poi

t

É g-?

cis-Komant ing bac v€

Jendimonta , flamiuio . AUtorit

^

4te , confenfi opus. e[fe.

£

"N

)

Quicung, aliter docuerit , fenf

Ut , factitarit , crimt-

Re:5

1

4

qe lefa majeflatis veus , boffis

"

.L&Li[/v

i(blice atque pro-

bl

feriptus efto, mgizg pauas f

oyito , boua ejus publica

I

H

d

H Jt

l"

N [1

( OW TRA-ITAZZlIA.

823

M

funto, pradia infifcentur. O fapientiflimos & magna.

nimos majores noftros! Omtuæ umantif Hmos'

hbuw.us retinentiflimos !

Xeipul blice & Impe-

rii obfervantiffimos ! Cied te vero , nec dubitate,

mei Áuditores ; etiam hodiein ïmpev*toubus no-

lac

fins vivunt & vigent majet

la 7)

viftus , & pote-

c.r.&2.Dift

ftas pui( 'orum Cefarüm.

Illi Coscilia univerfa-

I$lac M. B.

lia indixerunt;

icen

um;, Con-

,,sz!wz/ms Magnus Ni

v ul

Rex1in Ap.

pro jur. fid

fantinopolitanum | Theodofius - fentor , Epheium

WN'hitakere

de Cóoc

Theodofius junior , Martianus Chalcedonenfe ; quz

2. Gothofr

quidem quatzor Concili4 funt quaft quatuor Evan-

in not. adi

-

aelm vel totidem Paradi ift flumina : & al Impera-

7$ 4. C.de

tmea indixerunt alia :

: fed & nottris Imbevtnu-

fum. Trin.

bus eadem cura jam commilfa eft.

Il sz;m in-

d. Conf,

Jüituerunt ; atque Henvicus 111 Uemcntem IL Da.

contr,Paul

mafum II

,Leonem IX , & Vi&orem II

» : CEEdS

IV.Grotius

in Pietate

yit; alii Ahos fed & hoc noftri jure fuo jam fa-

Ord Holl

cere poffint , fi velint

Illi contuma iciam & im-

JD'HU)TI non raro f?'

iverünt ; & Ot-

Pmtatem

$at auffs

£0 I Iomn:m XIII (qui im amorem Diaboli vinum

Zeuffelo ae»

(unóbeit gt2

biberat) & Benedictum V ;

Henricus I1 I Benedi-

(unden]

&um IX, Sylveftrum III

& Gregeorium VI

& alii alios, exautoraverunt

: fed & noítris

ho-

die licet idem. Prorfus uti Imperator Henricus IV

TL

BRar.ad An

Gregoriug. Hildebrandum , uh*m fancinm Satanam

Io64.n

23«

(1C enim vocabatur a Petro L)Jmhno Monacho

non vulgaris exiftimationis) qui contra Apoftoli-

cam Petri & an,u; do&rinam abominabili fcele-

If DEO & h.enl

ionorem ïüïæü abztm, ità com-

pellat : Tz Hildclzmw e, non jam aþofmme,þ(lfal

Goldaf.te.

v?

z.Canítitu.

F£ Monache , defcende ;

y

dicataimn tili fedem A,fwr'ïo-

Impc. p.50

licam

Fff 4

nt

(RnR4ATIO

0

824

nf

rl

WV

licam velinque :

Alius ii

a foluim beati Petri. afcendat,

UW

qui mlla violeutias veligione palliet , fed beati. Petyi

lll t CH

,/H;z um docrtnam doceat : Eeo Heunricus Rex D E I gr4-

LUA , C omntbus Epif. COpis w,fm, tibi (/z

115 , D')'cew

U JDA

(Lþ)JFLH(II) 11(,, ]L(J(L.L'g hi Ke lx PH'

Reipu LfllC'P

h'

falus per Paparum £: ;-r-(,

id

aYrces i/ "ChthUI',

1

idem 'emedlumlvnpæ ator nolter adl

24

il

be

2 'JC*ECi

& dicere: EgoóM ATTUurIAS DEI gratia Impe—

atorA'wufäus cum wmmauslmler Oldl*lluüs,

tibi Pasle,

ut C[Lï"f"

aut

L(?O 5 d?.

"'UCJV' j4e

At

W

$, edico;

qui

.mm PcL iin te eft nihil $ qum.

tantum Plït

CAfl VIS, nOD. Vero przedicare

u

j quia

tate & illecebris mun-

*lh |

CmmtUsTi (rh,mm impiet

di5 Re,ïmonem fu

An

gelauww ; Refpublicas pro-

niocteDomi

alemLm ac rebel i!omF 15 pöh üis & conturbas ; ;

VUVI

dg)e de throno Pontific

o def

166 ocyus , defcen-

^

at

de: fed tu , Dælllmþrjdww £5

tu Matlthta Ha4-

!J»

fefzre;j'"ere ; aut LI-HCH'](]F" es 171

71Q0p"ul cul-

TU Mtrqy

mini par orthodoxe ,

dicende quam ocyífime,

xRW I

& tandem Romanis purum fanc&tu imque Chrifti

e»hm)' BU

E ao

hvau'ïehum 5 Ltque A oftolicam . doctr:

L LA

m fà-

H Oth Donn

nam, nullis Pa apalibu

JL;—

1/x?"

dii iDusin ']um am refti-

"UL

J*y

11('

t

o d m*ewxc are

Veruntai *en non dicam

t odl

M

ji

1

& intolerabilis error

Ih*ae

fed fraus Canoni-

frum & &

^f1

Jv

us ii

]

L

Wi Frur l

lus aaulato i

fectz fuit Dia-

Q '»oOo

DUIRTR

bolica , qua (xclmanns Rel ligioni

o ZX

lo, in fuper-

fütionis deci Dmas

Xl[,x"? lg

1

am pr olapfos novis mendacio-

m

Á

I

LUIM

LLLJlHS

ac

[

fL,Lcus , de Papali Imperü in

DL

Gerj.

9bl

ln*

70$ í£ f[f?"/,

L b d

WUCV- n

de jurzme:

A

o fidelitatis ab

Iperatore

:ï)

7/

"

xfw

] Mj

Papa pmJ,

do , de anäw?zlzt:o;ze , COr0-

T

L

natione , d*'

.4.

7) Im £F 4TOTL

L

admini[tratione

n

55

A

W

W

Vïk

YACAT-

"

U

a

Vij

!0

CoNTRA

ITALIAM.

82$

yacante Imperio , C bujus farina pluvibus , irzetire

Clarum enim & meridiano fole

conati funt.

lucidius eft, Carolum Magnum triplici expeditione

Italiam or"cuPaViH?:, eo ordine ; ut primam fufci-

auctt

^2t11

AdrianiPontcificis contra Defiderium

äþ*?.l'f t !.'Og

[

3'3 k"'

elnm

E

gobardorum , quem Papiz inclufum

Cce

i

& totam Langoba:diam füb jugum mifit:

roi

1941

^

:H

B

Bea

neventanum,

ali

itra Á

P

lRv

ni Ducem

q ua

;em ejus ditionem fibi fubjecit, & pro-

ptere

a Advocatus S. Petri contva Langobdrdos, dein

etiam Patritius. Romanus electus eft a Romanis:

tertiam denique contra Romanos , ulturus inju-

ram Leoni III ab illis illatam , qua ; levi in

Beneventanos excurfione fadta, Romain venit 5

ubi ipfo dieDomini nata

li à Leone coronatus eft,

Carolo Arnifez, de

cuncto Romanorum Populo acclamante :

Transl. Ime

Augufto 4 D o coronato , magno , C* pacifico s Im- nai&cus

peratori Romanorum , vita C vidloria. — Vt ita po-

pulus Romanus auxilio deftitutus omni , cum

hinc feditionibus inteftinis ac civilibus , illinc

finitimorum populationibus atque injuriis pre-

meretur , Conftantinopolitanorum Imperatorum

Goldaft. i&

ignavia defidiaque , interim etiam harefi , per-

Rationali

motus, primo Exarchorum Vicariatum Impertia- Cont t s.

lem , tum denique ipfa Imperatorum jura , in

quos Lege Regia olim ea contulerat , tàánquam

commilfla fibi afferuerit & vindicaverit , in Ger-

manoíque eadem Lege Regi4 tranfmiferit. . INe-

que etiam juramentum , quod praftat Imperator

Goldaft. im

Papz ; eft fidelitatis : id quod. Heuricus Luz.elbuegt-

Replic. pro

; publice negavit

€ Imp, Conte

65 , convocatis tabell.i011ibtls

rf

j

f€C1f— Gïetfv €416«

8164

WIME

OnaArTro

ï-:e—ciiTe , teftatus nulli mort

Af

M

v**l

alium ad Hdelita'tem'

f !

fe obl

ig

atum elíle , nec in fideli

T5 (u

00

Seld.Conf, .

tatem cujufquam

cont. Pau], JUta

)

fle : fed jurat Imper

ator Pontifici & Ecclefizz

iV.Arni de tantum

P

UCC

Trans.Imp.

fenfionem

rotectionem , procurationem , & de-

n

A 34. 8535.

quemaa X

'mæDomini vafallis, Prin-

cipes f'abditis, jurej..ra4

jv

n

o Izpe promittere folent.

Sic Ceronatio Pontifici,

m Formido

n :'1'-.n.g,is operatur quic-

quam ad amplitudinem 1r

ll

nperatori conciliandam ;

nf

quam Aïchiepiiïopi C

olonienfis , aut cujuflibet

l

f

alterius Epifcopi facta

confecratio: ac licet anti-

quitus Imperafores non ni

f

"T

à die coronationis

Á MUU W

[ UOC

Pontificie , annorum Imper

li dinumemtionem

inciperent , fin

pimialla

ftolica

gulari quadam er

£a Sedem Apo.

Seldias.d.1,

m reverentia inducti:

m mmm

dU

Itl

id tamen jamdudum

G,Buxtorff,

in defuetudinem abiit Dd

hon 1

mnf

Difp. in A. iftam

uti ante introduciam

Bull. th. $.

confuetudin

em femper

n ?Il','fïiïffl

bus, ita

licuit Imperatori-

Yit.c. &, th.

& inducta jam ill

a licet, atque in pofle-

0c

s».litg. rum femper licebit , poft

ele&ionem & Germa-

nttt n

nicam coronationem fe

IMPERATOREsnomi»

MV

c/?

nare & ícribere.

Et quot fuére

b

Im peratores, qui-

Ald]

"us à Papa corona nulla eíft

iil

fuére , qui folennes illas cerem

impofita ? Quot

onias penitus ne-

f n

glexerunt? H eitici

/5 Auctps invitátus a Pontifice,

l'nllï

Archidia, 2d Coronam Im

p

erii fufcipiendam , refpondit:

ls

*Mup

k 5cld.d.. Sibi fufficere , qu

od ex

gratia D fit Rex. Romano-

DIIS 0

IT

l

TUm, Cv quod Germ

AniA

" ab ifdelium incuvfione

MU

ht hihil

defendat.

Et Rudolfi

HlI. Princip:ibus adItalicum

.'Cxlglgm ,

VL

0N

iter adhortantibus,

Imperatorie: Multos Aleman-

€ruf.Ann, ger

At dC l

lL

l

Suev.p s. 1.

"m Reges Italia co;

Vfutmpfit : non ibo Romam. Rex

WU

3. Cap. 1. ex

fum ,

*

*

tby Bol* N

rith.

Imperator fum

Wec qninus p'o utilitate Rei-

Pz:bli;æ aGuri

MU HCAL lr

am me confdo , quam fi Rome fuiffcem

]æl]m k:j

£0f 0^

L; !

CowTRA

ITrA LIA;W:

$7

lls

Sic etiam 1n eo Canoniftas falíi Ar-

coronatts.

guimus , quod per vacatiotiem Imperii jus ad Pa-

am devolvi vaniffime nugantur : cum longa &

approbf»ta confuetudine, v?cante Impcrio jus ad-

miniftrandi Palatino & Sa

ir1 Ele&oribus com-

2

etat; & nuper Paulus IVr

[2

vis fuerit ridiculus,

fi

l

[27;

211

Ando I

quflm formidolofus , cum 1 zi&emtowï Fer

LA

faruum filicernium ineptif'1mis quaftiunculis ob-

ftreperet ; Principibuä & Otdinibus Imperii Ca-

nones Carafficos, & purpuratos illos Canoniftas,

Bod.de Rc.

ar le dvoict du canon. confutare tunc promptifïi—

1.n6.9-

mis , fi Imperator nutu tantum operam illorum

Po&ulaifet. Sed quemadmodum ferpentes vene-

num fu.um retinent quocunque anni t€iïlP0ï€,

etfi non femper exferere poiïhnt : ita Pontifices

fuam pravitatem : quz tamen cum interitu ipfo-

yum aliquando erumpet non aliter, quam cum

Zvving. Ms

oun. Baptifle Concordie Epifiopo , Pontificio ad

Apodem.i,

3.€. 19*

Venetos legato , retentus in convivio Ducali ven-

"T 12

tris latus lethalem contraxit morbum , & Ferra-

riv pofteaanimam elifi. — Quod fi vero quis ifta

Pontificum indignitate exacerbatus, accufet ni-

miam Principum indulgentiam ,an dementiam ;

qui illos tantis , nec ab homine expetendis ho-

noribus olim auxerunt , & paulo infra DE v M

adoraverunt; nihil aliud obtendere poiïhm ,quam

Religionis obfervantiam , cui majorum pietas

tantum detulit , ut etíiam facrorum antiftites ac

interpretes poft Dz v M exquiützfü:m colendos

effe cenfuerit. Ita fic , ut Imperatore non Papa

Seld.d. l.

tantum , fed quilibet loci Epifcgpus &

paro-

"TL

chus

h

T

$38

QR"ATIO

"u5

DAit]

'ka,:fg sz Ff I

chus in foro. conféientia , ut loquuntur , fit fupe-

j &XCUUS i,

J'if*:ofAt

rior: fed & extra illius fori caufas fcimus, Mo-

l

l

E

etim 52'6

^

nachos Capucinos maximis Principibus dexte-

(

s omits il

ros incedere: at qui inde velit argutari, Papam,

"

TRU

EPifcopum, parocl.:- , & illos monachos , po-

1U4]

teitate & auctoritat? effe fupra Principes , is ni-

hil aceti in pe&dore habituras , nec rationibus

h

pO5 CC WVU

fed baculis convincendus fit. Equidem Pontifi-

fj'x t AQ

vide Taco.

cüi faftus proxenetz , & qui lum ofculando-

EU w

Capellum

deSedisRo.

rum pe;lum ritum » quo non nifi peïrcptato de

Ü M

Potefi, LE

X

€.«24-

geniculis cubiculo , ofculoque pedibus P pa ad-

moto , nemo ad illius colloquium admittitur,

LA

Religionis fuz faciunt chara&erem, Ambrofium,

m

hi

divinum virum , in patrocininm ttahere audent.

JF'Q

de dienita.

Saceird. c2.

Sublimitas Epzfcr)p;z!»'s » inquit fanctus Epifcöpus,

Altour C

UT

nulls eoterit compavationiius Adequari. Si Regutii f«i-

IX Ul

artimae m

gori compaves , C Principum diademati , longe erit

n

Arw

auferius , quam fi plumbi metallum. ad . auri fulgo-

Ü

TEm compaves. Cretbpe cum videas Regum colla & Prin-

1122

/

7

eipum fabmitti gezibus. Sacerdot;

^ t

1. C exofculatis

i

I

UULUm

AA

eorum. üexteris , oratioribus eorum . cvedant fe com-

wl

Vl

um

li 1]

muniri.. Locos eft illuftris; fed quo turpiter abu-

t Qet Apyfol,

tuntur lupz Romanz luftra.. Afferit aureus Do-

d orem

Ctor. ; Eþifgopätum vel regno elle potiorem.

V

Ti

1l 40

Quidni? Cum etiam Chriftianum effe majus fit,

1

U r

K egem e

i

Í

iC.

a

Quis enim vere 'Chriftianus

i

! o

JI

m cum Neronis diademete com-

|em 41»3?3.:

-

ff

, MT'[ S

d

(

(

M

i dar)

ie

n tramen Ambrofius «

V eer,(

^*

'"Päl'o certe d.i('f? c C^

I

T

l'x

TY

t

X

"t E

d m

rh

un

1

Hï

V

CowNuT&EA ÍITALIAM.

29

d

TM

QU

icges quippe Paftores dicuntur , & a fíacris &

