profugos Pafchalem 11 ; Calixtum I1, Hono-

tf p c

rum II, & Innocentiuim II, humanitet exces

qurims

T Ql

pit: Philpps Augwflu de quorundam fuorum

$ WiVv

i

L

benevolentia: dübiüs coronam de capite detraxit;

& fi quis fe fit regno dignior; illi fe fponte &

0

ü

T

COU

cum bona gratia ceffurum , & coronz copiam

ä

ij

facturum , teftatus eft: $. Ludovicus jpfam Barba-

L.

riam in admirationem Chrfüanz virtutis ripuitj

)Xk

"i

qui (dicendum enim eft aliquid) cum in Agypto

Iv

J

M V

vi&toribus Saracenis , in quorum poteftatemi ves

UtUS , focn*.:js

herat, ex lege tranfactionis deberet lnbella quinquies

1o.51reüs1it

Ch.Ds Lud;

I$ Cürm (5

millecentenas , & veto accidiffet ; ut, dum expediti-

€; s. Fof£cats

us $. Aengo j

us ppndere quàm numero Saracenis dabantuür pe

deéG. Llmpe

"

[1*

dhonen

& rhihoz

Cüniz , per eorum incuriam deécemi sllia Galli

£. MLIII

METUL,

tetinerent ; ideoque veluti folertes eo compendio

1l

|

lii

Qiil

exultarent, Rex optimus; übi hoc refcivit , tan-

d

tum abeft, ut hoc füorüm factum probaverit ; ut

A

potius malum lucrum deteftatus excandüerit , &

t

bhilippo Montfortio dederit in mandatis ; cura-

l

m

il

fet ; üt quamprimum inte

O

ta fumma exolveretür j

lo)

Y L'(«LL

nllR

hoftibus ad. tami illuftre bonz fidei & pfæcläræ*'

I M':i LOSN

jufütis exemplum obfüpefcentibus : Carelw V

)

anOlwl

confilio Ánelis extotfit , quicquid illi tultis vi«

M

M"']L

&oriis acquifiverant : Carolus V II I non totis

« V

quinque menfibus Itiliam fübegit: Ludovicus X 11

f

(j

v

pater populi ; totàm Lombardiam , non integro

1311

D. Heianf

l All) V

menfe, füb imperi

cLÁ

n redegit:

o

Ftancifcus 1 now

US A& Lirerá-

11f

ofit dücéns

Mufarum prafes (quem & ad Roberturs Stepha- t

:

& uxeor:

c

il M

j Ü

hiüm , Typographum fuüin , fubinde vifitaffe,

ede-

0

; iO s

€urn ei non vacáret ; eluod éeorum

1 .quæ tün

"

W

Q

bátis

L

AH[

Lsl

L

160

AIO

2057

^ij

bäntui' emendationi intentus federer ,. paulum

expectare jüffum effe, legimus) Helvetios memo«

:

rabili pugna ad Melenianum in Italia devicit:

j

t

Henricus 1 V omnibus illis major , & inter fexa-

J

"

|

ginta. tres Galliarum Reges maximus ; in quo

f

PL

cum Virtus & Fortuna certarent , utra vinceret,

P

114

utraque vicit ; aut /'magis * ine utramque vicit:

f

A

n ii

qui licet e tribus juJ

üfimis pmläis j qumgf

u

tvi-

g

ginta armatis congveffibus , e quadraginta. fupra cene

eum praliis vegia pugnatis manu, e tvecentis locotum

J

l

opnggmz*in:vzi/'ms , totus laureatus; undiquaque ta-

men pacis fuit àmantiífimus ; t idem fit credi-

jl

tus publicz tranquillitatis propugnator , ftatus

Reipublice redhibitor , Eccleftiz ornamentum,

Jl

Chrifianorum arbiter , Orbis delicium.

Tana

uV

Principis aboleri memoria non poteft ; univerfo-

wve

Ka

otibus infixus eft

^

ivf ( "

rum pe

,nec commendatione

cerz aut pigmentorum fucis renitet ; fed novo

cottidie defiderio efflorefcit animorum.

VnA

P

Hzwmnrcr oblivio est , bumani generis. occafus.

54

[

Poft tanti numinis nomen , imo poft tot nuri-

j

|

TT

num fanctiffima nomina deficio: cum nemo quilï-

3l

quam fit. qui illis non affurgat merito, & omnes

.

[2

j

eftatis faíces non

íplendoris , nobilitatis, & ma

i

:

M

fubmittat lubens.

i prc

Quare, illuftriffime cognáte Prafes , hic cur-

fum orationis mez fifto : & , cum Galliam natu-

tài, virtus autem Gallos , & felicitas Gallorum

Reges ; ad principatus faítigium duxerint; cenfeo,

Galliam | omnibus Europa provincus. omni jure. ante-

ponendam . effe.

PRIN-

0

|

| *5

Pao H:s»ANrA

2IIÍ

W

U

ATU

PREIINCEPS

ERIDERICVS

a Alx-vv

ACHILLES, &c

nt

ET OFID TF CENSIS

M AU5 E,

FTEU

sui frater?

ll L!'

nata

ORATIO

(

ü

tden lt

^f m"[ï

BL OA G N L

(* 1'1:1

lr

MS OL xlm

DUCISWIRTE AM.-

uf

Vergie ef» Teccia: Comitis Mompelaardia:

u

Dyna[le Heidenhamii :

um

at

pro

m ]

H^ts?aA NfAÀ

Jl v

u^

A

L

Ü

oca

R3

es

N

uT

m Di

QiL

zj

MP. Canorusv Auguftus,

em

x

!

C

quamquam natys & educatüs in Ge£

^ Jmh

;

MM,&M

llv

N )

iä

mania , Hifpaniam tamen ex omni-

:

bus aliis revlombus delegit unam;

D

"

Ü

uam pmfuhou, ben..volenua & amore dlünam

retur: cum non folun , quàá

lii

n

diu per bella Gerc

Pwiö m

-W

j

|1anica , Gallica, 4

& Africana licuit ; PITC'PHHIDL

in ea Rdem h abucn it5

fed & Pdnlfjrï ; renune

[7

wertlto

j

Ciato hnpcvo, & f'bhracls ader 1"110 , ibi pri

N

Natus mori voluerit.

jn

—

t

3 Oüfwi curiofe à Caías

!l

g)lf" ]i

TM

iianis Ícriptoribus ebfervatum eft , cum ille Su-

ie,

z

debur-

40Hl

|

y

212

OnATIO

o

Al w

j

deburgo cum He];o—no;æ"anaæ $ Mari;æ.

yi

Hungarie , reginis fororibus folvens , Euroque

"i

propitio profcötus , fine ulía naufea in Hifpa—-

l

niam trajciens , Lareduni in Callaicis portum

&b

"

appuliflet ; ut primum terram tetigit ; proftra-

Thu.H.l.17

(i

* tus ei ofculum fixit, & Salve , ajebat , mibi opta-

4ie

tifnma mater : nud

"W

€x utero matvis extyt , uudus

W

ad te tanquam . alteram matrem vedeo : C quod

L M

[

u po[fum , pro tam multis in ame meritis corpuf-

eulum boc & offa.mea do dedicog. . Át quotíum

ifta? Nimirum ut tenellis infantibus amuleta

quazdam ab officiofis matribus, contra oculotum

linguarumve aut alias fafcinationes ,. de -collo

appendi folent: fic ego tanti Cafaris prajudi-

Ccium orationi mez , quam pro Hifpamia habere

animus eit, tanquam amuletum , aut potius ut

Salvam Guardiam prefigere volui ; cum ut alio-

i

tum obnoxios columnix & invidie adfectus,

quibus Hifpanorum natio paífim in circulis Nàs

pulat, averterem aut cotrigerem ; tum etiam,

ut tànto confidentius laudes omnium nobiliffi-

mze provincie & illi debitum Europa principa-

tum propugnarem. Quia vero prarogativarum

m

tam illuftria concurrunt & affluunt argumen-

hn

w

'Hotat.i.Ser,

tás &

adeo funt multa; loquacem ut

delaffate queant Fabium,

li d

elaborabo , mi frater Friderice. Achilles , t brevi-

—

q

ter magis & ad rem propofitam , quam prolixe

:::.;:;r.: bxni

' & ornate dixille videar.

üontcmnd

Hifpaniam , terrarum. effe feliciffimam , fi a-

..

liun-

La j

Al u

110

o

IPRo Hiüí$orAw: a.

213

"

^

FISJ;;

v , g

liunde non liqueret , hoc unum poffit teftimo-

':':-1.!5 loyens , s

nio effe graviffimo , quod prima ea 4 Romanis

lt matíen n

tentata , C ultima fabaila fuerit. Romani enim,

"M

Is

li I Caiilai

& Ecclefiafticus Pontificius ordo, pati fere inge-

QIA. Ctl0tE s E,'

nio iis tantum in locis potentiz fux domicilia

d a;rïm, Wi

conftituere folebant , in quibus cum illorum

TO MAT 9

c'upiditatibus certaret omnium rerum ubertas;

DAETOMI 0000 - C

ut veluti novi ]afones non nifi opimam & aura-

!

TTE

tam predam femper refpexifiä & inhiaffe. vi-

A QU

deantur. Sed altius Hifpaniæ dotes repetendz

funt. Et, quod in quolibec loco primum in lau-

dbus, conta t

dem vocatur, temperies cccli tota vitalis ac. pe-

Homer. 4.

CInAtofes , d

rennis falubritatis eft ; ut non immerito beato-

Od. N.Cóo.

Ll..'.l

1

(

d aly

Mf "i

rum hic felices fedes , & Elyfios campos , Ho-

Mythol 1.5

Pï'i—.'ïw..

C. 15. Noni-

merus & alii ftatuerint. ZEqualis aeris tractus,

:

usin Hifp.

wO fipun r

m

€ $,

T

antm

)

lu

p

ll

er omnem regionem nulla paludum gravi ne-

j

ula inficitur ; & ab auris marinis omnem pro-

t x'ï'LL'li )

r (f

qun

r

vinciam penetrantibus, eventilato terreftri fpiri—

w !

NIls

1 CA

l

tu, pracipua omnibus fanitas redditur. Inde

lml

Ql

g

neque ut Africa violento fole torretur ; neque,

L:Flï

m J

QU

ut Gallia , affiduis ventis fatigatur : fed. media

Iu ft.lib.44

Furopz

pril

inter utramque, tum calore temperato , tum fe-

v Tïïl'Ogä(lV.'.;

licibus & tempeftivis imbribus , in omnia fru-

UM

gum generaíic focunda eft, ut non ipfis tan-

f

"E

Ó

tum incolis , verum etiam Italie , urbique R.o-

]Lgm M

manz cunctarum rerum ab

U

1n

[28

dantiam fufficiat:

T

Ml

oJ'

H

VU

|

imo & ea loca , quorum ariditas mefílem negat,

)witl

u

L

fterilitatgm refutent fparti copia, quam ad nau-

p

wm )

qdlm Fh

ticos funes conficiundos , variofque vitz ufus

largiter fübminiftrant. Quin fuppeditat Hifpa-

; fed & fub

n

jf

l»ür

nia copiofiffime plerifque Europzis

j

fole

yb

214.

OnaATtio

n

Ü

fþoïeïcalentibus Indis , vina generofiffima ,;.

ii

w

o

leum perfectiffimum , fales candidiffimos , gal-

lam , (cujus ad atramentum conficiendum ; at

jl

J

P

l

que ad deníanda hircorum caprarumque coria,

quz vuïgo corduana dicunt , magnus eft ufus)

I

o

olivas muria maceratas , Gra

[

^cas nuces feu a-

M

2dala , ficus ; & quoflibet arborarios fru&us

5

fapidiffimos ; metalla quoque omnis generis ;

& nonnunquam maximum numerum frumen-

U. Xeres de la froutera , olim. dicta Afla vegia,

Nonm. l*IifP.

urbs Bacchi Cererifque muneribus mire felix

, 12

eft: ibi loci ditiores cives folent immenfz altitu-

dinis puteos defodere , quibvïs annonam muiltos

in annos confervant, quos laPidum inole conte-

étos Íine peculiari Senatorum coníenfu aperire

vetitum. Vnde cum ÁAn. clo. lo. zxr. arcta te

frumentaria Germania premeretur , incredibili

numero ab hac urbe provifum fuit. Hifpalenfts

ager pr&ter czteras terrarum pinguis & fertilis

X. Marianä

dereb Hif,

é(t ; ac;, quo tempore Ferdinandus San&us il.

]ib.z. c. 7

Non inHif,

lum Maurorum jugo eripuit, centum millia , qua

€. 16.

villas , qua trapeta , in iis olivetis , quibus Affa-

AV d

T4jjj) nomen €Hï, ntimerata fuäre. ïngens nume«

"

tus ; fed- Alfonfi tamen regis Sapientis hiftoriz

W. ütrlld

Plin. H. N

autoritate probabilis. Ec Plinii xtate , cardui

M

]. 19. .c/10,

Mw ^

150090. Co.

duntaxat apud Carthaginem maegnam , Cordu-

xoudat

bamque przecipue , feffertia fena millia xeddide-

runt. Planities Granatenfis tantis honoratur

rO-

*5 if

on.ia Hi-

2.C0.22. DO«

ventibus; ut ex folis mori atl

i

»oris foliis, quibus

10 &el.

bombyces vefcuntur , praeter multas ferici li-

WCA

À d in

a

bras, triginta millia coronatovum quotannis in ve-

&i gal

HMM( i

LT

10

[4]

IPRO H r

N

?A Nx»i d.

aj

ATT

I

€ngal regïü—xhuih?e»f:ihtur. Sed in fingula loco-

As Catdiifiyy

tum me non effundo. Linà quoque pretioía

"um Confenda

funt ; & nobilia pecoris vellera. nufquam gen-

UIf CZIC-X'&H'.R]QUC i

tium funt meliora:

Matt»

Ut , fhaems

!

Vellera nativo pallent ibi flava metallo,

;.

» Gtecs nugs

H

C linit Hefperium bractea, viva pecus.

Strab.Geoge

iber arboraios h

Eriam aliubi , & prafertim in Gadium infüula,

lvgu Non. ln

Hifg.c 9.

Quoque omi w

pabuli ea. eft letitia, ut pafcentium pecorum lac

"

l

n

fin 1

non ferefcat , cafeufque non nifi multa affufa

& nifi menítruo quoque tempore

om diài Aj?;*r:

1

aqua coeat ;

13

: manettous m

a

(f

vera illis tundatur , ex n1mio abdomine ft

&

ffo-

$ [otent m;mfx Ü

cationis fit periculum. Equorum veto prima-

yibus annonam r

tum quis extra Hifpaniam quæiïerit ? Petrus

de. laud.

i

N Wlf:Pl'ï'."

"

|

; ii

Qu

uinqueranus ait ; Ex omni genere equorum pul-

Provin.Ca-

iner. Med.,

"V""-V ;Cfl*:fm.'(l

.....

M.

cbritudine pra

flare Hifpanos , fevocia Turcos , velo-

H. cent. 2.

iy

€. 91.Boter,

m

^

citate Numidicos. Nec male ita cenfet Quinque-

b m d

ranus. Etenim in Andalufia & Granata natura

d.LinHiíp.

?TCTECRI?H j mf

l

ettes Nocant) ea effingit

lj

l

..il.

equos (quos incole Gj

induftria, ut ad velocitatem , generofitatem , &

rium p

us & 8

ad omnem elegantiam nihil illis defit ; unico

| F::;».;r:.läï

du5 t

Ízpe equo mu

ltis aureorum millibus conftante.

rl

PL nilltt

quii

Mec certe igno

biles fünt. Aflurcones , ab Afturie

Nan'.' in Hs

lr s

j

[ 430

regione (cui univer

fa Hifpania debet & Chri-

;

fyr, Ingets "

ce Gothice Nobilitatis

ftanz religionis , &.avi

15

«t MO

adverfus hoftes Mauros

defeníe , confervatio-

; qui

iil

j

Rem) ita dicdi; queïs non vulga

ris in curíu gra-

',n "'],"m)

éus , fed mollis alcerno crurum €exp

licatu glo-

L

illi.

4

Q

J

[/

yi !

fetatio: de quibus Silius;

1. 3. de bel-

nwr

gnorit

l

Hic parvus fonipes , ntc Marti notus , &i idem

lo P.

!

m

q

[

aut inconcuffo glomerat ve[tigia dorfo,

n k

P

aut molli pacata celev tealiit effeda collo.

Lanlh

O 4

& Mar-

T "n

q

u

216

g

Onsétrps

äc Martialis

?

Tf

ijn Apoph,

Hic byevis ad numerum vapidos qui colligit "mygues,

1992

ll

venit ab auriferis gentibus Aftur equis.

iM

Iuft. ]. 44.

Neque tamen fumma tantum terrz Hifpaniz

laudanda funt bona , etfi perpauca adhucdum

laudavimus : etiam abítruforum felices funt. di-

vitiz. Lapidum ad zdificia mirabilis ubique eft

copia : & quod miraculo adícribendum , non

procul a Barcinone mons fe extollit przcelfus,

Nen. in H«

vulgo Mon-Iyi , ab antiquis Mons loyis , aut , ut

1

(

€: 8?,

al

AXX

AA

ielius , Mons I-zi(l,ea?;wz didus, in quo in-

At

exhaufta

OC pelenn

1S

l ;

!cidin

[

ac licet ad ur-

b'ö miuro

l

& ad com**:

ires Nobilium. domus,

affiduo hinc x.n:-.ïb—srl

a petatur ; adimplet tamen

liberalis natura montis

l

1

la u

P

]

cera , & cicatri-

cem obducit , ut tot annorum decuríu nihil pe-

ne excifum videatur.

ort

Singulariter tamen pul-

ch

Wi

li

imos lapides & marmora perbella , ad pa-

latiorum & fubftructionum decus ; in omnibus

. fere provinciis invenit magniücentia - quod vel

ad ftuporem ufque intuentium San-Laturentia-

AK

'ondit avoit

€eufié plus de

numn monafterium in Efcuriali oftendit ; admirandi

am

en: d'or P.

vingt mili- Operis & pr

orfus regia moles ; in quam Philip-

Mattih. in

pum II ducenties centena. mullia -coronatorum , five

a

J

bift.H.4-L1* yiginti

IHLVE

B.

lones aturi , infumpfïiïä ajunt. Et jadt-

tent licet Jgyptii fuas Pyramides; Greci fua. de-

lubra; Romani fua amphitheatra , theatra , lu.

dos, circos, thermas , capitolia , palatia , & va-

i

nis numinibus facrata templa : dum fefe Hifpa-

nia hoc Efcurialis monafterio cztera orbis mi-

ï

uid enim ad fum-

racula fupcrate novetit.

main

" A

Wi Q

"Mi

*

iT1o

N..x

Pno Hris A wrA

217

ynam perfe&ionem peritiffimi artifices illic re- o in &

| n:gr:'ar rz:u' Qürty

qu,irant? AÀn materiam ? nihil ea rarius. An ar- e7r

DLET?

chitecuram ? ne Vitruvius quidem dederit ex-

AUtYm t Hj

actiorem. Án magnitudinem ? vel quatuor Re-

t pepam ;ll

gibus fimul hofpicium commode Præbuerit. Án

iOrüm -*r

l

|

ios fs

etiam hortorum nitorem , fontium amoeenita-

!

fabis u

V

"n

tem , fylvarum umbracula ? ne ipía Antiochiz

io adlczbendun,

Daphne fe comparaverit. Àt quot praterea ex

ee

V VÀV

0

l

ï,

ilis Hifpanie lapicidinis fhmp*tuofliïima aqua-

mie Vi

TNIBULIA]

il

T

Jl d

duiuum, pontium , arcium , aliarumque ftru-

Curarum c

i.l

D

era , quot fortiffime & ornatiffimz

prodierunt urbes ? Quam jucundum fit , illuftrif-

1 U

|

fimi & dileQiffimi College & Auditores , fi

m

liV

[ il

jam prafentes coram eas invifere poffemus. Pe-

9t ö*

ponem pro corde habeat , qui videndi ardore

non flimuletur. Quz enim.urbs eft. Hifpali opu-

"

r um

lendor?

Aufon. ig

Hifpal , equorius quam pratevlabitur. amnis :

uib.

*.ïï'ï.b'.'l Pffä*fil, 4

yim dtcus ,

m

fabmittit cui tota fuos Hifpania f4fces :

qu

übi binz quotannis claffes, auro argento, gem-

2Non.inHif.

1iirs

JliV

€.- 16. l-D

mifque onufte , Ámetice divitias exponunt ,

3 u-

)

Villalpan.

in Ezech.c.

I[ , 6

imi

(magnifica in eum finem extructa domo, cui ab

27,V.7.p-10.

Ü

Wm Pfx

Indicis negotiis nomen impofitum eft, La cafa

lW

de la contvaction de las Indias), & civitatem tants

OLU

opibus beant, ut illa Regi fingulis annis fefgui-

iv ^

tUt E |

snillionem. aureorum. obíequii & ve&igahum ergo

G üï M

"

pendat; & veraci feratur proverbio ,

Qui

N

anavavilla.

M 11[

17!*

non ba viflo Sevilla, mon ba vifte

QUi

Quz eft Oliffipone , írve amplitudinem ur-

T 1€IC

is , five. civitatis frequentiam , five abundan-

er! f[l 0l í

j

.KuOA

tiam omnium rerum aítimare velis, illuftrior?

(

p i

Vbi

s

v

O ;

!

5

""

2:1$

OnRaATIÓ

j 0

WoninHif,

Vbi pro murorum ambitu loquantur XXXIX

|

£. 35. [I. de

J

r

Lset,inHif.

porte , admittendo dimittendoque quotidie huc

u

commeanti orbi : ubi pro numero civium ho.

|

(

|

fpitumque lautioris fortunz (plebi enim perpe-

tuum plemmque carnifprivium indicit pauper-

tas) fuffragium ferat vectigal carnium in macel.

[

lo veneuntium , quod locatur in annos Hngu«

u

los quinquaginta quinque millibus ducatorum :

ubi pro teftimonio affluentizx omnium Ccopiarum

fint; thefauri ab Afris, Afiaticis, & Indis quot-

annisadvecti, Prorfus omnino immenfi.

ue Gf«

B.in Hifp.

€. 22.. Boter.

natamajot? ubi tot zdificia, tot domus; ut quem-

n

n

& linHifp.

admodum malum . Punicum oeranofum ,. & aci-

[

Merul Cof.

W

3. 022;

nis refertum eft, ita & hzc nobiliffima Granata

denfiffimas domos & debifcentis erauati fimilitu-

dinem referre videatur : ubi vetus regium , vet-

miculato opere , & immenfis fumptibus extru-

-a

)

um palatium in Albambra , tantz capacitatis

eft; ut P. Merule judicio defenfiores commode

«admittat ad quadraginta millia , ideoque urbs

potius, quam domus dici poffit : ubi & pala-

tium novum a Philippo II Hiiþaniamm Rege—

&f

A

"r

edificatum , veteris gloriam & artificii concinni-

tate, & materie nobilitate , & amenitate hor-

1

VTilt ov

ML'

torum , & jucundo fontium ubivis erumpen-

M

& QU

t'um murimure, & pr—ofpe&u denique undecun-

m m

que amabili , longe fuperat. Quz . Toleto clarior?

i

A

l

ubi minimum feptendecim , quot alibi nufquam,

;

Concilia celebrata fuére; ubi olim Gothorum au-

|

la ; ubi templum auguftiffimum ; ubi. Archiepi-

Ícopus primas Hifpaniz ; (tametfi cum eo Brac-

"u»-n.;:

!

;'rl:--» l

CArQn-

VT

PROPMHMIPEFAM!X.

A

in lt;quinrur !

carenfis de primatu dudum certarit, lite necd

um

::c::a'oquc quüi,

dirempta) fecundus a Rege , ditiffimus ; ubi a-

19 Deto BU

Non. in H

quaductus nobile Ianell; Turiami Cremonenfis

C.$9, Merus

la Cof. p. z

pl t

I

opus , qui hydraulica machina , magna verfatili

l

£. 20.

lil

Id

rota aquas ex Tago , ingenti impetu per tubos

v camm m

du&iles in editiffimam urbis p

Gictv

a VZLP

m pertraxit,

nf

Va

eull

0

unde in multos rivulos infigni civium commo-

£ Til

MU

do diftribuuntur: ubi lanificio fer-icoqu.e vitam

1? ^f

:

"

m

UM COPH'.

quzrunt bominum willia fere decem.. Que. Valli-

Nen, in H

& is

0

€.565. & Mer.

foleto nobilior ? ubi Philippus II Rex natus ; lo-

Cofp.z12»

noimmegi 0&

cufque eft in amaniffima Pii:»fergæ ripa, non Hi-

€:19.

, tot domus; Ut

fpaniz folum , fed Europz torius pulcherrimus:

übi forum ïpe&atimmum capaciffimumque, cu-

n aunolun, 1

*

,

jus ambitus DCC paffuum eft.— Qu — Legioge

aobl i

D

L- Ma!- S;C1

"

m

z

f

pieitantior ?

ubi in aug

o

ufto templi omnium in

1.3. de reb.

!

(urtà H l

tot» regno artificiofiffimi facrario fepulti jacent

Hifp.

ib vens fu.

)1

)

c1

'.

LU

"

i

i

feptem C triginta Reges ,. C unus Hifpania Impera-

A?rt?

Fïi;,S ü

j

!

Mv

tor. Quae Segoyia eft laboriofior? ubi nemo quif-

n , t (

V

Mer.Cofrs

Jore (

JVA w

V

j

quam. confpicitur mendicus , nifi qui per

pdecis

p t

&tatem aut morbum ad opus eft inidoneis ; ubi

, il , 00 í

lanificidm eft laudatiffimum ; (pannus utique

|u

"T

tota Hifpania hic texitur pretiofiffimus) ubi a-

E

IU

j

U

"

hel

quaductus eft ; mnagnum architecturz ornamen-

m

n

] COW

j

tum. Quæ M

Adrito gratior ?

ii Hs r Vi

ubi Imperator Ca-

Non, 1a fE.

v umon

C:7IS

T

"T

T

rolus V quartana diu ante conflictatus, fola aeris

"n "

JH

"

qs &

clementia morbum moleftiffimum brevi fugavit.

o

I. Matiana

1 1€*mu€ u

ux Valentia formofior? ubi perpetua , tam hye-

dereb. H«

d

i

^i

» ]

te quam zftate , inter citreos parietes & citrea

I2. « 19,

MO"

,lmm*

conclavia eft viriditas; ubi loci elegantia advenis

UER

Non.in K.

(xco

oblivionem patrie inducit ; ubi Eor,qia familia

€. 69.

( Av

duos Pontifices , Calixtum III, & 'Alexandrum

b)

u

V I; EC"

r T.CUH

ii

P'"H

226

OnaArTIO

,hd[

3. Boch. in

nf

Wi

hift. narr.

VI, Ecclefir Romanz dedit ; ubi Philippi IIl

Alb.&Ifab conjux Margarita ea pompa introducta eít , ut

g

tricies centena. coronatorum millia , infumpta fuiffe

dicantur. Quz Flavibriga five Bilbao negotio-

rþm

l

V

Non.in.H, HOL' ?

6. 69.

ubi quotannis lana tantum circiter quin-

quaginta naves oneratz in varias regiones tranf-

n

f

vehuntur. Quz Cefar-Augufla eitauguftior ? ubi

7l

tantus zdium nitor , ut nulli urbi fit. fecunda.

N

fh

uze Barcinone eft raundior ? ubi ad majeítatem

MW

4l 61

(

patrie conciliandam , civium virtus & fortuna

"T

nihil pretermifi. Quz Compoffella eít religio.

Non.in H.

$. 52.

fior ? ubi non modo Hifpsni , fed omnes quafi

püli

nationes , pia quadem fuper

ficione

VEV

excltz , cum

votis donifque ad S. Iacobi, ut credunt, reliquias

comparent fquUGuECS- Sed quis amor , College

;:

& Auditores, ex lapicidinis in urbes , & ex cot

Plin. H. N.

longé preftantiffimis in pauculas (nam Po;npe-

l3. €. $-

jus M. trophzis fuis , quz flatuebat in Pyre-

nzo, DCCCXLVI oppida , ab Alpibus ad fines

Hifpaniz ulterioris , 1 ditionem abs fe redacta

ceftatus eft) iftas deduxit?

Qu

iis genius me Com-

C

ut i

Po&ellam abduxit? Redeo ad lapides. Suntque

j

Mer.Cofm,

juxta Áutiqueram montes fingulari foecundi la-

")

pide » quem Hifpani vernacula lingua nuncu-

ha ol

9al.z. c3,

pant Hieffo: ex quo gluten. conficiunt architecti,

Vlid D-S-.,

ufitato nomine Tartagjo dictum , muris confoli-

dandis aptiffimum. Lapis enim ille co&us , tu-

1 MIN

(u wf

fus, & per incerniculum cribratus , aqua deinde

j

V

Inaceratus , tam tenaces incruftationes reddit;

"M

ut zdificia ex continuo lapide nata , non manu-

iC Ye

facta. eífe videaruïr. Et fi lapidum pretiofio-

rum

twl

!(0.']]""'»

K Trjo

-

Pxor Huiso4uisx

221

Qhc: : ub Mi

m^

^

rum copiam quis defideret; non procul a Flavio

I^ itfro

"

d

M

bi

Non. ïni—ïc

Brigantio, hodie la Cerrumna & prope Cluniam,

G 54 0C 770

LOT

uz hodie Cruuaa. del. Conde , praftantiffimz Ja-

g lv la

. fpidis funt latumiz. Caterum ad metalla abeo,

| tnpum r

que in Hifpaniis funt abundantiffima. Et Pli- gxtses.

LEHEUS ngïOï'.fS

nius diferte loquitur: Metallis plumbi ; ferri , aris,

g:&)fa;:l äï.aggüicz

avgenti , auri, tota ferme Hifpania [catet $. citeviov

QUl Uto

1 li

l

;

H

'?.

& fpecularibus lapidibus 5 Betica. C minio : funt

FAAta lH

Dl at I

ll

marimoruim lapidicina : ut vere Pofidonius Ícripfe-

f

Met.Cofni«

m vtrrn

n

u

rit ; róv vasoy foviüv aczoy. x 6 Nue , N 6 IIASTOY

pzdb263.

C

g

M

xaloxe : loca fübterranea Hifpania n a. Plutone,

ed omnb

féd ab opllentie Deo Plito incoli. Georgius autem

]. r. de vct.

Aericola ex noftris , in palma Hifpaniz deferen-

nov.inet,

t fe

da nilcunctatur. Qui; ait, Euvopa regiones, e quibus

hÉu vv

-

Amof

a(*

amulta metalla. quondam fuevunt effofa « confidevant;

d

J

u

ry5, &*

primas tribuuut. Hifpania , fecundas Tbtacia , tevtias

n

hs H m 10

Britaunie , quartas Gallie , quimtas Gracta , quas

W

Y

J

'

l

f

relique fequuntur.. Apud Cantabros przter. plum-

, füznebaE J

«

J

um , & magnetem lapidem , quem nonnulli

» Api

)

fertum — vivum. vocant , ferri chalybifque venze

am 105

e r

adeo fuünt divites ; uc. Vulcanus illic officinam

^ w:"l]Jï me

NU

& Mars armainentarium pofuiffe dici poffit.

an

|4nt CS

N

Et Plinius au&or eft, Cantabriz maritima parte H« N- L se»

n

quue

C.14.

montem effe prerupte altam , totuti ex ferro. Sic

N

d

& auri ferrique gloria Bilbi

LE

Iin nobilitavit , tefte

t AK

) (

Mduïï

Martiali ;

Epigr. l ts

j v

atro Bilbilis , & fuperba fevro.

E LOdlb

Maximam quoque argenti fodinam quotdam

il

"R

apud novam Cartha

o

o

inem , & in illa quadraginta

jv

il

7[10 es

bominum millia in labore verfatos fuitfe , Hnguh[ï

p ^

*11[3)

que diebus populo Romano X X V drachma

ru m

V

jj

fnil-

p

i f

l

W

A22

ORATIO

1

u

millia , quæ Budai calculo fünt 0i mille qmngent;

| «

v

p

coronati ; inde accreville , ex Strabone difcimus,

jv

ï

lr

Et Bebelo areenti puteus , ab Hannibale inchoa-

Ó AU*A

Plin.H. N.

IMA

3. 33. €* 6

tus$, auctori fuo C CC pondo, quae Budzo fünt

ä

rr'rm

tti4 aureorum millia , in dies fubminiftravit.

Ar-

I

x

W )

Mer.Cofn. venti exPyrenxorum nàti incendio , fi modo Dio«

Cw j

j QU

klïo

C€:3.

M

dorus & Strabo hiftoriam , non fabulam narrant;

IIb

Aiiftdemir, tanta fuit copla , ut Phaenicum naves illud nec

[3*

[

capere , nec ferre potuerint; 1pfïs etiam ànchoris

f

mde conflatis. Aurum vero ubi non invenitur in

Hupahn ? Gallecia a«ris ac plumbl uberrimá, &

I'L

Juft. l. 44-

auri feraciffima ; adeo ut etiam aratro. frequentet

glebas auveas exmndmzt Agricole.

Et olim Roma-

hs £

Aturia, Lufitania, & Gallecia , fingulis annis

523

Plinhi(.N" picega

[

lia pondo auri prafüiterunt.

Sed quota

PX IU T

lI funt totius Hlfpamæ pars ? Quid univerfam

preftitiffe putabimus? Confulite Livium , Audi-

tores , &. in acervum conferte tuumphales Ro«

manorum ducum manublas ex Hlfpanus afþor

tatas ; & videbitis ,. exi

o

€y,

uo annorum fpatlo po-

pulum Romanum deprzdatum fuiffe fupra fex«

a

centa milia avgenti infeci pondo ,. atgenti Ofcenfis

mm

quadraginta millia ; ; 4uYi vero circiter decem millia s

I

fügnati autem infinitam copiam ; non computatls in

eam fummam , ducum; mthumque rapinis , do«

Vi

nàtlvis , Pcïpea liis ; qux fine dubio multo fupe-

rant: ut id temporis LHifpania Romanuis-eo-fuerit

loco , quo nunc. c Hifpanis eft America ; & parum

[/2

l$

ili

Z

abfit, quin aflentiar illis , qui credu

l4rvte

VAUN

)l

hodie i igno«

ïhfpmuæ urbem olim notiffima

5

ä

UE

rantie tenebris involutam ,-etfe Leouuznlbarfes,

»

N

& 9

u

fe

n L

$9

,1,70'11:45(.

"P

At1j

PaRo Hris?aAN iA.

PA

Á

25

10 p l wl r

&Mög*bz"ï, quo Salgmon claiïerh mittebat, ad au»

) &t ü

; n 0ne

Non. in YKs

Tuin atgentumque av'ehendzïm.

Sane réeionis eu»

55 D ais

circumjacentis felicitas , auri argentique peren-

Bito, u

^

nis/ceunditas , & fcriptorum ea de re confen-

AVM

dis mbmim

^

tens cpinio plurimum perfuadent : prafertim

t Itcendio, al

cum Tyrii ac Phornices , ex qua gente & inter

1 ton fbulim x

Salomon

ios quidamceraest , Hifpaniam

Axiftot. d*

yendum tuver d

frequentarint , & inde domum dypvavire xod divoto

inir aufo

Ips t i

'yupos óvse; non redierint. Sed quid? Àn Hifpaniæ

v

&to übi mon m

j

aqias ficco tranfibimus pede ? Comparatur am-

h

& L

lumbi

pnfïïmæ illius provincie forma a Strabone,

Mer.Cofnt

pl iesn

TU

Pomponio Mela , Ptolemao, & aliis, corio bubu-

ml Edink

lo bumi protenfos cujus partes fere omnes citcum-

luunt mria: ita , ut Aquilonare latus Cantabri-

& Gica, f

[

^

€o oceano , Occidentale Atdantico claudantur ;

T ittri

Mic

d nv

Meridionale pulfetur freto Herculeo & tari Ba-

MATC

fl

learico ; Orientale autem occupetur corii collo five

l'onhilté LMM A

1 uf

Pyrenzis montibus, ubi Hifpania in eas coit an-

in Clirod

at runpnat

guítias, ut Joannes Vaízus memoriz prodiderit,

HlfP- e $

T Hïlþin;zïï i

1132&10;

€um per Cantabriam iter facetet, in monte

g anneru

^

Dii Adriani ,

Ferdinando

Colone

iftarum

num i Hf

n

D

rerum peritiffio commonflrante , nifi fe-

(l x;-* j í

gl (

fellerint oculi , utrumque mare fe vidiffe , ocea-

f

:

n ?i:i:.'

num ícilicet , cui etant proximi , & eminus;

fi W

Omput&ïï

quantum oculorum profpecus ferre poterat , me-

u

(

npi

diterranei maris albicantes fluctus. Tot vero ma»

)

Omu)ol

Ü*

rià, tot infüuper flimina , (fünt , qüi numerant

Mer. d. b

A

centum . C* qu'z'nqu;zginm, & in iis pontes feprin-

UER

€: 7:

geutos & amplius) tot ftagna lacuíque, tot ther-

«qU T'/

M

mas , fontes , (in territorio enim Pacis Augutts

6!

hod

Íolus Xerigi ager fentes habet mille &* quingen-

la

MW

P fub

L]

: fe£)

m"" )

il

U

7! oHM,'

254

ÓnA&TIO

$o«) tot alios aquarum finus ac recelfüs , && ea«

rum fümmas opes cüm paribus miraculis cons

lh

oï'lïf' L

junctas, in hac temporis fuga nunc enarrare , ne-

/

dum pro fingulorum pretio meritifque laudare

i Á

non pofhim ; etfi nihil aliud jam dicendum foret.

L

hl

uemadmodum ig

-

Pfin.hift.N.

itur ,. 4z2; , hodie cotrupte di-

13 c1.6.

&us Guadiatia , procul ab oftu füo ex hominum

46 Adufiria

confpectu fe

per fübterraneos meatus

&pud Ortelia

ad feptem .sn

! eLIPIt ; &

doc contro-

lucifugws ,. donec prope

vertit:/ed a«

Villahartam , fïtpiuslnaf'ci gaudens , iterum in lu-

lii. Hifjani

Blinio ( re-

cem erumpit, majori vi & alveo latiori ; ut inde

teptaopinio- ACCOl jocandi materiam fumpferint ; düum- pá«

$i fuffragans

fxr.Non.

trio fermone ferunt , pontem effe in. Hifpania , ubi

íá

u perpetuo plirima armentorum i

: Hifpan

lia pafcantur : ità

ego nunc fimul omnia flumina & aquas Hifpa-

niarum in Ánz latebras tantifþer abfcondo, dum

alibi fit occafio prolixioribus laudationibus fin-

gulorum dotes profequendi. Auream tamen lau-

dem non reticeo ; quod Pleraque auri gerumu-

los , tanquam telluris fpolia Oceano deferunt:

& in ngem—ycwüæ.g

lotiz, Lufi

litanorum R egt

1tanor T o

Íceptzrum.ex Tagano-auro, q

uo purius-nullum

Iïm

inveniri pgiflt, conflatum effe memoratur.

Talis

éft altera Imp. Caroli V mater :. talis. eft illa

omnium Europz provinciarum regina I—Iifpania:*

de laudg d€ qua Claudianus optime,

; Séreéná

Quid diguum memorave tuis , Hifpania ; terris

Vox l

Jv

)u

mana valet ? primo lavat aquove foleim

Iudia; t felfos exatia luce jugales

Proluis , ing, tuo vefpitant fidera fludiu :

Dives equis , frugum facilis , pretiofa memllif?

(

li

[

l

M

4710

B

l

I

n

IN

PRoO BHreawrax

22j

tf

In Pineg.

! Pt nj

1

E

EÉr Latinus Pacatus ;Gallus; elega

ntiffime: szþpz-

Théod; A«

pi4 terris omnpibus teiva fel

Ál

A

ictor s Ctti excolenda atque

adeo ditanda impenfius q

Id Cateris gentibus

Pt meriine

fz;prre-

i

inus ille verum fabricator indalfit :

lt m d

ICCC&'HEZ

qua nec Aufhrinis

obnoxia eflibus , uec. Aritois fu

bjeda frigoribus , media

AUs 00

(l

(f

fovetur axis utriu

J

[que temperie :

qua bint P]ïe;zæäf

ftt t et lo

amontibis , illinc Oceani affibió ,

inde T)ïrhem' mnaria

litoribus corónata , satur

. .iit:zerx;r.eos u

& foleitis z'nge?z'a velut alter

LE (ott

óibis incliditur. — Adde t

0t egtegias civitates

Adde

a

hst

I

éulra incult

4g, oumuia vel fructibus pleua , vel gregis

&iwol

d

]

tion;tt

bu : addé 4

f

üriferorim opes füiintim : adde tadian-

fennt , d

bum metala gemmarumi. — scio fabálas Poetavtni;

TTE

nttibus tiulcendis vepertas , alijfía nountillü géntibis

tl n

atiiibufe miracila: qfe ttt fint Vera ; /ïg?zr fingula 2

f'.Ll

......

m i

qu H.'

nec jam. excutio yeritateiiü. - Sints ut feribitut ; Gars

|

^

&i

DCR

d

gara proventu lota tviticeo 5 Meyania memoretu

i

—

|

^i

1

any

V '.'.

J

A E

á

AU

«1«']

kionbo:

Arnepto, Camipama cenfeatur imonte Gaurano ; Lys

......

dia. pradicetur amime. Padtolo : dumi Hiüpanié um

ml .i.".' :

J

neraque AU &

quicquid ubique laudatur 5 affargat.

ul O[S.ï!ïofäfïfï'i

Verum Hifpani ipfi ; qLïales fünt ? Ab omni

LV

imémoria , Auditores , fueruünt foraffimi ; liber-

tatis retinentiffimi ; & omhino mottis Contem-

iil

PtOFCSö

( u-

us

af LJ

Prodiga geus animi, C properae f acillima iorteni, Süius tuil.

Nama, ubi travfcendit floventes vitibus auuos,

" ;"lïl 11

impatiem &v

i [permit uoviffe fenediam :

"

ló5

C fati imodis in «

vv4

frá éfl,

fj

ii

T

In bello Pünico, celebris fuit pa

tientia fervi; qui Iu L a.

ultus

dominum intef tofmentaà rifü exültávit;

H

li

fc

Mil

.erenáque Iatina cra de

litatem torquentiuti vicits

fM

T

:tin bello Caántabtico ; cum Auguftus Celaz

yilj

p

J

W"'/ r

magnc)

]

22

o

CR A T5

P

1

l4

COOC

p

lol

L.Tlorl.4

m: "*ilü tanaem 14 D(H

5

ente

H

Ti

tVex7

ellatfet , major

€. ult. 5tra-

t

à

t

!')41

pe

IVl

..

utem

(V

/1

re

U.

igne , ferfo , aut

M

bO(,( 3€els

Le 1. iï;!

(

Mer.Cot.

NyC

n

Bo d

e

ce&

^

CU'*/UVl

ta

L

te vinaicavit.

Ac fuerüunt

Q

ploc

maatres

Qqu

amore

libertatis !

LE

iber

oj fuos necá-

14

:

Derve

;e

nl

n

er

VA

i

yerunt ,

in ;*C;L um manus i

nt; pu

ld

t

1

Tatie

^

sr"!'iï a

uv

[0)

ï' n ma

ä

r,q;;u, ;n]( ntes

g

mnes

—

aa

pr(

, ferrum nactus interfeci

-)

muliet, quz

btt

una

fecum

VU

zuli

I

14

il

ncl

Í

LtOoS

oD

.L

uncayit.

1€

!

$

tuDbD

l(

us mor tis

CO

o

ntemt

L

u

Ait Silius

tib

4472

^ P

Cantaber ante

0

2210 $

ii

[J/

e[tusa, fa

7

nifa,

invittus , Wl,,pamæ, ex onint

NK.

(

el

4

£v

VTA

9hirils

4ovY j)cl/.llä :

Vl:

011:5 1. AY i

&

lucis cauja fita

st

,daz

m VWCT" 1)/162

————— 9 dio:

ertiberiim acle

e

oe

