id ipfum fere in Anglià effe&um darent ; quod

Romz Caligula voluit ; nec potuit. Regem enim,

MLC

Ia

V

Reginam ; Prindpem Henricum ; cum fratre

n t

Eboracenfi Duce, item cunctos Regni proceres,

M»

cunctos Epi—fcopos ;cum i.pfo flore czteri ordinis

d u

Ecclefiaftici , magiftratus preterea majores omnes,

iinores Plerofque omnes, nec non áliam popu-

ATU

4ta

li multitudinem infinitam , üno impetü difilatle,

&1

& in eerem impulíos (o crudelitatem! ) meme

bratim ac fruftillatim difcerpfiffe; quid futurum

erat aliud ,. nifi totius Anglie caput una veluti

L

cervice nixum amputalfe , & reliqui coiporis

trunco vitam ea:ipuiiïe ? -Et o peïd-izellium im-

pietatem ! Jobannes Grant e 'conjuratis unus, jam

jam ad fupplicium ducendus, in fufcepto nego-

tio adeo nihil fuitfe delidti contendit ; ut e corr«

trario confideret , generofr incepti d effe meritum,

A

quod o [(atisfactione ommium fuorum — im omni vitá

peccatorum abunde fafficeret. Ex e conjuratis alius

nec

Guido Fauxius,cum primum a confiliaras examt-

m. Ui

1

X

naretur , fiduciam plane antiquam & velt

i

tl no-

vus q—uidäm 'Angliæ i:Mutius Scevola Romanam

conftantiam prz fe ferebat.

Nam neque Íícele-

i-€

/

1is aut immanitate, aut confcientia, nec gravi

Jacobus X

u

in conjur.

fimi Concilii audientia , nec quzftionum nume-

Sulphüxea

5

w

ro vel affiduitate confufus dejiciebat vultum ; fed

& E

Ane

potius renidens ultro ludificari , ad omnia ex-

t:54

.

»

1':—

de

trágoed

pedite "reiþoncle-;e . r quid àlienum ; aut 1ne-

Angl.

ptum quzreretur fubían

ixcail

'.1;*-.5

e; Regem nec Domi-

-

jv

n

num fuum, nec D z1 unctum, ut qui. ei

i

Nt

*

hz-

UM

)

»

Qo

A.

Ieti-

f

N

(

O R ATIO

('MT

lu

&So

— — ——j

" CXP

É

)M

reticus , agnofcerc ; fa&um non negare , verum

TU

i

cum Scavola dolere fruftra fuíceptum ; poftvemo

Dzudw non detexiffe , fed Diabolum, truculenta voce

£

UV

W

li

ilil

teftatus eft. Coeterum his prtermiffis, juvat etiam

H

?i

curfim obire plerafque Anglie provinciolas ; &

O

£ewv

s

ndere, fingulas peculiares & plures navos

ul

habere, qui finguli totam nationem deturpare

»offint

Te alloquor , Eubefvvaldi Baro: quid

Cam .in Br.

Danmoniis

cau eft, quamobrem P]rïbocamm Cotrnmallicos,

p. 37.

ilas incendiaras & furunculas aves omififli?

AV

n

Quid caufz eft , quare non ftatim piratas Corh-

x72

N

Y c

llicos , imo Britannos omnes , veros Oceani

Pyrthocoracas , àürum Peruvianum fubïegentcs

furunculos , juratos publice fidei hoftes , lauda-

vifti Hngulariter ? Etfi in Ámericanis Fr. Drabi

expeditionibus dilaudandis fatis fuperque mot-

bum animi prodidif : cum Rhetorica dicendi

libertate ; ex vaferrimo archiparata Jafonem , &

ex infami myoparone navem caleítem faceres:

Comden.in

ubi tamen nominatim addere debebas , Draconeim

Ann. Angl.

illum , cüm 1n portu San—]uliani patibulum inve-

AÀ, Ch. 15804

Th: H. 171

nilletà Magellano feditiofis puniendis erectum,

ibi Iobanném Dougbtejum Anglum Nobilem , vi-

rum gnavum & animofüim ; àtque ab ipío fecun-

—

Vil

dum , veluti gloriz zrüulum ad mortem nimis

Mi

inclementer damnavifle ; Draconei illum Hifpa-

MV

m

norum ctudelitati Lufitanüm , quem in Áfricz ora

W

ceperat], ad Aguatulcum nimis barbare reliquifle:

Draconen ilum bellam Nigritam , ab Hifpano,

cujus navi pepercerat, donatam , & quz in ipfius

navi comprefla fuerat , jam przcgnantem in Infu-

lam

Ó5

CöNTRA

IEROIOTeA W N I.A M.

fSr

"

TL DOD t

MT

lain nimis inhumane expoluille: Draconem quo-

1 Ua ïtlïk&*l'*ïïi*ï !

!

J D

ue illum in Angliam reverium nihil tuliíle impa-

I pj

A

millte

tentius , quam quod primari Aliquot im aula viri ob-

Uï,x IU

latum ab eo auvum . ve[puerent , quafi piratico [ce-

l-ï.w)

lo

lere partum : & denique Elifabetham Reginam

^i

1

Q

Draconicas illas opes , ut pr

[ n

C

o eíffent , f1 Hi-

fl

[

AX

fpaniarum Rex peteret , fequeftrando fepofuiffe ;

utl & poPce:L gmndis pecunia Petro Seburz Hi-

EY LE OR

fpano ,qui licet nulla ab . inftitoribus mandata

Vi

haberet Procuratorio nomine reftitutionem per-

€ BOr Tattn )

T

fequebatur , numerata fuit ; quam dominis mi-

DO

nime reftitutam , fed in ufum Hifpanorum in

"

"it

Belgio militantium converíam fuiffe fero f

DUDUCE 1

deprehenfum. Qgid vero memoriam adeo debi-

A

liavit tuam ; ut infeecunda — Devonie latifundia,

Malmesbu.

cumprimis folum Exoniegfe vix fleriles. avenas,

Camden in

C plerunque inane foliculum fine grano producens, Danmon.

I47

mo

reticueris ? ut quoque Henvricum Exonie Ducem, ?

.AW

qui etfi chis Eduardi IV fororem duxerat , ta-

x

men laceris veftibus nudifque pcdibus in Beleio

mifere victum quarere vifus fuit , praterieris?

Quid obftitit, ut in Derfétia faltum. candidi cer-

»i, qui vernacula gentis lingua , Tbe fovesi of

wl VN

White bart , eit celeberrimus, non percrmveris?

j at

in quo , cum olim Rex Henricus IIl venaretur,

et , quem poftea T. Cam.in Br,

& cervo pulcherrimo parcer

de la Lysde cepit & occidit :

ille in iftüum & a( Pureig.

» 156*

feclas decumanos irarum flu&tus volvens, non

li

n

folum ab iifdem ingentem pecunix vun mulctze

nomine extorfit; fed & predia , que tenuerunt,

ad annuum vectigal filto regio inferendum ,

m V

"

Qo

^

2

qund

M

15

$82

OÓnaATrIoO

»

: Rl'þ[

1

n

quod White bart Sylver , i

dlnw

P

ve candidi ceryi ärgen;

AUM

NJK

t ,etim hodie

€

g

appellatur , damnavit. Án-

atl

f

non zgre feret tuum filentium | Portlandia ,

W

p n

quondam infula , nunc continent Doríetix ad.

[

xa

nexa , que iþ:nri:m licet habitata

, 157

I

v1S tamen

2:

adeo eít indie

€ 5

ut incole ad ie

D o É

re)

nem alendum

cfic

fimo bubulo fole e:

"iiv

"m

cato lignorum vicem füp.

plere habeant necefíe.

Ita ícilicet ex ^ utico

4

viculo fefquipe

4

aa

li, & refüariorum manipu-

lo , totamr in provinciam laudum rivulos

1

( hui

"

cannabinas

(X

iat

r

*

j

des!) derivare rem magnam prz-

ftitifle t

e€5

G

e 1 —

ràm opinatus es. Et quid cenfes?

Án ex

Htimas, qt

n

ieinq

1

uam fenfibus integris , qui

Cam in Br.

rupibt

[US]

.

a

;;

mantinis , Semev(etania

n

Belg. p.179.

1

pretium non

—— !

CC)J:ï ftit

[*

1

1

;

i

iflimis & P:*.Lentimmis in media

:.: ï Vi.

M

Wiltonia campis , quog incolarum magna raritas,

& latrociniorum magna crebritas infamant , ho-

'l

.

norem hal

T

/

22472

^

.;z'*'u.mä Àn putas, quempiam fanum

Hanto:

t U V FT

(

tä—

H

icujus fa&urum ; fi in ea ferarum

n

SiewSoreft,

n

luftra faïtu:mïue ampliffimum , tiginta plus

Cam.p.

;

minus milliaria in. ambitu colligente

m , peram-

bulaverit ? fi Gulie

lmum . Normannum furiali

hl

Gualt, Ma-

venandi pruritu excaecatum ; propterea. tervam

n

Mi

paus.

DEO Q bominibus abfluliffe , feris C* canum luf-

bus dicaffe , tviginta fex matvices ecclefias extirpaffe,

popslum . inde exterminaffe , cogitaverit? fi vindi-

ïïïlïiï. & AUE

C&a divina Regis tyrannidei

n mox aiïäquentc—,

'Sl'ïvl

in eodem faltu Richardum

illius filium fecun-

dogenitum peflilenti aura extin&um ; Gulicl-

M

^

mum Rufum , Regem Angliz

L

lterum filium,

fagitta a. Gualtero Tirello for

t

l

&

1

1

P

;

to transfixum;

WY

M

Hen-

f

|

LIO

^

)AQoxuTRA DRITANNIAM.

$8

2

1.!

r———Ó

R

i';j/

Henricum. quoque e Roberto filio , natu axaxi-

mo nepotem , dum ibidem feras contentius in-

um

fe&aretur P ramufcuhs ?LPPCD(U.HI E exanimat

y

2

Íy^

elle, perpenderit ? fi denique Beaulenfe rus ;

lum utique intemerastum & tutum prr:-fugis re-

antumvis fceleratos,

ceptum , unde homicidas qu

)

& ceo

£5 S

& Piacg—f

vel lf majeftatis reos , abripere ne

2"

Vi

[

a1

1&e credebant , vi-

lum Angli noh ita pridem í

.

eli

RA

derit ? Quid d

1 opus fuit veríare ingenium in

dU

memorabilious Bereherie re

ferendis ? Tanti res

pon fuit. Nam cineres Henrici I Regis Readin-

.

it , OC jJ4m

ga quidem habuit olim , fed habu

&ullra oftentat ; uti redte Poeta. Redingum de-

Ícribens conqueritur :

Cam.inÁte

beu dira piacula flenda !

trebat, p.

| Neufleius Henvicus fitus hic , inglorims inua

zDGI

nunc jacet ejecius : tumitlum novus. advena

quavit

fiufira. Nam Regi tenues invidit avenas

Auti. facita fames , Regum metuenda fepulchris.

Et vero quantum fpl

endoris cadaver aut cinetes

Iunt?

Kegis alicujus toti a

licui regioniafïerre pol

Sic quantumlibet Win

defora regio palatio ful-

geat ; hoc tamen facit , ut magis feris , quam

ferviat , nemorumque

hominibus tota vaincid

larum ra-

& inerrantium ferarum frequentia, vil

J

n

ritatem. & hominum

fïcqu.f:ntiam inducat.

i

nuiil

1j

xtatibus fi-

uid loquar Surri« figmata ,

2

pe219;

lenda? Guildfordium vicum fi nomi:

Lcev

YaA N

ero

)L'«

n

"n

L

tem Anglicam , ma-

non peridiam & immanit

xine Diabolicam ,

i

fimul infimulavero-?

Illic

i

"

:

enim Godwyinus Cantii Comes in Alfredo Eche

red

L

1

A.

Qo

A

L]

It

(

u

H

J

O.* A Tlo

j

"n

n

LV

edi

a

t

ul

j J-

À Ch.ress.

regis filio, & regni Ánglici hzrede, demon-

ftravit , quantum Íízeleratus animus inftrumen-

xOL

ta explicanda nf::luiti P nactus , attentare aufit.

Y UM

Cam.in Br.

Nam non tantam regium juvenem , e Norman-

nza du

4 &i

Á1

"

P

Ij

1g1mm ad

]

us fuum repetendum ve-

H

nientem , contra fdem datam Haraldo Danico

1

n manus ttadidit; a auo

1

privatus oculis, in vin-

cu

id

1

eyEem a

[« 0 U. V

ptus, & ad mortem ufque carcere con-

ditus fuit:fed aulicum illius comrtatum, fexcentos

Normannos.intem

Lii

ji V*

pefla nodte exiimprovifo oppref:

fos, novo &in g*::ni

ofo fevitiz genete decimavit: fi-

qiidem non decimum quemq; forte duc&um anti«c

|

quo militie more interfecit, verum novem interfe-

j

Cis,

a

ecimum quemque dimifit , decimofq; refer-

|

vatos fumma cum crudelitate redecimavit. Non

excurram Jam in, Szffexie maculas ; nec mare ibi

brevibus atrex, fluctuofüm ,

^

]

litufque ipfum fco-

I

225 98

ofüm ; &

p

Anderidam fylvam immanem , Si-

geberti Occidentalium Saxonum regios, a fubul-

.....

co in hac confoffi , fato infamem dicam: ne

q'.lC

Camdenin etiam '

Cantio,

Pe

Cantii ignominías , impletates & Ícelera

238.

in fummo templo Sán-Thomano Cantuatiz

f'A A^R

perpetrata, & mille alia ; non 1

1iorrorem Oceani

gt

Am Marccel, fup

ra modum intumefcentis , & immenía

MA R

c

üqll&-

rum mole rerrib

ili cum Fmgore & murmure in

COT Y

Rhutupiua litor

Camdcn.in 1'31)0 $

à irruentis , longo ordine enat-

non item Glocej

)b

7

Dobun. p

reilfes notabo, quorum

252.

Ífocordia factum

; ut reeio illorum olim vini mi-

re fer

ülis , jam fit omnino fterilis ; dic

105 , qi

plopterea cum Apuleii afino femper fint. invi-

nii: non in agto Oxoie

"fi Wodftokianum laby-

tin-

VM

19

x

CoNTRA PBRITANNIAM.-

f5r

K

lt

W

(

rnthum , in quo Henricus II füam pellicem

hn

p. £06,

Rofamundam , haudquaquam rofam mundam,

ab uxore fua occultavit , rimabor. Agrum au-

Camden.in

n ine,

br, Cattis

IDA

tem Buckinghamienfem nemo laudabit , nifi forte

euchlanises

fuarius aliquis, qui fageis fylvis , quibus conftat

p.278-

lL

Buckhinghamia , & unde ei nomen , tribuens

nimis, porcorum fÍaginarium quzrit : Betbfor-

"m

denfem , p

4j

Iim fiticulofum & atboribus nudum,

P* 2$84.

Á

]

etiam propter illas fabas tuas , optimas fcilicet,

(ua redolentia odoram canum vim non fine ve-

natorum indignatione protfus hebetantes, nemo

"h

fingulari dignabitur encomio : Herrfordenfem , fe-

p« 290.

.....

re ex ruinis tantum vetuftorum oppidorum cos

enitum, nemo admiratione , fed potius commi-

Cam .in Br.,

ler

ati

[

one profequetur. In. Midlefzxia Londinum

Trinobant,

uidem excellit ; fed. monftro eft fimite , quod

TEIUD

il

urbs illa totius Angliz caput cum rcliqui cot:

poris decremento crefcit adeo , ut de ea dicere

liceat, quod de Conftantinopoli Hieronymus,

eam nuditate ompium. civitatum conftruttam . fuiffe.

Lien urbs illa eft Anglici corporis : eo intume-

|

fccm.e catcera membra contabcfcunt. QQIC» Re-

Mn

I

CaminAn.

gina Elifabetha edicto vetuit , ne quanædiäcia

nal.Angl.

m

ad habitationem intra tria millia paffuum ab

A. Ch 5804

v

ThH. 1. 7e.

urbis portis de novo extruerentur; fub pzna car-

QT

ceris & amiffionjs

materic ad xdificandum

00 (

convedz, nec plures quam Gngulæ familiz fin-

gulas ades incolerent. Quid ponderis autem

a

Elifabethz illud interdicum apud contumaces

91

TL

Anglos invenerit, Jacobus Rex poítea expertus

j

(

X

eft ; & multoties rf'getitis edictis zdificandi li-

VOXQW

Oo

)

c

cen-

j

,'.BRI

$96

QO.n- AT. IO

(

m

^

"Y

3

——

C&ü tlam compet

cer

e5»d4

deoque temeritatein non-

j

N

nuliorum , qui vim edictorum feftivis ac ridicu-

un"

Q^

lis evafionibu

h]

[

d certum tempus perperam re-

t

habita in

Ítringebant , in folenni oratione ad Crdines VO«

Jl

Ü

Cam. Stel-

At

lata; rz,Kal.

ce & lingua Regia fevere

I

Dr

ohibere necefle ha.

Iil. A. Chr.

aulicis-, civibus, ,

$é1e.

bï[-ïiï

h

3

^

caufidicis eorumque

3

cijent

;

us

.Mn urbe vivere íÍ

efle pronuncians,

1

hi

eUeris

in agros ire juff

E

»

Ncque etiam ibl ea in

Jwt D] UU6

:

"

Ls

i

^

IC1

is c»k*g intia , non is viarum & p

Lic

i

itearum

æd]ïi

ordo ac compófitio , quz in Germania noftra

'h(

communiter cernitur : & prvatorum domus in

eo potiffimum a nitore deficiunt ; quod quo

furgunt altius , eo in vias íuis filbgrundis &

protectis prominent &

(

f

p»e t

propendent longius,

adeo ut í

cï—/Lx.

ecta advería pene coeant conti-

gua , viafque deformiter obícurent. Cafearios

ha

Cam inIce-

LL LuiM

y n

Die, p.3i5.

Effexios C Suffolcios ferrem , nifi hifce magno ni-

4

Mi N

mis effet dedecori Edmwmdi Burgus , mutua ci-

vium & monachorum rabie , fupm fidem fere

truculenta , & tumultibus frequentiffimis cele-

AU ia

bratus : nifi quoque aiþergeret ignominiam He-

PeR

mipgg*onimn5 ubi Baldvvinus , dictus Le Pettour,

las

beneficio regio femuit terras per feriantiam , ( ita

4^

enim loquitur fcriptor antiquus) pro quo debuit

M

faceve die Natali Domini , figulis amnis , coram da-

U

n

-mipo Rege Auglie , unum faltum , unum fdffÀetum,

i

C unum bumn

;

[

L

]

104

"

: id eft : debuit faltare , buc-

Cas cum f()nïï:i

rinfliae , & ventris crepitum ede-

re. O regia fervitia ! O feuda Nol

1

iia ! O piam

* WU

in

'al

V

ie Ch

Li12lU

£ (

o Natali devotionem ! Norfolctos li-

tium & co

IiilLd

nf

4

M

overfiarum. archigectos leges adio

ha-

ï

l)

CONTRA

m

BRITANN-IAM: 87

SHAUC Cetir

u

habent:cum Reipüb. interfit lites minui. Cam-

Cam.p.257«

n

!

tabrigienfes locus Academie paluftris cocli gra-

'r j

hr

U

vitate , Studiofis noxia., non parum gravat.

M*Gux )

d r

Huntingdonenfes rufticulos vix ullum civilitatis

confortium admittit. Non perfequar multis ver-

Cam.inCo.

bis Nortbantoniam Íylvarum nuditate triftem;

ritan.p.374«.

l

v

"2

rtatis malo duri-

p 386.

non Leiceffriam , eodem paup

iam , Daomonum Crovv-

p: 399

ter preflam ; non Ligcoln

landicorum terriculamentis infeftam, & Gilber-

$

Ji

p.4o2.

tinis monafíleriis , in quibu;s contra luftiniani

Novel I

[EDI

Conftitutiones , quanquam Eugenii I1I P. R.

(Il

Permiüü , cum Veftalibus Monachi quoque , an-

nuo uberrimo & vagienti cum impudicitiz foe-

notre , licenter ftabulabantur , inhonoram ; non

Cam.p.4t2,

n

Uv V fu,

Nottingbamiam , arenofo folo colonorum labores

d

ludificantem ; non Darbiam, ex Diaboli podice, ya-

JDifete 20f

P. 42z.

Is

gni hiatus fpecu , neício quas fabellas deblate-

4l

rantem. Relinquam Warmicenfem pagum , ferme

totum in nemoribus hofpitantem ; & Vigornam,

p.432.

in frigido flatulentoque fuo Pyrry Nectar & Am-

brofiam forbillantem ; & staffordiam , de 'Trenta

p: 439

444.

fuo & lacu mirabili mira fomnia recitantem: &

y9

Salopiam , (ubi poftremo Sudor Anglieus erumpens

.

P. 4$1.

(

Nl

1

ed

VV

il

bili ce-«

J

inde ab Oceano per a

i

ias region es incr

a

leritate petv

L

[o,

catus , velutincendium

4liqu0d lon-

Ill

ge lateque depa

(cebat omnia) Ofvveftrie fuz a

Ü

folis in Ariete Eclipfibus incendiariis vehemen-

P. 456

-:fx.

ter metuentem ; & Ceffriam , de farris & maxi-

Herefordiam

j

me tritici inopia conquerentem.

.

Camden.i&

PO

iam , montes ta-

Otml

VCro , q-uanqtmm HbCïC*iU P'L'OV

Silurb.p.

oDv

o

€n es

4732

men amibiulatorii , veluti iïwe&m lemutefve infi

zdes,

y 4

u

tU

nj

$98

ORAT'VIO—

(

lt

d

(U)

m

ades , nimium horribilem reddunt.

Nam . ut

nq

ï

ii

ne quis putet, me antiquas fabellas recitare , an.

"

J

1

ll

no falutis poft feculum decimum quintum fe-

w

4 Dü

ptuagefimo primo, XII Kal. Martii, vefperi ho-

i

af

ralfexta , in orientali Comitatus parte, terra de-

|

l f F

0

ceffit, monfque cum fübjecta caute (ingenti mu-

l N.h]

il

gitu primum & ftridore , ut a vicinis longe exau-

diretur) tanquam fi ex diuturno fomno confur-

l»c

?)

14"!

rexiflet , fe exculit ; & i1n uperiorem locum , re-

M

li&o cubili profando , afcendit ; fecum una de-

Pl

ferens arboresinfixas, caulas & ovium greges.

*(';.(üfï'

j

Arborum quazdam terra obrutze jacuerunt : alie

Camden'in

monti accedend junctz ita. coalueruut , ac fi eo

Anu. Angl.

"

A.Ch. 17v

loco radices egiflent.

Quo loco dilcefferat, bia-

tuin quadraginta pedes latum , longum octoginta ul-

11

nas reliquit.

Ager omnis viginti jugevum plus mi-

MV

us erat.

Inter eundum facellum obvium evertit :

taxiuim in coemeterio fitam ab Occidente in Otien-

tem tranftulit. Eadem vi publicas vias cum caulis,

Wv

fepibus , & arboribus protrufit. . Ex culta pa-

fcu:am , ex pafcua rurfus cultam effecit. Terram

D

eminentiorem , cui obviam occurrit, provolutam

& vi majori actam , in montem celfiorem tan-

Ji J

quam aggere facto redegit. Ita cum 4 ve[bere die

l

Saturni ufque. ad mervidiem diei Luna. obambulafftt,

veluti ex itinere feffüs & mole fua laborans fub-

fütit. Hoc terrzmotus genus Phyfici, uti judi-

Cco , Brafmatiam vocant. Radmoriam damnat illa

folitudo , itinerum anfractibus & montium hor-

rore formidolofa ; in quam , utpote tutiffimum

N

V r

perfugium , fe fubduxic peftis ille patriz Vorti-

1 |

gtt-

D

CouNTRA. BRITANNIAM.

$89

i

äcrrm, Diis hominibuíque invifus ; cum invoca-

Cam.in $i«

tis in Infulam Anglo-Säxonibus , & fua ipfius

lurib.p.478*

Z

flia horrendo inceftu fibi in uxorem accepta,

l

u

Aál

TM

Mi

nefariorum fcelerum magnitudinem fera zftima-

tione perfpexiflet : fed numinis telo volante,

Ia

vindice igne coelitus demiffo, cum urbe fua Caer

Gourtigern , quam in præfidium fibi conftruxerat,

Camden.in

defiagmvit. Brechtniam, Comitatum Monumetben-

Siluribe

fem , Glamorganiam , agri afperitas, vix ullo cultu

Wil

MA

mitefcens , facit afpernabiles, Maridunenfis ditio-

Camdenjin

nis, Penbrochia , & Ceretica felicitas infra omnem

Dimetis.

invidiameft. In pago autem Montgomerico , Meryi-

sienfl , Arvonienft , /Denbz'ghienji , Flintenfi , multo

plura funt , quz prolixam miferationem, quam

Camden.in

I!

qua vel tenuem laudatiunculam efflagitent. Vbi-

Ordevicib.

que fere montium circumfidet conglomeratio ;

(

qui fant' glabri; macilent , fteriles ; horribiles,

j

& toto arino nive, feu potius nivium fenio ca-

nefcentes; excelfi adeo, ut non codlo minari fed

|

inferere juga videantur; pracipites quoqueadeo,

Giraldus,

u paffores in fummis verticibus duobus coufabulantes

:

vel convitiantes, fi concurrere. forte — ftatuevint , 4

Sed id ma-

yyyyy

n

mane a4d vefpemm yix convenme pofz'nt.

Cam.p.530»

xime inter admiranda Britannie referendum;

i

u

Mervinienfes perpetua licet locorum miferia la-

li

gellatos , tamen pramáture Veneri & otio ita

hoD

deditos , ut vicinis fint maximopere odiofi. Re-

Ge vero dixifti, Paule Baro, Eboracum Brigantum

Camden.in

Brgant. p.

$56e

Te captit. Sed. cujus gentis caput? Validiflumz.

Quo meritotalis ?. Graffationibus & latrociniis.

Ipíimet Britanni, fi quos pravo ingenio, & au-

daci

n!

LE UI

1XM /

m

$90

O n 4 T*Ig

A V

at

dacius graflantes viderint , etiamn hodi& PeruL

t

Pzfq, Rech,

L0

dfï Ex. 1-7.c.

A

to verbo Ibharret Brigauds, id eft, Brigautes

nï

4i

[2

"d

N

45

€ dicunt. Galliqueid genus homines Brigands,

m

M

M

a

& przedatorias naves Brigamtims , vocirant.

Et

0f

Niceph.Ec.

clef: H.1.7,

quod obiter moneo ; deciperis & decipis, f cre.

c.18.Iul.Fir,

älr

Math.

I-r.

dis & credere vis alios, Helenam matrem &

] m?«

Li»f. de M.

Conftantinum filium in Britannia natos eífe;

KRonm. l4 c,

In,&in not,

cum graviffimi authores conftanter afferant; Con-

ftantium , cum ad Perfàs legatus iret, Drepanum

00

Bithynie veniffe, divertifle , Helenàm hofpitis

fui filiam noviffe, Conftantinum genuiffe. Rich-

moudia xapibus,horret; & proxime Lancaftren-

J( b

li

Íes inter montes adeo vafta, folitaria, Íqualentia;

& mutaíunt omnia, ut quoídam rivulos hag

Mf

Caíndén.in

eptantes Hellbeks, quafi rivulos infernales five

*

Brig. p: 191.

xer

21

Stygios , di

ACl

int

Á

nitimi

Secura funthoc tta-

&u cubilia capris, damis, & cervis, qui hic vi

funtur magnitudine íua & ramofis cornibus

[o,

fpectatiffimi. — Epifcopátus Dunelmenfis , & Lan-

caflriai 8& Cumbria , exiucca macie & verrucofà folá

Eauperie páffim languent. W'effmorlaudia qualis

Cam. p.624

iüt, nomen dicit. Loca enim inculta, & qua

non facile àgricultura fublevari poffint, Moeres

CHICk

eintur

Án gh Sept

ionales vocant, & äWg/Zmarlancf

nihil aliud. eft, quam inculta ad occafum regio:

Camdétiin

Ottadinis.

Vitima Ánglie provinciola eít Noerbumbria; &

l1

omni jure debet elle ultima. Nam; fi folum fpe-

il

C&em, ini

Mi

^i

,

L

i

im t

1

(

f

p

LDig

i

ue, alperum , & uno verbo;

.J

i

3

i

1

i

n hom

ines coníid

C

o

Peiïmam e

em , funt ii

crudeles , trucülenti , abactores , Nomadum in«

Óiar in tuguriolis ftabulantes : & plane tali res

; MT ïi*.'liiïm

)

gicia

Pa

il

XVNN

CoNTRA

RITAÀNNIA M.

$21

Poft Clemulohl

mo*w dl(*m , meliore indigni.

d,

idv.

£4 £

n-n]ï

OK

d

mortem "Notthumbria , tünc tegnum ,

bus fciffum ; p wócis annis feprem R eges pàrtim

W

f

immaniter occidit , partim feditiofe pronavxt,

DI

fZlCanlL COmHXUDICG D.Pdd oinnes fit, &bOlTllU'L-

P .Nïabth 15

Heni

bili , ut Principes boni poftea recufarine fufcipe-

Ti

fun.

^!

re nnpeuum illius nátionis , quz maj

orem glo»- HV* Gall.

M d

-Keg-

11'1

um parr* (,101 Is P

trandis, quam legitimis

SM

N .nmumbna

Olnequns FLæiMï

is qLæleltt

[i

n

ideo quafi afi triginta annos omnium Plæd expo»

b

^

Multis

fita.

Tam vero ths eft ScoT1A

1

;

ä

«

J Ll

modis & nominibus eft decerior atque inf

1ClOf,

quam Al]ohï.

ER cmm »xuribus in lo us obfit4

faxis, arboribus «

2

ra , paffimque obfe

(l P LU.

Ióv.inScé.

ftribus aquis; & 1u]

1d Quod ferendis vitibus tia,

ia

atque oleis eft mcpt , in ea ediam triccum in

n

fllieinem cito degenerat

fzf"lm babet in annum ? Matth.in

,

fj

1.

e

108

a

1

v

p

Hift.H. AV-

vedditibus millionem , aut

n exteffu ,

À

4

cies 1. 6. nat

.de

e€ Bod

pàárle

I

centena qmilia coronatortum ; Uïli qüida—m

S

CTI PïGB

de.treize

tradunt : (namque ego regni

aLIOHLS hnonu "'n(,ah

cents mille

-etnfi

LLl) uia

Iï"le

acce

IP&

& exp jenfi non excufíi:

07' liv: espar

W LW

111

chacuh aü.

alias Ício , Regem Jac obum teftart, pdu mo

iil

Ui ,

entrata

t-

2

fuum R Regium non ità at

s,x.

itum elle, qum m

lo L'(.

del 'Re di

^

i

Gcótia nom

mmumm & h-sewn.

Ct

il

(ïllGVïï

€

H

RI

o Chriftia-

arr?va d Cé-

gu,l

rari) cum

COfiq YE- tomila fcus

ni o1bis facile h(y-";z. com

H

]^

44

42012 411

di, Bütene

N

guum

X ceutun

4HttA

$v

COT 0H

d

Tj

P5 f£vVew VUlv CVlv

ilto

lá

*

Z

amplzzfs ï')ga endere alierant

*

du

u

antum fme fhajo-

l'*-

'111

rum centium Comites m

iv

tía Germ

..w)...-L.-

co-h—

'fïU !'lL

O íare cum reg

Of

ï

ines f*ï *67'1011 «tate

L

Botuelium. 1pad, Orc : S

[!

ilteriores Inful as

C('

Ph ticam facientem

((1

mprehen dere conftitui-

TL

fenï,

anR

M

$22

O-xw 4 Ttr1o0

CM:

Tll .H01640-

fent, propter inopiam publicam privatis Morto-

n

[ lh

(l

(

nii fumptibus inftructa, & duce Kirkádio cláffis

],jz IT ^

Camden.in

miffa eft. Et quo tempore Elifabetha Angliz

Ann. Anel.

Regina Norfolcie Ducem reprehenderat acer-

À. Ch. 1569.

bius ;

qugd ipü inconfulta Mariam Scotorum

Reginam in. matrimonium poftulaffet ; ille non

dubitabat afferere , (quafi. Scotam negligeret)

proventus [uos n Anglia nonmulto effz minores , quam

regni

Scotorum tunc mifeve bellis exbaufhi.

Et

quid

extremus ille & feptentrionalis mundi

!l

tracdtus , Naturze privigpus ; inver vaflas palu-

des , inter montium fupercilia , inter ericeta

fying[a, producat opi;;;-.l-ï; &locuples ? ubi etiam

lupi non folum in armenta máximo damno,

fed etiam in. homines magno periculo Qdeo im-

/3i

maniter graffantur, ut ex Parlamentaria f

an

Co-

W

5 ml

ne Vicecomites & incolz in iingulis Comitati-

f

bus ter Hngulis annis ad Iupos & eorum catulos

1

1

tol

ICnd

OS venatum Pl'()dil'C jubcantua*.

Homi-

tia

nes

C

ULiu

m regionis bonit

atem , quz fere nulla

E

h

eft, vixdum imitantur:a

libi quidem fàtis huma-

ni ; fed alibi , & maj

OIl ex p

I

rte , Caledonii , id

elt , duri , alperi , agreítes ; alibi etiam przdo-

nes,abactores , & maxime illi , qui limitaneas

Camden.in

S

Scot. p.6tg.

Anglie &

A

cotie valles incolunt , quorum ftu-

dia & ingenia Joanties Lefleus ipfe Scotus &

^

1

;—ï*n f

J

Epi&opqs Ito

Prn us

Ài

IS.ita deícribit : Noedu , ait,

P !'f'

ptunnatün per iuvia loca , perque 1

F£fv

0s meAndros

A^02v

e fuis finibus e

ACUn

[. Iaterdia in latibulas pref'itutis

Á

14

j

--

He

t;ï

[

/

"'fzfc'/cþte H45 YeClCATIt , donec eo taudem pev

6; quo Yolunt , petvenimt.. Arrepta prada f-

imili—

lo

CONTRA BRITANNIAM.

A o

593

* MUCC]

M

qniliter noctu per circuitus C devia duntaxat. ad fua

NWJE

AUR

TA

redeunt. Quo . quifque peritior dux per . illas folitud -

T

nes , anfrattus , C* pracipitia , media caligine C te-

nebris effe potest , is ut ingenio. excellens majore in

bonore habetuv : C* tanta calliditate bi valeut ; Hf

^l

varifrme pradam. fibi evipi finant ,. mift cauum odo-

n

vifequorum ductu vedis fempet vefligiis fe fe infequen-

tiun. 4b adverfaetis noumunquam capiantur. — Cate-

u fi captifint ; tanta. eloquentia pollent , verbo-

W IU

vumque fuaviffime fluentium lenociniis , ut & judices fi-

mul C adverfarios quantumvis. fevevos , fi. uon . ad

mifericordiam , faltem im. admirationem C commifc-

rat0nem quoque vehementer permoveant. Ac hili-

mitàánel Prædönes mitium ovium ttulum tueri

p:797:

poffint pre illis Albanenfibus, qui Higblaudmen

vulgo vocantur , geftus hominum incultum , in-

prmis maleficum , latrociniis innatum , & ad

vindidam odio capitali projectiffimum ; quo-

rum effera erudelitas legeg. extorfit , qua licet,

fi quis ex aliqua illerum gente damnua intulerit , qui-

4

1

eunque ex illa gente. £a

1/1«

us fuevit , aut damma ve-

farciat , aut capite luat. Nec tamen hi Albanen-

íes tantum , fed & Scoti in univerfum animos

gerunt prorfus implacabiles ; & vix eft in omni

Europa natio , quae in ultioues fexatur ardentius.

Privatas contumelias in ipf:n:um familiarum in-

Juriam vertunt : & vis inimicitiarum in hzredes

jev

]

quoque a

D

4-

1

Pa

d

oru!

22105

il .

it. Cedem czede i'f'l?('"nf?a

iæncendia* alternis ignibus vindicant.

eï.;

Ne

ïC

aperto

i

lolum Marte ; infidiis , fraudibus apunt. Nihil

Euphorm.,

in Icone

turpe aut ignobile fatianti oculos inimi

Cor

l

&

im

f

AnimoCc.4,

Pp

Ind-

u

E.

Á

T O

T

t94

Ó n

u

L V

W

malis. Etiam quod ut plurimum regio arbori-

L!MC !

IDCVB

lldrïï*

bus caret , quidam putant illorum odiorum fa-

cinus etfe : dum adverfis facibus inimicorum fil-

Mhm D

1

"

J

vas cremant ,. & privatis injuriis vaftitatem pa-

triz faciunt.. Quam Scotorum barbariem dum

ï

!

i]i)

mecum exputo , non!miror , D. Hieronymum

(

2»adv.Iovi-

pian,I.Ifac.

duvimalw Ícribete ; fe dolefcentulum in. Gallia. vi-

"

Pont.inap.

diff: Scotos , gentem Britaumicam , bumanis vefc

AF[ML

ad Itinerar,

t wf

carnibus; C* cum . per fylvas porcorum greges ". ar-

Uv

smentorum pecudumque veperiant , paflorum nates C

fominarum. papillas foletes abfeidere ,. C bas. folas

ciborum delicias. avbitrari. Et*minus adhuc miror,

Yov. in Sco-

tia.

quod alibi legi , tres & quinquaginta reges Scotia,

aut belica vi , aut. ptocerum infidiis crudeliter. in-

teremptos fuiffe.. Recentia funt facinora contra

]m

!

F

Reginam Mari4m (iterant enim hujus memo-

L

!(

riam perduelles Scoti ) fágitiofiffime perpetrata;

Cam.ináAn-

& quz funt in Europa fine exemplo. Vbi enim

nal. Angl,

peflim.

gentium auditüm efít , Populum & proceres in

/

ll!r(

f

fuum Regem vel Reginam ita feviiffe, przgnan-

)

"M

fU Mf

W

tem vl metuque exagitaüe , tuta loca captanterd

i ff

in regia obfediffe , ad iniquas convendones com-

ulile , regno exturbaffe , apud cognatam An-

L

glam, ubi auxilium quzrebat , capitis ream egif-

Íe, in carcerem vicennalem mififfe , fecuri &

carnifidi fubjeciffe , de morte triumfaffe? Vbi

T

terrarum auditum hoc eft? Aut fi illa funt legi-

lU

0m

tima & debita fübditorum erga P'rincipes obfe-

n

*

quia ; ubi a condito mundo

CL

bditorum major

z

U

*

laus atque gloria, quam in. Sco

|s

m ? Madte vero

D

virtute JAcoz r, Rex magna

Brta

nnie fapiene

h*:ï

M

IT

diff-

UY

|

CQ':N'TRA DRITANNIAM. fof

J»Tþ

I

&

tiflime ; cineres & mermoriain matris carim ha-

liU

be; Buchanani & Kmoxii, qui turbas Scotix &

3 lAU

[]

NI

fuum adfectum fcripferunt , libellos in tuis re«

j'gnis morari ne pátere. Nam iïcu.ti venenum in-

XOLOT

ita illi in-

n

ficit nullo forti anditoto munitos

Ul

cautos fafcinant lectores ; imo manes illorum

LL

feditionum flabellorum. uérseoxoes;/ quadam

Iac. Rex- f.

MUA

un

CLIA

in eorum corpora tranfe

t, qui talia impura

2« Baf, dori

Ícripta & nequam dogmata vel legendo imbi-

TT

bunt , vel defendendo aliis co

iki

B

mendant , non

minore fupplicio ple&endi, qu:

wun ipíimet auto-

I

f

res , fi a. mortuis jafff eífent refufcitatt Et qui-

dem Buchananw , homo fide promercahi , par-

üum ftudio & Jacobi Moravii , in cujus verba

fuit juratiffimus, mqgnificentia abreptus ita fcri-

pfit, ut libri ejus falfitatis damuati fuerimt ab Or-. CamánAn-

nal, Angl.

dinibus vegni Scotia ; C ipfe imngemifcens coram Rege,

As Ch. 1567*

& 184.

€Hi fuit pedagogus, fubinde fe veprehbendevit , quod

& in defcr.

tam virulentum calamum in Rigmam bene meritam

cot, p. 71

firinxiffet , morienfque. optavztit , ut. tantifper füpet-

effez , donec maculas , quas maledicentia. falfo afper-

;

fetat , vevocata vevitaze vel fanguime elueret; mifi

(quod' ipfe dixit) Jec vanum ejfet; cum pra cta-

i*

te delirare videreur.

Sed recemtior adhuc eft

Rethuenórüm, Cornitum Gourez, atrocitas ; qua

at

p

fceleràtiffimem illud facrum pàr, clementiffi-

Jac, Rex in

Ü

not^

LUl

mum Refem JacoBY M (eheu quot periculis

Ozat. qua-

innctcentílimus & optimus Rex fubjicitur!

ui dam. Ens

q

Anit.s.] 3,P.

ion tantun pc»&quam

nàtus eft, fed etiam an-

Matih,in

tequam :àfceretur,

atque in ipío mattis$ utero hift- H.IV.

:d«ddecge

?ix »o temporte ab infidiis & ficariis fuit tutus

4/

)

2

ex H

Pp

pene

*]

|P

Og 4 f10

(u

f96

pene oppreffit. Cum enim Rex Perthum ire ab

i

KICL

Alexandro altero fratre confutis dolis perfuafus

r f['[l&m "

f

! Rf ('L

elfec, faca fpe thefauri, quem nuper inveniffet,

W

illi exhibendi : pmndio fumpto, inermis per a-

Ta

liquot conclavia circumductus tandem in Mufz-

M V

V[V

um perducitur, locum lanienz defüinatum; in

quo homo pugionearmatus parricidii adjuva erat

folus. Ibi Alexander occluía prius janua, pileo-

h

que in caput fuperbc injecto, e vePtigio armato

H

pugionem eripit, & Regis pectort admovet , ul-

timaque minis & facdtis intentat. Rex autem,

qui eloquentiæ viribus &agajeftatis veneratione

armatum 1llum continebat, Alexandrum tamdiu

luctando fuftinuit , donec quatuor ex aulz fa-

miliaribus unus poft alium intervenerunt, qui

numero & armis impares "iicet, conjuratos ta-

f

men vel interfecerunt, vel male multatos in fu-

IU

gam egerunt; Kege inde in medio fuorum in

(

Ti

genua [uppliciter procumbente, Deoque pro li-

berationeé tam rmiraculofa & victoria tam infpe—

Camden.in fataà gratias prolixe agente ; & poiïea loaunnem Ram-

Scot.p. 687.

f » cujuspotiffimum dextera vindex fuit Principis

& p- 709«

in nefanda illa conjuratione, titulo & honore

VM

Vicecomitis Hadingtonia ob fidem. donatum , inter

Regni Scotiz proceres cCooptattee,

Ordo pra-

terea regui ampliffimus decreto dáransvit memo-

riam Rethuenorum, ita, ut qui ejuídim effent

