ac inde nomen inveniffe , quod carpant omnia:

& Bindarum

in H- Sallu-

qua ratione moti a&rologi ita eas receperunt in

i,

coclum , ut excluderent extra limbum duodecim

ficons at; ant

fignorum , veriti opinor, ne aliquod fignum ar-

Janos onge n

roderent : fic & inter invidos igna,rofque funt

Dainde urgere

caprz bipedes interdum , five potius hirci , qui

um pentum

perpetua febri laborant carpendi omnia; cum in-

Fancifci Draco

terea fe meros Chironas & Podalirios efle cre-

(ndifchi , M

';

dant, neque minus gloriofe de fe loquantur,

i

]

nf ac Rob

quam ille in Plauti Menzchmis medicus,

1

qui fe

ug«tiones kl

ait obligaffe crus ffadum. Afcul

[

apio C* Apollint bra-

gimme anteer

£bium. Omitte vero , mi Wenfint , omitte iftud

fs laborbus He

nihil profuturum contradicendi ftudium ; ac , fi

u

[*

»

fcepttu (

me audis , Cl'alquIiUO animo in Britannici orbis

fonore, qun

felicitatem paulifper inquire. Quod fi feceris ,

miltiam & phi

pe

rfuadeo mihi ,

te depofito rigore faffurum ,

Tun. Neperi, at

Britannicum imperium h

odie EuroPæorum re«

Qilberti i longej

gnorum vera gloria cedere

nulli , atque in eo

A

1l5 , quam Pind

foríitan pracedere cunctis ,

quod incoraparabili-

bus aurez pacis bonis arti

fen 1pfr um

bufque prater cetera

Viniti , Pt

COI]R&IIKGL' per*ft.uacur.

Ridere fubinde foleo ma-

pittem 5 inche

gnum Platonem; qui tam diligenter naturz gra-

Q denmm nufs

tias egerat , quod natus eífet Athenienfis , non

Ut dvem B

Thebanus ; atque fine dubio Britannus voluiffet

elle minime , cum & barbarus effe nollet. At fi

Vletienfem

lr dicacitas lt

per naturam Plato ipf'e jam interelfe huic con-

ventui poflét , quzretem confeftim ex co: Annon

loD Qw

Lib&f

W mncfumr.:xrï

Al

^1^

! X

PRo

GOryRMANIA

9f1

iiberum patrem & Herculem , quos Alexander ppetrarcha

- de x&. Fort.

Magnus ex omni mortalium numero fibi propo

P hDial-lSa

fuerat imitandos ; Epaminundam etiam , fum-

ynum juxta Philofophum ac ducem , Grzcorum

omnium recto fub judice omnis zvi principem;

-

& Pindarum , quem imitationi inacceffibilem

Flaccus ait; annon, inquam, illos fümmates The-

banos longe antehaberet Athenienfibus cunctis?

Deinde urgerem Platonem jam Britannicarum

.....

rerutn Peritum y Q iterum quæræ*em: Annon

Francifci Draconis, Huntfredi Gilberti , Thomz

Candifchi , Martini Fortbisheri , Ioannis Hau-

kinfi, ac Roberti Effexii Comitis, ftupendas na-

u

vigationes & femper-vi&tura fortia facinora, lon-

gilfime anteferret expeditionibus Liberi & fama-

fis laboribus Herculis? Ànnon Reginz Elifabe-

thz fceptrum & fapientiam majori dignaretur

honore , quam Epaminundæ , viri fane maximi,

militiam & philoföphiam

? Annon Logarithmis

hiz Gul.

Ioan. Neperi, atque Magnetice Philofop

Gilberti , longe plus tribueret ingenii & acumi-

que Ícimus ta»

his , quam Pindari carminibus ,

men Ipfi cumprimis placui(ïe? Credibile eft,

Wenfini , Platonem ab hifce novis miraculis ftu-

?

pentem , inclinaturum ad Britannos ; adeoque,

Mu rP*

cum denuo nafíci non poiïet , malle tamen nunc

effe civem Britannum, quam vel Thebanum, vel

Athenienfem.

Sic & tua, Schafeliz.hi , fubagre-

ftis dicacitas nequaqua

m convenit officio, quod

r

^

4 fortiffimis

Europzi cunc

t

Hungaris debent. Át-

m

atz Chriftiape Reip. lau-

que hanc fummam ferv

Qu ,

[2

Ooo 4

dem

d

252

ORATi'o

P1t

f 1

dem illis nulla adimet calumnia , ac minuet

vel

uoem

linguæ vel calami virulentia nulla.

Ímn

Sed ut ícias

m la

|

l

quoque, qui Hungari procéres ttactent fübditos

pfhuant g, H105» a preclariffimo fene Benedidlo Bajouio difce:

3&in jagO-.m

1ff

llbo 13»

qui a Ioanne Vaivoda regn

i ufurpatore rogatus

—— cxc

H

ue,üadpï

obiter, Àn pecui

iam haberet? refpond

it; Se qui-

i

muaretur; (

,

J

/

dem accumulando auro nunquam ftu

duifle , ha.

t

bere tamen in ditione fia centum ful

:

;xditos; qui

ETH l

quando opus fit, fïnguli millenos aure

l

s omnes E

osel quam

promptiffime numeraturi effent.

Tu egregium

q fipincil

oc memoriz inícribe exemplum,

quale in pro-

i

npo primum /

pinquo vix fis habiturus : & gener

ofiffimam na«

ls deferren ;

tGonemin pofterum laudibus venerare. Et tu, mi

i a fnjt, n

chariffime Acaci ; aperte prodidifti , Suecis cum

cerrima autet

Polonis nondum

convenire ; atque fcintillas of-

Jomane Edl

fenfar

um etiamnum aliquas fupereffe. Vt ulcera

ünem : (ed, ut

ad levem ta&um , deinde etiam ad

fufpiciozzc

tactus condolefcunt : ita animus affe

ilis przpolre j

Cus minimis

qum enim df

offenditur. Quid ? An

Hannibalis es zmulus ? qui

3 hs terris digr.i

- i puerulus,

UCPOï€ non amplius novem annos nà«

invitaHan- tüS , ad atam

U poupee if

nibalis.

jubente patre Hamilcare juravit,

Nungu

fitueetoe f

m féin awicitia cum. Romanis fore.: & qui

ttone imidend:

Iïgnifi

care cupiens, quanto inter fe odto Cartha.

go & Roma difífi

il;epte teytelent

'

Vat.Maxim,

derent ; inflido in terram pe

15 veterum D

AC

:Si €.9.

de, Hlfcitatoque

pulvere , Tunc inter eas fore fi-

nem belli,

dixit , cg

U*; d iftd h

"L alterutvA pevs in babitumi

pulveri effet vedaia.

MOTECTP

Sic & tu , Kelderere, in

ln

lIrAriAx infeft

iffimis verborum ac fententiarum

t ,

Eifs

(ie ]

tll

Cófut. fa

"

tragulis es u

fus.

tUl

W

Scitum vetus eft , Raram fami-

Werünt, a

Burdonum

.yz'.zm AU gen

us effe , in

N

quo non fur aut wneretvix fit:

àn tu putas ergo

totam aliquam & magnam na»

WMatoribu: Vi

"

AR r

tiOT

(üg

d

ul

Pno GERMANTIA

955

p

üonem fore immunem ? Meretur equidem lau-

dem Italia fummam , ob veterem & novam re-

rum geftarum gloriam, domi militieque, in to-

fàon:

ga & in fago. Imo ipfum Pontificem Romanum quo-

que ; fi ad prim

orum Paparum cxemplum con-

formaretur, (nam Fr. Guicciardini judicio , hodie

Hift iib.. 16.

depravatis movibus tunc in Pontifice laudatur probitaz,

*

cum catevorum. bominum nequitiam non excedit) (u-

Goldaft. im

pra omnes Ecclefis ordines efferrem ; & eidem

Replic pro

Imp. cap. 8.

cum fapientiffimo magnz Britannie Rege La-

in pref.m -

nitOre.

COBO primum locum inter omnes Epifcopos li-

bens deferrem ; & ita facerem. Epifcoporum. prin-

eipem eo fenfu , quo Petvus Apoflolorum princeps fuit.

Acerrima autem eít difputatio adveríus ingentes

Romanz Ecclefiz divitias, & ditionum amplitu-

dinem : fed , ut captus eft meus, exiftimo , &

uatmn-

illas præpofïere perperamque oppu

gnari.

quam enim difliteri non poifum , Chrifti vicario

in his terris dignius fore, fi ipfe Domini fui vi-

tam paupere inftituto & humilitate exprimeret,

ftatueretque fecum , Petri boni imaginem often-

M

tatione invidendarum opum & regalis potentiz

inepte reprafentari : quia tamen nimietas pieta-

tis veterum Principum , Regum , & Imperato-

iM

rum , ad iftud humani culminis extulit Pontifica-

Pontifices donationibus

tum ; adeoque ipfimet

aluf-

Magnatum ; hareditatibus ; emptionibus à

que juftis titulis Petrinum Patrimonium. mirifice

u

m

auxerunt, atque tot feculorum quieta & ab Im-

ii

r

eratoribus Regibuíque approbata - poffeffione

, ;Tll

udinem tuiti funt z

tantam potentiam ac magnit

tan-

ii "]

Coo j

Pa

254

ÓnaATIO

^

«antcum abeft, ut ea a quoquam Ecclefie Rom;.

if nl

nz adimi poffint (ine fcelere, ut potius major

um

lvt

pietas inflammare debeat pofteros ad religiofam

icjnpilm

1

pai

curam iftam , ne facrz lareitiones in voluptates,

yupam extà

-

wicolo damno

luxum , aliofve profanos ufus difperdantur, (ed

unice zdificationi Ecclefie & Chriftianz Reli-

m d Titet Y

gionis propagationi permaneant confecratz. Et

g LL exoculve

quemadmodum in fcholis TCtoram interdum ufu-

Va revocant

venire folet, ut longe conquifitis raciunculis le-

Jtem Impera:ar

ges fubruere conentur muftei Studiofuli : cum ta-

Qniatig premte

lis opera uti ante rogationem aliquatenus toleran-

d fimat op

da, ita poft conditam & promu

lgatam legem fit

um« ipent

D

ï.

fruftranea. & ftulta :

fic intempeftivi illi difpu-æ

Ff confere

tatores

pedagodiífmum fapiunt ; qui tamen de-

qitur Imperao

kdefarum roit

buerant aut. jam olim interfuiffe Principum con-

1

filis, ac monuiffe, ne tot maximz donationes in

f que templ

gratiam Romanorum Pontificum & Eccleftz

Wut Tum a

unquam factz fuiffent ; aut faltem. nunc tacere.

V 3 4 i

Tibi igitur , mi Kelderere » ficuti & mihi nihil

;

Wt tlj (ifj

decedit ; ut maxime Papa fit late terrarum do-

f;

l

:7

Ü

TE ii

minus ; ac per mefruaturille liberelicet. At veto,

LIT T

quod Papatus tot pravarum doctrinarum fermento

ll plerunque 1

infecit lanQiffimzx Religionis capita ; quod (ut ex

ä detra&omm (0

plurimis unum attingam nominatim) diviniffi-

þsrant: 10n al

tl

mum $. Euchariftiz Sacramentum temerario ni-

nlquuo Ctodemo

mis & impioaufu truncavit , atque illud benedi-

Tmägq

MOR

Cafaub. in

&um poculum, illu4 z/»ela, avr8 mavlee fub-

15

€x. Baron.

ICtn |

duxet laicis; quodque fine horrore ac lacrymis

AT p n |

K

non poffum meminiffe, quod eo tyrannidis graf«

fites ab

q

h[

fata eft filii perditionis infania, ut expreffo [zsu

CunisrI mandato patuiffe ceterrima ea hzreíis

AL

Lïium

Of

j

uj

elle

I!

Pno

GERMAN I A.

9f5

M

effe cenfeatur, & facinus tlammis expiandum ;

Mi

hzc,hzc vulnera , Kelderere, hzc roihi Pxte dolent;

hzc jam fzpiffime fic externarunt pia pectora , ut

atriam extra patriam maximo vitz &bonorum

periculo damnoque quzrere fuerint coacti. Pe-

trum de Vineis , Secretarium fuum, Imp. Frideri-

Y

(u5 II exoculaverat : quem tamen facti poenitens

PoPcea revocavit in Confilium fanctius.

Cum

autem Imperator , Papze hoftis , anguftia rei pe-

cuniariz premeretur : Petrus confuluit, vires Ec-

clefia fuifmet opibus efle conterendas , conflanda

aurea & argentea ornamenta ; & omnino bona

Ecclefi conferenda eífe ad ufum belli.

Obfe-

quitur Imperator, & Pifis ornamenta & bona

Écclefiarum rapit ; inter que Zona memorabilis

erat , quz templum cingebat : & fic exercitum

Pogg. Flor.

F

arat.

Tum Petrus ; Imperator, inquit , imju-

Cruf. Ann,

viam mib? abs te injufle illatam ultus. fum.

T4 tibi

p*l2 65

bominum odia comparafli ; ego tibi DzuM ex facri-

-T

legio veddidi inimicum. Omnia tibi deinceps in dete-

Tius cadent.

Caterum Italia & Itali, 0i Koldere-

t , plerunque apud alias gentes magis calumnia

& detractorum convitiis , quam veris culpis la-

borant: non aliter atque Nurfinus lacus in Piceno,

Leand.Albs

jn quo cacodzmones innatare vulgus imperimm

inPiceno.P,

Mer.Cofm.

dictitat ; quoniam aquz perpetuis motibus fali-

p 1-4--04'3-,

re , & viciffim fubfidere cernuntur.

Equidem

fama hinc per Italiam & alias quoque mundi

»

artes ab idiotis fpaïfa eft , malignos fpirätus in

u

ifto loco habitare , petentibufque dare refponía.

Et fuperioribus feculis, isquir Raffanus , quidam

ex

]

P^

976

O& ATr:19

"

ex longinquis regionibus, levitate exciti fua, huc

jj it Viraamdc

veniebant , fceleratorum ac deteftabilium volu-

gt il pgpu.z

d qwo j

minum cacodemoni dedicandorum gratia ; quo

certis quibufdam flagitiofis optatis , utpote Divi-

EL

tiavrum , Honorum , Voluptatum , aliorumve id ge-

l

&,&Perinde !

nus potirentur : qui cum illufum Hbi,falfamque

qynim commIm.

vulgi famam cognovilfent , pudorem ut averte-

. Venum QU

rent, neve itineris labores fumptufque perdidiffe

qlofum a

viderentur, apud alios expleta fua defideria erant

gngenium m

mentiti.

Addit idem Raffauw ; (e, cum harum

viat lum

rerum fidem exactius inquirere niteretur , ab

domne exnelco

lefchol loouis

Teutonis quibufdam doctis viris gnarifque, qui

ipfi hunc locum vulgi fama commoti adierant,

(rmani à tabu

ut cum cacodemone crminibus impiis voti ime

wndro donatus,.

petrandi gratia magice operarentur , accepitfe,

l de Dcenti d

ipfos , omnibus fuperftitionis legibus impletis,

it Augu]f"f T

ij

l

orbeque defc.ripto cum fignis peculiaribus , nec

l

iiani ulurpabin

ullo quz requiruntur exfecrabilium ceremonia-

If qu de ii

1

'

rum genere prztermiífo , nihil toto triduo audi-

AUR C

[

(ui .

viífe quicquam , aut vidiffe ; quamobrem , cum

s importun

impofturarm intelligerent, & indignarentur, quod

tnt fugamus :]

volumina , quibus pravz artis pracepta , chara-

Diit culio cd

Cteres, & Hgna magica continebantur,in &agnum

im tjbi, Ntrij,

dejecta non füiffent reddita , voto maximo nun-

4' "

tepferi profun

q

|

quam deinceps in hujufmodi rebus quicquam fi-

!

tditer non p

li

duciz habendi nuncupato , & temericatem gra-

viffime accufàffe fuam

»€

g

um de loco au-

UU5, quam po(

'

C ugar

Ws of

AUS &

€ores ob mendacia deteftatos , fimul omnes, qui

it; QUE m

Ccacodzmonum item

que magicorum voluminum

ulla ducerentur fide , diris exfecrationibus devo-

W C

ïut 'pam'la; Qu

viífe,

MALUTT,

(j

Quid vero , Iobaunes Wilbelme Retwizi,

TW Ity j [

quid

hn

!]

957

pili,

Pxo GE)RMANWIAI.

uid ita iracunde in GERMANOS ? (äui tam

Non fic factum opot-

inimice in populares tü0s?

n

eminiffe po-

cuit: & quafo , pofthac parcius.. M

teras

- etiam Germanos in hominum numetro

elfe , & pe

rinde atque alias nationes jure gentium

omnium communl à

liquam ftultitiz partem ha-

bere. Verum quicquid dixifti in Germanos con«

tumeliofum aut injurium , id fcio tuum non effe;

i

(ingenium enim tibi eft felicius ,

quam ut tot

um) fed

P

ariat calumnias & tot monftra opinion

1d omne ex ne

Ício quibus exterorum & hominum

de (chola lacunis collegifti : & vindicamus nos

Germani a talibus , ut ille ex Albania canis Ale-

Et ficuta T7-

«andro donatus, folo contemptu.

ia di&teriorum conquerenti refpon-

Sueton.ii

berio de licent

dit Augu[tus :

id nos in hoftium noftrorum info-

Auguftes

C* $Ie

lentiam ufurpabimus

: Non indignati nos, aliquos

efe , q

ui de nobis male loquantur 5 fatis effe , fi boc

faceve poftit.

Átque ut

babemus , ne quis nobis male

muícas importune circumftrepentes fine ira levi

manu fugamus :ita Germanorum magnanimitas

'abigit culices calumniz. Ne tamen prater men-

tem tibi, Ret;zizi , aliquid de alienigena errore

i.ïrepferit Profundius: pet amicitiam noítram fa-

cere aliter non poffum , quin in aliquibus capi«

tibus, quam poffum breviffime , te infiruam re-

€tius.

Solicitus es , Retimixi, de Germaniz ta-

lute; atque times , ne propediem penitus COF^

ruat patrias quia limes Imperii , inquis » contrabi-

tur C? cogitur in augt[lias 5 Imperatoris maje[ras mes

4tt-

vum uomen . es fine viribus ; fine poteflate ; fiue

tolt»

« i

618

U

OR.ATIG

tkobrimtg; Oräz'nes faciontbus. fcifi tendugnth:n/ »- coï v ial ag d

tratia 5 Comitia funt fefionem diffidia , & decreto-

lp 4 n0f)

"

g dcelons u «

vum euripi ; Fides " — Religio fant mutabiles : & id

genus. Verum , mi Retmizi, nullum eft Regnum,

gim ipli, jn CU

poxerer : UR

Refpublica nulla , Principatus nullus, in quó

À

non ejufmodi audias querelas. Nam ut in homi-

Colmpm tanquaa

nis corpore cottidie fere aliquid mutát ; ità fit

Q prolatis jnïïru

in 1llis magnis Imperiorum corporibus. Adfectus

üm propohtis 1

tamen Íemper eft loquax , & garrulus , & que-

"T

ulus. Imperium Germanorum quidem alicubi

m p d

"

eft imminutüm: fed non ita, uti a (ciolis afferi-

Petegrin.de

igndt dutt, u

I. FlfCi- 1. I

tur. Et cum Jura majeügtis ( qua funt fandta fei»

Mij divens

Bodin. de

dorum) alienari non poffint : atque etiam aliena

li» civitates a

Rep.l.1.e.6.

9. I

majeftaus fubditus, ne fi regiam ipfe poteftatem

pali cur jdi

adipifcatur , fe ipfum eximere rnequeat : femper

p

ul

i

puos dit; q

licuit Impeta

[!

oribus, & licebit, fuos cives deler-

Tacn i po

mai

tores, aut illegitimc exemptos, in ordinem Coge-

?

lll5 quam (

re; non aliter , quam domino in fervum fugiti-

ttum julla ante

vum perpetua manus injectio eft. Et quid. obji-

43oldaft.to-

tüone Finalief,

ino.3,Con-

Ccis de Italia? Italia, reícribit Imp. Fridericus II

us omnibus [pdi

ftit.p.658.

Papæ, bareditas esl mea, & boc motum est toti ot-

d [ trbos

bi. Quamobrem Piu 1 V Pontifex Romanus Cof-

Wi edid

1

4

V

e

l

V

]

Tf

f

4

"l

l

mum llorentinorum Principem Regem efficere

tum deíem

]

1

[

l

l

fep

Bod. dé Re.

cum inaxime vellet , non tamen potuit: & Imp.

r

erzg!ä [ )

L

d7

—,'

lr.6e 9.

Max

uniliauus 11 non incongrue his verbis inter-

PItpttrug, d

cefhit : Nou babet Italia Regem , nifi Cafarem. Et

3 D ml

ThüHc l- 4-65

cum Pt V eundem Cofimn poftea magnum Etttt-

iigxn Contriditos

tie Ducem creaffet , Caefar per oratores protefta-

r

u

tus eft,

9vlv V.

a f

: nncipes&civitau;ä

i5 ais , fl Pontifex ulteris in Imperi

Qd Cüm

D

[

i dnu

The H.L 456

juta inVaderet.. Ideoque cum de dighitatis pratoe

TT

lämm ) A(Clr

gativa inter Fc*rmricnfcm & Florentinum diu an-

te

ülorip.

UTI

li.

Dao GeE&MANTA.

9f9

te caufa agiwta eíiet :

Ceíar non lfoium mörtlm

Pioa novo Pontifice Gregorio XIII contendit,

ut decefforis fui decretum induceret , & nego-

T:-l* H. lvf*;

tum ipfi , in cujus fide Etruria eft , liberum re-

linqueret : verum etiam , inflante Ferrarienfe ,

Colmum tanquam Imperii beneficiarum citavit;

qui prol.atis inftrumentis & rationibus in me-

dium Propofltis fe defendere coactus eft. Etfi

A. Ch. 155$;

Th. H [] 1' 69«

tandem Francifro Coími filio, Magni Ducis titulus,

tauquam. Imperu beneficiario , amplimo ea. de. ve

diplomate dato , fuit confirmatus. Et quicquid alibi,

Bod.deRep.

Retimiz.i, audiveris , legeris : hocferio diíce,omnes

DO n

Italiz civitates aut Duces ab ïmperatofe & Im-

periali curia judicium accipere & judicata facere

obligatos effe; quoties de republica , de finibus,

& ftatu intet ipfos a.gicur. Nam tametí1 Genuen-

fés minus quam czterz . civitates Italice Impera-

torum juífa antea fecerint ; cum tamen a Mar-

chione Finalienfi, quem domo expulerant, ac bo-

nis omnibus fpoliätum ejecerant , ad Imp. Fer-

Th. HQI.SGQN

dinandi I tribunal vocarentur , eos Imperator

polt edicta peremptoria cum abeffent , vadimo-

Bod.deRepa

nium deferuiffe pronunciavit ; hoc addito , Nf

lne $

fétiali fuo parevent , urbem. " agrum Genuenfem fe

profeeipturum. Sed paruerunt judicato Genuen-

fes. Et ne multus fim , nulla habita ratione futi-

murmä&;

lium. contradictionum : Cefar in. oranes . Italie

de jurifd. L

Principes & civitates juriiäi&ionem Íuam tuetur:

dC 4. n, 734

quod cum alia. documenta ; tum infinita przju-

& patfina.

dicia caufarum , Íententizque a. Czfareo Aulico

Confiflorio , five delegatis , date & executioni

v!

dænæy

Pa

960

O K ATID

Rod.de R.e-

demandatz oftendunt : ut Proptere-a. Italiz Jurii-a;

;efrüt ? a P(

confulti unanimi confenfu veriffime Ícripferint,

* 1 €. 9'

[nperi £ ^

nullis Italie civitatibus leges condere jus effe, que Ro-

'ehie Vi

"

mauorum legibus , quas Frideric promulgari juffir,

[

D

vilam Lt

nent

Goldaf. i. COnfT4TÍ2 fint. Hinc quid de ipfa Roma judican-

i af d

Rationali,

Conft. T.r.

dum fit , cognofcere potes ; & intelligere, etiam

( iliucim t

p:64. Etin

Pontifices Imperatorum vafallos C* fabditos effe, atqs

]

(0ii

praf. oe

t udtt

eid;stá

ab illis Vrbis Præfe&uram , & tot ditiones ac-

fet

j milla

;

tug,

cepiffe; quo nomine ab ele&is Imperatoribus

Mi Wulind

hodieque folennem beneficiorum | confirmatio-

jntegeiid

nt

nem petere folent: Imperatores autém proptieta-

Y de

A

ffim;

te fua omni propterea non excidiffe. Nec tamen

deliberándum

neceíle eft, Romanum Imperatorem Romz de-

ii fb r

gere , aut etiam ipfam urbem poHïdete ? quafï

j fadrnuti )

alias nomen nulla res fequeretur : éxerle s Pojan,

Heroé.lr. (ait Herodianus) ?s zóv' a $ fBaaiAsve z ibi esl Ro-

afejis qui o

A. Gentil.

pltqtam Á

&e I.Bell, 1.

"a, ubi esl Impevator. Et Imperatores Graci, qui

1-6,23. vide Confïantinopoli fedem fixerant , non eo minus

in

à benévoléntie

3. 1.5. 10. C. Roma

Ondl

( ) N.',"/'.[l"

de vct. jur,

nos Imperatores fe dixerunt. Quemadmo-

Wt Cj

dum olim Atkenienfes urbe derelicta civitatem

Á

)':

|

LL UT

confervabant in navibus : ità Romanum Impe-

!

[]

fí

rum, Rome urbis monia deferens , in Germa-

14 BytfCUS j

niam cum Imperatore fedem tranftulit : adeoque

NI 1 f

Roma hodie eft Viennz , Prage , Norimbergz,

amim j f

fWrtre P;lï.lhli?!; [

àut ubi facratiffimo Imp. MaTTHUria libue-

N

Rec. Imp.

]

ïffff E((fffg) (

Ae1$444 À

rit. Ita Zabaudia , ita Lotharingia , ita Burgundim

lA

f

j

j

1524 A.ISArgl'

membra adhuc funt Imperii.

il glgrio Il

foautmetfte

Ita Belgium quo-

que : & hoc tam eft clarum , ut Imp. Carolus V,

nnpnmisiïï'aR&

dl?ju[irdio

ä

E

NT & P

lz

qui prius fratri Ferdinando 1 perfuadere conatus,

T

Ál

?flg Dond

ut Imperium accepta idonea compenfatione in

"

IChgg

li Í N

Philippum xransferret ,. & id impetrare non po*

; terat:

i *W,f/ !

42v /

W

a

PRo

GERMANIA.

96f

gt

-

-

terat , cum poftremo péteret , ut faltem eum

Imperii per Italiam. & Belgium cum plena po-

teftate Vicarium conftitueret ; etiam hic repul-

pulíam tulerit ; diditante Ferdinando j Tantum

Th: H. L. 16.

de Ce[area diguitate ac majeflate » quam integvam

C ibaram tueri Yecépiffet , deceffutum 5 quantum

ex ea alteri conceffiffet.

Quare; cum federati Bel-

g« miffa fplendidalegatione Elifabethe Auglorum

t

Regina Hollandiam & Zeelandisiin vel poftidendas vel

Camden.in

protegendas obtuliffent ,3nfiguis illà & fupra fexum

Ann.Angl.

prudentiffima fcernina primüm omnium àrnimo

A. Ch..1575«

IN

deliberàndum effe cenfuit: m cum alterini Prin-

Cipis fabditis protectionis fadis inwe liceret 5 & An Bel-

Cb &e federati tantum offerre jur&. poffent fine Cafaris

confevja s qui fupremus Feudi Dominu: & denique,

poftquam Araufionenfi & Ordinibus pro pracla-

rà benevoléntiz teftificátione gratias egiffet , re-

fpondit ; Nibil fibi antiquius effe, quaim fidem cum

bonore conjunctam C Principe dugnám tueri, necdum

Jibi liquere , quoinodo falvo bonove C* confcientia in-

tegra proviucias illas oblatas in protectióneim ; multo

minus in po[fcffionem . accipere po[et. Haudquaqmam

Rcidä Án.

nal. lib.6,

animum. fibi, fuum. cuique adunendi , adflicis fuc-

eurrere paratam , ut i Galli& Scotiaque oppveffis fab-

veuiffet Ecclefias quas tamen fuis Principibus veliquif-

fa id gloriofum fibi , deboneflamento alterum fore.. E

cumprimis illà Reginz verba àd Legatos Adelgdn-

diüm & Piülüm Buyínim erant aculeata cum

"

"

maeno pondere : Imunérito Hollandos tünuim ob Mif-

fa facrum tantos motus ciere , nec decoraim iis prafra-

a adeo adyérfus Regeim contumatiam : quando fi-

i^

den

P

—

l!

961

dRA*ïrO

s

x

Afdndmü?"»

dem divinitati Mz]fæ babere non adjirmgzmt-: i, ajþä.i

diera ; 40 ]

daxent , tanquam fabulam. Quid , inquit, (& erat

veciititum

candido amicta veflimento) vobifne pro flagitio fo-

vYet, me boc habitu , fi biflrioniam otdirer , intueri

*

u

r & Inpt

Neque libertas illa Belgatum , quam & illi jacti-

ficin ftos.|

tant invidiofe, & alibi plenis hodie buccis paffim

1

ienem agit

decantant dilaudantque viri quidem nónindodcti;

us , m i

j cerebrum

fed vel Hifpanorum odio ; vel privatis i Belgas

folentia &

ftudiis ita vocales facti , tam alte profundeque

tadices egit, ut nulla calamitate, nullifve viciifi:

frerit debadt

tudinibus everti aut frangi poffit. Dominicus Bau-

Mirüm tamen

d certe ; Profeflor Leidenfis , non male notx

Polonus, for

vates , male alicubi ominatur de hac Belgii li-

ilent ; id &

bertate : idquod fi ipfiis Baudii verbis dixero,

tanquam LUE

Cent; $ Ep.

operz pretium , opinor , fecero.

Nift me in his

tpitur, extr

39. ad Máx.

1is difcere de)

locís , ait Daudius , confcientia ferupulus , & Religios

Vriendt.

nis vinculum attinevet , jampridem captum effet au-

tios ampliffrm:

B

gurium. de migrando : unec Leida f[pés sneas includereti

ptel: at r

quauquam mon pefime mectiin agitur.

Sedugc e4 o2

n4á

L(räe ]]gujg)

ffvt vatio habetur ; quaim

Uj)

ortutt. Thealogarum etium

Mütionem fnr

stoffrorum: difüdentes feutentie , & viruleuta . concer-

gulïams Betier

tationes , odia fratrum qna ne morte quidem finium-

CROIüm Con

Ui s 4liaq, noflta militie jlægz'ti;z , pene efficiunt , ut

iïgtem V iny

€ illud fuperbum nomen reformate Religioiiis, &

ledionen

tpfa caufa incipiat mibi effe dubia fauitatis, &c. Pras

Wim fmguhrisx

fagit wibi animus , inmnineve bis provinciis. fatalem

VYeYIM. 603

TL

nnnnn

WS It

3 QUI jir

1 if,[

utationem , G ex inteflinis vitiis reditie

"item, 4 m

Tum. aliquando veteris ammperiz defiderium.

4

Su(þeäm

N i l

ll

n

dn

l

l

I

Jum n

[2

u

ultis , fed charus acceptufque non paucis , qiod

mgä! v

n

4

voce & fDylo paftim iuculeo fubditorum obfequia in les

[

J

fmfïg

dutunos Prineipes , & pleno ove decanto veras laudes

fl

Acche

& u

EF

"

FRO GERMA*N À

&

$63

.Archzducum

Vt 1ta quanmmcunquc una aàut

VideMeüze

M

altera , aut plures fugitivarum provinciarum fi-

fium dein-

!]

ve civitatum libertatem jactent , femper Imperà- duc. zclg;

N* Ul

tori & Imperio fua majeftás & auctoritas con-

ftec in fuos. De Helvetiis ridicula dixifti ; & qu&é

Íplenem agitent vel non peculantem.

Et àn pus

tas , tam 1nc1v1les & rufticos effe Helvetios , &

ita cerebrum omne expmiïe ut ea verborum in-

folentia & intemperie in Auguttalem Camexam

fuerit debacchati ? Non perfuadebis hoc mihi;

Mi

Mirum tamen eft, quod unus Watfevicius ; homo

U

M r

Polonus, forfitàn in tonftrinaà exceptum chàrtis

illevit ;

id etiarmm a. Germanis ahqmbus ftatimi

tanquam oraculum acceptari. QJ&(I quid Spirz

409

o

atur, extra Germaniam requitere , & a Polos

nis difcere debeamus. Puvder'n quidem Heive-

Sidiler. de

Rep. Helt;

tios 1mphffma ab Impulo mbmc nemo negare

l.2.8od de

iaote& uti & omnium Helvetiorum nomine 10

Rep.1.1.c.9;

cati e Tiguro , Lucerh: 1, Vria, Glarona, confir-

ïna*lcz:em fuorum puvnwï orüm in Comitiis Au-

C.Tapia.dé

"ufhms petierunt z ab Imp FerdinandolI: fed prx-

Conft.Prin-

vdeo iorum conceffio in €0; cnn confeit, maje-

cip.c.

P["tem & 1mpcuu'n, in €o ; cul coz;fcmntm,

s $. fed &

fub;e&io 106m '11'01113.'. cum ]ül S tana unlvens

quod Pr.

quám Imguhrxs conþfearï' poteftas tantum penes

iift. de Í.

N.G. & C«

eos fit ; qui fummam ncmub icgn Gï"nnent po-

tefiatem. Ac licet HclvetL, viti fane ptobi ; án-

gulau indultu. Imperatortim infi ignes illàs Plæ—-

roeativas acceper int;

acuz;;fzaazcm a Iudieio Ayi!'f

Canerali, Cv Mïw'nle"w lib:rtaiem federationu

&^

üninunitategm wb ommn 'W&S onetibus te

alibis ï;fz;)ei-—

d

il

K;Df

ïJPP

-

fié

?

9

O

4

OR AT 10

RA

vio delitis : qttamen Conffitutione frace pacis publice

fempum

[iqud ;(f

tenentur , ( pacem. Imperit publicam. violantes in

Camera Maufan pa[rmt ;mo etiam contía omnes

ulag & LOJ D

.,

Imperi boffes extevos fuppetias ferre funt obffidi.

u p [

Sed nemo de Helvetiis te, Ret;»ix:, édoceat ac-

t nuu

[ Læl

cufatius,'nemo melius; quam Melchior Goldaflus,

Helvetius doGiffimus; qui ad fereniffimum no-

P P'la C0 «

ftrüm Principem ] ToOANNEM FRIDERICYM

dmolianti

Wuuembmw Duccm, in volümmine; cui titus

I j Ordintox

lt liot, ut i

lum fecit A*ïndn banblung /€vactaten /16. ita pra-

fatur G8 maeban ganfe chïwaaen ecll £9üdyet

n

1(131(0

fibufcali inte

fwawv dd Pmccfïibus jufis

; de uuidwhone,

d app

Lud

tionibus, de em-:mmbns dé imimuni-

x lls non

tàtibus & exemptionibus ; 9nb 1a$ btgleíó

k quod omn

d«

umnes funt. i

D)ie müffen oíe Cdymeit

»no Gibanof

V.

fen allentbofber: berbalten

vnb àáfó. S?cínaitige/

i U

; ld

01

tlo qt Quocünqu

Ji5trfinige / vnb eom JDeiftgen 9tetd) abaefatttv

ne Ciánb öüïc!)oeäsfz,mmocbm

2(6et bífe atiteti

fonesi mper 112

Sen enb Ciogaioffen veólten ba$ nidbt adfteban/

Brovicili tuer.

$nb toiberfprédhen e9 atiff oa8 bócbft/ erfeumen oeti

qieofíg; prad

Aeifa füv foren. eintagen ^ orbenl :äïm/ iáttrfto

pand1 l

dien Jenn/6déeanen fidisu bem

Seitiaen Reídi

V.. te

Seurfeer Siatton / acben fid, fw beffetbtaer frepe

$55 Concent

Giánbe atf / óllen aud) bep $ob br/Otbum/

enb Suamen baben / 36 Tu ieg;e Catera:

& qua

ls m cy

contfa ]enutfun Gretferum. in Replicationé pro It-

460 Plttini v

peno ; wpxte ultimo; fcripfit Goldaffus, adde: abi-

mOdnï

i5 Qn

bis doctot. Ego vero in Barbarios Philippos , üt

LOf

6 0[11

nofter Axeluus loqu itur, nihil dico hic amphius:

g IPH l

71&, Rl

Atqm & Imperatoris dignitatem, Retipizi, alicübi

ne PBFCIPJW

vileícere, Ordinumaue omieqmum fere in con-

tem-s

?U u

n

Y

Pno

GrERMAN:rIA.

-

temptum degenerare, doles. Átque ut dem tibi

aliquid ; credo, aliquando inter Germanos fuitfe

viles, & contumaces , & refraQarios tales. Nam-

que patitur majeftas Inaïpcmtoria, interdum pla—

tani, aut nucis arboris fortunam :fub quam plu-

vio celo muld fe

l'f:(*;

LVE

bjant, qui tamen eidem

poftea coclo fereno ramos decutiant, & fecurim

admoliantur. Sed confide, Retmizi; inciycis Im-

perii Ordinibus hodie mens tam lxva non eft.

Et licet, ut inter multos fratres nonnunquam

aliquid jurgii, aut ut inter conjuges aliquid

frbuículi intercedat inter ipfos : tamen quia

ex illis non pauci fanguine funt conjuncti,

& quod omni coníanguinitate certius eft, o-

emnes funt virtute fratres , & ordinis atque

&:f

i&Eius ftudiofiffimi ; hinc omnesquoque in diffi-

dio quocunque

falutem publicam refpiciunt; o-

mnes Imperii gloriam , Imperatorifq; majeftatem

pro virili tueri & amplificare annituntur; muiti-

que officii præ&andi celeritate, occupant tempus

j

m

optandi, Et ficuti lufcinia ; carduellis , citrinel-

la, alauda , regulus , curruca, & ceterc canore

aves, concentum inter fe fe non vitiant , tamet-

M

w

fi diverfiffimis modulationum formulis & inter-

"T

vallis una canant omnes: aut uti in Priucipis

Odeo plurimi mufici &

: (ymphoniaci pueri diver-

fis modulis concinunt , atq!

1e rapidis vocibus

fc

l

Is

uwrunt ; & tamen nec à

per omnes eradus di

15 60*

Íe ipfi, neca Baffo, qui

f

i

pu

ndzum canit, diícre-

ita evenit in noftra Germa-

pare percipiuntur :

lice Ordinum con-

nia , ut in fuaviffimo Reipub

2

,

cen-

Ppp

Pa

966

COA A f168

a.

centu interdum per conorum etiam peregriha;

einlit u

difcrep;mtias hinc 1inde divagentur quidam ,nec

contintte d7

tamen propterea baíis ac fundamentum Reipu-

Aj lf/-!ï M

blice conquaffetur. Et quis, hoc przfertim Im-

Atl « 1;*,1/"5 u

peratore MArTHIA, non polliceatur fibi augufia

2 d!g

& magna omn!a? Q'Jf' aurea fecula mox reditu-

qur gt

ia elle non fperet ? Ille enim nofter Imperator

ET

Ícit , incolumitatem rerum & pacem gentium

fanctiffimis Imperii Conftitutionibus unice fir-

ytatn f [

mari : ille novit, omnes Augufítales fanctiones a

;g,,';f '.gi D] ['1(,*',

ä,::x.ïl;ïf, Nr [7/

decefforibus Auguílis Ordinum confilio & af;

fenfu factas , etiam fuas effe , atque zternas effe

hgità piti æ

gï'a'di(.zïi; Qu

Í:digna vox

debere ; ab earumque auctoritate Imperatoriam

'

€ de legib.

nliter , fece

!

auctoritatem pendere: ille intellieit, in hac Pal.

«elirio p

ladit Germanici cuftodia promptiffimum Otrdi-e

at at vt d

num obfequium , in obfequio Czfareum zra-

rium fupm omnes Peruviz & Indiarum divitias

f quidan t

opulenüffimum fitum efle : ille denique adgno-

Ám. 4t u

M fbl voti

fClt ; üuna legmn .facramm l'HOl,'UlTIqUG äl]ïiqUO-fs

rüm reverentia concordiam farciri , juftitiam re-

Vute t T

parari, lites minui , & Keipublice felicitatem

Arp u l

gmqmn tf |

ftabiliri augerique pofle. O divinas cogitatio«

A. ii g

nes * O pias curas ! Quis tanto talique Principi

non comprecetur pro(peros etiam ultra vota fuc-

D7 inmgin.zlar,

cellus ? Quis pro incolumitate illius fe non pro-

V que (nbind

(

volvat ad aram venerabundus ? Honor merito

Ütdints r

l

maximus habetur illis ; qui Chriftiani orbis fata

bjes COnftor

fufcipiunt ; Qui perpetuis masimorum operum

0, Hlfþan

0 I(A

MO j

actionibus OCCupati de tot nationibus & provin-

Ulr

D Cariy v

€iis cogitant, noctes omnes diefque perpeti fol-

(

& Sene

Tlenln

licitudine pro omnium fàlute cranfïgünt , atque

n A

ODil*

^

li

DRo GERMANIA

967

Ü

obliti quodammodo fui gentibus vivunt, Sed

ebullit animus Auditores , & nequeo linguam

continere amplius, Accipe facratifime Imperato

Augufe, MATTHIA, noffrorum fen[uum confefiio-

''''''

st : Fliu e$ MAXIMILIANI II, Primcmpi

vuni laude digni , fed. omni laude majors 5 ? qui

cum. Imperiüi Ordinibus quafi cum liberis pareus vi-

xit: tu autem patvis pietatem , juflitiam , ac buma-

nitatem . fic imitaris C fequeris , ut. omuibus ad. te

cosfuigientibus, diver[zmque opem aut contra aliorttm

pürias , aut pro fitis commodis poftulantibus ; quaft

ipfum gaudeas

legata patiis. videatis exelvere udque

jradicari , Quicquid MArrn1AS pie ; jufte, libe-

raliter , fecerit , filium MaxiwiL1ANI patris ne-

ceffario praftitiffe. It4 fit optume ( benigniime

€ momene

