n

"

vedere nella Luntgiana tventa Marchefi ad un trat-

zo fopra d' un fico pev ffamavfi. Ob come mi venne

4 noja il veder in Aveo & in Lodrone due mila Con-

W

ti. Ó un fol contado molto flretto C povero. Peufa-

[

h

te poi , che imi dovea. parere. veggeudo i Marchefi. di

Tf

Ceya , €

2 Conti di Piacenza , C i Cavaglieri di

ARU

T

"Titaqu. de

Bologna &'v.. Quod vero Nobilitatis honorem

Nob.c.33.

tht

omnium maxime hodie proftituit apud Italos,

Minfing. $.

UEQM*-

Obf. $4. A,

eft quod in illius acquifitione virtutis opis

N

Gentil. de

N

agunt nummi , & fupremum faftigium cum

u

]

Nopt, 1,4,

K ]

:

£. 13,

mercaturz fordibus indigne conjungunt : cum

A

in Germania noftra, in Gallia , & apud alias re-

A. N n

tius fentientes gentes , mercatura obftet Nobi-

)V

M

E

mW

H.Prad. in bilitati : etiam

apud filios Ifrael (ordida & abje-

Af

Ezech. c.17,

(tm

Q

p22r.&feq.

éta vivendi ratio habita fuerit. Propterea Mat-

Al

]

Tuber.g.], thias Corvinus , Rex Hungariæ ; Venetos non

l

3o. Machia-

Q/v

vell. Difp.

ignobiles modo plebejofque , fed etiam rufticos

lh]

de Rep. 1. 1

vocare folebat; dictitans, fortunam genus haud-

4 ())

(

£. $5,

lla ex

hi

EU

W.

quaquæn mutare 5 cmm praefeetim. Veneti nu

WTL

patte

"AOXIM,-

V

ET

x 4h3

Xx

CoNTRA

ITAEZIIA M.

arte Nobilibus adequands , Q9 nomine potim quam

XUL

a .M

veipfa. Nobiles fiut , quia mercaturam faciant , &

militiz nullam operam navent. Sed quemadmo-

I

dum chirothecas inficiunt. odoribus , eafque lu-

crofe diftrahunt Itali ; & quidam illius artibcii

Bodin. in

i, c

it OC

ff

magi&er a Gallo quodam ^ Pïimariæ Nobilitatis

Refp- ad

Maleft.

T

viro , pro chirothecis , in unius duntaxat anni

T '

nl

I'X

ufus venditis , accepit 1qu21dïmgem-os coronatos :

tametfi hujufmodi mercibus non rato etiam ve-

AC MA J

Cufp.inOt^

nenum illinant unguentari peiïlmi ; ficuti Cre-

tone III.Si«

I

fientii Confulis Romani , quem Imp. Otto Iit

gon derega

Ital. 1.7*

in patibulum egerat , uxor vidua , & pclïex Ot-

4 tll .'ï.',zlx"

m

'jium fruftra Íperaf-

tonis, cum Czíareum conju

«

(

fet, difcedenti Imperatori amoris telferam vene-

natas obtulit chirothecas, quarum peftifero odo-

L^

1e ille poüea periit : fic illi Nobilitatem quoque

MIT

UM

M

füam fucis tantum titulorum, & aliis nugis, il-

AU**)'L

li dignitatum mangones & falfarii incruftant,

vr—ïx

fzpe cum magno auguftz virtutis detrimento &

fioat

damno. Equidem fi titulos Italorum & Germa-

norum inter fe conferamus ; comperiemus No-

bilitatem noftram vix inter Plebem locum efífe

u

inventuram , quax tamen tot meritorum , privi—

legiorum, & przrogativarum ftadiis Italicam il-

Gul(-': [

lam precurrit. Nam Magnifici titulum, qui apud

nos Germanos non folum iftis Ludimonarchis

Sciop. in

Scalig. Hy«

Ü

z" M

five Academiarum Rectoribus , fed ipfis etiam

pob.

majoris dignitatis Nobilibus tribuitur ; in Italia

nl

nal

VN

etiam fellularis operz artifices fibi depoícunt,

^lle y n

|

*elÜ

& aliter appellatos contumeliofe fe haberi pu-

Ht

UAV

Aro-

"

r

tant. Ita Iüujfres nos vocamus Comites ac B

ll

W

/

ness

I

)n,»l'

g m

(j

796

OnaArro

H

g

nes; fed Itali etiam vilioris notz Equites'Sr. Pe-

jf (ayts

tri , & pannofos famelicofque illos Apoftolici

(

palatii Comites eodem titulo honorant ; & cz-

teros fuos Comites , licet noftris nequaquam

fTf

li

ífint pares , illuffriffgmos effe volunt. — Seremiffimi

|

: l

vero titulum, prater Árchiduces de Augu&a do-

Mu

mo Auftriz, rari Principes ex Imperii noftri pro:

]

ceribus , quibus taen in orbe. Chriftiano ma-

Wa

"T!

jores non ífunt ; admittunt ; maluntque magni-

tudinem fuam illuftribus fa&is , quam eloriofis

u

appellationibus oftendere: at illis majorum gen-

cGum , ut fic dicam, Principibus Italis , Sabau-

do , (Italus enim & hic eft , quia Pedemontii,

A

in quo etiam prezcipuam fédem habet ; Princeps

eft.) Hetrufco, Mantuano, Matinenfi, Parmen-

&i, Vtbinenfi, Seremifümi titulus tam profunde

L-

inhzret, ut communis hzc inter illos compella-

tionum fit formula; Altezza voffra, five Serenifti-

ma Celfitudo veftra. Quin. Sabaudiz Dux , nupe-

ris controverfiis inter Papam Paulum V &

Hiferia par-

Remp.. Venetorum elifcentibus , cum eodem

C

&ic. delle cof?

Paj]hre tra! l

tempore ad ipfius Sabaudi filios Veneti dedif-

Papa P-V.-e

m

WL

fent literas , in. q

i

]eLi

1

bns- fecundum antiquum- &

la Rep.dt V.

f

lib 2,

hactenus femper

obíervatum morem ftylumque

t32c

juvenes iftos Princi

j)u;a

Excellentie titulo. faluta-

bant , tam factum hoc.V

4

i

i

1*

"

f*

etorum , quaü Ex-

celientia elogium non fatis honorificuii, & mul-

to infra culmen li

DCiuol

Derot

um Duc

abaudiz eflet,

W

tam indienanter tulit pater; ut proptereai etiam

1

.

Legatum Venetum a. pul

i

Jii

cis facroruim ceremo-

N

D!

niis excluferit, non diffimulata quoque contu-

M

L

melie

) "d

b

CoNTRA

TIPAOGLIAOMS

797

b I

hr

meliz Legato illatz cauía , quod fcilicet in lite-

Oi

tis ad filios fuos fcriptis Cezsirvpiwis ütulum

Veneti omififfent. In qua tamen titülorum licen-

tiavix quicquam ad injuriam & contemptum

Germanorum accedit proprius ; quam , cum illi

VANUU

majores Italiz Principes ambitioni fuz fuppara-

X SxIM

fitantes fe fe mutuum vocitent Serenifiimos 5 &

IV

verbi gratia , Dux Hetrufcus in literarum epi-

ue

graphe nominet Mantuanum Sereniffumum, at

1

1ivé

in literis ipfis , formulam Alrezza voffta ;

cufitudo veftra ; ufurpet ; quod nihilominus an-

te annos non admodum multos Hetrufcus in li-

teris , per Legatos redditis duobus precipuis

m 1606

Principibus Ele&oribus Ecclefiafticis ; 1lluffviffimt

tantum ; & alii magno Principi ; duntaxat Ex-

celentie titulum , quo Itali domi fue minores

Duces ac Comit

(

9 c

eac 2

füciunt, tribuerit: ubi etiam

Legati hoc contumelie facinus novo faftus

exemplo amplificabant ; cum alterius Ele&oris

ad Hetrufcum pro refponfo datas literas ; Illu-

|| ffriffimi tantum infcriptione infignitas, ad Prin-

n

dpem füum deferre recufarent ; quafi illa Gituli

inediocritas magnimdini magnz' Dució non conve-

niret ; & fic Ele&orem nimis facilem ad tituli

atque literarum mutationem inducerent ; quan-

tumvis ille conceptiffimis alfeveraret verbis, nul-

a)

Cerem. Ec.

lum Italiz Principem trecentis abhinc annis alio

€l. R om.].t.

$.13: C,3« T ife

titulo a decefforibus fuis honoratum efle. Ve-

tum que h

de recept-

1

cc eft inzqualitas ? imo iniquitas?

alien. Prin.

Imper. M

Quis iagno Duci Icalo Electorem Principem Ger-

Freher.ad P.

de Andlo

manum ; emnibus (a) aliis Peincipibus pratet. Reges

diguio- l2«6.2-

-

D xa4942

(0)

798

&

N

T

AUA

dignior-em , non anteferat ? (lugs Cattumhetmf?ä

li fl lll

non preponát? Quis in familiarum compara-

....

Mi

'n I

tone , illis Seresfims & Celfitudins , huic vero

um, U[ V

p n

Iliafieifemi C | Execellentia podus titulum , non

ii

K

W

adícribat ? Cum Imp. Maximilianus I düxiffet in

jl

"l

Comintus

matrimonium Galeacij; Mediolani Ducis, filiam;

Sug

dcBelioNe- interceílore Ludovico Sfortia patruo ; eam remi

m

u

&pol.l4.

graviïcr tulerunt Germaniz Principes ; propter

nü"'wl T

Forcatul.de 1pfius foeminz obícuritatem

generis j (funt enim;

i

GallImp.l.

3. Iov. in

cïui avum Galeacii f/atore parente génitum etfe,

ml

Mag.5f oz. Íunt qui ex aratoreimperatorem evafiffe, fcribunt)

&f (

m

quámvis tunc temporis Sfortia familia late i

) Ffü

Iralia rerum potiretur. Quare etiam Cofmus; Flo-

M

rentiz Dux, trepulfam tulit; cum pro eo Pius IV

Ponüfex pet Tlerracina Epifcopum ; Ofratorem

Ja j

fuum , apud Philippum II Hifpaniarum Rez

u Jxo l

gem ageret , ut fororem olim cum Lufitaniz

Principejunctám, & fufcepto ex eo Sebaftia-

no filio, qui regnum poit avum tenuit, viduam

rcli&am Francifco Cofmi Filio uxorem concede:

l

re dignaretur : Phiiippo nuptias illas tanquam

difpares averíante; quippe qui fororem , &* Cafa-

l2

fliam, G in Regia familia elocatam , novo Prine

éipi dejponderi parum convemieus Aufltiaco. familié

m

faffigio ac majeffatà avbitraretur , C tam bumiliad-

r;fsnï Iu

&;';! IRhFaes

VAU

fiuitate dignationem. füam. temere deprimere. nollet.

l

Atenim deducendus mihi es , Laurenti W'enfints

in familiárius artium & iorum Italicorum exa-

Oi

P

M

inen ; & pl

[S

A

t^ot

niffime erudiendus ; nuíquam gene

tiutu Nobili

Lv

ct habitare fordidius ,

quam n

u

i

lalia: nuíquam terrarum etiam virtutum atque

'tt

Icien-

w

BL

0:;-,

CoxrnRA ÍTACXtIAM.

799

CCKRWN

N

1 (

Àil

!

fbientiarumï Cil;lbïl:; Nobilitas paretur, minus

N m

H

ItaDzumw mihi velim

( Olfn

elle , quam in Italia.

propitium , ut , cum illius Italice infelicitatis

M

mihi venit in mentem , fion folum commoveot£

animo , fed tiam toto corpore perhorrefco. jaen

nunc enim mente & cogitatione pmfpicio, quod

uum , exceliffime Princeps, fit futurum judi-

V

cium; quantam auditorum deteftationem 1talo-

rum infamia conciliatura ; quantam denique au-

Wiv Val

i[4

dientiam orationi mex improbitas illorum facu-

Ia.

uz cum cogito , jàm nunc timeo, quid-

nam prB offenfione bonorum , qui Italorum

V

a a

vitiis inimici infenfique funt , & expectatione

n

omnium , & magnitudine rerum dignum eloqui

poffim. Deopificibus Italis, Auditores, non ma-

enopere laboro : cum illuftriffimus Princeps,

Francifous Cavolis Dux . Saxonie , abunde fidem fe-

cerit ; omnes cujufcunque nationis artifices ; fi

ad-Germanos referantur , vilefcere & fordere ; at-

que infuper quantalibet opificiorum gloria ad

Nobilitatem vix perducat : tametfi Sixtus. V

Dontifex Dominicum Foutanam , quod Obeliífcum

T

Vaticanum tran(portavemt, Equitem creavit ; aC

Fahiïnhön

Selimes II Turcarum Sultanus Gentilem Bellinum;

niusin De«

fH

ob excellenrtem in arte pi.ngendi peritiam ( on-

lic, Equ.

H

O:d. c. dà

flantinopolim evocatum, in Equeftrem ordinem

Equitib,

cooptavit , & infigni torquis aurei donavit. Pa-

'Turgee

tere tamen , illuftriffime Princeps Fraacifce Carc-

le, ut ad tuam Íaudationem ex Felice Fabro ; cu-

jus nobilis & vetuftiffima Schmidiorum familia

hodieque apud Tigurinos prafulget , Monacho

Domi-

W

C Y

$00

(» i(^A £rI95

L

!j

n

Dominicano Vlmenfe, fideliffimo Scuptme, qm

Wi

n

ante annos C X X vixit ; hactenus paucos nactus

1audatous, fed phunnos exícriptores ; hoc velu-

jl

inftsuevo

auctarium adjiciam : Cum bac divina , ait ille;

lib.z;

2

[

V

Züï;

Jv

41

Qub )

endi libvos arte , etiam iffm/'c»funt meliorata j

zi

[2

£

l.wl!t

iif'z(l*fü

H

*

,

I MH

j w(/ï;l íó Z?o

omui ligne , Cv im

0nnt dmnateru

2 quibus Teutonici adeo imnduftvit fant;

tl pcz ozbem jaxlaefn dlorum . labores.

4l

Vnde ; ft quod

Qulh

fecipuuin quiá fwers vult in metallo, lapide , li-

$50 , Ml Germanos inittit ; quibus DEus «vo no-

A iAl

ffto

Vidi ego auvifabtos , geumarios , latomos , Cv

Notarium

CÁAY ])ehmms TC!/"WZ"O;? , inter Safrácenos mirA fd—

5on pojqqe

€orrigere fal-

l"?'f'*S

C mter Gracos Ó Italos artibus precellens

fam Latinz-

tatem,ne fub f6$5 fi

cilicet. de favtoribus & futoribus , siuratoribus.

[

Vl

Prætexm La-

Nam anmo pratevito Soldanus Rex . Jgypti mitabili

"

tinitatu frat

a.,«s-,

fraus

do-

muro Otienti j? ipéndo at

L&j!f

czo cinxit portum Alexan-

nf

]

P

€ent Baldo [[rz,g,:r-;z, cox/

.t'

tþc /Jll 4 5

C opere cujusdam Teuto«

n x,

& Felinus.

i

HICL nATI , tit c!u ebatur , de Oppen

L

2€0.

Et ne longms

»('.

bis immorer , Italia omuium totius ovbis regiontin C&«

lebevruma , frumento vepleta , pauem delicattum , fa-

ufff.(/', ^

num C delectabilesi uon babet , nifi a ptjiore Teuto-

[NET

V LO

ntco cocuim : qui arte C indafteiofo labore ignem do-

t

U t

mat , calorem temperat , fdrz,z;zm équat , ut levis , te-

X ( O

[

nuis Cv delicatus panis fiat

queiti fi Italicus coquat;

M

746

WU l.:þ

pouderofm , compreffa

us

z,f us C infipidus creatur.

hg[mdu

TT

Vnude dominus d Iojtülpcm e (17741"7/8 magm terraram

Jl a

H

P!æl.þ,fv 2 R

eve

PV

Q

o

UT

W

$5 Prt z(zþes S

Domin ; pzmcm [72/

Iul

raro mandacant » nifi Teutonica arte uo,gmmn. Noti

"

unt.

»

folum autem ao[leum w"mlc,;z panein bene pevcod:

bj ,,,,,

fed jm,,mv'r 10$ vel

&4

24Y1n0 Yel b

Lit"

a

'Tos P'ü cibo 1

Jþfk

M

þl

P

uwr

€0 adeo atificialiter parant , ut Douni Venetiaz

M

4 4

£^

P

*

ITLW

]EpTok'b IÀ M.

x

CONT'RA

90?

MT

;tblzm furnaris paximacios non nifi Teutonicos ba-

beant , C cockos longe lateque pev Ilyticum , Mace-

doniam , Hellefpontums Gtaciam , Syriam » Agyptun,

Libyam ; Mauritaniam , Hi[aniam , Galtam , C? uf-

!

que 4d Orcades infula C? Britannicas , A€ Ad Ger-

ananicos portus circumfeant. [uis imatinariis comedene

dos , vel alienis vendendos. Yuduflriofifrumi. & optumz

in ómmi geneve muficorum jam funt in Teutonia mul-

tiplicati , adeo . ut ommibus pradicti vegionibus fpetia-

eula jocunda prebeant tam in divinis offci , quam in

LU

uuptis C* coupmiis , m eccdlefià C rbeattB , O.

MI

Átqui nobilitat Italos omnium liberalium artium

& facrofan&arum fcienriarum ftudium ; five po-

ita ruü

tius magifterium ; & fümsma perfectio.

opinaris quidem , Laurenti W'enfini. Et mea fen-

tentia, facit feientia nobilifimos ; adeoque verbo

1.5.C.de po-

ftulando.

Salyceti , Noliliras est. filia fcientia. — Et fine allà

H

ell

Cl

mentis luce; quid videat homo? quid in

1gat3

Quis cum Alfonfo Aragoniz Rege non affhirmet,

Regem illitetátusmi , imo addo ego ; quemlibet No-

A&mn. Sil. ir

Paral Alf.

bilem talem y nibil aliud , mft afinum coronatum effe?

Hb 1.6 9

Et pr'ofe&o ; ut bübali ; uri , & fübinde muli,

D]

äliaque id genus, magna quidem ; fed fne omni

ii

intelle&tus fenfü ànimalià ,'annulo in nares im-

miflo citcumduci folent: ita illi bàarbari & peregri-

hi cives , ut aliquid in Repubhca profint, àut ne

obfint (altem , nare ignoranti& perforatà à dois

ducendi (unt.

Quantüm táimen li

ä

;.,

fis cribuen-

duim fit , ïmperatof Sigifmundus Georgitim Fifcel-

lum Doc&torem , quem Equeftris Ordinis honori«

u$ auxerat , opume docuit;//— Cum enim Impe:

Eee

rIatec

So»

Ü n-A*

Ó

— CO:,-;H

rator Bafilez de rebus arduis c.:onfultaret;. & Filcel-

:a-':'nicrgcnnr, hT

!

)

J ^

.L

lus hareret dübius, Doctoribus legum an potius

V

l

z;::;!n

yn?

du X

Equitibus fe conjungeret , tandem veto ad Equi-

um rcftcz;g vt

jdem l. 4. tum claffem inclinaret : Stulte 4Agió , inquit Sigif-

€ I9v

mundus, quiliteris militiam prafers. nam ego mili-

u d 02

[.

-T

tes imille una die fecerim : Doctorem mille annis unum

D

PU

|

l

f

aon fecerim.. Nequam autem mulierem illam Ge-

Ml &MO

V

Jf

nuenfan Nobilem omnibus infamiz ponis affece-

diplanr

^

daon o Qi

rim; qui uxori cujufdam Doctoris, nullis ima-

g Y vt

(f

ginibus clari,impurifïïmo & petulanti ore dixe«

À . Gentil.

pv

.......

de Nupt. l.

rat; Nom effe peunam , que faceret Nobilitatem ; fed,

Caterum funto Kali literati : illi priíci

i ib dot vt

LUD-D

penem.

tamen , quibus tanquam Doctoribus noftris illam

itindit qu a

laudem ac gratitudinem debemus.

Sed in hoc

.hl» WV

N

l1

í

conventu , mà Laurenti , non quæritur i qualis

*tt l, adoms

e

v VAU

fuerit venerande antiquitàátis majeítas & fplen-

* ütenpt

dors fed qua hujus feculi & proximorum tempo-

Atf

rum fit doctrina & eruditio. Alioquin, fiab Anti-

m ll f

- quitatis metitis hodierne virtuti pretium facete ve-

G db lr

limus:quid caufz fuerit, cur Gr«cie illius ; illiusine

: FUOC tj

.(A':

quam Gtzxcie , omnium feculorum magi&ræ, &

Vil d

quafl eruditionis unice parentis , quz immenfo

^ ]i NT

l

literatutn ac fcientiarum diluvio Afiam , Galliam,

f:*ä?mum m

':'.; H;f(j; T

teinfiusde Hifpaniam, Siciliam , & orbera univerfum , ata«

M u

H(W

conjügend.

tes omnes , inundavit, oblivifcamur ? Hodie ta*

* MitT

Grxco ln«

M D

AU

10

gua& difci-- men illa Grecia prz Mauritania nomen Barbarie

D]

Wu.

n

plin. lip f-in habe

L

t juftius.

Et Athene , quz olim erant ter-

J

l

Lovan l. 3.

Nl

ah li

X

€ 7»

rarum Paliadium , [üïäphun di&i*glwamm i

4ty D

i «

Urrr

commune quoddam Íapientiz oraculum ; nunc

Al ap

SynefiusEÉ- funt vicüus, &

! WVH

paucule domus: licet & Arcadii

W

*

pift.126,

Q

atque Honorii tempore nil nifi mellis fere opifi-

E

Ces

W h

A n

M M.

ij

lMrs

CoxTRA ltAriAM.

80j

" J

u

"

w ,

zjc—edgii'llic egerint ; bonaomni arte in exilium pulfa.

Quod fi autem veterum Italorum , in rem lite«

N

*þfï

U

tariam beneficium fübtilius expendere , & veluti

ad vivum refecare velimus , conftat certe ; illud

MF )

TT

fine penitentia ad nos non deveniíle.

uis enim

Ditntdg

Pafquiet éi

cum illis amorum triumviris Catzllo, Tibullo , Pro-

fen Pour-

M

patlerdu.

T'»E

»ertio , & illo Veneris a.quariolo Ovidio , fobrie

Prince.

m

hilofophatur? Quis Cicerozem duabus fellis fpe

fediffe non obfervat? Quis e jsre Romano litibus

nlitmon

XX

alimenta & vigorem dari non videt ? fiquidem

M Wl

nemo tam temere litigat , ut calumniz & iniqui-

)l

tati fuz ibi non inveniat pratextüm & fpeciem :

W

ut parüm abfit ; quin credam , (amplio tamen]

in Republica noflra plus periculi effe ab Ante-

dAUC VuUM

Af

n *1(»

ceflore juris, ad omnes cauías & cafus legum au-

xilium intempcrantius apphcante E Iquam a DO?

Si autem ad

(

üore necejäz'tatif , qui legibus cavet.

hodiernam Italie literaturam convertamus ócu-

us

los ; quot videbimus luctuofa ingeniorum fune-

uV

r ? quot triftia inter funeftos barbarie Ícopu-

x o*

:Müret:s

e

pulos apparebunt ftudiorum naufragia? Inmedia

ad Sacrat;

vv

ltalia, i medio Latio, n media iagna Gracias, vix

centefumum quemq, reperias , qui Latine aut Grace lo-

qui fciat , aut literas amet : àmo fünt , qui liceras

Xl

& literatos odio exercent, aut certe nullo favore

dignantur.

Fr. Pbilelphuin quis 1gnorat? quis illà

Eïov.ïn*aiagæ

&tate, qua vixit, Grzce & Latine fuit eo doctior?

& tamen Bononiz tantá egellate obiit nonage-

nario proximus , ut àd efferendüm funus & cu-

At

biculi. & coquine infltümentaà venietint:

u

j

quis credat )il,,lud ;eci-taxïti? nifi apud fide di-gnos

;

"

j

3

authos

j

ppo

ïcc

,MVRX

$04

OxR A T 10

pto

t

WU'L

authores toties re

in

atum inveniat ; Zneam &ylwwm,

Y

15;'1

P

['f'ïft

five Piumm 11 Papam, cui litetz & Mufze omnem

1

EMT

T

fortunam pepérerunt ; cum ad Pontificatum ad-

"m

]H MT i

vide Philel.

fcendiffet, & gratulantium Poetarum ni unufcula

Wil

hi

W

phuminE

captantiuim (ni hofcé enim ab eorum patre Ho-

])l& &)*«ll-

(i Z' l'l' NI

chnerulmn

mero devoluta eft paupertatis hereditas) carmi-

M u

Ll....v

in Cancel.

nibus e&et i ilutatus ; illorum omnium ipw for-

lar.l.2.4.5:

fellitfe ;

V€lflCUhq tenacitàtis fuæ 1n-

v, D/); jl

dlri:iumr* tef

dicibus rédditis 11tis

J 49 À

lbt

Pto uumieris nttimneros A me [perate Poeta:

CAYIIU m'l' est autmus T&'"rfleï" 2051 €nere.

m

li

AUA

Ccul tàmen Poewum unus àliquis fordes & ava«

TUf

dlefY

ritiam extemporali vena fic £4^P10b1311€ fertur

ECCe

non IIICPt(ï ;

Pto uuméeris numcros tibt ft fortuna dediffet :

D

j

Lt

hon effet capitis tanta. corona. tui.

Hujus Pii II fucceffor Paului I1; impiis molitio-

1 IK

hm

nibus in literas etiam debacchatus eft vehemen-

N

f

in vità Tau-

Allly 1U:

us ; qu Platina tefte, bumanitatis /Zuldlü ita ode-

D

li Il

rat Ó contemuebat , ut ejus Studiofos umo nominé

l

me

Ml

Hareticos appellavet: banc ob vem Roinanos adborta-

Af,

AU

batur , ne filios diutzus in. fludiis literarum patéren-

1U[("'U

"Wm.,.

tur : fatit effe , ft logere C feribere didiciffent.- At

a

WH.

[ü',o nw

Widl]

Juid ab 1illo Hódide Pïohafq potmiïet in lite-

"

M HU/ (

fas aut hït*laï('ï* bewmwm : CU'US PL&)LIPUUm

'W]l (Sm

ftudium fuüerat bumanitate pmia pecunias cor-

1 IU

on

cCeminirum

1l PYou

At D

7&8*

3 elï-.rx*

[s

bl

[2 w

& hpnlox um pre-

N

f'

u.f][a

vonï um Fr

lefiz a

tarium éxhaurire j quæfho-»

1

V*'r

o

us in innocentes [xvi-

l

nibus , carcere , & c

rej & in publico faftüs & fumk cuófiffimz pom-

BU

ls ]

p& oftentatione , dum vanitatis màgifter x..(;:**xn

"U

M m N[«) i X

(1UO"

[

!0

I T-ATIA M.

8o

CoNTRA

w&!

cïiöque fücis concinnabat , appiauiüm & admi-

rationem a. plebecula & exteris extorquere ? Et

"u

P

*

uid de literatiffimo , literarumque amantiffi-

Onuphric

LOm

Panvinius

mo Xyflo I V dicam? Ille quidem, quod Bibliothe-

in Xyfto 1V.

hi

cun Vaticanam. toto terrarum orbe celebrem

aniele,

(poft Hebraicama Moyfe ,. Cbaldaicain a. D

URU

Gracam a Pifftrato , Alexandrinam a Prtolemzo

W

Evergeta , Romanam a Tarquinio Superbo pri-

mum dein ab Augutto, Hierofolymitanam a. P.

Alexandro .Epiffcopo Decii temporibus, C«fartes-

Th.H.l.0o.,

fein & Pamphilo martyre conftructas ) a B. Petri,

thefaurum in Ecclefia

qui fàcrorum librorum

Romana affervari juffit ,. fuc

ceíloribus 1n ipfls

nafcentis. Ecclefiz primordiis inchoatam , pace

nj

Ecclefiz teddita Laterani inftitutam , a pofterio-

......

BU

nbus Pontificibus in Vaticanum tranflatam , à

Nicolao V auctam , Conquiücis ex omni Europa

rLOS

a

libris fplendidiffime locupletaverit ; quod cet

proventus, unde cuftodes, & librarii Grzcd, La-

üni, & Hebraici rhenítrua falaria , quibus ali

poffent , haberent , librique emerentur, alfigna-

"

jumentum

"i

verit ; ftatuit equidem memoriz mot

.

.

Pontifice Maximo maxime dignum

fed quod

Theodoro Gaz.e Tbeffalouicenfi , acumine fertilita-

teque ingenii nemini fecundo , qui Murate II

Turcarum Principe Grzciam omnem victricibus

armis quatiente in Italiam venetat, parem favo-

rem non exhibuerit ; fecit, ut & multo fplendi-

diflima prifcz laudis parte exciderit. Gaza enim,

cum nobiliffimas lucubrationes , in membranis

eleganter exaratas , Xyfto detulitfet ; neque tan-

,

"

Eee

2

tum

3'

I

!d

oó

(oM

ÓnATI?O

lM

IH

T.

tum honorarii zris , quo librario mercedem fol.

e

,(l

veret , ab eo accepiffet

3

indignatus fubagreüe

Yov.inÉleg.

m

Gaza.Kir-

Pontificis judicium , proje&is in Tiberim duo-

ehners d.l.

M u

li

decim , qui donati erant , gpro tanto ingenii la-

!1' c'

rit .; " à

bore, aureis, una cum reliquis , quos in publi-

Jf , V

"

cum edere cogitabat , commentariis ; Effugere

Jv

nef|

Ü

cr* &

biuc lubet , inquit , poflquam. optime fegetes in. ol-

Jil

fadu. prapinguibus. afinis. fordefunt : atque ita in

" FML».

Bruttios ad facerdotii facram fedem contendit

ZT

Gaza ; ubi non multo poft plane fenex fato fun-

€tus eft. O Pontifices ad pifcatorias cafulas rele-

VM

gandos ! O Romam etiam literarum ruina , &

II

ignorantia artium jun infelicem ! Qu)d enim

antiquz laudis & honoris, quid facundiz, quid

àm lm

floris illa nunc habet, quem in veterum autho-

Kirchnerus

de fatalib.

rüm monumentis tantopere admiramur ? QLES

n

ingenuam Amngelotti Cardinalis confeffionem non

Pmn

A«a. diffip.

approbet ; Roma nullam füientiam , nullam. dodhri-

ln

ls.

m

"m , in pretio ullo amplius effe ? Nec Romz tan-

'giïïiiïff'dïï Ti

!

':.-n-

tüm , 77 Laurenti ; fed in cota propemodum Ita-

2l m

lia , augufüffima literarum purpura cecidit in

TA

"

M MR

lutum, fordibus confpurcatur , pedibus teritur.

Ábtitn [ O

In Academiis Stadiofi auditoria magis Rrepim &

MM lll

cyclopicis crocitationibus , quam animis hau-

l äkcsvkct:s (ï.ir L

rendi fcientias avidis implent ; Profeffores ex

!

?l

& W

4 M

eminent loco declamantes non tam audiunt,

L

quam illorum loquemium vocem cachinni pe-

V 0

tulantia & tumultibus inter

cipiunt , atque eos

ï:v'xfljviim[a - E

^ d

de fuggefhl tantum non depellunt. Profeífores

il [l

ftre

autem ipfi , boni publici & íancte difcgpli-næ-

incuriofi , inter iflas contumelias & turbas eunt

xMUm (jom

n

W

t

Vi

Q

ad

RAV

'"10

CowTRA ÍTALIAM.

n

B!

0n

ad quzftum & lucellum ; per Sympl

egadas,navi—

cant Colchos, & ad aureum vellus. Quas enim

Graduum Scholafficorum faciunt mercaturas? Quem

F'ïï Ms

latet illud vulgatiffinum ; Nes accipimws pecte-

Ham

aiam , C mittimus afugum in. Gerinantam f

WALULGL U

ob caufam , cum Italus quidnm , Dotlors nomi-

Cicarellain

LILEUUTT

biens , 4 Gregorio X III ( qui Pontifex,

Greg- XIII.

ne fuper

li

Hugo Bon

compagnus antea di&tus , juris utriufque

Ml

do&rina

fuit clariffimus, & Profeffor Bononien-

H

[

fis) beneficia quadam , ut vocant , peteret : Pon-

EnsEpidet.

pid: L. x,

tifex, dic mibi, ai , titrum Dodlor fis , an Doclota-

; Ad illud vero pluvima , quovum

tus : 4d boc pauca

Tellctm

tu forte nibil habes , vequiumtur. Ambigo , Audi-

RegineCh.

Wt

tores , injuftiorne fuerit Io4nnes VIIIPapa , qui

» 2

LWIIT!

in fraudem legitimorum hzredum Carolo Cal-

(

vo Imperium ingenti pretio vendidit; aut Calix-

t III Papa ftualtior , qui Romana eimSr m ce

S

h

Edmundum Anglum, & Vincentium Hifþanum

in San&orum numerum retulit ; cum Beflarion

t M u

Mornxus

Cardinalis temeritate illa. offenfus exclamaret;

inH. Papat«

[ ar'k*

Noyi bi Sanch de veteribus mibi dubium wovent:

[

er

aut Alexander VI Papa avarior , qui indulgen-

n

tiarum nundinationibus tantas corrafit opes, ut,

ofk

"

cum filius ejus Cafar Borgia centum millia au-

m

Ix

reorum alea Perdidiifet , dixerit ; Germanorumn

«r*f]"

zantum bec peccata fant: quam fint illi Italici ho-

r

norum Academicorum lenones, quorum injufti-

tia, ftultitia, & avaritia fit ,.ut nullo dignorum

& indignorum fere habito difcrimine, ampliffi-

mz literarum dignitates fic in petmultos homi-

u"

pu

nes, quomodo denarius in cloacam ; cadat. Ecá

n,,.n

"t

J

bx'q

[]

Eee

4

FC il

!

MTM

808

OÓ 8 a T:129

yut Df

U

g It

Pciïimam hanc Academicoruimn conähæüdindä

ad exemplum Pontificatus Romani introductam

X;rzqueïmuo.i '

-

fuille , verifimile eft. Ete

1lài

v11'

m cum lIulus

IIl

, ii dit d

PBod.dcRe-

Pont. Max. Mentanum , quem voïu?tatis gratia

ex infima egentium fece domi educarat , Cardi-

feme [ d

pub.l.s.c 4.

eaí

m

4

Th' H' l. 6,

nalem cr

vVà i

let , rogatio pro (

aCl A

3 T.

dinalium Colle-

u Y

(

gio lata erat, ne pateretur or

d

L

inem clariffiraum

k Dui

fordidifflimi hominislabe

CO

N

.L«

ntemerari ; quibusta-

j:'(ï Pfflf' fQ]

men Pont

lirex uroanetr

efpondit; Et vos, quid tandem

l

n me meritorum comperi(lis , quem Chrifliane. Reip.

principem canjhmevetä»' ? Qg.in etiam Leo X Pont.

Max. cum unis Comitiis inufitato cooptationis

numero XXXI Cardinales creaffet , inter eos

J h(

: Alv.Gom.

& Rapbaelem Vrlzzmztcm,p

L

r

ftantiffimum picto-

TA

de reb.geft,

Ximen. 1.7,

rem , cujus arte oppido quam delectabatur, no-

Mil

minaturus credebatur; ut hoc collato honore in-

gentem zris fummam , quam illi ex pictura de-

Mi

ivf

Eu

TA

bebat, compenfaret. Qua de caufa Raphael Ber-

E

fl

l

f

Z

Aice

12

nardum Dibienz Cardi

lem , neptem fuam in

4 Mnyoere

uxorem offerentem , novis morarum caufis in

dies alleeatis , fertur fufpenfum detinuitfe ; fed

l ddom

Raphaelis mors fatis immatura omnes ejus fpes

Qnatsd

pravenit. Verum prater fuperiora , non levis

Hs |

àm

momenti alia duo in literas peccata Italis Do-

Tl rLF'e Á

A^

Ctoribüs obiicio. Alterum Philologorum eft. quo-

M

rundam ; qui id unum quafiffe videntur ;

li

V

ut tenebris antiquitatum onerent .ftultiffimam

LOI

orationem , pravoque elegantiz ftudio res fa-

chæm '

ciles obícurent. Petrus Bembus in illa puerili

:

Jüy

erat herefi , ( & is eadem inquinavit Chriflo-

m

phorum Longolium , qui in confultoris fui gratiam

h

omni-

Mlx [C

AC

D

BU

CoNTRA ITALI,A;M-.

8e9

wrceem

omn

ino immutato puore ftudiorum geheräa

quinque annos continuos nullum alium auto-

rem legebat , przter unum Ciceronem. ) ut re-

l

-

igio ipfi effet Ícribere aut dicere aliud , quam

Hinc Ve-

4 Cicerone Ícriptum aut dictum.

netorum Senatus , illi funt Patres conferipti:

Lipfcent.

Duces & Ducatus , illi funt , Reges Ó' Regma:

bv i

2. Eyift. 57*

Reges Perfirum & Turcarum , funt illi, Reges

adDoufam.

Armenie C Tbracum : Fides noftra , eft illi , Per-

fuafto tantura : Ex

communicatio, eft illi, «qua &

, eft illi ,

'z'gm' interdiclio: Peccata morituro remittere

Dzros fuperos mai.z,cy?; placate : falcones, funct illi,

aquile: verveces , lunt illi, birci genitalibus defectis.

Et advettite ; Auditores, inepti hominis impie-

tatem cum pari ftultitia conjunctam.

Is Hqui-

dem Ep:flolas omnes Pauli palam condemnavit,

ff

ea(que deflexo in contumeliam vocabulo Epiflo-

lacctas eft aufus appellare; cum amico autor effet,

ne illas attingetet , vel, fi cepiffet legere , de

m

manibus abjiceret, fielegantiam Íctibendi & elo-

quentiam adamaret.

Atque , ut ceteram carmi-

minum ejus obícenitatem taceam : quid ejus Epi-

ftolis ineptius , & quidem illis, quas Pontificis

Maximi nomine , & de rebus maximis fcripfit.-

Comment:

& ad viros maximos ? Mentiar ego cum Sciptone

in Ep.Pauli

Gentili, & luam gravi poena, fivel unam mihi in

ad Philcm.

C. 18.

tot illis volumilïibus Epi&olam oftendant ama-

Atl

tores ejus , quz non in*.ïgni aliquo vitio Gram-

matico laboret , aut puerili aliqua ineptia con-

7 0.

Ípicua fit & demonftrabilis. — Ne qui& de rebus

o^(Cll

uv

ipfis atque fententiis dicam fapientiz inaniffimis,

MP

Eee

j

& mi-

$1e

OnaActo

at t

& mire lahguidis, & (repetendum eft enim, quocï

p

ejus proptium maxime eft ) ineptis.

, foran &'.f"l'

"i

r

OgLid vero

faciam Iacobo Sanazario , optimo Poetz ?

ul,

iL

TU

jl

n

cum de Cbri/lo Iefa cxes libros oppido luculentos

c!bj:!

»l)

il

Ícripferit , ne femel quidem Chriflum aut Iefum

if

nominare aufus eft: offeníus , ut puto , parum

lm avem

Latinis auribus tritis nominibus: fed hoc in ver-

mys. u2 v

« '.h::

m

bis.

Quale autem illud eft ; & quantum ejuf-

APAT

I

dem in eodem opere peccatum , etiam aliis nota-

T Anït

tum; quod fan&iffime virgini Marie veteres de

more Sibyllas in manibus ponit ?. quod de rebus

a Chrifto gerendis vaticinium pmlaturus non

m

A

*

VV

Efaiam , non Davidem, non veterem alium Pro-

Jl

QUCRC

Phetam , led Prothbeum ea canentem inducit in

ld. 31

antro Jordahis ; quo ex marino fuo dotmnicilio for-

u

4 LT

€ruf- Ann.

te diverterat ? Íta etiam Pom/)()nim Latus , INoma-

nz Linguz fic erat unice deditus , ut a Grzca

nr

v ) l

Suév.p. s.1.

7? [45 8-

quoque refugeret , ne illam fuam Venerem alie-

il

T 0

na confuetudine fceleraret. Alterum autem pec-

I

catum Iurifconfultorum & Theologorum eft: de quo-

:»*?A;IS:!"?i?;:z; ,

VL

M WAL

[

rum tempe?cuofo & 1n omnem adulationem pro-

Wif s

(

M

perante ftylo conquerendi caufas habet totus or-

60/

1

Y

bis Chriftianus lönge plurimas & gravifffimas:

LUTNO

TAU

cum illi non folum ; & fere foli , plenitudimem po-

U (U

T !U-

te[Latis , infaufto ftudio , libertatem & jura civium

[/]

HMiyter

catapultis monftrofarum opinionum conquatfan-

fj j

Jf?]l: ! E "

do, Principibus nimis affentatorie explicaverint;

- MUU

fed etiam per Ius Canonicum , arnbitione magis,

T

AE

4]

m

quam neceffitate , in lucem produ&um , (quod

if

(/14x

puaren. in

æ(h ll

qizf. de $.

jus Cynus Piftorienfis plenum erroribus effe pa-

E

"r

A(

Ecc.minift.

JP

Ahhh

lam profiteri non erubuit: illudque in fícholis &

AHU'

U

Clll'i*j

M

4

l ,

W mm-

IB!

lr[o

8r1

CowuTRA ITALIAM.

[

:X.ul

i'.ïm

c;'uriis noftris retinemus haudquaquam in gratiam

ut b

Gaedd, de

It

Aw

contr.ftip,

Pape Romani veluti ab ipfo profectum: led quia

C€.6. n.^109»

n

iam ufü & confuetudine noítrum eft, uci & ftu-

)U

Fr. R.ommane

"

am

dia Philofophica funt, quorum contemplatione

Q';J.QII. ad.t

hiT

ul

tamen Platoni, Ariftoteli , Ciceroni , & ceteris

de judic.

Fanln

antefignanis minime homagium. aut obíequium

debemus. ) feedis exemplis legitimam Principum

N

auctoritatem , in gratiam Pontificum oppugna-

verint , atque populorum obfequium feditiofa

doctrina fubinde perverterint. Fuerunt ex illis,

qui abominabilem fpiritum , nifi perpetuis con-

vitiis atque vaniloquiis inequitarent majeftati

N

Principum , ducere non poterant : quibus caput

votorum erat , Papam Deum , Imperatorem au-

tem & Principes omnes obliterata aut & da-

UL

Daut^,

TM

M

mnata nomina facere pofle. Atque Canoniflarum,

Molinztus

quotquot fünt , concors eft fententia , Imperii

fuper fa&o

Conc.Trid«

vafallos criminis vebellionis C majeftatis baud . effe

C. 98*

(e

1£05 , fi pro Pontifice Romano adverfus Imperatorem

y

& Thuufi

ipfum pugnent: nec Bartolus , qui tamen Schurf-

ho eft veritatis magifler , Menochio Iureconfulto-

emnen du

E.Schultiad

1 fignifer , Natte excellentiffimus Dodor , aliis

M.Piftor. p,

er

juris lucerna , C cecorum dux ; [peculum , C veri-

3. qu. 127,

H

pamhou-

")!

tatis pater 5 quemque juri[periti quidam pro numne

der.in fub-

Qv

eolunt , ejufque fcripta inter. facrorum vatum. oracu-

haft.1. & 4«

