vel amico; etiam in capitis periculo, numerata

in pecunia ut fübveniat, cum totaàm divendete

JT

domum íuam non poffit, te&um ut vendat, in

animum inducat? Átquiid Mediolanenfis quidam,

in pecuniam ut luderet, fecit.

Cum enim do-

My

mus illi ruftica quedam, nec angufla effet, eam-

que propter loci folitudinem & foli fterilitatem,

P p

in quo fità erat, emere tum nemo vellet; tegu-

M

las divendidit, domumque mifer pluviis & ven-

n

t v

üs perviam reïiquit.

Sedenim Hifpanos prz

! ,]]Ih

ális populis proclives effe, & przcipiti impetu

ii

W Mv

V denonta

ferri in aleam; vel hinc

Y*Aft

eícit.

^s

k;au

Hifpaniaslongæ

"

M L

lateque luftranci f

no1t1

:L&.

5

e hoc folet cofrcingeïe-, ut

m

cum multslocis nihil eorum , quze ad victaum

'aciunt,' hon panem , non vinum , ifivehilre pofl

g

(

fit, tamen hunquam caftellum àut vicdim ullurm

N]

JM

li

adeo abje&um & obícurum tranfeat, in quo non

lecln

chartule véneant. Quod quidam in Aula regia ad-

a

MT

yertens non parvi nominis & indüfttius mercator,

E;A,

fmn.ma cura parique *ïludl() Zïb ïïnPGï&ïOïC Caro«

I!

a Bu

V

"

jyp uU

lo V contendebat , &t nemini prater fe toto

D]

cennio tabulas lufori

^

ce

s in Hifpaniis diftrahere

licitüm eílet.

/

Qgp Privilegio'ita predives dein«

l

i

Dpis

P

i

[

äe,faï&us eft ille , ut cateros ibi piercatores

1

bblh* :

bus

U

j Ht

ORATIO

416

nili u*

bus ac potentià faule Hlpul.ïult. Et qua*n pauu

fint Hifpanorum ; qui lucri fpe toto pectore

aleàm non anhelent , Barcino ; quaz Hlfbamæ

" atráconenfis eft inetropolis , teftàri potePc : ubi

»*U'

cum thua* 'do in magnaà remigum fàritaté,

C*L'Olt't nö(.üinu"ïi?, triremes üïbl[O quandæ atque

inftraendz effent, tincmediocri tàntum ex pue

blico in aleam fübjedtà pecunia ; hac dicta lege,

ut 0

oties. duo 1ud10ms fortunam peuchtau

,ï/'

vellent ; vi&tor quidem fcmper Pecunlolam pios

pofv am lucw.ïwm , & liber abifet, victis autem

in 1»mïrfam numerurg referretur; brevi thPuifjj

1doncm remigum delectus habitus eft.. Memini

etiàm , ante hr—q lexaginta aniios ; cum Cardinala

Poggiuss apud Pugunmmm Reüem thppum

Ponanua Lmuo s 1 uuexe funocmtm " peimul-a

toml-ntofcsäz.yr sfuiffe qm propter nimiás lus

clortes, d

al uan uémág

di ipo ifiones &

Ke)

nitüdinem,

1T^2^

ac certlmfpaszüyle'ït

r*

ldltlþl"æm jürisjurandi

16110 one ftlla.hjlï.ïc fü Ob LUI

aAx

P

erant s nunquam

hl

dem eps i àlea fe lufuros eíffe ; nihilominüs

&

p 2ulo poft contempta fxaitmae

li

dé & wiolàtà

teltmoïu , mágna etiàm rnumerata pro dmlom

al

15

ï'ïlat(. P(.CUJI à ite

viLc

ta

Ux

MP

ietatis & fpiemz rch-

o

ï'l oni$ V Cilï

à legato petitum veniíle : alios àii«

croO

tem ; eoma: Lwo mul

LO5 5

quibus religio & vos

tüm conícientiàm fortius obh"wemat ; cüm in

contianvm támefi m(*emï dgi

itLu

1,Ja

fio & fumma.

h..

"l]lml UHPOLCDUQ truderentür 5 r.xnaen non CVI-D

guo perfoluto pretio fidei & lchgxoms eratiám

ä

w

a leoaw E mu iudismbm aliud pium munu

a,

u

peLfi

|

!

ll*

(

-

E OuIRBR A PEEtsPANMIAY.

z A

l

Qu

uis

k

W

þenïdiæ paliitl/ma iïïlätülgcbat, obtinüiffe.

3 nlfq

vero tales homines ; qui creiula fpe ftultaque fi-

DN

il

LUR

[

j

ducia elati infatiabili cupiditate tefferas aut tà-

f

i

los jaciunt ; chartulas fortiuntür, denique quof-

vis liidos, qui témeritate & cafu contlant ; incre:

)

WU [

z

dibili ftüdio dies no&tefque anheli ita perfequui

fa.

tur; quis tales; inquam ; in perditorüm & flagis

nóOo

üoforum ordinem

AiNJ

Ó

4

n refefat ? Alea,ut eft pa-

trimonii fcopülus ; ita ; f1 re&dte rein. éxaiminare

.

velimüs ;. quid e& ali

71t

ud1 aïe?ïn jacere ; quam fu-

ràri velle ;

&

r'e ? ut

propterea etiam Aïifäotdes aleatores cüm furi-

bus & latronibus conjurxerit.

Et Hi(þ;ïni pt l

15 20005; CUf U

chire fua linguzï aleatoreim tábur , qtm[i bürta ; id

- j*

1

)

.R(jï.*.*e

eft; furem vocant.

Et coininode hic ad indoz

"

tn»lZä"'-

mitam Hifpanorum aliena invadendi & expiïan-

di libidinem fe

À Ak1ii

4*13^

onem verto i cul abominabili

portento ingens aliorum vitiorum agmerf"ihp;:a-

]

rafitatur. Hifparnos fures e

le, tralatitim eftir

ll

."H.Thomas

&

àdeoque in manifefto furto deprehenihs Dios

&

1 .foi.dnn.. :

jf

1

i

6. &e vita

fatictos quattor Evangeliós petfide dejeràre; id ve-

^

dLA-.

ila-

[ 49«

üud

* -9

Els

u

ré Hifpanicüm eft. — Cujus quidem tam dete

^

^

P dlc

d

1l ium-

Í

bilis furatrinz ftcophas nunquam ego ;

lu

hia cum animi indignatione reputo; nec repeto

memoriä, ut noti ftatim mülto fiin ;tqu.m;tum

at u

illis fobriis Lace

j

1]

101'7

[

4

z

201

£e6y 9

"

^

Á.Gel. R Á;

I

ud quós jus atque

Ti d1.CHI9

üfus

hf hi

fürandi olim. fuerat; nen ab turpia lücta;

1

neque ad fumtuiin libi

Ts

1117

iptzbe

H

dum CC

2!

&

ps

LE

damve opülettiam; fe

l

L

pro exerciti

O

ail

Llile-

i

Qqüe rei bellicz ; quod & furandifolertüia & aíft

e-

v

TY

h

aco

iol

e

iX

C?ï ï,x ar

&ddo acueret ürmam:ciiiae az*xi.i-zcj.og

Í

U;

LJ

]

D c

& ad

, 7

U

418

On ATIOG

f« fere

tUl

& ad infidiarum aftus, & ad vigilandi toleran:

l

k

tf1TC

tiam, & ad o

rependi celeritatem : tum quoque

Pufac illis JE gyptis , quas aftem facutaviffle cle-

tlu&&

& 1b1 nomina im deditos hmc ftudio

Diod.Sicu.

CWLIPJIOS dedifle z2 «v &ox4Dwuea , five apud

LiTh.Mar- AFClifittem-axt principem. furum , narratio eft ele-

cil. ad LL. eans Diodori Siculi.

XII. Tabb.

Cafar Carclus V multis

€. 8;

PLGC&'lb us Hïimnæ Coimitarus 1hqu indo taber-

Germa-

nam P"

qu* ltaniss

ante quam multi G

Ens. prd..m m-htes ftantes , fedent

es , hilariter bibebant,

Elpla

cwnmaui latis aliquot, cuidam ex c0m1t11 us aits

" Annom Germani /iz 00772 plerique. ali, fisgulavi

[0?**0?'1/5 4

fau

€ 4

g ?'-/

ytl

mi /o//wv preffare tibu. vid

Luw

-

d

*

? an nemo negare pk,u. I uymm: Hifpanus:

.U ..111'1 ta1

roOe

TT:

n m'hï

ehementer difplicet , quod

——

.unmodice vinum ha

aurit int

. Et boc verum est, in-

: *L-llt hm erator: $ed

1 n tu 7Z(ff, quibus viris. Hi-

jäzw [wb()ïe?lï) V enuim ii vin

HAa i alen j,u

üVt (f

(Juïul

*

vini ufam c:rmwf ibere , idein erit;

* .4(,-/ I—ïll/yir.ïf ï"i'(ïf[ll ere 1'-»9?721 "t

El vgENEIAX A.

f

uran

1*44^

di

Et C **.hwpc*

.

pradandiqu

pruritu

L:

avitei ïliï

LUL In ai1D1

H 1iiume , tuin

t

íccipue

21m

À. Ch. 1560.

in Gerbis Iníulz deditione inclaruit.

N

12292

Ccurna

he

Pa

p! "ads ru;nc' tate.c Jmp'oï"a Ípe omnia. Gerl

AA

n-

h

k

J

fium

90nha 'Iin G

evoraffent; intelle&o , inter in-

ä

*Th Fl 1026.

ium: Dyn

lam '& R&.?Sï n

e

^

Philppum II trànía

iili

IY

c 5re

&um efíl

Á

TEEYE ..)ï Ul

H

remen

t

C

J[A»*—-

i

ira galeas

[

()( arma

;ï;

uc illuc px

k

Qh,lCU"llt) inter qUOS unus

tepertus eft notr H

Qaulnuius

pe

; q.u boluim e fau-

CiDUüs eripl tám iniqu

p

o animo tulerat, ut rabie

incita

91

(77 LLcï. 1

l

[2

AGl1l

-

co

fre

*5*

9

LLC'

Minut&

ä

"k

talocn

i ii

T

p

'.'ï .2'4 .

T

1

|

CoNT RA HISPANIAM.—AJF

D

Atj uj

,.

o-

tamen funt talia,

VL

1

'F-f:

-

re furu

liC

4^ ,^

l ï.,.em: "

ulis illi proptia;

) d[ie

lnl

l

f

qui in compedibus aut furcis fpectantur : Hifpa-

Q 6CItoe

1*1.& [

ni adhuc fpimnt altius; & furtorum mpinamm—'

'q

",,äcxki;g, t. ;

que magnitudine ita proficiunt , ut univerfo ter-

rarum orbi ceffionem. bonorum ( fed minime ex

lege Iulia) imperare; fimulque compedes & fur-

9. Gerif'iï.

Ccas nunc minitar] videantur.

XT

Magni füres; &

de jute bel:«

)/L

l1 60I4€

T

imperiorum Harp

F:('*

.)

qui ubi ubi locorum fe-

iu

mel irrepferint, ad

mmam f?:mper potentiam

*

It &L Comt

artibus cunctis intendunt; atque de

dominp ac-

quirendo & retinendo, quam de fide & integri-

It di, f

]

tate pizftanda longe curatius & operofius ela-

-

41 E YU

berant.

Vire:

ArIIATL Eerram exercent , femperg, vecentes

convectare jnyat pradas , C vivere vapto.

«Nifpera. eft gentis potentia , & ihtra fexagintg

7€

"5

j

annos, aut prater propter , formidabilis fata ett

j 'cr

& finitimis

V

z

«

& longinqu's: á

primum fub

Ferdinaudo-.Axaconio , Caroli V & Ferdinandi 1

Imperatorüm avo, paülatim fenefcente Gallo-

a

ThH.lk

rüm fortüna , Hilpanicüm nomen adolevit j ut

"4

merito dici poffit , sb; Galli defiezunt ; ibiverum

Á

M

/7

potiri Hibanos incepiffe.

ifte quideïn Ferdü

[

T

.

L

dus

(

ta

?

« F.Cüicciaz:

Catbolicus , qui omnibus fere fuis cupidi

ce

t10Us

fl a.

Db

iUl

1OnDIg

»

I21

TY

"

honeftnm Kelig

vel

uenrum.. obsexebat,

H

cunc&as belli rationes foderimque j ura

, vel cum;s?-Iovius H;

,

, l. Il Q 167

pudenda inutatz fidei F.?-.«þe éc grjivi i«:,-:.:iümm 1n3

o

30

7

3

a

äuriaj ad coinmoduit iu.tj,m referi

1OAill

LE5

eft.

3Aav.9

O infamiam feculi

O

lOocietat

i

uman

i

I2eL-7

1

1

J

Q

N

s

ricidium ! Priücip

i2

et

ni

; CC

Y

OX Cit

i

yia-

x

^

;

Y

2

(lv

jeílate r

veí

lantiuin di

€2

iX

iida

v g

209l l

CHÍlS j."

L

-

Y»

:

"

^ [lv

-

p

A

écius Co-

J U

(37 4

r

11.296:115;

y

|

(

(i

ÓO & X T ro

(ol

420

at5

HRE

qzw;i fcripfi . feripfi: am calamus , tna lmgua : dm-

f

n

molilis ut lapis angulatis , C ut polus ii celo : fed

Gs

Al. Gentil.

Ferdinandi Aragonii & calamus & lingua füe-

de jure bel,

] 3 .0 14.

nint düplices ; animo Regio ad fimilitidinem

parietum extrinfecus ornato , intus fide vacuo.

Cum Carolo V IHI Galliarum Rege , expeditio-

neminregnum NæaPolitanum meditante , certis

«*r;/-

Mesgi

ille conditionibus fodus vix pepigerat ; & mox

id cavillatus , fübmifit in auxilium Aragoniis pa-

cuelibus Ferdinandum Confalvum |. Corduben-

fem , qui poftea Magiii ditcis nomen metuit; ipfe-

met autem cum infefto exercitu contra fidem

datam in Septimaniam defcendit ; poftremoque

MW

rebus profpere à Confàlvo in Calabria & Apulia

OD

celtis; concibataque fibi uti rebatur p

949

ulorum

i

rüm benevolentia , repente alienato a pattue-

]

Thn H l-ll

:ï

10U5

animo confíilium mutavit , & cum Ludo-

vico X 1 L, qui Carolo in regnum fucceflerat,

clam rovum fodus pcrcufïit de regno: Neapoli--

tano occupando , his conditionibus; ut inter ipfos

divideretur, & Neapolis Regni caput, Cámpa-

nià , Samnium Gallo cederet ; Hifpano Ápülia

& Calabria. Atque ut augeret peïiidiam Ferdi-

1f

nindus; Fridericum Regem , qui Cornfalvum

cum exercitu ex Hifpania venientem , & fe ad-

W

verfus Gallorum molitiones Friderico regnique

ejus faluti. confültürum affirmantem , benigne

exceperat ; oinnl imperio fpoliavit ; fed & Con-

( lvus Ferdinandum Calabrie Ducem , Friderici

Regis fllium, in arce Tarentina obfeffum, & ad

WV

deditionem libertate abeundi quo vellet folenni

5

fl

)UIC*'

E

r

d

10

5

—

CoNTRTA HrsBbAwWwPAN u

N g. 1]

4

fs

ii,"gzgg T

L

jurejurando promiffà compulfum , fub cuftodia,

"It

!qj

: !

* lal

novum Ferdinandi Regisimperium cauffatus, pet-

IN & Lïgï L

"-

fide in Hifpaniam mifit.

'Tandem etiam,.ob ve-

.Xk

P0 al i

l)?'a

v

&igal, quöd ad fines Samnii in. Apulia ex qua-

drupedum tranfitu colligitur , inter focios exor-

m

l")L (

[

to diffidio ; Confalvus rejectis quoque conditio-

Ál

l ':'V"*; "

AR , (

M

j

nibus de concotdia inter Ludovicum X II &

Ut u

Philippum. Ferdinandi generum facramento fir-

PUA

FA

matis , Gallos totiüs rbgni poffeffione ingenti

u

perüdiæ Ferdinandi lücro dejecit, & fic Hifpa-

hmon ma

ID

norum res hactenus dubias in pofterüm ftabili-

«

Mach difp.

vit. Confalvus tamen tantorum meritorum prz-

de Rep.1.1.

v

c:29. Iov.in

*

mium hoc tulit ; ut Ferdinandus Neapolim ap-

vita M.COo-

T

pellens primüm ei exercitum , dein loca prafidiis

falvi;1.3.

miünita ademerit , poft in Hifpaniam abduxerit,

u

& denique vana magifterii Equitum ordinis

[

li

Compoftellani promifïione turpiter lüdificatum,

fine dllo publico honore floridam fenectütem

D n t T

)

Y

otiofe tranfmittere coegerit. Eadem quoque per-

....... lll

IU

fidie machina & Navarrz regnum cepit Ferdi-

(:1"'*

nandus : cum ]uiius II Pont. Max. R&ges Gal-

xOA

li

lim & Navarrz pm&riyfxübc. Etenim cum Hen-

B ere

fi

rco V ILI Anglomm

ix&.;,,?s.-

in Aauitaniam im-

;

u

LO, u

petum facturus , cum a4 id bellum per Navarre

Th. H.l. £.

u

m txl»

regnum proficifd neceffe haberet , Joanne La-

Io.deSerres

UI

O t

V.

bretano Rege propter amicitiam cum Gallo in- inrud.xtl.

tercedentem neeante tranfitum , inde fta

tim oc- - Richeo-

me en la

j

n

am , UM

len .,x[

cafionem rapuit Navarre regnum , cui jam pri- Plainte A-

"

pol, pour

dem inhiabat, occupandi.

Et auia lcgitimo' B-

lesIefuites.

^ :m,h

di

f

tulo deftituebatur, cenfuram ,Paþa!em obtendit,

qua fieri di&itabat, ut quos Papa hoftes habe-

-

"i

x,h

OSCMCE ^

Dd

2

ret,

3

.

f*x

4i

5

-t

ORATïö

(

li

m

i

(

ret, eos bello pro

ui tener etur ;

1tque ita dl«

li

M

r

UGDC& a PCUUGCG plOfCä:PL'E Ced€l€üt P'lnl() OC-

t

cupanti.

Hi fun

novi juris tituli , novi modi,

nowaz attes , qw;niäas Hifpani ad imperium orbis

til

hN

Vv

iU

Q

uid nunc de Ne-

'Xo

o æq,tenzuum 01.10. ii conantut.

fYa3

-

i

yi Orbis 1nventione dica

L-l

2 !uLG 4:3

iventione

Novi Orbis nihil chf"am.

icell

enim hinc

va

Íomnia Hifpanorum , 111V^11I:50 1em- Or

is Novi

( nosum eflfe po

reft

LvViu.5

quod plurima ante fecula

fuit qmlquv*n & vetus) fibi magna cu

n aliorura

Lgset

ln,uxn ll'nP! de

et

LLO??P cium.

ww

n

EL qu*dcm

cum iIndix

d!ïr/.lk,l hod

e1 KIUL"U

no

ne;aliz

ad folis ortum , aliz ad. occafum ; 111

pro

ol

oato-

rum monumentis hlmULM ofum ita f;l

celebres,

ut helleboro is habeat op

)!

t

?ïm H- N-,

1S ourmndo cerebro, qui

contradicere velit.

IN

11

C

"hmm re

uat, Han-

Ui LYaodi

2. c. 67

10nem C

cd:

2

nfvmw enífi

Ailtit

im ducem a freto Glb;ltek

(UUAM

"Pa

[20

ad finem AL abiz cnm nveótutm , 1mvwo.t10-

ncin cam

,Lodim(k Ícri

pto.

eft,

ä

K.'Ofï f1i ita

uti efle credo, Hannon tu*mm lpüül emenfus

[

eít in mari

(14

V

jiantum Lufitani emetiuntur ho-

die, bls ZEaum

Ctialem tranímittendo.

i

V

]

Ief. Acofta.

VA

H Nat ïïïd

cam euaim , quae prifcis Aurea Cherfonefus fui

V1

[ Ws e t

C)/'

magnam nïw;n infulam Sum

at

at

ram , tantope

1n

fe a 1q;m Tuwoo ug nomine dec antatal

14

hnds mvem 'e dif adk non etï

Neque auph—

TM

lofam

cem mam J?*LH*OPI

, diffa nm & pol

ïlLL

Chinam, Ph zïohmms B.La;n&wwg huc repetam:

ouoxum memorfia omnem uupumuonem elidis.

Ín Timxao

$c Critia,

Indu vero O ,LW&DWM*GMM»

""4-«4-

Dum enim Atlan tidem infulam Afia & Africa am-

N

pho:

À*

(

ütn

Yeenm——

CoNTRA Hrs» A N ï-.Arï»—'I;WIArZ,?

——

) 4f

WAf

MW

pliorem ad fauces Gaditani freri locat: qüz longfä

Itnl

ïï.tequ-f:' introrfím fcilicet pateret , & ex qua

ellet ézuGarbv O)ri ag aA vurEe , C d|£ TOV Vie

vav Qd «lu) xorvruvmko ráou WT eigoY TQV «EA4 Tiv

ja

a. óv Gnenoy. mymv : hoc eft: gradus tranfitusg,

4d .alias iufulas 5 z'temmg? exä&.&æzgääw.ygnl

tipeutem , adjacentem mavi ,. quod vero nomine ap-

(V

$el

]

D st

agus: quid aliud lufwaiwa

erandem illam Atla

IX

fuifle , übi nunc relia

—

i

üiz (na

à illdïrioye f;eriit)

& velut fg,a,gmcma*:,m;-illa,.m-ügmzïun-hu1t Q

nariarum nempe , Fortunatarum , & aliarum,

erz Afticz fe fe affricantium : & ex illà tranfiri

Lipf Phyf,

Sto^L 2-Ds

pottïiffe in infulas ; eas nimirüm , qux nünc

etia

zjacent-continenti ; quas ergo? Cubam,

9. adde I.

Gorop.Bec,

Hifpaniolam , & plures : inde vero in cox?tixïen-

in Hifp.1.7,

-

& j ACO&'.

tem ipfam ; quam ? in Per

uanum vaítum. tra:

H. Nat.Ind.

Qum , vel in vattiorem Mexicanum , trajedum

*

libir?e.15

&12.

patüijl"c. Et nonne

Avitís Declamator. Ámeri-

Senec: Sua«

1 Vil

cam refpexit , cum diceret ; fertiles in Oceano ja-

or.T

eere terras , diltrag, Oceanum rurfus alia. litora,

V

AllüM NASCI ORBEM ? lllud minus dubium,

aneil

& fidum magis , quod Hifpani (cribunt , i2 val-

j

le , que Cautem dicitur , in Chili provintta oppi-

nt

dum effe , quod

Imperiale ab bac caufa mommant s

eqUe

f NV

guonam. in pler

-

ifque. domibis, & portis veperertüte 7

^

,;

n" W

* bodie videmus in. Ro-;

lz

Aquilas bicipites formatas 5 u

i

1de vero ifte bicipites Aqui- Lipf d. E

Uv

mani Imperiu Jïg;gif. Vi

roborat valide fi-

../""/:9

ofb

l-cx, 5 niü ab

-onxis? Et cor

dem ; quod nulla in iis locis avis biceps ; quam

t*

potuerint adumbrare. Sel quid in profanis te-

n

1)&;-*"

Dd 4

füimo-

M'

O- &A TrTO

"T

!',m ö,

M Ó

üÜ

ftimoniis immorór; cum facris abühdcmu.;,

rü

A&»*

quz m

-

M

l

([I

dnbium vocari non poffint Sanesieq;Strabc

z

»neq,

Meia.

3: St

[»7

L.

jl

(M(-

a

:

hanus, neq; Solinus, neq; Ptolema.

a

u5

VA

iu

'

;äv

s—

niq; ex Grxcis Latinifve autoribus

w

j

v

11

Pl

a

(

uid edidit , quod, quale quale tandem id Iïtg

com

i

Dara

r queat cum iis , que de terra.

O

^

»bir

in ]

Yi

K

2

2|

76

ofe , in libris Regum ,

[9

I

z

,

ralipomenon,

difertis funt defcripta. verbis.

Et Paralipomenon

Ícriptor non folum locum , ubi claffis Salomo-

B ca

nis zdi

li Wvco

ta fuit , Afiengaber vocat ; navigatio-

nis tempus & moram , triennium' annotat ; res

Ben. Arias

quoqu

m

eIn

E

1355 illud apud Davidem , Salomo.

Mont. in

nem , Ifaiam , Ecclefiafticum , & iftis omnibus

Trx4 ad

antiquiorem , Jobum Armenium hominem, per-

Phaleg.

celebre aurum

Ophirium , argentum , gemmas,

Ms

ligna thyna , ebur , funias , & alia , exquifite

enumerat ; verum etiam. regionem opum illa-

rfm matrem jam tum Parvaim , five Peruyiam

appellatam fuiffe , aperte fienificat. Non tamen

praterire hic poffum :Jofephum, & duc&u hujuä

tam Grzcos quam Latinos inter

W

pretes, ad unum

omnes , Afiongaber ad mare Erythrzuim | collo-

Ml

caviffe. Quod ft detur , vix videatur verifimile,

clalem Salomonis decurío lfinu Arabico inde,j

pofthabitis Orientis auriferis regionibus , tota-

que fere Africa circumnavigata , petr Adanti-

cum Oceanum in Americam vela feciffe. Sed er-

z,Faralio, c.

rant ill.. Cum enim Afiongaber fita fit circa

)v

hr

Elat in Idumza ad oram maris Supb; & conftet

ex Stra^one atque Ptolemzo , Geographorum

«

Frincipibus? Idumzam ad mare mediterraneum

hu al

Perti—.

1 I 0

CowTsA HisPÁANIA M.

4

'l'am'.äc:n,

&rja;—

Gorop. Hi-

M

pertinere , ac inter illam & Erythraum int

cere arenofum mare & valliffimam folitudinem;

fpan. lib. $s

fequitur certe , in facris Pande&tis mare Suph

M

multoties ab interpretibus ad Erythrzum perpe-

ram contorqueri , & Salomonis Afioneaber eíle

ipfiffima caftra Chabrig , que Strabo & Ptole-

mzus in Idumzorum finibus ad. finum Delufta-

U

cum pofuerunt. Et cui hec nondum fufhiciunt,

isexpendat preterea , Higamum , Regem Tyri

(qua urbs ad mediterraneum fedet mare) per ma-

Paralip,1.2.

C.8. V. X5»

nus [ervorum. [aorum nayves ,. C nautas maris gnatos

uU

UL

mififfe in Aftongaber , qui claflem Salomonis comi-

tarentur in Ophir. Non autem credibile eft, Hi-

mae i

BL

rami fervos, antequam fe cum claffe Salomoni-

WUU , PUL

ca conjungere potuerint , totum mare Mediter-

Alid)

W Gliá

raneum ,' Atlanticum , ZEthiopicum , Rubrum,

& Sinum Arabicum percrraife ; aut ex Tyro ad

vum. Íre D

Erythrzum mare naves volatiles per juga & prz-

cipitia montium , agrorumque & defertórum

a

fs. Yv

Ex.l3.Regs

m

QU

longe patentiffimam planitiem , velificante ZEo-

c.1o. verf. 1.

collato cü

Qj «

( Il

lo ,adduxiffe. Exploratum infuper , (4) iter in

V22, & €X C«

Vil

r (

Ophir & in Thar[is pro eodem fumi in facris lite-

22.9.49.1b.

li

iis: ut & hoc manifeftum eft, Jonam a facie Do-

collato cü

,Jvl

ii

].2,Paral.ce

mini fugitivum defcendiffe Joppen , ibique na-

fni Arxþico ji

20, V36,,

WTNTUN

vem in Tharfis euntem confcendiffe. Jam fi Jop-

v

^

rl

pen alibi , quam in mari Mediter

raneo quis in-

Bod. in The

ta Wh o*

quirat ; dignus fit , qui Londini Anglorum , in

Nat.l. s. &

jv

&dibus Nazarzis, curz Medicorum committa-

"

r j

l

!u

dc Rep. 1-5;

Al

x;

tur. Illic enim Angli furiofos quartadecima lu-

ce L

vr

5 M

h &'5»5114

2a verberibus cxdunt furoris cohercendi caufa:

g 897

quia adfliictio tribuat. intellectum. Verum illa de

Dd ;

nov-an-

m

n

131

* 456

OnATIOG

1(N

of

|

,

[4.

um P

Z

0

; äiov-arïtiqtïi inventione öl'Bi*swäifpumtione reli-

«t Ü

L.

Ca, quid dicemus de Hil

f

p

M

lsf

w

m A

oanorum jure, quo Ig.

J

dis bellum , & fervitutem ; & omn

J

: Pal

Eeunclav,

em tyranni-

Pand.Hift. dem intulerunt ? Suli

manus Turcarum S

[1

-

1j1ïta nus

P: Yov, Hift,

"FUteip22r. illE

p

tiari folebat , Carolum V.

3f

O

:

1

(1

i

r

A

"II

^

e im-

3

P(?I'thO"

bl

lum ,

LUl

qqof*

^

e.

':.h:-—i!ä ;;m'

e Ínc-

ceflarem-Coenftantini -

T

Occidentis at

(1Y

('q Ul rque

d —

gt

ie Orientis. fuiffet

j)bDe

T

l

anz. in flulta jaCtantia effutiebat ; Roma;

Ml

Otroman,

H ]'!ZVC' ad Impe-

€. $7»

!

v Ottomaunicum pertinere , q

"od a Conflantino

) . prajudicium. faccefforum . fuiffet. alienata : Wt &

Eeuncl. in

Selimes , Sulimani filius, eundem juris

colorem

fup Annal.

contra Venetos in. Cyprio bello pratulit

, quafi

fg'urc,

Cyprum illi nüllo jure poffider

ent, & ea ob fuc-

ceíltionem gentis

Ofmanidarüm in jüra Sültano-

rum ZEgypti ad fe diredó Ípectaret. Sed anne

melior Hifpanorum in bello Indi

CO pratextus?

ÀÁn forte conceffio Ápo

ftolica. Alexandri V I

Pont. Max. jus facit? A

tqui ne Princeps quidem,

qui tamen im

perio poffidet omnia , fingulorum

dominium & propriet

atem intervertere poteft :

tantum abeft, ut Petrus , aut qui fe Petri. fuc-

1

cel

lorem nominat , cum tamen boni Petri ha-

l

beat ni

hil, Papa ; contra Dzr , nature &

l^

LUE

gen-

tium jus, in Indos fi

BenzoinH.

bi poteftatem artogare, aut

.N-O'l'g'c'.ä.

aliis concedere poffit. Ec Attabaliba Rex Peru-

Vi4, iplo Papa melior , &

L

juris prüdentior , Pa-

pan än;?gui[

-—

J

er fatmum 7 tupudeutem effe oportcre

Cov. Res.

diicit j i

oà ts Aliena tam liberal

Pec.$.10.4. autem K

itet lavgixetur. Án

^

eiigionis Chriftianz

Gen:z.deju.

eft citulus ?

propagftio juftus

bel. 1. (.6,9.

ACf

SC 25.

Át Chriftüs nüllam- novám cond-irf

ADACTS )

dit

Wi QUE

Vi

H

0

CowTRA HISPANIAM 42

fUv

l

rE

MI

l

Ti

E

I m

Hïïegem ; qu libe

r populi , vel ob paganar&

L

2

V

fLïþeïüitioxïeln , vel ob Ev?».ngelii rejecionem

" y k mþï

i.

T

fierent mancipia : nemo Apoffolouïm ex przdi-

catione Rex factüs eft : Paulo Evfangeliüm

Fxo'

ln

(n

1-

s

manis annuüncianti Cafar ïmperium non ce

Marc. c.tés

W

j 'LL—N

Chriftus dixit Apoftolis : Ite im mundum univer-

W

"

fum» pradicate Evangelium omumn creatura ; Hifpani

LU

"^T2

di-

fuis Apoftolis dicunt; Itez» omnes attri Q arge

vites vegiones, C Pape Rómzeni veligionem , & Ca-

T

tholici Regis. impevium pradicate ; omnes populos pe-

cudum. iuftar fervitiis : addicite , vendite , mactate.

jU

Jl

Tale enim Hifpani , ut primum in aliquam ut-

bem aut locum apud Indos venerunt , propone-

v

dl;

B. Cafaf

Wt

bant edictum : Cacici C Indiani buj

—

loci , volis

omnibus nottm facimus , unim effe Deum , unum . Pa-

W

W

pam . unua Regem Caffella , qui bartm verum

est dominus : flatim accedite , e azftammenmïn lege

lii

clientelo inite. Atqtïi ctedere , infideles non . efle

H. Grot. dé

rerüm füarüm dominos, hareticum eft.. Àn for-

mari l. c« 2

taffis Indiz nullius fuerunt in bonis ? At nec

Motezutma Mexicum , nec Attabaliba Periviam,

l

nec alii L.Llli»,Princ—ipfs,.fuäsk ditiones & provin-

l

t

cias habiferünt pro derelictis. Aut an fatis eft,

"T.

appulifle ad loca prius fibi incognita , ac talis

t

appulfus eft inventio , & inventio talis pro jure

omni eft ? (lupd (i converío fatorum ordine ex

obícuriffima. barbaria Prædonum examen , de

quibus ne fando quidem a nemine uno in CRri-

n

1!

íüiano orbe auditum erat unquam , ex infperato

lii

atum irrueret in

x

ac rapida quaiï tempeltate del

1A0w

Pof—

[

Hifpaniam , & fübactis plerifque provinciis

hu

íeffi-

( T

a

H

[

428

OnaArro

"L

v*l

"

j

feflionem hanc optimo maximo fure nigii a,

Qw

«t

j

il W )

tenderet, addita ratione , quod ex natione Íua

J

primi ipfi accefferint & intraverint Hifpaniam;

p

mll

an erit ex cundtis Hifpaniarum populis unug

10 It

aliquis civis tam infignite ftolidus

5

aut tam

j

M

omnis humanitatis hoftis, qui. hujufcemodi ig.

[ UV

vafionem pro

hs

pa

L

at n

turus , taleinve acquirendi mo.

b

dum inter juftos ac

jure gentium permiffos ha.

? biturus fit? Quid igitur

Í

UCPENISUESE

ïï.gi li-

A cndt, bellus de juftitiaa D]

E

; -A».n-,tigon,gs, cu

:'ï

L

ex

1l.i.c. 1. ex ?

4e jui.bell. ^Srolidum sluaa

i :

bat; Ilif&i.dliB?(M' ur-

Plut.

/

bes tían Yaflas

toues de juflitus [ciberct.

Et Pompejtfs Magnus M:

imertinis privilcgja qua-

dam obtenden

-tibl.ls ; Nen defimetis , opponebat,

gladia nobis

"

e*-? — LTale Olïl—ljt-i-n()

eft jus Hifpgnörum in Indos

; graude latrocinium

eit.

Íccirco 1illi interrogati, crr

lu

l. rx. ff. de

pofrideant ? cum

hzr. pet.

predone apüd leianu'm hoct

antum refponde—

re poffünt ; quia

pofäzäe;;z;ä : aut cum barbaro

Fae Ann.|'Tiridate il]

I$*

ud ; id in fümma fortuna equius , quod

validius: C [ua vetinere , privata domus ;-de alienis

certave , vegiam . laudem. e[fe.

Ac ficuti Romani

iM

olim reciones illas ne tentabant quidem , ex

quibus nihil fperari poterat commodi: fic hodie

4

BenzoHift. Hif

i. orb, l- z.

panorum unicus Ícopus in omnibiüs expedi-

donibus eft , aurum 5 quod exinde Indi Chriflia-

eRp.1$. [

noruim D E ü M vocant.

Propterea Hathäeizþä qui-

22anor

dam Dynafta, qui Hiff

um fzvitiam fu giens

AT

ex Hifpaniola in Cubam tranfierat , Cum etiam

M

![

huc adventare illos percepiffet , fuis omnibus con-

WR

»

VOCatis eos naturam & mores Hifpanorum fic

Wl

NU

edo-

MTIO

y

D'oNTRA

HisPANIÍIAM.

429

il ln lu'e "

AU

n

& , ait ; adorant ayartun ntneu, B. Caía de

N,Cu

W f: [

edöcebat : Quoddai

crud- Hifp.

W

in Ind.

AT

H

cujus cultui ut fatisfaceve. poffint , à nobis multa po-

mp

fiunt , C hoc unum agunt , ut nobi libertateu QG

vyitam, eripiant :

& mox acceptà ; quam juxta fe

LU

his

(

habebat ; capfula , auro mundoque referta ,

u "ïcx,.

Va

verbis ufus eft : 1fle est Hifpanormn D & u s 5 in|

ejus bonorem Avcytos (elt chorearum genus) celebre-

mus: qui ita placatus Hifpanis mandabit ; n& ulla mos

Infatiabilis gens; & auri fem-

molefia. aficiant.

per cupida , nuriquam faturà. Poft Darium &

Indos pauper eft Alexander Macedo ; quæri.t,

AUE

quod fuum faciat , fcrutacur maria ignota ; 1n

m

1

Oceanum claí

i

es mittit novas ; &, ut ità dicam ,

vt

Mul

W

mundi clauftrà perrümpit: ità Poiï Motezumam

& Attabalibàm ; & utrafque Indias egent Hi-

fpani; & poft omnia, adhuc plura concu.pifcent'.-

Hin.H. N.

üll

[4,

;ti4, qui hodieque vifitüf

E2:c.1o2::8€

Átque, ut fons Ferv

'alty

o&o leucisa Cornimbrica ; quicquid aquis inJe-

Dalech imz

ericu-

not. Met.

Gum fuerit , abfotbet : cujus rei fa&um p

Cofm. p.ze

Jl

lum fe ptæfentc adferit apud Johannem Vafzum

12.67.

I

L]

Henricus Cardinalis & Princeps coram Johanne

€

elis, cm

l ia M

Rege Lufitanie, & czxteris fratribus re

in arborum truncis & ramis , tum in jumento,

Ml

ulatim abforber:

Xi. Mv

quod fonti admotum pede p

m

lis extractum eft:

coptum, zgre tandem ab famu

3 domino frifta

[ f

aüt ut famelicus canis miffa

xï

I

panis aüt carnis aperto ore captat ; & quic

quid

efpl

excipit , protinus integrum devorat ; & Íemper

(

ad fpem futuri hiat : fic Hifpani , quicquid jilis

nlicf

bili ftatim cmgi.'ï.ita-

—

fortuna projegerit ,idinfatura

[

2

[

R

C

w

te glutiunt , femperad rapinaa alterius ere

accen

-

v? Hï »fpg;]iï j

, H

430

ORATiO

*

7

,

LU

attenti. Et o quanta Indorum mileria ! ho«

minum funplidum , fidelium ,

innocenti-

üm, pacificorum: quibus perf

tanta crudelitate

incumbunt, ut bona ifti pE

&

mrnia , etiam corpus & anima

m ; precaria poffi.

deant. Vros; fünt pop

.

ulus in America ; qui

cum interrogarentur al

ï "

iquando , cujates effent?

icf. Acoft,

refponderunt.

- Vros fe , non vero bomiues effr.

uod

H.N.Ind.l,

2:$; 6;

1 vero jam in hanc crudelitatis Hifpanice con:

templationem defixus ego de Hifpa

nis interro-

ger, prompte etiam refpondebo ; 1llos nj

[banos

|

^

LAntuin , uon vero bomiues effe ;

id eft, illos certum

quoddam — beftiarum 'genus effe , quod ex-

te

:

L&li

Ln

d

à forma homines ab . imis unguibus uf

'que

ad verticem funim

um referat ; fed malitia &

omnibus fceleril

us Tartareos àrtifices 1onge vin-

cat; Nos Germani exfecramur ,; & non

imme-

iito , manés illius Phal

aridis & Sylla. Hifpanici;

ilius Daucs Albani

, monfir piacularibus facris

luítran

C

» qui cum capitali odio perfequeretur

w

e

Fi

iici

32f

10

o

ilii

i—-

s

E

165 ; in Belgio tamen fere nihil re-

Pa

Fa

t

ivc

Cl

:

ad immani

fAf^

UCau

It

L

i &Íízxvitiam ; ubi con-

C

uic

ci

t(l

nt

H

l

e

centis

17

]

T

bertate civitatibus fü

^e

Viàk

47 l^

OCLCTITE

M x

ie

iter

1

12-

iiíi Ex [9)

fitione arcium , quas vo-

Cased

a

t-€

Y

i*

*J;LZ

'4Yellacos , inequitabat ; floremi

INobi

i1LACis

11l

[i

i gladio demetebat ; multa mil-

/

i!la mierorum

'Clm ü

ilá

f

(

1

M

& erat h

.A

c ftolida tyran-

fb

TAf

UEl

a,

u us

,,i

: EK.

A

d

-

»

ilne

s remeantis,

ap

U«

lLuc

MLA

LL

E

I

[

82?31.;111.;..: rium

,

d

4

f

&O

Ed

in

:

comitem , Arau-

"h

tione

1

( Y3s1

Ls

C

um

/*:—51-

'-rx

.

z)

iLl

Al

aula Caroti Caíoris

bbLà

)f

IAxiDallO arnl

j

*l (

qitia fuerat, jactantia ; decem &

;»

0&(;

i

E

m

l

R

A.

f

CON

HisPÀAÀNÍAM. 4

] I

Prin;Aráus.

ll

0L [e hereticorum ac vebellium-millea-eurntfiuma-

au faftuliffe , ekemptis, quos bellum bauft et) flam-

in Apol4 ad

MW

fUl

profc. Rifp:

ï

iLj t

Ü

mis, crucibus , aquis , ommbufque peenarum

R. Ev.Reid.

Ann.1l.i. D.

i

eumphs perc lebat; urbes in deditionem acceptas

Baud,dein-

D

V

Il

pradz ex «ponebat , rapinis exinanibat , cxdibus

duc; belli

WL u

exter mina

ï-xn

—/LA-

Belgi, l.a

i l[

; denique talem prorfus fe gerebat;

1

$i

ut "'lhl"'h f(*C'LT t1S humapæ commercium cum

s Muf

hominibus huic impottuno prodigio intercedere

Videretutr: owbus tandem eo ventum eft, ut Bel-

2:x coacti viribus invi&tz necelfitatis, quam jura

üi

divina atque humana le mbus folutam. effe con-

1columem fervare, hanc

fentiunt ; cum fpiritum

hh,lS luiuram,octuiis D'!U,LLLL, precariam

aE

€A AA

imam

z

ext

rem

m (aCxC'lfi')"

tetinere aliter non P oflent ,

)L.S E &

nem , C!Uïn] IJUO OOLLS ; Inos 0'€I

animantibus prz

Lllbu , animo-

ura mia brutis

Mwl , quod

bime fufc eperint; atque

4

^

13[11J€L1U!'

hn

ne 1

1

Íem am"ta«

H

nemo quifquam alias

C crim

^

ufté '1 ;Yro9a

ti5 O.LHU"

»Aï?ï Out

€

ï.

——

m D-—

s *"eqve

fuo Martein libertat

em vindicarint;ca ufï! m armo«

$423 A

um &

Hav-

ena parte Chriftianarum gentium ap-

ain

p*o-mnte öf Deo FJFO t2am mm SCPCO F&VO'

.a-v

ut untta-

vm

adimirandis fucceffibus prot

»xl

uente ;

rum provinciarum flatus cum qualibet IWPUH

vel principatü , U)PHDJ opibus, glotria , potentia

ád ima-

fcderibus

,omnique ren ïn cumulo , que

itudinem fauumj ce

are hodie Px)i(ïw ;ficque

maxinius ille dominator 1 ml!þ'ua ; tot popu lis

Jj

]ub

ac !60015 late i imperans,

ut Vl*( eoruim t "15 re-

e

fk

( f

OiC

lu

ín

Da-

Cenfu

i

In

9

niorià lb DS fd HC L.,

3

ä

f*

€

tümoni de

ïyv[ys'

it fine fpe £

QCu

raddi ,.

H

|H

4j

OÓnATiso

-

u

Emi R

jam cum fuis olim fubditis zquo jui'e

pacifci

non adfpernetur.

I

S*huán. H.

Quanquam Philippus Rex

l. $55& 7$

pater fzvüm & inmanfuetum Albàni ingenium

non probavit : in quemi ; poftquam is Beleio

vaftato fpoliatoque potius quam devicto àut pa-

cato in Hifpaniam rediefat , pérünax odium

Et obfervarunt Lufitanl; mortuo

b d oftendebat.

*

P. & Caf. Álbano Philippum pof

E

€onj. 1. 9.

idie ii publicum prodi-

iffe Mif audiendz caufa , nec

ullam prz fe triftiti-

àm tuhffe, contrà morem Regum Luütaniæ; qui

ob mortem hominim , mülto inferioris conditio-

hs; fi de regno bene merini effent, a publico ali-

quot dies abitinere confueviflent; nonnullis id

quoque narràntibus, Regem Etwianuélem per omte-

grum triduti uon produffe proprer obitum pre[lauti

nansclevi. WVerura quàntácunque 1?& Albani in

Bele

o

38 , quantacunque aliorum tyrarinotum ali-

bi fuerit crudelitas ; prz illa tamen Hifparorum

in Indos exercità immanitate lufus & jocus effe

videtur , quicqu;i'd al

i.bi— audiïjnüs j

aut legimus.

Bartbolomaus Ca

Z

Lor

a

; à facris Ca-

roli V confeffionibus , privatim piimo ; dein &

publice petiit ; ut occupato bellis Eiropz Cafa-

re miferorum. interea Indorum ratio haberetur:

