improbum alerent tributo gentium ; illifque de-

mum cibis acquiefcerent, quos extremus oriens,

aut pofitus exira Romanum Colchus imperiurm,

aut famofa nauftagiis mariaà mififfent. Omnia

lutcones illi contra natutz | confuetudinem velle

infituerant, & noviffime in totum ab illa. defci-

verant ; fortuna pares Smindyridi Sibaritz , qui

jaQare folitus , quafi felicitatis infignem notam;

Lipf, Con.

ft : viginti annis. folem nec ovientem nec occidentem

ad Senee,

de Ira;L24

vidife ; qui etiam , cüm Sicyonem ad nuptias

€,25«

Agariftz , Clifthenis filiz , ambiendas abiret, in

itinere aucupes, pifcatores, C* cóquos mille fecum du-

&it , ad domeflicum luxum. Sequebatur Romanam

illam gulz fuperbiam , etiam fattus fapellectilis c

Veflium. Nec mirum est , ait Celfus , moribus civi-

1-7.5-'; ff'.fïd

Uver

fupellleg«

tatis , C uf verum appellationem fapellectilis muta-

tam effe. nam fidila ,. aut lignea , Aut vitvea , aut

&rea deuique fapellectilài utebantur : nunc ex ebore,

atque teffudiue , C? argento s jam ex auro. etiat 4tq,

gemmis [upellectili utuutur.. Ec quidem pelves ar-

y

gene

"

Ó & & T.I-O

$64.

ertüeff ;,HT

göntPaS, aquiminalia argentea , meníàs & le&o;

1 ii

i

inargentacos, inauratos, gemmatos, totos argcn-

jj

1.3.ff.de fu-

teos, totos aureos , pocula murrina & cryftalli-

^ nf(T

MW

611

pellea.leg.

na , Paulus ICtus refert. In vef/it4 quoque quic-

MM V

Cetelu

quid boni moris fuit, perierat.

uis comptulo-

rum tünc fuit , qui non maluiffet rempublicam

r

triti

turbari , quam veftem ? qui inter pectinem fpe-

tll

MT

culumque occupatus non folicitior fuerit de capi-

l,!' L

tis fui decore , quam dé falute ? Feeminz etiam,

us V

quas fcimus cum ali

ua venia peccare , ubi viri

0000 |

Seneca de

gradum ftruunt, cen

[

us nepotum induerant: ne-

Bcncfo l.- 70

$ D[2C

c- 9(

que fatis muliebris infania viros fubiecerat, nifi

111;1

II

bina ac terna patrimonia auribus fingulis pepen-

) V

xlx

dident. Lelliam Paulinam, ne ferio quidem ac fo-

Ed entam

Plin.H.N.l.

lenni ceremoniarum aliquo apparatu, fed medio-

crium etiam fponfahum ceena, vidit Plinius fnta-

mvC ^

9. €» 3$.

Aro

ragdis m

uLLö

aretifque opertam , alterno textu ful-

gentibus, toto capite, crinibus, fpiris , auribus,

collo, manibus, digitifque: quz fumma quadrin-

M

genties H $ colligebat; ipfa confeftim parata man-

cupationum tabulis probare. O monttrum! Vna

Wl

Liþf Adm.,

mulier , in uno cultu , nec in magna feftivitate,

Wil

l. 4 € 7.

dectes centena. mnillia Philippicm habeat ? Fortaf-

Ü

fis autem. nobis proximior temporum feries fuit

QO Vtx

u

incorruptior: & forte hodiernis moribus vivitur

lii !xï, j

In

caftius & temperantius. Sed quis hoc pétfuade-

ti ibi patiatur facile7 Icali, Auditores, etiam ho-

HUR

H

i

LII

l

1

die funt impudicitie & omnis luxus patroni. Da-

filez in ipfo Rheni ponte foramen eft, per qllOd

Wl 1]

"M

in flumen pracipites noxii, impudice przfertim,

M*[.

WHf

deturbari cenfueverunt : quod Itaius quidam non

MH ]

Q^ p

"

183

-ïï

CoNtRA ITALIA'W.

$6j

lo

A

W

Zvving. M:

icA;.L- pridem cum cachinno fugillabat; O beffias ,

og. l. 3.

y m

exclamans ; apud. quos Amotem Deorum antiquifis c.4

LI

XL']

muin. fequi flagitiofum. babetut ! Et Aneas. Silvius,

& hw

cum procreafiet fpurium ; ita fe exculabat patri Epif-is

factim deteftanti : Nefrio , ait , quam de ine tibi fin-

xeris opinionem » pater. non ego caftratus um , neque

ex feigidorum numero : nec tu me Lapideum , aut fer-

yeum. genuifHi , cum ipfe elfes carneus: C fcis , qualis

tu gallus fueris Et cum Galzacius Sfortia Mediola-

ni Principatum obtinetet , jam tüm ea erat, ex

iulto otio luxuriants feculi ii Italià conditio,

in ipfis pracipue nobiliotibüs tnatfonis , ut to-

um iov. in Gà:

tum pudicitiæ decus àb humanitate àulz alien

leacio.Sfors

protíus

[*

Q

"4

ti&

fubagrefte putaretar ; ideoque Prin-

Ceps ille. ad licentiám libidinis proclinatus, & ju-

ventz vigore venuftáteque ofis fuprä omnes fpe-

&átu digniffunus; pr'ocacibüs faiminarum oculis

& defideriis cupidiffime deferviret. Erát enira cum

vulgatum inter foeminás, Nullam ex Peincipis con-

Cibitti fieri uripudicasii earumique maritos, qui imeptis

birci videii poffeut ; ita excellere auveis cornibus ; ut

lignitate cuunctos anteitent. Et Papa Alexander V L.

Sed pro me dicat Sanazarius , qui Álexandro ;

füb quo vixit, tale fcripfit epitaphium:

Fortafüis uefcis cujus bic tuinulus fiet :

Ad[la viator , ni peüitéat;

P

s

N

andri vides , baud iliuá

Titulum quesm . Ales

Magiui est ; fed bujus , qui inodo

lbidinofa [auguiuis captus fiti

qu "

af

fot civitate z;zöl]t.»æ

^^

86 vegua Vertit tor deuces letbo dedit j

r v;h

lii

N 4-

dul

q

-

666

(oxfi

Qn'lï-fi"d

—

A N ,;T os at itupleat fuos.

j QFOT'CIHO!KHA'&"T(

Orbem tapini , ferro, C igne funditus

ingndiret ; n

vaflavit, haufit , evuit :

yini gï:.mï.u

bumana jura, nec ininus caleffia ,.

DL

I

ICere

Ó

ipfofaue fuftulit Deos;

fl(h';rli;.ï"; UI

ut fcilicet licevet. (beu fcelus!) PA T R1

TU

IN

NaT. finum permngere ;

'"]ICM 1

!

nec exfecrandis abfiinere nuptiis,

0n

timore füblato femel.

LT 1

Xt tamen in uvbe Roma bic vel undecim

prefidet aunis Pontifex.

mam

W

l.

I nunc Neroues , vel Caligulas nomina ,

"

f'

turpes vel Heltgabalos.

m r

Hoc fat viator : teliqua non finit pudor:

fliPdam

Tu fufhicare, C* ambula.

[4

?

'::;x;if:cs Iidn

Quid utor circuitione

ali , Auditores , jam

u

arie f

funt Lydi in meridie :

merifque ergafteria ca»

Md

lent undiq; tanta fcortationum licentia , ut etiam

facrificuli fint, qui profano more fuum 4ve Ma-

4'

Q

via & Miffufuas in lupanati , quam in templo di-

6

M

cant fzpius.

Et Rona quidem Cardinali Galeo-

mïu Scaïïgb

NULU

E£xetc, 21I.

to , homini nihili, arma, eqitt , canes , odores , fcor-

"NH-,«

Et cum Pius V meretri-

€àp» 2,

ta, pro bibliotbeca evant.

MU

ces primo aut uibeexcedere,, aut nubete , & fi

Wt

non obtemperarent flagellis cedi juberet; poftea

4

N

vero monitionibus cedens non àliter pati vellet;

* VC ff

!n

quam ut lupanari includerentur, nec, ut pius,

M

libere per totàm urbem interdiu noctuve va

o

O2

W

rentur , ratus pudote uütrinque inculfo , . & illas

1 rl

ka h

prior vite renunciaturas, & viros infamlam ve-

hW

AUP]

fitos ad ea loca non ituros; quz veroin mcrcu:i-

Cc1a

h[

AA

*

.

!s

t

"i

CONTRA

ITÀ £44A W.

867

n

!

(V;-ia profeffione morerentur, in fterquilinio defo-

Thu Hc 15 Sh

füt

di mandaret : interceffit urbis Senatus , a facro

Ordine clam inftigatus, hoc decreto hofpitiorum

pretia vilefcere, & ad nihilum redigi, & liberta-

tem antiquam tolli , dictitans ; nec matronarum

pudicitiam inter tot caelibes integrám & incon«

Is

cuffam fervari poffe, atque infuper majoris vitit,

quod Romanis jam olim B. Paulus exprobravit,

periculum fubeffe , nifi meretricuüm gregibus

prifuna libertàs reftituatur. . De Leone I Pontifi-

ceRomano memoriz proditum eft :* cum is die

'*quadam Refurrectionis Dominicz populo Eucha-

níftiam diftribuerec, accidiffe, ut manui ejus ma-

trona quadam fixerit ofculum , funulque infixe-

Sba l;j. Pet;

Rudolph,

ritàculeos libidinis : fed ut primum concepti

Seraph. Rez

ignis impetus fenfit ille; ftatim manum veluti

lig A. piz2,

partem conmgiofam , e qua lues in totum cor-

pus irrepferat ; ultro fibi truncavit. At fi eodem

modó hodieque Rome in ordine Sacro vagé&

libidines retundendze a€ cohercende effent,

E

-quocufquifque

Pápárüm , Cardinalium, Epi-

11

Ícopoum; & reliquo

1

m patrum ;

fratrums

*

que raforim ; fit futurus

fuperftes integer ? Nom-

fYY2 H

,,,,,

ne necefle foret , non tantum

izictil

us illorum;,

1d

*

fed & pedes , & quicqu

] membrorüm tegit cu»

cullus vel ftolà ; omne demetere & capite minué-

quent

w

lam

té? Stupéo , cüm criminis hiujus fte

i

ii

t

in ha þogsuii Róma

i izïfïfqur;*mia expende.

1

Ecce enim hodierna 1

1

tb

5

Dt

t àb illa ve

*

; quam ab

teri? quam rcïmq'm

t

-

ut

?j

E

à

u

:-

S

jz»vi us pro ma-

9^

gno fcfi;.g(ïï; Leonis

X

tem

goi*ibüs, quibus omz;:ïa Lipf Admbs,

*2 €;5,

v

g i

lii

2

in-

(

0

P rE

at

)f.ï'ï

$68

'OnA TIO

*

'1-

g j

'.I!W* "

?

1

u

^

tiz u

in felici ubertate & pace , cenfa Romze edfoginta

,".i*i

..

m pe

I

quinque inilia civium & inquilinorum fuiffe ; cum

n

y fimilia U0

po&þcladhm fub Clemente VII acceptam , ite-

rum ceníu inito , vix ad trigmta duo mtilli4 per-

V

"

L

[s Ventt

ventum effet. Vnus pene veteris Romz vicus

, m QD

fuerit tam frequens. Sed quantumvis Roma ho-

100 L

die populofa non fit ; nihilominus tamen eft li-

m n :.

bidinofa : quz

Scaliger.

-s - quod iiverfo delekaretur amore ,

þomims Chrl

as

]

gd

U

4

..

1

uomen ab iaver[o nomine cepit , À w o R.

1

AT F(*f l-t

$27

wie

£

[

f

t^à

-

item tot lupas alunt , ut in totam Ita-

inuran

liam colonias mittere poffin Án quaritis, Au-

] i.ïi;il.;.'ïl f(

ditores ;

H. Kornm;

i (ptitun

inLinca A-

Vrbe tot in Veneta fcortorum milia cue. fiut ?

mn

iil

Ah:x

mCXa

In promptu cau(a esb : est Venus orta mari.

V

"

n þïox'lïc::;;

Et vero, quid poiiïnt doin Nobiles Veneti 1n Ve-

xf..ïl.'lliffïl X

U

"

netis caítris ; Esus , Petri Emi fratris filius ; ho«

MT]

A n

M

ininum memoria memotabili facinote teítatus

LT

ü

VU

hT

ett

Cum enim Petrus (Thuanus Gabitzelem vo-

vw&

Ml

rnm

cat) in finu Hadriatico tres Turcicas triremes;

AAE

Tttr

in quibus viduà Ramadans Tripolitani purpuraa

1 l

cüm filio; familia, mancipiis utriufque fexus , &

l quoqle l

i [

omni pretiofa fupelle&ile, qux credita eftIoccc

aureorüm cIo excedere , vehebatur , in potefta-

Wlik;'lln(]UC €XTT&AL'.LZ.'L."

tem nullo jure redegiffet; ftatim inaudito furore

QU desbet

Ícvitum in cáptivos, tàm mares , quam foaeiminas.

| l] Btoceito cls "

máres occifi. CCL , filiu(que Ramadanis Batlx

"et femf::l:n";'l

matrisin complexu & grémio confoffus : fcemi-

':fmemquc Cïïüxï*T

n2 XL prius nefariis pollutz ftupris ; uberibus

t melïïgæ A

mutilatce , diffe&z tandem pifcibusin efcam pro-

1 "!;nnus lu

^

V

jecte

l

Sed Petri nepos in pucll;ïm quandagt

lts dfP

ftl

exl-

T

IH

CouTRA ÍTALIAM.

$69

r n

Ml

M

eximiz p

G!thritudinis inciderat : ea cum ipfum

.

udicitiz fuz vim illatarum, conipiceret . mnox

Vaete V]]

Chriftianam fe p)fofiteri, & in Cypro natam no-

"l Igf,

bili familia Cornelia , quae fuam originem ad

inaà V*.

Cornelios Venetos referret ; captam ante XTI

M

annos, cum Cyprus fub jugum Turcicum veni-

ret ; ex eo tempore mileram apud barbaros fer-

Leunclavig

vitutem ferviiffe: nunc quando poft tot zrumnas

in fupplé&.

Ann. Turce

OLT

in hominis Chriftiani , pudoris virginei vindicis,

Th, M.l $e.:

h

N

Nobilis denique Veneti manus incidiffet ; obte-

flari fe per immortalem D 5 v M, ne Chriftianz

faceret injuriam , ne

virginem inceftaret , ne Ve-

fed po-

neto fanguini feedam labem afpergeret ;

em , quo Chriftianam

tius in optatum hunc di

I

ad Rempublicqm po&lim

nio rediret , divina qua-

dam Providentia

confervatam

falvo pudore liber-

tati reftitueret.

Sed nihil apud immitem anl-

mque, tam

mum , ac prodigiofe crudelem fàalace

&

fanc&tze preces valuére, quo minus violaretur ,

fuffocata cum aliis mancipiis 'Turcicis in mare

projiceretur.

Verum Italicam libidinem in Án-

y

lluftravit Mannus quidam Florenti-

glia quoque 1

In illo regno,

nus, fcortator profligatif&mus.

quicunque extra matri

moniur. commifcebantur

a

mulieribus , deprehenfi

(acerdotis imperio die fe-

li adetfe jubebantur,

Íto in proceffu cl

eri ac popu

& retentis femora

libus nudi ecclefiam circumire,

ii

xï(,

arJentemquc cereum 1in

anu geftare : fi quis feil-

"' L

auro noxam redime-

Ub

li paenz fuübmittere nollet ,

2

L

Eunsilvius

us pecunia feliberaf-

Paral. Alfe

bat. Mannus itaque cum

iæþl

lr L

4

Íet , rurfus deptchenüv , ponam fubire, quam

-

li

2

argen-

$7c

OR AT10

CONW

Ciny

ärgentum dare maluit. dic*que dicta , Prödit ad

ls qU('T

ecclefiam longo contectus pallio; quo in media

m

W

;ï

f Lf' flï?Oï"f.ïCï'

turba virorum fcminarumque depofito , omni

à

m n 8*

!

ex parte nudus Comparet. at i11f1ig1ml'1te facerdo-

lus füett s

te , & femoralia refumere injungente: Mrnime gen-

j ichc

^

,

M

VV 4A

denda hee-

tum, inquit Mannus: zam Í

(1:4:1:?6664-

um Jemitet

m

s

verunt, ea potifumum dare penas decet. Sed quis

g hn

credat illud, Auditores? Etiam foeminz Italz ali-

"

W

^

€

l

1

rigorc non tm

quot , veteres illas Romanas , Meffalinam & Fau-

Iul

11

DL

^

tm uiit

jh'mm, zmulatz forfitan, ad. extrema libidinum

vtrtt, 4 o j

pervenerunt.

Bona Sfortia certe, Sigifmundi

njr; & lum

Augufli Poleniz Regis parens , cum fiii per-

ii IU

Irrirenm

. Vb &

Th- H« K 16.

tzía, Sarmatia relicta in pattiam Italiam. & — Ba-

u

(

t

QUAm

rium opidum illi hzreditarium venitfet, ibi dif-

W NU

v

fentiente a priori vite ratione, confuetudine cu-

«?,!.' Eul

juídam Papataude inhonefte ufa, cui & omnia

1.,.1??02?5.

f

«

bona teftamento prateritis liberis reliquerat, fa-

| n

r'

i

A H

ma & bonis decoctis in fumma egeftate & infa-

ml

Qs M

mia deceffit.. Omnium tamen falacitatem f'uper-a

4004

NV

gtelfa eft Ioanua , Neapolitana Regina; quz qua-

x

i

CT UI

tuor maritos habuerat : primum Andream Hunga-

J (fernn

T^ , quem tanquam ludo Veneris imparem poft

triczmium Ffrangularf, & de feneRrajuiTerat þræ-

LEU

^

WU

&

Craf' Ann,

cipitari; ipfamet chordam aureis filis ctaffiuícu-

»5Cth'i1Te:, DI

4

l

Suev,p s.L

]

'g! (i

I Ü n

^4.C 14,.exPà-

lam texente, & Andrez, iz quem ufum texeret,

T^ V

dulfo; &a.

familiariter/ quxrenti, wf re fufpendam , blando

:;cizïg i

Pt Cb

liis. De JoZ-

lu miï. -Xt

l

i

£Z4 tamen

rifu refpodente : fecundum Ludovicum Taventinum,

1 Andra;;i:a, !

multa prz-

cui illa nimietate noctium fupremam noctem ac-

100

W'n !

€lara refert

Meibomio

celeraverat: tertium Igcobum Tarraconenfem, quem

m& CQR'?.;'.I.T: |

ad Aur Buf

M

4,]

115

aliene mulieri familiariorem fupplicio capitis

Andr ImPo

affecerat : & quartum , Otbonet Ducem Brunfui-

*F

O

cens

Mj C v

hts

um

!

COowxvTEÉAÀ TITALIAM

871

ceníein , quem Carolus Dyrrachinus pugna victum

cepit, & incolumen e regno dimifit; fed Joan-

nam ipfam in eodem loco, ubi olim Andreas

fufpenfus fuerat , fufpendit. O bonum factum!

Cotaf. Mif-

Etá, ut hoc quoque dicam , Itali uxores per-

cel.Iu5ncivs

1,2, C 14

quam ferviliter includunt, & fere gentium jure,

legitimoque hominum commercio , excludunt:

uo I'igOl'C non tam arcent , quam PIOVO.Cant

An,Silv.de

adulteria : cum «que difficile fit. invitam cuffodire

Eur.GpLue.

6t

mulierem , quam in ferventi fole pulicum gregem ob-

u

férvaffe ; & luxuria ipfis vinculis , ficuti fera be-

pat

ftia, irritetur. Vbi enim audiuntur plura thala-

mi furta , quam in Italia? Vbi vifuntur Corzuti

plures ? Quod verbi convitium in uxorum fua-

rum lenones, qui adulterinam fubolem tanquam

fuam legitimamque educabant , jam olim jacere

foliti funt Arabes. Hucque pertinet ille nimio

"m

plus aculeatus jocus Muftaezami , poftremi Cha-

liphe Pagdadenfis ; qui Nazaraddino gente Tu-

fro, Chora(anenfi, celebri Mathematico , libel-

lumque offerenti , cum populare vitium, quo TU-

NT

Íri cormma gerere dicebantur vulgo, importune

Guí. Schi-

objedtaviffet, protinus quarebat ab eodem ; Vbi-

ckar. inTa-

nwm igitur C ipfe coruua fua baberet ? quee tamen

rich« pro-

dicacitas ipfimet Chaliphz imperioque ejus pott

oem. p. 73-

as

exitio fuit. Ac in Europa Cornutorum appellatio

Imp. Andronico , opinor, debet quam plurimum:

Nicetas l.2«

qui cornua cervorum infignia , & rari aliquid

delmp An-

dron,Com-

habentia, ín porticibus fori fufpcndcbat, Ípecie

neno.For-

I

quidem oftentandz magnitudinis ferarums quas

catul. de

n

cepiffet ; cum revera civitatis mores, & uxorum,

Gall.Imp.

p

Iii

4

05.

1 Wn)

0 M

quas :

"!

CM'

$72

On A*10

dl

joul

um

quas ipfe corrumpebat, lafciviam notaret. Atqui

P.Rebu£.y-

--

a

CO itr:; naturz

eceec

£

m d u

püv. m. n

lla , qi

H

/

x:fbu Á

urit libido , Ita.

6.Korum. ]liam

ic

T5

acit $0

10j

n221

. 045 6

Vá

omnin(þ

4m. Ét cum fylva veluti

iuL. Amor. F

|

! hïmfr RM

tuppetat !

otrendorum exemplorum, illud tamen

h

IUv

qu

hic przcipue memorandum eft, quod Petram Aloi-

Plac

vidtlc

2113 *-;:p

in 01

]

D 1

fium. Fatuefium, Parmc &

Ducem, Pau-

Th H.l 4

'

qm Ur G

li, Hf Pont. Max. filiam

, habet autorem. Hic

2f

"1

4

1 Gerium

(efets It

namque infafai libidine »ftuans Cofm;

f.f:

ibebA

11

(

rra

ais & C

n

EPifcopum Faventinum, primo blanditiis

A

£

Tif

"

t

tentatum , ad excremum fpecie colloquii in

cretius cubiculum íÍevocatum , ope if(ïl'VOïifj"i?

flfpi L&CE w.f

W QU

Il

quaimlibet renitentem, pet vim compreflerat : un-

]

de ii

ile.ex marore animi [

^

I

aullo poít. deceffit.

Y lkngtu:z ll

Qvz rei indignitas contaminatiffimo homini ,

c Dur n

uem alioqui tyrannis & alia vitia fumme invi-

Ql

Al

(

n

í

u

IX

í

reddebant , ultimam

1^

erniciem maturavit;

"

t/

N

!

xL

in necem illius Ioanse Az*g'iiJCwlæ Comite , Camil-

lo Pallaviciao, Áugujino Lando Complani Comite,

) ;mjk

l

!

& Ioanne Aloifro Confalonerio corfpirantibus. Licet

NT Cilena

autem íumma prudentia texerint confilia fua

V& atl

W II

KK.L*L..

conjurati; nihilominus tamen aliu:

«nïp

LVE

certior fie-

^

';'Lwi;;r:ïr.: ln

f

bat Petrus Aloifius, atque inprimis a Paullo pa-

t ln

4 i

tre admonebatur , ut

HII Eid. VlIIbr. fibi cave-

1

ïgüdoma

Il

!

: AUE Qm

Ftet

aflra enim ei c

L

adem infic

I

h

l

o

nem portendere.

:ïï

iBl

En

lityed,

(

Siquidem ille P

ontifex ^

veiiwzk 4

i

ftrologiz divinanti, qux

de fingulorum fortunis judicat , valde addictus

) JW'C!K?..".L'.;,

fsf v

1 6]

erat , ob idque Lucam Ga

i

* NI

^

urictm Geophan en fem »

Atebtr

V

«tate 1uaà m

t itg

agni nominis aftrrologmm , femper

dum vixit fai

"üttm pofïrem:

niliariter habuit, privato colloquio

1L€ ]M":

Ri

& menía dignatus , ac tandem Civitatenfi Epi-

g

f:f;j x

4

]:

fcopatu do:

lavit. Ferunt, nec vanus rumor eít,

d d

"

n

.Po AIO'

"*t:, q vï U

ÜC^ówrTRA-ILrAYTETAM.

d

$75

P. MAlch.hm jafn de conju.rationö certum , catee

rum de perfónis ac loco ignarum , ad vetitas ar-

tes, quas 2 pátre, ut conjurati ajebant , edoctus

familiariter colebat , poftremo confugiiïe, & in-

cantationibus evocatum da:aonem de conjura-

torum nominibus interrogafle ; iftum vero nihil

aliud , quam ut äi'-iigpnter in fuam monctam 1n-

fpiceret ; ïeandi.iïb: in ea quippclncam conju-

raionis & coníciorum nomina reperturum. Id

tunc minime intelle&um pro delufione habitum ;

quod fada cxde verum fuiffe compertum eft.

Nam cum in antica parte Farnefianorum numo-

rum fcriptum fit , P. Azors. FAgN. PAnM. £T

PrAc. Dux , vocis PLACentia ; ubi cedes facta

eft, prima quatuor elementa Pallavicimum ; Lan-

dum , Auguifciolam , " Confalonerium defignafle.

Succeffus confiliorum hic fuit ; ut occupata ar-

ce conjurati P. Aloifium gladio transfixerint, &

cadaver catena fufpenfum e muro plebi oftenta-

rint, & ad ludibrium aliquandiu agitatum pre-

cipitarint in foffam , addito elogio , quo nefan-

dz libidinis crimen mortuo exprobrabatur. Imo

ut Sodomam ícelere omnium turpifïimo vince«

Sleid.Co:n-

ret Italia; Ioanzes Cafus Florentinus; Axchiepifco-

ment. 1- 21.

Mb LAlexam,

pus Beneventanus, Apoftolice Oamerz Decanus,

Pontamario

rmine

repertus eft , qui Sodomie laudes Italico ca

vocatur lu-

id. fla-

lo Erting

concelebraret: in quo nefarius cinzdus illt

Catrdinal

i

gitiorum poftremum & fpurciffimum aufus eft

de Berie-

«t

appellare diviuum. opus , tettatus przterea , illo fe

vent.

D

maxime oblectari , nec aliam. Venerem noviffe.

[

uiffet

Liber, qui una cum autore flammis deb

Wil

lii

$

abo-

w

Co.»'Tlf

$4

OnATIO

d

" (r?/.fii:,

aboleri , Venetiis eft typis exícriptus a Trojaga

Navio. Propterea Frameifeus I Gallorum Rex voft

i:r»r.i y fa. M

m

commiffum prelium Papienfe petiit a Borbonio

gn, eXerr

& Lanojo , ne pueros Gallicos, qui capti erant,

j lh sz;:imï l

Axn, Fereo,

miles Italicus attrectaret : quod ut eft conceffum

y, ut t d

B$1rer.Gal-

libentiffime , ita mox totis caftris per tubicines

vl fumtt

licar, L7án

edi&to propofito , plufquam fexcenti adolefcene

vita Fran-

mqge c)jqïf..ïlll,

&iíci 1.

tes liberali egregiaque forma Hifpanorum fidei

ayem adenilt;:

traditi, quorum pudicitiam deploratam, fi apud

r um d

Italos manfiffent , omnes fatebantur. Abhorret

1 L Jfgä

aniimus a longiori libidinum memoria: & lingua

eloquii operam in talibus locat invita. Vos ita-

fW

1

!

[ l'k'x

que , Auditores , queío date hoc & concedite

sqe vidbus, q

pudori meo, ut reliquam Italice & brutz Vene-

um & me

ris obícoenitatem reticere poffim. An vero etiam

vultis aliquid de Italice gula

faftu & pompa ?

t n v al

Extat memorabilis liber

M. Xreher.

artis Ápicianz , de culi-

A0 Aff Q

dé

Comni. ad

"a C atchitriclini officio ,

Conftant,

di M. Bartholomeo scap-

UT mf: W

Donat.

pi » cuoco fecreto di papa Pio y, qui munc prafecius

2 odent

e51. (ait ille) noffrá intimjs coquis , non frne ejufdem

ftm ln

u

& L

privilegio, & approbatione Imnquifitorum beretica pra-

yitatis, Venetiis editusanno M.D. LXXI.Sed &an-

AC

iil

te hunc Bartholomzüm extant DI

atinz , Suetonii

Pontificii , de popinz

Ícientia libri X ad Cardi-

RL

nalem Rovarellam :

in.cl:uos falfe ita lufit Actius

il QU i

Sanazarius :

::üflm m

AUL

Ingenia Cf mores,

'Sw (Cd 1 C'Wg"; 1

iv

vita[que obitufque notaffe

l: jn |

lïïïl'ltlm bl

Pontificum , avg

ute lex fuit bifforia.

Tu tamen hinc lauta

J At

ttacias pulimenta culina :

Hoc , Platina , eil

(

Cf

tpfos pafcere Pontifices.

^ r

Quidni vero ejufmodi

libri præfctiptum fecutus

fJfïm

u

j

fat

[ lmn USI Da

LN

NT

CoNTRA

ITAIIA OA

87$

41

fit Augu[linus Chiefius , Romanus trapezites ? qui

Leoni X Pont. Max. totique purpurati Senatus

cxtui, exterorumque Regunm Legatis, ob filium

ab illo Baptifmi lavacro tin&um , fplendidiffi-

VUl

ma, ut ita dicam , repotia conítituit : in quibus

non fatis fuerat , eduliorum omnis generis mif-

fuumque exquifltifïïmorum apparatui modum

omnem ademilffe; nifi etiam lances, pinaces, cz-

teraque cum eícaria vaía, tum potus inftrumen-

W

tà ex argento affabre facta omniain Tiberis pra-

Had. Iuni$

Um m

Animad. h

terlabentis alveum , inani luxus oftento precipi-

Va

4-! C-ï.

tarentur : idque non una modo , fed phu'ibus

V

quoque vicibus , quotiefcunque Ícenicum illud

ferculorum & menfíarum choracium mutandum

foret ; atque ifta parvo confütifle , eftimandum

t (

erat ; nifi & alieno ex orbe petitarum immani

pretio avium, quas pfittacos nominamus, fole lin-

V

gua variis in patinis condita ultimo ferculo omnem

luxus oftentationem longe fuperaflent. Quis de-

licatulorum fupra hunc Chiefii luxum pofïit CorA-

n Ul

minifci aliauid ?

uis gulz ambitionem profer-

£0f UM

]

ll

te ulterius? (Qgs vero fobriorum in illis volupta-

tum mancipiisnon extimefcat genera mortis ter-

ribilia? Quis naturam injurias fibi allatas negle-

UV

&uram arbitretur ? Benigna & munifica eft. pa-

rens; fed a corpore & animo requirit temperan-

tiam: in luxuriam. ingluviemq; morbos immit-

tit, lorarios & tortores crudeliffinos ; prz qui-

fu!! j

bus carnificum equulei , rotz , cruces , & reli-

qua tormentorum fupellex , fepe doloris fa-

li

ciant minus. Dominicus S)'lw'ws Venetorum Dux

l r*A Qw*

duxe-

"I

-':J »

ORATIO

TOU

876

E

L

liudmnem, ;

M. Guazz. duxerat uxorem Nicephori Imp. Con&antindpg,

y:;l[

Leand.Alb :

in Venet,

litani filiam, aut fororem : ea tam erat prodigio-

m tamgn ul

:;uhllum hi d

Cruf. Ann.

fe mollis & delicata; ut manus aliafq; corporis

Suev. p,z.],

u Rr;'zgra;:rrf :

97.C,3: Cani,

partes non aqua communi pura, fed rore cclefti

IIb

[o4

eret, fed

m

"

Cent .2«

ablueret; cibos nudis digitis non attin

o

"E g'o&;f

H

T hai

V

€, 38.

minutiffime concifos , aureis furculis aut fiftulis

i Hionco s

abforberet ; cubiculum autem & veftes pretiofit-

'I:W m n J

fimis odoribus (ic impleret , ut infolentia eorum

TMM

ho M

non affüetos efficeret. ftupidos atque attonitos.

du u

"

veruntamen illam odorum vim Poftcafætor mul-

[rnuro; & a

to vehementior totam haufit , & cubiculum au-

z li rejcre pl

lamque ita infecit , ut fervos ancillafque fere

gcn:ia]jmä;ïd'.m

-

1 Ifd

m

omnes fugaverit ; cum mollicella illa computre-

m 4

L

Íceret, & ex toto corpore faniem & corruptiffi-

mos ftillaret humores ; & fic denique luxurio-

W) an-

íam animam inter confanguineos verines mifer-

DCCU

rime exhalaret.

Quid vero jam cenífes , mi Lau-

gmu, vt f

renti, de Nobilitate valica ? Nunquid adhuc ibi

As qi t f

L]

»

magna & incomparabilis eft

C)Eid putas me

n t t C

dicurum, fi gentis injaftitiam , imprudentiam,

t D (focblarin

& cxtera vitia compendiofe tantum jam expone-

ï'.'II?:'I VE 4

re velim ? Quando oratio mea ita fit inventura

ts agf

portum.

Olim cum Graci nomen Romanorum

itlem ff

fibi proprium. facerent , & in cateras nationes

Luithprád.,

L MtCU f

[

Em

eflent infolentiores : ille contra adeo dedigna-

Crem. Epi-

bantur , ut inimicis fuis nihil aliad contumelia-

lb Don s

ícop.in leg.

ad Niceph.

m 1';o:ï'ia I

Phocam.Fr.

rum objicerent , nifi , Romanis es; eo nomine quic-

lur.in Not.

Aff Pïet

dem A

^

E 1.

quid convitlorum eft 1'eprehendentes: qui autem

Def]

"

ad Sym.1.2.

hodie hominem omnium flacitiornm & crimi-

"'.1)!1:,* t

À

^

Ol'.f,:'( :A- |

&pift. 9.

num fordibus confputcatum fic appellaverit, T4

ml RM»

J jOCHS, [

Italus es, non plus erraverit, quam fi avarum di-

xe-2

d contcmpzn&;

4 L

T

877

x.

CTONT';.RA ITALr1lAw.

xc;nc -Euclionem , aut gulonem Apicium. Ád Re-

ligionein tamen Italorum , mi Lastenti W'enfini,

aululum . adhuc attende.

Omnuem æquitate'm,

paral. Al£. fs

"-

I.C, 53*

ginnemque Religionem pvoculcare, morem efe. Itali-

cum , ait doGtiffimus ZEneas Sylviu. — Án fic cte-

dis Hiftorico , Theologo, & Pontifici Italo?

Nufpiam minus vel pietatis vel Religionis , quam n

DirP 1 L-V!i

[«

aL

Italia , C* hominibus Roma vicinis efe , adfrmat Nr-

colaus Macchtavellus.

An ita tü credis Secretario

Florentino , & Politico Italo ? Ego certe neu-

trum hic rejicere poffüm : & heu ! 1nfelix expe-

rientia jamdudum utrique fidem fecit. — Et non-

ne in intimos rentis receffus admififti illa pro-

verbia , a tuis ; ab aliis ; tánquám vetitatis Ora«

cula , tibi in futuros vitz prudenter tranfigende

?

dubio fzpiffime iterata

[1

Qui femel

A M

ufus procul

it Romam , videve. fceleflum $. qui. fecundo it , cogno-

Oom / fe

óffec

fieve, qui tertio it, in patrtam v

eferre; Ec: Qu &r

djatd,

Ítetn : In no-

Roma propior 5 eo Chviffanus pejot.

llartim Papaliuim exordium eft)

inine D £1 (hocbu

Nonne avidis auribus aut

incipit oimné malum.

P. Kodul.

oculis haufifti aliquando ,

JEgidium. Affifiatem,

H. Seraphe

Relig, l, te

fodalem Francifcanum , cüidam olim Romám pe-

P, 63«

tenti precatum fuifle eam

eligendi déxteritatem ;

d

qua ibi bonam monetam ab adulterina ; & au-

fum a fcoriis ; hoc eft, ut interpretari fas eft,

iv

veram pietatem & virtute

m a fanatica fuperfti-

tione & perfm

jatis fceleribus diftingu

ere Pofiït?

Italis eit ri»

Religio fua Romana bene multüs

g

Ér. Petrat«

; mnu

Itis negle-

cha.in Ept-

fus, jocus, nihil; D& us ipfe el

pu-

Ítolis.

&us , contemptus ; nullus; Inferi func illis fa

".

la.

I

878

OnA4rio

s lhj m d

À Ch.1556. la. Quid fecit öardinalia Caraffa 1n Cailiis ? H-

v

m fediandis n

le Lutetiam Regni mettopolim , tanquam Ponti-

ficis Legatus folita pompa ingrelfus , cum fignum

) 3q1321'11m Ffïli.ïfll

Th.H. L1 crucis, ut fit , ederet . vérborum | qua proferri

"n

TE

mos eft loco ferunt eum ; ut erat fecuro de nu-

(sl

U A uVw

t

"

mine animo & fummus réligioriis derifor, oc«

um g

[

rv

"

curfante paffim populo & in geriua ád ipfius con«

V

^

fpe&um prc-fumbente, fæpius fecre*tal mutmurdá«

d C

üone hzc verba ingeminaffe : Quandoquidem po-

) psrfccuri w

IAECH.CRIRC )G

s

pulus iffe vult. decipi , decipiatur.

Quomodo vero

religiofi faére Macchiaveli duo ? Nicolaus játeü

" 1mpi'fc.1:i. qu

m

Alb.Geéntil.

moriturus , & monitus fufcipere facram illam ex-

gina Qrd

de A&orib.

miltum defdero

Fabul c.22,

tremam unctionem , refpondit ; Ocreai imo un«

gendas itevr fadluro.. Nicolai autem filius , hzerefeos

um fequi,

accufatus , dicebat ; Credere fe, quod Ecclefía cre-

jinbras puzngr,

keme

deret , C adbue amplius 5 fcilicet , illum fuum . accu-

,ML'OJ FatQUAm 1

Al VLIL

faterem. nebulonem effe , quod non. credevet. Ecclefta

27?

d IU

14

Hr

maï

n» qiua bominem eà inuneri accufandi prafeciffet.

x';rl-

ETU

An Lucianus in religionem fuàm jocari potuif-«

fet acerbius ? an irritiffet petulantius? Sed loan-

A'T?

LU

nes Medices impietatis canones illis Caraffis, Mac«

J | anï Lw

VATA

l

chiavellis , & Lucianis , Præiï:ril*eïe potuiffet:

M Imenonl

qui cum effet rei militaris non imperitus , ingen-

AC Ve

AU 201

tibus tamen vitiis illam laudem pror'fus extinxit £

MK CUR ss

quippe folitus fpreta quoque jurisjurandi religio-

V

)

m

Mil

Ald|

Arn.Terro-

ne varie Dzuw divofqüe laceflere, & feedis pue-

'

S)wc

i

)

nus.].7.ter.

rorum amortibous ngffll.'e.

uin à Divinz Maje-

*Ylat

Gallicar.in

ftatis contemptore auditas has voces meémotant$

i

vita Fran-

eiícil.

Florentinis o velle ünperare , féd tamen . inviti Diirs

Al aïm.mdel !

VUC

P

'

i

ft vellent Dii , uolle inperare.

Mu

m

ii

H

Cum qua impietàáte

E

horribile civium & prafidiariorum Megtis Draco-

EU

Ü '"'Ln"'

LE

I

i hcc [

M

A]a

'CoNr"nX lITALIAM.

875

u (Uni

nris fcelüs merito connecto. . Id enim oppidum

N

cum Ferdinandus Alfonfi fpurius , Rex Neapoli-

tanus , obfideret; obíefTi pene fiti enecti , in ulti-

ma aquarum penuria ad magicas præ&igias cone

currerunt ; & nocturnis in tenebris, deceptis ca-

L.Iovs Penfa

ftrorum vigiliis, per afperrimas rupes furtim pro-

H.1 $s

MM

fecti ad litus , traxerunt fecum imaginem adfixi

ad crucem Chrifi; quam maledictis prius ac di-

ro Perfecuti carmine , poft in mare execrabundi

i

immerferunt , coo , mari, terrifque tempcüa-

tem imptecati.

quo etiam tempore facerdotes

quidam mortalium omnium ultimi, dum profa.a

no militum defiderio fatisfacere ftudent , ritum

NX

nefarium fecuti, quo in hujufmodi neceffitatibus

'!?lx

elici imbres putantur , aíino pro edis foribus con-

[o

flituto , tanquam a

o

enti animam cecinére fune-

ftum carmen : poft boflia cenfecrata (ignoíce 0. mi-

Ü

tiflime Jssu abominabilem impietatem recitan-

ti) in illius os palatumque injeda, conclamatum

afinum fuiereis cantibus vivum tandem ibidem

pro templi foribus humavére.

Hic vero vixdum

perfe&to immemorabili facro , obnubefcere aer;

mare ventis agitari , dies medius offundi noce,

LLD

nunc colum micare ignibus, & nunc lux omni-

"

no eripi , omniaque tonitribus, fragoribus, ful-

minibus , remugire , concuti , miíceri ; &z tan-

dem , tam validi prorumpere imbres , utaquarum

undique abunde, atque Rex Ferdinandus , quiin

fiti potiundi oppidi fpem collocaverat , fruftra

fjl

fuerit. Ego , mi Laurent? , fi.hic dicendi finem

faciam, non videor frultra fuiffe , & fpero, me

" A«..M

epi-

04 !

CMTE

$86

ÓxATIOÓ

E

(v

UL

(

dþinionem tuam , quam de Jtalie Nobilitafg C(;

nse

/ ii ITLLI

Ceperas fummam , non tantum arcte obfediffe;

LL j

verum etiam validiffiinis rationibus oppugnaviffe,

4

f

l

qur n t m

& delevifle.

Et quià progediem ; uti conjectu-

.

s

breve

qumentum 5 (

tam capio, iter fadturus es in Italiam

"UT

quoque monitum ex Alexandro Pontamário Gal-

atünis diure &

lo , magni & candidi judicii viro , referam ti-

bi ; ut quz ftudia , quas artes , quas difciplinas

hefes;ilofen

ac fcientias fis illic inventurus ; compendio fci-

C C—..a.:

re,& proinde prudentiam fronte aperta , linguzi

ceulc.

211

r

;-

parca , mente cl

, Càutius ibilocorum difpcnæ

L ——

Aïc'xAmä.

fare poffis. Now 2!lons em Italie ; ait ille , ache-

de Pont-ays

imery de la

pter avec une depenfe. mevoyable la feule. ombre de

dÀ

Nobleffe

la civilité , C qous en tapportons la maffe. entiere du

^

Fràncoife.

yice. Ceti

"v

de Milan mous appvenuent la tromperie:

le Boulognoi nous enfeigue le menfouge : le Venitien

AIDE

dous vend. bypocrite : le. Romain nous plonge en un

Ocean d* atbeifme C d' impieté

C le Neapolitain

ACHIL

$u5 change en un. Satyte ; ou pluffog,

nous fait um

efgout C uu cloaque de toute lafciveté ,

"/' irï/:z(:) 5 ö,

paillavdife. — P avois oublié. les Floventin:

enuenm ju-

