g am liupg-

1

cninr; i

fie foti

ubi & quando tandem definendum ellet?

f qIcart

Atqui i» regione terris informi , calo afpera,

Tacit. de

ii ]i

goribus

eultu. ad(pectuque. tviffi, i. univerfum fylvis bortida,

Germ. Me.

] fifsgium j

paludibus feda , frugiferarum. arborum.| impatiente,

lalib.s. & 3.

g, an j t

'

ni m

Jine agricultura bonore , fine vinetorum. coronis , fine

; G

pecotum elotia , fine auto. C avgento , C fine feret

al jlo Ef*

!

copia,

"1]

T

(

!

t

G/

$.

OnaATrto

/ 'JAFU('

€opia , etiain fine comimercios C latrones , CF -aleato;-

[ *0("['!

q65, C^ pauperes , & tantum non crucis candidati

f

" 1*(

jv

uimus.

Vereor, Áuditores , ne prifci Romani

vottis

i

fuerint auditionum faciles in Germanix oppro-

Atl

brium, inania rumufculorum interdum aucupa-

"

m

il

ti , atque folertia alere foliti.

Defcribunt nobis

10

j J

beftiarum , & lucifugarum ferpentum, fterilitate

uM

.

non doe

M

& omni infelicitate damnata . cubilia

?

L

l

micilia hominum. |Non tamen hic repugnabo

actiter illud affirmantibus : dummodo & 1d co-

gitent ; non omnes antiquomm narratiunculas

M

elle Evangelia , aut Fidei articulos.

QlLid enim

AÁnf Me.

de Zona torrida tradiderunt veteres ? (Qæïun fe-

n

teor. lib. 2.

cerunt illam torrentem & uftulantem omnia?

c . Plin H

N.lib z. c.

8

quam vaftam deíertamque, commercii & omnis

humanitatis impatientem ? Et tamen adeo tem-

m

qThuan. H

m CO U

Jib. :r. Bus-

peratam experiuntur noflrates Belgz , Hifpani;

VM w

bcq. 'Turcs

E 1 vlofi A.-.'

Galli , Angli ; ut neque veftem ob zftum depone-

cofta in

W Crirt

M

re, neque ob frigus fümere cogantur : nifi quod

Xnd. nat.H.

Jofephus Ácofta in Inliam navi

gans, cum fub ZE-

sb, as

lib.2.cap. o.

o

C h. Befold, quatore ver

(aretur,fole in Arietem menfe Mar-

&f

v

«lenat. po- tjo

ingreffo , eas frigoris fenfit morfiunculas, ut

æulor- €.8,

VE

P

æ.ä us d

ab apricatione calorem mutuari habuerit nece

ifin

TAU

II

d

fe. Palam infuper ett, longe maximüm mediz

A OT AT

L

lm

i*

Zonz tractum, px:æfertim in ucrifque Indiis,popu-

i

A

lorum frequentia mirifice excultum efíe; ficque

Tsig ä

Ef cap. 45« diviniffimo oraculo apud Prophetam Efaiam con-

V'ISA

.T. i":lf

ftare fidem ; Deum (cilicet gon in vanum creaviffe

l)

rerram . fed formaffe eam , ut. hbabiraretur.

vlyffes AI-

Quid

I

drovandus

?

Il

Ornithol.

Philofophorum Poetarumque eximii, Socrates a-

pud Platoném , Ariftoteles , Cicero, Albertus Ma-

V:*.»

L:b 19.c. 1«

" N

gn l54

uj [

)

Pbauo GrauwaANrA

clxens

9

!J.'ïüf;ff, Ó d

nus, H. Cardanus; H(—)fmerus, Callimachus , 4E-

1 QUS Cs

fchylus , Theocritus, Antipater, Euripides, Op-

At r ag

pianus , Lucretius, Virgilius , Seneca, Ovidius,

Xündfie opyy,

,

!f

Propertius; Martialis , Statius; hofque initati cx-

Md at

!

teri admodum omnes; quid prodiderunt ilh. de

Décibunt o

u

S ]

tum, fen

fuaviffimis Cygnorum Muficis concentibus? Quot

?Ii

feculis creditum ; quod

Wil ; non d

A

A

^

-

Dulcia defecta modulatur carmina lingua

Mert. :&

Xene

1 dic t -

cantator cygnus funeris ipfe fui?

mmodo & d t »

Sed communem iftum ab ultima ufque antiqui-

T. Dartatnoua

ltate PCL' opinionum traduces PEOP&g&EUI'H erro-

& Quiai *

rem , meridies veritatis refellit experientia : que

eres 1 Quam f

didat , cygnos quidcm anferinum quid ftrepere

Lucianu$

lutem omnid

in EleGro.

fübinde, clangore tamen vehementer afpero ac

merci &t omnit

Plhn. H. N;

tam horride rauco, ut fint, qui contendant, cor-

lib. to.c. 23«

xmen adeo (et

Alian.Vare

vinum illud cras cras cygnea. voce fuavius elfe,

o

H, lib. t. C

Mbr, Hifpat

adeoque corvos cum cygnis collatos vel ad Sire-

9. Iul. Scal,

p hum depont-

num melodiam accedere : ac proinde ego quo-

adCard.Exe

232. Vl. Al«

vuur: n quo

que cum Julio Czfare Scaligero non H. Carda-

drov. d. 1.

ss an lb

num modo , fíed etiam Antonium Muíam Bra-

Daufqu. irt

Sil.lib.it.F.

m nj Mar

favolum, & Federicum Pendalium , clariffimos

'Tilemanus

murfünoals,

*

de H. dele

Philofophos, quifuaviter cantantes cygnos au-

OVotlenbage

darir n*

diviffe fe afferebant, ad Luciani tribunal, apud

ín ben teats

NI

um meud

quem aliquid novi dicant , nihil verear ftatuere;

baffte us

$en.czz.M.

imelidis p

Paulum Meliffüm autem qui & ipfe Cygnee

Adam , i*

^

vita Melif.

n

eie; lique

primum, dein in Ánglia ad Tamiíumn dulciffi-

fi.

fiiym c0?

mas olorum harmonias avidis auribus excepite

(v

.MmE

;

, of

l

f'f

fe denarrabat, excufem tanquam Poetam ; quod

j

i

ük

genus hominum in bicipiti Parnaffo inter am-

XlH"H;S

(

lexus Mufarum nimis frequenter Íomniat vigi-

)m) b

as M.

ans , fenfibus vifus auditufque interea penitus

1

quiefcen-

TTV

6o

OnaATre

now

g

quiefcentibus; quemadmodum fere urogalli,dum

t

2

"l

gallinas voce alliciunt invitantque, nihil interim

al Cl

v

ml

vident audiuntque, ne quidem fulgura tonitrua-

que fclopetomm,ab infidiantibus ;.ucupibus dif-

"T

"n

ploforum. . Quid vero antiquas iftas ineptias ex-

t , ii

equor? cum his etiam temporibus reperiantur

Itali , Hifpani , Galli , qui de Gerínanis non ali-

ter diíferunt, atque fi Germania Vtopiz provin-

cia cenferetur.

"

Witteberga, Electorale Saxoniz

w

Lib,n Oppidum, Natali Comiti eft wrbs prope. inexpu-

gnabilis , in planitie plana. nudaque fita ,. quadrata

formas cujus pars extenfiorfluvium babet conjundum;

qua potesi vel procul agcedentes con[bicere , Cc.

In

hac def'criptioqc quot verba ,. tot fabulas enun-

m

ciat Hiftoricus. Quin Joan. Boemus, Aubauu;,

"

Germanus, & ipíe de Germanis noni

111

itL

nqmm

tam inícite tricatur; ut eum nugas condere , non

Bodin.

in

gentis mores narrare voluiíle, putem.

Quid fi

Mcth. Hi&'

€,4»

& Tacitus aliquando dormitarit ? quem

Budzus

Á

T

feriptorum. ommum . fceleratifimum , "Tertullianus

mendacifimum , Orofius. adulatorem — appellavic.

Xipius in:Hzc vero ceníoria nomina nimis acerba non

m

not. ad lib.

- Polit.c.9.

qurobo; & cum Lipfio potius Tacitum inter La-

|tinos fcriptores prudentia & judicio facio pri-

M

,mum:cujus equidem hiftoria eft veluti hortus &

M

W. t

€femïnarium praceptorum , que morbus & affe-

jl

, €ibus emendandis, tanquam fapientiz gemmas

narrationibus (uis ingeniofe inferit : dico- tamen

Taditlibg illum erroris manifeftum ,

Ait,

qtiod Jï-udæos ab Ida

Cretenfuim monte deduxit.

Ita omni malo Pu-

:

* Wl

nico granum ineft putidum.

(

Ve-

!0

d

C

Pao0

ii ia us

NOE

ERM A N I Á.

61

"ll

fü

MEUL

ii

Verum facite ita cíle:fuerimus infeliciffimi

lii

Q

^Tl

il li

M

omnium, & fuerit Germania ipfa barbaries. Quid

AU. t

Of

Tl

orofecimus? Aperite feneítras: circumfpicite, Au-

l dlctpi

Cafar

de

diï&aïeS

Vbi funt ille fedz paludes? Vbi eft

5 L lnentis

Mi

bello Gall,

Hercvnia ifta fylva; eujus latitudo 1X dierum iter

lib 6

LTEEN

j

liil

.expedito patuits C cupus vuitium. nemo , cum dierum

tf nog ii

iter L X procefferit , dicere potuit ?. Àn ruderibus

li Yupi Ri

fuis humata difparnit? Sylvas quidem habet Ger-

dl Saori

mania , fed ad neceffitatis & utilitatis modum;

h p i

uem focus, & opificia, & mercatura circum-

Vt ftt , quist

í

C

rbunt. Imoin Frifia occidentali & tradtu pro-

luhat cojuu,

nf)

ximo lignorum inopia eft; fi inopia dici poteft,

| l," !JU

T MM

uam admirabilis cbfpitum e paluftri terra effoí-

xtffe

X

9t fibulos emu

fotum ;

-

ád folem torrefä&omm copia, incre-

oems, Aubanus,

dibili foenore compenfat. Nam loca etiam uli-

1I$ fDl nqmm

ginoíi, alias irumenti haud feracia , Getmano-

Vs condere, non

rum labor ad Reip. commodum attemperat : cum

abrafa fuperücie unctuofas teffellas eximunt , &

um Qui f

IQ

ha

u

yem Dudzus

ficcant ; qux ignem & facile concipiunt, & diu

C.Ens hift,

Belg. tofn.

g, Teulianis

Íervant, prebentque carbones multo quam quod-

1. lib, 1. in

Fiifia.

TESCUU

Vis lignum ardentiores. Catera terrarum omnia

cultiffima & fertiliffima fünt. Quid enim ad fe-

imis rb non

licitatem huic nobiliffimo Würtembergiz Duca-

yotum intet [

uid Alfatia, tota ditio

yliio fio Pri'

tui deeít? Sumen eft.

d lo «

Rhenen(is , quid Belgium eít? Hortus eft.. Quid

"T

W'eftphalia , Haffia, Saxonia: omnis, Bavaria , Si-

lefia, Thuringia , quid Mifnia eft? Horreum eft.

x

i gcmmas

Quid Franconia, Helvetia, quid Tirolis eft? Cel-

ulv

lo amel

la penuaria eft. — Quid Styria , quid Auftria elt?

d o 29

Paridifus eft.. Quid univerfa Germania eft? Cor-

10']

atl giH

nu copiz eít.

Illlius

r

ji'

é.

ÓnATIO

Z(j

Illius z'hzmen]ä ruperunt borrea meijes.

^f

! um

Certe. folum iftud agricolarum labores mágn&

] "

MU

!

mercede frumentorum, frugum , & fructuum o-

mnis generis liberaliter remuneratur : non tan-

n

"Tall

tum quando pingue eft ; uti in Auftria, ubi vili

]

u

u

& ftrigofo equo ager füulcari poteft; fed etiám,

quando eft arenofum & macrum. Nam ín Cam-

u W?i

pania Brabantie, & aliis quibufdam locis aridis,

T

r

f

coloni terrz corium latiori vornere in bracteas

abradunt , eafque artificiofe congeftas fubjecto

iene redigunt in cineres; quibus in excoriatos

illos agros infperfis, fiticulofas arenas ita latifr-

cant

, ut fupm quam credi poteit criticum pro-

"

fundant.

Paucz in Germania noftra provinciz

Inveniuntur , quibus domi non ihppetat ttiticl

affatim: fi quz tamen ob populorum frequenti-

am indigeant, vicini fubvehunt abunde. Sic in

A iM

Hollandia; quz fupra modum fcecunda , fed par-

vula eft; frumenti non fàtis creícit pro tànta &

ftupenda hominum multitudine: nihilominus in

Vi

Hollandia frumentum e reliqua Germania eft co-

Meiaf.

in

pioüfiim um.

uemadmodum & alie res eo

Jaudat.fun,

comulatiffime importantur; dante mari , quod

Dogfæ.

terra negavit: ut non immerito inter .miranda

numeraverit Jofephus Scaliger, qui fic adDou«

MU

fam:

m

N

Iguorata tua veferam mivacula terra,

Deifa , pevegrinis non babitura fidem.

"

Omnia lauicium bic laffat textrina Minerya:

lanigeros tamen binc fcimus abeffe qgreges.

Maja

t ]

&nm

eNon capiunt: opetas fabiiles oppida ve[fta :

uulla

n Qp

0

Paó GEXMANIA.

nulla fabris tamen bac ligna minifteat humw.

u | bores t

T

Horrea triticeà vumpunt hie frugis acervi:

LT &- &U& Tl

lp

pafcuus bic tamen esl , non Cerealis aget,

H PT TOf t

aic numevofa meri fl'ipantut dolia cellis :

1 A. u j

qua vineta colat nulla putator habet

&OLC fe(l & W*

Hic nulla , aut. certe feges e$t vaviffima lini:

J Nam Ín C

liuificà tamen est copia major ubi?

uluum lOC 15 afidis

u

Md

Hic mediis babitamus aquis : quis cvedeve poffit?

mete n br

á

^

C

Q tamen bic nulla, Doufa, bibuntur aqua.

Comc&as f ld

Germaniam autem frumentorum eíle divitem ,

5 It exoti A0

efuriens Hlfpanla magno fuo commodo quotan«

afents ] leti

nis expeutur : nec etiam Italia diffitebitur. Cum

tl

enim ante hos XXII anrnos illam. üniverfam,

TIECUm PIO-

A& C.1$gl;

! nof ia provitci

& præfextlm urbem Romam dira fames preffif-

uppeta tf 101

fet adeo ; ut ]udæls, meretricibus , & hominum

lorum frequenti

purgamentis czteris e,ed'.ls, in fingula capita

bude. Sic

octo tantum panis unciz cottidie duhxbueren-

tur, decreto ad id fac&o ; quod antequam ]Lllfu

fecondt d pat

vt m ia

Pontficis promulgaretur, populum exarmati ne-

celle erat :

e altlminasit

Holíatia tunc, Dania, & Hanfeatice

Ianíos. j

Merc. Gal-

; Grminia o

Vandalorum civitates , atque Belgium , Italis in

lo B. toms

communi totius provincie neceflitàte fuppetlas

1. lib.4,

g r c

]l

h t , quod

Pxompte tUlGIUHC, multls l]&VlbllS anhona one-

g at

ratis, & circumnavigata G allia & Hifpania , per

anguftias freti Herculei in Mare Mediterraneum

j r adDot

& Ligufticum, & in 1pios Italiz portus, magna

cum gratuhuone pauperum deductis; Pontifice

(

J:

fl

curforem , qui nuntium adventantium Germanoa-

n

rum primus attulerat ; mille ducatorum honora-

111

.i

WWW

rtio donànte.

Verum de fertilitate Germaniaé

rW' u Mfgej'

quis conjecturam capiat ex ditione Bernatium in

El

(( ijl&* !

)

1

at

7

OnaATIO

Hel&ctiis; que iicet neque Alfíatie, neque Wür-

Cufpin. in

n

Auft.Bonf,

tembergiæ, neque Auftriz , que jam olim extero-

rer.

Vng-

dec.4.1, 4«

rum calculo fine pari fuit , frumentorum proventu

comparàri poffit; tamen agro Mediolanenfi , qui

"

totius Italiz longe feraciffimus eft zquatur; ipfis-

Boter. Le.

met dicentibus Italis; cbe Berna G il Bernefe , vale

lat. Europ.

part.r.1.1,

Milano & il Milanefe.

Nec vinis indigenis in Germania , iifque ge«

nerofis defticuimur; qua in Angliam, in Poloni-

am , Mofchoviam , & in Septentrionis regna lon-

ge Iateque exportantut.

Quod enim Rhenenfi

eft delicatus? quod Neccarico fubtilius ? quod

Franconico fortius? quod Auftriaco fuavius? & fi

magis fpecialia libare juvat: quod Pfetersheimio,

quod Wangemio , quod Traminio dulcius? quod

Wipachico nobilius? quod Baccharenfi Princi-

pum meníis dignius? O Bacharam Bacchi aram!

H-Stephan.

O charam !

in

laud.

Baccharz.

Hec mibi pocula fint $ contemnam Gallia quotquot,

edugufius

Gracia quotquot babet , quacunque dat Itala tellus.

deleciabatur

Rhztico ;

Nec fitiam varios , mibi quos lautiffgma Roma

Tiberius Sie

fepe miniflravit , latices : me judice quamyis

faro: Caro«

Ius IV. Bace

Romana Bacchi fint maxima gloria menfa.

charenfi ;

Nam vyaria ob varios pafüm . celebrantur. bonoves

Maximilsa-

nus I.Büch-

vina , fibi propriam . pofcentia fingula laudem :

bergenfi,

at tua cunctorum cumulata videmus bonore ,

Crul.

euncbovumque . fimul titulos. laudefque mereri.

Bacchi igitur merito tribuit tibi nomen ab axa,

Bacchara , quicunque e$t primus tibà nominis autor.

Cum vini bonitate quoque certat copia: qua,

nelcio

Pnao

GCE R aa x i

65

RILUT

neício ,

an alibi fit

Inajor.

91 quis autem eft,

TMf ij

qui gravate mihi afenmt, is velim HCIblPOhm,

COf üm

Dtovs

mbem antmu*m»- CCIC'ïll Dianz FADO nunc vero

] wlOi

ann( Q

)P

Eplic-)pah fede clariffiznam , abeat; & in inontes

"

lequar Ij

vitibus veftitos, quibus illa "*rcdmmllata eft , ex-

MBM?

currat ; fpondeo , illum in dubium vocaturum;

qui fieri poffit, ut tot vaía. atque dolia, vino

Pä Il q]e f

colligendo & alfervando parata , urbs una capmt'

þ &m m POI UI

Aut leCltat 1s 1n proximam $t 1tqardlan & in-

trinist evnalor

ter PCIPC* tuos VltlfülOlU'h C()Mldln anfractus P'ïll-

| &n mRherw

lifper deambulet; vel in editiffimum adícendat

fubtiis : quy

locum, & periculum faciat, an vinearum tra-

4co favis vf

&um univeríum poffit oculis emetiri: fcio ; cre-

dDeners tsheimiy

det ille, non procul omnino a-vero aberrare

$on he

p dulcus: quoi

Stuteardianorum hyperbolen , jadantium j fib:

& fi rationes fub-

euilloit de

ponarentt r

plus vint ,

quam aquaruin jj /ffe :

Stutgard le

taifinjlavilz

m Dicchi ararm!

duxerit, comperiet , ut hodie rerum funt pretia,

le

11 vinec :*;tutmr;ïmnæ omnes de i llïtCOIO Pcæturm-

iroit fe

noyer dans

levin: 4i

j G(L ,tq qW;

nibus im Pdmdïï effent, centum Hfllm AUYCOY ,

& forfi

f']?ï

Celli

,vlws

x,,;;x.

eunk / G4álli,

i t a tili.

1C ZlïnïMlUS in eam unàm remin-

fump

i

tum iri: Àut etiàm fecundo Danübio in Áu-

wumj RJW

t um

ftiriam ligneo feftinet équo, atque e monte Ca-

fio pwmevänm agri Viennenfis circmcirca pe-

n

tat ^ uulf*ivütq?

5

quantum

Vl'lCZ*l um

cu

tura

u ts

CLX annos; quo

lul

hodie proniove *m INam ante

-

tempore ürbis

1t

TT U

mumno

ta ïCil hon

T hl) 'W

lu

e

.^0

fuit, /Eneas Sylyi

LE

»!

in l

Jnvvä

sfï i' ïl 'LLL de TVTl-

EPlaf I6$.

"Tbl

enna

"

I:zcredw?l:) Videri !m.wn

Gof 7/«.) c"

LJJ

Ht

TL u

los in ctvitatem viliusliz iz geruntur.

Qvotr am

i&

u)'

g 4410

")

que cancrorum mulr

[2

(! 4 sznb fl!'h/m-)n

""L us

d i

$4

17.

gl

(U

t

-2]l

qi

ie]

fl , Catnes , pifces sv

U J( n RU26r0 /lefl;fh PL

8

ubi

iv

ned

f

ju

66

OR ATIO

of Uiv

ubi adve[pevafcit , nibil veuale ex bis invenies. — Vig-

dlv

Vienna,

demia bw ad quadraginta dies protenditur : nullo non

civag

die trecenti currus ouufit vino bis terque iferuntur :

En vina

ducentos C? mille equos in dies ad opus viudemiarum

exercet.

Celle vinaris adeo profunda Cv fpatwfa

funt , ut fub terra uon minus, quam fupra terram 4-

(

dificiorum apud Wienam efe fevatur.

Contin

8

1t

1

etiaim aliquan

(.10-).':

ündemiam alaud nos ita abun-

pot

1

celc

f

dare;.ut

opiliflimi liquoris

imatio fere

fit

Cruf. Ann.

nulia.

Nam in Suevia Án. C. 1432. & 1483. &

Suey. p.s.1.

^1

Atti

t

-

at

n

v

6:c-16.I- $,6:

fc*cj;uenti , Vit

n non Ignobile ea fuit vili

;ut

17,& 19.

V

[2254

aG

plenum pro vafe vacuo daretur ; multum,

aquod con

di

La

2E

non PO

terat , effunderetur , aut cal-

2

Cci ad zdificandum macerandz adhiberetur.

De

Cluver. in

Germ, Ant,

priíco, & pott aquz acüifque ufum antiquiffimo ;

g,

J

7^e

h6 27

qui

AE ;

quem etiam ante terrarum ihnundatio-

qui

vidit

nem primi feculi mortales habaüiffe videntur , fi

biram Daz-

dtf/cana an-

vini ufum primus inveniffe re&e creditar Noa-

notr,

LX.

mirándae

chus; de peculiari , inquam , Germanie & totius

Septentrionis potu , Cerevifia , five hordeacio vi-

nigredinis

Ípiffitudi-

no, quod Roftochii przcipue, Brunfüici

bEDS

j

jano-

niífq;:qucz

verz, (quo loci a Bro:baua quodam nomen habet,

tamen,poft

tantam ve-

hoc difticho laudata,

tuflatem,

]

non in fi-

Grandia fi

JJ

"

l

runt toto convivia celo,

tis, fedin

Broibanam Superis Iupiter ipfe davet.)

morborum

xemediis

Zetvefte , Torgz , Einbecce, Breslaviz , Dantifci,

habctu;.

Delphis, Elburti, Roterodami; W'eibpi ; Pader-

bornz,d& ubi non?coquitur optimo vino confe-

rendum : itidem de Medege , Creticum vinum

dulcedine fua vircente : quid aàttinet multa di«

cere? Nig quod Italis perfectiorem guítum men-

NI

teme

L0

—

PRO.GERMANIA

67

dU

temque 1ai

icm brecam

lexia

erevifiam mpzm-

SDWW/:W

T. Menoch

J P/(,,

"

li odio & fic pevfequuntu

ut eaim a. fuis doliis C

lib.4. praf

(!

d l,rym,r,

$24T3II

cellis vinaviis gravi taditla pena profcvipferimt.. Quuid

Hj

F' Vil

de Cfoco A ufttie »quo nullum invenitur Bagran—

0/7(/£ fv Gv*

I. Dubrav.

tius? (& dde Moravie Tbure & M]mm, non qui-

mlfw,r,r,w

H. Bojenu

dem ex arbore defudante , at alibi ; lecta , fed

jJ.L aQ*h

Conti

foffili? & quod miraculo eft, Wenceslaus Berka,

Baro Bohemau

P .10) [[A AU

,ldum in agro fuo Sterenbergico

fimAr

l0 frm

fundame

A

tA

a pl 'fc inàri armcus molitur, 1nte(üum

C ]4 &w

hominis L;lï/Lc invenit, quod totum Mynha

"m

erat.

c::hxt

1]

Quid de Glycyrriza Franconiz ; de Rubia

uhf, l .uu'

Silefize ac ödandlæ, de Thuringiz Glaffo?

uid dé

L .*[C

Arborüm cfulenrm? med de pomauomm hortoe

m

L.un

tD

numque ad 1nvidiam amanorum & Prfvfï:mtlum,

—

opibus? bm"ula fin Oulas ovuoncs poüuhnt In

*M mql Juïr

Tl H'lnä

Pecuatia c.utem quam (CXQ uin 0!1,110(146 110].')13

VIERCUL

eit bemohum quam proclive in commodà no-

feCte CEOQUL

i

l

N

ftiä eit & PLO!UPEUIU £3111€S omnis QGTL""AS fpll—

(A—MMH QLOSK

nas & domefücas, & iapons €Xomfitl habemus

(vo hordestio

abunde: nec 1011115 ar chnws dentes fodiendo, a

inSelàndi£

& Holian-

p

n Lj«nr

fi 1qu id relia m um hu-huvhum

amem: €

ä

V

47*4

di£ agriso-

imundis c.amba

Mmas.

zn,' laz d

Wb!

vester zjua-

T » nofmel TRU

terque fin-

Wdhmjj abulis?ait l

inius. FL omd lai

atl

S Gcr—

gulos

al

»

/p

inanie arm: entis

[71

i

a Hï

CL,[lD

*

s fere O-

nos(non fi-

rU*!w

i

ne admira-

Imnnes

Ín Ffwf

agna, vis b

2

a

ä

e Danià

tione)fazta-

] (*r Hlv

,

T)ï

u

uique, ad P

X"'*umï"ü ïvl

tit

tan-

re vidunus;

U

Rvi 41;U

&

interau

ad

lllc

Hollandiz; taín lxtzx v iccarum parenti nu

Unijx' ü

)

)

MINNSNE

tercernii-

LLICIGL€ 5 €x ha« c.iu1a re O uaut

i p

Qv

entus? cum

nos,& auà-

'V vn(]'x

1no cotte

a

]

45

40*

terzem, »a-

'1

il

Ccom peri tum fl t5

[2

i

:

E

us

SLLLJ

us vaccas fu

LL

atg

L u

um u

xX 1 1*

rere

las vernis

que

d

Ii

S f0 6H

fib

us

A d.

Vi

t

éti

h

Bod. de Rep

1r*ll'£

um

üd

174

& f €k

nd

&uinas qd

(116 in niu

i

i d

talia

hu

i

"e52€

A

ete1-

( 7

E

ea

(

g

if

68

OXT I

ml

rea joannes Benningus, Curiz Hollandicz Con-

hii

dlï

[

us, certa obiervatione & -anininie fallente

lculo oftenderit , Affe

£Á L»Lf

n(wa!i*.

D - quatuor vicl-

m

nis pagis tantum ladis uno anno e vaccis e-

mulgeri , quantum devehatur ex Germania Rhe-

nenfis vini Dordracum ; ubi tamen percelebre

emporium five MWZ,Z est.

Vnde & tanta

Hol-

landici butyri c.iucvn prxter cxteros opmrm Co-

pia eft; ut ex eo, quod ad exteras regiones effer-

tur, decies centena aureorum millia annta4 coei Lud

Guicciardinus EGPCLLH' qJ'E' u EIWUC famma PlC-

ciis noftro tempore immane quantum ob pecu-

niarum auri arfranthue incrementum auctis,

jam multo major fit, rario dictat. Helveua quo-

que

Virg- in

Ecl.z

Quam dives pecoris nivel , quam laitis abundaus ?

Em enim huic Germaniz laciniz Vel maxime

1n-

cumbant ediciffimz Alpes ; in quibus frigus ali-

Dpaa

Ere-

imita in de-

cubi habitat ferme perpetuum , mveinue etiam

fcr. Helvet.

cfüve

ontiguitates horrenti-

, igore aeris inter

adde & cz-

teros Hel-

um P'EæCIDIUOfUm in tancum n(,lzmvmumm exa-

vetiograph.

ipemto ut ad defectum terrz mommmm COI-

Dora Obuc condantur : nihilominus tamen hzc

1pf1 cceh 1ohque inclementia compluri bus indul-

gentis naturz lenimentis liberaliter penfatur , &

poufïimam ex eo , quod in cacuminibus- & con-

vallibus fummomm montium incredibilis vis

boum , immenfze funm fidem magnitudinis, ala-

tur; unde in Italiam infinita aguntur armenta.

Quid multa? In buceris & lactariis divitiis ( bo-

" U N

na venia dIXGIIIn nnlpmalum montannumque

4 |

oen-

PRo GERMAN! As

s.

62

t B

A

(

ium,) Helvetii obtinent regnum.

ïc

gentium omn

,

TUntme hi

TTR

u

Sic Bavaria, que numerofiffimos fuum . ereges fup-

f .x'

V

^

lhu

tüor

Peditat aliis 1'egionibus , quantum lucti facit?

uantum numorum ex eodem mercimonio cor-

Adllld

ania

A

H.'

L:

radit Weftphalia? Quas Principum extraneorum

!t

Gtt

T

e

^

ci& cU

a

1 l"'Ci'CC]ïijf

menías perna Weftphalica ( &u

Gallis Moguiiti-

la V

ueufes , les jambes de Mayence , vocantur perperam)

TICEOS Opttrm

non intrint? cibus tam divinus, ut famen apud

l(

[5 féo]0f

ts f

faturos inveniat vel in epuli calce.

Equis item

Lïl i

Germanicis , quibus non tantum in domefticis

At cogi Iu

laboribus ,fed & inprimis in bello gloria fum-

elumma, p

Vide 'Ph.

ma eft, ut inhiant Galli? Et quis animoftus . ca-

Camerar.in

Yantum oj k

M.H. Cent.

CETRERCUIT. QUGS

taphractum militem ferat Frifio ? Quid expecta-

z;cag. gr. &

daz Hieca qu

ri non poffit a Carftiis, Pomeranis, Haffis, Bohe-

-

mis, & vicinis Steinlachianis ? Et quot celebres

2

D

5 491/"(;1 i

pame equorum metrcatus funt in. Germania

rme 1

Francofurti folum , nundinarum tempore, quan-

[

n (YT

LT;

T10|

E

ta multitudo vel uno die videtur in fpatiofxfïi—

n

uiis e

a

Al

n

mo hippodromo ? Quanti eft, vel unum ex Hol-

0f

]H"

fatie Principibus ; illuftriffimum tuum , cognate

Jm o

Ioachime Eruefle, Parentem , mille & amplius in-

rüm COl

fignes equas propaginum cauía alere ?

Sed ubi funt hodie feda paludes Taciti? Ra-

Ji

en IY

(

riffima apud nos aquarum fceditas: imo maxima

)u

pulchritudo , commoditas, utilitas, & falubritas

btar,

eít. Non exfpatiabor in maria: non exgifcabor

r &t C0*

ID

lacus. Non etiam Pomeraniz, Pruffie , Livoniz-

x-ïï s

46

Cluver. Á.

S, *1l

que litora adibo, Succimum " le&urus : quod ta-

Germn, 1. 3.

C.44.

) of

mffu*j

men precipua & copia & nobilitate ( nobiliífi-

atür

mum autem eft , quod candidum ) in ea Pruffiz

vIEL (

regione , quz v

ulgo incolis dicitur óíe Cbat» /

Re-

I o

[

E

/G

70

OÓOÓnATIO

| /T**UI

l

Resiomontio contermina , invenitur : ad eo, ut€

)

[

illud , quod ad H*Lpuu

Brtannie , aliarum-

l;n 1£0€.1r.tlll

1

quoc bOLïe

TL

e um terrarum litora ol

1

lt

im

c

-31

Lt

tt

un fvcut

Qu»

Ü

etiam nunc legitur , 1:: nper zf

Vli

pravum ,

V ;qu 5

nulliufque pretii ; omnifque fa-

ma & prmwltm omgi zvo uni foli Prsfíiaco fue-

Aug. Busb

cino (auod hodieque Turci fummopere expe

Turc.Ep.3

tunt

l

Perfe füa conclavia , Mufea, &

facrania orna

e iolent. ) maníerit ;

'ït(ïüu eciam

Tacitus & Lz odoricus Rex , falw omtuin. bomi-

num. ZEflios sd legere , xe&te pronunciavetit.

Aft

2241

quz alia regio nobis par eft, Flumi

fzU

/n nobilita-

te ? NNofter mï Danubius , omnium Eur

flu-

viorum Rex

q!W eentunm ]'IG')

los, d" tnagnas alluit. uvbes

11-'

noíter eft R henus ; no

er Alt

J

n f)lul funt NL-

€cal

Ccer,

Menus,

A/ix fLrl

f)ichu ;

oCdi! ,L S ,

A Ina aíi lLL

VïfL rgis , Suevus, meiuas,

Viftula , Dravus, Sa—

Vvils Atïe*;s Licus, Oenus, Trauna, Ánifus, Il

cius unionum ferax ;

(!Ul

fiuit. 1fava Ia,pzde multo,

N Henelin

Sitfiog.c.2.

Ifat4 ; qu Slefüis quaz qumnft montibus ortus ,

gemliz feram tamen amne vebens ])?dïd-ïbüï' ATCHATR

Bojemum zn"pha ditat furacibus Alb ;

Fiícationis

& multo P.lU.fC' alii fluvii , quos iupervacaneum

anuus pro-

fY

ventus

1n

fit xecitare , no

LLL'

unt : qui omnes & mercium,

Belg Guic-

coinineatudum , anmque rerum , fne lïïa(7 10

ciardino

impenfarum dami

10 inferviunt fubvec(t-cml)us

fupputan-

te , vigies 10cagiue, quz alluunt , omni bonorum : Fïuen--

centenis

aeurcorum

tia wllmm] tant ; & varietate pilcium admira-

iniiliD. c-

ftimatur

bilem ac runutudme quaftuofiffimum pifcatum

bl

MAU «

C.Ens. in H.

red

Belg [

[.]

E

10

71

Pano-G sR MANIA

x

ll

Y

(

Al[lv

)

reddunt. De Trauna fcribit Silvius : Habet Trau-

Epift.17o.

L*w! fl . 4l

4l

ll1

TU

sa guiri faporis pifces ,. mefcio an . alius, fevacior

s

» Ql

fit. fluvius: nufquam. terram aut. arenam juxta boc

m

fuumen effodws, quim aqua mtercrefcente. qmox pi[ces

nm

anvenias

us fit ; qui falmones,

x

Tl te

Jovio quodam op

li

MO

falares, hufones , fundulos , percas , lucios, thy-

N

Ie e

mal!

€3S

OS 5

truttas, & mille pifcium delicatorum ge-

].[4

M

nera defcribat : quos fi P&:aga condierit , nemo ,

nifi infulfiffimi fit guftus, negabit , & piíces eífe

) Que qrs

fuaviffimos, & culinam Pragenfem hac in re eru-

, lil tht hi

M

ar

dire orbem pofle.

Sed quid de cancris fluvia-

tilibus ? 4íopo olim/ nepotum omnium gure

Tlmigum nobi:

Podin. i&

anium Earope

giti maximo , tam faaves ac jucundi fuere , ut ab

theat. N.l.3:

urbe R. onia in Itriam navigaverit , ubi eorum co-

13

(

À

r

piam naíci av

ívet

ierat : fed cum in Iftriam veniflet,

LL

fu,r-:.';'f':f:;

& multo grandiores ac meliores 1n

Africa gigni

-

1jun: N

Ivl

intellexiífet, repente portu folvit,

& Aíricam pe-

lá

üit, ut gr:mdioribus cancris fe exaturaret. . Át f

Dyus, $

JEfopus refcifcere potuiffet , Auftriz aliquot am-

4

a, As

Í

"00 (

; totam vero

nes p

La

e

crandibus cancris Ícatere

2

Lfv Mil

[

Marchiam Brandenburgeníem pro

digiofe & ab-

: MAL-,.» I

f

L

yï

i

undantiffime plenam elfe : momento temporis,

n 0tlls

procul dubio , vale dixiffet Africe , & in Germa-

liil

ftutdn

niam noftram advolatlet. Sunt & inter aquarum

H

dotes non ultima , cum Saliue; quarum virtus &

]

:.*BfVäCllïüïi

opes Luneburgi ; Halz Saxonum ,. Hale Tirolen-

WJ'I'T*.CSASC mercius :

fium , Halz Suevorum , Halz Bojorum , Hale Au-

er

ftriorum, & alibi, funt inexhaufte : cum Fontes fa-

"NI m

TU

"

IU

i

lubres , qui fant valetudinis afflictz perfugium ;ad

honoram «b

quos ex remotis terra Plagis Primæ quoque di-

li

ff dimw

fluunt: vereque funt

gnitatis viri focmiinzque con

yf

] Pllta[

n

if

A

0 |

72

fs

ORATEO

-

iíti officinz ,

i1n

TT I'A/';ïï

!

quibus natura i ajfa

g;?,fl'i ;C;w

Cit , & arti

rtis

i

)2

majeftatem infinitis mi

Q

A

CL

TS G

adverfum

H

i

1

ODOCFratis

e

NT

dl 11

"m

4

Efcula

ä

L

i

pi F*r quot di-

ebus coní

Á

rma

t

av

i

4X

jue eft

ui

lla Gerinani

ï

provin-

Cb

15

e

Cia, cui provida & benefica illa par

n Odl

fontium & b:älneomgn canali

i

l

Is

P

X(

E

-

:

jxus non profp

rit;

& quibufídam fic cumu

i

l

ate,ut hec Würte

AvcVU

n

H

(o: -

-1(3 19

gia fola plures

C

ïn'c

^Lvl

2

9

ndere, quam foris tota re-

&2

L

1a oftentare queant.

f

Cumque rerum natura-

43

lium myftz doceant , fingularem illam aquarum

in pellendis morbis efficaciam a metallicis fapo-

1

r

^$11]

vt

-

LJ

s eas imbuentibus concilidri; non impo 'tu

|

ne fecerimus, f1 interiores p3trig finus & recon-

i'1

ditas penetralium divit

la* per tranfennïm qua(i

4

infpiciam us.

$1 enim «

s

1

ui 1n Galliis peregrinan-

?

tut, $. Dionyfii thefaurum ; qui Venetiis veràn-

P. Camerer, tüF , gazam S. Mar

ci (quz vicies centenis aureo-

Medit.

HV

rum . millibus zftim

€entJ.c 6

,

atur) perluftrare plerumque

ambitiose iätagunt:

cur nos a. domeflicis gazo-

j

phylaciis, quibus Ga

llicus ille Dionyfius & Ita-

j

licus ille Marcus

collati e Codri familia eife vi-

';*.

deantur , oculos faftidiofe avertamus? E tertz au-

tem vifceribus non tantu

L

in eruimus marmora

diVCl.[ä. , (h

t in Ducatu Lim

purgenfi , ac Comita-

. tu Namurcen(i) candidi , ni

gri, rubri & variega-

L. Guicci.

ti coloris;e quibus menfàr

um tabulz,inftar Ípe-

/

arc,

C

culi relucentes, mag

nificarum zdium caminpi, co-

En$j.»

lumnarum c

oronides, bafes, fc

api, pluraque ta-

lia artificiofe ad

ornantur; & alia faxa lapideíque,

ér gem

mas omnis generis, preul, & ulus varii;

càrbon

es lapideos admirandos , qui fuperinfufa

VVT

aqua

AL

l,.

t

"w

Pnoo^ 6 rcnwaANIA.

75

auäm accenduntur, oleo autem extin guuntur ; ve-

rum etiam effodimus aurum, argentum , zs, ftan-

W

num , plumbum, ferrum , & quicquid ad metal-

la referri goteï'c. Fodinz vifuntur hinc inde ce-

leberrimz in Saxonia , Bohemia , Silefia , Auftria,

T0f ha

Styria, Alfatia, Belgio: & nulla provincia eft me-

lia

1

talli fterilis. Asrum quidem licet natura non fem-

1 fofis to

per trimodio & toto horreo admetiatur: tamen

que ijfï'ïm li

Wl

metalla 1'cliqua eo lareitur uberius.

Argenmm

Vil

| It aquamm

enim fere omne Gallia, Hifpania , & Italia, ha-

metallics

40

buit ex Germania ; ante novi orbis inventionem.

i ; n i.nxgo:f:u

Tamque illud eft copiofum; ut totz maffz prz-

,

inis & f

grandes ex nonnullis fodinis eruantur.

Et qui-

VAennal

H

Tj

Quii

dem una in Snebergi Geergio effoffa eft tantx

Cs p;rf.grim

at

magnitudinis , ut illius videndz gratia — Albertus

G- Agricola

n

I

vetis verlan

bellicofus Dux Saxoniz in ipfam Georgium. deícen-

de nat. foí-

fil.l8

&5 Centenis 2ufC0

derit, cumque is & ejus corporis Ptipatores maf-

ult

pierumque

fam illam 1in menfz ufum adhibuiffent, dixerit;

&i Caz

Impevator Fridevicus ( exat tunc ejus nominis IV.)

at

[5 h

potens C dives esl, hodie tamen ejufmodi men[am

Mi

elie Vi

40n babet. lta alia infïgnis maffa patrum memo-

Lterg a

ria reperta eft in valle ]oachimica, in capite fo-

1uJ

dinarum venz, que & Stella & Suicera dicitur,

n marmgü

]v

A^

Comit

j

j

pondo decem talentorum Atticorum.

Lu:n Af-

genti ea paffim reperitur abundantia, ut noftrum

1

dvl

farfpe

feculum poffit dici argenteum ; cum quod olim

mdium cunin C*

Equeftri ordini erat fa&u difficilimum, hodie vel

paulo lautiores ruftici, potiffimum in hoc Duca-

1l hl&.l

MC

qULy

Q argenteis & inauratis poculis aiiifque uten-

filibus menfas & mundum orneat: quz in pecu-

] & j

J xm

.:R

niariam aflimationem redacta , quot aureorum,

qui uzpetmmm

gqlli

aureco-

(

TEI

OÓOnRATIO

74

jl p

aureorum autem ? imo tonnarum myriadibus

(v

d

fumma circumícribetur ? Vt etiam inde non le-

en

ve ducatur argumentum ; quare prrzdia, & quz-

cunque alia bona, hodie tam grandi pretio e-

mantur vendantur, prazquam olim zítimata fue-

runt. Nam olim Epifcopus Paflavienfis Alber-

tus vendiderat Vlrico & Henrico fratribus Co-

g;uc;. 1367.

mitibus Schaumburgenfibus Eferdingam , fupe-

rioris Auftriz oppidum , cum omni juriídi&tione

& jure, quater mille libris numulorum Viennen-

fium ; hoc eft, ut. nofter loquendi mos eft , qua-

1uor florenorum millibus ; finoulis Horenis quinde-

1

cim baciüm : at hodie illius op

1

jidi pretium ad

centum millia & eo amplius furget. Totum hoc

XÁn. C. !3oT.

oppidum Tubinga olim wenierat ocdies mille C

hot efl; 5257.

ducentis libellis obolorum: at hodie prg:dia [unt in

Jfor . 4.. folid,

Olim

territorio Tubingenfi, qui majoris funt.

AnsC. 1408,

Balinga a Friderico Comite Zollerenfi viginti duo-

bus qmillibus flovenorum. ad. N'ürtembergiam perve-

*

nit

*

hodie privatorum ades inveniuntur non

pauce, Augtf&æ Vindelicorum , N orimbel'L ,

Viennz,quz triginta, quadraginta, & amplius

florenorum millibus taxantur.

Copia , inquam,

fodin. de

RCP'I .6'C 2. argell

