adhuc integro uus,ef'ïto : iftud flammis abolituri,

ARA LA

1 ;xæ fi

nl pt Olï

ll;ln

it.

Certe ex arcula conflata

BU

Dïlda

h

E

BU

CONTRA CP u M

ü - qu'*

«f! "W

n um

ilas mea )011 p1etat1s cnntemptu, quam fauueml

fru&u effecerunt

uid verfor in minuciis? Guil-

W* A*U'

vh"

LeMerc.Fk

lerii latvones in Britanniam Armoricam , Picto-

l. 4- A. Ch«

wm hd w

1693. Vide

( Titel 0

nicum A'vdmumque agrum , & alias Drovmcms,

&H.furum.

tantum 11UD€I 10*115(21'6 Umowm, ut (OUUHITV

Ti 2.23o

QR

ta commer ciorum h'ï?ft ate G IUUP"XUUS omni-

deLycaone.

TOafltl Con

n»nul

m

& M. Z& x'a

bus infeftis , neceffe fuerit non fecus atque in

in Th.trag,

Q

71-1

l

*Mz

»

NMI

"

'(l»

li

aperto bello vigilum ftaciones Pafrïm CO

À

locare;

append, c.

.....

l

il

6. ubi dif.

Wü A

P

los 2 G(rled

crepantes

Prafectis & *uf'lörls provinciarum i

( "gn mn'

nec aufis

, cum homicidicrurm & crudelium po-

hariations

ul 1411 ALE (L4C

y.:

»ulationum frequenti: , atque [ publica arboribus

AU

n*hm Fl

aflixa fcriptura potiffimum territarentur , qua

þ [Mdnm Lx

la itrones illi Nobilibus pacem , Pa L-Lems & eo-

'ï*ï 1i

l

i

l!k][,ru 1

rum fatellinio mortem

Mercatoril

7

14 FCl" 1-1L

HLNNT

lnanltlo

n denunciabant ; Paix aux Gentils-

l) li f' h'ml[r

1

ll

j

]u..

homines , la mort aux Prevo|

a

g

; c Avrchevs , m la

n

FUU MU

)" l

dulb

bource des Mattbands. leiewus autem , a quo

:

oT) Rr"'

toti latmqum faóüoni nomen , in przdatoria

.....

/Ll

$

xcufitonum

enatione egregios irp faciebac

ludos; & quauam meridie, in regia via , quz

MV

« MUTI

Condivicinum Nannetum fut , jacens

PI onus

hfhc mæfC'ltOlü'n eodem Pl"()f' u:næïn OUO cum

J (iti I

una comitem fe iturum fimulabar. Scd metrca-

homin

tor interrogatus , cum litis caufa Condivicinum

il

£ex

nel

juvv

fe cendere dlcelPt ; nec tamen pucamam , nifi

^ !

ttt

1

quem folidos in futurum prandium , habere re-

ilitc

fta

I

51

IPOHQGICE Guillerius

tim, Ef 70 ; anmt pt-

[ Y

3&

;

cuniam non babeo : fed ut babeamus uterque , DEVM.

Analfe C

invocabimus : quicauid ille .dederit , aqualiter intee

i

l

nos difeributuri : & cum dicto libellum promit;

: j

vl (0)

n

mercat lCmGU'* in genua proc umbele & PL€L€S

v

Qi1CC-

(4

! l

OJ.x'A'rxo

U

A (&(C

348

1

7

[u

afih«;;;-re cogit ; lefï;ïiïc é& fnita

[

ina orativncula

Im

Ícrutari jubet , num aliquid cclitus obvenerit,

M

1133

Cui manum in facculum immittenti , & nihil.

TA

iU

!

dum offendere poffe aïi?inmnzii , fimulque cul.

"

pam , ac fi obiter tantum &

:

ine acr!orl cordis

confeníu preces demurmurafiet

5

amolienti :

Guillerius quizque folidos ex (acculo colligens;

M

dimidium ex pacto offert. Ambobus ita preces

iterantibus , & GCuillerio jam decem Íolidos :

deinde quiudecim. extrahente , mercatore autem

m

femper vacuas mazus reducente , Guillerius infit:

ul

Magna in te cordis & oris pugna fit oportet 5 alias

mecut. perinde precum ferees peetium

fed merca-

tori, quantum potuerit , animitus precatum etle

denuo afleveranti , aítute reponit Guillerius, T4

j uus

agituy procul dubio babes nummos: nam f ego , qui

non valde profundas preces fudi, azgeutum pramium

accepi , quanto magá tu accipere debuifli ; & conti-

Av* f3

M

nuo illius fcrinia explorat & e

ACLiLL

t , ac reperit

quadrisgentos corouatos; ducentofo, fibi focietatis le-

ge fevat ,. C cum reliqui nf elicem frecatovem. di-

A

miitit , atque iuerepat , q

VLs

UA

o fe cireumvenive , Q

Iu

T*EUIU i

fociale lucvaim. folus. avferre. injufle. voluevit. Quid

autem talibus immoror ? Ill enim hittoriolz,

funt tantummodo veluti euttule ex immenío

& profundo Gallice levitatis , crudelitatis A

malitue mari. Propius tamen glagïmtoriam Gal-

lorum intemperiem in Moemomachiüs illegitimis

nunc ol

4

i

AAVIV

fide

i

ro: quz omnibus increpationibus &

deceftationibus digna , tantopere exceffit mo-

'txl

u

z

dum , ut fere plus patricii fan guinis harena ifla

"wn;äj:'r "

haule-

T Houi-lw- E

RATIG

k

CO N IOR A

G A LIIX M.

345

1 ty Aiff]h

l]

Wra 0

0 j

hauferit, quam fi bello decercat:uua puqblic'e fuif-

4500

fet.

$. Münftei;

ljn.

far l

Vt enim ille fupra Lucernam | Helvetie ;

Cofm.l.3.c;

2re pR

*L]]

U,

i

TU

vulgo dictus Pilatinus lacus ejus effe naturz fercur,

Stum-r-f in.

ut, fi quid temere in aquas illius projiciatur,

Chï-H; 1.79

coclüm ftatim ii attas coeat nubes , ac fulimini-

C, $^

W y Atf

bus , grandinis & nimborum fragore horren-

NU

ul

M

dum detonet, cüin vicinie damno & tremore;

df À

AF*VX

Mer-Cofm.

uod ipfum & de Beffino lacu Arvernt tradunt:

J ;Jn [

lli rt.

1:35 6303

ic Galli quifquiliis ; apinis , tricis , & fi quid

AtUente , ter

VAUE Q

(AFAfà ^

!

!

1

vilius iftis , offenfi , aut potius offenfiunculas

f

Wi

f

*.':; (JH

!

li

Bod.de Res

taptantes , quiaà forte alter alterius cafiarium

l.4.c75 P.

UT

fh

"

ercufferit ; pueruim veiberaverit , raeretriculam

1

Mat:h.inH;

LURT y

WH

i : d

!

l

À

ium

landiufcule appellàverit , aut. etiàm verbu

H. ïV-l.I. n.

CO , DEU Pfö[ïïüii

2.8c1.9 n2

aliquod prolatum audacius , aut. vitium etiàm

Merc. Er. l

non fictum ob;ectüm fit ; exteniplo in duella

2, & $,

?,';*J;; t Gu

t),l'" li

Ü

proruunt, periculum fa&turi, utef Citids alte-

W

Ill

rius animam elidere & Orco oppignorare poffit.

n

^ ,j

Nufquam cettius Diaboli lucrum : nufquam- la-

niénà hominüin ifimánlor : nufcïuam contem-

dicat hi

VAV

e k

cet

ptus màndátorum contumacior. Inter

Drus ipfe, Ecclefia vetet, Rex prohibeat , & per

i

li

77

Iv )

Drüw vivum jufet, nulli gratiam delicti factu-

ï

Afl

l[

tum , nulhus interceffonem , ne Reginz qui-

t

Ir

120'A

dem auditurum ;

fet proxime carnifex; poxnz

Wi

etiam acerbiíTimz

gladii, fufpendii , confifca-

VCuu ) W

tonis , fepülturz privationis, infamis , lefz

K

j usd&

11[*7!

Majeftatis , & aliz ; fequantur : quid tum ? Galli

rixari ; decertare , furere ; uovouay iv non defi-

AIA

Vv

atl

ftent ; non , fi in extremis Libyz defertis agantS

ac

vel unum menfeim tranfigent. quietum. Metfez

M. Moht.

mobett

fe

p o

|- 80l Ftangois , ait Montanuss aux deferts d Libyes

1. 2, 6 27.

Ww

"

II

45

L]

6

ORATIO

4

359

—m—m—w

l0

Wj(' 7

[

E n

h. LL

!n"tl) 5 1!1 771015 uu,eïl'üle /[-1'15 /C 'J(l

l

PES ,,-,-qu-

Wlu' (

€IT?";

sEX

(X) 2(1 Oba

^tc

-5

tdd mi

nus, ni

h

j

l

n

Pl

La l rioq

(

|

c*ul DUs poenis , Gallorum peti ülantia inf

du

4 U

IN

anum

ïA*f!*ï w

eui

AT

pe

^

: 'i(fïï 'vl ncat

$O

Matth.in

L;l'"&. morem þ Ol

s 'ïOI

ä

se"'

non modo

flxrvx

atia

certamina

hift- H. Iy,

perm

ittit,

1.5 n.x.

SPEP

el

7«-—

lAIK

l

*ajl

1

13

"'"'L"'J torcguis

T

716

d

O

n

a

t

. i'*""w

1S

a dnä D «'iä"

l'lx. k;lkilq Ca.

"us vi&to id

i

1111

LLA

ï'ï&

me*'

LAVALA

Apud Gal

H

of Lll'fï h'l'l Ores

Tv

ii

lOil

^x

J.Pa ? de-

iilldlil

1üugu

erat

Aj

i.

Grat.

vav

f

£

zus I X, quam pbm extinc

-

ttam. ab

1

1

ree

(*L,.

617. &

2*X

àbi P« M

vOc

vv

nt 5 JPA» in qumuf!&m uLll"t X2t Ll'lde AD-

A note

P

obav

1

Philippus Valcfius ; demum Francifcus Í

-

411

r)

C

;ä

en

e

fhum, Cu

LP

i»r

ictpum corona virum bo-

M:

21

— Y-v

-

f

'/2

[//

670&' Ver- 3

qui mendaciuum oblatum. avmis non

tf(

/f

À

£j

[2 221

J

ét.

101

QBO

immaturum dicterium pottea

Is

^2v2

uVatc

H

M

AL

etud

æ

]

WSGQ L.

cXMUe

ene

2 "v

g üit, ut jam inter Nobiles

^

t

ER

g

—

[

Ces

ravem infamiz labem contraxiíle vi«

i Mn(-7

d d*

$

aeatur

»

e

némo vir bonus aut fortis cenfeatur,

qui injuriofum iftum injurig

.

revincendx Tnoes

Cuï ID certà

1S

€

2

lea n

on exf lat etcs

graviflimis

inde « onmwefiï $, V uïncnïms cxdibus, ad omnes

if1

)VJLUU OXCJUC pCA Itmanat

ALA

büö.

Quanto Rege

Francifco prudei

11-"

ltil

s ftatuebat Henricus Borbo-

T^ 6

nius Pum,c ps Condæ

us

qui ? iompe

T.

iIIi

ad pran-

D

p d2 ]

dium in ædeo F

A cc.

nàs vocavetat ï 20.

Aug. Thua-

TA.vit£ l2,

num : ibi inje&a de nimia jun tum dP eftabi-

lium duellorum frea que

ntla

entione, cum Ifaa-

Cil

u

s Valdreus M w;us ea öec,ons ï: iendi , cui vt«

tam

vefe

DCPU S animt

22t

Vav

Ur,

l

UET

prai thabere ten

neceffitate excu

r

(:

aftet , Fondæu; fumma & tanto

!

ïafïl(ïlf*) (1101121 'HJ.'M;QCC mtcrf&tus,, mae2no errore

d

^

L

homb

« WU

bl ]

Á

l

LO

TFU

OU E PRARAGALLI,AM

jX

pläcminc*s in eo decus & veram gïmiam re-

e)

[

lorie D E 1, ad quam

porere dixit , qued

omnia coníilia noftra & actiones dirigere dece-

amus, d& mandatis ejus, in quorum obfer-

at

vatione vità aterna confit

[2 ',,.

adverfaretur ; nec

nifi pro patria juffu Principis , aut irculpata cor-

U

7m

LLl

poris tutela , cuiquam gladi

ftringere fas eífe

pmnunciavit; converfaque ad paftorem , qui pcfï:

fedile ftabat, facie , quo majorem fentenciz fuz

d

Gdem adítrueret , ab eo coram quazfivit , an fal-

Aff

hn

al

T

]

va confcientia privatis injuriis ulcifcendis liceret

damn

Al

jl

1

f

fAnn

ad certamen ven re; & cum ille non licere, nec

Hl

nifi cum certo damnationis zternz difcrimine id

[ *:Mt ,

jl

l

TOHAAMI

fieri poffe refpondiffet ; —Hoec jam conffanter , in-

U

M

quit, zenere ,. O auclove ie , qui pro decore ve[ito

um n

[z XM

C gloria ultro me fponforem C pradem offero ,. ilas

Aam

de decore gloria erroueas opintones ex aAnumi ve-

IG

u

n

fltis in poffevum delete.

. Jam. vero. tandem , Illufiriffimi cognati, &

ext

VÀr

vos ceter! collegz, judicate : annon Gallia Gal-

lon

'y»

lique commiferatione Europzorum potius , quam

"wnto. N

primatu inter Europzos fint digni ? annon fot-

enricu D

tuna Gallica ferpat humilius , quam ut in fum-

Yompoln 6 D

mo fpectari poffit ?

ua5

Verum enimvero quid

hoc rei eft 9

V [" äd

Germanorum famz accrefcit !gnominia & labes?

a um

.-J"Zlä"l'ï

,( lf

Quis ignorat , hodiernos Gallos effe Germano-

) i

"m

"M

end: )

Ul

rum fanguinem , Depotes ; furculos ,. colonias?

Án virtus avorüm ita obbrutuit in pofteris ?

e

Dudum , Aud tores , hoc doloris faxurn. volvi

a

4471

I

"

l

|

fàvie

j^

TL À

j

dudum mäfcriam cognati fanguinis deplo

? fl

Á

|

Vti.v

j U

s Rs

O R.ÀrTrri0

—— —À

I

Hl

1

-

'üinam ! Vtinàm ! Et qu

3

'ci—kpoïüïm n-ugc aïiuä,

LÁRdte.

;13'1

in

»

qüàim Vt

Pereerina terta eft ; peregrinus

L

[

"o

r, € cclum peregrinum eit ; quz nofílros fz-

[

il

pitfime corruperunt ; & peflima metamorphofi

ll

a fe igiï alienaverünt : ut ita Gaàlli nepotes pei-

U

iüdéavos Géefmanos hodie repræfentent 5 ULbt pes

1

Íonata

i

lla tetriculàmentà avibus & feris abigendis

N. Cómes

in àgro pofim homines referre videntur.

Et

Liyth -l'o 6.

qïæmädnwcïunrPmtu*um Circe ex hominibus

€.6:

effecit beftias : ità Gàllia. Germànis. Circe fuit

quz illos avito virtutüim pátiimonio Ípoliavit;

& eorum corporibus belluinós animos immifit.

Meér.Cofni.

j

Sives ut in Itàlie Albuneo; Aniene , Elfa, Sila:

p2241.4.c.i3,

Yo , & aliis amnibus àc fontibus quibufdam ; li-

gna lapidefcunt ; nec ligna tàntüin ; alicubi etiam

fructt

O x

LO VaX

cLá

APE A

-

U

ril

2"

?

us delapfi ; quin narrat Titus

Pigh: in H

PIOd-Pnäu.

Celfüs Patricius Romanus , íua ztate Cadaver

in Ne;defc

humanum à percuflore demerfum Aniene fluvio

ua

àd àrboris radices hzfiffe , & àq

VE oC

vl converfum

forve

in lapic

LEliis

id fe pïuri.z.nci"que álios lapideum Vis

dille : Àut ficüti argentum in àquàm chryful-

Ród.in Th;

cam meríum , totum in àquam liquátur 5 nullo

N- 1' 2;

argenti véfi:eio apparente

eodem imodo Ger:

mani 1à Galhàm digrefii degenetàverünt, & illà

7

tranímigrátione tanquam legitimi fücceffores ve-

E

erum Gallorüm co

1

CT!1Y

iil

E

10da &

icommoda fufces

petunt, eorumoue virtutesac vitià Poffeiïilm lves

rünt : quod ipfüm mec

Pt

üm & quidam Frànco-

-

H. dés' de£

Galli fiacere & apette ; quz Gerinánici candoris

fa

troubl, de

ï'eïiquizv Ífünt ,

AL

tentur,

Er.l.s.

Le$ Frangoóis (1inquiunt)

pafjaus le Rbin. ue ceffeient de toutmentet les Gáüless

Is li

jaF

j

e

| ?

u

*

hn

——

Borcxma Cartirix j

as

jufques à cé ; que les Frangois ; les ayans tous f gon

ehafsé , du imoins appaisé les uns , C* foscé les autres

N ;.'*tþl.T.l Ttp

à faiejoug, ) eflablivent. en fui. leuy. domination

lefquels veprenays comme pav dioict de legitime fucz

(efftom avec les commodiiez. du pays le bieu & le mal;

M

tant de l infifnfancé , que de la peu difevetté legetez

06 de ces peuples Anciens ; m

ont eflé motns figmales

m [

MK C TOR

pour tm femblable waturel cuertier , que pour les

of

x(:*

AV

grands trodbles C trop amme

ufes divifions , lefquel-

Iul

lés ont affez. fouuént apptocbé l effat dé fa vume, Crc.

Sed manim de tàbulà.

p

Imo vero nondüni;in-

[

quis, illuftriffime Princeps cognate ; Dux Ioachi-

du

$e Ernefie.

uo eniii ; àis ; Ípectant tot am-

pliffimiz terrz Galliz dotes

Quo gcïþtinenï tot

clariffimz làudes ; quibus Gaili ab Itàhis; ab Àn-

r

Plis, etiam à Gerihanis honorificenuffime appele-

làti fint? Rheétorica, ii cognate ; multas habet

iid

1-;1

tüs omhis hon

YO

figfuras, & mültos tropos: & or

il

faro a vetborum proprietàte difcedit. Áüdi quid

Martialis dicat àd Ciüinàm :

l &

nf

Cutii vocó te Dosinuimn , aoli tibi , Cinnás placeig: E$ $

W

;l

fto

p6

Sape etiam fervum foc vefaluto meuim.

a

At vetó

utGallie Gillifque onines laudes nofi

àdimo: 1ta tü plures credidifti ; quaim 1bi réperi-

] AV

Inf

w Ova

te poffis. Quod etft ex ii5; quz dixi; fatis f

QUf

M

perque manifeftüm eft: ut taieü 'Päï'peä magisa

(

)

"

u

äliquot* adhüc argumentà quäfl per

L

aturam ex-

l4

fl

j JLH

þror'ri'am;

Dicunt Galli; fe clementijimo frui ae-

Iu

EY

165 nec ullátali etayita

LC

faelan: Sedfalhfunt

[hUUl

; ini Cognate.

Claudianüs dict Gadlizsü siVé fe-

l;

"

iil

Mét Cófni;

r

icà nivt frt

i

LL : tocem : Petrónius refert 'adägiu;m G4ll

p

äid?äï: |E TET

1

j 5

()$8.4 rA

]

34

;Hïs j

gz'dz'or:

Lucianus memorat glaciem Galiic;in-: &

D)

Diodorus glacieim Galliczim. aflerit. effe tam robu-

"]

Jf

v

flam Q contumacem ; ut flumina. congelata fit. pevvia.

ï

Hs

(2

Hxc veteres teftan-

£otis exercitibus ctum curvib

tur: fed affero nobis propinqua & recentiora

;

À. Ch. 1565

teftimonia.

Rex Carolus IX . cum aliquando

e(lec in Septimïmia, quzx totius Galli- maxime

tem

1221

PV

ata & Auftralis eft, venit Carcaffonam,

E

urbem Epifcopalem in colle fitam; ex qua cum

Th.H. 1. 37.7

po&tidie imam urbem regiam, brevi interjecto

Ípatio diftantem , regia pompa ingredi deltinaf-

fet ; nocte, quz iliam diem pvæceiiit , tantá mo-

le & impetu nix iucubuit, ut everfis apparati-

p

bus ad earíi magnifïcentiam extructis r

v

Lotos

!

decem dies obfeflus expectare coactus fit. . Vti

& olim Maria Anqc?m*eniïs, Caroli VII uxot;

toto trimeftri a nivibus fex pedum altitudinem

fupergrcfïis obfeflà in eadem urbe moram fecit.

Q&pties etiam hominum memora Sequana , Lt

pet. X ipfe Rhodanus, non minus quam quz-

kum HJ. 5ó.

äam Germaniz aut Sarmatiz flumina , glacie con-

!í

creverunt: ut jumenta paffim ac carri onufti. per

i

ea tranfimitterent ; hyeme tanto Írpe rigore fz-

i

l

hi

viente, ut frugiferas atbores fere omnes in Pro-

[

h

vincia quoque ac Septimania gelu uftulaverit?

G

v/'];,,

Vvlv iT

jl

Dicunt iterum Galli,

m ubique fertilem , nuf-

quam flerilem ,. & vere copie cormu effe. — Grandis

error, mi cognate.

Ín Proximo Burgundiæ Co-

Mer.Cofrm.

ráitatu oppidum eft Orgeletum, hoc elogio cla-

prbxs

rim, quod ejus incole habeant campos. fine. gre-

"

aminibus , fluvios fine pifcibus , moutes fing. memovibus

'»A

4l

LL

Haxc

N

)

171]

"n

C0 NT EX-Gar

À M.

H

N

j Jt tIl

Pl

MT

:Hæf vero indigentia

10f

u

Ns 701 m

cenfi 'ms

V1l 'w flï&'

,—1

ul

PLOPLH fed m

tis Ga lb * provinciis communris

"HHHW

W

" )

Mi

eft. Perluftra Guiennam , univerfim illam 1o-

Ehcvirs

[

cuftarum 1ncurfibus £

DFD umero Oblï oxiam ; non

llj

IU (

K

T

m

qua ad Pyrenzos vergit, ubi adfurgit horridior,

A 1A

TAT AT

fügida, vitibus haut 160116 , & quam Aufoni-

EPI&: t

4às nominat aïakpuhv AO f-gv) nec qua

veríus'Cu

i-

rlanum plomonmuum humilior eft ac paludo

i

A

lil

405 CU QU

or,infetlis inundationibus perpetuo

fere iun;e-

« y UM

. Me

G&a; ut mitum non f'L, agrum Ihcc'uhcum qui

^ Inüreat

nihil propemodum eft

qz.:.:n /'IC L

u)

«ï-

die

at'(,e-

Ul

ri, atque ab oceano feníim obrui & Íepeliri; fed

ü u

vaftam illam regronem , quz Burdigala Bafonam

'ia

l&

ufque longe lateoue excurrit, emet

1tUC ,

mbzsy

te in Aïgvptl uefc:; ta, aut Áfrice Syrtes c:pht

"

U

0

elle. Partem hi jus. regionis p1ï5n

O

EIPI,W

a N

olim Sidonius AuO linaris, cum ita fcriberet ad

KE

Ept

x![l!

Tuoetmn. Tmzmm;m te Va m*mm civitas, neénce-

pe

kfb

jb

t

Jþzn unpofita , fui pulveri ? tantum 8y

7

LNS dgek » 4C

414—1

qui

vagum folum , && volatiles vei

t5 alterca

[

45 -ATCIR

li

m

fiti poffident ; ut te magnis flagitutum precibus , parvis

4c

NNA

MMUILL

feparatum fmtm)mz/lm ewed:z n sz

25

» dtttabc--

4244

A

r

en?

[l

09

Té Burdegalpz,zz » 408 poïc/mtes, 20n 4

[f

CH » $1018

4420

Ui

Ll"l J

epinata vivavi offrea qi

"o

AHÍ?T Am mmowbw

K

al

lr

l ujxl

I

bernis viatum te dubia fftf/)cw unt 2

d. 7"";7f:€t Bl-

uihP

arevricus tuvbo uobilium Aggerum induia carzfuzme:e

')' Gv 9

quoddam verevis in itineye terreuo pede //,e natifvagi-

[

W

[

J

[

QU

i

zmz? Non potuit melius folum VM,

cum chC"J—

ais

10

F^ Scalig g

J CW

Qumetlam Laamoae totum 111 1m tràctur

Au^ le&. 1

"3

Uv

" 6248 03

»t ÜI

Va attcu.n U[CIUC ad fïuvmm ntvr diY

VCL nacu

MM

[0

,d

lingua vocant Landas, hoc eft, de ,

a $

inctiii-

!

m

"i JW h

n

LE

j

ta

t m EL

f

Q-X-A;T f oO

"

356

Ea loca.

Et ne fingulas provincias perreptando

'

in dumetis, afpretis, & arenis, orationem cum

(

tzdio diutius circumagamus : age audiamus Bo-

1ib.6.cäp.zs

inum pro Gallia fua in libris de Republica ita

VML

(

5

entecir

IC*

1

Peraquatoribus . moffris . explovatum

(

"

ta locA ,

/s

J

eit , deferta CF inct

J

?Daquas C vias ad-

[/]

CATIUS

P

duos Galle trientes auferre.

Et poft

ád

(ï

?

it: lam grandium arborum tanta e$b mopia,

ut ad nmavium

-

,ï;v

adificiorum fabricami ex. pere-

ó

gqüimis vegionibus — trabes conquivende — fiut

cum arbores fruclifera ante, cadantur ,. quam fu-

üum . pecoribus utilem. proferre pofiut , vew aumo-

haria inopia fequatur ueceffe et. — Fixccine, mi co-

gnate , eft illa incomparabilis Galliz fertilitas?

ï

Hxccine eft illa beatitudinis fedes ? Burdigalen—-

Mer. Cofirk

fes valde jactitant fe fuo cupreffeto : & qui illud

p2l.3:.6345

non viderunt , magnis iflis laudationibus decepti

exiltimant, lucum eíle ambitiofiffime fpatiofum;

quam opinionem non parum roborat vetus nios,

quo vinum Burdigala aíportaturis folvere ante

ion licet, quam cupreffinum ramum ab inagi-

ftratd acceperint ; pro quo pendit qgæhbet riàvls

drachmam unam -& drachmz duas »ieptimas par-

tes : & támen cupïeiï&mm illud haudquaquam

-

Bufdegaïenüum

)

àcantig refpondet , quippe,

quod vix feptem eft jugerum : ita , fi in rem prz-

fentem eundum fit , de tota Gallia judicandum

foret ; qua quidem finé pari eft ab immodicis

inultotüm rhetorum commendationibus ; & &

bhndiïoguorum peregrïnatorum amplitïcationi-»-

IN

JJJJJ

bus; qua apud , cupidos auditores plerunq; imàá-

ii

gina.-*

C.oNTRA

G x LOLI AUM.

557

um

cmatlone crefcunt ; fed fi vifa & prudenti oculo

& im aon aria

(

Pellu&raca Gallia cum non vifà

conferatur , longiffime illa adhuc ab ifta abeut,

CC 'XXN

quippe nec mhs, nectanta. De Saleautem , mi

I

cognate , affentior :

qui cum CGallis fit C'zwmuï

Bod 1n Th.

1l

Hats 162

mus , adeo quidem, ut falinatores Narbonenfis

lw L

PlOVlDClæ lacum Marfilletum , qui eft in agro

Carcaffonenfi , & ardenti zftate totus in rqiun

ill

concreícit , fordibus ac ftercoribus confpiucent,

PlOPtCleïl tantum ,ne Vfä(ïl"ï'li f arium marinum

lil

minuatur: infulfe tamen contcndunt Galli , Bel-

gas five Inferiores Germanos fale Gallico carere

non poffe.

Audi , quæio Princeps cognate,

LA

de occult.

Lemnium : Majeres , ait, noffri þzlem confecerumt

nat« Mirac.

vberrimo [ane queftu, mon ex aqua marina , folis ar-

j 3. €e 9-

N

O

dore in falem. concteta — atque indutrata , quale ex

Hifpanis ac Galliis ad nos pevfertur fed ex mari-

tuni gleb exuffi

t'f(]ll(?

[4/7/

CInerem

reda-

Wi , quem infufa aqua minutatim in falem veda-

,.A.o

(

cebant [Hendidum ac n

tLi

ntem ; nec alio falis genere

?

? ff

tota4 Belgtm ad 770/2!':1?7'1 Z/f'lf memoriam [Zfl est

exo-

Qui conficiendi falis modus cum 7/*(!:./([0 exterio

)fj(

lefcevet. , excggzmrfls est alis no

m Z',) (]'/50'

I:/L

RA

.....

A1CO 'i/p?l-

Siquidem advedi

7 ;zfqm Aqtii

vi

LL

TL 4€ migricante /;1:[/7(fn[77 fale, e

Zþfu l;/ild €x-

coctifa, þrd bus , candid:

Ll vtEEA)

TP

un id nofleates ejficiuuut,

Tebus aærvandu aptifsnuum.

Cox!

JL

iile

v

modus

facile in ufm revocayvi potest , fie

evpus. fl boflili

el

0dio denegetur , aut ex quavis al ,.«uf/' ejus copiam

Mh!þ ?)

nobis deefJe contingat.

A" L».wech B 010* hocm e

Mwm

nglï

Gallia falem aburdc domum vehant; viliori ta-

QU

—

Z

ATx-» Aï

r

3

|À

f

[

C

j

[

38

——

On T1ro95

ira

.

[it)

imen

ïzLL

tio lum

(zï.n

€

Am 1p

fimet Galli emunt,

1

"

Bod.de Re,

d HG'MNTRGUJ'*U

E)

c

£

Àl

Ga

alli

iicum 1m G

G4l

ST

"

leveyere p

liar

"

TC

'éeBunt; :

]

ta

e

1ta iaier

1:—

n

On'ï V

Gallicum in 1kfæ

(:,

13

ct

'ado

&v

Y3

|

ïïïl im

A e

ä

1$5 CU

m ill

£L

.q.-.f Gaï;t(,u. (fül-

-

»tz

*

:

tie n

(5

^VO $3 &

ucrote vendunt.

xto

ä

l

Yi

l

H

t przterea

l

,i

Il

Gail

totits

£

en

1s Ínix

j

rbertat

C

m ,

--

Pa

'faa!

AJciiL

Han

P

O

f

a'Yo$

11012

at

:ï

Ori

E.

)

ï

5

U

L. de balo

)*

[

nt

vel Cxfare

,

*

Gal .

elt

?

pleo

;74

ï

fer

y

TIlfil

bebatur Lloco : hodle,

neício a:

Ht

^0y13

tronis

m

)ei

;icns. Eqm lem pa«

Ccru

ii

tY

1

H

t

A

AX

l,'*

d

omum

u

«R

ü

$

-L.«

:j

ïï

didz in äqmq

lis iw

J

te' :D.

-

S

.

ibdi m exigebat , ut

nol

folua: aero:

m

C

E

e

P

re, fructus legere ac terere,

& o

11

n

y&

9d

L(x

ex

O1

-

Jüoeret

)'.3

UE o lmpüït

zdes eti:

1

ICaS3 Y

c

re

Goininum Ca3bDCIVUTT

H

i(.JL'i'L

,:'l(,

,(..

D

fuis pecu

niis

di

l

lOitlu

us-re

ü

im

era

*b »

& quatuor

ex caàt üfis

tattonei

^2

«

e

Bod de Re

[

(€

rentur ; verum

Lncs

Cæ."'-?J"E

11 dacimnil

Jiä

um o

L

i9inis

J:EZ

ä

dominki veni2

^

21

&

ric

45

Cïlpl

Í

t

ro

[01

omum

um

reducere fibi licere

I

P

——

ijM3t

g

J

ftre

*

num tamen Curis

iC LI;:

quod po

A

Ch. 1552.

H

C

lQ

Al

m

€

..«;—

£

- .

exc :,f .ït.

KCU

Sed an

fervos

^s

Y4

a

P

an

10

D

L

U2

]

EE ,

lu$ G

[7»

ii

fi

non fun

1^

R. Chopp

:

1

t2

X

qes

Vet

LOl

iCi

*s7(1

tutis

la

]

1

:

&

V

IH f(?'.l

de Dom. G

1

DIOGL

DAL .

E

Hnc 1:£;,a exhibent B

)É

1f,01

1ndi

j

l:

L

n

R

, Mar-

ie

;

H

1

iupoe

Of

i50

$*

u

i

»nia , Carmp

ni

irverni,

Y^

-

CUT

5

i

(i

—

t

s

-l.

aroli Mo

|

;l

2oil

Ff

[94

H

in

in. ad

*

us

l

CO

Afqec

P

inD

E

(

1

LHiIL d

Ht

:

"A

ä—

P;zïz'"ar

t(/.(

-yl"'l

72012

€;»niuct

Pittur

Ut

fï

L 5'

g

UVit£

Viv

v?

M ngï[ Z

?s

T

0 äe Ci wtmu—

Ab i.

YO0*

A-,

nET]

V VU v u

en

;

JC0

*

-:.u.u(' J ;

Hn j

v

;r

; Q

effoit retivé,

n

& f

^

ità

AR

;

o de Pari ;

cl

tint

p

44 4*

rovifion.

MR

e

e

E

$4

Ug

L

bcv

44 r)

[

[2

obtu

nu ad

1yer-.

p )

z';lf

Senatas j

!7.'?!0222 077

j

:

LÍ

N2

( o

r

eÍ

^

N

fs

[

[

iteim di

V C A

"

4

.

as

1077]

ulam, dicunt pour le

Vi

"u

tegatd

I

l 710

CONTR.A:HGALLIAM;

d

AIITN

M

ml

hï

;egard des fevfs. des

feigneurs ,. qui font. bors. de ce

Royaumc

: fed. mon est expeditum.

Atqui Galli fe

64

i

f

ATT

omnibus virtutibus ornat

;1'[

05 , five potius virtu-

MUL

MIIT

tes ipfas effe volunt. Qui

s, mi cognate, in ilio

Furiarum imperio virtutibus poffit effe locus?

m

In limite Lemovicano [um , (cribit fofephus Scali-

In Epift.ae

iFv

'.;]

libvorum , fed

A D.

A w([»

ger, & ipfe Gallus , ubi

non folu

!

& bonorum bominum maxima [obtudo eft ; in regio-

df

"e , qua 4b omni buman

itate C literis. vafla est.

umi ftatim ex

Àil

10

1v t ]

At fi probi homines , ut n

fg) e-

(12

Lit

C

AU) V

Qione externa dignofci po

(Ünt 5 quovis pignore

contenderim , Scaligerum in pïeraque Gallia bo-

* ü

norum hominum infolitam folitudinem inven-

turum fuiffe." Et cum ex illis , qux f&.ipra ad ra-

vim ufque recitavi, quivis non imprudens intel-

Yus fednete , &'cïz';z::

a)

emarantn* v

ligat , Gallos virtutem 1n vinculis tenere , & pa-

Vide Dio.

V :m....:.«, TMUE

terhis vitiis non contentos in fceleribus mafcule

Caff.H 1.39-

& $3. Fhils

Progredi , nihil forte horrentes magis, quam hia-

Chu. Germ.,

QU

tum terrz dedignai

xtis fui oneris improbitatem;

A,E1e.2.&.

m C

n

3.Iof. Scal.

(A; 4 f

àpientibus ita fatis dictum efle puto : nifi fi

J us

^

1]

l3. Ep.276-

confutare voluero & i

4lv

rum errorem , qui he-

Fr, Irenic.

1

Exeg. G-l r.

roica prifco

tum Ceitarur

n & Gallorum facinora,

M. W'elfer.

M

eorumque res ducibus F

;

rennis, & czxteris bonz

Rer. Boic.l.

1. Cruf.An,

fortunz ac Martis filiis, in Afia, Europa , & ali-

l)

"

$. p 12« C.I.

bi fortiffime geftas , un

3a

lis , qui tum in Gal-

Lipf. Sat.

"

M avv

^l

-

ferm.1.x. c»

lia habitabant; perper

g':

E

P

C

rlbunt. Tam enim

,IMPP

6. T.Demp.

Germani quam Calli communi olim nomine

Ant, I om,

il

W

(

l. 8-1n par.

dicti Celta (a) funt; quod apud hiftoriarum do-

Kec

ad. c.124«26,

1

ii

€&os eft indubium.

Pa

jg» vyeemrec , Sc Ó5 Tea-

29. 34«

c

ill

y QU "P

ponss xaMSusy,ait Dio. T'eguavixie ó Qaoyy(O» A&-

Ml

"I

TE

Et

(

|

gflai:6i Teouavol , Ke2cmi

ä

ä

"

1

E7

ait

|

jSui.cïas.

Quddd

d J

|

Z

?

M

^

Caï—

[

I

.MG

(

360

Oa 4 *:0

li

ul

Gallorum nomen pro Ccmmns

1!

Il

n

h^

uV

(:1 1

q uoquc olim

pro: mic*'c

u

ItLA

C. Martus ,

a

in orat. de

P Muum,.i dxt.

in qur

Flfe-o » Hj us df*?

est

201

ol

prov. conf.

& 4tque £XUmia virtus marmu po

u

009

JévbUV

l" .)

------ QY

.ru /LC 1

zn 7 n fübvenit , z/lfi utEnteis

QW

f, Iï«ZV A4n k/«/Z] 0Y2/ 21 UdA

7€

'Af

l.y/

fept

7

]

de Bell

ep

LJ)

Ve-

fiítm . €

Ll

r

Hi

iCoru

,Fï

(la

ä

aft

Gall

exarcnti

tetta

1tut.",

[

Ls C

..2115

five TL I 05

í(1

(:dt G eos, (uu

"

Brenno L

^

b

iuce Delphos Gi

.:

Ci

c-dir ripuerant , sz-:

Cambd. de

P.

incol.

brós vocat. As Pp

RUS in

Ilvri

—.:

E

1Ir credibile fit,

1ios

jn

p f.-H.

cOS

ä(*

t

po

puic

?

um

&ores moubus,

Pont.1u-dp.

1«

ad Itinerar

COFIDOFrib5i

fortitud

ine, i

Ai

I

iii

10

1'11'1 n 'S)

s

1

no

cenuin

M

s€

f

[

t

!/' i? r)q

»

liqr

an

ä

ï.v b

nf)mme

!j

ïl

aol

Í

^

G4

u.,-,-:

29 i

"*Hzi

iv

xi

dà

]

1

i

e

1

n

t

!

ima de

LI 11'*'

j

:) L, (ï;ï'

13515f11

o

tiquis C.

,Ls

'u

L'ï

LAALUE

r

; ;ea-German

um (Tlouæ

ac £€"li-ud.1 s:L L.

Al

123cC

ku.J

Germanis

11

allorum mi-

litia tanti neque olim fuit, ne

que nudie eft , ut

ili ad horum bellicos P&ïqu us animos demit-

tant: de quan :l')CH Vï Hs Germani Rhenum t"ïl]f

&

lerunt armati, tunc Gallis f

"'). i mente

v

a

in votis femper faerunt.

Cum an.

J.'D&lnh-

lianumIq

qui idam Kegis Culiw Confilia

1US COIn-

XJ»

**'Nnt in ?."ï" d'ïl'f*t C

lx///,l

Auguftanum :

ïx€ï

ÍLudov

T

Manlius

151 ominem m.

coargueba

t TN' ^ /)( *

(-

q

in Coile&

f,. 463

[2»

t. nec talia amplius

?C'uz-,

qu Ando bic Con-

"M

"

fï/ f/"i

"51 17:1"//.'!; A ff

& tot.

fi

v

G

Hv

2l!;

]A C0 ptrc)n"/uzr,

.n

.l,-,

Galíi

(a

"

im co

iitan

r.iu,

Elor.1.2, c.4..

In c xlx ertinax u;ï(ï] manorum

robur ferre non pofft

int.

I

Et experunento depre-

heuftm eit ; fmt DYiiu Wnbetus (nzl'þs "jor , qitam

L

W

yorrorum.

?

)

ita /er]uem minor , quam fænfmmm.

Ui

443

Habent eortum corpora quiddam fi

ide cum fais nivi-

a

bus ; qua iox ut caluére pugua » flatim in fudorem

fl

LT

eant s

ML

*1

|

,AT]n

M

DOV TIKa-Garrriu

36x

IU

nwy»

£unt ; ó levi motu quaft fole laxantur. Sed nläuiij,

mis multus fim , hoc denique nugantur Galli,

Galliarum. Regem feve folum vere monarcham effe , c

fumma , pevpetua , legibufa, foluta poteflate frui.— Yn

pulvere fcholaftico , mi cognate, & mei Auditores,

multa fzpe de poteftate Principum, tanquam de

W

ideis Platonicis varie differuntur; quz i ad ufum

communem exigantur , videtur in fomnis fuiífe

laboratum. Idem contingtt illis , qui vel nimis

majeftatem Psincigum adulantur , vel nimis ean-

dem arrodunt,

Dum vitant [lulti vitia, in contvaria currunt.

Rex Gallorum. magnam quidem habet potefta-

Seneca de

tem , (& vetus verbum eft , Gallum in fuo flerqui-

mort.Cl.C,

lino. plurimum ]yoj?z.) fed non habet tantam ,

V

Fr. Hotome

quantam alii opinantur. Q

- ]

:t

F

e tenetur /ege

in Franco-

Agtati4 : qua publico: agros d

ullam. domanii

G.c.25. Bod.

fui partem alienare prohibetur fine ordinum

M.H,c.6. &

dC RCP'LJ-

d

confenfu;; & ut maxime alienare velit , nullo

€« 4"4

M

ii

modo pofífit , quin regius procurator mortuo

Rege perpetuam habeat manus injectionem.

Ideoque in Comitiis Blocfenfibus cum Rex Hen-

As Ch.1576,

ricus III Ordinibus propria voce fignificaret, de-

creville fe C annua aureorum millia ex regio pa-

trimonio in per

i

aT2

tuum alienare ; idque ut acce-

dente eorum au

&*

V

[]

ritate fiat , expetere ; atque

1 «V

po£tridie Pomponius Belleureus a. Rege miflus

neceffitate, quz potentiffimum telum eft , id li-

" ( '

cere contenderet ; quippe cum conftet , falutem

,( j

populi fupremam legem eíie debere : Ordinum

t d

tamen , Bodigo praecipue auctore ; qui in illo

o

Ccoi-

"

4

62,

OnaATIO

C Y

2

conventu pro plebejo ordine Veromanduorum

1f

p

przfecture nomine , que fecundum Parifienfem

ff[aW

lt

regni primaria eft , aderat , & fumma fiducia

(dicendum enim , quod res eft. ) boni publici

Y

Eli.H-L 6i,

cauífam liberrima lingua tuebatur , ita ut Rex

Tfur* J

Bodinum , quem unice diligebat , & ob raram

eruditionem ac multam variarum rerum expe-

fl

rientiam , dum cibum caperet , libenter audie-

ä

I

bat, ab eo^tempore non tam benigno vultu di-

gnaretur ; Ordinum, inquam , nomine /Émarus

Burdegalenüs prafes reípondit , & nullo caíu

a Rege Patrimonium coronz alienari poHE mul-

tis verbis differuit : quippe cujus Rex tantum fit

Aj

ufuüfructuarius , proprietate penes regnum ma-

)!

nente ; quam nullo tempore alienatam , ne qui-

dem extrema n ffitate urgente , cum Joannes

EX

Rex apud Alïgïös captivus effet , meminerint

homines. fulcrum enim & columen regni illud

eíle , quod facrum , inviolabile , & proinde in-

alienabile majores femper exiftimaverint. Sic

leo

quamvis Rex poffit

o

em ferre , tamen fupe-

M

riores curiz nullam habent ]

eot

1m rationem , ni-

u

N,D—

f quas fua pmmuig"xtionc comprobarint. Ita

Ludovico XI Curiz Parifienfi exitium minitanti,

nifi leges a fe latas promulgaret , purpurati pa-

L

tres conftanter repugnabant ; & rege ipfo com-

Al

Pellato , Mertem , ait Lavacrius Prafes , potius fub-

U

T

ibimus , quam tuas leges iniquas ferri. patiemur.

2j

Quinetiam Regis teftimonium , fi fit folum , in

£

A

u

CAu1lS

magni momenti faciunt non magni.

q

uare cum Henricus II Italum fervum in carce-

Ten

|

W.-'

CoN TR^A CArtTramw

363

Vets

N

rem duci juffiflet , ac religiofe fancteque juraf-

]

et , in turpiffimo fcelere hominem a fe depre-

"00 ( m *

i

QUX f

henfum , quod evulgari nollet ; judices nihilo-

S: d i nl

[« AS

25

i5eisd

nt, &

&y tUt

minus fidem afürmanti Reci non h

x

reum liberaverunt.

LuU

L e-í

1

E

?

Udl

0l

apía recti confuetudine

U f

"m

i

jaum multoties de conftantiz via deflexerunt. bo-

ni illi Parlamentarii patres. Id quod & alibi

UI'C U.

Mttt a

non infrequens eft , CCrto PCITBUIEtiUm 1'61'[1!11:1—3[1-

M^

el o

«

blicarum argumento

.

ubi nonnunquam fit , ut

u

non folum Ícurras , adulatores , peftilentes no-

MVAU y

ka I)

cenus nauci homines libentius

vatores , & id

o

ofü

orone altenr prff::.

audiant Principes , & ad familiaria colloquia ad-

E

C

Fa

mittant , quam aliquem Lavacrium , ahquem

enes ferpur

Thrafeam Patum , àut Helvidium Prifcum ali-

r

amnar? ? C»

)h

quem; verum etiam ipfi

moriones, nani, fatui,

er

£ , u j

E^

& ceteri hujus fürfuris , Sliquando plus animi

mem!

habeant & íümant de Repub. cum Principe

EC

men T?f

conferendi , quam mercenariorum . Confiliario-

hbie, &

rtv«-

UM

Li.'

