& diligenti ab ipfo perquifitione facta conftitit;

A

Th. Hls4:

i dua Hipa

Ó

—

*

uola ; qux infula Angliz regno pau-

lo minor , Ioceco Bonnum milià imauditá moyo-

2,01;000 :

fun. bofptum ( Hitpanorim ) barbarie mzfc"re' pau-

coruim anorisn (batio extiutia. effe

quo factum;

i

üc viri indifm

ACX

Hifpanica fzevitia in defpemtio—

hem adi; ex compado deinceps a concubitu

jatu-

"i

E

*

LU

CONTRA H

ANIAMT»

Cm """"

4gi

l

130

]

uatu zali cum uxounus ab hnuem*t :

Alv

huc*l(ïo

...... im J

M

fub Hlfþmmum POLGILPQ futuros venerarent ;

m

atque ità tractu tempous tàm B»que-

populo

EL

locus ad fohtuuhwm fit rédad

tus. EL fi aliorum

:

151

l

B« Cafa. A

h

quoque T JU()I]I

Ous

pE

53 nus

dem : quadr Agin-

pol.P. Aur;

MLTEI

,;

11

ad Proftr.

t t

uinqué auni ,

&

('v'

x

jux

al

um eved t5 va-

U

At

fis

434

Ts HliEo

pus & portentoi

S3Cec 31113 ('

Lll

S

5

)

lufqi

A AT

(luce;gzzas

D

m

1/ 4211

VAm s. d

cnteua anulua Indorug

1

L

j ,'j;*

lï

€r1

fj?þh 1ü

nem

,,

tervarimn . ad folitudi

TAU LI

l A

7

05 quod dccz,.w tanto

Jit tofa Hupanta ma

/.3.

4 9v

iorrefco ; Auditores;

vel àd rniuméri tantüin

.ä

iil

i

PCDL innüm eri im-

*

:-.

J"DCFU itátem

)

nedum 1d

eralém tot florentiffi-

inorurf 1npeuomm im

némorabihbus cruciatiz

b'd( & h()'ïllCIdlls GXL]SH'L orum mniemoriam ; pa-

3 tv

n

Uluc

qüé abett ;

dum aàdineénitam nationi ho«

Y170

ftez n mullafti tetudirie

1 €455

VLev

fic teferüntur a fiz

dis alias 1(.1 ototi

lï

bus; compono ; quin fabülis

AV

at calumnns adfcribam : quz tainén veriffimà

M

effe credere COSÓOt ;

L

i

tot irnmanes exyoguhuom

U IV

nüm modos ccynm

ero.

x)z'OL enim myrmaes

Juu.

t

Indorum zw-dejwf di-bic -v,,d,.c-w.m&uæ-ä&eæüt

AU 1

W

:l. L&'-—

EE

occabuerunt ? Nam quo

n

t nos afini ; eqlm;,

9 h l

o

& bGV&,a 5

erunt , iral

uf

-Li

X»

unt:

DEL

iüd orané

1

"

in Amenm mlmlw Iün

al5

fet

3

d im; trahendüm;

"

AU

-.i

veherndüm incumb

Vl

-As,: .-LL

Hi

ï:

anos in

1*

LX

benfilibüs

WMile

P

Véhiculis ; aut.- l&

in

in modürni ILL

co

me

IN

166*18

ferre ; illi óm

lus,i

—-[n

edl-

hh

C)Iïï*"l E

j

n

m

mcr TT

(JP

ta

1in9

"

fY

1'€liïl ï

667

^

0Crf

420£ÍH

;b

i

k-'

;

c

lii

V*

Üi

/zï.l/li'l' b

itCci

v€u

EU

Í

j

aticenta "tffh

léüz

pe per

:|

d le'll U" IJLDL)lL.LI.LC 11(;'(,,6

;:

ï;;

i :

OCrm-

&

ita ihf uu es

h ho

&A

291

ines 3 edin Plhïï

.;«mm m nina

1;) IEE'

j4"

v

[

xl5

R*H

u

434

O & A& T1ó

qU)

jn T

A

ria., iftis femi-Mauris Iberis , omnium morta-

mmc W

fl

"l U'

lium maxime inflatis & infolentibus , funt. afi-

!t

«

0l

l

l

nl,e

qui & boves; imo funt afinis, equis & bo-

l"

1',()

"

bus non parum viliores. Equidem unus aliquis

(

tl

Jucatan] Przfectus nequam,fic aftimabat Indos:

Ü

wn,

ii

Jv

Elegantem. puerum aut virginem. cum minimo . dolio

vini , olei, aceti, vel porco [alfo permutabar. & ac-

eidit , ut quidam puer, qui Principis filius videbatur,

)

pro caftos & «entum perfona pro equo darentur. c

WV.

im Panucone pro uno jumento dati fant ocingenti In-

diant tot bomines pro una bg/ï'z';z. Qfot vero my-

riades mifellorum pifcatus uionum haufit ? Nam

& in maris profundum defcendere compellun-

tur Indi, & conchas ibi de rupibus , quibus ad-

hzreícunt , decerpere ; & fic collecto onere id

Acoft.Hift.

fupra aquam in naviculas efferre. Ác tametfi

N. Ind.l4«

€»15.

mare illis in locis fit frigidiffimum ; infauftos

MM

mm

tamen piícatores frpe per horz quadrantem ,

& interdum femihoram , fub aqua anhelitum

T

n

r

fp1.ritufque reciprocationem fupprimere oportet;

n

cui neceffitati ut. pareant facilius , illis Hifpaní

cibos ficcos, Cäfqüe avarifTime diftribuere folent.

14

n

Át quot Indorum millia cagibus celIerunt i efcam ?

I

W

Hiípani enim truculentos alunt moloffos , ità

E

edoctos, ut Indos continuo affiliant & difrer-

3

pant: atque eos , quocunque profïci&untur $ 18l5

neris comites affumunt ; unaque, multos Indos

catenis vinctos , quos ad iftorum victum , tan-

* Ka 2

quam carnis huma

icL

anii mactant immifericor-

5 Cäfai

diter ; fiepius uno alterum ita compellante : D2

i

amibi freflum. carnis vellaci (hoc contumeliofo no-

mine

"t tid

!t

BosxT-naA HisbaxraM

r ER

45f

MI)

) WH*

M

i;iine vocant Indos) pre paflu canum meorum ; quod

L

At)lfwfïälbïli, 1 !

WSI QU

ft ex meis unum occidero , id. tibi ve[lituam. Sunt

!

álils à quibus ex venatione domum reverfis au-

n n

dire eft : Felix fuit venatio $ mei canes quindecim

J',le ofind

Et fuit yenator

vel vigz'nti vellacos iuteremeraunt.

ULL IT TA

talis , indignus qui nominetur , qui cum inter

L G?f""'"?"*

venanduma canes efurire nollet , infantulum ex

" r

!

"TA I (

fi

amplexu matris corripuit, & confeftim brachiis

Wl

!

ac cruribus abfciffis Hgillatim unicuique canum

1M/MI

[

Wt f ii

particulam; quà devorata ; trunci poftea corporis

'N/

" ; : NU Vt;

reliquias fimul objecit univerfis: — Hanc Tarta-

M

TT

i

feam autem

gentis iminahitàtem àdeo nónnun-

a

C

quam éetiam

canes ipfi avertfabantur ; ut alienz

d

tfuculentiz

minifterio fungi nog fufünuetrint:

Ovied. ii

W

Ind.-l. 16.Cc«

Didaco namque Salaz.ari canis erat acet , & Indis

L

inprimis infeltus , nomine Bezerrillus : quem ille

ir.Vrb. Cal-

vetóin not:

adverfus Írdicam anum emittere conftituerat.

ád BénZzi;l:

3. €, $.

Id ut faceret comtnodius; epi&olani trádit vetu-

le perferendam ad Gübernatotem ; qui düobus

inde forte milliaribus aberat ; fed eo confilio ,"ut

fimul atque a fuorum confpeótu difceffiffet ; ca-

M

nem in eam fo]veret, Ea cum leta abiret ; fpe-

rans fe hujus — epiftolz beneficio libertatem coris

Al

QUNI)

fecuturám ; vixque lapidis ja&tu ábeflet ; Salazat

MV

z

[ U

G

aneim emittit.

If£e vetülam fàcle aiï'equitur'.«

Sed miferà anus ; ubi moloffüm füribundum ad

íe trectà tendere videt; humi refiden$ ; euim ver«

a

nacule fuz Iinguæ verbis in hanc fententiàii

mulCere inc'ipit : Doiiné 6d s dominé Cán : égó

.

,'TI.'.:WK imï?ï

m

J

l

s

fero iflas literas ad. Gubernatovem

P.

obfignatar

0

J

!

m

ns ; Né favidi i

Qu V

p

epiftolam ei oxtendegis , & adde

Eé

—

j

—

t

af

m

O-R A TI0

m

45

me demine canis. Hic canis, velut fupphces illas

& abiecas preces- fetfitlec

; protinus mitigato

ul

impetu fubfiftit ; &

i

L

la

itero crure , ut ca-

nes àd patietém folent, eam perminxit.

Ea res

Hifpanis ; qüi ferociam beftis noverant , mira-

culo fuit ; pudmrquc ipfos fo:minam interfcere,

411

Cui c

&il

15 ;xguai et. Q o vero, Auditores mei,

qUO iiOiine : PPGP'I o1umus E*;UOM*CS holce

An

impr obos ? Atqm jampridem ii ïþlobu imi tepe-

11(1;&1 tu

Num malitiofos,

]

fraudulento: 52 Jam

id quid

a

em arrogant fbl :

ac

þ—r iOl

Droc

1311 Muü exiili-

^—13

A

1

^ 1

inant.

Cïuduec

cu]

(JS *

U* ïu»Lix

? Vulga-

ria & obíoleta. h

mC iï nt.

'alde egó veteor , ut

ne vel

awoïmu

utat VCX.JA,, aua

am nïtL;

1r4

ic

fert

]

In6C3 ;

V

Á

1

mitioribus , quam Ibericarum iftarum

UO*

dum

immaánitas

')( J.uli iU

Piof

ecto facta

ttl»l iQC CRL. ») tu.i. LLul

g

ini npf

rlá credi vix

Magná enim vis CR

üumanita US inu

i-

l

Poih ht;

tüum valent commuüniá

to

tiüs ikiilmi,l gerieris

vincula , charitas

f

id

i4ilCc

2

'Eï

Recïfu

at nàturdà

1«

üm au , elle ali-

wm $

r

termmque certiffin

uem

E

1':ï

nà fpecie

K"' Q(H"l"

N-Ax

um rerïum

apu

Chu

íLtíct

i

T

tel

J

æm

nufm , qu» tantüum i

ii

alia altiin '1

CLU.er-

üt nulla faniis rabi le s nullá

ó'tzxz-tcimen rnec 1

ÍDi

l

f

enati

tn(

1

T.

a

: màle 1 impieque

habet truvue

ï(

0

u

j

Lcb

jat

-

1n Iluï"

um/-

le':i*l O f""

inahn

Y

L

&.

( ce;*:um;mos

n

Q1

tí

GL'CS,L Uins

.v.tqne 1

(.

iminam

1355 14

ii

ü

Yi

P

nv exiD

E

atos bonis

Wt s

CUiQ ue

.f

Peï

!

omni

ia

ïan'cm [5

i-.- F'r-

uäa

DUS , per infat

fat

j

PCI]"

LC

€xutos o

T'ül U*GOLLJ(J Dotei

Z::

ue; ad extiemum

àd

tarpe

iniíeros

a

hibità omni carni

hcina Inactcet

qU'UIR

M

A'O

Ü o NT R.A

HisrANIAM. 437

Bu

" ] ('Hw'.,

& machatorum carnes viliffimis

quam PCCOI.'& ,

canibus ad paftum & ingluviem objiciat voran-

]

das.

Pro nefas execrabile, ac dum hominum

genus erit, abominabile futurum !

Sed ex 1innu-

merabilibus Hifpanicz diritatis exemplis paucu-

l

P

]a itta, Audicores, hic proponere vo

ui, nec alio

A

fine, quam in templis malos genios folemus, ad

encd

vilVb

1

um.

Illa autem Hrt-

fu.giendum & abhorr

fpanomm atrocitas Peruvianis abfurdam & pla-

ne horrendam de Chriftiano nomine opinionem,

(.

T17P

tELcv

& ad religionis nof

fanctiffimz dedecus per-

(me

tinentem , imprefi

qua credunt , Chriftianos

non D r 1 filios , fed ne ita quidem in lucem

editos effe, utalias nafci homines folent. Quip-

pe fieri non pofïä , ut tam ferox & truculentum

animal ab ullo homine generetur : vu!goquc fe-

Benzo Hiít

d

iffe m

novi Orb.1.

runt, Chriflianos ex jþ.-'f:-n;z maris concretos ven

442

H£

und

UVLET

1120

(/

3. 621«

Lerras Ad perdeudum

Nempe ita inter fe

fatiocinantur :

Venti doi

114

LL2

i proffernunt , atboves

vv

cbi

& (1tà

freugunt , ignis eadem uiit : fcd ifli Vivaco

nominant Chri^1anos

au

AC *n

c&áii i1li

xiL»

aris fpumas) omnia

devorant ; teram inve

j

pf

L

"P

L

?

vim fluminibus adferunt s

neque ullum tempus vesuttunt , modo buc , modo illae

vagantur , auram C acgentum quaventes 5 inventám

vvet

fur

blafphe-

alea confumunt , bella gevunt» latrocinan

mant,bD gumw ecurant abnegas

7

v

£, » Vertiin ?l?i?!fjr'!xä?ïä

loquuntur , nos ditiomibus ac fortunis noffris exfpo-

liant : dqg:&gïue mare diris infectactur indi , qxäod

tam f ; h & immanem fobolem in terram im-

mifeiff*

uare etiam Caribes & vicini pöpvïi,

qui carnibus vefcuntur humanis, ab Hifpanorum

P

»

Ee

2

cada-

i

(06?

()

H

!

438

ÜDna-TIod

aC Y

Wi

o d a

11

i at

cadaveribus abhorrent; verentes , ne tum q1104

PenzoHift

que ez carnes corporibus fuis aliquid damni ad-

N.Orb. 1. r.

ferant.

$,22

Quamvis alii etiam Hifpanos efüi fatis

aptos efle kncgent; quod fint duriori & exfucca

L:

|

carne» nifi trucidati tres aut quatuo? dies prius

macerentur.

Hathuei Cacici odium in Hifpanos

memorabileeft: ille; cum iftos metu mortis &

fervicutis fugeret, tandem captus, & ad rogum

damnatus eft, fed palo jam affixus, & a quodam

Monacho Francifcano de Chriftianz religionis

capitibus verba faciente monitus , futurum , fi

crederet , ut mox xternz beatitudinis przmiis, fin

minus, aternz damnationis fuppliciis afficiatur :

9. Caía,

poftquam cogitabundus hzfit aliquandiu , Mo-

nachum interrogat ; Num etiam. Hifpanis vegu

calorum pateret ? & ill

o affirmante, Bouis patere:

fine longiori deliberatione , Celum fe nolle. pete-

f& , dixit; fed potius infeross. me [ibi domicilium cum

gente erudeli commune effet.

Quod fi jam quis ex

me quzrat; quid igitur publice profuerit illa Hi-

Ípanorum in Novum Orbem profectio, & in tot

ignotas regiones propagatum imperium? vix ha-

beo, quod dicam: íin, quid publice obfuerit?

T. Zvving

abunde habeo, quod dicam. Nam prater o-

Meth. Apo

lo l. C. $e

mnia, quae dixi, & preter variolarum morbum;

qui in America ob czli folique conditionem pro-

pe exitialis eft; Hifpani eo importarunt omnia

!h

flagitia & vitia; & docuerunt in difciplinam ac-

ceptos Indos temere jurare, facrum D£1 nomen

L

WT

blafphemiis profcindere , aleari, furari, mentiri,

Ícortari, ficas vibrare; & alia multa peccata, na-

turd

If

Sïlo

C o zi r RixiAa. 418

W MR ;

Mil

n

'

t;u*æ eorum comi, red, ac fimplici repugnan-

V5 fs 43

ïgllid ly

a.

In Europam ver fecum reportarunt , non

In 1

10)

folum horribilem illam luem Veneream , five mor-

QU i

bum Gallicum , (hocetenim nomine in Gallorum

I.Meuts.1f&

! dilim

injuriam pafïim infignitur: ud & hodierni Grae-

Gloff. Grz-

»»»»» AO me

i

culi dicunt cpgæüiæäv ; hoc eft, eít Srangofen bae

co.b,

1l CADCIN

L

ben : eundemque morbum Genuenfes lo malo de

Io.de Vigo.

i

le Tavelle , Tuíci lo male de le Bulle, Lombardi lo

AITUS

JV

K j

l. s. pra&-

snale de le Brofule, & Hifpani las Buas. vulgo ap-

Chir.

e C

Is n

pellant) quem pottea Hifpani Neapoli a. Gallis

t IDo

Á.Gent. d&

obíeffi Punica fraude prolataverunt , formofiffi-

»h

ju.bclli ]2«

mis Ícortis, quibus inficeretur exercitus Gallicus,

C.6. G, Fal-

li

10P.d€ IiïOf« »

clam de urbe miffis : quod malum dein Medicis

Gall. c.1.

multum attulit boni ; Hieronymo Capivaccio ci-

H. Cap. de

lue Ven. €«

X'fh;-f.',»'.!,'i,»' ;;1",3

tra jactantiam affeverante , e Gallice luis curatio-

ult.

? dii

!

?. D

ne, ultra octodecim millia coronatorum fe lucratum

CIOTE ,mfl.ïjli;'!

/

fuiffe: vezum etiam impertiverunt Europzis au-

hn w .faw,whr,-air'

yum Peruvianum Hifpani : neque hoc tamen fi-

Á

l

"

ne ingenti maximoque Reipublicæ detrimento 5

Qd n im LIJ

cum duplices pz]ioleti ab eo tempore candidam

A ]

critatem non

(v pf"f:;no,

iïmplicitatem & germanam inte

o

m tf UIl n

n

paucorum corruperint. Idcirco Poeta Gallus ele-

]

| w JOW*

ganter & vere:

À d)

X n Pl Qu

Par toy fuperbe Efpagne , CF For des tes doublons,

fe VCath o].

A

d'Efpagne

arnm

Toute la pauure France infenfez. nous troublons:

gt i

KW

" ,W"mïf

Et fi de tes doublons, qui caufent tant de troubles,

"

lo

Il ne noys veffe vien 4 la fin que des doubles.

"14 myords

Et alius non minus appoflte :

VM

Nistid

"n

Les Frangois fimplets pavavant

j aff, [M

"H

Sont pav doublons devenus doubles ;

8, div^

n*ïïnq?

]s

2

Et les doublons toutnez. en veut ,

j PC»I

p u u

Ec

4

[

ER

/.ML/

of

ORATIO

de*

7

4

bie;

£

VoUces dayljïes.

Demofthe,

" CH; yure C

ït;

Alus

i«

fiaticus e B f&

v

Phil. 3. Ifo-

I

ia aurum in DPelopos.

^l

crat.inPa- pne eiU

"E

1fin Ol

lii

n attu

aC

.L('

104

p

$U

neg.Plur.in

*

«xecos corrumpendi fo)

icit

naia

n

N

tG

Oit

lemlü

caula ; ab xtnmmnubua pr

»JI/L

erei

^

I

totilis

Lï.

Rgïï CH

falute e

xcubantibu

; J." OBla

uLCLI

C

^^ ^

tus

h

Vtun

ce

m

yer

ï (

!tTO

81070

culo ve

nu

i

Ut

E;'?

l! CQL ]

t Á

1nJ

i5

/€

?

ia

ä

Í

1€

O

iles for

a

^

H

teique

Atneni

n S.S ']C[

b

iS non «

leel

j

ent

Vt

211

VL

t

In

ET

4

mau Oi.u

LM 1S

CV'E'C'( AS In

zes eraviori aliqua

no

asædb

j

.

:

Va 1i

ijuria

d.U J,U,O CRe

nt U

?

;'f

31

LL

p

ab

In

M

Ofl

11

ld

juft.& jure.

1

4

f£ d

Iv

E

commer Clo om nes

APE

&CllcL

s gent

U&

a

-

£5 CODLI2

)us

0' en-

dir. zer,

— .

Ud.ï! 1n: ""71 16 a

V'F

* re.n 6

PZS!U ]*-LB«M

T

us Pb i

hp

!N

in ÀÁnc

3

rat

&j

AL

homine non pluc

Ix]ilït il b O

am bellis

l

*

PA

l

:

qu

ia

:

fierat , laud

ï.

t

S aD

[GA

11

("10. am in cien

]

o

5 &

d

quos diver

tera

t

turbis

le

A

^

1

t

icuü

Pï

n O

ente , dum res a Fr.

c

;

ra

Dr

]

L

»]

;.

vehemei w'n cum expoftulatione re-

e

eDa

5 Lr'-i)ï]qïd(ï'i auio

*

f

]

q wff Awr'z per Indium

CCAWUMI , quo

&eoyU

lá H

:

41

liceat , ümpune uayi-

gareut. Át

Vu' J:1 AG

md genus boc bominum

?* quave bunc tam bar-

/;.Wz morean

711

per

f./!

214

t patria? th 10 bYobibei

LVU

T AYOH4.

H('mtm? Nh ine JH

v

e

5

UU(?D'I 2

3

)E

(*

I)

1n

Dift

terris c*rcumfadlt,

anaril.c.t. (N)

&

1us , undi xqua

ec un

I

dique verfus navigabi.

Qf vcrtouun ftati

aut (.&Lmonun:uu flatus,

n CL, ao

-L,Vj in l ATIDCl'

fed

ib omni alia remone

Qs

al ujdhndo fpnmæ

29 5

nonne Gmnnmm fatis.j

zuls

7

conc

cuum a natur

[2"

cunctis oeni.imls ad cunctas

ditum ? Et nonne

El iaoethæ AnOh

re "111'2.

Mendozz quer

nonias prudenter & forcirer dxi-

P Ll-

t

ÜCoNTAAA HisPANIAM. 44l

m

plulit ? cum veriffime affereret , non intelligete

Cambden-

fe, cur aut fui aut aliorum Principum fubditi

Ann. Angle

A.Ch 1530*

in Indias navigare prohibeantur , quas Hifpani-

Th-H.l. 71

d juris efle ex Pontificis donatione , aut quia

Hifpani primi ad eas appulerint , cafulas pofue-

rint, lumen aut promontorium de ducis aut diez

nomine appellaverint , perfuadere fibi.non pof-

fit: quippe cum Papa judex inter partes non vo-

catis cateris Principibus aut confentientibue

conftitui nequierit ; nullaque fit illius in hujuf-

modi caufis prarogativa , nedum autoritas , ut

Principes obliget , qui nullum ei obíequium

nec deferunt nec debent: proinde talem rei alie-

ne donationem, quz nullum jus tribuit, atque

adeo imaginariam proprietatem , obftare non de-

nus alii Principes commercia in il-

CC

bere , quo mi

ï

^

1oni

A.

[w4

us

exerceant

& colonias,

lis femotis reg

h

[0À

iidc

H

^

bitant , Jure

K;

ntium nequa-

*

ubi Hifpani non

]

sfi

9 i&

(e

ae

p

MA

icant ( ,

C

um ut

-L

Cï;

quam violato ,

|

maris ufus fit omnibus commut

2

is , pet vaftum

1

1

ilum Oceanum

libere e

..

va

Y Cv ss

;

O;fäï-ïtüï :

1

iauidem in

[

m elte,

his rebus £antum intelliga

t

r

FV/!

er

:i)

1f

n

fï

EEE

na-

tu

LL «t

Iv

n

quantum fit poffoffum. Yus igi

p

Yi

—iï

à

itàa

Q

1

1i3iÀ

ffimum

ture eft contra i1ni

u1

u

um

VC

ccu7LLERL

40* *

qui nifi

ufm:pztum monopo

,;1)*4

ï

^o

^0

:

2|

potenter prol

J

nt

ü

P O

Alb.Gentil,

A^

i4

a47»1mA—-

v

omnibus erit ,

E

7

[2

deun, Rege

,I

yt?.

ana 225 l21 ^j

LIDUVU V.

E[XUGIa

1

^

fmus

Drit.

ye , C? commercia

j

£

[2

o

11

aere

C

l

A. ec

M

igitur interim ,

[o df

^

lt

t

a

1

Í

v &

.

.

ïj()?i*ï

L5

:

)

L

»

er

o eagam

navigare. Qui

a

3

i hoc tan

um

. unius illius

centi$

iv

[2

u

Oinäliuin gentium intereít

Ee

ii

j

11

;

JLL

—

gt

Sü

i

Ql

441

,VO V

a

OnATrIoO

uU

[ns

injuftitiam puniri ? Nonne fecuritas pubh'ca hþc

W

poftulat , immenfz illius potentiz & faftus fun-

damenta fübrui? Profedbo nifi illa communis

omnium falus, communis

Alb. Gent.

juris patrocinium pu-

:C

blice fufcipiat ; licentia H

dc jur.bell.

ifpanica Íerpet latius,

l. l- C. I4'l

& Europa proped

iem univerfa in unius Iberi

egis nutum deveniet, aut omnino cadet;

Aufone

ut nedium fi quis vellat de fornice faxum,

incumbuut cui cundia , Jimul. devexa fequentur

C«tera.

€ambden.

Neminem unum tunc amicitiz focder

Ann. Angl,

a, nemi-

À. Ch, 1588«

nem quemquam, folennes officiorum. denuncia-

tiones , toties a perfonatis explor

atoribus repe-

n

tit2 ,a vi majori tuebuntur,

Britanniz ,

Et Jacobus magnze

tunc Scotie tantum Rex , cum ab

Elifabeth

)

a Angla moneretur , ut fibi ab

Hifpa-

nica clatle & a Scotis p

M EL

ontificiis provide caveret,

recte imo & ar

L

gutiffime dixit : Se gopg aliud 4b

Hifpano beneficium expettare ,

quam quod Vlyfíi Po«

Dphemus promifevat ; fcilicet

» Ut , cateris devoratis,

Wb

poffremus deglutiretur.

Quanquam cur Hifpano-

h

rum vires magnopere

reformidemus , caufam ju-

ftam habemus nullam

. Domi equidem Rex il.

IOF

um potens non eft:

€oneft. de

quem etiam Portugalli

Ut o

Port. &

ideo in ultimo bello tan

ti non faciebant ; cum

At

Caft. conj.-

dicerent , illum propter

l' Io &4'

regionis fterilitatem nec

"

nurmerofos exercitus al

ere poíle , nec propter

urbes & Oppida mini

me omnium 1nunita mili-

tem externum accerfere audere.

Et Antonius

Prior Cratenfis

recuperandi Portugalliz regni

i

fummam pofuera

t Ípem in inveterato Lufitano-

MTOA

b

.....

rum

JTIO

CoxTRA HrispANIAM. 44

Il ln

p

i

rum in Caftellanos odio ; quod ad mutuam po-

[Oleh[læ "

WR j

ülorum fanguine ; lingua, & provincia conjun-

'll' ]hz

* 'Wi(

€torum perniciem ; in dies vehementius ardebat,

i

Nitty

ac contumaciter furebat. Nam paulo antea duo

Everatd.

f

Reid. AnAe

MUU

OR

lib. 124

1 Qlv

impoftores , quorum uterque ; fed diverfis tem-

Il u

Poribus , Sebaftianum Regem fe finxerat ( alter

" AUE Qs ;13:;',1

autem agnitus ad remos damnatus fuit , alter in

;..'raa'e Áiit[mg

przlio occubuit;) tam fuaviter afpirantem popu-

^il d ht

laris gratix Favonium experiebantur , ut ingens

adeos hominum concurfus fieret : incefferatque

4 3miii[j;ï fti

1

multos opinio , fi eorum alter feptingentis ;

nnes 0

!

"

U

XUTUO v

quos fecum trahebat , viris , recta Oliffiponem,

natis c.».pïo:;:m:mr:

caput urbium petiiifet , regni fuiffe potiturum.

£

H Izcobai Iu

Et conftat , fuilfe e fümmatibus Lufitanie Co-

r id tempus

E r .a

mitem quendam , qui Oliffipone pe

veréut , t [b d

agitans , jecerit, Certum fibi , impoflore

m hbunc effe:

a

1h

JAnt

j

sibilominus , fi im urbem venivet , fe ut non primum,

.i

li T

m (l : d i

ità nec movifimum fore , qui. adeptum éi f. dfügi."m

In tantum exacerbati funt animi

t Mi i I'

gratavetur.

L .-": , u[

,utni

Lufitanorum Hifpanico jugo , ut nec fraudato-

rs imperium fubire,Pen(i ducerent. Vnde ta-

Q

" 1L

!

T

men conje&uram facere promptum , quanto

témilens, at

majora pro Antonio tantis favoribus nixo prz-

Doai quin M

ftituri fuiffent. Certe Gonfalus Menefius , merca-

m ean Pt

tor Oliffiponenüs , cui vicies centena coronato-

"T fa;icþælzg ;

"

rum milliain bonis erant , XII millia militum

r ,:J':o;( üerxmiä

a

U

"

fuftentare promittebat , fed h

ac lege, ut ipfemet

71

Lufitania ab

l«t o

numeraret ftipendia , & fubacta

me OR

mnmï'

l

Antonio creditum reciperet. Verum id honoris

t

w H

invidit ei Didacus Boteillus , aliique e nobilitate

*flliä

hag

;Lufitanica , queis mercatores defpe&ui ,

& ]u—

'

dais

TE

p

444

Ón ATIO

(0

4/1"*

lm

EEE

[

Y Ato

dais pares aftimantur. ywow increpit

abant,

jjev

"

a ,

tanquam vl adacturi , ut pecunias fuas Ántonio

m

?

1

i

i

.j

[

l

[n[

crederet:. Quo metu concu

s Gonfalus cem-

Q

TT

Jv

mas ac monilia collecit ,

& quicquid parati

;

habebat

^ 1*

|

.

^

N

1G

L

j

[99p

is, trajeQus nomini

; Conflantino-

wrel rh] [ "

polim tranftulit ; eodemque ipfe clam commi-

Fhv. . ^

(

$3135

vCaii

CLucLC

e la

oravit. Ead

fere temp

e Selpofius . agreftis

f

L.

«*A'"vïi :

E. Reidan.

!

»ndi:

Oa

lX c&

Annal. 1.2,

homo , ultionis c

d

í

rdens , quippe cuju

]

l;n-:enh at

Conjugi;, iplomet ad palum religato adípectante,

g

Hifpffm milites -R*upmm intulerant , cdverfus

E

(U0U

it; fl.ïl i

[9) 090

4

i

C1iil

Pt

^ P

« 1i

Aliik

H

Hifp

am brivato

endio bellum or-

g

J

iab

fus eft : ad auem ferro *fï:ïrr:zmquc in obvios

; fio, ld

q uoi"q ue L

XLil]j.

anos (popnularibus enim Lufitanis

ii hr

-

nihil ab eo incommod:.) graffà

11v

nt

em , protinus

4

teicam impeft

(lil

ing&ns numerus

f«yntiiin;m/ confluxit. .Sed ille

(

n r

nulli confidens ,

fub vefperum auietis caufà ab-

( C

*)

al

dita petebat loca ; modo in antris & fpecubus

jf M

fubterranceis , modo apud Lufitanos rufticos la-

Z;;':;:Vv!:il)

H

;

D',» 1;)'::'5'[,

^

Í

titans , qu

P

D

ts hofpes gratiffimusadetat. Catera

EUAU

/

l

(

,;.:jh'f,

nufquam ftabilis , patfim ccdibus & incendiis

/l

I

W I

^

terribilis ; & a locis , quz

E..

r

"'21.

Vi

c.yaflarzat , XX

"

l^

Af

w

fæpc AHt jX

M

X millium itinere dimotus , tantz-

f

na

]

que ce

j5

eritatis.in mutanda fede, ut idem metus

AW

n

& propinquos & longiffime diffitos involueret ;

TUfhehig , DO

ac pecuniam vehentes Hifþani neceffario qua-

fz

Mi

016

)!

dringenti faciundi itineris

Cauti

4 Convenirent.

f

M VAU

^

22

m

h

Ea re motus Phihppus Rex [

oponit pramium

t

COLUE

coronatorum. millia centum , qui vivum perem-

Wi

a

Fan

ptumve tradidiffet. At Solpoftus in

fidiis dolifque

llhclx

MA L

Ibericis cautiffi

me evitatis , tantas brevi res gef-

il

AWI

FA

n

ferat , ut eu

m Antonius , fpe amiffa tecipiendi,

^

ad

!l ym.w.

^elii |

I

Ia

AU

CoxrRA HisPANÍAM. 44

W

ad fe cv.)car&iä exercitui p'r:gpoiïturus. Cum au-

tem extra Lufitàniám. inutilem operam fuam fo-

ye reputaret Solpoftus ; denunciabat Artonio,

(e in Lufitania adventum ejus expectaturum ,

M

interea pro exiguis facultatibus fuis vexatürum

iíiia

fin

Yal acceffiflet Antonius ; datu-

r

Hiiþanoa "Ed ue

füt arma militibus mille , üifge']dium femeftre

üniverfo exercitui. Afflixit Lufitanus hic rufti-

cus fexennium Hifpanos : exinde vifus non eft;

dübium; an Hifpanicis fpoliis & multa ex copia

vindicte fatur otiüm quæiïcric , àn fato abre-

us fuo. Sunt vero mülta alia iri vifceribus

anie hxrentia grávilima maía j quz impo-

Hifp

tentiam imperii arguunt , aut faltem PGt:ntiæ

tm invife ruinim accelerare videntur. Non

Coneft. 1. $;

diu eft ; cum Lufitani ità conquererenitur : um

1

W

Sebafliano Rege vegnaffe temeritatem , cum Henrico

n

Ll

Rége ignorantiam. cum judicu ü

70

[!

pia Conjundiam ,

»

24- 51

&im Gubernatoribus c

U!';'J

'onem , cum. Antonto notho

1

LL7 S'LJ

PL

litidm : fed eadem hodie in tota Hifpania

grn

ágitur fabula , p

V d

fonis tantum immutatis. Ke-

ditus nec impcnfxs , nec opinioni aliorum rez

114

Coneft. l. x«

Ífpondent : porto

Akc

immodetata , & exactiories

immenfe , popului

n flgellant ; atque ad im-

nes , turbás & rebellio-

precationes , vocifetatic

..Q'.'(

hes excitan

U

j

üftitia & totius Reip. áadmiriftta-

ofita vix fpiri—

tio in paucorürmn adfectibus fp

cuin

ducit. Eques Arágonius in aulam Philip-

ome-

pl

venerát negotii fui caufa ; ibi diu a d

füci

$9 CC

S &

11G

[u8v]

d

; àndeém Regi

confiliariis Regis deluft

En& Eg: 5

ipfi petitionein

fuan in geriua provolütus expo-

L]

nebatg

n

L ^M

446

On ATI1ó

i

!

nebat; quo oninia denegante , fupplex ejufdein

ial

genua exoículatus , gratifque humiliter actis,

alacris fürgebat : At t« , inquit Rex , fcias i,

i

j À

$

"

Pl

nibil eorui que petüflà futurum

*

Eam ipfam

»[

[

jv

il*

ob caufam , excipiebat Eques , gratias tibi ; Rex

[

optime . habeo ; quod uno boc verbo fexcentá

pli?

minffrorum tuorum , unum ex al cau[autium ,

mendacia vefutaffi : quod fü initio audüffem ; equi-

4

N

dem C amnultor

[

un meufiusm folicitudine caviturus , c

fumptibus nou. exiguis par[arus eram. Sic & Magnas — !

6

tés Hifpani , & univer

fus populus jam quoque

"

regnum Drtcis Leísia ; qui Regem regit folus; gra-

viter ferunt; idquecarminibus, dicteriis , notis,

mordaciter redarguunt ; quodam literas ad Re-

F. Matth. iri

gem mittere auío , cum hac Hlperfcriptione: Regi

Philippo 1 11, hoc tempore Levina Duet 4 — fervitis,

hift-H.IV,l.

2» 1.2

Inde vero non verüs & fincerus amor fubdito-

.

^

rum eft erga Regem

fed fictus & coac&tus , in

Tlin.H, N.

apertum odium erupturus ; ubi primum potue-

fit.

152 67 AT

Quemadmodum enim olim Romant infe-

ab A. Gen,

Am

&ier, li 1..c,

ris, morbis, & muültis etiam peftibus, dum effe

13. Pet, Rov,

placatas trepido metu cupiebant , publice fana

inPaneg.ad

conftituerünt , timore , non amore iftos DEos

Fr- Reg.

faciente : fic plerique populi fubjecti hodie Hi-

Ípanicum Imperium colunt & reverentur. Ec

"

quid hoc aliud eft, nifi perfonatz felicitatis , for-

tung fugientis ; & Íplendidz paupertatis ; imo

y*

z

y

etiam H4giti0

Ífüm:w juftitiz ac fraudis Hifpani-

fl

eh

CX inngnc te

ïl,

monium ? ngd ergo

4

P

philip-

d ]

pus II Be!gico bello , ad qüod damnofis fumpti--

bus opus erat ; implicatus ; ex ea occafione in-

Wi

gen*—f

Ü

l

!

lt

o MTRERA IHISBPBANIAM.

447

"t

y uy

W

Qu

l

E

I

genteis fummas a Genuenfibus, & pracipue a

E

i

Nobilium ordine emunxit: pro quibus ingenteis

ariter ufuras penfitabat , deftinatis ad eas exol-

H fs l

Th.H. l. éf«

vendas primariis Indiarum & Hifpaniæ vectiga-

::;:sïcj.:cs yfitci

libus. Cum vero in putandis ufurarum rationi-

MELET

bus erratum effe , & calculi errorem corrigi de-

W t du "

bere contenderet , ut f1 majores , quam deberen-

l f i

cur, ufürz perfolute effent, eziníortem impu-

LT

tarentur ; interim penfiones eis affignatas decre-

Ms us t

to fub id tempus in Hifpania publicato ubique

W

ho

revocavit. Qua re non folum Genuz , fed IXo-

Qu lx';j;cfn i

mz , Venetiis, Mediolani, Lugduni, Rotomagi,

IPUCIOUS, (

i

"

Ántuerpiz, & plerifque in Germania locis, omnes

TW .J.Lghm'h:c;"eæ:

argentariam exercentium rationes labefactate

1 ïfïiiü?*il*;ïi

funt, parumque abfuit , quin menfarii paffim

J

u d

creditoribus. fuis decoxerint.

sïr

Poft quadrien'—

L

lqï:;zD

J

n

Á

nium tandem conventum ; ut rationes nova qui-

g od

dem denuo non inirentur , fed ita fortis princi-

"

'..;"

1

Pal—is ufurz deinceps contraherentur, ut quz prius

pna

»m enim n N

quaft feptunces erant, hoceft , pro C unciis, VII

l dü

cum tertia paulo minus pariebant ; 1h poüemm

pubii[nc;

quafi trientes eflent , hoc eft, I V uncie tantum

Sed

sqt ltb

cum tertia parte quotannis exolverentur.

& hoc Genuenfibus a Philippo tunc conceffum :

T ".."LI'.* j i

"

ectfef

n

ut creditoribus fuis , qui cum Philippo minime

& qen

"du

iM

wH"

contraxiffent , in diffolvendo zre alieno , quod

qa(fl[w

ab ipfis ut Philippo crederent fumpfifle fe ajebant,

efid

DT

: vlvu*xl'

eadem ratione fatisfacerent. Quod iniquiffimum

jvv

lh

a

per fe decretum non folum Genuenfium , fed

( )l

aliorum Italorum , atque adeo fparfim toto orbe

n

ltos ex iis

[

T

inftitorum ratiqnes conturbavit,ac mu

jv

P

emni-

nl

(

bare

445

O 8 ÁAT1I:980

óinnino bonis evertit:

f

Ita fcilicet ?Jewwcæ auri

Ü

venz jam tunc defecerant , ut ad ícelerüm ag

i

fraudum fodinas ; quibüs nunquam eget Hi fpd.,

hia ; cuncta confilia & ftüdia covveuele cþo

UleLït

At , nifi me ompia-Glluat ,

hl—

x

JOUDu

^ «.4—.. -

fpi

um.

Qu

Caput enim Cdjïdl[æ nudu

I ecG

üvum

nullifq;

uv

árcibus müun

iL

Yt:

U

im,rnoh habet; quo fé tuto recli-

het: cereüs nafus Porti igauta vel lev1mmam tibs

*

barum kuïumun non pátitur

.

oculi Aragonia

P 'àvis jhumoribus repleti ex Fuvdemorum amlf

.

.

Ítone 111,«

.brachia. Navarrá ganerzna labo.

tAnf, 1

i]

ä

$ 2 11111 (

th*

GALliV

is ummms pufm inda:

venter Perzvia

& omi

m Indiarum , ex intefti-

Hofum e

.;LU.-.V-:.

Yv1 !("

Itlotie & fanuumolpnta excretio-

Le Ssoldat

ne iniatmn

al b

Francois;

cï; iOubUS toummbui

(*

que exer Cecuts

OX 1*

I

.ä,

autem

ade mi lantür fzviffime: pedes

Be l 7 jam fecti

vaq

es & üftiones perpeffi

Adliüc feæ'* iorem medic

ixilc

COeEEC. EH

ï 1

J

m ; fi non GXP&&:LHIZ,

Q

"

1

.

L.oa Iu-p ini etiam non

1tà belli

,.f.

71

UJp

9g

ï

Y

alu putant ; & ipfi de fe

Uloth de«. l

c

1

n

c&

vos

übefcünt. Nam; fi ad

11()51

Th.H.Í

. prima illo:

riemus Oi

um incunabula refpiciamus ; Ccoiüpe-

Bignon: de

1nc

2 ecorum

oloriat mari Mediterra-

là France;

:la

1

T

T

-

4

nCu, & Oceà

BC

Ac

at

L

Í

"1*11

Pyrenzis conclu-

------

faim fuiffe. ; 1 oti m ue patui

;f

teris invaden t1-

--

M

büb ; quàm qài u

9

i! lam m

41

TY

1

VV

^

^

3.

e

extrà fines

IL

94

1411

-g

í

mzCe

lodie vero

;icet &

c intef illos

fis

?

Lv

t fOrtü

P

1

& iLLLAAL

15

t

amen ii

AU

:1!11

;lï:

lan & P[LJCI

:

ä

G

AL O

us V cü

iil

Y3

T^

hm no

Ti

i

Y

s habuit;plüres

iv

ä

cl

l(

" COlE

V

in

i9c

N N

equitibus in C aftrts

I

áào

[

ü

Ey

li s

—

DoNWITIRA.HISRÀNIAM. 449

habuit nunquam: czteti fere funt armorum ru-

des ; & precipue Lufitani.

Ita enim eft inge-

nium hujus nationis; ut inexpcrti pericula non

vifa quàm audácter contemnünt; tàm viliter

vifa expavelcant. Id quod in fupremo bello Afri-

Th.H. l.6$;

N

& 78. Coe-

cana.. potiffimum fingul

ati exemplo comproba-

ftag.paffim;

verunt: cum plebs ifli militiz deftinata , (ed. ad-

u

hucdüm valde ineptá; crebro quidem Ohlïipo-ï

üe quaíi àd pugnaàm infttüenda edüceretur ; fed

tidicula prorfus ratione ; quippe nullo cámpido-

&oré aut triburo bellis experto; fed Ioazzé quo-

dam Gzmaà iis preeunte ; qui eremitz habitu ti-

fonés; þipfemet belli rudis; arma tráctare, agmis

hà ordidáre; & concürrere edocebat : Sebáftiang

Rege non folüm inter fclopetomm difPlGHOnCS'

t

plérunq; haud citrá difcrimen verfante ac difcur-

l

iente ; verüm etiam imati fzpé fe coininittenté;

miaximé cclo procellofo ; (nam feiénó ; ignavi

effe ducebat) ità; ut pericula ; quz fapiehtiofeä

vitaüdà ceüfent, quzreret; & in exitiiiim Íponté

W

tuere cuürctis videretuf. Tandem dectetà pio:

fe&ione; Lüfitani de atmis fecuri ; tantumqué

de magnifico cultu foliciti vefteis fümptuofas

U

Comparare ; quiafi non ad bellum ; fed àd nüptias &

pompas profcifcerentur; etiàm pátrio veftitü ab-

je&o Calftellenfem áffumere ; & quafi jam paita

eam

vicoria de triuimpho adornándo cogitire. — Ita-

Qque videré erat vefteis ; equos ; t:öi!ïlïï).'iag lectos;

ác ceterà inipedimienta holoferico & auto àr-

'äexitoque ; intefdum & géminis ad exquifitiim

ixum exornata; üt potius baftilüdii ; quam fe-

Ff

T

:

VU

"n

Omn ÀT lo

::/

&jo

zi

ri certaminis apparatus rerum peutloubus vide:

rentur ; qui cum occülto doloris

mmfu 1ns

fauíita ex eo ómniá Pl.?:lrl"ltb&nt. Mæ&a vero
