
etiam claffis in difceffu ubique facies , & nemg

let

1*1(

LV

re vifus fuit , cunctis trifli filentio defixis;

cum VUIUO contra evenire 1oleat -l qul ad €)L1f

modi expeditiones ducuntur

pér lafciviani lz-

tos dïinoæs ingeminent.

[am in Africa erat

Sel

baftianus , cum nwmicue n!dana ad eurn ve-

nit, galeam & p( 1dámentum , qLHL)US Imp. Ca-

Lolus V olim indutus Tunetem- vic&trici pompa

inereffus fuerac, cum literis ab Aibwo adferens :

n exulta-

quibus muneribus acceptis ad inf

bat Sebaftianus , pares triumfos fibi in Feffe &

Marochi, que primarie duorum regnorum ur-

bes fünt , ingreffu , atc

que adeo totius Áfrice im-

(*cö o vanas fpes !

o lübri-

PAuwn fpondenc'

&,Ll

[S d

M

c incerta vota! INon hncfc t;o'"t heu ! infelix

"L'€'l tentatur :

& quid multis? Chriftiani

P[l?'ï

m"d;qae circumventt qul Pecu»les a Mauris mi-

/p

X

erando omnino fpa&ïcuïo inter carros, equos,

fuorum oc mfiw, wfm, labore, & ictibus P€1€-

üntes pmmna ie ceduntur ; tribus eodem ptelio

1em3ws extinctis; sfb;zzmzo, qm 4 centurione

rpoevtls VUh]Cl'D i5 confoflus eft, Mabamete, qm

fugmns in Mu

eni vado nimi4a

feftinatione fub-

1"'*1105 Pe' UF

f

&i« , qui gravifebri jactatus

5

cum 1uos retrocedei

£v

indignaretur , ïecbcaemf*f«

fu

ut

£

praíentia fua in '-etlo pudore

it

H"U'n 1[[0«

m (iR.CïeL; vix precibus a f*lX]Lm.LinS revoca-

e

H

& pr

1rà comprelio fpiritu pene ex equo

tLU

N Y

4

((

i d

CoNTRA HisPxExRIiAM:

4jX

)

il

(

tltubans cecidit ; maeque in lcätlcam denuo 11.,

A

U

W.

latus, & adductis repagulis, ac puus momus

qui circa eum erant, ut mortem fuam ccxa-s

M

rent , àdmoto ori digito animam efllavit ;

Vlf

fortitudine, pmdmlua 2zquitate-, 1ndu£3a-æ- &

libera itate ,

, qüiin Africanis ingeniis rarus

li

eft, candore 1ntrlm, & ab iis vitiis , qua dete-

ftanda licentia inter fectz 11 lius hominesregnantg

2

ahemmmus, & alioqui ; fi belli caufam dem

[22

S)

Chrftianis non infeftus.

Ex Chriftianis pauu

admodum elapfi funt: ex iifque VIII cIo occifi

......

totidem CJ.PEI ; quorum liberatione Mauri poftea

[(2 1

Al

n

non G*(IOU'UTI PGCUHLJZ vim COCUniu.; .

N

cum Luhtam

2

«t

l incommoda puïe'enaa minli-

iinit mu e

r45-

me omnium affuefacti , & captivitatis

Coneft. d&

1mpatlentcs ea caula etiam PUd Mauros femkü

Port. &Caft

€orni;. 1. 2:

pluris funt ; quam alii ; quia fe redimunt & ca-

rius & facilius.

Neque vero nobis aliter de ca-

.....

teris vaoams ;udlcandï aníam plæbae debent;

illorum nomini tot celebres

aaicupt

victoriz.

chqmd enim nos alii peuchtau, qmcqwd vi-

&i fumus, quicquid amifimus , id tot nationüm

hf

(

ita conjunctarum viribus ; id Gerraanis , Galhs,

Th.. L. $&

Ttalis , Hungatis ; Anglis , non Hilpano robori

aut folertiz d& nnp-zmndum.

Et , f1 dilieentet

mlculus ineatu

: ubu.upqun fere mfehcuer pue

o

fti-

Fo)

navimüs j vix Hl th qudrgam exetcitt

lis partem.| efüciebant.

Bellum autei

ixvc 1à-

Ea

1

Cqm a M'

nlena ; ouus ; qua in Indos gra

1

iuut Hzigï-

(Pnt 2.6.93.

ex T.M zrtyr

hi 3 ne Ule m Ll

u.uï ik)l *..ILHLUD

s ha

z.,t I'"ldi

fé. Benz. 15

enim non illoruni virtute ; armis ;

to Inc*ïïi 'c

xïNDsz'

ie1

ZC

]

Ff

z

i

Ae

5$

(

, Ht

:('INF

4f

CO & AvTI0

(l

j

h;lfhs, cladiis, aut ballitis, fed ferocia & furo-

11575

liid

lia carnivora & fzva

Ye equorum (quos ani

exiftimabant , & confpedtis illis veluti attoniti

exanimabantur) victi funt : imo quo equi pene-

15

trare non

Ijx,

teradt s ibi'Hifpanos femper vice-

runt.

Quod

ipfum Eques quidam Hifpanus

optime intellexifle videtur : qui ad Argeriam

o

Imp. Carolo V. militans ; cum forte Maurorum

]

penzinH.

clo

Iv

bus Hifpanomm t

urmam funderet, & Ferdi-

N- Orb. l.1.

nàndus Cortefius (qui regnum Mexicanum fub

cap. Z4e

jugum mifit) fugientes - clamore fiftere, & ad

vim hofülem repellendam animare conaretur,

Cortefium interpellans ; Bellua iflhec , inquit;

putat. fibi vem. effe Cum. fuis Indis , quotum viginti

quinque millibus fundeudis decem equites. f'ffecerint.

Hifpanos ceteroquin faminas barbatas eile ; non-

'I th' 1.705

ne Lufitani , imbelles licet, 1n Algibarotana pu-

&na clariffime demonftraverunt, qua vi&tis Caftel-

lenfibus uxa furuaria feptem Caftellenfeis pala fta occi-

Al

diffe txaditur? Nonne vero Galli idipfum jam fzepe

fecerunt toti orbi notür ? Quid Philippus II non

cona

t

v

us eft; ut lorentiffimum Galliarum regnum

redïgerct in cineres? Flurmina fanguinis per medi-

[/]

am Galliám ducebat ; cádaverum montes extrue-

P.Matth.H,

H.IV. 1. Is

bat; lagitiofum Lige monftrum infolita magnifi-

Ii94.

centia alebát ; tegni Proceres contra legitimum Re-

getm armabat; Lutetiam (qa' il appelioit fa ville de

Pari) Hifpanico przfidio frenabat : & quid non?

Nihilorü

inu

iilktr

s fugatus eft ; puïfus eft , rejectus eft

e Gallia : & quidem Narbonenfes ad. debitum

&ionis

Regi fuo obi"equium tedeuntes odio faà

Avl

Hifpa-

( 0 N T RSA. HzrzspAXxrTAM.

455

*

TRU

s IQ

Hifpanice efhgiem Regis Hifpaniarum in flam-

.

D

m

Wt d

glï

mas niiffam & femiuftulatam in aquam pro

Je:

".,.'fiï'.xï Elllï vcïan D

cerunt. In inferiorl Germania autem Hi"fpano—

MO Qu

rum fortitudo fic eviluit, ut paffim ac propalam

n

UY

.w..g;,

b

fit defpicatui. Obftupefcet , qui quadraginta re-

AUA (1

tro annis acciías Belgarum opes cosnoverit , &

Meurf. de

horrendas Reip. procellas , grandines , ac tem-

induc. Bel.

peftates examinaverit , & viderit , illos tamen

m

[*

At

ir

ur , Hi-

in hanc felicitatem enavigaffe: admiral

|*d Axlfx

fpanos tot ingentes exercitus , & nobiliffimas

in Ecclefia-

MAU HV )

"Mmra. lrtars

provincias amifitle, C X X auri millionum ( Sciop-

ftico ; c. 39.

Q aC QU

pius de ducentis millionmibus aurí/ loquitur : &

alius , qui cixilium apud Belgas bellorum cau-

fas & progreffus fcriþüt , ad hofce ducentós am-

plius addit milliones quadraginta.) impenfam fe-

W

ciíle ; & demum in ipfum Hollandiz meditul-

m

lium pacem delatum ultro venitfe : contra vero

Feederatos omnibus modis inferiores , jufta tan-

M

tum lra & defperatione erectos , pro npatria &

T M

libertate arma cum laude magna mmpüife,

majori geffife ,

maxima pofuiffe : & quod

magis miraendum atque fere fupra fidem,

AAct

ha

cum ceteri populi bellis ex

uriantur, folos Bel-

Cambdefn.

ados ef-

ge ex belis opulentiores C ditiores

11

Ann. Angl.

f* » ita quidem , ut ex tot Indicis interceptis

[2 n

A. Ch. 1587.

reis melfibus Belgicüs Leo ; qua patet, prope

QV

omnis dacatis con&ernä poffit , interim area de

a

Beleicis cacabis procufa pecunia in Hiípaniam,

n AL

n

(

in locum auri- argentique captivi fubmiff. Et

Ut cum piratis & vag.lïmndis orbis 1'apt0ribus

lontli

N ol

ierum in Africam excurrat hzc oratio : Guleta

5

jf

w

^

D

P

ibi

d

I$

g

t

414

OnaATrIo

d

rem l

"

1101

ibi nonne publicum & permanfurum eft Hifp:;-.

"

Amx -

nice ignaviz monumentum ? Preerat arci longe

M(/l( "

Leuncl, in

munitiffime Petrus Carrera: qui priufquam Tur-

fupplAnn. cica. claffis duce Sigaue Baffa , viro aft

Turc,Th.H.

uto reique

l.58,

militaris per

ERE

191

fTimo adpuïiü&t » quingentos mili-

-

i

tes veteranos Italos admi

I9

ere noluit : quod mi-

nime conceffurum fe diceret , ut in ejus glorie

* partem venirent Itali, quam Hifpani defendenda

Guleta confecuturi effent. Sed o nullam gloriam !

A- Ches74.

O infamiam fperatæ gïcriæ fuccedaneam! Sinan

enim Baflà brevi tempore faftofum Carrerz pe-

étus exarmavit, Guletam ipfam expugnavit , ibi-

que prater aliam predam potitus eft quingentis

qmachinis bellicis , cum ingenti tormentarii pulve-

ris aliarumque bello neceffariarum rerum & an-

nonz copia ; adeoque mira virtutis & fortunz

fibi famulantium eratia eum tenuit vi&toriarum

curfum , «t Hifpani provfus ejedli. fuerint ex . Africa

iutra, trigefimum ( fextum diem , amiffis per fum-

mam ignaviam iis locis , que Carolus V Augu-

M

L

ftus in poteftatem optimo confilio redegerat, ut

(r fl

fecuritati Sicilie , Regni Neapolitani , totiufque

tum fItalie , tum Hifpaniz confuleret. Equidem

il

apud ipfos 'Turcos ex fide dignis hominibus ac-

cepit teftis locuplediffimus Ioamm. Leunclavims ,

Carreram fuiffe virüm omnino ignavum & timi-

dum , qui pulveris tormentarii nidorem ferre

non poHät , nec fülmina diplofarum machina-

rum; ipfo quippe , quoties iftz in*hoftem exone-

rabantuür , fabterraneis fe teftudinibus concames

ratifque locis abdente, bombaceque aures obtu-

Wl (

yan-

L

É

À":

x

——

ComwxTR A HISPANIA M.

47f

T

ULoer

tante. Vt primum autem de hoc profþem Afüi.

canz Turcorum expeditionis fucceffu Romam

u

allatum eft , fine mora dicterium Pafquilli nomi-

ne fparfum ; quo Gulete & regni Tunetani )

L

ani

rE

amiffi culpa in Podagram Suefl

Ducis ; in To- 5

annis Auftrii Sphariflerium , ive negligentiam ;

in Cardinalis .Granvellani Neapolitani Vicarii

LU

ubligar , five libidines , rejiciebatur, Eant nunc,

eant Iberi illi Thrafones, illi Dyrgopolinices, il-

li Therapontigoni Platagidoni , illi Polymachz-

10

£

lita infolentia

roplacides Anthomenides ; &

Benz. H.N.

in pofterum. di&itent amplius

Vnuum H z]þzmum

O1b.1;2.c.2.

quatuor Germauis , tribus Gallis , C duobus Italis

valere. Quod fi tamen adhuc faftus & potentie

namm remm

fue alis Hifpani altius evolare , & in aliorum

VU W

Populorum injuriam invidiofe decantare non

m Fentl

ceffent ; coclum , terram , & oceanum ipüs an-

MUV

cillari ; fortunam ante illorum vota & fupra

vota , id eft , priufquam volunt , & plufquam

volunt , liberaliter omnia elargiri : nihil agunt.

Lll

]

q

d

Et nugas agebat Mendoza Leg,ams ad Gallorum

P. Mätth. Hn

K.egem , frequenter crepans illud: Dies es podero-

H.IV.l 6.

Jo. en el cielo, y el Rey d' Efpanna en la tierva : Deus

n ORT

e poteus in culi , C* Rex Hipamarum in terris.

p

Et ludos faciebant illi Hifpani , qui in pretorio

l [h

jl

S. Dominici , qux urbs eft Hifpaniole, infignia

Regis fui erexerunt , ita ub fubjectus terrarum

orbis fpectaretur, fupra quem Pegafus anteriori-

ml

l

bus pedibus extra Pro,e&is exiliebat , cum hac

iv ffv :

M

"

epigraphe, Nox Sur rrcir Onzrs. Id certe

Q

à 'flrni

b Ánglis , cum ducibus Fr. Draco & Chrifto-

M

L

FF 4" ,u-'L Phow.

"E

(

fit

456

OnaATTro

q

^i

notl

EE TLTHAMUSCILS

Cambden.

M

Ann, Angl.

phoro Carlilo urbcn*fäþ&?enb

irrifum & in ar.

T

& at

A« Ch. 1585,

gumentum infinitz avatitie & aibitionis Hi-

fpanorum , quafi nihil fufficeret , arreptum eft,

Quinetiam ille , cui tum Orbis non fuffecerag

ft aliquot annos

&

xfrj

rcophago fuit contentus ;

Rex ille Philippus

V

D. Baud. in

Keroic,

fot populis terrisq, potens lateq, tyramus;

occidit à fado rofus grege vermiculerum,

caraifice[o, fios miferando corpore pavit

vivens atque videus , C propria funera planxit.

Quod ipíum horribile mortis genus etfi ad. na.

turales caufas referri folet a. medicorum filiis,

tamen religiofius cenfeo , cum Aigyptiorum Ma-

gis , digitum Dei in tam notabili cafu fupplici-

ter venerari : prafertim cum antehac nullus ex-

celíz dignitatis Princeps interierit tali genere

mortis , nifi qui vel feviendo, vel divinos hono-

res

a

ilv

PA

»

c&ando humanitatem exuiffet.

Verum

omnia illa, quz vos tumidos, o Hifpani, & fu-

Senec. de

pra humana . elatos oblivifci cogunt veflrz fragi-

Benefic.l.6.

htatis , quz ferreis clauftris cuftoditis armati ,

£.3.

quz ex alieno fanguine rapta veítro & alieno

defenditis ; propter quz quaffatis urbes , igna-

ii

11 , quantum telorum in adveríos fortuna com-

u

paret ; propter quz , ruptis toties adfinitatis ,

amicitiz , collegii, & omnis humanitatis faderi-

ub

L

bus , terrarum orbem mifícetis ; non funt veftra

»

in depofiti caufa funt , jam jamque ad alium

dominum fpe&antia. Aut hottis illa , aut hofti-

lis animi fucceffor invadet. La coda condanuua

Jfeffo pa. volpe alla motte pev. effer tvoppo lunga.. Et

m

l muf,ïï

r

t Aaxxi.:: |

quz

**

WE

10

h

h*

ComwuTrRA HrisrPANIAM.

a 8UA

b

——

d)

Quæ funt divitiz ; quas non egeftas , & fames,

Seneca de

E m

& mendicitas a tergo fequatur ? Quz . dignitas;

Tianquill.

^

cujus non pratextam , & augurale , & lora pa-

animi, C.1[.

l

Q

tricia, comitentur fordes, & deportatio, & no-

Mdl

**** W

tz , & mille macule , & extrema contemptio ?

l

"l

T

(ägd regnum efít ; cui non parata fit ruina &

MT

VE

proculcatio , & dominus , & carnifex : Nec ma-

il

gnis ifta intervallis divifa: fed hore íxpe mo-

MTRU M

mentum tantum intereft inter folium , & aliena

Curt. lib 7*

genua. .M;,zg

tbores-di

t: uua bora-ex-

tirpautur. Locuples es ? ad Pompejum abi : qui

//

cum tot flumina poffideret in fuo orientia & in

fuo cadentia , mendicavit ftillicidia ; fame ac fi-

ti periit in palatio cognati , dum ifte hares illi

m QUD dntc

publicum fünus efürienti locat.. Honoribus fum-

mis functus es? Sejanum vide: quem eodem die, !

LR

AMett

MUV

b vt

quo illum Senatus deduxerat , populus in fru-(

fla divifit: in quem quicquid congeri poterat,

Dzus homilïchlïe contulerant: ex eo tamen ni- f

hil faperfuit , quod carnifex unco traheret in

Tiberim. Rexes? non ad Crofum te mitto, re-

,,,,,

eno & morti fuz füperftitem : non ad Ptole- í

mzum Áfrice Regem , Armenic Mithridatem,

I

inter Cajanas cuflodias agentes: fpecta mihi Va-

Cufp.inVa-

er, Agath.

lerianum Romanorum Imperatorem ; quem

l. 4, debel.

Goth:

W.

cum Sapore (íive Scbabur , cognomento Dbul-

Schikaid.

abtaph.) Perfarum Rege bellum gerentem , ifte

inReg.Ferif,

.....

w

vi&um uti catenarium mancipium circumdu-

m

]ng»

J

xit , equum confcenfurus ejus inclinati cervici-

M

"n

bus pedem impofuit; & cui vivo tandem etiam

l. [/ (üi

fl

Pellem detraxit eo artificio , ut in modum utris

U!.[

TL

Efgy

inia-

',

r

E

C um

j

TU

418

ÓOn.A

T

Í

Ó

lu

?

iuflari poH&E : fpecta Bajafitem ] Turcarum SuL

»

i

( €

Ánn, Türc.

IL

rifi

Leuncl. in

tanum ; qui a Temire captus , ferrez cavez in.

i

Tand. H. T,

clufus & fpe libertatis exclufus , cum audiffet ad

(f ,

€.65.ex, Th.

Spandug.

urbem Tatarie Semercandam Ííe abducendum,

liL

pra furore fremens ac frendens caput validis ite.

ratisque ictibus cavex allidendo indignantem

animam evomuit. Quzdam ícilicet vini ebrie-

tas ; quedam etiam fortunz eft, Atque ut illa

firmo etiam cerebro homines commovet , imbe-

cillos omnino dimovet : ita ifta quamlibet pru-

dentes deludit , imprudentes plane dementat.

Et ut meretrix neminem amat , dum amatores

perpetuo mutat: ita & Forcuna.

Euecan. Lz.

Inytda fatorum fevies : fa;;zmg/æ nggattum fLave dur,

f d

Et jam videor mihi videre Divini nüminis jufti-

ii

tiam in tribunal afcendentem , omnibufque an-

gelis in purpura circamftantibus toti orbi Chri-

ftiano ita de coclo pronunciantem : Illos Orbis va-

II

ptores Iberos de. imperio dejici , atque fabito cundis

sutit um If

bonis exui , libertate multari , C catemis viuciri de-

bere. Ego vel imagine & fidione duntaxat fpe-

rae

&taculi terreor, auguftiffime D

Lo

fes; & cum Bu-

:

chanano ex Lufitania in Galliam redeunte ita

[ 15 NT

Hifpaniam & Galliam ; illam valere , iftam (al.

*

MT

vere j

ubeo:

lejuna mifera tefqua Lufttania ,

! MM

:(l H

glebeque tantum fertiles penuria ,

valete longum. — At tu beata Gallia

felve , bonavum. blanda uutrix artiuim ,

celo [alubii, fevtili frugum faülo ,

unbrofa colles pampini mollt coma ,

PBWP-'

P

|

TON

455

lu

[2

CowNTRA HIS-P.XNïXM:,

-þemroþz faltus, rigua valles fontibus ,

X

prati virentis piia campos flovibus ,

Mb

velifera longis amnium decuvfibus ,

pifcofa flagnis , vivulis , lacubus , mari,

l

C bine C illinc portuofo littore

Orbem veceptaus bojpitem , atque Otbi. tua

ppes vicifrgm non avava anpertiens;

amana villis, tuta muvis , tuvribus

fuperba, tectis lauta , cultu [plendida ,

vidtu iode[la , moribus non afpera ,

fevinone comis , patvia gentium omnium

communts , animi fida , pace florida ,

jucunda ; facilis , Marte terrifico minax ,

invicla , vebus non fecundis infolens ,

nec forte dubia fracta, cultvix muminis — ,

—

W

fineera , vitum àn. extevum non deg&net :

ne[cit calores lenis eftas tovridos ;

em

frangit vigores byuma flammis. a[pevos ,

uon pefiilentis pallet. Auftri |yritu

autumnus «quis temperatus flatibus ,

g0n ver folutis amnium vepagulis

T

inundat. agvos , C labores eluit:

:

ni patrio te amore diligam , Cv colam;

Ud.

Yl

dum vivos vurfus non vecufo vifere

jejuna mifera tefqua Lufitama ,

glebafque tantum fevtiles penttias

TL

TUT|

l('*h

PRIN.

^n

"

W v*

Ill

J

460

OnATIO

f 10nf

m u

iM

ye

D ORIO C EPS

w[u(,"

FRIDERICVS

^AU HTTLPTES;CC

DIiC TU

.......

FORGT,BARO

STVFBENEERGLI.

OR JAT10

C EOR GII

BARONIS STV-

BENBER GII

pI'O

HISDANIA

d

Á

Pab —

6*0&

GO,ILLUSTRISSIME

U)

- d

......

1bhe n

d

Princeps , cum inclyto fratre tuo

UEVX

Magno , pro Hifpania cenfeo. Miror

autem , qmd t1b1 , b4ro Lzmpurgl,

"W

venerit in mentem , ut tam acerbe in Hifpa-

niam & Hifpanos diceres.

In thanmm abi,

& in San-Laurentiano Efcurialis palatio Philip-

po JII

........

'A'

N

Pno HrisprANr A.

46t

!j

Pö III Regi oratlonem tuam coram NNotario

& teftibus repete , atque rei geftx ceftimonium

TM

inftrumento folenni comprehenfum pofce ; cre-

de mihi , bene dixeris , f1 ad nos femper-liber re-

LLE

T

]

dieris. Nondum Hifpania ita efurit , ut colligat

Ftipcm ; nondum ita viribus deficit , ut expectet

( TU

vnlturium ; nondum ita in vitia p:olapfa eít, ut

DzuM & bonam mentem omnino abjecerit.

) B

Et quomodo efuriat Hifpania , quz femper a4

FX/

E |

I?RC

manus habet paratara pecuniam ; quz Orbis;

fere dixerim , totius poffidet ararium ?

— M ((

Qui[quis babet muiimos fecura naviget. atras

Pett, Arbit

ATIO

Fortunamq, fuo témperet avbitvto.

Vxorem dacat Danaen s ipfumq, licebit

Acrifium jubeat credere, quod Danaem.

NUl

Caviina componat s declamet , concrepet omneis

Q* peragat cattfas , fitq, Catone prior.

J

nro

Iuvifconfultus p A. R & Y » non P AR ET» Dabeto:

DLA

Gl

atque effo quicquid servius C* Labeo.

Multa loquor.. Quidvis nummis prefentibus optas

PTG

Q veniet: claufum pofidet arca Iovem.

Habet hoc Rex Hifpaniarum, Crafforum ofunium

LipfinEp.

TO

Craffus , ut quando domi panis non fuppetit;

(& quando non fuppetat Hifpania ; illud inex-

hauftum humanz felicitatis promptuarium ? ) ali-

;LLESTRISST'

j

J

bi emere , fed alia etiam omnia parare, & omnia

n

facere poffit , perennibus auri argentique fonti-

t

bus , quos ali Principes fruftra requirunt. Et

Vide Coli-

ridiculum eft , quod quidam philipp

o 1l patri

. l

PT

p

f

H

nium apud

11.3lr'3

timebànt, ne xris alieni oppreffus mole,

deque

Th. H-d-sR

BL

publica paífim creditoribus decocta, tandem bo-

I»-Kr

pis

,

U

öRATio

462

ymir

ï,a ïcfþ Qu

Sold. Fran-

nis cedere cogeretur; & quodalii; Philippo ITI

yuden

£Q18.

filio, ne is fine inventarii beneficio paterriam ha-

m

!

reditatem adeundo, & Quartam Falcidiam per-

| bv

deret , & rationes omnes conturbaret.

Scilicet

Marti. l. 9.

grandis in etbereo licet auctio fiat Olympo,

Épig.4.

coganturque Dii vendere ; quicquid babent;

conturbabit. Atlas

C.Ens, Ej

1.2. M- Adà.

3-

, Henricus Glareanus , vir doctiffimus , fed parum

in vitaGlar, / OPU

lentus , rogatus ab amico; quomodo-viveret

j àc valeret? Ego , inquit, Principum ac Magnatumi

j Vitait vivo.. Altero quzrente , qualifnam ea effe

)fï'7

) Edo , ait, bibo, C genio indulgeo j interim in omnium

&

, &re fiin ac maneo, — Sed , quod regulam fequitur

proxime; Excipe , Glareane, & tu mi Limpurgi;

ÜXC

152

i;/ LA

te Regem Hifpanie ; qui etiam edit , bibity

genio indulget ; res gerit maximas ; & interim;

quantumcunque contrahat zs alienum , femper'

domi auri millionibus abundat.

Quomod vero

etiam , fni Limpurgi ; viribus deficiat Hifpania?f

Kegis Hifpaniarum uxor eft Fortuna ; que pro

dote attulit in. mariti domum potentiz perpe-

tuitatem. Domus autem eft Principis aula; que

eft illud punc&um extra mundum , ab Archime-

de defideratum ; ex quo Rex Dhilippus ; novus

Archimedes Hifpanicus, totum terrarum orbem

facille movere , & hinc inde propellere poteft.

13 B]

Et potentia ea eíft ; qt

ic À 1

ulippus , quandocun-

que lub?t ,/-glum regna , quam Gallus provincias ;

1

'iU

ir

1

1

:

e

S

cia

iiv

(le

p

quam ifte naves; plures nationes;

LcCavaliet

uam

ifte Ci)"'»'

ïL?CLJ 3

Dei

dcSavoye

j

;:hu*d

r

li Imperatores

q

AA lt

€ i

Uce5 5 €

C Pi* res

Centuriones, quam

W

ifte

QW

A

*

0

PRhRo

IdqBRAI WIX

PUl

463

!

M

1Pce gleomos milites, àrmare & in aciem pxodua

P

h

n

DOIC pote

Dolet quidem Gallis , quando vi-

VGl.

dent illud magnum titulorüm agmen , furimi &

0 j)

amphfïiml Hi 1Panl i Imperti miione : Don Phe-

M

!l

lippe pot la gracia de Dios, Rcy de tajiilla, 4€ Loits

de Aragon; de las dos Sicilias , de leiu[zlem , de Por-

VOT

tugal , de Navarta , & qua Ionüo tractu fequun—

tLu : quamvm Francifcus Í Galhæ Rex ex eo in

0: m

Imp. Carolum V joci argumentum fumpHiTe Vl5

li

deatur ;

cum in provocationis tabulis ità, fed

non fine invidie morfu , prafcriberet ; F Kangois

Il

pot la grace de Dieu Roy de Gentilly : fedces hüdie

AUAU

ut ex hovoruni

Hi fpamcec virtutis majeftas eft

jl

L

titulorum accefï&ombus hoftes mox & invidendi

m

& jocmdl wpmm fint uberius habituri.

Tos

tll"l eninm 1mkeuum vernat , totum HOIït pelen-

nique beatitudinis autumno totum lztatut: e ejuf

m

Q

que felicitas mediam veluti aeris & infortunii

tegionem fut)ewuha hinc inde fulminantes alibi

(

u

tmbfuum Lemycvmæs, erandines feditionum , &

fatuos diffidiorum ignes , fpectat periculi expers

& fecura.

Rex 19(*5, qui fem cer vigilat, &PLO

)

Republica infomnes alit curas, veluti Tupiter

a

II

in alto fiede:

m

Onde fenzz elfer

viffo , e ode , e vede.

Strabus quidamt

PIILT XI&H ï

sl

tàm certa ocaiom*n perfpicuitate

7. C.21. Val.

Ohm Uf

eft, at prervideret cxxxv millia i

L)-..

2

Hulml,

Max. ]« 1.c.

li

ult. Strabo

atque in Punico bello a LilybzoSiciliz promonto

1. 6, &liane

r*o claifem e portu Carth mmenh folventei cer-

Var H.Lir.

€

13.

Á 110,

nens,c& navmm numerum & Völom.micu T di-

Fazell. de

j

j

aumeraret: ficmagüus ilePhilippus,patris Phi

reb

icul.

xþv

[ JAAQ'

ä;

1

Vi

pr.de

uec

l^

ip. 1

"

TU

IN

464

[ h 4 TXIO

«

i

nA

& avi Caroli zinuius, e prudentize fuz Pyrenzis

T

id

iv

PI OV

entiz lümen in omnes Europe régiones

CllCUlïlJCLLnK, Vldfïï ommnium Puncxpum con(ïha

& moltones ; & qmcqmd Romz ;

u

quicquid

Vienrnz ; qumqmi Pfaga& ; qmcquld Londini,

qmmmd Lüut tétiz , etlam in 1pfs Lup:»uæ arcis

PLI]C*I.'JJ* Dus *IUIEUF E ql.l'lfi plæfens mtuetur

LLOIHO iO

41

[22 "

em Hi fpama Dgu u bonam

inentem abvec:crut, Lïmpuml ? Àn qula muilti in-

[1

2

ter Humnm (/.,cw funt ; & vitiofi

Nirairum,

quod Theol ogi hodie allthïdo faceré folent;

ut ; fi forte in Luthero ; Bellarmino ;; Calviro;

Beza, dilqüld offenderint oráculis divinis & mo-

111""1

anctitad parum congruens ; indefinite Lu-

théranos ; I auntas, Cfilvlmanos ; hallücinan &

:1

fctibanc; & de iameüu dqment, etfi aliüs ne:

^mot

ino pr

[2

ef iftos

autores eamn retn CngtaVlt aut

dixit: ità; ut David Pareus in Schyvalbacehfibus

àcidulis non folum Martino Becáno ; illüd Diuw

Bec.Theol

Sch.

PIC

C.zp,znz,.:zzf "n effe autofemi peccati , ex 1pf1ufmet

I^

Calvini ve

16. qll

bis ac fentenüis folide Plob'ul potle;

concl Calv.

wnm*dem rel oondm*u ; Ut inaxumné illa Calvini

^. Contz.imn

I

(

ldol Cxïl Ve

/&MLE

ZHLÍs l,» 2 Z

,,æ— 7

0 tamen uzw;zJiamm effc ; verum

etiam I' COL.; Seratrii IL['U'"DUD, qlll Componen-

dz*c litis faciïem

anc tationém invenerat, ff p4r-

cula S

RU

expungatur laudaverit ; & po

Pf à miffà

]*xïcmutiam 1d Becánum EP1H01Q Je

du

fuitas officii inonüetit; hoc cat

lii

Il]e,

LV

quoqse promifa menwotes ; deleie liturá

!

sRA ST AR UM ; Bipegiffi quod male ioftrii :

fcï

ä

& tu ; ini Limpurgi ; Hi ilpanos ob quo-

run-

——

Pago Hrs

E

P—ANIA;

46j

MM I

s D

fundam & paucorum peccata , imprudente

iE

omnes reos facis. Non in Ácademiam Salaman-

ticam ; non in Aulam Vallifoletum te voco ; ut

illiic à Do&oribus ; ifïhic à Regiis Confiliariis,

UI

T U

validis rationibus convincaris : fed. duco te ad

I. Boch. ii

H. narr. in-

milites ; genus hominum inaxime in licentiam

aug. Alb.&

procliv'e; & videfis mihi Petii Hentiquez Fon-

If2b, Archis

tum Comitdis , nil nifi bella fpirantis , con diffe-

$no d* andar. ariato i. Pacadifo , edi&tum caftrens

le ; quo 1n militem nefirias de Dzo àc Dei mà«

tre femper-Virgine , àut Sanctis , voces profee

rentem , locis aut hóminibus facris injuriàm in-

ferentem ; matronas virginefque vitiantem ; fcor-

tim in caftra fecum adducenteim , captos de-

ditofque contra pada trucidantem , focios de

al

predantem ; privatas injutias monomachia vin-

dicantem , capitis poeenara ftatuit: Án hoc edi-

ilv

&um fine Dzo & bóna mehteà Fontano con-

ditum fuiffe putas? Quin fequere ádhuc pauli-

j

E

02

fper , & centurionis ;

LUL

Dd

ici

r in caftiffimis edis

0

J

bus petülantef qu&rentis ; memorabilem cogno-

Á; Ch. 1578;

cé virtatem. Ille juxta Iníulas ; quz potens &

populofa Belgii civitas eft, in caüfidici cujuf-

dam domo exceptus ; hofpitis filie. infignitef

formofz vim in àrcano parabat : fed ea inter lu-

Ctanduüm pügione Cofrepto ip'fum in lumbos ags

grelloris tam violento ictu adegit ; üt hofte ftra-

to püdicitiàm fortter defenderit; Saucius Hi-

iþantls, & morti ex vülnere proximus,; cüin CH

ien facerdoti confeffus eflet ; £ictique ultrà mo-

ncülam übiaue

i

dum posütentia ducetetur

; u

Gg

Y« iïi"

Il

"D

CRATïO

Hi

x

'rh-H. 1. 66.

Væq

[l

J t

Mete

eran.H.

gàtàin coram fifti juffit , his verbis

eam at-

"

"

IN

Belg.l. $, fatus v Morituo mibi expeteudum fuerat ,. ut Uju-

fult ]

j

Tia tibi 4 mé ilata a te mibi TeWmitteretur :

fed ad . '

Iv

J ]t

D

expiaudam. Culpam baut fatis confefo ac venia pe-

ttio Vifa est ; mfi fcelus tmntentatum. decora fatisfa-

-—|

Gwnue eluerem.

I r'/mr

me tibi virum . addieo :

d*/"

K

Ve

44

ni

6v

A7

(

cramiue 1/2€0 (JJN vntute [ BJ]C*[LVZHZ €$t5

ut qme jrai nom poffis 5 babe moimen uxoris » titulos,

infiguias C* bonorum meorum . bares effo : ut qm te

Cconatu violatam meminevint E ./Cläïll' I€ conj z'gwm

éentata th«

/H;

(T441

ais , quam tam flrenue defendifli;

P

bonej

Hjumsz premium

retulifje. CLHDUS dictis; &

1"&C€1Li0l€ VCP')& PLTCLUFEC* , Cuin I&ïle COH(&I"

tiente matril JOHIL[HI contractum elflet , ana—

M

nus ftatim exfpiravit ; amb 1"-.10 müc"to, uter ge«

3C u

nerofius , hic culpam emenda

, an illa pudo-

ii confuluiffet. Qi uod hoc/con 1 i lo tantum cem-

4

À

eun

010, ut o

omnes mælhmx

1ipanos, etiam

qua

ando funt confcelerati fïum ; fübinde tamen

ho:

iefü. ducatum revereri.

Verum tibi , Baro

Georgi Friderice, non erat fatis , Hugunm omnis

n

A1t-

Unl ieta

»itis, vitii , & 1mpou1 ti

Id

cLi

rouifle : nifi

(

:2

1ue

fimul inventi Noyi O/z'/S laudem illis

.....

adi:

TAf

LESUES

H

3

e€S. k&.z.s autem ««

J1li

trad

eri t, ALlüGll(., H

ante Americi V

Vefpucii , Lm Pc

i-

oho

ri Columbi,

& aliorunr adven

ntum , Cil dT non

atuifie ? Cet:

te

anmmcc lbl ut Hï?i

i & bo

ACU e tcrra Gn;.il

non funt. Sed

cum il F per feculorum pe riodos

ex nofuüi Orbis hominum memoria aufuüevt,

i. Ácoft. H;

ut etü

!

r

A

N-Ind.l14

iainü

A

4

"

ntiu

S

; Augut

o

finus , Nazianzenus,

.

& $3.

1

eos , qui Ánti

ipo

æ/('ï

L

credeb

oant , itrifetint

CcaE

]

[:8833:

)'I

D 0j HisprAmNrA.

467

N

l

eam gloriam negemus Hifpanis ».qui Indias il-

Tl

las tanquam res deperditas feliciter repererunt?

Seneca lragicus poeta fuit propheta ; cum de

þopularibus fiis ante mille ac quingentos an-

nos ita przdiceret :

Seneca , i&

— —Venient annü

Wa fh .

Medea.

fecuh feris , quibus Oceauus

vincula verum laxet, & ingeni

il Uf

pateat. tellus , Tz'pb]fk 110V0$

detegat otbes y nec fit teriiü

H ARME Gj

ultina Thule.

A;ofl HN

Nequc adíentior tibi illico in iis ; qua de Ophir

Ind.l.rc.r4.

C Tharfis , Idumaa , Afiongaber , mari Suph , Par-

C. Water.

deiant..nü.

vaim " Peru , ingenti nifu ex facto codice pro-

Hefp.la.c 7:

tuliiti. Nam ut brevitatis amore prateream ; nec

Keck.prob.

explicem , .varias effe Ophir & Tharfis fignifica-

naut,9. C.

Bécman.de

tiones ; adeüque regionem Opijir denominatam

orig L.L.in

elle ab Ophir Jecanis filio , cujus mentionem

Ophir,

G.C.10. V.19.

facit Mofes , & quem in Oriente fedem confti-

l.rAnt c7.

tuille Jofephus teftatur : ut fileam quoque du-

plicem . efle Idumaam , füperiorem $ inferiorem ;

hec non eundem jcfephum patriz antiquitatis

l.sllAnt.ciz.l

Adrichom:

ftudiofiffimum, quem veneranda Patrum & íàn-

in terr. S.

&orum interpretum autoritas tuetur , Affongabet

Gorop, l. $

ad mate Erytbraum locafle: ut taceám , ubique

Hifp.

M.. Mar. in

in lingua fancta. Iam Suph mare Erythraum de-

Arca Noe.

notare: ut tranfiliam item , Parvaun ( Pergu no-

Waserf. d lz

men incolis regionis Americe tam notum fuif-

KS

f,

T

.

ïr

C-9- AxCO&ï.*

€ ; qülfil IP

ä

z;ct Hiiþani ante ádventum fuum

do 10 Ce 13;

1

nprtat

fLi .ifucrivnz;: ut n

"

A&Lkþurl

n infuper ; non fgïüm veti

non

eit

e

funile

P

z

ï.,hc,i

$

Índiis

Salomone

r

n

[

-

g

P d

D]

Ori

x 6

468

Ü . RS-A TO

aOH

d

,

Crientalibus , auri feraciffimis , naves fuas in

extremas illas Occidentales mififfe , quod fi fa-

&um fuüiffet , tantz rei & expeditionis haud du-

pEA

. Mariana de

bie aliqua fupereiïent hodie veítigia ; verum

LE

reb. Hifp.l.

etiam Peguenfium , magni Indie Orientalis po-

Ti*

j

(

26. C. 20,

puli , traditionem a

PO

ajoribus acceptam. fidem

)l

:

axime mereri, qua gloriantur, fe ab iis Judais

genus ducere , qitos olirn Salomon ad aurum

t

L

Ophiï um colligjcndum in eas l'egiones miferit :

"

T

Av,

"n

ut denique néc. hóoc exequar , Hiramuin ex

flnl

Tyro naves fuas terreftn itinere in ^ Afionga-

ber mittere potuifle ; quod equidem abfürdum

videri debet nemini , qui vel præfentia tempora

Setfeid). in

feiner OReyf

contuletit , cum Cairi in ZEgypto quotannis

íne 5.fanó.

aliquot ttiremes in navali zedificentur , quas in

TA

& M. He-

berer in

partes fuas refolutas onerarii cameli inde ufque

H

Serv. Agy.

ad Heroüm urbem five Sues ; & ad máre ru-

I 25655«

brum ; per vaftum ar'enofumque terrz tractum

i

j

E

i

deportare folent : nihil , mea fententià , nihil

J

ER

l

,

V

eft ; quod Opbir a Peravia magis difcriminet ;

)

l«'; u du

h

[j

Vafer.d.1.

C f7.

quáàm quod clàffemm Saloimonicàm etiám ebora

th»':'rf'z'r:;r". '

Acofta d. l;

ex Ophir attuliffe facrz literz teftantur ; cüm

€ 14.

;7.. !

fit. certiffimum , "Americam. nullum. agnofcere. ele:

phantum. Quid vero jam confequitur , mi cha-

Q

riffime ? Hoc fcilicet: Ergzo Salomonis claffis non

O

TA

attigit Occidentem : Erpo Afiongaber non eft

KLL tth

in mári meditettaneo : Ergo Ophir non eft pe-

l

AC D

ru: Ergo Hifpanis fua conflat ]3us & exiftima-

(1o.

P

]

Ergo 51

luftriffime Princeps , merito

j

m

pio Hifpagia fententiain

,w;

CrOo:

I

"h» 1

WT

PRIN-

W

fài

T.

P n-o-H-v.u-G A R 1.A

ablrere ii EU

469

PRINGEPS

RU

4

FRIDERICVS

dvl

ACHIBLLES,S&c.

)

Drrc Iv

HENRICE AL'DERTE.

BARO LIMPFRGI.

ORAdT10

HENRICI

A LBROROI

ELMPORGI BATO

ais

Bd LOTINCTA

u Hareditarii , & fem-

pev liber

Pro

HUIN GARIA

Lv

d —

MBiictiNcRATISUMBS,

-....

dum in hoc

U

illuftriffime Princep

a.

PLEU. ogatlvzu um certamine memo-

:

a

m

t

riam gentis inter omnes Europzas

m

E are d.

fmufümæ, & per quam pax faluf-

que

hufham orbis hac&tenus ftetit incontami-

Gg

3

nata,

$

j

A LUA

i

470

OÓnArTIO

/C

fs.

nam tam turplter hic defhcmmus, & funefhfïï

SAns

ma tantis meritis oblivione parentamus.

&ior debebat effe benefa&orum recordatio.

At

véro qu 1ernadmodum . olim Romana Refþubhca

in optunos ac devotiffimos fibi cives multoties

Camillus enim .

PCCC"LVlt

in exilium miffus,

[97

S

Sene. l.s,de

cipio dimiffus eft ; ei,dlawt & polt Catilinam

Cicero , diruti ejus Penates ; bona direpta , fa-

Benefic. c.

17. Val.l, s.

Qumque quxcqn id victor Catilina feciffet; Ruti-

€, 3*

LLIS innocentiz '3"6?1113'1 tllht 1in Af'l omymæ

latere ; Catoni

ïmuluc Romanus preturam ne-

gàv it, Vatinio mortalium ultimo etiam illi an-

tehro

fic fere uhque nunc Hungarorum im-

J a

mortalià beneficia nigro ingratitudinis calculo

nos €'(PL1E'UI!US

Eqm ïern

fi Hunearia ipfa

commovere fe funditus , atque huc venire jam

poffet ; tota uofec?ro Coram una voce profitere-

tur dolorem , ex hac fui prateritione conceptum;

& verbis cffvndelet adfectum , quem rei indi

len 1-

O

