pre fe fert ; plurimis rerüm Polonicarum &

Guagnin,

reram Pol.

Rufficarum fcripwïibus uno ore atteftantibus,

toimn.I,

(v

Italum qtfc*n—dam Palemonem , & alios focios

F

4

nos , Cefaria-

profugos , Vrfinos , Columnas , Ittli

[£ 24

do

1105 ; G,L'vï-,'ri.lj

; , Lintaniz Nobilibus famihi/s ori-

ginem deditfe ; picebem aítem Litíanorum ex

Gothis ortam efle: verum etiam fingulari com-

piu-

ja10

|

676

OnaAtrió

[ RP

Qu

hi

]

Mm

2

Düdit. in

piurium fai

i

üiliarum dignítate , potenfia & opis

It

MW

fl

"i

Apolog. ad

Ímp.Max

bus fundata , fanctiffimum Repub. & aurez

fl

IL Th, H

libertatis conjugium geherofiffime tuetur.

3. $6.

Quem-

admodum enim alcne ungule , fi

TM

)»

ln 9

ftatis tempo:

tibus abfcindantur ,

« LO

g

przfentiffimum Adverfüs

comitialem morbum funt remedium : 1tà

augus

füffima Senmatui Polomiti autoritas ]

lommet

qua Regem

| HJWJ

imprudentius imperantem objurgáre & corrigere

m fiC lii

licet ; fummze Radiviliorum (ex quibus lantufius

Ducum Slué

uxoris hereditate univerías opes ac polleffiones

27)

nto 050f

v //:/

um , qui Incredibili privatarum

Mp

opum apparatu vel aliquibus Germanim & Ita:

0m

f

liz Principibus comparandi erant , acquifivit)

NOMT

(

Offrogiorum , Zbarafiovum , Zaflaviorum , Chodkie-

WUU

victorum , Chleboviciorum , Voloviciorum in Litua-

n l E

P

b

in Polonia veto Tencintoruin , Tavuoviortan,

Fir

lo4

0f

[7

d

M

LvJ

". , Le[ciniorüm , Of'rorogoruim , Zborovio-

af

p

2

vum , Lafcorum , C

^

4

viYyp

E

oyi0tutm , Lat,

ajetorui , Sa-

moi[ciorti , Zebridoviorum , Zolbhieyiorum , Proch-

225

m LO D

aiciorum . Offolinr

A b]

Olefriciorum , Tatlonum;

Tum

Sieniénilum , Stadnicio

u

A , Opalimiorim , Herbur

i

!

n

M

Y

L

torums Gorajorum , Sobiefcirtm , & herouüm alio-

1111

i

rum pene fine 1

A1tLiài

H

lero

(l;'J.ï.:L

1

p

H

n

i:

l

àres alibi gein-

1

lU

l4

A

tium, imo vix fimiles 11

lantur , virtutes , &

l

TT

vires màximz ; Poloniai

»

Tï

1

1

i

-

mwiiq!.mcimf falvam,

V d i

icolumen , & forei

^

ein 1emper —

:i;

H

qo

-

ji

pï,::':::fï;f.ntü Sed.

1

quod in Màrtio có

F

)1011

Vil

ïï- l

DN

E

J

Ht

i

e

lo laud

eim h

)'A2 fYv

pop [

Ciil ii

abet primariàm , eít í

11

7;

lnUe

f

auae

11

:

d((

omnes -c':ml:'ahfaz :

LU R UE u

&

C

;M-W--f. li

! CÓy13

entiDUs

a»j

3

OC COImIEIS . Tta

?miüs in V

€

i

1ijl5,

1

li

juibus Henricus iiw, Andium

;/

conui

ci

tieu

À*ia

Pao

PoroN«wtA.

6

W

nenubus Ordinum judiciis Rex factus ciï » ap-

T

aruit 111€XP110112[71118 Nàm cum centum circitee

eqmtzma milia tunc intra quatuor miliavium fpa-

tum circa urbem diver [zrem*u ,Xl àm ghus dies

noh folum pabulum cqms ; nÓh Caro , non pi-

Íces, ac cetera efculenta, ac ne vinum quidem,

tot hominibus hon defuére , quorum & magna

copia fempeL fuit , & fumma in tanta capitum

multitudine vilitas : verum etiam , quod tamen

Tun

omnem fidem fuperat , nullz Íimultates aut ri-

0p

x* toto eo tempore in tam numetrofía Nobilita-

te aüditz funt ; cuah de 1epubhca follicitis ani-

nmis omnem m)uua. & odii fenfum ;ofm[ ent.

Qllld igituf, magne Puncepe , Nobilitati Po-

lonicz , qmd toti mc'om Polonicz, tot laudum

eloouo , tot meritorum adoreis , tot miraculo«

l

rüm, tropheis illuftri iffimz , in omnibus totius

s R

Ia

OlblS terrar wn

("C

m

us conferri Bm,efi: NNec

VClD'Im

ï

mg

adc

r À —— — H

od i

^7 (

:RT

LN

EBFPTS

FRID

Im

A. d

C N S

ä

PECbEïJ

&c.

T

D

C

ää

Y

L

As

- M.

Lym

MC&'?E

L i

£X.

1

P

1 A&

(6

671

OnaATrIo

M

W

jvl

QR 4T109

J

fl

J

n

o

mw"

ACACI AXELII

mf Q

^

(f

ton GorBolm,

h

l v

lä

Conttá

Antl

IU

Al

x du

LO T"ONTASE

M MA

€

LR

R —R

r (

GRA

u/l j

, n]

L vt

2

LUE Y X 0 utdbk

&

U

ji WP

ï

þ*g::*

x

unouem inclyte Princeps , diícedo

2 ^.

Nïfaï)

) V

L

àb iis , qui pro Germania tulerunt

NW

A

hh» Mi

-^.

B ——l

fuffiagia ; & exiftimo , amici mei

4l V

M OSTI Po'ommm laudationem fic acci

Plell-

dam eífe, quémadmodum a

Ts QUI

M.de Mon-

1

Prmïomlum calenda-

*

Duoré

taigne liv

ria pletu: que fuo merito :ernau folent

.

i

266, 17,

! f

h

H

uibus fi ordine p;ædiumnvm prapoftero pro

1fi

WH ) d L

humido ficcum , pro cali

LW

o f*]nldum ponatur,

W. m

& univería tempeftatun: a2óyveng. in charadte-

UMAIAA, CY

tes vertàtur contrarios ; aummodo ilis tempo-

IiDUsS ,1n LIUSE VIX incertit

udo cadit , nihil affi-

QPCEUI'

llïLOHU u

1m

í

Mi

)

i

Ln»et ; neque Natalem

Domtni extteinls

"t'uus torrendo , neque loean-

nem Baptiflam h()llld'ï glacie & intenfis frigori-

bus adítringendo ;

vix curz fuerit cordato , p1-

"!]Ol» CLU)OM*O CEC gVC"'H*?'JUQ 'ïj'U.lIï 1us la.k'()"

z

rum ordinis cettaturo $ luïlf**"'" 43

1VC

opitg

TE

Midi

cL

1

C'.)Ll

non Lmnqo'al*ïl ; neutrum

ad Tiorint

uta

é

C

ï

zi

criptum reíp

P

Í

()ALI üt Ui C.laL'

Et tamen illa

w]t'

Af

LUa

C ie WT R .A Po LOWI À M.

b

/|

tüa OI2tiO ,mi MoscuHi; pro argumenti te-

4TIg

huitate fatis Prohm ; nimis mibi brevis & cofi-

cifa fuit ; pró modo voluptatis, quàm. ex eà ce«

pi multo snaximam: Áudivi enim libens: fed

NI

omhino eo áàdfedu, quo hiftriones; imimos &

xCNItl

Al

]

*S

ic

alia ré imagis ace

D

It

id genus Qaeätatmusj qui nul

tCepti & grat fünt, quaim quod falfis di&teriis

pdpuhim dele&ant; & dum rifum captánt; if»

W

tidentur. Quid vero tibi animi eft bàrbarám Po.

.(

NI

loniam effreni confidenua fic. piedicare ; fié

;

füpra jlias omnes terràs àc nationes extollete?

M

Àn forte cum Archippo 4f uiübiams cam Pafz

feratio & Heinfio afraum ipfum ; caim Glauco in-

juflitizin, cüm Polycrate & Ifocrate Bufiridem ;

cum Hutteno fel)rem ;cum Favotino Therfiten G

Quartanami ; 'Cüm Matrone éulicem; cüim Catullo

jaffevem , cm Ovidio adcein,cüm Diocle fapaíiis

&um Dione Prüfízo philafcphd pfrtiatuin, cum.

Syn&fio calyitiem , cuia Luciano Vitaii patafiticam

& mufiam;cum Libanio bevemi ; cum Mitándulà

baibatien , cum Czlio Calcagnino palicein ; cum

4

I

[

j

Emfmd Wiooiav , cum Pirc

cheiimero podagraim cumi

Majorágio lutusi, cuin Pietio pampertatem poette

(4m ; cum Salerio & Hegedotpio ebrietatein cüni

x

a

ä

;j:

is alias res frivolas

Heinfio pcdimüun & cum

& nihili laudànabt

1

£

;Tl

$; à8 , Inqtiam eodem

.

OS

do & tü in Polonie laüdatiohé ;

Cenit

Q1

i

ia

—?

71

déei venari voluiti? Equi

D

nu

LILki X

-

detim; etiàni Do

Ll

j108

$ ommnitim p oþ üloz

je!

Him iáxime Suf

5

cu

2"1*0 5 'i'*ï;;a!-is'

"

GC ii

d

[ —

Gallis, neduin ciim Gerimánis

Vü

Egotis

1

u

674^

Ón XTlI0

*

Ub

taus prerogativa , vel verbum commutaturos efl

"i

Íe: fi fecerint, mirabor; & credam, petitionem

[fl j

!

(i

Catonis & Vatinii tam impatem non fuiffe. Quid

;w

V

Jnlcluäm A:.'.,

autem de Polonia judicandum fit , palam figni-

j ^

Tht H' ] 561

Jl

& 6»5 & si.

1cavit Henricus Andium Du

x, quando in Regem

,GW

Poloniz fe ele

C

a

t

L

um effeintellexit; cum . electione

illa exilium fibi indictum interpretaretur; & Jo-

gt V

anni Monlucio, Valentiz Epifcopo, nec non

l

l:

(

Francifco Noallio, Epifcopo Aquenfi,viriä fum-

f LZLCI M

mis, tanti honotis conciliatoribus eam repende-

(Yir

l

li

gratiàm, ut fe femper deincepsalienum a

i

Á.

o EE pra-

""

T

UM

buerit. Quinetiam Galli quidam, qui in Henrici

p

Md

comitatu tunc erant, illiscoloribus depinxerunt

Poloniam, ac fi miferia & barbariesipía ibi ha-

Tl

beret prfzpriam fedem, & perpetuum domicili-

tis

?f!ïfif.ï.

um ; difer

vio

verbis teftati, minime fuiífe OpUs,

ut Polenorum delegati , qui decretum electionis

ha

A

ad novuin Regem in Galliam attulerant, tanto-

2 x.:.',L]

"

L A.

M

;Ai

pere eä*"i*mgitarmt

"a

-

autionem , nulli Gallorum

prrdia & bona in ditionibus Polonicis acquiren-

'n*k [2

di facultatem datum iti ; cum ex illerum numero

o«

Wil

4m

m

nemo tam ejfet abj

C6L

AU

& fovtis .qui inagnus Dux Litta-

j

nia effe optaverit.

1

1

Fortaffis nec alii optaverint,

M

qui ama

T

ribus & fertilioribus locis affueti, in

^ vt

:

horrida il

ïï

;ï)

a

A L

era , & maximam partem fylvis

deferdíaue imi

j

;

edita

t

vx'na!-!

V1l

crint : ubi vel fertiles

c

,

A:Guag. re-

at

€

$-

j[i

(uti- in

k

u

ruinPol.t.z.

doli) tam funt duri ac petrofi

;

Imk

nonnuünquam,uct

í

:

leni boves aratro uni ducen-

x'.('d]

W

do vix fufficiai

1t: uDi qu

ä

Cíomer.li.

^

4

oque interdum tanta vis

de fitu Pol,

h*igoris ». uc radi

C

IGUS. c

iS

L

eícant atbore

35

C

& aqua

Neuge.rer. ex editiori loco effu

à

A.

u

du

.....

Pol. 1.1.

; priufquam terram conti-

VA d

a

gerit;

UR

L

WII

SD5xTnAa Poóvoura.

67j

Quanquim hac

.[ gerit ,. i glaciem concrefcat

celi intemperies aliquando Poloniz bono cefhit

T

Cumenim ÀÁnno CuHRrsT:I c

P

O- GCOO

XVIII;

feptuaginta Turcarum millia in Ruffiam pene-

p

H

| uaviflent ; derepente im

meni

Iu

un geiu cum co-

zvving, M,

Apcdem. l,

Pioüffima nive in illos tantà vehementio eraffa-

2.€. 33.

ex

F

tum eft, ut fupra quadraginta millia alferint,

'Cromeroe

n

multiq; interfe&torum equorum ventribus etiam-

num calentibus fefe illatebraffe fuetint depre-

[03

henfi.

Quz tes Turcis R eli

o

ionem incuffit, ut

. .| fibi perfualerint ,, Ruffos & Polonos divinitus

defendi.

Verum oleurm & operam perdiderit,

jgui in Polonia delitias requifierit: & tu , mi

|

MoscHri, pïane prater rem ex Stoicz Philofo-

$

L?

hiz penetralibus opum & zdificiorum fplendo-

rem diffuafifti : cum Polonià non verz opulentiz

& magnificentiæ , Don copie cornu ; fed tenui-

tatls tàantum & merz inopiz fit capax : adeoque

ipli Poloni non magis intelligantlautitias & ele-

gantias , quam Croatze ftefludinum. — fuavitatemy

quas etiam abominantur. N

3 th

ela

Que. Carolus Clu-

Jiis ; Atrebas, illuftris nominis Medicus , cum

Clufius i&

Anno Chrifti 1579. Majo menfe, Præh&fem Do-

To

ad P.

minum Balthafatem. de Battl

?)an » Regni Hunga-

Bcellon. ob*

tie Archidapifcmm hzreditatiüm , 1n Pannoniam

íexlric.é

|

|

interàranem , que nunc ex parte Siavomia five

Y

^f111

Ciabifd)lanb nunc

c

M

[

; Comitaretur , "Tur»

^nrt

hizze , ubi fubfifteb

€c€l1Ct 5

dum fotte citca rufti-

corum Pprzedia obambulat , multas teftudines

palis affixas ; & 'e fepibus hortos ámbientibus

Üv

n

ju"

Péndentes agimadvertebat.

In arcem

d

"iï.il' Pg&

Vu

F9o v

oQ

Yi

pn

676

ÜORATIG

(0V

a DO

"Ti

n

go eft ibi cognominis , regreffus, & cauiäni cju;

M

'll

l

rei percontatus , audit incolás a teftudinum efu

u

prorfas abhorrere.

Ille ftultitiàm hominum ri-

N

P

li

dere , & intertogatus, an vefci iis cuperet , an-

MC

11M

nuere. Sed cum ríemo ipíàs apparare fuflineret,

Pt

A d.

141

o redux commo-

P

YU

"

cocus quidáàm Gallus Byzai

^

n

VRV

Z

af

ulum confécit.

Vefcitur

dum advenit , qui Í

Clufius füaviter , omnibus eum cum ftupore con-

s indig!

mï

u

a

tuentbus, & plerifque nihil dubitantibus , quin

Ll

M

i

eàm noctem habiturus effet vite poftremam: at -

j

Lb

poftridie cum Clufium non modo viviüm , fed

euam alacrem confpicerent Croatz/ , mülto ma-

L'[l q

gis mnitati, plerique allerere : Etiamft Viennen-

f &

femi uvbem . premii loco nancifci queant , i0n tamen

degnflatauros.

Sed & hoc preter rem forfitan.

Ab. Ortel.

in orb.Thé.

Certe totà Samogitia , provincia imperii Polonici

$ig.B.Her- haut an

gufiis Binibus claufa, nec urbem , nec

berften.in

H.- Moích,

atrcem quidem , aut prazftantiorem domum ha-

lM ) L

bet ; N"c-bilefque in tuguriis duntaxat ftabulan-

ü

tuür.

Quemadmodum tamen apud inferiores

Merc. Brit.

interraAu-

Germanos , & alibi quoque , peífimo more ca-

^

ftrali l,,c.5. &Uf vu

lgo tam diu fervant , dum totusin ver-

vt

4 m L

!l

miculos refolvatur, & tüm demum viva animal-

H

£

cula ,

T

m putidiffimi cibi putredinem paulo

i

MU

fac

wiicdi

( Ht

I

1

a

a

;1?;

ff

dip

erío nimis avide vorant delícatiffimi

M xIJTa

I

M 0

epulones: fic Polonis natura atque fortuna pro

ilorum indole & ingenio abunde pmlþexitj, &

WACATO (

"

contülit delitias ruris & inficetiarum plenimma*s ;

M

P

^

quas illis ; spondeo refpondeo , nemo nofttüm

Q la

invidebit. Ifu;enim in univerfum imotes Polotio- '

D

A WTK

rüm. ad cenfuram vocantü inirum áccidit ; qut

»

éeri

"

r

i

;

nu

b fia

CouTRA PoroNrAa.

677

tur,

lQ d

d

fieri poffit , ut illi tot magnis vitiis occupen

m

& fere cum virtute commercii habeant nihil.

Nam , ut de Religione Chriftiana primum loquar ;

u

M

quot ea fuperfcitionum & errorum monftris de-

türpatur a Polonis ? quam illa impure habitat

Neuge. tet.

in Polonia ? Muhametani Tatari , infames ritus

Pol l.5

Guagn. H,

rope Vilnam fumma licentia obferyant, Imo

Pol. t.1.

funt hodieque inter Lituanos & Samogiæs quam

Guagn.retr.

plurimi , qui ferpentes

-

-

3f

iofdam , Givoutos patria

Pol.t 2.Ca-

inis in-

mer.M. H.

lingua dictos ; domi fuz fovent, & num

centnc, 69»

flar colunt, eofque certo anni tempore precibus

&t u

facrificuli evocant ad meníam fercula fmguïa de-

libatum : & penatibus illis non comparentibus

nec prægu&antibus , magnas calamitates fefe

Ne-

fübituros effe credunt peffimi ominatores.

m

que hifce tamen profanis & mifellis diis finiunt

"E

idolomaniam füam , cum aliquibus in locis

g

Ruffir , Lituauie , ac Samogitix , agrel

iüs

plebs in honorem Diaboli etiam íolennes

CP u-

Nam-

las füb finem. menfis Octobris inftituat

que patribusfamiliarum cum uxoribus , liberis,

& fervis ad locum f

€

V A

rali convivio deftinatum

convenientibus , menfaque gentili more inftru-

&a, & jam vitulo, porco & porca , gallo & gallina,

& ceteris jumentis domefticis, in futurum facri-

ficium adductis: tum incantator quifpiam , ver-

ba quezdam demurmurans , animal immolan-

Y

dum baculo percutere orditur , quem dein

k

e-

liqua turba fequitur, clamando: Hac tibi. o Zie-

Wiennih Deus (fic dzmonem appc:llant ) offerimas,

]m Wt

gratiafque tibi Agitts , qæod uos boc anmno incolu-

Vu

3

qmes

k, n

41

Or-rmATIO

(0

EM

mes con[ervare d.f'g:mf;,s €$ 5 Wunc

]

YVcCTO f£e ïoggmm:,

yi

ut C in poferum nos tueri. ab ig

/[|) "

J

")

n

F

"€ , ferto , pefle,

u

Q* inüniki g

U

ii.,,lc

FZ;'&ZQNI

defendere digneris. — Inde

PL

carnes mactatorum anima

]1

J

3

im vorant; particu-

[

la prius

t

3

m;oq:,aö:.uïe ferculo decer

pta, & in

omnes zdium

eLia

1108

/ n

"m

ulos cum hifce verbis proje-

catHz .0 "/32:)75,

£€j

z

A

w'ö,,*

v Q0fira bocolauffa Jufcipe,

[

C comede

be

H

HÍits.

n

ï;

ót cruces , quot furcas,

hic ponu

t Do

]

&

ni

à

LLiii

Íto

noitto , o

mel Áu-

v—-ï

A

ditores ?

t

.U quis

Chri

l

Uanus inter illos inferna-

afo li

les & repu

Ü

ä

deos

Oi

n

11

J

um Chriftum no-

ycenmtt a

ftrum quzrat

i;,

PT

À

4

n'rz

ï;

L

?

a

eureux. 6 le pays , auquel le

9

M

diable eft eu baut prix. Adeo vero faper?xitioni,—

Dea

bus de

(

CLA

du funt

n

S

J

jal

'f

nogitz ; ut etiam arattis ex

1

puro puto ligno fa&is , quibus fo

lis utuntur,

M

: n

ünguïarem qu.;m,dam virtutem tribuant. [ccir-

T M

€o quidam provinciz prafectus , qui colono-

lil y V

rum labores levaturus ferreos vomeres , veluti

HU

ag"acolationi aptiores , fabricari mandaverat,

0

n

cum mox a reformatis vomeribus per aliquot

annos fegetes agricolaf;um expeCtationi ob aeris

inclemendam non f(àtisfacerent , ille. vul

gi,

agrorum fuorum flerilitatem ferreis vomeribus

pertinaciter adícribentis, feditionem metuens,

L,..ü YQ

confeftim amoto ferro agriculturam | moribus

1455 P«

& vomeribus antiquis reftituit. Alias in reli-

n

IN

qua plebe Polonica , quantumvis nullis idolola-

A

tricis cultibus fedata , videre eft infignem in

"

TP du

lY

religionis notitia ruditatem ; pene ad exemplum

ln

(

pïebejomm Mofcovitamm; ex quibus Doinin-

i

TIN

cam Otationem pauci Íciunt , dicuntque Oratie-

A A

lcx [

E;

nem

l

(

*

Lt

CoxTRA PorowrAMw.

679

oW

Guagn.ter.

ol t.2.

gem. Domtmtcam fiive , domimorum C facerdotum;

Neugeb. in

ai nullis laboribus occupantur , opus effe s fibi autem

"

Co, Mofc,

ijy

un, C Spiri-

C 12*

in DevM C filium ejus Iefum Chr

pum. fandum . fimpliciter. cvedere , fati effe : item

^041

Coufeffionem facram. Principibus con

v?

me, 4c potif-

Wnum ad magnates atque Nobiles pertinere. Sed

uid hoc eít, Auditores? Àn tantus inceffit ftu-

por plebem Polonicam , ut fincerum & legiti-

mum Divin! numinis cultum non percipiat?

ÁAn vero mala tra

Vi w

fta

Ho dominorum illam. duriori-

bus exercet operis , quam ut quicquam tempo-

ris pro cavgitibus Chriftianz religionis addifcen-

dis habeat 1'cïiquum : Nimirum quod Ditma-

lib.ult.Chr.

fuüs; Epifcopus Merfeburgen&;, jam ante qui.ng

G. Barclai.

1 cont Mon-

gentos annos de Polonico populo fcripfït , tllu

arch. l. 4.

C.13»

qore bovis effe pafcendum , Q tardi vitu af cafü-

gandum , C fine pena gravi won po[fe cum falute

IV

'an

Principis tratlari : hoc Nobilitas in fubdius non

perfunctorie hodie exequitur. Precipue tamen

f

!

in Lituania ruflicorum conditio eft duriffima.

uagn.ter.

u

Nam ut quifque dominus famulorum caterva G

ttczc

ftipatus domum coloni alicujus ingreditur, im-

pune quidvis facere , res quafcunque rapere,

abfumere ; & colonum etiam verberibus cru-

deliter cedere poteft. Nec colonis ad dominos

fuos fine muneribus aditus patet : & adiniffi il-

lico ad. officiales rejiciuntur ; qui nifi donis mi-

1H

itü

tigentur , jufte deceri

nt nihil. Et profe&o in

am

Lituania quodlibet judicis verbulum , aurum

An

c&ll

z in operas ita

eft. Praterea fingule feptim

difttibui folent: ut coloni quinque aut fex dies

jv

lii 1"

Vu

4

ne gO:a

SPN

T

689

OnaAT:og

(4

hegbtiis dominicis impendant , die vero Solis

gldilliu[

1:.

res privatas curent; & fic plerunque diebus So.

UP I

lis (nam ne feftis diebus quidem funt Feriati)

TU

ar|

Á

o

quodvis GPRS-Qbf')ïV'?Dt ; drabdoo

- occando,

!i

'n;-

runcando , pafünando , metendo , tri

turando,

n] 11

& id genus, Ideoque fi quis &oxolanum inter-

ver

v C

lt

-

Quare Do:

/REELL

12222

ca die la

l

rap

I'Ogïl

Ea

boras * continug

2

QiA

is refpondebit ,

N

C du Dominico cemedere

1

at

Neuge.rer,

epertet. Atque Nobiles infuper non folum in

Fol.1.5,

lii

p w

glebz adïïrfptitios , quos Koumethones ( Clopbos

.

vocant

jus

vi Pa

YA4ltct

d

t

& necis paffim. ufurpant : fed

n U

& fi quis ex iftis forte capitis fuerit damnatus,

Guagn.rer.

ntl irj

Fol.t.2.

tum de fe ipfo , jubente domino , fupplicium

^

fumere, fuifque manibus fe fuf

Dnet

wl

Mu

Lu

1dere , minis,

I

atl

loris, & fuftibus impellitur. QM dira confue-

NI

I

tudo haud dubie Vitoldo Li,tuzg,niæ Duci origi-

11

M

nem debet ; cujus feveritatem ; imo immanita-

tem, adeo extimueran

1 RIl

Silv. in Pa.

t provinciales; ut fiquan-

O

ral. Alf, ].

do dixiffet duobus pluribufve ; Ire ocytts , ac la-

3'(;. I?:

queo vos appeudite ; nemo imperium fubterfuge—.

Lt auditufque nonnunquam ftt., qui currens

hortatus alios, Eamus quam propevanter , ingemi-

VH]

LTTI

naverit , ae bilem Domini commoyeamus. Quan-

quam & leges Polonorum , potiffimum Cafimi-

Neuge. rer.

uft;

Eol- j" ä-

1? inagni (qui tamen r

;yw

corum G plebejorum Rex

appellabatur ; & ex eo ingentem zquitatis lau-

Ml

dem erat meritus , quod barbarum morem ju-

[]

*JTAï

Iisjurai

/11.

V AR

j

LVA

conce

k

ptis

"verbis dandi abrogaverar;

DT

zi

in quo f quis v«

»

rbo lapíus effet , atque adeo i

NU

N

Aj

li

titubaf

T.

let , caufa quantumvis jufta cadebat) non

H

(

M

parum illam fzvitiam cxafge«raiïä , aut firinalie

Videll-e

Wil Q

|n

681

CONTkAf f osqasrtàw.

ducaci

h

ü

*

l

Á y]

yidentur : Cï:lïfi Rex ilie in Divinz iäpi&ht

arcem , profanum humane ftultitie arietem,

54 4

1.2. Statüt

n

; divinavum , ut ajebat , corredturus,

Pol.c-15,art,

yigorem leg

6, Arnis. de«

impio impetu immitteret ; atque cedem Nobi-

jute M,l. 2

lium a Nobilibus admiffam aureis X X X vindi-

C»3« D. 8»

candam ; f1 plebejus Nobilem occidiffet, pznam

Bod.deRe;

pecuniariam duplicandam ; fi Nobilis plebejum

lcos.elh

interfecilfet , etiam ex infidiis , poenam X au-

6« C« 6,

reorum eíle , injuftiffume ftatueret.

Qua im-

punitate occidendi propcflta , innumerabiles

Neugeb. in

crdes confecutz funt; ut Sigifmundl.w.s I Rex,

it ita robufto , ut atate

vitis Keg.

qui alias. corpore fu

Polon,

florenti ferreas. equorum foleas manibus dif-

"—

fingeret, funes cannabinos craffiores rumpe-

ret, balliftam manu intenderet ,. & chartula-

rum luforiarum fafciculos difcerperet , tamen

m

vincere , nec

?Ram fubditorum feritatem non

in

comitlis

Petricovienfibus

inficiari

r

tuerit: ex levitate ponarum neminem vel in

ipfis templis amplius tutum effe. Atque Si-

gifmundus ille, au&is regni opibus, poenas

geminabat quidem ; & praterea legi fubroga-

bat, ut ficarius

LVIII hebdomadas careere

publico attineretur ; hoc tamen peffimo . corol-

laio, quod triennii prafcriptionem — cuilibet

t.Trcutler;

homicidio indulferit ; & patronum, qui cli-

fcribit, Ste-

-

entem five Kmethonem fuum

interemiflet ,

phanum re-

gem hzc e-

ab omni feu publica feu privata accufatione

mendaffe:

liberum effe. voluerit.

Ex

uibus ,

mi Mo-

Vol. r. difp.

Íchi, non tantum legum D z : &] Religio-

!-tho?-ht.bo

a

m

nis Chriftianz defpectum & neglecum ( quem

Vu

ta-

cvpcn L.

j

f

?

H

682.

CCKT

tT

OnaArrTro

8007

tamen Poloni non leviori Arrianz herefeos &

omnium fete errorum

(l Iu

» quicunque prifcis fecu-

lis Ecclefia

«

"

u

u

m polluerant , in tutelam & patroci-

t nlln

ZA

nium receptorum facinore vehementer adau-

a

(

j

gent) intelliere & cenferé; fed & una nullo

negotio con

ï

ytmis v

fil

cere potes, quantum jàm in Polo-

i

norum inciv

ä

Ài

1

1

ta

[

t

d

ao

11

ij

CX

Q -

cat

5

i Ü

«

[

rà morum H&gitia

fim dicturus. Noli vero

€x

ï

lit

N

atque C

Care, ut in laudes

ï

ü

m d

Germanorum prius expediam linguam , longo-

( POl

(

que argumentorum contextu demonítrem ,. fi

JlvV

.nmgGö

quid in Polonia nunc lecrf?t probum , & ele-

|

eantioribus moribus congruum , illud maxime

Poiyoms

4

Geimianoriim induftrie

QC X

R

irtuti attribuendum

j

[l« Vav

eíte. Quis enim tam fit hofpes in veterum. mo-

ll

f

T

NI

numentis, qui hac ignoret? Quis tam hofiis fit

!l

MerulaCof-

verltatis , qui id nege

t ? Sicuti patrum «etate

LU T

li

AL

t

mograph.

Bciga quidam Petrus Simonis F. Germanicas vites

h, h

polacs.

tmn[þortavit in Hi(þaniam , quz ibi folo infitx

T

mirumque in modum multiplicatz illa gratifiï-

qltsexd

iiá

ili

P

lw

ma & longe nob

ffima producunt vina , ho-

! v'nilw

Mf

dieque nomen tranflatoris fui Petri Simonis reti-

i. E

Neugcb.re-

xum?ol.Lr,

nentia : ita quoque Germani, mi Mofchi , Ger-

& 3. Crom.,

Ü um

mawi funt , qui Polomiam cv Equeffrium. familia-

H

R Af

n*

zer.Fablsy.

vMm , C opifitm atque mercatorum coloniis jami

V VULU

Hodie in

Eumpa ,ut

olim nobilitaverunt : quod arguunt cum multa—

vultIos.Sca-

rum illuftrium gentium inügnia atque nomina ;

LUR

h

"

i

liger, funt tum ipfa quoque Polonorum li

A

XIimatrices fit S

ngua ; quæ cuim

lavica , atque Polonis, Bohemis, Ruffis,

linguz:La

W

$!na,Graca,

Moícis, Moravis, Silefiis , Caffübiis, Croatis,

Teutouzca,

(It, i M*

BSlavica , E

Bulgaris, Rafciis , Serbis , Iilyriis , & univerfo

BI

Pirotica,Ta-

no-

WY

farteca,

lt t

"ngarica , Fianonica , Hivlandiea, Cantabrica , Britannica: licetBritannicam

D

wtlx

€ermanifmi fobolem effe fcribat, 1. Zf. Pentam. is Gloff. prifco- Gad.

i

L

632

CoxTRA PoromwrAM.

l

»-

nomiri Slavonico communis, adeoque illi cum

MahUl

Germanica , aut ulla alia matrice lingua, nihil in-

tercedat. cognationis: tamen permulta inftrumen-

torum , operum , & aliarum rerum ad opificia

& communem vitam pertinentium vocabula , a

finitimis & prifcis incolis Germanis mutuata eft.

cato-

Suntque etiamnum fparflm in urbibus mer

tes atque op;gces Germani plurimi: & grafer—

tim in ditionibus Ruffiz & Scepufio, majori-

que Poloniz vicinis, tota :.)ppida pagique tan-

1

untur.

tum a Germanis fereinco

*

Verum quidin

Polonos babeo dicere amplius ? Valentinianus

Sarmatiz legato-

major, Áuditores, cum olim

rum, pacem petentium , habitum fordidum de-

Ípe&umque notaffet, quzrebat, Nunquid Sarma-

Sigonius

t« omues ejufmodi effent ? legatisque refpondenti-

de Oc.Linp.

bus. Sarmatarum optimos atque 0rn4tiþ£iizos 4d il-

lib. 7*

lum ex confaetudine miffos effe; Imperator ira ac-

cenfus exclamavit, Male fecum . efft a&kum , quod

[

^* feimperante gens tam . fordida. fimibus fuis. mollet effe

contenta.

Et tamen Valentinianus Á. tunc 1or-

des tantum veftium in Sarmatis notaverat: qui[i

mentis animi impuritates Polonico in populo

potuiffet afpicere ; quibus contumeliis & impre-

Il

cationibus adverfus illos fuiffet ufus, o mei Au-

ditores?

üd enim Valentinianum dicturum

d

Ii deteftabile , & tot

fuiffe putatis, ad Pepieli

crudeliffimis fceleribus cumulatum facinus? lile

fiquidem , patri Popielo per omnia fimilis, cum

5 N,L

amari a fuis non mereretur , & metui mallet, ve-

)

ritus, ne regno exuetetur ; fimulato morbo pa-

tfíuos

99

n *

684

OnA&ATro

à

(087

n

x

Ti ;!

o

T

q«

ere

g

h

truos ömnes $ quorum autoritatem 'maXizunop

n

|

reformidabat , accerfit ; & invaletudinem exagge.

Y

li

Wl

D

rans, quafl jam jam moriturus, eorum fidei uxo.

[

ia ï»,F

rem ac liberos commendat ; tum fingulos blan.

1

( d

de appellando, in fignum amoris poculum, cui

m

JN

Álef

?&ll reginæ venenum erat m

A a

1X

tum , circumla-

lj

M

qui

tum przebibere fe fingit, quod tamen ne ex-

i

n

tremis quidem- attigerat labiis.

Ex quo cum

n !t mor

"

patrui ordine bibiflent, & poftea falutato re.

t Ul

ge abirent, flatim vi veneni in furorem verfi, &

f

.

J

MA

"Wt

'IH

tandem ingcntibu.s cruciatibus exanimati fun

vt

(

Jlä/r

quos dein Regina, quafi mariti fui vitz infidia-

Kore5 Q

tos, juftaque D x 1 vindicta percuffos, fübito pe-

j

C UL

Neuge.rer.

riiffe divulgat: & tanquam fepultura indignos in

a

i

R?h

Fol. 1, z.

lacum Goplum projici mandat.

Colefte autem

Ti GDl

) r Wi

Guagn.H.

& juftum Numen hanc atrocitatem non prater-

Pol. £. 3.

M

(

mifit inultam. Nam ex cadaveribus interempto-

üf f

nDite

rum putrefa&is enati gitres inufitatz magnitudi-

u

i

h

nis, impium parricidam cum fcelerata uxore at-

que lib

i QUII

eris fugientem quoquoverfhs per àquanf

flammamque perfequuntur; nihil clauftris, nihil

d

abigentium fatellitum auxiliis quicquam impe-

Il

LE

'('rl»

dientibus : poih'emoque di&l*[gientibus omnibus

ERE t t q

À. Ch. $25,

domefticis , ebfumptis prius filis Lecho. c» Popielo,

atque uxore etiam , ille ultimus lenta qorte a muri-

W (

lu Qu

bus in avce Crifvicia corrofas & depaffus eft : even-

A

tu docente, in fatis filii & nepotum fuilfe votum

Popieli patris , fübinde fibi imprecati foliti ; O

utinam a qmuri

b

D

5 corroderer !

Eandem vero mu-

Dd

rium carnificinam , divinitus juffam , pafít olima

fuile creduntur ; alius Polonus, Mieczaflaus Dux

I

MU

Cuja-

0"&-

PooNtAM

s

CONTRA

68j

Neugeé. téf;

u

(?ujavm, qui inopum , pupillorum , ac viduarum

pol.1.3:

UI

Tíüthemui

m

[

bona injufte diripuerat ; & in Getmania ( patrie

€hr.

Hirs.

Y

r

nzvos!) Hatto 11 Archiepifcopus Moguntinu, qui

Eyfengr.in

chï: f'jriï. ïa

pa

uperes , fpeaccipiendorum frümentorum facta,

1o.Camerás

dam vocatos , admotis ignibus ne-

M;H. cent.

in horrea qux

forie combultferat; atque W'lderolfus Atgentinenfis

2.c.12;Gulls

limán. in

V

S. Attalz reliquias apud $. Ste-

WilderoL

Epifcopus , qui cum

fo.N. Serar,

phanum intervertere vellet ; nec

pofï&t, tum in

Mog, ter. 1«

ipfas irà monialeis convcrfa quafdam expulerat,

^ in Hat.Z«

dona & bona , que placebant , n füum domi-

niüm tíanftülerat.

Quod tamen de Hattone &

Wildérolfo (cut. enim . diffimulem? ) fic tradunt

fcriptores quidam ; illitd viri docti anilibus, me-

tis, ac putidis fabellis adfcribere folent, Quid

autem Valentiniani maneis hic expergefacio?

em

Tuam confdentiam appello; Moscir; dic

&

lein & motatum fácis Suttri-

Silv. in P&«

mihi; qua parte civi

rall;/ Alfon£;

1 2:0 13

I

galum Ducem Lituaniz ? qui cum moóduüulum vitz

haberet culinám , nunquam e domo pedem mo-

vebat ; quin difpenf&torem percontaretur ; An li-

biuiit , quem fibi de arte popinaria accuvatiffime com-

poni cutaverat , fecum afferrer : apud quem,etiam

Cena non minus [ex bovarum exats uec fercula mtuus

-

Quam tviginta C centum , dum ille ligurit ; appo-

nebantur. Optfiiïem Suitrigalo convivàm Ptet«

&elaum. Cracovienfcim. Avcbidiaconum , qui intere-

tàt Concilio Baálierifi ; in qt

exautorato Euge-

f

Vr

hio , cum novi Pontificis e;zybe*ad

aufa in coni«

'*a."ï

.,(

ie

[0:

b

21

d

Cayé mote m

ceuM

rum difceffum ,

*; H

4*

A.ti, $yly.

lívi.

£2 44

i5 Ejiæï'

lege electotibus fercula circumfcripta e

degeft Da-

Zéelaus lautius

d

l4

iftám

fila Cones,

1

rgiufque epulaxi ïi?ïct!lfïf

Á

igizs

ii

j

qinmide

j

m

0"

(

686

ORAT:O'

QU

W

T [

diminutionem ferculorum zgerrime felcbat ; | &

ii

m

aliquando avicularum patina ad oftium concla-

iV

m

vis intercepta , ubique fpolium conqueftüs ac

HF

publice teftabatur , nunquam diem , poftquam

u

J

Sacerlos fuiflet/, tuliffe pejorem.

Caterum

hf

iil

]fll

rogatus , ne male acciperet , quoniam idem

quoque obügerit Cardinali Arelatenfi, Proj, (in«

quiebat) Cardimalem mibi equiparas ?. hominem Gal-

lii

lieum , parcum , eventrem , aut (ut verius loquar)

CUU

non bominem ? Ego apud ewm meo infortunio fan

1 d

locatus , omnia que facit perlufivis mibi cortina in«

(b D».x

dicat , nec adbuc aut bibere eums aut comedere vidi :

f.'ZEïJUm '»)Lï ULO

u

& quod mübi moleflius e3t , infomnes modes , infos

m

jl

fr

mne[a, dies ducit , aut legit femper , aut uegotiaturs

( )

nulla ei minor , quam veutris est cura: gmibi. nibil cum

£0 0l

24t

b2

ne est.

) llU

Ego Polomus fum, ille Gallicus z

QUE

ul

mibi avdet , ili figet — flomachus : ilà fanitas, mihi

pprs jejunium et.

Ego ni multum comedam , &

fþlgïïkübljïil:f :

multum . dormiam , cito deficiam.

Illi econtraria

iK

omauia funt. lejument Gallici ,. C* — Polomi comedant.

DN

Et acerbabat incommodum ignaviá famuli , qui

(

Dietzelao fempcr ultimus cibaria adferebat, Ex

qua re ortum in oftio Conclavis proverbium fues

rat

Vitimum efe , qui priov. efaviret,

Sed dic

porro,mi Moscnur; qua ratione temperantiz

Forcatül.iri

Pol;. tel

& ca(titatis leges cum moribus Lituanorum cons

cilias, quibus conjugiorum Ífanckitatem rivalium

AU.

licentia temerare licet ? Equid

em olim Dux qui-

dafn Oppaviz uxori adventanti , quam in Lituae

nia düzerat , o

DVIC

h

vi

im procedens , cum in comi-

A W

tatu. illius ad?k:fcsnccm offenderet forina egree

Mil li

D

&

giu m

UI

Q.T'O

PoroNraAM.

E

?

;

CowrRx

687

—

PU

ium

, robufto corpore , in plumis jacentem,

B

& I

enfili curru advecum , & quzreret : -Quifnam

U

A

o

efet * (exi&imaverat autem , conjugis fue fta-

ll

ttem , aut propinquum aliquem eíffe) poftquam

ne

Silvius i&

ex refponio intellexiffet: Apud Lituamos more pa-

Paral. AÍ. f.

ttio nuptas , qua nobiles quidem effent , um pluvef-

^ CQP- $e

À

ye concubimos pro viri. facultatibus alere coufueviffe,

14

hl

qui negligenti vel alia quavis caufa impedito marito,

[

im onevribus snatrümonii fevundis C fuflinendis velutt

H i

füccenturiavetur ,. illama, fucciplenum juvenem. pro-

"ETU

pterea. adducum fuiffe , qui ipfius infrequentiam fup-

MVTE CM E C

"

pleret ; Dux nebulonem illum vicarium canibus

laniandum obje&ums erat , nifi ab amicis inter-

celfum fuitlet.

Quod fi jam ipfam quoque No-

bilitatem. Polonicam univerfam ad Ordinis Eque-

ftris notas adhuc preffius conferre velimus, quo-

thfquifque erit in aliquo numero ? quotufquif—

n

r

n

que ignobilitatem animi, & incivilitatem , titu-

WA

lorum ornamentis non.palliabit fuperbe? Ma-

A.Ch.1606.

rocanus Rex ante aliquot annos ad Ordines Bel-

» )

L

Iof. Scalig

—--

in Ep.ad St,

gii confederatos dederat literas , qui& longiffi-

Vbert.

mum continebant titulum , triginta vetlibus

rhythmicis confcriptum ; quem fequebantur tres

V

aut quatuor linez , rem ipfam , cujus gratia lite-

IZ exarat? erant, exponentes; lfá u1 pmlogus

D

fibula multis partibus major efet: ic fere Polo-

2

X'Ve EP' gïo

? 41

ni, quorum qos esi de magnis n

»ovi-»'

ora logus , verbis

&v

v

virtute

tantum .Nobilitatem fuam ja&ant ,

M.dec Mott-

quafi deficiunt ; viden turque quodammodo men-

7^

1

taigne 15

um di-

€i$

dicorum effe xmuli , qui ad exem

D.

W

tiorum etiam fuas magnificentias; dignitates, &

n

"

P

w

)IC)'

ueil;ig

