quibufiam locis centum. novem pedes fubleva-

W

V M

Mm

talor. adv.

tis : vincente autem antecedentes aquarum du-

s QUl u

Goth.]. 1.

&us omnes Clandiamo , a quadragefimo lapide

1

perducto, ad eam excelfitat

em, ut in omnes ur-

löl;ripjft; TM

Il

7500000.

1

iil l

J

* M

philipp.

bis montes levaretur ; erogato 1n id opus H 5$ ter

UM

mllt-

i

^

*5

DPuag ITALIM

752

*XW

iE a

lfl t

anillies :

aut cum zítimaveritis urbis cloacas ad

Q'm U

mundiciem , fordefque o

L

m

nes vel abluendas,

vel evehendas , factas ; tanta capacitate ,. ut ve-

pPlin, 136*

C. 15.

hem foni onuttam large tranfmitterent ; quibus

Dion.Hali«

neglectis aliquando & non defluentibus Cenfo-

cat. lib. 4.

res in earum inftaurationem mille talenta impen-

6oooao Phie

deruntin redemptoresa Me etiam, me Imp. Con-

lipp.

ftantius xpfe & operum meorum glor;ï.am oculis

AÀm. Mare,

"

arbitrari voluit , & venit ; fed cum fhupore ber-

Hift l. 16.

vendo ; de fama queflus ut invalida vel maligna ,

quod augens omnia femper in. inajus , evga bac. ex-

plicanda, qua Rome funt , obfolefcat. Ex quid cen-

(etis? Potuitne virtuti mex obfiftere aliqui ? Po-

tuit aliquid objici difficile? Afpicite & venera-

Nazar Pa

mini Senatum meum : florem totius Orbis , C' par-

neg. Sym-

tem meliovem generis bumani. Quanta illic gravi-

mach.lib.s.

EP 44'60

tas, fapientia , majeftas ? CJneas legatus Pyrrhi

regis , vir nec mentis nec oris egens ; qui cum

|

urbem luftraffet , atque etiam blandiloquentia

& munificentia varie tentaffet , undique repul-

fus, ad Regem rediit , & inter**oganti 3 Qäid de

Florus. 1. t,

an

c.18. Lipf.

boflium fede fentiret ? Vrbem TEwprv M fibn vifum,

Admir l45

senatum ReovM effe coufiffum fatebatur. Neque

€2c

alios Senatores Cenfura mea ferebat: qua tanta

feveritate'in omnium mores circumagebat fu-

percilium , ut nulli in officium ac verecundiam

L

LS

yem Marcus Cato

impingere licuerit. Quamo

od

Cenfor quendam expu

iA

it Senatu , cauffamque

MP

fubícripfit quod uxorem coram filia nulili exofcu-

Val. Max.1.

latus effet. Ec Fabricius, Lttcinus Cor. Rufinum

2. €, 4

XXL

duobus Confulaübus & Didatura fpeciofiiïimc;

Bbb 4

fun-

c V

j«

It

uj

760

ORATIO

ld

fun,,am » quod decem yondo vala

cU. d Scntea

JL

n

VC

*

COIDD*X

^s

» ;,)x,kl' ï-ïb L(n; Ina

O exen

PLO 118 tem-

47

DLUS

L

ixuriol

PO

m , Senatu mm"*. Et P

iaf f

A. Gel

N

27

»

rf»

113

D. UUZPZO

FAIT

lïurfd ?

M

[47 3

(&

n

1

l

cen1 um

W

1

A 4029

ac

d

12)

j!

t

J

l

e

q

ium

n

l

i

S firico

c

-:l 1i

1

&

A

11«1 Jl

;','IC'JL

p

1

male

habitum

b] 13&1

c

'fg»i em

V

t1o LU

linum & ha

DI-

Y

tiffimum

EL

un t, Et. cti

ra

[j

Plerlque 4«

P 71 « L.AU)AL- .'Lf 83; ; At

Ü

PMQ veteres

ti fis qua

€qttt

IV 7À

LE

i

Jervt

St

«Ll

atii

/f ? q;tipþ 12

P

quit

€80

7H€ CHT0

Z;

(,n;!fm F att

2741

4,-»-4/;

C05

1

71

I

n m

g

79711n€ f

eryus. vilura . eft pa-

€TRAE,

rum rev

;:

en

as

('uC

rei "'ï/r

Af x 7

fOVOG

u

'uum j l:l"'Uiï ]ueeft in

wlf»

a aLiOþ'

Ex hac

L'*! Ct 1141'0 E

publ

C (.11

ïï.llïæ

1cmuun-pe proflux

t mate VLL'EEU'"O in omnes

Cl'v'l um

Ineoruin

1;

3

ic

dffes. .. Atenim ego Fortifi-

á WVA

77&1(1

ïOqUC ld'ü D 6 ïl(,i'l'l nurn qt'ahï arimna [UJL

l

pfunis pro PCl

l

mei falute , aut fide focio-

rt

1'Tn

tiil

.

tcL

Liv. lib, 9.

, 4Ufit inpidia verbo , mui quam ab equi-

te bofle, num quam a

4 pedite , mun iqttAm a

$?

£ertA4 (lCMB,

UY

!/

u 20f &dq T Ilf?qu/f £s

[:

ug,:/Z»

"Olad

" iiqui locis labo-

m

1

ad

c u

to-

TAVI. Ín OïCIC nemo X"l'lu meo PH ;nemo

101 AT dll'* ;aDOh. g

i

IBCMO"

fodere , valliftn. &

D

M U

follas ducere; acce

&

ers teuadï* e

turres ftrue-

h In

arm

Ire ; omamq, ceiewex & induftrie ;

LEX

3 cmnia

^

peditem ferre , cibos femeft u;s ut menfiruos,

VA

Yivf. Adm.

utenfilia , & Rmrz"oa aut plu

Mes hhel dum vallos;

li

a2

cu

fic

4

ïï

non

lib a. c. 4,

ai l(:æ. '"la

M R UN

, p&zi pafíu omnes ambu-

L (

lil

lnc) decurrere Ctiam.,

At i a

2

c&

cum opus , in plenis ar-

j

mis: hxc omn

[2^

J VL

l

1 19.6.75 &£,

militi meo prona funt , nutu &

^

o

«6 IQ

unpmfu LLLL )erri

m

a

LY

de capt.

difcipliua militaris ; que civi-

þoftialllv

l!"l

Ineis

APIIqu íGY f:(,;-,'z"

2

»

quam cavitas. liberorum.

)W

t

Hinc 1'

7!;:7

d

42

Di&ator Aulum Pofthumium,

M

m d

4 du

quem cul

e

Gi

penetraliumque facrorum fuc-

l MM

u

ceílio-

PA t DAÀ.

Pno

76I

ceffionem propagandam genuerat , cujus infan-

&

tix blandimenta fhinu atque oículis foverat, quem

AY30f)*

1

!

uv

CilCclk

armisinítruxerat,

puerum literis, quem

fan&um, fortem , amantem patris pariter ac pa-

trie, quia non illius

3

!

uffu , "fed fua fponte prz-

fidio progrefíus hoftes fuderat , victorem íecuri

221

Valol Max. ln

feriri juffi

t & ad hoc ;?eï'agendmn imperium

Z, C* :'--

paternz vocis minifterio fufficere valuit. ^Hinc

etiam Manlius Torquatts Latino bello Cos. filium,

quod provocatus a Geminio Metio duce Tuícu-

lànorum ad dimicandum fe ienaro defcenderat,

AT.

glorioüm victoriam & fpeciofi (poiia re

vl

entein,

abripi a lidore , & in modum hoftie mactart

jufïik-, fatius effe judicans , patrem forti filio, quam

Índe & con-

patriam militari difciplina carere.

temptus periculorum. C boflium ; & in. medios illos

vel confertiffimos, fi dux mififfet , fine cuncta-

Et vultis no-

Val. Max.I.

tione etiam paucorum irruptio.

3. €;2. Plin.

minatim L. Siciniuum Dentatum aliquem citem ?

H' N- llbu 70

Qqui centies & vicies 1n aciem. defcendit : fex &

€27.

t'lginta fpolia ex hoftibus retulit: octo ex pro-

vocatio» occidit: quinque & quadmginta vul-

nera pe&orc excepit, tergo nullum. Vultis Ca4f-

fium. Scavam ?. qui in. Britannico litore cum qua-

tuor commilito

iil

ni

DU5 in fcogulo relictus , poft-

quam zftus rec

ereltu fuo (

:

&a

[4

»]

2;

tium , quo fcopulus

& inf'ula dividïb.ï'll"ülf , uw vadum tïapfitu acili

I'C-degit , iïlgenti HïUititUdinf D arbarorugn a&ïugy-

]

4

te , cateris

i

fta

te ad

E

itus f

eegret

o

Tis, folus immo-

bilem ftationis gradum retinéns , multos ho-

füum dejecit, aut. interfecit : déaique armis fuis

Bb

$

onu-

nl

362

OnATrIO

us ]

m

j

Nal, Max.l.

onuftus , folo fcuto abjecto, in mare fe ded

it, &

;*m;mCIIIU' !

"

m

In,

IM ïh[&

$» c.2. Lipf.

ad Caíarem natavit ; qui ftupens ad viri virtutem

w[m

!w. W

]

Adm.l.4. laudare parabat ; at ille difciplinz memor , pz

wfltld

j

mi

anit

$84

)VH

veniam. Imperator, inquit, quod fcutum veliqui. &

&

w at u

idem Scava in Pompejano bello ad Dyrrhachium

i

mi

a-m p^

hl

caftelio prapofitus , folus in porta confiftens con-

WWI

tra hoftiles legiones & copias id fervavit : quo

! v,',»if:;"rc , : :

Suet. inla.

n

lio,c.cs.Flo-

tempore oculus ei effoffus, humeri trajecti & fe-

j

!

A;

us lib. 4, Inut ,

AC

"

£s2»

fcutum centum triginta ictibus perfora-

wnvf.

cum. Án vultis illos , qui primo Pyrrhi pralio

ab elephantis obruti funt ? quorum omnium vul-

n

EIQ l. l'cl IS'

nera in pe&ore: quidam hoftibus fuisimmottui :

1[1(?

omnium in manibus enfes , & relictz in vultibus

ial ht

minz, & in ipía morte ira vivebat. Aut mavul-

! ;ïcno T ü

tis duces ! parentem illum Romulum ; M. Furium

um

Camillum , parentem meum alterum ; Horatium

l je

LE

":hïlm I

Coclitem , totum Hetrufícorum ponte fublicio in

T [x

|

V

[uliom

urbem irrumpen tium agmen , donec poft tergum

fuum pons abrumperetur , indefaticabili pugna

fuftinentem ; Fabricitm , nec auro vincl , nec ve-

n

1 idy pra

neno vincere idoneum ; M. Curtium , equo ma-xt-

HU

QUCECEQ u j

me exornato infidentem armatum , in vaftam vo-

m pofur (u

raginem fe immittentem; Decios devotis corpori-

: .::ilzcct

l Rmptm

bus in hoftem ruentes ; L. Papjim . Cur[orem,

f

Xipf. Adm,

: ,:T".'».U

!

h &k;zt

l464

x

magno ÁAlexandro parem ; M. Claudium. Mateellum

3tnifun :

i

igneo impetu , Q. Fabiuit Maximum falubri tar-

MULITTTN E

ditate, P. Seipionem Afric 4ttm. priorem. divina feli-

4M C W. é

Citate, & poflerioreg divina virtute, viros ; Pom-

IN

psum magnum , Afia'm ultimam provinciam acci-

pientem , eandem jtie mediam patriz reddentem;

l ng'«;i !

Wan y

i 155

mf dïïffïüm ;

1

W

V

M. Vz'pf:mium, Agyzppam ; Vidtoriarum Auguft

TM

firu-

Mdl

t

Mdt,

/

Pno

ITArrIA.

763

ftrumentum; deniq; &(ne exinnumerisplures enu-

merem) caput & culmen, C. Iu Cefatrem.fortuna,

er o«

peritia, magnitudine, & celeritate animi fup

mnes, qui arma tractarunt;aut tractabunt? Ac licet

-^A

interdum factum fit, ut clades fenferim: tamen

Claudiag,

nunquam [uccubui damni , C teveita mullo

vulnecre , poft. Cannas majot Trebiamq, friemebam.

f

Minuit

i

pem Annibalis ; quod , cum ipiä ad mo-

nia aubis armatus federet , & ad unam portam

lites fub vexillis in fup-

pugnaret, ego altera mi

plementum Hifpanie emifi: & ultra modum in-

Liv. de& $«

dignatus eft ;-quod. per eos dies agrum , in quo

ib. 34

iple caftra haberet, veniiffe, nihil ob id diminu-

to pretio , ex quodam captivo cognovit ; nimis

fuperbum atque indignum facinus reputans, ejus

foli, quod ipfe

bello captum po(ïideret haberet-

que, inventum in utbe obfeffa emptorem. (ägd

Pyrrbus ? Ille in Italiam venerat cum novi gene-

tis gentifque copiis, & inprimis inaudito terto-

re elephantum. victor grandibus przliis erat , Ita-

liam percurrerat , & a trigefimo pene lapide ur-

bem profpexerat.

Quid mei cives ? trepidant

n

fcilices & pacem petunt ? Imo oblatam ultro re-

fpuunt , & legatos ejuscum animofo hoc refponfo

Lipf. Adm,

dimittunt : Pyrrbus Italia eum coptis excedito: ubi

hb. 4 EC S.P

exce[ferit , de pace , fi volet , agito: m exceffevit , av-

9A, C viros , C aciem exjþe(äïaïo : neq, de z'z-*mqs—

ab incepto fe , etiamfi fexcentos. Layinos pugna vicif-

fit.. Quod (i. cxterarum. infuper virtutum hic

agere delectum , & per tot togate & domeftice

felicitatis admiranda exempla diícurrens heroum

lj

velim

"

764

O'R AT I.0

velhuenarare Íeriem ; nec vobis fatis aurium fu.

j

turum fit

[2

a^

d audiendum , nec fatis animorum ad

capiendum. Ezo vero poftremo illa fum , quz

Theodoret. [j,g

1.5. de cura-

e

"2 mezez Lating, Grecam quoque denfitate

0, Id

tio. Grac,

enthymematum & fententiarum brevitate Íupe-

UV

a.

Iu

rantis; familiaritate & communione, omnes pro-

Pluarchin pe gentes ad colloquia, focietatem , & commer-

uzífticib,

cia invicem obftrinxi.

Hat.

Nam quamvis cives mei

U

initio hnguam fuam communicaverint ut bene-

l

Lidih: 4o. ficium ; & Cumanis , Ofco populo , petentibus

permiferint, ut publice Latine loquerentur, pre-

conibuíque Latine vendendi jus effet : poftea ta-

men cum coloniarum miffu , tum civitatis au-

&u, & lingue ufum diffuderunt , ea quidem

Schard, in

auctoritate, ut tunc non tam preclarum , fcire

Lexico, 1n

Latine , quam turpe nefcire ; ne

(ï"

&

le tam Orato-

E4

V.Latinelo. tis boni, q

1

gu:.

uam civis Romani proprium vifum

fuerit. Imo illius linguz me

d 1l

ao

1

enorantia alicubi

€

periculo fuit: !ïqui

dem Imp. Claudius fplendi-

Sueton.in di

claud.c.16.

2

um virum ,

(G

xïl &

cizque pmvinci;v principem,

verum Latini fermonis ig*mrum ; non modo al-

bo judicum erafit, fed etiam in peregrinitatem

redegit. Quin fanxerunt Romani mei ; ne Lega-

ti qmdöm gentium exterarum in curia , nifi per

in terprete

erentur , iifque Latine femper

fn loqu

refponfa darentur. ficuti & Prafi

uvo

(dec

provincia-

Lipf.de pro-

Vr

nunc-.L, L.

rum , aut Pretores, Latine tantum jus dicebant:

(

[

y

€ 3

& quicquid publice

&

---V6L

*

fs

im, Latine elatum, etiam

Q'n'

Cafauhon.

Leges Beryti in

L./-V

rtia publica autoritate doctz ea

Ex 9.ad Ba-

lingua. Vnde & illa farr

1

ago vocum forenfium

IOn.-^Meurs.

[od

Q

Á

T

$9

À.

1

in Gloif.

litatium RRomanarum , quz fermoni Grz-

Grzco.b.

co

" (j

U

76$

m

PRo ITALírA

.

.

CO «X«

C

Q

v :-;.

A(

.

L

co reperiuntut infertze

ut vel ex

NOVO

leitaniento a*iwpareï.

Atque hac Latii fer-

monis veneratio tànta perenna

vit conftàntia , ut

hodie

que non uni alicui nationi ; aut m

i

agno

€on. frovina;

ll

1

(f

imperio , fed toti

orbi fit c

U

imunis ; adeoque

Latino , r

buon ronci-

»opularis vefter ; Imp

/ Carolus IV in Aurea Bul-

no, £n ognt

là Ele&orum filiis illius ftudium merito com-

pae fe f true-

v4 il cAfiln

mendarti

- Celfo dicetes fed certà , vos illud poe-

v

n0,

4^

i

j

1

e f»picule repetituros:

t» inel meimmor

pe&o

Onmnia Romana cedant mtracula tevva :

Propertius,

1" [f 5-!4 Y

j

/

,

c pofuit, quicquid. ubtque fut.

1.53. ff. ad.

ilia RowA , Auditores 5 comimumis

Hazc vetus eit

municip. l.

6. $. 11. de

nojera patria ; lin

qua non minus ; quam 77 p'f'apïm

excuf.

inimunitate fruebantur ; tan-

pattria Philofoptt olim

tà comm inis &t propr

ig patrim inter fefe necef-

1. 7. $. 17-ff,

-

V

7

pv

[)

;

qia interdicium evat » etuam . u-

de interd,

u

uaine; ut C4

& releg:

(;24' AL

neve chu; qua licet ceciderit , tamen

af

l

12

a

C

1

1

í

]

adhuc

14 ; hec mágis contemnitur,

Seneca

^

d

d

cdium facrarum ruinz calcantur,

n

Helv.c.13«

4

?æli

-

l

fi zque ac ftantes adorant. Et non-

1

C

ff?iüfï»?ïdïif nö&ïi Ron

4

n auguiüfïïmum co-

itatum fumma , ab

cuomée

ntum & oinnium dign

Salve vero etiam KoMaA 50va,

illa dcpendcnt ?

quz fi non es priíca

ila major; es tamen me-

és fanctior. Mira Dei beni-

lior; fi non culcior;

l

gnitas in hanc urbem!

cum athitheatm, thea-

tra , circos, thermas ,

nec pauca alia gentilitia

gi gantex pro

fe&o molis opera damnavit tene-

:

11

q[

la

bris ; quamplurima viciffim Chr

111

& mcm;is

fpïendiö

il

i(fima monumenta , xenodochia, nofío-

AXi

[

ine

comia , comnobia , templa ; (

inter qua m

illd-

n

)u

766

OnATIO

cm

iluftre eft Vaticano-Petrinum , precipuum Vrb*i;

TL

Annfif.

j "I

Ui

äg*»

& Orbis. ) & tot alia 9avuaei repofuit :

cum

i Ffw

VL

a

(

ao (

legionum vim abftulit , legum & religionis at

quit i!ï

|

pan ame»

tribuit; cum armis imperare amplius noluit , f

j p d

:

ff A

L

u1o

'l:

cris prafecit : & fic quoque fecit eam. columer

m

T Eds:

?

& verticem rerum , decus & tutelam univerfi

3

[ï-

P

m

"H M?.

l

!

& folam patrium omuium communem. Woman

a

.Ef? güo;;;e r

]

m

J 'efiamento

enim Ecclefia eft illa Catholica, que non imodo. tot

il IOVIL" (vl

J Samo: [cii

hum f

t

Reguim ac Principtm ; fed. quod longe praclatius eg

Pol . Cancel.

0nmi

eb

2

i

m Sawderum commumis Mater j C ip cujws

vatme g

ss dedems 0

gremio snori felicum esb , quam ab initio nafci: cum

aon nefci fatius fit , quam in hac non mori. Proin-

Loitn "

de merito tot tantifque fulget privilegiis : nec

T ipfe la

Stapleton.

Idl

LL

inAdnuirl.

folum laudatur omnium Ecclefiarum caput : cu£

K.c. 9, ex

u

nolle prumas dare , vel fumma impietatis , vel praci-

&ugufüno,

!

I

N

pitis arrogantia fit: verum etiam ipfum caput Ro:

manz Ecclefiz, PApA , audit Elaii?;optls Vniver-

Á2

falis ,

C nrnid

t

i vicarius , & Petri Apo&olomm

Scàpp.dé

Princigis

jure nó fcn

fucceffor ; folusque inter omnes Epi-

"

ä' l, C 32'.

")c

$

4

7

5

unuw C* beatiffimus appellatur. Enim-

z m

*l HLid|

Q

m

m

-

/CrO

[

JC

e

Í

D.

2

qui Chrifti mandatum iftud , Pafce

4

e

"

MLO m U

H

HC

14

P

:

qui claves regni celorum, poteftatem

M)er T

n

H

Ic

,

Uipfinpre£:

'&;ï

d

1. & ]

$

[

indi, cum Petro accepit : hic eft,

Mf

ad. Scnec.

LT

quem Europa, Afia , Africa , quem America &

!MW

L

li

.....

ipfe novus Orbis fufpiciunt , & a cujus oraculo

,U)

folliciti pendent omnes: hic eft Rex Regum

iil

)

inagnorum potior, & majoriun. maximus , &

illl [b.u l

maximorum regnator. Equidem prafente Papa

110

omhnes Principes quantumvis magni, alti, & po-

M

tentes ; decrefícunt & fiunt fecundi , aut ulterio:

l

]

I (

res ; cunclis primatus illius fic obfervantibus;

ut

'hAVI

LE

f

li,

PRo

TTALIA

767

d

E

ut nec in minutulis ceremoniis contra illum vel

VV

Apud ahquos Reges ufus

tantillum peccent.

obtinet , ut indi&o colloquio majot fempcr ves

niat prior in locam conventui affignátum.

ua

in re Francifcus I Gallorum Rex , ut Clementt V 11

Pape , Maffiliam ad fe venienti , teftaretur hu-

militatem fuam

non modo quicquid ad tan-

tum hofpitem excipiendum neceífarium vel ho-

MQMOntääe

u

norificum exiftimabatur , regio fumptu magni-

lib, n 6 1$

ficentiffime apparavit; fed & ab urbe Paulo lon

gius deHc&cns biduum aut triduum intranti,

Á !

& ab itinere fe recolligenti dedit Pontifici ;

ante-

& illi adventum

quam ipfe Rex uwieduewl j

gl'LtU.lfll(fi,Ut Pund-.mque 110110161'11 vrimi Introi-

tus exhibuit & Imperator Carolus V eidera Clemens

t VII Bonomu, cum ille Romani Imperii coro-

nam2 1ccpptm us huc Plole&us eífet. ine etiam,

ne quis peccaret in ían&titatem & illam dignita-

tis Pontificie amplitudinem ; formulas ceremo-

niarum ma;omm noftrorüm providentia lauda«

bili inftituto pubhcwv: ;in mubus & ifta capita

continentur

*

*

Nemini ommno mortalium. Papa ve-

Moreóin

verentiam facit, affavgeudo manfefle , aut caput. in

Hlü n-ïgæ D

clinando , feu detegendo : tautuim Romanorum Irnpe—

TALOTL , þoijwm dum. fedens: ad. ofculum pedis c

manus fufcepit , aliquantulum affurgits adq, ofculum

&

mutuo charitatis amplexu illum. benigne vecipit :

illud: Omnes homines cujufwzg? [n[ dignitatis (

þïæuhl?ll?ihlæ Ziï])ïl/ïïltlïil n 607

edum Papa venitnts

diflantibus (patiis , tev debent ante illum geuua fledte-

ft , C* ejus pedes ofculati :

& hoc: 944,;9,'9 PAáfa4

p

I^

7»0 I

68

O nR.A T 10

er fcalam. adfcendit. equim ,. major P:mceps :

qui

samld ll" "

Fr.Hotome

f

»J.

j O

inBrnrFulme

pmfem Adest , etiamfi Rex

jet Aut Imperator fía-

WUOC lhfsl*

exl.iCe-

sOmi

pham equi Papalis tenete. debet ,. & deinde dücere

"lll fdfm J("

em, Potif;

equim. per (" Cmuim lll'i"ld?lf""" 5

,:-;.nl ^0f

(

1

J

& iftud : 5i Pogti:

";eghoäilm )

t

2^

As

H01 €ag

v -9

(

PI'

L ï*(" £rettm

E

f

]

fid

J V

)

PHUC Imperator

vvb

L

FL«;&.,('/."- [«'!

]

eb

"p

1 TT 45*»]**

-

t(:j

t fellam cum Ponti-

/ f 2er€ C

jj i R

fC: ;'fþ n/llv:b.'j u*

" periare Aliquantulum:

.AH G

& illud : 17"' etraAte

j

w r €0nvivio equam Papa manis

nq] ; It

5 "'1"

L/""' 4 lüfx'")(-v'!& 17/ ":.;r 5 O' ])5/'177/;

vb LO

ferculum por-

[j Utlm i

taATC (11»

.'r

LA )

(

.

ï)ü

Lipfin pre.

ed «illu.

rincipes aut homines

M mm AC

r"""

Adin.

loquor:

1-;2; icre

, te

eni ; inferi ;Pmtuv five ge-

,&'I

nit v«

tur

[2

tre

d;]L)(

coeleftera 1llam in

Hf

WV

45 4

terris poceft:

ET

I

]

Cï

1 invitl a

reluc&

tantes aü no-

MF R'l/

Ícunt. Non tamen pro Pa patu fatis fic lel. pa-

"0[ A05 C

[r n

^ft

st

1

L5 j!!n

j

P

ijeftas tantis

Á

ul

umi fplendoris radiis lu-

nlcro (s n

cet , ut veterem R.omanz

mannnudlms 01011am

j

) d

jJaLt

lfï Oï

tantum non

»iat & üIan omnem. Olim

4[ ON "

pro magno,fuerat ; Regüm quoru undam humile

1 ROL CRIPQ

L ) eau

j*

ium ; & adulationi propior fui demiflio.

Bod.dc Re.

A M

H

Mi Pz;«k,m, H

H lsC:9*

Wam Adberbal Numidis; Rex

le fe Romanorum

,r

h

?.x

N exem" )

l 4!»«»

proc A aAtt

D

, ap

L

ellay

enes Pergami Rex, fu-

1F

] 12 Reïu $M

ïm« |

Ío ac mortu

o Mitl

iU

;1

ï»:

ï'.

onti .lxtop

Romam

H

4

10P0!*

)

!

i£ , ac pileum ge

;3

ln

; acceptam populo Ro-

111111

1

j

H

j

At

mano libertatem

uiit

Pr; J/,Lu Bitbynie Rex;

b

tnn)

quoties Senatum 11101946 'etur ; limen deofcula-

"; lg

lh

ngka s D;/) [//)

[2

4

Senatus vocans 5 ta-

r confuevit ,ch

l

ceecd

M

ere

cum Románis

focietatem

bily lts

u

metii '32(.3310 1

;

!

bj

con

tE

[22

x1í

Ls

11

[,741

autem Armenia

Recctm

;Q ]

N

Suet.in Ne-

at

AU (

|

4

rone.c.Is,

x.l.ï

"

c

:L&j.

genua

3

llevatumque dextra

ïf)

1

| E«

,

"AUR J

e3

[

:.

1

L

J

*ef

-

Cantl ,

ara dedudcia,

I 0

2/' 2j

1

LEI

4

[* (]

)

dia

ie

Ina unlcrö

Lí

t.

ta

24

in

hon orem Aug:

j

"

]

j, Re

AWU

a

[9)

G

iv

3

: Ngeï Uh.

AU

Pno

ITÉLrIÀ.

769

ges amici atque focii, & finguli in fuo quifque

regno Czfareas urbes condiderunt; & cundi fi-

Suet. Áug,

M

iul ; xdem Jovis Olympii ; Athenis antiquitus

CRP-GO-

inchoatam , perficere communi fuümptü ; genio-

que ejés dedicare defünaverunt : ac fzpé regnis

teli&is, non Romze inodo ; fed provincias pera-

granti ; quotidiana officia togati , ac fine regio

infigni , more clientium przítiterunt. Atqui

Povntifex , quem Turce Rum-bbg ; 1d eft, Roma

Principem aut dóminum , non vano titulo no-

Leüunclav.

minant j & Legati Perfici folicitandorum con-

1in Onomàa,

ttà Turcas auxiliorum gràtià miffi; Sixtum V

Turcico.

Papara Rum-fcbacb ; five Romz Regem ; ante

aliquot ànnos dicebànt ; Pontfex ; inquàm; Ro-

inànus ple'fofquc miündi magnos Reges ac Prin-

dpes àd quzvis obfequia & fervitia. multo ha-

bet páratiores ac ptomptiores ; qui etiam in be-

heficii non exigui parte collocant ; ad ofculum

faltem pedum . Pápalium àdinitti; Ec'quid jüvat

àudiré exémpla? Ioagui Paps , Theodorici Arria-

ni Italie Regis àd Imp. ]u&imtm legato ; Con-

üantinopolim advenienü IAmperator ipfe Ccum

Stapletonio

üniverfaà civium multitudine 1vit ob'vi:;m, àd pe-

in Admir.

Rom.Eccl.

des éjüs venerabündus procubüit ; ad templuin

1 2498

deduxit ; ibique Auguftalibus infignibus depofi-

Platina paí-

tis ab illo fupplex petiit ; ut denuo fe folenni

fim.,

imodo infi

Fe)

gniret. Nec minus honorifice Imp. ju-

ftinianus Conffantino Pontihici Niceám Bithyniz

fe conferenti occürrit; cüm de more coronatus,

illius pedes ofculo venetaretur. Ouid dicam de

Pipino Rege, qui Stepbantm, 11, de Carolo Ma-

Cce

gnCLa

x

J

79

ÓnaATrIO

P

ào

gäpm

gno , qui Leomem 11l in caltris ad Lippiam ; de

Ín craiorc:n

j

Ludovico Pio , qui Sergium II & Nicolaum ; de

tis V obcdienug* t

^

Friderico I , qui Adrianum IV , de aliis Impera-

j I ls

toribus ac Regibus , qui alios Pontifices eodem

hr o

honoris genere humiliter profecuti funt? Duo-

Cuid Í M?.jl

FE

rum etiam fimul Regum , Ludovici VII Fran-

g nl r

T

corum , & Henrici II Anglorum , Tociaci ad

jrtitr fu. 4

Baton. An-

Ligerim convenientium , erga Alexandrum 111,

o u p

nal.Ecclef.

ad A. Chl'-

humilitatis fmgularis affectus plane memoran-

t id (:'lh'j;" pri

I162. Nuin,

dus eft: qui obviam adventanti Pontifici progr.e(l

W (mf::;r',:::z'r*

XIIL:ex Ro-

f1, ac veluti ftratoris fundti officio , dextra lzva-

berto de

u U M v

Monte.

i Ut

^.

que equum illius tenuerunt , ad hnfpitium ufgy

comitati. Quid ? quod Pontifici fuo jure talia fer-

WA I

n

Tit ;

vitia & officia requirere , tanquam debita licet:

t : t

cum is unus & íolus vere liber Princeps fit,

(opi, t um

& nemini hominum ad actionum füarum ratio-

at Erem

nes reddendas obítrictus ; & tamen in omnes

1

À» Ch.1556.

100 00 vettt) exem

alios terre Principes , ut Paulas IV Albano re-

ThCH. 1.17.

15 QU

Altirin

Ípondebat , utpote fe inferiores ac fibi fubjectos

ïä.»o;nas l

l

WPAM»R.D

imperium exercere , & proinde ab illis rationes

.....

li ii ]

W

51

x!

exigere pollit.

Quz vero hzc eft libertas , quz

i ïä'ïït Il wdem

W

hzc poteltas; Reges facere , ". Regibus ünperare

HO

li& vt

Staplet.Ad-

mir. Rom.

poje ? Quis non legit, Leosem lII a Grzcis in

m'dm 1

il

EKce.l.2. c.1.

Germanos Cccidentale Imperium tranftuliffe, &

ii v

C

arolum Magnum diademate Auguüali ornavif-

ff Wfiilg

fe, primumque Occidentis Imperatorem creavií-

h tl]lwf i

h

íe? Quis ignorat , hujus tanti beneficii virtute

!

h

1

.fïaxa.mihæïtf? |

l

!

:444..

etiamnum Germanos fedi ApOFtohcæ ad omnem

N

grautudinis memoriam obligari ? Quis dubitat,

: Qüdntg

Clé- Pafto-

!

xal derc ju-

Papaim. fuperioritatem- babere in Imperium , C Ya-

dic.

MM

gante Imperio Impevatori füccedere ; ficque ipfur

ia

u

Impe:

Sm*x P

(

u

l

-

)'n

H

Pnao

lTALIA

77tY

NUB

i;nperätcrcxn ad præüa—t—iähä)—jüfämenti fidelita- c. «bi d&

V L a

tis & obedientix teneri? Et quem fugiunt Adri«- 990 Dift.é3«

mi IV Paps ad tres Electores Eccleí;afticos fcri-

bentis verba? Romanum Imperium , inquit ille , 2

Y Lt

Gracis tranflatum est ad. Alemannoss ut Rex Teutó-

micerum non ante', quam ab Apoftolico coronavetut,

Imperator vocaretur: ante confecrationeim Rex , post

Avert. Án:

&[0

Bojor. 1. s.

hi

Impeiator.

Vude igitur babet. Imperium s mft a no-

Mornzus

W

bis ? Ex eleclione Principum . fuorum. babet. nomen in . Yaps

-

Regis : ex confecratione moflra babet nomen Impera-

sor5, C Augufli , C Cafaris.

Ergo per nos impe-

T4t ) C7C.

lmperator quod babet , totum babet 4

nobis.

Ecte , in poteflate noftra est, ut demus illud,

Ll

tui volumus : propterea corffituti a Deo faper gentes

ce vegna , ut. defiruamus G evellamus , C adificemus

(7 plantemus.

Et creandorum Regum poteftati

non modo vetera exempla adftruuit fidem plu-

tima, qüz in Admüramds Romane Ecclefia habet

Thomas Stapletonus : fed & ncftro zvo accidit;

üt duo magni Duces ; Molchoviz ünus, in Italià

álter , Sanctam Sedeim pro coroie repie impeä

tratiode votis ac Ptïcibüs diu tertaverint. &

!]

quidein hunc alterum Cofmum Medicem , Floren-

tiz Principem ; Piss V fclennibus ceremoniis He-

]|.B5.Hadrg

frürie magnüm Ducem inauguravit j tarmetíi id

hiftor.1 25

zgre tulerit , & intertürbare voluerit lmperator

écAn

Maximilianus IIT, PhiiiPEus II Hifp-änorüm Rex,

& alií.

Quibus rebus facilé intelligitur ; quot

& quanti Pi*incipes Pontificum Komanorum

imàjeltatém revereri ; feque vafallos ac (fubditos

fanQtse Sedis profteri debeant? Exftant in. Arch

;gg

LU

NUA

2

^7v1$

t

YU

77*

ORATIO

Aefiüll

r

l

vis & publicis actis curiz itomanorum Reguni

Bod.de Re.

vafallorum nomina, hoc ordine pofita :Reges Nea-

J»

l

Á ]

m

liba.c.9.

polis, Sicilia, Aragonia , Savdiuia , Hierofolymorum,

('H A)

il

d w,' H'W

On i 'TI

Anglie , Hiberpie , Hungatie : quz deícriptio vetus

j

sium 09

t

eít eorum Principum , qui ante annos CCCC

(5) g

affnten

fidem & obi&quium Pontificibus Romanis exhi-

Jl

l

IT

j TOW,, W

buerunt: fed hodie non valdeetraverit , qui , non

as Rome n

ita anguíte cum Steucho omnia Europa tantum

Irum pari:e: qia

regna l'apz beneficiis adícripferit , verum totum

11 a

terrarum orbem S. R. Ecclefiz peculium, D. Petri

yar obeiatt )

Tort. Torti g

parg. &c.

atrimonium , & nunc Paali V. Proregis cocleftis

J

ROm Antem n

& Vi

vcu

K ?efi

[

ei Principatum appellaverit. Cum autem

hz Ve

^

tm, C

hac ratione Papatotius mundi fit Ephorus, oyimitini

um IV B !

Yi

bominttim judex ; ipfe judicandus a nemie : (alio-

n

m 0

'

WX"

"m

rum bominiin caufas , aàt Symmachus Papa , Dzus

nm

AW

|

i

o »qs voluit bomines teruimare , fed Sedis iflius Prafulis fuos

J Reg

^

n Ti

fme quafhone , vefexvavit avbitrio) ita quoties Chri-

Vi

l

LIH

d

lt

ls

n

ftianz Reip. falus poftulat , etiam ille juflitiz fecu-

I

i

l"

'AT

rim convertit in Pancipes, Dro , Religioni, & po-

j damazurr; ; ;O'::v.

Stapletin

puïo gtraves aut Pernitioibä ; corripiendo , coer-

1

M :

H

Adm.Rom, CCnQO 5

cenfuris Ecclefiafticis caftigando , ac de-

(

WV

anbm

Eccl:65 miüm , ne per unius malitiam pereant omnes;

j

M

Ht)[uLF

&U

penitus ab impia adminitratione. removendo.

1

tm, n

ERIA

Et quemadmodum olim de Scigionum gente ce-

Nl

h l 5 vito

[im

L

lebre dictum fuit ; natam eam ad. Cartbacinem vin-

cendum : fic prorfus Romanz fedis poteflas divini-

: ïPff Tany pïf'::f:;;;ï

1

E

"m t Ítm

tus ordinata fuit , ad im

E

los & noxios Principes

a

1

Ofttm)

X f

fj

0 d

vel mitigandum ,. vel domandum.

Itàque Phi-

lippum I Chriftianum Imperatorem , Imperiali

li Pozmä:;a.gy;:

licentia peccantem , Fabiauts ab Ecclefiz ingreffu

wf

prohibuit: Imp- Arcadium itidem delinquentem

"t Cthey (tng)

* Q

:

Inno-

gj N

V

I^

Dno

ITr^ATIA.

773

Wi

ïnäocentim I fidelium coattu expunxit: Imp. Ana-

ftafium I Eutychianz herefi acriter patrocinan-

10^7^

AVO

vit ; Phi-

tem. Anaflafius 11 fimiliter excommun

lippicum Iconomachum , in Oriente in Catholi-

cos graffantem , Conflantinus Papa non excom-

municavit modo , fed etiam , ne numi aut imago

.

.

Leonem

ejus Romz reciperentur , mandavit

Ifaurum partiter in imagines infane furentem Gre-

orius III & a piorum communione diremit , &

ab ejus obedientia Italiam totam abftraxit. Im-

peratorem autem Henricum IV , & Boleflaum II

Poloniz Regem , Gregorins V I 1; hmperatorem Lu-

dovicum IV Bavarum Benedittus X 11, lmpera-

torem Othonem IV Ignocentius III, Impera-

torem Fridericum II Iusocenttus IV; Joannem

Anglie Regem Immocentus III, ab Imperiali

& Regali faftigio depulerunt, — Quinetiam Ro-

bertum Sicilie Regem , ab Imperatore Hen-

rico damnatum , tClemens V. abfolvit , regno-

que reftituit : & Vrbanws V Henricum fpuri-

um Caftele Regem natalibus reftituere non

Froffar. Í.r.

dubitavit, ut Petrum fratrem ejus jufïis nuptiis

quzefitum , fed tyrannum (

quippe qui complures

honeftiffimos viros ad fupplicium rapuerat ; &

fua ipfe manu plerofque interemerat , & inter

H

hós

etiam uxorem

fuam ex familia Ducum Bor-

boniorum) de regno deturbaret. Nihilo etiam

remiffius Pontifices pro jure (uo velitati funt ad-

verfum Imperatores nuperos. Cum enim Impe-

rator Carolus V Concilium Tridenti inchoatum

fe-

ibidem continuari cuperet ; & Patres, qui ob

(^6e

j

bri-

m

774

On ATIO

hi

2

ï;riculam'quandam ,aut aeris vitium , Por

lL

onia;n

/ ,;WN

jgn ii

difcefferant , Tridentum reverti vellet; Fr

anciíco

T W

:

o

;;.:'.'013/2"/""

il

Varga & Martino Velafco legatis Cararis in

tere

'.

sl I

tht

l b

J

D

minepntibus, fi recufent redire illi , fe Cafa

rls no«

J H

me

"

i

[

4

j

!

!

mine & juffu Synodi tranflationem frivolam &

sj d "

:L

illegtimam, quzque in ea fient , nüllius effe mo-

&

)

lonant cuti

men:i profiteri; tum Montanus , Concilii Prafes

d t

a Pontüfice Paul. I11 dele&us, de voluntate Pa

dis concumtt

Vi U

l

Th. H. I

trum multa graviter elocutus Dz u « teflatus eft,

n P'IHCIPUm 1*

fe paratos extrema quag, aC mortem dem'que potuuts

oppetere , quam adeo peruiciofo

a inptts x

Ecclefia exemplo. pati,

eminos r A uf

ut cvilis "mag

ifhratus pro. arbitratu [ynodum Cogat;

Vi n fnpurs l

Cefarem nem

pe non domin

um aut magiffrum , fed

L

'

;;:x,'.* ,

7

l

& Oi C

^

Ecclefie filium . effe ,

fe vero C collegas , qui adfint,

R. fedis legatos efft ,

AUnMQU ipf?*a'mü'ïxfï

penes quos ordinandi & trans

fe-

nMI

rendi Conciliüi jus ftt.

" qui

Alik

l?.gfilmüï "L'JC

À

Veruntamen majeftatem

Janno Credimis , 6

[

Papatus contra Imperatorem Ferlinandum de-

myrit f qum m

fendit Paulu IV haut paulo feverius. Nam cum

v dhint, n

Imperator Carolus V per legatos ; Áraufionen-

'v

fem , Seldum, & Hallerum , Francofur

!

E'EEqäïC;E

T

! KeJafto |

t Impera-

hmn

MM

ure fuo in

OhR Crlfentur

Th. H. 1. 21.

toriam dignitatem ejuraffet , omni j

fratrem Ferdinandum Romanorum Recem tranf.

i c g

t d

lat,gz novus Cafar, ut antiquam erga Fedem Ro-

s d n

manam officio confüeto obíervantiam teflaretur,

r:z[ia11tius a

$0

Martinum Guímannum fupremum Camerarium

ad Paulum I V mifit , qui eum de Caroli fratris

al Ti v

abdicatione, & inauguratione in Augu&um Íua,

äfïï) Vg

4

A

pïcnius edoceret.

Sed Pontifex , qui legationis

^tt, n (

lil

caufas fubodoratus

EE

€rat , re purpuratis patribus

indn;e:ïizm

idire no-

. Deremm

m

l

ad deliberandum propofita,Gufmanu

luit,cauffatus, Carolum apud nullumynifi fe Pontificem,

7, M

Tiniier,

Ca[4«

"Htf ( TM

l):'

l

PRo ITALINAG

7

M

|u"

Cafa

ream dignitatem ejeräre, nec Ferdinandum eam ci-

ad-

zra confenfum [aum accipere potttiffe : tamen acriter

miffionem urgente Gufímano, tandem 1s non pu-

blice , fed privatim , tanquam legatus Czfareus

auditus eft. Magna , ÁAuditores , magna res eft

*

Romanz Ecclefie & Papatus autoritas : & ut

N

Ithmus ile inter Zgeum & Ionium mare ve-

tat undas concurrere , & mifceri : fic illa^ omni-

um Principum ac populorum hinc inde fremen-

tium impetus & affultus frangit ac fiftit , ne

terminos juris fuj cum aliena injuria evagentur.

Vbi tamen fingularis & prorfus inzftimabilis

Staplet. ii

Adm. Rom«'

elucet Collegii. Cardinalium. opera ; virorum , fi

ibus

Ecc.l.2,c.1»

numerum ípectemus , qui Leonis X tempor

vix quinquagcfxmum fuperarint , & fi Onuphrio

Panvinio credimus , feptuagefimum nunquam

m

attiger

int; fed quem Sixtus V promulgato diplo-

mate definivit ,

ut non plus LX X effent, tan-

tumque in Xbri jejunio juxta Clementis VI con-

fütutionem crearentur , aquata infuper eorum

Regibus ac Principibus dignitate: fin ingenii fru-

us & virtutum elo.gia componamus ; heroum,

1s , vel eruditione

