lati inferioribus poftulent ; ifti autem hanc füb-

miffionem negent , & non taptum confxettïdi-

hem citent contrarià

verüm etiam indignum

"m

^^ ^

-

ärbitrentux , virüm NNobilem

pixferti

AÀà ililc

g

[

L

füm imagini

ous clarum ; Ba£oni , vel

cognatios

ne & àdfnitàte fibi

juncto ; vel nüpero & .em:

OI

N

naté dunta

Ya

pues

pto dipl

t magho ; tàm humilem

€ultum exhibere. Verüintamen illud novorum

"

iNnunnu

À

.

homt

(oxTÀ

OR ATrO

s

ii

Ü

m&m

hominum metrcimonium interior & reliqua fere

um

lrerriofem »

omnis Germania vilipendit , & requirit natales

Calhs J

et

If

.....

Nobilitatis fplendidiores.

g, r d

It

Nolilitas pretium Virtutem bábet uniéum,c* unum :

00

S

g tumi

E& pretiofa minus, qua pretiofa nimis.

wdorum du

Rurfus mantice noftrz inhio , Auditores : & de-

-

1

j

gbusftaDlura

'

prehcndo adfe&tum in Literas quoque non prot-

äarum u u

fus benevolum.

Ante centum annos , & paulo

, Faber Hift.

Wliet ut edo

Suev.1.1.6.8.

ar'pp'xiuv, pro mon[rro babebatur M;zgijïer » vel Bac-

N accipit f

calariuss C inter nille clericos non veperiebatur unus,

musfuo ingenyo :

qui faltem vidiffet. Vuiverftatis alucujus locum. . Et

arba alienz fl

Fr. Tilema.

de hift,del.

adhuc Philippi Melanchthonis ztate ; in Septen-

trionali & maritima Germania jurifconfuitum

m amphvs R

i poreü [n

reperiri, miraculum fuit. Eriàm inclytos majo-

|

2

A

C0

hts

en )

res tuos , excelfiffime Prafes, a Mufarum con-

ton loudar

a

(uetudine abftraxit barbara. familiarium & pro-

lil

lno

|

l

A,fP

li

L:

cerum ignorantia : cum Eberbardo Wiürtembergue

Á

l

d

Tf

Ht

Cruf. Ann.

Duci I aulici morum przfecti Linguz Latinz ftu-

pl

D

dium permittere nollent , & dicerent, Matersuam

h

Woften ia

m jl

[

ei Linguam fuficere : & Vlrico Optimates Dücatus

Lib&.62- g, v5o, ogcannirent, Satis effe, f feiat Germanice

nequ; modeltia

"i

fivibere C legeve , ac praeffe ditioni ex veteribus legibus

Nutque frs d

& Alemannicis inflitutis. — Quamvis autem poftea

At cemeree [

literarum cnulture fere in omnibus Germanie

35 i qum pe]

^

locis meliora ingenia fefe ;o'nfecmrint , & cetta-

f i. &

Ls

men fere fit inter omnes enatum , quinam plus

ltht

l f»FCCP:;, t

41l d

d

conferre operz & diligentiz pofiïnt : tamen ob-

M

Ut Qtye

fervatum eft , ut facilitas quzdam infita ad do-

LO

$d

HUR

Qrinam nunquam defuerit, at defuiffe noftris

Y hümmo fu

Lipf Epift.

Püv

acre & pohtum judicium 2 quod Italis eft qua!ï

NI 0 fOI[

C n

hh

Q;'I.-J'S:EP- I2

ertinent ad Meri-

peculiare ; & popülis iis, qui p

Atlf,& ql 11

li

diem

.ä'M

933

m N

CoNTRA GERMANIA M.

"M

diem & Ortum.

Et quem hodie paulo videas

literatiorem , imo quem literatorem , (quod &

in Gallis fuis graviter vituperat Johannes Paffera-

ria

Lic

tius, vir eruditiffimus) qui non libros partu

amplos, tumidos, & omnium etiam maxime di-

Giphanius

,

verforum argumentorum CODgGIiC prægnantes?

yraf ad Ri-

tersh. Paxt.

quibus fia

bfurda detraxeris & expunxeris aliena;

Eeudal.

Parum fu

cci & genuini fanguinis relinquetur.

Scillicet ut ecHo aut pfittacus aliorum tantum

vOCeES accipit redditque , neque quidquam ulte-

riusfuo ingenio loqui poteft : ita illa fcripturiens

turba aliena folum garrit , fcribitque. aliquid au-

xactius aut facere aut. velle

tem amplius atque e

VIx pote&.

Itaque Cal

igulam facem alioqui &

Phaethontem Otb

is terrarum, non poffum in eo

^à

Pafferatius

non laudare, quod id genus Aquimos , C«fios , Vo-

Erzf.inCic.

lufios , Ípongia linguav

e delere fcripta fua jubebat,

Or.pto Cze

cinna.

& interdum fcripta ip

fà ferulis objurgari, aut in

Nullus

profluentem abj

ici mergique impembat.

neque modus,

enim illis fcriptorum quifquihis

1 evolat,

neque modefítia : vix natum hoc examet

uin hinc

nequitque fuis alveari

bus continerl.

inde cernere eít, fic inep

te , fic intempeftive Suffe-

-

(ua Plufquam

nos, qui, cum ne barbare quidem

febrilia (omnia, & nufpiam atdita peregrinz fa-

fcriptitant ta-

pientiz przcepta , eloqui poffint ;

men, atque celebrem n

ominis infamiam magnis

Y* Cornet.

conatibus ambiunt qucruntque ; fubinde arro-

ficubi

Curtius de

gantiffimo füpercilio eo ufque elati , ut,

Clavis Do-

dictiones phmfefque con-

min praf.

paulo forte concinnius

ermiculato embl

emate periodos

texere, & quafl M

exor-

Nnn

j

C(]NTR

934.

)uX f-IÓ

——

0

ag 100 Dl

Exoz*lxafe didicerint ; adeoquc fpumeam tu

lh 6.—11—,-

I :

)

tium verborum procellam ingenti fpiritu eructa-

JV(e

Copla; j

re poffint , ftatim credant , interitutam Rempu-

P

ld

ql

4 4

blicam literariam , niíi novi illi Atlantes gigan-

teos h

;!

I*

;

"N

umeros fupponant , & lapfabundam Mi-

j

h

H

umunir hod

nervz zdem verbofo agcgeresulciant füftentent-

^

que. "Vt corporep filli veite fe dilatant; ita illi

I

!ijoquis at

fapientiz inopes, ver

DOruim cc

R

fegtentiarum ina-

Áim inige

nibus fe diffundunt.

Et quemadmodum Vulgo

gnert ln u

Lumutti Poeta d

videmus tenuiffimum quemque de plebe abun-

ealio, Audit

dare liberis , qui adjuncta ad paternam egeftatem

incitia ofliatim mendicantes annonam reddunt

ts ol d p

cariorem : fic certi homines in fumma tenuitate

Qrmntno excuti p

ingenii longe plurimos deformes animi foctus

ntons mez;l

V

A

(

edunt, quos cum fovere & educare domi non

10 maxime din

PoHint, Typ()grapæhis tradunt, a

a

-

1

&l , tantum de

5er

uibais excepti

magno chartz difpendio

JVi

varias ditiones di-

RICOTIE , Ut ( ,

^5

170

mittuntur ; ubique proftant , [

2/] Lra

tereuntibus paf-

inlo , Germano

fim obtruduntur, nec ulli fere aliarum mercium

guplieoper

pracones exaudiuntur ; melioribus interim

& pri'--

10 umen Dend

ma claffis autoribus carie fïtuque fquaïentibus,

þemi.ciem, um

& quafi ad tineas blattafque damnatis. Scil

: Ytà qi

Xápf foft,

i*cetu;

Iu &

Epiftc.7.

Ut in Iägitta mittenda non minus aberrat , qui

[2

a

iil ludis hiyne

Citra fcopum , qu

n qui ultra jaculatur : fic in

b QU ferj (

fcribendo quifquis p

auciora , quam P[O fe, aut

:'ïïtium

hOminuqi

M

plura dicit; aut nec ad rem dicit. Sed nufquam

ttlus m

majot glifcit liceratum intemPerantia, quam apud

Gradutuim u

H

[

Atinvng vimm"«c»ï

fl'iteres ; qui pueros etiam admittunt

01j

fdf»'[ü) [

ad feria , & nucum putamiga mifcent cum las«

veis baccis ,

M

1

f2

Tevto ;

df u

e M;lg

J

titulorum pretiis dotri-

If p LT

nam (quae íxpe nulla , aut per eft mra) empto-

fit ïaiiz,z([; T

funà

Ü

CoNTRA

G'e;n M AMIAM.

92j

p

rum non raro enormiter & immane quantum,

Addo etiam Pottas : quorum in-

vincentibus.

& plus eorum in Ger-

Taubmän.

gens eft copia, ut apum ;

(

mania, quam mt

1

LL

arum in Ármenia. Multt j4m

dc L. Lat.

laurigeri , fed pauci Phabi

& facilius quis Poeta

Laureatus hodie fieri poffit , quam fartor,aut ne-

Ício quis fartor : ut parum abfit, quin Laurus

olim infigne &, nota bonorum Poetarum, hodie

m Poetarum; & non-

degeneret in fignum maloru

Laureatus Poeta habeatur melior Laureato. Aliud

exalio, Auditores, occurrit mihi: fed quia man-

tica noflra eft plenior, quam ut hoc tempore

omnino excuti poffit ; faciam , compendio quidem

orationis mez , fed damno voluntats, quod huic

loco maxime congruit : & omnibus aliis fuper-

feffis , tantum de Boubardis & Typographia , in-

ventione, ut tua , Princeps Framcifce Carole , eft

opinio , Germanorum ; aliquid dicam. Et,-ut

Typographie operz ubivis locorum fervent, ambi-

guo tamen beneficio, cum illa non minus ad

perniciern, quam ucilitatem mortalibus ancille-

tur: ita quoque & Bombardas roinimum , imo ni-

hil laudis habent; cum vix homo nominari pof-

ht* qui ferale illud. tormentorum genus ad

€xidum hominun: excogitavit: dignus , qui,

Salmuth.ad

nt Perillus caurum zneum, ita ipfemet tormenti

Pancirol.

a feinventi vim in corpore füo experiri debuillet.

de Tormet.

Lud. Ario-

O maledetto , o abominofo ovdigno :

ftusin Or-

che fabricato nel Yartaveo fondo

lando,

foflis pev man di Belzebu maligno ,

che xoinat pet te difegno il mondo.

Etfi

Nnn 4

9236

OrsnArTt10

CosT!

—

Lipf.deMil.

Etfi quidam militiz

'WUWW 1;11 : |

Rom l. $.

periti exiftimant , in pugna

€* 20.

o d mc

plus tormenta illa parere H:repitus » quam utili-

.

Hl

P»eid. Ann:

tatis: nec fine cauí

i /JW

a ignavorum terrorem Hifpanis

llb. 9.

ea nuncupari. Certe fatendum eft, fi terrea moe-

"

t i

filii

(

nia & propugnacula miles defendat ,

qui vires

af i

& u

11f

CL

n eo

Pu

4

TTHIH

[)fl

um recta xítimatione metiri ;&ad

r1(

]

4 A

re

oinnes cafüs provide occurre

didicerit , plus in

/" l[qw v

J.Sturm.in

ligone fþe 1

quam 'tormentis fitum elle. Et Iy-

gt b dext

ïi

[

3. Orat, de

lianus Caroli Czefaris , atque etiam Philippi filii

j fim j

bello. adv.

'Trurc. Cam.

prafectus peditum, Duci Sabaudiz confeflus eft;

g, Atgut t

non

Cét. 2,0.29,

fe /epe ad fpeciem folere uti Íclopetariis ,

i m L

ad neceíTitatem : fed poft primum impetum aciem

i:izl'f'ïF i

hoftium fübire celeriter, & abj

1

l

X

IUVI

i

ectis fulmina»li—

kripuo

bus , gladiis parare victoriam ;

n eque un quam

tj nl

hac ratione fruftra pugnavitfe.

Id ipfum Henri-

( i

L

|

MM u (]

&5 IV Galliarum RRex in. confli&ibus acerrimis

Ft Baulis J

Ípius expertus eft feliciter, & gladiis celeberri-

UT

mnas adveríus pugnaciffimos hoftes vi&orias con-

fecutus

fhr if

eft. Verum fünto utraque , Bombarda c»

TU , fopyp 1

^

Typegraphia , opera omnium nobiliffima , utilif

nf if

Íima , perfedtiífima. Quid tamen hzc ad Ger-

ntri lg ,

manos ? Quid alienam laudem criftis noftris apta-

if L D

|

|

mus ? Non enim , optime Pl'iDCCPS FRANCISCE

HCH rl

f

CAROLE, Bombardas aut

i

]

Typographiam nos inve-

».'

d

(iï Alll

In ldu

nimus : Chineufes fu

Dt , qui invenerunt ; & hac

zü.fv:zd llj

Mj

gloria. illorum eft propria. (luod ne ftudio arro-

tht

L r

dendi aflertionem tuam dixiffe videar ; addus

ï

mec' Q

quid fentiant alii. 1

0. Petri. Maffeji , in Hiftoria

&T

Mr

i

lm

ig'b. 6.

i Le&æ

Indica verba hzc funt : Zinea tormenta coüfld":

N

i

TAf

literas Unagti

wfque fubjeihis prelo typis excudeve

(quibus com

i

ä

inentts Eutopa vecentibus adeo. gloviatur)

//qg, qii

I

t tanef

W]C

!H

yeíti-

:

CouNTRA GERMANIAM.

937

vwei;g]?zjs*z'mo i ufa apud Sinas effe compertum . est.

accedit ad. avtificium tormentorum , quod ex ts qua-

dam folutilia faciunt , perque partes impofita. baju-

lis aut jumentis , quocunque opus est , fime vedlatione

circumferunt. ad fevibendum autem. ardtas C* oblon-

gás adhibent e levi admodum ac tenui pa

pyro pægel—-

las : neque verfus ab leva ad dextram ,. ut Grail ;

neque ab dextera ad levam ut Hebeai, fed ad umum

ab fumino pevducunt. cujus generis imprefJum. vatu-

men , atque iude tranfmifum , Romain Vatiano,

itemque m Laureutiana Phiippi Regs bibliotheca

videte ine meintni. Io. Boterus autem in Chinz de-

, che

fcriptione fcribit ita : Sono pitt di mille aumi

à Chinefi ufauo la flampa. id eft: — Anni mille fants

C amplius , ex quo. Chinenfes Typographta utuntur.

Et Paulus Iovius in. Hiftoria hzc verba pofuit : Ma-

lib t4-

xüne mirandum videtur , apud Sinas effe typogra-

phos artifices , qui libros , hiflovias , v facrorum ce-

Temonias , inove noftro umpvimant , quortum tofgifit-

ma folia introv(us quadrata. fevie comblicentur. cujm

"m

generis volumen a vege Lufitanie cum elephaute dono

müffan Leo Poutifex bumaviter mobis offendit 5 ut

am

binc facile credamus , €i5 avtis exempla , autequam

Lufitani in Indiam g)enctmrmt , pet Sc)'tlm & Mo-

ftos ad incompata'jile litevarum prafidium Ad nos per-

venifle. Et 3*, hanc fententiam concedunt 4lii

plures: g'ja primaria Germtniz ab inventionum

S penims eva-

acujï,mle*& felicitate defumpta lau

ne ii

xtremis conne-

,

Quare ut fuprema cum e

d manticz, quod in tetgo geftamus,

cEammt quia 1

In, ut quan tecunque

tot tantifque vitiis eft fartu

Nnn

vif-

l

i'x

j

K

z

OÓnaA TrIO

virtutum moli umbram facere poflit : ceníeo,

Germanie decerni principatum nondum pofle;

fed ob veterem Romanz majeftatis honorem, &

hodiernam Pontificiz dignitatis apud, multos R e-

ges , Principes, & Refpublicas amplitu-

À

(

digem , tutius Italiz tri-

bui poffe.

"

[N

W

PR]NCEP

$

GE

ERIDERICY 3

ACHILLES,&c.

Vi

[^

/A|

M

L

i

ïä

r

1

'J

m

e&

DIC TV

ld

li, nf CO

nt

iL

ür JWICW

f qU

2!

[7!

'

n

ul

)

MU

l

"

NICOLAE BVWINCK.

"

piontsi

if

la

lum

tT

AABWSEZ4M

üdüm by

ä

'Mn Vitiie 4

N

"j

e

js

WW

« (0)

«

w

)o

$

lll 4

AC Dr ^

al

?

[)L. 1 ue ]?

l !nn lel(ïm '

llm

BI

(de

f

O R A-

H)Di

lt

Pno

GERMANI A.

s

O R TT TO

VM

NICOLAI B V-

P

-

WINCKHAVSEN

m —Ó — —

eon QGalmerob

/

Pro

[NCEI |

^GERGMAENIA

T

d

ET.

C

AcTENUS, OPTIMEMAXIME

ALLM

P

-

Princeps , in hoc illuftriffimo con-

feffu bene multi quidem dixére: fed

-(, »

—^

plerique contrariis adfectibus exci-

-vr

|

tati, tanta contentione in fenfuum divortia abie-

rant, ut hzream anceps , an in ullo Confiftorio

unquam a fmgulis Senatoribns in tam diícrepan-

Hl

tes opiniones fuerit itum. Video , non paucos,

:

!

dum aliquam Europz Provi'xciam deprædicare,

"

W

& laudum buccina cclo inferre conau funt ; in

aliarum vitiis denarrandis, non raro Hl*ïgulorum

hominum peccata univeríis, aut communia fin-

6

gulis adfcribendo vehementer negotiofos fuiffe,

'1/

Mea fententia , parum jufte. Ad conditionem

]

enim rerum humanarum refpiciendum eit, ut

b

"

omnium accidentium "cqui judices fimus. Ini-

p plv

quus autem eft , qui ex unius hominis fingula

l 6, &.d?æ.

]

940

O.R ATI.O

P0

vel virtute, vel vitio peculiari , de tota gente ju-.

Pfl'i

dicium fert : & imprudens eft , qui in uno fa-

g Popa nl

dum judicat , quod genti füz publicum eft.

".»öLIS;f& u

5.1li i P

Omnes fumus incerti , queruli , ambitiofi. &

quid lenioribus verbis hulcus publicum abícon-

us p

Sen.L.35. de

Tta, c. 26.

do ? Omues mali famus. Quicquid in alio populo

[ilb & a&l[m?lït

reprehenditur , id unufquifque domi , & forte

iha, qi M

in finu fuo inveniet.

Taubman.

i fpienet a

facror. l.. H

Crefcit. amor fceleris , quantum decrefcit bic ovbis.

at Pt ]

Ecquando überior nebulonum copia ? quaudo

j amdm df

major AVaritia patuit fiuus ? Omnia uumi-

[l ,yom)ï lii

bafius ifle triparcus babet ; vel babere laborans

j, Dnter mortdl

nfara focios & feneris ave trucidat.

—

y pte f j

)

Quando voracior atas , quando bibacior unquatm

d Cerialis o

fevibitur in terris , qua funt a. Gadibus ufque

Yi odirmus, e

Auroram c Gangei? ecquando protervius ijie

is humane & !

4nt-Amor , z'mpurce Veneris z'mpum propago 3

Y petlntt

cum mechis folita est , caflofgue impediit bortos?

&s lnmus, muüty

Nil folidum cvepat bumano fub pectore ; nemo eit,

tiatem colams:

quod funulat. pitte paffim tettoria linguae:

tdo ftmus : d

perfonata fides : frous [bem facit obvia : mellis

f»;eHicaciones COf

Iu

os dulcore litum est., fzd fellis acore cor intus, Cc.

OEAVI féramus n

Quem mibi flagitio contentum offenderis uno?

ub vertmns

Cum fcelus admittunt , fuperest conflantia vultus. -

TH' Cfftmu ll

Qu

»

emadmo

;

Plin, H, N.

dum igitur omnia animalia plumas

tm bor; txdye

Is

aut pilos habentia infeftantur pediculis ; preter

1 Vitupeio f

afinos & boves , qui funt immunes : fic nulla

|

ts lr

natio vitiis omnino caret, nifi fit plane afinina &

CTf

'

* ; It p

bovina , in quam nec boni nec mali vis aliquid

|

Vlttoltis

; li

!

poffit. Et ut nullum magnum fine venia placuit

15j temopib

ingenium : fic nullus unquam populus , Refpu-

lica

A d i*Ao*

l)

Duo DX&RuAXZXIA

941

blica; aut Imperium , fine mixtura fuit demen-

tiz. Perpetua in rerum natura , & hominum mo-

ribus,eft quzdam quafi mellis & fellis conjuga-

tio. ubi uber , ibi tuber.. Cafp. Schlickium in fimu-

latores & hypocritas contumeliofe multa loquen-

tem , & affirmantem , abiturum fe fe aliquando

inloca, quz illis hominum monítris vacua eí-

Rn.siïvg

fent ; fapient

er coarguit Imp. Fridericus IV: Vltra

Taral. AI£.L.

T

sauromata; ergo , inquit , C" glacialem Oceanum

1» C* 38*

zibi cundum est. fed cum eo veneris , non omnino ca-

tu homo, non Drus

vebit bypocrifi locus : ft imodo (x

es. Inter movrtales enim, nemo ei ,

qui mon ex ali-

& VrTIA ERUNT,

TaC.It- Hift«

qua parte fidius. fucatufque fit-

uare, nedum

lib. 4.

dixit Cerialis, DoNEC HOMINES.

vitia odimus, etiam homines oderimus ; fragili-

L-]

^A^

icc

& noítri memores , aliorum erro-

tatis humat

dum inter homi-

res ne petulanter exagitemus :

nes fumus, miutuz facilitatis conventione huma-

nitatem colamus: non timori cuiquam, non pe-

Sen:1.5, de

iculo fimus : detrimenta , injurias ; convitia ,

la, C443»

vellicationes contemnarmus ; & magno animo

brevia feramus incommoda. vix refpicimus, quod

ajunt, verfamufque nos ; jam adéft w o R T AL1-

TAs. Caterum in nationes aliquot ( terrarum

enim bona malave a nationum commendatione

ego : cum & equo , fi virtuti-

aut vituperio fegr

bus (uis polleat ,

fit vector zquabilis , & curfor

ernix , nemo p

enuriam pabuli exprobret ; fin

calcitrofus , cefpitator , mordax , fternax , ftata-

rius ; nemo pabuli abundantiam laudi adfcribat)

nimis acerbe & hoftiliter dictum fuiffe , Proïixc

& Or-

941

r

OÓnRaATIOG

Y

l

& ordine dcgnonftrare nunc poffem ,

l

T

J

/i'(lfïffl'; (

AH Vacaret;

(

À

j

& orationi mez neque hic dies t

L

j n f,; d

^

Otus, neq; pro-

d

ximus , Deque porro cateri phu

es fàtis forent :

jts P013€51'15

g

Ífed quoniam tot dies jam abít

ulit hæc Conful:

j

« h Ugü

[

g D

[

!

[

tatio , ut religio mihi fit , be

nieniffimum hoc

Auditorium longis fermonum

tractibus delaffare

gn tantom at

)

aàmplius; me 1

J

píum , quod decoro eft

propius,

:obiiifflï'ngs p

potius dicendi brevitate fallam: & m

j reus Factendus

agis per fa-

turam quafï paucula effundam ,

quàm ornate &

ullo depri[nelïäz

feparate multa dicáin.

fuit accufa

In Garro s graviffima

pentandi forrmj

to, & illi oratione tua , illuftriffime

N-

lomnum m f

Princeps R

UDOLPHE kMA'XIMILIANE,Fu-

gemo ums lt y (

rüs omnino celffe

l«

^

^

runt. Átqui jam convalüerunt

191

"

]

D

lorel

!

|

Il

Galli :

quorüm virtus nunquam fic deliquit , UÉ

qum habuile h

poft quafcunqüe regni türbas ad fe non tedietit

.

tis, indiorb

major & generofior. Etda ven

iam libere loquenti,

ts Maximi t

humaniffime Dux : fc

atet oratio tua totà aculeis,

poulm eff po

ed quos ejact

ilatus es Promifcue & inconfiderate;

ld malediend

in meritos

ob alienas

; Immeritos ; in fontes , infontes ; ác

parorum Hagizfs.

paucorum culpas da

l

mnafti plerofque, |

Iera Cs emy

C

qui nul

las commiferunt. Ét

f

ferrefne tu equo

&ije Prince

r

)

$, 1*K

animo , Domine , fi quis in

uno vel altero ad-

Li

y

i

ï

toruü

qineos of

056

€

i

m tuorum notaábiles aïiquos obfervans

I

n (:(-; 1

na

ä;'

ï)ö

us

AlU]

d

kmx

» €0$ ille tibi, aut illuftriffimis parentibus;

1- (E" l*l':(! [

aut tott inclyte Domui Saxonice , ad cundo-

Aqio BR

rum ignominiam objecturus effet ? Non faceres

utüque. Vides ieitur , ut maxime Alen

nagos [ Faf

t

conius fue-—

ntinfienite improbus: &

JIS HOH :h !

fuit profe&o ; quippé

!

f

Uï; fOl'«

: Margarita Navarta re

WL judis

8(15(

T Aubiené

z

2

M

at

gina hoc teftimo:

! 1

en I Hiit.

Ánum deder

cu 5

"M , ut Veter

!

BU

St omuis ipfidelitas ierrayuin fini-

ide

H

&t , f

Ofüm

j

bus pulja effet , fratvem Alengonium fiequentes Laito-

VH1ÓS

D Omes ij

"

3

]

Pao

GrERMANÍA

045

gum fcelerum colonias quaquaverfum. in. Orbem mit-

s Alenconii flagitiis

zere poffe s non tamen in uniu

"

fatis ponderis effe; quamobrem Valefia, aut tota

Regia liligera gens dehoneftanda ; ita nec cate-

rum tuum , Princeps ; criminationum appara-

tum tantum afferre momentum poffe, cur totus

nobiliffimus populus Gallicus tam inepta feque-

la reus faciendus, nedum judicio tam ceco, tam

nullo deprimendus fit. Alioquin iftis tuis argu-

mentandi formulis nemo vel i.ntegerrimorum

hominum non futurus fit nulloin numeto ; cum

W

N

nemo unus fit , qui non' int

er adgnatos , genti—

les, popularefque habeat,

qUOS ye

l prorfus nun-

uam habuiffe habereve optet ; vel certe optet

alios , fanctioribus moribus, ac vite magis inte-

cros. Ma

ximis itaque virtutibus præditum eum

ortet ; in quo vituperaturus nul-

Populum eíle op

la alia maledicendi a

rgumenta inveniat, nifl qua

paucorum flagitia fuppeditant ;

qua tamen ipfa

univerfi cives gra

viter deteítantur. Honoremus;

amemus confan-

eximie Princeps; honoremus &

llo-Francos: neq; oblivioni tra-

giineos noftros Ga

damus, fanctiffimum feedus inter Imp. Fridericum

F. K milius

H, C Ludovicum VIII Francie Regem initum,

1. 7. de reb.

geft. Franc«

inquo antiqui

ffimum fraternum nomen inter Ger-

C€ruf. Ann;

inanos FI*HCO&!U& renovatuim eft:

ut Pïoinde de

p.3 la. C.4«

Gallis non alitet

quam de fratribus noftris lo-

F. Guie H,

qui & judicare fas fit.

(Lu/inetiam Imp. Maximi-

.

lq 8.

liauz; 1,ut veteruminjuriarum memori

a proríus

deleretur , librum , qui Spire af

Iervabatur , in

d P&G—'

"

quo omnes injuriz ante id tempus a Galli

p

m

pibus

iX

244

O x &^^to

] Hi(peanis n

gibus lmpd*io & Germanorum gent illate cogl

tinebantur ,

cremandum mandaffe fcribitur.

fmim n Udd

HisPANL£ àutem non minus horribilis dica abs

iria; hoc u

te , Georgi Friderice Limpurgi Baro , fcripta eft ;

qminis 1.

Vinculo fuert

cum varie flexis perfuafiunculis. fidem facere fa-

yejudicum i

tageres , quafi illa effet plerorüm

que Europz;

imo Orbis totius malorum officina, &

veproclgt

Nido di tradimento , ove ff cova

sciggenbus]

Quanto ial per lo imond'. boggi fi f[ande.

vutafltma curà

Scilicet ut pictores quidam in facie exprimencïä

ilil unquam e

nzvum facile imitantur , indolem negligu'nt &

wpiis tran(em

ipfu.m vultum : fic ti nobis expteffifti mores Hi-

dtm veritus , R

Ípanorum. Nec ambigo, & tibi, & multis aliis;

Maltiors munt

hi

|

fummam gentis illius ad faitigium rerum adfpi-

i

titiptod

AC

rantis , & omni nifu conteridentis , felicitatem;

tpetoblcuriad

varie fufpicandi caufàm prabere: Hifpani tamen

itoram C

proptererea alieno livore nec vilefcünt, nec funt

9? vocitant)

ceníüus tinoris. Sicuti mel & faccatuüm non ideo

10 d forti f

eit infaave, quia egris fic videtur ; aut vinüm in-

Mio. E quo

fipidum , quia abftemiis non fà

pgis-s fic Hifpani

;pophthegmatz :

hon ideo improbi, quia tibi , aut aliis improban-

MLLUTETT

tur. Non enim Hifpani omnes Ducis Albani, ty-

MT

m

ranni 1mmaniffimi ; & veluti invita humanitate

.03111' ff F ht

Cclemen tlaque prognati

)

9

tuntanimum: nec qlli-

bus fceleribus

| ti prq)þedum.

quidam feculi patientiam escarni-

I

TW d

ficarunt , iifdem contaminantur cxterl omines.

LLTTIT

N

Tametfi & Albano fuz quoque fuére & quidem

77 di; 1j t

ingentcs vittütes , quas 1n multis magnifque bel-

nj Wl

h ducibus hodie taro invenias. Erat enim in eo

mm lt TUgn

li

armorum peritia incredibilis , fexaginm annorum

pl

Ui

[v

l'.

fpatio parta Hrmataque: atque illa glorie erat cun-

étis

Wt )

Wt

r

Pno CERMANIA.

94

ä&s Hifpänis major. Militavit in Italia ; in Hi- Coneftag.

in. de PC

fpanias in Gallia, in Hungaria , in Belgio ,

conj.Llib. 9.

Africa; hoc unum agré ferens , quod fuis oculis

Meteran.He

cominus nullum Turcarum exercitum vidiífet.

l. 4» Autor

libelli de

Miraculo fuerat animi infifitatum robur ; fingu-

Belli Bclgs

lare judicium in caftris ponendis, quz ille etiam ««f

hofte procul agente Romanorum ritu femper val-

lis & aggeribus muniebat ; & militaris difcipline

exactiffima cura.

Hinc fiebat ; ut neceffariorum

nihil unquam ejus caftris deetfet ; & illo cum

copiis tranfeunte , rufticorum nullus , male&-

cium veritus , fuga fibi ac rebus fuis confuleret.

Ad altiora munera evehebat neminem , nifi quem

merita producebant ; atque ea re infimi & gene-

te per obícuri ad Centurionum, Chiliarcharum,

Legatorum Caftrenfium (quos vulgo Maeffros del

£4mpo vocitant) dignitates adícendebant; maxi-

mo ad fortia facinora intrcpide Patranda incita-

mento.

Ex quo natà ilius haec axiomata &

apophthegmata : $, «t oportet, caffigaris delin-

quentem , C prainio affeceris bene meritum 5 fortifri-

mis ca[lra tua viris vedundabunt. Ruflicis , etiam in

boflili agro ; fi patcas , femper de commeatu tuis abuu-

de erit profpectum.

Men[Irua. militi fi numeres fli-

pendia , im omnibus eum babebis obfequentifmmum :

nec t(quam ei tunc parce delinquenti. — At cafligare,

Q* quod debes non exolvere , nec vemunevati , barba-

Yum C* belluinum est..— . At vero non laudo, (quis

enim fanz mentis laudet tyrannidem ? ) in Bel-

gio plus fanguinis ptofufum efle, quam fere tam

ànguíbz provinciz flumina capiant: fed pauco-

m

Qoo

rum

946

j5

OÓOxa4rttée

tum tyrannis & culpa cur oneret & infainet to;

"

tam nationem

.

P

cur damnet ingratitudige tot

yne lp

fumma prius accepta beneficia? Affirmabat Eli-

l

diis as o

fabetha Angliz Regina, gnaram fe, Philippum II

yi rego t

?' i

Réidà, An«

:

Iial- li 86—.

Hifpaniamm Regem &e ma

j

ores , fi Religio tur«

aiih ; nil

^ bataque tempora exciperentur , benignius Belgas

quo minus pf

o

habuiffe , qünm Re

o

um aut Priucipum quem-

um omniot

vilto n H

quam. Quapropter & Sant-Áldegondius , poft

Occupatam a Parmenfi Principe Antuerpiam,

tc appulis

edito libello non modo victoris cïementigm, fan«

quibu(dam i

D

&l4^ (Himoniamin fervanda fïde,cæt'eraquevirtutum

(0EIEaS , 005 «

Parmenfis fummis laudibus eifefebac,- fed adji-

qiden paffim

V

"7

15 o5 du

ciebat quoque , non potfe integra conícientia ar-

Fïe

^

fj

ma in Regem a fubditis Chriftianis fumi. . Sic

It

9 hll

[

T

]

f |

ton defendo , in Indiis magnos Reges per fum«

(

A&

?

|

K

$d verti

mum cruciatum lento igne & laqueo fublatos;

il poptlos a

totás provincias , totas infulas , & tegna totas

u hoc Thed

fidiculis & omnis generis crudeliffirmis ,& partim

qud inde atj

inatiditis quzflionibus avare fübjecta ; & tot ho«

ttin pablicum

tninum milliones tr—ucu.ientyiffïmc enectos fuifle :

iccthonis loco i

fed cut ob aliquot furum , (icariorum , & generis

QEI $riti, (in

hümani perduellium manipulos , ampliffimo &

MUU 1fsadfo

[

inaximo Imp:rio 3 d quo melior pars illorum

fuinem & ia

M

Ícelera abominatur, honor & exillimatio im«

D

iib

QUi

minuátur? — Et quidem, f 'abfit nefaria quos

ünini

It

tundam imthanitas , quam fuafit omnium mà«

d ]

!

U dlim

lorum genitrix avaritias juftitiam belli fndici

Alb. Gent. facile invenerim :

^ Gitiqum f ,

de bello,lt.

.cum Hifpani contra illos

Tbf QUOTepd.

€,25.

homines bella fufceperint & gellerint ; qui

5 043 U

ts of

1*1;

concubitus nefandos & cum beftiis exercebant j

hn du

D

i

Y et

:.. '

DOf r

| & qui carnes humanas, hominibus ad id mactà:

Unis pï'æmiuAm |

ïiS,

us

;

i

b&o GERMANIA.

E

ïs, comedebant : cujufmodi portentà, htumani

generis lupos, non minüs perfequi licet ; quàm

beítias alias noxias quafcunque, Vbi àutem bar-

bara regio talis 1n próvincie formaim femel eft

tedacta ; nullo jure impediri poteft magiftratus;

quo minus propter fingulares ratlones commet-

cium omnibus & paffim non permittat liberiim;

ut ideo nec Hollandis, aut etiàm aliis conceda«

n

......

tur appulfus & conttahendi libertas in Indiis

quibuídam Hifpánicis. Et quz neceffitas , que

Mu

b

chatitas , nos àlias ducit in Ameticam ? Pietas

-quidem paffïm obtenditu£f : atque utinam vera

.

l

pietas nos duceret in Ámericàim

Et rem pro-

fecto faftigio fuo dignam facerent Principes ; fi

m

claffeis ad verbi Dominici promulgationem intef

illos populos adhuc veri luce deftitutos , miffis

ad hoc Theologis propagandam initruerent ; fi

uv

'x'quid inde ütilitatis Poiäea ex commercii liberta-

tein Publicüm fediret, in lucro ponentes & ac-

"

ceffionis loco accipientes.

Nain ex éo effet, ut

Dz1 gratià , fine qua nihil poffumus , expeditio-

nibus illisadfpiraret , & adfpirante illa citta f.qna

guinem & indigenaruim vexationem rés in his

tegionibus , quantüm ad religionem & civilem

àdminiftrationem , feliciffimis au piciis conflitue-

Ai'en tut.

Ita olim majores noftti nequaquam ft-

Bosbequip

bi, cinquam fi mercatores effent, ea loca duxe-

Ep. Tür x»

runt quzrenda , ubi auri plurimum , fed ubi vit-

J

tutis officiique exercendi major facultas offereba-

tur: làboris & periculorum &longinque expedi-

n

uonis premium non utilitàás etat ; led honor.

Ooo

2

jarm

gané) i.oä';l!]'.b'..ii

u

948

OnATtIo

Jam converfi mores funt. Et quidem , fi ávari«

yelitb d

ilo

rum m

tiam, quam in Hifpanis infe&amur , nos non

|

i&

ium; Qu

fecaremur ; nullus Zolus tam fit potens , qui

li hgfqinum |

vela noftra impleat. Reipublicz autem intereft,

um H

Imnodum commerciorum pr*:fcriber: fubditis , &

interdum aliquantulum a jure gentium recedere,

fï?gi! ) quomo |

1. e. ff. juft.

cui jus civile per omnia non fervit.

Quo pertinet,

hä chricohl Y

& jure.

li nb centm

quod Impp. Honorius & 'Theodofius -AuguPci

jceor, Sodis]

]. Mercato-

Anthemio PDP. refcripferunt : Mercatores tam Im-

u C 3

res 4. C; de

perio noffrà . , qam Perfarum. Regi fabjettos , ultra ea

Commer-

J

vfrado, al :

ciis. vide

loca , in quibus federis tempore cum memorata natio-

:

A]b.Gentil.

ne nobis conventt , m

ivvv

md.

inas exevéere miniume oportet :

T pii Pttes

de j. belli

i condji

h1619

ae aliem reg;zi (quod gen convenit) fceutentur avca-

i

|

44.

Nullus igitur poflbac imperio noflro fatjetius ut-

mum haud d

concordiam &t

tra. Nifibin, Callinieums C Artaxaten , emendi feu

veudendi [hecies caufa proficifey audeat : mec pratet

tpoft. Qu

blicis tam milt

anemoratas civitates cum Pev[a merces exiflimet come

Quicalis famm:

mutandas. [ciente utroque , qui contrabit , & [pecies,

puenant : n

qua prater bhac loca fuevint venundata , vel Ccompava-

£4 , &rario noffro viudicandas : C prater earum verum

hi, qu ii

ac pretit amifionem , quod fuevit nmevatum vel com-

Ti n pejus n

mutatum . exiliü fe pema fempiterma fubdendum.

Pinter & tus m

Verum de Iefuitis , illuftris Baro Lampurgi , moneo:

t Brufo d

D

Mfü:«

non effe ultimà promifcue ii omnes expediunda

li Poty

remedia. Sicni Dzvs delicta potentium non

Ydie ignorm

ftatim fulminibus perfequiturï: ità zquum elt,

m þenewolent

3»1

11

!

r

homines hominibus prepofitos miti animo ex-

b xSIHxS Ply

ercere imperivm » OC Cogitare, utrum mundi fta-

1 Qm, N m

tus gratior oculis pulchriorque fit fereno & pu-

'um' Stä flon f

l

to die, an cum frà

[04

o

oribus crebris omnia qua-

T Doya t d

tiuntur, & ignes hinc atque illinc micant. Nqn

U G d

me

Pno GERMANIA

949

me latet, quid in Galliis & alibi in Societatem

illorum multoties fit didum, fcriptum, confti-

tucum ; quafi colluvione illa non vivat deteftabi-

Paudius

Cét.2 Ep.5.

lius hominum genus, nec efficacius inftrumen-

L.Richeo-

tum Hifpanice dominationis : uti nec illud me

me en la

fugit; quomodo poftea caufam fuam Regi Gal-

Plainte A-

lie Henrico I V illi probaverint: qua omnia , ut

pologetiq.

hic fub cenfuram non voco; ita plane mihi pol-

Caufabone

liceor, Socios illos, fia defenfione dechrine Hil-

in Epift. ad

debrandice C* Bonifa

ciana, animique rigore illo

Front. Du-

& illam,

caumm.

przfracto, ad zquitatem, lenitatem ,

quam pii Patres Graci appellant cvyxalaG&aw, La-

üini condefcenfionem , animitus traducerentur ; ma-

gnum haud dubie ad communem Chriftianorum

concordiam &re & exemplo momentum a&'cr«

efpu-

re poiïe.

Qu

iod autem illi hactenus in R

blicas tam mu

lta delinquunt, & Hildebrandicis

cuniculis füumma Imperiomm decora toties op-

pugnan

t : nefcio, illi magis peccent , an Prin-

cipes, qui fupina publice difc

iplinæ incuria o-

Selnimius fum.

mnia in pejus ruere Patiuntur.

Pariter & tu , mi Daniel Wenfini , in BRITANNOS

cu. Ernefle Schafeliz.li, in

HvyNGAROS;tu ÁAcAGt A«

xeli, in PoroNos;pe

ccaífe, & nimis multa in-

videmini :

vidiz ignorantieque tela jeciffe mihi

,,,,,,

s cum po-

cum benevolentiz & amoris argumenti

is decertaviffe fui

(fet hono-

pulis illis præclarifïïm

rificum , & tam vi&toribus ,

quam victis glorio-

fum. Sed non nova res cft invidia, non ignoran-

tia nova res eft , neque n

unc primum in Euro-

omnis locus, & omnis

pam ex alio orbe delata.

-

ztas

LLl

Qoo

?

r

9;o

OnaATro

iberum 4

Vérro dese &ta5 fert utramque, & feret. Verum ut capras ía-

h

:

wb ( Olm

fiftLlics, nas , nemo Íànus in lege venditionis promittit,

quod nunquam fint fine febri :ideoque dentem

fjerat jmitanut

llsl

earum & falivam arboribus effe venenum tradunt,

gum j

emnium 1e0

Pafï?ratïus

