O divinàm meédicinàm !

E-

von 6eC5gaa

O falutare carmen !

& a

niern vnb

W EL L'

lonià ;

VV oU

lia re-

*efuttern

quidem Germania , Gallia , Po

am 1

abíonbetri

gnà , quz lon gum Pex'icuïoünn

que morbum So-

9d en.

K hii

axerunt ,. nifi

z

corum illorum contagione Contr

leventur vomitu , vl

x ünquam féc

te

QU

" x??cihnz»

[

ejufmodi

ovidus àdvocatis &

convalefcent. Nec quis impf

s obvert

4t àureis , am-

jauronis Jefuitamm vacuá

1cis ingentitum meif;

of

Ehmm-as novasq; fpes mifi

forum emblematis ornatas o

ftendentibus. Infidie

Aj

admiffis fcele-

"n

w !

funtautfi non funt, fpes tamen funt

tibus

u

TUl

Ü naAtt35

" ]U"L.l ^

398

JM'L

rbus & concep cz: formidini multo 1mpales.

Id

Crimen enim illud impie defeníz Tcmpomhs

N A

KP

Dape in Principes potenmms zcternum eft , incom-

Pæmblle eit : qucd nulla virtus , nulla merito-

rum amblitudo redimet.

2.

posm

Nain quotve quls di-

m

g MW

:&qllt

lefoite difiiplinam fcholafhcam ffabiliverunt,

C artium liberalium [India propagaverunt : oppone-

1N

tur: Etjuventutem feditiofa docivina & fraudalento

aauivocands avtificio umbuerunt

Quoties dicetur :

Ifwïæ Ecclefíe Romana m "'l?d[""l yoce ijlaæ 1HA-

: Et maj e/fatma

fiale propugnaverunt

OPFOI etur

Principum Pontificalis: amplificai

"LP

[2

& jwma frelerate

. Unpugnaverunt.

IC:/"alLtï Jd

Qloües dictum erit :

. Orientis. ( Occidentis terminos Fidem |. Catbolicam

Pï:)i iderunt :

opponetur : Ef ad utvumque. Solem

Perfidiam extendevunt , atque Fidem f'abditorum. Ca-

tl]d'f'aw Principibus

debitam

unininuerunt

Ita

quamvis Ienutæ oinia eximia reiiecioforum or-

dinuim exemp pla füperent :

ex his tamen quz fe-

Cti Llilb 3

c:z Ts uwcrt, nihil tam magnum ert, *

qmm crimet

i Pa

P

Lka lis omnipotentie fic actiter

defenfum. Ac licet propterea forfitan nihil in

jcluzt

ccnruïmmr SICLVIUS P LluCIPILUS tamen,

ut :

inte dixi, non licet effe Íecuris. meteemm

mecum , Auditores illuftriffimi , omqumml, fin-

vite vel I

IT!WP' Ato

o À cL

rem nofrum , vel Regem Sar-

,—ï)

vis Vaticani dliommm,

matia,auta iium , in V

'Ujk«l

o

ut! lpvy 3ia

evx

iUP

cauíà coa ur cere rutc*ï , incidiffe:

& iftum pro Temr

s Hildebrandico - jcium-

A C

e

tempeitatis ple 114. d:ne Cuulä excomuimu-

nicadonum fulmina ejaculau in illos: fingi-

1e;

ii

!

—

CowxtRA. HtsbAWIAM

399

DN

« UDnje *1»'

y

[

te , Imperii regnique fubditos jam ante peftilen-

* G

l

tia dogiata a Jeíuitis edidicille : & fic cenfete.

b Cfl

li

a

[

ngmdiu, dicite mei Auditores , quamdiu Im-

u)

peratoris nofti , &, Regis Polonici , íalus erit

Na

AOCR w

W

[*

?

n Tl

fiima ? Quamdiu erit publica

Quamdiu Im-

u

4

perium & Regnum illud ftabunt inconcuffum?

Ti

LU

r'z"[u

7

Hoc fine dubio dicetis: prima quaque occafione

I

IT

data , horrendam & cruentam civilis tragcedize

TET

Vv

càrnificinam , factis profanifque omhibus per-

N

mixtis, fecuturam efle.

uate, fi quem Princi-

r

VEVR

pem tangit Reipublice & pofteritatis cura ; ca-

ij

vebit is fibi a. fefuitis non minus , quam pater-

familias , qui in. familia fua famulos habet , de

M

M

quorum fide erga fe non conflat ipfi , aut quo-

Caufhu, ab

L/

tum fidem fufpe&at. Qgg)ndam Rormanus Sena-

Fr. Duc. 8&

AAE E

tus , poftquam patresfamiïias aliquot fervorum

adde l1. ff«

de SC-. Sil.

A Mi

dH

fuorüm confpiratione periiilent , Senatuíconful-

& ib. Ff«

to , quod Silanianum eft di&um, fervos omnes

Duaren. ir

mel

Com, M.

füb te&o heri occifi repertos , nullo fere fontis

W'efenb.in.

Parat.A.Au-

J

aut infontis difcrimine , capitis damnavit : non

guftin. de

|

defuerunt in ordine ampliffimo , quibus ea lex

Ctis,

11l

durior videretur: fed er

uU &

^A*Ror

anti falus & fecuri-

arg. : I 15

IDUS

tàs civium Romanorum ; cui ut confuleretur, ne

ü- IJE de llb.

fie

illa quidem ratio eft repudiata , quz aliquid ex

exbib,

Ui

p

iniquo trahat; quod xiftimarent magni il pru

0 AV

TLana

dentim civilis antilites , paucorum privatorum

!d

us

injuriam publica utilitate abunde compenfarh

Sed quid exfpedtatis , Auditores , ut hic addam?

Hoctantum : Refpablica est domus magna » in qua

Printeps paterfaenilias. est.

Et fatis de Iefuitir:

Aïï iU

0

^

ww

E,Pcllantur $

Ui

"

1 lm)'

QqUuos ita nominavi ; quia vulgo fi

etílame

"

j

(

p

400

SRATI(')

Mu EU

MA

L] "U

:

eu

[v

ii non be ne. Etenim , ut ait Abbas ; "anor:

à

mitanus , clariffimus jüris Pontificii mtelple

DL

lr c.Dece

déim,.Eccl

Cirifliant nomen . vede a//'//n'zmm.

Nam C ünio-

Tj

v

i 6. adde

üemi nobd (,iimm communicayit. ]EsüANr, five

S€6i Geütil

112?*

d

iL

[*

"u

5

ïCvüv L,o Z A0 !)üilf'l/fl'iö

007

1

4

Servator

n

Coins 1n

D

(

d.

Pauli ad

;

?

e

P

Q' uàre noii 1ncalli

w«

e;üt Catera , fic

Phil é. i4

;

f/) Í

jl

Ll

$

o

onatiàni

uli $ Lxced otes five Monachi.

iï

m

f

Wua enim

£

12:

1

l

1t

r

iv

Iefait

1

:

4 vel lefuanos appel-

'''''

óint, me

-d

a.

Agk

1

iSa

ppe 'i.m ULCP'MOL,LQPILU]!:,

i d. yonus

A3U

SÜ

ales

vel Soc

1

05 Iefa , & Societatis Lefu.

I

ia

"L'L; ilgl;(v

li tàmen im

, & Íui acüminis falfi :

Cc

um in totá

t

(æi*'

2

0

E

turà nemo. Sedalis vel Seeigs lefü

appu'uu

Áv

/Lhk«v

Mu

Matt; c.26.

ef ünuüim. lydmn PiOdltOTCln &

4

Ct

T S'*

em ab ip pÍo Chrifto:

Vs $6

«)L.».

i

h"rauee Q « "mgq' REU

dalis q

quaimobieni 4des ? .5.1t15,11j0uam de Ignattia-

y/1/3 1"/!*

ii

l

Sodalibus : «iau tàmét

,lel nori ()IDDC?

iüunt na Ll on

€

€

V

lectü

?

o

tamen

ó mente in Ulnlï

b

ómnes Hiipàni ;

[*

Lovole maàeitro fimilimi

4f

!

fui

it

Ldfïi'.ilïï racconem non

l

iter. zílimo;

;ónfil de

l'*

Q

ftabil. páce

i

quam

L's

ELv

in

quendam ,

!

tuim ghdmm :

ui

A

z

Tül':iuct-

cujus làminz

(

iil

i

N

.7

n Gallicàm ; aut

$11

Gerri

023 xa/«

iict

lidV

sbiïl 3. d

3

ut

:H

tani "cä n , &ut Polonicam;

aut I"EU'I HC

àm;s

aL

Lv

«L'igllixi

'écondità fit $; fed

ità

;üut a..:u"

nR

O1n

a

H

Awula.& Hi 1panus iná«

"!L,HS

tene

5

3

"d

jj

]ï

C

Ciai"i

aleitratu

fuo

'uLU'V'l if G vi

-;i[

ren

ite

:

b

jnis autem Hlfpa-

]u

n h.g

liu

llf

J

x

1

xiduuld

7'/u O LA OS

d

;L

Ix Q-UISITIO,

H

Orif

n

iclkikk

L,Un:*"ü;ut

*

dic

n

[

en ut

h

w

j*

em in O uo J"Lm

Linoy.D.4:

i

i

l CaDIUEC -

R«

p5

JJP d

AkLu

T^

^

Lgxku'ï ai iïcntuc, con-

Yi

xei ï* H

()'""h üït Cci

zi i(x: i*tV

i ex

1gn

; aquà;

i

Y

ut lmueo confec

v

Ul ; ilul EfOfrl1us ; quam qui

PUWM.

Q

Wt 4

DN TEAÀA HISPANYIAOR

401:

lh

þnmæ fgnra du,untvu , Conclídàt; atque übi

Sàn-

inors. necelfá rio m( *ediàtur conclüfionem:

n

gumaua difpu

ï fauog qui Imms tortori«

bus ; hCQOlleS ö( carnificibus, quam Ápoftolis

& Ecclefie Doctoribus cónveniat.

Át quemad-

L

Q6 dtr

imodüm Imp- Heliogabalis ; lupus hominum;

10'16111 Vl!'fïlnum Ve&uh un t DC PG LL, un] 3 & Omnes

Laimptids

Romams kahnlmm extingüete

in Hcliogs

? volut, à Lque

efficeré , ut Iïcho 10 us !3E u$ unus

&

folus

contens

colerecur : fic. Haí yuu omnibus modis

dunt , ut clariffimo fincere Chnnnnæ Religios

«l

5isliímine, & una alus fe

Ctarüm faátuis wmbus

deïeus ; tinicüm hnm«xtwms idolim intet pet-

Pfïu& & ctuentà C»Lllïls LLDHI?U]*L idCiu;.x,ld. tOtO

terrarum orbe celebretut.

Hanc R 6110]0!118

C-».

qnnv

avàt bonarum hce ;

barbàariem non Pmum

Met.Cofm;

tüm contemptus. H«,paui enim nec infelices in-

T.2 $25

$enio ; infehciter difcunt ; femidocá doctos fe

w

Cenfem ; fophlftamm ftn,i,, 1à$ 1mpenfe amàntj

[

ïLlOb iüsenn fOïU.'lS ad pO'fCil atem 12110 5 rarius

Alli

àd exteros ob lingus defu&um piodvcum, cum

U

in Acæds.musfhfoanme IhÁBlS ; qmm Latiné ;

Wf

VU

Mamowm etiam VOPIbUS non Pau(, 2$ ll"ïeifpfïi"

lf"llïïn

C 'Ec.f'oldy

«

m

fis, (nam pàrtem Hifpanicé linguz 1on

u..fn»Lh

de hngg.

i

iere Arabicain eife » mamm.þhn elt ;

inut.

Iof. Scal.in

cum JOi b&ahoex m.nmm illiu$ pum,m Airabi-

oauäemto

Ep. àd Caf;

L IN

Càm dicere non à

n) loqui

Quam

Íermonis concinni

àterà. b

e

Uc exptel: Ífhit Vplogm,

üando Lovanienfis

Senattis Sa;szzzzms '"r 3, ;

A tdelmæ [10 Uioua*mq , la« inus hna.ntuüulmz

fid-

Ápok Atüre

W

qui Comitem Buranum literis 1bi operam !

ad ptofcris

Ce

vYAnD- Hifp. R«

j a5

4o:

OÓnATie

p

]

vantem þeï vim inde rapueran—t , ilï":Pföb"I]?;:S:;l!.l;;

^

113

Ua

j

"

& privilegia í

ingeminantibus , refpondesbat

barbare; Nonm curamus ve[ios privilegios.

Cujis

L

£.Reid.An-

trüculenti hominis & ifta fcitüla elegantia e(t,

mal.l.x,

qua de cunátis Belgicam habitantibus ille judi-

cafle fertür hifce verbis: Haretwi fraxerunt tem-

fla; boni nibil faxerunt contra s evgo debent o-

mnes patibulare.

Quinetiam Íípreta poetices &

hiRorie venuítate, veterem & pl:».ne ftolidam in

quærendis Ícientiis rationem obtinent Hifpani:

cum Theologiam , Turífprudentiam , & cateras

Yupbortm:

alüores fcientias , Graca Latinaque eruditione

inlIcone

1:11't'g41'i indi

o

[0

nentur , pzïtentqde hoc modo fü-

sfim. €.7

^

cüm. addi , qu'q viriliám liter:

1

rum lineamenta

elangueant.

Vir nuper non ignobilis in literis

Ym2

CVREic.

, cüm ab iis, quibus obfequium addixerat,

Y

I

jffus effet in

I—

illij

d

nia divinarum rerum fcien-

tias pmfiteri , ftatim hac politioris do&trinz ve-

!

lut inf

Amia eviluit, adnzoti'que precibus fhppïex;

& fuz libertatis dominis impetravit alias fedes,

& fuz hümanitatis patientes. Precipua ad Ger-

inanim noftre morem ibi eruditionis fpecies,

prolixis voluminibus pauca complecti ; fed &

illa plerumque ex aliis autoribus füpervacuo la-

bore decerpta. Miror autem, quïdkfibi, Mague

v

Dux , Princeps fagaciffime , venerit in mentem,

t Raymundum Lullum camïogo doctorum , & eo-

rum maxime , qui duces ac prir*cipes ofdinum

efle p

x

offi

AT

[

t Nolt. 1

non dubitaveris infetere; hominem

? fulaffime

-fi u

Hifp.c.$;

L]

btilem; qüi cum omnium bonarum

L

hs i

quz-

literarum ellet expets , ac 1lïe Latine fciret

dena

AH'.

t [2

&

ka

CONTRA HÓispPANIAM.

ERN

403

(f

(——«——ÓÁ—

H.FJ:

Mil

hh

N

. dem ; multa tamen aufus eft patrio fermone

l

m 'w( r:l

!W

evulbwlc ; & tali obícuritate permifcere ; ut do-

(

»H'W-

ä

ctiffin:i licet; pauci admodum ea mpmt quod

tll t

i

g

h,ientlæ

ertum exiftimo elfe argu-

Q

Dv

in ep af 111'1'1

inentium.

r

Füo Lulà Lapidem Gc — Doclrinam lfw

f

dignor p"etle & cum poeta fit flatuo:

^W r,(l

" Lullà Lapidein quavit , quem quaerete nalli

nl W"rer

Er

!

pv;f it; baud Lullus, fed mibà Nullus evit

d

l' !

Verüim enimvero cum illa Religionis imm: m-

Qu f

m

TO ODNDARE j

/4-«:4/

tte, & ifta literarum inícitia , cgievïe coagnur

/

j

immianis & inícitus f,./'fz,ä ; quo fupra menfu-

[

M.

iam hümanz mnex bic hlh).ml tument. Inde il-

M

^

l

h omnibu

ais DODUU'

Mer.Coltraz

Q cerem« oniarum i'þl -

p i2sec $:

MU

f X

pqm a, ad 'mulaflo;mm fole nnes formulas ; &

onani

unt

duces. Grayita-

Vil

11

longos titulorum tra&us ;

M

tem

il dUV

fingunt ctim adfectata (iuamm fewlfz"ïc.

iuimn Oïlul-

"

[l

Iu

qua

f*cn , ut odium fuftineant natio

um.

d)

Plane wvivant Hifpant ex apz,-zzohe tAntum s

enre.

W

zmagmando

& fingendo nunqu'*m facta

Clæ

hL]XCLlnt $

WTA 6

1t d

lus

nunquam futura ; c.udenc'ao

Coneft. im

necid de fe

Jeetont d

r

Pxoi quendo qua credider Ll.t. :

praf. de

Jf—z

U&

itan

h

li

diffitentur. Por;uqal»z ; qui

fe niti po- ^ tort: &Caftt

od ve YVerá,

con)a

&i

i €0, quod

effe putant ; qwäw

?:(A

n Luüfit

UE

an

LTA

):l

funt Omnes; & maxime

nià 5 opmces

quoque, Volunt dict& haberi ;Nawz'r* :ma '*mquc

4m

L

n

1l

probri inftar eft , ak-qgnm mahtíariam profiteri

i

J ul

AULc

vrA

te extimula-

i

artem ; (ed ouam ambitiofa Paume

W

(UCTLU

tl,exeicmt inoccilto , velüti rem le '71-; us vetitan

* *

l

WV

o

m pftogrei

:,

ffi ; nec ince

l b] l:fe.k.-

x

Y

ul

1

*

Ín pubi

Ifv

AA

íY!

itul

$

hümile thh qaam pre fe hm t4 ac f

PTO

]i

m

3

S .UC df' i limi-

Borum (wnomb 1$ intendas ; put

:

x

-

!.*'13

,^ 08 Lalm* ".

AH*

j

(HT

hf

j W

404.

ÓO n ATrIO

(

ma Repub

gi , putes loqui Aule primates ;

Confiliarios fanctioris coni*f ri; & Caftülie

Coimneftabiles, Quld ? Etiàm maàtresfamiliàs rei

Al

Clen. Ep.l.

radLatom,

fa'mlmus cürationem ng à decus fuüum eiïe ars

bitrantur : tametfi nihil ille propemodum ha«

^bent s qucd ufui fit ; px eter linguám ; & quio

L4

Ztüentur n aptnmm titülum. Itaque Aïthiopes &

Fi.«. "QZB

M'ïL.ll CdPUVI omnia Obffüllt münl4 domefhca"

quo genere hominum tam referta eft Lüfitania,

ut credam Oli Hïpcme Puues eíle c]unnodl fer«

vos & fervas , quam fint liberi Lafitani; Qua

cauía Lufitàni (qui fervitià multis feculis obli

Bod.deme, Vione fepulta in Europa primi revocatunt )

l. c.s.

vhamfftanoïum 16(, uti 3 VC*IIJIIIIOS GX

empïa

hihis

Afnca teligionem Muhametis éjurate ; ac

lominus (nufuana imbütos cüm liberis ac ne:

Pötlbüs pexpetuam felVlülf.Cln fClVIJC CLIUPGI«

! línt : ità üt fel votüm greges Veneant tota Lufi-

.uuus

/ tania pulm cé paudum i morem. At

A14c

uál

i5

tron

1^0

ritis méerito, Áüditores, Ne

Clcenar.d,l,

tot (ClVI ? qi

ita : Pompzx ut máàxime.

Nam invenire eft

Hifi

pános, in ceníu eciàám pertenui; odo & Pluc

xibus tipatos alleclis : qui

etíi otiüm agünt

M

Ooimnes , nemo tainéen CS.L(?L PC'O"'WUO & OT

Al i

V

Os

(

| V

duo precedunt : tertius

J

AT f" ALOYT ATE

f" H ATIMS Pdl-*

/'hæ

(

lum » f forte non plwz

qlimz u$ C'"iz €

nl £

/[ïlt m i

......

fextus. boloferica andalia : fej obf

[PTETTÀ fb

(copulas illass

euibis vefles vepurgautur & pii

oclayus pannui

21

quempiaim. ad abftezgendum equi fudovers 5 interim

I

dum dominus audit. [acrum s aut co/zjabæ!atus éunm

aimico : nonis pectineim piomit » . ft fotte bonotattor fit

4lits

!Q

ni

CONTRA IïlepANIAM.

40j

d

A

þlum'ldws , "& u,ca,nppf to dominus appareat capilli-

l4

:

.....

:

tio. & tamen illi famuli omnes fi non grandt

cibo , fame tamen 1glendd fuftentantur. Cum

-

Gallo quodam qui cempore Emanuelis R

CgIS

T.

migravit in Lufitaniam , adfcitus m ;amem

fa

f

Re;;mæ Leonorz , fimultates exercebat Lufita-

Án.Ch.1535.

T

Ducato Lu-

nus aulicus.

Et f;& uti llk

ftu externo vince-

fitanicus

aítimaba-

bat

ità Gallus ('(Ellïl,ct hunus j qm morum

8 4ftu nactus eft libellum

turiV Te-

anrquomm gnarus

26*

ftonibus

Tefto V Vi-

in quo alterius 1efelcmnm' fumpms diurni, &

gC€hIsS :

Vi-

incidit in locum fatis ridiculum & omnino Lu-

gen us

XX

fitanicum. Cum enim fic quonrhe fcilptum eí-

Regalibus :

Regale VI

fec : in aquam , quatuor (a) fedtilia ; mpanpm duo

Seöhhbus

baben seben

T(0^ l» ; in rap! wzwlj Fl üiregale : & ita tota heb-

IH UM

9Regatía ges

6'*)

| tam magnificis unpenfe decutteret, ra-

macdtvonges

t llx) &i

(v

'nto lautlo 'em Futulum diem Domini-

d-

(abrtich / efte

[

ICT

Ctiber/obet

cum , i:.(.

tum f'*P

t; Hodie flliill , quia n

Jyoppetfüne

la

LO

f'æ/;()g"',h-

f"ro non €r.

at raphani. Et hu;us cenfu

).-.»..

qui plures fecum

Qaryo: in f- 'equentes non fun

?

-a-e)(:l

ÁAWC

0'1::4 cone

famulos for '5 ti fih-;ï/*lï

i

quam derm

(l'l munrt ;

aDii

1

l

&

A12

"!

I

2

rifcis illis rïvFu*z 1S,

110111

^02

nto'va

-*

Athen.L z,

Qu

i :

(

;

X

C

:

2ar

df

1j LTLL

!

n

CC V

iO

J

iLE

qui aquam biber

Í

p

Hïnlx,'.u.,

pcïlc

A

11

ts

funt , quo fumpt tu Afus fe

uid dicam de 2li

10

ii

nibus fv* erbize Hifpai

eo0o vn

f;

T*xcc novum ift

*v

T0

ne

w

wum . elt,

UP fpn&acuhs

04—.»1

tyro ,

(3

;x/.;

r

e

ut erecarius miles & O*nmr

RT

fentiens , Rew quoque fec compon

at o

equipa

Lanov.- D

ret. Áudebit

15 dxcelc : Io f

$ u6

! ftAm bueno , como ei

18 »:n.ld 31

n

Rey. Aüdebo & ego add

CU

L

?

Quid domini f.ï( ant, audent cum tali

:

4

14T£5

Virg,

4c

,:

ii

Et quld fecit Augu[linus ;

1u$

Hi

lPJ.J

LL5

? IÍn

nn

[

i

l *J

»

3

Be

uD

"

C

1

4o6

H

Ó

RATIO

rLJ 1

!

m*

Á.Ch.1554. Beïg (.)chi-m j gïi-fceï

e inter Carolum. Mansfel.

1;

PU

AX

dium & Stephanum Ivarram difcordia , cum Hi.

1

T

if L

l

iun

n ]1,«

fpani non nifi genti

prrzfedorum imperia

Rcid. Ann, ac;

2

"

^l

n

lib, rr,

ipere «ellent, etiam

irchionem Warenbon-

|

"

17

nium Burgundionem afpernati , eundem Came-

u

f

AC

i2

um

€

ad

CCl

as

fA4*3

111

hifce verbis al-

ii

Am

exercitum profe

1

1

[$.

D

iffimus Au«c

locutus eft fuper

l:

uftinus : Nog igna-

X

?

YUm ,f, quo Marcbio ortus genere , qua ia Regem

z

le ex

b

ret

credere. quog, cetera. bello egregun;

attatmen ita auimatum militem , ut ne Deo quidem,

!

[! 7)

//;:-z

7Uv

[

£

a

fi. cxla

t, nfi Hibauus fit C& ipfe, pariturus

"ear

C al

fft-. Cerber

n & Orco dignam vocem. Anto-

qius Leva , miles m

7'11*;!

zlii

j

ue gregarius ; led qui ex

e€

Fe]

regario per omnes militie gradus ad fummum

bellicz laudis aftigium. afcenderat , & tot pro«

1

i

fperis fucceffibus ii

latus eo infolentiw venerat,

Yh. H. l. 1,

m

üut ex quorundam vaticinatione Imp. Carolum

ii

At

Gallie regem evafürüm , & fe voti, compotem

Lütetiz in ipfa vi&toria fato conceffurüm Hifpa-

nico faftd jactaret : is non. nefcius, poft Aareà

(Th.H 1.48.

& 78

Velleris Ordinem , onge maximum in Ir!ifpani:».i

honorem eum elfle , fi quis inter Grandeis locum

,h?æ h eat 5

[2

^« r

qu-"öm'ïn

"d

:Jga.tiv'ä hzec eft, ut co-

ram Rege cap

ut tegant , uxores ipforum a Re:

W

cina .

o

honorifice falitentur, & jüxta fe federe in

7

pulvillis jübeantur: ille immo

dica tanti P;'iväle-.-

I

gl cupiditate tam flaerabat perdité , ut abfque

Z

€o non fatis. honorifice fe vita functurum ftoli-

de arbitraretur.

t vero quotidiä ad Imperato-

P

'

freim] mane more 'JUHCOI'UIU ventitans , aC qUia,

ex articulari morbo erat admodum debilis , ab

f*

;

U

Impes

À*

!Q

407

CowTtRA HISsPANIAM.

—— ÁÁ

Dillm V.

lM

—

1

ej

/

us miferto fzpius fellum ire juffus,

Imperatore

cum

ambitionem fuam diutius premere non

0n

offet , refpondebat aliquando Imperatori ; Nog

P. Matth i&

Hl

4l

Hift.H. IV«

Pä

dibus fiis » fed capiti male effr. "Tanti erat Leva,

2l

N UET

i Princi

251

ilis

Ccotrai

jgei

uo caput tegere pofle. Sir

^ YU

ls cóüu QO* ap-

jlle cucurbitz fylveftri , que Grac

ellatur ; digitali quidem craffitudine , fed. fine

W qua

füuct

iula , & intus inani. Cujus farinz eft & il-

nl .'g'r;;

]ud , quod Ferdinandis Avila Vltrajecünam ar-

cem

in manus Maximiliani Boffuvii Comitis,

(P

z

ii eam obfidebat , confignare , non. dedere. vo-

(remr

lu

it. nam de iis verbis diu inter eos altercatum

Th: Hs 114*6.

Ü O

fita fe potius

fuit: cum Avila vanitate,genti in

vitam cum fuis omnibus amiffurum, quam dedi-

rionem fa&urum affirmaret. At quid Levam,

H

ros ? Sutopi.cui-

l

, tantos vl

r

quid. Avilam loquor

fata inflarent , aderat

f

) v

dam & egeno , cum jam

Is cum roglf-

filius in paternam fortem-natus.

Euphor- i&

aceptorum reläæzqueve?,

Ic.Àm €. 7*

fec; Ecquid fibi deceffurus pv

.

i

j defecta voce pater ,

5

nqqit, meminetis i

m. lta quo-

suuje[latem .

ormioni Satyrico , five

que miraculo fuit Eup!

mulier, vix

loanni Barclaio , quiedam ex Hifyania

Tit

illt

aban-

me4

centonibus fatis te&a, tribufque qui co

n

j

tur liberis pre

carium fpiritum trifti mendicitate

n

Forte in Ga

llorum cotum illa in-

n

T

producens.

is ftatim unus fpe&aculo motus,

e, U^

Ciderat ; & ex h

alier , boc te onere ex parte leva-

Ego,inquit, 0

s ad decennium

j

bo : majorem ex. tuis libevis (& )

äïd J

des hunc levibws

I

admodum p

ervenerat ) mibi tf4

v*'l dw

fueg, atati paribus od fctvi

ndaim officiis affaefaciam;

AT du»

0

Cc

4

ub

»

T

.R//

4

£

PNQ

m

Y

DRA

19

dl

Z

UL

E

í wü"i ?/c! d 5 .:160/ '?ZZP

C5 f:zwe hoc .zr"l?cu

|

s

, quod imaxi "e probaveri , i, 2buetur.

Ad] 1:eg

mulier: Aec DE n

[«]

s

y

-«AH

fverit,inquit, o m borno,

o

*Z"vza nAWI patperem ine vides , ut in tantam bumili-

tat

filuum dainem.

Qu aut tu , aut ego ftia.

(

m

Hus, 1 que fvtm fit Qemm $ 4ut quam c/am Virtti-

j

tibu: f'ibfidium patrie paratumus ?-— Satius illi

ff it4

fata tulerist , inedia e

fb

xtingut , quam ad fetvitutem

[

(

J VU

extetno. ptacipte dwzma) egregiis. bominibus

iud: !'Puam. accedeve.

n

Paucis multa complectar ;

th)anvs non eít, n f-flw&bu.s.[t

& tum,.ül»-

P?! Qïu—änf.h:

Hi *n uxus, CLLILJmmo.ch.dgha.;t.

Quai

nquam funt hup ni , qui faftum fuum

etiam fibi pofthumum & vitz

fui;erür tem fa.

ciunt :utc Marttautts Ivanus Barbuda Alcahtul (.næ

militiz in Hifpania magifter , qui feouïc hro fuo

$1. Mar:ana

hac ver

l

Dà incidi curaverar : Hzf fítus fl Marttnus

df ryb

f.

1 I9, C; 3v

lvapius , im ommi periculo eXperti tzmoris — Animo.

Qvoä Ep! tap ohium cuim ad Impemtmem CA

]ura V. relatum effet. ;

facete, Arbitvor , inquit,

Equitem bunc fayillam candele avdentem digitis ves

Wa W

f z*zw/'? nuuquai.

Pmnmn Ivanius 111:: pe&us

omni Inetu vacuum "Cï PO At 5

P lltl ante PJUCOS ane

nos JWAIIJJW

Slufe Prefectus

WW

qlll

ag

, Marchio»i Spinulz, an ab

D annona é omni ne-

?. Matth,in*

.cmsho in *hmne]t') fatis fit

01 wpldo pr olpe-

-&um ; roganti ,

Hift. H.IV, -

hnfpamm confdentia, Doemine

L4am23.

: Marchio, 1e fpnmæ bat ;

Ad 1

"am obfdionem O/æn—

?

danmn Ali :

quid mei offica fit , c quid pro Slufe

: cn ferva *zo*ze

1*/

tcere de ;Lnn,f,ze ff

01

re novt opti-

»u"

vvl

La?p

-me Ji hofls. fecum . qi

nquaginta diabolotum. unllia

o

i

buc

, 1. ï

j

|

N

CoxwTRA HrisrANIAM. do$

*

r(/'[

f[«(

gïcoppägmtzïm ducat , nou ejiciet me tamen. — Sed

TOU

faftüs & vanitas Serrani Slufam perdidit.

j

Hanc

!)

P

l(),[v

Anty

vero gentis infolentiam , il

luin nigrorum homi-

] M

num faftum , veftitum & inceffum pompaticum,

omniaque dicta ac facta turgida & ventofa, me- z- ..

rito tribuimus aduftz eorum nature atque pro-^-

4

Milb

4

fundz melancholiez Nam melancholicos eos

»J1

m * £

(

effe, preter alia multa , declarat frequens in illo-

t

rum civitatibus Melancholia morbus. Et eft Cz-

À (

Pafc.tuftus

faraucuftz domus, in qua multi adeo , qui vale-

([amerln

Ia

dealea, l.z«

VA

tudinis vitio furunt , morantur ; üt non folum

V Q Is

totam civitatem mira lamentatione , vàrio pl.ana

gore, & fremitu conficiant , verum etiam totam

Innerl

Hiiþa.niam mirandis fuis dictis ac factis. com-

ATA

pleant. Alius enim ibi Imperatorem fe did &

ii y (

jj

LU

elle contendit ferio : alius , qui mitram geftat

fummum Pontificem; itaque crucis figno homi-

tht Lt 4

nibus benedicit: alius belluam immanem , & ca-

w

tenis gw&ringitur ; imo etiam qtiidam milii fe / A.

v

UL

TAT

I

granum pütat * qui a gallinis vorari metuens,/

j

j

»

WoEH

illas quantum poteft &Lfljgit, & odit. Quem-

þ'.'u/ä;. ' ä

E

x

admodum autem mons Serratus ,

ui ambitu fuo *

,

CL

:gi .;sf;i'i'nïx

£ pauu

I V leucas continet, quam plurimis immenfz al-

L Non. in

Wul?

:

j

18

titudinis (ajunt enim e Ífugnmo jugo , fudo colo;

Iiüþ.?87.

p

LX D

Baleares infulas, quae vulgo Mallerea & .Menorcas

& LX leucis diftant, polle confpici ) afpretis

mpllo Päi

h

|fld

conftat; ut , ubi in rupis verticem magno labo-

J

l

re te evafiffe putas , ftatim fe offerat alia multo

altior, in quam ubi per ligneos gradus enixus

€s, crefcere adhuc rupis celfitudo wideatur : ita

enarrare conanti

H

infamwes Hifpanorum mores d

MU

uwh

eve-

Cc, j

H

[] A

«[J

41e

Oc-AS$L55.

jjb

— i

1 T

evenit; atqüe ubi pravz religionis , ignorai

i,

uitiz

(

p n

& faftus vepreta perreptando , omnes neq

L

lorum Sierras jam füperaffe quis exiftimat; con-

"

:

feftim horrendusalius turpiffime Veneris Incus

lg

apparet; quo vix decurfo, & mox

Vitgile

itur in antiquam fylvam, flabula alta ferarum ;

in fpelæa devenitur crudelitatis , perfuïiæ , avari-

ti* , & omnis tyrannidis.

Ti TeGTY, T d tremw , di d Uceimov X TEÀGEu;

T

u

Veneris lucitin: jam appellav

i; led debebam dicere

$

p

y/

Veneris vupem. "Yalis enim in Hifpania eft ; &

JAf./

quam vulgo vocant La pemaa de los Enamorados,

& que furtivis amoribus debet nomen. Res

m

breviter aperienda eft. Cum Granatenfe re

gnum

Mütiama de

Mauri adhuc tenerent, accidit , ut accenfo . bel.

l»

......

peb. Hifp. 1,

lo juvenis quidam Chriftianus Granatam! dug:«

'v

F9- €. 22,

retur captivus ; quEm Rex barbarus ob morum

d

& formz elegantiam fingulari benevolentia di-

enatós , inter chariffimos , & aitlze familiareis

Ls

habebat. Nec & in pulchellum illum Reoeis fi-

4

lia amicum & calidum adfectum celare diu po-

terat : qüi dein mutüo Chrifliani adfeöþi fotus,

& confüetüdine qüotidiana auctüs , u.gtiüfqdc

P.e&u's ad extremum occulti, amoris commer-

citim demüim inflammabat. Verebantir autem,

lte domini, iíta patris iram , ne deprchenfi Ca-

'anm

pite pamnas darent ; iccirce fügz confilium in-

W

eunt , abeunt , & pro

perant quantum polfunt,

donec feffa puella ad rupem five petram obviam

paüliim interquiefcerecogereiftur. Ecce [vera. in-

MIa

terim patrem & comites ejus omnes eqtïis ve-

"

W

&

d

ch&

HATIO

[ GE

CoxTRA HISPANIAM. 4

5y Itf

£tos concitato Acurfu advolare, Fugitivi quid fa^

0R

cerent ? In fummis angd&iis , confilii , auxilii

n'xev

viium, & gratie inopes, metu duce iterum fu-

AIPPX

Mi

Mi]

giendo cürrunt , currendo adícendunt , adícen-

derdo repónt , & denique rependo per petre

caütes in-cactumen enituntur, Sed o inane prz-

! ,[*kw

M

fidium ! Pater enim naribus & oculis ultionem

& fuürorem fpirans ; trüci voce confeftim de pe-

")

2

tra. defcendere jübet , refractariis ültinia minita-

tís. Contra Amantes omnia timere , nihil cre-

dere , obmoliri faxa , glebas , ftipites , & qua-

fl

cunque defperatio dabat. Tandem cum adven-

s

f.

u

i

agitariorum: , qui e vicino vico advocati

erant. ,. fracti ellent. animis , ü*fpremo conatu

^s

"2

i

Ut AC

aninios cilfpncant , Certoque exitio

rte qufii:

Mm'

Go

Ml

fitiores cruciatus, probra , & ignominiam vita-

0

M

I

turi , fané ar&o complexif. mutuo innexi ab ea

1

parte, qua frcndens*pater adícenfum &. vindi-

j

£tam machinabatur , fe fe przcipites devolvunt.

In eoque complcxu perlati extinctique funt;

rca'

omnibus , prater patrem ,/miferantibus fortu-

(

sam & caíüm eorum , quos non prius Ámor

Ti

qFam vita defecit, In eodem habitu eo loci fe-

myts (

püïti funt : & peuz ab ea tragædia/nomen in-

[

Hl

ditum. Nobile iitiqy.e certamen , fi verze virtutis

7

1

*s 4

amore , & non fatu.orum amorufm gratia fülfC(?-;

Y iiPTSï".ïHT.I

-

^l

TT

ptüm füiffe. Caterím turpiffima Lijide jam

X

"

Ü

n

rtiffinam feptem feculo-. ï'*

»

"

olim Hifpanias in. du

rum conjecerat fervititem ; cum Roderició Rex

Cayam lüliani Comitis filiast vixginem , quam ne-

li

u

" .MCN

que gratia flectere; neque blandiuis fallere , ne-

g m

quc

II'ïIs

u

«t

OnArTIO

lï

st

m

que minis frangere poterat, invitam atque Ié»

Marianade

q'-P

reb. Hifp.l.

hídtantem vitiaffet. Julianüs enim a filia acce,

fc21 &c.

pte injüriz fenfü in fürorem acta animatus , vt

Ren.deLu-

contumeliam füz familiz illatam vindicaret , le.

finga de

Iuip.incr.]

giones Arabum ac Mähgmeccnorgün ab oris

——

Y.€3. n;.

Afr

iri

C

in Hifþaniam accerfivit , & ultionem

privatam cum Regis interitu , Patriz proditio-

u

ne,«& Jugo peregrino , quod fub Ferdinando

A;Cþ- 14.92,

poftremo vix tandem excuffum eft , nefando

Ícelere conjunxit ; um;qtïe crudelis magifter tunc

'T d ^i

docuit, illa figna. miferz fortunz nuncia Rode.

tico .Reyiïoläti haüt fruftra apparuiffe. — Nam

erat Toleti palatium , a multorum Ikegum tem.

)»

poribus perpetim claufum , Validifquc vectibus

& ferro munitum : atque tenebat fama , refera-

f od. Tolet.

xer. H.1 3,c.

tüm id excidio Hi(paniæ fütürum, Quod cum

:7. Mariana,

Rodericus rideret, thefauros occuli ratus , feras

d-l Lipf M.

pol. Lr. c.«.

contra omnium voluntatem perfringendas cu-

Ot. Heurn.

ravit. Sed thefauri nulli , ceterum arca reperta,

Barb. Phil.

4!. "

& in ea linteum : in qub explicato infolentes

hominum facies vef*cefque dgpi&æ , atque ipfi

j

militati habitu & impetu egraffantes ; nempe de-

lineati erant. Arabes capita vittis tegentes ,.vefti^ — |

B

bus verficoloribus amicti , gladios &

la vi-

jacu

brantes , vexillaque in altum' extenía gerentes ;

cum hac Latina infcriptione : Cum continget F)Mä

Jraugi, palatium. atque arcam aperiri, C qua tn ea

AU

funt videtis tunc fato gentes ejufimodi. Hifpanias in-

vafatas , faoqüie. domimo . fabmiffuras. Quid plara ?

fides factis facta. Et , ut dixi , Julianus Comes,

cujus filiam Rex ftupraverat , ex Africa hoftes

indu-

"At m

—

)!

x'Hg

j

-

CQoNuTAaA HisPANÍAM: 4

$

AV

fnauat , Regem occidit ; patriam perdit. Aþ né

À) Cfifm

rrea

L

himis ahtiquis ) nh

€L V c

m ; nuper Antogis Priof

Cone&; ää :

P. (:aito

À

Cratenfis , cüm in Regno Portügalliz , poft tot

conj:l g«

M

é non ampths effet tü-

acceptas clades , püblic

--

tüs; in mediis tàmen calamitatibus nondum la-

Vil

)

Íciviz oblitíís erat; & matronz honeftz difficul-

ter adverfus ipfiis libidinem fe ufebantur. .Hanc

infatiabilem gentis falacitatem tüm álià hodie

»

oftendunt plurima , tum inprimis urbs Valenutias

Bot.in Rel

ubi Venus illicità tànca licentia dominatur ; ut

Mul

centiuüm Ífit hanorae

phli

meietricia operà nufquam

o

tior , atque libido tàm habitatione quam vefti-

^0

ati-

tu àc famulitio prz honeftate habeát. pr«

K,'b

"

vam, Quin pef omnem Hiípániam vete wvore

pO* eft Venus, non minus quam olim celebraba-

tuür àpud 'T hebános : præffäïtim in Lufitania; übi

Clenard. b

€&redo monftrüm efíle

0

oe431* fponfus. Et quod

[5

Y. IiPiiïö

am n

n

/3 o

j5 623

inultorum flagitiorum in

rf eft mulu ; ut quz-

L,CMQW,

I

ftum faciant e vernis natis ; ancillàás tànquam

Colüimbas alunt ; quän*fm concubitu adeo non

offenduntur , ü

t

v

etiàm admiffaris g;ui:ïeapt;

[

". nämg'

Cuni païttfs ventri cédat , non vicino factificulos

àut néício cui /E!:hicpi,— & cs,p'ti'*vf). Mendozz&

PTW

f

Hifpaniarüm Regis ad Ánglie Reginam Legá

j s

^ Xt3

to ; turpe effe opii

ldl

ti , Vitos fimdl cüm fainie

Bod, deRk&

jïis Inore Angiico in concionibiis facris p:rmi—

A

l; $ eir

ftos viden ; Dàlus mágif

v

ef libelloruim uütane

I,v

fepofuit ; Twrpe id qzifä!em apád Hifpanos s qui

^i

A

eiiai

(

in. facvis locis cogitavent de expleuda libidine

& qua procul abint Anglorum gentes. Sed id. R«

M.Mott. h

j al

ging Aragonig Aireltum ; quod illà inter diuos

316 $;

g

Ü^ )

COIïf

»q

IRI HIE

OR&R4A Ti 60

/

(f

4!4

1

Z

l H

[

Jf

conjuges; ghc"o alterius prodigam amorum He-

W

quentiam jinciffante , veluti legitimitm & necef:

[

j h

fariim noctium modefamen protülit ; fine ftu:

J

N

HML

ote non cogito , fine pudore non ngD , fina

n

rubore in h

iliaftriffimo

conventu referre non

$1.Co. Myt.

u' g lïc»

3.7. c: t ex

*ohm*

Regina I—ïer Jlu

marito ; qui

uLlu

nhei

U l 6* xo

Bzrotiz 113

JPa fan. in

Ti

uinqueginta filias

S)t-

70

-X

ünà fodbé coi N:w:iï'w Íctil 1£Jr Cum ftupenda

N

ALV

ifta Veneris

P

ic

klï

LLL

iCi /l'* 11031 im POI

18 4 Ó qmdf:m

Q5

Maxuimiliane Dux Sáxonia , c

L

"o

tuo, Rado f

mj 10,

o

&

3m '7'**11.

ä&'a&

;mm*o Ale

7

pc*.ui?r"lw-i que fi caPUu

tem ve

Llue

eft ,

C

rte apud I

ifpanos los ge

eft acerrima & imy

iofiffima. Ncm m]gu(*no,

us in alea

tores (nhos dixifti libere :

fed tcna

debes ,

i

ht

unc animi morbum non effé proprie

Gallicum , fed plc*ofque alios populos eodem

con

T)1m

iilil

uni malo attineri.

Hanc afplce Germa-

niam : in ea hodieque calet alea paflim : nec

MA

otiofis cantum juvenibus ; fed & depontanis Íe:

nibus ; qal ponus Píaleerium nocturna diurna:

que manu veríare , & QJ'VCHUS imminentis fatl

métum divino PICCJ.;J clypeo pe&tus perpetuo

coimmunite debebant ; ad. vaniffimas tefferarum

j

ctatione

;'?"'UOQZ

diligentia affiduis & fre-

que 1tiDuS

Specdta & Iulh am : tota fervet. Et o

furorem !

Inom-num meinorla Fuue , qui dentis

!)wa C?'/'!þbïüius ].L-i).ïlu Vlil [LIHL. Et Venetus f:lutæ

Vide Paíc.

1:ft. de A-

qu ih dxoreui lLL.j. n h'ia,lït.. IIDO etiam mven-

1&a. 1« 1 paf,

tüs eft : in quo tànta lüdendi aJPetmo & ven-:

nà Cupido ac voluptas fuit ; r moriens, (qu

3.

parum füerit ; in

vita lu&ile) teffamento veligife

éauye-

tl "

I^ Ll

th'

n

R en—ÀÀ À

"

CouNTRA His.?—ANi'AM,' if

——

M

T| 4fv

W

éaverit

; üt dettada cadaveri fuo

CUle , olea—äfæ,

HU

I ,

omuibus exemptis , ex. biá teffera fieveni J ex illa vers

Q

inembrauifque omnibus tmeufa ,. alveolus , fritillu qués

Vi

quanta fieri poffet fólertia , contegerentür.

Nimis

rua ut, quod vivss libenuffime fa&itabat,

Et

mortuüs etiam, quantum polfet, obiret.

quis eft, prefertim foc auteo feculo, qai parenti

M

