us poteflatis & imperium dene-

t.8. pr. &

(s

l

cari in

Act

milia privata;

Mart. Epig.

* 8«

(nferior matrona fuo fit, Prifce , maritos

non aliter fuerint fomina . virq, pares.)

& taàmen in m

[en

a0]

:

^ f

o

1à Rcig,

f

cii

ulià illis omnem

& Íummam poteftatem conferri ?

uemadmo-

l; 62. f£, de

dum igitur femper fexus mnafculinus. etiam fiemini-

legat.3.1.4$,

HbEdnm 01

DL

2f

EO de leg-Z.

inet j fed. exemplo peffumum est , feminimo

l.sr. ff.de

vocabulo eti

blv

2711

mafculos coutineri : ita in imperiis

leg.3. Goed.

ad l. 1.ff. de

& regnis bene conftitu

tis fcmpcr viris foeminz

fubefle , nunquam p

rzeíle, atque ab otmnibus offi-

XZ. 13&-. de It;

1ur,

ciis civilibus vel publicis vemoyeri debent : ut propte-

.....

rea Hifpa'ïi Britannique yuvoixoxeorsuevor , aC

detetioris conditionis- exiftimari poiïïnt. Ác li-

l

DO

cet fint muliebtis imperii

ni & felicis aliquot

exempla; & hiftoriz commendent Zenobiai

H Pal-

*

mytenomm reginam 5

tlchberiain 'Theodofii

ju-

nioris fororem , I/abellam Caite

i

ial

;

inam Ferdimn-«

di

"

Tt

Pno0

GCX T gea

I93

I ts s

in Aragonii ux

orem ; nec ita pridem Elifabetha

AAngla wirtute. fua

LOT

omnibus bonis Principibus

praluxerit ; fosmina ; preter multas corpofis do-

C.Ens in Hs

* Ial ! qu&n&.

Belg.to, 4.

o

)

"A

tes, fupra fexum prudens , multifque literis ex-

» 8

VO lu J

!t

polita ; Grzce & Hifpanice mediocriter ; Latine

QUE féyefento

vero , Gallice ; & Italice ad mira

culum dodcta;

ö.ï'qïe'»;m nj

qui uno & eodem die tribus màximorüm Re-

1 o u

"

gum Legatis, Latine uni , alteri Gallice ; tertio

( RCTQPIUS « i

Italice refpondere audita eft ; de

qua , ut & de

!t d Qï'ülïïiï

)

Henrico Navarr

O (qui poftea interfe&to Henri-

tv !

a ii

"

us H (

M& 1 Ilc

co IIL rerum geftarum magnitudine HEN n 1 c1

MV OUl UIL C

M 46 N1 nomen meruit) per&epe dicere folebat

Sixtus V Papa ; Toto orbe fe 1

num virum. C fomi-

Thü-H.l.sz:

5« wpcfium &

mani yidere. dignos , nft labe fettavia mnfedà effent,

qui regnarent , C quibufcum ipfe de ingentibus vebus

s MATIOS

confilia , que animo agitabat , commtunicaret , Navar-

-

rüm & Elifabetham Ánglorum reginam

AT ]

intelli-

gen

8

s2d

LUUM

ttamen . Athalie & Laodices , toties parri-

Gdarum , & toties culeos meritatum :

Cleapatm

4Eeyptiace , Meffalins & Faufina I

"

mperatricum;

Fredegundis Gallicze , Ioang,

f

2197777, Neapoütanamm :

qui£ omnes omnium Hqgitiorum fordide fue.

l

21 1

Hf

runt cloace ; & tot aliarum

er vIfIS Iu

)t

zviffimarum ti gris

dum , atque impuriffi

marum luparüm , infelix

"

memoria , nierum theta femin

inis fceptris p

1

£

M.

,.-v

MURU

fixit. Eumolpus , aut po

dus. Porphyrius poeta, Per. Arbit,

fub Conftanti

no in exilium miílus , fic mulie. !5 $28

gouint. ^

rem levitatem indicat

Creue tatem veutis, animum ue crede puella :

nainque est femiuea tutior uida fide

lïcödöf

Famina uulla bona eíb : O

h bona caiz.z"z'git &lla;

f f

x

N

nefciü

à

Álli L»mï""

3&

t

!

L

OnATrIÓ

194

j

u

^

nefcio quo fato ves. mala facta bona est.

Deinde, quod aliud & eminens privilegium eft;

Quz caufa erat , cur

Bod. de .

Reges Gallie non mortuntur.

i

l.r,c.3. Pa-

pon-Axre&.

Reginz Marie proxime inopina marlti mniotte

111

conftetnate , & exclamant , Hela; ! le Roy est

1.4. t« 2. C 4-

B)

i

mort ; Cancellarius actutum tefponderit ; Voffre

Mez.Eri6.

Majeflé qwm excufera s Les Rois ne meureut. pomt. n

n

France. Non moriuntur autem: quia nafcuntur,

1

1on eliguntur. Et ficuti in omni fucceffione,

l

Gallorum loquendi formula , le moet fzifit le wif:

M

ita in regno , ubi

-

Id

uno avulfo uon. deficit altev,

lii

Bald, 1n c.

agnatus proximus, fi vel millefimo diftet gradu,

|

r. de feud.

jure fanguinis protinus (uccedit. Quod non fo-

March . n.5.

lum utrinque inter Pïincipcm & fubditos cha-

Bignon:du

R, de Er.1.3.

ritatem fovet, & auget: fed etiam interregni

tempeüates omnés prævenit E & perpetuam

domus firmat.

tïanquillitatem zternitate regic

Ua

In ele&ione contra , qu& turbz ? Quz mala?

Quz adfecdtuum & refpe&

uum certamina ? ngis

LipfinM.

alienam rem curat, ut fuam? Quis éle&us fo-

?

TPoll2. c.3.

H

lutius & minore cura non adminiítrat

Vt quiä

enim rei nec diu fuüz , nec poftea fuorum , nl«

mis acriter intendat ? Qu fzpe intervenit fen-

tentiarum nundinatio ? Romanum imperium

ftatim a Claudio , qui primus a militibus elfï-

ttus eft , & fidem eorum præmio Pignoravit ,1n

viliffima capita & peffima hac venit electone;

an;palam emptione ? Nam & hoc fcimus , velut

fub hafta venale ,pependiffe ; & non aliud ma-

manz

U

gis clarum certumqie exitium rei tum Ro

*

fuille.

^E

Pnao G À L [.i À

19j

n

-

44 0014 (

TEU

fuiffe Interdum etiam qui Senatui placuerat,

DUSUA

|

WURU

Bod. de &

legionibus difplicebat : ac fcpiffime tot Impera-

l 6. €;$«

as

tores , quot in provincias exercitus difperfi fue-

It0pi m x

rant, creabantur ; ut uno tempore triginta facti

n 7m

fint , cum Zenobia Impömtrikce. In Germania

il

n tpondet;

noftra quot electio dedit interregna ? Quot an-

nos illa p-oPc mortem Imp. Friderici II inter tot

he ol p

capita fuit fine capite ? Quis licentiz , confufio-

em: qui:-. j

^

| ] omoi t

MU

jl

nis, fraudum & deprædäïionum fuit modus?

Et quz bella, pluribus per factiones electis, mul-

lh. lw [

toties funt exorta ? Et que fuerunt preníatio-

1

!

j 4

Mi

l

l

nes Caroli IV Czffaris ? Vendidiffet utique. is;

[

if

uti & Wenceflaus , Imperium ; modo emptores

nillmo dlsg

Q

I

i

habuiffent. Equidem certe ita dePluma'vcmnt

W.deÉren.

ä

Itj

l

0

uterque Aquilam , ut hzc czteris animantibus

deon. fub.

(

1

b

€,5.1.42:43.

fhit contemptui ; & Imp. Maximilianus I dixerit;

ad.

j etam Imi.

[2

14

Spigel.

Carolum illum f.

uffe difipatorem. Imperi , alterum

lagurind.s,

1

(

M þ**

D 7

en

IK

H

Craffun , vitricum Imperii s & pe[lilentiorem p

9/-

Jkïït

QUi

M

-

Gerinanis nunquam contigife.

uo alludebat ï*np.

"

i

I Dubfav»

Sigiüyundi in poih'emis comitiis , quz feptua—

H. Bojesie

'Th

1.25.

m

senario proximus Ratifponz celebraverat , fe-

nili libertate habita oratio , cum laudata Ro-

jue

smanoruüm veterum ceníutà confirmaret Ordini-

oA

J jl

Ü

bus; Valde fe fcire , v

Fis4

7

iL impero effe fpoliatius , nis

47f

tCLXN

bil egentius , adeo

5 dti

d

[ 4

2

u

jl

fibi ex Germaui Prz';zaäpä-

AchJSi;jh

AU

w

bus fucceffurus effet , qui prater patrimonium . mili

)

"

1 fDl

aliud babuerit , apud exm uon. imperiumi , féd porius

xof'

0

0

feevitium fit futurum.. Acque hoc ipfüm in Con:

f

M

flanuenfibus comitiis ; in Li'«:qz;f:uti procerum

2

T.

Nam

äm

|

(

Ex

confellu , cum er

lo

[s

VliiL

ná querela repetebat Inmp

D

-

(

ï*

Maxin

À

ilanus L raüonibusin medium adductis

»

AU

N

z

teira«

""

E!

|

l

196

O & A I

Ger.deRoo

tü

1. z. Annal.

teftatus ,. Hadlenus fe pro S. R. Imperii falute. ad

a

Im

Auft.

centtim atvi tomias ex patrimonialibus veditibus evo-

(

gálfe , cum toto eo tempore tamen. 4b Imperii ordimi-

Gu

bus vix qzmdmgz'nm flarenomm millia in accepti ta-

bulas vetulerit. Et quoniam in hunc patriz fco-

l

fM

Ilj

|

(l

pulum me impegit zftus orationis ; non poffum

W

non animitus ingemifcere, & ftatus Imperii no-

;

ftri, hbac quidem in re , fonticum morbum mi-

IA[

ferari. Nam cum olim fub Imp. Friderico I, ta-

| J ï"&':y

n

metíi viribus Imperii jam tunc non parum at-

(

tenuatis & imminutis , annui reditus fuerint

lil

Schn. Inf. fexaginta tonna a , five fexagies centena atureo-

de Suc ab

vum millia

N

inteít. fub.

hodie ea eft Impemtc»ris , eorum

t , redituum exiiitas : ut

Ü

rub.de fuc. quos ex Imperio percipi

Híd.n$. evimji ICti. Schneidevvini judicio diponendis c

l n

"

ft

alendis poffis vix fu

:

J

H

j!

ciat , nedum ut ille inde fe &

li

familiam commode fuftentare ; imo nifi ex hz-

l

Tflug. de

.x-i

Rep.'G.

t

v

itariis provinciis multa centena aureorum

]

mil

Á

ia impendat annua , Imperialem & in tanto

^

£

c

dïigio neceflariam pompam minime tueri *pofï

fit; Granvellano etiam apud Landgravium in

Colloquio Spirenfi increpide afferente ; ex. !mpe-

leid Com.

[l

hhhhh

ORV

rio ne tantillum quidem. emolumenti. babere. Cfa-

W

rem. Qua tenuitate in orbe Chriftiano regum

novimus neminem. ÁAtqui illos Comitiales im- j

a , fucceffio-

periorum morbos non patitut Galli

1

ne Regum íecura. Atque ut incolumitas ejus

(

Ls

2

tanto elfet durabilior & conf

ntior; Regibus

lr

data eft fumma & liberrima poteftas , nemini

D

Chaffan.in hominum devincta. Et fi aperte atque ingenue

rl-h

cat. gl. M.

p* 5. C.30,

loqui volumus, Rex Galliz majori multo prz ]i-

)N

tu$

l

h

Pao G X.1:3 L a.

I97

jeti f

(a)

tus eft potettace, quani Ii*:—x;.—)e: ator nofter. Opc*;a

l

M THdtg v

1. aZ;/um:;

enim X literis abutuntur, qui cum Dartolo H«-

9. ff de

Imperii t

vetic0s effe pronunciant , quicunque. Imper

Atüregm Rhod.deja.

Lil accepn li

B5od. de & e.

Germanicum. univerft terrarum. orbis. dominum e[je

i Q 9. As

X pitz j

negant ; & qui Ícribunt , regnum Galliz In

ipera- Teffin pre-

;; n la

fat, ad De-

tori fubjectionis vinculo jure iplo obligatum ef-

Clix Ped. n.

ls Impemz

fe: quia fcilicet Imperator

Ántoninus regïonde- 14. Vidc H,

t morbum n

Kirc

li

i

rit Eudzmoni Nicomedienfi ; (2) eya u TÉ xdc-

Lege-l-r. c

f

V

o Lt

4 8.S.Forc

44

4te

J EAU* , 6 X vóu(O» u SuAucmys : Ego quide:

in Cup. Iu-

non Päü*.j 1d

mundi dominus , lex autem matis : quia Evangelifta

rifp, c. 9. A.

redins h

Knich.

lil

dixerit ; Exit edidbum a Cefave Auguflo , ut defcri-

f Cttu A

beretur unive:faus ovbis. & Nicolaus de Vbaldis ca-

Hyp.

Dauth. n.

ators , ii

ptiofe ;

qui regmum Gallis de fade liberum effe j 24 &c.Co-

um exiitssd ;

var. in Rel.

hoc eft , uti Bartolus id ipfum explicat , per in

c,Peccatum

juriam Imperatori non fubeffe ; contendit. Ali-

$. 9.n.5- F.

Q dzjþwzmdn: i

v ileinde lt

Vafin pref.

ter difpucant Galliarum Reges cum Imperatori—

ill. Cont.&

imp nil ex

bus noftris : aliter illi Íceptrorum jura zftimant

pnbre2o.

ac tutantur. Neque enim fumus immemores;

& íeq. Ce

n äqrecrum

Befold. de

Is

1

&i t

t

f

cum Ferdinandi Cefàris nomit:

1e L. Madtrutius App,c.:.57.

sime tüef u

l

a Francilco II Rege Blakfis reftitutionem Tulli,

Viroduni , & Divioduri Mediomatricum , quas

[j ?

civitates Henricus II Rex ab Imperio Germano-

TR

MU

ut

rum avulferat , urgeret , quid fuerit refponfum :

go &

cum deliberatione fuper ea re inftituta , Franci- « & j ,

L Armua.

uuve

n 1CS

fcus Clivarius Cancellarius generofe , antequsm

C(M

j

alii fententiam dicerent, occuparet , & dignum

Cïnll ) x

xrï(e

n

capitali pronunciaret fupplicio , qui Regi tam

M

!*LOAL

a

; P "n

i

faedi confilii auctor effet. Quin imo m

«,

y:..

ateim

Ttat

U MP

1

p

Imperii Romani ne comiter quidem obíervant;

gott

K nwc'

uüt Lutetie Romana jura doceri aliquando vetue-

HU

)«

u P

lint, & fpeciatim Blaeníi edicto caverint ; me

/.

^

ag

N

QqAiui

)

-

f!

&

.

6

i

qrv'

198

O n-ATIÓ

W

4

&. Choptn.

wq

inpraz

ad

quis publice profiteretur. Romanas leges in. Academid

l]. Paf M,

Pj vifienfi , neve quem ad Scholajhcas ejus difcipline

gradus mzderrt Dra""brre Hinc Hmpxmhus Caro-

^13

H IX €

[

cellarius , Rege ipfo & regni ordini-

111 demon-

DUS ï(

*Pwm'

in fenatu Ro otomag

Á

A, Ch.1563,

'WDIHTX

ctatis vix

ftraturus , isegem XIV tum

H

ingre

:

i

ï

il

um , tàmen majorem , & regni per fe ad-

N

D

miniltrandi capacem cenfendum cil ; nec ut in

minorum reflitutione a momento ad momen-

Thu,H/].55.

tum tempus computari , verum ut in pubplicis

munüibus ex hOl]OllbUS annum IHCCPtUIH PiO

completo haberi ; in eam rem vulgarem juris

N

Romani regulam , cum pwfamne C* petita venia

n

»

CXJ.

an decïhs adduxit.

Etfi

, pro mea fententia,

(

Romanarum legum neque publica in Scholis

pmf""efïio , neque etiam quotxdlaxn in vita com-

Befold.

deAppel c

muni fmoque obfervatio , extra Imperii ditio-

£. $. 7

nes teffera fubje&tionis effe pofht :cum illarum

non mtl-

xitas & fanctio , fed ratio tantum &

e&qui

i*

b for

ris iPe&entur

uare nec prifci Ro-

6. 4 ff

mani , dum civitatem fuam legibus Grecorum

deOrig.jur

fundabant , ideo fub Grzcorum imperium con-

TLeunci.1in

prxf.ad an-

ceíierunt :

nec hodie Turce

fi Codici Juftinia-

perat.

neo, quem & in lingua fua barbara habent, eo-

d

.U.LB:

J,iaï

rum Laconifrius & in foro PIOCPd€nd1 Hmplex

j

modus , vereque f*hepxtus omnis expers , atque

cum fnfr

!1!

ULL

ari fl lDitz executionis rigore COI]]UH—

&us, peumttelet in judiciislocum , ob hanc cau-

fàm qmcova*n vel Romano Impeuo adderent

poremm , vel fibi demerent libertatis. Porro le-

"i&

us fol

Atrj

nt

a poteltas Regum Gallie cum in bel-

"i& A

li in-

Pao

GA rlrrTA.

199

I'O

G.de May-

li indicendi, pacis firmande , legum fancienda-

nard. (&1/-1.

1"1

Hlf!/

ft

1],

rum , creandorumque magiftratuum jure , & in

4« C5 59 fic

JALDMA

fcibit: ex-

n

aliis rebas ; tum in indicione tributorum &

cepréla pra«

C EO

l

)

vin.de Lan-

exactionibus cognofcitur maxime : cum non or-

&

gued. en la-

dinum fu.pphcare conventibus cogantür, ut alibi

qmlle le Roy

fieri folet ; fed fecundum Reip. neceflitates ipfi

ne l!)ebtt C0-

anm

il

i

mader tail-

arbitrátu fuo fubditis praftationes injungant.

les & fubff-

WK

er !

des , gi)tel:

qn, C m p

Regnum namque QGaHiæ eft pratum florenciffi-

um d nttz

"

qu. ils fuf-

mum ,in quo jxafcuntur infiniti ovium greges

fent, fans H

à momento

"E

« L

.'U:.

^

expre:

£0/3a

aureis velleribus , quz tonderi poffunt , quoties

W

men fuam libertatenv

fämeme;zt

verum uH

.....

l

Pa&oti libuerit. Illam t

de tros E-

iam liberrimam , Fran-

flats du dit

js annum incptus

potentimmam , & poten

U

;

L

2

jis ita circuim-

fs deLan-

um rem vulgaremt

ciz Reges omnium virtutum exc

uedoc

la

If

fh

-

plu part des

y'vF(If

fepiunt ; ut nemo de inju

tia conqueri pomt.

Autkres

d d

PO

me It

Cui rei plures curiz explicandis gravaminibus &

e$t fervile-

n(

]i UM

ment traif

pl 1

litibus judicandis conftitutz ; fine provocatione

&ée , d fans

an

Mi Vs V

vero & fümmz funt, Tolofana , Gratianopolitana,

At TE m)j?e-

nenfis , Rotomagenfis ,

re que d'une

« m

Burdigalenfis , Aquenfis , Divio

fimplejuffion

!

itate & dignitate Ca-

taillée, ebar-

N

lUiv

M i

Rhedonen[is ; & qux antiqu

(

;, ac fingulari quodam ju-

gée contrain-

u

UV v

W

D

teris excellit Pariftenft

Ge, comme V

re Curia Parium. ( Parla

mentum fine loci adje-

z

on void.

'gf'.iiï

3

Qure

cujus

a&a referuntur O-

Bod- de R.

y m

£tone appellatur : in

E3.€1 6

f

rtinentia ; edictis quoque

€« 6.

^

n

mnia ad Rempub. pe

premo illo Sena-

; ( P

regiis nihil valituris , nifiin fu

torum confeffu fuerint promu

lgata : adeo , ut

th 61

n

etiam Reges bellum fu

fcepturi Curiam autorem

n p

n!

vv

j !

fieri velint. Atque ut Gallia

eft Europe lumen,

I

&

nelx j

lamentum hoc eft

Lutetia Galliz oculus; ita Par

1

m

eoit v

Lutetiz pupilla :

;confeffus. Senatorum totius

jae

001

T.Matth. in

mundi amplifïïm us

& au.guiïifïïmus, Principum

hift.H-A.G.

gman l

Rol 3:nat4e

arbiter , innocentie

cuftos , equi & iniqui ju-

10

4

dex:

ii

»

Jf

( o

M

Ü

h

$00

uÀ $i

,V«

J.wa

dex: quod tanquam illu&riiïimam majeftatis re.

gum Gallie efggiem cum admiratione viderunt

[97

«

i,«, Y^

L2ií

ï

igi

undus, & Carolus V, Imperatores ; atque

n

Reges Portugalliz , Neapolis , Sicilie , Scotiz,

Navatrz. Nullum vero juftifiimi Confiftorii ma-

JÓ

jus argumentum eft, quam quod Reges & Prin.

(

cipes exteri ab extremis Germaniz , Italie , &

Eft Pafqui,

desRecher

Hhifpaniwz oris ad illud , velut ad dive Themidis

de la Fr 1.2

€. 2. Bod.in

cemplum magno concurfu non raro confuxe-

lMl

Mo H- CQ 6y

runt. Imp. Fridericus II controverfias , que illi

I

cum Innocentio IV Papa intercedebant de regno

)

Neapoleos, ad hunc fenatum detulit. ita Comes

Namurcenfis ibidem caufan egit adverfus Caro-

Ium Valefium , pro Comitatu Namurcenfi ; non

veritus gratiam tanti Principis » quem judicio

[

fuperavit. ibi confimiliter Philippus "arenti

[

Princeps Durgundiz Ducem vicit, cum ageretur

de fumptibuä fa&tis pro imperio Grecorum re-

cuperando. ibi etiam pari voluntate Dux Lotha-

rineus

po-

, & Vidus Caflüillionzus ejus fororius,

f&) ;'

ilie hercifcundz judicium acceperunt. ibi

Delfinus & Comes Sabaudiz, cum de Marchio-

natu Sa

]

p

uciarum inter fe contenderent , & fua

fe voluntate eo contuliffent , Comes judicio vi-

é&us , ac rurfus alio judicio fractus, omnem cau-

fam reftituere damnatus eft. ibi quoque Came-

racenfes liberi populi in jus vocati , ut rebus a

Senatu judicatis acquiefcerent , fe judicio flite-

runt. ibi denique ( infinitum enim fit omnia

exempla exequi ) Regum | Caftelle & Lufitaniz

D

lï

faederà , cum ea non prius vim habitura ju-

dica-

WAl

TE

PDaRoó GaA4rr(trta.

2.0 I

[ In]k*

ER

dicarent , ab ampliffimo ordine íancita ,

&

l0nt v

h

Paccntibus portis. promulgata. funt.

Et quod

Á

x

(0f

cx

authoritatem ordinis Parlamentarii ab omni ma-

XXH l

cula imiaunem confervat ; nemo unus in purpu-

ratorum ordine:n cooptatur, nifi virtute & eru-

Yiod K enel

M

H

utit

4141

ditione ill

ris per legitimum examen ( quod

[ei

VR

fumma doctr

ilic

1.11'1

vir jac. Aug. Thuanus , pallens

d dve Ths

tremeníque fubierat) ad. dignitatem illam con-

hn nm o

Ícenderit; ordinis ipfius privilegio hoc requiren-

r

r

) Q'Jï

te: ut nec Henrici II Kegis quidem habita fue-

df ln

: H**CV*V

rit ratio; qui, cum quendam, a fummate foemi-

yum detuit. Y

(

na Parlamentaruis proceribus commendatum , 1n

"-

examine rejectum fuiffe audivitlet , dixerat , que

pl,Moníuc,

t adretis

X

amurcen ;

parmy tant. de chevaux. d^. Efpagne um afne. pouuort

Comm.l. 7,

bien paffer : iuter tot equos Hi[panicos etiam. afino lo-

vndpi, quem j

eum. dari potu:ffe.

Iifdemque 'ntegritatis propu-

, .Piz;ïzppus Ts

« viot, cum 45*

gnaculis circummuniuntur magiftratus etiam alii.

uptrio Go

.....

Et quidem Parifiis ad mercatorum Praefecturam

Jmate Dut l

:emini , qui vel minirais vitiis, imo finiftra tan-

"

MIULS

l

0R

tüm opinione utgetur, patet aditus. Vnde pue-

]| Av

» ACCepCrus

ro, forte incivilion fibilo publice lafcivienti , illi-

FXQDCS-RU&

nrh

(V

co commune iftud sbjicitur dicderium ; T« ne

esen a de-

ul

n

A

endo Qï

ftras point. Prevost des mirchands : Tu Praefecturam

fcription

mercatorum u10n geres.. At veroin conferendis ma-

de la Era&.

)u

"

g j

gifv'atibus & oäïciis ; Regis Ludovicdi XII pru-

T

o

dentia erat fumme admirabilis : qui catalogum

1] Uv

1001

f

five codicem femper habebat fecum , in quem

«(

E

(

nomina virorum , merits przftantium , & a fe

Monlu.d4.

le (üs

[u

cognitorum referret.. Cum« fcribam aliquando;

plm [l

XLM

J

eleganti oratione Aureliis ad 1* habita pulcherri-

me ftantem , illi honoratorum cdici infcribi cu-

p

Bs

ravif-

A:

g Ul ;

s

I

0/'

202

Óx &X T:0

j

raviffet ; poft aliquod tempus iftius Cratoris re-

I

cordatus , ei Offhicium de Iuge Mage , quod Agin-

"

ti/

M

ni in Nitiobrigibus non eft ignobile , ac tum ob

T

Ü

mortem curatoris erat vacuum , nihil tale cogi-

ü

tanti , miflo diplomate, gratiofe conceffit. Exem-

]

plum omnibus Principibus ad imitandum pro-

Ü

ponendum: & ob quod vel unicum Isf cogno-

mentum Ludovico dandum fuiflet ; cujus tam

4

Thu, H.l1

fan&a & venerabilis etiam nunc inter Gallos vi-

get memoria , ut quoties in confiftorio Principis,

in regni curiis & comitiis, de optimo regimine

& rebus in meliorem ftatum reducendis agitur,

toties Ludovici X II honorifica mentio habea-

tur. Wd? quod Galliz Reges , ut omnem fu-

Ípicionem iniquitatis a fe depellerent , zque ac

Bignon. du

privati legibus & judiciis patriis acquiefcere fo-

lent.

R..de Fr.l:3,

Ec quidem Ludovicus Sancius prater alia

multa fanctiffima precepta, etiam hoc filio de-

dit ; ut in caufis dubiis ipfum & füubditum con-

cernentibus , & in quibus versatis difpectio fit

lubrica & incerta, femper contra fe pronuncia-

tet. Szpe quoque Reges ipfimet judicia exerce-

p|, de Ser-

xes in Car.

bant; & Carolus VIII omnibus feptimanis bi-

'VIU. &I.'P;

inMon.Pol.

nos dies, ut olim Laudovicts Pius ternos, deftinabat

l-.c.9.

juri in publico reddundo: idque aditu tam libe-

ro, ut nemo vel e fece plebis rezio confpe&u &

TIATIE DN

affatu arceretur.

Ita enim jufti. funt Galliarum

R(ïges: ut ctmm fmt hgzmanil*rfzm*l (fïC familiariffi-

M

mi, vifu faciles, diddque affabiles. Namque ut

M QU

h

. quamprimum mane nobis oritur , omnes

['1

gratiofo fuo lum irradiaz , nec magis Crafum

quam,

hl'ic

"d

N

( t

A T

m

203

U LU

Oilz

J

Pxo GArrTIIX

quam Irum , Aquilium quam Corydonem intue-

f^; qui

tur : fic illi omnes fuos pari humanitate & gra-

d Ioble ac t

!

] t

tia comple&untur. Rex Chinenfis nunquam pe-

Alex. Vafis

gnan.in ad«

CO

"

"m

li

dem effert e regia , & plufquam Aflyriorum

mirand.re-

( Initand

u

Principum folitudine inclufus otiofam majefta-

gni Sinenf.

lil

tem ineptiffima gravitate damnat , ubique per

i, 0

i

internuncios imperans : at Galliarum Reges in

n

amore civium venerationem fui & imperii fem-

/

lono]r

UM

piternum robur quzrentes , omnibus amici,

omnibus patres publici funt ; fermone benigni ;

$, 0 0':'2'.71.0 ïi*gïf

vultu , qui maxime populos demeretur , amabi-

um reducends 4f

l

les ; gquis defideriis pmfaenii; nec etiam iniquis

YOfMILA 1

m

i

ar«[] hMY

acerbi , acerbi autem ? imo clementes funt.. Quid

N

w )

&, Ut OT

enim ftatuit Ludovicus XII in hoftes fuos? Is

( ddlernt , a

adhuc Dux Aurelianenfis in difgratia erat Caro-

li VIIIregis ; plerifque proc

erüm & vulgi au-

141) ]

f ï["

u

n (

tam prafentis fortunz captantbus , & illum

" «nN

averíantibus: fed Carolo fubito extinc&to, & Lu-

m

um

(

dovico ad regnum evecto, cum Aulicus quidam

v?

M^

U

l

i

magna fiducia a novo Rege Clvis Cujufdam Aute-

7) j£ pI

of

lianenfis , qui trifti tempore inter acerrimos Lu-

Lipf.in M.

a*

dovici erat inimícos , bona peteret ; Rex animo

Pol,l2, c.;xz-

A

ïrmm

lane regio effatur : T4 vero aliud 4 ime pete , D

CWI"

"i 105

aeritis tuis gratia evit. de iffo omitte. nam Rex G4l-

1f»

d« Lu [GW

lia non exfequitur injurias Ducis Aurelianenfis. Quid

Henricus IV in Parifienfes , furialibus Sacri foe-

f

Ts

ï

deris incantamentis in tranfverfum a fidei &

"i

i

obfequii femita abreptos , decrevit ? Vrbem 1is

Nunt

p

nec opinantem , tot armatorum millibus ftipa-

Cafaubon.

tus, compofito & modefto ing:effus agmine, ft-

th

11(11 )

praf.in Po«

n

050'

ne ullo terrore , fine ulla direptione , fine ulia

lybium,

m

fliée

BOXa

(Adjà

"n

n

OÓnATIO

204.

l

noxa fibi afleruit ; libertatem lii reddidit ; ho-

tl

[

Ítem externum , cujus przfidio captiva tenebatur,

fine tumultu, fine cede , fine fanguine, partim

m

novitate exempli , cui fimile nihil ztas ulla un-

II

quam viderat , attonitum & ftupentem, partim

j

hf

Beneavnenfis nominis terrore perculfum , & Bor-

j

bonicze virtutis fulmine afflatum , exire przcipi-

ü

tem & longe terrarum faceffere coeg't : urbs ipfa,

jl

cujus ruinam omnes timuerant , fola latitiz fi-

gnificatione fuit commota; capta fuit , fe captam

eíle non credidit ; vicdtorem vidit & obftupuit,

victam fe effe non fenfit. Vt enim vilis calcu.us

decoctus in fna,mgdum mutatur: ita regius mi-

e

t

les, ?t:'ï longa patientia irritatus,

genus, victor

& triu

WW

míatort , clementiffimi tamen regis moti-

bus temperatus , & ejus exemplo formatus, pro-

hibitione cohibitus , Catone abftinentior, Xeno-

crate evafit continentior & caflior. Hzc , hac

funt neutiquam. cormunia regiarum & impera-

toriarum artium fpecimina; hac, hzc funt iucu-

[0

lenta omnino boni imperii inügnia: quibus qui

e

b

-

audet , illum non adulatione vana adducti Pa-

n

Seneca L r.

de Clem.c.

trem. patria appellamus.. Catera enim cognomi-

A

na honori magis damus: Magzos, & Felices , &

I

Auguffos dicimus , & ambitiofe majeftati quic-

quid pofluinus tituloruim congerimus ; fed Pa-

L]

ftéi patrie vocamus , qui utitur poteftate patria;

quz eft tempervti!.ï"um; liberis con

fulens ,'f'uaque

EO& illos ponens. cum tarde

fi

bi pater membra

iua abícindat; etiam cum abíciderit, reponere

ITR

106 fenm

Liupiatg & in abtcindendo geinat , cunctatus mul-

hd C':'-n.-.dj |

tum

LT.O

Pno

Dupuu a

20f

l WUl

tum diuque.

Quare paternus iile Regum in ci-

" "Nl remu.

ves fuos amor tantum poteft , ut ipforum corda

.ii?'.gumc,

.ï'llïï

& intimos adfec&us plerunque poffideant in fo-

Thile r '[ »n

..........

i

4v

$ U

lidum , atque unico (»pe verbulo benigno , &

E

t

intuitu blandulo , veluti potentiffimo quodam

t DEECU

1

fafdno eorundem voluntates , arcas, & fcrinia

j*

ium , du lïl

CXPUgRCHt.

Et ut in proximz memorlez exem-

4" ;ne; LO

plis permaneamus, fervor & exundans & undi-

"a

t , 10

que protuberans amoris , obfervantiz , & venera-

tionis civium adfectus, nonne in teterrimo &

;

u !

funeftiffimo Henrici IV parricidio fatis apparuit?

Nonne omnes yv;c:0: Galli in luctum zwesyoen-

entm vilisqui

4

ol

«v conjedi ? Nonne ceu tonitru cujuídam fra-

D

rcgius |

gore fubito & vehemente edito alii repente con-

etenus, Yi

ciderunt , alii ftatim expirarunt , vel 1n morbos

"

r

n fegs m

inciderunt , quibus mox funt exindi? Nonne

lo fomts,

Cafaubon.

-

fimul ac de Rege pahm factum eft , omnis ztas,

praf. in O-

n[ll

ntior, A

n

.A'

l»«

l

fexus, conditio, dignitas, parenti communi, &

puíc. Io.

n

. H

v

Scalig.

Pio quodam in Stygium parx*iadam furore pa-

P.Matth.de

w'*'&

vpï

morte H.

rentavit ? Quilibet ingenium exercebat in exco-

d

lV.

gitandis novis carnificinz & torture inftrumen-

(u

jDus (

tis; nemo non Rav4llaci & corpus & animanm

m

JhLLll

Diabolo adjudicabat ; maltis mdieuantibus , monflro

- Pni

ul

n

Qu

illi bominum vemiffionem peccatorum. a facrifico an-

V

Tilv

nunciavt.

Vetum quis civici amoris potentiam,

yitl

a d

& regii favoris magnitudinem , & omnium pra-

Ü

1 jQ )

rogativarum excellentiam fàtis ponderare polfit ?

J o

Et fi omnia in zauitatis f'atera collocentur, quz

J lp

ne [HAC

u

pro Gallia & Gallis dixi ; quanquam pro magni-

"m

m

tudine & multitudine rerum Veeviter & nimis

poni

ft

[ndlo

tenuiter dixi , quis Galliam Germaàsig , nedum

n.,ïfzü

j

Cxce-

"j

]

T

206

O R. AT 190

—

/

ceteris Europais provinciis przferre nolit? : Liliäl

[

j

NI

Chriftianiffüimo Regi, & natu maximo Ecclefie

/

733 |

filio , non concedat lubens meritoque primum

!

tu

oniu

£

etudine

Thu H.1,77.

locum ? Ac licet Imperator veteri c

i

l

inter onnes. Principes fit primus , & quoflibet reges

u

11

Bod.deRep,

antecedat: tamen Regi Francie hoc privilegium

P

1.1,c. 9.

ftetit inviolabile a longo feculorum du&u , ut pra

x

omnibus aliis regibus honoratior femper fuerit

&. de Vita-

habitus.

lin-in Cle-

Et quemadmodum ftumplici Poete. no«

LL

ment. praf.

une per excellenuam intelligimus Homerum

Mol:a. in

aut Virgilium , Epifop; nudo vocabulo denota-

Conf, de

mus Pontificem Romanum: fic fola Regis appel-

TA

Con. Trid

nu

B.. Chove-

latione venit Galliarum Rex

Quodque negli-—

ron.de pub.

gendum non eft; in ipfa Gallia , Galliarum

concub. Bi-

gnon.duR

Regi exteri Reges & hofpites erant fecundi.

deFr.lib.4.

Etenim Carolus VI Gallus, & Henticus Anglus,

A. Ch. 14-20

Reges, cum una Lutetiam inter feftas populi Da-

ritienfis congratulationes cum conutatu ornatií-

E.Monftre-

fimo ingrederentur , Gallus egmtabat a dextris,

let, in C.6,

Primufip.w reïïquias Sanctorum ofculabatur. So-

1

L

AV

lus I—ïifþaniarum Rex 2

quadraginm aut quin-

quaginta amnis potentiz & fortunz fux fiducià

Chriftianiffimo regi con troverfiam de honorificen«

tioriloco movere , & zpud Pontificem importunis

efflagitationibus fecundum íe pronunciari petere

aufus eft: legatis illius apud omnes Principes &

1

QLJAA

E

as 1dipfum folíicite

ambientibus ; ut

f'v

Bod de R e.

Refpu

i

i. 6. 9.

Mendoza quoque in Concilio Tridentino ; cum

(

fupremum inter regios legatos locum obtineré

Th-H.1. 36-

nïæ

&;6.P, Mat-

non poffet , declaraverit , Se nolle quidem anteire,

inhift.H.4-

LtAmen

M

l.r. natr.2. G: Adziar ol 17 & 18

.

. Gold, in Seniore,l. r €, 17« [. Gothofi de

JH

M)V

Z*:ælccd:ntia.

MA

ATI6

pPRO COA4TTT

207

.....

Drziete

TO

(r»)

ramen cogz non poffe , ut. Francoruim legates feguere-

Ddf faxump L

R. C 10PPO

fur. Sed confervata fuit an itiqua poffeffio Chri-

in Panegye

d me 1OQUE]

HenriV Gs

MT VCCETI CORLUI

ftianiffimo Regi apud Pontificem , Anglos , Po-

R. &deDo-

man Gil.24

rn-t«,&x ilb

lonos, Venetos, & alios ; & pofhemo Vervini

Forcat,

] (X W!

A&xx

in ipía Gallia, in ultima inter utrümque Reoem

de G. Imp-

ec Ph« b fe

Lzüml, l

pacificatione ; fruftra difceptantibus , fiementx—

P.Bizarlg7.

bus, & unoent*bus Fïfmrls, atque 1n illis im-

H.Gen. Le

Ofatto) CWPC

moderatze amblrloms & faftus ftimulis ingrat-

Capitalne,;

Ann

m JUOpA i

J

L^

qui con-

eloLImus

ho

J

tudinem fuam plodentlbus » qua G"Lllomm vé-

duifoit les

tera & nova beneficia, toties illorum virtute fub

Efpagnols ;

raporta at«

[ LNO XO&EOth u

Carolo Martello,

Carolo Magno , Ludovico Pio,

teftation

Il h

u MI

Roberto, Pïnhppcl Carolo V , Carolo VI , &

dx.S Tl&lats

d Efpagne

a'. K/OuCU»

aliis, cmueï iflimis Satacenorum Pcllewuomlms

d'un grand

nl4

Gg,G&

& aliis extremis peucuhs erepti ; toties divino Re-

no**ub

de

guens pat

L:u

$ Culh n

gum Gallie attadlu 4 fhrumarum . (a) faditate libe-

l'attouche-

ment du

i

Eenriaz

laU—, 1mpmoa 81161'1") exiftimationis imminutio-

[

i

!

]u

«

ne turpiter cmnbenfuc voluerunt.

Cogitarent

Roy- Martf,

in bifl. H. 4a

xl *M

l.6. narr. 2«

qxï

A

faltem. hulf-m R eges Galliz non fine Lauia di-

At 4

"

C Chri zmm /0$ 5 femoel eos fuitfe pumos ut di-

Q

ul

enitate &honore £c meritis & vircutum oloria.

Plin. H- N.

[ dU

Vtinam vero, ficuti Homeri Ilias, in membrana *

1.7.€.21. H«

Jné

jur ^

Ícriptum carmen , in nuce inclufum ab artifice

lumn.Aniim

)

adv

l

Ío

J)

ho

manu olim fuit :

aut ficuti Myrmecides noftra-

€. 6s

m

tes opera bellula, at vifum prope fugientia fub-

ncitl

Üv

inde fabricaat ; funtque , qui cerafi nucleu-n in

Mr

XH V

modum quafili exfculpunt , quafillo ipfo quin-

"p

an

decim paria telIccarum ,

fuis Pun&ts affabre di-

I

ftin&arum , contintnte : aut ficuti Chymici ma-

j )U

Tradlo

gïfiu minima fæpe $5« vafta corpora pellunnt

(

expurgantque , Galenicis soculis ad tantas effe-

9 j

€uones inyalidis; Vtinam, i»quam, fic & evo

lel

)lx

(,ll.,ü-

" HJ&

i^

l

"

208

O n xX T409

M

rf

n

quoque , in hoc angufto, quod ad dicendum te

Ü

í

ij

J

ftat, temporis fpatio, fumma Gallie Regum de.

PI

Miv

1l

cora'huic ornatiffimo confeffui , pari elegantia

& gratia exhibere poiTem ! Sed quoniam ingenii

lo

AT LUE

viriculas cum calibus votis fruftra coramiffurus

|

i, potius in hac inopia dicendi mea acquie-

i

f.

cam , contentus ad immortalium heroum me-

l

a

LiLi

m

intendiffe.

Mero-

;'

moriam vel digitum tantt

:([

veus Áttile cyphum in campis Catalaunicis com-

jt

f

€

11

u

it: Chlod/veus Gothorum vi

vL

2

Of, & tot ho-

W

PG

ftium domitdr , cum in Chrifliane fidei capiti-

bus a S. Vedaito effet inftitutus , Rhemos profe-

d

( Turon. &

&us, ibi aqua falutiferi fontis cum tribus ho-

alii Franc.

sxiinum tnilibus eft ablutus a S. Remigio Rhe-

1er.fcripto-

meníi antiftite , his tunc 1n facta actione verbis

Ies,

utente ; Mitis depoue colla: Sicamber : adora , quod

incendifli ; incende , quod adotafli: Childebertw , AI-

N

marico Gotho interfecto, magnam Hifpaaiz par-

tem fubegit: Cletariu indomitos Saxones do-

.....

ll

muit : Dag&bertzzs æquitatis oraculs fparüt : Pipi-

nits Ecclefiam Romanam adverfus Aiftulfum Lan-

m

Du Haillà

cobardorum regem defendic , & Exarchatu Ra-

vennatenfi donavit: Caroelus Mag

I

111

i5 vel cognomi-

r

inCar.Mag.

ne declarat fuo ; poft hominum memoriam ipío

E

maj

orem Principem non fuifie ; quem & Reges

^2 135

H

Scotic atque Gallitiz, tanqu

£VA A

l'ius cives effent

ac fubditi , humiliter coluervat : Ladovicus Pius

dies quadraginta ante mortem nullo alio cibo,

quam þznc"tæ cena ufus eftz Robertus literatum re-

gem afino coronato pretulit : Ladovieus Craffus

imp. Henricum V nomine Ííolum ífuo terruit,

DL

Mu

& in

N

Q

| "

!0

Pa6

l

1

G'At11 4

169

li

It

il

f

l

t

:o;cm Germaniam fugavit ; atque Papas ex I

talià

M

