quibus vel nobilitate illuftrit

geren

das prudentius fol

praftantius , vel ad res t

nihil unquam viderit. $

i vetus ille Cyneas re-

deat, & hunc purpura

torum Senatum contem-

& verba ipfi defu-

pletur, non dubito , animum

türà ad inducendam comparationem. Atque

?

onfiliorum falutarium fon-

hunc perennem c

(f

tem , nu*quam defe

rit inexhauftum Ecclefie Ro-

mane erarium , Ti viribus

externis opus fit. Nam,

M

j

LC

4

ut

L

O nA-rro

|

MU I

776

ut Ítali loqui amant ,. 4/ Papa non mancano mai

t

T

du !

lum "

f hu t

4/." 1'4

denari , quando som masca la mam cw la penna.

Itaque cum Papa Pius V foedere A. C. 1j71. cum

sels 101 P

Philippo Hifpauiarum Rege & Venetis adver(us

g t

Turcam i&o , quo onera ita partita erant, ut di-

t yil.

f

midium fumptuum /facer

et ipæ

Philippus, alte-

[j eptant u

rius dimidii duas tertias

Veneti , reliquam ter-

1 (]UO[ZII!IIF ï.*.:',f j "

*

tiam Pontificium fufciperet &erarium ; & vero

«iliamm vt 1

negaret Pius, fe plus quam fextz unciz fibi affi-

igs conferrens n

gnatz tertiam partem conferre polïe, &rari ino-

$ ecacs T

!

!7

piam cauffatus ; Michael Surianus Patritius Ve-

m J

J

Á

f

netus acriter reclamabat, ac dicebat , ridiculum

1N

f

(

m

UI

effe , Pontifici Romano deeffe pecuniam , qui

antum snimos Genti

omnium facilimam illius expediende viam ha-

i, CIm L005

Th- H'll 49-

beat. In ore enim omnium: effe ; Nullum opulen-

t mium Cs

W

tus Vetligal toto tevravum . ovbe effe Poutificis cala-

äsnceïhguut TT

eitmnr

"

!

ao 5 cujus frmplex. duckus quantumvis immenfam pe-

V0 nít dcem

l

u.:..

cHula yun momento pariat.. Imo fi alia. vedituum,

vectigalium , tributorum , ex b

2 od qe m

^

onis patrimonia-

AU fUR t

libus D.. Petri adminicula abfint omnia : quis

Vttlorum p

:

KC5 T

facile rationes contulerit , quantum numorum

p

OUY mornadten

Staplet.d 1

'

&addecCar.

Pontifex ex centuma triginta. Avchiepifcopatibus , &

1

eu

din.Iaccba-

78

[2

le feptem v dec

[2 //

afgnhtiecuï It s

tium d

? Epifiopatióus , (qui nume-

IM

ïdgl

LLEUIIT

f

Mu

Concil. ] y.

rus jam, dudum tantus fuit ; & hodie prafertim

"n Iu

M new

att.7, col.s.

additis Indicis, fi

CA

t multo major) conquirere pof-

fit ? Aut fi

z

lculus Pauli IV Ponti

^lv

::'.«*

U fitenn XT

i5l qui as

Qdem

i

uI

Iz:«];h

(tte

te annos plus minus fcxa.ginta vixit , nondum

) th

DN

tot Ordinibus

H

427

Iul

inventis , qui poftea funt excogi-

^

-a

H)

(]U

4l

iL

Jl

Cct

ts 3

iil DEeiCIt

: llle v

1v

is

at

H

inter Imperatorem

WO dl

IMOMn

Gallizqu

x

--

H

1

Xegem induciis, ut & ;ä.päbsï*& cate-

hhü

Idf f

ros C

jf

iiitianos Reges , Principes , Refque pu-

NQUgnt. |

bli-

V&

Pno

* E A-ITA.

X

blicas ad bellum Turcis inferendum permoVe.

Cafaebon:

ret, hanc etiam conficiunde pecuniz ad belli

Exerc. 8. ad

impenfas neceffarie rationem. commonftrabat ;

Ann.Eccl-

Baron. Sciz

cum cmmobiorum , in quibus monachi vivunt,

oppius in

CX XX XIV millia, parochbiarum vero CCLXXXVIII

Eccl. c.62.

amilia reperiantur , ut unumquodque monafte-

rium quotannis fenos aureos cum dimidio ; pa-

rochiarum vero fingulæ annues quinquaginta

duos conferrent. Sic enim quotannis X V qnillio-

ac$ & DCCCC Q XII millia aureorum , id eft,

flotenovrum. Rbenenfium. plufquam. XX XI . amilliones

confe&um iri. Vnde conjectu difficile non eft,

quantum animos Gentilium commoveri opor-

teat , cum tantás a Pontifice, fi velit, fortiffimo-

r&m militum copias cuicunque hofti objici pof-

fe intelligunt. $i enim ex unoquoque monafte-

rio non nifi decem eligantur : (funt autem plu-—

rima monafteria , quz multo majorem robuftif-

(imorum fratrum numerum przberent , ex qui-

bus ceterorum paucitas facile fuppleretur) ex il-

ls CXX X XIV monafteriorum millibus exerci-

t5 conficietur. «nius millions C quadriugentorum

quadraginta millium : in quo non tam numerus»

quam ipfum genus five qualitas militum admi-

rationem mereatur. Nam erunt plerique omnes;

major quidem certe eorum pars , Vïgil-iis , Jeju-

niis , frigori, laboribus affueti, & Pontifici non

aliter , quam ipfi Deo , religiofo obedientiz fa-

Cramento auctorati , ut pro ipfius autoritate

uri , vinciri , ferrum jugulo excipere non modo

non recufent , fed vel in maximz felicitatis loco

Cc6e

*

nuime-

I

U

778

Ond4tfTrib

—

:

,,,NP

numerent. Et quis unquam p

oft hominïes na;

il

T

fk g,f,""

tos Rex aut Imperator ufquam fuit , qui cum

f

400 !

WM

hac Pontificis potentia , & cum ejufmodi non

|

tantum in corpora fortunaíque , fed etiam in

| if mwïï!";

voluntates ac pene cogitationes omnes imperio,

,n.of'.

vel minima ex parte comparari poffet ? Hoc ad

|

—

extremum dicam , & ingratus fim , fi quod no-

minatim in fcholas a Pontificibus collatum eft

p

beneficium , hic fileam. Ecquod illud? Sum-

mum , & geminum. Alterum » qUOd præcepta

juftitiz omnibus feculis componendo Ius Cano-

|

[DE]

aicum promulgaverunt: alterum vero, quod ple-

ACEI

LL

rifque orbis Academiis fua privilegia , poteffa-

tem & autoritatem , liberaliffime concefferunt;

DIC

gloria tanti facinoris tam illuftri , ut quicunque

Gradibus fcholaflicis & precipue Iuris utriufque

Doitoribus habeatur honor , fem

^

per potior pars

hcentiam redun-

(0161

laudum in Pontificiam magni

det. Verum Scaurus ajebat olim; Non minus ma-

pET

guam virtutem e[fe (cire definere , quam [cire. dicere.

&. Gell. N.

Ác Ícimus , Confule M. Catone diem dicendo

&t

Ag 1-4-0 [7B (

eximente , Cajum Czfarem Confulem viatorem

Ü

3

vocafle , eumque , cum finem non faceret , pre-

hendi loquentem , & in carcerem duci juffiffe.

]

Finio igitur : ac licet , illuftriffime Princeps , ea

omnia , quz retuli hactenus ; tantummodo fint.

ex immenío rerum dicendarum inventario de-

prompta pauca quzdam capita, quorum plenio-

rem pertractationem hzc temporis angu&ia non

Ccapit : vi tamen rationum & veritatis potentia

eonvictus , It

fvb

"

4 nunc jam cum Dionyfio Ha-

dicar-

!)

PRo

EOTA fo$^A.

//9

411 pol

hcaumiiæo totius orbis optinam , cum Mamerti-

G

& WA

no Panegyrifíte gentium dominam , cura P. R uti-

lio Nurffatiano dominam verum, cuüm ZEthico

fht

cælq/lem mundzque reginam , hic pronun-

lones $ Qt»

cio haoeoquc

aláli D)

r r r

lm

QU

PRIANCEPS

FRIDERICVS

ACHILLES,&c

DIIc IV

GECORGI KOEL-

DOE R ER E

(0) «

"T d

i

O R A-

pii

J*

4!

780

xv

(

DI

-

ORVATIOV

m

fp UP

i:im m

]

[j

|

ORATIO'W

inomininili

d

af

Ó Pf(!!ïäïïa

thþ

f

änfiicma; qu Uï.

D

I.n

!

GEORGII &

n regma, UA

fortünz

,;l(C

ïl

h

berec eon od

yumultisoY

ä

»umen f a'ff::f&

contra

g iiorumt 1000 14

« propfmv::m |

i,

D'ITALIAM.

*

cipz ml d

M

«-

EnuewrT

d

im&

DurcriIIbPBbHM D r-

. (uen:

-

;

;

cium, JCtn» poftquam juris utriufq;

n magmcu;«u

[

Profeffionem Pifis, Senis, Florentiz,

" quoa' N cod

V.Forften

ZX

22 £2

Patavii, Ticini ; &^ Avarici Bituri-

JI

l

Àl

lls

Hjur. civ.

Vr f 4

&O.1.3.C.39

gum ; aimo

S fexaginta quinque fuftinuerat, tan-

ïi£!££':þ;4q!40 .»'ru".f.,:r Mp

t t

dem fic emarcuiffe fenectute, ingenio ejus veluti

T l

CAU

ht f

ü

N

contabefcente ,-ut nullius Legis aut Psiragrapl?i

ex jure Romano.recordaretur amplius , & diffi-

m l

culter quicquam Latine proloqui potfet : atque

4 At ( )

Coraf, ad

Arreft. To-

eacaufa, ut Ioanmi Corafio; Anno Chrifüi cIo

: fépdn ii

lof, de M.

loxxx vi1'? in Senenfi ÁAcademia Dod&ora-

ho d

A |

Guerra , n.

35., Menoch.

tus infignia debita & confueta folennitate con-

T vt

CO VC

]]vk

Y.6. przf.45.

ferret , alium quendam e collegis prodire opor-

&IS Imk

."s'v.L) (L*:*

l

9i. 13. &c,

!

tuerit , qui verba folita nuncuparet. Paritet

1 Yrbe

|

? (l Qu Q

euam Framcfro Barbaro in extrema & decre-

1f

l

iec

*

M Pmldg, ;dee "

pita Íe

AV L

a literarum . Grecarum obrepfit obli-

l; u

l IIW/

1]1'11

vio, in quibus tamen antea excelluerat. Vti&

j «Idl.ïe

Ál

IIW]

& d) M

Iov.in clog.

Georgio Trapez.untio ub vitz finem utriufque lin-

DI l

1l

L

ur

u

i

guz,tum Grxce tum Latinz , fcientia penitus

^ 0 10[

m

excidit. Et olim Mefa;ia Goryinus , orator, tan-

tum

*/1 Afl U'/ 'lþ/l

1 OP[

P

J

t

C'oN TRA- TLTALTIAM.

784

Plin.H.N.Ís

tum memorie detrimentum paflus eft, ut etiam

7.€.24*

MTII

nominis fuifueritoblitus. Idem vero , illuftriffi-

me Princeps ; pronunciare hic poffum de Italia

J

hodierna|: quz ut fuerit aliquando orbis magi-

Ü

T!

ftra & regina, & tantum non mole vittutum at-

v

i

D

que fortunz laboraverit ; tametfi & priíca illa fe-

(

licitas multas ob caufas bra&teàta dicenda fit : ho-

die tamen fenili delirio & pediculari quafi omni-

nth

UWU

üm vidorum morbo ita jacet proftratà , ut de-

perdito! propemodum vitali bonz: mentis fpiritu

ZA

LI4

antiqua majeftatis atque glor*m nec habeat um-

1)

bram.

uemadmodum igitur nonnülli veteris

! 'K '.""*.ETLZ."..

Rome» magnitudinem xítmant : au&£ ex illo zz-

Tacit,Ántis

cndio ; quod Nero ; condendze nova urbis , &

lib.rs.& ibi

Lipf. Suet,

cognomento fuo appellandz gloriam qüzrens,

in Ner.c.33s

excitavit ; quo urbs pev movetu dies arfit ; Nexone

interea ipf'o tempore flagrantis urbis domefti-

cam fcenam ineunte , atque flammz pulchritu-

dine &Aav Ilii in illo fuo fcenico hábitu decan-

tante : aut. ex peffe illa , qus Imperatoris Titi

Favii Vefpafiani temporibus urbem afllavit ; qu4

Eufeb. in

Chronic:

M

pev fingulos dies deceni anillia. bominum in Libitinz

ratiionem veniffe fcribuntur : vel ; ficuti Helioga-

balus fervis imperavit, ut omnes 4f4n£45 collige-

Lamprid.in

entin Vibe ; qui cum conquifiviflent ad de-

Heliog.

P

"

.«11

,

éen, millia pondo ; fubjecit ille; vel binc. intellz-

y

h

mli):'

gendum; quam imagnua Rom4 fit: Sic ego nunc

"

maenitudinem - Italiz: ab malorum tantum co-

| plà & immani vaftitate dimetiar; & planum

N. Macchia-

|fdam ; non folum terram Italicam pro tuà;

vel.Difp.de

21

Lautenti Wenfiii , opinione , non fic ferailem &

Rep.l.1 c.55:

bï'fl;»

lb'h

?8

OnaAtTrto

(

gj f

/

beam.:h,g/erum etiam nationem totam tot il

Md«

il

01

mibus fceleribus coopertam effe ; ut vix ibi ulla

ÀM

| (

virtutis veftigia jam fuperfint. Jtnonia avis, ubi

m

jc fer

colorem & plumas circumfpexit , fibi plocet &

ii

Jl

|/ , 0If

fidit ; dejicitur, cum ad pedesfe dejecit : tu vero mii

"i

Wenfini , :ä.fpexiPci Italie coloratas criftas dun-

nf

jtlts

taxat, & cohfidenrer illi principatum detulifti ;

If CO

fi ad fordes & viti» gentis illius judicii bilancem

ueire qi

s incult

aptare volueris, crede mihi , jactationes tüz cito

evanefcent:

Fabula eft , optime Princeps , fed

snm du

Qu TC

quz pertinaci im peritorum credulitate fere abiit

in hiftoriam ; Iraliam bonitate C* divitiis omnibus

lttür enim

Kelat. Vniv.

mundi végiogibus pra[Lave.

uem tamen efrorem

itlyre eda:

P

Z l- Z de

|

Ching

lcananes Boterus , lcalus Scriptor , bene refutavit;

E

'^1r

V

QUE ]

populares fuos impruüdentiz accüfans , quod non

üb& imr

animadverterint, dvas tertias Italize partes nullis

::':;iïf.?fe po

interlui lluminibus navigabilibus ; quattám àáu-

Mi etus

tem partem occupati Appenino , monte plcrun—

tilm a

que aípero & fterili ; & infuper Galliam , Huri«

if

"

ais

Pariam , DBelgium , Au

Ia

ram ,T

»rovincias undis

«"ïïmime t

quaque opimas, pibgues, feraces , Italia beatio-

ger. Vn gats

res efle.

"m[l lxïr

De Auffria dubium non eft ; quam As«

dce, -4,."1- -5

ATU erm

tonnis Boufisius , & ipfe Ialus, non obfcute ante-

"Udeunr

ponit hifce verbis, in Viennz defctiptione: Vil-

9 et

m

la cirtum amwenifima , ubt elaboratifiima fpettantug

Vvlheoro,

adificia : neque aviavia , pifcina , catetáque vivatia

defunt : ttontiuim. appeudices , vicorum caflellorumque,

^

äq l

üe hi

LJ[

frequemiia viatores: adimodum oblethant. Cum Vien-

tliri ,

uenfem Neapolitanzinque agetm attigeris ,in plani-

Atreo

iem longe lateque difffim s hunc. omnibus letu.

n ;(

Kinuocinis Yegsonibus traclum fiue conteovevfia facile ame

l mmmu

tcfeo

* (ücani

ITIQ

Mn

CoxuTRA ITALIAM.

785

TA

tefem f | qua bic quies C* otium turum inveniri pojï-

ii cl]p

af

ft;iPorius AusrRiAM, QuaAM Ir 4-

Celebratiffimz autem

11AM OPTARES.

Mj

Iali ferülitati nimium quantum detrahunt

Th. H. l. $&

xC[..

WI

Liguia , omnium rerum a natura flerilitate &

z

aupertate damnata regio ; in qua zgre cantum

E

frumenti corradere polfent incolz , quantum ad

bimeftre quotannis fatis fit: atque campi Veronen-

Leand. Alb

fium inculti & lapidibus horrentes, maximis fum-

in Venet«

o

morum ducum aliquot victoriis aut cladibus fa-

mofi: nec non Leumellina regio eruca infamis.

MUU

Oritur enim in Alagniz finibus , ineunte zftate,

P.Sáccus

] Q*'*

a tellure edax eruca , volitanfque vites invadit,

Ticin. H l

4. 6 3*

depaícitque folia; quibus ablatis arefcunt jam

exiles & immaturi racemi , fine umbra relicti.

Deíinente poftea zflate eruca rurfus tellurem in-

N

grella fcetus edit. & recondit; deinde vertitur in

vermiculum annulari digito minorem, quem. ara-

trüm agentes bubulci fæpe detegunt ac perimunt ;

at minime tamen foctus diiäuirere ac perimere

potfunt.

Nam aítate novaadveniente renaícun-

tur iterum erucz , alatzque in turmas edito ftrido-

re prodeunt , infeftantque Alagnie fines , & in

Valligii etiam ditionem ruunt , coguntque inco-

las fine vinearum ornatu ac commodo vitam duce-

u

7

té. Átque mifero experimento comprobatum eft,

omiffa telluris cultura erucam fimul perire , fed

una cum terrz cultura hanc vinearum peftem fta-

tim a natura foli refurgere : ut ita fere non nifi

, [

publioa communique indicta egeftate Ccopiz ho-

I

ftes arceri queant : qt]ibus tamen prmfens interi«

1

tl5

x

(A/

284

ORA TÍ

O

d

iM

tus imminet a fturnis , qui üvarum cupidi gulofie

li

que coácto agmine in uvarum vaftaitices erucas

convolant , roitrifque exenterant , fibique &

dominis ità vites ab illàrüm injuria non raro

vindicánt.

Nec melioris notz eft convallis Veg-

n

gei4 , in medio longarum faucium & afperri-

AC d

matum editiffimo frigidiffimoque fitu ; quam-

Leand.Alb;

"

obrem homines etiam alit agxïc&cs ; duros ; inge-*

in Infubr,

[94

st o

niis 1mmaniílimos ; ex quibus ef

( )

enus illud ru-

dej qUOd per univerfam EUL'OPQITI oberrans Ca-

minis everrendis operam locat. Quid ? Ab urbe

j. H Pflai:

Ferraria:

Fertaria Bononiam uíque incultà via eft, abíque

P- $95

'Qpidi.ï & pàgis; vile tantümmodo medio itinere

diverforium ; quod ad Scalam nomiiant , & ta-

U

men X X X millibus paffüüm unà ab altera urbs

Lt

diftat. Áger quoque P;fauus , Aquilejenfis , Romianuss

ita

iVX d

aliique, quot habei

fprem ? quot paludes ? quot

miferabiles ruinarum & defertorum tractus?

qua ibi eít aeris gravitas ? quz liominum ibi ob

]

ccli folique infelicitatem jam eft paucitas ?

Guardatt dall aria. di Groffeto j di Piombino , di

szz 3-di Siugalia , di Macerata , d'Ariimino ,. di

Amat.Lufia

Cervia , C di Pe[;vo : ipfimet diligenter monent

Cur. Mcd.

Itali Átque üti Anconz & Venetiis peftilen-

H

CAU 3 C/745

tiales febres, Ferrariz autem tertianz nothz do-

minium Liabent : itá quoque celi Romani eà

hodie eft intemperies ; ut cives Medicorum fuo-

rum juffu circa diluculum & crepufculutm abfti-

geant publico, nifi fol fplendeat ; iec fine cau-

Merul.Cof.

Ía Alexauder Petronius , Romanus Medicus , de

Pol4cr. tuenda Roma valetudine , Ícripferit. Et ora imari-

M

tuna

IN

AAO

CoNTRA ÍTALIAM.

784

Thef Polí&

tima a portu Herculis Terracinam ufque fpa-

P. 1.in Rel.

E

Vib.Roma.

tium centum quinquagMia millium. paffuum

longum ; ita ab hominibus eft vàcuum & nu-

L

11

dum ; ut oclo inillia habitatorüm non connumeret.

J

(

Credibile tamen eft , qucmadmodum vina Veli-

Plin.H.N.l.

terniná , 1nter gc—nerof& fui temporis relata a Pli-

I4C.6.

h'iO 5

nunc degenemrunt , & auctoritatem aml-

sére füam j fiquidem propter cruditatem aulteri-

N ali

tatemve coqui aheno debent: ut & , quod ad

TPfaumerü

L

Viterbium naícitur, nifi coquatur; protinus lan-

inViterbig:

P.v

—

guet ac perit: (àmo commiüne ferme eft iftud Ita-

lico Baccho vitium : & licet alicubi tempus fe-

m

rat ; vix tàmen plus annum valet vigetque ; nifi

arte juvetur : Germanicum noftrüm Rhenenfe;

Neccáricum ; & cxterà nobiliora vinà ; quis ne-

1

Ícit vires a vetuftate acquirere; & invalefceré du-

Pighius in

tando?) fic

affim Italie foccunditatem inepta

Herc.Trod.

& laifa tellure decreviffe & mutaviffe ; ut, quod

QV

al pl

Iulius Czfar Scaliger de hodierna Roiaaà dixit

ingeniofe ; Vrbeni illam effe uovum. ácetum . pefii-

du , veteris vini optimi ; idem de liodiernà mul-

tàrum Itali: regionum fercibtate prædicari pof:-

fit: adeo ut À. C. 1j409o mille & amplius colono-

Saccus Ti

Cin H l' 18«

Jlv

iuni faiuilie ; colle&tis farcinulis , famem fugien-

C* 4'3

u

tes e Bononienfi , Mutinenfi ; & finitimis agris;

fecunditatis nomine alioqui fummopere laüdatis;

in Papienfe folum

commigrarint: Nifi forfitan

Iv

« N

Communi$ tántum

& erronea quorundam opi-

(

Í

Ào Cohtrà veritàtc

a etiam ohim pravaluerit ;, ut

Italia fuprémz fercilitatis laudem confe ia qui-

-

e

ficuti

1

iberius

n

f

dem fit ; non aut

Y

in i*:ïcmcrï ta

UL

D4d

Cz-

i

—

J

786

ORA T10

u t d

T

Plin. B.N.l

I €, 6.

Cafar dicebat , confenfafe medicos , ut naäz'lz'mtäü

Surrentino viio davent , alioquin effe generofum ace-

) ^

tum ; uti id ipfum C. Cefar ; qui fucceffit illi;

(

vocavit mobilem vappam. Quanquam aliquibus

ïl fl

in locis hominum ignavia, noh loli malignitate

;5:?!0us as

melfis jam eft tenuior: cum horum atque fupe-

tiorum temporum fupina turpifque negligentia

x um n6

mnonte

tam altas apud Italos egerit radices , ut etiam

Wstiu

Anconitanum portum , propter capacitatem fitum-

ld

r(

que natura & opere veterum tutiffimum , inter

s

l

MM

Primos atque pulcherrimos otbis terrarum com-

5«

n

memorandum , (quis enim nefcit hoc vulgatif-

IEecánd.Alb.

E

£n Marca

fimum ?Vnus Petrus in Roma , una Turris i Cre-

Anc. P z,h.

mona , C^ unus Portus im Ancouna ) dum illum

i!lïH-P[odo

(l

U

Ài

lil

&ftuantis maris arena oppleri patitut , non pa-

—

Ól D

W

Tlin. 1. 57.

rum cormperit. De metallis etiam Plinio adfíti-

$: 13,

(f

pulari non poffum , fcribenti;, Italiam metallis

Auvi , AYgentt , aris, ferru , quamdiu libuit exercee;

nullis cefjfe. Cum enim Clementis VII Papz

Al

juffu Fuccari noftri evocatfent e Germania duos

V (

fm

Suacenfes ; rei metallice peritos; ut aliquot Ita-

.....

lig venas fodetet alter , alter exco

queret , dili-

i

,genti utriufque opeta compertum eft , venas

N

a

LV

metallis quidem non carere, fed vix habere tan-

tà ,que impenfïs refþondeant ; ex eis facere lu-

crum neminem potle. Qtïu*e quis in hanc iret

fententiam ; iccirco vetete confulto Patrum 1Ita

Ev

liz parcitum , ,quod ex metallis tot fructus non

caperent metallici ; quot agricolz ex arvis , qu£

damnum facerent. Nam fi, Plinii judicio , zulla

Biit ï 33

&«

foecundior. anetalloum tellus ; vantum lucrum not

L

«V |

erat

S*'

U

DoNTRA LTaAELIAM

797

' Ti

UP

G '-A'gtï-c LR

;-,.-ftat negiiger-düm ; Præfgrtim cum metallum auit

e imetallis

Mi

vet, & nov.

VA

vel argenri fertile uno. auno plus utilitatis prabeat,

Fa Italia fos

quam ager frchuofifimus ammis. centum. ÁAddam

notroppe tee

quoque, violentam tempejtatum vicifirudinem in Ita-

estroppo fe-

u

lia ingentes períape parere moleíftias. Et ne am-

fle . & troppó

bigentibus obvertam illud : Apenninum non-

Tezape Jfl'e.

A

nunquam nives fuas,fervare diutius , quam no-

ftrum montem Abnobam , Danubii parentem:

hyems certe Romz nihil interdum eft mitior,

quam Viennz , Árgentinz , aut S&:utgardiæ :X

tamen ibidem afítatis fervores tam funt vehe-

Saceus Ti«

mentées, & Prævalidi , ut pene omne familiari-

cin, H. l: t

€. 6.

tatis ac quotidianæ confuetudinis commercium

interturbent ; ad tzdiorum cumulum de die ac-

cedentibus mufcis ; que infeflo examine facies

hominum petunt; & toties flabro fruftra ex-

ace redeunt ; de nocte vero cincindulis ; quae

infedtm , vul

o

co Zanzare dicte , vix cubili illató

lumine fimul adfunt ; ac fubmiffo fibilo impro-

bo ofculo dormientibus infident ; inflidoqué

fronti vulnere humano cruore fatutz fub lucem

abeunt ; latentque , rurfus fequenti no&te rever-

furz. Et quod eít gravius : zítus Campanie &

Zyving M

Neapolitani regni plerunque tam eft periculo-

Apod. 128

€. 22*

fus , ut Junio, jüääc:- ,& Aiigufw ménfibus ; u-

Q'anr

que ad primam

IUIV p*

P

embris pluviam ; ne Regio

quidem mandato exciti Nobiles ad peregrinan-

dum cogi poffint : afferente pratereà Paulo Dia-

cono; Aquilejenfi ; Apuliam 4 perdirieue nomina-

Tl cum vitius ibi folis fervoribus terre. vireniia pet-

dantur; & Faccio Vberto ità concinente;

D dd

2

Ps;.gï

TE

"

f5

88

ÓOs.atc1ctó

CO'WI./

——

—— u

[]

!

J

Tib.3. cat.1.

Puel

4 € detta,

r )1)

& lealdo v

v

[2

€

!

«

,

che la terra m

v

p

lc;fm volta

J

PCT(/'(Z 4

vuttiüe

[

(

» f',..a

A'u:.

tifi

& ale :

VEJIL/Z

]i

I.Iov.Pont;

& taàmen cum

ie

rdinà

bidts Aragonius , Alfonfi

n.*

M

Hsi2.

Ípurius

E Möh dcit

[]

iVX

o tempore Trojam ob-

'.Lï ]

in

11 ierpet

-H ïïï

-5

1

i

^

](

L

i i

tii diebus frizoris tam

l

ii

l

tl

átrox vis 1

u

äï

D

1to

reti

omnes, üt ncaciïe fue-

n

p

ik

rit vinéta concidi ;

^

&

;

"'-ï f '*I"Hf' CU"lU('iue ar-

NU

borem , ad ignis caftrenfis 1

«.L le ï—/t

autem alia

m

i

omnia terra ïmh

LUCOU*HR*"?

tacitus tranfilie-

^m

Mv

1

rim

hoc fine fümmo do

À*

Qi«

DIG-C "»rmoume non

ft'

p tfu

iki $

qu'æd

ublcmïr]uc fere bonitate agro-

rum & fructuum abundántia Plæ(,CHlL ibi quo-

qi

qué vitiorum. & omnis pravitatis meffis füccre-

40

"ll

INIT.

d

Ícat pleru:

.Lkl

ue Coplofiflima. Patavina quidem

Zvving, M.

"

reoio acro eaudet lonee feraciffimo : fed 1d vuls

Apod,.lib

€. 17

20 arcurmtertur ;

Villanos generat

tellus Paduana diablos.

ITMM f

Et fïxwzwma' iin prepingui funt folo ; unde

t

[/

Crema Cremon&gue nomina ;

qu le (

admittat

LOM

1

1n imà tetrz , quantas dlm)*tq.

ra

u

s vennt

QUenth

M

1.C.Scal.ad

atbores

Card. exer.

: fed zt!arz/m ingéuiis ad 1

; novaudas

nibil le-

167.C.X.

yius 5 At (r/(UU)þilr'[fqu

Sicilia , wh la Itálica; olim

AT

e

continentis pàrs ,

lauc

uc

$ feccundstatis p offidec

Cic: 1. 2. in

Verr,

non vuï«vucs ; eamque M. Cato Sapiens cella

Ri

si"

penariam Reipublica , & mutricem p!lbæ Romiané

(.4

Tf

nóminávit: fed Siculi , licet antiquitu

$ Ora

atoriz

133

f'fx,l

buwlm & ryth

iii

icl cárminum , horologir

'àcell. dc

lr

n

Irco. 2

:b, st

iC ux....

catabu

^

it

z , illufttatz

f)lbtlïlæ ; toniur

e€- 5

neïhu

m

Lla.0.6,&7.

fennarüm ufus , inventores elfe Pelmbc intutr,

turpibus hifce notis fünt infignes : Monflra boi

W m

4

nuim

D WUS at

*x**(o

CoNTRA

LGeACY LA Ms

789

LU

L

pum Cyclopes , Dionyfium , Pbalavidem , fuiffe Siculos:

Voracitatis templa plurima in. Sicilia condidiffe Sicu-

los: Omnes infalanos effe ialos, pefimos autem effe Sicu-

Leand.Alb.

[

F*«'ICIU.].COF.

los. Calabria cunGis rebus, vit

eex voto traníigen-

[2 u

2

dem habet Brattios;

mogr.p:2.1.

dz neceffariis , adfluit: fed e

4. C 27 N,

Perott,. in

uo nomine Lucani olim vocabant apo&atas, re-

Cornucop.

belles, fugitivos : etíi Nicolaus Perottus fic di-

&os putat, quod fint homines fcedi , vefani,

fpurd , bilingues, mendaces : & Alfonfum Re-

À. Panortn,

gem affirmare folitum accepimus ; $; nullum onni-

in Apoph.

20 aliud vegnum. , nullam provinciam , prater Cala-

Alfoní. l, r.

C. 30*

briam , aut babevet, aut babiturus effet , lam proti-

nus fe veliturum , privatumque C* civem vivere po-

ts vele , quam ilorum , qm' nibil bominis babent

préter figuram , ineptias tolerare , quamvis Dominum

Aut ,Regem.

Campania & veguum Neapolitanum

de ftatuIta.

(in quo regno Bozius numerat hominum

130 C61;

omnis ztatis tricies centena millia , militie apto-

rum quingenta millia, & domicilia totidem , ürbes

autem mille quadringentas & fexaginta tves ) terra-

rum proventibus luxuriant : fed improbitas ho-

Camer, M.

minum illis in locis itadominatur , ut vernacu-

H. Cent. r,

C. 85.

lum proverbium audiatur paffun ; IJ vegno. Neapo-

litano£ un delicado paradifo , ma babitato da glidia-

deL.Agrar.

yoli. & teftatur Cicero , Campanos femper . fuperbos

CcontraRul-

a

lum,

fuiffe bonitate AGYOTIUL , C frudumn magnitudiue,

P

LV

ue

urbis falubritate , defcriptione , pulcbritudine : «

ex illa Ccopia.rerumque omnium aflluentia natam

li

arrogantiam , quae alterum utbi Romz Confulem

€ Capua poftulavit ; & eam luxuriem , que ipfum

Sen. Ep.f x

Hannibalem ,. nivibus atque Alpibus , & armis

Ddd j

tutmn

11

COX —

790

OÓnAT:IO

m

/,«

j

tum in.'domitu..a virüm-' , voiuptatum fomei

itis.

,m XMD

enervavit.

Alicubi tamen cum 1pfa natura loci

Mfiliv!

/ /»/(

mores Italorum pro malitiz & improbitatis pal-

jj u P

ma bellum gerere videntur.

Liguria enim quid

j d

yt

afperius? quid horridius ? Ligures tamen vocat

£xerc. 274

(n01s 4

Iulius Cffar Scaliger Cerbereos , facerrima fide: &

06 C0

in ora Ligutum nullum fere animal nafci propte-

xi]D

Exetc. 203

rea exiftimat ; quod vatura etiam nunc fafpenfa ju-

TA ;;f;! ;

dicium ampliet , cogitetque , quibus avtibus eovum fce-

lera , pevfiduum , avavitiam ,. livovem , vanitatemn ,

[

impietatein , im. aliquo. animali vepvafentare . poffit.

00

quod quia nondum . potuerit excogitare , nondum da-

re voluerit, Quapropter in Genenfes quoque illa

peffim jaciuntur dicleria : Mare fenza pefte: buo-

t lt

li

[

unni feuza fede : donue fenz.a vergogna : hoc etts

V TT AU

n

zllorum mare pifetbus, viros fide , feminas verecundia

i H

" "

[ 1

"

defitui. & quod eodem alludit : I Gezonefi basmo

I 1

yirti cento miglia da lontago ; hoc eft ; virtutem a

B

J

M

Genuenfibus centum. milliavia diflave.. Vnde itezum

LV

Scaliger appofite :

VAV W

Genuenfis ofor pacis, ac boni moris:

? mar

unus Britannis tetvior Ligur cundlis ,

fi þ'

faxicola, pelagicurfor , invidus , jburcus ,

Qf

i

i

:

famelicofus , turpis , AtCbipirata. -

Wl

ï/'lf'

Quinetiam in univerfüm ,. fi fingu

ic,5

E uropae

E

nationes inter fe.componere velimus, mores Ita-

14

IT

lorum , & inter hos Ligurum funt perverfiffimi.

Poetie. L.2 Thraces, ait rurfus

hi

gn x6l

pater Scaliger , Myfi . Atabes,

W

J

Mofcovita, Paones, Hungari, predones ; Iiyrü, L.

IN

1

butni, Dalmata , jaGkabundi: G g R M ANI FOR-

CTES,SIMPLICES, ANIMARUM PRODI-

h*kïu.u

6 Is

t

D

-TKO

CowuTRA IÍITrArxrIAM.

79t

Ls

61, VERI ÁMrCI, VERIQUE Hosrzs:

wTï

$uetii, Norvegii , Gruntlandi , Gotti; belue: Scote

i Sl

mon um : Angli pevfidi , iuflati , feri , contemptores,

l

E

jfolidz' , Amentes , inevtes , inbo[Ditales ,. àmmanes :

ÍITÁAEBI

CUNCTATORES ,

IRARIlISO R3

PBAGRIOSI.;

ALISBONGE-S BO LBSIS?

BÜrESES

ICOSI COACTI ,

S

RVI

UTI.NE 5HBJ

49 M

MIANT. DEI:CONT

ä

MPTOoRtrs: Gdll d

h

yem attenti , mobiles , leves , bumani , ho[pitales , pro-

AT METTT

digi , lauti , bellicofi , boflium contemptoves , atque tc«

] .:-':'r,',,;..' h.

circo ; fui negligentes , unparati , audaces , cedentes

labori , equites omnium louge optimi : Hi[panis, vitlws

fis laegi , alacres ,. bibaces,

aJper domi , alienis ien

IU

loquaces, jattabundi , faftus Tartaveus , fupercilium

Cerbeseum , avavitia immanis , paupertate fortes , fi-

Hl

dei firmitas ex pretio , omnibus nationibus C* invideu-

am

ts C invifi: VN A NATIO ILLOS SUPERAT

ANIMI PRAVITATE ,

MAGNITUDINE

4A

VWiINCITUR,LIGunmres. Verum in Italorum

TR ;"I:ï.

ingenia , indolem & mores latius evagari geftic

lingua ; animufque meus ambit in te depugnare,

L

1

Laurenti Wenfmi, juíta inflammatus ira, quod

Italos folos & unos verz & folide nobilitatis at-

que omnium virtutum digniffimos depofitarios

dicere nihil veritus fis. — Ego vero te temeritatis

D]

u )

& impudentiz non arguam, fed convincam ; at-

" :fn

que validiffimis rationibus demonftrabo ; Italos

non ignobiles , fed nobilitatis corruptores ; non

p*

indodos, (ed bonarum artium everfores ; non

vitiofos, fed virtutum

ilQc

fic

arios ; non impios, fed

vtl

ude-

n d

boftes ;facrommlreligioquue Chriflianz «r

Ddd

4.

Hm?

J A.U-Ww |

f

AKAA

O n

792

s

t

m

liffimos ca: nifices eiïg,wco

Í

C

(l

Q

ue jamdudum ncqufa

"

tiam perbibiffe,

QX

v

ita

XV

ifceribus immifcuiffe, ut

"

nifi cum ipfis exire non poí

1

H

l:

Antequam ta-

j Aut

"

inen P

r

O(ï!'gä«'üaf ufgu-;:'hä.*"; ; VOVCO , ut vcï*tandem

1

f

]

M i

M

nos alii cautius cumi

I

1

1S

erfemur; ne, quod

j

(

loca foctida tranfe nf;b

Is

itingit, ut malignum

n]-x

1:'6&

odorem fecum tr

GAl

ant , ab Italorum confuetudi-

«V

^l U]

ne pravitatis quicquam nobisadhzrefcat. Illaque

1

iaÉ€:

í

providentia mihi non raro aurem vellit , & pro-

NI

u

ï

!

y

'N

500

verbium illud infufurrat creberrime; Tedefcho Ita-

lianato , diavolo incavnato

"

prafertim , cum vitia

jam non It (

Leand. Alb.

virtutis perfonam fimulent, & tanto facilius ca-

H

tatt, Ut QUAIIT

inLatio.Me- Pl

antincautos. Sicuti enim inter Amiemi arenas

f f"['ï

rula Cofm. ]e

.....

p.2laá.c.n.

guntur albi lapilli, amygdalam , anifum , foeni-

culum , cinnamomum , aliafque fpecies Indice

H

Md Con

arundinis fucco indui folitas , ex

Mi

resbhi

Lí

fite referen-

tes; qui vocant

1

&

Confetti da Tivoli , & in men-

W d.

fis apponuntur

A

j

manis , ut convivis illudant

aria

elic

fumentibus , qui fe dulci

tragemata fumere

putant : ita quoque Germanis & nationibus aliis

AO winiam

H

j4t

IV

Itali fucata vanitatum bellaria obtrudunt , quie

non quidem Confettida Tivoli , mà da Diayolo ; non

Tiburtina , fed Diabolica tragemata , dici poffint.

" Ou

u

Sufis Ecbatana. contendentibus tridui itinere lo-

Zuàing. M.

um

|

Apod.1.1.

cus occurrit äï;oi'gic«nibus ita horridus , ut Rex

E«4.

Q 4

Perfarum illac

iter fadturus olim neceffe habue-

rit triduo

ante

Glvb

venatores fcorpionum .emittere,

lil

maximis mun

erih

wLilk)

us el , qui plures ceperat, pro-

54 [,

»ofitis

utinam nos Germani quoque, fi quando

in It

hi

aliam Pmïi»:ifcimur ; Utinam venatores pof—-

h

fem

H

-

atva

[

us pramitt

viw

qui nequitiz , voluptatum,

M ln

fl» þl]

frau-

T

uh

Q

h

l0

CoNTRA ITALIA&.

793

& impietatis Ícorpiones pellehdb

fï*äüdum [

aut perdendo, itinera redderent tutiora. Pri-

mum autem concedo tibi, Laurenti, haud

invitus ; Italiam effe Nobilibus pleniffimam. Na-

fcuntur ibi indies cognomina , & ftatim primo

I, Barclaiug

atatis die tranfcribuntur in fenium.

Quotus

Satyt,p.1»

quifque eft, quem avi fui non pudeat ? cui non

eft prope futrina vel pedum ? quis zternam ma-

jorum vilitatem mendacibus titulis fcutatifque

infignibus non velat ? Quis hodiernorum Grz-

culorum non imitatur commenta ? quibus fa-

miliare, ut quamquam primordia generis in ob-

Ícuro incertoque habeant , ea tamen ad fplendi,-

Ifthuanft,

diffimarum atque Imperatoriarum familiarum

H'l.-ze.

origines , ad Comnenos , Cantacuzenos , Laíca-

res , Diafforinos , Palzologos , referre ; quidam

etiam Herculi & ZEaco Triptolemoque, fabulofis

hetoibus confecrare haud erubefcant : tametfi il-

luftres illas & principales familias , omnemque

earum virilem progcniem, tam temporum cun-

&a.fub mortalitatis jugum mittentium , quam

Turcarum tyrannide deletas effe manife(tum fit.

Pace dixero eorum , qui genere fuo digna moliun-

tur : funtin Italia Nobiles, qui de &erquilinio

fureunt. Res auditu abfurda eft , vera tamen;

o

in Italia bubulcum & cer

donem fere quemlibet,

fuperba formula , 4 fe da gentilbuomo , per fidem

viri Nobilis ; & quamlibet abje&am meretricu-

gin

lam, 2 fe di gentildonna , per fidem matronz INo-

1

bilis , plerunque fermones fuos confirmare- fole-

m!

1€. Ác fuit quidam non indiligens obíervator

jv

atl

f

reruim

u

yl

Ddd. $

24

OnATr:IO

(oitt

fl

"

»

l

rerum in Italia monítrofarum ;qui in libro com-

T

"m

A'ufgi;'ij,[i,;;. j 1

fmentario fingulariter notat. Nobilitatis fine nu-

? x.uiïgm "

mero numerum , & ridet tot Marchiones , qui-

T

bus nullus eft Marchionatus, tot Comites , qui-

n

w.h-*h

li

bus nullus eft Comitatus, tot Equites, quibus

"

nec equus , nec calcaria , nec ocrex funt , atque

.....

MA Uïx (

hi

€ommentas

cum cordohno vidiife fe jocatur in agro Lunen-

n

Al

1!0 d' Italia.

fi triginta Marchiones in fico arbore , famem

IUU.

i» Venetía,

l

appreffo Gi-

ficis depellentes : spiacquemi , inquic ille , il ve-

ov.Bariletto,

der in Italia tantt Marchefi fenza Marchefato, Con-

3$4g,

ti feuz.a contado , Cavaglieri , che non banno ne ca-

UIl

lu

n

valli , ne [peroni , ne flvali. Non poteva foffevire di

