" Botet. ia

!

Rel.

A*

ptis luculenter conteftàntüt , profiteri nihil eru-

j u

1.1de Gall,

befcentes ; omnia quz in Italia quibufdam iif-

f

n iv

i

que paucis in locis Gngularimemoria & admira-

N X,:'If

tone digna occurrunt , ea in Gallia paffim &

!m

iL Tme

Vi

ubivis reperiri. Laudes igitur , quas olim Stra-

bo

uü Etrlr

H

PDAOo OAÀILiYrA

14*

5 montibs

T

E); & Plinius Narbonenfi provincie , & Salvia-

db G

lr

nus Aquitaniz, tribuebant ; ego jure hodie ad-

i, r

W

Strabo. 1,4

fcripferim Gallix univerfe. ; Neo(9uvine &zaow,

: s n

(verba funt Strabonis) dezeo 5 YauAig, vée uóTSg

Plin.H. N.

1* 5.€. 4*

| fXHPöHï qua

$x Qfgei xaomie. Narbonenfis provincia inquit Plinius,

X tronem (

agrorum . cultu , vivorum morumq, dignatione , ampli-

Quemadmodun «

tudine opum , nullà provinciarum poflferenda : brevi-

niptre , ( as

terq, , ltalia veriu , quam proVincia. Ec, Nemini

Salv.l.7. dé

unrem: f Fruc

dubium e$8$ , ait Salvianus $ Aquitanos ac Novem-

Gub*

Y n ditir

populos medullam fere omnium. Galliarum, &* ubee

», quguvit

totius fecunditatis babuiffes mec folum fecunditatis,

n jtdt; H

fed ; qua-praponi interdum . fecunditati folet , jucundi-

adiare pf o

tatis , voluptatis pulcheitudinis. illic omnis admodum

drionum und

wegio aut intertexta yineb , aut florulenta pratis , aut

diflindla cultuvis,aut confita pomis, aut amanata. lucis,

Cunge ais o

aut irrigata foutibus , aut interfufa. fluminibus , aut

ii tl

erinita meffibus fuit: ut vere poffeffores ac . domini

& dxe u

terra illius, non tam foli ifflius portionem, quam pa-

i

!

l

i (cui Fav

sadifi imaginem poffedife videantur.

Inprimis autem quatuor funt, quz fupm

elim db ! fet

opinionem hominum in Gallia mitifice abun-

g

j

(]ll(

dant; videlicet, FRuuM EN Tu M VINUM;

elHe

mel

m

T.

Liwux,&SAr:queznon ineleganter

Miv

Vt enim maenes;

TU

j fjl n d

Boterus dixit Gallie magnetes.

[jorut

non tamen omnis, fed ceruleus, & praz'fertim

älL

;

14

Plin. H, N;

j

:

K

JEthiopicus, cui laus fumma datur , pondufque

"

) [1CI

l 3p Q16.

|"

argento rependitur; domitricem illam rerüm

.Aethiaps'ci

eru

r n

omnium materium, ferrum attrahit , fifüt, &

afgum. eif,

b

ii

d *

quod magne -

ui

5:1

& lïlmh

complexu tenet : fic ifti Gallici magnetes;

ten quogtæ

i

a

l

.Aïthiopico hoc funt meliores , quo Gallia cft

aliwm ad [&

6

Jj

,

11"111

37'4/7;;-

y

m

. nobi

CO

j

g

-1.';01.' & cultier äthioizia ; omnetn extrat

ï'

I

3

À

/

o

;A

E

.

T

1

OHRATIO

I

144

ii

argentum ad Fe

ïgfd

] uw

rtum pecuniam ,omne autum &

m

TM

trahunt; & Galliam conftituunt. quafi thefaura-

7l

u

hm

tiam Orbis terrarum univerf. DeF nuMENTO

jv

!

l

uidem dubium nemini effe debet; perfe&tiffimum

li p

(

J

m

$olin. Po.

id nafci in Galliis: quas propterea Solinus felices

]yh. c34 &

pm

1bi.Camerf.

prapinguibus glebis , accomimodas proventibus feuctua-

w

F. Melal. 5.

rii;; & Pomponius Mela , terram. frumenti. praci-

€.2. &

ibi

pue feracem , predicavére : fine dubio multo altio-

Fx

Vadian.

u

re buccina agri bonitatem ubertatemque Cària

taturi , fi hodiernam culturam prifca illa imma-

QJ

n

Pro Fonte-

ne quantum ditiorem redivivis oculis jam prz-

jo & alibi.

fentes arbitrarentur.

Nec fubticuit Cicero , fua

ztate ingentem frumenti vim ex Galliis inopize

YT

publice fublevandz aliorfum tranífvectum fuiíle:

kblc

"H.N. 1. 1$

uti nec Plinius , ille natute protonotarius ; qui

u

nm

& 7.

hoc addit amplius , Gallicum effe mtidifimt grant ;

Ü

c quatuor libris plus pauis veddere , quam far aliud.

Hodie certe famelice Hifpaniæ Galià tanquam

D

bona nutrix larciter fuccurrit, & annuis frumen«

T

ü

tationibus faftofe & ingratz? gentis meníam in-

Bignoti du

ftruit opipare ; íed tanto cum foenore , ut Hifpa-

R4de Fr4.1,

ni dirediain Peruvie domiuium , & Galli utile babeve

l

videantuv.

ViNo vero Gallico non opus eft

L

fufpenfa hedera : fiquidem illud ingepti pretio

comparant, & cottidie immenía copia domuni

L

afportant Angli, Scoti , Belee, Germani , Dani,

Sueci, & quicquid populorum bibaciffimus con^

tinet Septentrio.

Cujus rei argumentum .majus

D

habeo nullum , quam quod unus La4d4 merca-

BoddceRep. tor Cameracenfis,

1- 6.,€.2,

ÁAnno w. p. Lxxviir.. friginta

tiia millia imodiotum vini terreítri vectura in Bel-

Ál

N

I4

— . |

34 6 Co4 f tiA.

I£$

n

d

2 r

Ü

.

^

lt d

gium exportari curaverit, tàmetfi aditus arduo;

lutt q

1

ii din-

àc mults locis ab hofübus interclufos fibi vide-

l DBFRHME?,:T,.

tet. pretium in fingulos modios ut minimum fuit

j pereilms

quatuot coronatotum. Ex quo intelliei poteft;

nterea Solmus f

f

quanto plura navibus dedücantur. Átque ut

»

UMLAM

V

Il

Vf

fireptos uva ubique cum fole fe circumagit : ita

O

P] in- H.Ne

T ftumt v

l; b£ 6 d

Nectar Gallicum ad 1olis curfum fe ftudiofe com-

t ju'ni

0

muloJ

ponens paffim terras omnes . dulciffimo liquore

stf s

À

fuo , veluti aureo qüodom imbre; refocillat.

m pl t i

Quin & exquifitiffinam Italorum gulam jam

Y

M

Jis

:;vis X

um

puícis temporibus fibi fecit vectigalem ; fidem

übricut C

huic rei facientibus Columella, Plinio ; Plutar-

Clio :ut propteteà , quid Vopifcus & Eufebius

3 at Gilis i

Merula iín

yrnfiedtum d

velint, dum Imp. Probuüm Gallis potefïatem Vl-

Cofni: p: je

toonotanus; d

tes ferendi dediffe tradunt, viri dodti nondum

56f

l lä:ridljï!mi m

Capiant.

Hodie autem iiter prime nobilitatis

Al aum f ii

vina fant Aurelianenfia (fed quc , utpote caput

l

ferientia himis , Regia menfà lege domeftica ex-

j Gl &

Clud.unmr.)' Andegavenfià alba , Türnonia, Be-

'

j antus fratt

^

nearnenfia Juranconia, Burdegalenfia , Mufcate-

] g *

lina. Frontiniána ; Provincialia pletaque, Belnen-

; r

hii

fa; & qui in Burgundie €omitatu nafcuntut

i GJJ( ütl:f

&d Velontionem, Àrbofium , Vadam , ( apud Át-

Cl 101 g

Vi

A

bofianos & Vandahos vaf vinaria funt ingentis

K

um

I.'L

a

T

fnägnituäinir, & dque altitudine domos prope-

am

yig Quf

p

fnöd"qm &quent; forte nihil aut parüm capacis

L

*

(mànl y

tate fiia celebribüs in Germania vafis, fubi

La

nae

1«? l?,

id

l

I

$0

(1

'er

Heideï&ü(gf;-z,— vel Griäzz;';fgezgä, conce

11

üfa.) item

yent

yi

pI

T

ad Grimóniam àitcei

ii

; Polichniuim ; Loghanum;

j T

4l

f

(

l

Caftrum/ Caroli , Villephanum, Gyum ; Morel-

Vil

üm. /Jam de LiNo, tertio Galli mágfiete,

W»mïl n

K

tl (

w

qui.:

I

Ó-R A

-

&

16

jf

146

?

p

l

uibüfvis gemmis & lapidibus pretioiis

præ&ägg

"

tiore, quid dicam? Quem enun in ftuporem

non conjiciat? herbam effe, herbam tam patvu-

v

lo femine prognatam , tam gracili avena, vix

Vi

pauló altius ulna & terra fublatam , nonnulla

cüm naturz injuria viribus exutam , audacique

j

hominum artificio paffam tufamque; & in mol-

litiem lanz coadam; talem , inquam , herbu-

flin. H. N.

1.19.1n pro»

lam effe , quz admoveat ZEgyptum Italie ; in

tàntum ; ut Galerius a freto $icilie Alexandriam

ambo

feptima die pervenerit , Babilius fexta ,

Pfæfe&i;æ&ate vero proxima Valerius Maria-

nus ex prætoriis Senatoribus a Puteolis nono

die , leniffimo flatu : herbam effe , que Gadeis

ad Herculis columnas feptimo die Ofliam affe-

rat, & citetiorem Hifpaniam quarto, provin-

ciam Narbonenfem tertio , Áfricam altero ; quod

etíam molliffimo flatu contigit C. Flacco , lega-

to Vibii Crifpi Proconfulis : herbam effe; quz

: 'Thuan. H.

sautonum. Rupellam c* Flovidam X V 11 dierum (pa-

l4

tio, letcas mille & centum. emetiendo , comungats

quod profpero fucceffa tbvenit. Dumisteo Gurgio Gallo:

herbam-effe, quz véntos & proceikas , A&olum

& totum ipfïus fatellitium ad obfequium com-

241f*

oonat,& manfuefaci

[2

herbam denique effe.,

áuz otbem terrarum ultro citroque portet; qua&

Orientem & Occidentem , Meridiem & Septen-

1,'10'13

Eu

fociet, & ad

trionem, in quavis mundi p

o

omnia bemanitatis atque charitatis ofhicia uniat.

Vbi autem lini cann::bïiäuc copioiiür proventus,

lia? Vbi quaftus ex telis, velis, ru-

c;uam in Ga

dentt-

d

16

PnaoO

pE E

S OE

0 d4g

N ts

i

dentibus ; & hv).ufmoäi infirumento nau

tico eít

1 n jn

üUP?ffï

amplior? Vbi mercatus uberior ? Itame &* Gallia

Detham tàm m

(ait Plinius) cenfeutur boc reditu? Cadurci , Caleti,

H.N.Lig

I;

? gucli avy,

Ruten, Bituriges , aültimique bominum exifimati

fibltom , roti]

Morini , iuo veto Gallie uuiverfo vela texttmt. Imo

^

ex

:

Vtrttim , aud

b

nifi hodieque Galli vela t

CA

erent; unde H

l

Ípa-

amques & m h

ni equitatus fuos li.gneos ; Quos tot tantof(jue

n, qun, hi

fingulis annis in utrafque Indias, innocentes &

Eoyytom Ial ;

iïmplices populos excárnificatum & Ípoliatum

Ciolie Menndr

inittüht; fint inftructüri, non video.

Ttanfeo

dbilas fea , um

ad SArLrw,veré omnium condimentum condi-

-^

l

Valerus Mu

inentorum; quod preter medicinz & alios in

*

at

3vic

ys 2 Duteolis n

vità humanaà ufus, excit

at

e«evyvi

i

litatém invita"tq ue

Phn. H. M.

m , quf: GZ"»

in omnibus cibis, ità ut fit peculiaris ex éo 1n-

l,21.6.7.

1

]i u

e Ollum *

telle&us inter innumeràá cohdimenta ; quod àdeo

m

'LO) FVLX

neceilanium eftelémentüm ; ut pécudes armen-

IT xm dl

D

uque & jümentà maxime folicitet àd- paftum;

?;X

"m

r| *0,

"

multo largiore làcte , multoque eratiore etiàm

in cafeo dote.

Naáícituf & conficitur hic ma«

heti)

Nvl

f,GJ

"

LUV )

enes in multis terrárumi tractibus , hec copià

ll

coónfi-

TLT

"

L

g(u

D

contemnenda: cum Áfricà circa Vticam

Cartze

rliü.H. N.

G;:)'

ciat àcervos falis ad. coll üm. fpec-em &

1

l.$ €.24.

v Gmg;ur

(eft Arab

IG

i

Ciade

]

G

—

u 'jf»-.C

js,

Oppi-:!* n

]

Xaffü nobile) muros

W

domofqüe é mà

LbIio

(1ic

a

i

is faciànt ;- à

-

i fefrümr-

QU

Luxl

l'" M

1

.1

Bantes ; & Hainmániente

*

N

S

ret

MA

Htlotts

ibl

, 00

'1H€ !

ï&gï

Plin. H. M,

Maurtànie à

ct

*

ais

domos íàle, imontibus füuis

U

rl

:

1* [i'—

L3c6e

? gf(x

e

xcifo , ceu lapide, coó

iril

ruánt; &

4183

id Índos

D

u.iJL

;

ex monté Oromeno lapicidinárum imodo fal ez

F

y

Gua

datur renafcens , májori regum eéx eo vectigali,

i

m ex auro eft à

tque :'ä:;;li'g Atitis.

4

Atqui

ii

C

l

r

1

n

Gallicus , cüjus cum

ulos veluti

a

1

7enteos qu o('

hl

:

p

j i

Y

p

daifi

^

j 0

148

O.A Trt!o

|

M[Wä

',

J

pii

dam colles non. modo tetra üppeditat , fed &

Oceanus ipfe litoribus acetvatim alluit , ipfo

Dau

Phebo ftatim & feliciter coquente, quàntum &

Ml

I

a copia & a bonitate longe przftat aliis omni-

"m

bus? Quantum nummorum quotannis in atcas

infert regias? Nàm 1*egiones ad Arcton excur-

rentes , quibus, ut Catulh quidem verbis; non

autem fententia utat ,

vix in tam magno corpore qmica falie,

uot millies millenos modios e falfiffima Gallia

?

*

Expïoratum

D

iïng'ulis annis domum vecunt

enim & experientia diutürna Compertum eft ;

nec Belgas , nec Britannos , nec Dànos , fale

Gallico vacare poiTe. Et cum antea Imp. Caro-

lus V Belgas non tantum ab Hifpanis fal acci-

pere cogeret, verum etiam Gallico fale uti. pro-

hiberet: civitates ac populi , qui ab I—ïiiþanis fal

emerant, animadveftterunt , pifcarias merces,

Fod.deRep.

d«5 6.2:

darüm ampliffímus eft in Belgio. quaftus , Hi-

E

í

in Refp. ad

panico fale prope extabuiffe , ptopter acrem

Maleftr.

nimis & atrodentem falis Hiiþa,näa* vim aC na-

*

i

Ot

inue-

'tufam ; importunifque rogarionibus o

tünt , ut Gallicis falibus , qui vegetiores & fua-

viores funt , uti liceret.. Vnde fzpiffime navium

peregrinatum claffes ad. littus Celticum appet.

lunt, falium emendoruin caufa: & quia frumen-

to, vino ,oleo , ca*t:-»'iique rebus ad. vitàm bea-

'(

13^

iil

modiutau

tius Co

1

e dcgczgdam neceffarus, abun-

i

L

i

dat Gallia ;

(*g(?ïif.ïtOZgS vactas nayes arena

aut lapidibus onerant, u eiere licéat , cüin ra-

2

é

,.;

im fálíos inter Gal-

rius permutare Peffmt( Se

us,

w

l

i

i

— —

PRo GATIITYTA.

?

!

l:

149

l mpped

4

i

11['

!.Cï

liz, quidni & Europa? fontes agmen nobilitatis

t li

) 9

?

ducunt illi , qui apud Salinas Sequanorum ur-

'T'.T".ICD ( QUantim

i

P: (xl.

9

»

fat alts o

bem fcaturiunt : ex quorum limfis coquitur jfal

LIac.Chif-

H

flet. in Ve-

candidiffimum, longeori gratius eo , quod ex

1 QUotantis m

font.p.. c4:

& d Arton «;

àqua marina paratum popzlare Cato. vocat , for-

didum Feftus. Accedit ad dotes cumulus ; quod,

qutm vedisy

cum in centum marinz aquz libris , tres aut

]

fummum quatuor librz falis ; in iftis tamen Se-

t m li

J

$P

|

quanicis falinarum fontibus ypari pondere, etiam

0t l.l

l

Á (

quarto ac quinto tanto amphus falis , nimirum

&int ) Expïcmzu:

libre fexdecim , viginti ; & quod excedit non-

1

It

.

mà (omx f

nunquam P contineantur.

IG

gis item memora-

nAf* 12

[

iios , l

) $ n

bile & hoc, quia mirabile omnino eft : quod

m antet L. (it

.«

ibidem loci unus fons plus falis flante Borea de-

Pignon.d«

p Hpais i a

ferat ; plus alius fpirante Auftro. Ad tot tantaf-

R.de Frl x

llco be ut p

que Galliz divitias non parum emolumenti ad-

Merula in

N Hipuns:

creícit ex oleo , ficbus , malis auveis , cytveis , gra-

Cofm. p. z,

]. 3. €,3.

natis y pyris, nucibus ; vitri item paffillis five glaffo,

| | quii D

T

0YyZ.4 , C0CC0 , CY0C0 , navdo , (quod ad Theriacam

tj .f AM

conficiundam ex Gallia peti , Galenus teftatur.)

t

( vm !

thymo , myrto , fatureja , Kermefio , libanotide five

i

$ Q0UUA

rofmarine (cujus in Languedocia non niinor co-

pia , quam apud nos juniperorum) aliifque aro-

vl

je

Dbi

maticis fruticibus, herbis, & floribus: quibus o-

[ w j

mnibus non tam ad vitz neceífarios ufus, quam

k "

vH

j

ad delicias & medicinas in certamen ufque ple-

Xq

1

Ya

(l (':

rreque provincie Gallice luxuriant. Sic & pa-

: H

"

Ícua letifima ; innumeri ovium , caprarum ,

151l

uumque greges ; infinita boum armenta ; exer-

ün

€itus cervorum , fcmrumque omne genus: atque

ln,V't

Xxf,]

ludibunda avium domefücarum fylveftriurmaque

n A

J

exa-

E.

2

T

I d as

p

f |

ÓO t &tb5

156

3

Qte

examina; qu iid utilitatis, mu(i;ucnndltaus, quid,

A

f'

m

folidi eaudii n on

afferun

-

? Gallice lasie jam o-

N

Ü

l

lim iummam noi

xilL LLT*'I

abebant

Et nonne

In

fula -

Aré-

nos nodi

pai

os Bituricenfes , Pariftenfes,

$ (l&u

d

$, u

o

er

[o d

&

hos

-

;ï

ïä

ic(;ï

cCluili

anus

)

& ex

iis. elegantio-

j

»

p

al

i

a

re

ie

f

EH

ha ca;nz-cmmls 2 keque

"

2 Alits

t:

D

[

vero

etiam 1

ï

;

ARU

d

a

Z;

97

Ga

ïil

H

y2

n

it equo55 qui nullos

1

,

?i

pecorte millt-

9)

i

iapDo

E

3 ;(.U

ftine

ii

í

Etlter

G mon wt-

EC'UC in PU "nis

xde-

fa

!

(

Aite Or

n

;JZ

i12C1

j;alm

am ; Lotharin-

d

'TS("

z

£17n.quamco»

Z

T

S

tam

Vl

$i

h

NCa

Oï

itanorum -

Turcicorum

C

piasa ego [a$

|

ofia

4

4^

Y

G

xime

2

G

u

Trct

ius.

(cro al1b: to-

sz:

Sed precipue

gufbprtovtincith,

as olim lauc

;»

Celticas e

Clsï.l

us & p;euo cffere-

h MW

25qus cultif

e

9257

id

H

lem ex Galliis canes

f*r;; defide-

bant Ron:a

nl: Íficuti

'mrz

ait P.

M

V'*naïlCOa

tanqua

n aliis eenerofiotes Petrbant,

LHHO ue-

r!

0

rmns Ca.

Ípeciatim

|64A

aes Gallü 03:

w:c |lando. Atenim dum

Der. NT H

^

canem F"hicum nom

no ;

an iftius amphuuea-

Cenut.

P

lo MM

e. 99

trum , fylvas & hïws, non

mul nominem? R e-

W

Geogr.1.4

fäiu

Qï-ifw*»

Q Vs CLAF AA

; nullas in Gallia eüe terra

as otiolas

1

Parm

D

& inutiles; niíi

T

ubi lacubus & fylvis i npeditur.

Sed Iu

CL ii L

odie o trabo G

45112

cariíc.

m perluftraret ; omni-

10 eat ü und

Amqm fertilem , utilem , & bea-

tam

ine oin

^

).

ceptione & laudum tempers-

mento diceret ; nec ulla

loca ae,elm , inculta

n

33

ek

W

l35 nulla nwbþeþ.t[a & ad ufus hominum ine-

('þ

uitun

Ü

iV

i

S

DA ;

[9) ul*mfïm*l PG""CQl*" itione

erir

iam re

(Ec

»Xt

agna en

C)

m , qux adhuc mpeL—

AUL

fünts

|

i.

i

iS

I

La

»roventibus donunos exhila-

.

;ï

f

4

i

1

t

.

6-

J

Va ucique Czterls terrarum obven-

]

M

tionibus

ä

2c

hil conceifuri fint. Nam p

t^

&cu

ter

"n

venat!on

n delectamet 1tu, conceffa Eauefhl Or-

il

M*Mnl |

dini fine 'wucolamm injuria , & preter umbra-

4"

rum

Ri

10

Bn.e G AL II S.

Ify

rüum fuavitatem

D

1:'1;

lcündtag

)

ifthinc populus focum culi-

64

IHI

ä

[ |

namque armat,& utenfilia parat ; ifthinc belli ma-

OCDaIYL

chinas inftruit , & mari fulcando fluminibusque

k

&. Donl

n

domandis , naves , rates , pontes extruit ; ifthinc

At

cafas , horrea , domos , palatia zdificat. Nec. o-

lïilöngS;ïï

Piin. H. N.

lu)

mm

2

miferim taxum Galliis quondam copiofiffimam,

li 16. C. 1o.

Mexrul.Cofs

QUI n

venenatam arborem ; fed innoxiam , fi inipfam

mo. p 2,.,3.

clavus ereus adigatur. Eam Diofcorides Narbo

C 3.

p ,'.ï'C:'.ï.C ln P

: [Int

ne tam præfentis effe veneni tradit ; ut qui ob-

dormiant fub ea , cibumve capiant , moriantuür.

& T

W

Vaía etiam viatoria ex ea vinis in Gallia facta,

& n

ld.

mortifera fuifle compertum eft. Vnde funt, qui

X P,'c'ïlü ff:'.

& taxica hinc apellata dicant venena, qua nunc

nd Cn.Hizg;czs;

n

foxica dicimus. AAtque ha&enus , Auditores , fa-

us pe

nah.

ciem & purpuram Helenz Gallice extremis tan-

htenim d

tum lineis adumbravi : quia tamen ad gloriam

Amphi:?.'r;

n

himn

*,

"

n

ejus pertinet; ventrem quoque ilius (non ex €- g de veng

......

"

ominemi.ïal

di&o prztoris , nec ex Divorum fratrum reicri- infpic.

C«A teffa ou

pto) parumper infpicere fas fit.. Metalla innuo;

U

4c tmh

l

quibus non minus przgnans eft Gallia , quam

TAF'Pl

u)

9)

regiones aliz: & quidem ferro maxime; optimo

[

].l[

1.v

Tlin. H. N,

"

pelfimoque vit inftrumento. Siquidem hoc tel-

]. 34. €: 14

[

um t

U

iurem -fcindimus , ferimus ambufta , ponimus

IK

*

n

pomaria , vites fqualore decife annis omnibus

kommï

coeimus rejuvenefcerc ; hoc Eguramus tecta ,

&1(' j

vl]

(s

Czdimus faxa, innumerofque ad alios ufus ferro

UI

h

ii

LD

i

u

utimur: ita ut incole infule de les ladrones,

Qu

g &

quamvis omni metallo deftituantur , a navigiis

eta

Ti

j

Il

j 0)

pratereuntibus , non aurum , non argentum;

M

i

led ferrum. tantum alta voce efflagitent ; non

M LU

Foueht

neícii, ferrum inter mctalla omnia utilitate pri-

W

mumnm

v!"ï

[ U

K 4

T

!

Ona-rre

oftlf

p2

j

i

mum elie. Sed & eodem utimur ad bella, czdes,

T

latrocinia, non cominus folum , fed miffili vo.

n

wSH

1:2.«'

"

:)!ïf: (

lucrique ; nunc tormentis excuílo , nunc lacer.

fs

1

)

A

tis , nunc vero pennato ; quam fceleratiffimam

Pcru"

u

"1

humani ingenii fraudem arbitror ; quoniam , ut

J

l

"

j

ejus mors perveniret ad hominem , alitem illam

Mi

fecimus , pennaíque ferro dedimus : quam ob

rrl

Th

rem culpa nobis , non naturz fiat accepta. Vi-

l

m

[

detur autem natura propterea Galliam ditiori-

bus ferri venis inferfiffe; ut fortiffima & maícu-

j

la Gallorum.natio ex hoc inexhaufto armamen-

tario invictas fuas legiones perpetuo armare,

)

m

& , fortuna virtuti. fanulante , omnibus totius

Ü

orbis partibus catenas & compedes innectere

iul.Pollux,

poffet, Gladii profecto Gallici femper famam,

t

Onomaft,

4'1' I. €.Ie»

& laudem , & pretium habuerunt. De Iïngulis

vero metallorum fpeciebus tediofum íit aures

M

iluftris hujus confeifus fatigare longius : fatis

fit , Galliam jam fub Augufti imperio cum aliis

ä

——

popuïis , € nominatim cum Hifpanis pro gln-

dAT

ria metallaria , fingulis terrz fuz patrie divitias

[

extollentibus , contendiffe. Ac licet argento

ab

AN

eam carere , fcripferit Diodorus : e Dyrenzis ta-

men montibus, cumíylva cafu accenía confla-

T jenedm

äb' fax

graffec; liquatum argentum hic, ut & in Hifpa-

|

fl10 0

Nemo vero

niis profluxiffe , narrat Athenzus.

m

etiam tam vana opinione imbui fe patiatur , ho-

die in Galliis , quafi effceta tellure , omnes auri

M

argentique venas exaruiffe ; cum cottidie nova

dN

(

le prodant , quz ad indaginem diligentiorem

ACm

svaritiz operas follicitant & provocant : & qui-

dem

& W'CH V

MIU

UT

Pano Garrtr^A4

155

Mnur dl

q

i

n

Apologie -

I

äemh Dominícus Bertinus exifümabat ; ex Dyre-

de R. Here

2 t nifl

nzis montibus , f1 quis fcrutetur , plus auri ar-

pin pouria

15 &il mb

Repub. de

gentique effodi poffe, quam colligatur ex venis

Be dia.

um od

. Peruvie. At Gallorum virtus , celo proxima,

VAE Quotag

cum inferis parum habet commercii. Cum enim

Totiten, aj d

illorum terra füumma fui parte tribuat bona o-

110 d&dimiis : Qun;

mnia , quz fve neceffitatem , five delicias con-

fiderem , omnibus humanz vitz defideriis fatis-

wure f ia T

]

btetez 6

]om di

I

M

facere , & ad nova etiam delicatiffimos Apicios

t fortiima X md

ftimulare poffint : cur in tam fancte & beni-

c inexhsuflo amum:

gni['fimæ matris ventrem Íeviant ? cur viícer&

Qs PHPCHIO At

ejus cruentent ? cur tot hominum exercitus fe-

ylnta

Qrmnibus to

dlv )

"peliant vivos ; & in fede manium opes quzrant,

quas longe (an&tiores & innocentiores poffident

& ccn:pedes jnnede

in horreis? Vtinam fic viveremus ubique!

uam

Galio lenpt fama;:

uemn. D

nfzm

enim beata , quam fancta , quam honetta & ju-

(wus D

d

olum ut df

t a

cunda eflet vita noftra ; fi nihil aliud , quam fu-

v

^Y

» !-.':ïilq

n

"

e lngis

I

pra terras , & quod fecum eft , concupiíceret!

Scilicet

itum. est in vifcera terra ,

Ovidius.

.:zv.i*i imperio cum d

quafq, abfcondidevat , Stygiifg, admovevat umbtin,

f u

"n

Hs po ?

^

effodiuntur opes ,irritamenta malorum.

"

WI wæ w

Attingendum & hoc eft. Cum Galli zdificia certa-

j

[

jcet i

Detenzi

- tim'extruerent ; eaut robufta, ac fplendida, &in

qw*ïm' e

Bignon. du

l H[:el

l

COIH

longam temporum fenectutem durarent; natura il-

É. de Fà

licex terre gremio omnis generís lapides ad ftru-

10 Ie

j l

du

uram idoneos, quofdam ipfa duritieimmortales,

u

£X NC

l

|

alios autem,quamvis dentata ferra fecentur,tamen

n m

a P H]ml )

U

i Gm! «t

. Contra tempeftatum infultus fortes , & contr&

imti

u

i

iW

g[

j

. vetuftatem fideles , quin & ingentem pulcherri-

«]

morum marmorum , rubrorum , nigtorum, can-

Ü

|

fa.

pog

Ü

j

didorum , & verficoloribus maculis eximie di-

"

|v

!

fün-

i

l

K ;

1

TO

154

u W m

ichifflet.in

Vefont.p.1

ftin&orum , quibus mirificà faecundi funt mon-

(

€.3. Bod.in

tes Burgundici & Pyrenzi , apparatum affatim

p

J

Nat. th. 1.2,

l]

fuggeflit: ut & inter plurima Gallie miracula

y ^

1. 7.8. 13 ff

antiquitas obfervavit; lapides ibi renafci , & la-

| 1j

Sel, matz.

picidinarum hulcera. fponte compleri. iterum.

M

Nec relique «quarie dotes Gallie omittendzx

m

]he

funt. Etfi enim faluberrimz paffim aque cun-

hdl

ctas provincias , intra fupraquc terram , venis

rv

ut fiphonibus difcurrentibus , ad miraculum

|

ufquc humectant , itrigant , fovent ; adeoque

quibufdam in locis , potiffimum in Benearnia,

IU

Mefula in

fCofm. p. 2.

(cui regioni cum in montibus , tum in planitie,

......

3. 6 4$.

mirandus elt genius & ftupenda indoles ; & vix

oppidum ibi, vix pagus , cui non aliquid fingu-

J

lare) medicinas faciunt , nec Morboniz in. Gal-

L]

lia locum efle facile patiuntur : non minori ta-

men gratitudine penfandum beneficium eft il-

lud, quod innumeras pifcium | fpecies , & fapo-

ris exquifitiffimi , natura novas femper patien-

te, emittunt ; & tanta vi, ut multoties capturam

ea impediat , & pifcatoribus fperatum , retibus

MC!. ibid'

molem ponderis non tolerantibus , eripiat fru-

|

UL

€.5 E

&um. Et ut in hifce pifcium & aquarum mi-

raculis hereamus paulum ; in Arari flumine,

ferm. T92.

ut habet ex Callifthene Stobzus , naícitur ma-

gnus quidam piícis , Clupea nominatus ab inco-

AU

lis ; qui crefcente luna albus eft , decrefcente

eadem nigreícit ; & cotpore nimium aucto a

^m

Al

prepriis fpinis interimitur : in hujus pifcis capi-

te lapis perhibetur reperiri , fimilis erani fàlis,

emi optime facdit ad quartanas , finifro lateti

J.(;x:um B

COl":'

n jf

IN

PU CATLIAX

1jy

"N fïf»ll

Id |

1

i

,

corporis alligatus decreícente luna. Sic inter

1 a

[

Ui

L;.r

:

Burgundiz Nozorethum & Ripariam locus e£

Dima Gile nvr:«;

^

......

in Bonvalle , lupis , percis , & aliis pifcibus

ss

l

Mer. ibid

abundans; qui fepcimo quoque anno in aliquot

Rtte Conplei j

[* 4'7.

5 Gallie om

hebdiomadas fuäïgiens & delitefcens iterum e-

mergit. Ec alius lacus in eadem Burgundia , cui

ine fím u i

a Voraginibus nomen ; in cujus füperficie coit li-

m

a

J t

TETIS

eum,

mus in eam duritiem , ut terra continens videa-

N

, 4& m

i

cur: fuper quo tamen equites currufque fecure

1b

CO

— X

t fov:ut',

non ambulent , fed foli pedites. is

lo pluvio-

l

üm m D

fo & nebulofo non emergit , nifi ferenitatis fit

ibus , türm 1 puu

index. tunc enim per foramina brevi tempore

renda indoles; d

íe fe effundit , & totam Columbanam plani-

, o dlqui It

tiem ri

o

€

at. Nec in exiguo cenfu ponendus eft

It M;)rbozai;in (

& ille aquarum Ga

lliz fradus : quod Pmbatiffi—

r: n minyt

mum, id eít ,. quam maxime rubens, & quam

1

Plin. H. Ng

qm befcun i

^

ramofiffimum generent coralium : cujus baccarum

1e32«€22.

d

autoritas mon uünus Indorum viris quoque pretiofa

f

1?8[165 ]

«s l DP

fuit , quam olim feminis Romanis untones Indici. gi-

ts p

"MU znli;.'D

gnitut id quidem " im Rubro mat, fed. nigriuss

s 1."

ov

efafl

itemn in Perfico , vocaturq, lace 5 fed laudatifimuim

,

uo autens

M

D ) CTïP ^

lii

in Gallico fiuu circa. Stecbadas infulas.

COl

il

n

j*

at

in numero , nifi primo & fupremo , illud col-

p

Is !

A 17

locandum eft; quod totum regnum plurimis üf-

naa

que præ&antiffimis & gratioiïfümis fluminibus

du

T

n

yuu

perluitur ; quz loca mediterranea non minus,

L:.'i

)

daïft»

uam maritima commerciis aptant; ficque in fin-

qxclæ

M

gulis provinciis oranium divitias & totum Mer-

;eze

yimum .a,u;f

.

2

Catharina

l

curii imperium ubique moníftrant

"

j

U lilIS j

l

Boter. i&

I

Ü

eril

Í

Medicea , Gallorum Regina , dicere folebat ;

Rel. p.2das

fl

ER j

mm u

Galliam a pluribus navigiotum. patientibus fluviis in-

i

W

£cclai 3

quie

u

40

OnATIO

j

166

1]0

M

j

J

i

y'/;

"-u

gerlui 5 quam reliquas Europa, vegiones omnes. Quod

»

TT L

u

'.

iif

"

,

ut fit oratorie didum , & hyperbolen fapiat;

HO li

M (V

d

92 tamen Boteri Izali judicio a yeritate non pro-

Cnpll' 1

Wil

W

cul abeft. Et quanquam inter tot flumina nul-

jl

lum eft, quod fingulari quodam naturz privi-

"m

1f

legio non gaudeat ; quibuídam etíam aurifodi-

narum zemulis , in ramentis abíolutiffimum au-

i

[0( &

rum , fcilicet curfu ipío trituque perpolitum,

vehentibus ; ut popterea Galli Fifpanis Tagum

rolq*»ö

!

fuum , Padum Italis, Hebrum Thracibus , À fia-

WUA

IOS j

ticis Pacdtolum , & Indis Gangem invideant

Xulia. Ymp.

»

*

haudquaquam

inter omnia tamen chuanæ

àn Miíopo.

precipua lauseft ; quippe cujus ea eft aquarum

p r

amacnitas & munificentia , ut oculos & pala-

li

tum pelliciat ; oa innocentia & riparum obfr-

LH

matio , ut accolas populos fecure in utramque

»

aurem dormire

]

ubeat; le&um non facile evage-

tur, minimeque omníum orbis fluviorum in-

lj

terdictum Pratoris de ripa munienda exerceat 5 ea

curíus manfuetudo , ut omnibus vicinis familia-

riatis ufümfructum fíinuofis (uis flexibus &

AV

maandris , ob quos fzepe creditur reverti , (nam

1'(

iw-

Lutetia Poffiacum , quz itinere terreftri inter fe

"Thwan. H.

leucis VI diftant , navigantibus plus XXVI nu-

t Mim

l. 42.

merantur) cupiat exhibere ; ea denique in navi-

(

gationibus commoditas , ut neíciam, an in aliis

hfx.

Wil

amnibus fit par , nedum major.

Hac igitur

|

(

e3 Gallia; hzc terrarum nobiliffima, & vere fe-

(ftdlim

licitatis humanz epitome ; hezc omnium deli-

th]";

ciarum & elegantiarum paradifus; hac eft, quam

..viizm;zn;æ j

l

Manilius divitem , quam Dion divifís florentem,

uN

quam

ïj

114

Px0o

GArLLITA

|

ny

[]

"

er

i

1

UTR mü;

qiiafnjäfephüs beatitudinis föht&m ; OInes tetYA-

V

A-

!

il

tbl -

tum. trattus opibus C* bonis irrigantem , quam. Ci«

PL

cero omni eopiatum geneve abundantem , quam Pto-

; qo*'&þf

t tot f

Ti t

copius Hiffania , & Bignonius emmibus Imperit

Quvdam rayre D

1

Romani provinciis potentiorem , dixerunt.. Hac ipfa

lii

eít , cujus, opibus & viribus Julius Czfar incre-

etm at

Suetinluls

d

!

|

olutifimum;:

dibiles zris alieni farcinas excuffit ; omnes ami-

€.22.26-44v

Plutarchis

cos & familiares fuos egenos locupletavit , ple-

Iul. Bigno.

cri:nque perpolif»:

du R. de Fr:

rofque Romz proceres & primores in fenten-

tl Bu g

n

l.t Lipfde

un Thecbus,

li

tiam fuam pertraxit ; immenía congiaría popu-

Mag. Kom.

lo, & militibus donativa dedit ; palatium ma-

!v 3« G* 76

; angem I

n

enificentiffimum , cujus area conflitit H 5 qmillies,

wl timen Seq

Ms

.

quz funt viciefquinquies centena. millia. Philippao-

auus ex ef aqut

TU , exttuxit : bteviter ; qua Imperium. Roma-

, iroglo j

Vni-

num univerfum in poteftatem redegit.

K rpanim ot

) wv

I

yre 1 Ua

cum tanqüám ézriutleov confummatiffim Gallia-

rum bonitatis addo hoc : terram Gallicam aut

V

J non ficle t

Mul

paucis , aut nullis affligi incommoditatibus. O

, ais fuvonm :

ur enim

ineffabillem nature indulgentiam ! Qu

—

p a l

"

alia in, mundo provincia, qua plaga, quis agel-

]

vnnuDus

liL

"u Ill fudlïfl-

lus eft ; cujus felicitatem nulla flagellet calami-

yis l

chlibua L

tás , yvis major nulla conturbet , nullt etiam no-«

(f

"

(

jr t

vetcahtis fortunz pramuatores contàminent ?

«r n

j It

piís. H. N-

" rA[Ae

n*

Jeyptus flumen Nilum habet potu foctiferum,

*

Q ACGEBBCT

!

y X

n

,

& coloni vice fungentem, qui auc

tu magno Pel

C 18:1.8-C: 9«

du T

hülatie

1" 8. €. 7-56

|

omnem planitiem exfpatiatus (atietatem ,

1 r*hsmh an

tatem , fecuritatem , & delicias affert : fed idem

Itl

Jut

Nilus habet Crocodilum , quadrupes malum,

E

!r!l

oUUJ

*

n

m

j

& terra pariter ac. fiumine infettum. Cyrenaica

qm o

Lor Oil

xofas fert odoratiffimas , atque inguentum pul-

uU

(l

»7[3&11 )

ul

eherrimum : fed. eadem. quoque generat. Bafiti-

[

Ti

fCüm',:

flore

DM W

!

j'

ÓOrn ATIiO

ff

158

t

"l

$ix.H N. 1.

UG

Ícüm , frutices necantem , non contactos n&o-'d;),f

Ü

2,C4. G 18«

LATO

verum & afflatos , exurentem herbas, faxa tum-

u

[[14'1

[

Y

entem , internecivum humani generis ; omni-

j

)

TT

us , qui oculos ejus vidére , confeftim . expiran-

qui

m

tibus. Sic Árabia ab. odoribus , quos fpirat &

n

Bign.du R.

(s

jf

li

de Fr. l. r,

in totum fpargit orbem , felic& copgnomentum

[

adepta eft : fed eadem noxiis ferpentibus colore

4;

"

mententibus terram , & pe&il-entibus morbis ex

j

L

gravitate aeris contractis, ita umpetitur ; ut zfe-

f

lts cognomentum non male gerere poffit. Sic

V

China apud oranes audit. fertiliffima , amcenif-

n

^i*

fuma , & Otientis h

NX

eum : fed & eàm mmille

u

pericula , miferiz imille circumftant , & obru-

int fine induciis ; nunc igne coditus immilfo

totos pagos, oppida, ürbes , & provincias totas

a

diglutiente; nunc inundationibus & diluviis ob-

| l

via quzque profternentibus ; nunc terra hotren-

do cum fragore intremifcente , & didudctis fau-

cibus- homines , pecora , & Íeipfam: forbente ac

devoránte. Sic etiam aliorum regnoruüm & im-

periorum profperitatem , femper aliqua comita-

tur clades & injuria. Vna vero & unica Gallia

1]

]

quiete & fecure fuis opibus fruitur; una fere-

nantis fortunz domicilium & regiam obtinet;

lb

unaà femper , fine omni periculo ; uberrimam

omniuim deliciarum colligit meflem. Hinc cro-

codilum non novit , b

Eo]

cCila.

l

ifcum non videt , fet-

|

äï

pentum motíus non fentit ; leónum , ä:;igridi.u*n,.

moe

urforum ,

A

A

rhquomm vel nomine folutm te:

4l

rentium ànir

itLÀ

ium laniatus non dolet ; aeris

pefülentiam, ignium codefüum ingluviem; exci-

"WW D

.cii;ï,-

'Ie

Dad:Gatntrg6€ta

Ii,

109 Gd

E

j

dia áquarum non timet; & denique terrz mur-

(sl he[ aS, MVI

muraá , mugitus , fupturas, & cetera prodigiæ

il

A genet

M

pon audit.

Qui itaque hzc omnia, huc ufque

(0I ïf

J f"

pro Galliis propofita , vacuis percepit auribus; is,

us

N

W)

li

míi me omnes fenfus decipiunt , fi antea non

TUl QO

Oi

:

credidit, in pofterum accredet mihi , & aflenfu

j lcrpe

Il

blh

fuo ftabiliet , que la. France est. le perit oecil. & l4

dtlentibus mor)

perle du monde; Galbam , mundi ocellum gem-

u 1mpeumr; t

mamque eífe.

Venio ad fecundum Orationis mez caput;

]e w *gcülïf

ertilna j ante

& Gallos Gallia fua digniffimos laudatum eo:

d & m

