Yez, de bonnes ineurs , C'&. S1 Gallice non oimnino

JIC

doctus es j dicam , fi potero ; Latine. Ip Italiam

proficifiimur , G* iacredibilibus fumptibis compara-

551

mus nobis folummodo umbra

H

alicujus civilitatis $ fed

H

MY

En

nobifcum . friul domum portam

Vv5

iaminaneu C inte-

AgTT

gram vitiortin alienigenarum viaffai.. Médiolauens

fes. infhruumt. üos im fPaudibus

Bouoniénfes docent

ment

P

À

Romani de

4cia : Veneti faciupt. bypocritas

^

Herg

[7

2

"

tin Oceanum atbeifa

[4002.4

;

a

tdue impietatii : Nea-

politani ttausfotinant in Satyros ; five potius tnutant

H

K ,l'ï

CoNTRA ITArLFAM

88r

an latrinam ( cloacam omnis lafcivia , luxuvie , c li-

bidinis. Oblitus eram. Floréntinorum , qui funt bono-

um morum jurati bofles. Hoc; mi Laurenti, habe

amoris in te mel; & amicitiz noftrz non fallax

monumentum ; Cul ; ex vetere formula , dolus

certe imalus abest. Et ; quod in prmc1plo ftatim

W

orationis dicere debui ; €go0 ; optime maxime

Prafes ; illuftriffimo Punc1p1 FRANcCISs-

co CaRoro;

Dud Saxoniz,

adfeniior

PRINCEPS

FRIDERIC-VS

ACHILLES,&c

DELEG-.iV

IOANNES GVLIELME

RHEJTWIZI.

KKK

O R A.

—

882

Ó &-A 119

(o1M

[IH Phw

Ü R 4 d u

Ia(*'ïf 10

l

h

J l

|

n

KUI (

lb

IOANNIS GV

7']

D

p

(

l61

lielmi 60ft Xetipig/

(*me C D

cohtra

t'll

]i

V ul

M/

GERMANIAM

TU

XÉnUL

"

^ m,?—a&!

ÁTRIAM

ItidssERRISSIME

K?!X

E:]

3

Prfés , dilicuit boni omnes : & -

1

*z

€

» «

EY

quidam fic amant , ut fuplemum

xo

adfectum confequatm pàr làudatió;

W.

iL

ulb 35l locisent regioni

DLS , quacun que

fmt plæüanda ; dignitate , honore , vilius afti

matis , frigidius huchtis.

L

id.l. x.de

Nefcio , quanatale folum dulcedine cunclos

nto,

ducit, C ummemores non finit. effe þfa.

jl

Eqmdem ; ipfe egomet (cur celem enim? ) tans .

tum abeft 3- UE

blxrx

f 177

LUW [9

haritatem omnibus aliis

l

[

charitatibus non antehabeam , ut etiam fim

At

um

paratus , " Rexpub interfit , qmcqmd fpn tus,

n

& vocis, & virium a Dzo datum eít mihi, oiniie

id in illius falute , incolümitate , & laudibus

Ml

hon occupare modo, fed fi res mfwt, etiam ab:

flïln»u.. NVCILHTI ahud PC'TOLILJ 1 A OC ECC() amml H

AL

alrn

^ 11

ton adfectu noftto; -

& pk-.mæ pra mmanm j

fed illius meritis metiri decet; Ifte fepius auferts

1] Hw

h*x

"

aut

^

.!.']q

:

!

CoXNTRA

GERMANIÀ HM.

88;

T

;'ü't inllat judicium , hac multoties requirunt.

Ne itaque nobis àut ex noiltri ignoratione blan-

diamur nimis , aut cum aliarum rnationum de-

A

preffione gloriemur effufius, & fotte ante victo-

M

l

|

l

riam agamus triumfum ; id manticz ; quod in

;n?ï

V

1

[

|

tergo nos geftamus Germani, molli tantum bra-

chio excutere nunc lubet; & cum bona gratià

tua, præcïarif.üme l'rinceps, F&ANciscE CARo-

LE ; Dux Saxonta ; in malos quoque patriz no-

MANIA

ftrz mores inquirere eft animus. Ni(i autem me

omnia fallunt ; audies, quod factum, aut etiam-

num fieri nolis ; & denuo in confilium quzftio-

1

nis ventürus , aut abjudices Germaniz jam de-

cretum principatum , aut dicas faltem , NoN

LIQUEIT.

Mihi veto , Áuditoires , liquent Getimanis

vitia quam plurima. Et quemadmodum Papiftze

vana decepti Hï.perüitione Íomniant , tantam effe

R. Bellarm,

Pape amplitudinem. atque majeflatem, ut per quam

in refp, ad.

- difficile fit illam. definice

fic ego , fed luculenta

Gerf. Con-

"nd

fider,

rel veritate eruditus; a

CLSA.

acter affeverare poíffum,

tantàm vitiorum Germanix madique regnare im-

ianitatem , ut verba fatis horrida & alpera non

inveniam , quibus illam defcribere queam. . Et

1

[

Aatge

tbi in hac infelici meffis ubert

exordiar? Oug&,

. dicam primum ? Prima cura efto Reiptblice. At

! quam deficit ; &

qualis noftra! quàam languet

1

^

T n

S-d

abaí

C

3t! Vide

-—ul,

Au-

in omnibus fere membi

i

ditorés ; non uno ; Í

z

[ us

oemimni

3

"z

t

u-ls fi ïn(ul fonticis

morbis adBli

wuUcL 5

non dect

H

in

7

»

ere

v

ed curriculo

^

1

1

a

ct

(«

properare

ac

L

fepulchrum.

qua

.lll/

acta ]

nY

L

'ïL

AY J( ï(

ï:;xpe—

f

E

O k *-T r'o9

COX'TR

684

l)

Al

***** | LUH

i

I

mperii imminutio?

uot provincias , quot Civi- :

'1*)1

iü

(f

t

atfgs, rebellio, perfidia x profufio , venditio, pri-

^

nf

f

u

0L

Knichen 1n

vilegium , jam diftrax

ere ? Veneti , Mediolanenfes, -

p

Vel. Apol.

Florentimi , Génuenfes , Senenfes, Lucenfes , Fertatien-

l!

ercci '

C. Befold.

L(M

li

Lg

Appell.c.z.

es, C* Italia prope omnis , nullam Impeti: Roma-

P

Wi

.

1pal

ni jurifdidionem adgnofcunt

atque Romant

j

etiam ipfi funt fügitivi : ut Imp. Fridericus I, cüm

quoc

Hadrianus Pontifex Cafareum jus in urbe fibi

te GICetel

adícriberet omne ,& fe infcio Imperatorcm ad

t eos d

'

l.

aol

hp

lv

U

Radev. l.z- urbem legatos mittere nollet; rem acu retigerit;

!

€. 10*

hifce verbis ad Hadrianum (criptis : Cum Divin

mmmgï

] P:mzï::n l

ordinatione ego Romanus lmperator C? dicar , &

fom , [peciem. tautum dominantis efingo , C inane

rkrrct.ï::c': T

utique porto nomen ac fine ve, fi urbis Roma de ima-

n dudom ts

iil

u

ii

[

j

"

nu . noffra poteflas. fuerit. exeufa.. Quanquam &

l

Imp. Carolum IV omne jüs Pontificibus tranf-

Endez Q

Nauclerus fcri

phile dici poteft : cum illum Hoftienfis Car-

vol2 gen..

j;gy;;:;m;es, lt

1 m

dinalis non alia , nifi hac conditione in urbem

AUL (

admittere voluerit, uf neque Roima, neque n 1ta-

Q H

Hondedao l4 diutius miora

fetitr. Quin omnis adeo Rorna-

Y

T?

li

I

(

!

vcl. r. p 4

TOcC

VO

Couf. 64.n.

ni Imperi evanuit potel

in Italia : ut Impera-

»FWI

AU)

&r»-

6. 27. 28,

l)

m

tor hodie non pofït Pontficis fubditum refti-

Wl . Q

[

tuere natálibus in ditione Pontificia , abíque il-

)

L

I

lius confeníu; qui fi abfit, defectu poteftatis le-

LERTTN

gitimatio reddatur nulla. Nec hiíce contentus

*f f

Th.H,L s; Sixtus V Papa , (qui Cryptis pàgo ; Montis-alti

]

T P'üï bmr

m

) f?f/,f.l Q s

caftro fübjecto, in Piceno natus pauperrimis pa-

r" '4),

V M g o

rentibus; quod & ipfe gloriabàtur, cum fe illa-

Tl &t

&

I

Mi

féri domo natum. dicetet , quippe qua fine tecto

''''' (

d C"JT* l

a fole omni ex parte illuftraretur.) etiam in ipfls

L,ml

Cafàris provinciis fpretz majeftatis exemplum

ATU an

fta-

W adni

88;

Ü oWwTRKA,GERAM.ÀANIAM.

ftatuit ; cum ipíius juflu Antonius Maria Salvia-

tus Cardinalis in Ioannem Pepulum Comitem , pie-

tate & probitate juxta & nobilitate clarum , ani-

madverteret. Habebat Pepulus aliquas ditiones

Cafarum gratia antiquitus concellis in Gallia

Tranfpadana , extra Ponüficiam ditionem ; in

I

Tny.

quas quod Nobiles a.ïiqu

ot exules receptum ha-

bere dicerentur , interpellatus a Cardinali lega-

to, ut eos dederet, cum fe privilegii Cxfarei prz-

antum jurifdidioni fuz

fcriptione tueretur , & t

[

prajudicium factum deprecaretur; Salviatus no-

&u. Pepulum in zlibus fuis nihil tale veritum

comprehendi , & tanquam perduellem in pala-

tium ductum ftatim introdu&o facerdote , cui

CA

o

ta fua confiteretur , ftrangulari

mori certus pec

PBaud.l.r.de

juffit. Eandem quoque libertatem. prz fe ferunt

Induc. Bel.

Burgundiones , Lotbavingi, Belga confederati. Et hi

Sleid,.Com.

1- I-

quidem cum armorum vindiciis fe fe in liberta-

tem contra Hifpanos afferuife exifiment , cau-

fam putant effe nullam , quamobrem fe fubdi-

N

tos & vafallos Impcrii amplius confiteantur. Ita

Faber.H.1.t.

- & Helvetii , qui Íua opinione plaga mundi , ( bet

cap.13. J£,n.

|

|

Silv.Éy-94.

Oelt 9ag) & prudentium judicio flagellum Prin-

cipum ac Nobilium funt: bomines natura. fuperbi,

qui ipfam fibi juftitiam. famulari volunt juflumque

id putant , quod eorum phantaflicis esi conforme ca-

pitibus : illi non modo non parent Imperio , ve-

Vatfevi. de

Leg. kirch.

rum etiam , cum aliquando crebrioribus man-

deLeg. lz.

datisad Camerz Judicium tanquam fubditi voca-

C* 8. n. 60.

&c. C. Bef.

rentur , miferunt Legatos Spiram , viros prima-

de Appelt.

nam Plimmi Ordi-

€.24n.6.

f

iios , qui admifli in Publicux

nis

ret?

w

Kkk

j

a

886

C()NTR-!*

Dnas:T1105

ili

p iriat

dis conieffum , Patres hunc in modum rufticis

& pene contumeliofis verbis allocuti dicuntur:

4?&93 vt It

elve

Domim confaderati H

vÉeyt

t vos vicinos. faos falveve

gj r

jubent. mivantur vero , quod tam cvebvis citationi-

a (rlnum 6 8

li

S"enfeüe U veftvis placuevit vobis diu eos vexaviffe : orant , ct

gt Curit

fi binfaro . bortanutar , uc ampli

i5 £05 exagitetis. Ira ad Septen.

4 Germantam 4

$1 gel)q.;t

L. fiene

trionem ampliffimz provinciz avul/e funt a cor-

il d

pore Imperti : ex quibus Rigefe: iram Imp. Caro-

mligziem p

tís

li V, proibriptionem minitan

V1295

non ita 'pridem

tm 4( ["' u

l

Th.H.L a. tam parvi faciebant , ut verterint ludibrio , vul-

hi

jl C'O

go dictitantes ;. prinfquam in Livoniam adveniffet,

[

f

lt

equitatum. ejus laffum. ac fatigatiim fove 5 ac fi ma-

n Ps'jnr;f.w:m'

qu0 cun exercitu ventvet , eum fame Cf inedia con-

4

4

du

ál

$t

M

f«

,

£

iptum ii fi cum. exiguis viribus, facile vinci poffe.

"CC CC

Et m quamcunq; fcre orbis partem circum(pi-

u qiiiic'ï & f

ciam ; cum dolore video foris Imperii expiläti fpo-

Wi

A , W W

i

lia, & implumis Aquile exuvias ; domi autem

m W6 ompe

miferabiles auguftiffimi olim corporis reïiquias

^

intucor , aliquam emaciati & omnino attenuati

hpX

AU

[r" j

corpuículi fpeciem, imo exfuccum fere aridumq;

P al

V Y QU

Gold:ft in

cadaver. Video, Auditores, atempore Czfaris

t mia

4

f,?ïcici;sï;öi*f

1?1![!0!15 l ad nottram ufque memoriam , fupra

$*

11 (

!

dffi[*

iunaen. in QGutceg

&

praf. ad

0s Statu atque Ordines , Archiepifcopa-

$^

ibion

;

tuum , Epiíco

[

;;:»

tuum , Ducatuum , Principa-

ïi

4

Duc,W".

RI

O 1

&X ï&

tuum , Abbatia

À

ru

$95895

dynaftiarum , civitarum,

M

W

n

IDU* l

Q

& aliis titulis illuftres , qui omnes Sedi Regix

Aquenfi & Imperio Germanico jurisjurandi

Aettm .

ffv

"AU. |

religione devinc erant , & ad. Comitia evoca-

tobur

bantur , ab Imperii obfequio difceffile , vel de-

ï«

€1

It e

feciíle.

Quare in hac Imperii Romani angu-

gufítia & tenuitate Imperatoribus jam femper A4u-

x-»ï

gu 16

Al »SUJ c*nf,

M It

*ld

CouNTRA GesnMwMANIAM.

887

uflis elfe vix licet : prafertim , cum nervi illius,

uod reftat Imperioli , vectigalia & tributa , ad

fubditos Principes cranfierinr, & praterea omni-

um Ordinum res tam fint accife & fracte , ut

Goldaftus

2t1*97p5

fcripfe-

in Conftit.

Imperator Carolus V Hadriano VIP

€ ?;'LL

Imperialib.

rit ; Germaniam ad eam egeftatem & inopiam

redactam effe, ut non folum cont

E

TA

£c

'(Turcas nul-

lam infignem expeditionem (ufcipere, fed domi

& Íceleratorum auda-

juftitiam ac pacem tueri

ciam cohibere non poffit : Gafrare Scioppio infu-

fo, hodieque e Proteftan-

per affirmare nuper au

D

i

tium Principum numero !

l

luftriffimos imo R e-

-

)

Sciopp.in

giis familiis editos inveniri ; quorum 4Hntté C£n-

Ececlefiaft.

€. $2.

"|-fu CCaut C CC aumeorumfummam non excedat;

50

iW

nnun quam

qua quidem ex re ufu venire eis 1

veftiantur:

foleat , ut poetice potius , quam regie

.

d eft,

quod tamen omne mere Scioppianum , 1

in

pregrandem ac turpiffimam calumniam ,

odium Proteftantium Principum nequiter confi-

&am effe , (uti certe poft homines natos Sol ni-

hil illuxit maledicentius ifto Scioppio , jamdu-

* dum collare a reftione promerito) nemo bonus

dubitare debet.

)ue auter Imperii jugulum

petit; eft toties facta animorum ,

Imperatoris ab

fe dif-

Ordinibus, & Ordinum quoque inter Íe

.....

: que ubinde

UL 7 fentientium periculoü diftractio

federum , focietatum , ligarum ; & aliis nomini-

bus robur & autoritatem nacta, non rato in fz-

à

nguine potuit

viffima bella erupit, & vix civili f

difcordiarum

interdum fopiri ; aliquibus tamen

1

)5l

feminibus Íemper remanentib

$

ità , ut quan-

Kkk

tz-

4

858

O R.A *r19

; CoNTRA

4

"

T

(

Ál

(f Ü

^

tzcunque Germaniz vires jugi diffenfu Ordinum,

ff

1

dum in commune non coníulunt , facile ditfoi-

.al«

L]

P

vantur. Ibrabunus Sulimani Turtcarum Impeïæ

toris legatus , aderat Francofurti in conventu,

, n d

^

Il

Elecioni Maximiliani II Czíaris indi&o : cui

j icommt

cum Saxo, Bavarus, & juliaccn(ïs, qui in folen-

oduri t

ni comitatu, euntes equo, Ferdinandum & Ma-

vl dul (f

ximilianum deducebant , monftrarentur ; cum

y, Dropte

monitiuncula , Principes potentiffimos effe , &

yandumpropolt

fingulos juftum exercitum contra Turcas educe-

Vnlenmqnenoo

M0

re poffe ; atque Germaniam habere ejuftnodi plu-

" j Á

1041

P.Camerar,

res ; quid putaret fore , fi conjunctis viribus

omnes Sul

:'JOM G.f'r:;;,;"

Cent.2.C.23.

imanum fimul agerederentur ? fubri-

A0 L VET

fiffe ferunt barbarum , & dixiffe; de potentia

tufeummft p

Germaniz fe nihil dubitare , & ex prafentium

£m Q

SOROTUID

AUAU

apparatu vires abfentium facile colligere poffe;

fed fibi videri Germanorum animos , confilia &

;XN

X.X T0f Qlïilli Il.'lï.l

acüones , fimiles effe belluz: multorum capitum

W Getma

& plurium caudarum, quz agitata fepem tranfi-

RUE TTUTS

.

re conaretur ; quia vero capita divería , foramina

Mi d p

quoque divería quzrerent, ita fieri , ut fimul &

AU C'C*.'RPG n

1

corpus & caudz manerent immotz , & impediri,

llj fteimyg

]

quo minus ulterius progrederentur : contra, Su-

Naotort Fygf:

&AUL Q

limanum fuum Imperatorem belluz unicipiti, &

VAE ul

AUL

N'*A;ïiï:'.'.". (

Elures caudas habenti , per effe fimilem ; quz ubi

ln

1 A

i

femel capite tranfitum patefeciffet, ftatim corpo-

^

ml'eratme;.

V

:,..;

V

Ie toto , atque caudis omnibus , fine ullo impe-

ifïlmllmäïiïïglllam-'

dimento penetraret. Veriflime dixit Ibrahimus:

TP()WL

T yta f

& utinam vel tandem i&i pifcatores faperent!

DAT

Vlv

h) A

Át vero in Comitiis , qua farciendze paci publi-

Wl /)/((jm eq

Wi

t, i

CX , & communi patriz bono ftabiliendo :filgetf-

"i Áilflgy,

és-

li

U

I

m

Q

- CoNTRA GERMANIAM.V

o

89

i

doque facra elfe debebant , que confiliorum ibi

*

(unt fciffure & faciones? imo , que commu-

nium confiliorum funt effugia? quz ibi glifcunt

ul

tra modum .de fubfelliorum jure certamina ?

H-Kirch. d&

- Vnde fcomma Ioamuis Samoiftii , magni Poloniz

Legat. l. 2.

cap.$. n. 78»

J

Cancellarii ,dicere foliti; Germanos tn fuis Comitiis

& 79.

its digladien-

fere nibil aliud ageve , quam , ut feffionib

tur.

Propterca* in uno conventu cat

ifze ad. deli-

W

berandum propoücæ rariff

ime expediuntur omnes,

fed plerunqu

e in nova Comitia rejiciuntur

:quod

falfo ifto dicterio arguere confueve-

JEneas Sylviu»s

Epift. 72,

as effe fecundas ; C'

& 92.

rat; Omnes Germanorum diet

uamlibet in ventre babere alteram ; 4c credibile effe,

quia femineum

fit nomen , libenter umpeagnai dietass

AC parturive.

Quid dicam , de fententiarum &

& mutationibus?

decretorum vacillationibus ,

Lipf.in not.

Qu

iis non audiit illud facetum Imperatoris Caro-

.

ad 1. 3. ; Pol.

"^

li V, Germanorum conventus vl

peris affimilantis ?

cap. $-

-

quia (ajebat) ut fl« mattes fv

as tollunt ; fic illorum

pofleviora. decreta » p

r10r4.

Qu

10d vero in tali fen-

"m

Y

fuum eutipo , in i

|lis ingeniorum flu&tuationi-

.....

bus, in hoc fere immortali Ordinum

mm

m ille obti-

peratori preftetur obíequium , qua

tineat auctoritatem & poteítatem : ecquis ve-

ftrüm , Auditores, non intelligit ? Quis ad com-

miferationem pereunt

is Reipublicæ commotis;

em, & omnes fenfusnon

animum, linguam , voc

componit in vota ffatus melior

i;? Quis in illisdo-

4

Pont.Heut.

.. mi forifque vulgatis vocibus , C«f

ris nomen qui-

de Belg.l.i.

cap. 1.

am

dem bodie extare , fed poteftatem mutafc : &c , Impe-

PBodin. de

tAtotes antiqua T4j

eflatis unbram vetinete , ten ve-

R epl.e9.

(

Khhb ;

10

)

Cox1i

896

O'n 4 T1^6

"— à

Y0 penitus amififfe: quis noftrüm fummum dulcif:

*ot tantirt opgix

iimz patriz contemptum non advertit?

Ragton di

a fitut indt

6ta:0,

]v nas erat quondam ( Rxcrt1 Germanía YOgnuts

gnifimas: & n

At üumc jus REGNI regnuat ubiq, novum.

1

,,,,,

sf Fmï f[ïlmy.«

O infaufla tempora ! O degeneres mores ! Olim

t evorum CO

maximi quique Reges Imperatoribus ad omnia ^

officia fe fubmittebant humiliter : fed hodie vix

$m [m "iiïfï M

J&n.Silv.E -

n

Vi

l

i

ni: u

pift &i

illa Cemites caput inclinant.

Olim Carolis & Ot-

f

9

tonibus venerationem & devotum obfequium ex-

n

j

AVMU

um

dum ]

hibebant fubditi omnes : fed poftera fecula , in

F:".Ff.'l.'"

v C P

contumaciam & rebelliones licenter Proclivia,

Bod.de &e«

pub.l.e.c.s.

non totis trecentis annis novem Impcmtores Cl

(x]iiifff! il quod

qwlq & I"LA

vili clade abforpferunt; prater eos, qui Imperio

W UOT

UL

"m

Milild

fe abdicare coacti funt. Et quam conturneliofe,

Pa Cettrm.

quam flagidiofe in Auguftalem dienitatem Ger-

m

10 fRofC

UI

4

itih

nani multoties fint eraffati : tot annalium & hi-

t ::iffþcc'zu k

ftoriarum monumenta fatis fuperque atteftantur.

Pungit animum meum etiamnum improba Ger-

t fnttonm

hardt Moguntini Archiepifcopi vox, proculdubio

tiftà, ton

J

"

P

magnarum turbarum genitrix.

Cum eníim tres

RI 5 n

Electores Ecclefiaftici , Gerbardus. ille , Henricus

T tot lïilï hm

AA

Colonienfis , Die

thevus Treverenfis ; & praterea

f R

Ridolfus Palatinus Septemvir , aliique Principes,

t'iniho il

1

0R tor

conjuraffent in Albertum I Cafarem : Mogunti-

D

its N

nus przfracti animi vir, Czfarez di

Á

'f;ï

40

4 Offnmr

o

nitatis pro-

l

lVl

pola, temerarit

im juxta & infolens eructaverat

lts &

l

[v)

.

lffhtm

Cruf. Ann.

verbum , cornu venatorium e collo dependens .

;rriigio][x

-----

eftro Cafa-

J

':',lqïldll

1

p 2la.cae.

oftentando : In boc , ajebat , compluves g

€s

O f

M

Tanquam is Epifcopus arbitratu füo Cafa-

i

IH

1

fl*m

3

M

M

^

rem de fafti gio

dejicere, & alios novos quofcun-

n

!

ylfttin

que fubftituere

potffet.

Sedenim feroculos illos

4l

il (Omam ):L

ii

omnes

)^

CoxuTRA GERMANIAM.

2

MUET

omnes poítea habuit fupplices Albertus, & ali-

uot tantum oppidis captis , nihil in eos prate-

rea ftatuit inclementius , meritos tamen poenas

graviffimas , & minimum eam , ut canes porta-

.Tent.

Fuit enim , Áuditores , veteri Francorum

& Suevorum confuetudine , prater alias poenas,

etiam hzc rebellibus atque refractariis irrogata

ignominia: ut Yen Nobilis canem , plebejus auten,

in proximum ufque Comitatum fellam geflaret : quem-

Otto Frif.

admodum Imperator Fridericus Barbaroffa Her-

de FIidv Llc

2.€.2&

—maunum Comiteim Palatinum. Rbeni , C decem focios

Comites 4lios, quod, fe in Italia abfente przdatio-

nibus & incendiis pacem . publicam curbaffent,

L

per integrum milliare Germanicum canem por-

re coegit. Ceterum illa Puniendi feveritas pefïi-.

mo more abiit in defuetudinem; quz fi conftan-

ter fine adípedu & adfectu in omnes Imperia-

lium fanctionum tranfgrcifores femper fuiffet

exercita, non fuftinuiffet patria noftra tot prodi-

tiones, tot lanienas, tot devaftationes, tot latro-

cinia, tot alias calamitates: & hodie, mei Audi-

tores, pax publica fit fine difcrimine , Ordinum

devinctio fine (ufpicione, moneta fine dettimen-

to; & totius Reipublice falus, Imperatoris ma-

jeftas, omnium Principum atqueStatuum aucto-

u

rtitas & privilegia ; nec non diva juftitia , q

prodigiofa immortalium litium multitudine, &

ähqzmndo neceffarie executionis defedu , aut

etiam illegitima alicuabi adminiftratione , pene

deftruitur , fint in tuto.

Verum enimvero ÍIm-

perii Romani jam ab aliquot feculis diverficolor

& mu-

$d

89

Onarro

(

T

a

um

]

W

& mutabilis facies fæpe in varias.me abripi

t co«

j

í

altnti

vt t

gitationes, & fubinde facit dubitare , annon Fi-

u

'

,.

h

/

r

fagmt:

des & Conflantia juri civitatis in Germania re-

/ti

;

!

il

nunciaverint? & annon majorum perfidia & cru-

TTE g t

delitas commigrarint in pofteros? Nam fi aque

v pflagi g n

TT

G. Agricola

quzdam gutturofos efficiunt, ut in Norico fupra

l.z. de nat.

Juvaviam, five Salzburgum ; atque in duabus

TU i

eor.que cf-. vallibus inalpinis Cillera, & Sundera

, non lon-

óntpatiri n

fiuunt ex

terra, Vide

ge a Curia Rhetiz; ubi praterea fons eft, cujus

a m

& Dan.E,

xemit. in

aquz pote adeo ledunt cerebrum, ut ftolidos

j asj

Defc. Helv,

faciant: cur non & liberi quoque, qui zïpiri-

v turti g

tum & fanguinem ducunt a parentibus, fimul

sls f p

eorum virtutes & vitia jure hzreditario imbi-

w tan uf

M )

W

bant? Omuino fucceffio hic eft in itirpes. Atqui

iif gt

H.libi — funt majores noftti? Olim Germami Vellejo Pa-

l

Mapit aptm p

terculo fuére bomines, qui nibil prater vocem qmem-

i Eratfemd fmi

bmgj, baberent bominum , in fumnma feuitate verþtijii—

itntto, ts m

"i, natuina, mendacio genus. Mei autem Franci Sal-

ts rb rj

de Gubern,

Dci,l.4.

viano fuünt mendaces , qui perjurium genus fermonis

n Favodliplf prern

putant , non criminis. Saxones autem tum Britan-

j Aquüqnc m

nia ipfa, tum omnis ora maritima Britannix

ts f;?petzc.mf:(

& Galliz , ufque ad Hifpaniam , accufat. fluxz

t RORtem

p E

J

!

MW

idei & immanis truculentiz: ad quorum deprz-

t imden )

CR

j

tlfimo

dationes cohercendas neceffe fuit difponere ad

Vide nctit.

Unatoqie !"apier.ï:r

imp.Occid.

litora duces & milites; qui indé dicti Comites li-

M

&ibi Pan-

toris Saxonici per Britagniam , Cv Duces tradlus

fittom

DLT

Mem Ál

'»fïmgmtat

eirol.

g danfini |

l.s. Ep.

Armoricant. Hinc Sidonius : Quot vremiges viders —

l n

[

$ Saxones , totidem te ceruere putes avchipiratas. It4

]B

It

[

&i

!

Qig

BI

n

fimul omnes imperant, pavent , docent, difcunt latvo-

u

'.

i

"lctats of

cinavi. Vude munc etiam, ut quampluvimum cAveds,

M me

At lo

Offs n *

catfa füccefit maxima monendi.. Hoflis. es omui bo-

'mä

Q

.

athlum

f

ffe

(f

CouTRA GERMANIAM. $9

" e truculentior.. Improvifus aggreditut , provifus ela-

bitur : jþerni

t objedtos , flernit incautos : fi fequatur,

Ad hoc , exercent 1llos

intercipit j fi fugiat ; evadit.

, non terrent. ESb eis quadam cu

m difcti-

!

(

naufragia

minibus pelag? mon m

otitia. folum , fed. familiaritas-

de continenti in patriam. vela

Praterea. priufquam

daces anchoras vado vellant, snos

laxantes boflico mor

v

eid vemeaturis decimum quemque captorum per «qua-

les & cruciarias penas , plus ob boc triffi quod fupet-

ffitiofo vitu , necate ;

fuperque collettam turbam peri-

tem fortis equitate. di[pergere.

turorum imortis iniquita

folvunt : & per bujuf-

Talibus fe ligant votis , viiumis

modi non tam factificia purgati,

quaim facvilegia pol-

luti ; veligiofum putant cadis infaufla perpetrarores,

de capit

e captivo inagis exigeve torménta , quam pre-

ti4. Ec ut

íemel fimulque paucis dicam omnia:

undi finittra , aut czteris cer-

Septentrio, pars m

"n

M

te multis partibus

finifterior, in univerfum, gta-

lerem. c. 6.

L

Etenim

Tl"

tie favori[que perexigaum pollicetur

V.l* C. IO: Ve

imp endere;

prædicunt

22» €,25. V* 9o

ab Aquilone omnia mala

C€. 46, V. 20»

divini vates fepenümero.

Lucifer jactitatetiam,

C.50. V. 3-

liiv

Efa.c. 14, Ve

(e montem confcenfurum a

d plagam Aqtulonis,

13 &c,

ac fimilem Altiffimo futurum. Et funt divinze

res, qui docent;

humanzque fapientiz Profeífo

C.Befol.de

kf:

uidem Aquilo quam m

axime a fole &

nat. pop»e,

quandoq

4. Gaffarel,

m

benignitate clari

ffimi luminis eft remotus, ea re

de Curiofi-

iffiraas abominabilefque tene-

illic inter immund

tez inouye&

€. 13: I IO»

bras Diabolorum legiones ftabulari, ibidem omnis

infelicitatis officinam effe, nec non ad extremum

zterni horroris atque immemorabilium . poena-

!,"rü';', .'U'g

rum barathrum fore : denique ex eo fieri; quod

cum

,

d

(

894

OnATIO

(mn

yiti "

cum adorent Judzi ad Occafum verh, Chfi&iä;ii

M

[crffj;ii |

ad Ortum , Muhametani ad Meridiem , nemo

ä«rrf[»?; IU

M

lvl

i f'(lllïfr

unus tamen preces fuas habeat ad Aquilonem.

] OH

i

; D

Expectare te arbitror , inclyte Ptzfes , hzc tam

eftü

[* Llu df[

longe repetitaargumenta quo fpe&tent. Hüc, Do:

j

C[w M

; (ompt

mine, ut intelligas; fatis cau(z effe, cur Íepten-

ul€ häïm ) l

Cambd. ih

trionales Germani ex inclementiori patriz terra

Q

dit, il

Bric.dé An-

fitu in viliorem veniant zftimationem ; audiants

ànm. t

X

tA

i

glo- S. &

Normans

que fubinde carnifices mortalium. Nam ut terroress

H

non lm(*c

f0

ait Nicephorus, de c«lo fepe bomiuibus 4 D g o in-

Drana

eutiuntur, ut fulmina , incendia , & imbres procel-

FI us

OCU Plt( W

lofi 5 fspe a tevra , ut telluris biatus , c quafJatios

í

AA

i

|

IODCLa

J

It

"

nes j fepe ex aere ,. ut typbones & mitibi : ita bi

j Albemïsco:npïc

4 Dzo affervautur Septeutrionales ac Hyperborei terz

a enndds(neg

^

TOrés , uf pro pona quadam , quando , C quibus pro-

videntia Divina vifum fuerit, ummittantur. Sed nul-

RDIICODI s

QM

j

lane pofterioribus feculis & ztatibüs incübuit

,';;

j5 Vf;ff(,ï,ffj;; l

barbaries talis? Nullane perfidiz & fævitiæ exenms

ttilits Q (

^

I

Is D.

?ls. fam"xn Hagellant avorum ? Nullane in me«

TOU

AU

moriam noftram incidit infamiz macula? Refpu-

blica noftra , Auditores , foret fandtior , robus

AE

m

ftior , & durabi

lior, fi nihil opponere poffem.

: re?cï.a'ï þon*.z ;

í

Franconia mea, ut alix provincie dolotem fuum

1l t

ex tot nefariis facinoroforum fl

agitiis contractum

VOU

If

C111f703

t

celent, quod factu eft difficile

$j Lian

modo Hatto-

t hi (S a

^

l

U

nem 1 !—chhitspifcopum fl-'oguntim;m Perpemis

iæd;filunr;&ïq;

^

imprecationum diris impetere ceffabit ? Nami

"

—

i Jï?!lïülgïv'. N

ï

C

tti

n civilet

J

.l

lt

lum in Germania intet Rudolfum

AA p

I

h

P

[

Epiíco pum Wirce

[v

uïgcn

iil

1er

!

£

;L

"i

V

& Bai bcrganil*ä

mites , de clatitate generis 0p:

f

7;7? 77

A.

ó

nitudie

LT.

ä

Aili

|

ül

g.;

O fiL—;Itfgm bdïi Ca

ufam!) exarfillet j & Al/eriuse

b

ld

U

ii

Á

W!rL

Ól

,B;mif

at

^m

CoNTRA

GERMANIAM.

8of

Bambergeufis Conradum | Ludovici Imperatofis

fratrem. interfeciffet ; Imperator nece fratris ifi

vindicam exafperatus , illum in caftello "The-

raffa obfedit. Ibi Hatto ,. veluti reconciliator;

Alberto perfuadet , ut Imperatorem cotam

ipfe compellet, & veniam poícat ; interpo-

nitque fidem , fi nihil ab Imperatore obtineri

oflit , incolumem illum flatim in arcem redu-

IU

cturum. Credit Albertus , & cum Hattone exit : Otto vritt.

6. CQP 445

h r

ff.'d non longe progreffi , autore Hattone 1'€d€-

Cranz;].22.

Metrop. c.

unt, & prius prandent; quafi mora jufto longior

25. Cruf.

D

us

in futura pacis acone interventutra eílet, Ita

Ann,. Suevs

m defcendunt: ibique confe-

p.2lsce.

: pranü ad Imperatore

Lehman.

ftim Albertus comprehenfus, & manibus poft ter-

Chr. Spir.I,

gum revindtis (nequicquam fidem implorans Ar-

36,50. N.

Serar . réte

chiepifcopi; qui dicebat, fe im arcem ipfum , umde

Mog,L4. in

Hatt, II

- eduxiffet , veduxiffe , nec promififre amplius) Íecuri

"'rhrafib.

s Cretenfium unquam fic fuit

" percuífus eft. Qui

Lepta if

reb.geft. B.

* mendax? Quis Posnus fic perfidus? Quod fi vero

Scinsh.l.zs

Hattonis fcelus a- noftra memoria cui videatur

remotius , quam ut ad nationis noftrz dedegus ho-

! die referri poffit : quantum fidei igitur & hone-

ftatis tribuemus illis famofis pïæmiatoribus & la-

Náucl. vof,

ttonibüs , qui mox a morte Imp. Friderici H per

2 gen. 43.

bene multos annos totas provincias perfide de-

Cario. Chr,

1. à Lehm,

-pridati funt; & quorum arces circiter fexagiuta m

Clir. Spir l,

una Tbzringia Cxfar Rudolfus 1 Íolo xquavit?

$.C.104» ,

Silv. Epift.

: -Quid iritegritatis adícribemus Moravie; patvia l-

1,5.0c 1633

tionuin : ubi proavorum adhuc ztate ; tapto qui(a,

aobilior ducebatur, quanto fpolia majora commififiei?

Quid de illo Alberro Brandenburgico, ad cujus , tan-

quam

^.

$o6

OnaATIO

QxTÀ

uam Hami Thracii nomen, in Herbipolenfi belï

m o gehs! !

'Th. H.1, 11.

& $6.

lo, five potius Jatrocintio publico, nonita pridem tota

ag prate D

!

L(i

Germania cohorruit ; cui nullo refþe&u ,Uutexteri

'iï; pod, actt

quoq; judicant , nulla juris zquive , aut deniq; ho-

qem apr;

nefti habita ratione ; omnia mifícere ludus erat:

TO

quid de Gulielmo Grombachio ; quid de confimili-

ajam intetiof

bus aliis quamplurimis patriz noftrz facibus, di-

;quidem fumat

cemus ? Quid laudum vero & Belgz dabunt Ca-

At Calceis n

t

rolo Croyo Cimaci Principi ? qui anno fuperio-

gniue milliani

ris feculi L X X V It facramento Foederatis dicto,

dlidum & o

arma adveríum Regem fuftuletat : poft ; anno

a, & toto t

undeoctogefimo, patrem fuum , Dücem Arícho-

sDontificis; In

tanum , Coloniam fecutus , Foederatorum focie-

i minas & intel

tatem exuerat : donec elapío trierinio füb adven-

W Burg' ndiel

Ev Reidan,

tum Alenconii reverfus, & palain Reformatorum

ii Dorlai ;

Mnal- l- 3'

religionem profeflus, non tantum validam opi-

tf titulo D

bus Mariam Brimzam ; Comitis Megenfis cogna-

!tf Grl]rng (

tàám , & ex afle hzredem , in matrimonitim im-

O0 9) g

petravit ; fed & Flandriz Przfecturam ; antehabi-

Ti tn]jg, V

tus a Reformatis Spinojo, qui Pontificia fovebat

a ORdtiones qy

facraghic ubi fpes de Alenconio deftituiffe for-

^optls fide

tunam videt , quartum mutata fide, intento ftu-

"tl p pauto

dio Regis (quem tamen antea vulgato libello

705 QU t lt

tyrannum nuncupaverat, & Áchabo fimilem,

l

:b

LOT

d

:

j

(

liis id genus contumeliis adjectís) gratiam ad-

itlti C

fecabat; palam cum Parmenfi pa&us , urbibus

É FMK aw l

ei Brugis ac Dammo proditis.

Aut, fi parum

hi QIMML/Z;!

L t /lilt

adhuc illi ;

quos nufic dixi , a fide difcefferint;

M en

"08 Bd

fi".z

agite , Auditores , Adolfum-Ecmondanum afpicite,

j

1 s

t

qui veteres & novas perfidiæ artes fuperavit ; UE

cum inmani

in

.[-«A

D]

etate conjunxit.

Ille patrem

Han Pïff

IN

Al n

0 ct

fuum

6Q M

T

E

&

C ONTER.A

Grn MANIAM. 807

fuum (o nefas!) fenem, in ipfius Adolfi filii gra-

tiam prater vires &&morem tum lxtiorem , Gra-

fimnis

viz, noctu , acerrima hyeme; jam in le&o quie-

L

Ícentem capit ; Pater ; inquit , neceffitati parendum

esl: age» fequere : nec tantillum exfpectat , ut tu-

niculam interiorém àptet atque induat , ne tibia-

0i

lia quidem fumat : fed pater equitantem filium,

abfque calceis ; nudis pedibus & corpore , per

en

quinque miliiaria Buram ufque fequi cogitur: ibi

V

in fqualidum & obfícuriflimum carcererm detru-

ditur ; & totos fex annos detinetur.

Poft mul-

Cominzus'

ul

Com. 1.5.

tas Pontificis ; Imperatoris; & vicinorum Princi-

Lipf. Mon.

pum minás & interceffiones, tandem Carolus Pa-

Pol.1. 2.c. s.

Met. Belg.

gnax ; Burgundiz Dux , utrumque coram fe fifte-

Hil.n

re jübéet Dorlani ; & fententiam dicit : Araoldus

pater folus titulo Ducis utatur ; fed filio oppida avce[-

(

que totits: Geldrie cedat , fola Grayia fibi excepta :

accipiat in alumoniam de manü filià tria quotannis

-

&i

auteorum millia. Sed quid Adolfus? Ille non tan-

tum conditiones quantumvis in patrem iniquas,

hon acceptat; fed étiam refpondet; Malle fe pra-

cipitem dare paventem in puteum ; fe deinde fupevin-

jiceres quam ut fic pacifcatur : patrem jam . prafuiffe

pex totos quadraginta quatuot annos; equum effe , ut

tandem C ad fe quoque redeat Principatus. fevre 4e

Poffe , ut quotannis ille babeat peufionem. trium mil-

Uuas

Ui s fic tamen , ut ex Geldria difcedat , nec unquam

$ eam pedem referat.

En preclaram Germaniz

fdem ! En conftans Belgarum obfequium ! En

hfignem pietatem in patrem ' At vero jam fa-

jl

Clius ego credam Motvillerio, qui dixit , Belga4-

LIl

TU

(0x1*

$98

OÓna4ATt06

!d

ii Culei

Th.H.Lst fgyyni

levitatei ex. annaliuin fide pev[pectam P/]Z : urgä

n

l, 77- Apol.

u

ufinis

alfjï |

Auraici ad

illis ad&ipulabor, qui teftati funt ; Gandayenfibus

agl

ptofcript.

,'i

!

infitam effe, turbare ; adeoque non folum prifcis

Hliþ * B.'

j Tucis & ]

:Die € Oent

tempotribus, fed & ultimis bellis, ex quo illi per

"igens ferot : !

curbas libertatem a Carolo V olimíublatam, &

ís acboten/

gu A: l

en CO eredit ro

Kat Oer

bur priftinum reciperarunt , nullos toto Beloio

sis, inpl

terüm novarum cupidiores, nullos violentius mu-

€5doten: en

j Ecobelin

teíuyet teev€. Ca.

ffe , & in utraque fortuna& ad rerum inclinatio«

(»nOBats;ts

V ultimo homi

en Su»t,

nem majorà mónuümenta attuliffe : atque jufte

QLO enim hond.

mater Oeor Brugenfibus commercium ademptum , & Antuer-

fum $aís:

ul eacinfren

€3 COb

piam tranflatum fuifle ad&rmabo ; quod illi Ma-

ximiliantüin Ij tiinc Romanorum Re

i & Divii ho

$on nod)

[o]

guim , pi*:r;-

