pacharfis vitx fuz inflitutum depradicabat ; Mib?

BUri"

M

pulpamentum , inquit, fames; cubile, folutm; veftis

x S-cytbicum tegmen.

Et Germánis olim noftris pül-—

P!i nïï'ï-chlö

tes non nifi ex avena cibus etant.

Hodie àutem

"

18 6 17.

moreseo venére, ut ciborum copiis & deliciis

[

jim maxime pereamus.

Sünt inter nos non pàu-

elt

lv

d&i;fed opido multi, & potior pars quibus

3

Peif. Sat. s

fumma boni e$t , unita vixiffe patella :

qui , nifi digitos habeànt ctoco infe&tos, nifi ci-

hamomurm truótent , ac caryophyllon fpirent;

nifi

Iuvé. S&tit.

guius elementa per omnia quavant

nunquam Amma pretiis ot'y'i*mztz'bus,

parum lauti aut honefti fibi videntut. Icaques

om

licet affatira hzc patria noftra producat vitz ne-

. €eífaria : illi tamen , quàfi a. natura derelicti ad

externa confügiunt ; veftes ; cibos , medicinàm

ab Herculis columnis ; à Taprobane infüla ; à

Gange Érvio,a Nili ortu; aut qua loca iftis ad«

huc magis longinqua funt, petentes. Et ubi haé

vivendi intemperie ; hifce peregrinis gulz irtitae

faentis , famis ad ftità hórarüm intervallà re-

deuntis neceffariara viciffitadinem profttaverunt;

demum infelicitatein fuami & miferia

*

AÀR

gtaphice

c€

o a

Xivts

nórn

d'epin*gere, nàturz quoque convicium di

iCC

ï-f

licufa , quem alie

erubefcünt. — Quibus ; hiM

ïlua'nde Abbas qvfrid;zm ventricofus & obefus feli-

Gter fuerate

-A*X

xpet

tus; optavero: feceró pro motbi

Mmm

C;-

N L

,C:Pi,

*

916

C0V*

ORATIO

vf qiin n

epidemii magnitudine & periculo prudentef, &

in populares bei

1;0230

a

[o

iiWe

Ille Abbas ad thermas

»"ï;i TTE

1

1

cum veheret

t

t

l',G

Á

Qd

ab

f

;viam habebat Nobilem quen-

"

[

[

dai

08 o

il

cul caui

AT

utt

n balnearum , & Az aliquo labora-

Ml

ii

de Morbo

vLl.Hutten. TCf 9Horóo percunctanti , felþonrl.-;*

£,

; Morbi qui-

dein effe fibi sibil , nifi q

//

tod

4

DbDei

bbet

e

vb Vuh

311;

un edeudi nu-

ili qui

Gallic. c.18.

per deper

[2

dir

AT eat veparatuim in aquis calidis , quas

(!»!-:'dfäil uf à

"

fciret ia boc vemedium effe fslubres.. Cui ftatim in-

s C

f

L

/

(

j

aarih f.*'a"r':'!;i,'

ftat Nobilis: At in hanc vem , inauit, ego tibi fim

i

futurus imalto melior. Medicus.

Et cum dicto ab-

V

» dfh

/fl) h

|

ii (W/lf .I»f F |

ducit fecum Abbatem , quem domi fuz in pro-

fundu

l11

miac

€

:nebricofum abdit carcerem ,. & ali-

ttrit , Y

s

UL

l

quot dies i

inedia maceratum poft intertogat,

t p t

Au nondum cibi appetentia vedierit ? cui rediiffe ad-

tude n extntr,

nuentl, ZEquum eft igitur , at y. tt mibi pro medi-

tate C Gd

i

cina mercedem [fo

&re

h

AT

Et ità Abbatem dacentis: au-

RE

/f:

[

/

Htifid

n

veis numi mul

ct

LA

atum dimifit , fan

11f

ii

n jàum s &

VN jurptm;

fM

dpftd tam alacri, ut fabis etiam & vulgaribus

[

V

l;rl/,ff?.'(

«ur;

:

oleribus vefci potlet, cum prius delicatifämq qua-

lii

iMf MUl (

)

que refpueret. Bellum facinus in eum, qui non

LULPIETT,

"L

li

efuriendo cibum , fed fatur. efuriem , quarebat

lfs C

IT

li

M

Vlrici Hutteii , EquitisFranci doctiffimi , in hanc

AWIAUIE NI

It

'"

iCLCLa

la.ra

ventris ingluviem & gulx ob

: í

menta , olim di-

DP

(it

"

ATLLIY

T2

11

g[.lf

Qam querimoniam non po

i non Auditorio

^ $^

c

At Qlæ rr'ïï

hic repet

ne f1 meis verbis rem eandem ar-

"M 5 ft m

guerem , alii obje&orum forfitan vitiorum & cri-

.j;ï/:rr,uzia ]

TT

minum conícientia convicti, ab invidia & calu-

CW Áil [

r Ill 4

mnia in nos maledicentiz arma mutuentur. 4vi

«'U

;

il

pemorbo

met Laues

T2 74

727

p

)W Hf")l (?

Gallic.c.20 .

Huttent , in

m

ult,4n lteras v

v

ferenda

/'15 [17/]

J4ff]

U

YHgalitas , magin hobis ad

gloria aibitum incitamen-

'slnf-

"IG

[

li

to *ffe debet.

Is, cumi locu

"DA

e effet cenfu , ac in

magnis

LT il

,li/i,il;X

CoNuTRA GrzE RMAN.IAM,

E LUA

——

24f

magnis etam Prun

.l'i/

um . noffrovum uegotiis domi pa-

viter ac militie ver[avetur , in fuam. domum . piper,

TE

"s peregrina coudumenta

crocum , zinz.iber , Cv

[a]

"17"'

/7(

E

.H

ec alio ipfe , quam ex moffra lana

nunquam 4 d

lti!J

ve[himento uti. L tus esb, cum ob bene eeflam vem pre-

Ltvb

/ 1111

«

i

e vefles donaventur.

Et qmajores

fiofe illt qt

4

ac illi , quos adbuc vidimus pueri fe-

q!!idem nofivi ,

nes, cum fic cenavent, fic veflirentur , bene con[litutis

corporibus fuerunt , C* cortra famem ac fitim , frigus

C æjfzmz, per laboris p;;;fmsz'z;zm mnduratis ; nos au-

tem bodie ad primas flatim prumas m

mit

D

s AC pedes

contrabimus , vix incipiente byeme tviplicibus muni-

mur pellibus , aut intva illa ss vecondimus tepidarias

ade non eximus , nifi Ad mediam jam aflatem, tor-

rente C? calovibus omnia adurente fole : nos , qui ut ju-

ctiuditatis affetationem impleamus, Venena quoque cibt

1

vice ufurpamus , cona

4

us etiam tran[marina tanta

-

necefatatis opinione , ut decretum omnibus pafyum pa-

tribusfamilias fit , qua bic proventunt vendere , ut illa

emantur 5 quibu[day vedditis adeo delicatis , ut hic

—

viveutes Cor[ficum bibant , &* ab Italis petita cibaria

infumaut ; contra Roma quando funt , €o quod apud

Rbenum ma[citur , aut quod Neccarus gignt , vino

utantur. — Quae ves tta locupletavit Fuccberos: quts

222

714

donec nos fic cura

s corpora , foli pecunias babent in

Germania , fola magnificas «des. ac [peciofa. edificia.

erunt , ii voluptatis noftta

Quippe ium tantum cvev

:

ante cujuflibet ex his Princi-

mini[teis ut eorum opes

pibus cenfum babeautur.. Dii movttus irafcautur : qui

hocin Ge

PL

(f

t aniam malum adm

i fev

vlb

1111

t práni. Rein fece-

YAOi

l

[

tAte.

Inde e4

vunt enim indiguam. Gevimana $

»

M m T

2

Teltt-

OwTR

918

OnaATto

yi Vicxxauaïi /

tetulimus , que ueceffario hoc vite genus. fequuntur,

|

91

!

lum lgt

inumetas fcilicet morborum (peciess cum vix decimus

quque nune repeviatut i Germania Nobilum , qui

aim Jf 'F.,[

qon aut podagra laboret , aut. avticulavi

xYbo cru-

" Q*'ZJ

]

eietur , ant bydvopifi iufeffetur, ifchbiade , lepra, aut

q!lml

illo maxima fecum uiala invebente $

bo Gallico di-

V,'.;"CUF )

vexetur..— Meum fonmmn votum esi: ne ttquam po- —

ggom Vi

;, Ubl Ug 1

dagra, nunquam moybo Gallico careant , qui pipexe

um Seprent

carere non poffuut : cv

ut aliquando inifere famem

ferte cogantur , qui nunc ttidiq, non cibun quo vivant,

j mP(:l'iS Bclg»

fed quibus gulam irvitent. ac appetitum anvitent , ille-.

vt le praet

cebras quavunt.

Et quidem Awuffriaci ic excelfe.

inte lalutem

runt gulz modum , ucab aliis convitio. nominen-

feemuft CAfEa COR

Bafdater,

tur Pafchales:

vm feveritate il

Auflriacos fertur Pafchales nomine dici ;

at necefe Ya

Pafchata quod celebtent femper , jejunia nunquam.

lm vitiüm ttmi

In hac Suevia quoque nullz funt efuriales feriz,

hr þf;?:n'q;;z; r

gula fempcr in conficiundis & expugnandis po-

LL DOY

A ullyil

li

pinz ferculis occupata. Et videtur malum hoc

gc

l

t

10l qum

MÁ

Ciuf. Ann.

e(le inveteratum , nec unius feculi. Iam olim

p multum : o

pP2locia

enim Domina. quedam Pfullendorffenfis avcexm c 0p- *

Á vim Cerev]

€x Bruíchi.

pidum abligueiviffe fertur smevis tvutatuim jocinovibus.

qm hac fj

Et quidam W'erdenbergenfts Comes libis. dulciavii, -

Hift.Suev,

TU COf De

l. 2:644

(lebetas vocat F. Faber , £ebfudfen) quz accipieebat

'ZLIMHC?!EJ* ll

ab Vlmeníübus, Albeccenfe

m Comitatum im[umpfi[-

At

1»1[

EU

i

fe fcribitur. Ec quo non impellit luxuria? Berch-. ,

& l' I. Cv lz!

4 quem

d

(

toldus V Dux Zf*ringenüs carnium humanarum

i. )

B

Ti

)

ita fuit avidus , wz etiam fervos fuos occidi , C» fià

Ht qurit

f

A

r'?,;ï

coqui mandaverit. Átqui EnnirrAs videtur Ger- -

:ïillï& Toyss|

[

H

1'&:

N

maniz efle propria : nifi quod magna hac regio

o

bam ) rlm

multas alias nationes & gentes clu,od-a,m veluti

* D

M

h

noxie

AV

!

CoNTRA GXE'R MA OCLA M. -9IO

z

um

.

poxi« vicinitatis afilavit contagio, & j

amdudum

jn iftam largiter bibendi difciplinam accepit. Et

C, Scriban,

uidem Belge , cum univerfim nefcirent vinum;

in Antuer.

nec quil,;»am ad. potum iret , nifi impellente fi-

piaà; 61o0.

tj quam plurimum aqua reftinguebant, conque-

. rpuntur , ex

mania fuperiori ad fe defluxiffe

largiorem vini ufum ,

tanquam ab Alpibus pi-

yem , ubi juga incaluerunt. Inde & Angli , gens

Camden.in

omnium Scptentriorzaiium antea minime bibax,

Ann. Angl,

adAC. t58L,

—ex nuperis Bclgicis bellis didicerunt immodico

p tu fe proluere, & faluti propinando fuam ad.

qur» [alutem , malo ebrietatis per univerfum

regnura tantaá contumacia graífante , ut illud le-

güm feveritate cohibere noftro tempore primum

(uerit neceffe. Verum enimvero in. Germamia nul-

Cufpin. in

. um vitium regnat latius & potentius. Nero ce-

Conft, VMI.

m

fetur. bellicofus , uifi fit & ebrtofu, Nemo ftoma-

chi fui novit menfuram. Plerique plus fxpe in-

gerunt fibi , quam capiunt : imo gloria elt , ca-

pere multum ; quafi non alio fine, quam ad per-

«denda vina cerevifiamque fint geniti ; & tan-

quam hac effundi non poffint , nifi per huma-

num corpus. Piperatum panem & alia quædam,

M

falfiuf(cula inexpugnabilem fitim acuentià , CO-

moleftus ar-

l D;L't'ü

medunr ftrenui potores , quo fiat

i

dor ; quem dum extinguit potatio , fit. deledia-

-tio. Muli funt, qui nifi collegia compotatio-

num quotidie frequentent , & inter vini tor-

I)

menta nowvas fraternitates amicitiafque veteribus

jungant ; nif redeuntem jentaculi cibum ructi-

bus prznuncient, nifi vinum omne yomitu re-

m

meti-

i

Mmm 4

«

920

(oytU

ngA'rïo

metiantur, & odore turpiílimo i

p C

nficiant locum;

yre a

jrto tt

(1',1&3"-

nifi in eadem urbe && antipod

es, fordidiffimo

funere in vicinos le&tulos

gpunts nihällqaz

efferantur ; parum hi-

f

V

Iu

lariter bibiffe fe p

utant. Nec viri tantummodo

aon &i

potatores funt ftrenui :

]

V

funt enim al.iquando &

«mPOïlS [

famin

& non minus vinofz:

fed ftupenda penitus

ibendo: n

Q5. Q9 i6mà

fuit illa trium foror

um Suev-Hallenfi

« ilid , d

ín 8 &dtw,

um compo-

tatio; de qua in Chronico Mfe fic

A

hudere Eobr

leeo : A- (X

j

!

äaäifcþcn

1532. 9tad) C. Ioann. Ba

pufte €ag foynb gláie

w

!

0f ;

&i p

blíd) erey C'Beiber

(fo Gidyteeftern aebetifen 7 bíe

ins, & um

Sribrid)en von. G

(

tréfoven Bürtía.) von .Dall

jore vILLI » U

qtbn enter Süncipe

n fommen ín 0e8 9tübl.oyto

s MOCULCUS, v

cbefs -Dauf ^ tarín

nen bef beften QUeíne qu bet

I

d

(

Goft aufaeeuncten

Vrrií Staf7 batnad) eie 2edj

UET

tb

beaft/ nb bannod)

fein qerübia vor 9tadjt teíper

tl

j

acbn -Dall aangen.

)f(l/i

Quid ? quod etiam pramia in-

t

WL I

0

(

l

terdum pr

oponuntur largiter bibentibus. Helius

mftt, ab omnih

Mel.Adatm.

Eobanus Heílus poeta & potor

in vita Eo-

zque infignis, quip-

ts fomno relidy

f

bani

pe qui utrinque hoc fuerat confecutus , ut de

ftm Eo

VGl lll

hnimm

palma contendere cum €o vellet nemo. Is vero

wdo immodiomm

aderat forte in convivio: cui etiani interer

at qui.

Yv n

[*P[* "m n

i

dam alius potor gloriofus , qui

jubebat introfer-

Tt tl

MC d

Il ad meníàm vas grande lig:

1eum , quo adpor-

iim alla

Q

h

tgri de puteis aqua folet,

minimum duoru

itL

m corn-

NI "

"nf

giomm CRPZ[X.

I/ta fitula five urna in medio po-

bt

n

fita , atque Ge

K:r

danenfi cerevifia (qualis cerebro

rOQ

fumis fuis infe

l

ftior eft , quam vini cujufcunque

] fOH,

ingureitatio.) :

epleta; tum prefatur alter, com-

ll

renua

LU

—

uhk e

N

petiffe fe de ft

potatione Eobani , petere,

E

QU Dr»n

ut ebiberet. illud app

ofitum vas , flbique propi-

Wlhn

) f

: l'"«um

naret : quod fi fecerit , premium íe jam ei tti-

L I

u-

11(4

[f.[ I[/

lt

I^

CoNTRÀA GEIRMANKIASe

921

buere annulum cum gemma pretiofa , quem de

digito detractuni ftatim in vas illud abjiciebat.

Eobanus nihil cunctatus , neaue multa locutus

! (non enim folebat.Jarripit vas , & non magno

temporis tractu ductibus tamen magnis evacuat

-

bibendo: & mox cum more compotantium ever-

E

x

. teret illud , decideretque annulus in meníam;

^

1

!

applaudere Ecbano omnes , & inprimis provo-

catot , facto poetz prius incredibili in fïuporem

datus, & annulum donare. Atqui Eobanus tor-

am

tht ls

j

viore vultu , uti confueverat in commotione ;

T ;,,.m(,:

[

u

eum intultus; QJM t , inquit, me inercede pota-

J

| -iflh t(t: 1'7(1'»: l 'J

re cenfes? ac reje&to ad illum annulo; Twuwm, in-

TOb

!]

quit , apnulum tibi babeto, &* 1dem , quod. ego fect

:'l

u

I

[

in vafe iflo evacuando , ut promififhi , facito. Sed

oftentator ille inchoatam rem cum perfxcere non

'poffet, ab omnibus derifüs, & in convivio obru-

tus fomno relictus fuit. Ne tamen quis putet;

folum, Eobanum tanquam poetam fic fuiffe bi-

m

bendo immodicum ; dabo alios ; pre quibus bi-

bax poetarum natio fobria effe , & Eobanus pa-

rum fitiville ac haufifle videatur.

Ánte annos

Caimeraris

enim aïiquot in Narifcis nu

Á

ptixz fuerunt viri No-

Cent. t c

bilis: ibi ad convivas hilarandos certamen potio-

94.Lipf, ia

Epiftol.

nis PïOP

fitum editumque inter eorum minl-

(ï

j

ftros , bibones pieroiäzw exercitatiffimos : fed

unus fortiaulus paulo minus fex. congiis. ( ocodecim

pocula , adjtieben Ctafi ) paucis horis ebibit , &

z

fimul premium meruit. Sed &

hoc quoque Na-

T

£44

riíícorum

iaàCc

t

um vilefcere poteft prz iilo , quod

(Nta

E

: duo equites Iuliacenfes W

V1

dingz P-atrabant : cum

u

Minm

j

indi-

:

E

922

On A

i

I o

(ortV

indicdo potandi duello & fpönflonc facta

» qua

n qüct ii

^

^

vidtus vi&ori decem florenos folvere tene

batur,

:35;0 jeniut

m;ïä

alter. bau[evit congios novem , five

noflras wenfuras

hnguæ )

Jl

XXVII, G alter. congios feve odo

, ftve noftras men-

"jfmiæ )

furas XXIH. Sic enim in codic

e quodam manu-

qmintto : 22 :J;

fcripto,

qui Suevicas res iftius actatis maximeno-

; Dludont 20

tabiles continet , legi : 21nno 1 ; ; 1. lagen 4oo.

vits 101 im;e:z;n*

Oldjifd)e Oteitrer ju Xeítlingen / batunter gtvecn —

(muni t

mit einanber emb ein O

3ett 10, fl. gettuncten :

Qutun pl

Sa bt

Cine 27. ber 2inber. 25.. Oaf aefoffen,

tU erom n n*

Et parum abeft, quin propediem habeamus Ale-

(omam diderum

Bad.de Re,

í

l' 47 C 6

xandros , qui talenti pramia folvant iis , qui po- -

3fr ia

j

Yi f

cula vini ampliora ficcent : ficuti in ejufmodi

am Rex Gilia 1

certamine quadraginta , effufis vifceribus, prope-

al fodom

modum fpectante Alexandro , olim crepuerunt

dqidima b

^

^

ac perierunt. € uare Viricus de Nova Domo Bohe« -

vinadhet

loifelm

mus, liberis fuis , vixdum a lacte depulfis, Cre-

Vr (uitn

ticum , Tergefginum, & Traminium, generoüf

À

üm , tuqum G

J&n, Silv.

fima vina dari juffit , ut poftea hoc fecurius le-

Alfonf, Pa.

üren um

13l l.c 41

viora bibere , & potando minus vinci polfent.

Queicommag, v

Henriuw autem Goritie Comes , cum filios fuos, -

Ms o m

^

U

dum intra pucritiz annos erant , apud fe habe-

w Thüdtogas Con

ret in thalamo fuo , eos inter dormiendum me-

tibtzel. i

dia nocte fæpiu.s vocare , & An fitirent ? interro-

Wt prar

t tm

M

gare folebat ; quibus fomno fepultis &. tacenti-

ht

y^iV )

EUR

l

bus ipfe furgens vinum ihgerebat ; illifque recu-

li5 Qn

(itq

Wl

fantibus ac evomentibus vinum , .incerpelians

uxorem , Ex alio , ajebat , concepifHi meretrix. — u-

f.?&lïlm: 11.

uælx

c*

QD

'[Ml

ià Vi

que enm filiimei funt , qui nollem tmtegramuil fitien-

TU

tes dormüunt. Dzus bone ! quid non delignat

A0 g

B

ebrietas ? quod fcelus & vitium eft ; quod non

|

iil llf j

fecum

: Ontra

l]

L

CoNTRA

GERMANIAM.

9334

fec

um ducat illa venefica? 'Turbatio capitis; (ub-

verfio fenfuum , ignominiofus languor cot

poris,

naufragium caftitatis , blat-

tempeftas linguz ,

latrocinia ;

honoris & vite lefio aut

phemiæ ;

hxc omnia funt in. ebrietaus fatelli.

diminutio :

M

nna

tio. Illudunt. nobis Itali; & füunt in eam rem

verfus non invenufti:

! N'-«'mf'ï;::.

(N

— qGermani poffant cuntos tolerare labotes :

:((

l

w

M s

O utinam po[fent tam beneferre fitim !

Id

'

Galli etiam in noftram Pronunciationem nimis

"

aíp

eram dicterium a temulentia noftra petieruntj

Bed. de Re-

umfinum.. Quin-

& 1in M. Rw

Per theum fevum nobis pibimus pon

etiam Rex Galliz Henricus I V, paulo ante mortem

quoddam

(acellum Lutetie nuper perluftrans ;

p.Matth. in

quod quid

am ex Baffompetrz familia extruxerat,

Hift.mortig

Quid retribuam Domino

Hen. IV.

animadverfo ifto fymbolo ;

? dixit , Baffompe-

2 omnibus , qua vetribuit mibi

tram , tanquam Germanum ,

addere debuille,

Calicem accipiam. Sed quafcu

nque illufiones, quz-

cunque Ícommata, vini amor negl

igit; & furdas

t

ures obvertit.

Imo nefaria perpotandi confue-

—

tudo multoties Conftitutionibus Imperii fevere

Quids X bs

ibus Im-

(ib. Ann.

inhibita eft , &&

Principibus atque Ordin

1560. À.1512«

:

|

4

An.1539, À*

perii graviter i

njunctum , ut ca

icum remiges fu-

1/48.A 1577

ant; & exemplo

giant , aulis fuis exturbent, puni

[

nonftrent: tamen

fuo aliis obfequii facilitatem dei

fandiffimz ille leges a ud ebriofam gentem

.

x in tects

non plus vigoris habuerunt, quam ni

adveríus rec

tos folis radios : quin in cunis , feu

cum naífcerentur in ipfïs comitii$ pleïumque

Et quemadmo-

funt contrariis factis opprefz.

VT

dum

9214

ORVATI()

(o31*

n MIll

jj

dum Suevi & Helvetii plerique fuam indecor

am

jl

veftium formam pertinaciffime retii

adf

jent , qua il-

je f

!

r

las corporis

Cit

huc

partes, quas hon

as Jubet occultas

^

mios Im?-f

eífe , o

bícceenis priaporum fimulacris , .f

Ive- ,

C bábis

ut

;; Turgaum l

fc!)cäfïfz-

vocant Laz:15, veluti femoralium prafidil

'us, glo-

ys d d010165:

tiam ten-

; Germanos 2

riofule exprimunt, & oculorum pudici

fants [ic £ota Germáhia hazreditariam

illam

um Cn

ebrietatis peftem conflanter fervat ; tf

"norürm ammà (

it etiam,

,

atque colit.

Nemo tamen ïn*:p:ra.tore Wen

!

cejlzza

sculis: quu j

amavit & coluit dementius

& fpero , fic ama-

blt 8& COI

1 digti t

et hominum nemo. Is inter p

J n Silvie

'm'ii'P uratos

a m jit i

fuos crebro fermone uü'.rpab.ïl.

Ego , ft me diri-

Alfonf. Par.

Z5

s hus t

lz cuis.

piendis webibus Italia f

i

ors prafentem dedervit , ceteva-

i favcunt y d

"n verum predam militibus inpertlav : viui tantum

si tl fi

apud me . (bolia ve[ervabo. fi quis autem in cellam vi-

t od al t

naram: injuf[u meo

fuevit. ingveffus , eladio ferietur.

W,

"

[

llle etiam vecors

J

f

lt fzfg!sü*f::

& iners , de fäüigio Im

periali

UPE DEU

dejectus , deficienti

bus paffim Ordinibus ,cum

Wv

4lt $)

£il

ïf'g,t fj , f

Norimbergenfes religioncm fidei dat

^

2 ve

4Aiu

ial

eo folutionem

hr Cayi

Juramenti peterent, & X X millia

numüm offerrent ; ho

4 Qu vero ]

mo ebrius auditis legatis

liberos Norimbei

42 & telimon

genies dicit , ff carrus quatuor

Baccharac

AUm. Theridis

enft vino onuffos tradant.g Suípicor au-

tem ,

1 feos f ) M

& ferfc credo, ebrietatis vitium , non tam

Ml

M

a natura Germanoru:

5 qui Drn

M. Hafen.

n, quam magiítratuum ava-

zettunT.E-

jifle.

hque Dl n

Zech. p. 313«

ritia vires hactenus acce|

E

Sicuti enim Judzi

alicubi receptantur, tan

:undimtiouc'euï;g

N. Henel,

O'H';

J

tum ut fortunis & fan-

*

n

;.

$il. C

Fo hn

ne CI

EE

ii ii

ntut

1

umamm

tanorum p:di rurius emun

g&l

I

AT

l

40

argento : ita ebrietati inc

1

&

f111-

CUA ,

azïgr:

ut vini atque

cereviíie vectigal ponarum

JIL ) ml lt

iL |

que lucrum tanto fit

NIMTTE]

inajus.

Verum iterum ad manticam nofltram.

bt

IPET

UIUS. n

Etiam

LU (

0

Wfican

& |Qp

[

CO MOAONIA M.

CoNTRAA

9215

EEE

itaris Gloria , Auditores , nos dc[brï:

""U 1

Edam Mil

Et fcripsére Rho-

undique fere contemnimur.

dienfes Imp.Friderico IV, atque Electorum Colle-

-gio ; 'Turcicum Im

peratorem , cum confiliarii &

duces ei autores effent , ne Chrifüianos , impri-

mis Germanos armis lacefleret , refpondiffe ; le

nequaquam Chriftianorum , p xfertim vero Ger-

manorum arma €

xl

*l

orreícere , & quidem quatuor

Camerariug

de caufis : quia fint difcordes, C* quemadmodum fui

Cent.r C.1je

quinque digiti , ita ili nunquamin unum coalefcant :

quia laborum fint. impatientes ; G pra aliis Germant

fint. belluones , potatores ; qui iu caflris fcortorum tur-

bam foveant , ducefa, belli plumis potim , quam -

mis anilitavibus gaudeant : quia temere caco ummpetu,

citra ordiuem ad ves gerendas vuant ; quia legum &*

juflitia fint negligentes , nullos

virtutum praemiis or-

neut , mec etiam meritis penis fceleva aficiant y atque

engA cop , qui veuiam G mifericordiam. mereantur,

fint afpei & crudeles , erga. alios lenes & mifcricer-

.....

des.. Quid vero Turca hic dixit, quod probatio-

nem & teítimonia requimt? Nonne rerum ge-

flaruum meridies nos omnium illorum peccato-

Th. H.Í. 6r.

. rüm reos facit ? Milites enim noftri venales funt

Cl,Coterxo

de j. ml«

animz;q

ui Pïincipibus ad animi libidinem Pïc-

m

J

I1:635.

runque bellum gerenut

us operam fuam foda

1

nundinatione addicunt, & ficuti olim

$.

-

adþiato-

res, quaü ad necem turpi

prf:'cio fe au&orari pa-

.

üauntur.

mili-

Ita cuivis ftipmdia numetranti

tant; & militant Íxpe contrariis in. exercitibus:

paucula pecunia inefcati quaquaverfum cum fuis

teca

uxoribus aut concubinis , (

parum obíervan

[

3

NoR

Fridericanz legis iftius:

J

|

236

[-6

ÓRaATrIOG

s.

Gtt Lï'gua

,

J

nn l.7. &

Non etit in noflris nobifcum fc&mz'na mjfr.z;ær ,

« manls Wt

ibi Ritters-

qui veus extiterit , fpoliis nudatus abibit

hus, Rade-

sj (ONE?

ViC-dC Fl'ld r

4p, & 9

Llt1.c.26.&

turpirets G nafo snutilabitur illa refetto )

quas in feründis impedimentis mularum locto ha-

;i;icndoquf m

;Lipf deMil,

K.lib. 5

bent , ad diribitorium contendunt. Omnia hac

diel.ig,

,&gniter imfffzfü

leviter: fed illàm levitatem plerunq; Comitantu£

j um |

difciplinz conculcatio , avarz direptiones , fevi-

n5

j deHTCIA(

tia & perfidia ; in patronos , focios ;

hOfPl feSg

alim denünca

l

ámicos j Iïgnorum d

efertio ; fuga , clades. Ac fi

P atqut d

ufpiam petul

antià Germanorum militum nota

dícedehte;

allo mifenanum

& abominstioni eft , in Hungaria eft vel maxi-

,

Qu cItItaCelm m

m6; ubi quiritantur acceptóorum damnorum non«

li

ym illum

dum obliti Hungari , Germanos toties tam in

caftris , quam per flationes ex ptzda victitando

lm ; n ipt

amoenifftmarüum recionum vicos , vexatis & di«

mpidinf Quartn

feptis agricolatum fortünis petvaftalle attociter;

15 6I Bomine Ge

Hthuánff,

'H. 1. 19, 29,

àdeoque ex militibus immaniffimos latrones effe:

hi

P audite , ol

30«34.

Ctos, miferorum hofpitum pecora, quibus fe &

parvos liberos fuftentare

iim fcdletum

$ Variaqüe onera àd pus

L

'.

(

ïll

i

j]

)m frldhs

.....

N

l

blicas ïvrivaqu

ué neceffitates obire foliti erant,

itorem qul

lls

j

;

'.'

r

non quotidiana dun

taxat ingluvie madctata vos

n defya, h

Wi

ràlle , fed rap

ta & in Ionginguas térras abactà

ts fliton.

tivendere coní

uevilles reconditas

quoque cellis

1 Cettminy

3

lV

l$ L.

peuuariis fi'ug'es & vinà, & quicc

2

11

1

uid effet ejus

*) MC ditiim

generis obfon

^

-i$

faucibiis

complorantium ctude-

litet extor

A11l

ii

m & ïumfr.f

e ; defectas vero tempore meffis &

1þ'k,

t

!

M

wl;

M

1n àcervos compofitás ad promiícuos fiios équos

dum

5312 ye

tetvi

il

ïlCOTï'l*.?

que ufus abufufque prodige expofuiffe : fre«

Vferdi

í

ul

tos itém nim!a imptinitate miferis hominibtiis;

i:m i'nnoxiamqu

T

fi qui facültatim fuarum rapinis Prohibendiä

j 1.':u.emnemf

2

n

:k

paulo contentiofius reítitiffent, nnplas & crades

L]

hbit

les

DI

Cos TRA GERMANIAÀM

227

ies manus intuliffe: nec éa , quàm obtinebanf;

-.'ï

t

regione contentos ih reimotas etiàm partes fa-

viendo , & abftrufiffima quzqué perícrutando

fines

rapiendoque truculentiffime graffatos ; poftremo

feoniter imperata facientibus, nifi notabilis ttri-

buüti pecunía fe fe & pauculas fubftantiz reli-

"n

quiás tedemilfent, omnem cedis & incehdiarum

cladem denunciate atque inferre non dubitaf-

e : atqué àdeo üno ejufmodi gtalfantium agimi-

ne difcedente, alios zque crudeles & flagitiofos

]

nullo mifetiarum fine fucceffiffe. Quin & eo ul-

It

que diritatem maleficiorum . progreffam effe , ut

G

& foedum illüm excoriandorum cadaverum ho-

nr:

filium , in apertis vifceribus aurum truculenta

cupidine quarentes , morem introduxetint : cu-

jüis fei homine Germanos apud Turcas hodiequé

màle audire , in obfcuro non eft.. Quibus nefainz

doiüm Ícélerum |irtitámentis Dzux graviffime

-^

Jivcc

v'rn

re non habet ; imo ir

.....

offendi , pia mens dut

áltiorem c

cel

X

eftiura. oraculorum contemplatio-

nem défixa; humiliter adgnofcit fanctiffim: Nu-

minis jultitiam , quod propterea toties exerciti

bus Germànicis profperos fuccéffus dàre nolue-

titj hec daturüm deinceps fit ; nifi glo;ioiï no:

minis & Íummzr pltt'&tïs imperamres ducefque'

exoriantur ; qui jüfta bella gerànt ; & qui revo-

]

Bs

itie difciphna ;

catà vetetis incorruptaque mmi

hortendis militum flagitiis fevere coóercitis j

mife-

"m

ram innoxiamque plebe"m ; immuhein àb

injüs

ria ; indémhnemque confervent ; qui avaritia at-

que ambitione procul habitis, ad folius Dei ho-

norerm

CoNTR

DN

O:RATIO

/

i

Ü

|

n

J

JCKUI ?

i

Ü

norem & Reipub. falutem , omnia confilia , at

g n vitorum

Inà , vires , puenas, victorias referant, difponant,

bumero; qie

moderentur. Átqui illi, Hungaris tam deteftabi-

les , funt. me

du AU

rcenariza atque inordinatz- militiz:

u f

fructus. Prudenter itaque & pie Frater Nicolaus

Cruf. Ann.

(hic uxore.;, ex qua d

TO

ecem liberos genuetat , re-

wf

p osls.cr6.

licta, in Vndervva

;

i

diem ob vete

Simler. de

ldina filva cellulam tres patfus

Kep. Hely,

longam, fefquipatfum latam, ad menfuram Cor-

m ol conce

li.

poris fui altam zxdificaverat : in ea vivebat fere

ybus ipf primo

aere tantum) & Hald. Zuinglius fecére :

qui po-

Lm adoriteitit

PULH'CS f;de a Venïh & méercenaria m

ilitia , at-

il

d

[1

zrte

que iiiyendüs e

.VV

rnorum Principum dehortati,

Tudci tl

& ad mores majorum imitandos adhortati funt.

Nuuc abcti

n

p.Matth. in

Et Galli ipfï te

itdi

itur , confoederationem Helye-

v

e

Qd piit,

Hift. H. IV.

tl orum cum R

ge Galliarum magis commer-

l.5. n.6-

1720'!'('.[,7?,/6"

cium , quam amicitian

1 ifïpcre : cum illi feedera

fu

ea

w C

Jtr veo j

argcnt

tantum private utilitatis ulna ad-

Hcedeidos ts

Z

metiantur. Sed.& extra illas caufas fortitudo-

l fug&ndo, f«f

Germaniz jamdudum ceffim ire

capic. Qllgties

T ll 65 qm

n

Cufpin.in

enim noftri pulfi , fugati , & cxfi funta czco

Sigiím,

$a WE

"dïmgenti CU

Zifra Bohemo? Non Francoram , non S

[2

onuüm,

"tf m

^

non Bojorum , non Suevorum , non Auftriaco-

1f lltem Q

rum , non totius Germaniz vires , illius, virtu-

JCno tym*:s* J

tcin zquare poterant. Ec ut fui terrorem etiam

:;j.xmpromdm,ad

ultra vitz periodum extenderet , morti proxi-

l

jl s

Aan.silvE. mus hoc confi

P

MT

ium Thaboritis dedit : Poflquatu,

ij]

pift- 130. &

Qut ) Pllf[x

! MI

in H, Bojé

inquit, azimus a te fugeuit, excoriate COYPUs TEHIHIS

C* 4-6. Du-

lC QPPd

ldClQn h

C carues date volugribus : ex corio vero tymnpantin

brav. Bojé,

Tactte , atque boc in pr

e

&l

ie ducem. babete. nam uli-

J mgf[PlC[,, ]

Ml

H. 1. 26*

tnqg

q

cunque locorum Xeutones fouum ejus audierint , mox

klm

"ul

/ 24

]1([[Zw

€;0

vanidante

R

tetga. dabunt , Zifcam im tympauo

illl

Vide-

lls 6G [

d

) Ayi]

CourRA GrzRMANIAM.

229

l.

X'ïuidetur , Auditores , Ziíca nofh*os Germanos

non in virorum, fed galeatorum leporum habuif-

fe numero , quos ità corii. fui crepitaculo terrete

voluerit.

Aut num forte tunc cuncti Germani

—Auftriacis fuére fimiles; quos rterrore plenos Cv le-

Epiít. 130«

porino corde praditos , fcripfit &neas Silvius? Suevis

quidem ob veterem belli gloriam hoc prxtroga-

Bebel,in

tivze olim'conceffum eft; ut in bellicis expedido-

laudib.Sue-

vor. Lehm.

nibus iPG primos ordines dücetrent, & primi ho-

ftem adorirentur.nàm,ut Gotfridus Viterbienfis

Ch.Spir.l.s.

€.29. G. de

diCit 3

Ro0,Ann,

Allü— 1. 3.

ludicio celi dominantur i orbe Suevi. c»c.

Nunc ubicunque geri Refpublica pralia. quavit:

otdine primus erit , gladio vult primus babert,

moreque figniferi. primus n boflé fevit.

Num veto primatus Suevorum non in Czdendo,

fed cedendo ; non in feriendo , fed feriando; non

AE

in fugando, fed fugiendo tunc fuit ? Suevus au-

tem ille, qui in Hardenfi pugna , qua Helvetii

quadnngenti cum decem millibus Czfarianorum

congreffi, eorum ad quinque millia occiderant,

Ctuf. Ann.

fuga falutem quzrens fub teco fe occultavit,

P-3-1- 9.C.9«

Zilcano tympano omnino dignus fuiffet.

Hic

enim protractus,ad pedes Helvetiorum accidit, &

Ab proba vaccina ora ; SSbr fromme Sübmáulet/

inquit ,. parcite inibi per D z v M. lllis autem ad

hanc appellationem tmmuffitantibus, atque convi-

tium interpretantibus, D z v M teftabatur Sue-

vus, nunquam audivifle fe alitet illos appellari,

Quam vaccina ora. qui iimpïicitas audientium ca-

1 1. I'ï 2Tt

i2^wLLÀ

atem abeundi

chin-nis excepta , ipli fupplici

Nnn

con-

930

OÓnATIO

"

CoNTR

"

[0r

i lbenortm !

con-*ciliox?it.. ; Sed quid imbellem militiam h

$8

1

!

e 1'fgi01;e

ftram Ícrutor longius? Eo jam prolapfi ànimi

kulor , ptit

Lipfinrp. fünt, ut ex aliis gentibus miner mumerus nofrum

if

^

u

r

n

l:

cadat majorem : C mift alie gentes fubveniant , prada

nf

Bodinus de þmm.

taonn

u

1quam

Et o maculam! Nupbr Turcarum Prin-

A€p.l.5i06.

lii celo m

ceps,Imperatorem Germanorum fe tributarium

)

habere; 2

1

oriabatur.

Bdtudti ,

Neque tamen militaris glo:

riaabit & deficit fola , Auditores: fed & Nobilitatis

mttons la

honor, qui eft illius pullus, una conflaccefcit.

t d cul

Nam obítupeícentibus paulatim virtutis ftimu-

n obftt, qi

lis, fic temiferunt nepotes de paterna contentio-

i»egïäem 1n Nbl

ne ad gloriam , ut multe antiquæ & illuftres fa-

nem! () hn

milie vix aliud ad commendationem ;am habe-

4tet, Md

ànt,quam inanem prope ugitivam autorum fuo-

inum cettamii

^

rum iemoriam.

Et cum multi infimz fortís

dtones Iplos i.

Íuis meritis humo fe fe tollere, & e luto obfcu-

f

h.

ifl

L C nl

í

..

v

ritatis eluctari non poffint ; numis ; bland

LVU

ï.iS, &

A LüCCré(cen

quibus poffunt artibu$ emendicant codicillos No-

AXf poi

^Wnhi

Ullil f

j

bilitatis; nihil veriti, ambitiofo convitio virtuti

[4

CN

UU*L

illudere, dura illius majeftati pellem vitulinam

IN/A

Wi

L a

ateIm

atramento X cefa fLïPCïb&i".-*.l ïE'(ïL*Li'PQL'äïG audent.

A jinguz T

Non eft opus, amice Kelderere , ut in. Italia no-

Ic']'d?ldlïm ) G

Ul ji

vorum hominum greges & numerofiflimum eo-

llfam.

rum foctum admireris: in vicinam AzfIriam ex INo-

Ts r

ACf

1

il

E

]

tico tuo de

-u wvik

(;"4-31'1

de,inveniesibi Gomitum cv Bavonum

fïï]feïi'om

Ül

"lonem D.

familiasfeve centum ,. Nobilium, C eorum taautums

o

240

i Qent "

qui

ad. couventus provinciales venire , G. — fen-

DIffa

LU

(

!LHI Vif

Al

tentiam dicere jus esb , familias fupra. centum. octo-

0

lI)

LN

ginta ; & przter hos saleatorum. iufinitam pt

" MUIH

rïe

AU

multitudinegi ; bene magnam partem a recenti

i

(

«laæ l

partione ita calentes , ut veluti tenelluli infan-

te

3

Mq] e [UI

H

1

l

!j

x

COÓoNTHÜA

GERMANIÍAM.

AESS AC E Oi us

9t

tés liberiorém aerem ferre vix polTint.

Non ctes

do ; effe regionem füb calo , quz Nobilitatis fit

fertilior , praíerüm Ífi cultura Chryfoflouo alicui

fit commiffa: adeo ut etiam alibi fex hominum,

& nonnunquam rejiculi v;*:,i'nfixmiquc, Auftriàco

affueti cocló mox (dicam cum wverbi periculo )

Nobilituriant , & fumpm illa amplitudinis ac di-

enátionis larva interdum ad procerum ufq; fore

tunam & culmen ambitiofifIime gráffentur. Et

quid obftat , quo minus etiam ruflici. illit pros

pediem in Nobilium cenfum referantur ? O conz

fu(ionem! O honorüm profanationem ! Dies me

deficeret , Auditores , fi d

elia

2134

rrarem Auftrie Or-

dinum certamina , qui vertuntür ibi vel intef

Barones ipfos in. fubtilibus diftinctiuncufis , Doa

j

Ó

sinovtutin,

v

" Liberoiu

r7/

24

? Doiminorum;cum horum cot-

xdie füccrefcens Copia & novitatis vilitas condi-

üonem nonnihil mutet in deterius : vel inter Ba-

Y046$ ; AC Nobiles ; cum iMl zitulum

? Gratiofi (Onas

bentitl, vanitatem difputazionis non fatis Capit

Latina linguà ; & ad ceremoniarum magl(trum

fit eundum , qui ifta ambitionis novos

Íempe£

titulos parturientis arcanà explicet.)

ab 1is ves

