In nuptiis enim , quas cum Ba&rianorum regis

M.Io. de

Turocz.Chs

filia apparaverat, dum Baccho & Veneri jam fe-

u

3S fe-

Huhg.c.2 z.

nex fu.pra vires ftrenue operaretur , dotmiet

Ens rerurm

9 At

Hungls

pentina fanguinis eruptione (fuffocatus eft

l

hzredibus

vero non caruit faftus & truculentiz

feculifque

Attila : ac fequencibus temggoribus

pofterioribus non ceffayerunt Hungari excurfio-

nibus

U9

(-LS :

M

616

—

OnATIO

CX-R/

u

nibus & cun&is fcvitiz xemplis divexare Ger-

g"

maniam : plerunque tamen a fortiffimis Germa.

Q

mhlx

nis ita excepti ,

ut illi fere fempcr pro prada

jj

plagas

/lxn

& infame nomen domum retulerint,

n

p

Qxid enim Cachanuus przi

n

ao

ütit , cum magenum

iil

numerum przílieiatoru

m,«& in vdiaboh* Íchola

ï;

|

eruditorum ,. a

dduceret fecum in Germaniam?

|

Nempe Rex Sigebertus predones hos

& vene-

ficos ita ultus eft, ut p

rint cc

ja

3

acem ab eo petere fue-

C&i. Et quid aliud

alii fuperbæ gentis la.

2

M

trones íuis ii

waftonibus acquií

Iveruütit. $ præter

fummum dedecus , & zte

rnam nuïhfque meri-

ts eluendam fcelerum memoriam ? Sed ut ne

tm

]

nimius fim per omnia anna

Á

ium & hiftoriarum

Ícrinia eundo , nulli C

alarum Sat

€»ll

2

ilcum &

al

*«

H[

violentiffi

:::wn'O |

mum PKHungarorum typhum genero-

fius reprefferunt , quam He

mricus Auceps , C* Otto

l

!

PUL

Magnuis.. Ab ilio fuperbe &

non fine minis eflla-

giïiïi

F

gitabant rributum Hungari ,

I

A)

quod jam a . duo-

bus Imperatoribus ante

à extorferant ; id vero

Mrela

"

cum Henricus , ad d

ignitatem Imperii minuen-

"

dam

magnopere perti

nere ratus , perfolvere

WE

proríus recufaret

, Ihox ingens perdiciffimorum

[

hominum colluvi

€8 , ceu denfa

aliqua nubes in

41

Italiam & Germaniam fefe

effudit , tantamque

procellam excivit , ut

Germania in czde ac fan-

!kc(

guine fuo

l

rum civium pene'nataret. Henricus,

qu? occafi

ones commode aífiliendi hoftis dili-

genter . captabat ,

AUMT

primarium Hungarorum du-

cem inopiv

......

ato oppreffit. Cumque Hungari vite

ducis fui m

etuentes magnam pecunig vim lytr

[

Ti

»

nomi-

li

!

CoNTRA HvN6ARXIA M.

617

C

n0l

nine ofierrent ; Cafar pecuniam hanc e ra-

S

novem

Pinis &

przda coactam afpernatus , illi:

annorum inducias conceflit. Vixdum hi exie-

97

ari , tribu-

tant, cum ecce iterum adíunt Hun

€

e

tum multo quam ante ferocius rcpetclïtes. Sed

Ens d.loco,

Imperator ,

qui interea ad vim [efe diligenter

p mutil,

2f1

*VU

un €y

Megifer l.

comparaverat , tributi loco came

6 GhDi a

Hac contu-

rnt.C. $4&

fcab;e deformem aá ipfos mitti juifit

mclia magis QCCCHG , pl'O uno mu 310 cante- tre-

centa hominum millia remiferunt ; quorum tan-

a fuiffe fcribitur truculentia, ut major ne exco-

f

j

£

quaám Deo

gitari quidem poffit. Tandem , po

vifum eít modum ftatuere ipforum Ízvitiz, Hen-

ricus tantis eos viribus tantoque impetu aggrefl

fus eft , ut omnis Europa contremuerit. Nam

centum C* quimquagiuta bomimnn millia oCCi[ a

quinquaginta milia capta feruntur , prater eos,

qui palantes pafïim & fpatfl in fuga perierunt.

Multis cäptivis

juHh viétoris manus amputatz,

abíciffz : qui ita ad fuos

[|

narefque & auricule

Imn

domuüm remifii cum hoc mandato , «t venuncia-

mi

un, quod in pofte-

vent popularibus , boc effe tributt

tum Hungaris pendwc velint Germant. Llicet au-

ati , fic contufi tunc

tem fic caftigati : fic Pmüig

fuerint Hungari ; ut vel ad memoriam tanta

cladis elatos fpiritus demitter

e debuerint ; nihi-

ii

lominus tamen poftea ab . Her

oldo Salisb urgenfi

rp.inOt.

Epiícopo evocaa incredibili multitudine denuo €u

ie I. Cr.

n

ls ültaverunt: Getmaniz-;-cum. confidengilime —

Suev.

4.. C iï).

AM

Mi

dicerent , Nifi celum cadens nos obruat , Aut terra

An,.

beat , nulla vis bumaua tanta erit».

EV GE

'dc'bi Cens nos sbfot

qU& Ensd. l.

Og r

ub

j

é15

OnATrIó

(

iL

i

l

qua vel afpetum noftrum þf:/fi;z;'e pofiit. At vis con.

!

ä

;

jl x.r

filii expers mole ruit fua ; & odit fuperbos , (ce.

[

"

lcrii'que eft ultor Deus. Ita & Hungaris conti-

n

Hl

j

git. Ad amnem enim Licum

proxime Augu;

ftam , ab Irp. Orrone Magio fufi, & ad interne-

cionem ferro , flamma , & aqua deleti funt.

m du

Bultzhe hoftium Rex, & exercituum duces La-

fs ""

lius , Sura , Toxus , C& Schaba , capti ; quos Otto

L

quidem coníervare volebat

)

fel Suevis repu-

ena

o id

ntibus, 1lli Reginoburgum ad Henricum Ba-

vat

i

ia

[j

Ducem miffi , ibique ante portam Orien-

^

& en.deLu-

t:&em , quæ Hungarinm rei

picit , iaqueis in pa-

tibulo fuffoc

[S19

^At

FO i

w

EE P

id

finga deIm-

penfi funt. Semper dein-

pcriucrema

1. 1. c-u1. m

ceps bellici fpiritus Hungarorum decreverunt;

x4.Tubero

& poft Mattbiam Corvinum , famz magnz vena-

$om, L.1.

Wil

torem ; longeque etiam fupm veri fidem cum

[

j

Vuïgo ,tum clarorum fcriptorum monumen-

tis celebratum ; quippe qui Italorum calamos

V Ul I

largitionibus fibi devinxerat; illorum vigor

IN

M QU

Sulimani 'Turcarum Sultani judicio penitus

exün&us, ó cum M

A

atthia eodem fepuichm

D

conditus eft Qu omnia fi Hungari ad con-

11

AV

Ícientiz libram exigerent ftudiofius , haud pau-

M

lo futuri efent moderatiores in convitiorum ja-

culis adverfus Germanos , (quos barbaro fuper-

H

&ov. H.1/39.

cilio defpiciunc D8r Geoz*gius Varadinenfis Epi-

Ícopus àdeo erat Germanorum contemptor ; ut

!

A

cum ex his duos milites idPP,IliCl'O affeciflet , in

f

eadem furca totidem pariter porcos ad ignomi—

niam fufpendetit) & alias nationes mittendis;

]

€um ca

L

umnientur creberrime , Ogmuibus exters

MU

M

Vi

plzz,-:

Nx'kþ

H

l

CosTRÀ H ul é1$

BN

lus feiper cum Morte undiquaque imminente , quam

cum. Marte negotii effe folere. Non enim dubita-

d

]

Cober. ia

verim afürmatre , unicam . legionem Suevicam. ex

Obf. Co(tg

i

q&Mi'WT tanttm

millibus militum. compofitam , qua-

J

"l

£

draginta Tutcavum mllibus àà acie tuto opponi p

fi eidem corporum alacritate & vigore , quo

hinc in Hungariam fecundo fiumine devehitur,

te&a ad'manus cum hofte conferendas deduce-

retur : quc—d de legioncï Hungarica vel altero

qut tertio tanto rmnajore Íperari non poffit. Qua-

mobrei tbi , illuftris Baro Henrice Aiberte,

^

du

vwuu

las aures przbere queo , af-

haudquaquam ctre

ffe,

ferenti ; ha&enus per unos Hungaros fteti

À

ropa fuüb imperium "T usci-

quo minus tota Et

cum COl]Cf.'üaCIit.' cum hzc gloria fEl'e unorum

Germanorum fit propria , qui ferro fuo fangui-

nem Turcarum h?[lföl'llht P

& fanguine fuo

funt;

Hungarorum & aliorum /fauguinem tuiti

quod nifi feciffent , jam tota Hungaria effet aut

funus, aut mancipium. Crudelitatem Hungar—i-»

cam cum faítu gentis jam mifcui , cum iftum

fine illa dicere non Potuerim : ut tamen de cru-

videtur Ianus V4-

delitate fpec'atim quid addam ,

tAdinenfis Preful de fuis civibus 1ngenue omnia

dixifle , cum apud Vladifl

aum Bohemie Regem,

ab Hun gariz 'pro

ceribus ad regnum capeflen-

dum vocatum , teftaretur , H^

ngaros multum lups

ditores , animal eft maxi-

in fe babere. Lupus , Àu

fe-

me noxium , Ízvum , & perpetua rabie in

t

g,ncmo re»

ftum , & quod occidere cuivis jure eft - pernit-

tia. de pace

fum: imo Athenienfes olim 1

-l

:ge laca eti

ai PIT- teninufbi

es

mio EFcud

Uv

,v-»j:' ILH

db

ætl

(

620

OnaA'TIOo

A

A-:

mio invitabant ad cdes luporum ; cum ei , qui

-

A

(

—

j

lupi catulum interemiflet ; talentum , qui adul

!

m g

P

Ü

tum occidiffet, duo talenta daventur. At quisHun.

m

Ti

i

garorum non habet aliquid lupi ! Spectate, mei

i

fit

ls

h)

Auditores , vel optimuim Hungarorum ; Regem

nl

Mattbiam Corvinum , & obfervate, quantum lupi

Juln 248 ^

in ifto latuerit. Habebat ille avunculum Michae.

Ens rerum. [555 Zilaoium , ftrenuum bellatorem

e

304 . qui re-

n ml 'PXL

nHung. l. 4.

j

gnum fibi delatum ante recufaverat , & praci-

hn *'fï

]

9t W

v

puus Matthiz eligendrau&tor fuerat : fed cum ifte

N

u

eognatione & fenio fretus fzpe Regem liberri-

ll

tl

me admonere , atque interdum etiam incrcpare

M[

]i

non dubitaret ; aflentatorum vocibus impulfus

hm )

Matthias, tum fuopte ingenio afper monitoti-

Il

D

QG

bus , fenem optime de fe meritum in cuftodiam

l

l

l

n

includi jubet : jamque calumniatorum opera res

[2

ae

0l

1

u

eo erat deduca, utin Mich

lem fupphcium

xdo jm

fuerit conftitutum : quem tamen unius hominis

fides fervavit.

Is coquus fuit :

il

qui innocentis

li

fenis mifertus , per aream arcis difcurfans tumul-

tum conclamat.

Nec mota : milites , quibus

i

tam arcis , quam captivi fuerat commiffa cufto-

dia, hoftem ad- portas efle rati , uno velut agmi-

re fado fe ejiciunt

COQU us interim POD tem

penfilem fubducens, eos omnes excludit, & he-

tum vinculis liberat.

Cum autem Michael con-

l dViL

D

tumeliam a Rege adolefcente fibi illatam graviffi-

me ferret , homines idoneos cum literisad eum

mittit , in quibus praftita ei beneficia exprobra-

bat , quod fcilicet ei , cujus opera potiffimum

!

ad regnumi provectus effet, non quz bencfactori

& a-

..ll"

)

.CIONTRA HwvNwNGCARIAM.

62f

x I

& avunculo , fed quz proditori debebatur, mer-

cedem Perfolviïeü Ác licet faci hujus invi-

diam in calumniatores derivaverit Matthias po-

(tea : nonne tamen more lupi fzviit antea? Idem

Rex Matthias Viennte , ubi Francorum Legatos

audiebat , cum menfz affeditfet , nec ficus, qux

ex Italia allatz fuerant recentes, ibi, quod jufle-

rot tamen , apponerentur ab aulicis vel per in-

curiam vel ingluviem devorate , íta exarfit ira,

ut toto corpore contremifceret ; quo motu hu-

mores colliquefacti in cerebri cellulas defluxerunt,

indeque ftatim fecuta eft apoplexia & ftupor;

cumque loquendi etiam facultatem . amififet,

tndem belluz inftar inter horrendos mugitus

animam profudit. Nonne vero & hoc eft more

rabidi lupi deficere ? Quid ? quod Hungari ali-

quando Iupos fzvitia etiam fugeï;:,nt ? NNon . exag-

I-C*wï': D3E

gerabo jam illud indignum facinus: quo Hun-

gari.þroceres ceío Aloifio Gritto militares penulas

in ejus cruore folenni ceremonia tinxetunt , ut

"

1

1

L.

rent:

diu fecum exactz vindictz memoriam defe

nonne vero Dracula Valacbie V

4ivoda , qui fub

ixit , omnibus

Matthiz Corvini Kegis imperio

lupisfuitimmanior? Illeenim Turcarum legatis,

pileaPhrygia ex patriz inftituto deponere recufan-

tibus,confirmandi moris gratia clavis ea capiti-

n

cflent:

bus affigebat ; ne in pofterum amoveri

(5

P

D

4

H

À

G

1

XOS

iu

l

Hs

) dà!O cuin

T

ille inter T

urcos païis tral

1

!tl

le

ï

10l

i

üincaptivorum

amicis laute cpulabatuï

í

^

j

u

pedes excoriabat , c

Ronfin. rez.

ontuloque

fale perfticabat,

h

Hung,. dec;

j

ibebat, quae

3:1. 9.

mox lingentes falfis plantis capras ad

lin-

U

n

-ïl

ul

HU

U

Ona ti0

815

0

p

jvf

linguz .aäþeritnte cruciatun augerent: ille men-:

l

p

j

dicos & àlios homines miferabiles opiparo excipie-

batconvivio , dein cibo via oq; repletos cremabat.

il JW

Sed nonne Dracule crudelitatem fuperavit Ioans

W

?f5

n

q£s Zapolia , Vawoda Tras

.JJ

dvanie ; qui Georgia

í

SA

Siculo, feditioforum duci & fodalibus ponnas ir-

rogaturus, cum Ícelera eorum graviffimas expo«

j

fcerent , fic tamen laxavit frenos furenti ultioni;

m

ut non homines ; fed. diaboli judices fediffe vi-

deantur ? Áttendite , mei Auditores ; atque im-

mifericordiar

expendite. Georgius Siculus , Dofa

cognomine , e Dalvoco oppido inter Siculos

Tranfülvanos haud poftremo oriundus, fingula«

M

Nic, Ifthu.

ri viatute, Ali Epirota Samandriz equitum prz-

anf.Hiit Ls

n

Videletiam

fecto Turcico ex provocatione victo , & ; cum

VWM

Piov. Hift

piius dexteram manum illius loricatam immani

1. 13. qui ta-

men in fa-

vulnere uno ictu detruncáffet , occifo , meruerat ;

leratione

ut a Rege Vladiflao duplici fipendio , ( przerat

nonparum

U

sifcordat,

ütem antea turma equitum Nandoralbz , five

Tauruni. ) torque aureo , purpureis veftibus au«

t

[

ro inter

C

:x;vtis ; equefh'i dignitate ; & pago dos

n

nàtus fuerit Et quia tunc temPoris in Hunga—-

Z

ria autoritate Pqntiiicm, Regifque permiffu , an«

nitente potiffüinum Thoma Bacocio Cardinali

Strigonieniï ; ad Turcicum bellum voluntario-

rum miuli

tum

vCiidlii

ingens confluebat multitudo, qui«

büs tamen adhuc deerat , à auo regerentutj

£4

id

cinore in memoriá

Georgius , ex tecenti forti

& ore mà

^2

ren

liis idoneus

'v

iàtuin frequens ; prze

& d

z

x

ii

if

X

iatus eft, cuíin novo exercitu

:

ignus

P

E

ucatus

COIDIBli

le v

retun, Conven

l

,

&

Acil

C À A

15j

io *fuic £

& Gäï

t

CONTRA HvwNeARtTAM,

62;'3

x"

& & Georgius a. Cardinale folenniter Crace ul

gnitus ; tanto cum vulOl .1pplaufu, Ut ex novi

ducis fama magis mwquue apud fimplices cre-

verit defidcrlum capeüendx militiam , adeoque

in Annales relatum fit, intra menfis fpwtïum ul

tra XL millia hominum cruce fignatorum (hoc

enim purpure! coloris figno tyronum pcc"l:om

munin volebat Georeius. ) unis in. caftris Pefta-

nis vifa effe; prater illos, qui haud minore nu-

mero circa Varadinum , Albam , Colociam , &

o

O-

Baciam , aliaque loca , fumptis crucibus , fe a

gxeoaiïe nunciabantut.

Verum robore ruftice

Plebls catervatim ad caftra dmþfo domi reli-

ari

€&o non nifi inhrmorum grege ; comp

vlv

O;la'

fos aut fme DUHOS in tl "UUIQ Ina ni HQ? 70115 Vl-—

nelfque colendis , fiu(nbus demetendis , oper

LUA

ac minifteriis

aliis obwndls : Nobilitas tanto-

rum detrimentorum impatiens, verita in rupw

ne militari petulantia ac dulcibus armorum fu-

riis femel inefícati ruftici in pofterum debita ob-

fequia negarent , omnino in ordinem eos

OHOf

cunque depmhendeu pokerst» cogete COIMUEUID

ngd utique ;me fuo facere gctewt ; &i non fx-

Quas ob

Vmam PIO 1mpcuo exercere imai LH[TCLO

caufas creberrimz

juc

À * XcÀ.

74:?«—«»

ad Georgium ddaïæ

1

a tyronibus , pecenubvs , curaret militiz im

r

)Q«

fator , ne lpfs » quod in caà ftra chhmt , fraudi

1360*

& crimini effet. Sui

LJ.LL

CLLNLLEL

P S,Og; orum VOLIS

cer uOS , (

?l( 380f

mirum quantum La mentma fa

lie i )jat "ad com D C

i

/

gium potenti fíuadela impe

cendam Noblilutle mxoïemum, dictitans, ugfx.

a Deo

qN

TE W.

,

4l

EL

624

Ó

R ATIO

k

aA^

TAU

E D€0 O"t IVEJM .

nll*

j "-

e coelo demiílum eíle , qm.

^l

n

tot mntlioac mifera plebiserumnis, morte lpxa.

4 VE jv

gmvwnbus, avertendis af'elumeque vindicandis

PL(IES

vires facultatefque omnes intendere,

Sc

-

arma ac

17

Loc

divinitus & auctore numine in

ï:.--

CXCLthUH] ql

manibus habeat , ad ponas a fceleftulimis ho-

minibus G*(IFVGDC"?S E QLqUC eorum 11]t01gl'1b11€m

t (uV

iuperomm cum fumma crudelitate con;un&am

pcrd')mandam , Omlhl "11121 omni C.JltaUOllö

convertere d

Co

Hifce talibus Geor*rms non

A

P.llllln animo commotus , tan dem fhubllO"lbUS

U

hatus (Ul GV("*()IZZ, qucm mlhtec Gez.0nei ap—

pellabant , con nfiliis rejedtis , quod. diu occulta-

verat , pe&om

expromfit ; & feralibus armis in

Nobilitatem palam verfis, agLeiubu s omni male-

ficiorum

PLIAUG in eam

defzvie

ndi licentiam

conceflit

Ncc, mora ; infe

1tà. 2""11"*1*18. E quocun—

Hïï

que impetus Ícelerum ferebat , ruere , dominos

ELOIHI(('JL infedari , torque

, Interficere ; Co-

?

a

L

rdim filias virgines ad LL;L;LW nos

€

i DU

fus rapete,

VM

4

11

liberos a parentüm complexibus diæ

iic

CH 5 tem-

pla e'(fwm*e , diripe

eaomo

ncendiis j - cae«

ï

L;iOUS Cca

l

U

u

wnäa mifce-

A

laveribus, 'cuum

Y

Y3

re

In 11*1 at

m No

Dï:"

lUf

COoni ';;3.

laniena val-

.

-

de fiebilis conc

£

i

)

ul

AU

Ioas

1215

jbaquii , Epifcopi

/1/]4

Chan

12

011'75

quem iartareus Georgius capti-

£

l«

vtun d(l 1€ ECIL;LL'- -UuIn ; Pk

«

muita ver

bera &

(tola

ag

Ct Uf"'ltl"ï

467

IcGCIa

*"'f'"" um & "1IULJ 5 Pl&'l—

"

ita. fude per

(7'1111& ck.xxa&x;äa

"num in Ino-

1Y3

llh] in terii

ini

UE?UZ- Eod CIT CITITCIAD ll exitiu pe-

VA'A

i&re & Gregorius Docns , C Petvus Rava[dius , viri

V

fum-

t

x

h k

l

; CoNTRÀ HvNGARI1IAM.. 6

j

l

mmo loco nati. Nec mitius habitus Stepbanus

:

em ipfomet Georgio infpectan-

Telegdinus : fiquid

f'

te & carnificinz a

rbitro , clariffimus vir funibus

oer teftes & membrum genitale in prxalta furca

(ufp

enfus ; ac deinde ad ludibrium fagittis fclo-

Pugn'abat initio Rex

petifque confe&us fuit.

Vladiflaus in damnatam illam latronum collu-

viem feveris edictis. Quibüs nihil proficienci-

bus ; belli cüra demandata eit Ioanni Comiti Sce-

pufef

Vaivode Tranfilyanie : qui etiaim geffit il-

fortiter ; feliciffimis fucceffibus;

lid prudenter ;

cum multiplici Cruciariotum Ítrage ; àd extre-

inimiipfo duce ; quem Petrus Petrovitius Vai-

vode fanguine. conjunctus ceperat ; ac plerifque

1naufpicat militi& an

tefignanis in poteftatem

füàm vivis redadtis ; & fic Cruciato bello (uti voca-

s ad L X millia homi-

batur.) in quo variis pralii

hum cecidiffe feruntur ; finito ; pülcherrimam

patric a tanto difc

ümine liberate laudem tu-

fi in exa-

lit ; in májori tàmen gloria futurus ;

diritati

figere

&ionibus fu'ppliciofum inodum

zone & reli-

potuiffet. Georgio itaque cum Ge

quis vefanz factionis primanis; reltibus ac cate-

u

aivodz venientibus;

nis nexis ; in co'nfp'e&um V

vul«

tum coryphzus ille;

intrepidus & conftanti

tu ; Non abs te , ajebat ; peto iuvicte Vaivoda , ut

mibi parcas : uteve im m jure tuo » pyous volueris :

boc ünum , quantum poffum ; poftulo y at «quior im

Gezouem effe velis ; quem notum c&b j nieis in Caftris

invitum C* 4 me vi coaclum militaffe. Quz quidem

m ptümit Gezo-

non fimulata excu -atio in tantu.

(

fs

(

j

]

L

l.

(ïz.ä

zJOemA vt

u

"

»

ni ; ut 1'blgtlcapitis abíciffione in ipfum animad-

"

"

:

j

"u

(

]

j

n

veríum fuerit. De cetero committebat Vaivoda

negotium excàrnificandorum captivorum viliffi

mis mortalium , vagis illis Cigszæ , five Zinga-

r5. Hi arreptis quadtaginta ex fontibus , qui

privatis minifleriis Georgio olim familiares erant,

eos in tenebricofos carceres condunt FU quins

decim dierum inedia mactant , ut , fi quos forte

tam diu fine cibo vivere contigiffet , demum

j

famis rabie incitatis miferis femiambufta viven«

tis-ac fpirantis Georgii membraà devoranda o£

ferrentur. Sed ex tanto numero tantummodo

novem duravére ; tabe confumptis cateris. In«

terea Zingari e rudi ferro folium, coronam , fce-

ptrum , regia infignia conflare; in folium Geor-

gium nudum inferre , & coronam igne candenti

corufcantem capiti ejus imponere. Mox immiffi

novem illi famelici , femineces , lutidi , umbris

ífimiles ; queis imperatum , Georgii artus , qui

ignito ferro tacti horriferur

Y

4

i ftridorem nidorem-

.

que reddebant, ftatim morfu lacerent, fimulque

guftent de fewina ifta , carnificibus ultima re-

fzactariis ftrictis gladiis minitantibus. Sed tres ,

43;

Canibalicas dapes afpernati , füubitam mortem

pretulerunt. Sex reliqui ; quoniam mortis metu

d*

abominabilem offam deglutierant ; dimidli funt:

quos inter quidam Lauventius , fexrarias. faber,

Georgii equos ferreis foleis munire folitus , erat;

quem provedifima state fenem vidiffe fe in

pueritia teftatur de patria. fua optirae , & de li-

teris infigni. Hungaricarum rerum hiftoria prae

claie

IN

N

l1

1

CoNTRÀ HvNGARIAM. 6?;7

äare meritus Nicolaus Iflbuaufius. At Georgius

omni laniénà , tanquam ad fe nihil pertineret,

Stoico fupercilio contempta , non fleie , non

ejulare ; non horrefcere vifüs : tortores tantum

Q

atulos camimos ab fe educatos ptobrofe vocitens,

.....

Conticuit : àc p'of'cremo ignitis forcipibüs identl-

dem lancinatus , poft tot phalarifmos exfpiravit.

Cadavere in. frufta fe&to ; ea Budam , Peftum,

Albam , & Varadinum miffa , furcifque fufpen-

11 prætereurubus fpectaculo fuére. Nefcio ,

Auditores , an Vaivoda exemplum tantz imma-

À. Ch 4009

nitadis fumpferit a Paule Quinifio ; qui intelli-

H

lfthuanff .

gens , nonnu

ii

os de prodenda Turcis Tauruni

Hift.l, 2

atce cum Alibeeco Sàmandrix præfe&o confilia

apitafle ; acerbiffimis habitis quæüionibus ; i

convictos confeffofque teterrimà nec unquam

antea abulla hominum memoria audita F.lp'pli'-

v

ciorum genera exercuit , voluitque , ut proditores

m

ánftar vervecum igmbus tofti afociis meditati CHi-

niinis manderentur. Átetim quemcung; tantz in-

hümanitatis laudare potuerit autorem Vàivoda :e«

quidem fpectaculum crudelitauis edidit nulli imi-

tandum:a quo,etü Georgius extrema quaq; merue-

ràt, viri Chriftiani animüm atque oculos averteré

"

debuiffent. Stüporem autem incutiat ruminanti;

Ifühuanff.

b-

Hi.iæ D llb- é»

"

tguod Ifthuanflius éx traditione commemorat:

^

n

4

L*

lm Inno-

Vaivodam poft cïele'tgs agreftes , & fuf

xium plurimorüm fanguinem , Eucharifüam,

düm eà a facrifico Romano ritu aftantibus popu-

lis ofténditur, mitum dictü ! toto

h

[99

H

-,gqt:(

Liili

) v1ide-

.

p "

i

um;«& mátrem

Xé non potuiffe : atque idcirco ip

nanl

k

2

ejus

TTE

d.

1!

€628

O n-A D6

CN

fj

j

(V

L

ejus Hedwigem , & fororem Barbaram Poloni:n;

g

I

Reginam , religiofiffimas foeminas , erogalle in

egenos , & monachorum Veftaliumque collegia

(l

imagetn

o

im auri pondus, ac obtinuiffe tandem affi-

g

duis fuis & piorum precibus jejuniifque ; ut fa-

p

cri myflerii priftinus confpectus illi redderetur,

"

(

M

i

lh

Caterum, ut lupusanimal non magis eft crudele;

W

M

T

quam infidele: fic Hungari non animorum tan«

tum fzxvitia; fed & Perfidia Ícelette obbrutefcunt.

u

UULLA

H

Eftin ipía Hungaria ingens filvà Gieta ,' cu

jus

Ifthuanf.

arenofum folum fuapte natura primo vere liquas

Hi&- 1. P

tis nivibus ita mollefcit , ut quanquam fupeme

herbidum & viride appareat ; calcatum támen

ab equite five pedite confeftim abforbeat veftigia,

& proinde ignari incautique. ejus rei homines;

Px*æfenti ope defütuti ; non minus àc prof'undio—

ribus lacunis & voraginibus immerfi extingiian-

tur, Eodem prope modo accidit, ut & Hungari

externam fpeciem bonz fidei & Engularis inno-

centiz pre fe ferant fepenumero ,. fed quá cre-

dulis atque improvidis dcciguiïrum certam pe-

íflem maàchinan folent. Si fui;ïï'agia & argu-

menta colligere velimus, non reperiemus caufam;

quamobrem de Hungarorum perfidia ambigere

poffimus. — Plerofo, Hungarorum in omne fere faci-

Com. 1. *

/]

cYo

C) c

^

nus pecunia anpella folei

flerit Ludovicus Tübe-

TO.

Át quis ifte Tubero ? Hiftoricus eft : Ab-

bas eft : Dalmata eft: Hungarici Imperii civis eft.

Sleid.Con,

Hangaris nbil effe inconfi

£

lib, 14.

»i

€ 72

unius atque Levius eofque

fabin

Wv WU

4 /7""21

2240

2

5

111

tave

O m Germanos adeo infe-

flis fevis animis , ut

1

1

2

icitn Impevium longe prafe-

Wil

TATE;

f

b

w Ht

CoNTRA HYNGARIAM.

629

ünt ; di

cit Francifcus Olivarius. , Et quis ifte

Olivarius ?

Vir amplifïïmus eft: Cancellarius elt :

arum ad Romant Impïrii ordines le-

Regis Galli

Et quid fingulorum teftimonia ope-

gatus eft.

rofe conquiro ?. Cu

ienim illa proverbia , quae

.

um funt teftimonia ; cui

—

oracula & totarum genti

bicularis lecà c fidei

Tuber, C.

func ignota illa, H

ngarmm Cu

Jjunger/ auf wem madpft bu

lib.4.

nv

inopem eff ? &«lt

nídt einen COnger.

Avatitia equidem (ut ÜSepcY

TrpüTépoV dicam) quaü

*

Ahe&ica quædam febris cor

gentis jampridem ita

fubegit; ut teterrimum vi-

remedium ; quod

tium nullum amplius patiatur

Lu

dovici I I1mma-

tamen precipue fub Imperio

t ; cum probo faci-

ne quantum virium acquifwi

liquc Principe ad com

pendiu

m fuum promifcue

omnes abuterentur ,

fed. inprumis Aulici artes

dum improbe

emungendi re

[o

cis ultra omnem mo

exercerent.

(modi in verfutiis prater ca-

Huju

Dubrav.H,

nfis Epifcopæ Prae-

Boh. 1. 33«

teros præüabat quidam Agrie

iitus.

Hic

fe&us, ipfi

Ludovico familiariter cogt

aucupium edoctum,

cum vulturem cicurem ad

ac præftigiis

nec non aucupem mimicis artibus

celebrem haberet ; adoleícens Kex

, talium ma-

dor

3

iX

a

fibi

xime amans cupieníq

ue ,

utru mque

Non recufat Prafe&tus;

dari a Przfecto petit.

s homo eic zvnào-

flipulatus tamen vafer & avaru

aa

1d

endis p

txfecturz rationi-

e»» immunitatem a re

bus.

is indulgentia; quipge

Nec fe gnior Reg

IL]

qui codicillis annulo fuo o

bfignatis illico libö;-

& reliqua, qu&

rationem. conceffit Prafecto ,

nl

[j

l

apud illum fupererant quad

raginta millia aureo-

n

Rr

3

rum,

L

[

f"

ii

m o J

630

OnaTro

d

v

"mi

, [um, expunxit. — Talibus tunc technis quotidie :

exPilabantur opes regni , nec quicquam aulicis

TU

mufcis erat fatis , regiam gazam , penum , cel-

lam , culinam , & quicquid omnino obvium ra-

pinz erat, depaícentit

;

3

TR

CUl

2

us. -Nec eft, ut opinemi-

ni Auditores , poí

'ora tempora nimis quam

sl

D7

calamitofa , qt

us cuncta regni opulentia vel

"1

diffipata, vel in capüvitatem T'urcicam ducta eft,

horrendum malum defectu alimenti evanuiffe,

vel fimul Conftana:inopolim exulatum abiiífe,

Non ita eft, Auditores mei. Etiamnum in Hun-

garorum cordibus regnat malum , imo in incre«

o^

mento eft

qlL

'.ndoqïiidcm furiali lucri cupidine

n

abrep ti illi tanto

2-./.

ere inhiant pecuniis , ut &

nonnunquam , exuta omni Chriftia

nis reverentia , ca

na Reh'gio—

ptivos Chriftianos Tataris ac

Turcis in perpetua mancipia vendant. Qua in re,

g

lifcente Bofcaina rebelli one,

tanta fuit Haido-

A.Ch.169;.

'n

Iíthuanf.

num feritas & infàtiabilis auri fitis ,

ut multi

H.1.34:

propinquitate &-fanguine fibi junctos divende-

rent; quodque execrabilius eft, a multis fra.

tres

& forores

barbaris

aurum folventibus,

per auctionem non fecus ac bruta animalia ve-

num GXPOHGFCH tur.

Et fun

t , qui horrendam

rem per fe miraculo divinitu

S notatam addunt,

e€x auro HCH'IPC'

; à Tataris cuipiam Haidoni Chri-

füanos v

endenti pueros numerato, cruorem ma-

naffe

; quo im

pir manus & nurfüpia abominan-

di hominis m

acularentur.

Átqui & Perfidia ve-

X U

luti fonticus quidam mort

us apud Hungaros

eft; fic tamen

» It quemadmodum podagra ditio-

,,,,,,

L

Yes

o M^

TM

xl"

CowTR K HvNGCARIAM 6X

n

W

res ac lautas plef

unque domos incolit , quäü de-

uperum tabernas;

dignans tuguri

4 & fobrias pa

ita quoque &

Hungarica illa «zmaoe Procerum

dinem afle&etur.

Fluxa gentis

W

otiffimum or

.

ffime liquet. :: quod e

Wil

fides vel hinc etiam apert

tanto bonor

um Kegum numero

pauci fuerint,

erfus

(ubditorum fuorum contuma-

quibus ady

Stephani Sauthi

EnsinHüg,

ciam non

fuerit dimicandum.

.

p affim.

aarma Cupe, & cxtero-

pieta

S gmviter culit impi

Caroli I integrit&s

rum tebellionis fociorum.

avit M

Atthei Trenfinit. pet-

ac probitas vix fuper

T

& vix effugit ficas Prodim..

duellis potentiam ,

ris Feliciani : qui confili

o capto de Rege; Regina

fuburbio Vicegradcnü

& filis occidendis'; in

intentabat,

Regi p

randenti gladio (tridto icdum

t

(e fubducente Reginæ quatuor digitos

fed Rege

at, tandem & hoc i

&u . fruftratus in re«

amputab

(ïïlOS Pi*ï

dagogi aftantes ob-

^

oios pueros ruebat ,

fe , uno ex eis

m PIOE&XC

j'e&u corporum fuoru

lethaliter vulnerato.

Matthis Corvini quantum-

exetrci-

vis felicis bellatoris fortitudo, non parum

obfequii jura ar

bitra-

-------

ta füit ab Ordinibus , qui

do in rebellium fac&tio-

tu fuo licenter interpretan

H

nem coaluerant.

At cur omi

tto . Sigifmundum ?

rfidiz eft immanitas , qu'od at-

Quz enim hac pe

mati proceres Hu

ngari regiam intraverunt, Si-

gifmundum Rege

m

fuum aut caPturi , aut occi-

(uri ? cum ille nefa

rias conjuratorum molitiones

rne-

animadvertens

inox

arrepto Pugione in

(im

Ecquis , inquiens , vcf?

An.Silv.in

dium Progrederetur ;

E

-

r? Aur quidnam fe

Par Al£font

maius fuas fanguine meo colorabi

4

615 1,3. €.39:

Rt

,

"

U

632

f

ORA-TIO

ci, quod ime Regem ve[t

w

W

"

u interimere vultis ? Pro-

deat € vobis , fi quis aud

grediatur.

et, C cum qe folo folus cog-

"

aut quod pler

Iu

ique Senatores jam ca-

Cusp.in Si-

ptum & in cqi"todi

am traditum in medio Senatu

giím. Caf,

trucidandum efle,

ut olim Tulium. Czfarem fta-

)»

tnerunt ; fi

ii

a

ne dubio mente jam perfectui

n Ícelus

crudeliffime ex

ecuturi, nifi Sigifmundus Garíg

viduz , maje

il

ftate oris Gngularique facundia ejus

& ampliffi

Il

!

commotz , benefic

mis promiffionibus ad milericordiam

;

lo elapfus , habitu ruftico ad

Hermannum Ciliz

Comitem n

octu profugiffet

Plufquam immanis certe

hzc eft perfidia

abo-

minabile parricidium,

Etad

hucdum diram per-

duellium memoriam ad omn

Itthuanff.

em pofteritatem fer-

vat Soclofianz arcis ardu

H.1.15.

& rupi impofitz perob.

Ícurus carcer , octo

gin ta

paffus profundus ; in quo

Sigifmundus Rex ; a Ni

colao Marcellio Palatino

ac Senatu Hungarico d

etentus ,

Íemeftrem capti-

"

vitatem toleraffe traditur,

Quid hoc vero eft;

quod Hungari nullo n

ature &

gentium jutis

Silv. Ep. sr.

habito 1'efpe&u Regem

Lazius Gé.

fuum Ladiflaum , adhuc

Auft, Conn

infantulum, jam fo

lepnibus inunilionis C coronatio-

"i Ceremoniis cog

IH

lib. ,

eCTAEU , deferuerunt, & ad Vla-

difla

um Polonum , poítea

induciarum ruptarum

infamia atque clade Varn

enfi notum , defícive-

runt? Flagitioüfiïma

eft perfidia & nequam de-

fectio. Sed nunqua

m Hun garor

um Perfidia plu-

[

ribus ac illuft

rioribus fp

eciminibus fe

fe prodidit;

quam.ex quo Cefar I*viaximilianus

AVL

1n

I,4 nepotes

ejus, juribus Domn

s füz confervandis accuratio-

rem paulo curam adhib

h

ere ; & pro incolumitate

BN

ïn(

J

tot

M

9

ij

D

CQNTRA HvNGARIAM.

635

4 ]

tot fanctarum pactionum folicitius vigilare cc-

U

perunt. Indigniffime ferebat Cefarum clemen-

tiffimus, Hungaros poft Matthiz Corvini excef-

fum evocaffe ad Pannonicum Sceptrum Vladif-

laum Bohemiz Regem : cum tamen communi-

bus re

Fo)

eni ordinum votis Neoftadienfis tranfaétio-

nis tabulis diferte cautum fuerit; ut, fi Matthias

decederet fine liberis, regni hzreditas ftatim ad

[thucnff.

Patrem fuum Imperatorem Fridericum , aut ipfo

Hul. I. &Qz,',

non fuperftite arxiplius, ad fe devolveretur. Ob-

ducebant quidem feedifraei velum levitati , cum

dicerent , non fpontaneis fed coactis fuffragiis

Neofladienfes tabulas confe&tas fuifle ; quo ta-

ue re-

fÀ"«

men nihil fingi poterat ineptius ; nemo

fcifforium illud Praetoris edictum , adver

í

us Pll—

WUelli

blicas inter Principes ac Refpublicas pacis ac

V

concordim fanciendz caufa fadtas , five pactio-

u

nes , five tranfactiones obtenderit , nifi ftolidus,

aut publici juris prorfus imperitus, contemptor-

ve: at Maximilianus Cafar rejectis vaniffimis illis

commentis , indignationique legiones focians,

continuo Hungaros tota Auftria inferiori , in

qua injuftas multorum. annorum moras agitave-

rant, expulit, feverioribus in ipfam Hun&atiam

exemplis acturus , nifi Vladiflaus iteratis legatio-

nibus impetraflet Pofonienfem conventum ; in

quo primarie dignationis proceribus utrinque

confilia conferentibus , poft gravimmas ac diu-

turnas difputationes & deliberationes , iftz pacis

p

11

leges fcriptz acceptaqu

w

a

nt ; ut obliterata hinc

inde omni offenfarum memoria, Vladiflaus omnia

(2

uv

W

|

ERY

loca,

"

j

e

L

EX

1'4KG

"

OnATIO

n

634

(

loca, quz in Auftria cenuerat, nullo fibi reteng;

"TL

"m

i

af

jure , dimitteret ; regnum vero Hungariz , pott

(U^

Qu

Vladiflai ejufque liberorum mortem , ad Maxi-

miliani nepotes juxta formulam Neoftadianz

"

tranfactionis recideret. Hungari autem , ut often-

J

derent, fe in omnes occafiones concitandis tur-

bis promptos , cum juffü Vladiflai Thomas Ba-

TA

cocius Regni Ca

RE

ellarius, & Stephanus Batho-

yius, füummi & de Patria optime meriti viri, Or-

dinibus Pofonienfes conditiones interpretari vel-

lent, primum quidem attente auditi , fed ubiad

caput de tranflatione Regni ad heredes Maximi-

liani ventum, horrida derepente coorta vocifera-

tione conclamabant factiofi, Millies fe movituros

du

potius , quam Germapnorum fervitutem fübire velle.

W

Et creícebat malum quafi per contagium late

LI

*

fparfo veneno

cui prater cateros abblandien-

i(

do alimenta fübmini(trabat Stephanus Verbecius

Regni Prator ;JoAN N1 Varvo p z Coronam

TUTU.

bl

in occulo affectanti addi&dtifflimus : adeo , ut in

.

W

Comitiis in Peltano campo , quem Racofium a

E

rivoe

jus nominis vocant , habitis, coitione fa&ta

ln

Ifthvanff,

decernerent intemperiis incitati Nobiles, Ne s

Tifb l4

pofteimi ullo unquam tempore , fi Rex Vladiflaus abfe

W

que bavede mafculo decederet , aliena. gentis & fan-

gumnh Regem fibi deligendum proponerent , addita

atroci comminatione , 4t qui contra. banc legeim

.

4j

f

ff
