$vat € €ott/

vcadi potuit 3

fo moedóe

cipuis miniftris in confpectu illius occifis cg.p'ä!,mj

tcprodtor & h

anfprcten

ignominiofo catceti 1incluferint : imo & illa vul-

bie van

lra;um Mege vni

$) ott.

garià didtetia , quibus Brabanu bilares . feffivi;

Th H.l.eo. ridictlli , t2 ludicris um

inodici ; Flandri mulierofi &

fpumm , adeo ]

inteiperantes 5 Batavi fimplices , incauti , inertes ,

tti rf bqte d

fegnes» àc flolidis Zelandi callidi , vafri , fubdoli, di

t Crfatis nom

éates , Captiofl , appellantur , hodie pro morum

Htimpis aïiqusi

'

;

4 agl

lafll

mirs

l

corrüptela & improbitate nimis mitia & lehia

Ü

Al

elle exiftimabo.

Quod enim crimen àut flagi-

Ui tl vl

tium poft ilud Adoelfi fcelus jàm fit incredibile?

h f m lg,

LE (

Obftupuit , & àd diritatem facinorum ingemuit

4f t If

Eutopa: cum àvorui zyvo Selmes 1 'Türcarum Sul«

V hg Tin

»

" tanus patrem Bajafitem 11 im

i

:8)

j

Mltm «

J

J

M:

lin

efio fpoiiaiï&t 106

veneno peremiffet; Achmeti Corcutique frazri«

Leunclav,

um Eaäcrcl:.*

Pand. Hift.

bus nàtu majoribus, & quinque fratrum fliis

*.lSIql!jgmze li

'qurc.c205. làqueo fauces elifif

E

et ; procetum deinde máxi«

&H.Mu ful.

^

2]

h

olpitlsn, )

'Tute, 1. 16. morurm ca

-

des , Muftaphiz baffe Vezirázemis

TM füttter

li

&

Cheudeni báffie , Ducavinoovlis Vezirázemis báftze

;

&or u'.i(tic: '

generi fui , Ifchenderis itidem bafle generi , Ta-

Altionie À

h;

zM

ls

(

T P

M U

zifadis Cadilefcheri , Balis Gemis Seguanis baliïæ,

«

Chufeinis baffe Veziris; & Jonuzis baffz , nefa-

q

(

rie accumulaffet : Sed ille Selimes fuit barbarus,

Ml

W

fuit Turca, & hzreditariis quafi domus fux

*

k'—w.b |

lanienis ferox

*

non fuit Chrilliantis , non Ger-

u

f

manus.

Aft abite in malam rem ; abite perfidi,

H

VC

rebelles , impii , & ingrati omnes , quicuiique

eftis. Et o bellam Pugnacis illius Carolz juftitiam,

qui ultimo hominum Adolfo contra patrem favit!

Quo enim honetti pratextu morítro ifti , qaod

culeo erat infuendum , adverfus omnem zquita-

tem & Divipri humanique juris regulas tantum

concedi potuit ? Cum Garolus Borboniuis ,pa-triæ

fux proditor & hoftis , deferto Francifco I Gal-

liarum Rege veniffet ad Cafarem Carolum V in

Hifpaniam ; adeo Hifpani proceres ab illo, utin-

fami perfidoque abhorruerunt ; ut ex iftis ünus,

cum Czíàris nomine rogaretur, ut Borbonium

C

ad tempus aliquod in domum reciperet ; Caftel-

lana magmni":itate internuncio re[þon—d-erit : $8

'Guicc. B&

il 16-

Cafari, quod vellet denegare mon poffe: caterum fc-

vet, fe. domum illam, quamprimum Borbonius difce[-

ferit, quafi ejus infamia contaminatam , C' qua poft-

bac Ab honoratis vivis inbabitetue indignam s flammis

eboliturum effe : Acqui Pugnax ille Hifpano iftggt-

io primario haberetur major & laudatior, fifBamsz

fA1S quoque non adverfus domnüm in qua Adol-

fus hofpitabatur , fed adverfus ipftmmet hofpi:

^

Quanto autém Caro-

tem forciter pugnavilfet.

lo melior & ïuftior ille haudquaquam barbarus

- ';1-')

Mauritanie Rex? qui cum audiflet h

Oi

lem fus

u

Lll P

900

MTH

ORATI!,O

Alb.Gent.I.

um Alfonfum , Caftelle Regem , armis filij dive-

b Quis Y

efo ]11[

beilla.c.rse

xari, ingentem auri vim mittebat ad. Alfonfum,

"n qnirium p

& ipfe etium in Hifpaniam cum magna mili- Jeim nv

tum ianu trajiciebat, rem indigniffimam effe

g Propes

judicans, ut filius patrem regno pellat ; addens

w ZFPamri*.ïmu

autem , Vicforia parta , fe. Alfonfo itevum. boflem fu-

[meïl&nï , m

1'1'*.&

lv

turum. — Ceterum Pugnax ille Carolus , ille fce-

sits denm

leratilfimus Adolfus faciunt , Auditores, utin Ger-

]ï.;C[N'C; AU VOC&'.L?

maniz Injufiiti4m denuo aliquid edifleram. Sicuti

et: & cm a

enim Trevereníis ditionis aer frequenter eft nubi-

sdrcondati. o

lus ac pluviofus, ut quidam huc accommodent

dirins Imperto

cloacam plauetarum : Xa in Germania , juftitiz coe-

vmiha eorüm ex

lum frequentiflimis injuriarum , crudelitatis ; &

J de s ptonux

omnis improbitatis nubibus eft obductum , ut

smultitudinis

non raro hinc depluat fentina omnium malo-

Eunien. in

'fläquis deinde o

Taneg.Con-

rum. Et , uti in multis Hollandix ac Zeelandiz

ftantii.

xorttus , [mpe:

p:*..rtibus terra penitus aquis imbuta permadüit;

$. Olim r

uüt non folum, qua manifefte paluftris eft , cedat

8 2 fhefetrice

ad nixum, & hauriat preflà veftigium ; fed etiam;

t decollri lm

ubi paulo videtur firmior , pedum pulfu tentata

q

2 codemt :f

t

uatiatur , & fentire fe procul mota pondus te-

ftecur

:

"

imo & ob illam cauíam Cceani violen-

10; t Doi, H

um [nperi j

tiam experiatur maxime, qui ruptis & diffipauis

Bodin. Th

k jr)(gg 0&2,

nat .lib. z,

aeceribus patrum memoria ceutum amplius mil-

Lemn. de

leg juzerum. abrafit, & Nordbevelandiam omnium

"tf s

l

occ.

nat.

»Rrome d

Inir.l.4. c.2.

Mattiacarum infularum hortulum ita abforpfit,

add* Chiry.

« g

ut przter turrium cacumina , aquis paflim ex-

San&ium,

( IHC 0[

Oï*m

qui fcribit

ftantia, nullum reliquum fit veftigium: fic qu0-

A Ch. 1421,

que & patriz noftrz , vitiofis humoribus mace-

At

of

Oceanum

rate , infidiatur injuftitie Oceanus , & majo-

m q

Il ])01

n

72. pagos

abfumpfif-

rem partem inundavit , bene magnam jam hau-

hmnum m

AUL

Íc ; & unicum tantum infantem &cum eo felem evafiffe-

fit.

* Qdb

t Wïd

:;

M

L

XO

901

VP N

CouNTRA GERMANI A M.

fit. Quis vero Imp. Othonis 11 confilium probet,

quo convivium (pecie juftitiz. cruentare voluit?

AVlil

Étenim invitaverat is Romz in Vaticanum Epi—

Ml

Ícopos, Principes, & civitatum legatos, ad epu-

lum appamcifämum ; qui cum ordine cundi ac-

cubuiffent , extemplo ille przconis voce paenam

i

f

Viterbienf,

capitis dennuciat ,

1 quis ad ea, quz videret au-

ruf. Ann,

diretve, aut vocem mitteret, aut fede fua fe mo-

Suev.p. 2.1,

veret : & cum di&o convive armatorum cater-

5.C.2.Sigon,

de reg. Ital,

vis circundati. 1

]

k

ji omnibus trepidantibus , Can-

125

cellarius Imperatoris in violatores pacisinvectus,

nomina eorum ex charta recitat: & mox horri-

bili de eis pronunciata fententia , in confpectu

totius multitudinis fuppiicium fumptum eft. cum

reliquis deinde convivium , omnes ad lxtitiam

cohortatus , Imperator jucundc celebravitac per-

egit. Olim Flaminius prator , Auditores , inter

Senec, l. 9.

caenam a mheretrice rogatus , quaz ajebat, fe nun-

Controv.2«

quam decollari hominem vidifle, unum ex da-

mnatis occiderat : feceratque imprudenti?ï imus

homo, ut Bruti, Horatii , Decii , & ceterorun

decorum Imperii , fafces & fecures in. dedecus

verfz, & in jocos obfcaenz puellz recideriit; at-

que majeftas populi Romani , per omnes n? tio-

nes, per omnes diffufa provincias, in finu mere-

tricio jacuerit. Sed quot modis Flaminio fuit

nofter ille Otto immanior , qui non unius , fed

pluium damnatorum fanguini pavimenta im-

o

cantibus convivis , fed ex-

mergebat ; qui non ro

hotrefcentibus , aquc Ípectare & vultum compo-

nete coactis , trageediam exhibebat ? Ottonem

ta-

i

j

CMTM

$02

OnATrIO

yipi 1

"'H*lh

tamen, qui illa intempeftiva animadverfione or-

« €H€ PO

iï

Ll»'q

]

v

A^tf

»»»»»

dinem & gravitatem judiciorum nonnihi

i COf«

j

I

Vi

"

A

'H:C

[v

rüpit: quanquam & illa Imperi civitas parum fer-

a rb Q

i

vans decori fuit ; quz Senatori noviffimo cuique

;:-

!

lus

;

p

V

4cï

munus onufque imponebat carzificis, ita ut ipfum

Z

jl

(

Erixlnï

€l't'fl

facinorofis capita amputare oportuerit ; gladia

aynalem , tX

rubigine propemodum exeío etiamnum fuperPcL

"p d

te: & ille p;zgm; apud Francos meos; in quo vete-

!t

x

d

ti confuetudine maritus nuperrimus furi crucia-

w f Ardit

[

l

r laqueum innedit , & higno dato confeftim

MRU

omnes loci cives , & imprimis quatuor Sculteti,

i« fris manit

operas conferunt , (hoc vocant -Dupen )furemque

l matuts um

de annofa & mutilata ( cui nomen Snüpfief^

(n(nes

sta füte

Lu.lyh

t

baut) quercu fufpendunt ; fere ad exemplum

Ü civem Ducermi

Balduin? X II Flandrie Comitis , qui XI Nobili-

v vim vi repte

bus, quod tres mercatores fpoliaffent atque con-

g pf nf

trucidaflent , in paletium vocatis , & in tabu-

0 adftts , rs

lam collocatis , laqueos fingulis injici mandave-

rat , & poítea ipfemet füis manibus fubtracta

sepinu (j

tabula illis gulam fregerat: fed quo excurtro ? Ot-

BCRAEUf (]UC'?A'.i:*

s t z

!

^Ar

tonem, inquam, inepta & incivili jufticiz admi-

xmm nf

niftratione vincunt Gaadavenfes ; qui patrem. &

Eod.deRep. filium eu

Ídem Íceleris convi&os ac damnatos

g

t itde marme d

13

e. 18;

Nübitur Ym

Íortem ducere jufferunt, uter utrius carnifex e-

Íet. pater, cui fors obtigerat , cum zetate fenex

.F;LE Canorr, lj

AAAAA

It

Aff

elfet , precibus eblanditus gratiam eam obtinuit;

. QUim ty

j M

1y

t

hnn

ut filius robuftior eo munere fünceretur : & fi-

TO

lius po&ea parentis caput intrepide decuffit. Cu-

ïï.r illotgm Ín

XbiQmem or."ï.v

n

ius impietatis ac Íceleris memoriam zreis ftatuis

Tetty

in utbe media, & quidem publico ac patenti lo-

;:.;zonfm

V

co, Gandaveníes etiam hodie exílare patiuntut.

"ID l F"JW

Át

) L]

CoNTRA GERMANIAM.

993

.xx

B

M- H.

At nihil iniqüms, & nihil barbarum magis illo

[*

ocsi:

I. BOE!

de Europae

mote effe potuit; quo Klageufurti fufpe&us furti

1.3,0.17. Fa*

in furcam agcïntur, & pofh*idie de mortuo quz-

bet.H Suev.

ventus effet, mane-

]ar.c.edüs

t

um ] ftio habebatur; qui Íi reus in

bact pendulus , fin innocens , funere publico in

'cemeterium deferebatur. Vbi ergo, per DE v «

immortalem , tandem latitat juftitia Germano-

«um ! An forte & illa patibulo tanquam fufpe-

&a eftaffixa , & jam prepoftere rea peragitur?

QOuod fi, Auditores , ad fdperiora facinora acce-

pubrav. H-

dant, lex Moravorum , qua cantum , ut accufator

Bojem.1l.32«

fütem füis manibus ipfe fufpendat in furca; aut,

fi ad manus carnificem fuum non habeat ; ipfe-

V

Sunler de

met a. fure fufpendatur: fi lex Luceruatium, qua,

R cpe Hclf.

1.2

| qui civem Lucernatem 'occiderit , etiamfi legiti-

me vim vi repulerit , nihilominus cápite peenas

[

]

f'ietudines, quibus bona nanfra-

pamhoud.

- duit: fi pefzma cor

piax crim.

adflictis , res furtive dominis , a magiftrati-

€, I12: D.67e

| go

REn.Sily.E-

inntur: fi judicia Weftphalica clandeftina ;

EF bus erip

]

yift. 164.

fi poenarum quoque atro

citas; & fi qua hujus

notz funt alia plurima; j

ungantut: (IUQC& parte

[

^

Pa

quitaïi ,«

Germania noftra erit jufta ? quot

que inde

maxime dependet. concordie publicz,

» Verum, illuftriffimePrinceps, FR AN-

a^ opcmbitur

-eiscg Canorr , Dux Saxon

x , Religio quoque

ftrz vul-

€ontra qu.am tu P

utas , Reipublice no

nus infixit lon

e

inhoneftiffimum. Non perfe—

quar illorum imp

ietatem , qui cum Dzo ipfam

Religionem omni

no abjecerunt ; aut licet pzo-

feífionem retinuerint, tamen fid

em vita fv4 pto-

fÜieayerunt. Eat enim in mal

Am Ten , «Qt vetus

Ll

Ed

ile

204

OnRATrIO

CoXtt

m

—

ile Radbod

us Frifius Princeps ; qui facrum ba-

o

NSL ?eD

a5 in lo

ptifma recepturus , cum audiffet , majores fuos

. imedm &

tanquam genüles & a. Chriftiana religione alie-

n0s apud inferos tor

;,gliS st fecon

queri , mutata fententia ,

Naucl. vol,

pedem alterum jam

&d incontt

2. gen.24.

Cat

1

R

a

aquz immerfüm retraxit ;

Vb.Emmio

tus, Santlius effe , fequi plures ,

quam paucio-

J ub dodr

Frf, H.1.4,

res 5 C beneffius , f

,

equi divites C* potentes , quam

aperat i aprct

'

Jluc dl

pauperes C leprofos. Eat & in crucem Fridericus

ighuc i

^

Cilie Comés ; qui religionis

um fül

V

^

caufa ad Apoftolo-

€P€IL'.T.I

rum limina profe&us,

fed nihilo melior reverfus,

i, jom C

hoc ipfum reprehendentibus objicere folitus eft

L

L

i, Of

Silv.inEu- Ef;475

IOp. C. 2I,

Jutov. meus. Roma vedux. ad futvinam. vedát.

n fere, tot

hp

Nec veniat in hunc conventum Leop

oldus Atflrius,

*

WA

ter dups, Pont

Trithem.in

cetera infignis bellator ,

qui exceffu quodam

m tomprehn

Hiríau

&

amoris erga Imperatorem Fridericum Pulchrum fia-

ipet Admittend

Sponh Chr.

trem , captivum , impie officiofus Doemonem evo-

Gerard. de

voptere i Cih

ROO. lib. 3.

cavit in in auxilium, ut illum liberaret. Tamet-

.

am Inpp. erdn

Cllfpjn. in— i

1 Fridericus prefentem bajulum. & portitorem

Fuüuder.Pul.

Q Pn'r.c:?pcs r

Cruf. Ann

Íuum avetíatus, cum federe jam , nec fcifcitari

i

P3l4.c,. Quis effet iíle ,

J;antm" nihilg

Ií

juberetur scchücis figno fugavic.

dl

CVH

LcehmiChr,

Procul etiam ,

HSHAE t

m

Spi.17 c.i5,

procul efto profanus ille Abbas

VntfeltORi vere

..vix

Spanheimenfis Tritbemius , qui Imperatori Maxi-

.

A um Lutlery

miliano I con

jugem Mariam Burgundam, jam-

pridem antea mortuam , Ooftendit tan

i:nine'nu & Con

Cis£ Ann.

quam redi-

P iDutlog

vivam : quo fpectaculo ita territus eft Maximilia-

pl .

ïf:utänti"cïts.

nus , ut plurium mortuorum formas , quas ille

h

:

Cilini

T

monflraturus erat , videre noluerit.

Sed aliud

n int

matim longc

« [[*11 n l

i

periculofius Rempublicam noftram

NU

dn 1

arrodix;

quod ferpit prorfus & (xvit, ut cancer.

RUT

AC

VL etim

ï

Re igio

Caim peperit Religiones ; tranquillitatis

)(r

* [ot

PH]O[:(; T

mater, dedis flias feditionum & diffenfionum

!J)

nutri-

Mf tj

À*

|

,

90j

CoNTRA GEI,.MANI.AA

.putrices. Nec provinciz folum, fed étiam civi-

cates, & in fingulis fere civitatibus civium paro-

ciz, interdum & fingule dqmus opinionum dif-

cidiis inter fe conflictantur.

Et quz gentis no-

| ftre eft inconftantia? que mutatio ? Vix fincera

Divi Lutberi do&rina per tenebras Papales pene-

graverat in apricum : & paulo momento noftra-

Sod.den e-

W

pub.l.5. c.1»

- tes huc illuc diftradti infinitam dogmatum varie-

& in M. H-

tatem fufceperunt; factique ex Papiflis jam Luthe-

CZP. $*

E

rani, jam Calviniani , Anabaptifle , Schwench feldia-

ni , Ofiandriani , Huffite , Hubetiani , jam ali. Quot

Ac licet Pace Religionis

"

capita fere, tot fectz.

prater duas; Pontificiam , & Auguítana Confef-

fione comptehenfam doctrinam , nullas alias in

Imperio admittendas effe , conftitutum fit : uti

, propterea in Calvinianos, & pracipue Palatinos,

Th. H.1.39.

cum Impp. Ferdinandus & Maximilianus ; tum

Vide Syimn-

phor fupp-

cateri Principes Proteftantes infeftis animis fere-

bantur: nihilominus , ut eodem Pacis'beneficio

tom 1p.r.

tit. 3, Cóft,

fruantur , afferunt Calviniani , fe Auguftane

Relig. & L.

Hutter in

Confeffioni vere addi&os effe : proinde fratermita-

Calv. Auli-

tti cum Lutheranis Theologis inire magno mo-

co -Politico

utroque,

limine nuper conati funt , fed fine fucceffu ; Lu-

theranis iþurios fratres pro legitimis agnofcere

recufantibus.

iid autem fic fiet tandem ? (&id

Qu

E

fi Calviniani fadti pote

ntiores, & Lutheranos re-

ferant interfpurios fratres ; & Pacem Religionis

torqueant adverfum illos, & mutent in bellum ?

Quid fi etiam Pontificii tot opulenta monafteria,

O

atus ab aliis in fifcum &

& tot pingues Epifc

ó

matis precibus repes

ad menfam Domii verioe , ar

4

Ll

j

tant?

006

OnATIO

[

oNTR

tant ? Abfit, ut hzc voveam ; timeo tamen in

Ü

ii Ill

iil *

hac feraciffima fectatum ztate , & hac ambula-

l If

gl

Js

um

toria Principum & fubditorum fide. Vitio enim

j aol ^

!tj

feculi ferme Religionibus , ut veftibus utimur:

um Y

D

j

quz nifi quotidie aliquid habeant novi , non pla-

Mi

Tefl

r f& ]

cent.

Multa quidem paffim amicitia, etiam ad-

Wi

Ms Hi

n

finitatum & novorum federum vinculis adftri-

.

]i Biondenbu

h. H. la

Qa

r]

quid tum ? non perennabie

Siéuti in

ls arenz non

"]

"

W'eftphalia & vicinis locis campi funt fallaces,

fintinhonore ;

in quibus , cum ceípes ille uflibilis effoditur,

u

tlabora

aqua reftagenat , & fuccrefcente herba folidum

Inu5 Cl

|

olit o

extroríum folum apparet , ut qui illac iter fa-

|

i

ciunt, nifi locorum gnaros duces habeant, prius

:licet apud

——

topteea minus

in lutofas voragines inextricabili lapfu impingant,

us : t H

quam PCFiCLllL!ln adgnofcere queant WE Vereors

ad m

;

Qui

[] 2071

ne nos alicubi multarum Reïigionhm ferrumi-

!

QUAI

d) doyum |

natio aut plumbatura pernitiofo errore in vorti-

Qu ide) polti

ces inexuperabiles , cum certa Reipublice & ci-

lolere : ut t N

vium pernicie feducat. Heu Religionum infeli-

citatem ! At vero; quid vitiorum in noftra man-

mgno conftet,

tica eftamplius? Permultum , Auditores. Quem-

imerf. i

bus: &i mel

admodum enim zdes in fuperbam altitudinem

nathonts, D

exurgentes , raros fuprema in parte habent in-

Mcdeas, Colimys

quilinos ; fic nos Germani, aliis gentibus ple-

runque proceriores ac robuftiores , parum ratio-

Ü

jOfU:

TTE

h

nis 1n capite ge&amus, & impetium noftrum in

fiomen (

LA

adfectus eft debilius.

Imbecili funt amimo, quo-

hu Iüitts j

!

j

Á

Ó

Eyift s.

Tülls f

vvvvv

vum lacertos humerofa, mivamur : dicum eft Sene-

AW) 5 at

olim Mil

I

cx. N:muio vobore membrorum vigor mentis hebefcit,

ig

Ifmï, (]'1 T

quafi abnuente natura. utriufque. boni lavgitionem :

« fupra mortalem fit felicitatem , eundem Q valen-

T : ET :

tiffi-

fcntu

b Wa

vá

DifA

n

e

CouTRA. GERMANIA M.

907

dictum eft Valeri lib-5* 18

vti]ïiimm effe , C fapientifimum :

ad L:x. £, de

Maximi. Longi bomines funt vavo fapieutes: dictum

jurifd.

Cafaub. in

e(t Battoli. Et Fatuos Poete Grzci Latinique p-af-

Athen.l. 4«

16.

fim vocant longos & magnos. Atque , ut Helve-

€

L]

m

- tia fterilis eft , quz nec fufficit alendo populo

simler.|de

Rep. Helv.

m ] 7 fuo; Haffia infoe

cundis montibus deformis ; Mar-

ïb.h

)

. chia Branc'tenbwgenfis, & We

ftphalia, multis in

^

locis arenz non frumenti divites , & Paludibus

funt inhonorz ; & multe aliz provincie egefta-

telaborant : & tamen , in illis Regi.onibm non

minus eftlolii &

zizanii, quam in feecundiffimis:

fic licet ap

ud Germanos minus fit virtutum , non

vitiorum.

Ciyiles certe non

— propterea minus eft

pifcutfu. $

fumus : ut Fr. L4no

vius dicat , adolefcentes Gal-

los ; qui ad nos in Germani)am mittuntur , ii

quan do do

mum revocentur , rufticulos redire , at-

que ideo po

litiorum morum gratia alio ablegari

(olere : ut 1t

a nobifcum habita conveifatio illie

IE

magno conftet , duplici labore, duplici tempore

— impenfa.

Voluptatibus autem fervimus omni-

d

Phormiones;

bus :

Ccc

in media Patria Davos ,

'Thaides,

Gnathones, Parides, Apicios,; Laides ,

Medeas, colimus & veneramutr.

Et ubi eft pu-

1

dicitia ma

)

orum? Quotufquifque nunc intelligit

tus fum , ferri ad-

Camerarig

-- nomen caf[fitatis ? /Sepins mira

Cent.LC34»

lavacra Pmmifcua,

huc multis in locis balnea. &

i

plut. inRo-

nulla fexus aut ztatis habita confideratione: cum

mulo,

olim Romuli lege, criminis capitalis reus habe-

retur, qui fe

nudum a fosmina videri pafüï.s fue-

kit

& Turce promifcui (exus lavacra ita aver-

fentur, ut capitale fit viro interelle ; vel confpif;i

in

:

4

908

CT

ORATPIO

|

l'l(l u u

Xetodo.1.1.

inloco , ubi feminz lavant.

Malier enim cum

u

lyittn ; ?

'j 1'

tunica. verecundiam ponit :

A ^uoe d il ITR

W

lj

rwnm/./;:n;z;;a'u

Va cuvexd|ue]ay 4*9) TOV «idlo »"«. Et hanc ob C4üs

j B&dälïï i

Confil.142,

fam fuerit ridiculus, an ftolidus :

Fr. Aretinus,

Á annon I all

qui fatis prolixo Confilio probare

conatus eft;

Ft. Sfortiain Ducem Mediolanenfem

p [hols qus

jure petiiffe,

ut Deorotheam filiam Ludovici Marc

hionis Man-

fali, E;z;:; n

tuz:, Galeatio ejus filio deíponfatam ea ex

d adipin,

preffà

Í

"u

4T3r

n

if

ündi

:

conventionis conditione , fi puella intra

deci-

— —4X(lilíl

Il

miüm quartum zatatis annum

gibbo aut alio

deerrantis natur

d

,

£ vitio deformata non fuerit,

( proptra M

ullam mulieen

Medici quidam prius infpicerenc nudam in cer-

dtin fammas

tis locis 3 atque etiam ta ngerent , quo ità con-

ftaret , fi quz puellz occulta deformitas eíTet;

düc ls Qu

fed Ludovicum Marchionem ho

C ipfum injufte

quntumyi tb

recufaffe. Itali autem | illam pr

omiícue lavandi

l

xltcebant b

?

:'

^

confuetudinem in thermis Badei

Lltpentum Q

Vide Xn.

ifibus apud Hel-

Sylvii Epi.

vetios fervatam ita deteftantur

, ut Poggius Flo-

tn: r tamin|

rentinus , qui licentiam eam

deícribebat Leo-

Wa Gttmani

nardo Áretino, epiftol:e titulum hiíce verbis con-

lt E ts

ceperit : Pogeius de Schola Epicurea. f.

iCHtonts , que

Qtzít, conmgf

vegnat 1n Tbeutonia dominorum de Baden. & inter

MAU C te

alias Floralium if

orum ludorum feftivitates re-

!

V

t fl ln

!

citat ille : Nulla i orbe terrarupm

az

j

ditatem

balnea. ad fecun-

k pu

^

QU Aen

mulierum imagis accommodata effe : immume-

It Lt tht t

rabilem multitudinem. Nobilium c» ignobilium , du-

'Rtaret

l

[WFG[ t

ceuta millia paffaum o venives non tam valetudinis,

Frf ", TM (

quam voluptatis caufa : omnes amatores , omnes pro-

f& fty

m 'f'r"

P

€0$ , quibus in deliciis vita et pofita , eo concurrere,

(0 fers

(f&.

)N

ut fruantur vebus concupitis : multas faminas. corpo-

m

E:H]

Oooad

tam finulate egritudines, cum animo labovent : omai-

bus

V il lo

909

CoNTRA GERMANIA M.

bus unam . mentem effe , ciffitiam fugave, quarere bi-

M

laritatem ; uon de communi dividundo agete , fed de

communicando divifa. Quaro, Auditores, an Pog-

gius Badenz reé&e expenderit lavantium morbos ?

-

& annon in aliis etiam aquis ac thermis, ;Epicu-

ri fcholas quis hodie invenire poffit? Olim in

F.Iuret. ad

Italia, Bajas vidifft , a. feverioribus dicebatur fpe-

Symmach.

17 .Ep 24

cie adagii , pro figno libidinum ; cum ille locus

Sen« Ep. $t«

ellec vitiorum diver(orium : Àn. cujus aquis

Regiliáus.

quiciuque natayit ; amavit :

llIlEPig. $3*

& propterea Martialis falfe ludebat 1n. Levinam

caftam mulierem , quaz dum Bajas veniflet inci-

dit in flammas àmatotias , & relidio conjuge

abiit Helene; qu& venerat Peuelope : verum eheu!

m

uantumvis ; ubi quc—m:ï.a.m in Puteolano tractu

. pralucebant Bajze;

^

jam ibi loci fit folitudo mera,

bilibus peropottunum dume-

& Íerpentum cu

tum: Bajas tamen hodie multis locis habemus in

Ál WWv

—ipía Germania ; ubi inter lavantium greges vi-

dere . eft frequentifïïma Veneris Ámorumque

gymnafia , commeffantium tripudia, & fympho-

niarum cantibus per&repentcs cetus, & alia, qu

velut foluta legibus Juxuria non tantum peccat»

fed publicat. Ac tolerabile cui fortean videri pof-

fit, fi in thermas tantum illa libidinum fe fe ex-

oneraret tempeftas; nifi longe lateque (proh do-

lo inundáaret Germaniam omnem. Quid enim

— de Vienna. Zneas Silvius , qui diu Viennz vixit,

& eo tempore » quo Nobilium filie virgznes ap-

ellatz , honoris 21&gnofcebant titulum; cum ho-

die illud nomen infra Nobilitatem elle a multis

exiíti-

TL

,v,,""u' p

*

OrstATi1868

D

CT

exiftimetur? Meretricutms ait , ibi eft maxz'nf—z—zyu m;:

qu d / y

B pift. 156.

inerus, varo qulier est uno conténta viro. Nobilei ub&

d

1

n

A

Ad cives venitnt , uxores eorum ad colloquium fecres

J Ll[k

t Uc[

zum trabunty viri allato vino, doiio abeunt, cedunt:

ï

ï

Bu Hf

que Nobilibus. couflat fepe a. Nobilibus cafos effe ci-

jmünd. Va

Vir

ves , qui uxores fuas verbo terruerunt j quibus amas

A

ni of

Ui

IT

toves in curia fuerunt.

ua morum improbitate

"CXOS QC I

Viennenfibus civibus nimiopere neceffaria tunc

;m&(ü

pots

»

[

fuerit illa Hifpani cujufdam prectm formula;

dnem , Qu

d

!

i

£ulian. de

Medrano in

qua Numen fatigabat affidue; ut, fi omnino fi-

tineretuf.

T

Sylv. curio-

fa 1. r.M.

bi moriendum fit corguto, hac faltem gratia gra«

fili

mt Qu

li

Zeiller in

vem ignominiez notam temperare dignetur divi-

fbl

1

121*1 [

Thet. Trag.

nà bonitas , quo zaurims potius , quam 4xortis

H. 6.

i, t puïkf'

cormibus confpieuus decedere poffit.

uid vero

Wil

1

AtCID. C0f

F.FabenH.

de Suevia Felix Faber, Monachus Vlmenfis? Feg- —

ttlum n

Suev. 1. f,

inatum genus , ait, apud Suevos delicatum & for-

4

!

ETE

(TIMI.

C€. IO.

H

f,'

; ,

"

amofum adeo suultiplicatur , quod pene im ommibus

,

^i f

regionibus evagantut. mulieres de Suevia , fervientes

/!iol, [IWV

:

n

H

d

hominbus in cura domeflica, C maxime in cultu Ves

€ï lii

]

l

|

lin f

neriss ctti adeo affecta funt, ut prapofita veliquis prie

|

It

n

Qu

mum locum in. [aevis Venevis habeant.. alia tauquam

ibate f

hkïA 1

cum Venuere Adonidem quafiture per muudum difcut-

tht m d

runt: quem cum din im publicis. lafciviis. quefitunz

ton tnvenerint , mox abdita petunt , & Adonidem

Eerfcciïsr ( ürtg

defideratum apud Minervam, Dianam, Veftama,, ca[l[-

tf dräw

done

fimas Deas , quatunt 5 qua eas dirigunt. ad fuos facerda-

l jj

tes, relbonfis eori certificandas. G iterum.Sicut , ut

ER 77 m

!

ET

*s u

N 1'[14..,!.

Comparationem unproportiouatam faciam, omnia alias

T

!

2:'»

)

t(

v

ul regionum lupanavia babent feminas de Suevia: fte

Il

V, (

I

onnia pene smonafleria procul exiflentia habent virgi-

Mititi

&es Suevigenas, C dileika ae utiles imonaflevii funt plus

JIR '

(111471?-

MIN] y

.

CoxTRA GERMANIAM.

jií

ääam Al ;

pïäj/:te'r bonam maturá difpofitionem:

fpurcavit ihnfamis

Ut (Nm 1: :

Quin & Principum fatilias con

ilalafcivia creberrime. Et quis urniquam homo

illa Barbara, Hermanni Ciliz Comitis filia, Imp.

' :.'H,'(v"

Sigifmundi uxote , fuit libidinofior ? quis à

omni honeftate & pudore alienior? Illa cum fü«

etos áàc inferos effe negaret , in teritumque anis

ftàtueret: vitàm omnem cenfebat

mi & Corporis

ac libidine con-

jnanem , qua non éoitu , luxu,

& robu-

tineretur. Itaque indomitze libidinis ;

ftiffimi cujufque viri domitrix muliet , cum de-

" tem

(acerdote monere-

Bófin. &t

func&o Sigifmundo Cafare a

Vng. decse

T

1.7.An* Sils

Eur ut pudice jam viveret ; &

turtutis exemplo

inParsl Al«

viduitatem exornáret caftitate : Si PAtet , inquit,

fonf,L3«0 52

Cufpia. 18

exemplum afferre ex . avibus cupi 5 euv non Luidas

Sigiím.

p4leves ?

quarum cupidius vitam [equerer, gttam tur-

femper lata. atque bilaves can-

turunm. qua'm'am ille

zaut; b« trifles ac mafla femper filent atque murent.

Sed nullüm fere fpeculum hotinisimaginem ree

fert tàm exacte , quam Fridericus Cilie Comes

Barbatz , frater fororis , expreffit mores. Hunc

enim, cum ob execrabDiles concubinsg amores 1n-

terfeciffet tixorem , & deinde inter fcorta turpif-

fimaim vitam degeret, unus ex amicis pia adhor-

Bas Slled.

tatione àd falutis & animz curam ita excitàáve-

1diben-6u9«

at t Aiminn , inquit , jam fupra noniagefimum. agis,

l

ü

«ec minis vo

itati feivis , quam [f fis adolefcemns :

um taxdem de morte atque fepulehro

fefipifce ; C j

ulcbrali

£ogita. cui Fridericus : Hor 4go. mam fep

marmiori bhoc epiaramma infculpendum flatut: ELc

MIHI PORTA EST AD INFEROS. QVID ILLIC RE-

UTERIÍ-

PL

i'

912

r D.

OnaArTrIo

"

PERIAM , NESCIO. $cio, QV.E RELIQVI: ABVN-

fondlcis Q

DAVI BONIS OMNIBVS; EX QVIBVS NIHIL FERO

Qu

qnoone p

J ia

MECVM. , NEC QVOD BIBI ATQVE EDL QYOD-

ii

QVE INEXHAUSTA VoLuPTAS EXHAUSIT. Non

Anus C

u

puto , Auditores ; fimiliores Diabolo beftias ad

WU

j

A

inferos fatà. tranfmififfe. Ita enim abominabilis

L'«Ol) Cm |

n

illa Barbara. & nefàrius ille Fridericus ; omnes

du lg

vitz rationes 1nftituiffe videntur, ut qüafi de in-

N

js Ev rede

dulftria libidinis atque omnis impietatis infamiam

gtempore J

coïligerc, & 1n Dzr odium atque hominum o£

foinge iterum.

fenfionem irruere voluerint. Feftivuim tamen Hen-

Minum, &

vic Ducis Brunfuicenfis ; digium poetarum fa-

yvodam ! qm il

bulis facinus , cür hic omittam ? Deperibat illé

pentem & admi

puellam in.Gynzceo uxoris Marie ; Vlrici Ducis

tidegantia! Sa

W'irtï-mbergiæ Íororis , Ev4füi Trottinam : qua ut

qe ecum fedot

frueretur diutius , & fufpicandi occáfionem . da-

H

iro effe Üpt

ret nemini j ex compofito

i

ubet éàm íimulare

tucino & vidore

reditum ad parentes, & abire in quandam ipfius

10 Cl vivere d

arcem. paucis pofz diebus ; quam Eva eo venit;

ts cinechanfis

in lectulum 1illa fefe componit ; & de invaletü-

dine quirimtu';

R6 uxor fs

. fed ex müliercülis, ftupri feque-n

Bltiato, concyl

itris ; cum iftze

fimulacrum ligneum , jam anteá

P Confüetdine

dolo huic paratum , humi repoütum ; linteo;

MU 4c Toders

üt in motrtuis fieri coníuevit , prius obvolvif-

T0 vans lbt

fént ; alterà denunciat arcis prafecto , Evam etfe

Sleid.Com-

& Qul w d.

ment. l.ig,

imortuàm i & 1fte confeftim thecam ad reponen-

Q? De TM

dum corpus confidi mandat : atque deterrendi

V äiglïg

hi

caufa, ne quis propius accederet, fingunt lenz,

Vcund

Evam interiiffe peftilentia ; & juniperi granis

"i ln ] [

[] il

At d

alifque rebus odoratis. faciunt. fuffitum. PoPcm

W xj'

50

Jl i

funus efertur , & cum pompa deducitur ad

Fran-

N'U Ü n

(5 |

À

:

915

A x

CoNTRA GERMANIAM-

)Kx

Erancifcanos : qui totum deinceps annum pro

concione populum hortantur ,-ut pro mortua

Dzu- deprecentur. fit quoque mandatu Ducis

funus cum alibi , tum in arce primaria Wolfe-

butelo ; quibus exequiis aderat etiam Maria

uxor, cum pediflequis & catu virginum, omnes

cultu lugubri. Interim tot funeribus fuis fuper-

fles Eva re&e valet in. arce Stauffeburgo , & ab

eo tempore fepties fit mater

. O utinam jam fit

Tubingz iterum Frifcblius aliquis, qu? Trottinam

Awm

velivivam, & novi Jovis furta transferat in co-

modiam ! qui iftius Plautiniffimi argumenti. va»

rietatem & admirabiles ftrophas condiat fermo-

nis elegantia! Scio, fpectatotes & auditores, at-

ue etiam lectores, animo defecatiffimo difcef-

furos effe. Optandum autem fit, ut Henricus

a vicino & vi&ore fuo, Pbilippo Haffiz Landgra-

vio, cafte vivere didiciflet: qui, cum eífet tiror-

ches & inexhaufti ad Venereos ufus fucci , ac pro-

Th- H. 104'!6

pterea uxorl gravis ;negotio cum pa&oribus com-

municato , concubinam unam fuperinducere , cu-

jus confuetudine ardore aliquantum perdomito

parcius ac mode

fatius cum. uxore verfaretur,

quam vagis libidinibus fe committere , fatius du-

ï,

xtatibus habeo di-

xit. Quid vero de cxteris volu

cere? De omnibus habeo, Auditores , immania,

& digna , in quorum mrgitudinem prorfä & vot-

E.

fa facundia

íu

Imina ejaculetur: Sed jam hoc tan-

at

m

.. tum: in Veflitu , in Cibo, inPetu deliciamur, &

J

Vbi enim eft Pïifcæ

degeneres, & ftolidi fumus.

majorum in laneis indumentis ac vettibus lingu-

c

Mmm

JO

»

l

o

514.

DxuaTte

"5

: (ost*

1 a

l;ldmiS & parcqz;

105 prope artus exprimentibus 'rrukga,l.iktqa';?,

deperiit eà: nifi ubi adhhc à virtütum al

:

Qlüm Md

Paupertate defenditur. Ditiorés enitm fere om

Iic

p

8

u fs 6

& przfertim illi; qui ftemtna jáctitant ; & fi:uo

]

inati pzrmr'im

$2-

fis imaginibus caput liabent repletvim ; o

iL

énatuns

upadis vt 1

tur ad panni vulgaris áttactüm : quorum cütis

p i

hon fert ;nifi (éricum ; aut Milefium aliquod vel-

jb g

lus aut fi quà fünt Milefiis adhuc te :etiora.

s non nil "a

Prxftabat nos adliuc. barbarós & dici & habeti ià

f&5 60 VeRdts

illis etiam , ut tunc; fotdibus, quam ih liac lu-

n maxime pat

xuria; in hoc dedecote veftirméntotum palmám au-

d opldo mil

CUpari.

f,

Quid diceret. Auguftiis Cafàr, fi ho-

—

—-—)1/

n t

diernum Gerrnanorum in véflitu ln

/^

xuüm pfzfens

vi, nít d

adfpic

eret ? Hle ditiffimus àc potentiffimus homi«

fomomurm r;z;*rcf

num vefte ion témete àliautebatur quam dóme-

tl ——l

itica, & quam uxot, foror , fil

ia 11&pt&ffgüe cons

ficiebant.. Átlu

CH A

xus noltras , etiam reluctante füniz

M

Wi

i

H

|

Ut aut ]

fna rertum inopia ; domeíticum patabi

!'emqlze cl-

tum faltidit.

Ifte dis

ke dtim lat

junctiffimas fatigäc gentes,

n : dl tamgz

Ifti nent , ifti pecunt, ifti cexunt Belgæ, Pet z

t confugiux

Seres; Indi jifti Tyrius murex natat; ifti fragrans

À Heredl Colm

bacca hifpidis pendet arbufculis; iiti oves albicant

doxt

"

Britannice; ifti Indica fan

Ll)' 4x

tubet

J

Ulterquä

Qnge H:f.x':O;a N

if fuda

&

. If40

lsl

onm

t Oceanus. Quid dicat Magnus Carolus;

trendi iHïCmPEl'.".".

fi ad nos redeat, & illos videat byffina uti fum:

mà vefte Princip'es & maà

Vs ; f

mit 4

gnatesnoftros; cuni ipfe

loricá veftiretur inteüla ? Quid iüclyti Ottonés

ATC p« l

illi qui in pulvere & luto virttitém factis extenz

m Infeii

debant ; ctim noftrates unpuenta fibi illinant ek-

?mgcre, Dity,

t

quiíttiffime appatata? Atvero ubi hodie eft illa

«Clint fj

vetus prandirum àc cenarum tenuitas? illa vale-

vaD AM

4f Q

tudic

n

VTA h

Iu

x

CoutaA GrRMANEAM.

91j

u)

P

t

u

ciinis & pacrimoniorum tutrix pariïmonia k?

Oraculum Madicum eít: Homint cibus utilifi-

Plin.H:N b

ss fumplex: acervatio faporum peflifera , C con- v c.gs.

dimenta permiciofiova. — Qua. ratione batbarus A-

