nal--p.2. 1.

12.c, 4 Lipf.

ml Medie

]um, Principem Byzantinum , magnam pecuniz

inMon Pol,

u5 i.n:

Ü

Alexius ut opes

ftoolme 1

vim tributi nomine petitum.

lib.z. c. ts.

uterque ex

oibus, d

fuas & potentiam oftenderet ; & oculos extero-

Nice Cho-

rum veneratione aut metu præ&ringeret, omnes

niate, l. 6

t t nihl u

fuos quam ornatiffimos comparere jubet , aura-

m vinmial

tos gemmaä:ofquc: ipfe autem a capite ad calcem

Y

V

Wt 'Cd | t

Tum Grzculi Ger-

('e)

nil nifi qulendor & nitor.

yc D

»»t

5

nE

manos affari , cubitis tangere, & digitis praire;

LP

)l.]

(um

m a f

ut Imperatoris veftem & genmas ad[þiccrent;

i

C

quibus ille, ut floridum aliquod pratum , aut Al-

t

j Uf

Caatis

cinoi hortus

3

:V

cLà x

c nitebat ; Ez , ajebant , vel i»

[ qie

d-

U L

r

media byeie veris opes G. gratias. ufuvpate » Go

4am1C

my

los

!

Q

(

!!

92

OnaATro

U

los ii pafcite atque bilavate. — Quid ad hac noftri

tf

Germani? Nobis , inquiunt , admirationi non funt

m

ha veftra muliebria [betacula : atque. adeo tempus

SE

K

jam est , ut bis fepofitis ferro aurum commutetis.

Iï

Imperator Alexiss pofiulata neget , neceffitas ei im-

pouetur pugnandi cum yiris cjufmodi ; qui non gem-

mis ,ut prata flovibus ve[plendeant ; neque veflibusva-

vicgatis , ut pavones , glorientur ; fed qui veii Martis

alumni flammas nitoremque ex oculis in acie jaciant,

4c fadorem. margavitis. [Mendidiorem. totos. dies. flil-

!

leut. Exitus hic fuit : ut Henricus , qui pendi

fibi quotannis quimquagiuta centenarios . auri po-

pofcerat , legatione Alexii mitigatus fedecim auri

t4lentis acquieverit.

Et ctunc primum ab Alexio

I.Meurf. ia

Gloff.Grz-

tributum , quod Alamanicum appellabatur , infti-

tob,

tutum eft. . Quz res moleftie plena cum tumul-

tum minaretur, Álexius facra donaria e templis

auferre conabatur: quod ubi fucceffu caruit , fe-

Pulchris Imperatorum effoffis ornamenta eorum

abítulit, ne Maeno quidem Conftantino Parfu—

rus, nifi interceffum fuilfet.

Sic ad feptuagmta

centenarios argenti , & non nihil auri, confecit:

fed Henricus, antequam pécunia mitteretur, in

(

vivis effe defiit.

|

Aft quo provehor ?

uo Ger-

manicarum virtutum me flumen rapit 2 Singulas

f1 exequar ,

virg. lib. r.

Jün,

ante diem claufo componet ve[ker olympo.

B

Áttamen tacere non pofïïun Imperialem & Re-

giam gentis noftre virtuten , Fon rrTu D

N E M5 qua falus Chriitiani orbis per tot fecula

Tn

ftetit inconcu([: quamvis dicere geftientem ver-

|

ba

2 « wïm,

I'O

Pno

GERMAN I A

93

,

ls

ls

]

ba amplitudini & ma

eftati paria deficiant. Et

Á g »

quz infelicitatis non levis eft acceffio ; res majo-

4

! df qdi lr

rum nolltorum fortiter olim ge&æ fere carue-

WU C

runt fctiptoribus: cum illi non flylum , fed. pi-

Tacit Ang.

lib. 2«

41 Mofiti tj

lum; non pennam; fed bipennem, verfarent: ex-

teri autem fua tantum mirarentur & extolle-

Ils u f

1

MUITTITT)

!

P

J

(

l

H

)

J

]

ï

rent, Germanorum incuriofi.

Ita in hifce tali

'

)

h

hjf

L]

(u vt

4

l

Áli

bus etiam ludit & illudit five fatum , five fortu-

QU 4cit us

na; ut quidam metitis ; quidam fama fint mas

i us d f

gni.

Hotat. l. 4

jenriqs, qupel

Vixére fortes aute Agametmmona

*5

(Ontttt )

tiulti s fcd omnes illacrymabiles

U

ïgi;r

tusfeetin u

argentur , ignotique longa

"m

um ab Alex

no&e:carent quia Vaté Jacto

M. Freher.

-1:

|

|

..Ai

5

!

na

"

i

"

l

ibuur , i

Müfus & Euryalus non attigiffent noftram. &ta-

l. r.de glors

;

» nl cüm tum.

tem , nifi immortalibus Maronis carminibus vi- c3.5. a.

!

jora e tempks

^

tr fuiffent redditi: — Vlyfles Homero , Meconas

od

ll p

n

]

1

]

lj

Horatio , Lucilius Senecz id debent ; quod no-

j

l

/

i

"

AFULL y

mina illorum indeleta atque indelebilia videat

omameta COI'UE]

pofteritas in actis memotiz. Ea re Scythe &

Confinino pat

Gothi aliquando litetas omnes àc monurmenta

Scadptoagi

t

]

ere conati funt : quod a-

lgt confedt

veterum a ftixpe convel

cetbe ferrent , Grzcorum ac Latinorum

Biblio- Bedin. ia

Meth. H'

::1:11; ;nittcrctur, !

thecas & —Parietes rerum a

fe geüamm magnitu-

[*

^te

auot?

uo Gt

|

)

dine repleri ; reliquis popu

lis omnibus , tameti

biles gcmifent ,

] mpiz ? Singi

res qu.oquc magnas ac meniora

verborum

vel turpiter omiffis , vel etiam. atroci

d

TOU

J

contumelia notatis.

Verum quas hin

c inde

hPfï

j &

in hoftium archivis deprehendim

us tenuiffimas

d)

fon tT

licet fortium & illuftrium factorum, 2 ma

jori-

f [o[ 1€CU ]

ille hoc faci-

JÜ

du

bus noftris patratorum ; ftricturas;

le

n')(

94

j

Ohgd.sgïid

r à t ia

t

i

le evindmt; majof'e.sw E«&Pcfos tantas

tes gefïïiïg;

w('(

yl mH

quantas audere vix lhiominum ; perficere nullo-

rum, nifi Germanorüm füerit : ut prz illorüm

"

przliis, Alexandri Magni bella ; imürium ac ra-

Y

idi

narum fuitfe videantur.

Non advocabo illos ul«

Mi

Tacit.de M.

fl

"

i

Tl

Ann. Sucv.

Germ Ciuf tifnafüm an tiquitatum Reges ,Tuifconem, Man-

num , Inecvonem, Iftrvonem, Hermionem, Mar-

I: [;]

pird pb

H

Myníing.in

fum, Gambrivium, Suevum , Vandalum, & alios:

n

Pr.

Inftit.

fpectate mihi , Auditores mei , gentem noftrram

u !

5»7 & 15

totàm, & nomen ipfum examinate.

Germanti

j

PL

fumus; hoc eft; viri bellaces ; & toti viri : apud

[

quos fcutum. veliquiffe , enorme . flagitium 5 Principi

'Yacit,de

€crm,

M. virtute viuet , turpe ; turpe comitatul,virtutem Prin-

g r i

eipis uon adaquare: infame vero in omnem. vitam ac

probrofum , f'iperflitem. Principi fuo ex . acie veceffiffe :

ilum defendere , tuevi , fua. quoque fovtia fatta gloria

du d

AV W

ejus afianave , pracipuum [acramentum est: qui Gal-

VVA V

tipfad Ta. lis ita. terribiles ; ut quoties-ifti-de tranfgreffu

eit. de M.

UM M

Geri. n. 9.

vel adventu transR henanz nationis audirent, in-

IMnrom

geminarcnt trepidi, Adventare Germanos.

Nam

taMm,

Gallia Germanis patuit femper; Gallis vix contra

mutite aufis.

vl

QX

m

VO

Cumque hi vererentur ; ne ali-

k mnis u

quando ipfïs fit omnino domo emigrandum j d-

J .*;IIIOIII DOV

liud domicilium, alizque fedes remotz a Germa-

€xfar l. 1. nis petende

"i, ff

; Julium Czfarem totius fere Gallize

de bello G. legati ,

principes civitatum , convenere; ut fibi fe-

u LLITTU

|

Creto , in occulto , de fua omninmque falute. cum eo

QO m

Agere liceret.

Ea re coicelfa; fefe omnes flentes Ca-

"U tl

Jari ad pedes projecere : mon müms f id contendere c»

"r jf

labotate , ne ea, qua dixiffent , enunciarentur ; quam

l

"us

Mfi (4, qua 7e!lent, mpetratent ; proptetea , quod , fi

"Iu

ii

i

-

pb

PRo.GRRMAN

k

Lv

9j

^ ts

:

MH

enunciatum eJfet , [ummum in. cruciatum. fe venturos

Ut ; fefeen j

viderent.

Loquebatur pro omnibus Divitiacus

NI pre d

4Eduus : qui ubi finiit ; omges, qui aderant , magne

E , f

fletu auxilium a Cafare petere caperunt. — . Animad-

0 Mlv

U

xcio i

vertit Cafar ; unos ex omnibus Sequanos nihil

]

Taftontm

earum rerum facere; quas czteri facerent ; fed tri-

1. Fermionen, i

fles capite demiffo terram. intuevi. ejus veà qua cau-

OSctder m

Vanddlun, $ d

fa effet miratus , — ex ipfis quafivit. nibil. Sequani. v&-

Stie

toif

vugiud bás

el, pentem noftz

fpondeve , fed in eadem triflitia taciti permanete. cum

Der fang es

mit beZ eut-

dmináte Cemmir

ab üis fepius quareret , neque ullam omuino vocem ex-

(dép an.

; & tot vin : m

primere pof[fet 5 idem Divitiacis Aduus vefpondit; boc

effe miferiorem. C guaviorem fortunam. Sequanotum,

t fugitum; h

Vtut, vrtufen Do

quam. reliquorum ; quod. folà ne in occulto quidem

TILTTEZUT

queri , nec auxilium tmnplorave. auderent , abfentem-

f et ao vt

que Ariviflum (is erat Suevorum Rex ) velut fi

O mulieres Gallos ! O

coram adeffet , borrevent.

1'7*".( tf g

Germanos femideos & heroes ! At Cefar rebus

st t qqi Ge'ï»

cognitis ; verbifque Gallorum animis con-

; o de m

firmatis, pollicitus eft, fibi eam rem curz futu-

!

onis 2udirent, 1

ram.

ngmobrem ad Arioviftum mifit lcgatos,

y Gu M

D

Ji) ".

Ihe vt

Cont?

qui ab eo poftularent , ut aliquem locum medi-

"

i

j

r ; De d

um utriufque colloquio deligetet ; velle íe fe de

v

Repub. & fummis urriufque rebus cum eo age-

Y cmïgmndum, i

rc.

Ei legationi Arioviftus refpondit: $i quid ipfi

d

ZIIEW

4 Cafare opus effet ,. fe fe ad eum veuturum fuiffe ;

ni

QU &re G

fi quid ille a fe velit ,illum ad fe venite oportere. . Et

:»?.»'.'»fi'.fïü "

Cefari iterum legatos mittenti, atque Gallotum

,[iie a

injurias non negle&urum denuncianti , denuo

nf

lmtii

]

v J

Arioviftus referri juífit : Si ipfe populo Romano non

!

at

grafiriberet , quemadmodum [uo jure utererur 5 non

nl /Hr Ir)

a

epottere fe a popule Romano in [ue jute. mpedifi : Z&-

"ll

»ttltl [W l

dpos

N

ï

Á

"

96

XORAT—I-O

Í

duos fis flipendiavios effe fadlos. |Cum veller, con

HJ»U

gredeïetur sentelledurum , quid invici Germani , ex-

:

,

ercitatifitmi in Avmis ,qui intra. aunos. quatuordecims

; ]

i

sechum non fabiffent , virtute poffent..— Ia. utrinque

"LU (

bellum : fed non íine vehementi & periculofa.

J

Cafàrianorum commotione.

Etenim cum illi

percontarentur , & ex Gallis , ac mercatoribüs

intelligerent ; zugentz magnitudine corporum. Get«

M

shanos , inctedibil virtute , atque exercitatione in aY-

mis effe , quibufcum. fepenumero congveffi eorum. ne

[ Ü

vultum. quidem . atque. aciem. oculorum . ferre potue-

Tint ; tantus füubito timor omnem occupávit exer-

citum: ut multi difcedendi veniam , alio aliam

proficifcendi caufam meditante , a Cafare pete-

rent; nonnulli pudore addudái , ut timoris vita-

rent fufpicionem , remanerent quidem , fed ne-

que vultum fingere , neque interdum lacrymas

tenere poflent; alii abditi in: tabetnaculis aut fu-

um fatum quererentur ; aut cum familiaribus

fuis commune periculum miferarentur ; valgo to-

tis cafteis toflamenta obfignarentur.

Átque fic Gal.

los, fic Romanos tunc conterruerat Suevorum

Caf.1.4.de

virtus : in- quorum gloriam &-1illud ferebatur ;

bBl D G'

Suevis ne DE O.S quidem immortales pares effe poffas

reliquum quidem n terris effe neminem. , quem " nou

füpevate pofint.

Gálli equidem paulatim affuefa-

CxÍ.1.6. de

bel. G.

dài fuperari, multifque vitdli praliis , ne fe quidem ipfi

eum Germauis virtute comparabant : & Rhemorüm

leo

o

Caf.lun&22;

ati, Iccius & ÁAntebrogius, apud Czfarem te-

Ítantur; plerofque Belgas , qui omnium Gallorum funt

'-d'c bel. G.

trau[-

Iortijïimi,- effe.ortos a Germanis s Rbenumque

ductos

J',W;;.*

E

PROA'GERMANI/A.'

T

& rl

lfs (h

Mb mj Gernw:':,

tilt;&üs peopter loci fertilitatem. ibi confediffi, Gall

of

que qui ea loca incolevent expuliffe; folofque effe , qui

t rxwzw (Utym)s

]

patvum memoria ,omut Gallia vexata ; Teutones Cun-

N

l w

[j

i

brofque intta fines fuos ingvedi probibuifjeut.

Hinc

Ht & p

Tveveri , quorum inter Gallos ( uti Cxfat Gallias tam

Iof. $calig,

Dienim ami

in NO[; G.

arbitratu fuo definiverat : cujus tamen circum-

155 QC fhercatoni

Ícriptionem ac divifionem caftigavit poftea Àu-

TAT n G

gultus ) vittutis opinio est fIngulatis , C Nervin ; circa

Caf lib. 3.

;'Is'i' LT

de bel. G;

affeciationem Germanica originis ultro. ambitioft fue-

Tae. de M,

t oygufi t

TUnt : tanquam per banc gloviam [anguinis. 4 fimili-

Gcrm«

Atl f

tudine C iertia Gallorum fepavarentur.

Nam fal-

Vü Tlhua.

Ms OCCUP&HI qu

luntur illt , qui credunt ; Belgium non meliori

n usäH-l 495

venam , allo dl

jure Germanie nomine cenferi , quam 4Afm'., in

i, a Crar p

jua Scythz tanto tempore rerum potiti funt;

Kdi, üt ümons v

Scythia. effet : falluntur ilhi.

Pretet enini ; quod

x audem , ed x

Dio llb; $3.

antiquitus etiam Cifrbeuama Germama bonis au-

«j li

toribus fuetit coc

o

nitàá;in quà domicilia fedefíque

veaestttls aut

fuas collocaverant Tribochi , Nemetes , Vàngio-

Cluverius

Ger. Av1«2,

qm lnlianit

nes, Treveri, Tungti , Vbii, Sunici , Netvii, Sue-

€, 376

jenicnr; p

coni , Bethafii, Menapii, Gugerni, Toxandti, Ba-

"d

tàvi , Caninefates: quod. infuper Imp. Trajanus

Plin.&Lipf;

ntemttt Suevotut

Germaniz ( profecto non noftre Tranfrhenanz;

in. Comiii,

i :ï 'DUQ

f

fed Belgice ) prafeditle a Panegyrifta laudacur:

u p if

quod item tot feculorum . confuetudine inágna

;r,zmimn 1

Mi W

pars Belgarum dicuntur infeviores, Germani j quod

í

!oquuntur Germanicé; quod Imperio ; ditone, &

"

10

TL Ui

l

l

Burgundico C&fculo Germanorum continentür,

*

[ lm

hZ

triam vo-

: A Rhgmofllff.

& ipümet Germaniàm fmaguati fuàni

:/lr'

Cmes quis omnium rfgiüïzuxn firies ilämpcr eof-

p

"t

l

dem fuitfe , effe ; aut fore affirmabit? Sicut enium

ln "?*

[

, ;'l'!!ïn G;ll

LU

l

&tbes terminos habent incrementi & . decremen-

TRU

f

ji

gt

[

i

ïjj

G

ti àm-

L

9$

ORATIQ

Ü

[

«r(ï

[ ämbulatoriös;nunc monia pandui&ur latitis,'

a

j

jam Contrahuntur zïngufïius :áut uti flumina non

h'*u

[

femper s&quabili alveo innatant ; nonnunquari

decentius , aliquando fluunt. fuperbius : fic &

10

!

^

1

ium 1'cgundorum

regionum fua fuiit fata, quz fi

judicium exercent ; ftatuuntque ex occafionibus

modum: & ferme quot novireges , tot muta-

tiones provänciamm & nova nomina oriuntur.

Non igitur Rhenus, Danubius, & Viftula , Ger-

Thuat. H.

lib. 56.

mauiam, omnium Europe provinciavum ainams

claudunt; fed per medios fere Germanorum de«

€Goídaft. in

io. üit, C.

labuntur agros: cum extra illos Belgium , Helve-

tia, Rhztia, Alpes, Styria, Carinthia , Carnios

pref.adBrit,

R.Cranz l.

la, Auflria, magna Sarmaus pars, Dania , Sue-

r.Dan, Clu-

&

yer. Germ.

dia, Norwegia, Finnia, & aliz potentiffime

A. L x, c. 1.

patentiffime regiones in linguam , poteftatem, &

.

noimen Germanorum j

am olim commigrarint,

d fi àutem Galliam non

Sed hxc & m!go'äc;,-. (äï

!

*

fed &

modo Gertnanorum captivam; [e) quoties

Gerinanos Gallorum. patres fuiffe doceamus? In

Galliara vacuam populos quofilam ab infulis extumi

& tratlibus tranf-Rbenani, crebritate bellorum d al-

luvione. fervidi maxis fedibus fits. expulfos ; oàt Ame

Am.Marcel,

1l as.

mianus Marcellinus. At ubi terrarum funt illt

tractus tranf-Rhenani, nifi in Germania? Et res

veri eft fimilima. Cum enim non uno eodemq;

tempore Orbis colonias populorum acceperit;

M. eifer.

£ex Boic.l.1,

fitque planum , antiquifimas gentium profectio-

faoat

)

nes

vel

ra & pedibus, non man & claffe, fufce-

ptas effe; fatendum eft, eas regiones prius cultas

piorgg,

ft(u'il"e , que Armeniz montibus funt pro

& adt

119

PA o0^Gt*-xwüxii

fïnia panduhtur li

99

& aditu faciliores: ut ita Afia minor & Gre

Cla

m:lh

P

r

l.m onins

* y Donnur

(

ante Itáliam ; Pannonie & Germania ante Gal.

Uptrbjus

liam; Belgicam, Britannias, & Hifpániam , ho-

minibus frequentari cceperint. Et hàc ratione in

i [im RT

univerfum zítimànti, Germanos vel multitudi-

a

t O OC

(

nis minuendz caufa , vel ulteriora vifendi ftudio,

l'ïng , (0L TE

Romina ontr

in Gallias & Britannias vicinas gentis fuz exami-

uius, & Vilul,ü

na effüditfe, credibile eft, De Belgis fupra proba-

BIUTICHHI A

vi:de Britannis non fruftra conjicio ; rutilas Cale-

Tac ïn Vit&à

grie

fere. Germanonum

doniuii babitantium comas , maénos avtus , Germant-

cim originem affeverare. Cui accedit fermonis co-

deM:Germe

ilos Belpium, Hs

gnatio, de qua Tacitus: dextro Sueyici siaris lito-

Cluver. G:

, Cannthia , Cint

A. liba.c s.

er

v

À

';1

re ZEflyorum. gentes alluuniur ; quibus vitus babitusq,

& 1. Pon-

!

, Dania;

tanus

in

Suevorum; limgua Britanuica pmpiqr. d l?g,thuam ye-

& d ïO[CHfiIBmEx

f

ré dici potelt, antiquitus eandem Germanis; 1l-

Gioff. prife,

monm , DOEÉL

hat

&'de Tolos

n..,J,...,[

611171

lyriis, Hifpanis, Gallis , & Britannis fuille lin-

fa.

; ln commgrars

guam, dialectis tantummodo varie difcrepantem:

i (em Gllam x

quod viri doctiffimi dudum demonfltraverunt. Si

Tacit.inAgs

a oquotiesï[cäf

véro quidam pertinacius opinentur ; Gallos , & in-

Czfar, 1-.5.

9

de bel.G;

.5

EAU

?

primis Belgas, vicinum Brtamuia folum eccupaffe;

ilig d

[

Cambd. 1

D

per nos quidém lícet, abundent fuo . fenfu ; fed

PBrit.

de

eonon

qruntt l

W u

isterim illud Caefarianum animor

VU

quant,.ple-

elg.

TO

—

N

u lii

"

jó

mþ;zæ Belgas effe ortos a Germanis; & una crédant,

At

d m W*^ Germanosfi non p

cet

res, tamen Britannorum avos

.,.

elTe.

Aák

li

as & Britaznnias.

E. Pafquier

l

l

n Gmmnia? u

P-ergamu-; vincere Gal

des

Rech;

:

ï

4unqU Non autem immorabor cum Gorbá in Gallia Nar-

delaFr.1.n

4

D

C€. 15. I

dé

ao

bonenfi ; cui fub ugate toimen dedére Gotbi:

Serres in pr:

0i

l

j5 1

na-

H.Gall. 1o.

6 yul

t

n

Pl

! (unde quoque prodit :'tppsi-ïatiu Langtedoc ,

-

d

H

À

[MiI

Í

n

i alir differentias id

E

*

H

;

Otk-

Scaliger

ac

^f

V ciüey

fl Laggue de Gotb ; tameti

bod. Frane;

HIH

"

fmi Francici in il

il

li«

24

linouis.i4e

FOU

'apE

cliationibus , Langue d' 01y

r

(

ruda Q9of..

j

u p

& Langue d' 9c , fatis ridicule venentur. ) nec cum

1

BEV

EE

d

G

^

?

P ro-

e. 27,

7!

100

!

M

(UA.

O-RATIO

8

"

n

I;fopagine Gothica-Vandalica, Bargundionibus, i

regnum ipforum Burgundicum ; in quod compe-

ä

j

ant virtute fua Burgundie Ducatum & Comi-

ger

,!

mLH

tatum, civitatem Lug

f*unenfem

5

Delfinátum ;

ïu*'

D)

Sabaudiam , & Provinciám ; exfpatiabor: Francos,

TAl

Francos noíttos fequamur ; gentem omnium,

quotquot magna illa atque vafta Germania tulit,

gener'cfifïimam & florentiffinam , excidio Ro-

máni Imperii natam ; illos, inquam ; acetrtimos

libertatis propugnatores : qui cum ex pïuribus

Germanlz populis pro Reipub. & patrix gloria,

Cluver, G.

inmmm co"rpus & novun FR ANCORüUM fO-

A. lib. 3.c2.

Pafqu. des IDETl ,

qio univerfi in pofterum adpelhrentur,

ent füb Im-

Xr l; i.c. 15

Rech. dela coiviffent feliciter, & jam inclaruifi

peratoribus Valeriano & Galliéno ; illo à Perfis

n

-

capto , ifto Imperium per 1gnaviam & luxum fa-

Doufa HL d'ïilt(ï

audenter & magna fpe in Galliam primo;

in Batavia.

àc deinde in Hifpaniam irruperunt , vaftato dire-

ptoque Tarraconenfiüm oPPido ; ubi pars eorum

0a

navigia nact , in Áfricam ?ehetraväre. Inde illi

perpetua belli materia Roimanis , vidores fzpif-

fime , fuperati quidem nonnunquam ; fed 1ét

nünquam. Inprimis Impemtotis Probi zvo pàáu-

€orum ex illis cáptivorum mermoranda eluxit au-

M OA

dàcia; qui poft acceptas a victore Principe fedes;

M

defectione factà, magnam navium predatoriarum

]d. Doufà

copiam ufquea Ponu faucibus corripuerunt: qui-

ex Zof. &

bus Grzciz Afizque oram univerfam dcpoBulati;

Panegyrico.

rac

Lv

ufas, návàlibus. victoriis inclytas ; mágna

Fr. Hótom.

Sy

atque poftea pletifque Ts

in Franco- clàde edita ceperunt :

G. cap- ^ byz litoribus non impune adpulfi , tandemque

L]

teje-

V n

TIo

'

—

J

l

PRo GrhMANMrITA

IOR

(1, r"z('fg:,f;zdw

:rgje&i a cöpiis * qui Carthagine veniebant, Ga-

WTLVT QUI

JUv.

(

A

m

ld

]

ditanti freti angultias perruperunt ; ac fine ullo

VaL

Ut

X(

fuorum detrimento in patriam reverfi funt. Sed

:'1ï'c.m ; Delittg

nihil intentatum relinquentc illorum fortitudi-

Übitabor: u

ne; cum Gothi Vandalos & Suevos, Franci Go-

I. de Serree

! ;ïlïïm Of

thos ex Gailiis per Pyrenzos montes in Hifpani-

inpr, H.G.

1 Cetmania

as exturbarent, & Vandali iterum a Gothis ex

MerulaCof-

mogr. p. 2

imdm

Q

idio

]-3-c.16. H5

Hifþania ej

edi in Africam tranfirent , iblïque

Com.aNeu«

nqum , acttm

Carthagine capta totam provinciam Romanis a-

2

enar.de Fr.

n

m e ]p'mn':t

dimerent ; Franci interim in Gallia novam Fran-

orig. & íe-

l

D &Ww

:

cie Occidentalis monarchiam- condunt; & Gal. dib.

uX 1

ANCO

A

los novo adoptandi modo, nomini, poteftati, &

um il

Pcilamtv

imperio Francorum inferunt , perpetuoque man-

|

silent füb1s

cipant; fine ulla fpe metuve emancipationis: fi-

dlen ; iUo i Pü?

mul omnibus ejus ctatis Principibus reverentia

& loxum 1

Francice virtutis injea. Nam ut flumen , quod

x woiliam p'rimc

pluviarum largitate intumuit , qua data porta

( I

RL

ruit, & fternit aquarum voluminibus, quicquid

obftaculum effec allaturum : . ita Franci vi&oria-

0

ubi irs of

&l

nde

rum curfu omnes antiquos t;anfgrem limites tan-

VO

6l

*

l

to pavore induebant Europam ; ut etiam Valenti-

)

Cambd. 1n

j

d&lu

nianus Auguftus commune periculum fuerit te-

Ann. Angl.

Y ol V0

L Pl

fatus vulgato proverbio ifto: «v Qes'yxov diAov

ad An.t6;9.

i

"^

Gorop- 1. 1.

1

l

1

ÉXoic ; -ya"rovoa gx t

^

M

"ouict Francum

amium babe , aut

Franc.

Ae

^

rp

n

1e j

9»0n victnum.

Quapropter indignabatur Rex Gen.difp.

drornt

Francorum Theudibercus factum fuftiniani, paf- Macces

!]

iil

ii

et

"

.4;1

U

ilis

jut: 0'

fim fe Francicum dicentis ; cum 1s nec fugbeg

n

)v

4113

cLil

whini d

1 Eul«

U

Franciam , nec domuitlet Fr

COS. Ql&lïqt1a1n

[0

J5

ff

cognomina ifthec parta de vic&tis gentibfls tranf-

1

t 116

!eulqllï J

ibant olim inque fucceffores. Quemadmodum ripfad L.i-

^nnal.Tac.

»

u

& Getmanici nomen inter titulos Imperii erat,

5

x inPaneg.

wuhl j

W

G

2

€o-

Pl

y!

(f

Irff í

192

:

--RA-rfo"

tl

g W

LUH

14

&OQUG u

f onn.u;s; qm Germanicum Cefarem fàán-

ài

1l

guine veladoptione contingerent ; ut Cajus, Clau-

oui"

At

M

dius , Nero , Vitellius , Domitianus, Trajanus;

p

M

I!

n

pe Principatus ; ut. etíam fili-

01'nnchm;, qui in 1

v

i

um finu retinens Vitellius. Germanicitm. dixerit.

Qui mos, Romanz fuperbiz alumnus, ut eva-

nuit; fic gloria Francorum . noftrorum , ut flam-

ma in altum, fupra omnia Jaudum famz alts

G Viierb.p.

evolavit ; hoc confecuta, ut jam Caroli Magni

17. fenan

€&5p. G ron.

evo nniverfa Gallia, omnifque Germania, qux a

l. z.c.2, Me-

R.heno ad Hlyricum ufque perünet , Francia di-

ruJa Cofm,

(

&a fuerit ; atque Afiatici Eu ropzos hodie univer-

g

p.zlaic4

j

u

a

Leunclav.

fim, & Turci Chriflianz cultores Religionis vo-

EVL

án Onoma,

'Turc.& H

ent. Francos; Abiffini autem. Africani nos Alfran-

A

"RU

"

ts

E

v

Muf. Turc.

e

2

Chrif)cianorsmique regionem nuncupent

lib. r.

.fï

Fr

£v

2

7

!7

4

AT.

N

Sic ergo, mei Germani , Fortitudine

U

"

Imo eadem

noflra bi femus patres Gallorum.

"

l

1

I

7727

etiam j

4-bis patres Britaunorim.. INam Saxones,

^

[2

SAC

1^o

n

Cluv. Ger.

qï.ï.OS a

is præiï;anti'»lïïïmo Al

populo ortum

A. l. r.c.3.

craxiffe perperam opinantur viri eruditiffimi, azi-

(

mi magnitudine , corporis virtbus , laborum tolerantia

Gersganorum fovtiffisni babiti , ut Zofimus; Roma-

uis maxime formidati, qia vepentin? , ut Marcel-

linus; viritate C& agilitate terribiles, ut Diaconus,

J(A

affirmant ; circa Ánnum CH R. CCC CL a Bri-

tannis contra Pictorum Scotorumque 1

iiv

1310

urí1o-

U Dome

nes, rapinas & violentiam , quas diutius fufline-

re non poterant , in auxilium accerfiti, e Germa-

nia in infulam trajecerunt; & eandem poft mul-

C€ambd. in

BritdeAn- (a5 Ca

v

ium vicilfitudines in poteítatem redactam

17

anli:

glo-S,

Ánglico Im P

V

io hone8ayerunt.

Britannia ta-

"ts Hs

men

10

Pno GeRMATN I .

I0j

men degum circiter annum falutis I5 ccc. X. di-

Tar

]

C

!l

€ta fuit Angli4 ; cum antea ab adventu Saxonum,

Bonifacius

]

j Tm

obliterato fere Britanniz nomine, Tranfmarinua Sa-

Ep. Mog.in

u

n[f,T

xX0114A vOCAretur.

Atque adhuc Angli, qui fe fua

Ep, ad Za-

l

chariam PI,

J,'?'iliii!?i;'/üi

(

L

lingua &nalífd)tttan nominant, a Cambro-Britan-

UET

Bis, Hibernis , & filveftribus Scotis Caffon di-

Cambd. in

Dottorm , ut d

cuntur; & de avita Saxonum virtute ipía Anglo-

Brit dsno.

TA

uUl

Hvy!m

fime:

Sa

1G

xonica in C4z-

minc Bri.

rum lingua; ipía provinciarum

ut m Caroli Me

tum , Soutbfexiam , Eafl- Augliam ,. Weft-fexum ,

$annizs

"

MLd:

TIn3nià, Q

Northumbriam , Eafl-fexiam, & Merciam , diftribu-

Q

i

"

ho

lls R./M

tio ; atque ipfa nomina oppidorum recentiora,

opaos fodieut

que plerunque definunt in $5unoto/ £5«/

Ew:

r5 Re

"H*

l

Qtis

Dam/ Gteb /Gorb / &horp/ QSid) ; & Germani-

04

cis terminationibus, £9ut4/ 95erg/ Deim/Gtatt/

renonem muntap

Gurt/ Sorpe/ Qte / refpondent , clariffime atte-

Gemani, Portiut

flantur. Quid Scot? & Hiberni? Nonne & illi quo-

10

w

v

q; noftra funt foboles?Illi quidem ante Conftan-

"i

[

7

ünum Magnum fedes in Britannia fuas non

pe

o N"—V

inhift.Scae

00

Íuerunt: ut gerrz fint , quod Buchananus fcri

bit,

Or.

[o2

l

Ti

j^

Scotorum nomen & re

o

num plurimis ante Chri-

ftum natunm feculis floruiffe

Tranfmiferunt au-

jl

"TOUP

Cambd. in

tem ex Hibernia in Britanniam. Nam & Ifido-

Bnutan. dé

E

oimus, A

rus Hiberniam a Scotorum gente Scotiam vocat;

Scotis.

üt M

Scotoíque Hiberniam coluiffe, Orofius, Beda, &

.

DW*

Eginardus , funt teftes omni exceptione majores,

WH

(CCC

L

Atquc Scotorum nomen, tam Hibernis quam

!

qu

" Iw

fs lhn

Scotis commune, a vicinis fuis & progenitoribus

u

n e (»

Scythis traxerunt: ficuti & ipfi Hibernorum Hi-

W

ftorici Nemethum Scytham , & longo poft tem-

U

0

l

i f

A

1

pore Delam e Nemethi progenie, id eft , e Scy-

Is

ihw

thica, inter primos Hibernig habitatores con-

p

ranhi

G 4

nume-

G!

h

104

OnA4Tro

lul lA

I

"l

/

]

31u1h€1'311f. Qïod enim Scoumajolc&fuos äx

"

nlmt

Hifpania in Hiberniam , & inde in Scotiam di-

greffos efle jactantius contendunt ;in eo fuaviter

M

F

Jl

& dvieveroc errant ; non attendentes , Scythas

in Hifpania olim fuiffe; ibi Scythicum in

f

Cantabris promontorium Hiberniz proximum

notum , & Concanos Cantabriz gentem e Maffa-

"

getis, qui funt Scythz; procreatos Sufanam quo-

que urbem , inter Lucenfios Hifpaniz pofitam,

ab iifdem Scythis conftructam ; & ex Lucenfiis

atque Concanis, qui inter Cantabros erant vici-

ni,Lucenos & Ganganos in illa Hiberniz ora,

quz Hifpaniam profpectat , progenitos effe.

Si

quis autem roget, quinam illi Scythz fuerint,

qui in Hifpaniam devenerint: quid aliud refpon-

debimus, nifi Germanos fuitfe ? Germanos enim

Nat. H.l.5,

jampridem in Hifpaniam pervafiffe, tum ex Dli-

€3.

"21

nio, qui Oretauos. Hjj])

P

& Germanos, cognominat,

In Conf, ad

tum ex Seneca Hifpanorum fapientiffimo con-

H«clv.e,6.

ftat: Pyrenau , ait Philofophus, Germanorum tranfi-

——

lu

lus

tus mon. inbibuit : per invia , per incognita ver[avit

fe humana levitas. Germanos etiam Scythas dictos

Strabo I. t.

MRCIO La

& . Plin,

fuifle, non folum ex Ephoro & Strabone clarum

N. H-. 4 c.

Mf

eft,qui gentes ad Arcum omnes Scythas voca-

1 Cluvef.

runt ; fed & ex Plinio , qui Scytharum. nomen uf-

]

Ger. A. ]. ,

€2.

quequaque tranfive tn Sarmatas atque Germanos tra-

liU

dit. Quod fi vero Hiberni Scotique illos Lu-

cenfios & Concanos Germanorum nepotes pro

:'.mj.&ic:

P, Orofius

patribus fuis agnofcere renuant : in quo tandem

"

1:765622, T.

nifi patrum numero numerabunt illos Gerimanos

E

Waízus in

"t

&hz, Hlfg .

alteviores ; ilos Francos, qui Gallieno imperante,

ab-

b

!0

PRe GERMANrTA

H EE RE RESME AUNS

Iof

tl

V0 tes

l

Wm'otiti fant Hz/þmm: & inde ex Gallzcia

r r lt Ktn

er Conftantinum Magnum pulfi in Hiberniam

!

A

It eo f

demigrarunt? Cumque Franci iidem fuerint, aut

AeMtentts , Go

Francis vicini, qui Cauci & Menapii prius dicü

J J

erant; qua ratione affirmantibus , Caucos & Me-

ULL

Filherm

1 Drorims

napios, quos in Hibernia ftatuunt Geographi, ab

XU? entem e Mdf

illis noftratibus fatos fuiffe, refragabuntur? Affi-

t5j mm

duus , Auditores, majorum noftrorum fuit dif-

hu- pofr:*:l

curfus: non una comprehendi & circumfcribi

n; & er u

Germania virtus & multitudo Germanorum po-

Antabtos etnt v

T

tuit : qu.otidie in orbe aliquid mutavit : novas

l

À

|

li Elbemie or

femper colonias, ad exonerandas vires emifit:

Yogentos ee $

nova imperiorum fundamenta jecit : nova gen-

ili Sothe fuern

tium nomina , exítinc&tis prioribus ,autin accef-

:aud ld rdþor

fionem imbecillioribus converfis, impofuit. Gert-

ipra omnes ali-

b Cemanos enin

mania enim & hac prarogativa. ft

as orbis re

o

;

vilt, um ex D

o

iones, etiam fupra ipfam Scanziam

IT wg;mi:ma:,

»*

infulam, (quam tamen fabulis obnoxius Jornan-

Tornand.de

^

des officinam gentium & vaginam. natiown. appel-

reb.Get.

sientfio col

4.'

lat)eft admirabilis: quod fumma & fere incredi-

Y u;m aj

N

bili populos pariat foecunditate.

Illuftris , me-

ii wf

T

Chrifte, gloria; tantoque illuftrior , quanto pri-

ma DEI benedidio illa , Crefcite & multiplica-

o cjanut

mini, C veplete terram; C? fubjicite eam , apud Ger-

f

gtl v*

manos effulfit uberior; tanto fanctior , quanto

'tW

]

m

multitudo imaginum DEI ibi eft grandior ; tan-

;

n

;

T Gu fii

f ^

to denique major, quanto gens noftra tot gen-

| )

-ie,t

g l P

tium, Cimbrorum , Suevorum , Gothorum , Lan-

ott

porin

g m

gobardorum , Francorum , Saxonum, Normanno-

1adt

rum , Herulorum , Gepidarum, Anglorum , Van-

SG 10)

um

MW'[ HO

dalorum , Danorum, Hunnorum, & aliorum mul-

torum

n

G.5

FRO(

106

Ó RA T10

P^

! !1.imo

N'ertran.de

torum , in otbem terrarum diftributione, orbis

wü

fti

jur- liber.

imperio eft dignior.

Et quemadmodum jure

F

n !

1'7'5'356:4 de

j

fÍ^

bon. dam.

Romano numerofa Proles tribuebat honores , &

)If

RPIL]

ab oneribus vacationes : cum e re Reipublicæ

5

L. ff.Solüt.

"T

gnatr. l. 644

maximeque fit neceffavium , impevium. bominum ad-

n

ff.de cond

jedione ampliari , at Paulus ; vepleri liberis. civita-

& dem.

£em , ut Pomponius; & legem utilem. Reipub. fubo-

lis [cilicet procreande. caufa. latam, adjuvaet inter-

pretatioue , u "Terentius Clemens; Jurifconfuld

Tacit. lib.

eminentiffimi , eleganter loquuntur: adeoque 5e-

natus Romanus, cum Neroni ex Poppza filia na-

.*»S'Anïiuo

U

ta eífet, templum Fecunditati decernebat : Sic

Germani nullis fatis auguítis privilegiis , nullis

fatis magnificis templis , honorati pollunt ; cum

ili publice .fecunditatis magiíti; an potius

communes orbis patres? non tantum fuam Rem-

pubhcam ; fed & complurimas alias liberis reple-

verint & corroboraverint.

Nam ubeunque vicit

Germans , ibi babitat. Neque nos in infolite pro«

digiofa mulierum fertilitate laudem illam pu-

blice fecunditatis fundamus.

Margareta . Flo-

rentii IV Comitis Hollandiz filia, & Hermanni

Had.luanin

Comitis Hennebergi*v: Uuxor, annos quadraginta

i

Batavia , c,

duos circiter nata, A. C u a. cI». cc.. Lxxvr. ipfo

26. P. $criv.

in EBatavia

die Parafceves, hora nona antemeridiana, trecen-

VU

iluftrata.

tos fexaginta quinque enixa es libevos ; qui a Gui-

done Suffrapaneo TrajeGenfi in pelvi fimul ja-

^

z mes

centes Í

od 4

ro fonte abluti , mafculis Ioannis , fac-

r

L

i&

mellis El/fabetbe nomine indito, omnes uno eo-

M N

;'.!

i'

demque die cum matre fatis concelferunt.

Ita

tlj

alia Margateta. Comitis Hol(tenii uxor , tricefi-

N

!]

fno

"j

h

l

i

"

Ho

Pao GEAVRWMANIWA—;

ii r

ä&ributione,o&

"

mö'fe—ptimo anno pï)Pc, totidem infantes maturo

Qübtdmod

i

]

|!

tnebar honox

partu edidilfe fertur. — Sed talia, inquam, prodi-

tl

ia ad communem naturz ordinem , quem in

TE Mtpij;

propagatione generis humani inter Germanos

Tofrtt lo

!

íervat, non referimus : cum vel exemplorum ra-

1

L

tti l)eni

ritàs , & momentanea infantium fere prius

CT Mpb

;

í

i

denatorum quam natorum vita ; Hqui.dcm idem

t du i

dies erat natalis , & facalis ; id jubeat.

Fortitu-

emens; arionf

[

do Germanorum fortiorem , & diuturniorem po-

hll

W

iuun

r'adeoque l

ftulat fobolem , communi tamen omnium fa-

Ec confiderate mecum,

T. Pe)ppæa fl

cunditate fuffultam.

xti decemndt:

mei collegz, & vos czteri Auditores , illam Tu-

s priri

1

fgg'is m

bingæ vicinam arcem ZEntringam , quam fereni-

Cruf. Ann;

tate aeris ad deambulationes invitante fxpius a-

Su. p. 3 1.8.

run po!funt; Qu

[

a:g:'f:ri, a p

fpicimus :in ea ante dücentos annos concordi-

vanum fnom Ne:

ter & amanter yixére viri Nobiles quinque, cum

ys dias ts p

uxoribus; & centum liberos, fpe omnes , re. ple-

Ya näzwque T

]

J:ofque magnos , procreavere : nempe Joannes ab

l

r

1

lice p

Haïüngen ex Nippenburggnü uxore genuit X X

lj

!

T hmf.

; lm p*

Rudolphus ab Ehingen ex Truchfefia x 1x, Mar-

quardus ab Halfingen ex Vríula Bubenhofia iti-

j f

:j lrl,lllla ,

i

[ Hermgnlï

dem xix, Georgius porro Halfingius ex conjuge

g quadg

)

Kabinaxxr, Hugo denique a Gildingen ex fua

l

!

j

totidem.

Confiderate & Dalburgiam illam , ge-

T

Toy!

!

nere nobilem, quz in fexto gradu defcendente

gt

jni» titt

Cam.Cent.

fl iMf

pofteros vidit; unde nad & hi verfus:

2, M.H.C.66.

h

IU

qül à 9

Majol.

in

l

mhl |

