Ab exoticis 1Criptoribus. Imo quivis Chriftianus,

da talis , etiam Sacetdos eft , atque adeo Rex:

cüm omnes fint , divi Petri verbo, regale Sacer-

dotium , gens San&la , populus acquifitiouis.. Rex au-

.

tem vere Chrifüanus etiam '.71

Ícoporum fuorum

Epifcopus effe debet, At i: Synaxin facram non

ingreditur Rex , qua eft Rex ;fed qua eit Chii-

ftianus; nec ut paftor, fed ut ovis : idque ut te-

ftetur, de geniculis adorat & inferiore loco,

Paftor ftans & de umbone. In hoc actu vel Dia-

conus , ut Rege , fic Epifcopo major eft: quia

tum & Epifcopus non Epifcopum agit , fed

ovem. ngmobfexæ tunc quoque ut chis ; lia

aconi funt

Epifcoporum colla genibus orantis Di

inferiora, Ne tamen. quid diffitear ; ille Ambro-

fianus locus nec modeftiam , nec feculum fapit

magni Ámbrofii; & illa inter Epifcopum & Re-

gem compaiatio vitio non caret. Si enim Theo-

dofius Ambrofium eo noimine culpare voluiffet,

quem vindicem laadare Potuiiïet ?

quem Marty-

tem? quem Apof'tolum 2 quem Prophetam H quem

Do&orem intra mille & octingentos annos, qui

fluxerunt ab Aaronis obitu ad Ámbrofium uf-

que? Contra, tam Novi quam Veteris Tefta-

menti tabule Regiam dignitatem paiïïm ante-

ponunt Sacerdotali ; poftponunt nunquam. Ef

preclare annotatum a Talmudicis eft , quanto

major omnibus & Prophetis & Pontificibus

X

lai-—

Rex fuerit. Nos id obiter ex Rabbi Mofe V

monide ZEgyptio , (qui Ícriptor máximus fato

qU.O-*

—

C0*

O.R A T.L.G

8

m

i

-

Jlv

ff ial

Dd

?. Cunt*us quodam & f;;)ï'te

de Rep.He-

nafcendi primu.s folqude 1

j

l

Ü

r

brxor [ :,

gente Talmudica recte intellexit , qüid hoc fit,

n Atl

€.2. & C r44

noi éneptire.) xeferemus ; cujus verba. fen tentiam

.

1;1abbi Mo-

ferme habent e

J

; "'.'.'E.'EISO ,w

fes Bé-Mai-

ulmodi ; interprete etuditiffimo

Id

inon inHa-

lacha Mela-

Petro Cunzo : Sancitps füit , uti Poutifex maxi

toptlls

n

T

il ,xl'.u.»

€him, &.

us Regem veneravetuv , Cv locum illi faum . ad fe-

(

!

deudum cedevet , atque ipfe flavet , fí quando veniret

uU

4d eum Rex. At econtva , Rex mom lat prafente

Pontrice , mifi cum .coufulit folenni vitu oraculum

E

,l (l

Ini

VRIM. Praterea tanta Regis dignitas e8 5 uti vel

[]

j [

[

ipfe vates , quoties ei adesl , in terram bumiliter fe

UU;H) [

fummittat. Quippe

fcriptum est: Natbanem Propbe-

tam ventfje cor.

.

4

wr]

l

f

i Rege , Q [becie bonoris prono oré

A:

]

procubuife in bzmz.zmz. Sed quorfum me Canoni-

flarum intem

p

eries abripuit ? Quorfum Vatica-

c

AA (

nus ïupiter 1

—

ii

e

1

e

E

duxit , Aiíditores ? Regredior

cum Marceilo II

?

D,

U

4lfice , Cardinalis Bellatmini

VMAMA fjst

4

avin

231

t

lo, viro rara eruditione , prudentia , &

[

*1W

fanctita

t

Onuphr.in

te vitz antiquis comparando ; q—ui ali

Marcell.ir.

quando, cui ei anagnoftes in rzemoriam reyo-

T h. H. l. z.

caflet Hadriagi IV verba ,

lfï

1 :",

us miferam Ponti-

1

ficum . Románorum. con

ditionem dcplorabat 5

À

LU

Uf

fb

Aic

1

i t

3

)

^

"rA

menía manu percu

L

e

1t; N0g Yi

w

re fe , quo«

A[l ö[

27

| B*

040 , (512!: .5/4'.

J

J/fagäf!m hoc a

liifeguum tenerent , falutt

;f

"irde t

f

6t

? 13 [

alese

.r

lext

V

.A/T(A

P9

-'.

L

Nunquid igitur , Laurenti,

n

No!

lita

f

em ,

x iumm

Tm

Xi*xi;n

o

um Italie decus in armis

TOi

N

ex

p77

j

2n

d

f

ite bellic

jam quzrére juvat ? Sed ne fic

Q (

irum

RELLIIL

U

quidem lat

invenies;

5

41 Laurenti. Bene poe-

r

"n

ta.

^l

Mf

tapletosi.

,

Í

L

jj

ü.

J

,z"'.

?k

7

4

^

Adm. R. Es

Roma fu

QLïQ

teria Mg/

L

4 ;;mhfg;xc :

"Mf

0(/

l, x.€: 6a

4b j

&

Hile H6€c FeUCA45 , Hee mate koma TLQJZ'-

Wi i H'fh))

l,

y

ü,,,

"AL

l*

w

Alg

CoNTARA

ITATIAM.

$it

iaudem tamen militarem veteri Roma non fi

t

ib

l

N

traho: & tot fcriptores pro illa loquuntur. Etfi,

ut verum fatear , juflitiam belli interdum £u-

ftra inveftigo ; & felix ícelus non raro virtutem,

K

à

nec line advocato

iul

ffe , adverto. Quomodo

enim populus Romanus

26

í

ociis defendendis ter-

tarum omnium potitus fit, ut Cicero vult : nifi

focios violatis fcederibus in fubditorum condi-

tionem dejeciflet? Nonne Lactantius afferit ; R0-

Epit.C. &

manos , qui orbem totum poffedéve , fi juflitiam fequi

velint , ac fuum cuique veftitueve , quod vi & armis

eccupaverunt , ad cafam. Qv egeflatem veverfavos ?

quod ipfuxn jam olim iifdem exprobraverat Bréh-

Plütatch ist

Cam. Liv.Í,

nus, Pontius, Iugurtha; imo & Coriolanus ipfe.

9. Salluft.in

Iug. Halice

Nonne Mithridates conqueritut , Romaos arina

ib.8,

ti omnes babeve , in eos acerrima , quibus vittis [po-

lia maxima funt 5 atque unam. C* veterem bellaudi

Cau[ova effe , cupidinem. profundam imperii . divi-

tiatut ?* Nonne Gaïgacus etiam illos yocat Orbis

Taptores , fi locuples fit boffis , avavos s fi. pauper;

Tacit.in Ás

gue.

ainbitiofos ; qu0s nop Oriens , mon Occidens fatiave-

rit * Qui tamen aniverfam bellorum Italiz for-

tunam ,

& tot populos in eam effufos memine-

rit: facile & hoc colliget , Italiam fzpius victam;

quam vidricem fuiffe: cum fuftinuerit partim

ut hofpites & novos cives , partim ut hoftes &

Leánd' Al

ViCores , Oenotros » Aborigines ; Lydes , Auruncos ;

inltal;Mé-

Pelafros , Aufones , Arcades , Gracos ; Trojaunos , Ve-

rula Coím,

Qetos, Ligures, Ardeates, Rutuloss Siculos,

d

Isf

pnla t

J

)ges;

Lacedamonios , Salentinos ; Gallos, Panos ,

"Herulos,

Goihos , Hunnos , Hungavos , Gepidat , Yburingos,

i

AV As

833

ÓnRATIO

a

—

um

u

ntinus T

Avares , Langobardos , Saratenos ; Ciübros : feuto

nes, Francos , Sueyos , V»zfcones , Helvetios , Germa-

Ed

; qende d

,,,,,

n05, Hifpanos , & quos nion? Imo

il

vffimisibuna

Lucan..3:

Ipfa caput mundi , belloeum maxima merces ,

)

]E'

Y

UM

d tant

"

3

Rodn A capi facilis .

(

j

)

j

ormcr;

J':ïf

!

1

]

Ét oftendit Hiftoria ; illam fexies a Vifigothis ;

li

vll

Oftrogothis ; Herulis , Vandalis, Hunnis, Lan-

dub

st 0i

gobardis , intra centum & quadraginta annorum

M

decuríum , expugnatam , mcnia convulfa; caftel-

er 1iUd MiV

la deje&ta, xdificia combufta , opes univerfás ex-

M W.

I

I

portatas; picturas , ftatuas ; & omnia ornámenta,

;;adeibug a. |

quazcunque moveri IOCO potuäre-, 4 GCH(CIiCO in:

qu d , ::':':5;:

TIES

XipfinAd.

primis raptà , atque in naves impofita (qua po-

M g

QuAm

ld ll i

Y8l.& Pflaü.

in Roma:

ea maritima tempeftate haufta perierunt) No-

m , hd f

biles captos; plebem fpoliatam & relegatam, ur-

t

:

s Quntan

bem denique ipfam longo tempore defertam , &

j:'z) Mu g:fïe:

fic tandem imamutatam fuiffe; ut certis áargümens

J

j:s.lïï.ïm:z, C

!

tis fidem facere in facili fit ; Veterem illam imar-

Ill

vt

li

^il

Ti

inoteàm Romam , non intra muros modo ÁAures

i MJe. ttia jrig

lianenfes illos capaciffimos , fed & in fuburbiis

(

l

T

Ral

(que Tibur, Octiculüm , Ariciam , potiffimum

Kil

àutem Oftiam & inare verfus excurrebant) fre-

T Dtétet s

FC

ï

quentiffime habitatam , ruderibus ac ruinis fuis

^)&U[lmx

1

UOnle [|

máàximà ex parte tumulatam difparuiffe penituss

u

Il

0.12»

àut alicubi Novz , tametfi 1o0n amplius XIII

M. P. in orbem patentis (minime támen hodier:

4 u m

W

lfæ-

ha civitatis infrequentia tam anguíto ifü fpacid

P nas

r

implendo füfliciente.) Nove ; inquam , utbis ope:

Jii B

ribus obtectam làtere.

Et quis ita mirabitur, fi

"I C

ll;

UL

Martius campus ;

u1 fuburbanus fuerat quon-

1: Q

Mi |

AT p

l

lll

dam , hodie quaratur in urbis fere meditullio?

L

1»

[

/ $i

"ll

Lf ER

W

X

CoÓóNTRA ITALiAM.

$;

;

Fi þalatinus mons , in quo veluti fata a Romulo

ürbs deinde ad circumje&tos colles fe prolatavit,

l

fuperbiffimis abantiqua luxuria ftru&uris exorna-

tus ; hodie tamen , fi Farnefianos hortos excipi-

mus ; informem duntàxat referat fpeciem deferto-

ium ? fi ylurib'us quoque cradibus deícendatut

hodie in Pantheon ; cum totidem ad id afcende-

retur olim ?. fi & Camillus olim apud Livium

Hift.l. $;

falubetrimos urbis colles deprzedicet; cum tamen

hodierais temporibus five a folitudine , five vici-

nis paludibus ; five quà alià caufa contraxerit

vitium aer ; adeoque vulgata fit Romahi coli

eravitas , quam nifi certa luce , quod & ane di-

a

xiffe memini; haud ferme fine Petic'ulo fentiat

hofpes. Quinetiam vetus illa Romanotum po-

"

tentia, magna quidem ; fed alienis, non fuis vi-

Tacitüsds

tibus fuffulta c sibil yalidum in RoinanB exerci-

tibus fuit, uifi extetnum : Quod ne. cui videatur

falfi fimile; unica Britamia, quantas Copias to-

tus Orbis fuppeditarit Romanis , argüiento fit.

M.

Nam pratereás, quas Maxinius ille Imperii in«

vafor , & ultimus Couflantinus abduxerant , ex in-

Ícriptionibus antiquis & Notitia Provinttarum pae

Vide Notite

tet, iflas, quas dicam, militalfe Romanis dif-

Imperii:àc

perfas per provinciss, qua perpetuo ex Britan-

ibi Pancir.

Cambd. iià

nia fuppletz : nempe, Al Brztamhia mulliaria:

Brit.de Ro«

Ala IV Biitonum in. ZEgypto

Cobors Prima Aelid

man.g.ao.

Rritonum : Cobors 111 Britónum : Cobors VII Bri-

tonum

Cébots XXVI Britonum in Armenta : Brie

Invidli jumiores

tansician fab. Magiftro peditum

Bitagnwismi $ Exculcatores jinbores Britanniciani?

d

Btit^

Gs

(0

$4

ÓRA TfI1óÓ6

—

/IIQ' OW R -

n

i

Britones cum Magiftro Equitum Galliavium :

7;

wa

dennt

juniores Britones intra Hipanias : Britones [2

$15

uj; MT

lllyrico. Hodie àutem Italia eft imbellis, e

A l

al»

TL

Veuitlj 1l

iyecsro

z

yuitié

nata, inermis, & viclati órbis paenas ;

AICCC

-

lum

t^

Al

;mr;jZd ;f;;g

expiata, luit ut. cum, rnaxime : quam

L

:qwanl

gydlibus, qui

omniurm avium cádaver, aut potius tanquam du-

l columbs

biz PoiTefHonis in medio pofïtum folum, prout

"or*'ous.l:o::...v'

quifque viribus invaluit, trahunt, vexánt, làce-

"(ubero H.

rant , vaftant Principes Eutopzi: eique accidere folet,

1

»XII

Àib;7.

D

if

ut juiunque ilam. armatus fere. attigevit, fine ullo

AUl

Wil

u

'ar!

TC 1

certamine in poteflatem fuam vedigat.

qupropteï

( D.

1

r

;:xæ

l

Imp. Carolo V reidinaudus Gonzaga , & ipfe Ita-

[

^M

L

[

V

*

0

QCJV !

Á

1

lus, perfuafit; ne ad. obfidionem Metenfeni ex

Adraün H.

,Jïïf?ïüfïiïï

&b. 4.

Italis militem confcriberet, queni fciret inquies

tum, & dicto minusaudientem effe, necad Gal-

IT

J W

lorum alacritatem cohfiftere. Ita cum in Senenfi

h

n ]

&Lb.1z bello Cardinalis Ferrarienfis Petro. Stróz.zio offers

li

Milal

ret pecuniás , ad coïhgendum exercitum Itali:

llj

Mna

cum , quo res afflictas Senenfium & obfidione

Mil

"

»»»»»»

fractas fuppeti:u'um folatio etigeret : Strozziu$

4 AC

Italis militibus folis , quicunque & quantocuns

pz

M []p

&

af

que tandem illi nümero effei

IL

fideré noluit.

!

Et quicquid tü , Lazrenti , de fottitudine decla-

LUTTNM

ines Italorum , &t nomiriatim Hetrufcorum : Nis

ts tmd

ll

Dife. l colyu; Macchiavell

ii5 Florentinus experientiá Cons

Ü

€.12,

, fitmaturn effe ait ,. Italos in defmþüne urbiutn vus

]Aum

hUT

.....

lentos Gevmanorum illos infaltus ferre non pq[a. Sed

lt ve

videfis milii quoque ; non copid; Pontificias, qua

Ra (,

$Guiccir,

ep

Hbl. $.

trito vulgi proverbio smilitie dedécus fünt ; non

WMOL

NU

Rotrmanos ipfos , in quos illam quadratarum liz

terarum praícriptionem ; quibus olim Semafus

J l

ATU

Popue

:

Q

CONTRA ÍTARLIAM.

T

$r QÉ

!h

äpulw Que Romanis indicabatur , nunc quidam

fic efferunt fatis aculeate; Sono Poltroni Quefft Ro-

mani , Romanm) bodierni fu

[4

[

;,equam C ignayi : fed

Tüb.H. L:

contuere Venetos illos fa:

'atos, quos Turce non bo-

ftem , fed. pradam babent , & quos Bodinus beftiis

Bod de Rc;

l65

imbellibus, quibus natura bilem ademit , ut cer-

vis & columbis , aut quas omnino exarmavit, ut

n

1

leporibus, non iïlcpidc comparat. In be

lo qui-

dem , quod cum Imperarore Maximiliano I, Lu-

dovico XII Gallorum Rege; & cateris foedera:

tis gellerunt illi , cum ad Abduam a Gallis ma-

gna cede proHigati eflent, Liviano eorum impe-

ratore capto; animadverterunt alii Itali , qüi prz-

lío interfuerant , aciem Venetorum provfus inermen

€ [fine dexttis , at neminem non Gallorum centima-

Tub eoah

»um fuiffe : & Bajazethes Turcarum Princeps Gal-

,.

los appellabat

i

'ortunatos , quod opificem boftem , 44

effent.

fugam plane , quam ad pugnam aptiorem , nachi

s illi , tantum tibl , Laurentt,: &

;Equidlem Patre

prater cateros altum fapere vifi , in ea novercan-

tis fortui

13

P

x

& tempeftate nihil conftantiz , nihil ant-

E

Guicciale

mi , tunc bahuiife dïprchenfl funt 5 fatalique de-

H3.

reriorum. confiiorum amore , omnia mafcula de-

fenfionis remedia fpernendo , ignaviam ; timó-

^ 13

rem ; & rapinas [uas apud 1

nxlj

erä;oïeiïï Ma-

i

derunt.

ximilianum turpi/lima legatione prodi

D

Agite vero ; tu. Prafes inclyte; vos Principes alii,

vos mei Collegz ; & Auditores omnes ; aüdite

quafo. Legatum ipyfum ; Antenum luflinianunn

Auditorio d.ign:i atque nationi nofltz perhono-

xifica locaturum.

jlle vero ad. Czfaris confpe-

Ggg 2

éturt

v

C0

OÓnATIO

$:6

a

n

ul TL

&um in pubhco confeffu aàdmiflus, mlfexe atque

HU' (J/"U Ml

fubmifle admodum in hanc fententiam verba fe-

y n ""

Guiccilatd.

ciffe fcribitur

Vetei

^hilefophes , atque fum-

n ;5 W? M n

&. 1.

mos illis temporibus vu

""Diffime Cefar , cuin eam

*'?"M'l ld

gloriam , qua ex fui o

frus Vzc'torm compatatur , ve-

IM: UN

TAm , firmam , eternam , unmovtalemque effe. affir-

marunt , eamque fupra omnia vegna » ttophaa , atque

TTR n

i A

triwinpbos exrulerunt , minime ermj]& marifeftum

vtttmti

cértumque esl.. Hac Scipiont májorà. tot vitloriis. cla-

EUMEM

«0, majorem fplendorem, quam Africa devidta & Car-

Ti wfm

thaso domita dedit. Nouné baec eadem ves magnum

ilum Macedonem. imimortalitate donavit ?. cum Da-

fitty CM TTTE

T

vilà AXIUMO pmlta ab illó viclus 4 deos ummortales,

1

MH lW [

ut regnum fuum . flabilirent, precatus. est

quod fi

u* D I)hl !f

P

)*

fecus f'atuiffent , fe mom aluum fuccefforem , quam

MM

M Áeherit.

l.

tan bemgnum «Jojfem' ; tan mpznfzfetmq yitloreu 4b

J

^W

zþ/;;rv

ilis petere. Cefar ille Di&atot , a quo Cafar c0«

AAE

gnoimentum babes, G cujus fortunam, liberalitatem,

A ATH (H4LUA

magnificentiam. ,. aliafque. virtutes obtines 3 nónue

thq»uh HVMHM Hf

concedendo , vemittendo , coudosando, qui in Deorum

T BRTUE (

nuinerum veferretur , dignus est judicatus ? Denique

f VE MOF l

Senatus populufque Romanus , ile mundi demitor,

H»Wf fu L" " 41,1

eujus imperium ii te [olo e3t , cujufque amplitudo &*

:Jm m fiütidjs

mzzjq/fzu i ie con[picitur , nonue pluves populos atq,

DT Atj qü?ï

provincias , clementia , equitate , & manfaetudine,

m(! fen

qtuim bello armifque unperio fuo fubjecit ? Qua cum

d a df'm naa«

Wa fint, minime inter pofiremas laudes id tibi ad«

J

i

* dj

M

IT 7],,;

jErszefuv » Cafat 5 fí cum wciormm advevfus Venetos

I!'

in poteflate tua. babeas , quam bumana ves caduce

f/r)o

PW "J'd WF

LL

'H

Jint meinor , €a inoderate uti nóveris , magis ad pacis

Wm( "

ffudia, quam ad dubios belli eventus propenfus. Quan-

( (m

t

LT i f

il

l']

CoowTRA ITAYXIAM

Z; enum. revum bumanarum inconftantia fit , quam

incerti cafus , quam dubiu , variu , fallax , obnoxiuf-

?4

£v

,

tus , externis prifcifque

Jl

que periculis fit movtalium [;

exemplis offendere uon e$i opus : fatis fuperque Veneta

[

"a

Reþubüc,»z docet : qua pa

ante flovens , (plendens;

clara , atque ita poteus evat , ut ejus momen G fa-

ma non jam Europa finibus contineretut , fed egregia

Afiamque percurreret , atque m

ponpa Africam ,

ifa vefo-

extremis orbis terra teviniuis inagno. cum plai

naret : bac cadem nuuc unico eoque levi adverfo pra-

T

loria orbata , opibus fpoliata, la-

lio verum geftarum g

cerata , conculcata , atque evería , omnium verums

j

ac prafertim. confilii

egens, ita cortuit, ut onnuis pr-

jh'naz virtutis tmago €0

nfenuevit , omm[que armorum.

ocul dubio, fallun-

w

ardor defevbuerit. Sed falluntuv pv

L

tur Galló , fi bec propria virtutt t

ribuunt. Antebac

H

enun Veneti gmvioribu

$1

ncommodis agitati , maxi-

m detrimentis cladibu

fque perculfi atque. attriti ,

ne tum quidem, quum

nuuquam animum abjecerunt,

ingenti periculo cum fevifoumo Tu

TCATUM T)'mnno

amultos amuos bella gefferunt : imo

femper. ex vidiis

nifi ina-

vilores fadi funt: idem. C mumc fperaffent ;

rumque tuATIHTE

jeflatis tue. tremendo nomine , copia

I

vivida inyickaque virtute audita , it

A omnium aniv

fed ne obfi-

concidiffent , ut nulla non modo vincendi ;

il

flendi quidem nobis

[pes velicta. fuerit. Quocitéa. at-

atis tua incredibili. clementias

mis abjettis , in majeft

vel potius divina pietate [pem omne

m locayumus ; quaim

me difidumus.

A

aos noflvis vebus perditis anventuros mini

Itaque Principis , Senatus , populique Veneti nomints

dt'qg

T

bumili deyotione. fupplices oramus , obteflamur,

h

egg $

ii

Lal

0

OnATIO

p .

$8

&

1)'

[

d

obfecramus , ut. clementia tua oculis ves noffras affli-

[

I

as vefhicere digneris , ifque falutavem. medicinam

^

(HHH

n

(:"Iw

afferre.. Omues pacis leges , quas tu. mobis umpofueris,

i Ut

l

ampledtemur : omnes juflas , boneftas, C ab aquitate

A um wl

gationeque minime alienas ducemus. Sed fortaffe, qui

m uj

izo!yis ipfis mulitam unponamus , digni ftmu. — Ad te

, 1.»:;-707» ?3,'!4.»

^

verum Ó legitimum Priucipem ommia , quecunque

al a

m;zjoräs noffri Sacro nperio C Auffria Ducatui ade-

4^

anecunt, vedeant

qi

fi

,

&L £

f

decentius veniant , omnia.

'f'f;f.ljl/(ï

j

Wæcunqzæ in continenti pof

emus Adjungmuss qua-

p

ïm;i verum juribus. quocumg

U

modo partis cedimus.

Ut (l

Praterea quotanmis tue majeflati " legitimis Impe-

i

vit fuccefforibus: in pevpetuum. quingenta. auvi pand&

Ifl[*i!ïi nomine pendeimus : imperiis , decretis , legibus,

IMU r LL

praceptifque tuis. libeuter obtemperabisuus. — Defende

....... n

4os, quefo , ab illorum , cum quibus patllo: ante avma

d)

W

uo[hra conjunximus , infülentia : quos munc faviffimos

L

bofles experimur : qui nibil. aliud expetuut , quam

l

Veneti nominis interitum. Tua ifla clementia. confev-

A IT

Ml

Mul Q A0

yati , te urbis noflra parentem , geuitorem , condito-

vemque appellabimus : ingentia beneficia tua. in au-

MW

il

(ne

males veferemus : liberis. noffris perpetuo memorabi-

Fönw

LJ

*v UL

7nu. Nec vero patva bac. erit ad tuas laudes. accef-

l

[

MV

fo j fe primum effe , ad cujus pedes Veneta Re[pub.

-

AUR Cune

1

fupplex [e bumi proflermat , cui cervices fuppouat,

l

Ils 4C)

VAm

quem velut D v w calo delapfum colat, veveveatut,

MC

lu !s

A

ebfervet. $; DEvs Opt. Max eam mentem majori-

4n

lm

bus noftris dediffet , ut ves aliorum attingere uon flu-

lts

)l

Ml

duiffent, jam noffta Refpub. glorie plena veliquas Eu-

:

J

Ml

l

tj

vopa. Civitates longe fupevaret : qua aunc in fqualorts

/(.le!g, l ff ;

, ,

I

É

f)zgiz'bm e fætore languej&em, (qUominia , probroqae

0 i,

defit-

*

]l

1

l

—

-

CoNTRA

ITALIAM.

$39

E

deformis , ludibrio atque contumelia veferta, , umico

A

momento omnium vicloriavum laudem amifit. Sed wt

unde incepit , eo inea vevertatur oratio: t £ua. pote-

ofcendo &* condonan-

flate est , Cafar , Venetis tuis 1

do , uomen laudemque compai

i2

» qitA 60 unqu.zm

4

.

(

) 677

vincendo majorem fplendid

Ü

0167

1q, adeptusest. Hoc mo0-

numentum. mula vetu[flas , nulla. antiquitas , nullus

tempovum eurfus ex movtalium sientibus delebit : fed

^m , ommnium. Princte

omuia fecula te pium ,. clea

pum. gloviofiffumum appellabunt , pradicabunt , confi-

tebuntuv: uos tui. Veneti , quod vivemui, quod auvas

colefles carpemus, quod bominum. commercio fruemis

id omne tua virtuti , felicitati , clementiaque tribue-

dmi Ecquis unquam populus, Auditores , vilius

Íe abjecit ? Ecquam gentem terror naturah con-

ftantia turpius exarmavit unquarm ? O Maximi-

liane, Maximiliane ! Memoria tua mihi magna,

augufta , & fancta eft: fanctior tamen, auguflior,

& major futura , fi illuftri tot nobilium civita-

tum & terrarum ad Romanum Imperium lucro-

fa acceíftone Venetis pacem dare voluiffes. Sed

przponderabat odium commune ; quo urbs Ve-

neta fic arfit , ut nemo fere Principum Chriftia-

horum tunc adeo mitis fuerit ingenii ; quin il-

Tubero X

lam zque ac publicam Nobilitatis peftem, frau-

lib.9,

dum ac infidiarum nidum , exícindendam cenfue-

b

üt. Nam paffim audiebantur deprzdationes , in-

afiones , injuftzque poflefliones Venetorum,;

J M

Xof. Scalig:

? f

« queis fumma. laus fit , poffidere de vapto;

peculium feciffe de ialo , virtus :

&CÍi ideo Venetiz in mari fitz effent , ut undi«

Til

$5

4

quf:

n

(

$40

OnATIO

ï'c?

Gttfíbre que. magnas urbes pifcarentur. Nec enim vide-

l Rom-anäf j i

bantur Veneti magnopere curare juris titulos ; fa.

1

nf j

tis tuti ac jufti , í

i

ginditt p i

offiderent. Quare & praco

a Ludovico XII Galïiazïum Rege iniffus Venetias,

] iupcriori fii

l

ut bellum Reip. denunciaret, admiffus in curiam

7 proHigai:rent

coram Duce totoque Senatu in h:zc verba locu-

v Gtmanr

f-embus LUü$ eft ; Bellum , Lauredaue Venetovum. Dzx . catert-

ime pmjec;c; ij

T

H. Venet. qute bujus urbis cives , Ludovicus Gallorum Rex indi-

979

euent, n g

ceve me volis jufüt tanquam infidis bominibus , Ponti-

lat n o

Jïczflue Max.

C rel

t

T

iquorum . Regum . oppida per vim

nilps ignhvi:.:

£

i

H

perque injuviam capta poffi

:

tibus, omniumq; omnia

mut t t

dolo malo fub veferam . ditionemn rapere atque vedige-

m t Bf

v feflinantibus : ipfe ad vos armatus ea repetiturus

olitsdpcns am

yenit. Et Hieronymus Donatus Reip. Venetz nomi«

Iu

af d

ne apud A4lexandrum V1 legatus , incertum qua

h, Crem d

fermonis occafione per jocum quzritanti Ponti-

18t d at

fici, quibus tandem titulis urbs Veneta potfeffio-

Wt timen Q

[

L

Á

nem maris Hadriatici tueretur ? extemporali re-

1i, Oi

g

V

€.Monticu- fPO,nfO quæ&ionem folvit:

]us de pat.

Offendat mihi veftea San-

Htf

Vl

pot.M. Fre-

Gitas, ait, üfltrumentum Donationis Conflautiniana ;

hr

^

?nd

her.Com.

t

.....

apparebit , id opiflosrapbum , & verfa pagina Veneto-

ad Otton,s.

&ne Tntigi ss

^

Donat. in

vum, privilegium 4tq; jus n mare Hadeiaticum exbi-

prat.

n f

ïc:"*'p hm

Jac.Capell.

biturum. effe. Sed tam Conftantini illa fabulofa

dc Sed. Ro.

donatio, (quam aliter referunt editiones Latinz,

Ti dl (

hi

Peotlnoig 8

liter Grece : & inter Latinas aliter Gratianus,

:;1sImpcrztcrHrs;r'"

V iv

aliter Ifidorus Mercator , aliter. Conciliorum

ga

r

V

AW

l

collectiones Colonienfes; inter Gracas , alitet

Wl

MLC

Balfamon , alirer M. Freherus eam refert , ali.

M

!

F UT

L.

i

L

A

4;:;;"— |

ter Jul. Caf. Bulengerus ) quam Venetorum i

NUTYT

li

At d

plerafque ditionis fuz provincias tituli funt pt-

Tl

li

ls ; quz nihilominus mtj.ltum gtani ; illa Ecce-

Tuti fl

1

NI

4

A10

CoNTRA

IrATIXS.

$41

r

fläe "Iïärhcalïk 3 ifti Venetis actxilerunc. 'Ferd. Da-

|

yali Pifrarii judicium de Venetorum rnilitia filen-

tio involvere non poffum. Cum enim ipío du-

A. Ch. t5t$.

ce , fuperiori feculo Cafariani in agro. Vicenti-

die7.O &ob,

no proHigaHEnc Venetos , qui vix primuim impe-

tum Germanorum & Hifpanorum experti , Íc-

diffime projectis haftis priufquam ad hoftem per-

venirent , in fugam & ad certam cedem fe effun-

Iov. in vi£,

debant : ille in ipfa vi&oriz gratulatione Veneti

F. Davali,

Piíc.1. 1.

militis ignaviam deteftatus, palam dixit ; Se plu-

zimum dolete , quod terre Italie , qua tam. tmbelles

ferret milites, a majotibus fuis effet infevtus. — Iccir-

co Italos defpiciens, cum illis, & uxore Victoria,

n

T

on nifi Hifpanice , fafüdito patrio fermone , lo-

quebatur. Caterum Itali plerique, cum milita-

r gloria aliis nationibus zquiparandi non fint5

vindidia tamen cupiditate , & barbara truculen-

ta, omnibus hoftibus multo funt immanijores,

& plane exfecrandi: & cum non Pofïïnt fortiter,

equiter, cru-

agunt faltem fraudulenter, Peere H

deliffime.

Florentini non milites , fed venefici ;

non viri , fed faeminz ; non homines , fed afpides

Opti-

"i

funt ; non gladiis , fed veneno pugnant.

mus Imperator Henvicus VII proficiicitur in Ita-

liam cum Germanis fuis , requirit Florentinos, ut

fibi & univerfo comitatui Cafareo in urbe ho-

Tan- Platinaim

fpitium parent: fed refpondent perduelles ,

Clemen. Va-

tum Principem imprudenter ageve , qui batbavos (ec-

"

ce infolentiam & typhum adverfum Germanos!)

nl

in Italiam ducere conetur , quam ipfe Imperii caufa

$ batbaris tuevi deberet.: nec uno crimine conten-

Ggg j

,

"d

*

$42

OnRATIO

(oitt

1 f(

Eufpin. in d, Bernardum Dominicanum Monachum fuBo;';-

ln

iM

Henr. V;I. nant ,

]

"t

Mornzo i1n

qui hoftia veneno illita Imperatorem ad

ss

H. Papat.

Bonconventum nefarie interemit.

O portenta!

i

I

Lehm.Chr. O fcelera ! O Cerbeream impietatem ! Sed in

i

1,2[*'

PA

u»e

SPid.z.eao, Ladiflaum Hungarie & Neapolis Regem Floren-

Vfl

;, GWH V

tini quales ! Libidinofiffimus ille urbem eorum

^m t

obfidebat arctiffime; & jam fic preíferat , ut de-

:":JL'XPSK.XTEZ

ditiortis leges eflet przfcripturus; omni tamen eos

il

metu, atque obfidione etiam liberat, hac condi-

JEU [

M

j

l

tione, ut fibi tradant virginem quandam, quam

N

ul

Puichritudine omnibus aliis ("a,periorem effe acce-

il

lt

perat. Non abnuunt Florencini , pudicitiz ho-

f10

MU

fles: fed non fine dolo malo. Virginis enim pa-

ii .I.Cul

43 Vi

ter, Medicus illo tempore magni nominis, tam

TC

turpi neceffitate expugnatus , dat filiz fudariolum

l(

(

tilimene

l.mxlu uv

odore & artificio elaboratiffimum » quo novum

V

amantem in primo congreffu . demulceret.

Es

M Montan,.

AMAM

n

A. 2. 6,33:

ita nova. Venus ad Martem fuum egreditur; cui

n

Va À

amore deflagranti cum fe permitteret , ex dome-

Alv

il

WW

ftico mandato incalefcentis carnes fudariolo per-

Aill

nLn

fÍricat.; qua re venenum in utriufque corpus eà

penetravit vehementia , ut mox inter mutuos

ul

10

A.Gentil.

amplexus ambo expirarint.

Ri Cv

ge j. belli.

Quanquam autem

*tth

1.2.c.6.

Florentini hoc flrategemate

fe metu, & Italiam

l |

tyrannide liberaviffe dicuntur : quot tamen flagi-

.....

P]

u

i

[m fI» v

tiis & fceleribus parta eft victoria

[

Vinci fatius

n

d

ii D

6T , quam imalo more vincere ;. dicebat. Scautus.

0**361 ts

:

V m

uocirca Cofmus Medices , ille fapiens, qui per-

L

Jorius. in

ET

U

i

hT

&oím.Med.

Ípectum habebat popularium füorum veneficum

L

ingenium , cum lividorum a&

R Q

IH

ionibus przvale-

Jli

L

lg

Ícentibus ,

tanquam adfedati in libera civitaze

INIID

It

Mug

Ll

iprin-

n

&f

li

TID

W

*

€O-NTRA Iw*4xiA W

843

rinciþatus reus, qui tamen innocens neminem

Qo-- (l

m

.....

nifi virtutis fulgore offenderat ,

[6x

lt

udiofe mul.

tos fuis opibus ab egeftate füblevarat , cuftodiz

taderetur ; adeoque ab inufitata — inimicorum

acerbitate, qui tum erant in magiftratu , crudes

liffimum Senatus decretum , atque ipfum carni-

ficem expectaret; veneni infidias veritus , ab omni

fere cibo totum quatriduum abftinuit; quem Fri-

dericus Malavolta cuftodiz prafe&us , ut conce-

pto Veneni metu ac ;1':fpiciohe liberaret | penitus,

pott plenifïïmas confolationis fententias , quibus

.......

captivum erigebat , etiam coenam cum eo (um-

uo

Pfït , fingulis dapibus prius a fe delibatis.

veró in numero habeam Piflorium ?. que urbs

non quidem veneficio, nec tamen jufto bello; fed.

crudelitate & rabie fa&ioforum ufque adeo eft

labefadtata , ut deferta nunc & colonis deftituta

LTA

Plat.inGreg,

videatur. "Vnde & Maligna quibufdam vocatut,

I X. Leand.'

"

"A lb.zn Heti»

& faihiontim. parens.

In ea fiquidem primum

omnium audita fünt factionum nomina ad per-

Med.Schbra-

deus Moníss

niciem humani

ceneris & exitium pene univerfze

Ital,l.t. . Mea,

o

stl Cof- p .a

Italize excogitata , Cancellaviorum & Panciaticorum:

le ts

qui cum immani vindictz cupiditate & capitali-

n

bus odiis inflammati in mutuas carnificinas in-

genti Hetruriz malo pracipites ferrentur ;ad eo-

m rm

rum poftea exemplum veluti pefte tacti in Piceno

U

Albi & Nigri , in Latio Columnenfes Vrfini, in

Infubribus Bracciani & Sfortiams , pro partium

nobilitate & potentia non minus crudeliter graf-

fabantur. Hagjurize in Italia nunquam penitus

'f;ïitil'lg

ui potuerunt , neque pofthac eradicabun-

;i(;

du

eur

(

$44

ORA'.rxok

tür facile, propter tectum gentis ingenium ac mo-

bdio m

g

res ad inferendum injuriam promptos , ad depo«

;Ici[iä, d

^

j

n

ii

IA'

nendum contumaces. Tanta eftenim illic ultio-

i fottt,

num vis, & ambitioía naturz crudelitas, ut pu-

" ff l;ff',

«us, t

eri etiam fe aut harum aut illarum partium effe

profiteantur , nec pietati parentum , nec cogna-

qur, aX CO.'['L*.FIL

torum fanguini parcentes. Itaque in hanc diem

yliioe, qut

cum alia]loca, tum Piftorienfis civitas maxime

j dpen dj

r

^

cedibus recentibus madet.

&t Juft

Et vero tu, RowA,

vitotolto, qua

quz vidifli in tuis vifceribus fanguinea Gibellino-

st J

rum & Guelforum Ípectacula? Quz ille. Pontifi-

etim cornificinz , Damefí : Vrficini Laurentii & Sy-

« ln

i

"

»"

machi ; Cadoli &^* Alexandri? Przelia commiffa in

LEU

li

To at

st ceb inunt

medio foro; cedes in clero & fanctimonialibus,

latrocinia , denudatz foeminz ; cadaveribus com-

»mpïarfntur 1.

pleta loca orationum. Et Liberio in urbem rever-

n

MU

j QO dT FC.'

Ío ad dienitatem Pontificalem , fluxerunt templa

T RY

Á. Gentil,

de j. belli]

fanguine. Et quis denarraverit omnes? Theodo-

ifny! d

-

3- C, II.

rum, Agapetum , Damafum , Califfum , omnes fecun-

LL ii

i

n

dos * Bonifacios duos , Ioannues quatuor, Beneditos

At hv T

lures ? Quis ad funera Formofi non cohorre(cat?

Bod,de Re.

LOH

: 6 C. $.

uls

duos & viginti Papas czíos fuiffe ; quis mul-

M. tM

hi

to plures veneno (nam hac arte. necari illos tra-

A[ l

Ia]'

L

latitium eft) periiffe putet ? In omnibus tamen il-

[n

lis fzvitiz exemplis nulli decoris amantes & ju-

Til

AD)

IN

1

:

fti memorantur milites ; fed pe&ora latronum,

tIre

VADlpA ad

ficariorüm , adulterorum, facrilegorum , mago-

Qul

Tl

]

'JThT T

Al

rum, monftrorum. Nàm quantumvis Itali fint

J

HRW((*M |

n

hi*

alias ignavi , (quod dixi) imbelles, & molles:ex

"

^ (f

leviffimis tamen caufis ca

CI]WLCM

1

ptantegffenfiones , lani-

Wl

i

enas, cxdes: atque fi caufa fit gravior, ultio-

^ d I

lkar

nein

l (]UU B,(

E

RATVO

84$

CoxuTRA ÍTALYIAM.

WU

'nch; ;)dio alunt immortali. Ne tutz quidcnï'

Al Qf

m

vll

ï.läarclaius

amicitl2 ,

aut neceífitudines periculo carent :

in $at p.t,

|ant

iocus forte ,

aut imprudens per feneftram. afpes

*

"N

fcelere vindicatur. £epe in fet-

&us , fecretiffimo

[

tum tutos , venena fuftulerunt , aut fàci

s 1llicze

t

fumus , aut corrupta floris fuavitas , aut fatalis

'^anta

cultelli acies ; q

ui eodem tempore & ihtàctam

U

E

liberis dapem diffecat ;

& adveríario mortem.

p

& plu-

Kterna funt femel lzfz mentis vulneràá;

tes reconciliatio ; quam profeffu'm odium excn-

N

xit. In familia Limnea ; inter Patavinas fátis an-

n

üqua & iluftri , duo fuerant fratres ; qui per

y A0T

m

m

zítatem 1n ruftico prædlo commorati , cum hos

&u Ííereno colo innumeras ftellarum. cohottes

:L

T

contemplarentut ; ftolidum votorum certamen

iniverunt ; cum alter per jocum diceret fubrie

B. Scátdee-

ï

Ix

m

dens: Vtinam mihbi tantum effet boui , quantum t

nius l. 3.cl.

13 in defcr,

&elo flellarum

! alter ftatim joco refponderet ; Vt-

Pata.Came,;

m

m effet cxli. amplitudine ! &

rarius Cét.

£1410 ,

"N

nam vero mibi pvatu

àd fratrem converfus, Vbi tuis bobus , ait, fis tnven-

1. Cap» 92»

Zvving. Me

tutis pafcua ? In tuo prato , inquit prior. Sed al-

APod.lïb- 36

C« 19.

ter: Quid [i nollem? Etiam te invito pafcevent; infit

W

ille At ifte: Tune me invito ?, Te invito etiam de-

m i

nuó ille. Ét ita altercando; joco & tifu in iram,

nu

hinc in rixam, & in furorem ufque progteffi, de-

nique ficis e váginà eductis , mutuis vulneribus

fe fe crudeliffime interemerunt. Tanune fit jo-

£us ? O vanitatem ! Tudernum autem civis fui

Altobelli ctudelitatem majoti longe frvitia itá

m

P

compeníavit. Ille.cum fociis quaft ducentis exu-

nni

libus ficariis (quos Bauditos vocant ; ferale latto-

).um.

a !l »uh*

]

"m

84(

O'n À T.190

(oM

num genus , licitatores capitum , qui in Itaha

HMMJ

tam l we nuper r

eonaban t g

eraffabantur , ut

fe*cm

frequem1fïimum crimen pene fueut fine infamia.

fcüud

Cicaellin & quidem fab Pontificatu Gregorii XIII; non

a, m

v ita -JlC"-

XrI. SCS X-

