nominis, illud deponerent, & novum fibs 44-

Ícifcerent.

Poffem in Scotos alia diere pluir

.

ma, ob quz vel fingula inter populosm ab

Je-

Í ac

üffimos referri Po(ïïnt: tamen in adulteti

VOL&

as

*

Y 4

$ d

10

CO,NTRA BRITANNIA M. 597

m Nelei-

;oracitate illorum faciam paufam. Adulteriortat

T oluts (j

A!]Vi*

h

licentiam & frequentiam in

VECLAIL

imgius Evenus

ll Quem ny

l

M T

G. Buchan.

III, Rex Scotorum, qui non contentus centum

rer. Scot.

h [rnp,

TOif

AdacAo

]r—, v—;r—

e Nolilitate concubinis , ni fuam fpurcitiem ;

10 4"

imdcs ls

1

]

legibus, in vulgus proderet. Tulitenim , zf cai-

Y hn

Md

en»

l

Á

"

vis liceret pro opz*bm,.quat alere po

,jb

t , uxores duce-

.ïLIFiS;C&h.;M) 4

160: ut Rex ante nuptiae [ponfarum Nobilium, Nobi-

U m P AIX

les plebejarum pralibarent pudicitiam : ut plebejorum

«0, CY

LU

20p«€

uxores cum. Nobilitate comimus

effent. Ecft vero

Rex Scotiz

XXVI«*ts, lon-

Buch.aibid,

r

Milcolumbus I II

)7* BUCth«

N

inSc,hift.&

go tempore poft uxoris precibus dediffe fertur,

W

Mp

Ren.Chop.

ut primam novz nuptz noctem, quz proceri-

de Sac. Po-

i

lit.1.2. 6 7,

bus-per gradus quofd;im lege Regis Eveni debe-

V N

n:4,.

batur, fponfus dimidiata argenti marca redime-

fr

L

mH-

re poifet; quam penüonem adhuc Marche

v

lierum vocant: noctium tamen fures propterea

im

m

non defierunt effe frequentes, & non minus po-

( M

ftea, etiam extra Grammaticorum Ícholas,

Jfi J

31

maufit apud Scotos indeclimabile C o & w u.

Voracitatem eorum fatis teftantur immoderate

Iov.inScot.

quotidiani convictus impenfz , quibus plerique

devoratis patrigioniis ad tantam rei familiaris

10

inopiam rediguntur , ut ab obviis ftipem emen-

RC, U

* (

nv

fl

dicare non pudeat ; quod agrum colere, aut fel-

40 1003 V

a, Vi

lulariam exercereartem honefto loco natis (men-

Münfterus

&& WV

Coím.l.2.

dici enim fe Pcirpe regia prognatos elfe dicere au-

j

,f "

C€:9, & 15.

([

debunt) indecorum arbitrentur ; ufque adeo, ut

" kd[

n

po

plerique latrociniis & furtis fe fe alere , nullo

t

JLN

pone metu, æquli"luum putent.

Eugc vero

Paule Baro, etiamin H18 ER NIAM trajiciamus.

1![

n

Cambd. in

14

Eft ibi codlum ad maturanda femina iniquum ;

Hibernia.,

À

"

a i

p

ter-

T

Pp

f

|MU

$9

OnATIO

u

A

——

terra m

tofa, aquofa , fylveftris, ventis expofi-

t^

AU;K

W L

)

«nt?

tà, & adeo paludola , ut fupra m

Zï

ontes &agnare

(

aquas videas. Eft ibi Infula Puvgatoriü , (quis jam

1

jl ^

0

N

/

l

neget Purgat

-

u eíle?

& in ea ad monafterio-

j

lum fpea

T

1

$

obverfantium nefcio q

uorum fpe-

iv

m

crorum

*:;E

^l

ore , & horrendis vifis decantatus.

ju

Sunt ibi lu

0

L

24z2ík

*

m feevientia.

Ài

;

orum agn**ina pa

.

Sed

;.

II'-

13 ?

quid ego t

Hiberni ipfi, lupis & illis infer-

füx

nalibus fpectris pejores , ea pollent nequitia &

improbitate; ut nequitiam & improbitatem ipfas,

m

fi fe confpiciendas mortalibus darent , ad duel-

Ihi

lum ipfi nequiores ac improbiores fint provoca-

curi, facile victuri & triumfaturi.

Non omnes

o

m

quidcm huju

MC

emodi inhumanitatis accufo ; cum

^

non pauci Ánolico íub Imperio rectius imbuti

ad civilitatis & honeflatis caftra tranfierint : bel-

lus tamen & bruti inhumanique illi homines

iU

longe füperant ; quorum m

€C l

axi

ma pats odium in

oónft

Ánglos alit c

JiiCc

U.A Xi a.leii i

iifib

Y111

o

m & quafi inexpu-

e

nabile ; adeo quidem , ut Cozus , Coni filius,

cognomento Bacco, id eft, Gladius , qui patri in

dignitate O-Nezal fuccefferat , (hxc dignitas bar-

baris tant. eft , ut infolenti faft&lio elati Princi-

pum». Ducum , Marchtonum , Comitum citulos pre

nomine O-Neal dedignentur) fuis pofteris male

fuerit imprecatus , f vel Anglice loqui difcerent , vel

teiticum fererent ,. vel ades extruerent ; folicito ti-

more, ne Angii his invitamentis in fuos agros

]

peüiærenmr.

Et quidem cüm O-Nezli non ita

'-1*1;

pridem lxfr :

A"u,ï

eftatis damnati ellent ab Elifa-

betha Regina , Thoma; smith Eques auratus, &

"UM

hw

I

Kegi-

i

^

x-k'r

X

CONTRA DRITAÀÁANNIA-M

$99

m,h[n

Reginz a Secretis , regio permiffu coloniam de-

»Mow

Y

duxit in Comitatum Dunenfem *

i

)lTUJIO certe

h)

aufuü , at fato nimis infefto.

Nam DoPc magn as

tl

!

expenfas filium naturalem, quem Pl"fCCG"'ïL, exin-

fidiis interceptum canibus objecerunt Hibernici ;

cujus tamen immanitatis poenas pcrdxuiü 1 illi

e lu-

po*'*:ea eraviffimas perfolverunt u, interfecti,

Verum de feris 1ftis H iber-

in predam dati.

u N

V

&t

nis, Eubefvvaldig Baro, plurima atrocia & hor

m

EOY

Illa homi-

renda Lompendto vcruom-n

ClP

num purgamenta , ] lveflres. Hibevni , fummum

"h

bonum., & omnem fclicitatis confummationem

hodie chnr'"m: in otio : ditiffimos fe effe repu-

m labore careant; & omnes deliciarum

Wv

tdere

» fe credunt , dum libertate gau-

qumqve amubus in ïmls agrorum

iedo n erm 7enuam C

ultorum quafi increpet,

[uou

A

& c

jra maritima multis finu

ibus & na

viga mhbug

u

alveis pervia accolas ad. navigat

iones q nrïfznunq,

d

d" in: "f(t, vhuï ï'»-r(jn inn

A—',

La

i

efidiz dulcedo

Vuuviil

ità detinet ,

ut 01

rn Ya

ä

victum f]uæw es

quam honefüs hæ ibi

us paupet

atem 16*0 llere.

UM

ï

NNNNNN

Llatrocinia apud

eos nullam h:

ent lï"

mmm,

5()'

quantumvis habeant plurimum immanitatis :

1

lt

fu

latrocinaturi preces ad Drux

]'txt*l"'t; J" W'*W x

D

L) þlüv'

da offeratur; & predam pro munere a

*A D

nam,

laï'ï In at maantur

DCC[UC vim , neq: ue

7a3 )PICA

vvit

A U

neque homlcmlum D x o difpli

fïl iofe per-

;Cä.n

L

fuafum habent.

Audire eft a ficariis à nvccl d

)

(

^4A

14

riis; Mifericors est Dominus , C? non finet pvett

?

EE

1

Jaugtinis in me ireitum.

(( 2[111] Pat"',lï'"* V.::I.Mï'ïC

/23—

! ']'E

Uh

i

1

i (

is

u

600

OR A4TrIo

CoN'TRl

infiftere dicunt, & eam fibi vivendi ratione

1n re-

Ü

W

ii

J

liquam efle; Nobilitatis fux autem infamiam efle,

M

m

fi velint exlabore manuum victitare, & a facino-

n

W

&Uf

ribus abftinere. Alias funt corpore validi, agiles,

elac

animo

V ARCLLA 5

beilicoft: fed pluriu

iii cli

ia

iimos ridi-

Yi

a

1

E

cula opinio perval

i

t

Á

llum, qui in i

*

il

4

L

litari barri-

m

lï

IU

n

tu fivf: chmme , quo n C():':SL'::HE;L m'ignzl Vocis

contentlone utuntur , 1:!.iqz.1m:um clamori non

J u

réfpondeat , fuübito a terra arripi, & quafi volan-

14

i

f

tém in

Ge

j

ertas Comitatus Kerrienfis valles deferri,

'

1

ex quacunque Hi

D

ernic regione ; ibi gramine ve-

P

fíc

aquam lambere, nec mal

w

nec bene efle fibi

fentire, rationis non orationis ufum tenere, a ve-

h

nantibus demum minifterio canum Capi , & do-

mos Íuas deduci. Liberis, cum ad facrum Ba-

Ptifmum accedunt , ad propria : Profana etiam

()

nomina imponunt , ut Rzfus, Albus , Niger , Cal-

u5 , Latro, Superbus , Scabiofus ; & licet contume-

liarum fint impatientiffimi , hzc tamen . nomi-

na non dedignantur Optimates (verius Peffimates)

illi, quiob eminentiam O literam nominibus

InhT

prefixam habent. Lupos fibi adfcifcunt in patri-

mos , quos Chari Chrife appellant ; pro eis oran-

Wb (

n

tes & bene precantes , & fic fe ab illis ladi non

verentur.

Tov.inScot.

Omnes in preproperam Venerem ef-

M,b

fufi ,

hnec annorum

maturitatem , quz in aliis

regionibus obfervatur

, przftolantur : in peram-

!]

SALUL) QU

V

"

plis cubilibus integra

familie cubant , & facile

tenebris verecundiam ex

*..ffïcus

llj 4','»/':' "

tinguunt. Etiam matres

fl

ftatim

d

220

poft fextum a partu

iem ex integro fe

mariali operi dedunt ; & parvulos ad. nutrices

lL (

expo-

À '

LIQ

CouTRA BRITANNIA M.

60t

x

NI

4 d

i

A

exponunt. Nosoils autem mutrices tot. habent,

uot adolefcentulas famulas ; quz ftupri pretium,

l

lactandi infantulum facultatem putant; & que

alumnos facs ad obícenitatem & Hzgitiorum

jmmanitatem omnem . gnaviter erudiunt. Sacri-

ficuli funt omnium turpiffimi ;

ute D Egr do-

mibus me:etricum ftabula efficiunt : horum fi-

lii; qui Mac Decan , Mac Pbetfon , Mac Opac , id

eft, filii Decani , Ecclefta Redloris , Cv filit. Epifcopi

...... V

dicuntur , pïerunauc infignes evadunt pmdoncs,

parentum liberalitate ad. feditioforum manum

conícribendam adjuti : filiz patribus fuperftiti-

bus mae

nis dotibus elocantur , fi nubunt ; patri-

o

bus vero defunctis, aut mendicant , aut meretri-

cantur. Quinetiam fama eft , lacum illum Erze,

in Comitatu Fermanaghcniï celeberrimum &

maximum , quippe toc infulis habitatis confer-

)AU

tiffimum , quarum nonnulle centum , ducenta

n

& trecenta jugera continent ; tot infüuper luciis,

crutis , falmonibus , & aliis pifcibus tam . copio-

fum , ut pifcatores nimliam fl.'equentius pifcium

(

copiam tetiumque rupturas Potius , quam defe-

n

&us conquerantur ; fama , inquam , eft inter

accolas , hunc lacum olim fuitle agrum culciffi-

Q N^

mum , & incolis frequentiffimum ; fed fubito

:wO

propter eorum infandam cum befliis ,Venerem

fuperfufis aquis in lacum redacum. Terram , ait

Giraldus , tam turpium contra maturam facinovum

confciam non tantum primi , fed cundtis in. po[lerum

j

E

habitatoribus wndignam. autor natura judicayit. Ve-

am ü

rum hi deteftandi Hibernorum mores funt jan-

ti-

M

Ppy

g

HR

602

OnATIO

(j

tiquum a majoribus in pofteros devolutum pa

E

(u

T

trimonium , quod tanto nequitiz& ftudio hacke.

(ili

]

m

j

nus fervatum eft , ut difficile fit ftatuere

, nepo-

Mi

h

" ho,if |

|

À

tibufne an. vero avis debeatur fcelerum palma.

I

M

T Clm

Olim Epifcopali fedi Conerenfi przerat s. Mala-

€bias , vir fuo feculo do&dus & pius , & qui de

l

natali barbarie gtbil. minus traxit , quam . de fale

l

marino pifcesimaris : fed qualis tam. fan&to paftori

ibi grex fuerit , hifce verbis defcribit S. Berrar-

D ü at

dus: Tricefimo ferme atatis fua anuo Malachias con-

j?:g,pztws Epz'fcapm intvoducitur Conereth. boc enim

nomen cwitati. Cum autem. cmpiffet pvo ojfücio fuo

)l

(

agere , tunc tutellexit bomo Dei , uon ad bomines J5

fed ad beflias definatum.. Nu[quam adbuc tales ex-

um QUUL

li

pertis. fuevat in quantacunque. barbarie. Nufquam

vepererat fic protervos ad mores , fic ferales ad vitus,

fic ad fidem umpios , ad leges barbaros , cervicofos ad

W

Wl

11

dz'jäzplämm, jþzgrcos 4d vitam. Chïz]imnz' erant no-

THUne , Ye pagant. Non decimas , nom prümitias date,

non legitima inive conjugia , non facere Confeffiones:

peuten

fias nec qzzi petevet , uec qui daret , penitus

Vl

inveniri. Miniffti altaris pauci admodum evant.. Scd-

enun quid opus pluvibus, ubi ipfa paucitas intev Lat-

£05 PTOI'JE?HOC!!MZ Ol*ibfä Vacaret ? Non erat , q:?iüd de

fuis fruclificavent. officiis in populo nequam. Nec euim

i

in Ecclefiis aut pradicanti& vox , aut cantantis att-

diebatur,/ Quid faceret. athleta Domini ?. Aut ceden-

du

duim turpiter , aut. periculofe certai

LUVvl

n : fed qui fe

pajïfarem, non tnercenaviam , aguofcebat , elegit flave

?

$

Püi'ff;ï

quam fagere, paratus auimam [uam dare. pro

lU

eyibus , fi oportuevit. Et quauquam omnes lupi , &

EE

( A

0yes

dv

10

Y

CoxNTRA BRITANNIAM.

Goä

W0 den

li

;ve: nulla , fletit n medio luporum paftor intvepidus,

QUltl

liU

omunnodo argumentofus , quomodo facevet oves de

i

t

(

v 5 daii

n

mitlora,

Lupis. Hzc S. Bernardus : & dubi

VAULUL

!

qui hodie ibi præeü Epiícopus , de fuis fit pro-

I

laturus. Cum enim Robertus Dudlejus Lice-

xö'

fttiz Comes in federato Belgio fummani gere-

1;

E. Reidan.

ret præfe&uram , hoftein propinquo ac Daven-

Anunal. 1. 5*

tri: imminente , offerebat Comes n.—.,agifïmtibus

À. Ch. 1586«

L

ti gmtif—

urbis , ut ex omni exercitu , quss cività

fimas putarent , centurias deligerent in prafi-

- hr

dium.. Caterum illis obfinate detre

vibc

a

ntibus,

cum nihil impetraret , Leiceftrius mille. ducen-

".

s duci in ur-

tos Hibernos , inoxginantibus civibu

H

[o 00

yfecto Gulielmo Standlzo, Nobili

bem jubet, pr

Britanno. De civilitate horum prafidiariorum

fi quzritis, Auditores ? Homines barbari feviffimu-

!

P

:

biam vidiffet Beleica.

que erant , quos unquam vel 1

Medium corpus nudi s verenda exiguo linieo yelaban-

" C' um J

tur , ita ut inclinati nullam fere partem occultavent-"

Il

]

In capiendo cibo befliis , quam bumano. geueti propio-

105: C vidius, fape cruda , fape mera fine paue cat-

nes. Cultus omnif[que bumanitas aberat : nec Cbri-

T ;,fr;rf;fm (

fliano im ovbe , fod. Amevica educatos cvederes. Nulla

per fermonem commercia. Ea denique yita , 11 motes;

AN

fb

ocllare. Brt-

ut feros Hibernos , baud injutia ipft

erl

PT

pt P?E

26

; 7f fi

)

2H

e

Z

tanni confüeverint.. Chriflianorum [acva

E

4 f!*"

!

C Ceremontus

li ; de Miffa fando pïliqfliii Audierant , 4

Í nJH

L

Dus

iat

Hentt-

Cam.inÁAms.

snbiabant.

Tales füunt Hiberni : qui

H

Angl.Anr,

cus Sidnejus , cum annos plus minus XI vï.iy*iiis

A.C. 1578»

15

rrfuiffet , navem conícen-

k,

temporibus Prorex

E

furus verficulo e Píalmis valedi:

"AU ?

"if*

In exitu If-

TL

!]

t4cl

j l

" i

,J

"u

OnAT:10

(9

604.

n

m

n

M

vael de A&gypto, Cv domus Iacob e. populo barbaro.

li

Can.in In-

hi

J

yCI

fulis Br.

INSVLA& Britamuce velique digne fere non

i

funt, qua in aliquam clatfem nift faedz pauper-

!

D ,' il'

lu

tatis & extremzc inopiæ veniant: ex quibus fane

jejunis & infecundis fedibus quotannis zftivo

tempore:, prafertim Scoti infulani , ut rei. fuz

* at

ï

n

domi parcant , in Hibernir Comitatum Colra-

nenfem confluunt, ut victum parent , intenti fi-

mul in omnes occafiones rebelliones fovendi

TU

?

adeo ut fub poena lefz majeflatis lege cautum

fuerit , ne quis eos in Hiberniam advocet, aut

TU

hofpitio excipiat. Quisautem noftrümin illis He-

bridibus five Ebudibus , cautium & faxorum horrore

JCRILL

;

invils, &vix virenti cefpitc veftitis , inter mon-

ftra hominum portentofïs illis Hibernis ne hilo

meliorum , quis, inquam , vel unum diem com-

DIC i

morari defideret ? Quis noftrüm cum abjedtiffi-

mo ruftico Herciniz noftrz, quam cum Schetlau-

dia Optimatibus, pifce exficcato & contüfo pro

H ET.

|

Th. H. L s.

farre utentibus , coenare non malit? Quis noftrüm

!

l:

l

li

in Orcadibus ; (& funt Orcadenfes impertertiti

milites , qui, quando tormenta difploduntur,

folent humi procumbere obturatis auribus , ne

fragorem fentiant.) Quis in sillizis , in quas olim

damnati relegabantur ; quis in czteris omnibus

delicias, imo quis vel neceffaria tantüm inveniat?

Ethzcíunt, illuftriffime Princeps , quapro-

»ter Britanniam in füummo & principe dignitacis

gradu cum Barone Eubefvvaldio collocare non

offim. Cumque nihil audiverim hactenus, ne-

que etiam íciam aliquid; ob quod Gerrnania ul-

l]am

ho

CouTRA BnauTANNIAM.

60$

! MWj

lam Europe provinciam comparem habere , ne-

dum ullius pedifequa effe debeat ; ego jure

li f

& merito FRANCISCO CARO-

Lo, Duci Saxoniz ad-

fentior.

PRINCEPS

FRIDERICVS

ACHILELES;Gc

DIC IV

ERNESTE SCH A4-

PETIZK.L

IT

O R A.

i

) ( )

I

'VN

'T«A

606

(

qM v

ORATIö

p

uiiet

ORRT

T.

Ü

"Ti

(l

)

J

j

IT1

w

irilffh

[

d

u,wJ'uf j

M

ao Qu

ER N E5 LI

SCIHAFELIZEKL

UM

contra

lV NGARIANM.

A

x

Ó

l 646

Ünhrwus Ti

n

D

—

[2]

!

b

Ífime Princeps ; cum inclyto Duce

-

Jï:

p

^s

N

E

Saxonz ,Dw.FLF&iaANCISCO

À*

-

li

n

Fa

VN

: CAROLO;, pro Germania noftra

ülf*ü'agium fero. Sed quoniam fie-

ri poteft , ut illuftris Henricus Albertus , Baro

.....

Linpurgius , Hungarico fuo elogio adhucdum

AV

M

quorundam auribus atque animis obftrepat ; ego

nunc rationibus evincam , illum Herculis cothur-

nos aptare infanti , qui provinciarum Europæ

Pl'?llo

€

gativam adfcripferit Hungariz. Vtenimin-

.

[

tereft permultum; cu

)

atis, & unde quis fit, adeo, ut

H. Bocet.de

1/

)unzftioni,

JCs5 anfam dederit quarendi ; 49 natio bominis

imnfamata. indigium ad torturam faciat , necne. ?. ita

3

é

tOrt.c. 3

n. 1. arg. l.

non minus refert , Cretenfis quis fit, an Roma-

321-821-ff.de

1

zdil. ed.

nus; Hungarus quis fit;, an Germant

r

s :cum Ro-

manorum & Germanorum virtus omnium feculo-

A01

rüm encomis femper extiterit illuftriffima ; de

Cretenfibus autem tranfierit in alia omnia verfi-

l

Ye Y2e

ad Tit, C T.

culus Epimenidis , ab Apoftolo Paulo laudatus-

l

AT[6

x

*

CoxuTRA HyVN6ARIA M.

ES

E

607

j

T

ä&w, XaX« OieAo , yac;æ'geg aigyou' :

Kgf?fræc ae

410

& de Hungaris aliud teftetur proverbium Ger-

manicum; &t Dungtt ift cín CBnger, Sed priusde

HvNGARIA ipfaaliquid. Hoc regnum quam-

L0

vis agro gaudeat opimo & pingui, & ubique fe-

EL

re fertili ; quamquam ex Marts intemperie euam

^*

I

agricultura & metallorum fodinz omnia hoftilia

Coberus in

'

Vi

l

[

jam tot z*emtespatiuntur: tamen Aer ibi eft maxi-

Obferv. ca«

me infalubris, & quafi omnibus peregrinis noxius

ftzenfib.

Ia

ac hoftis, femperaut ob extremam ctaífitiem , aut

fubtilitatem extremam — fufpectus.

Vnde caftra

0

l1

uno in loco G.w.pra menfem illic haberi fine pericu-

Av yd

N

n

lo non Poiïiznt : cumillepulmonibus puriori au-

.jtx'.hm;,

rz affuetis paulatim virus infundat , & tandem

) hï)(:x

languorem Hungavicum ingeneret , crebra tainen

VideM.Rue

ero,

M

flativorum.mutatione non nihil corrigatur. Eq ul-

4

212

7

2

gAYiCi

Jand.delue

um d

i

dem nulla alia re calamitofa illa sgorb; H

e

Hung. c. $

&21.a COo-

1

labesin cafttis ad Comorram enata, ad Tavarinum

P

bero inali-

incrementa fumpfit ; & demum ceu per femi-

quib, dif-

iv

fentienté-

M[*t

Hl

naria diftributo contagio Germanos , Bohemos,

^

L

Í

Belgas , Gallos , Italos afflavit

&viflime ; quam

^

quod uno eodem

aue loco in Hu.nga;:ia, caítra

i

nimis diu heferint ; param Medicorum caitten-

Tium prudend confilio. Quemadmodum autem

iV

i

H

(

utbes in

ad Budam primariam fegni urbem

T.

Hun

vcaria funt rariff

Busbe.ep.t

e)

uma : atque excepta Buda,

& , i vis, Pofonio , vix uliam tota Hungaria

Vi-

piulo fplendidioribus zdificiis conttrudtam

^

G-Agric.L.*.

um Vs

deas) funt aqua fu

ii

i&

[*

mate , tanti fervoris, ut pe-

de nat.eor,

A

de vix tentari pollint

5 C

in eàs à lauiis Projf-

quz efil. ex

terra.Iov.H,

Qu fues facile dlcpi

lentur, & tamen ibi piíces de- 19.pusb.

Ev. 1. Ithu-

1001

g'&: ri:;,

l A[ü

an£IH.l«us.

T

CMW

608

Ü n ATIO

W

^ V

Qw

QU

gere , & ranz frequenter innatare conípician-

If

tur, aliis fluvialibus pifcibus aut ranis in illag

ü

aquas immiffis mox fupino ventre mortem an-

o

helaturis : fic Hungaris fuus Hungaricus pef]" :

Ju

j

l V

(

mus aer uti propter fingularem naturz confen-

fum per eft amicus; ita aliis gentibus eft adver-

g

U

fus, pefülens, & vix tolerabilis. Quid dicam

de illis teterrimis beftiolis Hungaricis , illis pedi-

ctulis , qui jure quafi proprio fuis ambulatiuncu-

lis , fuctiunculis , & morfiunculis in. cunctos

paffim numerofiffime graffantur ? Quam fcccun-

dus hac fcediffima fobole eft aer Hungaricus?

Qui viderunt & experti funt , atteftantur , lin-

Cob.inObf.

€afir.

teolum aqua, Pcag:ganti præfcrtim lotum , & ad

folem ficcandi caufa expofitum , mox totum Syl-

lanis vermibus fcaturire. Et laterem lavant, qui

crebris indufiorum novorum mutationibus pe-

diculoram contubernium fubterfugere conan-

tur; cum illo modo plures femper attrahant,

quam pellant ; & fruftra funt , qui aliis rationi-

bus familiariffimorum & ingmtifïämorum comi-

ex

1

tum ictus fe

Cvti

are polfe fperant : quos vel ex

ipfo corporis m

adore Hungaricus aer cito pro-

ducet. lllam aeris oravitatem aquat malitas

AMill|

Aquarums quae plcrunque omnes, & quidem flu-

mina extr

^ ïx)ru

co u7 c

Q

nubium, qui Budam ufque fatis fa-

lubres & potui coramodos fert latices , fere o-

mnia,firmam hominum valetudinem hoftiliter

adoruntur. Certe Rabniza five Arabo, qui jux-

ta

Tav

veLi

213

J

inum Danubio

miícetur

peiiilcntes

[63

ra

[

:

b

aquäs & [umme

bL

veolentes volvi

C

:,

adeo ut pif-

ces

s

n

— ss

wCo*NTRA HvNGARIAM. Ce69

«««««

AV U

ces cancrique etiaun cocli, putidum. £xtorem

fpargant. Verum ut concedam liberaliter , to-

Va

tam Hungariam eíle ufquequaque faluberri-

w B

mam , fercuiliffimam , cultifiimam , ditiffimam :

A D]

quid hoc tamen ad ipfommmet HvNGARORVM

gloriam facit? Sicuti enim patres , qui filias ha-

bent, gibbo , varice , ftruma , lentigine , balbu-

f

H

ML

de , lippitüdine , aut aliis corporis animique vi-

tiis faede deformes , eas ita dotant magnifice, ut

procos aliicaant:

Hot.r.Ep.o

Jiilicet uxovem cum dote ; fidemque , C ATICOS s

C'ï 8 LA

Q genus C* formam vegina pecunta. donat ;

aC bene numatam . decorat. Suadela /| Venut[que :

fic Natura & Fortuna Hungaros tanquam pro-

1em alias rejiculam — plurium — münerum copiis

largiter inftruxére hoc veluti emplaftro infames

illorum cicattices occultatt

lYa

[2 us

C

Nam que Hun-

garorum quampiurimi, :ïncx'.uia honeftatis ita fe

4t

omnibr

1

A

S dcgmvamx

ic

erroribus, ac piacularibus

Q Iulv

fceleribus incumbentes Oro

exefa maníuetudi-

ne generis fui immane efíe

;

ï

unt , ut poffit vide-

J

ti nullum: animalism tetrríis I

;

üngaro po&rcmius.

Nec enim vel unum vitium nequiltimz genti

í

425

ei

(quod cum bona venia &

.

:3;

i

iv

njuria proborum

di&dum volo ) deeít: fed omnia. prortfus, ut in

quamdam conofam latrinam, in illorum ani-

Inos Hagitia. confluxerunt.

Quod ipfum & Ot-

T

m

i

i-

)

Friderico T fan-

to Friiïngeniïs Epifl:o*gns :

"

[

: L

guine

]

unctus, vir 153.333*-15 & luculentus hiftori-

Cs , olim animadvertebat, cum ita de Hunga-

1.i.6.31. de

tis judicaret: Hzmgm'ïï-inquit, fnt facie tetti ; pro-

iebus geft.

Hi- Xrid.n

U

v

Q 4

Viv

VJV N

616

ÓRnRaATIO

ia

fundi oculä,ji*dzzzra bi

unilis ,m-vibus C lingua bata

bari Qw ferocess. t jure fortuna. culpanda , vel po-

!

Ti

S.'

tius divina patieutia fit admivandas qua, me dicam

/

f

i

bominibus ; fed talibus hominum monz[lri tam deledia-

|

À

bilem expofzit terram. — Equidei» Hunncrum, qui

4]" l

I—hmgamrum funt patres,tanta fuerat Íceletum

NAWHI

Xus rérüm immanitas, ut veteres quidain [criptores, nifi

Htïng- Icp

eorum originem ad ipfos cacodxmones referrent;

—

fidem fcriptis fuis inventuri fibi non viderertur.

11

Jornandes Almumnam , nefcio quam e Scythorum

vente , fupra modum bumarum vafia corporis

mole mulierem, a Filmero. Gothorum Rege in

exercitu repertam , quod parum fecunda effet pu

dicitiz fama, in exilium ícribit ejectam : quz

M

cüm ultra Maotidem paludem in fylvis ac íoli-

l-

tudine mifera erratet ; de&monum compreflu gra-

PXv

Ío

vida multos monftro

s partus ediderit, e qui-

bus deinde Hunnorum genus fit prop

:5

atume

Mre

Adii Satyros & Faunos generis produnt condito-

Xes.

Sed commenta hzc, fabularum amatoti-

"

bus relinquamus.

Illud certum eít, ab extte-

mis frigid*iüïmisque Septentrjonum oris Hunnos

Al. Gtag-

nin«ez.Po

j five Hungatos prodiitie.

Et eloriantur hodie-

TM

baucr i

t- Ncuge-

3ue Mofci, eorum olim fubditos Hungaros ex

doÍco.c.4.

Iuhbaria five Inhra , quz àd Oceanum Septentrio-

nalem Mofchici imperii eft provincia , egreiïbs*

ad Danubii ripascommigrafle , occupataque Pan-

nonià eam fuo nomine Iubaridm primum , & pGH:-

literis paului*um immutatis Vagaritü appelhii'c.-

Ajunt, Juharos 131 hnnc diem eadem cum Vnga-

rs lingua uti. Scythiee vero & hujus barþ;*

i

L P

W W'xh

ÀtI

-

BLv w AORI X

61*

TU

n

JUTM

WU

NTRA

px originis apud Hun

1

1

'ïï OS-Cl

111:i

n

^

p

12mnum

'!.lu,,g

i;

acile eft

|

I(J

ubivis "locorum '*zïpmeni* vefigia: &

lahbaro; in media Pannonia armofce"e Lommum

LEU

Ton]

—

b

cenus ,

quo non defernius ullui

Claudiane,

Ar&os alit, turpes habitus , obfcenaque vf

QUIGI

"Is

mpom.

V

Biptdes exiftinaves !)bjm,« , vel qtales : m cotitargi-

Kiufd,:tz,

[J/)

Marceiline

fl li

nandu p a*frzlm, effugt jti f

mpte i

1. 3f

hamzmm figuras :

mocma eorum, ad fumutmu—

n

nem corporum hm rentia.

C ualem tam rude:

VL

a

Juh«mm ; etiàm cum res I—mmuomm in Íutm-

P2

or

mo fortunz faftigio & fum

nd

1l

:)

re fla

e9 -

arent Invi-

hi

(Y

Nic. Ifthüe

dia yicinotüm ; cxpfh" us fui

iie

;D

etrí

;

)2

um Co

aniíirer H&s

n

vogitm € famulitio Regis I udovici, Mohàciana

Oalu 1 $«

quoqué clade obrutum: qui ftupendo naturz &

omnia LOl'rClQIW S H'OIILJ.,!?' !'ObOiG!

1!fes V 1!7/

o

O

[«

iv

a Fn

p zcifaf qu

lium caudas, & abjé&a 1n pl!æ;s

Qenm i v

1 uv1n &z rnlm

Av VL

ec

o V€1'1

111 ^

ii

ii

uf,Jc

canum cadavera tetra

i

/V

ulla mrm nautea

vxc.

Ícatentia ; ábfque Horrore ó

In hoc

vero Pettó

mandere vorareque folebat.

[

p'm.genics defecit nm,UULnC rogiorum : quious

w,-

AE

Lwo CCMLL. O ime

olim, /

ndL & I i*xer'

15 «

Y

O5

[

piam necem àfferenti ibus , ex eo divina Neme:

1Yi

2N

d

-

tr

v!r D

fis tota

111 v

eorui

1"*'7 (?11

^

ï—(*q'*fï 11] i—-)(—u

[

lt

v

/

Q

ita quidem, ut

d

130

inc

i

1 Vïll npetandam

Cca

m

Q'ï(

3

oacci

uims L)le

f I

D)

nemo qmlquam C Lg ofüum in

03 9.

ejuídem rnemnu

1colle urbi Pur*e

Pa

:J(ï

Í1a

m

g d

ää

to cdifica

atum ;

1

(J

M

aut fc.

2

ngretti

Ó

1e

t

$ 5 (.ED

(£:

2

Md

tinete fe potuerit , qi

1 Nomcu,-

n

:

alvo fce

a

i

Ifiüi

mï"fammalcfm

Lu lovi

Ct

ïi

Hoc pumïe;

n, v

ultuno Petro ifto, de

prehendi

.*

I

-

'AM(*L

CDe

i

entis

i

J

j

k

UL

cQe

m

J n

« g

Pl

|H

612

Q n

AT LO

(

n

éto fzpius periculo ; non. fine i:ulto fpectantium

rifu & admiratione. Czterum non oftendam jam,

q

nullosamplius etf

in Hungaria Martinos & Hie-

,.1)1 (v.

ronymos, Chriftiane reiigionis columina ; quo-

Id

rum no

m

Dasc

[2

ïwl

MA

O ck,nmm DïOi'ïhb po&emlum

fordibus

turpiter

n

1

(31

C

jl

i

(

uinantur. Et quis prz-

fc

ens

£

&l

Cit

eft

.

2

*

re mrn Pam ? Quz fors

Pannonia

N

in ]1'143!12'!.

Pannonia hodie non

iveniatur

in

1o, Lotin.

edia

P

1

C)LL i()lï(. , ( i

hec D. Hieronymi patria,

Com.in Pf,

3« V« 11—.

6 non potius in agro lítrie Juft mopoht ino

1N

»'lh.ä c»:./ nulla I-mmnyml ; 1n media

1:

;,-

2alia

1/1 J.V.u PLA

memoria hodie iupele&

Jil

ï

t quia 1

[

o

D1 (LJ, OFUüIi

XT

ä

un b*'u , ultra Virgilianos

^

opiliones & bubíeq equ:

$

rufticani ac barbari , de

A!

í

«il ion

e

C

119 lOA

o

iv

loq uantur vel coeitent?

c

E;r

üunivetr

fa

lï

i" " l' lw ,ZU""'!

[2

E

ucentis annis to-

Y^

fepul ichi

1tUs ELE'TFJE

It 3 pubhwm Martis

MM (

Ac

:ium ; at

l1(6

£AZ I

u

Iieidi

((':h

^2t*1trr

uinolentis gurgitibus,

k)

[

OCC

Q-

C(

p

E

T

ifarum !c(' onum fanie mxot]ue, ita etiam

m

facrarum wa; m ruderibus ac ruinis late horret:

ut

Ít-c

Yi'i1c

CX ILLC

d'fï-m

g(. MJ3 €

c humanitati reli-

j

n

*

Iul

CCUls LL.. L(HMUI

5

Id om ne G

CLiil

anorum pzrmm &

E

deRe».Ger

virtuti Gec

tur 5 qui

n 1(:0115 ac liberis Hunga-

inanorum ;

|

tix civit.

I8 5

in uri L)l Uï

hal»lï*o,

& in

1

PD5Crger, in

ï;

YX7

1

"'óIrin, Eur,

1Dia

l 1Qj1j£*

;:i

hon

E

V

brd

Acwc 5

ut

novi

45

MM

atl

Ài

prifc

1

-

aiLi

Y

i

1

Md iL'uï

homines; fe; ar v1i3

2

1,«,

T»

Neque

eti

cL E

iux

,1

lannonut

L 1

veceruin

Iml era-

tO uin

U..,C'LCL

ent

3

1íii Lx.;

£

idis immorari eft ani-

Anus .

" "1f*Y

LLai

nemo

huu* nioribus literis doctus

pi

V

L:'.i;

Dectium

c

iil

*

&

4

l

a

virtutum ,

qUIE 1n

kgnatius, D'LU Llü]

]L n

1

t ? [ute Llït

as immenía in Chriftia-

nog

.M

CoxuTRA HvVNGARIAM.

(l»

()n

nos crudelitate commauuadc, Aureliauum in ne-

Eutr.1.9»

U Q

»

cei

ia

(12

riorum m"LUIS, C'anl 001101111"[1 Pm*cmum

Al

talogo effulf h», Pr

Vt//

473

4

r

; catera nohn IITLDLO-

Cufpinian,

bm n, "tamen Germanorum qmdunr*caeb zAulli-

in Probo.

bus czfis , cum reliqui

112

Lic

s ultta Albim removeret,

f

ad

f

DC

n

u

r-]/)

X

S

&

novem chvus ex

'x GE

À

is fïem'i,

i

.

^Y

iun

1

DI

ftratos fedecim tyron

;

victoris idgfmcx

,.17

millia tradere co

o

1 *nh tOo *matem

fmlm

)

13

fe

le

Sigon, de

)

Dioct

clettanti

un K Ofti

ioc

;1;'

L

em

€

m oi

fLa le

Occ.

linpe

Y

?

oblitum , bwmog

onofres

;, cum pe

G1

im fuorum 1 r.

i

$o

(-t

AU

Io-

oícula & adoratione

»

Dateretur , adr*

LC

E

i

C

p

ci

Suidasg

rZ

1

ï

c

^

d

[2

iX

:

O

i4

L*l L

0""7

viauum (de.quo anu

& dl

P

g*i J

"lzztm igi mmhm—

do C profunditas , tan

ore (hic eft scbabur ille, qui Éütop *

inam PQFUTI cum ml'

corona 160121 lilh("nLug f it , ante ]L iaimm

n QLICL]—L- Let. Marce]-

lm l.25, W^

Schickart.

tur) Pelialum kcm , multatis Imperi Romani

d ante Pïlr*l annis clo cx v 111 nun- in Perfic.

finibus, quo

feciffe; Valentiuianum nimia iudi-

quam accidit ,

ciorum atrocitate

e)

levibus delictis gra

Vlült—urln Swon de

cc. Imp.

£

Árria- ]. 7.

ponnas imponendo ; L..,owiie ; Valent

num in Catholicos fviiffe; Gratianum a. Reipu- s

S.Aur. Vi

blice gerende fcientia non modo voluntate , fed

etiam exercitio alienum fuiffe.

Sed n

O ""ïï 1

QOiiiii

jatim

r

-

de Hunnorum Hungarorumque aftu , crudeli

Cc

te, & perfidia, ut üïqvm nunc, & quidem bre-

Ms

lJ.

vel ifti pcpu-

viter eïoqufu : quemnam vel i

lum per cotum terrarum orbem poimnt fuo f ","/)UO

& fuperbia invenire comp.uer'z?ïwtucm,m, Audi-

e

FPV

711

m ;"f» vocant ;

tores, A£tilam, unmï ]un f"il, nd

a

11

eodem, quo olim Alexauder magnts, nhmu

Pt

&».

"1[)

n

1h

'1"11!.1;

latt

? i

od r*iäuln imi per io-

ejuíde:

')

fum vora

!f

oneim :

Q

(€t-

a /

1

Hx

$14

ORATIO

D»

1

terrarum fatale malum ,] dinesa

4, quod omnmes

l

eL

L F.

fl

Íetc

eret. p.vier popules , Cv [sdus iniquum

Wh

?l

0CR

r];

[2

[

Vide, i& ille

[

f.,.f urgentibus ailm

hs

LBAVA CUM

"?f'" [4

T

f

Ü LzlJl

Ü

*

, per omnes

a

an'

CX XTZ)

(*v 0£5

Ü

Í

DK

v

[$]

/:5;' A VE LJ?

Aeum

Qi

n

'f;Q veto UH" am

yrannius

cu

1110 Afumj

(V

l

-

ï

o Du Hn nl gei '€7 S i Ortento, zln 1.8 'IL omnem

U

cLi t

r':

Nic. O'aus

'

inAttila.M

CA

5

am ell IC!M f"ll"' 'e 'iUfUS eft ; uï(i[ld)f/) L

j

r

£€TY

Id larocz

;

3

4m tremere , fe malleum e,jfp univerft

130

in Hung.

orbis

ce

uis m« ruzï-L m u

—

l.lui

uam titulos Attilg

Ch. c. 16

1

tre poti

li

t:/

i

H fC[

m 1lle epiftolis & diplomatibus

anp

M. Ritius

fl"'*"Cl

e i

E

LO

dereb Ha&*.

rh praícriberet ; Attila filius

Pffy[lu/

535

P0s

i

7 Nembroth , nautvitus in En-

lt

lb

MU

(*aü'df Dei qr; ti4 wa buzmzomm ; Medorum , Gotho-

ry

13

D,z.forg,/z » thetus orbis , flacellum Dei ?

uai

n1o

"

al lo lictore opus foret , quam ipfo Attila;

PO

GC

non aliunde carnifices hominum , quam ex

Yov.Elog.!

Hui

ngaria

ner

Y de Attila

2»—.

endi effent ; qui acerbius lwe agere,

À -

1

M. W 'eiler,

X virgas ,

fecures ,

gnes , validius into "rquere

an

Rer. Beic

tlb Ze

Oi 1(.1]?. ; « ut lPOlCQI'*S extrema fUPDllCl'i meriti

(

j

e

veri f:rre'*l 2 che

MÜL Y V

entur. Át Hwenmnlhud non

;

3

U

l

I

inn Uiuu'ï laou'm '1"!'*015, qlhu TVLJICCHI(IHHO—

[

J

Z

ï.Aï,

Quadorum, HcthOiL'n Tutuhngf»mm,

]

u L'?ü

dionum , Thurin igorum , Bructerorum,

Im., a

$

axonum , Francorum , öc aliorum konulorum,

À ^v

S12.de Occ

in fmletmcm belli pcltv&orum, Pütenuaprtzn-

M

()'efll

lImp. Lij

millia bominum complexa, terribile , Aetius,

n

prater militem provincialem & Iml.cum Lid-

Clanis

NI

AUDOUUM]IS Sarmatis, Labronibus , Ri-

A

pariolis , Szxonibus , Burgundionibus , Alanis,

MU

PAOTII

Gothis

!j

JO

^

CoxN TRA. HYNGARIAM tj

m

TP

f^y

Gothis, Francis adjutus (ac fi ad Germanos pro-

)v

flieandos Germanorum opera femper neceflaria

P.Diaceg,

eflet) in campis Catalaunicis ita repreffit & con-

l 15,Naucl.

tudit ; ut Attila ille , falure jam defperata, ro-

V.2.ge n. 16

Sigon,de

um ex fellis equorum conítruxerit , eo animo,

Ocs

Imp.

ut fi Aetius caftra ejus cepiffet , fefe in illum ar-

.

l. lz!'

dentem con)

iceret , ne Romanus miles aut fe

vulnerato gauderet , aut de capto magniäce

triumfaret.

Átque hoc eft immortale pralium

Fvby

1'17A('

ha bominum

Catalaunicum : in quo CIXIT 4

ceciderunt, przter nonaginta millia Gepidarum c

Francorum , qui node, quz Pl'",f*l um pxæcc«fïica

inter fe atris congrefïi mutuis vulneribus occu-

buerunt.

Narrant , rivulum memorati campi

humili ripa labentem peremptorum ac fauciato-

rum fanguine fluxitfe : quofque fitis intolerantia

ad bibendum adegit, eos fanguinem , quem vul-

Sed tandem abomi-

nerati fuderant, potaviiïe,

nabilisille tyrannus, qui Galliam & Germaniam

crudeliffime vaftaverat , Italiam immaniter diri-

puerat, cam animo veríaret Orientem , & Sy-

ziam Agyptumque cogitaret , illi

occurrit fuprema dies. Natiraque þlzmz

hunc potuit finem ve[ano ponere. Regt

