eCæþzr, ut nec dies , uec quies ulla, ac m

sum quidem tenue , tuis tranfeurrat beneficiis otio-

fum. At ego vreferendis laudibus tuis exiguus tngenio :

nec mibi vocis ubertas ad dicenda , qua de tua Maje-

-fiate fentio

; fufficit 5 mec vel indefefft [ermous feries.

ligiofus quidem , fed tenuis

Ergo quod folum potest ve

Alioquin efficeve , curabo : Majeflatem Q numen tuum

yutra pectoris amei. fecueta conditum. pevpetuo. cufto-

fliens imagi;mlzor.

At Seffionum certamina, Retizie

zi , quz fubinde in Comitiis Imperialibus inter

Ordines enaícuntur, nihil te cont

urbent : funt

/

leves controverfiz prz illis quze Hifp

ano & Gal-

& FlO?

lo, Hifpano item & Ang

lo , Ferrarienfi

renüno , multoties fuerunt.

Lt quidcm cum

Carolus V coronaretur Bononiz , atque Le-

lmp.

fef-

m

LJ': ,

gati Senenfium &

.Genuenfium inter fefe de

fio^

Ppp 4

i u.n; LC

"V

)T

968

Ü n A rto

Pa

4

ih

4

fionis primatu verbis yerberibufque acriter difpu-

viculas

-r- YYf-

taren

-3 ka....

rique Imperatoris juffu templo expulfi

- aidkenoo: ii

j

jus ]

funt. Cetera item ,

2

qua tu attulifi contra Co-

1

acqm :

iroaterm Ui

i

miütia, eorum Decreta , & Juftitiam ; pleraque

!

i

s ficle p

funt joci , commata , conyitia, nugz : & illud

Tl[lïiï

|

H.Megifer.

de Klazezfurto , eft

Ine aIP

Aunal. Ca-

l

Irer!

i

fatula , fed mugis vanior illa meris;

u p

rint lib, r

[ci mult

á

!

€.12,

qua 2b /Euea Silvio pro vera hiforiacredita &

1b

]

e, m f

primum ícripta , poftea a plurib

repetita fuit,

^

-

E

Y

P

p im Ltl

fosando del

Nec rarum eft, ut quod unus fcriptoru

vio haufit ; ftatim alii tanquam. Sena

t

VM

sconful-

minm pcdun

tum Romanum laudent & fectentur.

cepe fine

fenica if tot

omni rübore mentiuntur: & X X prope fcripïï:-

hodie phn ii

.

runt , Carolum Ducem Aureliorum ob lefe ma

je

Iigentes , At !

ftatis crimen fupplicio adfectum , idque Lutetizg

potie rl

lu

Bodin.Hifi,

quem tamen anno poft trigefimo , quam ab An-

l

l

venunt al

€. 4

ælï

glis captus fuerat, in Galliam rediiffe , ac felici-

lïr, 1 Galls l

:

ter obiifle conftat. Adeo maxima quaque ambigua

Tonorum CODIE

Tac.Annal.

lib. s.

funt : dum al quequo sodo audita pro compertis ba-

Wt mtionis f

bent alii vera in contravium. vertunt : & glifcit

tuüdentr, (

utvumquepofleritate.. Deincon[lantia Gezmanorum

flim , cdel

aut perfidia , omitte, Nam licet nemo adhuc ex-

Welicentsr. C

titerit , cujus virtutes nullo vitiorum confinio

Mrjsg

Q

l

lm

lederentur : nul

Á

lus tamen populus Fidem &

|

in

]

UM qgh

!

Conftantiam fortius & fincer

it

s fervavit , quam

lr

45 my

l1

Difputa*t,

Lb

/j

: ,

J ntnuec

j

y 71

[

I

wi

de Rep.l.i

Getrmani: ap

4

folos sueram integritas ; Mac-

Tien

€ 55-,

Q quirs

chiavelli Yrali ju

dicio , soffra etate fupereffe vide-

u

AT mun

tutr. Imo mor

130 *2 f(*—ä:

CL LCCL.

ï

l

tudo & conftantia 1nter Ger-

Mutetit

manos, efte

f—;n 15

Licll

( Qd

t

c€

nutad

1 juventutis peregrinz faluberri-

üm

3

lpx

cirol

. ma rectrix

P

mlOL thU' 7

Balíamo.

Queinadmodum enim verum balía-

qmdïm Hf'h

mum coagulat lac , & in vefte nullas relinquiz

hïïl

Ài ;Imr

mactt-

f

l^

GERMANIA.

Pao

9693

maculas.: hifce enim nodis cignofcitur illud ab

€

AX ELX

12no

rum converíatio & con-

adulterino : ita Germ

yictus la&eam & diffluentem extere juventutis

virtutem fittit & firmat, nec illam vitiorum for-

dibus facile poüuit ullis. Si quid autem rigoris

five afperitatis fuit in prifcis majoribus : id cul-

tura pofteritatis eradicavit : non aliter , quam

loca multa aliam induére faciem : ubi filvz fu£-

re , jam feges eft, ut metendo ac vindemiando

aliquando deficiamus. Alioquin in artificiofis

manuum pedumq; ge&icula,cionibus, imo veroin

Ícenica ifta totius corporis compoütionc , quam

hodie plurimi verarum virtutum aut non intel-

i if

ligentes , aut negligentes, precipuz morum ele-

gantiz adícribere folent, Germani noftri nunquam

quzfiwerunt aliquam palmam : ut mirum haut

fit, f Gallis liberi fui, quos aliquandiu Ger-

manorum confíuetudini tradiderunt , non fatis

pro nationis fux ingenio civiles domum redi-

re videntur.

Caterum, cum inconftantiam , per-

fidiam , crudelitatem , aliaque nefanda crimina

prælicenter Germanorum Populis impingeres,

Retrmza : quamobrem s quæfo, venenata ifta ca-

lumniz tela per

Septentrionis latus ejaculatus;

veniebat in

injurias multiplicafti ? Quid tibi

o jugulares

mentem, quare tam iniquo præjudici

dicandi fi-

plagam mundi infontem ? Et qua ju

nifteritate eandem facis partem mundi finiftram,

malorum officinam , ac collocas ibidem infernum ?

iv

fitu , fi-

Equidem negare non Poiïhm; de mundi

ue alitet

ve diffcrentia dextei & fiuiftri , aliter atq

deh-

Ppp s

p

579

ORnA&4TIO

P

F

definire; qui in arcana philofoPhiaS cm*iofïus in-

:gnOlï

iz(?.lf Ti

miCcar. quirere folent. Quin funt doctrina fumma viri,

.

ji egïegi; ul

Scalig. de

L

quoniam fit nulla

jie

n

|

em niens

$ub,ad Car.

qui argutantur hoc modo

cceli pars , in cujus locum non fuccedat altera,

f l;n&uzngcm

Ex. 670

ilque motus perpetuetur , & partes uniformes

;ïfiä!'fïfi . izq.u;;

^

fint ; non intelligi poffe, quz cocli pars dextra,

as pl

qua finiftra dici mereatur ; fed , cum ubique in

yiis, quocn $

eodem pundo íit oriens & occidens, ubiq; etiam

jt, ac d eli

idem fore & dextrum & finiftrum. Quam opi-

gl Jchcþ

nionem illis fubtilitatum magiftris relinquimus

s venenco elt

haut illibenter : dummodo permittant , dextrum

m lt Moica

atque Íiniftrum hominis refpe&tu in calo quoq;

efitots el j t

ftatui poffe.

Quapropter Empedoclis, Cleome-

dis, Lucani, Solini, Philonis ,

nec non ex

j:ei"?ïrnad d'c:a:if.n

Bodin. in

]L'L Va

QT

&

recentioribus Bodini, non parum auctoritati tri-

l)

'Fheat, N.f.

t autem, (

$-p. 614.Ad.

buimus : qui omnes dextram plagam Aqugiloni,

1

Tumcb.A- finiftram vero Auftro adfcribebant.

( ;.u.i.ïomm "

ter

verf. 1. 18

quuc Opti-

Ql CCne

(

(

f

6' 3::

ma ratione : quippe quod totum colum, &

Qoumitio ficed

quicquid orbium cceleftium eft, orbico motu il-

m ii

VWU

-------

!

1

lo, fimplici & regulari , ( Ptolemazus weeraqv Qo-

;f;c(fïm i orum

gAaixf, alii vvxc9-uuéenvov appeuans) abortu in occa-

^

At* , i p

l

AU.

Íum circa mundi polos, e wrewrwc xod ievro o oie

iaf

^

N

circulis quatori parallellis , fþatio naturalis diei

tevolvi, atque ita veluti ingens quoddam anirmal

fdir (

l m

U

f Otant

j

Eun

]

prorfum ite femper , & hoc ipío ftato decurfu

Aquiloni dextram , Auftro finiftram affignare

37 Cobfres

W

xideatur.

At vero f1 ad Lingux fancz arbitri-

il

Mttr , r

l

um nos accommodare velimus; liquet, in Ve-

r2

)

3 g

teri Teftamento Aquilonem perpetuo denotari

(Y

per vocem finifri,

Quod ipfum non tantum fr-

3 Flll'f A

l

l:lïüïgm

suificatio veibi fimplex; fed & Mofaici ritus ce-

IT

TUf ((

remos

9 f M

th (

l'I

GERMANIA

Pno

97

;Em01ïiæqtle , fitus tabernaculi , templi , & tot

alia, egregie confirmant. Eftetiam apud Eze-

Ezech. c. $s

chielem infenfus D & 1 fermo in eos , qui ter-

v.16. & ibi

$, Hieronye

gis Íanctuario oppofitis orientem adïþitiebant

.

.

precan tes

fiquidem illi frontibus ad occafum

Exodi. C25«

converfis prafentem majeftatem fanctiffimi Nu-

Num.C. 7e

minis , quod in Sanctuario fpeciali modo habita-

bat , ac de medio Cherubim loquebatur , yene-

rari ex lege debebant. — Atque ut in animis ma-

jor veneratio effet , introductum illud amplius

P.Cunz.de

non lege Mofaica , fed vetuftiffimis Judzorum

Rep.Hebr.

inftituds eft ; ut, quifquis templum intrabat,

1.2 13

grePfum ad dextram obverteret, & Íiccircumiret,

eaque via egrcderemr , que ad finiftram erat.

Contra autem , qui in lu&u fuére , quive eje-

& ex Judeorum communione erant , eo fubmo-

tionis genere, quod *y4^3 Niddui appellatur , iis

circumitio facienda a finiftra dextrorfum fuit.

Ímo & ipíi Sacerdotes; cum rem facram fceiffent,

ïecefïim ad Portam atrii cedebant , pene ut nepz

folent , fed pnululum tamen obliquaco latere.

Vt'ita ex hifce inter fe compofïtis colligere in

proclivi fit; omnibus quidem templum ingreffis,

?E

il

ve orantibus , five facra facientibus , five Oracu-

m fuiffe;

lum confulentibus, Aquilonem dexteru

Eim los

fed Dzux ipfum , qui e medio Cheru

quebatur, & nuíquam magis propitius morta-

lium. ad fe venientium preces exaudiebat , non

uic op-

obícure Aquilonem fecille finiftrum , & h

vt

A

rum.

Vbi t&-

pofitum Áuftrum conftituiffe de

men, fni Retirizi , difees mecum ; contigifle per-

ï,:vPeJ

OnATro

)4t

9721

,

u 4

I'"f?Pe', ut fudzi in Pe];agendisriäcris non ad Occa-

us

T

fum , fed alioverfum vultum fle&ere neceffe ha-

gl quo

buerint.

Nam quicunque extra Hierofolyma

imdtis ; (kcidt

gam, 11 Q

lib.Reg.5.c

verfabantur , nec adite facram urbem poterant,

$ V. 44X

five ab hofte capti tenerentur , aut aliunde im-

ade n &

^

,

E

pediti extra patriam urbemque viverent , id, quod

htl 1

pta

tütet

n

unum in tali neceffitate erat relictum , oraturi ad

tros d

AE

f

ï?

zdem Hierofolymitanum fe convertebant.

ua

!

05, CefC10 1

"

emque p

ratione accidebat , ut Judzi , dum precaturi ad

HC

Sandam Vrbem veluti Cynofuram in tali cafa

HFCI

uns, ad

Jous

f

Iu

&

corpus fuum componebant , Ízepius non Occafum,

fed vel Ortum , vel Meridiem , velSeptentrionem

Occfum nem

"

]

1

!

intueri cogerentur; nimirum pro varietate fitus

lv

Aqui

h

AOnfn 20

loci, quem tunc extra Vrbem in terrarum orbe

í

W

F

o halits ;

Dan.c.6,

hi

^

v. 10*

occupabant. Quod & Daniel Propheta in Baby-

D

Tofté CORYmm

lone fuo exemplo teflatus eft ; cum ter in diem

302 dütontate d

flexis genubus Dz o fupplicaturus feneftras co--

;

«5 n pzrg;ä.:s

'

L

naculi aperiret , locaretque fe Hierofolymam ver-

szllger obfevat

fum. Chriftiani autem illi antiqui , Apoftolo-

Vpum adi te

rum temporibus proximi , cum Dz o preces fer-

t e

LUT AE

TEU

^

!u&in- lib.

rent in Orientem converíi ; huncritum pofterita-

One Rdviter d

uzít. qu.

t traditum commenda

bant ob hafce potiffimum

ï*ïrusSgi

tmm

AA

irs. Bafilde: caufas :

quod fcilicet ita ab ipfi

ímet Apoftolis

n

; J

Sp.S. c

LU

ijthy

) kl',n

Origen.in

crederent. fuiffe inftitutum ; quod Oriens aliis

jl

l.Num. h9.

ViC

l

$ .Athanas.

creaturz partibus przcelleret : quod Paradifus,

Jib.9.qu. :4.

inde pulfus eft homo , in Oriei

qte

AU

lOiter !

(

pofitus effet;

Diony. Are.

Fw( -x-x D

dcEcclhie,

dirieere

in quem mens revertendi cupida oculos etiara

f

*

ngau

T2-p2e€

I

quod CunmriTunm in cruce ad occi-

,

Cyrll. in

dentem Solem expanfum , devoti Chriftiani ad-

Lm Oi . h

!

Damaíc.Or-

Myftg. 1. I.

i mü

Al Va

fpicere non poflent , nifi Orientem intuerentut.

thod.fid.], quod DoMiwvs in c«

r

Y

tém i toly

5 €:12«

lum adícendens ad Ortum

elatus,

* ij Ofne m—u

m

.

-

PDao GrRMANIA.

D

975

elatus , ätquc ad tremendum judicium adventu-

rus fit : quod denique Oriens fons luminis exi-

ftimatus , Occidens autem effet igeeyaveixoli te-

Catd. Baró;

Annal.Ecc.

pebrarum , in quibus Satanas late dominaretur:

ad An, Chr.

Vnde fluxerit & ifte vetus in. Ecclefià ritus ; ut

$8.nD. Io5. &

Baptifmate initiandus ; Diabolo prius renuncia-

feqq.L.Sel-

dén. déDIS

turus ftatueretuz verfus Occidentem ; ficque po-

Sy:.Syntágs

24 €:8s

fitus , tertio illa folennia renunciantis verba pro-

ferret : idemque poftea Caaisruw Do MiNuM

confeífurus, ad Orientem converfus id totidem

vicibus faceret. — Quod tu mihi hic hota; Retizi-

zxi: Occefüm nempe tenebrarum etfe cubile ; ut

fic Aquilonem ab inétolatu Diabolotüm abfolve-

te tanto facilius ; àc dàmnatiffima inferni caftrà

alibi, forté commodius, imetári poHïs'. Acfi pro-

fana àutoritate düceris; etiam Homerus ipfos in-

feros in Partibus Occidentalibus locat : uti Jof.

—

'ametíi àd certam mundi

Scaliger obfervavit.

Diaboliim; hominis effe

'plagam adftringere ve

videatur extra Saácte ? Crpturz ducatum cum ra-

LI

tione fuaviter ludentis

-

cüm Divus Apoftolüs

i. Petti, $. 8.

Petrus Spirimm illüm 1m

mundum appellet Alàvie

meundó àd

wovcpepov , qui hominum genus circu

in glu

viem , ubi ubi licet; rapiat obvios Salva-

Ioan. 12, 3f.

GoX Ts

tor nofter ipfi»: quoque eundem vocet

2.ad. Co-

xocgs vET& : Divus aütem Ap*ofïoïus Paulus dicat

rinth. 4. 4

Sev 18 ouewÜ- . &'g;(;avïgc 1uc iExcime ls stpQ.

ad Ephef.

22.

Quz omnià , utcunque tan

dem inteïpretatiun-

M.Delirios '

calis mollias vel contrahas ;

in Difq.

ngiütant profecto

Mag.

ingentem in toto mundo Diaboli dominatum,

quo ille omnesin univer(um homiues, fi permit-

teret

ï

ÓnATI0

U

$74

P

ul

yricis Q

Exód. c.9.v.

gret Dzus, (namque fine hujus Peïmuïu nePe&

18. Matth.c.

diculos quidem educere , vel porcos invadere vas

Qus jono

$. V. 21«

let) tum anima , tum corpore peffümdare poffet.

vidat dare' j

3Dieg. Laer;

iWt

Jaffl ;

AiNT

inThal

In hoc vero mundo , quem Thales Phil.ofophus

«n2 1

:

jl* )

.

demonibus plenum effe crediderat, vel maxime

aerem terrz vicinum fcatere imputiffimis fpiriti-

e qui

b

bus, etiam hinc docere pronum eft : quod gen«

geliebot Dv

Ephef. c; 6.

tium ille doctor Divus Paulus nominet eos «

g Theghd

Y.12z.ubi D.

Hieron,

mYevMatxoe u movwe/uc C9 Ts bmseovleis 5 id elt,

m Salmand

gl montz j

DeGeimitu

paraphraíte illuftriffimo Cardinale Bellarmino;

Colümb. 1.

ipíam nequitiam ; ipfam aftutiám Spirituum im-

2, 6.12.

;-;egraphico;um 1!"

mundorum , habitantium in codo aerio , unde

wotat? u d.

commodius fpeculentur , quz fiunt ab hominis

lm Byl

bus in terra ; illique copia tam immani , ut, fi

terum in Af

corpora gererent, Solem ipfum in meridieobícu-

;;ino&iaïi [n&

rarent, Nolim pratetea, Retmixi ; Aquiloneni

simum graeum.

abs te fic dehoneftari , ac fi inter orandum ma:

m Betia, Q

nus illac levari nefas fit : cum pius Chriftianus

iC exc platr,

DrvM inveniat ubique

lentem , atque nullis

à Cetminia s

rituum laqueis innodatus preces füas habere pof-

, d Botenm |

Matth.e, 6.

fit etiam in cubiculo, claufo oftio , in abícondis

V. 6

tfiderna li

nl

to; ut CunrisTvs Dominus nofter pr;rfcribit;—

i-adTim,C,

2, V.3.

& in omniloco, ut Apoftolus Paülus. Ne huc

:113 tt omni Ea

&l

ID or 4d ]

lH

Efai Ca 4-1-

quoque arceílam ; apud Prophetas , E(aiam , E-

M

lot

Yi2$6.6 43- V.

UI QetoHl

zechielem , & alibi in facro .Codice, fübinde A-

"htttor al

l

Q

a

6:€.49.V.12.

kmn

E£ech.c. 1

qtulonem laude non carere : id quod & alii ad«

Alg lol

"n

!

v.4-& feqq.

verterunt. Sedcum toties inculcant Divini Vates,

C€. Befold.

füpu

e) I &i

cumprimis tamen Efaias & Hieremias, ab Áquis

g

denatpop,

t N

d

[: 109

lone impendere pericula. & excidia Hebrzorum

1 fdm

m&fq

Reipubfic;::j quam Dz vs Palx(tünz folo quaü

He ,)ACIOIS ,

affixerat: quid Aliquoifte cum Germania noftta,

V il

]Hs mo

Ret^

.('!n

-

PRO GrhM ARIAW

x

97f

E

W|h

N

Retimizi, quid hac quidem parte habet commu-

ne? Quis non fomnolentus Sacrx Hiftoriz ledtot

hon videt clare; Prophetas digito velüti defigna[l

fe Syriam , Aflyriam , Babyloniám , vicinas Palz-

h1]

finz illas, ad Aquilonem tamen vetcentes paue

lum

.

*

ex quibus virgàm füuroris fui crebriufcnle

expediebat Dzvs; cum Ifraeli caftigando immit

terec Theglath-phalafarem , Rafinem, Sennache-

Q t

ribem, Salmanafarem , Nabuchodonoforem , &

1

fimilis monetz tyrannos alios? Quis véco, nifi

geograghicorum ftudiorum hofpes prorfus , nou

ienorat? uti Paleftinam omnem , ita Syriam,

Allyriam , Babyloniamque , extra Europe po-

4norium in Afia fitas effe, atque ex iis ab ZE-

quino&iali linea plutimum remotam quadma

gefimum gradum vix attingere: cum , fi Hi-

Ípania Bxtica , cum parte Lufitanie Italie &

Grzcir excipiatur, cetera omnis Europa (nedum

fola Germania.) poli elevationem habeat majo-

1

tem', ad Boream longe lateque extenfa : ut fic

confiderata loci latitudine Aquilo ille Propheti.

cus fere omni Europa Auftralior fit cenfendus.

Atenim omiífa five dimiffa ifta Pmpheticotum;

DISICUIO!.'HH] detorüone . quamobrem tamen Se«

prentrioni alioquin ferrores , aut fþecia,t-i*m Ger-

inanie mnoflte carnificina mortalium imputentur

pracipue, res ea fatis argumenti aüt rátloftils nof

habet. Neque árdutm foret demonftrare ; qu&

éum fíümmá exprobratione nobis Germanis ;

alifvé arctois nationibus, a nonnullis fupércilio-

fis ac naíutulis morum cenforibus objici folent.

m

Eu

t

p

x

ÓRATIO

576

sulorum d!

1

ea in aliis mundi partïbus, fi non deteri&-ra, C

era

xX um

[

1

n

rb

te zque atrocia reperiri. Perpetuus humani ge-

li ol

netis in hocinftabili mortalitatis ftabulo eft dif-

; atimae

curfus; nullà fedis; etiaim ele&tz, conftantia eft:

6

H

ghas fodarum,

Illud à patübus excogitàtum ; ingeniofüm eft

.

tife miciorem

Aügu£in.

^

trad-. 9. &

nomen ÁpAM Grece Ícriptum qugtüor conftà-

ao longt Tf

Jo.in Evág

re literis ; eàs autera quatuor voces incipere ; fi-

;cmpe&ates i

Ioannis P

Merul, Co-

gniücüntes quatuüor mundi partes ; üt ita fit Ava-

mmero CXemp

fmogr. pe'1.

1oA4 Oriens ; Avesi Occidens ; "Aexlos Septentrio ;

l. 35 C« 145

u pzuqlb; M

1

Meenuoia, Metidies ; quia Adàmi pofteritas per

1

Vonne fatcoe;is

omnes Orbis plagas difpergenda effet. Verum

IETT.POff; 'Pu.l bL

enimvero q'Qemadmodum terrà 'pi*'ivmo cæpit haz

jrinm orisg

bitari in Syrià; ubi Damafcenus eft aget ; atque

winer 4 n

ante diluviiim ex eo Orientein verfus propaga-

W mceint. Do

tiones facte : fic & poft dilavium à Noz filiis

h& Capimho- 8

Po&crifque in cunc&tàs Crbis partes coloniz mif-

Tertu liberaé

Í» funt; tentopere tamen imultitiidine hominuni

Maharbalém Dy

hinc inde fuccrefcente ; üt portio térrz ; quam

imodüm ad Ti

quaque coloriia primum occupavetàát, Confequen—

Iicum) &- C]*Ml

.....

ti temporé Copiam incolarum non ferret am-

plius. Cui anguftie quandoque áccedebant fteri-

fifet Hipini

litas ; fames ; paupertas j quinetiam beatz re-

bttit i img

LNortünis

» UI

rüm ubertati nonnunquam adnafcebantur fubor-

pfdis ompig

tz inter populafe-s lcog*xuafque' civitates irimi-

Ccitiz, rixz ; ibvidia; ávaritia, ambitioque; & re-

^0 Imperg l

liquæ perdundis focietatibus conceptz pelíles :

OR Gtdem v

quas tandem innumerabil?.ä prope mig'mtioncs

! Aiminfy

^

ünebüt:&b

i|

)

)&

ac funefte coloniarüm fcilfürz, mixtürz, & mu-

t expulttones cónfecüt

[o D

f

Iu

m

wï;

iefunt. Vbi quamvis

|

'u-

Q

'

Qum

E

reluctari prfrace nolim affirmantibus , ex po-

!

Y

N hnj

Puloümma Aquilonari Germania noftra , niova

OC

; Nünef

POF u-

U

E

X !

2no

GTRMANI A.

DT

od

Popu'lorum examina novas fedes patriafve quæ-'

fitum vrodiiffe frequentius, quz aliquando vetu-

ftis poife'iïbribus graviffimas intulerint calamita-

tes : exiftimaverim tamen, ex aliis quoque regio-

nibus factarum

o

Oraifationum vim non modo non

fuiffe mitiorem, fed ut in curfu victoriarum non

raro longe formidolofiores magifque cruentas

tempef)cates incubuiffe. In. difficili mihi non eft,

numero e'x'emplor'um fidem di&is addere. At fi

vel paucula; Retmizi , non gravate audire voles:

Nonne fateberis , Romanüm & Poemnum eodem

tempore; paribus utrumque votis & viribus, im-

Florc lib- 2-'

perium orbis agitàviffe » Horribile dittu ; oit Florus,

bomines a ieridie Cv fole vVenientes noflra nos bye-

áné vicerunt.. Potuitfet epulari Hannibál in ipfo-

inet Capitolio, & vi&ricis urbis excidio patriam

interitu liberare ; fi (quod Poenum illum dixiffe

Maharbalem Bomilcaris ferunt.) Hannibal quem-

admodum ad Ticinum , Trebiàm ; Trafimenum

lacüm ; & Cannas; fcivit vincere; ficuti victoria

íciffe. Hifpanias item vide, Retmiz:; quas cate-

toquin jugi impatientiffimas , fubjugatas tamen

a Romáànis; cum eas poftea Gothi , Romanis

prafidiis omnino dejectis , juris fui feciffent , ac

regio imperio longo tempore effent moderati ;

nonne tandem eafdem Saraceni five Arabes Jaco-

Mariana de

Reb.Hifp.l.

bi Almanforis ; qui tunc in Arabia felice fedem

6. & alibi

habebat, aufpiciis, poft feptingentefimum vicefi-

Pæmln.

inum quatrtum a nato Chrifto annum , Juliani

Baetice Comitis inftigatu ingre!ïi ;988 ProHägatis

Gothis , nonne fere totas ; paucis excq&tis pro-

viR-

Q 44

4

MO

2Q & A& Ru o

"T

s

vinciis, occupavére ; & per feptingentos árinos

gt

uíque ad Ferdinandum Aragonium & Ifabellaia

mj

Caitellenfem tenuéte? nonne per hac tempora

qne d jls

ftatus rerum talis , tam miferabilis deploranduf-

.

d at

lIne-

gntluri [i n

que fuit; ut nullus effet cruciatus, quem a

manibus barbarifque vidtoribus non perferrent

p meun inte

f:4

Chriftiani, & nulla effet facies mali , quo Hifpa-

»mtamen iU

niz non opprimerentur? Confidera jam , Retizi-

» interrett

zi, & portentofos Turcarum fucceffus , nationis

à quoqie nd

Parricidalis , & Chrftiani orbis excidium anhe-

g. Drgo. M

lantis; cujus ftupende potentiz omnes Vanda-

1uno regno ,

lorum , Gothorum , Saracenorumque vires con-

wreneris : Jedtn

juncz lufus futurz fuiffent: nonne vero illi olim

;:eifa ; t Deus r

ex Perfide pulü a Tataris, indeque in Afiam mi-

feobos, ut F

i£eonclav.

lc I-H. Mu-

norem profugi , ibidemque rmnova imperii arce

»ondus (tut )

Ífulm-Turce

conftituta , nonne poft deinde de medio fuftule-

sllo ab homini

runt regulos Carafinios , Saruchanes , Aidino-

Ais Fidet Derídi

glios , Germeanios , Techretines , Ifmyroglios ;

t ünt polenic:

Mentefios , Caramanoglios , Burchanadines , If-

ii patium p

fendiares? Nonne przpotentes illos Sultanos e

Am implacabl:

collegio Mamelucorum ZAigyptios, cum Aladeu-

55 0n , Qt inte

;

lis , & 'Africanis Tataricifque nonnullis Princi-

"ia ff q

A

pibus , partim delevére , partim in fervitutem

itt , nif pulv&e

redeg'äre? nonne duo Grezcorum imperia , Con-

ena Thef

txelem impudcnz

ftantinopülitanum & Trapezuntium ; re

o

Tun , d Qd

falorum , Macedonum , Peloponnefi , Epirota-

rum , Bulgarorum , Serviorum , Bozinenfium ,

Po FTU

Valachorum , Georgianorum quoque, Armenio-

it, lii

!

WE 4ntej

f05 i

Ml

rum , Cypriorum , & Pannonum intercepére?

ïhü!l(i Lyi]

MIT

nonne quotidie adhuc ,. captata occafione ; ubi

UTO Q

hd

W

wubi poflunt , Chriftianorum , aliorumque quo-

fumes

P &

RAQ

!]

U

*

.

PROÓ

GERMANÍA:

979

4

Xrumc

ünque vicinorum fines attérunt ; ac'c;)mp

"

des minitantur Aquiloni , Occidenti, & Àuftto 2.

nonne inipfis Germanie quaíi fuburbiis jam

caftra metantur? Et quis exemplorum huc fa-

NU

centium fit finis ? Ecce autem ptzeter fentens

tiam meam intempeftive producta difputatio eft:

(

quam tamen fubabfurdae Propheticorum dicto-

qyum interpretatiuncule , & arreptà vel ex tri-

vio quoque maledi&a tua , Retmiz;, accende-

"

bant. Pergo. Relz'gz'onem unàm, Retmizi, facilius

in uno regno vel provincia optaveris , quam

inveneris : fectarum licentia eo ufque jam pro-

"greffa ; ut Deus non folum affiduis follicitandus

precibus, ut Fidem noflram adaugere, verum. etiam

XOoc

2

andus fit, ut. Fides uoftra; diminuere velit ; cum

nullo ab hominibus conditis natiíque tempore

plus Fidei Pertidiæque fuerit. Nam cui incogni-

ta funt polemice hodierne Theolo

o

cir Ííludia ?

odia partium plus quam Vatiniana? aftus fa'&io/—

num implac—abiles? Geritur bellum , ut inter ho-

füch. Mb

tácütius

ftes ; non , ut inter adveríarios , difceptatur : &

nullam furiofi quidam Theologi pietatem pro-

bant , nifi pulvere pyrio conditam , & gnaviter

crudelem impudentemque-. De concordia redin-

tegranda , de coàlitione refarcienda , de pace di-

fupta ferruminanda, vel hiícere audere & mu-

X

üre, ineluibile quoddam fcelus eft. O quando

igitur inter nos ille notz , Catbelici Po;

bb

a,2

ICit,

Catholici Lutberani, Proteflantes, Calviniani ,& id

".,0!

genus; o quando ceffabunt ; & fiet unus Chrufti

m

v

grex , & unum ovile ? En erit unquam ille dies;

Aww*"M

cum

Qqq

EO

'

980

OnATIO

"

Jl

Qzïf P

'Al ïf&?u[u'l

'

^

lwgm

cum Dodéores & coryphaos fcriptores , penes

;])'ïï

eti X

ClUO

s in Religione fere furama. rerum eft , hzec

anz ruons

*

|» Enimvero fatis , ah!

j A

pia occugabic cogitatio

blus fatis ftudio partium undique hactenus eft

4, C g

Ca(aubon.

in Ep ad

datum : fatis turbarum in Europa excitatum. Et

s fdhdls dö-»

Ducazum,

ignofcant mihi , rogo ; Theologi, etiàm qui no-

ytts percnni |

firarum partium , quos omnes omni culpa libe-

siümm dihm

rare non po!ï'um $ ignofcant , aut mágis àgno-

qn animos if

fcant , quod nunc dicam. Vt rabule quidam &

sf]üquelltif (op

latratores inter Jurifconfultos funt , homines cla-

ts vitz inculpaz

Lipf.in Ep.

ad Io.Efy-

mofi , turbulena , & quibus omne cerebrüum in

undi hojus o

chium,

lingua elt : fic inter illos Theologos reperire-eüt

latür : Qu :

aliquos ; qui caninam facundiam exercent , &

nrionum phuq,

nocent potius , quam docent; incurrunt , per-

vratorum adfe

dunt, diffipant ; mali difipuli illius , qui o-

vteferit fermen

mnia factus omnibus , ut fervaret omnes; calu-

t inde odx (

mniam pro charitate ufurpant , dentem pro lin-

V non minis |

gua; & toti in eo , ut litem ex lite ferant , ne

Jttijy quam er

coeat unquam & confgiret Chriftianum hoc cor-

i , queque a

pus; iidem, quod mirére , in re fua accufatores,

ts quidm, $

judices , tefles. Et iterum : ficuti eadem ampli-

Mges lgrag

fima Jurifconfultorum natio fere nunquam de-

fütuitur præferocibus & importunis novátori-

( digii, Í

bus, qui criticam ingenii fui fecurim etiam ipfïs

Presb)reri (

Imperatorum legibus confidentiffime admoliri

jingiu; br:gm

audent ; quorum immaturas correctiones Ízpe-

L MT

numero non levia fententiarum divortia inter

C u f

Doctotes , cüm non parvo veritatis ac juftitiz

: & jnter Mil

prejudicio , confequuntur: ita quoque & fan-

1 otfigi fni "

é&iffimus Theologorum ordo nonnunquam fuos

?Di(*:httlram N

habet przfervidos & imperiofos Ariftarchos; qui-

- HIDCS n

u

Pno GERMAN I:A.

98r

) [(Dh

W

bus palnarium & veluti 'Theologiz caput eft,

myfteria Religionis & Fidei articulos legibus hu-

h

manz rationis ac fcientiz aptare ; fimplices &

: wm

pifcatores Apoftolos ad Ariftotelis , Scoti , Tho-

Ifon

fïv

UI

mz, & id genus Difputatorii regni magifiro-

rum Íícholas deducere ; demum hocagere, ut

IT

"1

l

YU

MA

potius perenni T eologico-Philofophicarum ar-

AL li

gutiarum diluvio difcipulorum atque audito-

V

xw

DUIP (

rum animos inundaviffe , aut & Rhetorica fua-

UUld l,

i :(

!f

"

t

viloquentiz copia obi'tupefeciife , quam illuftri-

DI

1

bus vitz inculpate exemplis veram pietatem. &

Mundi hujus contemptum docere voluiffe vi-

i".!.?*;ff I.*:'fïfff j

deantur : cui peracri Difputationum & Decla-

Qn en, t

l

mationum plufquam Theologicarum ftudio fi

i

0

Priva

torum adfeduum & præfertim ambitionis

acceíferit fermentum ;

plerunque contumaciffi-

mz inde oriri folent de religione ditlenfiones,

qua non minus Rcipub. & popuïo inferunt va-

i2

ftitatis, quam externa bella, quam fames, mor-

d

P.Cunzus

bive , quzque alia terris incumbunt tanquam

deRe.Hebr.

eítes

uxdam. Scilicet

n

Ovven.

Reges belligerant , faciunt & fadeva. Reges;

eft. aliquid, feva denique pace frui :

((l

Presbyteri certaut , atque immmortalia nectunt

wï"f.ï[

jurgias litigüs uon. pofuére moduin.

u!

n s

Vnude venenat« levis inclementia Lingua;

of

C* , quam fit Calamus favior Enfe , patet.

L

n

Etfi & inter Politicos nonnunquam reperiuntur,

"

g

ui officii fui terminos gratia Principali prave-

faci-

&i Dictaturam Re

ligionis fibi fumunt , &

fuas

|

les . Principes nullo negotio ad opiniones

ve]:-.

M

P10

082

OnaATIo

n/HBïulh ) &

verborum diarrhza movent ; quafi illi Theolo-

giam e calo cum Jovis diphthera accepi[ïbnt. In-

iriam , 0U

terim autem , dum illa Religionum difcidia vi-

qus judicio u

Á. Genül,

gent, de Republica non defperandum eft. Lau-

" nedum. n

de I.belli

datur Conftantini edictum , per quod poterat

sbis pleriqu

l. i.6. 10,

imliari , t

quifque vacare D & o fecundun fuam fectam;

etiam , ut ad alteram Rel igionem tranfire poffet.

af quarér;

Et melior eft Religionum multitudo, quam car-

óim dierit; j

nificina confcientiarum : illa habet fuperftitiofos,

19 potüs ln

hzc atheos

,

4

illa plures Divini numinis habet

keat, qui i

cultus, hec nullum. Praterea , noli timere Ret-

fttio profe&o Y

171z1, ne altitudo corporiim ingenio & virtuti Get-

Tf digna: qut

manorum aliquid deroget: tametfi parum aberat,

( wflin. avj

quin vitio verteres & Julio Cafàari atque Scipio-.

Meolus ; ff

ni Áfricano excelfam flaturam.

Vt plerunque

t m f d

arces & palatia excelfo loco pofita incolunt fuüm-

ha, r d

mates viri : in Pragenfi enim & Lincenfi arce ha-

t

bitat Imperator : in Vaticana Pontifex : in Hei-

tres 1n Cenmany:

delbergenfï Ele&or Palatinus: in Tubingenfl Dux

d inftnia , vt t

Wuürtember

*

gicus : in Marpurgenfi. Landgravius

( etfmodi max

Haffixe

.

n (

fic natura ipfa magnis Germanorum

—

mentibus domicilia corporum digna plerunque

( n

metatur; & ex eorum vultu & decore membro-

Jl Quoque o

rum colligi poteft , quantus illos cocleftis Ípiri-

tus intrarit habitcator.

Nec Poetarum , nec etiam

Moerlt t

Senece , & Valerii Maximi , hic facimus maximi

t dlor v (

fententias, quibus robur & fapientiam ditfociant :

Dun hs

l

LT :

cum alii viri maximi , & trita illa parcmia no-

ïüyimmn m (

bis fuffragcntur , 9- aZiov Tvegwvid(o-. — Minus

II

a&dhuc moramur dicterium Bartoli ; viri quidem

ELH lIne bibünt.

magni, fed nifi, quam in' humanioribus literis,

n

lyl

Pno GERMANIA

983

in Hiftoriis , & publico jure toties prodidit in-

fantiam ; accuratiffimo in Privamrum rerum le.

ibus judicio emendaffet, ne inter doctos qui-

dem , nedum magnos referendi.

Scilicet. qui

morbus plerifque hominibus de Schola folet eífe

familiaris , etiam incefferat Bartolum , unde cu-

riofe quxrebat , Eccur Vlpianus in l. 1. de jurifdi-

dione dixerit , jus dicentis officium latiffnum est , &

n

nam potius longifimum ? & mox inter cauflas re-

ferebat ,. quia longi bomines funt varo fapientes.

Ratio profecto vix Mopfo aliquo , :

1edum tanto

Videl.Bae-

claii vind«

viro digna: qua tamen illa zu L. hofles. ff. de captiv.

inexá.prol.

C poflim. veverf. nihil eft melior ; ubi fcribit

Bellarm. n,

Bartolus ; fertaffe effe baereticum , dicere Impevato-

19» de Batte

gen non effe dominum totius mundi , proptev Evange-

lii verba , Exiit edidum a Cefare Auguflo , ut defcri-

bevetur univerfus Ovbis. — At voluptatum effe fe&ta-

tores in Germania , verum eft; Retmizi: fed non

jlla infania , ut tu opinaris : & alibi , mi amice;

eít ejquod.i man

cipiorum plus. Populus

—optimu ille est;

qui aminimis urgetur.

Multa quoqu

e nobis vitia confuetudo exterorum

bus Gallicus , peftis, oculorum-

adípe rfit : ut mor

ue dolor vicina corpora adficer

e folent.

Moatm

Dum p

eckant oculi lefos , leduntur. & ipfi :

m

nfitione nocent.

!d

multaque corpovibm tt4

Ebrietatem tamen Germanis impropri

e fecifti pro-

P

riams & dabo tibi totas familias, quae tempe-

rati

ffime bibunt. Quis facile videt temulentum

& madidum inter Auftrie Arcbiduces ?. Ex qnau-

£um

)

Q.343 4

A?

O & & Tr1O

i

984.

P o

TEU

tum Jam Pl()CCllJm aemen trahlt laud*"u'-'num

Wt ^l

g t

Plin. H. N,

tantorum Principum exemplum ? Olim Novellius

W

gt p

li46 22

Torquatus Mediolanenfis (Gallus hic fuit) inter

:1/)2//' ;, t

celebres potores hocencomium meritus eft, quod

tres congios bibevit uuo impetu , aravéosi ,. fpettante

m;mmlz gratia Tiberio Principe. Et fuit in eo hec

nol lj cum* id

cgloria rara, (quando & hzc ars fuis legibus con-

p lum d

qn, Patrum

ftat) non labaffe fermone, nec levatum vomitione, non al-

xens. Vitonz

tera corporis parte , dum biberet : matutinas obiffe vigi-

lias: pluriimum baufiffe uno potuspluvimum pratevea aliis

d in Anpi

aninoribus addidiffe : optima fide non vefpivaffe in hauri-

qippe qu &

f

Ful

endo, neque expuiffes mbilg, ad elidendum inpavimentis

(tuxe

minayit

fonum ex vinoreliquiffe, diligenti fmo legum contra bi-

(W«

11/; ,(ï/. (W

bendi f allacias. O potorem numeris omnibus perfe-

&um ! Quiscontendet?. Non tu Cicero fili, magni

r Ke no'num

patris degener foboles, qui duos congios fimul haurire

dultenis conta

folitus es.. Contendere tamen aufurus fuiffet famo-

fAntà CODtEn

fus ille Boenofus, Hifpanienfis , origine Britannus,

Qt ad m

ufb lm

fed Galla matre, rhetoris , aut pedagogi literarii

fillllS E qu etiam 1mpeuum cum PI.'OCU.IO mvaft,

0 CR

Qs CELT3 Coi

omnefquc Britannias, Hlfpamam & Braccatam

polïea ftit conm

Galliam fibi vindicavit ; ille infelix licet in Mar-

1 apth tyi

tis militia, fed hac Bacchi mirificus, & juxta vel

am bus Hibeni

fupra Torquatum iftum Tricongium ponendus,

Ltm Ob Rmpnw 1

Cufpin.in

