L

)

( r

658

Ó & À

SOSA

—

——

Y

iU

POR

nteo quam politiam alicubi o*biiärvär-'r

quo alio pretio habeàm Daces Giedfocenfes in

p'w

Lituania ? qui cum fint paupetrimi, & vix co. |!

U

Afl

lonorum conditionem adzquent , atque in famus

Cuágn. er,

latu plerunq; vitàm tolerent ; tamen ; fialio quami

.

-

POL 5 s

Ducüi nomiüe appellenwr , noh fineàcerbà in

jus

mÁ

tix exprobratione graviter irafcuntur : ficuti &

genusï.mm áàd Dücum Lituanir Profäpiam refe:

$Q

runt, ac infighibus Ducatus Lituanix àntiquis [2

utuncur.

VM

Nec quofcunque alios dupondios &

o

minoruüm gentium Nobiles ; quibus totà Polo-

.

nia, & pene omhes e

)

u$ cáfule mirifice fcatent;

fecerim plüris.

Cüm eénim pàulo lautiores &

opulenti proceres fatellitio gaudeant populofo;

& 1id ex folis fere Nobilibus illis diobolaribus

ferruminent : ifti tamen minime omhniüm ; quz

alias miniftrorum àc famülorim [íunt , mu-

nera obeunt , fed idomini juffa arfoganti re-

E-

i.,

fponío avertere folent , Rufiéum quarenduim effe;

qui ignobilibus laboribus defungatur. Propterea fin:

l

guli hujufmodi famaüli plerunque alios aliquot

famulos , & ifci iterum alios ; atque hi rutfus

fuos pueros ád quartum ufque ordinem ; habent:

qui ómnes ejuídem domiii impenfis alutitur

& ab eodem fàlarià fua :ic'cipiunt, Et inter il

los oficium fuum facit optime , qui pro faiitàs

te domini bibit. fortiffime : plemque àd mens

faàm tantüm minifllrant, cxtera imtnünes: 1deo-

AX

áue flàtim à prandio coen

[2

e iif;cïinatis dé imó-

fe gentis Coràm doiino genübus , apertifque

Capitibus, quo volunt , eyagantur ; & quando-

lo Q

L

que

L':'X,K

L ONTRA PuI

QNIA M.

659

RE

A

UM

M

t )

n

qae t dUO qtlï!tllöUO, VLI IPLCUIQ etiám 1L1»L1-

A0

imana in 0'11]6 $-ac 170r)lnïS mxuuant

Cu"ïn']IPO,

VALefI

U.Dl lnteum fuenm , IAYO in LCUO"'U]CG : aut fï

AU

(

!

intertoget , refpondebünct illi ; Pro falz!te doinisi

Guagn, rer,

Bb i a.

*v ) VLl

FOl. t: z.

fe hzlmrzter bi u/"e pro qua adfedus benevoli fi-

n

gmücmone non modo giátias agit dominus;

n

BAR

verum etiam bibones i

i

los honorario

OUOd

L

Aho r

liberaliter remuneratur.

Qua quidem in re la:

UUHLUIUS L'L!d'l.m llpP( ite fC(,ll.C fe &ttLIW"DCL'l—

IU

verat

Chm enim ELj jfcopi cujufdam :

uL.im

A

P

—

five ljotms meníaim mu eflet fadïtuo ; tandem

f*?&.

d

rehqms auli

vLio

mercedem & iupendm petehtiz

7

anim m

—

bus

e

v

ipfe fe immifcebat :

quibus adverfus

— :'.LL

-4,-

uU

eum 1

n.L iu

autfantibus ; quod nulli omnino aliz

MR

&ui minifterio obnoxius inercedem expectaret;

Epifcopus ex eo quarebat , Cummam iuferviret?

8i; rcveré; idifitine domzw ATE

jl 179.,;"0 :.67

ád alieruim exe/npïnm oficii uien partes gnaviter tm-

pleo & rurfus I:plffopo 3

Ecquod iliad ef"t offi-

g

t ?* interroganti ; Owofzd:x, inqüit ille; bis ad

men[am fuam lnrgztc: edo

* Libo.

d lixc

JO 1"

1—1 157

prvs fuübridens illi deïndc Í

..liJ-.

(tndium folvit.

àl

1

'*

uod fi vero & ad fidemi publicam nunc Lclk

ua

Gam , Aüditores; pe

iiv

'10

"'1 us c

vfierlm , an un-

-

qüuam 1hmn intell

euvpt

»x:.. -L

v

Pc-ä, i, quam Q

ACS

[

Pllllu H B.

perdidérint ? Aptd. Troglodytas làcus eft ,

Í5

^

]Ci

L. in 62

ïW&daht

amartus

Áicc

';T,'l'zü» s

«ec

LLCX ïq *

au

"

me

u

x

-

C5 ; toti

que

et v'-nq no

1

)

L;DGC

,VH'

k-

21

h(tllx :

€ Poloniz ] ï(.'r.'-) mjaghra ex p ai

ïC itl-

£

i5

Óaniunts uti ulufe«, Ó

Hnas

:i

SrH s

iva

i natut

ia

u-x r

Ll.

ci

V1

iküt n llï*hmlït?r?

; BDon

j

jqe.

in

O

mnes

f

orima

2s

iil

L|

lol

690

AORVATIO-

(

WU o*

L

j^

ïiiïi:ne vairiavverun't. In Galielmo Alä/lllïl.;l(fo quös

i"iadlj'limf". !

n

SUV.EP-IO[-

LaziusGen.

fidei fecerunt ludos? Ceffante veterum Poloniz

fi

) r

i,

AuftCom, regum ftirpe invitant illum in Poloniam , ei

j lDlïKm

:']'] jóv

I52

Hædvvigen& poftremi regis Ludovici filiam dant

E

;l.? l

p

J

"

in uxorem , & regnum Poloniz in dotem , at-

l]

w

|

E

que Reipub. gubetnacula comamittunt: fed non

lþüjiïl & 1

diu

f

POLL P

nulla injutià , (ed odio tantum in

jn. O

Germanorutn nomen concepto , temere inflam.

T

matt, Gulielmo & regnum & nuptam aufe-

! zgfo W c "

Jeitum

runt: nec contenti abominabili hoc facinore,

^

hovum & memoria noftra inauditum fcelus

J

ixide d

àdoriuntur , a

r

* 1')Tuf€h"ft

^f*

eginam , quz alteri nupferat,

AN

V

Y

e

(6j

?

b

[

;:

|

i

iU

1X

(xro Lituano copulant , etiam

I

luc

£«

intem. P

)l

i hec, tanquam

arum fuif-

:

4

à jf'/'f gi»),",';'ï,

fe

Gulielmt

ipei

I9

unmo fcelere de

&

olio & ma-

nl

M

J

hl

!

m

r

l'

;

lOnio per

t

le deturbafle ; cum. Imp. Alber-

308 1 i

;

;

u5 II regnum

DO

AAVillict

h mm;'v

uxoria haxreditate fil&

i

f

enmi

d

-

-

tum vendicaret , Polonica Nobilitas & £-

K

n

m

c11t*

CHofo

Lüutil

quorundam ac rébellium Bohemo-

&QUIS f

Jd

rüim ü*-.fbepit patrocinium : quos tamen Alber-

01

t

L

lie

tüus fortiter pro

le:

"

-

avit; jam ante de Polonorum

AT

V

1040

Cufpip. in 13

4

V

itate ita certus , ut. Vladiflai Lituani , Polo-

U

u

Mth

Imp Alber-

to II.

nic Kegis, üunicam filiam in matrimonium cre-

^

bro oblatam

4/0pPf

5 !

C UL

abnuerit , Injgriugm patrut

)

]

Gulielini obflare canfatus.. Ynde mortuo. Alberto,

m

G

in filium ejus Ladiflausi , adhuc in

fantem lon ge

f

CCZCA«

nbar

1itius

graffati funt Optimates Poloni. Hic

'3:(1

i&íàii

1 licet

hereditario jure poffideret. Hunga-

.

riam ,

e

re Ío-

apud Albam Regalem

jam mo

Mi

-hni inau

C

gura

-

o

tus effet ; illi tamen perfidis Hun-

;)'ï

aris , & privatis cupiditatibus lenocinantes;

l

s

Vl4

I

CON?R.A& PoiéxwrA.

69í

t h Crulff:!iii xli!:lïïf;g;c

f&v

äZïänäum V regem fuum Polonum in Hunga-

tv

lt

!

nam deducunt , 1cgitimum fégem puefum ré-

Il

T ts

pno patrimoniali fpoliant , & ea àgunt omnia; Calf. Ia À-

dones in alieno facere fueti. D E v s; -murILIov.

iV

que Præ

in Amur.lI.

Drzvs autem innocentiam pueri Ladiflai re-

Leuncl. i&

& ultrice dextera Polonos involvit cladé Ann.Turc.

fpexit ;

& in Pand,

Varnenfi , qua ion folüm Chriftiano nomini la-

H. Turc. G&

t

ento

bes violatz fidei adfpería , (Murate II. Sultàno us u;. us.

in ípío prelio, cum hoftiam ecclefiaftico ritu

confecràtam , quam antea 'pacis inviclabiliter

obfervandz áb Vladiflao acceperat pignori , é fi-

nu ptoferret, erectis aá colum oculis, vernacu-

LW

la lingua altum exclamante ; Crueifixe ! Crucifi-

xe ! vide gentem tuam pevfidam , qua te mibi pi-

M

7

gnotayit » nibi

«Ü

que minus adeo veligtofe fancitan

pacem per jummum fcelus violavit ; fi D v $ és atr-

!A

quis , fac ut. pevjurti pénaim luat.) Vlàdiflaus Rex

occifus ; verüm etiam Polonia ipía fic exhautta

& exanguis reddita eft , ut tum vix reperiri po-

tuerit , qui tegnum illud fufcipere vellet. Non sily. d. z.

n

hic audio , qui pro Polonis de diltimo difcrimi-

né, a Turcis Hungariz impenüdente, callide ob-

Jidunt ; tanquam neceife fuerit , pro regni &

Chtiftiani orbis falute prudentiorem tegem , &

am

fquidem Viadillaüm e Polonia, iepudiato Ladit-

1

lao pupillo, intrudere in Hungariam. Si ita

OD*

tinuerit hoc factum , ut àad exempiüm trahatur,

ii

P

1:

iiu

TE

»oterant Vladifz

")

fatus pàtri fuccedet

laus & Poloni, fi

:

3

ä

i

15

IEE

1

lLL

Ane

áü

ta

Iu

e

^

,

-ä:

jà

ä

us tanti

Iu

ï;

ii

i

CC

f

Hun gatiz

het, poterat

i

muni periculo labora:

--

E?

i

un

8

1. ib

F

FC i

"

uV

2

el

!

j M

(

692

IORATIO

fA

W

ferre , aut quafi tutorio nomine pupillo infanti

11 I

regnum confervare : fed eidem illud , ne matte

nf ov

u

quidem & univerfis regni ordinibus confentien-

Wl

o

tibus , & quantocunque Turcici belli metu ur-

':

gente , nullo jure adimere poterant. Et quid

dicam ? Poloni in ejufimodi occafionibus vere

gerunt animum Iulianum ; in ore femper ha-

Suet.in u-

€9€. 39*

bentes Euripidis verfus :

eízég *y«p cüiem ocon s vueavidO- Ea

ux"/*kngov PA IPISTE

nam fi violandum esi jus , vegnandi gratia

ytolas

&

d

Z

est.

j

r

iziL

17:1

n£ illi Boruffiz

Et quid aliud obterid

4

P

Livot

i z

M

[9301

^

interceptioni , illi

n

averfioni ? Quid ?

Bod.de lk«c.

þöL

4 réx , cum Livonorum

l5.c.6,

quod Sigifinundus Aug

patrocinium contra

4

N

n

-

fofcorum magnum Du-

cem fufcepitfet , fced

-

e tamen cum ipfo Mofco

percuffo clientes nom tam . turpiter def&tuiife,

1

z

z

quam , hof.

i

produ

C

lille fertur.

Áta

TW;

CL

nondum;

3e1 Áuditores, nondum funerata eft illà Ger-

Lam.Schaf

manorum virtus , qua jam olim Polonos fece-

fiab. Ctul:

^c

Ánnal. Sü.

ráànt fibi tributa

Y

--ä

O

2

quod olim faciebant , &

MM

^

ï

b

P 151.7.C.9

hodie facere

ponunt ; in

—

uf

a

$

fuis il

AcCUCCL

l

2 sl

$ nofri

:

*

í

-

.

T5

n

]

J'ægligclnt facile , imo ü

iC

ilce

"

EUIT CH

a

E

iqua

w

J

intercala

pcnz ulura

5

a

tG

3ue etiam Barbatiwos

L

15355 fde

Í

us

a

(

Philppes

íuos ad

ÁX 2

ALiii

il

A

iequiüm fedü-

otf. prator.

i

(

cent dir

|

utem «

C):

L'"'* 1

I!

ditm Aü gu-

*t

jae!

vk

1.' zäfïdoa H :

C

il

ï

o

Inetul

—

e5

1

[e

L):l

m

indiciis 1fi-

A. Ch. 157f

€

ä.

29j

Ci"/

-

lig

; quod ad b

Í

gt

1

gz

xciale Turcacdm

]

z

:

t

ï;

-

"2

1

1

egiuiuü

*

st

l cau

^

i

1

C

eniuruíin

Í

n æga-'

4;.

^

rus C

VET

UVSld

fet , nifi

;'LL;-*'E

x

aua 'Lllt

et plures &ü-

i

w

xxhis

NTP

Axo

"UO TR Ponowraa 693

* dOne

m

riffimas conditiones una fuerat ) quod. in Boruf-

Ml

Th- Hol. HSD

fia fibi tribuat , Impetii nomine renunciet , id-

que comitiorum decreto íanciatur. Sed dum

AU D

e rf

Germani rei feliciter gerendz expectant occafio-

M

nes; interim Poloni, ut quafi in anteceffum pae-

nis exerceantur , vel domefticis fciffi diffidiis

mutuum vapulant , vel ceduntur a. meis Sue-

cis , vel fuftigantur a Moícis, vel a Turcis ve-

" »-f/ïïn,:* "5,

xantur , vel etiam a Tataris exagitantur.

Et

quis Polonis cavebit, quin Tatari iterum . 44-

vicularus coligant mellern in Nobilitate Po-

J

—

lonica? Nam tempore

leflai Pudici irruptio-

nem Tatari fecerunt in Poloniam , & devaftatis

incet

iM

1ás,

omnibus provinciis , urbibus pïgifque

demum totis viribus cum Polonis congrefü funt;

fed cum pugne alea varie nutaret , tandem

fignifer Tatarus proceffit , vexillum geftans infi-

Guagn.rer.

gne , cujus pi&tura X litere figuram prz fe fere-

Pol. tor. r.

bat , & in cufpide hafte erat imago tetra nigra-

Neug. h3.

|

que capitis humani barbau.

Id vero vexi

A

lum

cum vehementius concuteret (ïgnifer, eo ipfo

quoque nebulam exhalabat denfiffimam ac fce-

diffimam , qua Polonis profpe&tum non modo

adimebat omnem , fed & fimul eos odore eneca-

bat teterrimo , totumque adeo exercitum hofti-

lem miraculo rei ftupefa&dum perturbabat. . 'T'unc

Tatari ferro urgere , vulnerare , fauciare , truci-

$*65

dare; Poloni autem non fecus quam a

o

erandi

ll

fmges profterni , calcari . perire.

Quo przlio

tanta multitudo Polonotum ex Principibus, No-

bihbuS: & plcbeJ occubuit; zt Tatati jï;zg'flzïs CA-

d;lVC-

o EE

eus

Pal

^

694.

Ó R-AorfIO

daveribus fingulas auriculas dexteras pracidendo. no-

vem ingentes [accos expleverut :

majori certe ftra-

gis cdlm argumento , quam cum Po& pugnam

("d.nnemcm Piïl"iüul ad victorix

fidem C artham-

neim I

(mitt

iliLcC

eret AJreos Anntilos , a. digitis f)Cleomm

Romanorum derr

1(*'*'

CLOS, C

)ltk;s JVLdC—n* lïï

,kx/

veftibulo

Liv.dec.34

Ti

n

curiz juffit effundi, eor; "a,

p./ll'f'

3.ubi etiam

cervus fuit,

eddit, fama

ut metientibus dimidium fuper. tves moa'zas expleffe,

Drr/,)mreriz

,.ï quidam. autores.

vero ejje,

Vtrinque tamen dignitas

baeud m

"69 is taxata eft. menfura.

Vbi vero tunc

fr LfTe maodio,

n

erant illa. ceztem quinquaginta millia Nobilium ?

Florus, l- 3.

C^ z. znodios

ille i 111c0mf:a1w1 ds equitatus Polonicus? illa un-

duos Íciibit

aof

CLLL ue !.*'J

K.

rabilis Polonorum fortitudo

Equl-

dem POiOIH& Plf*il'n' que numero CqUO um ma-

gis, quàm viribus militum terrere folet: & cum

Th. H.l. 69.

& 72.

pedxmtu non valeat, in bello , quod contra.Mo-

Ícum gel fferat SLeo )anus Rex, externum militem

ad dom Llcum robuL fir mandum adícifcere omni-

no necefífe fuit : ut ita pr"

1s ad excurfiones &

GCPLJJ i(ltlf)lïCG ; quam ad 1[:1*( riam &;uf]cam pu-

gnam viros fufticere poffit.

Nec multum prafi-

au ponendum in KefzAhi.

Et quinam funt illi

Ixuj*z/wz ? Limes regni Polomu ; Auditores, &

N

X.. Heiden-

ftenius de

n 1""'11 Duc: attus .J' wanici mw*na ex Pülte BOly-

b&ll A'iofb-

fthenes eft :

fiu- in Mo fchovm ortus modico in

lcn

occidentem flexu , in meridiem deinde & Pon-

tum Edwlum magn

am "Lq!.l'll um vim UC&DCDS

ff— rt

iup erlor Hum nis

pars ad Lituaniam per-

tnet

,

ad inferiorem diver(arum Oevmum confi-

Mo

"

ia C

A

DEUDC-

lofcos &

PLJ Lter

x Polonicz di-

M

tionis D LA&OS, i bxlllllhæ Tllff'lcæ Plæfïdiülæ at-

"Pild|

cin-

s2

)

h

l

ÜCOoNT. RA

PoroNIAM

69$

unount : non longo etiam intervallo Valachi ei

EUR tussdi p

LUE

i

1mm1 nent.

In hac tot nationum nec fàtis pa-

catarum colluvie, non pOLPH adhuc, quamvis à

LA

h

tot feculis pax coníiftere.

&qlkï imm

"*fl j "']

camporum fþ'ltl

multü agri inculti ac defera

ob latrocinia vel metum jacent

Confluere huc

ad przdas ex hoftico agendas folent , cum ex aliis

oentlbu ,tum Polows quoque & Lituanis ; ut

iil

Ms

qmioue eft egentiffimus , vel rerum capitalium

damnatus , cluofque vel fortuna eorum wl leges

E

in patria efle non finunt.

Superi doribus tamen

tempoubus , cum publice bellum non eflet,

etiam ex pumun ]UVBDEU

quidam loca ea pe-

thMït odio quetlS. M.Nnam pauem in 3 'lqllls

ac flumine pifcatu & lanocnuls vivunt ; hoftem-

que $Uf Cx quoque pluumum Plæd'l? fpelanu

ducentes, Turcis tamen & Tataris infeftiores

A

funt, magiíque Poloniz Regibus operam navant.

Qtod infimam Polonix partem , qua ad flumen

n

pertinet, tenent , a loco Nifovii wpelhntur alias

udili

M

communi nomine vocantur Kofebki. — Et hi funt,

u

Mofchi, illi tui Kofakhi : qui cum fint bipedum

Íceleratiffimi ,

& hominu m purgamenta , eos ta-

men omexofifïümos, & cum profeffione fint prz

"

dones c latrones immaniffimi , eos tamen pra-

dx hoftes dicere non verebaris: bello Ivonico non

eam laudem confecuti , quam tu illis tribuis;

cum demum crudelitati fuz parés poénas folve-

Th.H. 1. 58

rint, ipfomet Ivonia V.

n]q

C i

chiz Vaivoda

a Turcis

il

Capto & interfecto ; magno inconftantiz rerum

humanamm & divinx uluoms eïemvlo, utomnes

S

hinc

X:xzæ

L

l*&

(t

696

(ORATIDO

M

ij

UL

hinc difcant sjb alieno 1'&gfxgö'i11'€'ädeiidor, ab omni

maleficio & injuria temperare , memores, quod

cuiquam fecerint , idem fibi a quovis expectan-

dum effe

r

Caterim Polonice Nobilitatis fides,

etiam cre

J

J

Radevicus

a Priucipes & Keges fuos, jsmdudum

in Append.

in Punicam dcgcfw';wit.

l)

lont ,

[52

ïifffïf |

ad Ott.Fri-

it I adevicus,

nec Principibus fuis fidem , uec s

77

*

AL

4

fing L. c.r.

"4 propinquis de-

bitaim inveniuntur gratiam confevvar

Profecto

UVV

X

f.

m

Neuge, rer.

Lc

j

fcttin 1

7477

[9]

7

Fol, 1. 5.

proceres immani deferuerunt per-

2

fidia , evocato Conrado Ma

Í

oviorum Duce, in

il

cujus verba quoque ;Tuzïavc*rz-mt : unis Cracovien-

fibus illam nequam conípirationem deteftanti-

Í

Qr

n

bus; qui omnia chariffima,

l6 d

vitam ipfam, le-

IV

Q- 4 al

(

gitimo Obfæquio

eda

v

H

jitz fidelitati pofthabebant.

Sed Lefcus, qui in Hungariam profugerat , cum

non contemnehda Hungarorum & Cumanorum

auxilia a Ladiflao Rege impetraffet, ftatim ducit

in rebelles, pugnat ac vincit , victoriaque utitur

fic moderate, ut captivos dimiferit omnes , pro-

ceribus culpam'deprecantibus veniam dederit;

Cracovienfibus autem pro conflantia & fide

gra-

À« Ch. 1285

tias egerit ; cujus urbis regimen Germanis folis,

quorum fide in rebus du

hiis praclare effet ere-

PC L

étus, deinceps attribui't p

roprium ; etiam habitu

cultuque corporis fui'ad

eorum formulam con-

formato;

Ut , quanti Germanos faceret , vel fic

oftenderet

In Cafrmiro I Rege, an peccaverunt

Poloni minus ? Non ignorabant , filii Cafimiri

L

voluntates ad imperi'

im matris Rzxe unice com-

Wl

poni: qua pulfa, filius quoque fequi cogebatur.

MUl tamen in exilio iflo animüm ad, litera-

(.

& l]

rum

10

697

CoNTRA PornoNwNrAM

[

rum ftudia appulit ; & Lutetiam Parifiorum de-

Neuge. rete

venit ; illinc in Italiam porro; & denique pieta-

Polon. 1. 3«

Guagn. H.

te i;npulfLïs, in Cluniacenfi coenobio Benedictimmum

Fol.t. t-Lipfe

Monachum profeltus, D & o totum fe vovit & fa-

in M.Pol. l.

Interea turbz & fluctus in Polonia, ut

;-l Cla

cravit.

in nayi reCtore vacua ; audaciffimo quoque in

magnitudine impe-

.

flagitiorum multitudine ac

rium aut opes quarente : ideoque j

am qculi ani-

mique m elit

s confulti requirebant fuum Cafi-

mirum ; decretumque publice , ut mifía legatio-

ne, ubi ubi terrarum effet , inveftigaretur. Ad Re-

ginam primo ventum ; abea Cluniacum: & inve-

niunt Poloni non jam Cafimirum fuum , fed Ca-

rolum , (nam & nomen mutaverat) eundemque

facramenti religione , fed & Diaconatus vinculo

obfirictum : fine cunctatione praterita excufant,

patrie difcrimina & calamitates proponunt; il-

lumque , ut unicum prafidium. & fubfidium,

lpfe fortiter *recufare,

Prindipem depolcunt.

alienz poteftatis fe jam oftendere, nec quicquam

Inftarüt

cum mundanis rebus commercii effe.

Ab-

tamen legati ; quos Cafimirus ad Abbatem ,

At-

Vi

bas ad Pontificem Benedicum IX rejicit.

que ifte tandem indulget , nexumque religionis

diffolvit, data etiam venia conjugii ; cum hac ta-

men poenitentiz Polonis indictz lege ; ut illi ca-

put poflbac im covomam. tonderent ritu - anonacbali;

itemque de plebe finguli quotannis obulum unum

(quietiamnum $. Perri mumus dicitur) in lumi-

1T

naria & cereos Divi Petri Romam conferrent;

YUV

"

]^

nec non finguli Equites feftis folennibus , dum

11? ab

:mm

a

XX

y

facra

TIDïO

698

OnaATro

(

:gkl

facra peraguntur , fafpnum limeam candidam in

modum ftolz , qua in facris utuntur Sacerdotes

"Il G;

"

& Diaconi , e collo fufpenfam ferrent. Omiffis

T

S

ilis veteribus, quibus feculorum contumax bar-

lt

baries forfitan patrocinetur nonnihil ; quid ta-

men non audent recentioribus moril

.'x TW( w

bus imbuti

Nobiles Poloni? Quam contemptim habebant

3

j

Stephanum Batorium , novum T

.eoe

-5

m , juribus

115

114

Keidi. An-

& imper

jus toties obtrectantes ? At Prince

ps

naloI-So

u

talibus capiftris frenari infolens

5

qua erat ani-

mi alütudine ac.robore ,. maícule denunciavit

"m

Íceptri reverentiam faftidientibus, liberum f? bomi-

v atum , nec vidus nec amichus , antequam in Po-

louizm venerit , indigum y vogatum ab ipfis & voca-

d

tum veiffe , 4tQ, ab eorum manibus coronam capiti

*

£0 tüpofitam: jam igitur

non fium , non pidum,

L

j

fe

veapfe Polonie Regem effe , qui vegzare C poftt,

C' velit , & qui ipfos imperandi praceptores pati nolit.

Á. Ch.rsss.

Eodem'Rege dein comitia Varíaviz celebrante,

cum ibi Sboroviorum cauffa praecipue agitaretur,

productz funtliterz Chriflophori Sborovii ad fratrem

Íuperiore anno fupplicio affectum ; quibus de in-

gratitudineacin

juriis regiisatq; Joan. Sarii Samo-

Tht H.l* 83-

ilcii C

^

i

ncellarii graviter conquerebatur, uec fe flexa-

:X

rum geuta. coram iffo Babale,nec Stephanum Regis i1o-

nne diguum e[fe (cripferat; infigni

a quoq; regia, qui

dentes lupini funt

; contumeliose de

ntes caninos ap-

pellaverat.

Citatus Chriftophoms homo barbara

erudelitate infi gnis

poftquam non comparuit, lzfee

majeftatis reus per R

vi* I '-h*,;*ï*-liä

egni tribunum pronuncia-

TT

D

tur; & confeftim Viennam (huc enim fe rece-

LWV, k

!

Perat

"200*

tb

699

UMT

CoNTRA POoroNIAM.

,Pwl

egato ad Cefarem miffo ad

perat profcriptns) ]

nE

oenam depofcitur *

aptivus; Cafàre tamen re de-

4*

.

£2

non

l

l

berata nefarium legato , ficuti petebatu

tradente , fed regnis ac ditione omni fua actucum

exire jubente.

Paruit mandato Czfareo Sboro-

de fe re-

vius: exemplo tamen infolentis fzvitiz

li&o.

Naminftitorem Io talerorum folutionem

petentem , & polh'idie redire juiïi'm pecuniam

romiffam exigentem , Sborovius arrepto cultro,

unoque & altero. vuli

jere infli&to , fanguinem

Profiuentem poculo ex

cipere, & bibere miferum

a

w

imendz anxius ft-

hominem cogit; qui vitz re

mul atque immane hoc poculum haufit domo

eje&us eft, & quarto poft die five ex vulnere fi-

ve metu exanimatus deceffit ; ficario mox facino-

t

re perpetrato equis confcenfis cum fcquacibus in

Byetn 0 , a

Marcomannos profugiente , ubique in itinere fi-

Hzc autem

milis truculentiz exemplis. editis.

& alia fexcenta infamis perfidiæ, contumaciz,

& proterviz Polonorum exempla fi ferio, mi Mo-

;f-

!Nl

íchi, jufta mentis trutina ponderare volueris ;

quid tandem in omni Polonica Nobilitate inve-

" ff:'.l?ïflïw Q

nies elegans, civile, urbanum, come, manfue-

tum , fidele? Quid; in magno illo CL millium

VN

B

Nobilium numero reperi

esnobile? Feftiviffimus

poeta, Fr. Taubmaunus , 1n patrue fuz (alebras,

& vicinos pagos ; qui nomina a loci afperitate

traxerant , alicubi jocatur iftis verfibus:

i

qMes/ -Dunbfibífz Séadftein, Sebcrifi/

MM

Cdjlós / 3tverníg/ & -Duel -Duel;

A

enhi

nomina faut ipfo pene tvemenda fono.

tefio

jl

Has

N

ho

u

700

OnaA4rro

/m'mt

] "

" h

/

Viv

L

Has inter falebras prima, indolis aeva d:uxz' :

(

u

1l

Quid mirim, patriam fi. mea Mufa

fapit ?

At f

Taubmannus cclo & íolo Polonico de.

quu

J

t: (U

Mil

J

buiflet ingenium, potuiif&t a communi Slavicz

M

n

m "l

11

linguæ horrore Mufam fuam vel omnino voCa-

Jkua

"n

Uiv

um .

fill] v

re barbaram, & ipfa barbarie nobilem.

Et

"

Scio»pius

jl 1m

uemadmodum inifta Polomica lingua vocabula

UTO

in Scal.Hy-

í

UM

pobolimeo

unt , decem confonantibus & una. fola vocali

Pag. 92-

VU

conftantia , que ad incenium ccli fui ita hor-

rent , ut vere lapides, quibus audientium certe-

brum excutiant , Poloni loqui videantur : ita

&

M

eorum NNobilitas tot pravis humoribus & vitio-

l

vv

fis moribus inquinata eft , ut vix in paucis ju-

|

lo

cunda virtutum évQovia deprehendi poffit. Audi

vero , quid Gallus, ille Henrici Galliarum &

Poloniz regis aulicus , in ipfa Polonia Ícripfe-

AW

"

rit de Nobilitate Polonica : Quant. 4 10y , ait,

T

J

qui ue pui mentir, je vous diray fort. librement, que

Je ue vis jamais un ft. miferable

pays.tant de pau-

A lv UV

vre Noble[fe

: toute brutale. C* fauvage , mais toute-

NH

D

fes f plei

v

p

d'arrogance , q'elle weffne aucune

y 1'4.1/".

r

wation. Ce font chofes d

,

leþv[«

les a veprefénter. par

efeity m

ea tout Wupofübles a croie , que lpv

ceux , quiles auroient. weiues. Equidem dicam libe-

re,inquit, C* ex auimo quod fentio : nufquam vi-

"

L

di vegionem eque tmiferam nufquam tot Nobiles

" MÉ

peupeves , aeve[les ,

effevos, C tainen arrogantia ita

barbare. fevocien

[e$ , ut omnes alias nationes. afper-

q"eutttr.

Quod ipfum literis. difficulter expre[jero ;

C vidc

i

atür incredibile , nifi quis prefeus Polonorum

conjaetuaine familiariter fuevit ufus , C ab ipfa ex-

pcrz'-

/f

UG

70Í

CoxrARA Do L'ONIAM.

"l m;

A

erientia. bauferit. fidem. Ex qua gentis infolen-

LU

ul

DL

tià

& barbarie haud dubie profedtum & illud

eít , quod fere foli mortalium ex vegiombus longim-

G. Barclajs

*L 1 Q

contra, Mo«

*n Y

quis Reges fibi. adfcifcunt 5 quafi nulli apud eos

narch; 13«

Drn

imperio digni nafcerentur; vel , quod verius eft;

C€. 35

hl

quod nemo , nifi peregrinus & ignarus rerum

Polonicarum , velit fub regii nominis velamen-

v

NI

to fplendidam fervire fervitutem. Poloni enim,

firem propius intueamur, nec regnum habent;

TATETEM

nec regem ; fed oligarchicum regimin

is genus;

VU

fucata regni fpecie & inanl regis dtülo adüm-

bratum.

Et recte cenfuerat Chriftina Cafaris

filia, Vladiflai II uxor; Summum zllud jus Q at

Cromer.Í.&,

de reb. Pol,

toitatem Monarcbia i Polonia umbratilem . effe.

Neugcb.Po-

Et Rex quidem ita Senatus poteftati fubjectus

lonsH: Jl 3«

)

eít, ut nec in rebus domefticis , nec etiam in

)

duücenda uxore , libero fruatur arbitrio ; adeo-

Csomer.r&e

que Jagello , cum tertium & quartum matrimo-

ruim. Pol,

niüm fine Senatus confenfu contraxiflet, perpe-

lib. 1&

tuis ob id- ja&atus fuerit difcordiis. Stániflaus

Orichovius tamen pï;u'lifiïme rem expcdir ; qui

vide € . H.

in orationé. de L L. Polonie ad regni proceres

T

PVLU

Arnifzunm:

/ (l

fic verba fecit

VCIC

L

Polonié nibil aliud es$t , quam

in Do&.;Pas

lit, 1a4.c.$«

05 juoddami vegni, veftri , vobifcum conumdlum 5 l-

bero ac legitimo veftro fuffragio 5 ut i& provfus nibil

ágat , uibil inolintuw , ac ne loquatur quidem , nift

id , quod ex intimo f:«z 4 vefiro publice fit. proje-

YOX

j

(

U

eicuti

üum. Et quid mulus verbis o

r/-.id

e€

il

Poloni in Latinz linguz pronunciatiorie mul-

toties türpiter impingunt ; & accentudm rátio-

iin illud jo-

nem fere habent tullàm : (Quis ei

"

LI

! ,

G

x

E

)d

! UJ

702

(DEKATtto

/

cofe di&un; noh audiverit ? Nos; ;tmm iw&flæ

polini: non cutamus quantitstem. [jyllabarum , modo

fit oratio congtüa.) pari ili ratione tractant

Reges fuos ; pari veneratione exercent Religio-

nem, vari cultu & honore ptofequuntur fidem,

j

aï

|

honefatem , & virtutem omnem. Dixi ; illu-

(

ftriffime Princeps.

vmnf

Smiosdioiis

MU

114

! 1

P,'RI.NCEPS

q

FRIDERICV3

ä

i

ACHILLES, &c.

DIC TV

(

LAURENTIWEXN-.

$1N I

1

e (

O

')aa'*a

L

ORA-

j,H

E

Pno

ITALIA.

768

3'.'51';&;1[ !N l'

N

; ;u:nrrr;rgn N:g:y

n

i

OR d T0

l

l D

W

.

T

if^,

uOne

Laf

l

,

'MPI

1

1

N

At Of

il

ILAVRENTII

!

i

L.

eon QOGeanfin /

—*—--N

Pro

PEPATIN

N

NG

rA s 28

3

f s

LrxANDpRIMAGN:Hoe

ERY

I

fertur : cum lee

iffec illos Homeri-

o

NY

cos verfus , quibus Hectore provo:

'ï

»

[TLLESS |

f

i2 cante e novem ducibus, qui omnes

pugnare cupiebant , unum deligi placeret fortis

DIC i

eventu , & ttepida cOnceptione votorum ,Jovem

Opt. Max. totus precaretur exercitus , ut Aja-

cem vel Tydei filium, aut ipfum Regem ditikm

Aufon. ia

H

|

Grat.atbad

Mycenarum fortiri pateretur. Ágamemnonem:

Grat. impe

M

|

Occiderem , inquit ÁAlexander , illum ; qui me ter-

z

Y

tium. nomina[

et. Ita vir. fortiffimus intet novem

[

tertius nominari r

eciufà

wwettaco

1

Dat :

nl

J

ubi tamen pluribus

antecelleret, quam fubeffet. Quid vero futarum

k

/A1*

E

*

]

fuilfet , magne Princ

sE

»5 5

fitu olim Ro

Á

ic ad

|

fs

i

cu

T

-Urof

XE

It Plæfehte nïiqtlop jULO Cafare «

[

provinciarum inter fele pretogativa, & de fum-

ma republica retuliffes ? Qgis Se

ii

1^^

H

torum tertio

oco IY ALIA M , quis imo fecundo nominare

fuiffet aufus: nifi hujus ignominiolz collocatio-

hs

1l

704

Qw ATUIS

À

^

uN

nis quis captare voluiffet przmium , ut vel un-

n'ü n

t

co in Tiberim confeftim traheretur , vel raptare-

jf XH

tur ad Gemonias , vel de rupe leDC)'l dejicete-

alf

tut.

Italis enim foli contigit ; ut veriffimis ac

AV

j du

juftiffimis laudibus dCPI"EdlC'*lSUll' Omnium ter-

BlinN.H.L

li

li

, cap. $:

TAYU

alumua , cadem Q? pavens , uumime Deüm

6 4

eleta s qua coluis. ipfum clarius facetet , (bav[a con-

regavet iuperia ; virufque. mollivet , C tot populo-

WL VA

n

duin dzfc()fd"s femþlue linguas fermonis. commevcio

contvaberet. 4d. colloquia ; (7' bumanitatem bomigi

, Vua cuncztarum gentium in toto

daret ; brevitetque

orbe patiia ]?eret

üuare mirari 1at1s ronj pof-

fum , qui hat , ut in hoc Jmfmmmo confeffu;

llltCl'

tot div

etfiffima regionumi

C

nationum

bl

elocrn ; nemodum Imlz;zm iuicepeut laüdan-

dnm niíl ; qitod qmbufdfæm pretiofiffimis gem-

mis II]LCldULn evenire [O].Cï ,. Ut é&arümi frariras

I

omrem exüperet zílimationem , & admiratio;

ünon nümus conftituat. pretium ; eodem foríitani

tonfilio It4lja hadenus tranímitfà fi& fileritio;

qUOJ mm*uumme & fehuwte iULL 1tà e CdiCllt

1

aliarum provi

2

arum n;odum , ut merito omnl

comng itione äx laüdatione

l

Pva ,

L

eat

Inu L)lo

A Gel.N.

Atticils r

JH /l Il

fAt10 Ghiï.þfll l]"ie 7?111'g £

Há4-C5 , non parit ver-

ber d d

2/;(1!

1».31 QLLLL

l

u m logo pszws

4

1

:

tacere ;

i

Zt';

dl ('lx ria n*m*?

;

lM

&in vilioris

YiYer

notz con ditio

Ls ii

IG

COI]I](

x.

5

-1«)0 Lommltf am

4

1

B

003

L.

E

uiir

Ài hoc (,Jl g

g)

'k

1

PIOVIDFT"'

1 ulü liLx

Iuf

£L

j:'

i

ifina

comim

U J O1maniuin €« JNC")-LllUn

R'l(. aruiu t

Yi2 6

ul

LDET

O)C

i3 4 Lq IG ex lJ(/f

EE iVeG

ï LLLV

xl

L'ï- *

1&

ve IE]CLKJ 1;-. 3 -.(,U C':.)A»l«.)&kl.illi;lx(ï rv

4llj

fo &t

Xþ

]*

1f

PRo

IT ErYTAÀ

76j

Dicam au-

mcutxfn io primatus honore cadat.

tem , inclyte Princeps, breviter, & in tranfcuríu

tantum.

Namque uti Íol, quande altus ince-

dlt, & noftrum Meudmnum circulum 'Lttmnlt,

minotes jacit umbras; ubi vero devergit ad Ho-

rizontes, umbras fpargit multo anmes fic It4

ATU

lis virtutes atque dotes, qux lonse fupLa aliae

$üm nàtionuüm verticem, & velu

t Zenith, con-

LO

fplcmntur excelfe, hoc minus fefe diffundunt

inani ali iqua verborum oftentatione.

Sed qmcl

apam? An nihil , aut potius aliquid dicam de

telw bonis? Tantain Italia ccli iohque Ad futn-

mam fertilitatem eft confenfi

iiUv.,

IBK0]

tantaq

je inde

Phn H N ï-

omnium terum eít nobilitas L ut qwm,m esl, quo

Careve vità non debeat , mujquam: fit pwjlm,z $.

37. C. I3.

Ácer un LLque eft benignus, lztus, copiofuxp.d

f€('€ï€.5 3.1 aque omnià PlOfä.Cnda fupla modum

MerulaCof.

ädwmmoaus, n'wnlque fuis cultoribus quæftüs,

pl 04

fumpLu autem €X10'L11, u.eoque is omnium mie

nime cum fuo dommo luctatut.

Atque Plinius,

Plin.H-N ïe

cum plura tritici genera referret, Iraluo, ait,

18.€. 7^

nullum compavaverim candore. ac pondere , quo ma-

xime difcernitury moutanis snodo. compavetur. Italie

agTZS CXTetnum , in qio fli.'fuif/.».; m tenuut bootta,

deinde Sicilia, mox Africa. Quod etiam omni &

tate tàmn conftanter creditum fuit ; st jam ante

mertem . Alexandià Magni aunis fere CLXV Sopho-

tles Poetas $m fabula "Triptolemo, fmmu ii Itá-

humz Ante cCunca laudayctit , ad verbuim mzujmm

feutentia

$

enio CADCTE Cfi"d,uüo

&r Jortunatam ltaliam j

Óv

Qu

g.

150 l:

o6

'Ona r o!

C

.:u

Ü

laus , addit Plini

I

us, pectuliaris hod diteq, Imlzca

W

est

Cumque infigni

1

4

,5 P

s foli Italici ubertas innu-

T

|

[l

meris pateat argumentis ; hoc mmen eft przcla-

!

usv

vfiïmum E (ï uod L(;ll--x AL.'UUS j 1*'(*'0" us d 1cere

l

rï olegna la

folitv

'*«LJ ]/N'(.'f 5 p j.,./,(ïf

JWM /ZHE"."/IWZTI,

rf LIJJ'I Ppa).

747) Owwu P.m difum e[]

ï

p

" x' "

w la Paf»z.

J"J

futo md/« i0 005 Alibi eum

z

U

Ería

'Vl PA

[

J

AH

proDC :

?Cf"ff., P(jm) ïll';*:,

7 ]7

»-j.aiu

VIXA

&i

2 ntAte,

Nou 1e vero etiam

01

Rofcellauus ager in Vmbria

A dul V

m

juxta lacum :

Velinum tam mbdiw

erax fuiffe

acre p 1.5

Ícribitur , ut auctore Varrone , C efar Vopiícus,

€. 7.Serv.in

curm ca UJL

id (

Virg.

um *ï"l

£VE

x,cnfc esageret , campos Rofea

Wal

7

£11X€llf ll;iulf"

me

/

i quibus pemwx pridie velicas

t

gl'. /nen una noc&e 0]) rwet ? CUUIC*'I n qvantum

" Der

per diem demtum efl *'zj tantui

ii v»

noctem cre-

1

Íceret ? Ftouu,;uï Vi

j:

xgl ii de

f*;

u

Mantuz pafcuis

2. & COIg.

canentis affertionem ;

Et quantum. lougis cavpent. avmenta diebus

E

23nfr

Exigua tantum gelidus vos

£UV

le reponet.

N(mne in-dummee 'cundis Interamnatium collt-

bus ca 1nP1fq.1(: infernatibus , propter fitum &

aquarum dulcium .munchntmm) proventus omne

genus huoam eft mirus ac pi we C apfus j Pl"*

ifamm

JP arum V;.L

inHerc.Pro-

'1

e magnitudinis; quas vidifle

«1c.

L

f(, aiU.

nat emdmfl

L

Plfhmä XX Xslibram um

'ï.inpj.

POP do fin 'ïul

3

eptenafque jufto

porn«

dCLL far

uLUTl aíi 11!1 )one

e

?

ut

Hift.N.l xe

are potui Th

p hxhd

Peu

*'/g

E !Jn)*ï""'" eX

'*u üt

]

d X

E

te-

€.12. 0028*

rapa ,

c

non

»t

m

fnmi, Interamnatia i pr:

qu 9ques

Quot

inis CU

5

tCV

1("

«,.-A

ï

3;,712

c

n

1tt«

16

£L

J

ü 1717**

2

1€

eti

a

an 111«.1 n '"71 1S

10n

Tc

ER Fal

VL ICI

CL

? Hic enin

l per.

Elklifl; LL-G!äLB n , QG

Y11AT1,

]

1113f 13

GiilGl

in fx;az

um

&vAA( .] CLl AJ, u

O q

" U

|L'

Íeca-

Pno

L

A L I 4& Lj

xo

707

L.Schtad

föC"lClll' . PLEU.IS ad rem Pu,.l'lLlfU"n tam OOPOLCUIIIS,

monum i

ut nulla Italie parte plus fit cafeotum : quos

tal.lib. 4«

E $5$*

Comes Joan. Franciícus Somalienus 1 V in ligni

forma confici & tanta mole figurari cmaoa« jJut

Cum Lombardiz

finguh pondo D com t']cum.

