(1) Mater. ait (2)nata ; dic (2) nata , filia(4) nata

1 Pï'u

Vt moneat. (5) nata plangeve (6) filiolam.

dieb. Can.

; um

Piccartusin

Gín Sutter gu jbrer &ocbter fprady/

Obf.H.Pol.

M

n u

[

dec1.63.

QU

0; fU

Caa bene &oditer/ibe Soditer Gemad)

OU

fa. '

dv

"

&fdjall/ paf ibr &od)tee vein

I

^

j; 9

gt

A teing

)l

0(!

1o8

OnATIO

p

a

on

u

Vl

Ááleins Shinblein ín oer QGieaen teeín.

Confiderate vero mecum & Babonem Comitem

ïlvl

Abenfpergium, Babonis Schirorum Principis fili-

um ; qui ex duabus uxoribus xxxrr1 filios , atque

v 111 filias tulit , bene educavit , & fuperftites re-

liquit: qui aliquando ;lb Imp. Henrico II vena-

tum fecum cum paucis ire juffus , & occafionem

nactus, qua familiam fuam tanto Principi com-

AÁvcnt. : Án,

mendaret , omnes filios , jam tum puberes , íci-

Bojor,

tos admodum & elegantes , ad venationem in-

ftruit , & ita cum omni filiorum turma ad Im-

peratorem procedit ; cui multitudinem admi-

rantl , & pro paucis , qui debuerant , tot equi-

tes , qui non debuerant , adeffe obmurmuranti ,

Babo refpondet :' Cum uno equidem. duntaxat fa-

N

anulo , fancdtiffime Cafar , prefto fum 5 veliqui fant

tui . Principum optmme , famuli , filu mei $. quos

zue maje[lati exbibeo , committo ; quodq, bonum,

u^

fauftuma, felixq, fit , talem eledtorum juvenum. c

'2m

fratrum. cobortem ,. in pace decus , t bello praft-

dium , douo do : ut ingenuam. decet. fobolem. , ma-

xuma cura tibi educavi

adolefcentes folertes . funt :

fpero , te. diguos , C utiles Reip. fore. Graciffi-

l

M

mum munus tale juvenum fmtrum examen Au-

guíto fuit , fingulos adolefcentum benigne ap-

pellanti ; dextra & ofculo excipienti , filios nun-

n

(

cupanti , & poftea przfecturis & przdiis ditan-

l

Ü

tl : ex qui

D

us przcipuam Nobilitatem Narifco-

!

Ij

rum , Vindelicorum , Noricorum , Charionum,

LiUQm

n

Bojorum ,. Francorum , & Rhenenfium , genus

Lmh'

of

ttahere boni autores volunt. Atv.q*uid fccundi-

NAUS

Qu

tatem

1]

Pno GrxswANrIX

169

N

:

:

?

Md ^

tátem

-Publicarrwx— ex familiis tantum

dijudico 2

Md hrj

Totas civitates , & provincias mecum , Audito-

RUGRUR Drrci

tes , infpicite. Quz regio , quz ditio non eft

U trttr fs a

lena urbibus & pagis? quz urbes pagive non

T peri

funt oppleti domibus ? quz domus refertz non

. Fentig TT w

funt familiis numerofiffimis ? Quo tempore pri-

h]

» MCQHOE?J

mum Hifþani cum Philippo II Rege fuo in

J

D

1 (f

0 nmap

Flandriam venerunt , pagorum populique fre-

m tun s

quentiam demirati judicabant , totum Comita-

, Ad ventone i

tum perpetuam & aeAvav9gwmw urbem elfe. Sed

um turm adlt

hoc judicium. & fingule. Germanorum provin-

multitudinem adne

cix fibi, non invitis Hifpanjs , adícribere pot-

in Rcla'äp

"

(fint : it Boterus viri boni officium fecerit , erro-

p2. Lie

eDutr

1

HO

& z.

ük

pomurmira

rem à fe commiffüm publice caftigando .5 quo

Germanige , tametfi anguftiffime circumfcripte,

n dntati j

centies centena bominum millia tantum . tribuerat ;

j jn; v fui

& ita altero tanto majorem bhominum nume-

i, f ;

l

"

H

ULL

|

]

l

lo

rum po&ea Germánie annuméraverit : rectius

[ ,U'mll J

]

Vi

!v

tamen , & vero fimilius fcripturus , f1 tertio tan-

lj

l OW l

l

to ampliorem numerum feciffet. Veggo , ait , che

quella ampliffima. provincia. paffa dicianove . milltoni

st m ; W

/

d'anime , fenz.a comprendervi : regnài di Denemarca

lais f

C di Boemia.

iamobrem licet ex Germania

Qu

-

Tut

'Jf;]'g, Gmmä

vel ducenta militum millia ( uti nullum magni

e

nen At

iL

L

momenti bellum in. Europa fine. Germanis jàüm

P,

Vié&or,

in f. orat.

[.n Wq E

1

4 multis feculis confectum eft , robore exerci-

Max.

Il

firos I

tuum plerunque in Germaáris militibus , firmita-

Imp.

««MJMS

diti

li

teque earurri legionum Confi&ellte') foras emit-

!

m M

tantur ; domi nihilominus illa viribus fuis tuta

I)

»;m,f

fariont

eeti

elt, nec publice hominum infrequentia fenti-

us

]fn'l 1'0)

tur. Decumanus quidam fluctus, Auditores; ex

EGCUHV

Bri-

!

i

i .qlud

p

OG;

IH

i

Lfin

110

ÓRA T16

E

u

q.'l

Xännm

Britannico mari me in. Germaniam rejecefai:

n

nlbr

iterumi tamen Normansi noftrti inde me retra-

hunt: illi Normanni noftri bellicofiffimi ; noi

m

m

obíequiis , fed armis femper magni ; & przfítan-

M

tiffini Ducatus in Gallia , & nobiliffimorum

regnorum in Anglia Siciliaque conditores. Nam-

que Caroli Z*vhgni tempcïibus per Frifiam , Bel-

gicam , Angliam , Hiberniam , & Galliam li:

V

1

centervagati , & nominis fui certore iftis popu-

-

n P o

AV

n-

lis tam:. profunde impreffo , ut ad averrui

Caámb. in

dum eorum vim publicis Ecclefiarum fupplica-

Pritan. de

tionibus & hoc fuerit additum ; 4 furore Nor-

Nótinan-

nis.Eft.Paf-

mannorum. libera uos. Domine : pofteaque Carolis;

quier, des

XXech. dela

Calvo , Craffo, & Sunplice , multis magnisque

Mv

iiv

damnis adflictis ,

non facebant vincendi in

Fr. liv. x

€ap. 12,

Gallia finem , donec totani Neuftriam ; ab illis

Normauiam . dictàm , fubégere ; Carolo Simpli-

g

ce denique coacto ;'ut Rolloni eorum Ptincipi,

e lacro baptifmatis fonte fulcepto ; filiam elo-

ä

caverit ; & dotis titulo Normánniam coricefleric.

-

d

Qu

uam rem vettis manufcriptus codex monafterii

p

Andegavenfis fic non illepide recitat : Carelus

Stultus dedit Normanniam. Rollomi cum filia. Gifla:

bic non. eft. dirmatus pedem Cavoli ofculavi : cumq,

comites illum. admonerent ; pedem. Regis Acceptione

tanti beneficit ofculatetut. , lingua Anglica vejbondet;

;'

ul

Sefe 05 Gob ; quod interpretamtur ; mon per

DEVM : Rex vero C fui illum deridentes ; c for-

W

noónem éjus cotrupte veferentes ; illum. vocaverumt

BIGOD : unde Normanni adbuc vocaniur BI G O-

D.

MAY .;r

D. Ex hujus Rollonis pofteris Gulielmus Cos-

LUA

L

qu cg[i"ü r?

10

:

wï?Ro GrRMANIÍIA

TRU AE MSR EUA

t

UM

l'f]üiäizt;

]s

quaftor , cum EdWardus Sandtus , cognomento

ï.'ï.'*f.f.»'lï !

V ID6 f

Cojfeffor , Rex Anglie ; e Saxonica fürpe ulti-

1 of T.

imus , in cocdleftem patriam cum fümmo fuorum

TIuptj ; & ptel

defiderio emigraffet ; defuncü ille promiffis ,

m

; & nobilí

AURY

adoptone , & afïïnitate fretus , contra Haral:

NitConditotes, N

dum diadema & imperium Angliz perfide airi-

X5 p Fríam ,

pientem flgna convertit : quo vi&do & interfe-

; & Gillam

P

&o , Londinum advolat , mágnaque letitia &

feftis acclamationibus exceptus & Rex falutatus,

UI CETOTC 1 PUL

t a avemuma

ixïdereglnlm & Ííanctioribus legibus , & nova

cclefaram (amli

haredum profapia ornavit Hrmavitque, '[anctie-

Fazell.pof&t;

deal.6.c.2.

um; 4 f:,//m?:'.'x'w-

dus autem , qui fuit a. Kollone quintus, liberis

de l'be $i.

poltque Catdl

dives , opibus pauper, cum fibi & Hliis,'quos

nili mapnisqt

habebat x : r, opimiorem fortunam fub alieno

;dnt incendi d

coclo paráre conflituiffet , circa Sergü IV Rom.

Nallun ; d lihs

Poutificis tempora in Italiam; quam tum Berenga-

rius Hunnique vexabant,intravit & füpendia fe-

«e; C Sinpl

cit. Eratque in patre & fràtribus, omnique eorum

on) aortm Principi,

comitatu , ea majeítas, ea corporis proceritas , vi-

"

, flam Qelïo

(

Cno-

nríceliett

tium ac iäpientiæ magnitudo; ut, qui eos i

8

l

Tarium

od monade

tabat, non ex uno parente , fed ex toto ter

KU5

J MÉ " cuolui

orbe fele&tos , nec ad militandum, fed ad regnan-

«de feCIEAL

dum genicos judicarec. Atque illius Tancredi

TEU

l

pofteritas, ejectis e Sicilia Saracenis, non pau-

(

COS annos regnum tenuit, d in terra quoque

Rl-'.l

L

T d

u

Ü

Sancta tes maximas magna cüm laude gelfit: cui

qfþy;:m!;

j

"T

Ü

J

Siculi hodieque, quod in folo patrio funt , quod L;-

h; i

7

lïl.lur

Mil

" :r

; W

(V

M

L

beri vivunt , quod. Chrifliani. funt , ingenue acce-

Camb'cï. 1n

i (l

il

J

ii

ptum ferunt;

Rogerus Hovedenus de Normai-

Brite d&

If

W*

A w"ï;'l?ff

"

[l

j ?

nis pi*æcläre : Audax Franéia Novmannorum mili-

Norman r

Ml

um

JGQ/

t expetta. delituit;. fevox. Anglia captiva fuccu-

ejmus

[

hl

bt

il

, 0

W l-

112

-Ó & €T1'0

s

| n

m UIv

d

f

l

W

lzuiti , dives Apulia fortita. vefloruit Hzcraf)l]mæ:

[

)V

famofa, C* infignis Antiochia , fe utraque fuppofuit.

CV

Vereor, Áuditotes, ne a priícis noftris Germa-

K

nis difcefferim longius:'ad quos nifi regrediar,

ingratus fim : de quibus Romani , & hoftis qui-

"Tacit. de

dem , teftimonium hoc contemnendum non eft:

MOIiba Ge

Sexcentefaumm C quadragefimum , ait , anmum ubs

no[tra agebat ; cum primum. Cimbvorum. audita fant

arma, Cecilio Metello 4c Papirio Carbone. Coff. Ex

quo fi ad alterum. Imperatoris Trajam Confulatum

compttemus , ducenti ferme & decem. anni colugun-

ture. Tam diu Germapia. vincitur.. Medio taim longt

&yi fbatio multa. invicem damna. Non Sammni , non

Peni,non Hifpania, Galliave; ne Partbi quidem fe-

pius admonuére. . Quippe vegno Arsacis acrior esi Ger-

anauorum libertas. Quid enim aliud nobis , quam ca«

dem Craffüi,amifo Cv ipfe Pacoros infra Veutidium.

dejedus oviens oljecerit? At Germani Carbone G*

Caffio, C* Scauvo Aurelio , C* Servilia. Cepione , M.

quoque Manlio , fufts vel captis, quinque fimul Con-

fulareis. exercitus populo. Romano 5 Vavum » trefque

cum. eo legiones etiam Cefari abflulerunt. Nec impuue

mu

C. Marius in. Italia , divus. Iulius in Gallia, Drufus

4€ Nero C& Germanicus n fuis eos fedibus perculerunt.

AL

Mox ingentes C. Cafaris mune im ludibritm. verfz.

Inde otiuim , donec occaftoue difcordie noftra C civi-

lum armorum , expugnatis legionum hibernis, etiam

Gallias affectavére : ac virfaspulfi inde proximis tem-

poribus triumpbati magis quam. vidlà funt.. Àc vero

hec omnia cum Germanis bella tunc gsrebat:

populus Romanus, cum non Vibis modo , fed

BLLU

ta-

TIO

PoRh-o G xnMoNIA.

13

'

m

Ht

I

|

"4

totius admodum Otbis effet arbiter; cum poten-

Seneca 1. t,

[f

M

tia fua fortunam complexus , quas nationes fun-

de Clem.

tofts (

ditus exícindi , quas tranfportari , quibus liberta-

€. I,

QU05

IUN

nif T

tem dati, quibus eripi , quos reges mancipia fie-

n & holtis

n quorumque capiti regium circumdari de-

emnendtm ho

cus oporteat, quz ruant urbes, qua oriantur,

UT

fuam jurifdi&ionem effe e futnmo Capitolio rE

l

TOtunt t

tonaret. Et tamen in illa tremenda fummi &

smaximi Imperii amplitudine plus erat, aut Get-

p Gomt Cj

manorum Rhenum tranímiíüffe , aut cafulam

j Trun Cj

* deem um lr

aliquam rufticam ibi exuffifle ; aut Hercinix o-

i. Md tit

ras attigiffe ; quam alibi reges cepiffe, regna oc-

. N Ms

cupavifie, & provincias aliquot Imperio adjecif-

fe

' Süeton, 'in

au Bdb d

Caligula, quia conchas , tanquam fpolia Ocea-

ni Capitolio Palatioque debita , in litore Batavico

Calig.6.46.

&c.

t Atiiti cor G

legerat ; id materia decreti fuit triumfi. maximi,

Jl ub qu i

& quantus nunquam alius ante fuit: ad quem

iL

J

u Ti

is Procerifïimum'quemque Gallorum , & , nt ipfe

V

"I CMW i

li

]

dicebat, a£ofeia«[onmv , ac nonnullos ex Princi-

]

? n

j; opimt; !

m

pibus legit ac fepofuit ad pompam : coegitque

(

]

w;?mul ()

non tantum rutilate & fubmittere comam ; fed

rutt , (109

& fermonem Germanicum addifcere, & nomina

i

,'A:

J x

barbarica ferre.

O fucàtum & mendaciffimum

[ji, D

hominum vaniffimi triumfum ! Caiigulane de

hll

Wlem

Germanis triumfaret ; quos ille ita metuebat;

)

l.'!;,:!

jrum Yi

J

ut eorum rebellione audita, adventuque in Ita-

€; $1«

I If

TEU

liam nunciato , mox fugam , & fabfidia fuga ; claf-

l bikruäï, ,€

fés appararit's uno folatio acquiefcens , tranfmarinas

" D!U'Umü !

certe. fibi fapevfuturas provincias , fi vittores Alpium

; hll

juga . ut Ciunbri, vel etiam Vrbem , ut. Senones

4l !

0ci

]

)U]L/

quondam , eccuparent ? Caligala melior Auguftus,

wntj

"

[/

H

tàne-

« Vf

mot

u

g/

Pa

:

!

Ti

14

OXT

Pa

J

:

]"

W Ál

j

tantöque melior, quanto malus difta

tab opti-

li

I

mo ; ille Auguftus , qui tam profpero fortunz

14 (

curfu per omnes felicitatis humanz gradus graf-

!

LU

y

fatus eft , ut fuccefforibus Imperatoribus inter

publica vota acclamatum fuerit; Felicior Augufto:

attamen ille bonz fortunz filius graves igmomi-

J

gl

Sueton. in

nias clade[que , duas omnino , nec alibi quam in. Ger-

Aug. C.23

aania, accepit: Loluanam & Varianam.. Sed Lollia-

nam sajoris infamia ,. quam. detrimenti ; Vartanam

E

b

7^

4

pene exitiabilem , t

(

15

legionibus cum. duce legatif-

TOE

Hac nunciata excu-

que C auxilis omsy*

j cefis.

bias per Vrbem. indixit , ne quis tumultus exifferet;

& prafidibus prvovinciarum — propagavit. imperium,

ut 4 peritis C affuetis fociü. continerentur. Vovit G

magnos ludos lovi Opt. Max. fi Rempub. in inclio-

ven fLatum vertiffet : quod fattum Cunbrico Marfico-

que bello erat.

Adeoque conflernatus. [cribitur , ut

per contiuuos menfes bavba, capilloque fubmiffo caput

interdum fovibus illideret, vociferans, Q VI N C T I-

11 Vk r.;bkGI'O0NESREDDIE

diemque cladis quotauuis mæ]hzm babuerit ac. lugu-

irem.

Ita plerunque luxuriantem Romanorum

& fupverbiz pennis altius evolantem fortunam

virtus cohibuit Germanica: fed quam ]ulius Ca-

far dextere attemperare folitus eft. negotiis fuis,

in auxilüis Germanorum momenta victoriarum

poufa ia

quarens; ut fint, qui fcribant , Tulium . Germa-

Batav Clu-

norum virtute bella Gallica Poti!ïimum confe-

ver.de&he-

ciffe & ProHigaHb.

Sane aleam pugnz Pharfa-

nialveis.

€, 18«

lice Germanica virtus Julio fecit. fecundam.

L

Nam um diu «quo Maxvte contendevent , juffuque

ti

Pon-

!

)

Pao GERM—AIfilk;

:

H

ldl

fht

U (

ä

E)mpeii fufus a. cornu. erupiffet equit

AU5 . Tepente Florusí. &.

mh O(PCIO 0

1j

hinc figno dato , Germanovum. cobortes tantum . in .z

Dtt? vrad

hi

"

D

effufos equites fecére impetum , ut illi effe pedites, bi

il".r".,

LOTL tj

A:l

!

l

venire in equis viderentur. ficque tervove latius dato;

.'.'.Illïï; It

l(lf Augaftä

i

TY 1

tirbantibus invicem copiis , veliqua. flvages quafi una

2 ls [

à

IH M

mamt fada es. Ali autem Impetatotes cum

u dli (um i a

meliori gratia obtinere non poflent pacem &

(ut. $ Ll

amicitiam a Germanis, emerunt fzpius: & Poeta;.

À

[

!s Pa

Semper , dicit:

Claud. in

tl C t !fg;:,-

Illz terribiless quibus otia vm;'i;zre femper

laud:Stilic,

. Blut t vt

J

Mos erat , C requiem , C jwdus mercede pacifci.

i N

|

qe avl

,xj«,!lï

'.f.'?.'.' FU

Imo pax Romana ipforummet Romanotum ju-

dicio nullo vinculo fortius connectebatur,

uam

?ï!';',lg»ü')f l'l'???fï'/?f»

wtntrtntun. Vi

Germanorum inter fe odio :

ut Tlacitus

Á

olen-

f dini

ne votum in hzc verba conceperit ; Manéat , que-

De Mót.G;

s Cniria Mu

fo , dureta, gentibus fi mon. amov uoffri , at. certe odi-

vide & Iul;

T ;(,'[fö.'.'!ff j

sum fui: quando urgentibus imperii fatis mibil jain pre:

Pflug.in Q«

h

rat.de Kepe

ii

flare fortuna majus potest, quam boflium difcordiam.

GeE

ory 1

Quod ipfum Imp. Carolum V non latuit, cum

rp)

Germanus & ipfe Germanorum imperii majeffa-

HX X

lii

[4

Ch

tem Principum qorundam caftigatione tueri difcu-

I!

n MO

i 4f10f0

peret ; ftatimq; didicic, fruftra Íe futarum, hifi viri—

Thu—ano Hö

hz

,rïmt

oft

1l

bus eorum divifis Germanicum robut contrario

Germanorum robore fian getet. Nam ut fümra

' Hm jul.zïnsï

l«

"m

xie

belluni Schmalcaldi-

virtutis atq; prudentiz fc

ss 9005 7

€um Proteftlantium , omiii

-

1

i

p.,.;

met us

n

vidtoran

i quz gefta funt in

fU

Germania & noftris & majorum temporibus Ina-

In]!'ï

g GU

, (oi

xime memorabile, feliciter confeciffe: ita quoqi.

ani

nullus Principum conficere potuiffet ; bifi Ger-

gl

[9

n

jeci

manus; nullus , nifi Carolus ; & nulhs, nifi

Germanorum inter fe ftudiis fciflorum . áuxiliisi

w , r

!lp í

"

i n

H

A

Non

T.

,O

g

116

u v

EU L EM

P.

Thuan. H.

Non enim ad vi&

b?iärumwgglïxï*as fuffeciffet ; Ce-

l. 4. Sleid.

l

Com. 1.18.

fatem ipfum heroicz fortitudinis & imperterriti

animi fpecimen undique exhibuiffe , exemplo &

bus fuos confirmafle , afpera ad-

PU

generofls hortati

modum hyeme füb pellibus c

um milite manfif-

fe , ut ipfi milii

maulitaris paticntiæ exemplum

ellet ; aut etiàm &

liquot Hifpanorum & Italo-

in Germaniam ad-

rum centurias , imo legiones

duxiffe : Non his Vlrici Würtembergici magna-

nimitas labefa&ari , non Philippi Landgravii

& cc6la luxati , non Joan. Friderici Ele&oris Sa-

xonis C

onftantia , qua vel inimicorum teftimo-

nio adveríam fortuna

m fuperavit , & mortis fen-

^

tentiam latrunculorum lufu i

n contemptum fe-

cure vertit , conicuti potuiifet ; qui Principes fin-

o

oeuli zvi noftri Harminii & Heroes nominandi

ei

ent , nifi Harminio & prifcis heroibus melio-

res & majores effent : Sed in eo confedi gloria

belli confitit ; quod Cafàr tot annorum expedi-

tionem ita ordinaverit , ut ipfi , contra

quos Pü-

1

fabatur , longo tempore nihil de ea fubveriti

fint ; quod animos popularium inter fe commi-

ferit , aliis metu in fuas partes pertractis , ut fibi

invicem per mutuam lanienam exitio fuerint;

L]

quod privatas Alberti & Joannis Brandenburgi-

corum contra Heffum fíimultates , & Mauritii

ambitionem atque adeo occulta in ]oan. Fri-

dericum odia arte & mira verfutia in fuam utili-

atem converterit , eoque illo furore cxcos ade-

gerit , ut religionis , quam profitebàntur, & li-

bertatis Germanice fpreto periculo , arma pro

h.*':'ü;; M

patriæ.

Dno Go* R& MwANIÀÁ.

Il7

[10

—

hm

patria expcdienda in fefe-ipïi ftinxerint. Et ta-l

(4)

à ff

Chalcon-

men ex toto illo bello parum emolumenti re-

dyles Attí-

ns& img fl

cus lib. z.

n

diit ad Czeíarem. Nam fi tormenta & aliquot

rer. Tuic,

i e&;cfnïlcj

......

[[

ld

d

]

auri tonnarum multa demantur ; quid ex omni

t dl: ye

li, dj

OW Hll-

It

hd)

przda poft victoriam victori fuerit reliquum ,

y G- TETÓ

non video. Quippe regno Ar[acis acriov est Germa-

pyts ol

.Fï'.'.m[if Cliflï;?;fï

anorum libertas. Proinde Grzcus ille (4) veriffi-

n omAo

Ef;:þ;:amm &

me : fenullam gentem noffe. bonefliorem Gerimanicas

durcov ]ay

& It ;ï(mzr.i:.m D

1

1 m4t

qu& fi concors fit , invicta fit.

Quid vero nunc di-

XG T TAV

yefo!

cemus de legione VII Germanica , (ut rurfus ad

óxsut-

!

m

11

L

antiqua tempora retrocurramus) quz in Hifpa-

y5y : "T

ridend Eii;ïf,:l'lvs l

nia Tarraconenfi regno Legiozis nomen dedit ?

& TNUTO

»]

.

de

tirmiCof Ut telnm

Qu

id de Vandalis ilis , qui Andaluziam

(ppovoi:q

uid de Laa-

eryit , & mmorts

Suevis , qui Gallzeciam infederunt ?

vd &i ozp.'

y n Contemptum:

fiel

gobardis , qui in Italia inftitutum a fe imperium

»ovli 3-

5 [

in annos propcmodum ducentos tenuere ? (lqid

(,Lo'vz 910

QU

de Gothis ; quorum & fupra mentio fadta eft , &

xv TE

iv

JIMVAV

105 TC

qui ante Langobardos non

tantum ltalie , fed

^ (f

|

ciftri fuére? Hi enim funt

&v e;'n 1(9:.)'

uv

K

w

j 0i

pene totius Europz ma

o

mïkxgu Kpe

rf CX

)u

VA

!

ex noftratibus fortiffimi illi poliorcetz : qui Ro-

7Ig0V.

antfa ('uOï

manis rerum dominis & titulos & poteftatem fe-

UI

Tac.Annal.

E Cï W)W

] 4. & ibi

cerunt ambiguam ; qui urbem aternam & orbis

^O

atet Je com

arcem , & quam C

atonis

[v

vo Smyrnzi , fub

Lipf. in

fub Hadriano Athenienfes,

Com,.n.125.

n 'L,Usi UH

Auguíto Pergameni :

Livius1.43.

facram;

Merula in

m &

) fud

dicebant divinam , fandam , auguflam.

etbl

Cofn. p.z,

Bmd

(etiam templum Vrbi , velui Dez, Smyrna

l.4.€: 224

& M;Lh

ftatuebant primi ; & Alabandenfes exemplum fe-

cuti , ludoíque infuperai

p

niverfarios ei Divz in-

;

juim

Ítituebant) illi noftri Gothi non femel eam ca-

T.O:rof. 1.

c. 43* Gol-

( r

ptvam ,

fervam , & cadaver effecerunt ; qui

C face-

daft. in

1

af

gm

]l*

Romamum omne folum. Goiborum. Impevum

pxf:ad to.

H

3

10 C

ult. Conf&

)or

4

VI

«(Wu

[

f

H

n

u$

g

'T

O.R-A T 10

d

(»

m

te C vocare voluerunt 5 ut effer Gothia , quod Ro-

[

ll

mania fufet s fieretg, AT AVLPHVS, quod

T

o

i

Camb;i. in

quondam Cefav Cr Auguflus. Atque ab hifce po-

Bit. de

$cot.

pularibus noftris non ita pridem potentiffimi

Il

Hiiþaniamm Reges

ftemma fuum repetebant:

k

|

'"Thuan. H.

uti & Itali quique nobiliffimi hodie ab illis vel

l. I

genus ducunt , vel ducere allaborant : Imp. Ca-

L.Lemn.in

rolo V. di&titare folito, Ex Gothia totius Europa

EP ad El'iCQ

Nobilitatem exottam e[fe.

$uec. R.

Ceterum quz hactenus de prifcis noftris

patribus , prout memoria per faturam fuggere-

bat ,

3

deque varüs Germanorum noftrorum po-

pulis eorumque rebus bene geflis , fparfim diffe-

[f

rui ; illa funt quafi experimenta , quibus illi or-

bis terrarum fubjectionem periclitabantur. Cum-

A

que Suevi, Gothi , Vandali , Franci ,

AJ

axones,

Langobardi , Normanni , & alii noftrates , iter

in Capitolium & ad Aquilas perpetuis militige

labotibus ftraviffent ; Imperio ipfío Romano in

fa&iones divifo ; tandem iftud virtute Caroli

Magni cum Repub. Germanorum unitum elt,

T

& in eam Imperii Romano-Germanici formam

tot fecula jam laudatiffime perdurantem coaluit,

kT;:-.

ut nulum. vobu[flius corpus aut. bodie fir , aut olim

M *""

fuiffe homines. meminerint. Hujus Impetii noitri

m

ajeftas nulla dicendi Copia enarrari , nec com-

D

AL

prehendi poteft ; nifi fi forte quis ex comitio-

rium ferie , de omni Imperii magniücentia &

C

W

amplitudine ; hoc eft, ex guttula de flumine,

ex fcintilla de flamma , ex radio de fole , judi-

31 lr

cium ferre velit. Ibi Imperator veluti numen in

u Cand

calis

s

10

1I

T

LPROQGERMA,NIA;

;

J" V'/(/'l,l W

calis prefidet : cui affident quafi VII Planetz in

l

MT

)l

Zodiaco Imperii ftatas officiorum periodos obe-

f

M

!

t d ij

untes, illi Septemviri : & undiquaque circum-

N

"

:.

m pottrf

fident nobiliffimi ftellarum chori ; tot Archiepi-

AU. tetde

!

Ícopi & Epiícopi ; tot Atchiduces , Duces , Prin-

II Dodie 2b jl

uid

cipes ; Comites ; tot proceres & magnates.

in omni antiquitate conventui hujufcemodi eft

Qfant : Imp. (

X Gf j

conferendum ? nifi aut Amphictyonum confef-

pe hifce

fum ab Amphi&tyone Athenienfium Rege , Deu-

poft prifcos

calionis F, Promethei N, ad Thermopylas &

vide erudi«

tiff: Vbb.

us (fe ;ïæfcnsdnoi?;

Emmiume

CF [atütdm 10

l SC"

apud Delphos inftitutum , qui XII Grzcim po-

1

um Dolttofutr Y

í

Pulos comple&ebatur : aut. Áchzorum conci-

'!.':'1"1( [

Il

in d

lium , quod füb Arato Sicyonio maxime im-

:um E

:

menfum viguit , opponere quis velit. Vertm hac

, quibus ilit

'an 5'41

...... r

]

Jàil

An

tur. Cu

cum Germania comparata , quafi mufta ad elephan-

um Im-

, Frang, Saxon

zum. Dignitatem autem hanc Germanor

X

softates ,

perialem cum Carolus Magnus Primum Germa-

norum fanguini immifcuillet , eam Pofteri it&

r

hs peenus ml

fibi devinxerunt , ut hec jam inter Impetii fun-

Y.de Andlo

10 wo Tomano :

,..-u

1;

"

damentales fit leges ; Ne quis exterm C non- Ger-

de Imp. R5

m

V

u

i C&ïï

1,2. 0.5 GE

iil

manus in Imperatorem cligatur. Et certe Germani-

ibi. Freher.

1f ul I (

cx exiftimationis intererat. Quare enim ferre

ü fO

i

U'Tm

jus ex peregrina natione

Imperatorem ; cum

antem (

familias ?

p

domi tot Imperatorias numcremus

|

)

;

l

Ll

f

4 '

uamobrem fummum decus & honorem a no-

:'u

s Ilmp

/Cfii n

ftris Carolis , Henricis ; Ottonibus , Fridenicis,

]

; a, u

á

Ludovicis , Albertis ; Rudolfis , Maximilianis,

^

)

e

V

)u

j; ex CU

Ferdinandis , & reliquis tertei ribus Diis, tot la-

"

j '

[

f1

l

ml

fcentà ï

boribus & fudoribus partum & confervatum,

"h de

funi*

VUW

tot illuftribus acceffionibus auctum & exorna-

( fOlC) li

mus? Sine Pari eft

f(

tum, in alienigenas transferrer

um

H 4

Impe-

4f0)

quut

!

*.

120

O *.À TTO

)[ il ;'[,SU

[0)

f

f

Imperatoria ma,e&as, & quacunque di

o

nltïlS in

;

It

:

terris fecunda eit, ea pxocuï Plocul abeft. Et Im-

Symmach .

rabrz

nrzr

(i

ii

UL

1!'

l.io Ep-

perator Vi

O proximus e8 5 qui per orbem ni-

(r

Eutrop.l

lil

(

bil non. venerationis meretur ; Lu;uique fortuna o-

;h

].pen.C.de

unes f'ipereminet alias

ille eft Athanarici Gothi

u

pni

bon. aux

lib. Sizon

eïomo féne dubio terrenus Deus ; C quisquis. adver-

Ut

1.8 de Occ

fs eum manum moverit , ipfe fut fanguinis veus e

|

[

Imp Quet-

taConí.r.n

flit : ille Baldi verbo eft fummus fuperior , dominusq,

M

it. Chaff.in

9221-4,

Catal

Orzentis, Occid

&vb U

, Meridiei, & Septentrioni: il

pe5. C.77

confederatorum Belgarum fente nua , omnium

diffidiorum & controverfiarum orbis Chriftiani

'Ihuan. H.

1. 66

ille eft

aDzo judex conftitutus eft & arbiter

Andlo de

qui in fienum incomp rabilis excellentie tr

jl

Impv.R.l.z

€. $. Chaff.

plici corona infignitur: ille fons eft perenvis , a

in Catal.gl.

quo fluit quodcunque genus humanz celfitudi-

lnDiCZ.7

nis: ille & creator Regum. eft. Quod poftremum

Tacian.

de

-—

Prob. 1. 2.c.

vel folum, omnes alios Principes & Reges longe

J

5-n. x« GC 66.

infra Impeiatouum folium detftituit. Nam ut

[04

Ine

anthultus Romanum I mpeuum Re

o

es dabat Tu-

1l

dzis,

Syus, Parthis, Albanis, Colchis, Iberis, &

her. in

not.ad.An-

aliis: fic pofteaquam ad Germanos illud eft devo-

dlo 1 E.. r

lutum, eadem reverentia manfit, ut Imperatores

de Imp. R

noftri Principes Bohemiz , Polonie , Daniz ; &

:

Cruf. Ann.

alios Regalibus dl"lïlL&tlbUS deforwveunt, Caro-

N

]n

Suev. p

lo Burgundo quoque ; tanti honoua infignia

1]&..

amblentl, ïlhp Fridericus IV con CUC ICCLIPLVC-

. Primatus w-aquc Impemtous & totius Ger-

D

H

maniz vel fic liquet ; ut, qui ctmphmem rei- cla-

D

riffimz probationem fit petiturus, veritati convi-

l

-

tium facere velle videatur. Quid ? quod & 1pra.

Barbaria, ipfi Chriftianorum & maxime Germa-

h & Hui

,

noruimn

EX

!0

Pn0

G-b:R M^Á N Ff A.

I2K

x'

[

QIIC dignl.,i l

norum atque Imperatoris capitales & jurati ho-

tBR db b

íftes Turce , primas Imperatori noflro tuentur.

TP

Cum enim Davides Vn

[94

ro)

nadius , Legatus Czfa-

Dotcue frt

rius, Conttantinopoli Sultano valedi&urus effet,

& Legatus Perficus eadem de cauía ad Divanum

(

(Mir

( locus eft audientiz publicx ) fe contulitfet : ille

l

TOi

ferius adveniens , & Períam jam primum occu-

Tl a'oü;:v';;,:j

paife locum conípicatus , infalutato Sultano di-

UI

Íceifurus erat , nifi Mechemetes Baffa Veziraze-

la

| amn

Leuncl, 'i&

"n

mes ( zewrocvuGxA (* , confiliarius fupremus) ea

rïxv

fuppl.Ann.

OL0))

re animadvería Períam , etfi Muhametanum , in-

Ofmati.

X a

u

It

feriore loco federe juffiffet. Sic in celebritate cir-

« exellenti t

cumcifionis Muhametis III , quz duravit to-

V

af

ennls,

CnF

tis XL diebus & noctibus continuis , prafenti-

sune oalitta

bus ConH:antinopoli maximorum prope totius

'

orbis principum legatis , Rudolfi II Chriftiano-

u po&ramu:

Nens long

rum Imperatoris Áugufti legati loco fpectave-

m Mu

runt primo.

!

!

bt

Verum ut Imperator nofter inter omnes

^

otbisPrincipes eíft Primus & Princeps: ita patriæ

3

d d

noftre Nobilitas , quz ab illo ut ex Ícaturigine

Li'.l

deícenlit, & ad omnem virtutem irrigatur, me-

yjt, t Impcmtom

;,Daie *

rito primas tenet : neque ullo modo peregrino

C

^

indiget fplendore. Quin cum propagato impe-

a

rio ubivis terrarum colonias Nobilitatis fuz col-

bnon inhgnï;

t

locavere majores noftri : ut laterem lavent , qui

u

e od

in Italia Nobilitatum origines quzrunt. Quippe

af

)v

totus (t

etenim Germania cepit Italiam , non Italia Ger-

0i

en d u

Atl (

V

maniam : Germania prafecit Italie Duces , Co-

vetit

1

mites, Prafides, [uridicos , & non femel immi-

]U

(qloa i

fit populorum & unà Nobilium examina : nihil

PU

tale

Ti

H 3

nor! J

1

OnATrtIo

122

TU |

e

niá

4RF

tale viciffim accepit Germania ex lItalia

?

l

wiff F

dlï Mw"'

' l

forfitan illos cives fuos aliquando recepit , aut

M

n

O

eorum nepotes redluces ; aut nifi hoc inalimus,

(

[w,'j (;pl

victores Germanos interdum ex Italia captivo-

rum multitudinem ad operas domum mififfe ,

hx

;?

aut etiam nonnunquam Romanos , publicos

n

C::TIA

alieni raptores , domi deprenfos fervituti addi-

(

|

Reneca.E

p, Xiffe. Nam ex Variana tantum clade quam multos

7:

jþlendz'dz'jfz'me natos , Senatovium per militiam aujþi-

cantes gradum , fortuna depre(it ?. alium. ex illis pa-

[;

flovem. ,. alium. cuflodem. cafe fecére. Germani,. Et

n

E.

fortaffis hodieque multi in ruflica Weftphalo-

rum plebe reperiuntur , qui precipuas Confula-

res & Cafíarias veteris Roma farilias adgnatio-

J

ne contingunt. $cimus alioquin, Romanas Con-

Av

fulares familias hodie fupereiïe nullas. Nufquam

gentium eft Junia , nufquam Valeria Poplicola-

rum , Maximorum , & Meffalarum ; nufquarn

]

*ride Rich.

SueiniBar Lucretia Tricipiunorum ;

nufquam locorum

Gent.Rom.

Stemmata:

funt Horatia, Pofthumia, Menenia, Caflia, Vir-

f

Aawx

& E.Renf. ginia, Sulpicia,

ZEbutia, Veturia, Cloelia, Sem-

)9t*^?- pronia Atratinorum, Minucia, Claudia Regillen-

?'WEVROH*- fium, Servilia Prifcorum, Gegania, Pinaria , Nau-

tia, Furia, Fabia, Cornelia Maluginenfium; ZEmi-

lia Mamercinorum , Paullorum , Lepidorum;

Manlia, Quindia Capitolinorum, Quinctia Cin-

1;

cinnatorum , Quin&iha , Papiria Mu;gillanomm

& Crafforum, szgla, Licinia Crafforum, Corne-

—

lia Scipionum, Papiria Cuiforum , Aquilia, Po-

pillia, Plautia, Marcia Rutilorum , Marxcia Phi-

*-hlr

If , no

WL

lipporum; Livia, Decia; Junia Brutorum , Z£lia,

V

[

þff!l/ '

!

. Atilia

EE II .

»70

I

PRo GERMANI A.

14

"tunh er lg

4

IM

n

^

Atilia Regulorum , Cornelia Rufinorum , Clau-

1do frtyt,a

dia Marcellorum , Fulvia Pztinorum , Domitia

tl loc ndi

lm er Tl s

Calvinorum , milia Barbularum , Sempronia

Sophorum , Cornelia Lentulorum , Curia , Fa-

Rtts domum mj

)

bricia , Zmilia Paporum , Valeria Lzvinorum,

Momanos , p

Czcilia , Fulvia & Valeria Flaccorum , Atilia

Yenos fevituti d

[04

orum , Servilia

Calatinorum , Sempronia Lon

o

tum dul qum m

Cepionum , Servilia Geminorum , Aurelia , Lu-

Vi t wuitim ij

tatia , Sempronia Tuditanorum , Sempronia

ifit ? du od

Gracchorum , Valeria Faltonum , Quin&tia Fla-

& futre Gu

mininotum , Portia Catonum, Acilia, Mucia,

Hortenfia , Licinia Lucullorgm , ZEmilia Scau-

n mullic W'e*ftphf;

J prægipms Cont

rorum , Servilia Vatiarum , Maria , Licinia Mu-

me fs adp:

renarum , Tullia Ciceronum , Pompeia Rufo-

, Vomans Q

^

rum , Pompeia Magnorum , Antonia ; & quic-

ez';*ie vulis. Ndqu

1

"

quid tandem ad hanc revocari claffem poteft;

um

lii

VAkt

i Pophc

M

nufquam , nufquam íunt: Sicut & ex veterum

alb ; u

'Reü'um atque Imperatorum fanguine fupcrat

a locatt

amplius nihil. Julii enim nulli, Octavii nulli,

T

Xïfnf:iz, Caüia,

nulli Domitii Ahenobarbi , nulli Vefpafiani,

Tatil

Antonini nulli , Severi nulli ; minus vero ulli

(

, ii

(/H'J'lRe

N

amplius Romuli, ulli Numz , Hoftilii , Marcii,

onto

)

natia, :

Tullii , Tarquinii : nulli (ant omnes , & emor-

tui funt omnino omnes, & in cineribus hofpi-

M

ia

1

tantur. Germanica autem Nobilitas ubique pan-

ub

gn, 199

19

cratice valet ; vefpillonum opera fruftranea ad-

]

W ]

(»)

qihajo

huc eft; ipfismet Italis non obfícure illius glo-

p

nifla i

of

loruit

riam extollentibus , plenaque collaudantibus

N

T;Al

J

manu. ] Ant. Campanus enim in oratione Ra-

1 LCLL:

Jl

i

E

tifponenfi ; Veffra , inquit , Nobilitas totum. peue

1 )Oi*m,

Lv

erbem , ut fous. ubecimus inundavit 5 ut uulla geus,

jj

tiulla

]U-

Ai

(

)

124

OnATIO

nulla regio fit, que non pobilitatem fuam a vobis ba-

;:

W

bere gaudeat , jattet , latetur.. Ec. /Eneas Sylvius;

lt& ag4mus , ait, uf potius Germani , quam. Itals

(

j

if

anuucupemur: C fl parum po[fJumus , fLudia tamen no-

l

ftra femper buc dirigamus , ut inclyta nationi fempee

"

m

mos 4 nobi geratur. NNec aliter Probi Itali de

j

N

Taber. H.

Germania loqui poffum : cum nobiliffimi qui-

Suevor:. la.

ue hodie ex 1llis, ut monui, aut Germanorum

&7.

nepotes fint , aut certe omnem fuam fortunam

& íplendorem Germanorum gratie debeant.

Origine autem veri & indubitati Germani funt,

uti Italico fermone denominantur ; Signori de

Fr. Sanfovi-

Üi b5

pye

$;5 della Ori-

Collalto , della Scala', di Caflel Barco , della Rov

m

gine ér de

di Beccaria , del Carretto , dà Montefelivo , d Por-

fatti, dalle

jfamiglie i1-

cia , Axxoni C Avogari , Pii , Carvravefi , Bolchetti,

Carrafi , Roffà , Landriani, Cavaccioli , Farneft , Ben-

éuffri d* Ita-

lia.Fflug.in

tivogli, Brancaleomi , Gonz.aghi , Gabriellt , Pallavi-

Orat, de

Acp. Ger.

cini, Royerelli , Chiavelli, Malatefft , Correggi, Co-

Anzi , Soardi , Savorgnami , & multi ali. lta

quicquid Itali in Nobilitatis fuze honorem ma-

