dentioribus fufpectum , ob tanti viri gratiam ac

Jl

commendationem a Senatu ; apud quem lis ad-

T

Vvj*

40

j

ul

i

huc indecifà pendebat , tam diu toleraretux:

jl

Qä—,z

OQftens

,F

!

O,RATIo

[j

nfx

244

Oflendunt viri füummi doctrinam eruditiffima

commentaria in IV Evangcliftas ML1pr011ti edi-

tà, opeta ac cura Clementis Puteant ex eodem fo-

dalitio viri doctiffimi ; meliora & integriora mul-

torum judicio futura , fi fupchrite autore edita

fuiffent: quibus tamen fi pari diligentia elabora-

tz in ÁGa Apofïolorum & Apofïohcäs Epiüolas

interpretationes , quas fcripfiffe illum conftat;

olim accedant , habebunt profeöto omnes docti

lw

ere cömparandum,

& pii opus paucis in hoc gen

& quod unum multorum inftar effe poHit. At

quid unum & alterum , aut paucos Iefuitas com-

memoro ? Adeft totus eorum ordo, qui in Hi-

.

fpania natus , in vetere & novo Orbe

.

jam Z!P ra

I. Biderm.

uventuti inftüi-

in inirac.B.

trecenta quinquagimta Collegia ]

lgn, n»270:

tuendz deftinata habens , pmncrrium regni

3604

1Li

ifque Ver-

Chrifti mirabiliter profert a -4ndiis t

Th' Ha 10 SIO

fatur; & in Japonia fola (quam Anton. Mota, Franc.

Zeimotus , & Ant. Pixotus , ex eadem Sodalitate

Patres, primum invenerunt ; cum ex Sionis in-

fule urbe Dodra Sinas peterent, pertjnaci vento

ad infulas Japonias abrepti, anno proxime elapfi

Cichoclá

feculi xrn!9) preter alias vaftiffimas regiones;

ultra vicies ceutena. qmillia ad fidém Chrifü con-

H

inana.Cof,

cont, Iefui,

vertit , trefque regulos ]aponenfes , qui natio-

num fuarum nomine fuperfïuo quodam pietatis

Gencbrard-

zclo Pontifici Romano fe dediderunt, ante pau-

M

Ch[Onolo lo

cos annos Romam, ad infolitum Qacäacuium

4«

am

ftu'pentem, deduxit. Male quidem audit hic ot-

m

do paíffim ; atqueut. Hzrfaugienfibus Palatims óe

Schildanis Mifuicis xidicula. quzque , & quibus

B^ (

auJdi-

1TIO

Dwo- HrissANxria

245

TA^

g

VAU

W

audiendis vel 4y£aasQ- ille : Craffus in cachin-

AV J(Kx

1

nos folveretur, imputari folent: ita vix tam hor-

fr

4l Cy &

renda Ícelera in Republica Perpetrari poffunt,

MIULÉ Q

J

fa T1oy

iC

fprs

ientiam Tefuite non arcelfan-

in quorum con

MU

VAV.

tur. Sed qui pofïïm non fentire melius de jefui—

Mil

AMTUS

tis, ad quos convolat ex omnibus mundi pla-

gis melior & nobilior juventutis pars? quibus

M

Henricus IV Rex Galliz prudentifïimus ,cum

Vi

O Onit

eos viros probos , bonos , & do&os , adeoque

T.Matth. in

m

Paneg. H.4.

v

Timotheos in domibus, Chryfoftomos in cathe-

LeMercEr.

eit

dra, Auguftinos in difputationibus , & omnino

6s

alios effet expertus, quam antea fama vei livor,

defcripferat , & ipfe crediderat , non folum ho-

1 l

norem & bona reftituit , multa nova beneficia

X

ntt

conceffit , fed & illis denique cor faum. dedit. le-

Wi

gavit. Ex altero fexu hic quoque memoranda

/

ia

occurrit Terefia Abulenfis, illa vere magna &

r

li

n

vere admiranda. Hzc atate jam grandior Mona-

eudu

am N

U Wi

fticem amplexa , ac demum aufterioris vit:e cupi-

da , fupra muliebrem naturam , fupra vires ac

condition

fui fexus fe extulit. Plurimis nam-

A. Mireus

M

que Monatfteriis per Hifpaniam excita

*

tis primZ- qe vita AI-

It

ura- bertiPrBcl.

vam fui ordinis ciifciphnam adeo faufte infta

Cö

vit , ut non modo virgines innumerabiles , fed

Jb

hn

viros quoque do&rina & fanctitate eximios ad

qu!

imitationem pellexerit s atqtie ad cenobia ar-

"

;n Pï(

&ioris inftituti condenda Pc*;moverit. Fuit au-

efillu

tem progreiïhs tantus , üut Congregatio aSixto V

|

1:1

uf

Pontifice in provincias quinque per Hifpaniam

;JA

|

"

difiributa , & poft a Clemente VIII proprium

!:

"

nacta fuerit Przfectum . Generalem ; facra iftius

E

mili-

i

l«c)L)

IJA l

21

246

OnRnATtIO

"B

o

militiz fignis inde in Occidentalem Indiam &

jv

Italiam , hinc in Sarmatiam ad Septentrionem,

in Indiam Perfiamque ad Orientem , & poft

n Galliam Celticam ac Belgicam feliciter pro-

f

latis. Si vero auditores , Iurifconfültos Hifpanos

i

in confilium vocare lubet ; venient Calixtus III

Papa, Fortunius Gavzia , Did. C Ant. Coyaruvie,

P atf

Martinus 4b Afbileueta. doctor . Navarrus. dictus,

d

(qui füummz doctinz fummam integritatem

À

36€€y

LA

l duobus m

2 p«

[2

mifícuit ; at

ime illuftribus : e-

fh.H.L.s4.

xemplis manifeftum fecit. Nam Bartbolomaeum

Y5

—

J

EN

25

hs

"

Carancam Arc

oletanum 7 fectarie

labis poftulatum , & propterea Philippo II Rege

Permittente Romam ductum , Navarrus veteris

amicitia memor quanquam oäogen

[*

2

V.

ii()

pro-

ximus comitatus , atque ejus innocen

T

al

L

"

L

L

R

IN O

ï:

imnr conftantiflime tutat

elt. Deind

e

tlam

U-S

]

Carolo. V. Czaíare & Phili

Us

^

i

ï

10

. äälþ

$

Y!

O-

p

üues de Navarre-r

egni-ut-injurtele—oeccupati. re-

füitutione , aut idonea co

Inpeníatione d

; L..M-i scopa

t

a de-

liberantibus , Navarrus füper ea. re &pnfultus, i-

píis ut id facerent, fi (ue conícientie fatisfactum

vellent,-auctor .fuit.) Amt. Auguflinus , Arius. Pi-

nellus , Ferd. Vefquius, Ioamues. ? Franc. Vergaras,

Emmauuel Soarez. , Did. 4 Segura , Io. 4 Villalobos,

Alvarus Valafeus , Io. Gutierez., Aut. Goveanus , (de

ïh'. I'I'l 384

quo Cujacius teftatum reliquit , illum ex omni-

bus juris Juftinianei interpretibus , quotquot

fint, aut fuerint , unum effe, cui , fi quzaratut,

quis excellat ; palma deferenda fit) & alii longa

D UNI

ferie alibi dicendi. Sin Medicos videre animuis eít;

ul

o r

IT'O

Paewa HfdtsbbANMIA

(x

T

247

VAU jfm h

j

dbtene

þ-

apparebunt Ráfís , -(ïLïi feptnïäinta ante Avicen-

pam annis

1

AVL

1loOr

uit, & cun&orum ante fe IH

AW

!

n

lle

Matam.d.

)4

iiv

&

cit; Zonrus., qui co-

PEOR"—' In commenta rios CO

LT

cenna. Cordubentis,

[

li

]

gnominatus eft fapiens; Avi

Í1s

& ut quidam tradunt Hiibsïei

]

,ac Bithynie

t C

Rex; & Averroes imï-lrcabïhs Avicennz amulus:

6

[

AU

edam Arzaldus

^l

71

E quem

ii

nguiari artifi-

^MI

Marian.ter.

rlb U

cio quibufdam in vafe

medicamentis hominis

H, 1.4-C,9.

hl

-

ccrg:'ds efformafle, fun

E

qui affirmant ; vero an

mendacio, difputare non

eft necefle : item. Abia-

1

H

& 1«23,C.32*

XMDJ

bar ludz

:deníis, qui Afiro

ociz aptans re-

fimm

gthx.ALch (res miracu-

tarot

'Mi

lo comparanda) vitum reftityit : nec non Pet.

05v

Nonius, Amtus, Cbriflophorus a Vega, Andv. Lactt-

a, Gavzias «b Horto , Franc. Valef i, & qui non?

n

Sin cum Pbilofophis & reliquis bonarum litera-

at

rum facerdotibus placet colloquium ; fe fiftent

Lipf.$St Phi-

lof. 1.1.diff.

Seigia-Pbilefophus, qui morai fapientia fupera-

18»

DL PA

V1t

a9c 0yvae , leelioeoptvse . £t) TSeq£9 T tovrae:

1 r.Contr,im

Seneca l hetor ( cujus memoria in miraculum

zan s

pr.

.-æ;r'ffa-k

ufq

ue procei?'emt: cum duo millia nominum re-

& ab

, a |

citata , quo ordine erant dicta , referre ;

Hl Wo

his, qui ad audiendum preceptorem convenerant,

fingulos verfus a fingulis datos , cum plures

», €*

ab

ultimo incipiens

quam ducenti efficerentur

du

ii

g

ufque ad primum recitare poffet) Lutanus ; sili-

us Italicus , (cui tamen alii non. Hilpanie Itali-

CL. Daufq.

Comm. in

i

cam , fed Italicam Italiz faciunt natalem.) Mar-

J

qu

SilJ.r. p. 2.

lj

tialis , Porcius Latvo, Columella , Fabius Quintilia-

&fe q.

ï

Ha'

!

,.

nus , Pomponius Mela, luflinus , Alfonfus Rex. Caftel-

Y

l

i avm

»

4

la,

u

IU

248

ORATIO

Pl

I/i

&:5. CH

s Íut

E

1'1

A""onnnæ va'zcm In..

Non,i:H

J b

"s Püïïwmil'æ

[

"nidus Lgllts ; (qui popula-

95*

ribus tantl elt,

li

flum pro Ariftotele j juventu-

ti inter : E

entm) JElus An

fonius , Ludov. Vives,

Io. Geli

G ,

Jetd Cateua 2 10. Petre HS

fM

(quem Alf.

Garíias

-

s Mat

2td|

d«l

orus ità lau«

"!

Cv

, ut fingat , Cice-

br

:)

ronis ma3neis H'Dþf'[

v

Jf::nutmum Petrei o-

M.

bitum , ne '1 C

ïä

» vixiffet , inventus elffet

311(4-'19 , GL

L

C

1j

[h,nula, laude par Ciceroni efle

potui ]

AAi

.) Fc'ï[f».

nus , Franc Salinas , Ant. Pe-

-

Tez4us , Pet.

G

Álfo

/ 15 Cwu

ni, Ambro(us Mora-

les , Hieron. Suvita , Alvavus Gomecius , Tieronym.

Mu o;u , Petr. Fuwm, Io. Barrofius Indica hifto-

Th.H.!« 64.

ria, fumma fide coní a,llf)*'l , bene de fuis & o-

!

I"H-ilïh'*a ,&G«

ui harum provi

Alv

1310

iarum fama tantum

m

N-

C;lïn ]]Oh.dhïï LOQHH ïOl]*' dC €LL'U'ILHI' 5 IULI'IUIS.

éc Alovíia

24

Non. in H,

; virgo Toletana , qux linguarum

1111(

uUe ac

ä

eo

LiUtd

TA

€* 596

; UE Pwim* III Pout

Max. htc'"

"WIS Latine;

Grz

7 cw0

- U 5

L»I)L:ULC—) &i lr'LC ] 0)

rabice , admira-

Ub fd&llï in tLl]CiLl & I"LHPLL& VUUIHL tam mul

1

hr« m 171(76 nii JlU.f fUlTl » in virls etia! n frarum:

& alu dodu Hi chLu] fexcenti , quos

Aget peuna mettiente folvi

fama fupevfles.

Qmu mnm Aufoni

us de Czfare Awmfïo am-

^L $ CUL

ficat

pn

lone POCUC

cecinit ; id nos de tota Hi-

Ípania nudo placendi ftüdio, & pro fei magni-

tudine pa irce fatis , ita effari

poiï"umus :

Bellaudi fa ndia, potens Hifpania bonorem

bis metet 5 ut geminos titulos , qui prelia Mufis

tenpe-

l

ATI

Pno

E

HISPABLIAA.H

249

ii

lt

A

j

'vtempewzt, C Geticum iodevatur Apollne Ma;rtehz

q,

Arma inter. quantum. ceffat de tempore belli ;

xh:

;

imdulget Clariis tautum inter. caftta. Caimonis .

a

Verum enimvero Hifpanici 1mperii magnitudo

UL

me remoratur ; & cum fit fupra tenuiter adum-

F. Vafq. in

brata , jam comparationem fubire gaudet. Extra

Ixt. I

1 fs

Cont«

Ca«

aleam quidem eft dubitationis , a condito mun-

4

nonher. ad

RU

do null

F

i Imperatorum , Re

OE

ouim

, vel Pringqliigïz

Tac. Boter.

-

nN Li'

majus imB

erium obti

igille eo

s IIl

in Rel. p.*.

!

Jésl)

"

' . , quo P—'g-:ljiggu

.

l]. 4. Ceri.

Hifpaniarum . &

f

vera deTur,

H

LTA

1527 6; f£-de

fed rem certius definivero , f1 dicam , Philippi

llf

felic, exc.

anperium decuplo effe majus quam fit. Turcarum.Im-

ph.z.

ul

Bod.de Re,

jetatori ; qui tamen tenet in Europa meliorem

1. Z. C. P

C

I

Iungariz partem , Bofniam , Serviam , Bulga-

r

Àl V

riam , Macedoniam , Epirum , Greciam , Pelo-

u

AL y M

ponnefum , Thraciam , Archipelagum cum fuis

]

infulis; in Afra &* Afrita id omne, quod ab op-

E

I[X

pido Belis de l£ Gomerz-ad. Alexandriam Agypu ;

12

M L

a Bugia ad Guargalam ; ab Alexandria ad civita-

VOLU , d-

tem Siene; & ab Heroum ürbe, quz nünc Suez

u

vocatur , ad Suachem uíque eft : aut Íi dicam,

n

Romanin inperiim quaudo. vel maximum fuit , Hi-

Lipf. de M.

fpavico minis fziffe. Ymp. Trajanus potfedit u Afía

Rom.l.i:c 3e

VN

^

Colchidem , Iberiam , Albaniam , Pontum , Bof-

[

/)!

phorum , Cappadociam , Galatiam , Bithyniam,

nQit)

L

Ármeniam, Syriam, Arabiam , Palzftinam , Ci-

05 (s (

liciam , Parphyliam , Lydizum , & Afiam totam

)Of&i

minorem ; n Africa , Agyptum , Cyrenaicam,

Y

^

NX*

larmaricam , Gztuliam , A

*

f

ricam Propria ffls

[

Ils

T

;

Fal

um

Numidiam, Mauritaniam ; /n Europa ;

Avl

l

TU

)

Ípanias , Gallias , Inalpinos ; Rhxtiam , Nori-

L

tll

M

cum,

TR

1

PW

ERE

161

j

! l

2jo

OÓnA4Tro

—

l

-

l]

—— —

fv

Ü

cum , Illyricum , Maced(miani, E

pirum' ; Gra;

"i

,

ciam , Thraciam , Mzfiam ,; Daciam , Panno.

PU

niam: Sed Philippus IIl Hifpaniarum Rex hodie

F. B.Villal-

dominatur multo latius , ut quocunque fe die

pand.Przxf.

nocteque fol vertit susquam in Philippico veguo

/'r

in Ezech,

cernat occa[am , adeoque Íemper terram regiz di-

P-7.

tionis aliquam colluftret ; nullo Cafarum aut

Regum præi?:ntis vvi aut prateriti exemplo. Ne-

que crediderim ex alia caufà Reges Portugalliz,

quorum potentia omnis hzreditario jure ad Phi-

lippum 1I Hifpaniarum Regem tranfiit, fhharam

mundi infignibus fuis conjunxiffe , quam ut o-

ftenderent , ipfomm imperium in omnes mundi

.....

$.Matth. in

partes, in Ortum & Occafum , in Meridiem &

ki&- H-q- 1 5

X.no 4.'5

Septentrionem extendi. Nam ex CCCLX oradi-

bus , quibus orbis terrarum defcribitur

, Portus

gallia duceutas ii[utpat : ut jam dicete liceat;

luppiter in celis , in tevvis regnat Iberus:

divifom imperium cum Yoye Iberus babet.

Nihil hactenus Auditores ,

uam Hifpanica u-

diviftis miracula: fed primum mihi omnium eft

miraculorum ; tantum imPerium ; aut potius,

tantum tot imperiorum Corpus, tanta prudentia

& felicitate gubernari.

Nam préterquam quod

inter Regem & fübditos ea elt in imperando &

parendo harmonia fuaviffima , ut neque ille de

iftorum contümacia & inobedientia M

eque ifti

L

dg illiüs inhümanitate & contra

IDertatem P!iæ-

fumptis molitionibus

jüfte conquerantür, & ve-

d

fiffimé Rex Hipaniavum , mom Rex afimorim ,

ut

ONZ

/

Gallis ; non Rex diabolotum , ut B,w'tann-m;- hop Rex

"Md (

Ré-

*

:

Pnano

HTsrAa.i:

ï)'r

ss

A. F

lm

Regum ; z;i-'ï;/l—(z—;id—tarr; féd fit Rex homiuum : qüiod

VÁILL V

Ms

imperatorem aüt Regem quempiam aliqdando

Itj

N

dixiffe memini : hec tamen fate quedam Hifpa-

VU

l

niz videtir elfe fachím propriím , dt illa fit

Claud. in

Principibis fecinda pis.—

laud.Seren«

Friges, avatia, miles,

u,ndfq:fe convle;:iyl;zt' ; totog, ex orbe legu?ztuïf.

Hec genetat , qui c.-irc"hz regant.

an

Cedant itaque huic terrz, terra Cretenfis , parvi

Tovis gloriata cunabulis; & geminis Delos repta-

X eoem r

ta numinibus ; & alumno Hercule nobiles The-

, QUIL

b

:

: una Hifpaniæ ltaliga , que multorum oPi-.-

Non,in H.

[ 170

nione hodie eít sivilla la veja , multo maximo-

Hac enim dedit

l ! X

1)

rum Deorum ortu ett felicior.

(X

Imp. Trajansm , fub quo Imperium Romanum

UL j

fuit florentiffimum, & qui ea gloria vitam tranf-

|

Lu: ul,

evit , ut pofleris Imperatoribus in Senatu non

Eutrope is&

aliter fuerit acclamatum , nifi , Felicior Auguffo,

Bieviario.

qy H

TVU

E

melior Trajazo ; & Plinius in Panegyrico poft ac-

1l

D

cumulatas fümmas laudes tandem in hanc am-

-

P';iücationem cum impietate conjunctam folverit

Aut o

linguam ; Nibil felicitati Rom. Reip. affrui po[fe, nift

.

.

Hzc dedit Imp. Ha-

r n

st Du Trajanum. umitentut

diiauum , literatiffimum , humaniffimum , labo-

Cufp. in

:rh d

Hadriano.

riofiffinum ; qui omnes pene partes orbis nudo

m

NI

capite, & in füummis plerunque imbribus ac fri-

PPS

jv

coribus peragravit : Hzc dedit Imp. Theodofium 1,

t«

Pomp. Lf-

am

moribus & vultu & fucceffu rerum 'Trajano h-

tusin The-

iib

milem ; quilabentem Remp. in priftinas vires

0d0

iil

teftituit ; & Imperium, quod otio & negligentia

"i

V^ ^j

4l

"d

uium Principum confenuetrat ; rejuvenefccre fe-

i

!

cic.

h i

git!

OnATIO

!

J

,f2

de Xim 1.5

A. Gomec. cit

Complutum etiam priori feculo dedit Imp.

,«117

Sig. a sar. Ferdinandum 2, & dedit perilluftri cum fcenore ;

t

inOratfun.

am

Ffud.

cum ex haccaufa, quod tantus Princeps ibi natus

ii

F

ellet

j

perpetua vecdtigalium immunitate fuerit

|

donatum ; Republica Complutenfi in hunc uf ;

diem ad beneficii impetrati monumentum Ferdi-

i^

nandi cunas &'crepuudia fervante.

Et fuit Fer-

r

Th.H.1.36. dinandus ille Princeps prudentia , juftitia , libe-

NBIRhuRnfo ralit&t

ä

H»l.zþ

^

e , manfüuetudine , affiduitate , vigilantia,

nl

nulli fecundus ; in quo fupra eas omnes virtu-

tes, pietatis & pacisin domo D s rconftituendz

precipuum ftudium erat. Sed I—ïifpanm illos Im-

peratores omnes dedit nationibus aliis.

Quid

dedit fibi ? Dedit & fibi , Audi

LOres , numero

phu'imos ; bonitate optimis , rerum geftarum

magnitudine maximis zquales, fxpe fuperiores:

"

quorum tamen omnium opes, potentiam , virtu-

tes , cum propriis decoribus mirifice copulavit

V

Puirippus IEI, virnon feculi fui , fed omnis zvi

prudentiffimus: quem paulo accuratius, quzío,

contemplamini mecum.

Quz enim illius fuit

caudo in adminiftratione Reipublice ? In offi-

clorum diftributione circumiþe&iïïïmus & ita

erat moderatus , ut quantumvis multos ex ma-

gnatibus impenfiffime amaret , tamen non nifi

f.Matth. in

.

hift H, 4.1. !

À. D. 44

doneis , ficque pro fmgulomm meritils munera

!

concederet : cum fciret , honores in homine ine-

pto , ut cibos delicatos in malo ftomacho cor-

rumpi; nec cujullibet efle , magnam fortunam

cc:n,mqueïca

Et ut omnia przclara ingenia fibi

lOM

M

devinciret magis ; quofcunquc literis aut armis

N

incly-

Arl

(

L

N

Pn0

HfSPAi»JIA.

2$

——

Non enim íÍarto-

inclytos przmiis mactabat.

V

f?

rem pro Feciali , tonforem pro Legato, medi-

lll

cum pro Cancelíario habebat , quoä fadtitatum

Vi

a Ludovico X1 Galliarum Rege , homine fordi-

Cominsus

Comm.1.3«

diffimo ; qui idem ad ludibrium ufque abjecte

Bod. deR.é;

UM

veftiebatur , pileo Præpingui ima.gunculis Pïum-

1:6.6. 27

* ]W D t

beis & cochleis fqualenti , vefteque lanea viliffi-

AUULUU

T

mi pretii ac tetrici coloris utens ; cum in publi-

cis ràtionibus exftent duo capità ; quorum alte-

4 OUf

ro X X affes expenfi feruntur , ut thoraci regio

]

^n

brachialia nova confuerentur ; altero der arii XV,

tiórico-

pro ax Lngia Ocrets regiis inungendis : al

thurno incedebat Philippi prudenua.

Quodq;

in illo fummopere laudandum : nihil in Reipu-

blice gravioribus negotiis tentabat unquam,

Aïc HHX

quod Cenfifio , quod appellabat Confctentia ; exa-

»t/

(

nriam

minandum prius non propofuerit : quod ei mà-

"

ximo fxpe ceffit lucro & commodo.

Cumgri-

I

mis autem 1n acquifltione regni Lufitanix multa

at

WuL

UM

modeftiz hujus fuz dedit fpecimina. Extincto

m

enim Sebaftiano Rege in bello Mauris temere

C:

fado , & poftea etiam Henrico Rege mottuo;

qui Lufitaniam ambi-

plures erant candidati ,

H. Coneft,

j d

bant, fuis quifque ticulis: Philippus Rex

Hi

J.

[bauia-

1. 3.de Port,

mell 1

vum , Emanuel Philibertus Dux Sabaudta , Raimnutuis

& Caft.cój.

"

iM

161

Farnefius Alexandri Paema Ducis filius, Ioamnes Dux

J

Bragantie , Antouius mothus Prior Cratenfis , G Ca-

m Omk

tharima Medicea. Gallie. Regina. Vnde factiones,

J

um A

diffidia , & denique arma. Philippus legationi-

Ü

j mj

bus quam legionibus rem conficere mavult , a

p

vi adeo alienus, ut Antonium in quodam ccno-

u

i5 "

bie

Uv

".

"TE

H

a /

em

;

IO

ü

2f4

OR A

-

lM

bio latitantem , quamvis facile potuerit , tamen

jj

M

inde extrahere ; & in illo velut torre extinghere

,

J

incendium furgens noluerit

p

etlam Ducis Bia:

li

gantiz filium a Mauris captum per legatum füuum

li

redimi cutaverit ; eundemque cum retinere poc

fet, contra aliorum opinionem liberum dimife:

LipfinMo:

POL..12. c.5.

rit. Ideo jtis fuüm ante omnià difputari a Theo:

Concft.paf-

logis & confultis ejus facit , deque eo certior co-

fim«Camb.

pias poftea promovet. jam vero in limite erat

in. An. Ang,

A. Ch. 1581.

Lufitanie , & mora noxia; moratur tamen ille

iterum , iterumque peritos convocat , & per

Dzux & Fidem obteflatur ,. liberis vocibus fen:

fibufque edicerent , ecquid juris fui effet : hoc

non cupere fe modo; fed jubere. Oranibus uno

ore jus affirmantibus ; tum demum Albanus in-

vadit, & brevi tempore Lufitaniam tetam fubji-

cit, uno przlio Antonio , qui regem fe ferebat;

pulto.

Cumque inter Ácademias Hifpanicas;

quarum Salamanticenfis illuftriffima, Complutenfis

religiofiffima , Ierdenfis frugaliffima eft ; in regno

Portugalliz Conimbricenfis , maxime florens ftudiis;

D

jus Regis Philippi verbis & fcriptis obftinatiffi-

me impugnaffet , & quidam auctotes effent illius;

tanquam tumultuum feminarii, & in qua IV .cI»

juvenum quafi jurifdictione regia folutorum li-

Conef i.s. Dere vagarentur , exftirpande : Rex tamen , & in-

Thu.H,h5 nataclementia & caufz fuz fiducia impulfus, non

tantum Ácademiz antiqua jura , privilegia , a€

libertates fervavit ; fed etiam eos Dodbores ; qui

u

contra ipfum legerant aut Ícripferant , diffimula-

ta generofe injuria fovit , & pracipuo favore pro-

Tb ev

Íecu-

.....

u-

D* o-Hrs»sPANrIA

Md

25j

fecutus äP:,-EöEfirmatis & auctis fipendiis. At

MA UOTTa

vero

qui DPhilip

gl

i

pi amor fuit in Rempublicam?

^"

]

Fl Vopife,

Ingens $t gloria Principis , Rempublicam magis ama-

in Tac.

Tllg

m

ve , quam) filios, Phihppus profe&to ita amavit;

DL

m

ll

Auditores. Erat illi £lius unus & unicus Carolus

Treb.Políié

lUL

m

qui more Gallieni cezfuram parertis ferre non pote-

in Gall«

E

^^^^^^^^

T4t , Yoliyimo, ia erat , ut umuwunentem cervicibus

l

)

i

gravitatem paternam non baberet.. Ec quidem Ca-

]'TH)A

rolus infidiarum fufpicionem patri non vanam

y UL

pepererat : cum non folum fclopetulos binos

fumma atte fabricatos femoralibus geftaret , fic-

(0

he

que Íomnum capetet , ut fub pulvillo duos gla-

VOCLO

QU JUfts

p

dios ftrictos & totidem fcloPetos ad difploden-

HUR

1 bere, Omnis

dum paratos femper difponeret , item in arca

affervaret duos majores fclopetos pulveïe & glam

1 .ifm'.».m Al

m

M'.H.ïlww

dibus oneratos; verum etiam facerdoti confelfus

WUCATTE Wu

Q

t

|

effet, habere fe in animo quendam occidere, &

Iw

hac de caufa Abfolutionis repulfam paffus ab eo-

dem petiillet , ut fibi faltem ad publicam offen-

fionem vitandam panis non confecratus coram

populo ttaderetur. Philippus hec & alia omniá

Rofane

edoctus, filii conatus antevertit ,. & ipfum redi-

h OA

git in poteftatem ; mox $. Inquifitionis Senatui

m

a

facinus filii detegit , & ab eo exquirit , quomo-

Vide Thü«

"

Mi Qu

do fit animadvertendum.

Senatus cenfet, cum

H.1.43 P«

K

l J th

Rex per clementiam ienofcat illis , quos. am

ec Matin hift

men

H.4-1.1 n.4*

XX llv

minime, non poffe eum non ienofcere illr.

qüem G. B..Adr-.

1

intet omnes homines debeat amare maxime : & «nselia.sto-

fí&. l, £0;

r Ils

addit preces ; ut Caroli Magni imitari velit ex-

OHUL

f V

emplum , qui filium Pipinum gibbofum , ob ini-

at)

at Qu

h

tam coniþiracionem extrema incritum

yen.iz

^

pf

l

M

hi

as

jThu

VWv

li

-

1v

2

OnATfio

.....

fl u

fp

dignatus eft , fed ad nequitiam denuo prolapfugï

a

at

monafterio inclufit. Sed Rex refpondet; ex na-

LC

turz lege fe plus filium , qua

m femetipfum dili-

MH

gere , ex lege vero Dzrz falutem populi filio, &

publicam charitatem private antehabere j

Id

$éneca in

(praferre patriam liberis , regem decet ;)

Trqade.—

f

fimul quzrit , num illzía. con

Ícientia filio. cri-

minum gratiam facere , nec tamen miferiarum,

quas forte clementia fua in Repub. creaturus

elfet , accufari queat. Theologis ad hanc ino-

pinam quafüonem nutantibus, & invitis quamvis

$enéeàá 1o,

Controv,

dicentibus , falitem populi filii incolumitati prapo-

nendami multag, ingeniis donanda , fed donanda vi-

La , non porienta effe ; Rex tàndem omnino illis

Carolum fubmittit, hoc procedendi ordine pre-

Ícripto ; in necotii totius difceptatione regiam

àuthoritatem fuàm non

fübditor

plus &ftimarent , quam

um viliffimum ; & filium Carolim noii

aliter , atque fi ipfemet Rex eflet , refpicerent;

donec crimi

iil

1

s enotmitas tálem relpectum non

tejiciát : & przcipue animo meimori repeterent

?pfo's gerere imaginem judicis illius , qui Ange-

los judicaverit , & olim fine difcrimine Reges

terrarum. & Regum filios ; uti. alios homines$;

fit judicaturus. Ità Inquifitionis Senatus judici-

üm tulit , imorti Íque iänteqtiäm dixit ; & Dhi-

ïipp:,h

.

f

1

H

i

pater iïibi'l"ripfït. Dzus bone! quos con-

Ctus füftinuerit ; dum fententiam fignabat , &

4

r n

àffectus paternos cáte:

?

ls ju

Áv

n

1t

iec-

ligabat ? dum

j

fcmetipfum in fententià c

ic

filii capite lata cofi-

vdemnawm fkntico:«.z ? Pa

ter erat : nunquam hi

l

affé-

LO i

PnaRo

Ro

HrIS»ANIA,

7

:;ifeötus in tantüm vincuhtur odio

Ut non ad

naturam fuam taàndem revertantur. Sed debuit

xf]

patrem e

p

leré , ut pater patrie , ut verus & ju-

ftus Rex eílet. Ite Carolus, cum fibi [zepius par-

ticidales manus inferret , fed fine fucceffu ; tan-

W

dem viu ultimàm tanquaám reus damnatus pat-

Ed

^*

fus eft : ita fol novus , quem Grandes I

li

ixl

paniæ

jam adorabant , cum totius Europe ftapore, in

&tatis Otiente Occidic,ghmmis fimul ad iftud

Bonc fpei caput nauíragium facientibus ; anino

Chrfüiano , quem vaàtes e b r;vpit'i Parnafo pra-

A.Ch: 15680

I

dixit ifto verficulo,

Y

MT

F ILIVs ante DIeM atvl

U

)

$ 17

VIrlt In. annos.

am

Ovidiuse

(

letate ?

ID

tantà

Sed quid dicam de Dhilippi p

d Lfc*'

1

erat , ut Paulus IV Po

liCte

UE

Max. moriens dixerit,

À. Cl 1559«

u

fe DEuM vocantem &quo àc proyenfo ànimo fe-

qui , przfertim cum iïlhiliiwvztïin Catholice fidei

Th; H! 1. 234

[

defenforem à Dro datüm 1*eiinqueret ; quo Avin-—

W

dice Remp. Chfiiïianam quantumvis adflictam

"d

íta

AW

fecrearl, & in priftinum

Avd

tum teftitul pof-

pe il

:

fe minime dubitaret : & Gregorius XIII pro

falute fua Romz

E

preces Concl P

Li audiens , libe-

N

tum hoc ad. famili

[«

2

res protulerit verbum : Vite.

L

P.Matth. iri

$ 10f

DA

fef

Wea prolongatio pavum po

1 Ecclefta eonferre utili-

hift. H.4. 1.

Ibn- 4—.

£t5 fiquidem. Poutifex i& muelior facile babebitur:

M

Jed ovate pro. incolumitate H dJpaniavum Regis : ila

univerfo Chriffiano o

7"]7:4

P.v

est nece[ztia. INon. nefcic,

g qui

Phiigppum àProteftantium orthodoxa doctüira

to

fuiffe alienum ; a

c&

Vi

h

(

/(77cYi7op

:

ue 1,3&1?-".'131'1 non fuiffec ! ille

165

2

K

tàmen fuz Ponti

AReicu — d

eiig

1120

s Pm?agandæ fer«

pDietàt

ALCII

vor fatis indicat, in eo

;.Lï-

i

n alafftme radice

i

A

[!

&

.ï

J*

Cg!.).:.

J

I*

^

o

e

O *

-

i^ 4

n

£

h

2

llaturam

1Trü Cccus

H

)

601116 ,

1'85

£

22 dH praicue

ecui

s fuperfütione non rui

iffet 1mped1—

pua tot

Q

VO

2

ta. Conitantia ejus

a d

Patientià Chriftianiffi-

hf

mum

€&

ni

mum

1

1cha,1ume px&ium. Erat extra

[w*

m*

"

d

«1:.

ectus; non (ï'*ïlOlO

Cjï

non dolori per-

Jv

Aut UPLO. a

ai ï VLLJWL... D]

mc fpe , n

In

tu

ira-

vius ; vultu

r

enim cuuol lztum

;:v.

ttu

ï

L

nun-

étus. Qi nuuo

na-

CïU XX C'w V](f; " ïd« ;Lzö

45 cogehl ito pug

X

ï

gno

valis ordine & fucct

g

u ,

fine ullo lztit

ml 't4-

frigide fubjici iebat : D. IO&:WH"S maltuin i

4*

$15

est.

T

it

q uando curío

E

ïd'ä

zq,i*:um attulit

^

-

CI

e

cu

ï

ER

in mari diffi 1pata

nuncium magnz illius

8- pe

[€

Dv

rditz , mm] commotus cueï,pu ; contYa bo-

20

;

AA/

Lh&'

24

cffe

Morbos

mr/cfu $5

D

LD'U )Lj«;u,

es claffem fe

Ullt

fa V

mos, o( quidem. (.»--CJMLHE-PH*CLH&

3 3,-,.!

(p

ïï ertu-

e

-

"— MC UT

n

t

9L

onita Htï'l & a 1"*'1.2'11

pra

, 4C fi dO-d

l

Gt

mj

1

TEEZ

TY^

ï

2a

[2 ^

tien

jitia j & (

ucqt

10

]

lici 1 fecum

*

u

CïO ?Lh

cu

ï'

1Ci

2l

f

(

1l

p

oCrt

erent.

1

valet

x

^

'D.Pavä- 1n

e

ä

1

—'ïAS

C

zM

OJ [

e

]

e

€

.;

Datur,

o

:

am

N.ad?Poem

Ü

(-;

L

S CEL

:

of

ul

fl

D

f

^

ECI

BN (;

iiur

1

c m

Cervera de

-E

ui

t

S

lo

X(ïä

p

E

J

c

uin

'Tur.de exc.

liaim admonebat

;

fel

ut

rent Sd*ïl(l() fÉC

Ph.1IHifp.

,

at

imám vitc

hümanaàtt

1115

Liii

1 131

ii -»L

f

U

T:

01

ä

H

ï

tel

:5

ac

Lí

;

Reg

(

CCHC itione

-U-

e

11

ern

josl

C

l

(

a

GN

QM.L.

1tis

a

taretit

P

ï

p

15

H

t

4

ü

i€

[2

URAT

6 4

[P A

(E,LI"O cot-

, llïx u

? tentt

11

[

AT

Ü

;

"*

£v

O I/if:l(lor

f;jc,na . quam

pena

1

m

ä 6

]

W

ta4

[ l.; £t /igf*'z lïCbZ'm

7mïfï*mz!(w nis terren

€ *z"'*!d'

.;Zäa

1f ,

(/905

i

i

Ü

et

foi

1

ï:

1

pulchvt

j "pf eittis

2

142

"z

COlO

fi« nw tüm 8(

;3075

"i

exj

et

Í

íinuitaà

i

multi-

€utlo1

10

E:)" ^o

,ïr]

at

,U.l ï.LL ac —-LO ex

OC

d() €

K

e

fi '3 non

11

ter

, quam de ma i;h ficentiffi-

$

LWl

ime

vlj

PR&o HISDAN:A.

29

mo in prlmarnm ana*na 1mpcm urbem &

triumfali molelïu , atque de fcpultma veluti de

regía inauguratione differeret. Ec nt affidua mor-

i L

tis commpntauone firmaret fe fe adveifus imini-

nentem metum

juffit pheretrum , quo compo-

ni corpus aefunäl oportebat , in confpe&u fuo

collocarl, coronamque,geglum capms decus;

una cum mortui calvaria füper imponi; non ab-

liiv

fimili ritu , quam qao veteres Romam triumas

fantibus ad;unr'm foleb: ant mhmæ conditionis

hominem ; qul eodem currü ve&us identidem

incilcaret , HOMO ES, HOMINEM TÉ

ESSE MEMINERÍIs. Quid vero denique de

Phlhppl majeftate dicam ? Illa ut familiaritate

dul

nimia in contu*nptum ) ita ieveuwte nimis au-

ftera in odium abire folet.

Sicuti Frideticus. Vr-

Ivl

blïll Comes tam etat CGmlS ut OOVIOS q 1G[CU11-

que compellaut ; & pileum quafi continuo ma-

C. EnsEpi

nu teneret ; ab Oétiviano Vbaldino neceffario

d.'*cf'o ln

fuo propterea dicterio P€tltüa , qui, fi quàndo

hominem valde neoenoan & feftinantem con-

fplcelet , eum Comitis Friderici .pilea occupatiotem

effe dicebat. Et Turcorum Sultanus Bajafites 1

ita eràt ugldus ; & przcipitis fimul iracundie

Leunci. Ma

atque iniplacabilis , ut. confiliarii ejüs percufli

qTure, l. 6j

fonmdme , humi dejectis oculis ne mutire. qui-

dem áuderent ; capitali proinde , eique juftiffi-

ino & commuhni omnium odio iubxegtus tyran-

(1.

TP

tus.

Püd

,*"Wlïg VC' 8 ï]"!ïit

aE ]a.a. erat fu.uï

Á.

laris , ut

oritatem & Ou.m atem nünquám exueret ; ità

^

GS

Vélib , ut glel jientiam non d -pone

Annon

Óf;m

Jv

EX

z

admi-

Wv

G'FHK

260

O R-A.TIO

admirabile ett , illum perpetuo fere in Efcuri?li

fuo inter amicos diveríantem , calamo tamen

m?

lus fibi venerationis apud omnes fubje&os in

tam diffitis locis paraffe; quam fi multis legioni-

ï

bus armatus femper terrorem fecum circumtu-

T. Matth/in

hift.H.4.G.

liffet : adeo ut unicus ab'illo in provincias mit-

R'l-lvn.4'

fus homuncio regio gmndato & membrana in-

S-

ftructus plura. effecerit , quam in aliis imperiis

multa militum millia & multi auri milliones

n

expedire potuiiï'ent? Annon ftupendum auditu

eft, illum, cum ducem Álbanum tot adoteis il-

luftriffimum, potentia etiam & ztate magnum

Ducem, quia is Friderico filio e Tordefillatum

*

)

ectis fuerat , qtïod data fi-

carcere(in quem con

de,de quadam Nobili

virgine e Gynaceo Elifa-

a *'ïïl.

bethz regit

ic

in tixorem dücenda, eam ftupraffet)

evadendi dederat confiliiím , fimülqüg Albz Ma-

riam Garfie Toletani filiam üxoreta ducendi con-

.

etat, Vzedam ad vitam qtïafï de-

fenfum imperti

Poïtaiïet, eidem, licet jam Lufitanice expeditio-

nis fumtno præfe&o , veniam tamen in aulam

Cohneftag.

o

de Poft. &

veniendi & regiam manum deofculandi , quod

Caft« conj. fumam

«c

Pa d

]2 Thu.H,

A

eratiz loco petebat, denegaffe; ut Alba-

-

nusad exer

l. 69«

citum proficifcens dixerit , fe catenis &

compedibus vintlum a Rege ad acquivenda vegna mitti ?

Quid multis? Rex DPhilippus, & reges Hifpaniz

nl

omnes, facinorum miraculis & operibus immor-

talibus demonftrant: nihil eorum virtuti effe re-

liquum , quod effe&um dare non Poiïïnt. Et

quemadmodum D r v s , fi zecificat , condit mun-

dum; fi irafcitur mundo, diluvio abforbet mun-

dum

l

3

I)

DaRo Hr:s»aA N:rA.

26k

ts A

ONEDSOSNIS

Xotto f

1

fi

dum ;

i'—rïnundo gratiam confert, filium cruci &

Cumm:)*;

morti tradit pro falute rnundi ; fi premia diftri-

AU onns (l

buit mundo , dat Paradifum; fi arma induit , an-

*5 quni s

geli aciem ducunt, elementa in hoftem irruunt,

tttrem t

nubes de die , columnz de no&e preeunt , ma-

119 o i o

1

ria ad tranfitum fe findunt , fol ipfe ftat immo-

tus, ut victorias illuminet: ita, fi modo infini-

.*.lïï;l.ïf) & JTuT*»T

(

"

! ll

ti cum finito eft aliqua Cömparatio , poffit dici

dU

de Hifpanis; illos ad magna tantum natos , &

4[L

magna tantum patrare; &—quando zdificant, tunc

AU

iDafll

A

ilos extruere palatia San-Laurentiana , templa

?

!

f

Hifpalenfia , & talia; quando iraícuntur , tunc

0

mes

f

A LEous

T»

ilos Maurorum & fudaorum fordes omnibus

"

Quoc

regnis pellere; quando Reipublice incolumitati

Hadr.VI Pa«

confulunt , tunc illos filiorum charitates faluti

p^ fuit Pra-

vv M;*VCG* 1

S

uv

aA o^m TT

populi poftponere , & pro Republica devovere ;

ceptor T. C4-

roli V. d Ie.

J

IU

!

quando przmia exolvunt , tunc illos reftituere

Mart, $ili-

14!

Muleaffem Tuneti ,. ex Praceptoribus facere Pa-

ceus, Primas

v norett QU

Hifbania,fue

f

(l

pas & Hifpaniæ Primates ; quando vero arma

i$ Preceptor

fv

u

fumunt, tunc illos novos Orbes , Reges Mexici,

Ph, II Hifp.

R.

Peruvie, Gallizque , & Pzincipes Germanie ca-

pere , Turcas in fugam vertere , inter fpolia au-

H u

tem totas clafles auro argento & margaritis ple-

nas domum reducere , tormenta captiva Medio-

)]

(BM

R

í

lani, Neapoli , in Indiis , & alibi oftendere

; C

:

it] H

denique toti Orbi tacitam vel fubjectionis vel

KE

w]

imparitatis confeffionem extorquere.

Vr

uare , chariffime mi frater, FR1DERrI

"tl

u

CcE ÁcHILLES, ficuti aliis Europz provinciis

" nw ij

