gerum, A. Dinerum , P. Friderum, C. Ritershufium,

I. G. Gedelmannum, I. Alemannum , P. M. Wehnerum ,

L LTTMIM

P. Cypraum, S. Telmannum , C. Herdefianum , H. Ar-

Mi

A

sifetim: Si porro ex Medicis A. Vefalium , L. Fuch-

"

N

Jium, G. Copum ; 1. Velfium , T. Eraflum , 1. Crato-

J

nem,H.Iumum,;l. Guinterium , LLangium, V. Cor-

J

Wf

dum, H. Tragum, C. Clufium , E.Vor[lium , M. Gui-

laudinum, R. Dodonaum , 1. Vierum , T. Zmingerum ,

Al

Al

L. Scheckium , A. Planerum , 1. Heurnium ,. C. Peu-

11

L

cerum , I. Piflorium , I. Baubinum, G. Horf'ium , D.

Vi

n

at

Bennevtum, M. Sebizium , E. Stupanum, P. Theophwa-

AWl

1m

Vil

ffum:

ti

PDPhno GrenwM&NrIA

41

//

XC

|

Cïis ( Hfm:, :

um: Si deinde ex Philofophis, Philologis, Hi-

fv

UP

ftoricis, & Poetis , Albertum , illum Magnum ,

P. Scalich,

?(,

de Magia

;

Alilii 4)1: Eylfdjimn

(profunda rerum omnium divinarum & huma-

pat, Trit-

" kL)f/Oï:'[m, 1- 0:

hem. in

narum contemplatione, ac curiofa latentium re-

Chron.Hir-

h; L agl

conditarumque jn natura potefäatum indagine

faug.adAn.

jl A 1

hoc confecutum , ut vere magie minifterio, in-

1280.

i :,;,'i,;;gzmm, Á

feriora fuperiorum dotibus copulando, artem-

d

li

: M. Cl

ue ad naturz commercium fle&endo , ftupenda

h, M. Tuybt.

í

epe miracula ediderit) R. Agr:colam , I. Trithe-

» À Ti

quum , I. Reichlinum a ^stioomaov , I. Nauclerum,

LP 8077

B. Pirckheumerum , Erafmum Roterodamum , (cujus

hi, D. Duyg-

LI

lib. s. Ep.

eloquentiam totius Gallie opibus prc'ferebat C.

adjl. Lu-

lt , $, Fab

€amm.

Longoliu.) B. Rbenanum , V. Huttenttm , C. Celten,

Cuththmm, H

(primum in Germania Friderici I V. Imp. Augu-

fti manibus Poetica lauru coronatum) 4. Cra-

r 4 Wt ipIlhs

M. L/wf&-

zium, Camerarios, I. Aventinum ; 1. Cujþmmnum,

W. Lazium , L. Surium , N. Clenardum , Goclenios,

. CBjldur, ?.

ihu, C. Gutdl-

G. Agricolam , (illum in rei metallice cognitione

Q;;J.D, Atl

praftantiorem antiquis omnibus. ) I. Sleidauums

Sutit, À. Mi«

H. Bufcbuum , 1. Cartonem ,. C. Brufchium , H. Wol-

CAf

fium, C. Gefnerum, 1. Sturmium, H. Eobanum , G.

Sabinum, P. Lotichium, H. Glareanum , H. Gol-

p Vimertiti,

zium , I. Lipfium , M. Welferum , 1. Drufum , I. Bux-

du P 4t-

'aäiz:/m, ]. Iut-

torfium , 1. Doufam , I. G. Hermartum , C. Vtenbo-

du 1 Cf

vium, C. Daufquejum , D. Hemfium, V. Emmium »

U'azg:uzn, . Co(-

l. Rutgerfium , A. Gorleum , A. Schottum, 1. Cafe-

liun, M. Crufium , L. Gruterum , E.. Puteanum ,

rirtum, Y GU

Vofüos , E. Reidauum , D. Eremitam , A. Mirauftt,

T n

)

fjl ;

(, Dl

D. Baudism , B. Vulcamium , R. Reineccium , I.

Leunclavium , (cui legationis ,a Rudolpho I T. Cz-

; Har'AWh !

are ad. Ofimanicam Portam miffz occafione ve-

Yapt

:'m:, l Iheophm;

G ;

n

OnATIO

42

ts

A

ram Turcicorum Annalium , atque adeo recentis

i

Orientalis hiftorie , quam luculentis fcriptis il-

» t

luftravit, cognitionem debemus. ) E. Mereranum,

T

F. Silburgium, G. Xylandrum , I. Bernartium, I. Gu-

E/

FTUL

lielmium , 1. Typotium , M. Raderum, D. Hafthe-

lium ; S. Vinandum. Pighium, C. Bavleum , M.. Bet-

neggertum , I. Meurfium, G. Canterum, V. Acida-

[; L

v

lium , I. Ifac. Pontanum , H. Megifevum , 8. Neuge-

M

bauerum , C. Lebmannum , M. Piccartum , C. Scup-

m

4

pium,F. Taubmannum , H. Kivchnerum , 1. Kirch-

V

mamum , N. Feifcblinum , siberos, P. Meliffum , 1.

!

Micyllum , 1. Stigelium , P. Bertium, M. Iunitm , B.

p

n

Kechermannum , C. Dornayium , G. Calaminum , E.

Schmidium , I. B. Hel/enjfreimm, G. Guthium : Et,

fi fpeciatim ex Mathematicis . (qua quidem di.

fciplina Germani przcellunt tantopere, ut ma-

s i

L

c M

lignis ineptifque eorum cenforibus , fi judicium

n

re&e atque ordine facere velint, ad Ovidium

A ;

eundum fit prius, ut transformentur , novofque

animos

induant admirandarum f[übtilitatum,

m TP

operationum, x2 &v&iuarray capaces.) fi, inquam;

! um !

Mu

dilaudem 1. Miüllerum , illum paulo ante honori-

M

ilv

fice memoratum , & a cognomine in Franconia

vï

Mu

K(W

ht

oppido Regiementauum dictum , fecandum Ptole-

AFIFI 'f

maum omnium, cïui nobiliffimas has artes tra-

AW

y

ULTA

*hugn. H.

&arunt , do&iffimum, (quem G. Trapezuntii, ut

lib 75. &

;

lil

creditur, filii,

ui Germanum ab Innocentio

i t (

37

VIII ad corrigendum Kalendarii errorem Ro-

| j'l;älm lbtoon

mam evocatum, quippe Grecis multo fuperio—

m &

rem doGrina , cum ferre non poffint, veneno

UM

extinxére.) fi collaudem item ipfius Regiomon-

«| [ N] !

W

cani

i

[]

0

Pno

C *RMANIA.

45

At d reccncï;3

tani doctorem Georgium Purbachium, qui Prï»

TCtént fs

mus aftrorum Ícientiam poft prifca fecula in

l 'l En .Melfm"»:»:]

Chriftiano orbe renovavit; fi I. Stóflerum, N.

J Brarim 1

Copernicum , Tychonem Brahe , (qui fummus

AHf ]. Ff

vir nen folum omnia , quz corradere poterat ex

Milan, , y.

feudis & béneficiis , quz ab inclyto Danorum

'xa.fzmm, P. dl

Rege Friderico, Brahez gentis atque Aftronomi-

, $ N

GT C lt«

carum contemplationum amantilfimo , per ha-

1

buit ampla, fed & ex proprio peculio centum

hi, 1. xid

r.x

Talerorum millia, & eo amplius in coleftia illa

t P Mdfw ,

]

ftudia impendit. ) fi M. Mefllinum , 1. Kepplerum,

i, M. Tunit,

W. Schickardum , S. Stevinum , C. Clavitm , (quem.

6. Cl

tanti faciebat Iof. Scaliger, ut maluerit corrigi

. G Guttum: B;

ab illo, quam ab alio laudari.) I. Stadium , E.

(qu quidem d

Reinboldum , l. Schonerum , Appianum. utrumque ,

tntopere, ut m

Gemmam Frifium, B. Reifacherum , B. Waltherum,

tbus, i judícium

ï

!

nt «3']

'

S. Munflerum , G. Metcatovem , A. Ortelium , C. Pette

]

d

(vd

I

tingerum; I. Vadianum , G. 1. Rhbeticum , C. Dafypodi-

yati, ovl

//mn, C. Longomontanum , R. Snellium , B. pitifcum,

€. Rothmanuum , T. Pratorium , I. Wernerum , H.

g bxlicacum

Metium , P. Fabricium, P. Merulam , P. Cluverium:

Wtv 11,inquam,

L. Guicd.

atf ante honore

Si denique ex Muficis, ( ne ignoremus, Germa-

atd 1nBelg.

g n franconi

nos quoque Mufices reftauratores effe.) Orlandum

indum ftolt

Laffum , I. de W'ert , L. Daferum , L. Lechnerum;

'

m

B. Hoioul , P. de Monte, F. Sale, G. Aicbingerum,

|

A

ss antes U

I

n

I. L. Haslertm , 1. Eckardum , N. Zangium , I. Re-

G-T

Pezuntii; r

g i Innocent?

gnavdum, I. Reinerum , C. Demantium , T. Wal

T

p errorerm Rf"

fevum: At Deum immortalem ! quantum dodo-

rüum Germanorum exercitum nufquam definen-

;; il u

tem adhuc profpicio? & quantillum dixi? Pro-

,fnt, V8

fecto , Auditores, paulo plus, quam nihil. Adeo

iglih

j g

5

r

ARO

«]I[*

44

OnATr1o

,. f

,,,,,

diffeminata & fparía. late eft divina & beatiffima

Wweu

ingeniorum Germanize ubertas.

Quin & ibi

l ryl

hodie literz nidificant, ubi alias minime folitz.

, u$

jam enim & mercatorum officinz bibliothecas

ambiunt; & mercatores cum Mufis manfuetio-

L

ribus ineunt focietatem.

Átque ut illi aurum

Gaug. Riv.

gemmafque lanariis faccis aut vinariis vafis non-

in przxf. ad

nunquam includunt , & tranívehunt itinerum

Principem

Lit.l.LipsI.

peliculis declinandis: ita quoque ex iifdem bene

muiti ífunt artium. bonarum myfte vocabulo

mercatorum; hoc ipfo invidiz immunes & lau-

dandi, quod rem ip-fam habent coluntque , lau-

dis & titalorum fecuri.

Ergo nos Germani in

literaria Repub. nulli fecundi, & cum pace alio-

rum populorum dixerim , omnium primi fu-

Inus.

Horat. lib.

Venimus ad . fummum . fortuna . pingimus atque

2 EP. I,

pfallamus, & lucamuy - Achivis dolius unttis.

Eant vero calumniarum artifices, mendaciorum

inftitores; perfricent os , & fi quaz pudoris fu-

períunt reliquie in Vtopiam eas telegent; & de-

Bodin. in

M.Hift.c.5.

nuo maledice eructent & defpuant illud : Ger-

g

& de Rep.

manorum. ingenium in manu pofitum efl. — Siccine,

ib.;. cap, 1.

nugivendi , cum veritate cerebrum omne abje-

ciftis, ut Theologiam , Politicam , Jurifpruden-

u

w

tiam, Medendi peritiam , Hiítoricam , Mathe-

maticam, & univeríam pulcerrimz Philofophiz

contemplationem ; quibus . omnibus Germanos

M

preftare non neícitis , & maxime in Mathema-

ha

tum difciplinis prz illis pueros & infantes &

lo :vmo

MM

nullos vos effe probe ícitis ; in. extremis disitis

collo-)

r'

)

k

Pao Gx&àwASYX].,

4j

n

[

cöllocare non fitis veriti? Dedifcite de

pudere mi-

Q lf

:

feri; & difcite, G

ermanotum hodie non homi-

5 n i

dsmige

Ij

num , fed Semideorum, Religionis , Virtutum,

& Saentiarum fàncta nomine eífe.

IN Dl

Át vero , illuitriffimi Principes , Áuditores

M nf

czteri humaniffimi , quia adeo ingeniofas habe-

Wt u ili aumm

mus manus, vel adveríariorum confeffione; agi-

Vitttis vf n

tedum, in hoc Germaniz miraculum oculos me-

LEQUDE 1tonenm

cum curfim vibrate.

Italos fine controverfia

üeexilem b

Amn. silv,

1

n

vincimus: qui non folum ipfi gentes nobis omnes

Iny

1

& YO

hh

Ep-17o. P.

in architedura cedere affeverant 5 fed. & ex patria

Iov. in E-

Ia d a

log. do&.

noftra avorum adhuc memoria architedlos , pido-

vir. ad fine

| coluntque, lm

Tes , ffatuavios » feulptoress C* peravguta manus. av-

ao5 Getmani in

tifices , a€ item. aquileges , feptempedariofque. menfi-

Y m pct alio

Tes petierunt. — Ec Galli manus dant ; qui teftan-

lum prini i

tur, omne genus fuppellec?cilis & infttumento-

Bodin.

m

tum à Germanis tam artificiofe , tam. affabve fieri,

M.H.cap.$«

T

ll

F

g at

Wt e4 catevi populi miventuv , ümitari mon pojïz'nf.

i r um

l

Omnes celebriorum urbium tabernz atque ofh-

as mendtciorum

cinz hujus tei docümenta dant cottidie; qua vo-

qu Pudo

ris Íu«

ta hominum pravertunt , & novitate atque in-

; d

dole fua fi non numos, faltem extorquent a prz-

u ild : G-

tereuntibus applaufum & admirationis murmurt.

Norimbergenüum certe induftria non eft hor-

TT2 Siccigc,

Vlr. Hut:

m onne afe

n2: jamdudum exteris creditum fuit , illorum

ten. in Ep.

um

opera non de grege opificum , fed plane egregia

ad- Pirck-

Lm3J

eífe.

1.

jofiiäm )

Mache

Sicuti Auguüanomm quoque 'aurifabri,

s; Blolpaz

bractearii, cxlatores , annularii , textores, quo-

ribi errmanoi

rum omnium in nulla Europe urbe eft compar

numerus, in Orientem & Occidentem ufque fo-

,j Naeme

lidam |nec intermorituram fuarum artium lau-

V

k infül'lt?s,&

dem

di emiS 151[15

(

TU

46

O & .A

w

i

:o

5)

jent

dem protulerunt. Sed quod de Norimbefä&xii

o

[e)

uftanis; de omnibus urbibue

p

À

fibus, quod de Au

Germaniz pro cujuslibet conditione intelligi ve

J

^fel

m

lim. Vbivisfervent opiHcia : nifi quod alia op-

li

pida in uno,alia in alio magis occupantur. Vi«

3

dere enim eft Friburgi Brifgoviæ expoliri chry«

Gr

ftalla , & :nde pocula, capulos, & alia mirz

fubtihtats opera elaborari: videre efít Effendii

fclopetorum ; Vlmz autem pannotum , quos

€5ardiet & Giolfd) vocant , incredibilem copiam

Ita aliam civitatem orichal-

quotannis parari.

i

carii , aliam chartárii, aliam ftannarii , aut quae

drigarii , aut ahenari , aut tormentorum fufo-

I

res, aut plumbarii, aut ferarii , aut cultrarii, aut

falcifices; aliam fullones, tinctores , textores; ali«

»;

am coriarii, refliones , ephippiarii; aliam plauftra-

rii, fcriniarii, fabri lignarii , cementarii , ftatua-

tii , vitriatii , fïguli; aláàm ali nobilitant, — Et

"qui gePcit compcndio manuarias acuminis Ger.

inanici artes intueri,is Saxonicum Drefdz, Wür-

tembergicum Stutgardie , Bavaricum Monachii,

ceimiliarchium videndi veniam impetret ; com-

prehendet uno intuitu, cui plane perfþiciendo

1205 |

non fatis erit annus ; & oculos admirabili rerum

W

mirandarum ; nec alibi vifarum dele&u laffabit,

non fatiabit.

Et quod de Supcriori Germania.

noítra memoramus ; in eo Inferior, five Belgi-

um, haudquaquam eft inferior: quam opificibus fa-

m&- !- 4—51

pra cunilas orbis provincias abundare, Thuanus fcri-

bit.

Annales habent, Anno w. ccc. xxx. Lo-

vanii tantum , tantam textorum multitudinem

hn

L Wnc

fl,,lif.;

Ü

|

N

P&5 G s5*84au4xrài.

[

* N

h

47

|

:

j

f

fuiffe; ut ad tria , imo quatuor millia textrino-

*s

D)

dtone ine]

rum in urbe effent : quolibet textrino non mi-

igl v

TU Quod al

nus triginta aut quadraginta homines exigente,

Lipfin Lo«

qui lanam prepararent, qui, carminarent , qui ne-

vanio lib

* Olpantir,

€, 2, $» M

rent,fullonicam aliafque tales Operas exercerent.

"? erolis cHw

Sicque ex folo illo göncre ad centum fexaginta

105 & alia m

tere e Ef

millia in una urbe degere aliquando oportuit.

Et quz gloria panno Britànnico Londinenfi ho-

Dünnofum , qui

die tribuxtur; eam poffidet beneficio Lovanien-

telilem (pas

fium & aliorum Belgarum lanificum ; qui pan-

civtatem ordid

4

nifici colonias in Britanniam intulerunt, AÁn-

Innan , at qe

o

mentorum f

elofque artificium , antea agriculturæ-& pecua-

riz folum deditos, docuerunt: nuper etiam , cum

G. Cambd,

aut cultráni, t

in Belgio nil nifi excidium gentis fpiraret tros

in Annaf.

yts, txtorts; d

Ang, adAn.

culentus Albanus , prf-fugis & extorribus Belgis

I;62,Thuan,

1. diam plauth:-

ali

Hift.lib.46s

not infule urbes infï*»equentes antea & pene

mmentari , Patut

de

í

olatas , Norvicum precipue ,. Colceftriam,

jmolun, E

Maidítonam , Sandvicum , Hamptonum, & alias

; ais Gtt

inflaurantibus ; qui tünc quoque-artem confici-

ym Difde, Vib

endi levidenías, quas Bayes c7 Sayes vocant, & id

s Monadh

"genus linea & lanea varia textura primi Anglis

mmperet ; COU

imonftrabant.

'Textoria autem Belgarum novis

hnt pcffpiciendo

inventionibus femper fe ipíà furgit ornatior &

sigiab rerum

pretiofior: dubiis tamen rerum zftimatoribus,

d la(läbi;,

plufne in lanificio, an vero in linificio illi prz-

Ítent.

Nam in hocce Patavorum folertia eft fin-

Y

a Germani

y i B

l*"

gularis: qui linearum telarum toto orbe celeber-

rimarum fubtilitate ÀArachnzos labores & Palla-

qu üp.'f(iþui !

gt Ts Íyi

dias manus provocant; earuüum candore nivem,

^

Y

' (CV .x

n

tenuitate findonem, & byflum prea

O pera quana

id

n pl

d

te. Nec minus tamen telarum: opificium Ca-

inéra-

Pll'r

;(

X/

48

"UO & ATÍo

J

meraci illu&re , & fere fupra fidem eft opulcri-

Ua "

Thuan. H.

At

tum. Nam ratione diligenter inita, compertum

PUL

FchOn

)

m

eft a rerum harum peritis ; quotannis LX cI5

(H'A

telas in ea civitate confici , quz zquato pretio,:

fingulis XL forenis zfítimatis, ad vicefies quater

centena milha Horenorum excurrunt.

Textiles

n

item pi&uras Flandrorum , maxime Aloftenfium

:

& Oudenardorum , Regum & Principum pom-

4 jamdudum auri ponderibus antepofuit :cum

"E

fere nullum palatium fit, quod ex illa Belgica

acupictoria officina non inftruatur.

Scio vete-

res varia in vefte mirabiliter luíiffe.

Cui enim

ignotz funt Iftrianz pexx? cui Phryxianz togz?

cui Áttalice auro intexte? cui Babylonice Mar-

tiali laudatz eleganti verfu ?

lib. s. epi-

Non ego pratulerim Babylonica pitla , fuperbe

gram. 28.

texta , Semiramia que variautur acu.

Sed vetus illa Pulchritudo cum Belgica comp4-

rata, in agris & filvis nata videatur.

Superat res

ipfa fidem: adeo in immenfum crevit Acupicto-

rz fpendor. Nullus hic color abeft : cogita,

quem voles. Ac i exemplum pofcis ; nulli pa-

€. Scriban.

vones tam varia venuflatis veftiuntur pluma,

ia Ánt,c.15.

quam Belgice noftrz tapetia : ita multicoloria,

u

difcoloria , verficoloria videas ; totiefque prope

mutanda , quoties movenda ; ac in omni flexu

am,

reHextïque alium. atque alium colorem oftentan-

tia: ut ambigas,ludatne aliquis error in re feria

C.Scriban.

Ermaque.

Sic in reliqua arte Pi&oria omni,

inAnt.c-IZ

nemo facile alium populum Belgis compofuerit:

uintini,

e qqibus primam laudem obtinent

n:. g"* ;-

Flo-

lo

?

Pno

Ghxiasuiox:x

49

UE

5,.

Florii , Bruegelii , Clevii, Brilii

Cockii , Congne-

At nj QOmen

l

ti, Mabufzi, Moftardi, Mori , Schoorelii , JErtfiiy

Qs [ g

Hemskerkii, Pourbufii, Barenfii, W. inghii , Hofna-

QU dqtaty Ditiy

- glib Cocxii; & cum multis aliis Ioawzes Eichius,

G.. Merca-

5vf Qu

tor in At],

qui, quomodo coloribus oleum fit mifcendum,

Q Ta]s

pumus invenit : tametfi non defunt, qui hanc

Pflaum, ia

Axme Alflenfis

gioram tribuunt Antonello Mamertino.

Ad

M.Ital,

; Principgm p

Íummam tamen Pictoriz gloriam, quantum ego

Atenolt : cur

hic judicare poffüm , conícendit Albertus Dürer,

Hutten ad

x a il Md

Norimbergenfis; qui Italorum invidiam ingenio

At oW

B. Pirckh.

compefcens ipfos adegit & ad veritatis confef-

M Adam.

.y!lïflä Cui eni

fionem , & ad falfi commentum : cüm Dürero

in vita Du-

OM

Pryrang tope

quidem herbam porrigerent ; fed ut opera fua

iBoylonice Ma

facerent vendibiliora, fraudulenta Dureriani no-

minis infcriptione ea proponerent. Veniant

ia fpedt

jam, qui unquam. manuum dexteritate immor-

UAET dU

talitatem fibi peperere : veniant pictores, Apelles,

1 Miga compt

Xeuxis, Protogenes , Parrhafius, Ariftides Theba-

g. Sperat

nus: veniant architecti , thfiphon Gnofius, qui

aei Aanpido

templurn Ephefinæ Diane conftruxit; ;:Dinocra-

[

4j

g dl : gt

tes, qui Alexandriam Zgypti ; Philo, qui Pyreurma

Athenienfium : veniant ículptores, Leochares, Al-

vís; mll pe

camenes , Bryaxis, Pythis , Scopas: veniant ftatua-

.'äï;inïitr plumi

rii ,Polycletus, Praxiteles, Ctefias, Lyfippus: ve-

niant artifices opifices alii quicunque: invenient

; itiut pv

( j om

j 1

in utraque Germania magi&ros, fub quorum di-

Íciplina artium tyrocinia iteraffe reputabunt om-

(

Jorem oftenfan-

!

f

nis fuz felicitatis caput : fed rapientur omnino

.

j ^

l

extra fefe , ubi Solem & Lunam miraculorum,

Ji

j o

j

U€F1

ila duo illuftriffmga inventionum Germanica-

j a d

Ü

i

rum Íydera,illa duo maxima manuum humana-

V

"

ü

i

h

b

rum,

m

ï

OniTtto

"T

$o

——

s

í

V wilf (di

ium, imo !

ngenii prodigia intuebuntur. — Quid

W

qrt

hoc eft? Àn novus áliquis Albertus , aut Maenus

1l

ille redivivus, ftatuam ad vivi hominis imaginem

iv

(

nl

conftruxit, quz libramentis quibufdam rotifque

M

intra latentibus, & linguam quadam máchina-

i

tum difciplina peritifïimc moventibus , verba

15 Wakein

quædam articulate pronunciet ? Wlem ftatu-

Rege IPlat.

am cum aliquando 'Thomas Aquinas(ab Alber-

to miffus in cubicülum , uübi illa latebat) inopi-

nato clara voce loquentem audiret , vehementer

perterrefa&us , füfte eam confregit: qua re fta-

tim intelledta , Pol ; inquit Albertus , triginta an-

Ram. praf. (012)h. opms wno momento contrivifi. — Aut , an no«

ad 1- 2.0 fo Vlls

aliquis Regiomontanus aquilam fecit ligne-

M. Battas

au. 6. joux;

àm, que ahte Imperatorem Norimbergam ln

dela creat*

ereffurum in aera fubvolet, at

ue Præcedat uf-

MT

Salnut à

í

unt , Áuditotes,

G-Pancirol.

que ad portam ? 'Tenuia hzc

f

Naepe.19 &r veluti nebulofe ftellule in feteniffimo unde-

cunque emicantium & fulgentium aftrorum cce-

lo. Sed illa longe maxima funt: Bo « 5 An 55,

uhun, M

& TyrocRAPHIA:ils Martis, & hec Ár-

n

t5 pr'opria: digna unis Germanis inventoribus:

ut qui armorum & literarum gloriam obtine:

ä

rent, iidem quoque armorum & literarum elo-

m M

riàm Plus aliis gentibus adáaugetent. Bombatda-

rum equidem & muralium tormentorum vis per

eft terribilis;non folum , quod flammas & flam-

meos globos evomunt, ingenti fragore deto-

nant , fulguránt; fulminant ; fed& quod pro fifo-

nis modulo hoftem intra centum,trecentos,mille

;iunï,

!

]

iX

|

Paiï'us., & amplius confiftentem , eminus fe

& té-

( u

!

P

P*xo-cGriawxnutrtx

fs

i;;:zzebuntur. Omïf

& telum fronti ejus; pe&ori, aut quocunque

gfbcrtzls,atltä' t

i

tandem dirigitur, certe & cum interitu impin-

lo

Id

Ü

Tï"ew

l

gunt ; quod arces fortiffimas , muros craffiffimos

Bodia.

1n

dibulm r

Otifqau

diverberant & dejiciunt.

Et

uam nihili fint

M. 6 7.

QUil d

hodie Balearidum fundze, catapulte , baliftz,

Doyentbus , v

"

em

Ícorpiones , arietes , & reliquz antiqui moris

lsl

tl

& ia

machinz? Vna bombarda colubrina aut quaffa-

Aetins b Al

toria majus infertur damnum , quam mille ma«

Eciam fulmen & toni*

Ul ht imy

teribus , mille tragulis.

üdiret, vehement

tru. ipfum Íono fuperat ictus bombardarius:

,»nfregiï: qu s

'

quod obfervatione longa comprobatum Often-

Jeftus , £ritintA ii

dana nupera obíidio totum triennium, & fere in

3

J At inm

dies 1

1ing

[e

]

ülos fecit indubium ; cum Lovanii mu-

^

qulm fedi

hgm

gitus machinarum fulminalium matutinis horis

facile exaudieretur.

| Norimbergam j

Pace tua dicam, Iuppiter, Ynx

Ín Orat. de

atmne precedat

quit Scaliger pater; fulmina uoftva funt terribiliora

Vien.obf.

xchuz, Audito

us: age, coge nubes, ut tonare queas: mos etiam

te tranquillo iratum vegnum. tuum.— faciemus.

Àt-

; feenlfimo uné

Avent. Àne

que hujus miraculi inventor fuit Berchtoldue

niom dfrorum d

aLl .K

9302 4104

Schinarzius ; Francifcanus , Philofophus.

Sed al- Verg.derer,

inv. lib. z.

terum , Typographiaw, Monguntiaci invenit Io-

€. 7

Mins, & lïæ;;þ

muni inyen

tofiol

baanes Guttenbergius, vir Equeftri dignitate: aut, sera

;- Mog.

rer ] r 3-

g doram 0 T

fi Wimphelingum audimus , Guttenbergius Ty»

inepit.rer,

pographiam invenit Átgentinz , in patria, & in-

Geun, C55

n & liennom £

de diícedens illam Moguntiz feliciter confum-

196((11(-

Bom 'M'ï

Bodin. i&

mavit:qzzod unim cum omnibus omnitum veterum in-

yratont

m v ;'

Nimium certe matit-

M. H. €. 7*

yentis certare facile. potest.

um 7^

fif

i

ta rerum Íibi permifit, cum illum Germanum

gt |

ia P

Guttenbergium gigneret; & omnem munificen-

le

tiam fuperavit ,Cum iadonem excudendorum li-

[IïCCIlïOS;m

l

ft

U

brorum nobis aperiret : ut. Philippus Beroaldus,

minus

f

(l

D

P^

Ita-

"

l1(1

$L

ÜO*wt £Tfio

Italus ; ille, qui eruditiffimis commentariis A-

Nauclerus

puleji Afinum aureum inftruxit & exornavit; tan-

Bl

vol. 2 ge€-

neret: 49«

tis Germaniz meritis ad gratitudinis confeífio-

d

nem impulfus exclamaverit :

O Germa»ia muneris reperrrix ,

J

quo nil urilius dedit vetuflas ,

libros fcribere qua daces premendo!

I. Mercer,

Vah quanti labores erant devorandi olim in au-

Opin. lib.t.

thoribus exícribendis , & a vetuftatis injuria con-

c- 12. Cusp.

u Tacito.

fervandis! Quantum opetz adhibuerat Imp. Ta-

citus, ut gentilis fui Taciti hiftorias ab interitu

p

I

:

M

1

o

liothe-

vindicaret ! Et licet illas in omnibus

cis reponi , & fingulis annis decies defcribi cu-

25

rarit; fatis tamen non caverat , quin fere fie-

H. Kirchfe

1n Orat. de

ret, quod timuerat : ac Periiiïet Ícriptor aureus,

nifi Cotbeienfe monafterium 1n W'e&phaha cu-

Stud. Hi&.

ftodiam Fa.fcepiiï"et ; & poft tot feculorum filen-

tium loquendi libertateta Tacito reftituiffét.

Tantos vero exfcribendi labotes nimium quan-

U

tum exafperabat incutia librariorum : de quo-

j

rum negligentia & fraude femper conquefü funt

Hï

|

Cicero ad

olim literarum myftz.

Equidem Cicero tefta-

AttiC. Iibo 3 *

]

mET

tur, fuo tempore libros Latinos adeo mendofe

ep.52.

fcribi folitos , ut nefciret , quo fe verteret.

In-

n

de factum eft , ut Chriftiani autores pütarint, li-

[

videEufeb,

brarios effe adjurandos, ut cautiores fierent.. San-

UT

in H-Ec-

MC

&us enim Irenzus, fine operis , per Chrifti no-

clef. Fx. Iu-

ret.ad Sym-

men diemque tremendi judicii adjurat tranfcri-

nmach. l. 1

m

EP' 18«

ptotem ; ut. poftquam defcripferit , conferat &

dili'genter emendet ad exemplar.

Czterum Ty-

f

L.

pographia tempori cundta abligurienti, & fub

LU mf()/.

Inor-

|

10

]

P^n o^ GC-E.R-MA.N T À.

j

15 Ofmentr

mortalitatis jugum trahenti frenum injecit : illa-

QUE Go vt

ue vere eft ars qmemorie , & mors oblivionis , & in-

"

TCUdinis C

|

geniorum . afylum.

Hilce énim elogiis divinum il-

üï"'ï'i *

lud inventum jure ornare poffumus, nequaquam

j

[:

eo facto ultra juftz laudationis modum progref-

n qïïemadmoium olim PI

iilon Medicus , qui a-

Wi !

lexipharmaca fua Deorum manus appellabat ; &

Hutten. de

vorandt otim in -

hodie Medid facere folent , qui ingenti jactatio-

mo:rb.Gall,

WCQP- 6e

RULTEM

wnllnne

thyuria us

ne compofitiones fuas vocant mamus Chriffi , Apo-

flolicon . gratia Dei , antidotum Paulinum , & id ge-

Thuan.H.l.

DIDQerat Img. Ti

59 de Ma-

t

jb

U

tntent

nus i'hp;iftitiofe inditis vocabulis. Quamobrem

nutiana fa-

Tih

omnibus

.....

Di

fiodt

Ioanui Frobenio, & Ioannt Opotino, qui Bafilez ; Chri-

milia ho.

1

(2

ho

norificen-

. dees dela

iU

LQ

fop

ro Plantino , qui Ántuerpiz ; Aldo Manutio;

tifime,

K* Henrico Stephanis , qui

et, qui fee f

qui Venetiis; Robertis

«'-r:nm

T AUIQUS

Lutetió & Geneva ; & aliis Typographis ; qui

if

"hï W.

4

nuil pa

r

i

'centes fümptui rem literariam diligen-

x n Welplalia o

^

l

QU

|

onim fl

tia Íua P

romoverunt , editis fumma characte-

mT

| A

j reliil

rum clegontia innumeris veterum àc recentium

IG

Thuan. H.

monu:centis ; plus debet. Chriffianus orbis , quam

x nimium qui

I25

l,:i

[

'qruv* 1 ue qU': .

"

^

cuiquasi fortifimorum belly ducum. ob propagatos f-

Bezze adde

Et de Aldo Manutio

N. Leoni-

amp

u

of

;or:q,ue&i uïxi

neis patria debuit unquam.

cenum de

venufte Beza:

JIUUC

412

g o 8

morb.Gall.

ATP(y

Didonis cecinit vogum difertus

ubiin Aldi

| f AV

fnehdo

laudé prz-

Maro: Pompein vogum Lucans :

clate

(

bt !

u

jb

?

C diferte deo boc uterque fecit ;

u

«t «;uï?.ll

ut nunc viveve judicetur illa ,

Al

W freno

nec jam mortuus bic putetur. effe :

[/55 ]

" Chrfi 1

Kf

imo funt vedivivi C bic, C illa.

ag

Ual

f

Ergo credere fas erit. Poetas

l Q

i

1

jm

L':

Divos; utpote qui loqueudo pofiint

(ge

j

yitam veddete snovtuii : quod ipfis

Qu

fi» 8

D

3

est

)

!

LET

OÓnAT7T16

/ml*

/

I

est Divis proprium & peculiave.

Quod fi credere fas Deos Poetas;

(lv

vitam veddere quod queant fublatam

9.

^

1

v:d

quanto est juflius equiu[que , quefo,

Aldum Manutium D EV M vocare ;

ipfis qui potuit fuo Labore

vitam veddere mortuis Poetis ?

.;:'U"l :41

Quando igitur Typographia mortuos in vitarm

revocat, & propterea Diva eít : quid aliud Ger-

mani nifi Dii, qui illam genuerunt ? Hzc , Au-

)v

n h

ditores, funt duo illa maxima Germanix mira-

eula; quz nos fecimus optima , quia toti Orbi

communia; & iifdem omnibus viam ad pacem

publicam , am ad virtutum & dodctrinarum

myfleria, ad Religionem , ad colum , ad Chri-

ftum ipfum Salvatorem noftruim communivimas.

jv

Tribuunt nobis Itali, & vere , etiam machina-

elntt

rum,rotulis tempora & fyderum curíus recur-

feter. 1n

Relat. Eu-

fufque diftinguentium inventionem : I Tedefihi,

»

xop. p r.l.r.

inquiunt , fono fLati imventori della Stampa, dell' Av-

de Germ,

x

tigliatia , & dell' Horologio a vuota , cofe uobiliffimes

quod ut laudum noftrarum non eft e*(igua AC

ceífio; ita filentio illud minime praterire volui.

Cujus ergo nationis, Auditores mei, inventum

T

eft bombarda ? Noftre. Germanicz.

Qljs me-

0.

moriz ftacuit oternitatem tyPis czneis? Nos Ger-

mani.

Tul. Sealig.

uis horologiorum rotulas docuit ? INos

exercit. 99.

Germani.

Nos Germani , Auditores, bombarda

M

"

lovi mram imitati fumus : tempus ipfum librorum per-

D

:

petuitate: fuperavimus: borologiis FempoUuA. COTikes,

Q

YOotavunm cweumaütiones , effecimus.

|

At

1v

Quid

l$

Pno GrxRMwMANIA

55

D us

lutt,

Quid vero profecimus amplius ; Auditores?

LT

Sed hodie non fumus : ho-

Af

Sine urbibus funmus.

fiitgg.

die alias regiones antecellimus. Vnus Ducatus

sf

Würtembergicus continet utbes fexagita , &

LT

quod excedit. Vna Hollandia , exiguo ambitu

E ns de bel

Comitatus , triginta tves urbes compre?*:.endit. Ex

lo

Gallo

li

turri Goricomenfi , in regione pianilïima, pro-

Belg. tom-

Lb

b E

fpe&us eft in vigintt urbes duas facilimus. — Ita

lg

l

id d (

Vltrajectum inter quizquagiuta fedet urbes: qua-

rum quz abíunt longiffime , unius diei itinere

rengnt ? Hac, A

t Gentianie m

diftant. Quin pleraque Germania utbibus re-

!

|

ferta eft, vicinitate ita fere conjundis , ut alte-

à, quia t 0n

ra alteram quafi manu ducere videatur. .Om-

i vam 4d p

m & doctrinamt

nes pene natura lod , & operibus firmiffimz ;

zdificiorum ftru&uris , templorum molibus, fon-

edum , od Cur

tium deliciis, viarum nitore, & omni elegantia

g communivimts

Quid

ornatiffimz , cultiffime , pulcherrimz.

t, &i machin

^

T

um us Tecu

enim Chriftiani Orbis clave Vienna , quidHar-

t

[

Typographie falutari

lemo ( quz & ipfa mater

p

yonm : [ Weffm

vult, Hadriano Junio invenü

onis laudem La«

Mu us 8T 2

(

[

ventio loannis , cognomine P

ditue , Harlemenfi ci-

Jl [0)!(5 MMJS

lii

damo , Gouda , Argen-

vi tribuente ) quid Amftelo

qn d

exigua 4

Lubeca,

yon

torato , Brunfuico , Ingolftadio , Dreída ,

jmé pmerire

Magdeburgo, Antuerpia, mu-

i fve t

Hamburgo, Brema,

ores m

nitius? di AuguPca :

Monachio , Lipíia; Bref-

g Qu fm

lavia , Gracio, Saltzburgo, Lune

burgo, Bafilea,

Nor vt

& Caffi-

jj d

Tiguro, Berna , Norimberga , L

ugduno,

bt '

teridum infuülarum ( Hifpanis Azores dicuntur)

P

Audior

s, lbt

inventricibus Brugis,maguificentius, putius, &^

, u ,

Ípectabilius ? Quid Lovanio , Gandavo , Praga,

T

yi m

Érfordia , Colonia, capacius ? De quibus omnt-

4

bus,

a

o

U

j !

£6

OnATro

0'!

bus, & aliis multo pluribus , quorum catalogus

Jn. Silv. nimis foret lon

iil

Epift.

6

gus, dici poteft , quod in Vien-

I

Bonf.

rer

[

hf

na Áuitriz laudatur, ut qua fiut civium domus , ea

Vng.dec4

Principum palatia. effe videantur.

J

lib s.

ABerit Strabo,

Gracos vinci a Romanis puritate urbium : Bote-

J

rus Italus autem fcribit , Romanos longe vinci

f

Joter.

Re.

a Germanis.

bora i Tedefchi . avanzano di gran

lat. p. Y.lib.

y de Gerz,

lung.z ) Romani.

Et quod encomium aliquando

fereniffimus Archidux Carolus, Imp. Ferd. I. fili-

11d

us , pater Ferdinandi, (quem FERDINANDUM;

avo cognominem & parem, incredibili Aucu-

ftalium virtutum confpirati,one, & fecundiífimo

"n

fortunz tantis fucceffibus applaudentis flatu , ad

fupremum humanz glorie faftigium feliciflime

graffari hodie videmus ) in' honorem Florentiz

M.

proferebat; eam. eivitatem. tantum. dielus fefs c

-

folennibus mon[irayi. debere; uti (cilicet pret

lOi2 yQ-

ftes in magna pompa & feflivitate. folum indui

Al c.

ita

ti-

folent : id nos rectius ufurpabimus de civ

bus Germanorum.

Antuerpiam in (þic:ä i. Lo-

cus quis ? ad flumen pulcherrimum , pulcherri-

ma planities; & in hac juxta illud pulcherrima

TYipfius in

urbium,quas Europà, Africa, Afia, videt : ftru-

H l&

przf.ad $

ÉQ

&ura , ordine , fymmetria, monibus , zdificiis,

viis , univería elegantia , non eft quz illam füpe-

ret ,imo aquet. ingula fi Ípectentur, aliz forfi-

0

tan excedent: fed omnia Corporis , ut fic dicam,

L0 Tefgt t

membra junctim qui exploraverit, fuffragium ju-

MAE fruji

dicio meo dabit.

Quanta fuerit , cum fupra om-

'I:huan. H

ia Orbis empotia-nuper fuit , docet. Germani. fan-

T ff

1D.6,

guinis gezmen , Julius Czfar Scaliger ifto Epi-

,,'1,',',';!.' 'ïï)f,'

Irt, !,;r'

grammate, quod fecit de Ántuerpia ;

ï W ! j-;ii,f n

Oppi-

"

——

a

Pno GrmRMwMANI2A

77

fttm

l

|

) QUo

: fl

|

öppida quot (beckant oculo me torva jing/ha;

tot nos inyidie pallida tela petunt.

* UP (il

[ NT

Lugdunum omugenum e$l , opevofa Lutetia , Roma

Aleri

[v

(tiy

P

V

L

ingens , ves Venetitm vafla, Tolofa potens.

Dit : s

Omnimoda merces , avtes prifceque novaque ;

Tunoy longe vtj

quorum imfunt. aliis fingula , cuncta mibi.

UTR dj

Si nunc urbium fingularia 499 e£iuvüwuovevlas

Omium alfouasd

conquirere ; & magnitudinem templi Vlmenfis

/Inp. Ferd .f

in Suevia ; pulchritudinem — Freidenftadienfis in

ADINAXD

ITA.

u AIA,

Würtembergia ; Monachienfis Jefuitici magnifi-

Thoredibi

(

i

centiam in Bavaria; Grüningenfis in Epifcopatu

(

1

m

; & (eom

MW

jl

"

!

W

Halberftadeníi nitorem : fi Auguftanorum augu-

udentis fhnu, d

ftiffimos fontes , & machinas aquarum tracto-

ipm felcilme

rias; Spirenfium montem oliveti ; Drefdenfium

norem Forenti

equile, & armamentarium ; Ratifponenfmm pon-

a d ff

",

tem ; Stutgardiz fuburbicarium .Ducale prato-

*'L;xffï

n

l

V

1

l

cmïr v

rum, & hortos omnium deliciarum fedem; fi

^

m

Fr. Guilli-

A 1000

n

indu

turrim Árgentinenfem, (cujus altitudo eft pedum

;

man.in Ep.

u

]

c'c:ivzr' j

geometricorum $74.) Viennenfem , Landshuten-

AIg.C.94

J .:L'l '

[o

p

Íem , Antuerpienfem , fefe altius e terra attollen-

plchetrt

T

tes, quam turris Babylonica; fi item multa mil-

l

u

T

lia fingularium alia , que fpe&tatores ita titil-

l A,u':hcrrim

Mn,videz : r

lant, ut quo videant Ízpius,eo recedant illiben-

'

j mg j æhl

'L*l"

üus, & quz totos Deliciarum libros hodie confi-

ciunt, inveftieare vellemus : ubi , chariffimi mei,

