ti, pretia rerum exaggerat: & ipfius vilitas,

&adv.Mi. omnium rerum invehit caritatem.

Etiam ipfi

lc Ls

"Helvetii jam argentum noverunt. Nam illo tem-

ofe, quo cum Carolo Pugnace Duce Burgundiæ

bellum gefferant, tánta premebantur inopia, ut

ipforummet legati ad Carolum . de pace miffi in-

teralia demonftraverint; pluris debere xftimari

calcaria & equorum frena in exercitu. Carolino,

:

WMtka

quam

L0

xïï

Pno

G ? R^W A MXI X

"n

Ü m

4

A

d

!

7

n

J

u

& t

1

quam omnem eam pecuniam , quz ex ipfomm

H

T

agris cogi poifet: & cum fuperbum hoftem pacis

TE Drüdid, t

li

nomen faftidientem poítea prope Granfonium

An.giwæ

)

1

EM pretiä i

0l

m sf

viciffent ac fugaflent , preda opima & regia o-

N etli

TU L

mnino potiti ; ignari tamen,quahtas opes & di-

Palienfs Al

Í

vitias confecuti effent ; pecuniam captam non

Qco frrmibu (

Cruf. Anná

numerabant, fed pileis dividebant ; tabernacu-

Zdingim, (

A.l,

Suev.p.3. l5

lum etiam Caroli longe pulchertimum & ex-

7.€:12,

omni jf

quifitiffimum in multa frufta difcindebant; pati-

nulorom Vienne

nas argenteas nonnulli, cum ftanneas effe puta-

pP.Cominzs

COIDIg. L. 7..-.

nd mel, a

rent, viliffimo pretio vendebant ; adamantem

1'l1»«11

IU

s floreni 1

item Caroli toto orbe celeberrimum , cui erant

»pj:idi ptetim

appenfi aliquot uniones, quidam, ubi reperiifct,

üret. Totum h

in pyxidem reponens, mox fub currüm abjicie-

ls

lá

t ais ml (

bat; paulo poft reverfus recipiebat, & facrifico

d

1

H

) prfsdia [unt|

cuidam vendebat aureo numo ; ifque deinde a

'1

VLi)

[

"

fui oppidi magiftratu ; cui miferat, accipiebat au-

lunt. C*l,

A,g

drna

lre

n

lgl/l

tl

teos duos.

Verum Helvetii ea occ

CA LA

A

e deatu-

tembegam pen

h

TO argentoque communein hominum opinionem

| ilï','flïïillïïül' HU

apprehendere coepére; & ea dexteritate progreffi

anmbcrgæ,ï&

funt, ut facti pecuniofxfïimi argentarios nunc, jue

(cam

WENL.

'

p

fte & utiliter argentum verfandi & collocandi

^

à

n

U:)I

,Iquit

modum docere poffint; nec raro ab illis tan-

V pius V

qs vilt

quam bonz fortunz depofitariis Galli & alii po-

t

wï&

Eaam !

puli in maximis neceffitatibus ingentes pecunia-

14

!]

I

Mn jl

yte

rum fummas impet

i ct

rint.

Quod autem de ar-

genti reditibus dixi; idem & de plumbo; ffauno ,

m

|

f

Í

yi

J

jrinto j

ferro, & reliqua omni metallica opulentia intel-

[

j

d

i m

ligendum eft: qux non minori fenore labores

nn"

impenfaíque foflorum & patronorum hactenus

[

1&6

pe

beavére. Audite, quid Imp. Maximilianus I. in-

À

((

j (l

u

wl &ifï

0

76

O. &RATIO

i

victiffimi Domini Imperatoris no' fti Marrnis

abavus, de Comitatu Tirolenfi ,' metallis fata

provincia, judicaverit: & idem judicate de aliis

St.Tigh. in

He:c, ?rod

locis metallorum fertilibus

ilam ícilicet rudem

C agreflem vuflici tunicam , multis quidem plicis C

vagis borridam ac deforimem $. valde mibilomiuus bo-

nam , calidam , ac commodam effe

E montium

enim 11 ius Comuitatus fClllzïlS h&!ll-l'lltlll Pel-

magm aut1, arvcenti, m QtaLiO'*Uln('HC omríis QC-

b"

neris optimorum thefauri ;

cacumina filvis feta-

mque multitudine plena funt ; colles & clivi

frucibus ac vineis

alles luminum ac fontium

]

pus rerertz

aquls 1frri '-'UCC, armentis & PCLOH

flhlt, qhæ PLIDULO non minus E qþam lacus &

ftagna inter montes fpaaof!fu a variis & nobi-

hfhmls Plfubus abundant :

ut ita Tirolis non

Boter. in

folum Ducatui, verum etiam Regno divitiis pof-

Relat

nmf- r

Is

ütz eq

ti.

Audite vero etiam quld Germa-

G. Aet de

niz nofhæ Plinius , Georgius Acricola , de Ger-

vet. & nov,

metall.1. 1

maniz metallis fcripferit : Nafim tempovibus , ait,

Contranu

Gerntamtá ])ï(f'ïfï catetas E(Zïüþdï Yegtones WAgnam

extur R

metallorum. copiam . effandit

Etenim aurt ramenta

Hupin. in

defert. Albis , Edera, " multi rivt . idem effoditur in

Apolog.pro

LPod. Rep.

Veþoplmlu Corbachi: in. Francis , Steinebeida : in Ly-

git Reicheflemi, C — Zucchemanteli, in . Carpato

15205te.

Argemzim vero eruitur i& Saxonia Celler-

It

feldi ,& in finitimis locis : in Mifena. Fribergi , Ma-

( /

Wl

in Boemia , in valle

Tieberei , Annebe rgi, Snebergi

1

loachtmica , Cotteberg

C ig multis alüs locis

Ar-

I

gento autem vivo iu. Boemia fecundum est. schonba-

ï

cbum , item Beraunum.

At «vís copiem [uppeditat

UL]

I

Melt-

;lï

[

5

0

,,P R th ERMANIA.

)HOLIM

ATT

N

Melibocus C:»!rpälfm. Plumbi. candidi fertile est

* , Inet h 1

lef

em

in Mifeus Aldebergum C Irberefdovffum : in. Boemia

WIL dï

AE

Slacchevaldum : fed plumbi migtt. mons. Ramelus ad

»11 ket lii

Gofelariamm in. Saxomia : cineren in. Mifena. Sneber-

i

f

[/

[ P

gum.

Ferrum autem imnumeri locà daut, fed opti-

:".v:;'vüimns l

qmum i Sorlandis Segena : in Francis , Sulcebachum:

In hac o-

E front

in Mifenis , Gishubelum & Laveflemium.

lii

1

AUE p

mnium fortune bonorum affluentia , jubebat

TUS g

charitas ï.liquid2 imo quicquid domi non erat

Y

a

fa

ufüi & neceffitati füblevandz, foris 1n proximos

: colls & di

^

& egenos auxilii P()Puïos elargiri: fed jutfum praz-

n

ul

m 4f

ill &V fL

ptitudo

venit Germanorum prom

k

; qui

pecoribus releng

nil negat , C fofe vel non pofcentibus offert.

- Claudian.

QUAITI jlul* j

Olim , dum barbari tamen adhuc dicebamur,

*'Tacit.

de

i

morib.

G-

$a varits x D00

quemcunque mortalunn avcere. tedto nefas pütaba-

Czf. com.

—-—m

Irolls fot

mus;fro fortuma quoque advenam apparatis epulis

6. Diodor

Ls

diviis polï

excipiente , uemine motum ignotumque , quantum 4d

Getmà

jus bofbitii , difcernente. Nondum degeneravimus,

3.;1".;0.3;, de Gtt

populares mei : virtutem illam, charitatis dexte-

!

r

.'l*w

" fii[;

ram,retinuimus; & haud dubie portio ejus eft non

tf

Ia Tf

afpernabilis hodie mos ifle , peregrinos vino &

At tittt

lautiis honorandi , qui non exiguis fumptibus

abíolvitur .

Sed & extra hxc lautia animus Ger-

f

Ll

ii

t n

manorfum multo lautiffimus vel ipfam provocat

t

yilt : t

munificentiam. Ille

I

"n CNPJ"

Mi

Já Culi

Jl

nunquam divitias nigrantibus abdit in. antris,

Claudian

nec tenebris condemuat opess fed lavgior imbre

'l'!bïï'g

j, Mi

n

affolet inuumeras bomiuum. ditare catervas.

u

) o

Quippe velut deufo currentia qmunera nimibo

y ia

h*tï'

j

ufque videre licet poptlis nudare penates ,

/

NI

afiduos intvave inopes , vemeate beatos.

y f

N

| V

X[:'

LN

Jj

106

J^

78

O n ATióÓ

'/erl

;

y

(

Ne tàmen omnia dando , & nihil accipiendo ;

J

[o4

[

impbruaenter in e

o

eftatem przcipitaret patria;

CT](

hone

A pogulo peum!ïa eft Mercatuta

ut qlll«

Tyuid

bilit

& L,.-

atis gradus eflent , libere res

czmq:ze infra INo

l .»J

domi fuper fluas alio Cuf*uö'lt , & inde utiles do-

num.:r

vlv

,.ïc

rre

ntc.

136

QLD

rei cum pubhue tum

t maximo : civibus etiam bene

va.t'ce' luc

1

ITXJLUQ pr ivatorum conditk

em ita feliciter fu«

P€ 'CGN, ut ad magnatum FOU.&ULLS P»EV€H€1 1nt

WVt aut

m. n UU& non Germaniz civitas mercaturz

Nacat

4..

Inferiotes Germani hac laude

uperios

rés fuperant piau*num cum viri pariter & fzmi-

12 , rcnes

jUVCHGS lbl D€UOULHEUL .,1n ecamdaue

p-

em pm' res finguli lin

C

x,,,v-l.

as addifcant ; & infupet

ipfe regionis lPavs fe accommodet. commercio

P

totius orbis.

Quod vel navium. multitudo pla-

num facit dubitan tlbne miulc.»m quotannis in

lle

Hollandia íolum , mille

s circiter naves conftrui

Cafp. Ens

* hg

n H.Belg

ajunt oceano 1u1cando aptas; quarum fingula:

Li,

im nuda Hbuca & materia , fine armamentis;

^

al

binis coní

[on

ireorum fcutatorum millibus. ut

I' Mslth 1n

vero non abemt , qui ctedunt , Ordines Beleii

hift Henri-

C€i IV. G.K.

confcderatos ; fi in continente nullo bello implis

l.6.narr.j

centm , majorem navium Chiïem in mare educe-

1

ré poffe , quam Puaap(*m alium 1n. Chriftiano

rbe quemquam :

cum Daniz Rex ob injuriam

[

legato fuo illitam uno eodemque tempore (ex«

entas naves Hollandicas per Cimbricum ftetum

navigantes detinuerit j qua omnes ex eodem por-

JK

FICVl ícilicet oftio, fuerant profe&e ; praxter

t

€as; qwe ex eodem & aliis locis in nnnlnm ; 9SCO«

tiam,

*) 4 Ui

g

p r

f

Pauo G'sgwWuAMWIA

79

!

Wi Q"GV

V'T'w

Tfet

!

[

ä1m-, Galliam , PIiiþäniaä , Lufitaniám , Norv&

ll

p

f

giam , Itaiam , Zgyptum , Turciam , veteris de-

L)]

nique & novi orbis infulas folverut.

Amflelo-. 1i1tpontan;

Df

d

5

"

A

in H. Am»

Vindeutls:

mf quod hodie florentiffimum Europz eft

ftclodam,

lm p

]

lt

v

emporium , tot unico £epe die ex diverfis óris &

l.Z-CIIP.

HUd$ £ jmb

Dtnt

regionibus adpellunt vela ; quot ànnus integer

dies complectitur.

Q

,

»

CCLLeL

ed ,preítat in laudem Am-

5 petvener

ftelodami audire cultiffimum poetam C. Bar.

leum:

NUATUR

À

l

i

(

l

Vrbs fpatiofa, potens opibus, tecti[que [upevba,

M

'

*f.

"

lL

Vrribus invidiam , crimina lege domat.

f pzri:sr

Ciibws autta novis nunquam flat. inibus ü[dem ,

entir, I m

Latius expaufis muenibus bofpes: abit.

£.

"i

n& imhg-;:

Invertas ,

J'w,

f

k

4 memu. quo condita fundo est,

Qodet COfmmetcl

'

Nuper Hyperboreo pimus in orbe fuir.

i

"

J

Il

hfT

]

'—j

q0

f,

]

us

i

Quitquid mortalis fingit

J

b;

&

evrtia. Curá ,

j Tl

;

QOCADIS 11

:

Vel natuta fuo parturit alma finu ,

J w conftni

!

llla dabit : totoque parans commercia mundo

]

h

n

quim ungt

r

Nunt emere , C* totam vendere (emet amat.

(rne armimentis

Has adfert , bas trudit opes:fic lucra pavantur:

im ml

l

Jh.hl L

|

i

jbus, t

Qvid valeat fraus, fors, avs ,mare , terra, docet,

1e Bäigä

Mofcbus, Arabs , Perfe, Maurus, Iudeus , uterqué

Orli-i!

In

Uv

lol

p

Quod fevat buc ,vufufone auferat , Indus babet.

(s

ire edid

Hanc dum smundus adit,mundumqa, bac ipfa perervat;

Ü Chriltin:

Non tuvbs fixa loco , fed vagus orbis erit.

! M pinjii

Qahs fuit Antuerpia , antequam Martis intem-

gnpor i

periem P:',.P-a eft? Vno ibi menfe Phli'a & majora Boer, ín

um f6"

inter mercatores tractabantur negotia, quam Ve- Wel«r.

netiis duobus annis.

T. Coifm I'm

Et qui ftudiofius quzvis

lud

i

rerum admiránda in memoriz codices referre fo-

n[

QU )

Ff("-][

T

m"ha

[l

lent, obíervarunt; in illa temporum felicitate;

t

u

jl

CUA

m

OZR.-AUrO

85

flnfmm

l

J

chm ditiores totius pene Europe mercatores cufh

4

:

fuis opibus in hanc urbem confluerent , eam ali-

rj à

€. Scriban.

quando rrecentas e. fola Hifpania . familias , pleras-

inoriginib.

iw)i

w

Antuecrp,

que potentes incoluiffe : ibidem tunc fmgulis die-

€.8.

bus bis , ftatis horis antemeridianis & pomeridia-

I

nis, in celeberrimo urbis compito , quod medium

——

lanum quidam non immerito , alii Burfztn dixe-

runt , fupra quinque bominum millia negotiationi-

bus Orbis terrarum expediundis conventus egifï

fe: item fæpc ibi in Scaldi flumine b5 mille. c

quingentas naves mercatorias in anchoris ftetiíe ;

& quotidie quizgentas minimum adnavi gaiïe ,aut

enavigaffe , variis mercibus onuffas; multoties

L

unico maris eftu quadriagentas appuliffe: vix diem

infupcr abiifle , que non ducentos viderit curris

vectoribus gravidos ; non annumeratis plauftris

Germanicis, Hanfaticis, Lotharingicis , Gallicis,

qui una feptimana millia adæquabant; nec etiam

in iftum numerum venientibus carris rufticis

commeatum COADIIOSG dCPOfï&HEibUS , qui una fe-

ptimana decem millia fupembant: denique in per-

ennibus hifce commerciorum viciffitudinibus &

jugi exercitio, fingulis annis , in rerum emptio-

Rationib.

nes ac venditiones quingentos argewn' milliones, au-

fc. ad valo-

rem Belgi-

ri nimirum cenutum triginta tres , & quod excedit,

€eax monetz

erogatos fuille : extra tamen cambia & recambia

fubdu&is.

(ic enim hodie loquimur : & utimur fermone

tanquam numo , cui publica forma dat pretium)

five campfualem pecuniam , illam reciprocam &

tanquam adlabentis relabentifque oceani zítu ad-

fluentem trefluentemque ftata acceffione & fuga ;

M

dum

5

/

0

A

Dno Gs w:A N À.

81

fY» «

llwf

f'a

dum per univerfum orbem inambulat fenerario

Y , &

itu redituque; quam nulli prope numeri capiant;

hi

)

nulla Arithmetica expleat.

Vnde cum urbs hec

Meteran.im

Ihmw']

xxxxx

Anno Chriti 1576. ab Hifpanis immaniter & a-

H.Belg.l 6.

Al

& Thum.

vate direpta effet , pecuni a tantum collecta & ex-

ngblah

0/"](

4 lh

I/)

torta (omnem tamen non potuere nanciíci ; mul-

i äftr

hMi l

! a.

tis parvo fe redimentibus , qui ter centum flore-

I Jïrgom

r;m-

IU

norum millia & plus in arcis cuftodiebant) ad vi-

I5 CODVentQS egïg

&ies centena millia coronatorum zítimata fuxt ; in éa

li

Ug

fumma minime comprehenfis gemmis & pretio-

MIULI

Hetlt

fis cimeliis, aureis vafis & argenteis; nec etiam

14 Tw»:c M

incendii damno , quod. non fuit minoris: milite

Inült

l)

interea incertum relinquente , majorene licentia

n

Ix

s

dta

pécyniam corraderet , an jam partam dilapidaret.

viderit cimi

Mox enim in ipía Buría menfi in alez lufum pu-

plauflt

blice collatz funt, in quibus plerique ex gregariis

tcl

etam militibus uno die advetía alea ad decem co-

U

N

vonatorum millia perdiderunc.

Confultiores cüm

vlhunt: BC ettà

; fultcy

periculofum ducerent , predam extra urbem de-

^

qu a t

ferre5 pugionum & eufium manubria , alii galeas

ac loricas ex auro folido confici, & fandaracha

"

qein pe

l inibusd

infucari curabant, ne colore dignofcerentur: qua

in re tàmen aurificum aftü deceþti funt; qui, cu-

em enpt

pri & zris media parte auro admifta , direptionis

vilinmos 9t

»i

partem ab ignaris predonibus callide reciperarunt.

:& Cod exco

f!

M O Iu

a^

afb

Nec tamen fic abiit pecuniaria negotiatio ex ifta

frON

urbe : fed & in ipfis mediis Martis furoribus ad

miraculum floruit poftea. — Vidimus annis fupe—-

Íta fcribit

atrer

Scriban. ia

4m

rioribus , paulo ante pactas inducias , e privati

ADfu.C: 96

fU

PUL

nobilis negotiatoris mánu ; ingenti aufu , vix fo-

( *

lidis diebus "Vigintik, in milita

tia itipendia fupta

fone &UU

n

F

feptin-

[

u

T

m

$1

ÓnA

À

10

(DA

,AH'( "(

(b

feptimgenta aurcorum millia FuiHä cxpeüfa v1d;

?4

inus deinde ab eadem manu , menfe uno , zurs

/

il

amilionem. unum : ab eadem denique, mcqfïbus

,LN:

41

non tribus integris, portentoío conatu , aurz qmil-

j l

liones duos , & Íuper hzc , aureovum . feptingenta

M Y

t/

Wat.lib. llia.

o

veia ducit Pli-

Inter humani animi prodi

3*cap.5$ — pius zs alienum Milonis illius , qui P. Clodium

|

occidit.

At quid fefterti'im. feptingenties ( tan-

nun debebat Milo ) ad . auri milliones fex , quos

privati duo Ántuerpiz privato debebant nomi-

ne; fed quibus Rex ipfe plura longe debuit?

Sed miffis Antuerpiz opibus , aurique tonnis ac

millionibus, relinquamus Beleii mercaturam;

&-aliquem mercatum íive panegyrin in Supe-

riori Germania confideremus.

Prater cxtera lo-

ca autem maxima celebrantur frequenti:z Linzi-

um, Freiftadium , & Crembíà in Auftria; Lipfia

in Mifnia, Bozenum in Tiroli , Zurzachum in

Helvetia , Argentina in Alfatia ,. Nordlinga in

Suevia, Francofordia in Br. Marchia, Numbm*gum

in Thuringia , Grzcium in Stiria , & plurima

oppida alia. At Francofürtum , quod ad Mainum

ii

fedet, omnium totius orbis nundinarum eft ca-

put:ubi quis merces non folum quafcuzque re-

quifierit, fed plerafque etiam , de quibus ne co-

H Ste»".in

énconuo

gitaverit quidem , & de quibus nec ipfe nec alii

xhund.Fran.

multi quicquam fando audierint , expofitas vi-

«of,

debit: idque cum tanta in unoquoque genere

copia, ut non e mulus civitatibus, fed ex oibis

univerfi regionibus coa&tas congregatafque fuif-

Íe crediturus fit.

Tor tibi noffta dabit pulcbras Francfovdia moeces :

i:

Hac

ï

119

A hif trber

"D* s "3RGWANUXL

$;

T

Hat habet , ut. dicas , quiequid in Orbe fzu't.

UL menfs uno,:;1

&argura quot fegetes, quot babet Methymna vacemos,

j oäem'que, fntj

TItl) COndtu, 4gr h

JEquore quot pifces, fronde teguntur / aves ,

Quot celum ffellasy tot-haber Francfordia merces ;

d /epzmgev

Mercuriufque. fuo proftat in emporio.

n Prodigia du

Seu caperis noffram peregre advenientibus urbem;

1

ZT

51

o/dij.:

Ante oculos ve

L2

et merx. numerofa. tuos:

D ltngentis [ i

Sive petis merces patrias , tibu mille placebunt ;

1 ilins fv

Cogéris voti nefcius . effe tui.

oto debebunt nor

Quid vero Áuditores? Num Latrocinta non. tüí«

plu longe d

bant commercia? Num itinerantibus mercatoris

l, ttique TOE

bus prdonum tendicule timentur nullz? Olim

j Bcï;;i TheL CA

fieri poterat in illa bellicofa & Martiali mundi

: pugyan n g

dtate , cum jus in viribus omnes gentes habe:

a. Prater cetert)

rent, ut nec majores noftri forte fuerint ubique

r fremenia

innocui ficutl & Cimbros Gallica lingua latrones

Mi Anfr; L

didi, Sextus. Pompejus memorir mandavit; eà

i, Turadhum.

videlicet fignificatione , qua AEgyptius fupcf&-itio:-

As , Nudinga:

fum, Cbaldaus aftrologum , Sibarita delicatum. de-

Marcha, umburg

notat, Et quidem illa prifcorum latrocinià; quz

n $u & pluïin

juventutis exercendz ac defidie minuende caufa

CefstCodi |

jib.s,

IIf q[

w ad Momt

infituebantur , a communi hominuim exiftima-

tione eam hone

itd

RI

J mmma.mm &

tis fumpferant fpeciem , ut H

qui detrectarent ,in delertorum a£.

(inm quit

xluc |

qui ducem fe

1

C

lüveriug

(t.— 90 Germ.Ant.

1lmad

T 1

proditorum (patriaà lingua , CDetibát

1

Cdjelmtn) numero: ducerenzur , omauiumque re-

lib. r. c,19*.

gius i

le n& -L

O fs

" g'(UO. t

fum iis Po&ea fides. abrogaretut.

Atque hanc

detn

gt

1

au

aac

am five

animofitztem . &que olim ufurpa-

T oquoqu

"

A[Wnunf

« a

bant Agypüi ,

Scyche; Atlvrii , Medi , PerCe , Grz-

du

: Sgamiqüc p

&, Romanique, cuum in exteras gentes imperia

; Q

confltuerenr; t propterea etiaun Magnus Ale-

x2Hs

m;x*fO!W m

Pa

TU

OnATIO

FE

84

|

w

^ aafüf tb

xahder populufque Romanus ipfe latroues pafíim

u

Mft[m

apud fcriptores audiant. Verum hodie in Ger-

fl

fl |

mania nofira, mera regnat innocentia : Probitas

T" 1[

C& Grayitas , Proborum & gravium virorum te-

i

ftimonio , zobis eft nativa, non femper in. Gallorum

Lipf. in E-

pift.

gente (nec etiam apud alías) repetienda. Et quem-

admodum Eberhardus I Dux Würtembergiz (qui

fmy

J »

cum Hierofolyma peterec adhuc invefüis, íed

redux referret batbam , & poftea prater ztatis

fuz morem aleret , Barbati nomen accepit.) non

tam familiz tuz , Friderice Achilles cognate ; quam

(sculi füi lumen ; illud inter meritorum & lau-

Cruf. Ànn.

20

dum fünmma ponebat, quod in media zítate ru-

$Suevs p. 3.

lib. 7. €: 14-

ri poffit fecurus cubare in gremio cujuslibet

civium füorum , & fuaviter quiefcere : ita idem

nuhc licet in Germania omni; quz tota fecuri-

tatis eft portus; magi&ratibus in id firenue ope-

SW.ab Eren-

berg. de o-

ram collocantibus: ut & Philippus Hafliz Land-

nerib.fubd.

gravius inter notas boni Principis retulerit, via-

€e 6. Il 37-

rum fecuritatem. — 'Tantum autem illi Germano-

V

rum nativz probitati femper tributum eft , ut

n

maximi quique Imperatores, Reges,ac Princi-

— - ——

^i

)

pes, fefe vitamque fuam eorum cuftodiz credi-

Lipf.ad Ta.

derint. Huncque honorem exhibuerat pugna-

cit. lib. 13.

ciffime & fideliffime gent Auguftus, Tiberius;

t

Ann. n, $o«

Suet.

in

aliique ad Galbam ufque; qui cobortem Germano-

1

Galba. c.12.

&t f

rüif, ait Suetonius, « Cafaribus olim ad. cuftodiant

corporis inflitutam , multifque. experimentis. fidelifi-

main ; difflvit. — Sed veceperunt eos poftea rcli-

qui Imperatores.

Etiam Herodes Judzx Rex

noftram gentem in fatellitio habuit.

üz laus

DT

MUA

& ad-

L

TIO

^

PRno GERMANT A

8j

nu.s |

Dle ldrini r1

& adhuc perennat; Imperatore , Papa , Hifpa-

S'verum lodi i ,

niarum , Galliarum , Sarmatiæqtle Regibus ,&

T It :

[

"

EL

magno Duce Hetruriz, aliifque exteris prxclaris

Brürim vitoris

PrïnciPibus, vitam & íalutem fuam Germano-

W ftris c

Lj

j

rum tutele committentibus: ut nunc optimo

Tittitd. Et a

-

jure pofiïmus non Rome in aliquo Pompeii

ia

theatro, fed in omnium orbis univerfi ordinum

r

Lll'tcmbe:gi,f h

'Tacit. ÁMn.

ithyc dvelts, d

confeffu cum iegätis Frifiis gloriari; Nullos 110r-

lib. 14. Le

poltes ptetet u

zalium. armis , aut fide , ante Germanos. c[fe.

Equi-

T

barole d' um

v ismas

Prmen Qpl a

dem ja&ura nulla tanti fuit, ut fidem non pra-

vavt une ab-

tulerint.

Irigation . ita

ho (ügutt; quz

Vnde & in peffima Alee confuetudi-

t mentorum & ls

loquuntur

ne prïfci patres, cum omnibus deficientibus re-

Galli.

t méda alate n

bus, in quas luderent, extremo ac noviffimo

jadu. de libertate & de corpore contenderent ,

) m cujugliï:::

quieete:itt ide

vi&ti voluntariam fervitutem adibant ; & quam-

"T qutotd fecin

vis juniores, quamvis robuftiores , alligari fe ac

Tacit. de

yis m d rente opt

venire paffi funt: Fidem id poftulare dictitantes.

morib. G«

fie Luné

Servitus tamen illa minime fuit Romana , id eft,

lp t

4

crudelis ; veluti imperium elfet in beftias , non

i fetuert,

in homines: cumGermani raro verberarent fer-

LC"'T il Germa

vum, ac vinculis & opere coercerent ; domino

w trbutim &

frumenti tànctum modum , aut pecoris , aut ve-

s Mp Prrc

ftis , ut colono injungente; & fervo ha&enus

oru cifodie cco

um

parente. — Sed ille alee furor, atque etiam fer-

T

Ü

"

l

j

U

et

l

J

vitus ipfa , hodie nobis ignoratur.

u

1

L

í

Verum enimvcero probitas nationis noftre

"T

« 6t

D

:

fJ'.

l

!

!

i

l

Tl

lr'wl

quafi arbor eít floridiffima, quxz in omnes par-

j

a!:p.! i r

!

/:

l

I

"

ld

I!

ub )

tes pulcherrim()s virtutum ramos fructibus onu-

u

ftos & pendulos projicit: ingr

ati fimus, nifi ai-

j 9014 [

QU d

;

Ü

quid decerpamus & legamus.

Caflitas C Pudi-

; [ud

i

od

éiti4; qua

fententia ZEgidii fodalis Franciícan

QU

Ts

F 3

eit

"m

l

Ox ATIÍO

86

"

T

jf

P. Rodul.

eft veluci illuftre Ípeculum , fed quod Íolo anhes

i ".

phius

Se-

P

"

xaph. Re-

litu infici ac maculari potet; ubi terrarum eft

AVaPl

D

lig 1.i.p. 65.

integrior? ubi gentium incontaminatior? Imntr4

n

annum vigcfimum . femina wotitiam babuiffe in tur-

j

^ T"n'f

lC€zfar de

A

bell. GaLe.

pifignis babent vebus; de Germanis fcripfit Cafàr.

H

" hü

Sera juyensm Venus, eoque inexbaufla pubertas , nec

virgines fefhmantur: viri fimgslis uxoribus conteutà

;

Tac.de mo-

fünt : paucifüma in tam mumerofa gente adultevia,

rib. Germ.

quorum pena prefeusyuti & publicate pudtcitia nul-

:

la venia : de iidem fcripfït Tacitus — Nec alii

mores funt hodietni: quibus zoffra maxime omui-

Hift.lib i7.

.VU

ad fin.

Um nationtim boneflatem conjugierum. juxta. Dxa

fraceptum . colit

fcribit Thuanus.

Horat. ] 4.

Nallis poduitur cafla domus flupris ;

€ari,ode s.

mos Cr lex maculofam edomuit uefas :

laudantur. fülnili prole puerpera

M

culpam pena premit comes.

Venufque ilicita tam eft exofa : ut nothis non

p n

tantum viam literarios ad honores alicubi, fed

j ff.'.'j- Ü

& in opificiis exercendis libertatem , qua leciti-

u

me nati fruuntur, plerifque in locis intercludat.

þ (

Proinde optimus quifque impudicitiz vindex eft

"

H

acerrimus. .À quo crünine Maria Regina Hun-

20

giri:, Lmp. Caroli V foror , antiqui moris &

ravitatis fcemina , fupraq; fexum fortiffima , tan-

[

:

pere adhorrebac ; ut nunquam a Cafare exo-

i potuerit , ut cuidam ex primara nobilitate

MU

'eni , frstri percharo , qui unam ex domefti-

ipfius virginibus corruperat , culpam condo-

et; paJam interminata, ficubi illum nancif-

eur vel in frauris comitatu , fore , ut extre-

é

" "AVUAAL

ine

d

!0

!

Pno- G* wx*mwANevI!A

$7

! :*i quod frjy t

mo fupplicio adficeretur. Neque defcivit heroi-

(els i It d

na a proavo Carolo pugnace , Belgii Principe: qui

Lipf. ia

Mon. Polit,

lm ; ln

fine adfpe&tu & adfectu in quempiam Zeelandici

1-2, $. 9

ULL TR

oppidi præfe&um memorabili exemplo animad-

lcepfit (sj

verterat. lite prefectus fominam corpore &

14l ,p:fll'(rm; r

moribus fcitam , fed animo meliorem deperibat;

C M ia

tentabat omnia, quz folent & poflunt amantes;

Wj gute dl

fruftra tamen.

Dein ex defperatione ad fcelus

Pudtcfig p

j

properans, maritum amatz fcminz pxoditionis

l

]

, i

infunulat, & vinctum in carcerem compingit:

TTTE

ac mulieri virum cafte amanti , & pro libera-

um j D

tione illius impigre omnia agenti , innuit ; ma-

n

»

riti vitam in amoris fru&u verti; fimulque ad

».f«f!.'i.

zalia trepidanti , rubenti & pallend , vim adhi-

utwfa.

bet, & potitur. Voti compos, nihilominus ma-

114

ritum in carcere damnari, damnatum, capite ple-

r CM

&i, atque cadaver in arcam ligneam includi cu-

xofo: u nodtis n

;at, mox fepeliendum ; imo conjugem ex pacto

honors ia f

maritum recipere fperantem , & nihil fufpican-

um , qu fenit

tem , abire & tollere jubet. Quatrifti Ípectacula

x

il

a inrercdt

perculía fuper cadaver fe abjicit , diug, lamenta-

tà, confilium viamque ultioni exquirit. Venit

eulici vindex d

in Aulam querula, & rem ordine Principi denar-

Jua egim Huu-

"

rat: qui prafecto vocato interrogato

, perplexe

E,:-«Gmi motis &

multa loquen

te, tandem confitente, & gratiam

x fl ;

uriam folatio

j Cæf&ï& a

implorante, etiam mulieri , ut inj

Jict

fe in matrimonium offerente;

j 0

aliquo corrigeret ;

nï*

ili primum abnuenti, poftea

aliorum fuggeftio-

:.';i.'»i.:.::::ï

* domel

nibus annuenti, novum maritum copulat;

qupim O

xdq

:1

etiam perfuafum, ut fupremis tabulis, f1 prior

.

J

f

n

T1

ï ilfum p

ugem haredem ex aij—

Íot

u d

fine liberis moriatur , conj

li

)j

$)

li

m

,F4

íe

G/

^f

$8

O n^ATIO

J

h

(

]

féflatim infütuérit. Quibus peradis , fcemina

l

jam animo fuo factum eltle fatis teftante , Caro-

^

t

lus nondum fibi fatisfa&um effe declarat; & il-

j

la ablcgata, prafectum in illum ipfum carcerem

il

duci,in quo maritus cefus, & pariter czfum in

^m

arcam ligneam five capulum deponi imperat.

'Iunc mulierem ignaram eo mittit : qua inopi-

W

nato iterum cafu conterrita , duobus maritis ,

m

ecdem fere tempore , eodem certe fupph'cio 2-

miífis, mox in morbum incidit & fato obiit:

hoc folum alteris nuptiis lucrata , ut liberos ex

l

priore conjugio divites relinqueret noya hzredi-

tate.

Sic pudori & caftitati confulitur , Audito-

WV

res :fic ftimuli & pruritus vagz libidinis in Ger-

€ufpin. in

—R5 0 —

mania retunduntur. Addi quoque meretur Ma-

-

!/

Maximil. I.

xq]

Lipf. in

ric avus , Imp. Maximilianus I, qui inter alias

Mon. Pol.

dotes fuit corpore pulcherrimus; fed ita verecun-

l . C. 179

dus a confpe&u aut contactu , ut nemo vir aut

Montaig. 1.

x. des Ef.

feemina nudum eum viderit aut retectum. Sub-

€. 3.

ducebat fe furtini , aquam Ífumpturus; ad lectum

AT(' a

1f

iturus, nec cubicularium quidem ad exuendum,

"] A

deponendum , collocmdumque fe admittebat:

adeo ut nulla virgo magis teneri pudoris fuifle

MI

videatur. Cavit teftamento infuper , femoralia

?

mortuo fibi induci: ut & tunc cura pudoris ef-

fet ,'cum jam non effet.

Átenim

illibatz fi-

dei conjugialis quam illuftria nobis fuppetunt

(

»i.

monumenta in vicinia ? W/infpergum W'urtem-

bcrgiæ etiamnum calet amore uxoruin in mari-

m

M

tos. Cum namque Czfar Conradus III in. illo

|

n

oppido Guelphonem Bavarum obíediflet , fasmi-

na«

"at

|

-

10

$5

^

J

A

PRo GERMANTIA

x ïl

tfadis

) mil,j;,'a

narum precibus hoc dedit, ut inviolatz abirent,

^

: ïiïl? tente. (iïiï

f

fed hac lege, ne quicquam fecum , preter quod

Trithemin

Fa r

humeris poffent, auferrent. quz fide majore di-

Chr. Hirf,

ad An.tt40,

ixfm ipntm Cifti

cam, an pietate , relictis aliis rebus omnibus,

& parterceli

Naucl. vol,

dulciffimum onus, maritos tergis, puerulos bra-

2. gen.' 33-

n deponi inptr::

Cruf. An,

chiis, omnibus infigne & admirabilis charita-

Suev. p. 2«

fuittit : que inog:

tis ftrategema commiferatione & applaufu pro-

]l.19- 63

1 dUDUS mari

f

fequentibus, foras bajulant ; ficque victorem Im-

D Cette du

b

l

phcio i

peratorem , qui de mundo tantum muliebri co-

adit & fto vbi

gitaverat , ipam vincunt , lacrimis nobile faci-

r , t le «

nus comprobantem ; & maritis vitam atque li-

eret novt hetel

bertatem, quam perdituri fuiffent, generofe con-

cene

conftlitur, Aud

fervant.

O exemplum inufitatz apud alias

o

tes virtutis, & omni feculo memorabile ! O ad-

" libidinis in G

uqe metetür i

Í

fe&us colo digni! Nec mirum ; fi Laurentius

iï'

Medices, is qui Literarum parens ufurpatur ; N

PBodin. M,

;], qi intr d

H.in pr.

us d a verecue

dulciffimz illius hiftori: recitatione valetudi-

; Qp aero vIr

nem amiífam , quam a Medicis non poterat , re-

Saltu trajiciamus 1n alium probi—

atl 5

cuperaverit.

isd ledr

tatis ramum , qui eft Modefl;i4: non illa, qua info-

iem ad eriendum

lita animi magnitudine Imp. Carolus V ( poft

f almitebt

Diocletianum , Anaftafium II , Theodofium III,

Thuan. H.

J

lacium Comnenum , Michaelem Rangaben,

l. 16.

::'Jd J

JM

[

ydoris fuif.f

Michaelem Duce F, Nicephorum Botoniaten ,

uq.m

.

V

a, fmqti

^

Manuelem Comnenum , Joannem Cantacuze-

Y t

y pidors *

lib $

num , Lotharium Ludovici Pii F , plerofque in-

Arin |

^

uppü

Ui

vitos) fe imperio & omnibus provinciis abdica-

i FOblS 1

vit; XII miniflris , & uno equo, quo propter

!11 ffol

g Vure

j m

imbecillitatem veheretur , contentus : aut qua

pyorum

Cufp. in

n j

Imp. Fripericus I V , Ladislao Rege Prage mor-

Frid.

[gdll& Jl

1m, qui Regnum,

tuo, non vota tantum Bohemort

m

edlllet )

*

E ;

véruln

,

$65

OnRATIO

] 'UW

f

w

VUJ

verum etiam Moravorum , qui Marchionatum

offerebant , modefta excufàtione fruftratus eft:

qu

u(

fficid.de St.

N

uc

aut qua Fridericus, Ele&or Saxoniz, Imperii di-

v'jf

clig. l. 1.

(

^ Lh[

gnitatem recufavit , fuoque Carolum V defigna-

Thuan. H,

(v

n

Vl.ie.

vit fufïmgio: aut qua Joannes Gropperus Cardi-

nalitiam purpuram repudiavit : Sed illa Modettia,

L l!

n

quz eft in cultu ; quem uti non contemnunt

probi Germani omnem ; ita ejus apparatu virtu-

K,/u

tes non metiuntur , minus mentiuntur.

Sicuti

EL

enim nani diffundunt fe laxiori vefte, pedum di-

gitis natant , anfati ambulant, ut. grandes & cor-

pulenti videanrur: ita bonz mentis exules, qua-

les funt Thrafones , hiftriones , fünambuli , man-

gones, fatui, & id genus ; in tranfmarini luxus,

& externe pompz fplendore dementie latibu-

Rtoat

]um quarunt, Vircutumque Hngunt, quam non

habent.

Imp. Carolus Quintus, in omnibus

(

ï

:

maximus ; in cultu tamen modicus , vel potius

AA

tenuis fuit: quod notaruut Itali , & mirati aut

sinem n

""

n

calumniati funt. in folenni ejus ingreffu Medio-

n

lanum. Cives enim omnia magnificenuffime in-

|

"

Yov. Hift. l.

4o & Lipf.

ftruxerant ; plateas aulzis , tabulis, frondibus, &

«r(;

inMon.Pol,

fcfe quifque veftibus. exornaverant ; ut nihil au-

m

hbaic.s

gufiius & opulentius in ornamenta triumfalis

pompz excogitari praftarive potuerit: fed ille &

W

Imperator, & non femel Rex ac Princeps,in atta

penula & vili pileolo fpectari voluit ; cum foemi-

narum & plebis curiofa vanitas pidam ex auro

" '/ijf.'ï. N

trabeam , & ful gentem g

-

emmis in. Cafaris capi-

t* coronam ex

[pectaret.

Rudolphus I ejufdem

.

Íai

1guinis; in illa tenuitate Carolo adhuc ma

jot

I

MVV

fuit:

Es

ä

"s

|

10

Pa-o-G-RMANI A.

L2

Qu

1

AC

Ongt

Albe[tgAfga

füit: qui ab Ottocaro, potente Bohemiz Rege,

in Chro.

Ut Tultat d

cujus ille olim curiz Magifter fuerat , homagium

Cufp. in

Kud. Laz.

At

Dperi

accepturus, in dutus erat velte erifea, five cinerea;

Gen. Auft,

dtlm Y de!ïgnz-

cumque monitus eílet , pararet fe cultu ornatio-

ln IÀ

* topperus Cri

Lipf. in

re & Imperatorio , talem tantumque Regem, au-

Mon.Pol. ]«

: dl Modti

Io,argento , gemmis, ferico radiantem , admifílu-

2 £. 15. GR CES

Dion COnteftm

dcR 00o,An,

us ; ille renidens, Imo Rex Bobemie, inquit, gri-

Auft. 1. 1.

TU iparatt v

feam imeam ve[lem fepe deriftt : nunc ipfum ve[tis mea

entuntur, - w

grifea. deridcbit. — Quod. & facum. Nam licet

r thc, peäum Ü

Ottocarus fub papilione fidem przftaret ; depre-

jut grandis o

catus ignominiam , ne publice genibus ejus ad-

intis exds, qu

volutus confpiceretur , cujus fetvitio & minitte-

Vunmbuli; m

riali opera olim ufus fuerat : tamen folutili ten-

ttonfmarini Ls

torio opportune remiífo ,, & in partes diftra&o,

dementie tb

ille non fine ludibrio fupplex Imperatorem ado-

rare vifus eft. — Ottocaro luxu pares Graci; quos

npint, quum du

vis, in omnibu

Germani, vanitatis illius contemptores , Imp.

Henrici VI legati , acerbe infe&tati funt.. Res ett

odias, vl od

Cruf. Am.

i

*

Pl

]

1

, K nirati at

digna relatu.

Ille miferat ad Alexium Ánge-

