mque adeo innoxii f " boni D'ïbACl amantis Epi-

,Umll

li

1X V.

Ícopi ; G*"'Wpe qïu

ïcndaï ii emendationem Im-

(

li

10(1

!1

per ratori & P rincipibus Chriftianis indigne prz-

Wt

thm ü

h. H,L, sr. ripuit; qui Iat.

nmcompagnum, filium natumlcm,

QU

j

er R

invidiofis oþmuc aux ( ad maximosevectum ho-

1 fI'D*TT

nores, & alin lni ia in civili difciplina peccavit ;

T GL

Wm

p

[

u

tunc *"' l'll:iïtölt

i

1 Banditi ,

Cuvtieto Sambucano

'V 1!' AYÉfFc

l

M

AV ETC

0 SATTA

mariis ducibus , Romanz Ec-

It

TOU

u

Cïcf: * diuore

(äll

atrociniorum, homicidiorum;

m fl

li Cru

er

CL L«'

-101

ium

aleficiorum exemplis fune-

6ï'

u

u

ftaverunt, tit nec i

140

O1S

u

ec in urbibus; & ne

I

;

av d

:L

i, AU CUDALC

Romz

qui Jc:

vit

foi

rtu

naz bonorum tutze

1

4 Y À

tate

Jug.,

ellent ; vi»

ïü*]( em f»Cl

ui

Lacuc

reftituta per Six-

n

A

Th.H. L&. tum V ; cujus feveritas canto impleverat pavore

ej uw n

imos ; ita ut licentiz teripora przs

AT

tellltiyj 2-(?:':

41

1

Six 1 veniffe, communi PlOV&lblO

;aöwnm )

ï

äï

a

, ing Juam ; Altobellus patriam &

H

lh

vicinam

I 101

AViía

iem e3

A,.ï

H

f

(

bus, rapinis , incen-

Ts ha

m

(f,

h

diis, cxdil

!

; i&

:-;«. "z

le d

E*

LUPT

(019fi

iaverat : fed ab exer-

M

^^

Md

citu Pcflïïu ':» capbtus

ULLCIR

YX,.cand. Albi

:

i

, mox in pubhco loco nu-

j

^r

GU.S t su( lu. at

112

N

E

inDuc;Spo-

xus eft , *"ouïïte omnibus , quos

ic

im fumendi. confe:

Y

lefifet ; facta de eo fu ippl

1:

Ü

fH

Xiti

in aé

ur

21

[

1

:]1

(^h

runt mattes , quas hoeus puvavelaty,

-gi)ï.(, AJ( .L' a

Lab , L/ no "hdï

Ac

|

dent

IDUS COI DU" e1s

]7(38;;

[j

di

u

il

Jnï:hu. PEC!

ii

z

1l

l

s modis

L

U

ü(,ï'lï]t l7atl€ S C -1 LIO-

Afig l

C£i eorüm ; quos interfecerat , oculos,

hl

D

?'que & am

Y

hü 1

£or,& aha membra evellunt , nihilque omittunt

(WUQ

'11115 d 1Cf

n C

u(

a LI

CowNTRA ÍITAirAÀM

84*

Wi

fiths

n

uo cruciatus augeri poflent. fed Altobellus ob:

flinate ferebat oómnia ; affirmans, nihil novi fibi

fs

àccidere, quod jàm pridem animo füo non con-

ceperit. tandem rnortui cadaver 1n minutás par-

tes concifum, & ad pondus , ücut aliz carnes i5

macello folent, divenditum elft iis, qui nondimi

fatis injurias ulti effent , ut quod reliquum effec

devorarent. Res auditu, multo magis vifu hor-

iendà; emptam effe carnem hiumanàm , & vora-

tam, tarntum ad animum vindi&z cupidum exa-

turandum. Nullus tamen Sullà, nullus Phalaris;

Auditores, nullus|tyrannus unquam ültiohis im-

manitate pár fuir illi Mediolanenfi, quem appele

lare nefas eft: qui cum decennali odio futens fz-

pifïim'e aucupáretur occafiones familiaris fu1 op«

primendi ; humili tàandem geítu àac blanditiis

ámoris rédintegrationem fimulans , aggreditur

inopinantem, profternit, & fica faiícibus admo-

ta mortem minatur; hümiliter tamen veniám pre-

Eod in Keji

l. $. c.6. Ca-*

Canti, hanc libertatis dicit legem , ut Drz v zin-

mer. M. H:

C&t; LC:BAR

TaortAlein ejuret. mifer ille; eheu mifer! ultima ex-

turbatus neceffitate morem gerit invitus,& D£vM

deteftabilem in modum exíecratur ; & quo mi-

)9 9 mus firndlaret , exfecrationes fzpius ex animo

iterare ab adveríario cogitür ; & deinde ftatim

confoditur: ficario pofttemo ita gïüriari aufo 3

Et illa est generofa ultió , qua && corpori vitam eri-

jiat, C animo cruciatus fit allatura. fempiternos.Ho-

fninem, Áuditores, aíbitror effe neminem, qui

facinus iftud audiverit , quin toto animo in fica-

ii illius deteftationem confpiret:

Q ute

sss

(

$48

ÓRATIÍIÓ

/

0 k. f X,.-lu

dun; 187

O atinam celique Deo terreque liberet.

Hoc caput in cuntlas damuatum exponeve panas

m

V

anáus

ls L l

Quid enim Satan ipfe, capitalis, & zternus hu«

] h ä*»"i/

mani generis hoftis , in perniciem hóminis machi-

, tint 1

nari poífit , quod Mediolànenfis ille/ omiferit?

I'.j.".CïS CCI-'.HI.T..,. !

YXbi in uno facinore tetrior fícelerum auditá

fa. X

jb venzam

efít veluti conjuratio ? Si ad conceptionem &

'confummationem omrniuüm maàximi criminls coris

7prc;;ri moytts

ferat Caligula fuam impietatem ; qua coelo com:

j ; D

melfàdonem ipfius fulminibüs pàrum cettis ter-

TL

rentl iratus, ad pugnam vocaverat Jovem , &

u du

delIsa.c.ult.

$ene,Li Quidem fime müffione 5 cüm etiàm machinam

2 n 1

excogitallet ; qua tonitribus obftreperet , ac

DiQ. Ca "n

I

J

H. I 59.

contra fulmina fulminaret ; lapides viciffim in

V frm, d

celum ejaculando, cum hac vece, 5 ^ divade , n

MLA

LipfSatür-

Ul n

Serm.l.1.c.

éyo ct : Aut me tolle , aut ego te : Si veteres Romae

&.CL Dauf. f/i

huc addant fPecdiaculorum infàniam ; quibus nori

».411[1

quejus in

tàntum privaam in lztiori convivio folenne fuerat

Com.inSil.

Dentinm m

M

Ital, ].11.

paria aliquot gladiatorum exhibere ad pugnam ,

VL [T fllum ,

qui cum applaufu convivantium occidebant; occi-

nmn, [

debantur: verum etiam publice in funere, atque

.....

giftratibus ; Sacet«

-

inprimis voluptatis cauífa a Ma

2

wh'

V)

LiP f. db 15

dotibus, Imperatoribus dati gladiatores fzpe in«

(l

f

€$220;

genti numero ; & fcio nüllum bellum tantani

Mi

Ml

cladem vafütáàtemque 2eneri hümano intuliffe;

m

l'&ï

NU

quam hos ad voluptatem ludos ; cum unus aliquis

M

theufis Europa [letevit vicenis capitum millibus Aut tfi^

€u:6.1.16.

cus :S8 infuper adjungant inimici & ofores

Cafarum , Papa , (quippe ajebat Carolus Lanojus

N

Prorex Neapolitanus ; Proprium effe Poutifitim ;

ng

]

[ !

G;fares tiete C odiffe) abiolutiffimum fraudum

afti«

"Q

VW

urfï

u n WTR A

ITArrIAM.

y

METIT

$49

artificium ; in quorum promiffis eft nulla fides,

A. Gentif.

de jur.bell,

in contra&tibus nulla jui"-citia: Si quoque Gz-

1.3.c. 19.

brinus Fundulius , Cremonenfium tyrannus , fug-

gerat truculenti animil ab omni poenitentia zb-

horrentis contumaciam ; cum is Mediolani cervi-

ces fecuri fubdere coactus, & a cucullatis Sa-

cerdotibus veniam criminum & delictorum a

Dzro Pl'CCilfi monitus, contortis atrocibus Ocu-

Iov.inPhi-

lis diceret ; Definite mibi moleffi effe : nam tantum

abest , ut me jure bella factorum peniteat , ut maxi-

lip.Med.

Duc.

sme etiam doleam , quod. sigifmutdum Cafavem. &

T

Papam loannem XX 1II,fmmul bofpites meos , e tur-

Ti 0ea , quam ftudio peramoni pro[pectus afcenderant,

in fubjetum forum , ad immortalem clarifgmt facino-

Ts famam , non — pracipitarim : Si denique ad tan-

ti flagitii diritatem cunctas perdendi & nocendi

artes accumulent czteri Italie tyranni omnes,

qui exitio gentium clari, non minores fuére pe-

ftes mortalium , quam inundatio , qua planum

omne perfufum eft ; quam conflagratio , qua

magna pars animantim exaruit ; & in quorum

corporibus non homines , fed

Luctet.1, $.

Cerberus C Furie , jam vero C? lucis egenus

de nat. xez»

Tartarus , borriferos eructans faucibus effus ,

domicilium habuitle videntur : Semper tamen

abominabile illud ultionis a nefario illo Mediola-

nenfe perpetratuma facinus erit omnium nefandif-

hmum , truculentiffimum , fummum.

Verum

M

enimvero , dum illam Italorum jjesiav 78 seu-

1&4», & bellicze virtutis incuriam perítrinxi levi-

ter (olummodo : quot crimina gentis fimul ve-

j»

h

ne-

(V

$ro

ÓnATrIO

"

-;f,agcmoih; f

nerunt füb cenfuram , mi Laurenti ? Fidefn, quzi

Refpublice cohzrent unice, ubi terrarum vidifti

P,iïl]'fW y Il

^

rárioreia

»

ubi gentiurn Perfidiam immaniorem?

u & um

An.Silv.in

Pudet ie , ait /EneasSvivius, plus bodie fidei trans

if at

Faral. A. ].

*s €038.

moutes , quam circa veperici, Plerofa, ex. moftris Prin-

gt

^

l

ff

cipibus, quos Italia genuit , Adeo parabolanos , ut ita

N

fborbaruat:

loquar , imveuias ut certiora fint meretticum , quam

eorum promija. INon auíim viro patriz fuz aman-

n

]

i?ïibï?i uf

tiffimo, atque cenfori ingeniorum acerrimo con-

nire al

tradicere. Equidem Ro fides est aroma; & xes

omnino peregrina Lt qui ad hodiernos mores

a frdti

Romanorum refpexerit , eofque cum tua , Laj

D V 6

L.

tenti , laudatione contulerit , di&turus fit , te ar-

N

a

l

C"'

cem fecifle e cloaca , & lapidem e fepulchro ve-

lià CIm

Xr.Guic.l.g.

neratum fuiffe pro D £o.

Et Dominicus Trivifa-

UV

A in Senatu Veneto libera voce teftabatur, pio-

prium effe Pontifictun , poflhabere fidem.

At qualis

þrh

i

À. Gentil.

Rex, talis & grex : qualis pater, tales & liberi.

ul

Et Neapolitani , femper Italorus omnium maxime

de jbelli

NIl

T13.6.8,

eupidi verum novarum , ( mautatiouum Appetentifi-

fl

:

CTubero H,

LT

: Be

5Ói ,an fidem colant ? Imo, at cateri quoque Itali,

BC **HAT UM

fidem parvo momento mutaut. Cum. Catolus VIII

1Cfg)

M

r

Galliarum R ex Neapolim deditione cepiffet , ci-

thtüm

ves in nomen Gallicum quidem leti & füumma

xdt'

!

congratulatione jurabant ; fed biennio vixdum

».XC(][[ l

forcat, de

exacto ipfi Gallos iterumh pepulerunt , palam er»

M

iU

Gall.hinp.

ga Alphonfum Regem fueitivum & Ferdinan-

lz.

MHM

dum filium ejus ftudium füum profeffi. — Quod

Af 1

poiïcaquam Carolo nünciatum eílet , contracta

q)

QY

fronte; Agnofco , inquit , Sireuis cautis C mellitas

t»]]ff*; Í

i

fraudes : fed beevi palinodiam ipfa canet. — Alludes

j

bat

J

)

m

D]

14

CoNTfÉRA

ITAEÉiAM

ér

BLIC A

AU

Bät ingeniofus Princeps ad id , quod vulgo fer«

cür, Parbenopen tertiam Sirenum Neapoli fepultam

"

uünde & urbs illa Partbenope nuncupatur.

Mediolauenfes àutém ;

j:oties fuerunt perhidi?

n

(lu/otics dcceperunt Impömwrem Fridericum Bar-

baroffam ?

ioties ficarios in illud auguftum ca- crutin s

Qu

chrid.Bar;,

bar.& Ann;

put fübornàrunt ? Sanxerunt etiàm poenam lin-

gua , ne Imperatoris Friderici nomen quifquam in

Suev.p. 2.1.

io.c.13. & l;

Íetmonibus ufurparet : & accuíati de perjurio;

II.c. 6. Lehs

inati, Chr.

refpondere aufi funt , fe juraviffe quidem ; fed juva-

t miþ/]ïz.

Sed uti ig 4

Sp.l. s.c. 57«

mentum fmïamros Aon pt

Hippocráte

Vr TO VoowarTu ed tcoL odl Ü:earree , extremis

in Aphorif£

defperatifque imorbis extrema remedia adhiberi

mi£e

folent : ità cum Mediolanenfes fcelera fceleribus

UW £

uerentur , plane perdid ; & cumulatis injuriis

^a

pauentiam Aug'u&alem evincerent clementix in-

capacés , neceflario Fridericus ad decretorium fty-

lüm acceffit. Itaque utbs illorum deleta ; ino-

nia; templa , bafilice , domus civium ; proftráta ;

i d

aràtrum per urbis aream decuffatim tractum; &

fald ea diffeminátum ; atque omnes illi refra-

Iov.in P& fs

GaPW & rebelles patrium folum vertere juffi ; &

lchElOgL

ultra centum ftadiorurma fpatium relegati; Fertut

& lhioc de Mediolanenfibus: Beatricem Auguftàm,

.......

Barbatoffze ixorem , videndi Mediolani capidam;

aliquando urbem ingreiïa;m elle , oinnino nihil

mali mecuentém ; cum tupc inter Imperatorem &

Ms

Civitatém aut páx; aut pàx fcque&ra inducig; coiif-

fent: fed plébem incompofitam ; & tranquillitatis.

impatiéntem; Imperatriceni mulze impefiüifc pre-

i'*t e

poftere ; ita; ut illa caudam

KLJ &^

füz tenuerit pró

i

fren

Hhh

2

f,;»;/l

1"-;":"'

$;

ORnATIO

(oith

Münfterus

freno ; & íic per urbem ignominiofe circumdu-

J OCCHPZIEIFI .nx

f

xifle , & foras eduxiffe : Imperatorem vero , qui

genuntem, 65

Gof 15.0

20. Cruf,

petulantiam enormem meritis poenis cohercere

mdün, 287

Ann. Suev,

voluerit , bene multos illius ludibrii & injuriz

dapiylo

p.2.lrr.c.z.

F.Faber.H.

autores ac Íceleris participes mortis terrore coe-

irupam, j

Suev.Jib. 1.

Ex

€ 12,.

giffe , ut ficum de natura mulz exemerint.

;

kllrra

quo illudItalorum contumeliofum ; ut pollicein-

Á d

ter duos digitos exerto , aut medio oftenfo digi-

n

n D

dlonqt

to , dicant : Ecco la fico , Ecce ficus.

De Ligurum

dhe, euam J

!

& Genuenfium Punica fide dixi fupra: & Genuen-

at & avamtan u

fis quidem perfidiæ imonumentum in omnem

vlb po w '

memoriam fílabile eft, tranfportatio Turcarum

vibunt Jl : Fa

in Europam , Muhametis in Chriftianum orbem,

Leunclav.

n

mqr«w m

AULUIA. MMM

Pád.H.Tur.

hoftis in patriam. Cum enim Murates II Mufta-

nroedo Milumer

€.39.

Pham fugientem perfcqueretur, & omnesad Hel-

ao

lefpontum propter Calliopolitanum traje&um

Criuf, Ann.

" Jä:fï'is Q

p;lblses

naves in terram inveniret fübductas ; Genuen-

DUS 4rorum

fiuüm opera opportuna fuit, & eorum navibus

T0 Fätïf, .'-:'if'.'ï DopQ

Interiàna Ó Squavciafita L X. millia Turcarum

Hellefpontum trajecit ; pro naulo in fingula capi-

i (:f:;;:;;:'- '

350 Qp ]

t Iïngulis aureis numis perfolutis. Iterum ,

*iti d

(

:'

:

ï"

venti , ahud Italorum crimen confpicio ,

&

Nobilitati infeftiffimum. Ecce enim Avaritia Ita-

0 wl

^"

los fi€ tenet in vinculis, ut pecunie amore cum

705 Rioltm du

"Turcis confuefcant , & totius Europz libertatem

Mi N D

!

E

t (

i?

conjiciant in difcrimen , barbarilque prodant.

Nec tamen foli Genuenfes fic delirant. Cardina-

i h*ocl» '

V

Al

i

A'E X

Ál

5 mo

lis enim. Beffarion omnibus Italiz Principibus

EU

AL w

Soranz.in

graviter exprobrabat , quod Conflntinopolin

RLI

L

£t

QO ttom.c.8.

qu

quaginta millibus coronatorum juvare no-

M

VH

L

h

; Auernnt, caufrque extiterint , ut poftea nrbs a

ng(u

n*

L.X

:

"ur-

P& A!md/*

T 1

T

!)

Uf

CowNTRA ÍITArIIAM.

P

855

Turcis occuparetur ; qui inde victoriárum curfu

Trapezuntem , Sinopen infulam , Lesbum , Pe-

At

loponnefum , Caramaniam cum regionibus vici-

nis Pamphyliz , Bofniam , Bulgariam , inferiorem

Hungariam, Epirum, maximam partem Dalma-

tiz & Illyrici, tandem quoque Eubcam , impe-

rio fuo adjecerunt. Quapropter Hungari, Bohe-

mi, Polonique , non minori fere odio infectan-

1-L1E)Cï() Eïe

tür Italos, quam Indaos ; illorum maxime calli-

la

ditatem & avaritiam animitus deteftantes. Quod

enim alibi pro pecunia Iudzi faciunt; nec face-

te recufabunt Itali : fraudes , veneficia , homici-

dia , funt illorum merces , quibus opes parant.

Gemes profetto Muhamecus II Sultani Turcici fi-

lius, vir adfpe&u regio , magnanimus ; Arabicis

quoque literis non mediocriter excultus , hifce

avaris artibus avorum ztate interiit in Italia. Ille

E

mortuo patre, fretus populorum ac militum be-

nevolentia Cilicizque regulorum opibus , armis

de imperio cum Bajafite fratre natu. grandiore

|. contenderat , vicusque in Prufiacis campis , &

d

-

aliquanto po& in Lycaonià ad Iconium amiífo

a ?

exercitu, R hodum profugerat; ibi carceri inclu-

m

»"' 4 fusa Buffonio Rhodio Magiftro ; hinc in Pro-

m

vindam Gallie , ut tutius fervaretur , delatus;

. & denique Innocentio Pontifici Romam miffus.

m?

,| Fueratque Gemes magnum vectigal ipfis Ponti-

ficibus per aliquod tempus: cum Bajafites alen-

. do fratri quotannis X L milia aureovaum numím

exolveret. Ineruentibus autem in Italiam Gallis,

o

NIS

cum Papa Alexander V I (qui homo puncdtum

li

LU

?

tem-

Hhh

2

p um

(ox 13

e$4.

OnATI!o

iil

temporis nullum vacuum fceleribus przterire paf-

fus eft ; adeo ut cum tribus ante mortem annis

"TL

Forcat. de

al

li

&f

IT

fef d

fulmine ictus, & mox preter plurimorum fpem

Gall Impe.

Ut D

lib, 4.

refocillatus effet , mirarentur dicaces , Demonem

;flo

MITN J V^

a Demons concuti potu

u-

. ) Carolo VIII Regi Gal-

lfl fflä«.;!!!

liarum ex conventionis legibvs Gemem traderet,

AO

prius ifte profugo & extorri barbaro Principi,

"

vide Iov.H,

gt ducenta aureorum. milia a Bajafite promiffa lu-

du

l2. F.Guic-

cfard. 1. 2,

ctatetur , lethiferum poculum mifcuit , quo ad

qui teftan-

Cajetam paulo poft mifere exanimatus eft, Erat

i

i

tur ,Sciop-

piuni vani-

id venenum pulvis ad fallendum candore mira-

u

tatis effe

bili, nec valde injucundo fapore, qui non acrio-

tttm 1 neqi

qmanifeflü ,

dtun praf in

re vi protinus , ficut przfentanea venena , fpiri-

?CEZZCEII* *'. . (

fed fenfim venis illaben-

W

t

Ecclefrafic tus vitales opprimeret ;

Alexandrü

T

]?.';'fff Qu

!

Hme (tandorm

culpa Ge-

do exitiabili tarditate graffaretur : quo ipfo po-

inis veneno

ftea. Alexander opulentos aliquot Senatores, &

interfecti

poftremo fe ipfum , incaute mutata lagena , fu-

liberare ce-

Dpatur.

ftuliffe fertur. Verum Rómz non Gemes modo

& illius vita-falufque inter avaritiz fuit promer-

calia : fed omnino , ut Baptifla. Mantuanus, Car«

bzCelam. auelita , rarz eruditionis vir , conqueritur ,. funt

venalia Roma

templa , (acevdotes , altavia , facra, cotonas

MERafore

^

ignis , thuta , preces , celumett veuale, DEVS f

l,(

1N

Hü

Vnde facete, fed non minus vere Ovvenus:

ïft)ffrv

4n Detrus fuerit Roma , fub judice lis. e&:

ht

W

Simonem Reme neino fuiffe negat.

[l

Et Poeta alius:

'b

dUv

[Cuu" ?

Q 'NV

81 caput a capio, vel dixeris a capiendo:

li

"g

lm

Tunc es Roma caput : omnia namque capit.

Q&ïgi i.g.fum quoque Íenfit Ioanmes Andrea, Juris

&1';1'

El

Canos

L h,ldx

KT

L]

!

l

CoN TRA ITALITIAMYM.

p p

855

Canonici interpres , cum diceret , Romam funda-

Panorm. de

M

tam a latronibus , adbuc fapere primordia fua. Ec in

di& & fa&.

AI£ 1, 1. 68

eandem fententiam Alfoníus Aragonum Rex fal-

Íe: Narpylas non ja7n infulas, ut poeta exifltimavunt,

incolere's. fed ex. ivfulis migraffe in. Curiam. Roma-

gam , ibique domicium conflituiffe. Non enim am-

En. Silv.

plius Romz, Auditores, de paffu ovium, fed de la-

Ep. 25:

74 , eft quæ&io. Cumque Religio olim perpere-

rit divitias, filia impie degencmns devoravit ma-

trem : nimia prafertim piorum Principum libe-

ralitate & alicubi profufione , facerdotum inte-

Oor

AULc

ita

tem in nequitiam , humilitatem in faftum,

Dueten. de

paupertatem Apoftolicam in avaritiam. Satani-

fac.Ecc.mi-

l ts iV

cam , coleftemque gloriam in mundi pompam

nift.1l2.c.4»

infeliciffime transformante. Nullum enim cri-

men abeft , ex quo tenuitas illa prifca periit. Et

w

Bonifacius martyr aliquando interrogatus , A4n li-

de confeer.

cevet ligneis calicibus in facris uti, ità refondit : Olim

diP[-l.C. 4457

aurei (acevdotes ligneis vafrs , nunc lignei aureis utun-

r

x

tir.. Scilicet

excefiéve modum magnorum muneva vegum.

Gunth.1. 6.

i

Etfi. Reipublice falus tam prodigas donationes

9N

& alienationes nulli hominum permittit. Rex

Iu

ni

publici procurationem

!

enim , quantum ad bo

attinet , fere idem eft , qui pater cum uxore &

a^

liberis , cutor cum Pupillo , curator cum adole-

Hotonftia

fcenteö gubemator cum ve&oribus onuPca nave;

Franco - G*

Ll

paftor cum grege, imperator cum exercitu: quo-

cap. 19

rum nemo fidei füz concreditos ut vendere, do-

vll

[

nare, & alienare poteft; fic nec Rex populum

"

& provincias. Quare Imp. Carolus V. Paulo I11

;

n

481

0i

| :W'Fj :' /

Hhh 4

"

ORn À TL

(ontY

8f6

'rh.H-il.æ. Po;jäifici candide refpondit de Parma & Placen-

As at

j

- tl2 5 eas civitates , fi ad. Impevrium pertinerent , non

ff 0 q'.livhv.: 3

Agys l L

poffe fe in. ditionis ac. dignitatis Impevialis praju-

vide Con-

dicium aAltenare.

Quemadmodum igitur Pjus II

s quit "

fe-Augui dixiife

fcribitur ; faiffe aliquas caufas , eur adem-

un

ï(;'f'f

de conjug.

Sacerdot.

ptum fit [acerdotibus conjugium , fed multo majores

|

effe caufas , ut reddi debeat : fic jam argumentari

;1mc:: f

licet ; fuiffe olim aliquas devotionis , etfi & fu-

(rcmat

onl d

perftitionis pleniffimas ratiunculas, ob quas Pa-

1

"

(

-

patus tot provinciis & opibus fuerit ditatus ;

fed hodie caufas effe multo graviffimas , cur

Ut C P.'*?f

donationes ille ut inofficiofz , illegitimze , &

a CO VOLO R

m

injuftz, fint refcindendz, abrogandz , tollenda ;

:.m

Texducy

Ahana

atque Papatus ad prifcam pauperis Petri & Apo-

ATU

.'m.w:

ftolorum egenorum conditionem redigendus.

ihns a

Hac etenim via fint reditura fan&itas Religio-

d I(fgf'f

ni , quz Roma jam per tot fecula. exulat ; ho-

Mhan H

Ál '!Eä'f'rw ^

Motrn.inH.

Pap.

nor facerdoti-bus, qui onmum "agiorum . malorum

N !lluo

"

UN

in Ecclefia babertur autores ; exiftimatio Pontifici,

P N Jm U vorm

ll pAp

PBecanus in

quem Gabriel Povelus Antichriftum effe tam cer-

Rcefut, Apo-

log.Iac.M. lO

:174343 t p M CU

PBr .K':g-

fe Ícite affirmat, quam D z u « ipfum effe crea-

AC Wt

W WX

torem vifibilium & invifibilium , & Iefum Chri-

1000

ftum elffe verum Mefíiam : hoc item modo trium-

[fd qU !

fatura fit modéftia , quz Vutver[alis Epifcopi titu-

lmlnrx ^

Cufpin. in

lum abrogabit ; regnatura juftitia ,

qua Bonifa-

lh

A

-

Alberto L.

cum vIill aliquem ifta verba, Ego fu. Cafavr. &

tf i;'m

h.T

^

Pontifex,, fuperbe ufüurpantem compefcet, & Pon-

T'.ï.l

li

l

At

tifices Imperatoribus fubditos effe jubebit : hoc

i »:ur:omb;;ï

deniquc paco Impmator nofter tandem fi: Pl'i'

1 n01]0:5

N

cam illam lmperii fui fedem , illud augvftiffi-

*0 Cf

W

mum terrarum Capitolium , omnibus Reipubli-

' AW C

cac

" fto

L:xmnir h

l4

ÉoexTRA TITALIAM.

$87

z

M

&x hoftibus exftirpatis , iterum feiicitef. occupa-

turus. O quando hoc fiet! O quando fplendi-

diffimus fol ille illucefcet ! Leonem X Papam pre

S. Goylart,

enífes Hi-

gaudio ^ quod ex nuncio victoriz de Gallis extra

ftoires.

Italiam pulíis reportate gratiffimo conceperat,

mortuum fuiffe ajunt : & vero ego quoque , f

voto illi meo felicicas feculi fatisfaceret, tam lz-

to &jucundiüïmonuncio ftatim pieimmor! non

modo nil detrectem , verum etiam iftam & wva-

eciy medullitus optem. — Át vero avaritia Roma-

norum tam profunde radicatur ; ut fpei auda-

Et

ciam cum voto meo vix aufim committere..

ingtedere adhuc paulifper , Laurenti , Hiftoriarum

hortum ; atque pauculas copiofiffimz malorum va-

dicis fibras confidera propius.

Henricum V I ÀAn-

glie Regem , cxpreiïhm Chriftiane pietatis &

patientia: exemplum, commendabat Henricus VII

Cambd. ia

Rex Iulio I 1 Pontifici ; ut ifte illum referret in

Br. Reguis,

numerum Divorum : fed quo minus hoc fieret;

P. 212«

in caufa erat Papz avaritia; qui pro Regis cano-

nifatione , ut vocant , nimis magnam pecuniz

vim exegerat; ut videretur non Principis fancti-

tati, fed auro honores illos delaturus. Sed non

tantum in Princigum , etiam in privatorum for-

tunas invadendi, modos cum excogitarent Pape

pene infinitos : hic fane fuit inter peffimos, quod

in Galliis fuperioribus feculis , qui teftamento

nihil curionibus aut Collegiis Ecclefiafücis legaf-

Bod.de Re»

fet,, hOl'lOl'C (CPUïtüïæ carebat: fi qUiS autem ino-

pub.1.5. c.z

pinato cafu occubuiflet , facrificulus Pontificis

juffu mortuo teftamentum condere, & quz vel-

let

Hlih. ;

[2

$«8

QU

OnaAT!o

Oï tffdl-f: H

let Ecclefiz arbitratu fuo quafi teftator legare fole-

bat: quem morem tamen fuftulit Curia Parifiorum.

lexcrluq" fw

Qu

uin zmulata eft Pontificia habendi cupido ali-

[^]

j (u

sgmoduim

quorum Imperatorum & Principum in pecuniis

Baeton. in

corradendis infaniam.

QUE

P

i

] f

M

Namque uti Vefpaftanus

Vefp. c25.

urine vectigal commentus eft, & filio Tito id te-

JCRQ

prehendenti pecuniam ex prima penflone admo-

npd

u

vebat ad nares, fcifcitans, num odore offendere-

gaum 11

tur: & illo negante ; Atqui, inquit , € lotio est.

jMlá. V 0

Cui vectigali origo & caufa ;

quod in publico

TU prOW

amphorz aut dolia ftabant ad urinam reddendam :

I)

WWW

viidi

BR

quam fullones, opinor , vertebant deindein fuura

FUU

Avl

E 'r Gli.'ïf

ufum. & videtur hoc fuiffe trifte illud Chryfav-

Jl

D

;

gyrum , hiftoriis decantatum , füblatum ab Impe-

à

1 ATT »X l

Lipf, Adm.

ratore Anaftafio; qua penfio fuit talis ; uf quifa,

!] W«n VTEV

i.2 c. 6. ex

€edteno,

mendicus aut pauper , meretvix [ive jam emevita, ommnis

Wvlr

fervus itema, libertus , infervent in evavium pro V R1-

t

NA & STERCORE, jumentorum etiasn C* ca-

i Udino

num ; five in. agris , frve in oppidis babitarent: Cv bo-

i

mines quidem utriufa, fexus ,. momifma argenteum s

equus , mulus, bos, tantundem j afiuus C canis fol-

DI iC

les . fex. - Phui, phui, Ípurca veQgalia ! & ni-

DEU

hilominus viri proceres

& Reipublicz primi mu-

DC n

nus colligendi am

bibant. atque ifti pudendarum

u ITPD

AT

fordium lacriq;

exercitores aut conductores funt,

MC AM

Te [ut

Euetn Cae

U

yig.C- 4'00

quos Foricarios JC8 appellant. Caligula etiam ex

)Meltm n

capturis peoflitutavum vettigal in[lituit. , iquantum

quaque uno concubitu snexeret :

t lia

M

& poftea quoque

MI kou ^

fub Heliogabalo

lenonum vectigal , & meretri-

4

U&«n-

cum , & exoletorum fuit.

Sic Romani Pontifi-

M

j *«UQ

£55 , non quidem foricis , quod ego fciam ; fed,

NU t

us q

Lguod

!

l'x

C oNTRA IT'A L1Ab

8r9

q.u.öd' fedius in religiofis eft , lupanaribus locu-

letaverunt zrarium ; nihil curpitudini adícri-

Agrippa. dé

Van. Sciene

bentes , quod ad zs exeat. Sixtus IV Roma no-

bile admodum extruxit lupanar , ut ex meretti-

C.64. Mori»

T

inHI2p.

Cclo quæPcu infame lucrum acciperet. Er Roma-

na Ícorta in fingulas hebdomadas Iulium num-

mum pendunt Pontifici : qui cenfus annuus non-

nunquam X X millia ducatorum fupcrat : adeoque

Ecclefiz procerum id munus eft; ut una cum Ec-

clefiarum proventibus etiam lenociniorum nu-

merent mercedem. — Ef þc Henr. Cornelus Agu'pþf!-,

audiviffe fe dicit aliquando , cüm rationes fuas

.

ita inirent

.

Habet ille duo beneficia s unum. Cura-

tum Aureorum viginti , Alterum | Prioratum ducato-

vum quadraginta 5 P tres putanas m burdello , qua

r

veddunt fingulis. bebdomadibus. Iulios vigintt. .. Ma-

crimen eft Italice avari-

gnum hoc , Auditores ,

tiz, & vix eft in orbe terrarum provincia

E llbzi

Roma Hagitioforum ve&igalium & tributorum

non rcliquerit vefügia ; ut pïopcmodum cum

Mernxus

8. Brigide credi poffit, Papam decem D Pracepta

de Ecclefisy,

in unum commutavife , DA PEcuNtAM. $e

C* é*

ite nunc Libidinis , cujus jam mentionem fe-

:

A

M

accip

eieó improbifïimæ Luxurie crimen

, in fuo ge-

nere avaritia non levius. Neício autem , antiqua

illa rerum domina & dives Italia, an bodierna fit

lU

11

pejor,; libidinofior, & in omnem luxum procli-

vior. Non hic tamen accuío Prifcam illamn &

ftramineam Romam , infantie & cunis propio-

rem, haud dubie optimis inftitutis , puriiïimi,s

N

moribus, & exemplis przclariffimis divitem. Et

eIn-

"d

C

11

$60

CRnATIO

rl

n

(oge

[vl

j qi

femper mihi in exemplum erunt C. Fabricius,

fl fnim

Cn. Scipio , M. Curiu , quorum filiz ob pauperta-

tem de publico dotibus donate ad maritos ierunt,

smis bt

t

portantes gloriam domefticam , pecuniam publi-

n

n IC'L: ::.'u'f—

|

^

^

.Apul. APQ-

i, t

N

log. 1.

cam: & ille Pzblicola Regum exactor, & Agrip-

r

RTT

T

f^4 populi reconciliator, quorum funus ob tenues

!

270 v?

opes a populo Romano collatis fextantibus ad-

d) UA

m

i;jï!c L

ornatum eft : ille Artilius Regulus quoque , qui cum

Ui

Pcnos in Africa funderet , ad Senatum fcripüc,

mercenarium fuum difíceffiffe , & amoto ruftico

])n WV

inftrumento , ab eo defertum effe rus , ideoque

ls

Seneca in

MV

of al

hi

Conf. ad

petere , ut fibi fucceffor mitteretur , ne deferto

Helviam.c.

(x»[)"L'

agro non eflet, unde uxor & fui alerentur ; fed

12.Val.Max.,

mnmm i rend

Zl

E

l-q--c. 4—

Senatui placuit, ut dum Regulus abetfet , colo-

) RTLR

lUt

Sen. Ep.87.

nus ejus populus Romanus effet : ille denique

n

C4to, uno canterio , e cujus lateribus hippope-

Didinám

m

& dependebant, contentus ; & tot illi veteres

hm

Confulares, Cenforii & criumphzles viri, parfi-

100

i

monia , frugalitate & temperantia ilivftres ; quo-

(f T

lu

rum gloria omnibus feculis durabit.

Sed. poft-

^ 4 AUE (

quam cum imperlo creverunt opes ; luxuria in-

tD

d.

hMen

D.

cubuit, & fecum in urbem traxit Orbem , Oosnni-

Jmm Düftém I

:i

bus prope opulentum & opportunum vitiis lo-

EUH

Ofüfm

cum quzrentibus :

cum plerique Voluptatum

Ito ) ls

Càufà exagris quoq;

Lipf. Adm,

in urbem correperent, & mal-

J Udcola ]

1-3. C.3.

lent manus in theatro movere :

quam in aratro;

Tra

Av

lia

zl tn

hmlbv

l5 li

reliqua paul

atim fere ad folitudinem hominum

LU)

redacta.

QY

:11

Servi autem , qui przgrandi multitu-

*-ur

dine in I

mperio Romano e

$(

d

rant , & quorum la-

boribus agricultura & om

quO) lUl

ia fere opera Roma-

" lt Iw

na conftabant , cum crudelitatem

dominorum

l

AUL

:

P&ï

I*UL

"

!

COoNWMRAE IlYArIAM.

Sét

[ d

i

p

ati cogerentur quamlibet atrociffimam , & vel

n *

Senera de

ob cryftallinum fractum duntaxat a. Vedio Pollione

YIra.l 3,c.40»

murznis ebjicerentur ; tamen in libidinis & da-

mnatarum voluptatum miniflerio maxime illi

erant fervi , & abjectiffima mancipia. Exerce-

L. 27. $. 1. ff.

de hzr.pets

bantur lupanaria im multorum. boneflovum. virorum

pradiis ; fed conmmelig pracipue pertinebat ad fer-

vos, utriufque Veneris injuriisexpofitos. Et o ne-

fandum hominum abufuüum ! cum dormini ad cc-

nandum difcumberent, oportuit fervorum alium

fputa detergere , alium reliquias temulentorum

colligere, alium pretiofas aves fcindere, pe&ufquc

& dunes certis ductibus circumfetendo . erudi-

n

tam manum in frufta excutere ; alium (ne omnes

Seneca Ep,

474X 95.

operas recenfeam ) noctem inter ebrietatem do-

M

mini ac libidinem dividere , puerum in convi-

vio, virum & fcminam in cubiculo. vah pudor!

non perfequor, nec ultra retego Stygiis tenebris

dignas feditates. Tu , mi Laurenti, examina

vitam M. Antonii, qui Cleopatra ultimz £gypti

Budzus l.3..

de Affe.

reginz , Pheniciam , Syriam, Cyprum, & Cili-

ce bonam partem , Judzam balfamiferam , &

Nabathzorum Arabiam, in ftupri mercedem de-

dit

imo ab illo aliquot feculorum hiftorias re-

texe; videbis , Italiam totam ftupris , adulteriis,

ii

& infamibus libidinibus femper laboraffe. Nu-

meranturab Augaffo ad. Conflantinum Magnuin Im-

peratores quadraginta tres: ex quibus vix decem

am

funt , quos filius ; aut frater , aut uxor , aut

amicus, auc inimicus , ferro, veneno, laqueovc

hon extinxerit : illi tamen propemodum omnes,

etiam

iÉ

|

MIMS

OsgATt:10

862

P

u

m

etiam qui

videbantur optimi , caftitatem & faxäi

i

x.**"

il

jp vv

Dtte , ni

l

&itatem matrimoniorum ; flagitiis libidinum va-

H

rie deturpaverunt. Quare Severi ztate 4xor Arge-.

ss

" woll

Ài

PE

tecoxi s qui apud Caledonios regnabat ; cum a

Uil Abr

CM

ulia Augufta convitiis ut adultera exagitareturs

Xiphilinus,

Cambden.

libere relpondit : Nos Britamnica cum optimis viris

7;,5 iqxuna x'iïïi;ïfï d

L

inscotia. COnfutetudinem. babemus , at vos. Romanas. petditifi-

M IAE

P » 7026

qus quifque occulte coufluprat.

Et quis apud vete:

! M Uu»l

ii

res Italos fuit gule luxu$ ?* Cajus Caligula , centies

Ts t

EUA

mn

Senee.Con, H S. (funt 250000 Philippicüm) cenavit uno diej

lVAV.

$1

fol, ad Hel,

& invenit, quomodo mediocrium provinciarum

(

1 lm

€. 5,

tributum unacana fteret. Sane pro ingenio iftius

:.;:ubï;zm ;i:rcn.:;::: l

belluz res non nimis eft mira: quippe qzz non to-

n

kk/

W

Ui

$0 VEVÍ

[2 7

p

té annà vicies feptues milues H S , id eft

Hw-[x "

fexaginta fex suilliones C quinquaginta. millia Phi-

1m(w

1]

fhmt m

lipf. 4dm.

].2: €& 14«

lippicitin , ut Suetonius fcriptum reliquit ; five ut

Wil ,!ij

fl

Dio , ter &v tvicies millies H $, id eft ; octoginta G

WVLALU H

ii

unum millionem Pbilippicim abfumplerit. Quid Vi«

3

T

; LOI

Ü

Suet.in Vi-

cliius ; ille helluonum omnium altiffimus gure

.

£ellio 6 13.

es ? ille in principatu fuo decies H $ (funt 25000s

Y agj

!

"3408

*hihgp.) condiit patinam , cui faciendz fornax in

3 Gl'ui CUZ"

campis exedificata erat ; & quam ob immenfam

HIr/T

i

C

magnitudinem Clypeum Minerva dictitabat : in

Md [

qua ícarorum jocinora ; phäfianorum & pavos

"r

fi

(IV

num cerebella, linpguas phenicopterüm , murzz

TT

P

LT.

OL

d

Ui

narüm ladtes a Carpathio ufque fretoque Hifpa-

r.A.,

,ï!-'fl"li. M

i 'Ef((() [

niz per navarchas ac triremes petitarum ceommi-

, Ícuit. Quid Clz

lj [[/|

Il

aL

udius A fopus, qui tamen non Prin-

ceps , fe

f" DAT

]

At f

d hiítrio tragicus ? hujus patina fexcentis

(

PnH NÀ gpso(

N

J [

At

16.€, Sln

1500 Philipp.) taxata eft: in quia poluit;aves

cantu aliquo aut fermone humano vocales ,. mil-

jF I!L/Zl([f[;,;.f j V

hb&ls

7

UT

; "'k/",,,;(

HZO

r

CoNTRA

ITX ttaih

863

"W

libus fex fingulas coemptas, nulla alia inductus

PN

voluptate ; nifi ut in his imitatione hominem

V

Q6 n

manderet Luxuria , Áuditores , tunc temporis

LU

m

invidiofi imperu fines tranfcenderat : atque deli-

cati illi ac fluentes parum fe lautos putabant,

Lat. Pácát,

nifi luxuria vertiffet annum , nifi hibernz pocu-

in Theod.

lis rofe innataffent , nifi zftiva in gemrmnis càápa-

TPan:& fes

cibus glacie falerna fregiiïent. Horum gule an-

hiec. paffina

guítus erat orbis Romanus: cum appofitas dapes

non amplius naturalibus defidetiis , non fapore;

Columefs

fed cenfu & fumptu eftimarent, atque ventrem

praf.l.ios

