quorum five multitudinem ; five virtutes ad Ly-

»

mi

VAl

N

dium rationis lapidem vocem ; undique ad mi-

colitus imul

racula animus & lingua fatifcunt. Salomonis

Proverb, .

; t pronncas d

Regis oraculum veneror,utfapientie genimen:

C.14.

aribus & du

In multitudine , inquit , populi , dignitas Regis

iu paucitate plebis , gnominia Principis. Quse euiam

; DIX tetta of

Gen,c.12,15.

(s

caufa fuit ; ut Dzu s Abrahamum exaltaturus,

I5* & C.

[

g« di»äu

u

tofDent

promiferit ei; ut pofteritas illius in tantum ex-

W

.:U

CfoCCfCt POPühlB] E cujus numerus non magis,

Jm gennoti :

«.;11".6

OI"

quam ftellarum codi , aut arenz maris ; iniri

u

1'h.:iiqt'52 (

Et Divi Hadriani refcriptum ignobüe

unlu Gl

poffit.

L7$-3-£ch

a

bon.damii,

u

non eft ; apud quem favorabilem caufàm libe-

h

U

A

rorum , Albinifiliorum numerus fecit: cum am-

v

IU

un o

pliari imperium hominum adjectione potius,

üe If

quam pecuniar

um copià mallet. At quis Gal-

Bu V

in ulla oft

enNu

i

di

KU

liz eft angulus, quz locà ibi

mlxl

hominum not

Q

poffunt parte ; que frequentià

MP

inde commean-

l)l W

obumbret , quz gentium hinc

üum & diícurrentium copie non occupent ?

j u

al

i vacuum , & defertum

«.';

M

(

m,fïl

^

Nulla ibi folitude; nih

nà

i

1

il

:);'A;Jh [

l

10

146

ORVA-rrö

i

j

Wl

nihil elt. Omnia itinera & vie ommes , zdifi«

ciis , domibus , arcibus ; pagis ; oppidis , urbi-

,

(u

bu

s funt rep

E

lete: vixque tranfeunti aliquod ex

U5

] b,'*

eculis elabitur , & alia decem circumfpicienti

M (

comparent: ut tota Gallià tantüm una urbs

quzdam , in regiones & vias diftindta effe vi-

deatur. Et ficuti in formicarum receptaculis do-

v]'

raicilii(ve nihil eft inane , fed omnia folertiffi-

mo animalculo , in cumulos fine numero per-

ente , funt plenifïïma M Gaál«

petuo circumre

lia tota hominibus infarda ; & ubiquc populus

;

!OfCPha* de

3

belJud.l.2.

eft, Rex Agrippa cum Judaos, adverfus Roma-

€. 23.

(a

S

nos arma & rebellionem parturientes, in officio

Iof..

Scalig

in Notitia

& obfequio continere cuperet ; quaftvit ab

Gallix.Sunt

ilis , an opulentia Gallos, fortitudine Ger-

in Gallia

Imanos ,

Gracos

firma

inter fe concotdia

104 Eprfto.

Piï IÉ vÁre

ani;morumque contefferatione — antecellerent,

ul

omnes

tamen

&biepiftopi:

Imperii

Romani ju-

344 A bba-

des i Curio-

gum fubiifent: & , ut impotentiam illorum;

tum 27 400;

BH medo ffn-

potcntia ; quam ifti habebant; & tamen Roma-

nis impáres eránt , con&ringerec , atque ad fa-

gulix uT b1buas

é pagi fn-

nitatem reduceret, fic de Gallia loquitur ; eam

quii Curiones

d£ribaantur :

fupra fidem b-ea'tam & ómnium divitiarum fera-

W

éxtTA Iinós

765 JAhrchis

cem , treceutis G' quinque populis, atque fupia nuil-

le ducentis amplius oppidis infefam . effe

ed hodie

$3n4ndritaA

€» cenobía

quam niliil decrementi paíla eft Gallia? Nume-

fenuium Mos

záchorum

tat civitates fede'(a) Epifcopali illuftres CII, &

vieattns

Metropolitanas XIV; ulttà has, urbium oppi

fendicanii-

1;l

uüzaait Eod.

dorumque totas numetat chiliades: & qui cara-

deR.l1.cc.2e

tusc

[12.

;

zulum ífu

l

k.

XCre

(CTE,

Vide Aub.

» Henrico 11 Rege fubdu

4 |

nuüierut pareciaram X XIbM.co. Em

Mirzumin

z

Not.Ep.4.

XXVI

G. I4s

T

L di docr m N ER

Yét

"g

T

Tij

iA

M

XXVII. non venientibus in numerum Bu

[-

ETU

l

F]dlsln

gundionibus & Pic&onibus.

Et Ó quantum,

Guf d

quantum hominum ífub tot tectorum myriadi-

em :E:;urnïþ.cgg

ï*nk l

1

us degit! Quantum capit Narbo Martius; Jfpecu-

Cicero Pre

hl

la olim & propugnaculum. populi Romani £

Fontejo.

as ilünd d

l

Salve Narbo. potens falubritate ,

ARU tceptc

urbe C vure frmul bouu videri,

fcä.omma fs

muris , cvibus, ambitu, tabernis ,

Sid, Apolli.

0s L

n

n

& RUReO f

B&5 Car.2g»

portis , porticibus , foro , theatvo,

)

Eu

l;

tiffima :

delubtis , capitoliis, monetis ;

, l i

thermis J avcubus , borreis , macellis ,

los,advers ng,

pratis , fontibus, infalis , falinis ,

vrrentes 1

Jlagnis , flumine , merce , ponte , ponto:

us ; quælï';i::

unus qui veneteve juve divos ,

osl, forucidin (ï:

Lenaum , Cerevei , Palem , Minetyam ,

wer je concd

Jpicih » palmite, pafiuis , trapeti:

folis fife viris, uec. expetito

4t0Yt anzeccllerc;n:

natura auxilio, procul velittis ,

EE

i Romru;;i l

promens montibus altius cacumen .

!.Tk.gazcmm

ï.mru;

X t

1l

n MT

Non te fofJa patens, uec bifpidarum

afef , d

j^

( L

objediu fudium. coronat agger. crc.

d

afmr jn

Quid? quod Cefavibus ferax creandis,

(

jil

ltl(

ii

felix. prole : virum fimul dedifli ,

[

WALOS CUW. genitore. Princibantes?

iil (IW

&

Et quantum continet Nemau /é, urbs toto ürbek

:

I

nl

[

omano, i R

omam excipiamus , antiquitatis

n

TT

Thuan.H.E

l

venerandz monumentis, amghithe»atro , palatio,

uï:t[CS (

f

delubro Veftz extra urbem

46. & l. 3.

:

& admirandz patlim

de vita fua,

| y;biïtïï Xx

!l

pulchritudinis ruderibus ac

l[-.'.S

l

ka

!'gmenus, quz cum

tecentibus regum &&dificiis inteoris etiam hodie

3

j

K

T^

€atant; fonte quoque cog iom

ine veterüm tee

de

41

L

Ít

d m

$

T

!

OnATIO

1

l]

[

st

162

u

uantum ,am.,

[5

,,

,,,gmra;m

ftimoniis famofo ; fpe&atiïïima ?

l

f

(]0»'

"

7 d

Pl

d

V

u fovet fuo Mons Pej[nlanus? qua urbe nihil

u

[l

mef

m

amaniusj

cujus civibus nihil humanius , aere ni-

(

li

r M TUC

territorio nihil fertilius , & nul-

hil falubrius ;

40

(

fl

lum fere, quod Sumplicium , ut loquntur, berba-

[

€Mer.Coím

um majorem exhibeat proventum. quz tes ma-

polse 3. T

Mi

xime

Medicorum ordini hunc locum, in quo

Iä

*(r

ftudiis fuis

ponerent fedem , commendavit ; 1nfti-

(n

o

(2

d

o

tnia eo fere tempore , quo Saracenis

tutà Á

s Medicz artes inde cum diícipulis

u

MM

Hifpania pulfi

Arabum , Avicennz ,

Awerrois , & aliorum huc

f

feliciter concéfferunt.

Quantum comprehendit

(

" BL

Lt i

ul

L.

-bs Conftantina, five Gallula Roma , Arelas ? de

(l

Tanta est loci op-

ua ita Imp. Fl. Conftantinus:

[(

Iof, Scalig.

tanta est copia commerciorum , tanta illie

li

inAuíon.I.

portunimæ;

Jí. ?ont. in

quid ufquam nafci-

Gall Nat-

frequentia commeantium , ut quic

t , ilic commodius difirabatur.

Neque enim ulla

bon.Er.iur.

ad Sym.l-9.

provincia. fructus

fui facultate. latatur , ut non nift

».:.»:;'...

E

16. ubi

hanc Con*

hac propria. Avelaten

i5 foli eredatue. effe fecunditas

hnj

Vi

ftiiuione

quicquid odoratus Arabs,

Quicquid enum dives Oriens ,

adicribit

uid delicatus Affyrius , quod Africa fe

rtilis , quod

H )nOIiOP &

qmcq

Theodofio.

ania, quod fecund

4 Gallia potest babere

fpeciofa Hsfb

pmclamm iE

4 ilic exhibetur affatim , quaft fl

.

J

amajcantur . omm

a,qua ubique conflat effe magnfica.

recur[a , neceffe

Iam vero de cuvfu Rbodani C Twtoni

£s , ur vicinum. faciant & pene. conteumimum , vd

Cum &t«

V

quod iffe pratevfluit , vel ille quod circuit.

go buic [erviat civitati,

quicquid babet tevra praci-

yel vehiculo , terra ; D TTR

puum s ad banc vel navi ,

ls nafcitur : quomo-

fiumine defevatur , quicquid fingu

[5

Al

amodo fibi non multum Gallia noftca peafhitum credan

eunm

FIO

Oa &t CX

16j

ilimi : anwma:;

£um in eadem civitate pracipiamus e[fe conventum , im

A qu tb d

qua diyino quodam munere commoditatum € commer-

41

t

L

"

TUTDARIUS , t

eiorum opportunitas tanta praftatur? Et quantum con.

v;

]

cludunt Durocortorum Remorum, Avaricum Bituri-

[

:

iil

ll

fenits,

) t lum n

gum, Cefarodunum 'Turonum, Lugdumum Seguíia-

norum , Genabum Aurelianorum; Samarobrina Am-

n Qu t

bianorum, Augufloboua Tricaffium ,. Auguforitune

hunc m i

Pidonum ? Quantum Rotomagus Vcnclloæfïium,

Condtviciuum Nannetum, Avenio Cayarum, atq; una

mport , qu Mu

Lutetia minor ampliffima relofz? Et quantum com-

a nde cum d1of

Ple&itur omnium caput LurzTiA Parifiorum? P4-

emo5 , & a'.ior;z:n

Tib.v. 4eité

tigacitta, ait Boterus , che di popolo & di abbondauzi

caufo della

hontum compreic

d'ogni cofa avanza di gran lunga tutte U

Altie di. grandex1a

]ul Roma, drü

Chriffianita : hoc elt: Lutetia && populifrequentia, cy ^^* 6

p D Ül

u

eopia ominium verum , longiffimo intervallo fuperat or-

gt

LU

b Chrffiani civitates quafcunque : ut lepidi fint

T ijun

Thuringi , qui cum Tityro Virgiliano totum

,ll';,f.:(ï.

ng? m!?)ï ]

mundum aliquot dierum itinerecircumfcribunt,

IT r

!æ[ !Hhv

& pra Erfordia fua cunctas civitates defj piciunt, Er-

Iu

n

'Uf

i

h J

fordiamq; non urbem, fed integram aliquam pro-

[

ii

il

l

ijiii

vinciam & regionem crepant. Multo plus falis

lil

P. Matth.ig

4l J

;jm

aifcebat Francifcus 1 Galliarum JRex, cum is Imp.

hiff Heni 44

:

WW i

h

Carolo V, apud fe diverten

d, & interroganc G24lib.s.

,:f:Hï

N

ï""

TL

if

Ecqua uibitm in Gallia effcet primaria ? Rotomagum

j

[v,»(l

r

[

relponderet : replicanti vero Imperatori, Ecquid

L

i

u

l

"" T(. (j [

Lutetio futurum [fit ?. Eam mon utbibus, fed propter

amplitedinem , c populz vevtmque omntum. Ingent eit

T,-J,mf LNWU

'Wï,

"

€

'l,', z

fl

yim ; provincis acceuj

AA

effe diceret. Bonis eciam

jl .rficüu' í

j im

[i

lii

j

authoribus habeo ; Chriftephorum Ducem Wurs

)j

[

«

tembergiz , tuun

1

)

£

v

t

;

[4

Tnate Princeps, Friderice A«

H

V

DN

v

Bün:

fos

I

: ehilles , aynatum, Principem prudeniiffim

I.Al..?'x)

T

-

à

litum

D) M P

u

n

O R ATIO

lls

164

p

n

h

ütum affirmare; Lutetia non minus bominum, quam

g

]l

r

in agro Würtembergico twuiverfo: efft

Quis facile

| J

Jj

hzc credat, qui Lutetiam non vidit? Ecquis non

i^

fimul expendit,

& p

ftupeat , qui Lutetiam vidit, & qui

intra hos tot annos a morte Chrftophori , Wür-

xo[

0

tembergiam civium numero incredibile incremen-

fl

tum accepiiïe? Exoriatur aiiquis novtus generis hu-

"

j

QU

mani padagogus, aliquis novus Lip

ius, qui Ad-

iL

smiranda Gallis bono publico donet ; & iftud ma-

I

jufculis literis confignet : Vnam Galli& Lutetiam

H

tantam populi multitudinem. comprendeve , quam-

tam Würtembergie continet Ducatus pene totuss cut

l

tanen multe uvbium decurie , " pagorum centutia

[l

non pauce infunt. "lantoque populo Lutetiano

"omnis rerum abundantia ita prztens;eft; ut Vi-

[

generius exiftimaverit ; fi a fe coena. Su3exabc Q

Lucullo , Pompejo, Ciceroni , & aliis evyxabvoig

heroibus Romanis infttuenda effet ; fe Lutetiz;

& quidem unico tantum die przmonitum ; &

trium duntaxat hominum , popinatii, dulciarii,

?.Matthin. obfonatorii , opera adjutum ; nec totis mille du-

H« Hen. 4«

G. R. L $

centis coronatis in eam rem infumptis ; eo illos

(

nart. 6«

fplendore & lautitia excepturum ; ut fint inge-

nue faffuri , fe per omnem vitam nufquam C(E«

4 l |

naviffe melius. In hanc vero ingentem Parifto-

rum civitatem prazter cateros reges Henticus

li

I QRTe h

IV contulit gratiz ftudiique , quicquid ad audo-

M

titatem , nitorem , amplitudinem illius poterat

li

Pcminere ; fxpe cum votis luctans , in tot annos

vit prolongationem exoptando , quibus & Lu-

l

param arcem adificare , & füburbia Parifienfia

N

Ov

inuris

"W

1

Pno GAi:Tbja

éj

—

17 Wv hu

d) rif.

muris cingere , atque ita de domo & urbe

Q«

mnium totius orbis , illa elegantiffima , ifta ma-

onvidit? EtQU

dt Ka m

xima , glotiari polfet. Quapropter illud mundi

1600

RT

& omnium divitiarum compendium ullis novis

VN

Cw'mri l

oneribus gravari nequaquam permittere volebat

tto d

optimus Rex: atque mercatorum przfe&um ur-

[ "'CL'QT'OK'US gCH*ST."

... Q

^

bifque decuriones, qui facultatem indicendi pe-

ktovus L

HUR

QU

P. Matth.ig

cuniolas in fontium tubulos, ut epulares fum-

H. mortis

lo donez &il

ptus in XL Helvetiorum Legatorum gratiam fa-

Hen4.G.Bo

ciendos fuftinerent facilius , petierant , ingenio-

Puttt G,zïi:c Titi

115l

fe repellebat; Alia, inquiens , izventione opus est :

U

AAf DUh

folius eft 1efu. Chrifi , a4quam in vinum. commutave.

fufnti

Verum , ut coclum inter omnia naturz corpora

A

pulcherrimum , idemque ftellarum populis fplen-

n

[

[l

didiffimum eft, &iftarum virtutes plane fuperna-

xc e

là

|

S/J.

tes atque coeleftes, & Divinis proximz funt: ita

XMW,

quoque Gallia omnium terrarum florentiffima,

j

UM

3

.

& Gallorum virtutes

Q" lv

atque oppido frequens

|

(

ü

omnino Gallice , hoc eft , heroice funt. Neque

;

P

1

i Ilnïï

giïom

, 1,&3

!

enim effoeminat animos regionis amaenitas ni-

,K

ll

g od

]s

mia, aut ad corrumpendiim illorum vigorem

m u*

5,9

cceli indulgentia operatur aliquid 5 Imio. VITEUEfs

jv

i

p; P

eft cum fumma rerum coPia, tale certamen ; ut

[

ila in imperio , hec in obfequio glorie fum-

«nem Y

; I'JW*

h

M

mam quzrat; nec male quis, Gallum virtutem

«

Q "

qrett

ffe

p

betoice. animatam . dicere poffit. Et quemadmo-

af o

P

dum virtus tantum in libero habitat animo: fic

(TOM

i

nem ^

MUS Y

idem libertatis, quod Gallorum eft domicilium;

j u

fervitute undique pulfa. Ideoque fervi peregrini,

Bod.de &&

as o

QÉ 6 3.

N*

«IHW :

st primum Gallie fines penetraverint , eodem momen-

(]

a

Dj

30 libeti fiunt. Id quod vetere SCto Parifiorum

W*

decre-

jv)

L-3

ht

"m

l'"l

IUWJI

166

OxatTi

aT

Ü W

decretum eft adverfus Legatum quendam Hifpa-

t

num , qui fervum in Galliam deduxerat. Quale

|

[

(

& hominum memoria factum : cum mercator

j

Peregrinus fervum in Hifpania coemptum Tolo-

ii

fam fecum duxiffet ; hofpefque re intellecta fet-

1

vo perfuafiffet , ut ad libertatem proclamaret.

[

/

!

Rogatione enim ad octoviros perlata, & merca-

E'N

tore accito , advocatus fifdi ex Archivis de-

prompfit antiqua privilegia , quibus fervos , fi-

li

ylv

mulac Tolofam ingreffi fuiffent , liberos fieri

conftitutum erat. Qua caufà mercator, qui qui-

?hv

dem exceptiones fuas proponebat, metuebat ta-

men, ne & fervo obfequentiffimo , & pretio ca-

It

rere cogeretur , ei libertatem dedit , pa&tus ope-

-

À €h.1:52»

tas ferviles, quamdiu ipfe dominus viveret. Con-

fimiliter in obfidione Meteníi fervus fugitivus

.

hero relicto , & abducto magni pretii equo Hi-

fpano , in urbem tranfierat : quem cum Lud.

;

Avila equitatus Cafarei prafectus , tubicine cum

literis ad Francifcum Guifium fummqz rei in ur-

be prefectum miffo, repofceret s Guifius quidem

equum jam divenditum conquiri, & pretio per-

W

foluto redemptum ad Avilam remitti curavit;

Quod ad ferrum , xefpondit , jam in interiora. vegnà

penerm[e : caeterum. terra. Francie id juris effe ,. ut

ü! ff m

M

t«fï,'.'fg'uj [fg L:"VI

quicuque fervilis conditionis pedem in. ea. po[uevint,

s0x libertatem. vecuperent 5 quod jus adeo. bonerifi-

LI

cum , C' Chrifhane genti fummopeve. conveniens ,

Il ^

eum violare neque debeat , neque vero. velit , ea m

Ex

n

patte defiderio ejus. fatisfacere fe mon poffr. Hlanc

feli-

Wy d

man

M

autem libertatem Galli cum militari gloria

ci l-

tTIO

PU IOR ESM DEU

Dao C »AT:r:: i.

M

E r

167

F. ?afq.de

/

Giffime femper fociaverünt : .de qua quid attinet

Rech. dc la

f;::um (

1

Qtdn

?

0

dicere

[1

cum ab omni illi ztate bellice laudis

Rr.l.1:c 3.

.:.'.lm

lum 0(

M. W'elfet.

fama claruetint ita , ut qui illuftriffuni ; pugna-

Rer.Boic. L.

fliï*.ïn : QU m

1 (0emy

tum T

verint, ut qui fortiffimi ; vicerint, ut qui fortu- r F. Ho-

tom

Ftane

natiffimi.

Legcimus quidem Alexandrum Ma-

ü

t re inell i

o

Co- G. €. 3*

TNstFil

llhaeas

gnum ex Gallis aliquando quæüviiïe ; Quidnam

strabo: &

m procanz

in bumanis vebus pra cateris extimcfcerent ? xatoro,

Suppl. in

Ttos pati, & n

Cuzt. 1. 2«

nominis fui magnitudinem ante omnia ipns for-

M er As

midolofam fore. Illi hoc fe inprimis timere re-

1 , qubis m

;

fpondebant , Ne ferte in fe fe calum rueret.. Legi-

| [utjje

v D

mus & Celtas, five priícos illos Gallos , &vísm-

Yf meratyr, qut

zrov QiAcxivBvvomTsc , adeo duxitle ignominiofum

yordar, mett

fugere ; ut e collabentibus zdificiis fepe , cum

ytifino, & prtt

poffent, non effugerint , ne ardentibus quidem,

yem dl , prdt d

Àta ut incendio perierint : multi etiam inundan-

t lminas vt

tem Oceanum fuftinuerint ; quidam in ejus flu-

Meef s 3657

&us armati fe conjecerint , quorum impetus ex-

r

rj eqo*

cipiebant protenfis gladiis & haftis, perinde ae

unm

*

fi terrere vel vulnerare poiïänt. At hodie Galli,

p t

cmg;

qui veris virtutum nominibus, Thrafonicos titu-

l "sz a

li

los & ampullas vitiorum annuferare non fo-

(yus q

lent , hzc talia potius ftoliditai, amentie , &

M

**C»*Gm

Ü

s. & pruo

fümmz temeritati tribuerint : juftiffime tamen

D

m

" remitd (

invidendis gentis fux laudibus conjunxerint

d A

Salíuft. $5

TTE

r

iftud in hiftoria Romana pervulgatum ; Romanos

Iug.

vI'

A* ^

jjni!

eum cateris gentibus de gloria , cum Gallis pro falute

T

certaviffe : atque ut facundia Gracos , ic gloria bel-

Sall.mCost.

H(!n J

Cat.

Jl',r

j V

li Gallos ante Romanos fuiffe.

Equidem cum a-

"l (

LL

mv

..... (

()

(l

ud Romanos certa ztas faciendis ftipendis

Lip.deMil.

ufiil

R..].s. d. $9d

T

ï

prafinita effet , qua exacta miffionem impetrare

?

ïq-llhl

Y

ollent; bello camen Gallico semo civis Romanus

MA

L

!t

I( /W(

J

À

L 4

fs

"

;

Jl V

y )

p

(

168

OnATIO

(

Ciceto pro

Iont

fibi ulla excafarwne utendum pm*amt ; & ne fexa-

qt

j

[

V

(

jl

genarü quidem , nec 1p11 etiam facerdotes mili-

g

I- ROünc

qn

tia folvebantur. Adeoque Gallia Romanis erat

Antiq. R.

W

$ p-2:C.1«

' terribilis, ut pofr mortem Dictatoris Caefaris in

ndi

Appian.l14,

Senatu fuerit propofitum ; illam , licet in pro-

o

bell, civ

vinciam jam redactam , iterum juri fuo & liber-

T

u

ll

tati reftituendam effe.

uinetiam 1n Grzciam

u

N

& Afiam virtus Gallorum pervafit , tanta. normi-

hilili

d

Yuftin.l.24.

nis reverentia ; ut son folum Reges , non laceffiti

quogue , ultro pacem . ingentz pecunia mercaventum,

DIuftin.l?$. yerum etiam fine metcenario Gallorum exercitu nul-

N ,

la bella gerexent , & pulfi vegno ad nullos alios quam

f

ad Gallos confagerent 5 ficq, aliter majeflatem. [uam

lr:

Mi

tutam , neque ami[Jam recupevare fe poffe fime Galli-

ca virtute avbitrarentur. Galli illi , Galli funt illi;

Dd

qui Poetz verbis

per omneim

invecti Europam , quafi graudo. Aquilone vel Auffre

unportata, gvavi paftum fonuéve tumultu.

Scit Romasus adbuc, C quam Tarpeja videtis

JArx attollentem caput illo in moute [uperbum ,

Pannones, Amathbii notunt , fcit Delphica vupes.

Intrayére Afía ]ines : prope litera Ponti

M

$n gentem crevére movam , qua tenditue ufoy,

EU

V

4d juga. Pampbilüm , Gavamattica fideta. contta,

d

inter Cappodoces pofita, * Bithyuica vegna.

m

Fidem etiam faciunt rerum ngüuum magnitu-

dini fpmfæ tot ubique terrarum Gallici nominis

/

coloniaz. Namque ma)or& melior Italiz pars de

leaïpm Gallie nomine appellatur. Et h ambi-

h.n. 1 ïï tiofa & fabuloífa Romanorum ad res Iliacas ori-

H. rfla

mkoma, gines fuas referentium commenta ie;u.lamus,

quS

L

!0

Ó

DaxeO C rfrlla

169

n&

quis dubitat , quin Veneti non ab Henetis Paphla-

c..)i

totlo i

gonibus , fed a Venetis Armoricanis (quicquid

À

M

TRanit

Ha4le

contra Czfar, quicquid Polybius de Venetis fer-

totis Catr

mone a Gallis diverfo utentibus fcribant ) origi-

.

d

T hifï It

jorum,

nem ducant? (äl-orfum illa Senonum, Bo

u (no & li

Cenomanorum, atque adeo Infubrum nomina in

)

N

Uneam n Grene

Italia fpe&ant ; nifi ut intelligamus , Gallos olim

pvl tnt t

hzc loca tenuifle, & ad tradendam pofteris ori-

m Ms m lu

ginis fuz memoriam de fuo nomine appellaffe?

Et afpicite , Auditores , noftram Germaniam.

1 DEAIA LUHf

i um extratta

Nonne fuit tempus, cum Germanos Galli virtute fu-

Cef debd

G- 1' 6-'

n l ml du

perarent , altro bella inferrent , ac propter homi-

lm wihm i

num multitudinem agrique inopiam trans Rhe-

j

num colonias mitterent? Nonne fertiliffima Ger-

pum n

Iv

t þw (l

Gul lunt

manir loca circum Herciniam filvam Tedlofages

us

—j tl

eccuparunt ; cente ad boc tempts ii fedibus . fe conti-

!

H,'fiü(

nente , f[ummamq, ( Cacfaxe tefte ) juflitia C bellice

YT

L

i

laudis opinionem. babente ? Nonne & illi populi

Tac. de M«

,.-;Nugff ;::mlv

G. Cluver

funt Galli; qui inopia audaces , occupato inter

Ger. À.1.$.

o at T.U"F/,';;

i r:'a'eri;

Il

n

C, 4»

/

WJ

Rhenum Danubiumque dubizx Poffefflonis folo,

decumates agros exercebant olim , poftea Ale-

p

Tac. de M.

$nauni & Alamanni didi ? Nonne & Boji in Vin-

,

( iil

G.

d;llf (' 1

if

delicia, qui hodie Bajoari funt, ad Bojos Gallos

M

[L

primordia referunt ? Nonne etiam Britanni Gal-

u

Tl

NW

Caf.de bel.

T*rxh Llhö

hh

lorum funt propago ?: Nonne Celtiberi , Eburo-

G.1. s. Tac.

vices , Helvii , Braccati in Hifpania ; atque in

u mFW

in Agric.

V

Lufitania Celtici ; nonne Galatz feu Gallo-Grz-

Cambd. de

] not

pr. incol.

lw D

ci in Afia; ex quibus Trocmi oram Hellefponti

Brit.

of 1

r

R

Toliftobogi ZEolida atque Ioniam , Tectofages

mediterranea Afiz loca fortiti funt ; nonne in-

(

U] ii

] ov

i^

figne funt monumentum fortitudinis Gallicz?

C !

tT

m Olr

mf.'LJ- lf]"

LE

Ecá

n

|

T

5x4TrIo

iyo.

m

N

Étti vero tandem etiam a Romanis beilo domiti

I

funt; omnibus tamen aliis bellatoribus oleum

ni

?M-'H d

& operam perdentibus , vix decennio a floren-

m n

tiffino duce C. Cafare , & ipforummet Gallo-

u

tum factionibus laborantium viribus , in fidem

"

accepti funt: Hedais Ó" Sequanit , amicis Pop. Rom.

n

€ Arvernis fratvibus vocatis ; fub quibus nomini-

li

bus Gallia libertatem quodammodo tetinuit.

Inde poft aliquot fecula Gallis & Francis in unam

j

"E

u

Gallo-Francorum gentem coeuntibus , circa Án.

b

Chr. CDLX XX regnum in Gallia cognomine

^

n

condiderunt, quod ad hzc ulque tempora omni-

um clariffimum- & validiffimum toto orbe Chri-

—

ftiano fuit: ex quo, prater infinita in Rempub.

|

[?

totius orbis merita , prodierunt a Tancredo Nor-

j

manno, Sicilie Reges; a Gulielmo notho itidem

Normanno , & Gothofredo Plantageneta Ande-

) !

D]

& n d

gavenfium Comite, Reges Angliz ; a Lufinianis,

..-kx

Reges Syrie , Cypri , & Graciz ; ipfa quoque

M

Conftantinopoli , Imperii Orientalis capite , à

n

Gallis Imperatoribus longo tempore pofïïeiïä. In

l

omni antiquitate , etiam in fabulis , nihil cum

I

fortibus iftorum Gallo-Francorum facinoribus

comparari poteft. Quid enim expeditionibus in

||

terram Sanctam leeitur fimile ? Videor mihi,

$ anov.Dif.

^V nl

zgü

Auditores, videre ipfummet Gedifridum. Bullioni-

um , Ducatu fuo ob eam caufam Epifcopo Leo-

dienfium vendito , Francorum exercitum per

hEOL

'

[

Germaniam , Hungatiam & Grzciam , in Afiam

7U Vil

4M|

& in Syriam ufque, nufquam irrito conatu , ni-

hil infidiis & aftu Imp. Conftantinopolitani , ni-

* PDATUR Ltl

hi

j| Hn mfpy)

ML

il

"n

i;[j

RUE

Au s ATl

À.

171

TM m

us ]

hil ingentibus fluminibus & inacceffis montibus,

tOrus de

nihilíitis dirzque famis malo , nihil immenfis

s,'.ix dcgemio i

(

!

& pplormme (j

barbarorum agminibus indormitos animos retar-

Xüm virbus, n

i

A

dantibus , ad infolitum decus ducentem ; centies

Ms hr

WDII

variis cruentifque fucceffibus dimicantem ; Suli-

WU. Tyr. As

a

H

manum Turcorum Dynaftam , Chalypham 4£gy-

chi. de bel»

L]

l)

AQUS fl

ptium, & tot alios fortiffimos barbaros fugan-

Sac. £. Iov,

;;:oï;mi;odo feti

in elog. G»

Bo d

tem vincentemque; Niceam , Edeffam , Antio-

Bolionii.

Gul

1dllV

!

3 1 Ul

chiam , & tot alias potentes urbes , imprimis

coeuntibus , atl

LUV

O virum mirificiffi-

Hierofolyma capientem.

n in Galia cupu

:

^r

u

mum & maximum ! Sed quanto fe ipfo erat ad-

'..i'ï'.lï tcmpom Oi.'.

mirabilior ; cum unanimi procerum confenfu

ffimom toto ore

Rex Hierofolymorum fíalutatu$, decorum for-

n N

taffe aliis , fibi vero fuperbum Regis nomen pio

t Ta

Ti

MV

oN

invi&oque adverfus faftum animo repudiaret ;

6

UM

!

"

p nodo t

nefas efle reputans , Ea in urbe auream coronam fer-

ffij

Panagent än

lh

ve , in qua. Chriflus fineam tuliffet ? Quanto fe ipfo

"TE

l

Mintf

AUL

M

l"Ai,..L

erat major; cum jam Rex, & in obfidione urbis

1 QY

AL»L

Affur herens, regulis vicinis munufcula afferen-

vonral &2

U*LC j

(

tibus & offerentibus, atque ipfum cultu fimpli-

ofe lïoqgi l

ci , omnino gregarii militis habitu ; facco ftra-

ul

mine pleno humi infidentem , fuos quos pabu-

V

U

l

J

)

mon

latum emiferat expectantem ; invenientibus, &

,«'-

,..«;s

li W

(f

!

V

l

gdiiionibufï

propterea non fine ftupore quzrentibus ; Cw*

l

(

hm «

tantus Princeps C tam admirabilis Dominus , (verba

H- 1- 9. c:læf,

':Aiifl ,

n

li

'i:

f

(

um j

"Tyrenfis Archiepifcopi funt) qui ab Occidente ve-

Ew

j

070»

niens totum concu[ferat. Orientem , C* vegnum maxt-

w

P CXCH

ii

um in manu valida occupaverat , ita fedevet ingla-

ncü

st

n:

vius, tit neq, tapetia neq, boloferica civca fe move ba-

u

i

p (

beret vegios nec flipatus fatelitibus armatis formida-

Jj

"

n

a

Idf

AT

a

Vilem. fe peaberet accedentibus ?. xefponío plane di-

Y

Vinb

UPE

HO(

5

p2

OnArTIO

37

:; IT

u

" LHJ

vino duplicaret ftuporem , & diceret : Homint

J

LE

f

snortali fefficere merito terram pro fede temporali po[-

tl

fe » eui post mortem pevpetuum domicilium fit prafli-

1u4.. O majeftatem in. humilitatis amore fum-

nit

fi

mam! O gloriam in pompza contemptu incom-

tll

FW

parnbilem ! Q immortalitatem in mortalitatis

,,,,,,,

memoria ccleftem ! Dignus, dignus Godifridus,

ille divinus Achilles, ille Chrifti athleta, cui re-

guli abiturientes , & meliores quam venerant,

acclamaverint ; Quia vere bic est , qui univev[as ve-

giones debeat expugnare s & cui vepofitum est de vite

I

mevito, populis C nationibus Principari. Sed de fin-

]

gulis Gallorum & Franco-Gallorum aliquid di-

cere velle, id eflet incipere, & nunquam*deüne-

a

MA

re : cum i1llorum virtus totum comp!exa mun-

dum , nullam fere tetrarum regionem íine lauru,

aut trophzo , aut triumfo prztermiferit. Propo-

nite vobis, Auditores, ante oculos Bellovefum, ac

Aàv dee. v

À. a.

Sigovefum. , qui per alpes inexuperabiles viías,

- nullaque dum via fuperatas, & per juncta cadlo

juga veluti in alium orbem , in Italiam , & in

faltus Hercinios tranfierunt ; Bregntim , qui Ro-

€af.palim.,

mam expugnavit ; & alterum Brenmuum , qui Eu-

ropam & Áfiam tremefecit ; Dumnorigem ,. Divi-

tiacum , Orgetorigem , Divtconem ,. Vercingetorigem,

qui Czlaris arma & animum Ííxpe hebetaverunt:

SThuH. 1. 1.

mniramini Cerolum Martellum , qui Chriftiani or-

bis tutor Saracenicam tempe&atcm innumerabi-

lium hoftium occidione diípulit ; Pzpimum , qui

Froffatd. 1

Langobardos Italia ejecit ; Bertrandum Gue[quina-

3. Marjana

M

h

tem , qui Petrum Caltelle regem ob tyrannidem

de rebJHif.

AiVI

LrA

omnis«

18

"—

Dpao Cairttila

175

7 & Qtret * f

|

n—-

U

omhiüin Odio prei'üïm regno fpoh"avit ; & He

p

J

/Uaff ft

lþüm ;:j

T|

W

ticum Spurium , unde poftea Ifabella Ferdinan-

'

MUA jt

i

do Árragonio nupta genus duxit , portione ha-

AUULH 4mor

!

:

zeditaria exutum , regem conftituit : contempla-

f

t OQtemptt n

fia

Montaig. fs

tnini P. sz]ardzem, qui facie ad hoftem conve

ttem 1 morcdis

mori voluit ; Gajfwzem Foxiutmi , qui pene prius

3. G. 3. P.

lov.inelogs

Godifti

dux quam miles , triumphator quam imperator,

Eoxii.

thlet, qu

Ravennatium campos inflgni victoria

ed fata-

j x Q EU.

li fuo interitu nobilitavit; Paulum Thermum , qui

?

!

[

Qu 409

Í

/ l

per omnes militiz gradus , egregia cum laude

* ( tj

li

decurfos , fummam dignationem apud Regem in

ThoH-l' sö'

;5721!3] T:

OLT

;Jl

hX

T

t

re tenui ad mortem uíque ,. certiffimo vicz in-

VUl

lii

nocerter acbz argumento , retinuit ; Offunium,

d

J '1unqmm (

cujus pugnacitas, ut Thetmi prudentia , in. pro-

Th. H. Í.5f.

tocum compïþxa n

verbium abiit ;; Carolum Coffeumn . Briffacim ,. qui

|

H

omneis populateis fuos duces , qui figna in Ita-

femionem at i

liam intulerunt , in expeditionibus feliciter fut-

, wetemiltn. P

cipiendis, & in bello partis prudenter confer-

;::E :";uïost'(':'

n

1

wennniits V

vandis , longe fuperavit; Blafium Monlucium , qui

B Monlue,

exupC uU

Comm ].re

nunquam vi&us eft; Matburinum Scutum. Rome-

&

D

H

dq qnad (s

ä

*'p,h

g4fium , Equitem Hierofolymitanum , qui tan-

th. H.15e,

I

(

IN

tum nominis fui tercorem toto Oriente fparfit;

J

!

ut matres parvulis infantibus etiam hodie pro

] qU'

"m

f

jtfil

ZA

terriculamento ejus nomen inclament : & Fran-

0

"7

J

6

P

AVV

comite Gan-

Cum Lanovium; quo in Belgisa V

ln

| ]';ï'(ffïgt'fm'ä

davenfi capto, ac tum promptis faederatis Ordi-

ï*'*,r*wh !

Éverard,

nl

nibus , Philippo Egmondano Comite & Ioanne

Reid. At

NNoircarmio dyïmiïä Sellefio , qui noi ita pridem

nal. l. 2«

"m h'h*t

)

ll

ymi

z

i

illï(?l'c-fpti fuerant, dimiffis Lat

ovii libertatem

M

W'" )

A^

L

nuebat

tedimere , ;

permutationem accuratifft-

1!; ! GWN

inus virtuttu

;

i.:-

n

M

n

animorum que Cellfö.ï Alexander

(

(iv

par-

Ü

!

j

.l

:,a

Ó&A4T116

Parmz Dux, addito , Nequaquam fe leonem duabui

[ ':M [ (

ovibus mutare velle. Acque ex his , & talibus du«

Qw

410

i

cibus, detotius Gallo-Francict populi fortitudine

F]xr Ü

(IU

i HMN

judicate , Auditores. In univerfum enim Galli

(

omnes armis infueverunt; & inter tubarum clan-

weta

gores , perdentium ac pereuntium hoftium cla:

MW

mores , telorum & gladiorum fragores , terrifr-

""L

cos tormentorum boatus, femper impavidi,

l

H

1.

femper imperterriti letitia exultant, & ul

j

tro Paiïim militim dant nomen ; ac gregatii

milites ut duces fint, virtute fua merentuf.

Et tamen ex

infinita

mulutudine . fortium

m

n

Gallorum , qui faltem intra proximos mille an-

;E

Montaig. l.

l, (';-v'.'f','

) V

&. €. IG.

nos adverfis vulneribus mortem admiferunt, quo-

tufquifque nobis eft notus?

Ad nos vix tenuis fama perlabitur auta .

A

neque belli ducum tantum, etiam pugnarum &

E

VV

victoriarum memoria fere fepulta eft. Ql/ld as

UA

Wil

tem Galli noftri przftent non Ífolum equitatu,

j

quo omnibus populis przripiunt primatumj

Hirüus in

adeo ut jam olim in bello Africano equites mi-

bel. Afr.

nus XXX Galli, Maurorum equitum (quz tà-

í

men gens eo militix

genere maxime pollebat, )

fiutarchaan

QUARUTU)

Anton.

duo millia fugarent ; nec Parthi , Antonio cum

Dï).

illis bellurn gerente ; aliter coerceri aut frangi

potuerint,quam Gallorum equitatu : verum etiam;

YU

uid valeant peditatu ; Tutci hodie , militarí

j

Ícientia & eloria clariffimi, in Hungaricis expe-

hN

Àl

Il

ditionibus ferio teftati funt ; Sultano ipfo a Re-

lm

f.Matthan

G?

ï

|

^

i

LT

HifH-4- G.

gö

»

rum per legatum & literas benevo-

AU

lentie

m

officiorum pleamiffumas enixe poftulan-

T

nt l

K..1,6, natk

Vf

WA

^

£e j

ih 4

Aï)d

PRe GArtfriA.

Y

Tupun f lus

Ti tlb

b

l

te, ut ille Gallos fuos e militia Hungara fevero

n poguh f

AUAU

D

edicto domum revocare, & contumaces graviter

punire velle. Non enim gregarios tantum Gal-

AUECUUD m

i

:

ï

los viderunt Turci in Hungaria, & ipíos viros

yVatertubam

infuperabiles; fed & ad. Baronis Vaubecourii Cam-

&eunmum hoftum

*Pani, in irtercipiendo Javarino ; portam crepita-

It TCp0f8 , t

culo (cujufmodi machinarum ufus nondüm in

, lt impaa::

iis regionibus inter Turcas cognitus erat) effrin-

dá

l

exdunt, &

gentis, & Ducis Mercurii , Albam Regalem ca-

uan-

Domin, X um

pientis , virtutes prorsus cohorruerunt.

utüte 104 fRRCUnE

m

tum etiaàm contra nos Germanos hodie pofïïnt

mulitudne f

Galli,intellectum eft in obfidione Metenfi,cui Imp.

tra proxims mit

Carolus V , Gallorum & aliorum opinione le plue

vremadmieru

grand capitaine de la Chreffienté , ipfe prefuit: cum

j

illi arctiffime obfeffi quofvis hoftiles conatus ge-

wribtit t

nerofeeliderent, & creberrimis eruptionibus ala-

!]

marin

Ui ) ven

1mP

?

critatem füam probe oftenderent: Cafar autem fa-

Uiiw VM

x-]

l

|it

tis haberet, inftructurm exercitum tentum often-

[ i

..iïy-,

(

.

Thu.H.l, w

m foim t

quti

i

tare; quem ubi &upefa&um & triftitia mütumin

]

prim

i

murum apertum infilite nolle animadverterat,

[v

)

!

lV

200 «

0 ïmï

ingemuit fimul & indignatus eft, hzc fubinde

:

tun d

verba ingeminans ; Nunc me defertum 4 meis , nul-

lg

s POi

lofa, circa me bomines vide.. Ica tunc invidiofum

lano ?

ilud Caroli Pr us VrirRA, monftratoribus

j"

"

w

»r dit 1

(

Gallis metam invenit Metis, Poeta poftea Caro«

W'Hm w

lino ifti fymbolo fübfcribere aufo

Du

JATw

IU

jc, P^

Si metam ne[cis , uvrbs est que. Meta vocatur.

t!»'

li

v" J q'UWI »

Átque eidem Imperatori Tiercellinus Gallorum

no

