ubi actus vitioſi per organum (corpus) aliquoti-
es exercitati ſunt, utique reiterationis neceſſitas

quæ dam

₰6 (110) 366-
quædam naturalis accedir, ut ſæpiſſitné 4 ma-

hlitioſis auditur: Ach! wann man mir ſchon

zehen Galgen vor die Thuͤr bauet/ ich koͤnte doch
huren / ſtehlen / ſauffen ꝛc. nicht laſſen. Ca-
veas itaque, ne primo Diaboli petito obtem-
peres, neque carni ad malum pronæ nimis
blandiare! ſed pugna fortiter contra aſſenſum
carnis & poſtnlatum maligni ſpiritůs, ſic felix
beaberis victor. Huc apponere licet verba B.
cujusdam Theologi: Gleichwie ſonſt auf einer
Fechtſchulen einem Scholaren nicht ſchimpflich oder
ſchaͤdlich iſt / daß der andere auf ihn loß ſchlaͤgt; Al⸗
lein wann er ohne parade und Gegenwehr ſich
ſchlagen laͤſt / das brinat ihm Schimpff und Scha⸗
den. Alſo hat der Teuffel / damit noch nicht gewon⸗
nen / oder dir geſchadet / ob er dir gleich boͤſe Gedan⸗
cken eingibt / wann du dich nur wehreſt und ſolche Ge⸗

dancken ausſchlaͤgſt durchs Gebet / durch Leſung und

Betrachtung Goͤttlichen Worts / durch emſige Ver⸗
richtung deines Beruffs &c. vid. Epheſ. cap. 6.
x. 10.
(Diabolus agit in Melancholicos, certò mo-
dò conſtitutos. Duplicem enim cauſam melan-
choliæ, aliam inordinatum ac in dispoſitum tem-
peramentum; aliam animum de obſectis externis
vehementer ſolicitantem, faciunt. Perkinſus me-
lancholiam ita definit: Melancholia eſt. (quoad ex-

ternam materiam & originem) quidam terrenus &
ater ſanguis (præcipué in ſplene) corruptus & mala
temperatus qui obſtructo ſplene penetrat in cerebrum &

cor, quæ ſant rationie, intelligentiæ, & affectuum ſedes

Ama-

ſchon

te doch
Ca-
brem-
nimis
enſum
felix
tba B.

einer
h oder

; Al⸗

r ſich
Scha⸗
ewon⸗
edan⸗
he Ge⸗
3 und
Ver.
p. 6.

mo-
elan-
tem-
ernis
Bme-
d ex-

us &

(111) 90⸗

& organa, eademque ladit & infeſtat. Hinc ho-

minum apud ſcriptores fit mentio, qui ſe vitre-
os, butyreos &c. putârunt; D. Pfeiffer in Antim.
p. 110. ex Quercetano refert: Daß einer gewe⸗
ſen / welcher gemeynet / er habe eine ſo groſſe Naſe
als ein Waſſer. Eymer / dem der Artzt eine Ocbſen⸗
Leber an die Naſen gehalten und ziemliche Stuͤ⸗
cke herunter geſchnitten / woruͤber der Melancho-
licus ſich bereden laſſen / ſeine Naſe ſey wieder in
gewoͤhnliche Form gebracht. In his (iuxta Me-
dieos) atra bilis dominatur; præterea etiam mor-
bis peculiaribus, ſcilicet Schirris, Varicibus,
quartams febribus, Hemorrhoidi, ſplenicis affe-

ctionibus ſubjiciuntur. Quia igitur in illis me-

lancholicis cauſa eſt Phyſica & naturalis, ideò &
cura 4 Phyſicis & Medicis corporalibus expe-
ctanda. Cum verèò in his ſit ſpiritualis & The-
ologica, etiam ejusmodi ſpiritualis cura à cœ-
leſti Medico petenda. Sed antequam ad ſecun-
dam cauſam Melancholiæ me totum accingam,
prius difficultatem circa primam eruditis Medi-
cis ac Philoſophis exhibiturus, eorumque (ſi
commodé fieri poterit) doctam informatio-
nem expectaturus ero. Omnium in ore com-
munis ratio & opinio verſatur: Corruptum
ſanguinem eſſe cauſam, quare hic Melancho-

licus ſtolida ridicula &c loquatur.

Rem admittam, quam mihi Medici per expulſio-
nem morborum & correctioné temperamenti de-
monſtrare conantur, ſed modum neſcio, quomodo
.— hoc

2D2ec (112) do⸗
hoc à ſanguine contingere poſſit; Quæro: an nonh
omnis actus ab anima immateriali dependeat? (lo⸗
vor jam cum Philoſophis unicam animam aſſe-
rentibus) Reſp. affirm. Quæto porrò: Nonne et-
iam omnes in cerebro formati conceptus, omnes-
que per os prolatæ loquelæ, ab eàâdem anima pro-
veniant? Utique. Sed jam difficultas naſcitur: Dico-
Si omnes loquelæ, ut nunc exiſtunt, ſive ſapientiam
ſ. ſtultitiam ſapiant, ab anima immateriali ita for-
mantur, quare Medici, aliique omnes id ſanguini

tribuunt? An ergo ſanguis aut anima ſormat con-

ceptus? profert loquelas? Sed audiatur ratio ipſo-
rum: dicunt, quamvis omnes actus ab anima im-

materiali ſuum eſſe accipiant, non tamen accipi-
ant ut ſic, quod ita explicant: Homo ſtolidus, me-

lancholicus, habet animam ut homo ſapiens & ſa-

nns; illiusque eandem potentiam ratiocinandi, in-

telligendi &c. ac hujus anima habet, verum illa
nõ æqué actus rationales, ut hæc profert. Caula eſt,
quia illa idoneo inſtrumento (corpore) caret, hæc
gaudet. Quemadmodum enim artifex corfupto
inſtrumento nullum elegans artificium extruere
valet; Sie anima corrupto ſanguine rationales a-
ctus edere nequit. Num verò applicatio hujus ſ-
milis juſta ſit? videbimus. Ex omnium confeſſo
dico: Animam rationalem in cerebro conceptus
rationales formare (ſi omnium etiam melancho-
licorum anima extra ſubjectum ſeu clarius extra
ſanguinem corruptum conſiderata ratione & in-

tellectu prædita eſt) quos exiſtentes rationales con-
ceptus, poſtmodum anima voluntariò & liberé

per os producit. Si nunc conceptus externi (i. e.
loque-

loqu
ab in
ſunt,
terni
ſoph
mat.
re ne

ptus
inten
ſenſu
do ar

conc
ptus

drup

lanch
bro
infeſt
mad-
ptum
rom

plica

ſ. atra.
Ruſt
dum
inter
idem
Sed
ratio
citè4
Si nu
ſchol

noh
(lo-
aſſe-
ne et-
nnes-
pro-
Dicot
ntiam
mfor-
guini

con-

ipſo-
a Im-
ccipi-
„me-
& ſa-

di, in-

n illa
la eſt,
„hæc
tupto
ruere
les a-
jus ſi-
nfeſſo
eptus
Hh-
extra
& in-

con-
liberé

(i. e.
oque-⸗

(1IIT5) 8
loquelæ) ſunt ſtolidi & quaſi irrationales, aut tùm
ab internis alieni mutati; aut illorum interpretes
ſunt, ita, quando externi ſtultitiam ſapiunt, ut in-
terni eandem fabricent. Quod poſterius Philo-
ſophi concedere nequeunt, quia ex hypotheſi, ani-
ma tanquam artifex rationalis accuſari poterit, qua-
re nempe cerebro non rationales impreſſerit conce-
ptus ? Nec obſtat indiſpoſitio cerebri, quæ animæ
intentes aut jam ipſi impreſſos conceptus in alium
ſenſum ſeu alia verba reformare poſſet, e. g. quan-
do anima inſcribit: Homo eſt rationalis, ut hune
conceptum, indiſpoſitum cerebrum, ſeu corru-

ptus ſanguis mutet in illum: beſtia eſt qua-

drupes. VVl
Quamvis itaque Perkinſus in definitione Me-
lancholiæ ſcribat: corruptum ſauguinem in cere-
bro & corde affectuum ſedes & organa lædere &
infeſtare, hunc proceflum hic tamen non ani-
madverto. Sie quando quis chartæ hunc conce-
ptum inſceribere vellet, etiamque ſe ad illum
romovendum tanquam cauſam efficientem ap-

plicaret: Virgo ridet: quis ex vitio chartæ, pennæ

ſ.atramenti conceptum illum mutari dicet in hunc:
Ruſticus eſt merula?᷑ Pari ratione & prius abſur-
dum patete conceptus illos externos ſtolidos ab
internis prudentibus alienos mutatos fuiſſe, quod
idem eſt: Hominem loqui ſtolida & cogitare ſana.
Sed quæro: quis celerrimus artifex oonceptum
rationalem in perbrevi itinere à cerebro ad os tàm
citò in irrationalem creare potuit? Nullum video.
Si nunc novum illud dogma in Scholaſticorum
ſchola nullum invenerit locum: Spiritus ab alio
V H ſpiri-

„06 (114) de⸗
ſpiritu (quicunque etiam ille ſit) intellectu & ra= ani
tione debilitari poteſt ? Nullum ſolatium præter adi
hoc mihi relictum eſle video: Ab ignoratione mo- 5

di ad negationem fei N. V. C. ſibe
Ego autem putarem difficultatem hanc facile qui
removeri poſſe, ſi in hactenus dictis ita proceda- Pru
tur: Animam rationalem in melancholicis ab ejus- plie
modi loquelis ſtolidis planè immunem ac liberam &ec.
eſſe, unde non ſemper ſequitur, homo loquitur quc
ergè loquelæ hujus anima rationalis dictator eſt, me

quod mox probaturus. Notanter dico (ab ejus abl⸗
modi loquelis ſtolidis) immunem eſſe, non autem

à formatione conceptuum ſeu cogitationum, lo- n
quela enim ſine anima rationali proferti poteſt, abh
non idem cogitatio. Hòc poſitò, remanet quz bis
ſtio: unde ergo ſtolidæ loquelæ in melancholicis ore
proveniant, Reſp. ex motu quodam ſanguineo, in Aer
homine, ab objecto externo creato, qui morus tus
poſtea per ſyllabas, variasque voces ori jam diu rale

aſſuetas ſeſe exſerit, ita, ut ſoni plerumque inſci4 ſuet

animâ rationali audiantur. Loco ulterioris de- cho
monſtrationis, adducam exemplum pfittaci. fort
Pſittacus formulis quibusdam inſtructus loquitur den
(num ſit loquela propria? jam non diſputo) ſie mar
movente principio immateriali, modòè anima ſen- pun
ſitiva, cujus potentia motiva hoſce motus in for- tran
mulis iſtis aſſuetis conſiſtentes, producit, quos niri
formulas vi animæ ſenſitivæ, tanquam objecta forr
ſenſibilia mediante inſtrnmentò corporeò pfſittacus ratie
ſibi comparavit. Quamvis etiam ſenſu aliâs im- qua
proprio dicere liceret: Pſittacum hæc peragere &c.
mediante potentià memorativâ, quæ eſt facultas peii

animæ
R

c ra⸗
æter
mo-⸗

acile
eda-
ejus-
eram
uitur
r eſt,
ejus-
utem
lo-
oteſt,
quæ-

olicis

0, in

10tus

diu
nſcià
§s de-
ttaci.
uitur
)ſine
ſen-
for-
quos
jecta
tacus
im-
igere
ultas
nimæ

*

2320.(II5S) do.
animæ ſenſitivæ (tres enim huio animæ potentiæ
adſeribuntur. Vide Zeiſoldum in lib. de anim. ſ.
3. §. 8. p. 377.) Conſervativâà ſpecierum à ſen-
ſibus acceptarum tamen propriè non auderem;
quia memoria ſine phantaſia eſt nulla, hanc autem
rutis omnibusque animalibus irrationalibus ſim-

pliciter denego. Et ſiquis mihi memoriam canum

&c. objicere vellet, qui rarò eum ſalutare ſolent, 4
quo ſemel verberibus excepti ſunt, ei obſtrictum
me eſſe nondum viderẽ, quia canis nullius crudelis

abſentis recordari poteſt, donec iterum objectum

illud ſenſibile ipſique terribile coram ſe animad-
verterit,; & tùm ſenſus ob ℳαιτα ινι inductam
abhorrent. Quando contra Canis ex duobus ci-
bis ſibi appoſitis delicatiorem invadit, caula eſt
onaee, quam ſenſibus ſuis ex aſſe correſpon-

dere, quandoque antè acquiſità occaſione ſcruta=

tus eſt. Omnes itaque actiones, præter connatu-⸗

rales à brutis aliisque animalibus ex continua aſ-⸗

ſuefactione reiterari aſſero. Pariter de Melan-

cholicis ſic ſtatuo, quorum os ſæpius; in alſuetis
formulis phraſibus &c. proferendis, occupatum vi-
demus, à quo negotio anima rationalis liberata

manet. Non lſolùm ad melancholicos in hod
puncto dicta referam, ſed placet quoque ad ſanos
tranſire: Quot putas B. L. in Papatu orantes inve-
niri pſittacos, qui Ave Maria, aliasque precandi
formulas in die multoties & hoc inſcià anim
rationali blaterent? Tædet noſtras adire fores, &
quamvis ſilentiò in eo Lutheranos, Calvinianos;
&c. præteriri poſſe optarem, tamen idem mos
peſſimus unicuique devotGiin notus; exigit;
4 4

& pſittacorum horum fiat mentio quædam. Hor- ℳ
rendum lſanè, ſi numerum ferè innumerabilem he- ri ſt

minum attendamus, qui preces per memotiam as- con,
quiſitas veſperi maneque ſine ulla præmeditatione, tꝛale
multò minus devotione recitat, & tamen DEO ex
ſuum obtuliſſe arbitratur, plurimi orant ſed. id, Na
quod orant, ignorant, garriunt memoriæ im- vat
preflas, orique aſſuetas formulas, ſed inſtat irra- mi;
tionalium, os blarerat pia, anima cogitat impia praj
&c. quod autem illo in negotio anima tationalis nur
quandoque Idiota ſit, multis exemplis comproba-
re poſſem, quibus antem ſtudiò hic loci ſuperte- mu
deo. Hinc B. D. Muͤller in ſeinem Hertzens⸗Spie⸗ tan
gel eleganter ſcribit: Die meiſten beten / wiſſen aa in P
ber nicht was ſie beten / dasjenige / was ſie von Ju⸗ um
gend auff von ihren Eltern oder Schulmeiſtern ge⸗ lane
lernet / ſchuͤtten ſie taͤglich ohne eintzige Andacht und ejus
aus bloſſer Gewonheit aus dem Rachen / da gehet der ſuer
Mund zwar mit heiligen Worten umb / aber die ar⸗. Jeqd
me Seel wird in die ge aͤhrliche Welt⸗Nebel hinein. ven
geſchickt / und ſolte man dann manchen fragen / was oni

haſt du gebetet? Wuͤrde er es ſelbſten nicht wiſſen pule
demnach ſoll ein jeder Menſch / wann erbetet / feein Cui

ſeine Seele mit zu Rath nehmen / und dieſelbe ſich qui
laſſen aus Goͤttlichem Wort vorſchreiben wie und ane
was man beten ſoll. Idem ſentit B. D. Brunne- ctus
mannus J. C. quidem ſed ſincerus Theologus In ex §
Tract. de Jure Eceleſ. Cap. 6. Q. de Orat. meci
par. II. ubi hane conſuetudinem quâ ſuperior Pa- dure
ſtori certam formulam præſcribit, multa incom- fom
moda habere, ita ſcribit: Certum eſt. & ſi quis ne- lanc
gat, ipſius conſcientia id committo. Certum, inquam beyi

2 eſt.

lor-
he-
ac-
one,
EO
id,
im-
rra-
1pia
nalis
ba-
rſe-
pie⸗
na⸗
Jue⸗
ge⸗
und
der
ar⸗
tein⸗

was

ſſen /
fein
ſich
und
ne-
s In
rat.
Pa-
m-
ne-
uam

eſt,

₰ (117) 50—
eſt, ſormulas orationum tandem pro conſuetudine recita-
vi ſine attentione ſinèque mentis eleratione, hoc facit
conſuetudo, qua tandem faſtidium conciliat, ideoque
tales conſuetæ formulæ pro conſuetudine pronunciantur
ex opere operato. Quilibet hoc experietur. Et par. 4.
Nam certum eſt preces memoriter conceptas & cum ele-
vatione vocis ac erectione vultus ad Deum cum lachry-
mis junctas plus movere talibus conceptis & more ſolitsò
prælectis precibus. Vides itaque dari actiones homi-
num irrationales.
Alteram cauſatm Melancholiæ, ipſum ani-
mum de certis objectis externis vehementer ſolici-
tantem dicunt. Sic v. g. quando dives murtatur
in pauperem, ut ex mutatione hac exſurgat terti-
um, nempe Melancholicus. Quam cauſam me-
lancholiæ itaexphicant: Dùm animus hominis in
ejusmodi caſibus omne ſcripturæ ſolatium poſtpo-
ſuerit, ſeque vanitatibus aliisque terrenis totum
degderit, tandem per rabiem illam quotidianam eò
veniat, ut non ſolùm aliena, ſed ſeipſum oblivi-
oni tradat. Quod fæpiſſimè in honore, divitiis,
pulchritudine &c. deſtitutis, contingere videmus.

Cui Melancholiæ cauſæ etiam aſſociatur Diabolus,

qui datâà occaſione magis magisque animum ad in-
anes curas impellit, donec tandem extremum na-
ctus fuerit. B. Dn. Pfeifferus in Antimel. p. 3 92.
ex Schererz. Superintend. Lüneburg. Spec. tent.
med. F. p. 27. exemplum refert: Ein Mann der
durch ſein vollbraͤtiges Leben umb alle das ſeine
kommen / iſt endlich in eine Schwermuͤthigkeit (Me-⸗
lancholie) gerathen / alſo / daß man Tag und Nacht
bey ihm wachen muͤſſen. Einsmahls aber fand man
H 3 bey

„ (1I8) de⸗
hey ihm 2. neue Meſſer in einer Scheiden / und als
man ihn fragte woher er ſie bekommen? Sprach er
endlich: Es waͤre vor 3. Tagen ein ſchwartzer Fuhr⸗
mann im Wald zu ihm kommen / der habe ſie ihm
gegeben und dabey geſagt: Er ſolte ſich nur damit
von dem Leben helffen. Dann es waͤre doch nun
aus mit ihm &c. Addit Pfeifferus verè: Dieſer
Fuhrmann iſt niemand anders geweſen als der hoͤlli⸗
ſche Charon, der ſchwarge Apollyon, und Verder⸗
ber / welcher auch heutigs Tags in gleichen Faͤllen ei⸗

nem armen Melancholico, der umb das Seine

kommen / ſolche Gedancken eingibt.
Quid dicam de piis? quos etiam ſæpiſſimè
melancholicos videmus, in quibus nulla alia me-

lancholiæ cauſa, niſi immediata, Diabolus, de-
tehenditur. Imè ſi triſtitiæ ſuæ rationem debent

reddere, ne ullam norunt unquam; Et his profe-

ctò magnum certamen cum Diabolo eſt, quortum

dictus B. Schererz. in ſpec. tentat. part. 1. p. 6.
mentionem facit. Cr habe einen vornehmen Mann

gekandt / der im hohen Ammt geſeſſen / und mit geiſte⸗
licher Seelen Unruhe bekuͤmmert geweſen / der als
er einen Bauren geſehen Holtz voruͤberfahren / ge⸗

wuͤnſcht habe ein ſolcher zu ſeyn / wann er nur von
ſeinem Hertzenleyd koͤnte befreyet werden. Ein ander
deßgleichen habe geſagt / wann ihm entweder der lie⸗

be GOit alle das Seinige nehme / daß er muͤſte

ſein Brodt vor den Thuͤren ſuchen / oder hieſſe ihn
durch ein Feuer lauffen / das eine gantze Meilweges
lang waͤr / ſo ſolte ihm doch ſolches leichter und er⸗
traͤglicher ſeyn als ſeine ſchwere Anfechtung / Quæ
duo exempla ex citato Autore etiam allegavir B.
ð

als
hr⸗
hm
mie
un
eſer
lli⸗
der⸗
ei⸗

tine

NE

me-

ent
fe⸗

um

. 6
aunn
ciſte⸗
als
ge⸗
von
nder
lie⸗
u ſte
ihn
ges
er⸗
uE
Dn:

*° (119) de⸗
Dn. M. Scriverus in Gottholds 400. Andachten p.
301. à quo, cum liber non ad manus fuerit, & nos
mMutuavimus. =
Hæc ſententia noſtra de Melancholicis, etſi
hon omnibus grara ſit, nulli tamen eruditorum
abſurda, multèò minus falſa videri poterit. Si
verò- unus vel alter in omni Melancholiæ ge-
nere nobis primam cauſam, nempe corruptum
ſanguinem objecerit, paucis eum tranquillum red-
damus: Quæro ex eo, an ſemper materiale ſit in
cauſa corrupti alterius materialis: i. e. an ex cibo,
potu &c. ſemper corruptus ſanguis & tempera-
mentum indiſpoſitum fiat; Vix credo. Ergè
quandoque immateriale, ſpiritus ſc. in cauſa eſ-
ſe poterit. Ubi hoc? provoco ad ipſam quoti-
dianam experientiam: Quando v. g. hominis ani-
ma per externos caſus, triſtitiâ afficitur, quod fit
per amiſſionem bonorum, honorum, amicçorum,
&c. nonne totum temperamentum mutari depre-

hendimus? mutatô nunc temperamentò, mutan-

tur & actiones, ita ut homo ex iis ſeu melancholi-
cus, ſeu hilaris, ſeu ſtultus ſeu ſanus cognoſcatur,
ſi jam primam cauſam hujus conſtitutionis indaga-
re cupis, nonne ad ſpiritum (animam ) tibi fugi=
endum? Quamvis etiam hancce poſueris thefin:
Corruptus ſanguis eſt cauſa melancholiæ (concedo
eſſe proximam) & ego quæro, quænam cauſa corru-
pti ſanguinis? An ſemper materiale? Non, ſed
quandoque immateriale ſ. ſpiritus. Hòôc poſitò,
quod anima tanquam Spiritus certi melancholiæ
generis cauſa quandoque ſit, repetamus & alterum
jam ſuprâà ventilatum: Diabolum ſpiritum mali-
H 4 gnum,

2 (120) 90-
ghum, etiam certi cujusdam melancholiæ generis
cauſanm eſſe, ut ex allegatis exemplis patet. Sive
nune immediatè ſive mediatê per inordinatum &
corruptum fanguinem melancholiam creet, Pe-
rinde eſt.
(R) Diabolus agit in novos Prophetas. Cla-
rum hujus exemplum habemus in Weigelio, Pa-
triarcha omnium Fanaticorum, quem Diabolus
adeò occαρat ut part. I. poſtill. p. 22 9. omnibus
ſenſibus ſe deſtitutum optaret: ſcribens: O moͤch⸗
te ich ein Klotz ſeyn / oder ſo viel wuͤrcken als ein
Klos nur eine halbe Stund ich wuͤrde ein Propher
und Apoſtel. Hinc part. II. p. 207. totum mini-
ſterium 4 Deo ordinatum damnat: Alle die in der

Menſchen Kirchen ſinb/ und an Menſchen hangen /

und von Menſchen gelehret ſeyn / kennen Chriſtum
nicht / und wollen ihn auch nicht koͤnnen. p. 23.
Soll ich erleuchtet oder glaͤubig gemacht werden / ſo
muß ich in mein Kaͤmmerlein gehen / und auff einen
Winckel kriechen / in einer ſtille auff GOit warten /
woelches die buchſtaͤbiſchen (orthodozos putat) En⸗
thuſiaſterey / oder Schwenckfelderey (verè ) heif⸗
ſen Idem p. 61. Das iſt gewiß / wir muͤſſen vom
H. Geiſt / von der Salbung in uns gelehret werden/
fonſt iſt alles ninbſonſt / was man auswendig lehrt
oder ſchreibet / wir muͤſſen alle von innen gelehret
werden / von innen muß herauß quellen / die Erkaͤnt⸗
nmiß in dem Gegenwurff / und nicht vom Buch (ex
§. codice) hinein getragen werden. Quæ ſomnia
jam olim ſincerè Doctores Form. Concord. parr.
III. art, IIX. de Conleffione pag. 3 31. refutârunt:
Et in hi, quæ vocale & externum verbum concernunt,
. con-

—

J

conſt⸗
tiam
no &
Enth-
bum
ſiye v.
lubit—
quiar
E ne
quod
quö I
ris &

ritun

Tam

piat

tiis,
dum
Nor
ac P
re jic

gen

caut

B. Je

liben
res 1
n un
tes:
rllis
num

plici

neris
Sive
n &
Pe-

Cla-

Pa-
olus
ibus
ͤch⸗
5 ein
phet

nini-

1 der
gen/
ſtum
27.
/ ſo
inen

rten /
rejicimus, ſed decenti modeſtiã, præmiſſa dili=

heif⸗
vom
den/
lehrt
ehret
kaͤnt⸗
nnia
part.
unt:
nunt,
con-

₰α6 (121) 96⸗
conſtanter tenendum eſt, Deum nemini ſpiritum ſeu gra:
tiam ſuam largiri, niſi per verbum & cum verbo exter⸗
no & præcedente, ut ita pramuniamus nos, adyerſus
Enthuſiaſtas, i. e. ſpiritus, qui jactitant ſe ante ver-
bum & ſine verbo spiritum habere, & ideò Scripturam
ſive vocale verbum judicant, flectunt & reflectunt pro
lubita, ut faciebat Monetarius, & multi adbuc hodiè,
qui accuratè diſcernere volunt inter Spiritum & literam
& neutrum norunt, nec quid ſtatuant, ſciunt. Quid,

quod etiam Papatus ſimpliciter eſt merus Enthufiafmus,

quò Papa gloriatur, omnia ura eſſe in ſerinio ſui pecto-
ris & quidquid ipſe in Eccleſia ſua ſentit & jubet, id ſpi-
ritum & juſtum eſſe, etiamſi ſupra & contra ſeriptu-
ram & pocale verbum aliquid ſtatuat, & præci⸗
piat &c.
Quid verò ultra de novis ejusmodi prophe-

tiis, revelationibns illuminatienibus, ſentien-

dum ſit, Theologi ex verbo Dei revelato tradunt.
Non omnes revelationes, præcipuè circa Ecclefiæ
ac Politiæ ſtatum verſantes, ſine ullo diſcrimine

genti inquiſitione audiendas, cuique arrident,.
cautè aſſumendas eſſe, permittimus. Audiatur

B. Joh. Meiſn. in tract. de prophet. p. 38. IV. Nos

libenter concedimus, & faltas olim de externis rebus plu-
res viſiones, & eas, quanquam rarius, Reri etiamnum
hodiè poſſe, Sanè dubitari minime poteſt, Deo facili⸗
mum eſſe extraordinarièò hominibus apparere, aberran-
tes in viam redigere & de futuris eventibus, ut olim ſine
ullis aliis mediis infſormare: Nec enim detreté ſub ad a-

num ita ſe obſtrinxit, ut propter illud, aliter facere ſim-

pliciter nequeat, nec promittendo in verbo ſuo am, at
L H 5 ita

(122) do⸗
zta dicam, necesſitatem ſibi impoſuit, ut contra promiſ⸗
ſa ſua agere dicendus ſit, cum extra ordinem aliquid a⸗
git, aut id etiam præſtat, quod maximè nobis eſt con-
veniens. Quæ Cauſa etiam eſt, quod Doctigimi ſem-

guit

poterit

P

per, tàm Græcæ, quàm Latinæ Eccleſiæ Doctores non o-

lim tantum idem ſtatuerunt, ſed hodieque B. Lutherus,
Küngius, Balduinus, Gerhardus, aliique id doceant.
jus & nos pagellis hiſce comm endare haud pudet,
De votis monaAſticis: Apud nos in oppido Thuringiæ,
Iſenaco Franciſcanus quidam fuit ante annos triginta,
Iohannes Hilten, qui à ſuo ſodalitio conjectus eſi in car-
cerem, propterea, quod quosdam notiſſimos abuſus re-
prehenderat. Vidimus enim ejus ſcripta, ex quibus ſa-
tis intelligi poteſt, quale fuerit ipſius doctrinæ genus. Et
qui norunt eum, teſtantur fuiſſe ſenem placidum & ſine
moroſitate gravem. Is multa prædixit, quæ partim
evenerunt hactenus, partim jam videntur impendere,
quæ non volumus recitare, ne quis interpretetur, ea aut
cgdiò cujusquam aut in gratiam alicujus narrari. Sed po-
fſtremè cum vel propter ætatem vel propter ſqualorem car-
ceris in morbum incidiſſet, accerſivit ad ſe Guardianum,
vt ſuam paletudinem illi indicaret, cumque Guardia-
nus incenſus odis Phariſaics duriter objurgaret hbominem
propter doctrinæa genus, quod videbatur officere culinæ,
tum iſte omiſſ jam mentione valetudinis ingemiſcens, in-
quit: Se has injurias æqu“ animé propter Chriſtum to-
lerare, cùm quidem nihil ſeripſiſſet aut docuiſſet, quod
labeſactare ſtatum Monachorum poſſet, tantum notos
Juosdam abuſus reprehendiſſet. Sed alius quidam, in-
quit,

Exemplum citat ex Apologia Auguſt. Confeff. Cu-

nation
rum,
ab ipſ
reliqet
dem!
ſi ejus
tiam
ſeinen
Offen
3. ſcr
merck
an/
etwas

alſo (

wie d
ſchen
lich a
nig a
bleibe
fung
ſtam

le vor

dern
den n
die be
ſesm
lein.
latio

miſ⸗
d a⸗
con-
ſem-

P

H
erus,;

keant.

det.
igic,
inta,
car-
re-
5 ſa⸗

. Et
*ſint
rtim
dere,
4 aut
d po-
car-
num,
rdia-
inem
linæ,
Sin-
n to-
quod
notos
in-
quit,

0 (12.3) 980
guit, veniet Anno M. D. WI. qui deſtruet vos, nes
peteritis ei reſiſtere. Hanc ipſam ſententiam de incli=

vatione regni Monachorum, & bunc annorum nume-

rum, poſtea etiam repererunt ejus amici perſoeribtum
ab ipſo in commentaruis ſuis, inter annotationes, quas
reliquerat in certos lecos Danieli. Ex quibus tan-
dem Meiſnerns concludit: Quare, ſi cui hodiè tale
quid cantingat, ei id prorſus uegligendum non eſt, et-
ſi ejus causq nihil mutandum. Quam etiam ſenten-
tiam amplecti videtur Rev. Dn. D. Spenerus in
ſeinem Theologiſchen Bedencken uͤber die geruͤhmte
Offenbahrnng eines Adelichen Fraͤuleins/ dum p.

2. ſcribit: Dahero vielmehr Chriſtliche Lehrer be⸗
mercken / daß in allen Seculis von der Apoſtel Zeiten

an / ob wohl nicht in gleicher Maaß / dannoch ſiets
etwas vom Prophetiſchen Licht ſich habe blicken / und

alſo GOtt ſich auch darinn nicht unbezeuget gelaſſen /

wie dann ſelbſt in der Apologie unſrer Augſpurgi⸗
ſchen Conteſſion die Weiſſagung Hiltenii außdruͤck⸗
lich angefuͤhret wird. Indeſſen werden damit ſo we⸗
nig alle vorgebende revelationes bekraͤfftiget / ſondern
bleibet einer jeden Warheit allein auff genaue Pruͤ⸗
fung außgeſetzt / als wenig auch in dem Alten Te⸗
ſtament / da die Offenbahrungen gemeiner waren / al⸗

le vor Goͤttlich angenommen werden doͤrfften / ſon⸗

dern die wahre von den ſalſchen unterſchieden wer⸗
den muͤſſen. Alſo kommt jedesmahl alles allein auff
die beſondre Unterſuchung jeden caſus an / und die⸗
ſesmahl abſonderlich deſſen mit dem Adelichen Fraͤn⸗
lein. De quo exemplo, cum inſcius ſim, an reve-
lationes de rebus fidei, aut politicis agant, judica=
. 1

(124) 86-
ze nolo, haudpue valeo. Imè ipſe Dn. D. Spene-
rus circa finem hujus judicium ſuſpendit: Weilen
dann in einer dermaſſen duncklen und dabey mißli⸗

chen Sach ſich gefaͤhrlich etwas ſchlieſſen laͤſſet / in⸗
dem / wofern dieſe Offenbahrungen von GBtt ſind /

dieſelbe dem Teuffel zuzuſchreiben laͤſterlich / der Phan⸗/
taſey aber beyzumeſſen / auffs wenigſte vermeſſen
ſcheind / beydes aber ſchwere ſtraffen von GOtt / der
ſeine Wercke erkant zu werden fordert / nach ſich zie⸗
hen doͤrffte; Hingegen / da ſie nicht von GOtt / ſon⸗
dern einer Einbildung herkaͤmen / ſie / vor Goͤttlich
anzunehmen / abermahl nicht ohne Gefahr und boͤſe
folge ſeyn wuͤrde / finde ich nicht allein vor mich rath⸗

ſam / ja allerdings noͤthig / das Urtheil ſo lange biß

etwas zeitiger uud ſich mehr hervor thun wuͤrde/ zu

ſuſpendiren / ſondern koͤnte auff befragen niemand

anders rathen / als mit dem Urthel inne zu halten

und an die Wort jenes Gamaliels (act. 5. 39. ) zu⸗
gedencken. Iſt der Rath / oder das Werck aus den

Menſchen (addo ex Diabolo) ſo wirds untergehen;

Iſts aber aus GOtt / ſo koͤnnt ihrs nicht daͤmpffen /
auff daß ihr nicht funden werdet / als die wider Gott

ſtreiten wollen. Weiter weiß ich in der Sache nicht
zugehen / als daß von der Zeit an / da die Wichtig⸗
keit derſelben auff eine oder andre Seiten geſehen / nicht
unterlaſſen habe / noch ferner unterlaſſen werde den
himmliſchen Vatter anzuruffen / alles ſelbſt alſo zu
regieren / daß weder was Goͤttlich iſt / von Men⸗
ſchen beſtritten / und veraͤchtlich unterdruckt / noch
unter GOttes Nahmen / was dergleichen nicht waͤ⸗
re/ auff einigerley Weiſe gefaͤhrlich eingeſchoben /
und

und d
fenbalf
werde
mina
tract.
diſqu
Arin
Chrit
tas C
las obl
Sanè,
us ean

conſid

haud

aſſeri
nate
in cà
pheti
cerne
diene
giene
Trac
bum,
reyel⸗
dactu
ter ne
nec p⸗
decta⸗
yeran

☚ (12 57) de⸗
und dadurch zu einigem Geſpoͤtt wider Goͤttliche Of⸗

Benen fenbahrungen insgeſammt Gelegenheit gegeben
eile⸗ werde: Hæc ille. In aliorum revelationibus exa-
diif minandis, ut eò rectius procedatur, Gerſon
eſind / ract. iri : T. I. Delrio lib. V.
ſind / de Spirituum probat: T. I. pelrio L

diſquiſit: magic. quæſt. III. ſeét. 1. Rogerns Wi-
gen dringthon pilp. de jurament. fidelit. cap. X. ſect. 5.
neſſen Chriſtophorus Caſtrus I. III. Iſagog. ad Prophe-

n der tas Cap. XIV. XV. XVII. certos canones ſeu regu-
ſrn las obſervandas oſtendunt. Sic Delrio ſect. I. ait:

Srrlich Sanè, quamdiu res dubia eſt, longè tutins cenſetur, poti-
uus eam piâ cum humilitate repudiare, quam cupidé &

d boͤſe . et
con .
Frath⸗ NRidenter recipere aut aſſentiri
ge biß . . . .
e / zu Hàâc limitatione novas prophetias, res fidei

mand haud concernentes, minimè contemnendas eſſe,
alten aſſerimus ubi omnes circumſtantiæ probè exami-
. )zu⸗ Ratæ fuerint, nec Melancholia nee ipſe piabolus
is den phedu latuerit. Aliter verò judicamus de pro-
ehen;. Phetiis & revelationibus res articulosqve fidei con-
pffen / ie entes, quæ ſine ulla inquiſitione ne quidem au-
Gott lendæ, ſcd illicò à piis & ſinceris Chriſtianis fu-
giendæ, contemnendæ. Audiatur B. Meiſn. in

5 P
cic Era. de proph. p. 2. §. III. Hot ipſum autem ver-
nicht , tum quod Prophetu & Apoſtolis peculiariter olim
e den erelatum DEO eſt ac ejus juſſu poſtea in literas re-
ſo zu dum, rum omnia, qua in eo continentur, non ali-
Men⸗ ter nobis hodiò, quàm legendéò ac andiendo, innoteſcunt,
noch nec prater id, novæ aliæ & peculiares revelationes ex-
t waͤ⸗ bectande, quales Prophetæ & Apoſtoli habuerunt,
oben / Peram unicè ex yverbo illo Prophetico nos erudiri, & men-

und tem

₰ (126) 50=

tem ac voluntatem DElI, univerſam denique docrinam,

quæ ad aternam ſalutem conſequendam homini neteſſaria

eſt, cognoſcere debere. Et ne nudis verbis pugnare

videatur allegat diétum 2. Petr. 1. v. 19. quod B.
Schmidius vertit: Habemus verò etiam firmius pro-
pheticum verbum, cui rectè facitis, quod attenditis;
tanquam lumin lucenti. in loco tenebricoſo, usque dum
dies illuteſcat, & Lucifer otiatur in cordibus veſtris.

Quem locùm efficaciſſimum ad novas revelationes

confutandas etiam Guil. Eſtius in III. ſent. dilt. III.
§. 5. judicabat: Si enim Petrus Apoſtolus, inquit, re⸗
velationem ſibi factam, ita allegabat ut tamen remit-

teret fideles ad ſermonem Propheticum, tanquaàm firmio-

rem, quantò magis ab obſcuris & ſuſpectis revelationi-
bus ad auctoritatem Scripture, & normam autiquæ tra-
ditionis remitti nos convenit? Inde itaque ſic colligi-
tur: Si Doctrina, qnam Prophetæ & Apoſtoli per
DEI voluntatem nobis tradiderunt, fundamen-
tum eſt, & columna ſolius veræ & vivificæ ſidei;
primitivæ item & Apoſtolis proximæ Eccleſiæ, u⸗

tique omnia, quantum Deus ſcire nos voluit, &

noſtra intereſt, complectitur; nec ulla alia docétti-
na, prophetia, re velatio &c. pro fidei norma & re-
gula eſt habenda. Hinc eleganter in dicto illo

Uhriſto Joh. 14. V. 26. Me vos docebit omnia, G

ſuggeret vobis omnia, qua diæi vobis; Theologus qui-
dam obſervat, non dici hic, quæ dicam aut dixe-

t0, uti Vulgatus vertit, ſed &ỹ dixi, jam tum

enim omnia, quæ audiverat à Patre, ipſis nota fe-
cerat, ut Joh. 15. v. 1 5. Unde reiterandé reite-
ramus: Omnes novæ prophetiæ, revelationes, il-
luminationes, nova fidei dogmata proferentes, non
4 Deo;

4 De
dus
ſus E
tar,
focea«
letr⸗
quis
ne ci
impl
ſunt

rit;

traxe
ſed
mus

mec
pios
tente
quoe
in di
ſed
vimt
ſtabi
rend
offic
claſſi
orur
Orth
um,
cont
torer

polſſe

inam;

Haria

ghare

pro-⸗
edum
eſtris.
iones
t. III.
t, re⸗
emit-
rmio-
tioni-
«tra⸗
ligi⸗
li per
men-
Ridei;
e, u⸗
, 8S&
Gri⸗
re-
illo
1, &
qui-
dixe-

tůn

ta fe-
eite-
5, 1I-
„non
Deo;

₰ ( 127) 0
4 Deo, ſed à Diabolo eſſe. In quo etiam laudan=
dus Tertullianus;, quando eò librò, quem adver-
ſus Hermogenem conſcripſit cap. XXII. ita diſpu-
tar, ut nullum dogma recipiat, niſi idem ſeriptum eſſe
doceatur, & qui ſetus fecerit, væ illud adjicientibus aut
derrabentibus deſtinatum timendum dicat. Si verò
quis de ſingulari quad revelatione & illuminatio-
ne circa Prophetias N. T. præcipue Apocal. nondum
impletas, gloriaretur; ut hactenus multi gloriati
ſunt, eum, ſi clata Scripturæ loca non everte-

rit,; multò minus dnalogiæ fidei quid de=

traxetit, non ſtatim Hæreticum declaramus,

ſed morandô harum genuinum eventum expecta-

mus: 1
8. 3. Dimiſſis actionibus Diaboli ad Spiritůs S§.
me converto, Spiritum Sanct. agete in fideles &
bios, apud omnes, qui nomen Chriſtiani profi-
tentur, extra controverſiam eſt. Agere autem
quoque in impios, apud doctos Orthodoxos haud
in dubium vocabitur. Non hic dico in infideles,
ſed NB. in impios, quod diſorimen ſupra indica-
vimus. Ubi eadem Diaboli poteſtas in infideles
ſtabilita eſt. Nec in omnes impios, (niſi deter-
rendô, puniendô &cc.) ſed præcipuè in eos certis in
officiis divinis conſttutos, puorum unicam
claſſem ſcilicet Doctorum & concionatorum impi-
orum jam exhibituri. Dico cum S. Scriptura &
Orthodoxia: Spiritum S. agere in Doctorem impi-
am, proferendô efficax & falutare verbum DEI:
contra Quaſimodo-genitos, aſſerentes Conciona-
torem vità perverſum illud efficax proferre non
poſſe, quia non habeat Spir. S. & lic per conſe-
. quens

(128) 90⸗
quens ipſi verbo Dei ſeu dictis Biblicis ab ejusmodi
Concionatore prolatis, omnem virtutem atque
perationem cœleſtem denegant, ne dicam, i-
pſum Spir. S. quò allas fideles, inillo (verbo) ha-
birante, maxime fruuntur.
Quamvis nunc ulterior Theſeos noſtræ demon-
ſtratio/& declaratio à Theol. expectanda, nemo ta-
men nobis vitio vertet, ſi ad ſalvandam hypotheſin
noſtram quædâ pagellis hiſce mandaverimus. Non

video, quod perverſus concionator efficax verbum

Dei prædicare non poſſit, cum efficacia verbi non
dependeat à vita & moribus miniſtri, unde elegan-
ter Auguſt. lib. 3. contra Creſconium Grammat. c.

8. ſcribit: Semon bonum fructi ficat, etſi ſordidis ſpar-

atur manibus in agrum. Et non obſtat, ſi Nova-
rores illi dicant, eò modô etiam Diabolum habere
Spir. S. ſeu Spirt. S. per Diabolum verbum Dei pro-
ferre; Nemini hie mirum videatur, ſi Diabolum
etiam Miniſtrum Dei appellem, quem quandoque
mandata Dei etiam contra inclinationem & volun-
tatem ſuam exequi oportet, hinc dona admini-
ſtrantia in Diabolum cadere poſſe non negamus.

Si nunc omninò hanc extrueremus Theſin: pDiabo-

lus habet Spirt, S. non aliter intelligenda foret ac

ita, Diabolus habet verbum in quo Spir. S. eſt ef-
ficax, quoad actum primum, imò extra uſum con-
ſideratum. Et cum verbum dpei ratione effieaciæ
ſuæ ſeparatim à Spiritu S. conſiderari nequeat con-
tra Fanaticos in ſpecie Rathmannum, pantiſcanum
miniſtrum. Item Socin. & Armin. quidni piabo-
lum, & perverſum Concionatorem efficax verbum
pei profefentem, Spirt. S. habere, dicamus? (non

ſi gr.
x qu
ctor
ſenſi
potl
attrr

Pro
