36A18567
author: Zippel, Johann Philipp

c ,

–

—

—

N 12 45 11958012 021

IIIuuEIIIuAAumaI

Toöbingen

SpIRIUUMI ACTONIBVUS

QUAKEROS, EN THUSIASTAS,

omnecsque Fanaticos & Veteres & Novos,

BREVIS

MEDILAIIO.
ACADEMICA.

JN HOMINES SIITALI3/5,

Cujus Doctrinæ uſus
Costra

BEKKERUM

iy ſpecie,

circa finem exhiiberur, concepta.

M OPHLITPPO
Cauttimeliboco- Bærſtadenſi.

ANWAAE X6EXαπMπωρπνα.Xαααναι
FRANCOEORTII,
TPi, JOHANNIS BAUERILI.
Anno M D CCI.

Dicum B. cujusdam Theolgs,

IIale . guerat, ga,

ded mungkam inveniet WMortalitat.

₰ℳ ( 3) 9

RaEeN

= SR 8. Sa Ae/

lana vitam enctenm A-
cademicam, inter alia nu-

Maſa ibidem egregié educari ſolent,
haud contemnenda, Bibliotheca Uni-
verſitatis hujus ornatiſſima mihi ſup-
peditavit. Quam fructuoſam Offi-
cinam per tempus quoddam frequen-
tans, meritò ob ſingulares antiquita-
tes, perraros Autores, & elegantem
ordinem, magnis effero laudibus.
Huic inſerviens alios inter Scriptores
Phyſicos, anum Huartum, D. Me-
i A ꝛz dicinæ,

Arrimenta docta, quibus

7

dicinæ, Hiſpanum longé ſubtiliſſi-
mum, quitractatum de Scrutinio In-
geniorum conſcripſit, deprehende-
bam, quem in Muſæo ſumma cum
delectatione legens, totum in excer-
pta creavi, quæ jamdum in præſenti
ſuum tribuère cenſum, ut ex ipſa le-
Cione pagellarum harum B. L. pate-
bit. Dictum Autorem ab £Æeichacio
Majore Dobreborano ex Lingua Ca-
ſtellana inſermonem Latinum transla-
tum, (in Tit.) videbam, ſed poſtea
certior factus, nomen illud fictum, &
genuinum eſſe: Ioachimus Cæſar, a-
i⸗ Hallenſis. Quamvis nunc Hiſ-
panus ſuas mercatur laudes, tamen &
multis opinionibus imbutum eſſe, ex
ipſius libello videre licet; Quibus ſe
poſtèa Jeſuita celebris, Antonius Poſ-
ſewinus, in Tract. de Cultura Ingeni-
orum oppoſuerat. Sed quod nec Poſ-
winus placeret omnibus, agcesſit deni-

que

* ( 5 ) 9.0
ue Gallus, nomine Jordanus Gvi-
elius , cujus liber extat Gallicé ſcri-
ptus, & Pariſis Anno 1631. cditus,
ſub Tit. Examen Examinis Ingenio-
rum, in quo & Hiſpanum & Jtalum
ſuperare conatus eſt; Lauream nulli
horum tribuam, ſed aliis profundio-
ris judicii committam. Placuit hic
unicé Huarti Sententiam circa vires
Ingenü, quando & quo tempore
nempe maximé vigeant, proferre, &
ſecundům cam commune judicium
inſtituere, num ſemper infallibile?
aut quandoque fallibile deprchenda-
tur? Dicit in Scrutinio Ingen. Qui
inmquirit, quodnam illud tempus ſit, quo
maximè ingenii ſui vires vigeant; Ociat,
eſſe ſpatium, quod intra trigeſimum præ-
ter-propter ætatis annum continetur?
Atque in hac ætatis parte, Autoribus
magnæ notæ ſecurius credi poteſt, quod
intra hoc annorum ſpatium ſcripſerint,
Az ro

„0° ( 6) de⸗
pro weriore habeatur; Ji ſorte cateris

ſuæ vitæ partibus diverſas opiniones de
codem aliquo ſcientiæ puncto foverint.

NB. Ac, qui libris ſcribendis ani-

mum applicare meditatur, iſt, quam

diximus, ætate, laborem ſuum, ini-

bi occupare debet, niſi forte placita ſua

retrabtare, atque aliam in ſententiam

ire cupiat; Fateor, ſi eſſer aliquid,
quod me à pagellis hiſce eonſcriben-
dis detineret, eſſet Sententia illa Hu-

arti; cui enim diffidenti præſens

materia De Spirit. act. in homines
Spirit. antequam etiam ad i pſam e-
laborandam, ſeſe accingat, non
difficilis videtur? Si nunc ante trige-

ſimum annum, animumad quosvis

conſcribendos libros applicarce, ob
virium defectum fine periculo retor-
ſionis & retractationis haud fieri po-
terit, quæ retorſio tum mihi, poſt
trigemſimum annum, citca arduam

hanc

— — — —

— „/ oeen. „ *

* ( 7 ) °
hanc materiam publicanda erit? E-
quidem non inſicias ibo, hanc Re-
gulam ſuum mereri locum, cum
multi Doctorum Sententias circa
hæc vel illa Dogmata in Juventute
approbatas, poſtea virili in ætate Po-
tius improbàrint; Cujus nec ratio
Phyſica dceeſt, quia intellectus, in-
genium, judicium &c. ſe per apta
& bene conſtituta temperamenta ex-
ſerunt; Quæ facultates animæ poti-
us in ſenectute, ubi temperamen-
tum ſiccum & calidum eſt, conſpici-
untur; Memoria autem in Juventu-
te, ſeu plane in pueritia, ubi illud
humidum deprchenditur. Quas ob
cauſas utique Huarti Regula retinen-
da, ſed an ſemper & ſine omni limi-
tatione ad quævis Objecta extenden-
da ?à dubito, cùm multis in Iuveni-
bus ingenia cxcellentia, imèò acutiſ-
ſima viſa eſſe, Scriptores teſten-
A 4 tur.

* ( ⁸⁹) de⸗
cur. Præterea ctiam ex ipſis Docto-
rum Scriptis, quæ in Iuventute ab
illis edita ſunt, conſtat, eos in ſenectu-
te, placita ſua haud retractaſſe, præ-
cipuè, ubi veritatem in utraque æ-
tate amplexi fuerint. Facile nunc
B. L. colligere poteris, quid hacte-
nus dictis innuere voluerim? nem“
pe; Iuvenem ctiam quandoque
(Reverentià Senccétutis) de materia
Zdam ardua, ingenium exigente,
ſcribere & diſcurrere poſſe, quæ creſ-
cente barbà, retractare haud coga-
tur. Hiſce perpenſis „ animum ad
conſcribendas pagellas de Spirit. Act.
Bono cum DEO, applicavi. Num
autem Ingenium meum luvenile cir-
camateriam hanc ſubtilisſimam ſatis
aptum & maturum fuerit? Iudicio
Senectutis eruditæ ac modeſtæ com-
mitto: Ft ſi fortè hic illicve ad majo-
rem illuſtrationem l. demonſtratio-

„ () ..
nem plura addenda fuiſſent, more

Alburii Rhetoris, qui (malè in omni

causa) dicere ſolebat, non, quantum
debeo, ſed quantum potero, compenſo.
Ate autem B. L. ſi abſurda aut falſa
Dogmata tibi propoſuiſſe videar, bel-
lum amicum, (hodic miraculum)
peto. Vale.

10) 80⸗

. 2(

SSSSESSSen

L.- N. D. N. I. C. A.

DPecliminare.

Ppiritus dari, tum bonos,

S

tüm malos jam demonſtrare

Bnolo, cum tot Syſtemata, tot-
que volumina nunc per multa
ſecula hano cecinerint cantilenam: Dan-

zur OSpirituu. Et mirandum, quod ta-
men Doctrina hæc per ſufficientes ratio-
nes, totque per exempla ſeu ipſam cx-
perientiam confirmata, invenerit oſo-
res, nempe Hobbeſium, qui Angelos
Ideas quasdam in Phantaſia à DEo'excitatas
dicit; Sed anne omnes Scripturæ men-
tiones de Angelis cognoſcer Phantaſti-
cas, qualis ergò Angelus annunciat con-
ceptionem Chriſti? qualis ejus nativita-
tem manifeſtat? qualis Angelus in 5Æägy-

71 2*

₰ ( 211 ) 30-
ptum fugere mandat? quales Angeli ſer-
viunt Chriſto in deſerto? quales Danie-
lem inter medios Leones proteg ate!
quales Lothum eripiunt ex Sodomorum
incendio? Quales Lazari animam in ſi-
num Abrahæ deportant? Qaalis Ange-
lus Petrum ex carcere educit? Qualis de-
nique Angelus, qui Zachariæ in tem-
plo apparebat? Omnesne hi Ideæ in
Phantaſia à DEO excitatz? Perpende
quæſo diligentius, o cœce! quz non
vides, & veritas te convincet; Sed vi-
detur, Autorem idem de Sacra Scriptura,
ac de Fabulis Æſopi judicare. Cum illo
etiam fecit Spinoza, apertiſſimus in ſuo
Tractatu Theologico-Politico Atheus.
Quibus annumerandus BEKKERUS, cu-
jus Diabolicus liber, dictus die bezauber⸗
ten Welt / jam multa afflavit ingenia
& optandum, nunquam ſpiraſſe auram.
Sed bene & juſtè hi nobis ſo prodidere,
cujus Spiritus ſint, & à quibus agiton-
tur? Diabolus enim verſutiſſimus, qui
Gorda Atheorum illorum ex juſto DEI
judicio agitavix, aves, contra Supre-
mum Numen cantantes fraudulentius
vix capere potuit, quam perſuadendo

₰☚ (12) 8
illis: Omnis de Diaboloe figmenta eſſ. Quo-
rum numeru? adhuc hodie haud debi-
lis exiſtit; Sed contentus eò,quod
Smalcius, de tali hominum genere, lib.
de Divin. Chriſti cap. 16. ſcribit: Hi, qui
negant, Diabolos eſſe, religionem negant, &
Athei ſunt. Porro? Nam ii, qui negant
Diabolos eſſe, facile credimus, etiam negatu-
ros DEum eſſe, & bane quidem ad Atheiſ-
mwam gradum ſtatuimus.
Eſt autem hic Atheorum genius qui
non audet abſoluté & explicité negare
DEUM eſſe, quod abalieniſſimum vult;
Interim pro adſtruenda Numinis exiſten-
tiâ talia cudit principia, quæ vero nuda
ſunt deſtruentia, ad perfectumque Athe-
iſmum perducentia, qui doctus Diabo-
lus ſempet fugiendus. Et quis jure Bek-
kero non tribuet Nomen Athei, qui nec
Deum nec Angelos credidit? Audiatur,
quam fidem S. Hiſtoriis adicribat, quan-
do lib. 2. cap. XI. J. 6. dicit: An dem /
was weiter erzehlet wird / das Dani⸗
els Geſellen von dem Engel wiederfuhr /
laß ich mir nicht viel angelegen ſeyn/ dann
ich nicht gehalten bin / ein Erzehlung
auffzuloͤſen / die von keiner unfehlbaren
ar⸗

10.
di-
5d
b.

ui

₰6 (13) d0⸗

Warheit iſt. Er §. 7. Was das von
Habacuc betrifft / da iſt noch vielmehr an
zu beſchneiden. Die Kunſt der Gedich⸗
te erfordert daß das / was gedchitet wird
ob es ſchon in der Sache / die man vor
hat / eigentlich nicht wahr kan ſein ꝛc.
ferner iſt die Warheit dieſer gantzen Er⸗
zehlung bey mir ſehr verdaͤchtig. Et un-

de quæsò nobis probare vult exiſtentiam

Angelorum, quando Cap. VIII. §. 8. ſcri-
bit: Die Schoͤpffung der Engel / wie
gewiß dieſelbe auch iſt (fruſtra addit)
wird dennoch nirgends in der Schrifft
gemeldet. §. 9. Thut uns nun die Schrift
von Erſchaffung der Engel keine Mel⸗
dung / was ſolte ſie dann auch von derſel⸗

bigen Fall und Urtheil viel gedencken.

Quamvis nunc ſe ab omni ſuſpicione exi-

mere conetur lib. II. Cap. XV. §. II. ſcri-
bens: Gleich wie ich nun den Himel / noch
die Erde / noch die Sonn / Mond und Ster⸗
ne nicht laͤugne; Alſo laͤugne ich auch
keinen Engel/noch Geiſt. Tamen procul
dubio certus eſſem, eum exiſtentiam Spiri-
tuum externè & hoc leviter quidẽ procul-
feſſum eſſe, internè vero merum figmen-
tum, ſtatuiſſe, quod judicium, utinam, in fu-
mum abcat. Verum

₰ (14) 36
Verum enimverò, cum in Demonſtra-
tione exiſtentiæ Spirituum jam pedem fige-
re non: liceat; dimiſſis Anti. Dæmoniacis,
mead ſcopumconverto, qui in tribus hifce
conſiſtit. Q.
(1) An. Spiritus agant in Homines. Cui
annexa Quæſt. An Cogitationes ho⸗
winum cogneſeavt?
(2) Quomodo agant ? cui ſuccedit reku⸗
tatio urgumentorum Bekkeriano-
rum. 2¾ ſ.
3) In quosnam ori in ſmum Semriner agant
cum, fingulari uſu gontra Quakkc-
ros. Enthuſiaſtas aliosque Fanati⸗
cos,,
Antequam Vero plas 0.. aggrodior,
Tbesesa. asclam præmittendas, quo pro⸗
alaiklk Hataputc. iti itrtt ia

§e I. Mate-

nis,
ice

6⸗

Pik Bti5: ir A s sgr F 5 , Ke Rr E
A X* 2.
õ
Mater iale non agit in immateriale.
= Uod obſervandum contra Aſtro⸗
N Iogos Chaldaicos, afſerentes, ſi-
dera agere in voluntatem homi-
nis, ita, ut ex inſtinctu illorum,
Qomnes actiones prodeant. Quis
rvero unquam ſanorum cogitavit,
agens materiale poſſe directà actione, agere in im-
materiale? Quomodo ergo ſidera materialia agere

poterunt in voluntatem hominis immaterialem?

En Moroſophiam?
Materiale agit in materiale.
Quæ Theſis nullà probatione indiget.
Immateriale agit in materiale.
Hanc Theſin prius exemplis quibusdam actio-
num ſpiritus incompleti (ſc. animæ) in corpus,
confirmemus, poſtmodum ad actiones ſpirituum

1

completorum applicabimus.

§. 2. Quando hic de actionibus animæ in cor-
pns diſſero, non innuo, ac ſi etiam anima extra
corpus ſibi deſtinatum in aliud agere poſſit, ſeu ut
communis de ſagis & magis opinio, ac ſi anima vi

QSatanæ exfra corpus abripi & ad comitia Venefica

trans-

₰° (16) 80-
transferri poſſit, ut ibi agat, cum non detur ſepara-
tio animæ à corpore, niſi datà & poſità morte, Sed
ſermo unicé de animæ actionibus in corpus ſibi
deſtinatum & unitum.
§. 3. Jam nullius ſpiritus tum completi, tum
incompleti immaterialitatem, ut nec antea exi-
ſtentiatn, demonſtraturus, ſed tanquam certum
ſuppono & dubitantem ad alios remitto.
§.4. Non puto, mihi exAriſtotelicis adverſaturos
eſſe, qui actioncs in homine, quoad corpus conſi-
derato, ab anima immateriali, dependere, negent,
ſi ullà adhuc rationis eſſentià gaudeant. Bekkerus,
quam vis in aliis nobis tergum det, hoc tamen in
negotio ſe virum præbet, quando l. 2. Cap. IX. de
noſtro ſpiritu, inquit: Notum eſt, quod in corpus o-
perari poſſit, cum corpus habeat.
§. 5. Cum vero quædam circa Exempla anno-
tanda oc currant digna, haud tædet intractat: a-
ctionum ſpiritus incompl: parum laborioſum eſ-
ſe, quamvis ſcopum præciſé non attingat.
§. 6. Notum, imò Phyſicis notiſſimum eſt, quod.,
quando mulier prægnans intuitu aut monſtri, aut
alius cujusdam horrendi, terrore afficitut, In ute-
ro, ſœtus eandem objecti ſpeciem, & quidem e in
parte, qu am mater manu tetigit, repræſentet. Idem
obſervatur iu deſiderio certorum ciborum, fructu-
um &c. abſentium. Sic Malebranche lib. de in-
quir: verit: II. pag. 9 . refert. Contigiſſe temporecu-
noniſationis Divi Pii inter ſanctos, quod quædam mu-
lier prægnans imagine attenté nimis confideratâ, in-
fantem huic imagini prorſus ſimilem enixa fuerit. I-
dem. ait: Non multos ante annos, juyenem in No-
comis Pariſienſi, les incurables, dicto, mente captum.
omni⸗

₰ ( 17)] do⸗
omnibusque membris fractum, quibus frangi ſolent
rei, ab ortu vitæ ſuæ fuiſſe: Eo quod mater ſua olim

gravida, tali triſti caſu interfuerit. atque ilctus tales

cum borrore animi observârit. Exemplum vide in
Comment. B. Lutheri in Geneſ. cap. XXX. plura in
Gerhardo. Eadem B. Scriverus in Gottholds 400.

Andachten pag. 32 I. ex probatis Autoribus re-

fert: baß ein Weib ein Kind mit einem Froſchgeſicht
habe zur Welt gebracht / weil ihr eine ihrer Nachbarin
einen Froſch / das Fieber zu vertreiben / in die Hand
gebunden hatte. Schenck. Obtſerv. I. IV. n. 129.
pag. 10 1. Eine andere eines Rathherꝛns zu Mar⸗

purg Ehegenoſſin / brachte einen jungen Mohren

ans Liecht / als ſie zuvor unverſehens einem Mohren
begegnet / und durch ſolchen ungewohnten Anblick er⸗
ſchrecket war. Dietricus in annot. ad Conc. VII. in
cap. 10. Sap. pag. 104. Eine and ere zu Leyden / ge⸗
bahr ein Kind (1638.) mit einem Katzenkopff/
weil ihr unvermuthlich aus ihrem Bette eine Katz
entgegen geſprungen / davor ſie ſich entſetzet / und ſich

der Einbildung nicht entſchlagen koͤnnen. Thom.
Bartholin. Hiſt. Anatom. Cent. II. 10. 44. pag.

241. Quæritur, unde omnia hæc proveniant?
Reſp. ex imaginativa talem conceptum formante
& mutatione ſanguinis. Nam, quamprimum
prægnans objectum terribile viderit, illicò imagi-
nativa l. Phantaſia ſibi ejusmodi formam in cere-

pro repræſentat, quæ ſibi ipſimet horribilis; In-

ſtante nunc horrore mutatur ſanguis totius cor-
poris, quod manifeſtum; ſi nunc accidit, ut præ-
gnans in momento hujus ſtrepitus partem quan-

dam corporis manu attigerit, loci illius tactus, qui

reſpicit ad locum in utero jacentis, maculam trans-

fert in eum, quod fit per transmigrationem particu-

larum,

6° (18) 0-
larum, quâ qarticula particulam raptiffi-
mè protrudit: Idem illuſtratur exempléô
candelæ; Sic quando quis nocturnò tempore
candelâ intrat conclave, aperrâ januâ, illicòô to-
tum hypocauſtum ſplendore impletum eſſe depre-
hendimus, quod fit per particularum radiorum
protruſionem, & quidem citiſſimé, ut apprehen-
dere nequam. Quamvis illa actio phantaſiæ
non ex omni parte ita inſtantanea ſit, ut hæc. For-
tis itaque imaginatio areos & naturàâ ſuà mobiles

ſtatim movet ſpiritus, hisque optatæ rei ſpeciem
inſculpit, & Spiritus fanguini proximo fœtus ali-

mento permiſti, eandem figuram imprimunt. Au-

diamus Malebranche lib. 2. p. 9 3. Infantes in ute-

ro giaterno, tant ſunt inquit, debilitate per ſe, ut u-
nione omnium infantis arctiſſimà cum matre conjungi
debeant. Et licet ipſorum mens a mente matris ſit ſepa-
rata; Cum tamen ipſorum corpus, ab ipſius matris
corpore non ſejungatur & ſanguis ſpiritusque utrique
ſint communes, i. e. iisdem ſenſationibus & paſſionibus
affci; eædem cogitationes, quæ in mente matris occaſi-
one motuum corporis excitantur, in ipfis quoque excita-
ri debent. Quæ ſententia ſingularis videtur.
§. 7. Quando verò in exemplis quotidianis hæc
Q decidenda venit, Unde nempe fiat, quod ii-
dem parentes liberos, moribus, natur, formâ, ma-
gnitudine & c. producant diſſimillimos? Huartus
in S. J. ab omnibus fere diſcedens, ſingularem fo-
vet opinionem, quæ adeò non ſpernenda. Prius
verò Sententiam Ariſtotelis rejicit, qui putat, hæc
etiam, ut alia, ex imaginativa provenire, dum Parxen-

tes inter actum carnalem varia ůbi imaginantur. e.

g. Si inter actum hominemnigrum aut album, ma-
gnum

læCc
ii-
na-
ttus
fo-
rius
hæc
en-

.c.

R

2 (12) d%
gnum aur parvum ſibi proponunt, inde ex tali ima-
ginatione etiam tales naſci liberos, quod demon-
ſtrat exemplo Agricolæ, qui ſemen in agrum ſper-
nens, de granis inter ſeminandum varié imagina-

tur, unde fiat, quod in meſſi, quædam magna, quæ-

dam parva ſint, quod & aliis pluribus exemplis con-
frmat: Hoc &oοv“ verò Huartus, unicàâ Inſtant: re-
futat: Sic quando in pomoaut pyro diſſimiles fru-
ctus deprehe ndimus, ut quæ dam poma ſint magna,
quædam parva, quæ dam coloris rubei, quædam lu-
ttci & c. quæt. unde hæc diffimilitudo? anex imagi-
nativa? caret. An ex diverſo telluris nutrimento?
Videtur. Tandem ad Quæſt. Diſſimilitudo hæc
inde oritur, quia Parentes variis utuntur cibis, &
quando in hoc anno ad generandum ſeſe accin-
gunt, multò aliò cibé, potuque fruuntur, ac in ſe-
quenti, in quo talem actum iterant; Ex quo vario
ciborum genere varium etiam conficitur ſerum. Si
verò Praentes indehnenter eêdem alimentô ute-

rentur, per tot annos, per quot facultatem genera-

tricem exercere volunt, liberos adeè ſibi diſſimiles
non producerent. Hæc Huarti Sententia. Er ego
credo, varia ciborum genera, quidem ad conſtituti-
onem temperamenti aliquid facere, ita, ut liberi ex

vario ſero, calidi & frigidi, magni & parvi, albi &

nigri (abſit &Æthiops) debiles & indebiles, naſcan-
tur; Num verò in omnibus exem plis recen ſitis cibi
in cauſa ſint, præcipuè in primis, dubito. Manet er-
0 Phantaſiæ vis. .
§. 8. Eſt autem Phantaſia ſeu Imaginativa, facul-
tas animæ immaterialis, ni dicere velis, dari faculta-

tes animæ, partim materiales, partim immateriales,

quod item eſſet, animam ſtatuere ex materiali &

B 2 im-

6 (30) dc=⸗
immateriali compoſitam, quæ ex parte corruptibi-
lis, ex parte incorruptibilis foret, quod abſonum.
Omnes ergo aut animam totam dicant immateria-
lem aut totam materialem, mixta non eſt. Inde vel-
lem quærere, an facultates illæ, phantaſia, ſeu po-
tentia imaginandi &cc. ſint animæ eſſentialia, an ac-
cidentalia? Si eſſentialia, & anima eſt immaterialis,
utique & ipſæ facultates, tanquam partes (impro-
priè) eſſentiales, immateriales erunt, quod in con-
feſſo. Sed hoc ipſis telum foret, dicent ergè, acci-

dentalia eſſe, erunt? Non videmus, ni ea inſepa-

rabilia dicant, nullus enim unquam fuit homo, qui
caruit phantaſià.

§. 9. Jam autem pugna cum Philoſophis qui-

busdam mihi ineunda erit, qui diſtinguunt inter

facultates materiales & immateriales: Heu, quæz

dixi? Phantaſiam eſſe facultatem animæ immate-
rialem (L. B. ſis patiens in mora pauliſper, donec
ad ſcopum revertar.)
§S. 10. Haud me pudet, phantaſiam dicere imma-
terialem, quatenus eſt facultas animæ, nempe de-
nominatione intrinſecâ, de extrinſeca jam ſermo
non efſt. Carteſius de paſſionibus animæ art. XX.
& XXI. diſtinguit inter imaginationes & cogita-
tiones, quæ per animam immaterialem forman-
tur; & imaginationes, quæ pro cauſa habent ſo-
lum corpus. De illis ait: cum anima noſtra ſeſe ap-
plicat ad imaginandum aliquid, quod non eſt, v. g. in
concipienda Baſilica quadam magica, aut Cbymara,
veletiam cum ſeſe applicat ad conſiderationem alicnjus
rei, qna ſolummodo intelligibilis eſt, non vere imagina-
bilis. e.g. in conſideranda ſua ipſius natura, perceptiones,
uas habet illarum rerumpendant pracipuè a voluntate;
quæ

ia-
el-

is,

₰ (21) de⸗
quæ babet vim movendi glandem, modé eonvenienti
ad impellendos ſpiritus verſus eos poros cerebri, quo-
rum apertione hoc poteſt repraſentari. De his dicit:
Inter perceptiones, quæ corporis operâ producun-
tur, maxima pars earum dependet â nervu; ſed
quædam etiam ſunt, quæ ab illis non pendent, & quæ
nominantur imaginationes, ut illæ de quibus modd lo-
cuti ſumus; à quibus tamen differunt in eo, quod vo-
luntas noſtra in illis formandis non occupetur, unde
non poſſunt reponi, in numero actionum animæ: Nec

aliunde procedunt, quam ex eo, quod ſpiritus diverſi-

modé agitati, & reperientes veſtigia diverſarum im-
preſionum, quæ praceſſerunt in cerebro, curſum ed di-
rigunt fortuitò per quosdam poros potius, quam per a-
nios. Tules ſunt illuſiones noſtrorum ſomniorum, &
phantaſiæ, quæ nobis vigilantibus accidunt, cum cogi-
tatio noſtra negligenter vagatur nulli rei ſeſe addi-

tens. Circa has poſteriores imaginationes, quas

corpori tribuit, multa deſideranda haberem. (1.)

dicit: Quod voluntas neſtra in illis formandis non

occupetur, unde non poſſint reponi in numero actionum,
animæ. Quæro: An non dentur actiones animæ
ad quas voluntas non recurrat? Dari probo: Ho.
mo renatus, quandoque ex abrupto cogitat im-
pia (jam non de cogitationibus à Diaboſo, ſed ex
labe originali provenientibus loquor) ipſo dis-
plicente, ita, ut voluntas iſtis ſtatim renunciet;
(quod & in gentilibus ſanioribus videre præci-
puè in genere morum licuit, ſi forſitan inter vo-
luntatem naturalem & divinam diſtinxeris;)
Nunc colligo: Si impia imèò blasphema cogita-
re, voluntate haud approbante, non actio animæ,

ſed corporis dicenda? vix dicere poſfum: Homo

B 3 pee-

62⁰ 22) de⸗
peccat, Sed corpus peecat; vides itaque, non 0.
mnes actiones, in quibus formandis voluntas non
occupatur, illicò ſoli corpori adſcribendas eſſe; 5
(2) dicit tales (imaginationes) ſunt illuſiones Po⸗
mniorum, & phantaſia, quæ nobis vigilantibus acci-
dunt, Wh. cum cogitatio noſtta negligenter vagatur,
ull irei ſele addicens. Ubi cogitationem negligen-
ter vagantem in cauſam phantaſiæ & imàginatio-
num ponit; ſed tùm corpori adſcribere nequit,
ipsô art. IV. fatente: Ita, Auia non concipimus cor
pus nullo modo cogitare, meritò credimus, omnes NB.
ſpecies cogitationum, quæ nobis inſunt pertinere ad ani-

mam. Dico i igitur: In omni phantaſia & imagi-

natione Proprié dicta, animam immaterialem coo-
perantem eſſę, ubi nem pe phantaſia ipſe actus ſe-
cundus dicitur; (NB. hac in vitâ) Ubi autem actus
primus; totam ipſam facultatem animæ immateri-
alem denomino. Nec etiam- video, quâ demonſtra-
tione materialis creari poſſit, forfitan, quia imnagi=
nandé materialia cerebro offert objecta? quia mas.
terialibus utitur organis? infirma ratio. Nonne

intellectus, Voluntas circa materia lia verſan-

tur ? Nonne inſtrumentis materialibus utun-
tur? Quis verò unquam Philoſophorum has fa-
cultates materiales dixic? Aur ergo Phantaſiam ad-
ſcribas corpori, aut animæ; aut corpori aut animæ
ſimul; corpori ſoli ad ſcribere ne audeas, quis enim
ſibi bertnadebit, corpus, imè ſubtiliſſimos ſangui-
nis [ſpiritus, talia operari, præſentafe, ſingere Sec.

Nonne hæc actio animæ dicenda? Hoc non nego,

ſpiritus ſauguineas ſuppeditare materiam & anſam
fingendi, reptæfentandi varia objecta; Sed ipſi hoc
non præſtant, Anima autem pro lubitu, mox abſen-
tem

*☛◻ (23) be⸗
tem parentem, matrem, fratrem, ſororem &c. tan-
quam præſentes fingit; quia nunc fingere & imagi⸗
nari non (unt actiones cotporis, ſed animæ à qui-
bus ejus facultas phanraſia audit, hinc injuſté mate-
rialis dicitur, quicquid etiam Antagoniſtæ profe-
rant, me haud afficit. Definio autem ita: Phanta-
hia eſt facultas anima immaterialis, ex objectis, nempe
ſpiritibus materialibus, inordinatis ac indiſpoſitis, vari-
As ideas & imagines repræſentans. Qui nunc ipſos
actus ſeu materiam ſubſtratam phantaſiæx, ipſam
hantaſiam vocant, malé vocant.

§. I. I. Huic verò aſſerto non ſimpliciter ſeſe op-
ponere videntur illi, qui pluralitatem animarum
in homine realiter diſtinctarum ſtatuunt, inter
quos refero Dn. Sundshagen olim Prof. Jenenf.
qui in ſingulari tractatu ſuo de plural. anim. cuma-
Hiis tres animas ſtaruit. Hic cæteris cum Patronis
concedet, phantaſiam eſſe facultatem animæ, ſed
materialis; Ad conſirmandam hypotheſin ſuam
inter alios etiam adducit Platonem, qui in 7 Imao,
aliisqne in locis tres homini animas tribuit, & triplici
operatione vitæ, cognitione, ira, nutritione; quarum prima
in cerebro, ſecundam in corde, tertiam in epate collocavit.
uò fundamentò Autor videtur Chriſtum & Phi-
lolophos reconeiliare, quando Chriſtus Marc. 7.
v. 2 I. dicit: Ex ls αρtHερπ õ ναπ
inioραραoνο &c. Ex quo apparet, animam, tan-
quam agens in corde habitare: Philoſophus verè
aſſerit, eam ſecundum rationem, voluntatem in-
tellectum &c. in cerebro eſſe. Quæ vi hypotheſe-
os illius ſic reconciliari poſſent; Chriſtus lo-
quitur de anima materiali, ex qua proficiſcun-

tur mala hæc, ſic, quo abuudantius
B 4 hoemo

0 (24) *%*½
homo pollet ſanguine, eò propenſius ſe malis ac-
commodat; Philoſophus verò loquitur de anima
immateriali. Sed alia via aliaque reconciliatio jam-
dumdemonſtrata eſt. Scimus enim, & ipſi Antago-
niſtæ Gonfitentur, animam noſtram, quam & illi im-
materialẽ dicunt, ſemper ad malum inclinare; Quan-
do nunc temperamentum corporis, tanquã ſubſtra-
tam materiam, ad operanda mala aptum invene-
rit, eò citius icopum aſſequitur. Hinc eſt, quod
Galenus dicit: Animi mores, corporis temperamen-
tum ſeqti. Nempe: ſi inſtrumentum (corpus) ad
effectum peccaminoſum eſt aptum, agens (ani-
ma) jamdiu paratum fuit. Unde bene etiam Hu-
artus in Tract. de S. I. dicit: Hos, qui calido polleant
temperamento, Reipublicæ admodum pernicioſos (NB.
communiter) eſſe, quia calor eos ad multa vitia, ma-

laque in vitat, atque ingenium animumque ipſis ad ea-
47 g

dem exequenda ſabminiſtrat. Et quid? Si omnibus
hiice miſſis Platoni ſuisque aſſechis opponerem e-
orum temperamenta, quæ jam ob annos defecé-
re, & ad nulla mala peragenda prorſus idonea
ſunt, nonne ab iis, v. g. octogenariis &c. quande-
que ſpurciſſima & impia proferri audimus, ita, ut
ſi modo inſtrumentum, aptum eſſet, agens jam-
dum paratum ftaret ad producendos actus; Et ta-
men in ejusmodi ſenibus deprehenditur pugna,
dum cogitant & loquuntur mala, ipſis ſæpius op-
ponuntur bona & pia. Quæro ergò a Platone.
Unde hæc pugna? Non ab animis materialibus,
quia hæ quaſi mortuæ, debili enim temperamenté,
debiles etiam redduntur illæ animæ; Itaque ab u-
na anima immateriali hanc pugnam derivabis,
de qua poſtea accuratius. e
6. 12. Pro-

bu
ſu.

26° (2½) de
8S. I2. DPropterea itaque pluralit: anim zin ho-
mine realiter diſtinétarum NB. pro tempore
nondum ſtatuere cogimur, quamvis plures facul-
tates, pluresve animæ potentias ſtatuamus, ta-
men non plures animas ſed unam. Audiatur B.
Auguſtin. lib. de ſpiritu & Anima, cap. 13. Dici-
turkxima, dum vegetat; Spiritus, dum contemplatur;
ſenſus, dum ſentit; animus, dum ſapit; dum intelligit,.
Mens; dum diſcernit, Ratio; dum recordatar Ate-
moria; dum vult voluntas; Iſta tamen non differunt
in ſubſtantia, quemadmodum in nominibus, quoniam
omnia iſta una anima eſt, proprietates diverſa, ſed
nena eſſentia. Una enim eademque Virtus pro di-,
verſa materia, etiam diverſa operari poteſt & ,„
ſolet, ita, ut illa operationis diverſitas, non ar-,,
guat ſtarim diverſitatem principiorum vel virtu-,,
tum agendi, verum aliunde & ex alia cauſa illa,»

exſurgat. Sic ſolis virtus calefactiva, eadem,„

manens, radiosgſuos diſpergendo diverſa opera-,
tur & oppoſita, ceram ſc. liquefacit calefacien-,
do, ſed lutum indurat &c. 7
§. I3. In qua autem corporis parte anima im-
materialis ſuas funtiones ſpecialius exerceat? au-
diatur Carteſius de paſſ. animæ part. I. Art. XXXI.
Sciendum quoque quod licet anima ſit juncta toti cor-
pori, in illo tamen eſt quæadam pars, in qua exercet
ſilas functiones ſpecialius, quam in cateris omni-
bus, & vulgò creditur, hanc partem eſſe cerebrum aut
forte cor; Cerebrum, quia ad ipſum referuntur organa ſen-
ſuum, & Cor, quonia tanqaam in ipſo paſſione ſentiuntur.
Sed rem accuratè examinando, mihi videor eridenter co-
gnoviſſe partẽ eam corperis in qua anima exercet immedi-

ate ſuas functiones, nullatenus eſſe Cor, neque etiam to-

„Æ & . Rα

tum Cerebrum: Sed ſolummodd maximé intimam qit⸗

partium ejus, quæ eſt certa quædam glandula admo- lial
dum parya, ſita in medio ſubſtantiæ ipſius & ita ſuſ- n0
penſa ſupra canalem, per quem ſpiritus cavitatum mir
cerebri anteriorum communicationem hahbent cum ſpi- ſib
ritibus poſterioribus ut minimi motus, qui in illa ſunt, ſen
multum poſſint ad mutandum curſum borum ſpiritu- Per
um, & reciprocé minimæ mutationes, qus accidunt, de
curſui ſpirituum maxime inſerviant, mutandis motibus ha
Djus giavdnYJ.
. 14. Ultra mihi etiam in Campum Philoſo- am
phico-Theologicum progrediendum & de facul-
tatibus animæ in ſtatu ſeparato aliquid dicendum E
efit. Concedo, quosdam facultatum actus in al- ſee
tera vita ceſſatutos, nempe actus nutriendi augen- ſen
di, generandt, edendi, bibhendi &c. NB. Lo- fei
quimur de actibus, facultates ſeu potentiz ma- neo
nent & non ſeparantur, modè actus illi denomi- be
nati ceſſant. Interim non poſſum non affirmare; re
actusphantaſiæ ſeu imaginativæ ih altera vita hanucd do
ceſſaturos eſſe, ratio? Quia memoria ſine phan-
taſia ſeu imaginativa perſiſtere nequit; & V. Vv. pil
quando enim memoria res præteritas revocat, in- er
diget phantaſiãâ, quæipſi formas & figuras rerum,
quaſi vivas repræſenter. Nunc nemo inficias i- li
Pit, in altera vita actus reminiſcendi l. rcordandi
&c. ex erceri, qui actus memoriæ ſine imaginati- P
va vix edi poſlunt. Sed hoc Philoſophis erit pe- ei
titio principi, dicent: Anteq vam memoriam hu-
„jus fundamentum ponis ,prius & hanc facultatem 4d
in altera Vita exerceri probes?: Miror, quare Phi-
loſophe-Theologi actus duarum harum faculta- f.
tum ablegatos volunt, cùm tamen ſine omnt abſut- t

ditate t.

Am
no-
f.
um
bi-
nt,
tu-
ut,
bus

ſo-
ul-
um
al-

e 27 ) d .c.c
ditate admitti poſſint, quamvis etiam omne mate-
riale removeatur, quod & nos in ſtatu ſeparato re-
motum volumus. Ipſimet confitentur, actus re-
miniſcendi in altera vita exerceri, ita, ut anima
ſibi vivas rerum in his terris geſtarum ideas repræ-
ſentet, & quando ex iis quæritur, quibusnam
beneficiis hæc cognoſcat & repræſentet? Reſpon-
dent per æquè obicurùm purâ mente, quæ phraſis
hactenus nondum fſatis declarata eft.
§. 1 5. Credo timiditatem in iis, qui memori-
am & phantaſiam adeò fugiunt, inde ortam eſſe,
quia plurimi has facultates à corpore derivant, Au-
diamus ex toto grege le Grand, qui Inſtit. Philoſ.
ſecundum Cartelſ. pag. 733. dicit: Animam omni
ſenſu (addo, qui imperfectionem & paſſionem in-
fert) in ſtatu ſeparato deſtitui (cujus ſanus ſenſus nos
non afficit, ſic enim phantaſiam non definimus)
pergit: Non minus memoriâ, quam imaginatione ca-
rebit, quia illa N. à corpore dependent, G'ei, nempe cor-
pori tuendo, Atqué ejus ſtatum cognoſcendo, utiliaſunt.
Qui nunc cum Carteſio, undshagen / aliisque
pluribus, hos actus ab anima materiali derivant,
eos hoc in puncto dimittimus: Qui vero omnes a-
ctus cujuscunque generis ab una anima immateria-
li deducunt, hos obligatos volumus, ut dent rati-
onem, quare prædicata hæc, nempe recordari, re-
præſentare &c. a facultatibus animæ, quas tamen
ei in altera vita ob & τo denegarenon audent, re-
mota velint? Sed prædicata admittunt, ſubjectum
depellunt; Concedunt in altera vita actus reminiſ-
cendi & c. & negant, quamvis non verbis, tamen re
facultates, à quibus ordinariè hi actus proficiſcun-
tur. Forſitan hêc ratiociniò procefluri: Qai⸗ Phan-
tafia hac in vita, actus hoſce edat beneficio cor-

502
4 .

* (28⁸) 39-

ropris, quos in alterâ eò deſtitutà non poſſit;
P

At, quæ foret Conſeq: Intellectus, Voluntas,
hac in vita actus edunt beneficiò corporis;
Intellectus enim (juxta Ariſtotelicos) intelligit per
ſenſus, viſum, guſtum &c. imò dicunt: Sine phan-
taſia Intellectum eſſe cæcum; quia nihil intrat
Templum Intellectus, quod non ingrediatur per
portam ſenſus. Ergè in altera eò deſtitutæ plures
edere nequeunt? ſi dicam, utique actus hoſce be-
neficiò corporis materialis (quando nempe fiet
redunitio animæ & corporis) in altera vita exer-
ceri. (non loquor de corpore materiali, ut ſic, id
eſt, corruptibili, ſed aliter qualificato, non quo-
ad ſubſtantiam & eſſentiam, ſed quoad acciden-
tia & qualitates vitioſas) ſic materia illa fit æterna,
quande corpus glorificatum ſuam permanentiam
ab extra, non ab intra habet. Hinc etiam Jobus
cap. 19. dicit: Hac cute induar, & his oculis videbo.
Hiſce facultatibus hos actus exercebo, qui in alte-
ra vita exercentur: Actus reminiſcendi & repræ-
ſentandi, facultate imaginativà & memorativa &c.
§. 16. Quando verò de phantaſia in altera vita
dicitur, non eſt mens, acſi ibidem terrenis &

nugis luderet, quæ nullum ſapiunt uſum, ut hic

phantaſmatibus delectatur, vel contemplandò hir-
cum in monte ſaltantem, non-Ens pro Ente, fi-
ctum & falſum pro vero; ſed tum laborioſa erit in
repræſentando ſibi ipſimet intuitivè priſtinum pio-
tum & impiorum ſtatum, Item: Ideas variarum
laudum & hymnorum DEl. Quemadmodum
nunc de Deo, Spiritu ſimpliciſſimo dico: Deus
hoc vel illud facit, mediante ſcilicet omnipoten-
tiàâ; hoc vel illud ſcit, mediante omaiſeſentii;
ic

Hic

am
per
nen
ſent
mor
Ctiv
tes i
to i

poſt

la a
re.
di,
cor

Div

con

di,
exe
gen
Et ſ
tur.
aute
bibt
net
rece
mas
ben

dun
bus
taſi.
cisn

n-
2

jà;
lic

*° (22) de⸗
Hic ibique eſt, mediante omnipræſentiâ; Sic eti-
am, quando actus animæ deſcribo, æquè mihi
er facultates, ac ibi per attributa, deſcribendi,
nempe: Anima in altera vita recordatur, repræ-
