
te
Pug
nun

(49])) 90-
3ne non agere in immateriale, contradicerem, Dici enim
eſt. Poteſt imm proprié agere, nempe objectivé ſuppedi-
tativé, ſuppetitando animæ occaſionem „cogitan-

. di, diſeurrendi &c. quando anima objecta per ſen-
m. ſus cognoſcit, ex iis quodammodo poteſt aflici,
Ka quod non ſtatim eſt realem operationem & actio-
Ur, nem objectorum materialium in animam dicere,
rn cum ſeie habeant, ut muta, ſurda, inanimata &
0- mortua, Anima ergo reſpectu eorum eſt agens &
20- patiens, ſic dicta noſtra ſalva manent: Diabolum
e6 in Evam, qua integram agere non potuiſſe, ipia
ce⸗ vcro conceſſit ei jus & privilegium agendi, imèò
80. non jus ſolum, ſed, ut dicam, poteſtatem dedit;
n⸗ quæ permiſſio juris utinam! retrahi & annihilari
t.- potuiſſet; Suſficit vero eam non abſolutam ſed re-
er⸗ ſtrictam & limirarameſſe.
— kd . 6. (⁵) Probatur Doctrina noſtra in quæſtione
in- contenta ex pugna in nobis continua. De qua pu-
2 gua ſæpius conqueſti ſunt Sancti, hodieqne con-
n, queruntur. Hine, Paulus z. Cor. 12. v. 7. Datus
g, eſt mihi ſtimulus, carni ſcil. Angelus Satana ut me cola-
en phis excipiat, ne me extollam. Quando nunc Dia-
r. bolus in fideli & pio clamat: Fac! Fac! Fac! Spi-
ni. ritus Sanctus per Verbum contradicit: Noli! No-

ed lit Noli! Anima quaſi in medio ſtat, Vita & mors
4 ipſi exhibetur, modò eligat. Cujus voci nunc aſ-
bi- ſentitur & obtemperat, illi ſe præbet ſubditam, ut
ber unum concentum & harmoniam conſtituat, vel
I4Lum Diabolo dicente. Fac! Reſpondemte, Volo,

Vel cum Spiritu Sancto dicente, Noli! Reſponden-

. te Nolo! Et quamdiu ejusmodi contradictiones &
bilis pugnæ in homine inveniuntur, indicium eſt bo-
zale num; Quamprimùm vero deſinunt, apparet ani-
non D mam

1

₰ (50) 90-
mam cum hoſte infernali pactum' iniiſſe. NB. non
ſemper, quandoque etiam Deus ſuos lætitiâ & gau-
diõl( ſpixituali) implet. Præterea ſcimus, Dia bo-
lo in tentando poſitos eſſe à Deo limites. Et quam-
vis etiam fideles & pii in hac pugna qvandoque 4
Diabolo convicti, flagitia committant, tamen
non illicò pactum cum hoſte iniiſſe putandum erſi

debilitatæ ſint vires, fortis tamen eſt animus, &

quia factis non delectantur, etiam ſubditi Diaboli
nondum dici nec à Deo propterea damnari poſ-
ſunt. Pie Dn. D. Brochm. in Syſt. Theolog. Tom.
I. p. m. 110. quæſt. XXII. ait: Secus judicandum eſt
de flagitiis, quæ admittuntur à piis divinò permiſſu à
Diabolo obſeſſis. Cum enim malignus ille Spiritus
membris piorum abutatur, ad varia flagitia ipſis non
volentibus, ſed reyugnantibus, imò ubi ad ſe redeunt,
Ragitia iſta piis à Deo non imputari. Nam ſi peccata,
Auæ pii committunt nolentes, ipſis non imputantur, ſed
prropter meritum Filii Dei ZeſuChriſti condonantur Rom.
7. p. 15.16. Quant) minus imputabuntur flagitia, quæ
non ipſi, ſed qui ipſis abutitur, Diabolus committit.
Audiatur de hiſce B. Dom. D. Falcken in erudita
ſua Dæmonologia recentiotum Autorum falſa, Diſ-
ſert. IV. circa finem: Hoc ſenſu non erravero, ſi di-
cam, Diabolum afficere nonnunqyam immediatè intel-
lectum noſtrum, ſæpius tamen phantaſiam, aliosque ſen-
ſus, ur per eos mens ipſa motum ſentiat & dirigatur.
Qui enim non intellectui ſpeciem quandam imprimat,
cum conſtet, pios etiam, cordatosque homines mriis
haud rarò anxietatibus premi, & cogitationes concipe-
7e de DEO & rebus divinis, quas nec unquam audi-
verunt, nec afſeéant; Ne dicam, quod de rebus

loquane

non
gau⸗
aho⸗

lam-

jue 2
men
erſi

„ &

boli
poſ-
Om.
n eſt
ſu à
ritus
non
unt,
ata,
ſed
Lom.
quæ
ttit.
dita
Diſ-
di-
tel-
ſen-
tur.
nat,
riis
ipe-
Adi-
ebus
an⸗

2 (F1) de⸗ .
loquantur ſæpè remotiſſimi, que hoc momento fant,
quas concipere diſtinétà repræſentatione, phantaſia, &
Jervare non poterat. Quod vero & phantaſiam poſſit

movere Diabolus, multò adhuc clarius eſt, tum ani-

males ciere ſpiritus, comprimere & dilatare ventricu-
los rerebri, procul dubio valeat, quod quandoque in

mente captis accidere conſuevit; Quanquam ſi illud du-

vius videatur dictu, id abſonum videri non poteſt, Rdi-
cam, ex quorundam recentiorum ſententia, movere
Diabolum poſſe plicas, quæ cerebro impreſſæ ſunt, tum-

que per hunc motum eficere, at imago recondita ex illis

quaſi prodeat, & agitata plicà proximé coherente no-
va eliciatur ſpecies, cujus aliquod ſaltem veſtigium ad-
buc ſupereſt, ſicque & ſomniantibus & vigilantibus
phantaſmata ſupponere poſſe Dæemonem, per quæ ina-
beriorem rerum ipſarum ventilationem intellectus deinde
dedutatur. Hactenus ille.

8. „. Bekkerus in adducto loco Paulino Sata-

nam hominem dicit, quem ridiculè in diſtinctio-
ne quadam quærit, dum lib. 2. Cap. 2 §. §. 21-
ſcribit: Denn / ſo man auff die Ordnung der gri.

chiſchen Wort Acht gibt / ſo ſagt er nicht / daß es⸗

war Angelos tou Sathan, ein Engel des Satans /
ſondern bloß Angelos Sathan, welches einen Sa⸗
tans Engel oder Engel Satan bedeutet. Derowe⸗
gen nicht nothwendig von dieſem einen Satan fuͤr⸗
nehmlich alſo genandt / verſtanden werden; Son⸗
dern mag ſo wohl auff einigen Wiederſacher (ho-
minem) insgemein / der ſelbſt oder durch je⸗
mand anders von ihm geſandt / den Apoſtel
plagte / gezogen werden. Veürm hoc diſcri-
men ipi, telum! Nonne Angelos Sathan
LD 2 plus

( 752) 90⸗-
Plus infert, quam Tou Sathan: Si legererur tou
Sathan, poſſit utique legatus Diaboli iutelligi, ſic
autem illò articulò non addirò, patet ipſum Dia-
bolum fuiſſe Angelos Sathan, quæ vox Sathan
ad diſcrimen Angeli boni additur. Hinc porrò
etiam pugnam in renatis & fidelibus lib. 2. cap.
10.§. 10. negat: Und daß man dieſes ohngeachtet
in der Schrifft finden ſolte / daß der Teuffel das Boͤ⸗
ſe nicht allein den Unglaubigen / ſeinem eigenen
Volck / ſondern auch ſelbſt den Glaubigen ſo viel⸗
mahls und ſo kraͤfftiglich einblaͤſet / ſie dazu antreibet /
und dazu verleitet / ſolches alles achte ich ungereimt.
& lib. 4. Cap. 8. 5§. 2. Es kommt gemeiniglich auff
dieſes vorurtheil an / daß jedweder Chriſten Menſch
mit dem Teuffel ſtreiten muß / und wenn er ſich in
ſeinem Gemuͤth nicht wohl befindet / daß ſolches der
Teuffel thue. Wann ſie die Gedancken / die ſie in
ſolchem Streit gehabt / erzehlen / ſo ſagen ſie / daß
der Teuffel (und das bißweilen auch wohl ſichtbar⸗
lich) ſo zu ihnen geredt / oder zum wenigſten ihnen
alſo eingegeben habe S. ⁶. Aus dieſen iſt es meiſten⸗
theils / daß die Menſchon meynen / von dem Teuffel
angefochten zu werden / alſo daß er wiſſen ſolte / wie es
mit ihnen beſchaffen ſeye / ſie zum boͤſen anrei⸗
gen / treiben / zwingen / bißweilen den Streit
gewinnen / bißweilen abgeſchlagen werde / wie
ſie meynen. Er gewinnet nach ihrer Meynung /
wann ſie ſich durch das Fleiſch uͤberwinden laſſen /
und die Liebe in der Welt ihren eigenen Luͤſten zu
folgen. So ſie aber keine Gelegenheit oder Kuͤhn⸗
heit genug haben (wegen einem oder andren fleiſch⸗
lichem Abſehen) das fuͤrgenommene und beliebte
Boͤſe in thun / als denn iſt der Teuffel ritterlich
von

der

der
ber
uͤb

ſelt

un
an

thi

vos
bis
con
cul

v.
ſiti
ſſt
vie
int
po
eſſe

tor

ber
Sa

ou

( 53) d0=

von ihm geſchlagen durch dieſe eingebildete Krie⸗

ge / und NB. gemachte Schatten⸗Kaͤmpff bildet
ſich der Menſch nach wohl ein / daß er einer von
den beſten Chriſten iſt / von dergleichen man ſagt /
daß ſie von dem Teuffel am meiſten angefochten wer⸗
den / und iſt voller Muths / was ſeinen glauben
betrifft / daß er dadurch einen ſo groſſen boͤſen Feind
uͤberwunden hat. Der weiß denn / meynet er / viel
von Erfahrung zu reden / nnd beginnet alſo bey ihm

ſelber das Vertrauen zu haben (quod abeſt à fideli)

und ſich zu vermeſſen / daß er gerecht iſt / und die
andern zu verachten / wie die rechte Phariſeer zu

thun pflegen.

§. 8. Quibus vero armis fortes Chriſtiani debent
muniti eſſe, oſtendit Paulus iu Epiſt. ad Epheſ. 6.
v. II. Induite armaturam D El ad hoc, ut poſſitis
vos ſtare contra inſidias Diaboli. v. 12, quia non eſt no-
bis certamen NB. contra carnem & ſanguinem. Sed
contra poteſtates, contra mundi potentes tenebrarum ſe-
culi hujus, contra ſpiritualia malitiæ in ſubcœleſtibus
v. 1 3. Propterea accipite armaturam DElI, ut poſ-
ſitis reſiſtere in die mala, & omnia perfcientes con-
ſiſtere.
§. 9. Ex hacce autem continua pugna, Plato
videtur plural: anim: ſtatuiſſe, dùm putat, hoc
inteſtinum bellum ab una anima excitari non
Poſſe, tres ergo animas in homine ponendas
eſſe, ut ſupra vilum. Non autem æqué in Pla-
tone, aliisque Gentilibus, hæc pugna ſeſe ha-
bet ac in fidelibus Chriſtianis: In hiſce Spiritus
Sanctus & Diabolus pugnant, in illis quia
D 3 Spiri-

**° (5½) h.
Spiritus S. tantum per verbum gratioſè agit)ſcin-
tillulæz ex lege nat: & recta ratione profluentes,
cum Diabolo hanc pugnam inibant, & felicius
pugnabant, idoneòô pollentes temperamentò.
Omnis vero Conatus eorum erat fruſtraneus,
quia carebant doctrinâ cœleſti, quâ Spirit. San.
veros pugnatores munit & fortificat.

§. 10. Aliud adhuc pugnæ genus ſe præbet,
in quo Diabolus, præciſè non attenditur (quam-
vis & harum fixarum autor juſté nominetur) U-=
bi nempe Caro & Spiritus confra ſe invicem pu=
gnant, de quo Paulus in Epiſt. ad Gal. F. v. 17.
n.: Yg gaρ αοα za&ι TS rs ÜÜHαιοςe. Te de
vερναο ααπαα Gαααα Tœν. de aine at X⅓⁰
Xiρ vXα A Aν 9eMας. Tν Trooâν. Circa
quæ Daulina notandum, non ſermonem eſſe, de
carne humana, propriè dicta, craſſa, materia-
li & phyſica ut ex quatuor Elementis conſtat
(etſi corpus inſtrumentum peccaminoſum dicar
mus) Nonne Adam & Eva eòôdem calore præ-
diti erant, & tamen ex calido illorum tempe-
ramento non exſurgebat malum? Calor ille æ⸗
què naturalis crat, ac noſter, idemque agno-
icebat principium. Dixeris: Noſter eſt vitio-
ſus, ille non; Q, In quonam conſiſtat illa vi-
tioſitas? (NB. Loquor de vitioſitate Morali, ſ.
Theologica, de qna hic ſerino) An in princi-
pio phyſico ?à Haud invenies. An in Morali?
Tibi non ad principium materiale, ſed imma-
teriale fugiendum, non ad corpus, ſed animam.
Aliud igitur eſt, calorem unius naturæ & eſ-
. ſontiæ

rit

tes,
ius
t0.

us

an.

„ (55 )8o⸗
ſentiæ poſſidere; Aliud eundem ad diverſos ef-
fectus applicare. Calor noſter & Adami eſt e-
jusdem eſſentiæ (quamvis temperamentum ejus
perfectius fuerit noſtròô, non tamen perfectiene
integrali) ſed non ejusdem uſurpationis & ap-
plicationis; Iile applicabat eundem ad bona,
nos ad mala. Si vero in corpore quæris vitioſi-
tatem, quære phyſicam „non moralem; Phyfi-
cam, quæ in defectu ſanitatis, aliisque debrli-
tatibus conſiſtit. Sin Moralem? Quære in ani-
ma, & hæc in defectu boni & corruptione ſpi⸗
rituali deprehenditur. Quando nunc dicitur,
ex carne oriuntur mala i. e. ex labe originali
ex intemperata deperdita & vitiosa anima
(mente hæc oriuntur. Abſit vero Flaci-
aniſmus; Non enim procedit; Corpora noſtra
reſpectu corporis Adamirici integri, intemperata,
deperdita & vVitioſa ſunt NB. cert reſpectu, er-
go corpora noſtra quoad partes eſſentiales ſeu inte-

grantes ſunt tota & perfecta, & per conſeq: Nos

quoad corpora non toti & perfecti homines. Sic
non procedit: Anima noſtra reſpectu animæ
Adamiticæ eſt intemperata, deperdita & vitioſa
E. tanquam pars hominis eſſentialis eſt vitioſa
& corrupta, ut ſic rot4 corruprãâ Subſtantiâ
hominis, totus homo corruptus ſir? Tranſe-

ant hæc. Si porrèò dicitur, Caro contra Spiri-

tum, & Spiritus contra carnem pugnat, non
intelligendum de carne craſſa & materiali (Niſi in
hoc pugnam quæris, ubi v. g. homo ægrotus,
ſeu anima in ægroto optat & vult operari bo-
D 4 na,

(56) zo⸗
na, debile & infirmum corpus autem huic ope-
rationi reſiſtit, quod verò propriè pugna dici ne-
quit) ſed de carnali animæ inclinatione ad ma-
la pravaque apta. Huc referenda B. Lutheri Re-
gula: Quandocunque caro in scripturis opponitur Spi-
iitui, tunc carnales ex natura, prout corrupta eſt,
Pprodeuntes cogitationes denotat. Sic ergo in una ea-
demque anima dicta pugna oriri poteſt, non acſi
anima inter ſe ipſammet diſſentiat ſeu pugnet,
quomodo tunc? Inclinatio ad mala eſt ex labe o-
riginali, quàâ anima induta eſt; Reſiſtentia eſt ex
Spirit. Sanct. per verbum in anima habitante, in
qua hæc duo ſemper contta ſe invicem pugnant.
In Epiſtol. Paul. ad Rom. 7. Zam verò non ego am-
plius operor illud, ſed habitans Nh. in me peccatum. Et
verſ. 1 8. Mori enim, quod non habitet in me, h. e. Nê&.

( i wvuτι1 uν)] In carne mea bonum, Velle enim al-

jacet mibi( ε ρααεαα α) Sed operari bonum non in-
venio. Porrò hanc pugnam deſcribit verſ. 23.
Video autem aliam legem in membris meis, quæ repu-
gyat legi mentis meæ, & captiyat me legi peccati, quod
eſt in membris meis. ⸗

§. Ir. Audiamus de hoc dicto Sententiam Hu-
arti in S. I. Multi bominum animam NB. virtutibus
perfectisplenam habent, nec tamen in membris corporis,
quicquam ejus temperamenti ſentiunt, quod illos in a-
gendo eo, quod anima deſiderat, quoquo modo adjuvare
poſſit; Et hi non ſine magna luctaque pugnaque o-
perantur: Sicut querelam inſtituit Paulus: De-
lector lege D EI &. Quibus verbis Paulus deno-
tare vult, ſe duas intra ſe leges contrarias animad-
vertete: Vnam intra animam, quâ legem diligebat,
eaque

◻ℳ

— O

———2 ⸗ —— — —

4

* (57)] 60⸗
eigque egregiè delectabatur; Alteram intra membra
corporis ſui, quæ eum ad peccandum inyvitaret. Ex
quibus ſatis apparet, virtutes, qtibus Divus Pau-
lus pollebat intra animam, non fuiſſe conformes tem-
periei membrornm corporis: quæ cæteroqui neceſſaria
erat ad id, nt operatio cum delectatione & ſine car-
nu contradittione fieret &c. Verùm enimverò ex
dictis hiſce B. L. facile colligi poterir, quare
Huartus omnem culpam in corpus mareriale
transferat, & contrà animam virturibus perfe-
dis plenam dicat, quaſi omne malum peccatum-
que à corpore, omne bonum, ſanctumpue
ab anima proficiſcatur; Fuit enim Hiſpa-
nus, Pontificiæ religioni addictus, hinc labo-
rando ſudans, juſtum & perſectum conſtituit
Pontificium, cujus anima nil impuri ſaperet, U-
tinam! Nos putamus & aſſerimus, quando Pau-
lus dicit: Video autem aliam legem in membris me-
is quæ repugnat legi 6 vosς uν, (mentis meæ) non
notare mentem Phyſicè ſumtam, hoc eſt par-
tem animæ ſuperiorem vel rationem; Sed poti-
us mentem Theologicé acceptam, h. e. homi-
nein novum, unòô verbô: Spiritum, cui caro
tepugnat, Sed qualecunque pugnæ genus hic
adducatur, omne Diabolum Aucthorem, princi-
pium & originem agnoſcit

§. 12. Tranſeat ergò malus Spiritus! Accedat
bonus! Quod Diabolus agat in corpora hactenus
demonfſtravimus: Quod vero etiam Spir. Sanct.
& Angeli in illa agant, jam paucis demonſtran-
dum. Haud neceſſum duco, hujus Spiritus
boni actiones in homines tot ſtabilire rationi-
D 5 bus,

2 (5⁸) .
bus, cùm Sacer Codex in abundantia eas ſuppe-
ditet, de quibus innumera Syſtemata Theologica

extant. Cum vero in hac Doctrina multi poſſint
decipi, qui variè ſibi de inhabitatione, Unione

& operatione Spir. Sanct. imaginantur, quæ-
dam pro divinàâ veritate adſtruendà Duce Scri-
pturà, in medium proferre volui.
§. 1 3. Quemadmodum Diabolus in pios &
impios, fideles & infideles, ita pariter Spiritus
Sanct. in eos agit, (ne dura hic videantur, quæ
vera ſunt) diverſò⅛ tamen reſpectu: In illos gra-
tioſè; In hos functoriè, qua eos donis excellen-
tibus ad officia & mandata divina peragenda,
munit; de quo quæſt. 3. fuſius acturus ero, In
præſenti de actione & operatione gratioſa in fi=
deles dicam. Spirit. Sanct, ut & totam Trini-

tatem in homine verèe & ſecundum ſubſtantia-

lem præſentiam habitare teſtantur Scripturæ di-
cta Joh. I14. v. 17. 2 3. Rom. 8. v. I1I. 2. Cor.
13. V. . Gal. 4. v. 6. Hebr. 3. v. 6. Ir. Joh.
4. v. 12. Epheſ. 4. v. 6. I. Corinth. 3. v. 16.
&c. Omne ergo verè bonum à Spirt. Sanct in
nobis NB. per verbum habitante proficiſcitur.
Non autem cum Weigelianis, Fanaticis aliis di-
cendum: Omne ex ore renati fluens, eſſe idem,
ac ſi immediaté & quaſi ex ore Spiritus Sanct.
fluat, ita, ut quando loquitur renatus, ipſe Sp.
Sanct. loquatur. Concedimus quidem inter
Spirit. Sanét. & fideles realem unionem, realem
inhabitationem & operationem Sp. S. & hoc ſecun-
dum ſubſtantiam, ubi ſubſtanria fubſtantiæ unitur,
ſic Sp. animæ fidelis, ut poſinr dicere: Chriſtus, cum
Chriſti-

A8Q aQOO&O ☛ ◻△

. 26 (5F9) de⸗
Ehriſtiano fit unum corpus, una anima, unus Sp.
unum Cor &cc. De qua reali unione & inhabitati-
one etiam B. Lutherus in 51. Pſ. eleganter ſcribit:
Omitto inutiles Scholarum diſputationes, Loquaturne
(David) de perſona divina, an de dono Spiritus? Quid
enim bac etiam accuratò diſputata adiſicant? cum ha-
beamus claxum teſtimonium Chriſti: Veniemus ad eum
& manſionom apud eum faciemus. Habitat ergo ve-
tus Spiritus in credentibus non tantuùm per dona, ſed &
quoad ſubſtantiam ſuam. Nequeè enim ſic dat dona ſua,
ut ipſe alibi dermiat, ſed adeſt donis & creature ſitæ
&c. An autem ex haece reali unione mira fiat me-
tamorphoſis, ita, ut ſubſtantia fidelis mutetur in
fubſtantiam Spiritus, & ſic cx duabus cudatur una?

Hoc monſtrum neque Philoſophia, neque Theo-

logia capit. Et quid cogitas Fanatice! quod dicas
ex duabus Subſtantiis fieri unam, En! ad dicenda
porrè cogaris: Peccatum 3 renato commiſſum im⸗
putatur toti ſubſtantiæ renati, tota nunc ſubſtan-

tia ejus per tuam metamorpholſin eſt ex ipſius pro-=
pria & Spiritus S. compoſita, ut ex duahus una, er-

gà peccatum, quod uni & toti huic Subſtantiæ ad-
ſcribitur, qué Spirit. Sancto ac renato imputa-
tur, Quando girur renatus loquitur vana, cogitat
impia, Spirit. S. ea loquitur, cogitat; Aut eò mo-
mentê ſuhſtantia corrumpitur, & ſic renatus non
magis foret per fectum Ens ſubſtantiale, quod tibi
bellum cum Metaphyſicis indiceret. Sed hi odioſi⸗
quid tum? Divide ergo ſubſtantiam, ni velis in ge-
hennam. Notandum autem Sp.S. non eo modo ope-
rari in animam, ac anima in corpus: Diverſitas in eo,
quando anima corpori mandat, ipſi obediendum;
paucis: Quicquid cogitat facere & opetari, ad iaeſ
P E

„₰ (60) 80-
eſt poſſibile)eorpus ſe accomodare oportet. Sed
quandos. §. agit iu animam noſtram, etiam qnidem
eam dirigit, ſed non abſolutò dominiò: Anima enim
Spiritui poteſt reſiſterel: Procedit, quicquid ani-
ma vult, per corpus agere & operari, illud fit,
ſed non: quicquid Spiritus S. per animam vult ope-
rari, illud ſtatim effectum nanciſcitur.
§S. 14. Nunc denique etiam de Angelorum ſcil.
bonorum actionibus in corpora humana, aliquid
dicendum erit. Notiſſimæ cuilibet Studioſo Bi-
blico erunt phraſes de officio Angelico uſurpatæ,
utpote: Homines cuſtodire, portare &c. circa
quas pauca jam annotabimus. Qui vero varias
earum vocum ſignificationes deſiderat Flacii Cla-
vem Scripturæ adeat.
§. 15. Dico voces ſeu Phraſes haſce, cuſtodire,
portare, &c. non conſiſtere in actionibus ſolàùm
extrinſecis, ſed & intrinſecis, h. e. quando Ange-

li dicuntur homines cuſtodire, id non faciunt tan-

tùm remotione objectorum externorum, huis vel
illi homini damnum inferentium, e. g. ut homo
homini hoc vel illud objectum, ferrum, lapidem,
ignem & c. per quod aliâs lædi poſſit, aufert. Ne-
que ordinariè beneficiò locutionis externæ, quem-
admodum homo hominem cuſtodit dehortando,
adhortando, &c. Sed cuſtodire & portare hic
onſiſtit in actionibus intrinſecis. h. e. Angeli por-
tant & cuſtodiunt homines ſuaſionibus internis,
quas æquè formant in hominibus ac cæteri Spiri-
tus. Quando animadvertunt, hominem ad peri-
euloſa dirigere animum, diſſuadent, animumq; avo-
cant, quæ omnia circa corporalia tantum verſantur.
Non vero cum Pontificiis officium Angelorum in
offici-

re,

—w
bo

in

₰ (61) 9=
officium Sp. S. creamus, qui officium Angel. diverſi-
modé recitant, v. g. quod ob delicta increpent, à
eccatorum vinculis abſolvant (diſpoſitivè) im-
pedimenta boni auferant, deæmones arceant, illu-
minent, ſecrera revelent, conſolentur, confortent,
tentationes mitigent, preces deferant &c. Sic et=
iam Le Grand pag. 206. ſcribit: Mentibus enim fa-
vent, dum intelleiétum vi quadam inviſibili illuminant
ad veritatem percipiendam, & voluntatem excitant ad
virtutem exercendam, & ad ea, quæ octurrunt bona
amplectenda. Quæ vero omnia officia Spiritůs S,
& non Angeli ſunt. In ſequentibus vero, ubi de
Angelorum tutela circa corpus humanum agit, vi-
detur actiones exttinſecas ponere, quando Angelus
objectum externum homini noxium removet,
dum eadem pag. inquit: Mala quoque, corpori l. 4
cauſis: naturalibis, vel à liberis nimirum hoſtibus &
Daæmonibus impendent, propulſant, diſtarhuntque ne
ad illos perveniant, quorum ſaluti conſulunt, morbos

interdum & adyerſitates evocant, quibus hominum vi-

tia corrigant, & eos ad ſaniorem mentem reducant.
Cætera haud placent: Quidni interdum, mortem in-

ferant, quum illa ſape eis proficua eſt, & neceſſum eſt, ut
de mundo tollantur, ne nimium mundi vanitatibus cor-

repti, proruant in pejora. Circa eorum tutelam de-
nique audiatur B. Chemnitius, qui loc. com. pag.
137. monet, ne cogitemus, ſi 4 periculo conſervati
fuerimus, caſu id factum eſſe vel noſtrâ prudentid
ſed ſicur bona conſuetudo eſt, dicere: Du haſt einen
guten Engel / ita ſtatuamus Deo ita mandante

bonum ipſius Anglum nos cuſtodiviſſe.
§. 16. Hoſce Angelos bonos æquè in fideles ac
infideles, pios ac impios agere, aſſerimus. Hue

facit,

₰6 (62) d90-
facit diſtinctio, B. D. Dannh. in Diſp. de Cuſtod.
Angel. diſtinguit inter perſonam impiorum & of=
ficium. Angelos bonos impiis hominibus auxiliò
adeſſe non intuitu perſonæ, ſed officii. Unde nil
abſurdi dicere: Angelos bonos etiam egiſſe in
Gentiles; quo etiam tendiſſe videtur B. Lutherus,
quando Tom. IV. Jenenſ. Germ. fol. 240. ſcribit?
Alſo hat ein jeglicher Koͤnig / Fuͤrſt / Hert / ja ein
jeglicher Menſch ſeinen Engel / es ſey der Kaͤyſer / oder
ſeyen im Chriſtenthumb Chriſten oder nicht / dann es
iſt ein aͤuſſerliches Ambt / welches ſie beyde an den
Frommen und boͤſen uͤben / well beyde boͤſe und from⸗
me / Gites Creaturen ſind / von ihm geſchaffen wo
ſolten ſonſt die Roͤmer oft ſolche feine zufaͤlle rath und
witz gehabt haben? woher ſolte Hannibal ſo geſchickt
und muthig geweſen ſeyn? Warumb ſolte der groſſe
Alexander ſo kuͤhn und ruͤſtig / ſo friſch und gluͤckſee⸗
lig geweſen ſeyn? Es ſind alles GOttes und der En⸗
gel Wercke / was ſie fuͤr nuͤtzlich oder gluͤckſeelig ha⸗
ben oder thun. Alias virtutes hæ, aliaque laudabi-

lia facta eorum ab excellenti intellectu congenito,

etiam derivari poſſent, ſed dicti non pœnitet.

§. 17. Bekkerus præſentiam Angelorum tům

bonorum tùm malorum negat quando lib. 2. cap.
16. 5§. 5. dicit: Was ferner in den alten Zeiten vie⸗
ler Chriſten Meinung war / daß ein jeder Menſch ſei⸗
nen Engel habe / gute und boͤſe / das iſt / ſo viel die
Schrifft belanget / nicht feſt gegruͤndet und auſſer der
Schrifft findet man davon keinen Beweiß. Was
einige neue Chriſten / welche das Juͤdiſche Kleid noch
nicht gantz ausgezogen hatten / von Petro ſagten /

daß es ein Engel waͤre / der des Nachts an die Thuͤr

klopfft Act. 1 2. v. 1 5. wird dazu nicht wohl gepaſſt /
7 denn

— ü. —/ 2 ——

64.
ok⸗
IiOH
nil
in
us,
dit ?
ein
der

*° (63) 8e=
denn vors erſie ward es nicht von zween / ſondern als
von eim geſagt /es iſt ſein Engel / ohne anzudeuten / ob
es ſein guter oder boͤſer Engel war &c. Quæ gloſſa
Autoris immaturum judicium in ſacris literis eru-
dito orbi exponit, Quid enim quæſo ſimplicius
à tanto viro (ſi modo textum unéê oculò legiſſet)
circa Angelum hunc proferri potuit? Garrit de
Angelis hominibus aſſociatis, textus ignorat! Per-
curramus breviter, Petrus per Angelum Dei ex
carcere eduéctus domum Mariæ accedens, pulſabat,
cumque ancilla ejus vocem audiret, cæteris indi-
cabat, Petrum adſtare foribus. His dubitantibus
conſtanter aſſerebat, cui aſſerto nitentes inter ſe
invicem dicebant: Es iſt ſein Engel. Ergò Augelus
aſſociatus? Non, ſed ipfius ſpiritus l. anima, Puta-
bant enim Petrum jamdum occiſum eſſe, unde ex
receptâ ſuperſtitione concludebant, eſſe ipſius ſpi-
ritum, ut & hodie adhuc loquuntur. Behuͤte
GDtt / ich habe deſſen Geiſtgeſehen. Non ergo unum
Angelorum Petro invita addictorum, ſed propri-
um ipſius ſpiritum intellexerunt.
Hac quæſtione primâ deciſaâ ſuccedit al-
tera huic annexa, quæ hæc: An Spiritus, præcipuè
Dia bolus cogitationes hominum cognoscani:

§. 1;
Hctenus de operationibus & actionibus ſpiri-
tuum in homines difleruimus, jam etiam de
eorum intellectu, cognitione &c. aliquid dicamus.
Quamvis autem quæſtio hæc inter Philoſopho-
Theologos ſatis ſuperque agitata, fereque ob o-
mnibus noſtratibus ad eandem ſimpliciter nega-
tivè reſponſum ſit, viſum mihi eſt, quomodo nec
ſimpliciter negatiyèe; nec affirmativée, ſed limirate
ad

₰ (564) de=
ad eam reſponderi poſſit, quod formato quæſtio=
nis ſtatu felieiter ſiet.
(8) Non eſt quæſt. An ſſpiritus incompletus
ſc. anima noſtra alterius hominis cogitationes ſci-
re poſſit? Quod impedit realis unio, quàâ corpori
intimè & arctiſſimé præſens eſt, ita, ut extra illud
haud eſſe queat, nec puto etiam à corpore ſepa-
ratam ex altera vita à Deo in mundum ablegari,
ut hujus vel illius hominis cogitationes intelligat,
Unde Pontificiis nil reliqui, ut B. Mariam Virgi-
nem invocent, quaſi ipſis præſens ſit; Ergò quæ-
ſtio de ſolis ſpiritibus completis.
(2) Noneſt quæſt. an Angelus l. Diabolus co-
gitationes omnium hominum noscat? quod nega-
tur & ſolius Dei eſt; ſed tantùm unius hominis,

7

cui ille intimè præſens, intelligit.

() Non eſt Quæſt. An futuras hominis cogitatio-
nes præſciat, quod nempe homo, cras hæc pia vel
illa impia, cogitet? Quod etiam ſolius Dei, qui
ſcrutatur corda non ſolum quid in præſenti, ſed
quid in futuro prolaturi ſint. Pariter Diabolus cæte-
ra futura contingentia certò præſcire nequit, etſi
per oracula, augures, Magos & Aſtrologos quæ-
dam prædicere videatur, uti de Saule & filiis ejus
2. Sam. 22. v. 19. Crœſo, Pyrrho, ſuliano, aliis-
que ex Theodoret: lib. 10. Græc. Affect. patet;
Interim fututa certò præſcire v ix poterit, quia il-
la intellectum creatum longiſſimè ſuperant. Quod
autem aliquando vera prædicat Diabolus (inquit
pius Theologus) ea vel conjecturando vel pro incredi-
bili ſagacitate, qua ſine dubio omnium hominum inge-
nium excedit, agentia naturalia paſſtyis aptando, auf
unam rem pro altera inſenſibiliter ſubſtituendo, aſſecu-
tus

0⸗

us
i-

ri

2(65) de⸗
tus eſt; Vel maxim celeritate, qu poler?, quæ reyvera
jam in occidente exiſtunt, ipſe autem vel audivit vel ali-
ter comperta habet, ſed propter locorum diſtantiam ab
bominibus ſeiri non poſſunt, in Oriente pronunciat;
vel ex Dei revelatione cum oper ejus in puniendis ho-
minibus utitur, addidicit; Vel denique tale quid eſt,
quod permiſſu Dei ipſe alis facturus erat, ut de morbis,
fame, peſte, acile intelligitur.
() Non quæſt. An. Diabolus I. Angelus cor
hominis ſcrutetur, h. e. interna ſciat, renes probet
ſeu ut Luth. Das Hertz durchpfluͤge / alle Aederlein
anatomire, zerſchneide / durchſuche. &ιe. quæ ſo-
lius Dei? Sed an cogitationes ab anima in cerebro

ei velis in corde, qoud neſcit Philoſophus) actu

ormatas percipiat, quod affirm.: de quo in ſeq.
(1) Non quæſt. An ſemper & omni tempore
cogitationes hominis ſciat? quandoque enim co-
gitata hominis, quamvis jam actu in cerebro for-
mata, tamen ob ſingularem Dei providentiam,
cauſasque ipſius inſcrutabiles, Diabolo non in-
noteſcunt, etſi diligentiſſimum ſcrutatorem ſe et-
iam præ beat, & hoc, quia Deus quam optimè no-
vit, quod, quamprimùm Diabolus cogitata fidelis,
in illa hora, in qua debilis, intellexerit, eum mi-

rum in modum cruciet, varioque metu conſternat.
ut facile in hora illa infelici ante fidelis à carne &

Diabolo convictus, deſperare poſſit.

6§. 2. Sic ſtatu Quæſtionis formatéô ad eandem tu-

tiſſimé affirmativé reſpondemus; multis demon-
ſtrationibus jam non utar, ſed uni inſerviam. Re-
sugnantiam verò, quæ huc ab Antagoniſtis adfer-
ri poterit, poſtmodum in Conſonantiam creabo.
§. 3. Dixi aliquid in prima quæſt. de pugna

₰ (66)
illa in homine exiſtente, quà Diabolus & ſp. S.,
aut ſi mavis anima à ſpiritu S. per verbum in-
ſtructa & Diabolus contra ſe invicem pugnant;
Quæ pugna & hanc queſt. ſtabilire poteſt.
Si enim concedis veram & realem præſentiam,
quâ Diabolus nobis intrinſecè præſens eſt, con-
cedis porrò veram & realem operationem, quâ
in nobis inſtigando, impellendo ad mala opera-
tur, ſine omni abſurditate etiam concedere pote-
ris, eum cogitationes tuas ab anima in cerebro jam
actu formatas, cognoſcere. Notanter dico, jam
actu formatas, in eo enim cognitio ejus differt à
cognitione Dei. Deus cor hominis ſcrutari, quod
idem eſt, ac perſpicere, poteſt, antequam etiam
quid proferat, ſcit, antequam mens cogitet. Dia-
bolus verò (ut & Angelus) non adeò in ſcrutinio
illo verſatus eſt, & ni formales in cerebro exiſtant
conceptus, ſeu, ut ita dicam, n anima tacitè lo-

quatur, ubi loqui eſt cogitare? Diabolus in eo

puncto Idiota dicendus.
§. 4. Facilè nunc ex dicta pugna patebit, Dia-
bolum ut & Angelos cogitationes hominum limi-
tatò⅛ modò cognoſcere poſſe.
§. y Statim autem hic removeamus dubium, ne
forte quis cogitet, quomodo poſſibile, quod duo
ſpiritus in uno cerebro formare poſſint conce-
ptus? quamvis ſpiritus ſint Entia finita ratio-
ne eſſentiæ, non tamen ſunt ratione quanti-
tatis, nec ad exiſtentiam 'τ ubi multorum ſpiritu-
um ſemper magnus locus ſeu ſpatium requiritur.
Sicut Becanus Theol. Schol. pag. 102, de Ange-
lis ait. Angelus habet determinatum locum, quoad
Magnitudinem, quis non poteſt eſe inmajori. Non
tamen

— GDN6W

— .

Ad

mus etiam in homines operari, eorumque copira⸗

° (657) ₰
camen quoad Parpitatem, quia poteſt eſſe in indiyiſi⸗
bili, ſive in puncto. Ita ergò liberior ero, & in une
cerebro hominis, plus quam mille ſpiritus habi-
tare poſſe, dicam; Nonne exemplum in ſacris extat,
quod in uno homine Legio fuerit? De quo poſtea.
§. 5. Hoc unicè à Te, B. L. peto rogoque, ut
experimentum in te ipſo inſtituas, & illicò rem
ita ſeſe habere animadvertes. Nonne ſapiſſimè
in te colloquium quaſi audis & percipis, ubi duo-
rum de una re colloquentium unus alteri contra-
dicit. Quos collocutores præter alios multos, u-
num Sp. S. per verbum, ſeu animam 4 ſp. S. in-
ſtructam & alterum Diabolum nobis inſidiantem
ſcimus. Sp. S. mediante verbô per animam for-

mat conceprus Divinos ſeu ut una pars ſuam ſen-

tentiam; Diabolus pariter vel mediatè pravis
concupiſcentiis originalibus (quæ tamen eundem
Authorem agnoſcunt) vel immediatè etiam in
cerebro, pravos ſuos conceptus format, ſeu ut al-
tera pars ſententiam ſuam exhibet, ſic ut non ſo-
lum conceptus pravi à ſpiritu bono, ſed & conce-
ptus Divini à ſpiritu malo percipi poſſint; Hiſce
perceptis; unus alteri inſtantiass infert, quibus
tamdiu certant, donec unus eorum deportet vi-
ctoriam.
8. 6. Num verò & Angeli boni, quos ante dixi-

tiones, eòdem limitatò modòô cognoſcere, in hoc-
ce negotio operoſi ſint? Vix credo; Cum in præ-
ced. dixerimus, eorum actiones verſari tantùm cir-
ca cuſtodiam corporalem docente ipſà ſcriptur4
Pſalm. 91. Quamvis autem on eadem Sp. S. offi-
E 2 cia

₰ (68) g0-
cia exequantur, quæ in illuminando, regendo S&c,
conſiſtunt, tamen ſi animadverterint, hominis a-
nimam Diaboli ſuaſionibus aſſentiri, ex lapſu ipſius
triſtitià afficiuntur, eadem loquente ſcripturâ.
5. 7. Nunc etiam videndum, quomodo repu-
gnantia ab Antagoniſtis prolata, in conſonantiam
creari poſſit; Peccant circa hanc quæſt. quidam
in exceſſu, quidam in defectu. Plurimi in defectu
peccantes ſunt hi, qui, neſcio ex quanam timidita-
te ad quæſt. negativ reſpondent. Ne autem ſimpli-
eiter negativé reſpondiſſe videantur, addunt limi-
tationem, dicuntque Angelum probabiliter & con-
jecturaliter ex ſignis quibusdam externis, vultu, o-
culis, motibus & actionibus tanquam interioris diſ-
poſitionis indiciis cogitationes hominis quodam̃o-
do cognoſeere poſſe; Non verò certò & intuitivé.
Sed hæc limitatio mihi haud ſufficiens eſt. Dico
enim, non ſolùm conjecturaliter ex externis ſed
certò per intimam præſentiam, vi intellectus ſui
Angelici, jam in cerebro NB. ſormatos conceptus
cognoſcere poſſe. Reliétâà ulteriore demonſtratio-
ne, unicum à Le Grand mutuabo exemplum, qui
pag. 18 r. refert, ſe Bruxellis Damonem ½ fæmina
sveααÜιaο loqnentem audiyiſſe, qui plurimorum ad ſe
accedentium abditiſſimas cogitationes revelärit, quan-
quam nullo aliquo ſigné exteriori proderentur. Imd
cum aliquis adſtantium eum rogaſſet, quid illi tunce
temporis in mentem venerit, illich detexerit, illum
die ſequenti iter ſuſcipere decreriſſe. Quod ita eſſe
abnuere non potuerit, qui interrogaverat. Menda-
cium à tanto Viro non ſperamus, cum idem
exemplum incolis hujus loci æqué notum erit:

*„

— — — —

— — — ⸗N — - — — — — — —— ⸗ — . — d.

t:

₰ (69) de⸗
§. 8. Quomodo autem repugnantia illa in con-
ſonantiam creari poterit? Antagoniſtæ repugnan-
tiam quærunt in ſacro codice in quo dicta no-
ſtræ ſententiæ è& diametro repugnare dicunt; Sed
magis cum ea conſonantiam, quam repugnantiam
faciunt. Audiamus! Pro ſententia contraria alle-
gant 2. Paral. 6. v. 3 I. Pſalm. 44. v. 22. Pſalm.
7139. v. 2. Actor. 1I. v. 24. Hebr. 4. 12. 1. Corinth.
4. v. 5. Jerm. 17. v. 10. &c. Quæ dicta omnia
ſententiæ noſtræ non repugnantia, ſed meré
