ſentat & c: mediante facultate imaginativâà & me-
morativâ: Intelligit mediante facultate intelle-

ctivà & c. Ne ergo dicas, Animam haſce faculra-

tes imaginandi, recordandi &c. in altera vita (pu-
to in ſtatu ſeparato) ſine corpore haud exercere
poſſe; Quæro, an hæ facultates non ſint ſoli ani-
mæ propriæ? Sic fingere, recordari, imaginari, ſo-
la anima poteſt, ut ante dictum, ablenie corpo-
re. Inſtas: facultates generandi, edendi, biben-
di, &c. etiam ſunt animæ immaterialis, nec tamen
corpore deſtituta ejusmodi actus edere poteſt. ⸗
Diver ſa eſt ratio inter facultates animæ ſimplices &

conjunctas. Simplices ſunt, inteligendi, volen-

di, imaginandi, recordandi, quæ ſine corpore
exerceri poſſunt; Conjunctæ edendi, bibendi,
generandi, quæ ſine corpore exerceri non poſſunt;
Et ſi poſteriores actus in altera vita denominaren-
tur, exiam ipſum corpus poni neceſſum eſſet. Hic
autem nobis non eſt ſermo de manducatione &
bibitione ſpirituali & cœleſti, ſed corporali. Ma-
net ergo, animam in altera vita poſſe imaginari,
recordari, repræſentare &c. mediante facuſtate i-
maginativà, memorativâ, & hoc ſine ullo corporis
beneficio.
§. 17. Verum enimverò, quèò jam me vertam?
dum totus fere cohors philoſophicus tot volumini-
us me oppugnat, interrogandò: Quid? Phan-
taſiam tune dicis facultatem immaterialem? neſ-
cisne, hanc etiam brutis convenire. Ergo im-
materi-

2° (30) de⸗
materiale quid in brutis ſtatuis? Reſponde! Fier.
Phantaſiam ſeu potentiã Fmaginandrbeutzs ümpii
citer denego, nempe quod varias ſibi ideas repræ-
ſentare poſſint; e. g. quando canis quærit Domi-
num eum abſentem ranquam præſentem ſibi ima-
inari nequit, donec revideat ipſum, & tunc ex
olfactu & continuata hactenus conſuetudine eum
cognoſcit. Hanc ergè facultatem homo cum bru-

tis non habet communem quamvis aliquando ſi-

mile quid phantaſiæ in iis deprehendatur, tamen
veram phantaſiam haud ſapit, non, ac ſi bruta o-
mnibus privarem ſenſibus, quod abalieniſfſimum
volo; ſed omnes actus eorum, motus ſanguinis eſ-
ſe puto, qui ex materiali profluunt principio, & a-
lias etiam ſenſus materiales dici poflunt. Qui nunc
imaginativam in brutis ſtatuunt, aut ipſis dicen-
dum, eam in homine, æquéè ac in brutis principi-
um ſeu fontem materialem agnolcere; aut in bru-
tis, æ que a c in homine immaterialem. Poſterius
ſine omni probatione abſurdum patet, cum brutis
nihil im materialis inſit: Prins ab iis concedi ne-
quit, qui omnes actiones ab una anima materiali
derivant.
§. 18. His ergo neque licebit dicere, phantaſi-
am cadere in bruta, quamvis ut dictum, ſimile
quid phantaſiæ in iis deprehendatur, nec tamen
habent;: Quemadmodum ſimiæ rationis quid ex
mirandis actionibus ineſſe videtur, quis autem
unquam Philoſophorum ipfſi rationem adſcripſit?

Repeto itaque ante dicta: Aut Philoſopho unica

tantum anima immaterialis in homine, 4 qua o-
mnes actiones ortum trahant, ſtatuenda, & ſic

,

per
ani
ipf
ria
tis
co
ad
la;
im
ne
Ph
nin
exe
ver

ba

in⸗
9re
ben
rer
115

ciſt

nat
&tu
erg

7et

Jar

na⸗-
C ex
um
ru-
ſi-
nen
o-
zum
eſ-
Xa⸗
unc
en-
ipi-
Tu=
rius
utis
ne-
riali

aſi-
nile
nen
ex
tem
ſit?
nica
o-

ſic
per

₰ ( 31) do⸗
per neceſſarium conſequens, brutis omnes hujus
animæ facultates phantaſia &c. denegandæ: Aurt
ipfi plures animæ in homine materiales & immate-
rialis dicendæ, quas materiales homo cum bru-
tis habeat communes; Si poſterius, nullum indi-
co bellum, ſin prius, & neceſſarium conſequens non
admiſerit, arma expoſtulo. Sed animadverte re-
la; Dicer Philoſophus, utique unicam animam
immaterialem, à qua omnes actiones fluunt, a-
gnoſco: Verùm conſequens concedere nequeo,
Phantaſiam non eſſe communem brutis, in hoce-
nim pugnat pro me Sacer Codex, qui Geneſ. 30.
exemplum exhibet, ex quo brutis phantaſiam con-
venite ſatis appatet. Evolvatur textus, in quo ver-
ba juxta Verſ. Schmidii ita ſeſe habent verſ. 3 8. 8
39. Et poſuit baculos, quos decorticarit, in canalibus,
in aqualiculos aquæ, quò veniebant greges ad bibendum,
2regione gregis & concipiebant, quum peniebant adbi-
bendum. Sic concipiebant grex apud baculos, & pepe-
rerunt grex diverſicolores, punctatos & maculoſos (fœ-
tus) Ex-qvibus colligunt plurimi, hæc omnia me-
diante phantaſiàâ contigiſſe. Antequam verò de-
ciſum damus, prius verba B. Luth. in hunc loc. al-
legabimus. Hoc factum inquit, nemo imitari au-
lit, niſi qui per omnia ſit Jacob ſecundum omnes circum-
kantias. Chryſoſt. Homil. 57. bunceffectum non fu-
iſſe juxta nature ordinem, ſed valde admirandum &
natnræ modum tranſcendentem. Ac totum hot ſa-
&tum eſſe, ut ſuſtus reipſa compertum habeat, DEI
erga ſe providentiam, & Laban Uquido cerne-
vet, quantam, DEI gratiam acob paberet.
Jam ad rem ipſam. Nondum evictum fœ-
.* tus

2 (32) do.
tus hoſce mediante phantaſiâ punctatos & macu-
loſos factos eſſe, unde & malé vertit Vulgata: Vt
=. cum ante oculos haberent virgas, & in aſpectu ea-
rum conciperent, factumque eſt, ut ipſo calore coitus
oves intuerentur virgas & parerent maculoſa & .
quaſi intuitu virgarum hæc produxiſſent, quod
Hebræus Codex ignorat. Applicabimus igitur
ad præſens exemnplum Theſin ab initio poſitam:
Materialt agit in materiale. Nec patimur
hic aliquad tertium, nempe immateria-
le, exſurgere, niſi Deum omnipotentem, qui to-
tius effectus cauſa eſt, id dicas, Ille effectum hunc
mediantibus virgis, quæ aquam aliter tempera-
tam ac conſtitutam reddebant, produxit, ut ex
aqua illa, quam bibebant, ſemini immitterentur
maculæ, ex quo diſpoſito poſtea ſemine maculoſi
rodibant fœtus. Quæ verò ab Athanaſio Kir-
chero Magnet. lib. 3. part. 7. P. 72. allegantur:
Equos, Canes, aliaque pecora variegata naſci, ubi lo-
ca ad coitum animalium deputata operà artificioſs

prius fuerint adornata. Isem pag. 47 2. Corvos, Ful-

pes, Vrſos, & Lepores in borealiſſimis plagis ex conti-
nuo nivium albicantium adſpectu, adjuvante imagi-
natione omnia candida & alba producere. De iis-
dem non idem damus judicium Si enim hæc o-
mnia intuitu objectorum externorum adjuvante
phantaſia contingerent, horrenda quandoque
naſcerentur. e. g. Duo pecora in actu generandi
comprehenſa, varia intuentur objecta: Homi-
nes, canes, feles, hircos, itremque varios colores
Sec. Ergò intuitu illorum objectorum mediante
phantaſiâ ejusmodi ſpecies proferunt? Et quare,
tum Magiſtratus inquirendo in ſodomitas ſe adeò
. præ bet

2

prs

2
E

hatr

hor
ſe:
Di⸗
ne,
que
de
tis
nigt
dici
abi
N d

can

mu
hor
qu—
act
ut
lus
rui
tac
ne

erg

te
nir
ali,
div
jus

1

2 (33) .

cu- pra beret laborioſum quando in eivitate brutum,
Vt Jeeasαο*, ſeu bruto-hominem producit? facile enim
ea- hanc opinionem incidere poterit, hoc intuendq
itus hominem quendam, mediante hantaſiâ accidiſ-·
. ſe; Nullum itaque hac in re fundamentum eſt.
10d Diverſos autem colores ex diverſa ſeminis coctio-
tur ne, diverſa temperamenti conſtitutione, diverſis-
nr: que regionum alimentis, defivo. Ariſtot. lib. 3.
nur de Hſtor. Animal. cap. I2. inquit. Sunt aquæ mul-
tia- tis in locis, quas cum oves biberint. moxque inierint,
to- nigros generant agnos, ut in terra Aſyritide agri Chal-
unc dici Thraciæ ſacit ammis, quem ob nimiam frigidita-
ra- tem Pſychrum vocaut. Porrò: Varro quoque tradit
ex apud Solinum, eſſe in littore maris tubri fontem, quemz,
tur I vves biberint, mutent vellerum qualitatem, ac antea
oſi candidas poſt hauſum fulvo nigreſcere coleore.
ir- §. 19. Jam vero nobis magna ſe offert diffi-
urF: cultas in ijs, quæ homo cum brutis habet com-
lo⸗ munia. Diximus, facultates animæ immaterialis,
iHι% hominem cum brutis haud communes habere,
ul- quætitur nunc, quomodo res ſe habeat cum iis
i- actibus, quos inter ſe invicem habent communes,
gi⸗ ut ſunt actus audiendi, videndi & c. quale hic ef-
is. fugium erit? ſi Philoſophus hactenus afle-
0 ruit, omnes hos actus in homine dependere 4
nte tacultatibus ſeu potentiis animæ immatetialis,
jue nempe à patentia auditiva, viſiva &c. ex quanam

di ergo hi adus in brutis oriuntur ? Etiamne ex po-
tentia immateriali? Dixerint: In homine prove-

nire ex potentiâ immateriali, in brutis ex materi-
ali, affirmarent : Duas naturàâ & eſſentiâ cauſas
nte Ker . 35. 3S
diverſiſſimas uniusmodi effectum producere, cu-
ge 8 jus axiomatis applicatio, hic nullum invenict lo-
C cum,
bet „

1

6(34] 0.
cum, nec ſapienti ſufficiens erit. Verum, unde a-
alia elbonſo haurienda à Hic nodus. Fateor Phi-
loſophos illos, qui unicam animam immaterialem,
à qua omnes actus derivant, ſtatuunt, abejusmodi
vexationibus multis liberos eſſe, ſi in eo ſententiam
mutarent, plurali tatemque animarum affirma-
rent, Nec etiam huic ſententiæ faventes crimen læiæ
majeſtatis philoſo hicæ comitterent, cum adeò ab-
ſurda nõ ſit, & lisarin componeretur reſponden-
do: hes actus æquè in homine ac in brutis ab anima
materiali proficiſci. Sed nec horum ſententia ſim-
pliciter conſiderata difficultate caret, quando enim
quæritur: Unde fiat, quod, quam citô⅛, anima im-
materialis à corpore ſeparatur, eò momentèò etiam
materiales exire cogantur? videtur ergò materiales
ſine immateriali haud bPerſiſtere poſſe, ſeu clarius:
actus materiales à potentiis animæ immaterialis
dependere, diſcedente enim anima immateriali, il-
licò & actus animarum materialium i in corpore ceſ-

ſant, imò pereunt? Ad quod verèò juxta hypotheſin

illorum reſponderi Polſet, utique materiales haſce
animas ſine immateriali perſiſtere poſſe, quod in

brutis deprehendimus, & ſicetiam in hominibus.
Contràâ autem immaterialis ſine materialibus in

corpore humano Perſiſtere nequit, ſed illis læſis &
occiſis, hæc diſcedere cogitur. In quo nobis pla-
cet Carteſi ius, qui in Tract. de paſs. Anim. part. I.
Arrt. IV. ſcribit. Calorem & motum membrorum
procedere 4 corpore, & cogitationes ab anima;
Ita, quia non concipimus corpus, ullo modo cegitare,
meritò credimus, omnes ſpecies cogitationum, quæ no-
bis inſunt, pertinere ad animam. Et quia non dubita-
mus, dari erpon⸗ inanimata, quaæ ſi 8 moyere poſſint,
in

e a-
hi-
em,
odi
iam
ma-
ſæ

bla-

na;
are,
no⸗-
ita-
nt,
in

„2 (3 5) %⁰
in tot imò plures modos, quam noſtra, & quæ babeant
rantum aut plus caloris (quod experienta oſtendit in
ſlamma qnæ ſola habet multo plus caloris & motus,
quam ullum ex noſtris membris) credere debemus, or-
mnem calorem & omnes motus, qui nobis inſunt, qua⸗
tenus non pendent 4 cogitatione, ſolius eſſe corporis. Ert
art. 5. Erroneum eſſe credere, animam dare mo-
tum & calorem corpori, porrò ſcribit: Qu ra-
tione ueclinabimus errorem notatu ſigniſimum, & in

gquem plurimi lapſi ſunt, ira, ut put em eum eſſe pri-

mam cauſam, quæ impedivit, quò minns buc uſque
bene explicari potuerint, paſſiones l. affettus, & alia,
qꝗqnæ ad animam pertinent. Is verò in eo conſiſtit,
quod cum omnia cadavera motus ac preinde caloris
con piciantur expertia, creditum ſit, abſentiam animæ
cauſam eſſe ceſſationis illius motus & caloris. Et ſit
immeritò perſuaſére ſibi homines noſtyum talorem na-
turalem & omnes motus noſtrorum corporum pendere

ab anima; Cum ε contrario cogitandum potius fuiſ-

ſet, animam, cum morimur, non diſcedere, niſi, quia
ille calor ceſſat, & organa, quæ inſerriunt motibus
corporis corrumpunturrr.
8. 20. Unicum adhuc ex Patronis plürium a⸗
nim: quærere liceat, quinam ſint actus animarum
materialium? Reſpondebunt; audire, videre, i⸗
maginari, recordari &c. quos homo cum brutis
communes habet. Nunc mecum dicant, hos a-
Gtus recordandi, videndi, ut Job. 19. in al-
tera vita exerceri, quæro igitur. Num actus
hi ſint animarum materialium, ut hae in vita,

aut immaterialis ? Si prius, neceſſarium fluit

conſequens: Animas materiales, quas ho-

mo cum brutis communes habet, tamen non

C 2 cum

„* 36 e.
cum brutorum auimis interire, ad minimum
quoad certas facultates imaginandi, videndi &c,
Et ſic matetfiales animæ, phantaſia, memoria, qua-
rum actus exercentur, fient immortales, æternæ,
quando aut cum corporè iterum reſuscitantur,
aut illicò eim anima immateriali purificatæ &
glotificatæ cœlum intrant: Prius amplectendum
puto, ſi huie ſententiæ plural. anim. addictus eſ-
ſem. Si verò poſterius, hos actus in altera vita eſ-
ſe animæ immaterialis, quæ hic foêre materiali-
um, qualis foret Conſeq. Animam immaterialem
naturam materialium induere, clarius: Animam
præſtare officia corporis. Unum itaque tibi. eli-

endum erit: Animas materiales (non dicam,

quoad- omnes facultates) in hae vita operantes,
in altera haud ceſſaturas eſſe, nam poſitò actu;
ponitur potentia, ſi actus animarum materialium
adfſunt, neceſſe eſt, ut etiam adſint facultates, ſi
facultates, ipſæ animæ materiales., Aut dicendum
omnes actus, ſicut in hac; ita in altera vita ab- a-

nima immateriali dependere, ut actus recerdan-

di, imaginandi &c. Si hoc? Phuntagmn brutis
adſcribere ne audeas.

§. 2 1. Sciat vero B. I. antequam judicate

me conetur, quæcunque hæc dicta, inutram-
que par tem lcripta eſſe, quam vero ex duabus
elegerim, jam indicare aud- neceſlum duco,
eum id ſine multis rationmibus, quas Pagellæ jam
non capiunt, vix commodé fieti poterir; Hoc
ſaltem innuere volui, eorum partes, qui omnes a-
ctus ab unica immaterjiali anima derivant, non
ſine vexatione ſtare, dum memoriam & phanta-
ſiam brutis adſeriplerint. Si enim hæ facultates
D ani-

ani

pot
alte

abſ
eſt

Cert

eſſe

cult
dun
mur
re,
Sive
præ
in 1

ctie

terr

29

COr
ced
exe

put
Jguu

tes
ni-

2°(37) 90. .
animæ immaterialis ſunt, quomodo brutis tribui

poterunt? Porrò: Si actus harumn facultatum in

altera vita ponuntur, quare, non iplæ facultates?
Quæ tamen nullam involvunt imperfectionem,
abſurditatem. Sanè artificioſa illis excogitanda:
eſt exeptio, qui concedenda congedere nolunt.
Quid veròô de Patronis plurium animarum? Hos
certè non immaturô judicioò in exilium mittendos

eſſe, puto, ſi conceſlerint necellaria, quæ hæc? Fa-

cultates animarum materialium, quas ergo ſecun-
dum hypotheſin eorum, homo cum brutis com-
munes habet, non omnes cum brutorum interi-
te, ſed quasdam in altera vita retineri, exerceri.
Sive nunc unicam animam immaterialem ; aut
præter hanc plures materiales ſtatuas, mihi (hoc
in negotio) idem erit. 0, ni Drnttr;
8. 22. Sufſiciant nunc ea, quæ jamdum de a-
ctionibus ſpirnũs incompleti (neminem hic lIædat
terminus) in corpus ſibi deſtinatum proruli. Per-
go nunc ad actiones ſpirituum completorum in
corpora, ſeu potius ipios homines. Theſin præ-
ced. nempe Immateriale agere in materiale adductòë
exemplô ſuis cum rationibus ſatis probatum eſſe
puto: Si nunc hujus theſeos nihil aufurdi reli-
quum, ſine omni dubitatione primam noſtram
Quæſtionem proponam, quæ talis:

An Spiritus completi agant in
X homines? Aff.
NTr verò hanc quæſt. ſine omni limitatione
affirmâſſe videar, prius ſtatus Quæſtionis

₰ (38) b

(i.) Quando loquimur de ſpiritibus, non tan-

tum ſermo eſt de malis, ſed & bonis. Interim ma-
lorum actiones plus in pagellis hiſce conſideran-
tur, ventilantur, ac bonorum, præcipuè Diaboli in

homines, cum Bekkerus omnes actiones & opera-

tiones immundi hujus ſpirits inficias eat, ut poſt
audiemus. Cumque etiam hactenus multa de ſpi-

ritus S. operatione, inhabitatione, illuminatio-

ne &c. pauca vero de ſpiritus mali inſidiis dicta

ſint, hujus potiſſimum conſideraturi erimus actio-

nes
(2.) Actiones hic non ſolummodè intelligo
Phyſicas & naturales, quas Diabolus quandoque
er obſeſſorum corpora tanquam per inſtrumenta
producit; nec tantum Magicas; Sed & ſpirituales,
quando in corpus intrinſeeé formando in cerebro
varios conceptus i, e. inſtigandô impellendò, com-
movendé perſuadendô, agit, de his in præſenti
ſermo erit. .
(3.) Non eſt Quæſtio, an ſolum agant ſpiritus
in corpora humana, quæ jam cadavera audiunt.
Quod etiam telum contra Bekkerum, qui omnes
actiones Diaboli, inſicias it, foret. Sic ex Hiſtoriis
nota eſt maſticatio mortuorum, quod cadavera a-
miculis involuta inventa ſint, quæ amicula una
eum carne deglutiverint, & ſonum inſtar porco-
rum mandentium ediderint, de quo M. Henricus
Roth in Tract, de peſte Sagerhuſana. Kornmannus
de mirae. mort. Georg. Philip. Harsdoͤrffer in The-

tr. Trag. Exempl. L. Garmann. de mirac. mort.

D. Conradus Schlüſſelburgius in gruͤndlicher Exr⸗
klaͤrung des XCI. Pſalms Conſc. XII. part. III.
pag. 1 5/. & alii plures. Quando nunc ² Bek-
kero

— 0 -— —, —

—— — — —

12-

n⸗

ra-

oſt

bi-
10

Cta

igo

ue

nta

les,
or0
m-
enti

tus
int.
nes
riis
na-⸗
una
co⸗-
cus
nus
he-
ort.
Er.
III.
ek-

60

2 (539) e⸗

Kero tatio Phyſica & Theologica peteretur, un-

de ſeu ex quanam virtute hoc contingat? An ex
cadavere ipſo? 2lonο. An ab anima? falſum, quia
jamdum egreſſa eſſe; Nunc vero cadaveri animâ
deſtituto nulla agendi poteſtas relicta. Tandem
an qualitas hic occulta * Non puto Bekkerum
(qui ſapiens ſibi) cum aliis Phylicis, qui non
ſemper cauſas naturales penetrare valent hanc a-
pologiam amplexurum, ſed nobiſcum caulam hu-
jus maſticationis Diabolum dicturum eflſe, & verê
diceret; Si enim nen 2 cadavere ipſo formâ⅜ deſti-
tuto, ſi a nullo alio animali, quodcunque etiam
illud Gt? Si a nullo Genio bono, cujus bonitas
vetat ſordido hoc negotio inefſe, hæc maſticatio
provenit, te&Ec a malefico illo piritu derivatur,
qui ſepulchris etiam delectatut, ut ex Marc. 5.
v. 2. 3. 4. 5. Patet. Allegamus verba ex Delrico-
nis lib. 2. dilquiſ. Mag. quæſt. 2, 5. Poteſt Diabo-
lus miranda quædam in cadaveribus exhibere & ope-
rari quædam, quaſi viventium corporum & vegetan-
tis anima munera v. g. ut fluat ex vulnere mortui
ſanguis in praſentia occiſoris; Vt corpora diu incor-
rupta ſerventur. Quia hoc & naturaliter, vel ex un-
guentis, vel ex natura poteſt prorenire, vel etiam ex
mortis genere, at cadaver ſpatio aliquo temporis com-
buri nequeat.
(4.) Non ſolum eſt Quæſt. de Operationi-
bus Diaboli in homines nocturnis. Quando
nempe Diabolus, ut quidam voluut, permit-
tente Deo, in dormientes per varia, impia & pe-
riculoſa agit ſomnia, quod fit repræſentando
objecta ad mala excitantia, quibus phantafia
C„ nüftra

* (40°) de.
noſtra ludit, imò quandoque delectatur; Sic idem
Delrio, ſomnia quadam à Daæmonibus immitti ait,

vel quaſita & provocata, vel inopinata & prater ſpem.

quod ipfa teſtatur experientia, ut cum ofſerunt ſomni-

antibus enagines conriviorum & ludorum perſutadent-

que ſuis mancipiis ea facta fuiſſe quæ non acciderunt,

& varias regiones peragraſſe, etſi pedem non moyverint

loco, in quo dormierunt. Cujus generis multa fue-
vunt fanatica exempla apud Ethnicos & Mani chæos.
Huc etiam faciunt exempla noctambulatorum
(Schlaffgaͤnger) in quos Diabolum magnà vi,
permirttente Deò agere dicimus, Qualia B. Dn. Scri-
verus in Gottholds 400. Andacht. ex aliisceleberr.
Autor. annotavit, præmiflò de iis piô judiciô,
quando pag. 2,84. ſcribit. Ich kan anderſt nicht
beſinden / als daß nebſt denen natuͤrlichen Urſachen /
auch der Satan aus Gottes Verhaͤngniß bey ſolchen
Leuteh geſchaͤfftig ſeye / doch alſo / daß ihm der H. En⸗
gel Wachſamkeit ſtets widerſtehet / und GOttes
gnaͤdige Verordnung ihm Maaß und Ziel ſtimmet /
wie weit er gehen ſoll &c. Exemplum ex Delrione
lib. I. cap. 3. qu. 3. P. 1 5. allegat. Jener Schulmei⸗
ſter Gundiſalvus ward gewiß im Schlaff von dem
Mordqaſt gefuͤhret / als er einen andern in ſeinem
Bett mit ſeiner Scheer erſtechen wolte / welches aber
der ſelbe / der eben zweiffels frey durch GOttes Schi⸗
ckung wachete / bey hellem Mondſchein gewahr wor⸗

den / ſich hinter dem Belt verkrochen / und den Schlaf⸗

Zaͤuger in ſein Hauptkuͤſſen 3. oder 4. mahl ſtechen
laſſeh. Aliud ex Anton. Torque mad. Colloq. 3.

P. 36 3. edit. Germ. Nicht weniger denckwuͤrdig

iſt / was ſich mit einem Spaniſchen Edelmann
Tapia zugemahnet / begeben / der / als er auch eins⸗
mahls

Ir

uin
alt
en

ji⸗
r⸗

af⸗

en
3:

in
182
s

22(4 1½)
mahls ſeiner gewohnheit nach bey heiſer Sommer.
zeit im Schlaff wandern gangen uünd ſich im kalten
Fluß abzu kuͤhlen willens geweſen / vom boͤſen Geiſt
in ein tiefes voch oder Schlund im Waſſer von der
Bruͤcken zu ſpringen / beſchwaͤtzet worden (quo ter⸗
mino Bekkerus in toto libro ſuo læditur) und
kaum mit dem Leben wieder ans Ufer kommen iſt.
Tandem ipſe B. Scriverus Exemplum Domeſti-
cum addit. Ich ſelbſt habe von den meinigen offt

erzehlen hoͤren / daß ein Goldſchmidt einen Geſellen

gehabt / der mit dieſer Kranckheit beladen geweſen;
Als nun derſelbe einmahl zeitig ſchlaffen gangen / und

in der Stuben viel Frauen und Jungfrauen aus be⸗

nachbarten Haͤuſern zuſammen geweſen / in einem
Kreiß nimbs Licht geſeſſen und geſponnen / iſt er im

Schlaff aufgeſtanden / bloß biß auffs Hembd in die

tuben gangen / eine ſchwere Lade ergriffen / und
dieſelbe ohne ſonderbahre Muͤhe auffgehaben / willens

unter ſie zu werffen / daß ſie kaum mit aͤngſtiglichem

Geſchrey ihn ermuntern und abhalten koͤnnen / da er
endlich die Lade niedergeſett und gangz erſchrocken
und ſchamroth wieder zu Bett geeilet. Sic plura
alia, quæ omnia potius ad Quæſt. noſtram adſtru-
ehdam quam deſtruendam facerent.
(5§.) Quando verò de actionibus Diaboli in
homines diſſeritur, non eſt Quæſt. an in omnia
& ſingula iudividua ſine ullo reſpectu agat? Non
enim, Deoô prohibente, agit in infantes uſu rario-
nis nondum pollentes, quod aliâs ſumma forer
miſeria; niſi de actionibus & obſeſſionibus cor-
Pporalibus, de quibus præciſé hic etiam Quæſtio
non eſt, dicamus, quas Becan. Man. lib. 3. Cap. 8.

n.9. dupliciter iatellißi doiſe, ſcribit, primè,

5 quod

0°6 (42) 86-

quod Dæmon habeat poteſtatem in eorum cor-

pora, quàâ poſſit ea vexate, torquere, ſtrangula-
re. 2. Quod actu utatur hac poteſtate, eorum
corpora vexando, torquendo, ſtrangulando.
Priori modo infantes corporaliter obſeſſos eſſe,
non poſteriori. Neque etiam Diabolus agere po-

rerat in ſanctiſſimum corpus Chriſti, dum enim

eum ſubducere conaretur, ipſi agendum erat per
objecta externa,, accedens Chriſtum Matth. 4.
Primò porrigebat lapidem, poſtmodum varia af-

ferebat argumenta perſuaſoria, quæ tamen imme-

diatè cerebrò Chriſti imprimere haud potetat, ſed
per externam loquelam dictabat. Quamvis et-
iam perverſus Bekkerus hanc ſacram FHiſtoriam,
ſomnium dixerit lib. 2. cap. 21. §. I. ſcribens.
Selbſt nach Verlauff von 4000. Jahren in der
beruͤhmten Unterredung mit dem andern Adam/
da der Teuffel zwar ausdruͤcklich genennt wird / iſt
das nicht geſchehen. Dann obſchon beydes Lucas
und Matthaͤus das umbſtaͤndlich erzehlen / muß
man ſich dannoch NB. wohl huͤten / daß man nicht
alles nach dem Buchſtaben verſtehe. Oder man
muͤſte zugleich glauben / daß Moſes und Elias bey⸗
de eben ſo wohl perſoͤhnlich auff dem Berg gewe⸗
ſen / und ſich mit dem Seeligmacher unterredet ha⸗
ben. Alias verò nemo adultorum tum Chriſtia-
norum, tum Judæorum, Turcarum &c. cujuscun-
que etiam generis, ſtatus & conditionis ſit, 2
Diabolo ſele eximere poteſt. Agit enim in pios
& impios, fideles & infideles, non autem eòdem
dominiò : In hos plenô, perfectò & practicò,
non tamen ſemper extremòô agit, regnando ſc. &
dirigendò mentem & corpus eorum; In illos agit
dominiò

— 9 – — O ₰D 25

d —— „ *

1s.
er
n/

as
uß
cht
an
ey⸗
e⸗
ha⸗
ia-

n-

ios

em

cõò,

git

„
n10

. * (43) 5.
dominiò imperfectò, debili, limitatô, non abſolu⸗
18, parum efficaci, i. e. inſtigat quidem & impe-
rat, ſed nihil efficit; Diſcrimen ergo hic obſer-
vandum; Aliud eſſe ſub poteſtate Satanæ 3A-
liud, ab eo obſideri, tentari, inſtigari &c.
Non omnes qui 4 Diabolo obſidentur, tentan-
tur, ſtatim ſunt ſub poteſtate ejus. Nec omnes:
qui à Diabolo afficiuntur, ſtatim inter obſeſſos
referendi. Audiamus Brochm. in ſyſt. Theol.
Tom. 1. pag. m. 19 9. q. 20, Hinc liquet, non omnes
illos annumerandos obſeſſis, quos Diabolus infeſtat-- -
Won enim ſatis eſt ad obſeſſionem, Diabolum in ali-
quem ingredi, nißi accedat in eundem divins permiſſa
ſæviendi facultas. Nam Diabolus in Zudam poſt acce-
ptam buccellam ingreſſus eſt Luc. 2,2: v. 3. qilem tamen
curporaliter a Diabolo obſeſſum fuiſſe, nuspiam docet
ſacra pagina. . .
6. I. Formatô nunc Quæſtionis ſtatu tutiſſimè
ad eandem affirmativè reſponderi poteſt, ex ſe-
quentibus rationibus;
(æ.) Quia nulla adeſt repugnantia: Qui enim con-
cedit probatam noſtram Theſin; Inmateriale age-
re in materiale. Quidni concedat ſpiritus immate-
riales agere in corpora materialia? Concedunt
quidam Antagoniſtarum. Immateriale agere in im-
materiale, ((piritus in ſpiritum) Quod tamen ſuâ
gaudet difficultate, & negant id, cui difficultas
quotidianâ experientià adimitur. Agunt verè ſpi-
ritus in corpora, non ac ſi ad modum animarum
eorporibus inſint, quaſi corporis & ſpirituum
mortus, horum ſpirituum voluntates ſemper
ſequantur, & viciſſim ipſi ſpitritus modò pecu-
liari ab aſlumtis corporibus afficiantut (niſi hoc
affici dicamus quando e. g. Diabolus in hoc vel
illo

06 (44 ) 9

illo homine votum & intentionem ſuam ob ſpi⸗
ritůs divini inhabitantis reſiſtentiam, implere

haud poteſt, quod affectus ſeu paſſio moralis fo-
1er) ut bene Le Grand; Aliud enim eſt ſpiritum
alteri materiali praſentem eſſe, & aliud eidem uni-
ri. Cuicunque rei ſpiritus conjunctus eſt, ei quo-

ꝗue? præſens eſt, non vero cui rei praſens eſt, illi u0

lte ſubſtantialiter unitur. ut exempl. Nautæ, qui ad-
eſt nayi, Aurigæ eurrui &.. .

8§. 2. (6) Nulla abſurditas: quam vis Bekkerus
hanc doctrinam cujusdam abſurditatis arguat, ſa-

nus tamen eam non deprehendet. Potius nos

Bskkerum innumerarum ablſurditatum, quas in

maledicto ſuo volumine fovet, Patronum conſti-
tuamus, ut mox Lectori patebit. .
§. () Probatur noſtra porrò Doctrina ex ſacra
ſcriprura, ſi forte Bekkerus ei adhuc tribuit fi-
dem:? Primum locum ſumamus ex Luc, cap. 8.
Qui etiam apud Matth. cap. 13. v. 3. & Marcum
cap. 4. v. 2. legirur, ubi Chriſtus verbum Dei
comparat ſemini, homines ſ. potius corda homi-
num agris. Quando nunc verlſ. 5. de ſemine dicit,
quod ceciderit ſuper viam & propterea conculcatum ſit,
«ut, pvolatilia cæœli comederint illud, ſtatim verſ. 12.
exponit, quinam hi ſint?; nempe, qui audiunt
rerbum) poſteà vero Diabolus venit, qui illud corde
corum doo aufert. Ex quo ipſius Chriſti aſſerto
ſatis apparet, Diabolo portam ad corpora & cor-
da hominum apertam eſſe. Dum enim cogitatio-
nes in cordibus impedit, neceſſlum eſt, ut etiam
præſens ſit; Nec ſola voluntas ſuſſicit, ut pu-
tat., Bekkerus, de quo in ſeq. Modeſtius de
ſptuum adtionibus in corpora loquitur Le
Grand

Cr
per
ad
eſſe
non/
Iun

Ve

im
ex
M-⸗

ver
Ing
mit
dan
tate
ſun
vel
tio
tem
jus,

pro⸗
licd
Per
Per
tem
liqu
con/

ind

cum

ere D

Am

ni-

40-

0-

1d-

la-
0⁵5

ti⸗

ei

6
.
de

r-
0-
m
u-

Le

2(45) %.n
Crand. quamvis etiam pag. 186. afletat. Angelos
per ſuam voluntatem corpora movere, imd nibil alinl
ad id peragendum prater eorum voluntatis operationen:
eſſe requirendum. Tamen pa 200. praſontiam coruis
non uenegar ſen requiyit. Mihi verò hæc nuda vo-
Iuntas etiam Præſentis ſpiritůs non fufficit, ſed
vera & realis operatio ſtatuenda, quæ in auferen-
do bona piaque & ponendo mal4 ac impia conſi-
ſtit; Paucis: In formatione conceptuum cerebro
Unmiſlorumm. Huc etiam faciunt tot obſeſſorum
exempla, urpote Matth. 9. v. 2,9. Cap. 9. V. 32.
Marc. I. v. 2 3. Ca p. 1½. verl. 9: &c.
8. 3. Non incongruè mihi hic annotanda
veniunt, quæ aliquando ex Huarti ſcutinio
Ingen. excerpfſi. Audiatur quid de Idiotis, fœ-
minis &c ab alieno ſpiritu obleſſis, afferat. JN⸗
dantur Idiotæ, dicit, feminæque bujusmodi infirmi-
tate laborantes, Tnæ Latiné, Graté, Hebraicé locutæ
ſunt, quum tamen tempore bonæz valetudinis hanc
vel iMam linguam nunquam dediciſſent, quæ a-
tio ? quia ekrum temperamentum, correſpondet
temperamento primi hujus linguag inyentoris, quare e-

jusmolli eadem forte poyit Fngert vocabula, quæ ille

Finxerat, licet, non tanté concinnò ordine. Nam
Prorſus eadem elegantid aliquid broferte,: id certum il-
licd ſignum eſt, 12 4. Deæmon linguam egro moveat.
Pergit probando : Ouod ſi jam hominem ejusdem

perfectionis & ſipernalurali⸗ gratiæ, verbo: Ejusdem

temperamenti cum Adamo ſupponamitst, guaſiyverit a-

liquig: di Deus easdem res, nempe animalia huic in
conſpectum poſuiſſet, tisque propria ſia nomina ab es

imponi voluiſſet, qualia forent za nomina 2 Be, eadem

cum illis Adami futura eſſe, quia uné polleant tempe-
ramenté

₰ (46) do⸗
ramento. De qua ſingulari opinione jam judicas
re nolo, ſed ſapientiori relinquo. Bekkerus hune
effectum in Idiotis prolatum pariter Diabolo de-
negat, quande Lib. 2. cap. 3 3. §. 2. ſcribit. Die
Erkaͤntnuͤß der Sprachen reimet ſich vor den Teu⸗
fel ja eben ſo wenig / der niemals eine Sprache
gehoͤret / noch in den Buͤchern geleſen. Sagt mir
eins / was fuͤr Sprach ſoll er reden? Laſſet eure See⸗
len feſte dencken / wie die Menſchen in dem noch un⸗
bekandten Suͤdland reden / ſollen ſie dadurch die
Sprache lernen? Ein Geiſt / wie geſagt / wuͤrcket an,
ders nicht / als durch dencken / das iſt / wollen und ver⸗
ſtehen. Ohne des Leibes Zuthun kan er keine Ge⸗
dancken haben von der Menſchen Sprach / oder
einiges Gelaͤut / das ohne Gehoͤr nicht vernommen
wird. Paucis addo: Bekkerus notitiam omnium
linguarum non uni Diabolo ſed omnibus conjun=
ctim adſcribat. Non jam dicam de quotidiana
Diabolorum præſentia circa homines 1I. Petr. 3.
megdiante quàâ talem notitiam acquirere poſſent.
Er quis quæfo Bekkerum, aliosque Atheos co⸗
ram judicio Dei accuſabit, nonne Diabolus? Lo-
quente ſcripturà. Neceſſe igitur ut accuſator ſciat
delicta. Sed ad ſcopum! .
§. 4. Specialiorem ad theſin noſtram adduca-
mus locum ex Matth. 16. v. 2 3. qui nos de ſpiri-=
tuum, præcipué Diaboli actionibus, tentationibus
&c. certiores teddit: Deprehendimus hoc in loco
Diabolum in Petro formàſſe conceptus, quando
verſ. 2 2. Petrus Salyatorem ad ſe accipiens, cepit in-
crepare illum, dicens: Parce tibi Domine, at non fiat ti-
bi hoc. Quæ verba à Diabolo in Petro cxeitata
elſſe

efl.

pſi
Per

0τW*⁰²

t in-
it ti-
itata

eſſe

2*(47) b.=
efle ſequens probat verſus, ubi Chriſtus quaſi i-
pſum Diabolum, tanquam autorem eorum, per
Petrum loquentem, alloquitur: veri, 23. vrαοαα
ο ααDιαι : .
§. F. Quando nunc quæritur. Unde & à quo-
nam Diabolus hoc jus genus humanum perfſe-
quendi, tentandi &c. acceperit? Reſp. à Protopla-
ſtis neſtris, qui ipſius aggreſſui non reſtiterunt,
cum reſiſtere potuiſſent, debuiſſent. Quam-
primum nunc Diabolus animam Evæ periculoſiſ-
ſimis argumentis perſuaſoriis ſeduxerat, per eam
etiam, tanquam per inſtrumentum ſeduxit Ada-
mum. Si vero Protoplaſti, præcipuè Eva primum
aditum, ſeu petitum ei denegaſſent, vires ipſius a-
deò non excreviſſent, ut poſtea in corpora huma-
na, cerebra, tantos formare conceptus & cogita-
tiones potuiſſet. Aliaâs hic pié & probé notan-
dum, Diabolum, ſeducendo Evam non immedia-
te & per intimam præſentiam cerebro Evæ im-
preſſiſſe eonceptus ſeu argumenta perſuaſoria 3
Sed aditus ille ſaltem fuit ab extrinſeco. Quis
enim alleret, Diabolum, in (tunc) ſancto illo cor-
pore, quoad operationem locum habuiſſe? Sane
nulla differentia inter hominem lapſum & inte-
grum deprehendi poſſet, ſi æqué in hoc atque in
illo porta ad cerebrum aperta fuiſſet? Nec et-

iam opus fuiſſet, Diabolum in ſerpente ap-

Paruiſſe, per eumque tot verba fecife, ſi im-
mediaté ſuggerendo eam fallere potuiſſet. Po-
ſtea autem cum anima Evæ liberé & ſuâ ſpon-
te Diabolo ſeſe ſubmiſerat, viam in corpus &
animam permiſerat, eò ipſé, Diabolo jus 6
Privilegium ad corpora humana communicavit,

qu 04

7 — N —
õ
quod etiam brevi in ipia Eva exercuit, quà tan-
quam organo ad ſeducendum Adamum, uſus eſt.
Ut ergd Diabolus ex Petro & per l'etrum ad Chri-
ſtum locutus (Pontificiis durum) Parce tibi Do-
mine, ut non fiat tibi hoc; Ita ex Eva & per Evam,
ad Adamum locutus eſt: Comede de fructu! quæ
verba quidem non expreſſe in textu inveniuntuür,
attamen fundantur Geneſ. 3. v. 6. Si forte dubium
quis moverit adverſus dicta noſtra, utique Diabo-
lum in corpus Evæ intrinſecé egiſſe, quia Theo-
logi incredulitatem ſeu ſuperbiam primum pec-
catum fuiſſe dicunt; Nunc verò ſuperbia in ce-
rebro concepta, ab animâ Evæ proficiſci haud po-
tuit, quia pura & ſancta creata fuit, quod in con-
feſſo, Ergò 4 Diabolo immediatè in cerebro for-
mata eſt? Ad quæ Reſp. incredulitatem ſeu ſuper-
biam in mente Evæ exortam fuiſſe non nego, ſed
3 Diabolò formatam, & quidem immediaté in-
trinſeeè in cerebro, inficias co. A quonsm ergè?
Ab ipla anima; An ut ſancta & adhuc pura? Non,

ſed ut jamdum decepta & à Diabolo impurificara,

nonenim in ſanctitate ita erat confirmata, ut non
potuiſſet labi. Cum nunc anima Evæ holce for-
maret concepfus, eò momentò, & inpuncto ini-
tiantis actus illius immunda & fœtida erat. Sed
à quonam ipia anima accenſa & inflammata? à
Diabolo? An per arctam quandam unionem ſpi-
ritualem aut intimam præientiam? Non, ſed per
externam loquelam ut patet ex verſ. I. 4. & 5. I-
tem per externum objectum materiale, nempe ar-
borem vitæ, quando verſ. 6. dicitur Et vidit mu-
lier, quod arbor bona ſit, quod appetibilu, deſidetabilus
&c. (non quaſi theſi ab initio poſitæ: Materiale
non

non

pot
tati
di,
ſus
que
ner
cun
mo
pat
in B
Ver

qu⸗
po
ſtri

COr

Lu⸗
que

phi⸗
bol
ritr
li!
ſen

und

Cur

Vel
