conſonantia ſunt, ut ex præmiſſo quæſtionis ſta-
tu formato ſatis patet. Aliud enim eſt abſcon-
dita & interiora penetrare (Ubi per abſcondita,
non tantùm cogitationes hominum, quæ cæteris
hominibus abſconditæ ſunt, intelliguntur; Sed
vox illa ab omnibus formatis conceptibus ab-
ſtrahit, & ſolius cordis ſeu mentis humanæ con-

ſtitutionem & diſpoſitionem reſpicit. Cujus di-
ſpoſitio ſpiritualis hominibus & Angelis ab-

ſcondita manet, quod ſcrutinium ſoli Deo re-
linquimus) Aliud verò cogitationes ſeu formatos

conceptus cognoſcere; Illud utique ſolius Dei,

hoc & Dei & ſpiritůs complerti eſt. Et poſitò, ſi
etiam dictum proferri poſſit, (quale nullum in-
venimus) in quo, SOLUS Deus ſcit cogitatio-
nes hominis, legeretur, addito tamen, & probat
renes, nil vetaret. In ejusmodi dicto enim particu-
la SOLUS, non tam ad ſcire cogitationes quam
ad probare renes referretur e. g. quando dicitur,
SOLUS Deus eſt immortalis & omnis corruptionis
ſimpliciter expers, particula SOLUS, non tam ad
L E 3 im-

₰ (70) 90%.
immortalem, quam ad corruptionis ſimpliciter
expertem eſſe referrur. Anima & ſpiritus etiam
immortales ſunt, ſed non corruptionis ſimpliciter
expertes. Quando vero I. Reg. 8. v. 39. legitur,
Tu ſolus noſti cor omnium filiorum hominum
non tantum eſt noſſe cogitationes hominum, ſed
totum cor ſcrutari, peripicere, exponere, quod
exactè noſſe eſt.

§. 9. Tandem dubia illa repugnantia ex ratio -

ne ab Antagoniſtis prolata, in conſonantia crean-
da veniunt.
Obj. (1.) Scrutari corda & ſcire cogitationes
hominum, hactenus certiſſimum & veriſſimum
Divinitatis argumentum habitum fuiſſe. Reſp.
ſcrutari corda, probare renes. Item: Omnium ho-
minum cogitationes ſemper & omni tempore ſci-
re, hactenus Divinitatis argumentum fuiſſe nemo
inficias ibit. Sed & Angelum unius hominis, di-
co NB. unius hominis, cui intimé præſens, cogita-

tiones actu formatas ſcire poſſe. nemo ſano-

rum negabit. Paucis te abſolvam: Si mihi ex

Quæſt. I. intimam præſentiam & realein ope-

rationem ſpiritũs completi in hominem conceſſe-
ris? facile etiam ex ventilata hacce quæſt. convi-
Gtus exis.

Obj. 2. Hoc datum eſſe privilegium naturæ libe-

ræ, pro arbitrio & voluntatis beneplacito, vel al-
teri creaturæ intelligenti, revelare & communica-
re, vel occultare animi ſenſa, quæ periret libertas, ſi
etiam inviti & nolentis cognoſcerentur ab Angelo

cogitata, Reſp. Libertas hæc ſuum obtinet locum
inter

—

₰ℳ (71) 8e⸗
inter hominem & hominem, certò etiam reſpectu
inter hominem & ſpiritum, ſed in hac conſidera-
tione non, niſi quandoque ex ſingularibus Dei cau-
ſis id fiat, ut Angelus hoc puncto temporis cogita-
tiones hominis ignoret; Ergè præ ſpiritu incom-
pleto in pectore habitante certoque corpori ordi.-
nato etiam præ ſpiritu completo ſibi non præſente.
homo animi ſenſa (ſc. eogitationes) occultare po-
teſt.

Obj. (3.) Cum Mendoza pag. 516. J. 3 1. ſis
ſecreta non amplius eſſent ſecreta, Reſp. Secreta
manent ſecreta certò reſpectu; Sic ſecreta tua mihi
manent ſecreta, & mea tibi, non autem Angelo ti-
bi aut mihi præſenti ſecrera manent, quamvis
Angeli cogitata, quæ non vult per inpreſſionem
communicare, tibi aut mihi ſecreta maneant. Ali-
ter verò res ſe habet cum tua anima in ſtatu ſepera-
to, ubi cogitat ſine cerebro, & non ibi tanquam
hic prius in cerebro conceptus formare opus ha-
pet, ſed cogitat ſicut cæteri ſpiritus completi, & ſi
tuùm anima tua cum altero ſpiritu vult colloqui, ea-
dem intima præſentia requiritur, modus autem
eommunicationis alius.

Obj. 4. Mutuum Angelorum & hominum col-
loquium eſſe inane & nullum, ſi jam ante cognitio-
nem illius rei, haberet notitiam. Reſp. I. per Inſt.
Sic etiam mutuum Dei & hominum colloquium
eiſet inane & nullum, qui non ſolum preces & co-
gitationes jam actu formatas, ſed antequam for-
mantur, ſcit & cognoſcit. II. Et ego mutuum hoc-

e colloquium non tollo, ſed potius ſtabilio, di-
E 4 eoque

₰6(72) 9e-
coque illud omninò per formationes & impreſ-
ſiones conceptuum ſuſtentari.
§. 10. Nec tamen ex ſententia noôſtra, ut
Antagoniſtæ putant, Pontificiis arma cudi de-
bent, quibus pro invocatione Angelorum con-
tra nos pugnent. Quamvis ipfis ſuppedite-
mus materiam, formam tamen nunquam extru-
ent; Frangamus itaque debilia arma, ne debiles
vincant. Sanctos homines aut ſi mavis ſanctas
animas non eſſe invocandas hactenus 4 noſtris

Theologis & Philoſphis ad nauſeam usque de-

monſtratum eſt. Animæ enim piorum in cœlo
habitantes, non ſimul omni tempore, omnique lo-
co in terra præſentes ſeu vagabundæ eſſe poſſunt,
ſed manent in cœlo. Ex iplis Pontificiis celeber-
rimus D. D. HARDSCHMIDT P. P. Arg. in Diſp.

De anima ſeparata pag. I0. citat Thomam, con-

tra invocationem ſanctorum, qui part. I. ſ.

Theol. quæſt. 99. Art. 8. ita ſcribit, Dicendum,

quod ſec. naturalem cognitionem, de qua nunc hic agi⸗-
tur, animæ mortuorum neſciant, quæ hic aguntur.
Et bujus ratio ex dictis accipi poteſt. Quia anima
ſeparata cognoſcit ſingularia per hot qaodammodo de-

terminata eſt ad illa, vel per veſtigium alicujus præ-

cedentis cognitionis ſeu afſectionis, vel per ordinationem

diyvinam, anima autem mortuorum ſec. ordinationem

divinam ſegregatæ ſunt à conyverſatione viventium, &
conjunctæ] converſationi ſpiritualium ſubſtantiarum,

quæ ſunt à corpore ſeparatæ, unde ea, quæ apild
nos aguntur NB. ignorant. Hæc Pontificius,
Lutheranum dimittamus. Sed injurias Thomæ
infeiri dicent, quia notanter addit: Sec. natu-
ralem

5

26 (73) e=⸗
ralem cognitionem. Animabus autem piorum
competere cognitionem ſupernaturalem ex gra-
tia. Verùm & hæe probanda, fingunt ſpecu-
lum Divinitatis, in quo beatorum animas o-
innia videre ajunt; Quod verò non ſolum
roa ο, Aνρανͤſν. I. Cor. 1 3. v. 12. Sed pu-
rum non-ens. In Deo quidem ſunt omnes res
& creaturæ cauſaliter, ſed non formaliter, unde
in Deo videri non poſſunt. Non ſequitur: Qui

ſolis claritatem videt, ſtatim videt omnia, quæ

4 Sole illuſtrantur; Sic qui Deum videt, non
ſtatim ea, quæ à Deo videntur, videt.
§. 1II. Mirandum ergè, quare Pontificii
pro invocatione ſanétorum, ſanctarumque B.
Mariæ Virginis &c. tam acriter pugnent, cum
tamen nolentes volentes eò ipſô ſanctos, omni-
præſentes aut circumvagabundos ſtatuant. Sic
B. Mater S. Jacobus, Stephanus &c. invocantur
in Gallia, Italia, Hiſpania, Germania & ali-
bi: Nunc quilibet eorum unicuique invocan-
tium debet præſtare auxilium; Accede itaque
citò Scholaſtice! & ſpiritui definito, tot æ8*

quod audis invocationes, crea. Si hoc; Ma-

gnus Apollo eris. R
S. 12. Recté itaque non ſolùm ſanctis ſed
& Angelis, de quibus hic ſetmo, religioſa in-
vocatio denegatur, quia gemitus in formali con-
ceptu non exiſtentes, ignorant, nobisque nullum
auxilium præſtare poſſunt. Præterea ne ullum man-
datum ſcripturæ extat, plura autem interdicta, ut-
pote: Deut. 6.v. 1 3. Matth. 4. v. I0. Sic Paulus pla-
nis verbis monet, ut nobis dongelæ o“A “„ρ⅞5⅞
S E 5 cavea-

*0 74)

caveamus ad Coloſs. 2. v. 18. innuens, rem eſſe

ſuperſtitionis plenam, vide etiam Apocal. 19. v.
10. & 2 2. v. 8. & 9. de quibus Pontificium omni-

bus ad ipfam Scripturam & Syſtemata noſtra

Theologica legamus.
6. 12. In Exceſſu hujus Doctrinæ inter alios peccare
videtur Proles Carteſiana Le Grand, qui dicta illa
Scripturæ de ſcrutatione ccædis & probatione re-
numetiam Angelis ſine ulla limitatione tribuit. In-
terim tamen ex ipſius ad ea reſponſione melior
mens apparet, quando pag. 18 1. dicit: Scripturam
ſacram DEUM ab hominibus in cogitatisnum cogni-

tione diſtinguere, non verò ab Angelis & Damonibus.

Si modo non nudam in dictis illis. . Reg. 8. Jerem.
17. cogitationum cognitionem, ſed & accuratam
cordis ſcrutationem, renum que infallibilem pro-
bationem quæſiviſſet. Aliãâs ſequentia ſelbonſio⸗
nis ſuæ verba nimis claudicant, neo Philoſophum
ſapiunt quando ait: Quod autem hoc privilegium
Codex ſacer ſoli Deo & non Angelis tribuat, id prove-
nit, quod illos tantuùm ut Miniſtros conſideret, atque
idcircò ſoli Deo imputet, quod ab illis ſit aut cernitur.
§. 13. Duo jam adhuc reſtant obſtacula remo-
venda, què noſtra Quæſt. firmò nitatur fundamen-
t6, nem pe opniptzſent & omniſcientia horum
lpirituum. Ex hactenus dictis non infertur, An-
elos & Diabolos omnipræſentes eſſe, quamvis in
quemlibet agant. Non enim eſt unus Diabolus
numero, ſed plures, & quotiescunque Diabolus in
ſingulari dicitur, ſemper Spiritui ſancto opponitur.
Non ergò cum Durando ſubſtantiam (unius) An-
geli ſen Diaboli ubique præſentem eſſe dicamus, plures

Diabo-

14-

in,

Ar.

. * (75) 90-
Diabolos. Sic. Marc. 5. legitur legio, legio autem
ſec. nonnullos 66 66. contmer. Ita pariter nume-
rus Angelorum magnus eſt, non autem cum Tal-
mudifſtis determinatum, qui Angelorum cohortes
omnes ſimul 3 01655 172. faciunt, aſſeramus, de
multitudine certi ſumus. Dixi de numero nos
haud certes eſſe, interim juxta ſententiam Orige-
nis, Chryſoſtomi, Baſili, Hieronymi. Theodo-
reti, Clementis. Alexand. Bernhardi, & Ponti-
ficiis: Gregorii de Valent: Becani, & Calv. Zan-
chii, Bucani &c. RD unicuique hominum pe-
culiarem Angelum aſſignant, tot Angelos, quot
homines nati, adhucque naſci debeant, denomi-
nari poſſe videtur, Quot ergo ab initio usque ad
ſinem mundi extitere homines, tot etiam Angeli,
(præter quos ad huc plures in cœlo ſupereſſe, idem
pro babile erit) ſed plurimi Noſtratium huic ſen-
tentiæ non ſubſcribentes, contrariam fovent, di-
cuntque, non tantùm unum ſed plures uni homini
Angelos à Deo conſtitui, quod ex ſcripturæ locis
4. Keg. 6.v. 17. Pfalm. 3 4. v. S. Pſalm. 9 1. v. II.
I2. Luc. I5. v. 10. Cap. 16. v. 22. &c. deducunt.
Ex quorum ſententia iterum conjecturari poſſet:
Si quemlibet hominem plures comitantur Angeli
(ni unicè dictum velint de fidelibus) Numerus
eorum (ſec. quid.) innumerabilis imò dictu im-
poſſibilis foret. Ergò cum D. Gregorio in Cap.
3 8. Job. dicamus: Supernorum ſpirituum, ſeu civium
numerum eſſe numerabilem, hominibus verò demonſtra-
ri innumerabilem. Sed quicquid ſit, etſi plures An-
gelos ad cuſtodiam hominis conſtituamus, omnes
tamen in illo homine unam facerent harmoniam,
& voluntas unius non eſſet contraria alterius.

* (76) 602.
§S. 14. Hôc nunc evictòô, ſpiritũs creatos non
eſſe omnipræſentes, ſed unum uni homini, aut
plures uni homini aſſignatos, eò ipſô alteri præ-
ſentes haud eſſe poſſe; facile etiam ex hocce attri-
buto evictum ibit, eos non omnuiſcientes eſſe. Si e-
nim Deus non eſſet omnipræſens, etiam non eſſet
omniſcius, ubi omniſcium eſſe ad alia individua
ſeſe extendit, unde: Angelus ſeu Diabolus huic indi-

viduo præſens, neſcit cogitationes alterius indivi-

dui, non repetam hic, quod ad omniſcientiam plus,
quam ſcire cogitationes, ſed & ſcrutari corda,
probare renes, requiratur.

1 Quæſtio II.
Quomodo Spiritus illi completi a-
gant in homines?
8. I1.

Ateor, mecumque omnes fateri neceſſe habent,
ubique feré in ſpiritualibus actionibus mo-
dum exprimere, immortalem laborem eſſe. Res
quidem certiſſima eſt, ſpiritus agere in homines,

ſed modus hujus actionis & operationis diffi-

cultate ſuà non caret, quod & ipſe Le Grand
pag. 1 86. ſatetur: Qamyis diſſicile ſit compreben-
dere, quomodo ſpiritus in corpus (difficilius in ſpiri-
tum) agat, non tamen ita ſieri ambigendum eſt.
Contumax is nimium foret, qui rem in dubium po-
caret, quoniam qu pacté illa peragetur, ignoraret. In-
terim nes auxiliante Deôò tentamus, quousque
etiam in hac quæſt. vires pertingant, antequam id
at,

ſiat.

me

ſpir

tui

ſum
que
dan
voc
fier
ptu
con
nus
inte
gele
per

nen

10 1
aud

ject
pro
in4
qui
qua
ita,
mat
cog
An
4il
Exat

von
aut
ræ-
tri⸗
ie-

ſſet

dua

di-

ivi-

lus,

ent,

no-
Res
nes,

and
ben-
eſt.

v0-

In-

que
n id
fiat,

iffi-

„*° ( 77) .0
ſiat, ſtatum quæſt. ut hactenus factum, prius for
memus. .
(Ir.) Non eſt Quæſt. Quomodo ſpiritus agat in
Ipiritum, ſeu Angelus in Angelum. Ubi mul-
tum diſceptatur de Angelorum loquela, quomo-
do unus alteri ſua communicet? Cujus reſpon-
ſum Viri Erudiſſimi non ſine cauſa in alteram us-
que Academiam dilatum volunt. Conantur qui-
dam reſpondere, Angelos loqui per ſonos vel
voces in aere formatas. Quidam, ut Scotiſtæ,
fieri locutionem efficiendo in audiente conce-
ptum & ideam ejus, de quo vult dici. Quidam,
communicari conceptus, quod ſua voluntate u-
nus ad alterum ordinet conceptus, & velit illos
intelligi ut Thomiſtæ. Quidam locutionem An-
gelorum fieri per ſigna ſpiritualia, ſicut hominum
per materialia. Quidam, fieri per ſolam reflectio-
nem ſupra actum ſuum. Quidam, volente Ange-
l loqui, Deum producere ſpeciem in intellectu
audientis. Quæ ſententiæ omnes varié torqueri
& vexari poſſunt. Nobis fi liceret ex parte con-
jecturalem quandam de hocce loquendi modo
proferre ſententiam, talis foret: Angelus, ut agat
in Angelum, i. e. ut alteri mentem ſuam revelet, re-
quiritur vera & realis, libeta & intima præſentia,
quam præſentiam communicatio mentis fequitur,
ita, ut unus alterius cogitata & conceptus (abſint
materiales, quando Angelus cogitat, concipit, non
cogitat ut anima in corpore matetiali, ſeu ut ipſe
Angelus in eodem corpore, ſed ipſius concipere &
diſcurrere NB. cum alio ſpiritu nil materialis ſapit)
exacté perſpicere & intelligere poſſit. Sed illi mor-
taliam

₰ (7 8) do⸗
talium gratias agerem, qui me de modo concipien-
di, diſcurrendi, animæ in ſtatu ſeparato aliorumq;
ſpirituũ, quò nempe beneficiò, quanam arte id fiat,
certiorem reddiderit. Sufficit, nos hic præ paratoria
ad loquelas Angelicas conjecturâſſe, quomodo
ſeſe ad mutuum colloquium accingant, quamvis
totum actum deſcribere non valeamus. Ex quibus
dictis nunc Angelorum libertas inter ſe invicem

colloquendi ſalva manet; Quando enim Angelus

Angelo vult communicare conceptus ſuos, ambo-
rum voluntas requiritur, quæ ſe in præſentia intima
exſerit, ita, ut unò volente Angelo, alteri quid ſi-
gnificare, alter huic liberè præſens, appareat. Dico
de liberrima præſentia & colloquio Angelorum
inter ſe invicem. Aliter verò rem in colloquio
Angeli boni & mali ſeſe habere puto, ubi præciſeé
4 parte ſpiritůs mali libera voluntas adeſſendi &
cum bono colloquendi non requiritur, ſed quan-
do ſpiritus bonus malo quid ſignificare, mandare
ſeu interdicere vult, hic nolens volens appareat,
quod privilegium alteri præ iſto ob majorem per-
fectionem Deo conceſſum, ut malus bono ſem-
per ſubjectus & obediens ſit, nec bonus mandabit,
niſi Deus conſentiat. .

(2.) Non eſt Quæſt. quomodo Angelus ſeu

Diabolus agat in animam ſeparatam ² (in ſepara-

tam beatam Diabolus agere nequit) Quando e-

nim anima à corpore ſeparata eſt, illaque cum An-
gelo, ſeu Angelus cum ea communicare vult, eun-
dem modum in ejusmodi colloquio Animæ & An-
geli, ac in Angeli & Angeli exhiberi, credendum

eſt

„£

pien-
umg;
Hfiat,
toria
nodo
mvis
nibus
icem

gelus

nbo-
itima
id ſi-
Dico
Drum
quio
æciſé
di &
zuan-

adare

rreat,
per-
ſem-
labit,

ſeu

para-
do e-
An-
eun-
SAn-
dum
eſt

° (79) 9..
eſt, ita ut duorum horum ſpirituum etiam intima
ac realis præſentia requiratur.
Sed Quæſt. eſt. quomodo Angelus ſeu Diabolus
agat in totum hominem, id eſt, quâ arte? quòônam
beneficiò conceptus ſuos homini communicet?
quamvis nunc multa in præced. quæſt. adduéta
ſint, quæ in præſenti ad illuſtrandum modum non
pParum facerent, tamen pauca ad majorem illu-
ſtrationem addamus.
§.2. Si quis ex ſpiritu Carteſiano, puto LeGrand,
colloquii hujus modum ſcrutari vellet, tentamen

ipſius fruſtraneum foret cum eâdem ſcientia diſce-

deret, quâà acceſſit. Audiamus, num Philoſo-
phum in hocce tranquillum reddat? In cir. I. p.
168. ad præced. quæſt. quomodo Angeli corpora
moveant? (ſub qua & illa, quomodo ſpiritus tor-
met in homine conceptus, comprehenditur) Reſp.

Angelos per ſuam voluntatem corpora moyere, imò nibil

aliud ad id peragendum, præter eorum voluntatis ope-
rationem eſſe requirendum. Sic cæteri Carteſiani
hunc modum Angelis inter ſe invicem adſcriben-
tes dicunt: Certum à Deo inſtitutum eſſe nexum,
inter voluntatem unius Angeli & perceptionem
alterius, ut quandocunque unus Angelus cogita-
tiones ſuas alteri cognitas eſſe vult, eò ipſò illæ al-
teri Angelo revelentur, quia intellectůs ofcium
ſit, res objectas percipere, isque ſe feré paſſivè ha-
beat. Nolo virum eruditum cum aliis temeré cen-
ſere, donec certior fuero, quid per voluntatis ope-
rationem intelligat, ſi hac ſub phraſi nudum vo-
luntatem ùt actionem internam, comprehendit,
ita, nt operari nil aliud ſit, quam nudum velle, op-
tare

₰ (80) de⸗-
tare &c. haud multos Patronos ſententiæ ſuæ in-
veniet. Si enim operationes ſpirituum fiunt per
ſolam voluntatem, quæ quantave quæſo! Diabo-
lus operari poteſt, qui omnium piorum interitum
vult, & cujus voluntas toti gregi cœleſti obno-

xia foret: Et quæ porrò operatio Angeli boni,

qui hominis commoda vult? Certè ſi quis Du.
Le Grand 1000. florenos donare vellet, quod
velle in nuda actione interna permaneret, ita, ut
illa voluntas nulla alia ſubſidia ſeu comites auxi-
liantes haberet, quorum auxiliò realem & fru-
cGtuoſum effectum ederet, ſane hacce voluntatis o-
peratione intrinſecàâ Dn. Le Grand contentum eſ-
ſe, vix credo, Unde non-rationis foret conſeq.
Hoc volo, ergo fit, quæ multos pigros 4 vario
onerum genere ſublevare poſſit. Si vero Le
Grand per voluntatis operationem ipſos actus
ſeu effectus extrinſecos non à ſola voluntate,
ſed virtute quadam potentiori dependentes, in-
relligit? Nos ſententiæ ſuæ Patronos habebit.
Non enim ſola voluntas, non nuda ejus di-
rectio eſt, per quam operationes, dicam co-
gitationes & conceptus Angelici in homine ef-
ficiuntur, ſed requiritur vera & ſubſtantialis
præſentia, (ut ante monitum) requiritur po-
tentia actum exequens. ſic Suarez in Metaph.

Diſp. 1 8. §. 47. habet res ſpiritualis ſubſtantia-

lem & realem præſentiam deſinitam, ſecundùm
quam neceſſe eſt paſſu conjungi, quando agit in illud.
WNon enim movet (Angelus) per bas potentias, ut

proximé elicientes motum, ſea dirigendo & applicando

poten-

n0

trit

rei
inv
im

dia
lig
qu
i. e
Di⸗
loc
Tr
us
he
vul
cie
ma

in-
per
bo-
u
no-
oni,
Du.
uod
a, ut
uxi-
fru-⸗
s 0-
eſ-
ſeq.
ario
Le
Kus
tate,
in-
bit.
di-
co-
ef-
ialis
po⸗
Aph.

tia-

dum
Uud.
ut

ando

bten-

206 (381) 90⸗
potentiam exſequentem, quam oportet conjundtam eſſe
aſo. Si Angelus omninèò prælens eſſet, ſi vellet
Rmini mentem ſuam manifeſtare, nec tamen po-
tentiâ quadam actum voluntatis exprimeret, o-
P eratio illa fruſtranea foret. Quæro: An homo
Angeli ſibi intimè præſentis, ipſique mentem ſu-
am communicare volentis ſtatim etiam mentem
cognoſcat? Dubito, niſi accedat realis operatio,
uæ in impreſſione & figuratione conceptuum con-
ltir Quando nunc aliquid de modo hujus com-
municationis dicimus, qué beneſiciò Angelus ſeu

Diabolus homini conceptus ingerat, cum Carte-

ſianis quibusdam ſanioribus hunc facimus: An-
gelus ſeu Diabolus, ſi nobis loquitur, glandulæ
noſtræ, cerebro talem motum, qualis à nervis ex-
trinſecus motis peragitur, ac veluti imaginem ejus
rei, quam nobis offerre vult, imprimit. Ex quo
invictum ibit, Angelum ſeu Diabolum nobis non
immediatè ſuos conceptus communicare, non im-
mediatè voluntatem noſtram inclinare, ſed me-
diatè poſſe, ut veriſſimè Vir quidam celebris col-
ligit. Hinc facile illa communicatio pateſcet,
quando Angelus ſeu Diabolus intelligit hominem
i. e. cogitationes ejus, & VV. homo Angeli ſeu
Diaboli. Sic Anima hominis operatur in cerebro
loquendò diſcurrendò, cogitandéò varios conce-
tus, ideas &c. de quo Phyſ. Angelus ſeu Diabo-
us homini intimè præſens haſce imagines depre-
hendit, intelligit, quæ homo ſeu anima hominis
vult; Haâc mente perceptâ, fuam eôdem benefi-
ciò cerebri offert, im primendê conceptus, qui ani⸗
mmæ iterum patent & lſic mutuum illud colloquium

= per

7

₰ (82) de⸗
per objectiones & reſponſiones ſemper continua-
tur, quamdiu intima præſentia ſalva manet.
§. 3. Hæc pauca de modo actionum ſpiritu-
um in homines ſufficiant, & ſi forte nodus in o-
mni non ſolutus erxit, nemo nos ad ulteriorem de-
monſtrationem obſtrictos dicat, na lpſi onus in-
jungam, ut in eadem re certiſſima, difficiliora clari-
us explicet, quod tale foret: quomodo clarâ & di-
ſtinctà perceptione operationes animæ concipere

poſſit? in quo ſi ſufficientem ſe præſtiterit & me in

ulteriori illuſtratione ſufficientem habebit. Ubi
igitur ratio noſtra in dicto modo penetrare nequit,
ibi Auguſtini modeſtia ex Enchir. cap. 59. ample-
ctenda, qu neque ſciri neque affirmare poſſe, ait, qua-
nam ratione Angeli vel ad aurem ſorinſecus vel in ani-
mo intus hominibus loquantur, aut aliquando locu-

ti ſint.
Sequitur
REFUTATIO ARGUMENTO-

rum Bekkerianorum.
§. I.

N Unc denique Antagoniſta (Bekkerus) no-
ſter in lucem prodeat, ſuaque fœtida ac impia,
toti orbi jamdum exhibita & nobis exponat,
quò veritas ex oppoſito mendacio clarior pateſcat,
Autorisque impietas pejor evaneſcat. Ante omnia
autem B. L. monitum volo, ne ſibi perſuaſum ha-
beat, ac ſi totum ipſius opus in pagellis hiſce exa-
minaremus; Id enim egerunt quamplurimi, qui
sontra Bekkerum diſputarunt, ſuaque ſuffragia li-
. Kris

ter
mis

VUlt

libe
Sat
el,
Th
ſto⸗
vol
pre
Sch
bus

ue
A.
pra
gel

Ior

du
iſſe
ciis
nos

bet!
que

los

oOm

me
ker

10⸗

de-

in-
ri⸗
di-
ere
in
Jbi
uit,
le-
Hä-
mi-
cu-

1o-
dia,
at,
at,
nia
na⸗
Xa⸗ .
ui
I.
ris

teris conſignarunt, inter quos eminent (anony-

mis non ex cluſis ) Samuel de Uries, Philoſophus
Ultrajectinus, qui refutavit Bekkerum, antequam

liber ejus prodiret, in tractatu, cui nomen: De
Satan in Synweelſen, aert, betruyfen Guychelſpe-
el, vertond &c. pariter Melchior Leydekkerus,

Theologus ejusdem Academiæ in Diſſertatione Hi-
ſtorico-Theologica, de vulgato nuper Bekkeri

volumine & Scripturarum autoritate & veritate
ro Chriſtiana religione apologetica. Petrus
Schak Eccleſiaſtes Amſtelodamenſis in concioni-
bus contra Bekkerumfeditis. B. Dn. D. Falck in
Dæmonologia recentiorum Aur. qui & refert, in
uorum ſcholis profectus ille ſuos fecerit. Judicat
ab Hobbeſio & Spinoza haud parum addidiciſſe,
Præcipuè in evolvendo S. Codice. Ab Orchardo
Concionatore in Nova Anglia, qui tractatum An-
gelico Idiomate ſcripſit, cui tit. Doctrina Diabo-
lorum, quod ultimorum horum temporum maxi-
ma defectio ſit, demonſtrata &c. per N. Orchar-
dum. A Bidello; præ omnibus tamen ipſi placu-
iſſe videtur Daillonius, vid. Leydekkerum pag.
197. Alii quoque Carteſium, quem aliàâs in deli-
ciis habuit, adducunt. Sed miſſis his omnibus
nos jam Dogmata quædam ex faſcinato BekkeriOr-
be ſententiæ noſtræ adverſantia adducemus, bono-
que cum Deo refutabimus.

§. 2. Hactenus conſtanter aſſeruimus Ange-

los bonos & malos agere in homines: Bekkerus

omnes has actiones denegat, opiniones ſine funda-
menta profert. Audiatur! (1) Cauſa, quæ Bek-
kerum ad conſcribendum tractatum movit, unica
. F 2 hæc

. „* (84) ge=
haæc eſt: Quod Diaboli operationes in hominem
ejusque cognitionem in eo pro horrendo monſtro
habuerit: Sic Lib. II. Cap. XXII. S§. 6. Ubi de ſedu-
ctione Davidis I. Chron. 2 1. I. à Diabolo facta
loquitur, ſcribit interrogandôò: Iſt es dann auch
wohl durch Eingeben geſchehen? So glaube ich / daß
man es am liebſten hat haben wollen: Nemlich / daß
der Teuffel auff Davids Gemuͤth gewuͤrcket habe /
ihn ſolche gedancken haben zu laſſen / daß er das Voick
einmahl zehlen muͤſte. Aber ſehet da wiederum den
andern GOtt der Manicheer? Der zwar boͤſe iſt / a⸗
ber doch das Gute und Boͤſe in des Menſchen Hertz
ſo wohl / als GVtt ſelbſt / ſehen kan. Gegen dieſen
Irrthum ſchreibe ich dieſes gantze Buch / und iſt der⸗
halben der Streit Fehler / daruͤber wir ſtreiten ꝛc.
Sed ſi nobiſeum diſtinxerit inter cogitationes &
interna i. e. ſcrutari cor, probare renes, ab omni
vexatione hac liber fuiſſet. vid. in præced:
(2) Argumentum, quod eum movit, ut ope-
rationes LDiaboli inficias iret, eſt falſa perſuaſio,
quaſi Diabolus tantùm unus in inferno localiter ca-
ptus ſit, quando lib. II. Gap. XVIII. S. I1 1. ſcribit:
Dieſes ſage ich euch noch deſtomehr: (Ubi in præced.
§. 9. Diaboli cognitionem circa homines nega-
vit, jangeſehen / der Teuffel Gottes Gefangener und
Verlaſſener iſt / und die Engel ſein Lager / das uns be⸗

decket. Dieſes ſagt die Schrifft und mehr auch

nicht / niemahls inſonderheit / die Engel thun diß oder
das. Aber dieſem mit Ketten gebundenen Hoͤllen⸗
Hund/ ſchreibt ſie wunderliche Dinge zu / wie kan
das ein Gefangener thun? Was fuͤr Gewalt kan
der mit dem Todt thun / der allbereit zum todt vate
= en

86. 1I

ſent
Got
nen
ſuch
verf
ſage

they

nich
auß
miet
Gef
ches
was
nackh

Sch
Teu

derb
neg⸗

Sti
Sol
ſager

boͤſer
fern.

der 5
uͤber
geme

thun

rante
ſuor
trac
mus

nem
ſtro
du-
Cta
uch
daß
daß
abe/
olck
den
a⸗
dertz
eſen
der⸗
c.

nni

pe=
lio,

ca-

dit:
ed.
3-
nd
he⸗

ich

der
n⸗
an

ie⸗
en

„ (85) 8e=
ſen iſt: Laufft er ſo gefeſſelt uͤber alle Aecker hin / da
Gottes Wort geſaͤet wird? Iſt er uͤberall dabey / ei⸗
nen jeglichen alſo zum Boͤſen zubringen durch ver⸗
ſuchen und verfuͤhren? Wie verſucht er dann? Wie
verfuͤhrt er dann? ⸗⸗ Was hat ein Gefangener zu
ſagen? Es lautet wunderlich / daß gefangene Par⸗

they⸗Gaͤnger ſein ſollen / und daß man in dem Lager

nicht beſonders hoͤret / dieſes oder das wird damit
außgerichtet! Da der Satan Paulum plagte / ver⸗
miet man nicht ein Engel bey dieſem außerwehlten
Gefaͤß / ihn zu bewahren und ihm zu helffen. Sol⸗
ches alles gibt mir Anlaß zu ſagen / daß alles /
was / wie gemeldet / von dem Teuffel geſagt wird /
nach dem Buchſtaben nicht mag verſtanden werden.
§. 1 2. Was beſchlieſſe ich dann? Daß NSB. ſo viel
Schrifften nicht da ſeyn / uns zu lehren / was der
Teuffel in der Thar wuͤrcket / ſondern was die Ver⸗
derbung des Menſchen ſelbſt verurſachet / (nec hoc

negamus) das wird dem Teuffel als dem erſten

Stiffter des Boͤſen zugeſchrieben. Cap. XXII. §. 15.

Soll man dann / um ſo einer kleinen Urſach willen

ſagen / daß der Teuffel / oder wer es auch von ſeinen

boͤſen Engeln moͤchte ſeyn / (ſi modo hos etiam in-
fernales Spirit. & non homines agnoſcerer) der aus

der Hoͤlle gen Jeruſalem kommen ſey / den Koͤnig zu
uͤberreden / ohne daß man vorher den Uberſchlag
gemacht / was allerley Muͤh koſten wuͤroe / alſo zu⸗

thun? Miror, ubi tùm profundum judicium in

tanto viro locum habuerit? Credo, ſi ſcriptorum
ſuorum recordatus fuerit (quæ ſæpiſſimè oblivioni
tradit) eum tam abſurdè non concluſiſſe. Audia-
mus modeſtiorem Cap. XV. §. II. loquentem:
F 3 Wanm

.

„ ( 86) 9r=
Wann ich ſage / daß weder der Himmel eigentlich
GOttes Thron / noch die Erde ſein Fußſchemmel /
noch die Himmel Lichter ſeine Heerſchaaren ſeyen.
Hic bene addens propris, hæc de Deo, tanquam
Spiritu intelligi non poſſe, rectiſſimé eos, qui ei
proprié tribuunt, reprehendit. E. & jam ſeipſum
redarguat, quando captivitatem Diaboli corpora-
lem & tantùm localem putat. Diabolus verè ca-
ptus, catenisque alligatus eſt, ſed captivitas hæc
etiam in voluntate, audacia & viribus attenditur,
ut non poſſit hominibus ſine permiſſione Dei dam-
num inferre, quæ permiſſio Dei Bekkero noſtro
purum Ens-rationis eſt. Porrò: Nos Diabolum

ſecundum exercitum ejus in totum mundum graſ-

ſari dicimus, ita ut tamen quoque in inferno Dia-
bo los ſtatuamus.
§. 3. Audiatur ex Theologis noſtris B. D. Aug.
Pfeifferus in Antimel. p. 106 5. ita difſerens: Wahr
iſts die Teuffel ſind bald nach ihrem Abfall zur Hoͤl⸗
len verdatnt / doch hat ihm GOtt vorbehalten die
gaͤntzliche Vollſtreckung ſolches Urtheils auff ge wiſſe
Maſſe zu lulpendiren / und ſie vor dem Juͤngſten
Tag NB. zum Theil und auff eine Zeit loß zu laſſen /
daß ſte das Land durchſtreichen Job. 1. v. 7. Alſo

ſtehet Apoc. 20. v. 7. Nach tanſend Jahren werde

der Satanas loß werden / aus ſeinem Gefaͤngniß / und
außgehen zu verfuͤhren die Heyden / und Luc. 8. 3 1.
bitten die Teuffel Chriſtum / daß er ſie nicht heiſſe in

die Tieffe/ 1. e. in den hoͤlliſchen Abgrund fahren und

wie Matheus 8. v. 2,9. meldet / haben ſie dabey ge⸗
ſagt: Ach IEſn / . biſtu herkommen uns zu quaͤ⸗
len / ehe dann es Zeit iſt i. e. ehe die uns vergoͤnnete

Zeit

nel/
en.
am
i ei
um
ra-
ca-
ræCc
tur,
im-
ſtro

um

raſ-

Dia-

ahr
Hoͤl⸗

die

wiſſe
ſten
ſſen /

Alſo

verde—

und

3 I.
ſſe in

und

ge⸗
quaͤ⸗
nnete

Zeit

2 (87) de⸗
Zeit wider in die Hoͤlle zu fahren uinb iſt? Allein die
Galgen⸗Friſt wud nur waͤhren biß an den Juͤngſten

Tag / wann an denſelben die Teuffel dencken / ſo zit⸗

tern ſie Jac. 2. v. 19. Cum ergè Bekkerus Diabo-

lum ita localiter captum velit, quale quæſo de ipſi-

us apparitionibus judicium tulerit? de quibus in-
numeræ fere teſtantur hiſtori?. Nos ex dicte B.
Pfeifferi libro p. 11 5. unicum exemplum, quod
ille eæ Autoribus fide dignis, (qui ipſi evolvi poſ-
ſunt,) allegavit, mutuabimus. Als Anno 1323.
Friedrich Herzog in Oeſterreich vom Koͤnig Ludwig
in Bayern im Krieg uͤberwunden / und auff einem
Schloß nicht weit von Neuburg / hart gefangen ge⸗
halten worden / machte ſich ein Zauberer zu Hertzog
Lupolden / Friedrichs Bruder / und erbote ſich
Herrn Friedrichen mit ſeiner Kunſt zu erledigen / und
in einer Stund nach Oeſterreich zu bringen / welches
endlich Herr Lupold geſchehen ließ. Darauff dann
der Zauberer ſeinen Geiſt beſchworen / der in Geſtalt
eines frembden Manns zu Herrn Friedrichen bey der
Nacht ins Gefaͤngniß kommen und geſagt: Dein
Bruder Lupold hat mich hieher geſandt / daß ich dich

aus dem Kercker erloͤſen ſoll / darum mache dich bald

auff / ſite auff diß Roß / ſo will ich dich zu deinem
Bruder fuͤhren. Als nun der Hertzog gefraget / wer
er ſey? Und der Geiſt geantwortet / er ſolte nicht lang
fragen / wer er ſey / ſondern flugs ohne weitre Umb⸗
ſtaͤnde auffſitzen / iſt dem Hertog und allen / ſo bey
ihm geweſen ein hefftig Grauſen und Schauren an
kommen / haben angefangen zu beten / und ſich mit
dem Creußtz zuzeichnen / daruͤber der Geiſt verſchwun⸗
den und laͤr wieder zu ſeinen Meiſter kommen (Me-
F 4 lander

2 (88) g0-
lander jocoſ. pag. 42 9. ex Lavatero de Spectris D.
Caſpar Hedio Chron. I. 4. & ex eo Wolffgang Hil-
debrand. in Goetia pag. 312.) Aut nunc Bekke-
rus hanc veram hiſtoriam fabulam, aut rem ipſam
phantaſma dicet. .
(3) Quid; ſi ex Bekkerianis colligere liceret
non eſſe Diabolum? Ubi enim quæſo Bekkerus
Diabolum quærit? in ratione ſibi alienus, in Seri-
ptura nullus, quando lib. II. Cap. XXVII. S. 2. di-
cit: Dieſes anlangend / muß man dannoch wiſſen/
daß es allezeit der Teuffel nicht iſt / der in dem grichi⸗
ſchen Teyt Diabolos genennet wird. NB. zum we⸗
nigſten ſtehet es nicht feſt / wie ſolches die unterſchied⸗
liche Uberſetzungen genugſam erwieſen / dann / wenn
ich die Oerter nachſehe / darinnen dieſes in dem Gri⸗
giſchen geleſen wird/ befinde ich / das ihrer 17. oder
(qualis certitudo ?) 24. ſind da eine oder mehr U⸗
berſetzung miteinander nicht uͤbereinſtimmen. Al⸗=
legat loca Scripturæ, in quibus Diabolo Verſiones
varia imponunt nomina;, ubi dicitur: Calumnia-
ror, hoſtis, falſidicus, ex quibus tandem con-
gludit: Dieſes beweiſt / daß Oerter ſind / da man
durch Diabolos jemand anders als den Teuffel ver⸗
ſtehen mag / nempe homines ut Cap. XII. S. 4. in-
nuit. Unde Cap. XXVI. §. 8. ſcribit: Wobey komt
dann dieſes zu / daß die Uberſetzer meiſtentheils / und
inſonderheit die unſern (Calviniani) mit den Teuf⸗
feln ſo bereitfertig ſind / (o cœcitas!) ihnen in der
Bibel Platz zu machen / daß ſie gleicher Geſtalt mit
der gemeinen Meynung belangend die boͤſe Geiſter/
eingenommen / und mit dieſem Vorurtheil zur Uber⸗
fetzung kommen ſind / & in fine Par. 1 8. §. ulr. ⸗
em

— — — —

₰ (89) de⸗

D. ſem nach iſt darauß zu ſehen / daß warlich Deæmones
lil- ſeyen / die ſo man unrecht Teuffel nennet. Horridi-
Ke⸗ ora cap. XXVII. §. I. Profert: Wir haben nun die
am Dæmones zu nicht gemacht / die ſonſten auch boͤſe
und unreine Geiſter genennet werden. (Si non & a-
rer lios) Nun was nichts iſt / das thut oder wircket auch
rus nichts: Quomodocunque nunc ex Bekkeriane
ri⸗ colligere vis? Diabolus eſt Non-Ens, nihil, Ergèò
di- nihil operatur & efſicit. Seu, ſi exiſtentiam entis
n/ ex effectibus cognoſces, ut operatio ſit infallibilis
hi⸗ eſſentiæ Index, ira, Diabolus nihil efficit E. nihil
ve⸗ eſt? Vale.
cde— §. 4. Verumenimverò miranda illa fraus, qu?à
nn impietatem ſuam induere conatur, quando Cap. X.
ri⸗· S. 2 1. hiſce admodum contraria ponit, ſeque acer=
er rimum defenſorem veræ ſententiæ gerit;: Man
wird ſagen / daß ich die Engel / indem ich alſo thue /
E. von allem Werck befreye / und unnuͤtzlich in der
es Welt mache / und daß dieſes endlich dahin lauffe / daß
a ganß keine Engel ſeyen. Aber der alles vorherbe⸗
n= ſchriebene nur bloß geleſen hat muß allzuverkehrte
m Gedancken haben / von meiner Meynung alſo zu re⸗
r. deh. Si modo non hypocrita! alioquin funda-
menta ipſius pro exiſtentia Angelorum bonorum
1t & malorum extructa haud firma videntur. Aſt ſit
d ita, Bekkerum Diabolum agnoſcere, ut ex aliis
ſ locis oppoſitis apparet ; Si nunc ex eo interroga-
. mus, in quibus Scripturæ locis hic verus Diabolus
it occuyrat, in quibusve per hanc vocem, malus Spi=
7 eie intelligatur? Nullum profert?! Quid
