re c.
LDia

Ppunm

ſion
dan
Dei

niu

ubie

atte

nodi
cque
„i-

) ha-

non-
»ta-
eſin
Non

bum

non
gan-
at. c.
par-
ova-
bere
Pro-
lum
que
lun-
ini-
nus.
abo-

t aG

b ef-
von-
aciæ
on-
zum
bo⸗
dum
n ac

20°° (129) 80-
ſi gratioſam unionem & cohabitationem horum in-
æ qualium ſpirituum ſtatuerem, quod nemini do-
ctorum ex dictis animadvertere licet, totus enim
ſenſus ad deſtruendam Novatorum noſtrorum hy-
potheſin tendit, qui unicè ſibi verbum illud efficax
attribuere conantur) Dico, ubi illud incorrupum
Proferunt, quam vis etiam alienis ſcopis accomoda-
re conentur, quibus efficacia non correſpondet, ut
Diabolus illud Pi. 9 1. Chriſto. Matth. 4. ad ſco-
pum ſuum efticax reddere volebat, tamen eàâ tor-
ſione vera illius efficacia, vero ſcopo accommo-
danda, non auferebatur. Ubi nunc eſt Verbum
Dei, ibi etiam eſt Spirt. S. Hinc D. Nicolaus Hun-

nius, inquit: Vnio verbi & Spirt. S§. eſt perpetua, ut

ubicunque rerbum eſt, illic Sp. S.
§. 4. Differentia tamen inter hos duos in eo
attendenda, quod Spir. S. non eò mmodô in Dia-
bolum ac in perverſum concionatorem agat (NB.
ſemper de vitàâ perverſo loquor) In illum, ut ex
ipſius operibus, (ubi, ut dictum contra inclinatio-
nem propriam mandata Dei ſeu Sp. S. ipſum exequi
oportet), ſalutiferi hominibus creentur fructus,
agit: In hunc, ut non ſolum Auditores, ſed & ipſe
fructus carpat, agit. Aliâs Dia bolus nunquam
bonum intendit finem, etiamſi, quam optimè ve-
rum Scripturæ ſenſum nôrit, tamen ſuo ſcopo ſem

per accommodat ſpurium; Unde ſi vivàâ voce no-

bis prædicare deberet, fraudulenter ſub ſpecie ve-
ritatis quamplurimos ſubduceret, quod non ſolum
(proh dolor) Protoplaſti noſtri experti, ſed & ho-
dié, multos imò doctos experiri videmus, audi-
mus. Finis autem & ſcopus impii concionatoris
poteſt

₰„6 (130) 96⸗- .
larelj eſſe bonus, dum ad ædificandum auditorium
abores ſuos dirigit, hinc Spirt. S. in meditando
concurrens, ipſum quandoque internè convinclt.

uod verò ſuis concionibus haud multos ædificet,

ut Novatores, objiciunt, verbum Dei in ſe efficax non
eſt in caula, ſed vita & mores Concionatoris:
Diſt. itaque inter doctrinam & vitam; Vita doctrinæ
divinæ eſſicaciam quidem non detrahit, attamen

auditoribus ſcandalum præbet; hinc ſatis hodiée
de turpi vitæ genere miniſtrorum conqueritur, re-

ferente Illuſtr. Dn. StrykKio in ſupplementis, Brun-

nemanni juri Eccleſiaſtico, adjectis, qui pag.

2 5 1. in eo laudat decretum Concilii Trident: quod
ſeſſ. 2 2. de Reformat. cap. t. legitur Mon eſt, quod

alios magis ad pietatem, & DElI cultum aſſidaé inſtru-

at, quam eorum vita, & exemplum, qui ſe divino mi-
niſterio dedicârunt. Cum enim à rebus ſeculi in altio-
rem ſublati locum conſpiciantur, in eos tanquam ſpecu-
lum reliqui oculos conjiciunt, ex tisque ſamunt quod
imitentur. Quapropter ſic decet omninè Clericos in
ſortem Domini vocatos vitam, moresque ſuos omnes com-
ponere, at habitu, geſtu, inceſſu, ſermone, aliisque
omnibus rebus nihil niſi grave, moderatum, ac religione
plenum præſe ferant: levia etiam delicta, quæ in ipſis

maxima eſſent, effugiant, ut esrum actiones cuntctis a -

ſerant venerationem. Contra etiam quandoque in
templo lacchrymæ, per ſalutares conciones, tan-
quam effectus divini verbi, extorſæ videntur. Imè
coram oſtio templi vim & efficaciam ſalutarium
concionum, ab impio concionatore profectarum,
ſummis laudibus extolli, ſæpiſſimè auditur, præci-
puè à plebe: Ach wie hat uns Herrchen eine Seelen⸗
erqui⸗

cu

in

„ (r31) do⸗
iurn erquickende Predigt gethan! Es iſt Jammer und
ndo Schad / daß er dieſen und jenen NB. groſſen Fehler,

ncit. an ſich hat &c. Manet E. quod etiam impius homo
ſcet, Poſſit eſſe verus miniſte: Dei, non dicam de Phari-
non iæis, non de Aſina Bileami &c. Quæ om nia ad
oris: Thelſin noſtram ſtabiliendam aliorumque Novato-
trine rum hypotheſin deſtruendam facerent. Unicum
men mihi ex hactenus aſſertis arridere video, nempe ac-
odie cuſationem Pontificiorum contra B. Lutherum fi-
„re- ctam, in caſlum ire. Cuique ſevero Proteſtanti-
Brun- un Diſputatori notum eſt quando cum Pontificio
pag. immaturo, de gravi quâdam controverſia, ipſi a-
quòd gendum, quem, ſi ad, ſaprema aſtra duxerit, ut
quod d I0C relponſionum ſolidarum, nil niſi calumniæz
nſre comtra B. Lutherum fictæ, ab eo ſummâ commiſe-
o mi- atione accipiendæ ſint, quæ hic tanquam non-en-
altio- tia aliquando Vir Dei illic coram juſtiſſimo Judice
ſeru- in entia ejusmodi calumnistoribus æternum dam-
quecd num inferentia, creabit. Sed nolo hic in tàm ju-
os in ſta cauſa advocatum B. illius Viri agere, cum non
zcom - ſolùm ipſius conſcientia, ſed & genuinæ deſeripti-
isque ones vitæ Lutheri pro eo militent. Meque ſe un-
igione quam ſine peccatis eſſe aliis perſuadere voluit; Diſ-
n ipſis put⸗ bo itaque cum Pontificio oρ &αα°α Po-
tis af- litò: Lutherum NB. omnium fuiſſe nequi ſſimum
ue in bipedum, an propterea Papæ Romano veritatem
„tan- cœleſtem ex verbo revelato demonſtrare haud va-
IrIOI Imt? Tune Deum ad vitam & mores hominum al-
grium ligabis: Vale.
arurh, Evictò nunc, dona Spir. S. in vitâ pravos ca-
æci- dere poſſe, lubet ulterius quærere: An qui habet
eelen⸗ donu Spirt. S, etiam ipſum Spiritum Sanct. habeut? Bt.

I 2 affirm.

erqui⸗

„*° (132) 8*2
affirm. quia dona ab eo non ſeparanda, ſed requi-
ritur ejus aſſiſtentia, ſicut præſentia realis. Ob
multiplicationem verò donorum ſpiritualium, eti-
am Spirt. S. dicitur multiplex, non acſi in ſe eſſet
multiplex, de quo bene Thilo in medulla Theol.
V. T. m. p. 124 5.§. 4. OG. Spiritus Sanctus dicitnr ef-
fundi non abſolutè ratione ſui eſſe, ſed limitatè ratione
donorum, quæ diſtribuit. Quia verò hæc non dantur
ſeparatim, hinc ipſe Spir. Sanct. effundi dicitur. Quod
etiam Paulus I. Cor. XII. docet: Omnia dona ab uno
ſpiritu proficiſci. Quæ dona Sp. Sanct. non ſolùtn in

pios ſed & impios effunduntur; Diſt. tamẽ inter ſan

ctiſicantia, & adminiſtrantia de qua Theologi. Hæc,
non illa, æquè impiis ac piis comunicantur: Sic in V.
ac N. T. poterat quis donumprophetandi, vaticinan-
di, miracula faciendi &c. poſſidere, etiamſi fuerit im-
pius. Imò credo & aſſero ſi Prophetæ & Apoſtoli
ſolummodò dona adminiſtrantia & non ſanctifi-
cantia, ſeu dona Spir. S. gratioſa habuiſſent, haud
vitæ æternæ hæredes dicendi fuiſſent; Nihilomni-
nus tamen de iisdem vera & realis Sp. S. in habitatio
prædicari potuiſſet. Sic hodiè, nonne multi pre-
tioſiſſima Spir. Sanct. dona, quæ varia invariis de-
prehencimus, poſſident, qui impi, imò peſſimi
atis noti? Attamen de lisdem haud incongrué di-
cl poterit: Spir. S. per eos, ſeu in eos agere, quam-
vis non gratioſè. Audiatur B. Joh. Meiſnerus in
tract. de Prophet. p. 3 6. XV. Vti vero ingenium &
preclaræ artes in peſſimis etiam aliquahdo reperiuntur,
neque enim neceſſariò boni mores virtutesque eruditie-
nem comitaniur. Ita etiam illi ſæpe à DE adtam ex-
cellens munus eyotari, qui libidini ſu«, qui recta rationi
. 4 ⁶

0.

qu⸗
qui
Do

cæt

per

U

can
qu⸗
nat
vir
Pat

dia

tor
im
in

(1r533) se-

i⸗ æc verbo DEl magis obſecundant, & vitiis fecatum ani-
b mum gerunt, ut de Saule conſtat. Idem, ſed adhac
. manifeſtius in Bileamo patet, & ita quidem, ut Apo-
34 Kolus judas, v. I1. malificum eum fuiſe akteſtetur.
. Allegit Auguſtin. lib. II. ad Simplic. q. 1. verba:
f- HMrandum enim non eſt homini reprobo datam ſaiſſe ad
d mnomentum temporis affedtu tranſitorio prophetiam,
. quando ille dederat, qui & afinam, quando voluit, lo-
,d Jyi fecit. Hæc de actionibus Spir. S. in impios
10 Doctores & Concionatores ſufficiant, quibus in
in cæteris ſubjectis ulterius exaggerandis jam ſu-
4 perſedeo.
V. Sequitur jam

„ UsSUS HUIUS DOCTRINXE

1—
contra Fanaticos.
1- . 1.
d 4 .
- Nicum, quod ad conſcribendas pagellas
haſce me impulit, eſt fama quotidiana, quæ
- in certis hominibus, novas revelationes, (di-
⸗ cam & prophetias) illuminationes à Spir. S. refert,
i quas Scriptura non ſolùm ignorat, ſed potius dam-
. nat, quales ſunt: conceptiones imaginariæ ſine
;R viriiilemine, ut Certa quedam garrit: Nominum
1 Patriarcharum, aliorumque ſanctorum ex imme-

diato Spir. S. inſtinctu, impoſitiones &c. Nihilo-
minus tamen ab ipſis Scripturæ loca milerrimé
torqueri, neque media hermenevtica, ſed unicè
im mediatam Spir. S. ductionem apud ipſos locum
invenire, videmus, audimus. Cùm itaque ex S.
13 Scri-

2* (134) de.
Scriptura mihi innoteſceret, Diabolum, quos per
vitia ſceleraque publica capere nequeat, eos tan-
quam Angelum lucis per fictam veritatem & pieta-
tem ad hibendo Scripturam ut poſteà, fallere, quæ
via periculoſſhima; ut Gildas de Britanniæ exci=
dio: Mon ſolum verò hoc vitium (luxuriæ Icilicet &
fornicationis) ſea & omnia, quaæ humanaæ naturæ acti-
dere ſolent, & præcipué (quod & nunc quaque in ea
totius boni evertit ſtatum) odium veritatis cum aſ-
ſertoribus, amorque mendacii cum ſuis fabricationibus;
ſuſceptio mali pro bono, veneratio nequitiæ pra benigni-
tate, cupido tenebrarum pro Sole, exceptio Satane pro
Angelo lucis &c. Hinc materiam de Spir. præcipuè
Diaboli act. in homines, in argumentum pro otio
Academieo elegi, quò Diabolum & Spit. S. recté
diſcernere dilcam. Quibus hactenus per ſpeciali-
ora exempla ventilatis, jam iſtarum uſum in gene-
re contra Enthuſiaſtas , Fanaticos, Quakkeros
aliosque Novarores exhibiturus.
S. 2. Diabolum per totum orbem gralſſari, Bek-
kero ſuſſicienter demonſtratum eſle, puto. Jam
ſi iter haud periculoſum nobiſeum inire vellet, Di-
abolum in quovis ferè regno regnare deprehende-
tet; Cum verò ipſe ſubditus hujus Regis captus ſit,
omne tentamen noſtrum fruſtraneum erit. Inte-
rim nos (Deòô duce) malignum illum ſpiritum, ut
Angelum lucis variis in regnis diligenter attenda-
mus. In Sileſia agebat in Caſparum Schwenkfel-
dium, in Helvetia Theophraſtum Paracelſum, in
Picardia Libertinos autoribus Coppinò & Quintinò.
In Belgio, Anabaptiſtas; in Thuringia Münze-
rum in Miinia Valent: Weigelium; ia Saxonia,
Pau-

—

„ — —— — — — — cſd – a△☚ ⏑ ⏑— —

Lb⸗ ☛ L b⸗

—

2* (135) do⸗
Paulum Nagelium Lipfienſem. Angliam ſi exor-
dior, multos in ea ſub ſpecie veritatis cœleſtis à Di-
abolo ſeductos & agitatos eſſe, hiſtoris loquitur.
Certis Characteribus inſigniti circa annum 1646.
in ca degebant Independentes, Brow'niſtæ, Chi-
liaſtæ, Antinomiani, Anabaptiſtæ, Maniſeſtarii
ſeu Arminiani, Libertini, Familiſtæ, Enthuſiaſtæ,
Quærentes, Expectantes, Perfectiſtæ, Sociniani,
Arriani, Antitrinitarii, Antiſcripturiſtæ, Sceptici,
Quæſtioniſtæ &c. quorum mentem omnium Dia-
bolus occupãarat. Hollandiam ſi intueor? pariter
ejusmodi obſeſſis ſpiritualibus impletam eſſe „de-
prehendo; quas ſectas non alit Amſtelodamus?cæ-
teras ſilentio præteribo. Quoriescunque enim de
Quakkeris ſeun Enthuſiaſtis, Fanaticis aliisque
mentio Kt, totiescunque etiam Hollandiæ menti-
onem fieri, audimus, Eorum verò genuinam &
plenam deſcriptionem nobis Anonymus Diſſert,
de hod. ſtat. Eccleſ. in Angl. Wall. Scot. & Hib. p.
11. tradit, quos æquè ac D'kinſon Pythiam, de-
ſcribit: Shaberi ſve Quaberi, omnium Enthufiaſta-
rum collupies. Hi putant, ſe jam in hac vita pla-
nè perſectos & ab omnibus pecatis mundos. Nec aliudt
cœlum, quàm quod in corde ſuo ſentiant; pel infernum,
quàm homines malos credunt. Mihil igitur reſtare, niſi
ut torpore, velut carcere liberentur. Frequenter in
tantas incidunt ecſtaſes, ut toto corpore coniremiſeant;
quia, ut perhibent, magnitudinem illam lucis & ſplen-
doris divini, quéò obruantur, aſene nequeant, pel in-
traſe continere: & tàam horrendum clamant, ac rebo-
ant, at homines pariter atque bruta animantia inde ter-
rore exiliant. Poſtquam excuſſis raptus & ad ſe rede-
1 unt,

„* (136) se⸗
unt, de immenſa glorie illius majeſtate multa & magni-
fica jattant, ignaré popell ſumma admiratione auſcul-
tante, & ſimilem beatitudinis ſenſum exoptante.
§8S. j. Quid dicam de Germania, in qua, proh
dolor! hæc rabies etiam diſſeminata eſt. Quam-
vis fatear, Diabolum multò callidiùs in ea procel-
ſiſſe, ita, ut ille non ſtatim in ſuis organis (homi-
nibus) artifex agnoſcatur, ſed potius à plebe, ali-
isque ſimplicioribus Sp. S. eſſe credatur, tamen à
pio & diligenti Scrutatore, qui omnia ſec. nor-
mam infallibilem examinat, Angelus ille lucis co-
gnoſci poteſt. Haud igitur incongruè dixero,
Germaniam alere Quakeros ſen Enthuſiaſtas, etſi
à ſubtiliori Spiritu agitentur. Ne autem menda-
cia dixiſſe videar, paucis illorum Novatorum hy-
potheſes characteresq; tangam.
I. Character Nonne multi, (dicam do-
Gorum & doctarum fœminarum .) inveniun-
tur, qui bomjines in ſpeluncas, ad illuminati-
ones & revelationes eæpectandas, abire, libros ſeponere,
taceam alia, jubent? Quod poſterius in ſpecie ur-
gent Enthuſiaſtæ, imè omnes libros combuſtos
eſſe (Biblia non audent) exoptant, quo hôc one-
re liberati, Diabolo intus loquenti eèò melius au-
ſcultare poſſint. Sic Nagelius Tract. de Philoſo-
phia nova fabularur. Es iſt nicht von noͤthen / auff
ſolche Dinge lang zu ſtudieren / und viel Zeitzu zu⸗
bringen / ſondern die Erkaͤntniß und Eroͤffnung ge⸗
ſchicht im Geiſt in uns / durch den Goͤttlichen Blitz
und Erleuchtung / ſo aus dem Thron und Stitl
G Oties gehet/ in welchem funden werden die vier
Thier. A qua ſententia hodierni Enthuſiaſtæ ſub-
limi-

2

8 H e — e

Menſchen und außgeſandt von Menſchen, derer Leh ⸗
5

* (137) 30
limioris ſpiritůs, non ita pridem in Germania or-
ti, vix abeunt.
2 borrèò novi Enthuſiaſtæ Orthodoxos commentato-
res omnes riſui exponunt, anicuique Scripturam (ſi a-
pud eos ſupremum meretur locum) pro lubitu ex-
ponereconcedunt, in quo Patronum habent Joh.
Miltonem, qui Studioſo cuidam extraneo, com-
mentatores in libros S. Scripturæ in præſentia D.
Duræi magnifacienti, hoc contumelioſum reſpon-
ſum dabat: Commentariis nullam omnind ſe ſidem ad-
ſeribere, ſedlocò eorum Scriptorem Gallicum in pabulum
animi creare mallet.
(3) Quaberi & Enthuſiaſtæ nullam erga homi-
nes civilem reverentiam agnoſcunt; hinc in Germano

has formulas adhibendas tradunt: Du und dein /

minimé Domine: Sic ad Regem Angliæ ſcribebant:
Ein getreuer Gruß an dich / Carl Stuart / der du
nun vor einen Koͤnig außgeruffen worden. Quod
non mirandum, cum Spiritus ille hæc omnia aver-
ſetut, ut teſtantur Exempla, quorum unum nota-
tu dignum ex Johannis Berckendals ſeinem Qua⸗
cker Geiſt / qui ex Samuele Clarke quædam col-
legit, huc referre haud tædet. Anno 1656. fuit
Johann Holden Tolderii, famulus Centurionis
Webb, qui librum ſub tit: Der Fuß aus dem Netze /
edidit, in quo lapſum ad Quakeros & poſt obedi-
entiam interno ſpiritui ptæſtitam, deſcribit: quorum
in compendio quaſi Berckendal p. 26. mentionem
facit: Das erſte principium, welches ihm der Teuf⸗
fel eingab (gleichwie er thut bey allen uͤbrigen) war
wider die Prediger / daß ſie gemachte Prediger von

re

2° (138) 30-
re ſtund in dem wollen des Menſchen / und daß ſie
nicht verftuͤnden / was das Wort des Lebens waͤre.
Daß ſie unbequem das Volck zu erbauen / waͤren
Diener des Buchſtabens und nicht des Geiſtes &c.
Hierauff ſagt er( Tolderii) begab ich mich unterſchie⸗
denen Ceremonien / als keinen Menſchen Herr zu
heiſſen / vor niemand den Hut abzunehmen / nicht zu
gebrauchen das Wort ihr / ſondern dir oder du / nicht
zu gebrauchen einige Hoͤffligkeit / oder gruͤſſen / und
glaubte / daß das neigen vor einem Menſchen ſo
viel waͤre / als ihn anbeten. Ich ſieng an ab zureiſ⸗
ſen die Baͤnder von meinen Knien; Hutband / Knoͤpf⸗
fe welche mich deuchten unnoͤthig zu ſeyn an meinen
Kleidern ( quod apud hodiernos præcipuè eos, qui
magnis titulis & nominibus fruuntur, Welectanrur,
non timendum eſt) Ja ich verbrante unterſchiedli⸗
che geiſtliche Bücher / urtkeilet / was drinn geſagt
waͤre / das waͤre von der Lehre des Teuffels.
Porrò: Nach dieſem warich entſchloſſen / gaͤntz⸗
lich gelehrt zu werden von dem Liecht in mir / und alſo
nicht einmahl mehr zu ſuͤndigen: Und wann Kaͤuf⸗
fer in den Laden kamen / durffte ich nicht fragen / was
ſie begehrten / noch den Preiß der Waaren ihnen oͤf⸗
ter ſagen / als mit einem Wort / noch gebrauchen ei⸗
ne andre Rede / als du und dich / noch meinen Hut
abnehmen / noch unterſchiedene von unſern Waaren
nennen bey den gebraͤuchlichen Namen; Sondern
gab ihnen audre Namen / welches mich unbeguem
machte zu meinem Beruff / von welchem ich ſolte le⸗
ben. Da ward ich uͤberredet / nicht zu eſſen von dem /
daß ich gern wolt / und ward getrieben nichts zu eſſen
als Grumpen / die Knochen abzunagen wann andee
ie

S — — — —r — —

₰ ( 1392) 90*
ſie ſchon hetten abgeſſen(quibus hodierni humilita-
tem ſtabilire conantur, nempe;, ſie ſeyn der koͤſtli⸗
chen Speiſe nicht werth) und zu eſſen ſolche Speiſe /
welche ſchaͤdlich waren an meiner Geſundheit ꝛc. Nach
dieſem / als der Geiſt in mir wolte/ daß ich ſolte an et⸗
nen heimlichen Ort gehen/ welches bißweilen geſcha⸗
he bey Tagks / aber meiſtentheils in der Nacht / durfft
ich nicht widerſtehen. Plura annotare nolo, ſed B.
L. ad Autores remitto, hoc ſakem rogatum volo,
ut llud exemplum cum hodicrnis conferat, & in
omni ferè correſponders videbit.
(4Char.) Interpretationem S. Script. ut & concio-
nandi poteſtatem publicam laicis, & quidem inferioris
conditionis, utpote, Sutoribus, ſartoribus, imd ſæminis
&. committunt, & hoc (1) ex communi ſacerdo-
tio quò polleant (²) ex communi donorum divi
norum prom ſſione & partici patione, quæ non ſo⸗
lùm in ſpecie huic ſeu illi Doctori, (quod Non-Ens
in Academia ſibi paravit) ſed omnibus, qui Spiri⸗
tui intrinſecus loquenti modò aurem præbeant,

communicantur, ex 1. Cor. 7. V. 8. 9. Hinc Su-

xorem prædicantem „ Scripturam interpretantem

non ſtatim monſtrum ſpirituale dicendum volunt,

cum etiam ad Apoſtolatum lemper à Chriſto infe-
riores & ſimpliciores eligebantur, nec ratio ſtatus
in eo oblervabatur, nüm ſutor, num Philoſophus
ſit, modo ſpiritum habeat? Indè hodiernam vo-
cationem contemnunt, Theologiam Apoſtolicam
in quovis Idiota extruere ſtudent. Quod hodier-
ni in Germania forſitan ab iis in Anglia didicére.
Sic Berckendalex oratione Quakerorum ad Caro-
lum, Regem Angliæ: vid. Der Quacker Willkom⸗

Rede

% (140) de⸗
Rede an den Koͤnig Carl art. II. betreffend die Stuͤr⸗
tzung ſeines Vatters p. 52. Da ließ ſich dann der le⸗
bendige GOtt in ſeinen (dem aͤuſſerlichen Anſehen⸗
nach) veraͤchtlichen Inſtrumenten ſehen. Als nem⸗
lich in Handwercks leuten / Ackerleuten / Knechten /
und dergleichen / neben etlichen andern / mit denen wie
mir wohl wiſſend / deines Vatters Anhang nur das
Geſpoͤtt getrieben und ſie verlacht.
§. 4. Quid tandem in Germania, ni Fanati-
eis inhibeatur, progreſſu temporis fiet? Ctedo
tempora præſentia in tempora præterita mutari, in
quibus (vivente & florente Crom ell.) Diabolus
hunc morem Angliam introduxerat, ut omnes ar-
mati milites, Loôndini, Biblia poſſidentes, inter ſe
invicem d ſputarent pPagos pervagantes, ſugge-
ſtus plenò furore conſcendentes, prædicarent;
Presbytgros contumeliis afficerent; Pædobaptil-
mum ut & decimas contemnerent &c. Thomn. Ed-
Ward in Gangræna part. I. p. 102. 10 3. exem-
plum refert: Ein geweſener Soldat / naͤhmens
Hich / der ſich zu Haurigde, in der Graffſchafft Bue⸗
kingham niedergelaſſen und viel alberer Einfaͤll in
der Religion gehabt / hat ſich im Jahr 164 5. den letz⸗
ten Julii an einem Sontag in der Kirch unterfan⸗
gen / ſo bald Herr Johann Warren nach geendig⸗
ter Predigtzu dem Gebett ſchreiten wolte / uͤberlaut
zu ſchreyen: Warren hat gantz widerwaͤrtige und un⸗
erweißliche Dinge geprediget! Als ihn Warren erin.
nert / daß er doch ſtillſchweigen / und ſich zu frieden ge⸗
ben moͤchte; gab er zu Antwort: Er waͤre ſo gut ein
Prediger als er / machte derowegmn eine ſo groſſe Un⸗⸗
ruhe / daß Warren auffhoͤren und zur Kirchen dr
au

(1I41) de= L
außmuſte. Darauff ihn dieſer Schwaͤrmer auff
dem Kirchhoff dermaſſen angepackt / daß er ſich kaum
von ihm entreiſen koͤnnen. Nach dieſem / ſo trat er
mit ſeinem Anhang auff den Kirchhoff und hatten
bey die 2. Stunden daſelbſt viel Redens wider ihn.
Es durffte auch Warren den gewoͤhnlichen Abend
Gottesdienſt n.cht verrichten / ſondern muſte ſich
daſſelbig mal nach dem Marck⸗Flecken nach Cheſham
begeben und allda predigen. Quos concionatores
Thomas Hall, in peculiari Tract. The pulpit guar-
ded Londini 16 5 1. excuſo XX. rationibus ſuffici-

enter refutavit.

(5) Pias in Eccleſia nſitatas ſormulas votorum &
precum mutant ſeu planè abrogant, Muſicam aliasq ae

ſuaves cantiones fugiunt. In quo noſtri Gerinaniæ

Enthuſiaſtæ, iterum cum Angliæ com patari poſ-
ſunt, qui zutem planè orationem Dominicam ri-
ſui exponere conati ſunt, referente Honoriò Reg-
giò de Stat. Eccleſ. Britan. p. 3 8. 71. I07. Quô
Gallicus quidam Concionator, Jean Deſpagne di-
ctus, motus, ut Apologiam Orationis Dom. in
Gallica & Anglia lingua ederet: The Uſe of the
Lords Prayer, maintained aga inſt the Objections
of the Innovators in this time, London 1647.
Cæteri Enthuſiaſtarum noſtrorum Characteres, ex
converſatione ſatis dignoſci poterunt.
§. 5. In genere B. Meiſnerus Tract. de Proph.

PpP. 6. VII. Enthuſiaſtas derivat & deſcribit: En-

thuſiaſtæ yero ſeu Sacrificatores & affati cœleſti quo-
dam numine. dicti etiam iovαα τates, quod preci-
bus die noctuque vacantes, reliqua media omnia rejice-
rent, ſolique Deo, at ajebant, ſeſe permitterent, 12
eri-

* (142) 30-
ſerius circa Annum Dn. CCC“½. tempore Valentu
Imperætoris a Meſſalianis orti ſunt Quam dele ripti-
onem à Contantino Hermenopulo mutuavit, qui
Catal. bæretic. hæt. XVIII. ait: Nomen ipſum Meſſa
lianorum Grecam in linguam traductum, Evchitas
live precum ſtudioſos ſigniſicat. Nam precatio magno
eſt apud ipſos (ut & hodiernos) in pretio, quam & in
vulgus eſſerri vetant. Ex re quoque vocantur Enthu-
ſiaſta; Nam Dæmonis vi correpti, eam Sitis §S.
eſſe opinantur. Quos enim morbus iſte prorſus inva-
ſit, omnem ii manuum laboreni cen malum averſantur:
Et ſomno plerumque dediti (non diſſimiles hodiernis,
qui nobis primò intuitu moroſi videntur Hecies il-
las inſomniorum vocant Enthuſiaſinum.

uos omnes à Diabolo agitari etiam Concord.

part. III. de Confeff. p. 3 32. ceniet (quamvis pu-
ſillo cuidam Fanatico, cujus nomen per ſcripta
ipſius fætida, ſatis notum, hic purus liber nauſeam
pepererit) Hoc in unive/ſum antiquus eſt Satanas &
Jerpens, qui etiam Adamnum & Evam in Enthufiaſ-
mum conjiciebat, & ab externo verbo Dei ad ſpiritua-
litates & proprias opiniones abducebat, id quod tamen
E& ipſe per alia verba externa perficiebat, perinde at
bodié imò hodiè) noſtri Enthuſiaſta externum ver-
bumi damnant, & tamen ipſi non ſilent, ſed mundum-
garrulitatibus & ſeriptionibus implent, quaſi verò Spi-

ritus per ſcripta & votale verbum Apoſtolorum venire
nequeat, ſed per ipſorum perba & ſeripta primum veni-

at· Cur ergò non ipſi etiam oniittunt ſuas tonciones &
ſcriptiones, donec Spiritus ipſe ad homines ſine ipſorum
ſeriptis & ante ea veniat, qnemadmodum gloriantur,
Spiritum ſe accepiſſe ine predicatione ſeripturarum.
§. 6. Si

ui
ſſa
tas
eno
in
bu⸗-
§.
va-
tur:
nis,
§ il-

rd.
Pu-
pta
eam
4 &G
Raf-
tua-
am*ε
de ac
ver-
lum
Spi-

venirt
veni-

zes &
ſorum
antur,
„.
. 6. Si

26 (143) ge⸗
§. 6. Si verò nobis ulterius indagare lieetet,
quodnam primum fnerit principinn, per quon Diabo-
lus in Enthuſiaſtis illis ſxum locum nactus ſit? ſanè li-
bertatem conſcientiæ ad quam & hodierni omnes
provocant, eſſe, deprehendemus, Quam liber-
tatem Independentes in Auglia præcipuè Londini,
(quibus Olivarius Cromw'ell, cujus tit. exerci-
tuum Angliæ Reipublicæ Dux generalis, Locum
tenens & Gubernator Hiberniæ Oxonienſis Aca-
dem iæ Cancellarius, totus addictus) abrogatà po-
teſtate Epiſcopali, valdè urgebant, eâqne nimis
exceſſivè utebantur, referente Anonymò in Diſſert.
de hodiern. ſtat. Eccleſ. In Anglia §. VIII. Quoni-
am Parlamentum abrogatà Hierarchiaâ Epiſcopali non
ſtatim nopvam Eccleſie Gubernationem conſtituit, ( quod
Ppropter civile bellum, & varias Senatorum ſenten-
tias fiori non potuit) hinc libertas cuilibet conſcientie
velicta, quaæ mox in licentiam & ſectas quàm plurimas
degeneravit (vid. Hon. Reggium de ſtatu Eecleſ. in
Anglia: Independentes ſicut produtunr, ita & fovent
& nutriunt ſectas: ac ſemper cum iis contra Presbyteri-
anos colludunt. Eb jam inſaniæ delapſi ſunt, ut pro ab-
ſolutàâ toleratione omnium religionum, voce, ſcripté, mox

& gladio id acturi, pugnent. Nam haud occultè jactant,

ſe libertatem ſibi religionis, quicquid tandem Parlamen-
tum vel Synodus ſtatuat, acquiſituros) Nam velut agge-
ribus ruptis univerſam Angliam diverſæ circa religionem
opiniones inundarunt; ac quot fer? capita, tot ſententiæ

erant: quisq; ſibi in fide & religione Dux & Autor: ita

factum, ut plurimi vana commenta ſua profilei articulis
publicarent; ac tùm demum ſanctiſſimos ſe arbitraren-

tur, ubi quam longiſſimè ab omni Eccleſiaſtico ordine re-

ſſ·

° (144) 90*
eeſſiſent. De qua libertate affectata agit Job. Mil-
ton in defenſ. contra Salm. Cap. 4.e. Quam li-
bertatem Conſc. etiam in inceſto quærunt, refe-
rente Thom. Edward in Gangræna Part III. p.
187. 188. 189. Blutſchand und andre Umremig⸗
keiten vertheidigen die Independenten nnd Sectirer /
daß ſie nunmehr kein Gewiſſens Zwang mehr leyden /
wie weyland von den Presbyterianern. Dannen⸗
hero einer die Mutter und hernachmals die Tochter
geheyrathet: Ein andrer hat ſeines eigenen Bru⸗
ders Weib genommen: Itemn / ſie ſchreiben hin und
wider Brieff an ehrliche Weiber / ſie von ihren E⸗
hegatten abwendig zu machen: Wie dann ein gantzes
Pacquet ſolcher Brieffe auffgefangen und einer Frau⸗
en in die Haͤnd kommen / derer Mann auch mit in
der Geſponſchafft war / viel unfruchtbare Weiber
ſind nach der Widertauff ſchwanger worden. De
Browniſtis: Hon. Reggius p. 40. refert: Einer/
Whitaker wurde zu Amſterdam / bey eines andern
Weib / Judith genannt / im Bett erwiſcht; Dar⸗
auff er ſich alſo entſchuldiget: Er habe es nicht Wol⸗
luſts halber gethan; Sondern die Jndith / welche
ſich uͤbel befunden zu troͤſten und ſie zuwaͤrmen.
Hanc libertatem autem protectorem ſuperbiæ eſſe,
docet Chriſtoph. Forſtner. ad Tacit. lib. III. Ann.

p. 231. 2,3 3. De qua ſuperbia etiam Clarke in

ſuo libro, quem Mirror vocat, agit. Item Laſſe-
nius Cap. 1. fol. 9. I 2. Cap. II. fol. 16. 17. Cap.
1V. f. 37. C. V. 41. C. VI. f. 5I. C. XIII f. 206.
Contrà ſuperbo hbuic ſpiritui arridet, ſi magna cum ve-
neratione ſalutatur, I. aperiendo caput, l. genua ſlecten-
do, quia quilibet Enthuſiaſtarum ſeipſum (ι Blaſphe-

mia!)

mia)
26.2
mum
27. 2

Ponar
1ta ue
6el,
talem
niam
2 ed
que o

uperb

mum
Jentir.
bius en

nitio
aſtas
Dere
Kaqu
rum
gliæ
res &
Eccl.
dini
ro co⸗
Lilar
inut:
WB.
Na:
torit

(145 ) 80=
m li-= mia) Zeſum, ſeu agnum Dei e, jactitat. Cap. II. f.
tefe⸗ 26. 2 7. Cap. IV. fol. 34. 37. In conviviis pri=
Il. p. mum locum deſiderat, Clarke in ſuo Mirror fol.

Mil-

emig⸗ 27. 28. Sub qua autem ſpecie eam hominibus pro-
tirer / Ponant, oſtendit ad lib. XI. Ann. cCap. 17. Cum
yden / Kaque ſpiritus ſupecbiæ eos teneat, ad monitum
nnen⸗ Gerſenis ex charitate adhortandi, qui ait: Admone
ochter talem perſonam, non ſublime ſapere ad lobrieratem,quo=

Bru. niam veriſſimè ait, qui ſixit, ſuperbia meretur ludi.
und . eè digntns, qo inſtur Phariſæi, latentem harentem-
en E. Zue oibiu fuperbiam . Kcut nec Phtiſicu febrilem calorem
antzes Juperbus attendit. Qujd enim falilius, qJuaæm ſe viliſſi-
Frau⸗ mium peccatorem dicere, ſeil veraciter ſimpliciterque ita
mit in ſentire ex intimis hot divini muneris eſt, non humani ſo-
Beiber biue exercibui.
Dbe. 7. Melius autem foret, ſi ejusmodi admo-
Einer / hnitionibus hodierni Orthodoxi ad novos Enthufi-
ndern non opus haberent, cum exiguam meſſem
Dar⸗ er eas acquiri, videre cogantur. Confultius i⸗

Wol⸗ taque, ut quilibet Doctorum ſincerorum, in Eccle-
. ſia ſua attentè vigilet, ne ſpiritus ille etiam ipio⸗

icte fum templa frequenter. Itaz prudenter Reges An-
elle, gliæ, Henricus VIII. & Edouardus VI. ſuos Docto-
Ann. res& Concionatores, in Reformarione Legum

ke in Eccleſiaſt. Tit. de Concionatoribus, cap. 2. Ton-
Laſſe- dini Anno 1571 excuſa, admonuére: Quibus ye⸗
Cap. rè concisnandi poteſtas conceditur, hi veèhementer adyi⸗-
205. Lilare debent, ne vel erroeres diſſeminent in Ectleſia vel
ve- Muriles Qutaſtiones, hominum inventa & commenta;
lecken- WB. vores nopas, aut alla demiq; ſuperſtitionun fermen-
phe- a: nominatim autem net Anabaptiſtarum libellos au-⸗
mis) toritate publicu toto damnatos in att Kegno, nec ali-
orum

₰6 (146) 90-

orum quorumcunque, quos ſectarios vocant, vel jam ex-

ploſa volumina, vel quæ poſthac explodentur, aut alle

modo doceant, aut tradant, aut illorum nomina proſe-
rant; aut, antequam illius doctrina partem confir-

mandam, de qua publicè conſirmantur.

§. 8. Cùm autem omnes, & novi Enthuſiaſtæz
noſtri, verbi Dei minimè contemrores videri ve-
lint, quaſi unicè ſomniis exſatiarentur, ſed potius
ad ipſum (ut nuperrimus puſillus iſte) provocent,
hinc nobis inquirendum, ubi tùm Diabolus in
ipſorum cerebro lateat? Certè ex ipſorum promiſ-

ſis Sp. S. præſentior patet, quàm Diabolus, duùm
illicò Diſputatorem (infallibile lumen internum

Scripturæ haud præferentem) ad codicem S. mir-
tant, innumera loca ipſi evolvant & quæ alia; Qui-

bus omnibus conſideratis, nemo ſimpliciorum di-
cere auderet: Hos in hoc etiam negotio à Diabolo
agitari ſed (ſpiritu nondum probatò) omnia hæc
apparentia bona Sp. S. adſcribent. 4
§. 9. Verùm enimverò, quis Orthodoxo-
rum cum Fanatico certamen inibit, ſi omnia etiam

clariſſima loca ſuæ phantaſiæ, ac à Diabolo præ-

conceptis opinionibus, accommodat? ita, ut
Scriptura ſeu Sp. S. ab eo, & non ille ab iſta, corri-

gatur, judicetur? Ipſi profectò exclamandum foret:
Oleum & operam perdidi! nec Diabolum expuli.
Exinde igitur apparet, Diabolum etiam per ipſam
veritatem cœ leſtem abuſivè homines decipere, per-
vertendo locorum ſenſum genuinum in ſpurium,
verum in falſum (ut in omnibus hæreticis facit)

imò Scriptura ex illis diſputat, non illi ex Scriptu-

ra. Dilſputant docente patre mendaciotum, quem
Spir.

Spir. §
elg,
prob⸗
verbu
tela &
hujus
HD Conc
in qu-
empl
notat
in ſei
pPend
gehwe
welch
cker
ihner
ihner
mah
muͤß
run
Kr⸗
bra
wer
gele
ret
d wa
lieg
te J
nur
ret
ma
cer

–

₰6 (147) de⸗
am ex- Spir. S. putant, cujus modus ex ſcriptura diſpu-
zut ullo tandi, Matth. 4 traditur. Ne autem tantùm
profe- probabiliter dixiſſe videar, Diabolum per ipſum
conſfir- verbum Dei (abuſivé) in Enthuſiaſtas agere, quò
tela & laqueos haud animadvertant; placer vivum
iſiaſtæz hujus exemplum ex doctiſſimi Samuelis Clarken,
eri ve- Concionatoris Londini libro, quem Mirror vocat,
potius in quo plura Quakerorum ſeu Enthuſiaſtarum ex-
ocent, empla ab Anno 1653. ad 1656. collegit, huc an-
us in notare, quod cum aliis etiam Johann Berckendal
omiſ- in ſeinem Quacker⸗Geiſt excerpſit; nos in Com-
dum bendiotradamus: Im Jahr 1653. im Maſo iſt
rnum geweſen in Kendal in Weſtmerland Johann Güpin/
„mir-⸗ welcher ein groſſes Verlangen trug ſich zu der Qua⸗
Qui- cker Verſainmlung zu verfuͤgen / biß er endlich mit
m di- ihnen geſprochen / und auff inſtaͤndiges Anhalten bey
abolo ihnen verblieben: Da dann Ch. Atkinſon / als dazu⸗
a hæc mahl Vermahner / bey ihn gektreten/ ſagend: Man
müuͤſte verluͤugnen und abſagen/ aller Leh⸗
loxo- rungund Bedienung der Prediger/ mit aller
tiam Erkaͤntniß und Wiſſenſchafft aus dem Ge⸗
præ- brauch ſolcher Mittel erlanget/ und muſte
„ ut weerden / als huͤtte man niemahls ein Ding
gelernet: Man muͤſte nur von GOrtt geleh⸗

orri-
oret: 4 ret wer den innerlich in ſich ſelbſt / durch Er⸗
puli. wartungeines innerlichen Liechts / welches
pſam lieget tieff verborgen unter der Erden / nemlich der al⸗
„pPer- te Menſch / welcher iſt von der Erden irrdiſch. Cum
ium, nunc dictus Gilpin revelationes cœleſtes expecta-
acit) ret, Diabolus illicò paratus, per dicta biblica ad
ptu- majorem revelationum divinarum reddendam
ſuem ctertitudinem, in eum agebat: Da merckte er / daß

Spir. K 2 etwas

₰ (148) 80
eiwas in ſeinen Leib fuͤhr / davon ihm der Satan
weiß machte: Es waͤre der Geiſt Gottes / gleich
einer Taube. Und ihn deuchte / er hoͤrte eine
Stimme zu ihm ſagend: Es iſt Tag: Zweymahl

hinzuthuend: So gewiß es liecht iſt / ſo gewiß ſol

Chriſtus dir Llecht geben. Und es war zu ihm
geſagt: Bitte was du wilt den Vaͤter in mei⸗
nem Namen und er will es dir geben; Gilpin
ſagte / was ſoll ich bitten? Und es ward ihm geant⸗
wortet: Weißheit. Baid ward ſeine Hand be⸗
wegt nach dem Haupt und hoͤrte die Seimme ſagen:
Chriſtus in G Ott und GErt in Chriſto und
Chriſtus in dir. Und er hoͤrte eine Stimme ſa⸗
gen: Beuge dich tieff / lieff / und als ſein Angeſicht
bey nahe auff der Erden war / ſagte ſie zu ihm:
Nimb auff dein Creutz und folge mir. Janu-

am domds tibicinis accedens, dicebat: Stehe/

Chriſtus ſtehet vor der Thuͤr und klopffer.
Per eivitatem duétus clamabat: Ich bin der Weg/
die Warheit und das Leben! Darnach hielt er
den Zuſehern vor und muſte ſagen: Wann ihr
nicht Zeichen und Wunder ſeht / ſo glaubt
ihr nicht. Als ſeine Frau und Hauß⸗Geſind zu
Bette gegangen / blieb er allein / und begunte zu⸗

