2 Nullum credit, alias nobis oſtenderet, quànam vo-

2 E ce, quibus cireumſtantiis Sp. ille in Scriptura indi-
n 2 F 3 gita⸗

—é6(30) be
gitaretur. Sed omnia loca de hiſce ipſi aliena, quan-
do Cap. XIX. §. 1. dicit: Von ſeiner Teuffels Art
ſcheinet uns die Schrifft zu ſagen. Omne ipſi tantàùm
quafi umbra apparet. Quò verò ſcrupulus Bekkero
ex variis nominibus Diabolo impoſitis ortus, ite-

rum eximatur, pauca notabimus, quibus noſtrum,

ſi adhuc in vivis eſſet, ad oralem, ut dicimus, re-
vocationem adſtringeremus. Quæro: An ubi
vox Diabolos, per latronem, adverſarium, leonem
&c. exponitur, per nominalem illam expoſitio-
nem, qualiscunque ſit, mali ſpiritũs illius exiſten-

tia & certitudo quam & Bekkerus ad minimum cx-
rerné profitetur, cadere poſſit, & cadat? Bekke-

rus, ſi aſfirmàârit cadere certitudinem ex variis no-
minibus: ipſum in exemplum ponamus. Bekke-
rus ſi omnibus in ſceleribus, toti ferè orbi, verſa-
tiſfſimus, notus eſſet, nonne ille ab omnibus aαα
gε. g. latro animarum, adulter &c. nomi-
nari poſſet, ita ut quando dicatur latro ille, adulter
ille, ſtatim Bekkerum eſſe innoteſcat? Sic quando
nunc in Sacris horum ſcelerum occurrunt nomina
per vocem Diabolos expoſita, poſitis circumſtan-
tiis textũs facile intelligi poterit, quisnam ille per
hanc vocem indigitatus ſit? nempe malignus ille
Spiritus.
(4) Bekkerus, Diaboli operationes negans, ante
omnia diſtinguere debuiſſet inter operationes ejus
mediatas & immediatas, nam in homine ipſo inti-
mè præſente agit mediaté, mediante phantaſiâ,
glandulis &c. Sic etiam quando homini damnum
infert, facit mediatè, unde dicitur: Homo à Diabo-
lo inſtruétus homini lupus. Eandem hianc diſtin-

Gtionem

25 (21) d0=
ionem Hackſpanius in terminis ſuis Philoſophi-
co-Theologicis p. 59 5. ubi de tentationibus agit,
Ita illuſtrat, Immediata, quæ 4 Diabolo, & mediat
quæ â peccato originali aut malo homine, ac ita mediatè

2 Diabolo o iuntur, ubi porrò ratione mogi diſt. inter

tentationes externas & internas: Externeæ ſive forinſe-
cus per alloquium à Diabolo aut aliqué ejus organs prola-
tæ. Sicuti ſagas in initio ſenſibiliter alloqui, & ſi conſenti-
ant, ſeducere ſolet: Internaæ, animaæ intrinſecus per ſenſi-
bile alloquium ſuggeſta. Quas diſtinctiones Bekkerus
ignorans, omn es actiones Diaboli inficias it Cap.
XVII. 5§. 8. So gemaͤchlich iſt es auch von den Men⸗
ſchen zu begreiffen / wann der HErꝛ IEſus in ſeinem
Brieff an die von Smirnen ſchreibt. Siehe der Teuf⸗
fel wird etliche von euch ins Gefaͤngniß werffen / daß
er allda unter dem Namen des Teuffels die boͤſe Art
der Menſchen verſtehe. De qua Epiſtola jam judicare
nolo, interim in allegatis utique Diabolus ipſe ho-
minibus intimè præſens, eosq; ad hæc committen-
da impellens, intelligitur.
(5) Operationes Diabolo per im poſſibilitatem
ſimpliciter denegat, quamvis etiam rationes pu-
gnent, ſic Cap. XXV. §. 17. Was die Sache betrifft /
wolten wir hernach noch deu tlicher (urinam!) zeigen /
daß es in der Macht des Satans nicht iſt / ob es ihm
ſchon NB. 1000mahl zugelaſſen wuͤrde / ſolche Dinge /
als man ihm gemeiniglich zuſchreibt und ſonderlich
was Hiob wiederfahren war / zu verrichten §. . 9. Ich
muß mich warlich verwundern / wie es muͤglich gewe /
ſen iſt / daß die Menſchen die Geſchicht Hiobs / zum
Beweiß des Teuffels groſſer Macht / ſo fertig / ſo all⸗
gemein/ ſo unbekuͤmert angenommen haben / ſondern
eins

62(92) 9e⸗
elins auff die Schwuͤrigkeiten die darauß unvermeild⸗
lich folgen muſſen / wohl zu dencken.
(⁶ο) Ne verò ſine omni ratione negãàſſe videatur,
ſtruit fundamentum, quò operationes ſpirituum
deſtruere conatur, quod in eo ſitum, quemadmo-
dum multa de Deo dicantur improprié intelligen-
da; ita etiam de Spiritibus, Angelis bonis & malis.
Cap. XV. §. 1. Gleichwie ich nun den Himmel / noch
die Erde nicht verneine / noch Sonne / Mond und
Sterne laͤugne / wann ich ſage/ daß weder der Him⸗
mel eigentlich Gottes Thron / noch die Erde ſein Fuß⸗
ſchemel / noch die HimelsLiechter ſeine Heerſchaaren
ſeyn; Alſolaͤugne ich auch keinẽ Engel noch Geiſt / ob ich
ſchon nicht geſtehe / daß es eigentlich geſagt iſt / was in
dieſe von ihm geſagt wird. Sed quæ fruſtranea conſe-
quentia? Hæc de Deo non poſſum propriè dicere, Er-
gò illa nec deAngelis pari ratione: De prato proprié
non poſſum dicere quoꝗ rideat. Ergo de Bekkero
non, quod impia ſeribat: Ubi Philoſophia? Ubi ex-
ercitatus Biblicus; Nonne in primo depre hendis
repugnantiam, quod dicta hæc de Deo propriè dici
nequeant, quia eſt ſpiritus immaterialis? Sed an ea-
dem repugnantia tollit operationes ſpirituum? An
Spiritus etiam haud propriè operari poſſfunt, quia
ſunt immateriales? Miniſtri Dei? non omnipeten-
tes &c. Apage! Si autem Bekkerus modum harum
operationum clariorem nobis de ſiderat, prius cum
D. Falcken eum ad ſufficiens reſponſum cujusdam
propoſitionis adſtringamus. Hic in Dæmonol. ſua
pag. 89. agens de communione inter ſpiritum &
corpus, oſtendit, quod Bekkerus communionem
inter animam & corpus concedat, quando Ca p. IX.

. inquit:

chen
nenn
wird
der n

noch

6

13110 *

N O

S S L. .°ς ⏑H ☛

° (93) 90
inquit: Notum eſt, quod in corpus operari poſſit cum cop-
bus habeat. Quibus Bekkerum adſtringens dieit:
Explicet nunc, quomodo ipſe clarâ & diſtinctà perceptio-
ne hanc operationem anima conceperit, & noſtrum ium
erit, Angelicam operationem iu alienum corpus common-
ſtraſſe, ſecuu, ſi ipſe ſibi in aſſerto ſuo non ſußſcit, nec
nobin modum exponendi flagitet, quò operatur
Angelus.
(7) Ex remeraria hacce operationum negatione
lapſum Protbplaſtorum fere neſcit 3 quando Cap.
XX. §. 2 5. lcribit: Ich habe hiebevor Cap. IX. §. 9.
wo hl angewieſen / daß der erſte Urſprung der Suͤn⸗
den nach Anweiſung der Schrifften / aus dem
Teuffel iſt NB. Ob das durch Rath oder boͤſes Exem⸗
pel geſchehen ſeye / oder auff eine andre Weiſe / das ſa⸗
ge ich nicht. Dann ſo / wie es Moſes allhier erzehlet /

ſo war es die Schlange / die es thaͤt / und NB. die

es dannoch nicht thun kondte. Die andern Oener

ſind verdeckt und dunckel / welche den Fall des Men⸗

ſchen mit (horrenda) ſehr wenig und verbluͤmten
Worten melden. Et præced. §. 23. clarius ſe ex=-
ponit: Ihr ſehet wohl / Leſer / nehmet es frey ſo / wie
ihr wollet / dasjenige / was geſagt wird / kan nicht
eigentlich verſtanden werden / es ſey / daß man es
auff die Schlange oder auff den Teuffel paſſen
will. Nicht auff die Schlange: Daß ſie redete /
daß ſieliſtig war / daß ſie Evam betrog und derglei⸗
chen. Nicht auff den Teuffel: Der nirgends ge⸗
nennet / noch durch die geringſte Zeichen genenner
wird. Der unter den Thieren der Orden nicht iſt /
der weder Bauch / noch Kopff / weder Staub

noch elwas anders zur Speiſe hat. Nicht auff

beyde;

„* (94) 9*
beyde; Es ſey zuſammen / oder bald der eine / bald
das ander inſonderheit. Zuſammen nichts: Weil
ſtets eins allein genennet wird / daß die Schrifft

auch nirgend anberswo in diefem Stuͤck die Schlan⸗

ge mit dem Teuffel zuſammen fuͤget / und daß hier
nichts geſagt wird / daß ſich auff beyde miteinan⸗
der reimet. Ergò Hiſtoria hæc Sacra Contradicti-
ones in adjecto in ſe continét, dicit Bekkerus,
porrò 9. 22. Und muß man ja den Teuffel da⸗
durch verſtehen? So kan man mit der Straffe nir⸗
gends hin / die ihm auffgeleget war / wie er / der
keinen Bauch hat / nnd niemahls gieng / auff ſei⸗
nem Bauch gehen ſoll. Landem §. 26. Aber zu
gedencken / daß der Teuffel warhafftig durch die
Schlange geredet / oder ein ſolches Geſpraͤch mit
dem Weib gehabt habe/ ob ich es ſchon ſelbſt ehe⸗

mahls wie ein andrer geglaubet babe / ſo glaub ich

es doch nun nicht mehr / wer dann meynet / daß ich
hierinn allzu unglaubig bin / den bitte ich / daß er
mit mir noch etwas weiter gehe / ſo wird er ſehen /
daß wir nur zu leichtglaͤubig geweſen ſeynd. §. 27.
Jedoch will ich damit keines Wegs ſagen / daß die
Sache / die auff ſolche Weiß bedeutet oder als ei⸗
ne nmbſtändliche Geſchicht erzehlet wird / wahr
ſein ſolte.
§. 5. Vides B. L. principium Autoris fuiſſe: Ra-
tio valet quousque pervenire poteſt, & ubi inve-
nerit obſtaculum, ibi nihil acquirendum. Dia-
bolum per ſerpentem permittente Deô agere non
potuiſſe, Bekkerus repugnantiam Phhoſophi-
cam & Theologicam oſtendat. Egiſſe, homi-
nemque ita ſeduxiſſe, ex Theologia revelata
R patet

pate
lebit
Dial
alia
kere
Reſy
de il
erſi
le fr
ret.
biſci
Dial
Jede
wird
des
uns
2. S
war
that
Orig
go0 Eh
ecc
um
illud
babi

ſerpe
viden
pent
ne a
cum

bald
Weil
rifft

ſlane⸗

hier
ran⸗
icti-
rus,
da⸗
nir⸗
der
ſei ⸗
r zu
die
mit
ehe⸗
ich
ich
ß er
hen /
27.
die
3 ei⸗
dahr

Ra-
nve-
Dia-
non
phi-
mi-
elata
atet

6 (9 5) .
patet cui fidem Pemus auferre nunquam va-
lebit ] etſi expreſla litera non adſit, quæ dicat:
Diabolus fuit in ſerpente, tamen circumſtantiæ,
aliaque loca N. T. ſatis innuunt. Quæro ex Bek-
kero, unde primum peccatum ortum traxerit
Reſp. ex comeſtione arboris: Porrò quæro, un-
de illa comeſtio acceperit eſſe ſuum Reſpond. ex
petſuaſione ſerpentis, hâc enim Eva ſeducta eſt,
ut fructus arboris apprehenderet, eosque guſta-
ret. Nunc prepius accedat Bekkerus. Ipſe no-
biſcum fatetur, primum peceatum originem 4
Diabolo ſumere, quando Cap. XX. §. 1. dicit.
Jedoch es werde dann befunden wie es will / ſo
wird das Zeugniß der Schrifft / daß der Urſprung
des Menſchen Suͤnde aus dem Teuffel iſt / bey
uns nicht NB. den geringſten Zweiffel leyden. §.
2. So. viel nun des Menſchen Jall betrifft / dieſes
war das erſte Werck / damit ſich der Teuffel kund
that &c. Igitur ex poſitis QQ. patet, quodnam
Origo peccati fuerit? nempe ſerpens. Aut er-
go Bekkerus dicat: Serpentem hoc artificium
eccaminoſum didiciſſe à Diabolo. Aut Diabo-
um per ſerpentem tanquam per inſtrumentum
illud extruxifſe; Prius ſimplicius, poſterius pro-
babilius patet.
§. 6. Hac difficultate ſublatà, cæteræ de
ſerpente apud Philologo-Theologos deſtruétæz
videntur. Quod attinet pœnam, illa tuùm ſer-
penti naturali tùm infernali dictata fuit, ut be-
ne annotavit Gerhardus, aliique in hunc:lo-
cum, quando pag. 102. ſeribit: Ad natura-

lem

636(26) 90*
lem ſerpentem pertinet (2) quod maledittus eſſe debe-
at pra omni animali & beſtia agri, antea enim erat
puloher, poſt lapſum abominabilu (2) qnod debeat re-
pere ſuper ventrem, ante maledictionem inceſſit ere-
&ts corpore, ut plerique ſtatuunt, (3) quod pulve-
rem comedlere debeat omnibus diebus vitæ ſuæ, ante
malediétionem communi omnium animalium eſtca ſc.
berbis, gramine &. Sed poſt peccatum arido pulyvere
neſei cogitur. Ad infernalem ſerpentem pertinet
(1) quod inimicitia ponitur inter ipſum & mulierem
(2) Qusd ſemen mulieris prædicitur contriturum ca-
put ſerpentis & . Nec hic etiam quæri debet, quare
ſerpens naturalis maledictus ſit, cum nulla ejus inter-
venerit culpa? Potuit enim DEUS' hoc jure facere,
quia poteſtatem habet creaturas in nibilum redigendi.
Sic in dilurio propter peccata bominum etiam reli-
quas creatutas perdidit. Voluit autem ſerpenti ſedu-
ctionis Diabvlicæ organo maledicere (1) ad ſigniſican-
dam peccati atrocitatem Exod. 2 I. v. 2 8. 2,9. Le-
vit. 20. v. 15. I. Sam. 15. 3. &c. (2) ad expri-
mendam iræ divina adyerſus peccata grayitatem (3)
ad ſignificandam D EI erga hominem benignitatem.
Agerrimè fert DEUS, creaturam ſuam nobiliſſimam

à Diabolo per ſorpentem corruptam eſſe, ideò ilum ceu

Satanaæ organum execratur, proinde ac ſi Parens gladi-
um, quò filius 4 latrone interfectus, confringeret, ut
eleganter notat Gerhardus.
(8) Ex impia ſua hypotheſi porrò negat: Dia-
bolum in obſeſſorum corporibus habitàâſſe, unde
Scripturæ N. T. in hiſce exiguam fidem adſcribere
videtur, ut ſeipſum cap. XX II. §. 3. prodit: Dis
erſte

kein

Dia-

unde

ibere

Das
erſte

„ (27) .—
erſte iſt / daß man von ſolcher Menge der beſeſſenen in
keinerley Buͦn ern anderswo lieſet / woraus man Ur⸗
ſach hat ſich zu verwundern (quaſi verò) wie man
micht ein Exempel davon findet / in aller der Zeit / noch
in allen Buͤchern des alten Teſtaments. Dicit §. 10.
Dæmones in obſeſſis fuiſſe morbos: Aus dieſem al⸗
lem NB. duͤncket mich dann / daß man wohl (6
certe!) ſchlieſſen mag: Daß dieſe Demones boͤſe
oder unſaubere Geiſter / oder Geiſter eines unſau⸗
bern Dæmons, gewiſſe boͤſe Kranckheiten waren
welche das Gehirn verwirrten / und dadurch die in⸗
wendige Sinnen / ſonderlich die Einbildung kraͤnck⸗
ten / und ſich zuzeiten erhoben / gleichwie die Fieber /
auch wohl mit Fiebern vermengt / auch wohl mit fal⸗
lender Sucht; die eine mehr als die andere und biß
zur Raſerey und Hirnwuͤten ausſchlugen; Woraus
die ſchweren Zufaͤlle / die von etlichen in der Schrifft
erzehlet werden / entſtunden. In ſolchem Sinn ward
dein / welcher einen Uberfall / vom Hirnwuͤten und
Raſerey hatte /ein unſauber Geiſt oder Dæmon zuge⸗
ſchrieben. Jam D. duarum facultatum, Theol. &
hic Medic: percepiſtis. Num verèò omnes Medi-
ci hanc tyrannidem morbo cuidam materiali ad-
ſcribant, ita, ut Theologus hic omne judicium ſe-
FPonete neceſſum habeat? Neſcio. Loquitur E. Bek-
erus de obteſſis apparentibus, ſcriptura de veris,
quam diſtinctionem annotavit Celeberr. Dn. D.
Mayerus in Muſeo Miniſt. Eccleſ. part. IV. cap.
XIV. §. 4. proinde enim peccaverit, qui omnes actiones
miras Daæmonibus velit adſcribere, at is, qui nullas
§. VI. allegat D. Thummium: Certè diſerimen ab
G iipſo

„565 (78) 9-
ipſo ſactum dignum videtur eſſe, quod bic legatur. Pri-
mum genus, inquit, eſt earum, quæ cum melancholi“
laborent, tantummodo à Diabolo ſic faſcinantur ac de-
cipiuntur, ut amisitiam cum eo contraxiſſe, hæc & illa
eſfſeciſſe videantur, quæ tamen omnia prater imagina-
menta nullam habent actionis aut eſſentiæ veritatem §.
y. quales curandi modos præſcribit Celeberr. D. Samu-
el Conius in Regno Vegetabil. Baſil. 16 8 8. edit. p.

180. Cujusmodi quidem morbos non provenire, qui-

dam volunt, niſi perturbatione imaginis per triſtitiæ, iræ,
metus, odii l. amoris affectus læſa, Quam cauſam Me-
lancholiæ phyſicam in ſequentib. paulò acc uratius exa-
minaturi. Et in tantum etiam cum Bekkero no-
ſtro facere poſſumus, quando eodem Cap. §. 18.
dicit: Das Gemuͤth des Menſchen / wird auch durch
genaue Gemeinſchafft angethan / ſo die Seele mit
dem Leib thut. Wer weiß nicht / daß die Feuchtigkei⸗
ten / daraus unſer Blut beſtehet / wann ſie ſo oder
ſo gemaͤßiget ſind / die Geiſter die daraus entſtehen /
vielfaͤltig veraͤndern / und von ſolcher oder von andrer
Artzu ſeyn Anlaß geben? Feuchtigkeiten ſage ich / die
in Latein Humores genennet werden / davon wir hu-
meuren ſagen / und folglich / daß jemand in einem gu⸗
ten / oder uͤblen Humeur iſt. Deßgleichen / daß ihn ſein
Humeur verfuͤhret / wann er uͤbel thut oder redet /
(quando ſermo blaſphemiam continet, non hu-
moribus, ſed Diabolo inhabitanti adſcribimus)
es iſt die Schuld an ſeiner Humeur. Ejusmodi
obſeſſos apparentes, qui nomen obſeſſi obtine-
bant in N. T. Bekkero minime concedimus, fuiſ-
ſe morbos, quos Chriſtus etiam in ægrotis ab
oblſeſſis diſtinétius in ſpecie curavit. Fuiſſe igi-
tur

„₰ ( 29) 90-

Pri- tur veros ſeu verè à Diabolo obſeſſos S. Hiſtoria
bolis ſatis clarè & perſpicué docet. Legat modo (jam
de- ſentiat) Hiſtoriam apud Marc. cap. 5. apertis o-
illa culis, & quæram ex eo, num morbus in obſeſſo
Lina- illo tam fortis fuerit, ut catenas, quibus alligatus,
em §. dilacerare potuiſſet? Quid Textus dicit? c&α vde
mu- Qal, NB. X &αααοαο.. Quæram porro: quis
it. p. haæc in, ſive ex obſeſſo locutus ſit, quando verſ. 6.
qui- dicitur: Videns autem ſeſum procul, cucurrit, & a-
ire, dorayit ipſum. v. 7. & clamans voce magna dixit:
Me- Qutd mihi & tibi ſeſu Fili Dei atiſſimi, adiuro te
exa- (per) Deum, ne me torqueas. Unde oblſeſſus no-
no- titiam illam de Meſſia habebat? An mor bus forſi-
18. tan dictavit animæ & anima ori? Quale hic re-
urch fugium Bekkerianum? Sint igitur ipli ſeria, quæ
mit Cap. XXKl. §. 5. tractat jocoſa: Nach ſeiner (An-
gkei⸗ tagoniſtæ ejus) Meinung muß der Teuffel auch
oder ein ſinnreicher Theologant ſeyn / ſo groß an Verſtand
hen / S&c. Utique notitiam ſuam Theologicam in ob-
drer ſeſſo illo manifeſtavit. Et Diabolos, non morbos
/die fuiſſe, clarius patet ex Matth. 8. v. 29. 54 er àS8
hu- & αοο αασαοανα ιααα. Veniſti huc ante tem-
gu⸗ pus affligere nos. =
ſein §. 6. Quid verò Bekkerus porrèò conatur? Chri-
de / ſtum Hypocritam facit, qui externè aliter loqua-
hu- tur ac internè ſentiat, hominesque in ignoran-
us) tia (merito Theologica) contortet quando Cap.
odi XXVIII. ſcribit: Was mir aber allda zu kraͤfftig
ine- noch widerſtund / war / daß der HE RR JEſus
uit- ſelbſt die gemeine Meynung zuſteiffen ſchien mit ſei⸗
ab nen Reden und mit ſeinem Thun: Indem / daß
igi- G 2 er

tur

26 (100) 0⸗
er ſich darin ſo bezeugte / daß man anders nichts ver⸗

mercken konte / als NB. wann er ſelber in der Mei⸗

nung waͤr / daß es warlich boͤſe Geiſter waͤren / die von
auſſen in den Menſchen gefahren / und ihn innerlich
greulich plagten. Quid? Si Bekkerum, Diabolum
ex orbe ejicientem, ad quotidianam experientiam
legaremus? Ponamus in exempla eos, qui inter
luſus & pocula Diabolum accerſentes, ipſique ſe
promittentes, ab eo quoque cõòfeſtim ſummo
cum ſtrepitu, clamore & horrore auferuntur.
Quid de hiſce Bekkerus judicat? An Angelus bo-
nus? an ventus? ſeu qualecunque principium ex-

ternum hos prodit effectus? En! tuam vexatam

ſententiam! ſolvant nunc aſſeclæ ipſius (quia non

magis in vivis) hunc nodum, & tùm plura con-

feremus. . =
§. 7. Audiatur, quid de recepta ſententia Chri-
ſtianorum, de animarum impiorum itinere poſt
mortem ſtatuat Cap. XX XIV. §. 2 5. Und nach die⸗
ſem Leben / wo hoͤrt man mehr von reden / als daß
der Teuffel die gottloſen Menſchen hohle / und in die
Hoͤlle ſchleppe? Thut er es warlich? Man zeige mir
die Schrifft / die das ſaget Wo nicht? wohl / war⸗
umb ſagt man es dann / daß auch uͤber dieſes ſich
noch ſo wenig reimet? Dann man ſage mir / wer
an dem beſten dran iſt von zweyen / die ins Gefaͤng⸗

nuͤß gehen. Der Gerichtsdiener der den Gefangenen

dahin ſchleppet / und die verdiente Straffe an ihm
ins Werck ſetzet. Oder der Miſſethaͤter/ der dahin ge⸗
fuͤhret wird und ſolche Straffe leydet? So iſidem⸗
nach der Teuffel weit beſſer dran / der die Menſchen
zur Hoͤllen ſchleppet / und in der Hoͤlle ſtraffet. Er /
. , . der

die
mir
bar⸗
ſich
wer
ing⸗

nen

hm
ge⸗
m⸗
hen
Er /
der

„*+ ron)

der ſelbſt der Urſprung aller Suͤnden iſt / und der ar.

me Menſch ſoll davor leyden / alles was ihm daſelbſt
der Teuffel thut. Iſt dann der Teuffel allda / wie
Joſeph im Gefaͤngnuͤß / der nur ſolche Macht und
Anſehen in der Hoͤllen hat? (hæc omnia conce-
tum ſuum de regno diabolico, nobis ridiculum

exhibent) Oder iſt er ein mehrers? Tandem ela-

rior mentis expoſitio cum p.-i--a admotione:
Aber / lieben Chriſten / das Hoͤlliſche Feuer iſt dem
Teuffel allda und ſeinen Engeln fuͤrnehmlich bereit /
und es mag ihm nicht einmahl ſo gut werden / daß er
Scharffrichter ſeye Matth. 2 5. v. 4 Deßwegen
wird ſein Urtheil ausgefuͤhret NB. ehe das ander
erſt geleſen wird: Gehet hin ihr Verfluchten / und
nicht / daß euch der Teuffel hohle / gleichwie die un⸗
hoͤfliche Rede des groͤſten Theils der Menſchen iſt.
Der liegt alsdann ſchon da (nempe Diabolus)
wo doch? In dem ewigen Feur / das bereitet iſt den
Teuffeln und ſeinen Engelkn. Circa quas hypo-
theſes BekkKerianas notanda veniunt (1.) Non
eſſe contra Scripturam, ſed potius ex Scriptura,
Diabolum, impiorum animas ex hac vita diſceden-
tes, in infernum portare, ubi ex illa evictum fuerit
(ut alibi oſtenſum) eos hominibus in hac vita præ-
ſentes eſſe. Nunc pia ſententia Chriſtianorum, hæc
eſt: Quando fidelis homo eſt in agone, ut anima
ipſius mox corpori valedicat, Angeli coram lectulo
expectantes, animam in cœlum portant, qui ei in
vita miniſtrabant, ut exemplum Lazari. Sic con-
tra, quando homo infidelis & impius fuerit, e-
jus Angeli mali ſeu Diaboli, qui in vita varia prée-
ſtitêre officia, ſummo cum deſiderio commoran-
. G 3 tres

*☛ (102) ge-
tes diſcedentem animam in gehennam portant. I-
gitur utraque phraſis recepta inter Chriſtianos, ad-
mitti poteſt: Der Teuffel hat ihn gehohlet; ſeu: Er
iſt zum Teuffel gefahren; quæ poſterior non tollit
priorem, quia anima unâ cum comitibus ad cæte-
ros Diabolos in inferno iter ſuſcipit. Sic eadem ra-
tio cum illis: GOet hat dieſen Fromen gehohlet; leu:
Dieſer iſt zu Gott gefahren. (2.) Male Diabolum
Bekkerus executorem, ut in foro civili, deſcribir.
Hic enim longè alius proceſſus: Executor & reus
Parem pœnam ſuſtinent, quamvis ſeculari judici
hoc ridiculum foret, tamen ita eſſe veritas docet.
Quaando enim Diabolus cum anima hominis, cui
in hac vita aſſociatus in infernum redit, ipſe æqué
doloribus infernalibus ac anima afficitur.
§. 8. Præter hæc omnia Bekkerus artem magi-
cam in qua Diabolus cooperator, & ſomnium &
ſigmentum dicit, ut lib. IV. teſtatur. Cnui in ea-
dem opinione non immeritèò Fanaticum eige-
lium adjungimus, quem hanc artem novam pro-
phetiam dicere, haud pudet, quando libell. diſp.
p. 79. ſoribit: Es iſt bey den Weltkindern dieſer
gotts laͤſterliche Gebrauch aufkommen / und gehet in
freyem ungeſtrafften Schwang daher / daß wo je⸗
mand ſolche Gaben von GOit dem HErꝛn erlangt /
dieſelbe braucht und ins Werck richtet / alſo daß er et⸗
wa rechte und wahrhafftige Dinge ohn allen falſchen
Zuſatz weiſſaget / prediget / lehret / unterweiſet / Geſetz
gibt / als Moſes / die Propheten / Chriſtus / und ſeine
Apoſtel / auch ſolches alles in Schrifften aus Ange⸗
bung des H. Geiſtes (ni Diaboli) verfaſt oder an⸗
dere ku—nſtliche Meiſterſtuͤck / wie Bezaleel / Dan und
alo⸗

Pre

nul
alle
nei

pie
Bel
cke

ſua

+— §

?

I.
d-
Er
lit
e-
a-
u:

it.

in
je⸗
gt /
el⸗
en
ſen
ne
e⸗
n⸗
nd
lo.

₰ (103) 80=
Salomon (Quidni ut Paracelſus?) ausfertiget ec.
So muß derſelbe von GOTCT begabter Weiſſager/
Prophet / Lehrer / Prediger / Schrifftgelehrter (ubi
nullam ſcripturam agnoſcit) auch Kunſtmeiſter und

aller Dinge Kuͤndiger / von den Weltkindern vor ei⸗

nen Zauberer / Schwarzkuͤnſtler gehalten werden.
Sed miſſis reliquis abſurditatibus impietatem ſa-
pientibus, coronidis loco craſſam & ridiculam
Bekkeri philoſophandi rationem, quam B. D. Fal-
cken in Dæmonol. ſua circa finem ex Bekkeri lib.
II. cap. X. exhibet, audiamus: Subſtantia cogitans
es ipſo. qus cogit at, ubique eſt, quorſum cogitationes
ſuas dirigit. Ex quibus nunc Dn. Falcken eruit:
Quidni ergo hoc modo Diabolus in mundo ſit, cum in
gebennaæ latitans de mundo ſaltem cogitat & homines
ſibi concipit?
§. 9. Tandem, quid ego dicam? ſecundum
methodum Bekkerianam ſcripturæ ſidem eſſe nul-

lain; ſi omnes biſtorias, res geſtas ab ipſo Sp. §.
annotatas in dubium voco, quid diu de moralibus

præcepris ſolicitus ero? Mundus adhuc Bekkerum
detinuit, ne & palam totam mentem circa ſcriptu-
ræ auroritatem & veritatem manifeſtàrit, quæ ta-
men ex ſcripto ejus facile conjecturanda, omnia
ipſi ſomnia fuiſſe, quidni & Trinitas, paternatio &
Hliatio, creatio ex nihilo, imò cœlum & infernus
&c. O Athee! exue perforatam veſtem, quò omni-
Pus notus fias, nec plures ſub ſpecie veritatis ac
pietatis ſeducas. Vis quidem, ſed tanquam hy-
pocrita pietatem tuam in Epilogo lib. IV. omni-
bus declarare: Wer dann / Gener alſo befoͤrdert in

*° (104) de-
der Erkaͤntnuͤß (Quid ſcribo *) der Wahrheit zu der
Gottſeeligkeit / daß wir nicht mehr benebelt (ut Bek-
kerus) mit dem Rauch des Abgrunds aus unſern
Augen ſehen; Nos ſpiritualibus, ille corporalibus )

erwarten mit einem unveraͤnderlichen Fuͤrſatz die Er⸗

ſcheinung unſers .Erꝛn JEſu Chriſtt / in der unver⸗
derblichkeit/ Ja komm HErz AEſu / Amen. Utique
& nos ſincetiores Patroni Scripturæ, expectamus
adventum, ut judicet Bekkerum, Amen.

A Er ib is b A E S 3 A A d r r
Sequitur nunc.

Quæſtio III.

In quosnam potisſimùm denominati
Spiritus agant?
§. 1.

Actenus de actionibus in genere, jam in ſpeeie
aliquid dicturi ſumus. Spiritus agere in
homines, argumentis ulterioribus demonſtrare
nolumus; Exempla tamen ſpecialiora, in quibus
eorum actiones deprehendi poſſunt, in medium
prolaturi, ex quibus ipſis actionibus, ſpirituum
qualitates, an ſcilicet bonæ malæve ſint (& ſic
per conſequens ipſi ſpiritus) facilé dignoſci
poterunt. Si enim actio bona? NB. finisque a-
ctionis bonus etiam ſpiritus ille bonus erit. Sin
vero mala? Er ſpiritus malus cognoſcitur. Spi-
ritus S. & Angeli nonniſi actiones bonas, Diaboli
ſemper malas edunt, Notandum verò Diabolum

Juandoque contra inclinationem ſuam juſſu Dei

actiones

acti

qua

delt

ſun
cat
Ahg

que

Hes
irre
201
ac

Ag

E!
cec

der
ek-
ſern

Er⸗

ver⸗
que
nus

ati

eie
in
are
dus
um
um
ſic
ſci
a-
Sin
di-
oli
um
ei
1e5

° (105) 50
adtiones bonas edere, ut ſacra teſtantur exempla,
quando ipſum hæc vel illa mandata Dei piis ac fi-
delibus ſalutaria exequi oporter, quæ non ſemper
ſunt exrernæ, nec tamen internas, utpote ſanctifi-
cationem, conſolationem, ſuaſionem, ſpiritui S. &
Angelis proprias, attinentes. Poſſe autem ſpiritum
S. Angelum bonum & Diabolum in uno. homine,
quemlibet eorum ſuas edere operationes & actio-
nes, mox exemplis oſtenſurus ero. Agit Diabolus in
irrenatum & impium plenô dominiò ratione vitæ
ac morum; Spiritus S. in eundem ratione officii
ac donorum adminiſtrantium agit, & vice versàâ:
Agit Spir. S. in renatum ac pium ratione morum
& donorum, plenò efficacique dominiò, in quem
& Diabolus debili ac imperfectò agit, ut in præ-
ced. diéctum eſt. Speciales igitur actiones tùm
ſp. S. tum Diaboli, in ſpecialibus etiam ſubjectis
& individuis jam conſideraturi, primèò Diaboli
percurramus. Agit verò malignus ille (ſpiritus.
(8) In fideles & pios, ſed ut dictum, dominiò
claudicò, imperfectò ac debili, inſtigat, impellit,
imperat, ſed parum efficit, quia illi ſpir. S. corro-
borati fortiter reſiſtunt, qui ſpiritus, cui ſe ſubditos
dedêre vires eorum auget, in debilitate & fatiga-
tione ſecundat, eosque in veritate indies informar,
ſtabilitque, ut ſciant eligere bona, & fugere mala;
Imnò, quando Diabolus, ut Angelus lucis ac pieta-
tis apparet, i. e. quando conſilia ſpeciem veritatis
habentia, in fideli excitat, quæ nil niſi aſtutiæ ad
infernum ducentes ſunt, ut judicare & dignoscere
ſciat. Hic enim periculoſiſſimus modus, quò ho-
mines, præcipuè fideles ſeducere conatur 3 Non
G6G f. facile

₰ (106) ge⸗
facilè fidelem ad aperta ſcelera impellet, niſi opti-
mèe norit, ejus temperamentum huic ſeu iſti ſceleri
exacté reſpondere, ſed communiſſimè per affecta-
tam veritatem & pietatem, tanquam per bona ap-
parentia eum decipere audet. Et tunc quan-
doque victoriam deportat, ut ex debili, pa-
rumque efficaci dominio fiat magnum, perfe-
tum & ſatis efficax, præcipué ubi homo in caven-
do ſe nimis levem gerit, & vocem ſpiritus S. per
verbum clamantem fugit, aut ad minimum eam
pro lubitu ad geniiſui captum accommodat. E-
xempli loco ſit Tertullianus, quem Diabolus non

per ſcelera ſed per falſa dogmata Theologica dece-

pit. De cujus lapſu ad Montaniſtas Celeberr. Dn. D.

Zentgravius Fautor meus omnium honoratiſſimus

in Diſputationibus publieis, quarum prima de lap-
ſu magnorum in Eccleſia virorum, lapſorumque
charactere morali, jam auram ſpirabat, docté egit.
Hic Tertullianus, ſanctus Pater atque Eccleſiæ A-
fricanæ Presbyter fuit, contra hæreticos librum de
præſcriptionibus circa annum CXCVII. conſcri-
pſit, eosque tam accuraté refutavit, ut etiam Cy-
prianus Magiſtrum identidem appellaret ; Poſtea

tamen ſuaſu Diaboli, ſuperbiâ plenus non tantùmbm

ad deliria Montani deſcivit, ſed etiam libros ali-
quot contra Eccleſiam compoſuit. Imè à Diabo-
lo adeò excœcatus fuit, ut Montanum ipſum Sp. S.
dicere non dubitaret, quod Eraſmus non ſatis mi-
rari poteſt, quando in Origenis vita de eo inquit:
Neque enim mihi perſuaderi poteſt, hominem tàm acris
judicii, ſic in divinis literis exercitatum, credidiſſe,
Montanum fuiſſe Sp. S. quem Chriſtus promiſit A4poſto-

35.

lis.
refert

erat,
dum
Eidem
habet
G
adm
imp
tine

per
ſuſe

cCiis

in 4
miſt
adh
tere
det.
ci ir
10
age
cier
nac
Ver
iam
vis
im
int
ris
mo
ver
mu

ti⸗
leri
ta-
Ap-
an-
da-

fe-

ber
am

on

re -

D.

zus

P-
ue
it.

de

ri-

ea
m
li.
0-
§.
ni⸗
it:
ris
ſe,
ke-
lis.

06 (107) 96
lis. Idem Baron. An. CCI. num. 1 3. 11. de eo
refert. qui in eredende magna animi facilitate præditus
erat, aded, ur quæcunque muliercula ſe aliquid ſecun-
dum viſum accepiffe diceret, mox tantam illi praſtaret
fidem, ut cum alioqui eruditiſſimus eſſet, omnem illi poſt-
haberet doctrinarum veritatem. Cæteros prætereamus.
(2) In infideles ſeu Hæreticos & impios. Quem-
admodum Diabolus in infideles & pios dominiò
imperfectò & debili (quamdiu nomen fidelis ob-
tinent) ita in hos perfectò & efficaci agit. UÜbi
per infideles negativé tales, non omnes, qui ante
ſuſceptionem Baptiſmi de Chriſto ejusque benefi-

ciis nihil ſciunt, intelligimus e. g. non infantes,

in quos Diabolo ante Baptiſmum à Deo agere per-
miſſum eſſe, vix conjecturandum, cum uſu rationis
adhuc deſtituti, Diabolo tanquam trunci commit-
terenrur, quod providentia divina haud conce-
det. Ubi verò per infideles negativé tales, Ethni-
ci intelliguntur, aliter judicandum eſſe puto. Por-
r1 per infideles poſitivè tales, in quos Diabolum
agere dicimus, intelliguntur ii, qui fidem ſibi ſuffi-
cienter propoſitam vel contemnunt vel ei perti-
naciter contradicunt, & eos qui hactenus quidem
Verbum Dei & Sacramenta habuerunt, ſeque et-
iam veræ Eccleſiæ membra jactitârunt, ſed, quam-
vis non omnes tamen quosdam articulos fſidei
impugnant, ſcripturæque multis in locis vim
inferunt. In quos cujuscunque etiam gene-
ris ſint, Diabolum agere ſtatuimus NB. eè
momentéô, ubi verbo Dei vim inferunt: Ubi
verèò illibatum proferunt, eum abſentem volu-
mus, niſi quandoque contingat, ur Diabolus
hoc

₰ ( 108) 80⸗
hoc dolò utens, ſi adverſarius de evidenti & mani-
feſto hujus loci ſenſu certus fuerit, ipſi idem perſua-
deat, ſe alterius ſenſum (quamvis etiam é diame-
ero ſpiritui S. repugnet) genuinum habere. Inde
Orthodoxi cum Heterodoxis in multis conveni-
unt, in multis diſconveniunt. Uude verò certitudo
veri Scripturæ ſenſus hauriri queat, jamdùm ſatis
ſuperque à ſcriptoribus Hermenevticis oſtenſum
eſt, quò ergò hic loci me ſuperſedere poſſe puto.

9. 2. Aliter verò cum Patribus, aliisque piis

Comentatoribus res ſe habet quando in locorum
ſcripturæ, articulos fidei non evertentium verſione
& explicatione errarunt. Hos, cum nulla ſuperbia,
pertinacia, vel inanis gloria occuparit, à Diabolo
ad locos pervertendos incitatos eſſe vix creden-

dum, cum in aliis ſe pios atque devotos declara-
rint. Unde Chryſoſtomus Homil. 14. in act. ſcri-

bit: Multi absque Diabolo peccant, non omnia ipſe f.

Fcit, multa etiam ſiunt d ſola noſtra ignavia, Et Au-

guſt. de Eccleſ. Dogmat. Non omnes malæ cogita-

tiones noſtre ſemper malõs Dæmonis inſtinctu excitan-
tur, ſed aliqueties ex noſtri arbitrii motu emergunt.

Imò ſi etiam ex negligentia locum quendam arti-
culum fidei concernentem erroneum reddiderint,
eum autem poſtea in genuinum ſenſum iterum re-
ſtituerint, tamen ob minantes Pontiſfcios ex inſtin-
ctu Diabolico hoc commiſlum eſſe, dicere non au-

derem, quamvis & ipſi Patres S. à tentatione Dia-

boli ſe nullò modò exemtos voluerint. Dico inhoc-
ee negotio, ſi non pertinaces fuerint, eos liberari.
Pari modò & hodiè inter Orthodoxos quandoque
contingere videmus, ut unus atque alter hujus 4 icti
un-

kund
em
Pi
blic:

rum
locu

quas

1og:

1 6 c

ſene
vert
tin⸗
cilli
ten
dice
64
ne
tur

. Pfe
ſeu

qui
rus
vie⸗
Ge⸗
den
my

&

ahi-
ſua-
me-
nde
eni⸗
udo
latis
ſum
to.

piis

rum
one
bia,
volO
len-
ara-
cri-/
ef.
Au-
lita-
tan-
unt.
rti-
int,
re-
tin-
au⸗
Dia-
0c-
ari.
que
licti

un-

₰ (109) 96-
fundamentum fidei haud concernentis ſenſum
enuinum evertat, quod non ſtatim 4 ſuadente
Piabolo. præcipué ubi diſcipulus in lectione Bi-
blica ſp. S. Præſidem vocat, ſed ex neglectu medio-
rum Hermenevticorum derivandum eſt. Porrè ſi
locum fundamentalem vel ex ignorantia vel alia
quacunque negligentia, (non autem affectata ar-
rogantia) everterit, & ab aliis in errore ſuo aper-

tc convictus, verum ſenſum reſtituerit, idem cen-

ſendem puto. Unde magnæ differentia inter per-
verſores & corruptores ſcripturæ temerarios, per-
tinaces &c. & inter ſimplices, errorem ex imbe-
cillitate ingenii & intellectůs inſcienter commit-
tentes. IIlos à Diabolo agitari, hos non item,
dicendum. .

(3.) Præterea etiam agit in Znpios, Inter in-

fideles & impios hoc facio diſcrimen: IIli ratio-

ne doctrinæ, hi ratione vitæ ac morum ita dicun-
tur: ſub quo titulo impii omnes facinoroſi com-

prehenduntur (2) fures (S) Latrones („) adulteri

ſeu ſcortatores (⁹) calumniatores («) Avari &.
qui omnes à Diabolo agitantur. Hinc B. Luthe-
rus dicere ſolebat: So viel Laſter in der Welt / ſo

viel Teuffel ſind auch darinn; Als da hat einer den

Geißzteuffel / der andere den Luͤgenteuffel / der dritte

den Sauffteuffel. &. Et ſi quis objicere veller: O-
mnia hæc provenire ex indiſpoſito temperamento

& innata conſuetudine? Ei reſponderem, ex obedi-
entia Diabolo primàâ vice præſtitastemperamentum

& impiam conſuetudinem hanc natam eſſe; Nam

