ſocius, ſecundi non item, ſed ex alia cauſſa Mhonn

ejus debitor exiſtat, communicare debeat. Mein y

Cur non enim ſecundum regulam hic poſ- (mnii
ſidentis melior debeat eſſe conditio, nulla eindolen
ratio apparet. 8 IUe nand
10 Denique vel maximè hùc pertinet, munlune
quod unâ eademque re duobus ſimul obli- xnlil

gatâ pignori in ſolidum, etſi, ſi neuter poſſi-
deat, neuter quoque altero potior ſit, poſ- ſalu
ſeſſor tamen pignoris petitorem exceptio ir
ne repellat l. i debitor 10. f. depign. Fac. l. ſive Emnl
autem. 9. S. ſi duobus. f. de Publ. in rem act. l. i (minl

non dominus 14. f. qui pot. in pign. Kn
. . . kigcadn
Hi, qui in univerſum ius ſucce- in
dunt, hæredis loco habentur. e
J N
Vide ſuprà in l. hareditas 62. h. t.

Lex 129. n
Paulus libro 21. ad Edictum. —
Nihil dolo facit creditor, qui
ſuum recipit. Etſi

8

tIIn DE REG⸗uLIS IuIRISs. 269
ünten Tſi ab emtore, qui ſeiens fraudari cre- I
Ulanner ⸗ ditores nihilominus cum debitore
inurt A contraxit, omnimodò res auferatur, etiam

EE non reſtituto pretio: lI. 7. f. quæ in fraud. creld.
eimmt alia tamen eſt cauſſa creditoris, qui licet 2
oalen ſciens prudensque, non eſſe ſolvendo debi-
miqen torem, ſolidum debitum recipiat, nihil ta-
den men cum reliquis communicare cogitur:
rectn nec enim poteſt videri dolo feciſſe, qui
lmnn ſuum recipit 1. 6. § ſciendum. F. d. t. Hinc 3
dm etiam doli exceptio asverſus maritum, cui
urnxore mandante indebitum ber errorem
Pie erue, promiſſum eſt non competit, ut qui iſuum
glrd petatl. i donaturus. 9. S. 4. F. de condict. cauſ.
nentei dat. mulrogue minustepctitio. repetitio 24.
gorit aN f. de condid. ind. Quodque contrarium tra 4
naes ditur in I. ſipœnæ 9. S. quam vis f. eod. ſecun.
Elr, dum ſubjectas ibi facti ſpecies oportet ac-
A cipi: eum ſcilicet, qui per errorem omnimo.
dè indebitum dedit, quam vis alter debitum
receperit repetitionem habere: ſecus cer-
tè in caſu propoſito l. f donaturus, ubi reſpe- ꝗM
slocr ctu mulieris quidem indebitum promiſſum

—

. eelſt, reſpectu mariti non item, cui per pro-
miſſionem revera deberi cœpit. Nec dici 5
Peke eit ipſam quoque promilſionem erro-

fa actam eſſe, et ſi cauſam ei dederit errorz
non magis, quàm ex parte mariti i ſtipulatio-
nem errore factam, nemo dixerit. Deni.

4 üuuiAiie

270 Pa 4LECTIONESAD TITuILuUIM

Amman. NWM.

6 que non decipitur creditor, etſi reſtituere
quod accepit, debeat, ut qui amplius non
erat habiturus, ſi hæreditas ab alio poſſeſ-
ſa non eſſet, quod iterum in marito ſecus
eſſe apparet d. I. i donaturus.

Cum principalis cauſſa non
conſiſtit, ne ea quidem, quæ ſe-

quuntur, locum habent.

Inc ſequitur nec pignus à muliere

Tadatum intercedendo pro alio teneri.
1I. quam vis 8. fF. ad SC., Vel. Si enim interceſ-

ſio non tenet, utiq; nec ea quæ interceſſio-

ni accedunt: unde quandocunque vindi-
cari poterit l. redemtores 329. §. Iulianus ff. de
rei vind. Acceſſorium enim induit & ſe-
quitur naturam ſui principalis, :acceſſorium

b. t. in 6. ſic ut deſtructo hoc illud unà de-

ſtruatur, etſi alioquin per ſe ſ ubſiſtere poſ-
ſet: I. Labeo 17. ff. quemad. ſery. amitt. quod

. . *
notandum eſt. Ex quo tamen non recte
;— . — . . .⸗ A
quis collegerit, re alienari prohibitâ (puta

prædiis minorum ſine decreto, quæ præ-
dia ipſi minores bonàâ fide poſſdebant,
cum aliena eſſent) uſucapionem quoque

ejusdem prohibitam una eſſe: quod ſecus

d
(,n
Ue ilentn
intie
co melt
Ul. Küͤep⸗
Aen unne
Khrſgi⸗

(nercootr

eie
Hiſllent
üiprinn
Mäieri
mdell⸗
it (ol
ſchiei⸗
ion
itl
(lhln
ule
uuune
ſe
(lii
Ml
inalt
n e0e
nonh⸗

le

Ikul

—4

*
4 .
eth telrre;

1 4

in nuK

l

ie

l

Ils 1 lllet

Protn
enim nent
zintend
Aliund,
indurd,
tun
ut

1

DE REGuLIS IuRIS. 271

eſt, l. ſab eo 12. f. de uſucap. quam vis alie-
nare videatur qui patitur uſucapi l. aliena-
tionis ſj.. de V. S. Nec enim alienationi uſu- 4
capio accedit, ſed ſuo proprio jure niti-
tur: & alienatione prohibitâ, poſſeſſionis
tamen translatio non impeditur. Porròô
ex hac ſequi uſucapionem, non utique au-

tem ex contractus titulo, palàm eſt, ali-

ter atque ſi prædia ipſorum minorum
veré fuiſſent l. ubi lex 24. ff. de uſucapio.
Illud quoque non adverſatur, quòd extin. 7.
Gtà per in integrum reſtitutionem princi-
pali obligatione, puta minoris, fidejuſſoria
tamen, etſi acceſſio eſt, durat l./3. in pr. ff. de
min. Conſtitit enim ab initio & principa- 6⁶

lis obligatio: ſecus erat futurum, ſi & ipſa

ab initio nulla fuiſſet l. ſub impoßibili. ff. de fi-

deiuſ. facit l. . in pr. f. qui ſatisd. og. Vid. l. 20.

§. fin. de fideiuſſ l. 46. ed. Quod ſi ſervus cum 7

peculio legatus eſt, extincto ſervo, peculii

etiam extinguitur legatum :1. ex parte 39. S.
duos. f. famil. erciſ. l. 7. f. de pecul. leg. extin-
cto ſcilicet antè mortem teſtatoris, ſecus ſi
pſt. lI. tunc inutile d. t. de pec. leg. quod etiam
in aliis obtinet I. 2. I. 2. f. de pen. leg. Ratio 8

in eo eſt, quia poſt mortem teſtatoris jam

non habetur pro acceſſione, ſed pro parte
legati, quod jam ſolutum eſſe debuit.

Cer-

—

X

72 PRLECTIONES AD TITUIUIM.

” D
Certè ſunt caſus, quibus valeat acc eſ. enekgeeren
2 ſoria obligatio, etſi principalis ipſo jure kelieglien
ulla ſi utin ſpecie I. i pupillus z. F. de rec. Acktuncen
Nnulla iit,

arb. & Il. 9. C. de prad. min. l. ſi pupillu ginketerre
de. eeale⸗ 3 F. de fideiuſſ. quam de fide-

lam mulnitinen
juſſione in continenti fubleeure ecili ikftt,
ju tere ropter l. ſi ares 70. S. ſi fur ioſo eec. Inh, 4on
oport nlee, hic. num. 4. De uſuris notan- uileeen gni
10 t. doce eas non deberi nec poſteriorum an- Aeinn,er
dum, uæ intra præſcriptionum tem ka⸗ luemten
Pon ,ſi ſorti jam eſt præſcriptum., a 20. Inhlenlier
ra fun 1 Quod ad emtiones redituum, ubrnil
er Ge n præſtationes non pertinere
ive ar ,P

=
E

10 MWmtüren
liquet. Gail. lib. 2. obſerv. 73. in pr. Ex go
conſtar illas ab uſurarum cauſsâà per con

euhr ſend
tutiones Imperii diverſas eſſe. thlünen
”ƷMẽE inletl
Lex. J 20. lerej
. Van.
Vlpianus libro 15. ad BEdidtum. auer
N uam actiones, preſertim letenlen
u 8 eadem re concurrentes, inanei
alia aliam contumt —R “ bmüin
Vod ſupra in l. 43. S. I. h. t. traditum tnittcce
. 8 Zubtiens plures concurrunt unſtn
Sezel Acem rei nomine, unàâ duntax ſe,hihn
ctiones eju deodue alterâ alteram on pad⸗
iendum eſſe, adeoque a bole⸗
corcn i, id operæ pretium eſt, cum præ-
conifumi, Tr

ſen-

— D E REGuLIS Iu RIS. 27
Nsetad — — — — —

isgon ſente lege exemplis propoſitis conciliare.
0 . .
* Itaque qui equum aliamvé rem venditam, 2*
ſng ad certum demum terminum cedendam,

cunt interim reſervavit utendam, aut rogavit aut
El . . .
unm onduxit, in eamque neceſſarias poſtea im-
ſet⸗ penſas fecit, puta equum commodatum
4 14 0

curando, domum conductam fulciendo,
nihil vctat, quin eodem judicio ex vendito-
ad pretium, ex locato & conducto ad im-
penſas. aut denique, ſi nihil horum interve-
nerit, negotiorum geſtorum sgat adverſus
emtorem: lI. ſ ſerpus ſſ. commod. eiusdem
quidem rei venditæ nomine, ex diverſis ta-
„* men cauſſis. Itemque qui rem candem 3
he en uebus vendiderit, quorum alter altertan.
te traditionem hæres exiſtat, conſtat ven-
ditorem hæredi utrâque actione unius &
, ecjusdem rei nomine teneri; ut viciſſim,
. cum venchtor venditori hæres extitiſſet,
duabus ſimul ex emto actionmbus emtori
nln teneretur l.non en novum. ff. de ac. emt. Me-
uenn ritô: cum etiam duplex ejusdem rei nomi.
ne pretium venditor habear. Quæ cauſſa 4
e ut aliud in legatario dicamus, qui hæ res
tm extitit collegatario, cui res cadem in ſoli-
eumt dum legata fuerat: hũc enim duplici actio-
ne, propri4 ſimul & hæreditaia, ex periri
im non poſie verius eſt: non quidem propter
conß⸗ . 4. .. 77. quia una actio alterarn conſumat,

8 ſed

peulunster.
Oleriommt.
tonumene
iitun
nesteltnn
on Penm
. En

474 PRLECTIONESAD TITUILIM

— —

—— — —————— — —

ſed quod duæ lucrativæ cauſſæ in eandem

perſonsm & rem non concurrant 5§. Ki res

aliena l. deleg. Porro ex his apparet, verba,

eius dem rei namine in d l. 43. non ſimplicitet
& nude, ſi res ſit eadem, ſed etiam, ſi cau-
ſa. oportere accipi: ut in relatis caſibus,
non unus ſed plures contractus, adeoꝗue
—pPlures cauſſæ, quam vis circa eandem rem
6 exſtunt. Planè ſi ex eadem cauſsâà agatur,
certum eſt plures actiones intentari non
poſſe. Idcirco legatarius, qui & ex teſta-
mBento perſonalem & in rem actionem ad
legatum conſequendum habet, S. 1. Inſtit.
de leg. utramque ſive ſimul ſive ſeorſim, in-
tentare non poteft quia bona fides non pa-

7 titur bis idem exigi l. 5n. ff. h.t.

Etfi pro-

ter incertitudinem plures ſimul liceat

proponere; ſic tamen, ut ex unâ duntaxat
ſequatur condem natio l./. S. quia autem. f.

gquod legat. ut in eo qui ignorat, pro hære-

de, an pro legaro poſſideat alius rem hæ-

reditariam ad ſe pertinentem

: is enim &

interdictum quorum legatorum & peti-

tionem hærcditatis recté ſimul proponit;

ſic tamen, ut ex unâ duntaxat rem conle-

quatur. Nec tamen interea altera con-
ſumit alteram: alioqui priore victus poſte-
riorem intétare non poſſet, quod ſecus eſt⸗
facit l. oontra maiores. C. de inof. teſt.

Qe

,

Krüen

l
en
*

Coli⸗
leli oen
et Mnlis,
leecente,i

1¹

Nipinltbke
econnenrus
ecentorche
. iſ.
Ueuntons
Pudne
Emondes

end

„
nben iten

ſt.

pltn
(lge con
ſimna
UIrifan

1

locke .
Und
öckeliee
4 nnt.
ſnfm

leni

b REGHILIS IuI RIs. 27 5

delictis quoque locum habere eadem ſua-
det æquitas, ſcilicet ut una pœnalis actio
de eadem re, atque ex cadem cauſi4 peri-

du mat alteram. Itaque ſi tutor, qui furtum

rei pupillaris fecerit, eam condictione fur-
tivà conventus reſtituerit, liberatur actio-
ne de rationibus diſtrahendis I.2. 5 i. F. de
tat. & rat. diſtt. Non tamen omninò li-
berar rationis eſt, ſed hactenus, quatenus
ipſius quoque rei perſecutio huic actoni
de rationibus diſtraliendis ineſt, quam
nunc ſemel ex condictione præſtitit, ut
eandem iterum præſtare non debeat. d. ¹.
bona fides. Ad Ppnam autem quin adhuc
agi poſſit, nihil prohibet, ſatisque ex illa
ipsà lege comprobatur; quâ judicium de
rationibus diftrahendis ideò per condictio-
nem furtivam tolli aſſeritur, quia nihil pu-
pillo abſit. Quatenus ergo abeſt, non erit
ſublatum ; atque adeò pœna, que utique
abeſt, adhuc perſecutionem habe bit. vid. l. 27
F. de priat. delict. 1. / Kuprum fj. de iniur.l.
ſervus ſervum. in pr. . ad I. 4Aquil. l. ſacienda 5§.
§ pen. f. arb. ſurt. cæſar. Ex quibus appa-
ret, actiones etiꝗ pœnal
te quidẽ perimi, ex Parte non perimi;: peri.
mi hactenus, quatenus priore actione jam
ctum & exactum eſt. Itaꝗue accipi de-

S4 bec,

Quod in contractibus diximus, id in B

S alias aliis ex par- ¹0

„ . NR

276 PRXLECTIONES AD TITILLIMA n

11 bet, l. ſi is cui. F. de furt. Si commodati Gum el r
actum ſit, actioni furti exceptionem obiici: demann
actioni furti ſcilicet re perſecutoriæ, id eſt, giſnu
condictioni fürtivæ, non autem pœnali. mhinhfn
12 Cui rurſum non adverſatur, quod in l in (nstle

.

fn. ſ. nautæ, aup. ſtab. actio furti per recepti- muonmmoe
tiam tollitur. Nam etſi ibi de pœnali fur (mem
ti actione ICtum loqui fateamur, tameneo Mulſen
caſu non datur adverſus eundem utraque. juhummmi
ſed receptitia quidem adverſus nautam, Mrf⸗
cauponem &c. furti adverſus furem z utra- ſemhin.l
que quidem domino rei, ſed ita tamen, ut mico
ſi illa egerit, hàc agere non poſſit, ne omni- g 4

modèò damno afficiatur receptor. Quod heni

6G illa nolit experiri, nihil eſt cur rei ſuzez infieut
13 nomine furti agere non poſſit. Atque tta tinulte
accipienda eſt l. 1. S. quod ſi receperit ff. furti nlerot
dQAaad verſus naut & c. ne pugnet cum dictàâ l. Zz. anlun
V. nautæ& Gd Üp. . liaongt
14 Fallitur ergo Decius hie num. 1. exiſti- ullan
mans, plures quidé actiones ab initio com- menin
petere, ſed unâ tamen electà reliquas tolli: n
quæ interpretatio omnem huic legi effe- lnini
Gum tollit. Quid enim attinet dicere
actiones pœnales alte â ab alterâ non con-
ſumi, ſi nihilominus lite conteſtatâ conſuu
11 mantur? Imè generaliter dicendum pu- (NI
ternm, etiam in rei perſecutoriis, neutram Monoch
tolli alterà, niſi quatenus jam a cum & exa- pollelh

IIILIII.

—,.—4

N comcrod

ecutortle

umun taWene
Nndenamt
vertos ntu
u en,unr.
el aue

1
1 curtahn
.
8 hent f⸗
con Cidſ

.

un l⸗
biniinie.
eun
hug e le.

furt. caæſ.

polſſeſſione dolus eſt.

DE HE GuIIS IIRIS. 277

Gaum eſt, per ſupr. dicta: ut, ſi pinguior ſi ſit

altera, competat in id. quod excedit ayg. I.

qui ſervum 3 ff. de obligat. & adlion. Et ita
accipienda ſunt omnia reſponſa, quæ unius
actionis electione alias tolli tradunt, id eſt,

non omnimodò, ſed quatenus exactum eſt
1.. f ſervus ſer vum S. ſi furnum verſ. Proculus l.qui

tabulas l. ſi quis teſtamentum S. pen. f-. ad l. Aquil.

I.. ſi vulneraveris l. ſi merces S. culpæ J. locati.l in
rebus §. ſi ve f. commodati. l. duobus S colonus

F. de ureiur. l. K colonus f-. arbor. furt. cæſ. quæ
omnia comprobat & ſupplet l. . eod. tit. arb.

Deniqne quod Modeſtinus in -. plu-
ra 53. F. ſie obligat. & action. tradit: plura deli-

cta in unà re plures admittere actiones, ſed
non poſſe nos tamen ômnibus uti: omni-

16

nò ſecundum jam dicta oportet accipi, ne

ſcilicet omnibus ti liceat in ſolidum, & pro

naturà cujuſque actionis, ſed in id dunta-

xat, quod in unoquoque amplius eſt. hoc
enim poſt magnas varietates obtinuiſſe

ſeribit tur in l. 36. god. tir.
Lex 131.
Paulus libre 22. ad Edictum.
Qui dolo deſierit poſſidere,
pro poſſidente damnatur: quia pro

§ 3 Rea.

„*

6

quæritur: utrum ſi es dolo poſſideri deſi-

4

27 8 PkR grECTIONES AD TITuTUIM

—

1P+ Eales actiones; ut ſunt hæreditatis pe-

Wtitio, rei vindicatio, Publiciana, Pau-

liana, Serviana & c. & aliæ, de quibus §. 1. &

6. ſeqq. I. de action itemque interdicta, ad
quæ proprè pertinere hanc legem docetin-

ſcriptio, adyerſus poſſeſſores competere
certum eſt. Finis horum eſt reſtitutio non
tantùm rei petitæ, ſed & fructuum & o-
mnis cauſſæ. Verbum enim reſtituendi
pleniſſimum eſt l. reſtituere. 535. k fin. S. fin ff.
de verb. ſgn. Porrò poſſeſſoribus æquipa-
ræa ntur, qui dolo poſſidere deſierunt. Ideo⸗

que non is tantùm, qui omiſſa cauſsâ teſta-
menti ab inteſtato hæreditatem poſſidet,

ſed & qui non poſſidet, idque dolo facit,

puta ad alium, ſive pecun'à acceptà ſive gra-

tiosè, eam tranſtulit, in hoc ut legatarii ſuis

legatis careant, perinde his tenetur ac ſi

poſſidergt. lI./. S. ſane f-. ſi quis omniſſa cauſ. teſt.
4 Quod & in hæreditatis petitione l. item ve-

uniunt §. item est l. ſed & ſi S proinde f. de
petit,. hared. & rei vindicatione l. ſn autem §.
jed & ſi f. de rei rind l. quod ſi dolo cum duab.

præced. eod. tit, obtiner. Hlud notabiltter

ta, poſtmodùm ſine dolo & culpâ poſſeſſo-
ris, id eſt, ejus qui dolo poſſidere deſierat,

* .

interierit, ſi eodem modo apud petitorem

fuiſſet interitura, nihilominus poſſeſſor ad
efti⸗

D

Dl
(umntone
lemetent⸗
Gezlo
lxumren
gleraveri
prlent
Ilthen.
leeln
rlin
ilit Lo
Manio
l.⸗
(orer
ie ili
ſeupbir
poſſee
onmme
Mlcrn
iigteſen
4 Gans
Ronne
zen
umg
Prnn
ONN
dnnn
lre
Kn

GGe

mIuI D REGuIIS IuRIS. 275

thnlui, eſtimationem& fructus & c. teneatur? Equi-
in dem diſertè cautum eſt, non aliter rei extin-
Een Etæ æſtimationem præſtandam eſſe, quàm
eme petitor eam fuiſſet diſtracturus: per l.
lene verberatum 15. F. fin F. de R. V. id quod ex ſo-
lumanme lis præſumtionibus, utpote res futura &
Urlmn contingens, probabiliter conſtare poteſtz

udun fſcilicet ſi negotiator ſit, aut ſi eam rem jam-
enn Kli nunc alii in reſtitutionis eventum promi-
nlfis ſerit. Econtrario igitur, ſi nihil ejuſmodi 6
rbnan, præſumi poteſt, domino nun poſſeſſori res
enm perit. A. §. ſin, Naturalis enim rei interitus
la ad actorem, id eſt, dominum ſpectat l. i plu-
tnen res 14. ubi gl. F. depoſ. Et certe n hil poſſeſſo- 7
6necll ri ex pbrari poſſe videtur, quòd dolo deſie-

rit poſſidere, adeoque pro poſſeſſore con-

em. demnari debeat, cum naturalis rei interitus
ee nihil cum illo dolo commune habeat; re u-
* tigque periturà, etſi nihil dolo factum eſſet.

Oymns porrò probatio debet eſſe neceſſa-

m riè concliudens. His tamen non obſtanti &
elſecn DHeas, exiſtimem contrariam ſententiam,
arn quam & Iohannes vetus interpretes am-
c omni malæ fidei Poſſeſſore, (ed tamen in
altrt om ni; qui præ donis inſtar poſſider. Adeo-
lirel gue violentum poſſeſſotem e9 ettam caiu
ele de naturali rei interituteneri dicemus, quo
9 dolo poſſidere deſiit, eiſi nihil dolo culpavèe

230 PRELECTIONES AD TITuILUIMA

ejus factum ſit, ut res periret, arg. I. 1. & re-
tißimè ſ-. de vi & vi arm. non habit4 ratione,
dſtracturusné fuerit petitor „nec né, ſuffi-

vi arm. & d. l.1z,ibi, moram paſſo.
9 UIIud certe negari non poteſt, aliam
eſſe male fidei con ſiderationem, quæ per li-
tis côteſtationem induci dicitur; aliam ejus,
quæ re ipsâà & in ips poſſeſſionis causà &
titulo ineſt: hæc veritate indubitat4, illa
10 præ ſumtione duntaxat nititur. Etſi enim
poſt litis conteſtationem omnes poſſeſſo-

res pares eſſe, & quaſi prædones teneri ſcri-

bat Ulpianus in !. ſed et/ §. ſi ante ſ.. de petit.

hbered. tamen hoc nõ generaliter, ſed quoad

fructauum duntaxat obligationem verum

te, quod ad interitum rei attinet, non proti-
nus fit malæ fider, ui litem conteſtatur, per
11 I. Hud guoque s0 ff. de pet. hered. Quod & ex
c appaαât, quòd poſſeſſor alienæ rei; cujus
nomine htem conteſtatus & condemnatus
eſt, non omnimodò tenetur d.l. item ſi verbe-

indub'tatum ſit, ſed excuſabilem, per d. l. il-
12¾ lud. Econtràâhæres, qui legata non ſtatim,
ac debuit, ſolvirt, adeoꝗq; moram fecit, tene-
tur omnimod, id eſt, ſive diſtracturus fue-

cit enim debitorem ex ipſo delicti tem bore
fruſtratorem fuiſſe, per l. gen. d. t. de pi &G

..—

6tcominu
unſemm⸗

lgr Nl
lerelante

Alte

ern,

nmingeke,

Dain

eſſie poteſt; arg. I. certian C. de R. V aliàs cer-

Tatum S. fin. . de R. W. etſi moram faclam eſſe

. nſuge
imnenm

ſunmend
Neha,
(enntione
melepel

Ulketſe

umopon

mblen

Mlle
unmin,
P lalie
Wnin

P

in pDrREGHIIS IuIRIS. 232 H

— — —
. rit dominus n ecné per l. apud lulianum, alids
Miimng 1. cum Jervus 39. S. frudtus verſ. ipſius quogne f.
N, e d. de leg. 1. Sufficit enim, quod potuit diſtra-
dän here. I. cum res 47. S. fn. junctal. hujuſmodi Sa.
nlIIH S. ades & l. ſ ſerpus 105 S. F ſer vus eod tit. Vt
„ appareat, multüm inter hanc & aliam mo-

R

nchh ram intereſſe. 13
Uengukl Denique non ad verſatur, quod in I.
ndna item ſi 14. §. quid ſi homo ſj. quod met. cauſ. tra-
nd ditur, eum qui vi metuvé alienæ rei poſſeſ-
Iimil ſionem extorſit, eoꝗue nomine codemna-
n m tus eſt, à rei, id eſt, pretii, ſi res perierit, con-
mhdh demnatione relaxari, etſi hunc prædo-

4

neeriii. nem eſſe palàm ſit. Hoc enim eo caſu ſin. 14
m ſn Zulare eſſe, adeoque in conſ equentiam tra-
e hi non oportere, ex ips4 lege colligitur, ibi,
nen kn quia tripli pœna propter facinus ſatisfacere cogi-

Ee kur: acſi diceret, ſi Pœna eſſet, non liberare-
norzn tur interitu, bonique conſulere debet ador
er „ .„ . .
netue quod fei, quæ etiam apud ſe peritura fuit,

lCutu nihilominus triplum pretium conſequatur. MMMUMM
linfen Saius libro. ad Edidtum proyvinciale.
e Imperitia culpz adnumera-
Nonktt tur. ”” ”MB
Ge 8S „ Hinc
.

4

2382 PaR gIECTIONES AD T Iuuuuu n

——

à½ TI Inc Medicus Aquilià l.z. in f. Fad L. 44. (gninete
H & quilibet artifex locati tenetur, ſi (aßone tie
quid in ſuâ arte imperitè fecerit h ſi quis 9 F. Külget
Celſus f. locat. aut utili Aquiliâ l. item queri- Mtnng
tur 13. pr. ebd. lit. . ſi ſervus 29. SRcalicem Fad ſare ucin
à2 L. Aquil. Hæc illà plenior eſt & pinguior, ſennult
eitſi utraque damni perſequatur æſtimatio- ſlas 6
nem, alio tamen atque alio modo. In lo- ginnine!
cati verum damnum: in Aquiliâ, quanti eo ie ſee
anno res damno affecta plurimi fuit, ſpe- lrid⸗
% Gatur. Itemque judex non ſolùm ſi dolo (Aholne
malo I. filiusfam. 1j. F. de iudic. ſed & ſi impe- imn ſcibi
ritè l. ſi quis 5. S. iudex f. de O. & 4. 1. ber l, dbi
iimprudentiam 51. & ibigl- F. de evid judicave- meble,

rit, litem ſuam facit, hoc eſt, parteuglee- (aha,
quem injuriâ abſolvit ſuſcipere ip a iinkrn
cauſſam pro ſuàâ defendere cogitur. Quod ſmng
autem ind. I. . tům demum uam litem fa⸗ liſleen
cere dicitu? judex, ſi dolo malo adverſus le- neuse
gem ſententiam tulit hoc eò pertinet ſ 1 Cnnni
eo nomine in ſolidum teneatur, per verba imi
jbi, ut veram «ſtimatienem litis praßare cogataf. (G
Interim tamen, & ſi per im prudentiam D (Kiu
lè judicavit, adhuc ſuam facit litem ha er⸗ leunnt
nus, ut eo nomine pœnam fuſtineat, in rnn
qͤuantum judicis religiomæquum videbi.
tur l. Kn. ff. de extraord. cognit. des laf
5 Illud notandum: eum qui 4 es
extruendaes, aliudyé opus faciendumn e

certà

d TI

— —,4

Cckti tedee!

Leitli
mülüng

grli, uaun
uimitut

Maſuote
0 66
leiperf⸗

Qens ſ. de condict. indeb. cum ſimill. Cæterum

N1e GH/ÿ

det,
de 1
NC e0NN
84
NeW
AN

e
8 1. 16
tlen

6
en 4

1
,

g

chitectos de ædiſiciis, negligenter factis,

ſ S
.

—

PDE REGIIIS IuRIS. 28

certà mercede locavit, ſi in impenſarum ex-

cuſſione, ſive negligentiâ ſive dolo archite-
cti deceptus ſit, licitè poſſe à locatione rece-
dere, datamq; mercedẽ rec uperare, etſi non
uſque ad dimidium verarum impenſarum

deceptus ſit, per l. cum in plures é. S. mandæ-

vi f. locat. Quam de imperitàâ, non dolosâ &
æſtimatione loqui, ſecus ac Bartolo viſum
fuit, ideò fit veriſimile, quòèd non univer-
ſum, quod dedit, ſed reliquum tantùm,id
eſt, quod nondum impenſum eſt, reſtituen-
dum ſcribitur. Eſt enim translatitium, 7
quod, ubi dolus dedit cauſſam contractui
bonæ fidei, reddat eum ipſo jure nullum; I.
& eleganter 2. f. de dol. mal. I. 5. C. de reſc. ven-

dit. ut & transactionem in totum reſcindit l.

in ſumm é;z. S. & quidam verſ. ſin autem evi-

ut ejus §. caſus ſibi conſtet, fingere opor
tet materiam operi faciendo paratam jam-
nunc fuiſſe, nihil dum tamen æddificatum
eſſe; eamque materiam alii ului eſſe poſſe
domino. Alioquin ſi pars operis facta jam
ſit, ut nulla ejus utilitas eſſe poſſit, nihil eſt,
cur non univerſam pecuniam dominus re-
Petat, Vid. I. & ided 17. F. de V. O. l. Marcius 19.
l. ult. f. locat.
Ilud denique non omittendum: ar- 6

non

244 PaELECTIONES A b TITuruM.

——

non in infinitum obligari, ſed ſecuros eſſe, .

ſi intra 1 5.annos nullam labem operis vi-
tio contrahant: quod etſi de publicis ſoluùm
ſanciatur in l. omnes 8. C. de oper. publ. tamen,
cur non idem quoque in privatis obtineat,
nihil apparet. Fac. nor. Fabri tein u.

Lex 122.
Gaius libro . ad Edictum provinciale.

Welior conditio noſtra per
ſervos fieri poteſt: deterior fieri
non poteſt.

Vod fil liusfämiliäs itemq'ue ſervus

tim pater ejus, dominusvé vel ignorans
dpofſüudet: l. 4. F. de acquir. poſ-. non fillius aut
flſeervus ipfe, qui tenere quidem poſſunt,
poſſidere non Poſſunt „cuim non corporis
modò, ſed & juris ſit poſſeio. l. poſſeßio F. l.
2 d. t. Quod adeò verum eſt, ut pater hona
caſtrenſia aut quaſi, fil filiifamiliaàs militis, in-
teſtatò mortui, occupet tanquam peculi-
um, nontanquam hæreditatem: . 2. f. de
caſtr. pecul. l. inieligie . eod. uh. 12. inter quas
ſucceſſiones multùm omninèò intereſt. Hæ-
reditatem filii pater cum fratribus defuncti
dividere cogeretur: 5. verd cum aſcendenti-

D5

ð
Auth Eeber
osbabet.

Nodem welio

peculiari nomine apprebendhit, id ſta-

bus

Eekiute

S u eteriot

16 11 yre

necdr
um hrt,

lonteskon⸗
lencootu

Uuimnlecan

ntereſer
onodat.
i Nun
incheren
iſeelicrenn
mriled,l
unVen
nlungtl
ſendun
liggl

Ullhenn

=

1
Inerenr

fealie
fiu ſi
Ekron

4 aloels

ſRielen

UWlie

dTN

en rr
ublicsntr
en nzblemt
nis Ohdnt
ð

,

mmnii

nenckinn
11 i.
Ge rorn
inn Uulnr
en

100

DE REGuT. 158 IuRISs 295

—

bus Auth. de Bares. ab intefi. Noy. us. peculium V

modum melior conditio patris dominivé
per filios & ſervos fiat. Quod autem ad-
ditur, deteriorem non fieri, id ſecundum !l.
10. & l. 5. ſupra. h. t. accipi oportet. Ex
quo contractu, per filium inito, Pater lu-
crum facit, ejusdem quoque contractus
nomine actionem ſuſcipere, peculiotenus

ſcilicet, cogitur. l. a fliusſam ff. de neg. geſt.

Eſt enim ſecundam naturam, incommoda

cujuſque rei eum ſequi, quem ſequuntur &

commoda d. l. 10. Ex contractu iniquam
fili. Nam ſi ex delicto, ſecus eſt. Non

enim ſolet ex pœnalibus cauſſis in patrem,

ne peculiotenus quidem, actio dari d. l. 18.
Atque adeò, ſi quid ex conducto à filiofa-
Hamilis cœnaculo dejectum effuſumvè ſit
in locum, quà iter eſt publicum, ipſe qui-
dem filius in ſolidum tenebitur edicto, de
hbis qui deiecerint & . in duplum ſcilicet da-
mni dati: pater tamen ne de peculio qui-
dem tenetur, I.7. br. & §. ſi filiusfamilias d. tit.
ſcilicet ſi ſeorſim à patre filius habitaverit.

ſolus habet. Atque ita apparet, quemad

4

§. ſliusfamilids I. de oblig quæ ex quas. contr.

Quæ ſic opinor accipienda, quatenusactio
ex illo edicto pœnalis eſt. In quantum enim

rei perſecutionem continet, nôn im pro-

babiliter dicetur, teneri patrem peculiote-

nus,

286 PRALECTIONERS AD TITuLuIM

—G

nus, ſicut rezum amotarum actione tene-

tur, in quantũ factum eſt peculium locuple-

tius: & dominus ob furtum ſervi I. 3. S. e*

Z furtivi f. de pecul. l. 4. cum ſeg. f. de cend. furt

I. 1. §. nec gravari ſ. de vi & vi arm. Cæterum

etſi pœnali actione pater nomine filii non
teneatur, condemnato tamen eâ actione
filio pater tenetur actione iuidicati etiam

ad pœnam, quatenus ſcilicet in peculio eſt;
quaſi judicio cum ipſo ſit contractum l. 2.5.

idem ſceribit f. de necul. l. etf condemnatus f. de

noxal. all. l. Iulianus 19. f. de condict. fu rt. l. 16.
F. de vi & vi arm l. tam ex contractibus 57. f. de

judic. Vnde dubia videtur effici commu-

nis illa & recepta concluſio, quòd publica-
”ů”MMü tis bonis filifamiliàs propter delicum non

poſſit publicari peculium, ne quidẽ quoad

proprietatem: Peregr. de iur. ſiſci lib. 5. tit. 1.

num. 12. quod & ſu prà attigimus in l. 97. h. t.

A quà tamen recedendum non eſt, propter
nis loquitur. Interim ex his liquet, ad pe-
culium quod attinet, poſſe ſervum aut fi-
lium tàm meliorem quàm deteriorem cauſ-

ſam patris aut domini facere, eoꝗque præ-

11 ſenté regulam nihil pertinere. Aliàs a. ſtipu-
üUUulrrnnqdo, paciſcendo, contrahendo meliorem
ceorum conditionem facere poſſunt l. ſi debi-
tor j. F. de ad. l. ſeryus 3. C. eod. deteriorem

non

iein

rid

1 13. C de bon. damnat. quæ in fortiorib. termi-
140

D1

—
opnitenlen
AInunnn tli
en tehio
fülmettl
C A
ſmmutuss
Auun ibe
ikiam ijt
lſaant 4

lenmmbl
uuprennſed

ſteni hoe
tingeio⸗

entdoce
unit uni
(aetonen

ſ

N
(n

W

drren

nKideee
cllumlon 4

kine nem; relatio juramenti à filio facta patri

“
. SSõ

pr HKuLIS IuIRIS. 447

l

non item . .yenult. f. depoſ. Inde ſt, ut us. 14

jurandum fillii patri quoq; patiat exceptio-

ian. le
nocnen
men ti e

je e nicctten “

ceu; xeloe⸗

Z
Almiul

iti1

reftcin⸗
grd

gelän n

,negoi 9

gil

=

fmg ed
mnete
ninb

“ ,

rinenn

nihil noceat I. quanto magis f. de jureiur. l. nee
filius C. eod, niſi in cauſsà peculiari detulerit
I. ſervus & duab. ſeqq. eod. tit. Pariter con- 1¾
ditionem, ſub quàò pater inſtitutus eſt hæ-
res, etiam injuſſu ejus filius rectè implet;
I. 5. f-. de cond. & demenſt. cum palàm ſit, eo
facto non obligari hæreditati fortè damno-
ſæ patrem. ſed inſtitutionem duntaxat pu-
1iflari⸗ Hoc ita, ſi ipſa quoque conditio- 14
nis impletio patri damnoſa non eſt, ut pu-
ta in facto conſiſtens. Alioquin ſi⸗ quid de
ponis patris diminuendum foret, dicemus
impletionem injuſſu ejus nullam eſſe:
itaque accipi oportet I. 25. ff. de condit. in⸗
Sir. ut doctè Faber hic animadvertit n. 4.

Lex 134.
nyianus libre 2 1. ad Edidum.

Non fraudantur ereditores 3

dcum quid non acquiritur à debi-

tore: ſed cum quid de bonis di⸗
minuitur.

Vide

288 PR FLECIIONES 4P TIruruXA

Ide ſupra in l. non vigentur 83. in ſ. b. .

jundt. l. alienationis a5. verſ. qui occaßfione
f. e y. §.

J.

Nemo ex ſuo delicto melio-
rem ſuam conditionẽ facere boteſt.

p&Naquid ſtipulatus ſit, & dolo alte-
rius Ilocιsctum ſit, ut Pœna committere-
tur, X qu iſſimum eſt exceptionem dari, ne

FPF 1¹ excctà portionem pòſt actione pro

ſocio conſe equatur ſ duoj. pr. F. A quis cau-
tionibus. Fac. l. ita demum 31. I. de rec. arbitr.
2 ltem qui dolo fecit, quò minus poſſideat,
ad exhibendum agere non poterit, quamvis
ad exhibendum ipſe teneatur: lI. 3. §. ſi me-

–—

cum fy. ad exbib. & actio communi dividun-

do ceſſat, ſi unusex dominis ſui facti nomine

p& nã meruit l. ſi duobus l.ſi cmmunis ſj de no.

3 xal. ad. Sic tutor adverſus contutores,
quamvis doli participes, nullam actionem
habet ad recuperandum, quod ob commu-
nem dolum præſtitit: L. 1. §. planè ſi ex dolo f.
detut. & rat. liſtrah. nec procurator adver-
ſus dominum, qui proprii dehcti pœnam
ſubiit !. qui proprio S. pœnam j. de procurat.
Adde l. ſive hreditaria f. de negot. geſt.

dl

Mr⸗

uie ftee
Itonentd

Urinquuntn
CNtemndltase

MWnenmſuammn

obes ui

Uutefonl

Tideò ſi de duobus ſoci's unus ſub ſhnuf

wenig, ſe

—

ictlone

hunke eA⸗

ſunn Cnanen cr

liiep
nonmmimne

i liſ
umninile.
hürmtien

faule

mmnanbon
D Fmdnnn,

iehanil

Inn pDr KkGUrIS IuRn Is. 289
— *

eun UIIud quæritur: an is, qui vel rei vin- 4

nſneg dicatione vel depoſiti commochtivé actio-
ne conventus dolo poſſidere deſiit, ideo-
que, in quantum in litem actor juraverat,
condemnatus eſt, vel in hoc faciat conditio-
ldnn tionem ſuam meliorem, ut actor ei cedere
elaeree actionibus ſuis debeat? quâ de re contraria
erxtant reſponſa: l is qui dolo 69. ff. de R. V. &
1s ſoirum 1 in depoftti 12. f.. de re iudic. quorum hoc in/
Ihu Ponæz fidei, illud in ſtricti juris actionibus
a locum habere Accurſiius exiſtimat in d. l. 69.
iumes Veruntamen cur diveru m ins in his eſſe 5
Auͤr⸗ debeat, nihil apparet; ma jorque videretur
1,. lie: in contrarium eſſe ratio, ut multè minus in

uα bonæ fidei judiciis actor actiones cederet,
Pu As quam in illis. Licet enim in omni contra-

gun ctu bona fides præ ſtanda ſit: 1 mandatu 19.

8
50 tE
POe

er lusſe §. 1. F. mandat. I. bonam ſidem C. de oblig. & ad.

ttamen cum bona fides in his, quæ ab eadem
aciun denominantur, ex uberare debeat, 1 3, C. pro
* ſi ſoc. reus, qui illam contemſit, dolum que ke-
,nnoe eit, ei ceſſione ſe indignum reddidit. Quic- 6
din quid ſit, exiſtimo non tàm ad diverſitatem
dn m judiciorum bonæ fidei & ſtricti juris reſpi-=
“ Nciendum eſſe, quàm quod diverſæ ſint utro-
43 2 bique facti ſpecies: & quidem in l. 12. ideò
nrn⸗ doloſo ſuccurri „quod litis æſtimationem
h non ſimpliciter ſed ex affectione actoris fa-
ctam præſtitit, atque ita definere cœpit a-
. SCtoris

—

290 PRLEHCTIONHERSAD TITuLuIM

ese——

Gtoris intereſſe, cum rem habere videatur;
l. ſi & rem ff de petit. hared. gl. in l. item ſi res,
in rerboyrem habere vult. F. de alien. iud. mut.
cauſ. nec invitus poteſt videri carere re ſuâ;

cum pretium, quantum voluit, ſit conſecu-

tus I qui reftituere fj. de R. V. Vnde nõ tantum
alias actiones, puta furti, Aquiliæ &c. ſed &
rei vindicationẽ condemnato cedi æquiſſi-

mum eſt, ne dupliciter quaſi plectatur ob

7 unum dolum. Porrèò in l. &9. dico ſimpli-
cem duntaxat litis æſtimationem fu ſſe prę-
ſtitam, & actorem juſtum rei pretium con-
ſecutum eſſe, quam vis pro eo re ſi uâ carere

3 tereſſe. Quam interpretationem confir-
mat l. quod ſti poſſeſor 71. eod. tit. ex eodem
Pauli lbro deſumta, cui quàm veriſimile

eeſt ſub jectam eſſe l. é9. atque adeò non uni.

verſaliter de omni, qui dolo poſſidere deſiit.

ſed de eo duntaxat, qui non amplius, quàm
veram litis æ ſtimationem præſtitit, accipi-

endam. Rationem certè, quæ in l. ſeq. o. ad-
jicitur, ſecundum quam utique lex tàm re-
ſtringenda quàm extendenda eſt, per gl. &

Dd in Auth. quas actiones C. de SS. Eceleſ. laſ. in
l. talis f-. de leg. ad omnes in univerium, qui

dolo poſſidere deſierunt, referri non poſſe

manifeſtum eſt; ſed eos duntaxat, qui ju-
ſtum pretium pra ſtiterunt, quod lhitis

—

ma-

Uutonijutam

tt 40, ,ntor.

ſhhloce pol
ſoheebere
lekenreg

E

ubuoblern⸗

ſeluͤſeeunee

.

((6lſeſe

nitrenne
Utiickrelie

nollet; adeoque nandum deſüſſe ejus in-

hikune
hechhe.
mtnn
nubtene
unt 6
Ptlinen
nen henn
1 1

an.

Conddd

1d n DEREGuIISIISIS. 291
baderan .

mationi, juramento actoris factæ, opponi-
Ualng tur. A. 1I. 77. eod. 1it. .
Aiuͦ Denique quod traditur in I. 7. S. qui à 10
Ceigenn me ſ- de vi & vi axrm. violentum poſſeſſorem,
inſims ſi ab alio de Ppoſieſſione vi deiiciatur, ipſum
Voküm quoque habere int erdctum, tum ad verſus
Aguirhui Præſentem regulam, tum contra quàm in
mis furibus obſervatur, qui furti actionem ad-
Uai etn verſus ſecundum furem non habent, per WDU
1. 10. & I. ſeg. F. de furt. idipſum hanc hbet
nenii diverſitatis rationem, quod interdictum de
teptetun vi rei eſt reſtiturorium actio furti non ad
Geofen rem ſed ad panam datur, quam conſequi
iles nihil ipſius intereſt, cum res ejus non fue-
euta rit, & im probè pœnam ab alto exigat, quam
NMa && ipſe debet. Sed quamvis nec condictio-
unmi nem furtivam habere priorem furem ve-
Nentt rius ſit, ut quæ domino datur I. ul. quoniam
