ctione conveniri poſſe. d. l. 2. C. de evid.
Hujus porrò quæſtionis occaſione il-
lud peculiariter de fidejuſſoris hærede no-
tandum: hunc quidem de evictione, etſi in
obligationem non conſenſit, nihilominus
teneri, ſicut & is in cujus locum ſucceſſit;
agentem tamen ex ſuâ perſonâ exceptio-
ne repelli non poſſe, ſi evictionem præ ſla-
re paratus ſit: per l. ult. C. de eviét. etſi fide-
juſior ipſe, non minus quùàm venditor, ex-
ceptione repelleretur. I. vindicationem f. &
1. exceptione 11. C. d. . Qu de re plura dixi
ad l. 29. ſupra. h. t.
, Deni-

Dl

Dent
ſel Aenue,
conlentrerhe

t, ſed iub

H’MDc 11.
enurereliee⸗

undomino⸗
riftehe
e. Ldverl
lrarconlent
in.ſguei
Elunu int
gwode⸗
n Kben
ubi den⸗

lennnticont
ſpinani⸗

wir,u
Clkrlite
ollenfn
MWrimhec!

uunlete

(tliceku
et en

Publi⸗

O.

IIN

—
uulnCe
ulen deun
Uahenſ
bicecne

Dbe dodttn.

ur, itn

181ſ

nſleiin
üon e
nurcon
ſmtn04
hre du
inn

brile⸗
guogutt
onisttni
iülett
ncchobe,/
ſtyolvoe
cunſn

pDE REGuLIS IuRIS. 36 5

——

vel alienare, aliud vendenti vel alienanti

conſentire: non tamen omnimodò diverſa

ſunt, ſed ſubalterna; adeò ut cui vendere
alienarevé liceat, liceat eàâdem ratione alie-
nanti domino conſenſum pręberel. cum quis
165. infra. h. t. Fac. l. 8. I. 10. pr. f. de aq. pluy.
arc. E diverſo, cui illud non licet, nec hoc
licere conſentaneum eſt. d. 1. 16 5. b. t. l. F pa-

ter 22. f. quæ in fraud. cred. I. 3. 5. non tan um
F. de donat. int. vir. & A. I. 4. C. ed. Necmo-

vet, quod Decius hic num. 2. obiicit l cum pa-
ter 77. §. libertis 27. F. de leg. 2. quaſi prohibi-

tus ibi alienare non tamen prohibeatur

alienanti conſentire: quod & verbis&men-
ti Papiniani adverſum eſt; niſi fortè hoc
ſentiat, ut qui alterius partis alienationi

Denique aliud eſt quidem vendere 3

conſenſit, ſuam non amittat. Meritò: cum
ſuo diſſenſu non potuerit alterius actio-

nem impedire. Si tamen conſenſit, indi-
gnum ſe reddidit, qui de alienato lucretur,
ut qui defuncti voluntatem, quantum in ſe
fuerit, contemſerit.

Refertur ad univerſos, quod

publicè fit per majorem partem-

N Rdinem, id eſt, Senatum non habe-

ri, niſi duabus Ordinis partibus coa-

ctis,

366 PRELRCTIONES AD rtTuru1

Ctis, jure conſtitutum eſt: l. lege fj. de decr. 3

ord. fac. F. G. ut de duodenario Senatorum

2 numero octo ad minus adſint. Si paucio-

res, decreta ab ipſis facta jure ſunt irrita,

etiam ſine appellatione l. nominationes C. de

appell. Fac. l. nuli f. quod cujuſque univ. nom.
32 l. 4,5. C. de decur. lib. 1o0. Illud quæ ritur: utrum,

ut ſententia valeat, & decreta à majore Par-

te Ordinis facta; ſpectare oporteat majorẽé
parté eorum, qui adfuerunt, an veròè totius
Ordinis? Prior ſententia ab Azone & mul-
tis aliis approba ta eſt, ſcilicet quod non urti-
que reſpectus habeatur ad majorem par-
tem totius Ordinis in conſentiendo; ſed
ſufficiat, majorem partem, & quidem ad

minimum duas tertias curiæ; V. G. ocοα

de 12. præſentes eſſe: & quod major pars de
his 8. concluſerit, id perinde ratum eſſe.
4 ac ſi ab omnibus decretum fuiſſet. Addu-
cumt I. nominatorum 43. C. de decur. ubi Br. Ab -
bas & Decius in o. cum omnes extr. de conſtit. &

in c. licet eritanda extr. de elec. quos refert &

ſequitur Roland. a balle conſ. 90, num. 19. vol. 1.
aſſerens hanc ſententiam communiter eſſe
receptam. Qujus authoritatem ipſe quo-
5 que olim ſecutus ſum. Sed cum conſtet
commupnes opiniones adverſus leges cla-
ras non Prævalere: Corat. de communiopinio-
ne 144 2. tit. 9. caſu 2t. vereor ne hæc quoq;

neque

/

4

n1

nnemn t,

Lenunmingn

r Chet/⸗
Prputiner

1Orokeben

anenidthe

NuN0
9dcddn

muun ece

Gnionodaure

mn Oidn
ſiartiner

lllſitnge
B nien

prſeotb el

Pt oi
2 ri stoan

W Aned
ien
Reinilt
WNEN E
ent,, N.
hicend
ualu
rd
Ie
lusgn
monon

Po un

—

elleaſe
tenrid eun
uuin An
eli

l. mniutsket

1A e
1
1

„s gooren it
K ODORKü

“”c
Unt, 40 feloe
1 M Kun
6 Nanade
(etoloeco

10 Mijot/

e,l. 6

r 2½%

,

oosteel

—— — —

S
—

DIREGuIISIuRIS. 367

neque vera ſit, neque tuta. per illum ipſum
textum, in quo fundamentum ejus poni-
tur, ſcilicet l. æs. C. de decur. quæ diſertè di-

ſtinguit inter Ordinem & partes Ordinis.

Vt Ordo haberi poſſit, neceſſe eſt majorem
partem, id eſt, duas tertias eſſe pra ſentes. 2.
f. de decr. ab Ord. fac. l. 19. ff. ad municip. l. nulli
2. F. quod cui. univ, nom. Vt autem deere-

tum fiat, neceſſe eſt majorem partem Or-
dinis, non auteim majorem partem majoris

partis Ordinis, con ſentire. per d. 1. 45. ibi,
ne paucorum abſentia, ſive neceſſaria, ſi ve fortui-
ka, debilitet, qued a majore parte Ordinis fuerit

6

conflitutum. Quotiescunque igitur ex

præ ſentibus duo contradicunt cæterorum
6. opinationi vel voto, & rogent totius

Orqdinis conventum indici, ſi id ſperna-
tur, palàm eit, nihil poſſe dici conſtitutum

à majore parte Ordinis. Deinde tuta non
eſi etiam illa communis ſententia, per tex-
tum valde notabilem in I. fin. C. de vend.
yeb. civit. lib. 11. ſcilicet, quòd indefeſsà curàâ
proſpiciendum ſit, ut ſine omni fraude ſive

nundinatione, vel colludio ſeu conniven-

tià in cauſſis ad civitatem pertinentibus
procedatur. At verò ſtante illà ſententi4,

quæ communis dicitur, nihil foret faci⸗
lius, quàm captare occaſionem illorum Se-
natorum aut Curialium abſentiæ;, qui vi-

ä
”

368 PRLECTIONES AD TITuLUIM

Sð

debantur obſtaturi decreto, quod optatur

2 Et certè valdè rationabilis eſt eorum Sena-

11

torum ſententia, qui petunt, ne decernatur
& concludatur, niſi vocatis & auditis etiam
Abſentibus: quoniam eorum præſentia poſ-
ſet etiam alios trahere in ſuam ſententiam,
ut optimè colligit Br. in I. 2. num. . C. de de-
cur. per l. ſi cut /8. & l. præced. f. de arbitr. Hinc
etiam videmus in quæſtionibus majoris

momenti non tantùm adhiberi decurio-⸗

nes, licet pleno ſint numero, ſed etiam alios
pootiores ex civibus d. l. fn. C. de vend. reb. civit.

Hoc dictat ipſa ratio, etſi lege deficeremur.
I. 2. item Varus in f. ff. de aq. pluv. arc. Illud

hinc efficitur, omnium conſenſu requiſito,
in

majoris quoque partis conſenſum ſuffice-
re. Br. in l. quicunque in f. C. de omni agr. deſert.

iUib. u. Fac. c. 1. & alt. eætr. de his quæ fiunt

maior. part. capit.

2

Abſurdum eſt . plus juris ha-
bere eum, cui legatus ſit fundus,
quàm hæredem, aut ipſum teſta-

torem, ſi viveret.

Planum hoc eſt ex I. 6. F. de except.

Lex

fhiant

In jur⸗
Ciens pe
Cntltonem
6 winds
dberi nel!
1 gol e
Kad 1
Netlikuur.

llüones

CE Der ro

uniueret

(r
Werd
pohgeie
er An .
ln Gene
m 6 NR
dumken
ltlus r
unn Eehe⸗
ber uoru

da ſtetige

1

nun „ DE RHcE⸗IISIuRIs. 3 69
e In jure civili receptum eſt:
Conditionem non impleri, fiat;,
Gemt quò minus implearur, perinde-

Gmbum haberi, acſi im pleta conditio fuiſ-
bei ſet. quod ad hbertatem, & lega-
ole ra, & ad hæredum inſtitutiones
Aiperducitur. Quibus exemplis ſti-
pulationes quoque committuntur,
cum per promiſſorem factum eſ⸗
Gins ſet, quô minus ſtipulator condi-
a/l tioni parerer.

Vod ſuprà. in l. in omnibus 39. h. t. gene- k
Q raliter dictum eſt, in ommbus cauſſis
pro facto & im pleto habendum 1id, in quo
per alium mora ſit, quò minus ſieret: id
s“ hujus legis notabili ex Plicatione limitan-
e dum eſt, ut captione liberetur. Neque „
ind enim legato dato ſub hàc conditione » ſi
H Titius conſul factus fuerit, protinus lega- —
tum debebitur, etſi conſul non frat, quaſi
u Per quorundam invidorum adverſa ſuffra-
E gia ſtetiſſet, quò minus conditio im plere-

370 PR A4IECTIONERS AD T I1ruIIMA

——

—.ñᷣx/.+⸗⸗

3 tur. Notandum igitur, quod non ait, con- —
ditionem pro impletâ haberi, cum per
eum non ſtat, cui profutura eſt impletio;
nec etiam, cum per alium quem vis ſtat, qu; lu
minus impleatur: ſed cum per eum, cujus
4 intereſt non impleri. Adeoque ſi pupil- p
lus hæres, ejusvé tutor, impedierint, qu? halun,
minus legati conditio impleretur, legatum Mtum t
nihilominus debebitur: l. cum pupillus 7.
pr. ff. de cond. & demonſt. neque favor pu- ediii
pilli quicquam operatur in contrarium. Aeuntee
Quod ſi extraneus ignorãte hærede impe- alittſt
iierit, cum ejus non poſſit intereſſe, conſe-⸗ kenlfini⸗
quens eſt, conditionem pro defectà habe- hlenrede
ri. Iterum, ſi extraneus gratificaturus he- (Ag.
redi, cum amicus ejus eſſet, impedierit, bonheeßi
probabiliter dicetur, impletam videri de- I Uude
bere conditionem; cum id, quod ſui don. umkd
taxat contemplatione factum eſt, hæres inmimt
tanquam à ſe factum agnoſcere debeat, Minc
aut certè eo uti non velle. Denique in in hi
⁶ conditionibus, quas poteſtativas vocant Mani
Interpretes, ſi per naturam vel legem im- ugebſi
pediatur legatarius parere conditioni,nihi- an iien
lominus legatum conſequetur, ut in ſpecie minu
facti I. 3 §. ult. F. ad SC. Syllan. 1. 6. §. ſin. F.de ium
csondit. & demonſt. arg. l. ſub conditione 5. mMiher
pen. F. de cond. inſtit. . ceſlt

5

Lex

II

odmnut
aben,
uunckint

4
gennil

inetein
nleen H
1l anſel

1 negrin
ur in aum

ite hzeter
Frioneche.

rnufienn

„

f

gal

llet, ime .

DEREGʒIIISIIRIS. 9771

Quæ propter neceſſitatem re-

cepta ſunt, non debent in argu⸗
mentum trahh.

Vre civili conſtitutum eſt, ut ſibi quis.

que, aut certè ei, cujus in poteſtate eſt,
acquirat; t. t. I. per quas perſon. extraneo non
item: I. i tibi 7. S. ſi pactus ſim ff. de pact. cum
Kimil. excepto eo, qui bonâ fide ſervit. l. iuſto
Fde uſacaxy. Quod tamen in eo, quem quis
bonà fide filii loco habeat, contrà obſerva-
tur. Ulud enim alterum propter neceſſi-
tatem & quotidianam ſervorum compara-

tionem introdu ctum erat, ut in argumen-
tum ſive conſequentiam trahi non opor-

teat. Hinc factum, ex neceſſitate fortè fa- 3
mis admiſſum, non poteſt perinde cenſeri,

ut quodyvis aliud: c. ſi quis propter neceſitatem

extr. de furt. nec viciſſim hujus argumento in
aliis quæri im punitas. Quod enim lege lici-

tum non eſt, neceſſitas facit licitum: c. auod

non eſt extr. de R. I. quà ceſſante, debet utiq;
ceſſare pariter conceſſio c. quod pro re-
wedio ſ. quaſt. „.

1

—

Aa 2 rex

rõ

—
—

Le. 172.
Vlpianus libro 7. ad Edictum.
Cujus eſt donandi, eidem &
vendendi & conçedendi jus eſt.
Onceſſionis ve rbum vel ad commo-
Jdatum, vel certè, quod magis eſſe vi⸗

detur, ad precarium pertinet. Vtrumque

benefici quædam eſt ſpecies, & quandam

cum donatione familiaritatem habet. Pre-

carium equidem non aliud eſſe videtur,

quàm donatio ommi modò, id eſt, pro arbi-

trio concedentis revocatoria. arg. l. 1. . &
diſtat. ff de preeavx. Nunc naturalis ratio
gis lcere ebere. quod minus eſt qua dere

8

dictum fuit in ! 2 ſuprà. h. k. Plus eſt au-

tem donare, quàm vel commodatò vel pre

cariò concedere. Ibi enim resirreve cabi⸗-
liter alienatur hic ne alienatur quidem.

porrò vendita res à domino etſi alienetur,
3 tamen pretum in ejus locum ſucceditz mi-

nusque detrimenti habet, quâm vel com-

modatum vel precarium. Vnde, qui ven-

dere res peculiares poteſt, lervus vel filius,

nec commodare nec precanio concedere
efficaciter, ut opmnor, poteſt: certe dona-

re nequit. I. Rlius 7. F. de donat. E dierle⸗

172 PRATECTIONESAPTITuIrIuH

511

ltenctu.
Lunc eci
poſtk eert⸗
le at inl

ſhenchitane
e m!
elemn
Nnnons vetbn

ſilnilfege

Cin 1Cur
ſ,,. udu

EE in luf
mun inpe
ſonecltai
(Whert
oteene

. 1

ofe ic no
Kione 8⸗

(andencrt

Mihlen tn
fiſetoren.
len eſee
ſuifiin in
Aocuef
weno,
Don dd

nII

—

72.
Akän

1ndi, ene
kendie

n Mid nn
n mt

dei⸗ e
nten tee!
ludclen
ite tte ahn
rn 1
Anrunh!
er,n
bekil⸗
odto 6
ein
Detr ⸗
gechn ed.
vlac⸗
n ſe t
e e
Yus e
10 DRl
ect⸗

4
l

BE IEGuII= Tnars. 17;

Snate qui poteſ, reliqus omm⸗ vorell.
ut hic traditur. nod utrum ad Emphy
teutici prædii alienationem aceom medari *
poſſit? diverſæ ſunt interpretum ſenten-
tiæ Bart in l. ſin C. de ſur. emph. tradit: ſicut
nõ vendieita nec donari ejus generis præ dia
poſſe. Quzm ſententiã conſitmare videtur
I.1. C. de prad decur. lib. io. ſi generale alie-
nationis verbum ſpectetur. Contràâ ſen

tit 4.. ind. l. fin. quæ & communis dicitur ſen-

tentia à Claro lib. 4. ſent. in §. emphyteuft.
queff. 15. eaque videtur habere rationem.
Nec enim cujus quam liberalitatem aliis in-

noxia m impediri quum eſt. In vendi-

tione cum nil niſi 1 pretium ſpectet vendi-

tor, meritò domini, quàm cujusvis alterius,

potiores partes eſſe debent: quod in dona⸗
tione dici non poteſt, quæ ſolâ donatoris
affectione & benevolentià nit tur. Hoc
etiam confirmat l. 1. C. de fund. patrim. lib. 10,

Priorem tamen ſententiam ſem per judica- £

vi veriorem eſſe, quam etiam communio-
rem eſſe teſtarur Hieron. de Caævall. in libro
commun. oyin. ontta communes concl y70. nul-
14 addit4 ratione. In candem deſcendit

quoque Fachin Iih. 3. contr. cap. 97. eo argu-

mento, quèd domini conſenſus requiritur,

non tantum ob iHam caufſam, ut ipie poſlſirt
emere ſi i Hbeat, ſed etiam ob alias; ſcilicet

A ut

374 PRLECTIONES AD TIruruk “

Dt N
ut intelligat, quisnam ſit Emphyteuta, &, uemkeen-
antequam ei poſſeſſionem concedat eumꝗq; tninconqueſi
inveſtiat, de re emphyteuticà providere tenarlg
poſſit, ut non ſolùm laudemium ſeu quin- cnnetcun
“ quageſima pra ſtetur, ſed etiam ipſe canon (in iinn
7 em phyteutic'&. Sed h E ationes no ſtrin- Päunchmn
gere vel ex eo intelligitur, quòd illis omnib. Moknooni
ſatisfieri poſſet per ſolam notificationem, l ſa⸗
etiam citra conſenſum. At lex non tantum a enunt
notificationem, ſed & conſenſum requt. lerer
³ Vera igitur & genuina ratio eſt, ne domi- Aumbere,
no invito novus emphyteuta obtrudatur, hinutemnein
cui ipſe ab initio nunquam in emphy teufſin Nits ninns,
daturus fuerat, forté malo & pernicioſo a- Nlſeknloln
gricultori, tixoſo, difficili & cum quo . MIi Genane
mohlibenter negotium habeat, &c. Forti ‚ tninealet
9 ſimum hujus rei argumentum ſumitur ex intingie
l. milites 317. C. de locato ubi miles à conductio- „ N
ne prædiorum arcetur, non tantüm câ ra- kung, ni
tione, ne omiſſo armorum uſu ad agricul- KW* 4
turam ſe conferat; ſed etiam „ne occaſio- unt Rn,
ne militaris cinguli vicinis gravis exiſtar. Si inine
ergè dominus non deber einp uyteutam minit
conſtituere, qui vicinis gravis ſit. cur cogas ſai i
. “ tur invitus conſtituere, qun ſibi ſit gravis? Urnmnia,
10 Sed nihil opus eſt aliunde ſuffragia peterc, ainnie
“ cum ipſa textus ratio ſatis evincat, nm tionen
potiſſimùm cauſſam à luſtiniano conſ . pudret
ratam fuiſſe, ne ſcilicet domino invito no.

. DEREGuIIS IuRIs. 237 7
lcnals vus emphyteuta obtrudartur. Hoc ipſum
une eDim conqueſti ſunt domini adverſus em-
Eniman Pphyteutas ſuos, quod ſine ſud voluntate jus
tzemphyteuticum in alios transferant; & in
nintt dubium vocàrunt, an hoc iis licere debeat-
5lalohetdon

Deciſum eſt, minimè licere. Reſponſio de-
Walu bet interrogationi congruere, ut vulgè di-
npi citur I. 1. S. 3. f-de “ O. Si hoc tantùm in du. II
Mamm bium vocatum fuiſſet, an venditis meliora-
ns tionibus liceret domino eas eodem pretio
ht ad ſe trahere, nihil opus fuiſſet domino
ene prius denunciare intentionem vendendi;
nie multò minus, expectare duos integros
& menſes reſolutionem domini: ſed abſque
&n omni denunciatione, abſque omni expe-
dent Ctatione poſſet emphyteuta vendere & do-
tun mino relinquere jus protimiſeos ſive re
lein tractus. Neque etiam aliud petiiſſent ſup-
uum plicantes, quâm ſibi conſervari jus proti-
le miſeos. Quoniam autem Iuſtinianus non x„
eα putavit alienationem eſſe permittendam
müelt ſalvo jure protimiſeos, ſed Emphyteutæ
am minimè licere neque vendere neque trans-
ferre, &c. niſi pciùs atteſtatione domino
1Rl transmiſ à apparet utique illum alterius
etiam rei, quam juris protimiſeos habuiſſe
i rationem. Quid verò id ſit, & in quo præ-
α cipue verfſetur, ſatis indicant verba, jus em
aus Pphyteuticum transferre fine conſenſu domini. Si
Aa 4 do-

Ee
modHee
k,CoCSN

13

176 PRX rTFeTiONBES AD Turu

dominon non eſſerg gravis träslatio. tunc non

diſſentiret. Quotiescunque igitur domi-
nus mavult dare tantum pretium, 'quantum
reverà ab alio accipi poteſt, tunc non cogi-
tur novum emphyteutam admittere, & ſa-
tisfecit conſtitutioni.

ſit ei, cui donare volebat, pretium acce-
ptum donare.
que æqua & juſta habebitur ratio: domi-
ni ſcilicet, dum ipſi invitro novus colonus
obtruſus non eſt; & emphyteutæ, cujus

liberalitas non impedirur. Illud enim uti-

que non juſté conqueretur emphyteuta,
quòd maluiſſet amico rem ipſam donare.
Nam neque hujus conqueſtionis habere-

tur ratio in venditione, ſi diceret, ſe malle
emtorem, cui ipſe deſtinavcrat, rem habere

vel mediocri pretio , quam dominum

Lew 161.
FPaulus lebro 51. ad gdidtum.

Ponalia judicia, ſemel acce-

pta , in hæredes transmitti poſ-

ſunt.

Pikm

de

kkine
D 6

Interim non im-
peditur liberalitas emphyteutæ „cum poſ-

Atque hoc modo utrius-

ue ſuntcun
contrilp

((nrentione

Miensgtein

Terr

blell tene⸗
Eltirefu
nhenele
ftwonel
i ſeg
Aleruori
aa e

2

n

udgie
nil D
ſenken
ierz
turerin
gan

NTINI.

—.—
RR
Feimnen
elmrm
luemn t.
ſene, al,
e, Mermn
urmdr
ud

4

pNCNX
ebens u

— 3
4
ſokdel,

nlen en

. 4

ve 6 .
wid

.
2

pE REGuIIIS IUIN I1s. 37
P Iſtinguendum eſt inter pœnas lega. 1
les & conventionales. Hæ eodem
jure ſunt cum rei perſecutione; & ſemel
commiſſa pœna non reſolvitur, quia ex
conventione oritur & conditione ſtipu-
lhltionis, quæ inſpicienda eſt Ltrajectatiæ 23 f.
de O. & A.l. ſtipulatio iſta S. alteri lad diem 77. f.
de V. O. l. ſin. ff. de naut. fœn. Eodem ergò mo- z
do hic tenetur hæres ad pœnam, ſicut te-
nebatur defunctus. Nec invenio has actio-
nes pœnales dici, quæ ſunt ex pœnâ con-
ventionali, licet ſtipulationes dicantur pœæ-
nales: ſed annumerantur actionmibus rei
perſecutoriis, ut apparet ex S. ſequens & ſeq.
I. de ad. Sed actiones ad pœsnas legales, 4
qualis eſt de legato ad pias cauſſas relicto
8S. vi autem 19. verſ. item miſta & §. ſed furti 26.
inf. I. d. t. & de depoſito ruinæ aut incendii
cauſsà l. 1.S. 1. F. depoſ. quæ inficiatione cre-
ſcunt in duplum, etſi hæc ex contractu, illa
ex quaſi contractu deſcendat, non dantur
in hæredem, niſi lis ſit cum defuncto con-
teſtata. In his enim militat regula . omnee
ænales 26. . ſciendum 5. f. de O. & A. lrz9. ſu-
pra. h. . Porrò in actionibus ex delicto de- 4
ſcendentibus diſtinguenda ſuntdelicta pu.
blica à privatis. Morum pœna, cum agi⸗
tur criminaliter: id eſt, accuſatio inſtituirur,

non ttanſit ad hæredes ex ſol litis come-

A 1 ſir-

37 8 PaLECTIONES AD TITuTUIM d

Nnnnn

ſſatione, ſed oportet etiam condemnatio: mſimenij
nem ſecutam eſſe: l. ex judiciorum 20. F. de uunlecnh,
accuſ. exceptis ibidem caſibus, quibus nec ihlldn
litis conteſtatione nec condemnatione iſfugi
5y opus eſt. At in privatis delictis, ubi ad ülliniſe
pœnam agitur, non tranſit actio contrà ulnione,
hbeæredem, l. 1. f. de priv. delict. niſi poſt acce- ungkrio
ptum judicium, id eſt, poſt litem conteſta- Wiſts
tam per text. bic: exceptâ tamen pœnà üichan
fraudati vectigalis I. fraudeti l. commißa F. le lleents
& rublican. Ratio ejus ex ipſis textibus ap- Agtre
paret, quia ſcilicet res ſtatim in commiſ- (Elhiie
lum incidit, ac protinus deſiit eſſe frauda- üdcann
toris, & incepit eſſe fiſci. Quod & in alis luctitce

dicendum, ubi pœnaa ipſo jure committi- Muijm
tur, etiam ante ſententiam judicis vel ſine aupfhenl
„ cà. Sed quid de hærede judicis, qui male ktſen
judicavit, atque adeò litem ſuam fecit? Piktitn
De eo eſt E. lulianus 16. fl. de iudic. ubi de Iu- Mteſler⸗
liano refertur „quod in hæredem judicis AUII
actionem competere putaverit; eamque unn
ſententiam veram non eſſe, & à multis lanit
notatam: ſed non definitur, utrum lIulia- leone
nus ſenſerit teneri hæredem lite cum de- ſerlen
functo conteſtatâ, an verò etiam non con. Kngen
3 teſtatäͤ. Pro priore ſententi? mover, gi
quod procul dubio fuerit luliano, non hehe
teneri lite non conteſtatâ, ſicut nemo lſoren
alius tenetur. Sed hoc argumentum
facilè

—

Imun DE REGuIIS IIRIS. “ 379.

„

n facilé inverti poteſt, & dici, ſenſiſſe Iulia-
Inum de caſu, quo lis non fuit conteſtata,
n quia procul dubio fuerit, lite conteſtatâ te-
mlmti neri, ſicut quilibet alius tenetur. Et ſi hæc „
id Kuit Iuliani ſententia, non caruit certè dubi-
mümis tandiratione. Quid enim hic expectes li-
Muiann tis conteſtationem, ubi lis non tantùm con-
laus teſtata, ſed & deciſa eſt. Nondum eſt lis.
imag niſi ſit facta conteſtatio. Cum igitur dici-
lm, tur, judicem feciſſe litem ſuam, utique lis in-
imi telligitur, quæ lis eſt, id eſt, quæ conteſtata
Mennen eſt. Sed huic iterum occurri commodè po- 10
lebtlin teſt, ſi dicamus 3 litem quæ cum alio conte-
u ſtata eſt,j udicem ita dici feciſſe ſuam, ur ta-
ien „men noyà jam lite novaq ue conteſtatione
e cus ipſo judice opus ſit. Nam ſanè is ne

ii gabit feciſſe ſuam. Ergèò illa lis, quæ cum
mſunß judice erit, nondum eſt conteſtata. Et hæc
. potuit eſſe ratio, quamobrem improbare-
. .

.*W tur luliani ſententia, ſi hunc, ut dixi, ſenſum
ahet⸗ habuit. Sin habuit priorem ſenſum, nec
iille caruit dubitandi ratione; ſcilicet quòôd

e 1 lite conteſtatà cum deſuncto omnes actio-
nn nes ad hæredes tranſeant. Sed decidendi.
i⸗ 8 & improbandi ſententiam Iuliani ratio hæc
W fuit, quia is, cui nocuit mala ſententia judi-
ni n cis, habet alias vias, quibus indemnis ſerva.
un ri poteſt. nam reſpectu ipſius tantùm ſpe-
gnnn,

13

Dl
.

80 Pa EIEBCTIONES Ab TITüTüM

Gatur indemnitas, licet reſpectu judicis

verſetur pœna, cum ipſe teneatur ſolvere,
quod alius debe bat. Ergò non debet adver-
ſus inſontem hæredem pœnam urgereé, &
alias ordinarias ſui conſequendi vias negli
gere. Habet, inquam, viam appellationis:
habet etiam viam nullitatis, ſi per ſordes ju-
dicatum ſit; l. venales C. quand. provoc. non eſt
nec. vel retractationis, ſi per gratiam, ambi-
tionem, inimicitiam. l. Divus ff. de re iud. I.
non diſtinguemus S. cum quidam ff. de recept. arb.
IlI. fin. C. ſi ex falſ. alleg. Dicat aliquis: his ca-

ſibus quidem æquitatem hoc ipſi um ſuade-

re ſed ſi per im peritiam malè judicavit, etſi
appellari potuit, tamen ſi id omiſſum eſt,

non debere alteram viam læfo Præcludi-
Cui reſponderi poteſt: parcendum hic eſſe

1

ceiſitate officii judicavit; unde culpa ejus

hæredi impaurari non debet, ſicut de hære-

dibus tutorum ac magiſtratuum dictum

eſt ſupra in l. 15 7.§. 2. h. t.

Miud quæritur: quando lis dicatur

conteſtata eſſe, ut ad hæredes judiciũ trans-
mitti poſſit? Et quidem communiter ob-
tinuit ut litis conteſtatio tantàm fieri dica-
tur ex parte rei perc. un. extr. de lit. eonteſt. in

f. iMiper petitionem injure propofttam & reſpon.
16 ſtonem ſecutam. Mihi verò ſemper viſan

Eel.

—

iekie

55
—
lhliscootel
Chleanencan
gnengdt⸗
unt cNG
illin ropo

.

wliſie

iſiſuln
laßhiunn

ulftelddele

enndio ddrer
umlten
Pyinanumi
an N n
nhuten
h N
funttinn:
Fthentet
ſehrcbic
leutfu
udn.
iden
PVeillgee
le
ing
tinn

a pr EBGITIS5 Iu RIS. 384

—

tehecti eſt, Eriscontefiaionem dici factam, ſi jus 16
tventtilde civile attendamns „non tantum rXροας
nn quando & actor petiit & reus reſpondit: ſeld
runim etiam Eoοατ⅓αα „quando ſolùm actor
nenliͤn cauſſam propoſuit judicialiter. per l. ſi à me
u. F.. de judic. I. fundum Cornelianum 28. f. de
Vovat. I. in ſulam 56. f. de V. O. 1. i pluribus 33
in in. . de leg. 1. Aliàs enim non rect di-

ulnt iſt⸗
entnn xiſſet Vlpianus: in d. l. 11. qui mecum litem erat
ſen conteſtatus, vel cum quo ego; adeoque hæc al-

ius ternatio foret abſurda. Quemadmodum
la⸗ etiam putem minus recteé dicturum fuiſſe
*R Papinianum ind. l. 25. ſf ador litem conteſtatus
fuerit & Paulum in c.1. 82. quamdiu litem con-

iin
teſtatus non hm, item que in 4.. 37. qui prior l-
ub nn tem conteſtatus eſt: ſi litis conteſtatio facta
tenummbe dici non Poſſet, antequam reus reſpondiſſet
“ libello. Vtoretiam l. 7. C. de lit. conteſt. ibi, 17
n “ Poñt uarrationé negotii cauſſam audire cœpit jundt.
e

e p 1. 2. ibi, poſt narrationem & reſponſionem C. de
1 Jureiur. propt, calum. ubi per narrationem,
mun quæ fit ab actore, lis conteſtata dicitur. Item
“D 1. omnes pœnales 26. F. de O. & A. ibi, pofſt Ntem
inchoatam. Negoenim tum demum in-
H choäri, cum reus poſt longas moras & ter-
. nuc, giverſationes tandem coactus eſt reſ ponde-
nte , re & c. Porrèô ex tit. C. quand. lib. princ. dar.
. iir. conteſt. lac. apertiſſimum eſt, litis conte-
6, ſationem intelligiex parte actoris. Nam

.

oeH reus

282 P4LECTIONES AD TIruüruIM

—

reus non dedit libellum, non obtinuit re-
19 ſcriptum, ſed tantùm actor. I. 1. C. d. t. Et
judicium deducere, I. 1. C. de lit. conteſt. pa-
làm eſt, illud actorem facere, non reum l. vi-

num 22. ibi, per iudicem petitum eſt. f. f cert. pet.

20 Si cui nondum ſatisfaciunt leges hactenus

& lit. expenſ. ibi, poſt conyentionem, & ibi, re in

iudiciumdeductà: item l. 2. C. de præſer. long.

temzp. ibi, inquietudine litis; iunctâ l. 2. ibi libel-
lum ei porrigere & interruptionem temporis ſa-

cere C. de annal. except. Conſideret etiam .
8.,C. de non numer. pec. verſ. ſin autem queſtus
eſt, & inprimis l. conſtitutionibus 32. ibi, A con-

ventus fuerat. In quibus omnibus (& ſpe-

ciatim in d. l. 33. quoad pœnæ transmiſſio-

nem) æquiparantur conventio & litis con-

teſtatio: ut & in d. l. vinum. ibi, an cum litem
conteſtatus fuiſſet, & ibi, quum petitum eſſet. nec
non l. quaſitum 91. S. fin. f. de leg. I. Sed &

21 ipſa naturalis ratio ſatis oſtendit, quàâm ab-

ſurdum ſit litis conteſtationem conſiderare

tantùm ex parte rei, qui exceptionibus fru-

ſtratoriis illam dilaturus eſt & eluſurus,

quantiſper poteſt; ut vel morte actoris vel
temporis lapſu interea liberetur. Sidicas,
3 ²¾ æquè fieri poſſe, ut poſt longas etiam pro-
tractiones & varias exceptiones dilatorias
pro

cum litem conteſtari idem ſit, quod rem in

allegatæ, is etiam conſideret l. 2. C. de fruůũ.

D

benenen

Potokentun

lauieba,i

(ollrumexce
Ulin X irri⸗

mutorupr

(6 Dipdhee
ie morte kei
ull,non e
Konmntellttio
ſgeueegio

nentinſt

unde de

gte Perpe

Ptopt

Blohun

—.

n, onch

Gorbett!

1Cle a

rere onten
õ
10. 4
ziundlui
Gruuen iif
Conſcent
ſct us
mnihuzt/
re uN
oennaln
IGiNAℳ:
mpiuß
luge,
Akenlt, i⸗

,

ution
A 4
votte ,

etur,
noes d

DE REGHuIIS IuRIS. 38

—

pro reo feratur ſententia, ac pro actore: re-

ſpondebo, ſi pro reo pronuncietur in pun-
cto illarum exceptionum, expeditum eſſe,

nullam & irritam fuiſſe litis conteſtatio-
nem actoris, utpote quam judex nullam fe-

cit. Ergò hoc tantùm urgeo, ſuperveni-

ente morte rei, dum pendet exceptionum

cauſſa, non perirelitem, quaſi nondum fa-
à conteſtatione: ſed pronunciandum eſſe
ſuper exceptionibus, pro quibus ſi feratur
ſententia, lis utiq; intercidit; ſin contra illas,
jam rectè dicetur lis conteſtata ab actore,

adeoque perpetuata actio & adverſus hæ-
redes prorogata. Quò facit textus no-

tab. in l. ſi eum /0. in f. f.. ſi quis caution. ubi iſtĩ
regulæ, qua dicimus injuriarum actionem
in heredem non competere, & ita nec a-
ctionem ex ſtipulatione judicio ſiſti, pro-

pter illam interpoſitâ, hæc ſubjicitur limi-

tatio: i non poſt longum tempus deceſſerit reus;
quia ſi ad iudicium veniſſet, litem cum eo conte-
ſari adior potuiſſet. Idem dicendum de al-
tero effectu litis conteſtationis, nimirum in-
ducendæ moræ. Quis enim non videt abſo-
num eſſe, in poteſtate rei ponere, ne mo-
ram commiſiſſe videatur? & quò diutiùs
poſſit reus actorem veteratoriè, callidè &
argutè fruſtrari moratoriis exceptionibus.

tantò minus illum moram commirtere.

24

Finge

25

r

3 8 4 PaALECTITONES AD TITUILüUA

—

dum: hunc, quia hactenus bonàâ fide fun-

dum illum poſſederat, omnibus modis relu-
ctari; primùm fori declinatorias oppone-
re, illis rejectis aliàs dilatorias objicere: in-
terim annum labi & fructus ex fundo natos

*

coniumi: poſtea non obſtantibus exceptio-
nibus cogi litem conteſtari: tandem planè

ſuccumbere, & fundum cum fructibus ju-

beri reſtituere. IIle vult quidem rem reſti-

tuere, ſed uctus non aliter, quam à tem-

pore litis aſeconteſtatæ. Litius petit illos

ſibi reſtitui ex eo tempore, quo ipſe litem
moverit, litemvé conteſtatus ſit. Vterq;

nititur l. certum C. de R. V. Sed verbum li-

26

tis conteſtationis aliter hic, aliter ille acci-
iunt. Si vel ex ſolàâ luce rationis natura-

iis hæc res d'judi canda ſit, unusquisque di-

cet, iniquum eſſe Sempronio patrocinari
debere tempus, quo ipſe rej ectitiis exce-
ptionibus actorem detinuerit. Cur enim
is ucrum capiat ex eo quod rejectum ac re-
pudiatum eſt? Curactor damnum accipiat

ex eo, quod obtinuit? Dices fortaſſe, hoc

non eſſe abſurdum, ideò quod litis conte-

ſtatio non protinus indueat malam fidem;
alioquin teneatur quis rem ſuam indefen-

ſam relin quere, contra l. ilad 40. f. de pet. he-

red. atque 2deò Litium tanquam bonæ

—
„.

dei

Finge Litium vindicare à Sempronio fan-

DE Rd

nee,
leolelorenli
Atlinlcereter⸗

Wakultuecont
lendbaboreco⸗
Emiglecöteltn

ner mmelpenti

Aoher gie
(tnen Urrte

ſemfeum

unmingenten

l

bonihlecon

1 len, gunmr

eyen

deit Gor
nuneſtin
nli)
dddte
daner
lehenn

— —
— =sͤ⸗æ

BUINn

ti Rngin
denuboni
cibusnent
cclonorunt
Anoriuchn

4
1

⸗ =

wauser

eſtari: unten .
ter, genis
elatusſ.
„ Eegd ſen

e, Aitett!

0

e nionin

le geinde
un (1e
zttünm
Dnni

lliit⸗

proderit actori illa juris regu

DE REGUIIS IuRIS. 385
dei poſſeſſorem licite interim conſumſiſſe.

At ſi ita liceret evadere, tum reus potuiſſet
tutò fructus conſumere, non tantum poſt
litem ab actore conteſtatã, ſed etiam poſt-
quam ipſe cõteſtatus eſſet; atque ita ſuam-
met interpretrationem d. I. certum everte-
ret. Ad hoc quidem durat ipſius bona fi-
des, ut non præ ſtet interitum vel rei: pſius

vel etiam fructum, ſine ipſius facto & cul-

pà contingentem. Veruntamen non po-
teſt bonàâ fide conſumere rem jam litigio-
ſam; quemadmodum etiam non potuiſſet
bonâ fide illam alienare t. t. . & C. de liti-
gios. item que de alien iud. mut. cauſ. fact. Fac.
l. ſen etſi 2). . fi ante 7 f-. de hær. set. Vnde ha-

ctenus certè non eſt in bonꝗ fide quòdcon-
ſumit rem, quam debe bat reſervare in om-

nem litis eventum. Dentuc quorſum
a: quòd li-

tem conteſtando meliorem ſuam conditio-

Perpetuationem actionum, propter inter-
ruptionem præſcriptionis &c. ad reum non
item; qui quomodo aliquo caſu conditio-

nem ſuam meliorem faciat, non apparet.
Nam ſi condemnetur, utique deteriore lo-

Bb c0o

„
7

28

nem faciat? 1. non ſolet &6. ſupra. h. t. quam
de actore loqui, ſatis arguunt verba l. nemo
87. eod. ibi, in perſequendo: & res ipſa oſten-
dit, ad actorem referendam eſſe, propter

3

31

ff. ad municip.

quam ex part

386 PRALECTIONES AD TITUILUM

111

klekan

—————- —

co eſt, ac ſi lis mota non eſſet; ſin abſolva-
tur, non eſt meliore loco ‚ſed pari, quo an-

tè fuerat, Non nego quidem, litis con-
29 teſtationem à reo factam ſuos etiam pare-

re juris effectus: ſcilicet, utne antè venia-
tur ad examen teſtium t. t. exæt. ut lite non con-

teſt. & . ut in quibusdam cauſſis negativa

litis conteſtatio augeat condemnationem
in duplum, ut in L. Aquiliâ l. inde Neratius
2.5. bac aftio 10. F. ad L. Aquil. l. 2. C. eod. ut
zudicem recuſare amplius non liceat: Auth.

offeratur C. de litis conteſt. Sed nego eam, quæ

ex parte actoris taantùm facta eſt,/omni ef.
fectu deſtitui. Nec adverſatur, quòd con-
teſtari ſit plurium non unius, ſicut con-
ſenſus nen poreſt dici unius eſſe l. 1. S. 2. f.

de paét. ut Rebuffus ſcribit ad I. g0. F. de V. ö.

adducens I. 1.§. 1. ff. quod iuſſu l. domicilium e.

Nec quic-

ut conſumo, contero, e nfringe, converto, conſer

vo,conſtituo, oncupi/co⸗ con velo, conjicio conſulo
contemno, condemno, comprebendo combu-
ro&. Smiliter in contrarium movere non

debet, quodin Auth. libelum C. ge lit. cont
actor

7

& l. honores 7. in f. ff. de decur.-
Hos enim textus nihil pro communi uſur-
patione facere, ſed meam magis opinionem
probare facilé cuivis apparebit.
cula, con, neceſſariò concludi
plurimis Hiis vocabulis demonſtrari poteſt,

eſt.

(Gorantionem
(unnenleslte

Il diuddeno⸗

Im Eecerventer

fetegrendt,
notilaſhciente
he non l
Aincelert,,

i

n Uoſen

DiddeG,
n. 12.

10 I
melen mn
0cled
„
0 den W.
1 4 el
õ

„ℳ pene e
cet, en

NttemuE

r collen
1 K
8 “
olins vondn
4 Ged epdn
4 4
Arerlruge⸗.
vains,

1
)

goius el
berl 7

glunſt lun,
Gn
A0N.,
elin
orot,

.
69
gninl 6

N
un 5

ReN 7

—
=

GGℳW

A

P REGHuLIS InR15.

actor cautionem exponere jubetur, ſe intra
duos men ſes liem conteſtaturum &c. Quo
nihil aliud denotatur, quàm actori citatio.
nem decernendam non eſſe, priusquam de
lite perſequendâ, & indemnitare ren fortè
innoxii, ſufficienter caverit ne calumnio-
sâà lite motâ & libello porrecto deinceps
cauſſam deſerat, reo ad grave diſpendium
deducto, ut oſtendit principium Noy. 96.
ex cuius cap. 1. d'ct. Auth. deſumta eſt: iunct.
Noped. ie. cad. .

Lex. 76.
Vpianus libro 5z. ad Edidtum.

Cum quis poſſit alienare, po-
terit & conſentire alienationi. Cui
autem donare non conceditur,
Probandum erit, nec ſi in dona-
tiônis cauſsà conſenferit, ratam⸗

ejus voluntatem habendam.
J Oc ad titulum, de his quæ in fraudem 1
½ Tcreditorum & . pertinere arbitror, ut

non tantùm ea donatio „quam debitor

₰

ipſe fecit, revocetur; ſed & ſi alii, cum for-

