Derver borum gnißcatione. 3 7

quidam exiſtimant non negationer:, ſed -

partis adjectionem hoc loco eſſe, ut ſit
ſenſus: non tantùm oriundos ex provin-
ci, ſed etiam qui domicilium ſolum in pro⸗
vinciâ habent, provinciales dici. Quod
etſi verum eſt, hujus tamen loci ſententiæ

quadrare non videtur; & ideò ad certos

duntaxat caſus hoc reſponſum referen-
dum cum Fornerio arbitror: verbi grati4,
cum quæritur, ubi inſtitor ejus, qui in pro-
vinciâ domicilium habet, quem provincia-
lem appallat l. 9. H. apud Labeonem ſj. de judie.

defendi debeat, ſi extra provinciam taber-

nam habens contraxerit? traditumque eſt
ab eodem Ulpiano, non ſecus habendum,
ac ſi cum domino ipſo provinciali contra-

/

Gum eſſet. Tum illud quoque notan.

dum, de adminiſtratoribus provinciarum

antiquo jure ſummâ providenti cautum
elſle, ne mulieres provinciales in matrimo-

nium ducant. I. quis ofi ium 58. ff. de rit. nupt.

ne affinitatum occaſione provincialium alii

nimio favore laſcivirent, alii plus juſto gra⸗

varentur, nimisque multorum terrore pre-
merentur; tùm etiam ne poteſtatis terro-

re vel invitæ mulieres nuberent l. un. S. pro-
vincias C. ſi rectoz. provinc. Et quam vis d. I. 38.
tàm oriundam, quaàm domicilium ibi ha-

2 3 ci-

358 Praledtiones ad titulum

—☚

cipiendum eſt, ut quæ oriunda tantùm eſt

ex provinciàâ, dom'cilium tamen & cogna-

ti, nem alibi habeat,duci non prohibeatur,

ceſſinte nimirum ratione prohibitionis

6 znie expoſitâ, Ratio enim jegis ejus

anima eſt. Paris. confil. 78. n. 13. vol. 1. Gail. de

la ſit operatio, adeoq; ſe ola ratio ſit omnium
extenſionum limitationumque meg-

jegi
FPaulus libro 35. 44 Edicta ſt

Inter divortium & repudi

dem

nul-

am⸗;

hoc intereſt, quod repudiari etiam
futurum matrimonium poteſt: non

rectè autem ſponſa divortiſſe dici⸗

tur: quod divortium ex eo dicum

qui diſcedunt.

eſt, quod in diverſas partes é

„

68

tnm ull tepudium mittere, aut dipor

unt,

lvortiorum ac repudiorum licentiam;
Weoft Spur’i Carbilii Rogæ ezemplum
quin ent's amplius à Romàâ conditâ annis
inva efecntem luſtin anus coarctavit in
Ar th et li eat in tr. & C. S. quia vero, & Auth.
quod hodie C. de jeyud ut extra caſtitatis vo-

face⸗

R

—
ſicerelcer
lurek elee
golum, gnn
ſepnet u

one

alle⸗

uukioriam

ernepnitt
elAs

Enutionen

Dohetenm ⸗

ALllenin

Püni uigre
Ctris mnen

cpenruntig
imuu.
ekeberen
lginegh

fiean
lſihnimn

n

daunn
mmen Aun
n gohben
e Pnihin
in egrtne
.MLG
mtotenn

rokrommn

,

len

R tepolt
hodian

n weettt
nonſecn

ln

rumlien

14

1ez eten 4
de a
cobcſtin

=

(ONN

6 6

alntun

ucl

nuncnene

De verborum ſignificatione.
facere liceret. N oſtro jure in totum ſi ub.
lata eſt, exceptâ ſolâ adulterii cauſsà, per re-
gulam, quod DRus conjunxit, homo ne
ſeparet. Matth. 19. can. quod Deus 32. quæ/ſt. 2.

Illud quoque ſciendum, non fuiſſe fas ad
id, quod ſemel divortio diſſolutum eſſet,
matrimonium redire., formula enim talis

erat; promitto me non repetiturum te.

loſeph. lib. 4. antiq. Iud. Denique notandum,

3

2

4

repudiationem ad jus quæſitum propriè,

non autem quærendum modèò jus, ſpecta-

re. quod enim nondum acquiri poteſt, re-
pudiari utique non poteſt. Unde hære-
ditatis nondum delatæ repudiatio nihil
operatur: I. I. §. decretalis ff. de ſucceſſ edict. l. 1
in pr. I./8. f. de acquir. bæred. & quod quis, ſi

Hc quoque pertinet l. inter fuprum
mi. S. divortium ſuprâ ht. l.2. F. de diport.

LTFLex 7292.

Vlpianus libre 37. Ad Edictum.

Hæc adjectio, pluris ve, non in-

finitam pecuniam continet, ſed

velit, habere non poteſt, repudiare non po-
teſt. l. qui voteſt 174 §. 1.f.de R. I.

modicam: ut taxatio hæ c, ſolidos de-

“S

cem plurn pé, ad minutulam ſum.

mam referatur.

2 non abſurdè videntur colligere. Neque

venditorem magis donare, quâàm vendere
voluiſſe, quãta qguahta etiam ſumma eſſet,

quæ danaretur, quæ ſpecies nunquam aut
perrarò uſuvenit, unde de illa interpretes

ſenſiſſe non eſt veriſimile. arg. l. nam ad ecN.

cum l. ſeg ſ. deleg. Sed de illo caſu, qui fie-
quens eſt, quo venditores, dum res ſuas,

quàâm maximo poſſunt, pretio diſtrahunts

vidétur tamen Gbi, aut certe videri volunt,
al'quantulũ remiſifſe de eo, quod alias habi-

turi fu ffent, id; emtoré donationis nomi-
ne jubét habereiex bland4 veriùs védetium

côſnetudine, quàm benevolâà liberalivé vo-
luntate, cum ab initio contractus nihil mi-
nus quàm donare deſtinaverint. His uti=

que hæe adjectio, qued pluris eſt, dono, fraudi
eſſe non debet, ſi immodice, id eſt, ultra di-

midium juſti pretii l. 2. C. de zeſcind. vend.
deceptos eſſe appareat. Verba enim con-

trahentium ultra eorum intentionem

operari non debent.l. non omnis. 19. F. f cert.

Net

1 Ui hoc reſponfum ad reſcindendam
venditionem talem accommodant,
Hanc rem decẽ vendo, nod, ea gluris eſt, id dono

.

rrmn

mumſenii

Ackenlu⸗
riemmnnni
Conurtin
ſunanteet
honinns
Whliue

nuneer

zunender
Doletdon
etlnigne,
Nineccehe

(Cofnmunit

Cocumenn
intim 0,V.
ligneen
Alwancd
tloc
let 4
uenenti
Puli
Cherani
uunnn
uionis
lmidiu
4 4 1

tulen

—

Okolan a.

elcnlen
AA lar ſ

nut, Conm

e, uun ſe

5 .
Mamlomwac

les uungun
e is intene

nl unl
eloctſa
8, Con I

5

.„1 4
Fetio Atttn

eidene

uo ul
oaroeh

erius veli

,
Nlilcberanen

acu ſle

. ſ let
hidethin,

Hethuetige.

eptit

GeNH

—

De verborum fignißicatione. 261

EE

zet. Intentio autem ex communi verbo.
rum ſenſu colligitur. I. Labeo 7. ſ.de ſupell leg.
Ac ſenſus quidem horum verborum, plu- 6
ris, minoris, plus minus, circiter, amplius, cum
comparativè uſurpatur, modicum exceſ-
ſum aut defectum fignificat: ut cum ſolem
plusminus 30. diebus ſignum cœleſte per-·
ambulare Plinius ſcribit; & Livius, plus

annum ægrum fuiſſe. Nec obſtat, quod

Partem donare licere debet ei, qui totum
Poſſet donare. I. cui quod plus. ff. de R. I. Li-
cet utique, ſi velit. Sed voluiſſe ex his ver-

bis nec debet nec poteſt præſumi, ut quæ
communiter modicum exceſſum ſignifi-
cãt, niſi alia liberalis voluntatis accedant
docun:enta; veluti ſi pater filio, intimus
intimo, vendat eamque clauſulam adjiciat.

tique enim ex qualitate perſonarum hæc 8
æſtimanda ſunt. Principi certè modicum

eſt, quod humili eſſet permagnum. facit gl.

in l. ſed & ſi uſucepit 52. §. ſi liberis in f.in verbo,

modica. H. de judic. Dicat aliquis: operari

tamen aliquid ejusmodi clauſulam debere: 2
perl. ſi quando iog. ff. de leg. 7. nihil autem
Operari, ſi res vendita ſit 0. quæ valet cen-

tum, cum, ſi vel quantumvis modicum do-
nationis nomine ad yo. accedat, jamintra
dimidium deceptio ſit, ſicque remedium
d. l. z. excludatur: ſin remedio locus ſit,

X

36 2 pPralectiones ad titulum

10° cedere. Verum non eportet legem ca-
ptare, I. non dubium C. de leg. ſed ante omnia
venditionem reſcindere, quia potior eſt
cauſſa damnum fugientis, quàm lucrum ca-
ptantis. . Proculus 26. f. de damn. infed. I. fn.

quid, prout ex qualitate cauſſæ videbitur,
de pretio relaxare, ne nihil dicta clauſula
12 operetur. Semper enim ingçerta quantitas

judicis arbitrio æ& ſtimanda eſt: fac. gl. in l. cum
Filius 76. S. pater, in verbo, nominis fj. de leg. 2.
& ubi æquitas poſtulat, judicis arbitrium

moderari debet. I. 2. f. de jud. I. ſi vero non re⸗

13 munerand: S. ſi mihi ante f. mandat. Cæte-

rum l. cum furti f. de in lit. jur. hæc eſt ſen-
tentia: cum res dolo aut co ntumaciâ adver-
ſarii non reſtituitur, atque ideò ab actore
pro libito æſtimatur, juramento interve-
niente, non eſſe neceſſe adjici, ſe tanto
pretio re illà carere nolle, nec etiam majo-
re. talis enim adjectio ſupervacua eſt pro-
pter incertitudiné, ut judex ejus rationem
14 habere n6 poſſi t. c. inpræſentia ext. de probat.
Non auté exiſtimare oporter talé adjectio-

nem vitiare æſtimationem; nec enim ulla ad

. hoc probabilis ratio adduci poteſt.

uriq; nihil donationis titulo ad emtionẽ ac-

Lex

De

Hin

leere
tſeenonqe

.

leni
Ilg ſhra

funn

e„Aod id emror Porius) Mſunatonen
pretium ſolvere, quùm injuſtum reddere
paratus ſit, æquum erit officio judicis ali-

lner⸗
Eel od
Umnuenzen

Uun wunns

1

nune

VOrhre

lreniz,

Hkgnone

— — —

lekibag!

— = =
=—

odhitrer

er guger

Kenlen

—

Uod entes.

donet een

glmen
e, guin in
sginkum
eant iſi⸗
tor oniuſu

gfulſtum een
ſcio cca n

albe ſitebi

Pi dch
iocenn enm
elf N

umini f

licn Ttint
,ung
nuntt 4
Prrumi
eedtd d

Gento inten
ilici,ein

ner crun N

ermncutt

A

De verborum ßſignifecat ione 633

Vlpianus libro 38. ad Edidtum.

Hæc verba, quanti cam rem pa-
ret eſſe, non quod intereſt, ſed ad rei
æſtimationem referuntur.

.

H Vc pertinent quæ ad I. inter bæc verba
LLua. ſupra, h. t. dicta ſunt.

Lex 194.

Vlyiunus ibro 45. ad Ediclam,

Incter donum & munus hoc in-

tereſt, quod inter genus & ſpeciem.

nam genus eſſe donum Labeoà do-

nando dictum: munus ſpeciem.

nam munus eſſe donum cum cauſ-

Sà, ut puta natalitium, nuptalitium,

NOn eſt negligenda harum vocum dif-
AIferentia, ceu nudè grammatica, cum
ſuos quoque in jure effectus habeat, ut ex

ſequentibus liquebit. Donum mera li-
V beralitas eſt, cum quis beneficium dat,
quod liceret & non dare. Munus libera-
liter quidem datur, ſed ſine pudore tamen

non

N

SSõ

—
—

364 Pralectiones ad titulun
non omittitur; ut ſunt non tantùm natali-
tia, nuptalitia; ſed & quæ Præceptoribus

Minervalia, & Medicis Soteria, aliisque ſi-

milibus liberaliter ac ſupra conſuetam
3 mercedis quantitatem præſtantur. Hæc
enim utrum doni, an verò muneris nomi-
ne & jure cenſeantur, non nihil intereſt.
Donationes propter ingratitudinem, alias-
que cauſſas, revocari poſſunt: I. ſ. I. ult. &
t. t. C. de rerocand. donat. munera non item.
4 Horum enim alia, quia &sοσν ſunt, ma-
gis permutatio, debitivé naturalis ſolu-
tio, quàm donatio videri debent. arg. l. ſed
etfi. & conſuluit f. de petit. hæred. facit. l. hoc
9 jure S. ſi quis ſervo ff. de donat. Naturalis K.
quidem obligatio, qualis eſt remuneratio-
nis, d. l. ſed etſi, donationem impedit: gl. in d.
I. bec jure, unde inſinuatione non egere ,
daoo quantumvis amplum, Bartolus ſcri-

bit in! pen. S§. ſi quis f. de donat. ubi diſerte

remuneratoria donatio irtevocabilis eſſe
6 aſſeritur. Alia etſi non beneficii alicujus
penſandi, ſed gratulandi & officii ac bene-
volentiæ caufsâ dentur, ut nuptalitia, nata-
litia, tamen non tàm ex mera liberalitate,

quàm conſuetudine & more præſtantur,

nec in eâ quantitate ſalent eſſe, ut revoca-
„tioni meritò locum facere debeant. Ita
tinor, etſi donare non poſſit de rebus pu-

—

den

lliliumn
nec lllo
leil ßea
penſlewnie
Müenzlunt

Goreampoe

le hmuiunpn
ftſcunnn:
geummpo⸗
nit thec

ur ellohon

tnuptie ar
refuprehn

Garum mn

talar woneta
N meritotn

Uur Gen

Colnoribun

(nlit
lerdhn ne
ehlim ,
feiikes n
Lllne
chinn
ſu ni
Dene
uprſt
1de

tütlen

OAtuNtINNe

n Drꝛceyt

Meetu, 4

lin D
przſtinne
muben
on nihiar
nitucinent
m lel
Dunera mwit
lloe lu:
e natutals
igebent
benel. ſi

4. Nuud

enn ami
7 B

henehel

ochei. S
nNotiitH

reti Henn
oe Nunn
tele,teft
Eben.
1te ten

4

de verborum m anie atione. 3. 6 55

Pilui. tator b Arintatem 22. F de gami tut.

nec pu pillo donaturo authorinmtem bPreſta⸗

re; l. 1. F. 1. F. de tut. & rat. diſtr. munera ta-

men ſolemnia & conſueta recte dabit, &
Miner valia Præceptoribus pupil! inon uti.
que dunn poterit minima, ſed pro dignita-
te natalium pupilli. . cum plures 12.. cumtu
tor F. de admin. tut. Et licet nuptialia mu-

nera matti pupilli mittere Ptohibeatur; 1.13.
in ſin. d. t. hodiè tamen illud vix obtineret,
cuim Paulè honeſtiores habeantur reperi-

tæ nuptiæ, quàm olim. nec enim alia appa-

ret ejus prohibitionis cauſſa, quàm ſecun-

darum nuptiarum odium. Hodiè verè
talia munera honeſtè omitti non poſſunt,

ut meritò tutori reputari debeant d. l. 12. G

ibi Bart. dicens tutorem ex pendere debere,
quod moribus, honeſtati & conditioni D
pilli congruit.
CQConſtitutum quoque eſt, ne magi⸗
ſtrat'dona muneravé à ſubditis oblata cape-

re poſſintl. ſolent b. in f. f. de off. proconſ. ſub

pœnaâ legis luliæ repetundarum, l. 6. l. 7. 4

L. Iul. repet. niſi eſculenta & poculenta xe-

niola, intra paucos diesabſumenda. f. l.6.l. 15.

ſ. Leof. r aſis.

Denique notandum biterg dona

nuptalitia, quæ ſponſus ſponſæ aut viciſ-
ſim, aliive alterutrihorum dederunt, etiam

10

ſolu-

Pralehiones 44 titulum 4

”M
äl

ſoluto matrimonio apud donatarium ejus.

vé hæredes jure perpetuo temanere. Am. ma⸗
ter 12. C. dedon. ant. nugt. .

loianus lbro 46. 44d ae d

Pronuüntiatio ſermonis in fexi
maſculinoad utumque ſexum ple⸗
runcdus porrigitur.

y Bicunq: Zeadem eſt ratio, idem qüs⸗
que jus eſt: I. illud. ff. ad L. Aquil. ideo⸗-
que lex eousque operatur quousque ejus
ratio, ceu ejus anima. Fac. not. ad I. nl. 40.
ſapra. h. t. Vnde non mirum eſt, hanc
hujus loci regulam hactenus locum habe-
re, quatenus inter maſculinum & fœmini.
num non eſt diverſa ratio. Exempla tra⸗
dita a ad d. l. 40.
Familiæ appellatio qualiter
accipiatur, videamus. Et quidem
varie accepta eſt, nam & in res, &
in perſonas deducitur. In res, ut
puta in lege duodecim tabularum

his

(eAcet

Den

iis verbis,

um hehtn
eleleur ian

huncet r

r: Aeifun
6 a. hie
nalgem!

ue⸗ yer
nerſam

nine⸗

4

Munſnn
iten Einie

t nlet
ſiſei
olrn il 1

elumun .
⸗

deern
laumauer
gtluͤtent
lern
Uolttat.

bu Ala

Rlan

—.—

1omurin
temanee

ilkbi

ſermoninn’

guektumg

tnio, iden⸗

1l. A Ura
uͤn tatem & univerſum jus quod defunctus

, guot
.ndi

1ſ

Dirunht

enns loin
luumd
liemn

erciſcundæ; id eſt, hæreditatis dividendæ.
Ungde familiæ, id eſt, hæreditatis emtor in

R

De rerborum f gnificatione. 367

his verbis, adgnatus proximus fami-

liam habeto. Ad perſonas äautem-
refertur familiæ ſignificatio ita;

cum de patrono & liberto loquitur

lex: exeâ familia, inquit; in eam fa-

miliam. & hic de ſingulatibus per-.

ſonis legem loqui conſtat⸗
—Amiliæ verbum etiam res, & quidem t
univerſam ſubſtantiam ejus; cujus de
ſucceſſione agitur, ſignificare, tum ex alle-
gatà hic clauſulàâ legis 12, tabb. palam eſi:
Adgnatus proximus familiam, id eſt, hæ redita-

habüuit, habets: tum ex tit. D. & C. familiæ

S. ſed neque Inſtit. de teſtam. ordin. Et cui quis
familiam ſuam teſtamento relinquit, uni-
verſam ei ſubſtantiam & hæ reditatem reli-
quiſſe intelligitur. l: fin. in fin: C. de verb. jſi-
gniſ. Ceterum cum ad perfonas refertur, 5

plerumque multos colleétive, interdum

ſingulas tantùm perſonas ſigniſicat.
Lerx autem illa;, cujus hic ht mentio, 4

non extat. A pparet tamen patronum fa⸗
miliam appellart; ac libertum itidem z ut

bona ex familiàâ, id eſt, à hiberto, in fſami-

368

liam id eſt, patronum tranſeant.
pertinet . quod in §. quod autem, verſ.
guinto I. de bon. poſ-. ſcrib: tur, tum quem ex
familia, id eſt, tum ad ali iauem libertum de.

Præledliones ad tiralum

—— —

—

fertur bonorum poſſeſſio. Dictio en'm

tum quem ſervata eſt ex aliquàâ lege edictové,

ut apparet ex l. ex illa 227. infra h. t. I. 1. l. 1F.
ande legt. Cujac. in d. S. nod autem.

2 H

Familiæ a ppellatio refertur &*

ad corporis cujusdam ſignificatio-

nem, quod aut jure proprio ipſo.
rum, aut communi univerſe cogna-

tionis continetur. Jure proprio

familiam dicimus, plures perſonas,
quæ ſunt ſub unius poteſtate, auct
naturà, aut jure ſubjectæ: ut puta-

patremfamilis matremfamiliàs,
filiumfamiliàs, filiamfamiliàs, qui-

que deinceps vicem eorum ſequur.
tur; ut puta nepotes, & neptes, &
„ „deinceps. Pater autem familis

apppellacur, qui in domo domi-
nium habet, recteque hoc nomine-
appellatur, quam Visfliumnon he-
beac

Denm
—
edt. Non
es led ⸗

que N g

pelouns,
tortor,o

Abberine,
fomtudere,
Gumtrumnn
egemiet
melt nan
6u, Non
Chnmoni
mimnt,

elimileen

ul te
Vondſgeſti

=—

(ennkiolie

alen lono

ls Gudd

hecinet,

tins üfn

recamn huni

. n Nmn Ulenn
mnilirtehn

nelich,

ftulis

—— —

n munlent
ſul aun
ddar ten n
Onenlbenm
ſo. Dins
iegttin
infahetl
uten.

6

igut⸗ 1
propre
nireren
ure/
plureyri⸗

—
==
— =

Demrlorun eni catione 365

beat. Non enim ſolam perſonam
ejus, ſed & jus demonſtramus. deni-
que & pupillum patremfamilias
appellamus, & cum Paterfamilias
moritor, quotquot capita ei ſubie-
ca fuerint, ſingulas familias inci-
piunt habere. ſinguli enim patrum-
familiarum nomen ſubeunt. idem-
que eyeniet & in eo, qui emanci-

patus eſt; nam & hic ſui juris effe-
W
roofeten

Stus, propriam tamiliann habet.
Communi jure familiam dicimus
omnium adgnatorum. nam etſi pa-
trefamilias mortuo ſinguli ſin gulas
familias habẽt, ta mẽ omnes, qui ſub
unius pereſtate fuerunt, rectè ejus-

htiut dem familiæ appellabuntur, qulex .

Ade: n⸗
Nretntan.
Ntamui 6
Orunin
,K N

ten MM

1 oin

e enmn
Monn

eadem domo &. gente proditi iunt.

F Afmiliæ quandoque appel! latio id cor-
pus, quod unius patris familias boteſtati
ſubjectum eit, quandoque ejusdem cogna-
tionis ſi ignificat. Illud jure proprio, hoc
jure communi familiam VIpianus vocat.
Itaque ſi legatum aut ſideicommiſſum fa⸗
miliæ relinquitur, utrum domui tantùm &
dome ſticis, id eſt, uxori, liberis ſervis reli-
A A Gum

7. X

—

370 Praledliones ad titulam .

Gum ſit, an univerſæ cognationi? quæri-

tur. Et magis eſt, ut cognationi debea-

tur ejusdem neminis: I. n. C. de . §. & l.
32. §. in ſideicommiſſo. Feo de leg. 2. ordine ta-
men obſervato, ut tum demum ulterio
res ad ejus petitionem admittantur; ſi pri-
mij deſiciant. d. l. n. & d. l. 32. ibi, primo gra-
à du. Illud notandum: etſi relatum omne dica-
tur reſpectu correlati, hoc tamen in jure

perpetuum non eſſe. Sic enim paterfa-

.4 . .⸗ .
milias eſt, non tantum qui filium aliamye

familiam habet, ſed quicunque ſuæ pote-
ſatis, ſive pubes, ſivé impubes: l. nam ci⸗

rnium fj. de his qui ſunt ſui vel al. jur. habito ni-
mirum juris potius, quàm ejus, quod in fa-

QGo eſt, conſideratione. Idem enim juss

eandem authoritatem in domo hahet, ]

quäm quisalius paterfamilias. Eſtque hic
4 argumentum, rectè res noſtras dici, quas .
aut recuperare jure poſſumus, aut ad quas
7 ſpem ſucceſſionis certam habemus. Qux-
ritur etiam, an hodiè emancipatus, cum
inſtar ſuorum redactus ſit, N. . S. nulam.
familiæ appellatione contineatur? & verius

eſſe videtur, non contineri. nec enim pa-

triæ poteſtatis & emancipationis jus, etſiin
ſucceſſionibus mutatum eſt, ſublatum ideè
eſt. Atque adeo alimenta patri eiusque faa

mi-

—

in nei⸗

ni deder.

ordinet:.
m ulteri⸗
ur;üpri.
Mmege
ndinnedic-

zmenin e

enim zneh
AE 4
Iun danne

neſle M.

6: d

. abito 1
goliuh⸗
enin t⸗

mo nabet
Eapenie
Cich
ut Al

us E

—

„

De verborum ſignißcatione. 391
e verborum gnifentionn. 571

non videntur

5F. 3.

miliæ relicta ad emancipatum pertinere

—

ZServitutium quoque ſolemus
appellare familias, ut in edicto præ-
toris oſtendimus ſub titulo de fur-

tis, ubi Prætor loquitur de familia
publicanorum. Sed ibi non omnes

ſervi, ſed corpus quoddam demon-

ſtratur, hujus rei cauſs

à paratum 3

hoc eſt, vectigalis cauſsa. Alià au-

vi bonoram raptorum

tem parte edicti omnes ſervi con-
tinentur ut de hominibus coactis,

*item red-

hibitoria, ſi deterlor res reddatur

emtoris operàâ, aut familiæ ejus: &
interdicto unde vi, familiæ appel-
latio omnes ſervos comprehendit.
led & filii continentur.

[Nir &ulshie L1 1. §. familie, hæc ap-

A pellatio non univerſum corpus dome-
ſticum una cum patrefamiliàs, uxore aut li-
beris, ſed ſervorum tantùm corpus ſignifi-

kat. Sed nec quidem omnium ſervorum;
ctigali exercen-

ſed eorum duntax at, qui ve

Aa à2 do

2

—

2

2— 1èè

392 Prelecliones ad titulum

do deſtinati ſunt, per text. hic, ibi, ejus rei

3 cauſſa paratum. Ex quo infertur, ſi alius

ſervus publicani, villicus puta, aut inſtitor,

aut mediaſtinus deliquerit, ex generalitan-
tàùm edi co, ſi ſamilia furtum feciſſe dicatur, te-

neri. Mitiùs igitur hic punitur, quam ille;
qui præter actionem, quam vectigalis no=

mine ſuſtinet publicanus, & furti aut rapi-
næ à familia factæ tenetur; ſicut raptor, ſi

apprehendatur, præter actionem vi bono-

rum raptorum etiam

2

omnes, ut Duces quoque exercitus, Capi-

tanei, officiales, pro famulorum, quos ha-

furti manifeſti tene-
tur. Ita hoſpites quoque, & genersliter

bent aut ſecum ducunt, delictis tenentur:

1. licet S. in factum f. naut. caup. S. item exeres-
tor Inſtit. de oblig. quæ ex quaſi delict. arg l.
poſt depoſitam. C. de aſſeſſor. civiliter tamen,

non criminaliter. per l. ne quid ubi Bart. fF. de
incend. Bald. in l. obſervare 8. proftciſci. F. de oſic.

proconſ. Quod non poteſt grave & durum
videri. debet enim quisque explorare eos,
quos eligit, cujus ſint fidei & innocentiæ;
1. fin. S. ſervorum ff. nautæ Calp. ac ſibi impu-

tare, ſi malos elegerit. §. fin. Inſt. de ſociet,

Quod ſi probaverit, communiter pro pro-

7 bis & fidelibus habitos, quorum utitur ſer-

vitio, æ quum erit, ut excuſetur. Alex,; in l. ſ

cum dorem §S. I. F. ſolut. matr. & exhiberi de-
. lin-

jagven
eſnerte
guicen

((anne

liſei
ſum

.neniea

ur

Pten

li eſure
t, Käns
inlliot

gerditan.

Gicatunte.
guamle
kals 1o
iauttant

nntit

itelitene.
d
ltus.
d,rſt

teyentuſd

en ereſt⸗

,

er tamnelh

m.

Cuun
okareeo

vocelti

Piinpr⸗
ſſin
oßl⸗
itur ſe⸗
n,

l⸗

cui plus creditum eſt

moriæx.

De verborum fgniſicatione. 273

Inquentem ſufficiet A. . 1. S§. femilie & . f.
cum exhibuiſſent ff. de public. Nam ne tum

quidem tenetur dominus, ſi famulus extra
officium delinquat; l. quoties ff-. de noxaladt.

L1. §. familiæ. f. de vi & vi arm. I. ſi ſervus 27. S.
ſ; fornicarius f. ad L. Aquil. niſi eundem non
correxit, ſi quidem error, cui non reſiſtitur,
approbatur. c. error. 3. diſtinct.

In interdicto unde vi, & actione redhi-
bitoriâ, mirum non eſt, familiæ appella-
tione univerſos ſignificari, qui de domo
ſunt, ſecus atque antea de publicanis di-

Gum eſt. lbi ratio eſt, cur aliter teneri
debeant, qui miniſterio certò præpofiti

ſunt, aliter ſelidui gracius enim delinquit,
; gravius coercendus

eſt, qui publico miniſterio improbos præ-

fecit. Hic nihil intereſt, quis ex familia
damnum emtæ rei dederit.

Iitem appellatur familia plu-
rium perſonarum, quæ ab eiusdem
ultimi genitoris ſanguine profici-
ſcuntur: ſicuti dicimus familiam-⸗

luliam, quaſi à fonte quodam me-

Aa 5 La-

174 praleſtiones Ad titulum

4 I Tachmo ſigniſicatu familia univer-

„ſam aliquam ſtirpem, nullàâ graduum

longinquitatis habità ratione, comprehen-
2 dit. Aliàs autem cum teſtator rem ſuam
aliquem extra familiam alienars prohibuit,

iſtiusmodi prohibitio ultra quartum gra-
dum non extenditur, ut in Auth. de reſtit.

Mulier autem familiæ ſuæ &
caput, & finis eſt.

. 1T Nde quæritur: an Pprivilegium familiz
conceſſum ad filias nuptas pertineat ²⁹
Et ſi quidem deſcendentibus alicujus, ma-
ſculis & fœminis, datum eſlet, ad nuptas

Kxdeicom. Noy. 125. Tuſinianus ſancivit.

non pertinere afſlerunt Dd. in l. n. C. de pri-

vig. ſcholar. lib. . Ergoò molto minus, ſi
2 familix. Napta enim ex famil ià & domo

Patris exiit, Gell. lib. 13. cap. o. Forner. in! ſeq.

qui de ejus facto non perin &, ut de fami-

liæ facto renerur⸗ de deſcendentibus ta⸗ “

KNEE

—

alig coreneba voluntas appareat; ut

tam paternis, quàm quæ mariti data ſunt

4 familiæ, privilegiis frui debe at, per bunc texit.
quia in utriusque familiâ eſt; alterius nimi-

rum princi pium . alterius ſinis

NexX

enuern

4 uone.

igradmn

Mptein. V

Ttemlon
Drohbu.
Ntonenn

tb. A Gr

cifit.

iundnl
gennet
H
1c Dln
1 eft
nunng
ner re
tce ,
ntibue k.
nvenil
lelt, .
lun in
ponet
usni⸗

4

õ

.
4

Lex 196.
Gaju: Iire i6. sd Edictum Propinciale.
familiæ appellatione & ipſe

princeps familiæ continetur.

C Onſequens eſt igitur ut privilegio 2£

Titii familiæz conceſſo, ipſi quoque
Titio conceſſum intelligatur l. quæ de tota f.
derei vend. Ita militum appellatione ve-
nit etiam Dux exercitus i. 1. F. de milit. teft.

Cæzterum in tantâ hujus verbi variatione.

certa dari regula nequit, quæ cuique loco &

ſigniſicatio competat; ſed ex occurrentis
materiæ qualitate, & iis, quæ dicta ſunt, in-

ter ſe collatis conjectura facienda eſt. Fie- 4

rienim poteſt, ut & in præced. lege memi-

nimus, unam duntaxat perſonam hac ap-
pellatione notari, & probaturin l. 1. §. faz-

milia F. de vi & vi arm. etſi id diſertè nege-
tur in I. deteſtatio go. F. h. t. quæ nudam tan-

tùm yerbi proprictatem ſpectavit.

ß .

Foœminarum liberos in fami-
lià earum non eſſe, palàm eſt: quia
AAa 4 qut

—

ð

3 76 pryaleltio, net 44 titulum

qui Rafcumr, paitk; non matris,

familiam ſequuntur.

Oemina familiæ ſuæ principium pari-

ter & finis eſt: unde liberi ipſius ejus

familiam, cujus finis eſt, non ſequuntur,

8 4

ſed patris; zut nec in adoptionem dare neq;
adoptare ipſa poſſit, l. 5. C. de adopt. 5. ſœmi-
na Inſt. eod. nec alia, quæ ob familiam com-
petere ſolent, jura ex maternàâ lineâ dedu-

²½ cereliceat. Adeoque matris nobilitas &

dignitas filios nihil afficit: gl. in l. oum legiti-

wya ff. de ſtat. hom. cum ne bona quidem ma-
tris ante Senatusconſultum Orfitianum ad
ſlios pertinerent, ſed ad ejusdem adgna-

tos, quorum aliàs qua ue poſt ſuos Prima
cauſſa ſolet eſſe. 4

Kex 197.

Nlpienus libro jo. ad Edidum.

–

Indicaſſe eſt detuliſſe; geit

ſe, accuſaſſe, & conviciſſe.

. D Iſtin ctè legendum eſt. indliealſe eſt

detuliſſe; zarguiſſe verò eſt accuſare.

Imaicium refertur ad ea, quæ nud indica-

Hione ſolent magifelta ſieri (ita ſervi tor-

quen-

f

ggentun

(cent.
enhinea

Netoren
Helne 1
ſet⸗

un ſen

ntoll.

eppmum,

ite

—

Umart⸗

kinm nn
in en
lanuntuh

1 a elegt

nt ſn.

llam cor.
ines eetr.
nobilnnt

Lant

lligenn
Btuanunt
en Mn.
tluupun⸗

1,

Uglie

cale c

eclne.

Indc

ſin⸗

Dder verborum Kgnificatione 32 77

S e

quentu ut authorem necis dominiex in-

dicent: l. 1. 3. 4. F. ad Syfan.) aut certé ſo⸗

lenni accuſationi occaſionem præbere. At
verò verbum arguere ſolennem accuſatio-
nem, quam condemnatio ſecuta eſt, ſi igni-

ficat: veluti argumentis probare l. licet g.

fin. ſ. naut. caup. ii, & certi hominis ſactum ar-

guamusl. 2. f. ad l. lul. rep. l. de tutela C. de in
integr. reſtit. I. ſi voluntate C. de reſcind. vend.

cum ſimill. Indicium etiam eſt merces &
præmium, quod propter indicium datur.

l. 4.§. ſi tibi indicium dedero, ut Histenan meum
intte⸗ .. ae condict. ob turp. cauſ. UYUM

Lex v95.

nöins libro 2. de omnibus tibunalibut.

Vrbana pre dia omnia ædificia

accipimus, non ſolùm ea, quæ ſurn
in oppidis: ſed & ſi fortè ſtabula,

ſunt, velalia meritoria in villis, &

in vicis: vel ſi prætoria voluptati
tantùm deſervientia: quia urba-

num prædium non locus facit, ſed

materia. Proinde horti quoque, ſi
qui ſunt in ædificiis conſticuti, di

cendum ſit⸗ urbanorum geli
42 ti0

/
2

—

578 Praleltiones d titulum H
tione contineri. Plane ſi plurimum emi
horti in reditu ſunt, vinearii fort, unn
veoel ctiam olitorii, magis hæc non iuiil

ſunt urbanag. ind
2 N7 bana przdia à ruſticis internoſci mſe
oportet propter varios juris effectus, ugin

quorum aliquos pſt tangemus. Stabu- Ceunn
lum hoc loco non utique jumentorum aut nckt
equorum ſtationes & cubicula, ſed quævis mi

10 .

diverforia, ubi ex vià fem quieſcimus, qduz füm
vulgo tabernę, id eſt, humiliora hoſpitia a- iitl
à pellantur. Ejus ſignificationis eſt in f pec⸗ ſiſee
niam fj. de condift. cauſ. dat. I. lex Cornelia. B5. Mn
tantum fj. de injur. S itena exercitor. Inſt. de ob.

lig. quæ e delich. naſe. ?
VEL ALIA MERITORIA) Me- üium
35 ritoria ſunt, æ dificia locari ſolita, ut taber- u
næ, officinæ, & de quibus modò dictum eſt I
hofpitia; quorum nomine mercedem do. a
minus capit, quorumq;ue nomine, ſi vi in-
troitæ ſint, non domino, ſed colono autin. d
quilino injuriarum actio competit d. I. lex, Een
Cornelia. S. & ſi dominus. Et cui domus n
uſusfructus legata eſt, meritoria illic facere iin
mnon debet, id eſt, diverſoria, vel fullonica: u
l. 13. 5. item Nerpa f. de aſufr. etſi meliorare
rem poſſit; quia melioratio non tantm ad n
. . PpPpe 8

H

BDe verborum fjgnißcatioue.
— —— Kegnißcatione. 37 5
ummn pechnniarium reditum eſt referenda, ſed ma-
i, gis ad voluntatem & dignitatem proprieta-
eeun rietarii d. ?. 73. §. fruldluarius, jau. §. nae quaæ-
Aitum & S. tamen.
PRETORIA.) Hoc loco eſt do- 6*
ntemld mus ſplendidior ruri poſita, (ein Luſthauß)
befedu quales ſunt nobilium ædificia campeſtria.
Nh. quæz enim in præruptis & præcipitüs poſita
en a ſunt, caſtella & arces appellari ſolent. Aliâs „
Klgei prætoria etiam dicuntur, omnes ædes ma-
ndu gnificentiùs extructæ, ut in plenum f.de uſis
iu E babit. Il. 2. F de ſervit. prædior. zuſt. l. prædiis
Enn H. I. ff. de leg. 3.l. Titia. S. Gajus. F. de leg. 2. l. in-
CAn juriarum §. ßs quem fſ. de iniur.

o Hiis poſitis, ita de urbanorum ruſti⸗ 8
corumque prædiorum differenti ſenten-
14)i tiendum, ut urbana ſint, non utique quz
Kur in urbe ſunt; ſed ubivis, modò habitandi
lünde magis, quàm fructuum terrà naſcentium
len (Lauſsà habeantur, inde materià, id eſt, li-
„lit gno ergaſimo l. carbonum, ſupra h. t. hoc lo-
oeltlx cO ea definit Ulp tianus. Sed & deſtinatio „
4,rG & uſus domini uſpiciendus eſt, non ſola
SAnu materia. l. urbana familia 166. ſupra. h. t. Item
hee. Pprincipale ædificium. Nam ſtabulum ædi- 40
Moer bus junctum, pro urbano prædio habetur,
elcre propter ædes, quarum eſt acceſſorium. l. er
Nio jure. & ſtabula f. quib. mod. pig. Separatum

Nerò fuſticum eſt, utpore juris colendi &

ſu

4 * –

r⸗=— ð

3 80 Praledtiones ad titulum

fractum cauſsàâ paratum d. I. eo jure l. qui re-
caſa in agro poſità agri fier acceſſio; ſicut
banis prædis annumerantur. per text. bic.
12 Quod effectu non caret. Alia eſt enim
ſervitutum urbanarum, alia ruſticarum

ſervitus æ dibus debita, ne altiùs tuas ædes

quoque contiguis competere & prodeſſe

13 debcat. In urbanum prædium illata inve-

dGa tacité obligantur pro penſione, in ru-
ſticum non item. l. 4.6. 7. f. in quib. cauſ.pign.
lI. 5. C. locati. Quin & circa alienationem
rerum pupillarium diverſa eſt urbanorum
& ruſticorum prædiorum cauſſa. Leæ quæC.

de admin. tut. Denique longe tutiores ſunt

1½ agrorum, & generaliter omnes campeſtres
“ hy pothecæ, quàm urbicæ; ut quæ fructi-
bus fœcundæ ſunt, & paucioribus pericu⸗=
lsS obnoxiæ. Pac. . fin. C. de debit. civit. libe 1.

Lexx 929N
lpianus libro 5. de omnibus tribunalibus.
Abſentem accipere debemus
eum, qui nõ eſt eo loco, in quo loco

1I hgiofis f-. de ei vind. Eademque ratione

horti domui juncti, ſi principaliter volu-
ptatis, non redituum cauſèà habentur, ur-

conditio: f. de ſervit. urb. & ruſt. prædior. ut

tollas, ne luminibus meis officias, hortis

.

——
petten
ſenterm
ext e

(kernn
0belent

Pere
flan
, 1

untch

Konei
ilenea
Ufe
ehe
Uun

D

uaate

.

4

=

(lng.

Wels

Mehtunn

neten

tintle

Clre

tun l

Ponnt
pen
ting.

l gan.

ge kawone

ello;un

Uiter wor.
entur,u.
1 trt. M
eltenin
talacarun

n 4

t 4

kins
4 Proek
ltaiune

nein a

gn
euutven
tuorue
r ⸗
oreriun
npelt

He

hei

elnae
Dl
ler. .

„

ſentem deſideramus. Ec ſi forte-

extra continentia urbis ſit, abeſt:
cæterum uſque ad continentia, won
abeſſe videbitur, ſi non latitet.

A Bſentia pro varietate negotiorum
A ipſa quoque varia eſt. Cum de da-
mno infecto cavendum eſt, quicunq; non
eſt in jure, id eſt, in loco, ubi juris dicendi

petitur. non enim trans mate ab-

vel judicandi gratiã magiſtratus conſiſtit,
1. 4. H.¹ fF de interrogat. act. abſens eſſe vide-

tur;l. 4. S. prator'f-. de damn. inf. etſi aliàs in

urbe aut in propinquo ſit: ideò nimirum,

quia cauſſa celeritatem deſiderat, & ju-
dicium in ablentem nullum eſt, l. 1. F. eod.
Aliàs abſentes videntur, qui extra conti-

nentiam urbis ſunt, I. collegarum J. fin. ſupra.

h. t. etiamſi provinciam nondum exceſſe-
rint. I. abeſe f.. e quib. canſ. major. Tertiò
cirta præicriptiones is demum abſens vide-

tur, qui extta provinciam eſt. S. 1. Inſtit. de
uſuc. Il. fin. C. de præſcript. longi temp. Extra
provinciam autem eſſe viderur, qui alii re-

Eimini & jurisdictioni ſubeſt. gl in d. l. ßn.

in verbo, in una provintia. C. de py ſoript. longi

temp. Quartò in ſtipulationibus dicitur
abſens, qui vocem alterius non exaudit &

3 2 praleſlione, 44 tualum

4 nihil Teſpondell 1. F . 0. Caiatd eriam
is, qui in urbe eſt, ſi latitet, & ſui poteſta⸗

tem non faciat abeſſe videturper text. hir.
Latitare autem non ad momenta referen-

dum, ſed cum temporis tractu accipien-
dum eſt. 1. Fulcinius S. latitare 8. Fquib. ex cauf.

6 in poſſel. Atque hinc infertur, præſentem

coràm & vivà voce, ſive, ut loquuntur, per⸗
ſonaliter eſſe citandum: abſentem, ſivere=

vera ſive juris interpretatione, ſuſſicere ad

domum denunciatione factâ citare. Alciat:

6 5 bic per d. I. Fuleiniut. Illud denique notan-

dum: abſente principali, id eſt, extrater-
ritorium conſtituto, ut citari facilè non

poſſit. fiqejuſſorem ſtatim conveniri ipoſſe,
dilcuſſionis exceptione non obſtante. Ne-

vell.⸗ 2: in ers ubi sri in enetbograſentek⸗

Abeſ non h videtut,qui⸗ ab ho-

ſtibus captus eſt? ſed qui à latroni-

bus detinetur.

Oc videtur velle, majorem eſſe fato- H
rem ejus, qui ab hoſtibus, quàm qui à

latronibus captus eſt. Utrique quidem
ſuccurri ſcribitur l.t H.ex quib. auſ. maior: ſed
8 Alatronibus detenton non magis, quàm cui⸗
Vis

ſis dli9

elerpe
