dato vel retẽto remittitur. l.i. f-.de tranſact. l.
trantaftio. 35. C. eed. Ergo nec pactum eſt.
fſiquidem hoc gratuitum eſſe ſolet & de
re certâ ſteri d. E. j. & omnes omninòèͤ con-
ventiones continet: k 1. ff. de pactis nec res
judicata, nec præſcriptio, quæ dubium litis
eventum non continent. Imò ne tranſi-

5 gere quidem licet poſt rem judicatam, &

8 in da l. 2. Quæz ſententia vix admitti poſſe

quicquid ex ejusmodi transactione fola-

tum fuerit; repeti poteſt, tanquam inde-

bitum. I. eleganter 23. S§. ſi poſt rem judicatam
Ff. de condiét. indeb. niſi ſententia appellatio=-
ne ſufpenta ſit, aut ignoretur judicatum eſ-
ſe: quibus caſibus utique, ceu de re in-
certàâ, trahsactio rata eſt d. l. eleganter. Vbi
illud obiter notandum, non protin us actio⸗
ne excidere- qui doh esceptione bi com-
petente uſus non eſt, quaſi donaſſe aut re⸗
miſiſſe, quod dedit, videri debeat.
Dixi litis motæ ſive movendæ. Nam

7 & ſi lis metuitur futura „ rectée tranſigi⸗

tur. l. 2. C. de tranſal. Qnin etiam ſi nulla
lis judicialis metuatur, ſed ſolùm externa
violentia & via facti, ut loquuntur, tranſigi
poſſe vult Elahe⸗ bie, allegans Bart. & Dd.

vide⸗

—

de

X —

Ptetar: 1
lf.un⸗
guiten
itetpen
io,en
Ptkbein
atſ⸗
loxe
urno
Cuntkenerb
Gogmin

eo igle, ea

nefrlt

lonnen 8ſe

. unc 4
Dl
le
Ctnn
Umanehe
ſen ſe iͤ
. e
nnynſi
i elnan
emüni

=

uigde

Nlen
tumren

biie

— N ₰ ₰ . „% „ +
— videtur: tùm quod Ulpiani definitio in .
Hne. „» P en. H”
Rin 1.1. f. de tranſact. temeré rejicienda non eſt,
nsleen

qui rem dubiam, incertum litis eventum
Enn interpretatur ztùm quod ejusmodi trans-
ctio, utpote per metum aut vim extorta,
den rata haberi non debet. I. ſ. & tot. tit. F. quod
elt etns cauſſa. M
omiiuch LoNGIORIS TEMPORIS SI· 2
ERD LENTIO) Hoc ad præſcriptiones referen-
unt qum eſt: verbi cauſsâ, qui injuriam ſibi fa-
wrnn Gtam ad animum non revocaverit, de eâ
dan tranſegiſſe, eamve remiſiſſe tacitè intelligi-·
e rur, §. zn. I. de injur.l. non ſolum 11. 5. 1. f. eod. .
un . Longius verò tempus quodnam ſit, defini. 10
ri non poteſt; ſed ex materiæ & cauſſæ con-
ditione eſt accipiendum. MMM
Ulud etiam notandum, rerum judi- 1 1
eeit catarum, de quibus hac lege mentio fit,
un tantam eſſe ſolere authoritatem, ut ne qui-
i dem reſcripto Principis infirmari valeat.
Heltie , alt. C. de errore advoc. I. ult. C. ſentent. reſc.
le non poſſe. Quod ita accipio, ſi reſcriptum 12
den ita emanaſſe appareat, ut Princeps de ſen-
ele tentia nihil ſciverit, & quia nullam ejus in
Lenle refcri pto mentionem facit. arg. l. 1.C. ut lite
anlii vendente &. Cęterum cur apertè ſenten- 13
inent tiamreſcripto Imperaror tollere non poſ-
ſit, nihil apparet; utique cum eam legem
6ν fibi dicere nequeat, ut priorem volunta-
iti Z Ee 4 tem

14

.

)

.
5„

410 rraleſhiones ad titutum

— ——

tem non liccat mutare. l. guis in pr. r. de
leg. 3.

4
4 plicat l. 1.§. qued n Senatus . 4d §C. Tertull.

tum Præ bet.

Lex zz.

Paulus libro ſingulari ad enatus conſultum
Tertallianum.

Quod dicimus eum, qui naſci
ſperatur pro ſuperſtite eſſe, tunc
verum eſt, cum de ipſius jure quæ⸗

ritur. Alis autem non prodeſt,
niſi natus.

Onfsquens eſt, ut legitimæ hæredi-
tates his reſtituantur. 7 qui in utero ff
de Ratu hom. t. t. f.. de ventr. in poſſeſſ mitt. Et ſi
cui legstum vel figeicõmiſſum datum eſſer⸗
* ſi nullum fihum teſtator, cum moreretur,
haberet, poſthumo nato legatum expirat.
l. Neratius ff. de manumiſſ. 1eſt. Nec magis
3 Ppoſthumum teſtamento præterire licet;

4 pro & c. Inde jus protimiſeos ſive retractus
is, qui in utero eſt⸗ per curatorem exercet;
exe⸗

Denique hanc legem eleganter ex-

de quo ctiam hic agi inſcriptio argumen-

quàm ſ ſi jam natus eſſet t. t. f-. de injuſto ru-

De verborum ſgnißcatiene 44

—

IA executio autem, dum in utero eſt, in pen-
Qenti eſt. Tiraq. de retractu S. 1. gl. 9. num. 77.
enteitr. cum ſeqq. Et qui filium hæredem inſtitu- 5
. Nentl tum juſſit hæreditatem tertio reſtituere, ſi
. ſine liberis in poteſtate conſtitutis dece-
dat, probabiliùs dicetur, conditionem de-

feciſſe, ſi prægnantem uxorem reliquit.
Etſi Dyno ſecus vidęatur, eò quod venter 6
in poteſtate non eſt: per l. fin. f. de aßign. lih.
l. fin. f. de col. bon. tamen ex poſt facto vide-
hautuci ita lex ipſa interpretatur d. l. in. f-. de aßign.
elen ubert. mayximè hoc caſu, ubi veriſimiliter
ee teſtator progeniem ſuam alienæ prætulit. l.
elf eum avus ſ. de cond, & demon/t. I. generaliter
§ cum autem C. de inſtit. & ſubſtit. præſertim
cum per hanc legem pro nato haberi de-

nehrt, beat, quia de ipſius commodo agitur. Nam
e S. pater pupillariter ſubſtituit poſthumo:

ſntb I. fin. C. de inſtit. & ſubſtit. quam vis iis tan-
tum, quos in poteſtate habet, ſuhſtituere

n. CuMN DEIPSIIuS IuRE.) Jus 2
* intelligit commodum juris; ut & l. 7. F. de
4 ſtatu bom. ne quod in favorem ipſorum eſt
nen „ introductum, retorqueatur in eorundem
f odium, contra l. quod favore C. de leg.
geteng ALIIS AuTEM NON PRODRST̃.)
en n Ne patri quidem. Vnde qui duos habet ?

Ee 5 libe-

442² Pralectiones ad titulum

liberos & uxorem prægnantem, tutelas ex-
cuſare non poteſt. l. 2. S. qui autem in ventre
f. de excuſ. tut. Et liberi nondum nati, non
prroſunt patri matrive, ut jus liberorumin-
terim habeat. Paul. lib. 4. ſent. tit. 9. in prine.

X

Lex 232.

Gajus lib. 1. de Vjrborum obligationibus.

Hc enunciatio, quæ ſunt pluris
aureorum triginta, ſimul & quantita-
tis & æſtimationis ſignificativa-

eſt.

3

pecuniam, & nummarias pecunias,

verba ipſius rei æſtimationem non exclu-
2 dunt. Cæterum æſtimationis appellatio-
nemad ipſius rei quantitatis, & ejus quod
intereſt, pretium retuliſſe videtur Ulpia-
Hoe
iam:
xſti⸗

nus in. I. 2. §. Kn. F. qui ſatis diſd. og.
3 loco quantitas ad numeratam pecun

Bſcurum eſt, quò hoc pertineat. Ad
J litis æſtimationem referri poteſt,
quæ tàm rei, quàm omnium damnorum,
ejusque quod intereſt æſtimationem con-
tinet. I. 1. . pra emt. l. ſed & res f. de Public.
act. A quo non abhorruiſſe Budæus vide-
tur, lites æſtimatas definiens multatitiam

quæ

AI
iam

—
nelner.
in nantt
ani bon
rorunin
Nnu

erhe.

ſurſi

uumtr.
cati

Men 4
8 zt⸗
mooruc,
eln (l⸗
eus ⸗

Urutn

liin u
nͤecr
nelnd
neloo
ulo
1 Ulye
.
nin
AI

æſtimatio ad rem ce
tam refertur. & menſura-

Lex 222.

Gajus libro /. ad Legem duodecim tabu-
larum.

, Ses er- & moretur & fruſtre-
w. nde & calumniatores appel-
Kei unt, quia per fraudem & fru-
. arioncm alios vexarent litibus.
nde & cavillatio dicta eſt.

Alvire eſt eludere, fruſtrari & Vitare

vis, bran delt, G rchendere nititur, à cal-
Genlretnpptenenckionenmt, aintenen d
anenen al Aucunt. plautus. Vbi
Ey opor manus calvitur.
creditori mar Gajus legem 12. tabul. quæ
verſanti & ahusinſiciendi debitori tergi-
die ſecus eſt u nti, poteſtatem facit. Ho-
propriâ authoritate nim oportet quemq;
P “ icre e lur. cum quis à magiſtratu
le Mione ere, ut in bonorum debitoris poſ⸗
Iud m mittatur: t. t. f. de rebus anthor
Iud. &c. aliàs cauſſæ amiſſione mulctature

qaui

444 pralelttiones 4d titulum.

rit. l. extat. ff. quod metus cauſſa.

4 Calvitas in l. 29. §. pen. ff. mandati pro

fruſtratione ponitur. Vnde calumnia: cujus
pœnain criminalibus eſt ſupplicii ſimilitu-

do, in cęteris arbitraria pro qualitate delicti.

l. fin. c. ge calumn. leà. ſ. eod. t.

Poſt Calendas Januarias die
tertio pro ſalute Principis vota ſu⸗

ſeipiuntur⸗

Otum eſt alicujus faciendi, vel non
faciendi, verſus Deum de liberata &
julta promiſſio, ut Alciatus hic definit, &
probat I. 2. f. de policit. Inter varla autem
2 votorum genera ea quoque erant, quæ à
Conſulibus, poſtquam fſcilicet Calcndis
Januar. conſulatum ingreſſi leſſent, l. Publiug
36. pr. f. de condit. & dem. biduo pòſt pro ſa-
lute Principum ſive Imperatorum ſuſci⸗
piebantur, de quibus hoc loco agi tempo-
ris ratio indicat.

Telum vulgè quidem id: ap-
pellatur, quod ab arcu mittitur: ſed

nunc omne c ſiguificatur, quod mit-
titur.

— W. *

qui rem n ſuam Fiolenter ſine judice repetie-

ue 8 —

Aiitur.

gnun
tinent,
inlan
fbet
Gſlc
Crlnen
Genne

lume

—

eoge

ignte
ünſein
N, guo⸗
,

cereein

undut n

mniacuj
eimilt.
ue delch

Gi, velomn
elderrn4

ie ein
tvun en

Aan u
Clendn
l N
.ltro ſ.
cummn ſuli
git py⸗

1

de verborum fgnißcatione. 445

titur. Ita ſequitur, ut & la pis, & li-

gnum, „& ferrum hoc nomine con-

tineatur. Dictumque ab eo, quod

in longinquum mittitur. Græca
voce figuratum &πιε 1S gryX8. id'est, ab

co quod est longe. Et hanc ſignifi-
cationem invenire poſſumus & in

græco nomine. nam quod nos te-

lam appellamus, illi 6απ appel-

lant. eoq ue nomine vulge quidem⸗
id ſignificatur, qu od ab arcu mitti-
tur: ſed non minus omne ſignifica-

tur, quod mittitur manu, aπωο r&

SanXεαααοανοαρâεä, 4 jaciendo. Amoner
nos Xenophon. nam ita ſcri bit. n *

Xα b GPeger; Mννοασ, αα .
cναοανπüWοαd⸗ *εu¹, id est, 65 té-

la ſimul ferebantur, haſtæ, ſagittæ, fun-

dA4 plurimi tém lepides. Et id, quod
ab arcu mittitur, apud Græcos qui-

dem proprio nomine 56να VoCa-
tur: apud nos autem communi no-
mine telum appellatur.

. am-
)

—

T Inc manifeſta eſt ſententia §. lex cor. 1
1 1 nelt⸗ I. de publ. jud. quæ eum, qui am-

446 praleſftione: ad ntulum
ambulavi- cum telo hominis occidendi
caulſsâ, punit ac ſi occidiſſet. quod tamen
de conſvetudine nuſpiam ſervari commu-
& mier traditur. Paulus teli appellatione
omnia. exquibus ſaluti hominis noceri poſ-
ſit, accipit. I. fin. ſ. ad L. Iul. de vi publ. Quin
S& fuſtis teli appellatione venit. lſi pignore S.
3 Jurti. ſſ. de &s. Porrô Maje ſtatis læ ſæ
tenentur qui conveniunt, quò armati ho-
mines cum telo lapidibusv in urbe ſint;
uivé hoſtes telis, equis, pecuniâ adjuve-

4

lum tutandæ ſalutis ſuæ cauſsâà gerunt, non
videntur hominis occidendi cauſsàâ porta-
re, l. hi qui S. ult. f. ad I. tul. de vi publ.

Lex 234.
Gajus libro 2. ad legem duodecim
tabularum.

Quos nos hoſtes appellamus=

eos veteres perduelles appellabant,

per eam adjectionem indicantes,
cum quibus bellum eſſet.

4 7 Oc loco notandum, in bellis civili-
bus hoſtilitatis jura locum non ha-

bere. I. i quis genkem 21. F. de captiy. Invi-
cem

rint. l. 1. 1. cuiusque ff. ad L. lul. Majeſt. Qui te⸗

ön—
cemip
busen
elome
eutunk
Cntt
üteut
Heniustn
l En

V inh

miapolt

ebnnr

Man

at

l
nen

AWorn

1
r

n

Qun

hin
les g

ſa n, „ S
—— —,— e ver hor eri S. — 42— “
naäini cem igitur capti non fiunt eorum, à qui-
Adun brus capti ſunt, ſervi, nec poſtliminio opus
m onm eſt. nam etſi Reſp. læditur, non tamen in
r exitium Reipub. contenditur. d. lI. 2. Et 2
eneen cum perduellionis rei, lege Iulia Majeſta- S
nd tis teneantur: I. fin f. ad L. Iul. Majeſt. ge-
rliſhng neralius tamen eſt Majeſtatis erimen,
Helinu quàm perduellionis. Hoc adverſus ipium -z
une tantüm Principem aut Rempubl. d. l. n.
n une ſ illud etiam advecſus Conſiliarios ejus com-
Cunl i. mſttitur. I. . C. eod. tit. Ex illo damnatur me- 4
r moria poſt mortem, atque adeò liberi quo-
renun que damnantur, bonaque publicantur: ex
lenm. hoc non item, ut oſtendit Beer. in tract.

1u ge ſedit. in 6. præſupp.

in Locuples eſt, qui fatis idoneè
ocuples eit, qui latis idone
habet, pro magnitudine rei, quàm
velan actor reſtituendam eſſe petit.

nl 1 Irca ſatisdationes oportet fidejuſſo- 1
die res dare locupletes, non utique abſo⸗

lute reſpectu pauperum, ſed reſpectu rei,
öid cujus gratiàâ dantur. Id enim ſolum ſpe⸗
ß „Saatur, ut in poteſtate ſitactoris, utrum de
um bitorem ipſum, an verò fidej uſſores ejus, 6
. res debita non reſtituatur, conveniat. 9. 16

. Inſtits

1

443 praleſtiones 44 tiruum

—☛ —

Inſit. de ſatisd. Nec tàm ex Pcültatibus,
quàm conveniendi facilitate locuples Xſti⸗

4 mandus eſt. I. 2. f. qui ſatisd. cog: Rixoſus

igitur fidujuſſor a aut præpotens non vide-
bitur idoneus: neque enim vel facültares
vel dignitas tantù m ad fidem valent, quan-
tum benigni mores. I. 27. S. oum reliquis I. dé
tut. G curat. dat.

§. 2.

Verbum vivere quidam putant
ad cibum pertinere: ſed Ofilius ad

Atticum ait, his verbis & veſtimen-
ta & ſtramenta contineri. ſine his
enim vivere neminem poe.

IGus appellatione non cibaria tan-
tuͤm & poculenta, ſed veſtem, habita-

tionem; quicquid omninò homini advi-
tam ſuſtentandam pro qualitate perſonæz

eſt neceſſarium, contineri oſtenſum eſt lu⸗
Fa. . 73. h. t. & ſeq.
Gajus in 3. ad legem duodecim tabu-
larum.
Ferri propriè dicimus, quæ

quis ſuo corpore bajular. portari
Ear

X

dete⸗

a, qurcen
6

rrun

I M .

nn Sntt
Ultloottar
eftpett ſ
inete,
nſit ble⸗
lect.

Ihnt
nClnnte

floms

MN a:
N

utad
tellirte
Unnes int

um N

e

lun

kailunn

elochle
Le Nint.
tens nonſe

mn ſel ilr
n venpgun
minfilni

5

ea, quæ quis jumento ſecum ducit.

Agi ca, quæ animalia ſunt.
8 Tatutorum verba proprièe ſunt accipi. 1
enda. Late Alex. tonſ. gz. vol. 2. Quod
ſi ſtatu um annonam extra territorium
aut arma ad hoſtes exportari Vetet,
non oportet verba captare, ut hacte-

nus ea exoortare liceaât, quatenus huame-

ris ferri poteſt, ut quidam voluerunt, Al-

ciato teſte. Ratio namque ſtatuti commo⸗*

dum Reipublicæ, non devehendi modum
ſpectat.

Fahbros tignarios dicimus, non
eos duntaxat, qui tigna dolarent:

ſed omnes, qui æ dificarent.

Vm tigni appellatia ne omne genus
— materiæz ſige ficetur, ex quò conſtaut
æ dificia: I. tigni 6. infra. b. t. conſequens
eſt eſt, ut hàc ſege dicitur, fabros tignarios

omnes intelligi, qui extruendo ædificio

operam adhibent. H
Gajus libꝛo g. ad legem duodecim tg-
bularuuaoncm.
Qui venenum dicit, adiicere de-
Ff bet,

9

—

450 Pralectiones ad titulum

bet, utrum malum, an bonum. nam
& medicamenta venena ſunt: quia
eo nomine omne continetur, quod
adhibitum naturam ejus, cni adhi-
bitum eſſet, mutat, cum id, quod

2*

nos venenum appellamus, Græci

Oaâonαοαν dicunt. Apud illos quoq;
tàm medicamenta, quàm quæ no-

cent, hoc nomine continentur; un-
de adjectione alterius nominis di-

ſtinctio fit. Admonet nos ſum-
mus apud eos Poetarum Homerus.
nam ſic ait:
S X N G 7*
agkα π7 α „ εα
va, Xα α Aνπειαι¾ id eſt,
Venena multa quidem bona mixtas;
multa autem noxia=

1Ongꝗé atrocius crimen cenſetur ve-

neno, quam gladio occidere. I. 1. C. de

malef. & mathem. Vnde licet legi Qorne-

liæ deSicariis ordinarig derogatum ſit com-
muni & generali conſvetudine, in ejus per-
ſonàâ, qui cum telo hominis occidendi
cauſsâ am bulaverit, etiamſi ad actum alè-

quẽ maleficium nondũſit progreſſum, per

ſup: dict. l. ſi calyitur S ſin. h. t. I. is qui cum te-
vdo

de⸗

C al en
ſenenunins
ert tinn
Et hhent
Xenmtan
(eumnhen
lannelene

Cdnernnta

1

fhunnnt,
uwhün
Dentets

len

—
Donom
m ſumg
eenurt
as,elatt
UNL ,
mis, e⸗

Gillos an

e
1

un en

Uunenturu
tommnc⸗
jet 01 .

Homen.

a ut

1
.

uA M
0

tellmn
Clere 110
legin⸗
tumhit
ne ingoſt
S
Aun-
iß

1

De verborum ſignißcatione. 4 1

lo C. ad L. Cornel. de ficar. tamen de eo, qui

venenum in necem alterius præparaverit,
erſi nihildum nocuerit, diſputatum eſt.
Et frequentiùs teceptum cſſe volunt, ut

& hic arbitrarie extra ordinem puniatur.

Cæterùm ſi jam propinaverit, morfs tamen
ſecuta nõ ſit, non Pputem errarc eos, qni or-
nariam pα am in eum conſtituunti tuin

pfopter crininis attocitatem; tüm quod

is actus propinatienis conſi mmastioni pro-

quo maleficiuch ſuum abſblvat; traditum-
que ſit pro regul4, in altrocioribus crimini-
bus conatum ad proximum actum dedu-

ctum ordinæzrià pceni dignum eſſe. Corart.
bart. 2. reled, in prt. iaum. it. Conſtat autem,

Veneficium aliis homicidus eſſe atrcius:
quòd hæc communiter illud proditoriè
& plerumq; ſub ſpecie amicitiæ, fiât, adeoéꝙ;
minus caveri poſſint. Balad. in l. nemo. C. de
ſum. trinit. Veneni quoque mali emtionem
nullam eſſe Gajus voluit in l. quod /apè §.
herciſcundæ id inter cohæredes dividi

patietur. lI. 4. f. fani. hezciſce. hæc enim &
hujusmodi, velut & libri improbatæ lecto-⸗

His, protinus corrumpenda ſunt. d. I. 2. §F. 1
t carceris cuſtos, ſi venenum in carcerem

ififerri paſſus eſt, quo rei ſeſe ſup Plicio ſub-

4
.

2

1
1

Bo

ximus eſt, ut nihil reſtet aliud ve efſco,

6

Ff 2= tra-

45 2 Ppraledliones ad titulaum

—RMW—è

traherent, judicis arbitrio punitur. l. 7. f. de

nenum filio dederat, ut patrem è medio

tolleret, etſi is dare non potuerit, ultimo

tamen fſupplicio afficitur, nimirum ex L.
Corneliâ de ſicariis. I. 2. in fin. juncta gl. ibid.
8 f. ad L. Pomp. de parricid. Quod hanc ratio-
* nem habere poteſt, quia in officio deliquit,
atque adeò gravius & perniciosiùs, per ſu-
prà dict. in! magna 226 .H. t. Facit l. 3. in pr.
& S. alio. F. ad L. Corn. de Kcar.

3 §. I.

fractus continetur, ut Javolenns
ait: exemplo græci fermonis, apud

quos omnes arborum ſpecies

Kzαινα appellantur.

1 A Lienum fundum invito domino non
A licet quidem ingredi, venationis aut

aucupii gratia: l. divus 16. F. de ſervit. 7uſt.
praæd. l. gzer agrum. C. de ſervit. licet tamen

glandis legendæ cauſſa. I. an. F- de gl. leg.

a Quod ad omnes fructus propter rationis

tùm de caſu frequentiore edictum conce-
3 ptum eflet. Igitur cujus arbores in alie-

num

7 cuſt. & exhib. reor. Certé Medicus, qui ve⸗

Glandis appellatione omnis

ſimilitudinem ICti porrexerunt, cum tan-

R.

SMNH emn

uscn horon
enben ini

ſendis aun⸗

germitnni

menuire
leun

NrI/

Duobre
Pemlrit

=

innt

Ceintan
Montnee,
Utmtin n
mitiin 1
Ehlitten
ugſeun
Mwuren:
Hlhnen
Mobnnnnt

lhen

— ———MW

hniurly
eliciz dui
Anten N
Mrleit,Uin
Dimmmeih
in il in

Nod hII.

— . H 1
fhcioceint

siigher

Etl zu,
⸗

ane nn

1r erlend

noni i

.

In He

oGominol
ebltiontt

leſniH

,. Mam

N
e
v Cn

ales14

6
1

Iulianus in I. qui pignoris 26. ff. de acquir. poſſ.
probaturus precarii rogationem, quæ aliss

De verborum Kgnifcatione.

—☚n A nn 8
ð e

num hortum aut fundum ſupernè pro-

pendent, judicis officio cogendus eſt, ut

fructus cadivos legere certis temporibus
permittat, niſi ubi conſvetudo eſt, ut pro-
minentia ſint ejus, cujus ſolo ſuperim-
pendent. YY
Lex 23y7.
Gajus libro 5. ad legem duodecim ta-
bularum.

Duobus negativis verbis qua-
ſi permittit lex magis, quàm pro-

hibeat: idque etiam Servius ani-

madyvyertit.

nes haberi vim affirmationis, pro
conivetudine regionum uſuque loquen-

tium varieè limitari debet. Vt Ulpianus, 4

cum dixiſſet eum, qui in loco cõmuni æ diſi-
cat, etiamſi ex loci vitio dam num timeacat,
non tamen cavere cogi poſſe, niſi de ope-
ris tantùm, non verò loci vitio, addit: quis
enim dubitat neminem eſſe à quo ſtipuletur, in-
dem nitatem ſcilicet, cum nemine mihil faiente
locus ipſe publicus damnum inferat ſud natur.
l. fſuminum 2g. in pr. f. de damne infect Pariter

QE vulgò rradi ſolet, duas negatio- 1

4

32

7

4 1 4 rraleſhonis ad titulum 4

—

K

ulucapionem impedire ſolet, in perſon:

tamen debitoris eandem non im pedire, ait:

Cum poſſeſio creditoris non impediat capionem,
longe minus precarii rogatio impedimento eſſe
4 hon debet. Quin & Plenior eſt aliquando
14 ſimpl ex affirmatio, quàm dquplex negatio.
Vnge minus eſt, non nolle', quâm velle.
quod ſaſ⸗ Giammatiei tradunt. Cæte-
. rum del egis permiſſione, cujus hoc loco
ſit mentio, regula perutilis eſt tenenda,
multis loçis ab A curſi inculcata: Omnia
cenſeri Permiſſa; „quæ non inveniuntur
prohibita. l. ab ea . F. de probat. l. R quæramus
2. F. ui teſtam. fac. l. tzec non 25.§. quod eius
F. ex quibus cauſ. major. Cum enim libertas
juris ſ⸗ Pt naturalis, S§. 1. Inſtit. de jur. perſ. me-

rirò quod ea pręſumitur, donec de prohibi⸗

6 uone doceatur. Ex quo efficitur, proba⸗
tionem illi, qui atum ait prohibitum, in-
cumbere; non ei, qui permiſſum. Siqui-
dem negantis prohibitionem per rerum
nat turam nulla ſit probatio. l. adior. 23. C. de
7 probat. Qui nihil obſtat l. 1. l. 3. in ſumma.

F. de colleg. ikic. ubi omnia co llegia prohibi-

ra eſſe Pproponuntur, niſi quæ probantur
eſſe permiſſa. Poſtquam enim ſemel lex
collegia, urpote periculoſa Rebuspublicis,
genera iter prohibuit, fruſtra jam de per-
miſſione aut licenti diſputatur: cum qui
. omne

1

omne ect

Herilt.

teglun
llenc⸗
eth
lultelin
kniſtke
uelme
tengecen
en heins
Penio Kr
ttünre
wu ln
Uener
minelee
GNuindd
uhennn
nſen

mn De verborum ſignißcatione. 45 5„

—.—

en omne dicit, nihil excludat, niſi lex eadem
nimein ſpecialiter quædam exceperit. Ita quoq;
Nütgin regula tradi ſolet: permiſſum ad tempus,
ul illo exacto, prohibitum cenſeri; & è con-
den verſo. Unde qui annum aut biennium

rlee exulare juſſus eſt, expleto illo tempore re-

0

en Ouirt verti poteſt, etiam ſine aliâ licentiâ. arg.Il.6.
unt. S. 1. & l. Imperator §. f. de peſtul. ne pœna
nhen tempore determinata contra ſententiæ fi-
ls &h ennt dem ulterius porrigatur. Et cui quin-
ellcundn quennio advocationibus interdictum eſt.
n renia poſt quinquennium poſtulare non prohi-
betur. d, I. Imperator. Denique neceſſitate

LS
s urgente permiſſum, eâ ceſſante prohibi-
aane tum intelligitur, c. quod pro remedio. . 4. 7.

inſs cum ad multa connivere cogat neceſſitas,
mie, quæ Rempubl. ſi perſeverent, vehementer
lIædunt. facit l. Senatusconſultum 16. F. de oic.

p :
.⸗ ſeN⸗

rokbrnmi raſid,

. el Gajus lbro 6. ad legem duodecim tabu
e 4 larum.
Plebs eſt cæteri cives ſine Se- 1
otu⸗ natoribus. ”
guntei I Taque à populo eo differt quo ſ. becies
1oer X generc. Nam appellatione populi

4 56 pralelliones 4d titulum

— —

univerſi cives ſign; fcantur, connumeratis
etiam patritiis & Senatoribus §. lex eiſt l. g
jur. nat gent. & cip.

Deteſtatum eſt teſtatione de.

nunciatum⸗

V. Id. ſupral,. 29. . mtwi 40. 17.

§. 2.

Pignus appellatur 4 pugno:
quia res, quæ pignori dantur, manu
traduntur. Unde etiam videri po-⸗

teſt verum eſſe, quod quidam pu-

tant, pignus propriè rei mobilis oo-
ſtictut.

4 Q Vod p; ignus ab hypotheci ne non niſi

ſono d'fferre Marcianus voluit; l. 5.
in f. I. depignor. ex hodierno uſu verum eſt,
quando promiſcue tàm bro mobilibus,
quàm immobilibus, ſive tradità poſſeſſio-
ne, ſive non tradit4, peſſim utrumque uſur.
patur. Cæterum in jure hac di frerentia
ſpectari ſolet, ut hypothea nudâ conven-
tione contrahatur, pignus etiam traditio-=

nem requitat. iten erpiana Inftit. de ad. l.

GRirem

1

Aremaln
V Visprort

moboget
moblint
itonlen
ldſ ſnua
Cupew⸗
nfenn
gonfe⸗
Uen En
Ceroblbos
incun
lnne kun
tlt ier

S=

ln
—
connunere

n lact 4

ſtatione

nle

dor
runt

hnvideriſr

goidinſ

lmohls⸗

n erne
vobibe,
13 nli⸗
mcteotl⸗
. Ifeen

CoNſe.

n taugln
6,1

De verborum ſignificatioxe. 45

5rem alienam 5. 1. F. de pign. 46). Et quam- 5„

vis proprie pro re mobili pignus dici ex ety-
mologia hic probatur, tamen & pro im-
mobili paſſim capitur, cujus poſſeſſio cre-
ditori ſit tradita. I. creditor 25. F. de pign. ſci-
endum. S. creditor. f, qui ſatisd. cog. Et fun-
dus pignori datus in l. cum bi S. idem eſt &

agere ſ. de transact. & fundus pignoratus in
l, quam vis f. de pign. act. cum ſimill. Ex que

infertur ſtatuta de pignore loquentia tam

de mobihbus quàm immobilibus eſſe acci-
pienda, cum verborum proprietas, quæ in
ſtatutis cumprimis obſervari debet, in uſu

teriæ aut ſubjecti ratio d'verſam conjectu-

ram præbeat. Denique in actione hypo-

thecariâ alternativè concludendum eſſe
Bartolus docet in I. fin. C. ſi unus ex pluribus
bared. ut poſſeſſor hypothecæ aut debitum
ſolvat, aut poſſeſſione cedat.

Nuorxiæ appellatione omne de-
lictum continetur.

N Oxiam plerumque pro lenioribus 1
N peccatis contra verbi proprietatem
dici ſupra oſtenſum eſt: I. 200. 1. 174. b. f.
S rf f piro

Ppraledtiones ad titulum

— — ——

pro privatis ſcilicet delidis, quorum nomi-
ne noxalis actio compet t. l. quis ſit fugiti rus
f. de ædil. edict: Illud notandum, pro deli-

Gtis animalium in dominos eorum compe-

tere actionem: l. 1. ff. ſi quadrup. paup. l. 1. f..
de nox. adt, eum tamen, cui quadrupes da-
mnum dedit, non debere ad noxæ dedi-
tionem in libello concludere, ſed ad damni
æſtimationem. Illud enim ſolum judicis
officio indulgetur, ut damnato liceat dedi-
tione illius corporis, quod deliquerit, evi-
tare litis æſtimationem. l. ilnd in fin. ff. de
pet. hæred. l. 1. in fin. f-. de nox. at. Quod ſi
F ante litis conteſtationem animal, quod da-
mnaum dederat, mortuum fuerit, liberatur
dominus. d. .. I. S. & cum ff. ſi quadrup. paꝶy:
bex 2719.

pompenius librofingulari Enchiridii.
Pupillus eſt, qui cum impubes

eſt, deſiit in patris poteſtate eſſe,
aurt morte, aut emancipatione.

1 LV Oc, ut pleraq; ſuperiora, exactè non
obſervatur. Pupillum quandoque
dicimus ætatis ratione habitàâ, etſi ad huc-
dum in patris ſit poteſtate. I. 7. verſ. pupillum
L autem

er e

tentir

ntſet,
tute
1.0 Me
glummdte
ngd
Im
t1
ntnelot
nmm

Cgenm⸗
ſehenͤc
Kunen
ueſtte
nu
Nnzn,

krin
ſguuf

an

— nn

goorumonn.

aute r tyettn⸗
64 Ptgpr

.
An aſen
1

Beotuncn.

lim.chl

iude.

1
1d Norrc.

eerleladtn

1

nuoltur e

celgt,e
ma, al
neti n

Iun

iii

De verborum ſignifcatione. 49

2

EEE

autem tàm filium quam ſervum peculium habe-

re poſe f. de pecul.l. fin. S. pupillus i in patris po-
teſtate eſt, ne authore quidem patre obligatur f-.de

V. O. Inde pupillaris ſubſtitutio „quæ fit &
filio impuberi, in poteſtate conſtituto. I. 2.

. de vulg. & pup. ſubſt. S. 1. Inſtit. de pupil.
Jubſt. & pupillare teſtamentum in 5. liberis

Inſtit. d. t. De pupillo autem & quovis

minore illud notandum, etſi ex delictis ſuis

darnum hache ſubveniri non ſoleat, ſcili-

cet quando nihil ex illis delictis ad ipſos
pervenit, ſubyeniri tamen in eo, in quod
Poœnæg nominę condemnati ſunt, ſi id evi-
in quagruplum condemnatus fuit, cum do-
minus, cui furtum factum eſt, ipſius rei re-
ſtitutione contentus eſſe voluit. I. ſi eæ cauſ⸗

dDo

Servorum appellatio ex eo flu-
Xit, quod Imperatores noſtri capti-

Vos vendere, ac per hoc ſervare, nec
occidere ſolent.

M. Orem illum hoſtes captivos ſervandi,
½ 2 utpote plenum humanitatis, meritò
in legis neceſſitatem trahit Alciatus, quod

& pro

1

2r Praleftiones ad titulum

& & pro lege Romaßis obſervatum eſſe alii

tradiderunt: Alex. ab Alex. lib. æ. genial. die-
yum. c. 7. Cæl. Rhodig lib.17. antig. lect. cap. 227.
cum ſeq. hocque non Romanorum tantùm,
ſed commune omnium ferè gentium jus

4 eſſe XKenophon alicubi ſcribit. Vnde &
² ud colligitur, etſi proſcriptum i impuné
cuivis occidere liceat; tamen ubi is ſemel

captivus factus eſt, d Magiſtratum, aut
judicem duci, non verò occidi oportere:
quaſi i videatur ob id lipſum proſcriptus eſſe,

quod alias coerceri non poſſit, quæ ratio
utique in captivo ceſſat. Faciunt notata Alcia⸗

ti hic. Aliàs inquit, facilè reperirentur,
qui eum obtruncarent „ne de conſciis
interrogari poſſi t, vel ut maturiùs ignomi-
5 niæ pœnæque ſubduceretur. Porrèò ſer-
vare idem apud Jureconſultos eſt, quod cu-
ſtodire aut obſervare, ut l. pen. fF. de vent in-
ſpic. ubi gloſſæ interpretatio diena eſt. Et
res quæ ſervando non ſervantur, id eſt, tẽ-

pore perire ſolent, à tutore vendi ſive de-

creto Magiſtratus poſſunt l. leæ quæ. 22. ubi
Bald. C. de admin. tut. Imò debent, ut ſi
pereant, ipſius tutoris periculo bereant. l. K
tutor 5. F. eod. gl. in l. Fn. S. ſin. C d. r. IIIud

vulgare eſt, fidejuſſorem non teneri, viſi

in id, quod àdebitore ſervari non poſſit,

id eſt,

Gllfiid
lanbi,

KLaenz!

D

4 lare
luumncoe

o

uſn
Conelun
dlrign

nzrl

gkopp

lt:

„

Win.

Me
Gin

*

ume

Krnann
ſntin
ni ln⸗
lunne
1 Ne⸗
ntän
gum
Polun

—
tuin eeide

genici.

um uItIn

gentiun in
t. Ve
tun immt

nbisſn

ltrum, m
— le⸗

t, Tei
ras 4i
eritentur,
. conleis
Penoni.
n ſel⸗

ertut in⸗
1ck. E
ideſteti.
hece.
1411 4
ent l
rant i
IId
er, ni

jgel

de verboram ſtaifcn. 461

id eſt, quod debitor ne non ſit ſolvendo, ut ur
ſuum conſequi creditor non Poſſit. t.

§. 2.
Incola eit, qui aliquàâ regione
domicilium ſuum contulit, quem⸗
græci αναον. d e&e, juxta habitan-

tem, appellant. Nec tantum hi,

qui in oppido morantur, inco-
læ ſunt: ſed etiam qui alicujus

oppidi finibus ita agrum habent, ut

in eum ſe, quaſi in aliquam ſedem,

recipiant.

Vplices ſunt municipes ſive cives:

Originarii & voluntarii. Origina-

rios facit nativitas, manumiſſio, adoptic.
l. cires 7. C. de incoli⸗ lib. io. Originarii enim
ſunt non nati tantùm: ſed & manumiſſi

& adoptati l. cum neque C. d. t. Voluntarii 2
ſunt incolæ, qui alibi, quàm in loco origi

nis, domicilium, id eſt, ſummam rerum

—

ſuarum conſtituerunt.l in lege conſoria ſupra

b. t. Nec enim nuda domus poſſeſſio ſed
domicilium incolam facit. l. libertus F. jſolas

gatio & §. ſola domus ff. a4 munitip. Vnde à⁸

qui in territorio & finibus civitatis ſedes

Poſuit, licet in civitate non moretur, inco-

la eſt

1

—

„
2

R

464 Præledliones ad titulum
la eſt ejus civitatis per texæt. bic: ita tamen ſi (t. Ein
receptis civitatis privilegiis, jureque ſin- (ereomn

gulari & præcipuo utatur. I. 35. f-. ad municip. nunds
ſunt autem præcipua civitatis, forum, bal- Iun ſi,

.1

4 nea, templa, ſpe ctacula. l. 27. 4. t. Et quiin h &

Colonia moratur, negotia tamen ſua non tmnilen
in Colonia, ſed in municipio ſemper ag t; nnnft
in illo vendit, emit, contrahit, ibi feſtos dies: wNE⁵²
celebrat, om nibus deni que municipii com-
modis, nullis Coloniarum fruitur, ibi ma-
gis habere domicilium cenſetur, quàm ubi Mh
colendi cauſſâ divetſatur d. I. 27. Sed in udhmn
hoc differunt Incolæ ab originariis, quad
jus incolatus mutetur mutato domicilio; mmne
jus originis, utpote naturale, non muterur. lhun
Vngde munera ſubeunda ſunt, ſive quis do. uunui⸗
micilium ibi habeat, ſive non habeat: in lo. ulnk
co incolatus, non niſi dum domicilum ha (nun
bet l.5. C. de municip. & orig. lib. 10.l. 2 C. dé in. ur
col. quam affirmativè legendam eſſe Cuiac. ſuſn
ibid. oſtendit. Illud quòque notand u, 6hum lnnte
patris originé ſequi, non etia matris; (cilicet (ten
quoad munera ſubeunda; incolatum patris lont
non ſequi: nec propriam ſequi originem. (nm
ſed incolatum ſuum. I. 5. C. de municiv. Mu- lan/
lier idem cum marito domicilium habere

intelligitur, idque mortuo etiam marito,.
dum vidua eſt, retinet: Unde ibidem con-

venitur & munera perſonalia ſubit. l. fn., C Ptnn

. HM de verborun anifeatione. 46
inunn 4. 1. de meol. Patrimonialia verò agno 32 4
luregnet. ſcere coguntur, qui neꝗq ue incolæ neque
An municipes ſunt, pro modo patrimonto-
torun b. rum. I. fin. & patrimoniorum ff. de munerib. &
1i hqni & bon. Sed qui nuper aliquò commigra- 9
men hon runt incolæ, non tenentur agnofcere X*S
ſeneet alienum civit. atis, anterius contract tum arg.
bieſode l. providene Ge e 2¾. C. de decuz. leh 10. de quo
nicipi cor⸗ debito ſi Pra & ciflent . veriſimiliter eO ſe
tur, ibi n non fuiſſent recep i. Vin. C. de omni ag ro

5„

1,uim deſert. 4. 11. Ptæ Eita⸗ naturali contra-
„. Kech rIum et t, pro alienis debitis alios moleſtari:
rni,g lL. r. C. ut nullus ex vican. & . Neque repreſſa- 10
n Lonr lio rum conceſſiones ad Incolas pertingre,
inmen V ilt Rebuffus hic: Cujus non apparetra-

er tio probabjlis, niſi in eo, qui alterius loci

hikera. incolam ſe reddit: . quod latius examinare
omelmt. ſuper vacuum eſt, cum hodiè repreſſaliæ i. in
7Ct unmiverſum ſint prohibitæ Norell. 52. Ve non
elei hant pignorationes &c. Denique incola etſi 11
ntifln forum ſortiatur in loco incolatus, tamen
ric,lellet ſi⸗ pôſteaquam in jus vocaàtus eſt, aliò domi-
hingin cilium tranflulerit, in eâcauſsâ jus revocan-
ai di forum non habet. l. ſi quis 7. Fae ud.l cum
nin.) guadam. 19, ſ. de urisd.
n ke F. 2J.
n wn Munus publicum eſt officium
ene privati hominis ex quo commo-
l,
7 HM

2 frn. f. de offc. ejus cui mand. Vnde Senato-
riam dig nitatem adeptus, quantum ad mu-
nera quidem attine ride ſinit eſſe muni cepR.·
l. municeps 23. f. ad municip. quod de perio⸗
nalibus ex neceſſitate accipiendum eſtz
cum patrimonialia etiam non municipes
teneantur agnoſcere. d. l. fin. f. de muner &

1

464 rralaftione: ad tirulum.

e

dum 20 ſingulos umiverſosus ci⸗
Ves, remque eorum imperio Magi-
ſtratus extraordinarium pervenit.

Alim eſti igitur, publicis perſönis „ho⸗
norem aut officium gerentibus, mu-

nerainjungi non debere, per text. hic & l.

bonor.

§. z.

„

Advena eſt, quem græci àwνοο

idest, domo proefugam, colonum 2dve-

nientem, à P pellant-

Dvenarum quog! te alia eſt conditio,
quàm vel incalacum vel munic: pum.

Qaieurm advend, id eſt, peregrino qui do-
micilium fibi nondum conſtituit, aut ho⸗-
ſp te contrahit, in loco contracus conve-
nire eum non poteſt, ſed domicilium ejus
ſequendum eſt. Intelligitur enim con-

tractum eſſe, tanquam cum receſſuro. L

harei. 19. H. Proinde J. 4s udic.

Qucd

De
r--=
ltienmn

i enort

arante

Meacceyunn

=
S=
—
SS
S
— —

—

seve .
rio

Perfen,

1
delans,o⸗
entiden, mu.

de Rend .

tumzdar-
e muneſ⸗
d de en

jen un elh

. Upint?

Zci u
Al

P coocite

lunicpnn
og
1,n ko
s Collfe⸗
um e
imn Col⸗
Aio.,

n⸗

S

6

ei extorqueri non debeat in ipſo contra-
ctu; cum nec tradere teneatur venditor

Ante acceptum pretium: I. Iulianus g. oferri

F. de adtionib. emti. ſed cum textus bono-
rum poſſeſſionis mentionem faciat, appa-
ret ſermonem eſſe de eo, qui alibi domici-

lium, alibi prædia aljavé bona poſſidet; quæ

non ideò venundanda ſunt à judice ejus

loci, quod contractus ibidem celebrati le-
ges ab emtore non impleantur, ſed judex
