indiſtinctè negetur, in l. legatis 6. f. de alim.
& cib. leg. tamen hoc ex perſonarum digni-
tate, tonitionen fkettlone, loci conſuetu-
mentis aliter arque⸗ aliter à prudente judice
ſtatuendum erit. I. 69. §. gener. l. quæro. 60. f.
de jur. dotium. I. plenum S. equitii. f. de uſu &
habit. cum fimill. Fac. l. 6. S§. de pupillo f. de Car-

bon. eict. &. zui ßlium F. ubi pupillus educ.

Lex 4.

Plyianus libro 5. ad Edidum.

In ſtratum omne veſtimen-
tum contineri, quod injiciatur, La-
beo ait. Neque enim dubium eſt,
quin ſtrag ula veſtis ſit omnne pal-

lium, eρρoονοονα. In victum ergôò

veſtem accipiemus, non ſtragu-
lam: in ſtratum, omnem ſtragu-
lam veſtem. 8

Su Tragula veſtis non eſt ad uſum quoti-
dianum incceſfaria; hinc victus appel-
H f la-

122 Praleltiones ad ritulum

— -

—

latione non venit: venit tamen lectus. l. 2,4.

infra. h. t. Eſt autem ſi ragula veſtis hoc lo-

co ex Dd. ſententiàâ, quæ tàm palli, quàm

ſtrati uſum præ ſtet „quali Græci olim ute-
bantur. Cætera ex ſu perioribus Patent.

Lcx 46.

lyianus libre 59. ad Edictum.

Pronunciatum & Statutum
idem poteſt. promiſcuè enim &

pronunciaſſe & ſtatuiſſe ſolemus

dicere eos, qui ius habent cogno-

ſcendi.

Gitur, quod ad ſententias judicum at-
LHtinet, eadem eſt pronunciati & ſtatuti

ſignificatio. l. 1. l. in ſententüis 59. S. qui ſortis

czy I. ſeq; f. de re jud. l. Emilixs 32. in f. pr. f. de
minor. l. Titiæ 25. S§. item quero f. de aur. & arg.

leg. l. 1. S. ſuſpecti f. ad SC. Turp. I. poſt ſenten-

tiam 9. C. de ſent. & interl. l. 6. C' de execut. rei
zud. Quod & in pedaneis judicibus, item-

que compromiſſariis obtinet, cum cogno-
ſcendi facultatem habeant l. inter pares 38. F.

de re jud. l. g. S. ſi quis tondemnatus u. t. l. F ſer-
vyus j0. S. 1. F. de leg. 7. l. ſed ſi cempr omiſſum 14.
V. de recept. arb. Aliàs in diverſo ſignifica-

tuhæc verba accipiuntur. Nam pronun-

ciare

De

(ep

Ummun⸗
ct Min
Ctſtdn.
ſehsfe
adl⸗
Wernd,
fin
1 Kar
bende

M

1

—.

lednle.

Feltishor.
Paliisgen

bo⸗ Paten.

lin.

Nattuon

1e euicn
ſe emns
Nnr .

dicum 4
ani & keuen
1 A rin

ur.

l oſ ſann.
le erelut.
Giclbus Ken⸗

eer M 18
1 ,
t.t L
ſſe⸗
ltiſeml

ſ. nice
o lighun,

n pont
e

–

De verboram ſignificatione. 12 ¾

HEEE— 5

—

guè nuncupare l. ex emto 1/. SF. qui autem 15.

verſ. ſed Iulianus ff. de act. emt. l. 1. F. 1I. in f. l.
quod ſi nolit 31. S. 1. F. de adil. ed. I. qui liberta-

tis 69. §. 1. f. de evict. l. mortuo hærede 15. F. 1. F.
de ſtatulih. l. 2. C. de ſent. ex brev. recit. Sta-

tuere verò, quamvis etiam rem perfectam

ſignificet, & cum effectu, non verbotenus
accipiatur: c. in his 15. extr. h. t. tamen & la-
tiùs ſe extendit, & ad animi deſtinationem

ſolùm refertur l. grator 15. ibi, ſtatuta libertas

& Il. ſeq: F. de nox. alct. l. 1. ff. de ſtatulib. Pac.
l. i. f. quod quisque jur. in al. ſtat. Et leges
quoque ſcriptæ vel promulgatæ ſtatuta vo-

cantur l. 3. C. de ſent. ex brey. rec. & paſſim.

Matremfamilias accipere de-
bemus eam, quæ non inhoneſtè
vivit. Matrẽ enim familias à cæteris
fœminis mores diſcernunt, atꝗ; ſe-
parant.

que natales faciunt matremfami-
lias: ſed boni mores.

–—

ciare propriè eſt vivà voce proferre & lin-

t. Proinde nihil intererit,
nupta ſit, an vidua ? ingenua ſit, an
libertina? nam neque nuptiæ, ne-

—

N

1

124 praælectiones ad titulum

4 M Aterfamilias nonnunquam filiæfſami- S
1 *1 lias opponitur: quo caſu nihil intereſt, ſie
impubes ſit an adulta, virgo aut mulier, ho. ohni⸗
neſtis aut inhoneſtis moribus? l. nam civi- icne ⸗
um. fj. de his qui ſunt ſui jur. I. qui domum. l. i
2 materfam. f. ad leg. Iul. de adult. Nihil enim aüin
ibi alind, quàm poteſtatis patriæ jus ſpecta- lgn,
tur. Quandoque dignitatis nomen eſt, &S& ͤ⁊ nnmlen

in famibus vilibusque mulieribus opponi- iſale
tur: quo reſpectu gaudent privilegio, ut ülfnn
etſi j-udicatum non faciant, in carcerem ta- Alumen
men duci ideò nequeant; Nov. 134u. S. neceſ. unfſi
ſarium, nec ex fiſcali nec criminali cauſsaä, minct
ut ibidem dicitur: etſi hoc hodiè non ſerve- ifal

. 3 tur. Et nec judicis quidem authoritate Cotan
extra domum ſuam invitæ poſſunt extra- wntl

hi:l. nemo. C. de ofic. diverſ. jud. dignitatem Wladhan
quoque defuncti mariti ſervant viduæ, . ſœ. kpphol
minaæ. 5S. f-. de ſenator. I. 13. C. de dignit. I. ult. C. ſagni
de privil. ſchol. lib. 12, quia videntur in priore aien

matrimonio permanere. l. ult. C. de bonis ma- llingu
ternis. Quod ſi pudorem projecerit, his (un
omnibus indigna cenſebitur. per text. no- liginl
ſt TAm. ſeſuige
„2 Mit non
Paulus libro 56. 440 Edietum. lnl
Liberationis verbum eandem kae
vim ha bet, quam ſolutionis.

Ergòè R

S
nflinm.
hilinden,

tmnliet h.

1.n
i me]
Nihilenin
zjusſpecke
onenelt,
bus oppon⸗
peiiſeno,it
ungent-⸗

6

ndn cad
evonlert
zuthonitat
ſonterttr⸗
Thummen
ndr ⸗
liui l 6,
nn Fühel fore

llittt.

geteit, i
der lert MN.

neanden
Mis.

1%

De verborum ſignificatione. 12

—— ratn ern

P Rgò ſive acceptatione ſive compenſa- 1 1

tione perimatur obligatio, fidejuſſor

quoque liberatur non minus, quàm ſolu-

tione. l. ſi Rdeiuſſo F. de dolo. l. emtio. H. de re-
ſcindend. yend. Vnde cui fundꝰl legatus eſt/ ſub

conditione, ſi decẽ hæredi dederit,i legatum
conſequitur, ſi ab hærede ſibi debita de-

cem remiſerit: . R fundum ſub conditione. S.

Titio F. de legat. 1. quia dare videtur, qui re-

mittit. l. ſi mulier. f. de condict. cauſ. data. Et
ſi inſtrumento cautum ſit, ne ulla ei exce-
ptio, niſi ſolutionis, opponi poſſit, poteſt
tamen receptionis: per hanc. l. & l. ſoluttio -
nis ff. de ſolut. quin etiam compenſationis.

Nam qui compenſat ſolvit. I. 2, F. qui potio-

es in pignore habeantur. l, 2. C. de compenſ. I. 19.

f. de liberali cauſ. Idꝗue doli mali duplica-

tione oppoſità, ſi inſtrumenti clauſula ur-
geatur, quia dolus futurus remitti non po-
teſt. l. quidam ff. de adminiſtr. tue. I. de alimen-
tis C. de transalt. Et vera quidem ſolutio
etiam invito creditore liberationem parit:
L. obfignatione l. eias quantitatis C. de ſolut. reli-
quæ, ut delegatio, fidejuſſoris datio⸗ aut
pignoris, non niſi volente creditore judi
cati executionem impedire poſſunt. I. eum

à quo 16. C. de ſolut. l. z0. §. conſtituto ff. de con-
Kit. pecun. 1. 6. l. 9. §. omnis. I. gribu⸗ meodis

bign.

oe

1

42' 6 Praledkiones ad titulum

— — —
Hoc inprimis notandum, non poſſe

tionem aut apocham edere debitori ſol-
venti, etſi nihil amplius ſciat ſibi deberi:

quia hoc captioſum eſt, per text. in l. 3. F. 1.
fF. de contraria zut. I. um Aquiliana. abi Br. Z.

de transact.

Lex A„ꝗ5.
GAjus libro ad Edidtum prætoris urbani:
⸗R titulo, qui neque ſequantur
”YMM neq; ducantur.

1

Solutum non intelligimns eum,

qui licet vinculis levatus ſit, mani-

bus tamen tenetur; ac ne eum qui-

dem igtelligimus ſolutum, qui in
publico ſine vinculis ſervatur.

. . Anc legem ad edictum prætoris de

in jus vocando pertinere docet in-
ſcriptio. Nam olim in jus vocati aut ſequi
debebant: Plinius isg paneg yr. Sequere in jus:

aut ſi tergveriarentur, obtorto collo rapie-
bantur: Horat. rapit in jus clamor utrinque:
2 Certis perſonis exceptis, veluti parenti-

brvus, patronis, funus ducentibus &c. paſ-

iim j. de in jus vocando. Secus facientes po-
M S nali

——⸗

cogi creditorem generalis liberationis cau- .
ue, gl
fochoa

Wenupzei

—

ul ſo

len

ſeguinme
etiumtolt
vocmt
ſoluwon

kettcncikae

Hxrecun à
un ſeeurt

lutudenee

4

n e
liyelberr
Pnnghef

Mhin

8

1 nony

tnionscn.
edirorill.
t bbi debee
ett inl.i
1. 4li Ni

lini erin⸗
O.
gimenn
18 Ut, nad.
s euk N.
errunt.

mn Nretoris 6

gere Locet i

ortinntſeae
/ Sennereitſu⸗

ro ℳothl
Qmmrutinqu
ſele genn
enubus t,
1s Kientese
l

6&

De verborum ſigniß catine. 122

MEE.

nali 5o. aureorum actione tenebantur.
1. pen. & ult. f. d. tit. Quod in eum quo- 4
que, qui in cuſtod à aut nexu eſt, Gajus
hoc loco extendere velle videtur, ut in jus
ſequi non cogatur, nec duci impunè poſſit,
etiamſi in liberâ ſit cuſtodià, quæ militaris
vocatur: in l. 2. C. de exactoribus tribut. quia
ſolutus non eſt, utpote cui non eſt libera
recedendi facultas, I. 2. f. Ade lib. hom. exbib.

Huic enim & per in integrum reſtitutio- 4

nem ſuccurritur, ſi vinculorum occaſione

damnum paſſus eſt. l. ſuccurritur. 9. F. ex qui-

bus caußis majores. l. 1. eod. tit. Vinculorum
autem appellatio late accipitur; ſive com-
pedibus, ſive parietibus, aut qualibet de-

tentione libertas intercluſa eſt. d. l. 9. d. . 7.

ibi, ſervitute, heftium poteſtatt.
Lex zvg.
Vlpianus libro 12. ad Edittam.

Bonorum appellatio aut na-
turalis, aut civilis eſt. Maturaliter

bona ex eo dicuntur, quod beant,
Ir; Qie

hoc eſt, beatos faciunt. beare eſt
prodeſſe. In bonis aurem noſtris
com putari ſciendum eſt, non ſo-
lùm quæ dominii noſtri ſunt, ſed
OJMl s

7

128 pralelliones ad titulumi

bona fide à nobis poſſidcan-
tur, vel ſuperficiaria ſint. Æquè
bonis adnumerabitur, etiamſi quid
eſt in actionibus, petitionibus, per-

ſecutionibus. nam hæc omnia in

bonis eſſe videntur-

. B Ona ſunt naturali & genuinà ſi ſigniſi⸗
catione, quæ deductos ær†—ε alieno ſu ber-
ſunt. . 21. l. 39. HF. h. t. Heæc enim ex vulgi
opinione beatos reddunt; etſi ſapientiſſimi.
4 quique ſemper ſecus cenſerint. Civilis
autem appellatio etiam ad æs alienum por-
rigitur, unde qui omnia ſua bona relinquit

alicui, videtur hæredem eum inſtituiſſe, ut
etiam creditoribus teneatur l. nam quod, cuns

3 l. ſeq. f. ad rebel. Continentur omnia, tàm
mobilia quàm immobilia, corporea & incor-

porea, id eſt, jura quoque, actiones & no-

mina debitorum, ut l. moventium infra h. t.
4 l. 1. §. item ſolent fl. deof-. praſecti urb. Unde
ſi ad executionem rei judicatæ corporea
bona nonappareant, executio in nomini-

bus debitorum fieri ſolet: l. à Divo Pio ff de re

zud. actionibus nimirum utilibus in victo-

rem tranſlatis, per l. 6 convenerit fj. de pign.

act. l. 20. ff. depignor. Ad hæc tamen non
renitur,niſi in ſubſi dium: d. 1 4 Diyo Pios

ſicut

.

en nnn⸗

clt &

Sienl
tanen le
bonounge
Dopkunhent

bonmmelfe.

ſanliacioſs

odonrium
Ahiotcinrin
Elndiencen
ltirſe i
tnicg Ei
binnet
Umnealan;

lſatt

lelimcbtt
i Chporude
l one
mitte⸗ Aihn

4
faenle
Dl

oſſidan
4. NMan
amiiil

pnibugbe
ONnId id.

enolvet⸗
nin etig
lsvientin.
denmnat.
ouueligii
lrnil et
lun gienn
Gromnatin
tainc.
one E
iunimfili
Sms Unk
r pole
Hin nomn,⸗
Polifen
1,.
. amen non
. Pir⸗

ſcut

2

Dde verborum fignißcatione. 129

ſicut & ad ſtipendia & ſalaria ofſicialium
I1. ſtipendia. C. de exec., rei iul. Pro materiæ
tamen ſubjectæ ratione, ut ubique aliàs,
bonorum appellatione nomina debitorum
non contihentur, ut in interdicto quorum
bonorum: l. fin ſ. quorum bonorum, qnia per-
ſona lis actio ſufficit, l.æ. eod. tit. nec ad ex-
traordinarium remedium decurrendum
eſt, ubi ofdinarium competere poteſt, ſcili-
cet ſi ad idem dentur. l. in cauſſæ 16. f. de mi-=
nor. l. 1. in ſin. ubi gl. fin. ibi, userracuum eft. fj.
ad municipy. Et bonis certi loci venditis ju-
ra & actiones & debitorum nomina vendi=

ta non cenſentur, I. cujus fj. de leg. 2. Br. in l.

poteſt f-. de author. tutorum etiam ſi de mobi⸗-
libus & immobilibus ſit expreſſum; quia
hoc in corporalibus verificari peteſt. Iura
enim & actiones tertiam ſpeciem conſti-
tuunt. d. I. à Divo Pio. f. de re jud. 1. quam Tu-
beronis z. §. in peculio a. in f. F. de gecul. & ex

diſparatis nihil infertur. /Papiniavus H. de mi-

nor. l. fin. f. de calumniat. cum ſimill.
Notandum quoque, bonorum ſuc
ceſſioni ſi renuntiatum ſit generaliter, de-
fendi poſſe, feudis & emphiteuticariis bo-

—

2

nis renunciatũ nõ videri, per Br. in l. ut juris-
jurandi & liberi. f. de operis libert. quò ta-

men in præſentiàâ digitum intendiſſe, cum

altiorem requirat indaginem, ſufficiat. Cæ-

te-

Pprælectiones ad titulum

—— —

— —— —

9 terum bonis generaliter obligatis etiam
nomina debitorum obligata cenſentur. l. no-
men. C. quæ res pignori &.
10 SED ETSIBONA FIDE.) Meritèô;
cum & actio & exceptio pro his competat.
I.1.f. de Publiciana. l. rem in bonis f-. de acquir.
rer. dom. quia & uſu poſſumus noſtrum fa-
cere. Inſtit. de uſucap. in pr. & t. t. Hinc &
dos in mariti bonis eſſe intelligitur, cum
pro eâà ſuo nomine actionem habeat. l. Lu-
cius. S. idem reſpondit f.ad municip.
SuPERFICIARIA.) Domus d
bus conſtat partibus, ſolo & ſuperficie.
I. eum qui ædes ff de uſur. Superficies eſt il-
lud, quod ſuprà ſolum extat, ſcilicet parie-

11

I2

3; ſolo ponit, ejus fit ſuper ficies, cujus eſt ſo.
lum: §S. ex diverſo I. de R. D ſed tamen in
ejus bonis computatur, qui ædificavit; quia
& inrem actionem ejus ſuper ficiei nomine
haber, l. 2. ff. de ſupeſicieb. & dominum ven-
dicantem doli mali exceptione repellit, ni-
ſi pretium offerat. d. S. exdiverſo. Quogex-

14

emplo & feuda & emphiteuſes in bonis
noſtris computanda multi tradiderunt;
quod tamen in ſtrictis & odioſis locum
non habere videtur, per ſuprà dida,
verſ.notandum.

dua-

tes & tectum. Qui ſuperficiem in alieno
ntumnrlfl

Wng 4
unmm, &

Dheprorn
lülicaeto⸗
thult ,/, 7
lehenle

lnulin 11

lun

—
Dlens ein,
Acenlendrlie

104.) Meid

hhis colnpent

mnisſ. e ulin

noſtrumb.
tt. Hinl

ili gtut, or
m hoben, 1l

ioy.

Omnin 1.
leh e

Cberfeestkl
irg⸗
,venin denn
ba aunck
0 k dumeni
ie benit

Yeheti m⸗

ße
3, LCominon t

di⸗ oe de eeli

in ni d

Hl 1

ſsln
4 NMols 8
er

pfi

De ererlomin. enißcatione.

f —

131

arr Fo.

lipianu: libro 6t. ad Edidtum.

Narus appellatio etiam ad
pronurum, & ultrà porrigenda eſt.

Peddh ie pronurus aut ulterior, in jus 1
cata, uneneungoe fidejuſſorem ju-
lie ligere voeſte 2. F. in jus vocati ut
eant, juncta l. 2. § giete ait. Fj. ga ſatiſd. ceg.
nec teſtimonium adverſus proſocerum fer.
re cogetur. I. lege lulia. f. de teſtibus. E go &
1. 3 3. probibetur. fl. de donat. inter. vir. & u. ad
pronurum & deinceps perſonas extenden-
da erit. Et proſocer pronurum ſuam ale-
re tenebitur. I ſi filia. S. 1. F. famil. herciſc. I. A
quis a liberis l. non tantum fF. de lib. agoſc.

Lex Sl.
uju libro 23. ad Edidam broypintiale.

Appellatione parentis non tan-
tum pater, ſed etiam avus, & proa-

vus, & deinceps omnes ſuperiores
continentur: ſed & mater;, && via⸗

&£ proa via.

Quod

1 2

132 Prælectiones ad titulum

1 ◻ Vod in l. præcedenti diximus, ad hanc
CQ quoq; & ſequentem oportet accom⸗
modari. Illud ad enumeratas hâc lege per-
ſonas pertinet, quòd, etſi jure Digeſtorum
rupto teſtamento legata quoque regulari-
ter intercidebant, tamen his perſonis ſer-
vabantur. l. 1. S. generaliter, & tot. tit. de lega-
tis praſt. Nurui autem, & conſequenter
quæ nurus appellatione veniebant, non
ſervabantur. lI. virilis S. ſi quid uxori d. t. Ho-
die omnibus indiſtinctè debentur Auth. ex
2 cauſſa C. de lib. prater. Et humanum cum
ſit, propter fortuitos caſus dilationes acci-
pi, veluti ſi pater litigator filium vel filiam,
uxor virum, vel filius parentem amiſit, hoc
ad omnes parentum gradus extendendum
elſt, ut bic & l. interdum 36. in pr. F. de jud. Vt
3 & illud, non minus parentibus à liberis,
turbato ſcilicet mortalitatis ordine, quàm
his ab illis hæreditatem relinquendam.
I. nam etfi ff. de inofic. teſt. I. fin. F. de bonis
damnat, ubi dicitur, naturalem quandam
rationem liberis parentum hæreditatem
4 adjicere. Quod de legitimis parentibus
& liberis accipiendum eſt, non de natura-
libus tantùm; cum hæ appellationes in his,
quæ ad juris civilis proviſionem & diſpo-
ſitionem ſpectant, ferè ad juſtos & legiti-
mos parentes & liberos referendæ ſint, . ex
libe-

/

i

D

nnns -

nC

Deluionmm

—

ul inſiti
inumitenn
hurbn
nunnienbu
PineD Komn
loineltne

1

nlſon ,

Mnter enin

De verborum ſignificatione. 133

Uumnsthme Zibera C. de ſuis & legit. Parentis autem ap- 5

Donetnn pellatio utrumque ſexum comprehendit:
Ehielkegſ arg. l. ſeq. & l. in arenam & Auth. Vnde etfi pa-
vebgelon rens. C. de inof-. teſt. l. 1. S. 1. F. de aßign. libert.
dveletlm niſi materia repugnet, ut in ſubſtitutioni-
perlonat bus pupillaribus i. 2. f. de vulg. & pup. &
Snt,itd manumiſſionibus. Rubr. ff. ſi quis à parente
coneun manum & c. & omnibus legibus, quibus fi-
enehal, lIios in poteſtate parentum eſſe dicitur; &.
Nuuni moris S§. plane fi parens decurio effe defierit. f- de
ennt pœnis. mater enim non poteſt eſſe decurio.
humanumtu

Kium eflin .
eemmmiite pianus libro 6. ad Edictum.
ctemadkhhm⸗ —
1 . ⸗
kand Patroni appellatione & patro-
N na continetur. P
anka lbe

tuniteg VTY Ide ſuprà notata in I. deteſtatio 40. 5.
n V ſervi & adde. l. liberti 172. l. pronunucia-
I ꝛio ty5. pr. h. t. I. hæc autem 20. §.1 f: de adopt.

mmden ia
,nn Deredt
Paulus libro 5g, ad Edictum.
. 1 8SB *½ ρε ita comparatum eſt, ut
inah conjuncta pro disjunctis accipian-
uh tur, & disjuncta pro conjunctis:

134 rpialeniane: 4d tiuliew

cum dicitur apud veteres, Adgna-
torum gentiliumg, pro ſeparatione
accipitur. At cum dictktur, ſuper
pecunia tutelapé ſua, tutor ſepatatim

cum dicimus;, quod dedi aut donavbi:
utraque continemus. cum veroô di-
cimus: quoa eum dare facere oportet:
quodvis corum ſufficit probare.

Cum vero dicit prætor; ſt donum,
wiunts; operas redemerit: ſi omnia

impoſita ſunt, certum eſt, omnia
redimenda eſſe. Ex re ergoò pro
conjan ctis habentur, ſi quædam-
impoſita ſunt: cætera non delide-
rabuntur.

1I1 R Egula eſt, a ad veritatem alternativæ

fucficere alteram partem eſſe veram:
l. in eo qued plus &. ubi f. de K. I. I. ſi heredi f. de

conditz., in ’tit. ſicut e diverio, ubi verba con-

juncta ſunt, ur rumgq1 e opot tet eſſe factum
2 d. lI. in eo. Quando verò verba conjunéta
ſint, quando disjuncta, hoc non tàm ex
particulis conjunctivis ac disjunctivis ſixe

meni
Um indt
cri conet

Interdum ſoluta pro ſeparatis. Nam

ſine Peeunia dari non poteſt. Et

(Cn
Ahernativis, quàm Ex ipsà . quà de a agitur,

llitut: 1
er iſr Nn
el,are
l, K ſg ſt.

en wtebetur
cElitotion

er unn

ll nr⸗

nehr
luu

DcXAT
l Urole⸗
in 60 P e
U nnch,

CCNend Nn l

=

Id

W l⸗ un

= ==

—

135 Praledtiones ad tmulum

— materi4 animadverti ſolet. Nam inter 3
dum indefinité utrumque ſimul fgnifi-
s, 4u cari conjecturis colligimus, ut qui ſic
ſepnne inſtituit: Titius aut Sempronius mihi hæ-
erur, e pves eſto. Nam hujus inſtitutionis hæc vis
hr leparann eſt, ut aut uterq; ſimul, aut alter, qui vo-
let, hæres ſit. l. cum quidam C. de V. §.
Et videbatur propter incertitudinem, 4
mrerot Auæ inſtitutionem vitiat, 1. quotiens 9.
n et g 6 quis nomen ff. de bered. inſtit. Dd. in l. id
un h Qquod C. de Epiſc. & Cleric. Bald. in l. quidam ſj.
let pont gerebus dubiis, neuter admitti debere: arg. l.
Aν duo ſunt f-. de teſtam. tut. I. cum ex pluribus f. de
RoNI manum. teſtament. Et qui centum promi- g
1ett, omun ſit Titio, ſi non fecetit illud aut illud, utrun-
que oportet non eſſe factum, per texæt. & ibi M
laſon. in l. 129. f. de V. O. Sicut in illa ioſti-
tutione: ſi mihi filius aut filia bares non erit,
Sejus hares eſto: altero eorum hærede exi-
ſtente Sejus non vocatur. l. ſi is qui S. fin. H. de
reb. dub.
ADGNATORIM GENTILIüUIM &
mentleſt⸗ Qu E.) In lege duodecim tabb. ita ſcriptum
oß- erat: Sifurioſus exiſiat, agnatorum genti-
o,lbiſelucl liumque in eo pecuniaq; ejas poteſtas eſto.

e eig n
guecen
nonelid⸗

nenn Metban

7*

hottte 4 Ubi illa verba, agnatorum gentiliumg, non
Nαν Cconjunctim, ſcilicet ut ad utrosque, agna-

0 tan 3 . . . „
ho⸗ * tos & cognatos, cura furioſi pertineat ſi-
lee 1VI . 3 . N— .
Cin mul; ſed disjunétim, ſcilicet ut deficienti-
,aui ei 1 4 bus
B

1

13 6 pralectiones Ad titulum

bus agnatis cognati curam furioſi cogantur
ſuſcipere l ſærè ff. de curat. fur. S. furioſi l. de cu-
rat. Fortée & illud ex ll. 12. tab. erat, quod
eſt apud Cic. lib. 1. ad Heren. Si paterfami-

lias moritur inteſtatus, familia pecuniaque
aghatorum gentiliumque. Quod fimili-

ter non conjunctim, ſed ſucceſſoriè intelli-

gendum eſt: ſcilicet ut demum deficienti-

bus agnatis gentiſes id eſt, cognati vocen-
„tur. Iuſtit. de ſuccéſſ. cognat. in pr.

SupER PECüNIA ) Non improba-
bilis eſt Fornerii conjectura, hoc verbum
lJuper ex ulitatiſſimà veteribus notarum

ſcripturà ignoratà ſurrepſiſſe, atque ita le-
Fendam: Iuæ rei, pecuniæ tutelæré ſuæ. Sen-
ſus eſt: pupillum ſuæ rei, pecuniæz tutelæ-
vé ſuæ, accipere debere rutorem, id eſt, qui
tàm patrimeonii ejus adminiſtrationem,
quâm perſonæ tutelam gerat. l. t. f. de tutel.
Nam ieorſim alterutrius tutor dari non lo⸗
let.
DARE FACHR E OPORTET.)
tIæC dici jtur ſoluta oratio, quæ neque con-
junctionem neque disjunctionem habeat.
Hac verba disjunctim accipienda efſe Pau-
lus bic docet; ut etſi alterutrum tantum

probatum fuerit, in Poœnam plus petitionis
3

petitor non incidat.
51

——
Dec ven:
rlerinr
ſillhtg
Uuntloneſe
uimn uto
Ulein
EEenrioni
hunn inpn
Sent,Wgn

nn ton

mn lber ktam
ſeter ,
lecnn it

Unmn con,

modiſoln
Umnumeor

olicnee.
furitſll.

Adettghl

8 Pnetfn.

4 pecunin
QCoc fen

eſſoriintel

mn Cekcienn.

oennirott
7.

Wninnobe.

hoc fetbum
Ds otatun
emgleirl⸗
ler , der

etunirtkel.

em belztl
iltntionenn,
fetut
,ni noalt

D501tEl

1. /
12 Veqle
k
open ten

enuelebuu
rum tuniuu

vetiicn

De verborum / gnifitatione.

SI DONHM, MuNuS.) E diverſo

hæc verba conjunctim ſignificare Paulus
hoc loco innun, quæ pertinent ad titt. de bo⸗
Nam olim in ma-

nis libert. & de oper. lißert.

numiſſione ſevorum certæ quæ dam præ-

ſtationes, ut operarum, donorum, mune-
rum &c. à manumiſſore imponebantur ju-

re reſervationis; quæ niſi præſtarentur, pa-
tronus impugnare teſtamentum liberti

poterat, usque ad tertiam bonorum ejus

partem. I. ſicut ſ. de jur. patron.

Quod ſi

has im poſitiones libertus à patrono rede-

miſſet, liberam teſtamenti factionem adi-

piſcebatur. I. lulianus ff. de bonis libert. l. liber-
tus ſ. de oper. lib. l. fin. F. de liber. cauſſa. Ex

re autem conjectura capienda eſt, utrum

iſtiusmodi ſolutâ oratione iſta omnia, an

verò unum eorum impoſitum videatur.

IItem dubitatum, illa verba,
ope conſilio, quemadmodum acci-
Ppienda ſunt? ſententiæ conjungen-
tium aut ſeparantium. Sed verius

eſt, quod & Labeo ait, ſeparatim

accipienda: quia aliud factum eſt

ejus, qui ope; aliud ejus, qui conſilio

69

138 kraleſiane: 44d titulum

furtum facit. ſic e enim alii condici
poteſt, alii non poteſt. Et ſanè
poſt veterum auctoritatem eò per-
ventum eſt, ut nemo ope videatur
feciſſe, niſi & conſilium malignam
habuerit: nec conſilium habuiſſe

noccat, niſi & factum ſecutum fue-

rit.

H Æ verba conjunctim accipienda

ſunt, quoad hoc, ut opem tuliſſe non
noceat, niſi conſilium malignum adfuerit:

ſed conſilium fraudulentum & malignum

dediſie noceat, etſi auxilium latum non ſit,

modò fahum ſecutum ſit. 1. conſilii in f f. de

Reg. jur. Vid. I. qui ſervo 36. l. ſi iuis uXäιπ .
neque verbo /9. H. de furt.

Lex 1 .

plianu libro 62. adâ Edittum.

Condictionales creditores di-
cuntur & hi, quibus nondum com-
petit actio, eſt autem competitu-
ra: vel qui ſpem habent, ut com-
petat.

Cre-

—
4 le
n
5/ 4n
gen eea
Uteven
Ctlint
ctono

⸗ 4 00
ln.
Ultine
nerinin
orcoe
rupmenn
ſole
es
Uefiben
etonun
hs
Glntne
Gmnet
lunbor
unſe
Koreer
lei
Cnnenn

——
=

. in aulte

Ppol

— De verborum ſignificatione. 139
lrin Reditor eſt propriè, qui ab invito de- I
bitore extorquere poteſt. l. 103. infra.
eohe⸗ b. t. Hinc is, cui ſub conditione deberur,“
eſien revera creditor non eſt; cum ante condi-
eligann tisonis eventum exigere nihil queat, §. ex
lubulli conditionali Inſtit. de V. O. & fieri poſſit, ut
tomfue. conditio non extet. ſicut & donatio condi-
tionalis propriè donatio eſſe negatur in l. 7.
f. de denat. Quam ob cauſſam filius ſub 2
rihen conditione, quæ in ejus poteſtate non eſt,
nilllen hæres in ſtitui non poteſt; quia fieri poſ-
Unchern ſet, ut conditio deficeret, atque ita præte-
Erlaam ritus inveniretur Ri pater C. de inſtit. & ſubſt.
umIh 1.2. F. de hared. inſtit juncta l. inter cætera f. de
iuffſuu lib. & poſth. Veruntamen pro vero credi- 3
uanſeg tore habetur multis de cauſſis. I. is cui 42. ff.

de oblig. & alt. Nam & quod in fraudem
conditionalis creditoris geſtum eſt, edicto
Prætoris quæ in fraudem cred. revocari poſſe
conſentaneum eſt, ex l. cum is. 8. ff. qui & 4
n quihus manum. Et creditoribus in poſſeſ- 4
ſionem bonorum latitantis ex primo de-
creto miſſis, conditionales quoque in poſ-
ſeſſione erunt.l in poſſeßionem in pr. l. ſi filio-
oNI. fam. F. quibus ex caußis in poſeſã. Unde & ad

ores d⸗
done l⸗

co. cautionem de pecuniâ in evẽtum conditio-
nis exiſtentis ſolvendâ præſtandam juare DRr
agere poſſunt; l. 4. F. de ſeparat. quia eorum

140 Pralectiones ad titulum

intereſt caveri ſibi. l. in omnibus 42. f. de judic.
d. I. is cui 42. J. deoblig. & adt. Quæ non ita
debet accipi, ac ſi legatarius conditionalis
nullo caſu creditoris nomine ac jure gaude-
re poſſit; ſed tantùm quoad jus transmit-

tendæ ſpei, quam habet. Legatarius ſub

conditione ſpem non transmittit ad hære-

dem ſuoum, ante conditionis eventum: I. un.

§S. ſin autem. C. de caduc. toll. l. ſi poſt diem f.
Juandodies legati. l. ſi cum heres eod. tit. ſtipu-

lator conditionalis transmittit. d. I. is cid. .
quæ legata . de Reg. lur. hic enim non ſibi

ſolùm, ſed & heæredibus ſuis proſpexiſſe

cenſetur. l. ſi pactum ſf. de probat. Quod in

Alklkegatario ſecus eſt, ſive purè ſive ſub condi-

tione ei legatum ſit. I. 26. ff. de uſufr. 1. 8. l. 9.
F. ut legatorum ſervand. Veruntamen quo-

ad hoc, ut ei caveatur, ut in Falcidiæ ratio-

ne debitum deducatur, ut in poſſeſſionem
legati ſervandi cauſsàâ mittatur, creditoris
omninèò loco eſt. l. 1. in pr. ibi, non ſolum au-
tem omnibus legatariis ſolis dari oportet & . & §.

ſi cui, verſ. & putem ſf. ut legatoram nomine ca-

eatur. ,. 7. S. ſi Litio ſj. ut inpoß. legat.
Lex pꝓoõo.

Vlpianus lihro 62. 44 Edictum.

Cognoſcere inſtrumenta, eſt

rele.

.

?nOun
ditionde

tegaude
transmi.
rius ſub
A bere.
kumeln.
hſt lunß

Ii H.

dui

* din

ſubcooci⸗

ner o⸗

ſe tio.

etoerm

Gecitoris

dun
n9t65
nenir

,

Lel

De verzonumn hanifrorime 1 41

relegere & recognoſcere: diſpuh-

gere eſt, conferre aceepta & data.

Reditoribus, qui in poſſeſſ ionem re-
rum debitoris latitantis mittuntur, li-

cet etiam inſtrumenta debitoris cognoſc e-
re. deſcribere, diſpungere, ſecundum mo-

dum traditum in l. fin. a f. F. de rebus authori=

tate judicis quam noſtra hæc lex diſertè ex-
plicat, utpote ex eodem Ulpiani libro de-

ſumta.
Liberorum appellatione con-
tinentur, non tantùm qui ſunt in

poteſtate: ſed omnes qui ſui juris
ſunt: ſive viri lis ſive fœæminini fexus

ſint, exvé fominino ſexu deſcen-

dentes.

L. lperorum & natorum appellationem
generalem eſſe, & ad omnes deſcen-
dentes pertinere, infinitis locis probatur.
I. nato rum 104. l. liberorum 220. l. ilii 8Sz. l. ju-
ſta 207. infra. h. t. S. ſed hæc quidem 7. I. de ex-

har. lib. l. ſi dotali 48. f. ſol. matr. l. 1. S. 1. F. de

leg. præſtand. l. ſed ſi io. . liberos f. de
in ius voc. l. alt. ff. de
pollicit,

—

Lex

244 Prælectiones ad titulum

Lex
paulus libro 59. ad Edictum.

5

Cui præcipua cura rerum in⸗
cumb: t, & qui magis, quàm cæteri,
diligentiam & ſolicitudinetn rebus,
quibus præſunt, debent; hi magi-
ſtriappellantur. Quin etiam pfſi
magiſtratus per derivationem à
magiſtris cognominantur. Vnde
etiam cujaslibet diſciplinæ præce-
ptores, magiſtros appellari, à mo-
nendo vel monſtrando.

1 iF Oc ipſum etiam ex antè dicto de re-
bus authoritate iudicis poßidendis &c. ti-
tulo deſumrum eſt. Nam creditoribus
in poſſeſſionem rerum debitoris tergiver-
ſantis miſſis, m agiſtri creari ſolent, quibus
cura rerum vendendarum incumbit, l. cum
plures i. F. d. t. Theoph. lib. 2. Inſtit. de ſucceſ-
2 Konib. ſublatis. Cæterum Magiſtri etiam
dicuntur in publico officio conſtituti: l. 2.5.
& bis dictatoribus 19. f, de O.l. & t. tit. Cos. de
25. magiſtr. offi. itemꝗue ſaclereii Præpoſiti
I. 14. f. de pact. vel navi l. 1. §. 1. F. de exerc aldl.
aut artium ac ilapiinerun profeſſioni l.

—....—

e
u

K
un
aAcch

led
P dai

erum in.
nceter
mrebog
uiwagt⸗
tnm! i
oen .
fooe

A.

larpi.

cbk-
lu.
nrct

ahi
bit,bln
*“
ſelnein
3 anklr5
1. (1 1
inli
uxert
Olellt oi

Der verborum ſgnificatiene. 143

— — – ====== —

wagiro:, 7. C. de Prefeſſ. & Med. lib. 10. t. t. ex-
tra. de aget.

9. 1.

—–—

Perſequi videtur & qui ſatisa. ac-
cepit.

Er- ſeqni propriè id dicimur quod non-
duw ſumus onſecuti, ut rectè hic con-

nccurl. Alciatus animad vertit. Fac. pr.
1I. de act. S. feræ igitur i2. in f. & S. ſeq. I. de R. D.

ndedu ſatis accepit, non ideò à principa- „
li per lecutione deſtitiſſe videtur, cum ſe-
curitatis tantùm cauſsâà caveri ſibi paſſus
ſit. l.1. . qui ſatisd. cog. l. 2. 1. lit. ex cauſ. in

poß. eat.
Lex 55.

Gajus libro 24. ad Edidlum nmorinciule.

Licet inter geſta & facta w vi⸗

detur quædam eſſe ſubtilis diffe-
rentla attamen e ovsnαα id eft,

abuſivé nihil inter fͦctum & ge-
ſtum intereſt.

H Oc expoſitum eſt ſuprà l. Laheo . z.

Hoc loco ilud notandum: ſu brili-
tates

144 7 Praleltiones A4d titulum

tates juris ſine utilitate fectandas non n elle,
ut quæ plerunꝗque perniciosè & faciunt erra-

re. l. ſi ſervum. S. ſequitur. ff. de verb. obl. Vn-
de benignior interpretatio admittitur,: licet

ſubtilis ratio in contrarium urgeat l. perfun-

3 dum ſj. de ſery ruſt. præd. Qrzm. ub bt! tatem

3 gr⸗ ſcrupuloſitatem, ut nonnulli Codices
habent, ceu vanam, ſuo exemplo riden-
dam docn: it Iuſtinianus in l. fn. C. de legibus
& in perniciem reverti dixit in I. ſancimus. C.
ad Trebell. Inde judicia teſtantium ob ni-

ſcribitur l. fi quis hæredem. C. de inſtit. & ſulit.
Fac. I. ſi mulier S. ex aſſe F. ge jure dotium. & I.
lege C. de legit hared.

§. I.
Pruaternos libertos rectè vide-
mur dicere noſtros libertos. Li-

berorom libertos non rectè noſtros
libertos dicimus.

Xx T Vjus rei ratio eſt, quod bona paren-

tum naturali ratione filiorum ſunt: I.
ale. f. de bonis damnat. ita ut eorum domi-

nium etiam vivo patre quodinmod in

filios continuari videatur. I. in ſuis 11. F. de

21 lib. & poſth. Non autem viciſſim liberorum
beona

homet

lelinn⸗

miam ſubtilitatem plerunque defraudari

Wia

uun,
lecun Ne

Anmntin
fliottetun
AAnendo⸗

lhenie

Mime
1 adhlo
iſheen
Kutenci,
wrlde 1l

dor⸗
le lun,

tire

lur minns
ai 1

gi

Ddee verborum ſignificatione. 145
sné boneæ parentum ſunt lege naturæ, etſi & his

handen. relinqui debent propter pietatem! zam etſi
lAHI 1. F. de inoff. teſtam. I. ſcripto unde liberi. Un. 3
itttutdee de cum pleriſque locis locu pletes duntaxat
er ad muncra Reipubl. capeſſẽda admittantur,
admittendos ſcripſit in d. l. in ſuis f-. de lib. &
enioider peoff. Albericus. Veruntamen cum multa
CA. poſſint intervenire, quò minus parentum
α. bona ad filios perveniant, ideò iſta ſucceſ-
un dt. ſionis ſpes paſſim & ſine diſcrimine non de-
el bet attendi. lI. poſt emancipationem S. fn. F. de
er liber. leg. Ideò debitor patris filio ſolvens 5⁶
hun nNon liberatur, quaſi ſuo debitori ſolverit.
I. flius C. de pactis.

Ce wie Vlpianus libro 69. ad Edictum.

N

Prortus appellatus eſt conclu-
ſus locus „quo importantur mer-
ces, & inde exportantur: eaque ni-
Abonger hilominus ſtatio eſt concluſa, atque
rmimt Iunita. inde angiportum dictum
tantch elt. H
nni H H Was interpretatio ex antiquitatis ſinu 1
l 4 eruẽda eſt. Port antiquis domus diceba-
libeee tur, in hanc merees importarentur&inde
bo M K expor-

,

.

146 Praledliones ad titulum

portarentur. Pôſt de navium ſtatione di-
ci cœptum eſt, eaque non patente hoſtium

aut piratarum violentiæ, ſed munitàâ atque

conclus; in quà naves tutelæ cauſsà hye-
mare ſolent: l. 1I. S ſtationem fj. de flumin. quo
2 nomine etiam portorium ſolvunt. Ideo-
Jue ſi ruptis munitionibus locus & ſtatio
periculoſa eſſe navigantibus cœperit, jure
defendi poteſt, naves in commiſſum non

incidere, etſi portum prætervehant.v

Lex 60.

ylyianus libro 69. ad Edictum.

Locus eſt non fundus, ſed por-
tio aliqua fundi fundus autem in-

tegrum aliquid eſt, & pleru

ſine villà locum accipimus. Cæte-

mque

rum adeò opinio noſtra & conſti-

tutio locum à fundo ſeparat, ut &

modicus poſſit fundus dici, ſi

animo eum habuimus. Non etiam
magnitudo locum à fundo ſeparat,
ſed noſtra affectio; & portio fun-
di poterit fondus dici, ſi jam hoc
conſtituerimus. Nec non & fun-
m, ſi

dus, locus conſtitui poteſt. na

fundi

loc

DrrrTr

Colne pr⸗
eht

Autonec,
ate holinn
muniti ade
h alſtihi
efiunit
Unt. leen
cus & ſtuin
Eherit, jue
am not
ſehan,

De nerboranm ſmnifiatine. 147
—,

eum ali adjunxerimus fundo, lo-

cus fundi efficiecur.

Loci appellationem non ſo-

lùm ad ruſtica; verum ad urbana-

quoque prædia pertinere, Labeo
ſeribiit⸗

Sed fundus quidem ſuos ha-
et fines: locus vero latere poreſt,
quatenus deterimninetur & definia-
tur

C Vm edixiſſet prætor: unde quis alium .

vi dejeciſſet, de eo, quæque dejectus
tunc ibi habuit, judicium ſe daturum: quæ-

rebatur, cum particula ibi localis eſſet, utru

de iis tantům, quæ eo loco, unde quis de-
jectus eſſet, judicium reſtiturorium dare-
tur, an verò quæ in universà poſſeſſione
fuiſſent? & reſpondit Vlpianus, particu-
lam ibi non ad angulum liqduem referen-
dami, vel loc um in quo fuerit, ſed ad omnem
