e ei reſtituatur, poſsidere quidem deſinat,
oe em

gominus eſſe non deſinat d. lL. 55. ibi, non alie-
ee nantur nummi Cc. Itaque venditor, etſi
conſtituerit ſecum & profeſſus ſit, ſe nol-
e Je amplius eſſe dominum rei venditæ; id
quod eo ipſo profitetur, dùm rem vendit:
* mmanet tamen dominus tantiſper dum poſ-
S idet, atque adeò & vindicatione, & poſſeſ-
um ſoriisremediis utitur ipſe, non emtor; L cum
en o6 fundum ff. de vi & vi arm. idꝗque non tantùm
r, adverſus tertium detentatorem, ſed ad ver-
ninii⸗ ſus ipſum quoque emtorem. 5. b t. Omnis 13

41

4
ve
ſonen Geca,
Wuar * 1

4*
„ℳe WeN

G n. prædo ante omnial tenetur reſtituere,
e quod vi occupaverit. d.l. meminerint C. unae
E“ vi & c. conquerzte extr. de reſtit. ſpoliat. Menoch.
ge recup. poſſeſſ. remed. 5, per tot. Nec pro-

m deſt exceptio dominii vel juris, quod ſpo-
liator prætendit, etſi in continenti proba-

ota, tionem flerat. l./2.S. nihil comune. ubi om nes.
o6 he. t. Neque etiam regula l. dolo facit F. de dol.-
leun except. Veruntamen ſi alioquin ſine pro- .
ne, beatione notoriè conſtaret, ſpohiatum in 4
e, petitorio nihi juris habiturum, tunc non
H H L1 z fo.

502 CoMMENTATIO

foret reſtituendus.

forent, ſi poſſeſsionem venditor ſuà volun-
tate amiſiſſet. MZ

num. y. Qur enim ſecs credamus, cuùm
ratio planè ſit eadem, favor idem, miſera-
tio eadem: adeoꝗque eadem juris diſpoſitio,
ut in jam hoc jure f.de vulg. & pup. ſubſt. Vn-
dè & à Paulo comparantur & conjungun-
tur in l. 1. §. adipiſcimar. h. t.
16 Igitur, quod in l. donatarium 2. C. h. t.
dQdiecitur, donatarum rerum poſſeſsionem
infanti corpore quæri, illud niſi univerſa

priora (nam & tempore priores ſunt dictæ

Leges) correcta dicere malimus cum gl, in

pr. d. I. 32. quod temerè dicendum non eſt,

ſecunduml. præcipimus in f. C. de appell. non
ad uſu capionem, per rationem ſuprà di-
ctam, ſed ad ipſum protinus acquirendum
domini umpertinere conſentaneum fuerit.
Vt ſenſus ſit: dominium ſimul ac poſſeſſio-
nem rei donatæ infanti, cui traditur, quæri;
etſi is nec animum poſſidendi, nec tuto-

rem ipſius nomine accipientem habeat.

Corpore enim infantis id eſt, ipſius infantis

appr ehenſione, favoris & utilitatis cauſsà,

Alex. in d. I. 12. §. nihil
tcoommune. num. 27. h. t. Quæ omnia ſecus
monhrar po

Quz de furioſo diximus, eadem in
infante, & viciſsim ſunt habitura locum.
Quod & Connano placet lib. 3. omment. .5.

5 P

gui er ur
(ogbetuto
lzalugtitet
ſe Ment alg
lun labwige
ſenolleſſi⸗

0

mere, min
ie leqviri⸗

mmiaguirit

etleie

uümunm opp
uller au

Mancnd

tunhuriln
qhuier Ll
mdiheder
te ilcord
Wrum len
nij.coa
wübai
beſuten

lncen
fenln
eGonn
odiume
Ekternin
Verbo

acquiri

NATIO
—,m

A. ini lie

„ n 9
s
10 C,
⸗ eegee
4 , 4
eece 4
RK . N
—„ ſnnees
NIATODIMCüh.
III
.
eneE
t. *“
17 . 2
*
de
eromn. Re.
,
e DE.
. 9 7
r
te pcotes
44
. ce e
:
ND L,AR
ℳ 4 N/
V,

4
„7 E
Me
AWE

11¹

DE POSSESSION E. 5Fo03

acquiri per text. ibi, conſultius videtur, & .

Quodque tutoris autoritas necçeſſaria non 1
ſit, monſtrat poſtremus ejus legis verſicu-
lus; alioqui ne quidem per tutorem infanti poſ-
ſeßio poterit acquiri: q. dicat, illud nun-
quam habuiſſe dubitationem, quin per tu-

torem poſſeſſioò acquiratur infanti, & ex eo

apparere, animum ejus, cui quæ ritur, non

utique requiri Si igitur tutor vel igno-
ranti ac quirit „ſuomet corpore, ut notum
eſt per l. 1. d. t. & l. 1. de bon. poſſ. furios. in-
fant. &. ejusque anim' deficienté infantis

animum ſupplet, l. 32. h. t. l. non ſolum. S. fin.

f.. de liber. cauſ.I. fi ex legati ſ. de Verb. Ob. quid
obſtaret, quò minus & ſuo corpore igna-

rus adhuc infans, lege ſupplente animmm,

acquirat. Eſtque diligenter obſervandum,

quod ipſe textus non diffitetur ICtorum in

eâ re diſcordiam, Ofilii ſcilicet & Nervæ;
quorum ſententiam Paulus in d. l. I. S. adipi-
ſcimur. coarctavit, eamque Decius ex ſen-

tentià Papiniani reſtituit in 4. .3. Etſi ve- 18

rò ejus textus generalitatẽ etiam ad cauſ-
ſam uſucapionis poſſemus trahere, tamen

ad vitandam, quoad ejus fieri poteſt, cor-

rectionem, & quia hoc ſuadet uſucapionis
odium, per ſupra dicta, probabilius eſt, ad

cætera duntaxat pertinere; præſertim cùm

id verborum ſuadeat proprietas, à quâ in

I. 1 4. du-

„

ſoA4 CoMMNTATIO

. ☚

—

—

dubio recedendum non eſt l. nen aliter f. de

leg. 3. Donari enim proprieè id dicitur, quod
ejus fit, cui donatur. l.9. 5. in. f. de donat. A lio-

Guin futurum, ut nec is, qui donavit infan-

ti, dominus vel poſſeſſor ſit, per d. ,.67. 5. dif-

ferentiæ ht. nec is etiam qui accepit: quod
ceu abſurdum improbat ipſe Paulus in l. 1.

19

–—

Ge as. pluv arct. Quocdq; Connanus ait, ided
in emtione diversũ, quàm in donationeeſſe,

§ per procuratorem h. t.

Celſodiſſentiens.

IIIud ratione carere videtur, quod hoc
in donatione ſpeciale debeat eſſe; in em-

tione „pignore &c. ſecùs. Certé ius ſpe-

* . . . . 1
ciale, rationem quoque ſpecialem deſiderat:

l. ius ſingulare, ibi, propter aliquam atilitatem. ff.
de ll. aliaàs autem conſequent is utendum eſt
ex jure generali. L. t2. & 13. eod tit. Sed & æ.

quitas hæc ita ſuggerit, etfi jure deficere-

. 2. . ₰
mur, ut Labeo argumétatur inl. 2. . quanqu“

quèd donum sccipere infans poſſit: emere
non poſſit: verum id quiden eſt, ſed non fa

cit hůc. Quid enim? ſi tutor infantis, aut

. . „ 7 .
alius cognatus fotte emerit, eoque poſtea

. 4 „ * . 4 1.. .
abſente tradita infanti res ſit? in traditione
„ . * .
certè differentiam non eſie, plus quàinm ma-

niteitum eſt.

Ppo-

D1 50

——
Dohremo
eloco negat
bunns ihbs p
nnelighiede
ioneternrur;

uncerebeantt
mur:iger
palàm hèc in parte à

um inlans
ter E verb

uniquidemn

Nhiüſpect⸗

ſſen eſt nes i⸗

lſcllicet e

Ciarerum

iIng, Alvellt

tunIAbmmu
ileretba le
Wtesnon
Krilluat
Nutur: at
Mnnum e
inepethe
nrſot dice
WVe
Rnne

4

ſhund
MIdene
remnale
1nnore,

Nru
—¾—.
ülmt

4
e el e

le e iin⸗ 4 4
Neiene 8

4 is

e
6 † 1
Onen Cdh.

4 4

„
D E POSSESSIONE.

———— —

—

Poſtremò quod idem Connanus eo-

dem loco negat, clavibus infanti traditis,

domus ipfus poſſeſſionem traditam non
intelligi, ſive de donatione ejus, ſive de em-

tione queratur; ideò quia ſermo ſit Impera-

tori de reb. tantùm, quæ de manu in manum

tradantur: idemque eſſei in quàlibet ali re,
quam infans non contrectaret: id menti

pariter & verbis legis repugnare videtur.
Menti quidem, quod lex nil niſi utilitatem
negotii ſpectavit: utile, inquit ⸗& conſultum
viſum eſt, res donatas infanti corpore quæri & 6.
Ideò ſcilicet conſultum viſum eſt, ne alio-

quin rerum poſſeſſione defraudarctur i in-

fans, adverſus mentem eorum, qui dede-

runt, & ſimul adverſus favorem ætatis. De-
Donan-

inde verba legis generalia ſunt.
tur res nom minus immobiles, quàm mobi-

les: illud ſolùm requiritur, ut corpore quę-

rantur: at corporalis acquiſitio non ſolo

manuum contactu, ſed & clavium tradi-

tione perficitur. l. claribus . de contrahb. emt.

ut pòſt dicetur.

Nec eſt, ut quis dicat, fruſtra l hæc
& à Connano propoſita eſſe, & ab aliis gi-.

ſputari, quæ nunquam contingant. Ne-

minen enim tam eſſe ſupinum: „qui in fanti
rem alicujus mom enti tradat non adhibito

tutore; ſed fortè jocaliaun vocant, num-

LI 5 mos

20

4

—

506 CO MMENTATIO

mos aureos, aut coralliorum & margarita-

rum lineas & c. Primùm enim in omnibus
hiſce quæ ſtionibus præ ſupponimuscaſum,
qui contingere poſſit: deindè conſideran-
dum eſt, à Decio Imp. in re modicâ non
fuiſſe reſcriptum vel petendum vel dan-
dum: tùm etiam in pupillo, cui nec ipſi qui-
dem facilè res magnæ tradantur, diligenter
hoc à) Ctis fuiſſe tractatum. Et quid ab-
ſurdi eſt, aliquem donaturum mortis cauſsâ
puero ſexenni vel ſeptenni, abſentibus tu-
toribus, vel ſi fortè ipſe tutor ſit, tradere
pupillo coram magiſtratu loci, ut moris eſt,
claves & inſtrumenta, dicis tantùm & ſo-

lennitatis cauſsâ ? annè hic poſſeſſionem

translatam negabimus?

22 Quæz de infante dicta ſunt, multoé
magis in pupillo verificantur: de hoc enim
eriam veteres non dubitaverunt, quin ſine
tutore poſſit adipiſci poſſeſſionem. d. s. adi-

5 P

Auſucapione

umun polel

i ulocepit,t
Unetelt,utrun
ee ne /46,4l
nnotum men
ſtonegualt

lccleriäs m

Alubitäant
ennen dilt
Uento wide
mekkarbitt

iUnnonett

nd ueilu

piſcimur. Pupillum hic accipimus magis

ratione ætatis, ut in l. quam Tuberonis. ubi dre-
tinus. . de pecul. quàm ratione orbitatis, ut
aliàs 1pupillus 22. F. de V. S. Itaque poſt l. 5.
C. h. t. non opus eſt diſtinguere, intellectum
habeat pupillus, an non habeat? per ſupta di⸗
dta, exceptâ cauſsàâ uſucapionis, in quà vete-
ra jura mutata non eſſe, ſuperioribus ratio-
23 nibus probabiliter defenditur. Porrô quod

—

mualgeni

Muc
ltlons;
Mireltad
ll, ſis n
Mnlitper
Wil emit
Mleneſi
ſeyen
AIare
unſeht
Mune den
am, ſimn
Poſetin
nis

NIIIR—

—
orum Enn
upponnn
inn nu
*

vilo⸗ Ula 1

RRZ

4

“
Run. but

tuummen?
enni dlein
ſe or lhn
ulwum

5* nenet
ſee

hi 01 el
4

.
da

1, orent
e
ntut⸗A .

—
en
D
es
e⸗ e⸗ .
e
e
Hinge

pebes

D E ? Ss ο α 707

ad ad uſucapionem: attinet, non corporalem

tantùm poſſeſſi joncmyfed & animum ejus,
qui uſucapit, requiri conſtat ex l. 1. C. h. t.
Intereſt, utrum pupillus intellectu capiat,
nec ne? d.S. adipiſcimur. Quod utrum ad 24

annorum menſuram exigendum ſit, an ad

perſonæ qualitatem, cum aliorum ingenia
aliis celeriùs matureſcant, quæritur? Sed
poſthabit4 annorum inter pueritiam & pu-
bertatem diſtinctione, quæ ſine juris fun-
damento videtur induci, judicis id relinquẽ-

dum eſt arbitrio; eo ipſo, quèòd id jure deci-

ſum non eſt. l. 1. f. de jure delib. In ſpecie Fa-
ber ad S. pupillus. I. de inutil. ſtizul. Menoch. alios
plures allegans lib. 2. de A. I. Q. Cap. 57. num. 44.
Alius quoque modus eſt accipiendzæ 25
poſſeſſi ionis per noſmetipſos, quæ fit ſine

novãâ vel traditione vel apprehenſione: ve-

luti, ſi is qui conduxerat, poſtea precario
rogavit, per l. 10. pr. h. t. Multè magis igi-
tur, ſi emit. Hoc enim indiſſolubile eſt:
l.3.O. de reſc. vend. illud momẽtaneum I.7.l. 12.
f. de precar. Nec eſt, ut objiciatur, neminẽ ſi-
bi mutare poſſe cauſſam poſſeſſionis. l. 18.
cum ſeq. h. t. Non enim poſſidebat antea, ſed
nunc demum incipit poſſidere. Quin eti-
am, ſi maximè poſſediſſet, tamen dici non
Poſſet, ipſum. ſed alterum cauſſam poſſe eſſio-

nis ei mutaſſe l. 21. br. b. t. Fac. I. 9, §. inter-
dum

26

—

o8 CoMMENTATIO

aaf f — —
——— ð
A n

dum ff. de A. R. D. cum ſimil. adductis per Hot-
toman. illuſtr. quat. 12. Ex quo loco refelli eese
roteſt ſententia exiſtimantium, pro herede

aeminem poſſidere vel uſucapere poſſe, ni-

ſi qui verè ſit hæres, putatꝗue rem hæredi-

tariam eſſe, quæ non ſit: quod in aliis acci-
Mo

neralis regula efficienda videbitur ex l. 27. f.

dere videmus, ut in eo, qui pro emtore polſ-

ſidet. I. 2. F. pro emt. & qui pro donato l. 1. ſ. 8

pro don. & qui pro derelicto l. 6. fl. pro derel.
& qui pro legato l. 2. F. pro leg. Vndè ge-

deuſucap. Sed id in materia uſucapionum

27

28

planum ſiet. . ihee
Ille quoque modus acquirendæ poſ- änm
ſeſſionis omittendus non eſt, qui ſumitur gumm
ex I. 1. C. de donat. ſcilicet traditio inſtru- Hanſe

1. guir,
mentorum. Hä Kitn
Denique ſpecies poſſe ſſionis traden- mgint

dæ hrc queque eſt, prohibeamus ingre- brſeh
dienti vim fieri, I. pon. S. ult. h. t. hoc eſt, ut Alntetum

. . . .⸗ Vt .
Aretinus interpetatur, ſi Pra tor det alicui n

licentiam ſuâ autoritate ingrediendi. &cc. (nis,
„ . „
Sed hoc tamen nequaquam ita videtur acci⸗ gunicesre

piendum, ut protinùs facto decreto intelli- H
gatur poſſidere, ſed tům demùm cum de- ⸗
cretum fuerit executus. Vnde in factum telkn
duntaxat actio daturei, qui admiſſus non à& N
eſt. 1.1. F. ne vis ſiat ei, quuiè anaunu
E e* e 7 1. 4 . 10. Do
Vn yoſ.. Probe

CAP. xtin

LArlo⸗
—
inl Aldrg
auolen
mmuN

alulrmee

r uin ene 1

), Jumme
gug d en
AE elicto 14 if

ſſbetneg⸗
uketalllce

In !

nut gn

“
1 73 or
Ule 1

. N.
1P⸗ e: MaN
1 11
1

1,
e Aellh
ei

AAN
ie

in ncc

ℳ*

ril
A.
ie

5 E POSSE — 0NR 509

trirt
CqA p. IV.
De modis acquirendi bof-

ſeſßtonem per
alioos.

SuM MARIA.

1. Per cos, quos in poteſtate noſtrà habemus
poſſeſſionem acquirimus, taàm ſcientes quàm
ignorantes.
2. Etiam per liberos homines poſſeſſio alteri
acquiritur. *
3. Per infantem vel furioſum nemo poſſeſſio-
nem acquirere poteſt.
4. Per ſervum hæreditarium an ejusdem hære-
ditatis rerum poſſeſſio acquiri poſmſit?
z. Vt ſervus domino acquirat, neceſſe eſt eum
animum poſſidendi domino habere.
5. In iis, per quos acquirimus poſſeſſionem⸗
bona fides requiritur.
7. Peculium eſt, quod ſervus voluntate domini
à rationibus dominicis ſeparatum habet.
3. Quod ſervus juſtè acquirit, cenſetur volun-
tate domini acquiſiviſſe.
9. Dolus non præſumitur, niſi facto vel indi⸗=
ciis arguatur.
10. Dominus ad reſtitutionem rei, à ſervo im-
probè acquiſitæ, conventus s frudu; Ferceptos non

retinet.

—

——

510 CO MMENTATIO

———

II. Qui bonàâ fide ſervit, quatenus domino ac-
quirat? 4

12. Quid item, qui malâ fide detinetur? ubi ex-
plicaturl. 23. §. item quæro. & l. I. §. ſed & per

cum 1. h. t.
13. Per procuratorem, tutorem;, curatorem
poſſidere quidem, non tamen uſucapere poſſu-

14. Nec refert, ſpeciale an generale mandatum

procuraror habeat-

———

15. Removetur objectio ex I. 23. §. item quæ-
16. Procurator etiam ignoranti acquirit poſ-

ſeſſionem, ſi ita tradita res ſit, ut alteri acquire-

retur, quamvis ipſe ſuo nomine acceperit.
17. Reſpondetur ad 1. 24. ff. de neg. geſt.
18. Vſucapio ex poſſeſſione, per procuratorem
quæſita, ante ſcientiam domini non procedit.
19. Ratio diverſitatis inter poſſeſſionem & uſu-
capionem.

20. Per negotiorum geſtorem ratihabitione ſe-

cutâ poſſeſsio quæritur.
21. Explicatur l. 49. §. fin. h. t.

22. Vniverſitates, communitates, municipia
quomodo poſsideant? 2

23. Conciliatur I. 2. h. t. cum 1. 8. ff. de uſu-
cap. ) .
24. Quomodo controverſiâ de poſſeſsione ex-

„ . . 3
orta illa acquiratur?

E T his quidem modis per nosmetipſos

acquirimus poſſeſſionem. Supereſt, ut

quo pacto per alios adipiſcamur poſſeſſio-
nem, ordine videamus. Quin itaque per
eos, quos in poteſtate habemus, acquira-

.

mus

—

DE1

prss re

Ns pelie

Gtzaoumi
l ind
rrk

Ecturin 4.
Clmxetcau

authNa
Rolumen
Ueon
Alo
nodi cn
tnllne

bizg
urde
Fuim d
erg
unſſi
N
fundi
nd
launtem
lum le

M D E POSSESSIONE. 511
mnim, mus poſſeſſionem, nulla dubitatio eſt: I.
1. S§. item l. 4.l. 34. §. ſervus h. t. idque tàm ſci-
entes quàm ignorantes, ut opinor cum Ac-
curſ. in d. S. item, in verb. peculiariter. arg. I. quod
,aun ſeryus 24. eod. tit. Quodque de ignorantiã
E. dicitur in d. §. item. meritò ad uſucapionis
e duntaxat cauſſam refertur, arg. illius textus:
qui cum paulò ante dixerat, rerum, quas pe-
nE culiariter tenent in poteſtate noſtrâ conſti-
iratp tuti » vel ignorantibus nobis poſſeſſionem
lemie acquiri; ſtatim ſubjicit, täm infantem, qum
e furioſum ex cauſsâà peculiari, etiam igno-
rantes non tantùm poſſidere, ſed & uſuca-
oe pere. Alioquin nihil rationis eſt, cur non
umt ſemotâ cauſſa uſucapionis, etiam extra
cauſſam peculiarem, ignorantibus acquira-
en, tur, abiis, quos in poteſtate habent, cùm ac-
quiratur per liberos homines: l. 1. C. h. t.
mdu quod alias multò minus admitteretur. Lon-
ge enim difficiliùs acquiritur per homines
ſui juris, quàm per ſubjectos poteſtati/.1. &
Ginen 1J. 1. C. per 4u4s yerſon. acquir. & arg. l. ſi tibi 17.
§. i gadlus l. i unus 27. 9. ante omnia ſ. de pact. l.
inter ſtipulantem 83. ff. de V. O. “
mneiſſi Porrò in his perſonis, quæ alii acqui- 3
t runt, primùm opuseſt, ut intelligant, quid
H agant, d. 1. 1. S. caterum h. . Vndè perin-

. .
euinen Uen

ae

69,

S

r fantem vel furioſum miſſos ad poſſiden-
dum nemo videbitur apprehendiſſe poſſeſ- K

—

SIz CoMMENTATO

—— .

ſionem: nec locum habent hic, quæ ſuprà

de his diximus. Ea enim favoris ratione
jure ſingulari recepta ſunt, ut & illud de

cauſſis peculiaribus, in !. peregrè 4 §. quafi-
tum b. t. qui favor hic ceſſat; ſibique impu-

tabit meritò, qui cum potuerit, non miſerit

idoneum.

Quuamobrem verèò ſervus hæredita-

rius à præ cedente regulâ remotus ſit, ut per
cum nihil de eâdem hæreditate poſſit ac-

quiri l. 1.§. veteres putaverant. 16. . t. perquàm
difficile eſt conjicere. Duareno non ſine

cauſsàâ viſum eſt, id ſubtilitatem magis,

quàm utilitatem habere; ideoque nec à Pau-
lo magnoperè conſideratum fuiſſe, ſed qua-
ſi neglectum: à naturalibus tamen diligen-

tiſſimè inveſtigatum eſt. Ego putem ge-
neralem regulam manere, ut poſſit etiam

ejusdem hæreditatis rerum per hunc acqui-

ri poſſeſſio; veteresque illud ſolàùm ſpe-

Gaſſe, ſervum hæreditarium à nobis appre-
henſum, ſi vel antè vel pòſt ignorantibus

nobis res hæreditarias tractaverit ac tenue-
rit, nihilò magis earum nos feciſſe poſſe ſſo-
res. Ideò fortaſſe, quòd magis ex veteri
conſuetudine illas res tractare videretur,
quàm quòd animum poſsidendi aut acqui-
rendi domino haberet; id quod tameno-

mnino requiritur d. l. 1. S. hac quæ de ſervis:

1

5

rr re

1 tiaccipie

leet eelli

ſiniglojmee

Prllumcpit
lonino, if
pnpon eſe
einde
Wn igno⸗
Abdeacet
(nI 14, 9. 1
ler
oeuini

(werder,

d ne
WI. Qund
uind
D
un d.
bheet
Ainlte⸗
wolan
hmntelli
clie
kum ſo⸗
Gmfüdn,
elſe, N
Ungnun
ii⸗ ei⸗
Ninf

=—

o
—r

i, ee in

Uworittun
& Ulc

/7 1 .
loge n
4. 1

ti,oncn

vokuslN

,
,

ttem uv
gle nees

P,
1 ſoſet
liſteta

mneA&

9

9
t ocktenn
1
GG

.
7

S

mune
Ale

es en

cen⸗

n
muth⸗

2

. 14½
imne Ne.

.
gi

DEFPOSSESSIONR. 13

qui ita accipiendus eſt, etſi ſuo nomine, ſui

nim ipſo jure cautum eſt, ut quod in ſuum

peculium capit ſervus, capiat nihilominus

domino, ſufficitque tertii nomine acce-
ptum non eſſe, id quod textus innuit.
Deingde in his perſonis, quæ alii ac.

quirunt ignoranti, requiritur, ut juſtè &

bonâ fide acquirant: quod Iavolenus oſten-
dit in l. 22. h. t. ubi rationem ejus reddit,
quòd ſcilicet acquiſitio ſervorum ignoran-

tibus dominis pertineat ad cauſſam peculii:
quod verò ex maleficiis, adeoꝗue injuſtè ac-

quiratur. id nec apprehendere cauſſam pe-
culii. Quod ut intelligatur, præſi uppo-

ccilicet peculii nomine, acceperit. Satis e-

7

nendum eſt, peculium id eſſe, quod ſervus

fſfiliuſyé familiàs volutate domini, Patrisvé,
ſeparatum habet à rationibus dominicis,

uti docet l. 2. l. 5 & peculium f. de pecul. Ita

quod juſté acquirit ignorante domino, id

etiam voluntate permiſſuq; domini acqui-

ſitum intelligitur. Meritò igitur id do-

minus civiliter poſſidere creditur. At quod

ex male ficio acquirit, in eo non debet præ-
ſumi voluntaté vel permiſſionẽ domini ac-

ceſiſſe. Doli n. vel maleficii præſumtio
nunquam inducenda eſt, niſi facto vel in-
diciis evidentibus arguatur. l. quoties. .

qui dolo f. de probat. l. non omnis S. à bar-
“ Mm ba.

2

. —☛

14 COMNMBTATIO

01

r —

baris ff. re milit. I. 12. F. de his qua in fraud. cred.
AAA1C
ignntus
non quidem, quòd negetur hàc ratione do-

l. dolum C. de dols & c.
Effectus hujus in eo eſt & cernitur,

mino facultas uſucapiendi rem, ita impro-
bè à ſervo poſſeſſam: (nam nihilominus ei
denegaretur, etſi fateremur eum poſſidere
velignorantem, propter vitium reale, quâ
res affecta eſt. I. g. S. caterum. ff. de uſucap.)
ſed in eo, quòd dominus, ad reſtitutionem
rerum à ſervo improbè acquiſitarum con-
ventus, non poſſit ſibi fructus intereà per-

qui in noſtrâ poteſtate ſunt.

In eo, qui bonã fide ſervit, ita jus eſt,
ut quæ ex re noſtrãâ, ſuisque operis acqui-

rit, poſſeſſionem nobis acquirat, etſi ſuo

nomine adeptus eam ſit: & ita accipiendus

eſt §. idem placet in f. I. per quas perſon. &c.

Alioquin ſi noſtro nomine, non apparet,
quid opus ſit eâ diſtinctione. Nam etſi ex re

ſuà, ſuis fortè nummis poſſeſſionẽ nomine

tamen domini, nactus eſſet, nihil propomi-
tur, cur non domino acquireret; etſi non ut

4
ſervus, tamen ut procurator, geſtorvé ne-
gotiorum, cum quibus id commune habet.

2

§. per procuratorem, d. lo. Hocque caſu

gtiam domininm, ſi tradens fuit dominus;

alio⸗

A?

D1I0

—

ogliniucin

Detogt
ut, n 00
l/Kiem.
erun h
in. be
Mrilediam
ſerumel
ſeibi kiril

1

l; ur in
ceptos retinere, quaſi bonæ fidei poſſeſſor.
Hæc de acquiſitione poſſeſſionis, per eos,

i DPoSSESSION KEK Syr-
unfui/ alioqui uſucapiendi conditionem domino
quærit: d. . 1. C. b. t. ſcilicet, ſi dominus non
lumim fuit ignarus Y”MU
Remr. De eo quæzritur, qui malàâ fide deti- 1²¾
enum netur, quid nobis acquirat? Et quamvis
immi Br inl. 7 S§. item acquirimus. h. t. num. 2. ſcri-
tenis bat, liberum hominem mal fide poſſide-
imnes ri non poſſe, perl. cum hæredes 2 3.5 item quæ=
4 ſi 70. b. t. illud tamen de civili tantùm poſſeſ-
ſione verum eſſe, textus ipſe commonſtrat
lenna in Fne ribi, civiliter in mea poteſtate & c. De na-
Minme turali, quæ in facto verſatur, nullo modo.
blece 1.7. §. f vir uori h. t. Itaque quod Paulus
negat per ejuſmmodi hominem quicquäim
Qccquiri: §. ſed & per eum d. l i. id de eâ, quam
i ipfe per ſe apprehendit, poſſeſſione, nullo

4

geit meo vel mandato, vel ratihibitione interve⸗

4
4

ſin niente, oportet accipi ,PerA. 1. cum haredes
ut Ejus evidens eſt ratio, ſcilicet ne cuius-
. quam mala fides & dolus lucro cedat, ad ver-
ſus regulam juris l. non fraudantur 132. § .F.
“ de R. I. Quod ſi meo juſſu ac nomine ade-
nim Ptus eam fuerit, mihi utique acquiſivit; ut
le“ quam acquiſiturus fuerat, etſi non poſſide-
8 retur, ſive bonâ ſive malàâ fide. r
De procuratore, tutore, curatore 1
« generalis eſt regula, ut acquirant nobis vel
ignoratibus poſſeſſionem I. 2. §. per procura-
on torem, h. t. jundd. I. 7. C. eod. & I.r. C. per quas
ie Mm à per

14

1,

516 Co MMENTATIO

f f —

—

perſon. nob. acquir. Quod tamen eutra cauſ-
ſam uſucapionis accipiendum eſſe, ex ſuprà
dictis patet. quod & Duarenus probat, eo
quod bona fides, quæ in uſucapione neceſ-
ſatia eſt. S. . l. de uſucap. ſcientiam præſup-
ponat. Ascurſ. in l. peregrè ſuper verbo ſpes. &
1. § item acquirimus, in verbo, peculialiter. h. t.
Procuratorem accipimus, qui mandatum
habet ſive ſpeciale ſive generale: ut
Br. & aliorum, hoſque ſequentis Duareni
eſt ſententia. Quò faxit l. 42. S. procurator.
h. t. Nec ad rem pertinet Pauli reſponſum

concludi videtur, neminem per eum poſſi-

dere, quem ipſum non poſſidet: quod

palàm falfum eſt. I. 1. S§. item acquirimus. l. 4.
b.t. Piliurn certè ſuum nemo poſſidet, &
tamen per eum poſſidet. Itaque animad-

vertendum eſt, Paulum condidiſſe regulam

16

non in iis, quæ juſtè ‚adeoꝗque voluntate
corum., de quibus agitur, acquirimus; ſee
in his, quæ injuſté: quod etiam oſtendit
d.l. quod ſervus. 24 h.t.
Quid igitur, ſi ſuo nomine Procurator
poſſeſſionem nactus ſit, alter verò ita tra-

digderit, ut mihi acquircretur? dicendum
mihiacquiri, ſicut dominium. I. 13.F. de donat

Porrò dominium quæritur per procurato-

DI!1

pam me- mm

NNf1
pnt pole
Ableren
(herediet

Inirorehe

R

(untantes
llnfee
envocuta
Mogkorem

untn ud
Reurerar

u Qo

in d.l. cum bæ edes S. item quær0. h. t. ex quo uema⸗

oneeti

elujmle

lopun

R

alimr.
Acerrn

Gſgll,

cqenun
Ealennt
lecu D

in eich

tor.

rem, etiam ignorantée domino l. ſi procura-

1110

—.—

men anel
umehalt
Wegusmnm,

ſuciunt

ſhrrui
in fulen

Nenmle

.

1,6.

an udf
nperes⸗
li,
Aid

nru⸗
dle
emhin
0

ſli/
6

1

e
.
4

DE POSSESSION E. 517

———— ===—

tor. 13. f. de A. R. D. Dominium autem præ-
ſupponit poſſeſſionis adeptionem l. 20. C. de
pact. & l. ex emto. 11. §. 1. F. de ad. emt. Exci-

pio hæreditatem, cujus dominium quæri-

tur aditione hereditatis; poſſeſſio non item.

dl. cum heredes 23. b. t. Itaque rectè Azo
l. i ego 2 4. ff. de neg. geſt. ſic interpretatus eſt,
ut per procuratorem intelligeret negotio-

rum geſtorem; partim id ſuadente titulo,
partim quòd in vero procuratore fruſtrà

expectaretur ratihabitio, ut dixi in l./o. F. de
donat. Quod ſi ergò hoc caſu per pro-
curatorem & reliquos dominium unà cum
poſſeſſione etiam ignoranti quæritur, d. .
13. f. de A. R. D. conſequens videbatur, ad-

verſus jam ſæpè dicta, etiam uſucapiendi

conditionem, ac jus quæri itidem ignoran-

ti. Comparantur enim aliàs hæc duo d. l.

ex emto in pr. j. de act. emt. junct. S. 1. I. de uſuc.

Sed jus certum eſt, prius non uſucapi quàm

ſcientia domini acceſſerit.! 47. f. de uſucap.

& ſeæpè d.l. 1. C. h. t. Cujus diverſitatis ratio
etiam in eo eſt, quod domino tradente nul-
la ei fit injuria, ſi vel ignoranti dominium
acquiratur, at pote quod ſciens & volens ab

ſe alienavit: quod in uſucapione ſecus eſt,.

quæ, cum etiam adverſus ignorantem pro-
cedat, difficilius concedenda fuit.

20

518

„ . 6 2 8

COMMENTATIO

ſio poſſit? Et non acquiri, antequam ra-

volentibus nobis.f-.de A. R. D. Per ratihabitio-
nem dominus ſimul ac poſſeſſor efficitur,
per ſupra dicta. junct. I. 24. ff. de neg geſt. Vn-

12. C. per quas perſon. & per not. ad l. 18. 5. fin. .

tò non ceſſa, non competit. Interim non

Mud denique quæritur: an etiam
per negotiorum geſtorem acquiri poſſeſ-

ta habeatur geſtio, apparet ex l. communis
ſervus. 72. S. procurator. b. t. l. ea quæ 53. in f. ibi,

dè mirum videri poſſet, cur evictionis no-

de
—
et eꝛ pro
d cello⸗
A en
Cnwnanitu
Ceiuhile
15Amunid
hernuerl,
lumungne.
pidddhire

mine actionem non habeat; per I. poſſeſie.
29. S. fin. h. t. adeoꝗue perſonalis actio non
ceſſa non quæratur? Sed hoc hodiè extra

dubitationem efſe videri alicui poſſet ex

ſlennide

lidit n.

de damn. in f. Cæterum illam 1. 2. extra ca-

ſum ſuum, hypothecariæ ſcilicet actionis,

extendinon patiuntur interpp. Nam certè
inter acquiſitionem poſſeſſionis& acquiſi-
tionem obligationis ſive actionis, etiam-
num hodiè manet differentia. t. t. l. per quas.

perſ.cuique acquir. & tit. per quas. perſ. nob. oblig.
& 132.S§. alteri F de V. O. Iccircò dicimus, Pa-
pinianũ loqui de eviétione, cujus nomine
ſtipulatio interpoſita fuit, quæ, duplæ præ-
ſertim, non eſt domino neceffaria; ut cui
nihil decedit, cum poſſit ex emto de evi-
ctione agere. I. ex emto S. ut inprimis f. de 4.
emt.Il. non dubitatur 6. C. de evid. Vndè meri-

eber

l t ei
Aenien
EUulini,
UnCeon
Eundonm
Unneran
irmun
rnio
le.
cmmmca
git
et

e
proben
leretan

Aro bkPOssESSRONMJM.„,. p19 *

ut niu debet ea procuratoris lucro cedere., Igi-
ii tur ad ceſſionem jure compelletur.
innuom Agd extremum de Vniverſitatibus:

e elan communitatibus, item de municipibus““
au quæritur, id eſt, ejusdem civitatis civibus, i.
emIH 1. F. ad municip. anne poſſidere poſſint inci-
llrke pere univerſi? Et cum ad poſſeſſionem vo-
ug luntas atque cõſenſus ſint neceſſaria; per ſu-
ee pra dicta, hi verò conſentire nequeant, con-
eG ſequensvidebatur, nec poſleſſionem adi-
n pifci poſſe. Et certè hæredes inſtitui pro-
prerea non poſſe Vlpianus in fragmentis
nim tradidit tit. 22. Sed hodiè conſtat poſſe, per
ℳ I. 2. b. t. ſcilicet per ſervos ſuos & actores.
l FEädem igiturratione & hæredes poterunt
en, inſtitui, non adverſante Vlpiano, quem
in bu non de omnibus civibus cujusque civitatise
s ſecundum d. . 1. ſed de receptis tantùm, ut
me munera nobiſcum capeſſerent, quæ vetus
fuit municipum ſignificatio, locutum eſ-

Apis ſe ratio demonſtrat, dum ait, incertum cor-
ling pus eſſe. At civitas vertum eſt corpus. In-
NH . . . .
um certum corpus hæres inſtitui non poteſt J.

e. 9. f quis nomen ff. de haren. inſtit. certum po-
eE teſt l. pareditatis 12. C. eod. kit. l. 73. §. vicis. F. de

ennt leg. 7. Collegium quoque poteſt, modò

probatum ſit l. Collegium C. d. t. Nec poſſi-

.

1 . .
s dere tantùm ejusmodi corpus, ſed & uſuca- 23
en pere poteſt peractorem fuum d.l. 2. non re- “

Mm 4 fra-

ℳ
ñõõ

fS20 CoMMENTATIOO i

fragante l. 8. f. de uſucap. duům ait, eum qu
ſuo nomine uſucapere non poteſt, ne qui-

dem per alium poſſe. Illud enim etiam ſi-

veratione rei, puta furtivæ aut vi poſſeſſæ l.
ſequitur. S. hæres eod. tit. ſive ratione perſonæ

prohibitæ, utpote peregeini, malæ fidei,

&c. oportet accipi: ſecùs, ſi ratione defici-
entis conſenſus d. l. 2. Meritò: cum con-
ſenſus ſuppleri poſſit; mala fides bona fie-
ri, aut furtiva res non furtiva eſſe non poſ-
Et hæc quidem omnia de acquirendâ
poſſeſſione expedita ſunt, quoties nemine
adverſante ſive per nos, ſive per alios ean-
dem adipiſcimur. Cæterùm ubi ob con-
tradictionem judice opus eſt, pro rerum di.
verſitate alis atque alia ejusdem adipiſcen-
dæ remedia prodita funt, quorum ad inter-
dicta tractatio pertinet. Aliter enim con-
ſulitur nobis, quando ad h æreditatis ab alio
detentæ poſſeſſionem aſpiramus:t. t. F. quo-

rum bonorum. aut legat/ à legatario occupa-

ti: 1. r. f. quod legat. aliter, ſi pignus cum co-

lono pactum perſequimur, quo caſu Salvia-

num interdictam competit. §. adipiſcendæ. I.

de interd. quæ hoc loco attigi ſſe ta-
unen ſu fficiat.

D1

T.

Resſ
teoollcer
1 ui-
npoſte
Fita
Leyent,
A
en
Honenye

Pesi

AIubj
fnuso
Mmnres
Edin
Plles
Wman
lenen
Portu
inon
guein
ail

Sõ

i0., H DE POSSESSIONE. 521

itzeung
ele C A PD. V.
1 Gl
a De rebus poſſeßioni ſub-

SuM MARIA.
4 ℳ„ . .
Menn 1. Res ſacræ, ſanctæ & publicis uſibus deſtina-
Aen tæ poſſideri nequeunt.
2. Qui publico loco pluribus annis uſus eſt, ali-

eni um poſtea uti non poteſt prohibere.
Eegunn . F „. . . „
* 3. Si tamen prohibuerit, isque prohibitioni ac-
Nietann quieverit, quaſi poſſeſſionem videbitur præſcri-
6 pflfiſſe. =
licds 4. In rebus non publicis etiam citra prohibi-
,1 tionem poſſeſſio vel quaſi quæritur. ”
wolen 5. Res incerta quatenus poſſideatur?.
ie 8 Equitur ut de rebus videamus, tanquam
s OJ ſubjecto poſſeſſionis. Ea ſunt, qua-

5R tenus quidem in facto verſatur poſſeſſio, o-
„½ mnnesvres corporales: I. 3. pf. b. t. quatenůs
N⸗„ 2 X
verò in jure, palàm eſt, ſacras res, ſanctas, &

ſvochi/
publicis uſibus deſtinatas, ſicut dominio pri=
N vatorum; ita quoque poſſeſſioni ſubjecta
a eſſe non poſſe: Itaque muri civitatum ac
u. portuum citra permiſſum Principis habita-

ri non poſſunt l. ſin. ſ. ne quid in loc. ſacro ne-
que in loco publico, ut littore maris, æ difi-
cari l.1.2, 3. f. ne quid in loc. publ. niſi quate-
Mm 5 nus

–

222 L CoMMENTATIOG

— — zu.

nus id ſine bpublici uſus impedimento fieret.
3 7. eva.
Quòd in poſſeſſione dicitur, idem &
“ poſſeſſionem jurium incorporali-
um extendendum, rationis ſuadet paritas.
Itaque qui loco aliquo publico ſolus pluri-
bus annisuſis eſt, paſcendo ſuo pecori, a-
lios SS eodem jure uti non prohibebit
l. 45. H. uſucap. & ſi eà cauſsâ ædificium po-
ſuerit, is qui publicis operibus procurat, ut
loquitur Vlpianus, debebit id deponere, et-
ſi nemine prohibente poſuiſſet. l. 2. S. A quis
nemine 17. ff. ne uid in loc. publ. Quilocus

demonſtrat, multò magis reſtituendum fo-
3 re, ſi prohibitus ædiſcaſſet. Sanè ſi ipſe a-

lios eodem jure paſcendi uſuros prohibue-
rit, ique prohibitione acquieverint, hoc ca-
ſu etſi non dominium, quo præ ſcribi in lo-
co publico nullàâ ratione poſſe, omnes ſaté-
tur, per d.l. 44. tamen poſſeſſionem vel qua-
ſi pra ſcriptam eſſe; atque ita accipiendam
l. ſi quisquam 7. fj. de diverſ. præſcrigt. Cra-

vetta tradit de antiq. temporum part. g. cap. in⸗

cipiente, materia fingularizatit. num. &t. quòd
quaſi poſſeſſio poſſidentis prohibitione &
aliorum patientiâ definiatur, allegans gl. B.

& alios in l. 1. C. de ſervit. Item Br. in 1.qui lami-

nihus. F. de S§. P. E. Spal. ſi primus. ſſ. de op. mop.

4 nunc. Sed etſi verum ſit his caſibus quaſi J

2= boſ-

1

⸗
okele
napr
guet
ſetta
n,A
eni.
pohibt
F1
ni, ]
gloct
greni
ſoreo
ſt uſa
Whle
ümn
llln
cep
lene
uap⸗

1t

—.
Nenotett.

en,
, End

4
mgeee
UcOENA

N

hc P.

ebeneg

*

1*

“

4
nt,ne

DE POSSESSIONE. 2 ½Z

poſſeſſionem juris adeptam eſſe, tamen &
citra prohibitionem, niſi publica res eſſer,

quæri potuiſſe dixerim, quod negat Cra-
vetta. Solam enim ſcientiam & patienti-

anm, aliàs requiri conſtat ex l. a. ubi gl. C. de

ſervit. In juribus quidem merè hegativis
prohibitionem oportet accedere Accurſ. in d.
I. 1. & l. fin. . quemadmodum ſerv. amitt. ve-
luti, alteri non eſſe ius altiùs tollendi; id
quod rerum natura docet: ſed in propoſitàâ
quæſtione non nititur potiſſimùm poſleſ-

ſor eo, quod alter non ſit uſus; ſed quod ipſe

ſit uſus. Gravettæ tamen deciſionem in

publicis omninò ſequendam puto. Cùm

enim paſcendi, piſcandi &c. ius in merâ fa-
cultate ſit poſitum, ei præſcribi non poſſe,
receptiſſimum eſt; Dd. in l. viam publicam fj.
de via publ. niſi prohibitio, eamque ſubſecu-
ta patientia acceſſerit. Cravett. d. cap. n. 99.
De re incertà, anne poſſideri poſſit? 5
utiliter quæritur: Et non poſſe, tradunt
ſimpliciter ex l. 3. S. incertam & l. locus 26. h.
t. Incertum vocamus illud, ſi V. G. tradam
alteri, quicquid mei juris in illo fundo eſt d.
l. 26. Quin etiam Br. certam quoq; quo-
tam portionem adhuc eligendam, incertam
vocat: indeque infert, ſi quis de agro alte-
rius decem jugera, quæ ipſe elegerit, emat,
vindicare ea non poſſe, priuſquam eligatz;

S gquem-

—

y24 CoMMNTATIO

quemadmodum ſi ſub conditione emiſſet.l.
3. S. ſi quis poſſeſßionem hb. t. Dixerim autem
poſſeſſionem quidem non translatam eſſe,
ut uſucapio procedat; d. l. locus & l. 29, in f.
h. t. nec etiam, ut vindicationi lecus ſit: quia
