pignoris ita, ut non cogatur pati actionem

hypothecariam, præſtatque factum defun-
cti agnoſcẽdo debitum, ſed non agnoſcen-

do illicitam hypothecationem. Satis utiq;
præ ſtat factum defuncti, qui præſtat em-
tori evictionem, ſicut ipſe defunctus tene-
batur præſtare: nec debet deterior eſſe

12]1

vel arctior obligatio hæredis, quàm fuit de- .

functi, cum ex perſonâ hæredis non mu-

tetur conditio obligationis l. 2. S. ex his fj. de
verb. oblig. Defunctus autem non tenebatur

omnimodò rem venditam efficere emto-

ris, aut facere, ut ei auferri non poſſet, ſed
fufficiebat ei, præſtare evictionem. Cur
ergò hæres teneatur, omnimodò rem ſuam
venditam emtori relinquere, & non potius
præ ſtare evictionem, ſecundum d. l. in. C. de

evict. Hinc apparet hæc non eſſe inter ſe

contraria, vindicare rem ſuam à defuncto
venditam, & factum ejus præſtare. Sunt
enim compatibilia, & ab eodem utrumq;
præ ſtari poteſt d.l.fin.
Non movet me, quod dici ſolet, hæ-
redem cenſeri eandem perſonam cum de⸗-
functo. Ergò, ſicut defunctus non poruiſ-

14

ſet vindicare, ſi res à ſe vendita poſtea fuiſ-

ſet ſua factal. vindicantem 17. f. de evict. ita nec

hæredem id poſſe, utpote juris fictione ean ·

E 4 dem

—☛☚ m

9

2 PaRAILECTIONES AD TITuIIIM

1 dem cum defuncto perſonam. Nam nego
heæredem ſimpliciter eodem cum defuncto

jure cenſeri, ſed cenſetur potius habere du-

plicem perſonam; alteram ex ſe, alteram

ex defuncto, quem repræſentat d. I. fin. C. de

evict. l. Scia 73 ibi, jure quidem proprio ſ-. de evil.

t. t. ſ-. de jeparat. Nec opus eſt, ut alte-

ram deponat, ſed jure poteſt utramque ſu-
ſtinere, quatenus non contrariantur: & ve-

16

r in hoc articulo non contrariari,jam ante

oſtenſum eſt, cum ſint compatibilia, & alte-
rum non tollat alterum.

eo ipfo, quod adierit hæreditatem, conſen-
ſiſle omnibus defuncti factis & obligatio-
nibus, adeoque etiam alienationi rei ſuæ;

eaſque obligationes per quaſi contractum

in ſe tranſtuliſſe; S. beres l. de obligat. quaæ quaſi

ex contr. Nam illud prius præcisè negatur.
Hæres quidem, adeundo hæreditatem, ob-

Iigationes defuncti in ſe recipit, activè &
paſſive: onera pariter & commoda ſubit:

Interim in nihil aliud conſentit, quàm ad

quod jure tenetur. Unde ſi quid defunctus
perperam fecit; ſi deliquit &c. nemo dicet,

heæredem adeundo hæreditatem illa perpe-

ram faéta, illa delicta approbaſſe, illis con-

ſenſum ſuum dediſſe. Vnde etiam eſt, ut

in multis non teneatur hæres, in quibus te-

neba⸗

Non movet etiam, fi dicas: hæredem

D
m
ebature
(sliepo

Celllee6.

(tbu en

Cbuahr

Schlrelen
Coniebtun

Eechaetrtti

Cirekiac
net Kece

id

Dä „.
lchrättlin
ſenuhnne

Uemͤnine
Cbei
Clnner

nne
moretl
ſichen
Ugli

nne

W⸗

tunun

—

1. Nm N

CuNcCtin

dushibert
er le, Aen

utiet
n iſ⸗ 1l

el At dr

ntungee! el

lintur: An
Uiizaman

NbiaAir

len hzutn
Ttenonth
tiori nuln
gat lß⸗
ne⸗

DE REGuIIS IuIRILS. 7

t ehele e 4

nebatur defunctus; ſicut videmus in deli-

ctis, lie non conteſtatà l. omnes pœnales 26. f.

de oblig. C& aft. cum ſimil. Sed & in contra-

tibus perperam factis, & quaſi contra-
ctibus ſæpè videmus mitiũs teneri hære-
des, ut oſtendit . 1. C. de hæred. tut. Quæ

omnia eò tantùm adducuntur, ut ex aditio-
ne hæreditatis non rectè ponatur heres, ab-

ſolutè & indiſtinctè conſenſiſſe in facta de-

functi, adeoque pręſtare illa teneri.

Quid ergo eſt, inquis, quod d. I. cum

4 matre ait ſiliam hæredem vindicantem do-
li exceptione excludi? Reſpondeo, legem
hoc minimè dicere, ſed hoc: emtorem non

Prohiberi uti doli exceptione: quę duo val-

dè ſunt inter ſe diverſa, quod hâ½c ratione

oſtenditur. Dominus, qui rem ſuam vin-

dicat, non habet neceſſe offerre pretium,

multò minus id, quod intereſt poſſeſſoris,

19

rem à ſe non vindicari; ſed rem ſuam repe-

tit gratis l. incixilem. C. de furtis l. ſuper empti
16. C. de evict, idque etiam, ſi pater vel mater
eſſet, quæ vendidiſſet l.i. in fin. C. de honis ma-
ternis. l. mater 3. C. de rei vind. Neque hae

ratjone filius repetens dolum facit, aut de-
cipit alterum quia ſuum petit, aut recipit:

I.55. l. 129. infra. h. t. Sed quia in ſpecie le-

20°

gis cum à matre, filius non tantùm eſt domi-

nus rei venditæ ſed ſimul etiam eſt hæres

R

E j yen-

74 PaHLECITIIONES AD TITuIUIM dr
74 IIOkES AD II —

—

venditoris; apparet illum dolo rem repete- euhon
re, niſi ſimul offerat id, ad quod defundus M, un
tenebatur, cujusipſe locum ſubit. Ita fit, ponahee⸗
ut cum pro parte tantùm hæres ſit, & to- tenhen
tam domum ceu ſuam vindicet, doli exce- dkintenn
ptione poſitâ non aliter domum recipiat, nounek
quàm ſi pro eâ parte, quà hæres eſt, reddat hie
pretium, & ſi quid amplius poſcit evictionis mimth
cauſa. Similis ſpecies eſt in l. emtor 6s. Hde ijfnn

rei vind. . te,qu
21 Dicat aliquis: ſi hæc tantum ſit ejus . mmni.
cum a matre ſententia, facile potuiſſe nos eö imlum
lege carere. Cui enim ignotum erat, & iuarp
hunc hæredem vindicantem, & omnesipfi- tulnait
us cohæredes obligatos eſſe ad pretium, & luihſie
quicquid emtori debetur evictionis nomi- linheit
22 ne. Sed primùm conſtat, totum Codicem ſmnhf
refertum eſſe reſcriptis, quæ nihil conti-: uun
nent, niſi jus communiſſimum: ad inſtan- lenllnmin
tiam ſcilicet ſupplicantium, imperitorum xnyain
fortè militum. Deinde uſus legis eſt in be- aatut
neficio retentionis. Hæres prætendit, in mMaßht
confeſſo eſſe rem, quam vindicat, eſſe ſuam; en Ker
quid autem & quantum ipſe evictionis no- aliiten
mine debeat, nondum eſſe liquidum: ita- tinpene
Jque petit ſibi antè omma reſiitui domum lndance
ſuam: paratum ſe poſtea, ſuper evictionis anken
causâà judicium ſuſci pere. Sed hunc peti- mp
torem meritò repellit emtor doli exceptio- ne

ne⸗

UN

—
temteen
odgelnror
ldi lu
reſ Ar
et, Clene

um tii

es elt den.

it enidnn
mtor i

umſtejn
nice we
num ent
Konneit
Areinil
Pons .
n Codice

Uihl (ONd ⸗

inltn
nertorut

elin.

ebliit
celelon
aͤiononn.
gon:.
vicorun

. ctan
uoe en

eueytb

—

D E REGuLIS IuaIs.

ne, ut non prius cedat poſſeſſione domus
emtæ, quàâm ſibi à vindicante præſtetur
portio hæreditaria ejus, ad quod defunctus
ei tenebatur. ſemper enim plus commodi
eſt in retentione, quàm ſit in actione, ut
notum eſt. V
Et hæc quidem ita ſe habent, quando 2
dominus rei hæres eſt factus venditori rei
ſuæ; ſicut hic filius matri ſuæ. Contrà
ſe habet, quando venditor hæres eſt factus
domino rei. Nam ille non poteſt rem, à
ſe venditam, vindicare ex perſonâ defun-
cti; quia repellitur exceptione rei à ſe ven-
ditæ & traditę, itemq; doli exceptione l. vin-
dicantét7. f. de evict. l.I.f-. de excpt. rei vẽd. & trad
Ratio diverſitatis affertur à Paulo in l. rem 24
alienam. 47. f. de pign. al. Dominus rei,
ſuccedens venditori nihil facit improbè,
rem ſuam vindicando, ſi paratus eſt evictio-
nem præ ſtare d. l. ult. C. de evitt. Venditor
ſuccedens domino rei, facit improbeè, veni-
endo adverſus proprium factum d. I. vindi-
cantem, & ex ſuo mendacio arguitur, quia
vendidit, ut ſuam, & jam vindicando ex al-
terius perſonâ, dicit non fuiſſe ſuam d. l. 41.
Ergò aut ſcivit non eſſe ſuam, quando ven-
didit, & tamen pro ſuâ vendidit, & tantò eſt
improbior: aut ignoravit, tamen ex ipſo,
quod vendidit, oſtendit ſe venditurum kug

/

76 PRELECTIONES AD rITuLUM

ſe, ſieſſet ſua zatque ita, quantum in ſe in,
tranſtulit rem in emtorem irrevocabiliter:
cui ſuo facto, memi & intentioni non po-
teſt citra im probitdtem contravenire, in al-
terius præjudicium. Hæc diverſitatis ra-

tio, quam Paulus adduxit, certé minimè

negligenda eſt.

25

EFEtiſiautem acutiſſimus Cujacius in. 2
l. rem alienam. tandem concludat, hodiè nihil
intereſſe, venditor domino extiterit hæres,

an dominus venditori; utroꝗque enim caſu

repelli hæredem à rei vindicatione: : & ad

eam rem utatur primùm eo argumento,
quod Modeſtinus author legis 22. ff. de pign.
ſit recentior Paulo, cui contradicit in d. l. 2:

utpote cum ille ad Gordianorum usque

tempora vixerit, ut oſtendit l. 5. C. ad exhbib.
Deindè etiam eo „quod Vlpianus utrumq;
caſum æ quiparet in a. l.I..de eæcept. rei vend.
&trad. Denique ut ex eo etiam putet in
1. ult. C. de evict. hæredem fidejuſſoris, ex ſu
perſonâà vindicantem, doli exceptione

26 repelli. Tamen, quod pace tanti viri dixe-

rim, non unum eſt, quo hæc ipſus ſenten-
tia manifeſte xefellitur. Nam primùm d.
I. in. clarè dicit, hæredem fidejuſſoris non
im pediri, vindicare ex ſu4 perſonâ, ſalvà ta-
men evictionis causâ. Atqui utique impe-

ditur vindicatio, ſidoli exceptione repelli-

tur.

aAr

. En

blmperte
himtslin
ſete ann
tuſummnir
utem
lnegelin
ln .

Hoirp tn

Dudierentn

Fininauum

eioreree

üncun)
refitt.
futtein

uhe

Ennäin
unet d
mmin
fidtere ur

kiorni

pioned N
rlcki
AUmetleg
nnle

Inun DE RHEGULIS IIRTIsS. 77
duna, tur. Quinetiam manifeſté diſtinguuntur
ZðZ ab Imperatoribus inter ſeſe hi duo caſus;
Wiimg primus, ſi ipſemet fidejuſſorivellet emtori
Uuente facere controverſiam, quaſi res vendita,
Gie cujus nomine fidejuſſit, eſſet ſua. Secun-
cente nii dus, ſi hæres fidejuſſoris id faciat. Primo
caſu repellitur fidejuſſor i. exceptione 11. d. r.
1Cim C. de evict., poſteriore caſu non repellitur,
i non impeditur d. I. zn. eod. tit. Deindè ani- 27
eiemin madvertendum eſt, Diocletianum & Ma-
dteeinn ziminianum, authores illius legis fin. po-
ek ſteriores eſſe tàm Paulo, qui Alexandri Se-
GeNIn veri, quàm Modeſtino, qui Gordiani tem-

us Pore vixit. Porrò Iuſtinianus, his omni- 3
din bus poſterior, in Authent. de nuptiis Noy. 22. 2

unne cap. ſed quod ſancitum 24. liquide ſancivit, ſi
,CA& parentes aliquid alienaverint, quod libero-
uti rum erat, tàm liberos, quam hæredes ipſo-
Gmns rum illud quandocunque ab emtoribus
tim pun vindicare poſſe, nullâ eis obſtante exce-
Alrsen ptione, niſi tricennalis temporis præſcri⸗
een ptione domini fuiſſent facti emtores. Quid M
il gquæſo, clarius ad hanc rem poſſet dici? ded ²9

i⸗
. SE antè luſtinianum id ſanxerat C onſtanti-
n nnl nus in l.¹. C. de bonis maternis, niſi quod de
iun tricennali tempore nihil expreſſerat. Et 30
n,der fruſtra replicaret aliquis, tàm Conſta ntini,
igege. duam Iuſtiniani legem accipiendas de caſi-

hbrus, quando liberi non fuerunt hæredes fa-

/

R *

78 PRELH CTIONES AD TI ruruM

31 Gi parentum ſuorum. Cuienim credibi-

le fiat, utrumque Imperatorem, univerſali
illa com minatione, emtoribus factàâ, reſpe-

xiſſe tantùm ad caſum rariſſimum, quo li-

beri ex hæredes eſſent; non autem ad com-
muniſſimum, & frequentiſſimum, & ipſi

naturę convenientẽ caſum, quo ſcilicet hæ-

redes ſunt l. zʒ. 6. 5. 6. ff. de legibus l. ſcripto f.

undè liberi l. lulianus 26. fi quis omiſſa cauſ teſt.
Supereſt l. ie f. de except. rei vend. & trad. ubi

z2* Vlpianus ait, idem eſſe, ſi venditor fundi
domino ejus, ac ſi dominus fundi hæres vẽ-
ditori exiſtat; ſcilicet, ut illà exceptione re-
pellatur. Reſpondeo primùm, nihil prohi-

3 bere, quo minus illa exceptio, alioqui per ſe

juſta & idonea, elidatur replicatione ex d. I.
fin. C. de evict. ſcil. ſe quidem venditorem

non eſſe, ſed paratum eſſe evictionem præ-
ſtare, quemadmodum venditor teneretur
dummodò rem ſuam recuperet. Notum

eſt enim, exceptionem, quantumvis juſtam
. △ . .„ f⸗ . . . .
primàâ facie, elidi juſtiore replicatione. I. de
replication. & alibi gaßim. Deinde reſpon-

deo, ſi maximè detur, Vlpianum hanc re-

plicationem non admiſſurum fuiſſe, tamen
ex eo nihil aliud ſequi, quàm eam quæſtio-
nem fuiſſe temerè eâ ætate controverſam,
diſſentiente nimirum Paulo, ipſius Vlpiani
coævo: ſed Pauli ſententiam poſterioribus
tem-

X

1

—
en orb
Lluſtinuann

Relookeore
hcteſleni
ſulertebn

ſfn
Ginng H

onmonl.

1kehe
Anigpoe
nimzolen
Dence

inmn ſonb

ni nane
ontli⸗
lewank
Geei nbern
Tüdliſte
,nichn
nclllne
Kln
ln
lt lnn
hent
nten
ente
nihen
mri
ſdn

TITn PDE REGuIIS JIuRIs8. 79

.

☚n-

– temporib., ſcilicet Diocletiani, Conſtantini
tem, Wunel & Iuſtiniani, approbatam eſſe per ſupra dica.
nsnct, Reſondeo tertiò, Vlpianum, ſi in ſpecie de 3 5
ſnnn ti hac replicatione rogatus fuiſſet, illam non
Nutnds fuiſſe rejecturum, ut apparet ex l. Ai ego 9. S.
Anm i Kresß. dejure dot. de quà poſtea figillatim vi-
debimus. His ita firmatis, ſibi conſtabit

D optimus conſenſus huju; l. cum à matre cum
nia 4. . Ain. C. de evid. ad quam alias nihil ſolidi
ν adferrià quoquam interprete vidi, in quo
vendts animus poſſet acquieſcer.
Undiaoua . Deindée hanc interpretationem plu-
atenm rimum juvabit, ſi conſideres, in ſpecie
mn nhl 1. cum mwatre. matrem vendidiſſe totam
dirie domum fillii, atque adeò voluntatem matris
R fuiſſe, totam hanc domum fieri emtoris, ne-
enſendun Aue et auferri, & tamen hanc voluntatem,
iäoren duæ indiviſa eſt, filium hæred em non tene-
rten t in ſolidum præſtare, ſed tantům pro par-
„ te, qu hæres eſt, Si factum defuncti præ-
Ur ſtare, eſt voluntatem ejus non impugnare,
an ſed implere, ut communis interpretatio
D vult, tunc non debuerunt Imperatores fi-
elncen.

hut lio exceptionem opponere tantùm, qua-
ͤn tenus hæres eſt, ſed in totum eum vindi-
hu cantem repellere zita tamen, ut æ ſtimatio-
1 nis p ortiones cæteras à cohæredibus ſerva-
,gln ret, ut alias fieri videmus. Nam utique hoc
eH factum matris indiviſum eſt; illa non par-

—

38

communionis facilè obtenturus eſſet com -

80 PkRAILECTIONES AD riIrutüuM

—

tem', ſed totum voluit vendere; alter non

partem ſed totum voluit emere. Itaꝗue

cum Imperatores permittunt filio, reliquas

omnes partes vendicare absque ullà exce-

ptione, (& quidem ſine pretio, ut ſupra o-

ſtendi ex l. mater eod. tit.) uni ſoliipſius por-

ne credemus illam doli exceptionem eò

permitti, ut filius jure ſuo retineat plures
partes ſuæ domus, emtori unicam partem

relinquat, cum tamen propter difficul ltates

muni dividundo judicio, ut ſuæ Pportiones

N

39

ſiceretur: ſedi is qui dederat, ante nuptias

plures traherent ad ſeſe illam unicam, præ-

ſtità æſtimatione? Annon longè veriſimi-

lias eſt doli exceptionem, in ill unicà par-
te, magis dari ad effetum recipiendi ante
omnia pretii, & quoôd amplius ex causàâ evi-

ctionis debetur „quàm ad effectum illius u.

nicæ partis emtori conſervandæ, cum ta-

men illam partialem retentionem alioqui
noſtra jura Bravem & corrigendam cen-

ſeant.

Tertio, hujus interpretationis Aqui⸗ .
tatem valdè juvatt. ſß ego 92. §. 1. F. de jure do-
tium. Nam ibi defunctus rem, non hæredis,
ſed ſuam alicui dederat in dotem, proaliquà

puellà, ut demum nuptiis ſecutis dotis ef-

ſecu⸗

— .

——
cnrascecel
ſun rei
re lelma
miſent Nu⸗
Ungfrenten

uli n
tioni ſinunt: opponi doli exceptionem, an-

eodllelerin
ihhinng
MeClthtet
irizeno

=

ibinehe

igeniſen
nlreitl

kuſe n

Auumm
ne holl

ltu

—
ere; Aen
mere. lue
ninth
enelliet
to, min
diſolipiunn
Ceptionmnt
cetionene
teinet e
mnicm on
er Cchcun

lruseſem
ſor nE

municnn

ſeltt
longeenn

erpien
iusexcandh
Fectumiiun
r, cun
vonen do
gecan

eiotitt⸗
1fAe
vnminn
temnl
ultni⸗
inte i

6

8

DE REGuIIS IIRIsSs. 91

ſecutas deceſſerar; atque adeò dominium

ejus rei (ſicut etiam cæterarum omnium,
quæ defuncti fuerant) in hæredem trans-

miſerat. Nuptiis deindè ſecutis, ait Vlpia-
nus, fatendum eſſe (nota hoc verbum, fa-

tendum eſſe] non poſſe dominium rerum ab

eo diſcedere, inuito eo. Concludit quidem
ibi Vlpianus (r.) benigniusefſe (.) id; fa-
vore dotis, neceſſitaté imponi heredi, con-
ſentire ei, quod defunctus fecit: ſed ſi ita
indubitata eſſet communis ſententia, in hac
I. cum à matre, nihil attinut, Vlpianum ſe-
ſe fundare, in ſolo favore dotis, ſed fundaré
debuit ſeſe in eo, quod hæres omnis &
omnimodò citra omnem favorem cauſæ
debeat conſentire facto defuncti, ob hoc
ſolum, quod hæres ſit: idque eo magis, quia
illa res fuerat defuncti, non hæredis. Si pu-
tavit Vlpianus, non obſtante, quod ea res

40

41

defuncti fuerat, tamen fatendum eſſe, non

poſſe dominium ejus invito hærede ab eo
diſcedere &c. quid putabimus dicturum
fuiſſe, ſi hæres, paratus obligationi defun-
cti ante omnja ſatisfacere, urgeret tamen
rei ſuæ reſtitutionem; ideò fortè, quod
certà ducatur ejus affectione: paratus, in-
quam, interim omne id præſtare eo nomi-
ne pro ſuàâ parte, quod defunctus præſtare
tenebatur. s
F Quar-

42

4

82

—.

Pa FLECTIONES AD TITuILuIM

Quartè confirmatur eleganter hæc
ſententia ex l. Seia 73. ff. de evict. licet ea pro

communi interpretatione allegetur „pro-

pter finalia verba, vel exceptione doli mali

Jummoveri peſſe. Quam rectè, vel perpe-
ram, ex eo facilè intelligitur, quod Paulus
quæ ſiverat, an Sempronia jure controver-

ſiam facere poſſit? & reſponderat, jure poſ-
ſe. Qui dolo facit, non jure facit, & con-
tra: qui jure facit, dolo non facit l. 5y. infr. b.t.

& ubi dolus non eſt, ibi nec doli exceptio

l. 2. in princ. & S. 1. f. de doli except. Specie

quidem juris faceret primâ fronte, ſed non

jure; ideò aliis locis dicitur, hunc fruſtrà
facere controverſiam, irrito conatu: imò
controverſiam facere non poſſe in l. 14. C.
de evict. At hic in quæſtione Pauli non fa-

cit fruſtrà, nec irrito conatu, ſed jure & cum
effectu, ut ſequatur evictio, ibi, enictis pra-

44 diis. Sed interim verum eſt & manet, illam

Semproniam doli exceptione ſummove-
ri poſſe; hactenus, ut non aliàs jure petat,
& audiatur vindicans, quàm præſtet evi-
ctionis cauſam, ut in l. fin. C. eod. tit. nimi-
rum ut exceptio detur ad illum finem, ad

quem daretur actio in verbis proximè præ-

cedentibus. Summa: quatenus aliquis dolo

facit, eatenus etiam doli exceptione ſum-
movetur; quatenus non dolo, ſed jure fa-

0

a

t, enenn

Mici Ae
(onveriente
mnpb oni

Mtentgn
UMconmrium
Ceumer

ebcineetn

Uenefrſvcce
lherecis

nnueleto
4
t

PDrFr REGIIIS TuRIS. 8;

—.
clegunnk
ig leet u

4
4

1

tegptint in

ee, e 8
ſiengunkn

jure anm
udetet f
re heit, Ar

nuitl en.

ner olant

eug
fone an

Ur, hureti
O conn1
1poleit
ge Pidin
iiml

=

Kmined
one ſunnn
alusſoe⸗
in dant
CNKN

4

Nunhn

— =E

Nviili
Methün
Gotr

.
.
1

9

4

=

egetn n.

– —
— —

— . —
n

cit, eatenus nec doli exceptio illi poteſt

obiici. Apparet igitur pulchra harmonia &
convenientia horum textuum. Denique

magis confirmabitur & placebit hæc inter-
preratio, ſi nullus textus aut ratio evidens
in contrarium extet, ex quâà cõcludatur aut
colligatur, heredem non tantùm ita pręſta-
re factum defuncti, ut in jus & obligatio-
nem ejus ſuccedat; ſed ut etiam dominium,

quod hæredis fuit, tueri ſibi non poſſit, etſi
paratus eſſet obligatisni defuncti pro ſe pa-

rêre.

Primum igitur pro communi ſenten- 46
² A . A . . . .
tiâ tuendàâ ſpeciosè objicitur l. filium 3a1. f. de

lib. canſa. ubi filiꝰ hæres patris, ob hoc ipſum,

quod hæres patri extitit, non poteſt ſervum

ſuum àâ patre manumiſſum in ſervitutem
revocare. Ergò non poſſet eundem ſer-
vum à patre venditum vindicare, licet para-
tus eſſet emtori pretium ejus præ ſtare, und
cum eo quod amplius intereſt. Sed faci

4 ½

lis eſt reſponſio. IIlud factum patris (ſcili⸗ 47

cet manumiſſio ſervi, qui filii fuit) non po-

teſt aliter præſtari, niſi ſervus ſit & maneat

liber. Filius hæres non poſſet aliud pro il-
2„* . . .„ „„
là libertate præſtare, quia omnis æ ſtimatio

Par va eſt reſpectu libertatis. I. libertas. infra.

Hh.t. Si ergò factum defuncti ab hærede præ-
ſtandum eſt,ſicut eſt præſtandum d. l. eæ qua
F 2 per⸗

4³

24 PRELECTIONESAD TITuLIM.

—.2.

perſona inſra. h. t. hoc caſu nullus modus in

rerum naturs eſt ejus præſtandi, quàm ut li-
berum ſinat eſſe eum. Perſpicuum itaque

eſt, hanclegem nihil efficere in contrarium.
Secundò adfertur I. venditioni C. de re-
bus alienis non alien. ubi emtori optio datur,

. * △ .
utrum velit exceptione doli oppoſità reti-

. . 2 .,
nere rem ſibi venditam, aut verô, omiſsãâ

49

0

51

exceptione, ad id, quod ſuàâ intereſt, agere.
3 .* .
Ergèò falsàùm eſt, quod ſuprà poſui, doli ex-

ceptionem in caſu. d. cum à marre. non poſ-

ſe opponi ad excludendam vindicationem,
ſed tantùm ad retinendum id, quod inter-

. 5 1 .
eſt. Reſpondeo, perperam in illàlege, ca-
ſum illum pro veriore poſuiſſe Accurſium.

quod dominus rei ſucceſſerit venditrici:

imò venditrix non domina ſucceſſit domi-
no rei, quemadmodum in l. vindicantem f. de

erid. Er vel ſola inſolens & inuſitata locu-
tio reprobat ſenſum Accurſi. Nam ſilo-
querentur illi Imperatores ( ſunt autem j
dem qui etiam fecerunt. I. ult. C. de evidt.) de
hærede venditricis, non dixiſſent venditriu
ſuccedenti, obſcuro admodum am biguo⸗, &
inuſitato modo loquendi; ſed dixiſſent
longéè facilias & planius, venditricis hæredi.
Tertiò pro communi interpretatio-
ne adfertur l. filiusfam. 112. S. cum patej. F. de
legat. 1. 1. ſucceſores 10. C. de ſolut. I. p., na

5
Aen⸗

.AI

(am Nto

Amint,
ſeben deh

läiraloti

runtenr

(npelute

Cbtebt hu

olutennie

liKllinl

ukzibin

Klredes .
fene gedir
Genpeen
kiten o

lunzele

Nuereltͤ

Hhilei

he
En
Commmnl.
nnilbe
thed 4
Mnigen
in ner
iul
mhuntk
fen⸗

Aſalin

IIN

——

luswotrt

mdguntd

Hinmn
incomn
nditnn
Cnintnen
logpi⸗
Nt erd⸗ 1
nerel,
ngſucl⸗
minanaf

indcni

ols
nug
ihe Mud
leit ſ⸗
ſcelil⸗
num,
Xiult
6 Nn
(anin
.CARN
llnn ,
nunß⸗
A
e
jine n,
mi,

r N

”M

DE REGILIS IuRIS. 3 5

NWRen

44. 7 ad Trebell. Sed illæ planiores ſunt,

quam ut operoſam refutationem requirãt.

Nam inl. 114. nihil aliud dicitur, quàm hæ-

redem debere parêre voluntati defuncti,

ſcilicet legitimæ & juſtæ, quam lex probat,
juvat, tuetur: ſicut ibi, dum pater fundum
ſuum noluit extra familiam alienari. Quis
dubitabit huic voluntati parendum eſſe?
Potuit enim ſuæ rei ilegem dicere, quam vo-
luit. Sed & in l. 1o. C. de ſolut. nihil de alienis

mancipiisin ſolutum datis, ſed de propriis.

At hæredes putabant illorum pretium ſu-
perare debitum, ideoque volebant ſolvere
debitam pecuniam, & recuperare mancipia.
Id quidem poſſent, ſi minor fuiſſet, qui in

ſolutum dedit! un. C. adverſus ſolut. ſed quia

major dedit, firma manet ſolutio. Legis 44. F.

2

44d Trebell. eadem eſt ratio, quæ eſt l. 114. de

g.. de quâ modèò dixi.

Quartè vehementer urgetur pro
communi l. ab eo 7. C de liberali cauſa, Etſi,

inquit, libertas jure data non fuiſſet, tamen
reſpectu aditæ hæreditatis, hæredem ma-
numittentis debere voluntatem defuncti
ſuo conſenſu firmare. Notandum eſt,
ipſius defuncti, non hæredis, ſervum fuiſſe
manumiſſum, ſed non ritè, ibi, etſi iure non
proceſſerit, puta, fuiſſe minorennem, ut rectè
gloſſa ibi animadvertit;! 4 quia in eà volun.
F 3 ta.

36 PRELECTI ONES AD TITuLuM.

⸗0 —

——

tate manumiſſor ad mortem perſtitit, per
tea tum ibi, voluntatem defuncti, nec retracta-

vit eam, licet potuiſſet, indignum eſt hæ-
redem eam retractare „qui nihil juris in eo
ſervo habuit: ſicut videmus in ſimili, ſi do-

nator non revocavit donationem, licet po-

tuiſſet, hæres non auditur revocaturus l. fin.
C. de revoc. fonat. Etſi verò hæres minoris

gaudest beneficio reſtitutionis ex perſonâ
minoris, tamen norum eſt circa libertates

difficilidls concedi reſtitutionem S. ſemel. I.
18 uibus ex cauſis manum. non licet. Quamvis
etiam ſpeciosè urgentur hæc maximè ver-

ba reſpedu aditæ hæreditatis, ex quibus infe-

runt, hæredem adeundo hærcditatem cen-
ſeri omnia à defuncto facta com probare &
rata habere, ſuoque conſenſu fiirmare: ta-

mẽ hoc falſum eſſe, ſæpiu us clarè fuit demo-
ſtratum; nec uſque aleò laté porrigenda

ſunt illa verba, ad quæ ſtiones longe diſſi.

ſ9 miles. Veluntas defuncti, quamvis mi-

nus ſolennis, circa res ſuas! ongé à& favorabi-

lior eſt, ut obſervetur, quàm circa re⸗ alie-

nas, ut apparet ex d.lI. Seia. Iod leoque etiam

aditio hæreditatis plas operari debet adi il.

lam, quàm ad hanc tuendam.

So VItimo loco præ omnibus aliis pro
communi ſententia ſtringit. ſKve poſſe ßio /4.
C. de eyiét. ut quæ non ita loquitur, quem-

admo-

D

(nodum

Nquden
Cekandst
lamorere
utenter in
1 Gan

u Aetun H

Nlolitar

mlln

alucrd

rmnen

e

— DE REGUIIS IuRIS. 87
Perki g. — 6„ „ — õ
admodum lex ſin eod. tit. ac ſi hæres præſta-
neckettd . — funci
nde ret quidem factum defuncti, eo modo, quo
in deſfunctus tenebatur: ſed ita, ut non poſ-
. tn ſit movere controverſiam, id eſt, ut fruſtrà
h e intentet vindicationis litem ex ſuâ⅛ perfo⸗ 6
Chein ctſ 2 1
nen D nä. Sed cum æquè clarus ſit textus a. . ſin. ⁵*
poce . 41 . 2
ie 3 vel etiam clarior in contrarium, ut nulla à
nene quoquam interpretum hactenus allata ſit
du l idonea reſponſio, in quâ poſſit animus ac-
Ctcilmen quieſcere, puto è contrario, non im proba-
i⸗ iliter ad hanc l. 14. reſponderi: Primùm,
fictſe ⸗ .
un e his verbis, quod controverſfiam movere non poſ-
ne, At, addi rationem ſive cauſam hanc, de qua
er ub. . pæregitari ,„; 8
ire æreditaris author laudari poteſt. Atqui
ee omnis diſpoſitio ampliatur & reſtringitur
ong cx ſuâ caus,ut notum eſt: cui conſequens

fim eſt, ur quatenus author laudari poteſt, ea-

efi tenus non poſſit movere controverſiam.
e Art verò non poteſt aliter author laudari,
elE“ qum ſi jure hæreditario veniret, ſecus ſi ex
, ſui perion, ex quᷣ proprium jus habere &
oi retinere ſuprà oſtenſum eſt ex l. Seia ,3. f- &
. ſin. C. de evici. Deindè, etſi non reſtricti 61

63 X . 2
E. veé, ſecundum cauſam adjectam, ſed univer-
ſaliter illa propoſitio accipiatur, tamen ni-

„. hil aliud ſequitur, quam Gordianum, cujus
nboſt, ca lex eſt, in eà ſententià fuiſſe, ut Mode-
α ſtinum ejus conſiliarium in l. 22. f. de pign.

ſed poſterioribus Imperatoribus, Diocle-
F 4 tia.

3 8 PRELEHCTIONES AD TITuLuM

n —

— . —
——

tiano, Maximiniano, Conſtantino, Iuſti-
niano aliud viſum efſe antea probatum eſt.
6 Denique ut concludam, multum ad rem
faciet, utrum ſciens rem hæredis defun-
ctus alienaverit, hanc ſibi licentiam ſumens

in re ejus, quem viciſſim ſuis bonis beare
voluit; an ignorans: ut hoc caſu indiſtin-

Gtè audiatur hæres rem ſuam vindicans,
ſalvà causâ evictionis; illo non ſemper.
Nam & famæ & exiſtimationis defunci ra-

tionem habere debet: quà ſalvà, non eſtar-

cendus juſto rei ſuæ deſiderio; cum videa-
mus, etiamſi res non hæredis, fed defuncti
fuiſſet, tamen haberi rationem juſtæ hære-
dis affectionis, dummodòè æſtimationem
præſtet ut in !. ſi domas. 71. §. qui confitetur
64 verſ. aut ſi ſervum ff. de leg. I. Non ignoro
etiam, valere legatum rei hæredis, etſi
teſtator ignoraverit hæredis eſſe. l. anum

ex ſamila 6. §. i rem ſj. de leg. 2. Sed Papi-
niani in ea l. quæſtio non erat, an hæres
omnimodè rem ipſam præ ſtare teneretur,
an verò lberaretur offerendo æſtimatio-
nem? ſed ne planè legatum detrectare
poſſit, etiam quoad æ ſtimationem, ut alias
fit re alienâ legatà. S. non ſolum. I. de legat. At
quando hæres paratus eſt æſtimationem
Præſtare:id jam ex alis legibus & ex ratio-
ncju.

H
üudo
el Uane

Chlvetucin
nſclenoin

n ſ

—

ejwdican

Legaure

Mn⸗
Chleulo

ihelnerc
Limneih
UN e
begen en
Reunnf
glinmn

nglf

TITN

arino, i.
tobannc

Ulrun Aer.

*

Lrect el .

etamſonen
isbonuben
eceſantt
m mdder⸗

non ſend
Nudetuncin

Ue vonett
nozcumſer

,ſel Eni.

hen Arier
lononen

= — —

ne judicandum eſt, an admitti debeat ; ut
eleganter probat dicta l. 71.

Lex 30.
Vlpianus lib. 36. ad Sabinum.

DE REG⸗IIIS IuIRISs. 99

Nuptias non concubitus, ſed

conſenſus facit.
PE X hoc efficitur, quoties inteſtato de-

̈functo conjuge ſuperſtes ſuccedere,
vel in partem vel in ſolidum, ex ſtatuto aut
conſuetudine debet, locum id habere ſta-

tim ſolennizato, ut loquuntur, matrimo-

nio, etſi necdum in mariticubiculum ſpon-

ſa venerit l. cui fuerit 15. ff. de cond. & dem.

Quin imò, etſi necdum in domum mariti

deducta fuerit Boer. in conſy. Bituric. tit. de con-

ſvet. matrim. S. 1. Br. in l. nihil fl. de ad. rer. amot.
Bl.in l. cum inte C. de don. ant. nupt. Idem Boer.
tit. de conſvet. ſuper iure & ſtatu perſonarum §.

item que la femme. Vnde & de dote actio- 3

nem habet ante concubitum, I. ideoque ff. de

2

rit. nuyt. quam ſponſa non habet: & vi-

rum luget I. denique ff.d. t. quem ſponſa non
luget l. uxoris in f. ff. de his qui not. inſ. Quæ

ſuperiuns de ſucceſſione dicta, loc habent,“

niſi ſpecialiter ſtatuto expreſſum ſit, quate-
nus in cauſsâ ſucceſſionis matrimonium in-
telligi oporteat.

F 5 Lex

90 PRIECTIONRS AD TITuILUIM

Lex 31.

Nlpianus lib. 42. 14 Sabinum.

Verum eſt, neque pacta, ne-
que ſtipulationes factum poſſe tol-
lere. Quod enim impoſlibile eſt,
neque pacto neque ſtipulatione
poteſt comprehendi, ut utilem

actionem, aut factum efficere poſſic.

IVjus L. explanatio petenda eſt ex

notatis infrà ad l. ea quæ dari iz5. & l. im-
poßibilium 15. h. t.

Lex. 22.
Ulpianus lib. 473. 4d Sabinum.
Quod attinet ad jus civile, ſer⸗

Vi pro nullis habentur. non tamen
& jure naturali: quia, quod ad jus

naturale attinet, omnes homines

uales ſunt.

Væ hic dici poterant, jam ſaprà tradi-
ta ſunt in l. in perſonam 22. h. t. Cui jun-
gende 1. cum ſervis 107. l. lervitutem 209. inf.
eod. l. ſervi 14. F. de obligat.

& a.

Lex

Iu

—

nun.

alnn.
1poletc.

birth
ioularo
d rie
celel

eund ei

taigg61

.

Cwe

nonunel
vod

herim
ſefſh
, Co

Ne4,

DE REGumuIIS IuR IS. 91

Pomponius lib. 22. ad Sabinum.
IhIn eo, quod vel is, qui petit,
vel is, à quo petitur, lucri facturus
eſt, durior cauſa eſt petitoris.

C Onvenit l. nemo /26. §. cum de lucro inf.

h. t. & explicabitur in l. in pari 128.pr. edd.

Lex 3.
Ulpianus lib. 45. ad Sabinum.
SZSenmhper in ſtipulationibus, &
in cæteris contractibus id ſcquimur,
quod actum eſt: aut, ſi non appa-

reat, quid actum eſt, erit conſe-

quens, ut id ſequamur, quod in re-
gione, in quàâà actum eſt, frequen-
tatur. Quid ergo, ſi neque regio-

uls mos appareat, quia varius fuit?

Ad id, quod minimum eſt, redi-
genda ſumma eſt.
Tſi communiter intentio non aliunde
meliâs, quàm ex verbis colligi poſſit,
cum verba ſint character animi 31. Labeo 7. Fj.

de ſup-

de ſuppel. leg. totius tamen negotii, quod ge-
ritur, ratio cõſiderata facit, ut aliud dictum,

92 PRXLECTIONES AD TITuILUuIM.

aaAEN

aliud ſenſum intelligatur: quod & per ſe
evidens eſt, & oſtenditur in l. 6. 8. ſi fundus f.

ge contrab. emt. quo caſu, neglecto eo, quod

dictum eſt, id quod actum eſt ſequimur d. 1.

6.1. 3. C. de lib. preter. Cui non obſtat! quic-

quid 99. f. de V. O. quæ pro omiſſo vult habe-
ri, quicquid verbis expreſſum non eſt. Hoc
enim tantùm eo loci agitur, ne ex generali

contractus, aut negotii, quo de agitur, natu-
râ & conditione; ſed ex ſtipulationis teno-

re fundamentum interpretationis capia-
tur; nihil tamen verat, ſi per im prudentiam
ſecus dictum, quàm actum eſſe, doceri poſ-
ſit, ejus quoque, quod omiſſum eſt, ratio-
nem haberi. I. i ſiue 22. S. ſi in ſtipulationem 7.
f. rat. rem hab. Quin etiam, quod tacitèa-

ctum eſt, adhuc ei, quod dictum eſt, præ-
ponderat I. un. C. plus val. quod agit. ltem ſi
domus aut prædium vend'tum locatumve
ſit, uſque ad certam partem vel terminum,

nec appareat, incluſivè an excluſivè vendi-
tor locatorvé ſenſerit, ex quantitate pretii
conventi, ſi aliæ probationes deficiant, hoc
erit æ ſtimandum, per gl. & Br. hic Fac. gl. no-
tab. in I. 1. §. 1. in verbo, agende ff. de ſuperſic.

Tacitè enim de juſto pretio actum intelli-

gitur: neque minor vis eſt taciti, quàm ex-

preſſi.

N

teanr ann

Peſcil

teret,
Materb
fechung
Cvendoe
tn h

(lutahen

lnnfn
infe
in re⸗
onstin
s. hn⸗

ſtnngn

lllleſin.
üinnmek
Unllnece
ckarn
Ntkee

Ei e

S=SSo

N
Ael
o
DudN
cdle

ſenli

tu

——
igholg⸗
dd
A Eee
Pndg

AOed

1

—

enin.

oblulu⸗

Lonunh

raltetei
eu5
Fodurn
tonis it
nprmin
,Ci
A,n
hulummm
oluit
1 n eb,

it. NMe

5 3
locuum.
terminn

Unneſen

hrineſe

ecANN

A

0*

DE RHGHuIIS Iu RISs. 9 31

preſſi. l. vinum f. ſi cert. pet. Vnde nihil in-

tereſt, utrum ex æquipollentibus fiat l. K

mater C. de inſtit. & ſubſt. Cęterumſcum in de-
fectum ejus, quod actũ eſſe apparet, ad con-
ſuetudinem regionis recurrendum ſit, per
text. hic, quæritur, an non potior ſit, ipſius
contrahentis & loquentis conſuetudo ?arg.

I. 12. f.. de pign. adt. l. 13. f. de uſur. I. ſi ſervus

plurium fj. de leg.. Sed verius eſt, in contra-
cGtibus prævalere debere conſuetudinem
regionis: in teſtamentis verò ipfius teſta-

toris. Cagnol. hic. Qujus diverſitatis hæc

eſt ratio, quòd teſtatoris liberalitas ex ipſius

ſenſu æſtimanda eſt; verùm in contractibus
iniquum eſt alterum alterius ignoratà con-

ſuetudine decipi: unde contrà eum facien-
da eſt interpretatio, qui legẽ apertiùs dicere
potuit & debuit.l. veterib. -.de pact. l. Labeo ſj.
de contr. em.
llyianus lib. 45, ad Sabinum.
Nihil tàm naturale eſt, quàm
eo genere quidque diſſolvere,
quo colligatum eſt. Ideòô verbo-

rum obligatio verbis tollitur: nudi

conſenſus obligatio contrario con-
ſenſu diſſolvitur. HDß
Huc

7

2

.

94 PAALECTIONESAD TITUuILuM

H Vc pertinet l. omnia Ioo. l. ferè 113. b. t.
IEt adeò obligationes, quæ conſenſu
conſtant, contrario conſenſu tolli, non per
exceptionem modò, ſed & ipſo jure, palàm
eſt. Nec minus tamen & re & verbis tol-

luntur: re, ut ſolutione; verbis, ut acce-

ptilatione, delegatione. nam & his conſen-
ſus ineſt, & inſuper amplius aliquid. Por-
rò tollumuretiam verborum obligationes

nudo conſenſu, ſed non aliàs, quàm per ex-
ceptionem. arg. l. emtio 30. f. de reſcind. vendit.
