Paulus libroi. ad Edictum.

Rei appellatio latior eſt, quàm
pecuniæ: quia etiam ea, quæ extra
computationem patrimonii noſtri
ſunt, continet; cum pecguniæ ſigni-
ficatio ad ea referatur, quæ in patri-
monio ſunt. “

) Ecunia patrimonium noſtrum ſignifi- 1
Tcat univerſum: atque ideò rogatus
reſtituere pecuniam reſtituet omnia hæ-
reditatis bona. l. nam quod 4 §. ſin cum l ſe.
F. ad SC. Treb. Et qui conſtituit ſe pro alio
ſoluturum equum, tenetur actione de

conſtitutà pecunià l. pen. C. de conſt. pec. Ho- 2
diè cõmunis uſus facit, ut pecuniæ appel-

latione in ſtatutis & quibuſcunque aliis
diſpoſitionibus nihil veniat, niſi numera-

B ta pe-

18 Pralectiones ad titalum
ta pecunia, ſive nummi;, ut docet Bl. Soci-
cinus & alii in l.2. S. fin. f. de R. C. quod & in
reſcriptis placet Ludovico Romano ſing.
207. & fac. optimè text. in l. habeo ff. de ſup-

Rei appellatio longè patet latiùs:

—

nonnunquam pro cauſsà ſive negotio,

veluti, Iudex apud quem res agitur, id eſt,
cauſſa agitatur l. 2. C. de edend. I. 3. C. de R. C.
4 Iltem pro utilitate, ut ſi filiusfam. pecu-
niam mutuam in rem id eſt, utilitatem pa-
tris vertat, pater tenetur. t. t. f. de in rem ver-

ſol. 7. S. 12. de SC. Maced. 1. i debitor ff. de dol.

except. cum ſim. Et procurator in rem ſuam
dicitur, cui ceſſæ ſunt actiones: ided in
ſuum commodum agit, non in domini. ?2.
5 in f. f fam. herciſc. Item pro facultatibus
& ſubſtantià. t. t. ff. rem. pup. vel adol. ſalv. for.
Vngde avia, quæ nepotis negotia geſſit, ali-
menta ex re nepotis præſtitiſſe dicitur, id
eſt, ex ejus facultatibus l. Neſennius fj. de neg.
geſt. In l. 1. f. de procur. ita ſcriptum eſt.
us procuratorum perquam neceſſarius eſt, ut
qui rebus ſuis ipſi ſupereſſe non poteſt & c. Sic in
rem præſentem venire l. ſi irruptione S. ſin. f.
Ein. reg. In rem jurare, id eſt, generaliter
ſuper re jurare l..S. ſi fidejuſſor f. quar. ver.
act. non datur, & infinita alia quæ hic per-
cenſere longum foret. t. t. de R. b.

1

Enel
Klor
l
Entn

1.di⸗

0
e

Atis :

goti,
lek. C.
. Reol⸗

den N.

fem pel⸗
f.t⸗ .

emuumm

jged in
mini.42.
ltaribus

ir fn.

Piciruhid
f.l⸗ eg
un el

s e, Ad

enetalice
ua. n

e hic e⸗

DE

—

De verborum gnifcatione.

—

19

—

Patrimonii appellatio primùm quidem „
indededucta eſt, à patre obveniret filio,z ut
ipſa vox indicat; uiu tamen obtinuit, ut
generaliter accipiatur Pfo omnibus rebus
& bonis, quæ undecunque obvenerunt

alicui, atque adeò pro facultatibus & ſub.

ſtantià l. cum pupillus y. . yem pup. vel adol. t. t.

C. de muner. patrim. lib. 10. l. 1. & I. Rn. f. de
man. & honor. l. idem ſervandum H. de leg. 2,

Obpere locato conduécto; his ver-
bis Labeo ſignificari ait id opus,
quod Græci wαρνππρανια oοαant, non
ieyer, id eſt, ex opere facto corpus
aliquod perfectum.

0O Peris appellatio nonnunquam de 1

perfecto, quandoque de imperfecto

& inchoatò accip

tionem agentium.

Qui opus faciendum

itur, ſecundum inten-

locat aut conducit, putà domum, veſti-

mentum, foſſam Ec. utique intelligitur de

perfecto opere ſen e-
dam legata, . ad L. Falc. Hoc enim modo 2

ſille /. K is qui, S0. §. quæ-

ad f. actum quis obligatur, quæ obligatio
individua eſt: . 2. S. item ſi in facto ff. de V. O.

& operis effectus i

n partes ſcindi nõ poteſt

:0W Pralelliones ad tiralum

Keri juſſit, omnes hæredes & ſinguliin aen
ſolidum teneantur. Nihil enim cenſetur

6
eſſe factum, quando aliquid ſupereſt agen- ine
dum. I. pen. C. de his qutib. ut indig. . 1. inf. G ar
ibt gl. fin. extr. de nenunc. *
Opus autem perfectum dicitur cui al
nihil addi poteſt aut ſolet: I mihil C. de ma- i,
num. vind. quod ambabus ſuis Partibus con. .

ſtat, materiâ ſcilicet & formà. Bl. in l. cum e
antiquitas C. de teſtam. Forma eſt enim quæ tone,
dat perfectionem & Eſle rei. lI. Iulianus 8.
ſed etſi f. ad exhib. Sic perfeciſſe ædificium . 1
videtur, qui ita conſummavit, ut jam uſnui
elſe poſſit. a.l. 80. ad L. Falc. Et his quidem
modis perfectum opus intelligitur. Cæ-

„teerum in edicto de novi operis nuncia-
tione, operis adpellatione id, quod inchoao-
tum eſt, opus ſive ſtructura accipi debet
l.1.S. hoc autem, de oper. nov. nant. l. non ſotum N.

5 5.§. qui novum opus d. t. Enimverdò ſi perfe- Mn
ctum jam ſit opus, ad edictum de novi ope- Mn en
ris nunciatione non pertinet, ſed ad inter-
di tum recurrédum erit, quod vi aut clam
factum erit, ut reſtituatur d. l. 1.S. boc autem
& Il. ſemper S. boc interdicto f. quod vi auet (iel ſ
clàm. “ W

Quandoque etiam tam quod perfe- Wig
Kum eſt opus, quàm quod imperfectum, ung
òM Accci- H

nlent
abel

inf.

ir cui

e na-

Scon-
um
nmc
Auni .
pmili
glülen
ur. C.
nuncia-
inchos-
i gebet

un ſelun

1 pelk ⸗
oNope-
adintet-

MAuteſ

1 i ℳ

olpenf⸗

etfectun,

ccr.

ð

De verborum Raniß catiene. =JèM

——,—

——

accipitur indiſtinctè, ſi hæc intentiõ aut
mens loquentis vel diſponentis 4 fuiſſe ap-
pareat; adeoque ſi quis: aurum aut argen-
tum factum legavit;, etiam id, quod non-
dum omninò fabricatum eſt; & ſi cæla-
tum, id quoque Muod cælatum nondum
eſt, cœlari tamen coœpit;, legato contine-
Pitur. lI. cum aurum §. infedi f. de aur. & arg.
leg. quod eleganter Rebuffus extendit ad

veſtimenta concinnata ad ſuturam 1. ve-

ſtimenta f. edd. Verba enim ex intentione 7
loquentium interpretationem accipere

debent. l. Labeo f. de Rar leg. Fac. l. nehe⸗
12. h.t.

Vlpianus libro 3. ad Edictum.

Nominis & rei appellatio ad
omnem contractum & obligatio-
nem pertinet.

Nonen. pro debito accipi ſuprà!. e. 1

h. t. paucis attigi & probat l. nomen fj.
de leg. 3. l. fiſcus fj. 4e jur fiſci. Notandum
autem, id demum nomen dici ſolere, quod

nobis debetur, non quod mos aliis. heoc
enim zs alienum propriè dicimus. Ait

er 1ge nullum contractum eſſe, nullam ob-

B 3 liga-

—

*

22 Pralecliones 4 miralam

ligationem, ubi nominibus ſive debitis Io-
z cus non ſit. Nam &— pignori obligari

nomen poteſt, 1 ſz convenerit f. de pign. act.
1. nomen C. qua res bign. obl. & vendi, l. K poſt-
quam C. de har. vel act. vend. l. ſ nomen l. nomi-
minis ſuprà. h. t. & in dotern dari, I. 2. C. de ebl.
act. & in ſolutum l in ſolutum C. d. t. etiam
invito vel i ignorante debitore l. nominis C.
de haær. vel adt. vend. I. I. C. de norat, non item
creditere „cui invito aliud pro alio ſolvi
non poteſt. pr. I. de ſolut. . Quin & legari
nomen ſolet, l. nomen f-. de leg. 3. & t. 1 de
Uliber. leg. & uſusfructus etiam nominis. Il. 3.
. de uſufruct. ear. rer. Et in locati contra-
ctum nomen venire poteſt, puta ſi locavi
tibi ædes meas 6. nec ſolviſti penſionem,
nomen factum eſt. Nec enim refert, ex
quà cCauſsà quisque debeat; ſed hoc tan-
tum, an debeat. Quoties igitur obliga-
tio nulla eſt, nec nomen eils intelligitur.

Vnde fi tibi vendidero rem pro 10. & tu

ſolveris, non amplius nomen eſt, quia
nulla obligatio ſupereſt. Vel ſi furioſo
Vendidero pro Io., aut minori 2. an-
nis mutuè dedero pecuniam, isque eam

perdiderit, nomen non eſt. nemo enim ob-
ligatus eſt. l. ig cus fj. de V. O. Similique mo-
de ſi plagium aut furtum aut homicidium
facere quis promiſerit, ſi ego 10. dede-

10

de verborum 2 Hgniß cationt. WR;
o. ro, etſi feccrit, tamen non teneor, quia rei
Ueui furbi⸗ nulla eſt obligatio.I. ſi plagii f. de V. O. “
, 1. ejus ff. de oper. lbert & ſimil. Sic rei quo- 6
ilt. que appellatio, utpote g generaliſſima per
mm. 1. proximam & ibi not. b. t. 24 omnes contra-
ded Cctus & obligationes bertinct. „quod ber.
ktin ſe lanum eſt.
nen §. T.
dii Verbum cgX legibas, ſic acci-
piendum eſt, tàm ex legum ſenten-
inl. ti, quàm ex verbis.
icnns Nhanc ſententiam graviviſh mè Theo- 1
Ulen doſius & Valentinianus reſcripſerunt,
ſon ep ſine rontteerhi in legem committere
ttelhe⸗ eum, qui verba legis amplexus contrà le-
ktr gis nititur voluntatem: nec pœnas legibus
1 ooer inſertas evitare de bere, qui ſe contra legis
tllieun ſententiam ſævà verborum prætogativà
10, d fr audulenter exc uſat l. non dubium C. de Il.
l, in⸗ Atque: adeò judices » qui jurant ſe ex II. ju-
foſ⸗ dicaturos, non efficiuntur perjuri, ſi ſen- 2
d tentiam legis ſequantur. Auuth. hogie C. de
Ague e⸗ ludic. Quin: imò ad hoc tenentur, per d. I.
S non dubiam. Hinc de pauperie actio, etſi 3
lique m quadrupedis tantum mentionem facit,
micidinn copetitt. tamen utiliter, etſi non quadrupes,
10. ee B 4 ſed

1

24 Praledtiones ad titulum

ſed aliud animal pauperiem fecerit: l. hæ ill
actio ff. ſi quadrup. paup. fec. quia, cur diver- jn
ſum in aliis diceretur, ratio reddi non po- a
4 teſt. arg. l. 108. ſ. de Vv. öO. Dum enim pro-. ſci
prietas verborum attenditur, ſenſus veri- mn
tatis amittitur. c. intelligentia & c. praterea I
extr. de V. S. Et quod ex ſententià legis du- 1n
citur, id verbis legis expreſſum eſſe dici- le⸗
tur. I. prator S. 1. ff. de nov. op. nunc. l. qui teſta- uf.
mento zo. §. mulier ff. qui teſt. fac. Mens ſ.
namque legis lex eſt. l. cum mulier ff. ſol. lun

matr. cum tale S. falſam ff. de condit. & dem. M
& ita eſt preponenda verbis ſententia, ut
præponitur animus corporic. ſedulò 12. diſt.

5 53S Quod in ſtricti juris judiciis obſer-
vandum eſt, in quibus quod verbis ex-
preſſum non eſt „omiſſum intelligitur. 8
1 gg. f. de V. O. & tamen doli in illis cſaau- a
ſula etiam ad ea pertinet . quæ occurrere
tunc in præſentiàâ non potuerunt l. ſtipu- nle
6 lationes 53. eod. Similique modo etſi præ- e

ſerviendum, nec à conſtitutâ formàâà rece-
dendum: l. conſtitutionibus 22. ff. ad municip.
tamen ſententia quoque, etſi verba de-
ſint, ſpectanda eſt. l. 3. §. bæc verba f. de neg.
geſt. l. qui ſervum y1. S. non dixit ff. de acq. ho-
7 ted. d. l. cum mulier 22. ff. ſol. matrim. Ex 6
quibus apparet, ineptè legulejos quosdam

. ſert
2 iiiillud

torum edicta ſtricti juris ſint, & verbis ſit
Piri l

/

1t
iyet.
po⸗
to.
Veri⸗
nen

Sdu-
dici⸗
Mens =

4
En.
W,
n .

„.

oblel-

is ex-
leirur.
8clau-
currere
1 ſyt⸗
linr-
erbisi

n 1ece.

nuticin
ba de⸗
. le ⸗⸗

44.

im. 1

e.

De verborum fignificatione., 25

ENA en

illud perpetuèò in ore habere: Erubeſcimus
Eine lege loqui. Quod quidem ſuo loco di-

ctum, minimè reprehendendum eſt, tum

ſcilicet, cùm quid à lege civili dependet,

non cum à ratione. Nam & veteres Iu-
risconſulti rationem allegarunt, ut l. Ful-
cinius. S. planè. ubi ex nudo rationis ductu

Labeonis ſententiam comprobat VIpia-

nus f. quib. ex cauſ. in poſſ. eat. & l. ſcire opor-

tet . enim ff. de excuſat. l. 5. f.. de ſerv. export.

l.. cum ratio 7. F. de bon. damnat. l. 2. F. . F. de

aq. plu v. aro.

Lex „.

Paulus libro 2. ad Edictum.

Sponſio appellatur, non ſo-
lum quæ per ſpõſus interrogationẽ

fit, ſed omnis ſtipulatio promiſ-
ſioque.

Tipulatio eſt verborum conceptio,
) quibus is qui interrogatur, daturum
facturumvé ſe, quod interrogatus eſt, re-
ſponderit l. 5. S. 1. f. de V. O. Quod quibus-
cunque verbis fiat, nihil intereſt poſt Leo-
ninam Conſtitutionem l. omnes C. de contrab.

ferè negotiis, ita in conciliandis quoque

ſtip. §. 1.I. de V. 0O. Eaque ut in omnibus

B 5 nu-

26 Pralectiones ad titulum

tnnnnn

nuptiis interponi ſolita. Vnde ſponfalia
dicta apud Varronem. Spondesné gna-
tam tuam filio uxorem meo: Ft ſponſa-
re, pro ſponſalia contrahere. ·. ſi quis oſi cium
35. f. de rit. nupt. Inde ex ſponſu, id eſt, ſpon-
ſione agebatur, ſi poſt illas ſtipulationes u-
xor nõ dabatur vel ducebatur. Gell. lib. 4. C. 4.
3 . Videbatur ergò ſponſionis verbum

àà' ad eas duntaxat ſtipulationes, quæ de fu-
turis matrimoniis interponebantur, ſive,

ut textus hic ait, quæ per ſponſus interro-
ationem ſiebant, pertinere, quod tamen
ſecus eſt. Nam in omnibus ſtipulationi-

bus & promiſſionibus ſponſionis verbo

utimur. Vnde in pactis plerumque inſe-
ritur: Rogavit Titius, ſpopondit Mævius
4 l. 7. 8: 4uod ſeré f. de pact. Et inde fidejuſſor
qu;⸗ qui ſtipulationi accedebar, ſponſor
dicebatur. S. ſi ſoriptum & & in hac l. de V. O.
E& §. 1. l. de aejujj. §. Kin. eod.

Sed an præter ſtipulationes etiam

aliæ promiſſiones nudæ veniant? quæri-
tur: quod textus affirmare videtur; dum
ait, omnis ſtiptelatio promißieg, quod fruſtrà
adjsctum videretur, ſi de ſtipulatione tan-
tùm intelligi voluiflet, cui per ſe ineſt
promiſſio. l./. I. . f-. de b. O. Veruntamen
non eſt abſurdum, adjectam eſle promiſ
ſionis mentionem, tanquam alteram ſtipu-
iatio.

19

ſtet
te
en
Ferbe
Hla.
l
Wanm
Mone
Ea
Aun
kine

Dde verborum ſignifcatione. 27
— . . —
rülu lationis partem; non ut aliam quamvis
r. promiſſionem denotet. Stipulationis e-
voll nim appellatio præcipuè ad interrogan-
Fn tem ſpectat. Nam qui interrogavit, ſti- 7
ſpon⸗ pulatus eſſe dicitur, licet inutiliter & ſine
lesl. effectu, ſi nihil ipſi reſponſum ſit: I. 1. S.
.64. quipræſens f. de V. O. & ſtipulans à reſpon-
bunm dente diſtinguitur d. l. 1. §. i ſtipulantur. &
E fu⸗ §. ſed ſi mihi l. 2. S. i in f. S. ſi tamen & §S. con-
e, tra eod. Tum plerumque interrogantis
en. Verba tantùm ſtipulatio dicuntur l.s.l. 10..
tunn 19. l. 20. J. 35. pr. & S. hac queque ff. d. t. Quic- 8
Ationi. quid ſit, videtur tamen ſponſionis nomen
Ferbo⸗ etiam ad nudas promiſſiones pertinere, ſi
geinle⸗ non ex hàc lege »tamen ex l. Stichus 24. ff.
Meriu ge ſtatulib. Quà ratione qui ſibi à quoquam 29
lelin ſuffragium poſtulaverint, & ob referen-
Nr dam vicem ſe ſpõſione ſive promiflione ad-
lul. ſtringerint, ex hàc ſponſione teneri reſcri-
ð ptum eſt. .. un. C. de ſuſrag. Quod de nudâ
1e einn romilſtene ſine interrogatione aut ſtipu-
Neri. ationis ſolennitate intelligo, ex quâ ut
dn teneretur, non fuiſſet reſcripto opus; cum
AEnn UüUtidque ſtipulatio omnis, quæ turpitudi-
netan nenm non habet, obligationem pariat. I. g-
E inet neraliter f. de 7. O. Vnde elegans legis de- 1
Untane finitio Papiniano tradita l. 1. f. de d.
Dron.. intelligitur: Lex eſt, inquit, commune
n dr. Præceptum, virorum prudentium con-
o⸗ lul

.28 Frrleckione; ad titulum

— —.Ü+⸗ G

—

ſultum; delictorum, quæ ſponte vel igno-
rantià contrahuntur, coercitio, communis
Reipublice ſponſio. Populus enim legem
rogante Magiſtratu, id eſt interrogante,
utrum placeret, dum approbat, ſpondet
quaſi & promittit, ſe ſervaturum. Eſtq;
communis ſponſio, quod civium omnium
pro ſe quiſqꝗ; promiſiſſe intelligeretur, de
quo Gell. hb. io. c. 20. Lex eſt generale juſſum
populi & c. Qui autem jubet, ſpondet
ſe ratum habiturum, quod jubet. Vnde
& ſide juſſores ſponſores dicti, per alleg. ſu-
pra. num. . ”
Ler JF.

Paulus libro 3. ad Edidum.

Verbum oportebit, tàm præ-
ſens quàm futurum tempus ſfignifi-

. Vm ſtipulamur quicquid te dare fa-
WMcere oportet, nihil aliud in ſtipula-
tionem deducitur, quàm quod præſenti
die debetur. 1. cum ſtipulamur 177. f. de V. O.
Ideoque ſi à colono, cui fundum in quin-

quennium loçaveram, poſt duos aut tres

annos ita ſtipuler, quicquid te dare oportet, da-
re ſpondes: id tantum deductum in ſtipula-

110-

—
—

Cnnon
null
kiin
Mun
n
Ecie
Kborn
Entur

.
kum
aceol
tncn

.
—

e verborum ſignificatione. 29 H

—— —

. tionem videtur quod jam debetur : quod
ſi dixero, quod te dare oportebit, etiam futu.
e ra obligatio deducitur. l. ſi à colono 59. & l.
“ ſi ftipulatus 96. §. tum Ripulamu: f. eod. Quia
*“ verbi futuri temporis pleniſſima eſt &
“ permanens ſignificatiol. na vißima 19. f. lu⸗
ium Uicarum ſolri. Vnde qui dolum malum ab
de⸗ ſuturum eſſe ſpondet, hoc ſpondet, ab eo
momento, quo loquitur, & omni futuro
tempore dolum malũ abfuturum d. I. 19 Ex 4
quo apparet, rectè hic à Paulo dictum, pre-
D n quoque tempus contineri: præteri-

. tum non item: per d. lI. & ea quæ dicam in-
frea adl. verbum erit:123. h. t. niſi aliud voluiſ-
ſe diſponentes intelligantur: d. l. verbum
erit. cum hæc diverſitas tota à loquentium
aut diſponentium intentione dependeat;
pre⸗ Vt && circa præteritorum aut præſentium
guif⸗ verborum interpretationem. I. ſerritates f.
de ſervitut. urb. yræad. I. ſi ita ſ. de auro & arge-
to leg. l. Vxori S. 1. f. de leg.! Qujus legis

ueſi. hanc opinor eſſe ſententiam, ut teſtator
h. ea, quæ olim donaverat, poſteà pœniten-
Nehenn tià ductus revocaverat, legaſſe arque adeò
„ℳ„ de novo donaſſe intelligatur. Nam ſi non
nquin⸗ revocavit, inutile eſt legatum, cum per ſæ
ut ts donatio mulieri facta morte mariti con-
rket firmetur & valeat. lI. cum hic ſtatus 32. S.

Nipul. ſi diportium in f. fF. de donat. inter vir. &

⸗ A4XT.

N

30 Pprgledtiones ad titalum

e mam
uXor. Et perperam Scævola donationes Eer
Po teſtamentum factas à prioribus ſegre-
gaſſet. Omnes enim ex *½αqud confirman-
tur d. l. cum hic ſtatus. S. pœnitentia & §. quich exc
ergd. Dici poteſt tamen, Scævolam non tui
negare etiam donationes poſt teſtamen-
Z tum ad mulierem pertinere, quamvis non n
jure legati: quo facit l. 7. f. de auro & ayg.
legat. l A(.a
§. 1. llep
S Uutur⸗
Actionis verbo non contine- ſort
tur exceprttlo. w
“ YUMU Lolln
.1V7 VIg& dicunt, reum excipiendo fieri Cune
. V actorem: l. 1.1. in exceptionibus f. de ex- Sule
cept. I. 1. C. de probat. atque ideò exceptio lutte
nonnunquam erit actio contrà hunc tex- ſlelen
à2 tum. Veràùm id non ad naturam actionis, ſek,
ſed ad probationem tantàùm pertinet: ſci- tp
licet ut reus exceptiones ſuas probare te- Myhen
. ne atur. d.l. 1. ſicut actor ſuam intentionem 4
I. adeor C. de probat. Cæterùm multæ ſunt
inter actiones & exceptiones differenti?.
3 Nam qui actionem non habet, exceptioo
nem tamen habet: lI. i pœnæ 19. f-. de condi ẽ&.
indeb. ut omnes qui naturalem duntaxat l

obligationem habent l ſervi 14. f. de oblig. & Aer
cit. l. 77. l. naturaliter & l. qui exceptionem d. .. un

— —
. N

De verborum fgnißcatione. 31

us decond. indeb. Vbi qui contrà Macedo-
e. nianum Senatusconſultum filiofamili-
mar. as crediderat, etſi actionem non habeat,
Aald exceptionem tamen habebit, ſi paterfam.
noe factus ſolverit. Et excommunicatus, eti- 4
nen- amſi agere aut convenire neminem poſſit,
non defendere ſe tamen legitimis exceptioni-
g. bus poteſt. c. intelleæximus 7. eætr. de ludiciis.

& c. cum inter . extra de except. Eſt enim „
exceptio nihil aliud, quàm defenſio „quæ
naturalis Iuris, adeoque nemini auferri
ne. proteſt. l. ut vim f. de luſt. & lure. Et liber- 6
tus, qui patronum accuſare non poteſt,
accuſationem tamen in eundem per mo-

logein dum exceptionis retorquere poteſt: quia
ſcer. ignoſcendum eſt ei, qui provocatus
Ceptio voluit ſe ulciſci.l. qui cum major S. ſi libertus
cter. Ff. de bonis libert. An æutem, qui agere non 7
conis- poteſt, reconventione aut compenſatione
et: ſer. uti poſſit? tractat gl. in d. c. cum inter, ſuper
bate te⸗ verbo, reconyentione extrà de exept.
tonen H
keſun LTLex 9.
k yianus libro 7. ad Edidtum.
ndi Marcellus apud Iulianum no-

eat, verbo, periſe, & ſcilſum & fra-
negi Ktum contineri, & vi raptu N.
4 Cau-

—

Pralectiones ad titulum

—

32
1 C Aupones tenentur ſi ipſorum culpàâ
Ꝙ hoſpitum res perierint. l. 2. in pr. f.

nautæ caupones, aut ſine culpa etiam, ſi re-
ceperint d. l. 3. S. ar hoc edicto. Periſſe au-
tem accipiendum eſt non id tantùm, quod
in rerum naturà eſſe deſiit: ut l.i. C. de lure

emgb. & I. in navem f. locati l. deperditum ff. de

bered. pet. ſed quod quoquo modo dete-
rius factum eſt. l. 3. S. i vedgita quidem
ſit res commodata, ſed deterior, non videtur red-

dita, niſi quod intereſt, preſtetur. F. commodati.
& depoſita res, ſi deterior reddatur, po-
teſt dici, dolo malo reddita non eſſe, & agi

Qepoſiti l. 1. S. ſ res f. depofiti. Vnde Labeo
exiſtimat, ſi veſtimentum ſciſſum redda-
tur, vel res corrupta reddita ſit, ut ſcyphi
colliſi, vel tabulæ raſis picturis, non vide-
ri redditas. l. Labeo i4. infra h. t.

BT VIRAPTIM) quod vi ere-

—

ptum eſt cauponibus, præſtandum eſt,

quaſi perierit; Niſi vis major fuerit, cui
reſiſti non potuit. d. l. 3. S. at hoc edido. hoc
enim caſu exceptionem dari æquum eſt.

Lex 90%.
Vlpianus libro 6. ad Edicum.
Creditores accipiendos eſſe
conſtat eos, quibus debetur ex qua-
cun-

her
tio,
ln⸗
Quu
ſner
Mlaa .
Korest
cſi

Lec
luttin
erectc
ſtalbe

2
d

r. .

ſike.

a.
od
lelun
vfu

Cae-
luilen
rlel-

mmoteti

Egi
obeo

kedd⸗

leti

ulde⸗

Nl ele⸗
I eſt,
tit, Cul

ge⸗ c

3 eſſe

Aqus⸗
cur

===

De verborum ſignißcatione. 33

rner. e r

cunque actione, vel perſecutione:

veljure civili; ſine ullà exceptionis
perpecuæ rfemotione, vel honora-
rio, vel extraordinario: ſive purè,

ſive in diem vel ſub conditione.
Quod ſi naturâà debeatur, non ſunt

locò creditorum. Sed etſi non ſit
mutua pecunia, ſed contractus;ere⸗

ditores acclpiuntufr.

Lr I1

Sajus libro 1.ad Edictum prorintialt.

Creditorem appellatione non

hi tantùm accipiuntur; qui pecuni-
am erediderunt: ſed omnes, quibus

ex qualibet cauſsâà debetur.

Ler a2
ipianus libiob. 4ad Edidum.

Vt ſi cui ex emto; vel ex loca-
to, Vel ex alio ullo contractu debe-
tur. Sed etſi ex delicto debeatur;
mihi videtur poſſe creditoris 10co
accipi. Quod ſi ex populari eauſ-

2 N

4 Ppraleltiones ad titalum

8s, ante litis conteſtationem reété Ia
QAQꝛueiicetur creditoris loco non eſſe, po-pon
W ſtea eſfle. n
1 Reditorum & his oppoſita debire
rum appellatio aliquando ſpecialis, aind
nonnunquam gene raliſſima eſt, ut hic & fkonmn
L.::.·f.de reb credit. nimirum quib. ex quacun-
Aque cauſsa actio competit. I. ſi cum fideicom-
miſſa ff. qui & a quibus. & verbum iſebere
omnem omninò actionem comprehendit.
2 l. pecunia 175 infra b. t. Et quoties quidem
par ratio eſt omnium, ex quacunque ve-
niant actione, debitorum generale no-. (ch
mmD.en intelligitur: Veluti debitor minoris ſeng
tutor eſſe non poteſt: gloſſa in Auth. minori torren
. ALeebitor. C. qui dare tutores parique ratione; ug
qui rem minoris detinet, eò quod uterq
inſtrumentum ſurripere polſet. Curtius Iu. gele
nior in l. I. num. 71. F. ſi ceri um petatur. E nnt
cum liceat debitorem fugitivum capere nt
licebit etiam eum, qui rem meam detiſ itn
net. Alexander conſ. a. vol. x J. “”“”
3. QAACMNQAYE, A CTIOX ²) ſi⸗ unf
e reali ſive perſonali. Nam & qui fe
niindicatione tenentur’, debitores ſunt ae
Per text. Hie & l. is ui 5,n. . de O. & 4. Niel omi
movet gl. in l. 1. in pr. d. tit. quæ ereditore mn

rrtono:

lamen ex⸗
nlern

2

teNe
eleN.

ta debnde

ſpecult

,ut hih

er gnacin
unfceicn
onn debt
mprehend

tiesite

cunque ſt
enekale d

tot minee 4

tuth Ni
de k. Ation
WM utet
ACutiis
etatu. H
wurn C1e

=a, –=

mein

E g
nores H

De verborum obligatione.

Fenim textus diſertè actionem requirit,

—

non obligationem. Facit dictio quacunqus.
c. ſolita tætra de major. & obed. l. 4 yrocuisto.

ve C. Mandati.

PER SECuTIONE) hæc dictio extra-
ordinarias peritiones complectitur: : Vt
fideicommiſlorum, 178. §. 2. h. k. ſalario-
rum & mercedum t. t ge variis & extruord.
cogn. quæ non habent juris ordinarii exe-
cutionem, id eſt, quibus ex Iure Civili aut
Prætorio actio prodita non eſt, ſed darur
tamen ex æ qu & bono, Iudicis Cfficio
implorato: ut cum bonorum ſeparatio à
creditoribus petitur,,. 1.: f. de ſeyarat. & cum
libertates i in fraudem creditorum factas
fev ocare nitimur l. in ſraudem F. qui & aquth.
omenum. Adde infrà. 1.34. & d. l. 17½. h.4.
VIEI IuR E CIVILI) Iure Civili de-
bitor eſſe dicitur, ſive ex ſtipulatione, li-
terarum obligatione, ſponſalitia! largitate,
aut emphiteuſi debeat, quorum origo eo-

dem etiam ex Iure Civili eſt & lus autam gen-

num uhi gl. l. de lure nat. gent. & eiv. l. ex hoc
ure ff. de luſt. & lure. ſive ex quocunque alio
contractu, qui ex Iure gentium deſcendit
aJ. I. ex hoc/ jure & l. Ius autem civile eod. tit. Vbi
omnes actiones civiles eſſe dicuntur, quæ

N non ſunt pretoriæ.

SINI ExCEFTIONIS PE ERPETUIA RE-

6

36 Pralectiones ad titulum

moveri poteſt, creditor non eſt. l. 3. J. a - d. l
pellantur f. de except. Sunt autem perpe- 1d
tuæ exceptiones, quæ ſemper locum ha- aglm
Bent; nec evitari poſſunt, veluti doli mali; dunth
rei judicatæ; ſi quid contra leges aut con- wus

ſtitutiones factum eiſe dicetur; pacti con- i
venti, ne omnind pecunia petatur. wondit
8 VELHONORARIO) Et qui ex Iure (Kling

honorario ſive prætorio actionem habent, ma,
creditores ſunt. ut quibus conſtitutum eſt; Mfu

8S. de conſtituta l. de aclion. I. 1. & t. t. f. de conſt. Meſitt
pen. & qui de peculio actionem habét, . pre- ukfi

terea Inſtit. quoa cum eo qui in alien. pot. & qui nnumn
juravit ſibi deberi, deferente aàdverſario. (nlu
L.3. F. de Iarejur. & Item ſi quis poſtulante, In- ußg
3 flit. de action. Ius autem Honorarium ex eo iſt hr
dictum eſt, quèòd qui honores, id eſt, ma- 9
giſtratus gerunt, authoritatem huic Iuri ihhlon
dederunt. §. pratorum edicta Inſtit. de lure N. mlrdi
G. & C. le lus autem cipile §. ult. F. de luſt. G Win
10 VEr EXxTRAORDINARIO) quale ingen
eſt reſtitutionis beneſicium l. in cauſæ 16. fl. un
de minor. & omnes extrâordinariæ perſe-
cutiones; ut fideicommiſſorum, & quæ lenil
cunque non habent Iuris ordinarii execu- Ealri
SS”M tionem: ut ſunt, in quibus formularum teni
conceptio non uſurpatur. 1. actto F. de ne-
Lotiis

—

. .

De verborum ſigniflcatione. 37
neln. otiis geftis, tot. tit. de interdidis ſive extraord.
Ky. act. Ita filiofam. qui viaticum ſuum mu- 1
pel. tudò dederat, cum ſtudiorum causa Romæ
imh-. ageret, extraordinario Iudicio ſubvenien-
lim, dum eſſe Scævola reſpondit. l. 17. f. de rebus

2

ut con. creditis. “ J
di con⸗ SrIVE PuRE) Purè debetur, cui dies 12
aut conditio appoſita non eſt, ideoque
alure confeſtim peti poteſt S. a. Inſtit. de Verb. Obl.
habenn l. eum qui §. quoties & l. interdum ff. eod. l. in
itumehh omibus ff. de reg lur. Niſi conditio tacitè 1 ½
luk inſit, etſi verba pura ſint. Qui enim pro-
be mittit fructus ex certo fundo, etſi puris
Ai verbis promittit, ineſt tamen tacita con-
eilino ditio, ſi naſcantur: nec aliàs dehet l. 1. f.
uu, I. de condit. & demonſt. I. Trebatius S. fn. ff. de bæ-
Imer eo ved. inſtit. Et ex duobus reis promittendi 14
et,‚ m- alius purè, alius in diem, vel ſub condi-
ic lui tione obligari poteſt! ex duobus f. de duobus
lelure k veis. Purè, id eſt, præſenti dic! in his ff. de
. laf. ſolut, ubi in f. princ pura obligatio dicitur,
quxg fidejuſſorem non habet: alias pura
qonle ſtipulatio, qua facta eſt ſine die& conditio-
lſ,6. ne l. in perſonam & l. item quia ff. de pactis.
ie gelt bbe SIVE 1X DIEM) Et qui in diem de- 15
& u bet, puta ad Calendas Iulias, debitor eſt,

riiere & cui in diem debetur, creditor. In diem
mulxdn debitor „adeò debitor eſt,ut ante diem

H RM

5

utrum conditio eventura ſit nec ne, per condnn
ea quæ dicentur infrà ad l. 52. h. r. Creditor

.

38 Ppreledliones ad titulum

2 E
—— õ

ſolutum repetere non poſſit I. in diem ſ. ds

condict in leb.
VII sSuB CONDITIONE) Hic pro-
priè creditor non eſt, cum incertum ſit,

enim non dicitur is, qui nunquam fortè

erit recepturus: k. 1. ibi, receptur: f. ſi certum
petatur. at fieri poteſt, ut perpetuàâà exce-
ptione ſummoveatur, ſcilicet ſi conditio
non extet; l. ſufſi it ff de condict. indeb. quem
creditorem eſſe proximè præcedentibus
verbis Vlpianus negavit. Hinc etiam pen-
dente conditione ſi ſolutum ei ſit per er-
rorem, repetitur, I. ſub conditione ff. 1. tit. Ac
licet debitores ſuſpecti aut fugitivi alias

ad inſtantiam creditorum capi poſſint, ta⸗

18

men hoc in creditore conditionali locum
non habet, ante conditionis eventum:
Bart. in l. 1. ff. ſi ertum pet., etſi in poſ-
ſcſſionem bonorum mitti, talis quoque
ereditor, n ſi idoneè caveatur poſſit z per
I. 6. & ibi gieſſam in verbe jolet f. quihus ex (au-
ſis in poſſ eatur, ſic tamen ut ante conditio-

nis eventum bona venire non poſſint, per

1. 7. S. ſi in tem éeod. tit.

act. eumscui ſub conditione legatum eſt,

—

pendente conditione creditorem eſſe ne-
gat;

uunhee

—
tzeil
(ttone
lleacti

ſäleonn

alahern
Utul nni
ſuinplet
Ultno, al
licteg
uf.A,
Clltone k
hekkenns

rituntce

iünren

Akortre

neheͤ
(agult
G!1. l
Hümn
Werthan
ſelni
canneik
ellaen

de

.
———G

gat; etſi um, qui iwlau eſt ſub con-

ditione, pendente etiam illà creditorem

c n

um i,
le, pel
editot
R
forte
certum

erce⸗
conditio⸗
h, quem
gentibuis

am pen.
. ber er⸗
lti. Ac
vi alias

ſEnt, ta.

Hilocum

ſ in por

Mi pet
condino⸗

, l

tum eh

n elen.

eſſe admittat: id ex eo contingit, quod ta-
lis legan vis à morte legatatii pendet, quæ 8

ſi conditionis eventum antevertat, non
valet legatum, nec ad hæredem transmit-
titur. l. vnics. S. fin autem C. de caducis toll.

Quodi in ſtipulatione ſecus eſt, quæ, etiam

ante impletam conditionem ſtipulatore

mottusnad ejus hæredes tranſit, quibus
proſpicere quoque voluiile cenſetur. I. i

padum f. de provat. Veruntamen & ſub 19
conditione legatarius rectè dicetur credi-
tor, eatenus ut cautionem exigere poſſit,
uei in em ſit creditum, ne eveniente con-
itione leg œſtar
e legatum praſtari non poſſit, ſi for-

tèᷣ autheritateé Iudicis diſtractio facta eſſet
in omnibus. . de ludicis l. qui in fraudem 22.
fj. dui & a quibus manum. ubi gloſſ. in verbo non
babetur & l. generaliter 20. eoa. tit.
In ſummâ reſpiciendum, an de ipſo 20
contractu, an verò de ejus executione aga-
ur: Veluti, ſi ex ſtatuto jubeantur credi-
tores omnes ſuos contractus inſinuaret: hoc
enim caſu & qui ſub conditione credide-
runt, continentur. At ſi debitor ad re-
qui ſitionem creditorum capi ex ſtatuto
Aebeat, conditionalis creditor non com-

9 4 Pre-

40 Prledtiones ad fitulum

—

*

1. 1. col. ult. f. fi certum petatur.

a11 Quon sI NATIRA PDEBFEATIR) Quid

naturalis obligatio ſit, ſuprà attigimus ad

1. 8. 5§. aftionis hoc tit. & degçlarat I. nec ſervus

SASvSv, f. de pecalio, Ex quâ nimirum petitio
non eſt, l debitor infra. h. t. etſi ſit exgçe-
ptio l. 94. §. Ftavius de ſolut. ubi dicitur cre-
diti appellationem ad eam pecuniam non
pertinere, quæ iionen non habeat.

82
P

65Polutione factà exceptioné oportet compe-
tere. I. ſdejuſſor 16. S. idejuſſor. F. de fidejuſ. Na-
turales enim obligationes nõ eo ſole æſti⸗
mantur, ſi actio aliqua eorũ nomine com-
petit, verum etiam cum ſoluta pecunia re-
peti non poteſt d. §. fidejuſſor. Atquę adeò
ſi promiſi tibi, ne furtum facias, nevé ho-
minem occidas, vel ut depoſitum mihi red-
das, aut in bonâ causà pro me pronuncies,
ne naturalis quidem obligatio his caſibus
contrahitur, cum nec exigi, quod promiſ-

23

ſum eſt, nec repeti, ſi quid datum ſit, poſ-
ſit, l. 2. Fede condict. ob. turp. Cauſ. l. 3. 6. l. gen.

C. egd. tit.
4 Quin tamen etiam, qui naturalem

duntaxat obligationem inter ſe habent,

creditores & debitores, abuſivè tantùm,
ut

prehenditur, per ga quæ tradit Secinus in d.

1 Cæterùm non ſufficit, ut naturalis obliga-
tio inducçatur, petitionem non eſſe, ſed &

fr

Mng
hiun
nice⸗
Alx
Unrut
bcatt
El
Kluige

1

Eedl

en
MI] lr⸗

aun ebe

llactiol

musil
ſnnn
petiti
texce.
uu cre.

ANNDD.

lubet.

obligr.
ompe.

Ania te⸗
ge ed

geeh.

nuncle⸗
Abus
ſi hol
16 .

kuralen

haben⸗
tanthn

S DSðSäͤZÿD
SSõSZ

De verborum ffgnificatine. 44

ut Iulianus ait, dici poſſint, nihil vetat.
Nam qui hoc modo pecuniam accipiunt,

juſſor S. fidejuſſor. I. 40. S. dominus ff. de cond. &

demonſtr. & facit l. hoc jure S. penult. f. de do-
nat. Ex his conſequens eſt, ut quoties

ex naturali obligatione petitio eſt, ſicut eſt
certis caſihus l. quis argentum S. Fin. C. de

donat. & l. ob exactionem C, de dotis promiſſ. gl.
inl. Iurisgentium S. quin imò ſupra de pactis. to-
ties creditor rectè dicatur l. Naturales f. de

SED ETSI NON SIT MurTuA PECu-

NIA) Ex omni obligationum genere pe-
cunia deberi poteſt, ſive civilis ſive hono-
raria actio ſit, ſive purè ſive in diem ſive

ſub conditione contractum ſit. Quod huc-

uſque definitum eſt. Quod ſi ex his enu-:

meratis cauſſis non pecunia, ſed quidvis
aliud dehbeatur, an & tum creditum di-
cendum ſit? dubitatum eſt non immeritèò.
Nam & communis loquendi uſus & ali-

quot Iuris tituli ſpecialem huic nomini ſi-

gnificationem dant l. 1. C. ſ adverſus credito-
rem & in Auth. Nullum credentem agricola te-

L „ . 1 ‧
mere ejus terram & c. cum multis aliis. Sed
ad omnem omninò contractum, & ad ea

quoque, quæ ex delicto debentur, crediti
appellationem pertinere, l. . & i2. diſertè

debitum accepiſſe intelliguntur d. l. fide-

25

1

„

4* raliſhiner 24 titulum

atfirn mant, ut alüs probationibus opus non
28 ſit. Nec obſtat, quod qui invitus alie- at
nam fidem fequitur (veluti qui ex delicto fem
debet) non dicatur creditor, per l. i tibipe il!
cusniam fj. derebus credit. Nam iſta verborum vel
fubtilitas non attenditur, ut ibidem Iulia- WWe
nus ſcribit. . lit
29 Ex QWALIBFET CAuSSA ) quando WVWC
ex qualibet cauſsà debitorem & credito- Uunben
rem dici Caius affirmat, ita accipiendum- iſe on
eſt, ſi ex juſtà causà debeatur. Nam qui pla- ſotetu
gii comittendi cauſsà pollicitus eſt, debi- t.

tor non dicitur: l. ſ plagii ff. de V. O. & ſervus
ea, quæ querit injuſtè „Domino non quæ-
rit, l. quo: Jervus ſ. de acquir. poſſ. nec filius-
fam. patri, l. 3. S. ex furtiva ff. de geculio nec N
ſocius ſocio.l. quod autem ſſ. pro ocio. A. A

—
—
—
— 0
—

SW Quop ssI EX POPILARI) Popu-
lares actiones dicuntur, quæ cuivis & porx- lrn
bulo competunt,l. 1.f. de popul act. iisque K
maximè, quorum intereftl. 3 eod t. ſi mo- wian
dô ſint integræ exiſtimationis: l. z. ff. zed. R/
quales ſunt omnium ferè criminum ac- Nee
cuſationes, prælertim extraor dinariorum;
