incerta pars vindicari nequit; l. 6. f. de R. V.
nec ut interdicto recuperandæ, ex eâdem
ratione: veruntamen ſi ex poſtfacto certa

res fiat. ex eo tempore convaleſcit utique

poſſeſſio, fitue his omnibus locus. arg. d. l.

28. §. ſi quis poſſeſßtonem h. t. Vndè etſi elige-

ret in prædictà ſpecie poſt demùm, alio jam
rem tenente, rectè eum vindicare dicen-
dum fuerit.

DNWNNENNN.

De titulu poſſeßionum.
SuMMRIA.

1. Tituli poſſidendi inter cauſſas poſſeſſionis
referendi ſunt.

2. Vr poſſeſſio ſubſiſtat, neceſſe eſt ſubeſſe ti⸗-

tulum.
3. An cx pluribus cauſſis ſive titulis res poſſide-

ri queat, jam olim controverſum.

4- Verbam poſleſſionis in 1. 4. C. de contrah.

emt. pro dominio accipiendum non eſt.

ſele holte⸗

1

—
Epl
aceptis
usebe
6. Neyr
hoſtcongl

Neici

escauſ
ento

4 Eip

bnon pe
iptio

Nlg
10. Did

1t2. Ne
uütare.

. u
N.
4
An
laterze

16. O
)
ulsa n

e
kial
Gorte
Alrii
Rrn
foc
Die
hona
iu

D EPOSSESSIONE., 125½
deenilel) 5. Ex pluribus titulis poſſidere nemo poteſt,
SSl exceptis duobus, pro hærede & pro ſuo; qui reli-
q uis recte junguntur.
Ann 6. Reprehenditur Bartoli ſententia, neminem
poſt completam uſucapionem pro ſuo & pro hæ-
uegn ecde pofſdere poſccc.
ſ. 7. Rejicitur & illorum opinio, qui, cum ex plu-
H ribus cauſſis res poſsidetur, ex omnibus codem
, momento finiri uſucapionem putant. HD
iner. 8. Qui poſt decennium de re mobili conveni-
ur, non poteſt ſimul triennii & longi temporis
krng præſciptione ſe tueri. MM
141 9. Reſpondetur ad l. 66. ff. de leg. 2.
Naler 10. Dictio, plurimi, in duobus non verificatur.
1. I. Quis ſit ſuperioris diſtinctionis effectus *
ininſ tz. Nemo poteſt ſibi ipſi poſſeſsionis cauſſam

red. mutare. ,
13. Quiſnam ſit ſenſus ejus regulæ? inquiri-

tur.
g 14. Exem plum ejusdem ſubjicitur.
S 15. An filius rem à patre ſibi donatam, cui po-
dH ſtea ex parte hæres extitit, uſucapere poſsit?
16. Quare iſta de non mutandà poſſeſsionis
cauſsà regula introducta ſit?
J Nter cauſſas poſſeſſionis, quarun mate-
rialem præcedenti capite explicuimus.

Obportet etiam referri titulos, ex quibus ea
AJqueæritur: puta emtionis, donationis, hæ-
A⅓ reditatis, legati, dotis, derelicti &. Hi enim
tituli appellantur paſſim cauſſæ poſſeſſio-

de nis. l. 3. S. ex pluribus & S 1ad quoquè h. t. l. qi
dl hona §. 1. & l. non ſolum 53. §. quod vulgo ff. de
uſucel. i. f. pro don. l. pro/uo & ſimil. jundt. l. 4.
GMℳ Z Cde

2f26 CeNMENTATIO

ð

à C. de contrab. emt. Et quidem ut ſtabile ſit
ius poſſidendi, ejusmodi cauſſam ſubeſſe
oportet: quæ ſi nulla ſit, poſſeſſor pro
poſſeſſore dicitur poſſidere, l. 12. & 13.
ff. de petit. bared. id eſt, frivolè tantùm,

là uſucapionis, longivé temporis exceptio-
ne obſtante. pr. I. de uſucap. ibi, quamvis iuſtæ
cauſſa & . & l. niello iuſto titulo C. de R. VY.
3 ITnbdéè quæſitum eſt: Vtrum ex pluri-
bus cauſſis ſive titulis poſſideri res poſſitè

aliqua, & ibi, plerumque ubi Rebuß. de V. S. gl. in
Clem. un. in verb. earum aliqua. extr. de for. comp.

contr. emt. dum de poſſeſſione loquitur, de

commune. h. t. & l. I. S. huius autem ff. uti poßid.
nec adeò miſcer aut cõfundi debent. l. pen.
h.t. Itaque qui ex ex emtionis titulo poſ-
? ſecſſor factus eſt, non poteſt inſuper fieri
poſſeſſor ex donatione. In reliquis uin.
. 128

—„.„.

ut innuit d.l. 11. ideoque res ei aufertur nul-

quam quæſtionem olim quoque eontro-
verſam fuiſſe, monſtratl. z. S. ex pluribus. in
wvyerbo, quidam putant. h. t. Ex quo verbo col-
ligere licet, regulam ſive communem opi-
nionem fuiſſe in contrarium: alioquin non
dixiſſet, quidam, ſed plerique: quod & ſermo-
nis uſus docet, & probat l. locus éo. ibi, Portio

4 Vndéè ſequitur, malè ex hoc loco l. 4. C. de

dominio accipi: quod tamen cum iillâ nihil
commune habet; l. naturaliter 12. §. nihil

dl
becenelt
upobmnt
us ohun
baeen
AMAncNi
lIf.r⸗
lunele,⸗
rcip

4

ppletam
“ lenere
madist
ertuset,
lanican
AMPfpern
uhret
A⸗
wh
uſhis P
Ito
Mlus,
ge
W
tin⸗
al
fi
mini

en

—

õ

—. — — — —— —
nkiet lis eadem eſt ratio. Excipiuntur tamen ti-
n e tuli, pro harede & pro ſuo, qui ſub reliquis ti-
le tulis poſſunt ſubalterne conſiſtere d. S. ex “

Iu dluribus., quem exceptionem, non autem re-
— 4 . * 2„ * .
um Lulam continere, ex jam dictis apparet: &
ulemnu fac. l.1 f. pro ſuu. Ex quâ colligitur, etiam ½

anmmn falſum eſſe, quod Br. bis. num. g. d. l. 1. F. pro
iAA ſuo. ſic accipit, ut tradat, poſt uſucapionem
completam neminem poſſe pro ſuo & ſi-
mmaff ſimul pro emtore poſſidere; pro ſuo qui-
Eis dem, ex particulà, & antè uſucapionem; (mul-
oale ⸗· tò magis enim poſtea, cùm de jure ſuo quis
M certus eſt) pro emtore autem. ex ſententiã
ſebhe Mauriciani, quem ibi probari omnes uno
mnmnenn ore fatenrur: Et apparet violentum eſſe, ſi
doniuun quis, verbum uaſuceperit, in d. §. ex pluribus,
ος interpretetur pro uſucapere inceperit. Fal- 7

6o ſum eſt etiam, quod Socinus, Reinerius,
Sult Imola & alii ibi tradunt, cum ex pluribus
,⅓⅔ cauſſis poſſidetur, ex omnibus eodem mo-
l mento finiri uſucapionem z cùm ne quidem
amplius, quàâm ex unã cauſsâà procedat vſu-
n . capio. Si enim verum eſt, non niſi ex ung
„gSA4 dominium contingere Poſſe . conſequens
ni eſt utique, non niſi ex illa eàdem unicàâ cau .
N,. sAàuſucapionem, quæ dominium largiatur,
ttuok fſiniri potuiſſe: alioqui jam plures cauſſas do-
line H miniu haberet, cõtra 4. 9. ex pluribus. & l. 159.
uin/ 6F.. de R. I. Hincrecte Bl. in lſequitur & lana fl. 8
—„A de uſus. W

8

40

528 COMMRNTATTO

de uſuc. negavit, eum, qui poſt decennii eur-
ſum de re mobili convenitur, poſſe ſimul

triennii uſucapione, & longi temporis præ-

ſcriptione ſe tueri z cùm non potuerit, niſi
P zeu

ex alterutrâ, fieri dominus: quanquam unàâ

deficiente, ad alteram utiliter confugere
poſſit. Cui nihil officit, quod adfertur ex
I. Mævius 66. f. deleg 2. ubi res tàm à defun-
cto, quàm ab ejus hærede eidem relida ex

utroque teſtamento deberi poſſe dicitur:

atque adeò ex utroque dominus futurus eſt
legatarius; quod certè eſt impoſſibile. 4. ,.
159. ff. de R. I. Itaque aut ex altero debebi-
tur æſtimatio, quò d. I &6. reſpexit, aut alte-
rum legatum erit inutile. S. ſi quis rem lega-
tarii. 10. & §. ex éontrario. 14. l. de legatis.
Denique ex yr. d. S. ex pluribus colli-
gunt Interpp. dictionem plurimi in duo-
bus verificari; ideò quod Paulus duas
duntaxat cauſſas, ex quibus ſimul poſſideri
poſſit, retulerit: adeoque plurimis plagis

vulneribusné affectum probatum eſſe, ſi de

duobus fuerit probatum. Id quod falſum

eſſe ſatis ipſe ſermonis uſus docet. Veri-

or eſt gl. in S. quod ſæpè. cap.7. Nov. 18, & c. Chri-

fſtiano j. diſt. 3 . Br. in l. ſi gemma in ſ. f. arb.

furt. caſ. dum tres ad minus requirunt. Nec
aliud hoc textu probatur, partim quòd ex-

empla non reſtringuntregulam, l. 15. pf. .
.

1

DI

Mrinf &l,
e anim
rer unibu

nunckepiur
ond ne

Konuetectus
Ntepoſlide

—

Aunmmaſſer

luchucp!
nemete
m,

nlluepiot
Uümmdl
e Per
üncnal
Umnemih
tholle lz
ipe het.l

110

—

Oleerennier.

in, Mein

vitenenne⸗
4
n orlkil
:gomunn
nilmager
Gwmaime

Testuteln.
eitentnt

inpelicet
Feniznt
ianir ,
lelyd.:
untc c
DuNr)
Vnin N
400
nf

1

—
=

DE POSSESSIONE. 1²9

de damn. inf. & l. fn. S. cui dulcia f. de vin. trit.
Goh leg. partim quòd plexique Codices ha-
beant ex pluribus. Duos certè plures dici
notum eſt c. pluralis locutio. ubi Dd. de R. l.in 6.
Porrò non eſt nullus hujus diſtin- 11
Gtionis effectus. Quid enim? ſiis, qui pro
hærede poſſide bat, à domino aliové, qui ſe
dominum aſſerat; controverſiam patiatur,
ideoq; ab hoc rem emat: dicendum utique
illum adhuc hærede poſſidere, adeoꝗ; uſu-
capionem ex eo titalo complere poſſe, neq;
novo tẽpore, ex die ſcilcet emtionis, opus
habere. Eſt enim ſciendum, rerum mobi-

lium uſucapionem litis conteſtatione non

interrumpi. I. 2. cum ſim. f. pro donat.
uc pertinet regula paſſim à vete 12
ribus circa poſſeſionis materiam nculcata:
neminem ſibi ipſi cauſſam poſeſſionis mu-
tare poſſe, l. ʒ. S. illud 29. l. qui bona F. H. 1. &
l. 18. pr. h. t. l. 5. C. cod. I. non ſolum 33. H. gquod
vulgo. ſj. de uſuc. cum fimil. Cujus etiam ef-
fectus in uſucapionibus eſt. Senſus verò 3.
ejus non hic eſt, ut opinor; ſi quis, cum ſciat
ſe bonàâ fide non poſſidere, alium ſecum ti-
tulum animo ſtatuat ac ementiatur; velu-
ti, ſi colonus ſtatuat ſecum ut pro ſuo poſ-
ſideat, etſi ſciat titulum ſibi nullum eſſe.
quod quis exiſtimare poſſet ex d.l. non ſolum.
Nam ſecundum hoc jam ante uſucapio non

Nn Pro-

1

530 CoxMENTATIO/O0 r

—è

— —

procedit. Vndè hic ſenſus à jure alienus Pue
eſſe intelligitur. arg. S. furtivæ. verſ. quod au- rin,lt
tem I. de uſucap. & S. afinitatis verſ. quod ita. l. Hhe
de nupt. Cæterùm ſi quis cum ſciret qui- elnn
dem, ſe bonà fide non poſſidere; puta con- Imen

–

. 2 1
jux rem à conjuge ſibi durante matrimo- mnlre

ſine donatoris interpellatione, ac putet ſe

trimonio rectè donari potuerit: tamen uſu

dem rem triennio vel decennio poſſederit, iileſſe⸗

non capiet: quoniam ipſei ſi mutare cauſ-
P ple ipum .

ſam poſſeſſionis non potuit l.1.§. f inter vi-
rum & uxbrem. ff. pro don. Cauſſa poſſeſ- 4A

ſinnis eſt quidem utrinque eadem, titulus

fſcilicet donationis, ſed diverſimodeè. Pri-

15

ego aliud dicendum putarem. Nam aut nin

muùm quidem à conjuge, poſteaà non con-
juge. Itemque ſi Klius rem à Patre ſibi do⸗
natam, quod non valet d. i. § 1. cui poſtea
ex parte hæres extitit; putet ſe totam pro-
hærede poſſidere, ut frequenter fit; non ine
tamen poterit reliquas partes adverſus co- Mhen
hæredes uſucapere. In hoc tamen caſu iſi

. . 4 . . . Oe
res filiod nata fuit patris; & morte con-
firms a eſt donatio, tuſucapione jam non ſelck
ſit opus; aat non fuit patris, ſed bonà I

fide ab eo poſſeſſa & donata filio; & con- m.

A110

inin firmatur in filio titulus donationis „ ut ex
un hoc impleat uſucapionem cœptam à patre.
urnſ e. Hujus autem regulæ non alia cauſſa
enef eſt, quàm uſucapionis odium: iccireò ei

D E POSSERSSIONE 531

um cundum l. apienda f-de R. I, Vnde nec om nis;
E E E e
mned unn
Nt

Seeen detractum eſt, u bi vel levis fuit occaſio, ſe- .
Eeint qui juſto titulo bonaque fide poſſi et, uſu⸗
remit capit! 42. f. de uſucap. M
lekt ,
2 Anpleres andem rem in

ſetalolin
1

hol

t W 1 ſint!

ſin SuaMARIA.

Jotidum poßidere poſ.

AN . Duo in ſolidum eodem poſſeſſionis genere⸗
ν. modo & effectu poſſidere nequeunt. MVMVß
2. Vnus tamen ſecundunmi unam, alius ſeçcun- MRU
AG dum aliam poſſeſſionis conditionem poſſidere , H
3 ½Creditor & debitor pignus poſſident, ſed di-

vyerſo effectu. “ðð
e 4. Idem in fructuario & proprietario ſtatui⸗
Ren 5: Vaſallus vel emphyteuta, & dominus feudi
N vel emphyteuſeos ſolidi fundi domini ſunt; ſed
diverſimodè.
Nn 2. k 6. 3 ¾

———ð—ð

132

CQĩù³ůitÄoMMENTAT

6. Si quis alterius fundum clàm occupat, & hie

& is, cujus eſt fundus, poſſident.
7. Duo etiam injuſt? ſimul poſſidere poſſunt.
3. Quod in re immobili tantùm obtinet, non
mobilii.“ M
9. Ratio diverſitatis. “
10. Reſpondetur ad l. 15. §. ſin. ff. de precar.
. Item ad l. ſi duo ff. uti poſſid.

cog.

S ex contrario. h. t. Quod vVariè latiſſimeque
tàm à veteribus, quàm
I terpp. diſpuratum eſt. Cæterum omnis
diſputatio ac difficultas nullo negotio tol-
litur ſi primùm regulam conſtituamus na-
turæ convenientem, atque adeò omni ex-
ceptione majorem. Dicimus itaque im-
poſſbile eſſe duos in ſolidqum eodem poſ-
ſeſſionis genere.
re; ſicut impoſſibile eſt, duos eundem lo-
cum ſimul & in ſolidum occupare. d. §. e
contrario. Sicue accipienda l. dus in ſolidum
19. f. d. precar. At cum poſſeſſio ſimplex
non ſit, nihil impedit, unum ſecundum
unam poſſeſſionis conditionem imoli-
dum, alterum ſecundum aliam itidem in
ſolidum poſſidere; cum ſeparatorum ſe-
Parata ſit ratio 5. 10. C. de don. int. vir. & z*.

2½

12. Explicatur l- 15. §. ſi ſundus ff. qui ſatisd.
Mß iuminel
Vbjungit Paulus aliam regulam: duos
in ſolidum poſſideré non poſſe. in d. 1. 3.

510

ð

Ekerum nec⸗
Um.l mults
lugre uncte
lhnkttenon
ſiſgn
ltlerſern
ſEild . i
Uengvoge

hunc
lam; Aurw
us,done

recentioribus In- pereipient

modo & effectu poſſide-

umhltimchs,
Ei
i Nüin⸗
iigenoit

enaug
D litio,a

Roris pror
lei poſſi
imkbabet.
innonfte
iemmine .
N!
tet N
kamid
urn ken
winunel

XMI
—
dhindcntt
tuntnairut,

Cooltm“

e de
rinu

43

Cuueen

vcchte)

ℳ

7

/

un
ian ,
110

E

3ℳ

DEPOSSEHSSIONEEͤ. 733

—

W—

& alterum
rum. I. multis rationibus. 17. C. de liber. cauſ.
Itaque cum creditorem pignus poſſidere,
ſuprà ſit demonſtratum; l. cum & ſortis S.
fn. f-. depign. l. I. S. per ſervum & l. qui pigno-
ris h. t. I. per ſervum ff. de A. R. D. l. debiter S. in.
Ff. de pign. ad. nihilominus verum eft, debi-

nec adſtruat, nec excludat alte-

torem quoque poſſidere: d. . qui pignoris. &

lI. ſexrvi nomine l. non ſolum. S. qui pignori fj. de
uſucap. hunc ſcilicet, quoad uſucapionis
cauſſam; illum qupad cætera commoda, ut

frucus, non quidem lucrandos, ſed ſuo ju-

re percipiendos, & in debitum uſurasque
computandos; l. 2. C. de part. pig. & omni
cauſ. & I. 1. C. de diſtr. pign. item quoad ius
aliis oppignorandi. Fructus enim rei eſt,
etiã pignori dare licere l. . C. i pign. pign. dat.
fit & l. fructus f. de R. I. Eadem eſt fructuarii
conditio, qui ratione fructuum ſibi, ratio-
ne juris proprietatis aut juris uſucapiendi

alteri poſſidet; ei ſcilicet, à quo uſumfru-

Gum habet: & hic igitur poſſidet hoc in-

tuitu, non fructuarius. I. quod meo, ibi: poßidet
cujus nomine poßidetur h. t.
Hloc idem etiam in domino appa-
ret. Nemini enim dubium eſt, utrumque
tàm vaſallum &emphyteutam quàm domi-

num feudi & em hyteuſeos ſolidi fundi do⸗
minum eſſe: ſed alterum directè, alterum

Nn 3

uti-

7

CoMMRNTATIO

—

E

utiliter. l. 1. in f. f. K ag. vecig. Ita contin-

git, eum, qui fundum meum clàm occupat,

ac nihilominus me etiam unà poſſidere: .
clam ° Videre. S. fin. h. t. me quidem juſté &

utiliter ad uſucapiendum; illum de facto
tantům, & reſpectu extranei. l. fin. h. t.,

7 Quin etiam duos injuſtè fimul poſſidere

poſſe, ex his facile apparet; ſcilicet ſi ego
vi, alter à me clam poſſideat. Vnde evi-

dens eſt, meritò Trebatium à Labeone hoc
nomine reprehenſum eſſe. Nam inl. 6.5. ſin.

nihilintereſt, is qui ad nundinas profectus
proponitur, vian ſecus ab alio poſſederit.

3 Hoc tamen notandum eſt, contingere poſ.
ſe duntaxatin re immobili, non etiam mo-
bili: quandoquidem ſimulac res mobilis ab

alio clàm poſſidetur, quia furtum fit, prior
poſſeſſor etiam ignorans poſſidere deſinit.l.
rem quæ. 15. pr. & l. ſi rem mobilem 27. h. t:
9 Cujus diver ſitatis non aliam cauſſam inve-
ſtigare oportet: quàm quæ ex ipſo textu
colkgitur;: quòd fſcilicet rerum mobilium
poſſeſſio vilis & abjecta habetur;g! in d. .
47. ideoque minus indulgetur retentioni,
quæ animo fir, quàm in rebus immobilibus
fieri ſolet, per g. I. 6. in f. & l. 25. §. fin. eod.
c. TIsna poſitis, facile eſt reſpondere
his, quæ in contzarium afferuntur exl. ,. §.
kn. . de pregar. Is enim, qui precarium con-
. H ceſſit,

1

51

clityintolcl

Eoibe ulne

Frnid,u 1
ſceiserp
ſcitetumco
ſichett faut
Hjimom, d

1RAAR.
rbiarati
hevib⸗

Erumcadtb
s Niderat

WN A, n

(Wennctel
(onem
od use
(mir

mmarirnn
Wleretel

Radeſtn

n ſirt
10
Gnmue
0pone
immmen
tun l

4
Ra
dh

110

—.

hon

mnchmeng

unt ler
güicenſ
en hen
nAund

. I. ,.
1E aod
Cee Adet
Im 1 eode
meLdeen
22
am ſal
1*
TETENN
dINS
1.
“
EI

11
0 4l N.

waosg⸗
torigne

DorcCiG

Xest
tereli⸗

n

DE POSSESSIONE. 13 55

deoque uſucapit: itidem is, qui rogavit
precariò, ut re fruatur, interdictoque uti

ceſſit, in ſolidum poſſeſſionem retinet, a-

poſſidetis experiatur. l. 17. ed. Porrò ex I1

dictis etiam conſtat ſententia l. ſi duo pr. to-
tiusque tit. f. uti po Sid. ſcilicet non aſſeverare
Ulpianum, duos in ſolidum ſimpliciter,
nõ habitàâ ratione diverſitatis aut identitatis
modi, poſſidere poſſe; ſed præſupponere
eaſus, quibus id contingere poſſit, ac illis

demum caſibus interdicto locum eſſe. For-

tiùs videtur ſtringere hij. S. s fundus 3. ſ. qui
ſatiſd. cog. ubi eundem fundum dotalem
duo, maritus & uxor, in ſolidum dicuntur
poſſidere, reſpectu ejusdem effectus, ſeili-
cet ad evitandam ſatisdationem. Sed con-

ſideranda eſt ejus legis intentio. Ea fatis-

.

2

dationem ideò remittit reo, quòd actori
etlam citra eam cautum videatur, qui poſ-

ſit in poſſeſſonem rei immabilis mitti:

quod us ei à reo Intcrverti non poſſit. Vn-
de ſi miro is ſit æ ſtimationis tale pradium,

qum ſit res petita, Dequaquam evitabitur

ſatisdatio. gl. in d. l. ſ-iendum, ſuper verb. com-
pelli & & hodié I. de ſatisdat. Qaalis enim &
quanta debeat eſſe ſatisdatio, talem etiam
oportet eſſe, quæ nhujus locum ſuccedit,
immobilium poſſeſſi nem; quia ſurroga-

tum ſapit naturam ejus, in cujus locum ſur-

Nn 4

r0-

736 CoOMMENTATIO

.

rogatum eſt. gl. in l. ſieum. S. qui injuriarum ff.

ſi quis caut. Bl. in l. item veniunt S. cum prædiæi-
mus 20. f. de petit. hæred. Itaque ſi unà con-

venirentur vir & uxor, etſi dotalia prædia
ſingulorum debitis reſponderent, vel ma-
jora eſſent, utriſque verò ſimul ſumtis mi-

nora, nequaquam evitabunt ſatisdatio-

nem: arg. l. ſi creditores 16. ff. de priril. creld.

quod ſi alteruter tantùm convecnirertur,
quia non eſt veriſimile, vel maritum do-
tem, vel mulierem ejus proprietatem ne-
glecturos eſſe, ſed alterum alteri poſt con-
demnationem ſuccurſurum, ut ſatisfiat ju-
dicato, & liberetur res pignori ſuppoſita,
meritèò à ſatisdando relevantur. Quod in
creditore diverſum eſt, cui poſſet vel invi-

to protinus ſolvi, atque adeò pignus libera-

ri. Ex quibus apparet, etſi eodem fine u-
terque conjunz poſſidere intelligantur,
modum tamen diverſum eſſe; cùm mariti
quidem poſſeſſio æ ſtimanda ſit ratione fru-
Ctuum, Coler. de proceſſ. exec. p. 2. C. 3. n. 265.

quos veriſimiliter ex dote percepturus ad-
huc eſſet: mulieris verò ratione proprieta-
tis. arg. l. 1. f. de fund. dot. & Br. in l. à divo

Pio. § in venditione ff. de re judic. Et ideò etſi
ampliſſima dos eſſet, fructus autem veriſi-
militer debito, quod petitur, non eſſent re-
ſponſuri, ut quod in terminis ſolvendi ma-

tri-

51.

—
Tinonüte
lole dn
gecitorie
S

EE

WW

1. lel
2 lli
5 Linut
Iumd
Aumndiur

((Kires
er durat
uu.
((uon
“è
W
medol
AU
Mlonsl
.)
(enh

10

—
ifnin
tſlner
Aelen.
ithnun
erend,
mtr

—

trimonii res eſet, diwortio fonte inſtante,

facilè apparet, hoc caſu ſine ſatisdatione
creditori cautum non fore: atque adeò d. I.

1. ad ejusmodi ſpeciem trahendam non
eſſe.

CAr. VIII.
De retinenda poſſ. „

Rone.

Su M MARI A.

1. Poſſeſſio ſolo animo retinerur.
2. Scilicet in re immobili.
3. Limitatur regula 1. 15. h. t.
4. Tamdiu res in poſſeſſione alicujus manet,
quamdiu non diffi cilis ejus perſecutio.
5. Si res bonà fide poſſeſſa furto auferatur, do-
nec durat ejus perſacutio, uſucapio non interpel-
latur.
6. Cum res vi eripitur, poſleſsio: interrumpi.
tur.
7. Qui per ſervum vel colonum poſsidet, ſi is
ſponte poſſeſsione diſceſſerit, eandem amittit.
8. Quod tamen à Iuſtiniano immutatum eſt.

D E 5Oςh1 α. 137

14

9. Et licet alii tradiderit poſſeſsionem, nihilo⸗

minus domino non præjudicatur.

10. Verborum geminatio enixam voluntatem
oſtendit.
II. Si colonus vi dejectns ſit, dominus etiam
ignorans amittit poſſeſsionem.

Nn z Pro-

. .

1 PRdnnean nunc erat, de retinendâ poſ-

ſeſſione dicere: verùm hic multis ver-

bis opus non eſt. Eſt enim certũ ſolo animo

3

retineri poſſeſſionem, non habità ratione,
ſitné alius in fundo an non ſit? l. z. S. in amit-
tend. h. t. Ignoranti igitur poſſeſſio non
intercidit, ſed durat tantiſper, donec aut
noſitrà voluntate diſceſſerimus, aut vi deje-
Gti fuerimus d. I. 3. §. quod ſi ſerrus h. t. quæ
eſt natabilis de retinendàâ poſſeſſione regu-
la. Reſtringenda tamen, ut præced. cap.
dictum eſt, duntaxat ad res immobiles,
eum mobiles amittamus etiam ignorantes
per l. 47. h. t conjungendam cum I. z5. pr.
eod. Ex qua tentari poteſt, regulam l. em
quæ 5. univerfolem non eſſe, ſed eum, cui
res ſubrepta eſt. ſi furem perſequatur & aſ-
ſequatur, remque repetat, ejus poſſeſſio-
nem non amilſiſſe; quia ſcilicet verum ſit,
rem nondum ita perditam, ut ignoretur

4 ubi ſic, ut in 4. 1. 2. Quo facit, quod res à

nobis cuſtodiri §. plane rerſ- cum verd tuam.
&e S. examen quaque I. dc R. D. & poſſidert I..
S. Nerva flius h.t. itelligiturtantiſper, dum
non difficilis eſt ejus perſecatio: ſecàs atq;
ſi rem nondum poſſeſſam perſequeremur,
§. ikad qusfitame l. d. f. ſcilicet, 4 nia multé fü-
vorabilior ejus eit cauſſa, qui rem ceu ſuam
perſequitur, quàm qui apperit alienar,i

5323 COMMENTATITIOdO —

4

D

—
t. Qu
lncbisbon⸗
nlururi

(uml
betllnn

venignei
lengneri,
ecve h

nimce
(emmmnhi

,

4. N

4

Mettupii,

ke, um B

Urznione

Medo lecn

emorfen

lhi.

Eehreſen

eikiß⸗
prote

mreif
CINO

n I

kket.
ilel⸗
ortu

A110

—.—
eteünenl,
nhhemulun
Ceni hen
alrbit,
mipolehen

1

imos;n
I mtn
S

4
4
Dre mnon

4,

—

. e e
etamienuwe
4 D
Nn

. ſen
d

õ

*

7

DE FPOSSESSTONRER 539

C. h. t. Quod eò pertinet., ut, ſi res aliena
ànobis bonà fide poſſeſſa furto nobis ſub-

trahatur, ſi protinus eo cognito furem per-
ſequamur, eique rem auferamus, non de-

quæ utique interpellata foret, ſi res ſubre⸗
pta atque vi erepta eodem loco acjure un-

diquaque haberetur, ſecundum d. l. 15. II-

lud enim certum eſt, cum res vi eripitur, in-

terrumpi poſſeſſionem. l. naturaliter f. de

iſucap. Nec eſt. ut quis exiſtimet, hanc
interruptionem priori poſſeſſori non no-
cere, cum debeat uti poſſe ad complendam
uſucapionem acceſſione temporis, quo
prædo rem tenuit, ſicut hæres defuncti, &

beat uſucapio noſtra interpellata cenſeri,

emtor venditoris acceſſione utitur. S. diuti-

na.l. d? iſuc. Nam talis acceſſio recepta non
eſt, præ ſertim improbæ poſſeſſionis, quæ
nec ipſi poſſidenti prodeſſet d. S. diutina, ibi,
quæ prodeſſe cœperat.
4 Quod diximus, ig noranti poſſeſſio-
nem rei immobilis non intercidere, tunclo-
cum non habere Africanus ait, cùm per ſer-
vum aut per colonum poſſidemus, & is
ſpontè poſſeſſione diſceſſerit: l1. ſi de eo fun-
do 40. §. i fortè h. t. quod tamen locum ha-
beret., ſi deceſſiſſet, ut idem ibidem aſſerit;
ideò fortè, quod non poſſit videri eo animo
mortuus eſſe, ut poſſeſſionem deſereret. Et

7

—

qui-

40% CoMNMENTATLIOO

.
1

quidem poſterius utilitatis tantùm cauſsã

receptum eſſe ait, id eſt, jure ſingulari; Lius
Ffingulare f. de llb. & l. peregrè 44. §. quaſitum h.
t. adeoque non producendum ad conſe-
2 quentias. l. 14. f. de I. Sed in hoc palàm

Paulus diſſentit in d. I. z. S. quod ſi ſervus. quòd

ſcilicet nihil interſit, deceſſerit an diſceſſe-
rit colonus? Et Pauli quidem ſententiam
Iuſtinianus probavit in l. fin. C. h. t. quam &

mal. ne ſcilicet in poteſtase ſervorum aut
colonorum eſſet, dominos pro libitu da-
mno afficere. Dolus certè alterius alte-
ri nec prodeſſe, nec obeſſe debet l. 35. F. de
alj. emt. Vnde apparet d. I. 40. in eo articu-

9 lo antiquatam, itemque/. ſi colonus 31. h. t. In

qui quod addit Accurſius, verum id eſſe
Aquidem, ſi tantum deſerat; ſin verò etiam
alii tradat, prorfus amittere dominium, fal-
ſum eſſe dixerim, propter text. 4. l. fin. ibi,
vel alii prodiderint. & ibi, nihil penitus prajudicii
. tum etiam in ſine, ibi, nu lo modo aliquod di-
10 ſcrimen &c. quæ verborum geminatio⸗- imè
tertiatio enixziſſimam Legiſlatoris volun-
tatem evincit, vulg. l. Balliſta ſſ. a4 Trebell. &
fortior eſſe debet, quàm ſignum univerſa-
le. Iaſ. in l. imperium ſj. de lurisdict. Lud. Rom.

conſ. 271. num. zo. & habere vim expreſſi.
Cepbal. conſ. 510. num. 10. Et hæc quidem

e

Proculi fuiſſe apparet ex lI. cum quis ff. de dol.

DI P

wen
Ceram dalr
Emtüml
ucertecau
eente, ſec
ncominun
ventertNi
menn heft

inſlen
cgielcetut

(
P.

Polel

Vend

Centenetun
Coneil
1
1 Nant
dolelinen
Cen
fuarn
e W

6 Nch

— D POSSESSIONE.„ 14 1
rügtun eſt etiam Salyceti ad d. l. in. vera, ut opinor,
ſ quamvis multis repugnantibus, ſententia.
Dlun 1. Alia certe cauſſa eſt colono non ſpontè diſ- I 1
QAuten cedente, ſed vi dejecto aut expulſo: quo
Huiſen caſu dominum quoque amittere poſſeſſio-
Mung necm, cer ti & incorrecti juris eſt, etiam igno-
iten kun rantem. I. peregrè 44. S. in. h. f. l. 1. §. quod
nn ſervus f. 4e vi & ni arm. de quo plenius in ſeq.
capite dicetur. H
H C A P. Iñ KXK.
H De amittenda poſſeſ-
einin SuM MAkRIA-
et 2. Venditor qui in ipſo traditionis actu emto-
e,, rem, cui poſſeſsioneni ceſsit, expellit, interdido
tud de vi tenetur. “
lens Y 3. Soneiliatur l. 3. §. in amittendâ b. t. cum 1.
4 6 4 Refutatur gl. opinio, tum demum amitti
pP0O eſsionem cum corpore exiverimus.
M, 5. Qui corporaliter in poſſeſsione manet, poſt-
in ℳ uam rem in alium translatam illius nomine poſ-
idere conſtituit, protinus amittit poſſeſsionem.
lerße, 6. Reſpondetur ad l. 33. & l, 153. ff. de R. I.

„

N J

—

542 CeMNMEHNTATIO

—
——

7: Quare quis invitus dominium retineat; poſ-
ſeſsionem non item ””Mẽ
38. Qui domum ſuam à latronibus occupatam
ingredi non audet,; poſſeſsionem amittit.
9. Dominium regulariter auferri invito ne-

10. Certis tamen ex cauſsis poteſt.
1I. Si falsò nunciatum ſit, domum occupatam
eſſe, an nihilominus poſſeſsio amittatur:
12. Falſa perſuaſio non debet eſſe ejusdem effi-
caciæ cum verr.
13. Qui domum ſuam à prædonibus éxpilari
audiens aufugit, poſſeſsionem non amittit.
14. Aflimo amittitur poſſeſsio purè, non ſub
conditior. JÿMVD
5. Conciliatur l. 18. §. ſi furioſocum I. 34. h. t.
16. Vbi conditio expreſſa eſt, antequam ea exi-
ſtat, poſſeſsio non aufertur.
1y. Qui pofſſeſsionem tradit rei alio loco ſitæ,
non priùs eam amiſiſſe cenſetur- quàm ſi alter
eam apprchenderit.
18. An poſſeſsio per ſervum, colonum;, com-

modatarium; depoſitarium & c alii bonàâ fide ac-

cipienti tradita à priore poſſeſſore protinus diſce-
dat? generaliter definiri nequit. “
19. Dolus illorum vel negligentia domine
non præjudicat; ſive traditam ab eis poſſeſsio-

1

nem alius acceperit, ſive derelictam ipſemet ap-

prehenderit. 4N

20. Si bonâ fide accipienti tradiderint, prio-
rem perdere poſſeſsionem, & novum poſſeſſo-
tem uſucapere poſſe, ſtatuit Accurſius.
21. Contrariâ Salyceti ſententia defenditur.
22. Reſpondetur ad §. furtivæ. I. de uſucap.
23. Diſtinguitur amplius, utrum dominus

5

glexerit 2

penſiones ex re ſuâ perccperit, an planè eam ne-

24. Quod

511

rr-
4 Cta
Mowinns e
Eer tetinun
J. Cynum

15 Monß

ir ctinnl co
(cnduxent

„7 Mlca
Alutr umitt.
Kcolorn
lionem

Nallt.

. Cod
4

30. Aatn
torem ru

ullle vol

1. C⸗

Eihmar⸗

32 nnd

(Qulkenun

Gunten.
5z.
llicered
34. Tu
ib adre
1

(ui⸗
(gn
ellels
1 or
Mnenn
F
3. n
19, H
40]

1

—

ium H

Onibüs nn
mn 1nnittt
Uterm imne

Tniann
„ 7*
eteleeutene

l0nus

Unon mut
1a Pute, M
1¹

.
aoenn! Te
oloeralAN

. Sſ.
hanteg IAN.

6
tei Mo
.
tur, NN

1
. RNN t⸗
1 0ONdt

„AUI

e iat ſ⸗
certn

ee
gum “

DEFPOSSESSIONE., 7 4

24. Qugdalii eò reſtringunt, ut priore caſu
ſemper retinuiſſe neceſſe ſit.
2⁵. Quorum ſententia reprobatur.
26 Prioris poſſeſsio durat, ſi penſiones rece-
pit, etiamſi colonus alii rem tradiderit, & eam re-
conduxerit.
27. Explicatur I. Pomponius ff. quib. mod.
uſusfr. amitt. M
28, Si coloônus vi dejectus ſit, dominus amittit
poſſeſsionem, ex quo ſe repelli poſſe ab occupante
metuit. ”””ZMs
26. Quod ex legis præſumtione æſtimandum
eſt. .
30. Si amicus colligat, ut in continenti occu-
patorem rurſus expellat ; interim non videtur
amiſiſſe poſſeſsionem. —
31. Qando in continenti factum dicatur, iudi-
cis aArbitrio relinquitur. .
32. Qamdiu quis occupationem ignorat, tam
diu liberum eſt propriâ auctoritate expellere oc-

nihilominus colonum corporalem detentionem

cupantemn. . H
33. Quando animo amiſſa eſt poſſeſsio, ſine
judice res repeti nequit.
34. Tum demum animo amittitur poſſeſsio,
ſi ab adverſario hoc agatur, ut ſibi eam acqui-
35⁵. Qui belli tempore ſuis poſſeſsionibus ce-
dit, quas poſtea hoſtes occupant, nec dominium
nec poſſeſsionem amittit.
36. Non tamen propterea quis ad præſtatio-
nem canonis emphyteutici tenetur.
37. Poſſeſsio per inundationem amittitur.
38. Inundatio propriè quid ſit?
39, Hic intelligitur talis, quæ ſpeciem mutat,
vel perpetuò diuvé durat.
40. Ratio prima.

41. Ra=

744 COMMENTATITO
Al. Ratio ſecunda. “M
A2. Improbatur eorum ratio, qui inundatione

Foſleſonem non perire putant, quamdiu pedi-

””ü

us ager calcari poteſt.
43. Tertia ratio.
44. Quarta ratio. 2
45. Rejicitur Accurſii ſententia in I. 3. §. La-
beo h. t. “
46. Aliorum diſtinguentium opinio reproba-
47. Reſpondetur ad I. 12. §. fin. ff. de reb. auth.
zud. pollſ.
48⁸. Item ad I. 13. h. t. B
49. Quando inundatione dominium perit, pe=
rit etiam poſſeſſio ==WDM
50. Animalia poſſidentur, donec manent ſub
cuſtodiâà noſtrâ, vel revertendi confuetudinem re-
tinent. 4

5SI. Facto hominis poſſeſſio horum interverti

poteſt, non etiam dominium.
52. Omnia mobilia poſſidentur, donec ſub
euſtodiâ noſtrâ ſunt, etiam ignorantium; ubi
ſint.

3. Priuſquam fur res domo extulerit, poſsi-

dere dominus non deſintt.
54. Nec intereſt, ipſe poſsideat, an per alium.
zy. Si tamen is, ſub cujus cuſtodiâ erant, eon=
trectaverit, diverſum obtinet.
56. Explicatur 1. 47. h. t.

7

57. Speciei mutatione mutatur ſimul poſſeſſio.

58. Qui ex lanâ veſtem fecit, non amplius ceu
poſſeſſor conveniri poteſt. J
59. Cum magiſtratus ex ſecundo decreto in
poſſeſſionem mittit, poſſeſſio transfertur.
60. Morte poſſidentis poſſeſſio amittitur:, nec
in ſuos hæredes conuinuatur.

Ss. Heæ-

.

D11

ponne

6t Heres eſt

ſoſrefit.

61. Aditio ne

Konesexercene

6 Zulupol
6 Nehenee
N.
Muecitas

lnet
(lehhonde

Rntentla
tnonm. lo

n.

Alndomin

Uun non de

Ejusuj
39,
Anodafterin
. Wd g

Encalun.
(ntie

lndonis
Lun hibet

R zmit
Dn
onimn;
6 el, ler
ale er
denter eie⸗

alig,

rl

—44

guiinnuin
t,Guumd

. r
⸗ ee 1Ee

ofum N

4
e. Me!
i. CMel

nesneI
Notandl ¹

lel

Dertad.
e

e.
tenM

We

DE POSSESSIONE. 54 5

61. Heæres eſt, qui vel adijt hæreditatem, vel
ipſo ſure fit. S
6S2. Aditio non confert poſſeſſionem, ſed jus
actiones exercendi. ”ß
63. Suitas poſſeſſionem non tribuit.
64. Reſpondetur ad I. 30. ff. ex quibus cauſ.
65. Hæreditas jacens perſonam defuncti res
præſentat.
66. Reſpondetur ad aliam objectionem.
67. Sententia proſcriptionis & publicationis D
onorum ipſo jure aufert dominium & poſſeſ.
ſionem. 2

unH 6s. In dominium gatim ſuccedit fiſcus.

7

ſeum non pertinet.
70. Ejus, qui monaſterium ingreſſus eſt, ipſo ju⸗
re ad monaſterium tranſit poſſeſsio.
71. Ratio diverſitatis inter hunc & præceden-
tem caſum.
72. Qui in alienam poteſtatem venit, nihil poſ-
ſidet. ,
73. In bonis adventitiis, in quibus pater uſuni-
tructum habet, filius civiliter poſsidet, pater na-
turaliter. 7
74. In præſcriptione ejuſmodi rei, non patris.
ſed filii ſcientia aut bona fdes ſpectatur.

69. Poſſeſſio, niſi naturaliter apprehenſa ad

D E amiſſione poſſeſſionis illud pri⸗

mum ſciendumeſt, poſſe eam vel ſo-
lo animo amitti; adeò, ut qui adhuc in fun-

do eſt, ſi eum poſſidere nolit, id eſt, ſi ſe

nolle declaraverit, (nam propoſitum in
mente retentum, nihil operatur l. Scærola
ken. alias l. Lucius. S. Scavola, ubi gl. in verb. ed
O0 men⸗-

. 546 CQoMME NTATIO

mnn —

mente F. de leg. 2. & l. 13. C. ſi cert. pet. proti-
nus eam amittat! 3. S. in amittendà l. 17. 5. dif-⸗

a ſerentia & l. 18. pr. h. t. Cujus uſus in eo

cernitur, ut ſi venditor in ipsà prædi ven-
diti traditione, antequam ex eo digredia-
tur, mutato conſfilio emtorem, cui ſe ce-

dere poſſeſſionem dixerat, vi expulerit,

quod facilè contingere poteſt, contentio-
ne de contractu fortè exortâ, non tantùm

asdtione ex emto, ſicut ante traditionem;

ſed & interdicto recuperatorio teneatur.

Quod ſecus foret, ſi Pauli regulã, traditam

in Hquemadmodum 3. h. t. generaliter, & prout
3 ſonat, ſequeremur. Cujus cum idem au-

tor ſit, qui & l. a. S. in amit
teſt, unum atq; eundem
in re planâ contrarias tra
hoc potius voluit in d.
corpore poſſeſſionem

tendaà, dici non po-
prudentiſſ. ICtum
didiſſe regulas: ſe ed

1. 8⁸. non ſufficere
reliquiſſe, niſi &

animus relinquendi accedat: ideoque etſi

alius in fundo ſit, animo

tamen mihi poſſeſſionem, licet ſolo animo

poſſidendi, durare

*

le cdcem 4d. §. in amittenda. Itaque non

oc vult textus, ad amit

nem requiri, non tantùm ut animo, ve-

tendam poſſeſſio-

rüm etiam corpore relinquatur; ſed vice

versàâ hoc, ut non tantum corpore, ſed &

animo. Et hoc compa
ſitionis raaio probat in q.

r ationis & oppo-
1. 5. ſicut enim ibi
. Præ=

D51

—

freelt zin

UAtio; aud
Pleſtozrnn
telolonore
Cnpoltone
Ceuncum dat
Ghetkem 4
leme
Ulinele i

urſtnte,die

Unencufu
m exiven

Ulerioce

Wbicon

uiweten

biimertun
iſtzcen

ledii

Ebianir
n kalt⸗

Se

nfalſe ll
iné
Urtlania
iufa
n, N N
eleniſ
onntär

Aee

110 DE POSSESSILONE. 742

en n. Præcedit animus, & ſequitur corporalis
unnlili. traditio; quibus duobus junctis demum
jus liin poſſeſſio acquiſita intelligitur: I. 3. pr. ita
Relt in reſolutione poſſeſſionis (in quâ, quod in
i compoſitione ultimum fuit, eſt primum
um ſecundum naturæ ordinem) non ſufſicere
iei corporalem detentionem reſolutam eſſe,
etemem ſed & eam, quæ animo continetur. Ex quo 4
