neque recuperare, neque adipiſei fünlp
Poſſeſſionem rei peculiaris videtur.
ILre,

X hoc ſequitur, fil liumfamiliss, etſi Ilenr
E corporaliter rem teneat ac poſſideat, inlitutio
nulla tamen poſſeſſionis ju dabere Aumzuuc
Vnde nec uſucapere boreſt pſe, ſed ilbenaiz
Pater in perſonâ filii: l aehutrtie f. de . br

acquir. ver. dom. nec ullam ejus poſſeſſio nis Ianaial
aut rei nomine actionem, nec interdiéum Nd. Eia
adipiſcendæ „retinendæ vel recuperandæ iumen
rectè intendit; nec ſervitutem rei à ſe ac-— Thtenonmo
quiſitæ i imponere, nec eam donare, aut a- umnliet

2 liàs alienate, invito patre, poteſt. Quæ inihe
omnia hodiè nö alibi, quâm i in profectitiis
peculiis; non item in adventitiis, lI. cum oper- wlen
tet C. de bon. quæ lib. multò minus caſtrenſi- mufen
bus obtinent, in quibus patrisfam. loco ha- tend

laten wor

betur filius; aut iis, quæ al às acquiſitionem u
parris eſtugiunt; Auth. excipitur, cum duab. akie⸗
ſeqq. C. d. t. quæ tamen quoad alia, putado-
nationem prohibitam &c. quaſi 1 caſtrenſis fin

peculii loco haberi non debere gen

verius eſt. totialn
Lex 94.

ümn pr REGuIIS IuRIs. 217

Vlpianus lihro 2. Fideicommijorum.

heſtn Non ſolent, quæ abundannntt.
Declle ad⸗ .„ .
ee vitiare ſcripturas.

H Oc eſt, quod aliàs dici ſolet, uti- 1
Bümme LIIe non vitiari per inutile. nde he-
n redis inſtitutio non infirmatur ex eo, quòêd
lons ⸗ Qà tempus facta ſit l. heæreditas f. de har inſtit.
nec libertatis datio l. ideoque f. de manum. te-
An ſtam. Quibus conſentaneum eſt, quod ²⁹
nEK eleganter traditur in I. mulier 22. pr. f. ad C.
ene Trebell. Ei cui fideicommiſſum relictum
le eſt, ſi morte patris ſui juris effectus eſſet, et-
nimm ſihoc non morte patris, ſed emancipatio-

aAHG ne contigiſſet, adhuc tamen fideicommiſ-
ed ſum deberi; eò quod teſtator non condi-
Grus tionem mortis mentione facere voluiſſe DU
TH intelligatur, ſed quod non credebatur fuiſſe .
rH emancipaturus pater: quo fit, ut, etſi ante
ti patrem deceſſerit emancipatus, fideicom- ,

u miſſum ad hæredes tranſmittat, utpote
amimsg cujus dies jam ceſſerit l. 15. lI. 21. ff-. quand. dies
e leg. (Ain imô plerumque ſtatim etiam 3

0020 Al . . .
eAℳ N2 peti poterit, non expectato mortis paternæ
uhii ceventu, ſi aliqua pietatis conjectura peti-
tioni adminiculetur d. I. i mulier. ſtalega-
HW

05Q3 to

—

218 PRXLFCTIONES AD TITULuIM

— —,—

to dato, ſi Seius hę res erit, nulla ſubeſt con-

ditio, ſed dies nihilominus cedit à morte te-

ſtatoris; quia idem fuiſſet, etſi illa verba, ſi

heæreserit, adjecta non eſſent ! aliquando
107. ff. de cond. & demionſt. l. ſi lies in f. f. quand.

dies leg. Idem eſt in im poſſibilibus, aut quæ

à magiſtratu remittuntur, conditionibus.

non enim vitiant legata, ſed pro non ſcri-
ptis h abentur l. 3. ff. de cond. & demonſt. quã-
vis in ſtipulatio nibus ſecus ſit S. ſ impeſßibilis

I. de inutil. ſtipul. Ideò nimirum, quia in his
de obligatione agitur, ad quam non debe-

mus proclives eſſe, nec interpretatione
eam juvare, ſed potius ei contrariam libera-
tionem: Legatum autem, tanquam bene-

ficium, favorabile eſt, & conſervationem

meretur.
Lex. 9.

lpianus libro b. F ideicommiſſoram.

Nemo dubitat, ſolvendo vide-

ri eum, qui defenditur.

—

C Autio, quæ legatorum aut fideicom-
miſſorum ſervandorum grati inter-
poni ſolet, ideò interponitur, ut tutiore
loco res legatarii ſit, ne veniente die legati,
conditionevé exiſtente, hæres ob inopiam-
ſolvere non poſſit. Quà causàâ deficiente
æquum

DI
guum lugue

(eelt, gothl

yeteteneitut

un nguſei
tletulni

orernetenor

lcunglehe
ennlineene

Immm. (r
ommturd) he⸗

ſiſfeinz
eaiinee ige
tin eken

E

1
4

ticebet her
ſeheminzent

llecenſergr.

AD EIN .

—,—
i nuhiodete
scedkinae⸗

. iſte a
et eintunen

—

14 ,
ollbüdagr

. 8e
dur,Mun

t, on

4
e

—RL”ðl

4 &

1

DE RCuIIS IuRTISs. 219

E

de eſt, quod fiſcus nunquam ex hâc causàâ

cavere teneatur l. 1. §. ſi ad fiſcum ff. ut leg.

nom. car. quia ſcilicet ſemper ſolvendo eſſe
intelligitur l. 2. in f. f. de fund. dot. Pari ra-
tione cavere non tenetur, qui paratus eſt
judicium ſuſcipere, & in continenti doce-
re, nullum legato vel fideicommiſſo locum
futurum. Cur enim ſupervacuâcautione
oneretur ? I. hac ſtipulatio S. ult. ff. legat nom. l.
1. in f. f. ut in poſſ. legat. Vel ſi alius hære
dem idoneè, id eſt, in ſolidum, bonique viri
arbitratu defenſurus eſt: quo caſu utique

olens do eſſe cenſetur, quæ emtorem reperit l. 3.

Ff. ad L. Falcid. Ex quo Bart. infert in I. item
liberatur S. ſi paratus num. 3. ff. quib. mod. pign.
vel hyp. ſolv. quod ex ſtatuto, quo cavetur, ut

qui certam pœnam pecuniariam ſolvere

non poſſit pro maleficio, ſuper quo accuſa-

tur, corporali animadverſione, puta mem-

bri mutilatione, puniatur; ex eo, inquam,
ſtatuto corporaliter coërceri non debeat,
qui fidejuſſorem ejus pecuniæ nomine da-

æquum utique eſt remitti cautionem. In-

videri debet hæres ſolvendo eſſe, qui de-
muß fenſorem invenit: ſicut hæreditas ſolven-

1

turus eſt, cum videatur ſolvendo eſſe, qui

defenſorem habet. Fidejuſſorem autem
deenſoris loco eſſe palàm eſt. Denique
defenſor, qui in partem duntaxat defenſu-

6

220 PRLECTIONES AD rITüLuM

————————— — — M

rus eſt, non poteſt idoneus videri :. 1 ſlnendo
F. de v. S. ne dominus pro undâ duplices litis

moleſtias ſubire cogatur l. itague 1. de funi

Lex 96.

Macianus libro 12. rideicommiſſmun.

In ambiguis orationibus ma-

ximè ſententia ſpectanda eſt cjus,
gqui eas protuliſſet.

10 Enſuseſt: legem, ſcripturam, ſermo⸗

nem ambiguum nõ cujuſvis propoſito

ſervire, non ad cujuſvis privati opinionem

accommodari debere: ſed conditionem,

cauſas impulſivas, intentionem denique

ejus, qui eum protulit, ſpectarioportere.
Nullius enim hkoc caſu præ judicium aut de-

ceptio verlatur. Porrèò in contractu am-
biguis verbis inito ſecus efſe, ſuprà oſten-

ſum fuit in l. 67. b. t. ne ſit in calumnios?
contrahentium poteſtate, ſeſe mutuèò ſer-

monis am biguitate, quæ conſenſai contra-
ria eſt, decipere. Nihil autem huc perti-
net l. 1. C. de A. juris interpretationem ſoli

Principi tribuens. Agitur enim ibi non

de i interpretatione ſermonis am bigui „ſed

de rigoris mitigatione. Sanè legis undi-

P

ſunlecilie

gin il
lettio

eibipenin

l eete

Eiinien

laſola

tukert,4

nnr
lucede

teln
Untianliere
nihenng

l

imilantel
kne
Chorumn

leſe Ulben s
un

oMirte
In. N
deotin 1
guogne
lel

2 “
dunn pIEE RHECHIIS Iun 1s. 22 2
Geril e. — 3 — 2 . ; . — z 1
eusnieil e quaque dubiæ & inexplicabilis non aliun- 4

net de, quâm à legiſlatore, petenda eſt inter-

rlimft⸗ pretatio: reliqua judicibus, juriſque inter-
pretibus permittuntur. Panorm. in c. I. de iur.
pLcalum. Dec. bic num. 1.
aumneon

Hermogenianus libro 3. Iuris epitomarum.
eGnncdeo ..
Ea ſola deportationis ſenten-

tia aufert, quæ ad fiſcum perve-
m niunt.
Snnans Erveniunt autem ea ſola, quæ propria E.
Aande ipſius deportati fuerunt, non bona u-
xoris, l. 2. C. ne axer prs mar. non dos da-
mnatàâ muliere, (nam viro damnato dubium

—

a
tentonen E

en

„ Ron. ,
4

um non eſt, quin protinus ad mulierem redeat)
anomt 1. 3.l. 5. F. de bon. damnat. non ea, quæ reſti-
8 ſe tutioni ſunt obnoxia l. ex facto 17. J. eæ fado 3
ds 5. F. ad §”C. Trebell. Illud notandum, hodiè 2
Qdarnnatorum bonaad fiſcum non pertine-
bec⸗ re, ſed liberis, parentibuſvé eorum ad ter-
tium uſque gradum incluſivè, relinqui: ſo-
ne 10 Majeſtatis excepto crimine Nor. 134. ap⸗
iin. Sed hoc quæritur: an hodiè valeat ſen 3
in tentia, præter capitis pœnam, bonorum
quoque publicationem expreſe infligens?
H Quod etſi verba ratioque a. cap. ſin. vix ad-

õl

S

222 PRELECTIONES AD TI TuruIM 7 911

mrrr.

mittere videâ ur, tamen uſi u receptũ eſt, ue (huteeich
ejusmodi ſententia valeat, ſi ſuper eo crimi- wguit ltut dlo
ne lata ſit, quæ confiſcationem bonorum ſ ſpaln
. antiquo jure tacitè inferret: ſin minus, non Pel Cnti
aliter valeat, quàm ſi à ſummo Magiſtraru,
qui legis condendæ poteſtatem habeat, la- .
ta fuerit. Ita Clar. lib. 5. ſent. quæſt. 75. n. j.
Porrèò in quæſtione, quæ nam damna-
ti bona fiſco vindicari poſſint, hanc tradunt ie
regulam: Quæ tranſeunt ad hæredes ex-
trancos, eadem & confiſcari poſſe. Quo
5 fit, ut nec feudalia, nec Emphyteutica bo-
na comprehendantur, ut quæ fuâ naturàad udi.
extraneos tranſire nequeunt; Clar. lib. 4.
ſent. cap. 29. nec ea, quæ extra familiam te-
ſtatoris alienari prohibita ſunt, ut quæ taci
tum fideicommiſſum inducant: hocque
communius traditum eſt & quitatiꝗque ma-
gis conſentaneum, etſi nonnulli diſſen-
⁶ tiant. Pariter nec Riotam. damnato, bo-
isque fiſco addictis, peculium ejus vel Prte
profectitium vel adventitum vindicari po- „n

Nyngien

inetio ven
s n h

fartese
Unut, it⸗
nglcn
Wnnnel
ionn äer
keinihld

terit; ſed patri relinquendum eſt: utpote de “
quo nec teſtari filiusfamilias, nec donatio- ae
„ nes facere boteſt. Hocamplius, ne caſtren- lun
ſe quidem in eâ causàâ eſt, ut fiſco vindicari Rin
debeat, etſi neutrâ dictarum regularum „*
comprehendatur. Fac. l. 3. C. de bon. praſer. “r

Clar. u. uaſt. 75. num. 13. Qui⸗ conſequene
elt,

Calla n

Bum. DE REG⸗uLIS IuRIS. 222z«

eſt, ut nec id, cujus uſusfructus patri non 23
rſlinetn acquiritur, fiſco cedat. Sed hæc & alia mul-
anain ta ſpecialia diligentiſſime diſtinguendo
ſer perſequitur Ant. Peregr. de jure fiſci lib. .. tit. i.

t. e Hermogenianus libro g. Iuris Epitomarum.

n Quoties in utriuſque causà lu-
cri ratio vertitur, præferendus eſt,

cujus in lücrum cauſa tempore
garum præcedit.
me 9 „ .⸗„
dnemn E⸗ Vm res eadem duobus ſeparatim le- I
zem (gatur, ita ut conſtet, teſtatorem u-

iuſurft trumq; ſolidum voluiſſe accipere, dubium
en quidem non eſt, alteri rem, alteri æ ſtima-
SS tionem deberi: ſed cum eadem utriuſque
umi lucri ratio ſit, potior debet ejus eſſe cauſsa,
nm qui tempore prior eſt, id eſt, qui litem prior
prllune eſt conteſtatus, per teæt hie & l. ſi prutibus 33.
umiu H. de leg. 7. ſcilicet, ut ejus ſit electio, utrum
Wumcé rem, an æzſtimationem malit. Illud 2
se comprimis notandum, quod ad hanc regu-
zonises lam ſumméè pertinet, quoque reſpex ſſe

W

in MMon⸗ præſentis legis authorem inſcriptionum
run ſimilitudo cum l. 17. ff. ut in poſſ. legat. con- “’J”JM
CK“ jecturam facit: Si creditores hzredis eæ-

is cauſſa judicati in univerſorum bonorum

i pfſius,

8

.

PaR IECT IONES AP rirütuIE

224

ĩpfſius, ad adeoque et etiam bæteditariorum poſ-
ſeſſionem miſſi fuerint, potiores eos eſſe le⸗
gatariis, qui legatorum ſervandorum cau-
sà eandem poſſeſſionem poſtea fuerint ade-

ptil. 5. 8. poſtquam ff. ut in poſ. leg. niſi quoad

ipſius rei legatæ poſſeſſionem, in quà lega-

tarius non jure pignoris, ſed jure proprie-
tatis potior eſſe contendit l. Kideicom-

miſſum/1. S. n. eod. tit. Illud tamen prius

quãtũ ad legatarios attinet, hodiè antiqua.

tum eſt, cum tacitam hypothecam nunc ha-

beant, ſecus atque olim l. 1. C. commun. de

legat. adeoque indiſtinctè chirograph arüs rconcrar
præferantur: l. eos C. qui potior. Inaliis au-

tem creditoribus, in quibus nihil innova-
tum eſt, notatu Perquam dignum eſt.

Lex 99.

penuleius libro 12. Stiyulationum.

Non poteſt improbus videri,
qui ignorat, quantum ſolvere de-

beat.

D E hoc ſupra actum eſtin . .uiſnetz 4.

t. CQCui illud notabiliter addi poteſt:

Etſi uſuræ & fructus legatorum & fidei-

commiſſorum ex die litis conteſtatæ regu⸗

lariter, quaſi morà Hact, deberi incipiam i 11.

5

nnnene

rn
Mtonencitu
femurekee

kuoretcenede

anerteng l
ſetener ircn
H

alirin
.

Cai
Ouni⸗
Rhoe 4
ſ tutur
kiit
die

n unoct
denn
Cu Dn

Unren fon

Mnun DDrE REGHLISII A1s. 22
tlnin Fn. C. de uſur. legat. tamen ſi hæres ideò ſo-
witnet lutionem diſtulerit, quòd Falcidiam inter- 2
lmm Venturam eſſe crederet, nec ſibi de ſi uper-
laitt- Hluo reddendo caveretur, uſuras & fruétus
Ai: non ex tempore litis conteſtatæ . ſed ex die
renirce ſententiæ computari æ quiſſ mum eſt; uti-
Kleg due cum antea nofaverit, quantum dehe-
e,in Gaius libro 7. Regulaxvum.
nLen. Omnia, quæ jure contrahun-
GH tur, contrario jure bereunt.
ims l i D E hoc ſatis dictum eſt ſupra in l. nibii
nammt tam narurale 3. H. t. “

ain. Paulus libro Rngulari de cognitionibus.

u cit mentionem, & qui ſexageſimo
& primo die venerit, audiendus eſt:
ita cnim & Imperator Antoninus
cum Divo patre ſuo reſcripſit. OO

Grobs A. . bi lex duorum menſium fa-
,

Ariis ex cauſis variè ſolent tempora
ynumerari. In uſucapionibus nonà

W ℳ

22 6 PA AI ECTIONES AD TITuLu

—

momento ad momentum, ſed à die ad diem
computari ſufficit. l.6. f. de uſucap. In re-
ſtitutione minorum is quoque minor in-
telligitur, qui poſtremum 2f. anni mo-
mentum nondumattigit, etſi diem attige-
3 rit l. 3. S. minorem ff. de minor. Iterum ad te-
ſtamenti factionem ultimum diem puber-
tatis attigiſſe oportet, non etiam complêſſe
l. 5. f. qui teſt. fac. poſ. Quin etiam, ſi favor
aliquis ſingularis ſubſit, non ultimi anni
poſtremum diem, ſed vel primum attigiſſe
ſufficit; ut in eo, cui à patre fideicommiſſum
relictum eſt, cum ad viceſimum annum
perveniſſet l. filium 74. §. 7. f. ad 5C. Trebell.
vel qui ad honores publicos eligitur: I. d
Rempub. 9. F. de muner. & bon. etſi alioquin
ingreſſum eſſe poſtremum annum plerum.-

4

5 Ejuſdem igitur favoris conſideratione di-
cemus, qui &1. die docet, fiſcum ſibi debere,
compenſatione uti poſſe l. aufertur 46. f. de
jure fiſci. Et 6I. die redhibitoriam inſtitui

de adil. edid.. Totidemꝗque dies domino da-
bimus, ut emphyteuta priùs rem extraneo
vendere nequeat. I. . C. de jur emphyt. Plu-
G ra alia coarcervavit Cuiac. de diverſ. preſcript.
cap. 1. etſi putet 61. diem duos menſes non

MXN

que non ſufficiat, etiam in fideicommiſſi
cauſsâ l. non putabam 45.f de cond. & demonſt.

poſſe conſequens eſt, arg. l. ꝗ venditor 25. F. Il

D

———

Cultituere, de

ſenn alernirne
urtle
lenili, urtol
nnen,194
minannob
Koltoit von
Uechontbo⸗
tge mnllet
Ientores,u

lhe Crputn

=

t. Po
aſe

—

DE REGuIIS IuRIS. 227

IIIe

n ſlicelt conſtituere. Sed certum eſt Iulium Cæſa-

fucg rem alternis menſibus 30. & 31. dies aſſwi-
m Snayiſſe, à Martio nempè initio faco. Vn-
Mun ,i qe accidit, ut ſoli Februario, ultimo nimi-
ealint rum menſi, 28 duntaxat veniant, præter-
hun ln quam in anno biſextili. Poſtea autem ſub
kimmn in⸗ Auguſto id nonnihil mutatum eſt, factis
wreine trajectionibus. Interim apparet ex häc
Qintn lege, manſiſſe tamen hoc apud poſteriores
Guh Imperatores, ut & t. dies pro duobus men-

nelyont ſibus computarentur.

urehceeen
Himing: 1 M e.

bleen MWyianus libro 1. ad Ediltum.
6 Qui vetante Prætore fecit, hic
mmm adverſus edictum feciſie proprie
intimn dicitur. .

cen Ald₰de infra I. qui non facit 121. h. t.
i⸗ Fjus eſt actionem denegare,
. qui poſſit & dare.
4

Nuelet⸗ N On tamen inde colligi oportet, eo-
apim⸗ A dem arb itri0 adimi rem poſſe, quo *
Czr data eſt?: v. g. jurisdictionem l. ſolent F. 1. F. de
A J. broτ. Procurationé i. cum mulris ſeqq F.
4 lss de procurat. Præterquam enim quod con- 2¾

—

SůZ

228 PRXIECTIONES ADTITuILUIM

— —

nem ademtio habet, turpiuſque eiicirur,

quàm non admittitur hoſpes; illud etiamin
4 I. ſolent. peculiare accedit, quod legatus

Proconfulis jurisdictionem ſuam non
omnimodò ab ipſo Proconſule, ſed partim

à Senatu aut Principe habet, ut mirum non
ſt, non licere Proconſuli abſolutè nudeq;
arbitrio datam legato jurisdictionem adi.

mere.
Leyx. T7o2.
Paulus libro 1. ad Edictum.

tumeliam aliquam & exiſtimationis læſio-

—

Nemo de domo ſui extrahi

dedert.

D

Omus accipienda videtur, non utique
jure proprietatis, ſed ſimpliciter do-
micilium: ut in eâ quæſtione, quà injuria-

—

rum tenetur, qui domum alterius invito
eo fuerit ingreſſus l leæ Cornelia §. domum ſ.

de injur. Quod tamen in criminalib. cauſſis

non obtinere palam eſt, quibus nec tem-
plorum reverentia, nec ſtatuarum Prin-

cipis patrocinari de-
bent.

l!

e

.

Hin

ncr

Cm mi
rtyopend

N WMan
Ucicien,

ltbern
lol.

keler no

IIIum

ſlgſinnt,
Prſetori
Peſrläleere⸗
Aungr dade

i Med

Lex

ern
ob⸗

DI

iltimatoatr.
ℳ *
uhirlrenn

ſe lun

8 wolt

ſen in

DE REGuITS Tun r8. 229

TLox 104.

yianus libro 2. 4 Edictum.

Si in duabus actionibus alibi
ſumma major, alibi infamia eſt,
Præponcnda eſt cauſſa exiſtimatio-
nis. Vbi autem æquiparantur fa-

moſajudicia, etſi ſummam impa-

rem habeat, bro paribus accipienda
ſunt.

H SÆc lex non npertinet ad ordincm ſ. 1
lutarum pecuniarum, de quo in l. ſ
quid ex famosaâ . & l. cum. ex pluribus 97. ff. de
ſolut. ſed ad ordinem agendarum cauſaram.
Major ſcilicet cauſa minori præferenda eſt: 2
& major habetur caula exiſtimationis,
quàm cauſa pecuniaria, cujuſcunque quan-

titatis. arg. l. fin. C. de ord. judic.

Lex 10,.

Paulus libro 1. ad dictum.

Vbicunque cauſe cognitio eſt,

ibi Prætor de eſideratur.

H Oc non ita accipi oportet, acſi caufſas 1
tesgnoſeere extra Prætorem nemo

Pp 3 koci

2 3 0 Pa AIECTIONES AD TITUIIUIM dr
poſſit; cum poſſint & pedanei ludices, &
magiſtratus quilibet. Sed hoc vult: in qui-
brulſcunque negotiis nil, niſi præviâ cauflle? M
cognitione, decerni ſtatuive debet, cuma-. ,
liaàs actus irritus ac ipſo jure nullus ſit futu- Uie
rus, in is Prætorem, hoc eſt, majorem Ma- hangl
giſtratum, non autem quemlibet, interve- Iin
nire officiumque ſuum accommodare de- rblzel t
2² bere,. Ex quo ſequitur, cum de futurisali- litenn
mentis tran ſactio cauſſæ co gnitionem po- ümmn
. ſtulet, I. 6. f. de tranſact. apud arbitrum com- ei⸗
promiſſarium, aut quemlibet minorem ju- H
dicem cauſsâà ex partium conſenſu cognitàâ lker
nihilalimentario præjudicari d. ,8 ibi, Pre- in ge
tor intervenire. Vti nec de in integrum re. Anihet
3 ſtitutione cognitio (nam & hæc fieri, niſi Ei
cau ſsà cognitâ, non poreſt l. 3. f. de in integ. Kn
reſtit.) apud arbitrum fieri poteſt: fn. c.
ubi & ap ud quem in integr. reſt. etſi apud quoſ. iee
vis inferiores judices, modò jurisdictionem
babeart, hodiè ex Juſtiniani conſtitutione lunn
4 Pollitg.4 ſn. Quo-l & ad pleraſque omnes RKr
alias cauſſas, ut miſſiones in poſſeſſionem “
rei ſervandæ causâ &c. hodiernus uſus “
tranſtulit, ut de his municipales quoque jaul
magiſtratus cognoſcant, etſi olim ſe- “
cus fuerit. lI. ea quæ f. d ln 4
municiß. Mu

1er

uun Dr kkcurIs IuRIs. 231
lnüieii FPriaulus libro 2. ad Edictum.

oeihmrdr

ſnn L lbertas alia rerum eſt, ut ædium, fun- x
dtenldaue /dorum: alia perſonarum. IIla æſti-
ee mabilis eſt, ut in ſpecie l. cum filius 76. F. de
ee leg. 2. hæc non item. Quo fit, ut qui alie- 3
u num ſervum promiſit, ſi dominus eum ju-·
u ſto pretio vendere nollet, æſtimationem
benun ejus præſtare teneatur: ſi is ante moram
nH promiſſoris liber factus ſit, non teneatur I.
deiH „1. f. de V. O. eò quod libertas hominis omni
elen ſtimatione ſit major. I. liber homo ff. de . O.

S=£

I. . 4 ee
goſioſe
le DRIml

o⸗ 6 ° * . .* 1
nthe Quiratione illud quoque traditum eſt, le- 3
α gatarium rogatum liberos ſuos emanci pa-
pi re, non cogi id facere, nec ideò legatum a-

ℳelm mittere, quòd voluntati defuncti non pa-
Nojicsn reat, quaſi nimium gravatus; cum, ſicut ĩpſa
n libertas, ita conceſſio ejus nummario pre-
eiſe tio æſtimari non poſſit l. filiusfam. 112. 5. ſed
8ir M liberos ff. de leg. /. fac. l. alieno 31. §. Kin. f. de
len fideicommiſ libert. niſi häc contemplatione

iest legatum relictum eſſet, ut liberos emanci-
paret, ac velut ſub conditione l. ſi cui lega-
f/ tum 92. ff. de condit. & demonſt. Hinc & li. 4
bertates, reſciſſo pro parte per querelam
4 inof-

. —“”” = 4

232 PRLECIIONES AD TITrILIIMK

—————EE

inofficioſi teſtamento, in ſolidum compe-

tunt: quia ſcilicet, ut totius, ita & partis æ-

legata, ut & ſervitutes pro parte pra ſten-

y tur d. l. dum filius 76. f. de leg. 2. Denique
hinc eſt, quòd corpus liberi hominis æſti-.
mationem non recipit, atque adeò dolor
aut cicatricum deformitas æſtimari non po⸗

6 teſt l. 3. ff. ſi quadr. paup. fec. Quod hodie

in nobiliortbus corpore vulneratis & muti-

latis obſervari ſolet: aliter atque in artifici.· maenon

4
ulodenn
eEenmeren

bus, aut aliàs humilis conditionis homini-
bus, in quibus o pificii deteriorati ex mem-

2 pri læſione ratio habetur. Fli enim apud
Romanos plerumque ſervilis crant condi-

„

tionis.
Lex. og
Gaius libro. i. ad Edictum provinciale.
Cum ſervis nulla actio eſt.
Viusratio dependet ex I. 22. ſupta. h.
Lt:. ubi vide. M

Lae Jos.
M Paulus libro 4. ad Edidum.
Ferè in omnibus pœnalibus ju-
diciis & ærati, & imprudentiæ ſuc-

Quod

curritux.

1

ſtimatio iniri non poteſt l. pater 6 f-. de dot.
collat. l. judicatæ f. de except. rei judic. etſi alia

den

—

Voder⸗
ſejuli

enmpelnm
ſtulzlaf

indeneln.
Nelponttat
ſennin el
ſenturminor
enn ſailice

eumexite

lle) auri

(Cntetoeg⸗

br erer

lulchcie
finogn
uut
ienin
Ml
lſina
iimnali
Impncen
un

Chrend

l—

n DE RFGuILIS TuRIsSs. 232
Plinmn Uod eodem libro traditum eſt, pœna- I
ne . „ „ 44 .
wiuln le judicium dari in eos, qui in jus voca⸗-
l)un ,fil

verint perſonas, ſine veniâ vocari prohibi-
tas. 2. l. 2. f. de in ius voc. idꝗue ſine omni di. M
HE. ſtinctione l. 1u. eod. id tamen eàmoderatio-

. N ne oport et accipi, ut ætati venia detur. Et- 2
benum ſi enim in delictis ætatis ſi uffragio non ju-
e ventur minores, l. 7. & 2.C. ſi adyerſ. del. ha-
ehnin tenus ſcilicet, ut ſemper & omnimodò
* ponam evitent, quamvis mitis puniri ſo-
Humi leant: I. auxilium 37. §. in delictis f. de minor. ſi
eraen tamen id non ex animo, ſed ex cul pâ, ut Se-
diin „ verus Imperatorloquitur, venit, excuſatio-
eimim nem meretur Cumiigitur& ætati & impru- 32
Heim dentix hoc & ſimilibus caſibus ſuccurri deo-
nims beat, per text. bic iunct. lI. 11. F. de in ius vo.—
nulla ſufficiens ratio apparet, cur non ruſti-
, Litati quoque parci quandoque debeat, ſi-
cwlut aliàs parcitur? l. ii quis id f. de iuriſdict. l.
2. F. ſi quis in ius voc. &c. quod tamen purè
Not negatur in I. 2. C. de in ius voc. Cæterùm non 4
alA 6 eſt exiſtimandum, Gordianum omninò ve-
nieam ruſticitati negare, quæ plerumq; cum
imprudentiâ conjuncta ſolet eſſe; ſed tun
. demum, quando præter ruſticitatem nihil
idin. obtendi poteſt, quæ naturalem rationem
AlO non excludit. Fac. I. 1. C. de in-
went ſfterd. matr. p a⸗
5 Leg

2

——

234 PRELECTTONES AP rITuTuN

— –

Faulas libro 5. 44 Edidum.

Ny

Lex 109. —

Nullum crimen patituris, qui

non prohibet, cum Prohibere non
poteſt.

. D E hâ⅛c regul ſatis didum eſt kſpni in

l. culpa caret 50. h. x.
Lex 110.
Paulus libro 6. 4 un:

In co „quod plus ſit, ſemper
ineſt & minus.

EPrætoriis cantionibus juditio ſi ſiſti
1 D & judicatum ſolvi, atque adeò de to-
tà in jus vocandi materiâ àpræſentem regu-
lam pronunciatam eſſe unà cum duabus
prioribus ex inſcriptionum ſimilitudine eſt
2 probabile. Plus eſſe ſatisdationem, quæ

fidejuſſoribus datis fieri debet, quàm nu-

dam vel etiam juratam repromiſſi onem,

nemo am bigit, per. Prator. 26. S. hoc autem.

3 F. de oper. novi nunc. l. j. f de Prator ſtip. Quod
ſi is, qui in jus vocatus nudà cautione de-
fungi potuit, utpote immobilium rerum
poſſeſſor,. ſciendum F. qui ſasnd. cog. ſancde⸗
erit,

her
Eelllualt,3
Mmnenon ut

Dl

———

Alerit, Mn

„:
Mulcernen

Keeubtin

Niplm eo

Huckenenr
ihoben

alettir
erlelt

ufu
imſis

Cupromt

—

alin 6
ſ cnit.

Ulr iäner
Uircedn
umuh
luteit
Gentun
Cunri
ſemoe
ni.nn
ſtenge
nene
fui
ere
in
gun

o

pDE REGzuLIS IuRIS. 23 5½
G. erit, palàm eſt adverſus jus nihil feciſſe,
mulctarivé ideò non poſſe, cum plus etiam
lüͤm. fec erit, quàm teneretur. Pariterque viam
. ſtipulatus eo loci, quo propter anguſtiam
e via eſſe nequit, non ideò vel itinere actuve
Nrondn uti prohiberi poterit, quaſi non iter aut a-
Gtus, ſed via promiſſa ſit; cum utique in vi4,
HAndn Juæ plus eſt, iter actuſque inſintl. ſi tam an-
guuſti 13. f. de ſervit. Ex quo illud quoque ?
ſequitur, ſi is, qui iter & actum habet, itine.
,. re uſus ſit, actu uſus non ſit, nihilomagis
. hunc non utendo amiſiſſe: cum, etſi ſolus
in actus promiſſus eſſet, iter quoque per ſe ta-
ſℳ citè fuiſſet debitum, per /. 2. ſ. quemad. ſer-
vit. amitt. Sicut è diverſo, ſi actu ſolo fuiſſet
uſus, itinere non item, dubium non eſt,
A quin ideò iter amiſſum non ſit. Quin eti- 6
„ awn qui latiore vià, quàm conſtitutum ſit,
r uuus fuerit, aut plus oneris vexerit, adhuc
D dicendum, ſervitutem amiſſam non eſſe,
Achn cum in viàâ latiore inſit anguſtior, & in one-
dinin re majore minus. Fac l. f eo loco. 9. in fin. f. ſ
Anon ſervit. vind. l. is cui via iI. in fin. f. quemad. ſer·
e yret. amitt. Legata quoque licet incertitu- y
mnli dine vitientur, I. quæſitum 12. S. fi quis esdem
1 Feiinſtrum. leg. tamen cum incertum eſt,
vung uter ex duobus fundis ejuſdem nominis,
Ha inzqualis tamen pretii, legatus ſit, nequa.
ie, quam dicendum eſt, nullum eſſe legatum,

ſead

236 PaRLECTIONES AD TITuIUM
—

ſed minoris pretii fundus, de quo non au-
det negare hæres ſenſiſſe teſtatorem, ne

aliàs majorem dare cogatur, debebitur KM

aum ſervus 39. F. Seio ff. de leg. 7.

§F. ⸗7.
Nemo alienæ rei expromiſſor
idoneus videtur, niſi cum ſatisda-
tione.

1 Vi ſuo nomine convenitur, aliàs ſa-
Ntisdare tenetur judicio ſiſti & judica-
tum ſolvi, aliàs ſimpliciter repromntere
ſufſicit; ut ſi poſſideat immobilia, in quibus
2à executio fieri poſſit ſententiꝰx. Quod ſi
alieno nomine conveniatur, alterius ſeſe
defenſioni offerens, non diſtinguitur, poſ-
ſideat immobilia, an non poſſideat? ſemper
enim ſatisdare tenetur, ut docet Bart. in l.
3 ſciendum. §. tutores ff. qui ſatisd. cog. Satisda-
re igitur debet fidejuſſoribus, non item
pignoribus: I. 7. f. de prator. ſtip. et ſi alias ſa-⸗
tisdationis verbum utrumque complecti
videatur, & aliquid amplius l. prom Mor. 21. in
Asa. ſ. de conſtit. pec. Cujus rei ratio tra-
dita eſt in l. 61. fF.
de V. S. .
Pupil-

1

D1

ar

opll

lytur

front
uil
Mohi

Atentian

4

etaris &

(nriced!

glakſeiren

iUnhtlere

lgſens
egne
Mentenn
nan

Cbeler

N TI

—.n—⸗—
de quomont⸗

.

.
i ccn
nl

1 1

ge ,
ciohtr

ℳ
Feon e nſeſ
Ret ſehn
ETE
.
epu?, N

. ne
ut Uen 5
Aut

Cior Utllp

zlenmn

8 2.
Pupillus pati non Poſte intel.
ligitur.

P) Atentiam in lIure accipi i oportet ejus,
qui prohibere poteſt I. in lege.l. ſcientiam
ffad I. Aquil. ſi culpà carer l. Jo. l. proxima f.
b. t. Prohibitio autem talis in pupillum
ob æ&tatis & judicii imbecillitatem non ca-

dit, ut ideò ſuo nomine ob delictum ſervi,.

quod ſciverat, teneri non debeat. facit l. 2.,5§.
in impubere. F. vi bonor. rapt.

Vbi verba conjuncta non ſunt,

ſafficit alterutrum eſſe factum.

H. ita & le verum eſt, ut verba

1

bjuncta conjunctivum, disjuncta

alternativum ſenſum habeant. E diverio

tamen & illud verum eſt, conjuncta ſæpéè
pro disjunctis & vic iſſim accipi, ut exem-

plis propò ſitis oſtenſum eſt, in I. ſæapèé. ff. de
V. 8. Quin etiam ſi neque conjunctionem

neque disjunctionem habeat oratio, ad
m entem proferentis recurrendum eſt l. 25˙.

§. oratio f. d. t. IIlud notandum eſt; cui

ſub alternativis conditionibus legatum re-

liaum

5

-

23 8⁸ PRLH CTIONESADTITuILIMMA

—
—

lidtum eſt, quarum altera jure im probetur,
altera non item, tamen utramque remitti
l. qui conditione 5. §. ſed ſi. ff. de condit. inſtitut.

4 Alioquin regulariter obtinet, quod tradi-

tur in l. ſi quis ita. /29. f. de V O Videatur etiam

hi.is qui ducenta 13. 5. cum ita ff de reb dub. l. A
Auis itab1. . de V. O. l. . de cond. inſtit.

Mulieribus tum ſuccurren-
dum eſt, cum defendantur, non ut
faciliùs calumnientur.

1 L Tii, qui mulierem adhibet ad ſatisdan-
Ldum, non videatur cavere, cum poſſit
beneficio Velleiani tuta eſſe lI. de die . r. F.

2 Nui ſatisd. cog. I. 3. fj. de fideiuſ tamen ſi ma-

ritus de dotali prædio conventus fuerit, &
uxor pro eo fidejuſſerit, videbitur idoneè
cautum eſſe, nec juvabitur Velleiano, cum
quaſi pro re ſuꝶ intervenerit, arg. l. ſcienlum
in pr. & 9. ſ fundum. ff. qui ſat. cog. & oppo-
nendo Senatuſconſulti exceptionem non
tàm defenſionem ſui quærat, quàm fruſtra-
tionem & calumniam adverſario ſtruat. Si-
3 cut aliàs mulieres idoneè defendere plerun-⸗
que non videntur, l. neque ſœmina. ff. de pro-
cur. l. 2. f. h. t. interdum tamen iis agere
permittituri. ſæminas. gl. F. de procur. cant⸗
e.

ed N

dr

———

Clcetccon

lbrf

einl
Po

banmit
Ceit

Rix

Muicenn

UActln in
Uitendo

mnmniueke⸗
(nnon

unhcap
nlef
Munn i
nunmet

Muncne
tmmtenn
lemene
ante
Mlzeſe
tene
Mlum
ſalls

lenin

ðZ

on prkRFcuIIS IuRIS. 239
ein ſcilicet cognità l. 3. S. cum verò ſj. de lib. cauſ. l
unem (.7. H. I. F. de aypell. re.
0Mmes SGaius libro a. ad Edidtum proyinciglle.
e. Pupillum, qui proximus pu-
R bertati ſit, capacem eſſe & furandi,

& injuriæ faciendæ.
n Ceare I Mpuberes doli capaces in delictis obli-
ur,m A8ari certum eſt. §. penult. 1. de oblig. 4u« 1
ex del. Nec multum referre arbitror an
delictum in committendo, an verè in
ee omittendo conſiſtat? etſi alterum altero
ee Hn gravius eſſe ambigi non poſſit. Certeè de- 2
elsg lictum in omittendo etiam impuberis ali-

6 quando capitale eſſe conſtat ex l. excipiun.
umn tur. 16. f. ad SC. Sylan. Nec ad rem perti- 3
kenn tin net, quòd in hoc textu commiſſiva tantùm
e crimina percẽſentur, quaſi in reliquis ĩidem
zuris non eſſet. Conſtat enim argumen“«
l e tumà contrario ſenſu contra legem ratio⸗
i nemvénon operari. Illud ſæpeé quæritur:
hiunn, ex quo tempore impubes pubertati proxi-
Anoe mus efle videatur? Accurſius putat ex eo
tempore, quod inter infantiã, id eſt ſepten-
dH nium, & pubertatem medium eſt, in ma-
nuE ſculis ſcilicet decimo anno & ſemeſtri, in
Gen üf fœminis nono & dimidio gl. in d. S penult.
. d, quod
D

240 PRALECTIONES AD TITuILUuM

—

quod Decius & Cagnolus hic communiter
ſervari tradiderunt. Contrà Baldus cen-
ſuit in d. I. excipiuntur f. ad SC. Syhan. Rebuſ.
s tranſie,

in l. proximi i57. F. de V. S. Lucas de Penna in rub.

C. de proxim. ſacror. ſcrin lib. 12. eum, qui 13.

& ſemeſtre, aut cam quæ undecim & dimi-
dium annum compleverunt, pubertati

proximos eſſe: ut ita proximitas in hoc ne-

tio ſex menſibhus circumſcribatur ,per

l. 17. f. de excuſ. tut. Fac. l. 3. in nn. F. de lib. exx.

bhib. Faber poſtremum pubertatis annum

6 Sed verius videtur, in dubio proximos pu-
bertati cenſendos, quibus ſemeſtre, plus

minus, ad pubertatem reliquum ſit, arg d.

non tantum. 17.ff. de excuſ.tut. l. properandum. 5.

7 hujusmodi. C. de judic. Neque enim ſtrictum

jam inchoatum ſpectat in I. 5. num. 2. f. h. t.

hic & exquiſitum tempus determinari ra-

tionis eſt: cum ipſum quoque legislatorem

hoc voluiſſe ex eo appareat, quèòd indefini-
tè de ꝓximo pubertati locutus eſt, cum po-

tiſſet id ad certum tépus reſtringere, ſi ma·
8 luiſſet. In dubio inquam: nam ſi dolus ap-.

pareat ejus, qui infantię proximus eſt, adhue

ſed dolus metiatur, ac tum demum, cum de
dolo conſtare non poteſt, ſed præſumtio-
nirbus tantùm certatur, ex ætatis modo
& qualitate petatur ju-
dicium. 4

peoenam non evitabit; cùm delicta non ætas

—

In

NI I

In bere

Ulefteo: .

Ire,riboo

unn.
Nein ne
benonſtu
ul, eſnnd
Ih,olſit nona

Elenincen

Usetemſuun

4 Ulebtenn 1

m 9 ten

tnclllit,
nnpemae

ninnetiam
1
naknlfe

le
aler
Ni⸗
en gli
tonen in

1 mnn

—

—
lushie con
Comni Mr⸗
n hu
Lect k
1neng

ril, n.

Mut jen

- Rer
g le lalh
1 )

Pus eumun
5

miolset⸗
neelcinn⸗
mmlenmme
Aemd

.

Aur..

PDE REGIIIS IuRIS. 241

ammemmmnmnenn
— e erne

IIn hæredem non ſolent adtio-
nes tranſire, quæ pœnales ſunt ex
maleficio: veluti furti, damni in-
jurie, vi bonorum raptorum, inju-
riarum.

TOe ita accipiendum eſſe ipſa verba I
H demonſtrant, ut hæres actione pœ
nali, quâ defunctus tenebatur, conveniri
non poſſit, non autem ne ipſe agere poſſit.
Quod enim defuncto competiit jus, idem
in hæredem ſuum tranſtulerit oportet, nſi
aliud obſtet, ut tacita remiſſio §. non autem.
1. de perp. & temp. action. Porrò notan- 2
dum, quodait, pœnales a Riones ex malefi-

7

cio. Nam pœnales ex contractu doloſo in-

hæredem etiam competere ſuprà oſten-

ſum eſt in I. cuti pæna. 35. F. h t.

Lex. II22.
Paulus libro 5. ad Edictum.

Nihil intereſt, ipſo jure adio-

nem quis non habeat, an per exce-

Ptionem infirméetur.

Q Hinc

4 N

1

7

242 PR LECTIONES AP TITüruIMA

——
—

—

F eſt quod etſi cui ſua res legetur

ruecen

inutiliter, ” ſed fi rem 10. l. de legat. ſuum-
que ſit, quod ei debeatur l.i.Fquod cum eo qui

in alien. tamen ſi debitor, idemque teſtator,

qui exceptione perpetuà tutus eſſe pote-

rat, debitum creditori legaverit, utile lega-

. 1 . .. H
tum ſit. arg. hujus regulæ; cum ſcilicet ſuum
videri non poſſit, à cujus petitione queat

. . . . 4
exceptione excludi. Hinc & in morâ non

eſt à quo pecunia propter exceptionem pe-
ti non poteſt l. lecta 9. pen. F. Ai cert. pet. facit

I. non videtur 13 ff. h. t. iundti l. Marcellus s.
cum ibidem notatis . eod.

Lex nz.

Gaius libro 3. ad Edictum prorinciale.

Inc conſequens eſt, ut ſi quis fundum

poſteriore ſtipulatione nihil agat. Sed an-

ne præſumetur à priore ſtipulatione no-
vandi animo receſſiſſe, cum poſteriora

prioribus derogare ſoleant? Quod dmi
tendum non eſt, niſi hoc ſpecialiterexprel-

ſerit, perl. qui uſumfructum 5. f. de V. O. Quæ

enim abundant, non debent vitiare ſcri-

