ceu proprium factum, ignorare non potuit:

eſtꝗque em phaſis in verbo, malle litigare, qua-

ſi diceret; cum ſciret promiſſor, iſe debere

dare, præ ſtare, reſtituere, maluit tamen liti-
gare ac diſtinere actorem, ſive ut ſumtuum

laborisq; tædio illum cogat, vel ad ceden-
dum, vel ad tranſigendum, ſive quod ſpe-
ret, ſe ſuistechnis & diverticulis poſſe cauſ-
ſam tàm reddere dubiam, ut in ambiguo ju-
dex ab abſolvendum pronior eſſe debeat.

—

D
ne

Iulin

ſe⸗
were nge

tWM,

Ppeclter

Peelundn

tinr onn
Puneſkne
iln
Clenn
Aunlin
unre
Mn

In DEREGC⸗,uLIS IuhR Is. 144

Dinwonec W
cetä Tulianus libro 29. Digeſtarum.
Klduein . “ “
een Ea quæ raroô accidunt, non te-
en meré in agendis negotiis compu-

NNeH rantur.
Aaneorn 1T ideò in rarò contingentibus, licet
reue ſpecialiter non exceptis, nan tamen

Emeik utique ſecundum jus commune judican-
Amn dqdum eſt, ut Decius hic voluit, per! major
dele quinquagenaria C. de legit. bared. ſed aliter at-

.
vollt Cren que aliter, prout rationis vel identitas vel
iryerſitas ſuadebit; argum. I iuſte 44. pr. f.
NE deuſucap. ut, que eandem utilitatem habent,
1 E vel interpretatione Iurisconſultorum, vel W
e jurisdictione judicis ſupplezntur I. 3. f. de
mmiun? legib. Exempla ſunt in I. quod dicitur 12. f. de 2
untth Qdiber. & poſth. I. 44. f. as sC. Trebell. Hhine-
pleliſene tradi ſolet, tutorem vel curatorem ad pro. 3 SB
le bationem contrarii non admitti, ejus quod
muitt in inventario publicè cõfecto, ſuper quan-
en titate bonorum pupilli vel minoris, ſcri-
t, ptum eſt. non alià ratione, quàm quod ra-
e riſſimeè, aut nunquam potius fieri credatur,
Giclishle quenquam tàm ſ upinum eſſe, ut majorem S

.
te irtr
s lun

—

Imt qͤuantitaté publico inſtruméto inſcribi pa-
irelemn tiatur ea, quã reverà com perit: I. ſin. C arhitr.

tult. niſi fortè donandi animo hoc faciat. Cæ-

7

146 P FIECTIONES APD TI TIIIUM

üR —

terum ſi non in publicà actione, ſed aliäâs

majorem quantitatem profeſſus eſt, uti

non rarò contingere poteſt, meritò hoc ei
nocere non debet, ad id ſcilicet, ut ad veræ
quantitatis probationem admittatur. Hæc-
gue putatur eſſe ſententia d.l. iqn. C. arbiir.
tut. ubi gl. Bl. Salic. & plurimi alii, quoniam
tale inventarium habeat præſumtionem

juris & de jure, adverſus quam non admit-

tatur probatio in contrarium. Menoch. de
praſumt. lib. I. quaſt. 6o. Maſcard. de probat. 4. 10

ubi tamen tot ejus regulæ faciunt exce-
ptiones, ut prorſus deſinat eſſe regula. Vn-
de interpidé dicendum eſt ,illam traditio-

nem falſam eſſe. Quid enim vetat, tàm
hæredem quàm tabularium, qui inventarii
confectioni adhibetur, errore calculi lab?
quid vetat etiam abſque calculi errore exi-

ſti matum eſſe, defuncti debitorem aliquem
adhuc obligatum eſſe, cujus chirographum

inter res hæreditarias invenitur, qui tamen
poſtea, apochàâ exhibità, docuit ſe ſolviſſe?
Quid vetat, res aliquas commodatas vel de-
poſitas, vel bonàâj fide poſſeſſas pro pro-

priis rebus defuncti eſſe relatas in inventa-
rium, quæ poſtmodùm compertà veritate
dominis reddenda fuerunt? Quisnam his

caſibus & aliis ſimilibus dicerer, tutorem
non admittiad probationem contrainven.

tarium,

Npuſnonpare
trtürn 1

arſeltuſn

ſit

ſartünine,,

Urenlne

11

2

Urum,dben
nunturl.

Lihl ahben
tmilli

/

ntiidunninz

.

ltellenſoet
Iurilmdi⸗

nn kibeſcii

l
1

hrquiai

Ulmti

ſinilterſe
nüilec
frltee⸗
agennii
tklnentz

Cndi

hiuftni
N tone tn
huit
arttn
lien⸗
tunann

tleleit

TITNN

——
811

Gione ſotl
Nokekuch

h, menmnh

—

..,9 Ieer
ſalcet, wu
tn1l 66,0ℳ
giniaui,
At Delnm
am im O Ae
ostett ,
autee

5—

1

—
=, —

le komn

=

ſ. 60
at eſtele⸗
„ „ ,,3
4

'ſſo
l,iUmn.
enun n,

a,
y
84

.

DE EEGI I5 IuhRI 5§. 147

tarium, quemadmodum & creditores ad. 7
mittuntur l. fin. S. licentia C. de iure delib- licet
& ipſi adhiberi ſoleant ſolennibus Inven-
tariis d. . ſin. S. ſin autem dubuis. C& ibi gl. in
verbo, cæterorumq; C. ed. Quod ſi detur, uti
negari non poteſt, velim monſtrari caſum;
ubi veritatis probationi adverſus Inventa-
tii tenorem locus non ſit. Secundum hac 8

longè aliam dico eſſe ſententiam d. . Kn. C.

arb. tut. hanc ſcilicet, tutori nihil præjudi-
care, ſi vel ex ſimplicitate, ſive favore pu-
pilli, ſve quâ alià cauſsà majoré jactaverit
pupilli ſubſtantiã: nihil, inquam, præjudi-
care etiam in eo, ut probare neceſſe ha-
beat, rem aliter ſe habere; ſed vires patri-
monii aliunde, quàm ex hâc tutoris aſſer-
tione, quærendas eſſe: cæterum, quæ paſ-
ſus eſtin Inventarium referre, illa præſtare
debeat, niſi de errore inventarii doceat le-
Zitimè.

probatione erroris ſim pliciter negat quan-
titatem Inventarri, dicens, utcunque fa-
ctum ſit Inventarium, tamen ſe non am-
plius accepiſſe, quàm tot & tot &c. Huic

rectè obiicitur, illum tàm ſim plicem, imò

.

ſtultum, non fuiſſe futurum, ut aliquid con-
6

trà ſe ſcribi paſſurus fuerit. At illi, qui de
errore legitime docere vult, iſta ſim Ppl ci-

lam ratio Legis, quod nemo tàn
Rultus & . militat tantùm in co; qui abſq; “

1
4

br

148 Pa ALECTIONES AD TITUILUIM

tas vel ſtultitia non poreſt obici, cum in iun
etiam ſapientiſſimi quique erroribus ſint rnigtk
obnoxkxi. ”M weilektruce
MßV ruVer ſc.
Iulianus libro 54. Digeſtorun. Tonpocrt
l mlidoher

Ea eſt natura cavillationis „ (uwe
uam Græci oορ⁵n, (id eſt, acer- laichher.
valem ſyllogismum) appellant, ur elſe⸗

ab evidenter veris per breviſſimas emes
mutationes diſputatio ad ea, quæ hnihnin
evidenter falſa ſunt, petducatur. Euwwu
UMumhel
St quidem ad exhibendum actio com- 1 htuhn
I1 U+◻☚ munis omnibus, quorum intereſt, W
Crbrior

I. pen. F. ad exhib. ſed hoc ita oportet accipi,
quorum intereſt ex honeſtäâ & probabili En

2 cauſsà: l. 3. §. i mecum d. t. alioquin futurum Galltete,

eſt, ut actori quoque exhiberi debeant in- Hndh
Unnneen

ſtrumenta rei, ex quibus intentionem
ſuam fundare nititur, quod juri contrarium Caſt.
eſt I. fin. C. de edendo. Nec enim oportet jus lhem
2 civile calumniati d. I. pen. Cæterum cur in Mulnn
⁷ hic ſpecie diverſum jus ſit actoris & rei, un
Byr. in d. l. fin. ex poſuit. & generaliter, quan- hoſte
do & quatenus litigatores ſuas mutuò pro- (

bationes inſtruere vel coadiuvare cogan- eluni

n
tur, 11. ibid. num. .6. G&%. & he tot. In acto 4

—⸗

r enmdda

6.
Dcnn
crNN
. men

nr in

Atio MAl

t,pelllaa

dendund

uhte
411 liuis
int
nibis .
ifin
ece enn
. (nenn
ulr n
Lgene,

eslus nt
culiiß

W

Dr REGurI; 1unRrS. 1429

re major eſt occaſio, adeoque probabilior
metus fraudis & falſitatis, cum de induſtriaâ

potuerit ſub ſpecie amicitiæ inſtruméta rei

Perdiſe ere & ad futuram ſuam actionem, de

quàâ certus eſt I. suré S& alt. F. de dol. except.

accommodare. E cõttario de reo nih- ejuſ-⸗

moci probabiliter prhæzſumi metuivé po-

teſt, utpote ignaro, quòd & quando reus
fieri debeat. Atque ita ceſſat objectio, p
quod etſi ſeculari jure, ſve fori, ut loquun-

tur, nemo cogatur ſuis docume ntis adver-

ſarii probationes inſtruere, tener tamen

in foro conſcientiæ, in quo vel ſine judi-
ciali interpellatione ac ſentent'4 obligatio-
ni parendum erat. Reſpondetur enim hoc &
jus confſcientiæ neutiquam adverſari, ſed
machinationibus duntaxat, quæ ex parte
actoris proclives erant futuræ, prudenter

occurrere. Quod ſi contingat ejuſdem

juris occaſione injuriam cuiquam fieri, uti

ontingere boteſt, eventus ille rarus non

debet jus in quàm plurimis caſibus benè &

prudenter conſtitutum evertere: ſiqui dem

nullauſpiam lex tàm ſincera eſt, quę omnib.
ex æ& quo ſit utilis

; ſufficit ſi in commune
proſit, & majori parti, ut apud Livium lib 33.
Cato demonſtrat. Reliquis, qui quandoque

exvenire boſſent „caſibus, judicis religioni

K „ ac

dummodèò juſta ſit exceptio.

D

1570 PEEPCTIONEs APD TtruruM

—

ac diſeretiom commendatis l. 0. cum Ienn

Fde .

Lex. 1

Iulianus libro W Sgre⸗

Varcellus ait: Deſi nit debitor
eſſe is, qui nactus eſt exceptionem

juſtam, nec ab æquitate naturali

abhocrentem.

cernunt; tamen, quod ad liberationem at-

0 &4.
tit condictio l. 7. l. 40. pr. . de condict. indeb.

genter advertendum, quæ nam juſta vigeri

debeat? cum contingat, unam eandemque

modèò juſtam, adeoque validam cenſeri,
modò rejici, ceu minus idoneam, ut collatis

inter ſe l. 2. §. aliud iuris & § ſeq;. f. de donat.

repetitâ ad verbum in l. Ialianus 7. F. de dol.
except. cum I. doli 19. pr. f. de novat. aliisque
per gl. in d. l. 2. sdductis, facilè apparet. lbi

donatarius fallusvé creditor idemque ſti-

H

Porrò dili-

dI

Pelroeuet

etengenn

Aabenriocebi

tinet, parum intereſt. l. 22. §. oreditores f. de (hil
Gtrinque enim indebiti compoe-

——

jackumure
ginuc⸗
iercblanr in
Liclütnen

(Cercehtoni

ſhlA

uunadionemd
(AKinen, ei
1Tſi aliis relpectibus paſſim elepe in-
terſit, utrum ipſo jure, an verò per ex-
ceptioncin tutus quis ſit? ut oſtendunt in-
finita loca juris noſtri, quæ hæc inter ſe diſ-

enmnngetet
ſeht i
eint i,
Imekperte
Deigteſltzn
drinn
ſnnginie

euahge ſ

R
fenela
Clngibu

rITIIH

—

Nislt 4

6

Dnn.

5

4*

Hitlte uun

nſin let

4

e,Anſeote

Utofenet
2hrcintet,
Pberntonen
1 mrimn

vcebitt nt

ntd

tnunilitt
V

Dehnittdt
Pexcepein.

PDE REGuIISIIRIys. 1,I

pulator, exceptione repellitur, ab eo qui

per errorem, dolo nimirum donatoris in-
ductus, indebitum promiſit. Hic creditor
in caſu ſimili repelli non poteſt, per nor. in l.

alterius 49. ſupra. b. t. Ratio eit, quòd quo 4

ties obſcura ſunt jura partium, melius eſt

& juſtiùs favere repetitioni, & multò ma-

gis exceptioni, quaàm adventitio lucro 1. 41.

ſupra. h. t. lI. ult. F. 5. C. de iur. delib. Cum e- 5
nim actionem habeat, indebiti ſcilicet con-

dictionem, eidem multò magis exceptio-
nem competere quis dix erit l. invitus S. 1. in-

fra. h. t. In d, l. 2. de donat. de lucro certa- 6⁶
tur: in d. . 19. damnum metuitur; quorum

non eſt par ratio. l. Proculus ff. de damn. infelt.
Denique juſtam exceptionem, id eſt, jure
civili ſubnixam habere non ſufficit, niſi ea-
dem æ quitati quoque naturali ſit conſenta⸗

nea; ad hoc ſcilicet, ut debitor quis eſſe de-
fſinat: ut hæc duo non obiter & perfuncdto
riè Marcellus hic conjunxerit. Sunt enim 8⁸

caſus, quibus exceptio juſta competit, re- H
petitio non competit; æ quitate ſcilicet na-

turali deficiente l. qui exceptione l. Iulianus

in pr. l. iudex fl. de cond. indeb. l. ſed etſi in f.
& l. ſeq. f. de SC. Maced. I. 3.S§. ult. f. quod quiſ- y

gque iur. Adde l. creditores 10.l. creditor 57. l. de-

*

e ẽð
17

Lex. 67.

ulianus libto &7. Digeſtorum.

quem urerque litigantium pro ſe interpre-
tari contendit, iccircò plures regulæ de am-
bigui ſermonis interpretatione paſſim in

nimum eſt, ſequendum eſſe l. ſemyer 9. b. t.

ri oportere l. 112. h. t. Id agendum eſſe, ut
actus mag s valeat, quàm pereat I. quoties ſj.

* .⸗ . » * R „
ralis non eſt, ſed exeeptio potius à regulà,

32 urt ſuo loco monſtrabitur. Cæterum iſt.

haæc omnia hâc præſenti regulâà continen
videntur ut in ambiguo id ſpectetur, quod
4 rei gerendæ aptius eſt. Et ideò qui intta

certum tempus Carthagini dare promiſit,

cum duæ ſint Carthagines, non utique ſpe-

—
. .

1 :2 PRLECTIONES AD TITruILuIA

Dl

pasr nmrre

itek be
(olorolt⸗

Poten lun

alreal

onnote e
Kan
lgit epii

0

Qnuotiens idem ſermo duas
ſententias exprimit, ca potiſſimùm
excipiatur, quæ rei gerendæ aptior
1 Um multò maxima pars controverſia-

"rum ex ambiguo ſermone naſcatur,
(umcunt
2 jure proditæ ſunt. In dubiis, id quod mi-
In obicuris, id quod veriſimilius eſt, ſpecta-
de reb. dub. Ejus maximéè ſententiam ſpe-

cCtandam eſſe, qui ambiguam rationem pro⸗
tuliſſet, I. 96. h. t. quæ tamen regula gene-

Glrmune
Deonik
Ce ultet
l eſ.
Deri

f./
Plnions
Tün gont
Vurbant
D
Ponlore
worde
urinon
Nlire
ornn

AQabitur, quid promiſſor ſenſerit, ſed quod
. aptius

1l Ninir
En

AD TIINe

—

97.

enn i
a lerco

,EeaDOe
porlln.

0

—— —

aptius eſt negotio, ſcilicet ut id quàm rutiſ⸗
NSm ſimo loco ſit, ſi fort in alterum locum vel
propter longinquitatem, vel pericula bel-
ſi aliaſvé cauſas intra conſtitutum tempus

commodé perveniri non poſſit. l. 21. F. de

reb. dub. Si quis tabernam ſuam pignori ob.

ligavit, aptiùs dicetur, eas demum merces

DE RHEGIIIS IuRIS. 132

gelence
dobligatas intelligi, quę im bi erant tunc, cum
me pignoris inſtituitur perſecutio; non ea,
een quæ tunc erant, cum pignus conſtituere-
tur. 1. 3 4. F. de piggggger.
ee . Denique ne pugnare tàm inter ſe,
e quam cum præſente L'videantur I. quicquid
po. pr. & l. ſi mihi no. f. de V. O. quæ verba
ſtipulationis ad mentem ſtipulantis magis,
quàm promittentis, referri debere tradit;
non habitâ ratione, quid ſenſerit promiſ-
ſor: contrà quam in l 99. Celſus ſecundum
promiſſorem ferè interpretationem fieri „
jubet: obſervandum eſt in l. 10. verba ſuâ
natutâ non eſſe ambigua, ſed ſolius pro-
miſſoris reſpectu, ut in dubio meritò ver.
borum naturæ ſervire debeamus, ex gene-
rali nimirum, non ſpeciali ſignificatu; ſibi-
que imputet promiſſor, quod de fingulari

5 *
“
um proletwe

4
. Naſee
Zubtis,l⸗
5 .
. „ 1
.„ 4. , e
7
1 N!
d ,,A
gelest ,ℳ.
Pe 11
’

,
mel teen
1 „6

ſuo ſenſu ſtipulatorem non ad
Hief M monuerit.
enenk, XK 7 LPer

R

. 1

7

D —

Lex dLvYHMb.

Paulus libro ſingulari de dotis repetitione.

I54 PaALECTIONESAPDTITUILUM

Inomnibus cauſis id obſerva-
rrur, ut, ubi perſonæ conditio lo-

eãà beneficium quoque deficiat: ubi
verò genus actionis id deſiderat, ibi,

rtit, non deficiat ratio auxilii.
Vod ſuprà in l. 2. h. t. de iis perſonis

C dictum eſt, qui non in ſolidum, ſed in
id duntaxat, quod facere poſſunt, conde-
mnantur, ſecundum hanc legem moderan-
. „ 1 „„ .
dum eſt, ut nec hæredibus nec fidejuſſori-

bus eorundem hoc beneficium detur: ni-
mirum quia perſonale beneficium eſt, &
cum perſonꝗ extinguitur. l. quia tale f. ſolut.

4 Matt. Nec exiſtimandum eſt, quod unàâ

manu numeratis ſuprà perſonis concedi-
tur, id alterâ rursum eripi; cum fidej] uſſori-
bus mandati actione in ſolidum teneantur.

Br. & Az” in l. etſi fidejuſſor 24. ff. de ve jud.
„Adhuc enim condemnatio in id duntaxat,
quod facerè poſſunt, facienda eſt: ſicut &
prioribus actio in ſolidum competit, con-
demnatio ſolùm mitigatur, per ſupta ice

)

cum facit beneficio, ibi deficiente

ad quemvis perſecutio ejus devene-

Dr
Kepopllwi
is itleg
habal dinea
lig tal tt.
neuckones
Nelntu 3

(eignoncon

laurlllältet
ittlr
Cocklaisen

cerpgekle
talen hetl
Wht iet

ud hance
Ctrrnrir,
lefuhen
Ir
Cennlnn h

AbrIruun

—

6.

i ntiin

Ns d olen

lbi defig

e deflenne
Adelicerut
——
o ejsceſt⸗
Dauxli.

14
AA
11. Eisertn
4

epemnt nis
. tectee
geium Gemr I
eehiint
14 funſ⸗
ge un
les un

1⸗ 4

umnbceid⸗

durn n
1

4 e
nd
luchi,
eh 1

6

ceſerſ

X

DE REcuLI5 IuRIS. 1 55

Sic pupilius: in Venditis ione bonorum debi-

toris privilegium habet: hæres ejus non

habet l. dabimus 19. f. de reb. auth. iud. p of. &

l. 23. eod. tit. Ita privilegium mulieris, ut

præferatur,l. Aßiduis C. qui pot. in pign. hæ re-
di ejus non competit. lI. un. C. de privil. der.

hæredi ſcilicet extraneo. nam filio compe-

tit d. I. aßiduis S. exceptis, ut & priore caſu

quoad dotis exactionem, quatenus reus fa-
cere poteſtl. etiam /8. f. ſol. matr. In cæte-
ris autem perſonis, de quibus ſupra in l. Di-
pus b. t. inter filios & extraneos hæredes,
quoad hanc cauſam nulla debet conſtitui

4

in exactione dotis omnibus creditorib us

S
7

differentia: ſiquidem hoc jus ſpeciale eſt,

Per gl. ind. l. etiam & d. l. aßiduis.
VBI VERO GENuS ACTIONIS)
Secundum hoc beneficium Velleiani ad

Areges mulieris pertinet. l. haredes C. ad
pelei. Eſt enim reale beneficium, non
perſonale; I. exceptiones 7. ff. de except. ſeæz ui

in univerſum, & cauſæ interceſſionis, non
ſfingulari perſonæ datum, quia totamobli-

gationem Senatus improbat!. 16. in f. f. ad
5C. Vell. Sic exceptiones minorennitatis,

quod metus causà & c. tàm hæredi quàâm fi-
dejuſſoribus proſunt, tanquam cauſæ læſio-

nis, non purè & ſimpliciter perſonis datæ:

unde nec datur, quàm causâ cognita. 3. F. de

.

10

2

II6 PaAIEBCTIONES APD T ITuITIUM

—

reſt. in integ. l. 5. C. de his quæ met. caaſ. I. 2. C.
de fideiuſſ. minor. lI. minor. autem S. alt. & ſej.

f. de minor.

11 Hluic regulæ conveniens eſt, ut bo-
na à perſonis eccleſiaſticis poſſeſſa, cum

immunitate decimarum, veétigalium, tri-
burorum, aut quorumcuuque onerum pu.⸗

phcorum, altenata & tranſlata in perſonas
non privilegiatas redeat ad jus commune,
nec immunia maneant; etſi eâ conditione
aurienaverint priores poſſeſſores. hoc enim

non eſtin ipforum poteſtate, privilegia ſua
aluis cedere vel communicare.

12 Quod autem hic quæri ſolet, an pri-

vilegium & beneficium in dubio perſona-

le, an reale cenſeri debeat? purta facti eſſe,
nelc in univerſum definiri poſſe, ſicut Scæ-
vola de acceſſionibus poſſeſſinnum dicit in
13 l. 14. F. de diverſ. & temp. praſcr. IIlud ta-
men notandum, privilegium alicui & po-
ſteritati datum ad poſteritatem ex fœminis

„non pertinere l. 1. ff. deiur. immun. Nec
hoc durum eſt. Gaudent enim privilegiis

mBaritorum, per not. in l. fœminæ 8. F. de Senat.

Ergèò niſi hoc ſtatuatur, melioris eſffent

conditionis quàm Viri, ac duplicibus ute-
rentur privilegiis, täàm ex parte parentis,

1 5 quàm viri. Denique privilegia, quan
vis perſonalia ad domeſticos tamen & ſa-

.

tum-

mi-

dſeere

1
õ
Tliatepettin

Sfinlumn

V

Mrlena

lne int
tum 1

Wilangn

Uenoluen
Puſbenntor
tünme
Mned
nhnine
Ullunne
tergni
Ntegtn
Conatio
Cnnrote
ſereni
Nolare
hunirn
nu
Gul

/

AD TIkuun

—

uunn ut⸗A

umd il e⸗

8
wenlens etuy⸗

7—

hch llht
n, ſeelun:
3 cho ⸗
tungutoten
Nulrtinſen

1. eng
ſeltores not
Atre,eiiit
V

wene.

ſazer 8

renioti,

in hoe

.
ſe
IN
“S
„N

D

. voſe, Nk

icr.
Gin
ninl/9
6 peln 6
eCihlc⸗
5

eosuud

M

5

pE RHEGuIIS IuRIs. 177

miliares pertinere eleganrer probatur ex 1.

Riſtipulatus 111. F. de V. O.

Lex 9.

HM raulus libro ſingulari de AFignationeliber-

10 Am.

Invito beneficium non da-
tur. =ðð

LY Inc inferre licet, ſi creditor ſe debi- ?
tum remittere ac donare profitea-
tur, illamque liberationem debitor acce-
ptare noluerit, non poſſe poſt aliquod tem-
pus liberationis exceptionem agenti credi-
tori objicere. arg. l. 91. pr. ff. de ſolut. Nec
enimacceptilatio eſt, poſt tantum inter- 2
vallum reſponſione ſecutâ: l. 1. S. 1. ubi gl. in
verbo, reſponſum ff. de V. O. nec pactum, cum
nullum momentum oſtendipoſſit, quo u-
terq; in idẽ placitõ conſeni. erit, quod omni-
nò requiritur. l.,. F. de pa. Nec mutat, quòd 3
donatio abſenti facta valeat, etſi pornituit
donatorem, antequam res ad donatarium

per veniſſet. arg. l. i pœnituit 7. F. ae repud. de

quo latè Cepbal. conſ. 740. vol. 3. per fot. Præ-
fumitur enim abſens, qui poſt ſuſcipit, ſta-
tim ſuſcepturus fuiſſe donum, ſi præſens
adfuiſſet: quæ præſumtio in hoc caſu celer⸗

1 1 3 PaMIECTI I0NES AD rIruruM

—

4 Interim, quin per interpoſitam perſonam
vel pro invito ſolutio fiat, quæ liberatio-
nem pariat, nihilimpedit I. ſolutionem ff. de

ſolut. vel etiam promiſſio d. l. 9t. & 1. . Sti-
chum F. ult. f. de nopat. Ani igitur ſaltem hoc

5 caſu donaſſe videbitur, qui pro invito ſol-
vit? Quod non vidctur. arg. l. nec emere C.

Qeiur. delib. I. hoc iure §. non poteſt f. de donat.
& Fatendum eſt tamen, in effe &u donatum
eſlſe, cum tantò ſit locupletior is, pro quo

ſolutum eſt: niſi fortè exceptione tutus

fuiſſet. Etideò donatorem ad inopiam re-

dactum alere tenebitur, gl. in ſin. in verbo, vo-

luerit C. de revoc. donat. etſi aliàs ad reſtitu-

tionem cogi non poſſet. Br. in d.l. Stichum.
7 Hinc eſt quoque, quod qui pro invito &

prohi bente domino negotia ipſi ius gerit,
ſumtus in ea, quantum vis utiliter, factos
nullâ ratione recuperat. . ſin. C. de negot. geſt.
8 Sed nec retentione aut compenſatione uti
folle⸗ validè defendi poteſt; cum nemini

liceat rem alienam invito & repugnante

domino velin meliorem ſtatum commuta-
rel. fin. f. de uſu & habit.
Perdit officium ſuum regula hrc,;
quoties non ſolius, quo de agitur, ſed & ter-
tii, ſive privatim ſive publicè, intereſt. Qus
° ratione pro damnato ad mortem, quamvis
repugnante recte appellatur, humanitatis
ratio-

(henbinel

DL I

—W

tone,,

ſerimn Cphd cun

ajlhsnte

ruc, Crlin
tt lklus
il un,,

ſiblonipupi

Metlaran

a

4
iileni ſe
leniitumn
rinterell

n l eha

.

pueubn

wlitnl
ffmnael
iunniße
laniſin
Ce nl
mienei

Nmun

—

olun ein

N,ur bern
nl Aing
lg⸗
nigeurlituie
gu oroini
,Luren
1uct lein
lakednconue

14 2
cgeſge!

etlor 6, .

erceptione int
medinorinmt
lfriunhs

Ais ad lAl

n0,n

nu il 6
urlitet,tit
CA
erltilen
um hnn

17

9

—

unl
tunſil
imertl

en,un

1
Huwm

1, 1

1

= =

Krenſ. in l. ſolvendo fj-. de neg, geſt.

ino lnnn.

DE REG;:uLIS IuRIS.

—

terim ſupplicium, quia hominem ſervari

cujuſvis intereſt. I. cum ratio 7. F. debon. da-

mnat., Quin & invitis conferuntur hono-
res, publicâà ſuadente utilitate. fac. inignis
gl. in l. dotem 37. ſuper verbo, filia f. ſolut. matr.
Vti & inviti pupilli tutores accipiunt, quòd

id Reipub. interſit. lI. 5. & 6. F. de tut. & cur.

dat. Nec alia rario ſuperioris deciſionis eſt,
. „ . R .
quâ ex alienâà ſolutione invitum etiam li-

berari dictum eſt, quàm quod creditoris

15J2

ratione, I. 6. f-. de appell. differendumque in-

11

quoque intereſſe verſatur. Eleganter Ca-

Lex 7o.

Viyianus libro I. de oficio Proconſulis.

Neumo poteſt gladii poteſta-

tem ſibi datam, vel cujus alterius co-

ercitionis ad alium transferre.

= “ HW . . . . „
ete m zreſemtislet⸗ mat eria ſingularem

N .
ncon tradita ſit in l. ſolent, ex quâ deſumta eſt ff. de

tractatum requirat, & diffuse ad Dd.

of. proconſ. & l.imperium, totoque titulo ſj. de
iurisditct. om. ind. nobis ſummatim tantùm,

ſicut inſtituti ratio poſtulat, ſequentia hoc

loco notaſſe ſufficiat. Ex duplici Iuſtitiæ
ratione, de quã Ariſt. lib. y. Nicomach. duplex

Auo-

D S

—SðN

*. ———

quoque Magiſtrarus officium oritur: quo-
rum alterum in judiciali cognitione nego-
tiorum, quæ curſu & viciſſitudine perpetuâ

inter homines contrahuntur: alterum in

conceſſionibus privilegiorũ, beneficiorum,

& punitione ſcelerum conſiſtit. IIlud ju.
risdictionis eſt: hoc imperii. Veruntamen
3 Rnec hoc ſine jurisdictione nec illud ſine im-
perio expediri queunt: cùm propter con-
tuma ias reorum, judicia ſubterfugienti-

um, tùm infinita alia, quæ juſſionem magis

duaæ Imperii ſpecies fluxerunt: meri. de quo

quod civilium, eorumque communiorum

5 negotiorum eſt. Nec ideò exiſtimandum
eſt, inter mixtum imperium & ſimplicem

iurisdictionem nil intereſſe; cum & huic

aliquod imperium inſit, quatenus ſcilicet
aliàs jurisdictio explicari non poſſet l. 2. ſ.
6 ge iurisdiét. IIlud enim principaliter in im-
perando, non cognoſcendo, niſi per conte-

quentiam; hæc é diverſo, verſatur. Por-

rò id tantum, quod principaliter venit, non
quod in conſequentiam, inſpicendum eſſe-

eleganter docent l. .l. . F. de auth. tut. Nunc
H guo⸗-⸗

TI60o PRLECTIONES AD TITULIUMA

un eagnanen deſiderant; ut poſſeſ-
ſiones bonorum I. 3. f-. de turisdid. Vnde
antè dictum eſt, quod gladii, adeoque ſum- elbi u
mum jus habet, aliaque „quæ non niſiex
ſpeciali conceſſione competunt; & mixti-

Dl

en

ghnnim, ad

Unre ntone

ulschroeci

Moncutscown
gemmin

(tedore
mgucteine
enmtaur,

lenſte, ee
nnoten potel
lens igent

ennunnden

Polt,cotlene
.

Ceenre

uſanelezen

ner mde,
mn⸗
hmeton
ſin
töiien
lgnnne⸗

1

Elmingten

ennre
nhe.
S AI
exlilehn
uUIsad Un

4 les, E

4d TMratan

——

dmort
Cobitlett⸗
Kunlepentt
Mndur: Metun
ribenehorne

1
14

eubtnii
,„ aebe
Cii,aCelt
gtr ler
nperuntzn⸗
le commin

Aunene⸗

von l/

gnciie
,Nelit

“S 3
nhien

H

DE REGUILIS IuRIS. 161

quoniam, quò majus eſt periculum, hoc
majore cautione opus eſt; quo magis ar-
dua res eſt, hoc circum ſpectiùs, ſpecialiùs, &
non cuivis committenda: ideo rationis eſt,
ea quæ meri imperit ſunt, delegari non poſ-
ſe à rectore provinciæ, de quo lex loqui-
tur, quique inter ſupremos magiſtratus eſt;

quæ mixti, aut jurisdictionis, poſſe. Pote- 8

ſtatem ſuæ æqualem tribuere non poteſt:
minorem poteſt hactenus, quatenus con-

cedentis intentio ferre judicatur. Cum
enim tàm multa per ſe expedire utiq; non
poſſit, conſentaneum eſt, id permiſſum
intelligi, ut gravioribus ſibi retentis mi-
nora delegare poſſit. Palàm eſt autem, 9

graviora eſſe, quæ ad merum Impium per-
tinent: unde, niſi ſpecialiter deferantur,
non competunt arg. I. aut damnum 9. preſe-

dto f. de ꝛ en. Quod eò pertinec, ut, ſi de 10

facto delegentur, nullius momenti ſit de-
legatio nec abſolvere quenquam capitalis
criminis reum poſſit delegatus, cum con-
demnare non poſſit, per not. in l. 37. ſu⸗
prabhr.

ALTERI;uS COëE RCITIOMIS) Vt 11

exilii, fuſtigationis, flagellorum, damnatio-
mis ad opus publicum, ad perperuos carce-
res, & ſimilium. Vt rectèe hic gl. addide-

X

IZ2 PRXLECTIONES AD TITUILIM

6 O⸗αν *

N Meu
— — — —— — —
ru, magna., nam modica coeërcitio tranſit Idſarfkrnas
mandatâ jurisdictione l. alt. F. de off. eius ſeihmum
cui mand. eſt iurisd. euN et i.
òôòMU nntiſt, uopli⸗
Lex.,. I. ExlNCANtioen
Vpianus libro 2. de oßicio Proconſulis. fiuittſutlen⸗
õä . uleitberel ,,C. e
Omnia, qnecunque cauſſæ lliminie, i
cognitionem deſiderant, per libel- fml h,
lum expediri non poſſunt. aAeſntatgnir,
Uhelbehum relt
NMiſſis, quæ loe loco nectuntur, am- ſnmnn hi er
bagibus, præſentem legem ſimpli- am a
ciſſimè ſic accipio: Proconſulibus, de qui- el
pus hic agi certum eſt ex I. ner quicquam 9..
ubi decretum ff. de off. proconj.etſi permagnam ler
poteſtatem habeant, & conſequenter aliis
quibusvis magiſtratibus non integrum eſſe aur lbro;
petitionibus per libellos factis annuere; ni- lal
ſi præ viâ cauſſæ cognitione;, ubicuna luni
lex cauſſæ cognitionem defderat. en⸗ Nlne
derat autem in rebus minorum alienandis:
1 minorum C. de prædus min. Aine decr. non alien. ſnne
ade q; 2liéatio predii pupillaris aut wiaee id un
à magiſtratu permiſſa, ſine tamen cauſię co- hlbker
niuone, nullius eſt momenti. Ac pari= fulchin
ter alimentorum transactionem authori- atfim
tas magiſtratus interveniens ratam etßce Ekotſitnen
re nequit, niſi plene cauſſa cognita tu . olgſe

xs ndn. nf· REeUIISIIRISSs. 16;

odi deinm ,

onel

Tes. ſententiam, apertè monſtrat d. l., mi

norum C. de præd. min. & multa Im perato-

rum reſcripta, ſupplicantes à 4 libellis a d ju-
x. /1. dſchlem cognitionem eohortantia, etſi de
Afu6“ plenitudine poteſtatis ſi ſimpliciter potuiſ-
ent reſcribere!. 7. C. redig. nov. inſt. ibi, alle-
(NerNNe ga Præſigi prozinciæ, quæ in libellum contuliſti.

ſunt, per libellum reſeindi non Poſſunt!3.
be be im C. comminat. eyiff. progr. ſubſe Tript. &t. l. 2. C.

lnren ah Vent. eſo. non zet. quod ſumme & notan-
Ani . um neſt.

maſeß . Lex 22.
SS Iavolenus libro 3. N poſterioribas
db ming Labtonis.

14 6aunver⸗
den
(ene

RR

Vi rem tenetur reſtituere cum fiu.

piendis, tenetur utique id quoque reſtitue-

. 4 macl
nuen re, quod actoris intereſt, rem ſtatim judi-

Cii accepti tempore redditam eſſe, guam
1 Soe

, pignori fuiſſet obligaturus argum.. huius
eas, . f. de uſur. Sicut id quoque in fru
aulich 11 3 Gu

5 §. naro,ß. de transact. Porrò hane ne eſſe 4

eum etb Briſſon. de ſormul lih. 2. fol.:2 9 Et retrò, quæ -
er cauſſæ plene cognitæ, definitæ ac deciſæ
U e

kructus rei eſt, vel pignori da-

ibus, tàm Perceptis quàm perci-

.
,
1
1
1 „

1 116l

—

6A4 PRLECTIONES AD TITULUIM. ——

Gctu habetur, quod mercedis nomine ex elnin ieni le
lecatione rei, quâ de quæntur, habitu- giminumdone
ri eramus l. videamus 19. §. bræte ea F. de Dnſtinmpcep
S uſur. Dixi, perceptis & perci piendis. aumcgin ilif
32 Igitur duntaxat in malæ fidei poſſeſſore licen.
hoc verum eſt, cum bonæ fidei poſſeſſo. malanenm
res ne de perceptis quidem omnibus te- Cicgwohienn
neantur. MmMhlſn ulteu
Porrò etſi hic locus non de ftuctuarũ ninio huctusi
jure, ſed de reſtitutione rei ſecundum Punelecumin
prædicta, videatur accipiendus, tamen non ture nenin
abs re quæritur, an fructuarius rem, cujus nſel de
ulumfrauctum habet, rectè pignoriobliget? ſiteäfnirn
uod negandum videbatur per l. interent ſener henis ad
5 6.. C. de uſuſr. amen recte hic à Fabro de- lrütren oro
fendi puto, proprietatem quoquæ obligari⸗ lſchuuf,lecif
ſicut & vendi etſi domino proprietais geſi ſe⸗
rem ſuam quandoque vindicanti hoc ni⸗ hin kint. P
hil obſit. Et ideò proptictare poſtmodim aiſtand
obliganti acquiſità pignus omnimodo lia. Emhiüninlign
lebit; quod ſecus futurum erat, ſi nulla-
tenus oligatio valuiſſet I. & quæ nondum 17. le
6 g. quèa dicitur f. de pigner. Nec obſtat a6. WWW
quæ convenientiſſimè de præjudicio do- Erlui

mini loquitur; ut nullum ei generetut ex ul
alieno facto, contra reg. juris: ceſſante au. Pnn
7 tem præjudicio valebit obligatio. Den- Phhenelic
que vaſallo omnimodò pignori dare n immn
licere feudum verius eſt, quin Erotinu

d min — —
lud amittat: F. babito, de prohib. feud. alien.
per Frider. hac, niſi fallor, ſingulari ratione,

—.—

.
1

u de nenn, I
nis uu

eese 4 , n
* 1 „* 5

a
. ”M
ulen N!
1
1

R
4
Ded

14 † 1
aemnedane
clocus dobc
. 4 6
Utmtiope tel, A

1
. 16
“
K (lptenoog⸗
ſe en i
ult (tuatuuteoy
1
al./ e
et, eepoo
10

1ſ4 lre
emn 100 N
„ 1 1 4
W!

ne dominus occaſione pignoris aut vaſal-
lum ſibi minus acceptum, quem ſuo judi-
cio non elegiſſet, ſuſcipere, aut litibus im-
plicari cogatur.
Illud ad extremum admitti non po-
teſt, à Cagnolo hic traditum ex c. conque-
ſtus extr. de uſur. uſufructu pignori obligato

proprietario, fructus in ſortem computan-

dos non eſſe, cum ſint conſolidati proprie-
tati, & ſua res nemini ſervire poſſit: nec

/
DE REGULISIIRIS. 165

32

locum eſſe I. 1. C. de pignor. aft. Quod ini. 3
quum eſt, & abſurdum. Iniquum, cum non

debeat ex alterius jacturâ locuplertari, etſi
juris ſubtilitatem pro ſe babere videatur
I. 12. §. 5 alienaæ f. de diſtract. zign. Abſurdum,

quia non ex ſuâ, ſed pignorantis perſonà
fructus percipit. Denique d. c. conqueſtus 10

extr. de uſur. captioſum eſt, & avarum, &

Iureconſulto indignum.

Lex 73.
Quintus Mucius Scævola libro ſin-
gulari 6.
Què tutela redit, eo hæreditas
pervenit, niſi cum fœmine heredes
intercedunt.

L 3 Se-

„

166 PRALECTIONES AD TITuTIM.
Ecundum naturam eſt , commodum
cujuſque rei eum ſequi, quem ſequitur
2 onus l. 10, h. t. Hoc ita, ſi ex eodem fonte
oriatur; veluti cum naturalis ratio ſangui-
nisque conjunctio & curam propinquo-
rum imponit, & ſucceſſtonem defert. Cæ-
terum ſi ex diverſis cauſis utrumque de-
ſcendat, nihil eſt, quod huic regulæ locum
faciat; ut in extraneo tutore, cui non na-

1

turalis ratio, ſed jus publicum tutelam cu-
4 ramvé injungit. Vt appareat, male hoc
loco gloſſamcollegifle, tutorem extraneum
in ſucceſſione pupilli ſui fiſco præferri:
quod ut rectè Bartolus reprehendit, uſus
arg. l. nutritoribus C. commun. de ſucceſſ. etſi
plurimi gloſſam tueantur, de quibus latè

xat, non aliâ tutel4 regulam accipiendam

bared. & textus hic cvincit, in perbo, redit,
quod in dativum cadere non poteſt.
NISI cuM FœMINE) Hodiè in-
6 ſtantiam hoc patitur in personâ matris &
aviæ, ut gerat tutelam filii ſui, ſi velit: Auth.
ut ſine prohib. matr. & c. Noy. 94. t. t. Cquand.
7 mul, tur. off- ita quidem, ut ſi nec ipsa gerat,
nec petat tutorem, à ſucceſſione quoq; ar-
ceatur l. 5. C. qui pet. tutor.
5

5 Caægnolus his num. s. ita de legitim4 dunta-

eeſſe liquidò conſtat ex l. f. S. pen. C. de legit.

5§.7.

De N

wmerner

Nenmo

tiiqtuni

pooc;coen mo
ſe elet,l

ſtigtn

fhenttu
eqimigel

ſeu

udimeke
riekerſele
co Aeris:

Ndn

lenib,
Gnn gn
ſetui ut
uuckeſee

V 4
Aunſe
Oongin
tunan .
Gbeiſet
Ne an

Ueligei

Tnnun

—
—
—,

ekt, conn
i,,genken
rurlrnobn

.
de
Utam PION
4

Ontc feontelen
S leouel
d
eneote T
twore,cngn⸗
1
Woalert, Dtel
P Ei WeR!

„. o 8
Rieg ere
lul Uleo⸗

1 1

r, be gube

in
5 re S Lagt 8
1 kpt RNCN1

4* 1

DE REGILIS IuRIS.

7

167

—

=

Nemo poreſt tutorem dare

cuiquã, niſi ei, quem in ſuis hæredi-

bus, cum moritur, habuit, habitu-

rusvé eſſet, ſi vixiſſet.

— Vr igitur exhæredato poteſt? l. a.pr. l. 1

WꝘRbereditas §. qui filium in f. F. de teſtam.
tut. qui utique ſuus hæres non eſt l. 1.S. po't

ſuas f. de ſuis & legit. bared. Ideò nimirum, 3

quia ab inteſtato ſuus erat futurus. Ius enim
ſuitatis ex ſeſe, non ex teſtamento, adeoꝗque
facto alterius æſtimari oportet.

2

Vi factum id videtur eſſe, quâ

rnfs de re quis, cum prohibetur, fecit.
Clam, quod quiſque cum contro-
verſiam haberet, habiturumve ſe

1 ſee
on potel⸗

VZ] HG&
Heſson t
. „ i 4
unt Uelt

1641406
ree ee

1

putaret, fecit.

( Vm agitur interdicto, quod vi aut

clam factum erit, ut reſtituatur; ſcire
oportet, vim non utique ſignificare violen-
tiam, quæ impetum habet: ſed quodcun-

oce u⸗ que adverſus prohibitionem, ſive verbo, ſi-
faſtum erit.

am. Fac. l ex-

ve jactu lapilli, more antiquo,

Per l.I.S. ſed ſi quis F. quod vi aui e1

L.

4

tat„

V

168 PRXLECTIONHS 4 b TTTuuN

2 tat. 13. f. quod mer. anſe Scutclam fadum i

videtur, quod animo celãdi factum eſt eum.

quem quis prohihiturum fuiſſe credit l..5.
3 Fn. F. quod vi aut clam. Vtrumque factum in
antiquam faciem reſtituendum eſt.

§F. 3.

ſeripta, ut intelligi non poſſint, per-
inde ſuut, acſi ſcripta non eſſent.

