lemm mero adjecto, poſt biennium deberi ſcri-
tronl bitur in l. libertas. ff. de manumiſ. teſtam.
den ?G Qæterum hoc ita demum, ſi aliud non ap- 3
tuuak pareat; ſive quòd aliud adjectum non ſit,

DRAH per text. hic, ſive quòd conſvetudo loquen-
eaeN tis, aut regionis l. ſi ſeryus, S. ſin. F. de leg. 7.
OðWDU AAut

ä
.

Arz praledktiones ad titulum

aut quidvis aliud diverſam conjecturam
inducat, d. I. libertas. quod judicis arbitrium
4 poſtulare videatur. Generaliter enim, cum
jure quid definitum non invenitur, ad ju-
dicis arbitrium recurrendum eſt. I. 1. F. de
fur. gelib.l. 32 f. de uſur,

Lex zXzö.
Papinianus libro 27. Quæſtionum.
Verbum facere omnem omninò
üäEkaciendi cauſſam complectitur:
Adandi, ſolvendi, numerandi, judi-
candi, ambulandi.
Qlctut adtus verbum generale eſt., varias

1 O ſigniſicationes habens, per ſupra dicta
inl. Labeo 19. b. t. ita quoque factum pluri-
L bus modis accipitur, & vatietatem habet,

ut dicitur l. in fadto 60. F. de condit. & dem.
2 Aliquando enim ſignificat ſfactum nudum,

& dationi opponitur. I. 2. l. ſtipulatianeg 712
1.continuus 127. § fin. f. de V. O. Aliquando
3 & dationem includit, ut in [pecie l. A hæ /es

27. f. de leg. i. & ſolutionem, ut cum do-
natotem aliasque perſonss in id, quod fa-⸗

cere poſſunt, conveniri d cim uS l. Divus Pius

28. & ibi not. f. de R. I. Adde I. faciendi 175.

& l. fatere eportere. 159. ſupra. b. t. Sed &

. face-

laete
eſſelenn

unu

kalteret
tnn ken
47
lget
tunone⸗

nſoet

=
=–
——
E
—
—

P S

8— de verborum Kgnificatione. 4 1
dnin facere quandoque pro vivere uſurpatum 4
s Adein — l

4 .

Nm eſſe legimus, ut l. ſervus 14. §. ſervus, ibi, an-
fennn num in fugà fecerat f. de ſtatulib. Illud gene-
utih raliter admittendum non eſt, quod Alcia-
elltus hic tradidit, ſi ſtatutum extert, de dupli-
candâ pœnàâ maleficii noctu commiſſi, con⸗
vitia non cõ prehendi. Quid enim ſi noctur⸗
nam quieté quis turbaverit, & convitiando
finn. omnem viciniam impleverit, ac impune
evadere, pH tenebras incognitus, ſperaverit?i
mdon. utique & hæc injuria atrociot cenſebitur,
geinn quàm ſi interdiu; forté inter pocula aut
adl, aliàs inconſulto calore, verbis contumelio-
ſis aliquem laceſſiverit. Vnde non eſt exiſti-
mandum, fationem legis hoé caſu éeſſate,

—

Ne,‚oA4
enhar Papinlanus libro 2. Reæſponſorum.
In conventionibus contrahen-
n L

glutinnetn tium voluntatem potius; quàâm-⸗

Nihunb verba ſpectari placuit. Cum igi-
ellten tur eâ lege fundum vectigalem-

Gundd municipes locaverint; ut ad hærée-

ah dem ejus, qui ſuſcepit; pertineret:

N jus hæredum ad legatarium qua-
ut que transferri potuit⸗ .

2

y
1 —“ OY””M 4

4 4 Praledtiones ad titulum

—

CLeurrunt hic duæ regulæ è diame-

tro ſecundum ſpeciem ſecum mutuo
pugnantes. Vtraque tamen veriſſima &

utiliſſima. Prior eſt: in omnibus con-
ventionibus voluntatem potius, quàm
verba ſpectanda eſſe, ut in extraneum ſen-
ſum verba trahenda ſint potius, ſi voluntas

aliter ſalva eſſe non poſſit j. cum quidam C. b.
2 t. l. cum quæſtio. C. de legat. Vt enim anima

corpori, ita ſenſus verbis præ ſtat c. ſeduls 35.

diſtinct. c. humanæ 22. quæſt. y. Itaque nus-

quam tantum valere debet verborum in-

terpretatio, ut melior ſenſu exiſtat. l. ſi quis.

C. de lib. præter. Verba enim propter men-

tem ſunt, non mens propter verba. c. intelli-

gentia extr. h. t. Altera regula eſt, quod
cum in verbis non eſt ambiguitas, volun-

tatis quæſtio non admittitur: I. ile aut ile

2 5. F. 1. F. de leg. 3. quia in eo, quod certis
minimeque ambiguis verbis jam defini-

4 tum eſt, nullus eſt conjecturæ locus. I. con-
4 tinuus 137. S. cum ita f. de V. O. Indeque VI-

N

–

pianus putavit, ſi quis veſtem legaturus,

ſupellectil ſcripſiſſet, dum putat ſuppelle-
ctilis appellatione veſtem contineri, veſtem
non deberi. l. 4. -. de leg. i. At nec ſuppel-

lectilem quidem, cum de eâ non ſenſiſſet,
adeoque nihil. gl. in d. I. 7. Sic ergo ha-
bendum: cum volunt as eſt manifeſtiſſima,
Ver-

1

„

4 —

=

De verborum ſignificatione. 41 /
etden. verborum nulla prorſus ratio habetur. d., fſ
un nmn qais C. de lib. prater, quantum vis certum ha-
Veriſtoma bere videantur ſenſom. Nec enim aſſen.
tniuan. tior gloſſ. in d. 1 4. exiſtimanti, neutrum deez
is, Un beri, quia neutrum dixerit per l. in ambigao
nnelnen. F. dereb. dub. quaſi à ſermone legata pen-
Grlroda de ant, contra l. nutu 27. f. de leg. 3. Econ- 7
s! dra cum verba ſunt manifeſtiſſima, preęſum-
enin aum tæ per conjecturam voluntatis itidem non
te ſulet habetur ratio, ut in ſpecie d. I. ille aut ile. &
ltugne uu 4. l. 4. ubi quod ait, dum putat, ſic accipien-
botni. Adum, allegatur putare; vel etiam ſi probe-
En ja tur, modò non evidentiſſimè in hoc ipſo
topternen ſcilicet actu loquẽdi. facit l. non aliteribi: ma-
il niſeſta ſ. de leg. 7. Sin utrumq; obſcurum eſt, 8
l,en ſolu judicis ſupereſt arbitriu: d lcontinuns §.
iu, n. (um ita. . 1. fF. de jur. delib. ut tamen in du-
1AeA bio, ubi neutra pars prævalet, ſic fiat inter-
len Pretatio, ut actus magis valeat, quàm be-
in beli⸗ reat. l. quoties. F. de reb. dub.
Ncl AbD LEGAT aRIUIM Qu O Qu.) 9
Nbehnſ Etſi hæredis appellatione tantùm unver-
lerruk ſitatis ſucceſſor contineatur, . 65. l. 70. ſt-
1 npd brab. t. tamen cum ager vectigalis locatus,
eiſeten Jend ſineomni alio pacto, per ſe ad har
es conductoris tranſeat,l. 1. F. ſi ager veétig.
ne nihil òperentur verbaconventionis, ve-
1 iſimile eſt, de omni ſucceſſore actum eſſe.

10 Quod ſiid ſolum reſpexerunt, ne morte

/

.
—

4 Pralectiones ad titulum

conductoris fimretur conductio, etſi id

ipſo jure fiat, tamen quod tollendæ dubita-
tionis cauſsâà additur: jus commune lædere
non debet. I. qui mutuam 56. : mand.

Lex 220.
Calliſtratus libro ?2 Qunſtionum.

Liberorum appellatione ne-
potes, & pronepores; Cæterique,

qui ex his deſcendunt,: continentur:
hos enim omnes ſuorum appella-
tione lex duodecim tabularum cõ-

prehendit. Totiens enim leges

neceſſarium ducunt; in cognatione

ſingulorum nominibus uti; veluti

filii, nepotis, pronepotis, cætero-

rumvé, qui ex his deſcendunt; quo-

tiens non omnibus, qni poſt eos

ſunt, præſtitum voluerint; ſed ſo-
lis his ſuccurrent, quos nominatim

enumerent. At ubi non perſonis
certis; non quibusdam gradibus

præſtatur; ſed omnibus, qui ex eo-
dem genere orti ſunt, liberorum

appellatione comprehenduntur.

.Y

.

lbbeo
Niun

, elin
üfunbn

1

pd

4

Uhuntepe

fentbneoe
“

Ulnge
mnmneppel
Pi ltioe

eninhgir

Ronnſckki

ne mate
o, elt
ndedir

une etet

nat

a.
tione n.
Ceteni
Otinenun

gono

1

l, fet.

Ceten⸗
uor⸗
ot 6
4 t l
mün

vlan

guiu
. elel⸗
Herorun
neor⸗

be

7

4

Tlberorum appellatione omnes in infi
„7 nitum gradus comprehendi verius

eſt, et ſi aliis ütrà trinepotem non extendi

De verborum fignißcatione. 417

—

1

viſum ſit per l. jureconſulius 10.S. parentes F. de

grad. & afßin. quæ tamen hoc tantùm negat;

ultra trinepoté nullam eſſe ſpecialem libe-
ris appellationem; ſicut ultra tritàavum pa⸗-

rentibus; eoꝗ ue ipſo confirmat, liberos eſ-

ſe quidam penerali nomine, ſed ſpeciali
—2 4 . . „ — .
tantuùm appellatione deſtitui. Privileg ia
igitur Titio ejusque liberis conceſſa, omni-

bus in infinitum competunt, etrſi privile-

giorum Verba proprie ſint accipienda; c:, x

parte. ext. de pricig. cum hæc ſignificatio

non ſit im propria. Fac. texi. hic in verbo, omni-

bus qui ex eo lem genere ortiſunt. Et quod in

I. 1. C. de condit. inſeyt. ſcribitur, nepotem

ex filià liberoruùm numero eſſe, non eò re⸗

ferri debet, quaſi multò major dubitatio

ſit gradu longè ulteriore, cum ibi de pro-
pinquo dubitatum fuérit. Namque ibi

magis ob ſexum, quàm gradum quæa ſitum

apparet. Et tamen dubitationem, tan-

quam de re nimis manifeſtà, Imperator im⸗

probat. Cæterum in eâà facti ſpecieè de gra-

du valdè remoto quæri per rerüm
naturam non po⸗

DA .:¹.

ò—ð

R —
—

Sed & Papiriu Fronto libro
Oͦÿ”Zẽ tertio reſponſorum ait, prædio cum
SvSyuillico & contubernali ejus, & filiis

418 Praledliones ad titulum

Se

ter habeat. Filii enim appellatio-
riàm placere.

1. Nguſtior eſt Elii appellatio, etſi in

—

liberos continere. Ilud enim pariter ad
ſexum, non ad gradum referendum, ibi-
dem oſtenſum eit ex l. . f. de teſtament. tut.

regulam in caſibus non exceptis l. 1. & ibi,
gl. f. de ll. ut & in ſpecie. l. uxorem ⸗1. S. con-

à parentibus divelli, gt, & Bart. ibid. adeoque
1. poſſeſßionum 11. C. commun. uelr. judic. Deniq;

rorum) uſurpatione, nunc extensâ, nunc
reſtrictà, idque non uno modo, nec uni-

bitâà favoris aut odii, identitatis item ac di-

legato, nepotes quoque ex filiis con-
tineri: niſi voluntas teſtatoris ali-

ne ſæpè & nepotes accipi multifa-
l. filii. 94. ſuprà. h. t. ſcribitur, omnes

2 & probat bic S. Exceptio enim confirmat

cubinæ f. de leg. 3. ubi durum fuerat, filios
offenſa pietas. I. plerumque 35. f. de adil. edid.

¾ in tam variâ utriuſq; vocis (filiorum& libe-

formiter, nequit certa dari regula; ſed ha-

de

ſerlſitatisti
eiimalin
unt,one
teln unn
(citckl

Un
ſ,anne

n gi

tntleut

fu⸗

nto I
Nredonn
eEffi
Xfitco
tatotule

de verborum ſignißicatiene. 4 19
verſitatis rationis conſideratione, præſer-
tim aliis quoque, ut ubique ferè ſeſe ofle-
runt, conjecturis adminiculantibus, men-
tem ac ſenſum diſpoſitionis aſſequi non

erit difſicile.
Divus quoque Marcus refri-

„
Amuepn

1hpelin Pfit, non videri ſine liberis deſun-
i mui ctom, qui nepotem fuum heære-

Alro, ent

bit,omn
inpun
entun i⸗

tufmnm

in nt

dem reliquit.
H Inc ſuppellenda & amplianda l. 14.
ſupra. h. 5.
Prræter hæc omnia, natura.
nos quoque docet, parentes pios;

t qui liberorum procreandorum
m animo & voto uxores ducunt, filio-
den, rüm appellatione omnes, qui ex
Gtd“ nobis defcendunt, contineri. nec

AAN. enim dulciore nomine poſſumus
N† nepotes noſtro Am filii appe
nepotes noſtros, quàm filii appel-

Nene
o/bee

, ⸗
ſten“

e, lare. Etenim iccircò filios ſilias vé

concipimus atque edimus, ut ex

Dd ⸗ a;

420 Pralectiones ad titulum

— 2

— —— —.—

linquamus.

H Oc jam pluribus locis ſuprà incul-
1 catum eſt, ut l. 56. SF. 1. l. filii 74. l. na-
torum 104. l. juſtâ ior. h. t. ut ulteriore con-

firmatione non ſit opus.
Paulus libro 10. Reſponſorum.

Paulus reſpondit, falſum tu-

torem eum verè dici, qui tutor non

eſt; ſive habenti tutor datus eſt, ſi-
ve non: ſicut falſum teſtamentum,
quod teſtamentum non eſt; & mo-
dius iniquus, qui modius non eſt.
. Hæ& pertinet ad titulum, quod falſo tu-
Ltore authore & ÆAquiſſimum eſt ei, qui
falſi tutoris interventu deceptus eſt, quem

legitimum eſſe probabiliter actor exiſti-
mavit, ſuccurri. Id quod per in integrum
reſtitutionem fieri ſolet. I. tI. S. ait prætor. ſ

quod falſo tut. Etſi videbatur ipſo jure
contractus nullus eſſe, utpote cui dolus
cauſſam dedit Dd. in l. & eleganter 7. in pr. ff.
ds dolo,. Vt apparcat non ita anziè diſtin-

4

tis nobis memoriam in ævum re-

Mg
iſe Ppir
getitnecon

Ceoerinen

Gaiwchin

t evn o

lencle,hie⸗
og ern

Apohben

ke Au

inſ.

lablls
funin n
len Iren

uggen

ſbtndron

fln

MWnenli
N K d⸗
ki
huli
4 oln
w ⸗
glu

uhe

Non
lalefe
nſn.

kunn e
Onni

6

—r.

KENk.

lr D

N
lteriote

npeun.

tulu⸗

u tott

14 *

atusthe.
eſtantnng.
ncha

ustontk

Umektene
tusel,
or ei
ginerun
Aru
1- n
te eul
1 ,N
miicl,

wℳι

”

De verborum ſignißicatinne. 421

Xxiſſe Vlpianum circa hoc negotium z de-

deritné dolus cauſſam contractui, an inci-

denter intervenerit. Quanquam & illud 3⁸
dici poſſit, in integrum reſtitutionem con.
P 8

tra eum tutorem dari, pui putavit ſe tuto-

rem eſſe; ſive quòùd teſtamentum non va-

leat, quo datus fuit; ſive quod à magiſtra-
tu jam habenti tutorem per ercorem da-

tus ſit. Alià enim parte de dolo cavetur.
l. novißime ff. d. t. quod falſ. tut. & .

Ita falſa & adulterina pecunia, non eſt 4
pecunia: gl. in l. 2. C. de haret. unde nec li-
berat ſolventem, ne in partem quidem.
l. eleganter S. qui reprobos ſ-.de pign act. Et fal-
ſus emtor non eſt emtor. l. 4. §. cum igitur.
Ff. de in diem addic. Vnde inferunt actum

nullum, nullius etiam eſſe effectus, cum
ne actus qudem verè dici poſſit. Atque

adeò ſicubi ſtatutum ſit, ut de contracti-

bus quibuscunque certa portio, velut 1 o.

de 100. ſolvatur domino territorii, ſi con-
tractus ipſo jure nullus ſit, nihil deberi
Bart. in l. ult & ſin. autem C. comm de leg. Et
emphyteutam nulliter alienantem rem,
eam non amittere, nec jure ſuo privari
ait Rebuſus hic allegans laſ. in l. fin. C. de jur.
emphyt. & alios. Quod etſi ſuo ſenſu ve- 2
rum eſſe poſſit, ambiguum tamen eſt.
Omnis enim alienatio rei emphyteuticæ,
D Dd 3 igno-

2

422 Pralektiones ad titulum

m R

ignorante domino facta, ipſo jure nulla
eſt: & tamen conſtitutum eſt, ut alienan-
9 tem privet d. l. kin. Atque ſecundum hoc

dicendum eſſet, alienationem rei feudalis,

absque conſenſu domini, non privare va-

ſallum beneficio ſuo; cum alienatio ipſo
jure non valcat, utpore lege prohibita. c im-

perialem, ibi, quod ab initis de ure non val uit, de

W ſentiendum, nec aliter ipfos, qui modò ci-

ut ne quidem quoad coutrahentes valeat;

cCa aut feudalis res ſit, cam domino com-

—

autem contrahentes eſſet validus, diverſum
jus eſſe, ex antè dictis eſt evidens. Nam
pro regu'à traditum eſt, in prohibitis etiam

ex acta nullo pœnam committi laſon. in N
12 ret OC. de protur. Sicut qui legatum ſibi-
met adſeripſerit, tenerur pœna legis Cor-

neliæ, etiamſi inutile legatum ſit. Nec
inteleſt, tellamentum valeat, an non va-
leata

10 prshib. ſeudi alien. per. Frider. Sic reque

tati ſunt interptetes, cenſuiſſe exiſtimo: ſi-
quidem contractus ipio jure ita nullus ſit,

veluti ſi ſub cõditione, intra certum termi-
num implendà, venditio facta ſit, condi-
tiodque deficiat, hujus contractus nomine
nec gabellam deberi; nec ſiemphyteuti-

1

mirti arg. t. 6. . ad L. Coru. defalſ. Quod
11 ſi propter tertium aliquem nullus fiat, cu-
jus ſcilicet conſenſus requitur, inter ipſos

N

—

e, mol

ſet. Nnd

isehetnn
e li
uu ven

cfun

Unptin

unie

eräti
inſli
tnpnut

e int

—
DDde verborum Agnificatione. 423
len leat, modò in ea cauſsàâ ſit ut valere potuiſ-
ule. ſet. Nam ſi ne ſignatum quidem eſt, ma-
unne Ziseſt, ut non teneatur. d. 1. 6. ff. ad L. Cornel.
ntekg Ade falſ. Et actus, etſi ex poſt facto fiat ir- 13
u ritus, tamen adhuc declarat voluntatem.
lenm 4 ¹.Fn. F. de rebus eorum. &c.
ohidtuuc.
eiet n 9H„ Lex 222.

NI Hermogenianus libro 2. juris Epitomarum.

,ui wotd. .
ſeeuihanl. Pecuniz nomine non ſolàm-

uIH numerata pecunia; ſed omnes res,
“ . X — 1
Eentes et tam ſoli, quaàm mobiles . & tàm S
kunnn corpora, quàm jura continentur.

dus hne Vide ſuprà in! 5. & l. 178. b. k.
. Lex 223.

Cocnno .

. Paulus libro 2. Sententiarum.
c hubc⸗ .
ri Latæ culpæ finis eſt, non in-
s telligere id, quod omnes intelli-
en. N. gunt. H
en D D varios juris effectus, quos culpæ 1—
Genſi parit diverſitis, dij udicandos ſcien-
dum, appellatione ejus generali, ac latà ſi-

D iſicati . .
ſ. N. Snificatione etiam dolum contineri,. ma-
nnon Sna enim culpa dolus eſt. I. magna. infra. h. t.

2

4:4 . Pralenisner adiirtlen

Poteſtque definiri, eam eſſe cum nid al⸗

ter, atꝗque deberet, admittitur aut omitti.·

2 tur. Sed in jure plerumque culpa dolus
opponitur. Hic malignam animi inten-

tionem; illa negligemiam, i incogitantiam⸗

imprudentiam, imperitiam quoque conti-
net. Etſi utrumque tàm committendo,
quâàm omittendo contingat: tamen in do-
lo tantùm „quid animus commiſerit, in

culpâ quid omilerit, ſpectatur. Hic dili-

J gentia omiſia eſt, illic malignitas admiſſa.
3 Vnde fit, ut dolum ſequatur infamia, cul-

pam non item: S. ſuſpectus l. de ſuſpelt. tut.
ob dolum in litem juretur, non etiam ob

æſtimatio eſt fgcienda. Cæterum etſi la-
, 4 tiſſime patet culpa, ut infinitæ in illam ca-
dant differentiæ, tamen in tres illos com-
muniter receptos gradus diſtinctionem
fieri fortaſse non eſt abſurdum. Nec mo⸗

Parum enim attinet; urrum ſpecierum, an
raduum, an quovis alio nomine utamur.

culpam; I. 4 in f. f de in lit. jur. ſed à judice

²½ vet, quod majus & minus diverſas ſpecies
non conſtituunt. . ſin. fj. de ſund. inſtruct.

t novum non eſtin jure, ſpecies appellare

di fferentes, quæ g gradibus tantùm diffe-

runt, etiamſ ſpecie conveniant. ſufficit

enim differre eſtectbus, quò ſolum Iure-

6 Sonſulti reſpezerunt. Effectus portò po-

tiſſi⸗ 1

—

—
hmun

Pan ntin

twume
nodun

diunu
lltterel
Gcni

Kuenn
lamente
leconmn

Uenenco

.
lerom

Wun

R De verborum ſignificatione. 41

um gutl tiſſimum in eo cernitur, quod contractus
I pari ratione in triplicem cadunt differen-
e tiam: & alii ſolum accipientis, veluti com-
nimiin modatum; alii ſolius dantis, uti depoſitum;
euHh alii utriusque gratiâ fiunt. Dolus quidem 7
en. ubique præſtandus eſt, cum æquum non
GnII ſit, dolum ſuum cuiquam prodeſſe. l ita f-.
unIh dearbitr, nec alteri nocere. I. electio 26. f. ℳ—
umni abſente f-. de noxal alt. Vbi verò dantis ſo- 38
n Heh lius verſatur utilitas, non niſi lata cul pa; ſi·

gnin nn bique imputabit, qui diligentiori non de- S
ime it. S. prateres I. quih, mod. re contrah. eblig. Si

4 ſolius accipientis, etiam levifſima culpa:2
lon einm quæ tacité videtur eſſe promiſſa danti, cum
diHX nullum ex conceſſione commodum ha-
deme beat, utique aliter non conceſſurus. arg. . ſi
zinln c ſervus communis §. circa f. de ſurt. D enique 10
Nesle ſi utriusque, ex culpâ quidem tenetur, ſed
Indun — non leyiſſimâ. I. ſi cum venderet S. venit aua.
is contrab. . cum autem Inſtit. de emt. I. ſi ut certò
ul ℳ. S. nunt videndum f. commod, In locatione 11
endt tamen rerum fragilium aliud receptum eſ-
nine utmue ſe communiter tradunt . §. candactor & zht
ctsthelne gloſ. 1. de mand. ut & circa precarium, quod
nun ⸗ revera contractus non eſt, l. interdidum 14.
n. i F de precario, & vel hanc ob cauſſam à cæ-

unH terorum contractuum condtione ſepara-
rme tum videri poſſit. Aliam rationem aſli-
dd enat

4

42²26 Praælectiones ad titulum

gnatl. quaſit um 9.§. ilud f. de precar. Certè
poſt redditum interdictum levis quoque

culpa venit. l. eum qui /4. F. is qui precario f. de
12 ſurt. Ex ſuperioribus autem apparet, cul-

p latioris, latiſſimæ, levioris & c. gradus

ad judicis quidem arbitrium informan-

qum, non autem ad juris differentias con-
fſtiituendas pertinere. De aliis locus erit
dicendi in I. contractus f. de Reg. lur.

Amicos appellare debemus,
non levi notitià conjunctos: ſed
quibus fuerint jura cum patrefami-
üiUas, honeſtis familiaritatis quæſita
rationibus.

11 Vm amicitiæ ratio plurimis in nego-

tiis haberi ſoleat, ut pòſt dicetur: ſcié-

dumn, non quamvis leviculam conjunctio-
nem, ſed majorem ac ſolidiorem, publico

teſtimonio æſtimandam, ſpectari debere.

Iudex ob amicitiam, quam cum parte ad-
versâ colit, tanquam ſuſpectus recuſari po-

teſt: c. accuſærores 3. quæſt. 5. C. cum R. ext. de

off. deleg. non tamen ob quamlibet. arg. tex-
tus hujus. Judicis igitur arbitrio hoc relin-

gui debet. Menoch. lib. 2. de arbitr. jud. quæf.

—

enn

caſu

(aſulfl
ctiamlnet

genlilt
d ti
Nern

Eienin

lenicgnt
nfugh⸗
Cunepoca

ladkl-⸗
üuinuii

Uitlberee

Nn

Eeniber
ſotlein
ſigt

uNIui

in li
Etemhtl

1
gn

Z
4

—

4. (

pparentt
c. gr⸗
inkonmn.
tentis al⸗

lis beu en

gebeme

Cos: A.

Atrefun.

agei

innege

Eetur.

vnfunctt⸗

n,pbie

1 gebere
e ⸗

lniſo.,

hoeteln⸗

s
1

”M

—

——

—

taſu/I2. Amicus amici cauſſam nr,.
e 1 — i cauſſam aCturus

ettiam ſine mandato admitti d„
iutiif r” titur. Iaſ. in l. exi

gendi. C. de procur. arg. I. ſed & be perſonæ ff.

cod. tit. Etſi hoc in Camera receptum eſſe

neget Gayl. lib. 1. abſ. 137. num. 3. Cumꝗ;

de abſentis præ judicio agitur, amicos ejus

De verborum ſſgniß catione. 44y

vocari oportet. l. fin. . ubi pupiſtus educ. l. ergè

22. f. ex quib. cauſ. maior. Ac licet amicus ami⸗
cum provocatum defendere non teneatur:

Idim Gail. lib. 2. obſ. 110. num. 9. tamen à pœæ-—

. .,A „ „7 . .
naâordinarià homicidii excuſatur, ibid. ut
qui delibercto animo occidiſſe non vide-

tur. Meneoch. d. I. cent. 4. caſu 364. Dona-

reitem libertus bene merentibus amicis
poteſt, etiamſi patroni portio minuatur.

l.9. ſ. fi quid in fraud. patroni. Deniqne u.
utrum ob amicitiam teſt monium redda.

tur minus idoneum, religioni & pruden-

tiæ judicis permittendum eſt. Bald. in l. eog

C. de teſtib. l. 3. in pr. f. e.d. Etſi aliis omni-

modè ſuſpectum ejusmodi teſtimonium
videatur. Certè vir gravis & conſtans
nusquam non veritatem amicitiæ
potiorem habe-
it.

6

.

42 8 Praledliones ad titulum

Lex 224.
venuleius libre 7. Stipulationum.

Vinculorum appellatione vel

2 privata vel publica ſignificant. cu-

ſtodia vero, tantùm Publicam eu-
ſKtodiam-
Iberum hominem in privatis vinculis
detinere nefas eſt. I. un. C. de privat. car-
cerib. inbib. l. ult. ſ. quod metus cauſſa. Pu-
. blicos autem carceres magis ad cuſtodiam
iecorum, quàm ad pœnam & vexationem
com paratos eſſe, vel ex appellatione cuſto⸗
diæ apparet tl. aut damnum. §. ſolent j. 4eyæ-
nig, ut & catenas illis reis injicere, niſi con-
victis, non liceat. I. 2. C. de exhib. reis. Vn-
3 de & carceris ſqualore & catenarum acer-
bitate reos vexari Conſtantinus prohibuit,
ſed ſtatim quæſtione habitã, noxios puniri,
innocentes abſolvi. l. 7. C. de cuſted. zeorum.

Notandum denique, carcerum cuſtodes te-

nexri, ſi rei aufugernit eadem nimirum pœ-

nâ, quàâ, qui elapſi ſun, tenerenvur, l. . C.

d.t. Et ob privat ca debita neminem in car-

cerem comping idebere: l. nemo. C. de exa-

Ger. tribut. lib. o. Etli id licere videatur, ni-
ſi quis bonis cedere paratus ſit. l. i. C. qui bo⸗
S . 2 nis

iitcel

Diwirun

umt

lurt

“ nlum

Netie

lini⸗ iotc

tine
run, de
llente
liene en
len

Kunn n

unn
tenbe
ipten
Comnl
eaden
inele
gede
Pie
Adn

—.

tartun.

ltoneſe.
ſticant. c.
Mlicamn t.

ratis ene
(Mnmi (.
aſe

d cukkodn.

rerationet
. 1
auonechl

ſlenſ
tete, lrr.

i. V
atucn Ael⸗
S
D8105 Untn
ſa

“

entl

zimivn

retginche
,4
enur-

,.l. N 9
8

nircel. Sed prior lex recentior eſt, ipſius
nimirum Conſtamtini; ut ei meritò ſtan-

dumſ ſit.

de verborun ſanißttarione. 423

——

. — —

ex 227.
Trpbeninit libro 7. Ddiſputationum.
Fugitivus eſt non is, qui ſolum

conſilium fugiẽdi à domino ſuſce-
pit, licet id ſe facturum jactaverit:
ſed qui ipſo facto fugæ initium me-

tê deduxerit. Nam & furem;adul-
terum, aleatorem, quanquam ali-

qu ſignificatione ex animi propo-

ſitione cujusque ſolà quis dicere
poſſet: ut etiam is, qui nunquam
aliénam rem invito domino fub-

ttaxerit; nunquam alienam ma⸗

tremfamilias corruperit, ſi modoè
ejus mentis ſit, ut occaſione datà id
commiſſurus ſit: tamen oportere

eadem hec crimina adſumto actu
intell gi. Et ideò fugitivum quo-

que & erronem non ſecundum pro-

poſitionem ſolam, ſed cum aliquo

actu intelligi conſtat.

X

2

/.

D

4 30 Praledliones ad titulunms
Iſi voluntas & conſilium maleficia di=
— ſunguat, atque adeò illud magis, quàm
ipium factum ſpectandum ſit: c. non omnis

*

J. quæf. 5. tamen, cum de civili diſciplin?

quæ ſtio ett, nudam voluntatem plecti non
oportet, & cogitationis pœnam nemo pa-
ti debet?l. cogitationis f. de pœnis, alioquin
nemo futurus eſſet innocens, pœnarum-
que ſeveritas, quæ publicæ tranquillitati

ſervire debet, univerſam Rempublicam,
imèò univerſum mundum eſſet everſura.
Adeoqe etſi quis, ſe Titium occiſurum
eſſe, ja ctaverit, isue poſtea ſit occiſus, non

oportet illum ex hoc ſolo condemnari:

ſicut nec ideò, quod poſt homicidium
Patratum, ſeſe ejus authorem eſſe, jacta-

bundè dixerit; uterꝗque tamen caſus ad tor=

turam eſt ſuſſiciene, ur in Ordin. crimin. Im-

Per. Car. V S. 12. ſuh tieulo. gemein anzeigung/

deren jegliche allein zu peinlicher Frag ge⸗

nugſamb iſt. Cæterùm in atrocioribus nee
voluntatem etiam impunitam eſſe opor-
tet. I. quis quis C. ad b. Iul. Maieſt. tůùm quod
Reipubl. ſecuritas ita poſtuſat; tùm quod
voluntas etiam atrox ipſa ſit enorme flagi-
tium. In cæteris ad actum aliquem per-

veniſſe ſufſicit, cum appareat, per eum non
. . . 6.
ſtetiſſe, quò minùs per ficeret· Adeoque

qui arma ad hoſtes Im perii devehit, etſi ad-

hue

4

toc intu

ponminn

kr.hul
qguinin

Gina

W”MMUM De verborum fignißicatione. 4 31

4, . . H 2. 5
ddeffin⸗ huc intra limites Imperii deprehendatur,
men non minus puniendus eſt, ac ſi perveniſ-

E ſet. Fac. lI. cotem. S. dominus ſ. de public l. 3. S,s
dii gui volens F. de re milit. I.1. G. fin. F. de extraord,
n earmm crimin. MVl
mhenon. „„ .
PEe. Paulus libro 1. Manualium.
hlen Magna negligentia culpa eſtt
eein magna culpa dolus eſt.
n Occ Mun
tooſon M Aa negligentiam, ſive levem 1
oecennum culpam erudite Oelſus definit in
Uoccein k. quod Nerva 32. f. depeſiti, cum quis non ad
nceh eum modum, quem hominum natura de-
luim ſigderat, diligens eſt, ut qui fores negligenter
GH occludit, aut ignẽ indiligéter aſſervat, & res
enzegneng furto aut incendio pereunt. Magnam veròô 2
egg ſive latam culpam „cum quis minoremfe-
nistee bus alienis, quam ſuis „curam & cuſtodiam
leeaa . adhibet, quam ſpeciem in dolum incidere
ungr idem Celſus voluit. Simplex autem ne
tuocu gligentia, leviſſima culpa eſt. Negligens
unei⸗ Eenim eſt, qui non exactiorem rebus, quas
en t⸗ alieno beneficio habet, quàm ſuis, adhibet
eunnet curam. Cæterum cum lata culpa dolus
ie eſſe dicatur per text. bic & d. I. quod Ner vâ,
el quæritur, an ſicut ob dolum infamia irro-
H JU— òòMD

4 2 Prglectiones ad titulum

gatur, & in litem juratur S. ſaſpectus 6.l1. de
ſuſpect. tut. l. in actionibus. 5. S. ſed in his fj. de in

litem jurando, ita etiam ob culpam latam? Et
apparet ex hoc textu culpam ſimpliciter
prolatam de levi culpâà accipi, quod & Al-

ciatus hic tradidit, tametſi hoc ipſum in-

ſtantiam pati videatur. In dubio tamen,
ab eo, quod frequétius eſt, recedi nõ opor-
tet. Sêcundum quod dicendum etiam ob

latam culpam infamiam irrogari poſſe. gl in

d. S. uſpectus, etſi Alciatus hic contradicat;

ſecutus fortaſeè gloſſ. ſibi contrariam in d.

Ly. Quod & in juramento in litem multò
magis quis dixerit, utpote ubi de pecunia.

rio tantúùm præjudicio res eſt. Vt in tantâ

variatione tutiſſimum ſit, ad judicis arbi-

trium rejicére, quænam culpa tàm lata &

effula videatur, ut pro dolo haberi debéat.

arg. gl. in Auth. præterea G. de unde rir. & ax.
& gl. in c. ſtatutum S. inſuper, in verbo, paucis.
de reſcript. in 6. cum ſemper culpam aliam
alià graviorem eſſe contingat. Fac. I. liber
homo F. 7. f. dé acquiv. rer. dom. Illa di tinctio

negligenda non eſt, ab omnibus recepta,

in civilibus quidem latam culpam pro do-
lo haberi; in criminalibus ſecus: per l. 7. f.

ad L. Corn de ſcar. In his ſiquidem exten-

ſio facienda non eſt. l. interpretatio f. de pæ-
7 nit. Et dolum directum, cui pœenæ ſtatui
ſolent;

Ne

ſolend lee

udebotund

0 hirt
lojglti
imfennkwe

9 hena ſe

ſocchiselt,.

gorlecr
Unlani,
Den en nun
1 .
itligeeli

Plilſen.
ſelant e

bfitzent

☚

ſaheäuill

ſolent, ſccleratiorem eſſe palàm eſt, „qum

ſin hufin.

lanluand
n ſmlet
iguol
hoc ihluni⸗
dubio untt
ce nö.

Wumn etand.

wil,
e n llen
contkmmmin
viölte lennt
thicepenin

AN. Vr Gdn
uuti

1

Uatn
bebenien
N 161
nn

aleun , H

1. ae V
dtudh
ibustein
lömei in
Aohetl,
niee eut

,
peru

ſMℳι

Dererlorun Feniſicatione 4 33

=

indefinitum illum, qui modò longià ůs, mo-

d Pro jüs abeſt à certo & deſtinaro do-

lo, quie irectũ animi conſilium, non vagum

impetum habet. Porrò cum exemplo res 2

pernicioſa videtur & nudæ culpæ proba-
tio d eilis eſt, non minus quam dolus di-
Fectus puniri ſolet, ut in aromatario, qui
temere venenum dedit; 1. y. S. alia fj. an L.
Cornel. de ſiar. ut in commentarienſi SS

eſffusà negligentiaâ retus ex carcere el lapſus

eſt. I. pen. C. de cuſtod. reor. Atque hinc il-
lud quoque coſligi poteſt, verius eſſe per-

latam culpam induci malam fdem; il. l. quo4

Nerva cum paria ſi ſint intelligere & del fe
intelligere l idem juris §. 1. f. ad L. Aq il. l.

uod te f. ſi cert. pet. Nec huic ſententia ad 10

verſatur l. ſed & ſi S. ſcire ff. de petit. hæred.

ub juris error malam fidem non inducit.
Nec enim error juris protinus lata culpa

eſt, ſed in iis tantùm caſibus, ubi jus igno⸗

rare non n licet.

paulut libro 3. Manualium.

–

Ex illa parre edicti, Tum guem

éi baredem AGe oportet, hæredis hæ-

Ee Sæzæ fedi-

l

434 Pralectiones ad titulum

redibus bonorum poſſeſſio non-

Item in ſubſtitutione, his ver-

defertur.

bis, Quisquis mihi hæres erit, proximꝰ

hæres tantùm ſignificatur: imòô non

ſcriptus.

F T Fredis appellatio regulariter non ad
primum duntaxat ſucceſſionis gra-
dum, ſed ad omnes in infinitum ſequentes
pertinet. l. bæredis 67. ſupra. h. t. l. qui per ſuc-
ceßionem f. de R. I. adeoque quæcunque ju-
ra aut beneficia quis ſibi hæredibusque ſuis
acquiſivit, non de primis duntaxat, ſed de
omnibus egiſſe intelligitur. Et cui lega-
tum aut ſideicommiſſum datum eſt ‚ſi hæ-
redi tantum aut tãtum daret, hæ redi dando
relictum conſequitur. I. paterfamilias. 76. f.
3 de vulg. & pupill. Sic qui hæres ei fuit, qui Ti-
tio hæres extitit, ipſi quoq; Titio hæ res eſſe
videtur, ut omittere ejus hæreditatem non
poſſit.l. ſi quis filiu:fam. 7.5. fin. f. de acquir. ha⸗
red. Et cum defuncti poſſeſſio æredi
prodeſſe debeat in uſucapionibus, §. diuti⸗
na I. de uſucap. proderit et'am hæredis hæ-
redi & ulterius. I. 20. F. eod. tit.
Hxe

Nf
Hrcc
1sconen
ſc inlktut,

4

ſererftrnn

Uunrdnberee
ſillen i

rfünten

tantùm proximus hæres, ſed etiam inhun

benlgie

V e ,1
Glillono,
,e . 1
(uimmtn

lellio .

tione,u
eritro
tur-ion

es ſed ti

dpup. ubſt. Nam & incerta eſſet hujusmo-

—

De verlborum ſignißicatione. 435

Hæc omnia, niſi aut lex, aut volunta -

—

tis conjectura aliud ſuadeat. Qui enim

ſic inſtituit: Qui mibi heæres erit, idem filio mes

heæres eſte: non de omni, ſed de inſtituto
tantùm hærede ſenſiſſe intelligitur. Et ideo

ſi flium Titii inſtituerat, atque ita Titius

per filium hæres factus ſit, mortuo poſtea
hilio, Titius non erit ipſius Hlii teſtatoris

hæres. . qui iberis. S. hec verba ff. de rulg. &G

di ſubſtitutio, ! ſciendum 70. ſupra. h. t. quæ
legibus improbatur.I. quoties. ff. de hæred. in-
Rit. Aliter interprétantibus, inimicum te-

ſtatoris hæredem ei fiefi, idque ex volun-
tate eius contingere, dicendum erit, quod

utique eſt abſurdum. Lex quoqueregu-

lam limitat. Vt cum alienationis prohi-

bitionem hęredibus factam, ultra quartum⸗
ſaduin extendi non patitur: Novell. 159
t uſumfructum hæredibus relictum ad
primos hæredes arctat, ne inutilis fiat
Proprietas. I. antiquitas C. de uſufr. Ita pari-
ter edictum prætoris ad ſucceſſionẽ vocat

agnatos, quos ei hæredes eſſe oportet, non

etiam agnatorum hæredes, qui fortaſſe nul-
lo jure defunctum contigunt: niſi fortè
jus deliberandi in hos transmiſſum fuiſſet.
l:emancipata. C. qui admitti ad bon. poſ. & ibi gl.
Ee à Per-

43 6G6 Prelectiones ad titulum

Pertinet hoc ad lun. f. ut ex legib. Senatusye

con ſult. bon. poſ. detur.

Lex 225.

Paulus libro ſingulari de Cognitionibut.

Municipes intelligendi ſunt, &

qui in eodem municipio nati ſunt.

doymicilium habent, munerum & hono-
2 rum expertes. Et cum jus municipii non
uno modo acquiratur, ſed manumiſſtone,
adoptione, &c. nativitas quoque modus
eſt & quidem principalis. I. 1. f. admunicip.
3 Illud notandum, militem ejus civitatis, in
qua ſtipendia facit, civem & municipem
fieri. 1 municipes 23. S miles ubi. gl. F. ad muni-
4 cig. Quod ad Profe ſſores ceu togatos mi⸗-
lites, quamdiu ſtipendia faciunt, extenden-
dum eſſe Bart. ibid. docet, ut jure civitatis
gaudeant, etſi ab oneribus immunes ſünt
Et id ipſum in Ecclefiarũ miniſtris obtinere
oſtendit idem Bart. in l. 1. num. 3. &
17. ceod. zit.

ILex

1 Mnicipes incolisetcoionisopponumt-
Coloni regũtur jure ſue metro poleos:
Municipes ſuis legi b. utuntur, muneris tan-
tüm honorarii ſunt participés. Incolæz

Den

Mue
behenng,n

werla to

anoſeria

Rn
Unucton
lenhers l

I

lftygen
Cnr n
4 orun,
eprce
u ſ

uun1
u n⸗

n

leeb.leuue

.

Yiiinlt

Nbopponnt.

eend

inu ii
nmmin
golt Nt
11 1 Are
Gnterte
3 1 gunicy⸗
B ,M .A
uttgrif 6

nt tentui
1 ⸗ in

lagt

Gil, 4

De verborum S 4 ½7

Le-x

Paulus, libro Gacerla⸗ 6 Tacitis fdei-
commißis.

.

Trantadta finitave intelligere-
debemus, non ſolùm quibus con-
troverſia fuit, ſed etiam quæ ſine

controverſiâ ſunt poſſeſſa-.

Lex 2z0.
Idem libro ſingulari ab Senatuscon-
fſultum orftianam.

Ut ſunt judicio terminata,

transactione compoſita, longioris
temporis ſilentio finita.

T Ransactionis appellatio generalis eſt

& ſpecialis. Generalirer omnem
omninò modum comprehendit, quo tol-
litur actio, ut in l. /j. S. conventionis: juncta gl.

in verbo, tranßgendi f.. de pactis. ſive quo rece-

ditur à negotio, ſuper quo lis fuit, aut eſ-
ſe potuit. Vndéè ſive judicata res ſit, ſi- 2
ve præ ſcriptione finita, transa ctum vide-
tur: l. ſeq. aut ſi pactum intervenerit, I. f

inſtituta. 27. in pr. f. de inof-. teſt. aut alia ali-

qua compoſitio. c. ſuper eo ext. de transact.
e 2 In

3 In In ſpecie verò eſt certum aliquod con-

4 yaledtionet ad titulun

ventionis genus, quàâ dubius litis ſive mo-

tæ ſive movendæ eventus, certo aliquo

