tur, contingere ut lata unius culpa alterius

levi longè ſit minor, ſi modum cuſtodiæ re-
ſpicias, ac nihilominus hæc multoties ex-
cuſetur, illa nunquam. Fin ge: duos depoſita-

rios, daorum alter depoſitam pecuniam,

non aſlervatam in arcàâ, furto perdidit, cum

etiam ſuam non ſoleret condere. Alter aſ-

ſervavit quidem ſub ſerâ, ſed negligentiùs

qum ſuam, ſimilique modo furto perdidit:

hic tenetur, ille non tenetur depoſiti. Hu-

jus deteriorem eſſe animum, quam ſit llius,

evidens eſt; unde meritò deterior quocue

conditio. Eadem gloſſa fallitur etiam in d. 2
I. quod Nerya in verbo, nam etſi quis decepta

Per textum in I. ſi conſtante S. ſi maritus f. ſolu-
7o matrim. Cujus hæc eſt ſententia: mulie-
rem, ſi diligentem vulgari modo maritum
Hacta eſt, non poſſe adhuc exactiorem dili-

—

48 Pa AIECTIONES AD TITuIIIUIM

—
aasαα☛+

———

gentiamin rebus dotalibus adminiſtrandis

exigete: quod ſi in ſuis rebus diligentiſſi-

mum; non cogi circa dotales res mediocri &
vulgari diligentià eſſe contentam. Hocq;

10 diſertè probat Paulus in l. in rebus 17. in prin.

F. de jure dot. dicens maritum debere tàm

dolum, quæ latam culpam complectitar,
quàm culpam admiſſam, id eſt difigentiam
omiſſam præſtare: & addit, ſed etiam diligen-
tiam praſtabit quam ſuis, id eſt, pręter e commu-

nem illam diligentiam, quæ culpæ vulgari

opponitur, ſi in ſuis rebus exactior ſolet eſ-
ſe, eandem exactionem dotalibus quoque
11 præſtabit. Atque adeò verum eſt, mari-

tum non doli, ſed cul pæ quoque, id eh, levis

culpæ nomine uxori teneri. d. l. 17. de jure
dot. & l. 25. S. maritum ff. ſoluto matrim. quam
non de latà ſed levi culpâ, contrà Azonem,
zwrelis oportere recte ibidem gloſſ. ſibi
contraria defendit, vel eo præter hunc tex-

tum argumento, duod. cujus eſt utilitas, le-
vem quoque culpam præ ſtat l. i ut certo. S.
nunt videndnm ff. commodat. quo ipſo argu-

mento à. hix. f.de jure dot. utitur ad proban-
dum, tàm culpã quàâm dolum à àmarito præ-
ſtandam eſſe. Nunc ut in univerſum con-

12 ſtituatur, de culpà levi qui teneantur, ſcien-

dum eſt, qui non teneantur: quod ex ratio-
nem magis, quâàn certis contractuum ſpecie-

bus

è
huscogro

Aundone

epolum

dn Conmod

.

ſtontenene,

uteun

wiunt

Nen Na
Endnket
nac
got

ifion,

idr tt

er ⸗
mente
untnnn
ldrein
nckifr
ſen ln⸗
Uend
in llit 8
ler te
4
leſehe
neeneer

=E

tuun PDE REGHILISIIRISs, 49
Amuſni dus cognoſci poteſt. Nam & depoſitarius
äleel. quandoque tenetur, ut ſi mercedem ob
eol depoſitum accepit, aut ſi ſe obtulit: è diver-
entum. n

ſo commodarius aliquando non teneturl.
dui in rebus. 15.5. hac ita f. commodati. Ratio non
1 ri tam eſt variabilis. Ea verò eſt, quoties nul. ¹
gine la eſt utilitas ejus, de cujus culpâ quæritur,
dien non tenerid. l. ſi ut certo 9. nunc videndum l. ſi
uimiij ſerpus 108.S. cum quid ſ-de leg. 1. E diverſo igi.
metcom tur, cum noſtra verſatur utilitas, cur cul-
S Pam non præſtemus? Natura ſiquidem ſub-
Lactor dt 4 monet, ex quâre utilitatem capimus, ejuſ-
OAue dem quoque curam agamus, hocꝗque majo-
eun k,n rem, quò major eſt noſtra utilitas, & minor
I ejus, à quo rem habemus. Cæterum preca-. HM
riò rogantis tanta non eſt utilitas, ut rem . 8k
rMuN rogatam tam anxiè cuſtodire debeat; cum
midus incertus ſit, quando, quin etiam, an un-
Len gol! quam dominus eam ſit repetiturus? atque
tetbonen adeò interim rem quaſi ſuam negl git. Ma-
zektüm jor eſt ipſius domini utilitas, qui & benefi-
cio ſibi rogantem obligavit, & nihilominus
goßbn⸗ rem ſuam, quandocunque libet, repetit, ut
tur u merit indignaretur rogans, ſi rei tam du-
minumh biæ utilitatis majorem, quàm ſuis rebus ſo-
nieimd let, diligentiam & cuſtodiam adhibereàle-
em gibus juberetur. Hæacque videtur vis eſ-

nodetn ſe verborum 1I. qugfitum. S. ilud adnotatur. 1
aumt verſ. nec immerito dolum ſolum praſtat, cum to-
YVU:v b5d5: tam

—
—,
=

=—

——.
=

7

.

SO PRALECTIONES AD TITULUM.

—

asssen

tum hoc eæ liberalitate deſcendat ejus, qui preca-

rvid conceſit f. de precar. ac ſi dicat, hunc co
tractum magis in liberalitate concedent

n⸗
is:

quam utilitate rogantis conſiſtere; ſicut
depoſitum magis in cautione deponentis,

quam aliquo commodo depoſitarii con

ſi-⸗

17 ſtit. Ex ſuperioribus igitur palàm eſt, ſive
utriuſque contrahentium, ſive ejus, cujus
de culpâ agitur, utilitas verſetur, culpam

dicens depoſitarium, qui rem depoſitam

præ ſtandam eſſe: cæteris caſibus non e

ſſe

præſtandam, ut iterum exciderit fibi gloſſa
in & praterea. I. quibus modis re contrah. oblig.

per loca periculoſa ſecum tulit, & ita perdi-
dit vi latronum, teneri: cum in hoc depo-

1” 1. in rebus ſ. commodati. Portò levem cul-
pam non interpretor ſimplicem ſed ma-

49

/
4

ſitarius manifeſté à commodatario diſtin-

guatur d. I. 5y. S§. quod vero ſenectute junctàâ

gnam negligentiam per l. magna ſj. de verbe
Ffon. Ex quo efficitur ut bonus & diligens

paterfam. de levi culpâ teneri non poſſit,
de leviſſimàâ poſſit: diligentiſſimus ne de

leviſſimâ quidem: quamvis uterque de la-

R . . △
tâ teneatur. Non movet quod, qui de lata

& leviſſimâ tenetur, videtur non poſſen
etiam teneri de intermediàa. Hoc en

ex latæ culpæ diſſimili à reliquis duobusge-
on

neribus conditione deſcendit. IIla n

on
im

IR

rr

Amuniul

Epropotte
ſebebatu
Inghotndl
do Ptuct
Chheuunt

(unnth

Chmun noce
lale ln
mnhei
temull
ihrnen
unkti no
Ulbellm
Wcter hn
Mflelinf
ſngl
tnente

—

.(Hunlnen

t..
Uufiie

Nte

—.—

ei,inet

, Dodet.

Cobctcerd⸗
oltere ha⸗

e Eeponend

*

oltanice
Alim ehit
reejus,
eur, clin
wos no
Gert
e nti i⸗
fen enlen

le Aiaen
Cur, arg. text. huius & ratione d. I. ſ ut certo §.

nune videndum: verſ. ſed ubi f. commod. Cum

min het⸗

Certdoil.

Nudnn

8

SSe

PDHREGILIS IIRIS.

in magnitudine negligentiæ, ſed relatione

& proportione propfiæ cujusque diligen-

tiæ definitur: quo fit, ut in uno
ſit, quod in alio ne levis quidem eſſet. Hæc

lata culpa

duo genera certos gradus obtinent, ut levis
culpa tantùm in ſupinum hominem cadaiz
leviſſima tantum in bonum & diligentem
communi modo; in diligentiſſimum nul-
la, niſi lata culpa. Hinc patet conducto-
rem operis, ſi in ſuis quoque rebus pro-
batæ artis & diligentiæ ſit, non niſi de la-
tà culpâ teneri poſſe, cum in ejusmodi ho-
minem levis non cadat per ſupra did. Por-
rò de leviſſima idem conductor non tene-

enim, quod ad hanc rem attinet, id præ-
cipuè in conſiderationem venire debeat, ad
quem utilitasex contractu, quo de agitur,
redeat; eaque hoc caſu ex utriusque parte
lit: conſequens eſt, ut quaſi com penſatio-

ne factà neutrius habeatur ratio, ſicut in

dolo dicimus . ſi duo 36. F. de dolo. & privile-
Bium privilegio tollitur l. verum /1. §. item

quæritur l. 3½. f. de minor. Quod ver

in l. ſt

merces 25. §. qui columnam ff. locazi traditur,

Vaturus, id eſt, de leviſſimaâ quoqꝗ

20

21

4 conductorem ad ea teneri, quæ diligentiſ-
ſimus quisque in ſimili causâ fuiſſet obſer-

ue culpâs

id

— ——

52 PRALE CrIONRSAD TITUuLUuM

id in eàâ ſpecie, quæ publicum civitatis de-
cus concernit, manifeſtam rationem habet:
ut cum columnæ ejusmodi honorariæ non
nid ſummis & celeberrimis artificibus fa-
ciendæ locarentur; ita, qui transferendas eas
conduxiſſet, eo ipſo ſe peritiſimum ejus

artis profiteretur: quà profeſſione nemi-
nem oportet decipi I.. F. de exercit. act.!. ſed

II. §. 1. & ſeq. f. de inſtit act. atque adeò jam
non ex communi culpâ, ut quilibet, ſed
ex ſuàâ profeſſione tenetur. Nam in hujus
conductionis legem venit leviſſima culpa,
quæ lex contractus utique ſervanda eſt
§. fin. I. de locatione.
A2 IN HIS QHIDAM ET DILIGEN-

TIA M) Expeditum eſt, hoc loco non me-

dioctem, ſed exactiſfimam diligentiam ſi⸗

gnificari, ut & in I. qui iniuriæ 53. §. eadem f. de

2 furt & d. h ficut certo. Illud quæritur: qui-

nam ſint contractus, in quibus leviſſima

culpa venit. Manifeſtum eſt enim, hic
quidam non quidem, oportere legi, ſicut an-
te dixerat, quidam dolam tantum &e. alioqui
ſequeretur in dote, tutelà, negotiorum
geſtione, leviſſimam culpam venire, cum
ſecundum rectam loquendi rationem ver-
baiin his ad proximé præcedentia ſint refe-

²4 renda. Et quidem in commodato venire
leviſſimam culpam, extra dubitationem eſt,

Pper

.

B

—

ertai
ſiasſolin

pamton
vVerſt
hoube
enante
ingwdt⸗
Wwlpnane
nmlci

—.—
=S= =
S=
=
=
—
=
—

TWIN

——

civitatsc.

Onembe-
noranenn
rnn
Winonm ꝰ
eMooneden

nie Al/

ve 2
gülbet,
N lnhs
illinn n,
ſernand

51116
oco non
igennin⸗
dut 6,
anmmiſr
bbuke eſi
ſt enin,
lgilans
n6I
neg Donn
1ſenie
umf
iul e.
oCno li⸗
uim,

DE RECzILIS IuIR 158. fſ

per rationem d. I. ſi ut certo qudat ſcilicet uti-
litas ſolùm apud commodatarium, qui cul-
pam contraxit, nulla apud commodantem

verſatur. In mandato verò, etſi variè di-

2 ½

ſputari ſoleat, probabilius vigerur tamen,

regulariter levem tantum culpam venire:
tum quòd culpæ appellatione abſolutè uti-

tur I. procuratorem ii. C. mandati l. ſi procura-
torem 5. S. fin. l. ideméq;, 10. §. 1. l. inter cauſas 26.

§. ſed cum ſervus f-. mand. quæ abſoluta poſitio

levem duntaxat culpã denotat l in venditio-
nes. pen. f. de bon. auth. iud. & . junctàâ gloſzai in
l ſi ſervus 102. S. Ci quid f-.de leg. . tùm quòèòd, cũ
nulla ſæpenumerò utilitas ipſius mandata-
rii verſatur, non debeat tàm graviter obli-

gari d.. iut certo. Sed ne quis hoc caſu de

ſolo dolo teneri debere exiſtimet, exem plo

depoſitarii, illud conſiderandum, manda-

tum certam ſui formam habere ſolere, à

26

mandante præſcriptam, quam dum ſuſcipit

mandatarius, eo ipſo diligentiam, in ſimili
negotio requiſitam, ſpondere videtur; quod

in depoſitario ſecus eſt, cum quo tacitè ni-

hil agi videtur, quàm ut rem ceu ſuam cu-
Rodiat. Certè l. à procuratore 13. C. mand.
cum ſola contra plures alios textus priùs

adductos à procuratore omnem culpã prę-
ſandam eſie aſſerat, & addat, id manifeſtâ
juris authoritate declarari, non ſine ratio-

D 3 ne

D

27

174 PRXLFCTIONES AP TITuLuN

—

ne ſic accipiunt ali iqui⸗ i, Gogofredus ibi, ut ad

8

latam & levem culpam referatur verbum

omnem, ne fortè duis putet eum de ſolo do-
lo & latâà culpâ teneri, cum nulla utilitas
ipſius verſetur. Qod ſi de procuratore
ad litem accipias, dici poſet, id genus pro-
curatcrum teneri arctiùs: eò quod publicè
intereſt, procuratores ad lites ſummà fide

ac diligentis rem agere; unde etiam ad id

offcium non paſſ m & temerè admittun-
tur. Quin etiam peritiam & diligentiam

in ſuſcipiendàâ re litigios tacitè profiteri

videntur, uti ſuprà de locatione dictum eſt,
ac ſalarium eo nomine recipiunt etſi hoc
fines mandati tranſire vVideatur. §. fin. I. de

dinenmn ſalarium , mandati. Et hoc minus

nobis imputari poteſt, cum non ſponte
cum ipfis contrahimus arg. I. 19. f. h. t. ſed

in eos incidimus tales arg. . ut ſit 31. f. pro ſo-

cio. l. ult. F. rem pupilli ſal vam Jore. Denique

92

tutorem, etſi nullam ex tutelà capiat utili-

tatem, quin imò onus quoq; ſentiat, tamen
non latam tantùm, ſed & levem culpam
Præ ſtare rationis eſt l. quicquid C. arbitrium

tutelæ, tùm quod imbecillis & alieni auxilii

indigæ ætatis miſeratio publicusque pupil-

lorum ſavor hoc ſuacest; tum quod ſupi-

na

—
u neglet
nucke,

Mneallutt

ſintuß⸗
trelent.
ſ
(hlum ſe
ennlenelee

ſ

=

Haliine

tnalhn.
ni
llginf.
gler at
ſelncl

in

uhen

TITIUNKN

—

nudts byurt
erunt ſehen

umdeſche..

n le min
e ſtoenun
benun⸗

etd adinin
Citen
ne t
onecnc
Pur, elt

tone knn

,leteun.
Et hoc mn

—

—

na negligentia, quæ in propriis rebus cul-
panda eſt, in alienis quoque, vel hoc maxi-

mè caſu, ſit coercenda. arg. l. ſi conftante S. K

mnmaritus f. ſolut. matrim. Nec ſpeciale vide-

„

tet f. de admin. tut. Suprà enim oſtenſum

eſt, latam vel magnam negligentiam non

eandem eſſe cum latàâ culpâ, in hàc quidem,
de quâ hic agitur, quæque in dolum incidit,
ſignificatione. Aliàs enim quandoque la-
tam culpam pro diſſolutiore negligentiaâ,
aut potius ſtupiditate capi notum eſt ex

1. 213. §. En. F. de verb. ign. Quod ad l. 2. C.

arbitr. tut. attinet, nec ibi apparet caſum

ſpecialem eſſe, ut gloſſ. & ſequaces ibidem
voluerunt. Probabiliter enim dici poteſt,
ita Imperatori relatum fuiſſe, per latam

tutoris culpam factum ibi propoſitum ac-

cidiſſe. Quid enim frequentius eſt, quàm

Impp. repetere verba in ſupplicatione po-
ſita. Vnde frequentialegum initia, cum pro-
ponas, ſi ut proponis, ſi ut allegas. Nec ideo ver-
ba illa, manifeſta negligentia ceſſatum eſt, la-
tam ſolùm culpam comprehendunt, quæ

PDE RGuLIS IuxIs. fy

tur eſſe in l. tutor qui repertorium 2. S. compe -

nihilo manifeſtior eſt, quàm quævis alia.

Vnde facilè intelligitur, quid ſentiendum
ſit, de Conſtantini Hatmenopoli traditio-
ne, exiſtimantis, tutorẽ, ut &mandatarium,
etiam ad exactiſſimam diligentiam teneri:

32

D 4 adeo-

1 PMETEYCTIONES A TTTuruIM

0 ðð

adeoque ob leviſimam culpam. Contra-

rium enim ſatis oſtendit l. à tutoribus 23.ibi, è

tutoribus & curatoribus eadem diligentia exi-
genda eſt, quam paterfamilias in ſuis rebus ex be⸗
nà ſide praſtare debet ſj. de admit. tut. & l. I. de tut.

& rationib. diſtrahend. in princ. tutorem præ-

ſtare dolum & culpam, & quantam in re-
bus ſu isdiligentiam.

Lex zz.
aulas lib. . ad sabinum.

Quatenus cujus interſit, in fa-
Gto, non in jure conſiſtit.

£
4
N .
1

bas ſuis circumſtantiis definitum, pro con-

Væſtio juris eſſe, aut in jure conſiſte-

ſtanti præſupponitur, id eſt, nihil ambigi-

tur, factum hoc aut illo modo ſe habere,

gl. in l. eum quem temere 79. S. iudicibus ff. de
iud. cæterùm quid juris in ejusmodi facto

ſit, dubitatur: hæcque ad Iureconſultos
pertinet. Facti quæ ſtiones contrario modo

ſe habent, cum jus quidem certum eſt, fa-

Ctum in certum: l. triticum 94. f. de V. O. l. mi-

les §. mulier F. ad I. Iul. de adult. I. 1. §. 1. F. q4
res pign. lI. 3. F. qui potior. l. 16. F. de ſtat. hom.

b.ult. F. Gehayeiur mo genus cum in conje-

re id dicitur, cũ factum certum, omni⸗

ctu⸗

ee-
Kuris to

Cntenl
Gi
(teri

nginin
egnüin
hronum
Micheen

i Ned

1 ſe
Phri
us
ſitgun
er
dris

Mnt
Meis

Linn
Uun

Iuun

—

m. Cone.

unnltng:

lgmtei⸗
Utrthutal
t S
wonnr⸗
ummänr⸗

erſiput⸗

4

recond⸗

twum,

hmpn
eihimi

“”
3

S

DE REGuILIS Iunis. D „

innn —

ſturis totum ſit poſitum, 4 Iureconſultis,
quatenus tales, remotum eſt: ſed ad orato-
res pertinet, & cauſarum patronos, & judi-
cis examinationi atque prudentiæ relinqui-
tur. Quoties conventioni non paretur,
actio competit ad id quod intereſt: quale
verò & quantum id ſit, jure definiri nequit;
ſed ex ejus, qui i agit, probatione pendet, &
ſicut factorum, ita ejus quod intereſt per-
quam difficilis eſt probatio. facit I. 3. f. de in-
terrog. in iure fac. l. ult. f. de prætor. ſtipul. Vn-
de quæritur: an in defectum aliarum pro- 4
bationum juramentum deferri poſſitequod
Decius hic negat, cujus vera videtur ſenten-

tia. Nec diverſum ſentit Baldus confl. 345.

vol. 2. ſed re ſemiplenè per conjecturas

probatà juramentum ſuppletorium defert,

quod juri conſentaneum eſt l. an. C. de ſen-
tent. quæ pro eo quod intereſt &c. ibi, ludices per
ſubtilitatem ſuam requirere. Porrò nullis con-
jecturis accedentibus juramentum deferri
non debet; neque enim eſt probatio, ſed
oneris relevatio Baldus in d. l. an. num. 60. per

l. eum qui F. de jureiur. In caſibus autem ſui ꝙ

naturà incertis probationes conjecturales
habentur pro legitimis. Idem
Bald. d.l. un. n. 51.

p5 Ler

„

6o PRLHCTIONES Ab TITILuIM

— 4 A

. —

N

Lex 2/.

romponius lib. 11. 4d sabinum.

Plus cautionis in re eſt ‚quàm
in perſona.

§ Icut plus eſt rem habere, quàm actio⸗

nem ad eam recuperandam l. minus 204.

infra. h. t. tůùm propter ſententiæ & execu-
tionis incertum, tùm propter moram quæ
judicatis dari ſolet, & ſumtus in litem faci-
endos: ita plus eſt quoque in rem actionem
habere, quàm in perſonam. Reales adver-

ſus quemlibet poſſidentem competunt. §. .

I1. de aft. perſonales in ſingularem ſucceſſo-
rem non competunt l. fin. F. fin. F. de contr.
emt. l. 1. §. i hæres 16. F. ad Trebell. Denique
pinguiorem eſſe in rem actionem, quàm ſit
perſonalis, apertò probatur ex l. fifundus 16.
1 S. in vindicatione, juncta l. 21. S. Kin. ſ. de pign.
Ex quo effici Pputatur, pleniorem eſfe pi-
gnorum, quàâm fidejuſſoriam obligatio-
nem, cum ſatius eſſe dicat Iuſtinianus, pi-
gnori incumbere, quàm in perſonam agere
S§. unde conſtat k. de obligat. qua ex delict. naſc.
Qui tamen textus hoc probare non vide-
tur utpote non conferens pignoris cum fi-
dejuſſoris, ſed cum rei princi ipalis obligatio-
ne.

—

ſe, l
Uude

ior,

gnnge
Nogee
an
lelvine
ihimmn

(Ahuu

l
rhcge
(ei
MI.

–

—

ruun PDE RECuLIS IuRIs. er

— — —
ne. Idemque eſt in l. itaq, 12. §. n. F. de furrtt.
Unde non immeritò quæritur: utrum de. G
. bitor, qui fidejuſſorem dare promiſit, fci-·—
Inus dando liberetur? Nam etſi aliud pro
den alio creditori ſolvi non poteſt, l. 2. F. 1. F.
certum petatur tamen ſi nihil creditoris in-
terſit, imo ſi melior quoque ejus fiat condi-
Junnn tio, improbè detrectare pignus videri po-
KA teſt. Decius bic per gloſſam in l ſi Titio f-. de pign.
een &I. Labeo §. n. f. de arbit. Eſtque regula

muIne juris, cogi quem facere, quod ſibi non no-
nnm Cet, alteri prodeſt l. 2. §. item Varus. 5. f-. de aq.
nadan pluv. arc. I. in creditoref. de evidt. Nihilomi-
Aesÿ nus cum textus l. 7. f. de prætor. ſtipul. diſert&
en, neget, pignus dari poſſe, cum fidejuſſor
mſudh dandus ſit, exiſtimandum eſt, illud ratione
om non carere: & ſanè negari non poteſt, tn-
,guunt pignaris obligatiané. Hac-anteriùs laten-
ſfmni ter obligatum eſſe poteſtalii; ſidejuſſorin-
ſA igdoneus haud faeile-latet. Pignus mahile,
nce· (dequo in d. L. 7. agi comprobat collatio fa-
oblend⸗ cta cum l. 7. f. qui ſatisd. cog. ex eodem lp.
m„ libro deſumta) fur is periculis ab-
Muntgee ., T3
Non /
ibenn
oblen⸗

4
õ

g;z; PRLECTIONES AD TITrILIuI

— — ———

rit. Ve li auu

adA lLzZa opiniane, quam communiter rece- miltell
Ptam eſle valunt, ſuo loco. Auu
Lex 26. t
plpianus lib. 30. ad Sabinum. npkli
kihrn

Qui poteſt invitis allenare,
“ multò magis & ignorantibus & ab-
. ſentibus poteſt.
“ ygrosp
. H Anc legem de rebus communibus, ut minp
ſunt ſocietatis, hæreditatis necdum di- cumimi
9 viſeæ, Vlpianum ſcripſiſſe docet l. æ3. ſam. wnugun
erctſc. lI. 14. l. 156. §. qui igitur paciſcitur f. pro ſo lgen
cio. Vnde non mirum: in aliis ſpeciebus, de liet
quibus pèſt, quandoque ſecus accidere. (mm

2 Conſenſui non tantùm diſſenſus, ſed & atkil
ignorantia mater erroris, opponitur. arg... hne
nihil tam conſenſui. infra. h. t. minus tamen (jmnn
quam diſſenſus: cum contingat ignoran- mir
3 tem cõſenſurũ eſſe, ſi ſciret. Cum igitur vel mmm
in communione vel in ſocietate invitus nrne
detineri nemo poſſit l.ſin. C. communi divid. niveoy
conſequens eſt, ut cohæres, ignorante vel trnic
H abſente cohærede, ad judicem provocare mnei
“ poſſit, etſi arbitrum petere non poſſit, nif e

præſente cohærede, quantumvis invito I. un
arbitrium 43. f. fam. erciſc. Cujus diverſita- i

SSõ

N

gi⸗ Dnrn ReuIIS IuIRIs. 6z
Ai tis & præſentis pariter regulæ ratio deſu- 4
ede mitur ex I. aliquands. 12. H. ſn. F. ad Velleian. &
l. inter ſtipulantem. 83. §. 1. F. de verb. obligat.
Sciens & præſens cohæres impedire provo-
cationem ad judicem non poſſet, cum in in-
n vitos judicia dentur d. l. 8x. Quorſum igi-
tur expectaretur ſcientia vel præſentia, quæ
dem nikhil operaretur d.l. 3. Porrò arbitri peti-
Abaseh tionem, qui fortaſſe ſibi ſuſpectus eſſet,
poſſet impedire. Vt non ſit perpetua re 5
gula, quod poſſum te invito & contradi-
munbun cente, idem poſſum te ignorante & abſen-
necuin te. Cum invito lis exercetur, cum ignoran-
leh“ te nequaquam: cum fieri poſſet, ut cedere
n mallet, quam contendere l. 1. F. de edendo. II. g
ettine lud quoque eleganter quæritur: ſi inter ſo-
ud cios pactum ſit, ne intra certum tempus à
i, ſocietate diſcederetur, quod pactum valet
nrA4 1.14. F. pro ſocio. I. in hoc judicium 8. conpeni- 4
uum atr f. com. divid. ſi ante id tem pus alter ſocio-
rum partem ſuam vendiderit ignorante ſo-
cio, utrum venditio valeat? Et valere tra-

n

e inin ditur in d. l. 16. F. 1. F. pro ſo cio, ſi quidem &
nmmhi invito eo vendi potuit, m odò diviſi 9 ſec un-
enen dum pactionem ſuſpendatur. Aliud exem 7
n Plum eſt in l. vero /2. J. pen. . de ſolut. expli-
lir catà per l. cum qulis 33.in er. &. 1. K uis Apreerst
aomn 577. in lin. F. d. t. Atque e diverſo quod in 2
goſet⸗ Vitis alienari non poteſt, nec ignora nrib 848

13

10

11

a:

12 IIlud expeditè falſum eſt, quod gloſ. hbie de

7

64 PsELECTIONES AD-TITUILUIM

W. . . ð
poterit; atque adeò proximior venditio-

nem; ipſo ignorante factam, jure ſuo revo-

cat Tiraquel. de utroque retractu S. ignorans
gloſ. =. num. 13. Cui non obſtatl. 4. in ſin. C.
e com. rerum alien. Nes enim doceri poteſt

nec veriſimile eſt, jas retractus in eâ ſpecie

eſſe, rem communem in ſolidum, etiam in-

vitis ac multò magis ignorantibus ſociis,
alienandi l. 2 C. d. t. quod aliàs in ſociis ſe-

cus obtinet l. nemo ſ. pro ſocio. Deniq; hujus

legis regulam reciprocam non eſſe, clarum

eſt ex l. ſi filius /1. F. de ritu nupt ex quo loco

obiter notandum, ad probandam certitu-

dinem ſufficere probare veriſimilitudinem.

creditore exemphi loco adducit, eum poſſe
P it, P

pignus etiam ignorante debitore vendere,

cum poſſit invito ger l. 14. &ͤz. C. debitorem

venèit. pig. imp. non poſſe. Refutatur enim
per l. debiteres to. C. de pign. l. creditor g. C. de

diſtract, pign. I. fn. S. ſin autem nuka C. de jure
dem. impetr. Nec quidem, ut opinor, talis
venditio licita eſt, etſi certa dies adjecta ſo-
lutioni faciendæ. Nam l. magnam C. de con-
trah. ſtiyulat. allegata per gloſſ. in d. I. debito-
res, loquitur de morâà inducendà & pœnàâ

cõmittendâ, non de diſtractione pignoris:

quæ non ad peenam introducéta eſt, ſed ad
ſecu.

olim obtinuiſſe. Illud notandum, fiſco jus

caritaten

unde non

Wblennn
Ooneein

ſinorre

ULuNK
t veneido.
le ſuoreſd⸗
ina

tlisſe.

lorriort
ginaifei i
um, glafe
wetiamn.

tbus loch

nlociis ,.
.
enigzlun
eſſe, ctun
.
en Glo
In cetuno.

„ ſ*

eun ple

eyenele.

gebitnen
eur ein
4.04
10. ℳℳ.
iohti
ſechſr
EKN.
AA.
4 hetl
igor
ſA
ſa

—

DH REGuTIS IukI5. 65†

Eeuritatem & indemnitatem creditori:

unde non debet ad alium effectum trahi.

Nihil enim ipſius ſecuritati detrahitur, ſi de-
nunciet prius legitimé. In reliquis per glef.
bic in contrarium huic regulæ allegatis le-
gibus diligenter i intuenti non eſt obſcura

diverſitatis ratio. Ideò enim deſideratur
ſcientia, quòd veriſimiliter aliquid opera-

tura ſit, quod contrà rationem præſentis

regulæ eſle, ſuprà oſtenſum eſt, ex l. ali⸗

guando iußn. F. ad pelleian.

Lex. 2r.s
Pompoenius lib. 16. ad Sabinum.

Nec ex prætorio, nec ex ſole-

mni jure, privatorum conventione
quicquam immutandum eſt, quam-
vis obligationum cauſæ Pactione
poſſint immutari, & ipſo jure, &

per pacti conventi exceptionem:
quia actionum modus, vel lege vel

pPer prætorem introductus, privato-
rum pactionibus non infirmatur,
niſi tunc, cum inchoatur actio, inter
cos convenit.

Pacte

—

66 PRELECTIONES AD TITILuIMA

—

1 P Gtorum vis non taàm eo, quod mutuo
conſenſu quàm quod ratione probabi-
li nitantur, cſiſtit. Propè enim eſt, ut etiam

jus univerſum nihil ſit aliud, quam expoli-

ra ratio. Abſurdæ igitur conventionis nul⸗-
la vis eſt, ut in ſpecie l. in boc judicium 14. S. ſ

conveniat f-. com. divid. Porrò quid æ què ab-
ſurdum eſt, quàm id agere, ne leges in fuis

actionibus locum habeant. l. nemo 15. F. de

leg. 1. veluti ſi venditor fundi paciſcatur, ne

de cenſu & reliquis teneatur emtor, quod
pactum eſt inutile t. t. C. ſine cenſu & reliquis
fundum comp. non poſe. Illud quęritur; utrum
hæres paciſci poſſit, ne Falcidiam detrahat?
cui pacto jus publicum refragari Pompo-
mno vigdetur in l. quod de bonis 15. F. 1. F. ad l.
4 Falcid. & ideò nullius momenti eſſe. Cæte-
rum omiſſis ambagibus, opinor de eâ facti
ſpecie eò loci agi, quà teſtator mortis cau-
sà donaturus incapaci, hanc cautioné com-

mentus eſt, ut, quod per donationem mor-

tis causà donatarius capere non poſſet, ca-
peret per ſtipulationem; quàâ cautione le-
gibus utique refragandum non eſt; legibus
Acilicet, quæ incapaces à teſtamentis arcent,
mnon autem legi Falcidiæ, quæ privatorum,
mem publici commodi causà lata eſt §. 7. inſt.
deleg. Falcid. Vt abſurdum videatur prohi-
berc hæredem, ne Falcidiam remittat l go-

„

DI

(A
(Conuvce

ntueg

ce oNrir

gnince⸗
rkakntek
Uiſollletek
Wenecket
Roltee
lntehio
t
Crturnor

=

4

ſr Ark.
ippuun

—

In DR REGuTIS IuRIs. gg

god mmn reſf. f. ad L. faleid. Cæterum de mortis cau- 5
mend. S donatione agi in d. S. 1. evidenter docerl.
nehnein 22. in princ. & S. 1. F. de mortis causà donat. ubi
gumen. Sde contributione Falcidiæ in eodem Pa.

Pnitin pin. libro, de quâ & in princ. d. I.15. tracta-
ine tur: & clandeſtinà liberalitate in incapacem
udeidh. Uti voluiſſe teſtatorem, ex ipſo textu intelli-
elerenu gere non cſt difficile. Quorſum enim cu.-
ine ſf raſſet indirectè & incerto evẽtu fieri quod

noſennt nullo negotio & majore gratia potuifſet
. 4* „ 1— . . 2* A
entee Exprefſsà & directâà donatione expedire?
1 „ „ . .
nſio Non igitur novum jus ſtatuitur in 5. verd &
n epreßim Auth. de hered. & Falcid. ſed vetus

knmi perpetuum jus ex planatur.
le ln Vlpianus lib. 36, ad Sabinum.
Porick Divus Pius reſcripſit: eos qui

imien Ex liberalitate conveniuntur, in id,
en. Quod facere poſſunt, condemnan-
tholine dos. S
Autiote . Wl 2—
Allptu P Erſecutioni ſolidi opponitur perſecu
h A ti0 cjus, quod reus facere poteſt, id eſt, T
umn Aduantâ pecuniâ carere poteſt, ut non egeat.
in condemnatione h. 1. Quam eandem

ppdn rationem multi patiuntur, ſoci »parentes, 2
rirt“ Pa troni, maritus, ſi de dote conveniatur, do.
D 3 E nnator

6G PaAIECTIONS AP TITuIIM ꝗH”

==—

—

nator. l. ſunt qui, cum multis ſeqq.l. cum ex cau- hent ie

54 30.l. exharedatum 429. f.

de re judic. Beni- nenpeert⸗

. N . . .
nius enim cum his agendum eſt, non ut .
Ueram cchi

cum infeſtis, ſed conjunctis magno affectu, ſentle
.

ut eleganter dicitur in.2

ſ
3. verſ. & ſane f de ngine

donat. inter vir. uæ. Sed cum donatore ſcercehe

. „

cum primis, qui non ex contractu, ſed nudas aer hel
liberalitate obligatus eſt. Donatio pro- g
luhngnos

4 priè contractus non eſt. Labeo 25. F. de ver-
bor. fig. l. um qui 22. ff. de donat. beneficii

tonuonelſe
nmn gun

enim & donationis cauſa à contractibus angen
enn don. . 2 c ☛—ẽ
„diverſa eſt: I interdidum 14. f. de precar. un- Punen h

de citra traditionem vel

pulationẽ ne naſcebatur quidẽ olim obliga-

tio l quis ſaxum fj. de donat.
bo factum demonſtratur
nat Hodiè etiam ex nudo
quis argentum C. de donat.

tum, quod donator facere poteſt d. .tin n- min⸗
. 7*

ſit, quæritur. Et quide
non deducitur æs alienu

de re iud. I. maritus facere 54. F. ſolut. matrim.
ſed ſolum id, ne reus egeat, inſpectâ con-

ditione perſonæ, artificn

Angelus in S. item ſi de dote & S. ſeqq. 1. de ack.

in donatione utrumque

excepto tamen eo, quod eiusdem condi-
aliis donatariis de-
betur

tionis hominibus, id eſt,

patientiam vel ſti-

mtiguon
. . Ckecte
Donationis n. ver- in
§. igitur ſ. mmalin

pacto naſcitur, M inn
verum in id tan- 3

m in cæteris cauſis
m d. I. ſunt qui 6. Mne

‚& tatis, lop. Faber & i

deducitur d. l. 56.

ITulan

—.p——

Elunern
ejuiie, .
n el, unt
mptotftn
n.
Acumcontan

rchuAun

Donzto

ni en
inn, bentli
1 conmndtin

üaH
Hentun aH

iolncdi⸗
öNationint
. hinſin
t0 Dalen

um inis

telt 41u
npumn⸗
kreiet⸗
ſanß
m
in⸗ h
esliun

PDE REGIIISIIRIS. 67

betur I. qui ex donatione f. de donat. Pinguiùs 7
nempéè donatori ſuccurrendum eſt, iis, qui
verum debitum Perſolvere compelli poſ-
ſent l. 49. f.de re iud. ne hic liberalitate ſuâ
inops fieri periclitetur I. j0. eod. tit. Cæteris
ſufficere debet, quod bonis non cogantur
cedere. Denique ſciendum, effectum hu- 9

jus in in quod facere poſſumus, condemna-

tionis non eſſe, ut id præſtando debitor li-
beretur: quinimò, quoties ad pinguiorem
fortunam venit, tenetur ad reſiduum, ſem.
per tamen habitâ deductionis ratione, ne

egeat: quo nomine cautionem etiam ex-

ponere creditori tenetur l. un §. cum autem

C. de rei uxor. adt. Notandum & condictio- 9
nem ceſſare, ſi, qui poterat ſolvere, quate-

nus facere poterat, ſolidum ſolverit l. quod
nomine l. ſeq. f. de cond. indeb. Hoc beneff 10
cium hæredi non datur, nec fidejufſori l. etſi

Faeiuſſor l. ſciendum ff, de re iud. Et licet in ¹

conſtitutum deductum ſit, quod per do-

nationem promiſſum eſt, tamen hoc be-
neficium locum habet, quia origo inſpici-
tur l. qui id quod ff. de donat. Secus eſt, ſi 12
Per delegationem alii, quam donata-
rio, deberi cæperit l. pen-
F. de noyat.

E z Lex

6 8 PRXLECTIONES AD TITuru

W☛

e Z

Lex 29.
Paulus libro . ad Sabinum.

Quod initio vitioſum eſt, non

5

ſcere.
4 0 Vatenus hæc regula nullius alterius
aLcauſaæ, quæ poſſet aliquid adſerre vi-
deri ad validandum actum, niſi tractus tem-
poris facit mentionem, eatenus nullum, o-

pinor, convenientius exemplum adfertur
quàm l. ſicut falſ 17. C. ad L. Cornel. de falſis.
2 Nimirum ſicut tempus ex ſe non eſt mo-

. . 2
dus tollendæ obligationis, utpote non

comprehenſum ſub tit. Inſtit. quibus modis
tollitur obligatio Ita nec eſt per ſe mod indu-
cendæ obligationis l. obligationum 24. F. de
obligat. & action. cum eo quodque modo
tollatur naturaliter, quo inductum eſt, l. m-

3 bil tam naturale 3,. infrà h. t. Vt recté Bal-
dum collegiſſe exiſtimen, privilegium con-
ceſſum ab eo, qui jus concedendi non ha-

buit, non convaleſcere, etſi concedens id

jus poſtea nanciſcatur, arg. l. ſi ſeryo 20. F.

4 qui & à quibus manum. Quod ſi poſtea ſcien-

te & conniuente conceſſore privilegiatus
Uta⸗

poteſt tractu temporis convale-

Uatur
Ctut,cun,
Guumernn
ofheſt

ylgo

luttenct⸗

NCeeterl.

ll terolun
Amek e
Ulen cone

(Ludo traon

tal ten
Ee, le
Mrics
ainn.
ſilline
Utnen

tend

truiun PpDr REGUIISIIRIsSs. 3
utatur privilegio, optimâ ratione defen-
ditur, convaleſcere conceſſionem, tan
iun quam ex novàâ voluntate per l. obſervare §.
ſun poñthaæc ſſ. de off. proconſ. & l. etſi contra C. de
ſumetum upt. Ergò nihil ad rem facit, quod dici ſo- „
6 e let, videri durare voluntatem, quæ mutata
non docetur l. ſancimus C. de teſtam. Eſt enim
illa L. de voluntate legitimàâ, non devitiosâ.
Sed non eſt exiſtimandum regulam hanc

rſlene airert
&α nudo tractu temporis, ſed ſimul de iis,
S quæ tractu temporis extrinſecus ſolent ac⸗
nns lnn cidere. Ita enim utuntur noſtri hâc for-
Ana mu, tractus temporis, quemadmodum in

en . I. ſed etiam 12. l. mutus 43. §. ſin. F. de procur.
ndde 5. §. 1.de iure delib. & aliis locis. Veluti ſi
uhe quis rem alienam vel alienaverit vel pigno.
S raverit, quod utique vitioſum eſt & illici-
endi tum 1. . C. de rebus alienis non alien. & l. , in

un , EIn. C. de communium rerum alien. & is, cujus
. „* .
ole res ea fuit, tractu tem poris ſuccedat aliena-
uhunet⸗ tori, quæritur, an hæc regula noſtra offi-

ſinsl cium ſuum perdat? & an vel quatenus ea
ied alienatio vel pignoratio convaleſcat, &

un rata habenda ſit ab illo hærede, cujus res
ſaummn, fuit? Quà quæ ſtione diligenter excuſs4,
, H multarum legum certior patebit intelle-
hul⸗ Gus, de quibus hactenus variè laboratum
piſie/ etlſt: quales ſunt l. cum à matre 14. C. de rei vind.

70 PAIECTIONES AD T ITruILIIM
Eive poſſeſo u. l. fin. C. de evidt. . fllium 3 f de
lib. cauſa l. venditioni C. de rebus alienis nonalien.
1. ſi ab eo C. de lib. cauſa l. rem alienam gi. f. de
pign. act. I. & Titio 22. f. de pignoribus cum mul-
tis aliis, de quibus incidenter apparebit. Et
2 hanc quidem quæſtioné ſæpè maximi mo-
menti eſſe, ex eo intelligitur, quod, cum re-

rum pretia plurimùm varientur tractu

temporis, fieri poteſt ut plurimum interſit
hæredis, evictionem potius præſtare emto-
ri, quàm rem ſuam à defuncto venditam
ipſi relinquere. .
„ Primò igitur expeditiſſima eſt regu-

la, paſſim à noſtris tradita, maximè autem

in d.l. càm à matre, quod hæres teneatur præ-
ſtare fatum defuncti, pro parte quâ hæres

defuncti. Sed quod illa regula cõmuniter
ita accipitur, u: hæres non poſſit ex ſuàâ per⸗

ſonâ vindicare rem ſuam, hoc eſt, quod

puto jutis & æquitatis rationem non pati,
i. fin. C. de exidt. I. 41. f. de pign. at. Aliud
1 eſt factum alicujus præ ſtare ,‚aliud id cogi
ratum habere, vel ei non poſſe contrave-
mnire: id quod ſatis oſtendunt allegatæ mo-
dò duæ leges, conſideratis verbis d. l. 61. ne-
que ſuſicit, tundem eſſe dominum, qui & pecu-
wiam debet ubi hæres debet pecuniam no-
L mine

Molee

eſt. lI. ex qua perſona 149. iufrà h. t. planiſſimà
ratione, quia hæres ſuccedit in jus & locum

D

—
ne Cekun
ignors n

lppotheen

iunnl
lolleunk

ulrhuͤ

Wieridior
bont el
tlardhoro
Ndicun

lturcondit

Orninotd

Umunn

—,—

tlunzſ

tni t d.

lenan ,

jbuscune

ipuibt

muuioire

AuodlN

entur men

nun im

rlareent

Go ſenn

lm etten
arine
tenenunt

tequiin

Phnlti
usln
1cö
lrenſi

00
en anft
4
itcg
ſecunnſt⸗
Negnun
6494

4 ℳ

NN

DE RECumuLIS IuR Is. „r

mine defuncti, & tamen manet dominus
