nem referunt noſtri; vel per Cenſores loca-
batur, vel certum iis vectigal im ponebatur,
ſicut ex Hygeno docuit Briſſonius. Hæe
prædia poſſeſſores non ſuos agros, non ſua

prædia, ſed ſi uas poſſeſſi ones vocabant. Fru-

Gtuarii non item; ſcilicet ad quos licet non

–—,

d1?
er
eureretpra

— —

Nam & facta incorporalia eſſe notum eſt.

N gorbe
entin. 0
ſoeungve
Aamanticuj
altutl

—

—
E

—=

X

ugur,
lſire
cGit. G.
in, gobe
pponunt
pchuin,
ſAnl.
Ukeſcki,
ſela

—

ehe hoe

Mnprod
n, Iui
un..

. nioſi

47 lrcr
AR
ei
ſoiſ
kum tn
icerur

lelore

4110 .
— Dr POSSESSIONE. 479
eti Pertineret proprietas, pertinere tamen po-
ur terat. quæ breviter eſt illius obſcuræ legis H
Nſententia. Quin etiam frequenter prædia 14
cujuscunque conditionis, poſſeſſiones ap-
pellantur: cujus exempla ſunt in l.k pen. de
alien. iud. mut. I. 5. S. idem prator ff. de reb. eor.
–ò l. 3. f. de var. & extr. cognit. l. Pomponius 86. in
a din f.f. de acquir. haredit. I. minorum C. de præadiiss
des Win. l. ſi ex eãâ C. de R. V. l. i propter 8. l. ſin. C. de
luclenrt compenſ. Gc. Denique ad ea loca quod at⸗ 15
enes tinet, quibus detentio & poſſeſſio inter
ſe opponuntur, ut in l. 2 4.1. 49. §. qui in aliena

in 10
R, oi
ee
hoaeertene

61
Mogen
S

1

, ann⸗ h.t. l. ſtipulatio iſtas .S. hac quo⸗g, de V. O.l. oicium
unns H.de R. V. l. 1. S. quod ait prætor f. quod legat. & c
Ietna unde videri poſſet, alterum per alterum per-
H peràm & abſurdé definiri; diligenter in-

N fpecta hoc ſolùm probant, detentorem
e non protinus eſſe poſſeſſorem, ſed eum de-
R 2* 2 .
— mum, qui ſuo nomine vel, ut loquitur I.
4 94

iE ſervus 22. F. is qui F. de nox. al., opinione do-

aunile mini poſſidet.
„a m ao 7 “D 5. M
Vlcg,h,
r ,. 4 4 . 4 3.
Erzxquibus hucusque deductis ſatis li: 4

S quere arbitror, quinam pro poſſeſſoribus
. haberi debeant, qui ſecus: ſcilicet ut poſſeſ-
u ſionis juribus ac beneficiis, aut aliquo illo-
nuc, rum, frui poſsint, de quibus infrà ſuo loco
dicetur. Nam ut illos quoque inter poſ⸗
cu, ſeſſores nominemus, ad quos tamen nullus

COMMERNTATIO

4³⁰

omninèò poſſeſsionis effectus porrigitur,
nec ratio patitur, nec uſus, ad quem jura
condita ſunt.

AEESNNEANNNe⸗
8 C A Pp. II.

pracipud, quis naturaliter, quit
civiliter poßidere dica-
4 . or.
SuM aMIARIA.

I. Naturalem & civilem poſſeſſionem utrum
pro ſpeciebus, an ro conditionibus poſſeſſio-
num habemus, nihil reffer.
2. Naturalis poſſeiſio à nonnullis definitur⸗
ipſa rei corporalis detentio.
3. Argumenta eorum referuntur.
4. Colonus & inquilinus non poſſident natu-

5. Reſpondetut ad l. 12. & l. 18. ff. de vi & vi

arm.
56. Nec depoſitarius vel commodatarius natu-
raliter poſlident
7. Reſpondetur ad I. 2. ff. pro hær. & l. 3. ff. a
8. Diverſum ſtatuitur in hie, qui poſſeſſoria re-
media habent. SS

1*

5 P
. Nturlis pol
ſeumminonpotett
1 Mzonis,Lali,

eIgtur.

1. Authorslent
Kone eronitur.
1. Tncd quoc
ſer lenun corpt
Ceitu.

Cnlspoſel

fonteneatur.
Crecorum

6Morainſtan
1 Nehhondetn

V. Animus ſiyr
(Comünr te
ummnekopinion
Ü Muncde fu

aic.

n Klaſe
iſftpnr, be

Aknum „.
i Vſucapio
Unnon induct
ebplican
.
4 Nupetio
rk
m. del

26. W
27. Mn
Matuitur.
21. Cleln
lent,

Neri
—

euls, 4

Ne E
Mä
—E

DEFPOSSRSSIONE 481

uaee

9. Naturalis poſſeſsio, à corporali detentione
ſeparari non poteſt, non tamen eadem eſt.
10. Azonis, Zaſii, Alciati aliorumque opinio
refutatur.
II. Authoris ſententia de naturali & civili poſ-
ſeſsione exponitur. ðZ
12. Tàm id, quod quis ſuo nomine, quàm quod

per alienum corpüstenet, naturaliter poſſideri

13. Civilis poſſeſsio retinetur, etſi corporaliter
Tes non teneatur.
14. Græcorum interpretum opinio rejicitur.
15. Nova inſtantia dilutur.
16. Reſpondetur ad aliam bjectionem.
17. Animus ſive voluntas in facto verſatur.
18. Conjunx rem à conjuge ſibi donatam ſue
nomineò opinione domini poſsidet.
19. Idem de fructuario; emphyteutâ, vaſallo

aſſeritur.

20. ſ lis poſleſid eſt, quàam jus probat & ei
ſuffragatur, ſivè eorporaliter res teneatur, ſivè
non.
21. Naturalis & civilis poſſeſsioò ſimul eſſe po-
22. Vſucapio per ſolam naturalem poſſeſsio⸗-
nem non inducitur.
3. Explicatur 1. 26. ff. de donat. int. vir. &
uxor.
24. Pauperior non ſit, qui alienum non ac-
quirit. Mẽ R
25. Aliæ poſſeſsionis diſtinctiones recenſen-
26. Quznam ſit juſta, quæ injuſta poſſeſsio-
27. Mixta poſſeſsio, ex civili & naturali, rectà?
ſtatuittr.. M
28. Creditor & fructuarius quomodo pofsi-

Kx Nam

1

tineat ?

4

482

-–

COMMENTATIO

N Vnc, quoniam frequentiſſima eſt in

jure diſtinétio civilis ac naturalis
Eprenterer⸗

poſſeſſionis, qualis ea ſit, & quorſum per-

non refert, utrum pro ſpeciebus, an verò
conditionibus duntaxat poſſeſſionum il-
las habeamus. IIlud palàm eſt, Logi-
eam & accuratam ſpecierum conſideratio-
nem, quæ rerum naturam concernit, ad jus

civile, quod non naturà, ſed hominum ar-

bitratu conſiſtit, referri non poſſe. Itaque

cum Conſtantino in l. 10. C. h. t. dicemus:
Poſſidendi duplicem eſſe rationem: Natu-
ralem & Civilem. 4

Naturalem poſſeſſionem nonnulli

definiunt ipſam corporalem rei deten-

3

tionem: ideoque colonum, inquilinum,

fructuarium, &c. naturaliter; dominum
verò civiliter poſſidere. Argumentum

ducitur ex l. 1. h. t. ibi, dominium rerum ex

naturali poſſeßione cæpiſſe. Quibus verbis
corporalem apprehéſionem ſignificari non

poteſt negari, propter ſequentia, quæ ap-

prehenſionem earum rerum:; quæ cœlo,
terràâ, mari capiuntur, poſſeſſionem natu-
ralem vocant. Et hæc ipſa corporalis ap-

pellatur in l. 3. S. ſaltus & l. clam poßidere .5.

qui ad nundinas h. t. Hoc amplius confir-
matur ex l. 2. F. 1. F. pro harede, ibi, ut poſeſßio

R

conſiderandum. Primùm illud

DI P05

—

uptunin unti,

ſe tuſk hhul n
ſtptlers eſt, i

epſugzere ho,

unee mmelligt
llegetllcivil
Uer umen 4
len cauſſan

Me. Quod
er Polere

Hponiuein,

8 ant nitun
n.
(aetn
ieſtonticg
tunturlkget

Pleſho

laiatun

0geminat
huitm!C
lininncit
umn
Imetidm .
nm
ſie,. dan⸗
un Ee

XrUI

*

1

eArrte

I 46 ene
3I M.

.
ſe Konerre
4 “ CAl

.1, 1
roleerim

1Tr
„

. 11 .
R n ee
d un kl⸗

,
orn de
eclei WE (
14 aneer n
WrE Akhhee

1I
. o aee
H „
gondon.
IEI õ

1

luchi Pomponius in l. 3. g. En. iunct. I. ſeq. fF. ad ex-

Rendnt hih. vocant naturaliter incumbere poſſeſ-

Celen 4.
rle

Omru.
4.
6 1 „ Nast

eu, dus
Micon
Ang,

.
,„

nlu⸗
,

7

. 5
D

D E POSSESSIONE.

— —

483

non tantum civilis ſed etiam naturalis intelliga-
tur. Et propterea reſponſum S: neque colonum,
un. Nr eqae eum apud quesm res depslita, neque cui
Aum, EFMH 38 . 2

commodata eit, lucri faciendi cauſſa pro haæ-
rede uſucapere poſſe. Atque adeò præſup-
ponere intelligitur Iulianus, colonum &
ſimiles, etſi civiliter non poſſideant, natu-
raliter tamen poſſideré: & ideò ne hos
quidem cauſſam poſſeſſionis ſibi mutare
poſſe. Quodque ib: vocat Iulianus, natu-
raliter poſſidere, illud idem Vlpianus &

ſion.
Cæterùm cum interdictum de vi
utile ſit omni qui dejicitur, ſive civiliter

ſive naturaliter poſſideat; cům & natura-

lis poſſeſſio ad id interdictum pertineat:
1.7. §. deiicitur f-. de vi & vi arm. quæ verbo-

rum geminatio tantò deliberatiorem &

enixiorem ICti animum, certamꝗque ſcien-

tiam inducit: per l. Balliſta f. ad Trebell. colo-
nus tamen & inquilinus, & ſimiles ad id
interdictum non admittantur: d. lI. 1. §.10.

ubi gl. in verb. i colonus & in §. quis tamen.
verſ. quod ſeryvus d. t. Br. in l. /. C. communia de
uſucap. Panorm. in c. contingit extr. de dol. &

contum. Eac. etiam l. non ſolum, ibi: colonus nec

ripo, nec mortuo domino ullam poſſeßionem ha-

Kk 2 beri,

494 COMNMENTATIO

bet. ff. de uſucap. conſequens eſſe apparet,

hos ne naturaliter quidem poſſidere.
5 Ad I. colonus /2. & l. cum fundus 18. f.
de vi & vi arm. quod attinet, in quibus ad

.

interdictum coloni admittuntur, animad-

verti oportet, illos poſieſſionem domino

intervertiſſe, fibique aſſeruiſſe ſive uſur-

paſſe, ſiquidem nec emtores admiſerunt;
unde nec ipſos dominos admiſiſſe videntur:
d. lI. cum fundum. ut jam non tanquam colo-
ni, ſed tanquam ſuo nomine poſſidentes
experiantur Br. in d. l. 3. 5. denique. Qui-
pus addi poteſt, etiam colonum & inquili-
num eo interdicto rectè uſuros eſſe, ut res

ſuas recuperent, quas occaſione violentiæ
perdiderunt. l. .pr. & S· qu antken G& I. pen.

4a. t. de vi & vi arm. MVBß
Eâàdemque ratione nee commoda-

tarius nec depoſitarius poſſident: 13.. ſed

ßi is h. t. ſcilicet ne naturaliter quidem, quia
nim. interdictis poſſeſſoriis uti nõ poſſunt.
Et quorsùm utile eſt, dicere hos poſſidere,

ſi non poſſunt ad recipiendam poſſeſſio-
nem agere? Agere verò quemadmodum
ofſent, cùm nullum jus in re habeant,
ſed ipſorum detentio ſolùm pendeat ex
obligatione, quam cum domino contra-

xerunt ? Ex eàâ obligatione conſequen-
tur, quod ipſorum intereſt, ut rcäliren⸗

51

. —

odec opush

tonals ſte
Nec no

] legite 125

ei. Nmn ſd

ulan ctiar
ltengreincr
o Nl⸗liene
unltlter rer

A . .
Mnd wunin

e forurar
ſanemineri

Cjus in

lnsinjure

4 guß in

inliseh eke
nidcu
ilochun
ontra ds

lenonom

Wom he
Miuium
non e
Enplſic
en
Quanſ
“
tarii
6otizde

1ITI

—⸗

len üi U

lan iul 4 .

nniner,il aa u

obe ln en

1. „
ſervibe ie
AIhIL

imt un

14 AKR.

re need G,
lir, E 6

1

D E POSSESSIONE. 498 5

—

dio nec opus habeant, nec uti Poſſint:; cum
perſonalis ſit duntaxat obligatio.

Nec movent antè in contrarium
allegatæ l. 2. §. 1. pro hærede & l.3. in f. ff. ad

exhib. Nam ſi quis primùm affinen mon
nunquam etiam illos dici poſſidere natu-

raliter, ſive incumbere poſſeſſioni, qui non
ſuo, ſed alieno nomine corporaliter ſive
naturaliter rem tenent ſive poſſident, cum
eo ſanè minimè contenderim: ſed eâ ra-
tione futurum eſt, ut is naturalem poſſeſ-

ſionem fateri cogatur eſſe duplicem; alte-

ram, cujus in jure ratio habetur, ſive cujus
aliquis i in jure effectus eſt; ut d. l. 1. S. deii-
citur ff. de vi & vi arm. alteram, cujus in iure

null! us eſt effectus, cujusvé nulla habetur
ratio', & quam jura poſſeſſionem appella-

ri nolunt, ur l. 2. C. de zræſcr. 30. annorum, &
êcontrà dictitant, diverſa eſſe poſſidere, &
alieno nomine poſſidere. . 18. pr. bh. t. Se-
cundum hæc, colonum, inquilinum, de-
poſitarium & commodatarium non tan-
tùm non civiliter, ſed ne naturaliter qui-
dem poſſidere apparet; ſcilicet in eà natu-
ralis poſſeſſionis ſignificatione, cujus ali-
quis in jure effectus eſt.
Aliam vero rationem eſſe dico do-
natarii, cui ab uxore donatum eſt: item prę-

—

donis & furis: item coloni poſſeſſionem in-

Kk z

X

COMMENTATIO

—

4³6⁶

— .

— .

tervertentis, ſibique aſſerentis, ac ſuo no-

mine detinenti tis, atque ita opinione do-
mini, ſaltem prætensà, donec doceatur falſi-

tas poſſidentis l. 2½. F. de nox. act. utpote

quibus omnib. remedia poſſeſſoria accom-
modarentur, per ſupra dica. Aliam quoq;
cauſſam creditoris eſſe apparet, quem pi-

gnus poſſidere conſtat l..S. per ſerrum corpo-

raliter & l. qui pignor: 56. h.t. ſive naturaliter, ſi-

tur. Itaque & hut ic com petere dictum re-
medium conſenta mneum eſt. Menoch. de re-
cup. poſſ. rem. 9. num. 197. Aliam deni-
que cauſſam fructuarii, qui & ipſei ius in re
habet; unde reali actione utitur t. t. ſuſas.

7 Trucdk. pet. Gt. t. ſi ſerv. vindit. Ex quibus ef-

10

ficitur, etſi naturalis poſſeſſio à corporali

detentione ſeparari non potihit, tùm di-

Ctis Il. tm maximé per l. nemo C. b. t. & l.
debitor . de pign. act. ubi corporalis appella-
tur; tamen non prorſus idem eſſe.
Azonis certé, Zaſii, Alciati & ſequa-
cium opinio admitti non poteſt, exiſtiman-
tium, naturalem poſſeſſionem eam eſſe,
cum quis rei poſſeſſe corporaliter incumbit:
quam primùm ab eàâdigrediatur, deſinere
naturaliter, & incipere civiliter poſſidere:
at que adeo hęc duo nil niſi certas poſſidendi
qua-

vé cvilitr ſive utroq, modo, ut Iaſone cẽſuit
in d. S per ſervam. de quo infrà ſuo loco dice-

DI

rr—

gu liateselle,
eiſtmum en
nint. Fier
alen⸗ t

ilter pollce⸗
We lſeci⸗

Eolpinione!
Aredio,
ſronenn
Ulnlter:in
nrngur⸗
imnimdtar

er Muſgnet

(unlunl,

Rlerneern

1
Ulter tnonpoh

inn, Mure
n Mrn

uutrocci
in n

Uuee poſſ
umleri
Cnend In
lüine.

— DE POSSRERSSIONE. 487
enH qualitates eſſe, non ſpecies; quod poſterius
antie veriſſimum eſſe exiſtimo, etſi priora vera
un es non ſint. Fieri namque poteſt, ut ſtatim

aulin oſtendetur, ut quis naturaliter ſimul & ci-
A im viliter poſſideat, quod fieri nequaquam

kume Poſſet, ſi ſpecie diſtinguerentur. Ex illa
verò opinione hoc abſurdi conſequitur, ut
beme in prædio, V. G. nihil niſi veſtigia, ea-
b quemomentaneèduntaxat, poſſiderentur
nNaturaliter: in rebus quoque mobilibus ea
Vneckek duntaxat, quæ corpore contingeremus: vel
maximé corporalis apprehenſio extende-
returuſque quò oculorum pertingit acies;
ſecundum L. i. S. pen. I. 2. S. 1. h. t. tamen il-
lud ſequeretur, quòd prædo, qui utique ci-
viliter non poſſidet, in quo omnes conſen-
tiunt, naturalem quoque poſſeſſionem,
„ quam primum extra conſpectum rei vio-
lenter occupatæ eſſet, amitteret, etſi ani-
mum poſſidendi retineret. Vndè conve-
E niri, ceu poſieſſor nequaquam poſſet. Quo-

ſen⸗⸗ rum poſterius abſurdum, prius nutile eſt;

&Ec menti lIurisperitorum adverſaturl. 44.

ae⸗ verſ. alioqu in. h. t.
* 1 Supereſt, ut naturaliter poſſidere eos 11
ſian dicamus, qui rem corporaliter ſuo nomine,

un, ſive per ſe, ſive per alios, ſive juſtè ſive inju-
nA ſte tenent. Civiliter autem eos, quorum
detentionem ius approbat, etſi corporalis
2 non H

4³3

COMMNTATIO

non ſit; ac civilem effectum, ſcilicet vel do-

minii vel uſucapionis ius tribuit, ut recè
Br. ad I. I. num. .h. t. malè ab aliis reprehen-

12 ſus tradit. Quod ut probeturiprimùm con-

ſtat, corporalem poſſeſſionem ejus rei, quæ
ſuo nomine tenetur, naturalem appellari
in d.l. 7. pr. h. t. & per oppoſitionem d. l. ne-
mo C. ed. Quod verèò & illas res naturali-
ter, non tantùm civiliter, ut Duarenus vo-
luit, poſſideamus, quas per alienum corpus
detinemus ut ſervi, coloni, fructuarii, id ap-
paret ex l. 3. §. quod ſi ſervus ibi. per quos (orpore
13 poßidebam h.t, In quàâ ſimul civilis poſſeſſionis
exemplum proponitur, ſcilicet cum vel de-
ceſſerit vel diſceſſerit is, per cujus corpus
poſſidebam: ita nimirum diſceſſerit, ut vel-

jet poſſeſſionem deſerere. Fac. I. 40. 5. ſ fſor-
tè h. t. ubi Accurſ. in verb. aliud exiſtimandum
& Br. ibid. num. 2. Ita qui ad nundinas pro-

fectus neminem reliquit, civilem retinet;
etſi interim res ab alio ſit occupata /.6. S. 1.
dicunt naturalem poſſeſſionem eſſe „quan-
do quis poſſidet abſque animo domini: per
1. 22. f. de nex. act. civilem, ſi animo domini:
ſimiliter admittendum non eſt. Alioquin

ſequeretur, neque colonum aut commo-

datarium, qui rem conductam, commoda-
tam-

Cæteràùm quod Græci Interpretum

511

r

Unre übi pr
Ureſum eſi

crm ſel

None omini

(uml?nt,
uum e
Inhluſeinn
(enlicaug

Uuen lucag

cniems ig⸗

eleheres
niguett
iuen
(lineti
QKahwam:8
Ereciile
EEmnino
riünet,

gcod
enipoll
uäst
anent
tundelt
Wnnn

Gcc
tinon
uee
teſ

poll

7
In DEPOSSESSIONE, 489
— — — — —,—
unime tamvé ſibi putent & credant hæreditario
bim zure ſuam eſſe, poſſidere non naturaliter
Rabüim tantüm, ſed & civiliter; ſcilicet quia opi-
enm nione domini poſſident, contra diſertum
Rnnm textum !1. 2. pro hærede. Vbi non eſt exiſti-
mums mandum, dep oſitarium aut commodatari-
um fuiſſe in malâ fide, propter verba: lucri
tlas faciendi cauſſa. Nam hæc verba reſpiciunt
rDu finem uſucapionis, non intentionem uſu-
rias Ccapientis: quem omninò neceſſe eſt putare
ſe eſſe hæredem, aut rem eſſe hæreditariam
ürs l.plerique d.t. Sequereturitem, prædonem
rei, quam ſuam eſſe putat & injuſtè ab alio
emd derineri; & conjugem rem à conjuge ſibi
ve donatam; & filiumfam. &cc. omnes poſſi-
Aere civiliter: ſcilicet quia omnes opinione
lrlaf & animo domini poſſident. Nec ad rem 1 ½
“ pertinet, quod dicitur fieri non poſſe, ut
Predo dominum ſe eſſe opinetur, qui ſciat
Ite vi poſſidere aut clàm: quaſi verò tantůùm
rres, quas ſcimus alienas, non etiam & multò
frequentiùs eas, quas noſtras eſſe vel cer-
kes tum vel ſaltem perſuaſum habemus, vi oc-
4 cupemus; quod liquidè probat l. . h. t. Et
Na quorſum pertineret l.7. C. unde vi, ſi violen-

ti non habentur, qui res ſuas vi repetunt?
Ejusdem generis eſt, quòèòd filius rem à Pa- 4
tre ſibi donatam detinens, ideò naturaliter

. . .
9 poſſidere dicatur inl.2. f. pro hær. quia non
4 K 1 ani-

—

ConxrNTAT 10

490

animo domini teneat, cum ſciat, vel ſire
debeat, ſe dominum eſie non poſſe: quaſi
veròô ideò minus poſſideat bonæ fidei em-
tor, quòd ſcire debuerat conditionem ejus,
cum quo contraxit, ſecundum regulam ju-
17 ris. Animus certè ſive voluntas ipfſa
quoque in facto verſatur. Hinc volunta-

tis ſive animi quæſtiones paſſim à quæ ſtio-
nibus juris diſtinguuntur, & iisdem oppo-

nuntur, ſicut facti quæſtiones. I. 2. F. de aur.

E& arg leg. l. 71. l. trititum 94. f. de V. O. l. Ser-

vius ait 122. f. de V. S. l. 8. S. ſi debitori. ſſ. quib.
med. pign. & . cum ſimil. Neque enim ani-
mum & opinionem domini minus habet,

qui perperàm eum habet, atque is qui irectéè.

18 Hinc & conjugem rem ſibi à conjuge do-
natam ſuo nomine, ac opinione domini
poſſidere dico: alioquin nec uſucapere poſ-
tet, ſi eam rem alenam cfle contingeret,

D141

brerr

coinoone on

hominete
Pcontt.
ogemins
labitttatione

nnialoca P

Nementione

Inemo n
(leelſe,
itefedun
uilzret.
ettinett,l,
agugu

. adverſus expfeſſajura in k. led etſi 25. & l. A

extraneus 4ℳ. ſ. de don. int. yir. & uX.

Vſu-

capere certe neminem poſſe, niſi qui putet

rem ad ſe pertinere, noufin ium eſt. §. 1. l. ge

tam, Vaſatlun. ſuo ac fſui juris nomine: quod
in re habent, poſſidere apertiſſimum eſt,
quod! ſupra ad naturalem poſſeſſionem re-
quiri oſtendimus: nec utique requiritunut

opi-

19 ſucaß. Fructuarium e uoque, Emphyteu-

dertt,

saſ
lekand
lnne Mun
ptt ſalt
umenj
Cirtt
inttam
lcken
enit
Munnd
Maretn
foltrer
An 1.

&ς Obpinione domini, ſed tantùm ut ſuo jure

AI II . .
GE ac nomine rem teneant.
Erbnet Econtrà civilem poſſeſſionem eam 20

tenlin eſſe, quam ius prohat ac ei ſuffragatur, non
haabità ratione, corpore teneatur, an ſecùs:
omnia loca probant, quæ civilis poſſefſio-
nis mentionem faciunt. quod ſerrus 24. h. t.
ubi nemo negaverit juſtam poſſeſſionem
civilem eſſe; ſeilicet jure civili ad aliquem

.
anam koonee
Docu keoe
*
vs voanaeee .
ſwe ſong
*
. e o ne

N
nt
1 1

. dleg juris effectum ſubnixam l. ſi eum qui mihi. 26.
anee 6. . . .
* jund. l. præced. f. de don. int. vir. & uX. Quò

Pertinet d. l. 2. F./. ff. pro hæred. I. ſtipulatio 15.
A/ be uoque ſtipulatio f. de V. O I. 3. §. ult. I. 7.
Nehutr F. ad exhbib. Nam in d. l. 3. quidem corpo-
ne ralis eſt, ac ſin ul juſta: in reliquis corpo-
gee ralis eſt quidem, ſed iure deſtituta: at inl. 83.

8 1

Ncff⸗ 8. §. verſ. quod ſi ſerrus & l. g40. §. ſi forte & .1.

quampis ſalt us 46. pr. h. t. corporalis non eſt,
& tamen juſta, ſi ve civilis manet; ut appa-
MaW reat, civilem tantùm ad juris ſuffragium,

,4 . . I. .
non etiam ad corporis præfentiam ſpecta.
ε re. Quibus illud etiam conſequens eſt, 21

ſn 4 red
c inEeN
Moke,

.

Eee quod alii negant, naturalem & civilem ſi-
mn mul eſſe poſſe, ut in d. l. 22. ibi, ex juſta caußa
I corporaliter & l. 49. ibi, poſſeßio non tantùm cor
ne poris, ſed & juris eſt h. t. Denique hinc ap- 22
mg paret, uſucapionem, quæ non minimus aut
AUm poſtremus poſſeſſionis effectus eſt, per ſo⸗

e n lam poſleſſionem naturalem non induci;

ſed

49 2 COMMENTATIO

Ied vel civili ſol, vel naturali & civili ſimul.
Oportet enim juſtam eſſe poſſeſſionem, ex

uſucap. l. 1. 2. 5. & l. 13. cum ſim. ſ. de publ.

23

conjugi naturalem duntaxat, non etiam

legis rectè dici, eùm rem ſuam conjux de-
dit, non etiam cum alienam: Id enim ſpe-

24

civilem poſſeſſionem præſtare, ibi: illa jure
civili poßidere non inteligitur: facile eſt tamen

animadvertere, illud ita demum ex mente

Gar lex tantum, ne donans fiat pauperior
l. ſpon ſus §. S. hoc autem. . d.t. Atqui apparet
re alienâ datâ dantem pauperiorem non
ſeri, etſi ipſe uſucapere potu ſſet. Mul-
tum enim ihtereſt, inter eum qui de ſuo

diminust, & eum, qui alienum non acqui-

25

S. 22. l. 24. eod. alia tota in juris

rit. l. 6. pr. f. quæ in fraud. cred. d. .6. 9. ima-

zitut. Hactenus de naturali & civili poſ-
ſeſſione.

Ex quibus haud dfficile erit, de aliis

poſſeſſionum differentiis ac diſtinctionibus

quorſum pertineant, judicare: veluti quod
alia plurimum juris habeat, alia plurimum

facti: I. 49. h. t. illa juſta ſit, hæc injuſta: l 3.
1. 2 fictione

conſiſiat, ut ſi, quod meo nomine poiſie⸗
. pam,

Quod autem ex l. 26. ff. de don. int. vir.
& urx. afferri ſolet, traditionem conjugis

DIEDI

——

un,poluan

. ner uuenm, cohl.
quà ſequatur uſucapio l. 5. l. iuſto 44. f. de

Gltere,. C.
Uademelt,en
tivelconetar

Erenrſolelfe
ſumguten

Cninoaltume
n f. Treb

nenilamcn
onyen adan

ſultn

len ekt, ein

udutenng
lmwaleoene

Uude untlen
. Conten
Wreres ed n

Mum pode

†

Mlrll cond

hortls po

Mcillis⸗
6 Nare
lriglaiie
QKumu
Kmnnſe
ue diflin
ſglintil

Polliere

—

VLI D E POSSESSIONEF.„9 49 3

mmütoit bam, poſtquam id vel vendiderim vel do-
Eylhn naverim, conſtituam me alieno nomine
l poſſidere. Quo caſu juris fictione tan-
m tundem eſt, ac ſi corporaliterre traditâ em-
tori vel donatario, ab eodem retrò mihi ce.
u deretur poſſeſſio. I. 18. pr. b. t. Et circa ju- 2
Müm ſtam quidem & injuſtam poſſeſſionem non
umM omninò falſum eſt, quod Socinus, in l. 3. S.
zalmtI 5. num. 6. Trebatium defendens, hanc na.
nih turalem, illam civilem eſſe ait. Cͤm enim
ukans omnem juſtam ius civile probet, conſe-
mmgs quens eſt, etiam naturalem ſive corpora-
um K lem, quatenus à jure probatur ‚ſimul etiam
untt juſtam, adeoque civilem fieri: & & diverſo
Aui nudè naturalem, injuſtam eſſe. fac. l. 24. pr.
ulerin b. t. Conſequenter etiam perperàâm in- 27
vuſe terpretes eo nomine reprehendi, quòd 7
um” mixtam poſſeſſionem, ex civili ſcilicet &
naturali conflatam, tradiderunt. Nam ſi
corporalis poſſeſſio, & juſta poſſeſſio unà
elſlſe poſſunt, ut ſenſus communis docet,
utique civilis etiam & naturalis unà poſſunt
α eſſe. Neque verò quod creditor corpora- 28
utin liter in l. debitor æ. S. fin. f. de pign. aci. fru-

ae ctuarius naturaliter in l. 12. h. t. poſſidere
L dicuntur, ideò ſequitur, illos civiliter, ſive
ri, jure civili non boſlihere zſed hoc tantüm
4 i/ ſequitur, illos olùm ac nudè civiliter non
oi⸗, poſſidere. Inſpicitur ſcilicet in illis, quod
potiſ-

494 CoMMENTATIO
poriſſimum eſt, & in quo commodum iſo-
rum verſatur: quod eſt non in civili aliquo
effe ctu, uſuc apionis fortaſſe; ſed in ſolâ na-
turali ac corporalidetenti ione, alterius qui-
dem ratione fructuum, alterius ratione ie-

curitatis. Poſſident ergò civiliter quoque,
ſi proprietatem verbi urgeas: ſed hoc dici

non ſolet, quia ea res nullum juris effectum
habet. Hinc Br. in l. 40. pr. h. t. dixit, credi-
torem & in l. o. §. dejelctum fſj. de vi & vi arm.
fuctuariumi ius ſuum poſſidere civiliter &
naturali ter.

ANNNEN NN.
C A D. III.

. Pe caußis poſſeßionis; & po.

tißimum de caußa ſzciente,
ve modis acquirendi .⅓.

Rohionem

SHu M MARIA. S

1. Finis poſſeſsionis eſt dominii acquiſit tio⸗ fru⸗
ſtuum perceptio, debiti ſecuritas.
2. Sicut dominia rerum oportet eſſe diſtinctas
ſe etiam poſſeſsiones, varias ob cauſſas.

d

H ee—

1forma pol

=

Materiaſur

ecxaaſli cehe
(odeneknr

6. Innttoqun
7. Tldino fa
erum jen tra
t.
Femen 41

=

enzaentonit

(ahongen
o kuiolusſt
Ertenummus:
lcrte
Vencditor
uuum elenit

Müdee
F 3. Mihante
ſionn iytul
Heretcl,
ſtinton
*R
Pendamor
yplicn
tonis
D poflet
udem
.
AN
an

20.
N ul
N

ſi ſei 4

eDee ad haet
1

„1 im ! 1
Mmna

. 4
1 &

4. N1. AN.

7

, 1*

JOWelrnmm

4
E
.RN

adipiſci poteſt.

4 .

DEDOSSHESS TONE. 495

3. Forma poſſeſsionis eit detentio fuo nomi-
ne.
4. Materia ſunt res corporales & incorporales.
5. Cauſſa efficiens, ſive modus acquirendi poſ-
ſeſſionem eſt primò traditio.
6. Traditio qualis intelligatur.
7. Traditto facta cenſetur, ſi traditurus juſſerit
alterum rem tradendam propriâ authoritate in-
gredi.
8. Si tamen antequam ingrediatur, alius rem
occupaverit, priſtino poſſeſſori actio datur-
9. Reſpondetur ad l. 18. §. ſi furioſo. h.t.
10. Furioſus ſi mutuam pecuniam dederit, con-
ſumtis nummis mutuum convaleſcit.

I. Explicatur I. 17. §. differentia h. t.
12. Venditor ſi conſtituat, ſe nolle amplius do-

minum eſſe: nihilominus manet dominus, donee
poſsidet. ”ůä
13. Prædo ante omnia tenetur reſtituere, quod
vi occupavit, nullâ excaptione obſtante.
14. Præterquam ubi notorium eſt, ſpoliatum
in petitorio nihil juris habiturum.
I15. Infans cum furioſo, quoad poſſeſsionem ac-
quirendam, comparatur.
16. Explicatur 1. 3. C. h. t. .
17. Tutoris authoritas infanti ad apprehen-
dendam poſſeſsioneni non eſt neceſſaria.
18. Eadem I. 3. non pertinet ad cauſſam uſuca-

pionis.

19. Nec quod de donatione ibi dicitur, in em-
tione obtinet. MV

„20. Per quaſi traditionem itidem infanti poſ-
ſeſsio quæritur
2I. Quæſtio hæc de infante non otioſa aut inu-
tàlis eſt. M
22. Pupillus quoque ſine tutore poſſeſsionem

.

”

496 CoMMENTATITO

23. Quoad uſucapionem intereſt, utrum intel-

lectum habeat pupillus nec né?
24. Idque judicis arbitrio relinquendum eſt.
25. Etiam ſine novà traditione poſſeſsio acqui-
ri poteſt. “
26. Reprobatur eorum opinio, qui pro hærede

neminem poſsidere putant, niſi qui verè ſit hæres,
Wotu edir

credatꝗque rem eſſe hæreditariam. S
27. Per traditionem inſtrumentorum poſſeſsio
acquiritur-
28. Cui ingredienti vis fieri prohibetur, in poſ-
ſeſsione concitutus intclligitur.

Iſce expeditis, de caufſis poſſeſſio-
H num diſquirendum eſt breviter. Et
finalem quidem cauſſam eſſe dominii ac-
quiſitionem, nulli non apparet, & probat
1. 1. pr. h. t. Etſi alios uoque fines uſus
poſtmodùm & commoditas vitæ adinve-
nerit: ut fructuum ad tempus acquiſitio-
nem in fructuario, itemque debiti ſecuri⸗
tatem in pignore. Itaque ſicut dominia
rerum diſtincta eſſe, mox ab origine mun-
di utile ſimul ac neceſſarium viſum eſt; ita
& poſſeſſiones, quæ illis acquirendis com-
paratæ ſunt: ſcilicet quod pax inter homi-
nes aliter conſervari non poſſe videretur,
naturaliter ad diſſentiendum faciles; l. 17.
8S. principaliter f. de rec. arbitr. l. 1. §. in. h. t.
quodque communio difficultates & con-
tentiones generare ſoleat: l. 3. S. ſed ſi qui⸗

dem g. in f. C. de iure dom. impetr. & l. Sanci-

.

D1 P

Ealli e n

eH eaten

ſnctenin nu

vamdrito.

od llanguer,

et,, „1
eglt⸗ lo 0
1

FPormip
Mine, ſreco
ude.
Mteni

cble Kinne

nlipliim

4

icn lar.

(uch
ſenitn,n

en trgue
nhi Pe
untion⸗
Snliſenen
hnnanene
Ciionhn,,
nehelenn
wn tigne⸗
Ululi,
teminetur

— —— W

* mus 34. §. ne autem 2, C. de d‚onat. ad quas etiam
mhri Præcidendas nulla ex peditior judici ratio D
ke eſt, quàm diviſio: 1. in re communi 26. ſ. de —
min 3.-V.P. l cum pater.27. § daleißimis f. leg. 2. tum
minst denique, quod quilibet magis ſollicitus eſt
inn circa rem propriam, quàm communem.
Mmnm Negligitur enim, quod communiter poſſi-
bni mu detur. 1. 2. C. quand. & quib. quart. pars, &c. 5
Bm. fih. 10:. ”
FPoeoeoyrma poſſeſſioni detentio eſt ſuo 3
le nomigne, ſive corporkalis, ſi ve civ 1118. Per ſu-
unetdee pra dicka.
in ee Materia ſunt omnes res corporales, 4
et,“ mobiles & immobiles: Per l... pr. h. t. Sicut
agtet⸗ quaſi poſſeſſionis omnes incorporales: ut
rs e jura, obligationes, ſervitutes. De quibus
enns infra cay.5. plura dicentrdur.
ane e Cauſla efficiens in modis acquiren⸗
unelus di vertitur, quos ordine videbimus. Pri-
NAH“ müm itadue extra dubitationem traditio-
A ne ejus, qui poſſeſſionem translaturus eſt, -
,Ne Se acceptationem ejus, qui eo animo eſt, ut
ubtre? eam adipiſcatur, eam acquiri conſtat: non
. habità ratione, jus probet an improbet tra-
mius amonem. 1. 1. §. ſi vir nxori. l. 17. S. diſeren-
Gldt ria h.k. l.z.. eod. Traditionem accipimus, 6
us non utique cum contactu rei; ſed præſen-
„ tia tali, quæ oculorum quoque proſpectu
gſe, terminatur: ſic ut cui animo tradendi res
LI mon-

3 prado ſit, l. 5. h. t.

GOMMENTATIO

4938

—

=

beat, tradita intelligatur l. 1. S. pen. l. 16. §. ſi

venditorem h. t.
Illud quæritur: utrum traditio facta

intelligstur, ſi is, qui traditurus erat, rem
Perplekionem
n d mihiie
unrſpeniſie,ſc

non in præſenti poſitam juſſerit tamen al-
terum propriâ autoritate & per ſe poſſeſ-
ſionem rei, quàâ de agitur „ingredi? Er
certè rectè poſſidet is, qui conſenſu autho-
ris in poiſeſſionem ingreſſus eſt; l. non iccir-
co.12. C. de contrab. emt. quique ſciente & pa-
tiente authore poſſidet, I2. C. h. t. etſi indu-
Rus non ſit: ſicut etiam poſſidet:, ſi invito
vel ignorante auctore rem nactus
tus ſit rem, etſi author crediterit nactum
eſſe, non poſſidet 3 ideoꝗue, ſi interim 4
alio occupata res ſit, non emtor, ſed vendi-

tor ejus nomine aget: l. eu m ſundum 15. de i
G& vi arm. ut qui poſlet

ſsionem interim reti-
nuiſſe præſumitur, Jur

etſi de eo non cogitaverit 4 1. 18. & l. 54. D. 4.

9 Cui vehementer obüſtit his 5.ſ fu-
rioſo.het. Nam ex eâ ſequitur, cum nulla

ſit neque tradentis, neque accipientis pot-
ſeſsio, eam impunè à quolibet tertio inva-
di. Quod enim nullius eſt
pantis. .3,f.
non transferas.

jure ſit occu-
de A. R. D. gl.in d.l. 18 in verb.ttian

vide-

monſtretur ex longinquo, quæ tradi de-

ſit, licer

D P05

e benmen

lenrguod 4ce

ſns elle, Nim
eigeicin hoe

öneteſolit,
Phenteht negu

lakulucapie

odiolaelt,
endufden
na. o⸗
Unizahe,

Cechmuten

Tamen, ſi necdum na-

is interpretatione-

oN

Neque ad rem pertinere

iitohinte i

aizſin
Ullt fel tecode

eRe. ¹
Aetoderer

ühbenga tar

hptelis dete
mrheſifte
Uenus .
Miilinon
gnn, ſ .
10 ,

Arcng

einjui

VIAId

—

1 1

. “S
ul 5als,

4
ee
. WA

enene 3
. 4
raa! A

1
1
,V
„ „ 6 9 N
„V⸗

1Aer N
m 00110 d
40 6
„ 1
4
ren ale
fea hae⸗
7 46
1*
Wen Mw.
ADWi
4
E

„96
U
R “

Ien, ,
5

4I. japienda f. de R. I. & l. ne utilem.

DE POSSESSIONE. 499

videtur, quod Accurſius ibi ait, in dominio

ſecus eſſe. Nam tradens dominus non

erit, qui cum poſſeſsione dominium ad ſe

pertinere noluit, & à re diſceſsit:. 1.S. dif-

nus. Sed mihi videtur Celſus ad uſucapio-

r. nem reſpexiſſe, ſcilicet ut talis poſſeſsio fu-
rioſo ad uſucapionem non proficiat; quæ,

quia odioſa eſt, levi momento impeditur.
H. ex quib.

cauſ. mai. Quo pertinet etiam l. nunquam.

51. . vi. & l: juſto z24. S. eum quib. de aſucap.

Profectura autem eſt ex eo tem pore, quo
finito furore animum poſsidendi habere
cœperit, ſecundum l.1. C. b. t. At in reti-

a nendà vel recuperand poſſeſsione, itemꝗ

vindicatione rei nihil apparet, cur non ejus

ſit habenda ratio? cum alioqui nuda ipſius
corporalis detentio juris

i nterpretatione,
favore & ſi uffragio ſu ppleatur; uti in I. 27. h. i.

ferentia. h. t. neque is, cui traditur; ur qui
In per poſſeſsionem modò debet fieri domi-

& quatenus poſſeſsio facti eſt, infirmari
jure civili non poſſeit; l. 1. §. /i vir uæori. h. t.
& aliàs quoq; furioſus,cùm de ipſius com-
modo agitur, quod ipſe per dementiam

agnoſcere non poteſt, jure habeatur pro

conſentiente, ut inl. 2. F. ſin. f. ſol. matr. Et

abſurdum certè futurum eſt, ſi juris occa-

ſione injuriam ei licebit facere, & illum re

ſibi

LI à2

D

S .

oo CoMMENTATIO

—

ſibi tanquam ſano traditâà impunéè ſpolia-
re. I. meminerint C. unde vi & l. 2. C. de indidꝗt.
viduit. toll. Itaque cum de æquo & bono
agatur, non erit de apicibus juris diſputan-
dum, ſecundum Il. fidejuſſor. §. quædam ff.
mand. Vndè exiſtimo, ſi dominus fuerit,
qui tradidit, hunc quoque licet furioſum,
in conſpectu tamen inumbratæ quietis

conſtitutum, dominum fore ſimulque poſ-

ſeſſorem; licet, ſi tradens dominus non
fuiſſet, quoad uſucapionem jure civili non
factus eſſet poſſeſſor: & tamen jure gen-

tium fore poſſeſſorem, adeoqꝗ; vindicatio-
nem habiturum, per lI. in rem actio 23. f. de
um, ſi mentem receperit, quàm
In ſimili certè,

R. V. tam ipſum.

10 interim curatorem ipſius.
ſi furioſus mutuam pecuniam dederit,

etſi

ea non fiat accipientis, propter eandem

cauſſam, quæ

mi ſcilicet & vo

lI. furioſi F. de R. I.

mi ab ipſo fuerint,

tamen

I.ſi à furioſo 12. f. de R. C.

Adl. 17.S. differentia. h. t.

difficilem quod attinet,

detur Accurſii ſententia,
nihilominus penes tradentem r

△

Ex qua

hic in conſideratione eſt, ani-
luntatis defectum: ut in
ſi conſumti num-
convaleſcit mutuum.

obſcuram &[.w

probari vi-

etſi dominus eſſe noluerit, ejus

ſfententia hæc eſt: D

ominium

dominium ſcilicer
emanſiſſe,
breviter
animo reti-

neri

DI

2———

eei ſbſecl

Nnium dbii

mnſole. Q

l eſicfrei

uerl gise⸗

4
nene polh

iiteſttuatur

Cnnns eſle

Mjnunmi
Clllituerit

Eumplins

ſoceoip

nnet tamen
ikandlen
Ccätenedlin
ſulanf en
helligtern

hihluneg
1)tedo

coc vioce

nd D E POSSESSIONE. yor

Mmd neri abjectà Poſſeſsione poſſe; idem do-
e minium abjici animo retentâ poſſeſsione
Indenee Non poſſe. Quam interpretationem pro-
baraat verſic. fin. eius legis. collatus & ſupplen-
i us ex. qui ſic 5 f. de ſolut. Scilicet, ut qui

zunſ ci mente poſſeſsionem tradidit, ut poſtea
CorER . . . . . S
