tè rem pro indiviſo poſſidet, donanti con-
ſenſerit, ut in l quidan, 12. I. de evict. & l. ſer-
bb à pxy⸗

3 8 8 Pa ALECTIONES AD TI TuLUM

— ð

mw

vus communis 38. f. de donat. int. vir. & ux. Du-
à bitationem movet, quod hic conſilium

fraudandi habuiſſe videri non poteſt, in

quo principium donationis non extitit:
adeoꝗque revocationi locum non eſſe videa-
tur. arg. §. in ſraudem I. ex quib. cauſ. man. non
lic. Sed id ſecus eſt in lucrativis cauſſis, in
fraudem creditorum cedentibus, libertate
exceptà l. 5. f. ſi quid in fraud. patr. l. 5. C. de
revoc. his quæ in fraud. cred. Ias. in S. item ſ qui⸗
I. de act. ””M
Illud ſummè notandum, hanc regu-
lam ad conſenſum in rei alienæ alienatio-

nem quandoque requiſitum non pertinere:

Atque adeo patrem, etſi donare de adven-

titiis filii bonis non poſſit, Luli. S ipſum verſ.

non autem C. de bon. qua liber. poſſe tamen fio

donaturo conſentire d. S. ipſum, verſ. filiis au-

tem. Nec intereſt, fraudentur hoc modo
4 patris creditores necne, modèò filium pater
ad donandum fraude non induxerit; erudi-
1è Faberhic num. 2. Alheric. in I. nec fratris C. de
donat. cauſ. mort. etſi fraude conſenſerit, ut
opinor: cum prohibitio alienationis pa-
tris duntaxat favore facta appareat, nein-
teſtato moriente filio ex hauſtum donatio-
nibus peculium patri relinquat; non item
favore extraneorum, quorum reſpectu pa-

ter de ſuo duntaxat non diminuere, non
C verô

DE II

anenn
edtengacqu
ſetbete Coiu

Munehie con

AHlgit ter

emngueſur

le⸗

Paulasle⸗

( ter

IINNNei loe

unet 1
Urlnionen
Neteſlhnnn
gnrobenſn
wmictretloe

Erſlemmng.

Hlud

WEIH.

———

.in en

h N
eti non!
mioni .
. e eG
1 uct AI GA
ecd eon oslte
ul
uls i

1 einle ikni
o.
ſelul.
in. polen⸗ .
) gnsß
tenmin⸗
.

ſtn 6

e, otr,

1 nunn

cet eoncl
. uun 43
4 Lulkode
n:; ,
Nn. 6, 4
nm, ,

ð nne

8

die,

DE REGuILIS IuIRIS 3 89

verò aliena acquirere, aut ſt bem ſi ſ bi delatam
retinere cogitur. l. 6. pr. ff. quæ in fraud. cred.
Denique hic conſiderandus textus notab.

in l. ſi is qui 6. f. de vulg. & pupill. ſubſt. Adde

etiam, quæ ſupra notavi in l. 160. n. 9. & ſeq.

Lex 166.

Paulus libro 45. ad Edictum.

Qui rem alienam defendit,
nunquam locuples habetur.

QQO Enſus eſt, ad alterius defenſionem ſine
ſatisdatione neminem admitti, id eſt, ſi⸗-
ne fidejuſſorum datione, etſi alias ſit locu-
ples, ut oſtenſum eſt fuprain I. 6. §. 1. b. t.
cum ediverſo dominus aut bonæ fidei poſ-
ſeſſor plerumq; nude aut juratô repromit-
tant. Illud ideò, quia nemo videtur bo.
ni viri arbicatu rem alienam defendere,
niſi paratus ſit ſatisdare.! minor 5l. S. fin. cum
2, ſeqq; f. de procur: quodin deoqu propriam
cauſſam agit, ſecus eſſe valàm eſt. Scien-
dum autem, non enm tantùûm dici defen
dere, qui pro reo intervenit, ſed & qui pro
actore l. eum qui /5. §. honis l. 20. & ſeq ff. de
his quæ ut indign l ſumoſi dr. F. ed
L. Iul. M jeſt.

Bh 32 Le

.

390 PäFLECTIONES AD TITuIUM.

2 7 . — S ncn

Lex 167.

Paulus libro 29. ad Ediclum.

Non videntur data, quæ eo

tempore, quo dantur, accipien-

tis non fiunt.

E Tſi igeneralis eſt hujus regulæ ſenten-
Ltia, quod dare ſit dominium iransfer.
re, per lL. ubi autem 75.5. fin. f. de V. O & l. qui

concubinam 29. S. ſi heres 3. f. de leg. 3. tradita

tamen eſſe videtur ſpecialiter de eo, qui⸗
ne aquæ pluviæ arcendæ actione conveni-

retur, venditionem loci, ex quo damnum

aquæ ob opus factum imminet, ſimulavit.

2 aArg. inſeriptionis l. 11.f. de equ. pluy. arc. Emtor

3

enim non tenetaur, niſi ad patientiam. l. em-
tor 12. f. eod. At iſto cau venditor non
deſinit teneri, cum res accipientis facta non
fuerit: ſolus autem dominus eâ½ actione te-
neatur. I. ſi in publico 1s eod. tit. Dominus

tamen acci piendus eſt, ſive revera, ſive opi-
nione. nam & hic domini loco & jure eſt
reſpectu omnium, uno vero domino exce-
pto: arg. l. exceptio ff. de Public. ad. I. fin. f. de
a0. poj. adeoque nullo prorſus excepto,
Juamdiu verus dominus actionem n⸗

91 Me

òð

Noſent Q. er
Neul int biſe

immmoompete

n kſentertone

Alonddtone
iloeilſe⸗

Taoniorenre

(iicſetis fore
pnetis ſoluerun

ſhtl hAan
Uran gi
inignehaben

dico cum d

Cit perſonal

in ni⸗
inbentonini.

lalue dli

gunn ſ

ta
illorem!
tn orrahen

unalnodum

8 We

—er

moverit. emadmo lm etiam in 1I. 1. F. 4
7, ge cond. furt. ubi ſoli domino condictionem
furtivam competerée traditur, non id in pro-
Ai prià ſignificatione intelligendum arbitror,
quaſi condictione uti nemo poſſit, niſi qui
r iE. ſe prius docuiſſet dominum eſſe. Hoc enim g
ue H eſt contra intentionem legis conditorum,
qui adverſus furem pinguius & pluribus
remediis voluerunt ſuccurrere, §. Kic itaque,
nn verſ. plan? I. de action. non autem gravius ar-
s (Gare eum, qui furtum paſſus eſſet. Juffi-

1 ru DE RG⸗uLIS IuRIS.

—44 1

iltf cit utique haberi pro domino. Quid enim
jf ul condictio cum dominio commune habet?
cilite cu ſit perſonalis actio, in quàâ non tàm
2 Atote ſpectamus præcisè dominium „quàm opi-
ninen in probare dominium rei, maximèé mobilis,
a na (circa quam ſolum furtum verſatur §. aod
i autem 7. verſ. abolita l. de uſucap.) ut quæ faci-
ea le poſſeſſorem mutat: neque adeò ſibi ca-
vent contrahentes literis & documentis,
ene i quemadmodum in comparatione immobi-
nnu⸗ lium. Vnde verſimile eſt, dominum op- 7
n 4 poni ei, cujus intereſt, etſi conſtet non el-

eeg ſe dominum : ur differentia conſtituatur
nu inter condictionem furtivam & actionem
b furti pœnalem; quæ non tantùm datur do-
u mino, id eſt, ei qui jure vel opinione do
urts 9, mini rem poſſidet, ut loquitur l ſi ſervus 22.
. Bb 4 §. 1.

8

cit, non vide

1

W

7

3 92 PRLECTIONES AD TITILUIHM

§. 1. F. de noxal. ac. ſed omni, cujus imter.
puta cr editori⸗ conductori „commodatatio
S&c. l. 10. .de furt. §. furti autem. 13. l. de oblig.
qee ex D neHenidlne jdem dicendum
nee egis Aquiliæ. l.item Mela u.
& § pen. fF. ad L. Aquil.

Qui jun. judicis aliquid fa.
etur dolo malo facere;
quia parere, ne ceſle haber.
S

lcut dolo non caret, qui magiſtratus
im perio non obſequitur: l.non poteſt 99.
inſrà. h. t. ita qui parer;, non à dolo tantùm,

ſecundum hanc regulam, ſed & à culpâex-

cuſari æquum eſt. per l. is damnum er. inftè.
2 b. 1. Hinc eſt; quod emtor, atque adeòè
pœnam non incidit, ſi
pactis ſolutionis, conſtitutàâ die faciendæ, à

* quivis debitor, in
ma agiſtfaeu prahit Itus non ſteterit. text,no-
tab. in l. àn. . de leg. commiſſ. Cui conſequens
eſt, ut, et juravetit debitor, nõ tamen ideò

fiat perjurus: arg l. ſin. f. de in lit. iur. tùm

quod juraentum neminem obliget ad
impoſſibile, . imp oßibilin /85. infrab. t. quale
eſt, quicquid contra leges, contravé bonos

mores eſt l. / ffuas 15. . decond. inſtit. adeoq;

. etiam

DdDr

manmn

tun magiſtr
leiltego
INculum! inin
llkrateibebit,

(a0. anti li,

npelnglrn
idnhmmitun

mnpecctocon
iune ſſi
Alnet lanoce

uumngſterne

ne Gen “
n ſunne.

P lhe

D
munn

numu PDEREGuILISIIRIsLs.. 392

man etiam magiſtratus im perio refragari: tum
n denique, quod jusjurandum non debet eſſe
Dan AE, vinculum iniquitatis, & adeò nec jus ma-
e den n. giſtratui debitum violare. c. inter catera 22.
iedn g. 4. 6. quanto iS. extr. de jurejur. Eti verò non 4
AE ſemper magiſtratui parere ſit neceſſe, velu-
ti cum mandatum eſt notoriè injuſtum, &
cum peccato conjunctum: Br. in l. prohibi-
tum C. de jure fiſci Dec. hic num. 4. quamvis
reclamet Innocentius in c. paſtoralis 2⅞. §.
OII. gquia verd extr. de offc. deleg. tamen ſi paruerit,
I. dedolo & quandoque de culpaâ etiam excu-
ſabitur. Semperenim verum eſt juſſu ma-
e,aim diſtratus factum arg. l. ius pluribus /11. F. bra-
uuue to quoque f. del. & I. Quodque de dolo hic,
“ id in l. 169. h. t. de culpäa affirmatur: ſic ta-
ltm men, ur utrobique atrocitas vel nimia ab-
ls iunn e ſir negligentia, arg. eorum, quæ dicta ſunt
. agdl 157. ſupra. h. f.

,
N A
90

*
R
4 tN

en Lex 165˙.
eH Paulus libro 1. ad Plautium.
ℳ Rapienda occaſio eſt, quæ pre-
bet benignius reſponſum.
. L) uobus potiſſimum modis in jure tàm M
interpretando, quàm reddendo pec- *
ge i catur: cum vel nimis religiosé ſcripto ejus
ℳNM,

te

r

31 94 PLEBCTIONES ADTITuILuIM ”U”MUD
— e —
tenori inha remus; vel mimis conhaenter Nlin
ab eodem ex præſumtâ aquitate recedj. “
mus. In hoc quidem geneie pernici iie, ius
quòd legum vileſcat authoritas: in illo fre- nita

à quentiùs delinquitur. Media via hæ el cſ
utlegum verbis inſiſtamus; dum, quod du-

. Aeineu
rius eſt, quaquâ datâà occaſione woln an if⸗
interpretatione: ad quod captanda e 3 ⸗ fint,
caſio, non ex pectanda dum ſe offerat; arri- Uelkimin

X
. . . nde
pienda quaque ratione, non dubitabunce Abllor 5
ac leniter capienda, ut elabi iterum pollit.

1 .
(lin ejsſer
. . . is ac diſciplinæ e. AK.
3 Leges enim aliquas terroris ac diſcip d Uremliel
cauſsâ aſperas eſſe expedit: cæterum ad irmnen
α

. tr it, be-
executionem earum cum ventum erit, Ult ,,, 1

nignior interpretatio qualiber neenſi⸗ inne
ne quærenda eſt. Et ideò non ra ia. ſnii
tantùm, ſed & occaſione utendum Up nunter
nus tradidit, in l. 13. ff. de A. ſu pplendumque renem

jurisdictione, ſi deficiat interpretatio. kar N
4 §. ſi e die, ibi, vel modica data occafione ſ.

tglen l
4 fideicommiſſ. libert. Nee alia reudi igarur R
oſſe ratio ad I. fin. C. de codicil. ubi neg umttilgi

ad fideicom miſſi hetitionem admitte- R alae
qui directà hæreditatis petitione victus eid

ſpoſitionem Nintin
etſi teſtator utroque modo diſpo nin ne, tinnen
ſuam velle valere expreſſerit: cum ulie⸗ inon
ui unam viam elegit, alt eram non ncber ſus lſtcinen
it; 1. 3. F. de zeſt. mil. nihilque advert ippon
voluntatem faciat, qui defectus te .

codi-· fule

ADTIEI

—.—

mis coniter

enitnee

4
*“

„1 or

ree—
MIBrIII il

Mein mi⸗

mu;C,

XCAoe DON

1 La
.*

lang

Conmbe
11

4 nondan,

,
ors 1g0

M
SFte
ven.Bulr.
n ſenMd,

ℳ

N

4 . 6
GO LA
13140 !⸗
Ce

fſa
AN
DRNAA
ne Rerd 4
„

goy Dee,
„ ,NNN
Dwl’ , 6
4 ,

4

8

ANN.
an
vobn,
S

s
ove 4

us eti⸗

7
.
1

/

4

codicilli ius tuetur. Hujus ‚inquam, non
apparet alia ratio, quam quod occaſione va- 5
riationis & inconſtantiæ, quæ aliàs impro-
bari ſolet, l. eos 6. in f. C. de mod. malct. l. 4. §.
eleganter f. de leg. commiſ. gl. in l. cauſſæ 27. ſu-
per verbo, recujabit ff. de procur l. tator. 7. l. cum
quaritur 16. ff. de admin. tut. Nov. 1. S. non au-
tem dabimus, Imperator uti voluit, ad rem
in cauſſam inteſtati deducendam, cujus &
æquabilior & favorabilior eſt conditio,
quàm ejus ſcripturæ, de cujus vi ipſe quoq;
hæres ambigué ſentit. Cur autem filii, qui ẽ

voluntatem pro ſe habent, adhuc admit-

tantur? d. lI. iin. S. ſi quis verò a. C de codicill.
pubio non caret. Ratio enim ibidem al-
legata: quia aliud ſit, amittere debita, & lu-
cra non capere: etſi per ſe vera, tamen ad
Ppræſentem quæſtionem nihil videtur per-
tinere. Neque enim aliud inſi pici debe-

bat, quàm quod defunctus voluit, & cui ille

hæreditatem conceſſit. Qujn etiam ex-
traneis aliquo modo debetur, quia non ſine
cauſsà ſolet obvenire hæreditas, ſed ob me-
ritum aliquod accedit: lI.9. f.pro ſoc. ut & ipſi
de damno certare videantur. Interim exi- 9
ſtimo veram eſſe legis rationem, ſed non

ſufficienter declaratam. Aliud enim præ-

ſupponit Imperator, nimirum hoc: non de-
bere judices fruſtraneis concertationibus
MW fati-

DE REGuIIS IuRIS. 3373

32 PREIECTIONES AP TrITuTUM

———

fatigari; ſed quemvis priùs dom' æ ſtimare
ecum oportere, quomodo potiſſimùm vo-

luntatem defuncti valere credat arg. l. qui in

alterius 42ε. in fn. ſupra. h. t. aut prudentes
eo nomine conſidere: arg. l. regula eR g. §.

ſed iutis 3. F. de inn & fack. ignor. quod ſi ne-
glexerit, & modum invalidum atque irri- R

tum judicio urſerit, hâc pœnàâ afficiendum
eſſe temeritatis & inconſultæ contentio-
nis, ut ad alterum modum, etfi is fortè va-
lere poſſet: aditus ei præcludatur: : nihilomi-
nus tamen, quia de damno certant liberi,
utpote quibus naturâ debetur parentum

ſucceſſio, l. cum ratio 7. . de bon. damnat. etſi
fruſtrà moleſtiam judiei ibus fecerint, non

debere eos tantâ Pœnnd: ffici, ſed judices id
tennque æquo animo ferre, & orphanos
Wmilerari, ne parentibus fimùl & bonis or-

bentdr. Aliàs certe variatio & inconſtantia
nihil nocet, res it integra, ſique uullum

inferatur adverſæ parti Præjudieium, I.unum
67. Ppr. F. de leg. 2. l. nonnäuquam 8. F. de collat.
V degui ex unâ causa Petut, & ſuccubuit,

dotel variare & ex alia causa Petere, nec

1ePe! IIt Uren eptione juct Icati. I. 11 § ſi quis

10

autem petat, ff. de except. 1gs it 4. H ne etiam
actiones ravi⸗ ane in- ertiruch⸗ nis ſub alterna-

tione proponi poſſunt; 1 plura 53. ff. de 0. &

4. iund. l.1. §. 4. F. quod legat. & actionem
“ in

Te entiellen⸗

.
tg ef euden
Ale

Eentetcuminoth
Aenknelitu

(nke 6.
.

Sa⸗

hor um
ſeuiber rgllp
UAleetenrſtion
Llorumiers&
fnemtranigeinte
Ueptiononnun

npolbiennium.

nleſi hitt onn
llcnmm nig
Wid

ma 4
terconzilur

Unmwiom ddiag

( eletin

huniltn,
Cpünefung 1
Cugt ingen
Maſun A
duipiniun.
ohn Noln
Contd ninnt⸗
Cltiong Rl
mün
10 tiun

„ 2ð

E D N. DEREGHILISIuIRISsS. 397

——

Wima in pendenti eſſe nihil vetat:. Pomponius 9. f.
mhiitn ge neg. geſt. ſicut & nullitatis quæ ſtio in pen-

lerqis denti eſt, dum inofficioſi querela durat, nef-.
tHNE que per hanc tollitur, per l. eum qui f. de in-
e& off. teſtam. Fac. l. & an eadem F. de except. rei
nmö Porrô cum plurimis exemplis illu- Ir
— ſtrari hæc regula poſſit, unum huùc placet
uuliems addere de quæſtione illâ, quam ex conflictu
Am eii verborum legis & æqquitatis ſententiâ ori-
EI ginem traxiſſe inter omnes conſtat: Vtrum
rne exceptio non numeratæ pecuniæ rectè eti-
ber am poſt biennium opponatur, ſi excipiens
els in ſe ſuſcipiat onus probandi? Fachineus
e Aib. 2. controp. cap. &t. in negativam inclinat.
giſcir Mihi affirmativa probatur „»non tantùm
. . Propter duas illas rationes, quas ipſe in con-
e e contrarium ibi affert, & leviter admodum
⸗ refutat; ſed etiam per alias complures. Et
primo quidem, quòd regulariter omnes ex- I2

, ceptionesſunt perpetuæ. per l. pure S. fin. de
dol except. unde regula nata, quod, quæ tem-

g s poralia ſunt adagendum, perpetuæ ſint ad
tceceeyxcipiendum: non quòd Gne diſcimine

prroponi poſſint, non habità ratione litis
Conteſtationis, neque ſententiæ, neq; exe-

cutionis; ſed quod aptæ ſint ad perimen-
5 nſi dam actionem legitimè propoſitam, quam
G, ſerô etiam illa mota & inſtituta ſit. Si

39⁸ PRMLHMCTIONES AD TITuIUIM.

—

igitur hæc eſt regula, ſi hæc eſt natura exce-
ptionum, inhærere debemus regulæ, donec
doceatur fallentia Dec. & Da communiter in
1 l. 1. ſupra. b. . Quod autem dicitur, fallen-
tiam eſſe expeditam in hujus exceptionis
ſpecie, cui biennium præfinitum etit: facilẽ

præ finitum eſſe huic exceptioni privilegia-
tæ: qualis definitur in tit. C. de non num. pec.

ſcilicet quæ probationem actori injungit,

contrà naturam omnium aliarum exceptio⸗
num. At ſi reus probationem in ſe reci-
piat, jam non utitur privilegio, ſed com-
muni exceptione falſi inſtrumenti. Nam
exceptio non numeratæ pecuniæ nihil a-
liud eſt, quàm defenſio rei ex ſuo chirogra-

pho conventi, ob quam non aliter ex eo-
dem condemnari poteſt, quàm ſi actor do-

ceat, ſe realiter numeraſſe pecuniam chiro-

14 grapho contentam. Quod ut pleniùsin-
telligatur, ſciendum eft, eum, qui chirogra-

phum ſuum dedit creditori ſpe ſecuturæ
numerationis, aliquado proponere circum-
ventionem ſuam per modum querelæ: ali-
quando per modum exceptionis: lI. ſi intra,
ibi, in querimoniam minimè dedacto creditore, &
1. in contractibus, ibi, querela nen numerata & c.
C. a. t. & Inſtit. de liter oblig. ibi, queri non yo-
test. Si actor actionem ſuam inſtituat in-
tra

DEIt

——

mabeenmumerch
lahen el ger⸗
Ohonttentption

iryihliegiati

phulmadign

Reidtcr cicketar

habet reſponſionem; mmirum bienniuum ome ens d

lncicem con
gphumm, le
Henordelalum
lgotettzton

ſriios ercept

Gutunlcenng
ulltereione
Urjeimnd lamt
Clltefundneh

Neneruneſet

Inl ſren
nimnober
Wn Prod
linſgütur 1

hngüne pir
latmigtt.
pronerſlich
ednantt

R ktuninet

9 4

Bn. DE AREGuIISIuRIS. 39757

—
—
—

HdAi tra biennium ex chirographo rei;, tunc nul-
ene. à opus eiſt querel, ſed reus ſtatim actori 15½
opponit exceptionem non numeratæ pe-
d cuniæ privilegiatam, id eſt, quæ actorem ad
probandum adigat. . aſeveratio C. d. t. Si
ann verè actor differat actionem ultrà bienni⸗-
mummin um, tunc reus debet ante biennii lapſum
neini apud judicem conqueri, ſe expoſuiſſe chi-
Aa rographum, ſpe futuræ numerationis, &
mrn hactenus deluſum eſſe: quàâ conqueſtione,
umimn quaſi proteſtatione, ſalvum facit & perpe-

1

oEE“ tuat ſibi ius exceptionis privilegiatæ, ſcili-
unig cet ut quandocunque poſtea conveniatur,
ulumn? tutus ſit exceptione non numeratæ pecu-
eEe“ niæz, etiamſi illam non probet. Quòd ſi
aid“ conqueſtus non eſt intra biennium, poſtea
mNT exceptio evaneſcit, ut ait d. l. aſeveratio. His
Guni“ ita poſitis & firmatis 2. dico modò alle-
Snus gatam 1. aſereratio negativam ſententiam
S minimeè probare, ſed potius affirmativam.
am ſuli Dum enim probationem imponit actori,

.

1 . „. . .
ii he dO palàm loquitur tantùm, tantùm inquam, de

len ..„, . .
ne exceptione privilegiatâ: & rectè. nam de
uan lell illi etiam agit totus titulus. Ergèò lex illa
V non eſt porrigenda ad communem exce-
uuimun ptionem falſi chirographi, vel cautionis in-
. . . .„ „* „ ₰△
muni debitè expoſitæ. 3. Præſupponit ibi luſti- 17

manus, eum qui negat, ſibi numeratam eſſe

i“ pecuniam, perrerumfnaturam illud probare
lum 1t non

— . 4 7

1,
un .

2 . õõ
„ SS

400 PRLECTIONESAD TITuILuM

—..

non poſſe. Ergò ſi quà ratione poſſit reus
docere ſuam exceptionem, putà quod actor

alicubi faſſus ſit, ſe chirographum extorſiſſe

ſine numeratione; vel ſe toto biennio &

ultrà à creditore ludificatũ eſſe, varias mo⸗

ras nectẽte; ut ſolent homines ſubdoli: item
ſe toto illo die, de quo concepta eſt obliga-

tio, præ ſentem non fuiſſe &c. arg. F. 12. I. de

inutil. ſtipul. utique apparet d. I. aſſeveratie, &

18

19

. T . à2
ximé ſolviſſet ob chirographum ſuum, eò

ſimiles ad hanc exceptionem communem

& non privilegiatatam minimè perrinere.
4. Cond'ctio ſine cauſsâ, aut cauſsâ dati

cauſsàâà non ſecutâ, non includitur biennio.

Ergò qui chirographnm ſuum poſt bien-

nium condicit, ſive quò d cauſſa non ſit ſe-
cuta, ſive quòèòd ſine cauſsàâ ſit apud credito-

rem, repelli non poteſt bienni præſcriptio-
ne. Eodem igitur modo excipiens, & ex-
ceptionem ſuam probaturus non pote-
rit excludi, cum id in effectu idem ſit, acſi
chirographum ſuum condiceret; & facilius
concedatur exceptio, quàm actio l. inritus
§. cui damus. ſupra h. t. . Si hic reus ma-

quod probare nõ potuiſſet, numerationem
factam non eſſe, tamen ſi poſtea docere
poſſet falſitatem chirograhi, ac ſimul oſten-
dere, judicis religionem illo falſo inſtru-

mento circumventam eſſe, ſecundum l.pen-

Crult.

dr Mecu

ltCAer i⸗
. R Pſ
Nit. Engo nult⸗
tonen lem o
lal l1 auten
6cllasatarreten

ppliuf illert

küittteige
e 1 .

inconnmodo erte

ſelin ſu. er

4

e ubi laſtini
tmangbecebere
liſee hertiſci
rnignen n

Prodar

B
==
=
—
S=
=
=
—
—
=
—

ihuin
lenttuſig⸗

=SRSRe

sn PF REGuTLIS IuRpZI. 40 1r

in & ult. C. ex falſ inſtrum. repeteret quod
umi ſolvit. Ergò multò magis audietur, ſi ex-
Nrderphun ceptionem talem probare poſſit, per d.S. cui
e oe damus & I.7.5. is autem H. de ſuperfc. quia mul-
in t facilius datur retentio, quàm actiol..f-. de
rne Pign. l. dolo ff. de dol. except. cum ſimil. 6. Ex- 20
enemi CEptio veritatis rei geſtæ auferri debet ne-
mini, dummodoô errorem legitimè doceat

re⸗ .

e l, ilicitas §. veritas ſf. de of. præf 1. Ias. in I. error
CAeiar. & fadt. ignor. Gabriel. tit. de confeſſ.
oceen. N roncl. j. 7. Movet me!. generaliter C. de non ?2 1
dum. pec. ubi Iuſtinianus generaliter ſancit,

(uls,
.

quemcunque debere ſuæ conkeſſioni ſtare,

es
nume e

n nii ipſe per apertiſſima rerum argumenta
un un poſſit religionem judicis aliter inſtruere.
M Ergò licet ei probare, aliter geſtam eſſe.
NMec turbat me, quod gl. & Calſtrens. dicunt
eldemnige⸗ hanc legem non loqui in datione mutui, in
whei“ quâ expectandum ſit biennium, ſed in aliis
obin caulſſis: quod palàm eſt contrà textum,
udtndn zbi, generaliter, & ibi, quihus cunque pecuniis eæ
zein antecedente caußdà &c. An non enim cauſſa
GNE mutui eſt etiam cauſſa antecedens? Dein-

5 e⸗ de falſum eſt, quod biennium illud perti-

4 be ald

urpiu“ neat tantum ad cauſſam mutui. Nam I.14.
GIM C. d. t. loquitur de Contractibus, non tan- .

1N tüm de mutuo. 8. Idem colli oex d. t. I. de 2
vahinene liter. oblig. ibi, ne creditores diutius poßint ſuis
m ii pecuniis fotſitan defraudari. Hanc ait Iuſti-
eeH üOüAOÄOÄ C nia-

AoOz PRXIRCTIONESADTITULIA NII⸗

mennan,

—

nianus rationem eſſe, quare quinquennium unden wſerip

reſtrinxerit ad biennium. Atqui hæc ratio nnuperm

tantùm militat, quando creditori incumbit iihlintebite

onus probãdi, non etiam quando debitori. liliteron

Hlic enim ſi probet, nullo caſu fraudatur MMidnſten

creditor: ſi non probet, æquè non frauda- en u chi

25

tur, quia pro illo ſententia fertur. Tunc de- inetteepto,
mum periculum fraudationis imminet cre- hlaihi Tee
ditori, cum probatio ei incum bit, quia for- iitn mli
ſitan teſtes deſiciunt, moriuntur &c. Ob- thintuen
ſervandum quoque dicto loco conciſum & immnn Eeker
abruptum orationis genus. Nam verbum tertir n
diutius non rectè accommodari poteſt ad iictionit/,

verbum, defraudari. Quid enim eſt diu- Fuſtineniin

tiùs defraudari, quàm diutiùs carere re u2 ftſhnmitid
Atqui hic non agitur de duiturnâ vel brevi dgtiinig
carentiâ, ſed de omnimodà defraudatio- Hrn ncnt
ne. Ergè ad verbum iſtud diutius ali- Miheiti
quid ſubintelligendum eſt, videlicet ne ſigulſantej

creditores, diutiùs obſtricti & obnoxii pro- Al nile

bationi numerationis, poſſint forſitan de- clkm in
fraudari. Verbum forfitan indicat con- llnid
tingentiam: quòd nempè contingere poſ- len ln
ſit, ut in longiore tempore deficiantur pro- uu i
bationibus, atque adeò defraudentur credi. ſiickin
to. 9. Firmiſſimum argumentum ſumi ſeludn
poteſt ex l. cum de indebito 25. S. n. F. depro- tankien
bat. quæ ei, qui cautionem indebite expo- uemde
ſuit, & cui expreſsà ſpeciali cauſs, ob gan prunie

SSAI

—

4

DE REGILIS TIu RIS. 40

A

— e

meqinm candem conſcripſit, ſtare alias cogitar, ni

m. Mgulen
ockediminn
mauun
ullo n
,20lenmt
ntialkenm n
rionunni
mncupbinſ⸗
noriumud
olocben
aus. Mut
mmnocti
is eint
miüs nen
Auitumn
nodl en

—

—

akohm
uſiric⸗
U
ont⸗

hilominus permittit evidentiſſimis proba-
tionibus indebitum oſtendere. Poſſet ali.

cui videri, hæc omnia facilè everti poſſe hůc

unicàâ conſideratione, quia nemo tàm ſit
negligens, ut chirographum ſuum det al-
teri de recepto, & poſtea toto biennio ta-
ceat, ſi nihil accepit. Etſi enim hoc non

diffitear, multis tamen de cauſſis accidere ²7

poteſt, ut taceat: ſaltem ita, ut rem ad judi-
cem non deferat. Nam ſi tantùm con-
quereretur apud privatos, non ſatisfiere
diſpoſitioni l. 12., C. de non num. pec. Quid
igitur, ſi potentiam & authoritatem homi-
nis reformidet? Quid ſi quis ſubdolus per-
ſuadeat alii indigo & in neceſſitatibus con-
ſtituto, ut cautionem pro pecuni, quam
mutuò petit, in tempus præteritum conci-

piat, quaſi antè biennium eãdem acceperitè

ad quod multi prætextus homini avaro &

callido non ſunt defuturi. Anné ſtatim

excludetur ab omni exceptione? an non

audietur dolum hunc vel ſimilem proba-

„W turus à An ita judex boni & innocentis
Viri officio fungetur? l. 4. S. 1. f. fem. ber-

eiſc. Illud mihi nemo perſuadebit facilè, ei
qui toto biennio ſuperſedit conqueri, tàm

28

gravem pœnam infligi, ut mulctetur tanta

pecunià, quanta in cautionem deducta eſt.
Cc à Tam

404 PRELECTIONESAP TITULIA ————
Tam duros ego nuſquam invenio Impera- vcekeh, li
tores etiam in gravioribus culpis, cum hic, mim nel
ſi qua culpa eſt, tantùům in omittendo ſit. tilfurſenn
29 Certé ſi quis negavit ſe poſſidere, cum ecligtnt
poſſideret, non in culpàâ tantuùm eſt, ſed in uenmmiel
dolo: attamen graviorem pœnam non pa- maſzſi
titur, quàâm ut poſſeſſio in adverſarium egfinei
troansferatur. ,. Kin. f-. de R. V. Nov. 18. Cap. lo ibi⸗ mmigllli
daon? in ſolà translatione poſſeßionis Con ituti. reinnen
30 Denique non leviter falluntur Accurſius, Aanlten
Salycetus & alii, qui putant ex l. 14. K. i00 Ebrio gle
videlicet C. de non num. pec. reum non pofie (nelinin
actoti juramentum poſt biennium deferre. Hgin
Nam ſi poteſt probationem in ſe ſuſcipere, hunmani
üiikit hactenus oſtenſum eſt, eur non etiam il- uunkbenn
lud poſſit, nihil obſtat. Eo ipſo enim pro-
Pat, ſi alter jurare nolit. l. maniſeſtæ 35. Ff. de ann
jureiur. Cujus legis generalis, aperta &
naturalis ratio nõ patitur in hàâc ſpecie pro⸗
babilẽ aliquam reitrictioné. Et ſi poſt bien-
nium poteſt condicere cautionem, ubi cre-
ditor de calumniâ jurare cogeretur, cur tu-
tus eſſet idem à juramento calumniæ, ſi ipſe
ageret ex chirographo, & reus de non nu-
meratàâ pecunia excipiens de calumnià ju-
rare eum vellet? quàâ, quæſo, fronte hoc
juramentum recuſaret? contrà l. 1. & 2.C. lenro
232 de iureiur. propt. cal. Atqui venit in hoe t i
juramentum, quod actor credat, ſe bonam
cau lam

— ———

4

DpDLsr RGuIIS8 Iun 18. 40
cauſſam fovere. Quomodo autem poteſt
nmanh hoc credere, qui ſcit ſe non num eraſſe pe-
ucihse cuniam? Si neſcit, ſi non amplius memi-
inomm nit, ſi putat ſe numeraſſe, aut ſi fortè ab alio
plitut habet chirographum, cui ſucceſſit; cur ju-
uminté ramentum recuſet? quod non eſt verita-
n aum tis præciſæ, ſed credulitatis, exiſtimationis
onMi ſive opinionis & bonæfidei. Mea ſic ſtat 3
W ſententia, eluſtinianus in d. ?,tc. non loqua-
eſchent tur de juramento, quod reus actori defert,
unuis ſed ad quod reus ipſe ſeſe offerat: talis enim
u ealprobatio, quæ fit ex juramento rei, ad hane
teum ui Cauſſam eſt inſufſiciens.
Hlac & ſimilia velim conſiderare, qui 4

=

bienbiund
minle verborum cortici inhærent, & anchoram
rnois ſuam habentin l. proſpexit f. qui & à quib. ma-
o ploei num. de quà ſuprà in l. in ambiguis 5. S. 2. &
nan I. in omnibus go. h. t. Mihi ſemper placuit
Oelſi ſententia in l. ſi ſervum 91. S. ſequitur
F. de V. O. Nam & hæc quæſtio de bono &
zquo eſt, ut ſunt omnes quæ ſtiones defen-
vNO ſivæ: l. qui aquitate I2. ff. de dol. except. in quo
eut Zgenere ſub juris authoritate perniciose
“ erratur.

lea 4 Quod factum eſt, cum in ob-
lor ſ P Qα. rainſet
ſcuro ſit, ex affectione cujuſque-

ſti⸗ 9 . . . .
Wm capit interpretationem.
eeH cc ; Non

l

wmerde

406 PRkLECTIONES AD TITuILUM.
X N On eſt peculiaris regula, aut ſepara- Mnn
tus à præcedente paragraphus: ſed 1fraun.
ejus quaſi quæ dam ratio. Neque enim exi- welme
ſtimãdum eſt, occaſionem benignitatis non ſicfe
facilè offerri, quod ius plerumque defini- (01
tum ſit & immutabile: I. 2. F. de jur. & fact.
ignor. l. 1. F. 5. verſ. nam ut Papinianus ff. ad SC.
Turpil. quin imò paſſim offerri ex facti ob-
ſcuritate; quam, cum variam pro cujuſque
affectione interpretationem ſui præbeat, lan
optima eſt occaſio ex tantâ varietate beni- lred
gniorem ſententiam quibuiſcunque juris enon
argumentis tueri. Exempla ſunt in I. qui teleli
Siliabus 17. §. ſi quit ita f. de leg. L junct. l. ſi quis
D itio 17. in f. de leg. 2. Et l. 2. F. de liber. & poſth. lu
=WD I. bac conditio to. in f. pr. de cond. & demonſtr. (hii
Similiter erſi imperfecta atque adeò nulla nulte
3 ſit ſtipulatio rei numero, pondere, menſura-
vé conſtantis, ſi nihil horum expreſſum ſit:
Lita ſtipulatus 115. de V. O benignâ tamen (o⸗
interpretatione ſuſtinendam eſſe Marcel- ull.
lus reſpondit, ſi alcunde mens contrahen-
tium deprehendi poſſit. l. triticum 94. eod. Kere
tit. nihil obſtante l. 99. pr. ibid. quæ ad eos IHlwun
tantum caſus porrigi debet, quibus conſta- arn
re de men e eorũ non poteſt. Fac.I. Neſennius hnmin
34. f. de neg. ge t. I. quæro 54½. S. inter locaterem inti
4 f. locati. Hinc emanârunt regulæ: ſpeciem uſſeſl
non contineri ſub genere: l. uem apud *“M nio N⸗
hbes⸗

Melus

A Tu

— ——=

Gulz aten

darmmn:

Nenreeind
nbengiit

erumcttn
17 4
uine

uiniani /1

—W

fam pot
dem liſcn

1 aerdten

boſeugt
nl ſinn
g.l ſintl
5llllgt
dnd 6
nque
onceren’
in tunte⸗
bedigns
an ele!
nens cond⸗
mütusH

,

e,Clbhnl⸗
unß

4

4

dentur 167. . 1. B. .

limmnii faciat, ut nunquam

D REGuIIS IunIS. 407
beonem 15. §. boc edictum ff. de iniur. l. Mandats
So. F. de procur. & qui omne dicit, nihilomi-
nus quædam excludere l. 1. C. quæ ĩes pign. l.
obligationi 6. f. de pign. l. in omnibus rebus 55. F.

—

de O. &G 4.

Lex 169.

Paulus libro z. ad Plautiume.

Is damnum dat, qui jubet dare.
Ejus verò nulla culpa eft, cui parere
neceſſe ſit.

Xplicata eſt ſupra in l. velle non creditur
4. 1I. poc iure utimur 172. S. 1. & l. non vi-

nod pendet, non eſt pro eo,
quaſi ſit. 5

T Ec regula utiliter ad Senatusconſul-
tum Macedonianum poteſt accom-
modari. (Qui filio cejus, qni apud hoftes
eſt, mutuam pecuniam dederit, etſi ius poſt-
de poteſtate
exiiſſe filius videatur, interim tamen exce-
ptio Macedoniani non competit l. 1. S.
Cc-CcQe 4 kes-

.

40⁸ PaArECTIONES4 AD rITuTuIMY

pendenti eſtd. S. ſi pendeat. Fac. 1. 3. §. ult. F.

à quand. de pecul. act. Pariter condictio fur-
tivorum fructuum non utique ad fructua-
rium pertinet, etſi maturi fuerint, atque a-

deò à fructuario percipiendi, per l. arboribus
12. in f. f. de uſufruct. Adde l. ſed & fisS. inter-

n. t. & l. ſervus g43. S. cum ſervus f. de A. R.

Item quod diciturin l. unus eæ ſociis 34.
. 5. de 5
fundo vel impoſuit vel ſtipulatus eſt, nihil
agere, actumque hunc inutilem cſſ: l. R

unus 19. eod. tit. id ſic oportet accipi, ut nul-
lum præſentem certumque effectum is a-

ctus habeat; habeat tamen ex ſociorum
confirmatione pendentem. I. ſin. ſ. commun.
dbradior. Quinetiam quoad eos, inter quos
negotium geſtum eſt, præſentem effectum
habere debet benignitatis ratione, juris
ſubtilitate neglectâà: quod ad multa notan-
dum eſt. lI. per funaum 11. f. d. t. Nam hæc
eadem ratio ſuadet, ut patre ab hoſtibus ca-
pto venter nihilominus in poſſeſſionem
mitti debeat, etſi incertum ſi ſit, utrum ſit
ſuus hæres futurus, nec né? text. inßfegnis in l.
7. §. tolies. ibi ag use eſt vel fruſtra nonnunqua m
imypendia ſieri, quàm denegari alimenta & . f. de

yent. in poſ.miet. Ex incertis gitut oppoſi:
tis,

R. P. eum, qui ſervitutem communi

Dr NI

ðẽ

pendeat ſ. de sc. Mated. Nec tamen ad .
lutionéi urgeri poteſt filius, ſed etiam hoc in

iglolbenieni

Durcvenoe
in hA. H
ean dauid, c

nhtteet,ante
Inetnerit, aur

in leunni dor
mmhetere en,.
godlerut
ianin enun
Elibete, Aln
alſenttterrn,

tfn t

ebmntoderbl
8 opalne iunn

iolleitz⸗

*R

Un comttaid
Eenlmodn
rleno,
ndkrk

niſeibe

uuniſ
nen
manumt.
iderſeen
uolen
unun i

keeni⸗

4 Mui

——

MNeumeni,

Tlins edenaa

UrINl NNae A,

ſ. . / e
4
3 4 .
e 684
4

41
, , (z0
.
Areigt

tetaAAr

1

,, 1
Ae. WeN
Londeo
Pei

bttleutn,

„ „, (E.
rtis MNMe,//,

9,

urien
umß

ſ gl

N

S
SS

DPD RHGUIIS IuRIs. 499

tis, quod benignius eſt, præſumendum, ha-
bendumque pro eo, quaſi ſit. Fac. lI. 9. S. 1. f.

de iuz. det. Sic cum procurator plurium 6⁶
emit aliquid, cujus nomine redhibitoria
competeret, antequam conſtet, cujus no-

mine emerit, aut de cujus pecuniâ, dicen-
dum neutri dominorum redhibitoriam
competere: arg. l. bapvem 43. §. fin. F. de ædil.
edid. quod ſecus foret, ſi omnes conſenti-
ant; quia certum eſt hoc caſu, dominum
redhibere. Aliud exemplum peti poteſt
ex l. ſi creditor 26. verſ. ſed ſi ſeryus l. ſi quis offe-

renti 58.5. fin. F. de ſolut. Huc pertinet, quod 7

de donatione abſenti factà controverti ſo-
ler, poſſitné revocari, priusquam à donata-
rio fuerit acceptata? ut quidam tentarunt

arg. buius §. qui tamen adeò non ſuffragatur,

ut in contrarium probabilius inducatur.

Quemadmodum & ſervo alteri ſub condi. 8

tione legato, etſi nullam interim liberta-
tem ab hærede conſequi poſſit, l. generaliter
§9. 1. F. qui & à quib. manum. I. ſerrum n. F. de
manumiſſ. quoad hæredem tamen & manu-
miſſum in pendenti eſt manumiſſio, ſic ut
mortuo ante conditionis eventum legata-
rio, aut legatum repudiante, liber ſit etiam
invito hærede l. 2. d. t. de manumiſ.l. 3. f. de
manum. vind. l. ſ cum optio 14. f. de opr. leg.

4

Eodemque modo ſi is libertatem dedit, qui )

—

A1O PRALECTIONESAD TITULUuM

Anmmse

eàâ ratione creditores fortaſſe fraudaturus

eſt: I. i cum ſideicommiſſa 16. S. pen. F. qui & à

quib. nequaquam ipſe libertatem à ſe datam
eà occaſione & prætextu revocare poteſt.
10 Fc. 1. pignori 26. d. tit. Denique hine de-
tem non liberat, quia avocari emtori res
poſſit ab eo, qui pignori accepiſſet.l. ſi rem
meam 20. f. de ſolut. l. ſi 4 ſubſtituts 4. §. 1. in f.
f de leg. . Scd ſi diſſoluta fuerit pignoris

obligatio:liberatio procedit: lI. ſ bominem 6.

in f. d. t. ſcilicet cum certum erit remanere
eam. I. qui res ſuas 98. in f. pr. f.. eod. Fac. net. in
1I Il. non videntur 167. ſupra. h. t. Antes enim
creditori invito ius quæſitum auferri non
potuiſſe palàm eſt, perl. id quod noſt um, ſu-

pra. h. t. adeoꝗque dominium cum ſuà cauſ-

