“ Zi quis ita teſtamento ſcripfſe-
rit, Si quid ſilio meo acciderit, Damas

Damas liber erit. Licet enim ac-

cidant & vivis, ſed vulgi ſermone /

—

7

etiam mors ſignificatur.

rit, F. 1. I. de donat. I: 30.S. ab hæredibus ſ.de adim.

leg. l. 41. §. Seium ff. de leg. 3. aut ſi aliquid bu-

= manum mihi acciderit. I. Publia 26. princ J.
2 depoſ. Porrò notandum;, optimum ſer-

monis interpretem eſſe vulgi uſum l. 124

ſupr⸗

–

quæ ſubſtitutio vulgariter vocatur. paterfa
ſororem ſuam ſubſtituit ſf de vulg. & pup. ſubſt.

Facit quoque ad hanc legem reſponſum
Africani in lie duobus 34. F.4.t. de pulg. & huß.

ſervus meus liber eſto mortuo filio,

Requens eſt in jure hæc mortis for-
mula; ſi quid mihi humanitùs contige-

Di

ma.hetlſ⸗

Promiſetio

em ne clen

7

hlſiun

4

tules

idhh e
promiſerit probam monetam, ſufficit ta-

tuum igr.

/

De verberum Kgnifcatione. 2005

ſupra. b. t.l. ſ chorus f. de leg. 3. Vnde ſi Juis D

lem dare, quæ vulgò eo loco proba diciturf:

eniſin urg. l. ſciendum 19. 5. ilud ſ. de adil. eaikt.
oni. ltee l
. al 4 Ppanlus libro 2. ad Sabinum.
n 6, IIa verba, Optimus Maximuszz;
N vel in eum eadere poſſunt, qui ſo-
en u Ius eſt. Sic & circa ediétum præto-
Nungé ris ſeprematabulæ habentur& ſolæ.

.

trilet N

„Worn⸗
Lioet enn

igilen

bon. poſ. ſec. iab.

Pueri appellatione etiam Puella
ignificatur. nam & Fwkminas puerpe-
as appellant recentes ex partu, &

5 de 1g2. 1. 55. ſapra h. t. l. 1. §. 1. F. de

u &ταπ Rαcmuniter appellatur.

te rot
muntuc
mtß,
zul 10
laz
1 Nton

9
g

Onvenit cum l. 52. l. 107. 8. ſervie upr4.
h. t. cum ſimil. ibi allegatis. 1. 37. in fi
princ. ſ. de leg 3. l n16
Frex 16.
uhyienus libro 5. ad Sabinum.
Nomen Filiarum & in Posthumam

*

309 Pralectiones ad titalum —
cadere, quæſtionis non eſt. quam- en s
vis Posthume non cadere in eam-, in le
. . “ F. ON
Ju in rebus humanis t certum Eeniunhate
ſt. tpinbusm

„

UINde ſi quis filiabus tutores dederit, rtirſi
U⅝poſthumæ quoque videtur dediſſe. l. 5. H
2 F. de teſt. tut. Veruntamen qui filiabus le- kide
gavit, eum, ſi mentionem aliqu parte te.
ſtamenti poſthumæ fecit, videri in filiarum miod
2 . Ü .
legato etiam de poſthumà ſenſiſſe Vlpia- line
nus tradidit in I. qui filiabus 17. f. de leg. . enn
Ergò, ſi mentionem ejus non feciſſet, non 1
contineretur;, contrà præſentem legem. ln
3 Cujus diverſitatis ſingularem rationem el- , .
ſe puto: favorem liberorum, præſertim
poſthumorum, qui ſi nec hæredes inſtitu- gl
ti ſint, nec nominatim exhæredati, jure hri
Digeſtorum legatum tamen ad minus illis 4
præſtandum fuit. S. poſt humi I. de exhar. lib. ſna⸗
Ft ſi quidem eorum mentio aliqua facta . mn
ſit, ex quàâ appareat, teſtatorem non per “
ziſſe, utique aliter .

oblivionem eos præteri iet
præſumi non poteſt, quàm, ut in filiarum t n
Exhæredatarum legati partem admitteren-
bn

tur, voluiſſe: ſi nulla eorum ſit facta mentio,
& tamen non ſint inſtituti hæredes, utique 4
aliquid legatum ipſis eſſe oportet, ut non Wuns
rumpant teſiamentum 4.5. ponbumi in
ä agme

Gignen

4

n Der verborum Agnifcatiene 309
ndn fragm. tit. 22. Sed filiarum legatum poſt- 4
genc humæ agnatione diminui iniquum eſtꝛeceam
e etiam, ſi quis ita legaverit; ſi qua mihi filiæa HW
ulran genita erit, ei heres meus centum dato, iniqdquum ..
ſit pluribus natis, ſemel tantùm dari cen- A
tum. d. I. 7. 5.1 & ideò tali casu Vlpianus ſen⸗
renti ſiſſe videtur, poſthumam non in legatum
etu⸗ il fliarum unà admittendam, ſed ab hærede
nguflinr tantundem petituram, quantum filiarum
We quæque habeat. Aut dici poteſt exhæ- 35
ürinie redationis odio non præſumi filiarum ap-
Aukff pellationel de poſthumâ ſenſiſſe, niſi pro-
un zun betur: arg. I. 77. S. in. esd. tit. de leg. 1. ut ita
nonſc rumpi teſtamentum voluerit potius, quàm
rlenen filiarum odioſum & vile fortaſsè legatum
genimm diminui. Nec novum eſt in Ilure, ob æ2
n, M quitatem flecti vulgarem interpretatio.
gelgi nem, per ſupra dicta in l. 145. ex l. 3. S. Fliam.

zerln: F. de leg. 3. MV
ni n, QuANTUuMVIS POSTHIMA.) 6
1 Veruntamen poſthumus vocatur ante
oiiu? mortem patris, ſcilicer poſt teſtamentum
murn , natus . 3. F. de injuſto rupto &. non quidem —
ti ex viverbi, nec ex interpretatione, ſed ſup-
nunl plendo voluntatem teſtatoris, qui minus
n anin dixit, quàm ſenſit. I. cum avus ff-. de cond. &
tnne dem. Facit textus ad hanc totam legem N.
zuelult, cum primis utilis 1. ſi quis ita 16. §. ſi 44s ,7,
ne,i cum ignoraret f. de teſtam. tut. 1

K 7
R

310 Praledtiones ad titulum
partitionis nomen non ſemper
dimidium ſignificat: ſed prout eſt
adjectum: Poreſt cnim juberi ali-
quis & maximam partiri, poſſe &
viceſimam, & tertiam, & prout li-

buerit. Sed ſi non fuerit portio adje-

Gda, dimidia Pars deberur.

Ti aliàs non adjectis partibus æquæ
¹E ſerventur, . legata 9. §. lin. f. de leg. 1. &
dimidia pars debeatur: l. etiam 43. ff. le uſuf.
tamen hoc voluntate teſtatoris expreſsà

ſecus ſe habere, hic textus luculenter oſté.

1 dit. IHud notandum, quod cum lex pro
parte vVel in totum aliquid recipi vetat,
etiam qui minimam partem receperit, pœ-

nam lege⸗ definitam incurrat. Alciat. hic pet

c. sparitie in fn. de elece lib. M

Hasere, ſicut pervenire, cum

effectu accipiendum eſt. 5

Vris eſt regula: Verba cum effectu ac-

cipi debere. . ſi quando f. de leg. 1. l. 1. ff.
⸗ Juisé; jur. Ex quo conſequitur , re⸗
cohæe

—

err
oherecss

i
4

DN

—

id Nennn
*
despenint

natimconen
ctumre ßut

ſeck eſcion
Cianfe.
fümar,umnd
mottdoſ
inſie an

Cbucgoc

iuufgigi
hehcencon

itti, Inl
biropene
Oltone:

in⸗
brribabe
tt lel⸗

nn

Ven

Ne

N
Lrbende

6

im De verborum ſignificatione. 3 r

4 . N

cohæredes diviſione hæreditatis factâ, ſi 2
quid alienum ignoranter uni adjudicatum
nen e ſit, eo evicto damnum ad omnes cohære-
dut des pertinere; I./2. C. fam. erciſc. niſi nomii· “
imn lbent natim conveniſſet, ut unuſquiſqu e even-
trir tum reciperet. Ideoque cohæredes inter
.

=

n, Kor
porriot

ſe de evictione cavere convenit, l. hæreges —
25.§. judex f. d. t. Nec enim oportet exi- 85 Hẽ’
ſtimari, tum demum hæredi hoc modo da-
derlt mno affecto ſuccurrendum, ſi ultra dimi-
dium ſuæ partis ſit deceptus, ut in contra-

art dibus, quod gloſſa vult in ImajeribusC. cm.
gf4 munia utriusque jud. Nihil enim commu-
n e habent contractus cum diviſione hære-
leret ditatis. IIlli à contrahentium voluntate & ”M

arbitrio pendent: hi aut teſtatoris aut legis
“r diſpoſitione aſſignatas ſingulis partes hæ-
un reditatis habere debent, & cum effectu ha-
em fecebellN ⸗ . . 7 . . ”M
* bereh. l. & I. pen. F. ne quis eum qui in jus vo..· —
Lex 746.

FPromponius libro 5. ad Sabinum. MU

—

9e .

UNcun

.

„A Veniſſle ad hæredem nihil in-
4 telligitur, niſi deducto ære alieno.

umetc 7 Nde legatum id demum videtur, 2
g quod deducto eo, quod conditionis .
eiu; explendæ cauſsâà datur ſupereſt. I. non am

—

7

3 1 2 praleſtiuer 4 titulum

3 plius 76. f. de leg. 1. i. Sed in ponend' keze⸗

Falcidiæ ratione totum legatum, non id

quod ſupereſt, computaturzl. ad veterani 46.
F-ai I. Falcid. etſi hæredidatum ſit explen-
dz conditionis cauſs?: cuùm quod alio,
qu⸗ im hæreditario, j jure ad hæredem perve-

nit, in Falcidam computare non cogatur.

lei in Mawan 91. in brin. 6 §. ſ F. 664.

Lerx

Ppomponius libros. A4d

Vrbana familia & ruſtica, non

loco. ſed genere diſtinguitur. Po-

teſt enim aliquis diſpenfator non
eſſe ſervorum urbanorum nume-

ro; veluti is ‚qui ruſticarũ rerum ra-

autem urbanorum numero eſt. Vi-
dendum tamen eſt, ipſe dominus,

quorum loco quemque habuerit;

quod ex numero familiæ, & vicariis
apharebit.

ED GENERE IId eſt, conditione ope⸗

rarum & actuũ, quos gerunt, & officio⸗

rum 3 Abo⸗ brgſunt. Ergè ruſticanus

ulus

1
er lihitſe

₰*

W

ulos Ao

tmio bt
lusſerh

oheteſzn
lecenonn
ſeiatkcs
nlics a
Uitatio
HM
Ykoriͤ.
bet, gi 8
li

Uleſeri
ſetmoelen

raotur,l
rniun

tiones diſpenſet, ibiq; habitet, non
multum abeſt à villico. Inſularius

4

—

Nn⸗
Wluin
Ghnd

en

1 Wenm

mte

ln

ponendk

Gerunm ml

I Aeni
Num ſerk
Gün

erecenſen
e nonane

6.

☛“

Cruſtian
Znin 5
peniut

OEN NoN
Ginwkumt

Ptinn
d .

veroet

ſe Connm

uu
zKmun

Ghtonenn
n Lolts
6 ict

Z Deverbeun ßanifcatione. H 315

— —

uſas & operæ ruſticum faciunt, non habi-
tatio. Et idem quod de ſervis urbanis Pau-

lus ſcribit l. gg. f. de leg. 3. eos non loco, ſed
opere ſeparandos, id ad ſuppellectilia quoq;

rectè accommodabitur: ut uni urbanaâ, al-

teri ruſticà ſuppellectile legatà, non utiq;
in ruſticà computentur, quæ regulariter

uſui ruſtico deſtinata non ſunt. 1. quæfitum
28. in fin. eod. tit. de leg. 3. Cui nihil adver- 3
ſaturl. un. C. de capitat. ciy. quæ pro ruſticis
habet, quicunque extra muros habitant;.

per gl. ibid. juncta l. 1. C. ne ruſticani & . quia
non de ſervis, ſed plebe urbanâ aut ruſticI
ſermo eſt, quæ utique loco non ineptè ſe-

parantur, cum aliàs nulla eſſet futura dif-
ferentia: ut & in l. 4.S, ſtabula Fin guibus cca

bign.

pPernoctare extra urbem in-
celligendus eſt, qui nulllà parte no-
Stis in urbe eſt. Per enim totam⸗

noctem ſi gnificat. S

Ac. ! l. ædificia 139. F. 1. ſuprà h. . Pertiuet
autem ad explicationem I. 4 15. f. de

Ge r
V 5 TLer

314 mialeſione. 44 murlum ?JJJMMUU

TLex 167. 4

hianus lib. 25. ad Sabinum.

Carbonum appellatione ma-

teriam non contineri. Sed an li-
gnorum? & fortaſſis quis dicet,
nec li ghorum; non enim lignorum
gratiaà habuit. Sed & titiones, &

alia ligna cocta, nefumum faciant,

utrum ligno, an carboni, an ſuo

generi adnumerabimus 7 & magis
eſt ut propriũ genus habeatur. Sul-
phurata quoque de ligno æquè ean-
dem habebunt dsfinitionem. Ad
faces quoque parata non erunc li-
gnorum appellatione comprehen-
ſa, niſi hec fuic voluntas. Idem-
& de nucleis olivarum, ſed & de

balanis eſt, vel ſi qui alii nuclei. De

pinu autem integri ſtrobili, ligni

appellatione continebuntur.

P. lex ad verbum repetita eſt cx. li-

gni 5. f. de leg. 3. Qujus breviter ſen-

tentia hæc eſt: lignis legatis ad uſum pa-

Lrisfamilias neceſſariis, nulla alia ligna vi-

deri

erilegt

uten
herenmn
kars
mele

iu. Hoecr

unun
Uulltmn
toe ue⸗
lellmnet
n n
Dumnoe
Aauun
nonre
unmml
ſet, non
lcenls
ntentk
kenaeg
glo te
Gceai
funtie
fuum on
n

in Ml De verborum ſignificatiene. 315
— — .
AQAeri legata, quàm quæ cremari ſoleant; non
anutem quæ ædificationibus ſunt idonea.
üinn. hæc enim non ligna, ſed materiam latini

authores appellant; etſi lignorum gene-
lien rglis appellatio ptru mque complecti videa-
daln tur. Hinc regula elicitur, verba diſponen- 2

glis ioan tium ultrà eorum intentionem nihil ope-
nligon rari l. non omni⸗ Ff. certum per. quæ inten-
e tio ex vulgati ſermonis ſignificatione, aut
SS peculiari etiam teſtatoris loquendi conſue-

punn klen tudine non diffculter deprehenditur.

onl, Dummodo illud quoque obfervetur, quod
E Arlciatus hic tradidit regulæ loco: Re lega-
beatie t non videri materiam ei rei faciendæ ac.
ore commodatam legari z ut qui carbones le.
rl A get, non videatur ligna, etſi carbonibus

N. faciendis deſtinata, lega ſſe : nec viciſſim
nonn materi4 legatà rem, quæ inde fieri ſolet, —
vngten legato cedere. Nec mirum videri debet, 4⁹
Nen quod de olivarum nucleis, item balanis, id

d A eſt, dactiliis, qui palmæ fructus ſunt; item
nucd ſtrobihis, ſive pineis nucibus hic dicit. Hæ

l,„ Enim omnia ignis materiam præbuerunt:
& præbent etiamnum, ubi horum co- ”MM
el a ntiii
Aulun ,
lalt

3 mal Kint. 4 aiulam — V
TLex 165§. in
1. alus libro 4. ad Sabinum.
4
erum⸗
pali & Perticæ in n Wen⸗ HM
Pa redigendi ſunt: on conti- kne
materiæ llatione n H ̃ ”
gnorum apPe
ealre
. xX
nentur. 1 „aliz6. f. de E. ge “
m t
Onvenit aunt planam haber „quia u
C hrrcelentthn⸗ enim & perti f. de i in- D Nnken, 1
pretationem. vineæ ſunt /. 76. 5. za⸗ . emt. *
Inſtruluentum l. 17. 5 fen. f. duntur.
vel inſtrum. leg. 6 prchen girlintin
Frua. m legato non c B mn Eon
lignoru 69. Niuite
LX XxX 169. lren
um.
fuanulus ibre 1. 6 ibus, in
tùm in tradiionibus Aaui
Non tan nibus & ſtipu hæc, immnel
d & in emtio adjectio eart
ſe & teſtamentis est, hoc ſi⸗ hon
ti optimus m ræ ſtetur ſümm
gniffcat, ur liberum e tutes ei de- nile
hranr Ut etiam ſervi N
büamter. ld. omi
Ga Vid. S

gun.

Mumerunn
Küigetl
Dn Co

Faigite
uber :
eticef
41

ds

Meheunm

.
n

Stonib

khultd
li⸗ i

commiſſario quoque proderit.

De verborum ſgnißcatione. 317

—

mnnnn,

Vi ſupra l. go. F. . junctà I. cvum vende-

tes 59. F. de contrah. emt. l. ſerpo legate
69. §. fundus f. de leg. 1.

LTex Io.

Vlpianus libro 33. d Sabinum.

HWM

Heredis appellatione omnes

ſignificari ſucceſſores credendum-:
eſt, etſi verbis non ſint exproſſi.

5 vi⸗ Gibi hærediꝗue ſuo ſtipulatus eſt,
aut cavit, per ſe heredemque ſuum

non Heri, quò minus &c. non de uno tan-

tùm hærede, ſed de omnibus egiſſe intelli-

gitur l. in uſu /5 ſupra h. . Illud quæritur, 3
utrum de omnibus quoque hæredum ge-
neribus, id eſt, ſive civili lure ſive præto-

rio ſuccedant, ſive directè, ſive per fidei-
commiſſum, ſive etiam fiſcus ſuccedat? Et
prætorios ſucceſſores contineri apparet ex

l. bareditatis 133. ſupra h. 1. Hæreditatis
enim appellatione bonorum quoque poſ-
ſeſſio continetur. Fideicommiſſarios etiam,

etſi proprie hæredes non ſint, §. reſtituta l. de

fßßsdeicommiſ. hæred. l. poſtulante §. pen. in verbo⸗

heredis loco f. ad Trebell. tamen ob identita-
tem rationis ſtipulatio hæredi facta fidei-
la 8. S. Credi-
sofe

118 ralefliones ad titulam

tor f. quibus mod. pign. &. l. hares 21. in prine⸗

4 f. de fidejuſ. Fiſcus quoque, qui ab indi-

gno hæreditatem abſtulit, hæredis loco eſt;

& legatorum perſecutio adverſus ipſum
locum habet. I. f ſervus plurium So. f. de le-
gat. 1. l. um fiſco. 9. f. ad Sy lan. Salyc: in l. 3. C:
ad L. Falcid. Verum ſi ex aliâ cauſsà, quàm

1 Beredis indignitate, fiſco acquiritur, ut quia
vacat ſucceſſore, t. t. C. de bonis vacant. au

quia ſupplicio defunctus periit, l. I. & paſ-

him fj. de bonis damnat. varium jus eſt. Si bo-
na vacantia ad fiicum pertinent, & legata
& fideicommiſſa præſtantur; quæ præ ſtare

cogeretur hæres:à quo relicta erant. I. qui⸗
7 dam 96. S. quoties ff. de leg. . Et cum caduca
bona fiſco addicuntur propter inultam
mortem, in eum legatorum actio datuür, &

libertates ratæ funt. d. l cum fiſeo, cum ſi-
8 omninò æqquitas poſtulare videtur. Con⸗

eadem ff. de fideicommiſ. lib. ſeribitur, bonis

vacantibus ad fiſcum delatis fideicommiſſa

non deberi: de quibus videri poteſt Fachin.
„ 4 lib.6. . 2 2. Illud norandum, fiſco bonis ex de-
licto delatis creditores præferri: lun. C. pœni⸗
ſiſcalib. credit. in ſortem ſcilicet, non in pœ-
nam; ut ſi pœna præter ſortem ereditori
debeatur, ea creditori pereat. d. l. an. & l.

qudae

mill. allegatis per gloſſ. in d. . 9s. Quod ingtuin

tra in l. quod di vo 10. ſj. de manum. teſt. & l. 4. S. flin

–

r
gud un
tionemnn
cehtunce
lebereonu
Lintupro
l,legti
oblütuo.

enileo

un tio e
minprin
Anhrreci
Naanddbes
tultde⸗
ſdabnn
llltri
ui.
tunlen,

P

eouetey

4

n
inder
Mumk
Miro⸗

—.
elihft

gi d

Aelislone

Crerlas ilu

unf .

t ull

4A A 13
Acauſiimn
ittuni

4CAnt. 4

inler

e ⸗

gnehuin S

W al lacuentf. de jure fiſci. Illud dubita. B
tionem non habet ,Rſi hæres juſſus ſit alicui

ierant, 6

Etcum catt

er Aclon.

Giodatie

ſſnt nb
41, C

1

eue (

ſibturban
6beronn

otelte
obonuel

nilenC
4Donin e.

en ctelima

la4

8S. 2. f. de cond. & demonſtr.

Dde nerlorum enikenime. 319

centum dare, isque non adeat, ſubſtitutum

debere onus illud agnoſcere. Nam ſub.

ſtitutus propriè hæres eſt: eſtque aliâs re-
gula, legata ab inſtituto videri repetita à
ſubſtituto. I. licet 72. F. de leg. . Denique
meminiſſe oportet, eum qui annuum lega-
tum TLitio ejusque hæredibus dedit, non

tantuͤm primis hæredibus, ſed etiam hære-

dum hæredibus in infinitum videri dediſſe.
1. in annalibus 22. C. de legat. Etſi in uſufru-
ctu, Titio & hæredibus ejus legato, ſecus
ſit : & de primis duntaxat hæredibus ſenſiſ-

ſe teſtator intelligatur.1 antiquitas C. de ſu-
frud. Cujus ratiò eſt, quod qui uſumfru-
Gum legat, proprietatem apud hæredem

remanere vult, eamque cum effectu, non

I1

12

imaginariam & inutilem. Facit. l. Titio 7io

Lex 1yi.

tomyoniu⸗ libro 1i6. 44 Sabinum.

pPerveniſſe ad te rectè dicitur,
quod per te ad alium perveherit! uE

in hæreditate à liberto per patro-

ptivo adquiſità reſ ponſum eſt.

num filiumfamilias patri ejus ados

325 Preleſiones ad tiulum:

„ TD demum perveniſie dicitur, quod eſt

Lremanſurum. I. aliud7. 5. ſcut. ſupra h t.
Vnde qui ita legavit: quanta pecunia ex haæ-
reditate Titii ad ſe perveniſet, tantam pecuniam

Sempronio dari: ſi hæreditas Titii fuerit du-

centorum, centum autem de iis legata ſint,
non totam hæreditatem, 200 ſcilicet, ſed
reliqua 100. duntaxat Sempronio deben-

tur. l. qui concubinam 20. S. cum ita f. de leg. 3.

2 Particula enim per, perfectionem denotat

1. 166. §. pernocare, ſupra. b. t. Unde quod

3 patri per filios: quos in poteſtate habet, ac-
quiſitum eſt, cum id omne filiis reſtitui poſt
mortem patris debeat, §. 1. I. per quas perſ.
non tàm ad patrem, quàm filium perveniſ-
ſe, aut ei obveniſſe, ut in d. §. 1. dicendum

4 eſt. Rectè enim ad me perveniſſe dicitur,

etiam quod alii acquiſivi: I. cepiſſe /40. ſupra.
h.t. etſi nec momento in meàò perſonàâ con-

ſtiterit. l. placet f. de acquir. bæred. Qui⸗

F bus poſitis manifeſtum eſt, hic agi de eà fa-
cti ſpecie, quâ pater adoptivus cavit ami-

cis arrogati, aut publicæ perſonæ ſe-

cundum S. cum autem Inſtit. de adopt. ſe
Juicquid ad filium perveniſſet, eo impube-
re defuncto, reſtituturũ his, ad quos ea res
6 pertineret. Sicut & maritus ſoluto matri-
monio, quicquid ad ſe ex re mulieris per-
venerit, tenetur reſtituere 1. / vero 62. . ſo-⸗
, Ks

.

Den

pe
ann⸗

to matnn

Eeriguoke
ue anard⸗
quumn unne
Ebens iherre
inhvenlt

Itn monintur

ſpoiten ne

—

eonlnd el
ehenzn

lre.

e
u U

len.

t, Nn

zat. imn
Nntiul
utin enie

Tttükuetdl.

eüülegenin
o ſilce
rdio Cebe
ziuſ deg

bonen enot

.. Voleg

ſate nubet

lisreſtinit

umene

Slcnt
encebinn

u

Ayetnnn
en G
leuieen
cn 4
Detde!

ſenenin i⸗
oe

4
pierie⸗

—
3
E 4
=

garum numero notavimus fuprà

— —

luto matrim. Dixi, perveniſſe id demum vi. 37

De verborum ſignificatione. 321

deri, quod eſt manſurum: ex quo illud quo-

que circa donationes jus exortum eſt, ut

quamvis univerſorum bonorum donatio,

liberis ſupervenientibus, revocétur; 1.

unquam 5. C. de revocand. donat. tamen ſi mox

nati moriantur, fata ſit donatio, ut latè
tonjungenda eſt hæe lex cum I. non aliter
1. & l. A arrogator: 22. f. de adopt.
Lex 172.
Vlyianus libro 35. ad Sabinum.
D Liberti appellatione etiam«
libettam contineri Placuit.

I h. t. cum ibi alleg.

aor 153.

Vianus libro 39. aa Sabinum.

5„

E jure collegiorum . itemꝗue colle-

—

1N5

Collegarum appellatione hi
éontinentur, qui funt ejusdem po-

ibidem Tiraquellus oſtendit. Denique 8

—

.
.

4 —;R——

A

—
——=

g.

322 Pralectiones ad titulum

Neratius 8;. h. t. Cæterum collegæ appel-

lantur, non tantùm ejusdem artificii ſoda-

les ac conventionales; ut erant piſtorum,

naviculariorum, & qui metallifodinas ex-

colleg. illicic. ſed etiam ejusdem magiſiratus,

a ejusdemvé tutelæ adminiſtratores. Qui
quidem ejusdem ſunt poteſtatis, paremq;
jurisdictionem habent, etſi alter ſive ætatis,
ſive diuturni officii cauſsà præ eminentiam
quandam & authoritatem majorem ha-

beat. par enim in parem non habet impe-

rium. I nam e& magiſtratibus ff. de recept. arbitt. ſunh
Alter! Mon del

3 Ll. un. ff. de off. conſulis. Alter tamen pro al-
tero ex malàâ adminiſtratione teneturl.2.§.

jus Reipub. fj. de adminiſt. rer. ad civit. pert. l.1.
8S. ſi inter ſ. de magiſt r. conven. nimirum ſi is,
qui adminiſtravit, ſolvendo non fuerit. im-
4 perator f. ad municip. Et quod major colle-
garum pars cenſuerit, jus facere ſolet.l.quod lüli
(iern
omin nr
“ innori
in blgn

major i9. f. ad munic. Qued Alciatum ſe-

cutus locum habere arbitror, etſi cautum

. eſſet, ut omnes debeant conſentire. Statu-
ta enim contra rationem inducta nullius

ſunt momenti. Hoc autem ſine ratione

eſſe ex eo apparet, quod nullum, vel leviſ-

ſfſimum negotium hoc modo determinari

contingeret, cum homines naturaliter ad
diſſentiendum ſint proclives. l. item

(
8 M

unus

§F.prin-

de

ynvohtin

lem aten)
geinbuten

er mio
ercent, de quibus C. tit. de collegiatis, & f. de Glierearent
te deben.
H

NCum ene .

elyrne
emntenim ut

blextre
lecret

kit
.

ffuur

Man⸗

Wrens

ſe Alui

n dee verborum fignificatione. 323
cle. H. principaliter f. de recest. arbit. Ad majo. 6⁶
nidn rem autem partem duas omninèò partes
ttim lton de tribus requiri, ut dicatur, nulla juris ur.
deliim get ratio. Quod ſi municipali lege ſpe-
gun Cialiter caveatur, nihil prohibet, quò minus
mmigkn valere debeat. Adeſiſe quidem ad decer- 7
lutis part ſ quod cujutque univerſ nem. ſed non ad conꝛ

udre ſentiendum, ut &. lI. 45. C. de decur. lib. 0˙.

, Qui extra continentia urbis eſt,

kbene A— on⸗ urbis
eng, b eſt: cæterum uſque ad continen-
mem dia non abeſſe videtur. „
int ”
nerteue Vicde infrà l. abſentem 199. h. t.

Aint e—

e Lerx Tyz.

oneils Upianus libro 42a. ad Sabinum.

. Aliud eſt, promittere furem non
eehels eſſe, aliud furto noxaque ſolutuum.
aen Qui enim dicit, furem non eſſe,, ee
e hominis propoſito loquitur; qui
tlte. . . —2 —„ .
c 7 furtis noxaque ſolutum, nemini eſſe
iemg Türtl obligatum promittit. “
ſt 4. Vi mancipium vendit monere em-
* torem de vitiis ejus debet, l. i. in princ.
un H. de ædil. edic, niſi vitium in conſpectu ſit, ut
% X 2 abzs;

—

—
☛ S

1

Pralectiones ad titulum

„

—

abſque monitione ex ſe intelligatur. d. l. 1. 9.
2 ſi inteligitur. Aliàs ſi emtor admonitus
non ſit, intredum redhibitione, interdum
ex emto actione, quanto minoris, contra-
Gus reſcinditur, aut ad id, quod intereſt,
venditor convenitur, ſive is ſciverit vitium,
ſive ignoraverit, ſecundum diſtinctionem
3 I. lulianus 13. F. de act, emt. Semper tamen
eſt tutius, emtorem ſibi per ſtipulationem
proſpicere, ut veteres ſoliti ſunt. l. quod A
nolit. S. I. I. i furtum l. quid ſit S. ult. f. de ædil.
4 ea. l. ſi ita quis ff. de eyict. Aliud eſt autem
ſtipulari mancipium, quod venit, innoxium 4
& frugi eſſe: aliud item, noxâ ſolutum eſſe.
Ex priore habitus animi bonus promitti-
tur, & ideò quandocunque committi poteſt
ſtipulatio, dummodò non demum apud
emtorem vitium contractum ſit. arg.l. di-
5 les 25. F. de ædil. ed. Ex poſtetiore non ſe-
cus, quàm ſi noxali actione emtor conve-
niatur. Hoc enim eſt nox4 ſolutum eſſe,

eſſe: quia noxa damnum ſign ficat: inde
noxæ dedere, id eſt, noxæ nomine, aut da-⸗
mni nomine dedere: et ſipoſtea Tribonia-
nus noxam ipſum corpus, quod noxam de-
6 dit, appellaverit in §. 1. I. de noxal. act. Deni-

que argumentum ex hoc loco duei poteſt,

non teneri injuriarum, quit ait, Tu falſum
=JZMBDU CCicis⸗

4 4
7

De

ſcis uft
Cigiger,ut
hoc daim
mepenivemea
Colito ka
Unglucer
Kunmo rerb

ſllnlt ſee
en l

Munhorn
kartene

(ayſli c

ena
Düelio

oſnregta

nngee

ckingn
nemini ob noxam commiſſam obligatum

Cuscteis

m eſ

Piere o

lus n

len

oum e

nor Ann
tone inted

minoriyconn

baroliget

8larerk wone

1

Edioonnen

Eene w

64

cummeticot

Eenum 4

mb. 1e
etiole hol

Colutund

.
7

moblan⸗

oineen
ſer in

S

hCveiot
ℳ

Dde verborum fignißcatione. 344

dicis, aut Falſum dixiſti; etſi teneretur, ſi
dixiſſet, Tu mentiris: quia illud ad factum,

hoc ad animum & propoſitum refertur: ut
mentiri nemo dici poſſit, niſi qui ſciens &

ſum quis dicere poſſit, etſi non mentiatur,

& ut uno verbo dicam: omne mendacium

falſum ſit, ſed non omne falſum menda-⸗

Pomponius libro 22. ad Sabinum.
Faciendi verbo, reddendi etiam

N

actio inventa ſit l. 1. ff. quæ in fraud. cred. hanc
eo quoque caſu competere, cum debitor

creditori ſuo, antequam conveniri poſſet,

debitum reddiderit. Eripuit enim credito-
ribus cæteris medii temporis commodum.

I. 17. in f. fl. d. t. Et quia, quod metus cauſsàâ 4

fictum eſt, ratum haberi non ſolet, ſi debi-
tor metu compulſus debitum reddiderit,
repetere poteſt, quod dedit: imò creditor
jus crediti amittit. l. extat i3. f.
quod met. cauſ. S

–

Ein plũ eſto; cum ad ea, quæ fraudato- x
Lrũ creditorũ cauſsàâ facta ſunt, Pauliana

AX,hXAXAXz Lex

*5 — 4

3 36 Prelechsne 44 tmulam

Lex xX . . aed Covenie
ey ni
. Vy:anus iißro 45. inen. Dhnvin
Solutionis verbo ſatisfactio- ünmnie
nem quoque omnem accipiendam cnon⸗ Ri
placet. Solvere dicimus eum, qui 1,
fecit, quod facere Promiſit. e
S ATISFACTION E M O M N E M. ) Si
creditor eam admittat, ſecundum Al-
ciatum hic; quæ tamen conditio non vice-
tur eſſe necoſſaria. Nam ne fatisfadtum an
quidem intelligt poteſt, niſi ſecundum vo M

luntatem crediroris, ſive præſumtam, ſive Crriin,

2 expreſſam. Ergè ſive accepto lata ſit pe- Uglun)
cunia, ſive expromiſfor datus, recté ſolu- Nieti
tum inte lligitur; quia hoc verbum magis N hle
Mmhrat

ad obligationis ſolutionem, quam ad num= e
morum numerationem refertur l. 54. fF. de. Wemlel
ſalut. l. ſenon obtulit 4. S. ait prætor. f. de re ill.
iud. Et qui ſub ;nà per Iudicis ſenten-

tiam juſſus eſt intrà certum tempus ſolve. NILOd
re, quocunque modo ſatis faciat creditori, ſcſe⸗
S evitabit. Is quoque, qui in arti- Ummkan
culis ſe ſolviſſe aſſeveravit, ſufficit ſi pro⸗ Clt.)

bet, ſe quacunque ratione ſatisfeciſſe. I. A aa
rem 9. §. omnis ꝗ. de pign. alt. Bald. conſ. 47. Mhbis
5 Illud notandum, procuratorem conſtitu- udu
tumz;

„ de verborum enifcatione. 327
— tum, ut ei ſolvatur, non poſſe aliam ſatiskz —
— Gionem zcceptare ut pignora aut fidejuc.
. ſores, niſi ſpeciali domini voluntate: quia
nn „in hoc non intelligitur efſe conſtitutus; G
if Tolutionis verbum proprie & ſtricta ſigniſ-

Ceigerin catione ad numerationem refertur nec ſa- .
eln tisfactio eſt ſolutio, ſed loco ſolutionis. l. 2.
ih: f. de ſolut d. l. rem S omnis. Alia huc per-
tinentia repetantur ex l. liberationis 77. ſu-
ge ſiibdn Vlpianus libro 47. ad Sabinum.
edm Natura cavillationis, quam
lumm Græci awο να (id eſt, acervalem 8ylI-
Nolul⸗ logiſmum ) appella verunt, hæc eſt,
Ei ut ab evidenter veris per breviffi-
e mas mutationes diſputatio ad ea,.
. . quæ evidenter falſa ſunt, perduca-
de⸗ Oneſtà lure aliena & ad dialecticos »
ADH N rejicienda hæc conlſideratio, ut ex

H Platone apud Quintilianum libro 2. cap. 15.
conſtat. Nuſquam enim vel frequentior
Kir vel pernicioſior eſt cavillatio, quàm in legi-
tele, bus, pactis conventis, transactionibus, &
h omnibus omninò, quæ ad lus ſpectant,
eut X 4 actio-

„*

2
actionibus civilibus, ut eam meritò legumß
2 adulationem Plato dict. loc. definierit. Aper-
tid, ex Paulo definitur: pen. F. ad ad exhib.
ut ſit ſimplicis & candidæ conceſſionis ad.
verſarii abuſio: quæ à gravi viro aliena eſt,
Præſertim Iurisconſulto. Vnde cum ad
exhibendum agere poſſint omnes, quo-
rum intereſt, non tamen poſtulare poteſt
actor exhiberi & edi ſihi inſtrumenta & ra-
pen neq; enim oportet Ius civile calumnia-
ri, ſed quà mente quid diceretur, animad-
Vertere convenit. Et licet transactiones
4½ generaliter fſint ſervandæ i. 3. C. de tramaltt
ubi Bart. ſpecialem ait transactionem, ſpe-
cialem operari effectum & Bald. in / 29. C.
eod. generalem transactionem generalem
tumvis generalem, verborum conceptio-
nem ad ea, de quibus cogitatum non eſt,
producçere licet. hoc enim eſſet captare &
ca villare. I. cum Aqutliana l. qui cum tutoribus

Pralectiones

–
.

tituluim

.

viqꝗ per alterius fundum conceditur, ut ſci-
licgt per quamlibet ejus partem ire liceat,
hoc non oportet captiosé interpretari, ut
Vel per medias vincas irc agere ſinendus ſit,
quædam enim in ſermone tacitè excipiun-
tur: A ui g. . de ſervit. llud quæ ſitum eſt:
4. 2 de , Eei der

—

Si ttansactto ſ. de trancact. Et cui ſimpliciùs

1

nis ui

pearbit

en ſee
Comem

pollt di

en hne

lütarnn

le 4

buerim
leckms
mnrcer

lolet,i

leinel.

h eter,

ntoug
ſuen I
Norbucd⸗

Gin
ibuſge
nn
Caci⸗ e
4
7. ee

Alogete
Aherior

lernn

faln

7 .

De verborum ſignißicatione. 329

nini ſine arbitris, quàm pòſt ipſe creditori iti-
gem ſecretò, & ſine teſtibus reddiderit,
nccſit conventus ab improbo creditore negeare
inindient. poſſit, ſibi mutuo datum? cum certus ſit.
lemi ſitem hanc ſibi moveri, quòd nullas ſolutio-
annd ſi nis factæ probationes ſupereſſe creditor in-
tolared telligat. Et traditum eſt à quibusdam,
nnerdt hunc etiam jurejurando, ſi hoc ipſ) deferez
dinterttl.

ne tur, affirmare poſſe Iudici, nullum ſe mu-
edun tuum accepiſſe: quia, inquiunt, non do-
ne lum facit, ſed dolum excludit, quod omni
m jure licęgt. lI. 77. §. Titio f. de leg. 2. Rebuff. in l.
Cu un. notab. 9. num. 12. C. de ſent: quæ pro eo qued
Koen, intereſt. & . Bl. in rubr. num. zo, C. de fid. in-
n Erum. Verum hoc ut probetur, bonis 7
n em moribus & exemplo pernicioſum eſt, prz-.
unee ſertim cum aliæ prudenti viæ fuperint

nNHE“ quibus ſine perjurio dolum adverſarii ex
nun e cludere poſſit: & ſi non poſſet, tamen men- “
Ea dacio vincere non licet. Bl. d, num. 30. pr.

n u Nec propterea iniqua eſt, aut abſurda d. 3
aidne J. 77. quæ de caſu longè diverſo tractat.
AH Aliud eſt dolum repellere, aliud perfidiam
en ie S& perjurium aut mendacium in ſe admitte-
rptni re. Atque ideò hofti jurisjurandi fidem 9

iens ſervandam eſſe canenibus traditum eſt: c.
eace noli 23 quæſt. 1. etſi fraudem & inſidias ad-

ulmnt verſus eundem juſtas & legitimas cenſeat M
X „ (f. de-
N

/

330 PFralectiones ad titalum
c. dominus noſter 23. quæſt. 2. c. cupientes. ubi
gloſſa in verbo, malignantium, de elect. lib. . Nide
Covarr. lib. 1. reſol. c. 1. per. tot. etſi num. 4. ibid.

10° Denique ex hac lege notandum, ex bre-
viſſimâ mutatione veritatem obnubilari, ut
mirum non ſit, cum ex facto jus oriatur,
per I. ſi ex plagis S. in clivo f. ad E Aquil. quod
vel aliquantulum mutatà facti ſpecie jus
mutetur; nec protinus vafrum aut verſi-
pellem eſſe lureconſultum, qui de factis
propè ſimilibus variè reſpondeat. Ideoꝗq;
monendi ſunt clientes, ut facti veritatem

11 ſpecificè & per circũſtantias aperiant „ut

congruum poſſint accipere reſponſum.
arg. lI. ut reſponſum C de transaéat. l. precibus.5.C.
Qe impub. & aliis ſubſtit. “

Lex 175.

vipianus lib. 49. ad Sabinum.

Pecuniæ verbum, non folum
numeratam pecuniam complecti-
tur: verum omnem omninò pecu-
niam, hoc eſt, omnia corpora. Nam
corpora quoque pecuniæ appella-
tione contineri, nemo eſt qui am-

biget.

Omni-

VAN
0²
Minei

novò artificio contrarium probare nitatur.

6

—

(alird
tenecon
CInihd ca

(jerer
orngo

b
☛
Ulint lonn
letl

mnkſ

Nenn len

Qodton

1

V.
iſlelte, no

Fchrti
ge .V

lun⸗

iitun lun
otr ſen

foobaton
d l.

futij

Uenekeri

Here
eel

unt 6

eilin.

elnunell
öbrerien
Mdun abet
Obooblnie
ojus dinn
1 AMrl

ai lecit

un
guitt
holer ltel
aieinn

Peran .⸗

eſoonit
ljmuiun

Girun

oNHMN h⸗
M)

—

—
—

S=

ninoe.

Dort N

S

e

gn 60.

on

Quod non eſt generaliter verum. Si enim
Ajudice, non à parte, juramentum dela-
tum ſit, iniquum eſt alteri parti futuras
ſuas probationes juramento adverſæ par-
tis eripi. Vnde probatio contrarii admit-
titur. lI. ad monendi z1. f. de jurejſur. Cum & 4

S=
EE

De verborum n Kenifcatimne. 32 1

V MxINO.) ) De vi hujus verbi notan-
dũ ſecunduũ gl. in l. 1. S. ſi pecunia f. de-

peßti. per id quandoque tantundem ſignifi-

cari, ac ſi dicatur ipſo jure. ut cum emphy-

teuta canonem triennio ſolvere detrectans
omninò cadere jure ſuo dicitur, hoc eſt,
ipſoj jure, ut opus non ſit ſentensis decla-
ratoriâ. gl. & ibi not. in l. Græcè §. ilud ff. de f-
dejiuſſ. Et ſi omninò ſtandum fit j juramen- à
to, non eſſe locum probationi contrarii,
tradunt Rom. & Aret. in l. s duo ff. de acquir.

6

hared. perl. 28. §. exceptio, ibi, & omnino obſer-
vandum eſt juramentum, etiam peraliam actio-

nem ealem quæſtio moveatur ff. de jurejur.

contra plenam probationem admittatur

probatio in contrarium. per Rebuß. hic verſ.

ilud arg. I. cum de indebito, in fin. ibi, tunc enim

Hereditas juris nomen eſt, quod
& acceſſionem & deceſſionem in

eum ſtare oportet ſuæ confeſßioni, niſi evidentiſßi-
mis brobarionib. oſtendere neratn: ſit de probat.

ſe re-

3

djitatis de evictione corporum & rerum
ſingularium nontenetur l. 1. C. de evitt. Ius

5

332 Praleſlione: ad nitulanm

2 — —-— Emumumu᷑m=W= —ꝰ

ſe recipit. Hereditas autem vej
maximé fructibus augerür.

P Ereditatem luris eſſe nomen, non

corporum, quæ in hæreditate inve-

en at ince conſtat, quod venditor hære⸗

enim, quod habuit, vendidit. l. 2. §. §. 1. ff. de

H

bæred. pend. Non ſecus a atque is, qui jactum

retis à piſcatore, aut indsginem plagis po-
ſitis à venatore emit, eventum capturæ,

non ipſos piſces ferasve emiſſe intelligitur:

ut univerſum pretium nihilominus emtor
praæa ſtare neceſſe habeat, etſi nihil captum
ſit. l. ex emto /7.S. qui autem ſj. de ac. emti. Ni.
de evictione corporum ex preſſim ſe ven.
ditoridemque hæres obligaſſet: quo caſu
non propter venditionem, ſed propter
ſuam promiſſionem teneretur. arg. l. ſtigu-
latio iſta S. alteri f-. de verb. oblig. Et ita da-

mnoſa quoque hæreditas, hæreditas eſt, id

eſt, ex quq non tantm nihil lucri heredi ac.

