miliâ quæſtio haberetur; I. alt. f. ad Sylan.
modò, quod in ſe fuit, lecerit, id eſt, ſi cohæ-
redes admonuerit. arg. I. t. §. potuiſſe ibi,
2 quicquid potuit, fecit F. d. t. E contrario igi-
tur culpàâ non caret, qui non prohiber, cum
poſſet. Valet enim à contrario ſenſu ar-
gumentum, in iis, quæ principaliter, non
incidenter, & prout cauſa fert, proponun-

tur. Alioquin abſurdè concepta eſſet re-

gula in hunc modum; carere culpâ eum
demùm, qui non poteſt prohibere: cum

jta fuiſſet dicendum; qui non prohibes; ſi-

ve poſſit, ſive non poſſit.

IIlud quegritur: utrum illicitæ rei pro-
hibitio ad certas tantùm perſonas, ut ad
patrem in ſpecie l. quid ergò §. 1. fj. de bis qui
nott infam. & ad ſervos in d. l. 1. 1 3. ff. ad SC.

Hlan. & ad vaſallum in c. un. quib. mod. feud.
amitt. à n ad omnes Pertin eat d puta, an in-
juſté Invaſtim teneatur quivis defendere?

4 quilibet peſit? quod Bartolo rectè viſum
eſt in l. gen erali 5y6. n F. & 6. C. de decur. lib10.

& Baldoin l. ut vim n. 4. cum tribus ſeqq. F. de

I. & I. etſi gloſſa ibidem affectionem velit
conſider iri. Quod ipſum quoq; rectè de-
citur, ſi ſohriè accipiatur, nec tàm ad ipſam
defen ſonem, quâm ad modum referatur.
= A is

In quâ quæ ſtione & illud dubitatum eſt, an

ee n

MMserin

uguür,

elt, Nonn

ſgrenzt

Oeinz e
llynta.
etntocer
itohire
nmnpe

ockinrin

ne .

t llk
er ſahonen

7 ——

Itu

— rh

=

PE REGuLIS IuRʒIs. 121

Aliàs enim non amici, non ſocii, non con-
AfA ſanguinei, ſed omnium hominum inter-
Nn, eſt, hominem beneficio afficere! 7. f. de
d ſerv. expsrt. Quin & teneri quemlibet ad

Lumm alterius defenſioné vero eſt, quatenus po-
nnutden teſt, per text. hic. Nam nõ caret ſcrupulo ſo-
nentn cietatis occultæ, qui manifeſto facinori de-
ie ſinit obviare. c. qui poteſt 8. cauſ. 22. 4. 3. &
en, n qui non repellit à ſocio injuriam, ſi poreſt;
dnceſtn ett tàm eſt in vitio, quàm ille, qui facit c. non in-

tere tdn fſerenda 7. ibid. Poſſe autem videtur, qui
zukbeen commodé poteſt, l. Nepos Proculo ff. de V. S. 7„

Wumtie⸗ hoc eſt, ſine ſuo periculo, cui ſe nemo tene-
tur exponere. c. ex parte 47. extr. de appell.
nilctrtin⸗ Tenetur, inquam, naturaliter, & jure ho-
petiolul⸗ neſtatis Bl. in d. lI. ut pim n. 9. per l. 10. eod. tit.
n ui⸗ Cæterum ſi veltimore, vel puſillanimita- WDWM
1l5“* te, vel ſtupiditate prohibere injuriam ſine 9
gni R; dolo ſi uperſedit, puniri non vidertur poſſe.
Ianeus inl 1. §. 7u0ℳ Ki quis num. 22. f. a44 5yl-
Uris tee lan. Bl. d. loc. Dec. bic num 9.præterquam ille,
abirnnet qui alienam ſalutem ſuæ præferre tene-
o ee tur 4 1l. 1. §. 25⁵. & ſeq. ad Gllan. Neque con-
4Cr! trarium efficiturex l. ſed utrum ſj. ad L. Pomp.
mnke⸗e de parric. quæ conſcium ſceleris, etſi non
teot participem, ultimo ſupplicio afficit: etſi dif-
,onltt ſentiat gl. ibid. addens, ſubaudiendum eſſe,
tunt conſcium & participem. Nam inter con- xr
Nun 6, r 2=D H g ci.

122

Pa EIBCTIONB5 AD TIruruN

—

ſcium S participem certè Aliqua eſt diffe-
rentia. Participes dicuntur qui velcon-
filio vel aſſiſtentia, vel mandando, vel qua-
cunque ratione delicto præſtant favorem

& auxilium, uti poſt Capram concl. S0. oſten-
dit Proſper. Farmac. part. 5. prax. crim. tit. de

con ultoribus quaſt. 129. num. 35. quorum nul-

lu 11

& res ip ſa docet, & conſtat ex traditis à 4 Fa-

ſæpè eſt in conſciis. ut & natura verbi,

rinac. d. 4uæſt. 29. n. 45. & latè quaſt. 126. .

12 12. & ſeqq. Verumtamen apertum eſt, hoc
yverbo non ſolam nudam & inculpatam ſci-
entiam ſive notit am indigitari, ſine con-

ſen ſu, ſine approbatione: quia particula, c,

in materiâ malignâ emphaſin habet, ut & in

conſorte complice, conſpiratione, conſi —

lio, cõjuratione &c. ſed ad minimum ob ta-
citurnitatem, ſive non relevantiam, ut lo-

quuntur, cum deteſtando dolo onjuncta
eſt, & conſenſum ſceleri teſtatur, maximè
quando id tractum habet temporis, ut re-
1 vVelatum poſſet evitari. Cæterum de ſen-
tentiad. I. ſed utrum & l. 2. f. eod. tit. videri
poteſt Prolixe docens Farin. d. n. 153. & ſeqq.

Lex 51.
Gaius libro 5. ad Edictum previnciale.
Non videtur quiſquam id ca-

pere, quod ei neceſſe eſt alii reſtitue-·
Vids

Non
turlng
eg

illlei

gi
hitorn

Chun ſti
R tuecbete

R nuui

aſlce
Unchann

uuner

nnen
D

IItuuN

—4

n en k.

,Ibi r.

do,e

ſant byen
ncl chr
42, Gn ie

quofumn
nnura y

ttaditi. è

uf inl

41
ettunchiu
enya-
tati,teca.

tan

„ n 3
nenli

hhhent
une,l⸗
en
zm.

i 8 WW

vult ſuſci ipere actionem.

l

PEREGHLISIIRIS. 123

1DE quæ dixi in l. alud eſt 71. j. de
y. §.

VVlpianus libro 744. ad Edicdtum.

Non defendere videtur, non
tantùm qui latitat; ſed & is, qui Pre-
ſens negat ſe defendere, aut non

Hß

TEsraaice & fruſtrationem de- x

bitorum, ſeſe non defendentium, nec
copiam ſui conveniendi facientium magi-
ſtratus coërcere debent miſſione in poſſeſ-

ſionem t. t. f. quib. ex cauſ. in poſſ. ad petitio-
nem ſcilicet creditorum. Non ſolent e-

nim officium ſuum ultrò etiam non peten-
tibus impertiri l. 4.S. hoc autem f. de dam. inf.

Porrò quot modis fruſtrari, ſeque non de-

fendere videantur, hàc lege ezponitur.

Lex. 57.

Pau us lib. 42. ad EBdictum.

Cujus per errorem dati repeti-

tio eſt, cjus conſulto dati donatio

eſt.

Emens

. 2 32 .
1X

I24 PRALECTIONES AD TI TuTUIM

9

. Se —

— e

X P Mens igitur rem ſuam ſcienter, preti-

um non repetit, quaſidonaſſe videatur.

Hoc ira, niſi allum emtionis fiaem ſe ha-

buiſſe docere poſſit. Quid enim ſi à fure

rem ſuã emit jam abituro, aut, cum proba⸗

tionem dominii non ita in promtu habe-
ret, voluit venditorem ſpe pretii ſuſpende-
re, dum probationes ſuas inſtruat? Sic qui

Falcidiam ſciens omiſit, imò etſi juris igno-

ratione fecit, nihil repetit l. 1. 4. 92. C. ad L.
Falc. Nec intereſt. ſolutumnè ſit ſcienter
ingeb tum, an Promiffam modò: adhuc e⸗

nim donaſſe videtur, nec exceptio indebitæz

promiſſon § prodeſt lI. ult. C. ad L. Falc. l.
Camanus as . de oper. libert l. ß quis delega-

verit 12. S. ult. f. de novat. & l. ſeg. l. mandato .

agminnoſi mand.

C Xντ. 1ú1) Ita accipienda eſt l. da-
imas 52. y. l. in ſumma 65. S. id qu oque ff. de con-
didt. indeb. ut re petitio detur, ſi oſtendatur.

aliàs daturum non fuiſſe, per gl. ibi: quæ ſen-
tentia rationem habet, etſil. cum tale 72. §.
falſam 6. F. de cond. & demonſt. ex ceptionem

duntaxat, non etiam actionem det.
(Iter autem probabit, num actor per
errorem, an rens Onin ltò datum eſſe? A-

ctoris Auidem regulariter probatto eſt, nec
aſſeverando, ſe probare non poſſe, reum
neceſſi itate Probandi contrarium adſtringit
l. 22.

MMN.

Cebele ſcie
Pnonnin
Nrohneh
44nn
Aam ore
labennt

Miſhe

ftunm pDpDr, REGuITIIS IuN I s. 125

—.—.—

—

mer, e ; 1. 23.C. de probat. Sed quia donatio in du- 6
Kien beio non præſumitur 4d. I. Camyanus l. cum
ſloen ehn de indebito f. de probat. magisque pro erro-
Uenindice re, quàm bro donatione præ ſumitur gl. in l.
1, cmn generaliter, ſt ſuper verbo, Cauſa C. de non num. pec.
ponntk Dec. bic n. 3. conſequens eſt, reum probare
riſin Aebere ſcientiam actoris, ſi is paratus ſit
u n ignorantiam & errorem ſuum juramento
aljmnse. probare c. g. c. . extr. de elect. in 6.c. in lectum
1119,04 37.4. 2. cum ea, quæ in animo conſiſtunt,
nbeheſten aliam probationé per rerum naturam non

nochedut⸗ habeant. Adde l. ſ non ſortem 26. §. i quis 7
enioNdn falsè F. de cond, ind. I. ſi cum aurum 70. F. de ſolut.
Cdl HNI

, vlyiana⸗ lihro 4. 44 Sdidam. JMẽ
PenlilH Neumo plus juris ad alium trãs-
nuuft ferre poteſt, quàm ipſe habet.
oltenert
* KErede, qui ab jnteſtato ſucceſſurus
cumtin erat, mortuo, antequam ex teſtamen-
eieehimn to adeatur hæreditas, ſi poſtea deficiat te-
ne ſtamentum nemine adeunte ſcriptové hæ-
min⸗ 4 rede ante aditionem mortuo, quæritur,
runchi quis debeat ſuccedere, urrum hæredes inte-
rveb? ſtatò defuncti? quod pleriſque vidererur.
cle⸗ Verum eſt enim teſtatorem in effectuinte-
—MH ſtatũ deceſſiſſe er.rde⸗ bared. us e inteſt. An 2

49 vero

P.

DDM 126 PAARCTIONES5 ADb TITuTüIM

— ð

—

verò alni,qui nunc proximiores 1 nt? Id
2 magis eſt. Id enim tempus ſpectandum

ferri cœpit l. 1. §. proximi & §. . quis igitur F.
unde cogn. Atqui ipſi delata non eſt, utpo-
te cum ex teſtamento adiri potuerit: Un-
de jus. quod ipſe non habuit, ad ſucceſſo-
rem transferre non potuit. Qued ſecus
3 eſſet, ſi poſtea teſtamentum, quod impu-

lum eſſe apparuiſlet. Ius enim ſucceſſio-
nis, quod etiam ignorantibus defertur l. 86.
inmatti, delatam paſſeßionem ff. de acquir hæ-
ved. ad hæredem ſuum tranſtuliſſet. Nam
4 eo ipſo, quod teſtamentum impugnavit, &

tendum eſt, ipſum adüſſe hæreditatem &
pro hæredegeſſiſſe . pro harede 260. f. de acq.
5bered- non obſta te, quod etiam teſtamen-
tarius hæres adierit, adeoque videri poſlit,
inteſtati aditionem, quæ amdiu pendet cauſa

fra. h. t. ſiquidem non poſſit ante deferri l.
D f.. de acq. hæred. ut nec antè locus ſit bovo-
6 rum poſſeſſioni 1. 1. C. de bon. goſſ. ſec. tab.
C um enim aditio hæreditatis ſolo fiat ani-
mo l. ſi quis eætraneus 27. & l. f de 404. hæred. &
hic animum ſuum ſatis declarârit, impu-
gnando teſtamentum, nihil ſanè cauſæ eſt,

eſt, quo primùm ab inteſtato ſucceſſode-

Anare cœperat, poſt ipſius mortem nul-

Ab inteſtato hæreditatem ſibi aſſeruit, fa-

teſtamenti, nullam eſſe, per! geamaiu dy. in-

Crus ſun

Uit avtem
Pheredte

ſamen cume

ſuge tekun
Etlim ereoe⸗
Uun noo e

io kin!
Wnn ſe

ſiſllells i
Aiidkeuter
Fing e

n himin
iuſelen
ifunfn.
umn lel

ieckigwi

Clmntn
N

cur

fuuuu DE REGUTIS IuR 18. 117
Slorrecndt cur jus ſuum ad hæredes non transmittat.—
Etſi autem verum eſt, nohn prius adir: poſ- 7

lcelt. ſe heæreditatem, quàm ſi ſit delata d. i. 27.S. 2.
KImO⸗
tamen cum ex poſt facto appareat, nallum

euts Ner
iuri fuiſſe teſtamentum, atque adeò nullam
lwlelhl⸗
nei etiam ex eo aditionem, fatendem erit, non
tum modô deferri ab inteſtato, ſed ab ini:

,Alctek,⸗

tieo ſtatim à buncto mortis defuncti: &
Cühn tantùm reſpectu ſe ſententiæ ſive declaratio-
ne nis judicialis in ſuſpenio eſſe, uter rece
etenn adierit, & uter nulliter? teſtamentarius an
nreeſ⸗ legitimus à reſpeétu veritatis non item:
Eeruh cum periniquum foret, veritatem vitiar?
an / aAlterius vel errore vel fraude I. illi itas §. ve⸗
ile. dn zitas F. de of. præſid. Secus tamen eſt in bo-
nprinl norum poſſeſſione d. . 1. Ratio differen-
en tix eſt, quod lex defert hæreditatem, ſe- 9
tlinN cundum naturam & veritarem, quæ ſem-
zuu per eſt certa & cadem: bonorum poſ-
utelnmg ſeſſionem non defert! exiſed homo, Præ-
eihe tor ſcilicet, qui defert ſecundum opinio-
et nem, cum ut homo non poſſit aliter. Ne- 10
que in contrarium movere nos debet, quod
hic ab inteſtato heres dam teſtamentum
Gltborr impugnat, non poſſit aliter dici adire hez-
, reditatem, quàm ſub conditione, ſi teſta-
m. mentum non valeat: at verò aditio hæredi-
k tatis ſit actus legitimus, qui conditionem

non adinittat . aaas legitimi 77. infr. h. t.
1e Nam

.
N

12 8 PRXLRCTIONESADTITILIUIMA

11 Nam dico reverà non eſſe conditionem,
cum omnis vera conditio poſita ſit in futu-

ro eventu l. inſtitutio talis 10. S. ſi quem ita ſ-.
de condit. inſt. cum ſimil. Hic autem in præte-

ritum verum eſt, teſtamentum nõ valere, li·

cet ejus declaratio poſtmodò ſequatur. Fac.
L. ſi quis afirmaverit 9. S. item ſi tabula 2. ff. de
dol. mal. l ſi filius 16. ff. de lib. & poſth. ubi filius
ex aſſe hæres inſtitutus, præterito polthu-
mo, & antequam is naſceretur, mortuus;
eo nato creditur ab inteſtato hæres extitiſ-
ſe. Facit etiam ratio l. ventre præterito 84. F.

de acq. harel.

1½ Quin etiam ex ratione legis Pannonius

Arvitus 86. eod. tit. de acquir. hær. tractari po-
teſt, ſaltem reſtitutionis in integrum re-

medio ſuccurrendum eſſe hæredi ejus, qui

per juſtam & excuſabilem ignorantiam
non adivit hæreditatem ſibi delatam, pu-
ta, ſi vel abſens ignoravit defunctum eſſe,
cui ipſe hæres futurus erat; vel ſi maximè
præſens fuit & ſcivit, tamen putavit ſe te-
ſtamento facto jure excludi, alioquin te-
ſtatus, niſi teſtamentum in medio eſſet, ſe
fuiſſe futurum hæredem. Neque enim in-
duci poſſum, ut credam, rationem reſtitu-
tionis in d. ! 86. principaliter poſitam eſſe in

abſentiâ Reipub. cauſsâ, ſed potius in ju-
1I3 ſtâà ignorantiâ. COertè Prætoris edictum

utkmwntin

He

Eint

DI

ll/ ſer g
u miii
lttercali⸗
Cl
ln
niprnen
imconiaium
lel pnigzn

ibgunauthe

,—

( luseni

—

Mlebet a
Plguil ce
uplnilin⸗

1

N i⸗

1lfrle

(lund.

Lihn:

N

1

IWhure n

00l

mu
—
ſe conltone
polnlankr.
1ann

. ennm

mum vöſdee
dolgen

4
n, uulift

5

Nrnteinſea.

cetetor, nont
Kroheresen:

n runin

ie len un
„Mr maun
in intep

enn annd.
Pbicelrn

zCehnn⸗
anplteſi⸗
i, Agu
elne⸗
Nane⸗
toent
Olun 6
un
uunsti)

in l. 1. f. ex quib. cauſ. mai. illam clauſulam,
KR qua mihi iuſta cauſſa videbitur, æquiparat

cæteris cauſis, adeoꝗ; etiam abſentiæ Reip.

—

△
causâ.

Porrò quod creditor in emtorem,

cui pignus vendit, contrà præſentem regu-

lam dominium transfert, quodi pſe non ha-
bet l. non eſt novum fj. de acquir. rer. dom. pa-

laàm eſt, non tàm jure ac poteſtate credito-

DE REG⸗uLISIuI RISs. 1229

*

ris, quàm authoritate legis dominium trãäs-

ferri. Ius enim ejuſmodi venditionem eo
loco habet, acſi à de bitore ipſo facta fuiſſet
§. I. I. quib. alien. lic. ſicut & tutor ac curator
bona pupilli vel minoris alienat, quorum
dominium ipſe non habet l lex qguaæ tutores

16

22. l. Fn. C. de aumin. tut. & procurator S. 42.

E& ſeꝗ. I. de R. D.

Lex. p.
CGaius libro 2. de Teſtamentis ad Ediltum
urbicum.

Nallus videtur dolo facere, qui

ſuo jure utitur.

Inc talem regulam colligunt; Quod

mihi prodeſt, quamvis alteri noceat,

id invito eo in meo poſſum facere, dummo-
. .
dò dolo caream. Vnde qui foſſam in ſuo

R

1 ſolo

Oð

)

130 PaAIECTIONES AD TITUIUIM

1

ſolo fecerat, etſi eo opere fontem vicini

averterit, nullà actione teneri Vlpianus re-

» * /. »
ſpondit in l. 1. 5. denique ff. de aq. pluv. arc.
Cur enim teneatur de eo, quod in ſuo fecit,

cujus arbiter eſt I. in e C. mand. non ut vi-

cino noceret, ſed ut ſuam conditioné me-

⁸ liorem faceret. Idemque in eo dicendum,

qui ædes ſuas altiùs ædificat, quod cuique
liberum eſſe de bet, etſi vicini luminibus of-

ficiat l. altius C. de ſervit. & aq. ubi Br. ſiqui-

dem ſuam utilitatem ſectetur, non odio al-

terius faciat. Malitis enim hominum in-

dulgendum non eſt l. in fundo f-. de R. YE.
Preorrò remotà etiam malitiâ, id quod

4 . . . „ . ,„ℳ„ .
licere dictum eſt re ſuâ pro arbitrio uti,

etiam cum damno alterius, non eò perti-
net, ut illa licentia modus ſit & menſura
noſtrarum actionum, quæ non ad juris per-

miſſionem laxiorem, utpote neceſſitati ac-
commodatam, ſed ad honeſtatis, humani-
tatis & charitatis regulas exquiſitiores ac

5 certiores exigendæ ſunt, Equidem chari-
tatem benée ordinatam à ſe ipso incipere,.

elegãter Salycet tradidit, in l. praſes C. de ſer-

vit. veruntamen id non oportet ad captio-
nem trahere, contrà æquiſſimam deciſio-
nem d.l. praſes: quæ cum d. I. 7. S. denique non

pugnat. Nam in illâ L. præſes principaliter

& conſultè res ſua alii auferebatur; in al-

△
tera

— 1

plblekkor

11!

s

Glilucipe
Penngincon

tr Vi ine

ukarunng he
Celmonidr.

Ptlialt nee
rti hgut⸗
6ircaome

ihinreſtato

It aincdn

TIuI

— —

* 1

e tonten ſid

eninman
n
1, allah
nilunintbus
n,onote
nru
uuf e
dto minn
, nonif

44.
g

3l Ae

NNajins

enatlin
uſtont

*
ðèGUBUĩ

D

DE REGIIISIIRIS. 1 t

M

— —. pꝰvò )e.

———

terâ aliud agendo, deoꝗ; accidenter, quod

genus in conſiderationem venire non ſo-

let: Vti apparet in eo, qui hæreditatem, 7
quantumvis lucroſam, ex teſtamento libi
delaram omittit. non enim tenetur legata-
riis, quibus legata interciderunt, cum ſuo

Juré uſus ſit, nec id egerit, ut legata inter-

VEtteret. .̃ quis omiſſa f. ſi quis omi j. cauſ. teſft.
Qun erſ hoc egiſſe doceri poſſet, dammo- 3
dô ſine dolo malo, ideò tantùm, quod hæ- *
redi ab inteſtato, amico ſuo, concedere ma-
luerit, adhuc dicendum „impunè hoc fore.
Nam in pari cauisà gratiſicationi locus eſſe
debet l. in navem à1. locat. Illud facile pro. „
bandum non eſt, ut liceat vicino ſontem
in ſuo prædio fodere, quem ſciat vicini
fontem averſurum eſſe, & ad ſe derivatum
iri, non aliunde aquam habiturus d. l. præſes.
Quid enim intereſt ſupra an ſubtus ter-
ram viam nocendi quærat? Nam & præ-
vemione jus jam quæ ſitum eſſe videtur

vicino argum. . i pluribus z2. in F. HF. de leg.

7. Adde. I. 1. g damnum il. f. ne quid in loc.
Publ. l. Proculut 26. F. de damn. infect. I. in-

uariarum 13. §. 1. F. de
H iininjur.

72 Lex

/ e

132 PRELECTIONES AD tIruruN ——
Lex 5 6. “ Gull
. G,, ertetes,in
ig M.
urlies BBBBͤtn
Semper in dubiis benigniora min
præferenda ſunt. Imlene,
“?YVZV edcod
1 Vbia accipere oportet, quæ remotaà neſe eun
benignitate æqua in utramque par- m a
V

tem rationis momenta habent: Veluti, le- tlle
2 gato Sempronio relicto, cum duo ejuſdem oneſend
nominis amici teſtatoris fuerint, benignius ſun
eſt, ſervare per interpretationem legatum ef et,
ei, quem ſingulari affectu defunctus pro-

ctus pro ngig
ſequebatur, quàm propter incertitudinem en in
voluntatis utrique negare, arg. à contrarie nngat

ſenſu l. ſi ſuerit S. ſed etſi, ihi, qiti charitate f. “
de reb. dub. Secundum quam interpretan- Pten
dæ ſunt etiam l. cum ex pluribus f. de ma-
num. teſtam. I. in tempus 62. S. 1. F. de hared.
inſt. l. 9. §. hares inſtitui, eod. tit. Vt fortè
non ſine ratione Græcus hic ſcholiaſtes ſur
exiſtimaverit, ſi de duobus Titiis dubitetur,

.„ „ Un, I0
cui relictum ſit, pauperiorem ditiori præe- en
ferri. Scilicet ſi in cæteris omnibus æqua- ln
les reſpectu teſtatoris fuerint. Cur non

enim dubiam voluntatem pietatis & 8
ſerationis præſumtione juvemus, ſi nihlii
S uſpiam

sf.

A

— uſpiam obſtet? Cæteroquin ſi omnimo- .
. dè æqualis ſint conditionis utrique, ſive

Aon hæredes, ſive legatarii, nulla eſt inſtitutio,
nullum legatum; d. l. 52. F. de har. inſt. d. l. ſi
fuerit f-. de reb. dub. utique cum & illud du-
u⸗ heumnr bitetur, in utram partem interpretatio ſit
futura benignior. Cæterum cum in d. .,ſi &
fuerit non dicatur ejuſmodi legatum nul-
em lum eſſe, cum duo ſunt ejusdem nominis
numm legatarii, & dubitatur, de quo teſtator ſen-
ent ſinß ſerit; ſed legatum impediri: non ſine ra-
und“ tione tentare poſſet aliquis, ſi parati ſint
nuing vel legatum inter ſeſe dividere, vel alter
onenen alteri cedere, tunc non debere impediri;

dene quin potius hâc ratione conſervari volun-
zincene tatem defuncti, & per illam legatariorum
E ſynonomorum concçordiam omne impedi-
u mentum removeri: non tantùm ideèò,
umimg gquod benignior ſit hæc ſententia, per no-
Mminſi⸗ ſtram hane regulam, ſed etiam quod inter-
pretatio potius ſit admittenda, per quam
14. W Valet actus, quàm per quam perit l. quoties
Iic Gς⅝ 17. f. de red. dub. & quod non dicatur incer-
is tum, quod aliquâ ratione ad certitudinem
n recdigitur l. 5. C. de ſent. quæ ſine cert. quant. &
mhn denique, quod lIuſtinianus haſce leges de
u e/ legatis incertis perſonis relictis procul du-
jennl bio correxerit, ut fatecur I. de legat. §. poſt-
ſend hbumo & I. de bon. poſj.pr. etſi illaconſtituo de-
4 13 Per- .

—
S

134 PsArECTIONEE 4D TIrüruM

———ðG

perdita ſit. Finge Titio legata eſſe 100.
cum duo eſſent Fitü A. & B. Hæres neutri
vult dare propter incertitudinem. Titius

A. dicit, ſe faſſurum relicta eſſe 100. ipſi

B. quod ſi hæ res diffiter: velit, neceſſe eſſe,

ut fateatur, relictum eſſe ſibi A. ſi ne hoc

quidem fateri velit, eſſe meram malignita-

tem & eluſionem. Si hæres dicat, ſe non

malignari, ſed fateri, alterutri relictum efſe

certò: uterque autem dicat; Ergò da al-

terutri, utri tu vis, & alter pro eo habebit,

ac ſi ipſi dediſſes. ego nullam viderem ela-

bendi viam. VI pianus in l. duo ſunt Titüi f
de teſtam. tut. dicit, non jus deficere, ſed
probationem. Ergò ſi legatarii ſibi mutuò
remittant probationes, benignéè ſuſtine-
tur voltas defuncti: quia ex ipſorum par-
te jus non deficit, ex parte hæredis deficit.
nam utique defunctus illud Jegatum no-

luit apud hæredem manere. Adde l cum
in teſtamento 2 4. ſj. de reb. l. 172. §. 7. infr. h. t.

l. Paula 27. 9. Pompeius in f. F. de leg. 3. 1. beni-
gnius 158. f. de J.

Lexr 537.

Gaius libto 15. ad Ediſum provinciale.

7

Bona fides non patitur, ut bis
idem exigatur.

§i

Ammnl

b

Nledito
4 Nuru

lganiilue
Unetlit rri
gleim⸗
Hemannr

Ute Cvodn

lneklinl ie

merrdo

inticbtot

uroonlecut
llineguent

Mlechin⸗

umnneſpe⸗

1

n Ceogte
Ercu lt
Wiaren 8

Aunfrtt,

lipden

— —

itetice

TIIun

—
Aünn
el

in 4 et
ſbil
erezcen en

In reerrent,
lAsri,
Is defteet

ri bi

iplormg
enl ete

§ I credhtor, b tergiverlationem m gebi

DE REGuTTS8 lukfts.

toris ejus inbona rei ſervãdę cauisà mi D

ſus, admiſſus non fuerit, & inde, quanti ſus

interfuit prohibitum non eſſe, conſecu-
tus, quæritur, an nihilominus debitor te-
neatur, cum quo nihil creditor negotii ha-
buit? Quod meritò improbum Paulo vi-

ſum eſt in l. ſ uis dolo 57. F. de re iud. ut ite-
rum exigat. quod jam eſt conſecutus. Hoc

ita, ſi à debitore, non alio quovis prohi-

bente conſecutus ſit: atque ita concilianda

1 3. §. inde quaritur ff. detab. exhib. Etſi enim
œnale eſt interdictum, ne vis fiat ei & . ta-

men reſpectu debitoris eſt rei perſecuto-

rium: adeoque rectè dicitur, ſi legatarius
ob tabulas teſtamenti non exhibitas æſti⸗
mationem legati conſecutus ſit ab alio,
quàâm hærede, adhuc legatum petere poſ-

ſe, ſiquidem pœnam tantùm conſecutus
elt: argum. l. alt, F. ne quis eum qui in ius voc.

nec adverſatur noſtra regula, quæ idem bis
ex igi vetat, non rem & pœnam: ſin ab hæ-
rede ipſo, rem jam habere viäctur: ui elti-

marionem habet ab eo, qui rem debet;

cujus hactenus tantuùm pœna Verſatur,
quòèd non communem æſtimationem, ſed

actoris juramentum lequi cogitur.

Ex häc regula i⸗ illud quoque deſcen- 4.

dit, etſi ce certis perſonis, jure refragante, non
re-

I 4

136 PEELECTIONS AD TTITUTUIM.

—½.
Se

recte ſolvatur, quod illis debetur, ita ut ex

tali ſolutione liberatio non contingat;: con-
tingere tamen virtute bonæ fidei, quæ ex-

ceptionem parit, I. agud Celſum 4. §. ſi quis
Pupilo g. de dol. mal. except. ſive locupletior
factus ſit creditor l. 15. f. de ſolut. ſive non

ſit, dummodò nulla debitoris culpa argui

85

poſſit l. in pupillo ⸗7. d. t. Adde etiam l. oͤrl-

chum 97.5 dolo y. . de ſolut.

Lex F5.

lpianus libro 2. Diſputationumw.

FFEx poænalibus cauſis non ſo-.
let in patrem de peculio actio dari.

1 Vm ipſi filiifamilias pro ſuis delictis
C conveniri ipoſſint S. ult. I. de noæ. act. in
patrem aGiο dari non debet l.:.8 ſi flinsſam.
7. F. de his guis eſfud. vel deiec. niſi quatenus ad
eum pervenit l. 3. S§. ex furtiva ſ-. de pecal.
2 Quod ſecus eſtin contracti bus d. S. y. l. K
quis 74. ff. de pecul. vel etiam poſt litis con,
teſtationem, quæ pro contractu ha-
beturd l. 2.S. idem ſcribit ii.
de pecul.

.

Lex

ſhin

Here
igrel
Cllat

rn
etbtenn

elu uilacc

innerk,

Weizloe
Pinfeeh.
Criektion
irn
Wiarlthe
ien

d Mrurnn

beilh inte
continpn.

„ .
llen 4ſs

7 1

7

1 1
Uve oelheie
, lor ſe
ſ hen
ditorscun

0

5
4
1

1
.

6

gro ſus
l.ett4

S
eAE
N h
t ,8 ,
Eb /

„

/.
—

PDrIMREGCMHLISIIHNIS.

rz

Acgeetiunt.

Lex 579.

Vlpianus libro 3. Diſputationum.

Hæredem eiusdem poteſtatis
jurisque eſſe, cujus fuit defunctus,

conſta t.

Ententia eſt: conditionem hæredis de-
O teriorem eſſe non ſolere, quàm fuit

ejus, cui ſucceſſit. Nec enim æquum eſt,
ei nocere, duoe adverſus eum non nocuit,
in cujus locum ſucceſſit l. invitus 156. S. cum

quis infra. h. t. Negationem enim in vul-
gatàâ editione deſiderari docet lI. 2 S. ſi quis ff.
de itin. al. priv. Quin autem ſæpenumerò

itidem non ambigitur. Nam tutores qui-
dem & magiſtratus, qui eos dederunt, tàm

latæ, quæ pro dolo habetur l. . C. de hared.
tut. l. 6. f-. de magiſtr. conven. l. curatoris C. de
neg. geſt. Hæres adverſus pignoris perſe-
cutionem exceptione longi temporis uti-
tur, in caſu l. an vitium ff. de diverſ. & temp. præ-
ſeript. quâ defunctus uti non potuiſfet. Hæ⸗
res reali actione quâ defunctus, etſi non
poſſideret, tenebatur, ipſe tamen nontene-
s ratio ſumi-

tur l. i in rem 72. f. de R. V. Cuju

1 5

S

tur

R— . .„ 2
melior ſit hæredis, quàm defuncti conditio,

doli quàm culpæ nomine teneri certum eſt;
utriusque hæredes non niſi doli culpæ que

SSH 6

Alerut
liisfe
ſentrette
ſter lin⸗

139 PXTECGTIONE AD TITuLuN

—,

s

4 turex l. Kcut 3. ſapra. h. t. Huc tamen tra-
henda non eſt I. 12. F. de aq. pluv. arc. ut
hæredi ejus, qui aquæ pluvie arcendæ actio-
ne tenebatur vicino, optio detur, aut opus
factum à defuncto reſtituendi, aut patien-
tiam ſolummodò præſtandi &c. quodque
ibi dicitur hanc optioné dari emtori cæte-
risque ſucceſſoribus; de rei, non juris ſuc-
ceſſoribus oportet accipi. Petr. Fab. hic per. WD
ſi tertius S. pen. junda l. 4. f. de aq. pluv. arc. Z H
4 Veruntamen non uno tantùm caſu delegen
pergdit officjum ſuum hæc regula. Privile- Abtan
gium enim,quod quibuſdam perſonis com-
PpPpetit, ut in id duntaxat, quod facere poſ- Kone
llnt, condemnari debcant-, l. Diyus 28. h. k.
hæredibus eorundem concedi non ſoletl. (h
etſi fidejuſſor æ ſ maribus & l. ſciendum 2.f.
de re ſud perinde ut alia quoque perſonalia
6 jura. illo tamen in hâc ſpecie diligenter ob-
P ſervato, quod hæres mariti „qui in ſolidum
reſtitutionis condemnari poteſt, habeatt ta-
men retentionem ex causâ donationum
quoque à defuncto factarum: l. rei judicata
7 15. §F. 1. F. ſol. matrim. ut appareat donationes 6
inter conjuges, etſi morte donatoris conva- Uunmm
leſcant, non tamen ipſo jure convaleſcere“ iſtte
ſed ope duntaxat exceptionis, arque adeò
naturalem obligationem manere, cujus in-

tuitu retentio aut compenſatio hæredi in-
dul-

Inn

— .

ücumnentr
Mu

ActNr.

ent, u
i, umrt,
tientoncre
Nor iurslu.
üle
1 ſungt

eſfmn

perictünns
0 ſueep⸗
Di11
i nond.
ne jelin
lpennt⸗
llebent

lje
ontim
1oriN
ule
. llſut⸗
ui

que eſt, ut mandati teneatur, per

—
J

dulgetur. Denique notanda hoc loco l. 36.

DFE REGIuIIS IuRIs. 139

§8. Titia ſf. de condit. & dem ut hæres repræ-

ſentare fideicommiſſum cogi non poſſit, a-

liter quàm defunctus potuiſſet.

Lex So.

Vylpianus libro 1o. Diſputationum.

Semper qui non prohibet pro
ſe intervenire, mandare creditur.

Sed & ſi quis ratum habuerit, quod
geſtum eſt, obſtringitur mandati a-
ctione.

C Um inter negotiorum geſtorum &&

mandati actionem multùm interſit,

alterâ duntaxat doli levisque culpz nomi-
ne competente, per not. ſupra. in l. contraltus
h. t. alterâ, negotiorum ſcilicet geſtorum,

etiam leviſſimæ, per S. igitur in f. I. de oblig.

qua ex quafi contr. meritò quæritur: utràâ te-

neri debeat, qui non quidem ignorantis
(quo caſu negotiorum geſtorum dari æ-

quiſſimum eſt arg. I. pdejubere 30. f. de fide-
juſ. & l. 3. F. ſn. cum l. ſeq. f. de neg. geſt. )ſed
non contradicentis negotia geſſit? magis-

text. hic &
16. 5. i paſus f. mand. adeoque regulariter

non

E.

2

èð

140 PzALECTIONESAPDTI TuIUM.

— —

non niſi de levi culpà. Cur non enim
inhibuit, ſi parum diligentem ſuisque

negotiis inidoneum judicavit? Hincque

valde com probatur regula, ſcientiam ejus,

qui, cum nullo negotio prohibere potuiſſet,
non prohibuit, pro conſenſu haberi. Nec

5movet gl. in l. quidam 12. f. de evict. quæ ex
pretii perceptione, non autem ſcientiâ co-
2 heredes evictioni obligari contendit. Præ-

terquam enim quod id Scævolæ verbis li-
quidò repugnat, illud etiam verum non eſt,

magis ex perceptione pretii, quàm ex ſol
ſcientià conſenfum argui poſſe. Sæpéè e-
nim factum admittimus, quod non admit-

tetremus re integrà. Illud non impugna-

re, patientiæ eſt: hoc non prohibere, mali-

tiæ alium adirritos actus inducentis. Vn-

7 de 8& pater, qui electioni filii ſui ad magi⸗-
ſtratam non contradicit, tenetur præſtare,
quicquid in Republ. ſilius geſſerit, acſi di-
ſertè fidejuſſiſſet l. 2. f. as municip. ſecun-
dum quam etiam ſupplenda lI. ſi filiugſam. f.
de admin rer. ad civ. pert. „—
8 RATUM HAEFUüERIT) Vulgaris eſt

regula: ratihabitionem retrotrahi,l. fin. C.

ad §C. Mated. l. Licet f-. de judic. mandatoque

comparari, non tantùm quoad effectum.
ſed etiam quoad, actionis ſpeciem, ur gl.
hoc loco ſentit. Quorſum enim utile eſt
— dice-

D1

——

Ccere,nege
6nonnan⸗
lumundai
glotinl
Kenet
Uunidonen

Cancen

egthunt

Ulinsetek
11n

iibenioden

Aldoberi

llisimpe
litedipl
lenn

IIIu DrE RECGIuIISIIRIS. 141
I dicere, negotiorum geſtorum actionem da- MJM

enen li ri, non mandati; venire tamen omnia, qu
enn Hi in mandati judicium venire ſolent. Porrè 29
ſetnim quod in l. ſi pupilli S. item quæritur ſj. de negot.
ier geſt. ratihabitio negotiorum tantüm geſtto.
luhabe N rum actionem parit, non mandati, illa ratio
Enim eſt, quod ejus negotium non fuit, cujus no-
tenſem mine geſtum eſt, per not. Fabri hic: alioquin
ntentth nullus erit effectus c. ratihabitio de R. I. in 6.
eide i . d. I. fin. C. ad Maced. Denique notandum 10
mennu ratificationem non tantùm verbis, ſed eti-
ei ng am facto fieri, per not. Cagnol. bic. Vnde
N uilitis im pen ſas à falſo procuratore factas

ulum ſolvit, eo ipſo geſta ipſius rata habere intel-
la 3
E lpianus libro 3. Opinionum. S
,ſett, RKr J S
geſen Domum ſuam reficere uni-
6 „ Ccuique licet, dum non officiat invi-
11 1
LRMNMOE

to alteri, in quo jus non habet.

B
ſ 6,7
1
VAN
.

11)Nn N Ihil refragatur l. nullus 51. b. t. S& l. al- 1

, . .Z . *
tun tius C. de erv. & aq. Nec enim hic di-
citur, non aliter cuiquam licere ſuam rem
41/ He . 7 „ *
vouie reficere, quam ne invito alteri noceat.
ſao eh, . .
eeh ut Cagnolo viſum eſt; ſed ut ne noceat in
neunmd. e0.
6

. . 7 ——
eo, in quo jus nocendi non haber: veluti ſi

ſtillicidium in aream vicini derivet aut ſu-

2 per ejus domum projectum faciar. Porrò
ſi habeat jus, ut in ſpecie d. l. altius, ne vide-
bitur quidem officere, ſed lucrum dunta-

xat, quo hactenus vicinus uſus eſt, inter-
3 cipere l. Proculus f. de damn. inf. Illud omit-
tendum non eſt, jus altiàùs tollendt, quod

cuique vel ad cœlum, uſ ue competere gl.
tradidit in d. . altius, & Dec. in d. I. nullus per l.

En. S§. pen. H. quod vi aut alam, hodie corre-
ctum eſſe per l. 12. S. 1. C. d. adif priv. ubi
Præcipitur, ut qui proprias domus renovare

cupiunt, veterem formam non excedant, ſlt⸗-

cut nec hi qui novas ædificant, aut lumen
“” vel proſpectum vicinis auferant, adverſus
4† ea quæ pridem conſtituta ſunt. Illud de-
nique ſciendum, modum ædificiorum non

ſtatuta & conſuetudinem æſtimandum eſſe
l. 3. C. de ædif. priv. illo obſervato, ut ne pri⸗

Ktus l. 2. eod. tit.

Iulianus libro“. Digeſtorum.

vatâà novitate publicus deformetur aſpe-

Hereditas nihil aliud eſt, quùm

ſucceſſio in univerſum jus, quod de-
functus hahuit. “”
Sð Ke.

X

142 PRXLECTITONESAD TITuLUM

511

ar

Eyein
R 146

degenten
ſtur, tenunitt

ſonihrekere⸗
Poleutmneh
Gttern., Eti

(elutlo
tàm ad Ius commune, quàm cujuſque looii

Pmgnonebe

ſhetenonen

eneltamen

” Ueſgti

. 0

Uupt ele

5

A
E

kuen

Lomon
in,¹
lvdicun

4d Mmu

—

lei⸗ “

Nhkin, Mn
Aties Nei .
lucmm inn
ljan⸗

. Mucor.

3 A! llen,
114.l rulre

n,hocet e e
1 A
1 „

nonenatn,
nt, A
erint, en
nt. Mde.
g
ahulgteis
undunek

netur 4,⸗

ð

DHE REGHuIIS IIRIS.Z. 145

llen. al,g

Epetita eſt ad verbum in l. nibilaliud XI

22. f. de V. S. ubi plura notavi. ud

eleganter à Decio & ſequac ibus hinc infer.

tur, renunciationem à fillàâ factam ſucceſ-

Koni ſive hæreditati paternæ, extendi non
poſſe ad fratris hæreditatem, qui patri hæ res

extiterat. Etſi enim per conſequentiam

patris quoque bonaconſequatur, ſecus at-
que per renunciationem actum videbatur;
verum eſttamen, illam à bonis paternis ab-
ſtinuiſſe: ſiquidem fratris aditione hæredi-

tas patris eſſe defiit, atque cum bonis fra-

tris confuſa eſt: l. ſed ſi plures S. f filio F. de
vulg. & pupill. ſubſt. ſimiliter ut in l. an vitium
§. ſin. f. de div. & temp. præſcript. hæres in re
hæreditari, à defuncto diſtractàâ, & poſteàâà

à ſeredemtàâ, non amplius defuncti,ied ex-

tranei ſucceſſor intelligitur.

Lex 67.

Iulianus libro 17. Digeſtorum.

Quiſine dolo malo ad judici⸗
um provocat, non videtur moram

facere.

E Tideò litis conteſtatio non protinust

moram inducit, cum fieri poſſit, ut ad

judicium reus Provocctdum putat bonâ ſe
in-

I44 PALECTIONES AD T ITuILUIM.

— ð

inſtantiâ uti: unde nec interitus rei conti-
nuò ad ipſum ſpectat, tàm in univerſalibus,
ut arbitror, quàm in ſpecialibus petitioni-

bus. ita enim cum Azone generaliter acci-
pio verba l. illud 40. ff. de petit. hared. Nec

uſuræ ſtatim currunt, arg. l. ſi quis ſolutioni f..
de uſur. Hiſce non obſtat l. nemo a. . ſ poſt

moram ſj. de V. O. quæ indiſtinctè moram fa-
cere aſfſerit eum, qui litigare maluit, quàm
reſtituere. Id enim plerunque & ſecun-

dum communiter accidentia verum eſt, e

. . 4 . .
cum fieri vix poſſit, ut ex libello reus igno-

rare cauſæ ſuæ merita poſſit. Cæterum ſi
probabiliter ignoret, non debet propter

metum periculi moræ jus ſuum indefen-
4 ſum relinquere. d. l. ilud. Quo confert,
quod ante allegatal. nemo loquitur de pro-

miſſore, qui utique promiſſionem ſuam,

