timatos, excludere; non item extraneos

menti conditione & qualitats dijudicare
non erit difficile.

Lez

ſcriptos hæredes. quod pro ſubjecti argu⸗

Prælefiones ad titulum

— 4

Lex T.
Vlpianus libro 3. ad L. luliam & Papiam.

Aliud Fraus eſt, aliud Pæna.

Fraus cnim ſine pœnà eſſe poteſt:

Pœna ſine fraude eſſe non pote

Pœna eſt noxæ vindicta: Fraus &

ipſa noxa dicitur „& quaſi Poœnæ
quædam præparatio.

cipitur ff. de ædil. edict. Veruntarnd el teanch
& pœnæ differentia aperta e en hoe
textu, tùm ex loquendi ulu. u udem
admittere probè dicimus: Parne ämi.
tere nemo dixerit. Sic & fraude ager

netiam pœnâ agere. Fraudis &
2 citur, non etiam pœnà agere

doli obſcurius diſcrimen eſt, quamvi

ferre omnes dicant, cum neutrum ſi

facilè́. Nam & fraudulenter
tero conſiſtat facilè. Nam & fraudulente

ſſim: hincqꝗue dolo
agit, qui dolosè; & vici

fraus ineſſe ſcribitur in. jurisgentium S. ſed ſi

fraudandi f- de pact. Mibi videtur dolus

õ am &
3 activè, fraus paſſivè oniſtac. Ate,
in fraudem aliquem WBeze r, quod de do=
fraudem alicui fer re res dicitut. lo ab-

7 Eteres fraudem pro pœna ſolebant
ponere, inquit Vlpianus l. 23. H. e

= =

ſoabſum
le, 1u00
10 Etpe
hoetien
ills huutk
fialift
lecſtpet
Coluck,e⸗
bluinec
lultzerſ
Ehammnea
CAnctacton
Gunct
inmnmtm
Gumcobes
ſorx
5 d0
Oleiger
erumn
Cnnen 0
Nltent,

Ptoelngit

cſenteti
fonnen
Drufh
waine
llen don

4Gin n⸗
lit

8 De verborum ſigniſicatiene. 2525
lo abſurdum forer. Itaque ſicut fraus pœ.
næ, ita dolus fraudis videtur eſſe præ para-
. tio. Sed pœna quidem ſine fraude eſſe non 4
6en poteſt; fraus ſine dolo poteſt: quanquam
Am . talis fraudis in jure non habeatur ratio. I.
n An fraudis f. de R. I. Viciſſim dolus ſine frau-
Ae e de eſſe poteſt. Nam malignum conſilium
10. ock dolus eſt, etſi eventus non ſequatur. Do- 3
Irank lo denique contractus initus ipſo jure nul-
gui en lus eſt;, etſi fraudem ſive deceptionem ac
dam num non eſſet paſſurus alter, cum quo
cCcontractum eſt. Nec enim hoc quæritur,
peniſlt damnum ſit paſſus; nec ne: ſedidtantùm,

ul an quacunque ratione ejus interſit, contra-
tmenii Ctum dolo ab altero factum irritum eſſe.
edüm aie POENA SINE FRAuIuIDE ESSE G
I In NON POTEST.) Atqui diverſum quan-
int. doque videri poterat: veluti ſi putator ex
nue un⸗ arbore ramum dejecerit, & prætereuntem
„ Hucht hominem occiderit, tenetur, etſi fraude
un non fecerit, modè in culpâ ſit, ut quia non
umn tu proclamavit. l. ü putator1. ſ. ad L. Aquil. Sed

beclier réſpondetur, ibi ad damnum teneri, non ad 7
Pirhr „poznam, quæ multis inter ſe modis diſtant.

um Fna vindictam pefſequitur: damnum id
jlen tantùm, quod intereſt, continet. Ertideò 3
u Hiliber homo occiſus ſit ſine dolo, nulla eſt
de aGtio, cum damnum illud ſit inæ ſtimabile.
leN hlibejtas f. de R. I.l. 3. F. ſi quadr. paup. l. “
54 66.

S

2 ½6 Pralelliones ad titulum

Lata autem culpa, ut quæ dolo videtur eſſe

proxima: l. quod Nerva f. depoſ. meri-

t0 coêrcetur: quanquam hæc coercitio
non tàm in pœnam præteriti admiſſi,

10 quàâm in cautionem futuri contingentis

. . 2 „» .⸗ „ . .
fieri ſoleat. Cæterum Alciati ſententiam

amplecti non poſſum aſſerentis, quando-

Qque etiam ſine cauſsà puniri aliquem in cõ-

ſequentiam; ut eum qui ſervum noxæ cauſ-
sà dedit. Damni enim, non pœnæ nomine
fit deditio, domini intuitu; quam vis reſpe-

Gtu ſervi pœnam eſſe contingat. Sic nemo

dicit patrem pœnà affici, cujus filius ſup-
1 plicio afficitur, quamvis damno affici ve-
rum eſſe poſſit. Et cum antiquo inſtitu-

to, fuſo exercitu, decimus quiſque fuſte fe.

ritur, etiamſi ſtrenui quoque ſortiantur, ut
Tacitus inquit; tamen magis exiſtiman-
dum eſt, ducem univerſum exercitum pro
ſontibus habere, majori tamen parti par-
cere velle. Quis enim furor eſſet, illos

12 ſupplicio afficere, quorum comperta & in-

dubitata eſſet innocentia? Verum eſt ita-
que, ſine fraude pœrnam non eſſe, eaque ſi

non compertà, tamen præſumtàâ; quæ in
atrociſſimis maximique exempli deliétis

ſufficere judicatur. I. quisquis C. ad L.
lul. Majeſt. l. 1. f-. ad SC.
Sylan.

ck nan
UAnn Uerr

3

—
wan—

lr

mololn’n
alehinon

CCen
Cliintn
nintk
fünzecun
limatio
Iln gcice
inanmn
nbgernn

ſ

goloft
gginpott
liteti
mil in

Une
(uutt

iu Moy

bt ar

N

—

idern i⸗

Aennſ di

Ec cderit

tiſententan

Nk, aune.

eninc
noxrtc
e vorr
Jumnitf
ur Klend
natlu in⸗

mno Mele.

rignitt
iſenit
eſottinmt

i ezitrn.

etereſtum
enputl Nr
or ehet,i⸗

vmneintt⸗

ennelt⸗

04)

4
ei An
Lonnhgeni

-⸗=

Defverborum fignißcatione. 2

N.

Oummm.

2

Iter Multam autem & Pænam;

multùm intereſt: cum pœna gene-
rale ſit nomen, omnium delictorum
coërcitio; multa ſpecialis peccati,

cujus animadverſio hodie pecu-

niaria eſt. Pœna autem non tan-
tüm pecuniaria; verum capitis &

exiſtimationis irrogari ſolet. Et

Multa quidem ex arbitrio ejus ve-

nit, qui mulcam dicit: Pœna non

irrogatur, niſi quæ aliquàâ lege; vel
quo alio jure ſpecialiter huic deli-

cto impoſita eſt. quin imo Multa

ibi dicitur, ubi ſpecialiter péna-

non eſt impoſita. Item multam
is dicere poteſt, cui judicatio data
eſt. magiſtratus enim ſolos & præ-

ſides provinciarum poſſe multam

dicere, mandatis permiſſum eſt. Poe-

nam autem unusquiſque irrogare

poteſt, cui hujus criminis ſive de-
licti executio competit.

ISI Qux ALIQA LEGE) Pœna·mn

tamen cx lege irrogatam judex ex

R cauſ-

Er

———

278“ Prreledtiones ad tiralum d

— 4

—
mur

aulsd alterare ſolet, non leviorem infſige- Mzpini
re: veluti cum graviore pœnàâà impoſità, ſil lule
quùàm quæz lege infligatur, infamia, quaſi uun in
com penfatione factâ, evitatur. I. quid erge Wans
. §. pana gravior ff. de his quæ nor. infam. ut l
à Nam citra cauſiæ cognitionem levior lr idflgen
l bœna itrogari non poteſt. l. u. C ad L. Iul. de yllotti
vi publ. l. etſi ſeverior C. ex quib. cauſ. infam. niſt d /n
3 Quæ nam verò caufſæ judicem movere de- tiokinnn
beant, non eſt facile deſinire. Improvi- oelenenot
7 fus certè cafus mitiore pœrnâ dignus eſt: n

il
I. 1. f-. de incend. ruin. & e. l. qui ædes l. eſpicien- l
S dum ff. de pœn. & qui diutino tempore in ugoimn
reatu fuerit, aliquatenus ejus pœna ſuble- nſiſenn e
vanda eſt. l. ſi diutino 25. ff. eod. Sicut vi- iI, Mamn
ciſſim delictorum frequentia pœnas aggra- he
vare ſolet. lI. aut facta S. fin. f. de pœn. Inferio-
4 res verò judices pœnas à lege ftatutas in-
juſſu ſuperiorum mutare non debent: Bl. in Enmit
22. C. de iſur. rei jud. cum facti quidem quzg- ettteunn
ſtio ſit in poteſtate judicantium, juris au- nen
tem auctoritas non fſir. I. 15. F. ad municix.
Et mulctæ quidem indiétæ ex cauſsâ de-
mminui remittivé poſſunt, veluti ob pau-
pertatem mulctati: l. eos, in f. C. de mod.
muld. ponæ per ſententiam femel illatz
non niſi Principis beneficio remittuntur. nng t
& I. adbeſtias 31. f.depæ n. Regulariter quoque
mulctæ fiſco debentur: . j. C. de mod. mulé.
Pœnæ

☛⏑
—
=ꝛ
=
=
=⸗ẽ —
SS= —
S=fzs—
2
——
=
—

Sõä

De verbormm ſgnifcatione. 2 19

—

ming. Pœnæ parti adjudicari ſolent, I. fin. f. de li-
inpolt. Zitioſ. gl. in l. un. ſuper verb. mulctätur C. de his
ni, gul gui potent. nom. &. MM
gde MAGCISTRATUSSOHI O3.) Eigè, 7
t. iin etſi partes judici ex compromiſſo aditi
n lende mültæ infligendæ ſuo arbitrio jus dede-
Il rint, nihilomagis mulctare eoôs poterit. l. pri-
ifßn patorum C. de jnrisd. om. jud. Illud porrö
veel Notandum, minimos magiſtratus mulétam 8
mpn rrogare jure non poſſe; , defenſores O, de de.·
uch Tenſ. tGie. nili quatenus iis jura & conſve-
iun. tudines municipiorum permittunt. Et ſub
nporen Præcepto irrogatam, velurti ſi cives intra 2
ſbl. Præſcriptum tempus meœnia non refece-
Kuſi rint, poſt annum peti non poſſe tradit
iggt. Gvid. Papa deciſ. 359. in f. per l. un. f. ſi quis jus
leto dic, non obtemp. quæ tamen annuum præro-
uuin Tis officium reſpicere, & ideò ad hanc quæ-
atNj ſtionem nihil pertinere videtur. At è di-
ris u 10 et. c. cum ſecundam, de hæret. in 6. Deni-.
uiß due notabiliter illud à Speculatore tradi. 10
Sae. tume ſi ob contumciam perſeveratam
pun. arcrarf mulcta de beat „priorem mulctam
m Exigendam eſſe pris: ob eam, niii fallor;

1

e fationem, quòd dilatis exactionibus con-
m, tümaces redduntur contumaciores,
e quaſi vanæ comminationes
ccc R Lexz

Pralediones ad titulum

260

Lex 122.

Saulus libro 3. ad L. luliam & Papiam.

Aruniculus amittitur, qui ex-
tremo anni die moritur. & conſve-
tudo loquendi id ita eſſe declarat:
Ante diem decimum Ralendarum, Post
diem decimum Kalendarum. Neu-
tro enim ſermone undecim dies
ſignificantur. ,

quæ exponitur ab Vlpiano fragm. tit. 3.
§. lberis. De conſvetudine verò hoc loco
quæri ſolet: an Dôctori de con (vetudine
atteſtanti fides adhibenda ſit? Ita quidem
plerunque dicitur, arg. text. buius. Cæte-
2 rum cum conſvetudo facti ſit; non juris;
atque adeò non præſumatur, ſed probetur;
arg. I. in bello S. falctæ f- de capt. & poſtlim. re.

Aifſicile eſt definire, quatenus ei fides ha-
benda ſit. Quod ſi vir gravis ſit, & non

3

vulgaris exiſtimationis, ut non emôlumen-

ti' ſpe, vel ut cauſſæ ſerxviret, teſtificatus

appareat, propius eſt, ut ei credatur, quoad
loca, in quibus ſcripfit, non ulteriùs, etſi ge-
neralem dixerit conſvetudinem. Fac cap ſ.

D

w.CeCn

lm
Hr
eeprenn
nlochc

ſpim
eoleen

llelnunn
linnn
lu, ut
Utichan

.— 1 EXoleta eſt hujus I. capitis ſentent'à,

Natnpcel
Klolhern

I eo

mmalu
lnn

Cl

16 e

. Cconl

ſe eclan

darunh
I. Ne
decin d-

nii us
huno /trt
ſeb h
eauhetul
la gut
Hik. 0
lt, non

ſed noh⸗

4

8
4
.
8
1

6 llu

Gei ſic⸗
slt, A1.

Ntencſnma

telite⸗
Altali
lelisei

n N4

4

De verborum fi gnißcatione. 261

—

& ſeg. pol.
ANTE DIEM.) Ex Græcorum In-

n gi terpretum authoritate hæc eſt ſententia;

ut, qui octiduo antebPaſcha ſolvere facerevé

extr. de conſtit. lib. 6. Roland. conſ. 57. num. 26,

quippiam promiſerit, ipſo octavo die ſol-

vendo liberetur, nec pœnam, ſi qua pro-
miſſa ſit, committat. Dubitatio in eo erat,
quòd integrum octiduum computandum
videbatur, ut ita ad minus proximo die
antè, id eſt, nono obligatio committeretur.

ni4. I. A ita s/. F. de manum. teſtam. Idem eſt, &

ſi octiduo pòſt ſolvere promiſerit. nam ipſo
octavo die ſolvere debebit. Quod & ipſum
ex conſvetudine loquendi fluit, quæ nuſ-
quam negligenda eſt. I. liberorum §. quod ta-
men Caßius ſj. de leg. 3. M
Erñrponit hoc caput lI. K ante 13. f. de

V. O. & per eandem exponitur.

Falſum eſt, eam peperiſſe, cui
mortuæ filius ex ſectus eſt.

H Inc inferunt, ſi legatum ſit mulieri
ſub conditione, ſ pepererit; non de-
beri legatum hæredibus ejus, ſi ex mortuâ
Partus ſit exſectus: tùm quia conditio ex-

1

K 3 ple-

1

N

–

262 Eraleiones ad titulum

pleta non n et, per text. xt. bie; tům ſi maximè
pro im plet habeatur, ipſatamen ante con-
ditionis eyentum deceſſit. l. 61. & paßim F.
2 de cond. & dem. E diverſo amen, ſi in-

luntate dicemus etiam exſectum ex mor-
tuãi hæredem futurum. Da. in l. guod Atcirin

. de liber. . poſth.
Lex 33.

Nlpianus lihre 4. ad L. luliam G ie.

que dies, quo quis mortuus E
uumerarur. 4

Vm omnibus negotiis tempus acee-
dat, nusquam nohuic legi locus &
ua eſſe poterit. Quod inrfa certum
tempus heri debet, vel timo ejus tempo-
ris momento ſieri ſuſſicit. Et dies termi-
ni, ut vulgò dicunt, computatur in termi-
no. Unde cum intra decendium facienda
ſiſit ap pellatio, ſi quis ſe gravatum putat per
ſnlrznang Nor. 2. repetita per c. anterio-
eam g. 6. iplo quoque decimo die rectè

appel-

.

ſtitutus ſit hæ res poſthumus vel poſthuma,
quem mulier pepereri, neglectâ verbo-
rum ſuhtilitate, ex præ ſumtà teſtatoris vo-

8i i quis ſic dixerit „Ut intra
Jiem mortis ejus aliquid ſiat, pſe quo-

9

wure-

hal .

cunime⸗

ſelor

omh

bon ber
inn
mmim

miuamtn

Wmermmn
klgii
Huenet
lenne
Uümonn
okuren

cklr

inlun

lunme
Mne
drle
le
ler ie
nte

Amſ mund
Wentmen.

66

men,l.
1
elpolton.
Ateltnorun

Gumt

lea

4

,Pyi

e,un
Lortuu;

enun
leglon
nn ei
ntſurt
Nedes ten
turio ten
unkucen
m puu

ert⸗

) denn
4

õ

De verborum ſignificatione. 263
appellari poteſt. gl. in d. c. anteriorum. Et
cum intra centeſimum diem bonorum poſ⸗- 3
ſeſſio agnoſcenda ſit, ipſo quoque centeſi-
mo die peti poteſt. l. 1. 5. ſi intra f. de ſucceſſ.
edidt. Sicut is, qui intra Calendas Majas 4
debet, ipſis quoque Calendis rectè ſolvit;
adeò quidem, ut die Calendarum peti ab
ipſo nondum poſſit. medium enim tempus
totum liberum promiſſori relinquitur,
I. 38. §. inter f- de V. O. ſufficitque vel exi-
guum tempus ſupereſſe, l. 138. eod. tit. &
nondum immutabiliter verum non eſſe, in-
tra terminum promiſſo ſatisfactum non eſ-
ſe. l. quicquid. 99. S. 1. d. t. H. 2. in f. I. de VL. O.
Hinc notabiliter gloſſa tradit, eum qui in- f†
tra diem mortis alicujus facere tenetur, ve-
luti monumentum ensſtruere, ſi illud vel
poſt mortem, eadem tamen, quâ mortuus
eſt, die exſtruxerit, liberatum eſſe: ac viciſ- ꝙ&

ſim, ſi intra diem mortis ſuæ facere debeat,

liberari, ſi die mortis ejus per alium factum
ſit monumentum; ideoque legatum eo

nomine relictum hæredibus ejus deberi:

modèò talis res ſit, quæ per alium æque com-
modè fieri poſſit. Nam ſi induſtria artiſi.

cis electa eſt, aliud dicendum erit; cum in-

ter artitices longa ſit differentia ingenii, &
naturæ, & doctrinæ, & inſtitutionis. l. 31. F.

„

— ——

264 Prælectiones ad titulum

Quibus omnibus non obliant, ‚quæ

in princ. legis præcedentis ad finem dida
ſunt. Nec enim ibi dies octavus d- fferen-

dæ actionis cauſs4! nuncupatus eſt, ſed ut
in illum diem præſens eſſe debitum oſten-

deretur. . liber. u8. §. decem ff. de V. O. Si-

9 cut & debitor, qui In Auguſto aut Julio
menſe ſe intra vindemias proximas ſoſutu⸗

rum promilerit, ſtatim ab initio vindemia-

rum conveniri Poterit. Nec enim ideò
vinde emiarum mentio adjectae eſſe intelligi-
tur, ut ipſæ quoque in dilationem compu-

tentur, ſed ut earum initium dilationis eſ⸗

ſet terminus,

Lex g.

Paulus libro 2. ad I. luliam G& Pspiem.

Anniculus non ſtatim, ut na-

tus eſt, ſed trecenteſimo ſexageſi-
mo quinto die dicitur, incipicnte,
planè, non exacto die: quia annum

civiliter, non ad momenta tempo-
rum, ſed ad dies numeram us.

P Ertinet adl. 122. ſapta h. t. De vari4 2

temporum computatione dicetur ad I.
abi lex tol. F. de R. lI.

Lex

7

—
Obliamnee
Umnen in
zmſter.
s elt, ſal

dirum ole
0 5

n at ſui

Minsſt.
0o ioem⸗.

1

et enin e

rehe nlz

nem onht
1Clluone⸗

4

lhim,

n, ut N4

1

ſexac .

elpen

liuzon⸗

en tenſqe

Ccerus

1.

Lex 15„5.
Nlpianus libro g. ad L. Iluliam & Papiam.

Quæret aliquis: ſi portento-

ſum vel monſtroſum, vel debile-

mulier ediderit, vel qualem viſu

vel vagitu novum, non humanæ fi-
guræ; ſed alterius magis animalis,

quàm hominis partum: an quia eni-
xa eſt, prodeſſe ei debeat? & magis

eſt, ut hæc quoque parentibus pro-
ſint. Nec enim eſt, quod eis im-

putetur, quæ, qualiter potuerunt,

ſtatutis obtemperaverunt: neque

id, quod fataliter acceſſit, matri da-
mnum injungere debet.

J N contrarium ſcripſit Paulus: ſi mulier
monſtroſum aliquid aut prodigioſum
enixa ſit, nihil proficere; neque enim libe-

ros eſſe, qui contra formam humani gene-

ris converſo more procreantur. Quod ne
nihilad nos pertinere videatur, & haſce ita-
que, de confirm. ſf. ibi, nemo audeat quicquam

fſecitare ex aliis libris antiquis, quàm ea, quæ no-
Pris Digeſtorum, Codicis & Inſtitutionum libris

inſerta ſunt, repetitum eſt in l. non ſunt liberi

De verborum ſignifcatiene 299

.

4 ra verò, 1. non ſunt f. de ſtatu hom. ad Ter-

,A

26 6 prelehiones ad titulum

.

21f. de ſat. hom. Sed ſciendum hujus le- Vn
gis noſtræ definitionem, ad L.. Papiam in- nine
ſcriptam, ad pœ nas orbitatis pertinere: in- *
ter quas erat, ut orbi dimidiâ parte eorum,
quæ relinquerentur, mulctarentur, ut ex
Nicephoro probat Cujacius. quam pœnam
evitare debere æquiſſimè Ulpianus voluit ſi
eam, quæ, quantum in ſe fuit, procrean-
dis Reip. liberis operam dedit; ut ſolidum be⸗
ex teſtamentis capere & omnibus commo- r de
dis privilegiisque, quæ fœcundis compe- flee
3 tunt, frui poſſit. Sufficit enim utiliter U
cœptum eſſe, etſi eventus non ſequatur. .
ſed an ultro 70. §. 1. ibi ſußicit ſ ſi utiliter geßit; ln
et/i effectum non habuit negotium, & in fine ibi, ei
utiliter dehet Aſe cœptum f. de neg. geſt. Alte- ſig

tullianum Senatusconſultum potiſſit mùm
reterenda eſt, ex quo cum mater liberis ii
ſuis ab inteltato decedentibus ſuccedat. Se en
ſed nos & S. ſeq. Inſt. de SC. Tertull. non tamen
ſuccedit monſtroſo, quivè contra formam 8
humani generis naſcitur, d. 1. 14. F. ge ſtat. ſe
hom. cum in hunc liberorum nomen non ri
cadat. Cæterum ſi præter communenm
5 Juidem naruræ curſum non tamen pror
ſus inſolitæ ac terribilis Ipeciei partus na-
ſcantur, ut ſedigiti, manci, lori pedes, quiq; 1N
unum tantùm continuum dentem habent, N
non 1.

4
—
n hujnt.
Prpint
ginert in

tte corla
ntor, urd
m peenn
Anns Wut
t,octen
ſaidun
uscommo.
6s oe.
nin min

eiun

Gür OMM

5 ſwin
. Ale.
voenun
terbbett
ctecit⸗
loltanen
1Lrnan
ut
en
.l por.
tus M.
habenn
Ni

S=

S

de verberun Aenifcatione. 247

——————

non protinus pro monſtris habendi ſünt,
matriꝗque locum faciunt, quod & ſupra .

intn 3³. boe tit. attigithus,
Lex 136.
lpianus libro j. ad L. luliam & Papiam.

Generi appellatione: & neptis,
& proneptis, täm ex filio, quàm ex

filis editorum, cæterarumque ma-

ritos contineri, manifeſtum eſt.

§ Icut nurus appellatio ad pronurum &*
ultrà porrigitur: lI. nurus 50. ſupra h. t. ita
generi appellatione progener & deinceps
perſonæ continentur. Eſt enim eadem

ratio, & conſequenter idem i ius. I. illud f. ad

L. Aquil. Itaque quando gener adverſus
ſocerum teſtimonium invitus dicere non
cogitur, nec progener ulteriorvé cogetur:
per text. hic juncta l. j. F. de teſtib. quin etiam
ſponſus filix excuſabitur d. l. . quia non
nuptiis tantùm, ſed & ſponſalibus contra-
hitur affinitas. I. Servius 5.ff. de grad. ,. 6. ed t.
Cæterum hoc ex interpretatione ita eſſe,
non proprietate, verius eſt: & ideo in pœ-

nalibus, veluti ſi ſtatutum ſlios & r H

bannitorum civitate Pelli jubeat, a proge⸗

nexos j

2

*

1,6 G8 Prælectiones ad titulum

—,— — —

—

neros aliosvé extenſio facienda non erit.
. tert etanteneſ. de pæn.

L.eX 32.
Paulus nin⸗ 2. ad L. Iuliam & baien.

Ter enixa videtur . etiam quæ
trigeminos pepererit.

1 E Thoc ipſum in odios legis Papiæ ma-
teriâ inductum eſt. Nam ut ex Sena-
tusconſulto Tertulliano filiis mater ſucce-

dere poſſet, ter peperiſſe, non tres uno im·

petu fudiſſe, adeoque unum duntaxat par-
tum edidiſſe oportebat. Paulus libro 4. ſen-

tent. tit. 9. Hodiè illud quoq; Senatuscon.
ſulti Tertulliani caput antiqugtum eſt. . .
ſed nos I. de §C. Tertull. Argumento verè

8
"hujus legis Bartolus tradidit in I. ſi gemina j.

arb. ſurt. cæ&ſ. paria eſſe, tria vulnera ſepara-
tim inferre; vel uno ictu: quod ad ſtatu-
torum interpretationem pertinet „puta ſi-

cubi ſtatutum ſit, ut qui tria vulnera infli-

Xit, certàâà Pœnãa teneatur: ut is quoque te-
neatur, qui unam duntaxat Pplagam
triſulco telo intu-
lerit.

—

—

Ml

Hen
otom
.

aae

ſi

5
ſtenrn
recd

1
url
⸗
enn
il
NN

Nen

k
“

Mhin

tin e

gi Mnien⸗
nitelk.
iterlut⸗
resunoll⸗

nnar.
n.

Druscoh⸗

tun el..r

ento Vel⸗
gewu’

eln lenn

140 kurr.

1, uttl⸗ B

eri in.
vogle le⸗
oai

De verborum ſignificatione. 269

Lex s.

Paaſe⸗ ior 4. 4d . Iuliam & rapiam.

Hæreditatis appellatione bo⸗
norum quoque boſſeſſio contine-

tur.

Id. quæ notavi ad 1 179. ſuzra. h. t. *.

adde. pretor i. f. de R. I.

Lex 39.

e libro⸗ 7. 34 L. Iuliam & Papiam.

Tdificia Romæ fieri etiam ea

videntur, quæ in continentibus Ro-
mæ ædificiis fiant.

Oc quoq; expoſit eſt I.2. & 1 ar 41, rhe.
nus &. ſupra:b.t. ut esd im cx hac lege-

quæz ex illis, agumenta duci poſſiint. Lo-
318 P

quitur autem textus præſens, ut rectè Ac-

curſius animadvertit, de eo qui Romæ ædi-
ficium extruit: eo ipſo enim jus civitatis
adipiſcebatur, & ex teſtamento, ſicut quivis
Romanus civis, capére poterat, cum alio-

quin per legem Papi am caducariam cape-

te non Poſſet, niſi civis R. manus. Neihil
au

270

Praælectiones ad titulam

er —

mæniorum ambitum ædificium poſuerit,

,
4

Perfeciſſe ædificium is vide-
tur, qui ita conſumma vit; ut jam2

in uſu eſſe poſit.
1 Tjuxta præcedentemtextum ædifi-

I cium proſit, perfectum eſſe oportet,
non inchoatum. Nihil enim cenſetur fa-
ctum, dum aliquid ſupereſt agendum
I. pen. C. de his quib. ut indign. Sicut opere

ſed &Üροναα ſignificatur. l. y. S. 1. ſuprà.

catio, abſolutam eſſe oportet, ſi effe ctum
habere debeat; eò quod obligationes fa-

32 Non tamen ejusmodi ſumma perfectio

mi poſſit; ut l. 2. C. de vindict. liberi. &

ſed ſufficit ita conſummatum efſe ‚ut inhka-

bitari commodé, & ei uſui, cui deſtinatum
eſt, ſervire poſſit; I. so. S. . F. ad I. Falcid. etſi
picturæ & incruſtationes, & cætera quæ ad
ornatum magis quàm uſum pertinent,
. abloluta nondum ſint.
kXkXk

autem intereſt, an in ſuburbiis, an intra

£½

locato vel conducto non inchoatum opuss
2 h. t. Qum enim in facto confiſtat ædiſi-

cti ſint individuæ. l. 2. S.item ſi in facto F.de V. Od

requiritur, ut nec addi quicquam nec de-

, Mi
n poluen

en

tun 2dar

Keopontn
enleurkr.
Kentun
NumO
Y
lratt.
ceaun
iges r.
xekkuib

nbec de.

in.
. rihhr⸗
efünatunm
al
ngir 4
oent,

1

c oeke

Wð
SSõ

Der verborum ſignifit tione. 27½

–—

—

Paulus libro 6. ad L. luliam & Papiam.

Cepiſſe quis intelligitur, quam-
vis alin adquiſiitt. M
On eſt dubium, legem Papiam, per x
N quam caduca fiunt incapacibus reli-
cta, non eos tantùm capaces vocare, qui ſi-
bi, ſed & illos „qui aliis acquirunt zut ita

ſervus quoque capax eſſe videatur. Nec.

adverſatur, quod in l. 77. ſupra. h t. dictum eſt,
eum qui alii reſtituit, non capere, ſed tan-
tùm accipere. Servus enim non reſtituit
domino, nec filius patri, cum ne momento
quidem ſubſiſtat in ejus perſonâ, per quem

acquiritur. l. placeret 79. ff. de acquir. hæred.

Itaque & filius & ſervus hæreditates & le- 3
gata & dotes capiunt, quamvis aliis acqui-
rant: nec enim quibus acquiratur, ſed quis
primum capiendi ius habeat, inſpicitur.

Unde nec dominus ex illà ſubſtitutione ½

admittitur, quisquis mihi hæres erit, idem ſilio

impuberi heres eſio, quamvis pèr ſervum hæ-

res factus ſit. lI. cum filio 3. f. de vulg. & pup. Is
qui liberis. 8. §. hac perba.

eod. tit.
1en

2

Pralectiones ad titulum

Lex I1I.

miunut libro . ad L. luliam & Papiam.

Etiam ca mulice; cum more-

retur, creditur filium habere, quæ

exciſo utero edere poſſit. Necnon

etiam alio caſu mulier poteſt habe-
re filium, quem mortis tempore

noôn habuit: ut puta eum, qui ab
hoſtibus remeavit.

Tli alias peperiſſe non videatur, cui

mortuæ filius exſectus eſt; l. 132. §g. 1.
ſupra. h. t. tamen ad evitandam L. Papiæ
pœnam ſecus obtinet, per ſupra dicta i in
l. 135. h. t. Addel. 1. ſed ſ matris ſ. ad 50.

Tertull.

ALIO CASu.) Retrèò enim credi-

tur in civitate fuiſſe, qui ab hoſtibus adve-
nit, l. 16. ff. de capt. & poſtlim. rev. & omne
jusſuum recipit.l. us halesg. &, cum dus

14. d. t.
Lex 142.

Paulus libro 6. ad I. luliam & Papiam.

Tri⸗ plici modo conjunctio in-
telligitur. Aut enim re per ſe eon-

jun⸗-

z

——

indio eo
ilt perbi

t, iveo
miounre
li Miius

cetͤtr;
ele bine

trentuini
deumanten
filoggert f
Ku D
largaril
ilagmn
1n NMur
in D

hugen

Uuntute

ltemmn
ultier
D hyte 4

nitii

ſeani

in Hinin
val R
ſvoc gen

in; De verborum figniſicatione. 273

—

dAut verbis tantùm. Nec dubium
6α eſt, quin conjuncti ſint, quas & no-
minum & rei complexus jungit: ve-
umm minumi &rei comiplexus jungit: ve-
beke,

Pggrelles ſunto; vel ita, Titius Mævius
it. Nerol Janto; -1 lta, viusq.

Nteſt Iin/ baredes ſunto Vel 7 in; kee Mavio
s tengt r Larte Simidit baieges ſanko. Vi-
deamus autem, ne, etiamſi hos ar-
n ticulos detfahas, &7, que, eum, inter-
dum tamen cõjunctos accipi opor-
me teat: Veluti, Lucius Titius, Publius Mæ⸗
il vius ex parte dimidid hæredes ſunto; vel

SSõG
.

2

junctio contingit, aut re & verbis,

luci, Titius & Maæviusex parte dimidia

un Mi ita, Publius Mævius, Eücius Ticius hære-

ritit desſunto; Semproniusex parie dimidid

nuifit hereseſto: ut Titius & Mævius ve-

4 im cen yanks,S7 Y.: „„— —12 2 *
inag verbis conjuncti videantur. La-

n ias litiu ex haice dimidia heytz MHo
Aem inſtitui; hæres eſto“ Sempronius ex
bparte dimidià hæréreſto. Iulianus du-

—

.
. .

bitari poſſe, tres ſemiſſes facti ſint;

incho Gaio Seio inſtitutus ſit: Sed eò

tha.

. te di⸗

niant in partem dimidiam, & re &

—

u quod Sempronius quoque ex par-

274 Praledtiones ad titulum

——

te dimidià ſcriptus eſt, veriſimilius
eſſe, in eundem ſemiſſem duos coa-
CRos;, & conjunctim hæredes ſcri-
ptos eſſe.
1 M VItm intereſt, conjunctim aliqui-
bus legata fideicommiſſavé data
utnt, an ſeparatim hoc modo altero ex le-
gatariis mortuo legatum intercidit, & ad

hæredem pertinet;: altero caſu conjuncto

debetur. Conjunctionem autem non uti-
mens diſponentis, quæ ex toto ſermonis

3 particulâ colligi debet. Itaque ſi ita lega-
ta data ſint; Titis fundum Cornelianum &

ſunt, nec alter inalterius defectum ſucce-
det. l. &ℳ. §. pen. F. de leg. 1.

plexu, ſed ſeparatim diverſis orationibus
datum relictumvé quid eſt: velurti, Titio do-
mum meam lego, Sempronio zandem domum le-
go. In quàâ ſpecie partes quidem viriles, id

to: quod ſi alter jam mortuus, pura Sem-

que faciunt particulæ conjunctivæ, ſed

contextu & ratione, non ex unà aliquâ
Maærio domum meam lego: ſeparata legata
4 AuT ENIM RE.) Re conjuncti

dicuntur, quibus non uno orationis com-

eſt, æquales capiunt, ſi concurrant in lega- .

proniu, ejus pars alteri, TRio ſcilicet nos

e.

rer--

el, ſ
Can il

Cglern, ſ.

ſet mbern 4

uchu
ranerunſ
Nueitſler
66ini.
unift
1ſunntuin
atongn
luunnekt
(ugil
wurleukt
nrhmn

—

en de nerberum ignificatione. 275

Veriimm creſcit, ſed illam ſuo proprio jure, guaſo⸗
endidn lidum ipfi legatum eſt, capit. Alioqurn«
edeh ſequeretur, ſi Mævio onus adſcriptum eſ-
ſet, ut decem daret Sempronio, quò d onas
illud Titius agnoſcere deberet, cũ utiq; res
uncinalg tranſeat cum ſuo onere. I. civitatibus 122. §.
mmidne à Luciαε ,, de leg.1 l. un. S. ubi auté verſ. ſin autem

lodtenee ad deficientis C. de cad. tol. Cui nihil obſtet .
inretcicit,l

alu toni * qus nominatim legatum eñt, ad creſcit, non præ-
iutenmi Nabit legat um, quod jure autiquotapit. hoc emim
rjunen antiquatum eſt conſtitutione Iuſtiniaat in

l.-pyater 29. S. fin. J. de leg, 2. ibi, ſi, filio pars eſus.

wo ein 4d. . un. &. his ita definitis C. de cad. toſ. non le-
dn el M19 cus ac legata & fideicommiſſa in teſtamen-

luaenk t relicta novo jure debentur, etſi res adin DWU
teſtati cauſſim ob præteritionem aut ex-
hæredationem reciderit. Aath. ex cauſa C. de
iboreterit. —”
Apparet itaque, in re conjunctis jus „
ſlecore accreſcendi locum non habere. Nec ad- ”MD
entolbt verſatur. 4. k. 12½. H. de leg. 7. Nam ſicut .„
orrii utervis ſolidum ſuo jure capit, niſi partem H’
1 concurſu faciat conjuncto; ita uterque ſo-

1 CmEfE
ſunt
deſeamn

nre lidum onus ſuo jure agnoſcit, mſi concurſu . S S
, ſolidum ſuo jure petere poſſe liquido ap-
u paret ex l. duobus 57. F.de leg. /. ubi cum con-

e, Junctus partis æ ſtimationem accepiſſet, al-
E ter adhuc totum legatum jure ſtricto rectè
1 9S Pe⸗

2

27 6 Pralediones ad titulum

petit; nec tamen plus petens ab actione
cadit, aut in totum repelluur, ſed ſolùm
propter æ quitatem doli exceptione oppo-
ſità partem duntaxat conſequitur: Id quo-
9 que ratione carere videtur, quod unam
tantùm rem, non plures conjunctim lega-

ri poſſe quidam affirmant, adducentes

ujusmodi S. quibus fde leg i- quæ nihil pro-
bat, ſed id ſolàm docet, eos re conjunctos

non eſſe cenſendos, quibus res ejusdem

generis plures, aut eadem res, diſcretis ta-
10 men expreſsè partibus, datæ ſint. Et ideò
ſi Titio dimidium fundi Corneliani lega-
tum ſit, Mævio altera medietas, etſi una res
idem fundus ſit, ſeparata tamen legata
ſunt, & Mævio legatum non capiente, hæ-
1I1 res capiet, non Titius. Illud obſervan-
dum, ex conjunctione verborum non utiq;
conjunctionem ſemper, ſed quandoque
ademtionem inferri, & translationem le.
gati. Quid enim ſi ita ſcriptum ſit? quod
ritio legavi, id Seio lego: ademtum Titio &
in Seium translatum intelligitur. I. Kicut f.
de adim. leg. ſecus ac ſi dixiſſet, idem Seio lego.
12 non ademtionem denotat. Quæ adem-
tio ut admittatur, probabiles conjecturas

patticula enim idem repetitionem legati,

conjunctio magis, quàm ademtio præſu-
mi⸗-

intervenire oportet; in dubio ſiquidem

de
—
nitur,ut
nngs e
lel l
erbi⸗
(ibl ſh
ales, ert
Uilun, utin
Uhlitog dee
tanſrchi.
ſoen, guo
wlefal⸗
Mlurnd
Aneih
ffälhenn
Ummemin
nſtnetn
Timgs
ſalr ſe
Cuntinen e
Euaken
lohwetan
nergze
tüeld
min:
Kenhe⸗
nn lunn
hhen
Pece dor

in N

lun

De verborum ſignificatione. 297

n

ens 1 e
tat, lellän
eptioneſ
guimn lier
t, guod in
hiunctin ee
1, Wucen
aneühle
te Coljlni
brs tes een
les, Ciitnit
2 ſot bi⸗
ornelan
etis eth uit
tanmen ⸗
ol cihinn
lled oben
Pormununtn
chtoen
mun Iit
uch,
ſeinic,
aronen
E
bin
uminſ,

= — —

=

—

=—
=

mitur, ut prior legandi actus in ambiguo
magis valeat, quàm pereat. l. quotiens f. de

Verbis tantùm conjundi illi ſunt,
quibus ſub eodem orationis complexu
una res, diſcretis tamen pattibus, non in
ſolidum, ut in priore ſpecie, dantur: ve-

luti, Titio & Seio fundum æquis partibus do lego.

l. re conjuncti 89. ff. de leg. 3. Et licet expreſ-
ſio ejus, quod tacitè ineſt, nihil opere-

tur; l. 3. F. de leg. 7. I. g9. ff. de condit. & de-

monſt. l. non rect? C. de fidejuſſ. & partibus non

aſſignatis ipſo jure partes æ quales ſive vi-

riles debeantur: l. legata 19. in fin. f. de leg. 7.

tamen æ qualium hic partium mentio facta

cum ſit, ne fruſtrà ſit facta, cum debeant

quando. 19. F. de leg. 1. non tàm ad partium

quantitatem conſtituendam referenda eſt,

quàm ut oſtendat, non ſolidum utrique, ſed
pro parte duntaxat legatum eſſe. Vtrum
autem jus accreſcendi in hac ſpecie locum
habeat, paulò poſt dicetur.
Interim in contentioſiſſimâà hujus ma-

14

yvetba intelligi, ut aliquid operentur; I. f

16

teriæ tractatione attingenda eſt quarun-

dam legum hùc facientium ſententia, ut
Iſi pater 9. f. de vulgar. & pup. ſubſt. in cujus
ſpecie Fornerius „ doctiſſimus interpres⸗

Vult plures eadẽ oratione copulatos,o mnes

„SW⸗ z3“ unius

272 “ Ppralelliones ad titulum

——=

unius loco haberi: cujus non apparet pro-
17 babilis ratio. Neque enim ibi pluribus

copulatis tantundem debetur, quantum

uni ſeorſim nominato, quia illi copulati

ſunt; ſed ideo, quia as expletus eſt jam an-

tè. Cum igitur unus Titius, de novo adje-
ctus, non inveniat partem, in quàâ ſuccedats

utique ex communi jure, & non propter

copulationem, novum aſſem capit, ut du-
pondium fiat; quod idem accidiſſet, etſi
non conjunctim, fed ſeorſim factis inſti-
18 tutionibus primus as expletus eſſet. Et
viciſſim, ſi in filii teſtamento patris hære-
dib' non as integerſed dodrans cõjunctim
datus eſſet, nemo opinor dicet tantundem,

idd eſt, alum dorantem T'tio, illis cohæredi

19 dato, deberi,ſed quadrantem. Quam ſen⸗
tentiam non everrtir, quod ſcribitur in l. in-
terdum 13. l. de hæœred. inſtit. ubi Primo & fra-

tris filiis haredibus in ſtitutis, ſi aliud adje-

Gtum non ſie, in ſemiſſes, non in viriles ſive
20 * uales portiones fit diviſio. Non eſt
enim inconveniens, ibi exiſtimare eum,
quem Primum vocat, Glhium eſſe teſtatoris;
quem, n'ſi expreſsè jubeatur æ quis partibus

cum fratris filiis hæreditatem dividere, uti-

que plus, quàm illes, diligi ex paternæ pro-
penſionis & naturalis inſtinctus interpfe-
tatione colligemus, accedente ad hoc præ-

2D

he

pm n

(muin copu

unen,
Usfnil
ponitepi
Gndhe
ſrilton
letels,u

Mleni

ſhter u

Auſteflin

lugſenent
(iseuncie
naelgirdin
Nuunptnnn
lllonrhlrn
Unnger

Gemdime

Mluminde

rer, a
ſeidg u⸗
ſnpinnl
fkanten
Kitndr
neege
eincolle
Coheurten

Ic

Cerſepn
Ulsreze

JYMD De verborum ſignificatione. 279

—,— 6 ——

Pnuen ertim copulationis in inæquali gradu ar-
nidem gumento; quæ ratio alioquin frequenter
elt, n plures pro uno numerari, & ita in ſtirpes
a i non in capita, ut loquuntur, hæreditatem
ernelnn dividi facit. Majoris certè efficaciæ eſt 21
1,deſait ſpecialis compellatio, quàm confuſa & in-
nquid ter cœteras, ut loquitur Iuſtinianus in S. 1.
Etonde Anſt. de exhered. liber. & probat I./5. S. ait præ-
aÜN korf. de injur. ut ita fratrum filii neglectiùs,
r Aquãàm ipſe filius Brimus, inſtituti appareant.
In Hæcq;ſententia naturalem æqquitaté habet. 22
e ele Quis enim dicat patrem, qui liberos ſuos
haæzredes inſtituit hoc modo, Mævium filium

nd en 1 10c mo iun/
lanc meum & cœteros meos liberos bæredes ſacio, vo-
Ierum luiſſe, ut Mævius tantundem ſoluùm, quan-
ülcel lanan — * „ * 4
em tum univerſi alii, caperet? Præterea illam 2
IO AMee

en Cnm ſententiam ex d. l. 13. elici non poſſe, imò
. noſtram inde evidenter confirmari, ex eo
apparet, quòd ibi Vlpianus & Labeo illis

,, . 7
AAubiturnn

glaiiln verbis, qua detractà ſemißem fratris filii, ſemiſ-

mionitn ſem primus haberet, non novum & ſingulare
„ N Ius conſtituunt, ſed vetus & commune jus
7100. „₰ . . „ .
