35A8753
author: Magirus, David

N12511962631 021

UIUIHEIIIIIIICHIIIIA

US8 Tübingen

6

lnn
Il 4

10

DAV I1 D I S
MAGIRI
IC. ET ANTECESSO-
RISIN ACADFEMIA DWZ

Tubingenſi,
PRAELECTIONZS

Ad poſtremos duos Di geſtorum

titulos,

DE VERBORVM SIGNIL.

FI CATION F.
E T-

D E REGVLIS IVRIS.

Quibas addita eſt Ejuſdem DIH POSSESSIO-
NE brevis commentatio.

Cum Indice gemino; altero rerum notabilium, al-
tero! legum ex aliis titulis explicatarum,
vel conciliatarum.

C u K A N r Ez
HEINRICO FREDERO,

Dantiſcano.

denec. Epiſt. 79.

Multum adhuc reſtat operis, multumque reſtabit: nec
li nato poſt mille ſæcula Dræcluderur occaſo, aliquid

huc adjiciendi.
2*:: 90⸗

Tubingæ, Typis Philiberti Brunn'i,
ANNO M. PC. XXVIII.

221

I=

uhii
ut
ien ſtu
lnſ
i

Se Dod à multu dudum cf

“ Fag itatum, à nullo quoq'am ha-
dlenus obtentum eit, ut quæ in
vraleltionibus ſuis ad Digeſtam
o vaνut vocant) egregis tralt aſſet Excellen-

iiſzmus & Ingenioſiſimus JC. Du. David

Magirus, Anteceſſor in hac Tubingenſi Aca-

demia præclariſſimus; ea in publicum prodire

& tzpis divulgari ad communem Juris stu-
dioſorum uſum pateretur, à me demum ſeli-

ciore auſu tentatum eſe majorem in modum
mihi gratularer; niſi hæc, quæ nunc præmit-
iio; multò minima part eſſent eorum, quæz

crebris doctorum virorum deſideriis, non ſine
gravißimus cauſſarum momeniis, expetuntur:

quæg, tàm diuturnam expectationem cum

utilitate ac voluptate aliquando ſatiare poſ-

ſent. Scio equidem, fuiſſe antebac nonnul-

JE los,

roz, qui, cum de publicatione operis laudatiſ-
ſimi deſperarent, laboriosd deſcriptione pri-
vatis commodis inſervire voluerint; quos nec
temporis nec operæ impenſæ vænitere potuit.
Mihi guoque men- fuit eadem qui inter alia
primò ejus ad poſtremos duos Pandectarum
titulog, de Verborùm Significatione &
de Regulis Juris commentationes perlegen-
di, in meosg, ,Aſus transferendi copiam peti.
Qu mpetratu cum viderem, me eadem fe-
rò opera pluribus commodare, & ab æquis re-
rum æſtimatoribus gratian inire poſſe „ſi dus
iia opuſcula ypis exprimi, ac quaſi in ante-
ceſſum Ledloribus oſferri curarem, paulò post
jus rei mentionem pud Dn. Autorem inje-
ci, & ut à propoſito tàm pertinaci deſiſteret,
nec editionem diutius Bono publico invide-
ret, (quam mihi conſidentiam ſpectata Viri
humanitas & ſingularis erga me benevolen-
tia ribuebat) urgere cæpi conſtant iſſimè. I⸗
veròè, quanquam alids nihil mibhi denegare
ſolitus, hic tamen nimis qum difficilem ſo
præbuit; adeò ut jam ſpei modicus de frutte
conſilti mei ſæpè dubitarem: donec accedente
ſuaſa & monitionibus Nobiliſſimi 7C. Du.
Chriſtophori Beſoldi, Conſilzarii Ié urtem-
Lergic, GS Antec ſorss gravicſimi, Du. Prece-
ptoru,

ptoris, Fautoris ac Hoſpitis mei æternis olſo-

if guiis penerandi, robur & aubioritatem pre-
ſe⸗ cer meæ nactæ ſunt. Luarlem importuni-

orn tate tandem fatigatus Du. Magirus pos?

,. miultas tergiverſationes aſſenſum mihi ſaum
na accommodavit verum non alid lege, quàm
Tarum

i totum in me negotium, omnemg culpam,
dne DH (. qua futura est) reciperem; nec fraudi ei
er. ſſe ſinerem, quòd, quem nulla de ſuturà e-
de ditione cogitatio ſubiiſſet unquam, nunc ea,
En fr. uæ ante hos 36. annos, ſubinitium profeſſio-
. niz, ſug, feſtinanter conſeripta, necaum rele-
ſidu aa, pleraque memoriæ excidiſſent, huic do-
z e⸗ Cliſſimo ſæculo & exaätlo plurimorum, fortè &
nimis aſpero malignè cenſentium judicio ex-
,. vonat. Ego igitur, qui nihil opus eſſe tàm
n, „ religiora, an ſuperſtitiosa 2cautione augura-
milt. biat »plenis velis rem aggreſſus ſum, & und
4oSι Ccum prælectionibus ad duos iſtog, quos dixi,
erolep- poſteriores Digeſtorum titulos brevem quoque
N de Poſſeſſione tractationem, quam ex di-
s antis ore calamo exceperam, prælo commiſi.
dlenH De tuo verò, amice Leltor, Bonorum g omnium
nt applauſu ſequius ſentire nefas duxi: eà ſpefre-

t tus indubiäà, fore, ut favore tuo & Aatorem.

6M. ipſum, quem non vano gloriolæ aucupio in ſerà
en hac atate, ſed potenti perſuaſione uectum, bos

...(. 3 inge-
mle, K

)

ingenii ſuifetusſervandos mihi tradidiſſe ſa-

tias ſuperq; intellige; es me ſimnl, qui opera mes
quantulacunque prodeſſe tibi volui, ſis proſe-
um hàc in parte conatum improbaturus. Quic-

quid autem fuerit, malim in met orqueri ſpicu-
ka Calumniæ, qum in Autarem Invidiæ tela.

Interim hoc polliceor, ſinon diſplicere hæc levio-

„ (

ra intelligentibus cognovero, me, quantiſper

bie comiortari wihe licebet, id ſerid acſeduld
gisg elaborata, ex penu, unde iſta deſumta

Iunt, aepromantur cum etiam abeſſe contige-

rit, per literas tamen, & quocunque modopo-

tero, eſecturum, ut cetera omnia, aut certeè
vortora, quæ reſtant, tenebru erepta publicam

cem eſpiciant. Vale, mi Bector, &s ad digno-

1/

ſcencugz pariter at ignoſcendum te facilem

Preſta Scrib. Tabinge 10. Calend. Sept.

HHINRILCuIS FREPDERIuS

N
Eand
(eben

⸗
NNM

uten

H E “ H

4
tim. 2 1PIGRA M M A,
Aur.
ur. Ad Nolilem S Ar, Ce

itteln. Pirum
elevi.

,uw. TECESSOREM IN ACAD. TVBING.
ſmm⸗ celeberrimum: Affinem & Collegam ſu-
t . um, Fratris inſtar, chariſſi-
Go.e. mum.

39
t ttte Q“lse tibi multo vigilata labore.
Aluan WD Dat tua chalcographis Scripta premenda .
Idigne- IIe tuus, pariterq; meus Frederus Amicus: (i⸗
facllen Næ facit ad laudem, quod ſacit ille, tuam.
.It. Atque utinam, quæ jam prodire videmus in auras,
Vidiſſent pridem Scripta probata diem.
Quin ea totius laudaſſet calculus Orbis:
Iuridicoq; darent commoda multa Choro:
us Atque iterum atque iterum prælo ſubjecta fuiſſent:
Nulla quidem ratio nos dubitare ſinit.
Interea, quos xbrehit tibi lima polita,
Fac videant Solis lumina clara, Libri.
h Conditus obſcuro nibil esct theſaurus in antro:
Tecta botest modio nec dare flamma jubar.

G⸗ Exage

rae foras: Mendiueg, tuum miretur acumen: .
Fama tih⸗ pennas concipir: ede ſoras.

lohannes Harpprechtus, 10. &
AAnteceſſor in Acad. Tubin-
DWD genſ. Ordinarius.

“ 2the e30 23e. o3e 2tne 2630 e, 50

R Egula quæ Iuris, quod Verbi Significatum,
NScvola cum Gajo docuit, vetereſque periti. ken
E quorum locuplete penu poſt Tribonianus, ſenne
Dorotheo junctus, faſcem collegit in unum. legt
Hunc magè perſpicuum ſi ſi iccensaà luce MAG I- en
R u
Reddit, & illuſtri verbum lumine clarat. un,
Si quid ineſt crudum, cenſuræ percoquit igni; Albae
Si quid & inſi ipidum, doctrinæ id aromate Reondit. inzri
Noten ut ſpiret longè lateꝗue per orbem. oct
Haſce dapes coxit calfacta Culina MAGIRI: ſibesl
LNAtFPRIEDER USeà reſeratâ protulit inde. rr
CCElrratia ſit Parilis benefacti reddita utrique. nntn
Sic tam Dn. Authori, quam Editionis win
Procuratori applaudit en
Cenen
VVilhelmus Schichart. tuin

Prof. Hebræus.

”VM Ne ſe- Thane

Ne ſeque ntes pagellæ vacuæ relinquerentur, ſubji-
cere placuit breviſſimam analyſin ejus reſponſi, quod in
l. Labeo 7. §. Servin, 2. F. de ſappellect. leg. propoſitum,
tùm in his ipſis commentationibus frequenter allega-
tum, ad plurimarum quæſtionum deſinitiones adhibe-
ri ſolet. M
Celſus libro 19. Digeſtorum.

Servius fatetur, ſententiam ejus, qui

legaverit, aſpici oportere, in quam ratio-

nem ea ſolitus ſit referre. Verum ſi ea,
de quibus non ambigeretur, quin in alie-
no genere eſſent (utputà eſcarium argen-
tum, aut penulas, & togas) ſuppellectili
quis adſcribere ſolitus ſit, non idcircò exi⸗
ſtimari oportere, ſuppellectili legatâ, ea
quoque contineri. Non enim ex opinio-

nibus ſingulorum, ſed ex communi uſu

nomina exaudiri debere. Id Tubero pa-
rum ſibi liquere ait. nam quorſum nomi-
na, inquit, niſi ut demonſtrarent volun-
tatem dicentis? equidem non arbitror
quenquam dicere, quod non ſentiret, ut
maximè nomine uſus ſit, quo id appellari
ſolet. nam vocis miniſterio utimur: cæte-
rum nemo exiſtimandus eſt dixiſſe, quod
non mente agitaverit. Sed etſi magno-

( 5 pere

videri quenquam dixiſſe, cujus non ſuo
nomine uſus ſit. nam etſi prior atque po-

tentior eſt, quàm vox, mens dicentis: ta-

men nemo ſine voce dixiſſe exiſtimatur.

niſi fortè & cos qui loqui non poſſunt, co-

natu ipſo & ſono quodam α r; avcbe
Oovy, ed est, inarticulata voce, dicere exi-
ſtimamus S

.

D Roponuntur hic Servius & Tubero diſſenti-

re, & Celſus Servii opinionem ſequi ſe affir⸗

mat. Videndum igitur primò, An & quatenus

Tubero & Servius diſcordent? Nam mihi, ut

poſt dicam, in eo, quod præcipuum eſt, conſen-
tire videntur. Deinde, An & qnatenus Celſus,

Tuberonis ſententiâà remotà, Servium ſequatur?

Nam Tuheronis ſententiam non in totum, ſed ex
partetantùm im probari à Celſo, itidem aſſerere

auſim.

Puto autem Celſum feciſſe more plerorumq;
Interpretum, qui anteriores Interpretes inter ſe

committunt, tanquam pugnantes, etſi in ſpeci-

em modò, non reveraà pugnent. FHoc non ali-
unde, quàm ex utiuſque verbis peti debet vel po-
teſt. Vnde enim mens cujuſque colligetur, quaàm
ex verbis? ut hac ipsà lege dicitur.

Itaque

pere me Tuberonis & ratio & auctoritas
movet, non tamen à Servio diſſentio, non

AUnos

Eem &

ſee
10
une
llu
onn

ſeſi

o h

Unnn,
in n
lnt⸗
ah,

bue

ſber

4 ltaque Servius vult, voluntatem quidem
n legantis potius, quàm verborum proprietatem H
„ ſpectandam eſſe: verum non effusè & diſſolutè,
. 240 riſum uſque (veluti ſi quis aſinos ſolitus eſſer
inter equos numerare & nominare) quoniam

r. non ex opinionibus ſingulorum & ineptâà
t. conſuetudine, ſed ex communi hominum uſu
. nomina exaudiri debeant. O”Q”JUJUr:
Tubero contrà. Si certum eſſet, hâc quo-
el. que vice ita ſenſiſſe legantem, ut aſinos inter e-
quos haberet, (j uxta ante allatum exemplum)
aſinos utique contineri: nec eſſe ut propter erro-
e. rem & abſurditatem ſermonis mens ejus & vo-
“D luntas, aliunde certa, negligatur. verborum
tenm enim nullum uſum eſle, quàm ut demonſtrent
di,u voluntatem loqnétis quæ ſi jam aliunde perſpe-
, dh ſit, aliis ſcilicet, quàm bropriis & uſitatis
i, Verbis cxpreſſa, illa officio ſuo functa eſſe, nec
uun! debere ad aliam interpretationem, quam ad di- .
le Eentis voluntatem trahi. Addit porrò (nam &
ſequentia Tuberonis ſunt, uſque ad verſ- Sed et-
ſier ſi, & .) ſupervacaneam ſibi videri Servii diſputa-
tionem: Certè non liquere ſibi, quorſum illa ten-
nung dat. necç enim ſe arbitrari, quenquam cenſeri de-
nie ſ bere „equum dixiſſe, qui non de equo ſenſerit,
ſe⸗ etiamſi maximè equi appellatione uſus ſit; ſed
perinde eſſe, ac ſi dixiſſet aſinum, etiamſi mini-
e ſtra mentis vox perperàam miniſterium ſuum
n obierit. Vnde ſi conſtet, quid negotii ipſa do-
,mina, mens ſcilicet, agitaverit;id porius ſpectan-
n qum efle, non quod famulus ridiculus (vocem
puto) garrieiiit. Sed,

Sed, obſcero, conſidera, pugnetné hoc cum
Servii ſententia? Minimè verdò, niſi fortaſſe aliud
addidit Tubero, quod hic non eſt inſertum.
quanquam noſtrum non eſt, alienam ſententiam
ſupplere, fortaſſe præter ejus voluntatem. Cel-
ſus ſanè videtur hoc ita acçepiſſe, ac ſi Tubero
intuliſſet: ergò conſuetudo loquentis ſpectanda
eſt, ſpretà verborum proprietate. quod ex his
Tuberonis verbis non apparet. Hoc autem ſta-
tuit: ſi conſtet, quid ſenſerit teſtator, de verbis
non eſſe litigandum. Servius ex adverſo putat,
ex tàm diſſolutàâà & ineptà loquendi ratione non
ſatis conſtare & probatum eſſe, teſtatorem hic
etiam, in hoc legandi actu, aſinos equorum ap-
pellatione comprehendere voluiſſe; cum ſatis
ſciret, quidnam alii communiter equos; & quid
aſinos nominarent? & idedò debuiiſe ſe ad com-
munem uſum aliorum accommodare potius,
quàm ſperare futurum, ut alii multi, rectè ſen-
tientes & loquentes, ad ipſius ſolius abſurdam
& ineptam conſuetudinem ſeſe ſint accommo-
daturi. Hoc verum eſt, & argutè à Servio anim-
adverſum. Adeoque talis inepta conſuetudo
probationem legitimam non facit. Quod ſi aliis
quoque adminiculis conſtaret de mente teſtato-
ris, dicerem Tuberonis ſententiam locum habe-
re, ab eaque nec Servium nec Celſum fuiſſe diſ-
ſenſurum. .
Diſſentit autem Celſus à Tuberone, non
in iis, quæ propoſita modòè ſunt quæ rationi
conſentanea eſſe fatetur, ibi, quam vis me magno-
pere

1

.
hn
Cel.

et
nda
INS
ſta.
ebis
M,

KWA
en

II 4⸗
atis
guid
rins,
en⸗
Utdam
mINO-

pore rTuberonis ratio movet, & .. ſed in concluſio-
ne, quam Tuberoni tribuit, ſive verè, ſive falsò.
quæ concluſio eſt, ut dixi, mentem, cum potior

ſit voce, non ex voce, ut ſonat; ſed ex conſuetu-

dine potius æſtimandam eſſe. Huic enim op-
ponit Celſus: verum id quidem eſſe, quod mens
dicentis potior ſit, quàm vox ejuſdem: attamen
non poſſle intelligi certò, quid dicat mens, niſi
vox adhibeatur, eaque juſta & legitima uſitato
ſignificatu, non pro cujuſque arbitrio: alio-
quin futurum, ut ιαοοε quoque Oααα&ι cona-

tus loquendi, qui à cujuſquam arbitrio pendet,

pro legitimo & mentis expreſſivo
ſermone habea-
tur.

WEEe.
DAVIDIS MAGIRI

jc. ET ANTECESS ⁸ORIS

IN AGADEMIA ruiNGENSI
PRALECTIONES

1 rirrtru oiαον

1

Vs5 0 M g.
. APESAT 6.

⸗— ððð ———— = — —

——

Acräis Verborum juris
2) interpreta tioné; eorum qui-
dem, quæ à Coõmpilatoribus
l in penultimump anide ctarum
tit tuium redacta ſunt, de orfdinis ratione
anvxie diſputare nolo. Hoc evidens eit,
non ex u 1à aliquaà Iuris Paſte;ſed ex omni-
bus ma teriis; at que adeò univerio corpore
hune citulum unà cum ſequente concin-
natum elle: adeéque ex ne ceſſi itàte; illi
lad finem ſubnexum. arg. l. tecem 116. ff. de
Y. O. Atꝗ que inde manieſtuim eſt quoquex
non deoinni verborum ſigniſicat tione; que
varia eſſe ſolet;, vel ſecuiidum conſvetudi-
A nem

*

—

8

2 Pprelecliones Ad titalum

—

nem loquentis, l. ſ ſeryus plurium Fo. S. fin. F.
de leg. 1. vel regionis, I. cum de lanionis 15. H.

In. de fund. inſt r. vel inſtrum. leg. I. nam ad eæ

7. F. dell. l. 34. F. de R. I. vel ex vicinitate ſcri-
pturæ: d. I. 70o. & l. hæredes §. ſed & K F. qui
teſt. fac. poſ teæt. & gl. in e. eum cauſſam, ſuper

verbo, præcedat extr. de reſceriptis: ſed de eà

rantàùm, quæ juri eſt propria, quæque D

ad Iurisprudentum reſponſa, in Pandectas
relata, intelligenda pertinet, hec titulo
agi. èðU
Cezterum de omnimodâ verborum

quorumvis, quibus pacta, conventiones,
contractus, teſtamenta ſcripta ſunt, inter-

pretatione doctrina nõ tàm ex hoc titulo,
qum variis paſſim in Iure traditis regulis

haurienda eſt, qualis eſt illa Iuliani in l. quo-
ties 13. F. de reb. dub. & ibi ber gloſſ. allegata

1. Labeo 7.S. non enim cum ibi notatis, f. de ſup-
pell. leg. aliæque quamplurimæ: quibus
omnibus omiſſis, ut paſſim à Dd. cumpri-
mis Alciato, 4. libris eleganter & eruditè
expoſitis ea, ut dixi, tractanda veniunt, quæ

u

uit

(Clos

Aun

Paltin

lent

ulnllis

len ti

à Iurisperitis frequenter uſurpata diver-
ſam plerumque à communi loquendi uſu
4 ſignificationem adepta ſunt. Quod in
inſcriptione vulg. additur, & Rerum, à gloſ-
ſatore aliquo adjectum videtur. Nam &

Iuſtiniani Conſtitutio de Confirmatione
ſim⸗

uſ
tn
Wniun .
ln
ien
ul n
NI deen

E

1

–

de verborum ſignificatione. 3

—
f. fl. ſimpliciter de Verborum ſignificatione
A nuncupat. Quod ſcrupuloſum magis eſt,
du quam utile cognitu.
Il“9 Lex 7.
H de dq Paulus libro 1. ad Edictum.
uiein Verbum hoc, ſi quu, täm ma-

Kim ſculos quam fœminascomplectitur.

erbotun C Vjusque rei ratio inprimis conſide- .
entione; randa eſt, ut quæ anima legis aut di-
tidt. ſpoſitionis eſſe dicitur. S. quia verò ubi gl. in
c titule verb. eyentus Auth. de Nuptiis Alict. in c. 1. S. ſi
öegul quiz hominem num. 25. de pac. tenendi. Ac hu-
öineu ſus quidem L.z. rationem volunt eſſe, quòd 2
Aegun maſculinum concipiat fœmininum, per
ſaeſg l. qui duos 6z. & l. ſervis legatis 81. f. de leg. 3.
guib cunm aliis ibidem allegatis, de quo dicendi
cumpf. locus erit ad l. deteſiatio g. & I. pronun .
Letudti ciatio / 7;. infra h.t. Atque ideò gl. bic non ex
untu Verbi, i quis, proprietate, ſed per extenſio-
die nem vel interpretationem duntaxat fœ-
endil minium comprehendi ait, per dict regu-
Qcoli lam l.62. quod ſecus eſt. Nam vel ex Gram-
19O maticorum regulis dictio Quis, nonnun- 4
Nn quã cömunis vox eſt, non maſculina, in in-
umtion terrogationibus præſertim & indefinitis

E.ſin A 2 lo-

4 præledtiones ad titulum

een

—

locutionibus. Vt apud Plautum: Quis ea

eſt, quam vis ducere uxorem? & apud Teren-

tium: bunc oculis ſuis noſtrarum nunquam
guis quam vidit. Vbi palàm eſt, dictiones
quis & quis quam fœminina etle, non maſcu-
lina zadeoque ex ſermonis latini proprie-

tate, non legis extenſione fœminas com-

plecti. Quod obſervare oportet, ne quis
exceptiones à dictâ regulà, maſculino
comprehendi fœmininum, de quibus in-
frà ſuo loco dicetur, ad hanc l. 1. referri
6 quoque debere exiſtimet. Itaque cum
Pr ætor edixit: ſi quis negotia geſſerit alicujus,
eo ſe nomine daturum judicium: de utroque ſe-
xu, non de maſculino tantàm locutus eſt,

nec interpretatione modò Vlpiani fœmi-

ninum contineri cœptum eſt: l. 1. pr. f. de
neg. geſt. etſi in cognatis vocibus extenſio-

ne maſculini ad fœmininum opus ſit; pu-

ta in dictione Qui l. 1. S ait prator F. de conſt.

pec. I. 2. f. de cap. min. l. qui rem f. depoſ.
1. qui precario f. de precar. cum ſim. quo duſus

loquendi non in Iure ſolàùm ſed paſſim
ubique obtinuit. 1. lob. 6. Qui credit in

me, habebit vitam æternam. Idem juris

eſt in dictione Ne quis ut f. Ne quis eum qui

in jus voc. & c. Item quis quis,quis quã, aliqais & .

per Iura paſſim occurrentia

Leex

enn
fuur,

A
IUw
fopron
n l⸗
ſbeig
Duben
ui. N
LIINe
ffore
Mer
ſie
ſarin
timns.
Vtlenn
nune

Wonnin

inl 1
Plien
mnn
(huln
.Unhe

De verbornum Agniſicatione. y
Tetr. Lex 2.
NAgnzs Paulus libro I. ad Edidum.
ionnx
maſer. Urbis appellatio muris, Ro-

topſe. me autem continentibus ædificiis
com finitur, quòd latis patet.

ne quis
Acalin A Liud eſt urbs, aliud ſuburbium:1 1
lidusin Vtrumq; tamen ſimul cujusque loci

R proprio nomine comprehenditur. I. 2. ff. de
e cun penu. leg. Rationem hujus determinatio-
Aeh nis reddit I. pupillus 239. h. t. Vrbs enim
gle ſe. ab urbando dicta eſt, quod eſt aratro den-
urus eh nire. Nam olim in urbibus condendis
ifem- aratrum circumducebatur, quà muri du-
Ff.5ℳ cendi forent, certis ſolennitatibus adhibi-
etenſi⸗ tis. Meritèò igitur murorum terminis Vr-
slz. bis appellatio circumſcribitur. Signum
As enim limitat ſignatum. ..ſtigmata 3. C. de fa-
,g bricens. lib. 11. At econtrà rebus, quæ Ro- 3
vod uſti mæ eſſent, legatis non ea tantùm, quæ in-
4 kſ Kra muros, &d & quæ in ſluburbiis aut hor-
celru tis continentibus eſſent, cedere legato de-
em jurt bent. I. cui 74 Romæ ⁸4. ff. de len. l. 4. §. 5en.
u i HF. de penu.jeg. Aliud dicendum, ſi res Ro- 4
manæ aut res ur banæ legentur. Hoc enim
legato ea quoque; quæ Romæ non ſunt,
continentur, ſi modò aliàs ibi ſolent eſſe;

4 A 3 ſi.

Preleltiones ad titulum
— —

ſicut viciſſim, ea quæ caſu Romæ ſunt, non
imtelliguntur legata, per l. quæfitum 75. S. fin.
5 F. de leg. 3 arg. l. ex facto5. ff. de hær. inſt. Cæ-
terum hujus legis optimus interpres eſt
conſvetudo & uſus communis,
Quem penes arbitrium est, & vis G norma
loquendi. L
Vrbs enim quando pagis oppidis ſibi
ſubjectis opponitur, etiam ſuburbia con-
tinet; veluti cum dicimus, ex pago in ur-
bem migraſl- aliquem, etſi in ſuburbio

6 fortè habitet. arg. I. 8S7. h. t. Et res urbanæ

.

non tàm loco, quàm aliis qualitatibus &

circumſtantiis dignoſcuntur. I. quemadmo-
dum /2. ff, de ſupzell leg. Multum enim in-
tereſt, ut ibidem dicitur, an penus & ſu-

pellex ea, quæ in urbe ſit, an urbana lege-

tur vel promittatur. Sicut & urbica mini-
ſteria dicimus ea, quæ extrâà urbem nobis

miniſtrare conſveverunt d. l. 12 & l. nam quod
§. fn. ff. de pen. leg l. urbana familia 166. inf. 84/ 1.

dr. l. cum quæreretur 6. pr. F de leg. 3.l. ſi præ-

dium 16. C. de præd. min.
Vrbis tamen appellatio quandoque
non ad muros, ſed ad centeſimum usque

ab urbe lapidem porrigitur. Vnde Præ-
fectus urbis jurisdictionem ſuam tàm in
urbe, quàm extra urbem: intra tamen cen-
teſimum milliare, exercet. l. 1. §. 4. F. de off.

dræf.

=S — 1

—–☛ —

o,
R uo⸗
ckhheo
Unco
krn

——

n
wetalie

1 di
hnie⸗
cuitn

yiſni

ſeren
ſdide
(lluiter
unlue⸗
r u
UHunc
Uonef

lulrnre

ndn K
.,(ꝛ.

es &
norina

s ſibi
ncon.
N.⸗
Apurdio
urbanr
tibus &
naN.
him i.
1 & l.
nalege-
1zmini.
mnobs
n
ufult.
, jre- .

ndoqe.
1uque
de pta.
cam un
en (el-

Fuik

6.

De verborum fgnißicatiene. „

praf. urb. Cujus rei ratio in aperto eſt; quia

nim. non tàm loco, quàm juri urbis tuen-
do præfectus datur: quod jus extra urbem
quoque in iis, quæ urbi ſubjecta ſunt, vi-
cis & oppidis & territorio verſatur. Ideoq;

3

in vico natus eam urbem intelligitur ha-

bere patriam, cui vicus ille reſpondet. l. 30.
Ff.ad municiy.—

An autem caſtro vel civitate vel op-
pido, quæ dictiones ſimiliter, ut urbis, id

ſignificant, quod murorum continetur

circuitu, Da in l. fingularum C. de adif. priy.
I. praſcriytio C. de oper. publ. c. ſi civitas extr. de
ſent. excommun. in 4. à principe conceſſo vel

vendito territorium quoque veneat, Item

jurisdictio, quatenus ea in ejus urbis vel

caſtri territorio exerceri conſvevit? Alci-

atus hic affirmat per l. ſi quande 3. C. de bon.

vacant. lib. 0. Quod tamen dubitationem

aliquando admittit. Et rectius ex ſcriptu-
rà conceſſionis aut contractus, ex fine &

qualitate aliisque circumſtantiis; quàm ita

generaliter hæc res deſiniri poteſt.

ROM) Nolim hicAlciati Bartolum ſe-

quentis in l.quicunq; C de fund. limit roph. lib. 11.
ſententiam penitus improbare, dicentis:
ſi non Roma, ſed urbs Romana nomina-

tur, perinde habendum, ac ſi urbs ſimplici-
ter dictum eſſet: etſi ſecus ſit, ſi de ur-

11

14

Pralectiones ad titalan

be Romà ſubſtantivè fiat m entio, propter
12 d. l. 4. in . f. de pen. leg. Sed tamen arbi⸗
tror, plerunque contrarium fore verius,
ſcilicet ut inter urbem Romam & urbem
Romanam nulla facienda ſit differentia,
idꝗque per expreſſa jura/ rubr. Cos. lib. 11. De.
Studiis liberalibus urbis Roms & Conftantinepo-
litanæ Item de privilegiis urbis Conſtantinopo-

Giana quæ privilegia nemo dubitat etiam

ad ſuburbiorum habitationes pertinuiſſe:

De canone ſrumentario urhis Romæ: & ad huj us

exemplum de Nrumento urbis Conſtantinopo-
litane. Ex quibus & multis aliis apparet,
regulariter perinde eſſe ſive Roma ſive
urbs Romana ſive urbs Roma dicatur.

Quæ conſideratio otioſa non eſt. Fre-

quenter enim in conceſſionibus, dona,
tionibus, in dotem dationibus urbium,

caſtrorum, oppidorumvé, pro pria horum

nomina adjectivè, ut Grammatici loquun-
tur, adduntur: ubi ſecundum ſupra dictam

oinionem;, præter muro concluſa ædifi-

cia nihil contineretur, contraà commu-
nem loquendi uſum & contrahentium in-

tentionem. Et quamvis generaliter ver-

ba definire difficile ſit, cum pro naturà rei,
cui accommodantur, variè, nunc late,mox
ſtrictè ſignificare ſoleant; ea tamen varie-

tas ad certam notitiam hoc modo revo-

on, .

tde
lus,
enn
tia,
de
6,0-
hyo-

We:

us
no)h.

ban elz

e

carur.
He-

cona⸗ “
bium,

notum
guun⸗
ickam
nmu-
m in⸗
ryer⸗
tei⸗
mmoE

Arie-
reVH

⸗

tum ſit, quod dicitur. Vrbis appel
quando opponitur ſuburbiis, murorum

——=—

canda eſt, ut cogitemus, cui rei hoſi
atio

ambitu continetur; ut cum dicimus, in

De verborum ſignißratien. „

1½

urbe habitare aliquem, non in ſubhurbio:

ſed quando provinciæ & agro opponitur,

ipſa quoque ſuburbia continere ſolet; ut

cum dicimus, in urbem nos ire, etſi extra
muros habitare mus. arg. l. ut Alfenus 87. h. t.
Denique quod gl hic referre ait, an

perinde valeant urbs Romana & Romana

urbs arg. l. ſi ſervus communis ſ. de ſtipul. ſerv.

nolo operosè diſcutere. Sufficit hoc ad-

dere, verba tranſpoſita regulariter idem ſi-
gnificare. l. 2. S. prius ſj-. de vulg. & pup. ſubſt.
ubi Dd. gl. in l. 3. ſuper verb. honorumyé? poſſeßio
F. de bon. poſſ. gl. in 1. cum proponas g. in verb.
bonoerum C. de bon. auth. jud. peg.

7

Cujuſque diei major pars eſt

horarum ſeptem primarum diei,

non ſupremarum.

Vod de diviſione ac differentis die-
—Otum, & origine horarum ex Macro-
bio »Cenſorino, Plinio, Antonio Augu-
ſtino Interpp. hoc loco eruditè afferunt,

A 5 omit-

N

10 Praledtiones ad titalum
omitto; quòèd ad hujus textus intelligen-
dam ſententiam parùm facere videantur.
Hloc notandum, Romanos incipere diem 15
à medià nocte, id eſt, ſextà noctis horà ſoli·
2 tos. I. more ff. de feriis. Aliter igitur nume-
. ràrunt „aliter inchoarunt. Numeratio A
ab ortu & occaſu ſolis cœpta eſt, ibiſem i
que terminata: ſic quidem, ut quiſque e
dies non plus minusvé 1r2. horis haberet, xn
ſive hæ longiores, ſive breviores eſſent. Aen
3 Quanquam ex hoc loco non 12. ſed 14. ere
horarum cenſeri videtur: ait enim ſeptem ſimg
primarum, non ſupremarum. Oportet en.
ergèò g. quoque ſupremas computare, ed llr
quod negatio eodem reſpectu intelligi Noh
debeat, quo ei oppoſita aſffirmatio. Quic- lenr
quidenim invenit, deſtruit, per ea quæ 4
notantur infra ad I. 237. Et nemo eſt, qui ire
non videat verba Pauli non ſic accipi de- e
bere;, quòd major ſit diei pars horarum 7. in
primarum, quàm y. reliquarum. De hoc
4 enim nemo dubitaſſet. Alciato probabi- 4
lius videtur, Paulum ad longiores in Ita- in
lià dies reſpexiſie, qui ſecundum Ptolo- Kt
mæum & Proclum 15. horarum eſſent: at- “ n
que adeò voluiſſe dicere, cujusque diei n
riam longiſſimi 7. priores horas pro ma- n
ximà diei parte habenda: eſle, quèòd ad Ade
operas & ſtudium ſimus iis horis vegetio- ir
rres. ſg

De verborunm ßſgnißcatione 11

——,—

res. Verum nec hoc ſatis firmum eſt: eò 5

=

oau. quod Ptolomæus & Proclus non de iis ho-
ben ris, quibus in Italià utebantur, ſed de ſuis
l. æqualibus Mathematicis, qualibus nos
e. haogie ubique utimur, loquantur. For- 6
fo t.aſſe non improbabiliter dicemus, diem
m. in Italià perpetuò fuiſſe horarum 14. ab
le exordio puta diluculi ſive crepuſculi ma-
tet, tutini, ad finem uſque veſpertini: ab illo
. ſolent homines operas inchoare, in hoc ab
opere ceſſare. Nam vulgus etiam auro-
ten ram ad diem referre conſuevit, non ad no-
ortet ctem. Intra Solis ortum & occaſum 12.
e,ed horæ fuêre toto anno, ut antè dixi, &
lgi prohbat l.7. f. de manum. Reliquæ duæ ho-
N. rg crepuſculis cedunt. Nec movet, quod »
Jue hæc modè horæ menſuram excedere, ut in
k,ſi. æſtate, modò ne adæquare quidem, velut
lice⸗ hyberno tempore, ſoleant. Hoc ipſum
runf.. enim optimè cum his, quibus de hic agi-
e hoc tur, veteribus Italicis horis congruit, qua-
babi rum hybernæ multèò breviores, æſtivæ &
. diyverſo fuêre longiores. Z
lo. His ita poſitis, ita textum præſentem.
ntar⸗ accipiemus; ut dicamus eum, qui toto an-
diei temeridiano tempore operas fecit, majo-
ma- rem diei partem operatum eſſe, etſi nec
d ad duum operarum obligatione ſolutus ſit: 13.
enO9 f. de operis lib. ſecus ſi pomeridianis dunta-

Xat

—

12 rrclelliones ad' titulum

xat horis præſtò fuerit, quibus meri-

diari & acquieſcere tàm patroni, quàm li-
berti ſolent, per l. meridies d. t.
„ In uſucapionibus horarum prima-
rum ac ſupremarum ratio potiſſimum ha-
betur, nec æquali jure cenſentur utræque.
Ideoque qui à meridie Calend. Ian. poſſi-
dere cœpit, perinde habetur, acſi toto il-
lo die poilediſſet, quoad uſucapionem: l..
f. deuſucap. non item, ſi demum poſt me-
ridiem poſſidere cœpit. Ille enim dies
10 non computabitur pro integro. arg. àcontr.
ſenſu d. I. 7. At econtrà ultimi diei quæli-
bet hora antemeridiana uſucapionem
complet. d. lI.7. inf. A medià namque no-
cte ad ſequentem uſque meridiem omnes
horæ antemeridianæ ſunt. Poteſt ergè

II & hoc modé intelligi hæc Pauli ſententia,

ut quælibet pars etiam horarum anteme-
ridianarum (quas 7. numero eſſe, ſi diem
ſpectamus, ſuprà oſtenſum eſt) in uſuca-
pionibus pro majore diei parte accipiatur,
adeoque pro toto die habeatur complero:
pomeridianarum non item.
Lex 27.
Vlpianus libro 2. ad Edidtum.
Itine ri faciendo viginti millia
paſſuum in dies ſingulos peragen-

hr
R Nl
Mern

aye

Ebe,
ahnn
zueke
Nican
urbs,u
4 4II
Uentn
hnen

De rerboram obligatione. 1z3

u da, ſic ſunt accipienda, ut ſi poſt
un hanc dinumerationé minus qum
vitginti millia ſuperſint, integrum
m diem occupent: veluti viginti unum
millia ſunt paſſus, biduum eis attri⸗-
buetur. quæ dinumeratio ita de-
odll. mum facienda erit, ſi de die non
l. conveniat. JJ”ÿV
Nme⸗ M

Vi certo loco ſe ſiſtere promiſit, pti- 1
mo quoque tempore ibi comparere

guel⸗ debet, per l. continuus 137. §. cum ita, atqut
vionenm ibi not. F. de V. O. Nimis tamen arctari non
ſneno⸗ poteſt. elegans gl. in l. i. ſuper verb. onetoſa f. i
omne⸗ quis cautien. Ideoque modus à Prætore ſta- 2
kergd tutus, ut in ſingulos dies 20060. paſſuũ: id
gtentia, eſt, 4. milliaria Germanica cõmunia com-
Pteme. Rurentur: ut hic & d. lI.! quis caut. Quod
den u longum iter ſit, plerique tradiderunt, 3
e. ſeptimo quoq; die dandam interquieſcen-
4 un, di facultate m. Alc. hic allegans Felin. in 6.
Ulen olim 7. extr. de except. quod tamen idem Al-

ciatus jure non poſſe probari afſirmat, nec
uſpiam prohrbitum legi aliquem die do-
minico iter facere. Quod admittendum 4
non eſl. Nam & Divino & Civili jure
millir omnis labor irreligioſus, cui ſuperſederi
nger nullaà neceſſitate urgente poteſt; diebus

domi-

14 Pralebkliones adtitulum

dominicis interdictus eſt. Exod. Deut. 5.l.
omnes ludices, ibi, urbana plebes l. fin. in verh.
otium relaxantes, & in verb. nulla quenquam ur-

geat admonitio C. de feräs. Vrget autem

utique Iudicis admonitio!, ſi, ut ei pa-

reatur, dominico quoque die iter facere
5 cogitur. Nec aliud fuit iter Sabbathi, de

quoô apud Evangeliſtam mentio habetur,
quàm modica via, quæ ſine devotionis
violatione ac ſine moleſtià confici poſſet,
ut cum voluptatis magis quàm negotii
cauſsà ambulatur.

Porrd in pactis expreſſis hanc 20000
dinumerationé locum non habere volunt,

veluti ſi quis futuris Cal. Ian. ſe Auguſtæ

aliquid præſtiturum ultrò receperit. de-
buit enim conventioni ſtare, velid, quod
intereſt, alteri parti ſolvere. Quod non

7 generaliter admiſerim. Nam I. 2. f. ſi quis

caut. hunc caſum diſertè comprehendit,
dicens, non debere cuiquam objici, cur
non multèò ante itineri ſe dederit, cum
tempeſtate aut vi fluminum &c. impediri

poſ et; quam tamen l. z. ad hanc dinume-

rationem pertinere ex præcedente l. ¹. ba⸗
lam eſt: ſed rectiùs in quoquo caſu ad bo-

8 ni viri arbitrium recurretur. Iccirco non
diſtinguemus boni viri circa hanc rem ar-

bitrium ab hac prætoris dinumeratione,

ſed

(iu

Com
mged
llt
i
Moto⸗
h/n

ſſe

Den.
1AI⸗
tem
Na-
cere
i,de
etur,
Goois
We,

negdi

10000
volunt,
nguſte
it de⸗
gvocl
dnon
guis
endit,
ci, cur
,Cumm
heciti
nume⸗
, 1. 4⸗
14 k.

10 non

em 4½
Atioe,

d

De verborum Fgnißcatione. 157

nn⸗

—

ſed utrumque conjungemus in omnibus
cauſſis, ut habità hujus prætoriæ menſu-
ræ ac ſimul tempeſtatis „valetudinis, ſe-
xus, dignitatis &c. ratione Iudex arbitre-

tur, an exceptionem dare, condemnarevé
debeat. d. l. continuus §. cum ita d. l. 2. S. pen.

F. quis caut. gl. in d.l.. in verb. prater eum:

cod. tit.
IIIud notandum, quod eruditè Al-

ciatus tradidit, ſi plures viæ ſint, miliaria
computanda eſſe ſecundum planiorem

magisque tritam, non aſperiorem, etſi hæc
multò ſit brevior per Archidiac. & Cononiſt.
in a. ſtatutum extr. de reſcr. in 6. Similique
modo ſi tutiùs longiore viaà iri poſſit l. ſin. 9.
cum enim C. de jur. delib. arg. d. l. 2. S. pen. in f.
F. Ai quis caut.

Ejüs qui apud hoſtes deceſſit,
vus deceſſit.
T Ac definitio toties vera eſt, quoties

ITlex Cornelia locum non habet: ve-
lut in eo, qui hæres inſtitutus, ac poſt-

modùm vivente teſtatore captus, demum
eo mortuo in hoſtium poteſtate deceſſit.

—

dici hæreditas non poteſt, qui ſer-

Preledtiones ad titulum

—

——

Ad hunc enim Lex Cornelia non perti-

net. l. 2 3.. de vulg. & pup. ſubſt. Nam ejus

legis fictio in id tempus incidit; cum nul-
la adhuc eſſet hæreditas, vivente nimirum

re quidem jure ante L. Corn. teſtamenta

eorum, qui in hoſtium poteſtate deceſle-
rant, irrita fie bant l. 6. S. irritum F. de in juſt.

vuyt. &, utpote ſervorum, qui nihil ſuum
habere poſlent. S. item vobis I. per quas perſon.
I. ſervus C. communia de ſucceſ- ut inſpe ctà ve-
ritate nec hæreditas nec hæres ſit ejus, qui
apud hoſtes deceſſit: l. fliusfam. 5. ubi gl. ſ.
ad L. Falc. fictione autem L. Corn.

*

tas fit & dicitur d. l. y. & l. lege Cornelis fF. qui

teſt fac. poſ-. quam ad inteſiatorum quoq

de ſuis & le git. haæred.

Eex 4.

Paulus libro 2. ad Edidtum.

ucceſſionem trahi notandum eſt. l. i. §. .

Nominis appellatione rem ſi-

gnificari Proculus ait.

1 F Lorentinam lectionem ( nimirum, no-
minis appellatione, non autem pecuniæ ap-
pellatione ut vulgaris lectio habet) ſeque-
mur à Græcis in epitome õ quoq;
com-

hærédi-

P

Con

elle
den-
(ofltut
Cllae

Deh
Eede

—☚

nejos
1nul.

denti

tells.

nief.
Iam
enſn.
etere⸗
ſu; qu
ligr f.

elecdi⸗

gol,
Hl.

emſ⸗

im,no⸗

nis A⸗
ſege⸗

quo
C.

De verborum ſignißicatioe. 17
comprobatam. Senſus eſt: Nominis ap-
pellatione rem debitam ſignificari. Vn- 14
de nomina facere dicuntur, qui debitum
contrahunt; l. 1. F. de annuis leg. & nomina

.

diſſolvere, qui debita ſolvunt; nomina

exigere, pro, debita exigere, & bonum
nomen hrn de bitore bonæ fidei accipitur,

quæ paſſim in Iure ſunt obvia.

Lex 5:
