domicilii adeundus eſt. Contra ctus igitur

tempore fidem de pretio habitam non ap-

paret. Illud humaniſſime à Iuſtiniano ſan-
citum eſt, ut omnes advenæ & peregrini
liberè hoſpitentur, ubi voluerint: & ho-

ſpitati liberam habeant ordinandi faculta
tem &c. Auth. omnes. C. comm. de ſucceſſ. Vn. 4

de naſcitur illa variè diſi putata quæſtio: u-
trum ſtatuta locorum, à jure communi di-

verſſa, advenas quoque aut quoſcunque ex-

traneos, quos quaqu ratione tangere poſ-
ſunt, ligent? Certum eſt, quod extra ter-
ritorium ſuum Magiſtratus urisdicionem
non habet. l. fn. f. de jurisd. quamprimùm
enim provinciã exceſſerit, priyvatus eſt: l. 3.
F. de offpraſid. eodemque modo eis, qui non
unt ſuæ provinciæ aut territorii, etſi aliquàâ

ef cauſsd in provincia ſint ‚ut advenæ, tu-

Sg to⸗

De verborum Kgnißcatione. 46 5

utique non ad pretium pertinet, quaſi id

“ — = 5 — —

46 rralehhioret ad titulses

Ad

—

tores aut curatores dare non porteſt. l.f. f. de
6 tutorib. & curat. dat. Cæterũ ſi negotium ibi

contrahant & litigent, quia tacitè videntur
illius, in qué advenerint, loci jurisdictionem

=B . 6 *. 4 = *
ſubire, non tantùm ibi convenientur: d.. 9s

ſed etiã ſegib. & moribus ejus loci utentur,

& receptam ibi judiciorum cõſvetudinem

obſervabunt. Forner. hic. Quod non ge-

neraliter accipi oportet, ſed de iis legibus &

moribus, quæ ad litis ordinationem & pro

ceſſum judiciarium ſpectant; ſecus in iis,
quæ litis deciſionem concernunt. teæxtus
Bart. in l. 3. S. in. f. de teſt. Et ideò ſi ſtatu-
8 tum ſit, ut conjunz ſaperſtes omnia inte-
ſtatò defuncti conjugis mobilia præcipiat,

im mobilia cum filiis dividat: exiſtimarem

ad eum caſum parrigi non debere, quo
lier, quæ ex priore matrimonio in alio

ritorio liberos ſuſtulerat, pòſt in ſecundo
matrimonio in loco ſtatuti ante maritum
inteſtatò defuncta eſt; maximè cum ejus
ſubſtantia in mobilibus fere conſtiterat.
„ Vnde ſtatuta eiusmodi municipialia ſuc-

mu-
ter-

* ceſſoria non alias locum habere videntur;

quàm quotiens municipes inter ſe ad ſuc.

cedendum concurrunt, qui tacito con

ſuu ſtatutum ſuſceperunt; quod ſi cum ex-
traneis, jus commune ſequédum erit. Huic
olus

tamen vehementer obſtart, quod Bart

—

ſen-

-

faditintn

. ,1
eilocit
(caalir,
ubitontu

citnai

1

“”“””

Umenend

amimt
Mulrtontn

ligemſe

ſnnptih

8 ea

nlin
Neniihe
eſiit

lifin

D

8
dell,f tradit in l, 7. . 27. C. de ſum. trin. ſtatutum
egtün, eius 100 i abi res ſita eſt, la ervandum eſſe, per
idnn 1. venditor 13. . ſi conſtat. F. comman. grædior.
teitumm ubi dominus cogitur pati, lapides ex ſuis la-
dientuse pidicinis cædi, ſi con ſuet udo talis ſit ejus lo-
ieum ci. Reſpondcri tamen poteſt, ſtatuta loco.
üntmen rum res ſub ſe ſitas, ut d. I. 13. affhcere poſ-
WW ſe; perſonas ſibi non ſubjectas afficere non

eizegbut

UM De verborum .gnificatione 4 ℳ0%

G

—

Pone u in noſtro caſu: & quam vis utro- .
tioen A bique & res & perſonæ miæxtim ſint, aper-
ſKautz tum tamen eſt, hic principaliter & potiſſi-
ri mũ quæri de jure perſonari ſuccedentium;
ltn ibi de jure reali, ſcilicet lapidis ab invito do.

ontane imino emendi. Quod & eο patet, ꝙ ſtatu- T12

luptrgi te retari poſlit., laoide exrraneis vendi ex-
alun arertrorium: non poſſet tamen vetari,
Nerae ne legitimæ ſe ucceſſiones ad extraneos per-
vuiet. vemiant. Nam ſtatutum tollens jus uni
in aunt ri e . ns, S da ns alteri, ipſo jur enullum
enumd n dum e tee⸗⸗ ſe n. ult. Denique no.
eoaſtitea hoc pacti ell e heyge, noscnncue; quaſ
Hinl. Part F ſurti ada en . . . 1. uhi
ilen, F. furti. aderſ. nautas &t.
,bi .
ocone §. J.

nog Hecuriones quidam dictos

Ajunt ex co, quod initio cum Co-

—

,

4 6 rralediones ad titulum

Oðð

loniæ deducerentur, decima pars

eorum, qui ducerentur, conſilii

publici gratià conſcribi ſolita ſit.

Vuria Senatum ſignificat. Decurio-
nes ergò, Senatores cujusq; civitatis,
ex quib. municipales magiſtratus, ut Con-

2 ſules, Scabini leguntur Hi vicem gerunt
Reipublicæ, utpote quibus ſumma admi-
niſtrationis commiſſa eſt. I. municipes ſ. ad

mnmnunicip. Vnde quod ipſi decernunt, cæteri

tenentur obſervare. Lucas de penna in Rubr.
C. de decur. lib. 10. Variis hi muneribus obno-

* xii ſunt, ut annonam remq; frumentariam
procurare teneantur, ponderum item &
menſurarum curam gerere, & alia, de qui-

bus Alciat. bic quorum nomine ſi malèver-

ſati fuerint, Reipub. tenentur.

§. 6.

urbr ab urbo appellata eſt. Ulrlare

eſt aratro definire. & Varus ait Ur-
bum appellari curvaturam aratri-
quod in urbe condendà adhiberi
ſolet.
Hoc attigimus ſuprà in l. 2. h. I.

oppidan ab ope dicitur, quèòd

ejus

M

zos rei c
wta

—
ccim n
1,, CI
ilolrt

at, Deonn.
juegzent⸗
atus unN.
ficen gen
lumma A
nmnicetft
etnuntc
nu il
Heribuso.
Pumenmian
GenmienA
Ain Ei
e, imlikt.
u.

eſtirte
ns titl⸗
4100

4 Abet.

De verborum ſgnificatione 4 92

—

eius rei cauſsà mænia ſint conſti-

Inc Alciatus infert, oppidum pro- 1
I1I prie id eſſe, quod tanquam propu-
gnaculũ adverſus hoſtium incurſum mœ-

nibus cinctum eſt: ut ita generale ſit voca-

bulum, omnibus locis munitis competens.
Vulgari tamen loquendi modo urbes & 2
oppida non diſtinguuntur, niſi quod hæc
plerumq; pro minoribus & obſcurioribus
accipi ſolent.

Territorium eſt univerſitas agro-

rum intra fines cuiusque civitatis:

quod ab co quidam dictum ajunt,
quod magiſtratus eius loci intra eos
fines terrendi, id eſt, ſummovendi

jus habet.

QheeeADr IuS'HAEBENT,.) Imò
debent purgare fines ſuos improbis
hominibus. Congruit enim, ut bono
viro, præſidi provinciæ curare, ut pacata &

quieta ſit provincia, quam regit. l. congruit

F. de of. prefid. Illud notandum, agrorum „

tributa pendi debere in eâ civitate, in cuius

,, .

Adiſtrictu aut territorio ſita ſunt. I. forma S. ſ

Sg z3 verd

—

N

ae-

verd 7. 7e cenſth. Vnde collecari n⸗ non poſ Alocnin
ſunt poſſeſſores, . pro portione eorum præ- 1 unſtſin
diorum, quæ in alieno territorio ſita ſunt. Ulnti
D ð §. V Mulien
9. Aunnlt
Verbum ſuum, ambiguum eſt, In r
utrùm de toto: an de parte ſignifi- Wiin
cet: & ideò qui jurat ſuum non. umt
elſſle, adiicere debet, neque ſibi

470 PFreleniones ad titulum. 4

communem oſſe⸗ nmi
WWIHn
. Vm teſtium depoſitiones debeant ythit
H neceſſariò concludere, ſicut quæli. meni
bet alia probatio: 1. neque natalet C. de pro- nue!
bat utique ambiguum eorum teſtimonium N

2 inidoneum eſt. Neque enim indefini-
ta paſſim æ quipollet univerſali, maximé
in materiâ probationum. Felin. in c. auditis
extra de reſeript.: Et ideò de novo audien-

di ſunt teſtes, ur teſtimonia ſua explicent,
utrum de toto, an de parte, ſive divisâ ſive
indivisàâ, ſenſerint. c. per tuas ext. de teſtih. ”

Veruntamen ſi ſine ambiguitate rogati ſint
& ſimpliciter reſponderint, Puta, an quisre
uſus ſit tanquam ſuàò propria? 2 depoſue-
rint, uſum eſſe tanquam ſua; videbuntur Counen
ſe ad interrogatienem retuliſſe arg. I. de-: el
Jenſor S.l.F. de zinterrogat. adt. &c inter in fin. NA Unin
u färitnk Neep e ræ ſumi pofſunt, captio. Alhigl
6109.

R

.

—

4

ri non

eorunun.
tio duln

digunnen

te lunt.

fuum uo.
nege

nes geben
ſut qun

llt C. e

te unonuag.

nim Men.

ſdi,Nnmme

int aln

Naliei
Oplcen 6

e nuihe
4, ft
unit
olu
iebubtu

, ,t

unſi
SS

— .

—

De verboram ſgnißcatione. „47 1

8sà locutione fallere & pejerare voluiſſe. Vt⸗
ut ſit, ſatius eſt tamen & tutius, diſſertè &

diſtincte reſpondere compelli; eòà quod

multi perplexũ aut ambiguum ſermonem,

quam vis datàâ operà fallendiq; ſtudio pro-
latum, perjurii tamen expertem eſſe ſi bi
blandiuntur. Et ſummatim ad hunc tex- &
tum quod attinet, verba menm, taum, ſuam,
quando ſolidam proprietatem, quando
pro parte denotent, id ex intentione lo-

quentis animadvertere facile eſt, regul4

comprehendere impoſſibile. Itaque quj „
rem legavit, ſi ſua eſſet, cum moreretur, fa-

cile apparet legaſſe, quatenus ſua eſſet.

ſeryi 9.1. F. de leg. .

Lex 21M.
Panlus ex libris ſex libro I. Imperialium ſen-
tentiarum in coy nitionibus pro-
᷑ üuuurtaram.

Cum quærebatur, an verbum,
ſoluto matrimonio dotem reddi, non-
tantùm divortium, ſed & mortem
contineret, hoc eſt, an de hoc quo-
que caſu contrahentes ſentiant.
& multi putabant hoc ſenſiſſe, &
quibusdam aliis contra videbatur.
D 6G 4 ſfſo-.

47 2 Pralectiones ad titulum

⸗

ſecundum hoc motus Imperator
pronuncia vit, id actum eo pacto, ux
nullo caſu remaneret dos apud
maritum⸗

Rgumentum hinc ducitur, plurium
ſententiæ ſtandum eſſe, quod pro re-
gul3 tradi ſolet in I, majorem cum l. præced. ſ
ue paéctig. 6. 2. de his quæ funt à majore parte ca-
pit. c. paſtoralis 3. de reſcriptis cum ſimil. Tu-
2 tior tamen eſt regula, non utique majorem
perſonarum numerum, D vim rationis
ſpectari debere. lI. 3. S. 1. verſic. alids numerus.
F. de teſtibus. major enim pars eſt, quæ ma-

3 lana, diſtinct. 9. Quo fit etiam, ut ſervum
pluribus dominis communem ſi unus ma-
numittere velit, cæteri nolint, cogi tamen
debeant, ut partes ſuas manum ſlara ven-
dant I. 1, S. his itaque C. de commun. ſerv. ma-
num. Ex quo argumentum capi poreſt ad

Omnes cauſſas pias aut qualitercunque fa-

vorabiles, ut vel unius voto favorem ſuſti⸗
nenti multorum contraria vota cedere de-
. beant. Et manifeſtum eſt indl. majorem⸗
non numeri creditorum ſed debiti magni-
tudinis rationem habheri. Denique ex
hæzc præſente lege confirmatur regula, in
dubio 4 Propri; verborum ſigiſicatio⸗
ne re⸗

——

jore nititur pietate&ratione d. c.2. ubi gl & t.

D

eecetel

ſein

er⸗
Kucntene
Arhor

LNh

Keſenan

Uonconene
geche
e ſ
ini une
henntoni

Memort

r⸗
elunle
fünn

lnpenn
opalo
dos n

irur oin

ar.
aunl ruiß
cnenent.
tunſnid
ignemiun

W rimratad

A4runn

1cuil

m urnn

emiWn.
t coolunel

Cvt
. ſem

4

1i kutkt

leg. 5.

7

De verborum fignificatione. 47

ne recedendum non eſſe. . non aliter f de
LTex 21.
Agintus Mutius Scævola libro ſn-
gulari 5οot.
In rutis cæſis ea ſunt, quæ ter⸗

rà non tenentur; quæq; opere ſtru-*

Rili tectoriové non continentur.
Ex uſu vulgari notum eſt, fundo ædibus.

non continentur, velut in fundo quidem

dejectæ arbores, lapides eruti, carbones

ibidem facti; in ædibus menſæ, ſcamna,
ſcrinia, quin etiam quæ affixa ſunt, ſic ta-
men; ut nonita ſint perpetuo, ſed refigi ſo-

leant, emtori non deberi. Hæc ruta cæ ſa
appellantur Iureconſuſtis, quæ ſcilicet ne- ²

que ædium ſunt, neque fundi. I. in vendendo
66. f. de contrah. emt. Olim ſpecialiter éx-

cipiebantur, quod fruſtraneum eſſe docet*
Ulpianus in l. 17. §. 1. f. de act. emt. per ſe
enim tacite excepta intelliguntur, niſi ex.
preſse de illis a tum ſit.

Lex 272.
lapolenus libro 2. ex pofterioribus Labeonis.,

Malum na vis eſſe patrem, arte-
monem autem non eſſe, Labeo ait:

vé venditis, ea quæ terrâ aut ædificio .

.

—

ulſuque rei principali deperiſſe videatur.

.„*

–—

474 Praledliones ad titulum

quia pleræque naves ſine malo inu-

tiles eſſent, ideoque pars navis ha-

betur, artemo autem magis adje-

ctamento, quàm pars navis eſt.

. E X hoc §. apparet . generaliter re vendi

.

tà, ea in dubio extra venditionem eſſe,
quæ communiter ab eâ ſpecie ſolent abeſ-
ſe, quibusque detractis nihil de ſubſtantia

Nam & ſine utenſilibus habitatio domus

*"propriè eſt inutilis, & tamen domo vendi-
tâà utenſilia non veniunt.l. lalianus S. fin. &
I. ſeq. F. de a emt. Non aliâ ratione, quàmb
uod hæc communiter unà cum ædibus
vendi non ſoleant, ſed privato cujusque

uſui reſervari. Ob navis autem hoc loco
mentionem obiter illud notatu dignum
eſt: Nanfragio facto res ad littus ejectas
dominorum manere, etſi quandoque fiſcus

contra jus ſibi eas vindicet. Sed quod nam
jus fiſcus habet in alienà calamnitate? l. 1. C.
ge naufrag. lih. 1t. Et conſuetudo, vel uſur-

patio verius, in contrarium, tanquam im-
proba, nullius eſt momenti Auth. narigia C.

ſe ſjartis.

Inter projectum & immigum hoe

inter-

Lolo

de
Uerelen

Gumn de
tun At
la wonun

Iuolins

ligur⸗

Cnigmnen
Keuche
Inmmnmn
ide
10 Gel
lunnn

ilnetin

Mentenen
N

„— borum ſenißcatione. 49;
m intereſſe ait Labe — —1
gse rur den let id, quod ira pr ovelene.
dl. lia ncstna das 1. equieſceret: qua-
. nana & iuggrunda
lRerteenl. Immiſſum autem ,30 erla eſſent.
D ti aliquo loco re quie ſce DW fieret, “
ſl. tigna „trabes, quæ i fees velu-
Eeüblna Lur. Ss, quæ immitteren-
ile (len
itnio n H Vjus diſtinctioni
is diftinctionis effe .⸗
= quod immiſſum in Kedu hic eſt,
ui iojecin quis ſuo jure recte d ſolum vel
oe⸗ recté demolitur:
ini Projectum autem non proprida ii,
cun . . ju icis interveniente ſ- ria authofttate,
n ge liri licet. I. quemadmodum g d demoli-

en don
n Aun

ns geet
ae las
got 1
tutetl G
ore ii.
lmiu

inld⸗

ad L. Aquil Eri
L. Aquil. Aêris enim uſus commmunis

quam injuri
juriam uſurpetur, quo caſu actio

ne opus eſt
tàm immitt er enoypt oge ris nunc. ubi utri ue, 3
ttentiin noſtrum, quàm proſici⸗

60 4 .
novi operis demue remedio occurritur
verſus Utrumanee oeſt. prodeſt hæc ad-
m mque, poteſt tamen contra a1.

terum etiam
im de fact
menremedium utji 40 procedi. IIlud ta-
ejus, quiinnnd utilius eſt. Nam awtile
pPtIS-

8 6

476 Prelectiones ad titulum

propriàâ authoritate demolitur, fumtus

non recuperat, cum actio ei prodita non
ſit, eique imputetur, cur non expectarit,
dum alter demoliretttor::

Mornianæ ſunt, quæ ?αονα vοaαt .

mæœniana C. de ædif. priv. ita enim ibidem le-

gendum eſſe à Cujacio & Harmenopulo
oſtenſum eſt.

plumbum quod tegulis po-

neretur, ædificii eſſe ait Labeo.

* „

sâ poneretur, contra eſſe“.

ſed id quod hypethri tegendi cauſ-

“ .P Lacet Harmenopuli ratio ad hunc lo-

2

3

ri adhibita, emtorem non ſequi. l. granaria

F-de

cum; ea quæ voluptatis magis quàm

uſus cauſsàâ in ædibus habentur, his venditig
recepta videri, & in rutis cæ ſis haberi, ſi de-
trahi poſſint & ſoleant, illæsâ domus ſub-
ſtantiä. Alioquin ſi ad perpetuitatem
uſus reſpiciamus, ratio inde ſufficiens ne-
ſcio an reddi poſſit. Nam & ea videntur
perpetui uſus cauſsâ haberi, quæ per inter-
valla tolluntur. S. ſtraturam h. l. u. modò ha-
beantur ad hoc, ur reſtituantur. IIlud
autem extra dubitationem eſt, deſtinata

perpetuo ædium uſui, nondum tamen ope-

4 f.leelen

D

Leneruent
Mropht

Punttine

an /

n

ur, fum
prodin non
nerrötn

Nt

n ient.
Urmennh

egnli

Ait LhN.
endi A

hemi en
ciens de

ea ſiden

epeiltt er.
o Ir.
t M
*
menh
1. Hln

omuſt.

pe rerborum znißcatiene. 477

ſ⸗ Leact e emt. Quod eleganter Alcjarus in 4

generalem regulam traxit: deſtinationem
proipſo facto non haberi, d. I. granaria cum
leg. præced. §. item, niſi fortaſſe opus jam ccæ.
ptum factoque proximum ſit. I. librorum. §.
ſed ne cepti. I. de leg. 3.

§F. 3.

miduanm non ſoluùm eam, quæ
aliquando nupta fuiſſet, ſed eam-⸗
quoque mulierem, quæ virum non
habuiſſet, appellari ait Labeo: quia
vidua ſic dicta eſt, quaſi vecors, ve-
ſanus, qui ſine corde aut ſanitäte-
eſſet. ſimiliter viduam dictam eſſe
ſine duitate.

P I! Odie ſignificat eam tantùm, cujus

maritus mortuus eſt: c. vidua 534. di-
ſtind. cum ſimill. ſecundum quem uſum

omnes diſpoſitiones accipiẽdæ ſunt, etiam

pœnales, neglectâ illà exoletâ proprietate.
I. librorum S. quod tamen Caßius F. de leg. 3. l.

cum de lanionis. S. aſinum ſ. de ſundo inſtruct. l.

Labeo ſf. de ſuppell. leg. Etl. un. C. quando Im-

perator inter pupillos & viduas & . de his tan-

tüm, non etiam de virginibus accipiendam
eſſe apparet ex illis verbis, pupilli vel viduæ,

4

perpetui & quidem neceſſarii uſus cauſs

quandoque caloris cauſsàâ ſolent. De aliis:

—

47 ³⁹ Proletione: 44 tiralam

alii, ſortane: injuria miſerabiles „.. Vnde
privilegia viduis competentia virginibus
quoque competere non ſequitur. Certè

conditio viduitatis legato viduę relicto ad

ſcripta operatur: Anth. cui yel. ctam. C. de in-

dicta vid. foll. adſcripta virginit ſi non nubat; L
nihil operatur, uti receptius eſt der gloſ in d.

Austh. cui irelictum.

§9. 4.

Staiuram loci alicujus ex tabu-

lis factis, quæ æſtate tollerentur, &
hyeme ponerentur, ædium eſſe ait

Labeo., quoniam perpetui uſus
paratæ eſſent, neque ad rem perti-

nere, quodi interim tollerentur.

Oc quoque ad ſuperiorem rutorum

cæſorum definitionem pertinet, an

tabulæ & ageres exemtiles, quibus quæ-

dam pavimenta ſterni folent, uti balneo-

rum & ſimilium, apud venditorem ma-

neant, an emtorem ſequantur? Et ad em-

torem pertinere tuùm ex eo apparet, quod

paratæ ſunt; tůùm quod alii loco non æqué
conveniant, inſtar feneſtrarum, quæ tolli

quæ

—

N

—

Aurommm
um bae⸗
ilonehn

Nudonlg⸗
luichit
entirü

. Cn di tesS

6

D
6
.

4 de ver boran Kguißicarione. 479
6*7 e quæ ornamenti magis, quâm utilitatis cauſ- àʒ D
tüim ſam habent, quam vis affixa fint, aliis alinch
n viſum eſt, ut de ſpecularibus Camſo . Ul-
ent piano in 1. quafitum 12. 5. ſuppelex f. de fun-
din Ao inffr. & inſtrum. leg. Putem conſuetudi-
Iinmnn nem in ſimilibus caſibus, ad quam reſpicere
eſ contrahentes veriſimile eſt, obſervandam
efle.
Lex 23
Scærola libro 1t. Digeſtorum.
krenmne Scævola reſpondit: ſemper
n de aeceptum eſt, ut libertorum appel-
eu M latione eciam hi contineri intelli-
tenn. Lantur, qui eodem teſtamento vel
eum Poſteriore loco manumitterentur:
niſi manifeſtè is, à quo peterentur,
nmem Ccontra defuncti voluntatem doce-
hetinet‚I. ret peti. “N
ui t. LJT Vius reſponſi ratio non ea tantùm eſt 4
Proren d . 2 quod teſtamenta in ipſo mortis arti⸗
DE culo condita intelligantur, atque ita ab ul-
ut,llan timo tractu perfectionem ſuam accipiant
uen 1. 2. §. prius f. de vulg. & pup. ſubſt. led quod
et generaliter actus qui cunque poſteriores:
,gue tl ſecundum priores, cum quibus connexi⸗
„Dei“ nem habent, interpretandi ſlunt. Vnde

488 Pprelectiones ad titulum

—

mentorum mentionelegato, ad huc tamen
alimenta deberi eidem Scævolæ viſum eſt
3 in Cajo Seio. 13 f. de alim. leg. QCui ſimile
eſt, quod bonis generaliter obligatis pi-

gnori, etiam poſt obligationem demum

quæſita pignori cedunt, etſi antiquitati
aliter ſervatum in hac ſpecie fuerit. I. fin. C.
quæres pignori & c.

Labeo libro g. Pithanon à Paulo epito- .
matarum.

qua mulcta eſt, pœna eſt. Paulus:

haoc quoque apparet, quod de pœ-
nà provocatio non eſt. ſimul atque
eernim vicus quis eſt ejus maleficii,
cujus pœna eſt ſtatuta, ſtatim ea de-

nec ante debecur, quàm aut non eſt
provocatum, aut provocator victus

ϑ△ qui certam pecuniam alicui legavit, ut ex
uſuris ejus certis perſonis legata præſta-
rentur, etiam tranſlato in alium ſine ali-

“ 8Si qua pœna eſt, mulcta eſt. ſi

utrumque eorum falſum eſt. Nam-
que harum rerum diſſimilitudo ex

betur. At mulctæ provocatio eſt:

D

—

elt. ner⸗
Cicctele

erba d

tethoni

Peaann
ucieſ

96 !

Auntunitt

Ctchrin

1

amit ut
gr het
lutn Une t.
dbletn
le finme
oblrt .
6
Mem (

De rerborum ſignißcatione. 4²9

— —— .êẽòẽt⁴⁸s 3

eſt. nec aliter, quàm ſi is dlxit, cui

dicere licer. Ex hoc quoqae garum

peccatorum ſunt: m ulctæ contra.

quia ei us judicis poteſtas eſt, quan -
tam dicat; niſi cum lege eſt conſti-
tum, quantam dicat.

Vm inter pœnam & mulctam, ſecun-
dum Paulum, tantundem interſitz;
quantum inter legis authorirarem & judi-

cis arbitrium, conſequens vide batur, judi-
cem pœnam à lege ſtatutam alterate non
poſſe, quod tamen licere aPparet ex l. quid
ergd S. p& na gravior ff. de his qui not. infam. &
pder ſupr. gici. in l. 131, §. inter mulctam h. t.
Què facit vulgata regula; pœnas interpre-
tatione molliendas eſſe, non exa ſperandas.

pen. ſ de 'œn. Atqui pœnarum perſe
quutio non judicis voluntati mandatur, ſed

legis authoritati feſervatur i1. 7. 44d &. Tur-
pil. ideoque hot jure nec exprimitur qui-

dem pœna, ſed factum tantùm: veluti, vim

feciſti, calum niatus es & c. d. j. i. quaſi hoc

ipſo de pœn ſatis appareat. Sed expedi-

rerum diſſimilitudo apparere po-
terit, quia Pœnæ certæ ſingulorum

1

tum eſt, mulctarum arbitrium omninò

Penes judicem eſſe, qui vel mulctare po-

Hh teltz;

4

–

422 prlelliones ad titulum

teſt, vel non mulctare, etiamſi modum

ex cedere non poteſt. I. eos C. de modo muldar.

Et mulctam jam dictam propter pauperta-

3 tem aliamvé cauſſam ſimilem remittere:

I. iticitas §. fin. f. de off. præſid. Rebuff. in d l.

131. ſupra h. t. pœnam remittere ſemel im-

ofGtam non poteſt, utpote jam functus

officio ſuo.l. judex f. de re jud. l. com miſſum.
C. ad L. Iuliam de adult. Eam quoque im-

ponere vel non imponere ſuo arbitrio non
poteſt; moderari tamen, uti plerunque
lex ipſa permittit, poteſt, per ſupr. dict. in l.
4 u1. Adl. quid ergèò f. de his qui not. inf. quod

attinet, inde probati non poteſt, judicem

poſſe pœnam lege graviorem imponere,
quam vis id ibi factum proponatur. Vti-

lius eſt enim, quædam tolerare & interpre-
tatione juvare, etiam perperam fada,
quàm ad irritu reducere, ſi hoc vel difficile
ſit, vel non ſit operæ pretium; tali caſu ma-

xzimè, ne judicantium vileſcat authoritas

arg. l. /1. § biduum ff quando appell. ſit. & l. 1.

S. 7. ff. de feriis. I. relegatorum. S. ad tempus. f.

de interd. & releg. cum ſimill.

Lex 24.

Pomponius libro 10. Ey iſt olarum.

Statuæ adfixe baſibus ſtructilibus,

aut tabule relegatꝙ catenis, aut erga

parie-

Koctc
N

P.

——

Parletenn

Drrepel

Ornatisen

tor, Ml

4

unſeneit
lanngig

AH
Wn retee

Kolen
Uemel
uclrn

riuin

u rlin

hen

—

ol motnnr
nls Krde n
erecern

n leminete

enſ tl

e ſendin.
ſm futn
Lunnjr
gogue l
Abirti nen
iperme
yrAünl
rine
At, 'din
nimporen
Narm. I1.
eKilenne⸗

eram nh

tliciſaht
mthonts

1F

quod in ædibus fieri ſolet, ædium-

De verborum ſignificatione. 48

P

arietem adfixæ, aut ſi ſimiliter co-
ærent lychni, non ſunt ædinm.,
Ornatus enim ædium daufsâ paran-

tur, non 980 XW Ces Perüiiclantur,

§. J.

Idem Labeo ait, prothyrum⸗

1142
11
eſt.
VIgo dicunt affiza (was der Nagel
hebe) ædium eſſe 5.qihus eroò
tis unà vendita intelliguntur, per'reguls m
I. in rutis cæſis ſupr. h. t. Quod verũ eſt, ſ ided
ſint affixa, ut ſint perpetuò: ſecus ſi afhxa

ideò ſi 1 21 1 „
ideò fint, ne facile tollantur aut dejiciantur,

veluti ſtatuæ; aut ut ornent ædificium Di.
hil tamen ad ejus perfectionem conferant,
ut tabulæ chartæ vé pictæ. Quod ſi tecto-

rii loco rudes parietes contegunt, utique

ædium ſunt. I. ſundi. & 2. f.. de ac. emt. Rur-
ſus quædam ſunt ædium, etiamſi affixa non

ſint, utd. l. fundi pr. & §. caſtella.

Lex 256.
Pomponius libro 16. Epiſtolarum.
— Abud Labeonem pithanan-
ita ſcriptum eſt: Exhibet, qui præ-
ſtat ejus, de quo agitur, præſentiam.
3 Hh z nam

3

T

vendi. 2

3

494 Praleliones ad tit. ke verb. ſarf.

nam etiam qui ſiſtit, præſtat ejus,
de quo agitur, præſentiam, nec ta-

men eum exhibet. & qui mutum⸗

aut furioſum aut infantem exhibet,

non poteſt videri ejus præſtare præ-

ſentiam: nemo enim ex eo genère
præſens ſatis aptè appellari poteſt.

Reſtituit non tantum qui ſolum

—

corpus, ſed etiam qui omnem rem

conditionemꝗ;; redditàâà cauſsâ præ-
ſtat. & tota reſtitutio juris eſt inter-
pretatio.
XE ultimo tituli hujus capite ſufficiant
quæ dicta ſunt adl. 22. 25.73. 75. 20g.
ſupr. h. t.

INDEX.

Mermre
Kintmr,
Nunkoet

V ſe

f 13

ugie
uzpien

iae
Anl
lin
Cmn

—,

Umuun
8
n exrnude
Alkaree.

4

eo r

All

nbiſo⸗
mnemn
cauſaie

3 eltun

iteſahn
7, i

WN.

J N D E£E Y

e ege r ve

RERI M NOTABILIUM

in Prælectionibus ad Titulum de

Verborum ſignifica-
tione.

Prior numerus legem; poſterior num. marginalem:
ubi verò tres reperiuntur numeri, intermedius paragra-

phum denotat.

)

m nuncio, non po-

tent rerocari.

Accidentia extrinſecus non ſunt attendenda.
Accipiens debitum tardius ſolutum, an alio judicio tem-

poris acceßiones petere poſat?

A Bſens quis dicatur? 1. & ſeqq.
aAbſenti facta donatio, miſſo ja

67.7.5§.
go. 1.

10.1. F.

dccreſcendi jus inter re conjunctos locum non habet.

Actio & lis quomodo diſferant?

172. 5. & 7.

36. 2. & ſeq.
Actio popularis ante litem conteſtatam nullius in bonis eſt.

10. 31.

Altio quandoque non competit ei, qui ſolrendo non ef.

114. ſ.

dlionem habens, ſed que petitienem ſumtu exhauriret,

nullam actionem habere videtur.

14. 1. 5.

4Acliones in fraudem creditsrum diminuere non litet.

Hh

3

142 3.

NE

A lion s iec mobilibus nec immobilibus accenſentur. 93.4
Actor quande teneatur inſtrumenta reo edere? 5g. 2.7.
Aktus: aria ſig niſi atio. 19. 1. & ſeqꝗ.
Allus litet irritus, voluntatem tamen declarat. 221. 13.
Almin: trantes res alienas toruma: aredes rationes .
dere tenentur. „77. 2.
Ad venam in loco contractus conveniri non poſſe, gann.
do intelligendum ? 219. 4. f. & leq.
Avocati, qui cauſſam aaͤverſario produnt, pœna ſalſfi te-
nentur. 213. 2.
TPdibus enditis ra Tuojuer vendus cenſentur, 245.
. & ſeq.
aißcii materia ninbitari non j doren ſtante æâaιſ⁄ſιH» (i.
62. 1. & ſeqꝗq.
Ei alienum civitatis . tola non tenetur agnoſoere, Ki con-

tractum ſit, antequam eè migraret. 27 9. 2. 9.

Alien: re vendita & uſucapta, venditer ad cſuutionem
pretu tenetur domine. M 67. 3.

Alienere videtut, qui in fraud lem creditorum rem pre

Lerelido habet. 19. 4.
alenere non cenletur in Ras dei creditorum, qui hare-
gitatem aut legatum repudiat. 126.3.
Alienari prohibita uſutapi non poſſunt. 25. 1.

Alienati one udicii mutandi caußa prohibit non probi⸗

betuar teſtamenti faltio. 20 .
Alienuim fun lu m ingredi licet ad legendos frudtus, ex
propriis— arboribus cadentes. 2136. 1. 2. & ſeq.

L Al. iment a relica usque ad hubenatenn, us ue ad 18. an-

num debentur. 2 . 7.

S-
——

Alu -

, 1 A —
MAuniniin
Aienfenn

Kiiin

ulnlen

ifiun
Mldegrtn

Mn 1 tt
Mine

lemnee
kun
Re Muet⸗
nuſte
lyſeſie

aepſettte

ne? Ne.

19, 1. Eeke
elarat. 211½

lerketienee

Nh 17
9,Aalth⸗
nnſiſe
P„ 4
t eni

.14

Ae, 116
rn 1
7

ſann 41
1.il
uſan

4 nuin

9
eun iir
ntu i

I N D B X. “

Aluvionis ius in laca non obriner 112. 2

Amicos pocari ohonten, cum de abſentis præjudicio agitur.
223. 1. 44.
Amitcitiam juen, tanquam ſuſpeltus, recuſari poteg.

Arma permiſſa ad abuſum & oſenſionem gerenti, eorum
geſtione interdicitur. 2 ··.
Arma ad ha ſtes de ehens, etiam intra Imserii limites de-
prehenſus æquè punitur, acf adilos herveniſer. 225.4

Bonæ hue⸗ AR. ſe I non reſtituit bretium rei deperdi-

223.1,2.
Aunuum legatum, heredibus alicuius relidum, omnibus
in infinitum debetur. 170. 71.
Apocham generalis liberationis non tenetur edere credi-
tor, etſi nihil amplius ei debeatur. 457. 1.
Anoftoli ſi non petantur, appellatio fit leſerta. 106. 2.
4 pebare nen licet aà ſententia arbitri. 6. 6.
Appelare poteſt is, cuius procurator intra legitimum
tem us non appellarit, nec ſolvendo eſt. 114.7.
Arbitri ſententia actionem parit. 6. 57.
Arbitri triplex ſignifitatio. ibid. 4. & ſeqq.

Armati qui dicantur? 41. 2.
Are ſetin⸗ guic ſit & qus modo ſiat? 39. 2. P.
& ſeq.
Biſeætili anno ß minor 25. annum abſolvat, reſtitutio-
nis tems ora quomodo computentur? 95 2. & ſeq.
Bona duplicem h 4bent ſignificationem. 25. 1. & ſeq.
Bena civitatis an uſucapi poſßint? 157.3.
Bona ſides ſe ſemper prælumitur. 10o 12.

Hy 2 ta,⸗

TND F x.

EEHLH

a⸗ ni petitor diſtracturus faiſſet. 8 27.·4.

Pona ſidei poſſeſſor an omnes Fuctus extantes reſtitue.

7e teneatur? 26.4.
2 hdei poſehor ſr tcka lum expenfie 5ͤ compenſare de-

quombdo le diferat à maleſleipaſi ſrer b. .& ſeqq

erum appellatione non ſemper comprehenduntur no-

mina aebuoram. AYA. 6. &£ ſeqq.
. capitalit cauſſa quæ dicatur? 103. 1. & 4.
Carcer ad cuſtodiam, non pœnam eſt, 224.2.

in Carcereni comßping: 05 nnivate debita nemo debet.

lbid. ſe
Caßi. „ciritate, vel oppida vencire an territorium
quo ue & jurig diltio ei cohærens vendita intellige-

Caſum al erſum ſpectare improbum eßt. 217.7.
Lanpe omnes ho ſpites recipere tenetur. 195. . &
239. 4. 14.
ciriase⸗ etiam ante diem debitores ſuog ad ſolutionem (e-
UPere pottst, e& außan ereitatig. 16.4.
Clerici non Munt 4 4 commaibus paſeuig prehiheri.
L 30. 5.
Cohæredam commune lamnum eK, ſi zon diviſionem al-
tera! iu! a evintattr. . 164, 2. 2.
Colleriam Per unum conſervari potet. 8. 3.
Commen dator non obligatur ex commendatione ei qui
com mendato pecuntam metuo dedit. 196. 4.
ſecus ſi plenam ei ſiaem baberi juſſerit. ibid. 27.

iau

—
Connfnertu
CoNcktuutB
(Milſtfnn
ſcher
ſbhin
kleen

lhintr⸗

lgi

4

ſech
mnay/

ſiſn

Coneg

1g dent .

,

46 teniun

utt in⸗
44
6
49,4
Patiatent⸗

Commendatio in renditione quid operetur? ib. 5, & ſeq.
Concubinatus jure Pontificio non eiy probibitus. 144. 3.

Conditio nuptiari, ſi pater conſenſerit, etiamſi primò
diſſenſerit, mox conſenſerit, impleta cenſetur. 89. 1.3.
Jub Con itione, quæ in poteſtate ejus non eſt, filius non

recte hæres inſtituitun. 124. 2.
Conditionalis deditor non poten ad inſtantiam credito-
um capi. 10. 17. & 20.
Conditionalis ſtipulatio cur diſſerat legato conditiona-

Conjucta vel disiundla verba quomodo intelligatur? 53. 2.

ropriè dicuntur, qui re & verbis ſunt con-

juncti. ðð 142. 2.
utrum iis ſolidum legatum eſſe inteligatur., ibid. 29
(Eien egc.
Conſenſiſe an videatur, qui ſcivit & non contradixit?
209. . & ſeq.
Confilium fran lulentum dediſſe nocet, facto ſecuto, etſi
au xilium latum non fit. B., 1. 1.

de Conſvetudine teſtanti Dodori an fides adhibenda?

Contractus in teſtamento fieri poſuunut. 20. 7.
Conpentio de altu, qui reiterari poteſt, de primo intelli-
Litur. ““ 87.1.
Contumax non habetur, qui ſontica caußa impeditur.
nec ſententia contra eum lata executioni mandatu r.
Corruptum quid dicaturxr ? 13. 1I. 8.
2S H h 5 cor-

IN D E X.

1

Corruptam dutcens, quam virginem putabat, repudiare

eam poteſt, non adulterii accuſare.,’ 1l. 4.
Creanor & gebiror guit dicatur? 10. 1. cum ſeqq.
& 57. 1. & 5-.
Creditor conditionalis i in 5oge ſionem bonorum mitti po-
tesßt. 10. 17.
E& cautionem exigere. 54. 4. & ſeq.

Creditor inſtrumento venditionis pignoris ſui ſubſcri-
bens, non cenſetur juri ſuo renunciaſſe. 39.3.

Creditor cogi non poteſt ad elendam generalis liberatio-

nis ayocham, etfi nihil amplius ei debeatur. 27. ſ.
Creditor plus oferens, q; alii, pignus emere poteſt. 109. 11.
Creditor quatenus pignus poſideat? 2 62. 1.
Creditores qu oad ſortem ſiſco præfetuntur. . ob delidam

bona debitoris occupanti. 170. 9.

Creditores & legatarii, ſcientes fraulem in hæreditate

non eſje admiſſam, ultra vires hæreditarias bæredem

convenire nequeunt. 24. 6.
Culpaæ tres gradus. 223.4
Culpa lata, quænam pro dolo haberi debeat, ad judi is
arbitrium pertinet. 226. 5.
Cuſtos carceris, Q venenum in carcerem inſerri paſſus
ecs&è, arbitrariè punitur. 736.6.

5ß reus aufugerit, ad eandem pœnam tenetur, ad

quam ipſe reus tenebatur. 2724. 4.

Damnati filii peculium ad ßſeum non pertinet. 182. 5.
Damnatus in integrum reſtitutus Principe & ho⸗
norem & bona recupetat. 21. 4

1.

en n.

n hi

jlchi
Mtonde
ſu Cado
N han

Mtante

ſb
Mituny
Miun,
twir
fin
Mig en
Ni
nol

—

nck, iln

6
hlunſe
6 eld
erunſirtfe

l
ii ,i
.

eralr erd
AAttr.

6zmell

1

1
7

tu, d

⸗
Vr eltu
miu ℳ
1
191

9

I N D E X.

an etiam fructus ante reſitutionem erctzter
22. J.⸗

Decretum a majore barte jus facit. 17. 4.

Debitor kta, etiam qui rei vindicatione tenetur. 10. 3.
. & ſeq.
Debitor pignus non poßidet, quoad ſatisdationem? 63. 2.
Debitor conditionalis non poteft ad inſtantiam credito-
rum tapi. 10.12. G 20.
Debitores Reipubl. ad honores non admittuntur, niſfi poſt
ſatisfacttonem. 6’!. §. G 108. 1.
Debitum purum quid ſit? 10. 12. & ſeq.
Debitum tardius ſolutum fine acceßione temporis acci-
piens, an poſtea acceßiones petere poßit? 12.1. 5.

Debitum nen nißt ex juſtâ caußa intelligitur. 10. 29.
Debitum excedens soo. aureos donationis cauſa remit-

tens, inſinuare id deber. 26. 6.
Defendens amicum prorocatum, à pœnà homicidii ordi-
naris excaſatur. 223. 1. J.
Delegatio fit voluntate creditoris. 777. 2.
Delicla paerorum mitius puniuntur. 207. 7.
in Deliclis quomodo ſubyeniatur pupillis minoribus?
239.3.

pro Delifii femalorum⸗ quomodo teneantur domini?
105. 3. 5. & ſeqq.

Denunciatio legitima quomodo fieri debeat? 35. 2. 2.
Depoſitam rem ſi i deponens ab alio poſſeſſore vi abſtulit,

ashac cum depefitario agere potet. 13. 2. 2.
Doſtinet uiusque rei inſpicienda eſt. 203. 11. & 2103.

Deſtinatio pro ip/ſo ſde non habetun. 272 2. 4.

Dete-

TIN DO E X.

nnm

= Deteriore re reddita, res ipſa ucpettu,, quaf planè

non fuiſſet redditæ. 13.7.2.
Die dominico an quis iter facere cogend lus Kt?3. & ſeq.
Dies incertus congt⸗ oni c, uiparatur. 213. 2.
Dies termini computatur in termino. 13. 1. & ſeqꝗq.
Dilationes quemodo concedantur? 79. 1. 1.

Dilationes gropter fortuitos caſus danda ſunt. 11.2.
Divitum filit an ad munera Reip. capeſſenda admittendi
Ant, ubi divites tätum admitti flatuti eſt? /9. 1.3. &ſeq
Dochon de conſuetudine kaſtent an ſides ſit habenda?

—

132.1. & ſeqq.

Dolut & culpa quomodo diſerant? 223. 2. & ſeq.
Dolus & fraus quomodo diſerant? 171. 2. & ſeqꝗq.
Dolum malum in contractu qui abfuturum ſpondet, A-
rare tenetur: nec alius dolum faciat. 189. 9. & ſeq.
eob Dolum contractus reſcinditur. 10 9. 2.
Dominu rem ſuam venditam im oleto .ſucapionis tem:
pore védicare ne juit, ſed eretin à venditore repetit 67.3
Donatio ab ſenti fa Ja an revocari poßit? ibid. 1. §.
Donatio non terocatur liber:s Hs ſi mox
nati moriantur. 1771. 7.
