garis S. certe f. de furtis l. à Divo Pio j. S. in ven.
ditione ff. de re judic. l. pecuniæ 222, infra. h. t.
Quod ſi aliter ſenſiſſe loquentem appareat

ſenſus ejus ſequendus eſt, ut hic. Illud no.

tandum, pecuniam inter mobilia connu-
merari; Auth. de nupt. S. ſi verò univerſa. niſi

quæ deſtinata eſt, ut mutuò detur, l. ſ cho-

rus 79. §. 1I. F. de leg. 3. aut ad prædiorum em-

tionem. l. quid ergo fj. de contr. tut. ad. ſicut

& ligna æ dificiis deſtinata inter immobilia

cenſentur. ligni . ſi lignum ff. de leg. 3. Re-
32 ditus quoque perpetui inter immobilia
computantur. Clem. egivi S. cum reditus, de
V. S. gl. in l. jubemus 14. ſuper verb. annonas C. de
§S. Eccleſ. Nomina verò debitorum & ju-
ra, id eſt, actiones & ſervitutes tertiam ſe-

paratam ſpeciem conſtituunt. arg. d. lI. ligna
§. ſin. ff. de leg. 3.l. 3. f. pro ſoc. cum nec mobi-
lia ſint, nec immobilia. d. l. à Divo Pio §. in ve-
ditione ff. de re jud. I. 7. §. in peculio in f. f. de pe-
cul. l. 2. pr. C. de quadr. præſceript. l. un. S.
cum autem 7. verſ. exactio C. de
rei u, alt.

5

ſni
iren
one

i
Latan
l co⸗
nunke
lonch
lunnef

lken

uns

ſll.
N. indn
ifralh

4ppar

Uod go.

1 (ON.

nine an
I,ch.
orunen.
1 Ke
nd
rN.
immobil
Adrie,
Giinu
Orum Eſ.
tertuml⸗
gee wdi

ceen.
ero I.

9

ern

Oe

Lex gg.

Celſuslibro 20. Digeſtorum.

Verbumr eddendi, quanquam

ſignificatum habet retrò dandi, re-
cipit tamen & per ſe dandi ſignifi-

cationem-⸗,

E Tideò cũ quis uxori ſuę poſt doté red.

ditam 40. legare voluit, hoc prætextu,

quaſi dotis reddendæ nomine eam ſum-
mam legaret, deberi quadraginta reſpon-
ſum eſt. I. cum quidam 27. unde hæc lex de-

ſumta eſt. . de leg. 2. Item qui annulos &
veſtem uxori reddi ab hæredibus periit,

quaſi propria ejus fuiſſent, quam vis uxoris

non fuerint, nihilominus ex caufſa legati

præſtanda ſunt, niſi contraria defuncti vo-

luntas probari poſſit: perl. qui axori 15. pr. f.
de aur, & arg. leg. quia qui reddere jubetur,
ſimul dare jubetur I. hæres meus / oo. .de leg. 3,
Alias dare propriè eſt de ſuo dare, I. . S. ele-

itaquel. de alt. I. ubi autem 75. in f. f. de V. O.I.

non videntur 167. ff. de R. I. reddere verò reſti-

tutionem magis denotat. 1. cum pater 77. H.
hdei tuæ I2 f. de leg. .

N f 1er

De verborum ſignißcatiene. 20 1

ganter f. depoſ. & dominium transferre: S. ſc

202 Pralectiones ad titulum

EEEEFEEE
7

Lex 9.
Marcellus libro 14. Digeſtorum.

univerſos ſignificare-.

1 C Vm optio duorum prædiorum Titio

◻ data ſit, reliqua Mævio: ceſſante pri-

mo in electione, reliquorum appellatione
omnia ad Mævium pertinent. l. 17. F. de opt.
2 leg. l. caterorum 160. infra h. t. Sicut è diver-
ſo, qui expleto afſe, ex reliquàâ parte hæres
inſtitutus eſt, ex nullà parte hæres fit, cum
nihil reliquum appareat l. 17.5§. ſed ſi aſſe f. de

bered. inſt. Faciunt not. in l. 32. & 62. ſa-

Lex 96.
Celſus libro 25. Digeſtorum.

Littus eſt, quouſque maximus

fluctusà mari pervenit. idque Mar-

cum Tullium ajunt, cum arbiter
eſſet, primum con ſticuiſſe.

—

Ta & Iuſtinianus definit in S. eſt autem 3.
1I. de R. D. & Javolenus in l. littus publicum
112. infra h. t. Rationem vide apud Plin.
lib. 2. cap. 69.

Præ-

Poteſt religuorum appellatio æ

(

hen
r

8
Dan

li⸗
Arie
linene
ne
iut
N.
u.

De verborum fignificatione. 23

§. 1J.
“ Prædia dicimus aliquorum,
ok eſſe, non utique communiter ha-
bentium ea, ſed vel alio aliud ha-
bente.
nnteſn. na⸗ rectè id noſtrum eſſe dicimus, qund
laoeh W—) cum alio commune habemus: I. pupillus

ſuean 239. §. ſin. infra. h. t. ita cum plures res, pute

her⸗ ædes vicinæ, aliquorum eſſe dicuntur, non
enn Atique requiritur, eas inter illos eſſe com-
iem munes, & ita pro indiviſo poſſideri; ſed

54 ſingulas ſingulorum eſſe ſufficit. per text.
u hic. Fac. . magis pute 1. 5. n. F. de reb. eor. què
ſabtaut. =
Lex 97.
Celſus libro 32. Digeſtorum.
Dum ſtipulamur, Quanta pe=
Manmg cunia ex hareditate Titii ad te per-
eu penerit, res ipſas, quæ pervenerunt,
DAdt non prsetia earum ſpectare vide-

k

Futen Ihæreditas venierit, venditor res hæ- x
llag reditarias tradere debet, l. qui fihifam. 4.
c 8. 1. F. de hæred. vel act. vend. niſi ante vendi-
tionem quasdam cx illis vendidiſſet. tunce

enim

.

204 Pralectiones ad titulum

—
enim pretiũ, quod conſecutus eſt, præſtan- di

do liberatur. I. 2. §. perveniſſe 3. verſ. ſed & ſfſii be
reram & l. venditor 21. verſ. & quidem ff. d. t.
² Ergo ſimiliter tali ſtipulatione interpoſità,

ad te Quanta pecunia ex hæreditate perrenerit;
quæ in hæreditatis venditione interponi M
ſolet, I. ſi creditor 37. f. de pecul. l. in illa jo. S. „. M
L F. de V. 0. res ipſæ, ſive corpora hæreditaria elne

continebuntur; nec cogendus eſt emtor D
ad pretium recipiendum. Nam & pecu-
niæ verbum generale eſt: l. pecuniæ/758.inſra
b. t. & hoc verbum, quanta, non ad nume
ratam duntazat pecuniam refertur, ſed res

quoque corporales complectitur. I. quis quis bie
95. J. de leg. 3,. ”́YUDs
Celſus libro 39. Digeſtorum. Aumm
Cum Biſextum Kalendis eſt, iuin
nihil refert, utrum priore, an po- ein
ſteriore die quis natus ſit: &deinceps
ſextum Kalendas ejus natalis dies u
eſt. Nam id biduum pro uno die n
habetur: ſed poſterior dies inter. li
calatur, non prior. Ideo, quo an- ciinnt
no intercalatum non eſt, ſexto Ka- tehee
lendas natus, cùm biſextum Kalen- Punn

dis ron

— –
— ==

1
1 f. 1
kerpot

erpeee

terpon
liſe ſ
rectani
emto
a.
lif,
nunn
1 Klte

leluie

.

las

an Ne⸗
einden
41s cis
100 li
loter.

to N

KiN.

6

65
gwod

SSõ

De verborum fgnificatione. 20 G

b ec.

Cato putat menſem intercala-

dis eſt, priorem diem natalem ha-

rem addititium eſſe, omnesque dies

pro momento temporis obſervat,
extremoque diei menſis Februarii
attribuit Quintus Mucius.

Menſis autem intercalaris con-

ſtat ex diebus viginti octo.

M Inores in integrum reſtitui ſolent in-

tra quadriennium, poſtquam majo-
res facti ſunt. I. fin. C. de temp. in integr. reſt.
Sed utrum, qui é. Cal. Matt. natus eſt, ſex-
to an biſexto, id eſt, 24. an 2 5. Februarii,
vigeſimo quinto pòſt anno biſextili, major
fiat? non immerito quæritur: quia fit hæc
computatio de momento ad momentum-

l. 5. S. minor? ſ. de minor. Et ſufficere prioris

diei momentum nativitatis attigiſſe, textus
hic innuit. Quod non admiſerim. agitur
enim de præjudicio minoris. Ergò in po-
teſtate ejus eſſe debet, in utrum diem com⸗

putare natalem velit. Et quod hic dicitur,

priorem diem natalem habere, utique ſi de
favo-⸗

„

206 rraledliones ad titulum

favore ejus agatur, verum eſt, per gl. in d.l.3.
ne proximè præcedentia ſpugnent, ibi, nibil
refert, priore an poſteriore die. quæ verba ex

Celſo, hujus noſtræ legis autore, in d. J.
minorem allegavit Ulpianus. Quod & in
uſucapionibus, longi temporis præſcri-
ptionibus, pubertatib., quoad tutelam, nu-

ptias, teſtamenti factionem, dimetiendis
obſervandum eſt. l. ö. & ſeq. F. de uſacap. l
pen. pr. f. de div. & temp. præſcript. I. in omni-

dus 6. f. de O. & A. l. quæſitum ff. de ſponſal. l. y.

ff. qui teſt. fac. poſſ. & . Reliqua ad intellectum

hujus legis ſpectantia ex antiquitatis hiſto-
riâà eruditè Alciatus explicavit. Vide etiam

Macrob. lib. I. Saturn. cap. 12. Roſin. lib. g5. antiq.

Rom. cap. I⸗

Lex 99.

Vlpianus libroæ. de oicis Conſulis.

Nhotionem accipere poſtumus,
& cognitionem, & jurisdictionem.

F Requens eſtin jure formula: Cujus eã

de re notio eſt. Quæ cum duplicem
ſenſum admittat, per h. lI. & I. 5. F. de ve jud.
primùm quæri ſolet, an jurisdictione man-
datàâ ſolam notionem, id eſt, cauſſlæ cogni-
tionem mandatam intelligi oporteat? Et

hodiè eo jure utimur, ut in civilibus qui=

dem

r
eln
Wrne

Eem
ſem

(in
crim

it
tkteyrl

riſri
kuntin

eare
lu n

Gorne

uz
Cnon
henn

0nige
em⸗

TN

orum

—
ibi i
verbin
eint
d A

Tpelt

han,
netiendt
ſueihl
in umt.

bral/

telechn
atuni⸗
Hceein
, n

Nli
Ciobnech

(iſds

ihhen
,

Gremit⸗
ee
ſten 1

lbas e⸗
4

S=
S

gent. HZ

corum dilationes impertiendas eſſe (cribi-

de erhorun, un Rcutiene. 20 H

—

dem cauſhis & definitionem & executio-

nem, ſi i appellatum non fuerint, habeant,

qui mandatam jurisdictionem habent: ãin
criminalibus autem cauſſam auditam & co-
gnitam ad ſuperiorem referre, ejusque ſen-
tentiam xequi ſoleant. vid. Clem auditor, e
reſcript. Nam jurisdictio mandata ad me-

rum imperium ſi ſive ius gladii non Pertinet:

1. 1. f. de off-. ejus cui mand. l. 6. F. de off. proconſ.

jundt.l. 3. . de jurisdici. pertinet autem ad ea,

quæ jure magiſtratus competunt, d. I. 1.

quæ magiſtratus paſſim habere ſolent, &
quorum cauſsâ fiunt & creantur magilſit a⸗=
tus; ſcilicet ut civiles & quotidianas lites
componant, & refractariis multas irro⸗

Continentes provincias acci⸗
pere debemus eas, quæ Italiæ jun-

ctæ ſunt: utputa Galliam. ſed &

provinciam Siciliam magis inter
cConti nentes accipere nos Oportet,

quæ modico freto Italia dividitur-
Ota hæc lex de dilationibus eſt, arg.
l.7. f. de feriis eæx eodem Ulpiani libro
deſumtæ, ubi ſecundum moderamen lo-=

dut,

20 Pralectiones ad titulumn

ae
tur: minores iis, quæ ex eadem longio= eßt
res, qui ex continenti & itidem majores; ſeitin
qui ex transmarinâ provinciâ ſunt. I. 1. C. e nn.
dilat. Inter continentes autem habentur, ht,
quę aut nullo aut modico intervallo ſepara. Nitaue
tæ lunt, ut Sicilia, Sardinia &c. Nam & (

modicæ incommodatis ratio non habetur, “
l. habitatores 27. F. locati & modicæ impenſe? „

non curantur; I. in rebus S. poſſunt f-. commod. gtan
& modici temporis intervallum non indu- “D
eit diverſitatem actuum. l. plerique 33. F. de Riua
R. = kerenel
§. 2. èr.

Inſtrumentorum appellatione uum
quæ comprehendantur, perquùm nmm
difficile erit ſeparare. Quæ enim it
propriè ſint inſtrumenta, propter üſel

quæ dilatio danda ſit, inde digno-⸗ innen
ſcemus: ſi in præſentiam perſonæz,
quæ inſtruere poſſit, dilatio peta-⸗ an
tur; puta ejus, qui actum geſſic, li lelz
cet in ſervitute, vel qui actor fuit
conſtitutus; putem videri inſtru-

mentorum cauſsà peti dilationem.
¹ T Vdex cogitur inſtrumentorum cauſsᷣ lenee
J dilationem dare l. 1. C. de dilat. Sunt au- enhn

tem

N

A:lhe
N e
intO

habent
loſepe
Nm
A Noderun
cꝛimpenl.
6 ammm
naniIr.
iſeße ⸗

ellatioot

Uerguun
V olnc
,Nont

Cecomn.

erlons
Nio pelt
ornun
il tr I
tionehn

um l
ln

e

— WW: ASniKete 405

4

tem inſtrumenta, quæcunque cauſſam &

judic is religionem inſtruere poſſint, tàm
ſcriptüræ, quàm perſonæ. I. 1 ſ de fid. in-
ſtrum. Hæc quatenus & quemadmodum
brobentein facto magis quàm jure conſi-
it, adeoꝗqueè certâ regulà comprehendi ne-
quit; l. de acceßionibus ſ. de div. & temp. præſer.

ſed judicis diſcretioni relinquendum eſt. I.
excipiuntur 12, f. ad Syllan. Quidam enim,
etſi poſſent cauſſam inſtruere, non tamen

coguntur! I. 2. l. . f. de teſtib. alii in fames
ſunt, ut eorum teſtimon io vel jurato non

lis ſit perſona, cuj gratià dilatio petitur, cui
præſenti credendum eſſet? veluti ſi de actu
àſe geſto teſtificaretur: quo caſu etiam ſer-
vile téſtimonium admittitur, l. 7. fj. de teſt.
& conſequenter aliorum quoque, sliàs in-
habilium, ſi aliæ probationes haberi non
poſſint, & judicis religioni ſatisfiat arg. a.
Lz. & l. 3. §. idesque l. quæſitum 13. ſ: eod. tits
Lex 1j0o.
by'lpianus libro2. de officio Conſulis.
Sbpecioſas perſonas accipere
debemus, clariſſimas perſonas utri-

„ ulfque

de.

crederetur. I. 3. & duæ autem ff. de Carb.ed. ju 4
4 2 „ 1 „ W . — . 3
dex igitur inſpiciet, an non fiuſttatoria ſit
futura ejusmodi petita dilatio, id eſt, an ta

2 I G pärtraledliones ad titulum

uſque ſexus. Item eorum, qui or-
S namentis ſenatoriis utuntur.

1 P Erſonis in ſpectabiliore dignitate con-

ſtitutis multa privilegia data ſunt: ve-

taribus 42. C. de decur. lib. 10 ubi Dd. . decurio-
nes 16. cum I. ſeq. C. de quæſt. nec in carcerem
coniici, ſed aliàs ſub fidejuſſione cuſtodiri;

I ſi gravius 16. C. de dignit. lib. 12. nec teſtimo-
nii cauſsà judicem adire neceſſe habeant,

ſeqd adeantur. I. ad perſonas /5. f. de jureiur.
2 UrkIusdu sEXuS.) Fœminæ

. parentum dignitate fruuntur ac gaudent,

donec nubant: ubi tàm forum quam di-

7 enitatem & conditionem viri ſortiuntur.
5 L. exigere ff. de ju dic.l. fœminæ f. de Senat. Id;

dum in matrimonio ſunt, aut eo finito vi-
duæ. nam ſi denuò nubant, poſterioris ma-

C. de dignit. l. filii 22. S. 1. F. ad mnnicip.

Lex 1or.
Modeſtinus libro 9. Differentiarum.
IInter ſtuprum & adulterium-
hoc intereſſe quidam putant: quod

adulterium in nuptam, ſtuprum in

lut ne torqueri & quæſtionibus ſubjici
gn . 4 . 1 .
poſſint, ut aliàs humiliores ſolent, I. milita-

t

riti conditionem ſequuntur. d. I. fæmina. I. .

vyidoan

laceaa

rentet

P

len
vetbenm

6 her

(nndil

Uutiopn
ſentt

ſummf
ulll,
henhinn

tirein

1

e Mnd 1
nuann
neenee

hn ol

gun 1,0

uumnl
nittn

Mn o

mi

ngur.
Nr⸗

gnimtn⸗
Na lum K.
bus ſdd
ent, ,lt⸗
l. Atluſs
n carceren
de cod
necihine
eſe lteu,
l juit
) Fenn
1 guutl
n guin
ſortuntu
drt I

.

kenotnt
1lfeiui
gnc⸗

un.

ot
Mlenne

nt:

de verborum ſſgnißcatione. 211

—

viduam committitur. Sed lex Iunz
lia de adulteriis hoc verbo indif

ferenter utitur.

E hoe loco illud notandum, ne qui- 1
dem in pœnalibus conſtitutiombus
verborum proprietates & difrerentias ex-
acte ſemper obſervatas eſſe. Sed illic ob-
ſervari nihil interfuit, propter pœnæ iden-

titarem: quod jure naviſhimo Codicis &

Inſtitutionum ſecus eſt. Adulterit enim 2
P&œna capitalis eſt, ſtupri mitio r. l. quam nis
30. cum Auth. ſeq C. ad L. Ial. de adult. §. ꝛtem
leæ lulia I. de publ jud. Hodiè tamen in Im- 3
perio Romano circa utriuſꝗ; pœnam aliud
obtinet, pro locorum diverſitate Videa-

tur Weſemb. in parat. ad p. Iwl. de adul. num. 5.

& , H
IIIud quoque ex Harmenopulo obi 4
ter notandum, eum qui jam corruptam

N

duxir, cum putaret ſe virginem ducere, di-

mittere quidem eam poſſe, adulterii accu⸗
ſare non poſſe. Forner. hic. quod & dictæ
l. quamvis zʒo. C. eod. conſentaneum eſt, ubi

extraneus ad adulterii accuſationem non

admittitur. Sponſus autem quoad ante-
riorem ſponſæ violationem meritò ex-
tranei loco habetur. I. K axor. 13. 5.
quis uxorem 6.F. à t.
2 Divor-⸗

2

212 Praleltiones ad titulum

Divortium inter virum & uxo-

—ðJðBW

ſponſeæ remitti videtur: quod & in

Adde l. inter divortium 91. infr. ht.
Verum eſt, morbum eſſe tem-

vitium verô, perpetuum corporis
impedimentum; veluti ſi talum⸗

tioſus eſt.

1 Pfecétus hujus differentiæ in emtioni⸗

L. bus cernitur. Qui morboſum aut vi=-
tioſum mancipium vendiderit, ad redhibi-
“ tionem tenetur, utique ſi illud ab emtore
’D imntelligi non potuerit: I. 1. §. ſi inteligatur l.
quæritur 12. f. de ædil. ed. aliquando tantùm
2 ex emto. l.4. eod. tit. Illud perpetuò me-

mimiſſe oportet, non quodlibet leviſſimum

vitium efficere, ut vitioſa res videatur:

d.l. 1.§. proinde. ſed illud, quod communiter

pro tali habetur, & quod uſum rei notabili-
ter deteriorem facit.
3 Ser-

4

bebeng

rem fieri dicitur Repudium verò

uxoris perſonam non abſurdè ca-
P loe⸗
H 4
poralem corporis imbecillitarem:

excuſſit. nam & luſcus utique vi-

He
Ikpſſe

mone n
CMuinent

1

ilſcte

Den
Deogn

iUuer: bt

toline

Cenn L
llor

.

Eo.

umn en

uodn

lurdéc.

inſtc⸗ 1.

geReee.
clluar.

aNNN
Ii ulun

ique

i ennn

,dteltin

. „5
jimelhun.

lnco Untui
el le tc e
et eilliot
6 Fideauu
mmmudit

tel non

–W Z

De erlonun Kguifenione. 213

Servis legatis etiam ancillas
deberi quidam putant: quaſi com-
mune nomen Berutäqae ſexum,-
contineat.

Dterdiaus eſt Gupra in l. deteſtatio
40. §. 1.h.t. Repetitur autem in ſer-
vis 81. f. de leg. 3. & fac. l. ila verba 163. S. 1. in-
fra eod. l. Lucius Titius 93. §. madt itum eſt fF. de

Eg. 3.

Lex 102.
Modeſtinus libro 7. Regularum.
Derogatur legi, aut abrogatur.

Derogatur legi, cum pars detrahi-

tur: abrogatur legi, cr cum prorſus
tollitur.
Vc pertinet . 26. cum duab. ſeqq. l. 32. in
Uf. F. de l. l. fin. F. de conſt. princ. l. S0. f. de

R. I. Exempla i in jure paſſim ſunt obvia.

Cæterum de modo ferendarum legum
apud Romanos videri poteſt Gell. lib. io. noct.
Attic. cap. 20. Io h. Roſin. lib. 8. antiq. Rom. cap. 2.

Lex ois
Modeſtinus libro 8. Regularum.
Licet capitalis, latinè loquen-
OC. z ti⸗-

214 Pralelliones ad titulum

tibus, omnis canſſa exiſtimationis
videatur: tamen appellatio capita
lis, mortis vel amiſſionis civitatis,
intelli genda eſt.

. Apitales cauſſe ſtrictins ſumuntur,
ex quibus mors, vel etiam civitatis
an orvel ſervitus contingit. l. 2. f. de pœnis

1. 2. F. de zubl. judic. l. eum pat ronum 0. verſ. La-

beo ff. ge ſur. patron. , edicto 13 ff. de bon, poſſeſ.
Unde Pœnæ, qua ad exiftimationem, &
gquæ ad (apitis periculum pertinent, invi-

cem diſtinguuntur. l. capitalium 25. H. (ætere
f. de -'œæn. Latiore ſignificatione omnes
cauſſæ exiſtimnationis comprchenduntur.
ut l. hos accuſare 2. §. s verſ. idemqu f. as
eccu,ut. l. ſed & 24. F.1 ſ giuste caution.

3

erx 1o*τ.

Modeſtinus libio 2. Excuſarionum.

Natorum appellatio & 44 ne-
pote extenditur.

TlIiberorum & filiorum ita & nato-
rum appellatio ad omnes deſcenden.-
tes pertinet, ut dictum eſt in I. cognoſcere 56.
Hi. b. . Adde 15 9. liberos J. de aßign. lib.
Leæ&

o
bis: in

tuumlenr
ti

el.

(Crenn

Nontdene

l I

,lhiniene
Genglo
munel;
ttinmia

MIiI O

1lel 61 1. .
lliſuiden
☚

—

nat
oca

Cg

ſumunmn,

n Cen

.Fagepent
u reica.
bta neſeh
Ntonen,4
wenk,ur.
145 d
One omne

enduntu,
migtf.

N

Nunt.
l ll⸗

Ennd.

hen/ 4
ℳ

—

De verborum fgnificatione. 215

—

Modeſtinus libro iI. Reſponſorum.

Mogeſtinus reſpondit, his ver-

bis: Libertis libertatusg meis: liber-

tum liberte teſtatoris non contine-

1 J Inc gl. hic argumentatur: vaſalli mei

vaſallum meum vaſallum non eſſe.

Quod verum eſt, ſi ex aliã re, quim cujus

nomine meus vaſallus eſt, alter ipſius va-

ſallus ſit. Ex ſeparatis enim nihil infertur. .

l. Papinianus f. de minor. At ſi ex eâdem re,
meus quoque vaſallus, ſubvaſallus nimi-
rum eſt; & feudum, ſi in me delinquat, per-
dit. c. imperialem S. illud, de prohib. feud. aliet.

per Frid. Quod & in regulà l. 47. §. 1. f. de

3

R. I. & l. 20. f. pro ſoc. animadvertendum eſt.

ubi ſocii ſocius non in totum, ſed in partis

eum recepit, ideoque in aliam rem, quàm
de quàâ initio ſocietas inita eſt, admittitur.

duntaxat ſocietatem, ejus nimirum, qui

Denique etſi hac eadem ratione inimici 4

mei amicus mihi neceſſariò inimicus non

4, ſit „tamen hoc ipſo ſuſpectus eſt. gl.

in c. ſ inimicus, in verb. no-
lite 93. diſt.

216 — Pralechene ad titulum

n

Lex 1706.
Masgaruireſikrlanurfrefnin. .
ibus. S

—— Dimiſſoriæx literæ gicuntut;

quæ vulgoApoſtoli dicuntur. Di-⸗
miſſoriæ autem dictæ, quod cauſſa

kturt⸗

2

liters apoſtolos vocant; quibus judex, à

quo appellatur, appellatum à ſe eſſe teſta-

2 tur. l. un. ff. de lib. dimiſ. FHæ ſi non petan-
tur, ap pellatie fit deſerta, per Clem. quam vis,

de a, Per quod durum eſt, ideoque paſſim
neghi igitur. In Camer4 certèlImperiali ape

pellatio nihilominus recipitur. Gail. lib. 1
65. 139. num. 1. ulk.

Modeſlinus libro 3. Pandectarum.

Adſignare libertum, hoc eſt,

teſtificari, cujus ex liberis libertum
eum eſle voluit.

—

P

ad eum, qui appellatus elt⸗ dimitti-

Ui appellat, ſolet à judice literas ad-
eum, quem appellavit, petere: quas

Mn
iue⸗

De

Pberes
ennni
A wlen
olien

.lillt

1

ℳiof

ſurln
lon ngi
kürehi
wlheert
linle
mein
gel

N

—

ſenti.

diconen

tur. N

od cal
K,dinnn

eelteen q
ekkldu
bnaſlei.

leletelr

Elnonpenn

C anti,
fe aln
herihinn

=

De verboran, ſgnificatione. 21 7

Se⸗

S E hâc gaſſignatione extat tot. tit. f. de aſ-

Kin. libert. ex quo conſtat, & pluribus
liberis, tam iis qui in poteſtate ſunt, quàm
eymancipatis; non primi tantùm gradus, ſed
& ulterioris; & plures libertos aſſignari
poſſe; quibuſcunque verbis, vel nutu, vel
codicillis; tàm pure, quàm ſub conditione.
l. . K 1. R 5. 3 l. 3. ennen eent 6 §. kberes

ogeſte⸗ ibro 4. Pandectarum.

Debitor intelligitur is, à quo
invito exigi pecunia poteſt.

M D Ebitores Reipublicæ honores in eàâ,

priusquam debita ſolvant, ſubire non
poſſunt; I.7. C. de debit. civit. lib. i. nec lega-
tione fungi. l. ſciendum f, de legation. Quod
de iis accipiemus, à quibus velinvitis erig
poteſt, per bane l. non de conditionalibus, I.
conditionales, ſupra. h. t. aut quibus exceptio
competit. L. 1o. ſupra eod. l, g. in f. cum l. ſeq; f.
dehæred. vend. !. 20. S. ebligatun “ end cesſ,

Lex 10 9.
Modeſtinus libro j. Pande larum.

Bonæ fidei emtor eſſe videtur,

5 Adui

’ . M VItùm intereſt in unoquoque ne-

2

4

218 Pralectiones ad titulum

X

H —
—

ſe; aut putavit, eum qui vendidit,
ius vendendi habere: puta procu-
ratorem aut tutorem eſſe.

gotio, an bonà fide, an verò dolosè
geſtum ſit? Res bonàâ fide vendita propter
minimam cauſſam inemta fieri non debet:

l. res bona 52. f-. de contr. emt. voluntas autem

& vorum viliore comparandi & cariore di-
ſtrahendi bonam fidem nihil impediunt. I.
aà ſi voluntate 8. C. de reſeind. vend. Quod ſi ni-

mia ſit læſio, quantumvis mala fides non

ſubſit, nihilominus reſcindetur venditio.
d. I. 8. & l. 2. C. eod. tit. At ſi dolo ſive ma-
là fide contractum eſt, etiamſi non ultrà di-
midium læ ſio ſit, tamen reſcinditur. l. ſi do-
loy. C. eod.! ſi dolo C. de contrah. ſtipul. l. ele-

ganter fl. de dol. mal. Porrèò bonæ fidei poſ-

3 ſeſſor fructus lucratur: malæ fidei non item.

certum C. de R. V. Sic tamen ille lucratur,
ut cum impenſis in rem factis compenſet.
I1. ſumtus 48. l. emtor 65, & ibigl. ff de R. V ubi

utrobique non ante litem conteſtatam, ſed

lite conteſtatâ legendum, ex con ſuetà anti-
̃ notarum ſcriptione Fornerius alicubi
ocuit. Et emphyteuta ignorans ſe em-

phyteutam, ut quia hæres eſt, l. qui in al-

terius

qui ignoravit, eam rem alienam eſ-

4

7

4 idedal
vuln
üutdes
(Cuodt

—
Mietf

Anlenn
ſoroti
ſten l⸗

huund,

mme
lurn 6

uchiſe
ke
ſinml⸗

Enne
Tlnſten
Akenic
nnfu

Menun

Mindl

——

enan.
encdidit
aror⸗

voqvene.
10 colose
nproſte
non Seder

mtaszuten

Kenindi
nneim
Onlii⸗
öde
rvenciie
Noßnene.

OoNud.

lunlſA.

TY;

ll. A.
beipol⸗
Honiten
elactaun
elſe
1 ib
mm,lel⸗
ſoetl uut,
Aicui

is ſeen⸗

e ⸗

”s

De verborum ſgnificatione. H 15

terius . ſ on on
rius f. de R. I. ſi canonem non ſolvat, non
92

ideò cadit ſure ſuo: gl. in l. 2. ſuser verbo, ſe

rundum legem C. de jure emyhyt. quia igno

rantibu
s tempora præſcriptionum non

c
urrunt. lI. ſemper S. hoc interdictof. quod vi aut

elam l. annus ſ. de calumniat. Sic b. f. poſſeſ-

atel u utitur, m. f poſſeſſor non
H ſu⸗ qui S. prætor ait f. de Public.
ſerbe uſucapere & longo tempore pr
ſnn re poteſt: l. bonæ fidei f. de A. R. “
poteſt. e. poſſe Hor extr. de R. I. in &. e

deb t
a deducit, etiam naturalia tantùm:

arg. I. ſi quid poſſe Iir
31. F. ſed ſi ipſi ub
in verb. debebit ſj. de hæred. det. H

cit
it, per text. ibid. Ille de i interitu rei ante

culpa
aut moram non tenetur: I. item ſ
um §. ſi ſervus ff. de R. V. hic jndiſtin-

cte ten
etur, quia ſemper: in morà eſſe intel

modo deriiflet
. pud emtorem. teæt.
rieeae te 45 de reb. cred. Ille partum An⸗
i ch ſeconeeptum uſucapere poteſt;
qui yas S. ſi ancilla
utor ſi rem pupilli bonâ fide Pat aſnt .

va
let emtio: ſecus ſi malàâ fide. I. pupilus §.

item
F. de autor. tut. Quod & in creditore,

10

11I

pignus pro ſe emente, locum habere debet

etiam
ſi ipſe vendat; modò plus offerat

quàm alii. 6. 10. C. de dißr. Hian. IIlud deni-
que

220 Praleliones 4d titulum

—
—

12 que notandum, bonam fidem ſemper præ-
ſumi. l. meriro ſpro ſo. Ergò qui malam fi-
dem allegat, probare dcher. aone: 5. Hui

dolo ſ. dc Probat.

Lex no.
odetirasth, 6. Pandel. larum.

Nde colt igitur, invitum non teneri rem,

de qu controverlia eſt, ſequeſtrationis
cauſsũ ſuſcj ipere. l. n. §. An autem C. de bon.

Aauth. jud “ l. litibus C. de agric. & cenſ. lib. 1l.
2 Quod ſi ſuſcepit, ſine cauſsâ juſtã eam re-

linquere non poteſt; veluti ſi damnum pa-
teretur. d. S. fin auteml. eiagpud S Fin. f. depoſ.

Quę enim ab initio ſunt voluntatis, ex poſt
facto fiunt neceſſitatis l. in commodato 17. §.
3 Keut ff. commod. IIIud ſciendum, judicem

regulariter à ſequeſtratione incipere non
poſſe. oportet enim primùm convinci poſ-

ſeſſorem, non ei Poſieſſonis commodum
ſine

Sequeſter dicitur, apud quem
plures eandem rem, de quà contro-
ver ſſia eſt, depoſuerunt: dictus ab
eo, quod occurrenti, aut quaſi ſe-
quentieos, qui contendunt, com-
mittitur.

n= -

ſoecalt

Lent. .9

voluprze

Poſhun

(cuiigui
m, tun
eſbe

Nnahten
lnpnutn
onarni
numſepen
ſ ſium
iſhurg
in. e
dolzn neun
filetiin
lneti
Kliu
Pepan
Uerl vo
l
Gnur
nnntoh

(NA

ll
Pobien
lepoli
Kiof

4
—
enpent.
uimiin
gtanſgn

G.

Pud get

näcontro.
Gics
R Nul
duot,N.

Gtenetiter.

leltriont
mC.r
an in
eci em 1
lonmnt,
Crfi
Nangalpe
Amu
un, uden
ſhere 1
,rwincip⸗
ummt

=S

5..

ſine cauſſæ cognitione auferre: c. nut lit. pen-

dent. I. un. C. de prohib. ſequeſt. pec. Niſi de
voluntate partium id fiat. arg.l. . F. depoſ.
Poſtquam enim partes ſunt concordes,
quid ad judicem? I.7. S§. inde quæritur. F. de

nov. op. nunc. Aut ſi juſtè metuat actor,

inanem ſibi futuram rei judicatæ actionem:
veluti ſi reus de dilapidatione ſuſpectus ſit.
l. Imperatores f. de ar pell. l ab executore C. quor.

appe non reciy. Sicut & dos marito ad ino-

piam vergente ſequeſtrari ſolet l. A cum do-
tem §. ſi ver f-. ſolut. matr. gl. in. in c. 2. extr.
de ſequeſtr. poſ. ubi plures caſus enumeran

tur. Oportet autem, ut ſequeſtratio fieri „

poſſit, utcunqu
riè & veriſimiliter, de jure ejus, qui ſeque-

7

. ſtrum petit: l. cum proponas C. de bon auth jud.
dpoßid. l. is a quo f. ut in poſſeß. legat. & alteram

quoque partem vocari. omnis enim „cujus
intereſt, vocari debet!. de unoquoeque H.. de re
Quãiͤ autem actione res à ſequeſtto
revocetur, adhuc ſub judice his eſt. Tutio-
rem puto Bartoli opinionem in oleumn g.
de dol. mal. præſcriptis verbis competerc.
arg. I. ſi gratuitam /7. f. de præſer. verb. De-
poſiti enim actionem is quidem habet, qui
depoſuit; non autem dominus, vel qui ju-

econſtare, ſaltem ſumma-

dicio vicit. 4. „ §. ſi prædo. F. dep oſ arg . pen

1

De verborum Kignif catione. 221 äl

322 Pryeledtiones ad titulum

—

C. eod. Nec adverſatur l. ei apud quem §. 1. &
10 1. ß/ in Aßà 12.5. cum ſequefi ro f. d. t. Nam ut
leges legibus concilientur, accipiendi vi-
dentur iſti textus de caſu, quo depoſitor,
non verò s, qui judicio vicit, quique ſeque-
ſtrationem impetravit, depoſitum repetit.

a olenus libto 6. ex Caßio. .

Cenſere eſt conſtituere & præ-

cipere. Vnde etiam dicere ſole-
wus: Cenſeo hocfacias: & ſemet aliquid

ceenſuiſe. Inde Cenſeru nomen vide-
tur eſſe tractum.

(nſere intzr ali ed æ ſtinare, & pre-

tium menſuramvé rei conſtituere: l.

omne territorium C. de cenſib. & cenfitor. libi1.
ut Cicero dixit; modum agri cenſeri, præ-
2 dia cenſere &ce. Ex quo ſignificatu Cen-
ſorum appe latio fluxit, & quòd populi
mores cenſerent, & quòd cenſum ac tribu-
ta populi in tabulas referrent. Duplicem

autem eſſe cenſum: capitis & ſoli ex tit. f.

Qe cenſ. C. de cenſ. & cenftt. item de agric.
& cenſ. lib. 11. peten-
S dum eſt.

Lex

le .
Leu

uelt,

egeſſee

li
u we
Nentte
tusuen

klertelat,
fingloen
Uetheodli
linicune

e

U
lelten

1 mno⸗
Wgng
onug
lentu

lcere N

genſ
. Wu

ceihen f.

degi,
icekt

tum repei

te Ane⸗

lcere .

ſenttalzi
Cenue⸗

Ontitere!

nter. 1

euleni Pte⸗
car Cen⸗

odl ſoni

ſunzndbt
Duylcen
Cettt,

n

⸗

facere oportebat. Nec ſpeciem aliquam

de verborum ſgnißi catione. 225½

Lex 112.
laxolenus libro 11. ex Caſio.
Littus publicum eſt eatenus,

quà maximè fluctus exæſtuar.
Idemque juris eſtin lacu, niſi is to-
tus privatus eſt.

—

Arcus eſt, qui perpetuam aquam ha- 4.

bet. l. un. ſ. ut in flum. publ. Et aut pu-

blicus eſt, aut privatus: qui ſive creſcat, ſi-
ve decreſcat, tàm ipſe qàm littora eodem

ſemper jure cenſentur: nec in eo ius allu.

vionis locum habet; lI. vicinus S§. lacus ff. de
aq. pluy. arc. lI. Rutilia Polla ff. de contrah. eNt.
nec in eo alii, qnàm domino, piſcari licet.

l. in uriarum g9. fin. f. de injur.
nne Ae. . ðUM

Lex I1j.

laxpolenus libro 14. e Caſßio.

Morbus ſonticus eſt, qui cuiq;

rei nocet.

ES morbus ſonticus eù formàâ dicitur,

quàâ gravis & noxius morbus ; quo la-
borantes juſtam cauſſam excuſationis vi-
dentur habere, ne faciant, quod alioquin

5P 2
INODI=

8

224 Pralectiones 44d ritulam
— —

morbi ſignificat, ſed omnem morbum, va-
lidiùs infeſtantem. Sicut & ſonticam cauſ-

ſam dicimus, pro gravi & magnà cauſsâe
2* Qacd eèò pertinet, ut citatus; ſi ſontico, id

eſt, gravi morbo laboret im punè non com-

pareat; nec contumacis P&am pariatur;
quem adverſa valetudo, vel majris ſive

ſonticæ cauſſæ occupatio defendit. le contu-

3 macia S. pœnam ff. de re jud. Nec ſententia
contra talem lata valet, l. quæßi tum d. t. ſi-

quidem hoc ſcivit judex: . ſin ignoravit, ipſo
quidem jure valet, ſed exceptione adver-

ſus executionem juvabitur, l. 2. §. ſi quis

quis caut. & in integrum reſtitutio dabitur.

4 Br. in d- l. quæſitum. Nec ſalarium ejus tem-

poris, quo per morbum vacare officio non

poteſt, quiſquam perdit: & privilegiis, quæ

officii intuitu tributa ſunt, nihilominus
fruitur: I. ex agentibus C. de princip. agent. in

reb. lib. 12. c. I. extr. de cler. ægrot. cum per
eum non ſtet, quò minus id faciat. l. in jure

y f-. de R. I. Cui non obſtat, quod miles ab
f† koſtibus captus, poſteà reverſus, ejus tem⸗
poris, quo in captivitate fuit, non conſe-
quitur ſtipendium. I. 1. C. de re milit. Hoc
enim ideò datur, ut ſe alat. fuit autem ab
koſtibus etiam ſine ſtipendio alitus: quod
in præſenti quæſtione ſec us eſt.

Pari⸗

letentis

uunm mon-
uitznra

IniArit
elilt hn
gumfseit
aknigen⸗
ſuſennert

ülulaletn

iin t
uier.
Ilds dork
intenn

Eugn

Stbunn.
icanal.
A
dni elſi
ſontchi

4

nontn

n pain
jori n

itelicentu.

ſotenet
Sunt

*

Norui

one 0
Kfgiaß
o drnn
meſnsten⸗

echo

titlegbgi⸗

blomnn
oihon

Aten

,cuch
ciatel. i

.

6) te

jnult n

rauen .
ius: o

. — der verb oru m ſignißcatione. 22

Prarique ratione vaſallus, ſi morbo
detentus intra annum & diem inveſtitu
ram non petiüit, jurê ſuo non cadit? c. 1.qu
Juit prim. cauſ. benef. amitt. aut ſi debita do-
mino ſervitia non præſtitit, feudo non
exuitur. I. qui cum uno S. fin. f. de re milit. Et
quamyvis teſtes regulariter ante litis con-
teſtationem admittendi non ſint; quoniam

Frequenter extr. ut lit. non conteſt. tamen in te-

S

(ibus valetudine afflictis aliud obtinet, ne

alioquin probationes actori pereant. d. c.
quoniam. Quin etiamà muneribus perſo-
nalibus morbus ſonticus ecuſat, l.1. C. gui
Morb. ſe eæcuſ. lib: io. yeluti tutelà. I Titia S.fin.
F. de excuſ. tut.

lIavolenus libro /7. ex Caßio.

Solvendo nemo eſſe intelligi-

tur; niſi qui ſolidum poteſt ſol-

vere.

„

0 laria quædam, obſervatu digna, con-
ſtituta ſunt. Primùm quod, qui ſolidum

E iis, qui ſolvendoò non ſunt, ſingu-

2

ex teſtamento capere non poteſt, ſi ex aſſe

inſtitutus ſit ab eo, qui ſolvendo non eſt.

nihilominus ex aſſe hæres fit. 1. ſi quis ſoli-

dum

7
1

ð N . .

2*

3

226 Praledtiones ad titulum

dum 72. f. de hæred. inſt Nam ne ſolidum
capere poſſit, odio capientis conſtitutum
eſt; ideoque ad ejus compendium verti
non debet; per reg. jur. & iniquum eſt, me-
lioris eſſe conditionis eum, quem lex indi-
num totâ hæreditate judicat, quàm eum,

qui vel ampliſſimam per leges capere poſ-
ſet. Deinde tutores, honorarii vulgòè di-

cti, etſi non adminiſtrârunt res pupilli, ta-
men ſi illi, qui sdminiſtrârunt, ſolvendo
non ſint, tenentur. dati ſunt enim quaſi ob-

ſfervatores actus & cuſtodes; imputaturque
illis, cur, ſi male converſari alios viderent,

ſuſpectos eos non fecerint. l. 3. 5. parens fj.

4 de admin. tut. Sic ei, cui aliàs actio non com-

& naut. caup. Quâ etiam ratione, ſi debiror
principalis notorie ſolvendo non ſit, fide-

7

petit, etſi ejus interſit, competit tamen, ſi
is, qui directè actionem habet, ſolvendo
non ſit. exemplum eſt in l. qui occidit. S. 1.f.ad

L. Aquil. Et viciſſim, cui aliàs competit, non

competit tamen, ſi ſolvendo non ſit: utin

1I. itaque l. ſi quis uxori S. i ſervus tuus f. de fart.

§. item ſi fullo l. de oblig. quæ eæ del. I. 4. pr. F.

juſſor ſtatim conveniri poteſt. gl. ſing. in l.
fin. in verb. ſed ſi cum Seio f. ſi cert. pet. Et ſi
procurator intra legimum tempus non ap-

pellaverit, poterit adhuc pars appellare, ſi

l.1.

procurator ſolvendo non ſit. teæt. not. in

eu
(Acupiln

ſehigf.

Cecolon

Ceeyine

Mlrmui

.

ℳ WMW „

ne Nn

Chlibmn
ium Een
umelre

emler d.

guum ui

capere N

ulgoe⸗

N,Wen
3 –
Kingula⸗
/
imnurkuelle.

osnrer

4 Denj

onone.

ei ume

☚

De verborum ſignißcatione. 227

in fibig, gl. ſ. quand. appell. ſöt, Denique ſi 8

pupillus tutore autore circumſcri ptus ſit;
de dolo actione non aliàs utetur adverſus
decipientem, quàm ſi tutor ſolvendo non
ſit. ideog, f. de dol mal. Addel f duobus §.
omponus & Se 74. F. ſi menſ. fals. mod. dix,

Lex 11).
lavolenus libro z. Epiſtolarum.

Quæ ſtio eſt, Fundus à Poſſeſ.

ſione, vel Agro, vel Prædio quid
diſtet Fandus eſt omne, quicquid
ſolo tenetur. Ager eſt, ſi ſpecies
fundi ad uſum hominis compara-
