mumm falſum eſſe intelligitur, quod gl. in d. S. in
umim amittendâ, dicit, tùm demum amitti poſſeſ-
mimmen ſionem, cujus jam nimum abjecimus, poſt-
zgimt quam exiverimus. In quam ſententiaim
euuliu erſi ſj peciosè adducitur l. ſtipulatus 105. ff. de
um V. O. ubi continuò liberari refertur ad tem-
Minme pus interitus; tamen palàm eſt Sabinum
nleni ibi interitum præſi uppoſuiſſe: alioquin ita
lernt dixiſſet; continuò eum periculo interitus
ms ipſius debiti liberari. Quod & Accurſius
ul ipfe ibi animadvertit, ubi eandem opinio-
imd nem falſitatis arguit. Re enim adhuc ex-
cne tante, falſum eſt, morà fact4 continuò li-
etorus berationẽ ſequi; cùm illa mora purgari po-
e tuerit l. qui decẽ 72 Seleff. de ſolut. & I ſi ſervi gt.
1 o 5Sſequitur ſ.dey. O. Conſequens eſt etiã illud,
m ut, qui corporaliter in poſſeſſione manet,
veluti vẽditor aut do nator, qui rem emtam
nt donatãvé cõductitio fructuariové nomine
Vel precariò poſſidere cõſtituunt, protinus
G Oo 232 amit⸗

An

* ———

=

—

—

SE

—

5„4 8 CGoMMENTATIO

ee

amittat poſſeſſionem, eamq; in eum trans-

ferat, cujus nomine poſſidere ſeſe profeſ-

ſus eſt l. 18. pr. cum l. ſeq. h.t.
His objiciuntur l. 35. & l. ferè 135. F. de
R. I. quæ hoc ipſo de poſſeſſione exemplo
utitur. Cæterum de hâc idem ſentiendum,
quod de d. I. & ut quæ utræque ex eodem
loco ſunt deſumtæ: altera tùm locum non

habet, cum ratio contrarium ſ vadet. Nun-
quam enim aliud natura, aliud ſapientia di-
Kat, ſiye ratio. Ita uè verbis etiam vel
. 4

conſenſu contractam obligationem, re diſ-

ſolvi notiſſimum eſt. I. prout So. ff. de ſolut.
Nam ob realem ſolutionem verborum ob-
ligatio interceſſit: cur igitur eadem non

tollatur? utpote cauſsâà ceſſante. Sic ob
animi poſſeſſionem corporalis requiritur,
ceu ſolennitas quædam, ut oſtenſum eſt ad
4. l. ferè f. de R. I. Animo igitur ceſſante
nulli uſui poteſt eſſe corporalis detentio.

Quò accedit diverſitatis circa acquiſitio-

nem & amiſſionem poſſeſſionis ratio. Et-
enim ſi ſolo animo acquiri poſſeſſio poſ-

ſet, iſtud plerunque cum alterius jam ante

poſſidentis injuriâ conjunctum foret: At
cum eandem ſolo animo amittere dicimur;
nemini damnum fit, utpote cùm vo

non fiat injuria. Invitus igitur nemo p

—

3

511

O

la,guumn
Unls lr
U ⸗
omocd

Cocnioiuntet

Ninu tle n⸗
tii kein

Clhnferit 4

ncun hol

igarerd
meml.re
uinium cert
(ſcvtals⸗

(uerf.

(ume 1

Uuinnuntran

num ang
Win ven

Uen don-

UN 0 ſt
UAnofen

lenti

DxFPOSSESSIONER. 149

1110
cinenm. ſidet, quamvis quandoque invitus ſit do-
eſden minus. I.17. S. diferentia h. .

uo loco obiter monendi ſumus, 7
quomodo & quamobrem accidat, ut inviti H
dominium retineamus. Equidem qui do-
minus eſie non vult, amittit dominium,
l. 1. ibi, ſtatim. f. pro derel, ſine diſtinctione,
occupaverit alius, nec ne? l. 2 e.d. Cæte-
rum cum poſſeſſio facti ſit, dominium ju-
ris; facta verò in poteſtate naturà ſint, jura
phits⸗ non item l. nemo 5ff. de leg. 1. ſequitur do-
minium certis modis deſinere, jure defini-
uft⸗ tis; ſicut alia, quæ juris ſunt l. obligationum
4 I 24. F. placet f. de O & 4. Inter hos modos
Ne eſt, ur per poſleſſionis translationem do-
ſer de⸗ minium transferatur. I. tradſitionibus C. de pact.
ID, Vnde qui rerinet poſſeſſionem, etſi ſe do-

el zin

rioenn.

minum amplias eſſe nolle proteſtetur, id
ſee quod in venditore ſupra diximus, manet
n tamen dominus. Et ſi poſſeſſio ſic trada-
an n tur, ut poſtea reſtituatur, ut in precario, etſi
animo ſuo dominium interea quoque ne-
c glexerit, & ad ſe pertinere noluerit, is qui

ln tradidit, tamen manet dominus. d. . 17. S. di-
nſnn ferentia in f. Ideò, quod dominium ſine no-
,loe vẽ cauſsà ad tem pus amitti nequeat, ut nec
gecic⸗ obligatio ad tempus conſtitui poteſt. d. A.
ini obligationum. Secus dicentibus eve-
ner⸗ nit . ut ne quidem poſt tem us futurus
nii⸗ do. eDo 3 fi

570 CoMMNTATIO

—

ſit dominus; cum actionem nullam ha-

beat ad poſſeſſionem ſive traditionem pe⸗-

tendam; eò quod ex nudo pacto actio non
detur. vulg. l. jurisgentium S. ſed cum nulla f.

de pactis. At remanente dominio utetur

vindicatione poſſeſſionis, quam pactum

*

informet I. lecta g0o. f. de R. C.

volentes eam à nobis abdicamus, putà cum

. . . . A
rem alteri tradimus, eemvé pro derelictàâ

habemus; ſed etiam cùm inviti ab eàâ exclu-

dimur. Itaque ſi cum nunciaretur domum

quo iterumà deminia d

noſtram à latronibus occupatam, poſſeſſor

D1

ſeultmnc
nlrnn
Sekein
lleg
Giatunilt,
Musnitatun

eeeIllce
Quod diximus amitti poſſeſſionem
ſolo animo, locum habet non tantùm cum

Gheims
furverbis
ſhinene
leſcp

nnciet.

6 1.,5.
(hponitu⸗

timore perterritus accedere noluerit, ami-
atis nunciet h. t. In

7

iult. fimil. C. de R. V. 1. 71. ge R 1. Dico re-

10

gulariter. Nam certis ex cauſſis etiam in-
vitis aüfertur dominium, veluti cum cives
annonam in cjus penuariâ civibus vendere
coguntur, & quidem viliore pretio: arg. R
pendentes 27.S fi cloacarü ff. de uſufr. Dd. in l.
C. de Epiſc. aud. & l. 1. H. Cura carnis ſ. de æff.

draf. urb. & l. Kn. C. ad L. lul. de annon. aut

colonus frumentum, quod vendit domi-
no: per l. 1. C. de metall. lib. 1. aut minor por⸗-
tio majori accedere debet, per l. ſancimus 34.
H.ne

—

818

lt

boetuct
Auonhe
lut ſe

Us V

miſuhz

Wwvider
⸗ ne
munche
chl
1femn
dil. (
ſele r

I
nen alan
e tradkae

10 Paähdin

is,gun 4

—14
.
R
et nod.
Ge Nl

orld .

Hõ er
loctarench.
1*1

,
„ 5 . NNR.
MR AE.
1 4 1

“
e O. .

giltmint

r, (C

ℳNA
7. (’ /4

m9

4

enc⸗

t

ℳ
e

7 6

S

DE POSSESSION E. ffI

S. ne autemC. de donat. Fac. l. I. C. de ſerv. com. ma-
num. & l. ſervus cꝛmmunis fj. de vulg. & pup. ſubſt.
I. quis ſepulturam 12. f. de relig. & ſumt. fun.
illud quæritur: Utrum ſi falsò nun-
ciatum id ſit, de quo diximus, an nihilomi-

nus amittatur poſſeſſio, adeoque interrum-

patur uſucapio? quod gl. voluit in d. §.
quis nunciet. Sed id admittendum non vi-

detur. Primò quòd textus in l.5. f. de uſucap.
utitur verbis veritatis expreſſivis interpellari

poſſeßionem cum quss dejicitur, non etiam cum

ſe dejici putaverit, Deinde quòdin l. ſi id

ꝗquod 27. F. in. h. t. ceu pro indubitato præ-
ſupponitur, poſſeſſionem noſtram durare

tantiſper, donec alius corpore ingreſſus ſitʒ
& hoc tantùm quæritur: utrum præter &

ultra corporalem illum ingreſſum requira-
tur, ut repellamur, aut poſſidere deſina-
mus? ubi iterum Pomponius de juſtâà, non
vanã ſuſpicione loquitur. Denique abſur-

dum videtur, obvium quemque uno verbo,
jocoſo nonnunquam, noſtrà nos poſſeſ-
ſione privare poſſe. Certè falſa perſuaſio
non debet eſſe ejusdem efficaciæ cum veràâà

1†

& juſtà l. 6. f. pro derel. l./. f. pro donæt. I. 2. G

2. F. pro leg. l. habitatores 17. S. locati cum ſi-

mil. Cur igitur noceat error, qui in adau-

ctis ll. prodeſſe non poterat? cum hæc dun

ſeſe mutuò excipiant, & paribus paſſibus

2 COMMENTAT 10

ambulent; l. 10. l. 73. de R. I. & commodum
reguletur ab onere. k. y7. S. ſin. F. de reb.
13 Hoc amplius d. S. Kquis sunciet. ad eum

caſum non porrigendum exiſtimem cum
Connano, ſi quis, cum audiſſet domum

ſuam à prædonibus expilari, aufugerit: cum
palàm ſit, hunc non tàm animo amittendæ
poſſeſſionis ipſius domus, quà m prædones
non peterent, ſed ſuæ ſolùm ſaluti conſu-
lendi cauſsâ interim aufugſſe.
Illud quoque notandum, animo poſ-

ſeſſionem amitti purê, non etiam ſi ſub
conditione, vel expreſsàâà vel tacità, abjecta
eſt: & purè quidem amitti, etſi ſecuta non

ſit translatio, de quâ agebatur. lI. 15. §. A fu-

15 rioſo h. t. CQæterum videri poteſt, & hic ta-

cita ſubeſſe conditio. Qui enim furioſo,

quem ſanæ mentis eſſe credit, rem tradit,

utique hoc agit, ut in eum poſſeſſionem
transferat; ſie tamen, ut eam ipſe dimiſſu-
rus non eſſet, niſi putaret alteri acquiri: ſi⸗
cut dicimus, eum qui alterum in poſſeſſio-

nem certi fundi miſerit, ſi hic aberraverit,

eum propterea non amittere, quaſi ſub ta-
citâ conditione receſſiſſet de poſſeſſione l/
me in vatu em 34. b. t. Nam & hic purè miſit,
ſi rem ſpectes ſimpliciter, ut geſta eſt; & ta-
men ex præ ſumtione ſübintelligitur an.
ditio.

4

d1

—

(tio. Itae

(ccllo luen

Aieritin

Etke,. A.
lum amitte
(ooitionee

niNidrert
(ulhancar,

lemmin
lt vel g
☛

icredirot
calla bon

hamru,
(ſhhn
lrgn
um ed
le r
meüm
Mtore he
(verè!

thoſen

onen

ſend
“ ne
oin
tet.
kerne
unnad

110

—
A.
ce A ,e
7
6SArdet, Aid

inünin
9 ſ

4 ,
Melale
ſe
ein in
e.

iukt

„

e

R“

UDE POSSESSIONE. 553

ditio. Itaque neceſſariò videtur, vel cum
Celſo fatendum, & hunc velle dimittere,
quia exiſtimet in eum, quem miſit, ſe trans-
ferre d. l. 18. aut cum Ulpiano in d. I. 34. nec
illum amittere, quia quodammodo ſub
conditione de poſſeſſione reeeſſerit. Sed
enim advertendum eſt, eum qui alterum ad
occupandam vacuam poſſeſſionem mittit,
id eſt, eam in quâ alius nemo eſt, legatarii
fortè vel fideicommiſſarii, legatorum aut
fideicommiſſorim ſervandorum causàù, aut
alii creditores l. 2. f. de alt. emt. cum ſcilicet
cauſſa bonorum, fructus puta & partus
pręſtantur, . in conventionalibus 52. f. de V. O. &

l. 6. F. de cſur. ideò nõ protinus deſinere poſ-

ſidere, quod, cum ſciat alterũ per rerum na-
turam eo ipſo momento corporaliter rem
poſſe apprehendere, nulla ſit ratio, quare
interim quoque poſſidere voluiſſe præſu-
matur: hoc enim egit, ut prodeſſet alteri.
At verò in hoc non potuit prodeſſe, ut al-
ter poſſeſſor fieret ante corporalem appre-
henſionem, lege vetante l. 1. pr. l. 23. h. t.
Meritò igitur interim ſibi retinuiſſe non
tàm præſumitur, quàm pro certo præſup-
ponitur, tantiſper dum alter apprehende-
ret. Atin ſpecie l. 18. S. ſi furioſo. jam facta
fuerat corporalis rei traditio, & adeò, quan-
tumad ipſum, pleniſſima translatio.
”Ml Oo 5 UIud

₰4

54 COo MMENTATIO

146 Illud palàm eſt, expreſſis verbis
conditione dictâà, ante ejus exiſtentiam au-

ferri poſſeſſionem domino non deberi l. 32.

8.. ſi quis poſſeßionem h. t. quia omnis conditio
ſuſpendit actum. lI. inſtitutio talis /o. S. 1. F. de

17 condit. inſtit. & l. 39. f. de R. C. Quin imo

etſi quis ſe jam nunc tradere poſſeſſionem
Qilz erit rei alio loco ſitę, adhuc dicendum ar-
bitror, non eum amiſiſſe poſſeſſionem, cum
etiam verba præſentis temporis tractum
habeant, propter naturaleimpedimentum:
per text. in l. 122. S. cum ita & §. item inſulam
f. de V. O. quaſi aliud nihil voluerit tradens,
quàm ut alteri propriâ authoritate rem ac-

tam volebat, ſolvendo non eſſe, poſſit ipſe

dum alter eam adeptus fuerit.
198 Peorrò cùm animo maligno ejus, cui-
us corpore rem poſſidemus, ſicut ſervi, co-
loni, inquilini, commodatarii, depoſita riĩ
&c. interverti nobis poſſeſſio non debeat: ’.
fin. C. h. f. quæritur: Si quis horum vendi-
derit, donaverit, permutaverit &c. rem, de
quà agitur, bonà fide accipienti; an hoc ca-

ſu poſſeſſio prioris intercidat? Et interci-

dere voluit Accurſ. in d. l. fin. de cujus ſen-
tentia ſuprà cap. nonnulla attigimus. Hæe
⸗ quæ-

—

cipiendi poteflatem faceret. Quod eò
pertinet ut ſi compererit, illum, cui tradi-

dictam. poſſeſſionem ſibi retinere, ſi nec

—

5

—

ceftioog

heciesto

udcertun

negloent
Aüiloeen
ne, Et
uuump

bcit,
Uertl..
licadio
fit,

7

Usclin

Memnor

Aun nin
eech

hmne

leld
Cß

prioten
lem
lepoſt
lhet.
Uaßt
Wire
nt
igt
tn
lun
ttin

—

TI0 D E POSSESSIONE. 5
eſit ki quæ ſtio generaliter definiri nequit, ſed per
tiſenmm. ſpecies conſideranda eſt. Primò igitur il- .
Doncehn4 lud certum eſt, ſi horum aliquis dolosè vel 2
iu negligenter poſſeſſionem ita reliquerit, ut
alii locus fieret, hoc domino non præjudi-
n care. Et meritò: quia alteri, ſi hoc modo
elllam vacuam poſſeſſionem occupaverit, ea nihil
rda proficit, l. 7. C. h. t. nec priori poſſeſſionem
Selheunar aufert l. 6. S. qui ad nundinas h. t. Igitur nec
b nan Auſucapio interpellabitur, ſi dominus non
velnimn fuerit, qui posidebat: quemadmodum, ſi
u alius clàm me poſſideret, meam uſucapio-
enng nenm non interrumperet. Ex quo intelli- 7
u. Situr, nihil intereſſe, tradiderint enumera-
trz perſonæ poſſeſſionem alteri conſcio do-
In tuni li, an verè quis per ſemetipſum eam ab his
H li der elictam vel perditam apprehenderit.
ils Quod ſi bonãà fide accipienti tradiderint, 20
priorem perdere poſſeſſionem, & ita qui.
vepui deum perdere, ut novus poſſeſſor uſucape-
„ re poſſit, Accurſio videtur in l. cum nemo
Gtl⸗ 212 . D
uts C. h. t. Et certè licet &ρ ratio d. l. ſi. gene-
* ralis ſit, ut horum malignitas Poſſeſſoribus
M nocere non debeat non tantùm in domi-
lcne nio, ſed etiam in poſſeſſione, per text. ibi,
her⸗ prajudicium circa eam poſſeßionem, & . quam
rationem locum habere Aàpparet ſive titu-
ein⸗ lum dolo adhibuerint, ſive non: Licet
etiam Irnerius vetus interpres in d.l. y. ma-

u⸗ . . gnà

—

556 COMMENTATIO

gnà cum ratione affirmaverit, novum haonc

poſſeſſorem uſucapere nequaquam poſſe,
tamen frequentiùs creditum eſt, hoc caſu
& priorem amittere poſſeſſionem, & po-
ſteriorem uſucapere poſſe, per rationes
adductas à gl. in d. l. vum nemo, ſuper verb. do
minii. Quibus accedit, quod alioquin ferè
nunquam im mobilis rei uſucapio contin-

geret, quod tamen de mobilibus duntaxat

Imp. pronunciavit in S:furtiva. verſ. in rebus
1. de uſucap. contrarium hoe ipſo de immo⸗

pilibus aſſerens, quàâ cauſsâ furtum quoque

21

illarum fieri non poſſet. Cæterum ſi ve⸗
ra eſt Salyceti ad d. I. fin. ſententia, ſcili-
cet quòd poſſeſſio retineatur etiam alii tra-
dita, uti vera videtur per ſupra. dicta cap.
pyræcèd. conſequenter dicendum fuerit, ni-
hil intereſſe titulo, an ſine titulo eam tran-
ſtulerint? Lex enim doloſum factum ar-

guit, de titulo non ſolicita: præſertim cum

ejusmodi translatio vel violentiam, vel ſal-
tem clandeſtinitatem ſubinferat. Qui
enim poſſeſsionem alii tradit colonus vel
inquilinus, is eam ſrbi prius arroget. neceſ-
EC eſt, cum palàm ſit, non velle transfer-
re in alium, quod ipium ſe habere non
credit, vel ſaltem e facto aſſerit. lI. cam
quarebatur C. unde vi l. 12. F. de vi & vi arm.
E Quod

)

51

koie put⸗
zmejſusui.
tenn itii
lonoffieit,
Cdrdum e

olürmare,
mio tei
Ulnon
Aleſſoe
milmegt
(ue
l aan g
e. de
Gerck 1.

ullenen

Eenert.l.

tendi
nkden
Mruere
er ſo
tniſin
er
menm
lnin
aminn

Gereie
Clpere

i
—
norualr.
n e
ell och
dnemA⸗
Perlun
8 NNO.
1aunt
cpblnn⸗

best

4niN

ee

mnunceit
Zeruak

eti, Id
etn nii 1
4 I
Cven⸗
fo
uumntt⸗
. C
N

uheltl⸗

ele 00

l.
. OO

DE POSSRSSIONE. 157
Quod ſi igitur vitio reali res affecta ſit, vio-
lentiæ puta, vel clandeſtinitatis, conſta

jam ejus uſucapionem non ſubſequi. Squod

autem, ibi, ſine yi nanciſcatur I. de uſutap. Qui

non officit, quod antea ex S. furtiyæ, eod. tit.
adductum eſt, ſed hoc ipſum valde videtur
confirmare. Si enim procederet etiam u-
ſucapio rei immobilis à colono venditæ,
abſonum fuit adducere exempla de vacuâ
poſſeſſione, quæ rariùs accidunt, & inte-
rim id negligere? quod frequentius eſt. Vn-

de & S. quod autem. hodiè correctum eſſe per

d. l. cum quærebatur. itidem tradidit Accur-
ſius. Sed etſi hæc ſententia probabiliter

defendi poſſit, vel ex ipſiusmet Accurſii

conſequentiâ in d. S. furtiræ; cumprimis au⸗
tem ex d. l. eæm quærebatur, tamen cum ejus

ſententiæ auctoribus antè relatis id curæ

non fuerit, unde haſce conſequentias inde

S

22

exſtruerent, ſuoque calculo approbarent,

vix ea fortaſſis adverſus communiſſimam,
eamꝗq; inveteratam & juri anteriori conſen-
taneam opinionem obtineri poſſit: præ ſer-
tim cum vix contingere queat, quin aliqua
ſimul negligentia imputetur ei, qui rem ſu-
am immobilem ab alio poſſeſſam, quam,
ubi eſſet, utique ignorare non potuit, ita
dereliquit, ut nec ullas ex eâ penſiones per-
ciperet, neque colonum vel inquilinum

ſuum

4

2

.

24

578 CoMMENTATIO

ſuum integro decennio aut vicennio de

ejus conditione ac ſtatu interpellaret, vel

ipſemet ſemel inſpiceret. Sanè ſi penſio-
nes ſuſcepit, etiam veteri jure expeditum

eſt, ipſum poſſeſſionem retinuiſſe l. quam-

vis. 32. §. i conductor. h. t. Quod tamen tum

demum locum habere & gl. ibid. & eam ſe-
cutus Br. aliique tradiderunt, ſi corporalem
detentionem colonus retinuerit. Quod

ſi eam tranſtuliſſet, & rem poſtea de novo

conduxiſſet, nihil proficeres dictas præſta-

tiones domino priori, quin novus illejuſtus
poſſeſſor in conditione uſucapiendi ſit con-

2

ſtitutus. Inde pro regulâ traditur: quod
ficta traditio coloni, non privet dominum
poſſeſſione, vera privet Br. ibid. & l. 3. 5. in
amittenda h. t. Cui tamen vehementerre-

fragaturl. 18. pr. h. t. & l. 727. ff. de R. V. & alias

fictio tantundem operatur in caſu ficto,
quantum veritas in vero l. an. C. de rei ux.
act.I. in omnibus / 8. & t. t. F. de capt. & poſtl.
reverſ. Nec admittitur veritatem in con-
trarium probaturus. gl. netabilis in l. ſi duo, in
verb. adire pidetur. f. de acq. hared. & l. ſive
poßidetis, in verb. facti C. de probat. Ridicu-

Lum enim foret ad probandum admittere,
quod probatum non relevaret, lI. 21. C. de pro-

bat. quia ob hoc ipſum lex fingit, quod ſcit⸗
contrarium eſſe verum lI. lex. Cornelia
DD teſt.

n. ꝰ-

9

pranaa

ſu

Neün

Uuiſcet e
(dipollt,
. rſeſime
iſoleafe
lüftin
(ezon
il

Ull dec
Furlem!
pener⸗
Eadiram
m., Ne
aſtn
Cuünd
hleen
We ur
ic
ſupto
Aelder
iti
chari
Reiit
tuni⸗
(uodin
Re⸗
Ittior;

3
8
N R

10 DE POSSESSIONE 779
ſtenoe teſt. fac. peſ. Quæ regulæ, de fictione ad- 29
m ductæ, cùm toto jure ſint omni exceptione
mei majores, equidem non video, quâ ratione
tedin dici poſſit, priorem poſſeſſorem amiſiſſe
niſelaa poſſeſſionem, ſi vera traditio ſubſecuta &
AHunam res poſtea reconducta fuiſſet. Nulla enim
Ilm. hic priſtino domino culpa poteſt imputari,
Ronmeen qui penſiones accepit, ignarus fraudis colo-
RrZ ni ſui. Secundum quæ dicendum fuerit,;
eln generalem Pauli deci ſonem in d. S§. ſi condæ-
h. (dior. generaliter accipiendam ſive jam, ante
len traditam conduxzerit ſive nondum tradi-
An tam. Nec huic ſimilis videtur ſpecies l. 27

—RK Pompon. f. quib. mod. aſusfre amitt. ubi fru-
einm Cuarius, qui proprietario fundum locavit.
elis hicque eum poſtea vendidit, ſtatuto tem-
me Pore uſumfructum amittit. Cum enim
ult kolleſſo fructuarii in factto maximè conſi-
at, proprietarii in jure; l. naturaliter/2. b. t.

“ inde quoque non utendo uſusfructus ut &
* quælibet alia ſervitus amittatur, non ha-
4 “ bita ratione, in culpâ fuerit non utendi
1iu⸗ frouctuarius nec ne? I. ſi locus 14. F. quemad.

1l ſerv. amitt. conſequenter apparet, etſi non

N vendidiſſet proprietarius, ſed conductor
i fundo ipſemet ſuo nomine uſus fuiſſet, vel
n 4 quod in idem recidit, ſuo nomine locaſſer,
atque adeò per conduétorem poſſeſſionem
ui⸗ retinuiſſet, ut in ſpecie . I. 29. yerſ. ſed ſi pre-

pries

4

4

2

6o CoMMENTATIO

— ⸗

—W —

prietarius. tamen juris ſubtilitate uſumfru-·

ctum cum proprietate conſolidari: ſiqui-

dem res ſua nemini ſervire poteſt. Latifrui 7.
F. ſi uſusfr. pet. Igitur ceſſante conductio-
ne, ſi quidem ante tempus, quo libertas

præ ſeribitur, uſusfructus in priſtinam cauſ-
ſam revertitur: ſin pòſt renovare eam con-
ductor cogendus eſt. d. l. ſilocus. Ex quo

apparet, ſi eò res pervenerit, ut cogi con-

ductor non poſſitxl. qui reſtituere f. de R. Vut-

pote reali jure jam ad emterem translato,
qui & ipie proprietate, quam rectè accepit,

ſuo jure uſus eſt, itaque poſſedit, nihil ſu-

pereſſe, quàm adverſus venditorem actio-

nem ad id quod intereſt d. l. Pomponius.
Quod ſi hic ſolvendo non eſſet, non dubi-

tem ex æ quitate cogendum emtorem quo-

que, huic de novo uſumfructum conſti-

tuere, per in integrum reſtitutionẽ ſcilicet,
ut gl. voluit in d. l. 12. Nam ſi ſolvendo
eſſet, quid opus foret extraordinario re-
medio, ſi competeret ordinarium, ut in I
16. ff. de mior.

Diximus de colono inquilinovèé ſponte
poſſeſſionem deſerente. Aliam eſſe cauſ-

ſam ejus, qui vi dejicitur, palàm eſt, cum

fraus nulla illi im putari poſſit, ut in d. I. ſin.

Itaque certum eſt hoc caſu, & dominum

amittere poſſeſſionem, non tamen ex tem-
2 pore

7

DE
—
e eſection
Ouſnodilcien

e adeh

(al.

Rcoten non

enſ aln
amicacen

iulfai

ej lgs

(inusc

leinani
eenltis ui

lunern

H

UItas homin
(lmee
Cechhrorn,
lyrlz

ninl5
mmodd
lervallo,
Enie
Uiminen
Cnin⸗ 00
(aGle
fne
Cohthen
Lenleni

Pusveſun

,aſee

110

„
1Rte ulunm.

1

olanii.
otehlunt;
glo hen

.1ſ 1
te
nedeN

i
1

Quod ſi amicos colligat ad expellendum

, mni
.
⸗ Noneen
mheng
„ſe
loge ſc
omnt.

IeH

DE POSSESSIO NRBRD. 161

pore dejectionis coloni; ſed ex tempore
ejusmodi ſcientiæ, ut ſuſpicetur, ſe repelli

ſpicionem non ex jactantiâ forte domini,
ſed ex legis præſumptione æſtimandam
eſſe, Socinus docet ex communi ſententiâ,

in l. 3. §. in amittendé. he t. Vnde ſi tàm po-

tens ſit is, qui occupavit, ut antiquus poſ-
ſeſſor meritò ſuſpicari debeat, ſe reꝑelli

poſſe, etſi aliud on profiteatur, nihilomi-

nus amiſſa cenſebitur poſſeſſio. Nam vo-

poſſe ab eo, qui poſſeſſionem occupavit:
1. ſi id quod 25. 9. qaod autem. h. t. Hanc ſu-

29

luntas hominis non extenditur ad impoſ-

ſibjlia, lI. fi quis ſub conditione ff. de cond. miſtit.

occupatorem; interim non videbitur ami-
ſiſſe; per l. ʒ. S. cum igitur fi. de vi & vi arm.

Socin. in l. 6. S. qui ad nundinas. num. 7. h. t.

dummodéò id faciat in continenti, non ex
intervallo, ut retinu ſſe magis, quàm recu-
peraſſe videatur poſſcimſionem. Nam quæ
in continenti in priſtinum ſtatum rever-
tuntur, eo loco ſunt, ac fi nunquam muta-
ta fuiſſent. I. plerique ff de rit. nupt. & l. quod
ů non z51. f. de jur. dot. cum ſimil. Portò in
continenti an ex intervallo factum quid
cenſeri debeat, non utique ad certum tem-

Pus, veluti tridui, ſecu ndum gl. in l.ult. C. de
ert. adpoc. & in l. ult. C. de juaic. reſtringen-

2 Pp dam

30

562 COMMENTATIO

dum eſt, ſed judicis arbitrio pro qualitate
rei ac perſonarum definiendum. gl. in l. ſi is
à quo ff. ut in peſ. leg. & l. 2. ubi Bl. C. de edidt.
32 Div. Adr. tell. Illud certum eſt, quamdiu

animo poſſeſſionem retinuit, veluti quan-
tiſper alterius occupationis fuit ignarus,
tantiſper poſſe propriâ auctoritate occu-

patorem expellere; ſiquidem ſemper vi·

deatur hoc in continenti facere, cum &
aulter continuè ipſum turbare cenſeatur,
per not. Br. in l. vis ejus Code prebat. & in l. 2.
C. de Ep. aud. Nam hæc turbatio continuam
habet & ſucceſſivam cauſſam. Socin. in d. l.

33 6. §. qui nundinas. num. 12. B. t. Ex his con-.
ſtat effectus diſtin ctionis, lonnds animo

ſit, altero non item.
24

deri poſſeſſionem, ſi quis metuat aut ſu-
ſpicetur expelli ratione poſſeſſionis, id eſt,

ſi hoc ipſum agatur ab adverſario, ut ipſe
poſſideat, & prior poſſeſſor ob hoc ipſum

eam repetere non audeat: ſecus verò ſi
ratione injuriarum perſonalium, quas quis
metuit. Vngde ſi belli tempore ſuis aliquis
poſſeſſionibus ad tempus cedat, tunc
cet hoſtes ingreſſi omnia orcuparetinr
5 i-

4

Ulud quoque notabiliter Cumanus
tradidit, tùm demum animo amiſſam vi-

51DI
——

lihuennpine
ſellenan,tn
Uinucn ee
unthnnſna
(Chnunns adv
crrlenporis
Unt relt
ſchen polſet
vrtbic ua
Ulnn ſenten
E metyt. N
L., Kcum
tüüls erin

ſaalli⸗l ,

. 1 Uilecce 4
amiſſa, quando retenta poſſeſſio videatur: N

ſcilicet ut altero caſu repeti ſine judice poſ.

ne
Gemn
Ur ſoled
hb. adl
un elt, in⸗
Uie uſtt
nmſunn
Mſehett
rn
toininn
niſgin
gacgent
Quu
oneel

= —

die DEPOSSESSIONER. 563
dio⸗ ll 1 . . „ 5 .. „ .
a diripuerint, incendiis vaſtaverint, atque ita

niſt giſceſſerint, tunc inquam, earum nec do-
uldi minium nec poſſeſſionem amittere, tra-
mmebel dunt Interpp. ad l. licet C. h. t. Ex quo idem 36
minin Cumanus adverſus Bartolum intulit, in-
nin terea tem poris non debere quenquam li-
it berari à præſtatione canonis em phyteu-
ienige tici, ceu poſſeſſorem. Sed veriorem arbi-
niii tror in hàc quæ ſtione Br. Salyceti, Cyni &
iues aliorum ſententiam conformem I. . C. de
et jur. emphyt. Re elim peremt nihil ſolvi-
de tur. At cum null; poſſunt ex re percipi
Ani fractus, perinde eſt ac ſi eſſet peremta: Br. in
1 liint I. nterd 71. F..ht. cum paria ſint nõ eſſe, aut
hu inutile eſſe. S. 1. verſine tam? I. deuſufr. tum ſim.
olelont. Conſequens eſt, ut de inundatione
re videamus: quam & ipſam violentum amit-
tendæ poſſeſſionis modum eſſe docent In-
iu“ terpp. ad. 3. §. Labeo h t. Cæterum ſcien- 38

2
T

dum eſt, inundationis appellationem pro-
ene prie ac uſitateè ad fluminis marisvé extra
Gasl alveum ſuum effuſionem pertinere, eamq;;
nec perpetuam nec diuturnam: id quod
o apparet ex §. alia ſand I. de R. D. ubi inundo?
u tio alvei mutationi opponitur: etſi gene-

rali ſignificatu inundatum verè dici poſſit,
eli quicquid aquàâ occupatum eſt & obrutum.
, Quando igitur Interpp. dicunt, inunda- 39
Mmone perire nobis poſſeſſionem, illud de
Ppa ceci, è

==

—

S

—

*

R

J

164 COMMENTATIO

—

eâ, quæ ſpeciem mutat, ut eſt vel alvei mu.
tatio, vel perpetuò diuvèé probabiliter du-
ratura occupatio, accipiendum dixerim,
non etiam de propriâ, Primùm quidem
& ideò, quòd omnes tatentur, inundationem,
quæ facto hominis inducitur, irrigandi pu-
ta gratiâ, poſſeſſionem non auferre: & me-
ritò; ne ad utilitatem inducta, contrarium
obperentur effectum, adverſus regulam
I. Prator. F de judic. Nunc nulla poteſt
monſtrari dfterentia Ater banc & illam,
quam tempeſtates faciunt; quanquam hæc
tolli ad arbitrium hominis non poteſt, illa
ooteſt: & tamen certi ſumus, brevi tem-
poris intervallo rem in priſtinum ſtatum
reverſuram eſſe; indeque animo poſſeſſio-
nem non deponimus, non ſecus atque in
ſaltibus, qutbus hyberno temporé quan-
doque uti non poſſumus propter frigus:
quorum tamen poſſeſſionem animo reti-
neri Paulus affirmat in d. 2½. . ſaltus. Deinde
1 palàm eſt, navib. nos poſſe in poſſeſſionem
ejusmodiinundati fund: ſine ullius cõtradi-
ctione ingredi, piſcari, alios piſcaturos ꝓhi-
bere: & plane I. 4e R. D. qui ntiꝗ; omnes ſunt
actꝰpoſleſſorii, cùm ꝓprietas ſine dubio no-
ſtrà maneat. 1 adeò. S. alias ſand. . d. acqutr. 7er.
dom. Quin etiã ſine navib. vadando plerisq;
locis poſſumus ingredi : id quod ſervitutis
—— „2 quaſi

/

wor

un

V

—

RN
=ꝛ —

d1

hoheſio
ACurigiun
G Hioelwe
1t.lz Cen
ut ellbu⸗
Cleſſonemt

i Nn

ne ligna⸗

4

tunſummit⸗
xelbrs cälea

lue conlide

e. Tert
Unn trat
Clürmatam
Cneree,
onieghen⸗
npeter,

Eletiner d
ns COn

ömoclt:
non
hmeſt 14

ſSaæve — —

tnen De

ſa hc
Aumdi
8 fhtien
ncimen
hti rum
luoiſne

110

— ,

elyeld

1 1
.

robcirt
jendun un
Dänuntür

Ctiaondnn

itutinptwan
9 1
onmenv

uck,ammm

Minofnd
engfu
4

4
1

D or 4
ilemgen
onel⸗
gecl
1
Monen
lu
6

1

/

1

DE POSSESSION E. 76 5
H

quaſi poſſeſſionem non aufert. l. kn. . de S.

dii? Hinc Imola, Alex. & alii in S. Nerva ſi-

lius. d. I. 3. dixerunt, inundationem ejüsmo-
. . „.
di, ut pedibus adhuc calcari ager poſſit,

poſſeſſionem non auferre, etymologiâ de-
cepti. Nam & ſtagna poſſidemus, & maris
partes aliquas l. ſanè 14. F. de injur. & tur-

rium ſummitates & multa alia, quæ tamen
pedibus calcare nemo poteſt: ut appareat:
hanc conſideratiosem parum ad rem fa- 4

cere. Tertiò definitionem poſſeſſionis

ſupra traditam, legibusque ac rationibus
„confirmatam agro aquis operto non minus

competere, atque ſicco, manifeſtum eſt.
Conſequens eſt igitur, defintum quoque

competere. Nec enim minus ſuo nomi-
ne detinet dominus illum, quàm hunc, etſi H

minus commode utatur. Atqui utendi
incõmoditas ob calorem aut frigus poſſeſ⸗-
ſionem non intervertit d. S. ſaltus. Nulla

igitur eſt ratio, cur intervertat ob humi-
ditatem. Denique ſunt certæ regiones, quę 4

ſtatis temporibus totæ ferè inundantur,
qualis eſt gy ptus ex Nili incremento: l.i.
5. ripa autem f, de fluminih. l. 12. C. de aluv. ſe-
cundum quę dicendum foret, nullum Ægy-
pti agrum præſcriptione ac quiri poſſe „eò
quod ſingulis añis interrperetur poſſeſſio.
Pp 3 Ex

P. R. Cur igitur auferret poſſeſſionem præ- 42

5

66 CoNMFNYTATIO

47 Fr quibus aliisꝗue pluribus, quæ in

hanc ſententiam excogitari poſſemt, lique-

re arbitror, Accurſii ſententiam traditam
in S Labeo d. l. 3. h. t. & poſtea communem
. factam, teſie Alexandro, ſcilicet quod &
propriè dicta inundatio privet poſſeſſione,
juri noſtro non ſatis conſemaneam, nec
4⁶ ſatis firmàâ ratione ſubnixam cſſe. Interim,
cum cvidens ejus appareret iniquitas, fa-
tum eſt, ut ad varias diſtinctiones decur-
réfetur: veluti, utrum iaundatio cum da-

mno poſſeſſoris conjuncta foret, an non?

utrum præter an ſecundum morem regio-

nis eſſet ? ſcilicet ut illa privaret poſſeſſio-

ne, hæc non item: cum aliis ſimil. Quibus
tamen omnibus opus non eſſe apparet, ſuf-
ſcereque inundationem probabiiiter eſſe
tur poſſeſſio. H
47 Neque his adverſantur in contra-
rium adferri ſolita exl cum unus 12. § fin.
HF. de reh. auth. jud. poſſ. & I. Pomponius 15. h. 1.
Ad priorem enim quod attinet, cum pri-
mùm miſſio in poſſeſſionem ſiat cuſtodiæ
gratiâ l. is ui . & qui legatorum ſ ut in poſſleg.
ne fructus peſſum eant, aut à debitore con-
ſumantur, ſed à creditoribus diſtrahantur: 5.
8. H. quis ſructus d. t. de reb. auth. jud. e
dens

mox receſſuram, ut animo interim retinea-

†R bam msrr

lueloiri
Co,rod

xcltne

llche ue

Nnltrsße⸗

(oecehner

Ierteundo
(Enleturat
ot miſhio
E Darte

(li edter

Uuttum⸗
(olepiges,
(rſoppo
Mliern,
lektial
ent,⸗
Uidem
iſſo da
Wcu
Iiinmam
linim
ubn
telt,n
it,pen
o ſee
ſogin

A
1

lo

—ääé²

rbo ne,

olann
entunnen.
Per onnen

lcüergil
temunen,1
mncklun

kein nur

Nchore es

Nent
lo r 0 4

nate ſt
6 ſmnmd

8
e inn .

/

obi
Nenuttr.
quidem neglexerit, ut de dominio etiam
grn n

1e

utilitates ſpectes, deſinente ſcilicet inunda-

DE POSSESSIONHy. 567

2

genseſt, nihilhorum utile fore in eo præ-
dio, quod velinundatum, vel à latronibus
occupatum eſt. Unde meritò dicitur, ni-
hil eſſe quod poſſideatur. At ſi futuras

tione, deſinente latronum incurſione, item

ſi ex ſecundo decreto facta ſit miſſio, perin-

de habetur ac ſi & hæc poſſeſſa fuiſsẽt: ut ita
novàâ miſſione non ſit opus. I. quam vis 13.
eod. Pariterl. 13. h. t. ideò non probat Ac42
curſii ſententiam? I. quod' non proponi-
tur, utrum ab eodem, qui merſerat naufra-
gio lapides, an ab alio fuerint extracti. 2. et-
ſi præ ſupponeretur, eundem extraxiſſe qui
merſerat, non autem ſtatim id factum fit,
facilè colligitur, interim animo non poſſe-
diſſe, ut qui curam & cuſtodiam eorum ne-
glexerit, per! ſi rem mobilem 47. h. t. & ita

amiſſo dubitaret Pomponius. Verunta-
men, cum non habuerit pro derelicto, ſed
invitus amiſerit & modum recuperandi ne-
ſciverit, meritò dominium retinuiſſe viſus
eſt.l A ercen⸗ 21. §. quod ex naufragio h. t. Ex 49
aik tandem in univerſum colligi po-
teſt. quando inundatione dominium pe-

rit, perire etiam poſſeſſionem. l. 7. S. quod *

toto f. de A. R. D. & d. S. Labes & l. qui uni ver-
ſas S. item quod mari h. t. Econtrà ſalvo do-
Pvp 4 mi-⸗

568 CONMMENTATIO

„
—

minio poſſeſſionem non ſemper ſalvam eſ-
ſe; ſed interrumpi, ſcilicet ſecundum ſupra
dicta, maximè in rebus mobilibus, quarum
utnrbt
i,KN

Sa aliàs alia ſolet eſſe conditio. d. I. 47.
70 De animalium poſſeſſione apparet
ex §S. item ſeras l. 3. h. t. idem ius eſſe, quod
eſt in dominio: ſcilicet, ut ſicut feræ aut

aves ſub noſtrâ cuſtodiâ contentæ, vel dum

revertendi conſuetudinem retinent, domi-
nio noſtro ſubjiciuntur; S. feræ. cum mult.

pavonum I. d. tit. facto hominis non poſ-

ſunt: S§. galinartm in f. I. eod. etſi poſſeſſio
52 deſinat l. ſi rem mobilem 47. h. t. IIlud deni-

que eum omnibus aliis mobilibus commu-

ne habent, ut quantiſper ſub noſtrâà ſunt

cuſtodiâ, tantiſper poſſideantur quoque,
etfiignoremus, ubi ſint. lI.2. & Nerva filius .

13 bh. t. Cui conſequens fuerit dicere ſi bur
res noſtras pridiè explicuerit, loco movert

ac diſpoſuerit, ut eas poſtridie auferret,
dummodèò eas domo necdum extulerit, nos
non deſinere poſſidere. Quò facit l. vul-

garis 21. in med. pr. ibi, & omne; ves contrecta-
verit, & S qui ſurti faciendi f. de furt. Igitur

74 nec erit interpellata uſucapio. Quod idem
.M dicen-

ſeqq. I. de R. D. ita poſſidea ftur quoque. II-
lud tamen intereſt, quòd ipſæ ſeſe dominio
noſtro ſubtrahere poſſunt; §S. planè s. apium

Dl

o

Ecencume

iusnoltro

lacondteck

nengui 4

(con
umelde
08 Ner
le ret
opoſttu

nudacom

iti qort

honeet

e⸗

I DEB POSSESSIONE. 569
— — — —
dicendum erit, ſi non ſub noſtrâ, ſed alte-
mi rius noſtro nomine fuerint cuſtodiâ, ut nu-
leom da contrectatio furtum non faciat, niſi ſe- D
quatur ablatio. Semper enim militat ra-
Ae tio I. 3. §. Nerva 12. in f. h. t. Secus ſi ipſe- 55

nad maet, qui cuſtodire debebat, loco moverit,
ulu etſi domo luâ non extulerit; ſiquidem ve-
mu rum eſt, deſiiſſe eſſe ſub noſtrâ cuſtodiâà. Et 6
nrnmmn exd. S. Nerpa interpretanda eſt l. 47. pr. ibi,
H⅜ Sneque reddere conftituerit. ſcilicet, ut illud
mas propoſitum ſolàm non ſufficiat :imò nec
nuda contreétatio, niſi & locomotio ſecuta
W fit: quorum omnium in interpellandàâ uſu-
NEG Ccapione effectus & utilitas cernitur.
AE lIud quoque circa mobilia notan- 7
W dum, quòd ſpeciei mutatione mutetur ſi-·
maul poſſeſſio. Ideoque qui lanam poſſe-
Nvl dit, ſi veſtem ex câ fecerit, lanam poſſidere
deſiit.!. 5z0. 8. item quod mobile. h. t. Quod y .R
pmns eò pertinet, ut non am plius tanquam poſ-
