frto, ſive alterius, noſtro tamen nomine
„ ſuppletà. per Dec. bic. Alienum enim fa-
7 Aurn nobis non nocet! 20. f. 4. t. l. ſi filius
tuus C. de donat. Cujus ratio redditur in
l. non debet 74. infra. h. t. ne ſcilicet alteri per

tione ceſſante noſtram quoque hanc le-

cogimur res noſtras diſtrahere, ſive ob
publicam utilitatem, ſive privatam æqui-
tatem per not. in l. inritum. 11. C. de contra-
ben. emt. gl. in l. Iulianus. S. idem Celſus. Fdead.
mnt.

Gé translatum eſſe dominium intelligitur.
I. qua vatione S. nihil f-. de acquir. rer. dom.

non nudà tamen, ſed facto aliquo, ſive no-

alterum iniqua conditio afferatur: quâà ra-

gem ceſſare conſequens eſt, ut in ſpecie
3 l. 7. lI. 2. C. de ſervo., manumiſ. Nam & inviti

d

—

Ge. Beft,

e ecun

Cylunmet ten

ſ crn

ſuntr

Cuni
lun don u
Mnndtlia⸗

(el oon

helun N 6
Nhlin

Gummam

iagi lein

tnen
. nit
unte⸗
Uanneit
Whkten
luns
Alrn tpo
Uundeten

UnIAH.

—4
eilt rernſ⸗
e ermm

guenstht,

udornn
emtorn Me

ſAindr

veo Mrt

Atione

tcomme-
s honni,

,„—ℳ d
et

ugin
intenemmn

Alunſſen

1 8

men bon

DE REGIIIS IuRIS. 23

—

emt. Bart. in l. item ſi verberatum f. de rei vin-

dic. ſive cum fiſco communionem l. 2. C. de
commun. rerum alien. l. I. C. de vendit. rerum f-
ſcal. cum priy. com. lib. i0.

Paulus lib. 3. ad Sabinum.

In teſtamentis pleniùs volun-
tates teſtantium interpretantur.

Emper & ubique major eſt teſtamen- 1

torum quàm contractuum favor. Quis
enim non faveat ei voluntati, poſt quam
non redit alia? arg. I. 1. C. de ſacr. Eccl. Et 2
adeò, etſi communiter voluntas contra-
hentium aut diſponentium potius quàm
verba ſpectanda ſint, l. 219. f. de V. S. nec uſ-
quam tantum valeat verborum interpreta-
tio, quin ſenſus exiſtat melior. l. ſi quis. C. de
liber. prater. Et C. plus valere quod agitur quam
qued. tamen ultimarum voluntatum ſem-
per plenior eſt interpretatio, quam contra.
ctuum: hoc eſt, minus ſtrictè verba, quàm

in contractibus, accipiuntur; non quòd

nobis liceat largiùs interpretari, quàm te-
ſtatores ſenſiſſe appareat ſed quèd plenius
& largius ſenſiſſe præſumantur, quàm præ-
ſumerentur in contractibus. Vnde etſi is, 4
H B 4 cui

„

–

24 PTECTIONESAPDTITUuLIHA

K

cui uſus ovium debetur, nec lacte, nec a-
Enis, nec lanàâ uti poſſit, quoniam hæc ma-
gis in fructu ſunt; tamen ſi ex legato debea-
tur hic uſus, modico quoque lacte uſurum

traditur in l. plenum 12. §. ſed ſi pecoris ff. de

uſur. ratione additâ; neque enim tam ſtri-
Etè interpretandas eſſe voluntates defun-
5 Gorum. Inter teſtatorem enim & hæredes
ac legatarios largiùs & liberaliùs, non ama-

rè, ut inter infeſtos, jus dicendum eſt; ſed ut

inter conjunctos magno affectu. arg. l. 258 §.

ER quas ff. de don. int. vir. & ux. Hoc enim uni-

cè agunt teſtatores, ut omnib. grati, quan-
tum in ſe eſt, ex hàc vitâ migrent. Sen. de be-
nef. Inſignis textus in l. 5. S. ſi quis rogatus ſſ.
de don. inter vir. & uxor. vid. l. 4. f. de fund.
„ dor. Et licet l. f alii 19. F. de uſufruct. leg. & l.
Labeo 7. ff. de ſuppell. leg. verba videantur am-

plecti, poſthabitàâ voluntate: recté tamen †
golinum

Accurſius contra Azonem & Hug
cen ſuit d. l. 19. loqui de caſu, quo veriſimi-
liter quidem de voluntate teſtatoris doce-
tur, non tamen ſufficienter & plenè; etſi ad-
dita ſit ratio, interdum plus valere, quod
2 ſcriptum, quam quod actum ſit. Quod ſi
ſimpliciter accipiatur, ut Hugolinus & Azo
accipiunt, etiam cum certum eſt, aliud a-
ctum eſſe, aliud ſcriptum: ſimpliciter fal-
ſum eſt, ger d.. ſi qu is C. de lib. praterit. od
ee uem

1

—
ſemace
tantumn
di cohre
Pohmnti
hukeln
ſteulien
ikele :
Mlerent
Uetuam
ſuchlun.
El
Wpu
iſcg r

(lni
“ Ehniton

fae

ITIIe

—

lde, oer.

nüumbucn.
kegnocet
hdenlort
um f
enim unlt.
Intaertetn.
im & hat
ius, oom.

lom elhſn
G al
Hoc eninmne
ibenigun

0

tel

—

ginſerf

1

genntura
ſecte tuntl

1I. eiec
uri

1

ſta eſt. l. non aliter 69. de leg. 2. l. cætera 41. §.

1.

H

idem & de l. Labeo dicendum eſt; quæ hoc
tantum vult, ineptam & ridiculam loquen-
di conſuetudinem non eſſe ſufficientem

probandi modum, etiam in conventioni-

bus & diſpoſitionibus ſecundum eam con-

ſuetudinem loquutum quem eſſe, quam
ſciret eſſe abſurdam. Cæteroquin Tube-
ronis ſententia vera eſt, liciteque receditur
à verbis, cum voluntas & ſententia manife-
12 de leg.. Quemadmodum autem pleniùs
accipiamus ultimas voluntates, quàm in-
ter vivos convyentiones, ex his apparet,
quod, qui tranſegit, neque de veſtiario ne

de habitatione tranſegiſſe putatur. l. cum bi
8. §. 4i tranſigit ff. de tranſalt. legatis tamen
alimentis, illa utra que continentur. I. lega-
tis l. fin. ff. de alim. leg. Eadem eſt ratio. l. 1.

F. de opt. leg. I. 4. f. ſi uſusfr. petatur l. habita-
tig §. 1. F. de uſu & hab. I. hujuſmodi S. ædes ſt de

leg. 1. l. ult. S. ult. . de aur. & arg. leg. Viciſſim
contingit, ut minus, quàm verba præ ſe fe-
runt, dediſſe teſtator videatur, ut in ſpecie.

1. qui frutus 25. f. de uſufruct. leg. Nec tamen

ideò minus plene interpretatio facta cenſe⸗

2

10

11

12

bitur, ut Decio hic viſum eſt, exiſtimanti,

hanc regulam in legatis nullo modo locum
habere, oro pter. l. in obſcuris f. b. t. quod ſecus

eſt. Sufficit enim voluntatem liberiùs am-
B 1 ple.

—

26 PALECTIONESAD TITUILUM.

plecti, ſpretis verbis, ut pleniùs interpreta-
tio facta videatur, ſive pro herede, ſive con-
tra cundem id faciat. d. I. legatis fj. de alim.
leg. iunctâl. in obſcuris h. t. & l. nummis legatis

X “ . .
14 F. de leg. I. Elegantia hujus l. exempla ex-
tant in l. cum quidam 23. ff. de annuis leg. lI. 1. C.
de legatis l. Caio Seio./3. S. Imperator f. de alim.

leg I. 20. de annuis leg. cujus ſimile Bartolus
improbavit. —DD

Lex 12.

plyianus libro 19. ad Sabinum.

Non videtur cepiſie, qui per

exceptionem à petitione remove-

E haͦc L. agetur infra in l. Marcellus é6s.
I. nibil interest 112.h. t.

Lex Ig.

Pomponius libro 5. ad Sabinum.

In omnibus obligationibus, in
quibus dies non ponitur, præſenti
die debetur.
1 JI N omnibus conventionibus, id quod
L actum eſt, ſequi oportet l. 32. infra h. t.
d, cùm quid f. ſi cert. pet. l. ubi eſt a1. F. de reb.

dub.

Z

4

efkt

tons

(wer.
uni enp
ſtioben,
ein
Cnnioact⸗
Gechenec
Clenin,

Tutu

—
Bimennr.
kede, iea
tuſ kn
.Eunmmte

1

4

amnnil
num fin
miee rot

. eten.
.

PDE RHCuLIS IIRIS. 2

dub. id eſt, quod contrahentes agere voluiſ-
ſe apparet, ut in ſpecie l. triticum 92. ff. de
verb. oblig. Et ideo ſi de prorogandà folu-
tionis obligationisvé die actum appareat
(apparere autem, propter infinitatem
futuri temporis, niſi per ſpecialem ad-
jectionem, non poteſt) conſequens eſt uti-
que, ut in præſenti debeatur, ne nihil
omninò actum videatur, contra l. quotiens

V. de reb. dub. Poteſt tamen & ſine ſpeciali

adjectione diei de prorogatione apparere.
Quid enim, ſi in locum longè diſſitum col-
lata ſit ſolutio? Tantum utique tempus
tribui oportet, quo commode eò veniri

poteſt l. eum qni Calendis al. l. interdum. 73. f-.

de verb. oblig. Nec enim diebus & nocti-
bus & ſpretâ tempeſtate iter continuare
cogendus eſt l. continuus /37. S. oum ita F. d.t.
Nam & aliàs, quod in præſente debetur,
cum temperamento tamen aliquo eſt acci-

piendum I. quod dicimus. i105. f. de ſolut. Cæ-

terum in diem collatæ obligationis ea vis
eſt, ut peti quidem ante diem nequeat,
ſolvi vero exclusâ indebiti condictione
poſſit, per l. in diem f. de condict. indeb. quod
notandum eſt. Videretur enim ad minus

commodum medii temporis condici poſ-

ſe, acſi in donationem incidat, ex qu?
causaà repetitio eſt, ſi negetur donandi ani-
s

—

2, 2 PKJ LHECTIONES AD TITruLUM

matur l. ſi mandatu ubi gloſſ. f. mand. quod
tamen ſecus eſt. Ante tempus enim ſolvens

ter vir. & uxor. Adde l. 32. pr. ff. de condict.

fidejuſſoré dederit, cum fidejuſſor in durio-
rem cauſſam, quàm principali s debitor,
. obligari non poſſit „verius eſt, ſub eadem

ris obli gationem cedere, quàm ut omni-
modsèò nulla ſit obligatio. Moderni in l. Grecè
ilud f. de fideiuſ. Sic dos puellæ promiſ-
ſa intelligitur, ſi erit nubilis ætatis l. qui fi-

autem aute diem poſſim agere, ut in die
mihi ſolvatur certò? vid Cagnol. hic n. 16.

Lex 1 y.

Faul. lib. z. ad Sabinum.

Is qui actionem habet ad rem
recuperandam, ipſam rem habers
videtur.

EH Anc regulam ad ſuam originem refer⸗
re neceſſarium eſt, nimirum (ut inſcri-

ptio-

— — ——
rrr W

mo datum eſſe, cum nemo donare præſu-
nihil donat, arg. ?. 31. . guod vir F. de don. in-
6 ind. Denique etſi ad omnes obligationes

hæc regula pertinere aſſeratur, tamen ſi
ſub conditione vel in diem debitor quem

conditione, ſive in eundem diem fidejuſſo-

7 lium ff. ubi pupillus educ. Decius hic. Vtrum

mrerr.

Mioman
turdler;
Vel G

(eluete

t
mhrn
ſoiicl
len,
/0.
lumtan

tur
nureyt ln.
ant. ll
mimlolken
1 lelani⸗
.lecalt
blee ſs

k; Unet

bitor Gen
orin duno⸗
ls ebiton
ſod eaden

en oejn.

In Iton.
niin0
Ale wnt.
ii if⸗
„ Vtrun
ut in ie
c,

3

DEREGIILIS IuRIS. 29

ptio monet) l. 72. ff. de leg. 3. ne hoc Vvidca-

tur aſſeri, tantundem aut perinde eſſe, rem

vel actionem ad rem habere; quod tamen

ſecus eſt, ut ſuo loco dicetur. inl minus. 104.
infr. h. t. Atque adeo ſenſus eſt: in bono-
rum cõputatione ineùndàâ non minus ejus,
quod in actionibus eſt, quàm quod re ipsâ
poſſidemus, rationem haberi. l. 49. fF. de V. S.
L. 72. f. de O. & 4. Vnde qui rerum ſuarum
uſumfructum legavit, etiam de eo, quodi in

actionibus eſt, ſenſiſſe videtur l. fin. ſ. de u-

ſufr. leg. d. l. 72. cum l. ſeq. f. de leg. 3. atque

adeo hæres, cedendo actiones ipſi legatario
fructuario, rem ipſam ei dediſſe videtur.
Quod uſque adeò verum eſt, ut qui, cum 7
ageret, obtinere noluit, de bonis ſuis de-
minuiſſe cenſeatur. l. I. S. quid K in lite. f. ſi
quid inſraud. patr. Et cum res furtiva, pri- 5
uſquamin domini poteſtatem redierit, uſu-
capi non poſſit, S. aliquando Inſtit. de uſucap.
tunc etiam reverſa eſſe videbitur, ſi ejus
vindicandæ poteſtatem habuerit. l. poteſta
tis 215. f. de verb. ſign. Vnde etiam, ſ quis rem
ſibi ab alio debitam alii legavit, actiones
ſuas præſtando hæres liberatur. l. legatum
ita 105. f. de leg. /. parique ratione, qui ratio-
nes aut inſtrumenta probatoria tenetur
edere, non ad ea tantùm tenetur, quæ pe-
nes ſe habet, ſed S quorum nomine ad ex-

en-

4

3 0 PLECTIONRS AD TITüILUIM

hibendum agere poteſt. Cagnolus bir per .
procurator & ibi Riminal. C. d. elendo.

Lex. 16.

rlpianus lib. 2t. ad Sabinum.

Iaaginaria venditio non eft
pPretio accedente.

H C Ontractus imaginarii ſive ſimulati

meritò ſuſpecti ac jure improbati ſunt
l. contractus g. f. de oblig. & act. & ideo ſimu-
lata venditio, l. 12. ff. de aq. pluy. arc. in quàâ

aut nullum intervenit pretium, aut tàm exi-
guum, ut pro pretio haberi non poſſit, ut in
lI. ſi quis 10. S. in. ff. de acquir. poſ-. Si is con-
2½ tractus revocandus ſit, revocabitur ut do-

natio, non autem ut venditio: inter quæ
multùm intereſt. Donatarius electionem

non habet, utrum rem, an ejus æſtimatio-

nem juſtam, malit reſtituere; emtor ha-
bet optionem, ſive rem reſtituendi, ſive ju-
ſtum pretium ſupplendi. I. 1. S. & ſi quis in
Fraudem ſj. ſi quis in fraud. patr. Quod & in

3 eo locum habere arbitror, qui modico pre-

tio, dimidio minore ſcil. donationis caus4
rem vendidit: Baldum ſecutus in l. 1. C. de

pactis dicentem, I. ſi unquam. C. de revocandis
don. locum habere in venditione modico

—

ſeioiͤ⸗
iiti,

ucenſei
Burtcbe

Ifun
Numennei

B
ſiun

Cote
liännen
Cichedunn

Im

glute
ndt.

n.

o none

e ſumun

robriſn
Kideo.
4 J
N.U

nauttinel⸗
nalu nn
Kucar
Hiurotco⸗

inter le.

Mebtioden
AKtnzti⸗
ennor
di veſi⸗
e
tn
wlooge.
vors (106
nnh
Molt
Ne⸗

4

DAEGIIIS IuR I8. 31

pretio factà, etſi reclamet generalitas lſ quis

donationis.38. f. de contr. emt. quam de viliore
quidem pretio, minori tamen dimidio, cum
Bartolo accipio, per Decium hic relato, in.
Ariſto ſi. de donat, ut major pars trahat ad ſe
minorem potius, quàm è converſo.

Lex. 127.
Vlyianus lib. 23. ad Sabinum.

Cumtempus in teſtamento
adjicitur, credendum eſt pro here-

de adjectum, niſi alia mens fuerirt

teſtatoris. Sicut in ſtipulationibus

promiſſoris gratià tempus adjicitur.

Tin contractibus, depoſito, commo-
dato, mandato multum intereſt, cu-
jus gratià negotium geratut, ut inde emer-
gat, utrum ob dolum, an verò ob culpam
quoque actio ſit, per l. contralctus. infra. b. t. &
GS. prærerea Inſtit. quibus modis re contrah. oblig.
S. 1. & tot. tit. I. mandati. Ita non parum in-

tereſt, dies ſolutioni additus, de quo ſupra l.

14. h. t. utrum creditoris an debitoris causâ

adjectus videatur. Creditorem oportet in.
telligi omnem cui ex quacunque causâà de-
Detur, etiam legatarium, arg. 1. 1. 9. Celſus

4

4

=

32 PRALECTIONES AD TITuILUM

—

& I.2. S. fin. ff. de reb. cred.l. is cui 42. f. d. O. & A.
3 Et quidem, cum plerumque debitoris cau-
ſa dies adjectus intelligatur per text. bic & l.
eum qui a1. F. de verb. oblig. conſequens eſt,

ut creditoris reſpectu pura ſit obligatio,

adeoque quovis tempore, etiam ante diem,

ſolvendo debitor liberetur l. quod quis. r0.
f. de oblig. & act. l. quod certa die zo. F. de o-
lut. l. intra f. de re iud. Quod ſecus eſlſet,
ſi non debitoris causàâ, ſed creditoris tem-

pus eſſet adjectum, ut in ſpecie l. filius-
fam. 11. S. diri ff. de leg. 1. cum & hujus varias
ob cauſas intereſſe poſſit, ne ante tempus
ſibi ſolvatur. Quin & hoc notandum,
debitoris favore die adjectò, mediitempo-
ris commodum & fructus ipfius eſſe; ſin
creditoris, unà cum ipſo debito reſtituen-

dos venire, arg. l. in fideicommißi 3. S. cum Pol-
lidius ff. de uſuris l. ſi ita relidum 43. §. Pegaſus
F. de leg. 2. Denique debitor ſolutionum ſui
favore prorogatam repræſentans, nihil eo

nomine deducit, per ſupra dict. in l. 12. qui.

actionem l. 58. S. teſtator ſX.
de leg. 2.

Lex

leetenn
iun connn

— —

nin be
Agut
lnifin

tone 4D

=S—- —

NE
eldne

urum DE RFCGuIIS IuRKIs. 33
ci. Lerx 1 S
end Pomponius lib. 6. ad Sabinum.
Ollealecgel
un Quæ legata mortuis nobis ad
lend heredem noſtrum transeunt, co-
ſe rum commodum per nos his, quo-
ſesd Fum in poteſtate ſumus, eodem
Aine ii caſu acquirimus; aliter atque quod
el ſtipulati ſumus. Nam & ſub con-
Xbrjuenn ditione ſtipulantes, omnimodò eis
eu adquirimus, etiamſi liberatis nobveirs*

eclien.
hſus deal. TNier ea, quæ de obligationibus puris ac 1
orem. Lin diem, ege prox. & I.12. h. t. dicta ſunt,
,Kand illud quoque negligendum non eſt; inter
3.bigt legatorum & ſtipulationum obligationes
Norionntd multùm intereſſe. Quamvis enim utræ- ²
nm,ulun que, quoad jus trãsmiſſionis in hæredes, ſi-
A ve pure, ſive in diem certum conceptæ ſint.
nhe pari Paſſu ambulant l. aſus fructus. f. de ſtipul.
ſervor. l.ſi filiusfam. 75. in prin. f. de verb. oblig.
l. 5. F. quando dies leg. cujus ratio in le- 3
gatis quidem eſt, quod reſpectu legatarii/
Pura ſit obligatio, cum dies non causâ lega-
tarii, ſed caus hæredis adjectus ſit per tex-
tum & not. in l. praced. Tamen in iis quæ
5 C ſfſuüub

34 PRALECTIOMHS AD TITüTUH

aut factæ ſunt, legatis ac ſti pulationibus ſe-
4 cus obtinet. Legata conditionalia, mor-
tuo ante conditionis exiſtentiam legata-
rio, non debentur d. I. z. f. quando dies leg.
Quod ſub conditione ſtipulati ſumus, no-
bis quoque mortuis, hæredi debetur exi-
ſtente conditione S. ex conditionali Inſtit. de
verb: oblig. creditor enim fuit I. is cui ff de ob-
lig. & act. ſolutum autem antè condici po-

reſt I. ſub conditione f. de condid:. indeb.
5§ Denique legata experſonâ legatarii, non

ejus, in cujus poteſtate eſt, ſubſiſtunt: quo
fit, ut die cedente, cum is ſuæ poteſtatis
fuerit, ipſi, non domino patrivé, acquirãtur
IAuſusfruct. ff-. quand. dies leg. Stipulationes ex
perſonà domini vires capiunt; unde etiam.
ſtipulatore poteſtate liberato aut mortuo,

adhuc dominus exſtipulatu aget, non ipſe

hæresvé ipſius d. I. ſi filiusſam. & l. quod quis
6 146. infra h. t. Cujus rationem variè quæſi-
tam breviter hanc eſſe exiſtimo, quod eo-
rum, qui in poteſtate ſunt, actus non aliun-
de quàm experſonàâ dominorum ſubſtan-
tiam & firmitatem habere intelliguntur, ut
quicqud gerant, dominis non ſibi gerere
videantur, cum proprium velle non ha-
beant l. g. h. t. ſcil. ratione juris ejusque
gffectus. At illud velle proprium habent

ſub conditione, vel in certum diem reliéaa,

KLtetine

lertie

io cocl
nin ,e
lelircz
nn
6Enonun
Kentnn
Uanic
kehamd
Mns ke
Gnbſlion,
igummn
Aemen
niit

ſe ,

6 el
Ctont
UMari
hn

N

dwnd

Gientealk.

.

luionibiet.

omsla,.
min ln.
ſundt ul
ti ſunng .
Ci cchenreni
gtiniiſt

lir difet.

coNdidn⸗
ndid
egruatin N
dlcunn
ſuz im
tinerguin
Ptiyvutones
4 Unceeinn
at non,

ger non

1

1

nratie gut

lum

lige

õ

DE RSGII IS IIRIys. 25

& retinent, quod ſimpliciter & merè in fa-
cto conſiſtit, quod notandum eſt., in in

Pprintc. f. de verb. oblig. E diverſo legata & hæ.- „
reditates, cum à teſtatoribus adeoque libe-

ris perſonis ortum habeant, quantumvis
in ſe ervorum filiorumvéfam. perſonam con-
ferantur, nihil eſt, cur non potius origo,
quàm accidens illud poteſtatis, ſſ pectari de-
beat; cum utique a Ppareat, honorem inſti-
tutionis legativé non tàm domino „quàm
ſervo filiove, habitum eſſe in cujus perſo-
nàâ, quantum per rerum naturam fieri po-
teſt, permanere debet: cum ne valeat qui⸗
dem aliter, quàm ſi libero quoque relinqui

poſſet l. debitor 32. S. ſeryo alieno ſ. de leg. 2.
l. z. F. de ſeryit. leg.

Lex 779..
Mpianus lib. 24. ad Sabinum.

Qui cum alio contrahit, vel

eſt, vel debet eſſe non ignarus con-

ditionis ejus. Hæredi autem hocim-
Putari non poteſt, cum non ſponte

Cùm legatariis contrahit.

E Tſi generalitas verborum hujus legis
hanc videatur importare ſententiam:

36 PaR ALECTIONES AD TITuITIUM

— ——G — ℳa

tionis ejus, cum quo contraxit, incurrit,
jure incurriſſe videri, ſibique imputare de-
bere, imò ne quidem pro damno haben-
dum eſſe, perlquod quis inft. h. t. Lamen illa
generalitas ſecundum verba ſequentia, vel
eſſe debet, nõ nihil reſtringéda eſt; ut ita duæ

2 ſenſum conſtituendum. Prima eſt, im-
putare ſibi quemque debere, ſi non pro-
ſpexit, quod alius diligentior in ſimili nego-
tio fuiſſet proſpecturus arg. l. ſi quis donum 9.
§. bic ſubiungi f. locati l. i idem in fin. . de lurisd.
om. iud. I. ſocius ſocio 72. f. pro ſocio, quivé quod

—da eſt omnem juſtam ignorantiam excuſa-
re l. ſed eiſi i.. in prino· f-. de contrab. emt. gl.in l.

procuratorem. S. igitur f. mand. & l. Papinianus

F.4de Publ. in rem ad. cum divinare nemote-
neatur ſi procurator ff ad L Aquil.l. ſideiuſſor
4 29. §. ſi cum debitor. f. mand. Atque adeo
non eſt generaliter verum, teneri quem
ſcire omnem conditionem ejus, cum quo
negotium habet l. 5. in princ. fj. ad Sc. Mace-
don. ſed hactenus, ſi ei imputari poteſt, cur
non inquiſierit: veluti, ſi quis pupillo, quem
putaret adultum eſſe, aut cum exiſtimaret,
licitè etiam pupillo ſolvi, ſine tutoris au-
thoritate ſolverit: nihilominus enim te-
2 ne-

₰

damnum quod quis ob ignorantiam condi-

conſtituantur regulæ, ad verum hujus legis

3 evenire poteſt, non proſpexit d. . 9. Secun- 4

eiurl
ſiſcei,

igleſ⸗

Ella

.
herim
(oveco
elenn
Eumeh
wegtun
Iouend
lieprrl
Chedlt
pokuent,
lt pihit

4

Telere

Wino
EN

IA

Ham o.
t, Maunn
nplnelf
moo hber.
Im mmenl
egleni
tt;uind⸗

nhoneee

nn elt, M.
4 Awonl o⸗
in

=

ſi n

fun 4

gline gu
lg e.
tiameul.
Hemti
l MMind
renenol⸗
ſfn
Aqne 4

☛

ebeti 4

us, 6
AN
uirrtel
loten
venlimt
ltons4

selin, 1
1

—

en

S

DE MEGuTISITunrs. 37

nerurl in caula l6. in prine, ſj. de minor. Quod

ſi fidejuſlor ſolverit, cum jam ante debitor
ipſe ſolviſſet, nihilominus mandati actio
fidejuſſori integra eſt; nec enim ſcire de-
bet, jam ante ſolutum fuiſſe d l. ſi. fdeiuſſor.
Quid, quod hic ſpecialter agitur de con
didone ontrahentium, nec ntem de facto
eorundem? Conditio 2 ſtarum refertur,
ſervus an liber. Pater an filiusfam. ſit, cum
Jun agitur: qui ſtatus cum ut plurimùm in
vulgus notus ſit, mirum non eſt, quemlibet
ſcire præ ſumi »imo debere, quod inquiren-
do facilimè noſſe potuerit: quod 1 non
potuerit, ut quia vulgò quoque ig gnoraba-
tur, nihil eſt, cur hæc regula ei Roceat d. ,. 2.
in: krine ſ. de SCto Macedeon. Secus eit in factis,
quæ licité ignorantur 1. 1. f. de his qui nor. inf.
l. regula. j. ge iuris & fact. guer Et ex hac di
ſiinct one opinor decidédum, quod quæ ri.
tur, utrum & quando vindicans rem ad
pretium teneatur? & non teneri dicitur in
I. incivilem. 2. C. ge furtis l. 16. C. de eviet. I. 4
ter 7. l. ſi manciz ium /3. C. de rei vind. I. ſ ciens
7.C. ad Velleian. Econtraà tenert dicit Liogein
alleg. legih. & argum. à contra: i0 ſeniu d. 17.
Ac de re furtivà qu idem, & generalter re
ahenâà venditâ id ratione non caret: ſi do-
mino vel in cuſtodiendâ re neglig enkiarrel
aliter aliquid imputar: boſſit; . Juia ill PIec-
C 3 rum.⸗

3 ⁸ PsRIEcCTIONES AD TITruIIIMA

„

—õ

rumque furtis occaſionem præſtare ſolet;

arg. S. praterea Inftit. quib. mod. re contrah-oblig.
emtori nihil poſſit: potior eſſe debet juſta

emtoris ignorantia, ac poſſeſſio, quam nu-
dum dominii jus, quo vindicans utitur, cum
culpà conjunctum arg. d. l. 7. & l. 2. C. nerei
dominic. Qui non obſtat lI. 2. C. de furt. quam
valdé probabiliter plerique accipiunt de
eo, qui ſolitus erat à clandeſtinis venditori-
bus emere, pretii vilitatem ſecutus: & adeò
priori caſu doli exceptione poſità pretium

obtineri poſſe videtur arg. I. emtor. 6. ſ. do

vei vind. I. 6. f. de captiris. Quod ſi nec do-

mino nec emtori quicquam imputari po-
teſt, jus dominii ſine dubio poſſeſſione po.

tentius eſt, t ſ.de rei vind. & f-.uti poßidetis & .
HEREDI AuTE M) Senſus
eſt, excuſari hæredem, ſi legatum filiofam.

aut ſervo relictum ipſi ſolvat, non autem

patri dominové ejus; quod ſecus eſſet, ſi

eyx ſti pularione eidem ſolviſſet, cui & pro-

miſe rat: debuit enim de ejus conditione
Primùm inquirere, antequam promitteret.
At legatum non ipſe dat, ſed teſtator: in

cujus locum cum ſuccedat, juſtam habet

ignorantiæ cauſam. I. 41. infr. h. t. Ele-
ganter Cuiac. l. 7. obſer-

§. „Non

N

elhv

Lon

i⸗
iß⸗
leulec

anb lel
faln gun
Kenrn
Giln
lndd in
ſſenmura

E

len

ele

ee
letl
ter
nit
rli
ſe
g

— DE REGUIISIIRNũSs. 39
trer —
unnrid i M §. IT-.
inn Non ſolet exceptio doli noce-

un re his, quibus voluntas teſtatoris
es non refragatur.
ntt E Xempla extant in I. ſeribit 34. §. item 2
ech 4 ſeribit. f. de auro & arg. leg. I. Lucius 22. f.
aſen de leg. 2. lI. 0. C. de ſidecommiſ. lib. l. cum alie-
dda 10. C. de legatis l. i0. in princ. f. de alim. leg.

u di Viciſſim quando noceat exempla ſunt inl. 2
e , 36. S. veteranus ff. de teſtam. milit. lI. pen. ff. de
1 “ coll. dot. I. 25. de mort. cauſa donat. l. 26. J. filiæ
mol

Lelionen F. de pact. dot. Vid. . 1. in princ. f. de his quæ in
veſtamento delentur.

1 /,
1) B
m Saa Lex 20.
Non mn Pomponius lib. 7. ad Sabinum.
0 4 .
ec l

Quoties dubia interpretatio
a libertatis eſt, ſecundum libertatem
reſpondendum erit.
eel R⸗—
JI Ncertitudo quidem vitiat, ſed ſi ex in-
een D certis alterum favorabilius ſit, pro certo
“ habetur. Primum probatur in. tutor incer-
ht tus ff. de teſtam. tut.l. duo ſunt Titii, eod. tit. Po-
. ſterius in l. dushus 30. f. de lib. cauſ. I. inter pgares
23%. . ge re iud. , ego g S.: ſi res f. de iur. dot.! ſi ſer- H
6 vus legatur J. de figeicomm. libert. . H

PaREIECTIONES AD TI TuIIIA

Lex 2/.
Viptanus libro 27. ad Sabinum. e
lx
Non debet, cui plus licet,quod akalg
minus eſt, non licere. “
. C. Vm minor ſumma ſie inſit majori, hane
ut per rerum naturam non poſiit eſſe neng
major, quin habeat minorem incluſam: mure
conſequens eodem modo eit, ut qui plus nuncef

poteſt, multò magis id quoq; poſſit, quod ci erin
ſubjectum eſt, & in eo contentum; ut in E
S is qui exequitur Inſtit. mand. & l. in vitus. 156.

Gconttl
§. 1. f. h. t. I.3. ex quà hæc de ſumraeſt Nt regula

flloten
S. ſi plus S 5§. quid fi ff. de ſtatulib. Hinc multæ n⸗
hujus tit. leges fluxerunt l. 26. 06. 15. in priné. rloe

2 162.16. Vnde ſi cui donare permittitur, ‚mul-
10 magis vendere videbitur perm! Aum, mſi
ſpeciaſis ſit de unoquoque caſu ratio l. ſi-
cut § Jeas, ſi f. quibus mod. zign. facit l. videamus

—
=
E Z
—
=
=
S.

§ deſerre & S. ſeg. ff. de in litem iurando. Ccæa- ü
3 terum cum primis otandum, in illis, quæ Münum
ſpecialiratis a aliquam rationem habent, ut kete

4 privilegia: correctoriæ leges, regulam hanc at
officium ſuum perdere, per Dec. hbic & gloſ.
receptam in Auth. quas alctionts cum ibi notatis. C.
de Sacroſanct. BEecl. Ius enim ſingulare non eſt
producendutn ad cõſequentias. 14.·f. de leg. W

Uruuu

—

.
hirune

100n 101 1
lein lnckur

it, I

AE S

7 ell⸗ zumn 4

m

——

Lex 22.
Yhpiunut lib. 28. ad Sabinum.

In perſonam ſervilem nulla
cadit obligatio.

—

Teffectus, puta actiones & petitiones,
in ſervilem perſonam néô competere: com-
petunt tameg pl erisque de cauſis in domi-

nos non de peculio tantüm&dei in rem ver-

ſo, ſed etiam vindicatio. I. non ſerpum 20. C. de

rei vind. Æ quiſſimum eſt enim dominum,
qui contrahere & negotiari ſervũ paſſus eſt,
peruliotenut teneri. Cæterum, ſi ve el fide. 2

juſſit pro alio ſervus, vel compromiſit, ne
de peculio quidem tenetur dominus l. 3.8. ſi
ſervus H. de peculio. I. 9. I. ſeq. . de fideiuſſ. niſi

ex causâjuſtâ interveniſſetl. 30.5. K pecuniam

Fde pad. Qur autem naturaliter obli ligari
non debeat ex fidejuſſoriâ, compromiſſio-
nis, aliavé quavis caus4, hactenus, ut poſt

manumiſſionem ſolvens indebiti non ha-
beat condictionem, nihil vetat. l. naturali-

ter l. ſi id ano⸗ F. de cond. indeb.

§. 1.
Generaliter probandum eſt,
ubicunque in bonæ fidei judiciis
C&K con-

/ Drf RGUIS TuIs. 41

[Oc vult tantùm, civiles obligationis 1 1

² 1

D

——
— nniſe,

42 PREIECTIONES AbD TITüLTIMA

confertur in arbitrium domini Utnnal
vel procuratoris ejus conditio, pro ſeeni
boni viri arbitrio hoc habendum wbirunte
eſſe. (sCKänn
oh

. § Icut per naturam nulla vis ejus promiſ- (uütng
ſionis eſt, quæ ex voluntate promitten- irl,
tis ſtatum capit: l. 705. S. Fin. . de verb. oblig. . 8. Mumiim
V. de oblig. & ad. ita nec ex ejus, cui promit- (en
titur, mero ac nudo arbitrio pendere pro- maid!
„ 1

miſſio, æquitate refragante, poteſt. Vnde Mugegit
qui domini conductoris arbitrio opus à ſe Kmg
factum æ ſtimari permiſit, non cogitur ejus irgiten
dem arbitrio ſtare, ſi modum exceſſiſſe in wiene

æſtimando videatur. l. 24. f. locati. Idemq; zrltr
3 in ſocietate eſt, ſi ſocii aut tertii cujuſdam (hni
arbitrio partes ſocietatis conſtituendæ ſint. flei

1. 6. l. ſoctetatem. 26. cum 4. ſeqq. ff. pro ſocio. en
4 Vnde notandum, iniquam & captioſam in- Abrni
terpretationé, quantumvis verborum pro- nenn
prietate ſubnixam, jure improbari. Nec e- ui
nim tàm quibus verbis contrahentes uſi len
ſint, quàm quàâmmente fuerint, inſ piciendum i
eſt. . 13. §. aliud f-. de excuſat, tut. Plerum q; lnan
5 autem ea mens eſt perſonã arbitiro ſubſti dinn
tuentium, ut, quia ſperent, eam rectè arbi- Per⸗
traturam, id faciant; non quia vel immodice

obhgari ve lint. l. zo. fF. de oper. libert. Nec reitd
quiſquam videri poteſt generalibus verbis
òèM annuiſ-

iu

—

Comn
uditon
habendn

tepromm.
leerifl
E,cui tan
pencerſ⸗
otekt. N
nio opuin
copitutt⸗
ercelllen
Nati Ind
nüi cihin
ituencrin
ln
hriolit⸗
Tdorunmg⸗⸗

bem. NH

Urthene
ubienin
1 Menng
Ptivſn.
mnlem
Alimru
m 1

ſbus vehn

nul

DE REGzuIIS IuR 1s. 43

annuiſſe, quod ſpecialiter non fuiſſet an-
nuiturus l. generali. 6. F. de pign. I. qui peculii
26. F. de peculio. Cæterum modus, quo ad

arbitrium boni viri res reducitur, eſt Iudi-

cis officium. l. continuas 137. S. cum ita f. de

verb oblig Hic enim boni & innocentis viri
ejus .

officio fungi debere dicitur in I. . f. famil.
erciſc. & in l. ſi venditor 6. ff. de ſervis export.
bonum virum pro Iudice dici veriſimile eſt;
ad hunc enim ſpectat cognoſcere & æſti-
mare, quid & quantum cujuſque interſit.

Denigque ſi juramentum tali ſit promiſſioni
adjectum, quæritur quid juris? Et genera-
liter quidem juramentum temerè prola-

tum ſervandum eſt, ſi ſervari poſſit.c.ʒ. in
Fn. 257. diſt. ut abſolutionem quoque hoc

caſu Pontifici negent Canoniſtæ. c. ſi ali-

quid b. & ibi gl.22. quaſt. 2, Verius tamen eſt,
ob enormem læ ſionem reductionem fieri

ad bomi viri arbitrium, d. l. 30,. non qued ju

ramentum cuſtodiri non oporteat, ſed
quod de graviori læſione cogitatum non
videatur. arg. d. l. 30. & c. 1. de jurejurand. lib.
6. 6. quintavallis c. veniens ext eod. Facit. l ule.
F. qui ſatisd. cog. l. ult. C. de non num. pee l. pen

C. de tranſalt. Inter juratam igitur & ſim 9

plicem promiſſionem hoc intereſt, quod
æ* ob minorem etiam læſionem adm ttit
reductionem ad arbitrium boni viri, id eſt-

cor-

44 PEFLEGTIONES AD TITuTUM

nimam, de ju non curat prætor, ut vulgè
jactatur) illa non niſi ob graviorem, ne ju-
ramentum fruſtra videatur adjectum.

Lex. 23.
Vlgianus lib. 29. all abinum.

Contractus quidam dolum ma-

lum duntaxat recipiunt: quidam &
dolum, & culpam. Dolum tantúm,
depoſitam, & Precarium. Dolum &
culgpam, mandatum, commoda-
tum, venditum, pignori acceptum,
4 locatum; item dotis datio, tutelæ

negotia geſta. In his quidam & di-
lger ntiam. Societas & rerum com-

munio & dolum & culpam recipit.

Sed hæcita, niſi ſi quid nominatim

convenit, vel plus, velminus, in fin-
gulis contractibus: Nam hoc ſerva-
bitur, quod initio convenit. Legem
enim contractus dedit: Excepto e0,

quod Celſus putat, non valere ſi

convenerit, ne dolus præſtetur: Hoc

enim bone idei judicio contrarium

kinr in

correctionem Iudicis, (Jummodoò non mi-

Rcalu⸗
4 gcci

Loſtocn

3 n,inen
Ie in

peelunn

lnin
ChE
fulsi

i wun

ILIuILN

—==D

odönonmi.

tor,utun
orem,ue.
cſeckun.

N

Um tuun

cONRN—
1accen
1, tl
ntt
Aretl

Collkell

pDEREGIHIIS IuRIs. 4 5
eſt. Et ita utimur. Animalium ve-
rô caſus, mortes, quæque ſine cul-
pà accidunt, fugæ ſervorum, qui-
cuſtodiri non ſoſent, rapine, tumul-

tus, incendia, a aquarum magnitudi-

præſtantur.
Uoniam, quæ hominum ſubjecta ſunt
Qunmade pariter quoque caſi bus 1
S&S& periculis infinitis ſunt obnoxia, meritò
quæritur in unoquoque contractu, cùm
apud alterum ex contrahentibus res, quàâ
de quæritur, eſt, apud alterum debet eſſe,
ad utrum periculum interituſvé pertineat.

Cum n. apud eundẽ res eſt, ad quem eadem

ipſa pertinet, nullus dubitationi locus eſt,

pud alium jus ſive dominii ſive poſſeſſionis
eſt, hæc tria in conſiderationem venire ſo-
lent, dolus culpa, caſus. Dolum præſſtare de-
bẽt, ſine diſtinctione, omnes quorum dolo
res perit, deteriorvé facta eſt. Caſum for-

tuitum nemo, niſi fortè quis eum ſpecia-

tim in ſe receperit. Culpam præſtant qui-
dam, quidam non. De dolo res expedita

nes, impetus Prædonnm à nullo

quin indiſtinctè periculum ejus ſuſtineat.
Cæterum cum apud alium detentio rei, a-

2

X

eſt. Doluscuique ſnus,non ad yerianio no- 3

cere

4

46 PRIECTIONES AD T 1rurux

cere debet. l. fadtum i157. infra. h. t. adeò ut pa-
ctum, ne quis de dolo teneatur, nullius ſit
momenti. ?. A anus 27. S. illad ff.de pactis. nec

enim oportet impunitate propoſità homi-·

nes addelinquendum invitare. I. ilud conye-

4 nire f.de pact. dotal. De caſu fortuito, itidem

hoc loco VIpianus expreſſit: ac leges in cõ-

trarium allegari ſolitæ ejuſmodi facti ſpe-

cies tractant, in quibus culpa præceſſit ca-

ſum, ut l. fi negotia. i1. l. fi hareditaria. 22. f. de

neg. geſtis. l. in rebus S. 1. ſ. commod. cum mul-
tis ſimil & adeò non proptercaſum, quem
nullum humanum conſilium prævidere po-
teſt, I. 2. S. ſi eo tempore. F. de adminiſtr. rer.

ad civit. pert. cuique humana infirmitas re-

ſiſtere nequit lI.1. & & ille quidem. fde oblig. &

aci. ut ita nihil ſit, quod im putetur ei, cui ac-

cidit: ſed propter culpam ſuam quisquete-
netur. Vnde ſolum illud ſupereſt, quando

cuſpa cuique ſua noceat, quando non no-
ceat. Et lata quidem culpa, cum in dolum

incidat, utique nocet omnibus per ſupr. dict.

Sed nõ eſt exiſtimandũ, latam culpam illam

eſſe, quà quis negligens eſt ultra modum,
quem hominum natura deſiderat: qui-
bus verbis levem culpam deſcribit Celſus

g in l. quod Nerya ff. depofiti. Vt appareat falli
Aloſſam hic, dum ait, depoſitarii negligenti-

— am.

N

(arn
(mlln

—
ui
m
donlce

Cundun
ut cel
iſbeen

fane
indiſtinctè verum eſt, teneri neminem, ut

Coit

ſibea

mkt
Aehei

1 vnine

☛

ſmeit

ll Con

uken

ru

t. deunn
dur, auligl
Iae

Popoltin.

re, ilstanr
orruntenn
inemten
ar epejli⸗
noditdiß⸗
rtceſi
ttmit 1r
nat.amon.
caln ge
prrüikty
AAiuftn

Uafirmita ?“

nfde
eturehcut
m goit
Betebbluan
ndo ann
um 1 n

eir ⅓

Nelendinm
Gimnun
hlein!
ſunt
puer 4
1

2

PDEB REGUuIISIIRIEe. 47

am, qui in ſuis quoque rebus ſit negligen-

tiſſimus, impu nitam eſſe non debere, cum
non liceat eſſe minus diligentem, quàm ſe⸗
cundum eum modum, quem hominum na-
tura deſiderat. Quod diſertè refellitur eo

ipſo textu, quem tamen pro ſe allegat gloſ-
ſa. Verior eſt igitur ea latæ cul pæ definitio,
quoties quis minorem in alienis, quàm i⸗
ſuis ſolet, diligentiam ad hibet d. I. quod Ner-
va, non habitâ ratione, quàm diligens ne-
gligenſvé in ſuis ſoleat eſſe. Ex quo effiei.

