amk 75. ſ. ge cond. furt. probabiliter tamen dici ”M
vunghll poteſt, incerti condictionem ad poſſeſſio-
auis nem recuperandam habiturum, arg. 1. &
u h1 ided 12. in f. d. t. & d. l. 1. 5. qui4 me f. ae vi & HW
gratt viarm. Etſi enim in pari cauſs4 melior ſit 12

uele⸗ conditio poſſidentis „ l. in pari / h tx. atque
, adeò nec fur nec violentus poſſeſſor à ſui ſi-·
unſet milibus ex: gere poſſe videantur; tamen rem
Em Propius conſideranti par utriuſque cauſs4

u non eſt. Quod enim ad cauſſam poſſeſ 13
Dld

—–

11

ſionis attinet, prædo non omnium, ſed ejus
n T àa dun-

292 PRALEBCTIONES AD TITUILUM.

MD duntaxat, cui vim fecit, reſpectu prædo eſt,

cum aliis compa atus bonàâ fide poſſidet;

unde poſſeſſio ei prodeſſe ſolet. I. ſn f.

4e ac: peſ. “S
Lex 137.

Vlpianus libro 23. ad Ediétum.

vel quæ in rerum naturâà non ſunt,
pro non adjedtis habentur.

.— E Iusdem ferè ſententiæ eſt, l. veram 31. t:
EE quæ pertinere videtur ad l. ſi ita quis ſli-
Sð pulatus 31. F. de evict. QOuch emtor ſtipu-
latur pecus ſanum eſſe, ſanum præſta-

ri, &c. impoſſibile videtur ſtipulari. Ete-
nim ſi ſanum non ſit, impoſſibile eſt,
quod promittitur: ſin ſanum, fruſtrà pro-
mittitur. Verum eit tamen, in eà pro-
miſſione non tàm ipſam ſanitate
id quod emtoris Intereſt, contineri, adeoq;

nem I. im poßibilium 185. infra h. t..l. 7. f. de V. O.

nullam ab obligatione liberationem pa-
riunt. “Et ideò, etſi fur aut raptor pœm-

.

32 tentiâ ductus domino rem reſtituerit ſpon-
c actione

tsé, fur tamen eſſe non deſnit, ne
furti pœnali liberatur. qus eu mente 6d.n

bi gl.

“ qur dari impoſſibilia ſunt,

m, quàm

. . . X .
valere ſtipulationem d. ?31. Aliàs certe, quæ
fieri impoſſibilia ſunt: nullam obligatio-

S

mnasns

vdr f
(eng, guoc

Nemmn nale
ne ceſe
ſcun ſit,
Aunucel
Plbletkt
ſummnf
inkerumortn

Ohntöneg
E

Utes adr e
lloltosrein

Clipulnio

e

Re⸗
ſle
5 Kentin

Foteler

Imr

—

pengetrt
i eegle
e laelf

õ

DEREGULISIIRNRIS. 293

& Br. f. de furt. Ex hàâc lege etiam de-
ſcendit, quod etſi donationes inter conju-

4

ges non valeant, tamen ſi vir uxori poſ-

ſeſſione ceſſerit, donationis eauſsà, eoque
factum ſit, ut mulier uſucaperet, valeat

ejusmodi ceſſio. Cum enim facti ſit, im-

poſſibile eſt à jure civili eam inhiberi l. 1.S.
ſ vir uxori ff. de acq. peſſ. Denique rem, q'aæ
in rerum naturàâ non eſt:, adeoque præ ſxari

omninò nequit, ſtipulatus nihilagit l. f. bo-

mob6v. f. de V. O. Hocita, niſi alterut um,
aut res aut æſtimatio, debeatur: que, caſu,

morzã factàâ periit. l. inter ſtipulaiatem 83. §.
pen. F. d. f.

Lex 136.

Paulius libro 18. ad Ediâum.

Bona fides tantundem poſſi-
denti præſtat, quantum veritas,

quotiens lex impedimento non eſt.

Ocetſide fructibus à bonæ fidei poſ-

ſeſſore perceptis accipi, Accurſio &

etſi ſolius rei facta eſt mentio, mam/en utilis
eſt ſtipulatio ad æſtimationem, u cum res

Placentino authore, non inconvenienter

poteſt : verius tamen de actione Publician?

1 3 pro⸗

S

fuerint.

3ꝗ1 ridetut “ ſi ſponlus; 5

294 PgIECTIONES AD rIrurüN

— — —

—

pronunciarum dà Iurisconſulto videtur,
quam eodem effecdu bonæ pdei poſſeſſor
intendit, atque verus dominus rei vindica-
tionem :I. 1.l. quæunque, cum multis ſmil f. de
Publiadt hoc uno exzepto. quod adverſus ve-
rüm dominum non competit. l. pen. &

ult. F. à. t.

Ad fructus porrè quod attinet, illud
primùm extra controverſiam eſt, conſum.

tos omnimodòè bonæz fidei poſſeſſoris eſſe:
perl. ſequitur S. lana f. de uſucap. non habitâ
ratione, utrum naturales, an induſtriales

natarius, induſtriales duntaxat frucus ſuos
facere traditur, naturales non item: id non

de conſumt&, ſed perceptis quidem, adhuc

tamen extantibus accipiendum meſſe inde
evincitur, quòd donatarius conjunx rem

iplam de natam li conſumſit, luam facit;

multoque magis fruus. arg. 1.ſed K pir zi. §.

nem, verſ. Huatenus alta ent rujleim, & ef,.

hoc are e eρα . de denat. int. pir. G
1½. u d tenvs tantùum donatio impedi-
ffefit
nnie
ei l
tunben

tur, quatenus don. raru⸗ eſt locupletior.
Loc upleiior autem non videtur, ſi con-
ſumlerit, etſi d de fuo alioqu lin fuiſſet ero-

ga-

Quod enim in contrarium af-
ferri⸗ ſolet reſponſum Pamponii, in lL. fru-
dus 145 H. de uſur. ubi conjunx, idemque do-

S. circa venditio-

dr

4

gaunns,u
firikten fa
conttobſern
Mnll le
ſn.
hdn⸗
ſn hwſtere
ſumoe bperee
ſtimtteri

lnn pe⸗

nthenil
Uelten t⸗
Einere e

iun bin
mnelen⸗ ee

li gue⸗
nte Gnon
nrur
Uon letit,
lleens
Nnd i
D

=
S=

d mu
nlcle i
1 bceipolt

inusreirin

H

7

Goc Nietut

rpett

mtine

Gpoririol
nn, Cen

on ſKteln“

ovno

„.

4

. (Ae

4 ,
orIf.SO
ell,

DE RECGuIILIS IuRI. 29
gaturus, d. l. 31. ibi, nec videtur locupletior.
iin cibarus familiæ impenderit &c. licet alids
contrà obſerveturl. 2. & K quis re ſus . de ye-

—

tit. hared. Fac., d. l. ſequitur S. lana in f. f. de

uſucap.
Ilud non abs re quæritur: utrum pre
ſens noſtra regula pertineat ad nonlů con
ſumtos, perceptos tamen ab eo fructus, qui
ſcit jam alterius eſſe? Vbrurſum ſeparan-

di ſunt, qui per litis conteſtationem cœbe-

runt eſſe mala fidei, quos conſtat omnes
ante litem conteſtatam extantes fructus
reſtituere debere, I. certum. 22. C. de R. V. In
reliquis, qui aliude cognoverunt, rem alie 6
nam eſſe, ſic exiſtimo diſtinguendum: inqu-
ſtriales quidem ad poſſeſſorem pertinere,
dum res non evincatur, per l. qui ſcit 25. §.
Fin. f. de uſur dum lis eo nomine conteſtata

non fuecrit. ſic enim accipiendum eſſe,

quod de evictione ibi dicitur, poſcit d. l. cer-
tum C. de R. V. Nec hoc iniquum eſt. Cum 7
enim & ſemen poſſeſſoris fuerit, & operam
quoque ipſe præ ſtiterit, quin & rem, cujus
ſemen pars factum eſt, uſucapere poſſit,
quamvis malæ fidei ſit; I. bona fidei 8. S. in
contrarium, ibi, quam vis capiat ff. de acquir. rer.
dom. quid mirum eſt, ſi ex re ſuàâ ſuisque o

peris ſibj acquirat ?a. l. qui ſcit, in f. In na

turalibus ſecus exiſtimo, ut & conſumtos S
T, 4 ante⸗

1

296 PgALEEC TIONES AD TI TuLuM

n õ 4
—

d. l. bonæ ſilei ubi in princ. de ntroq; frutuum

genere ſeparatim fit mentio, ut appareat,
etiam in eo, qui bonæ fidel eſſe perſeverat.
du bitatum fuifle, quoad naturales fructus;

poſtea additur, in conttariam &c. quaſi di-
cat juriſconſultus: quod in bonæ fidei poſ-

ſeſſore modò dictum eſt, id ad alium, qui ex

poſt facto malę fit fidei trahendum non eſt,

quam vis & hic uſucapiat. Adde, niſi in in-

lsianut libro 25. ad Ediltum.

vic, bonæ fidei poſſeſſor eſt.

4

Vod communiter traditur, bonæ fi-

¶ dei poſſeſſorem eum demum eſſe qui

ignorat, ſe rem poſſidere alienam; l. bona fi-

dei 10. F. de V. S. 6. fi virgo 34, . 2. & malæ fi-
Qei eſſe incipere, quamprimùm ſciverit: l.
quam rem ſf. de uſutap. l. item g. petitam, ibi, ubi
ſcit, incipit eſſe malæ fidei poſſeſor F. ae petit. ha-

zed. ſicut ipſa bona fides, ignorantia; mala

ex contrario ſcientia alienæ rei definitur: §.
guod autem 1. de iſucap.l. traditienem ſ.de Publ.
7 „ 8 A . —RR
in rems kl. id ex præienti regulâ exceptio-
ää

ante litem conteſtatam reſtituat: idque per

eenH

enmaemtt

perlunn

eit tie

neteturz ,.

le

oncapt

elntzt.t

nenrum,
ſlebitunet

lanati
Ger A

Ululii⸗
iſ iin

Nocreten

. . M t. Cmamel
Qui auctore judice compara-

ſenleen

LISIuR Is. 197

„

Im PrAEBG

imie nem admittit. Etenim ſive ob funeris im- 2
umIm penſam magiſtratus legata diſtrahi permi-
u ſerit, uti poteſt, ſi aliæ res non ſint, unde fu-
dee neretur; l. 14. §. ſi colonus, verſ. ſed etſi f. de
un relig. & ſumt. fun. ſive ob cauſſam judicati
GGα. pignora capta judicis authoritate diſtracta-
nbeneti ꝗue ſint; t. t. C. ſi in cauſ. jud. pign. capt. em-
Idime toreorum, quantumvis ſciens, bonæ fidei
enms vigebitur; atq; adeò aditâ etiam hæreditate
edlu nec legatario nec debitori „parato poſtea

o. ſolvere, ad recuperandum ea actio dabitur
Aa. l. 14. l. 5 ob cauſſam C. de evict. Quodquein
1 d. verſ. ſed et' additur, legatarium tamen le- 32
Munn gato carere non oportere, ſi ab hærede in-

demnis præ ſtari poſſit; hoc poſterius quo-
ce w que ad legatarium, non ad emtorem refe-
d rendum eſt; nec aliud legatario, quàm æſti-
d eei matio debebitur. Quin imò his caſibus KK
h non bonæ fidei duntat poſſeſſor eſt, ſed do-

luunch minus: unde non modò non fructus, ſed
um nec res ipſa illis auferri Poteſt: d. verſ. ſed etſi
ud ſigquidem in vicem juſtæ obligationis ſucce-
oben dit authoritas jubentis. l. 1. C. K in cauſ. judix.

nuß Dominus inquam „non jure dir ecto; unde
rei vindicationem habeat ſed loco veri do-
ſe mini; unde Publicianàâ rectè utitur, ſi uueo
u, caſu rei poſſeſſionem amiſerit arg. l. 5. F. de

6 Publ in rem ad. Lalem enim poſſeſſorem, etſi gE
leret/

ſciens alienã rem poſſidere cœpit, uſucape-
dliens ren Kare⸗

S

V

60

26⁸ PpaErECTIONE AD TITuIIM

re poſſe paſſim tra litum eſt „.ke 12. cum -
mill. . de damno inſedo.
Denique valdè hùc pertinet, quod
alibi juſtè boſſidere dicirur, quiauthore prę-
tore poſſi let l. ſuſte ti. F. de acq. poſſeſ. Illos
tan en, quos mag'ſtratus rei ſervandæ cauſ-

sà in poſſeſſionem bonorum miſit, non
poſſidere notandum eſt. l. 2. S. creditores f.ati

poßid, ſed tantùm in Poſſeſione eſſe cuſto-

diæ cau ſsà: I. . f. ut in poſſ. legat, unde nec
9 fructus lucrantur. Sicut nec pigaus ob
cauſſam judicati ſibi datum creditor vende-

re poteſt: l. 2. C ſi in cauſ. jud. allàs furti aut
vi bonorum raptorum tenetur debitori lI.

mile: §. Kin. f. de re jud. et ſi a bliicreditores poſ.

ſintl. 6. & t. t. C. de diſtr. pigu.

Lex 1z35.

Paulks libro 27. ad Edidum.

Omnis hæreditas, quamvis po-
ſtea adeatur, tamen cum tempore

mortis continuatur.

Sredem ſive ſcriptum, ſi five ad quem
ab inteſtate bona defuncti pertinent,
heredirariis actionibus ante aditionem non
obliga i palam eſt: ſiqu dem non potuit e ei
per alium ‚ut puta defunctum, iniqua con-

ditio

————

—

4

(ito inte
herecitne

oſeuh
omnarert.

ini
nitonor

ht. Hine

(hntnuati

Uun oced
llluumen
onon be

Eten:,7

ſinlnin
nthn g,

Elrhere
bekterce
line⸗

ernhet
feme.
lblzeß
polelin

ſert
Morten
ſuagre
ede

Uun

—

Pllechs

l N.NN

1 1.
kerrammedl
Un l

ntm.

ne eleth

. Unden
erienen

telarten

jalöhnt

tut tn
tecitane

DE NMMGuILIS IuRISS. 299

men.

ditio inferri. Ergò nec commodum ex
hæreditate nondum aditâ percipere debet.

l.io. ſupfa. h. . Veruntamen juris fictione 2
omnia retrò jura poſt aditam hæreditatem

ipſi & in ipſum competunt, non ſecus ac ſi
in ipio mortis articulo adiiſſet. omnia 193. f.

b. t. Hinc eſt, quod uſucapio, quæ ſine
continuatâ & non interruptàâ poſſeſſione

non procedit, l. uſucapio 3. ff. de uſucap. hæ-

redi tamen procedat, etiam ejus temporis,
quo non poſſedit, ante ſcilicet aditam hære-
ditatem: l. nunquam 27. F. vacuum d. t. hocq;

ſingulari jure ita receptum eſt I. iuſto 44. 5§.
nondum, eod. tit. Indidem eſt, quod hæres 4

ei, qui ante aditam hæreditatem negotia

geſſit hæreditaria, & hic viciſſimilli obliga-
tus eſt: etſi nec teſtatoris, utpote jam de-

functi, nec hæredis, ad quem res nondum
pertinebat, negotia geſſiſſe dici poſſit l. ait
prator, in pr. & S. hac verba fi. de neg. geſt. Ex

quibus efficitur, tàm aditionem adeoque
poſſeſſionem, quàm alia ad hæreditatis cauſ⸗
ſam pertinentia, juris interpretatione ad
mortis momentum referenda eſſe. Vnde &
quoque in Falcidiæ quæſtione, locumné
habeat, annon? mortis tempus ſpectari, &
ex eo die quadrantis fructus apud hæredem
relinqui oportet. I. quod de bonis S. fructus f.
ad L. Falc. Fac. l. legis Falcidiæ, eod. tit. N
Nun-

320 0% PRLRCTIONES AD TIrTuIIM

Nuunquam creſcit ex poſtfacto

præteriti delicti æſtimatio.
. L Inc cum injuria aliter atq; aliter æſti-
LI metur, ex qualitate &dignitatetàmin.

juriãtis quàm injuriati. perS. atroæ l. de iniur. ſi
patſus injuriam poſtmodùm ad dignitatem
evectus ſit, nihilo majorem oportet con-
demnationem fieri. arg. lI. 1. f. de pæn. Sicut
2 nec hotnicidii tenetur, qui vulneravit gra-
viter, modòͤ non mortiferè, ſi vulneratus
poſtea vel domini negligentiâ, vel Medici
imperitiâà mortuus fuerit l. qui occidit S. ſin. f.
3 ad L. Aquil. Quodque ab Accurſio, Decio
& Cagnolo hic objicitur l. in furti jo. verſ.
quod ſi pretioſior & l. inficiando 67. S. infans ſfi.
de furt. ubi qui infantem ſurripuit, eumque
ſuis impenſis educavit, adulto eo non pro
infantis, ſed adoleſcentis æſtimatione pœ-
nam ſuſtinet; aut alioquin re pretioſiore fa⸗-
Qs etiam id, quo pretioſior res eſt, multipk-
catur: l. ſi quis uori S. ſ qutis maſam, ibi, ſurti
agere vel condictione A. t. lI. ex argento 13.f. de c5-
dict. furt. id ad eam regulam non pertinere
inde apparet, quòd ipie Vlpianus in d. 40.
non tàm ex præterito, quâm præſente quau
continuato furto illum obligari aſſerit ibi⸗
S i

Df

iuc tuu
(Ains!
ſun nilmn

nuenonn

Ciigtltr
Omn
Mkempor
lico l
nN
epaltl

—

Plragt

. Hut
terept
Wlein
Imhnnn
Calnen

ubehenn

ezulen

leneinn

cten
Ebni

tenpgeen
hurerun

Petuncar

DTIN

20

ti,

mg uͤn ünd
onir unt
mr unl
alagin
noenach

N
Tllenitgt
in nent
i, dle
igain

3

curin

ſume

Gizeundt⸗

eo oh⸗
nmtoen
lenollt .
det ninn

= 2

=—
—

ni 4

gfn

u u⸗

l

G⸗

6

DE RFCHILISIuRIS. 301

—
—

quia 6 tune ſurtume eius facum ſe verius eſt, &

Celſus in d. l. 6é. ibi, quid tam ridiculum 12,
quam meliorem furis conditionem eſſe propter cõ-
tinuationem. FPac. I. . §. 1. l. fin. F. de cond. furt.

Lex. 779.
Gaius libro ad E ictum Pratoris urbani.
Omnes actiones, quæ morte

aut tempore pereunt, ſemel incluſæ

judicio, ſalvæ permanent.

J Vra & actiones, cen res incorporales, 1

nec poſſideri nec uſucapi poſſe Palàm eſt
1.2. fl. de acquir. pof l. 73. S. 1. f. de aquir. rer.

dom. Has tamen præſcriptione, ſivetem-

poris exceptione variè tolli, remoto anti-
quo diſcrimine temporalium & perpetua-
rum actionum, hodiè conſtitutum eſt: vin-
dicationes quidem, & alias reales actiones,
ut Publiciana &c. ſive triennio, ſive longo
tempore, prout ad rem mobilem vel immo.

bilem dantur: ſin uſucapio locum non ha-

beat, tricennio: ſicut & perſonales, 1I. fcut

C. de præſer. 30. annor. quæ ſcilicet breviore

tem pore non tolluntur; ut duæil læ annuæ,

injuriarum I. ſi non convicii j. C. de iniur. & re-

Petundarum!. 2. Ff. ad L. Iul. repetund. Ve-
rum omnes in univerſum actiones ſemel 3

conteſtari lite perpetuantur, ſive ſalvæ per⸗- 4
ma-

—

302 PRALHRCTIOMES AD TITILIA 9

manent, ut Gajus loquitur: & quidem non eceltero
ad 30, duntaxat annos, qui aliàs perpetua: mnſh
rum actionum terminus eſſet ſolet l. un §. ad Ahi
hac C. de annal. except. ubi Dd. ſed ad 40. à enat
tépore ultimæ judiciariæ cognitionis com- nfuan
putandos. . hßin. in f. C. de præſeript. ʒ3o. annoer. diinnn
1. . 17 1
= lünebus

Non videtur perfedè cujus. leen
quam id eſſe, quod ex caſu aufer-

ri poteſt.
1 Tideò hæres nihil de rebus reſtitutioni ſi
obnoxiis aut ſubſtitutioni ſuppoſitis Alen
non modò alienare, ſed ne pignori quicdem hne
obligare poteſt l. ult. F. ſed quia C. comman. lde
de leg. Sed nec libertatem, quod maxim̃ ſe
videbatur, quoque reſpexiſſe ICtum hoc Gun
loco inſeriptio monet communis cum . 3. dae
fF. qui & 4 quib manum. ne ſuis quidem ſervis Grtͤien
dare propter incertitudinem ele cionis po- mianen
teſt. d. l. 2. Sicut viciſſim res noſtra, pigno- iſun
33 ri obligata alii, perfectè noſtra non eſt; eo- nre
que fit, it ejus ſolutione non liberetur de- Ai
bbitorl. ſi rem meam 20. & I. ſi creditor ab. fF. de den
ſolut. niſi generaliter duntaxat obligata, de- he
birorque ſolvendo ſit: I. generaliter in pr. Pubit
H. I. . qui & à quib. man. quod ſecus eſſe inre eni⸗

ſpe-

EI DI REGCzIISIuIE 18. 10oz W

——

Minn ſpecialiter obligata monſtrabitur in l. is da-
em Mnum 69. §. 1. infra. h. t.
aldelang Denigque utram ſectemur lectionem, 4
Nlllugt eauſſæ an caſus, uti diverſi Codices hic ha-
nteiee bent, parum intereſt. Illud certum eſt, de
RW caſu fortuito hoc loco non agi, de quo in
pleriſque juris articulis, ut & hic, nemo te-
netur. Aliàs autem promiſcuè quandoq;
his vocibus uſos Iureconſultos, pro negotii
tdt an cujuſque emergenti, docuit Faber hic n 46.
1lule⸗
Lex 1I40.
Vlyianus librey6. ad Edidtum.
oni lte Abſentia ejus, qui Reip. cauſs4
gweigi abeſt, neque ei, neque alii damnoſa
ſuucM eſſe debet.

“

N nn .
ſeCurk X Otum eſt, quemlibet regulariter in 23
munscn loco contractus, ſi ibi inveniatur, vel

gienſi domicilii conveniri poſſe, exceptis legatis:
ANn qui cum publico fungantur munere, I. quid
nobrn· . f. ex quib. Cauſ. mai. & ob aliam cauſſam
lN nunc venerint l. 2. § legatis. verſ. nam Celſus
ͤbenne F. de iudic. meritoò jus revocandi domum ha-

uurni/ bent: 4.l. 2. §. omnes ne vel Reip. negotia
ane Ppublicæ occupationes rei familiari præj udi-=
tab e afferant; juxta vulgatam regulam: ne-

3

mi-⸗

304 PRALHECGCTIONESAPD TTTaüruM

——— —

mini officium ſuum damnoſum eſſe debere

21. ſed ſi quis 7. f. teſtam, quemad. aper. Quod

tamé Ehactenus verum eſt, ne iſta revocatio

adrverſario damnoſa ſit: veluti ſi dies actio-

nis interim eſſet exitura. Hocques eſt quod
ait: abſentiam nec ei, qui abeſt, nec ali, id
eſt, adverſario ejus actori damnoſam eſſle

debere.

Nee enim vel nocere vel prodeſ-

ſe deber hæc abſentia l. 1. pr. F. quib. cauſ. nmai.
3 Namſi prodeſſet ei, noceret adverſario. Et
ideò cautum eſt, ut ſi dies actionis interim
eſſet exitura, ad minus litem cõteſtaricoga-

tur is, qui Reipub. cauſsà abeſt, quà perpe-
tuari ſolvere actiones temporales præce-
dente lege oſtenditur. Hodiè cum non

ſolùm litis conteſtatione, ſed & extraju-
diciali denunciatione, teſtatò tamen factà,

interrumptatur præſcriptiol. 3. l. 6. C. de præ-

ſcr. zo. annor. cum ſimil. conſequens eſt &
hoc caſu litis conteſtationem amplius ne-
ceſſariam non eſſe.
IIIud denique notandum pro Rei-
publicæ Cauſsâ abſente non habendup eſ-

ſe, qui privati commodi cauſsâ id egerit ut
abeſſet: l. 4. I. 36. F. ex quib. cauſ. mai. etſi eti-
am Reip. negotia agat, modò ſuamet prin-
cipaliter ſpectaverit gl. notab. in l. non
verè 72. cod. tit.

Lex

Meomnſo

d61

Mlr

Coce
ehomelt
Canlegven

Ans npetkar

iſe liemn

nollt 1c.

– i

iſen eß⸗
SUtefe

ni nrtr tls⸗

I,0

—
— —

— =—

drTnuu

ameketce
l he.

eiktateſt
Amilicisri⸗
Hyeiuetſt

belt, N

,,3

zaſetünt

Aionsinti
nchtetnig
el, guſet

poreles

l eun

legendt
numplas

DE REGzuIIS IuRIS. 305

Lex Ikr.
Paulus libro y7g. ad Edictum.

)

Quod contra rationem juris
receptum eſt, non eſt producendum

ad conſequentia.

H Inc eſt, quod, etſi pro majoribus & 1
L Tloco majorum habeantur, qui veniam
ætatis impetraverunt, ita ut contrahi tutò
cum ipſis ſine metu in integrum reſtitutio-
nis poſſit, I1. C. ge his qui ven. æt. impetr. præ-
dia tamen ab his diſtracta non flant emto-
ris, ſecus acſi revera major fuiſſet z. C. eod.
Siquidem ætatis venia contrà juris commu- 2
nis rationem & uſum im petrari ſolet: ideò
eâ impetratâ nibil tamen unàin conſequẽ-
tiam, quod ſcilicet ad jus commune ſequi
ſoleret, ſed id duntaxat ſtrictim impetra
tum eſſe oporet intelligi, de quo acum eſt.

Actum verò eſſè ulterius non videtur, 3
quam quouſque ratio conceſſionis ſe ex-

tendit, ad excludendam tcilicet in integrum

reſtitutionem: eamque ad alienationem
præ diorum aliarumque rerum immobi-

lium non pertinere ex eo conſtat, quod ne

quidem authorecuratore recte diſtrahan-

tur t. t. C. de prad. minor. Item que ſi cin fi. 4
V dei-

306 PRLECTIOMES AD TITUILUIM

Dr

deicommiſſum præſtandum eſt, cum legiti⸗ nen upnün
mæ fuerit ætatis, id eſt, ejus ætatis, quâ ple- otheſ
nus eſt rerum ſuarum dominus, quaque Cenecotsutt
omnimoda ipſi adminiſtratio concedi de- ſucen go
betl. 7. inf. f. de minor. erſi veniam ætatis ni kiſc-
obtinuerit, mhil tamen hoc ei prodeſt, ur Imfelint
maturiùs fideicomiſſum recipiat, arg. præ- Zen ſni.
ſentis regulæ & l. fin. C. de his qui ven. æt. imy. Monutr h
Eogem pertinet, quod, cum temporauſu- nd ſont
capionum inter hæredem & defunétum i) won
conjungantur, ideò quod hæreditatem rſturon
quoq; ipſam perſonæ poſſidentis vice fun- Miſenfet
gi receptum fit, I. ſi is qui S. nam hareditatem ſen etanne
F. Ae uſuc. & per not in l. 138. pr. ſuprà b. t. imè mttcnm
ctiam ante hæreditatem aditam ob eandem mymmne
„ cauſſam compleri poſſit uſucapio I. cœptam ſlſcen,
f. de uſutap. tamen non poſſit inde incipere, nuigen
ne quidem ex peculiari cauſsâ: per . pra- Nglemie
ſeriptio 45. in f. eod. etſi aliàs ſervus & filius iis, uunmen
quorum in poteſtate ſunt, vel ignoranti- ſuenikin
bus acquirant, per ſuprà dicta in l. melior . Alen bueſe
GG b. t. Illud ramen, quod ex l. 45. adductum nam
eſt, è diametro pugnat cum l. iuſto 44. F. Mnin
nondum, eod. tit. quæ quomodo conciliari mumg
inter ſe poſſint, equidem non video; niſi (ing
ex d. S. nondum ſuppleatur ad I. 4). ille verſi- umun
culus: ſed bæc jzure ſingulari recepta ſunt. ut ni- Dänledr
. hilominus uſucapiatur contra juris cõmu- Ahond
7 nis rationem. Pariter contrà juris ratio- lic

nem

—

—

huun DrF REGHuILIS IuRIsSs 307

mehng nem & regulam eſt privilegium mulierum,
unti i quo adverſus anteriores creditores in exa-
Coriu Etione dotis utuntur: I. alt. C. qui pet. in pign.
tbe ſiquidem prior tempore potior eſt jure,
ei einn der vulg. Et ideò hæres mulieris, quamvis 8
is in univerſum jus defuncti ſuccedat l. hare-
rigel Uem ſ5. ſupra. h. t. eodem tamen priviligio
üa non utitur. I. un. C. de privil. not. An au-
cuntemn tem ad ſponſam privilegium iſtud pertine-
ũ ten bit? Quod rationem habere videtur, cum
wod hittr eadem ſit favoris cauſſa. loh. Andr. in c. cæa
Eleruiad Monica, ſuper verbo, duximus extendendum extr
sl de ſent. excommun. Etſi probabiliter quis 10
nſl tentet contrarium ex 4. 1. ſin. verſ. quis enim
Airamoben earum non miſereatur, propter 05 quia, qala ma-
Argul ritis praſtant, & partus periculum & liberorum
nee Procreationem & . gl. in l. ſRi ſponſa 74. F. de iur.
dot. quæ rationes utique in ſponſa ceſſant.

dnd⸗ Veruntamen cum eadem intentione hæc 1I
, ſit, eoque intuitu dotem dederit, cur non
D idem jus ei ſervetur? cum & aliaàs deſtina-
io rei, cum jam cœptum eſt opus, factoq;
6 ipſi proximum, pro facto haberi ſoleat l. i-

“ brorum S. ſed nec cœpti ff. de leg. 3. iunct. l. fun-
io di S. item & lI. ſeq. f. de acdt. emt. Denique x2
n 00 quo argumento & authoritate veteris juris

ale privilegium dotis mulieribus datum d. I. fin.
nueit, ad ſponſam tractum eſt d. I. 74. iunct. I. terx —
. Iulia g. F. de ſund. dot. C& l. oratio 16. f. de ſpon-
niſ WS V 2 ſal.

—
—
ni

3208 PRLECTIONES AD TITUuLIUIM.

ſal. eadem authoritate quin novum quo-
que jus extendere liceat, nihilprohibet.
Elegans etiam hujus regulæ exem-
plum capiatur ex l. ſi ita ſcriptum 16. . de ma-
num. teſtam.l ſi ſervus 1p. F. de ſtatulib.

Uni duo pro ſolido hæredes
eſſe non poſſurt.

Icut duo ejusdem rei in ſolidum do-
1. mini eſſe nequeunt: ! 5.5. fin. f. com-
mod. ita nec hæredes ejusdem hæreditatis,
quos veteres pro dominis appellare ſole-
bant §. fin. verſ. pro hærede l. de bær qual. & diff.

2 Ideò nullis partibus in teſtamento nomi-

natis, ex æ quis partib. hæreditatem capiunt
5⁵5 1 plures I. de bared. inſt.

Lex. 12.

paulus libro 56. ad Ediétum.

Qui tacet, non utique fatetur:

ſed tamen verum eſt, eum non ne-

gare.
1 Aciturnitatem ſive ſilentium con-

trarios pro re natàâ effectus oper -

D1

pui
noltboßene
liogünu⸗

Lcum &lor⸗

he frennt
n tonſt,
lutur use

epltlelzc.

.Edirero

(tuiimee

Plgun nn
lrumbabuige
Eehe ubil

ſhian

Cod

un Gta
UumCbab⸗

Cnit
16031

at

N
eſtun

Uuu PDPDEF RHEGuTIS Iu RIS. 309

—
in nowung. multis oſtend botel⸗ exemplis autem me-
inlprei liuͦs, quàm ullà regul à com prehendi. Cer
rglletn tè cum & ſors & uſuræ in petitionem de-
inmn ifß ductæ fuerint, ſi ſuper uſuris pronuncia-
ins tum non ſit, nec à ſententiãâ appellatum,

videbitur judex oſurarum petitionem re-
pudiaſſe l. 3. C. de fruc. & lit. exp. 4½ O. de-
„t oſ. E diverſo ſi, cum minor in integrum 2
ltohen reſtitui jure polet, quadriennio tacuerit,
poſtquam major factus eſt, intelligitur
ratum habuiſſe, quod actum fuerat. Sed
ii ttu de his alibi latiùs.

Mrn Lex. T2.

Sml “ Ulpianus libro 6z. ad Edictum.
lber al
Rment Quod ipfſis, qui contraxe-

runt, obſtat, & ſucceſſoribus eo-
rum obſtabit.

☛

Cirnen

19,

ℳ

C Ongruit I. hæredem 5o. l. invitus 156. F.
QC2. & 3. 1. aliud eſt 160. S. fin. I. in his quaæ

lvn e ENe .
L 175. S. 1. h. t. ubi aliquid addam.
Paulus libro 62. Ediclum.
in⸗ Non omne . quod licet, ho-

es, neſtum eſt.
G V Quod

E

310 PRI. ECTIONES AD TITuILuM

„
—

Vod ſtricto juris tenori æquitas, ver-
borum captationibus interpretatio,
deſiderio partium religio officiumꝗue ju-
dicis; hoc legis permiſſioni honeſtas præ-

2 ſtare ſolet. Sicut enim non protinus jus eſt,

quod esx ſtricti juris ſubtilitate & ratione
ſequitur, l. ilio 12. F. de iniuſt rupt. nec rum-
pitur teſtamentum ob præteritionem filii,
qui tamen vivo teſtatore deceſſit, l. poſthu-

nus 12. eod. tit. nec interpretatio verbis ſed

3

menti proferentis ſervire debet l. ſcire 1ʒ. .
aliud verſ. ſed etfi f. de excuſ. tut. l. quam vis in
f. f. de in ius voc. ita nec juris permiſſio, ſed
honeſtas actionum modus & menſura de-
bet eſſe. Atque ideò, etſi in contracti-
bus naturaliter licere contrahentibus ſeſe
mutuò circumvenire lex tradat; I. ſi volun-
tate 8. C. de reſc. vend. l. in cauſſæ 16. §. iden
Pomponius fl. de minor. tamen cum hoc no-
tiſſimos honeſtatis terminos egrediatur,
manifeſtum fit, non peccare judicem ad-
verſus legem, ſi etiam ex hâc cauſsà reſtitu-
tionem in integrum cauſßàâ cognita con-

4 cedat. Nec adverſatur, quod in d. I. ſi volun-

tate non patiendum eſſe dicatur, nullamque
rationem concedere, ut contractus reſcin-
darur, dimidium juſti ptetii læſione non
excedente. Id enim eèò tantùm pertinet,
ut nec ſine diſcrimine ob quamlibet esi-

gnam

b
gun oon⸗
n poltt ⸗
lukenoore
eccrof
lübuerrioi
ſoſnente
.t cun leer

Eeen denum

Cepemm,i
Uenenin
Nsacreris
kuci pollr
lutionis
en: guu
Uoroltre
ln. l⸗
t, 1
Uuff
incread

Cgnrur.

=
S
—
—
—
☛E
☛ä—
—

—..k0⁴²48
—
=
=
— — —
=
SEE

ouonn pDr REGUIILISIIRISA.. 211

1

—Uv

— —
iie Znam læſionem legitima actio jure inten-
dunen tari poſſit, & ex minimi damni occaſione
dhi, longé majores oriantur litis impenſæ. Por-
iun réô judicis officium ex gravibus & proba-
Cn unt bilibus rationibus implorare ſuper eo, quod
imelm ipſo jure valeret, nemo prohibetur. Pari-
utneer ter cum liceat quidem jure permittente
unertde rem alienam, bonâ tamen fide poſſideri

Enl Cptam, uſucapere, etſi mala poſtea fides

Dtetto rnk ſuperveniat, nihil tamen prohibet, quò mi-
le nus adverſus uſucapionem etiam majorre-
ulan ſtitui poſſit, ſi juſtam & probabilem ſuæ
ernac . ceſſationis cauſſam allegare & probare
Kenn queat: quàâ probatà ceſſabit ratio deciſio-
el nnn nis noſtræ ſuprà in I. in ambiguis 35. §. 1. h. t.
rien aAllata. Idꝗue ex generali Prætoris clau-
trarjl ſulà ſi qua mihi juſta cauſſa videbitur
aſ⸗e l. 1. in f. f. ex quib. cauſ. mai. etſi lex de ſolo
wenuntt minore adverſus uſucapionem reſtituendo

n t loquatur: l. un. C. ſi adv. uſacap. cum & aliàs
i “ . . . . V
non negligentibus præſcriptio non currat,

de aut certè reſtituantur l. & Attilicinius 35. f.
de ſern. ruſt. præd. IIlud diſſimile eſt, quod, 7
e d etſi parum conveniens ſit naturali pietati,

an, Sipſi adeò honeſtati, alienam cognationem
SS ſuæmet anteferre, ut Iuſtinianus alicubi
n ſcripſit, tamen ſi quis hæredes inſtituerit
ein le extraneos neglectis fratrum ſororumꝗque
liis, aut aliis remotioribus cognatis, quam-

Oneracut

3
17 -

—

312 P LECTIONES AD TITuIILUM.

„* . —„ . * * 5
vis & pauperibus & nihil malè de ſe me
tis, teſtamentum tamen Jure valet, nec

—

ri.
au-

diuntur inofficioſi querelam inſtituentes.

l.1. . de in off. teſt. Ratio enim non obſcu-
ra eſt: quod nempè nullum hic damnum

incurrunt, ſed lucrum duntaxat non acqui-
runt; L. Proculus 26. ff. de dam. infelt. atque
adeò ſatius viſum eſt, liberalitatem cujusq;

pudori reli nquere, quam legis neceſſitate

adſtringere.

HBinc quoque rectè petitur concilia-

tio l. quin etiam 6. ſ. de arbitr. & L in privatis
72. f de iudic. cum l. qui iurisdictioni 10. ff. de iu-
visdict. om. iud, in quarum prioribus patrem
filio, aut viciſſim, arbitrum judicemque in

privatis negotiis eſſe poſſe traditur, in alte-

rà prohibetur. IIud nimirum, quia licet:
.
hoc, quia parum eſt honeéſtum. Nullo cer-

te jure perſona, quamvis conjunctiſſima,
altera alterius judex eſſe prohibetur, ſi pars
eum ceu ſuſpedum non recuſaverit: ho-
neſtiùs tamen fecerit, ſi tali caſu ipſamet à

ſe judicandi munus abdicrit.

10 Denique hanc regulam ad nuptias

pertinere certum eſt. ſempera2. . de rit. nupt.

1I.

In ſtipulationibus id tempus

ſpectatur, quo contrahimus.

I

11

d
Nlipeln
triclsten
Mllastrreicd
etdilo lbre
1/ften
fin!
lſhnſun:
linni⸗ ten⸗
Uabnochte
ſenenen

1

unatonecon

Mnmnten

nlitteedi
ſiunf
(beoncfton
ni non ſbi

Enatto

doms

TInn 0
In DEREGʒuIIS IuRIS. 313
ete, — 2 — — 2
ek ed I N ſtipulationibus traditionis »non con- I
ur en tractus tempus inſpiciendum eſſe idem
lam mln

Paulus tradidit in I. 2. pr. F. pro emt. Eum
veréô illo libro de uſucapione egiſſe docet
ne .,.4. y. f. de acquir. peſ.l. 2. & æ. f.de uſucay.
n .1. ff. pro don.lJ. 2. & 4.f.pro legat. l.2. f. pro dot.
n n . 2. f. pro ſuo: ut poſſit uſi ucapere, qui ſtipu-
inene lationis tempore notitiam alienæ rei ha-
und buit, modòtem pore traditionis bonæ fidei
fuerit; quod in emtione &, ut arbitror, per-
edh mutatione contrà obſervatur Cæterum

MmH hic non de uſucapione, ſed ſimpliciter de 3
dn= validitate obligationis actum eſſe oſtendit
odu. 1. i ilius 75. f. de V. O. ſcilicet, ut filius, quod
i ſub conditione ſtipulatus eſt, ejus nomine
ma patri non ſibi actionem acquirat, etſi eo
ruch,Mle tempore, quo is ſui juris invenitur, condi-
un ME tio extet. Quod & in emtione conditio.
unais nali locum habere eadem ſuadet ratio,
Glern‚in Illud operæ petium eſt inveſtigare, 4
“

e cur priore caſu diverſum ſit emtionum &&
Alinier ſtipulationum ius. Ratio enim quam Pau-
lus in d. I. 2 affert, manifeſi 4 principii peti-
Im tione laborat quia in quit in emtione utrumq;
ſui tempus ſpectandum eſt, in cateris ſolius traditio-
nis. Hoc ipſum eſt enm, in quo quæri-
tur ratio diverſitatis. Itaque ſic ſentio
Contractus emtionis reſpicit tempus, quo 5
Deu fit contractus, non quo fit traditio: quæ ſi

314 PaAIECTIONFS AP TITUüTUM

õ

differatur, ſtatim differtur improbè; niſi
evidenter hoc actum ſit. Nam cum pre-

tium accepit venditor, æquum eſt, ut offe-

rat rem, nec patiatur eam lite ſibi extorque-
ri invito. Nec enim pretium ſtatim nu-

meraſſet, niſwi traditionem quoquein conti-
nenti ſperaſſet emtor: unde & plerumq;

Aatim traditur. Solent autem leges accom-
modari ad ea, quæ plerumque fiunt. I. 3. l. 5.

* f. de ll. In reliquis contractibus, ut ſtipu-

lationibus, donationibus &c. (nam de lo-
catione nihil hic attinet dici, cum ex eâ aliàs
uſucapio non contingat: permutationem
autem ſub emtione comprehendo. ſunt
enim in pleriſque ααποαπ. item pretium
1. de emt. vend.) traditionis magis quàm con-
tractus tempus à contrahentibus inſpici ſo-
let. Quod in donatione quidem inde ap-
paret, quòd jure Digeſtorum, quo de agi-

mus, non cogebatur tradere, qui donaſſet;

adeoque donatio abſq; traditione non erat
perfectus contractus, ſicut emtio. In ſti-
pulationibus quoque inde conſtat, quod

formula earum plerumque in futurum cõ-

cepta eſt: Spondeste daturum, facturum
&c. Ergò in emrione tempus principale
eſt præſens: in ſtipulationibus futurum.

7 Porrè ad principale ſunt referenda reliqua.
Igitur ipſa ſtipulatio trahitur ad traditionis
teme

hn
telugen
entionote
l in
Uigtubhor
uumtenpot
lad, uatti
niozaui

le, poleic⸗

Nndit
Cnezlei
Umnciplle,
(uncicit,
nlenesſe
Ue donan
feünlek.

l

N
llann

o⸗
ſſan
4 ſle
uunt
loenn
(n

tmuun PDF REGuIIS IuRIs. 315
m tempus, quaſi hoc actum ſit: ibi traditio ad
Nnum eumtionis tempus, quaſi itidem hoc actum
unde fit. Principale tempus negligi non poteſt.
elham Si igitur hoc ipſum ſit traditionis, reliquo-
eun u rum temporum non habetur ratio: ſin a-
n liud, traditionis quoque nulla habenda
uo ratio; quia uſucapio ſine juſtâ poſſeſſio-
enkemn ne, poſleſſio ſine traditione non proce-
tenn git. Traditionis tamen tempus nullo mo-
do negligi poteſt in hàc quæſtione, ſive ſit
lr ut principale, ſive minus principale. Vnde
Gend etiam dicit, in emtione utumque tempus,
emm in cæteris ſolius traditionis ſpectari opor-
nnrzunt tere: non autem ait, alterutrum; quia non
Scins Perinde eſt.
egiunnii Vlpianus libro 6b. ad Edictum.
—R Nemo videtur fraudare eos,

imt, qui ſciunt & conſentiunt.
ent

Vod de interdicto fraudatorio „ſicut

nin appellatur in : / ,ofulante 67. 5 ſed
uS RF. ad §C. Trebell. & l. pupilli debitor 96. pr. f.
roeHe ge ſolut. ſive actione Paulian ſupra trad?⸗
nbn tum eſt, in l. fraudis interpretatio 79. h. t. tunc
Genun⸗ locum habere, cum & malignum fraudandi
runs conſilium debitor habuit ,& eventus ſe⸗

. . 3 2 . „
SSõ

316 P EIECTIONES AD T ITuTuM

—

4

mmmmms — —

cutus eſt, per 1. ſi quis f quæ in fraud. cred. id
2 ex præſentiregulâ limitandum eſt: niſi alie-

natiohem creditor ſciverit, & in eam con-

ſenſerit; cum ſcilicet volenti nunquam do-

