tur. Poſſeſzto ab Agro juris pro-

ad nos non pertinet, aut nec poteſt

ger Proprietas loci eſt. Prediup
utriuſque ſupra ſcriptæ generale-

nomen eſt. nam & Ager & bPoſſeſ-
ſio hujus appellationis ſpecies ſunt.
Q manifeſta ſint hujus legis

.

Verba, tamen non eſt negligenda ejus

. I=⸗

Prietate diſtat. Quicquid enim
apprehendimus, cujus proprietas

Pertinere :hoc Poſſeſſionem ap-
pellamus. Poſſeſſio ergò uſus: A-

4

.läü

228 Pralectiones ad titulum H
interpretatio, ait Ulpianus in l. 1. . quamvis f. nchin

de vent. inſpic. Pertinet autem harumA4. vo- pienetln
cum differentias noviſſe ad majorem intel- (cezvant
ligentiam titulorum Cod. de fund. limitr.; nnlif/
de fund. & ſaltib. rei dom., de ſund. pat rim., de ii. 1
fund. rei priv., de omni agr. des. lib. 11. Item de-
diverſ. præ d., de præd. curial., de præd. tamiac.
de præd. navicul., & infinita alia loca, ubi ha-
rum vocum uſurpatio efſff.
2 Fu'uncdi uidem generaliſſima eſt ſi-
gnificatio. Ejus enim appellatione omne ignu
ædificium & omnis ager continetur. l. fundi Ulheo
21. infra. h. t. Cæterum fundo, in quo æ- mii N
dificium non eſt, vendito, non omniâ ejuſ- err
modi veniunt, quæ venire ſolent ædificio nn
vendito. I. fundi 17. ff. de ad. emt. Ager au- n
3 tem ſpecies fundi eſt, terra nimirum, quæ ncn
colitur, aut coli debet. Hinc tit. de agre nl er
deſerto. Prædium tàm ager aſt, quàm ædi-
ficium. Sed plerumque adjici ſolet diffe- e⸗
rentiæ cauſsà, urbanum aut ruſticum. Non Ant

le

4 tamen exactè differentiz hæ ubique ob- knn
ſervantur: I. quædam 77. F. de R. V. l. ade) 7. 5. ui
praterea & S. ſeq. f. de A. R. D. l. 1. §. iccircòf. Rei
de vi & vi arm. Poſſeſſio denique hic non bick
ſignificat jus inſiſtendi rei; ut tit. de interd. Ktuna
nec ipſam corporalem rei detentionem: ut len
tit. f. & C. de acq. & amitt. poſſ. ſed præ dium R
ipſum, quod tamen non proprietatis, ſed e
2 Ve ci⸗ erl

—

nl ki

11. in A

ein ent

re teNn

oczy ubil

tiom

inetut,O

do,ingt.

onomiſ

Colectui
nt Ara⸗
1imuunge
ein
. 1l ſanni
ſiſlett
irun N.

e lbiqe ⸗

1165. in
eigri⸗
1ett N
enionen⸗
elſne
Mptiett⸗ 1

ſenif.
uNe.
orem int.

De verborum ſignificatione. 229

—

vectigalis, tributi, cenſus aut fundi nomi-
ne tenetur. qualia qui tenent, poſſeſſores
inde vocantur. l. poſſeſſares 12. C. de fund. pa-

trim. l. 1. F. ſi ag. vectig. & paß, in alleg. ſupr.

Lex 116.
laypolenus libro 7. Epiſtolarum.

Quisquis mibi alius ilius ſiliGipé herez
Kt: Labeo non videri filiam conti-

ne ri: Proculus contra. Mihi Labeo

videtur verborum figuram ſequi,
Proculus mentem teſtantis. Reſpon-
dit, Non dubito, quin Labeonis ſen-
tentia vera non ſit.

H Oc & ſuprà traditum eſt l. 84. h. t. Il-

61 lud notandum, quod in omni nego-
tio non verborum figuram & corticem,
ut laſon ait, ſed voluntatem ac mentem ſe-
qui debeamus. in conditionibus ff. de condit.

& demonſt. I. 19. S. aliud, ibi, ſi maximè verba

legis hunc haheant ſenſum, tamen mens legisla-

toris aliud palt. f. de excuſ. tut. Eleganter ait

Pajulus in l. 38. f. de O. & A. non figurâ lite-

rarum, ſed oratione, quam exprimunt li-
teræ, obligamur, Sed in dubio à verborum 2
P 3 pro⸗

1

. 4 .
2 23 Prælebliones ad titulum
— —— —

proprietate recedendum non eſt. l1. non ali⸗

. berf. de g. 3.

Lex IIz.

lavolenus libro 9. Epiſtolarum.

Non poreſt videri minus ſolviſ-
ſe is, in quem amplioris ſummæ
actio non competit.

A TG non videatur ſolvere, nige i qui to-

„tum, quod debet, reddat: l. 14. ſupra,

„ t. tamen creditor, cui bpoſt interpellatio-

nem aliamvé moram etiam uſuræ deben-
tur, aut id quod intereſt, ſi ſummam prin-
cipalem debitor accipiat, non poteſt po-

debebatur, per text. bic. & l. 4. C. de poſ.l. 7.C
3 de fruct. & lit. expenſ. Vuræ enim & id quod

dicis veniunt. I. ſin. F. de eo quod cert. loc. l.
3 qui per colluſonem §S. 1. F. de act. emt. Quod

ſi competat actio, quamvis non in ſolicum

condemnatio ſequatur propter perſonale
privilegium, minus videtur ſolvere: & ideò-
ſidejuſſor in ſolidum tenetur, hetſi 24. ff. de
re udlic. , 1. C. de S. dejuſ.

AcTIe

ſtea cõqueri, minus ſibi ſolutum eſte quàm

intereſt, non “R actionis, ſed officio ju.

De

407
Opopuoem

ighieniu

GCing.

Qenne
eberan)

ioniiip
Dexcnluet.)

ſnumncte
iülentur
terj

iciuüteni

epmorin

ündchen,
Connncen

rilec
ulns jun
cnlv ud

lidr

lteien
noninech

—

Klims.

ℳ

wslolvit
lucmm

eini⸗.
o 11
mneß Aen
Nlue eben
uec
n horti⸗
erd
olco⸗
ol ten he
m. C
gin
etin

er e Aide

u

Aelt⸗

De verborum Agnißcatiene 231

☛n

—; ̃ —

ACTIO NON COMPETIT. )Er- 4
nonidem eſt, ſi retentio competebat,

ut gl. hic voluit, & Alciatus per l. un. Cetiam

ob chirogr. deb. & l. per retentionem C. de uſur.

Qui enim eà uſus non eſt, ſibi id imputare

debet, cum potuerit per doli mali exce-
ptionem ſibi proſpicere. d. l. un. l. 33. in f. ff.
de cond. indeb. I. 14. ff. de dol. except. Nam &
uſuræ ex pacto naturaliter debitæ proinde- 5
bitis habentur: I. in his vero j. §. Imperator f.

de ſolut. & cujus nomine petitio non eſt, nec
ſolvi quidem debet: I. ſi is cui 94. S. Iin. f. eod.
nec pro creditore habetur, cui naturâ tan-

tùm debetur: l. /0. ſupra h. t. ut adeò minus

ſolutum videri non poſſit. Si tamen ad-
huc in poſſeſſione conſtitutus ſit, qui re-
tentionis jure uti poteſt, aliud meritò di-

cendum foret, arg. d. l. un. C. etiam ob chro-

grayb. & d. l. per retentionem.
Ulud obiter notandum: regulariter 7

aliam rem pro aliâ retineri non poſſe. Nam

8 prætextu debiti reſtitutio commodati

non probabiliter recuſatur. l. in. C. commod.
Quo fit, ut locator ædium res alias, quàm 38
quæ inductæ illatævé ſunt, pro penſione re
tinere non poſſit. l. ſi non inducta C. in zuib.

cauſ. pign. In pignore ſpecialiter receptum 9

eſt, ut etiam ob alia debita, quàm quorum

nomine obligatum fuit, retineatur: 2d. l. un.
P 4 & in

2 2 praledliones ad titulum

28 &in hofpitibus pubicis, qui ob ſyYmbolum
non ſolutum res hoſpitis licitè retinent, Bl.
in I. certi, col. 2. C. locat. quia pignus in illis
videntur habereę. arg. l creditor 25. f. de R. C.
11 1. interdum fj. qui potior. Et quando res,
quæ retinetur, cum debito cohærentem
habet cauſſam: zſicut pro expenſis factis re-
12 tentio datur. I. fi in aréâ f-. de cond. indeb. Un-

de Baldus in fin. C. commod. ſcribit, fabrum

buit, ſi expenſæ non ſolvantur. Pac. gl. in l.

KR non ſortem §. ceutunt, in verb. retineluur. 5. L

de condict. ind.
Lex II.
Pomdonite libro ia. ad Quintum Mucium.

Hoſtes hi ſunt, qui nobis, aut
quibus nos publicè bellum decrevi:
mMus. cæteri Latrones aut Prædones

VlItùm intereſt, utrum publico de-
creto, more & inſtituto omnium gé-

tium, certâ de cauſsà bellum indictum ſitz

an nullà præcedente denunciatione ex me-

rã tantùm rapacitate & improbitate latro⸗
. cinia agantur?; Qum hoſtibus utique àno-
bis captis mitiùs agendum eſt, quàm cum
latro-

jure retinere equum, cui medicinam adhi-

=

ſfonit

r
Gumare
Geolke
ien
gtiwc

lp donit
eonidgo.

gtiren
incit, 8
lberl,
knſhid
ſifin
Gectian

Nriui

dee verborum ſgnifcatiene. 233

ohn latronibus. IIlis redemtio ſu pereſt: Boær.

feim. in §. 1. de conſuet. jur. & ſtat perſon. his ſuſpen⸗
nnh dium aut rota. Ab his ca pti ſervi non fiunt; 3
igdeèò libere & validé teſtamentum faciunt:
nnon . 173. F. qui teſt. fac. poſ. ab illis capti, quaſi le-
Gbemm gitimo & publicè recepto modo ſervi facti
sdn lint, non item. d. /, 13, quod tamen Novell4
iH. Leonis 40. correctum eſt. Prædo autem 4
bian eſt, qui rem, quam ſcit ad ſe non pertinere,
unn invadit, & qui nullam poſſidendi cauſſam
uI habet: l. de ſundo f. de vi & vi arm. quiꝗque
uunm rem ſibi debitam propriâ authoritate rapit
l.ſi exæ ſtipulatione f. de acquir. poſſeſ. unde ius
crediti amittit l. extat. f. quod met. cauſ.

De uſucapione quæſitum eſt, an ei, qui
en rem alienꝗ uſucapere cepiſſet, poſteaꝗ; ab
hoſtibus captus eſſet, domum reverſo ju- HZ

b re poſtliminii poſſeſſio reſtituendaſit? quod
n keetee diſſidium Tryphoninus ita compoſuit, ut
ſſquidem per ſe ante captivitatem poſſe-
diſſet, non reſtituatur, tanquam interrupta;
ſin per filium, aut colonum, aut alium, ſe-

nm (us. l. in beko. 5. facti f. de capt. & poſtlim. rer.
omn Adde l, denique 12. l. ait prætor 23. S.1. & ſeqq.
F. ex quib. cauſ. mai. l. i is qui /7. f. de uſucap.
eneenk Denique qui aliquem ab hoſte rede- .
gbitehn mit, pignoris nexu eum detinere poteſt 6
gligten donec pretium redemtionis reſtituatur. I. i.

gtn C. de poſtlim. reyerſ. l. 15. F. ed.

234 Praledtiones Ad titulum

— — 4

Lex 719.

pomponius libro 3. ad Quintum Mucium.

HBereditatis appellatio ſine du-
bio continet etiam damnoſam hæ-

reditatem. juris enim nomen eſt, ſi-
cuti bonorum poſſeſſio.

„212 Ta & teſtamenti factio juris eſt, ut & is,
qui nihil in bonis habet, imò qui ſolven-

do non ſit, teſtamentum facere poſſit. Vt

quando de cauſsâ quæritur, quamobrem
donatio omnium bonorum improbanda

ſit, falſum ſit, propterea efſe, quod aufer-

ret liberam teſtamenti factionem, per text.

2 hbic. Hæreditas enim abſque ullo corpore

juris intelle cum habet, l. o. F. de hæred. pet.

l. 2. S. hæ reditatis ff. de bon. poſſ. & tam deceſ-

ſionem quàm acceſſionem continet, id eſt,
ut tàm decedere aliquid hæredi, quàm acce-
dere hæreditatis occaſione poſſit. l. pecuniæ

3 175. F. 1. infra. h. t. Hinc eſt, quod qui ven-

dit hæreditatem, de evictione rerum ſin-
ularium non tenetur. l. 1. Cde evict. Ven⸗-⸗
didit enim ius, quod habuit, id eſt, lucrum
S&& dam num, utique non res tantùm: l. 2. F. .
T.- de hared., vend. unde & emtor debita ha⸗
redt-

iieditarin

t.

Me

effehint

tanun 1

comrisci

eln.
tonelerec

unniſee
Eumnexcln

le

merſue

(eriul

lalz
tumane

aanne

Maciunn

hſinedl.

am he.

enelt, .

eld
guillte⸗

. poli

umobien

Nrobun
D“ Uler.
ven nt.

lo e
GA

n

intilh

guimn
ſtl eiu

—

Eein ſir

t Ven
lutun
lo:l9.

ek

bink.

De verborum figniß catione.

23

reditaria ſolvere tenetur, non venditor. l. 1.

d. t.

Bronorum poſſeſſio ab hæreditate in 4
effectu parum aut nihil differt, ſed origine
tantùm. IIIa à Prætoriâ æquitate datur

contra ius civile: hæc juris civilis eſt. pr. &

S. 2. I. de bon. poſ. IIlud certè, quod de pe- 5

titione hæreditatis ſtatuitur, ut non longi
temporis, ſed 30. annorum præſcriptione
demum excludatur; I. heæreditatem C. in quib.
cauſ. ceſ. long. temp. præſcr. cur ad ſucceſſio-

nem ex jure prætorio hodiè pertinere non

debeat? nihil cauſſæ video: l. 2. f. de poſſeſi.·

hæred. petit. ſcilicet ut, qui bonorum poſſeſ-

intra 3 0. annos uti poſſit.

Lex 120.

ſionem agnovit, utili hæreditatis petitione

Pomponius libro 5. Ad Quintum Mucium.

Verbis legis duodecim tabula-
rum his, ati legaſſit ſuæ rei, ita jus

eſto, latiſſima poteſtas tributa vi-
detur, & hæredis inſtituendi, & li-

bertates dandi, tutelas quoque con-
ſtituendi. Sed id interpretatione
coanguſtatum eſt vel legum, velau-

QKoritate jura conſtituentium.

CoAN-

==

2 6 Pralectiones Ad ritulum

—

1 C OANGuSTATUM EST. )Utextranei
inſtitui non poſſent, niſi relic filiis
legitim 9 parte: S. primum itaque Aut b. de hæ-

yed. & Falcid. nec ſufficeret tantundem le-

gaſſe filio, quantum legitima erat futura §.
aliud quoque Auth. ut cum de appell. cognoſc.

2 Item ut nonnulli hæredes non poſſent in-
* iinni. l.1. l. 8. C. de hæred. inſtit. S. in extraneis

I. de hær. qual. & dißer. Sic etiam ut legatis
3 totum patrimonium erogare non liceret,
ſed quarta pars apud hæredem remaneret;
pr. I. de L. Fale, niſi nominatim id teſtator
prohibuerit. Nov. 7. c. 2. in fin. Denique
ut in fraudem creditorum datæ libertates
ratæ non eſſent. Inſtit. guib. ex cauſ. manunt,
non lic.l. Kquis 15. . quæ in fraud. eicdr

Lerx I2l.
Pomponius libro 6. ad Quintum Mucium.

VſIſura pecuniæ, quam perci-

pimus, in fructum non eſt: quia
non ex ipſo corpore, ſed ex aliâ
cauſsà eſt, id eſt, novà obli gatione.

1 T Surarum cauſſa nunquam non odioſa
U habita, atque adeò jure Canonico in
totum Prohibita: eſt. c.. & 2. Cauſ. I ½. 4. 3. 6.

ſi quis

2

guit,i
6. tit
tionesen

probmn
Zultmwct

e Chrvee

Amnit
geſen

einnttt,co
. üigepetu

rtiunj

ESrn

nnnci
eihrte an
lürf
Shret
nuit
mum Kne
eltind
hinlits
faretli

ll

R

De rerborum fignificatione. 237

— — — J
lemm Kquis, ibid. 4. 4. tot. tit. extr. de uſur. Clem. un.
tediu eod. tit. Veruntamen Politicæ conſtitu-
duthe tiones eas etiamnum hodiè non quidem
tunden. Probant, ſed tolerant, ut in Receſſu Au-
ufm Luſtano de anno 1548. tit. von wucherlich⸗
l ag en Contracten repetito in Orqdin. polit.
poleni A. 177. tit. 17. quibus diſpoſitio l.eos C. de

en Ar. quæ ſemiſſes uſuras omnibus accipere
umutlegti pPermittit, corrigitur. Quod etſi commu- 3
nkeen Diter negetur, & ad emtiones redituum
rumee (quæ etiam jure canonico admittuntur c. 7.

ee S„.E. de emt. vend in extrapag.) tantùm re-
Deue feratur: Gail. lib. 2. obſ. y. num. y. tamen cur
„de üſuris aliud dicendum eſſet, & in mutui

te ernn HS . 1,; & in.
Alnus datione quincunces ſtipulari non liceret,
ane nulla apparet ſufficiens ratio. Nec dicti

textus id ipſum probant: ſed potius con. 4
trariam & noſtram ſententiam confirmãt.
verſ. Item das ettliche jhr Geld hinweg ley⸗
NMuduan hen/ NB. vnd nehmen vom Hundert ein
taͤmliches (quod verbum videtur ſigni-
vam le ficare ein leidenliches / ziemliches/ modicum
n e & jure non improbatum) vnd muß der
d erdl Entlehner NEB. jhme darzu (hoc ſolùm im-
inron probatur, non præcedentia) ein merckliches
(quod opponitur priori ein naͤmliches)

mad Dienſigeld / darumb ſie doch zu Dienen
(mnonic nicht ſchuldig ſeyn / verſchreiben/ zc. quæ
44 MU po⸗
.

238 pralektiones Ad titalum

poſteriora ut fraude & improbiſſimà pleo-

nexiâ plena ſunt, ita meritèò coêrcentur

Seq. verſ. ita ſcribitur: Item das etliche al⸗
lein Geld an Muͤntz hinweg leyhen NB. &
rurſum: Item das ettliche ein naͤmliche
Summa Gelds auch vergeblich hinleyhen
NB. Aber dargegen muß der Entlehner Nꝑ.

jhnen etwa ein groſſe wahr NB. vnd gantz

in einem geringen wehrt NB. zuſtellen / da⸗

rinn ſie jhre Hauptſumma vnd ein groſſen
genieß NB. woll doppel oder dreyfaltig N B.
haben vnd beſinden. Denique. Item etli⸗
che leyhen jhr Geld mit dieſen verbottenen

Dingen vnd Pacten NB. hinweg / daß der

Entlehner NB. ein namhafftigs dafuͤr ver⸗

zinſen oder Auffgelt geben muß / thut woll
ettwann mehr / dann vom Hundert zwan⸗
tig ec. Quæ omnia exempla relata exce-
dunt illam rationem quincuncialem, &
ideò juſtè prohibentur, ut arguit verſ. Die⸗
weil aber / in princ. ibi, ſolche vnd derglei⸗

chen/ & deinde, ſolche vnrechtliche Con⸗

tract vnd alle vnzimbliche Pacta & c. Quis
5porrò non videt, iſtâ penſionum & redi-
tuum annuorum emtione uſuris, mutato

tantüm nomine, colorem quæri? utpote
quæ à legitimâ uſurarum ſtipulatione in ef-

fectu parum aut nihil ferè diſtet: ita ut
ipſa quoque nomina ſæpe confundantur.
Sane

Ge len⸗

anetedt

um ent

Vencitoen
bicſhnnie
1nuostedn
tcumperin

eeisl be

Cgim kee⸗
Gnn en
runtitat

4

1

leci,
Enrkeluti

eſeicn
uumiluru
umnigvinn

kencirel

nlks bia
uumne

liunn

üirze
ernen

6

mt ſe.
(oetcentit
as chet

in Niett

ſichirlofe
nte N
e 6
4.

e li⸗
Wtc
Nriwes- A
igsnnirt
Hruntp
Autnt
elnalen nid
guin vltſe.D

t⸗

tis 1
ule
unaAlet⸗

,mund

neiner

NM

int. emt. penſiones ſcilicet jam ſolutas. Po-

—

De verborun anißcatione: 2 „

—

- 4

Sanet reditus, quia tali emtione Paratur, lu-

crum emtori affert ejus pecuniæ, quæ in
venditorem pleno jure translata eſt: &
hic, ſi diutis obligatus eſſe nolit, ſed reditus

annuos redimere ex Pacto velit, ſortem in-

tegram, perinde ut in mutuo, ac ejusdem
generis & bonitatis pecuniam refundere
cogitur. Hæc ſola differentia relinquitur,
quod non emtori, ſed venditori ſoli repe-
tere Auanthatem datam, quaſi ex pacto re-
trovendendi, liceat: ut conſtitutum eſt
dict. receſſu tit. Von Wucherlichen Con⸗
tracten verſ. Vnnd nach dem die Wieder⸗

faͤuff. Sed nec hinc neceſſariè emtionem

inferri palàm eſt, cum nulla detur actio ad
rem venditam recipiendam, I. 2. C. de pact.

tius itaque dicendum foret, mutuum ma-

nere; ſed duriore conditione ad jecta: quòd,

cum alias utrique, täm mutuanti ſive credi-
tori, quàm mutuatario eidemque debitori,
repetendi vel reſtituendi ſortem libera ſit

7

poteſtas; ; hic ea ad ſolius debitoris arbi⸗

trium referatur.
Ex NOVA OBLIGATIONE. 3
Uſuræ nec in bonæ fidei, nec in ſtricti juris
judiciis per ſe veniunt, ſicut fructus: l. cer-
tum C. de R. V. ſed ex novàâ, id eſt, alià, quàm
quæ ex natur contractus deſcendit „obli⸗

16

atio- .

20 Pne ed talen

—

N

gatione; pacti ſcilicet in continenti appo-
ſiti, l. 7. S. quin imò ff. de pactis l. 13. C. eod. aut
ſtipulationis, l. 1. 1. 3. C. de uſur. aut deniqueè

morzæ. I. 32. F. 2. F. de uſur.

Pomponius libro e. ad Ouintum Mucium.

Servius ait: Si ita ſcriptum ſit,
Filio ſiliisq meis hoſce tutores do, ma-
ſculis duntaxat tutores datos; quo-
niam ſingulari caſu hoc, Filio; ad
pluralem videtur tranſiſſe . conti-
nentem eundem ſexum, quem ſin-=
gularis prior poſitus habuiſſet. 8ed
hoc facti non juris habet quæſtio-
nem. poteſt enim fieri, ut ſingulari
caſu de filio ſenſerit, deinde pleniuùs
omnibus liberis proſpexiſſe in tu-
tore dando voluerit. quod magis ra⸗-⸗

tionabile eſſe videtur-.

aſſequi poſſimus, ſine vitio admonet

—

I GED HOGC FACTI. Hinc notandum,
„ Jureconſultum de facto reſpondere
non debere. I. pen. in f. f. de impenſ. in res dot.
fact. lI. 14. pr. f. de diy. & temp. præſcript. Fac.
2 text. & gl. in l. eum quem 79. F. de judic. Pla-
nè de conjecturis, quibus juris rationem

l. in⸗
ſulam

Ula

de

un i f⸗

A. Cer
tum ettzih⸗
cohtinenun

mughernnt

1. „

Eue ainnte
gtüntrlil
memineno,

tein metik,

anc,l f
Clltrurn et
nleloshere
leeſentn,
trarbisden⸗
tiin ont!
nngtene

fleanlt,

Nunnttl
1eln.

Mru

ſohen
Uetetun

enhcen

Neochennn

mnent .
13,C M
naei

uciun
tinrumſi

toret M.

De verborum fignificaiione. 2 41

ſulam 13. f. qui pot. in pign. I. Io. S. fin. ſ. de reb.

dub. Cæterum cum, ut ſapra l. 84. tradi-

tum eſt, ſiliorum appellatione filiæ quoq;
contineantur, illud quando aliter ſe habeat.

magis ex probabili conjecturà mentis, itẽ-
que circumſtantiis varié colligere licet,
quàâm regulâ aliquàâ deſcribere: dummodò
meminerimus, rationem, quæ diſponen-
tem moverit, non fingendam ſed proban-
dam eſſe, ſi legitimus verborum ſenſus in

contrarium eſſet. Ideoque qui filios ſuos 4

maſculos hæredes inſtit uerit, & ſi hi ſine fi-

liis deceſſerint, Sempronium; neptibus ex-

tantibus Sempronius non admittetur. Non

enim oportet fingere, teſtatoôrem eadem

ratione neptes ſuas excludere voluiſſe, qu⁴

det eilh Klias excluſit, cum nullo labore priorem

tuiſſet. Fac. lI. 13. in f. f. de reb. dub.

qualitatem, ut Alciatus hic ait, repetere po⸗=

Liex 12).

Pomponiu libro 26. ad Quintum Muacium.

Verbum erit interdum etiam

Præteritum, nec ſolum futurum-

tempus demonſtrat. quod eſt nobis

neceſſarium ſcire, & cum codicilli

ita confirmati teſtamento fuerint,

242 Pralectiones ad titulum

— —

futuri temporis demõſtratio fiat, an
etiã preteriti, ſi ante ſcriptos codi-
cillos quis relinquat. ꝙ quidẽ ex vo-
luntate ſcribentis interpretandũ eſt.
Quẽadmodum autẽ hoc verbũ, Est,
non ſolum præſens, ſed & præteri-
tum tempus ſignificat: ita & hoc

verbum, Erit, non ſolùm futurum,
ſed interdum etiam præteritum de-
monſtrat. Nam cum dicimus: La-

cius 72 itius ſolutus est ab obligatione: &
præteritum & præſens ſignifica-

mus. Sicuthoc: Lucius Titius alli-
gatusest. Et idem fit, cum ita lo-

quimur: 7 roja capta est. Non enim
ad præſentis facti demonſtratio-
nem refertur is ſermo, ſed ad præ-
teritum l

4 E Tſi verborum tempora inter ſe con-

fundenda non ſint; ut fidejuſſor in id

acceptus, quod Titius debet, non viderur
fidejuſſiſſe in id, quod quandoque debebit:

tamen communis & receptus loquendi

2 uſus diverſum nonnunquam exigit. Qui
enim legavit uxori ſuæ omne argentum,
von uc omne Ge e iod

Quod in codicillis ſeriptum erit, utrüné

iſnt

Den

.

ſodconit

ſc expoli,
uigeſain
rſbng
A* n
tenpan,l
Umonscehentu
lele, keua

(ioli eznte

iiſen tunn
alcetitn
luuſſſetn
Nud
lun lee⸗
gegintento
ſchlami⸗

flanmntie

un

2

enit,ine.

aniotun
io
gbiceern
retancdiee

crerbi 1,
1k preten

en h
lümiotarn
reterttuc:
Cicimosl⸗
lymintl
1s ſoifn
u Titn 1
eun in 6
Woaun
beomimn.
edu

Crnn
bctrn
ber uun ſin

4
3

19.

quod domi ſuæ, cum morietur, erit; Labeo
ſic expoſuit, ſi antea ibi ſolebat eſſe, non

§. 1. f. de auto & arg. leg. l. quæſitum 25. §. Fin.

F. de leg 3. Unde & quæ ibi non ſunt mor-

utique ſi caſu ib repertum eſſet. l. f uAXvi. 29.

tis tempore, ſolebant tamen eſſe, nihilo-

minus debentur. d. l. 78. & I. 84. §. legatum f. .
de leg. 1. Et quoniam per teſtamentum co-

dicilli, ſive antea ſive pòſt facti, confirman-
tur, §. non tantùm. I. de codicill. . conficiuntur .
F. eod. licet ita ſcriptum ſit: Si quid ad bhoc te-
ſtamenti pertinens reliquero, valere volo: nihilo-
minus ea, quæ ante teſtamentum ſcripta

ſunt, valere debent. I. vlotiana S. ff. d. t. Le-

ges autem novæ, quæ futuris plerumque
verbis concipiuntur (qui contra fecerit aut
qui contra faciet, aut quod contra factum.,
erit) ad futuros tantùm caſus pertinent.

I. leges 7. C. de l. Quid enim antiquitas pec-

cavit, quæ novæ legis inſcia priſtinam ſe-

cuta eſt obſervationem ?l. jubemus 29. C qui

tefſt. fac. poſ. Niſii ſpeciatim ad præterita

quoque adhiberi lex velit, quod nonnun-
quam in novis legibus exprimitur: d. I. 7.
idque vel publicæ & inſignis utilitatis cauſ-
84, vel quod negotium ſuàò naturàâ ſit ejuſ-

inddi, ut per ſe quisque ſciat etiam ſine le-

ge, quid in eo facere conveniat. Hùc per-

tinent quoque ſuprà notata ad /.8.b. t.

Qßqäq2 Les

ð
“
5

244 pralectiones ad titulam
. — — .

———

Lex 124.

Paulus libro 2. Epiſtolarum.

Hæc verba, Ille aut ille, non

ſolùm disjunctive, ſed etjam ſub-
disjunctivæ orationis ſunt. Dis-
junctivum eſt: veluti cum dicimus,

Aut dies, aut nox eët: quorum po-
ſito altero, neceſſe eſt tolli alterum;

item ſublato altero, poni alterum.

teſt eſſe ſubdisjunctivum. Subdis-

juncdtivi autem genera ſunt duo.

Unum, cum ex propoſitis finibus

ita non poteſt uterque eſſe, ut poſ-
ſit neuter eſſe: veluti cum, dicimus,

Aut ſedet aut ambulat. nam ut nemo
poteſt utrumque ſimul facere, ita
aliquis poteſt neutrum; veluti is,
qui accumbit. Alterius generis eſt,
cum ex propoſitis finibus ita non
poteſt neuter eſſe, ut poſſit utrum-

que eſſe: veluti cum dicimus, Omne

amnimal aut facit, aut patitur. nullum
eſt enim, quod nec faciat, nec pa-
tia-

1, Gdoll

“
V
tlaturt
re e ven

U.
KAen
ſorut ,a

.

droen

Vepo

Ita ſimili figuratione verbum po- bn

(in lonen

onn

fumn
1
ten lutt
im bub

Ver

Weant

ns!

itie,
anidin
rh

olian
l altenn

etda

1m. Aus

1 n

ohrs obe

un

af

de verborum Honifcatiene. 24 5

ciarurte; at poteſt ſimul & face.

re & pati.

ON 5 §HKoruM D I5 TIN CTIVA.)
Aliquando etiam conjunctiva eſt o-
ratio, ut,. cum quidam 4. C. e perb. & rer.

Lex TI2f.
Proculus libro 5. Epiſtolarum.
Nepos Proculo ſuo ſalutem:
Ab eo, qui ira dotem promiſit,
Cum consmhdanm erit, dotis filie mez
tibi erunt aurei centum, putaſné pro-

tinus nuptiis factis dotem peti poſ-
ſe? Quid ſi ita ptomiſſet, Cum po-
tuero, doti erunt? Quod ſi aliquum
vim habeat poſterior obligatio,

Poſſt, verbum quomodo interpre-
taris? utrum ære alieno deducto,
an extante? Proculus: Cum do-

tem quis ita promiſit, Cum potuero,

doti tibi erunt centum. exiſtimo ad

id, quod actum eſt, interpretatio-
nem redigendam eſſe, Nam qui
enitbemtade
cx his; quæ ſignificantur, ſenſit.

C 3 Pro-

246 pralecliones ad titulum

Propius eſt tamen, ut hoc eum-
ſenſiſſe exiſtimem : Deducto ares

alieno potero. Poteſt etiam illa

ac⸗

cipi ſignificatio: Cum ſalvâ digni-
tate meâ potero. Quæ interpreta-

tio eò magis accipienda eſt, ſi

promiſſum eſt: Cum commodum,

ita

erit, hoc eſt, cum ſine incommodo meo

F Requentes ſunt hujusmodi obligatio-

nes: Cum potuero, vel cum commo-

obligationum genere boni viri arbitrium
ſpectandum eſt; & generaliter, quoties in-

definitè debemus, id agendum, ut, quoad

ejus fieri poteſt, ſine vexatione & incom-

modo debitoris exactio fiat. l. 2. §. t. f. de
2 annuis leg. Et cum ſervus teſtamento li⸗
per eſſe juſſus ſit, ſi hæres eum non manu-

miſerit, non tam continuum tempus exie

gendum eſt, ut præcipitari cogatur hæres,
vel ex peregrinatione celerius reverti ad

manumittendum, vel adminiſtrationem

rexrum nene (ſlariarum intermittere; nec
rurſus tàm longum, ut, quamdiu vivat,
protrahatur manumiſſio: ſed modicum,

quo primùm poſſit ſine magno ine

mo⸗

D

Nodo ſe

(ſnherten

ſen mn4
iogie
nect,
llenlit
mntſen
4

1 ble⸗

tnunf
Wowd

Eenenen
itunenn
an bor
Mm
n h
E
heunt o
In ihn
npum
e
Gun
unno
lgel
iſe
eleen⸗

ulag

hoc aun
Bedudhi N

tiam ie⸗

hi

lncerpen
c,I.
1 munmmt.
unmnti

noi t

cum c
ciam.
iVrir
Atenfnuan
Nn ,

vinei

l
telil mt 6
eumtold⸗
uuntnne⸗

6
1

Gngmn

De verborum ſigniſicatione.

247

modo ſuo hæres manumittere. I. ſ peculium

20. H. fin. F. de ſtatulib. Sicut & judex non 3
ſem per tempus, quod judicatis ad ſolutio-
nem datur. quatuor ſcilicet menſium, l. ult.

5§. 1. C. de uſur. rei jud, ſervat; ſed nonnun-
quam ardGtat, nonnunquam prorogat, pro
cauſsæ qualitate & quantitate, vel perſo-

narum obſequio & contumacid. 2. F. de re

judic.

Et eleganter inquit Al. in h. 23. ſuper 4
verb. ſervum fF. de noxal, alt. non videri fieri
poſſe, quod commodè fieri non poteſt. Vn-
de pro executione rei judicatæ, nec arma 5
militum, nec libri ſtudioſorum, nec ara-
tra aut boves arratorii ruſticorum capi
poſſunt. arg. executores & Auth. ſeq. C. quæ
res pign. His enim ſine maximo, eoque

publico, incommodo carere non poſſunt.

Quod: & verum eſt, etſi alia bona non ha⸗ g
beant, modò ſpes ſit, brevi acquiſi ituros.
nam in mor4 modici temporis non eſt
magnum Præjudicium. l. ſi debitori F. de

judic.

Quin & iſtud hic tradi ſolet; id de. 7

mum nos poſſe intelligi, quod jure poſſu-

mus, l. idem lulianus, alias l. cum ſervus 39. §.

En. ff. de leg. I. quodꝗue ſine turpitudine,

dedecore aut vereçundià poſſumus. gl in
· un. an ille qui interf frat.dom. &c. in F. Nam

4

9*½

248 Prelellione: Ad tiulum

2 quæ facta lædunt pietatem . exiſtimatio-
nem verecundiam noſtram, & breviter,

quæ contra bonos mores ſunt, ea ne qui-
dem nos facere poſſe credendum eſt. text.

. notah. in l. liu⸗ 15. . ge cond. iufi.

raulus libro 6. Epiſolarum.

8 1 cum fundum tibi darem,
legem ita dixi , Uti optimus maxi-

musg, eéſſet: & adieci, jus fundi dete-
rius Fictum, non ſſe per dominum, præ-

ſtabitur. amplius eo præſtabitur ni-
hil etiamſi prior pars; quà ſcri-
ptum eſt, uti optimus maximus˖, ſt, i
liberumeſſe ſignificat, eoque ſi po-
ſterior pars adjecta non eſſet, libe-

rum præſtare deberem: tamen in-
feriore parte ſatis me liberatum-
puto, quod ad jura attinet, ne quid

aliud præſtare debeam, quàm jus

fundi per dominum deterius factum
non eſſe-..

Ententia hæc en: Et is, q qui jfundum,

uti optmus & maximus eſſet, ſe dare
ven-

(ehmeh
Vluit
i e
ütetd,
rardeten
utmtin

vengeren
at, Mett

male ten

fundiake⸗

beumn⸗

Lex 2060.

nej ceheb
ſlhemilt,
Etnin un

S

*

6

—

De verborum fegnificatiene. 249

eilta. wvendere promiſit, liberetur, ſi lberum tra-
Em dat, licet nulla ei ſervitus debeatur: I. 90 ſie-
ae pra h. t. tamen ſi hoc amplius promiſit, ius

NNdn fundi à ſe deterius factum non eſſe. non li-
beratur præſtando fundum lHberum, ſi ei
antea debebatur ſervitus, quam venditor
vel remiſit, vel non utendo perdidit. Opor-
tet enim utramque clauſulam contractui
. adjecam effectum ſortiri. I. 1. f. quod quisq,
en fur. I. ſi quis ita 129. f. de V. O. l. y. ff. de conl.
iiiinſt. Sed ſi potuiſſet ei fundo fervitutem 8⁸
d M acquirere, non tenebitur. Nec enim vi-
ful qetur deterius ius ejus facere, qui illud non
miuß facit melius. arg. I. 1.9 utrum ff. 5 quid in fraud.
eltumm patr. Et creditor, qui ius ſibi delatum, 3
ai Puta hæreditaté Vel legatum, non admiſit,
zaue nihil videtur in fraudem creditorũ alienaſſe:
0 ſicio aut injuriarum agere, atque ita credi-
nch, 1 torum ſuorum ius melius facere, non fecit,
Ne 1. qui autem f. quæ in fraud. cred. junct. d.. 1. §. .
en gtrum & ſeqq. I. non alienat. F. de R. I.
. Lexv 1I27.
Kige Calliſtratus libro s. de Cognitionibus.
„Veeeſtis appellatione tàm viri-
ne, lis, quàm muliebris, & ſcænica,
d Q⁊ꝛũ etiam

ſo traliſioe: ad titulum

etiam ſi tragica, aut citharædica-

ſit. continetur.

1 H F£ eadem probantur in . Nefir. inter
veſtem I. veſtimentum ff. de aur. & arg.

leg. Ideoque veſte legatà omnes deben-

tur, quę tempore teſtamenti legantis erant;
d. I. veſtis. etiam illæ, quæ ſutæ nondum ſunt,
ſed ſciſſæ tantùm. arg. lI. cum aurum 19. S. in-
2 fedti, eod. fit. Illud notandum, veſtiario

cuipiam legato vel pro miſſo, geberi ſecun-
dum conditionem & dignitatem perſonæ,

& habit4 conſuetudinis loci ratione. l. ſed

ſ ꝗuid 11. J. ſußf cienter ff. de uſufrudt.

5 in ſcenàâ ſive theatrô ludendi grati utimur,
de quâ in d.I. ſed &ſi quid §. proinde. Luc. de
lenne in l. un. C. nulli lic. in Kenu elu n

Tex 125.

Vlopienus libro 1. ad Legem luliam & Pa-
piam.

Spadonum generalis appell.

tio eſt. Quo nomine tàm hi, qui

naturà ſpadones ſunt, item thlibiæ,

thlaſiæ; ſed & ſi quod aliudò genus

ſpadonum eſt, continentur.

ScNIGA) Scenica veſtis eſt, qui?

Licet

P la
1

ürilixß⸗

fun

ffere
ſberi 4

Lum!
Eumen
ſinnn
ſbe
fnin
lherrie
e 4

N N

. orunn

Uin II

Dee verborum ſigniffcatione. 251
arole V lcet in nuptiis non corporum copula- 1
tio, ſed animorum conjunctio potiſ-

ſimùm ſpectetur: I. cui 25. f. de cond. & de-

lwktlin monſt. tamen ob ſobolis procreationem ſi-
6 mul qudq; inſtituuntur, Unde in ſpadoni- 2
nus eeden. bus, qui non temporali aliquo vitio, ſed
gneon perpetuo & naturali defectu procreare
ondunin non poſſunt, nuptiæ & dos, & quæcunq;

une has ſequi ſolent, nonintelliguntur. t.t. extr.
un /Nn gefrig. & malef. l. ſi ſerya 39. §. 1. F. de jur. dot.
mnm Pex 7299

enhhn Qui mortui naſcuntur, neque
rniuinn procreati videntur, quia nunquam
e liberi appellari potuerunt.
Se 4

Tſi poſthumus præteritus teſtamen- YI
—◻tum rumpat; §. poſthumi I. de exhæred.
lib. tamen, ſi mortuus naſcatur, non rum-
lunfle pit. per texæt. hune & l. poſthumus fj. de injuſt.
rupt. & . I. 2. l. 3. C. de poſth. hæred. inſt. Quod 2

„a ſi vivi naſcantur;, ſed tales, ut per naturam
len ſupervivere non poſſint „pro mortuis ha-
un bentur. arg. I. uxoris C. de hered. inſt. Alciat.
entbln bic. Nonnunquam tamen illi quoque na-
N torum loco ſunt, veluti ut ius trium libero-

r rum mater habeat, nec enim eſt, quod ei

22 praledtione ad miulum

—

imputetur, quæ, qualiter potuit, ſtatutisle. -

gis Papix obtemperavit: neque id, quod
fataliter acceſſit, damnum matridebet i in-

4 jungere. arg. l. i35. infra. h. t. Conſiſtebat

autem, ut hoc obiter adnotemus, ius iſtud
in his præcipuè: ut mulier vivo patre te-
ſtamentum condere, & rem ſuam ſinetu-
toris authoritate adminiſtrare poſſet, quod
jure antiquiore non licebat, ut ex Plutar-
cho docet Hotomannus: & ut viri ab omni-
bus muneribus civilibus, quæ patrimonii

non eſſent, excuſarentur; I. 2. f. de vacat.

mun. & ut à tutelis & curationibus immunis

eſſet, qui tres liberos ſuperſtites haberet.

Hl. I. e extuſ tut.

Lerxr 130.
Npianus libro 2. ad L. luliam & Papiam.

Lege obvenire hæreditatem,

non impropriè quis dixerit, & eam,
quæ teſtameno defertur: quia lege
duodecim tabularum teſtamenta-
riæ hæreditates confirmantur.

On hkoc vult: teſtamentariam & le-
NALgitimam hæreditatem eandem eſſe. ſi
enim idem eſſent, cur haberent diverſa no-

mina ? l. i ilem 7. C. de codicill. ſed hoc tan-

ireo

3
—
lam: ein

kegitinn

o nd
gletuke fe
Ee
ſmenzl
eniſn
Ateluden⸗
Nl,t, de

mn au

ggimah
hnlrn

lcet

ſlhims

Cümertene
intimd

icdlunee

munl
Hnti
1, Ccon
Uaſenen
li keibn
Nteenuri
n

S

emns,imsi

nofrt⸗
lun irl.

reſple,gl
Nn
t ninabonnd
Mninen
15⸗l
ndasuman
alins n⸗

2

Zeecicutan

rl, Kenn

=☛
= .

ve gerlorum ſ enif catione. 23

4

e

tum: etiam teſtamentariam recte & & vere
legitimam vocari poſſe, etiam ſi conſueru-

do loquendi ſit in contrarium. Plerum-

Z —R

2

que enim legitimam vocamus eam, quæ ab

inteſtato defertur: l. quidam, ibi, uterg omiſ-

ſoteſtamento legitimam adiit hæreditatem ff. ſi

quis omiſſ. cauſ. teſtam. teſtamentariam, quæ

ex teſtamento. Quod & in tutelis obſer-

vatur. t. t. de teſtam. tut. & tit. de legit. tutor.
Multum aurem inter utram que intereſt.
Legitima hæreditas tantùm proximis de-

fertur, & perpetuò eodem modo; quia lex,

quæ defert, perpetua & uniformis eſt: l. 2.
Slegitima f. deſuis & legit. hær. illa quibuſvis,
etiam extraneis; l. extraneis C. de hær. inſt. &

diverſi modé. pendet enim à mutabili homi-
nis voluntate, quę ambulatoria eſt ad extre-

mum uſque vitæ ſpiritum. lI. 4. f. de adim.
leg. cum ſimil. Veriſſimam tamen eſſe pu-
to, & comprimis notabilem Alciati hoc
loco ſententiam: eum, qui ſi bi & legitimis
ſuis hæredibus ſtipulatus eſt, videri tàm de
teſtamentariis, quàm de iis, qui ab inteſta-
10 ſuccedunt, ſenſiſſe: & vocem, legitimos⸗
naturales tantùm ac! ſpurios quam vis legi-=
