ritate, creditur: nam quod animi

aun

dr!
ticio ſi
ecellariaet

tenco ſin

.

X.
fanumacci
(enntutadlit

(eiderecit⸗
innectedh
tlnigemn
iheret,nbl
tnobloeng
nn huns ob
hun geg

.

Multer o

Uhortte N

ne.lten
D

er .

t non
Wäpr
Ken
mtaüge
ni
u

(orb

DIe

. .
N 1.)1

, Rberalnee

„ lee “

Vonutu tdl
0

en
1
J4 . 3
1
uegne n

1

1 *
n auert⸗

irun
nni

Auhel

„ 4 5
olteronk

ð

DE REG;uLISINRIS.

judicio fit, in eo tutoris auctoritas
neceſſaria eſt.

W X hoc infertur, pupillum nec promit-

tendo ſine tutoris authoritate l. quod
pupillus 41. F. de condicét. indeb, nec mutuam

pecuniam accipiendo l. pupillus 59. f. de O. &

A. ne naturaliter quidem obligari: eundem-
que ſi hæreditatem ſine tutore adierit, ſol-
veritque creditoribus, repetitionem habe-
re; ſiquidem nulla eſt aditio. l. more ff. de ac-

quir. hared. nulla, id eſt, ne naturaliter qui-
dem obligans, ſiquidem ęquitas deficit, uni-
cum hujus obligationis fundamentum. I.
Stichum: 95. S naturalis. f. de ſolut. Porrò

natu raliter obligari pupillum ſine tutoris 3

authoritate promittentem tradit l. 7. in fin. ff.

de norat. l. cum illud 25. F. beres ff. quand. dies

leg.l. in numerationibus. 44. f. de ſolut. I. fin. f-.
de inreiur. Et ſi quidem locupletior ſit pu-
pillus factus, dubium non eſt, quin eatenus

teneatur; l. 3. F. commod. l. 3. S. pupillus ff. de
neg. geſt. non quidem propter obligatio-
nem, ſed propter rem, quam poſſidet alie-
nam. Sicut generaliter, quoties ex re ve. 3
nit obligatio, tutoris curatorisvé authoritas
aut conſenſus nihil operantur l. furioſus 26.
F. de O. & A. Sunt enim injuſta lucra poſ-
ſeſſoribus extrorquenda, per reg. iuris Facit l.

40 PRAIBCIIONMHS 4 TIruru

4 ſel pupili. 66. ff. de ſolut. Sed etſi non . t .
cupletior, adhuc tamen naturalis eſt aliqua⸗-

tenus obligatio: quam diverſo ſi ignificatu

capi pro materiæ & argumenti varietate, ni-

hilvetat. Itaque hactenùs obligatio valet

ſaultem naturaliter, ut fidejuſſor teneatur: I.

qui teneri non poteſt, ſi nulla omnimodò-
conſiſtat obligatio S. 7. ibi, civilis an naturalis,

Inſt it. de hKdeiuſſ.l. l. 6. in fin. f. ed. Quin eti-

aut ante factam ſolutionem ratam habue- aint

rit, hactenus quoque naturaliter obligatum
exiſtimem ut repetitionem non habeat. l.
6 naturaliter 13. in fin. f. de condict. indeb. Etſi

adverſus hoc quandoque in integrum reſti-

tutioni locum eſſe, tentari Poſſit. Vtique
enim promtiùs huic ſuccurri quàm minori,
qui major factus ratum habuit, de quo ſan-
cita eſt l. 1. & 2. C. maior falt. rat. hab. ra-
tio eſt exl. Fn. C. ſi maior fact. alien. verſ. cum

autem. ubt quò gravior eſt nullitas, eò leviùůs
Nam alie-

S& lentiùs pe ratur ratihabitio.

nationis à minore nulliter factæ (urpote ſi-
ne decreto )ratihabitio inducitur ibi qufa-
quennio; ſi verò per modum donationis
fa &a fit; etiam cum decreto: requiritur de-
conmum vel vicennium adinducendam ra-

tihabitionem; nimirùm, quia hæc nullitas
. gra-
S2.

de N

pasnnne

fmuret li⸗

ſaufelettimci
ulſels innr.
wlofalen relt
WLind
ſi pupillus 127. F. de V. O. d. l. fin. f. de iureiur. kiundt
honil na
Ghraue nul,

Uentunfuern
am ſi major fact demùm ſolverit pupillus,

ilenn inen

unhezoren
ielzen .
uncennim

Elire uulmn

ui Gun N
nar NN
ndeh
eſt min
Wtrem ha
mmnſoſure
gunreliit
fnenf
Carndne
Ghtenn
ſit c,
in Ile

d n

—
Rtelunk
lnnundtin
dreth nn
menimert
enugchiemt
Vezrme
Alafe
Anchonir
di cniitnuut
ſ
inſlri
onen un
ruriroin
ohen dontt

n1 nt
Einilteorn

1 N
oſſe .
Calen,

bautN.

in AuN

, 6
,AA

1 (eSrCUN
G NeY

-Rm

uhtio⸗ M,

n.

462

0

DE RHuIIS IuRIS.

gravior eſt illà alterä. At minoris contra- Z
ctus valet tàm civiliter quàm naturaliter; I.
in cauſſa 16. in pr. f. de minor. pupilli neutro
modo valet, vel ſalté non civiliter: per ſuyra

dida & d. l. in cauſſæ. nihilꝗque aliud operari

poteſt majoris facti ratihabitio, quàm utre-
ſtitutionem excludat; eadem tamen in per-

ſonà pupilli majoris facti, hoc operari po-
teſt, ut quæ nulla omninò, aut certè natura-

lis tantùm fuerat obligatio, nunc omnimo-
dò valeat, ſine tamen reſtitutionis præjudi-
cio, ut in ſimili argumentatur eleganter

lohannes, quem Acèurſius ſequitur in l.. in

Fin. & l. 3. in pr. F. de pat. Maximè cum non
tàm certâà animi comprobatione, quàm fa-
cilitate quadam juvenili, ac pudore ever-
tendi factum proprium ejusmodi ratihabi-
tio, aut promiſſi ſolutio ſubſequi ſoleat. Si-

milis planè eſt di ſputatio ex l. z3. C. de in in

tegr. reſtit. min. in quà contractum à minore
curatorem habente, ſine ejus conſenſu ini-·
tum, ipſo jure nullum eſſe traditur, ut in in-
tegrum reſtitutione non ſit opus. At in I.
duberes io/. F. de V. O. aſſeritur, eos poſſe ſine
curatoribus ſuis, ex ſtipulatu obligari.
Quem textum malè ſic accipi, ſine curatorib.
ſuis, id eſt, non habentes curatores, ſecundum

gl. ibi, apertius eſt, quàm ut probatione e-

Seat. Iſtuc verius, ut opinor, etur,en „
ditie

46à PRELECTIONESAD TITuLuIN

ditiones quidem aliaſque alienationes, ſine
curatoribus à minore factas, ipſo jure nul-

las eſſe, idque propter odium alienationis t.
t. C. de reb. min. ſine decr. & profuſam hujus

ætatis in hoc genere facilitatem: cæterùm
alios contractus non perinde nullos eſſe;

veluti ſi ſe ex ſtipulatu obligaverit, ex ratio-

ne ſcilicet l. quod ſi minor 27. S. non ſemper ſ..

de minor. ne eadem operâ omni commercio
ipſis interdictum videatur, cum magno
ipſorum incommodo, ſi fortè perege agant

ſtudiorum cauſsà.

Lex 190.
Celſus libro 24. Digeſtorum.

Quod evincitur, in bonis non

noſtris eſſe videantur, quod ad multa
pertinet, de quibus ſummatim in l. benorum
29. ff. de V. S. mentio facta eſt; hanc tradit
Modeſtinus regulam in l. rem in bonis. 12. f.

eſt. M”MVM
1 C Vm quæritur „quæ nam res in bonis

de acquir. rer. dom. ſcilicet illas quarum no-
mine, ſi poſſideantur, exceptio; ſi amittan-
tur, actio competat. Non itaque habetur

. „ N. „C .
2 ratio, evinci res poſſit, nec nẽ. Et ideo res

emta, etſi venditoris non fuerit, nihilomi-

D RI

wirrrn

unbonisemt

eercumnon
Ul tenenturre
lecl uutaxt

(Elurentgll

Elinrinten
eotebteckiber
Korenenpe

(vonine, di

1greunns.

(ts, Ain

alumjudien

(agertton
Alien
ponnt g⸗

metſiclone

udlicvot
ud,lh
uſiſ hee
(ſltis, e
hnt
lnitum
llcot⸗ ſe

.

Min

(fe
(rtoin
io vethe⸗
Welcile
aion

MN 6;
TINIn DE RE GuIIS IuRIS. 46

—

eAennian

— .
— n

e nus in bonis emtoris cõputabitur; hactenus
Nu lenn ſcilicet, dum non evincatur. Meritò: cum
nn ate ee. 71: . D
n non teneatur venditor rem emtoris face-

4 onln bein . .
Ehmlut re, ſed duntaxat evictionem præſtare: per

unun pulg. I. ex emto 11. in pr. f. de act. emt. Ergo

neE S& ſi interim rem alienam eſſe compererit 3
Vorſe Nfe, . 4„ . 4 .
Aeneat, emtor, redhibere tamen non poteſt, fed evi-

ſinße ctionem expectabit, d. l. 11. ibi; tantum evi-
nni Qdionis nomine, niſi hoc actum ſit: Bart. in d. l.
,en . §. is qui vina. Etſi ob caducitatem ven- 4
nieps ditoris, ad inopiam vergentis, ſimilemvé
cauſſam judicis officium implorare poſſit ut
quaque ratione ſuæ conſulat indemnitati;
1 aut ſi ſciens venditor alienum vendidit
ignoranti, quod notandum eſt. nam etiam
, ante evictionem habet actionem ex vendi-
ubonsn t. ad id, quod ſuâ intereſt. lI. ſervum 3z0. §. ſci⸗
ens iunct. l. 4. pr. F. de ad. emt. I. ſi ſervum 25.
tusm ſeq. f. de evidt. Similiter bonis certi lo-
n civenditis, etiam quæ evinci poſſunt, præ- 5
1 ſtda ſunt: & cum ſucceſſioni bonorumre-
Aα nunciatum fuerit, hæc quoque contine-
ebu n. buntur. Econtrà non expectatur evictio &
I ſecd ſtatim agi poteſt in ſpecie l. ſi hominem.
gennH 6”9. f. de ſolut, ad quam præſens regula ex in-
E ſcriptionis ſimilitudine referenda eſt, Ra-

7

ele tio verò ejus petenda ex l. 1. F. de noxal. ack.
li ingde ſcilicet, ꝙ reus non condemnari ſolet
H ed actione, ut noxæ dedat; ſed ſimpliciter,

4A464 PAXIHCTIONBS AD TITuIIIMK

ganmmanmmne

ut damnum ſarciat : condemnationem

tamen hanc, poteſt noxæ deditione evitare.
quod ut poſſit, debet eum, quoad ſe, plenè
actoris facere; itemque cavere de evidtio-
ne ob ſuum factum contingente l. 10. iund,
l. 11. eo ld.

Lex 191.
Celſus libro 33. Digeſtorum.
Neratius conſultus, an quod
beneficium dare ſe quaſi viventi
Cæſar reſcripſerat, jam defuncto
dediſſe exiſtimaretur? reſpondit:
non videri ſibi principem, benefi-

cium quod ei, quem vivere exiſti-

mabat, conceſſiſſet, defuncto con-
ceſſiſſe; quem tamen modum eſſe
beneficii ſui vellet, ipſius æſtima-
tionem effſe.

VI atum eſt beneficia Principum

pleniſſimè eſſe interpretanda; l. pen. ff

de conſtit. princ. atque ita, ut ſint permanſu-

ra: c. 16. de R. I. in 6. eò quod auguſtam libe-
ralitatem ac munificentiam non oporteat
menſuràâ communiac ſtrictàâ metiri l ſanci-

mus j g. in pr. yerſ. exceptis. C. de donat. & cor-

rum-

1.

funpet benet
Utnniot,
Ulinetamen
lat, nonalt

ſelenon Pre
nturl ner
Al ſaen
Y
icneelhoi

7 unt an
Ur Uht

X

.)). ch⸗
ilmihuene
( net heno

Uerire nr⸗

Miuncelee

Mnseremtn

flogtin

khertinen
6

int erſſti

. 1

Antuperſa

lirtbznun
to nee

Pentheil
emi
inſeonin
E

D RFGuIIS IuIRIS. 46 5
Chlenun rumpat beneficii majeſtatem arctior inter-
llinn B Pretatio. arg.? A quando C. de bon vac. l. 0. Ple- 2
n,Alie niſſime ramen hactenus, dam de ſuo con-
rere (cdat, non alteri ins ſuum auferat, quod
tipelel velle non Præſumitur:. impuberi 40. F.d. ad-
nin. tut.l. nec anus C. de eman. liber. h 2. verſ. non
Facile. ff. de natal. reſt. l.2 § meritd. S. ſ quis
principe f. nr quid in loc, publ. Vnde Princi- z
pis conceſſio in dubio potins donatio præ- .
ſumitur, quàm feudum, quò maſjor ſit libe-

—

Nn

lne,e⸗ ralitas arg. c. 1. exty. de donat. Cephal conſ . 369
eLum. 37. (um ad augendum tendat, non
gul D ad diminuendum, i. in. C. de præpeſ. agent. in
n de eb. nec treno ſit ſubjecta, l, pen. C. de don.

ue thn inter vir. & axòr. Porrò hane liberalitatem 4
epen de in eum collatam, quem jad tunc rebus hu-
Firere manis exemtum eſſe ignefavit Imperator,
Leigocne⸗ etſi alioquin talis eſſet, ut ad hæredes quo-

4 que pertinere deheret; his tamen non pro.
AII . . .— „* -
ficere exiſtimavit Neratius: ſcilicet cùm
in eyus perſon , cujus, potiſſimum intuitu

facta eſt, nunquam conſtiterit, & principali
„dublato, nec ea quæ ſequuntur locum ha-
c li beant. 1. eum yrincipalis, cum ibi not. f. bh. t.
rend,, Hoc in dubio Alioquin ipſum Princi.
nen pem eſſe dehere ſuæ liberalitatis interpre-
el eem. arg. I. ſin. 5. 1. verſ. deſinimus C. de leg. &-
conſt. princ.

ni Eit autem ex hic lege cumprimis ad

N

466 Pa FIERCTIONES AD TITuIUM

imitationem notanda ſumma Neratii pru-
dentia ſimul & modeſtia, ac reverentia erga
ſuum principem: qui de jure conſultus
reſpondit quidem, ut debuit, ex animi

asbe

—

ſui ſententiàâ; ſic tamen, ne minimum qui-
dem derogatum aut præjudicatum vellet

authoritati ſui Principis. Hic eſt verus &
legitimus modus tùm conciliandæ, tuùm
conſervandæ Principum gratiæ. Vnde

tàm charus fuit optimo & laudatiſſimo Im-

peratori TPrajano, ut eum ſibi in imperio
ſucceſſorẽ deſig
& ei aliquando dixerit: Commendo tibi Pro-
vincias, ſi quid mihi fatale contigerit.

Lex 192.

Marcellus libro 29. Digeſfiorum.

Ea, quæ in partes dividi non

poſſunt, ſolida à ſingulis hæredi-
bus debenrÄůYur.

H

actus, via &c. Et ideò ſiis, eui via debe-

Latur, deceſſerit pluribus hæredibus reli-

ctis, ſingulis in ſolidum debetur, nec cogt
poſſunt, ut per unum duntaxatutantur ſer-
vitute, vel diſcretè alternis temporibus,

aut

1

gnarein animum induxerit,

Vjus generis ſunt, libertates, itẽ iter,

D5

unm enn

mer inter
ollitnendo
or uber⸗

neopomin

ſelen anen
Cin eo etia

lünebligern
liio Me
Ere Mero,
bunmnt hoet
Pbet,eleue
tant I

ſerre
uemen

e e
. ulg

Wcbennt.

IIN
—,—

1R 1
umm Neng

1rkeſtrnn
debitor liberabitur ſi cæteros impediat;

4 1† . „
ce een
1 4 14
(edon, Ac
„141 1
4
†* 6
§. Heet a
* ſ

ℳ1 4
ſſe .
MN.

agm.
Immwemm

4
wI NSNe
dtI n

CuumahV

Anfnt

N
ligiſun.

42

ello
Hetunhe

4.

Gtomm

ten

2

467
aut per intervalla: nec rursm uni horum
conſtituendo præſtandoque ſervitutem,

DE REGuIIS IuRIS.

—

quin eo nomine ad intereſſe teneatur l. hæ-
rvedes 25. S. an ea. f. fam. erciſc. Cujus effe- 2
ctus in eo etiam apparet, quod etſi eädem
re pluribus hæredibus relictâ . ſinguli pro
parte tantùm hæreditaria teneantur, atque
adeò cæteris deficientibus, aut non adeun-
tibus, is qui ſolus adivit nihilò magis in ſo⸗
lidum obligetur; puta ſi cui centum eſſent

à Titio & Mævio hæredibus legata, defi-

ciente Mævio non amplius quam yo. de-
beantur: hoc tamen in indiviſis ſecus ſe
habeat, adeoque & ab uno ex hæredibus
adeunte, via legata vindicari poſſit in ſoli-
dum l. ſn. H. de ſervit. leg. Pariterꝗ; quod ;
ad opus Civitatis faciendum relictum eſt,
Beſ gkentafa d in ſolidum obli-
Rdeitsmmiſſa. 11. S. pen. F. de leg. 3. ſic

tamen ut unius ſolutio cæteris proſit, non

autem ut ſinguli nihilominus ſolidum præ-

ſtare debeant. d. l. pen. & d.l. hæredet. S. contra.

Quod ideò inductum eſt, quoniam hujus
modi rerum per partem nullus eſt ulus, &
facilè prorsùs eluderetur, ac evitaretur pra-
ſtatio, ſi cuique liberum eſſet pramiſſione

ac proteſtatione nudà defungi per ſe mo-

ram in parte ſuà præſtandâ nullam fore,
Gg 2 dum

4 e% PRALECTIONES AD TIITuIUIM.

dum per cæteros mora non fiat; quorum
tamen ſive tergiverſatione, ſive abſentià

abutatur, ne ipſe quoque ſolvat. Idemque

eâdem ratione in ſtipulationibus faciendi
vel non faciendi obſervatur, ut cohæres
etiam ex cohæredis facto teneatur, quam-
vis, quod pra ſtiterit, familiæ erciſcundæ

judicio à coha rede conſequatur l. 2.5. item

in facto f. de V. O. Facit l. ſtipulationes non divi-
duntur 72. ff. eod. t. I. 3. F. de ſervit. leg. unde

& hæc lex deſumta eſt. Porrò quod in I. .f.
de ſervit. leg. quam huùc pertinere & inſcri-

ptio & materia communis argumento eſt,

Modeſtinus tradit legatum viæ in unãâ per-

. . . . . .
ſonà interire ex perſonâ alterius; cum po-

tius ex perſonàâ ejus, cui competebat, alte-

ti quoque prodeſſe debere videretur, ut va-
leat magis actus, quàm pereat; l. quotiens f.
de reb. dub. multisque prodeſſe potiùs con-
ſtitutum in perſonâ unius, quàm nulli, arg.
b. reg. & I. viæ. f. de ſervit. Illud non ita acci-

pio, ut prorsùs intereat legatum viæ, etiam

in perſonãâ ejus cui legatum eſt, ſed ut vin-
dicare tantum ſervitutem non poſſit, quòd
hæc vindicatio etiam ſocio profutura eſſet

contrà voluntatem defuncti: cæteràùmipſe

iturus, hæresvé ejus repellat exceptione

prohibiturũ, ne ſervitute utatur; aut etiam

0 –—
.
1

5
obeio jucicit
untiel poſ
Denge
E uniut ddl
(unteutate
abethn

4

unnbar here

m hlelge

R

lted
erzrion

((ne,

Uünue

ſirt
Hn i
Reilus
Cpet A
meli⸗

.
endrem
lerire lns

Alfneh.
. eünune
4 iſgure
ſerſnnf
ſaer.
ed non

4 mun

—
on tu an
nne, dne rt

kſolrn An

uut, uclrt
tenenie

aun.
HalinnH

li

/
001

uß

onb

sann

kerins; dn
onpettin
eſicetenn

en;

3
6

eell

umub
nplt⸗

. .
1

mwſm

4

arm,

te,

,

1 . 7
ertlnekene

DE REGuIIS IIRIS.

46⁶

officio judicis tueatur, ut ſine impedimen-

to uti eâ poſſit. “MUMD
Denique notandum arg. huius I. plu.
res unius Vaſalli fiios omnes tamen in ſe-
lidum fidelitatem jurare: Cuchal. hic in ad-

dit. ad Dec. etſi non è diverſo unus Vaſallus

omnibus hæredibus Domini fidelitatem

juret, ſed eligat.

In re dubiaâ benigniorem in-
tetpretationem ſequi, non minus
juſtius eſt, quàm tutius.

Eſumta eſt hæc regula en l. 32. ſ. de his

ſemper in dubiis 16. & I. rapienda /6 80. h. t.
Hic illud adjici & tractari non incomo⸗=
dè poteſt: An teneatur ordinari4 peœnàâ Le⸗
gis Coôrneliæ de ſicariis, qui occiſur Titiũ,
Per etrorem occidit Sempronium? quæ ve-

quæ in teſt. & del. & declarata ſuprà in I.

hemẽter hactenus ab Interpretibus agitata

quæ ſtio eſt: & quãvis in utramq; parté non
defint authoritates, affirmati va tamen à ple-

riſque defenditur; ex l. eum qui nasentem 18. F.

injuria fl. de injur. & I. 1I. pr. ff. ad L. Corn. de

ſicar. Ego quidem de veritate affirmativæ

tiva

Eg

–—

adeò non dubito, ut etiam putem pro nega-

470 PRELECTIONES AD TITuILuIM

E *&

tivâ nullam probabilem dubitandi ratio-

„nem extare. Quod enim de errore affer-
tur, qui dolum excludat, leviuſculum eſt.
Nam percuſſor non erravit in occidendo
homine, licet erraverit in occidendo Sem-
pronio.
non adverſus eos, qui hunc vel illum dolosè
interfecerint; ſed qui hominem. Vt &
lex divina in ſpeciem hominis, non in in-
dividuum lata eſt. Qui hominis ſangui-
nem (qualis-qualis ille ſit, ratione indivi-
dui, ſive rex, ſive bubulcus) fuderit, ejus ſan-

guis per hominem fundatur. Verum au-

tem eſt, percuſſorem habuiſſe propoſitum
humani ſanguinis fundendi, & illud propo-
ſitum dolosè executum eſle.

& citra omnem errorem ſe legi fecit obno⸗
zium: nec quicquam patrocinari ei debet,
quod alium occiderit, quàm quem volebat.

Nec cavilletur aliquis, has eſſe inanes ſub-
tilitates. Satis enim conſtare, ſpeciem ho⸗

.* . * „ „ 4 — 4 =è ,—. .
minis occidi non poſſe, ſed individua: ideè

legem ad individua reſpexiſſe. Reſpexit

ad individua, non tamen ad hoc individu-
um, aut ad illud; ſe ad individua, tanquam
ad ſpeciem. Alioquin ſi ad hoc individuum,

quatenus tale, ſpectaſſet; ſpectaſſet ejus
qualitates, quòd occiſus percuſſoris fortè

parens fuit, quod princeps, quod magiſtra-

tusz

6

Caterum lex Cornelia lata eſt

Mingpicen

Ita directèàè

D5

mrmramr er

ude. Fed
Oneerueles

Unllintiastran
Niecis ⸗
ſiin homin⸗
Alerumm
toenn
lnt,neque⸗

ule Ran
eherluspetr
Uünſolcere,

Ppret,i

lngin
Gaßzle ne⸗
eAbrelkire!

ſüumngun
Nnlclordo

fun ali
ertenc⸗
un ee;

des
Rätmlen

J
nſllfne
i,
ſ nger

An
onetran

DIInn pr·f 'REGUIISIuRIsSs. 471

— — —
nin tus &c. Sed apertum eſt, in lege Corneli4
nen, omnes æquales eſſe; & propter dictas cir-
kim cumſtantias tranſitum fieri ad alias leges, de
thoun parricidis &c. Patet ergò in L. Corneliâ?
inh ſpeciem hominis ſpectari.
Cid Arlterum hujus rei argumentum eſt, 4
uInd quod hoc & ſimilia judicia & crimina publi⸗-
um IIca ſunt, neque concernunt privatorum in-
ni s tereſſe. Si, qui occidendus erat, vellet age-
nmi re adverſus percuſſorem, & illum ad ſuppli-
iri Ccium poſcere, quaſi ſe occidiſſet; ridiculè,
Mit, Ut apparet, ageret: ſi occiſi parentes aur
m propinqui capitis eum accuſarent, quèd fi-

Nemg
knd lium, propinquum ſuum &c. dolosè occi-
Kiluin diſſer; ille merno errorem prætenderet.
Sed ſi vel hi, vel iſti agant, non quatenus ta-
D les, ſed tanquam quiliber, quòèd ſic homi-
nem dolosè occidiſſet, nullà exceptione ju-
ſtà ſe tueri poteſt. r
den6 His conſequens eſt, præſentem le 1
„am gem, ut & alias ſimiles I. fadtum 5. § fin. h. t.
tue hùc trahendas non eſſe, ubi nec factum du-
e binm, nec ad mitigandam pœnam cauſſa
ſfaſfficiens eſt: ne per miſericordiam intem-
peſtivam legum miniſterium n egligatur. c.
unt non fruſtra e non eit orudelis & trib. ſe4. . non
vini⸗ eſt innnocentiæ 24. 4. 35.
il, H An igitur nihil intereſt, erraverit an &
c⸗ non erraverit percuſſor? anne prorsàùs nul-
Gg 4 ls

5

47 à2 PALECTIONESAPDTITUILuIMA

—

lus hujus erroris effectus eſt? Eſt ſanè, ſed
id in aliam quæ ſtionem incidit. Aliud eſt
enim quærere, utrum, qui alium pro alio
occidendo erraverit, puniatur ac ſi non
erraſſet? aliud, an teneatur tanquam ſi-

carius lege Corneliâ ? Finge percuſſorem

voluiſie Titium occidere, & in obſcu-
ro noctis occidiſſe Sempronium pa-
rentem fuum. Hunc non utique ut
parricidam, puniendum putem, ſed lege
Cornelià ut homicidam. Hominem oc-
cidere voluit, & occidit: patremn occidit qui-
dem, ſed non voluit. JJ

„ Interim dictas Il. ad hanc affirmati-
vam parum roboris aſterre arbitror. Nim

quod ad f. 1. F. de ſicar. attinet, ſi quis ſe

fundet in eo, quod etiam is ea lege teneatur,
qui cum telo ambulavit tantùm, hominis
necandi cauſsà, etiamſi neminem læaſit,
apparet hanc quæſtionem plané ine

ptam fieri. Quid enim intereſſet, erra-

verit, an non erraverit in occidendo, qui
.—— . P.
capite mulctaretur, etiamſi neminem oc-
.— . . .
§ cid ſſet à Quaaquam ego valdè dubito,

4 à
an omnium eorum, quæ lege Corneliã
comprehendebantur, capitum par pœna

fuerit. Totam legem pericriptam non
habemus: & ratio ſanéè dictas, gravius eſſe
ſceleratum propoſitum effectui datum,

quâm

N.

Cvim non

Popte ſca⸗
tvcinem &

uum armorn

ſen tamen c

Kerenlter,
lule e e
Eee
uki rern

fEkfur.

(Altererbe
ribjurian
cwyereuti
(Kolemel

cüdinſin

AUinner

1otn
Ie,c
quian
D ini

õ 1

Hü qum non datum. Pone tamen, fortaisè 3
d MIA propter ſicariorum ejus temporis & mul-
GUmh titudinem & audaciam, etiam ſolam no-
mirrtin ziam armorum portationem fuiſſe capita-
Iem, tamen conſtat id hodiè non obtinere
geln generaliter, licet quandoq; fiat capitalis:
Ande Itaque ex lege vel abregatà, vel derogatâ
mu fruſtrà argumentum ducitur. D”
n n DWD Æ què nihil ſubſidii video in l. 18. §. 32. 0O
u . de injur. Puto enim agi ibi non de reali,
Hrm fecd de verbali injuriö. Nam ſi Titius mihi
cenumn per injuriam inflicturus colaphum, Mœvi-
uunm percutiat, quem me putat eſſe, non vi-
o deo, quemadmodum mihi competat, aut ad
b quid, injuriarum actio? Non poſſum illam
ene, 2ſtimare, quia nihil paſſus ſum. Ad pœ-
er nam ſi agam fiſco a pplicandam, adhuc dice-
Lur, me nullam injuriam paſſum efſe. At
ink ſi Titivs Mævium proſcindat convitiis,
3 gquem me purat eſſe, eo ipſo „quòd errorem
ſuum prætendit, fatetur, ſe mihi injuriam
feciſſe: quia ad ejusmodi injuriam nihil re-
mui S fert, præſens ſim an abſens. Verba inju-
rilrgola ſunt dolosè adverſum me prolata;

* quanquam in hoc tantùm erraverit injuria-
i “ tor, quod putavit me ipſius convicia audi-
inn re, cum alius audirer. Indé textus non ei,
t qui audivit, & in quem directa fuerunt ver-
en ba iniurioſa, dat actionem; ſed mihi, adver-

*

—

474 PRELECTIONES AD TITuILüUM. Dr

piam mrerr m

ſusquem dicta erant. Quod ſi realis fuiſſet elheuuntf.
injuria, utique paſſo injuriam non debuitt iberetint

denegari injuriarum actio. Eſt enim ab- izennri
ſurdum, me propter errorem mali, doloſi & gingidr
contumelioſi hominis impunè injuriam Eenractio
11 pati. Præſuppoſito ergò, quòd ibi de ver- preſi
ban injuriâ agatur, palàm eſt, ad caſum pro- Uelenn⸗
poſitum homidii nullum argumentum du- Denign
ci. Nam verbalis injuria in alterum perfe- ti, nond
cta & abſoluta eſt, licet non audiverit. Atho. mgeb eſ

micidium in alterius perſonàâ perpetratum tibab
non eſt.

Pumeumne
. lufc
Celſus libro 38. Digeſtorum. hi
Omnia ferè jura hæredum pe- ſbin
rindè habentur, ac ſi continuò ſub irückin
tempus mortis hæredes extitiſſent. ein
B nunt;
1 Enſus eſt, aditionem retrotrahi: quod hres
& generaliter ac ſine exceptione ſupra tenit
traditum eſt, ad l. omnis hareditas 135. t. Cæzez- Aiele
terùm rectè hic additur, fer?. Nam & mul⸗

2 ta conſumta à poſſeſſore hæreditatis non
repetit verus hæres (æſtimationem Puta,
quæ repetiturus erat rei vendicatione,
protinus ecxtitiſſet hæres l. eti 25. 5. conſu-
luit, cum tri b. ſeqꝗq. f. de petit. haæred. I. nen 4

duun
Nüneiii⸗

4
elddng
1

bi em

1

fmin

erec,

oN
15 N

4
6
o
16

AE
9 ℳ

NNu

nen
tin⸗

,66*

7,
/0

DE REG⸗uLISIIRTIS. 475

verberatum.15. S. n. . de rei vind. Itemque 3

filius hæresinſtitutus, & poſt mortem teſta-

toris emancipatus, hæreditatem adeundo

ſibi acquirit, acquiſiturus patri, ſi retrotra-

heretur aditio in mortis tempus, quo ſub
poteſtate fuit l. non dubium C. de iur. delib.
Dec. hic. num. &.
Denique, quod procurator ejus, cui 4
delata, nondum tamen ab ipſo adita hæ-
reditas eſt, ejus nomine judicium intenta-
verit, ratihabitione confirmari, exiſtima-

verim cum Decio bic. & Baldo in l. hares quan-
doque f-. de acquir. hared. etſi aliàs nec uſus-
fructus, nec aliud quodvis, in quo factum

perſonæ operævé ſubſtantia deſideratur,
per ſervum hæreditati acquiri poſſit. l. hæ-
reditas in multis. 6i. ff. de acquir. rer. dom. Nam

diverſa eſt inter hęc ratio, ille magis perſo- 3

næ, quàm hæreditatis nomine judicium
intentavit; quod indè intelligitur, quòd
etſi hæres non fuiſſet, tamen ex cautione
de rato, aut mandato tenebatur convento
ad intereſſe: ſervus alii quàm hæreditati
acquirere non poſſet ſub no-
mine hæredi

476 PLHECTIONES AD TITuILUuIM

———

—,

——☛n

R

LTLerx og.
Mogeſtinus libro b6. Differenturrum.

Qui per ſucceſſionem, quam-
vis longiſſimam, defuncto hære-
des conſtiterunt, non minus hæ-
redes intelliguntur, quàm qui prin-
cipaliter hæredes exiſtunt.

P Actenus ſcilicet, ut qui propiori h-

res extitit, non poſſit remotioris hg-

reditatem omittere; l. ſi quis filium. 2. f.. de
Aaæcquir. hered. ac multèòè magis eandem ab
alio poſſeſſim poſſit petere: l. 3.. S. 1. f. de
pyetit. hared. quia plus eſt cogi habere, quàm
* poſſe. At non viciſſim, qui remotiori hæ-
res eſſe non potuit, prohibetur eſſe pro-
pinquiori, & ex hujus perſonâ etiam re-
motiori. Quocirca qui ſe indignum Ti-
tii hæreditate reddidit, eidem tamen hæres
eſſe poteſt ex perſonàâ Seii, qui Titioſ ueceſ-
ſit l. poſ legatum 5. S. qiei accuſarit fj. de his qui
3 ut indig. l. qui Titii. 7. ff. eod. t. Itaque quo

ad obligationis individnam unitatem po-
ſtremus hæres omnium ſuperiorum bæ-
res intelligitur, omnium creditoribus ob-
ligatur, ex omnium factis convenitur, qua-
* tenus

DEI

fẽ
S

enusſcllicetju

perconkulone
enti defondti

Naudh

uiſucceſile in
uu: Aoli

ull Eberen
nin,ur inſ
M tnere ber

nn eſ in
. 3

Mtgßina

luprtl
onporen,

lannl F
nillera⸗
hnpon
glaſt.
. Cnnnner
luhnil
t r
cluee
mine
loguin⸗
Umnmo

wumuu DERECHILISIuRIS. 477

— tenus ſcilicet jus patitur. Cæterùm pro- 4
ter confuſiones jurium, quæ in unam po-
94 hremi defuncti perſonam coaluerunt, illi
mm Uni ſucceſſiſſe intelligitur, non ſuperiori-
bus: alioqui continget, ut uni & eidem ſi⸗
Elonnc mul & hæres & ab eodem ſimul exhæres
Au“ exiſtat, ut in ſpecie l. i nepos f. de coniung.
on nuS u emanc. liber. quod impoſſibile. De aliis
diictum eſt in 1. baredes 67. l. 7o. l. 227. f.

Lex 195.
nr ont otood . . — .
rn Modeſtinus libro 7. Diferentiarum.

ELErnpx preſſa nocent, non expreſſa
naon nocent.

giluiif JSuenme eſt hęc regula ex l. nonnunqu? 52.f. 3
d.cond. & demonſtr. in cujus tamen ſpecie
malè uſurpatã à Modeſtino poſt oſtẽdetur:
hee S à Pomponio in Lßi quis Sempronium 6⁸. f. de
i bered. inftit. Verior certé eſt regula huic
contraria, expreſſionem eorum, quæ tacité
inſunt, nihil operari l. Cornelius g. f. de bar.
inſtit. Cæterùm & hæc vera eſt in ſuo lo-
co, ſuaque cum cauſsâ conſiderata, etſi ni-
mis concepta generaliter ad multas juris,
alioquin veriſſimas deciſiones ineptè ſit a-
commodats. Vera eſt autem in ſpecie l. 3

2

47 Pa INCrTONES AD rITuTHMA

eum qui certarum 13. §. fin. j. de V. O. ubi ſab
alternatione Ppromiſſor mutare volunta-

tem, quotiens libet, in eo quod præſtatu-
rus Gt, Proponitur: eò quòd diverſa ſit ex-
preſſæ voluntatis cauſſa, quàm non expreſ-
ſæ. Vult autem dicere, promiſſorem al-
ternativum, puta talem Tuium aut Pamphi-

lum dare ſpondeo, etſi tempore promiſſionis

in animo habuerit Titium præ ſtare, non al-
terum; fortè quod hunc ſuum animum co-
ràm alic uibus poſtmoduùm profeſſus ſit, &
adhuc fateatur; tamen ei liberum eſſe debe-
re, mutatâ voluntate bamphil um dare:

quod ſecùs eſſet ſi non ſolùm animo, ſed

verbis quoque expreſſis ſine alternatione

Titium promiſiſſet. Sic itaque expreſſa

4 nocent, non expreſſa non nocent. Ad
electionem autem vel variationem nihil

pertinere 4. l. 13 §. clarum eſt ex modò pro-

poſitâ facti ſpecie. Variare enim in inſini⸗
tum unicuique licet, dim non deminuatius

alteri quæ ſitum §. mandatum. Inſtit. mand. Fac.

not. ſupra inl. 168.n. h. k.
Porrò ad l. 52. f-. de cond. demonſtr. cy atti⸗
net, vera eſt quidẽ ibi d dexiſt o, ſed falſa ratio.
Neq; enim quod legatum in alterius volun-
tatem collatum, non valet, in factum, va-
let; etſi hoc ipſo in alterius voluntem col-

latum videatururporc: in cujus Poteſtate fa-
ctum

D5 R

be

Giſtpoltd:n

anrelonpoce
Ektexptelum
ſcaet, aus

R a ha
(ineh puhr
(n
ikat enn

nſtung

ledz 14 met⸗ 4

Ede ſi

mirofile ſe⸗
A Nruttel
ln lte ie
dedan ba⸗

don

—
=
=
—

DE REGu⸗uIIS IuRIS. 479

t, Eta ſit poſitũ: non in quã hoc ideò fit, quod

umnn expreſſum noceat, non nociturum, ſi non
nm eſſet expreſſum; quod utique omni ratione

N

de caret, & ob id proculà jure relegandum I.
nmp mnam abſurdum f. de oper libert. An non in-
er, l di gnum eſt, Iureconſultum non aliam red-
nnas dere poſſe cauſſam, quare inſtitutio non
enpor n valeat, quàm quod verba contineat, quæ ta-
unpen cite inefſent? ut fit l ſi quis és. f. de hared. in-
Neluumum ſtiMr. QCur non potius ſuperflui non habe-
mtt turratio ? ut in l. 17. C. de teſtam. l, aliquando
elbenmd 107. F. de 6ondilt, & demonſtr. Sed ideò, quod G
Pamchlma ab alienà mer4â voluntate legatum pendere
tinn non debeat, imo non poſſit. Nec enim ul-
ne dmn la poteſt videri volu ntas ejus, qui ſimplici-
eiuee ter & abſoluté & indeſinitè pendet ab alte-
n e rius velle vel nolle; cùm omnis voluntas
itus ſit in unam partem inclinatio, nec jam dici
eka poſſit beneficium teſtatoris ſi ab alterius
etnnnn merà profiſca ur voluntate; adeoque non
. valeat, utteſtatoris legatum. Dico merà 7
ial volun tate, id eſt, ſimplici ac liberâ: nam ab
1 arbitrie boni viri pendere poteſt. I. 1. F. de
Ee leg. 2. Et ideò mirum videri non debet, ſ
un tale eitnm non valeat: Titio 100. lego, fiA
teipne Senmsdenius voluerit : quia nulla probabilis
e e potelt, (quod tamen omninò in M
nuo⸗ tote ine neceſſe eſt; ſiquidem abſurdum H
*M ratione caret, & ideò à jure alie-
JUVU?ÿgdẽ num

— —
*

480 PRALECTIONESAD TILTuILuIEI

num d. l. nam abſurdum) quamobrem ira de-
mùm Titio benefactum velit, ſi id Sempro-
nio placeat; & ſi id placeat, jam non teſta-
tori, ſed Sempronio iſtuc acceptum ferre

3⁸ legatarius debeat. Id quod ſecs eſt cum

in arbitrium alterius collatum eſt, item que
ſi in aliquod factum: cùm infinitæ cauſſæ
ſubeſſe poſſint, quamobrem beneficium
noſtrum ad alterius non voluntatem nu-

dam, ſed æſtimationem juſtam & æquam

redigamus, aut aliquo certo modo datum
velimus; ſi ſcilicet hoc aut illud factum fue-

(it. Quo calu dici non poteſt. principium

beneficſ in æſtimante aut implente condi-

tionem poſitum eſſe ſiquidem facienda eſt

omnimodò æ ſtimatio, ſi non ab eo, qui de-
buit, tamen à bono viro, quem judex de-
derit: I. continuus 137. S. cum ita ff. de V. O. &

factum etſi non utique implendum ſit, &
ſine fraude non impletum faciat deficere

conditionem, tamen ſi dolo malo non

impleatur ad perimendum legatum, pro

impleto habeatur. I. 14. l. cum pupillus 75 f- de

cond. & dem. Quid enim intereſt, fiat, an

dolo malo non fiat? l. qui dolo 137. . parem.
Xe 70. cum. ibi not. F. b. t. Vt non omnimodo
verum ſit, quod in d.l. 52. & 63. dicituromiſ.

ſum, tacitè idipſum intelligi, quod expreſ-
ſum vitiaturum fuiſet. Nam ex dicis

A
kalli

9N

unkeltum er⸗

(olobtnemehie

.
lum hieneram

oponiſolgil

Cetinbonumvir

In neh, be
Eanentir fitiol

Enin Aicud

4

ubic Modl

inrbetind

(lreinarbe

.
conkerarn

N.
(inbienun

Uuwhuhen

Wrente
oNning a
fünuklms
ſhind
uhtet er
tl c.
mmſitp
ueittan
tre
Amn
Uulean
Unt,u

3

Bm

—
Aumohrnn
Nen, unnt

1 5
n nmne Ar
KU Ulüle
1

„ Gee,
unin ſy
.
. 1S*½
nlam Ate
I uH inl
mAAE
6 (ento NNRNAN
1565„ 4

4
nf
t iad ho

ete Se
1 .ri
4 AseN
wiem t
a,
nonahene

h,len ſe
unn u

. mpen
6

K

um trd
1N
“
nkuebi,

Cujacius alicubi notavit.
ipſam hãc Modeſtini deciſionem VI pianus

contenta ſit perd.!
lius fuerit tamen, nihil calumniari, nec ver.

eſt & odio digna exhæredatio,

N — D .

DE REG;:uLISIIRIS.
manifeſtum evadit, aliam utrobique eſſe
voluntatem; hic principalem, illic acceſſo⸗
riam; hic meram & indefinitam, cui dolus

opponi poſſit; illie reſtrictiorem, quæ ſcili-
cet in bonum virum cadat.

Atque ita no-
vum non eſt, bonæ & veræ deciſioni aut
ſententiæ vitio ſas cauſſas adhiberi quod &
Quanquam &

improbet in d. l. n. f. d. leg. 2. ac putet nil inter-
eſſe, ſive in arbitrium ſive voluntatem alte-
rius conferatur legatum: ſemper enim in-
telligi arbitrium boni viri non autem me-
ram voluntatem.
Hiic eadem regulãà abuſus eſt Pom-
poniusin d. L.&z. f. de hæred. inſtit. cujus ſen.
tẽtiam nihil moram ur, cum & à Divo Mar-
co Imp. im probata ſit in lI. n. ff. eod. t. Niſi
quis putet exhæredationis odio recipien-
dam d. l. 68. quia vera clementia occaſione
Tapienda 163. h. t. Me=

ba captare !. pen ſy. ad expib. Si enim iniqua
quid opus
eſt ambagibus cur non recâ⅛ viꝗ aboletur?
Iuſtæ certè pœnæ non minus favore dignæ
ſunt, quâm juſta præmia.
Ab
hic ad I, unus g. illud F. de pact. eo deceptus,
H Hh quod

. . . 4 .
outitur etiam hâc regulà Accurſius

4 1

6

R *

45 2 PRALECTIONES APD TITUuLUM

.
R

OOèO

DE1

quod de uno eodemque dolo tàm princi-
pium quàm finem legis accepit. Quod
mmetirè Bart. Caſtrens. & laſon ibi repre-
henderunt, ut jam nihil ad hanc regulam
pertineat: cùm contraria oporteat circa
idem ſubjectum capi, & ex diſparibus nihil
inferatur. Rectiùs adduxit I. ſi ita legatum 67.

. ſerv. 47. verſ. pn f.. de condit.

oportet accipi l. ſerv.
& demonſtr. ubi quod ait, ineſet tamen, ſup-
plendum, alio tamen modo ineſſet, quàm
ſi fu ſſet exprefſum, per ſuprà dicte & Bart.
