competit repetitio l. 1. S. quam vis autem f. A
quid in fraud. patr. aut redhibitio l. 33. in f. f.

de adil. edict. “
Is naturà debet, quem jure gen-
tium dare oportet, cujus fidem ſe-

cuti ſumus.

Lia naturaliter tantùm debentur, ut
A quod pater filio, aut ſervus cuivis aut
quiſque nudo pacto debet: I frater à fratre
F. de condict. indeb. l. naturaliter, eod. tit. alia
civi-

1I

—

lltertanrun;

ime hece en

(onenn lannac
ettoren ini
n
inſcr Alte

1
1

iinen

teitbnen ade

4

Ulgningtn

Mlitnlug
Cnenireene

RTN

4

ſumnenniſek

iiuinn n

mninumnen

.

nndetnag A

cmult ifii

Ucrey

8 Ab Uul
—.
EKiua
ur he
Epetunt: a
dens 100 kecee
entotunloleg
.
„ „ 1 1
aſ t, Ve
dun hadete,
1 1 4
N
S
11 .
maz
ℳ„ 4 ſſct
4 1. %½ ¹* Ve
dn, U
5 unn
1

dennſct

—

rin chen
Glernucs
erl
a/

2

DE REGIuIIS IuRISs. 192

civiliter tantùm; pleraque utroque modo.

Prima ſpecies exceptionem & compenſa-

tionem parit, actionem non item, nec re-
petitionem ! iurisgentium S. quin imo Gide pa-
lisl. 1. . is qui natura fl. ad L. Falcid. l. 94. & Fa-

vius ſf. de ſolut. Altera actionem „ adeoque &

repetitionem habet l. ſi unus §. pactus ff. de
Fact. l. qui exceptionem ff. de cond. indeb. Por-
rò quid ad l. 16. S Edeiuſſor ff. de fideiuſſ. priori

5

ſententiæ è diametro oppoſitam reſpon-

dendum ſit, non ſatis liquet. Certée Cu-
jacium negativè legiſſe, hoc modo: Nata-

ales obligationes non eo ſolo æſftimantur, ſ actio
aliqua eorum nomine non competaæt & c. a pparet

ex tractatu ad Africanum ſeptimo l. at. S.

ſervo tuo d. t. de fideiuſſ. Quod ipla quoque
ratio poſtulare videtur, cum nulla poſſit
adduci ſpecies, in quà ex naturali obliga-
tione actio naſcatur. Quod en m gl. de 4
donatione adducit, ex l. quis argentum C.
de donat. primùm ad rem non pertinet, cum
aliquot annis poſt editas Pandectas illa lex
novo Codici ſit inſerta, ut ad eam Iulianus,
4.5-16. author, reſpicere non potuetit: dein-
de dici hodie non poteſt, omne nudo pa-
ctum naturalem duntaxat obligationem
Parere, cum illa donationis pactio hodieè ci-
vilis ſit facta, per d. . ſi quis argentum.
. S N Deni-

X

194 PAALECTIONESAPDTITuILUM D1 11

wrerne

— —— — *

Denique ſi quis quærat ,quæ ſit ra- elngt, gu

tio, quod, cum naturalis quoque obligatio conaffamn
æquitate nitatur, I. Sticbum S. naturalis f. de Myſn Puin
ſolut. non minus quàm civilis, non ex illä
quoque pariter actio detur? Annon enim,
ubicunque æ quitas ſubeſt, actio danda eſt?
Reſpondebo, naturales obligationes ita æ-
quitate niti, ſi ſponte fiat, in quod obliga- n
vit ſe aliquis: cæterùm, ſi juris accedat coa- laulle al⸗

Uneſt

lterce

l

ctio, futurum eſſe, ut ex æquo quandoque iln cpere

fiat iniquum, ut ſi leviter & inconſultè pro.
mittenti nudè, ſtatim neceſſitas ſolvendi

Nnnn 1
6 imponatur. IIIud quoque dici poteſt: Ci- 1bononk

viles obligationes habere, præter æquita- ſabtiuger
tem civilem etiam cauſſam, ut omnes con- Melle nii,
tractus, qui publicæ utilitati & commercis Puck, gl

inſerviunt: naturales non perinde eſſe uti- Mllinn,n
les; ideoque negligi. Vnde dicuntur ind.l. Nltntttiin

4

Stichum ſolà æquitate niti. n Nd
Lex Sr. upiai
Paulus libro 6. Quæſtionum. n
AU
In ambiguis pro dôtibus re- kimn
pondere melius eſt. Ani
Eunmti

II mulier & fiſcus inter ſe concurrant, nuntenn
O in ambiguo mulier præferenda eſt arg. keln
l. 20. ſupra & le 165. infr. b. I. Nec enim lai⸗ Denme
ede⸗

Run DE REGILISIIRIS. 195½

er ut 1 18 delinquit, qui in dubiis quæſtionibus 2
en contra fiſcum reſponderit, teæt. notab. in 4.
ia ui non puto 1. age iure ſiſci.

winn Non eſt novum, ut, quæ ſe-

”Z mel utiliter conſtituca ſ unt, durent;
tjuit licet ille caſus extiterit, à quo ini-
n tium Capere non potueruat.

zat H
R Icuti, quæ ab initio vitioſa ſunt, ex tpoſt 2
räft facto non facilè confirma antur: l. 29. ſu-
uft prah. t. ita quæ ab initio firma ſunt, ſuper-
veniente vitio, non temerè infirmantur.
iuiben Hinc eſt, quod uſucapio bonâ fide cœpta 2
re on vitiatur, nec interrumpitur ex ſuper.
naßg⸗ u Veniente rei alienæ ſcientiâ l, hares 23. f. de
uts uſucap. In quo tamen articulo æquius Pu-
4 tatur Ius Canonicum jurique divino pro-
pius, & conſcientiæ tutius. c. extr. ge pra-
. ſrinr.
iing Quamvis æquitatem iſtam eſſe merè 3
4 imaginariam, & exinde ſummam iniquita-
ro h tem potius reſurgere verius exiſtimem.

4 Earum enim rerum, quæ reali vitio labo
rant, puta furtivæ & vi poſſeſſæ: nulla eſt
nelin⸗ præſeriptio: cum hæc vitia talia ſint, ut
Flerumque. emtori a Kauid imputari kol

196 PRICTIONES AD TITUTUIM

Quod in vi poſſeſſis clarum eſt, quia vis eſt

aperta, nec facilè ignoratur, ſed famà vul-
stur. In furtivis etiamſi ſit clandeſtint-

tas, tamen notum eſt res furto compara-
tas plerumque etiam furtivè & cum metu
diſtrahi, non palàm, non in foro: ut ſi non

malâ, tamen ambiguâ fide emantur; certè

nonbonAͤ, niſi rarò. quæ raritas non mutat

regulam, etſi quandoque injuriâà afficiatur
bonà fide emtor, qui pretium ſuum amit-
. . △ △ △
tit absque ulla ſuàâ culpâ: cum nulla lex ſit,

quæ omnib. ſit æ què cõmoda, nec quando-

que in iniquitatem incidat; quod ferendum
eſt, modò publicè ſit bona. In cæteris re-
bus, quæ reali vitio non laborant, poſt tan-
tum tempus, quod leges indulſerunt do-

minis ad inveſtigandas res ſuas, gravior e

rei. Vnde non apparet, quid laborare de-
beant in conſcientiaâ, ſi nolint periclitari de
ſuo, quod optimàâ fide erogàrunt, ut alienæ

negligentiæ damnum ſarciant.

negligentia dominorum „quàm emtorum

imprudentia, quibus nulla culpa poteſt im-

putari. Neque ſuperveniens ſcientia rei
alienæ poteſt aut debet efficere, ut ipſi em -

tores teneantur magis eſſe ſoliciti pro do-
minis, quàm pro ſemeti pſis, dum de pretio
ſuo periclitantur. Emtores tàm carent do-
minio ſui pretii, quàm

alter dominio ſuæz

Ee i
uner
uImnn mnce
Qoontid er inb
fns r.,

lumenun le
ſeneienekun
ſüghiten ine
Cummiedbiditi
dgl tene
Plbrimtel
feeluchere
Ein. Pui
gloroen
felauner!
orrthkiunn,
lticniscnt
Eunntkahni

„Qun
UMunri
lno nor
demhdrne

Nen
keni
worleen

IInu

—.—

Unt *

tiritasonn
eirini d
en n lumt
wolneſi
nzaot in
. Den an
or M 6
lͤe

e
leni⸗
l 6
tinann
erCi 4
4

gei⸗

temperanda eſt.

DE REGuIIS IuRIS. 197

. .—M

Sic utiliter contractum matrimo-

8

nium ex cauſsâà tutelæ ſuperveniente in-

firmari non debet l. 3. C. de interd. matr. Nec
donatio ex ſubſequente matrimonio l. 37.
f. de donat. Fac. I. ſi guia F. de ritu nupt. Nec
teſtamentum legitimè confectum ex ſu-
perveniente furore, aut bonorum ob pro-

in digalitatem interdictione, aut captivitate,

quam vis ab initio ſic fieri non poſſet S.yræ-
terea I. quib. non eſt permiſſ. fac. teſtam. l. is cui
lege l. lex Cornelia ff. qui teſt. fac. poſſ. Fac. lI. g9.

§. 1. F. de duob. reis l. 1. S. fin. cum l. ſeq. F. de itin.

act. priv. Pariter tutor creatus eo tempo-
re, quo propediem excuſationem vel æta-
tis, vel numeri liberorum, vel quam aliam

erat habiturus, tamen exiſtente poſtea ex⸗
cuſationis cauſseâù nihilomagis excuſabitur,

per not. Fabri bic.

Qboticns æquitatem deſide-

2

/

16

7

rii naturalis ratio, aut dubitatio
juris moratur: juſtis decretis res

1

Ac inſt igni ac veréè aureà regulà lucu-

lentiſſimè demonſtratur, non utique
mordicus in hærendum eſſe Legum verbis,

nullà Xquitatis Vel eyidentiſſimæ habitâ ra-

N 5 cio-

T

4

7

198 PRLECTIONESADTITILIA

—

—,

tione; quaſi non aliunde nec alibi æquitas,

quàm ex ſcripturâ & tenore legum, queren-
da lſit, ut multi contendunt, abuſi illo vul-

gato Vlpiani reſponſo: ethi perquam durum
est, tamen lex ita ſeripta eſt, in l. groſpexit ſ.

qui & à quib. nan. Quod quorſum perti-

2

pianus, legem, de quàâ loquitur, non kaiſſe
generaliter, ſed ſpecialiter lata m, etiam de
illis ſervis, qui in agro eſſent, ibi, quia ita
verba faciunt, ut ne eum quidem &c. quod ad

neat, & quàm parum ad illam ſententiam
* . . .
tuendam faciat, in! 90. infràh. t. plenius ex-
. . X
Iilud nunc breviſſimè nota-

pl'cabitur. viſſin
bimus, non effici ex eà lege comune iſtud

effatum; quod lex quæ generaliter & inde.

finitè loquatur, ex defectu rationis non ſit
reſtringenda. Namque ſatis indigitat Vl-

eneralere diſpoſitionem aon fecteè trahi⸗

tur; ut oſtendit Pyphoninus in l. pen. §. ſ.

verſ. ſed etſi Senatusconſultum ſſ. de rit nupt.

fſplent enim familiares ſervi talia inter ſe
communicare. Pac. l. 3. ibi, non ſolum verbay

4 ex d. 1. Pen. y. 4e rit. nupt. efficitur, legem ge-
nera⸗

Neque id ne ratione. Nam nihil prohi-

re, & indcia ſuppeditare poſſe domeſtica-
rum libidinum, de quibus illa lex loquitur.

⸗

Jed & ſententia, &
prehendit C. aaà L. lul. de adult.

hi, de quibus ſpecialiter com-
Atque adeò

het, etiam ſervos villanos notitiam habe-

!

arrr-
herälen erc
Cocet ./

octeneuwnnk

Nö noter,

ſoluen j

ſnun.uin
Nunniisin
anleince
Cobttonen
ntinſgn
nlt dodeſ
n tle ie

Cetnencnon

pwetren
ettemgten
ſihtoiner

let. lenq
flemmneit
l 6 fther
Urlinnge,
Penberdi
toſtekeen
iarn
ununri
ſennf
hlefe
lbnn .
incutn
tenhen

WDIU

——

eeci bin Ae

doteſernnce
6
wen

i, i 1

di .
ufuthe
nc hter ſe
2Cnthtt
D in i

7
5
Rsſent, h⸗
Relen 1

nang nl,
n 11,
Nn,

S

DE REGUIISIuRTS. 199

neralem ex defectu rationis reſtringi: ut &

docet l. 7. S. ſi quis in villa gq0o. F. ad SC. Syllan.

Hoc teneamus: quoties æquitatem petitio⸗-
nis noſtræ, quæ deſiderium hoc loco ap- 5
pellatur, ut paſſim alibi l. s. S. ob/er vare ff. de

oß. proconſ. Briſon. de Verb ſigmif. lib. 4. aut ratio

naturalis, ita generaliter inſpecta, aut ju-
ris civilis in contrarium rendens, adeoque
dubitationem movens, conſtitutio judi-
cem, totiuſque negorii deciſionen remo-
ratur; toties juſtis decretis rem temperan-
dam eſle, id eſt, toties mos⸗ ſtratus, qui de-

cernendi, non tantuùm ſimpliciter judican-
di, poteſtatem habet, aut Senatus interve-
nire, remque ex æqquitate naturali, jureque
ſcripto, inter ſe collatis, contemperare de-

bere. Ideoque etſi filius inſpecto naturali ⁶
jure matre ſit potior in ſucceſſione pater-
nàâ: §. praſeruntur I. de SC. Tertyll. l. Rn. . de
bon. damnat. notab. fext. in l. ſenipto 7. F. unde

liberi hæc viciſſim filio, in adoptionem da-

to, preferetur inſpecto civili jure, quo ado-

ptivi duntaxat ex capite Vnde cognati ad pa-

tris naturalis ſuceeſſionem admittunturl.7.
g. epenit f. unde cognati; mater econtrà es
capite Vnde legitimi: Ppropter Senatuscon-
ſultum tamen, ni utrumque durum &
iniquum eſſe viſum eſt, ex æ quitate res ita
temperanda eſt, ut uterquc ſuecedat æ qua-
N 4 li-

200 PRIHCTIONESADTITULIM

=

liter l. 2. S. i quis ff. ad SC. Tertyd. Iure civili

tutor excuſationem non habet, niſit pro-

pter trium tutelarum onera: l. 3. 4. f. f. de

excuſ. tut. veruntamen ſi vel unica tàm dif-
fuſa ſit, tàm moleſta & negotioſa, ut pro
pluribus cedat, æ quiſſimum eſt, vel ob u-

nam ſolùm excuſationem admitti l. 321. §. fin.

⁸ f.d.t. Sicut è diverſo excuſationem non me-

Porrèò in caſu l ſi mater 3. C. de in off. teſt, ini-

10

II

. A A .
retur, qui à quartà tutelâ ſe excuſare juris
civilis prætextu conatur, cum una plures-
véjam propè finem ſint l! non tantum 17. f. eod

quum eſt, excludi filium, quem mater præ-
ſumtivé excludi noluit. Iterum iniquum
eſt, reſcindi omnimodò teſtamentum, in
quo mater nihil contra officium pietatis fe-
cit. Ergò temperatur res, ut ſuccedat, tan-

quam ſcriptus eſſet, in virilem ſcilicet por-

tionem. Nam ſi inofficioſi querela admit-
teretur, toto teſtamento reſciſſo ad cauſ-
ſam inteſtati ſucc eſſio reduceretur: prædi-
cto verò modo duo fratres ſcripti habe-
bunt ſuas prærogativas, quas teſtamentum

illis dat. Ejusdem æqquitatis conſideratio-

ne datur privilegium muto, ſurdo, prodigo,
debili in bonis curatorũ, etſi in edicto non
fiat eorum mentio l. 4. in f. l. 5. l. b. ff. de pri-
vil. cred. lI. & mulieri §.1. f. de curat. fur. Ad-
de l. 6. cum l. ſeq. f. de legat. præſtand.l. cum qui-
damm

d
lmnluſt
ee linpemn

glotce i

(idun el,4
(uronubn⸗

uignebien

lcliencen

nl

NN

WrIruuI

—

Tenmt. Iug
nader, U

1
nek, e

9
4
1

R*
velnote 7
n Welumgaund.

haggetaſr
Ngolnh

Wum Az NE.⸗

1 e 1
. ..
üeen
.*
11
UIopenonz
4 60 ſ.
NAle ekcr.

lel

lumn turtn’

Kuf

Rarn meae
1enden
1 „ 1
. ole
kenmun⸗

7 4
Senn . 4 8
MEZEÉ¹ Nch
“

1
E

rien (Ueer

ActereA?.

gletu
stelme
colen
nelen
,1,
n,/
.

==

7

DEREGC⸗uLISIuRIS. 20

7
4 X

dam 17. pr. f- de uſur. I. ſedi aliæ 17. f. de

onſt.

pec. l. Imperator zo. f. ad SC. Trebell. Verum

dictum eſt, de eà æquitate accipi oportet,
quæ omnibus probari poteſt; non quam

aliis diſſentientibus.

Lex §é.

Paulus libro 7. Quaſtionum.

quisque ſibi ex ſuo fingit cerebro, plerisque

quod de æ* qquitate, legum temperamento, 2

Non ſolet deterior conditio

Lex §.

Idem libro 1 3. Qusktionum.

Nemo enim in perſequendo
deteriorem cauſſam, ſed meliorem

Feri eorum, qui litem conteſtati
ſunt, quàm ſi non: ſed plerumque
melior. ů́

facit. Denique poſt litem conte-

ſtatam hæredi quoque proſpiei

tur,

& hæres tenetur ex omnibus cau-

ſis.

◻T ideò litis conteſtatione uſurarum x
Lcurſus non ſiſtitur, I.1. C. de judic. quan-
quam aliàs novatione factà deſinant curre-

re,

202 Pa AIECTIONES APD TTTuIUN

— —„— —

re,l. nopatione 18. I. emtor 27. F. de nopat. quaſi

moràâ purgatàâ l. i Stichum 8. F. eod. In quo

2 etiam conſiſtit ratio diverſitatis, quòd, qui

litem conteſtatut, moram non purgat, cum
invitus id faciat, & non poſſit non eam

conteſtari: novare autem poſſet nolle. fac.
1. defenſor 22. f. de tut. & rat. diſtrah. I. aliam
3 cauſam 2g. ff. de novat. Nec compenſatio
iimpeditur, ſi prior actor, poſtea reus non

neger quidem ſe debere, ſed poſtulet tan-
tùm propter litis anticipationem prius ſibi

ſatisfieri; quæ eſt ſententia I. f.de compenſ.

4 SEBD PILERuIMQHIE MELIOR) In-

nuit in quibuſdam, quantumvis paucis, ca-

ſibus detetiorem. aut certè non meliorem
fieri conditionem noſtram, per litis conte-

5 ſtationem. Nam actio ſuâ natura perpe-

tua, ſi lite conteſtatà negligatur poſtea, uni-
us anni ſilentio intermoritur: quæ, ſi lis
conteſtata non fuiſſet tricennalis erat fu-
6 tura Nor. 112. cap. 3. Quod tamen non li-

tis conteſtationi „ſed ne egligentie acce-

pitum ferendum eſt, quæ major eſt utique,
quàm Pp! anènon moventis actionem :quin

imèò malitiæ ſpecies eſt, non ſuum jus ber⸗

ſequentis, ſed adverſarium vezantis & a.

7 tigantis. Aliàs certeè, ſi negli Saiariing⸗
tari non poſſit, tricennalis actio 4 nadra-
geſimum uſque annum litis cor ſtatio-

ne

R1

ð

pe Prorerän⸗

inl Mn

aliberten

Qun kebito

mtufent
Etheteguit
les contelar

Giovenconc

lodan
Worneen k
Nerdonisn
Cöndeinnedi
Cutturin
uibutacen
lſcr, en
Cneltttun
Gillebebe⸗

n PE REGuLIS IuRIS. 20¾
— — —23
kuus ne prorogatur l. fin. C. de præſer. z0. annor.
A Sicin l. ſi per imprudentiam 51. 5.Kn. F. de erict. 3
e . liherum 16. C. de fideiuſſ. qui plures in ſoli-
ne qum habuit obligatos, ſi cum uno vel o-
wrſtu⸗ mnibus litem fuerit conteſtatus, deinceps
nle variare nequit: ubi tamen rurſus non per
nuifnil litis conteſtationem, ſed per actoris ele-
Ne. Grionem conditio ipſius detertor redditur.
tan IIud notandum: reum criminis ſam 27
eiein mortuum accuſari ad effectum bonorum
emf agdemtionis non poſſe, niſi lite conteſtatâ &
iIIi condemnatione ſecutâ, exceptis quæ tra-
IE duntur in I. ex iudiciorum 20. f. de accu/at.
Auniaſt Quibusaddi oportet cauſam violatæ pacis 10
niIE publicx, quæ morte rei, etiam ante litem
E/Eς . conteſtatam, non omnimodò extinguitur.
oKinnis Gail. de P. P. cap. 20. num. 15. & 17. lib. 1.
eGH Lex -Sb.
Genme Scgpola libre 5. Qusſtionum.
gene Nuulla intelligitur mora ibi fie
Gmoret ri, ubi nulla petitio eſt.
nſung T TKlegatum purè relictum ſtatim de- ?2
L beatur à tempore mortis teſtatoris I. 1.
8S. in novißimo C. de cad. toll. adeoꝗue aditâà hæ-
reditate protinus ſolvendum ſit; tamen

hoc ita accipiendum eſt: ſi legatarius petie-

4 0 ,=
R

20 4 PaKILECTIONMES AD TITüuTUIM it
rit, non autem, ut id hæres etiam offerre te- - .
2 neatur. Ex quo ſequitur, ſi ſine facto hz·-

redis id deperierit, legatarii damnum eſſe, Mu
non hæredis; ſiquidem per hanc regulam
moram non facit, à quo petitum non fuit. Cundt

3 Fac. lI. s ex legati 23. F. de V. O. Idemque eſt, Mendonm,damn
etſi factum & culpa hæredis interve- uigiu.
nerit, quam tamen non interveniſſe nihil
legatarii intereſt l. 26. §. fin. ff. de leg. . Nam jirktin
ne ſic quidem moram feciſſe intelligi po- Ilcſh⸗
4 teſt. Quin etiam ſi petitio præceſſerit, non Anfitumn
tamen protinus mora facta cenſeri debet, ſi irpoſttm
res petita ſine dolo aut culpâ poſſeſſoris p- mhliu;e
rierit. nec enim debet metu hujus periculi lulu me
ijus ſuum indefenſum temerè relinquere . ſollunenien
F illud ao. in f. pr. f.de hered. petit. Quod etiam ineizheni
in ſpecialibus petitionibus obtinere indi- mmmm ſer
dem probatur: utita l. 15. S. Fin. F. de R. V. inltßneh.
non generaliter, ſed de malæ duntaxat fidei (gulecc⸗
poſſeſſore neceſſaciò ſit accipienda. Ila N
enim verba d. I. 40. in bona fidei poſſeſſorib. Caſ- luimnnl
us &c. de ſingularum rerum poſſeſſoribu muntme
agere ex proximè przcedentibus utique lt

E

Arc
negare nemo poteſt. Vid. l. ſi longis 7. C. de Inmil

& execut. rei iud. Pariter ſi petita quidem res nllnſe
fuerit, non tamen legitimè, itidem mora um
non contrahitur l. ſed ſi 24. l. ſi pupillus

1272 F. de V. O.

PBex

mune

—

*
kesemanoten⸗

5„ ,

1 1
rahs knlctin
1¹

10 peckmatent

N Meleds M

on loterrenle :

e 4
5 iſl⸗ . ſſe
yrectlei!
ucellencen
à — 1
5 . 4
ntfte eeie
et Ulus

tenele lalle

A
ir Cula
„f l.1
4 1 4 ,
142 CMN:
“
1nizien
,
7 * 4
AUE
, 6
(lrer
t10ue
geinta
B

—2 8
Cent
ne, t

5

, 8 2

DE REC⸗uLISITIuRIS. 20 5

LLex 5S9.

Faulus libro/o. Quæſtionum.

Quamdiu poſſit valere teſta-

mentum, tamdiu legitimus nonad-

mittitur.

TTInc ſequitur, interim nec repudian-
do ſibi præjudicare ab inteſtato hæ-

redem futurum, utpote qui necdum acqui-

rere poſſit l. nec ĩs 17. S. ſin. f. de acquir. har.

Hoc amplius, etſi teſtamentum valere non
poſſit, puta mortuo peregrè hærede ſcri-

pto, id tamen ignoraverit is, ad quem legi-
tima ejus pertinet ſucceſſio, adhuc non ad-

mitteretur, per ea quæ notavimus in l. to-
P

tum 76. ſupra. h. t. Quo tamen caſu hære-
dibus ejus ſuccurrendum videtur, acſi trãs-

miſiſſet: arg. I. 12. F. de Carb. edict. & fac. tra-

dita ſupra in I. nemo plus iuris 54. yerſ. quin eti-
am ex ratione. cum major ſit favor legitimi
ſucceſſoris, quàm extranei, cujus maximè
intuitu illa aditionum ſeru puloſitas, de quâ
in d. I. 76. ſupra. h. t. introducta videtur: ut ita
in legitimo juſtis decretis res ſit tem-
peranda. argum. l. 8y. 28.
SIn. h. .

6 *ℳ

—
—

206 PRALECTIONES AP TITuLuN

. Lex. 90.

Paulus libro 1. Quæſtionnum.

In omnibus quidem, maxims

eſt.

tamen in jure, æquitatis ſpectanda
1 Oc itidem adverſus ſtricti, quod vo-

cant, & ſum mi jutis exactores obſer-

vandum eſt: non quod jus ſtrictum æqui-

R

tati tanquam inter ſe contraria oppona-

mus, (quod legum authoritati, quam in

KRepubl. ſalvam eſſe ſummè intereſt, pluri-

mum derogaret) ſed quòd eidem, ultra
quam &quitatis menſura patitur, inbæreri
* ac tribui pernicioſum dicamus. Quid enim
aliud eſt jus ſtrictum, quàm unus idemque
perpetuus juris, uti ſcriptum eſt, tenor, per-
pPetua obſervatio; quodque omnia recta &
inflexibilia exigit, non habità cujuſcunque,
qui quandoq; poteſt inc dere, caſus ratione,

3 contrà hio f. de l. Quã definitioné Scævola

cõprobat in l. de acceßionib. ff. de diverſ. & temp.
praſcript. æ quum jus eâ conditione deſcri-
bens, de quo nihil in perpetuum, nihilge-
4 neraliter definiri poſſit. Hoc ubique ſpe-
ctandum eſt, non ſolùm ſi jure deficiamur,
l. 2. 9. gquanquam ff. de aqua. pluv. arc. ſed &
cum ſcriptum jus in contrarium render⸗
ůäü

—

8
—

1.

iebtut

lereniente

pnorult clh

Cletencopor

N

d ſelarf
bendrörin

(Aubigecut
tniuſuſit

nenjunsl

Ulſanrin

Mbinnno
telamentn
Netentus

lbocjuri

aig nr
konumu
fſcheltat
Khie
anonn
neſgzir
Ulotta
Clnen
UWlbn

—
4 I DE REGULIS IuRISsS. 209)
. vigebitur. Et ideò etſi culpàâ debitoris in- &
G terveniente jure perpetuctur obligatio, &

mora ſit culpa, tamen eam emendari poſt
Gen mi offerendo poſſe Celſus ſcribit in l. ſi ſerrum
. HFl. §. ſequlur ff. de V. O. his elegantiſſimis ver-
bis additis: in hujuſmodi quæſtionibus, in
quibus æ quum bonum verſatur, ſub autho-
id ritateiuris ſeientiæ perniciosè errari. Nimia
N; auntem juris ſubtilitas in perniciem reverti-·
ame tur l. ſancimas C. ad ITrebell. Quamobrem 65
nI Papiniano ſuſtinendum & tuendum eſſe
Hoinm teſtamentum viſum eſt, in quo filius eſt
rienet Pprzteritus, ſi is judicio defuncti acquieſcat,
E; etli hoc juri refragari videatur l. ſi filio 12. f.

uutl A de iniuſt. rupt. & . Nec enim oportet te-

1
81 gottiagt
Carls Hpelhah.
1

Hunte i ſtantium judicia ob nimiam defrauda ri jſu-.
nundes ris ſubtilitatem l. ſi quis haredem C. deinſtit. G
d ſubſt. Et licet, per fundum plutium ab uno 7
Veomtats dominorum eundi jure conceſſo, ex quiſito
A jure ſervitus conſtitura non ſit quiſſi- D
es mum eſt tamen conniventibus cæteris, cõ-
nitoeN cedentem prohibere alterum, ne ſervitute
um utarur, non poſſe, per . 11. F. de S. R. P.
l Cæterum, quæ in contrarium adduci 3
“ ſolet l. proſpexit ff. qui & à quib. manum adeò
rniſf non adverſatur præſenti legi, ut eam maxi-
, neceto moperé confirmet. Equidem negari non „
ſe 1NO poteſt, leges quaſdam, etiam Imperatorum
el, judicio, duras admodum eſſe: qualis illa
aulun 49 DNr 1 uit

20 S⁹ PaFLECTIONES APD TITHLIM

de prærogativãâ maſculorum circa ſucceſ-

ſiones, quam lIuſtinianus ſuſtulit in I. 12. C.
de legit. hæred. l. maximum vitium C. de liber.
prater. quarum rigorem lenire non cujuſ-
vis, ſed Im peratoris eſtl.j. C. de l. Quem-
admodum enim æqua interpretatio illis ad-

hibeatur, quę propter evidentiam interpre-

1o tationem reſpuunt? Longéè verò aliud eſt,

leges generales in certis ſpeciebus, de qui-
bus non cogitaſſe legiſlatorem aut verſſi-
mile eſt, aut certè probabiliter prætexi po-

N

teſt, interpretatione juvare: quod dicto lo⸗

co non negavit Ulpianus; ſed eo ipſo, quòd

durum judicavit, quod ſuâ naturâ uſque a.

deèò durum non eſt, regulam præſcripfit
nobis, quemadmodum nonad ſolum teno-

rem legis, ſed ad ejuſdem æquitatem ſimul
1I oporteat reſpicere. Eſtque ipſorum juris
auctorum diſtinctio inter jus & æquitatem
d. l. 1. C. de ll. l. 25. f. eod. I. 16. f. de cond. & de-

monſt. l. fi eæ duobus 92. pr. verſ. ſed licet ff. de
pecul. l. epiſtola 52. in f. f-. de pact. l. 6. §. 1. ver/

12 quamyvis fj. de bon. peſſ. Nec Imperatoribus

modò, ſed & Iureconſultis videmus fas eſſe

benignéè voluntates defunctorum interpre- 3

tari, etiam cõtrà regulas juris civilis I. Scayo-

Ala 76. f. ad SC. Trebell. Pac. I. 1. S. qui operas ſj.
ad SC. Tertull. l. ſi fundus 16. . ſi pluris f. depi- Kg

13 gnor. Eodem modo reſpondebitur ad. 5

—

DI1

———=

entſini⸗f

iigniotenlegt
ſet, ſedideunn

Gentilazai

1

Nalurhi
Coren
Wilcoi fu
ne, quoe

(l ſerus.

TIee
—

Numn atar⸗
1 niun e,

1
Rergteegeiat e⸗
erp kelauolls’

e

—

m den 11 ae
. enen UI

ARoe vasai te
1
Ohe ſecheh

* 1†
ectehne aie
elk het⸗

4
Moten A
Wllerreten
Ne roli
5 4
. 11

nienei
UA Muel

ſflle⸗
l
lyeun
iemmutr!
unie⸗
8ſg
ſun
Ncehtu⸗

.
9

.
.
4
8

—

5.

DF REeUIS IuRIS. 209

—

expreſim/9. f.. de appellat. quæ judicibus be-
nigniorem legis interpretationem non au-
fert, ſed id duntaxat, ne expreſſim ac rectz
contrà Leges judicetur.
Lex 9.
Pauulus libre 17. Quæſtionum.
Quotiens duplici jure defer-
tur alicui ſucceſſio, repudiato no-
vojure, quod ante defercur, ſuper-

erit vetus.

E T non abſurda ſit Accurſii ſententia, 8
præſentem textum ita accipientis, ut
ſuxceſſio teſtamentaria, cen jus novum ei
quæ inteſtatò defertur, tanquam veteriop-
Poſita intelligatur adeoque, qui ex teſta-
mento ſibi delatam hæreditatem repudia:-
vit, nihilominus ab inteſtato ſuccedere
poſſit, ſalvo tamen jure & titulo fj. ſi quis
omiſſ cauſ. teſt. ſcilicet, ne quid in fraudem
legatorum aut fideicommiſſorum fiat: ta-
men rectiùs ad bonorum poleſſtonis, eiq;
oppoſitæ civilis ſucceſſionis jura accom-
modabitur; ſic ut ſpretâ bonorum poſſeſ-
ſione nihilominus civili aditione ſuſcipi
& agnoſci hæreditas queat, l. ſuum hæredem
C. de iur. delib. ab iis potiſſimum, quibus e
A0 1e

.

.

X

6

210 PRELECTIONES AD TITuILuIM

adire neceſſe eſt, per I. in ſuis f.. de ſuis & leg.

I. un. C. de his qui ante apert. tab. Nec tamen

ijdeò nullius eſt effectus aut utilitatis bono-

ð 6

venta, ut ſuppleretur vetus jus, ſicut appel-
latur in S§. 1. I. de bon. poſſ. l. 6. F. 1. F eod. quod
quasdam- erſonas præter X quitatem ne-
glexiſſe videbatur: poſt ab iis quoque peti
cœpta, quibus eâ non erat opus, cum lu⸗
ervacua non noceant l. 77. C. de teſtam. &
juſtè poſſidere videatur, qui prætore au-
thore poſſidet. !. iuſtè ff. de aquir. poſ.

„ e „ % „ Q&C . „ —RDMW
rum poſſeſſionis petitio: primùm ideò in-

4 Ex quo in univerſum id efficitur, ut

quoties uni plura competunt, uno remiſl⸗
aliud remanere intelligatur, per not. & a
gata Decii hic n. i. Qui nihil obſtat, quo

traditur in!. 77. f. de acquir. bar. eum qui le-

gitimam hæreditatem repudiat, ſimul eti-
am videri eandem ex teſtamento ſibi dela-
tam repudiare, id quòd ex præſumtà repu-

diantis voluntate accidit : ſimul & ex regu-
Ià: actus agentium ſic eſſe interpretandos,
ut aliquid operentur, per l. 109. ff. de leg 1.

6 Atqui nihil operari poteſt legitimi juris re-
pudiatio, niſi cum delatum jam eſt, ſicut
non adipiſci poteſt antea, per ſupra dictᷣ in
1 in totum y6. b. t. Deferri autem ita de-
mum intelligitur, ſi teſtamentum deficiat,
per l. quamdiu 29. ſupra h. .

4

—
uepotelnte
uncteſenn
nomentoyrel
abio ie

Wungveſul⸗
(mn boc retba

Cnnrnt.
Eeddehe

llentenn
(bener hie

IIm, ll ken
dlrn ſem

acroteb

Neeſenlil
Imn Morete
luigue⸗

i inntta

ſültener
1i kenunce
anenid

Iccircò cum in
ejus

wtrnne
etkütdnn

ngteſtu
e, u

iſſent

elg. f
leſa

SDen PrE RECuIIIS IuRI8S. 211
afaf ejus poteſtate fuerit, vel alterutrum vel u-

A N trumque repudiare, idque vel fimul eodem
18 0. Reh . . . .
mmiim momento, vel diverſis temporibus, meritò

nhé in qubio videbitur id egiiſe potius, ut u-
R * trumque jus ſpreverit, quàm ut neutrum;
. Ccum hoc verba non patiantur, illud ſenſus
A „ . S
ven aldlmittat. M
” Sed ne uic longiùs immoremur, il-

lud ad extremum ad elegantem illam quæ-

engie, ftionem ex hc regulà elici poteſt: Domi-
1 nc num, qui feudum à ſe dependens pignori
ſeen. obligari permiſit, non protinus juri ſuo du-
unſ⸗ plici, quod habet, renuncjiaſſe videri d ebere;
ſun ut rectè ſenſiſſe videtur Afflictus, ab Hart-

man. Pfſtore relatus lib. 2. quæſt. 46. num. 12.
rn ANe hujus ipſius legis argumento uſus. ſicut ibi-
IV

i Agem num. z. traditur. Quæ etſi non de ſim-
Br Plici & generali, ſed ſpeciali uniustantùm

euir/l⸗ partis renunciatione loquatur, nihilomi-
lmmnſh nus tamen ad illam quæſtionem pertinet,
agtim ſi ratio legis ſpectetur; hæc nimirum,
lmd quod renunciatio extendi non debeat eti-

17

menmn am inillis, quæ nexum & cohærentiam ha-

I bere videntur, niſi conſequentiæ id efficiat

Mei nececſſitasd. . 77. de aquir. bared. Vtrectè
e “
In hic Dec. num. 4. tradiderit contrà gl. in I. 1.

,
44

e vexrſeſed videndum, ſuper verbo, ſuccet a ſf. de ſuc-

u ceſ. edict. fenunciationem ſimplicem non

l 1

men eflie propterea & totalem, niſi in juribus,

l/ O 2 quæ

212 PaIECIIONES AD TITüuIUMA

—

10 quæ eodem tempore competunt. Ex quo

obiter illud notari poteſt, filiam, quæ pa-
tris ſucceſſioni renunciavit, non ideò à fra-
tris, qui patri ſucceſſerat, hæreditate arceri
poſſe, cum hæc jura non eodem tempore,
ſed ſucceſſivè competant. latè Dec. bic. n. 5.
11 Vide etiam ſupraà in l. 62. h. t. Quæ omnia

non eò pertinẽt, ut in propoſitâ quæſtione

dominum pignus luere non cogi ſimplici-

ter aſſeveremus; ſed eò tãtùm, utne ſemper
teneatur luere, ſed quandoq;teneatur, quã-

doq; non, pro facti qualitate & emergentia:

ſive voluntatis ſit, quæ præ ſumtionib. variè

aliter atque aliter adjuvanda & interpre-

12 tanda eſt. Quid enim ſi pro modicâ pe-

cunià feudum emtum oppignoratum eſſet

numerosâ beatus ſit, ut nullo modo veriſi-

mile fuerit, prius domino feudum apertum
iri, quàâm debitum ſolveretur. Non ta-

men rectè quis dixerit, eo ipſe o quòd præter
omnem ſpem fendi commoda ad do-

minum redierint, onus quoque, eidem an-

nexum ipſius conſenſu, agnoſcere debere.

Nec enim ſpectandum hic eſt, quo com-

modo dominus afficiatur, ſed in quid ſe ob⸗
ligere ſuo conſenſu probabiliter voluen

a

lud e

untekanent
Mdenng uth

iſ e

Wertelame

ſſhinſa

.
Kepe⸗e

di lib
thrlation

4

cum tota hæc quæſtio non juris, ſed facti Mere, qu

llor tene⸗

ha

kenin erl

ejus vaſalli, qui aut ipſe juvenis, aut prole Gunn ob

Gmmtam

unsbele

D Wn. N PE REeuIIS Tun 1s. 213

——

dand k IIIud denique notandum, omiſfio- 13
n e nem teſtamenti juri legitimo locurm facere
tumdes hactenus, ut ſi quid in fraudem SCti, ſi quis
lerluum omiſ. & -. factum fuerit, eo loco habeatur,
nedenee acſi ex teſtamento adita eſſet hæreditas t. t,

n lubeln 16 6 lu emiſ. cauß teſt.

ult En ł
⸗ Lex 92.

. Si librarius in tranſcribendis
chhtten ſtipulationis verbis erraſſet, nihil

Ae Kertet
u nocere, quò minus & reus & fide-
60 s, 5
mei juſtor teneatur.
V .
mnl⸗ 5 Nſtrumentorum quidem, àpublicis prę- x
Nümn ſertim perſonis contectorum, itemque

Niinn m actorum publicorum magna eſt authori-
D tas: tanta tamen non eſt, ut veritate ſit po-
h rior, adeoque liquidam contrarii probatio-
Dn nem excludere non debet . optimam C. de
gen. N contrah. ſtiul. lI. cum precibus C. de probat. Vn- 2
hogi⸗ de ad traditionem com belli non boteſt, qui H 1
õ quid donaſſe, donationivé cenſiſſe in in-
—DS ſtrumento proponitur l. nec ignorans 10. C. de
Gulen⸗ donat. Huncque ſenſum eſſe h. ilicitas S. ve 2
krie, ritas ſ. de of. præſ. dubitari non poteſt: atq:
inge, in eodem textu rectiùs legi geſtorum, id eſt,
ile, 6 actorum pPublicorum, ut a pud alios quoque
— 3 au-

aTA PRFLIECTIONES AD T IruruH

LT—

authores uſurpatum extat, quàm geſtarum,

2–
õ

id ev ncit, qued verbum, vitiatur, alioquin

abſolutè, præter rectã ſermonis rationem,
eò loco poſitum dicendum eſſet. Doctiſſi-
4 mé Faber hie n. 3. Ita veritati non poſſunt

præjudicium afferre errores eorum, qui do-
ſideria, id eſt preces conſcribunt l.2. C. deer-
yor. advoc. & ſtatus liberorum, ob tenorem

S=S“ inſtrementi malé concepti, non læditnr
5 l. Imperator ff. de ftat. hom. Sic qui per erro-
rem vel in minore vel in majore parte
hæres ſcriptus eſt, eam nihilominus obti-

nebit, quæ voluntati teſtatoris conveniens
eſt: l. quoties g. S. ſed ſi non in corpore 2. cum 8.
ſeq. f. de hær. inſt. quonism in teſtamentis,
cum perperam fſcriptunm eſt, interpretatio
fieri deber ſecundum id, quod credibile eſt
cogitatum l. cum in teſtamento 24. f. de reb.

dub. Adde l. errore 9. l. ambiguitates 24. C. de

6 teſtam. Idedque etſi librarius in tranſcri-

bendis ſtipulationis verbis erraverit, puta, ſi
ſponſionem interrogationi poſtpoſuerit,
mihil hoc actori nocet, quò minus reus ipſi

& fidejuſſor teneatur arg. I. sræpoſteri 25. C.
7 de teſtam. Apparet autem ex mentione li-
brarii & tranſeriptionis, de editione inſtru-
mentorum, quæ pariter cum libello tene-

2 tur actor edere reo, hac lege agi. Ilud no-
tandum eſt: inſtrumento ſtari, etſi error

DI
—
Ult,Lunisli
luunmtlit
ettlurtlone⸗
en norett
ittomentun;

lfigfe

in Ce reſen
ſpepondum.

Gleutleten
Dence
Elr exidendi

Uenutrum

nlectione e

end udie
UArnurcitni⸗
terſgniten

mtechone i

Mralrmm
latid ipl.
llmpeſir
lutne
knelr
fan R
Uonpork

D Iuunun DE REGUIIS IuarS. 215

gin in inſit, dum is liquidò non probatur; gl. in 4d.
furis k. cum precibus C. de probat. vel niſi ſuſpicio,
rai=e exraſurâ fortè aliavé cauſsà ſuborta: judi-
mc ds cem moveat ad præſumtionem adverſus
inſtrumentum Br. in! 1. C. de iureiur. Porrò 92
nenné ad lI. ſi alii 19. f. de uſufr. leg. & I. fin. C. arbitr.
Ghms tut. quæ præſenti regulæ obiici ſolent, ſu-
n Amm Pri reſponſum eſt in I. in teſtamentis 14. n. 7.
Hi, Ol, ea qug rard 64. h. 1. “
KS Denique quod à Br. & interpretibus 11
1in mier hic ex idenditatis ratione de notario quæri
olet, utrum is errorem à ſe in inſtrumenti
confectione commiſſam corrigere poſſit.
an verò judicis authoritas & partium re-
quiratur citatio? illud im ſummã ſic ſe ha-
bet: ſi quidem error ſit ejuſmodi, ut ejus
correctione jus partium nihil lædatur, ut
puta ſi Grammaticus error irrepſerit, pro-:
α cul dubio ipſemet non ex pectatâ judicis
nd 8 juſſione poſſit; ſin partium interſit, utique
un inſciis & invitis ipſis innovari nihil debeeat.
e Lateé Br. Dec. & k Cagnol. bic Fac. 1. actorum ff.
iahe ge ze iudic. Iudex verò indiſtinct& ſenten- 12
„tieam, à ſe prolatam definitive, emendare
A non poteſt, utpote ſemel functus officio
en ſuo l. iudeæ poſteaquam

1
4 4 7
niſhi girot ſ
UIuocA
arrane Narene
(
rdonreon

.,
4 46
am! eſfae 6
2 Kllalh
. 14
„ ſe e ye
,
le

„Ad

,A
etgi N OJ Lex
. 63 V
oKui, .

S . 7 „ . ,. 4
.

O — 4

216 PRATRCTTOMES AD rMunu M

Lex. 92¾.

Matcianus libro 1. Fideicommiſſerum.

fhinn
Filiusfamilias neque retinere, u

