cedit, ſed etiam de ſuo decedir, quia alieno

* re prgravata eſt, quod hæres de ſuo te-
netur luere, niſi i inventarium a feterit. 1.fn. “

C. de jx re delih.

FRuICTIBUHS AuGETIKR. ) Dili-

genter eſt animadyertendum, „ꝗuatenus &

qui⸗

lucuerc
dimminonen

iam. G

elelneti
leſngvan

ortstem
lgnt.
.

ſtundzdib

Wunenrss

Uor) e lered
knnl ſont
nnsbarcs

fikellgih

lkotude

Aliretn

ſuetzin

Rgi co⸗

Edunun

Plekeni⸗

Popterſen

—
Aen
err.

gomen
etechitnein

rendirotlaa

hrum An

.CkeI
li f
Eei fiſn
hepſten

Re inelee.

vocnious en
7nil apn

. W
leſinet
lel e

rg,l “

ktcd tent
el
eu

tatedℳ⅓
uite

de verborum ſgnificatione 3 i

—

quibus 1ebus augeatur hæredita, quibus

diminuatur émaximè propter legem Falci-
diam. Quoad hanc enim tanti videtur

eſſe hæredltas, quant fuit mortis tempo-

fe, non quanti fuit tempore aditionis. Pa-

.

F2„

ta mortis tem pore æ ſtimatam mille, & 7006

eſſe legata. Tem pore aditionis 200 pe-

rierunt, ædibus fortaſſe conflagratis, wor-

tuisj umentis, agro chaſmate abiſumto, dez

bitore hære ditario inopinatam calamita-
tem paſſo. ut ſolvendo amplius nof fit. H S
caſibus Fal cidia locum non habet, quæ nen

fuiſſet locũ habitura ra, ſi ſtatim poſt mortem
teſtatoris! hereditas adita eſſet: Et ideo hæ-
rédi Perire dicuntur, nõ legatar: is 1 l. in ra
tione 50 princ. & §. rurſus ſj. 241. Falcid. Er-

g ſi agri conſiti ſint mottis tempo bré, aut

fructus maturi, non agftor um nudorum ad

Falcidiæ rationem ineundam æſtimatio fa-

cienda eſt; ſed quatenus ſunt pretioſiores

Propter ſpem fructuum. Slein l. 9. in verbo,

mortis tempore, eod. tit. Quat mvVis &ex textuibi
videatur; non aliter fructaum pendentiust
rationé haberi, ad æ ſtimandâ hæreditatem,

quàm ſi jam maturi ſint; pra iertim c cum di-
1t

utl⸗

ſertè ibi de ancillis prægnanti Dus Papinia-
nus ſentiat, ullarn uterira tionem haben-

dam, ob carm cauſiam, quod partus! nondum

editus homo dici nequeat. Gloſſæ tamen

fſe12

3 34 Pralefione 44 titulum S

EE

5 Eententis verior videtur, ut ſcilicet ſpeira-

tio habeatur, & quantò majore pretio ven-
10 di ager mortis tempore poſſet . Nec id Pa-
piniano adverſatur, qui non ſpei ſed rei;

fructuum ſcilicet maturorum facit æſtima-

tionem, non ſecus ac ſi jam eſſent perce-
11 pti. Fac. I. in quantitate 723. f. ad L. Falcid. Cæ-

5

terum fructus, quatenus bont percipiun-

tur, ut fœtus pecorum, & quicquid omni-
nò hæreditatis occaſione acquiſitum, bez-
reditatem non auget; ſicut nec incendiaz

nauftagia, mors pecorum eandem dimi-
8 P

nuit: ſed illud ſolius hæredis lucro, hoc

ejusdem damno ſolius cedit. d. I. 30. & d. 73.

12 Hæc ita, quoad L Falcidiam. Qugd au-
tftem ad petitionem hæreditatis attinet;

omnibus illis enumeratis modis, & auge-

tur & diminuitur hæreditas. l. 2. C. de petit.
bæred. ut poſſeſſor acceſſiones quoque &
fructus cogatur re ſtituere. l. item veniunt 20.
§. item non ſolum & g. præter hæc f-. de petit. hHæ -
rea. niſi bonà fide quid diminuiſſet. d.§. 572-

ter baæac & ¹ utrum, cum tribus ſeqꝗq. eoc. tit.

8 §. 2z.

Acdionis verbum & ſpeciale eſt
& generale: nam omnis actio di-
citur, ſive in perſonam, ſive in rem

7

—

K r

hent nt
muln e

ir perite

nes helo

ttions at
ſezſonf⸗

odifetd

Cnionee
ſceconn
lune Nen
Ulancvtio

docer

feran h

n hire
Im etona

“ fine in .
Wenrn orch
(llten

Utnllunn!

imius

k⸗

longliſn
M

d

lus

lee

Greſtein

et. Nrih
n hlr

n rin m.

il. niſ

gil un,t
1 netineett

eindentni.

ls ucto,
A1.

irais n

ods, e

HA

1s o ledH
* fotmularum ſublatis ſolennitatibus. I. 17. C.

de ſormali⸗ & impetr. ſublatis.
FIDEICGOMMISSORIM.) Hodie 2 2
habent jurisordinarii executionem l. 1. C.
commun. de leg. ubi actione petuntur ſive
kertaual ſive hypothecariâ: quanquam ni-

mmui
ſe, itl⸗
“

ſeile 4

Coc⸗
i⸗ un 4

=

SS

der verlorun nKenifcatiane. 33 34

ſit peritio. Sed plerumque actio-
nes perſonales ſolemus dicere: pe-
titionis autem verbo in rem actio-
nes ſignificari videntur. Perſecu-
tionis verbo extraordinarias perſe-
cutiones puto contineri: ut puta-

fideicommiſſorum, & ſi quæ aliæ

ſunt, quæ non habent juris ordina-

rii executionem.

J Nde apparet, eur actio, petitio & per
ſecutio conjungantur in l. procurator 23.
Frem ratam haberi l. 1. f. de SC. Maced. §. eſt
autem Inſtit. quib. mod. toll. oblig. actio nimi-

rum perſonalis, petitio realis, utraque le-

gitimo jure certisque formulis; perſecu-
tio extra ordinem judicis impetrato offi-
cip, quales ferè hodiè ſunt omnes actiones,

il obſtare videatur, quin judicis quoque
officio im plorato ſine ordinariâ actione pe-

ti i poſint. Lasinr altiat. bic. WM

d.

336 Pralectiones ac titulunꝛ

n
-=

— 1
4 .
* Ei * 8

Hoc verbum,; Debuit; omnem

Omninò actionem comprehendere
intelligitur; ſive civilis; ſi?7e hono-
raria, ſi ve fideicommiſſi fuit perſe-

. .

ri non poſſit. Vnde definitionem l. mihil
51. f. de O. G A. quâ actio jus eſſe dicitur,

ejus perſequendi, quòd ſibi debetur, im.

perfectam eſſe nonniulli cenſuerunt, quòd

actionem in remn non complecteretur. Sed

etſi non res noſtra, tamen ejus poſſeſſio

deberi nobis poteſt; eaque eſt, quæ in vin.-

dicatione ab adveêrſario avocatur, non do-

minium, quod penes vindicantem eſſe

oportet, alioquin non teneret vindicatio. .

Kin. C. de R. E.

StVE PERSECàITIO.) Ergè judi⸗
gationem præſupponit.

cis officium oblig

Vtique enim, qui debet, obligatus eſt, cum
ad ſolvendum, quod debet, cogi poſſit:
quod iniquiſſimum eſſet, ſi nullo modo
eſſet obligatus. Nec obſtat; quod in §.
4 omnium I. de adion. ſcribitur, eum qui rem
noſtram detinet, nullo jure nobis oblin⸗
1

E ngdn
Welunn
O MNERM ACTIONEM.) Ergè etiam Eantd

realem, quamvis res mea mihi debe-

Dde

————

uun ele N

nodo; Eel

(contndhu,

tiicegubhos

Ohoruc

nuid enctpti

1

eleſeuntd⸗

Kens enimi
eallaniadin

en enunen
dg guie

tumoingie

en! Kaut

rrum/,

4

üümnite

lynge

heoce

=
—
-—
—

.
D

— 7

De verborum fignißicatione 2

tum eſſe. Nam nullo jure nõ ſignificat, nullo

modo; ſed non jure contractus aut quaſi

contractus, nec maleſicii aut qu ſi malefi-

cii, de quibus in præcedentibus a cum erat.

Obligatus eſt tamen quoddammodò, quia

nullà exceptione tueri ſe poteſt. l. vel obli-
gaätus 20. §. obligatum F. de liber. caaſ. Nec .

adver ſatur, ꝙ1 l. qui per coluſionem z9 in fin.

S
wer miicr

peculiari actione peti poſſint: recte ta-

ſus eletn
di debeit
aletutt,:4
Medemt
en uf
eel,e
ſoein,une
fnchanent

let bdcn

f.de act. emt. dititar ufuras in obligatione nõ
eſſe, ſed tantùm officio judicis præſtari Ha-
ctenus enim in obligatione non ſunt, ut

men petuntur actione ſortis principali l.=.
C. depoſ. quà extinctà ex neceſſitate acceſſo-
de R. I. Sicut igitur una eſt actio fortis &
uſurarum: d. l. 4. ita & una obligatio, quzæz
actionis mater eſt. l. licet 42. §. ea obligaiis
V. de procuraf

Ulpianus libro PIr ad sabinum.

Inter hæc verba, Quantiea ree

krit, vel, Buanti bam rem eſſe paret;
nihil in cereſt. in utraque enim clau-
ſulà placet veram rei æſtimatio-
nem fieri. l

2 t

☛☚

2

de 3 38 Praledltiones Ad titulum

1 Xhoc plurimarum legum petenda eſt
interpretatio. In eum, qui jus dicen-
ti non obtemperavit, quanti ea res eſt, ju-
diecium datur, id eſt, quanti æſtimatur ea
res, quæ in judicium deducta eſt, non quan-
ti actoris interfuit, obtemperatum eſſe.
2* 1. un. in ſin. ff. ſi quis jus. dic. Gc. Plerumque
eenim id, quod intereſt, majus eſt, quàm ve-
ra rei æ ſtimatio, tùm propter affectionem,
tüm multa extrinſecus lucra accidentia;
aut emergentia dam na. l./3. f. rat. vem. hab.
́”́”MUE 3 Hoc ita, diverſa ſint res, quæ petitur, &
. DW id, quod intereſt. Sed ubi coincidunt,
ceſſat hujus legis regula: & ideò in eum,
qui damni infecti nomine non cavet, quan⸗-
ti ea res eſt, judicium datur; quod non ad
quantitatem, ſed ad id quod intereſt, re-
fertur. Verbum enim es ves damni me-

tum, non rem, cujus nomine cavetur, ſigni-

ficat. l. 4. §. in eum qui F. de damn. inf. Cæ-

4 teràùm in l. 14. S. Labeo ſ. quod met. cauſ. ubi

hoc verbum, quanti ea res eſt, ex ponitur hoc
modo, cum fructibus & omni cauſsâ, non
arbitror propterea id quod intereſt ſignifi-
cari. Nam præter fruétus & id, quod omnis
cauſſa in Iure dicitur, alis quoque modis
intereſſe poteſt. In ſummâ: infirma eſt
huyus legis deciſio, & pro materiæ ratione
VYaria. Nam in interdicto, Vti Poſſndis;
. ( . fbss

NTre *
——

bzcchal

cuſusgve
lbf/
a
mnigzlot
tnäs wen
Unlnenti
laltumel

Alaitap

Aconlſe

ſatit i.
Cnniti
Rdlcack

uan

uum ertti

h,In

hi eatezti⸗
Atizkintn
Nrektamen
npentn!
uelt,lt
ucti Ktit
5.fuinl
, gue emn
nbi oie
Kigejut
noncateſs

4

SS

ie urt,
AKCiIt
ecretl,
nt. 4
ine

Peei

1

mal
inetti⸗
Nin n⸗
gole
1 il 4
PitentA

———————=

hæc clauſula ſic eſt accipiéda, quanti anius

cujusque interfuit, poſſeſſionem retinere.

1.3. S. n. ff. uti poſßid.

Iud notandum; pro iisdem habe- “
ri, eſe & apparare. Id enim verè eſſe judica-

mus;, quod nobis apparet; nec aliam veri-

tatis menſuram habemus; quàm quod ex
argumentis & documentis apparet. Vnde 7

traditum eſt, judicem in judicando id, quod

ex Actis apparet, ſe qui debere; non quod in
ſuà conſcientiâ verum eſſe ſciat. Br. & ſe-

quates in l. ilhicitas S. veritas ff. de off. præſid:

–—

ægdificium, quod ruſticæ magis cu-
ſtodiæ convenit, quàm urbanis æ=
dibus, ſignificatur.

Quod quàm verumſit, eleganter & erudi-
te diſcuſſit Cujac: lib. 12. bbſery. 19.
Lex 1So.
Pomponius lil yo 36. ad Sabinum.
TIugurii appellatione omnes

O fllius ait, tugurium à tecto;

tanquam tegularium eſſe dictumg;

ut toga, quod eà tegamur.

Vi paſcui ſervitutem habet, aut pe- 1
Coris app ellendi, ei talem ſervitutem
XX 3 coé—K.

De verborum ſignißcatisne. 339

N

340 Pralectiones ad titulum

conſtitui poſſe, ut tugurium habere liceat,

Mecianus putat in l. veluti 6. in f. ff. de S. P. RK.
ut, ſi hyems ingruerit, habeat, quò ſe reci-
2 piat. Ex quo apparet, tugurium eſſe ca-

.

ruſticæ ab &ris tempeſtatisque injuriâà tu-

formandis argumentis, de quo hic tractari
ſolet, eleganter diſtigvendo en plicavit
trerhard. in top. legal. loco ab etymologia.
Brerbar b. legal. loco ab ery mologic.

lpianus lib. 35. ad Sabinum.

ſimè pacet. nam & eis rebus peten-
dis aptum eſt, quæ dominii no-
Z poſſideamus, quam visnon ſint no-
eetiam ea dicimus, que in nullà eo-
rum cauſs ſint; ſed eſſe poſſint.

. 14 2“
1 V7 Igari quidem illà clauſulâà, quæ in
inftrumentis inſeri ſolet „pro ſe & bæ

redibus & quibuscungq, aliis ad quos ea es perti-

net ſiye cauſſam habentibus⸗ ut hodiè loquun-
S . tur.

D

ſam vilem, ſtramentis, arundine, vel ut Virg.
ait; ceſpite congeſtam, ſub quà cuſtos rei

tus ſit. Porrò quæ fit vis etymologiæ in

Verbum illud pertinere, latiſ- B

ſtri ſint: & eis, quas jure aliquo

ſftri dominii. Pertinere ad nos

chrwsde

5

ðð

uur,doni

1fhtl

Anosen

guuloni
menptte
Piorhan
Tticblsren

odleni

eiloen,
cdro

oltilanr,

imos

Vemte
Antiecumn
henret

d uten

IRu
Cluncee
ſllto enn

i hie

fEnd

n

uer

Nden
lergas

lun De verborum ſigniſicatione. 341
haem tur, dominium ſignificatur. l. ſciendum 70. 5.
fAI fin. ff. b. t. Interim tamen rectè dicimus, rem 2
en ad nos pertinere. ſi non jure domini, tamen
guimean quaſi dominii, ut ſunt ſuperficies, feuda, bo-
Mnenduin na emphyteutica; aut jure poſſeſſionis, aut
alnt pignoris- aut quavis alià ratione: ut quiin
eifmin articulis rem ad ſe pertinere aſſeruit, ſatis
miti probaſſe videatur, ſi quoquo jure ſibi de-

mbemm beridoceat, Et cumillis duntaxat rebus, 3
do allian quæ ad nos pertinent, id eſt, quæ dominii
ulhe noſtri ſunt, d. l. 70,. ff. h. t. ſervitutem poſſi-

mus imponere 1. 5. f. commun. præd. ſuper-
fciarius tamen, etſi dominus non ſit, ſer-
un vitutem recté imponet, . H.quib. mod. uſufr. H „
amitt. dammodò præjudicium domino non
generet: ſicut & vaſallus & emphyteuta.
Orsenl c., 1. S. quid ergo, de in veſtit. in re alien. ſact. in
ebiuh V. F. ut ſcilicet damdiu duret ſervitus, 4
in. quamdiu jus ejus, qui eam impoſuit. Re-
ue U ſoluto enim jure concedentis reſolvitur H
On UNtNe jus accipientis. l. ubi aut em §. ſed & Marcel-
e 40 lus fj. de in diem addibét.

Lex I52.
Vlgianus libro 27. ad Edictum.
Paterfa miliàs liber peculiumnon
G“ poteſt habere: quemadmodum nec

“ ſervus bona.
l X 3 Pa-

tuen,

342² rraledliunet. 44. titalum

——

—,—

1 ſtens in domo dominium habet, atque
adeò liberam bonorum ſuorum admini-
ſtrationem; :quanquam hoc poſterius non
neceſſariò requiritur I. pronunciatio. 105. §.

2* famil. ig. infr. h. t. Peculium verèò eſt quod ci⸗
qui in poteſtate eſt, ſeorſim à rationibus

patris vel domini habesc permittitur: Ipe-
culium 4. f. de yeculio quaſi modica & puſil-

la pecunia. nec enim omnia, quæ acquirunt,

ſibi habere permittitur, ſed modicum dun-
taxat accendendæ induſtriæ cauſs4 illis re-

aut ſiliifamiliàs ſit, nihilominus domini

nat. cum ſi verè & plene eorum eſſent,

utique licęret illis re ſuâ abuti. 1. ſi quid poſ-

ſeſſor §. ſicut ff. de petit. hered. Hinc notan-
F dum, etſi bona damnatorum ad fiſcum per⸗
tineant, l. 1. f. de bonis damnat. niſi propter
milerationem portio filiis relinquatur:

l. cum

Treriimligs dicitur, qui ſui juris exi-

linquitur. l. depoſiti f-. eod. Hoc etſi ſervi

etiam patrisque eſt ſuo modo; quia quan-
do vult, auferte poteſt, aut minuere pro
arbitrio, d. , z. modò non in præjudicium
8S& ſtaudem creditorum. Quicquid enim
ire licitum elt, id fraude accedente fit il.
4 licitum. Et adeò pec ulia dominorum &ι
parentum ſunt, ut quamvis iberam corum
adminiſtrationem cô οÜε Iint, nihilomagis
donare ſeiyus aut flus poſſit: l. 7. F. de do-

lum rin
uum Qcan

Parentest
Plericet

(uonfocn

Utlteleror

Aeetitui
uobetu

Tihern ir
ahemio

hynbi

igleneſt

üdedon⸗
(hele

ulrern

Meciflin
iuin e⸗
eElliig
n iſe

ſun tli
clhenlen

le

eunl

Potelt,8
Mlunkrue

R eo

ſus lctes

c

DVDe verborum ſignifcatione. 3 44
Iinde 1. cum ratio 7. d t ſervorum tamen aut filio-
nhe rum damnatorum peculia ad dominos aut
umn im Parentes reverti. l.. l. 5. C. de bonis proſcript.
leinon Plerique tamen patresfam. patrimonium G
Mtie ſuum vocant peculium, extenuandi gratig:
ete ut ſi teſtator rogat ſuum peculium ab hæ-
lm rede reſtitui. I. cogi 16. F. ad Trebel. Quin „ –
mitth Sealio ſenſu peculium dicitur, quod à pa-
ind tribusfam. in caſus ſubitos ſeu præſidii cau-
ANrin sà ſeparari ſolet inſtar theſauri. I. ſi chorus f.
modtunen de leg. 3. ubi dicitur, pecuniam ſine peculio
ailie fragilem eſſe, id eſt, poſſeſſtones & prædia;
eair aliaque bona, utpote in conſpectu poſita,

4
1

—
.

S

nins i l. 2. ihi, nec latere facilè poſſunt C. quands & qui-

zgie bus quar ka pars &c. injuriis bellorum, maxi-
R mè civilium, obnoxia eſſe, majusque & tu-
ei“ tius in peculio, id eſt, numeratâ pecuniâ?
dulan repoſità, quam quis ſecum ferre poſſit, ſub-
crneſi. ſidium efſſe. Denique fciendum, pecu. 8
mime lium filiifam. eſſe duplex: paganicum &

caſtrenſe vel quaſi. I. fin. C. de in of. teſtam.

l
beame 1
e An hoc filius habetur loco patrisfamiliss.
re —

1SO I. nam quod fj. ad Trebell. unde & teſtari de eo
ne ℳ poteſt, & fratribus non confert, nec pater
lip⸗ uſumfructum ejus habet. Hlud duplex 92

eeſb profectitium, cuius proprietas & uſus-

Hine doc⸗ B
ilans fructus patris eſt: S. 1 l. per quas perſonas &.
iie⸗ & adventitium, cujus uſusfructus patri ad

.

344½ Prelectiones 44 titulum

ſen⸗ -⸗
— —

aead

dies vitæ debetur. l. cum oportet. C. 4 o.
nis 1e liberis.

Lex ISr.

Vlpianus libro . 44 “H

4Taberne appe llatio declarat 0.
mne e utile ad habitäãdum ædificium:
non ex eo, quod tabulis cluditur.

X

Lex 1Sg.

1. Paulus libro 30. ad Edictum.

te4

Inde tabernacula & ontaberna.

ler dict ſunt.
Lex 1s-y.

Lpianus lirro 25. 44 Edictum.

Inſtructam autem tabernams
ſic aceipiemus, quæ & rebus & ho-
minibus ad negotiationem Paratis

conſtat.

exponuntur, hac voce ſignificantur: l. qui
dalernas 32. f. de contrab. emt. l. f pendentes 27.
§. 1. 1f. de uſufr. aut ubi vinum venditur.

tha⸗

lle⸗

Roprie 8 uſitate artificum officinz
G& ergaſteria, aut ubi merces venales

(alnf
dit,non:

er hube,

enimabe
Cltierun

Alzilet
lcih

Crmte

Mie⸗
Mlinere
Gtömm

uenekn
einvdder

Gartirar.
ſitlolern
e E
Nnkecen
ant.
ſelelene

etoo

erenn

el ln
enern
ſhigen
il t.
ptonert
lun, e
Gndn

2 de verborum ſignificatione. 34 5
14,0 l. palam ff-de ritu nupt. Quitabernam ven- 2
dit, non ædificium ipſum, ſed jus, quod in
es habet, vendere inrelligitur. d. l. 32. Ipſæ
enim tabernæ publici juris erant. Unde
Cnrne dubitatum fuit, an qui tabernam pignori
obligaſſet, nihil videretur egiſſe, cum rem
leclar e. publici juris obligare non potuerit? l. cum
elfenn tabernvam 34. ff. depign. ſed ut actus valeat
dum potius, quam pereat, l. quoties ff. de reb. dub.
ipſas merces videbitur obligâſſe: quæ cum
ttrebrô mutentur, ex demum pignoris ne-
. xu tenentur, quæ mortis debitoris tempo-
in re in tabernâ inveniuntur. d. L. 34. IIIud 4
untlen quæritur: an mercator merces, quas expo-
fſuit ſoletvé exponere, cogendus ſit vende-
re⸗ & quidem in invitum contractus
non redditur l. invitum, ubi Bald. & Salyc. C.
de contrah. emt. l. nec emere C. de jure delib.
gntnt Sed dicendum eſt cogi, juſto & conſueto
beu pretio volenti unicuique vendere; quia
bosh mercium publicâà expoſitione ſe tacité ad
n hoc obligavit; ſicut caupo poſtquam ſe-
. mel ſigna hoſpitii vel cauponæ publicè ſu-
ſpenderit, omnes reci pere tenetur; l. un. §.
n Au ſervi S. namq viator ſj.furti adyerſus nautas & c.
a kenn niſi ex cauſsâà hoc poſſet recuſare, puta
uI Propter multitudinem hoſpitum aut ſimi-
ununni lium, de quo Bart. in d. S. ſervi. Illud no-
ec tandum qui tabernam egercet non poſſe .

„

3246 Prlelttiones ad titulum
vicinum prohibere, què minus is quoque
tabernam inſtituat, ut negotiationis lucra
ad ipſum ſolum redeant, etiam ſi longiſſi-

mo tempore ſolus mercaturam exercue-

rit. quæ enim in facultate nud4â conſiſtunt,
nullo tempore præ ſcribuntur, Sicut qui

molendinum ſe olus longo tem bore habuit,
alterum prohibere non poteſt, „quò minus
molendinum ædificet, ut apud ſe ſolum

molere cogãtur incolæ. arg l.libertus negotia-

toris f. de oyer ſihert. laſon. in l. quo minus f. de
8 fum. Hoc ita, niſi publicè interſit, certum
molendinorum, aut mercatorum, ant arti-
ficum numerum potius, quam indefinitum
„eſſe. De tabernâ autem inſtructâ legatâ,
de quâ loquiturl. 185. videatur textus in.
SðWðUMWã 12. F. de inſt. vel inſtrum. esat

Lex 7 6.

— 7

Phyianus libro zo. 44d

Camzwelndare nihil aliud eſt,
quàm deponere.

? Oc probatl. Lutigz 24. ff. denaft. Id-

que ſcire intereſt, propter uſurarum

incrementum. Nam! in depoſito quidem
uſuræ ſtatim à tempore moræz debentur

l. die. 25. §. qui berunten eos. tit. Porrè ſi

mlchrec
Im kend

romun
ſtiop⸗
lle peen
ien ,t⸗

ſonen a
Airenond

Punt lte
lfnn. N
Uteſtne

mnhren

Pelomen
huntire
ſenrckean
Ciucem

uUlriok

ghiuf⸗ Uliuft
Wtin
uneite
Cnnene
ſe N
do

11

ls n

itionisn

n lurt
nn genel

n coniton
t. Kage
oteni

K,aoinn

ol ſehe
rmungen

gnmi —

terit hen

inein

4
nn ee

ler

—

de Perboran ſonißcatiane. 347

— ———

pro mutuo haberetur ejusmodi com men-

datio, propterea quod is, cui commendataea

eſſe pecunia proponitur, eâ uſus eſt, nec
idem, ſed eandem ſpeciem reddit, ꝓræxter
ſortem nihil peti poſſet, cum ex mutuo
uſuræ non debeantur, niſi ex ſtipulatione;

1. 1.4. 3. C. ge uſur. l. dema, §. quis Titio f.

mandati, nec quidem poſt litem conteſta-
tam, ſecundum gloſſ. communiter rece-
ptam in!. lite. f. de uſur. Donek. de uſur. cap. 3.
ante finem. Nec id iniquum eſt, cum ſi non
uſuræ, tamen ejus, quod intereſt, nomine
ſupra ſortem peti poſſi it & ſoleat. Aliis
perſona commendatur, ut in ſpecie l. ſi vero
1enunciandi 12. S. cum quidam . mand. Quod
ſi ex eà cauſsà pecuniam mutuaverit, aut
gebita commendati ſolverit is, cui com-
mendatio facta eſt, commendator non ob-
ligatur: d. S. cum quidam. ſicut ex verbo,
commendo, non videtur fideicommiſſaria
libertas relicta eſſe l. 12. C. de fidei ommiſ. li-

bert. nec aliud ſideicommiſſum „puta ali-

mentum aut veſtiarium. I. hideicommiſſa 11.
§. iita f. de leg. 3. Et quod Alciatus ait eum, 6
qui Titium commendavit, juſſitque ple-
nam ei fidem haberi, non tamen periculo
commendantis pecuniam illi credi poſſe, ſi
ſe procuratorem conſtitutum dicat, ſic ac-
cipio, ſi apparet de aliàre, Auam de pecuni
cre:

—

348 PFralectiones ad titulum

—

credendâ in literis commendatiis & cre-

dentiæ, uti vocant, principaliter actum eſ-

ſe. Cæteroquin cur generalis ejusmodi
juſſus, geto plenam ei fidem haberi, ſufficere

non debeat? nulla probabilis eſt ratio. l. 1.

ibi, ſive ſpecialiter in uno contractu juſerit, ſive

generaliter ff.quod juſſu. Verbum enim ſpe-

cialiter, in l. ſin. C. quod cum eo qui in alien. pot.

poſitum, generali tantùm & vulgari com-
mendationi, non autem juſſioni, ut plena

fides commendato habeatur; opponitur.

In emtionibus quoque, quæ commendandi

cauſsâ dicuntur, pro iis habenda ſunt, ac ſi

nec dicta nec promiſſa eſſent, modò dolus
mmalus ablit. l. quod venditor 37. f. de dolo. Hoc
2 ſiquidem generaliter circa id, de quo prin-

cipaliter non agitur, commendavit; ſed ſi

in ſpecie, non nudæ commendationis cauſ-
84, ſed ut praſtet, tenetur ad redhibitio-

nem 1. ſeiendum., 1o. in princ. f. de ædil. edicto „

niſi in conſpectu fuit, falsò com mendari.l. .

S. ſi intelligat ur. eod. tit. l. Ialianas 13. S. ſ ven-

ditor dolo f. de act. emt. Eleganter Fiorenti-

nus in l. ea quæ tommendandi v3. ſ. de contrah.
10 emt. Tertium en commendationis genus,

qu vacans ecclelia aut ſacerdotium ponti-
ficio jure dum perſona idonea ſubſtitua-
.
tur, tertio cuſtodienda commendatut: un-

de

n

1
—
ge comm
ſteſto

n

Verb
oönas
eterera⸗
Olent ſ
guin
ſnthii
ſbilleen
lunuteceb
l ulee
1

Kiprn

kgtinten
lellencdn
n,Kn
(n cOV
Alptin

Wul.

Nebechis

ſe Grfr

tonlella

—

is r.

ſeraond
As eiend
en, Ece

eltrt

1 lſni h

umehinte

Nin An

leni er
Ori uſe

1

t, pann
Ommentu

d ſun
mocben
A

ee
tonisc

tedhibien

/

confeſſio non eſt ſolutio; per d. l.

—

—

de commendatarii dicuntur, de quibus in

t. nemo. de eledt. lib. 6. H
Lex TIb.

Npianu: libro 32. ad Fdictam.

Verbum, exactæ pecuniæ, non

ſolùm ad ſolutionem referendum,
eſt: verum etiam ad delegationem.

Sian ſolviſſe videtur, qui quacunque

O ratione creditori ſatisfecit: l. ſolutionis
upra. b. t. ita exegiſſe; qui alium debitorem
ſibi delegari paſſus eſt. O portet enim vo-
luntate debitoris hoc fieri; l. pen. f. de pign.
46l. 1. delegare ii. F. de novat. & deleg. quia
aliud pro alio invito creditori ſolvi non po-

teſt. per R. I. Atque hinc eſt, quod procu-
rator, qui pecuni 3
legationem ſuſcipere non poteſt; quia de

am juſſus eſt exigere, de-

reali ewactione mandator ſenſiſſe intelligi-
tur, & procuratori mandati fines excedere
non convenit. l. diligenter f. mandati quod
& ſupra attigimus l./176. h. t. Facit l. 27. &
gloſſ. in lI. cui recte f. de novat. Quod ver 0

Rebuffus ait, ejusmodi procuratorem poſ.

ſe confiteri, ſe debitum recepiſſe, quia

21. id it a
verum

de verlorum fgnif catione. 349

„

318 ralehioner 44 malun .

e

—
verũ cſt. ſiconſtet confeſſione, ſi ve quittan-

ciam, ut vocant, ſine numeratione factam.

eonfeſſioni ſtari non debtat, ſibiꝗ ue im-

putare, qui talem proeuratorem elegerit.
P qu P 8

Alciatus in d. l. 176. ſupra h.s. Et cum poſ-

ſeſſor hæreditatis non tantùm exactam ab
emtoribus rerum hæreditariarum pecu-

niam, ſed eam etiam quæ exigi potuit, re-
ſtituere hæredi debeat; l. item veniunt 20. §.

rvedalta ſive exactæ, ut alia exemplaria! ha-
bent ff. de petit. bæred. I. ſed etſi S quod ait eod.
tit. hoc ita accipiendum eſt, ſi malæ fidei

poſſeſſor ſit. Cæterum ſi bonæ fidei, & de-=
bitum quaſi ſuum neglexit exigere, igno-
ſcendum eſtei, I. Ri quid poſeſor. 31. S. Fcut d. t.

paulus livro 3. ad Ediétam.

4 Cæterum ſi id non conſtat, nihil eſt cur

& actiones, quas habet, Præſtando lhbe.
tatur. 4. . exactg.

Habere duobus modis dicitur:

ältero, jure dominii; altero, obti-

nere ſine interpellatione ie id, quod
quis emerit.

Nemtionibus ejusmodi ſti pulatio: intef-
Poni ſolebat: id quod a te emi, ,habere licers
Se⸗

ntat
.

enctor
ſuumun,
kenetelie
Prr fen
loſhcti
netk,
ſgentaa

et,n

lun de

uminte

iit 4 4
kenie
Tluten
wel,.
te
ſoſi
ltebe
iun 1
elin
tung
ſtife
lii
enn

lus
— —
olega . aades i fipulatio iſta 35. l. inter fipalanten
dritolelch 82. fF. de V. O. qu id promittitur, nec per

De perhorun ſeuifcatune. 3 141r

,Id venditorem nec quemquam omninò alium
en, hit futurum, quèi minus rem emtam habere &
tren en tenere lic eat. d. I. 53⁸. Nec tamen ideò co- 2
icnn girur venditor dominium transferre, ſeid
lnart lufficit ita rem tradi, ut ſine interpellatio-
umn ne, id éeſt, ſine poſſeſſionis interruptione
cgnt rresemti apud emtorem manear: quia rem
len mMin habet, non tantuùm qui à venditore domi,
eumid nium adeptus eſt, ſed etiam qui ſine cujus-
d quam interpellatione eam uſucapit.
k, ln Habere porrò cuùm effectu accipi- 3
oneſtn tuür: l. 164. §. babere ſupra h. t. & ideò qui in
ike alienâ poteſtatè eſt, tenere quidem r rem pe-

ſn n culiarem poteſt, habere & poſſidere non
— poteſt, l. poſſeßio 49. ff. Beat gain. . d. l. 35.
8. quis fort? S. quæftum ff. de V. O. cum à pa-
tre aut domino quandocunque aufferri
. poſſit. Non autem videtur habere, qui
ita habet, ut retinere non poſſi icl. non vige- 4

im tur 22. ff. de acquir. poſ-.
hlis dir - INT ERPELLATIONE.) Inter- 5
ltennch Pellare hHoc loco eſt poſſeſſionem inter-
ri⸗ tumpere, controver ſiam rei movere. I. ſer- —
vitutes fj. de ſervit.l. non ſolum ff. de uſucay.
cum ſimill. Aliâs interpellatio eft denun- *
htſ ciatio, quæ fit debitoriut ſolvat: & ſi dun „
,ten dem de die ſolutionis conventum fit, ali

znte Ee.

„

352 Pralectiones ad titulum.

interpellatione non eſt opus. nam dies in-
terpellat pro homine. l. magnam C. de con-

trah. ſtip. l. fi Stichus f. de V. O. Cujus in-

7 terpellationis effectus eſt, ut in morà con-

“ SS ſtituat debitorem, atque ita fructus deberi
incipiant; I. videamus §. ſi actionem & §. ſeg.

F. fide uſur. & interitus rei ad debitorem

. ſpectet. l. quod te ff. ſi cert. pet. l. ſi ex legati

2 2z3. f. de V. O. Eſtque ſciendum, unicam

interpellationem ſufficere, ut communi-
ter traditur per! Titia Seio. S uſuras f. de leg. 2

* . 5
§. . 17 * 4

CeoaKautum intelligitur: ſive per-

ſonis, ſive rebus cautum ſit.

1 Ho verbum generalem & ſpecialem
Thabet ſignificationem. Generaliter
omnem ſecuritatis præ ſtationem, ſive re-

promiſſione ſive pignoribus aut etiam
fidejuſſoribus datis, denotat: ſpeciali-
ter ea, quæ verbis & ſtipularione tantùm

2 fit, ſufficit. facit l. ilicitas f.. de offe, pralj⸗l. eit

ſancimus C. de V. S. Hocque intereſt, quod
ubi nudè cautio praſtari jubetur;, in dubio
non de pignoribus aut fidejuſſoribus, ſed
nudâ repromiſſione actum intelligitur:
d. l. ſancimus, quod ſi idoneè caveri, aut

)
9

De
—
e cavenic
ſuchctl/g)
uſlitſrß

erunm nton

Wnnmie ſlt
elumen

—
S=

fllienn

netih

jninipi⸗
elenigi

1nfiin
hmmak

kenedfn

Alen.

DAN G
nund. 49
0. (un
Ntindontd.
fructucke

lonen H H

d Sebin.
et. Hatte
nCon, Antt
, MuNn
ruf e

vonen,1l

— £

bus an
ta:
Mione
nteret
etul
Corno⸗ 4
rell,

4
e.

1

—

—

.

=

4
D.

=

Se
☛ätR

e
1
4
6
ſ,

JrèðZ
—-

De verborum Kenißcatihe. 3 55

tu 5. in ſin. j. mand. tum ſi mih.
Lex 15g.
Paulus libro 3s. ad Edictum.

Facere oportere & hanc ſignifi⸗

cationem habet, ut abſtineat quis

ab eo facto, quod contra conventio-

nem fieret; & curarer, ne fiat.

§ Iquidem tàm aſſirmativa quàm negati-

va hujus loci lectio partim authoritate,

Partim rationibus utrinque probabiliter
detendi poteſt, nec altera alteram tollat, ur

aliàs in oppoſitis accidit, non eſt abſurdum

utramvis ſuſtinere, variatâ duntaxat in di-=
verſum, non tamen in contrarium muta-

tâà lurisconſulti intentione & ſenſu. Sen-

quandoque ad actum non faciendum per-
ti nere, idq; loquendi conſvetudo compro⸗
bat. Rectius fecerit Prętor, i actionem in-
juriarũ privato, quâà publicalegis Corneliæ
de ſicariis vind icta tolleretur, non dederit.
l7. S. ß dicatur f-. de iniur. Et circa quere⸗

lam inofficioſi teſtamenti, qui ultra fratres

ſunt cognati, rectius facerent, ſi ie ſumpti-
2 Brus

Gté caveri dictum ſit, verbalis cautio non
ſufficit I.. S. jubet f. de coll. benor. l. f manda-

1

.

ſus affirmans hoc vult; faciendi verbum

34 Pralestiones ad titulum Nn
bus inanibus non vexarent. I. 1. ff. de inoff. ſein i
2 teſtam. Ex quo colligitur, appellatione fa- nſtinr
Gti etiam non factum contineri S. uxorin choini
fin inſtit. de nupt. Vnde dicendum videtur Itolin cu.
in clauſulàâ, quæ ſtatutis pœnalibus inſeri Gendimmfa
folet, ſ quis adverſus ea, qua ſtatuta ſunt, fecerit; Ulin mili
faciendi verbum etiam ad omittendi cauſ- poriitno⸗
ſam pertinere: quod verum eſt; ſi par ſit iIun tilt;,
4 in faciendo & omittendo malitia. Què Ptmn alin
ratione, qui rem in fraudem creditorum iind,
pro dereliο habet, alienaſſe videtur, ut id ulohe

R1,

creditoribus non obſit. I. 4. f. quæ in fraund. (iſnriiene
credit. Et qui non paſcit, occidit. c. paſce 386. üle ſüthtn
5 diſtinct. & . decimæ 16. quſt. 1. Pletunque nrenimm,
tamen gravius in faciendo, quàm omitten. imenmnt
do delinquitur: unde diverſæ poenæ infli- lerleſu
guntur. 1.1. & 2. f. ad L. Pomp. de parricid. letmdtet
Siſn negativam, eamque eommunio⸗ eiunſſtwir,
* rem, le ctionem retineamus, ſenſus hic erit: nunilt
Eum qui ſe non facturum adverſus pactum Mpnifee
contractum aut conventionem aliquam fue
promiſit, teneri non hactenus tantum; ut f
ipſe abſtineat, ſed eétiam ut curet, ne quis ltetſ
„ alius faciat. Eulpa eſt enim non prohi. wifann
bere, cũ poſſisl. i ſundus 33. ibi, quam vis per ie bt⸗
non ſtet, quo minus id præſtes ff. lotat. arg à con- tuin ſn
trario ſenſu ducto, quod in jure fottiſſi nn
mum eſt l. 1. S. bujus f. de off. ejus &c. & ibi. ltefeg
tolonus frui à te, aut ab eo, quem tu probibere, un herſe

nules

——

lnid
mieigſn
endun i
SPenlri
tantſuzn
donirnds
run thif
o kiin
Odemtln.
enverut
ſ.ae i
eCdt
4,1. Mum
dlunnin
getle ten
npnn
PCletonm
,enube⸗
ilieluft⸗
donen i⸗
Iutumrn

Klri

=nKR—B

nreeO

in nonſt⸗
lung
pin
nſr ni
at⸗

tem, ſupe verbo, habere

De verborum gnißcatione.

id ſaciat, poßis d. l.K 32. Sicut & is, qui pro- 8

miſit tibi, per ſe non fieri,

quò minus jure

aliquo uti frui ſecurè & ſfine interpellatio-
ne poſſis, curare etiam tenetur, ne per
quem alium fiat. I. in ila ſ. de V. O. Et qui
dolum malum in contradu abfututum

ſpopondit, non tantùm tenetur, ſi ipſe do-

lum admiſit; ſed etiam ſi non curaverit;
quò minus alius dolum faceret. I. in ſtion-
lantem S. 7. f. de V. O. Non aliter tamer;
quàm ſi prohibere potuit, & quatenus po-

tü t ſine violentiaã. Proh
tuiſſe videbitur ſervos, ñ

berè autem po⸗-
lios, tonjugem;

mercenarium, procuratorem & quibus-
cunque mandandi jus habet, ac. l. 1. pr. &
9. familiæ f. de publican. atque adeò pro ex-
traneis non tenetur. . in d. l inter ſtipulan-

minum 24. S. quamquam &

non poruit ſſe de damn. infect.

Vnde eleganter quætitur: qui ſe fa⸗ .

icere.

vide tamen l. fu-
ibi gloſ. in verbe;

7

Gtum & curaturum, ut Sempronius ratum
abeat, ſub pœnàâà ſpoponderit, an tenea-
tur, ſi Sempfonius ratum habere omnimo-

dò noluerit? Et propius eſt, ut non te-
neatur, ſi, quantum in ſe fuit, fecit, modò
juſtam & probabilem cauſſam habeat. arg.

I. quod ie ff. & cert. pet. Sufficit enim per eum 12¾

non ſtetiſſe. arg. I. fin. §. idem juris f. ad L.

Z2 à Rkhod.

13

14

356

Praledhiones 4 nialam

en .

Rhod. de iaa. cum ultra vires nemo teneatur.
per vulg. reg. Vnde & illud fluxit, ut alienum

factum nemo utiliter ſtipuletur. d. I. nnrer ſü.

pulantem, ff. de V. O.
Deniq; hinc infertur, caupones non
tantùm teneri, ne quod ipſi damnum in-

juriam 6 hoſpitibus faciant; ſed & curare

S&X prohibere, ne à quovis alio fiat. l. 1. &
tot. tit. ff. naut. caup. ſtab. Vt & vaſallus à
quovis alio illatam domino injuriam & vim

Propulſare tenetur. c. un. de form. ndelit. in

V. F. Nequi enim ſatis eſt, à malo abſtine-

niſi & quod bonum eſt facias, ut ibi dicitur.

gua/. 1. 6.
Lex 19o.

Vlpianus libro 34. 4 G Eldictum.

Provinciales eos accipere debe-
mus, qui in provincià domiciliũ ha-
bent: non eos, qui ex provincià

oriundi ſunt.

Ontrarium ut aſſeramus, ſuadet com-

munis uſus loquendi. Tubingenſes

enim vocamus tàm qui hic nati ſunt, quàm
qai domicilium hic conſtituerunt. At-

qui communis uſus ſpectandus & ſe-

Auendus eſt l. Labe⸗ ef. de ſasel. leg. Unde
3

Elegans gl. in c. de form, in verbo, confilium 2 24%

—

Den⸗

uidim eil
punts wt

len uenn

i lemmg

Tncikpenr
Altennett,
lmn on

Cmrur caine
Aunmnkort

ni
ndicanicil

n nihlule

Genllchen
Dntleen
acen lli

trlancon

nn ſe.
in Eini
nninfe
tleunn er
Nlndne!
Necaſhmnn Vum
inioten e

iu entohn um

entl tl

welmi e

miue ſr

n nenn

iul

—
aDeno telt
Idnnit udee
endtin

pdk
Libnmm
ut;etAc
s d10 fat.l

t A uale

Doioyuuumtn,
imado
s,utibil

—

.
1
„7

nto, enfle

nl

4EMü

ecſgenet

Lomicli⸗
er o

=

Gusſutt
6. Tubin
ering
tuendt.3
nds ,

. 4 1

4

=

I

☛

— =—
=

„—

bentem duci prohibeat, hoc tamen ſic ac-

