voan. 5. 7. P. 7. Cum vero caduc um aliàs id dica- 2.
Guck. tur, non quod cecidit, ſed quod facilè caſu-
onl. rum eſt; adeoque non ad actum ſed ad Po-
lreſc. tentiam referatur: apparet hanc expoſitio-
r nem ex proprietate ſermonis non venire,
adde. ut Alciatus hic annotavit.
nnneh. Paſcua ſylva ſitqus paſtuſpe- .
ketrr i cudum deſtinata eft.
1 Ve referantur ea, quz ad pr. Ruje⸗ L
dicta ſunt. JMc
am. Lexr 3
Ulsi e. Uleianet libro /5. ad Edidtum.
H Pratum eſt, in quo ad fructum
e Percipiendam falcs duntaxat opus
h eſt: ex eo dictum, quod paratum
P ſi, ad fructum capiendum.
rgunſ⸗
. Tusos non continentur prati appel-
htione terræ infrugiferæ, aut ex, quz
non ex ſeipſis ad fructum Peicibieganen
aacbo⸗ Paratæz ſunt; Vveluti agti, qui cu lturà opus
hibenti
ln,

2 diſtr. pign. Et actio quanto minoris locum

DU

7

96 Prelesjiongs ad titulum

habent : ſed pratumid dicitur, ex quo fœ-

õ

num percipitur, ubi falce duntaxat opus eſt.

Lex 329.
FPaulus libro 24. ad Ediétum.
Minus ſolutum intelligitur,
etiamſi nihil eſſet ſolutum.

1 . Tque ideò hæc ſtipulatio, centum dare

ſpondes, quanto minus dederis ejus duplum

dare ſpandes? committetur in 200. ſi nihil
ſolutũ ſit : arg. bujus legis & l.z. S. minus fj. de

2 tribut. act. ſicut & è contrario ex eâ ſatisda-

tione, quod amplius, quàm per legem Fal-
cid. capere licebit, legati nomine ceperit, id
redditum iri, totum quoque aliquando re-
petitur l.1. S. bac verba f. ii cui plus quam per
I. Falcid. l. verbum amplius à2. infra. h. t. Et ſi
3 fidejuſſor ultrà pignus ita acceptus, quanto

minus ex pretio pignoris diſtracti ſervari potuerit:

tantum fide tud eſſe jubes? tenebitur, etſi pi-

gnus amiſſum ſit. lI. amißi. 12. in pr. f. de fid.

4 & mand. Hinc eſt, quod parte debiti ſolu-
tà pignus non liberatur, ne pro parte qui-

dem,; non ſecus, ac ſi nihil eſſet ſolutum.

L. ſi rem S. omnis ff. de pign. alt l. quamdiu C. de

labene
tu

(Cngt
NEY
Mlcro

ſi

dah

An
Rran
item en
nügier,
a
Mkaneo⸗
ter.
cecume
ſta lt
itn

fihe
Ann
Ennclc
itltin
lpnnl
lan

- dDdee verborum Agnißicatione 97
oul habet, etſi nullius omninòo pretii ſit res ven.
dita. l. bopem. 42. S. aliquande ſj. de adilit. editt.
Quin & hæreditas minus lucroſa vocatur
in l. ait Prator. S. 1. F. de minor. quæ nullo
modo lucroſa eſt.

2

lrg Lex 7.

I YVYValianus libro 21. ad Edictum.

ausi Palàm eſt, coram pluribus.

n Alàm fieri multipliciter dicitur. Ge- 1
znuf 3 . neraliter quod ita fit, ut poſſit ad no-
Alrde titiam pervenire ejus, cujus intereſt C. de
. Vis qui ex publ. vat. mur. pec. accep. lib. 10. ubi
egen. ¶Al. & Dd. De quo palàm proſcriptum erit, 2
ced? ne cum eo contrah atur, inſtitoris loco non
ndot. abetur. palàm autem proſcribere ſic ack
et cipiendum eſt, claris literis, ut de plano re⸗. ,
4t

ctè legi poſſit. I. ſed etfi n. S. proſcribere f. de

Ntu inſtit. a. Et quod certum, liquidum, ma-
nie mnmtfeſtum, notorium eſt, palàm eſſe dicitur.
r, elllp⸗

l. familiæ app ellatione infra b. t. I. naturalem 5.
. gallinarum ff. de acquir. rer. dom. cum ſimiſ.

er 5 ◻ „ „ XN 1 .
e Quorum diſcrimina accuratè hoc loco tra-
e l. gqidit Alciatus, cui jungatur, gl. in c. veſtra
lum „. ſuper verb. Notorium. eætra de cohabit. cleric.

el C & gl. in can. manifefta. 2. quaæſt. 1. Bac.I. haredes
loem a21. F. qui teſt. fac. poſ. ßMVMUN

Pryalectiones ad titalum

₰

4 CORAM PLuRIBuS.) Pluralitas
quandoque duobus contenta eſt: c. is cui
de præbend. lib. 6. c. pluralis de reg. 1047. eod. lib.
quandoque pro materiâ ſubjectâ majorem
requitit numerum. l. velut: S§. lI. f. de edendo.
Semper enim & ubique verba ſunt aliter
atque allter pro ſubjectâ materiàâ interpre-
tanda. I. filias am. &: ſin. usbi Br. F. de protut.

gleſſa & Dꝗ, in l. 3. S. in amittenda. F. de ac-

gur. poſeſ.
Lex 3.

Faulus libro 24. ad Edictam.

cutio continetur-
T Oc ſuprà eſt ex parte ex poſitum in
LT I. dedtores 10. b. t. Actio propié elt,
in qu legitima formularum conceptio ob-

ſervatur: l. 2. 8. deinde ex bis ſ. de orig. Iur.
“ eâ negleétàâ totius cauflæ jactura & pericu-
llum erit Vnde non eſt, quod miremur, to-

tes de a ctione conſtitvendà inter lurecon-

ſfualtos ambigi. l. ſi convenerit. l. arber. S. ſi per

eundem ſſ. commun. diyvid. &αρ² Barn. Briſ-. de
2 lormulis lib. y. fol. 355. Perſecutio autem
proprie eſt, cum prætermiſſo legitimo
agendi ordine ac fotmularum ritu apud
4 ma-

4

Adionis verbo etjam perſe-

H De verborum ſignißcatione. 99
Arin magſſtratum, officio ejus im plorato, expe-
i rimur, ut Hotomannus docet per l. peca-
1., lh. mnig. 175. infra. h. t. velut fideicommiſſorum
haſoten perſecutio, quæ non per formulam. petun-
keelni tur, ut legata, authore VIpiano in ſyagm In-
ſund an FKit. c. 2,. Itaque mirum non eſt, ſi for- 3
enr. mulis ſolennibus hodie ſublatis C. de for-
pn mal & impetr actionis & perſecutionis di-
Aee ſcrimen negligatur. Nec confſitabimur,
utrum ctio perſecutionem, an hæc illam
ceu genus contineat: quod exactiùs di-
ſputant Brechaus hic & Hotoman. in rerbo⸗
berſecutio, inter contrarii & .
eH Lex 31.
Paulus libro 17. ad Edictum.
aglm Reſtituere autem is intelligi-
WH tur, qui ſimul & cauſſam actori red-
maey dit, quam is habiturus eſſer, ſi ſta-
lnienun reddita fuiſſet, id eſt, & uſucapio-
urlan, nis cauſſlam, & fructuum.
a, H Oc quoque bonàâ ex parte explica. 1
io Ne A. 1 tum eſt ſupra in l. plus eſt 22. h. t. Ilud
eu leedNH ſciendum, hanc legem ad interdicta reſti-
lo „ tutoria potiſſimum pertinere, ut docet in-

10o Praledkiones ad thrulum

ſcriptio l. 6. f. de vi & vi arm. In quo non

ſolùm fructuum ratio habenda eſt, ſed &
cæterarum utilitatum, id eſt, omnium quæ

habiturus eſſet, vel adſecuturus erat is, qui
dejectus eſt, ſi vi dejectus non eſſet: aut

horum omnium æſtimatio à j-udice facien-

2 da. l.1.S. non ſolum. d. t. Verbum enim re-
ſtituendi non ad rem ſolùm, ſed & ad litis

Xſtimationem pertinet, d. §. non ſolum & l.

3

qui reſtituere 68. f. de rei vind. In vindica-

tionibus autem non ſemper omnis cauſſæ
reſtitutionem fieri ſuprà im l. 22. h. t. pro-
patum eſt ex l. item i verberatum S. K ſer-
vus um l. ſeq. in pr. F. rei vind.
ET UsucAPIONIS CAuSSAM.)
Hoc duplici ſenſu accipi poteſt: primo, ut
uſucapta res poſt litem conteſtatam non
ſecus reddatur, acſi uſucapta non eſſet; per

1. ſi poſt acceptum & l. ſeq. in f. F. de rei vindic.ſ.

Iulianus 9. S. quantum ff. ad exhibend. altero

ſeenſu, ut interruptàâ petitoris uſucapione

ſic reſtituatur, ac ſi interrupta non eſ-

ſet, ne poſt executionem demum rei judi-

catæ de novo uſucapionem cogatur peti-

ter inchoare; quæ eſt Alciati hoc loco
ſententia: ſcilicet ſi ut, actor ideò nõ uſuce-
pit, quia eo tempore res ſibi reſtituta non

ſit, reus quanti ea res erit teneatur: alle-

gantis d. I lulianus, quæ tamen hanc ſenten-

Geu⸗ 1
Etmo

1

—

—
—,

1

luc

Unmin

tunde
rbr
uge
dolen
Gulun
ſi I
lere
Neban
ceſ
inn Vin
Wunenen
mlane

inennn

hllhe
il⸗

ſren

cikrol
Uiemmen
llꝛnt

ins

.

———————M.
un
eſt, bit
ium er
ratigli
eſſet! u
efaciel.
enimk .
INad lita
un .1
nnselle
1nht.o⸗
n,.

AUs54 4.
, gtino,
Nrnm 0I
Gorelenpe

De verborum ſgniſßicatione. 101

ð

tiam non confirmat. Eandem autem im-

probare videtur, I. ſis cui,3. 5. ejus rei f. de ſur-

tis, quę negat ejus rei, quam pro hęrede quis
poſſidet, furti actionem dari, etſi uſucapi
poſſet, quia non videatur ejus intereſſe,
qui damnum paſſurus non eſt, ſed lucrum
facturus. lud probabile non eſt, eo lo- 6⁶
co pro hærede paſſidere eum videri, qui
putat ſe hæredem eſſe, cum non ſit: ut in
I. pro hæarede f-. de pefit. bared. S. adipiſcendæ. I.

QLe interd. Rebuffus in l. 29. verſ. sro hærede F.h.t.

iindO

e5bent ARet
5 ulactpion
ota non en
un teiſn
ogtur pen

hoc loc
Onindn

eſitnun,
neatur: i

lunceſent/

non autem eum, qui verè hæres cum ſit,
rem alienam, quam hæreditariam eſſe pu-
tat, bonàâ fide poſſidet. I. . f. pro barede.
Priori enim modo qui poſſidet, non uſu-
capit, arg. l. deperditum ff. de petit. heæred. quod
tamen in d.! ſ is cui præ ſupponitur. Ergò
caſus ejusS ita figurandus eſt: Titium, cui

res aliena ſubtracta eſt, non poſſe uti repli-

catione uſucapionis, quà rem ſuam feciſſet,
niſi furtum interveniſſet, contra furem ex-

cipientẽ & probantem de dominio ſive ſuo

ſive alterius: in quà ſpecie manifeſta eſt ejus
reſponſi æquitas. In eo autem, qui pro
emtore poſſidet, aliud dicerem; cum ejus
interſit potius furti, quàm ex emto agere.
arg. l. ita& 12. S. ſed utrum. F.
defurtis.
—C 3z Lex

Preledtioner. 44 titulum

Ulpianus libro 33. Ad Edidum.

Litis nomen omnem actio⸗
nem ſigniſicat, ſive in rem, ſive in

perlſonam ſit.

A Ctio in rem eſt, per quam rem no-
ſtram, quæ ab alio poſſidetur pPeti-
mus; in perſonam autem actio eſt, quâ
cum eo agimus, qui obligatus eſt nobis ad
faciendum vel dandum aliquid l. aftionum
genera f. deoblig. & act. 8S omnium Iuſtit. de act,
Quodvis horum fiat, lis dicitur; etſi & an-
2 tequam at, actio ſi. Hæc enim, ſi verbi
proprietatem ſpectemus non iblan con-
troverſiam, aut inſtantiam, ut hodie loqui-
mur, ſonat; ſed jus ejus fatiendæ ſive mo-
vendæ: lis autem ipſam controverſiam,
cõfictum, di! ceptationem proprie ogniſi-
3 cat. Actioni non niſi 30. aut 4o. annis
pl erunque præſcribitur: l ſit ut. l. alt. & to-
to tit. Zaſßim. C C. de praſcript. 50. rel 40. annor.
liti e concertationi & inſtantiæ biennio
rrienniové: l. properandum C. de ludie. inter-

dqum citeriore tempore l. ult. de temp. & re-

rar. aptell l. un C. ut omnes judices tam civil.

4 ine lis Pehdens dicitur, & litem decidere

C.ul

S

Lex 36.

Citk

nte,t.
nemos

femnzt
omudbun

e

ſerbe

en lſic

8 de

lut
N

de

ionug
krdtch
l erbi

gttorelkin
teben.
l 40 unns
AMN
Vr beenlid

ltt nret⸗
nn. 1

ten ni
en gecer
ℳ

5§. ſi is f. dejurejur.

Dde verborum fgnificatine. 103

C. ut lite pendente l. 56. de re judic. in litem ju-
rare, t. t. de in litem jur. in actionem jurare
nemo dixerit. Hinc litem conteſtari, li-

tem æſtimare, litem ſuam facere: de quibus

omnibus Hotomann. de verb. juris in verbo litis:
fusèe. Litis autem conteſtationis Varii effe-
Ctus ſunt, præcipuè quod per eam mora &
mala ſides contrahitur: l. 2. F. de uſuris l. ne-
mo ſj. de verb. oblig. atꝗque adeò omnes fructus
deberi incipiunt: l. ſed etſi S. A autem ff. de pe-

tit. hæred. cum ſimill. quod pœnales actiones H
ad hæredes tranſeunt, l. omne: pœnales 139. l.
pœnalia. 164. f. de R. I. & in bonis eſſe inci-

5

piunt, l. injuriarum 13. F. de injur. ſicut & po-

pulares l.3. . de pop. adtion. I. pœnalis f. ad L.
Falcid temporales perpetuantur l. nam poſtea

Lex 37.
paulus libro 26. 4d Edictum.
Verbum oportere non ad facul-

tatem judicis pertinet, qui poteſt
vel pluris vel minoris condemnare:

ſed ad veritatem refertur.

Udex aut ita dabatur: paret, eentum mil-

lia dari oportere, Sempronius judex eſto. Hic

niſi planum faceret actor, 100000. ſibi

4

104 Prælectiones ad titulum

libellam deberi, cauſsâ cadebat, ut Cic. pyreg mm!
Roſcio oſtendit. Aut ita dabatur: Sempro. lent
nium judicem facio, quantum æquius & melius nian
EFit dari. Barn. Briſſonius lib. 5. form. juris. fol. 4
. 372. & ſeq. quo caſu judex vel pluris vel mi- Wa
. noris condemnare poterat, etiamſi verbum lin
oporteret formulà fuiſſet comprehenſum, aunm
hoc modo; quod illum iai dare ſacere oportebit Pnggot
2 ex ſide bond. & . Cæterum in utraq; formulâ Gn
verbum opertere tantùm ad id pertinert:“
quodjure actionis debetur, non quod offi. gm
cio judicis. Hoc enim poteſtati judicis re Mue
linquitur, non ſubjicitur juris neceſſitati: kb
1. non quicquid ff. de judiciis, quia plurimum lochi
intereſt, utrum aliquid ex natur4 actionis, feni
an verò officio judicis debeatur laſon. Fulgos. finn
3 & alii in l. fin. ſi. de eo quod certo loco. Ideoq; dinn
dicemus, eum fidej uſſorem, qui pro eo, qui
arbitrarià actione tenebatur, ita ſpopon- “
dit: quod eum dare facere alteri oporte- N .
ret, id fide ſuàâ eſie: non teneri in id, quod ex Prccn

condemnatione judicis accidere poſtet. d. . ll,

ISn. ſ. quod certo loce. R
. Vlpianus libro 25. ad Edictum. X
Oſtentum Labeo definit, omne n
contrà naturam cujusque rei geni-

tum“

t Cen⸗

: Nnne

Nen

1 veln.
iverbin
henſun
aernt
Etorm ull
1 ninen
naulaſt.

iſactane.

necelſiat

gluimun
1 iont

n N.

9. leog⸗

de gu
in ſopol.

neti oorte
in guoa
eeplet 41

ℳ.

nir,obn

ei gen.

—

De verborum ſignificatione. 10 5½

tum factumque. Duo genera au-
trem ſunt oſtentorũ: unum, quotiens
quid contra naturam naſcitur, trib.
manibus fortè, aut pedibus, aut quàâ

aliâ parte corporis, quæ naturæ
contraria eſt: alterum, cum quid

prodigioſum videtur, quæ Græci
Pailäoαα id eſt, viſiones vocant.

P Artus monſtroſi liberorum loco non .

habentur, I. non ſunt liberi 4. f- de ſtatu
bom. ideoque nec teſtamenta rumpunt.
l. pen. C. de pofth, bered. Et qui tale mon-

ſirum occidit, quod ſpecie ſuâ terribile eſt,
& vix animam humanam habere judicatur,

non tenetur lege Corneliàâ, ut docet Baldus

'ali: in l. quod dicitur fy de lib. & poſth. Ve-

runtamen quibus natura humanorum
mem brorum officia am pliavit, ut ſedigitis

longimanis, herma phroditis, aut qui gib-

bis curvitatevé deformes, manci aut debiles

naſcuntur, non ſunt protinus pro monſtris
habendi text. & Da. in d. L. non ſunt liberi in f.

Rebuß. bic verſ quarta l. quæritur ff. de ſflatu
bom. Ad officia tamen ſpectabiliora, in
quibus dignitatis quoque corporis ratio
habetur, non admittuntur. c.2. extra de Cle-

ic. egrot. c. ſin. de corp. vitiatis ubi gloſſa fin. ne

„ ob

4

IoG Prelectiones ad titulum

ob inſignem corporis deformitatem officii

—

vileſcat dignitas, quod divino jure traxit
originem. Levit. 21. verſ. 17. & ſeqq. Deuter.

27. in pr. cum ſimill. De feudo dubitatum

eſt, utrum à talibus malè affectis retineri
poſſit, cum domino ſervire non valeant,
illæsà ejus dignitate? c, an matus vel alids im-

perfecti lib. z. F. Sed receptius eſt, ut poſ-

ſint per ſubſtitutum ſervire, & feudum re-
tinere, ut & gloſſa ibidem ſentit. Dereli-
quis infrà l. quæret. 135.b. t.
Lex 29.

faulas libro 53, Al Edictum.

Subſignatùm dicitur, quod ab
aliquo ſubſcriptum eſt. Nam ve-

teres ſubſi gnationis verbo pro ad-

ſcriptione uti ſolebant.

Inc colligitur, tantundem eſſe ſub-

ſetibere alicui ſcripture nomen ſuum,

aut ſigillũ ſuũ ei im primere. quod inſimplici

& rudi plebe locũ habere poteſt, quorũ alii

ſcribere neſciunt, ali ppria ſigna né habét:

verum hodie plerunque oportet utrumque

concurrere, ut in teſtamentis l. hac conſultiſ-

ſima. C. de teſtament. & notariorum ſignis

quæ

—
(xuint
bb

Uuc
Umeket
Neren
enrn
ſulkme

nrſn

Tlotanen
Matpee
ſiilet

endkii
ure mi
1. Den
ubitn
is teune.
n aleane
r .
ut pol.
adum re⸗
Deteli⸗

1,

cvol 15
⸗

1 ſc⸗

4 8 u
un 4

n e

De verborun ſenifcutune. 107

quæ in inſtrumento omirti non poſſunt, us

probat Cephal. conſ. 238. Kuns. 132. & ſeq. lib. 2.

Illud notandum, fubſcriptionis eandem
vim eſſé & effectum, quæ eſt ipſius ſcriptio-
nis; per text. & ibi not. Inſtit. de emt. & vend.

in pr. Adeoꝗue quo quisq; animo ſcripſiſ-

ſet inſtrtumentum, ſcilicet ut ſe vel obliga-
ret, vel comprobaret illud, aut teſtimonium

rei geſtæ ferret, eodem ſubſcripfiſſe intelli-

gitur Inſtit. d. loc. lI. Cajus f. de pignor. adt cum

fegddemtor c, non liceat Papa 12. quæſt. 2. Un-

de ſi creditor inſtrumento venditionis pi-
gnoris ſui ſubſcripſi it, non videtur ideò Pi-
gnoris juri renunciaſſe, ſed tantùm de veri-
tate contractus teſtatus eſſe, ſalvo ſi bi inte-
rim jure ſuo. d. I. Cajus. Nec enim potuit
creditor ſuâ contradictione venditionem
prohibere, arg l. ſape 5. ge rejud. Illud quo-
que notandum, eum qui ſabſeribit, quæ
non legit nec recitari audivit, non videri
approbaſſe ſcripturam; per . ße. ubi Baldug
C. plus palere quod agitur &ec. unde ex ejus-
modi ſubſcriptione vel renunciatione nec
transactio probari poteſt. l. de bis. F.de trans-
acl. l. 1. in f f. quemadm. teſtam. aper.
Si emtor vini dolium ſignavit, an tra-
ditio ei facta intelligatur, ut cxinde pericu-
lum ad ipſum pertineat? Et magis eſt, ur
non ideò Videatur: traditum vinum, cum
tan-

102 Praleſnianes a4d titulum

ð — —

tantum, ne commutertur, ſignatum ſit: l. 1.

BS. ſi dvliam ff. de peric. & commodo rei rend. et-

E in aliis rebus ſecus ſit, ut in arboribus ſi-
Anatis; l. qaod A neque, eod. tit. cum hoc actum
intelligatur. Abique enim actus agentium
ſecundum eorum intentionem operari &
interpretztionem accipere debent. l. non
omßnis f. de reb. cred.

4 Denique cautela notanda, ut ſi gno

ſive ſigillo amiſſo. ſupplicatio deru: judici,
ut deinceps non valeant actus illo ſigno ſi-
gnati: ut probat Rebuffus hic, præjudicii
authoritate.

PEx eo, quod ex veterum conſuetudi-

ne loquend- ratiocinatur, colligunt bonum
eſſe argumentum ² ſolitis: per l. ſape 53. in-

fra h. t. l. quis Gonaturus 24. F. de uſufructu,
& clauſulæ inſolitæz arguunt actum ſuſpe-
Qam gl. in l. f quis ſub conditione . de cond. in·

RKit. l. fin. C. de can. largitiona l. tit. lib. 10.

Bona intclliguntur cujusque,
gquæ deducto †ρο alieno ſuperſunt.

FE Rgèò mulier, ſi dimidium bonorum

ſuorum in dotem dedit, intelligitur de⸗
diſſe ære alieno deducto, nec hoc in com-
modum hæredis ejus erit l. malier . de jure

dotium

ure

Ihu

—
=ꝛ =

WVoI

nlt

ern

l.
ns

nin
lnmige.

—

Dder verborum gwißcatiove. 1093
ſd. dotium. Et bonis ſſco com miſiis credito- à&

mer. ribus primùm ſatisfaciendum eſt: I. non wſ-
bull. ſuns F. deimre fiſci à uſufructu omnium bo-
caunn norum relicto debita deducuntur prius, re-
un ſicdui uſusfructus præ ſtatur. I. zſufractu bo⸗
mend norum ff. ad L. Palcid. I. n. f. de uſuſructu leg.
qA quodinfra in ! bonorum 49. & i. propria ben
b. t. iterum inculcatur.

heoe
”õ §. 29.
hpl. Arteſtari eſt, abſenti denun-
Neldlci ciars. HZ Mã
hofuetnl . A Tteſtatio eſt animi noſtri declaratio 12
vborn A juris acquirendi aut conſervandi aut
ſgtN. damni depellendi causâ facta & ad abſen-
n tem miſſa: Alc. in l. deteſtatio infra h. t. cui
unlude⸗ qui non contradicit, acquieſc ere cogitur

ſbinlin .5ſilius 17. F. de SC. Maced. Hæc fit aut per
N. procuratorem I. 1. §. munciatio, ibi, manciatia-
nem tam noefiro quàm aliene nemine facere poſ-
,4r ſumus F. de nori eperis nunc. aut per nuncium,
OA aut per epiſtolam. I. 1. F. de centrah. emt. Nam
yem. per quemlibetincidenter facta nihil opera-

tur. gloſ-: in l. nec ambigi. C. de danat. Guid, Pa-

longin pa. deciſ. 222. Bart. conſ.72. per eâ quæ ſcri-
lgru beit Hypolitus in! ſi qui num. 64: ſ de quæ/Xt. Ballclld.
leciocon in c. i. num. 4. de milite paſallo in V. F. Einc 3
f.u „ dicunt, jura quæ de actibus cum abſentibus
xG geeren-
17

.

4 4
.,

110 Praledliones ad tiruluin

denunciatione per epiſtolam vel nuncium

lI. 1. . de procurat. l. 6. F. de contrah. emt. I. qui
autem S. ſin. de conſtit. pecun.l. precario ſ.de pre-
cario l. 2. f. de oblig. G ad. l. Fn. ff. de

Incertus poſſeſſor eſt, quem
ignoramus.
1 P) Atione incertitudinis multa indu-
cuntur ſingularia. Incertis perſo-
nis legari non poterat: §. incertis Inftit. de le-

gatis. poteſt tamen hodie, §. ſed nec Inſtit. d. t.
etfi tutor incertus ne hodie quidem dari

poſlit d. loc. I. tutor. f-. de teſtament. tutel. Et
² contra incertos actutus generali citatione
per edictum publicè propoſitum debet pe-
tere citari omnes, quorum intereſt . fin. ex-
tra de eleꝗt. lib. 6. Eleganter Gailius lib. 1.

obſ. 57. num. 6. E& ſeq. In certum eſt autem,

quod probari non poteſt, S. ut autem juncta
gl. Auth. ut hi qui oblig. ſe hab. perh. res min.
Nov. 72. Cujusve effectus non eſt certus
Al. in l. ne in arbitrüs in ſin. C. de
arbitr. M

N
9

Lex

gerendis loquuntur, intelligi de legitimà

t
e

r
un⸗
Ett ,

Aute

fbrt

vorar
e m
ennden
ſlt he

legdmi

Huncun
ent /

nuſlene⸗
AekN

,en

Gii wün.
kenis Kuln
Urlafee.
ilifi 9
güilen In
entt

18
e
*

dan ctatoen

. Cilius el
tumekiuttt

17

AN
MM M.

vonekcenu⸗

De verborum ſignißcatione. IIfEI

SRW Ae

LLex 10.

ploianus libro. 56. ad Editlum. —R

Deteſtatio eſt denunciatio fa-

Qa cum teſtatione.

H Oc verbum nuſpiam invenitur quam
in I. 238. infra h. f. ex cujus in ſcriptio-
ne apparet vetus eſſe. Hodie certé hoc
verbum aliud nihil ſonat, quam abominari,
per c. deteſtanda, de conceßione prabendaæ. lib. 6.
Servi appellatie etiam ad an-
cillam refertur.

H Inc ſtatuta de ſalariis & mercede ſer-

yorum diſponentia in ancillarum

quoque mercedibus militant. Eiſt enim
commune nomen: l. inter ſiuprum. g fin in-

fra h. t. ſicut & fratris appellatione ſoror

continetur. I. tres frattes Titius Msrius & cia
F. de paclis & filiorum filiæ. l. quis ita F. de
teſt. tutela. l. 2. S. quon fi pat er ſſ. ad Ter tul. Ide

que non ex proprietate verborumfed juris .
interpretatione., Inde ſit, ut in odioſis hæc
regula locum non habeat, ut filin ex hære-
dato fillia non videatur exhætedata: l. 1. §.

6 8

112 Praledliones ad titulum

ſed ſi incertum ff. de ventr. inſpic. & ſi filii exu⸗-
lum in civitate morari prohibeantur, filiæ
non prohibebuntur; Bald. in l. quicuné, n.i3.
C. de ſerris fugit. quia minus auſuræ ſunt
quam filii. I. quisquis. C. ad L. Iul. majeſtatis.
Bart. conſ. So. in ſin. vol. 2. Nam odia re-

ſtringi convenit. c. odia. d. R. I. lib. ö6. Simi-

liter quando utrunque ſimul exprimitur, al⸗

terum altero non continetur. I. liberos. ff. de
ſenat. l. 1. f-. de aceuſat. Nam in manifeſtis

non eſt locus conjecturis. l. outinuus. S. cum
ita f. de V. O. Et expreſſum facit ceſſare ta-

citum. l. cum eæx hlio. §. Klio. F. de pulgari. &W

8. 2.

quoque continentur.

Familiæ appellatione liberi

LI Ocreſervabimus ad I. gronunciatio 195˙.

L T §. familig infra h. t. Illud obiter no-
tandum, eum cui domus uſus relictus eſt,
non ipſum tantum, ſed totam ipſius fami-

liam, uſurum & habitaturum. ..2 f.de uſu. &

babit.

—„.

Vnicus ſervus familiæ adpel-
latione non continetur. Ne duo

quidem familiam faciunt.
Non

n

Püiema

=

0

M

p atin
cniger ne

lde

lanickbe
itau
ſechanii

Ultrn.
Ulnekernt
ſtoczuct

De verborum ſignificatione.

iflicre On pugnat l. 1. S. familiæ j. de vi & pvi
Grut, Uin armat. familiam dejeciſſe videri aſſe-&
n rens, erſi unus duntax at dejecerit. Verba

uein enim ex mente pronunciantis accipienda
ntti. ſunt.l. Labeo. H. de ſappell. leg. Senſit autem
nod e. manifeſtè Prætor, ſi quis ex familia deje-
4 K. cerit, ünus pluresvé, ſicut materiæ & ſub-
initu jecti rario ibi poſtulat. Aliud dicemus i in 2
Un Au édicto jubente ex qualibet familià unum
mnſeli hominem ad militiam dari, aut extraneum
Guul unn miniſtrari. Nam ſi vir & uxor ſit daunta-
celire. zat ſine ſervitio, aut dominus & ſervus, hoc
NnH edicto non contineri dicendum erit, ex
hujus legis definitione; niſi familia antea
ampla in tàm anguſtum numerum recide-
rit: quo caſu diverfum jus eſſe traditur, cum
nn Wel familia etſi non conſtitui, tamen retineri
in undâ etiam perſonâ Ronlte, argumento

numitoln

univerſtatis. l. ſicut. in f. E. quod lujasc, uiniv.

uiet M nom. l. Neratius, ubi cxponetur latius, inſrà

ze Cus en el boc. tit.
s n.

Gajus libro 21. ad Edildtum.

“ Armorum appellatio non uti-
hl⸗ que ſcuta, & gladios, & galeas ſi-
Ne gnificat: led & fuſtes, & lapides.

Hujus

ZM

E

114 Dyreleffiane 4 titulum

1 I mara Pol latione, ex quâ de vi publi-
càâ crimen contrahitur. t. t. ff. de vi & vi
2 armat. & tit. 4e L. Iul. de vi publ. Armati
intelliguntur, non tantùm qui tela habue-
rint, fed & quodcungue aliud, quod no-
Cere poteſt: I. armatos. . de vi publ. ſcilicet
quo vis vitæ aut corpori afferri poſſet, li-
onibus, ſecuribus, haſtis, plumbul is &c.
3 Quin etiam quod ad L. Iul. attinet, arma
defenſiva ſole. ut galea, thorax ferreus, lo-
rica & c. vis publicæ reum faciunt; quia ter-
rvori ſunt ef, cui vis adfertur, etſi non no-
ceant. Cæterum pro cujusque conſtitu-
tionis materia aliter atque aliter armorum
appellationem accipi non eſt abſurdum.

5 Conſtitutione enim lIuſti niani, ne privatis

arma habere liceat, Nerv. 8. nemo prohibe-
tur gladium 1ſ lolitæ formæ habere, totaque

illa prohibitio à con ſuetudine pendet.

Conſueta enim, tanq uam norabiliora, ni-
ſi ſpecialiter prohibeantur, pro neglectis
habentur. l. item. 6 boc edictum. ff. 5 injur.
Facit elegans gl. in l. 1. 94. . ltibus mogis pign.

6 ſuper verb.:nutilem. Ideoque armorum ge-

neraliter facta prohi ibitio ad infſolita refe:

retur, uti majores bombardas colubrinas,

GR& ſimilia, „quæ in publicis tantum arma-

mentarüs haberi ſolent. Qui contra pro-
hibi-

4 Vjus leg is uſus eſt in violenta Se. ar-

*„
4

n

nibition

mulu

googtt

geſtnri

terchtet

fhin

Mobr
Chr
lnn, ne
r n
ltinn
Wintele.
robrn
iner ent

Aunin

ð”Wð De verborum ſignißcatione. 11 5
lenikt. hbibitionem arma geſtat, eorum ablatione —7
tenNl. mulcétatur: d. Nored. &;. & ei, qui arma

. it quoque permiſſa ad ab uſum & offenſionem
ibl. Annt, geſtare doceri poteſt, eorum geſtione in-
ltehhh. terdici ſolet. per l. 2. in fin. C. de privil. Scho-
quod . ar. lib. 12.

ull ſelln
um 8 * . . .
hmlii VUlpianus libro 77. ad Ediclum.
min, S
SS Probrum & opprobrium id
Unt, gus tt⸗ eſt a b 7 H 2 4 7*
. Elik, probra quædam natura turpia
Re ſunt, quædam civiliter, & quaſi

Arzmum more civitatis; ut puta furtum,
Abfiin adulrer ium, naturà turpe eſt. Emm-
letintk verô tutelz damnari, hoc non na-
pemo lüin torà probrum eſt, ſed more civita-
beu Ltis. Bec enim naturà probrum eſt,
in e quod poteſt etiam in hominem

en idoneum incideres.

lo geplekn
n..Ee Eceſſaria eſt d'fferentia naturalis & ci. 1
GMH. TNvilis probri ſeu turpitudinis. Illa nul

Imue là partium conventione aut lege ſtatutové4

Ableinc fieri poteſt, ut turpis non ſit: hæc poteſt.
solbrni Naturalia enim jura immutabilia ſunt, ci-
rum . vilia non item. S. ſed naturalia Inſtit. de jure
olme natufali & . Hinc non poſſum pacilſci, ne 2

⸗

S=
=

116 Pralectiones. ad titulum

₰ℳ L

fuxrti Tagam, vel injunarum, vel de dolo, ſi
feceris l. ſi unus S. illud & §. padta ff. de pactis

1.1. §. lud ff. depoſiti. Poſſum tamen paciſci

ne depoſiti agam, quamvis hac pactione

dolus quoque rcimillus videatur. d. S. illud.
f. de pactis. juncto. S. ſed is. I. de oblig. quæ ex de-
3 licto. bPoteſt enim vir bonus etiam, ſive
homo idoneus, ut VIpianus loquitur,ine
doli cogitatione & propoſito tale pactum
inire, cum multi ſint, quibus vel in bonâ
cauſsil judicio litigare grave videatur. Ve-
runtamen hu jusmodi pactum civiliter pro-

broſum eſt, quia fraudis ſuſpicion⸗ non ca-

ret. Edemque ratione qui tutelæ, man-
dati, depoſiti, aut pro focio judicio damna-
tus eſt, infamiam quidem ſubit; per text.
hic, & l. 1. f. de his qui not. infam. eam tamen,
quæ non à naturali & certâ, ſed præſumptà
duntaxat turpitudine pendet, Princeps re-
mittere poteſt: h. eos ff. de cap. min. l. Prin-
ceps. f. d. ſ. nec facti infamia remanet, quæ
nulla eſt, ubi naturalis turpitudo monſtra-
ri non poteſt. Secus eſt in naturàâ pro-
1 broſis, quæ nulla Principis ſententia poſ-
ſunt non probroſa fieri. d. & ſed naturalia &
c. ſin. extr. de eéonſuetud. & I. non poteſt. 65.-f. de
furtis. cum facta non poſſint pro infectis
haberi ullà temporis diuturnitate. l. in bello.

§. “ T. de eeteipe & poſt lim &c. juris in-

famia

mmiaan
fan

ietli

Seore,

ſleatt
linuthene
oonemum

fnonlort
mu nor⸗

jore

Ixo
Ullenti

tuonm

Nbldart
ſeluerinh

line hatur⸗

nieſin

uns cenia
4 Cpebn

nr geni
nn

1r 6.5. ill
ibleert

8ean e.

loguin “
neackun
snbon
ficenn e⸗
Ciiltend⸗
ione nondl⸗
tutele, mal⸗
ciomun.
n, geitent⸗

Earn nen
4
elprrlungtt

Prineps .

H Reyi
elknaet, gl
lononlt
tatlir,
eenteniipol.
rundi⸗
nk 1f
Uto! inkectt
reLinbelt
furis il
ſun

tudine aut neceſſitate ſequuntur.

De e verborun Kgnißicatione. rI 17

mig: aufferri eni poreſt, facti non poteſt. l. 2.
F. de obſequiis à lib. & libert &. Huc per⸗

tinet illud ex II. 12. Tabularum: Probrum in

Senatu ne relinquunto: quod de Senatoribus
ſcelere aut turpitudine aliquà contamina-

tis accipiendum eſt, ne ampliſſimo ordini

contemtum & dedecus pariat ſlagitioſo-
rum conſortium. Et l. 6. C. de poſtulando, y
infamià notantur advocati, qui non ratio-

nibus & jure, ſed probris certant.

IN HO MINEM 19ONwMm,) Hãc

notàdignoſcitur id, quod naturà & reipſa,
ab eo quod moribus tantüm & opinione

probroſum & turpe eſt. Quicquid in ho-

neſtos etiam homines cadere poteſt, reve-

ra atque naturà turpe non eſt, ut hiſtrio-
nem, veſpil lonem, carnificem eſſe, etſi hic
antiquis cenſoriis legibus extra urbem ha-
bitare cogebatur, ut eſt apud Cic. pro Rabirio.
Quamvis enim hi homines plerumque ſint
deteriores aliis; tamen probi nonnunquam
liberi parentum conditionem aut conſve-
Vnde 9
probrosè his triſtem & inauſpicatam con
ditionem objectare i impunè non licet, nec
fides veri à calumniæ & contumeliæ pœnâ
vindicabit. I. non convicii. C. de injur.l.
eum qui nocentem & ibi not.
f. eod. tit.

118 Praleffioner ad titulum

—

Lex 73.

vlpianus libro 68. an Edidtum.,.e

Verbo vibtus continentur, quæ

eſui, potuique, cultuique corporis,
quæque ad vivendum bomini ne-
ceſſaria ſunt. Veſtem quoque vi-
—⸗ Gctus habere vicem, Labeo ait.

/

8 Vivicum debet, omnia debet, qux
Avitæ humanæ, ſecundum cujuſue
locl onſuetudinem ac perſonarum quali-
tatem, ſunt & habentur neceſſaria, id eſt,
non tantùm cibum & potum, ſed & veſti⸗
menta, per text. hic & gloſſ. in l. fin. de aliment.

& cib. leg. & habitationem. l.legatis al imentis

veſtitus & habitatio lieberur⸗ quia ſine his corpus
ali non poten ſj. d. t. l. 1. S. mulier fj. de vent. in
in poß mitt. Ergs & ligna & candelas, Ber
text. noſtrun ,& medic orum curam. l. ſi cum
4 tem. S. fin autem ff. ſoluto matrim. Idem eſt
in alimentorum. l. legatis. l. in. & tot. t. de
alim. & cib. leg. im pen ſarum.c. ſtatutũ S. inſuper
de reſeript. lib. 6.! de bonis S. non ſolum ff. de Carb.

ediclo. lJ. divortio S. impedit -. ſolut. matrim. ſuſté-
tationis. d. I. 6 cum dotem S. fin autem l. hyems.

f. de pet. hæred. I. mutus ſ- de jure dotium. alimo-
nia c. 2. uli Decius eæt. de prabend. d. l. mutus.
nutri⸗=

D

punensar
Nuttitonk
aluin

r,

Nutin
Gan u

Mizgne

liimn l
Ehottn
lee ge
ul tein
muß.t
Clltetne⸗

llen e

nnine
MMunteſun
mlanet
Meeule
ntonn
tleE
n ſ
tun,ſid
lult Uiatum
Clcheter
En mu6
nir.
le un

hu

ien.

t.

cokporh⸗
mini de.

nocle ſn.

10 d.

leber r

n ne

aruan gui.

Narn, A l

ſel el.

ntient
gain Aumern
nhidnn
VN. ,N
nlt.,4
ucigitte
ſ ℳ
cinſli
unl hnn

Geiun alnr
1PHE

zul⸗

reſpondit, non poteſt veſtitum inde poſtu-

1unnt 9

ſußicienter F. ae aſafr. S

De verborum ſgnificatime. 119

nutritionis. I. pen. f. de his qui ſunt ſui jur.

educationis appellatione. rubr. & l. pen. C.
ubi pupillus educari deb. Hæc omnia, niſi 3
materia ſubjeta diverſum inducat, ad

quam ubique reſpiciendum eſt. Ideoque

uſuarius, quem ex fundo ſumturum, quod
ad victum ſibi ſuisque ſufficiat, Ulpianus

lare, nec quicquam aliud, quàm quod ex
natur4 rei utendæ venit. l. plenum. S. idem

Nerva f. de uſu & babit. Sed & loquendi 4

conſuetudo ſpectanda eſt: Nam victus
quandoque amictui opponitur, & ſtrictim
pro cibo potuque ſumitur. Minimè autem
mutanda ſunt, quæ certam interpretatio-
nem ſemper habuerunt. I. minime f-. de legib.

Unde qui ſervo victum & annuam merce- 1
dem promittit, non videtur veſtem intel-
lexiſſe, & præter cibaria nihil debet. Bart. in

I. legatis., F. de alim. leg. IIlud notandum, g
vicum, ſi debeatur, deberi habitàâ ratione
facultatum debentis, & pro ejus perſonæ,

cuidebetaur, qualitate & dignitatel. pen. ff.

de aliment. & cib. leg. l. 1. S. mulier. f. de vent.
in zoſſ. mitt. l. ſer vis urbanis ff. de leg. 2. Item
ætate. l. tum unus S. fin. Abi Br. F. de alim. &
cib. leg. Elegans text. in l. ſed & ſi quid. 15. S.

Ii 4 1erx

Pralectiones ad titulum

Lex 14.

Astn

Et cætera, quibus utendi, cu-
randive corporis noſtti gratia uti⸗
mur, eò appellatione ſignificantur.

.

Rgô ſi habitionem dederit loco peri-
ut arcem limitaneam, cogetur etiam muni-
tiones, quas vocant, dare, ſine quibus alu-
mnus tutò habitare nequiret, arg. l. pen. &
ule. F. ge in rem verſfſo.
2 CuRA NDILQIE CORPORIS.)
PBPrgèò medicamenta debentur neceſſaria. I. 7
in f. ibi, vefecerit, reſtauraverit cuml. ſeq. ff. de
3 impenf. l. icut impendia. Ede uſufr. NecAl-
ciato aſſentior eziſtimanti, catapotia & de-
coGiones cæteraque medicamenta pretio-
ſiora alumno non deberi per l. in rebus. g.
peſſunt ſf. commod. Palàm eſt enim, commo-

datum non hac inte ntio ne fieri, ut commo-
datarius medicetur rei commodatæ, quem-

admodum nec veſtire cogitur commoda-
tum ſervum, modici temporis cauſsâ: arg.
4d. §S. peſſunt. & per Rebuß. bie, at qui victum
ant alimenta ex legali aliavé quavis cauſs4
debet, is omnia neceſſaria debet, tuendo

cu⸗

—◻ (loſo, latronibus aut piratis infeſto,

Aur

nennctio

1

ndarun
Nidltet
Mendume
n amniun
li un ini
nh

Hittide

tendi,l
ratia u⸗

ificaneuu

tloco er. L
nis nto

etium moni
gbs l.

,lſen

15O115
celant len

er e

NecAN.

le⸗
enupleti⸗
is Nher
n,coIIO.
utcommo⸗
1e, ucn⸗
ommoda-
uſsa: an.
Nis caule
, tuene

De verborum ßeniß catione. 124 1

õ

1 r

cutandoque corpori, ut biegl. races. ubi

Qixi.
An igitur S& difeiplinam & præce- 4
ptorum mercedes præſtabit? Et etſi hoc
