lus inferatur, I. cum donætionis 34. C. de tranſact.

1. 1. §. eleganter ff. depoſ. nec decipi videatur;,

nec celari, qui ſcivit l. qui ſe 25. f. de pet. har.
1. 1. S. lelt. F. de act. emt. l. 1. §. ſi intelligatur F.de

ædil. edict.
¶ʒz⁊ↄYs Illud quæritur: an hoc caſu ſola

ſcien-

tia & patientia conſenſum inducat? Mo-
vet, quod creditor ſciens patiensque pignus
ſuum diſtrahi, nihilo magis pignoris obli-

gationem remiſiſſe videtur l. ſicut 8.
videtur ff. quib. mod. pign. ſolv. Nec

S§. non
enim

exigendum eſt ab eo, ut moleſtiam, quin
etiam invidia, in prohibendo ſubeat, cum ſi.

ne facto ſuo ius ipſi auferri non poſſi
4 teg. jur. Quo argumento Paulus c
Labeonem exiſtimat, eum qui, cum

t, per
ontra
ſciret

rem ſibi ſurripi, & cum prohibere poſſet,

probabili ratione non prohibuit, mkilomi-

nus furti agere poſſe l. pen. ſ. de furt.

runtamen hoc caſu mitiùs cum emtore a-

Ve-

gendum videtur, quaſi utrinque ſcientia, id

eſt, creditoris & emtoris ſeſe mutuèò tol-
lant; arg. lI. 36. f. de dole ubi dolus dolo com-
penſatur, ſicut & privilegio privilegium: l.

perum 11. S. fin. J. de minor. cum ejuſmo

di ſci-

entia

D1

—
entiadeſan⸗
ſe hubert, d
ilenduune
cn, uui
hete geciot
Cher,onten
tlentz un
lcetkauc
Cuneltore
(hnyvere à1
cluit cuſti
(umimteteh
Wponeret:
ntentot
ſ Tünge
(Muarezel
üuhberex
llnmce
ben
ngent⸗
ninge
luecl,in
berſlt,
Mrüunſe
UIhum
Captlen
nontin
“ namſa
lehent

dru DEä REGUIIS IuRIs. 2317

— —

aH entia de fraude debitoris non eodem modo
ndih ſe habeat, & quandoque participationem
Enen inferat, quandoque noninferat. Quò fit
imms etiam, ut qui ſciat quidem venditorem ha- ⁶
CA bere creditores, modò de fraude non parti-
Eiidn cipert, non teneatur I. ait Prator 10. J. Ki quis
u particeps 3. cum S. ſeq. ff. quæ in fraud. credit.
ulenn Er licet fraudis non fuerit ignarus, tamen 7
cum creditorem ipſum quoque conſcium

—

41

eautt connivere animadverteret, probabiliter
u potuit exiſtimare, creditoris non admo-
teriean dum intereſſe; alioquin futurum, ut ſeſe in-
inmd terponeret: ſicut aliàs teſtatò denunciare
ſolent emtoribus, ne emant arg. d. ?. 10. S. ſ
„ Nu gquis. Ium quoque diverſa eſt inter pignus
UeltimA SS alias res debitoris ratio: in illis creditor

ius habet ex conventione, in his ante ma-

ſabenau⸗
* giſtratus aſſignationem nihil habet juris.
h Denique cum fraudis appellatio nu. „
anbi⸗ dum quandoque damnum ſignificet, l. in-
ber ter quos 39. S. damni ff. de dam. inf. conſequens
Ohbe hinc eſt, ut ſcienti & patienti, cum prohi-
in. bere poſſit, damnum dari non intelligatur,
men per aliam juris regulam, quà definitur: da-
ecenn mnum non vidcri ſentire, quod ſu quiſque
evou culpà ſentit; 1. zuod quiz 203. inſra. „. t. cum
sble non tàm ab alio, quàm à ſe ipſo lædatur. arg.
jigin l. nam ſi actor 26. f. de R. V. £ l. qui ſe nti 45. F.-

Lé X

Ae hared. pet.
an,

2218 PRALHCTIONESAPDTITuIL

7

Lex 116.
Paulus libre 62. ad Edictum. 4
Quod quis, dum ſervus eſt, egit,
proficere libero facto non poreſt.

ITRun cauſsâ inter delictum & contra-

ctum diſtinguendum eſt, ut ex illo etiam

liber factus teneatur, quia noxa caput ſe-
quitur; l. 4. C. an ſerv. p?o ſuo ſact. & v. ex hoc

non item lL. 1. & 2. C. d. t. Ex quo illud no-

* tabiliter infertur, quamvis mutuam pecu-
niam accipiendo naturaliter obligetur, 1.14.
f. de O. & A. tamen ſi liber factus, ex aliis

quoque cauſſis debitor, ſolverit, non poſſe

ſolutum in illam cauſſam, ex quà ante liber-
tatem debitor extitit, ceu antiquiorem re-
tineriz cum antiquior videri non poſſit, quæ
jure nulla fuit, atque adeò non entis non

oſſit eſſe accidens. Cuiac. in d. t. C. an jery.

pro ſuofad. Quod argumento eſſe poteſt.

3 etſi repeti non poſſit à filiofamiliàs adver-

ſus SC. Macedonianum mutuèò data pecu-
nia, ab eodemque poſtea, cum ex pluribus
cauſſis debitor eſſet, ſine cauſſæ adjectione
ſoluta; per l. 40. ff. de condic. indeb. tamen
Ron compellendum, in eam potius impro-

bi cre-

br

—

icrii,

Uolclorum
liſeloe
Abocebitun
nnhe,
ſiciendun
(olamem

perami
üniibi

hronscun
ur, iocui
lalt,ie
elone
Uuurlatede
iolue

iil⸗

en
lnnt

H
ſeene
Ahinrd

cke

—

4
ilin
lemnbeht

mnport

dn AcoN
and

. ſ N
eerſſe .
Naoit
D

„ / 4
4
Exgonn

— eu

etoblgen .
er laani/0
agre e⸗
AAn
exg ree
SS
6
ineoll,
n enci.
5eln⸗

11,.0ℳ,
elei⸗
umiiu .
tud o
nerte
1 pine

4

—

S=

tio ſuadet.

DE REGIuIIS IuRIS. 319
bi crediti, quàm aliam quamlibet cauſ-
ſam ſolutum imputare: cum utique credi-
tor, ſi ipſe loco debitoris eſſet, illud procul
dubio debitum non primò, ſed nunquam
fortaſsè, idque non im probè, ſolveret; quò
reſpiciendum eſſe docet l. . & 2. ff. de ſolut
Quod autem in l. 5. S§. Imperator, eod. tit tra- 4
ditur, etiam in naturale debitum poſthabi-
tis civilibus ſolutum imputari poſſe, id in

pignoris duntaxat diſtractione, de quàâ ibi

agitur, locum habere docet l. Paulus 10/. §.
Paulus d, t. de ſolut. cujus legis æααας pro-

bat electionem, de quâ d. l. 1. & 2. eod. tit. ad

naturalia debita non pertinere, quod & ra-

Lex 147.

Gaius libro 24.ad Edictum proyinciale.

1

Semper ſpecialia generalibus

inſunt.

H Oc eò pertinet, ut intelligamus, non
1 ſecus à generali juris deciſione aut de-
terminatione oportere diſcedi, quàm ſi
quid de certis caſibus ſpeciatim ſit expreſ-
ſum. Cum enim ſpecialia generalibus in-

ſint, utique, quod de his vel affirmatur vel
gegatur, de illis itidem affirmari vel negari

N

3 20 PRALECTIONESAD TITuILUM

2 neceſſeeſt. Ex quo apparet, abuſivè àlu-
risconſultis ſpecialia appellari, quæ ſub ge-
neralem regulam non cadunt, cum hæc

non tàm ſpeciali quàm ſingulari jure cen-

3 ſeantur. Etideòregulæ, quibus dici ſo-

let; generi perſ! peciem derogari, l. ſanctio in
f. f. de yœn. ſpeciem de genere eximi, I ſi pe⸗

caulium f. de manum. teſt. clauſulam genera-

lem ad ea, de quibus ſpecialiter agitur, non

= porrigi, gl. in l. ſed & ſi a6.8. bac clauſula fex
quib. cauſ. maj. & ſimiles, eo utuntur ſpeciei

ſigniſicato, ut, quod primãà facie ſpecies vi-
deretur, non ſit tamen, ſed ſingulari jure
4 gaudeat. Hocque eſt, quod toties incul-
catur: ſpeciem non contineri ſub genere, ſi

num. 36. & conſ. 3o3;. num. 49.

Paulus libro 16. brevis Edicti.

Cujus effectus omnibus pro-

deſt, ejus & partes ad omnes perti-

nent.

1 Hane regulam ad edictum de rebus

authoritate j udicis poſſidendis perti-
nere, erudite docuit Faber hic. Cujus edi-

—

clauſula ſit intermedia; Ceshal. conſ. 365.n. 75.
lib. 3. nec ſpecificata ſub generalitate. ibid.

551

n

ſianplires

antgederel

ſſimnlaufe

Ehinncrerta

ſiiln welbvi
Audoum .

Uirzlpunr

W iimkkleze

zrcnleqe

irpoleſfon⸗

4

4
1

procetk

1
ſa

4

ltenſobyee

len ,. 4
mtonſbiſe

4

iluthti D

(nonneze
mimnent

Illioſhon
ENaln

N
ucgl

Unlenin

ighnne
nnqrcen
ſenmſu
ed tanen
grati

itce

TIn

——

ter Doee

Wu, n
Ngun uee
, gu!

etoe , /

ert eun
auldmgn

1

N2% *
lacehecter.

ogtotesin

ziſbgen
4 con ℳ1t

eneralnl

4 NAAn

PERcCuTISIIRIS. 321

—

cti cum plures ſint Partes: una, cum latitan- 4

tis aut generaliter indefenſi bona poſſideri
jubétur; 1.2. f. quib. e auſ in poſ-. altera, quâ
dHebitori adverſus curatorem bonorum aut

viciſſim, vel huic adverſos cæteros credito-
res fructuum & impenſarum nomine con-

ſulitur; prator 9. Fde reb. auth. jud. poſſ. ter-

tia item de ſeparationibus: I. 1. & t. t. F. de
ſepar. coniequens eſt dicere, quoniam effe- 3
Gtus poſſeſſionis bonorum omnibus credi-
toribus prodeſt, id eſt, tàm qui purè quàm
in diem ſubyvé conditione cred iderunt, l. in
peſſeßionem 6. ff. quib. ex cauſ. in poſſ. utique

cum non ſibi ſed omnibus poſſideat, qui
miſſus eſt, l. is cui g. f plures ſf. ut in poſſ. le-

gat. ut omnes quoq; partes edicti ad omnes

creditores pertineant; adeoque ſeparatio-

nis beneficium conditionalibus quoque

creditoribus proſit.l. q. fj. de ſeparat. Quod
autem adverſus hæc idem Paulus in l. ſi quis 4

14. in f. zod. tit. tradidit, creditorem condi-

tionalem in poſſeſſionem non mitti; idita
Poteſ accipi, ut pleriſque placuiſſe video:

ut quatum ad venditionis bonorũ effe cum

mitti quidem non poſſit, utpote cum in-
certum ſit, ſitné futurus creditor necné
ſed tamen quoad cautionem & rei ſervan-
dæ gratià recte deſideret in poſſeſſionem
mitti d. lI. 6. De illo ambigendum non eſt,

e0-

322 PRLECTIONES AP TITuLUIM de
corum, quibus purèé debetur, miſſionem 10 in ,
etiam conditionalibus prodeſſe : arg. d. l. . (lpi moto
F- ur in poſſeſſ leg. iunct. 1.6. Fde reb. author. iuld. Migkanet
adeo; ſi ad diſtractionem bonorum etiam Imilid /n
procedatur reliquos creditores, aut cura- D ſir
torem bonorum, æ quum eſt cavere his, ut ionf 1
exiſtente conditione dievé veniente pro enndunn⸗
ratâ debiti portione ſecuri ſint. alioquin iiainn,
falso dicetur in d. l. 6. poſſeſſionem etiam eferni
conditionalibus prodelle. euian,
6 Cæterum effectum pro emolumen- 36
to dici, cùm alibi, tům in l. cum frattem c.
de bis quib. ut indign. paläm eſt. Igitur cun 644
. emolumentum fucceſſionis ad omnes hæ- fſeut⸗
redes pertineat, conſequens eſt, ut omni- ⸗
bus quoque partibus unusquisque hæres t u
defungi debeat: ſicque & necem defun- ſguͤted
Gti uleiſci. Nec enim ſufficit, cæteros co-
hæredes hoc feciſſe, ut ei, qui ultus non eſt, I kene
ſua pars ſalva maneat ; d. I. cum fratrem. elguner,
etſi partem impenſarum, à cohæredibus gin
faRarum, ferre paratus eſſet: ſcilicet ſi t Neu
non ignoratione facti lapſus eſt L. baredemf. ⸗R
de his quaæ ut ind. quod & doctiſſimuũ Fabrum i en
8 pic num. 4. ſenfiſſe exiſtimo. Itemque cum Genndr
publicorum operum exſtructio om nibus kdi N
roſit, æquum eſt etiam im penſas ad ex- krennt
truendum omnes ferre, nulla dignitate aut taien
privilegio excepto: l. 1. l. ad portus l. c An
D . MD .„Se 4

buuc I8 Iun Is. 223

en,It 52. C. de eper. publ. non tamen æqualiter
dele ſed pro modo cujusꝗ; facultatum 4. Lomnnes.
fenass Denique cum effectus ſententiæ, ut appel
em bononer latur in l. 1. C. i piures und ſent., omnibus li- 9
nämmus dis five rei litigio ſæ conſortibus proſit, per
melant 1. ſi hares ff. fam. herciſe. pariter & expenſæ
hee ſener ab omnibus agnoſci debent: & vel manda-
eui ini ti⸗s Ir quod fuerit, vel negotiorum geſtorum
olelm, actione Petentur. l. ſed an ultrè pr. cum l. jl.

N. in ſ. I. ge neg geſt.

el Vpianus libro 6 7. ad Edicum.

es eh⸗. Ex qu perſon quis luerum
is Capit, ejus factum præſtare debet.
üen HEie⸗ tenetur factum defuncti, vi 1
Giu A. I hujus regulæ, non etiam pœnam præ-
Ulaß⸗ ſtare 1.38. ſupra h. . Quod igitur legata-
lann⸗ rius propri authoritate, non ex volunta-
ce: te hæredis, legatorum nomine occupavit,
ſsethe id interdicto, quod legatorum, reſtituere
hæredi tenetur: ad idemque factum hæ-
“res ejus, ut qui lucrum ex defuncto capit.

1 .

⸗

10.
ſnn
p
4

=S
S

“ tenebitur l. .5. & centinet f. quod legat. Simi⸗
liter & factum inſtitoris dominus, qui lucri 2
, ſui cauſsâ eum præpoſuit, pręſtare tenerur
3 in ſolidum Ixf. de inſtit. ac. Et qui fecit, ut
HWZ 2 aqua

= =—

7
8

S

——

324 PRALECT I0NES AD TITuILIIUM

3 aqua pluvia vicino noceret; id opus hæres

quoque ejus ſuis impenſis tollere debet,
non ſecus atque ſi ipſe feciſſet, perl. ſi ter-
tius 5. fin. f. de aq. pluv. at. Cur igitur diver-

ſum eiſt in eo, cui novum opus nunciatum

eſt. isque, antequam
tur, facto jam operé
enim ejus, non niſi

præſtandam, ut ipſe tollat op
penſis, teneri certi juris eſt, per l. pe
Hoc ideò, quia hoc
dictum pcnale eſt, illud non item.
d aquæ pluviæ arcendæ
qui adverſus jus
itum eſt: adeoꝗqᷓ;
tegrum reſti⸗

5 op. nov. nunc.

ex eo apparet, què

. 8 . .
a Rione is demum tenetur,

opus facit, quo vicino noc

nil niſi res non jure facta in in

nunciatio remittere-
deceſſit? Hæredem
ad patientiam vicino
us ſuismet im-

n. f. de
inter-

Quod

tuitur. quod utique pœnæ nihil habet, ſed

rvei duntaxat perſecutionem,
redes in ſolidum teneri ſupra o
6 in I. ſi uti 3. & l. baæredem 59. h. t.
Go de novi ep's nunciatione tenetur, qui-
cunque ſpreià nunciation e

perſeveravit, ſive jure ſive injur

ceret: L. 1. pr. f. de op. nov.

nam eſſe palàm eſt, cum

eſt.

ſit, quod jure factum

ad quam hæ-
ſtenſum eſt

Porrò edi-

e opus facere
jà hoc fa-

nunc. in quo pœ-

& id tollendum

Itidem ſi em-

tor venditori redhibeat rem emtam, dete-
riorem à familia emtoris factam,
à procuratore ejus id quoque

aut etiam
venditori

111

———

freltreteret
elorilurn
61.cs
Mnoret, t
laturint aun
Llnin etium
ſeel it gun
nomndb pe
on kenentar,
Nuſumde
mncluu

l
ffia

luene
go
ul gne
lm i,

Ahere

Hletr
Cn gl

u

N

N

DE REGIILISIIRIS. 32 5

HDn —
— pra ftare tenetur emtor, cum ex ejusmodi
Rii perſonis lucrum facere ſoleat l. 1. verſ. f quicd
adeek . I. 31. §. quod in procuratore ſ-. de ædil. edict.
le Nec movet, quod hæc etiam pœnalis eſſe 8
Crs dicitur in 1. cum autem 23. S. ſerpus eod. tit.
u Eſt enim etiam non peœnalis: l. redhibitoria
mitnmt g5.60d. tit. qualis omnino neceſſe eſt eſſe
ueliim in omnibus perſonis, qui pœnali actione
mimmi non tenentur, ut eſt hæres. Quj quate-
us nus factum defun cti præſtare cogatur, pro-
el lixè diſputatum eſt ſuprà in . quod ab initis
e5,lNt 29. h. K.

dnd Lex. FJo.
nn Vpianus libro 65. ad Edidtum.
auma, pPrarem eſſe conditionem opor-
ni tet ejus, qui quid poſſideat vel ha-
e beat; atque ejus, cujus dolo malo

Wν factum ſic, quò minus poſſiderer
Vel haberet.

Netenen E Xplicata eſt ſuprà in l. qui dolo 137. h. t.

6
i⸗ cum quâà tonjungenda eſt.
e nin, .
mee . Lex DI.
,S ,
ln, PpPaulus libro 64. ad Edictum.
mes Nemo damnum facit, niſi qui

“ id fecit, quod facere jus non habet.

2126 PRFLECTIONES AD TITuILuIM

N

7IDE fuprà in l. nullus pidetur 55.ι

vlpianus libro 64. ad Edictum.

quid omnino per vim fiat, aut in

7

nen incidat.

Ttiam. Etſi non omnis rei, quæ vio-
lenter aufertur, nomine interdictum de vi

vis publicæ, aut in vis privatæ cri-

Vjus regulæ hanc puto eſſe ſenten-

Hoc jure utimur: ut, quid-

& vi armatà competat, pœnalem tamen

ex L. Iuliâ de omni vi vel privatâà vel publi-
c competere. Ilud recuperandæ poſ-

. . . ,
ſeſſionis eſt l. i. in pr. f. de vi & vi arm. adeoq;:
cum rei mobilis nomine, viol enter ablatæ,

ordinaria fit actio, ſcilicet furti vel vi bo-
norum raptorum, d. l. 1. S. illud. ad extraordi-

narium remedium, cujusmodi ſunt inter-

dicta, ut in quorum locum extraordinariæ
actiones ſucceſſerunt, l. 1. ff. de migrando &
rubr. F. de interdicé. deſcendendum non eſt.
l. in cauſe iéb. F. de miner. Itaquer ei mobilis
vi ablatæ nomine Iuliâ lege de vi vel pu-
blicà vel privatâ agi poteſtil.5.l pen. & hn. .
ad L. Iul. de vi priy. interdicto de vi nonitem:

d. ll.

5
—

llFigt⸗

polali⸗ ſo⸗
Conhette⸗

mconum
ilcetcun

Deic

I
o cocn

TE
ne
1igt ler
fäuclie
aſer.
UrNontan
lünne
munduie
lilſeft
nmund
MitA
ob
MNcii
Volunt
üüihabig
berine

Umn . DH REGuIIS IuRIsK. 327
— — —=—.
Aufun d.I.7.§. ilud. at immobilisrei nomine, cujus
po ſſeſſio violenter occupata eſt, utrumque
competit arg. I. hujus, nec altera actio alte-
„ram conſumit, per not. in l. nunquam 130. f.b.
Ium. t. ſcilicet cum ad diverſa dentur.
Deiicit, & qui mandat.
VBooun 5. 2z.
In maleficio ratihabitio man-
dato comparatur.
enis V VIgò dicimus, quod quis p alium fe- 2
EeaAD V cit, per ſe feciſſe videri c. qui fecit. de R.
neaiei I. in 6. Item voluntas & conſilium male-
nen ficia diſtinguunt, non factum: I. qui inſurio
G⅓⅝ 33. f. de ſurt. ideoque interdicto de vi tene-
“ tur non tantùm qui dejecit, fed & qui vo-
We . . .„ à n: 2
ii an luit & mandavit. Quid enim int ereſt, ſuĩs H
Aem manibus dejiciat, an verò per alium? l. 1. §.
. v Qeieciſſe f. de vi & viarm. Quin etiam ſi 2
“ non mandavit, ſed factum jam ratum ha-
ge⸗ buit, adhùc dicemus teneri d. I. 1. S. ſed etſi. f.
v deſvi & vi arm. unde hæc regula deſumta eſt.
nae Nec enim intereſt, præcedat an ſequatur „
nun voluntas. Porrò quod ait, in maleficiis ra-
eel tihabitionem mandato comparari, non edè
ene pertinet, ut in contractibus non compare- Z

3238 PaLECTIOMNESADTITuILuM

tur: ſed quod in maleficiis major eſſet dubi-

tandi ratio, cum multa probemus facta, quz
non probaremus facienda. Sed tamen u-

tilius eſt. in his quoque ratihabitionem pu-

nire. Faciunt notata Dyni in c. ratibabitio-

4 Ulud notandum, quod & abaliidli-

genter quæſitum eſt, neicio an inventum,
Alciat. lib. 4. parad. cay. 2. gl. in l. 3. in pr. & l.
Ki quis mihi. 25, S. iu ſum. ff. de acquir. beredit. qua
re bonorũ poſſeſſionis agnitio ratihabitio-
nem admittat, I. 3. S. dari. verſ. quod ſi me. f. de

bonor. poſſ. aditio non admittat? 4. ,2.in pr. &.
Siuſum. Qujus rationem cenſeo peten-
dam ex I. adius legitimi 77. f-. b. t. Aditio hæ-

reditatis actus eſt legitimns & ſolemnis:

unde non debet eſſe in cujusque privati po⸗

te ſtate, tales actus ſuo arbitrio velle valere,
aut non valere, ne contemtui ſolemnitas

fiat. Quin etiam diſertè negatur, hujusmo-

di aſtus diem aut tempus dilationis recipe-

re.d. Lyz, Cæterum in ratihabitione diem

inoeſſe palàm eſt, cum in fuſpenſo ſit, ratam-

ne ſit habiturus pater filii aditionem, nec

ne? ut exinde demum valeat, ex quo pater

ratum habuerit: item conditionem taci.
tam, ſcilicet ſi pater ratum habebit. Vn-·

de nec per procuratorem adiri hæreditas

poteſt, per not. ind. . 27. quæ omnia in bo.

5

———
norumpo

(ue ſolen
(bugenl
iinorumnd
Ulerpente

Ptonedte
bcunbabe

lenkeen

ie
Pelurio
lllol

H Dl
Ulud

uſieo

nſn

hnlene

ki en
mtde

NRruncd

1

Sõ

n PprHRECHIISIIRISs. 3249
foreleun norum poſſeſſione, utpote vulgari minime 8

nuſihgt que ſolem ni actu, non requiruntur. Ex „
Nt quibus colligo, hodiè cum diſcrimen legi.
ammm timorum & non legitimorum actuum ma-
hE gnà ex parte amiſerimus, nec illa de ratiha-
bitione circa hęreditatis aditionem amplius
Abi locum habere; adeoque exoleviſſe d. 1. 3. &
nin d. 1I. 25. §. iueſſum. quin etiam per procurato-
lee rem recte adirri. .

ionnhdn 5 57.
, +†1 . 1
A- In contractibus, quibus doli
la præſtatio vel bona fides ineſt ‚hæres
ul in ſolidum tenetur.
, ok

ſin . D E hoc S. dictum eſt ſupra. in l. 33. h. .
ebm Illud notandum eſt, verbum, in ſoli-
orem gqum, hic opponi non portionibus hæredita-
ien riis, ſed ei, quod ad hæredes pervenit l. ad eæ
unb 7. §. fin. infra. h. t. Et ideò ſi plures ſint
ee heredes, ex doloſo defundi contractu ob. *
hiune IUigati, etſi ipſo jure ſcindatur obligatio pro HW
A. partibus, ex quibus hæredes ſunt; tamen
imè Verum eſt eos in ſolidum teneri, non tan-

T

elß tiũminid, quod adipſos per
koen D Venit.

a X5 Lex

.
ℳ
„

r EE—

330 Pg FLECIIONES AD TITuIIUIM

—

Lex. 152.

paulus libro 6. ad Edicum.

Fere quibuſcunque modis ob-

ligamur, iiſdem in conrrarium ad
liberamur: cùm quibus m odis ad-
quirimus, iisdem in contrarium à-

ctis amittimus. Vt igitur nulla poſ-

ſeſſio adquiri, niſi animo & corper.
re, poteſt: ita nulla amittitur, nin
in quà utrumque in contrariuma-

re Paulo negatur in. 3. 5. in amittenda ff. d. t.

Verum eſt tamen, caſus diyerhtaren a.
tramq; ſententiam admittere, ut oſtenſum

. eſt ſupra in l. nibil tàm natrale 352num. 7. G

2 ſeq. b. t. Nimirum quia voluntas ſive an-

mus in poſſeſſione potior eſt corporalipre
ſent', magisque hæc ſive ad ſolennitatet
acGus, ſive ad certitudinem animi proban-
dam, quàm ad ſubſtantiam & effectum
Vilem poſſeſſionis requiritur; ideoò, qui c
pore poſſidet ſed repudiat animo, mer!

awmiſiſſe videri. At ubi corpore prius ane

Vod hic & I. . f. de acquir. poſ. toti-
dem verbis traditur, ab eodem autho⸗

.
—

1

—

titot, g

Eelſoin

ſrrecel
untni
thlli

ſlck pen
Cnſeach

Warimim

pin nrſ.

llgtſ 1
gretit
loltener
n tutat,
Uuninye
gönn
kenmn di⸗
tenenrer
nnadc.
Piinnen
n. Ne⸗
Pbe⸗
e,

S
len⸗

—

1

unn.

ge cnn

Iruums
1s oc
ommunu
trult
mo
Mirtut,
oru

gint

6 .
e, R len⸗
4 N/
uurs 4
coe⸗

Alon,

ainiſin⸗ plpianus libro 7o. ad Edidltum.
Ged/ QCuyzm par delictum eſt duorum,
Picn ſemper oneratur petitor, & melior
e habe-

titur, quia ſolo animo retineri poteſt poſ-
ſeſſio, illud præterea requiri, ut animo poſ-·

ſidere deſinat, qui corpore deſiit. Cæte
rum animum poſſidendi non nud4 volun-
tate, quã nemo deponit, etiam vi dejectus,
ſed & perſuaſione definimus, ut quis cre-

dat ſe adhuc poſſidere, quod in his judiciis
maximi momenti eſt. Fac. I. ß ic qui 27. f. de
acquir. poſſ. Is enim cujus coloni vi dejecti 4
ſunt, ſi hoc ignorans poſſidentis animo
ingrediatur, & prædonem vi depellat, de vi
non tenetur, cum ſuam poſſeſſionem ma-
gis tutatus eſſe, ſeque defendiſſe, quàm

alium invaſiſſe videatur: quod ſecus eſt, ſi vi

dejectus prædonem ex intervallo depellat
iterum. hic enim nihilominus ex interdicto

tenetur etiam prædoni, ex communi ſen-
tentia Dd. in c. ult. extr. de ord. cognit. arg. l. A
quis emtionis . S. ſed hac C. de præſcript. o. an-

nor. Nec enim vitioſæ poſſeſſionis exce-
ptio eſt, in g. recxpandæ 6. Inſtit. de interd. Ad-
del. 1. 5. vi poßidere fj.de vi & vi arm.

Lex I14.

6

DE REGuILIS IuRIS. 331*

6

„ WW= 4
ð

312 Pa gIECTIONES AD TITuIUIM. 8

een

habetur poſſeſſoris cauſſa; ſicuti fit,
cum de dolo excipitur petitoris. ne-
que enim datur talis replicatio peti-

tori, aut ſi rei quoque in eâ re dolo a-
Qum ſit. l
3 N On ſunt contraria, quod hic traditur
in pari delicto, puta dolo;, alterius
cauſſam potiorem eſſe: & quod alibi, dolum

mutuâ compenſatione tolli. !. fn. S. pen. F. de

co per quem fact. l. ſi duo ff. de dol. Sententia
enim eſt, ſublatàâ doli conſideratione, ita
rem agi oportere, ac ſi neutrius dolo fa-
Kum ſit. Atque ita verum eſt, dolum cum
dolo penſari, & interim alterius quoque

cauſſam, poſſeſſoris ſcilicet. eſſe potisrem:

veluti cum is, qui intelligit ſe injuſtam caulſ-
ſam fovere, judicem corrumpit. Sive enim
obtineat, ſive non, repetitionem ejus, quo

dedit, non habet, quaſi turpiter judex acce-

piſſet; eum ipſe quoque turpiter dederit. e.
cum ſane I0. quæſt. y. Dicat aliquis; compen-
ſatâ, eo quo dictum eſt modo, utrinque tur-
pitudine ac dolo videri pecuniam ſine cauſ-

sà apud judicem eſſe, atque ita condictioni

locum fore: ſed non oportet ius civile ca-
lumniari, neque verba captare, ut in ſimili

4 Paulus ait in I. 19. F. «d expib. Hactenus
compenſatio illa admittitur, ut ne commu-

1

—,.,—
nsrelpere
jero nocta
Nuulu.
ſutteten
ſuneltaute
ocſwäre
octlich
Cum non en
nliſt obin
ſenansek

f Ean
mio om
(enotye
Uml.

beur pen

tpctecunt

tle
hih
(len mo
en. Do⸗
ſnecn

e ton h
lien
onnien

fn. 6e

hujaln

Pralan

hemm
X nu

— DE REGuIILIS IuRIS. 2333
uztent — — —

niis vel par dolus uni quidem proſit, alteri
Neh verò noceat, text. net. in l. apud Celſum. S.
Aenit Marcellus f. de doli eæcept. non etiam, ut fal-
nae ſuam repetendi cauſſam fingere liceat. Fal-
ſum eſi autem utique, pecuniam ſine cauſià
D apud judicem eſſe, cum ſit ex turpi cauſsà,
elen quo caſu condictioni ob turpẽ cauſſam lo-
a cum non eſſe conſtat. l. ubi autem. 3. F. de

ti condiét, ob turp. Ex hac eadem regulâà ſup- 5
I prlendus eſt & interpretandus §. fin.. domum
A en 57. f. de contrah. emt. Etſi enim nulla ſit
nitenr emtio domus, quam & emtor & venditor
emns fſciverunt vel ignorârunt uterque eſſe com-
te buſtam, 4. l. domum. 5. 1. & H. in. adeoque vi-
e deatur pretium utroque caſu repeti poſſe,
„Ae urpote cauſeà ejus non ſubſiſtente, arg. to-
erAno tius t. de cond. cauſ. dat. cauſ. non ſec. tamen ea
Gv Ne verba in pr. pecuniamque ſolutam conſici non
6 eodem modo, ad finem quoque legis perti-
Eieltu nent. Poſteriore enim caſu incipit pecu- 6⁶
nia ſine cauſsâ apud venditorem eſſe, prio-
igzaum re non item. Deficit quidem emtionis
nnt⸗ cauſſa te non extante, ſ⸗ ed non deficit cauſſa
meH donationis, arg. . A non ſortem. §. indebitum in
1 N⅓ Fn. ſ.. de condict. indeb. Videri tamen poteſt 7
is hujuſmodi donationem non veram ſed
Præſumtivam duntaxat eſſe, & præſumtio-
nem non tâm ex tacità conventione, quaàm
c ex numeratione pretii oriri, atque aden
. 0

4

3 4 PRALECTIONESAD TITuLuN

hoc ſolutum non ſit, actionem vendito
dandam non eſſe, arg. praſentis regulæ, & l.
in pari ſ.h.t. utpote cui doli obſtat exceptio,
dquaſi ludicrus magis fuerit, quàm ſerius
38 contractus. Sic & Iudici, cui promiſſa eſt

ri

pecunia, ut malè judicet, non præſtatur

arg. l. A ob turpem. 6. ff. de coendicᷓ. ob turp. cauſ.
I. viro 39. f. ſolut. matr. l. 2. & belliſßtime ff. quod
2 ri aur clam. Ex eadem hc regulà illud quo-

que deſcendit, quod etſi adverſus contuto-

rem ſibi actiones cedi rectè petat tutor,
aut ſi non cedantur, utilem tamen adver-
ſus eundem actionem habeat ad recupe-
randum, quod ex communi geſtu & admi-
niſtratione condemnatus ſolvit: tamen,

quod ex communi dolo præſtitit conde-

mnatus, eo nomine nec actiones mandan-

dæ ſint, nec utilis competat actio, perl..5.

nanc tractemus, & §. planè . de tut. & rat. di-
10 ſtrahb. Hoc ideò, quia nec pupillus actio-

nem amplius habet adverſus contutorem:
accepit enim jam, quod ſibi debebatur. In
allis autem, ut depoſitario, commodatfario,
id eſt, qui nihilominus adhuc actionem ha-

bent, Yquum eſt mandari actiones, ne hi

duplum conſequantur, per not. in l. 134. J.

*1I 1. f. b. t. Porrèò quod delicto delictum

com penſari dicitur, id in privatis ſolum de-

lictis obtinet; unde fur adverſus furem

actio⸗

dr
—
cione forti
ee ioſaiofi

num lunbti

(oorcid,

Necenige

Rnch
neporet.
(xlein ce vi

Ultatentta
Ekntunor

ſtcondition

Gonirepe
nlliße

Erklaſerr
ſſicatcen.

nalhucl

Ceheunti

til ſu⸗

rinſe.
Wigabel
mande
ullitfe
Enllen
N

Peter⸗

dilmu

—

den ſentn

„ .
ſnnn in

11

hcunl prontid.

. 4
liſuf

*

l
roon 4 d
RePkulchacn

1
.
n men .
1
eit 20 A⸗
geltu Au

O

ones nut
u,
lu un⸗
conennont
ehen.
mmmochni
btet;
Hones,
Ut.io
Polus
ſos n
M

S

DEREeUIIISIuRI 335

—— —
—— „ —

actioné furti non habet l. qui re. 76. f- de furs.
nec injurioſus adverſus retorquenté inju-
riam. In publicis ſecus eſt. Nec n. ſicarius A
ſicario occidi, nec adultera adulterio pollui,
nec denique prædo vi pelli poſſeſſione im-
unè poteſt. Quod poſtremum etiam ad 12
civilem de vi actionem propter publicam
utilitatem tractum eſt, ut contra, quàm hic
definitur, non poſſeſſor ſed petitor melioris
ſit conditionis, nec exceptione vitio ſæ poſ-
ſeſſionis repelli poſſit: S. recuperandæ. nſt. de
interd. I. I f-. de vi. etſi olim hac quoque par-
te regula ſervaretur. Paul. lib. 5.ſentent. c. 4.
5§. vi aut clam. Cęterum ſicut dolus dolum, „
ita culpa culpam tollit & compenſat, itidẽ- 3
que locum facit regulæ in pari f.. h. t. teæt. no-
tab. in l. qui bona 13. S. ſi quis 11. l. 40. F. 1. F. de
damn. infect. Illud ad extremum notabili- 14
tec à gloſsâ hic traditur, dolum cum culpa
non compenſari, quia dolus præponderat.
arg. l. i obſtetriæ. 9. in fin. . ad L. Aquil. Ea-
demque ratione nec lata culpa cum levi, nee
levis cumleviſſima. S
IIlud debet permitti ponam
petere, qui in ipſam non incidit.
Vic §. opponi ſolet l.qui vas. 48. §. ß ego 2
T. f. de furt. ubi furti adeoꝗque Pœni
is

☚

N
õ

236 PRALEGTIONHS AD TITuILuIM e

—2

lis actio fulloni, eidemqͥue furi, adverſus ſe- letut, ut
cundum furem datur: Contrà. I. qui re. 76, & unboren,
I. 11. f. eod. ubi actio furti ei demum traditur en Wbiobi
competere, cujus ex honeſtâ cauſsâinter- Mhmecoln
2 eſt. Ex quaipsàâ lege diligenter pondera- mmelhe
t3 conciliatio petenda eſt. Fullonis enim, ciufülſko⸗
etſi fur eſt, tamen adhuc ex honeſtâ, loca- wigtegvogn
ti nimirum, cauſsà intereſt rem non ſurri. eiminen,
pi, cujus cuſtodiam ipſe debet: atque adeèà Mllveniten
non tanquam fur, ſed tanquam conductor unhen ſi
furti actionem exercet; ſicut ipſe quoque Kiufimmn
duplici actione, furti ſcilicet & ex condu- ulheiel;,
3 Go, tenetur. Quod ſimiliter ad omnesa-⸗ (nnmiis
lios, ut commodatarium, depoſitarium, qui mlhobent,,
bbeon fide rem acceperunt, trahi oportet, ut iplylonne
actionem ipſi quoque habeant pœnalem, WMiſin
etſi in eam inciderur. Nüoendun
Innſegua

. s Unnerlon
Paulus libro 6;. ad Edicum. eiin
“ . . 4
Factum cuique ſuum, non ad- rn
verſario nocere debet. n
V “

de poſſeſſione uſusfructus dejecerit⸗ Ilani
itei

1 E Tideò ſi proprietarius fructuarium vi umipen

etſi is poſtea tempore, id eſt, non utendo fi-
nitus fuerit, de integro eum conſtituere

tene Dond

1D Tun “*” DEREGuILISIuIRIS. 2237

i tenetur, ut ſibi, non adverſario factum
nuileu ſuum noceat. . 5 plures. 9. in fiu. de ri & vi
üdemmm arm. Vbi obiter notandum „quando ex 2
neli alin und parte dolus ex alter4à negligentia con-
em Ccurrunt, etſi hæc ſola idem, quod dolus al-

Ehlms terius, fuiſſet operatura, puta amiſſionem
ahen juris, de quo quæritur, tamen ejus non ha-
Arme berirationem, propterodium doli, huncq;
Genmm negligentiæ cauſſam dediſſe ptæ ſumi: qued
mumatd ſecus foret, ſi conſtaret etiam abſque dolo .
re alterius futurum fuiſſe, ut res amitteretur,
celam ut in ſpecie! z.S. fin eod t. Similiter nec pro.
tanes Ccuratoris aut defenſoris, qui mandatum
gpltttt non habent factum domino; nec protuto-
mice ris pupillo nocere poſſie unt l. io. C. de procur. 1.
en en Pugozaα. F. deadminiſr. tut. Illud cum pri-
mis notandum, etſi ſecundum regulam da- 4
mnum ſequatur, quem & lucrum, i ſecun
dum naturam ff. h. t. tamen cum unus ex ſo-
„ ceils univerforum bonorum ideò ſocietati
in. renuciaverit, ut ſolus hæreditatem ſplen-
didam, ut videbatur, nanciſceretur; quòd
n,II hujus quidem factum ſibi ſoli noceat,
non ſociis, ſi damnoſa hæreditas poſtmo-
dum appareat; idemque ſociis, ſi lucroſa ſit.·
udum nihil obſit: adeoque lucrum ad omnes æ-
qualiter, damnum ad ſolum renunciantem
u ſpectet, per l. actione. 65. S. dicimus f.. pro ſoc.
u Porrò quod ab Accurſis, hic obucien .
X l.,=

10

X

1 interdum. 56. S. qui tutelam. f- de furt. ubi
tutor tranſigere cum fure poſſe dicitur, ut

3 8 Pa 4 LECTIONES AD TITuILIM

8S in l. 5 gignore 14. in fin. ff. eod. adeoque fa-

Gunm tutoris pupillo nocere „malè apparet
g& colligi. Etſi enim quandoque comparen-
tur inter ſe transactio & donatio, quaſi non

omnimodô diverſa

de transac. multoque magis remiſſio, debiti
I. factam 22. C de padt.

ſcilicet liquidi :arg

l. cum donationis. 34. C.

tamen falſum eſt, pupillo noceri protinus

per transactionem, ſcilicet ſi res commo-
potuit. Certe dona-
transigere nequit ! Lu-
„ cius. æ6. in fin. f. de admin. tut. Denique
quod tutoris factum contutori nocet, per
not. ſup. I. prox. ex peditam rationem habet.

diùs componi non
tionis cauſsâ tutor

Nec enim aliter nocet, quàm ſi ſuſpectum

facere ſuperſederit

: ſi verò ſubitò lapſus
ſit facultatibus, hoc ad periculum contu-
toris non pertinet; I. etiam 1. f. de admin.

zut. ut ita ob ſuummet magis factum, ne-

gligentiam ſcilicet & ceſſationem in ſuſpe-

G faciendo, quàm adverſarii contutoris

teneatur.

Non videt
jure ſuo utitur,
ne experitur.

ur vim facere, qui
& ordinarià actio-

Supr

. ra

51
Ae-——
olo nocen
ſro imtereccen

(onteden er

(mt

UNcetionem
Iuree nie
(ceiniaut
ttercicto non

Ain eh
ſennumen.
Narlo rerin
ſſhn ie
lll llun
fhnhillunn
uCkluin,

egliſer
UIumntenetur

Ttenimppim

fangn

mm nun

lluſen
Cnrkur dee
. 6 No
Ahn

ormnn DE REGuTIS Iu RI8. 239

— —

Vpraà in l. 5j. oſtenſum eſt, eum qui ſine †*½
dolo nocendique animo venas aquæ in
A ſuo intercidendo vicini fontem averterit,
uln non teneri. per! I. §. de nique f-. de aqua pluv.
eni arc. Quid autem ſi dolosè aut contra de- 3
re nunciationem vicini id fecerit? quo caſu
nnucte vim facere videtur l. ,. §. quid ſit. l. vim facit
an1 19. F. qued vi aut clam. Adhuc dicimus eo
S interdicto non teneri. per 1. in mes 21. F. de
n aua pluv. eò quod ſuo jure in ſuò ſit uſus.
ashe Veruntamen de dolo actione teneri cum 3
Accurſio verius exiſtimamus, per gl. m d. 1.
21 ſuper verbo, teneris ſi non commodi ſui
Ge cauſs, ſed tantüm invidi4 ductus id fece-
n N rit, nihil laturus quam ut ofcjat, ut loqui-
oti vos⸗ tur Celſus in l. in fundo. 5½. f. de rei rind, Pa-

ninen riter, qui per vim poſſeſſionem retinet, de

ndliſ⸗ vi non tenetur, quia naturali adeoque ſuo
udlohni⸗ jure utitur, vim vi repellendo. per l. 1. S. vim
eiclune f. de ri & vi arm. Quod ad acquiren. S
14 dam aut recuperandã poſſeſſionem accom- è&
geim, modari non poſſe palàm eſt, niſi in ipſo tu.
ueno/ multus fervore, ſeu in continenti, ut lo.
ri aH quuntur, fiat recuperario. l. 3. S. eum igitur
E. d.t. Propter continuitatem enim actus
adhuc tutatio magis adverſus vim,
quàm aggreſſio vi-
getur.

4 4
. f NAD
. 4 5 4
pole (Ct/
1 .

0

ehte N

D n

2

340 PRALECTIONES AD TITuTUIM

. . . . — e

☛

HF. 2.
In poenalibus cauſſis beni-
gnius interpretandum eſt.
1 I Deoque, ſi Iudex generaliter pronun-
1 ciaverit, vim feciſti, potius in dubio ex
L. lulia privatorum quàm publicorum con-

emnatum interpretabimur, quoniam il-
lius pœna mitior eſt. I. si præſes. F. de pen.

2 Cui non abſimile eſt, quod tutore ab offi⸗
cio remoto, cauſsâ remotionis non expreſ-

8sà, in dubio integrâ famà remotus videri

debeat, quaſi magis ob inertiam, ruſticita-

demvé remotus ſit. per l. nunc videamus. .
de ſuſped. tut. Ex quibus illud quoque re-
Gt& ε colligemus, cum vel vicini duo, vel
ejusdem fundi duo pro parte domini al-

ut alter ſe defendeudo alterum de ſuæ
quoque partis poſſeſſione depulerit, non
tamen vel interdicto, vel publico de vi ju-
5 dicio teneri debeat. Nec enim defenſio-
