—

iſe ig⸗

1

egt
ARtndien

1

II kede
leenen
ken⸗

ne

—
ereſl
t. Nme
done kätr.
indodonè

d gener.
enſita

nationi⸗ 1

gut, 5. O.

negntiye

le .

(ANLl⸗

Pena ne-

wehnnd⸗

Nntr. Il

, Mn &

Ainf 4

nr. nr be.
d lel tcinet

ehum cn

nete.l. 1.
ei lrin⸗
etdr
n, un

erd Enelalt

. ſf⸗En 11 nĩ
11 ecung

ſige gul

ziu

De verborum ſignißcatione. 69

‧

Aliud contingat) I. 3. de bonis auth. Iud. e.

L (ontradtum non eo loco accipi, quo ne-
gotium geſtum eſt, ſed quo pecunia ſol-
venda eſt) Vnde verbum gerere com- 9

prehendit & quod verbis geſtum eſt. I. 2.

C. quod metus cauſſa geſtum &. Inde ceſſio-
nes & transactiones, quæ verbis fiunt, me-
tu factæ reſcinduntur. l. pen. & l. ſin. C. eod.
t. quopertinet l. 1. & l. vel ei S. geſta F. qus in
Fausd. credit.

Lex 20.
Vlpianus libro 12. ad Edictum.

Verba contraxerunt, geſſerunt,
aon pertinent ad teſtandi jus.

. Deoque etſi uxor ſine mariti conſenſu .
contrahere ex ſtatuto non poſſit; teſta-
ri tamen poterit, per banc l. & laſon in l. eE
fado ſ.de vulgari. & pup. Hinc eſt, quod ven- 2

dito jure gabellæ contractuum, non cen-
ſetur venditum jus gabellæ teſtamento-

rum. Balaus in l. teſtamenta C. de teſtam. Et
licet juramentum interveniens contractus
minorum reddat validos & irrevocabiles,

Auth. Sacramenta puberum C. adrerſ. vendit.

ſecus tamen eſſe in teſtamentis affirmat

Al. in d. Auth. Sacramenta, in yetb. exiorta, quod

3z ve-

, 70 pryaleſkiarer 44 iitalen

EEE.

verum Al probat textus inſi ignis in .
4 gquis, in orint. . 4de lez. 3 Sic alienatione ju-
dicii mutandi cauſià prohibità non pro-
hibetur teſtament: factio: l. §. §. air pra-

tor. F. de alien. Iudic. mut. Videtur enim alie-

nationis verbum in eo edicto ad contra-
cCccus referri. a. l. e. §. alienare.

7

. Geſtionis ſimilit er verbum ad jus t te-

ſtandi non pertinet. Nam Procuratore
conſtitut 05 ut omnia mea negotia gerat,

ut pro me teſtamentum faciat.
6 Hocomne diſfrimen ev aneſcit, quan. 40
utrobique eadem eſt ratio: puta ſi ſalarium
tazxatum ſit notario bto quolibe t Contra-

4

palam eſt, in hoc conſtiſturum non ideri,

ctu, videbitur in dubio etiam pro teſta-

mentis taxatum; cum eadem ſit taxatio-
nis ratio, ſcilicet nis juſtum exackionis mo-

dum excedat, per Rebußum hic & Lucam de

penna in l. gtectterzcnt⸗ col. 2. C. de annon.

7 trib. lib. 1. Quin autem in teſtamentis
Conttactus fieri poſſint, nihil vetat. gl. ſing.

in l. haredes §. fin. fF. de teſtam. l. mirum I. 46

rise 41.

Lex 2ar.
Paulus libro 1. ad Edictam.
Princeps bona concedendo vi-
detur eciam obligationes concede-

ſenan
i I
nen.60
tnit

rl In⸗

alll
e 4 H
enin iun

-— De verborum Kanißicatione 4 71
ione.. T T Ec lex ad deportatos pertinet, aut 1
onn in metallum damnatos, quorum bo.
ar d. na ad fiſcum tranſeunt ;l. deportatorum ſ. de
imdt. pamis., etiam futura l. 2. C. de bonis proſorigt.
conti. ubi Cajas. Hos ſi Princeps, id eſt, Impe- 2
rator l. pen. C. de conſtit. princ. reſtituat in in-
aAlE. tegrum, non famam tantùm & honorem,
rne ſed bona quoque reſtituiſſe intelligitur,
ngent, cum Prinçipis beneficium, quod ex ejus
On Nlen indulgentia proficiſcitur pleniſſimè in-
terpretari debeamus, d. I. pen. C, de conſtit.
uh princ. l. 7. C. de ſent. paſ. Quod ſi pœna re-
Uhumnm miſſa eſt, aut redire paſſus „nec bona nec
e. honores recipit. l. 2. l. 7. C. d. t. Bonis 3
t. autem reſtitutis obligationes quoque tam
tete, activæ quam paſſivæ reſtitutæ intelligun-
ono. tar: per gl. & Dd. bic. quamvis obligationes
uein 6 paſſivæ aliàs in bonis non ſint; per l. bono-
u. Tum 79. infra ht. cum alioqui futurum eflet,
elumenti ut res eadem in duorum bonis deprehen-
datur, quod non minus abſurdum eſt,
rmun, quàm quod duo in ſolidum poſſideant. I. 3.
9. ex contrario ff. de acquir. poſſ. Sed hic ideò
paſſivæ quoque veniunt, quia res tranſit
cum ſuo onere l. alienatio f. de
4 contr. emt.

„ 2—

Preledtiones ad titulum

S FLex s2—
Cajus libro 4. ad Edidtum propinciale.

ſtituere eſt, etiam poſſeſſorem fa-
cere, fructusqué reddere. pleraqué
præterea reſtitutionis verho conti-
nentur. S

. Tſi nemo aliter in actione ad exhiben-

dum abſolvatur, quàm ſi rem in eäd-

quocunque modo intentione actori inte-
gram exhibeat: !. 9. S. quantum f. ad exhiben-

buit, ſed poſſeſſionem retinuit, per text.
bunc, quod notandum eſt, ut non ſecutâ

vindicatione non intelligatur interrupta

2 poſſeſſio l. oficium ff. de rei vind. In rei

vindicatione adreſtitutionem agitur, d. I.

§. quantum, ideoꝗque fructus quoque ve-
niunt, l. fructus 22. . de rei vind. & intereſſe,
ſi deterior res factaeſt, l, non ſolum F.d. t. aut
culpà poſteſſoris perierit. I. qui petitorio 36. ff.
g. t. Nam omnem omnind cauſlam reſti-

tue-

benn

FPlus eſt in reſtitutione quam

Præſentiam corporis præbere: re-

dum. tamen nondum reſtituit, qui itaexhi-

eitele

l/
Caloen

Ate

etunue
ncin

antn
Munn

CUun

S

6 (l
Uclirt
ehrn⸗
tlerlltna
Cnemnn⸗

onnrikr,

—

1
4

lenu

rm
Gejis n
ecn
in er
ipkelen

Cinn

Munin

Uln

ialt.

ne glin
ibere d
befe:
Nren fi.
Dhenge
bo i.

Aexhiderr
lem in ea.
S
WMorl mte⸗
.4 ihhen
bailiktelh.
uit, ier ten
1 von ſeent
imeltuhn
nut. ln re

olrn . .

Moe e⸗

Literelle
4. t,dt
ginri,i
am cke
N

De verberum fignißicatione. 73

tuere compellitur. I. lulianus 7. S. idem luliaz⸗
nus d. t. Quod & in hæreditate reſtituen-

da locum habet. toto tir. ffad Trebell. Vtrum 5
autem Princeps reſtituendo bona velit
etiam fructus ante reſtitutionem perce-
ptos reſtitui? pugnant Dd. laſon ait in
I. jusjurandum S. fin. num. 19. de jurejurand.
1. iin. num. 7. perſ. yerpetus C. de conſtit. Princ.
Contrarium tamen verius videtur ut fru-
ctus non veniant per Auth. idem C. de hbæreti-

cis. Ceſſat enim ratio, ob quam fructus
alioqui reſtituendi ſunt: ſcilicet quod in-

juſtè percipiantur. Atq; adeò meritò reſti- 6
tuentur eo caſu, quo Princeps ipſam quoq;
condemnationem »ceu injuſtam, irritam
Pronunciat. Alciatus hic. allegans I. quod ſ mi-
vor S. Scavola ff. de minorib. quæ hanc ſen-

tentiam tamen parùm confirmat. Sed
cum ejus reſtitutionis ratio in ſummâ

æ quitate conſiſtat, meritò non aliunde;
quàm ex ejus dictamine probationem
Hujus ſententiæ capiemus d. I. 24. §. non
ſamper & in negotio merè favorabili ple-
niſſimam inter retationem faciemus, quæ
naclitur iccel reſtituere 3. in
fra bh. .

B ter

8

eone⸗ ad tirulum

EE.

W☛nr0—

Laex 23.
3 nptargiinon. 4saihen.

Rei appellatione & caulſe

jura continentur.

hoc agit ſolùm, ut corpus præſtetur,

veſa ancilia; ſed omnis cauſſa, ut partus,
fructus, & omne quicquid hahituritis erat,
ſi tùm, cùm judicium accPiebarur⸗ res re-

ſtituta fuiſlet. Hoc enim eſt cauſſam rei

reſtituere. l. 20. ſ-.de rei vendicat. Iura quo-
què, puta actiones, ſervitutes ;l. go. S. altio-

nes f. de hereditat. petit. quia ſervitus jus eſt.
l. 1. f. de ſervit. urb. præad. l. hæc autem jura eod.
t. Secundum quod dicendum erit, mor-
tuohomine petito⸗ retium ejus reſtituen-
dum eſſe „quia id habere potuit actor, ſi

tempore: accepti judicii reſtitutus fuiſſet.

Potuit enim eum diſtrahere. Et ſimiliter
qui h hæreditatem petit, ſi aliquæ res hære-
ditatis perierint t, puta greges, jumenta, ſer-
vi, ſi vinum acuerit, aut nomina de dito-

rum deteriora facta ſint, dicendum foret,

horum omnium à judice habédam efle in
reſtitutionis ſententiâ rationem, quia de-

bita exigi Potucrunt, & res tempore peri-
tu-

Vi rei vindicatione agit „non utique

—

utec
Cugonn

mn,

Ut Monen
Tlne

.

tiüc
etl tege
ſienn
uarene

len
Hcumhe
lülnnt
Ummngre
kneliric

Flnterte
t Wam In
Uege
ſe

ANrend

e
Z

De verborum ſignificatione. 75
turæ diſtrahi. Sed tamen circa hæc æqui- 3
tas quandoquè aliud ſuadet. d. l. ilud go. ſ.
1. de petit. bared. l. j. S. An. de rei vind. ſcilicet

ut non teneatur poſſeſſor mortalitatem
caullrkr præſtare. Quod ita accipio, niſi proba-
bile fuit, petitorem deſtracturum fuiſſe;
veluti ſi negotiator fuit; aut ſi jam nunc
onntie alii in eventum litis Promiſerat. Nec 4
eken enim facienda videtur oc caſu inter uni-
nn verſales & particu lares actiones differen-
tia, cum Proculoin 4. l. 40. ſed id tantùm
“ ſpectatur utrum poſſeſſor bonæ an malz
ulim i fidei ſit? ut hic omnimodè reſtituat pre-
Indh. tium duodue deperditorum; ille non ali-
adr ter, quaàm ſi alias diſtracturus fuiſſet. lltem
el ſi verberatum §. fin. & ibi gl. F. de rei vind. Nec y
cauſla eſt, cur gloſſa neget, fundo petito
ſervitutem non venire (quod tantundem
eſt, ac ſi diceret, ſervitutem novo & pecu-
liari judicio petendam eſle) cum res omnis
cum omni ſuàâà cauſsâè petita intelligatur:
per hunc textum, ſicut & rem vendens vi-
detur cum impoſitâà ſervitute vendidiſſe.
n. . Kqueduclus ſ. de conir. emt. Itaque cum
r iſ videatur vendita ſervitus cum re, etſi nihil
nin ickum fit. d. I. aquæductus modò in dedu-
SS ctione cauſſæ de ſervitute probatum ſit:
vun e „ Cur non ſimiliter videatur petita actione
qu⸗ ex emto, etſi non nominatim fiat mentio?
npore 1, Etſi

lturuserah⸗

„ IEII
,

em 1lt⸗

—

7„76 Ppraledliones ad titulum òM

6BEtſi Alciatus diſſentiat, tamen cur aliuncd
haoc caſu in perſonali actione dicendum
ſit, aliud in reali: nulla probabilis ratio
reddi poteſt. “ S

Lex er..
Gajus libro 6. ad Edictum propinciale.

Nihil eſt aliud hæreditas, quàùm

ſucceſſio in univerſum jus, quod de-
funcõctus habuit.
x. Ectis ſucceſſio juris, quàm ecu-

Lnia, ut Cicero definivit: etſi & hujus
quoqué appellatio generalis ſit, non tan-
tùm numeratam continens pecuniam, ſed
Gmnia omnindò corpora, l. 17. infra. hoc t.
omnes res mobiles I. 222. infra eod. vid. S. ult.
2l. de reb. corporal. & incorporal. Hæreditas
autem juris nomen eſt, & tàm acceſſio-
nem quàm deceſſionem habet, d. I. 222. id
eſt, ut exponitur in l. 3 ff. de bonor. poſſ. uni-
verſitatem quandam rerum, non ſingula-
res res demonſtrat; & ideò abſqué ullo
corpore juris intellectum habet l. hæreditas
10. f. de petit. bered. Hinc non minus da-
mna atque onera, quàm emolumenta con-
tinet. l. 119. infra boct. nec evictionem præ-
fat venditor hæreditatis I. 7. 1.6. C. deevi.
DDWD Nec

lnbn

auuneie

N
lmmnu

AkLluglere

lethcont
ſtn

cklilein
Eonpen

vancloe
eleiet
1
dk. lrne
lcnnd t⸗
rd
eee

Mlnlt

–—
2

De verborum ſgniß catione. 77
cn ii Nec admodum referre arbitror, ⸗

ican Utrum jacentem an aditam hæreditatem
billm hic definiri dicamus. Nam & adita hæ-
relditas, hæreditas eſt: etſi cum patrimonio
heæredis confundatur, I. ſed ſi plures 9. filio f.
de vulg. & pup. adhuc tamen verum eſt, ſuc-
, ceſſum eſſe in jus defuncti: Ideoque & ſe-
paratio impetrari poteſt l. . & t. t. f. de ſe-
taslamn „aration. &alioqui hæredis mei hæres meus
volde. Reæres eſlſe dicitur, ut dicam infra ad l. 6;. bh.
t. Ex quibus efficitur, hæreditatum jus 5g
non naturalis aut gentium, ſed civilis ju-
un e⸗ ris eſſe. Ex naturali enim æquitate hæres
ebnds ultra id, quod ad ſe pervenerit, obligari
t,non ti- nequit: ut rectè notant Dd. in Rubr. F. de ac-
cunum,eSd Auirend. haredit. & C. de jur. deiib. etiamſiin-
iftu Mt ventarium non fecerit. Quèd idedò tan-
l, n tum in ſolidum eum obligat jus civile, quia
Herediu de hæreditate detraxiſſe & fraudulenter
n ell. Vverſatus eſſe præſumitur, qui legis ordina-
AInl tionem obſervare contemſit. Lucas de pen-
r Aul. nain l. quemadmodum C. de agricol. & ceniit-
nlr. lib.. Vnde ſi creditores & legatarii con- 4
ne ſcii veritatis ſint, nullam ſcilicet fraudem

—

hetl. li admiſſam, in foro conſcientiæ quod viro *
unns k. bono omni jure potius eſt) ultrà id, quod
wenae . pervenit, Hihil petere poſſe graviſſimè Al-
men t. iatus in hunc locum ſcripfit.
R

—

78 Pralelliones ad titulnmm
7 IN VYVNIVERSuIM IuS) qued Mbmn
ſic accipiendum eſt, quatenus hoc ſeges lgum

bermitcunt Nam quod ex delicto debe-. En
at defunctus, ejus petitio in heredem uumun
non tranfit, I. pœnales f. de Reg. Iur niſi cum S
defuncto judicium jam cœptum fuit. d. . warli⸗
pœnales & dicitur abundè in . non ſolet S8. F. limmcn
de R. I. aut quatenus ex delicto defuncti ad

“ hæredem pervenerit. l. omnes pœnales f. de
oblig. & act. l. toties 44. ff. de R. I. & 1. ſicut 33. ui
3 eod. tit. Et uſusfructus, cum jus perſona⸗
le ſit, cum hærede extinguitur. 3. S. finali lecte
f. de uſufr. l. corruptionem C. eod. tit. Hoc tCrnr

2 notandum;, eum qui in jure, id eſt, coram
Prætore interrogatus, an hæres ſit, hære- “
dem ſe eſſe reſponderit, ab his creditoribus lnt
aut legatariis, qui non interrogaſſent, con- Wltn
veniri non poſſe. I. in. ſj. de interrog. action. (iei o
10 Nec ideò, quod quis juſta funebria defun- Mhoreſt
éto perſolvit, pro hærede geſſiſſe, credi- A .
toribusqué ſe obligaſſe videbitur! ſeriptus
1 VPares fl. de relig. & ſumt. fwun. Cum igitur
heæreditas ſit jus quoddam univerſale, ſe- ſienſe
Jquitur eam pro parte adiri, pro parte re-
Pudiari non polſſe l. 1. I. 2. 1. 10. J. de acquir. Tilin
12 bared. Inde & teſtis eſſe in teſtamento hgz
res prohibetur, 1. 9. f. de hæred. inſtit. 8. ſed innaon
neque Inſtit. de teſtam op d. ut qui univerſi juris
ſucceſſor eſt, & defuncti perſonam ſubit. [Meage
Authe.

blikn

—
= =
—
–

7

4

—

1½)
hoc es
ucko da.
in heretn

er nilt n

In fuit, 4)
ſiet 86

lekuncti d

tiles .
F uut,t
Bgekin
16 ſdl
. Mo
ich COran.
lyhr. k.

mn, iin
ebri lelun⸗
Heecd

mt
uhun
teenole
i, 5 ,

1e
ℳ

totum noſtrum eſſe

eſle.

ek.

pe perborum ſenifcatione.

ge jurejur. à mor. praftito & ibidem grolſa
legatarius non prohibetur §. legatariis I. d. t.

Meminille quoque oportet, tutelam ple- 13
runqué ei incumbere, ad quem hæreditas
ſpectat, l. 73. F. de R. I. & hæredem in jus

vocatum ibi de fendi debere, ubi domici-

lium defunctus habuit. l. bares 79. J. dele-

dicüs. JUM òB
Lex 24.

Paulus libro 21. ad Ediltum.

Reciè dicimus eum fundum
„etiam cum
uſusfructus alienus eſt: quia uſus-
fructus non dominii pars, ſed ſer-
Vitutis ſit: ut via, & iter. nec fal-
s0 dici, toturn meum eſſe, cujus
non poreſt ulla pars dici altcrius
Hoc & lulianus, & oſt ve-
rius.
Otidem ferè vetbis contrariumr aſſe
rit l. 2. F. de uſaſr. Ulusfructus, in-

quit Paulus, in multis caſibus pars dominii
eſt. Et I. . f. delonis auct. lud. poßid. in ven⸗

ditione bonorum uſusfructus etiam venit,

quia appe llatione domini fructuarius quo-
que continetur. Sed omiſſis, quæ hic exer- 2

ceri

1

4

ulumfructum non tantum dici ſeparatum

280 pPraæledliones ad titulum

ceri ſolent, ſpinoſis ſubtilitatibus, ſciamus

à proprietate t. t. de uſufructu & ſeqq ſed &

cum proprietate conſolidatum adhuc reti-

nere nomen poſſe l. ſi ita ſtipulatus . Titius ſſ.

3

de verb. oblig. ibi, minus esſt in eo uſafrudtu, quem
qis pro ſe promiſit, quam in eo, qui proprieta-
tem concomitatur. Item l. i cum argentum
§. pen. ff-. de except rei juditata, ibi, uſusfractus

jure proprietatis quaſi ex nona caußa meus eſſe
αt. Qui conſideratione pars domimi

. . . 12
im proprié quidem, attamen non ineptè di-
cetur. Impropriè, quòd uſusfruktus jus

ſit, non pars corporis, ut fructus. l. vaccaæ Ff.

de evictionibus. l. dotis fructum 9. uſusfructus
F. dejur. dot. Fructus enim pars rei ſunt:
1. frudtus F. de rei vindic. ſic tamen pars ſunt,

ut fundus nihilominus torus ſit, etſi fru-

1
1

„.

4 Gus non pendeant. Ideoque qui fundum

vindicat, non videtur ideò plus petere, quod

non adiecit, detracto uſufructu; nec in

penam plus petentium incidit, etſi totum

ſuum eſſe dixerit, quia id de partibus fun-
di integralibus, non de jure aut ſervituti-
bus in eo conſtitutis accipitur. Dixi ſupra
yÿ de plus petitionibus in I. 12. §. fin. h. t. II-

†

lius ergo l. 6. f-. de uſufrudtu hæc erit ſenten-
tia. Etſi uſusfructus non dicatur reſpe⸗
Ku domini, qui plenam proprietatem ba-

beig

Punten,

—
Wumns
eparum
gg ſeͤ
dhucten
g. Titu

fuis, An
4 znrnitr. 1

1 chentn
iifirdnt
nuut eſ⸗
ts Comiti
neytec

rcns ls
Ns lgui.

gufu
nu tiſnt
del mfun
ſt,ei n.
gi Cundun

4

derru

Ucku; neein

1etſ totum
Aibuzdt⸗
aut eritu,.
.. Duilihe
fehet 1
eit ſennen

letur reh

letatem
4

bet, ſedreſpectu proprietarii, hocque ideò

quia uſusfructus ſervitus eſt & res ſua ne-
mini ſervit: I. 1. f. de ſervit. junct. l. atifrui ſf.
Ii uſusſr. petat. tamen hoc interdum aliter ſe
habet, utcum res dividuntur inter cohære-
des. Iudex enim familiæ heriſcundæ uni
proprietatem, altetri uſumfructum adjudi-
care poteſt, tanquam partes hæreditatis.
1. & guto §. 1. F. fam. herciſt. Item re evi- ⁶
ctâà vel in totum vel pro parte, emtori in
venditorem regreſſus eſt.l. 2. . de evict. In-

de ſi uſusfrucus evincatur, ex evictione

tenetur venditor. l. ſed & ſi quid. eod. tit.

Quintus Mucius ait, partis ap-
pellarione rem pro indiviſo ſigni-
ficari. nam quod pro diviſo no-
ſtrum ſit, id non partem, ſed to-
tum eſſe. Servius non inelegan-

ter, partis appellatione utrumque
ſignificari.

T N rebus ſuâ naturâ dividuis pars an to-
Ttum ſit id, quo de agitur, ex voluntate

eorum pendet, quorum res eſt. Et ideò

qui fundum Sejanum legaverat, quem eun-
dem per duas partes locaverat, totum le-
”JMVMG F gato

1/

32 pralegtiouer 44 titalum

8 gato Tedere debere Paulus reſp ondit . niſi rm

beores evidenter probaſſet ,de quàâ parte
teſtator ſenſiſſet. tunc enim partem tan-
2 tùm cedere. l. Cajus S. Titius 9. de leg. 2. Hoc
notandum, etſi vindicans rem deſignare
gebeat, id eſt vel partem vel totum: l. 6. .

de R. V. tamen totius corporis fieri reſtitu-

tionem, cum de claratione, pro quà parte
reſtituatur: quod & in pignoris capione,

quam manus injectionem i interpretes vo-.
ant, locum habet, per Rebußum hic verſ.

. &.

„.

Lex 26.
Alpianus libro 16. 4 Edicum.
Partum non eſſe partem rei

faurtivæ „Scævola libro II. quæſtio-
num ſcribit.

a (QImilique modo fructus rei i ſartiræ fur⸗
tivi non ſunt: nam in plerisque eodem
7 ſünt; jure fructus & parrus, per textum & t

juſtißimè 44. ibi, alioquin eandem rationem juiſſe, iij

.
=
= — ==

ibi notata, in S in pecudum Inſtit. de rer. diviſ. l.

à duc in cæteris rebus f. de ædil. ediécto. Adeoque
etſi res furtivauſucapi non poſſit: S. furti-
præ quoque res Inſt. de uucap. partus tamen
ancillæ furtive poterit uſacapi. ſi apud bo-

. næ nocdd Olan

R

fle
(K. 4

rem a

1 0
1
eer
en n!

Eun E

e⸗ llden

ie dli⸗

feige 1
Uen ane⸗
fuifllen
nfn int
innnn
eytens
lln ſer
lberhee
menen
ſenunre
tun d
niſe
1 uterge
nitmnch an.

—
—

Denerborum ligrißicatiane. 2,/

næ fidei poſſe ſſarem Onceptus ſit. I. qui ras
u Nan 29. §. antilla verſ. ſed 4 concepit F. de furtis
nen e. ud ſi Prægnans ſubrepta eſt, aut apud
e furem concepit, Partus quoque furtivus
“y eſt. g. l. qui vas & l ſi aliena 5. n. F. de aſucap.
umtli In eadem cauſe4 fructus ſunt „quorum;
feiiten alii ſtatim, alii poſt impletum uſ ucapionis
Oqua tempus, emtoris apt bome ſdei poſſeſſoris
tü cat HKuant 9l. ſe giit er S. Iland F. * ücap. . rauAts ð
eihteies d „5. 7. de ie iris. de qu elegantur &. dodtte
Sn i ni W.:ſemb. in Inſtit tit. de rer. diviſ. S. ſi quis à non
domino. IHlud certe, quod fructus extan- 4
tes apud bonæ fidei poſſeſſorem omnes ſi-
u., ne diſcrimine reſtitution: obnoxios eſſe
plerique tradiderunt, jdque per genetali- —
unen i tatem l, certum . de rei vind. & diametro pu-
1 elte gnaré videtur cum l. ix pecudum. 25. ibi, NRa-
tim plene jure . de uſur. d.. ſesuitur 5S. lana, ihi
Katim emtoris fiuunt d. l. ſrultus 5. fF. de uſur.
ekriti⸗ ubi evidens diſcrimen ister naturales &
eiſreun⸗ induſtr iales ſ⸗ ruct nobonirurt uoad oc,
guuust ut bonæ fidei poſſeſſoris fiant vel non fiant:
eie. cum tamen vix dubium ſi ex generali uſu-
uimkſi capionum regulâ, naturales quoque fru-
r Meoc tus bonà fide perceptos uſucapi poſſe
Ulre g 1. bone ſidei a8. ff. de a c*. rer. dom. ibi, ſuos fa-

rus tio cit interim id eſt, donec à domino conve-
liceh niatur: etſi Paulus ibi &d. S lana non omni⸗-
, modò ſecum conveniat, quando hic omnes

r 5 fru-

2

.

„

324 Pralectiones ad titulum MM
fructus bonæ fidei poſſeſſoris ſcris Üe (
agnos non fieri, niſi conſumtos, ſerip . Mon
Denique notandum, etſi equà aut l a Ges
przgnante vendità fœtus unà venduus n
intelligatur, tanquam portio viſcer um ma- ulute
trris. 1.1. §. ex hos reſcripte f. de ventre ha. ttnn!
tamen quoad evictionem pro parte vendi- niunen
tionis non haberi. I. i gragnans 13. G l. 774. Upeten
F de ev 7. 2è
“” IImn ken
3 Lex 27. i,go in
Vlpianus libro 17. ad Edidum. iblili
Ager eſt locus, qui ſine vil- Mſug
la eſt. in
IIla eſt domus vel a diſicium extra Htllm dend
V urbem in agris factum. l locus 60. 1.
Stipendium à ſtipe apne 1. frltgenen
tum eſt, quod per ſtipes, 1 * u ſie
modica æra, colligatur. Idem hoc eirlen
etiam tributum appellari Pompo- uniint
nius ait. Et ſane appellatur ab d tleine
tributione tributum, Velex eo, quo Eunnln.
militibus tribuatur. Stipe

De verborum gnificatione. 8

ſei de
nliſt. P S Deorum ſacrificia colligebant veteres,
aumi Cic. ib. 2. de leg aut quam mendici colli-
n Tenee gunt „quod perutili conſtitutione l. un. C.
ſerunn. de mendicantibus palidis l. 11. vetitum eſt, &
enne iß repetitum in Nov. so. aut denique quam in

ne ven militum mercedes contribuebant. Hinc

t6 à ſtipe pendendâ ſtipendium dictum. No-
tandum autem, militem ab hoſtibus rever-
ſum non recuperare ſtipendia ejus tem-
poris, quo in captivitate fuit . 7. C. de re
un. milit. lib. 12. vid. gl.in l-arboribus 12. §. de illo, in

verbo, agrotante ff. de uſufr. l. diem functo & iͤhi

l lud pa. f. de aſeſ[ſ. Tributum propriè id eſt,
quod provinciales magiſtratui præſtant,
fanen exercitus alendi cauſsâà.
clun e
ℳ 601
lb A Lex 25.
Paulus libro 21. ad Edictum.

Stips eſt minuta pecunia, quam in 1

Alienationis verbum etjam:

elt uſucapionem continet. vix eſt enim,
NHut non videatur alienare, qui pa-
Vnho titur uſucapi. Eum quodque alie-
omg nare dicitur, qui non utendo ami-
urib', ſic ſervituces. Qui occaſione ad-
eo quirendi non utitur, non intelligi-

.——

2

36 praledtiones 44 titulam

tur alienare: . Velu 1ti qui hæredita

tem Omittit;, aut optionem intra

certum tempus datam non ample-
itur.

Vic conſequcns cſ, ut res eorum qui
Llege vel ſtatuto alienare prohiben-
tur, nec ſuca pi oſhnt. teſte Baldo in Auth.

hoc us portedlum. C. de SS. Ec clej. Vnde res li-

rigioſa cum alienari prohibeat tur. lL.lize. C. de

litig. videtur ufucapi non poſſe. 1. nec bona

C. de oræſceript langi temp. Cui non adverſa-
tur l. moræ C. de rei vindic. l. Ki poſt aceptum 15.
cum ſo in f. f. eod. quæ ad tempus uluca-
Fionis completæ reſpie unt, quod utique ex

1 2. f. de uſuc. ni hil ⸗ æter continuatam poſ-

ſeſſionem requirit, quæ Poſleſſio etiam lite
conteſtatâ manet; ah oqui vindicatio ceſ-
faret, quz non datur miüi contra Ppoſſeſlo-

remtl .o iu, . 9y. k. is ti deſß ina rit 24 f. de
ttct vind. Interim nec in ilhs ipſis legibe us
eatenus uſucaptum ce en fetur, ut Pericti it

vindicartio per gl. ibi, in verbo, tradere & d. l.

ner bona C. de lag. teinb. raert. Transa-
ctio quoqge alienationis [pecies eſt, l.1.. &

iſ, ſt quid in fraud. patr. & promit-
0: ue. l. n. C de ecunuchis, quia promiſſa
complenda funt. l. unica C. de ſußrag. Paria
enim ſunt alienare aut cogialienare: l. En. .

.

caln
Abider

errentt
Lecnu

tali ge⸗
uget

Uuteiuneh

Crinunn
auettie
antgun
trec n
Urn
tin lhl
Gglnlelg
anati di
ſlen
afteg
Ee
FIIIN

neddd. —- oõ
n C. ad L. Felail. a! tque ided alienatione pro⸗

venm hibitâ omne id &letur prohibit. per quod
pervenitur ad: lam loratio. . 4e ponſ. Ex qu 4
eadé vegulâ pignoris quoq; hypothecæ vé
datio ejus re quæ alien- ri vecita eſt. eſſe ne
ScNN quit, cüͦ in effectu in alienationẽe reſolvatur.
roh. Isenim finis pi gnoris eſt, ut nõ ſoluto dedi-
Mii bito pign'diſtrahatur, atq;ex pretio ſatisfiat
oklei rednar t. t. f. de diſt ah. pign. Veruntamen
unleh quoad alios creditores, ſive chirographarios
felH ſie hypothecarios, tale pign’ valere æ qui-
Nπ ratis poſtulat ratio. Fac. 1.114. 5. dipus. 2. ibi, ſed
ſtugten poc nec creditoribus nec fiſco fraudi eſt, F. de leg.r.
ennu i ut in caſu quo res alienari vetitæ poſtea ju⸗
u dicis juſſione venundantur, ut tit. de bonis
nuatamp auth. Iudpoſſ. rel vendaund. Et generaliter &£
lucnkqt alienatio eſt omnis contractus, per quem
olcno dominium transfertur l. ſin. & ibi. Dd. C. ereb.
nnflu glien. non alien.l. .C. de fundo dot. non alien. Arq;
uE adeò ſi quis rem, cujus uſucapionem inhi- 7
bere & interrumpere Poterat, haſſus eſt
n r ete. uſucapi in fraudem creditorum fuorum,
nuln 1 acroil pauhan ea res revocabitur; ſi ſcili-
je Tun cet conicius fraudis fuerit pofleſſor: inter-
nehe dum tamé etiã ſi ignarus l.. & l. 10. in pr. f. qus
A on, in fraud. ered. ſanéta l. 1. 5. quod no luit, ibi, ſi
ipron paſſus eſt HWWä dic abire f. ſi quidin fraud. patr.

ſ h Qur NON uTENDO AMISIT SER-

—

lenate vITITEI.) Scrviutes non utendoamit-

—

—H ”ßM F 4 tun-

7 A

8 prelettiones 44d malen

4 „ .
—

tuntur ſpacio deté annor inter præſentes,

20. inter abſentes. l. pen. C. de ſervit. & aqua.

gl. in l. ſervitutes H. de ſervit. Niſi ſint inter-
vallis diſtinctæ, quæ viginti iduntaxat annis
H non utendo amittuntur. l. i fie conſtitutæ ff.
3 quemad. ſervit. amitt. Hinc ſi in fraudem

creditorum aut patroni quis ſervitute uſus

non eſt, & ſic prædium debitoris depretia-
“ tum occaſione ſervitutis amiſſæ reſtitutio
. datur actione Paulianâ aut Favianͤ. Quod

ſinon acquirit, quod potuit „nihil in frau-

dem Liderur facere.l. nemo in ſ. f. br⸗ ſocio. l
144 autem F. quæ in frattd. gred.

rum alienatis contenditur, alienationem
quidem non valere, Valere tamen uſuca-
pionem, valdè: alienum eſſe videtur. Nec
enim opus eſt uſucapione in rebus mino-
rum alienatis, cum ipſo jure dominium

caſu, quo non tranſit, nec uſucapio qui-
em locum habet,ut quæ tunc demum ob-

fide accepta poſſidetur. Iuſtit. in pr. de uſucap.
8 Nec dicendum eſi hujus diſputationis hunc
“ ſenſum eſſe, quod alienatio non valeat, ſi à
u:,mmicnore aut ejus curatore ſine decreto faca
ſir alienatio; z valcat te tamen uſucapio „cum

. ab

2

10 Cæterum quod hic de rebus mino-

tranſeat; utpote vendente domino;: aut o

tinere poteſt, cum à non domino res bona

Her n⸗
Den

die
4o
a en

ſüleon

lugts)
gehen

terehabe

(yypu
le,

,

oe⸗

leo⸗
lngedt
Nexle

laſ⸗

u
4 Kon

mol

—

De verborum gnißcatine. 89

te ab extraneo bonàâ fide poſſidente res mino-⸗- DWH
1.,6 ris alienata fuit. Debent enim aliaen.
unin. tio & uſucapio accipi reſpectu ejusdem,
aen quia ex æquivocis aut diſparatis nihil in-
eh fertur. Si valet alienatio ab alio facta,
nfaln quäm minore, valebit etiam uſucapio. Si
iinte li non valet alienatio, utpote à minore facta
Eeptei. ejusve curatore ſine decreto, nec uſucapio
Knntio valebin
ni. Cooce Denique quod Alciatas negat eum, 12
tüidau. qui legatum repudiat, a lienare videri, per
nu 1I. magis S. fundum f. de rebus eorum. in eoque
Lirverſum eſſe, quâm in hæreditate, id ali-
ebis nn. ter ſe habere videtur. Nam nec hæredita-
eanroren tem repudiando ſine tutore quicquam agir
gen cdt. pupillus: I. more J. de acquir. bæred, l. piepillo-
let. Ner Tum 5. C. de repud. baved. certé non alid ra.
uwinr. tione, quam quod alienare jus ſibi qu--
lommiin ſitum ſine authoritate non liceat. ł
Finaln. In eo autem, quod in fraudem patro- 13
ſent. ni vel creditorum alienatur, idem jus in hæ-
lermch- reditate & legato eſtl. 1. S. utrum verſ. & ait
nolebu lulianus ff. i quid in fraud. patr. .
e AuT O F˙IrIONE M.) Optio 14
ohun eſt electionis jus alicui conceſſum, ut I.: man-
len, cipiorum & l. ſi tibi f. de opt. legat. & ad hære-
eto fibt dem tranſit l. ult. C. communia de legatis.

—

go,u. §. opti onis Inſtit. de leg. Alia eſt hujus verbi
Eignifi catio in h ult. . de jur. immunit.

Praledtiones ad titulum

—

☛ E
2 . e 5

Oratio quæ neque conjun-

Rionem neque disjunctionem ha-

bect; ex mente pronunciantis vel

disjuncta vel conjuncta accipitur.

Lex 29.
Faulus libro 66. ad Eaictum.
Conjunctionem enim non-
nunquam pro disjunctione accipi,

Labeo ait: ut in illa ſtipulatione,
Mihi heredig meo, te hæredemg tuum.

. J Vjus legis & præceédentis §. explica-
1A tionem vide in l. ſapè /3. inſra h t.

Lex z30.

Gajus libro 7. ad Ediftum pyrorius ale.

Sylva cædua eſt, ut quidam
putant, quæ in hoc habetur, ut

cæderetur. Servius cam efſſe, quæ

ſucciſa rurſus ex ſtirpibus aut ra-

dicibus renaſcitur.

/
/
7

—
—

mr

elnp
tatls
tt
lige
Uetrn
licor
000

Me⸗

ci
ine
Ge
her
lanl

Chate

De verborum ſignificatione. 1¹ 1.

— VIva alia cædua eſt, lalia Piftcs. Ad —+—
quem uſusfructus harum pertinet aut
. uerl iein frui debet, ut proprie-·
ll tatis cauſſa non fiat deterior. I. 1. ff. & S. I. In -
hn r ſtit. de uſufr. ibi, ſali rerum ſubſtantid l. 10. ff.
eog. tit. id eſt, arbitratu boni viri, . 9. in pr.
Dera. g. t. & quemadmodum bonus paterfamilias

uteretur, & quemadmodum dominus ipſe
uti conſuevit, ut ibdem in fine colligitur.
Quod poſtremum verum puto, ſi de am-
pliſicando uſufructu agatur, ſecus ſi de
1nn. (carctando. Iſta enim omnia ex conſue-
tudine circumſtantiisque dependent, &

wdi ideò certàâ regulàâ comprehendi
1 gulàâ comprehendi nequeunt.
S Hoc modò obſervetur, non protinus ob 2
quamlibet minimam deteriorationem fru-
ctuarium privari jure ſuo. I. ſcio f. de in in—
ahir. tegr. reflit. Bald. in Auth. qui rem C. de Sacrof.—
SSeccl. Item & intempeſtivè cæſa ligna ex 3
FSFylvà cæduâ non ideò protinus proprieta-
rüfiunt, mortuo fructuario, antequam tem-
.. peſtivè cæderentur. l. ſi abſente . de uſufructu.
ee IIIud quoque obiter meminiſſe proderit, 4
gücin obbligatà ſylvàâ cæduâ non ideò cenſeri obli-
eue, or Zatas domos, ex illius ſylvæ materiâ ſtru-
ſce Gtas l. i convenerit 19. S. ſi quis caverit F. de pi-

gnor. ad. Quod de cæduis diximus, idem 8
in Haſcuis ſylvis juris eſt. IIIud notandum,
Qle⸗

aut la⸗

Praleſcliones ad titulum

92

Clericos, & conſequenter obrationis iden-
titatem ſcholarum antiſtites, non poſſeà

communibus paſcuis prohiberi, quaſi cives
non ſint & civilia non ferant onera Bald. in
I.1. f. ad municip. Panorm. in c. fin. de paroch.
. Item illud, agi poſſe communi dividundo

cum eo⸗ qui plura pecorum capita in com-

munia paſcua velit agere, ſi ea omnibus ci-
vibus alioquin (uſſicere non poſſint: ut no-
tat Alber. in l. Imperatores F. de ſervit. ruſt. præd.
Bertrand. conſil. 240. n. 10. Cravetta conſ. ée.

num. 3.

Stipula illecta, eſt ſpicæ in

meſſe dejectæ, nec dum lectæ, quas
ruſtichcum vacaverint, colligunt.

Oc olim prohibitum erat populo

Iiras litico, ſcilicet ne ſpicas remanen-

tes colligerent, ſed pauperibus & peregri-
nis dimitterent. Levit. 19. verſ. 9. & 23. verſ.22.
Ceterum nortandus hic eſt caſus l. qui fundũ
S. ſundivenditor fj. de contrab. emt. ubi ſeges ex
ſtipulà enata pacto, quo fruméta manu ſata
venditor recepit, non continetur.

Novalis eſr terra præciſa ‚„quæ
anno

n

M

1

ltun⸗
Kirtr

asehe

Dhea

Ulerun
n reroe
menof
.
altio

Kluer

ſtnn n
R
Wan

—
iden.
oſe⸗
lcines
t in
1unh⸗
jidundo

com.
bus cc..

no⸗
tm
en

et in
u
gau

nlo

emanen .

pete li.
eft
gyien
bileoezen

.
4

4
un

——1

anno ceſſa vit, qua m Græci yéanv VO-

ϑnmel novalem perpetuò noyalem cen-

ſeri, quoad decimarum immuntatem, eè
quod Privilegia debeant eſie perpetua; per

fin. extr. de pri il. abſurdum & inconve-
niens eſſe videtur, cum eodem argumenro

omnes agrià decimis immunes eſſe debe-

rent, ur qui utique aliquando fuerint no-
vales. Et quod de privilegiis dicitur, ea de-
bere eſſe perpetua: illud verum eſſe admi-

ſerim, ſi cauſſa privilegii ſit perpetua. Vnius⸗

cujuſque enim rei propria & genuinamen-

ſura eſt, ejusdem cauſſa. Iam verò immu-
nitas noval'um cauſsâà eſt, ut, qui ſterilem
& aſperum locum magno labore ad cultu-
ram revacaârunt, (nam hùc quoque, ma-

zime noſtris moribus, pertinet novalium

appellatio c, 1. & c. 2. extr. h. t. ) non ita
graventur decimis, quàm ir, qui nullo ferè
labore ex agris œGcuRdiS & pinguibus lon-
gé plures & uberiores fructus percipiuut⸗
novis illis priſtinam ſuam feritarem plerun-
que adhuc redolentibus. Illud tamen pri-
vilegium meritò non debet in infinitum

porrigi. Nam iph quoque novales agri

tandem manfſueſcunt, & primum laborem

ſu4

De verborum ſignificatione. 9²

Uod Rebuffus hic tradit, terram ſe-

Ccus immiſit.

XV.
)
.

94 Praleltionet ad titulum

—

mus à putarem decem annos; ut novali-

hlils decem annorum ſpacio quali præſe cri-
ptum ſit. arg. 1. ſorma in 5r. verſ. z ratum f. de

— 1 S —— „ . 8 . 4 . . „ 4 —
H ſeh ec cnim Apparet, cur illud de-
I Pratam in centum deferendum ſ

uocd 1o. annis ſectum eit, quam ut Ulud, .

quO10. annis ſe ctum non eſt, immune ſit.
Ert decem annorum immunitas videtur pri-
mo culturæ labori ſatis reſpondere.

Integra autem eſt, in qua non-
dum dominus paſcendi cauſsà pe-

I Ntegra terra quid ſit, ex ipfis verbis ſatis

eſt perſpicaum: integra ſcilicet ad pe-

cus paſcendum „& nondum depaſta: ut

opus non ſit cum Accurſ. ad im pinguatio-
nem, ut ipſe loquitur, hoc trahere.

V „

„

Glans caduca eſt, quæ ex arbo-
re cecidit.

ſuà feracitate aut fertilitate abundé com-
penſant. Unde æquum eſt, ut communi
cum cæteris jure poſtea haberi incipiant.
Sed quemnam terminum huic rei ſtatue-

SGlan-

de nerloran ſtriher oui. „ YM

“ . Gck appellatione: omnes frudus

—

GmIn contineri traditur inl. qui venenum 234.

