pet. gl. in l. quis obligatione f. de R. I. Quod
de debito liquido duntaxat verum eſſe di-
xerim. Nam & liquidi debiti ad non liqui-

dum compenſatio non eſt. . ſin. C. de com=

Lex 727.

aulus libro 49, ad Edictum.

Frugem pro reditu appellari,

non ſolum quod frumentis aut le-

0G

—

—

49794 Pralefionet ad titulum
nO ſilvis cæduis, cretifodinis, la⸗
pidicinis capitur. Julianus ſcribit,
fruges omnes eſſe, quibus homo

velſcatur, falſum eſſe. non enim car-
hem, aut aves ferasvé, aut poma

fruges dici. Frumentum autem id
eſſe, quod ariſta ſe teneat, rectè
Gallum definiſſe. Lupinum ve-

r0 & fabam, fruges potius dici:
quia non ariſta, ſed ſiliqua contine-

tur. quæ Servius apud Alfenum in
frumento contineri putat.

1 RFiitu pro quacunque obventione

ſumitur ſæ piùs redeunte l. uſufrudtu .

g. 1. f. de uſufr. Unde non ſimpliciter fru-
rumentum ſolùm aut legumen, verum
etiam quod ex vino, ſylvis cæduis &cc. ca-
4 pitur, eâ appellatione comprehendi. Nec
tamen verum eſſe, omne id frugum nomi-
ne contineri, quibus homo veſcitur ſive
fruitur , ut quotidiana loquendi conſue-
tudo ſatis oſtendit; quàâ fruges vocamus,
quæ accedente hominis induſtri ex terr4²

proveniunt. Cæterum quæ ſit frumenti
² & leguminis diflerentia? quid item ſub
utro⸗

ges bro quovis reditu accipi dicit, ſed non

—
iog
n.

.

loe
Eferd
ine
lenr

lu
el
uut
ſen

li

Gions

uslermm.

es hon
jenimen
Aut ponnt
Häutemil

ent rectt

Vonmn ve⸗
tius Cid.

in oe⸗
Abenua id
S

odrentone

el flt,
nhlatef.
Get, Anon
Inen Ketin

alus Alce

eheni N

Uktgumnint

o ſelin i
genlale⸗
ge,

uriatenn

llument

tien
lil⸗

el?
4

aut deterior futura ſit-

De verborum ſgnificatione 17 5

utroque contineatur? & alia hùc pertinen-
tia vide apud Plin. lib. 8 hiſt. natur. cap. 7. &
ſeqq. De ſiliquis eleganter tractat Alcia-

tus hic.
Lex -.
FPaulus libro 3. ad Plautium.

Interdum proprietatem quo-

que verbum poſſeſſionis ſignificat:

ſicut in eo qui poſſeſſiones ſuas le-
gaſſet, reſponſum eſt. HW

Ta accipitur in I. qui ſolidum 75. F. 1. l. Ti-
Liia 1. 5. Lucius Titius f. de leg. 2. l. 3. F. de
extraord. cognit. I. magis puto y. S. idem Prætor
1o. F. de reb. eor. &c. I. pen. ſ-. de alien. jud. mut.
I. Lucius Titius II. ff. de eviction. I. 2. C. de probat.
l. ult. C. quod cum eo qui in al. pot. le ſi propter 8.
C. de compenſ. I. minorum é6. C. de præd. minor.
l. 6.l. 1. C. de R. V. 1. 2. C.R quis igner. 76 2 min. .

Gc. l.2. C. de ſery. & aqj.

Lex 79.

paulus libro . ad Plautium.

Impenſæ neceſſariæ ſunt, quæ
ſi factæ non ſint, res aut peritura,

Per-

.

“

176 Prelectiones ad titulum

bus & voluptariis aliud atꝗque aliud jus ob-
tinet, quod breviter conſiderabimus. Pri-
múm neceſſariæ expenſæ ipſo jure mi=

4 1.

„ . S

Erquam utilis & neceſſaria eſt hujus le-
gis diſtinctio. In tribus enim impen-
ſarum ſpeciebus, neceſſariis ſcilicet, utili-

nuunt rem, in quam factæ ſunt; velutido-

tem: ut quæ domum mille aureis æſtima-
tam in dotem dederit, in quam reficiendam
200. impenſa ſunt, tantum videatur 800. in

dotem dediſſe. l. 1. & multis aliis Il. f. de im-

2

penſ. in res dot.

Quin etiam impenſas in li-
tem, rebus dotalibus motam, factas æquum

eſt repetere, tanquam neceſſarias: ſi nem-

pè probabilem litigandi cauſſam habuit, et-
ſi non obtinuerit; l. æ. d. t. ibi s etfi res mal?

geſta eſt Fac. l. apud Celſum 4. §. item quæritur

iti, ſi ſumtus probabilis fadtus eſt f. de dol. except:

quia, ſi omiſiſſet rem defendere, judex eum
damnaſſet, quaſi mulieris interfuiſſet, eas

impenſas fieri. d. I. 2. Quod ſi ſuperva-
cuam litem inſtituit, impenſas non repetit:
quia, etſi tueri dotis cauſſam debet, non ta-
men prohibetur bonam fidem agnoſcere,
ut in tutore dicitur. l. quoties. 9. S. ſicat f. de
adminiſt. tut. lI. non eſt ignotum C. eod. tit. Et
1 dos uxori legata deductis impenſis intelligi

tur: I. Mævio 21. S. à me fj. de leg. 2. l. 2. pr. f. dd

dote praleg. modicas tamen impenſas, quan-

/

tum⸗

Peaiettnn

Efinnuia

tumpisn
debet/
ter mnn⸗

interidekn
mardeee

inl ſe
Onmonnin
Peltluat

intnnocet

onmmoce

nufieſe

Penenin

.

nndanich
ln⸗ giot

i llut

1

4 *

litil

1

—

ſchicet, ul.

Audi I
abinns. D.

o jute ni
felutich
les eſtima

—1

Uisl lin.
inpenlsnl⸗
Apeluun,
in: Unnc

iaßd
in
ulluugt
reſwereum

erfuler, es

AAl yern⸗

snonteſeie

debeuhnon 1

enm Gnllet
,ſ,H

ℳs

endstelg⸗

lih 4

peliduen
tu⸗

elt hud.

Kümnin.

tumvis neceſſarias maritus reputare non

debet. I. omnino. d. t. de impentts. Nam in-

ter virum & uxoreèm non oportet tanquam
inter infeſtos agi, ſed ut inter conjunctos
maximo affe ctu, ut eleganter ſctibit Paulus
in l. 28. f. de don. inter vir. & uxor. Summa:
omnis omninò poſſeſſor neceſſarias im-
penſas deducit: l. plane 286. f. de pelit. bæredit.

De verborum ſfignifcatione. 1957

ut commodatarius impenſas magnas in

rem commodatam factas; l. in rebus S poſ-
Junt f-. commodati creditor in pignus; I/ ne-

eſarias f. de pignor. ddt. idque non tantum

per retentionem, ſed etiam per contrariam

ndua pignoratitiam; de l. neceſſarias. conducor
nhabtllle. . 1 —

Eetiam is, qui ob non ſolutam penſionem

à domino ejectus eèſt . colonus 61. S. quæſitum
tod. tit. Hæres, quod neceſſario in hæredi
tatem impendit; quam inventarii inter-
ventu adivit, illud deducit, ceu æs alienum.
l. Fn. 5 in cömrutatione C. de jure delib. Me-
ritò: cum, ſi non deduxerit, condictione
uti poſſit. l. quod dicitur S. fin. . de impenſ. in

res dot. fact. Et rem jure protimiſeos re-

trahens ab emtore has im penſas ſolvit. afg.
l. intra §. 1. F. de minor. I. qui exceptionem S. 1.
F. de condicét. indeb. Et qui mortis cauſsâ do
nhavit, ſi donatarius impenſas neceſſarias &
Utiles in rem feterit; eas reputat: I. i mor-

„*

tis

pralectiones ad titulum

178

tis cauſſa ff. de mort. cauſ. don. ſicut & ei, qui

paſſus eſt in ſuo ædificari. lI. yur?.5. S. ſi dona-

viff. de doli except.
Anrn verò emphyteuta, qui ob cano-
nem non ſolutum, aut vaſallus, qui ob fe-
loniam jure ſuo ceciderunt, has impenſas
reputent? negant quidam, propter Auth. qui

rem C. de Sacroſanct. Eccleſ. & S. ſi vaſallus & ibi
Da. tit. hic finitur lex, in uſib. Feud. qui tamen
textus de utilibus impenſis loquuntur, de

12 quibus poſtea. Fortaſſe non abſurdè con-
trarium in neceſſariis dici poteſt, quas etiam
malæ fidei poſſeſſor repetit: elegans textus

in l. domum. C. de rei vindic. quin etiam utiles,

ſi res extet & melior ſit. l. planè 39. S. plane ff.
3 de getit. baredit. Nec obſtat, quod alter rem
meliorare, alter integram ſervare domino
proprietatem tenetur, cum eo nomine
fruantur illis juribus. Nam fſi ſcirent, tam

ſubitò jus ſuum expiraturum eſſe, utique

non poſſent cogi ad magnas impenſas,
quas ex exigui temporis fructibus repara-
re non poſſent, erogandas. Vide Guid.
Papæ. deciſ. 435, & deciſ. 159.
Quo pacto autem hæ impenſæ ſint
æſtimandæ, eſt textus elegans & ſingularis
in l. domos. 55. f. de leg. 1. Et generaliter;
quando deducendæ ſint, an verò cum ſeu⸗
. Düä

—.—
(ibus
farum,
tachitmn
npen

UIN Deo
Clmntnul
Uhunnon
Aut
lpenſi⸗
nglole
ei⸗

ſerſien

mpen 4

—
—

=

temn

bihene

Cnt Aegi
ng le

gnicbem.
1, gi obk.
bu inpelin
ter ubſt
ulluß
al ume
dhunnn,
N mlucean.
Uetarutim
Aien un
igetumitlee
igsueſ

.Cbetzierken
Gyneltid

m en Monin
Slienhtann
u imhenl,
Cibizleſtn

=

4. Ne lO

„

De verborum ſignifcatione. 179
Ctibus compenſandæ? & quando neceſſa-
riarum, quando utilium loco habeantur?
traditur in! 3.l. 4. pen. & ult. & tot. tit. f. de
impenſ. in res dot. fact. HZ

Utiles impenſas eſſe Fulcinius
ait, quæ melioré dotem faciät, (non)

deteriorem eſſe non ſinant: ex qui-
bus editus mulieri adquiratur: ſi-
cuti arbuſti paſtinationes ultra

quàm neceſſe fuerat: item doctri-
nam puerorum, quorum nomine
onerari mulierem ignorantem, vel

invitam non oportet; ne cogatet

fundo, aut mancipiis carere. In
his impenſis & piſtrinum, & hor-
reum inſfulæ dotali adjectum, ple-

rumque dicemus.

EGCATIVA lectio vera eſt, hoc .
Nſenſu: ut utiliter impenſum cen-
jeatur, non ſufſicere rem non eſſe deterio-
ratam, (quoad hoc enim neceſſariæ eſſent
impenſe.l. & n totum ffide impenſi.) ſed opor2

tere meliorem factam eſſe. Ant. Auguſtin. l. 1.

deemenu. ſur. c. 2. In quo à neceſſariis dif. 2
MM 2 fe-

2

—

„ =

180 praælediones ad titulum

ferunt, quarum ratio habetur, etſi res malè
geſta ſit: d. lI. & in totum. harum non aliter.,
quàm ſi revera res ſit melior: I. ex duobus ſj.
de negot. geſt. l. ſi fundum 92. ff. de leg. 7. velu-
ti ſi domus nunc pluris locetur, quàm ante;
I. mile ff. de evic. aut ſi faciliůs & frequen-
tis. 1. Cajus 86. §. 1. f. de leg. 2. Et ideò, qui
100. impendit in rem alienam, etſi ducen-
tis melior nunc ſit, quàm olim, non tamen
niſi centum repetit: nec verò viciſſim in-
tegra ſua centum conſequetur, ſi tantùm
50. facta ſit melior. teæt. notab. in l. in ſundo

38. f. de rei rindic. ſed ne hec quidem, ſi do-

minus illas impenſas ipſemet quoque non

fuiſſet facturus, aut ſi pauper ſitaut iniquum

eſſet, illum avitis poſſeſſioinibus ideò ca-
rere, quèd impenſas ob paupertatem ſol-
vere nequeat. d. I. in ſundoq5.l. ſin autem 27.5.

in rem petitam & S. ſeq. & tribus ſeqq. U. eod. tit.
4 Sufficit itaq;, ſi dominus paratus ſit pati tol-

5

li meliorationes: d. l. 25/. modò ſeparatio-
nem recipiant. Nam ſi picturas vellet
c(Orradere, nihil laturus, niſi ut officeret,
malitiæ indulgendum non eſt. d. l. 38. verſ.
conſtituimus, quod& in merèe voluptuariis lo-

cum habet. I. pro voluptariis 9. fF. de impenſ.

Sanè p cturæ, quamvis voluptuariæ videan-
tur, ſimul tamen ſunt utiles; qu'a faciunt,
ut pluris res æſtimetur, per ſuprà didla. Res
au⸗

Arllnn

nn

Atemnt
cnplu

etian n

( npe
ſokono⸗

Ceiopenln

(wlnure

Nhilinnd
lun ens
ultng.
llte ſt
Docn
Gen

lliuin

1

ſoln
Cun in

inlle

N

EN

.
——,eàm

t tee
NNONRA

ber iuhu;

leles, r

Nüni

ktite,

etſiducel

don tamel

dien n⸗

ut, Lummn.

Aisliiſu
ulen dcd⸗
gocde N
ſuotibigte

s 1en0
uhen mmmlr.

lSiunng
rleltf
lrite
Wleyem⸗
a 1
n
A INN
ymrist 8N
4 4 inen
utie ſien
“ ſieii

DdA
4

S=

=☛nGqq
=

de rerborum hanifcarione. 181

——

Rane

autem tanti eſt, quanti æſtimatur. Iaſ. in .

amplius f. de leg. . Merè voluptuariæ ſunt

etiam, quæ deteriorem rem faciunt, mo-

dèô voluptatem afferant:; veluti ſi ex holi-

torio horto fiat floſcularius. Vtilium ita- 6
que impenſarum ita demum habeturratio,
ſi voluntate ejus, cujus res eſt, factæ ſint;

non ſi aliunde ſolvi non poſſent, ſed res a-
lioquin vendenda eſſet. h.s, f. de impenſ. &.

junctal. un. S. ſed nec ob impenſas, ibi, ſi utiliter

res geſta fit. C. de rei uæor. act.

DoCTRINAM PuERO RUM. ) Non 7
obſtat l. de bonis S. non ſolum ſſ. de Carboniano
edidlo. quæ inſtitutionem pupilli inter ne-
ceſſarias impenſas numerat: hæc enim di-
verſitas ex perſonarum conditione deſcen-

dit. lI. Macedoniani C. ad Maced. l. legatis. f. de

alim. legat.

. 22

Volu ptariæ ſunt., quæ ſpeciem

1 dunta cat ornant, non etiam fru-

ctum augent; ut ſunt viridia, &
aquæ ſalientes, incruſtationes, lori-
cationes, picturæ.

X hoc igitur ſatis apparere puto, 3
ſi ſimul utilitatis ac voluptatis gratia

182 DWD Praledtiones Ad titulunz

— — — —

impenſæ factæ ſint, magis eſſe, ut inter uti⸗
les habeantur; veluti ſi ædes Picturatæ
ſint, quò vendibiliores fiant, aut quò faci-
liüs conducantur, per textum hic, in verbit;
non etiam fructum augent. & d. l. 38. ibi, fnge
eam perſonam eſſe domini, quaæ fundum rece-
ptum mox venditura ſit l. niſi ſi venalem 29. ff.
2 de vei vind. & I. quod ſ hæ. o, f. de impenſ. Cum

igitur in facto hæc conſiſtant, g nerali de-

finitione comprehendi non poſſunt; l. de

acceßionibus! 4. f-. de diverſ. & temp. præſcript.
fed bono ac prudenti judici relinquenda
ſunt. d. l. 3. in pr. Illud ſciendum, regu-
lariter ac plerumque harum rationem non

hbaberi: l. 9. F. de impenſ. l. n. G. ſed nec ob im-

penſas C. de vei uaor. adt tolli tamen ab im-
pendente peflunt, ſi ſeparationem admit-
tunt, & ſi ſablatæ ei préôfuturæ, zdibus ob⸗-
fütura non ſunt. hæc cnim oportet con-
4 Currere. d. 1 385. Qui d ſi voluit dominus
illas fieri? Veique mandati actione peten-
tur. l. 3. g. ſed ſi mutua, ibi, niß ſortè manda-
tum dosnini æut voluntatem habuit. & §. nec

nen f. de in em rero quod etiam in dote lo-

cum habere videri poteſt, etſi textus in
d. l. unic. S. ſed nec ob impenſas C. de rei ux. adt.
in ſpeciem reclamat; ut ſit ſenſus: ſi de-

duci poſſint fine læſione ædificii, non co-

gendam mulierem ad pretium dandum,
ſed

iu

Neco
Gdl

(atort
lonutin

Linhr

nis u

(mumm
mun t

m,
inezcon
Guen
Oumun
D

K

Rer .
Gurms
80 kii⸗
n eſn

ini, in

m felk⸗

4.Cuan

Kri de.

unt, ,
ie
vent
nylthr
gem D
ec ai.
en 4hin.
iclnit.
brsobe
tet oh⸗
owinns
t en le
pentt⸗

6 5

Cote ſo⸗

teutls

iur A

de
ſon o⸗
mn
1

19, 6

De verborum ſgnißcatione. 18;

ſed tantům ad deductionem patiendam. “
Nec obſtat l. ſi verò non S. ſi adoleſcens fj. man.
dati allegata per gl. in d. S. nec non. Ibi enim .
creditor turpi & improbæ adoleſcentis vo-
luntati morem gerere non debuit: quod
& in marito admitterem, ſi turpes, aut ni-
mias, aut luxurioſas impenſas feciſſet,
quantumvis voluntate mulieris. vide ele-
gantem textum in l. ſine barede 32. §. item
reſpondit. F. de adminiſtr. tut. Denique no.
tandum, ſi hujusmodi voluptuariæ addi-
tiones commode auferri non poſſint, po-
teftatem fieri domino tantum offerre,

quantum habiturus eſſet alter, ſi abſtuliſ-

ſet. ſæpè d. l. 35. verſ. conſtituimus. ÆAquum 7

tamen quandoque fuerit, bonæ fidei poſ-

ſeſſorem has quoque integras conſequi:
l. utiles 39. §. videamus & ibi Azo ſ. de petit. bæ
red, præſertim ſi ipſe quoque dominus
veriſimiliter easdem fuerit facturus, ſecun-
dum conſuetudinem anterioris temporis:

arg. l. ſi negotia 11. f. de neg. geſt. quod judicis

prudentiæ relinquendum arbitror.

Lex So.

Paulus libro 9. ad Plautium.
In generali repetitione legato-
rum etiam datæ libertates con-
M 4 ti⸗-

1 Ti libertatumj jura multis mocdis 4 jure

4

184 rualehiuns ad tuulan

ucr—

tabularum⸗

tinentur, ex mente legis duodecim

communi recedant, & ſpecialibus u⸗=
tantur privil egiis tamen ex hoc loco argu-
mentum capitur, res quantum vis privile-
giatas, in omnibu iis cauſſis, in quibus ſpe⸗
ciatim privilegiatæ non reperiuntur, jure
. communiuti junctal. in fraudem §. fin f. de
* teſt. milit. Vnde cum legata ab inſlituto
cenſeantur repetir à ſubſtituto, idem ad li-

bertates & alios caſus privilegiatos exten-

demus. arg. l. licet f. as legetizt. f. cum in ſat⸗

Viatione F. de leg. z.
Lex 5Fr/.

Palllus libro /0. ad bPlautium.

Cum prætor dicat, ut opus ſa⸗

Ctum reſtituatur, etiam damnum da-
tum actor conſequi debet: nam
verbo reſtitutionis omhnis utilitas

a ctoris continetaur.

44 „
ve
8 „

Vi ſpretâ nunciatione novum opus
facere pPerſeveraverit, I. 1.S§. ſed ſi is ff.

ge novi operis nunc. reſtituere illud cogitur; ſi ⸗
l. 1. §.
hoc

cut & quod vi aut tclam factum eſt, 4

(Em

taet⸗

ONn

ocislire
libes t.

NcOar
. prirle

tur, jun

f

bindino
lenal.
depen⸗

nit ee

4
plſe
nuC.
ett hall
uhn

ſl

S”ñ

De 1verborun 6 gnißcatione. ” 1 9 5

==

hoc autem, aut aut quod in via publicà factum
eſt, ut ea deterior fieret. I. 2. §. prætor ait. fF.
ne quid in loco pub. Quibus locis &aliis com-
pluribus, non ſufficit ſimpliciter demoliri
quod factum eſt; ſed inſuper eſt damnum.

quod eò occaſione ſentitur, reſarciendum:

l. 1. f. quod vi aut clam, veluti i propter opus
factum ſervitutes amiſſæ ſint, aut uſusfru-

ctus perierit. I. ſemper S. in hoc turer dicko F

Lex g⸗.

Paulus libro 14. ad Plautium.

kos.

Verbum amplius ad eum quo-
que pertinet, cui nihil debetur. ſi-

cuti ex contrario minus ſolutum
videtur „etiam ſi nihil eſſet exa-⸗
Gum,

N Emo dubitat, 6 quis Titio promittat

decem amplius, quàm illi debet, eti-

amſi nihil debeat, tamen decem deberi.

qu emadmedum & ſi legatum hoc modo
ſit: Amplius quam Titio * hæres meus

2

Seio decem dato. . 108. S. Ai ita ſeriptum ffl. de

leg. 1. Et quando legatarius tenetur redde-

re, quod amplius ceperit, quàm ei per L.

Falcid. licuerit, totum quoque reſtituere te-

M 1 ne-

18 ½ Pralecliones ad titulum

—

—

. netur, ut Iüpra dictum in l. 32. hog t. No-
tanda quoque hujus verbi vis, ex l. ſi ſic 13. f.
de legatis 3. & l. legata 19. F. de leg. 1 ubrinuti-
liter legata per repetitionem hoc verbo fa-
Gtam confirmantur: ita quidem, ut ſi rem
duobus teſtamentis aut codicillis legatam
legatarius jam ex uno teſtamento luctativo

titulo habeat, tamen ejus æſtimationem ex

altero conſequatur, ſi alterum ejusmodi
verba habeat; hoc amplius, ei hæres meus dato.
quaſi hic pleniorem teſtatoris voluntatem,
non ſimplicem & nudam tantùm pro ſe ha-
beat S. ſi res aliena Inſtit. de leg. juncta d. l. 19.

4 Ubi tamen arbittor non verbum amplius,

ſed repetitionem ipſam hujus efficaciæ cẽ-
ſeri: hujus autem verbi, exempli tantùm
cauſsà; mentionem factam.

Lex 53.

lavolenus libro j. exæ Plautio.

Propriè bona dici non poſ-
ſunt, quæ plus incommodi, quam
commodi habent.

—

1 Xhoc dixerim, etſi immobilia poſſi-
1] deat, qui ſolvendo non eſt, ſatisdatio-
nem judicio ſiſti non evitare; quia revera

non poſſidet bona immobilia⸗ quibus a-
Gor

or

u
n

n in

unfen

ill ſin
ſliſen
nic
Ulen

eune,
(nuibun
endd

dibt
donie
Nlaze
etien
uſ le
n hune
glin
ennkcten

Ce

omot

—,

. W.

ſtuf
biinnt⸗
elbol.
Utſinen

legn

Ncratind
nem el
ſuemoci

Gene dn

lootren
Pnetr.
u 1l
nhli
cxie eᷣ
uuntun

1 hol⸗

gbin

4 li·

lrio⸗

lbus?

De verborum ſ enifcatione. 1

Kor ſecurus Beſſe poſſet de ſnodebitoſi: ma-
ximé ad judicium non vemiret debitor,
Mens autem ejus legis, quæ poſſeſſores re-
rum immobilium à ſatisdatione relevat,

hæc fuit, ſecurum actorem reddere; per gl.

in l. ſciendum J. in nerb. non compelhli ad fin. f.
qui ſatisd. cog. ut poſſeſſor is demum accipia-
tur, qui idonea bona poſſidet. arg-h. l. De-
inde quando tutori alienatione bonorum

pupilli ſi ſine decreto interdicitur, id eâ à fit in⸗

tentione, ut ne facto tutoris bona pupilli

diminuanrur. Ergò ſi ex illis ea duntaxat

alienet, quæ plus incommodi, quàm com-
modihabent, alienatio ſubſi iſter, quaſi non
bona alienaverit; ut ſi caducas & mox la-
pſuras æ des vendidit, quas reficere impen-

ſæ pretium non fuiſſet. I. i0. 5 1. in verſ. quid

enim ff. de negot. geſtis. Lutiùs tamen adhuc
fuerit, magiſtratus decroetum interponere;
quia non omnimodèò inidoneum eſt, quod

emtorem invenit, ut Paulus in l. 3. F. ad L.

Falc. de hæreditate venditâ ſcripſit, ſaltem
pro modo fructuum aut reditus. ,.f fundus 13.
F. de rebus eorum & c. Suma ex hac lege: non .
poteſt tutor videri bona pupilli tueri, ſi plus
impendat vel in litem perplexam, veli in ne-
gotium quodvis, quàm quanti res ſit, nec
judex aut advocatus clientis bona defende-

re, ſive datà operà ſive negligenter litis im-

pen=

Lucas de Penna in l mediterarneæ C.de. annon. n. &

„

4

18 3 Prælectiones ad titulum

N

penſas creſcere ſir ſinant, ut eleganter probat

trib. lib. 0
Lex 54.
Paulus libro 2. 44 itellium.

Filii appellatione omnes libe.
ros intclligimus.

Mnes liberos, id eſt „tam fœminas
quàm maſculos: l. 1. l. 66. 5. 1 1. ſupr. h. t.
1 qui duos 62. in f. . de leg. 3. l. ſi tres fratres ff.

de pactis, cum ſimill. non autem ſemper nepo-
tes l. 6. f-. de teſtam. tut. Nam etfi libero⸗

rum appellatione omnes gradus veniant, l.

liberorum, infra h. t. tamen quandoque lo.

quentis intentionem diverſam eſſe com-
munis uſus docet. Cæterum ubi eadem
ratio eſt, etiam nepotes veniunt appella-
tione fili; non quidem ex proprietate
verbi, ſed ex mente loquentis & interpre⸗
tatione; l. 2. S. ſi mater in verſ. hliis. ſ. 44d Ter-
tull. l. 14. f. 4à Maced. aut ex naturâ contra-
ctus, veluti ſi vaſallus feudum pro ſe & filiis
sccipit. laſ. in l. Gallus S. inſtituens. F.
de lib. & poſth.

Lex

(iſi

lece

M

.

irte

(llehet
c

ledore
eni
chißt

—
ergn
eung

.

neslb

erin

lſinlt

mumfnmg
npetiſt
eti lben
eniant,
Ndecuel
ehe en
wbi enn
t pelr

popkett

Aimerbte
A.
u cootti⸗
lleäfi
en

4

—

De verborum fgnificatione.

Marcelus libro t. Digeſtorum.

Neratius Priſcus tres facefe-
exiſtimat collegium, & hoc magis

ſequendum eſt.

Imile de familiâà traditum eſt in I.deteſta- 1

mio in f. ſupra. h. t. Quod ad pro

hibi-

tionem collegiorum pertinere poteſt. Re-

gulariter enim collegia omnia prohibita
cenſentur; niſi ſpeciatim conceſſa: l. 1. f. de
colleg. illic. quia frequens multitüdinis ſine
rectore coitio, periculoſa & in commune

pernicioſa videtur. Quæ ratio in tàm

contrarium hic oſtenditur. Et gener

Bau-

cis, tribus ſcilicet, ceſſare videbatur: cujus

aliter

quotiens de collegio quippiam diſponitur,
in tribus ſaltem perſonis verificari poteſt.
De jam cõſtitutis autem collegiis ita res ha-

bet, ut jus collegi in uno duntazat re

idere

poſſt. l. ficut . in decurionibus ff. quod cuju t

unipverſ. arg. l. ſi grege 22. F. de leg. 1. &

memoriæ 36. eæt. de elect.

Lex 5.

Celſus libro j. Digeſtorum.

bona

Quid aliud ſunt jura prædio-
rum, quàm prædia quahiter ſe bha⸗

Beß⸗

190 breleftione: 44 titulum

—R „

——

bentia? ut bonitas, ſalubritas, am-

plitudo.

1 P Rædium Vvenditum cum omni j jure ad

emtorem tranſire debet, pra diis com-

muniter debito: veluti ut honum ſit, & ſa-

lubre, & liberum. Nam ſi ſterile ſit aut pe-
ſtilens, neque id cvidens & vulgò norum
fuerit, venditor tenetur: ertame f. de « 1.

Zdicio quia debuit emroren- erel. z4½
f. F. de ati nib emti. Non . reuiri⸗

tur utiq;. ut optimum ac ſaiahe errimum lit;

ſed pro qualitate regionisac cœ, 1 .,&
ſeq. S. ilad ſciendum t. de & lil eik. me i⸗

ſcilicet, ex æꝗq0 & bono 4 l. 15. mn f. pr. & ſi
cut plerunque ven- ditiones fieri ſolent. Ea

3 enim quæ ſunt moris & confitetudinis, in
bonæ fidei judiciis debent ven re.! quoa

nolit. 31. §. quia aß ilua ſ. de ædil. edtclo.

Lex .

Marcellus libro 12. D geſtorum.

Vt Alfenus ait, Vrbs eſt Roma,;
quæ muro cingeretur: Roma eſt
etiam, qua continenti æ dificia eſ-
ſent. Nam Romam non murote-
nus exiſtim ari, exconſi uetudine cot-⸗
tidi=

lidi

yhen

mos

l⸗

ſt
( ſor
uredr

rrci

luben
lole
nͦ

Pqui⸗

Unmera

uie

UI

n

de
emod
hroprie

otIn.

nc
ia el

Norte:

necb⸗

Wr

De verlorum ſignificatione 1 t

cidianâ poſſe: intelligi, cum dicere-

mus, Romam nos ire, etiamſi extra

urbem habitatemus.

Huc pertinent 1 upra dica in 1 2. H. 16
Lex 5Sô.
Celus libro 1. Digeſtorum.

Tantum quisque pecuniæ t re⸗
linquit, quantum ex bonis ejus re-
fici poteſt. Sic dicimus, cencies
aureorum habere, qui tantum in
prædiis cæterisꝗue rebus ſimilibus
habeat. Non idem eſt in fundo
alieno legato, quanquam is hære-

ditariâ pecunià parari poteſt. Ne-

que quisquam eum, qui pecuniam
numeratam haber, habere dicit;
uicquidex eâ parari poteſt.

Tſ in ſtatutis ſtricta, atque adeò ſe-

cundum verborum naturam & pro-

prietatem, interpretatio feri debeat, nec

extenſio admittenda ſit: I. 99. F. de V. O. ta-

men quamex conſuetudine ſi ſigniſicatio-

nem obtinet, locutio non debet cenſeriim-⸗

propria. Et ideè ſi ad munera civiha ad 2½.
tnit

192 Prælectiones ad titulum

mitti ſtatutum jubeat, qui mille aureos in en
bonis habet, is quoque admittétur, qui
tantidem pretii prædia, aliavé bona extra 1
numeratam pecuniam habeat: per text. hbic
3 &ñ atg. vulg. I. à divo Pio f. de re jud. Quood ]
noniqdem eſt ex diverſo, nec enim, qur pe- (lin
res non æſtimat pecuniam; ſed pecunia
rem; l. s ita f. de ndejuſſ. & omnes res in pe- ⸗

4 cuniam red gi facile poſſunt. Cujus di: m
ſtinctionis effectus in eo cernitur, quòd gen
qui centum aureos legavit, etſi nullam nu- affe
meratam pecuniam habuerit; tamen lega- (di
tum indiſtincté debetur: . ſi pecuniam ff de iminn
leg.2. quam vis hac ratione contingat, ut alie. lundln
nam pecuniam legatarius accipiat. Quocd ußit
ſi rem alienam legaverit, hęc aut hujus æſti⸗ ull

—

W
hlls
matio non aliâs debebitur, quàm ſi ſcierit ummn
teſtator rem alienam eſſe. §. non ſolum vperſ. fnuie
6quod autem I. de legat. Nec alià fatione ja. ucn
volenus negavit, eum fidejuſſorem, qui in ſelg⸗
rem certam fideéjuſſerit, cum pecunia de- i
beretur, teneri: d. l. ſ ita 42. fe de fidejuſ. quià;
inquit, non ut æſtimatio rerum, quæ mer-
cis numero habentur, in pecuniâ numeratâ 1.
Reri poteſt, ita pecunia quoque merce
æſtimanda eſt. quod notan-
dum eſt. U

tey A

S=

ͦèů MMM W

n N

— de verborum 195
onn entl pimponiu tres. 44 Setinnen.
er Nk
U Boyves magis armentorum,

nin⸗ quàm jumentorum generis appel-
ktüͤrjti lantur.
pten
cin pe Vmentorum appellatione ex uſu com- 1
hd muni veniunt equi clitellarii, muli, ca-
d meli, elephanti, qui dorſo ferunt onera:
ilnt. 1. 2. in f. f. ad L. Aquil. et ſi i origine vocabuli
menlen⸗ inſpectâ, etiam boves & omnes equi con-
Uiriun ,l tineantur; five à juvando, ſecundum Co-
nanitt lumellam, ſive jungendo aut jugo, Gellium
AM ſecuti, id deſcendere dicamus. Sed com- 2£
hiſerl⸗ munis uſus ſequendus eſt in appellationi-
E bus rerum. I. Labeo 7. f. de ſupel. leg. Vnde
int j'umentis legatis boves non venire Marcia-
atione ⸗ nus reſpondit. in l. legatis ſervis os. S. jumentis
en ii F. de leg. 5. & Vlyianus in l. adiles 38. §. unde du=
eclni6 bitari 4. de ædilit. edict.

uſſei §. .
n, guen
nom Hoc ſermone, dum nupta erits
lenen primæ nuptiæ ſignificantur.
nn.

E Xhoc textu regula elicitur, de quocun⸗
gue actu, qui reiterari poteſt; ſi con-
ven⸗

5F

194 Prælefliones ad titulum
ventio factaſit, de primâà vice tantùm actum
intelligi; Bald. in l. fin. C. de dotis promiſ.l.72.
§. pater certam fj. de leg. 2. ne in inſinitum res

.
—

2 abeat l. ſi finita S. fin. f. de damno inf. Hacꝗ;

ratione voluit Angelus, ſi filia nupſerit ali-

cui, ita tamen, ſi pater conſentiret, de pri-
mo conſenſu intelligi: ſic ut ſi pater pri-

mùm diſſentiat, mox conſentiat, nihiloma-⸗

gis tamen convaleſcere nuptias, per hune
3 textum. Quod non facilè admittendum

videtur rebus integris, niſi longo poſt in-
tervallo diſſentiat; cum, quæ parum diſtant,
nihil diſtare videantur: ſicut non videtur
natus eſſe, qui ſtatim deceſſit, poſtquam

natus eſt. c. nam & ego extr. de V. S. Sic
quoque ſi uxor hæres ſit inſtituta, de eè,

quam tunc teſtator in in matrimonio ha-
buit, ſenſiſſe intelligitur: & ideò eàâ mor-
tuà, ſi aliam duxit, & poſtea deceſſit, hæc
poſterior hæres non erit, cum de eâ non
cogitaverit; ſed ad cauſſam inteſtati res re-
vertitur. arg. l. ſi quid 47. F. de leg. 3. Bl. in l. ult.
C. de indic. viduit. tol.
Hujus autem vulgatiſſimæ regulæ
ratio non aliunde, quàm ex animaâdvers4
agentium intentione petenda eſt: l. non
omnis ff. de R. C. & ideò, quando ea locum
non habet, faciliàùs ex eujuſque occurten-

tis negotii qualitate perſpici, quàm certà
. regu-

l

R
O””ͦ”M

Al Ne

ee⸗

bü
ulm.

unl
fumal,

unß,

ſe

U
luſt,

In

Men
Gurnlſt

mſtt
Uletce

Conhltcrio

(Akr

leket, B
Ue
uronte

ümedn

rnN

etyde i
wer pi
nihilone
er ,un
ürencun
ir.
mni i,
vob en
1
nn ceen
munE

— =

ſedeine .

lecelit, nn
nCeeini
eltrire 1

Nnli

ine ru
ninihten
1el:
Hab
edeuſn/
olnce
gr.

de verlorum henißeatime. 1 19

reguſi comprchend poteſt, ut in l. A eo 6.

E ibi Dd. C. de remiſſ pign. Er pater, qui fi- 6

liam dotare tenetur l. qui liberos f. de rit.

nupi. I. fin. C. de dot. promiſj.ſi prima dos con-

ſumta ſit, irerum dotabit. Alex. in l. um
gotem §. 1. f. ſo matrin

Inter edere & vedä rationes,
mMultùm intereſt. nec Is, qui edere
jaſſus ſit, reliquurn reddere debet.
Nam & argentarius edere ratio-
nem videtur, etiamſi, quod reli-
quumn ſit apud eum, non ſolvat.

Dere rationes eſt copiam inſpiciendi,
ylegendi deſcribendivé facere l. 1. F. de
edend. Reddere rationes eſt infuper etiam
reliqua ſolvere: nec ſufſicit computatio-

nem feciſſe, aut calculum iniiſſe, ut ratio-

nes redditæ videantur; niſi in quantum poſt
computationem debitor remanſit. Vnde
reliquator dicitur, & reliquari, & reliquaà
trahere. k. 24. f. ad municip. l. 447. l. 56. F. de

admin. tut. I. 102, §. 2. f. de ſolut.

Ad reddendas autem rationes! tenen- 2

tur omnes, qui aliena bona adminiſtrave-
runt, 4ngel. in 1. ſi ita rerſi in releguiß f. de ma-
2 num.

–

ℳ

„

196 Prelectiones 4d titulum

num. teſt. ipſorumque hæredes: I. 7. §. üdem

principes f. ad L. Corn. de falſ. tùm ut nemo
fiat cum alienàâ jacturâ locupletior l. nam

hoc natura f-. de cond. indeb. tùm ut perfidiæ
aut negligentiæ, quæ in alienis rebus tuen-

dis admitti ſolent, tàm occaſio quàm ſu-

3 ſpicio evitetur. Solus pater excipitur, qui
de bonis filii, quem in poteſtate habet, ad-
miniſtratis in quibus ille uſumfruct um
tantùm habet, rationem reddere nonte-

netur, ſpeciali jure, propter ceſſantem in
paterno affectu fraudis & negligentiæ ſu-

ſpicionem lI. cum oportet enon autem C. de bon. .
4 quæ lib. Vnde ſi de fraude ſuſpectus eſſet
rationes etiam redderet: l. Imperator f- ad

Trebel. ſicut omnes illi, quibus alioquin ra-
tionum redditio, non dolus ipſe quoque re⸗

miſſus eſt l. Aurelio 20. S. 1.l. Aurelius S. Titius
F. de liber. leg. l. ſi unus S. illud ff. de pad. Ope-

ratur enim talis remiſſio, ut ne ſcrupuloſa

fiat inquiſitio & cxactio. ſerpus vetitus f.

de leg. 1. l. quæ dam f. deadm. tut.

Edere porròè tenentur aliqui, etiamſi

non teneantur reddere, ut actor reo inſtru-
menta & rationes ejus edit ad fundandam

exceptionem; d. . .f. de edend. l. non eſt norum

C. eod. niſi vim actionis habeat exceptio.
arg.l. qui accuſare & l. fin. C.d. t. Vid. Rn.
f. de bon. authjud. poſſ.

Lex

Gi tihten

rnr

furn⸗
Vlen
l e
Ul ſer

ee
rtt

agbn
ilcach.

eang

Küün

r hen
Drlfn
pelba
lsstuel
nam l.
ung
eral.
Niructun
te vonte.
uneni
eie ll
nd A.
xudlt
u, f4
linniunt⸗
iget
ucgelun
0⸗
Cnplo

ntterß

ieinl
elevintri⸗
lndunden
1l n

eiceßin

ſidl/t

H

Lex 90.

Vlpianus libro 27. ad Sabinum.
Qui,; uti optimæ maximæque
ſunt, ædes tradit, non hoc dicit, ſer-
vitutem illis deberi; ſed illud ſolùm,
ipſas ædes liberas eſſe, hoc eſt,

nulli ſervire.

De verborum ßſignißcatione. 1 97

7

Oc ex veteribus formulis eſt. l. non
Ttantàùm infrà. h. t. Briſſ. de ſormul. lib. ö6.
Jol. 499. & 502, & lib. 7. ſol. 63, Ratio ma-
nifeſta eſt. Res optima meritò dicitur,
quãdo ſecundum naturam ſe habet, etiamſi
nihil ex trinſecus accedat, quod eam red-

dere poſſet cõmodiorem. extrinſecus enim

accidentium ratio haberi non ſolet. l. 7. verſ.
videndum est, ne non omnia illata vel inducta, ſed

ea ſola, quaæ, it ibi ſint, ilata fuerint, pignori ſint

§. 1. ff. de leg. 3.

F. quib. mod. pign. l. ſi fundus 44. l ſi chorus 77.
Et ideò qui fundum, ut 2
optimus maximus eſt, legavit cum uni-

verſis ſpeciebus, quæ in eo ſunt, non ta-
men videtur ea legaſſe, quę nihil cum fundo

commune habent, etiamſi tempore mortis
ibi reperiantur, ut ſunt inſtrumenta debi-

tarum pecuniarium & c. l. uxorem 47. §. lega-
F. de leg. 3. 1. Gajus Sejus 86.

rerat.l. ſi mihi 92.

J. de leg. 2

Huic

Prelectiones ad tiratum

—

198

ne

Huic autem legi nihil adverſatur, quod

etiam abſque his verhis re venditâ, ea li-

bera præ ſtari de beat. l. 1. in f. l. lulianus S. quod

autem I. dæ acl. emt. Hic enim ignorans ven-
ditor ex emto non aliter tenerur, quàm

quanto minoris actione: l. quoties. 61. F. de

gdl. edidt. ille, quamvis ignorans, ad uni-
verſum inteteſſe, per gl. in d. l. 4u0 tiens.

Lex 9l.

kaulus libro 2. Fideicommiſſorum.

Meorum & Tuorum appella-
tione actiones quodus contineri,
dicendum eſt.

Oc in ſdeicommiſs verum eſt, in

quibus hæc lex ad verbum extat; I. ι
legatus 30. fF. ad SC. Trebell. l. 15. eod. tit. quæ

ex eodem Pauli libro deſumta eſt. Aliàs
quandoque diverſum dicendum: I. ſuos au-

tem 23. ff. de leg. 3. & omni argento legato,

quod ſuum eſſet, ſine dubio id non debe-

ri „quod in credito eſt, Vlpianus voluit in

l. Quintus Mucius 27. §. argento f-. de aur. & arg.

à leg. Manifeſta eſt diverſitatis ratio. In

—

poſteriore enim caſu ridicule adiicerentur

verba, quod ſuum eſſet, niſi id, quod ſuum

adhuc non eſt, i bi tamen ndebitum eſt, ex-
clu⸗

fNI

—
(uce
geon
ſerne

t⸗

on
ſiſte⸗

annn

fult

keced
nole

(

8, Aun
en⸗

un.

l .
Otiea

eanz.
G. i

Ciceten
ol i⸗
L

“

De verborum ſignißcatione. 199

cluderetur. Nam ut alienum tantùm ar-

gentum excluſiffe videatur, recti & uſitati
ſermonis ratio non admittit; l. Plautius 8. in
f. d. t. cum fruſtrà exprimatur, quod expreſ⸗-

ſum nihiloperatur l. Cornelius 69. f. de hæred.

inſt. l. 14 F. 1. F. ut legat. nom.I. quæ itum est 9.
§. 1. f. de diſtra. pign. At in fideicommiſſis
ex naturà materiæ & ſubjecti neceſſarià

aliud dicendum fuit.

Lex „2.

rfaulus libro 7. Quæſtionum.

Proximus eſt, quem nemo an-

tecedit. Supremus eſt, quem ne-
mo ſequitur.
meli

( . Onjungenda eſt cum I. proeæimi 15. E.
illa verba 63. infra. b. i.

Lex 93.

Celſus libro 19. Digeſtorum.

Moventium, item mobilium

appelatione idem ſignificamus. ſi

tamen apparer, defunctum anima-
lia duntaxat, quia ſe ipſa moverent,
moventia vocàſſe. quod verum eſt.
N 4 HLHioc

7

m e ⸗ꝰ —

200 Praledtiones ad titulum
LI Ocvult: in dubio non eſſe differen-

L tiam inter hæc duo faciendam, eò

quod promiſcuè alterum proaltero uſur-
petur l, generali 32. . En. f. de uſufr. leg. I. vul-

