ſeſſor conveniri poſſit, ſed vel furti actien“

.
Mtul C

ecgen vel aliàs in factum actione ſive pretium, ſi.
un ve pœnam ſive utrumque conſequatur. per

iN. 1. in rem 23. §. item verſ. ideoque f. de R. Y.
l Alius etiam amittendæ poſſeſſionis 59
modus eſt, cum magiſtratus alterum, cui de
damno infecto non promittitur, ex ſecun.
do decreto in poſſeſſionem mittit. l. qui uni- H
UM verſas S. item cum prator h. t. Quo pacto e-

57 0 COMMENTATIO

WDH

nim poſſeſſionem ſervet non cavens, cum

& dominium amittere dicatur. l. ?45. S,. lulia-
nus ubi plura de hoc ex communi ſententiâ

dicta ſunt fj. de damn. infed.

Eo Iud paläm eſt, morte poſſidentis

poſſeſſionem amitti: mors enim

omnia

ſolvit. Sed tamen eam ipſo jure conti-

nuari in ſuos hæredes, ſunt qui tradiderunt.
gl. in l. cum hæredes 23. pr. h. t. per l. cum miles
deſcen-
dit ad baredem ſ. ex quib. cauſ ai. & quod, ſi-

o. ihi, quia peſſe ſio defuncti quafi juncta

cut hæres eadem cum defuncto perſona ju-
re civili habetur: l. antiquitas C. de uſufr. & N.
4. pr. ita unam eandemque etiam utriuſq;
poſleſſionem eſſe, ſic ut novà apprehenſio-

ne non ſit opus. Boer in conſuet. Bituri

cenſ. tit.

de conſuet concernentibus teſtamenta. F. ö6. Vn-

de fluxerunt multorum locorum conſue-

faifft le

tudines, de quib. Tiraq. in tr. le mort.

vif. princ. declar. 2. per tot. Sed eorum ſen-
tentia improbataeſt, quoad ius commune,
per texæt. in d.l. cum hæredes & l. 39. 5. quod per
colonum h. t. I. 1. S. Sc&rola, ibi, nec bæredis eſt

poſſeßio antequam pofideat. F. ſi is qui teft. lib.
Cujac. in d. lI. cum miles: Tiraq. d tr. declar. 3. n.

6I 2. & 3. Conſtat enim hæredem eu

m de-

mum rectè dici, qui veladiit hæreditatem,
G. extraneis I. de hær. qual & diſ. vel ipſo jure

hæres fit. l. 6. S. imerdum fj. de acq. her

4

ed. l. ſi
patro-

1

—.—

unnns.

nßuau.
uun,li

o dolel
AMHio non

tinimpen

lituht

enendi.
l deju
ßeleh
ſer. an
ſolsſuita
ł Menn, ue
ilber
Ih
dkrent,
ſepoli
ir gub.
lrte ge
uſd
gumnf
i
aoleln
inene
Hn
e 4

II

—

Nend
ul n

mnniſenen

ne

8 enid dn
o een

Uimnctemn
1

VLnul
Aiender

Nigit

Copeſhnß
e

einiqed

vrttenn

Duntg

eotunt⸗
N
1l .
gte
,ℳ

n ,4

Gitets
ℳ

ſon

DEPOSSESSIONE 771

patronus g. ult. F. de bon. libert. Il. 1. f. ſ quis

omiß cauſ. teſt. & S. fin. I. d. t. Hæreditas, &g

inquam, his modis obtingit, quæ juris eſt:
non poſſeſsio, quæ facti eſt. Nam certè
aditio non confert poſſeſsionem, ſed ius

tantùm perſequendi, quod cujusque, cum
moritur, fuit. Ius inquam tribuit, actiones

exercendi, quæ defuncto competebant. I.

Ein. C. de jur. delib. l. 3. S. bæreditatis. & S. bono-
tum ff. de bon. poſ-. Fac. l. contra nurum s. 4.

ad. rer. amot. &?. 2. in ſ. l. fin. eæpil. hared. &
apertiùs ſœpé d. I. cum haredes 23. b. t. Ita nec & 3

ſola ſutas, quæ juris eſt, ipſam poſſeſsio-

nem, quæ animi & facti eſt, tribuere poteſt.
dX½1.S. Sca vola. Quæ enim facti ſunt, ob id
ipſum dicuntur eſſe facti, quod factum de-
ſiderent, nec jure tantùm nudo contenta
eſſe poſsint. .
Nihil adverſatur d. l. cum miles 30. f. 64
ex quib. caußis mai. Ea enim loquitur di-
ſertè de uſucapione, ad quam implendam
juris fictione continuatur poſſeſsio hære-

dis cum poſſeſsione defuncti l. nunquam l.

cœptam ſj. de uſucap. Tiraq. didt. loc. num. 4. ubi
alios adducit: non obſtante, quòd revera
poſſeſsio illa non eſt continuata, nimirum
intercedente tempore, quo vacavit, puta
Poſt mortem aſque ad aditionem; imò uſ-
que ad apprehenſionem. Computatur
nam-

si

46

67

—

772 COoMMENTATIO

— „*

namque etiam tempus jacentis hæreditatis

ante aditionem, & ante apprehenſionem.
Nam etſi jacens hæreditas ipſa ſe ipſam

non poſsideat. d. 5. Scarola. tamen ejus poſ-
ſeſsio qualisqualis eſt, ut ait Paulus in l. gerit
88⁰. & ibi poſt Accurſ. Cujacius, ff. de acq. hæred.
Inde etiam jacens hæreditas ipſa, quæ paſ-

ſim in jure dicitur perſonam defuncti re-

præſentare & ſuſtinere, œ ptam à defunéto

uſucapionem complet. l. cæptam l. juſto M9.
nondum ſj. de uſucap. l. nunquam. 5. vacuam. od.
tit. quæ tamen uſucapio ſine poſſeſsione,
eaque continuatàâ non procedit. I. 3. lI. ſne
poſſeßione 25. d. t. Quin etiam in d. .. cum

miles. verbum poſſeßionis nihil aliud ſignifica-

re, quàm uſucapionem authoritate Græco-
rum Interpretum, ibi aſſerit Cu jacius:quod

ſuo loco relinquo. Eadem eſt ad alterum
oppoſitæ ſententiæ fundamentum reſpon-
ſio. Nam hæres repræſentat quidem de-

functi perſonam in his quæ juris ſunt: In
his verò quæ facti ſunt, qualis eſt poſſeſsio,

Quzæ de morte naturali dicta ſunt, an

etiam locum habeant in morte civili? dubi⸗
tari poteſt: Et breviterita ſentio ‚ſenten-

tiam proſcriptionis & publicationis bono-
rum ſtattim ipſo jure auferre damnato do-

D

—
miniame
lalis. N
Plcusrun
lon he
Nitincurn

Lllin
(Npet
lemrett

le, gu

Aulare

ſter 1,
egner
brres

Ccatior
Aw
ſle
4
Kimo

dicawvi
lure,
uſten
Ulet

lm;

ni
l
e
la.

M.

8 * . . 1 ð

9 DEPOSSESSION E.„, 177
herii minium & poſſeſsionem, ſicut mors natu-·
genin ralis. Nam in dominium ſtatim ſuccedit 68
1 kin fiſcus: unde vindicationem habet. ?. 4. C. de
e on, proſcript. junét. 1. 7. ibi, ſtylum proſcriptio-
elge, nis incurrerit, eod. tit. l. 1. C. de bon. eor. &c.
Nuf inl & paſsim alibi. Vindicatio porròô nulli
eH compectit niſi domino, per vulg. Poſſeſsio-
uit nem rertinere eum animo, ridiculum eſt di-
itnd⸗ cere, qui omnia ſua derelinquere & nudus
exulare cogitur. At poſſeſsio niſi natura &
E liter appreheda non pertinet ad fiſcum:
Niamn neque enim plusjuris habet fiſcus, quàm
11 ℳ hæres haberet. Vnde, ut dictum eſt, vin-
Un dicatione utlrur, non poſſeſſoriis remediis,
H vel utitur etiam pornalibus actionibus. l,
tedn gquicunque C. de bon. preſer.
cien Aliudcertè cum Dyno dicendum exi- 70
um ſtimo in eo, qui ſe, ſuaque monaſterio de-
,HH dicavit, quod ingreſſus eſt: id quod ſit ipſo
Cend. jure, Auth. ingreß: C. de SS Ecl. ut ſcilicet mo-
e naſterium adipiſcatur illorum bonorum
ti poſſeſſionem, citra novam apprehenſio-
nem; idq]; arg. l. ſi paterfam. 15. F. de adop t. ibi,
t n omnia quæ ejus ſuerunt. quem textum non de
dab⸗ dominio tantùm, ſed etiam de poſſeſnone
tel. accipiendum eſſe, præter generalitatem.
o ejus, evinc it etiam I. ſi adeptavezo 16. . te pre⸗
e car. Neque hic caſus ſuperiori ſimilis eſt. 7 1½
d.. Moriensenim per rerum naturam nihil re-
tine-

—

5774 COMMHNTATIO

tinere poteſt: at in alienam poteſtatem ve-

niens animum pomidendi non abjicit; ſed

ſub conditione quaſi receſſit, ſi poſſeſſio

Monaſterio acquireretur, arg. I. 24. in f. pr.

72

tum eſt: An qui in alienam poteſlatem ve-

& l. 33. S. ſi quis poſſeßi onem h. t. Quin etiam

vel ignoranti Monaſterio acquiri eam juri

conſentaneum eſſe videtur, arg. d. l. 34. 5.

ſervus quoque. tum ſimil.

Qui occaſione illud quoque queſi⸗-

nit, adhuc aliquid poſſiderœpoſſit? Quod

73;

74 pter uſufrumétum. Ex quo ſequitur in

negatur per l. zo. S. item quod mari. & l. 49.

h. t. Cæterum in bonis adventitiis, cum ſo-

lus uſusfructus patri acquiratur, probata
eſt à plerisque gl. ſententia in dd. I. quod

filius, quamvis in poteſtate conſtitutus,
civiliter poſſideat; pater naturaliter, pro-

ræſcriptione ejuſmodi rei, cujus pro-

5
4
ů
4

prietas ad filiumfam. debet pertinere, hu-

jus non patris ſcientiam, aut bo-
nam malamvé fidem ſpectan-

- „ -
1

ansenn

6

ligg⸗

nu:

ſri⸗

1N
leue⸗
Int
n eg

Al ad

3. M.
ſoſſit,t

10

—
dellarenr.
idjcntl
lpoll⸗
Qunein

luien i
11

ellel.

tellgenſe⸗

t Odd

4

41. ul
cooltung
Ait n

kuiui

chu N

inere 4

t N

—

i. 6 ℳα⅓
tügeund⸗.
t drob

vel ad amiſſam recuperandam.

–

DE FOSSHSSIONE. fz5

—

C . b. X. & ult.

In quo concluſio hujus tracta.

tionu: & coronidi loco ſub-

nexa quaſtio; Vtrum poſſeſ-

ſorium remedium oecum be-
titonio cumulari
poßit?
5§ u M M 2 RIA.

de uſucapionibus agendum eſt.
2. Interdicta dantur vel ad poſſeſſionem no-
vam acquirendam, vel ad veterem retinendam,

1. De conjunctionibus poſſeſſionum in titule

.

3. An petitorium cum poſſeſſorio cumulari
poſſit, tres diverſæ Interpretum ſententiæ.
4. Negantium ſententia rejicitur.
5. Removentur contraria.
6. Diſtinguentium ſententia recenſetur.
7. Qui vindicat, non ſemper fatetur, adverſa-
rium poſſidere.
8. Exemplum proponitur.
9. Quoties utriuſque judicii intentatio con-
arietatem involvit, toties impeditur concurſus.
10. Electione unius alterum non tollitur.
1I. Etſi una utrumque proponatur: in poſſeſſo-
rio tamen priùs ferenda eſt ſententia.

„. Poſt:.

176 CoMMENTATIO

12. Poſtquam etiam in petitorio concluſum

bet.
1 . Æc ſunt quæ ad hunc titulum de ac.
quirendàâ vel amittendàâ poſſeſſione
viſum eſt adjicere. De conjundtionibus

diverſarum poſſeſſionum, quas acceſſiones

vocant l. de acceßionibus 14. f. de div. & temx.

praæſer. l. Pomponius 13. S. 1. & ſeqq. h. t. ſive

continuationes S. diutina I. de uſucap. vel
temporum conjunctione§. inter vendito-
rem I. d. t. in ſequeunte de uſucapionibus ti-
tulo, quo propriè pertinet, videbitur. Ne-
que enim ullum extra uſucapiones uſum
habent aut juris effectum.
Hlis igitur modis acquiritur, retine⸗-
tur, & amittitur poſſeſſio: in univerſum ac
generaliter ‚ſive per nosmet ipſos, ſive me-
2 diante judice id fiat. Cęterum hoc poſte⸗
riore caſu, ubi judice opus eſt, varia ſunt
prodita remedia, tûm ad novam acquiren-
dam, tùm ad veteremretinendam, aut amiſ-
ſam recuperandam poſſeſsionem, quæ In-
terdicta vocantur: quæ pleraque peculiari
libro 4. infrà exponuntur, ut hic de ſingu-
lis agere nihil attineer.
IIlud paucis atti ngendum eſt ex l. natura-
liter 12.5. nibil commune h.t. utrum hujusmodi
remedium poſſeſſorium cum beritotiol ſive
actio-

eſt, poſſeſſorium nihilominus denegari non de-

.

ionein
confaerit
neu u

fſehyql
foelett
cuphti id
eUAlt, ne
Adial
id.ge
(cNibus
fünce⸗
(OhraA

ſl oruin

karernt

gapole

loinn
D

(utme
o&

fuülen

un
(te

Wo

gücr
hei
ſorn
tins
te h.

10

—.

NI0 concl

enepantan

e
4 D

aln

1

4g
iumner
1

wiee
lt,Kim
H )

elen

N
N

3

DE BS5ESSIONER. p77

actione in rem, quæ reſpectu poſſeſſorii

conſuevit appellari petitoriũ gl. in l. momen.

taneæ C. qui legit: perſ. & c. & I. qui petitorio 36:

f.de R. V. quoties ſcilicet de proprieêtate que-

ſtio eſt, gl. in. is qui deſtinavit d. t. de R. V. cu-
mulari, id eſt, ſimul intentari vel exerceri

—

poſſit, nec né? Id quod negârunt Azo &

quidam alii, propteèrl. exitus 27. h. . & Lordi-

harii C. de R. V. l. incerti C. de inter ilt ouibus
omnibus dicitur 5 prius de poſſeſſioneꝭ

quàm de proprtate quærendum eſſe. Alii

contra affirmàrunt. Cyn. Pett. de Bela pert. in

d. 1. ordinarii. Tertii; Mart. Br. & ſequaces di⸗
ſtinxerunt inter poſſeſſoria retinendæ, &

ſit, in illis non item.

Prima . htenti

alia poſſeſſoria; ut in his cumulationi locus

NerA AAer S nihikanmune.
Qum enim nihil commune habeant poſſeſ
ſio & proprietas, utiꝗ; nihil vetat, quin cu-
mulentur. Ea demum enim ſeſe mutuò éx-

cludunt, quę contraria ſunt; non aütem quęg

diſpafata. Sicut ergò cêtingit aliquem non

rectè inſtituere poſſeſſorium recuperandæ,

quia fortaſſe nunquam poſſedit: ita quoq;
ſieri poteſt, ut is idem recté intendat peti-
torium, quia fortaſſe hæres eſt, aut legata-

tius. Quidni igitur utrumq; ſimul propone-

te poſſit in eum ſinem, ut ſi de poſſeſſione

4 do⸗

778 CLOMMENTATI 0

doceat, probationibus dominii non onere-

.

—

tur?ſin minus, paratã dominii probationem

habeat, ne re ſuâ diutiùs carere cogatur. Igi-

tur inſtitutâ vindicatione, eoꝙ; judicio pen⸗

dente, rectè de vi agi, quod poſſeſſoriumeſt,
ſcribitur in l. cum ſundum /8. in f. F. de vi & vi

arm. Ad contrarias ll. quod attinet, verum

ſeſt, quod multi tradiderunt, illas de ordine
Aqguuntarat judicii agere; ſcilicet ut ne judex
“ petitorem priuùs urgeat probationes adfer-

minio, quàm ſuper poſſeſſione controver-

cludant.

dicationi ſit contrarium;eò quod, qui vindi-
cat, eo ipſo fateatur adverſarium poſſidere:
iccircò, ſi unà ipſe quoq; de retinendàâ agat,

prioremintentionem evertat, ſibiq; ipſi re-

re dominii, quàm uterque, qui poſſeſſionẽ
ſibi arrogant, ſuis partibus functi ſint: atq;
adeò præſupponunt potius tàm ſuper do-

ſiam jam extortam, quàm ut alterurrum ex-

—

6 Teoertia opinio hàc maximè ratione ni-
titur, quòd poſſeſſorium retinendæ rei vin-

pugnet. Quæ conſideratio, ſi vera eſt, ut eſt

plerunq; vera, facilè evincitur cumulationẽ
impediri. Sed certè non videtur levis eſſe
7 objectio Beroit in c. ex literis extr. de reſtit. ſpo⸗
uuues. Menochio relati de recup. poſſ remed-
n. 513. ſcilicet qui vindicat, non utiq;

„3.
in:

kuünent.

Gus liii
Cominus
onem
Ptekern

hdnod:

umindc

tmn tm
Atamern

ur moho

n lein
Mrelertin
eid:
c hen

eton

mire

obetin

Unns y
to

teinnt
hulmm

R HRZ
DEFPOSNIESSIONB. p3yy)
iünogor. 4
ece retineat. Quid enim ſi colonus aut caſtal 8

dn qus Titii vi dejectus ſit de poſſeſſione:
lelonnm dominus ejus eo cognito protinus poſ-
ffes ſeſſionem ſuam tueri paret, aditoꝗ; judice
unn,n proteſtetur, ſe nõ ideò judicio ex periri vel-
Aaudte le, quod animo poſſeſſionem deſeruerit,
tanta quam in continenti, jure permittente, eſſet
orefk. non tàm recuperaturus, quàm tutaturus;

i in ſed tamen ideò Mire eum, utne occaſio de- ß
Ao tur majoris tumultus excitandi: adeoq; pe- 2
l tat, ſe in ſuàâ poſſeſſione defendi, ejus rei
uomme præſertim, quæ && jure dominii ad ſe perti-· H

gumg neret :idque ſibi probaturo ad judicari,
quò ſecuriùs exinde eâ re ſine cujuſquem
mi turbatione utatur. Hunc utiq;nihil con-
Ae“ trarii proponere ſatis eſt evidens: quãquam
lis imprudenter facere videatur, qui dominii
vo Pprobatione ſeſe adſtringat, ſine quâ nihilo-

een minus vincere poſſet; vel ſi vinceretur ma-
“ ximeé, nihil tamen de ſuo jure periclitare-
lni In tantâ igitur opinionum contentio- 9
ne difficilimum eſt uni ſubſcribere ſed in- „ H
lfef terim tutiſſimum, ut opinor »ejusmodi re- M
Rn Quando verèò id fiat,

4 Q(,A0ũ?,q à non “

7

580 CoMMENT. DE POSSESS.

— —

non ex naturâ utriusque judicii ‚quę diverſa
tantùm eſſe apparet, ſed ex occurrentis ne-
gotii qualitate, apparenteq; partium volũ-
tate ac intentione definiri poteſt. Quod

— — —„

10 enim ad reliquas concurſum impedientes

regulas attinet, vix eſt, ut hic attendi vel de-
beant, vel poſſint. Electione unius alterum
non tolli liquidò cõſtat ex dl. cum fundu, ibi,
pendte judicio & d. S. nibil ommune. Quod que
11 Bartolus affert de tertiâ regulâ: Abſoluto-
riã in petitorio latã exce tioné rei judica-
tæ parere in poſſeſſorio; non videtur huc

7

quadrare: quia etſi unà vel proponantur

vel exerceantur, tamen in poſſeſſorio prius

fertur aut ferri debet ſententia, per d. exi-
I2 tus & d.l. ordinarü. Illud etiam à Bartolo ad

ductum, quod, ſi jam ſit in petitorio con-
cluſum, poſſeſſorium modò intentaretur,
hoc admittendum non eſſe, propter ſpem

propinquam ſententiæ ; Br. in d. S. nihil com-

dem improbavit: ſcilicet quod ſententia
appellatione ſuſpendi poſſit, ut reo poſſeſ-
ſorii quoque intentatio denegari
non debeat.

F I N 7 &*½

mune num. 16. magnàâ ratione Angelus ibi-

u

Prornun
ubix

ſfuie

koee⸗
ul
N
(iade
(io
o
fop
en
Un
Oer

⸗ ANSreeh⸗ E.

i ii

Xtunnie 1 N D E X
mint RE RU M NOTABILI U M
ell in Prælectionibus ad Titulum de
minhete S= Regulis luris.
Cntnite Prior numerus legem, poſterior num. marginalem; RMW
eunin len ubi verò tres reperiuntur numeri, interme-
Larirli dius paragraphum de-
Nneen noter.
neleſtit Ceceſſorius: aliquando valet, etſi principale non
niendh conſiſtat. 129. 1. 9. & 17⁸. 4.
lunmm Acceſſorium quandoq induit naturam pr incipalis. 17.5.
AElundu Acceſorium deſtruitur deſtrud io principali, etfi alias per
in l⸗ ſe ſubſiſtere poſſet. 129. 1. 7.
lnnn Accreſcendi jus locum non habet, quàm ſi deficiens per-
i u Jona capere potuiſſet. 3. 6.
imnn, ab 4 uſutione defſtens guomo puniatur? 16. 7.
“ AAskio perſonalis in fingularem ſucceſſorem nõ copetit. 25,2
i . Adio realis ping vior eſt, quam perſonalis. ibid. 3.
zurui Actio poſt litem conteſtatam durat 40. annos. 139. 35
Atnt Asctio poſt litis conteſtationem neglecta anius anni ſilen-
l. tio exting ttur. 556. 5. r
Acliones plures habens omnes undà propenere debet. 43.20
ga Aciones num cedi debeant ei, qui ob rem dolo poßideri
defitam litis æſtimationem præſtitit? 134. 1. 4.
Pdificans in alieno an impenſas repetat;, ſi deminus
. ſoli in poſſeßione ſit. 26. 2. & ſeqq.

GBdiſicium pro gereuct habens „nec ad reficiendum, nec

2 3 24

IN D FE XxX

ad damnum reſarciengam tenetur. 156. 1. .1. & ſe.
Eßfimatio rei fit ejus temporis, quo dies obligationis ve-
nit, non quo cont ractum et. 186.7.
EWſtimatis rebus ante nuptias in dotem datis, nuptüs non
ſecutis non eſtimatio ſed res ipſæ reddi debent. 175.9.

nare non potet. 141. 1. & ſeq.
Alienatio prædii pupillaris Magiſtratu permiſa ſine
cauſſæ cognitione non valet. 7. 2

. Alienatione phibiti nõ ſtatim prohibetur uſucapio. 129. 13
Alienata i in fraus em creditorum alites revocanturcum
ex ucratirs cauß, aliter cum ex onerosà tenentur.
— Al. 1. z. E 79. 1.
63 emtore bonaæ fidei repocari non poſſunt, niß reflitu-

to pretio. 78. .
Alwenti⸗ legatis veſtes & habitatid debentur. 12. 10.
Altius tollere quatenus liceat? 61. 3.
Animum poßidendi quis habere dicatur? 153. 5.

Annus cœptus habetar pro completo in avorabilib./01.4.
Appellanti fub reniendi eft, ſ æ&titudine vel negorio Rei-=
publicæ inter veniente decendium elapſum ſit. 183.13.
Aquam pluriam en ſuo agro in vicinum derivare non li-

cet, etiam ſi id non fieret animo notendi. 74. j.
Arbitri ſententia beredem quoque obligat. 120.1.
Arbitrum petere cobarei non hoteit, niſi græſente co-
bærede. 26. z.
Archirecti de ædificiis. nagligente factis, ſecuri ſunt, K
iutrdannos . ritium non emergat. 132. 9.

Etatis veniàm qui impetrayit, prædia Kue decreto alie-

N

—

efteian
Unen
Nonuft
Piter he

Vborume
ntui
ℳtimpt

n eſt.

culle ⸗

uuunt.
lſupen/
Wn ſin
(kſu,
if

rCom

(omemod
onlemm
ſuo.)

ilirio

t in
Ozien
i
Cintie
Clif
C

iigi Bonæ ſidei contratni doli præſtatio inest. 127. 2.

1 Bonæ & malaæ ſidei poſſoſſor quis*? 137. 14
inin Bonorum poſſeßionis agnitio quare ratihabitionem ad-
Alen mittat, hæreditatis aditio non item 152. 3.55.
lma in Benorum cogutatione etiã adtionum ratio habetur. 12
um Caſus fortuitus non præſtatur, niſi culpa caſum præceſßit.

1
Cauſſa impulfi và deficiente, ſubſiſtit tamen quod ſecu-
ano ktum est. „ 727⸗˖75. 7.
ium Cauſſæ plenè cognitæ & deciſæ per libelum reſcindi ne-
.Jueunt. J. j5.
uin Circum ventio alterius adverſus alium exceptionem
non parit. SJ 49. 2.
u Llauſula, ex certâ ſcienti, non excludit liquidam er-
vris probationem. 76, 9.
eer Commendatione nemo tenetir. 27. 1.

Commodatarius tenetur de culpd levißima. 23. 24.

gon Condemnatus in id;, quod facere poteſt, tenetur de reſt-
PS4½ duo, ſi ad ping viorem Jortunam venerit. 28. 5. “
o. Conditio, qucæ per naturam vel legem impleri nequit,
N pro impletâ habetir. 156:. 6.
.Congitionis impoßibilis quare diverſa ratio in ſtipula-
ſnb tionibus & in teſtamentis? . 6.
Conditionem teſtamentariam implere poteſt filius in⸗
5ditionalia legatac ſtipulationes diverſijuris ſunt. 15. 4
Condictio furtiva cui detur? 167. 4. & ſeqq.

I N D kE x.

Cordicte, furtipa qaxre 4rerſt bgredem detur in ſo⸗
lidum * 157. 2. 17. & ſeqq.

Conduskor non tenetur geleriſßima culpçA. 23. 20 0

Qoufeßio ab irato facta rata non et. 22. 4.

Conſangvineam uxorem dacere qui yromiſit, quam jure

communi ducere non licet, nan cogitut eam ducere
per tiſpenſationem. Isoz. 2.
Conſilium fraudandi quis dicatur habere? 72.5
Conſrelaa⸗ non tollitur uno atque altero altu contrarie.

, 12 ⅞. 1.24 4

Conſvetuda contrahentie an potioß ſt conſretudine

regiouis? 234. 5.
Contractus i imaginarii quomod reygcentur? 2 16. 2.
in Contractibus alternatiyit Tare electio ſit yenet debi-
torem 4g. z.
Creditor guis 4 dicatur ? 17. 2.:
Creditor ignorte debitore pignus vendere nopoteſt. 26/2
Creditores in poſſeſionem bonren mißi nũ poßi lent. 132.

Creditores in poſſeßi onem honorum hbærvedis mißi potigres

ſa int legatariis poſtea venientibus. 9⁰. 2.
Crediteres poſt impetratam ſeparationem ad g edem
reverti non poſſunt. 7˙ 22½
Culpa lata quid Kt ? 2 W
Culpa levis qui fit? “ ibid.
Culpa leißima 1 quibus contradlib. græſtanda? ibid. 2
Culpa cum culpà compenſatur. 14. 1
Cumulatie actionum. O”VV 7f5. .
D.

Pammnatorun ona retiuutioni btzoi a fiſco non ce-
dunt

—
t
tfeutn
Aienani ,
Decſetntt
ltniu

Mlimene
Mulklen

eten
gtiſit
Muunte
nru
Deſenlen

Wen

. lſun

celich
4* Deii

”l

luunz i gunt. “ W 53. .g&o. „
g nec feudalia vel emphyteutica vel extra familiam
HE alienari probibita. 927. 5
DPecretum ut valeat, non majoris partis praſentium vota,
nſe ſed totius ordinis ſpectare orportet. 1760.1. .
Debitor ante diem ſolvendo liberatur. 797. z
PDebitor liberatur, ſi pecuniam, in quà recipiendâ creditor
moram fecit, antequam geponere poſſet Ane culoâ
GNam derdidit. 29. 2.
Debitum 50o. auregrum remitti donationis caußa ſine
e infnuatigne nn poteſt. 115.3.

PDPefendere an quivis teneatur injuſtè invaſum 50.3.
) Defenſor dicitur etiam qui pro actore intervenit. 166. 3.
HEK. qui Delegari ſe alterius creditori paſus ent, exceptione

vel condictione adverſus bunc uti nequit, etſi indebi-
tum promiſerit vel ſolverit. 180, 3
it Pelictum delicto quatenus compenſetur? 154. 11.

. EexDelicto defuncti quaten teneatur hæres?! 64 4& ſeqq.
. ex Delicto defuncti quomode locupletion. factus eſſe beres

„ineelligatur? y1. 2. 10. & ſeqꝗ.
NH ex Delicto filii condemnati pater tenetur 44 Pænam, qua-
tenus eſ in peculio. 133. §.
ℳo. in Diem obligato non datur condikti indebiti, ante
bd diem ſolvit. 14 „..
eibe Piſiculta⸗ magna pro impoibilitate babetur. nnr.
Peiſpenſationem petere non cegitut, qui H
ducere promiſit, quam ex Katrts ducere yrobibetur.
N 155. 2.

INDFXx.

Dolus transactionem reſeindit. . 2.7.
Doli compenſatio quomodo fiat? 4. 1. & 4. Htteftin
Dolus cum culpa non compenſatun. ibid. 14. Iujlytums

cum Dolo ſocii factum eſt, ut pœna committeretur,
adverſus alterum ſocium exceptio datur. 134. 1.1. lun fon /⸗
Donatartius non tenetur de evictione rei donatæ, niſi

erxpreße ſe obliga verit. 160. 4. & 7. I,tſ
Donatio non præſumitur. 33.. 6. niie
Donatio non est contractus. 28§.4. lzilten
Doͤnnatio peſti tempore braſ. umit ur morti cauſa neie
falta. „ 184. 14. Ugf gli

Vonatio tei hereditariæ,conſenfu Cohæredum in con-
jugem facta; ab iidem revoçari nequit. 160.7. ſerart.
Donatio non modo à debitore, ſed & per alium, pro Minate.
indivh % poßedentem, conſenſu ipſius facta tevoca- mi
tar. 1116.1. inbmn,
Donatio ilſauti facta per pœnitentiam non potett
revocarisegi nondum res ad H perve- Untigl

utat

7.

neriti. 2. & 169. 7. iit, g
Donatio inter coniuges non ipſo zure⸗ d ope exce- Wern
ptionis con valeſcit. 59. 7. Ufizi,
Donator ſumtuum nomine, quos donatarius in rem lumth
donatam & evictam Ffecit,non tenetur. 82.2. i
in Dotis repetitione, non ſecutis nuptiis idem privi-· linſe
legium habet mulier, quod in vera 1dote. 179. 10. n
Dubitans utrum ex aſſe, an ex parte hæres iniin-
tus ſit, adire poteſt. . 76. 7. luent
egr⸗ remedium extraordinatium dißiculter im, i
pettatur. JYMU . 75. F- lneer,

Efe-

Efectus pro emolumento accipitur. 145. 6. & 9.

urdieute an poßit donare rem emphyteuticam?

1863. 4. & leqq-
Emens rem Juam ſcienter, Juandoque bretiun nehe⸗

Emtio poſſe eßionis in re ſuâ valer, ad probalgzogen
dominii evitandam. S 47. 8.

in Emtione cur tàm contractus quàm traditionis tem-
pus Pectetur ad effectum uſucapionis? 144.1.4.

Emtor, qJui juſſu Nagiſtratus pacto ſolutionis, etiam

jurato, non ſtetit, in ’œnam non incidit, neque ſit
perjurus. 167. 1.2. & ſeq.
Emtor ante traditionem non fit, dominus, etſi poſſeſßio-
nem inſcio vel inyvito venditore nactus ſit. 1142.
in Emtoreſcientia rei aliene impedit ufugapionem.
B 176. 2. 7.

znN. Fmioti, e rem emtam venaifort non fuiſſe cognove-

rtit, quomodo ſuccurratur ante evictionem? 190.4.
Errer circa accidens non vitiat matrimonum. 116. 2. 2.

Erroris in ocidendo commißi quis ſit eſfectus? 192. 1.6.

Exceptio non numeratæ pecuniæ an post biennium op-
boni poßit, cum onere probandi? 16.11. & ſeqq;,

Eyxceptio rei judicatæ an detur contra legatalios, ℳ₰

haæres in hæreditate vindi canda victus A t? 207.

Jj. & ſeqq.
Exveptionen juſtam habere non ſuſicit, niſi æquitati
naturali conſentanea ſit. 66.7.

Exceptiones omnes e berpetuas quomodo intelli-

1N DE X.

gendum? 169. 12
FExceptiones non modò diverſas ſed & contrarias an

liceat proponere? 43. .
qui Excipit ſe ſolviſſe, n non ideò fatetur jure debitum
Juige. AaA. 3
Ecxheredato cur tutor rein detur? 73. 1.2.
Exhibere rem etiam invitus cogitur. 16. 6.
de Evictione rei agere non poteſt emtor, quam poßi-
gens retinere bornit⸗ e i petere non poßit. 203. 2.

Factum alicaljas mahere, & rat hn i habere diffe-

runt. 29. 11.
F actum unum & idem facient: partim onerare,par-
tim ſublevare poteſt. 7.13.

Feudum domini conſenſu oppignoratum, & poſtea ad
eum vererfitn, an cum onere revertatur? 91.7.

& ſeqq.

Fidejaſſer eæ mora ſud tenetur, etiam ſolutà obliga-
tione in petſona principa! lis. 173.2.7.
Fide juſſor obligalioni conditionali vel in diem acce-
gens ſus eadem Aualit tate accedere intelligitur.
14 0.
ridejuſſorem qui dare promiſit an pignu dando li-
beretur 25. 6.
Fide uſſoribus quid sraſtent, qui in id, quod fa-
cere poſſunt, condemnantut. 6. 2.
Filia, quæ renungçiavit bæreditati paternæ; nihilo-⸗
minus admittitur ad bhaæreditatem ſratris, qui

part heres ſuast. 91 10.
Filius-

—
ſlufteni⸗
litſici⸗
etumn in
Plocnu
munti,e
putfi

Wule,n

ficle pen

ufen

lcfe

uli

nhetek

fmninar.

fſ⸗
rerin
iiſtij.
inn
att
Prai
hain

ur
ſien
eice
Ur
lufi
4

6
4

nelg⸗

.

I1 N D E Xx.

Filiusfamiliàs ex pluribus caußis debitor, ſi paterſami-

lias factus ſolvat, cogi non poteſt, in cauſſam mutui ſo- HDM
lutum imputare. 186. 3.
Filiusfamilias hæres inſtitutus & poſt mortem teſtatoris
emancipatus; adeundo Lareditat em ſibi acquirit z non

pat? i. 1j. 3.
riſcus ob publicas yenftationes non obitas rem miaoris
rectè vendit. K5mH) 6
Fiſcus rem communem in ſolidum, etiam invitis ſo. is⸗
alienare poteſt. . 15.
riſci debitor ſi pndato ſol reri; ſalutume ex cau ſed aufer-
ri poteſt. 20]. .
Fœ minarum quare alia conditio in jure, quàm maſe ulo-
rum? 2.7.
Fontem in ſuo pradio falere non litet, ſ fons vicini aver-
tatur. HF,.. .
Fontem ricini dolosè aut contia lenunciationein aper-
tens, de dolo actione tenetur. 155. 1. 3.

Fraudis appellatio quande q; damnum ſgniſicat. 147.5.

Frudtus conſumtos omnes lucratur bonæ fidei oſelor:

1536. 27
Fructus percepti ex re aliend, an ob ſupervenientem
ſcientiam reſtituendiꝰ? ibid. 5.
Furisſus in delictis umnimodò excuſatur. 7.5.

Fur adverſus furem incerti condicionem habet. 134. 1. 11.
Furis bæres quare condictione Jurtira: teneatur in ſoli-

dumęg 157. 2.174
Turti va res quando in Poicſ atef domini reverſa eſſe vi-
deatus? 15. 57

Gen

I N D E x.

Generalitas legis ex defeũu rationis ehringiur. g.2.4.
Genus in jure quid Kgnißicet: So. „

Gratiſtcarioniin pari caußia loen eſt. 5F). J. & 125.6.

Hares efanluu uatenu: habeantuj proun perſa⸗
na? 29. 17.
HVeres ex re certâà inſtitutus unverſalit bares hit. 7.5.
Hares integra legata quibusdam per/olvens, reliquis quo-
que Falcidiam detrahere non deber. 37.7.
Hæres pretio accepto hærelitatem reufians legatariis

fideicommiſſariis obligatus manet, non etiam ere.

ditoribus. 6. 2.
Haæ res qui in legatis ſolvendis moram fccit, lei interitu te⸗
netur omnimoddd. 131. 12.
Hæres rem ſuam, à defuncto legatam, non tenetur praæci-
sè præſtare, ſed ejus æſtimationem. 290. 6f.
Hæres teneturde culpà defuntti. 157. 2. 1. & ſeqq.
Hæres an paciſci poßit, ne Falcidiam detrahat? 27. 3.
Hæ res an rem ſam4 4 deſirndho alienatam vel pignoratam

tepetere poßit? & quatenus factum defuncti ratum
habere rogatur: 22.7. & ſeqꝗ.
Hares hæredis ſecundum verbiproprietatem heredis ap-
peſlatione continetur. 715. 2. §.
Haæres haæredis, qui ignoravit hereditatem Kbi delatam
eſſe, in integrum reſtitui poteſt. 59.3.
Haæredis ſæpè melior conditio quam defuncti. 59. 2.
Hæredi futuro paciſci licet. 7. 4. J5.
Hæreditas nondum delata repudiari nequit. 3. 2.

Haæra-

—

crelteti

AHertiit

Pgreciti

wunrf,
onitis
nre

lnhtete

ite⸗

lltate
eſt

Uymidlin
)

lunntetin

lporhn
Mnt
mrvt

N
iher
a
ie
lppt i
oln
i
lpu

Mareditatis aditio quid oyeretur? 2.17.
inu ad Haæreditatis aditionem requiritur certa ſiientia. 76. 2.
=WMU & ſeqꝗq.
VLtu Hereditatis poſſeſſor pretia tantùm rerum à ſe diſtra-
darum reſtituere tenetur, nen etiam uſuras. 117. 7.
Hareditatis poſſeſor indebitum a ſe exactum pelitori
non reſtituit. Z 128. 4.
i Haæreditatem amittit, qui necem defuncti ultus non ett,
dg etſi cæteri cohæredes id fecerint. 7145⁵. 7.
Hireditatem qui ex propriâ perſonâ capere non poteſt,
uo potest ex perſon Palterius, cut ſucceßit. 194. 2.
mim Homicidii pœna an teneatur, qui in perſona occisà erra-
veir? õä
i Honores invitis conferuntur. 69. 11.
um Ilgnorantia juſta excuſat. 1. 2.
Ignorantia & error juramento probari poteſt. 533. 6.
AII Ignorantia juſta, ob quam quis hæreditatem fibi delatam
on adiit, reſtitutionem meretur. 14. 12. & 9. 3.
Pns ob Ignorantiam juſtam adverſus uſucapionem majori
Oqon quoque reſtitutio danda ett. 147. J.
le Imperium merum & mixtum.
“ Impoßibilis promißio obligat, quando dolo vel culpò pro-
11 miſſoris facta eſt impoßibilis. HHH. 7
pro Impoßibili habetur, quod cum vita periculs conjun-
dum ef. ibig. z. & 195. 7.
lImpuberes doli capaces eæ delictis obligantur, f ve in om-
mnmnittendo, ſiye in omittendo conſiſtant. IIl.I. & ſeqq.-
4 . 60 2.72⸗
eX

—– 1 H W . VW

X

1 N D E X

=
ex Incertis oppeßtis, quod benignius eſt, rand gebet.
20. 1. & 169. 1. 5.
indebitum exallum ab heredittis ꝛahe re petitori non
debetur. 22⁵. 4
Indebitum ſcienter promittens donare videtur. 53. 3.

indebito ſoluto an reus probare debeat conſuliò id fa-
dum eſſe, an altor per errorem? üiig.·J.

Inſtitores an ex contractu ſuo teneantur? i51. 2.

Inſtrumentorum authoritas non excludit probationem
contrarii. 929 2. 1. O ⁶½.

Interitus rei non ſpectat d. eum, 46 bona fide ad judi-
ahtent

cium prorocat. 65. 2.
de Interitu rei naturali an teneatur, qut dolo poßidere
deftit? . 131. 5. & ſeqq⸗
Interpellatio ſeryi, de cujus mandato non conſtat, in mo-
a non conſtituit. 180./16.
Inveta & ilata non altenius debiti, ſed penfionis nomine
tantuùm obligata ſuint. “JM 158. 2.

fInyvitus res ſuas diſtrahete quandoque cogitur. 11. .
Inviti & prohibentis negotia gerens ſumtus non recupe-
rat, ne quien per retentionem vel compenſationem.

69.7. & ſeq.
ob lram pœna mitigatur etiam in grayioribus deli⸗=
is. 7. 7.
Irata ſententig extcutis difetenda, ibid. 8.
tudex ſententiam 4 ſe eßniuye latam einendareè non
poteſt. 972. 12.
ludici data yecuni⸗ n ſententiũ ferendi non repetitur.
V4. 2.

bro-

ah

nun eitu

luranentt

G

ue.
lurament
luſament
eßk,

ani
,. 4 46/1 1

Ueent⸗

Mneten
eſzpn
W
ll ler

ſei
ſdi

1

i

letet

leri
6

.
— 2

fnnline

1N.,FKl

1.
Snon

—
—
—
S=

.

Iarament, relatio à nlio facta barti hil, nocet. 137.

Iuramento an probari polur intereſſe H 24. 4.

Prom ſe non præſtatur. ibid. 8.

Iuramentum nec ſſarium quid ſ 77 0. 7.
Iuramentum neceſſarium, quod defuncto defertétur

in defectum probationis; hares non tenetur bra-
Kare 42422 2.
Hutamentuimn irati non eſt obligatorium. 24.2.
Iuramentum an post biennium reus actori deſerre
poßik; ob non numeratum pecxuniam! 165. 30. &

ſeqq.

Iuramentum à pertibg: delaium retractari néquit,

ſecçus à ;udi eNe. 170. 14. & ſeqq.
12.

Iutans rem non eſſe betitori; 2miſd poſſe ione actio-
nem non habet. Uuu6. 1.4.
Iurata & ſi⸗ implex promißio juomodo differat?z 1. 9.

quod Iuré communi non poſſumus, etſi poßimus Jure

ecialt, id non poſſe dicimur. 656. 2.
aistictis ſim plex S. imperium mixtum differunt.
30. 5.
lur madun quid irr = Soo. 2.

9

egar⸗ eadem re duobus: diperſ tempore non fact
prioru mentione; uterque de legato participat.
185.6.
Legatam rem alii vendens, e4 ante moram extinét4;
adptetium teddendum legatario tenetut. 266. 9.
K Lega-

7

IN D EX.

en een .
„ ——————

—

nihi lominus pindicare poßit? VVyz. 1. 3.
Legatarius repudiando legatum reſtitutioni obnoxi-
um fideicommiſſario non præjudicat. 8.·5.
Legatarii an exceptione repelli poßint, ſi hares in

vindicanda hæreditate ſuccubuerit! 207.5 &ed.
Legati jus revocandi domum babent, niſi altionis

dieés interim ſit exitura. 140.1. & ſeqq.
Legatum hoc modo datum, ſi Sejus hæres erit, condi-
tionem non inferr. ð 24. 4.
Legatum ſive purè ſiyve in diem re
tranſmittitur. 11. 2.
Legatum à ſtipulatione conditionali quomodo &
quare diferatẽ ibigd. 4.

Legatum ex teſtamento acceptans, quod impugnare

poterat, etſi minor ſit, i comprobaſſe videtur: net
ad querelam admittitur. 71. 1.

Legatum non debet pendere ab alterius merà volun-

tate. 1195. 6. 8 ſeq J.

ſecus ſi in arbitrium alicujus vel factum ci latun
gGr.

ibid. 8. & ſe .
Legatum ſi ante petitionem legatarii perierit ne fa-
cto hæredis, legatarii damnum est. 55. 2.
Legatum Sempronio velictam, cum duo ſint e uſdem
