in d. I. 5. F. de hæred. inſf. H
Denique fallitur Accurſius in lI. Pom-
ponius 6. ſ. de pact. dot. dum putat eam pa-
ctionem, ne dos ſit periculo mariti Dad cul-
pam, non ad caſum pertinere, quia jam an-
te
I. contractus 23.b. 1. & ideò tacit remitti poſ-
ſe culpam, quæ cxpreſse non poſſet. . 1.
17 pomponius. Quod ſecùs eſt. Tenetur eti⸗
am in eâ ſpecie maritus de fort
tanquam in re ſuâ, ſicut generaliter tene-
tur, ſi æ ſtimata dos fuerit. l. io. f. de jur. got.
tanquam emtione dominus factus l. 16. ibi⸗
eæ emto. d. I. o. in fin. ibi, eſtimationem omnt-
modo praſtabit. f. de jur. det. ad quem meritò

omne periculum pertinet, per not. 4 l.23.
ſupra h. t. Et diverſo ſi periculum id eſt,
caſus

4

de caſu non teneatur, per ſupra dicta in

caſu fof᷑tuito,

alussd mulie
Ninati, marit
leqvibis
Eet, eoe
Mtenidere

llchin

litlege
ledarn Per
Ahereden

ulleine

—,——

SS=

Uleteent

n
OUemtonen

ufſhn
piſe

UUmingni

nlherlo

Uulmeöcumn

Enlt pokten
dKril
Rohſkalt
nrking
1 uilkte
ll ng

Dpbum DrRECzuIIS IuRIS. 453
e dhi caſus ad mulieré pertineret, ut in dote inæ-
m. ſtimatà, maritus id in ſe recipere poteſt .l.
AHiIs, S. Ex quibus apparet, nihil de tacito in eâ
141 4 ‚ 7 S . ——DW .
ken lege agi adeoꝗq ue a præſentem regulam
rrum non pertinere.

7 —
Een e y 4
mee 4
* NNE
IMLR 1 . . 6
6

Nterem Mogeſtinus libro 8. Regularum.

Privilegia quædam cauſſæ ſunt,
KH& Qquædam perſonæ: & ideòô quædam

cauſſæ ſunt: quæ verò perſonæ ſunt,
“ ad hæredem non tranſeunt.
ieuonni C Vm actus agentium ultrà eorum in- 1
ete tentionem non operehtur, l. non o-
Ne“ mnis ff. i cert. pet. palàm eſt, perſonalia be-
Durs, neficia, privilegia, immunitates cum perſo-
SuI nis extingui. Cæterùm quæritur: utrum 2²
AW in dubio perſonale, an reale privilegium ſit
Eei præſumendum? Et verba quidem in hâc
mni re multa poſſunt; talis enim præſumitur
ℳ contractus, qualem verborum demonſtrat
Pproprietas l. intereſt 2l. C. de ſolut. ibi, juan-
wminn⸗ “V leſtio probat. & tenor diſpoſitionis oſtẽ-
tract. num. „7:: In dubio tamen perſonale
Hh à4 vige-

= —

1
e
Ney
1
’2
Ne R

.

4

5

474 PAFLECTIONESAD TITILUIM

—

—

videri receptius eſt. Dec. in l. 6S. num 3. F. h. t.
Adde ſupra not. ibid. num. 12. & ſeqꝗ.
ADHXREDESTRANSMIT-
TuNT uR.) Imò quæd transmittütur eri-
am perſonalia, non tamen vi conceſſionis,
ſed diſpoſitione: ut officialium ſacri pala-
dii, ut à perſonalibus muneribus immunes
ſint I.I. C. de trivil. eor. qui in ſac. pal. Ter-
tium eſt denique genus privilegii, quod nec
perſonale nec hæreditarium eſt; ſed officio
cohæret: ſicut officia pleraque à ſordidis
muneribus ſunt libera, idque perpetuo,
uemadmodum ipſa officia ſunt perpetua:

etſi hoc hæredibus officialium regulariter

non proſit. l. ſordidorum 13. C. de excuſ. mun.

lib. 10. .

Lex 197.

Modeſtinus libro ſingulari de ritu nuptiarum.

Zemper in conjunctionibus

non ſolùm quid liceat, conſideran-
dum eſt: ſed & quid honeſtum ſit.

Vide ſupra in l. non omne 14–, h. t.
Lex 19⁵°.
lavolenus libro 13. e Caßio⸗
Nreque in
in cæteris cauſſis pupillo

interdicto, neque

nocere
O

DI

Pohonrercoln
coett,irem

A i
Alreriän

Lewtll.
minleihtio
Imablele
n.1 Ulr
Mumludtt
nlit, ne gt
tiorfat hel

iſteolnor
bmer inntei

UUIllaſti

Gunocet-
lllintet f.
Ui quan
nde n

cſunn

Nrioh

D DE REGCuLIS IuIRIS 4 5 5
ene . oportet dolum tutoris: ſive ſolven-

do eſt, ſive non eſt.

SS gi hic de interdicto de tabulis exhibẽ?.
icnets A dis, veriſimile eſt, de quo idem Iavo-)
n lenus agit l. vel. 4. pel. . f-. de tab. ehib. qua-
enn rum inſcriptiones transpoſitas eſſe, proba-
bilem ex hâc lege conjecturam capit Faber

18t Nleg
N.

„ic num. J. IIlud addendum: teneri tamen 2
umehii pupillum hactenus, ſi quid ipſi dolus tutoris
engri profuit, ne quid cum alieno damno locu-
e. pletior fiat. 1. Ialianus S. ſed cum in facto.F. dd
lun o Adt. emt.
lim ie Ndug IN CTSRISCAUSSIS.)
Mμμ4 Et ideo ſi tutor rem pupillo debitam vio-
lenter invaſerit, hoc pupillo non nocet,
j quWuin ſalva ſit ei actio; etſi alias propter vio-
lentam occupationem Pprivetur aliquis jure
ſuol. extat. F. quod met. cauſ. l. meminerint. C.
Nide unde vi. quam ita accipio, ſive ſolvendo ſit

VnuuwN

— 2
S

u tutor, ſive non, nec enim lex diſtinguit I. L
utt .. J. C. ſi tut. rel curat. interren.
layoelenus libro 6. Epiſtolarum.
ℳ Non poteſt dolo carere, qui im- =
n, bPerio Magiſtratus non paruit.
lon hlBh;h 3 Sci-

Aé PaIECTIONES AD TITUuIUIM.

N Hy⸗
— ᷑N —

S Cilicet ſi petuit parere. Dolo enim
OQĩ ) caret, nec contumacis pœnam patitur,
quem valetudo aut majoris cauſſæ occupa-
2 tio defendit. I. contumacia, f-. de rejud. Nam

nerc fieri poſſe videtur quod cum periculo
fieret l. item quæritur iz. S. exercitum.l. habitato⸗

res 27. in fin. f. locat. cui ſe nemotenetur ex-
3 Ponere c. negociatorem S. diſtind. Ac diffi-
* ultatis aut incommoditatis magnæ, nô mi-
nor habeturratio, quàm im poſſibilitatis 4.

I. habitatores in pr. l. 2. F. quis judicio in pr.

verſ. nam neque. f- ſi quis caat. Facit. l. facta 63.
§. ſi ſub conditione. ff. ad Trebell.
. 4 Cxterùm hæc regula, ut omnes omni-
um diſciplinarum per ſe eſt accipienda.
Quod enim Magiſtratus non ur Magiſtra-
tus juſſerit, ei impunè non paretur; l. in.
f.. de jurisd. om. iud. ejusque ſententia etiam
Citra appellationem nulla eſt. t. t. f. qus ſent.
ſfine appell. Etſi cum dubium eſt, an ejus ſit
jurisdictio, quamvis non parere, tamen
comparere apud eum citatus debeat. l. ſi quis
ex aliena. 1. f. de iudic. Dubium inquam,
non utique reſpectu citati, ſed velipſius ma-

giſtratus arg. d. l. ibi, prætoris esſt enim eſtimare.

„vel etiam vulgi. Nunquam enim injuſto

Ppræ cepto parendum eſt, quod ſcias inju-

ſtum, & cum peccato conjunctum Can. lu-

4

pl!

——

ſanrg Au

WunlC

cllen

Con

ligu,
(Mmni

Nune
Ncgoti

icani
cdbſtelt
unlien

l (r
lif. cher.

um

mnerſen

MIINKre

uI tet.
(inthee
ient
N
reifere
no
lſetz

fe

D nn . DEREGMLISIIRIS. 47
le. Ddnn lianus 942. cum trib. praces. & multis 44. c. in-
= iuſtum 57. Cauſ. 11e 4. 3.

mimka laxyolenus libro 7. Epiſtolarum.
verEITM .

eeon Quotiens nihil ſine captione

inveſtigari poteſt: eligendum eſt.
e quod minimum habeat iniquitatis.

innelir

niiu i Ihil vetat Iuris regulas æquiſſ mas ex -
dur , N negotiorum varietate tamen utrique
4prarti captioſas fieri. Mandato renunciari
onn poteſt, ſi redundet in eum captio, qui man-
d r datum ſuſcepit, l. ſi mandavero 22. §S. fin. .
nuh wand. Captio, id eſt damnum l. 7. fj. quem-
ner, ad. teſt. aper. I. 14. S. aliquando .quod met. cauſ.
ſenm Rursum ſi mandatori non ſit iaregrum, .
rem per ſe vel alium commodè exp licandi,
α renunciare non licet d. S. fin. Cùm igitur 2
NeE nihil vetet, & executionem mandati man-
Nher, datario, ejusdemque renunciationem man-
giune“ datori captioſam eſſe, definiri nequit, cui
leiin potius ſit ſuccurrendum, adeoque cuiuſque
ninß; rei perpenſis circum ſtantiis id ſequendum,
eini? . quod minimum habeat iniquitatis. Facit. I. in
cauſa 13. §. fin. f. de minor. I. non amplius 26. 5.
Nua ljs F. de leg. I. l. prator 13. §. ult. f. de vacat. mun.
Hh 4 1.1.

1

47S PRTFCTIONES 4D rrruruus

———

1.1. 5. toties. 5. Wuare &,. ſed & ſi 7 de ventris 15
boeſ. mit.

Lex 20:.

lavolenus libro 0. Eyiſtolarum.

proficiſcuntur, ita ſtatum eventus

tio ceperint.

G Tatum capere, pro effectum ſortiri.

ſubſiſtere dixit Iabolenus in l. à Titio. F.

alt. F. de V. O. Adeoque ſenſus eſt, ea quæ
teſtamento relicta ſunt, ita demum deberi,
ſi ab initio quoque rect& & uriliter ſecun-
2 dum regulas Iuris civilis fuerint relicta. Et
ideò ſi cui à patre ſuo hærede inſtituto, in
cujus eſt poteſtate, legatum relictum fit,
M cum hoc initio deberi memini poſſit, nec

poſtea ſtatum capiet,ſi ante aditam hæredi-

tatem emancipat', aliové quo modo ſuiju-
ris filius effectus fuerit S. an ſerv. 32. Iuſtit. de
legat. De alis dictum eſt ad l. quod
ab initio 19. ſi ipra. h. t.

Omnia, quæ ex teſtamento

capiunt, ſi initium quoque ſine vi-

DE

estei

lcnme

Omnn

piilola
lobre

fibtegt

ſrocatas
in, N u

Lex

lin re, i

lrezl 2

liſne

Qdud thet

egenhgnd

ſi Gentiarum
MuIun,
Mnionun
Accur

Mleram
9
ham

mumr
Wen
Proſc

lonete

1

mun

—

ifln.

er telne

voqele

nustae

. “
et 4
enluselied

e
decmun

–

Annessen

—
Gfn.

DE REGuLIS IuRIS. 452
Lex 20A2%
Iavolenus libro 11. Epiſtolarum.
Omnis definitio in jure civili

periculoſa eſt: parum eſt enim, ur
non ſubverti poſſit.

Vris regulas veteribus definitiones fuiſ-
J ſe vocatas, arg. eſt liber Scæ volæ αα

Sg““, ex quo deſumta l. 73. f. h. t. l. 64. f-. de

acquir. rer. dom. I. §. f. de aqua quotid. & aſtiv.
Et regula Catoniana alibi definitio vocatur
I. 1. F. de reg. Caton. Quod adverſus eos notã-
um eſt, qui juris ullã eſſe poſſe ſcientiam
negant, quòd deſi nitiones reſpuat, primum
ſcientiarum principium; ſed eſſe duntaxat

variarum, earumque ſæpè contrariarum

opinionum coacervationem. Rectè igi-
tur Accurſius hic, definitionem eſſe pluri-
um reraum breviter ac ſummatim ſub regu-

.

là factam traditionem. Plurium, non o-

tet eſſe menſuram. Cæterum qui regulam
pro ſe habet, fundatam habet intẽtionem,
donec contrarium probetur Bart. in l. 2. n. 1.
JF. ſi quis in ius voc. Decius in l. 1. ſupra.
b. t. & multi alii.

Hy Lex

mnium: nam indefinitæ rei, infinitam opor-

S

4

460 PRAECTTONESAPTTTuruN b

6s Nn
Lex 207. lbetotis
Pomponius libro ad Quintum Mucium. nſer gi.
heklere,
Quod quis ex culpà ſuà da- e
mnum ſentit, non intelligitur da- funtiif⸗
mnum ſentire. .Aelumn
Eernledee
P Vjus effectus inco conſiſlit, utſ qui ta u
1 aliſecundumuris ordinem præſtare knmmin
coacti fuerint ob alteriùs culpam, ejus in eneo)
ſolidum repetitionem habeant, perl. 44. 5. ac.
quod ex facto ff. famil. erciſc. & ſupra dicta inl.
2 192. h. t. Illud hinc quoque deſcendit, quod
emtor de evictione rei agere non poteſt, Punne
quam poſſidens retinere quidem potuitt:
petere non item: l. ſi rem 29. S. 1. f-. de eritc. (il
id quod multis modis contingere poteſt, Uodis d
„Puta:i ſi amiſsàâper negligentiam poſſeſſione, ken lnt
res ab alio vendita, itaque uſiicapta elt. llitio
. Ndquo
Lex 20 . (utein
. romyponius libro 25. a4 Quintum Mucium. en
W
Minus eſt actionem habere,
qum rem.

1 4 Inus eſt actionem habere, quam rem nod⸗

ipſam, ſi commoda poſſeſſionis ſpe-

cio

oln Pprarcurfs IungIs. 48

ctes. Nam & exercitio judicii nonnullas
. hau˖abet moras I. etiam f. ut legat. nom. I. ait Præ-
nISE tor. ff. ex quib. cauſ. maior. & onus probandi
non eſt leve l. 4. 2. C. de probat. nec aſper-
i nandum poſſeſſionis commodum lis qui de-
aloe ſtinayit 24. ff. de rei vend. I. 1. S. inter f. ubi poſ-
fid. Ac ſumtus denique in petendo, ipſius- 2
QAꝗAue adeò executionis eventus ſolet eſſe du-
dt pius; 1. quod debetur 5l. f. de pecul. cùm in ob-
nen ſcuris utrinque juribus, contra poſſeſſorem
ι judicare oporteat S. commodum. Inſtit. de in-
en e Lergict. H WK

eſcenche . * — B
e not Pomponius libro gg. ad quintam Mucium.

. 1 e
uldec o
4

⸗, NK.
.
,NlN
7* 1

Plerunque fit, ut etiam ea, quæ
A nobis abire poſſint, perinde in eo
ſtaru ſint, atque ſi non eſſent ejus
„Conditionis, ut abire poſſent. Et
ideèòô quod fiſco obligamus, & vin-
dicare interdùm, & alienare, & ſer-

uα. vitutem in prædio imponere poſſu-
H Oceò pertinet, ut intelligatur, quòd 1
4 carum rerum nomine „ quæ quoque
gen⸗ modo à nobis abire poſſunt, nihilominus a-
ſo Gtiones & intentare poſſimus, & ſuſcipe-
re

—

462 PRMLNCTIONES A D T I ruI UM 1
2 re cogamur. Quâ ratione hæres rem ſub unmdanmn
conditione legatam nihilominus interim potett
vindicat ablatam ſibi, quòd eam, exiſtente Melhe
conditione, alteri præ ſtaturus eſt. I. non ided. Mnntton
3 F. de rei vind. Et emtor prædiorum, etiam nmuſil
quorum dominus factus non eſt, nomine, Mincdbte
tributa nihilominus tenetur ſolvere. Nec Winn
minus dominus fit emti prædii, quòd id a. mupfle
ctione ſervianàâ à creditore auferri ſibi po- aßenr
teſt, I. A debitor C. de diſtr. pign. adeoque ad Ml9.
verſus omnes alios rei vindicatione rectè u. ℳ. (ꝛ
4 tetur. Denique privati debitor, idemque (lkrten
fiſci, rectè privato ſolvit, etſi, quod ſolutum enuh⸗
eſt, quandoque huic ex cauſsâ auferatur; Pelngrelit
quod notandum eſt: l. . C. de privil. fiſc. non letlit

jure hypothecæ, ut gl. velle videtur, ſed ju- lufueni
re extraordinario: ideoque ad alios ſub ge- inliten
nerali omnium bonorum hypothecâ cre-. Amci
ditores nihil videtur pertinere. ando
Lex zos. “
Pomponius libro 9. ex variis lectienibut. ſbtiebo
Jure naturæ æquum eſt, ne- nio⸗
minem cum alterius detrimento lin
& injurià fieri locupletiorem. Linft
E Tſi qui in alieno ſolo ædificium ponit, etn,
ejus faciat ſtructuram, cujus & ſolum uülnſi
eſt: S. ex diverſo. Inſtit. de rer. diyiſ. tamen ne len⸗

18

drI DE REGIuIIS Iunf 8. 463
umI is cum damno ædificatoris locupletior fiat,

onimm non poterit eum, niſi impenſas ſolvat, ex-
lem in pellere d. §. ex diverſo. Inde quæritur: an
muelld eadem ratione impenſas repetere poſſit, ſi
zlumde dominus ſoli in poſſeſſione ſit? quod o-
neiun mnimodò negandum videtur, d. S. ex direr-
glen . Jo⸗ ibi, i n poſſeßione conſtituto ædificatore.. Ki in
zii ih area 33. ff. de condid. indeb. ne quidem ſi bonà

1
A

uln fide ædificatum fuerit d. I. 33. ibi, cum exiſti-
Aengti maret! d. S§. ex diverſo. ibi: utique bo-
aicnete na ſidei. Cæterum iſthæc omnia cum hujus 32
n“ regulæ temperamento ſunt accipienda, ut
he quatenus locupletior eſt ſolidominus, im-
Has penſas reſtituat, ſolidas nimirum ſi & ipſe
mile fuiſſet ædificaturus aut ſtatim diſtracturus.
l.in fundo 3. in pr. f. de rei vind. Alioquin e-
IAiahe nim etſi reverà res melior facta ſit, tamen
üſillla melioratio aut non ita expediat, aut

notte e
ſon⸗ placeat domino, non videbitur eſſe locuple⸗
4 tior, ſicut nec melior l. fin. ff. de uſu & bab. l.
2. in fin. cum l. ſeq. ff. de uſufr. Vtcunque 4
ſit, ſive bonâ fide ſive malà fide ædificartum

fuerit, cogitur pati dominus tolli ædificium
H 1. Iulianus 37. aut tantum offerre, quantum
einen habiturus eſſet alter ablato ædificio d. l. 35.
en S. conſtituimus ff. de rei vind. Ex quibus ap- 5
paret verba lI. adeo. S. ex diverſo, f. de A. R. D.
in inſtitutis d. loco repetita ne diruto qui-
dem zdificio vindicationem competere

jnne

464 PRLECTIONES AD TI TuILUM

— ð

ſtrictum ius continere: A2 & Accurſius in d.

1. 23. ſubtile magis, quàm utile, adeoqueæ-

quitate moderandum, ſecundum I. poſthu-

mus 12. & I. filio praterito. cum aliis ibi allegatis.

F. de inuſt. rupt. cum & prædo utiles impen-

ſas imputet l. planè ff. de petit. hæred. non ſci-

licet, ſi res reverà, ſed ipfſi etiam hæredi ſit

melior.
6 Pariter cum jure improbatur de fu⸗

turis alimentis transactio, uſque adeò, ut

quod ob eam rem datum erit, non repeta-

tur, ut quod adverſus Senatusconſultum

factum ſit: arg. l. S. S. eam transactionem; iun-

do S. ſi quis de alimentis. verſ. ſand. ſ. de trans-

ad. tamen, quatenus locupletior eſt alimen-
tarius eâ ſolutione factus, repetitionem da-

ri conſtat d. verſ. ſan?. Locupletiorem por-

r8 factum eziſtimandum erit, ſi aut extent

nummi, aut utiliter in rem alimentarii verſi
ſint. Cur autem d. verſ. ſanb. non de mi-
7 nore tantùm, ſed de quolibet accipiam, mo-
net me primum generalitas ſermonis; tum
frequens alimentariorum conditio; & deni-

que voluntas teſtatoris religiose tutanda.
Solent enim plerumque non divitibus, ſed

egenis, qui ſe aliunde exhibere nõ poſſunt,
alimenta relinqui, quibus ne ſimul univer-
ſum legatum diſſipandi per luxuriam facul-
tas eſſet, diviſis penſionibus id pra ſtari e⸗
⸗

—

D

õ

ſeror voluit
ebrit hetes

aobscoget
nuprrcipite

Mepuino
ittllimentari
ſſaunlil.
mmlenunc

erlas eun

Munutis,e
(numon-

UInhujuse
nenqui
Auene
N Wan
cumguien
Ehllino
gurote
llet⸗
mn
lul

—

l
wfa⸗
nni
din
üitene

=

TIERX

—

1 in

n a 1 e
trdonuian er
uir kant
Dlerümenl

en

DE REGuIuLISIuRIS. 465

ſtator voluit: cui voluntati exactè parere
debuit hæres, ſibi imputaturus, ſi iegeno fa-

to bis cogatur præſtare, quod jam antè ni-

mis præcipitanter & profusè præſtiterat. II-

lud negari non poteſt, ſi alioquin locuples L

ſit alimentarius, repetitionem nihilominus

adverſus eum dandam I. eleganter 23. S§. item

F. F. de condic. indeb. Et ſummatim potio-
rem defuncti voluntatem, ut ne egeat ali-
mentarius, eſſe debere crediderim, quàm ut

damnum omnimodò hæredi ſarciatur. Rur-

ſum hujuse cauſſam ad ſarciendũ damnũ po-
tiorem, quàm alimentarii, bonis alienis citra

egeſtatem ſecurè fruituri. Denique ſum. J

méè notandum quod Africanus ſcripſit,

eum qui rem alii legatam vendidit, extinctàâ
re, nullà moràâ factàâ, nihilominus pretium

legatario feddere cogi, ne ex alterius re, &
cum alterius damno ſit locupletior.?. ſi cum “

En⸗ 23. f-. de reb. cred. cum quo concordat

l. Kin. ſ. de neg. geſt. l. ſi & rem 22. f. de petit.

bered.
Sed vehementer adverſatur l. vendi-
tor. f. de hæred. vel act. vend. ubi unius & ejus-

10

dem rei ſecundò venditor, ſi nec dum mors

factà res in naturâ eſſe deſinat, neutri emto-

ri tenetur, adeoque utrumque lucratur pre-

tium. Et etſi probabiliter dicatur, illum

nihil ex re lucrari, ſed ex negotiatione in-

du-

.

466 PR ALECTIONBS AD TITUIUM

—B

duſtriaꝗque ſuàâ, quæ ſibi, non aliis prodeſſe

debeat: tamen hoc ſubtilius magis, quàm

utilius aut æquius videtur. Nec dici po-
teſt venditores ſibi hoc damnum imputare
debere, cur non maturiùs rem perierint. arg.
i. praced. 2333. Hoc idem enim & in ſpecie
d. l. 23. ff de reb. cred. Africano obiici po-
tuiſſet. Vtut ſit, melius eſt tamen, vel ne-
gligentiæ, quàm malignitati patrocinari.

Lex csoz.
Mlpianus libro I. ad Legem luliam &
Papiam. 8D’Z
cipitur.

1VYTT ſententia rei judicatæ authorita-
A tem adipiſcatur, eam in judicio con-

tradictorio latam eſſe oportet, per l. 3. F.

de collus deteg. aur contumaciter abſente par-
te, ut pro præſente habeatur. Quo caſu
tamen, ut & regulariter, plerunque ad-
verſus eum tantûùm, qui abfuit, non item
adverſus alios, quos ea res tangere poteſt,

pro veritate habetur l. qui repudiantis §. ult.

ff. de inoff. teſt. Item ut ne contra leges aut

jus publicum l. 1. f. quæ ſentent. ſin appell. aut

res prius judicatas. l. 1. C. quando proyoc. r⸗

DE

ſvee aut l
Ultledenale,

Ro V

ienons
fnleruhun

lſpoleligze
imnelßete,

cre en
tinheredit
ſſ nit

e neent
1

Res judicata pro veritate ac-

raltterres
nRntt
il.ſoree
Nhuſirlifa

ejücien

MuUun
itrndun

Ktitcond

) a.
ünllizye
ftaltong
elnent

X

4 l cohat

umüm

tnti

9

drmnn pPpDr REGIILIS IIRIs. 447

wniipt esſt nec. aut largitio nibus corrupto judice la-
un ta ſit. 1. venales 7. eod. t.
u. Ni- Pro VERITATE ACCIPI ruk)
mmne Vt ingenuus videatur, ingenuique jure &“
3ren ein privilegiis fruatur, etſi libertum eſſe doce.
neinlie ri poſſet I. ingenuum. unde hæc regula de-
n ſumta eſt ſ. de ſtat. hom. Itemꝗ, ut legatarii .
Nunn rei judicatæ exceptione repellantur, ſi hæ.
iminmm res in hæreditate vindicandà ſuccubuerit
1.3. perſ. atquin f. de pignor. Quod tamen S
. diſerte negatur in hſi ſervus plurium F0. S. 1.f.
I Adeleg. 1. Idque méritò, ut videtur; cum
sus eneraliter res inter alios acta, aliis nocere
non debeat. t. t. C. inter alios acta & C. quib.
Nfertn ves iud. nonnoceat. Et in pecie de legatari
loquiturlr ſj.de extept. reiiud. ſi pſe ſuccum-
bat, præjudicium libertati non fieri. Facir l.
cur Ein 29. §. Quintus. f-. de ſtatulib. S æterum di. „
dinſne ſtinguendum videtur, ex quà cauſs pro-
otenn. ceſſerit condemnatio, utrum éx negligen-
e tia malitiavé partis, an inj uria judicis. Prio:

I W 4

Uu re caſu, conſtat letatariis obeſſe non opor-
en Ldere ſententiam, adverſi us hæred em latam,
t cuüm non tàm victus videatur, eò quod al⸗
Uere el ter probaſſet aliquid quàm quod ipſe ni-
iig, hil conatus ſit probare, ſed adver ſarium
„ tantùm luſerit. Poſteriore caſu noceri 3
legatariis voluit Papinianus in d. 1.5 & ideò

„ Rnegationem in d.i zo, expungendam cen-
⸗ ⸗ 1Ii ſuit

Aé8 PRLECTIONES AP TITuLIH

——,

ſuit Cujacius l. 2. obſ. 7. cum jus legatario-

rum adeò ab hærede pendeat, ut ne qui-

dem poſſit ſine hærede conſiſtere. Idquod
in creditore dici non poteſt, cujus jus non
in perſonà hæredis, ſed in re obligatà con-
9 ſiſtit. Vultque Papin. dicere, fieri poſſe,
ut rectè ſit pignus conſtitutum in re hæ-
reditariâ, etſi lis pro tuendâà hæreditate non
ſit benè inſtituta: ſed fieri non poſſe, ut
legatum nihilominus debeatur rectè, niſi
& lis bené ſit inſtituta. Denique non hoc
vult Papinianus, per victoriam creditoris
redire hæreditatem ad ſeriptum hæredem;
ſed pignoris duntaxat
conſervari. De quo alio loco latius.

Lex

Paulas libro3. 4 legem luliam & Papiam.

.

Non poteſt videri deſuſſe ha-

AANe

bere, qui nunquam habuit.

G
nibus privilegia, præcipuè ex
maritandis ordinibus; p. in fragm.
& i. non ſuperſtites tantum, ed &
ſos: tamen qui mortui nati fuerant-,

—

Vm multa parentibus propter liberos

competerent ex diverſis conſtitutio-
L. Iulia de

cap. 14.
amiſ-
cum
non

D
d.-,—
Uon poſſint
Ceeruot, non
Arata, in
Irum dipone
Utur Muaunre

lhinlre⸗
Lervitt
nparamt
Mn h
„ 6l6.

ſui cauſſam ſalvam

0.

ul ſote

.
liittiee
tnioer
potelt
lupi

Aryos

none

DN

—
can juhn⸗

enlen,1 in

colber l
neh,
. 4

„ 6
„2 e

1
4 . G
„
4

leben 4
Dercen

inunr⸗
i ali

o locblu

ℳ.

liofk

DE REGmILISIIRIS. 465

non poſſint videri amiſt i1, qui nunquam
fuerant, non proderant. Quod hodiè ²⁸

ad ſtatuta, in favorem procreationis libe-
rorum diſponentia, utiliter accommoda-
bitur. Faciunt not, ad l. S3. ſupra. h. t.

Lex 209.
Pliena- libro g. ad legem luliam & Papiam.
Servitutem mortalitati ferè
comparamus.
P Lanam habet interpretationem ex l.
22. & l. 32. ſupra. h. t.
Lex 210.
licinnius Rufinus libro 2. Regularum.
Quæ ab initio fuit inutilis in-

ſtitutio, ex poſt facto convaleſcere
non poteſt.

Eplicata eſt in l. 29. & l. 20 pr. l.
Lex 211.
Paulus libro 5g. ad Ediitum.
Servus Reipublicæ cauſsâà abeſſæ
non poteſt.
Ratio Ereponitutin. 175. ſupra. h. t.

„ 1 N 7 F.

Ii 2 Pavi⸗

DAV
0

64

uae

lorrles

cem

Hum

5

In!
lone tot
rddenti
fufe
Jn N

Typie

DAVIDIS MAGIRI
IC. & Anteceſſoris in Aca-

cademiã Tubingenſi

De acquirenda el amittena

bpoſſe eéſſione Commen-
tatio.

Ex prælectionibus ipſius publicis in de:
cem capita diſtincta, & typis
commiſſa

Ab

HEINRICO FREDERO,
Dantiſcano.

8E N. de tranq. an. cap. 3.

In hc tàm inſan hominum ambi-
tione, tot calumniatoribus i in deterius re cta
torquentibus, parùm tuta ſimplicitas eſt:
& plus futurum ſemper eſt, quod obſtet,
quaàm quod ſuccedat.

8

T y B I N GC 4g
Typis PHITIHNERTI BRuNNII,;

N⸗

ANNO MDCXXVIII.

1 dolſen

Ahennchuna

2. Dri⸗
(ug

cahnr,

„. Wam
NnNhen,

6 Ptils

tr an

lntante
Gnron
Gueü
Ut ten
Nein,1

eltect

Prooœmium.

De utilitate ujius tra-

Kationu.
SuM MARIA.
1. Poſſeſſionis materia in uſu hkominum
Kequentiſſina.
Origo ejus ex Legib. 11. tabnlarum-

3. Quarum tertia bars circa poſſeſſionem
occupatur.
4. Quamvis poſſeſſ o dominii acquiſitio-
nem reihie „tamen & ſine co utilis eſt.
Vtilis dominii appellatio unde veniat?

Oſſeſſionum momenta ſi quis 1
ex cõmunis vitę ratio nibus x-
ſtimaverit, is protinùs expe-
Erietur, nullam juris privati
partem efle, cujus vel frequentior inter
mortales uſus, vel de quã majores inter eos-
dem contentiones exiſtant; vel denique ad
quam non reliquæ ejus partes brot ſe quæ-
que, velut ad ſcopum. colliment. Etenim
ut rem breviter ad ſuam referamus origi-
nem, 12. nimirum tabulas, in quas, Tacito
teſte, quæ uſqua egregia eſſent, fuerunt? ac-
Ii 4 ci: a,

472

—

cita, quæque ſolæ finis æqui juris eſſent;
quarum unum libellum Cicero omnium
Philoſophorum bibliothecas & auhorita-
tis pondere, & utilitatis ubertate ſuperare

COM MENTAT I G

im .M.—

ait, ſic ut eum pueri diſcerent, ceu carmen

neceſſarium &c. Cùm, inquamillæ 12. ta-

bulæ univerſi juris tripartitam diviſionem

facerent; ſacri nimirum, publici & privati:
duæ quidem priores partes, quas ſub unà

complectitur Vlpianus in l.1. . 1. f. del. & l.
de poſſeſſione nihil habent peculiare, ne-

que enim id expediebat. Tertia verò, ſive
perſonas, ſive res ſive actiones ſpectes, pro-
pè tota in poſſeſſione, vel quaſi, tradendàò
conſumitur. Perſonæ ſunt, quæ poſſident:

res. quæ poſſidentur: inter quæ duo, copu-

læ inſtar, intercedunt actiones, quæ rerum
poſſeſſionem perſonis vel adjungant, vel

auferendam tueantur ac retineant, ablatam

denique, ceu malè diſtractam à ſubjecto
prædicatum, ut cum Logicis loquamur,
reſtituant. Etſi veroò poſſeſſio non ſeſe,

ſed dominium ex eàâ acquirendum reſpiciat,

atque naturaliter à poſſeſſione dominium
. . 3 . 4 .
cœperit, ut in l. 1. h. t. traditur; adeoque ef-

X

—

fectum ſuàâ cauſsâ potiorem eſſe oporteat;

tamen maturius rem conſideranti ſecus eſſe

videtur. Namq; poſſeſſionẽ ſine dominio u-

tilé eſſe notiſſimũ eſt; dominiũ ſine Poſef

91

—

ſonenon ite

elntiokn

Cecomjun⸗

Prrun he
Wonve, au

Cünero r
bleneezerm
lneſel ide

Innr is ej
uiſiendeco
hentnone

Ccurarior or
llmdeni

loleſſio
Niira
.
„*Na
tento.
4 Res
5 Non
doll
Vem nan

r DE POSSESSIONE. 47 ¾

en ſione non item. Hincque utilis dominii
(icenixt appellatio fluxiſſe videtur, quod cumpoſſeſ. *½
AmH ſione conjunctum eſſet; quaſi ab eâdem ſe-
demin paratum foret inutile: &, ſi verum fateri
enn volumus, nullus eſt alius dominii uſus,
WI qum quòd vel adjunctum poſſeſſioni ſta-
mite bilem ac permanentem ejus præ ſtat utilita-
Nlim tem; vel ab eadem disjunctum, ſpem ta-
nemh menac ius ejus certo tempore modoque
K recipiendæ conſervet. Quæ cum ita ſe ha-
bezant non eſt obſcurum, cujus utilitatis ſit
cccuratior omnium, quæ ad poſſeſſionum
ionssſrign cauſſam pertinent, conſideratio.

6P I I S X, , A Xr E A &

R
ſonn n

De etymologia &s definitone

r

.
4Laf3I: .

, aenbe
nk Su MMARI A.
cdeH Poſſeſſionis vocabulum à ſeſſione dicitur.
2.i’.. Derivatio Pauli in I. I. h. t. magis alluſio vo-
eis eſt.
„ 2 ⸗ .
eN 3. Poſicſſio eſt rei corporalis ſuo nomine de-
Eur tentio. 4
9. 4. Res incorporalis poſſideri non poteſt.
. NNon poſſident, qui alieno nomine detinent.
ed, 6. Poſſeſſio non rectè deſinitur per detentio-
ine nem tantm.
M Ii 5 7. De-

474 COMMENTATIO

— WWWW—☛nl ᷣ2

7. Detentio poſſeſſioni opponitur.

8. Abuſivé poſſidere dicuntur, qui alieno ne-

mine poſſident.

10. Removetur objectio ex I. fin. ff.ht.

n. Reſpondetur adl. 44. h. t. & l.5. C. de liber.

cauſ. 3
12. Alia objectio diluitur.
3. Explicatur l. quæſtio IIs5. §. poſſeſſio. ſt.
dc V. S.
1. Prædia ipſa aliquando poſſefſiones ap-
pellantur. “JZVDM
13;. Detentio & poſſeſſio quomodo invicem
opponantur.

16. Pro poſſeſſoribus ii demum habendi ſunt,

qui poſieſſionis jure ac beneficio gaudent.

O ſſeſſionis appellationem à ſedendo
1 vel ſeſione fluxiſſe ſatis apparet, adje-
Gàâ voculâ, PO5, quam conſtat tantundem
valere in compoſitione dictionum „quàùm
potens; üti apparet ex ejus oppoſito, im-

pos, quaſi impotens, & poſſum, quaſi po-

tens ſum. &c. Itaque poſſidere viderur,
qui rei, qu de agitur, ita inſiſtit ſive inſidet,

.. * . △
ut non tantùm par cum aliis ius in eâre ha-

beat, ſed ius potius ac porentius; jure ſcili-
cet illum præ aliis tuente. Paulus à poß-
tione dici tradit in h. 1. pr. b. t., pedum ſcili⸗
cet, ut nonnulli Codices habent: & colligi
videtur ex Celſo in I. quod meo t8. 5. vendi-
torem, ibi, quam ſi vedem finibus intuliſem 4 t.
ee er e⸗

9. Poſſeſſio non rectè dehnitur ſus inſiſtendi

51

vener u

Nebustam
Niuluspo

mneet,

i⸗ ludere

eoneguim

Gentesctel.
foyrro
enh pol
In guum
lnolater
Cletinre

.
tnaioll

Aimdlten

ſf Gn
zwleitch
ntundin
ſeiſiftl
11. Vn
iſfnit
mige
lenove
nendn
Nd.
i
uate

1e

let,

— DE POSSESSION E. 477

ne Rectius tamen legi videtur ſedibus in d. I. i(.
ut Paulus poſſeſſionem ſedium poſitionem
nuncupet, uti ſoliti ſunt veteres in etymo-
logiis ludere, magis ad vocum ſimilitudi-
u nem, quàm veram earum originem refpi-
tientes. §. 1.I. de teſtam. Alciat. in l. tab ernaf.
Porrèò quid ſit, & quo pacto clarè de- 3
A⅜ 6uienda poſſeſſio? maxima eſt tàm vete-
rum quâm recentiorum varietas: in quà,
etſi nulla ferè eſt deſinitio, quæ non, ut fie-

thantut

enun l ri ſolet, in rebus obſcurioribus, probabiliter
o gefendi poſſit, expeditior tamen cæteris, &
ad intelligendum facilior illa videtur, quòd
en ſit rei corporalis ſuo nomine detentio. Rei cor-

doralis ideò, quia canſtat res incorporales, ſi-
cut tangi, ita poſſideri non poſſe l. 3. S. dare
ge uſufr.l. 4. §. ſi riam 27. f. de uſucap. I. 3. pr.
.. 4. Vndè quaſi poſſideri dicuntur. I. fin f.

lun,, de ſexvit. l. ſ quis 10. F. ſi ſerv. vind. Additur
len ſuo nomine. Conſtat enim eos, qui nomine
ine alieno, veluti locatoris, depoſitoris &c. de-
tinent, non poſſidere. I. acquiritur S. ult. F. de
Ginſ, 4. R. D. l. 6. f. de precar. Et hoc ipſum eſt,
A Wquod alias addi ſolet, eſſe detentionem cum
4, ſeih affectu ſive animo poſſidendi: Theopb. I. per
ben quas perſon. CGc. & I. de interd. Ant. Contias lib.
4 , 1. diſp. 6 9. quem illos non habere appa-
, rect. “

476 CeNMENTAT 10

—

=

——e..

6 Sunt tamen, qui
nem ſufſicienter definiri, per rei detentio-
nem; quoniam verbum getentionis in verà
& proprià ſui ſignatione non aliis competat,
quàm qui habent affectionem poſsidendi:

quod puto ſecus eſſe, cum Petro Rebuffo in

l. 199. f. de V. S. ubi ex l. 3. S. 1. F. de tab. exhib.
docet, illum dici detinere res, qui fortè de-

poſiti nomine de facto tantùm rem tenet;

ut ita nudum tãtùm factum demonſtret, ad
differétiam verbi poßidere, quod etiam jus re-
7 ſpiciat l. poſſeſßio 29. S. 1. h. t. Vnde poſſeſ-

ſioni opponitur detentio in l. i. S. 8. quod le-
gat. Idem probat in l. 46. eon. tit. de V. S per

I. oficium ff. de R. V. ibi, quia hi omnes non peſßi-
gent, vindicari non poſſe. Puto autem ab omni-

bus, qui tenent & habent reſtituendi fa-

cultatem, peti poſſe. & l. 2. C. de praſcr. 30.
annorum. ibi, peſeſſores non convenit appellari,
qui ita tenent & . Item in l. 1. S quod ſeryus
tenet, dominus videtur poßidere. f. de vi & viarm.
8 & l. nunquam 31. S. i ſervus ff. de uſucap. Et
licet nonnullis in locis, illis quoque poſſeſ-
ſionis adeptio tribuatur, ut in l. qued ſervus

24. h. t. & l. 12. C. eod. nihilo magis tamen di-

cendum eſt, illos poſſidere; quia longè ali-
ud eſt poſſidere, quàm alieno nomine poſ-
ſidere. d. l.18. h. t. ex quàâ efficitur, non alios
ſuo, & alios alieno nomine poſſidere, ita nt
utri-

putent, poſſeſſio-

511

em

ticte, oee

ſtushebenci
Cguicliene
1olcerg

Plhre, & ubi

I0l atio;

eguonnead
iehlegloni
mlller oſi
nlncempe
Utialpien
Exterd
nnem non
mellieti
nne r.
fonemctamne
uegKi
nisſuns
achled ut
ian erſiſt
nntoloe
ftenr
Unchinuer
dammnge
itnhen
kiortuun
lufenl
d eln
on doſi

.

—
en,
nlumimd
nonlüdr⸗
tinen vin
nDemlan
Angtue
relctüint
tmnuntent
umcennen

aloleieß⸗

1t. ue
4ℳ A
Hiemnn N
ateni

teltind

1

non poſſideqt neque juſtè neque injuſté: id

DEPOSSESSIONE. 477

utrique, quoad uris effectus, pro poſſeſſo-
ribus habendi ſint, aut haberi poſſint: ſed

eos, qui alieno nomine poſſidere dicuntur,
ne poſſidere quidem; tametſi contingat
abuſivè, & ubi nullum eſt periculum aut

nulla captio; poſſeſſionis appellationem
ipſis quoque accommodari, ut in I. communi

7. S. neque colonis j. communi div. ibi, quam vis
naturaliter poßideant. Nam hos ne natura-
liter quidem poſſidere, ſi juris effectus, uti
par eſt, inſpiciatur, mox oſtendetur.

Cæterùm cur cum Theophilo poſ- 9

ſeſſionem non ius inſiſtendi rei, uti Br. So-

cinus, Alciatus, Ripa hic probaverunt, & Co-

var. in c. poſeſſor. extr. de R. I. in 6, ſed deten-
tionem dicamus, illud in causà eſt, quòd vio-

lenta quoꝗ; & improba poſſeſſio, qualis eſt

prædonis, furis &c. poſſeſſio eſt nec tamen
jus eſt, ſed juri oppoſita. Quod ſi cui vi-
deatur, etſi jus non ſit reſpectu ejus, cui vi

ablatadolovéinterverſa eſt, eſſe tamen re-

ſpectu extraneorum: I. fin. h. t. is hoc tan-
tùm obtinuerit, quòd horum reſpectu præ-
do quoque intelligatur juſteé poſſidere,

ideoque in interdicto uti poſſidetis ſupe-
rior futurus ſit; I. un. C. uti poßid. l. 1. S. n. &
I.2. f. ed. non autem propterea obtinuerit,

quòd reſpectu ejus, cui abſtulit, omninò

10

47⁸ CoOMMEYNTATIO
quod falſum eſſe apparet ex interdictis &
remediis recuperandæ S&c. t. t. d. vi & vi

11 Arm. His nihil adverſantur l. peregre 44.

ibi, jus poſſeßionis ei qui condidit h.t. & l. non ided
.. ibi, inconcuſſum ius poſſeßionis C.e liberal. cauſ.
quæ loca de juſtà poſſeſſione agere eviden-
tius eſt, quàùm ut probationem deſideret.

12 Et etſi rectè inter incorporalia poſſeſſio

referatur, Cuiac. I. de reb. cory. & incorper.
non tamen propterea jus eſſe ſequitur.
Quibus ita poſitis, conſequens eſt, lavole-

num inl. guaſe⸗ n5. S. poſſeſßis f. de V. S. poſ-

ſeſſionis verbo longè aliud, quàm de quo
hic agimus, ſigni ficare; ſcilicet non jus, non
detentionem rei; ſed rem ac prædiũ ipſum,
cujus tamé proprietas ad nos nec pertinet,

nec pertinere poteſt. Quibus verbis tribu⸗
taria, pvincialia ſtipendiaria prædia intelle-

xit; quorũ à Romanis captorũ atq;ita popu-
li Romani factorũ ꝓprietas publica mane-
bat quidé; poſſeſſio verò vel militib. in præ-
mium aſſignabatur, quò Feudorum origi-
