4 Eademque ratione; qui re obligatus eſt, pu⸗

ta ex cauſsâ mutui, ſolis verbis liberari, velu-
ti per acceptilationem, non poteſt: ſed ut

contingat liberatio, ipſam quoqueobliga-

tionem, quæ re conſtat, in verbalem träs-

vormari placuit: S§. quo genere I. quib. mod. tol-
lit. oblig. quâ deficiente exceptio quidem lo-
cum habebit !. an inutilis f. de accegt. ſecd

obligatio nihilo magis extinguitur. Vn-
de, ſi per errorem poſtmodùm ſolutum fue-
rit, condictio adhuc competet l. qui exceptio-
nem 40. ff. de condict. indeb. Sed ſi judicio
conventus reus vel exceptionem non op-

poſuerit, vel judex eam non admiſerit, a-⸗-
deoque reum condemnaverit, etſi verum

ſit, ejus rationem habendam fuiſſe, perinde
tamen eſt, acſi omninò non competüſſet,
propter authoritatem rei judicatæ, quæ
. pro

woet
Uenun

denil
Mrite

lnoner
aime
ſam
nlckn
lchen 3
Kilke
daeſun
ulpteen
lient
haghen
u

teliee

–+

DH RHEGuIILIS Iun Is. 9 5

runn —
— pro veritate accipitur l. res judicata 207. bh. .
fmll ingenuum 25. F. de ſtat. hom. M
oleii H Quod autem autem circa poſſeſſio-
lung nem aliter, atque hâc regula dicitur, obſer-
vari traditur, in I. 6. S§. in amittend F. de acquir.
ntiin. poſ.hanc rationem habet, quòèòd amitti qui-
mit dem citra cujuſquã injuriam vel ſoloanimo
Gonler.

Ah poſſeſſio poteſt; acquiri verò ſolo animo,
n, k ſolové cotpore nequit, citra anterioris poſ-
oblignin ſe ſſoris injuriã, aut niſi duos in ſolidũ poſſi-
un dere poſſe cõcedatur, quod in jure eſt abſur-
Wo dum. Porrò quod in I. 6. f-.a. t. dicitur, quem 7„
uue admodum nulla poſſeſſio acquiri, niſi ani-
eldemniſt mo & corpore, poſſit; ita nullam amitti, niſi
dd in quà utrumque in contrarium actum eſt:
eie ſic oportet accipi, acſi dixiſſet, non ſufſice-
re, corporaliter deſitum eſſe poſſideri, niſi
G6 Seanimo deſinatur. Igitur in l. 3. poſſidet 8
nlenn corpore, & repudiat animo: unde meritòͤ
1 ehr amiſiſſe videtur. Voluntas enim in poſ-
iu H ſeſſione potior eſt corporali præſentiâ, ur
lmm & in hæreditatis aditione. Sed in I. 5. cor-

pore jam erat amiſſa, quia alius vi detinet;
SelAh ex l.oræced. nec tamen omninò amiſſa eſt: ex
en r⸗ 16. ergè utrumq; concurrere de bet hoc ca.
Aalit ſu, quo corpore prius amittitur. ” ,
eli n Ex hàâc noſtrâ regulâ & illud ſequi- „
ileen⸗ tur teſtamentum jure factum coram tot
i“ teſtibus revocandum eſſe, quot fuerunt 2.
ſcnte hibi.

,

11

ſe non pertinenti.

96 PRFLECTIONESAD TITuILIM

10 hibiti gl. in l. cum opponeretur ff. de leg. 2. Nec

opus eſt, ut adjiciat, ſe velle inteſtarum de-
cedere, vel inſtituat eos, qui ab inteſtato
ſucceſſuri ſint: ut Bartolus voluit in l. ſi ju-
re 18. f. de leg. 3. Hoc enim per ſe ſatis in-

telligitur, ut fruſtrà exprimatur, quod ex-
preſſum nihil operatur, l. Cornelius 69. F. de

bar. inſtit. 1. 2082 rectè J. C. de fide juſſ. cum jus
ipſum id ſatis diſponat. Neque contrarium

probatur ex! ſancimus C. de teſtam. neque ex

§. ex eo ſolo I. quib. mod. teſt. inf. Qujin po-
tius, ſi vel tem poris diuturnitas, ut in d. 1.
ſancimus, vel favorabilior eorum cauſſa, qui-
bus ab inteſtato ſuccedendi jus eſt, ſuffra-
getur, & quaſi ſuppleat defectum teſtium,

ut in l. 27. S. pen. C. de teſtam. etiam paucio-

res teſtes ſufficiunt: quo caſu perdit offici-
um ſuum hæc regula.

Lex. 326.
pProymyonius lib. 27. ad Sabinum.
Culpa eſt, immiſcere ſe rei ad

E. X hâc regulâ ſupplenda eſt l. 5. f. de hæ-
H ed. vel ac. vend à compoſitoribus juris
alterà ſui parte mutilata. Apparet enim ita
ſcripſiſſe Pompomum: Si venditor haredita-
JJZñGMZ ddis

D

ſtrichen,n⸗
Rſionſoeckne

tuſg eutm

littr er
ftttui Nn

1

ſtegkeretate
Poketearu

TLTNHIII

Kielg
intektung
un idu

4

PVOetel

nherkeintt
mrnn ⸗
Cmthuhfe

i

gnecobtt
teſeen beg

Ents Nrin
oruntlltge
ijus ⸗
lectumtemn
erinm ie

PDEREGuLISIIRIS. 97

„. „ ⸗„ ½*
tis exactam, ante venditionem ſcilicet, pecu-
niam ſine dolo malo & culpa peraiderit, non pla-⸗
cet eum emtori teneri: quod ſi poſt, utique tene-

bitur. culpa eſt enim, immiſcere ſe rei ad ſe nihil

pertinenti. Nam in hæreditatis venditione 3⁸

plerumque hoc agi videtur, ut, quod perve-
nit ex hæreditate in id tempus, quo vendi-

tio fit, id videatur veniſſe l. 2. S. 1. H. d. t. Pa-
rique ratione negotiorum geſtor, ſinovum
negotium, quod non ſolitus erat dominus
facere, geſſerit, eaqque res ſucceſſum non ha-
huerit, tenetur arg. h. lI. & l. ſi negotia l. ſed an

ult,d §. ſed iſtam ſ. de negot. geſt. Et Medi- 4

cus ob im peritiam tenetur, lI. illigitas §. Me-

dicus ſ. de off. præfid. conductor item artificii
operis I. ſi merces S. qui columnam ff. locat. Nec

enim debuerunt ſearti immiſcere, aut pro-

fiteri icientiam, quam ignorarent. Fac.l lu-

lianus 17. f. de R. V & Iulianus 37. eod. tit. jun-

.

Ginun

tereln

ſine fe
torb

Nalel aiun
4

linnd
4

0 1, 4uod Tuit 203. infra h. t. l. ult. C. de neg. geſt.

ianus libro 51. ad Sabinum.

7

„ Nemo, qui condemnare po-

teſt, abſolvere non poreſt.

Ræter allegata per gloſ. b?c, addenda eſt

. etiam l.z. J. d. of. procur. Cæſ. ex quâà reci-

G pro-

—

„⁸ö PaAIECITIONES APD TITUIIIMA

—

tur, judicis abſolutionem in eâ cauſsâ, ex
quâ condemnare non poſſet, nullius eſſe
momenti: unico caſu excepto, qui eſt in
1. 3.§. aded C. ubi Sen. vel clariſ.

X

Lex 35. D

Pomponius lib. 29. ad Sabinum.

Sicuti pœnà ex delicto defun-
Cti hæres teneri non debeat: ita nec-
lucrum facere, ſi quid ex eà re ad

cum perveniſſet.

( Vm quæritur, an & quatenus hære-
Ꝙ des ex facto defunctorum tenanturè
ſequentes regulæ ſunt obſervandæ. I. Pœ-

nales actiones in hæredem non competere
§. non autem I. de perp. & temp. alt. nec cæte-

ros ſucceſſores l. i. pr. F. de priv. del. niſi lite
jam cum defuncto conteſtatà l. ſciendum ſ.
de O. & A. Latè Gail. lib. 1. de pac. publ. cap. 20.
per tot. 2. Ex contractibus deſcendentes

* omnes in hæredem dari, I. ex contractibus 49.
V. de O. & A. licet delictum quoque verſe-
tur, dolus nimirum d. I. 49. l. ex depoſiti 12.F.
eod. 3. Actionem ex contractu rei perſe-
cutoriam adverſus hæredes quoque in ſoli-

4 dum dari d. I. 16. 4. Actionem de dolo,

qux

procatio hujus regulæ oſtenditur, & doce-

d

——

gur ex con
tompetetre

(Chahon 8

RuendAun
N er
Ne!

annone

Aulecd
Poibuelke
lnnie.
Dri
Ccnoecol

I.

uaG

-
Wit, Ale.
nei calti,4

et, nuliusc⸗
epto, lii

gunnn e

prumn tenont
rrande..

von cen

) Al e
nn4 u
11 ſi
u. Mlih

6 Cllenenn

lhee
vr el

ſ

alhſen
1anteian

en Eon

——

RW DE REGuULISIIRNIS. 99

—

competere, niſi quatenus ad ipſos pervenit;
quia non eſt rei perſecutoria, (ed P&&Nalis
nen autem, verſ. aliquando l.de perpet. & temp.
act. S. ſequens I. de act.
NEC LuCRIMFACERE) Non

enim oportet nos alieno ſcelere ditari l. 1
C e delid. defunct. ac turpia lucra à poſſeſ-
ſoribus auferenda ſunt I. in beredem F. de ta-

lumniat.

PERVHENIT) Perveniſſe videtur, “

& quod dolo fecit, quò minus perveniret
4. 157. H. pen. h. t:

Lex 359.

bomponius lib. 32. ad Sabinum.

In omnibus cauſis pro facto

accipitur id, in quo per alium mo-
ra ſit, quò miuus fiat.

) Vi cautioni judicio ſiſti non ob-

„temperavit, ſive à mag ſtratu reten-
tus fuit per alterius dolum, ſive ipſius ad-
verſarii dolo factum ſit, quò minus ſe ſiſte-

ee, miccbirur iile l. , h,eusß ar eober
ꝗuem falct. erit l.2. S. ult. ff. ſ. quis caut. Re-
cteque dicitur, liberari debitorem, ſi pecu-
hiam, in quàâ recipiendà creditor moram

G fe-

quæ ex contracétibus datur, in hæredes non

nus pignus ſuu

MR—ʒ——
—

——

culpàâ ſuâ perdiderit. Depoſuiſſe enim vi-

detur, per quem non mora fuit, quò mi-

nus deponeret, per teæt. hic, juncta l. n. C. de
pign. act. I. aliena 20. §. 2. f. eod. nec ideò mi-

ſe videtur l. qui decem 72. F. de ſolut. Cæ-

100 PALECTIONES AP TITuITuIM

fecerit, antequam deponere poſſet, ſine

m repetit d. §. 2. imòô ſolviſ-

terum rectè ait, cum per alium mora ſit, qud

minus & 6. nonautem, cum per eum, qui ſacere
debet, mora non fit, quò minus ſaciat. Nam
hoc reſpectu quandoque non relevat, per
me non ſtetiſſe, dummodòèò & per alium
non ſteterit. Iccircò non malè gl. in l. 1.

4 C. de inſt. & ſubſtit. præ ſupponit, teſtatorem

aliàs relicturum fuiſſe, eaque ratione conci-
Hat d. l. 1. cum I. 4. C. de condit. inſert. quam
conciliationem juvat probabilis præſum-
tio paternæ volutatis in d. lI. 4. quòd citra

conditionem nuptiarum, quas optabat,
maluiſſet legatum remanere penes filium.

Sed tamen hanc fictionem neceſſariam
non eſſe evidenter docet l. in teſtamento 31.
in f. f. de cond. & demonſt. ubi ſufficit, condi-
tionem deficere. Fac. I. 13. . 64. I. 7. hoc
tit. l. . S. item ſi qua f. quand. dies leg. l. 13.
princ. F. de annuis leg. l. Il. F. de
condit. inſt.
Lex

panmpue

Mhnt

uro

Eerrictun

Eer
uſu
ſkbenelin
Ellcnn el
Nenndlenan
maſe
uezſ
ltivelone
ll,eui

aßuſ

lin e

f

N
non

Fal

ekett

keuhur
(unrt

TITuN

holer i

fuleennnt.

fit, ot⸗

Glelfnl
,ecitedn
1 mollt⸗
4u. 0
unn t
n liſu
d. M
hkelent,
Aer

niei

intenuorn
ug

D
– ð

DEREGUILIIS TIuIRISs.. 10 1

— —

Ler 40.

Pomponius libro 34. ad Sabinum.

Furioſi, vel ejus, cui bonis in-

terdictum ſit, nulla voluntas eſt.

H Ac L. conjungenda eſt cum l. ſed hot
z0. f. de aq. pluv. arc. Aliàs enim di-

1

verſo jure ſunt furioſus, & is cui bonis in-

terdictum eſt. IIlius nec in acquirendo,
nec in alienando ulla voluntas eſt: l. qui ſer-

vum 47. f. de acq. haæred. I. 6. f. de V. O. l. Mar-

ctelus 25. f. de fideiuſſ. Hujus in acquirendo

2

juſta voluntas eſt, l. 3. ſ. de noyat. ſicut &

pupilli, cui comparatur l. certi condictio S. S.
ſed etſi ei . de reb. cred. Fac. l. obligari f. de

author. tut.
Lex.
VUlyianus libro a6. ad Editétum.

Non debet actori licere, quod

Treo non permittitur.

Vm liccat actori, in defectum alia
rum probationum jusjurandum reo

deferte; ſecundum quam delationem ſi

reus juraverit, abſolvendus eſt, non minus,
quàm ſi transactum fuiſſet: I. 2. ff. de jure-
8 3 inr.

1

102 PaMHECTIONES AD Trruru

—

jur. ſequitur: ſi idpſ um juramentum acto-
ri retulerit, isque jurare noluerit;, itidem
abſolvendum eſſe l. iusiurandum 34. in f.
2 f. d. t. Parique ratione, ſi actor impetrave-

4 rit, cauſſam decidi remotà appellatione,

ipſe quoque in cauſsâà reconventionis ap-
pellare non debet, per text, & Dec. bic Fac.
3 f. 1. F. quod quisque jur. Quodque procura-
torem ſine cauſæ cognitione poſt litem
conteſtatam reus mutare, aut in ſe judicium

ſuſcipere non poteſt l. poſt litem 17. F. de pro-

cur. nec a6or quidem poterit l. quæ omnia

4 25. . eod. Nam & favorabiliores ſunt rei,

quàm actores. 125, t. l. Arrianus ff. de O. &
d. Nec adveriatur l. iam tamen 5. S§. pen f-.iu-
dic. ſolv. cum diſpar ibi ſit ratio hæredum
actoris & rei. Inter illos perſonalis actio
ipſo jure dividitur: l. ?1 C. ſi unus ex plur. har.
hi veròô propter individuam judicatum ſol⸗
vi ſtipulationem, adeoque defenſionis uni-
tatem. in Projue dicium actoris obligationis
conditionemi im mutare nequeunt l. „ Ke⸗ ex
bis igitur F. de V. O.

5 n
In re obſeur melius eſt, fa-
vere repetitioni „quàm adventitio
lucro.

Hine

D!

lnec⸗
IImrer

inigoun 41
Lepeitone
Vnkerſele

Cinin e

len Toni

llle.
Cuneſtm
Cimun,e

te,Aoi

tunſ
Wie

lre

TIN

—

nentumzr.
lgeni iien
tlin A
inpenn

apeltin

Cventonig
e Nl
Cgne wonn
ne volt he
oſeſucti
tun
ertl ue
zoreslunt
fui
aldftß
1to hari
rlonaif
uter
DN c unkl
Elſun

ll

sdt,
ACre

DEREGuLISIuKRLISs. 103

—

——

Inc qui animo ancipiti, Judd exiſti. 9
maret, ſatius eſſe ferre quàm facere
iniquum indebitam pecuniam ſolverit,

repetitionem habet I. ult. C. de cond. ind. Et „

mulier Velleiano non utitur, quæ loco cre-
ditoris, quem ratum habiturum ſolutio-

nem promiſit, pecuniam accepit l. 5. f. acd

SC. pellei. Tùm demum enim ſuccurren-

dum eſt mulieribus, cum de damno peri-
clitantur, non cum lucrum captant. Pa- 7

riter, ſi quid in fraudem creditorum alie-

natum eſt, intereſt, an ex lucrativâ cau-

8à, an ex onerosã teneatur. IIlo caſu
omnimodò revocatur, ſive ſeiverit, ſive
ignoraverit fraudem is, in quem alienatio
facta eſt: hoc caſu non aliter, quàm ſi ſci-
verit !l. quod autem 6. §. hoc edictum 5 Rmi-

u modo f. ꝗuæ in fraud. cred.

Lex 42.

Gaius librog:ad Edictum provinciale.

Qui in alterius locum ſucce-

dunt, juſtam habent cauſſam igno-

rantiæ, an id, quod pereretur de-

beretur.

Taque hæres Emphyteutæ,etſiſ ſine con-

TIL
ſenſu aut certificatione domini alienave-

G 4 rit

R
D

—–

104 Pa FIECTIONES AD T Iruru1

rriit rem emphyreuticariam, non tamen ca-

Adelerretur in defectum probationis, defe-
retur hæredi: eò quod præſumitur igno-
rare jura defuncti. Iaſ-in l. admonendi. num.
212. f. de iureiur. Iniquum eſt enim, aliquem
de alieno facto jurare I. Marceſus §. iurare f-.
33 de ad. rer. amet. Parique ratione hæres à²
creditore hæreditario, vel ejus procurato-

liter ignoret, creditorem vel procura-
torem eſſe, moram non cenſetur facere,
adeoque nec uſuræ currunt. Br. in l. ſi quis
inficiatus ff. depoſ. & l. grege S. cum pignori ſi
de pignor. ut nec ei, qui ignorat, debeatur
nec ne, l. ſi quis ſolutioni 24. f. de uſur. utique
cum uſuræ tantùm ob moram non fſolven-
tium, non autem ob lucrum petentium in-
4 fligantur l. cum quidam j. eod. Vnde & illud
notandum, venditorem hæreditarii prædii
ex emto non teneri, ſi de tributo, cui id
prædium erat obnoxium, ignorans & ſine
dolo nihil prædixit: I. f ſterilis 5. 1. f. de act.
5y emt. ſi liberum eſſe bonâ fide aſſeveravit,
aut minorem tributi modum dixit, nihilei
prodeſt ignorantia. Nec enim debuit te-
— mere

dit jure ſuo, niſi dominus probet, eum ſci-
vifſe, alienam eſſe, per Dec. bic. Vnde nec
² juramentum neceſſarium, quod defundto

re, de ſolutione interpellatus, ſi probabi-

Clnen⸗

pere qui
nt,lluli⸗

ſot.

lie⸗

uede

nuntun

He

A(ſumee
Unc
becunm

Melbe

Encr

TINR

—

In tamend.
Dbet,eunnſ.

4. Vceter
nod elunet
Nionis eck.

DRl o⸗
pmnengi A.
nn ügeen

immn
tone Men
toenen⸗
,lerohi⸗
jel pwer⸗
letur aen
Hr inle

NID

t, eberl.
Her ltot

non oer

zeptunit-
lelu
ari prt

Uto,bl

gebut 1
el

–

DE RE cuTS Iun I8. 105

merè quid aſſeverare l. cum minor C. de act.
emt. l. Iulianus S. idem lulianus & S. quid tamen

Fidejuſſores quoque non mi-
nus, quàm hæredes, juſtam igno-
rantiam poſſunt allegare.
Ezanelum eſt in l. 4 fideiuſor z27. print.
If. mang. W
Hec ita de hærede dicta ſunt,
ſi cum eo agitnr, non etiam ſi agar.
Nam planè, qui agit, certus eſſe de-
bet: cum ſit in poteſtate ejus, quan-
do velit, experiri; & antè debet rem
diligenter explorare, & tunc ad
agendum procedere.

—

—–

◻ Oc noneò pertinet, ut hæresidemqᷓ; 1
UHTactor nunquam poſſit juſtè & probao-
biliter ignorare, malam ſe cauſſam fovere,
atque adeò ab expenſis relevari, per Br. &G
bplereſque in l. properandum S. in autem C. deju-
dic. Sed de eà ignorantiâ hic agitur, quæ
in actore pro ſcientiâ habetur, ejus nimi-
rum, quod ſcire debet. Paria ſunt enim ſcire
& ſciredebere.l quod te mibij. .dereb.cred. De-

N

106 PRXLECIONEs AD TITuILIM

— J — ————

bet autem utique plura ſcire, quàm reus,

per rationem hic aſſignatam & in l. zurèe in
7 F. de dol. mal. ecept.

Lex 93.

vlpianus libro 28. 4d Eiidum.

Nemo ex his, qui negant ſe
debere, prohibetur etiam aliâ de-
fenſione uti, niſi lex impedit.

Quoties concurrunt plures a.

ctiones ejuſdem rei nomine, und
quis experiri debet.

Ctiones & exeeptiones cùm multis a-

liis conditionibus inter ſe differunt,
tùm hâc Præcipué, quèd pluribus actioni-
bus competentibus, und experiendum eſt:
HaiBus verô exceptionibus, omnibus li-
cet uti. Cujus rei ratio tùm illa eſt, quèòd
in actoris eſt boteſtate, quando & quemad-
modum agat, qualiterqe ſe inſtruat; in rei
poteſtate non item: tùm verèò favor etiam
3 rei, per not. in l. 41. ſuprà. h. . Quæ utra-
que ratio & replicationibus, in quibus actor
rei vicem ſubit, quædue exceptionis in-
ſtar

R

5

rr e

robenet

ſnennn ,e
lins.
Nonnoed

Mtonssep
Uinvekod

AIpinut

otigre
henee
ivaungn
Utſclomn
Uuntange
Ne Wan
Cbiumen
ſer epeni
ſite lon
Atums
Minün
mnie
konea⸗
llionen
hr gue
kemade

ſiaf.

ſe
eden
gude
U

U

u

—.r—

un er⸗

Ninl

lahen.

N Mloti

Mine il

cümml
rjencundi
luel i
n
Krurzon
ſarrenn
N.
ibluft
gri

49

DE REeUIISIIRIsSs. 107

ſtar obtinet, locum habet. Fac not. Bartoli in

I. nemo . f. de except. Dyni in c. nuſus a0. exrr.
de. R. I. in 6ö. Porrò illud quæritur: utrum 4
non modò diverſas, ſed & contrarias exce-
ptiones opponere fas ſit. De diverſis e-
nim ne hodiè quidem eſt dubium: ut in eo,
qui primùm negavit ſe debere, pòſt, proba-

to ab actore debito, præſeriptione ſe tue-

tur. neque enim protinus hæc ſunt contra-
ria, cum ſimul utrumque conſiſtere poſſit,
ut vel omnino debitor non ſit, nec fuerit
unquam, vel ſi maximè fuerit, præſcriptio-
ne ſublatum ſit debitum. De contrariis
dubium eſt: ut in eo, qui primum ſimplici-
ter negavit debitum, poſt illo probato pa-

cti de non petendo exceptionem opponit:

aut cum chirographum ipfſi exhiberetur,

primûm exceptionem non numeratæ pe-

cuniæ proponit, demùm probatâ numera-
tione, adeoque reo mendacii convicto, ſo-
lutionem à ſe factam probare offert. Sed
hoc quoque caſu exceptionem poſterio-
rem admittendam verius eſt, perl, cum de in-
debito ſ. e probat. ubi reus primò negave-
rat, ſe pecuniam omnino accepiſſe, pòſt
mendacii convictus fatebatur, ſe accepiſſe
quidem, ſed ſibi debitam, eaque exceptio
admittitur; ipſe tamen reus ob mendacium
probationis onere gravatur: quod ſecus .
Et⸗

10 8 PRAXLECTIONES AD T ITuILUIM. ßL”

Ae

werE

1

ſet, ſi ab initio confeſſus eſſet, accepiſſe qui- gifen
dem pecuniam, ſed non indebitam. actor e- moibur
„ nim probaret indebitam. Quod elegan- edatiyl
ter Br. in l. ſi quidem 9. C. de except. extendit 1Nenk,
ad eum, qui faterur, ſe promiſiſſe quidem id veptonun
quod petitur „ſed ſub conditione: ut non ierhiu
ipſe conditionem ap poſitam, ſed actor non Anti
appoſitam eſſe probare teneatur. P orrd lacabbuu⸗⸗
an hodiè poſt inficiationem hæc quoque liumgn
maentientis pœna ſit, utne pluribus utatur uton
defenſionibus, contrà hanc regulã ? uti tra- i
dit Cujac. in Nov. 15. c. 5. (quod in textu eſt .) rbi
Harmenopulum allegans, & Petr. Faber hic- lbntu
id equidem ex textu d. Novellæ evinci non emn

poſlſe arbitror. Aliud eſt enim mendacium mii
9 punire zaliud, defenſionem eripere. Quin 4
imè ei, qui cum negaſſet debere ſe: ſuamet WK
ſingraphà convictus eſt, exceptionem ſolu. an
tionisadhuc ſuperée ſſe patet ex S. ſi quis au- mi⸗
tem adunumerationem in d. c. ö. ubi, poſtquaeam mie
conſtat verè eſſe ſolutum, non duplum ad- *
huc, quod ex priore mendacio præſtandum iti
fuerat, ſed ſimplum duntaxat ſolvere jube- 4 tin
tur; ut ita appareat, poſteriorem quoque nn
cxceptionem ad probandum admiſſam, &æ& “
10 ita hodiè quoque admittendam eſſe. Quod tun
ipfſum & in allegatis per gl. in contrarium alle

legibus obſervandum eſt l. 1. S. interdum f *
quadr. paup. fec. l. 21. S. prator. & l. ſeq. SAne-

garit.

enn euene

7

13

hac
Uribu an

Aliuin.

Pienlek
er kunt
zeiddlN
mencun

ſpere,

1
ele,ſum

6onenſd,

A

. volaun
uohot⸗
hrrlin
Aherſde
ten nt
Crlin
coptmrun
zultun,.

Rn

tione: Ad
tur. N

DE RECGIIIS IuRI S. 109

gayit ſj. de nox. act, l. fin. F. de R. v. in quibus
omnibus mendacium vel in ſolidum actio-
ne datàâ, vel poſſeſſionis ademtione, ut & in

d. Noy./58. 4. 76. punitur; aliarum autem ex-

ceptionum nec uno quidẽ verbo mẽtio ha-
betur. Dicat aliquis :trã ſlatâ, poſſeſſione ut
dd. locis, utiq; exceptiones adimi. Reſp. At il-

I 1

lis caſibus actio datur, loco illarum exce-

ptionum, quæ ſi reo relictæ fuiſſent, ex mẽ-
dacio ſuo lucrum cepiſſet, contrà regulam
juris. Quorſum igitur pertinere dicam
verba, niſi lex impedit? Nimirum ad d. . n.

12

ff. de rei vind. I. fin. C. de compenſ. Denique 13

illud ſummè notandum, eiſi contrà confeſ-

ſionem in judicio factam nemo audiatur, t.

t. F. de confeſſ. quòd tamen, qui per modum
exceptionis, ſe ſolviſſe, dicit, quod à ſe pete-
retur, nonideò videtur fateri, jure petitu-
rum fuiſſe actorem, niſi jam eſſet facta ſolu-
tio l. non utique f. de except. Unde, ſi inde-
bitum ſolvit, condictione nihilominus uti
poteſt: Fac.l. contra majo res C de inef. teſtam.l.
4. f. de milit. teſt. ne ĩidem actus contrarios
operetur effectus, contrà l. qui heminem J. de
ſolut. aut ultrà intentionem agentis produ-

—

14

catur l. non omnis ff. de reb. ered. Intentio eſt,

excludere petitionem a Coris: non debet
igitur eandem firmare.
EIas-

e⸗

16

17

1I10 PaRATLECTIONES AD TITuLUM

FIuSDEM RHEI)NOMIN E) Nam ſi
diverſarum rerum nomime, nihil impedit;
quò minus cumulari poſſint.l. Lacio Titio 29.

F. de O. & 4. etſi omnium petitionüm in u-

num collecta ſumma juriſdictionem judi-
cantis excedat, l. ſi idem ff. de juriſdicét. quia

ſingulæ ſummæ ſpectantur; quæ ſingulàs a-

Riones pariunt. Ex rationis igitur parita-

te dicendum foret, actiones cumulari non

. Poſſe „ad fundandam jurisdictionem ejus;
qui infra certam ſummam judicare non po-

18

19

teſt, ut Camera Imperialis. aliàs enim fraus
videtur conſtitutioni fieri, ratioque illius
eludi. Contrariuüm tamen obſervari tra-

dit Gail. I. obſ. 23. n. 3. Mynfing. cent. 5. obſery.

83. n. 4. Porrò cum ejuſdem rei nomine
plures actiones competunt, & ad eundem
finem tendunt, non debere cumulari ratio-
nis eſt. Quorſum enim pluralitate impli-
cetur judex, cujus nullus ſit futurus effe-
ctus? præſertim cum actor deliberatè ad ju-

dicium accedere poſſit & debeat l.purè S fin.

F. de dol. mal. except. Ex contrario igitur, ſi
probabiliter actor dubitet, quæ actio com-

petat ſibi, plures cumulare ita poteſt, ut de-
ficiente unA, aliâ utatur l. . S. quia autem pr.

F. quod legat. d. l. contra majores C. de inoßfic.teſt.

20 Denique qui plures actiones connexas &

cognatas habet, non poteſt tantùm, ſed eti⸗

*

— —

ruru

NINENNID

ublime
lluuliun
etitanunin,
iiten ſi

,gr Inelt,

Unsloſtutzen
0 1

14.2 D
es umuI

CCtionene
judienente

lede aimn de

ti, nrioqren

en Cbkerint

“

tem teine

Aeut
cunilrin
Urlug
ſt hutudt
rgelbeut
eberlu
ontie ft
gut ſon⸗
iunetd
ſut ip/
CAiH
e; Oobten/
umuuntet

=

.
tue!

— =

DE REeuTIS IuRis. III

am am debet illas unà proponere, ne de eadem
re bis debeat judex cognoſcete, ut in ſpecie
I. non eſt novum 10. F. de ac. emt quo locoan-
te hæreditatis aditionem ideò ſeorſim u-
nam proponere poteſt, quia in ſuſpenſo
eſt, an altera quoque ſibi ſit competitura?
ſi forte hæreditatem adire nolit.

Lex 4.

Vlpianus libro 29. 44 Edictun.

Toriens: in heredem actionem

damus de co, quod ad eum perve-

nit, quotiens ex dolo defuncti con-
venitur, non quotiens ex ſuo.

Vaugtsleg .38. b. k. &
adde l. in depoſiti 9. F. depoſ.

Lex Sz.

yianus librogc. ad Edictum.

Neque pignus, neque depoſt-

tum, neque precarium „neq; em-

tio, neque locatio rei ſuæ conſiſte-
re poteſt.

E Xhoc ſequitur ſi rem tuam bonâ 6de

poſſideam, adeoque uſucapiam, ſi e
0—

RX

IITZ PRELECTIONES AD TITUIUIM

e

dem locem, vendam, aut pignori dem, uſu-
capionem interrumpi. Quod eò pertinet,

ut ſi maximè poſtea res illa rurſum ad me
bonà fide rediret, ego non poſſem anterio-

domino, ignoranti rem eam tuam eſſe, ean-

ris poſſeſſionis acceſſione uti ad complen-

5

dam uſucapionem, ſicut aliàs potuiſſem, ſi

non facta fuiſſet interruptio l. de acceßioni-
bus 14. & paßim fj. de diverſ. & temp. praſcript.

Cum enim dominus ex aliàâ, quàm dominii

△ .
causâ, poſſidere nequeat, utique cum ne-

mo ſibi cauſſam poſſeſſionis mutare queat,
per reg. juris, conſequens eſt, ut ex locato,

vendito, aut pignoris causàâ non ſit in poſ-
ſeſſione, & ita civilis ipſius venditoris aut
locatoris & c. poſſeſſio non duret, contractu
ſcilicet non ſubſiſtente l. 33. S. ſi rem tuam l.

21. F. de uſucap. Eſt tamen caſus valdè no-

4

tabilis in l. pen. S. 1. F. de except. rei iud. ubi

durat actio hypothecaria, non obſtante rei

judicatæ exceptione, nec ideò extinguitur,

quòd ſuæ rei pignus non ſubſiſtat. Ratio
autem ejus rei ex ipfſo textu ſatis intelligi-

tur: ſcilicet quod ab initio pignus conſti⸗
tit, & utiliter contradum fuit; unde du-
rat, etſi ad eũ caſum pervenerit, à quo non
potuiſſet incipere l.ep S. non eſt nopum inf. b.t.
NROHE PRECARIUM) Non obſtat l.
certè . ult. . de precar. ubi non proprietas,

ſed

D11

m—

Apotelioeu
ſonnn
Nc
uumlcvote
mungiſfnr

ſt lkareß
euſugede
Kiulanunn
nthtentu
ſrlokekion

Aptbrecope
ſuuſ faͤ/,
Nc 1

mime

Intd
non

R 6
lu

din e

titunuN

——

mumeleen.

Tnoricen u.
wdedernt
turumn d N quo ODIIRilOinez,
ſervum mei: f. de congict. indeb. ſi nondum de-

polen ei⸗

wicnher
vue debitur l. uius pererrorem h. t. HBæc autem 2

unp iriein
4,cuunconin
ieeun⸗
snre an
, netben
Anorhipr.
Fenimn,
et col
Annn

alnsvate?

onn obkut
00 extl

S

bllr. 1

ſut ul,

jemuit
utpel⸗

=

etihi

8

immg

MNN

V

=

tn

.

— s

DE REGHuILIS IIRISs. 113

ſed poſſeſſio duntaxat à creditore precariò
rogatur. ä W
NiC EMTIO) Repeter igitur pre- „
tium, ſi quod dedit, indebiti cond'ctione; 1.
dit, doli ſe ece⸗

tione tuebitur. Quod ſi
ſciens, ſuum e

e, pretium dedit, donaſſe vi.

de proprietatis emtione intelligenda ſunt:

nam ſi poſſeſſionem quis emat: ne domini-

um probare cogatur, valebit emtio Per l. ſi
in emtione S. rei ſue ff. de contrab. eint. ä
NEC LocCATIO ) Adde l. ui

em proptiam zo. C. de locat.

fF.
— 1 )

Privatorum conventio juri
publico non derogat.
E hoc dictum eſt in I. 27. ſupzà h. t.
& convenit l. ius bublicum 35, f-. de pact.

Gaius libro 10. Ad Edictum proyinciale.

Quod à quoquo pœnæ nomi-
ne exactum eſt, id eidem reſtituere
nemo cogiar.

“
4

H Häanc

7

IIA PRALFCTIONESAD TIrüLüuM I
1 H Anc regulam de furto conceptam ofenin
eſſe, oſtendit!. 6. F. locat. ut, quod lo- mloſi
cator pœnæ nomine à ture exegerat, id a- En üint
Gione locati reſtituere non cogeretur. uilnen
Sed hodiè, mutatâ furti porni, utilis ac- nftcded
commodabitur eò, ut procurator, ſi quam,
ob contumaciam ſuam aut illatam adverſæ
parti contumeliã, ôdemnationẽé ſit paſſus, l⸗
cijs nomine àA domino, principali ſuo, actio⸗ ſan
ne mandati repetere nihil poſſit! qui proptio iſß
s §. pen. f. de procur, utique cum non de- (AMluld

—— —

beat cenſeri damnum ſentire, quod ſuâ cul- algo
3 Ppa ſentit l. que quis 203. h. t. Quamvis 6 6 callir
contrario, quicquid ab adverſario tanquam llo elt
rocurator, ſive rei, quâ de agitur, nomine, .
ſive extrinſecus conſecutus fu erit, domino ſehte

4pra ſtarc debet d. l. 46. Ilud quoque no- alife
tandum, qui rei vindicatione conventus ekcemn
culpâ ſuâ poſſeſſionem amiſit, litis æſti- Mohntdte
mationem non alite: ufferre cogi, quàm Einng
ſi adverſarius ſuas ei a ctiones præſtet: l.63. Aulm

F. de R. V. præſtitam tamen litis æ ſtimatio- uniimng
nem non re petere, etſi ipſemet actor poſſi⸗ ſiinnſin
deat; ut vel in hoc ipfſius culpa puniatur,
ne clectionem babeat: quemadmodum flegf
nec dominius electionem Pabet redden-
dæ potius a ſtimationis, quàm ipſius rei, Utt
eadem illâà lege definitur; quia ſcilicet litis ei
æſtimatio pro venditione eſt l. 3. f. pro emt. ütunt
2= Mal. Kojen

)

dIn 3.

ð 2

no Cenn Multoque minus is, qui non culpàâ ſed do. 5

ulngi 41 lo malo poſſie dere deſiit, litis æſtimationem,
kertpenhit quam ſubiit, repetere poteſt, etſi adverſa-
mn agen rius ipſemet poſſideat, cum nec actio qui-
nt, in dem ipſi cedenda ſit. l. i5. ſu dolb 69. 4. 4e res
curaot inn viud.
tltn nint
gii⸗ ianas tu 30. ad iam.
Pllgee

Conſilii non fraudulenti nul-
ueuun 1040

8 la obligatio eſt. Cæterum, ſi do-
n 6

*D lo aci eſt.
goff t
ir J lcut aliud l commencare,alluc man-
flenter dare, l. 2. f. de groxen. & ita ex commen-

oe datione quamtum vis fals 4, modòô nonin.-.
one COE

ii, trlan

gi 73. F. de contrab. emt. quod venditor 37. f. de
ne en

dolo mal. cum inter Gmpli iciter dictum &

3 o promiſſum mulktùm interſit: I. ſciendum 19.
es ru,
=
10u0

re⸗

bi⸗ & l. 2. S. fin. f. mand. Eſt enim amicitiæ,
non obligationis. Nec intereſt, facturus

=

t 3

ſemper in ipfſius Poteſtate ſit, explorare,
quidnam ſibi expedire puret: d. l. 2. f. mand.

6 adeoque non jam conſul tori, ſed ſuæ ap-

H 2 pro-

DE NEcuTI5 Iusts. rrf

lus & Aalliditas interceſſit, de do-

ſidiosà, nemo tenetur; I. ea quæ commendan-

§& didum f. de adil. editt ita pariter ex conſilio 2
non fraudulento nemo tenetur. Pper text.

id etiam ſine conſilio fuerit, nec ne; cum 3

sä

4

116 PRXLECTIONES AD TITuILuM

N

probationi damnum acceptum ferre debet
4 Sicut & illud dici poteſt, ſi quis dolum ad-
hibuerit, jam non ex conſilio, ſed ex de-
licto teneri. l “
j DE DOLO ACTIO) Scilicet ſi
nulla alia competat. eſt enim de dolo actio
& ſubſidiaria. Porrò ſi in delictum aliquod
nominatum incidat conſilium, ut ſi conſi-
lio alicujus contumelia, injuria, furtumvé
factum ſit, non de dolo, ſed furti injuria-
rumvé agitur. I. f quis 512. S. cum Litio f. de
furt. l. ii. S. ſi mandatu ff. de iniur.
„ IIud notandum; hanc regulam ad
conſilia Iuriſperitorum non pertinere;
per Dec. bic. QCum enim eligi ſe patian-
tur, videntur profiteri peritiam juris, ut &

de Medicis dicitur I. illicitas §. Medicus F. de

of. præſid. & de omnibus, qui circa officium
8 ſuum malè conſulunt. Ratio in eo eſt, quod

hi circa jus vel artem, quam profitentur,

itaque certi de eàâ debent eſſe, conſulunt;
&, ſi probè conſiderentur, non tàm conſi.
lia, quàm reſponſa dant. At, de quibus

re, ſed de facto, de incertis eventibus, de

futuris negotiis ſunt, quorum exitus etiam

hoc loco agitur, conſilia non de certo ju-

DE!

aslre
ſetuae e
Cirdumn

doel

ſolet
En

nenei
Ungleſt
cloneo
inty

prudentiſſimos fallere ſolet. Indeque ac- fe
cidit, ut recta pravaque conſilia vulgo non jm

aliâ re, quàm ſucceſſu æſtimentur. De c

6

1D TIIulb

—.—

tum kenecht
guis dohmn

lio, Kla⸗

10) Kle
—1
imced

um, uritn

juria,unn

ſed funin⸗

l
,1
4

8. Cun ii,

ilt⸗
Aue talt
non en

amh
mnet D
“

Cihumdi

DE REGUuIIS IuIIs. 117

his itaque nec illi, de quibus dictum eſt,
obligabuntur. ðDYJUNq

Socii mei ſocius, meus ſocius

non eſt.

TLa nec fratris mei frater ex neceſſitate
meus quoque frater eſt, quamvis ple-
rumque ſit: l. 23. f. de adopt. quod circa ſuc-
ceſſiones obſervandum eſt. Fac. gl. in d. 1. 23.

ſuper. verbo, eneſcitur.

Lex zS5.

Paulus libro 35. ad Edictum.

Qnunicquid calore iracundiæ
vel fit, vel dicitur, non prius ra-
tum eſt, quàm ſi perſeverantiaâà ap-

paruit, judicium animi fuiſſe: ideo-
que brevi reverſa uxor nec diver-

tiſſe videtur.

I furioſorum dicta factaque juris
A non habent firmitatem: l. Fulcinias
§. adeo ſi ex quih. cauſ. in poſſ. eat. l. furioſi ſupr.
b. t. ita nec iratorum. Solo enim tempore
differre videntur. Ex quo ſequitur, jus-
jurandum irati non eſſe obligatiorium l 2.
C. ad L Iul. Maieſt. Fac. not. Decii bic. Quod

2

H 3 ixa

„

TII8 PLECTIONESADTITüLuIMA

Wn⸗ — — —

3 ita oportet accipere, ne quzſi ex contractu
aut pactione jurata conveniri poſſit, non
quòd impunéè juraverit temerè. argum. l.
duo 13. S. ſin. F. de iureiur. Auth. ut non luxurien-
4 tur ec. Nov. 77. S. fin. Parique ratione con-
feiſio, in jure facta ab irato, rata non eſt:

gl. in . ex lireris extr. de divort. uti nec ejus,

qui quovis alio vehementiori affectu tur-
2 batus eſt, per text. ibid. Vnde conſequen-
rer dicemus, renunciationem indignabun-

factam, niſi perſeveratione & ſilemtio

firmata fuerit, præjudicare non debere.
6 HIIIud palàm eſt: in delictis hanc re-
gulam officium ſuum perdere. nec enim
iracundia excuſat injuriam, l. ſi non convicii/.
C., de iniur. quamvis accuſationis effectum

7 §. quari f. ad §C. Lurgil-. Quin & in gra-
vioribus, ut homicidio, ex iræ fervore per-
petrato, pœna mitigari ſolet, ſi juſtus do-
lor impotentem animum preæceſſerit arg.
l. 53. S. Imperator f. ad L. Iul. de adult. Deni-
qu ſummè notanda l. ſi vindicari 20. C. de
pæœn. executionem iratæ ſententiæ, quam-
viejs ab Im peratore latæ, diffe-
rendam eſſe.

Lex

non operetur c. ſi quis iratus z. q. 3. cum in-
conſultus calor calumniæ vitio careat. l. .

reet,
Coltactu
ltligilee

Ulriitntione
. ilmereep

Nulbtore
nnemutte
mnn nnt
lhettn
bllotenn

(Erunin
ſrfe nr

ale

(
W

N

lec

Auehai

D TIfol

—

Gnlt exconu

nitioſten.

X 1
ncre. KoA/

torar M
ude colſet
tone le

eNoucebet.

Aelas bux⸗
n ri

rlerolt

,A tn

Precelaa

14it. Ne
lmi
tene
12,/0 6 le

⸗

DE RGuIIS8 IuRI5. 119

Lex 19.

riuns⸗ libro 35. ad Ediätum.

———

Alterius circumventio alii non
præbet actionem.
IN C eſt, quod pupillus, ex tutoris 1
contractu dolo inito agens, repelli
poſſit It. l. 4.5. illa etiam F. de dol: mal except. Nec

abſimili ratione circũventio alterius adver- 2

ſus alium exceptionẽ non parit: puta, ſi pri-

mus debitor dolo induxerit ſecundum de-

bitorem, ut ſe delegari tertio creditori pa-
teretur, hancque delegationem creditor

RK ſuſceperit; tenetur quidem primus ſecun-
do de dolo: tertium aurem creditorem ea-
dem exceptione repellere non boterit 1do-
li 19. pr. ſ. de nopat.

Lex. 50.

Paulus libro 39. Ad Edictum.

. Culpà caret, qui ſcit, ſed pro-
hibere non poteſt.

U Nde hærediocciſi nequit auferri hæ-

reditas, ſi à cohæredibus, quos uti-
Aue prohiberen. non potuit, contràâ SCtum
fII 4 aper⸗

.Z
r

R

120 PRAI ECTIONES AD T ITILUuM

erer

N

“ apertum ſi t teſtamentum, antequam de fa-
