nimirum actio de ſepulchro violato l.8. §. bhuteen

IEin J. de epul viol l. ſi erò S. hæc autem ſj. de his
dee⸗ ſtellionatus. t. t. de rimine e tee
Facit totus tit. F. de eatraord. rimin.

7. Huius (hrn
2 ndNn

non
Alie.
lide
bie.

Orun

Iulia-

Ando
cito⸗
dumn
iplr⸗
gebi⸗
eWos
que-
flius⸗
n nec

Nopn⸗
8t po.
1scve
lmo⸗
. l.
im ac⸗
orum;
18.5.
.d hin

* *

Huins

§ Icut plus petere intelligitur non ſo

de miarun erifemküte. 43

5 4 4

Hujus generis actiones ante te lirem 3 1

conteſtatam in nullius bonis ſunt, quia

nemo ex illis eſt locupletior. l. pen. F. de po-
pul. act. ut meritèò creditor ejus intuitu ne-
mo' intelligi poſſit. Poſt litem autem 3 2
conteſtatam creditor rectè dicitur, tum-⸗
quia utilitatem quandoque pecuniariam
actor conſequitur puta delationis præ-
mium l, antepen. . a4 &y lan. I. ult. ff. de ter-
mino moto. Pœnales enim actiones lite“
conteſtata in bonis eſſe incipiunt. 1.13. F. 4e

injuriis. .

Minus lolvit, qui tardis ſol-

vit. Nam & tem pore minus ſolvi-

tur. ð

„

lum, qui majorem, quàm debita eſt,
quantitatem petit; ſed etiam qui alieno
loco aut tempore, puta ſi in diem aut ſub
conditione obligatio facta eſt, c. un. ext. de
pluspetit. eoque nomine Pæœnà afficitur d. e?
un. & l. un. C. eod. tit. S. hodiè autem I. de except.
8. tripli S. ſi quis agen⸗ cum ſeqꝗ. Inſt. de action.

ta non is tantùm minus ſolvit, qui mino- 2

rem quantitatem offert, ſed & qui loci
eòmmoditatem creditori aufert, & qui
tar.

7
4
*

ſint. Al. & Dd. in l. 3. S. 1. J. commodati.

A44 Praæledliones 44 titulum L

ð

tardiùs, quàm debebat ſolvit: ut hie & l.

2. F. de eo quod certo loc. I. quod ſi Epheſt æ. in fine
yr. eod. tit. Et ideò niſi temporis utilitas
æſtimata unà offeratur, debitor non libe-

ratur. d. lI. 2. & ibidem gl. in verbo velſi, dicens

adhuc uſuras exmorà deberi. Sed etſi pecu-
nia obſignata depoſitaque ſit, ſecundum
diſpoſitione m l. obſignatiene C. de ſolut. quia
planè non obtulit l. Tutor S. Lucius ff. de uſur.

4 Nemo autem compelluur particularem

ſolutionem, quæ plerunque magna in-
commoda habet, ſuſcipere: l. quidam ff.
certum pet. ubi gl. niſi æquitas & humanitas
aliud ſuadeat, ſi fortè non magnoperè in-

terſit creditoris vel partem ſuſoipere d l.

5 quidam & l. tutor S. Lucius ff. de uſuris. Quid

ergòè ſi ſine temporis acceſſione debitam
ſibi quantitatem creditor accepit, anne

poterit alio judicio eas acceſſiones petere:
S& verius eſt, non poſſe l. 4. C. depofiti, tum
quia remiſiſſe videtur, I. fin. in f. f-. de eo q1ed
cert. loc. quod non petiit: Alciatus hic, tůùm

quod acceſſorium ſine principali conſiſte-
re non poſſit, per gloſſ. in d. l. *. Quæ ta-
men poſterior ratio infirma eſt ; cum pro-
teſtatione factâ, ut ſalvum ſit creditori
jus petendi acceſſiones, adhuc peti poſ-

ſiß

errgui

I

4

ln
er
,K,g
ſpruleren

Eedsn

lun 1

uden

nrel
fuetir
lines
um et
Pkeeti

lif .

iinlte

lhen

eſe

a

4inn

utilins

n lihe.

dicen
ipecu.
indum
. quia
lultſar.
CWarem

on W-⸗

an f

manltas

G⸗
ebitam
ane
petere
fti tum
10 uu
Hic,tum
Hnlile⸗
Ue la⸗
un ho.
leditotl
.

lpianus libro 7. ad Edidum.

Mulieris appellatione etiam

virgo viripotens continetur.

* V Irginis appellatio propriè ad eas

pertinet, quę virum paſſæ non ſunt:
I. 17. S. ſi quis virginem . de act. emti. l. quæritur
§ mulierem fj. de adil edict & tamen de ex-
pertis virum, ut apud Fulgentium, Virgi-
lium & alios, quandoque dicitur; maxi-
mè ſi non legitimè mulieres factæ ſint.

Quin & in l. axorem 42. §. teſtamento 7. f. de

leg. 3 puella dicitur, quæ tertio viro nube-

bat: quià ſcilicet tam diu in patris poteſta-
te fuerat. E diverſo mulieris appellatio
virgines uoan⸗ viro maturas ſignificari

certum eſt; hoc eſt, quæ duodecimum
impleverunt annum, Inſtit. quib. modis tute-
la ſin. in f. princip. aut etiam ſi ante duõdeci-
mum ſint viripotentes. c. de illis j. & c. fin.
ext. de deponſ. imp. Adeoque lexs quæ mu-

lierem vetat in teſtamento teſtem adhibe-
ri; vetabit virginem puberem l. qui teſta-

mento 20 f. qui teſt am. fac. poſſunt. Et in alia

HW De verborum Ngnißcatione. . 4 5

.

4

teſtimonia virgo quoque nubilis àdhibe-

ri poterit arg. d. i. Non item impubes

puella, quæ alia ratione teſtis eſſe prohi-

betur

raleffiener 64 sitslum

beturl. 7.§. pen. l. 19. 5§ fin. f. de teſtibus.
. afimtatis Inſtit. de nuptiis. Et mulieribus
kegntis virgines quoque debentur.! ſervis
legatis 51. F. de leg. 3. Hoc amplius mulie-
Ppri veſte legatà infantilem quoque con-

tineri, & puellar um & virginum V lpianus

reſcripſit in in I. argumento 25. §. muliebti f. de
auro & arg. Parique ratione vir di citur,
qui 14. annum implevit.1. um gei ode⸗
tauns . 3 leg. 3. e e

Res abeſſe videntur ( ut gabi-
nus ait, & Pedius probat) etiam hæ.

quarum corpus manet, forma mu-

tata eſt. & ideò ſi corruptæ redditæ
ſint vel transfiguratæ, videri abeſ-
fe: quoniam plerumque plus eſt in
manaus pretio, quàm in re.

00 paucis tetigimus ſupra in l. Mar-
1: I cellus h. t. Vtilitas legis latè diffula
eſt, && ad plerosque creditores pertinet.

Qui equum debet ex cauſsâ locati aut ſti-
pulatione, ſi eum claudum aut vulnera-
tum reddat, non liberatur l. ſea de damno J.
2* locatil. qui ſi bi 33. §. Kin. f. de ſolut. Et quo-
cunque modor res deterior redditur, abeſſe
vide-

—

ahen
yf⸗
an
lel
MI
niömen
van
Gl

1 cnnt

ſch
eto

lenulore

Ner

g i
i

moct
lin 4
fnma
M
Mn
aee

4
4

De verborum fignißcatione. 347

—— B
—

Nhoer viderur eatenus; ut liberatio non contin-
lliehn gat ,niſi id, quod intereſt, præſtetur. la5.
l ſ 1465. ſireddita f. commod. Etres ipla petendla
ml eſt, quaſi planè no n fuiſſet accepta: l. etiam
te 2,. f. Ae ſolut. etiamſi nihil de ipsà re ablit,
54 Aue ſi quis pecuniæ debitor ſolvat num- 3
Scitun, mos injuſti ponderis, aut impr obati nu-
D mismatis aut adulterinos, non liberatur l.
aéa. I. 1. C. de ponderatoribus lib. o. Item &
ſi corpus rei debitæ manet, & deterius non⸗ 4
N Sab ⸗· ſit factum, modò f. orma mutata ſit, abelle
Nd videtur eatenus, ut adhuc peti poſſit. puta
amht 1ſ ſcyphum commodavi tibi, tu lanc em
el u arg. 5. buic autem Inſlit. 4e act. l. in. f. deuſu &
invito creditori aliud pro alio ſolvi poteſt.
ul N. 1. 2. F.ß certumperatur l. eum aquo C. de ſolek.
erinet abeſſe, ut ad rem totam, quia nihil acce-
al. Preum ſit, actio ſuperſit, aut tantum ad
ualnenn Partem? Wide gl. notab, in 1 Iulianu, 454, . upen
unti Lerb.de enidtione f de .O. & in l. & elegant en 7·S.
Et gue ſolum, in verbo de dolo ſ. ge dols mal. Ratio

—

4 Pralectiones ad titulunm
tantur, eorum perire videtur ſubſtantia:
1I. Iulianus S. ſi quis ff. ad exhibendum. Vnde
ſi quis gemmas vel uniones legatos 3 poſt
teſtàmentum in aliam ornamenti ſpeciem
convertat;, puta poculis aut veſtimentis
inſerat, aut annulis includat, extingui le=
gatum, reſponſum eſt à Marcello in l. Seia
6. F. de aurò & arg. leg. eò quod in ſu ſpecie

4 —

.

non permanſerit. Adde l. 5. S. 2. 1. 10. S. K
maſſæ ſj. quib. mod. uſusfr. amitt. l qui nſum-

.

fructum 36. ff, denſufr.

8

Et licet duæ lucrativæ cauſæ in ean-
dem rem concurrere nõ poſſint S. s res alie-
na Inſtit. de legatis; atque ideò; ſi legatum
ex teſtamento conſecutus ſim; aut alio
quovis moôdo titulo lucrativoò,; ex alio te-
Aamente peti non poſſitiS. hac ratione d. i. ta⸗
men ſi ex altero teſtamento reſtituendum
legatum ſit;, aut aliud pro eo; hactenus
abeſſe res mihi videtur, quatenus ſum præ-
ſtaturus, idéoque eatenus legatum ex al-
tero teſtamento peti poteſt. per textum
notab. in l. plane S. quod ſi rem f. ue leg. 1. Fat.
I. ſi quis mandatu fj. de neg. geft.

Corruptæ dicuntur, inquinatæ; deſtru-
cctæ, peremtæ; ruptæ; raſæ ; vitiatæ dete-

rioratæ; uſtæ aut deletæ. notab. textus in

AI1. 5. babio putat ſ deaqua cottid. & aſt: l: §.

16,
Uptbetn

mloendun
Ntrta

GIt l
eſ,

1

en ſe

nl u⸗

—

Ulnen

ltnen

iüguk
intdei
eci⸗
54

min⸗

in ein.
inde-
legron
aut alio⸗
o te⸗
edtte⸗
räüdt
huctenus
ſunpre⸗
m eil
eͦ teitun
eyti⸗

beſtru⸗

er R

ertis i

5
4

de verkorun knifcariene. .Z 49

“ . ſ quis f. de crim. Kell 1. ex 6oudufttss. ſed
labes ſ. locati.
Et caſus eſt quò furti tenetur, qui cor- 9
rupitctiami non amoverit, ut de bitor qui
cautionis inſtrumentüm interlevit l. qui
tabulas 27. en fin. ff. de furtis, niſi mendoſa eſt
lectio, quam tamen rubrica confirmat, α
I. 531, ſub eodem poſita titulo. .
Prus EST IN MANUÜS PRETIO) HocC 10
pertinet ad id; quod de transfi iguratione
dixit. Nam etſi materia eadem bonitate
reddatur. puta maſſa argenti, aut alterius
formæ Vas argenteum, quàm commoda-
tum 106 catumvé erat, tamen abelle videtur:

quia gratia periit ôperis Artis live factio-
nis, ut loquuntur; Qu blerumque re-

tioſior eſt, quàm res ipſa. Pluris hit ſæ *pe

artificium & induſtria ar tificis . quaàm res
ipfa, arg. l. ſeq. que manus Pr fetium dicitur
etiam in ,. qui inſulam 9. gei «lem F. locati.

Delincre autem abeſle res tuno
videtur, cum ſic redit in poteſta-

tem, ne amittere ejus Polleſſionem
poflimas.

Mi rem à non domino; licet traditio 1
ſecuta ſit, te tamen ten etur venditor ex-

D emti

5 Fraledciones ad titulum “ —
— — — —— EA

emti actione ad evictionis cautionen „
præſtandam. l. 2. F. de evicét. l. 3. in prin. f. de nt
adion, emti. Abeſſe enim videtur, quod Gorinn
12 evictioni obnoxium eſt. Item ſi rem (edriuten
meam apud te depoſitam tu alii dederis, ſtu,l

ego à poſſeſſore vi abſtulerim, adhuc mi- faſco⸗
hi tecum actio eſt, quia interdicto reſtitu- e
torio teneor. I. 4. S. ſi dominus F. de uſucap. e 4
§9. 3 lbele

Ob hoc quod furto pridem
ſubtracta eſt, abeſt & ea res, quæ ffꝑ
in rebus humanis non eff. IIes
Vi tibi delegavit vices ſuas, quoties ii
eum abeſſe contingeret, eo rebus
humanis exemto, commiſſum negotium

—

tomnn

lorlt⸗
expedire potes, quia & tunc videtur abeſ- ütl
ſe: c. K delegatus de off. deleg. in 6. ſi modo
res non amplius eſt integra; alioqui man- ſen
datum morte expiravit l. 26. 1.34. F. manda- f 4
ti. S§. redte I. eod. tis. Arti

.

Paulus libr. 7. ad Ediduw. iſe
Labeo & Sabinus exiſtimant: HZ
ſi veſtimentum ſciſſum redqatur,

4
.

–—

e n

AuCOeen

ninſe
r,
em ſu n
li ede
aAdhucm
toreſtitl.
1 utan.

priden
1e

ſt.

uotles

eo tebus

kenn abel
41lmol
Nogui mun.
Tuut.

ölimn
recinn

— —

quaſi in ſciente diverſum

ſel

De verborum ſignißcatione. 1

ſcyphi colliſi, aut tabula rasà pi-
cturaà, videri rem abeſſe; quoniam
earum rerum pretium non in ſub-
ſtantis; ſed in afte ſit poſitum.
Icem ſi dominus rem, quæ furto ſi-
bi aberat, ignorans emerit; rectè

dicitur res abeſſe, etiamſi poſtea

id ita eſſe ſcierit: quia videtur res

ei abeſſe, cui pretium abeſt.

LY Ec magna expatte ex ſuperioribus
ex peditum ſenſum habentt.
S CIS Sü M) quid ſi ita levis ſit
ſciſſura, ut nullius momenti ſit, an oporte-
bit eo nomine condemnationem fieri, qua-

vel res corrupta reddita ſit, veluti

ſi res abſit?: Et dicendum omnindè, Iudi-

cem ôportere diſpicere; ut delicatum

actorem non ſemper audiat l. ſi ſerpus 25.
F. de pign. adt. aArg. l. . §. fin. f de vent. inſpic.
Fac.l. ſcis ff. de in integ. reſt. Quod autem
ait, ſi dominus rem ſuam emerit; intelli-

gendum eſt de facto & de pretii nume-

la eſt. . ſuæ f. de contrah. emt. Nec veriſi-

mile eit; ideò additum verbum ignorans,
eſſet definitu-
D 2 rusz

S52 Prælesliones ad titulum

— .
—

rus, qui donare videatur. Palàm eſt enim,
neminem hoc modo donare, cum qui do-
nat, & cauſam donandi, niſi inſanus ſit,
habeat, & liberalitatis ac beneficentiæ
S laudem captet: quorum utrumque hic
deficit. Quod ſi ideò ſciens emat, quia
fortalle alii vendebatur, peregrè ſecum
ablaturo, & Iudicis non erat impræſen-
tiarum copia, nec apparitoris, qui manum
inijciat, evidens eſt, hoc quoque caſu rem
5 abeſſe ei, quia pretium abeſt. Denique
quod gloſſa finalis hic infert, pretium
fuccedere loco rei, verum eſt, quoad fa-
tisfattionem debiti, dum res extat; non
gqgquoad alias qualitates: ut inter univerſalia
M & particularia jura diſtingnere opus non
ſit. Qualitas cujusque negotii ſatis oſten-
dit, quemadmodum ſuccedat & quatenus.
6 Planum eſt enim, pretium rei furtivæ ea-
tenus in locum rei non ſuccedere, ut &
ipfum furtivum ſit: l. qui vas 45. F. An. & l.
.à B8. ff. de furtis. alias loco rei ſuccedit. Æ
ſfſtimatio inquam rei furtivæ: non utique .
iiilllud pretium, quo fur vendidit, quod vi-
2 le eſſe plerumque ſolet. I. 7. §. condictio, ibi
ctiamſi deceſſerit. f. de condict ſur-

1

.
* . „ „ .*
2 * .
P . .
4 4 .
N— S= .ſ.

A
(Vre n

allenn

ſärut

ſerlus
cione.

ce dwe
el, ten

ſtet

nizſe

ulfiann
honte

uarenycun

i rtidi
leluuni⸗
mepern

u.

W

ehintn

Uunrein,
Citrinn

e me
pent lac V

em

hmnſt Rem amiſſe videtur, qui ad-

verſus nullum ejus perſequendæ

nehcene
mquei actionem habet.
mat, quu S r S
d ſeciin Vi actionem habet, ipſam rem ha-
npreltn bere videtur: l. qui actionem ff. de R. I.

ümunun atque & diverſo cui nulla actio efficax ſu-
chiten pereſt, rem utique intelligitur amiſiſſe.
Denile Hinc ſi teſtator legaverit Titio decem, &
1, Netlmn rurſus, ſi ea perdiderit, alia decem, ut eſt
Anli in l. ſideicommiſſa §. ſi quis decem ff. de leg. .
atr;Im hæres non tenebitur, ſi legatarius ea mu-
mmneli tuaverit, cum habeat condictionem certi:
eopus non I certi condiclio f. ſi certum petatur, nec etiam
rs oſerr ſi aleæ luſu victus fuerit. Ejus enim pe-
ectenu cuniæ repetitio eſt Auth. alearu C. 1e religioſis
leit, Il puta ſi de bitor nihil facere poſſit, de no-
16 vo debebuntur, quia amiſiſſe videtur; pa-
el. . ria ſunt enim, nullam actionem habere,
ntnige & habere inanem. . nam. & is. . de dolo. Et
unt. eri equus mercenarius vilatronum ere-
s,h Ptus ſit, hactenus amiſiſſe videtur ſi ne-
NEGαſciat ubi ſit, nec ejus recuperandi facul-
. tatem habeat: arg. l. in commodato S. nunc
videndum f. commodati, quod ſi actionem
habeat efficacem, adhuc teneri locatori
d z dice-

De verborum ſignißcatiene. 53

0

u & ſumt. fun. Quod ſi actio inanis ſit, 5

1

5 dicemus. Quid ſi actionem habeam, ſed 82
quæ petitionem ſumtu exhauriret? rectteè
cenſuit Bartolus pro eo habendum, ac ſi ann

nulla actio eſſet, ſed res amiſſa perl. ſed

Ppralelfiones ad titulum

. an ultro §. 1. H. de negetiis geſt. & arg. l. medi-
terranea C, de annonis & trib. lb. io. ſcribens
gerit debitum pupilli, vel non refecerit e
domum, in quibus oporte bat plus expen- M
dere, quàm res vel debitum eſſet. ninn
. fopri
Plpianus lib. io. qd Edictum. fi
Bona civitatis abuſivè publi-
ca dicta ſunt. Sola enim ea publi- ge

ca ſunt, quæ populi Romani ſunt.

gegee

X .
1 P TC lex, 111 &. due ſequentes Proximæ Cn

Romanum fſupercilium olent, qui itnd
. Populi appellationem ſoli Romano popu- *M
I artogabant, cæœteris derogabant , com- ui
primis civitati bus ſibi ſubjectis & fœdera-
tis, quas privatorum locço duntaxat habe- Ni
„ 95

pant: & ſe caput orbis Romani eſſe gloria-
bantur; l. 1. §. ſed erſ quæ C. de vet. ſur. enud.
etſi magnam orbis partem ne vidiſſent
quidem: & Imperatorem Romanum mun-
AQi dominium appellabant, l. deprecatio 1.
. a4

der verborum ſignifßicatioane. 55

44 I. Rhod. de jadt. cujus eſſent omnia. I. be-
IH Be4 Zenone C. de quadr. praſersyt. Cum igi- 2
mri rur publicum dictum ſit, quaſi populi-
, .
al cum: 5. con/equens ubi gloſſa lnſt. ge ſuſp. ?ut. &
en gloſſ. in princ. l. de publ. Iud. ideò ſcripſit hic
* VIpianus, bona aliarum civitatum, puta
inck. paſcua, nemora ad civitates pertinentia,
e Prata ſylvæ ſaltus . vectigalia, molendi-
eipet na &c. impropriè publica dici; haberi ta-
men quaſi publica, quia privatorum uſi-
bus deſerviunt jure civitatis, non quaſi
propria cujusque l. 3. S. loca enim fj. ne quid
in loco publ. An igitur uſucapi poterunt 3
. ceu privata, per l. ſeq? Et licet gloſſa gene-
aäaltiter affirmet non poſſe: l. uſucavionem fF.
e nbl. Qe uſucap. non tamen arbitror aliter gloſſam
4 Al⸗ ſenſille, quàm de civibus cujusque civita-
lnor. tis. Hi enim meritò non uſucapiunt, ut-
pote quorum reſpectu bona civitatum di-
Noomn cuntur publica. Secus in civitate alià,
geent, 4 huic non fubjecta. Civitas enim contra
Anopedhn civitatem privati jure utitur, ut communis
ant,eo eſt op nio, & natura evincit relatorum.
Kledeer Denique occaſione dictionis jalus notan- 4
a he qdum eſt, eam non excludere caſus ſimiles,
ANeo per l. eti uſusfructus in ſin. ff. u/ufradt. quem-
. AA4 ad. cav. ubi ſoli duo caſus morctis & Capitis
minutionis expreſſi non excludunt ceſlio-
tome MU D 4 nem
Aynni ä
4 MM

F6 Ppraledliones ad titulumn
nem aut nò utendo amiſſioné S. fin. I. de uſu-
fr. junct. §. 1. l. de uſu & habit. Fac. l. ſi duo 13. lup
§. idem ff. de jurejur. junct. 1. ſi pro fure S. con. (IU
dictio ſ. de condict. Jart. “ non
der 16.
Caius lib. 3. ad edictum provinciale.
Eum qui vectigal populi Ro- ii
mani conductum habet, publica- hluc
num appellamus. Nam publici auſ
appellatio in compluribus cauſſis
ad populum Romanum reſpicit: ci- aus
vitates enim privatorum loco ha- inm
bentur. S
7 Ectigal eſt, quod penditur ob uſum
Vviæ publicæ, l. zu: f-. de donat. inter
vir. & ux. quam cum principes planam tu-
tamque præ ſtare debeant h tongruit. 13. ff. de .
of. praſid. meritò eo nomine à vectoribus cn
& commeantibus aliquid exigunt. :EF lbn
exactioni qui perfecti ſunt, publicani ap- lc⸗
pellantur l.: l.. 12. ff. de publicanis. Publi- kin
cum enim ſubſtantivè vectigal diceba-
tur: qui publico fruuntur, id eſt, qui ve-
ctigalibus fruuntur, quæ à populo Roma-
no conducta habent a. l. 1.
PRI-

g.
R.

No.

licl.

Oblici
Auls
lelt el
O hi⸗

buldn

, Mtet
tu⸗

13.

oribus
K II
ni5.
ubli⸗
icebr.
ni Ne.

Ro.

Par.

☛nn,

PRIVATO RuIM L O C o) Reſpectu

3

ſuperioris domini, non reſpectu ſuorum

civium. Hinc bona vacantia ad fiſcum,
non ad civitates, quæ fiſci reſpectu priva-
tæ ſunt, pertinent: I. 1. C. de bonis racantib.
lib. 7o. alias in compluribus utitur civitas
ublico jure. Vide tot. tit. C. de jure Reip.
lib. II. l. in. C. de vendend. rebus civitat. l. 1. C. de

debit. civit. eod. lib. l. civitas fj. ſi certum peta-

tur l. Lucius ff. municip. juncta l. . & 2. C. quan-
do liceat ab emt. diſced. Et poteſt civitas ex

cauſsàâà neceſſitatis cogere debitores ſuos

ad ſolutionem, etiam ante diem: lI. /7. C. de

4

condidt. exlege dummodo commodum me-

dii temporis illis relinquat, per Dad. ibid.

Lex Tz.

Ulpianus libro/ad Edictum.

Inter publica habemus non ſa-
cra, nec religioſa: nec quæ publicis

uſibus deſtinata ſunt: Sed ſi qua

ſunt civitatum velut bona. ſed &

peculia ſervorum civitatium pro-
cul dubio publica habentur.

Acræ & religioſæ res in nullius ſunt
bonis, atque adeò nec in populi: S. nul-

5 lids

De verborum ßiegnificatione. 57

)

58 praledtione: ad titulum

WW

lius I. de R. D. quæ enumerantur in §. ſacra 7
cum 2. ſeqq. I. d. t. quin nec ea, quorum 4
uſus eſt publicus, ipſa quoque ideò pu-
blica ſunt S. ſluminum, verſ. riparum I. d. t. 1
Sed civitatum bona, puta theatra, forum,
baſilicæ, item ſervorum publicorum pe-
culia, & communis arca. I. 1. S. quibus ffqρα.. 1
2 cujuſque uni verſ. nom. Etfſi hæc omnia im-
propriè publica dicantur, cnm non ſint 1
univerſi populi Romani; ſed civitatum 1
duntaxat. Facit l. palam 43.5. 4. fde ritu nupt. 1
3 Hoc autem loco, qui ex titulo quod cujusg, ir
uuiyerſ. nomine &. deſumtus à plerisque
creditur, publici appellatio ad ea tantùm, .
quæ in pecunià ſive patrimonio publico .
conſiſtunt, reſtringitur, quæ nimirum
ad Syndici ſive actoris univerſitatis offi-
cium pertinent, id eſt, quorum nomine
ei & in eum dantur actiones d l. 1. S. quibus
4 1. 6. §. cor, cqum lkg ſeq d. tit. Hujus enim 3
pecunie commercium eſt, l.é6. in princ. F. de NI
contrah emt. & uſucapionem admittit. gl. in D
l. 9. in rerbo, ciritatum jj. de uſucap. Hujusmo- ſen
di ſunt vectigalia, Reipub. horrea, molen-
dina, prædia, armamentaria publica: quo-
rum uſis non eſt publicus, id eſt, cujus
vis ex populo, nec fructum ferunt cuili-
bet, ſed parimonio univerſitatis, quod eie- HMM
ganter explicat eſenb. I. de rerum divil. §. L

— De verborum fignificatiene. 9

Gnn univerſitatis a. num. 4, & S.7. num. 4. 5. 9, 10.
ien eod. tit. & in Iſageg. Inſt. lib. 2. àprinc. ieſque ad
n. 10. inelufßivè. Aliud ergè eſt, publicum 6
8 eſſe, aliud in uſu publico eſſe: etſi ſæpiſſi-
3 mè coincidant, quod ex allegatis exem-

aH plis fit evidens. Via publica ſimul eſt &
u eſt in uſu publico: pecunia & patrimo-

iuc. nium civitatis publicum quidem eſt, ſed
onim non eſt in uſu publiço;, ſive ut Vlpianus
don ait, publicis ufibus deſtinatum. Quin 7
e etiam hæc, quæ publicis uſibus deſtinata
H ſunt, no uno modo céſentur: aliter enim via
ublica in uſu eſt publico, aliter molen-
Wur⸗ dinum publicum, aut paſcuum, quod alibi
UImItu3
monie Prublica vectigalia intelligere
in debemus, ex quibus vectigal fiſcus
. capit: quale eſt vectigal portus, vel
venalium rerum, item ſalinarum,
gund metallorum & picariarum.
nd. Ectigal eſt reditus ſeu penſio ex re- t

. bus, quæ terrà vel mari alicui re-
gno invehuntur; quicquid item ſalina-
rum aut generaliter minerarum nomine
ad principem redit. Mineræ ſunt hodiè, 2
n⸗ quæ omnis generis metalla producunt,
. puta

11.
10 e.

6o Pralectiones ad titulum

puta aurum, argentum, æs, ſtannum, fer- ſur
rum. Hæ mineræ inter regalia connu- d
merantur, & ad principem pertinent: tit. pil
quæ ſint regalia in V. F. Olim ad populum Ro. is
3 manum ſpectabant, ut Polybius & Stra- 6
bo docent: cujus ærarium fiſcus diceba: ao
tur, teſte Harmenop. lib. . Epitem. Po mn
ſtea verò fiſcus Principis, ærarium populi I
dici cœptum eſt, ut omnes hic annotant. Ale
4 Hæc vect galia vatiæ quantitatis nunen
erant, modo ducenteſima, tùm centeſima, moni
„ mox ꝛta, tüm 8. Metallica autem to. uunen
ta ad principem redibant, prout ex Ro- S=
manis principibus quisque erat luxurio- llite
ſior. Vectigal venalium rerum, inaudi: ulni
tum vocat Tranquillus in Calig. maximè ðUM
5 quod eduliorum nomine exigebatur. Hoc elrin
notandum, vectigalium exactionem ipfis ltir
quoque principibus odioſam viſam eſſe, e
quod populum depauperarent. tor. tit. C. Plin
nova vectigalia inſtit. Optimum & in privatis jaill
familiis & Reipublicæ vectigal eſt parſi- l
monia. Cic. lib. z. de Rezubl. D
6 VECTIGALPORTUS)hoc eſt quod in men
portu maris ſolvitur. Eſt auté port' conclu- n

ſius in mari locus, quo importantur merces
S” inde exportantur: l. 59. infra. h. t. & eſt
7 juris publici l. 2. f. de rerum diviſ. Fieri ta-
men poteſt, ut privati ſit, quo caſu in n⸗
um

7

—
ne.
Dnn.
:

mN.

X Krr.
lcebe.
Po.
opuli
otant.

s

eluma.

enn to⸗
a N.
muno.
naudl⸗
unim?
l. Poc.
,
1t. C.

tgnodin
cllu-
merces
fierita⸗
in Ceſ⸗
lun

)

De verborum ſignificat ione. 61

(um deferendum eſt. I. forma S. lacus f. de
. . .
cenſibus. Quodego ſemper exiſtimavi ad
piſcationes pertinere, non ad vectigal por-

tus, quodutique ex regalibus eſt.

SsA LI)INARI M.) Hoc non fuiſſet 8
opus addere ſpeciatim, cum metallorum
nomine veniat. metallum fſalis dicitur
apud Herod. Sed quæ dubitationis tol-

lendæ cauſsà inſeruntur ſcriptis, jus com-
mune non lædunt I. &r. f. de R. I. Ex com-

muni certè uſu ſal inter metalla non con-

numeratur.

PICARIARIM) Pix quó; fol-9
ſilis inter metalla habetur: Plin. lib. 16. 6. 12.
unde picaria, ubi pix foditur.
Denique notandum, à vectigalium 10
præſtatione ſtudioſòs immunes efle, per
conſtit. Friderici Auth. habita C. ne filias pro
patre, ubi gloſſa in verbo ſpeciali Bart. G& Bald.

per illum teæt. in verbo ſezurè, Cynurs Bologn.

ibidem allegantes eam rationem, quod con-
ſtitutionis tempore ea conſuetudo ine kH-
verat, ut ſchôlares quoꝗque vectiga a ſol-
verent: eamque conſuetudie em Frideri-
cum dicta conſtitutione ſu-

ſtuliſffle.

l H Lex

Praleciones ad titulum

.

☛Rtr

Lex ISö5.

paulus lib. 9. ad Edicuam.

Munus tribus modis dicitur:
uno donum, & inde munera dici
dari mitcive: altero onus; quod

cum remittatur, vacationem mili-
tiæ munerisque præſtat: inde im-
munitatem appellari: tertio offi-

cium; unde munera militaria, &

quosdam milites munificos voca⸗

ri. Igitur municipes dici, quod mu=⸗

nera civilia capiant,

M Vnus nonfiünquam donum ſigniß⸗

cat; ſed quod ex cauſsà fit, l. 194. in-

fra h. t. veluti nuptiale, aut natalitium, aut
puerperiig gratiàâ, qualia Magi Salvatori ob-

tulerunt. Dona autem communiter nul-
laà neceſſitate juris aut ofſicii, ſed ſponte
Prgunar I. 1. l. 29. ff. de donat. nec repre-

enſio eſt;, ſi non præſtentur; ſed ſi præ-
ſtantur, laus eſt. d. I. 94½. Et ut ait Sene-
ca, donum eſt beneficium, quod quis de-
5O dit, cum liceret & non dare. Nam ſi cauſ-
ſa ſubſit vel naturalis pudoris, quæ ad re-

munerandum invitat, debiti magis ſolu-
tio videbitur, quàm donum l. ſed eißi §. con-
ſuluit

ilelonn
a

Aul
*
gl.

ilett

ennumn.
Stranul
6PMlarti ll,

, darico

luin in
tummuret

Utbening
Uesſoecl
ktoqne
Kinadn
ſufeme
4 4
A .
Go⸗
Wimer

AIm hnn

nngin
nun

De verborum ſignificatione. 63

ſuluit f.- de petit. hæred. ,. 19. §. ſi quis ſer vo l.
pen. f.. de donat. Munus nontàm beneficii 4
quam officii cauſſa ab amicis, clientibus,
diciim libertis dati aut mitti conſuevit l. ult. fj. de
ra da lib. cauſſal. 7. F. de oper. lib. l. 1. §. quæ onerandæ
quol f. quar. rer. actio non datur. Natalitia mu- 5
nmil- nera, id eſt, quæ in natali cujusque dari
leim. etiamnum ſolent, quæve in natalem Salva-
. toris translatæ ſunt, olim quoque Calen-
10 Eſ. dis Martii, quibus novus annus inchoaba-
uta, A tur, dari conſueverunt. I. ſed fi vir S. rir 5.
fo F. de donat. inter vir. & ux. Hanc differen- ⁶½
vodnn⸗ tiam muneris & doni ôbſervari convenit,

in kerlon tutoris, qui donare non poteft.
dab agnato /2. I. ult. f. de cur. ſur. Admini-
nbgnif⸗ ſtratiò enim negotiorum ad tutores & cu-
1,9. in⸗ , ratores ſpectat 5 non donatio dd. E. quæ
im m perditio quædam eſt, I. Kliusfam. 2. ff. de do-
rib nat. & in adminiſtrationem non cadit ,. 7.F.
ruiteru ſi tutor f. pro emt. Dd. in l. pactum curato ris 17.
ſion f. depgs.
nectehls⸗ Alrltero ſignificatu munus capitur pro 7
NH onere, quod neceſſario ſubimus lege,
tirkie more, im eriové ejus qui jubendi pote⸗-
Ngus le⸗ ſtatem ha et. l. munus 214. infra. h. t. Hoc 8
aml cal aut patrimoniale eſt- id eſt, quod ſum-
d tum maximè poſtulat, & expenſis damno-
ngi ſor⸗ que adminiſtrantis expeditur. I. fin §. atri-
afsmnoniorum F. de muneribus & honor. qualia
ſunt

10

11

12

13 *

Praledtiones 44 tituluz

d. I. fin. S. mixta.

ſunt viarum munitiones, prædiorum col.
lationes, agminales equi; angariæ, & aliæ
contributiones: d.l. ſin. aut perſonale, quod
in vigilantia & ſollicitudine animi princi-
paliter conſiſtit, veluti tutela, cura. d. I. Kin.
& l. I. eod. tit. de muner. & bonor. aut mixtum
Huc re fero etiam mune
ra gladiatoria, venationum, arenariorum
ludos à Senatoribus, Magiſtratibus, cor

ſulibus Romanis edi ſolita. l. 36. f. de cond.

omnibus illis, quæ enumeravi, qui vaca-
tionem adepti ſunt, immunes dicuntur;
quod ex æquitate quibusdam perſonis
conceditur: l. 1. f. de vacat. mun. & toto tit.

& demonſt. l. civitatibus 122. f. de leg. 1.

Ab

cum ſeq. de jure immunitat. veluti profeſſori-
bus facultatum E. de profeſſ. & medicis lib. o.
Denique qui officium habent ſive

rars ſive civile, procul dubio mune-

ris appel latio his accommodatur: ſed ſo-
let addi publicum. Eſt autem munus pu-
blicum, definitore Pomponio, in l. 239.

S§. munus infra. h. t. officium privati homi-
nis, ex quo commodum ad ſingulos uni-

verſosꝗue cives; remque eorum, imperio
Magiſtratus extraordinario pervenit: ut

eſt Sacerdotum & Magiſtratuum munus
l. 1. §. hujus f. de luſt. & Iure.
ret, duo Poſteriora ſigniſicata:, niſi quod
S non

Ex quo appa-

.

ſon om
el, ul
lit, 1 ⸗
n
tiokralun
, len
n

“M n

unes,feltr

E S

D Uunn 1
wtru
anlbe zwu
dei celer Euun
t herit⸗
Dl

V r lun

ifr, 6
Rgater, lorn

fiene

de
i in

——————U

umd.

,& Aͤr

Ae,g
u prim.
Ura 4l
Ntmixtun

7
S

65
non omnia munera cum dignitate con-
juncta ſunt, vix poſſe diſcerni : quo factum
eſt, ut & Paulus non accuratè ſignificave-

de verborum . Zuißicatione.

rit, ad quod genus munera militaria refer-

Ammnune.

riorum

s, (0l⸗.

le emd.
gul vid⸗
ond;
Phng

nutus pu⸗

n, np tiſ⸗
un unus
lo 4pP 1
quo

non

ul

ret? qualia ſunt excubiæ „angariæ, geſta-

tiones in uſum belli, erectio valli &c. Al-

ciat. bic, lignatio, fœ'ni, aquæ, ſtraminis

ad caſtra portatio, quæ faſcicularia dici-
tur. Veget lib. 2. cap. 7. Quæ munera qui
faciunt, munifices dicuntur: ab his im-
munes, velut vexilliferi, tribuni „duces
Sc. Principales appellantur, ſive bene-

ſicarii.
MuNICIPESDIC 1.) De mi-

litaribus muneribus, quorum reſpectu

munifices nominantur, modò dixit: nunc
de civilibus muneribus, quæ municipibus

nomen dederunt. Quæ ſint civilia mune-

ra; ſatis ex iis, quæ dixi; batet. De mu⸗
nicipibus dicemus infra ad l. 22. b. t. Vti-
lixas verò hujus legis erit in tit. f. de muner.
G hon. cum 2. ſeqg. & multò maxim4 parte
trium poſteriorum librorum Codicis.
Vlpianus libro i1n ad Edictum.
Labeo libro primo Prætotis

urbani definit, quod quædam agan-

N

1

2

)

66 pralectiones ad titulum

tur, quædam gerantur, quædam
contrahantur. Et altum quidem
generale verbum eſſe, ſive verbis,
ſive re quid agatur: ut in ſti-
pulatione, vel numeratione. Con.

trabtum autem ultrô citroque-
obligationem, quod Græci wνιααπ.

αα voοúat, veluti emtionem ven-
ditionem, logationem conductio-
nem, ſocieratem. Geſtun vero rem
ſignificare ſine verbis factam.

Ctus verbum ge neraliſſimum quan-
A doque eſt, ut in illà regulaà; actus
agentium ultra eorum intentionem non
operari: l. nen ommis f. i certum pet. quem-
admodum & in l. 2. & l. quæ utiliter 5. 1.f. de
neg. geſt. Et in omni contractu inſpicien-

dum, quid actum ſit: I. nepos. I. cum quæreba-

tur infra. h. t. l, ſemper ff. de R. I. l ſtipulatio iſta.
§. in ſtip ulationibus F. de V O. & verbum age-
re& contractus & teſtamenta cõprehendit
S. ſed neq,l. de teſtam. Aliquando ſpecialius
eſt, ut in titulo Cod., Ne quis liber invitus actu
gerere cogatur. Vbi actum gerere eſt ſer-
vi actoris munus in pecuniis dandis &
ſuſcipiendis, ſtipulationib. contrahendis,

rationibus domin icis tractandis &c. Sic

acci-

—

—
Wr
oll
dur5:

⸗ e

1 11
ſn ſz pee
Uhulluer
N

eNene
1 AK

ſiee n

aA&

Wehend
1 eni

o, Ge
WDng⸗!
nale
hene,0,
4 4 1
Vat
1 ſeetu
beran
ſyu⸗

uſetere

—

UEdan

quiden
verbi

e.
troq⸗

. .
GAA.

lenn ven-
ndoctio⸗

ver ten

In.

wumquar⸗
egl CS
e en
Gundlfe

nguulb.

m 40e⸗
elbul 4

4
.
1

ai ₰ “
I npCen .

ltoſti

der verborum hignißcatione. 657

n

accipitur in l. 6. §. irriam ff. de injuſto ra-

pto Cc. l.! liberos 1o. C. de liber. cauſ. Inter- 3
dum jus agendi jumentum per alienum

agrum ſignificat. I. 1. §. allus f. de ſervit. ruſt.
prad l. inter actaum ibid. & titnl. ff. de itin. altuc,
Privat. Hoc autem loco actus contractui 4

5

& geſtui opponitur, atque ſtipulatio in-

ter ackus, non inter contractus numera-

tur, & Cconſequenter donatio, pacétiones
nudæ, liberatiohes; con ractus non erunt,
ut in quibus νρπι+enſ&αν., id eſt, permuta-
tio nulla verſetut aut commercium. Et .
ideò ſtatuta municipialia, quæ ſtricti juris

ſunt & propriè accipienda; l. 3. S. hac verba

. de negot. geſt. l. qui autem S. apud F. quæ in
fraud. cred. de cont ractu diſponentia, non

comprehendunt ea quæ enumeravi: per
Alziat. hic, niſi eadem eſſet in his diſpoſitio-

nis ratio, quæ in aliis contractibus. Ratio
enim extendit quascunque diſpoſitiones,
etiam pœnales & odioſas, gl. & Dd. in Anth.
quas actiones C. de Sacroſ. Eccl. Atque aded ſi
mulier vetetur contrahere ſine conſenſu
viri aut agnatorum, ne donare quidem po-
terit, aut liberare debitores; Bart in l. ſi unus
Sbactus ne peteret ff. de pactis. aut fidejubere
etiam in caſibus à jure expreſſis, Bart, in li.

verſ. quæro col. pen. F. certum pet. Bala. conſ.

9. o6. 6.. nec pignori rem dafe, Fel. in pen.g. de
EEäE à 40-

69 xrraleljiones Ad titulum

ſe: l.1.S. proinde ff. ſ quid in fraud. patr. Dd. in l.
donatione C. de colat, cum id ratione fra-

gilitatis & imbecillitatis ſexus inductum

ſit, l. 2 abi Bald. C. de adopt. & quod genera-
li ſignificatione illa quoque recenſita ve-

niant contractus nomine, l. donationis 7.

C. de his, qua vi metusvẽ cauſ. I. jubemus. S. ve-
rum C. de ſacroſ. Eccl. quodꝗque negativæ

.
vis permagna ſit l. hoc genus ff. de cond. &
7 GESTUIM REM SIGNIFICARE SI⸗-

NE VERBIS FACTAM) Qui aliena ne-
gotia gerunt, propriè non contrahunt, §. 1.
Inſtit. de oblig. quæ eæ quaſßi contr. & qui

Remp. gerunt..Il. Cajus Se jus f. de uſuris &

qui Magiſtratum gerunt. l. 1. 5. caſum f. de
paſtul. & qui pro hærede gerunt. l. pro hæ-
rede f. de acquir. vel amitt. hær. Quo pertinet
elegans regula: magis quid geſtum, quàm
quod dictum ſit ſpectari, oportere. l. 6. F.de

X

contr. emt. I. 6. F. de præſcript. verb. Et im-

penſarum neceſſariarum habetur ratio;et-
ſi res malè geſta eſt l. 4. f. de impenſ. in res

8 eſt hoc verbum. I. air prator in pr. ſ. de min.

(ait geſtum accipimus, qualitercunque

ſactum, ſive contractum ſit, ſive quid
= M aliud

R

accuſ. nec confiteri, ſe debere vel recepiſ-

dotal. fact. Tamen ſæpenumerò generale

Ande
ſonttn
Gotin
Vend

,
Prta

(anet
Mltran⸗
lacke te

6henin

1

Meln

e

ſett
Uhemi

Moine

umhen
Ueen Por

