fundum ſive partem poſſeſſionis, quàâ quis
caruit, cum deiiceretur: l. 1. §. quod autem
verſ. ſane ſ. de yi & vi armata, Aa, e occaſio-
K 2 nez

148 Praleliones 4 titulum

õä

ne, quæ nam eſſet i inter locum & fundum
2 differentia, ibidem oſtendit. Fundus cer.-
tis limitibus diſtinctus eſt; locus nonitem:
ut cum loca Romæ vicina dico, non poteſt
dari limes aut punctum aliquod indivi-
duum, in quo deſinant eſſe vicina; ſed ali-
ter atque aliter ex re nat² æſtimabitur.
INTECGRIM ALIQHID.) Eſt ta-
men quandoque etiam pars: l. blane 34. H.
hin. ff. de leg. f. ſed de finita, cum locus ſit in-

definitus, niſi & τ½τπε ⅓. §. ſin. bic. Denique
omnis fundus locus eſt, non autem omnis

locus fundus eſt, quod uſus quotidianus
comprobat. Adde infrà l. urbana prælia.
1t. 6 funi 211. h. t.

TLex 6r.

Paulus libro 65. ad Edictum.

Satisdationis appellatione in-
terdum etiam repromiſſio conti-

nebitur, quâà contentus fuit i is, cui

ſatisdatio debebatur.

1S Atisdare propriè intelligirur qui fide-
juſſoribus datis creditorem ſecurum
facit, l. 1. f. qui ſatisd. cog. l. 6. S. addici F. de
fideicom. liberiel. 1.S. ſtipulationum. f. de prætor-

lipul. & per text. bie, in yerbo, interdum, quod
tepu⸗ u⸗

—

lepli
tunneif

umnt
ſig ſua
ernntt
llunn
le
l der
cur
ſah,

llritn

aien⸗
un

— Ddeŕy verborum Kgnißcatione. 1 149

Efulm —
dn. regulam docet eſſe in contrariun, l. inter- .
8nOten dum, infra bit. & exceptionem denotat. l. ver-
onol bum erit, infrà b. t. In omnibus autem cau- 2
d nli⸗ ſis ſatisdatio exigi poteſt, in quibus non
nnell. expreſsè lex ſmplicem & nudam repro-
Dtrũuun. miſſionem indulget, arg.- l. nec non 28. S. quod

) ejus f. ex zuihus an ſis major. Cujus legis
regula perpetuò obſervanda eſt, omnia li-
cere, quæ prohibita non reperiuntur. Quod 3
ſi creditor nudà repromiſſione contentus
ſit, lex id pro ſatisdatione habet. l. 1. ff. K
quis caution. ayg. l. in eo quod plus f. de R. I. ſa-
tisfactum enim & ſatisdatum accipimus,
quemadmodum voluit creditor. I. ſi rem. S.
omnis ff. de yign. at. Quippe cum partes
ſunt concordes, quorſi um judicis officium?
1. 1. §. inde quæritur. ff. de novi ogeris nunc.
hn. Quin etiam tunc, cum fidejuſſores haberi 4
vyveel pignora dari non poſſunt, neceſſe eſt
e. reditorem repromiſſioni cum juramen.“
to acquieſcere, per notata in I. 1. f. qai ſa-⸗
in su disdare cog. quod juratoria cautio dicitur:
modò viri boni opinionem habeat debi-
tor; perAlciat. hic, alioquin juſtè retineri poſ-
ginle⸗ ſet, per ea quæ tradit Ce⸗ halus conſ. 4320. u⸗=
n un mer. 70. vol. 3. Vtrum autem, qui fidejuſſo- .
Ah res dare jubentur, pignorum datione ſa-
u tisfacere poſſint, etiam invitis creditori-
sln bus? graviter diſputatur: Et certè ple-
ie K 3 nior

n 44
locusrin
Dence
Utenonnt
mlim
Glun ie

15 Pralecliones ad titulum

nior eſt plerumque pignoris cautio, quàm

fidejuſſoria. l. glus cautionis ff. de R. I. Quò

. facit l. 1. S. jubet ff. de collat. honor. ibi, cum præ-
tor jubet rectè careri, pigneribus quoque datig
6 rectè cautum videri ff. de collatione. Contra-
rium aſſerit l. 7. f-. de prætor. ſtivul. quod ta-
men gloſſa ibidem verum eſſe concedit
hactenus, ut invitus non cogatur pignus
dare; poſſit tamen, ſi velit. quod nunc in
„ medio relinquo. Certe fleri poteſt, ut
minus ſit in pignore cautionis, quâm in fi-

dejuſſore, qui vix latere poteſt, ſi inido-

neus ſit, cum pignus poſſit antiquiori cre-
ditori latenter nexum eſſe, Adde quæ no-

8 tavi in d. l. plus cautionis. Huc pertinet,

quod debitores Rerumpubl. ad honores
invitari non poſſunt, niſi prius in id, quod
debetur Reipubl., ſatisfecerint. Planè vice
ſolutionis ſuſſicit, ſi pignoribus aut fide-
juſſoribus idoneis caverint. l. reſcripto S. de-
bitores & ſeq f. de munerib. Fac. I. item libera-
tur. F. de quib. mod. pign.

Lex 62.

Gajus libro 26. ad Edictum previntiale.

decim tabularum omne genus

—

mate

portin
et
Cn i
Mre
Cetet e

Pretne⸗

mnltaen
onadc⸗

Vbrlee
nopſee,
n
Ulbepen
Cnk l.
ſetn 8

ſole
leninen
ln e

Innene

nſin
r
ckin

fulin
duoſ

—

De verborum ſignificatione. 151

iogin materiæ, ex quà ædificia conſtant,
l. ſignificatur. M

—

Uitune. .
nt . C jus tignum ſive materia alienis ædi- 1
Cn bus aut ſtructuræ eſt adhibita, non
auolt re ſteam vindicare: l. 1. F. de tigno juncto,
etſi alias rei vindicatio cuilibet domino

(Ocet
en Contfa quemuis poſſeſſorem detur,:lin rem
23,, F. derei vind. & ad exhibendum actio, ſi
nelit cohæret cum alià rei, ad hoc ſcilicet, ut
unut. ſeparetur & tunc vindicetur. d. l. in rem S.
,Lindo. item quæcun qy. Hoc autem caſu neutra ha- 2
tigüoi⸗ ran a cſtionum datur, quia propter legẽ 12.
e el⸗ rabul. deſtructionibus deformare civitates
e ennen non licet, ſed duplum preti ſolvitur. d. l. in
UMms en §. tignum. Nec obſtat d. ?. 1, quæ ad 3
niͤge exhibendum a ctionem domino indulget,
l contxa l. adeo 7. ff. de acquir. ver. dom. quæ
Btut üie Vetat actionem dari in id, ut exhibeatur, &
ſeinng. ira vinclcctur, ecnacm d. I. in rem S. item.
en her. quod heti non poteſt. Lex I. autem ean-
in dem indulget, non ut exemta exhibeatur,
ſed ut pretiaum ejus præ ſtetur per in litem
juramentum d.l. I. in f. juncta gloſſa in d. l. 7. §.
cum in ſuo, ſupe verbo, neque ad exhibendum ff.
de acquir. rer dom. Soluto tamen ædificio.

nil
recte vindicabuntur tigna, §. cum in ſuo, In-
eged Er⸗ ge rerum diviſ. niſi per actionem de ti-
, gen gno juncto jam nunc rei vindicatio extin⸗

15/2 praledtiones ad titulum

Cta ſit. Ita enim legendum loco verbi ex-
trinſecus, in l. 2. ff. de tigno juncto W'eſenbe-
cius docuit.

Ler 62.

Vlpianus libro 7l, ad Edictum.

Penes te amplius eſt, quàùm:

apudte. Nam apud te eſt, quod quali-
ter qualiter à te teneatur: Penes te eſt,
quod quodammodò poſſidetur-

Ipes creditor pignus ſibi traditum penes

ſe habere dicitur, in Lper ſervum 57. f. de ac-
qtir. 1er. dom. idque poſſidere: ibidem & I. .

5§ per ſervum naturaliter, in f. & l. 36. f. de acg.

poſſeſſ. ſcilicet quoad alia poſſeſſionis com-
moda, non autem quoad uſucapionem. l.

ſerri nomine 16, ff. de Aſuc. & d. S. per ſervum cor⸗

à½ poraliter. Ubi gloſſa graviter hallucinari
vigdetur, contra diſertam textus iſtius aſſer-

tionem pronuncians, debitorem etiam

quoad evitandam fatisdationem poſſidere

videri, per l. ſciendum fſ. qui ſatitd. cog. quæ
tamen hoc neutiquam affirmat, ſed ratio
ejus legis contrarium potius evincit. Nec

ibi ſequitur, creditor non poſſidet, quoad

ſatisdationem evitandam: ergò debitor
poſſidet. quam illationem evidenter con-

——

futa
Eihre
Gordbe
erche⸗
gene
sA
Cgenan
Umken

—
10 eid⸗

Weled.

e.

qounn
qonl

enesree

Scenr

hrmen
NN e
iten .,.

38.
Conson.
heinn, 0
C
Sfllleng
lis SN.
tein einn

em nnſter

N

1,A
iheit.

i⸗ gnl

06 Gebin
lemercn

—

S

oNℳ

De verborum ſ. gnificatione. 15 3

futat te⸗ textus in d. §. per ſervum corporaliter. .
Etſi regula, quæ ex dictâ gloſsà extrui à Do- 2

Goribus ſolet, dictionem taxativam non
excludere caſus ſimiles, vera eſſe videatur,

per ea quæ tradi ſolent in §. aliud queq, tapi-
tulum, Auth. ut cum de appellat. cognoſc. collat. 5.

Cæterum has dictiones penes & apud lepe 4
promiſcuè etiam à Iureconſultis uſurpari

notius eſt, quàm ut probationibus egeat.

Huc autem pertinet elegans diſtinctio l. 6.

C. de donat. ante upt.

Lex 65.
Paulus libro 67. ad Edictum.
Inteſtatus eſt, non tantùm qui

teſtamentum non fecit, ſed etiam
cujus ex teſtamento hæreditas adi-

ta non eic.

Wuslegis uſus eſt in ſtatutis & qui- 1

buſcunque diſpoſitionibus, quæ de

inteſtatis mentionem faciunt: ut tàm ad

eos, qui teſtati omninò non ſunt, quàm
quorum teſtamentum ex quavis cauſsâ ef-
fectum ſortitum non eſt; 31. K nemo /. f. de
R. I. quin imèò ad eos, qui teſtari omninè?
nò potuerüt, ut impuberes ‚furioſi & c. ber⸗
tinceant. argum. l. g auos in Kin. f. de valzer.

14 preleftione: ad titulum

EEEE

pater 14. §. Kn. ibi puer inteſtatus fj. ad n. Falc.
§. vel ſingulis Inſtit. de pupill, ſubſt. etſi text. in
L. 1. ff. de ſuis & legit. oontrarium decidere vi-
deatur, quem communis ſententia contra
hanc noſtram legem paſſim accepit. Vide
Rebuß. bic plurimos allegantem verſ. ultimè
2 an is. Ergo ſi ſtatutum ſit, ut inteſtato mor-
tuo Knio agnati ſuccedant, matremque ex-
cludant, agnati admittuntur, etſi impubes
velfurioſus mortuus ſit. 4.. 1, A. en

4e ſuiz Glegie. bered.
Lex 6y.

Vlpianus libro 72. ad Edictum.

Häæredis appellatio non ſ. olm
ad proximum hæredem, ſed & ad
ulteriores refertur. Nam & hære-
dis hæres, & deinceps, hæredis: ap.
pellatione continetur.

I Qu per ſucceſſionem, quamvis lon-

giſſimam, defuncto hæredes extite-
runt, non minus hæredes intelliguntur,
quàâàm qui principaliter hæredes extiterint.
lI. qui per ſucceſtionem ff. de R. I. l. ſi quis filium-
Jam. S. n. de acquir. hæred. Unde prohibi-
tio hæredibus facta, de non alienandà hæ-

redi- “

m

nun

N

1ſe

—

A
bm!

it

i

ulefee
aintel
(

eE

Crtin
en,
Mnon
l
lt ter

fier

entia colt

tepit

niy Aa
eltatomo.
enqueet
Cimpube
,hhenf

.

von An

lAH

IKhere⸗
Ledi⸗ 4

umw h.
eleß enſte⸗
ielyutun
eltterint
ſ gonbi⸗
nnd 3
al⸗

inl. ſciendem 70. h. kt.

De verborum ſignificatione.

—–

redi dando conditionem implet: L. pa-
terfamiliäs 46. F. de vulg. & pupill. ſubſtit.
l. cum ita 94. §. 1. f. de cond. & dem. etſi
in form ſpecificâ conditio impleri de-
beat. l. ſub diverfis 51. in pr. d. t. ſ. de cond. &

demonfi. Meritò: cum, qui ei hæres exti- 4

tit, qui Titio fuit hæres, ipſe quoque Ti-
tio hæres eſſe videatur; adeò ut non poſſit
ejus hæreditatem amittere. d. l. ſ quis. 7. ff. de

acquir. hæred. Et cum in uſucapionibus -

conſtitutum ſit, ut defuncti poſſeſſio hære-
di proſit, etiam ulteriori hæredi proderit,
modò non ſit interrupta, per hanc legem,

juncta l. poſſeßio 20. f. de uſucap. Hæc quan-

do aliter ſe habeant, exponetur commodè

Vlpianus libro 74 ad Edictum.

Mercis appellatio ad res mobi-

les tantùm pertinet.

Oc ex ſe ſatis eſt manifeſtum. Nemo

enim prata, agros, ædificia, merces ap-
pellat. Quin etiam numerata pecunia, et-

4

1

reditate . porrigitur ad bæredum hæredes,
per Decium in d. I. qui per ſucceſtionem. Nam
& qui hæredi dare juſſus eſt, hæredis hæ-

P
1

4

ISG Ppraledtiones ad titulum MM

— --

ſi inter mobilia connumeretur, Bart. in l. bo. ſe
telt ſf. de authorit. tut. mercis appellatione .
non venit. Aliud eſt enim merx, & aliunud d
pretium: ut eſt in l. 1. in pr. ff. de rerum per- ſen
2 mut. & l. ſi chorus §. 1. f. de leg. 2. Verunta- .
mBen pro ratione materiæ & intentione lo- ſuke
quentis etiam hanc contineri dicemus; ve-
luti quando improfeſſæ merces in commiſ- gui
ſum incidunt, pecuniam in eadem cauſz4 io
eſſe ſcribit Bald. in I. cum perſonas C. de nautico n
3 feænor. Nam & mancipia ſolent hoc modo lüſuch
in commiſſum incidere: l. interdum 16. f. de ſne
publicanis, etſi alioquin mercis appellatione an
non contineantur. l. 1. §. liceæ ff. de tribut. ad. Aull

Ee

4 h mercis 207. infrah. t. Et in lege Rhodiâ u
mercis appellatione intelligi convenit,
quicquid om ninò navis levandæ cauſsâ eſe- M
ctum eſt, etſi non negotiationis cauſsâ ha- z
bebatur: quia damni ſolùm, non condi- fun
tionis vectorum habetur ratio. 2
rinnen
Vlpianus libro &7. ad Edictum. bieen
1 . .
. . . Kern
Alienatum non propriè dici- ni

(ALlen
tur, quod adhuc in dominio vendi-

badn
toris manet: venditum tamen re- mnf
cte dicetur.

n

Inter

1
—
Zatile.

peltine

netr, Kug

enerugt 4

ernne

entione.

cemus,.
incomm
Men caud
40. Enutti
rboe

lanA

aluine
em4.
lee Nhoi

1

g Coneent,

1

2 leſe⸗
GONähn

n coNd.

Hg.

lic⸗

. enc
men e

lu

De verborum ſignißicatione. 13757

.

Nter venditionem & alienationem mul-

tum intereſt. Vendi etiam aliena res po-
teſt, Ii. C. de commun. rer. alienat. l. 25. l. 25.

F. de contr. emt. & ideò fere ſemper evictio-
nis ſtipulatio intervenit. t. t. de evd. Tuùm

quoque perficitur venditio nudo conſen-

ſu, etiam ante traditionem. Inſtit. de emt.
& vend. in princ. Alienare niſi rem ſuam
nemo poteſt; t. t. C. de rebus alienis non alien.

1

& traditionem intervenire neceſſe eſt, quia

non pactis, ſed traditionibus dominia re-
rum quæruntur. l. traditionibus C. de pactis.

Alienam rem venditam dominus, ante- 3

quam uſucapta ſit, vindicare & auferre po-

teſt, etiam pretio non oblato; l. 2. C. de furt.

poſtquam verò uſucapta eſt, pretium ven-
ditori auferre poteſt!.i. C. de rebus alien. l. 2.
C. de in lit. dando. tut. cum ejusmodi vendi-
tio ſatis illicita ſit, ut ait l. 1. C. de cemmun.
rer. alien. nec jure fiat. l. 3. C. de rei vind.

Nonnunquam tamé alienationis verbo 4

utimur, etiamſi dominiũ non transferatur,

modò traditio, ꝗᷓ cõmuniter dominiũ trans-

fert, intervenerit: veluti tit. de prohib. feudi ali=
ien. per Frid. in V. F. Hinc etſi feudum hoc mo-

do alienatũ domino aperiatur: d. t. attamen
ſi venditum ſit, nondum tamen traditum.

non poſſe vaſallum feudo privari Doctores
tradunt, cum nullo modo alienatio facta di.-
ci poſ-

NR

– .

ci poſſit. d. l. traditionibus C. de patcttis. ! quoties
⁶ Fj. de rei vind. Similiter etſi lege municipali
laudemium debeatur domino provinciæ
ex qualibet venditione, tamen non ſecutâs

—
——

15 8 Pralectiones ad titulum

traditione illud non deberi rationis eſt. arg

Donationis verbum, ſimplici⸗

ter loquendo, omnem donationem

comprehendiſſe videtur: ſive mor-
tis cauſsâ; ſive non mortis cauſsà
fuerit. W

donare permiſſum ſit, niſi ſpecialiter etiam

mortis cauſsâ fuerit permiſſum donareè, non
poſſe mortis cauſsâ donare. Nam quæ no-

tabiliter fiunt, niſi ſpecialiter exprimantur,
quaſi pro neglectis habentur: I. Item 9. boc

1

edictum fj. de injur. & quia donare eſt perdere,

quod nemo præſumitur, l. cum de indebito S.
qui enim ſj.de probat. mirum videri non debet,
ſi in generali permiſſione permiſſum non
videtur, quod ſpecialiter conceſſurus non
præſumitur. l. obligatione f. de zign. l. qui pe-
culii f. de yecul. Eſt autem donatio, libera-

On adverſatur quod Hipianus ſcripſit
4 in l. filiusfamilias 7. F. de denat. eum cui

1ſe
mtoff,

ſehete

eelſec

ERec an

lat,te
Geone
limter
ſgert
myelt
Unenten
Eenncnel

Mendn.

—

emuniin

pronine
ndon ſeot
brielen

luhlii⸗
natoonen
ſremat⸗

1

(Auld

enulint
, eun li
Aertiam
Conaronon

nelenO.

Müimimit
tetlet
Pi5.
worceben
uen nont
Aurus uon
lgliſe⸗
ip libetn
6

De verborum ſogniß catione. 1635

lis & ſpontanea præ ſtatio, quæ nullà juris .

aut officii neceſſitate cogente fit, l. a17, in-

frah. t. eoꝗue dominium ut transferat ne-
ceſſe eſt; in quo à venditione diſtinguitur.
Nec enim quiſquam alii, quocdejus non
nat, rectè donat: I. 9. S. fin. f. de donat. &
ideò propriè donatur, quod ita datur, ut ſta-
tim accipientis fiat: l. . eod. t quod li tra-
dere poſtmodum recuſat, condictioneex 1.
quis argentum C. de donat. ad traditionem
compelli poterit. Illud notandum, dona-
tionem remuneratofiam propriè donatio-

nem non eſſe, niſi quatenus excedit bene-

meritum. Et ideò prohibitiones aliæque
circa donationes diſpoſitiones, cæteris pa-

ribus, ad hanc non erunt extendendæ; cum

permutatio ſit veriùs, quàm donatio; I. ſed
etſi S. conſuluit ſ.. de petit. hæred. niſi quoad ſu-

perfluum quod donationis legibus meritò

ſubjicitur, per Alciat. hic arg. I. quod adipi-
ſcendæ f. de donat. inter vir. & ax
Illud quæritur: quib. axgumenrtis donatio
mortis cauſsâ à ſimplice donatione interno⸗
ſcatur? Et licet gl. in. mortis 158. S. Titia. ſuper
verbo, de natu: F. de mort. cauſ. don. tradat, mortis
mentienem diſtinctionis loco eſſe, aliàâs do-
nationem inter vivos prælumendam; ta-

men hoc veriùs ex conjecturis cognoſcerur

cum

4

—

Pralectiones ad titulum

160

cum alioquin contingat detractàâ etiam
mortis mentione donationem mortis cauſ-
sà eſſe: veluti ſi quis piis locis, vel pro animấ,

ut Pontifici loquuntur, donet. Vide-

tur enim mortis conſideratione donaſſe,

per gloſſ. in l. quæ dotis fj. ſoluto matrim. Et
Pe „ 7 .— . .
viciſſim quandoque inter vivos donat'o
mortis mentionem habet l. ubi ita 27. f de

mortis caußà donat. Inter quæ plurimum
5 intereſt. Nam inter vivos, ſeu ſimplex
donatio protinus rata eſt & irrevocabilis;

de mortis caußa donat. quod tamen ſubſiſte-

8

S alia Inſtit. de donat. I. perfecta C. eod. niſi ex
magna cauſsàâ: t. t. C. de revocandis donat.

mortis cauſsà donatio etiam ſine cauſsâ re-
vocari qua ndocunque poteſt. S. 1. Inſtit. d. t.

6⁶ Ex hàc Falcidia detrahitur non ſecus atque

de legatis: d. l. 27. ex illà nonitem. l. in do-
nationibus. l. mortis. C. ad l. Palcid. Simplex

donatio abſenti fieri poteſt: 1 alſenti f. de

donat. mortis cauſsâ donatio non item, ſe-
cundum aliquos: l. et cui & l. inter mortis ſ.

re non poteſt, propter l. 1. E& ibi gl. C. de
mortis cauſſa don.
Illud quoque eleganter quæritur: an

donatio abſenti facta, miſſo jam nuncio, re-

vocari poſſit, donatario revocationem
ignorante? quod Decio viſum eſt conſ. 226.
& conſ. 43z2. Contrarium tentari poteſt per

X

2

.

indiln
in ſe⸗
Linter
fimeg
ſpotelat⸗
fumcnm
ſciongnn
tonnirgl
lenmenteent
lnminin
uenalbe

Uuldter

83
—
radn ein
mortisll⸗
Aronnn
todet, V.
ione Conl
Main
lvos CoNit
Giten 1
un uinin
ſel önplen
A rerochnl
g1lne
emnlu t,
Hoecalan.
1lgitt
cnlechm

zanen en 4.

iilnge⸗
1 en
A ene

eer ſtorta,
Amen inlie⸗

bip

ior

oe Cationen
ucmf

uſwtetO

N

lit i integra.

r6r

pe nerborun ſigni Fiatine.

—
—————————

§. Rece aft. de gandato. 1. & auia ſſ. de juritd.

omn. jud. l. ante. f. de pyosn⸗. l. ſi mandaſſem 157.

& l. inter 26 in pr. f. mandati. quaſi res non
In donatione enim aliter non
poteſt non elſe i integra, niſi i quod donata-
rium certum jam & lætabundum de be-

ficio accepto non oportet fallere: quam ra-

tionem ſi negligere liceat, etiam inter præ-
ſentesperfeclam juredonationem revoca-
re ſine diſcrimine fas eſſet, utique cum ali-
ter donatarii né interſit. Fac. I. 7. f.. de divort:
Hoc tamen alibi accuratius diſt Putab⸗ tur.

Ier 55.
Vpianus libro 77. ad Edictum.

IIla verba arlitatu Lucii Titis

heri, jus ſignificant, in ſervum non

cadunt.
u. dicitur, quod rmmum, ratum S& Ka. 1
bile eſt, ſicut dicimus ſententiam j jus fa-
cere inter partes, hoc eſt, tale aliquid inter
ipſos conſtituere, à quo recedere non li-
ceat: & ſententiamin rem judicatam tran-
ſiſſe, id eſt, firmatam ac ſtabilitam eſſe,
ut infringi nequeat. Ergò hoc vult: ſer-

vum non poſſe eſſe arbitrum; I. Pedius §. 1. .

—

162 Præ lect iones ad titulum

—

de arbitris, ideò quod ipſius ſententia non
ſilt firma & rata, cum nullam cum jure
coymmunionem habeat. l. quod attinet, ff. de
à k. I. Qui autem arbitratu alterius datu-
rum facturum vé ſe pollicetur, is juri ſe ſub⸗-
mittere intelligitur, adeò ut ex ſententià
arbitri, ex compromiſſo aditi, oriatur actio:
1. ne in arbitris. C. de arbitris. non minus,
uàm ex ſententiàâ judicati, l. adori. C. de re-
bus cred. l. miles S. qui judicati ff. de re. judic.
cum arbitria ſint ad inſtar judiciorum reda-

4 Ga. l. 1. f. de receptis qui arbit. Vnde non ra-
rò dati à Prætore judices arbitri appellan-
tur.·. ſi ab arbitro 10. F. qui ſatisd. cog. l. ſi cum ex-

ceptione S. hæc autem actio cum arbitratia ſit ha-
bert reus licentiam uſq;, ad ſententiam ab arbitro
datam reſtitutionem rei facere ff. quod metus
cauſſa. l. quis tam 52. C. de decurion lib. 10. k. ult.
f. dejud. I. à Diyo Pio S. 1. f-. de re jud. Aliud

eſt genus compromiſſariorum, qui non

à judice dantur, ſed à partibus eliguntur;

& hi quandoque judices dicuntur. l. cum le-
& ge fj. de arbitr. Ab his appellare non licet,-

ſi pœna compromiſſo adjecta ſit. l. i. C. de.
arbit. Sibi enim imputet, qui ita compro-
miſit, cum potuerit non compromittere
l. diem proferre f. eol. Nec opus eſt cauſſa-
ri, quod ſecundum æquum &bonum arbi-

traturum exiſt m verit: ſi en m per dolum i

N hien
Claltunolo

kſorceitt
eſiu
zmemtte
eng er

fmnceelt

(ude
1 4 .
lurieiu,
len birn,
ſemnc,
Plene lire
füheingte
üitnn

ſunn

Ae

Alan

— .

ſemertan
lum cun n
NAatiret
Merius ent
Ur, sjotiſett
ut er ſenten
ii oriaturadn
7t. non min

ihl ün. C

„

un le
Culeinunte
6 Menonre
rbiti dln
Kun
vintif
Gmnian 4 ℳti

n f. Ne
Auarer Enl

uniI. 1
iotun, (u
tbus Arun

Aeuorur.,0M

vekrenonl

auiin con

1 Gngrofnlit
n elta
vGoun

ann etc!

RG S=

4

—

— everborum ſignißcatione. 1 6

aut ſordes aut evidentem gratiam arbitra-
tus eſſe probatus fuerit; ejus ſententiæ im-
punè non paréetur. l. 3. C. eod. tit. Tertium
eſt genus, quòs arbitratores vulgò vocant,
qui non de reè litigiosas, ſed ad merum ali-
quod factum ſumuntur. veluti opus ali-
quod arbittio locatoris fieri: l, veluti 77. f.
proſocio. Cui non libera & ſoluta poteſtas
tributa videtur, ſed ut quaſi vir bonus ar-
bitretur. . in perſonam ff. de R. I. I. bac vendi-
tio ſ. de contrah. emt. I. ſi in lege 22. f. locati l. 30
F. de operis libert. Ideò ad arbitrium boni
Viri plerumque réducitur: quod & in in-
ſinitâà dotis promiſſione obſervatur.lquæro.
lI. cum poſt. 5 gener. ſ. dejure dotium.

Leéex 9².
Vtpianus libro 75. ad Ediétum.
Hæc verba; cui rei dolus malus
alfuerit, generaliter comprehen-
dunt omnem dolum, quicunque-
in hanc rem admiſſus eſt, de quâ
ſtipulatio eſt interpoſita-
R Ee cun ſuperiore I. conjungitur, 1
quæ ad compromiſſarios arbitros per-
tinet: Alciat. ii. quibus hæc clauſula ſole-
bat addi: dolum malum abeſſe & abfutu-

27

—

164 Prælecliones ad titulum

rum eſſe. l arbitrorum. C. eod. & ibid. Cujac.
à Quæz clauſula ob inſignem ſui utilitatem
omnibus ferè negotiis contrahendis adde-
patur; cujus ea vis eſt, ut expreſſa & non

bus addatur: I. ſtipulationes 53. l. ex ea i21. F-
de V. O. in quibus cæteroquin omiſſum in-
telligitur, quicquid verbis expreſſum non
eſt. l. quicquid aſtringendæ. 99. d. t. Cujus hic
effectus eſt, ut tàm promiſſor, quàm ejus
hæres ex eàâ ſtipulatione teneatur: . ſtipu-

latio 35. S. ſi quis dolum ſj. de V. O. quin etiam

extranei dolus comprehenditur, ſi in rem

concepta ſit doli clauſula, & pœna adjectag

hoc modo; cui rei dolus malus non abeſt,

non abfuerit, quanti ea res erit, tantam

pecuniam dari ſi pondes? d. §. ſi quis dolum,
juncta l. inter ſtipulantem 83. de V. O. & l. no viß⸗
ma fj. jud. ſolvi. ꝗM

Paulus libro 73. ad Ediétum. RCW

Sciendum eſt, hæredem etiam
per multas ſucceſſiones accipi.
Nam paucis ſpeciebus hæredis ap-
pellatio proximum continet. ve-
luti in ſubſtitutione impuberis:
Quis quis mihi bares erit idem M
g⸗

—

ire⸗

Contivenn

ulegel

expreſſa contineat, etſi ſtrictis contracti- Limunet

Ut mmun
ſi huc he

(cirin 0
fhlerese
lioneet

lgin

Kh

us

—
G titd
lui wüne
Iraheodis
enpkeln du
idis contmnn
i. Al
nocniſiunt
enprelum u
14 1n Ciut
rc Cntt
teneite /r
e10 gunein
enctu Kinten
ar Aet⸗
nun ni

es eit,untn.

466ſA
ngtlen

S

H

„

16 7Q

De verborum ſignificatione.

—¶ —r e

Ieres eſto: ubi hæredis hæres non
continerur, quia incertus eſt. Item
in lege Elia Sentia filius hæres pro-
ximus poteſt libertum paternum⸗
ut ingratum accuſare, non etiam
ſi hæredi hæres extiterit. Idem-,
dicitur in operarum exactione, ut 8

filius hæres exigere poſſit, non ex

ſucceſſione effectus.

Aclege limitatur generalis ſuperioris 1
l. 65. definitio; æxredis appellatio-
nem etiam ad ulteriorem hæredem exten-
di; quod utique contra voluntatem teſta-
toris aut legislatoris admittendum non eſt.
l. leges f. de II S. diſponat. Auth. de nuptiis. Non

autem eſt d fficile credere, teſtatorem, qui

eundem ſibi & filio ſuo hæredem eſſe vo-
Iuit, certâ quadam erga hæredem illum af-
fectione motum id feciſſe. Nemo enim
ignotum aut incertum, & cui non ſingu-
lariter vult benefactum, hæredem ſibi eſſe

„Vult. nam etſi vellet, lex talem voluntatem,

ceu hominis inſani & dementis, improbat.

l. quotiens. 9. S. ſi quis nomen. f. de bæred. inſtit.

I. qui liberis S. hæc verba f. de vulg. & pup. ſubſt.

Adeoque, etſi verum ſit, hæredem TLitij,

ui Titius Sempronio hæres extitit, ipſi
L ; quo-

—

Prælectiones ad ditulum
quoque Sempronio hæredem eſſe; tamen
non admittetur ex ſubſtitutione ad Caij
impuberis hæreditatem: non quòd verba
hoc non patiantur, ſed quod præſumta &
evidens teſtatoris mens aliud velit, quo ca-
ſu etiam à propria verborum ſignificatio-

ne receden lum eſſe traditur in l. non aliter,

F. de leg. .
IITEM IN LE G E.) Etſi liberti, niſi

debita patronis officia etiam hæredibus

eorum præſtent ingrati actione in ſervi⸗
tutem revocentur: l. yen. C. libert. & eor.
lib. tamen propter odium hujus actionis

illud in primo tantùm hærede locum ha-

bet, non etiam in ulterioribus, per hunc text.
juncta gl. in d. l. pen. & arg. l. yen. C. de oper. li-

IDEM DICITuR.) PFlius patroni

operas fficiales àl berto paterno jure exi-
git; l. i operarum fj. de operis libert. extraneus
non item: I. fabriles. eoad. tit. ſed ne fllius qui-

dem, ſi non filii, ſed hæredis jure exigere

vellet, veluti ſi ab alio hæres effectus eſſet.
I.22 eod. tit. Denique huc pertinet, quod
G uſufrucdu Titio hæredibusque ejus reli-
cto primi tantùm hæredes intelliguntur,
ne in tilis fiat proprietas. l. antiquitas. C. de
usſufr. l. 56. F. eod.lI. S. f. de aſufr.

zmtin
unwl
oINI
niertu,

ſeint

A .

De verborum ſignißcatione. 167
lone i N
öln Verba hæc, Is ad quem ea rer
1reſumut pertinet 2 ſic intelliguntur, ut, qui
Ieneme in univerſum dominium vel jure
rieicm civili vel jure prætorio ſuccedit,

S contincatur.
lberi,1i Vide infrà in I. verbam iład 21. h. f.
m Mrb ́MDd?
in ,. Vlpianus libro 29. ad Edictum.
n H Aliud eſt capere, aliud acci-
tce loeun eré, ffecta acci.
perentt pere, Capere, cum effectu acci-

1uel pitur. Accipere & ſi quis non acce-
piit, ut habeat. ideoque non videtur
Hudt quis capere, quod erit reſtituturus.
enojen Zicut perveniſſe propriè illud dici-
enenmg tur quod eſt remanſurum-

ſed behliue S ,
ejue eipt TOc ad multarum legum intelligen- x
Ken TT tiam pertinet. Veluti quando de iis

me,lu agitur, qui capere ex teſtamento non poſ-
afr zus 4 ſe unt.’. edicho. i3. f. de jure fiſci l. cũ aut. 5. n. f.de
gineliguon til. edict. Hi enim non prohibentur ac.
iſttdOD cipere, ſi alii ſint reſtituturi, imè coguntur
ig accipere. I. cogi. 16. §. hi qui non ſolidum ſ ad
ſe Trebell. Fac. ?. 1. § ſed ſi legatum f. ſi quis ali-
1I.

4 quem.

16 8 Pralectiones ad titukim “ H
qnem teſt. prohib. gloſſ. notab. in l. 14. ſuper ver:· (1l n
bo, coguntur C. de fideicem. Capere enim and
elſt, ſic accipere, ut penes te ſit, & ut tibi ha- end
heas, ayg. l. inter publica 17. & l. ſeq. ſupra h. t. vererti
Unde calumniator non capere, ſed accipere tanl
dicitur pecuniam, ut alicui negotium fa-. (dig
ceſſat; quia illam reſtituere tenetur. I. 1. iz II
pr. de calumniat. Ut & qui permetum ac- Afe

cepit pecuniam. I. extat f. quod metus cauſſa; uguntiſe
2 Verba enim cum effectu fſunt accipienda: lher ine
l. 1. ſſ. quod quisque juris, & ideò ſi præmium Puar

conſtitutum ſit furem aut latronem ca-
pienti, id tum demum conſequetur, ſi eum
ſtiterit & redegerit in magiſtratus poteſta-
tem. arg. d. I. 1. & ibi laſon. l. fi Barſatoram 13. leſerh
4 C. de fidejisſ. Et cui fundus legatus eſt, ſi Nleniie
tantum hæredi det, quantum eſt in pretio nnn
fundi, nihil ex teſtamento videtur capere; e
quia tantundem erogat, quantum accipit.
I. civitatibus 122. ff. de leg. 1. l. non amplius 26. lyerbo
eod, tit., Hocque ſecundum proprictatem
verborum, quam tamen paſſim neglectam

17

animadvertimus, lt. & I. lex lulia’f. ad L. lul. e
repetundar. & plurimis ſimill. Reſpexit autem n n
VIpianus ad ea, quæ ſcripſerat in l. 1. ff. f cui n
Plus quam per leg. Fale. juncta l. videamus, f. ec. ( Nun
tit. ubi, qui legatum cepit, ſatisdare tene- nchinm
tur de eo, quod ſupra Falcidiam ceperit: ini

4

ſecus ſi accepit tantum, & reſtituturus eſt.

6

14 A.

apere enn

Z
cihi
esotium.
edat.k
Nermetnmt⸗
nuu
ranſenen
65 HMemun
eonen .

glem ſtenm

gtus potlt elr
Nrd ,
oalls ll .
etin etig

etut (apete

Nrun accipi
n mdli
poßt tietaten
In Herlel ſe⸗
ical Al. 41
ayetantet

il .S

Geu Sn

ebcar etene⸗
Ham ehen

nuumnd 4

9

De er bomm Fgaifcarinne.

16,

4.! .1. waeamur, ihi, niff mallet, l. 27. §. bafer ff.
ad rrebel. Parique ratione qui vendidit

rem eâà 4 conditione, ut laudemium ipſe ſol-
veret, rectè aget ex l. 2. C. de reſcind. vendit.
ſi detracto laudemio locus illi remedio eſ-
ſe poſſit; quia laudemium venditor non
cepit, ut haberet, ſed ut erogaret; d. I. 122.
G& l. 26. ff. de leg. I. Et quia res tanti æſtima-
tur, quanti vendi poteſt, deductis oneribus,

per laſon. ind. l. 26.

PE RVENISSE ) De hoc infra. 1. per⸗

reniſſe. h. t.

Hec verba- Arelus roc preſtari,
hoc ſignificant, ne quid periculum
vel damnum ex eâ re ſtipulator
ſentiret.

E Tſi verborum conceptio ejusmodi ex

uſu hodiè receſſit, res tamen ipſa ſuper⸗
eſt. Nec quicquam aliud hic S. continer,

quàm quod clauſulam aut cautionem in-
demnitatis hodiè vocamus, cujus varius
Uſus eſſe poteſt. Si uxor à marito dotem

ſoluto matrimonio repetat, aut emtor
mancipium venditum redhibeat, non alias
maritus dotem reddere, aut venditor rem
venditam reci kere cogitur . quàm cautione

in

—

170 Praletione, 44 miulum

—

in in demnſtatis ipſi præſtitů; quia fieri Potelt,
ut earum rerum nomine damni infecti ma-
ritus caviſſet, aut res vendita noxis ſoluta
non eſſet, l. cum mulier 55. f.. ſoluto matrim. lI.
. 19. & l. ersted. H. de rei vindic.

4 Lex 72.
Paulus libro 76. ad Edictum,

Appellatione rei pars etiam.

continetur.

H Oc ad prætorias ſtipulationes perti-

net. Qui rem ratam haberi promi-

ſit, ſi dominus pro parte habeat ratam, ob-

.J ligationis pars conſumta eſt. quod genera-

liter & in judicatum ſolvi & rem pupilli ſal⸗

vum fore ſtipulationibus locum habet.

Lex 73.

Nipianu: libro So. ad Edictum.

Hæc verba in ſtipulatione po-
ſita, Bam rem recte reſtitui, fructus

continent. kedts enim verbum,
pro viri boni arbitrio eſt.

PE Xplicata eſt ſuprainl. bluieſtar. & l. re-
Knuere 35. H. .

Lex

oinor,

M
Mmnn,

—

(Uune

tum

eine
an

hnn

Vonn

64

l
4

Ulcen
Nſenn
fWer
Hann

=

S

=

—

De verborum ſgnificatione,.

ä ex r.
Ne n Paulus libro z. ad Edictum Zdilium cu-
ndrn! „ rulum.
Signatorius annulus orna-
menti appellatione non contine-
N— On omne, quod ornatus cauſsâ geri- x

ANtur, ornamentis legatis cedit; ſed id
8 Ka demum, ſi principaliter ejus uſus & deſti=-
natio in ornando corpore conſiſtat. Quam-
Vis enim & ex veſtibus quædam magis or-

ns i. nandi cauſsà, quàm ut corpus tegant, com-
beidſ . parentur z tamen, quòd tegendi nomine
atin,bb. veſtes repertæ ſint, potius habenda ſunt
Agerer⸗ veſtis nomine, quàm ornamentorũ; . quam-
tollltd vis 26. f. de aur. & arg. leg. & ideò neutrum
bet⸗ alterius appellatione venit. I. ornamentorum.

eod. t. Adeoque ornamentis legatis omnes
annuli cedunt, præter ſignatorios; l. argu-
mento S. ornamenta. eod. t. cum alii uſui prin-
cipaliter ſint deſtinati: d. I. 26, & penes hæ-
none po⸗ redem remanere debent, ſicut aliæ cautio-

veu Laeag vf.

dun.

2

paulus libro ſo. ad Ediétum.
”MB Reſtituere is viderur, qui id re-
ſtituit, quod habiturus eſſet actor,

*

17 4½ Praledtiones ad titulluu

ſi controverſia ei facta non eſſet. ſe
Convenit cuml. reſtiuere 35. ſupra. h. . ire
Lex 7A.
paulus librosi, ad Edildum. kiär
ðU
Dediſſe inrelligendus eſt etiam NC
is, qui Permutavit , vel el compenſa- ſuhel
vit. S eenn
Pocondi
2 Vjus ratio & fündamentumir in eo eſt, Ahinen
quod volenti creditori aliud pro alio mMalln
ſolvi poteſt. l.2. S. mutui datio fj. ſi certum pe- ulln
tatur. §. 7. Inſtit. quibus modis toſl. oblig. Ex t,
què ſequentia inferri poſſunt. Mulierem, (AIſu
quæ dotem ex promiſſione dare tenetur, munt
videri dediſſe, etiamſi nihil dederit, ſecd tonit
compenſaverit tantùm. l. ſi ei nuptura 27. ſf. ulg
de jure dotium. Ergò & repeti poteſt ſolu- biole
to matrimonio, non ſecus ac ſi directè data n M
eſſet. arg lI. K filiaſam. 25. in pr. -. ſoluto matrim. Cnme
„Ete cum . uis ſciens ſe liberum eſſe, deci pien⸗
di emtoris cauſsà paſſus ſit ſe venundari, te-
netur emtoriin tantũ, quantũ dedit, vel per⸗
mutavit, vel compenſavit l. in tantum &l. ſeq. 1
4 F. de lib. cauſſa. Cujus reſponſi argumento In
"dicendum, dominum ſcientem &, cum fa- ll
cilè prohibere aut admonere emtorem po. MuII
ſer,

—

eſle.

opruhn

.

elteram

Anen..

tommiadd

liud nin

.Humnp⸗

1. e 4

Mhern,

Aare teunt;

uſel 5
wetlole⸗

r urnin.

leihie

larhte⸗

Alyelpet,

ngll

mmumenmno

untr⸗

coen ol
.

WW

penſat.

E

De verborum ſignificatione. 17 3

.

ſet, tacente

id reddat, quod dederit emtor, aut com-
penſaverit, aut permutaverit. Et qui

jure proximitatis rem venditam retra-
hit, reſtituere debet, quicquid emtor dedit,

vel permutavit, vel compenſavit: per nor.

in dudam C. de contrab. emt. modò non ſuà

ſponte, ſed voluntate venditoris id dederit.

vel patientem rem ſum ven-
di, non poſſe vindicatione uti, niſi omne

Neque enim deber àretrahente exigi, quod

quis ſuo arbitrio dedit :1. deber 27.F. le c ulit.
edicto. indemnem verò emtorem diſcedere

ſufficit. d. l. 27. Quod ſi ſuo facto damnum
ſenſit, id non videtur ſentire. l. 2o3. F. de R. I.

Sed &, qui remittit, dare videtur.l.

bitum excedens ſummam 500. aureorum

G

mulier ff. de condict. cauſ. dat. Ergò qui de-

donationis cauſsâà remiſerit, inſinuare id de-

