nis modus in puncpto conſiſtit individuo,
ita ut aggreſſor extra omne periculum, &

ob omni offenſione ſecurus ſit. Quin po-

tius ſpecies defenſionis eſt, invaſorem me-
tu terrere & ad fugam impellere: tum

ter alteri vim intulerit, eoque factum ſit,

tem vel ſimplicitatem, quàm dolum frau.

etiam

ſl
Ekdurm. P

ſere

DI
ctiam ulre,
tonialon

iſm in

blunizi et

lter Decins

Igüganie

lculzcſerd⸗
unenſojun
tente ouenk
Minhertin
jinſa het.

lmmentum
Wutet, ⸗
nenplu en

m

—o

.
4

(auld i

un e

*

lr n e
enenet e

1

.

oltumen

4

—

nw u

etiam juſtæ ejus, qui vim paſſus eſt, com-

motioni aliquid dandum eſt, arg. I. merito

DF RECGuIIS IIRIs. 341

4

31. F. pro ſoc. iunct. l. ſi quis in gravi. S. ſi mari-

tus, cum ibi notat. f. ad Sylan. Hinc nota-
biliter Decius hic concludit: quoties ſub

5

certâ pœnàâ quid fieri vel non fieri jubetur,
ſi quid adverſus juſſionem factum ſit, non

tamen ipſo jure pœnam committi, ſed ſen-

tentiâ opus eſſ. e, per gloſ. in c. ſicut tuis. de Si-

mon: in verbo, interminatione. & gloſſ. c. in yœ-

nis, extra h. t. in 6. Indidem eſt, quòd in 6.

defectum probationis non admittitur ju-
ramentum ſuppletorium Bart. in l. 1. verſ. eæ
hoc patet. C. dehis quæ pœnæ nom. Adde aliud
exemplum ex l. 5. S. pvideri fj. de bon. eor. qui
ant. ſent.

IIlud infirmum videtur quod Decius ?

hic Baldum ſecutus in l. fin. C. de hared. in-
it. tradit, pœnae ſtatutum, hæredem quo-
que ſpeciatim complectens, ad hæredem
tamen heæredis non pertinere. Quæ ſen-

tentia etſi benignior eſt, tamen contra ver-

borum proprieratem eſt, adeoque diſſicile,

ut admittatur. Nec enim licet mitiorem,

quàm ipſa lex diſertè ſtatuit pœnam infli.
gere. Cæterum hæredis hæredem etiam
ſecundum verbi proprietatem contineri

hæredis appellatione, probat l. paterfami-

. X 3 lias

8

dr
—
lias 46. ubi laſon f-. de vulg. & pupill. l. i ſtatu- nrcdn
libera 6. S. non ſolum. in fin. & §& fi filiusfam. I. uumu

542 PRALRCTIONHES AD TITuITIMA

Mobelgte
hontame

6E peculium 10. §. hæredi. l. ſervus ſi bæredi 34. ff.
de ſtatulib. ubi conditio in hæredem conce-

bet, I. qui hæredti in pr. f. de condit. & demonfitr. dern
in ejus hæredis perlonâ adimpleri poteſt, Ulnni
etſi contradicat Decius in l. qua legata. 15. kiie
num. 6, ff. h. t. eten

otedet

lpianus libro 7o. ad Edidttum. ſtjuſcbiel
Invitus nemo rem cogitur ſürn
1. Enſus eſt: cum ex re aut facto alterius, Ucetenoh
.

puta opere, damnum timetur, datumvè
auiuiaa eſt, eum rem opusvé pro derelicto ha. ſann
bere poſſe, ſi non malit defendere. Veluti hnleedot
ruinoſam domum etſi maximum vicino da⸗ neſnf

?MVM. mnum daret: reficefe aut fulcire nemo Qkrtkg
compelli poteſt, ſi paratus ſit eam delinque- 4 Imlif
re. ſatis enim hoc ipio punitur, quod rei ſagn⸗
uſum amittit. rid. l. ſinita 15. §. K 44a fF. de. hne

3dD damn. inf In tantùm ut ſi damnum jam ng
nunc datum ſit, nullàâ antea damni infecti uito
cautione interpoſitâ, ne rudera quidem unn
collere cogi poſſit, dummodò totum ædifi- R
cium, quæque collapſa funt, pro derelo um
.

1D TMu

5il .

Milel

* 1
IN
„ 1
CNrir Se
E lei n
1dlaperl NN

l en

rfecem eene
hrtecen Me

DE RHCGCuIIIS IuRISs. 343

habeat l. 6.1. ſeq. eod. t. Meritò: cum nec

17

animalia, quæ noxam commiſerunt, ultrà
nos onerare poſſint, quàm ut ea noxæ de-

damusi.7. d. t. Porròô qui rem non defen
dit, non tamen protinus eàâ carere debet: ſed

tunc demum, cum juſta cauſſa magiſtratui

videbitur, ut in poſſeſſionem miſſum poſſi-

dere jubeat d. l. 15. §. quis antem. Itemq;
ſi de opere agatur, non protinus deſtrui o-
pus poteſt, ſed ita, ſi is, contra quem miſſio

facta eſt, intra certum tempus non docue-

rit, jus ſibi eſſe ita ædificatum habere l. à quo

45.f. end. In aliis cauſſis, ubi non tantum no-

zaliter, ſed de peculio, de in rem verſo is,
cum quo agiturtenetur, tamen adhuc bo-

nis cedendo liberabitur. t. t. f. de ceſßion. bo-
nor. ð
Veruntamen etſi quis invitus rem de-
fendere non cogitur, cogitur tamen exhi-

bere, 1. Ain. f. ad eæhib. aut ſi rem non habeat,

cavere ſe, quàm primùm poterit, exhibitu-

rum I. z. f. ſ ex nox. cauſ. ag. Procurator

quoq; dominum judicio defendere vel in-

vitus tenetur, I ſed & bæ 35. 5. non ſolum, & l. non

ſolam 39. fF. de procur. ſcilicet niſi mandati te-
neri domino, malit. Multoque magis, ſi

jam nunc judicatum ſolvi ſatisdederit. I. 42;j.

cam 2. ſeqq. eed. tit. Pariter ei, qui rem ad

Kicum detulit, neceſſitas probandi ejus,
1ÄC1¶&C& 4 quod

4

— 6 —

244 PRIECTIONES AD T IruruM

.

quod intendit, imponitur, niſi puniri eo no-
mine malit. l. res quæ in fin. cum ſeqq. f. de jur.

9 ffci. Vt & accuſatori, qui citra abolitionem

impetratam ab accuſatione deſiſtit: I. . ult.
F. de præyar. niſi præter ſumtus litis, quos ad

litem vocati fecerunt, l. 2. C. de his. qui accu-
lſare non poſſ. etiam infamiàâ notari, & quartàâ
bonorum parte plecti malit l. . & 2. C. ut

intra cert. temp. Denique hæres defende-

re ac perſequi necem teſtatoris tenetur, aut
hæreditate carere. . 1. C. de his quæ ut ind. Et

diffamator id, quod ad alterius infamiam

diſſeminavit, tueri debit vel invitus, aut

perpetuò ſilentio coerceri l. diſamari C. de

vigen, manum.

Cui damus actiones, eidem &
exceptionem competere mulhto
magis quis dixerit.

P Atio hujus ſumitur ex I. favorabiliores
1 upra. h. r. & l. Arrianus f. de O. G&4.
Reorum enim, quorum proprium eſt exci⸗
pere, §F. /. I. de eæcept. major eſt favor, quùm
actorum. Et ideò ſæp& his retentio datur-

etſi actio non daretur. teæt. net. in l. un. Ceti-

am ob chirogr. debit. ubi pignoris jure kerno⸗

Pule ke

— —

dumretent

nemutiun
Honelt. 5

Ntoconpe

tuin lepeten

llhl fa

rablten
ptone iuri

lleſione:
Ilusfut

Ue
betgnoler
Obſennr,

lhlenn
l e

Cludento

ln gelh

nCnnmn
lun

chlan

Aenk

Eebin

lb con⸗
Cung
dere
caul⸗

n DE REGUIIS IuIRIs. 234 ½
uHnin dum retentionis, atque adeò per exceptio-
anh nem, utitur is, cui res eo nomine obligata
undtn non eſt. Sic ob naturale debitum exce-
e ptio competit, l. etiam f. de compenſ. ad ſolu-
mulhn tum repetendum actio non competit. l. Iu-
A lianus 60. F. de condict. ind. Itemque poſſeſ-
I ſor, quit rem actoris non eſſe juravit, exce- 4 .
e prtione jurisjurandi repellit illum, amiſsâ
eume poſſeſſione actionem non habiturus. per l.
utm ſed ſi poſ? ſori 11. F. de jurejur. Fac. l. ſi inared
A. 25. 1. eX quibus 51. F. de cond. indeb.
tei dn Illud porrò ſingularem rationem ha- 4
t luneI bet, quod ex l. 1. pr. F. quod legat. ab Accurſio
eulſdd objicitur, quòd legatarii occupatis legatis
eorundem retentionem non habent; t. t. f.
quod iegat. quorum nomine vel actionem ex
teſtamento perſonalem, vel vindicatio-
nem, vel hypothecariam eſſent habituri l.

,n ,C. commun. de lgat. Hoc ideò, ne ex deli-
ee I KGo ſuo meliorem faciant conditionem &

ſuam, adverſus regulam I. 134. in f. ſupra. h. t.
Vnde recte Decius hic tradidit, oportere

in rregulam accipi, cæteris paribus. Quod & in „
S H alteràâ ab eodem in contrarium adductàâ le-
l. ge obtinet l. quis conductienis 27. E. de locat.
ece ubi conductor proprietatem rei locatæ evi- HW
c Gturus ante omnia poſſeſſionem locarori
ben cedere jubetur. Meritò: ne quis ipſe ſibi
cauſlſam poſieſſionis mutet, contràâ regu-

V46 PaELECTIONES AD rITuITUIM

ð

„ lam jurisl. cum nemo C. de acquir. poſ. Quod

lori⸗
Z N.

ita accipiendum erit, ſi finità conductione
ſub prætextu proprietatis retentione uti

vellet. quod improbum & malignum eſt
poſtulatum. Æquius eſt enim medütem.

poris frucus apud locatorem eſſe; non qui-

em ut ſuos faciat, ſed ut abſolutus judicio

petitorio non cogatur illos à conductore

novà lite extorquere. Secus procul dubio

futurum eſt, ſi durante conductione ſine

ullo locatoris præjudicio de proprietate
docere paratus ſit: ut, ſi quidem vincatur,

utatur re conductà, ſicut ante uſus eſt; ſin

minus, itidem non neceſſe habeat novas

impenlſas ad poſſeſſionem adipiſcendam fa-

cere: quod ſuadet ratio l. litibus 20. C. de agr.
& cenſ. lib. 11. ”M

—§. 2.

Cum quis in alicujas locum

ſucceſſerit, non eſt æquum ei noce-
re hoc, quod adverſus eum nocuit,
in cujus locum ſucceſſit.

Plerumque emtoris eadem

cauſsà eſſe debet, circa petendum ac

defendendum, quæ fuit auctoris.

Nega-

.

——

Uneklapn

it A
Eehluser 4

tinere:
enditore u
eprtopolite

peelt cun

ſtenurulu
lmen non.
enknocet

unliſetn
üligenen
ſt. Er
mngern

vnk

A

t uun

—,—

ern 8

S nrint
tebindecte

emels

blolurus ſe 1

les lohnt
S acne l

ncdcn
e mme
tellioch

ehabean

ileh⸗

gll e

is en
eN
Ovon

1
6 .

— 4

N D

PrREGCuIISIIRISs. 347

— R

WWW

Egativeè legendum §. 2. hoc modò: ?
quod adverſus eum nen nocuit &c. moni-
tum eſt ſupra in l. haredem 59 b. t. ex l. 7.pr. f.
de itin. act. priv. & planus eſt utriusque ss.

ſenſus ex d. I. 59. & l. 14. ſupra. h. :. Ideè,

qui itinere actuque privato vi aut clàm à

venditore uſus eſt, interdicto eo nomi-

ne propoſito adverſus emtorem uti non
poteſt, cum ab hoc quoque vi aut clàm
videatur uſus. d. I. 3. §. ſi quis. Hæc regula

tamen non eſt perpetua. In uſucapione 1

certè nocet ſcientia rei alienæz emtori, quæ
non fuiſſet nocitura, ſi in perſonâ vendito-
ris ſuperveniſſet l. 2. §. eam rem 17. F. pro
emt. Quò reſpexiſſe videtur- IC. dum ait⸗

blerum que emtor is zedem caußu, &.

5 z.

Quod cuiq; pro eo brallatur,
invito non tribuitur. “

Vigde lupra in:. invito 6. f. b. t.
Lex I5Z.
nyianu; libro 71. ad Edictum.

Adea quæ non habent atrocita-

4em facinoris Vel ſceleris, guoſcitur

/

1

348 PRXLFCTIONES APD TIruLuNM

ſervis; ſi vel dominis, vel his, qui

N

vice dominorum ſunt (veluti tuto-
ribus & curatorihus obremperavs.

rint.

R Epetita eſt ex. is gui in puteum 71. . an
4 ignoſcitur f. quod vi aut clàm: quæ

etſi de ſervis tantùm agat, rectè tamen pro-
pter rationis identitatem ad alios, quibus

parendi quædam eſt neceſſitas, ut Kiniis aut
2 ſubditis, accommodari poteſt. Paritio al-

4

terius impsrio etiam in delictis excuſatio-

nem quandam habet, d. l. is qui non tamen

in omnibus I. ſervus 20. f. de oblig. & action.

3 Ideoꝗque ſi juſſu domini ſervus occiderit
hominem, Corneliàâ quidem lege non tene-
tur; ſed tamen extra ordinem coêrcebitur,
nitius nimirum: ut hæc ſit ſententia l. ſed ſi
unius 12. S. K juſſu f. de niur. per l. ſerces C. a
L. Iul. de vi publ. diſſentiente tamen Cagno-
lo & Covarruvia, adductis à Farinc. 4de pœn.
temherend. quæſt. 97. caſ. 9. num. 167. Nam
4 alias ſervum ſuapte voluntate occidentem
tenerilege Corneliâ tralatitium eſt, Angel.
de malef. in verbo, & er interrallo num. 1. Proſp.
Farinac. de bomic. qu eft t/g. tit. 14. n 19. Ne-
5 que contrarium efficitur ex l. hos accuſare 12.
in ſ. g. de accuſat quæ de injuriarum actio-

ne loquitur ex L. Cornelià; ſcilicet quòͤd

id

länniha

eciritar

D1

—

Kſerba ke⸗

onpeii

ur leryus,4
lanispunit
lin lzn
undjuſi

bos,etin
ncan elle
teſi ee

lt leſe
(timen

lUnninio jiu

Eeinag bit
un Menoe

ienn lg⸗
ſadm

ATN

e 44 4
Munllen
Se imerd

wunt nlin

lne

dgrite
Hetecun

Ppotuert

reſunn

III DE REGuIIS ITIuRIs. 349
,Tel linc id verba legis non paterentur, ut & in L.
l Pompeià: & nihilominus vel graviùs puni-
Ceur tir ſervus, d. l. 12. ſicut & L. Cornelià de
Eſicariis punitur graviàùs, dum datur ad be-

ſtias. l. 3. §. pen. F. ad L. Corn. de fcar. Cæ-
derum ſi juſſu domini deliquerit, metu in- 6
Asu ductus, etiam in atrocioribus pœnam le-
diuen niendam eſſe communis placuit. Liraq. de
Ni, a. Pp&n. temp. cauſ. 34. num. 3. & ſeq. Proſp Fari-
a uin. nac. d. t. de pœn. temp. quæſt. 92. caſu g. num. 166.
Iu Qusod tamen in hodiernis famulis, qui non 7
. dominico jure ſerviunt, non admittit idem
u Farinac, ibid. num. 169. contra Grammati-

al eu cum, Menochium, Iulium Clarum & alios
rm N ibidem allegatos. Vid. l. ſi mulier 21. S. . in

J. f. de act, rer. amot.

ATROCITATE M) Atrocitatem 2

evetoe .
i facinoris habere videntur, quæ naturâ, non
„ABmore civitatis tantùm, fugienda ſunt: l. pro-
iunr de 5 id eſt, qus unusquisque
ni „ unaturali jure probroſa eſſe intelligit, non

quæ interpretatione demum lIurisconſul-
. torum talia fiunt. Ex quo rectè Fabrum 9
α hic inferre puto, ſi mercenarius juſſu do.
mini agri terminos exaraverit, non tamen

S
Gann eli N

nun agrariâ lege teneri: arg. I. 3,§. alia f.de term.
mot. cum hoc jure ſuo dominum præcipere
twuch potuerit exiſtimare, quod certé in dubio
umD præſumendum eſt. I. in gœnalibus. ſuprâ. h. .
D4q Nece

3 o PaXLECTIONESAD TITHILuIMA

1oO Nec L. Corneliàâ de falſis eum, qui ſuàâ ſibi
manu libertatem in teſtamento vel codi-

cillis adſcripſerat, ſi id teſtator ipſe non

ſubſcripſerit I fin. C. de his qui ſibi as cr. l. Di-

vus 15. §. item F. ad L. Corn. de falſ. ſcilicet ſi

parere debuit, ut filius vel ſervus Cæterum

II ſi non debauit, etſi juſſu patris patronivé fe-
cerit, ut emancipatus vel libertus, non ex-

cuſatur. l. filius 2. F. ad L. Corn. de fall. Non

enim debuit Senatusconſultum impunè

. 12 contemnere. Ergò ſi non contemfiſſet,
ſed per ignorantiam, licet juris, lapſus eſſet:
ignoſcetur ei quatenus ſcilicet pœna3m

evitare contendit, non quatenus lucrum

ex hæreditate captat, l. 2. & 5. . de iur. &

fact. ignor. . “
143 Illud obiter ex d. l. fin. C. de his qui fibi
adſerib. adnotatione dictum eſt: aliquando

unum idem ; factum partim favorabilem,

partim odioſam interpretationem admit-
tere; & facientem ex parte onerare, ex par-
te ſublevare.
in l. ſi quis ö. C. ad L. Corn. de falſ. traditur: et -
ſi teſtamenti ſcriptura non valeat, quoad

hæredes & legatarios; valere tamen, ut ex

eâ quis in pœnam dictæ legis incidat.
. Porrèò hùc pertinet, quòd filius aut
à ſervus, qui non capaci reſtituendi fidem de-

functo accommodaàrunt, conſtitutionibus

de

Cui non abſimile eſt, qued

„1
—
eenieuein⸗
ſtulenaf
Nttotumtein

eroet Kcidi

Nerlſatun

ſoln cuiel
rcedt, kale
Rclleju,
Rteencdunitant

Gnie notilt

unnng

ſitenrer/s
1

Deniqt

Mnſtunon
udknmha
unlligere.
unlen,
num r
unf

Nfuai

inkahn

Aheine
luf

de
Mshab
Wühe

DTITNIINX
un, uihid

aſtatgr
ellnor he

PE RMGuIIS IuRy. zyè2

de his, quæ in indignis &c. non tenentuul.
in fraudem I0. f.de his qua ut ind. Sed utrum, I 6⁶
Rn ut totum retineant, arg. l. 10. & ſi quis d. t. aana
iſic, veròô, ut Falcidiam tantùm? quod magis eſt,
EIGEper l. / tacitum 13. f. ad I. Falcid. ita ut in ejus
kenulirn locum, cui reſtitutio tacienda erat, fiſcus
u ſuccedat, Falcidiam tamen patiatur. Sic
Remns qui juſſu ejus, in cujus poteſtate eſt, uxo- 17
me rem duxit, antequam virum elugeret, ab in.
UUm im famiæ notà liberaturlI. 1. verſ. qui eam & l. li-
numn herorum 11. S. fin. f. de bis qai not. infam Pac. l.
nlrid non videntur 167. §. 1. & l. 1s damvnm /69. HW

mmn Denique procuratores ex his omni- 18 D
bus cauſſis non excuſari notandum eſt, etſi

mangdarum habeant, quia potuerunt illud
Alif non ſuſcipere; & ſi ſuſceperint, tamen cogi
diu non poſſunt, ut adimpleant, nec obreve-
s rentiam aut ullum metum offenſæ l. 1. F.
unii quotiens 13. f. de vi & vi arm. iuuct. I.6. 8. rei tur-
ee pis f. mand. Item ſervos puniri, etſi domi- 19

eel nis, ſibi ipſis mortem inferentibus, parue-
mde rint & adjumento fuerint, vel ſaltem non
r, obſtiterint. Late Fab. hicper. l. 1. §. A ſibi

menu manus F. ad SC. Sylan.
nel §. r.

in Semper qui dolo fecit, quò mi-
hus nus haberet, pro eo habendus eſt,

32 PRALECTIONESADTITuILUIM

amm

lusdem eſt ſententiæ cum. Jui dolo 31.

& l. parem eſſe 50. ſupra. h. t.

In contractibus ſucceſſores ex

dolo eorum, quibus ſucceſſerunt,

non tantùm in id, quod pervenit;
verum etiam in ſolidum tenencur:

hoc eſt, unuſquiſque pro eà parte,

quà hæres eſt.

1 in I. ex contrañtibus g9. f. de O. & A. de

dolo aſſeritur, id non ita oportet accipi,

quaſi de culpãhæres non teneatur, ut Bar-
tolus voluit ſecutus Accurſiũ in d. . ex depo-

2 Kti. Cyni opinionem magis probo I.
ex d. l. ex contractibus, ibi, licet delictum quoe
verſetur. nam & culpa eſt delictum l. ſi quu

abſentis 5. S. ſi iudex 4. ibi, aliquid peccaſſe intel⸗
ligitur, licet per imprudentiam d. t. de O. G& 4.
Quanquam hoc levius eſt: cum delicti ap-
pellatione plerumque dolus comprehen-
QdQatur, culpa non item. 2. Quod genera-
liter paſſim traditur, ex contractibus actio-
nes in hæredem competere, puta commo-
dati, mandati, pignoris &c. Quicquid er-

gè in quemlibet contractum venit, conſe- P
quens

Vod hic & in l. indepofti 12. itemque

D

—
ſenellber
Aade coloel,
Coicebaatn

leioeut, c

nnceunco,

aredi. Dec⸗

intamat,

lenien 60
Cüdopis
man Ma

ſillgerprn

ellenel

.

mnnn ann
4llninnto
itetlltite
Unnnt
1 d
Worun en
e o
n e;
Ult ne

dn

Aumenn
Exwanden

memint
ut
Aahi

”

Ann npß krcurfs junrs zz; «
nsi quens eſt hæredem eo nomine teneri, cti-
am de dolo: l. i hominem y. g. 7. F. depoſ. de
quo ideò cautum eſt expreſsè, quia alias vi-
. deri poterat, cum delictum ſit, exſpiraſſe
elus cum defuncto „nec amplius objici debere
ucln hæredi. De culpânon dubitabatur, quia
— non infamat, ut dolus, nec p&nali judicio
iilentidem coêrcetur, niſi cGertis caſibus.
W 3. Quid opus fuit de tutorum & curato- 4
ek rum aut Magiſtratuum hæredibus peculia-
ri titulo exprimere, eos non teneri de cul-
pà, ſi idem eſt in omnibus? L. /. C. de hared.

Nin zur. 1. curatoris C. de neg. geſt. l. z4. f-. de magiſtr.
ME conyen. cum quibus mitiùs agitur, eà pro=
cpone cul dubio ratione, quòd hæredibus eorum,
e qui neceſſitate officii cogente ,non ſuâ vo-
füinile⸗ luntate contraxerunt, parcendum videre-
i tur. Quod quam vis in ipſorum quôque 5
un tutorum ac magiſttatuum perſonâ locum
eNN

habere ratio ſuadet, tamen legis ſeveritas
Hini⸗e aliud jubet; ideò ſcilicet, ne impunitate
pPropoſitâà negligentiùs curent pupillaria
an negotia. Nec adverſatur, ſi dixeris, hoc
en argumentum ideò non ſtfingere, quia &
Ql“ de mandato & de depoſito aliter teneatur
mnäh, hæres, quâm defunctus: ille ſcilicet ſine

um metu infamiæ, hic ſub infamia I. furti 6. S. F
, gquis & §. Fin. F. de his qui not. infam. Hoc ideò,

neie quia hi hæredes non ſuo nomine conde-
DW M 2 mna-

— —

mnantur. Non autem actio depoſiti aur matertel
mandatiinfamat; ſed ſuo nomine in his da- aeNenmu.
mnari, hoc infamat. l. 1. rerſ. qui pro ſocio d t. Decodubian
„ 4. Argumentum capi p oteſt ex 5§ his 4⸗ Netoren eſe
tem verbis in f. I. de L. Aquil. ubi dicitur, actio- ſlaiteguiz
nem Aquiliam ex eo capite ( quod tantům Prſerpeeti
de culpà eſt, non de dlo pr. I. de iniur.) in aumf
hæredem faiſſe tranturam, ſi nihii nii miflte
damni æſtimatio, id eſt, rei perſecutio in mnodd de
ihlaâ verſarerur. Idem docet Vlpianus in tlicner,i
1 inde Neratius 23.8. hanc actionem, ibi, cum t ioinſtin
3 penalis F.ad L. Aquil. y. Idem probaripo- cumnlini
teſt ex l. . S 1. circ. fin. f. naut. calp. ſtabul. mmgniier
ibt, hoc edict⸗ omni mod d tenetur ,gui recepit, e fleneſcti
ſine culpa ejus (ſed vecétorum fortaſſis, ut SS
ab initio ejus legis ſcribit Pompon'us) ölninſe e
yes periit, vel damnum datum eſt. Et in eàdem mun d
lege S. bac autem ſequitur, hanc actionem ineſſe
(hanc ſcilicet „quà omnimodè tenetur) Iumgen
in hæredem com petere, quia rei berſecu. In aetelit
tionem continee. mͤqmhlmnn
959 Cæterum quod hic & in 1. hoc iure utr⸗ ſnin
murr 152. F. Kin. ſupra. h. t. ex contractibus de- kimilnn
functi in ſolidum teneri hæredem traditur, ul
er eo apparet, in delictis ſecus eſſſe. bi enim eit
æquiſſima regula prodita eſt: hæredes te- llleien
neri in quantò ad eos pervenit feut 51 ko⸗ ieſun
tiens 44. jupra. b. h he alieno ſcelere diten- hltnes
tur, l. un. C. ex delict. defunct. in Erant Ner ar,: nnl

⸗

R

—

Ade

itodtt
nomieni
Aun
Neſt aiſt
. rbidctun

5
1

o r. K

Nrum, N

te en.

docs he⸗
,ℳ, ,

i
,um fortl
bet Pon⸗
ni 1
rintcnti⸗

4
8

Müleiſe

1 lenn
connchi
—Rãü

1
Sõ

PDE REGUILIS IuRIS.

ven aut ex delicto alterins locupletores fiãst.

l inde Neratius 23. S. Danc actionem fad L. Aquil.

De eo dubitatur: quid ſit ex delicto locu-

pletiorem eſſe? Mhi videtur hoc ſigni-

ſicari, ne quis ex hæreditate ejus, qui deli-

quit, locupletior fiat. arg. . 25. S. conſuluit &

§: quod autem ff. de har. petit. Sufficit enim hæ-

10

redem nihil teneri de ſuo erogare, ſed tan-

tummodò de hæreditate; & quidem non
ſimpliciter, ſed tantum, quatenus rei per-
ſecutio inſtituitur, non etiam, quatenus
Pœnæ præ ſtatio petirar. Nec video, quid
conqueri hæres poſſit, ſi de ſuo nihil pe-

riclitetur, ſed id tätum eroget ex lucro hæ-
reditatis, quod a ctori abeſt per defuncti

injuriam vel culpam . idque citra omnem
bpœnam. Bona eſt regula juris: inj uſta
lucra poſſeſſoribus auferenda eſſe. Quid
autem apertius eſt, quam injuſtum eſſe lu-

crum hæreditatis, quod cum alterius im-

merito damno conjunctum eſt. Nervus

quæ ſtionis conſi ſtit in verbis, quatenus vel in

qustum ad eos pervenit. Fachineus lib. g.contr.
cap. 5. ita ſumit, quatenus ex delicto per-
venit. Ergèò ſi nihil exdelicto pervenit,

nihil etiam tenentur hæredes, lite non con-

teſtata. Sed rationi magis conſentaneum

11

eſt, urne ad rem per delictum ablatam tan-

tùm redigatur & referatur jus agendi, ſed

2 à gene-

3576 PRXLECTIONES AD TITuILüIM

—

generaliter, ut dixi, ad hæreditatem delin-

. D R ”õõä „* 1
quentis, quatenus ex eâ locupletior fieret

hæres, ſi ob delictum defuncti mihil tenere-

12

tur praſtare. Hoc ſuadet generalitas ti-
tuli C. ex delictis defunctorum & c. item gene-

ralitas illius legis, & maximè eorum verbo-
rum; vel aliquid deliquit: tum etiam l. in hono-

13

nie hæres teneatur in ſolidum condictio-

rariis 3j. F de O. & A ibi, ut tamen lucrumei eæ:
torqueatur. Præterea notum eſt delicta in
duplici eſſe differentià: quædam rem aufe-
runt, puta violenta prædiorum occupatio,
concuſſio, quorum ſpecialis fit mentio ind.
I. unic. item furtum, rapina: quædam da-
mnum dant ſine reiablatione, aut ſi maximè
aliquem privent re ſuà, tamen ipſi delinquẽ⸗-

tes nihil inde lucrantur, ut ſi quem vulne-
rent, ſi animalia occidant, ſi apes fagent &c.
ut infinita in legibus exempla occurrun.
14 Hzc non ſunt minus delicta, quàm illa alte-
quàm illa: ut ſine

ra, nec pauciora numero,
vitio Imperatores non potuerint, univerſa-
liter conſtituere regulam aut rubricam, quæ

tamen ad paucas tantûm ſpecies pertine-
15 ret. Imò quod ad furta attinet (quibus

connumeranda rapina rerum mobilium,
quæ furtum quoque eſt, & quidem impro-

bius l. 2. S§. caterum f. vi hon. rapt.) ea peculia-
rem conditionem habent, us eorum nomi-

ne

4
u lüde

Dl

——
nefuttindn
.ſEeemt
eumncuit
ajls ſckur⸗
oleilune

ihnnbin

ſelanosblar
oteoberat

tekim ven

lenbromt

aut ann
rkeſenpre
leKicane
tionene
loateran
en wdibe
iongte
(r
hültee⸗
ur concis

uenas.
ne
(Gane
Gunc
1.ſk
dem
nonot

WD TII

———

Arelittende
logeuntr
nchuhi
Ge rnerd
tunn adni
umete
rnn tent
eun dl
lshrmend
in: ue
vneulu
veninit/
ni gen
aheihet
“ Ncu
geins
Enbicg
ette

„
SS

DE RHGuLIS IuRIS. 357

ne furtivàâ, non quatenus ad eum pervenir..

9. f. de cond. furt. Itaque abſurdum fuerit,

eum cui Titius fur exiguum quid abſtulit,

cujus jactura ei non ſit admodum gravis,
oſſe id tamen ab hærede Titii conſequi, et-

ſi planè nihilad ipſum pervenerit, neque de

re furto ablatâ, neque de bonis aliis Titii, ſi
fortè obæratus fuit; atque adeò cogi hære-
dem Titii de propriis ſuis bonis ſatisfacere:
interim vero alium, quem Sempronius
membro mutilavit, aut incendio aff:xit edes
ejus, aut animalia occidit, non poſſe ab hæ-
rede Sempronii, cujus alioquin ſatis locu-
ples & idonea fuit hæreditas, damni ſui æſti⸗
mationem conſequi; ſed hunc quidem hæ-
redẽ opimam hæreditatem ſecurè poſſide-
re, & alterum debilitatum & afflictum ride-
re ac ludibrio habere, ſi de ſuo damno fru-
ſtrà conqueratur.
Cur autem ſolum furtum exceptum
ſit à ſuperiore regulâ, dum hæres furis tene-
tur condictione in ſolidum, non tantùm
quatenus ad eum pervenit, ego non poſſum

aliam videre rationem, quam naturam con-

dictionis. Qui mihi ad aliquid præſtan-
dum obligatus eſt,is condictione tenetur.?.
25. f. de O. & A. Talis verò eſt fur, non qui-
dem quatenus poſſidet, (nam eatenus mihi
non obligaretur, S. 1.I. de aft.) ſed quatenus
Z 3 fadto

3738 PaATE CTIONRS AD TITuruM

——————— —

ſidoſu ſud injuſto ſe mihit obligavit, vel po-

tius Ius eum obligavit ad præſtandum,
quod eo nomine mihi abeſt, l. 3. F. de cond.
furt. ſive rem furtivam poſſideat, ſive non.
Semper eſt & manet mihiobligatus, (absq;

omni conſideratione ponæ ,ſed ſolâ conſi.

deratione mei intereſſe) ſive extet res, ſive
non extet; ſive culpà ipſius perierit. ſi ſive ſi⸗
ne culpàâ; quia ſemper fuit in moràâ redden-

di, I. 8. f. d. t. ſive interpellatus fuerit, ſive

non; ſive alienaverit eam, ſive non. Sem⸗

per tenetur, acſi adhuc haberet, propter
19 moram ſcilicet. Quemadmodum ergè al-

terius quaque qui rem meam tenuiſſet, &
moram reſtituendi feciſſet, re peremtâ aut
dolo malo poſſi deri deſitâ, hæres in factum

actione teneretutr: l. cum autem 52. f. de R. V.

ita furis quoque, hæres condictione tene-
tur, ſecandum naturam omnium condi-

Ctionum; non quidem ut furis, ſed ut de-

tentatoris ex injâſtâ cauſsà, ut moratoris
reſtituendi &c. quihus ex caulſis naſci ſo-

let condictio: l. 6 f. as donat. int. vir. & ux.
20 l. 5. F. de von d. ob turp. can⸗ Vnde apparet,
condidtanem non ſpe Gare principaliter B

n urn Iplum, ſed retentionem ex cauſsd

alta, etiamſi non eſſer furtiva: iccircòè

eit jarh cADmIniola non eſt. licut furti actio

4. 0 keuren F. de ſurt. l. eſ t 36. f. 40. 4.
Leæ

Dt

Ciurur
Crecht

enie,pig
Pructkl
N
er go lo⸗
Emiükuam

onisno
oxenon

ntdetal

enirneuri

ſunelien
nigrnnhr.

Cncoxt, e

Meuunfd
pfen loc⸗
Heteno
ieſlte

Alrhee,
mnloo
Uche
den
in
tertra

j.ſ

“

. N —

n DHERHCIʒmIITS LuRIS. 359

eltfin Gaius libro a6. ad Ed ictum provinciale. H
e Creditor qui permittit rem
e4 venire, pigaus dimittit.
,Elen ( Vmta eſt hæc regula ex interdicto de ?
ra ) migrando, uti inſeriptio docet . 2. f. de
Hrinih migr. quo locatot tenetut, qui rem inve-
mi tam illatam atque adeò pignori obligatam
huim penſionis nomine detinet, etſi hæc ipſi ſo-
frennn A luta, eovè nomine ſatisfactum ſit. Non e. 2
e nim debet alüs alicujus debiti nomine re-
As tentione uti hoc caſu, ſieut alias ei permiſ-
nem ſum eſt; un. C. etiam ob chirograoh. ne fraus
eye migranti fiat, ſi lam nunc aliam domum
e conduxit, nec recedere à contractu poſſit,
A nec etiam ſubitò pecuniam expedire; quãâ
üdmeon priorem locatorem omnimodè dimitrat.
un Hoc idem obtinet, erſi nédum ſatisfactum 3
GiAn ſit, ſed ſi permiſe rit inquilino, res invectas

S=

Irmn diftrahere, ac po ſtea mihilominus velit pi-
uſs “ 8 no ri ſuo inc um bere . qa 0 4 ei in 4 ul gẽdum
noneſt, perregulam hanc. Quandos-per. 4
milſſſe videri debet, utrum ſi non phibuit,
e an ſolm ſievidenter conſentitsſupra oſté-
en e ſum eſt in l. nemo vi letur 14.n. 3. bit. & dilige.
u6, ter tractatur in I.7. & ſeq. f. quib. mad. pign. vel
min? Hyp. ſolv. quibus addi debet . 1. & 6. C. de e-
miſ pignor. 8 H

, Z 4 Lex

360 PagIECTIONES A

Lex

Paulus libro 70.

au Ediltum.

Nu⸗ſfBmowFuoeoeon, ut ex pluribus cauſſis
Qdeberi nobis idem poreſt, ita ex
pluribus cauſſis idem poteſt & no-
ſtrum eſſe.
Ertinet hæcregula ad exceptionem rei
judicatæ de quà Paulum hoc libro egiſ-
ſe conſtat ex l. Kingulis6. I. cum quæritur12. &
I. & an eadem 14. F. de eæcept. rei iud. Por-
* rò ea tum demum obſtare ſolet, cum res ea-
dem, idem corpus, eadem quantitas, ius
idem, in judicium denuò deduciturd. l. 12.
3 cum duab. ſeqq. eod tit. Et ideò qui rem ſuam
eſſe intendit, nullà adjectâà cauſsâ, cum exi-
ſtimaret e cauſsà traditionis ab alio factæ
ſuam eſſe, victusque ſit, non poterit poͤſt
eandem denuò petere, qnòd ex cauſsà hæ-
reditariãâ rem ſuam eſſe paratus ſit oſtende-
l. 5 mater 11. F. denique f. d. t. de exc. rei
iud. nec ideò etiam, quod nunc nova inſtru-
menta repererit, quibus ſit uſurus l. cum ae
4 hoc 27. ed. Quorum omnium ratio eſt in
prælſenti regulàâ, quod dominium rei non ni⸗
ſi ex unàâ cauisàâ noſtrum eſſe poſſit: adeoq.

D TTTuIUM

Eencandin

Dl

rnr.

giletomin
ſeckiomnes

(Eoßenunt

nerſige
Imeniayer,

eantiſara
ucenhe

cocanlnnl
Potttonede
Pbeloomice
kiſkeoine
nentinn
Aelas en

enneruee

[tere:

lenn jodi⸗
Muulſcnis

.

ninſrey

Nuncont

lcnlſe
Commniſe
len
SðJðßZ

oneroc
tum
nomin

TI
—

Aentenunn
lunheehen
aangen
. n
reſoa nte
en gunn
Eelnnl
deociten
Baan
Mnschit
r u
Lacali⸗
ltln,
1414
en
zulanula
um mMNe

–—

Sõ

PD REGHuLISIuIRIS. 261

qui ſe dominum contendit nullâ cauſs4 ad-
jectàâ, omnes cauſſas, ex quibus dominus e-
ſe poſſet, unâ com prehendiſſe videatur. d. l.
ſ mater S. itaque verſ. nam qualecunque. Quod
tamen ita verum eſſe puto, ut quandoque
ex cauſià ſuccurri debeat. arg. A. 1. u. in f. pr.
Et quidem fieri vix poteſt, ut in primo judi-
cio cauſſa nulla exprimatur, cum utique in
probatione dominiicauſſa, quantum vis in
libello omiſſa, diſſimulari amplius non poſ-
ſit: ideoque d. I. i mater hanc oportet eſſe
ſententiam, ut rei judicatæ exceptio proſit
adverſus eum quoque, qui generaliter li-
bellum concepit; cum fieri poſſit, ut ean-

dem cauſſam, ex quâ priuùs judicatus & con-

dem natus eſt, iterum novis argumentis ve-
lit afſerere: id quod contra authoritatem
rerum judicatarum eſt, adeoque non niſi
pauciſſimis caſibus admittitur. gl. in d. I. 27.
in verbo, reperiſſet ff. de except rei iul. Mul-
toque magis, qui ex primâ actione domi
nium conſecutus eſt, ſi ex alià, quamvis ſpe-

ciali cauſsâ, puta donatione, legato, fidei-

commiſſo agat ad dominium, exceptione
repelletur, ſecundum præſentem regulam.
Nec movet, quod, ſi rem habeat ex
onerosà cauisâ, iterum agere poſſit ad lega-
tum: S§. ſi res aliena I. de legat. ſiquidem legati
nomine plures actiones competunt, l. 1. C.
L LZ 5 cos.

N

362 PaHLECGTIONES AD TIruIuM

—
——

mento, realis ſive rei vindicatio & hypo-
. nmali vel hypothecarià; vindicatione non
item, propter præſentem regulam: atque
aageò ipſam rerum naturam; ſecundum
quam fieri utique non poteſt, ut, quodjam

antè meum eſt iterum fiat meum: S ſicitaqꝗ,

9 diſctetisl deadion. S§ ſedſi rem I. de legar. Quod
& in naturali poſſeſſione locum habere pa-

làm eſt: in civili verò idem dici nequit. Nec

enim ut ex unâ tantum cauſsâ dominium
contingere poteſt, ita poſſeſſio quoq; non
niſi ex unàâ cauſsàâ oontingit l. 3. S. ex pluribus
10 ff. de acquir. poſſ. Ideoque poſſeſſionis ver-
hbuluäüßm in l. 4. C. de contrab. emt. de dominio
neceſſariò accipiendum erit.
rem deberi poſſe dubium non eſt; l. & an
cadem 14. S. 2. f. de exc. rei iud, ut non ideò

cauſsàâ cadat, quaſi plus petüſſet, qui genera-

liter libello propoſito poſteà in probatione

. — . „ . 2
certæ cauſiæ defecit: quin etiam, ſi ex unà
cauſsà non abtinuerit, nihilominus ex aliis

actio nes integras ſibi retineat, ſcili cet ut æ-
ſtimatio præſtetur, ſi res præſtari
nequeat. d. S. ſi res
aliena.

R

commun. de legat. per ſonalis ſeilicet ex teſta-

thecaria. Aget igitur hoc caſu vel perſo-

Denique ex pluribus cauſſis eandem

.

41

—

ſhin

ALiuaa

ſenlcvale

VA
contra

eontral⸗

lun ahibe
Mion con
mrecitn
tsreroe⸗
ugunni,;
Mboparecoh
Cſchinter
uhnoprie⸗

ltneedi

W.

er

Hugt

H ſuin nter

(ent

d rue

—
ſcchckan
i
ls
en ſErn

telu,cdt

peim i
heE
ocuan then
ſi dn
egef 8
155. 0
ae G
t En
ent
Men 4
Ne don
i fuin,
nn, ſe ,
oniniscl
Ca uui

t

DE REGIIIS IuRkIs. 363

Lex 760.
yianus libro 76. ad Edidtum.

Aliud eſt vendere aliud ven-

denti conſentire.

WVAND O de firmitate aut Rnullitate
contractus quæ ſtio eſt, nihil intereſt,

ipfecontrahas, an contrahenti conſen-
ſum adhibeas. Et ideò cohæredes do-
nationi cohæredis, in conjugem factæ de

re hæreditariã, conſentientes ſuas por-

tiones revocare non poſſunt: perl. ſer-

vus communis 35. f. de donat. int. vir. & ux. etſi
pro parte cohæredis donatoris, ejusdemq;
conjugis, revocetur. Pariter uſufructua- 2*

ligitur per l. apud Celſum S. quæſitum 12. F. de
dol. except. Meritèò, nefruſtrà ipſius con-
ſenſus intervenerit. arg. I. quotiens ff. de reb.
dub. Cæterum cum evictionis vertitur

quæ ſtio diſpar eſt cauſſa ejus, qui ipſe ven-

didit, & ejus qui venditioni conſenſum ad-
hibuit. Ille de evictione tenetur; hic non
item, cum nihil de pretio Participet, cujus
intuitu de evictione teneri contrahentes
ſolent. Atque inde fit, ut donatarius rei
evi-

rius proprietario conſentiens, ut prædium
vendat, eo ipſo renunciare juri ſuo intelli-

364 PRALECTIONES AD TITILUIM

NRss NAeA

— —

evictæ nomine non teneatur l. 2. C. de evid.

niſi dolo fecerit, ut in fraudem donatarius
induceretur l. Aviſto /8. S. Labeo f de donat.

5 Nam & ex eo ipſo, quòd ibi de dolo tene-

tur, efficitur, ut de evictione non teneatur:
cum de dolo actio non detur, niſi in ſubſi-
dium aliis deficientibus l. 1. S. 7. F. de dol. mal.
6 Quod ſecus tamen eſſe in fidejuſſore evi-
GRionis ipſa docet ratio, etſi non ipſe ven-
diderit, ſed conſenſum duntaxat contractui
præ buerit. lI. 2. f. I. exceptione 1I. C. de eviꝗt.

„ Expreſſum ſcilicet facit ceſſare tacitum.

Dd. in l. locum ex ſilio 39. S. filio impuberi f. de
vulg. & pup. ſubſt. arg. .3. od. Et ſi donator
ipſe evictioni ſe ſponte obligàſſet, nemo,
opinor, dubitabit, ipſum quoque de evi-
