
in e
onmnb

d

Pre⸗

ſn

fan

ln⸗
Ae
in

te

de verborim ſgnißcatisne. 236;3
r

imdein vis ali abſenti. Ab hoſtibus capto non 4

tich elſſet neceſſe ſuccurri, cum redeunti ipſo
u jures per poſtliminium tàm ipfi, quàm
ten omnibus ejus bonis cautum ſit §. pliuse
Rd Jam. Inſtit. ꝗuib. mMod. jus patr. poteſt. ſoly.

noan Lex 2900
—
ten De. lulianus libyo a. Digeſtorum.

AE Rac ſtipulatio, noxis ſolutum
itenn. bræſtari, non exiſtimatur ad eas no=⸗
bem zas pertinere, quæ publicam exer-
een citionem, & coercitionem capita-
2 Naore appellatio circa venditiones ad g
A N privata tantùm, non ad publica deli-
cta pertinet; ſed ad ea tantum, quorum
noymine noxalis actio datur. l. quis ſit fugitu-
iebho yus S. qui ajunt. f. de ædil edict. Nihilominus 3
ur tamen tenetur venditor, qui emtori non
prædixit. I. 1. §. item . & 1. cum ut F. excipi-
tur. f. de ædil. edit. Aliâs autem omne de⸗
ſehyo⸗ lictum noxa dicitur. 1. plebs §. fin. infr. h. t.

64 „ . . . “
ningun HIIud ideò, quia præſumitur contrahentes 3₰½
114 . „ /
gilet ſeſe ædilium edicto accommodaſſe. unde
ünl infertur, ubique exiſtimandum, contrahen- H

uund⸗ tes aut diſponentes accommodare ſe ad
1 W Ver⸗

z,8 4 H rnraleſionet 44 eulum

a —

vVerba Eitentiz, legis de eadem re con⸗

ſtituentis aut diſ donentis

Lex 201.
lulianuts nbre 1. Digeſtorum.

filiamfamiliàs contineri fæpe re-

ſpondimus; ita & nepos videa-
tur comprehendi: & patris nomi-
ne avus quoque demonſtrari. in⸗-

telli gatur.

1 T Aciunt notatain I. pronunciatio 125. &
quæ dicentur in l. libereram 220. b. fa
Crzterum juſta interpretatio non alia eſt;
2 quàm probabilis, rationi non adverſa. Ita

* lten id eſt,. probabilem litigandi cauſſam

habens ab exp enſis relevati ſoler: veluti

qui jurisperiti conſilium pro ſe habuit Bart.

Alex. in l. bonoram. ff. de bonor. noſ. Guids
Papæ deciſ. 227., ubè tamen addit;⸗hoc non

ſubſiſtere, ſi illius conſaultoris ſententia jam

ante eſſet communiter improbara: ut ſic
appareat magis à Iudicis æquitate & arhi-
trio, quàm à² Adict regulâ pédere, cujusmo-

di AAll ab expenſis ezcuſaré debeat.
LX

Juſtaài interpretatione recipien-
dunr eſt, ut appellatione filii, ſicuti

Lex 20o2.
Alſenus Varus libro 2. Digeſtorum.
Cuym in teſtamento ſcriptum
eſſet ut hæres iu funere, aut in mo-
eci numento duntaxat aureos centum
i ſet conſumeret, non licet minus con-
rde n ſumere; ſi amplius vellet, licet: ne-
Iler queob eam rem contra ceſtamen-
Snm tum facere videtur. 7
B Ltimæ voluntates inſtar legum cuſto-
diendæ ſunt: S. Adiſponat. Auth. de nupt. 1
.4 & hæres, qui contra voluntatem juſtam fe-
ght cerit, defuncti hæreditate tanquam Indi⸗
e gnus privatur. 1i. ult in f. C. de ſideicom. Sed
DR ſi circa ſumptus funerum teſtator hæredi
d Pebercit; nullâ ratio eſt, cur favori ſuo re-
n nunciare hæres non poſſit 2 l. 31. & 46. f. de
“ dact. l. 1.f. de ſeryis export. nec opus eſt ex-
S preſsà renunciatione: ſufficit contrarium
u actum exercuiſſe 1. ſi ſtikicidii 8. ubi Bald. f.
ene Aguemad. ſerrit. amit. Neque huc pertinet
n regula, fines mandati cuſtodiendos eſſe: §.
1 e is qui. Inſt. de mand. ſiquidem hoc mandatum
4 haæredis gratiâ tantum fit; ergò non eſt
u, bligatorium. §. tus tentum. Inſtit. d Cæ--
* 6868668BB 6ö teram.

1 2

.

Ddee verborum ſignifßcatione. 38 ½

3 86 praletliones ad titulunm Nd

4 terum ſi aliam cauſſam habuit teſtator, cur (ultint
majores ſumtus fieri noluerit, conceden- gicten
dum non eſt hæredi, eam voluntatem con- l in
temnere. arg. I. 4. & 5. in fin. f. de admin. rer. ſet ect

ad cirit/ pert. Sicut é diverſo nimis ambitio- gente
ſa voluntas ad legitimum modum revo- en ken
canda eſt. . hereditas z0 H de hared. perit 1 ar ſo
ſi quis. S. quid er go. de relig. & ſumpt. fun. oben
Alfenus parus libro 7. Digeſtorum. m n
ſaltn

In lege cenſoria portus Sici- Ueltnns
liæ ita ſcriptum erat: ſervos quos do- (enmn
mo quis ducet ſuo uſu, pro bis portofiun iegl
ne dato. Quærebatur; ſi quis à di il
cilia ſervos Romam mitteret fundi mial
inſtruendi cauſſa, utrum pro his iule⸗
portorium dare deberet „necne? ſcpnt
Reſpondit, duzgs eſſe in hac ſcripeu- ken
rà quæſtiones: primam, quid eſſet inn
domum ducere? alteram, quid eſſet falie
ſuo uſu ducere ⁷ Igitur quæri ſolere, mnl
utrum ubi quisque habitaret, ſiyve hien
in provincia ſive in Italia, an dun- Qn
elſſe recte dicetur? Sed de eâ r& e
con-

a Ang
teltucent
conceln.

Ntatem.

eAdin .
wisamber

dumn ſed.

Gnet Mtl⸗
ſunnt

.
itnn.

ortis

0 ℳ 4
6 nmnc

—

ſgini.

eret ful

De verborum Kenißicatione. 2987

conſtitutum eſſe, eam domum uni-
cuique noſtrum debere exiſtimari,
ubi quisque ſedes & tabulas habe-
ret, ſuarumque rerum conſtitutio-
nem feciſſet. Quid autem eſſet,
tionem: & magis placet, quod vi-
ctus ſui cauſsà paratum eſt, tantùm
contineri. I temque de ſervis ea dem

uſu ſuo, magnam habuiſſe dubita-

fatione quæri: qui eoruüm uſus

ſui cauſsd patati effent? utrum di-
ſpenſatores, inſularii, villici, atrien⸗
ſes, textores; operarii quoque ru-
ſtici, qui a groram colendorum⸗
paterfamiliàâs fructam caperet, qui-
bus ſe toleraret: omnes deniq; Rr⸗

Fos, quos quisq; emiſſet, ut ipſe ha-

beret, atque eis ad aliquam rein-:
uteretur; neque ideò emiſſet, ut

Vendetet. Et fibi videri eos de-

*

mum uſus ſui cauſsa patremfamiliàs

„

. habere „qui ad ejus corpus tuen-

dum, atque ipſius cultum præpoſi-

ti, deſtinatique eſſent, quo in ge-
here junctores „cubicularii, coci,

Bb 2 mi-

389 Praledliones ad titalun:

mDitſniſtratores, atq; alii, qui ad ejus-
modi uſum parati eſlent, nume-
rarenrur. ðôUU

tà, ut qui vectigalia, portoria & ſimi-
lia locare ſolebar.
A IIMN suA cCufIusQOUE FATRIAA)
Dubitationem facit, quod uni quando-

mum hic pro domicilio capere. nam & hoc

4 meritò refertur. Habitare videtur ubi
quis non momenti cauſsâ moratur, ?. lex

de lanionis S. Sabinus f. de fund. inſtr. Cæ-
cis hujus legis benificio quis utatur, ſi ſci-
AVY. l aſfumtio l. 27. F. ad municiy.
* QurbD AuTEM usu suo.) Movet⸗

quòd nſui noſtro eſſe dicuntur, quæcunq;
Aua⸗

2 C ENSORIA.) Id eſt, à Cenſoribus la-

que multæ ſunt domus, quibus omni-
bus immunitatem tribuere voluiſſe Cen-
3 ſores non eſt veriſimile. Nec ſufficit do-

non uno loco haberi ſolet. I. 1.l. afumptio f.
ad municip. Vnde Dd. triplicé domicilii dif-
ferentiam conſtituerunt, uti dicetur, l. pu-
pillus infra-b. t. Ergò ad habitationis locum

Cornelia §. ſi tamen & S. caterum. F. de injur.
&e ubi quis majore parte temporis eſt. I. oum

terum nihil vetat, quo minus duobus lo-

licet utro bique ita ſe inſtruxit, ut nonideò
minus apud alteros ſe collocaſſe videatur,

1
e—
lagben
iriuni
ſilt. H
nd ſet
Uernurt⸗
lglin
Aulin
Mhuin
ſier
Marnd
getum
lhateten
noce
Goorn
gwiſet
iſi
nn
tnli

Hundne

Aben

ei

Nuit.
ficebe
ſer
dkel
We
farne
Cant

l ded.

RDoe.

1LII

mi nn

lihn Nt

ſoliſe (en
ee litit⸗

e Nan

1l

lmcis

Conithen

ſeunt

wenu!

M. 4

,. 0
Cuobu
Crut i

tmn
e iten

1ℳM.
,Nen
6

—

De verborum ſgnifcatione. 389

quaque ratione nobis ſunt utilia. 1. poſtli-

——

minium in f. f. de capt. lI. offcium. S. 1. f. de re

milit. Sed hæc ſignificatio omnia omni-

nèò vectigalia eſſer everſura, atque adeò 7
enlorb
tori in

nervos reipublicæ. I. 7. S. in cauſſa ff. de quæ ſt.
Itaq; talis intellectus, ceu abſurdus, reiien-
dus. I., nam abſurdum ff. de bon. libert. I. 1. §.
unde quæritur. f. de publi.

VIC Tus.) Hoc verbo quid conti- 8
neatur traditum eſt in l. «3. ſup. h. t. Ita cui

argentum, quod uſus ſui cauſsàâ paratum
haberet teſtator, legatum eſt, id tantům

legato cedit, quod victus cauſsâ, id eſt, ad
quotidianum uſum paratum eſt, non id
quo ipſe teſtator temerè uti non ſolebat.
l. 28. f. de aur. & arg. leg. Notandum quoq; 2
res quæ non negociationis ſed victus noſtri

cauſsà nobis advehuntur, à vectigalibus
immunes eſſe debere. I. aniverk C. de vecti-
gal. & commiſſ. Sed conſvetudine, quæ cir-
ca vectigalia potiſſimùm ſpectari ſolet, . .

§. fin. f. de public. paſſim contrarium obti- H
nuit. Id quæri ſolet: quo pacto cogno⸗ „½

ſci debeat, utrum negotiationis, an victus,

an verò quavis aliâ cauſsâ, puta ad ludos
edendos, ad magniſicentiam oſtentendam

vehantur? Et communiter receptum eft,

juramento eius, ad quem pertinet, ſtan-

dum eſſe, per gl. in Clem. f. in verbo, non ue-

220 Prelediones 44 titulum

1 1 goriandi, extr. de cenfib. lud non inſpici-
tur, an poſtea res illas emtas denuo vendi⸗
derit, quas tamen victus ſui cauſsà compa-

raverit. Prima enim deſtinatio attendi

debet. locus ſuprà. h. t. l. zo. infra. eod. lſ

qui ſilium 64. F. de eg. . Fornerius i hlare

flaganen

”” Pesr hi nore⸗ 2. ed Aſens

Paueri appellatio tres ſigniſi⸗
cationes habet: : unam, cum omnes
ſervos pueros appellaremus: alte⸗
frfapm, cum puerum contrario no-
miine puellæ diceremus: tertiam,

cum ætatem Puerilem demonſtra:

rem us.

141 guitates ſolet diſtinguere. Cum

de ſervitio ſermo eſt, puer eſt etiam ſe-
nex: quo ſenſu utrumque ſexum comple-

Gtitur, ut pueris legatis etiam ancillæ de.
beantur. l. ſervi; §. 5ueris f. de leg. 3. Quod

Puberem gni ficat infra 14. annum con-
ſtitutum . kber. 5. 1. f. ereb. eor. ut & pueri-

Ateria, gui de agitur. vocum ambi⸗

ſi de ætate agi apparet, propriè puer im-

lis

etasl.

Aun

ſsprore
Gailu
Vuumnu
Nun

Mrent

mmi
Mlee

Plheten

(ANnenin
8 ur

urſ

8
8 Den
Nchime

lre

vonc

Mliin
allten

eutht⸗
inn⸗
ndeli
o.
Fenad

———

=

on Mnt.

nuo ſetd,
d con.

Nio etl

=EEE -=

eH

1 gi

igiß
nOH

nls:,

mmoN.
. lette⸗
enondt

4

=ꝛ—

1
49

cumn n
e (n
eun
nome
Nelete

—

De verborum fignificatione. 39 1

lis ætas l. fin. §. ubi autem C. de bon. quæ lib.
Etſi favoris canſsâ tẽpus hoc certis in cauſ- 3
ſis prorogetur, veluti alimentis puero reli-
ctis uſque ad pubertatem, decimus octa-
vus annus completus ſpectabitur. I. Mela f.
de aliment. & cibar. leg. In poſtulando 4
puer cenſetur usque ad 17. annum. ?. 4. 5.
pueritia f. de poſtual. Qæterum cum à teſti- &

monio dicendo pueri arcentur, commune
pubertatis tempus ſpectatur 14. annorum:
, -um pueri 22. quæſt. 5. quia ſcilicet ante id
tempus juramentum eorum, ceu quorum

animi judicium incertum eſt, invalidum

cenſetur. lI, 1. S. impubes C. falſ. mon. d. c. pueri

l. 26. f. de jurejur. Teſti autem injurato
credi non debet l. ſolam.l. juris jurandi C. de te-

ſtib. Denique non unum eſt pueritiæ be- 7
neficium, ut etſi intra legitimum tempus

inveſtituram non petierit, feudo tamen
non cadat protinus: §. prgterea, de probib.

ſeudi alien. per Frid. nec ab emphyteuſi ſtatim

cadat canone debito tempore non ſoluto:
Guido Papæ deciſ. 435. facit text. in Ricut. verſ.

ſed in pupiliari C. de præſctipt. 30. anner. & éo-

rum delicta mitius puniantur; ext. de delict.
puer modèò ſe ſenſerint delinquere; alioquin
Vvenia danda. I. 1. C. de falſemon.

Bb 4 Locx

D

S — * ðWð

392 kraltone ad ihulum

= —

TIer

kaulus libro 4. H e

Qui fandum vendidit, po-
mum recepit nuces & ficus, & uvas

duntaxat duracinas, & purpureas,
& quæ ejus generis eſſent, quas non

vini cauſsà haberemus, quas Græci un
Phon

reakikss, id eſt, comeſtibilex, appella-
rent, reeepta Videri.

Inc apparet, pomi iappellationem ge

. H neralem eſſe, & ad omnes arborum

fructus, edendi cauſs4 paratos, pertinere,
ſive molles extrinſecus, ſive duros. Plin.
2à lib. I5. nat. hiſtor. Macrob. 3. Saturn.9. Quem-
admodum igitur in l. qui ſundum 40. S. fund
venditot, ex eodem- Pauli libro deſumtà f. de

2 contrah. emt. fcribitur, maxime referre, quid

actum ſit; cæteroquin verborum proprie-

tatem fequendam eſſe: ita & is, qui in ven-

ditione pomum ſibi recepit, ſive excepit,

non mala tantùm, ſed & nuces & ficus & c.

csxcepiſſe ceniebitur, niſi aliud actum
S elſle demonſtre-

-— ttur. YYUMW

lex

lnte
Eltst
Cundi

Uefnoe

ln

ehen

eme⸗
dunn
uun
mun
u

Dari
gue
Nee
di

)

De verborum fignißcatione.

—
2

Lex 206.
len. lulianus libro 6. x Minicio.
Gdt,N Vinaria vaſa proprie vaſa tor

, Cularia eſſe placet. Dolia autem-
urpte & ſerias tàm diu in eâ cauſsà eſſe,
uum quamdiu vinum haberent: cum ſi-
8 G né vino eſſe deſinerent, in eo nume-
wrele ro non eſſe; quoniam ad alium⸗
uſum transferri poſſent, veluti ſi
frumentum inhis abdatur. Ean-
im dem cauſſam amphorarum eſſe: ut
nem cum vinum habeant, tum in vaſis
m vinariis; cum inanes ſint, tum ex-
emmli tra num erum vinariorum ſint: quia

E aliud in his addi poſſit.
Einiß A bDALIIM uSUIM TRANSFER- I
dee d A RI.) Hinc conſequens eſt, vaſis vi-
en nariis legatis, ea duntaxat legata videri,
ginee que in uſum vini perpetuò haberi, ſolent.
jetlh Nec refert, quod ad alium uſum trans-
feu e ferri poſſent, ſi teſtator id facere ſolitus
üen non erat. Ergè' inania quoque vaſa 2

Qebentur, ſi in hoc habentur, ut mox
repleantur; cum, quæ in proximo ſunt.

—

394 pt alectiones ad titulum

—

—

ineſſe videantur. I. lecta §. dicebat f. i cert,
3 pet. Hinc argumentum ducitur, privile-
Zia certis perſonis, veluti ſtudioſis data,
tantiſper data videri, quantiſper ſtudia ſe-

cGentur, non autem, cum nomèé illud emen-
tiuntur. Eleganter Calliſtratus in l. ſem-
4 der. § negotiatores f. de jur. immunit. IIIud

notandum, vino legato vaſa quoquę legata
videri: I. 3. §. i vinum f.. de tritic. vino leg. ut &
vino vendito l. pen. §. vinum d. t. Quod
cum hodis ex conſuetudine ſecus ſit in

venditione, veriſimiliter in legato quo-

que ejusmodi præſumtio ceſſat. Pac. d. .

pen. ubi gloſ. in verbo, cum his amphoriis,

Africanus libro 3. Quæſtionum.

Mergis appellatione homines
non contineri, Mela ait: & ob
eam rem mangones non mercato-
res, ſed venaliciarios appellari ait,
& rectèe. =JYMVM

7 H Vic obſtat l. ſuot. 23. S. eumi qui ſf. de
LI leg. 3. ibi, quos quis ideo comparavit, ut
illico diſtrabraheret, mercis magis loco, quaâm ſuo-
rum nomine habuiſſe vidgetur. Et actio tribu-
toria

4
. „*

—
ſotin⸗
Aln
E
D
Cn.
nnin
in
ine
ſne
nunele
Kulge

n
Drinle.
olts Ern
ſudiate
demen⸗
inl .
t. Uud
beekeer
nlu
. o
s n
110 9o.
i. 4))

,

M

ad ſervos peculiares pertinet. I. 1. f. de trib.
sd. Sed aliud eſt, eſſe tale, aliud ejus lo-
co eſſe: aliud eſt, eſſe dominum, aliud loco

De verborum Kignißcatione. 399½

foria, quę ob merces peculiares datur, etiam

2

domini, Dominus rem debitam etiam

gratis remittere poteſt: . tibi I. i unus ſde

padt. tutor aut procurator, etſi loci domini

ſint, iem non poſſunt /. qui fundum S. ſi tu-
tor ſ.pro emt. l. inerdum g. qui tutelam fj. de

furt. l. Litius ſ. de procur. Aliud eſt legiti-

mum eſſe, aliud pro legitimo haberi. l. etiam,

Lex 2od.
Africanus libro 4. Queſtienum.

Bonorum appellatio, ſicut he-

reditartis, univerſitatem quandam.
aàc jus ſucceſſionis, & non ſingula-

res res demonſtrat.

u¹* succEsSIONIS.) Hæcque eſt
civilis appellatio, de qua l. bonorum e9.

ſup 74 h. t. l. 3. princ. ſ. de bon. poſ. Vnde qui

bona ſua reſtituere rogavit, de ſucceſſione

ſenſiſſe intelligitur. I. 12. 5. Fn. um duab. I.

V4l N. aa rebet. Adde l. 24. .. us. ſupfa.

H. .
2 „ ⸗

vex

4

7 N S
1

396 pralectiones A4d titulum

en

7

n

Florentinus libro 10. Inſtitutionum.

juſſus, non videtur præſente eo fe-
ciſſe, niſi is intelligat. Itaque ſi fu-

rioſus aut infans ſit, aut dormiat,

non videtur coram eo feciſſe. Sci-
re autem, non etiam velle is debet:
nam & invito eo rectè fit, quod juſ-
ſum eſt. ?JMU——

ſonarum requirit, oportet tàm ani.

x QC Votiescunque actus præſentiam per-

mo quàm corpore præſentes eſſe. Et ideo,
qui teſtium certorum pręſentiam in inſtru-
mento allegat notarius, tenebitur falſi cri-
micne, ſi ſciens dormitantes aut aliud agen-
tes conſultò & diſſimulanter adſcripferit.
2 Quod autem ait præſentem intelligere de-
bere, quid agatur, ita accipiendum eſt, ut
intelligat, quantum quidem ad illum actum
opus eſt. Et ideò qui teſtamento adhi-
bentur teſtes, ſufficit ſi ſciant, cui rei ſint
adhibiti, etſi non intelligant, quid in in-
fſfKBtrumento contineatur l. qui teſtamento f. de

3 teſtam. IIlud quoque hinc colligi poteſt.

etiſi

Lex zog.ÿ

—

eiſ

Alen
pet⸗
Atel
liͤi⸗
lein
tle

fag

Unne
nh
neen
Ebere
en
Whn

ſen

öle

d

En

t
l
(⸗
ller
en
let

——

De verborum ſgnificatione. 397

— —— —
eetſi renunciationis bonorum, aut cujusvis
alterius actus, inſtrumentum coram esâ
perſonàâ, ad quam ea res pertinet, letun
D S& relectum proponatur, nihilque contra
ſicen ictum, imò diſertis verbis conſenſum
f. eſſe: tamen ſi veriſimiliter, vel ob ætatis
S. aut ſexus aut judicii imbecillitatem, velru-
ſeift ſtiicam ſimplicitatem, vel ob ſermonis in
lornuu inſtrumento obſcuritatem non intellexe-
le Ser rit, nihil ei talem præſentiam & conſen-
dehe. ſum, qui verè conſenſus non eſt, nocere
1od. debere. Abſenti enim præjudicari non
debuit; abſens eſt autem, qui quod agi-
tur, non intelligit. Et cum oporteat præ- 4
rtim,e ſentibus iis, quos cauſſa contingit, judica-
nn ri, l. de unoquoque 47. F. de re judic. præ ſentes
n Eos demum vult Ulpianus, qui ſapiant, id
ineon. . eſt, intelligant quod agatur. l. 27. fide re-
AAͤ Lept. atbit. Vnde nupilli præſentia pro
agtk nulla habetur. l. ſi compromiſſum 77. f. eod.
tlen Cæterum an is, coram quo a ctus geſtus eſt, .
Pcel⸗ in eum conſenũſiſſe videatur, quatenus qui-
acht dem ſe tangit, ſi non contradixit èira opor-
uönn tet diſtingui, ut ubi contradictio nihilope-
wal⸗ raretur, nihil ſibi præjudicet; ut qui præ-
eiin ſens pignus ſibi obligatum paſſus eit vendi.
o- nec eniun pignoris obligationem remiſiſſe
mnf videtur. .ſi conſenfit. 6.§. non vigetar F. gerah⸗
mod. big. ſolrit. text. & gl. in l. aju: 39. . 4.

=
₰

398 Præledliones ad titulum 1 .

6 pignor. ad. Quod ſi quis prohibendi jus
habuit, & præſens non prohibuit, nullara⸗

tio eſt, cur conſenſiſſe videri non debeat.
l. Sabinus 29. f. commun. divid. l. quidam 12.

F. de evid. Malitia eſt enim tacendo &

connivendo, alios ad irritos actus induce-

re; cui malitiæ indulgendum non eſt. ,. in
„ fundo ff. de rei vend. Nec obſtat huic ſen-

tentiæ quod gl. in d. l. Sabinus. contendit;

tace ntem non conſenſiſſe ali às nec de da-

inno fuiſſe acturum. neque enim hoc juſt
„cConſequentiâ extrui poteſt. Papiniani
verò mens eſt hæc, conſenſiſſe quidem

videri, ut opus fieret, quia prohibere præ-

termiſit: non autem ideò conſenſiſſe, ut

ſuo cum damno fieret; potuit enim
exiſtimare, id ſine damno ſuo futurum.

Quod ſi malitiosè tacuit „ adhuc dice-
muas conſenſiſſe, nec de damno actio da-
9 bitur. arg. d. I. in fund. Nec movet me
gloſſa in d. I. quidam Scæ volam reprehen-

dens, quòd ait, tum demum videri unum-

quemque ſuam quoque partem vendidiſ-
ſe, ſi præſentes non diſſenſerunt; & non

eyx præſentiâ; ſed pretii acceptione con-
40 ſenſum præſumit. Nam Scæ vola ibi de

Pretii acceptione rogatus, tamen de eàâ ni-
hil reſpondet, quaſi non ita multùm ad rem
faceret, atque præſentia nuda. Idque me-
W ritò.

Ciftrkh
Unltini

idte

Coreele⸗

uhidn

lut

De verborum Konificatione. 399

dn ritô. potuerunt enim prerium accipere, Y
nen non quèòd probaverint venditionem, ſecd “H
icaa quèd novà reſciſſionis lite implicari, aut
ing diosé c cohærede agere noluerint; ſiqui-
lenlo dem multa facta admittimus, quæ non ad.
zindue. mitteremus facienda. arg. l. pater. F. de his
nlu quei ſunt ſui velalien. jur. & gl-in d. l. Sabinus ſf.
hueſe. commun. divid. Nec negat Sca vola, in ſub. 11
ume ſidium dandam etiam in cohæredes actio-
gerbedd nem, ut iniquum lucrum ipſis extorquea-
A tur: ſed id ſolum negat, non debere in ele-
Pnina ctione eſſe emtorum, utrum venditorem G
qin in ſolidum, an cohæredes in partes conve-
i HM Marcianus libro 7. Inſtitut ionum. B
ni S Is, qui natus eſt ex mancipiis
e⸗ urbanis, & miſſus eſt in villam nu-
ſir. triendus, in urbanis ſervis conſti-
eeee.
ude Tque hinc intelligitur, rebus urbanis
eto. Alegatis, aut etiam quæ in urbe ſunt, *⁷²
htit non res tantùm, quæ tempore teſtamenti
kedt. aut legati cedentis in urbe inveniuntur; ſed
uten & quæ alias ibi eſſe ſolent, etſi caſu nunc ibi
kene Bakfs
Iſto
7

40 Pralectiones aAd uulam

non ſant, legato contineri ! uaftam: in pr.
4 & §. fin. f. de leg. y. Alio vero intuitu dif-
ferentiam faciendam eſſe, inter res urbanas

& quæ in urbe ſunt, ſupra l. 2. h. t. oſten-
ſum eſt. Non locus, fed uſus; non mo-

3

mentanea mora, ſed perpetua aut diuturna

deſtinatio inſpicienda eſt. farit le 166. l. 195.

. ſaora. h. .

—

Lex 21I.
Florentinus libre . aſirurierr.

Pnndi appellatione omne æ di-
ficium, & omnis ager continetur:

ſed in uſu urbana ædificia, ædes; ru-
ſtica, villæ dicuntur. Locus verò
ſine ædificio, in urbe area; rute au-
tem ager appellatur. Idemque
ager cum ædificio, fundus dicitur-

Vigde notataad l. ny. ſupra. b. 2.
Lex z12.
Vlipianus libro 1. de adulteriis.

Prævaricatores cos appella-
mus, qui cauſſam adverſariis ſuis

donant, && c* parte actoris in par-

tem

X

5
enei
enunnpr

6

ſilee,
Guninfes ⸗
elm

1 ntſultio
fakfioles

ke

iitone

nn

Cale

eStan y.
iaruirndt.
1e urbns
r.ole

1s;on wo⸗
autem
l 6

poſtulare videatur cauſiæ
poſſint gl. ſing. in g. in ſumma Inſtit. de injur.

tem rei concedunt: A varicando
enim prævaricatores dicti funt.

Vm vix aliud civili ſocietati ſit magis
adverſum, quam fidem ſemel datam
fallere, omninò graviter aftimad éerten-
dum in Advocatos, qui cauſſam ſuſceptam
adverſario produnt, ſecreta cauſſæ reve-
lant, probationies urgentes diſſimulant:le-
ves & frivolas urgent; excuſationes falſas
cniventer adm ttünt. l. §. quæri ſf ad

5C. Turpill. Hi falſi PGenâ tenentur: d. 1-7.
l imò extraordifiarié puniendi ſunt pro

cauſſæ qualitate: l. 2. f-. de praâ raricat. & ibi
W.ſ. in par: ut ultimo etiam fupplicio, ſi ta
gravitas, afſici

in verbo, extraordinatia. Quòd & in eo lo-
cum habet, qui cfiminoſum leviter &
translatitiè accufat, quò alterius gfavem &
juſtam accuſationem amoliatur & impe-

diat; qui extra ordinem eadem p&àà affi-
citur, quâà teneretur alter, ſi propter præ-
yaricationem abſolutus non éſſet. 1I. pen. de

i. de præpar.
Nianus iibfo 1. Regalerum.
Cedere dien ſignificat inciperé

De verborumi ignißicatione 401

A40 2 Pralectiones ad titulum

—

deberi pecuniam. Venire diem ſi-

cunia peti poſſit. Ubi purè quis

ſtipulatus fuerit; & ceſſit & venit

dies: ubi in diem; ceſſit dies, ſed

nondum venit : ubi ſub conditio-
ne; neque ceſſit neque venit dies,

pendente adhuc conditione.

1 M VItùm intereſt circa legata cujusvis

generis, ceſſeritné an etiam venerit
dies eorum, id eſt, an deberi tantùm cœpe-

rint, an verò peti jam quoque potuerint.
2 Cumque in triplicem poſſint cadere dif-

ferentiam., ſcilicet ut vel purè, vel in diem
certum, vel ſub conditione inque diem in-

rertum, qui conditioni æquiparatur, l. dies.

7v. f. de cond. & diem. legata ſint: circa duo

quidem priora genera ſciendum eſt, eo-
rum diem cedere ex die mortis teſtatoris,
quantum quidem ad transmittendi jus per-
tinet; tertium verò ex die conditionis exi-

ſtentis. Ex quo cõſequitur, ſi legatarius vel
ante teſtatorem, in prioribus caſibus; vel

ante conditionis exiſtentiam poſteriore
caſu moriatur, legatum evaneſcere: fin

pôſt, hæredibus ejus deberi. l. un. §. cum

igitur. & S. cum autem C. de caauc. tollend.

Por-

—

uan

N
Ne—
Norroine

cuselhi

niritehe
Cpin,

Unord
kritet, d

Rahate

Ele
nn

hundu

nenilee
Erinin
kflat
Noone
mnnute
leit et

debe

Atebie
fiul

N

ren

dien.
edlo⸗
pre gi
ſit Ken

t Eies,A
COlUt.

ſenit de;
lone

7

gatielſeòe.
etinin ſen

ntumc,
e potuet
1 clerl
ei in
tlent⸗
kenunln
,ciad
D el, .
giellnon
endu⸗
tionul
ronnib
ſuj
ent
Nletent

. 4
N MW
n,

“

——

cus eſt, ubi etiam ante eventum conditio-
nis ipſa ſpes in hæredem transmittitur 5 eæ
conditionali Inſtit. de verb. oblig. Deinde

quoad obligationes, legatorum dies in
aditæ hæreditatis tempore cedit; eò quod

adeundo hæres quaſi contrahere cum le-
gatariis videt ur. . 3. in fin. & ibi glff. ex quib.

cauſ. in poſſeſſ. eatur. Hinc conſequens eſt, 6⁶

ut ſi nemo adeat ex teſtamento, legata in-
tercidant. Etſi hodie, cum præteritionis
aut exhæredationis cauſsè teſtamentum

De verborum fignißcatione. 403

Porrò in contractibus conditionalibus ſe- 4

4

rumpitur, legata ſubſiſtant. Auth. ex caußd

C. de liber. præter.

IUBI PuRGé.) Hinc eſt, quod in ob- 7

ligationibus, in quibus dies non apponitur,
præſenti die debetur, I. in omnibus fj. de RI.
& peti confeſtim poteſt: S. omnis I. de Verb. obl.
niſi ex qualitate rei tacitè dies inſit; ut ſi
Ephefi dare promiſſerim, tempus ineſt,
quo illàùc commodè pervenire poſſim l.on-

dedit, etſi ſtatim actionem habeat „tamen

non debet eveſtigiò repetere, & cum ſacco

ad debitorem venire, ?. quod dicimus 105. f. de

ſolut. gl. in d. S. omnis Inſtit. de V. O. ne deci-
piatur magis, quàm juvetur beneficio
Qebitor. l. in commodato S. f-
cut. F. commed.

—

1

rinuus §. Cum ita f. de V. O. Et qui mutuo 8

1

4

404 Praletcliones ad titulum.

—

ð

n

Es alienum eſt, quod nos aliis
debemus: s ſuum eſt, quod alii
pnnnobis debent.

M V Ide quæ dicta ſunt in l. meorum 91.

I. is apud 123. ſuprà h. t. junct. l. ſubſfi-
gnatum 59.S. 1. & l. etiam 119. .

omnes intelligunt.

El. magna 226. infra b. t.

DM Ho reſervabimus ad I. latæ culpæ 223.

iarcianus libro opublicorum ludiciorum.

ceſſariè obimus, lege, more, im-
periové ejus, qui jubendi habet

poteſtatem. Dona autem propriè
ſfunt, quæ nulla neceſſitate ju ris, of-

tfEcii, ſed ſponte præſtantur: quæ ſi

.2 non præſtentur, nulla teprehenſio

gentia, id eſt, non intelligere, quocld

ell; &
Ausm

Veurtnan

Ne

hmrlan

ſague⸗

nert
W

.

NOSie
Nl

1 erern

nit ti

mu n.
gerecli

4uuhe

Ganit

3
gnos

n .

—

HW

Dee verborum fignifi catione. 40 †

eſt; & ſ præſtentur, plerumque-

laus ineſt. Sed in ſumma in hoc

ventum eſt, ut non quodcunque

munus, id & donum accipiatur:

at quod donum fuerit, id munus
rectè dicatur.

E muneribus, quæ donationis ratio- 1

nem habent, actum eſt ſupr. I. munus
78. & I. inter donum. 194. h. . Hoc reſpon-
ſum de duobus reliquis generibus accipi
debet, potiſſimum tamen de patrimonia-
libus, hoc eſt, iis in quibus ſumtus maxi-
mè adminiſtrantis requiritur. l. fin. S. patri-
meniorum fj. de munerib. & honer. id quod ex
oppoſità ei doni mentione facilè colligitur.

Hujus generis ſunt munitiones viarum, 2

angariæ, tributa, collectæ & ſimilia, quæ
ab omnibus agnoſci jubet l. 1. C. de mune-
rib. patrim. lib i0. Etſi aliquibus poſtea ab

his quoque ſit tributa immunitas l. maxi-
marum l. fin. C. de excuſat. mun. d lib. o. Per-
ſonalia munera ſunt tutela, cura & ſimi-

les, quæ animi magis vigilantiâ & ſollicitu⸗-

dine, quim pecuniario ſumtu adminiſtran-

tur: d. l. fin. in pr. quæ omnia pe.
culiarem tractationem re-
quirunt.

Cc 3 1Lex

)

Ee —

4 G maehime a44 nitulum

Ler 215.

rarls es ſingulari 44 legem Fu-
am Caniniam.

„

Poteſtatis verbo plura ſignifi
cantur. In perſona magiſtratuum,
imperium; in perſonà liberorum,

patria poteſtas: in perſonaâ ſervi,

dominium:. At cum agimus de

vum non defendit: præſentis cor-
poris copiam facultatemque ſigni-

ſtatem domini rem furtivam ve-
niſſe videti, & ſi ejus vindicandæ

Caſſius ajunt.

—

1 1 M&S†D☛h11α. ) Sie Ulpianuein. 13. f. r

fiunt, ad actionem non pertinem, id eſt, ut
Paulô antè dixerat, ſi quis, quod decreto

fit, non eſt in eâ cauſsàâ, ut agat injuriarum

ſi fiducià magiſtratus injurios? Autd 4 fece-

noxæ deditione cum eo, qui ſer-
fieamus. In lege Atinia in pote-

poteſtatem habuerit, Sabinus &

injur. quæ jure poteſtatis à magiſtratu

magiſtratus non obtemperaverit, ductus

propter præceptum Pprætoris. Juris enim
2 executio non habet injuriam. Cæterum

rint,un

(courenl
pyimio

ſectoon

eſentis
ia n .
IUrtinm e
hdent

Alef

pugkt

1

gend, 3 44

1oe te

Vetihl

„ onzen
, (mteu
gl 6

— .,—

Ade

ifitam

de⸗ verborum anifcatune 407

rint, nibil vetat ipſos quoque injuriarum

conveniri. I. nec magiſtratibus 32. ff. de injur.
ubi minores magilſiratus ſine poteſtate eſ-
ſe dicuntur.

PATRIA POTESTAS ) De quâ 3

gl. in §. jus autem. lnſtit. de patr. poteſt. Cui
tutorum, qui patris loco ſunt, poteſtas

ſuccedit. Nam & tutela poteſtas quædam

eſt. l.1. f. de tutel. I. o. f. de leg. 3.

IN LEGE ATINIA-) Cum res 4

furtj'va uſucapi non poſſit, priusquam in
poteſtatem domini ſit reveria S. furtivæ In-
ſtit. de uſuc. tům videbitur in poteſtatem
veniſſe, cum eam vindicare potuerit, id eſt,
poſſeſſionem ejus corporaliter; ut loquun-

tur, apprehendere. Nam ut res vindicari

poſſit, præſentem eſſe oportet. l. 1. f. ad ex-

bib, unde manus in vindicationibus i injici

ſolebat. Owid.

Et dicam, mea ſunt, i inji iamgq, manus. .Y

ficit dominum ſeinc, ubi res ſit, & furem
præ ſentem eſſe, quem convenire poſſit, ut
contra Alciatum Rebuffus hic exiſtimavit;
cum dominus vindicandæ rei pote-

ſt.atem nondum ha-
beret.
C. 4 Lex

Briſſan. de forn. ib. 5. fol. 373. Non ergò ſuf

R 2

40 8 Praleäione⸗ 44 titalun

Tex 266.
hianu, libro! 1. ad Tegem KFliam Sentiam

Verum eſt, eum, qui in carce-

re cluſus eſt, non videri neque vin-
Gaum, neque in vinculis eſſe, niſi
corpori ejus vincula ſint adhibita.

dirt Reb: affus ex antiqui Codicis au.
thêritate; tamen ei ſuccurri placet, Vt
ſenſus ſit: Erſi edictum de reſtituendis in
integrum majoribus 25. annis, eorum tan-
tum, quiin vinculis ſunt, mentionem fa-
ciat, non minus tamen illis quoque, qui
quaque ratione in cuſtodiâ detinentur,
ſuccurrendum eſt, ſi quid damni interez
perpeſſi ſint; l. 1. 1. ſuccurritur. F. ex nih⸗

—

cauſ major. qu Parum interſit, parieti-

bus an compedibus quis teneatur. d. l. ſuc-
2 curritur. Verum inſcriptio effeit, ut de

“Z

libertatis impedimento lege Auguſti i in-

trod ucto, aut alià quadam exoletàâ lege agi
Veriſimilius ſit: quod accuratius inveſtiga.
re laborioſin iuͦs fortaſſe, quàm utilius
foret.

232*

Lex

—

Alteni,

ſul
Lung
n tte⸗

al

K

bodr
euune

N
Pnune
terkua
ſeledi

1Rn

in caler
ele vin⸗

Cod

igus N
ſtnetlttn

ntionen k⸗

lolle,l

eltenlt

hete
Auglin
ei 4

binele

ulis

—

Lerx n..

de e rrloun. eniſeatane. 409

larolru. uu 91. ex H S

Inter illam conditionem, cum,

fari pot uerit, & poſtquam fari potuerit,
len multm intereſt. Nam poſterio-

adhbie

rem ſcripturam uberiorem eſſe cõ-

ſtat. At cum fari potuerit, arctio-

rem; & id tantummodò tempus ſi-
gnificari quo primumt fari poſſit.

Vorſum hoc diſcrimen exacte rcla-
tum ſit à Labeone, non eſt facile

comjicere. Probab. liter ad conditiones,

quæ fideicommiſſis & legatis adſcribi ſo-
lent, referetur; arg. l. 39. F. de vulg. & pup.
ſubſt. l. 60. l. 62. F. de acquir. hæred. ut ei, cui le-
kerum datum eſt, cum fari poterit, ſtatim de-
eatur, atque fari cœperit: quod poſt bi-

ennium aut quadriennium contingat. Si
verèò in id tempus; poſtquam fari poterit, le-

gatum collatum ſit, ex præſumtà volunta-
te teſtatoris, maturius tempus requiritur;

gquaſi particula peſtquam plenitudinem &

perfectionem quandam denotet. Et ſi⸗=
milis diſtinctio eſt in Iſi quis. n2. f. de V. O. ut

gui ſtipulatus eſt Stichum aut Pamphilum,

1

5.
„
.

3

B Cc Vtrum

410

Pralectionet ad titulum

*

utrum voluerit, eum cogatur admittere,
quem primùm elegerit. Quod ſi, utrum
volet, ſtipulatus ſit, ut tractam ille ſermo
habeat, adeoque mutare poſſit volunta-

trem, donec judicium dictetur. Cæterüm

4

cur Baldus & Alciatus ejusmodi, uti di-

Gtum eſt, legatum deberi neget, ſi legata-
rius mutus eſſe perſeveraverit ?à equidem

non aſſequor: cùm ex vulgari ſermone ſa-

tis conſtet, magis in ejusmodi locutione

1

exiſtentiam le

ſpectari ſolere id tempus, quo fecundum

1

naturæ curſum, qui ſpectandus eſt, l. 53. S5S.
acram ff. de V. O communiter pueri fari in-
y cipiunt quäm ad factum ipſum. Nihil

enim huc pertinet regula, ante conditionis
gata non deberi l. un. S. ſfin

8 „. 9.
autem C. de cad. tol. eam que in formâ ſpeci-

ficà adimplendam eſſe. I. ſi æredi. f. de cond.
& demonſt. Neque enim id pro conditio-

ne haberi poteſt, ſed pro die, eoque cer-
to&ανπιt1â ue non adeò incerto, ut
ſfſunt dierum incertorum in jure exempla.

Ideoque ſicut in certum diem relctum de-
betur, etiam ante diem mortuo legatario,

id eſt, etiamſi natura votum teſtatoris in-

7

verſum caſum humanæ ſortis ſy pectaſſe.lin-

terverterit: cur non pariter debeatur in-
fanti, quem teſtator mutum futurum non
proſpexit? Nam & improbum eſſet, ad-

ter

in ſhl

nol

t

liunn
luln
ſe

en⸗

dann
vanle
eot

De verborum ſgnificatione. 411
An, ter ſtipulantem 83. S. ſacram verſ. & caſum ff. de
Aeimn V. O. I. ſi in emtione 34. S. omnium ſf. de contrah.
nieim emt. Quodque d. I. inter ſtipulantem ait, de
it lum. äillis tantùm agi ſolere, quæ ſui naturâ poſſi-
(um beilia ſunt; non de abſolut4⁴ poſſibilitate,
d;H ſeg de vulgari curſu loqui palàm eſt: ut re-
,ha. tè dicamus teſtatorem tacitè quoq; tem-
emn prus conſuetum ſpectaſſe, ut d. loco de ſtipu-
ſemo latore notabiliter Paulus ſcripſfit.
W Iltem ita datàâ conditione: illud
ln. M Facito in diebus: ſi nihil præterea
eds fuiſſet adjectum, in biduo condi-
O tionem impleri oportet.
fu REeul eſt, quod numerus pluralisin 1
Cir. Aduobus verificetur c. pluralis extr. de
,eoeleck R. I.: adeoque ſi non adiiciatur, quot teſti-
rerht bus quodque negotium probandum ſit;
e lehe duos ſufficere. l. ubi numerus ff. de teſtib. In-
enr⸗ de legatum poſt annos relictum, nullo nu⸗
