&IMO, CONSILIARIO BRAN.
denburgico, & Anteceſſori illuſtris Academiæ
Tubingenſis excellentiſſimo, Dn. Fautori &
Præceptori ſuo ſingulari obſer-
vantià colen-

do.
k. pP. Pp.

HEINRICIuS FREDE Rus.

DLectoremalias: Nuno
AN 1e alloquor, Vir Ampliſſiwie & Ex-
aoellentiſſtime, P raceptor ac Fautor
Bemnevolentiſſime, S& quu de re pri-
Patim teeum agere nunquam intermitto, eazn-
dem publicis hiſce literis inſerere, nec oculis tan⸗

thm, ſed animo tuo penitus inſinuare cu-
pio. Etſi enim non pauca ſunt, quibus af⸗
fſectum ingentem & propenſiſimam erga me
voluntatem declarare voluiſti; tamen hoc
est ex multi unicum, quod, ne prorſas ina-
unis oqſent preces meæ, tuas de Verborum Si-
gaificatione, de Regulis Juris, & de

gregiam, ſore ut &tera quoque Tua, quo-
rum deſiderio non vulgari tenentur docliſſi-
mi quique, à ſitu & ſqualore vindicen-

ſponte in me contuliſti: ſupplendo nimirum

e; & ſcubi nonnulla lectionem effagerent,
per temporis diuturnitatem pitiata, ita re-
FKituendo, ut qum minimum à ſenſi tuo
abirem. In quo quidem tuz ipſius operâ pla-
abirem. In quo guidemn tua Pſeus Operd Rlg
n& fuiſſet neceßfaria, ſi vel occupationes aſſi-
duas atque graviſſimas totieg interrumpere

vi pendere: cui an ſatis ego fecerim hoc mo-

do, tuunm jam enit judicares. Quod ſipor-
rò illud abs te exorare potuera, ut reliqua

tugenii & indaſtrie tuz monumenta, aut,

ise mavis, præcipua ſaltem, & ante omnia,

Jguk

Poſſeſſione prælectiones, in publicum eden-
das curæ meæ commiſiſti; eogq; ſpem concitaſti

tur. In illis autem uſus ſum eo jure, quo

quæ deeſſe cernebam; detrahbendo, quæ ſuper-

X

KR4

fum
ommn
liani
Meri
iß.

nt u.
Ne
net N
unr
Crund.
, Et
tin .
enntt
A,/ .

A,H

R

4
4

irv

nigl

guæ ad præclarum ac'dißycilem de Verbo-

rum Obligationibus titulum ingenioses
commentatus ey, pariter in lucem exine paz-

tiari, certè non malè de Republicaâ literarid
meritus mihi videbor. Duoniam igitur tri-
buiſti hoc ſemel benevolentiæz tuæ, ut me rga
alis, quibus antea idem in votis fuit & pe- †
titis, impetrabiliorem eſſe ſineres; tribuas
quoque idem conſtantiæ, ut in poſterum plu-
ra ex Openibus tuis ad communem utilitatem
per me profecta videantur. Duo nomine te

iterum iterumg,, per amoris tui ſidem, pernr

obſervantie meæ cultum, per quicquid eit in

Juriſprudentiâ noſtrà ſacrum atque venes

ranqum, oro & obteſtor: meg perpetuum de-
bendi reum, hac velut confeſſoria tabella,
ſciens prudenig conſtituo. Nec objicias, quæ-
9, alia extare ejus generls, quibus hæc tua
comparare non audeas. Equidem mihi de
ſeriptis tuis judicium ſumere nolim, & lau-

dibus immodicir, quas ſcio te indelectare vaal.
Aà, modeſtiam tuam onerare: verum noſti

ipſemet, quale alii, primariæ eruditionis vi-
ri, de illas ſuſfraginm ſerant, & quantopere

malignitatis ſuſpecti eſſe debeant , ſecus qui
ahimati ſuerint; quam aſſentationis, qui de

te honorificè & loquuntur && ſentiunt. Ne-
que etiam est, ut reprehenſt. tbonem metuas,

guod accurataà recognitione ſingula exami-
nare non poſſis, & diligentius condita ad
guſzum rigidi cenſoris exponere. Hoc

enim tantò magis te excuſari fas est, ſ antè

tot annos chartis conſignata »„non eo animo,

ut typis commendata delicati lectoris cenſu-

ram ſuſtinerent, quam tamen ne ſic quidem
extimeſcendam arbitror; ſed at ordinariis
lolum prælectionibus, pro Auditorum captu,
materiam praberent: nunc demum inſtinctu
S blanda vi amicorum, diſcipulorumq, Bo-
270 publico ſtudioſorum, & agtate confecto &&
variis negotit aiſtricto extorqueantur. Sa-
nè tui causd tutò latere poſſent iſta omniae;
qui ſamam, quam dudum ex merito obti-
nuiſti, non bac demum arte parare ne-

cAGe habes! at quantum interſe t eorum »

qui ad ſolidam Juris ſcientiam eä, qua par
es!, alacritate contendunt, ne ſructus labo-
rum tuorumns ſine ulteriore fructu pereant,
mialim ex leétione Pa deinceps recte cogno-
ſei, quam à me parcd prædicari. Sed de his

0 minus plura addam, petitionis ph s -
uitas facit, & tuan ad conf. entiendum in re

bus juſtis facilitas, nec non ad javandum

Nt. M.

1 Metun,
4 eun.
Andite 1
Nr
,RA

e ANih

trumſ.
guin
Nrlinani
nr caynn
ninbucn
nunp.
anfcn
ztur. N.
R
jif A.
rart M.
ehru
gurn
ula
A,.
/.
mut

„

—

pene hieraria zne, ʒ
terartam promtitudo inſanis. 9

circa deſino, &
niæ gratiam ns an ſer ipſi, utne mihi ve-
cerè & benevols Se⸗ velu; quin potius ſi, .
tari, etiam e⸗ uti ſoles „ omnia inten .
arhene, g ezs: emrogo. B.è FP. Vir 3 . .
l . mé tut obſervantiſſimum “
1. onſtanter. Tubinge é 6,
lüX06 Mmco pred. Cal. Sept. Anno “
NRauratæ ſalutis
I627.

N
et

744
4

tlee,
Maml
Wede
tus hth
er Clnnr

egbente

. 4 4. S

DAVIDIS MAGIRI
IC. & Anteceſſoris in Academiã
S Tubingenſi,
PREILFCTIONES
Ad Titulum Digeſto-
D E DIVERSIS

Regulis Iuris antiqui.

WVog de in integrum reſtitu- 1
AAtionibus Vlpianus ſcripſit, uti⸗
Atatem ejus tituli commenda-
WWätione non egere, eò quod ipſe
ſe ſatis oſtendat: hoc de præ-
ſente, quem aggredimur, Regularum Iuris
tractatu multò magis quis dixerit, ut qui
non uni alicni, quantumvis utili, materiæ,
ſed plerisque omnibus Iudiciis & quæ ſtio-
nibus inſerviat, ut penoris inſtar & Syno-
Pſeos eſſet luris univerſi, ſi ex omm bus è
ſingulis ejus partibus ejus generis Regulas,
ut ex multis fecit, excerpere Tribonianus
voluiſſet. Nunc frequentiores tantàùm eas-
que generaliores, colligere ſatius arbitra-
tus eſt: tùm ne multitudine & varietate ob-
rueremur, tùm quod ſpecialiores minusos:
frequentes ſuo cujusque tituli a Aatbite-

)

„ „ =
* 2

2 PRELECTIONESAD TITILIIA

— — —
linquere fortaſsè magis expedit.

Genera- (oriſih⸗
lium verò Regularum uti natur prior eſt egllenc
cognitio, ita frequentius neceſſaria „quin eullenmm
etiam facilior exiſtit: Atque in eo quidem (mntak
ſummeè ntilis, quod, qui ejusmodi Regulam mamun
r0 ſe habet, intẽtionem habet, ut loquun- Gen bene
tur, fundatam, & contrarium probandi h uin
onus in adverſarium transfert l. ſuus quode etiinenn
S. puto f. de hared. inſtit. c. venerabilis. S. peteſt len uli
quoq; de ſentent excom. in ö. Sunt enim regu- „ρ⁵
læ Iuris tenaciter ſervandæ, & pro illis pro- parniet
nunciandum, niſi de exceptione doceatur Cnnkit
Bald. in I. tutor C. ſi ſervus pign. dat. manum. mmlliene
Nam non videtur dubium, de quo eſt Re- Yingin
gula, licet ſint aliqui caſus ſpeciales, ut notat
Bert. in l. quoties A quiis caut. De ordine, cur qupit
demùm in hunc locum rejectus ſit hic ti- mnin
tulus, cum ex methodicorum doctrinà ig
propter generalitatem ſuam à principio vi- etmn
deatur tradendus fuiſſe, non attinet diſpu- l
tare. Palàm eſt, ill à Pandectarũ co ncinna- lie
toribus demum exomnibus partibus fuiſſe ſinie
excerptum. Il.2.§. qua omnia C.de vetere iure e a ien
nucleando, & ex proæmie F. verſ. guacung Sed
neque intelligi ſatis poteſt, niſi accommo-
detur ad ſpecies illas varias, quæ toto Iure
occurrunt. Tunc enim apparet, qum lh
aptè, quam rationabiliter, infinitæ caſuum hrerie
occurrentiæ eidem regulæ, eidemque de- jlin

ciſio⸗

TITNIHH

—.—
di. Cen.
und int
tſarn,
ineogiin
noäihegl
denheet
jum n
enl ſang
gtilei
Uoketin tg
pwln
tone ihen
gtlehe

—

—

6

Ge ubet/
Dttileh

=

☛ꝰ

Deoce

nsitkt
„1

drNC
Urincn

.

DEF RECMIIS IIRIs „

—

ciſioni ſubjaceant: ſimul etiam ex ratione

regulæ proclive eſt judicare de caſibus à re-
gulâ exceptis, ut pote ſub ejus ratione non

comprehenſis. Ratio enim legis eſt ejus ani-

mas mens, medulla, virtus & ſpiritus, per qué

operatur Eleganter& latè Tiraquell in tr. ceſ-
ſante cauſa, part. i. num. 135. & ſeqq. Et ex-

tenditur etiam ad materiam ſtrictam po-r-
nalem, ut ſcribunt omnes in Authent. quas
actiones. C. de Sacroſanctis Eoclef. Imô non
tàm extenſivè, quàm comprehenſiveè eò

accommodatur, ut notabiliter ait idem Ti-

ræquellus de retradtu gentilitio. S. 20. gleſ unica,
& in vepetitione. l. unquam, in verbo, libertis.
n. 745. C. de revoc. donat. Porrò jus anti-
quum appellatur id omne, ex quo Iuſtinia

nus lus ſuum conflavit. facit l. ult. S. ult. C.

de acquir. poſſeſ. Et diverſæ regulæ, quia va-
riè hinc inde collectæ, nec tamen omnes
Diverſum enim varium eſt „tuûm alibi, tùm
F. de diverſ: & temp. praſcript. C. de diverfis re-
ſcriptis. Item de advocat. diverſor. ludiciorum
cùm titulo ſed.
Lex l
Paulus libro 16. ad Plautium.
Regula eſt, quæ rem, quæ eſt,
breviter enarrat: non ut ex regulâ

jus ſumatur; ſed ex jure, quod eſt,

A re

ℳ PRXLECTIONEE= AD TITUuLUuM

—

regula fiat. Per regulam igitur bre-
vis rerum narratio traditur: & ut

ait Sabinus, quaſi cauſæ conjectio

eſt, quæ, ſimul cum in aliquo vitia-
ta eſt, perdit officium ſuum.
VoO p regulam hic vocat Paulus, id
1 lavolenus in l. omnis infra. h. t. defini-
tionem appellat, id eſt, ſententiam quà,
uod in pluribus quæſtionibus antè rece-
ptum lus eſt, & per ſingulas ſpecies obſer-
vatum, generaliter quale ſit & compendio-
sè exponitur: unde liquet, quid ſit, quod
additur, ex regulàâ jus non ſumi, ſed ex lu-
à re, quod eſt, regulam. Oportet enim Ius
jam ante conſtitutum eſſe in ſingulas ſpe-
cies, & demum ex jure jam conſtituto,
quatenus id per plurimas easque frequen-
tiores ſpecies, ejusdem conditionis & natu-

ræ eſſe, animadvertitur, regulam extruere:
non ſecus, ac jus ipſum ex rebus jam exi-

ſtentibus, non autem viciſſim res ex jure

quàm jus inde factum, cum non uno ſe mo-
do habeant, ſed variè, & contingenter, &
magnàâ ex parte non tàm ex ipsâ natur,
quàm legislatorum voluntate, temporum
ac morum diverſitate pendeant, conſe-
quens eſt, ipſas quoque regulas ex illis or-

tas

Q conflatæ ſunt. Quæ utraque tàm res ipſæ,

4
uhie

eadrnl se
P necthi
(aadentest
ð”ͦ
mam ſbie

Gllerere
elueti

ylkdn

no len⸗
ls ne

eten
keing
Pler
ſe
conil
keult

ruuun

—

igirum.

lurvr:Krr
e Copetn
ligcormn
um.

oern ul,t

Ntentünmd

us ate

Hecie⸗ 0N
compene

ni, ſen.

netenn
intuf⸗
n Coolo
gtefent⸗

Ons G

m eutnt

bus e n.

neer
ne 1
der
igenen,
A N

lenponn.

t, N 1

erils“⸗

6

DFE REGuIIS IuIRIs. „

As
— — —

tas neceſſariò immutabiliter veras & con-

cludentes non eſſe, ſed ſatis eſſe, ſi ut pluri-

X . .
mùm ſibi conſtent, cum necefſarium non
niſi ex neceſſariã cauſsâ ſequatur. Hocque

eſt, quod hic dicitur, regulaà officium ſuum

perdere, cum in aliquo vitiata eſt: quæ vi-
tiatio quemadmodum contingat, ex ſin-
gulis deinceps legibus apparebit.
„

FPFex .
Viyianus libro 1. ad Sabinum.

Fœminæ ab omnibus ofrficiis
civilibus vel publicis remotæ ſuat:
& ideò nec Iudices eſſe poſſunt, nec
magiſtratum gerere, nec poſtulare,
nec pro alio intervenire, nec pro-

curatores exiſtere.

F OEminarum in multis juris articulis
alia eſt canditio, quàm maſculorum lin
multis. f. de Matu hom. ut quod nec magiſtratũ
gerere, nec poſtulare & c. pro aliis poſſant:
Partim propter honeſtatem, ut ne contra
pudicitiam lexui congruentem virii bus ſe-
ſe c εεh. immiſceant, partim etiam propter
conſihi fragilitatem & lu brica vota, quodꝗ;;

rem ſub ſecreto di ficulter teneant, ut ait

Bald. in l. quoties. C. de ſuis & legit haæred. Ve-
M A 3 rumm

6 PakrIECTIONES AD TIruIUIM
— . — — L — er
rum cum hoc jus non naturàâ, ſed moribus V.
DWDWU ſit introductum. l. cum praætor. 12, S. morib. F. 0

de iud. Conſequens eſt ut contrariis mori- N
bus, conſuetudine, ſtatuto & c. contrarium zmedne
ingduci poſſit c. dilecti ext. de arbitr. l. more. 8. f. inai
coui ſic accidien .
3 de acquir. hared. Atque ſic accipiendæ ſunt W

omnes ejusmodi prohibitoriæ conſtitutio-
nes, ut l. 1. §. ſecundo loco. f. de poſtul. l. 76. 1. 715.
in grinc. l. 13. S. 1. F. de iure fiſei. d. I. cum prator.
f. de iud. I. fn. C. de arbit. uti diſſertè per. d. c. ſ
dilecti ext. de arbit exponitur. Et hinc legi- B
A timam filiorum tutelam matres gerunt. hi⸗
Authent matri. C. quando mulier. tut. ut hodie tndle
ſublata ſit l. iure noſtroff. de teſtam tut. I. fin.
f.. de tutelis l. 1. C. quando mulier ſublata etiam
lI. 2. eod. tit. quoad hoc, ut tutelam etiam
perjura retineat, per Authent. ſacramentum
C. eodem tit. e
5 PROCuRATO RESYadllites exercẽdas, ex
rationibus ſuprà dictis, & quòd ex SC. Yel- 1

leiano in alienis negotis obligari nequit.
Sed cur extra Iudicia negotia aliena procu-

„ . Norl
rare non poſſit, nihil impodir. . item, S Ki dui irn
f. mandati: ut & ſine mandato negotia bn
gerere l. 3. f. de negot geſti. i
S —U M
Item impubes omnibus officiis 8
. civilibus debet abſtinere nl

Quod

ruu pERHEGuIIS TIuRIs. 7

— 5 RU
—⸗ Q ex diverſo tribunitia munera
Dormrinnn. pupillis quoque elata fuiſſe colligi “

videtur ex l. ñän. C. de teſtam. milit. illud de
imaginariâ quadam dignitate, atque admi-
niſtratione rectè accipi poſſe, alii hic mul-
tis argumentis docuerunt. S

Ae,coNn
tin,lon
eclesdri
lie conltnro
gNallle

ſerteeeg Vianus libro 3. ad Sabinum.

uns e Ejus eſt (non) nolle, qui po-

Mrunnß Velle non creditur, qui obſe-
mnilm quitur imperio patris vel domini.
da NNH V Triusque ratio, & prioris quidem, u-
oui e. travis lectione, ſive affirmativâ, ſive ”

len negativà retentâ, non eſt alia, quàm quod
ℳ,; privatio præſupponat habitum, quodque
contrariorum eadem ſit diſciplina, idem
ſubje Rum. Nihil enim ſilere dicitur, quod
loqui non poteſt; aut deſinire eſſe, quod
nunquam extitit. Adeoque etſi hæreditas 2
SAH. repudiatione omittatur: ſi tamen delata
nondum fit, ſive quod vivat adhuc, cujus
A.A 4 fuc-

2 PaECTON. AD TITuTUIM

ſuc . repudiata eſt, ſive Conditio inii

tutionis nondum extiterit, nullius momen-
ti eſſe repudiationem placuit, cum ne adire

quidem poſſit. I. nolle. 2. F. de acquir. heredit.
quæ ejuſdem eſt cum hac præſente inſcri-

que ita plane nihil egiſſe videbitur. l. 4. C
de acquir. hæred. Vndé tentari poſſet, renun-
ciationes ſucceſſſonum nõdum delatarum,
id eſt, quæ nondum adiri poſſunt l.delata f. de
V. S. ex identitate rationis, nullius eſſe mo-
menti. Verum alia eſt renunciationis, alia
repudiationis conditio. Hæc aditioni, aut
pro herede geſtioni opponitur, & credito-

res potiſſimum reſpicit, quorum intereſt
ſcire, quoſnam hæ redatis nomine ſibi obli-
gatos habeant, & ad eos pertinet, qui deli-

berant ſecum, ſuſcipere, an dimittere hære-
ditatem oblatam malint, quam fortè da-
mnoſam eſſe putant, nec aliam cauſam re-
pudiationis habent, quàm quod ſuſpectam
5 habeant hæreditatem. Renunciatio verò
ſpei ſucceſſio nis opponitur, & jus futurum
directe ſpectat. I. 1. C. d. pactis. & cohæredes
maximé reſpicit, & ad eos pertiner, qui ac-
cipiunt aliquid, ut ſuam ſpem aliis permit-
tant, nec ſine causâ vel pacti vel permuta-

tionis ſit, & ſi aliter fiat, nullius momenti

eſt. l. 2. S. circa f-. de doli mali except. Vt mi-
rum

Aualllir
ptionis. hi ie qui. 13. l. is poteft. 18. eod. tit. at-

—

s

um hon

Ftate ne⸗

inpett

renuncete

cunnil

G.

niuh l

Eneng
1¹
ewong

4

Wanli

anhtel

Ule

ruI
—
coti..
ullusnort.
teugii l
dreſenteine⸗
. A. ſe

8

1
Videbien ,/0.

1 Pokeggann

Curlulug
Dulizele
Coacinnoni,4
2Zcachtion⸗
r, Aen
rum inet
ninetbich
et, gtict
mmitetehen
lan MMel
o ſuſetr
Gncaro
Lallzrce
incgin
Asermt.
eemmun
monen

M 4

DE REGuIIS IuRIs. 9

—

rum non ſit, repudiationes præpoſteras, le-
vitate magis & inconſulto quodam animi
impetu factas, jure improbari: cum etiam

renunciationes, vel metu, vel reverentiâ

vel aliâs temere factę, quales plerunque oc-
currunt, à legibus ſint rejectæ. I.padum do-
tali. C. de collat. Qujn & ea ſpecies hic con-
ſideranda eſt, jus accreſcendi concernens,

quèòd legato duobus conjunctim relicto

deficientis quidem pars jure accreſcendi,
quod inter conjunctos locum habet. l. re

coniunci. 88. f. d. leg. 3. ad ſuperſtitem perti-

net: verum non aliter, quà m ſi deficiens ca-
pere potuiſſet; alioquin hæredi relinqui-

tur, quod in legatarii perſonà nunquam

conſtitit. l. i filio. 7. de leg. 2. un ſpecie ex-
ceptà in l. planè. 34. S. coniunclim. 9. F. de leg.

. ideò nimirum, quòd in poteſtate teſtato-

ris erat, conſiſteret legatum nec ne. Sic-
que quod volens ſibi habere non poteſt, id
non volens alteri non poteſt cedere. Nec
alia eſt tatio l. 16. in grin. & I. &. § ſi Titio.
eod.tit. deleg.. Denique nolle admittere, ſi-
Ve repudiare hereditatem pupillus ſine tu-

toris authoritate non poteſt l. pupillorum. C.

de acquir. hared. quam nec velle poteſt. I. ob-
ligari. I. de author. tut. & l. more. f. de acquir.
bared. Adde l. pater Severianam. 101 ff. de tond. &
gem. I. cum quidam. 17. S. ſi zupillo. 7. F. de uſur.
A Vel-

10 PR AIECGTIONES AD T IruTuIM

= — ——- ———— —0 —ð

VELLENON CREDITüUR) Apparet hoc

de acquirendâ hærediate pronunciaſſe VI-

pianum, quam qui adit à patre dominove

10

11

compulſus, ipſo quidem jure omnibus ſe a⸗

ctionibus hæreditariis ob! ligaret, ſed tamen
cum ſponte non adicrit, placet ne momen-

t0 quidem hæredem eſſe.! l. placet. 79.] . de ac-
quit. hæredd Hec quidem jure Digeſtorum.
Hodèenim nihil opus eſt, patres ſibi per fi⸗

lios adire coactos acquirere hæreditatem,

cum per ſe licentiam adeundi habeant, ſi fi-

lii ſe obligare nolint. I. iin. F. 1. C. de bon. que
liber. In aliis autem capitibus etiam coacta

voluntas, voluntas eſt, ut in eo, qui patre ju-
bente duxit uxorem, quam aliâs ductu-
rus non fuiſſet. Conſtat enim matrimo-
num. Ri patte. 22. F. de fitu nupt. quod ma-

trimonii favore ſpeciale videtur eſſe, in cæ-

retis regulam ſequi præ ſtat.

Lex. F.

Paulus libro 2. ad Sabinum.

In nego Otiis countra ahendis alia
cauſa habita eſt fu riolor om, alia eo-

rum, qui fari poſſi unt; quamvis a⸗

ctum re inon intelligete ent. Nam fu-
tiGus noullum r egotlu contrahe-

re poreſt: pupillus ochnia tutore au-

ctore agere poteſt. Ma. a-

aaame uas

N.
W

1

gulten i
lilh
arſhp
Inheno.
Alcnut
Nen e

11 .

Uineg
s u⸗
fahmi
Werele
nlagel
lcckn

”M DFEREG;:IIS IuRIsS. 1II

.

hpreh Mmieſt eſt inter pupillũ & furioſum 1

Tuncelee differentia, atꝗ;adeò manifeſta quoq;
te ond diverſijuris ratio. Pupilli ſenſibus ſunt inte-
unnbu gris, ut actum, quẽ gerunt tutore authore,
e,tuan qualitercq;intelligant, etſi uſum rerũ non
iend habeät, qui defectus tacite tutoris intervẽé
IA« tione ſuppletur. l. quavis § infans ſj.de acq. poſſ. “
Dem In furiolo nihil eſt reliquũ, ꝙ ſuppleri poſſit .
nerfiirt authoritate curatoris.. 5:S. ides .ad .· Aq. Nec 2
bertin ad rem pertinet, ſi actus ab ipſo ſcitè & le.
habemtin gitimé geſtus proponatur. Id enim caſu 4
s magis quàm mentis deſtinatione factum
cimas pra ſum itur, ut ita in omnibus & per omnia
vion. abſentis loco habeatur. . 2. F. Jurioſus. ſi. de
ln iure codicill. Ex quâ eadem ratione fluit, 3
mrumm quod furioſi delinquere non intelhguntur.

,nol n . Diras. f. Ae off. præſi d. l. inſans./2. ſj. adl. Cor-
ele ng nel. de Nicar. ar qu e adeò pmnimodo exc uſan-
tur: quod in infante, dummodo doli ſit ca-
Pax, ſecus obtinet. Covarruv. part. 3. relelt. .
5. in prin. nam. y. Nihil enim vetat infantem

. Pueritiæ propinquum doli capacem eſſe,
AA quem ſolum reſpiciendum eſt. Canon. in
elet Lap. 1. de delict. pueror. H
NVInSE yian5 libro 7. all Sabinum.
ek Nhrozhͤn vult hæres eſſe, qui ad ali-
en Um transferre voluit hæreditatem.

1I2 PgkE LECTIONES AD TITuIUIM.

1 IWer varias gl. & Dd. ad hanc legem in-
terpretationes illa videtur cæteris ac-
commodatior, quod hic loquitur Vlpianus
de eo, qui vel pretio accepto, vel, ut alium,
ſive legitimum hæredem ab inteſtato ven-
turum, ſive ſubſtitutum, ſibi beneficio obli-
garet, étiam ſine pretio hæreditatem repu-
diat Hic enim legatariis & fideicommiſſa-
riis nihilominus tenetur, ac ſi hæreditatem
adiiſſet. I. 2. 3. 2. ſi quis omiſſäa. cauſ teſt. An-

ne ig tur pro hærede habetur., ac ſi voluetit

heæres eſſe juri⸗ s'nterpreratione, & hoc ipſo
pro hærcde gefſerit, ut creditoribus hære-
ditariis pariter obligari debeat, quia contra
lIuris prohibitionem auſus eſt? Nequa-

quamm. Alia enim eſt cauſa creditorum: alia

egar tariorum. Ratio Prohibitionis non ad

alios quam legat tarios & fideicommiſſarios

actowmodari porteſt, quorum ſpes inter-

tren ir hærede teſtamentario non adeun-

11i1 tis omiſſa. 17. H. ſi quis omiſſaz. crediro-
L rihu⸗ lus ſuum manet integrun n, quocun-
que adeunte aut nemine adeunte ipſis ad-
dicitur hæreditaz, ut in ipſorum fraudem
nihiejuſmodi molht: pe oſſir. F Tacit lex. 2. in
princ. d. f. Czæicrumm iiſine fraude hæredi-

tatem ſeriptus heareson mierit, etiam lucro-

ach, etſi le egata inteteidant, non tencçtur. d..
17. J. R qts owiiſſa. Hanci interpretationem
com-

compro
cumkae

UluN

—
kegent
(teri t
ur hurn

)

vel dnn

nteltnoren
enehctocb⸗

itatene.
eiconnl.

.
leredttkt

4nſicfh

ſ .
1c t vole
hocin

hribus hrt

uia con

1

omnn
esime
non adet
a ti⸗
.

. ℳ

n kulen

ekerd.
tiulnlact⸗
lenetiel
Petationen
con.

NV ,
. 6/*
eln M
1

)

DE REG:uIIS IuRIs.. 13

Een

comprobat dide l. 2. F.ſi quis omiſſa cauſ. teſt.

cum hac præſente conveniens inſcriptio.

Lex. „.

FPomponius libro 3. ad Sabinum.

Ius noſtrum non patirur, eun-

dem in paganis & teſtatò & inte-
ſtatò deceſſiſſe, earumꝗque rerum

naturaliter inter ſe pugna eſt (te-

ſtatus & inteſtatus.)

Vę communiterad hanclegem adfer-
tur ratio, teſtamentum actum eſſe
individuum, & ideò neminem ex partein-
teſtatum decedere poſſe, nihil hùc facere
videtur. Quid enim, ſi quis individuo te-

1I

ſtandi actu de parte duntaxat bonorum

ſuorum teſtatus ſit, quid vetat, quæ ratio da-
bitur, curin reliquam partem legitimus hęe-
res non ſuccedat? Et tamen dicendum le-

gitimo hæredi locum non eſſe. Vt certior

ratio vix dari poſſit, quam quod diu ita vi-
ſum ſit, quod & Angelus & Iimola probant

in l. moribus. fj. de vulg. & pupill. Cur autem

locus hic ſit.l. non omnium. ff.d. I. Illud hinc

inferri poteſt, ſtatuto aut conſuetudine

contrarià huic juri derogari poſſe. Ang. in d.

(

1

ita viſum ſit, probabiliter nemo prodidit, ut

3

5 ,

H

IA PRXIECTIONES AD TITüTIUIM

—K ð

4 l. moribus, Nec in contrarium trahi Pom-

ponii ſententia debet, quaſi naturale non

receptitium & conſuetudinarium hoc jus
ſit, in verbis, naturaliter inter ſe pugna ett. atq;

adeò immutabile g. ſed naturalia, Inſtit. de iu-

re naturali. Nec enim minor pugna eſt ea-
rundem rerum in militis teſtamento, quod

tamen in partem duntaxat condi poteſt. 8.
non autem. S. ſin. I. de hæred. inſtit. Nec

novum eſt in jure, rei certæ qualemcunque
rationem aſſignari. Cæterum effectus hu-

” jus regulę eſt, ut ex re certâ hæres inſtitutus

**

*

nihilominus ſim pliciter hæres ſit omnium.

1724. de hareg. inſtit. aut ſi ex certà portione,

reliquas portiones nihilomin' accreſcendi

jure habeat. I. 13. G. deniq; eodem tit. quod in

6⁶ milite ſeeus eſt, l. 6. F. de teſt. milit. Sed ar-

mato, ut arbitror, non item togato, in quo
ceſſat imperitia, quæ armatis privilegium
meryuit, arg. §. ſed hactenus & §. 1. ibi, propter
nimiam imperitiam eorum I. de milit. teſtam.

7 quod & Decius hic probat. Denique & ſi

pari ratione teſtamentum non poſſit par-
tim rumpi, partim ſubſiſtere, l. pen. ff. de in-

8

*iuſt. rupt: Ex querelâ tamen inofficioſi in
partem reſcindi, in partem autem ſubſiſte-
re poſſe receptum eſt, l.. J.S. n. l. circa. 2. & l.
Jgq. in fin. f. inof. teſta

(f

Aun
i
lakonor
lisoutnre
reeleen

lyht.
Unone!

uenh
lnlen
mnn
nd
ſin
Ci
N.)
ſonen
üe
unn
glll
li⸗

EU

uN

—...—

tahibon.

Wurdet
lulutt.A.

nogieſe⸗
Pugaltlte⸗
1

ekeaans hr
rGinlrurn
8ſromminn
ettipotrone
untlenl
lati
le del 1.
eRo, ncin
petlein
,uiynhn
nil ntu
enigneh
olin⸗
n fr.
nokenlin

uu

h

DrREEUISIIRISK. 12

== — —

Lex .

Pomponius libro g. ad Sabinum.

Jura ſanguinis nullo jure ci-

vili dirimi poſſunt.
N Aturalia jura, qualia ſunt cognatio-
nis, §. ult. I. de legit. agnat. tut. nul-
la niſi naturalis ratio, perinde ut civilia ci-

vilis, mutare poteſt. Quo enim quodque

jure colligatum eſt, eodem diſſolvi neceſſe

eſt. l. 35. b. t. Quo fit, ut jus cognationis non

niſi morte naturali deſinere poſſit. l. 14. §.

ſervilis. F. de ritu nuyt. Cui non obſtat. §.

quod autem Inſtit. de cap. demin. ubi maxim *

& mediâ capitis diminutione etiam cogna-
tionis jura perire aſſeritur. Nam id ad pro-
poſitam ibhr materiam accommodandum, ad

civilis nimirum cognationis effectus, ſuc-

ceſſionis & tutelarum jura per gl. & Aret. ibi

dem. Nec enim ſucceſſiones naturali ra-

tione omnimodò cognatis debentur, ſed

itaſi ſe non indignos reddant. Acutè ideò

Papinianus natursm cum parentum voto.

quod ex obſequio naſcitur, conjunxit in
l. ſcripto f. unde lib. idemque de l. a. f. de grad.
& afin. & l.7. f. unde cognati dicendum eſt.

Qudgd verò naturali juri derogari poſſe paſ.

H

r

2 6 PRLECTIONES AD TITuIUIM

— e

ſim inculcatur, cumprimis in l. 6. de luſt. &

iure quamvis in totum tolli non poſſit, id ex
. „ „» 2
ambiguitate vocis naturæ ortum eſt. Poſt

DBun nihitrectius, nihil melius eſt naturà

ſincerè acceptâ, cui jus adeò non vult de-
rogare, ut ad eam omnia revocare & redu-

cere nitatur. Sed quoniam etiam corrupta
natura, natura eſt & dicitur, eam corrigit or-
do, bonum aSεεaο, quæ tamen correctio

4

nunquam eſt contra naturam. Neque e-
nim, exempli gratia, quod libertas juris na-
turalis eſt, S. i. Iuſtit. de iure perſon. ideò ſta-
tim contra naturam eſt, ſi libertate rem ſu-
am pro arbitrio demoliendi quis prohibea-

tur, ut l. ſenatus. 52. f. de contrah. empt. aut

quod matrimonia naturaliterlibera eſſe de-
beant. l. 71. S. itio. f. de cond. & demonſtrat.
ideò protinus contra naturam tutori cum

pupillâà ſuà matrimonium interdicitur. I. tu-

tor. f. de ritu nupt. Hactenus enim natura-
lis eſt in rebus libertas, quatenus nec pu-

blicum, nec privatum cujusq; læditur com-

modum, ut non ſtatim indefinitè ac ſine

diſtinctione jus naturale ſit, quod vulgò ta-

le eſſe judicatur; ſed id demum, quod ordi-

nem Rerumpublicarum, recte & ſecundum

7

naturam conſtitutum, nullàâ ex parte vitiat.
Denique cognationis & conſanguinitatis
jura non ſunt inter ſe confundenda, quod
gloſſa

——

ummel,

1

ne
Lobaklen
ignateni
nsCrliefn

ſilgn

npel

0D
un,ſe
tmkturin
deſeknit

Mchnten

4

Ulfrnne

ſ

R

nlnG

—

1li
ondoltttt
tunmch. A
elusehum
oomt.

vocitehel.
tam conn
mcorrt

nen cotnen
m. Nen⸗

bertuant

m tImni
erlciunh⸗
eninnunn

hentes egiſſe. Ex quo in legatis quoque

1

DFE RECGCuLIS IIRIS. 17

gloſſa hic videtur feciſſe Conſanguinitas
agnationis quædam eſt ſpecies: agnatio ju-
ris civilis. . vulgo quæfitos Iuſtit. de ſacceſione

caugnat. H. ſin. Inſtit. de leg. agnat. tut.

pianus libro ijs ad Sabinum.
Senmiper in obſcuris, quod mi-
himum eſt, ſequimur.

£ NVOD in obſcuris non quod mini. 1

☛¾ mum, ſed quod veriſimilius eſt, in-

ſpici traditur in 1. 32. & I. II4. ſ. b, t. nihil

huic præſenti regulæ adverſatur. Nec ta-
men ob materiarum diverſitatem, quaſi
aliud juris in contractibus „de quibus eſt

1. 34. aliud item in legatis, ad quæ reſpexiſ-⸗
ſe Vlpianum ex l. 12. F. de leg. I. oſtenditur,

obtineat. Vbique enim tàm in contracti-
bus, quàm legatis, id quod minimum eſt,
ſequi oportet, in dubio ſcilicet, ſi non
veriſimilius eſt, de majore ſummàâ contra-

Wo.

reſponſum eſt, ſi ſliæ naſcituræ 100. lega-

ta ſunt, pluribus natis, deberi 100. ſingulis,

4. . . * —
OCq; veriſimilius ex affectu paterno idem
Vlpianus in hoc ipſo libro cenſuit.I. 17. F. de
leg. 1. Et adeo hæredem evidenter proba-
r136

2 2² PRELECTIONES Ab TITILIMA

ſtari velle, exiguius debebitur. d. I. 12. Nam
etſi non adjetum eſſet, ſemel preęſtari velle,

mæê in æ qquales eſſent ſcriptæ, minor debe-
5F retur. l. Sempronius 47. F. de leg. 2. Ius enim
præſumit teſtatorem quàm minime hære-
gem voluiſſe gravare per l. unic. C. pecul. eius

quæ præſumtio ſecundum naturam eſt:

tio cognata eſt, ut in dubio voluntatis me-
ritò ad naturæ libertatem ſit recurſus. Nam

pactus ff. de pactis Atque ex hàc regulâ deciſio
ſumta eſt l. 39. S. ſcio ex facto f. de leg. I. l. a5.
S. 1 f. de leg. 3.l. 4. S§. Fn. f. de pen. eg: cum ſmi-
„ hb. Ex quo fundamento illud quoque de-
ſcendit, in dubio in contractibus alterna-
tivis electionem eſſe penes debitorem,

quoniam hoc liberationi propinquius eſt.

Procul dubio enim minimum dabitur, l.ple-
cumq; in fin. ſ. de iur. dot. l. ſ ita ios. F. de verbor.
oblig. l. ſi ita relictum 43. S. A ita ſeri
dptum fj. de leg. .

LexX

rc debere, de ſolis 100. ſenſiſſe teſtatorem.
A Et è diverſo ſi poſt legata ſæpiùs diverſis
ſummis repetita adſcriptum ſit, ſemel præ-

ſed in diverſis teſtamẽti exemplaribus ſum-

qui libert. lI. unum ex familia. S. Ri rem ff. de leg. 2
voluntas obligationem inducit; naturæ,

cujus libertas eſt. F. 1.1. de iure per on. libera-

& aliàs elegãter traditur, rem facilè ad ſuam
reverti naturam Bart. & alüin l. K unus 27. S.

ꝰ“

Gtenm

es
UIIe, n

Kune
nlay

limnue
ulſ nurnea

tepi
1
n endon e

Stmnnng

0

nco

Hu
enfng

Mnii
Ntamider

etekemm. W OWBẽ
ülne⸗ FPaulus libro 3. ad Sabinum.
kelprektüie Secundum naturam eſt, com-
nga moda cujusque rei ecum ſequi, quem

nm ſequentur incommoda.

—
1

mininele H Inc conſequitur, cum perfectà em-
.CH T T tione, quicquid vendito fundo per
tnſ alluvionem accedit, emtoris accedat com
utumt modo. 5. praterea Iuſtit. de rerum. diviſ. quod
uct; um godem fundo vi fluminis occupato, ejus-
peſuln dem emtoris periculo pereat. !. 2. F. de ze-
ehmid riculs & com. perfectà inquam emtione,
ednn id eſt, cum jam de re & pretio convenit l. 8.
nNdiin d. t. non etiam ſubſecutàâ traditione; ibi e-
MMnus him nihil ſupereſſet dubitationis. Eadem 2
Zglii ratione ad marirum pertinet omne emolu.
uelti⸗ mentam⸗ quod ex duplæ ſtipulatione, evi-
lt u otalis fundi nomine, ad mulierem per-
ohet venit, cum idem onera matrimonii ſuſti.
Gbulme neat. 1.7). f, de Iure dot. In quà omninole-
Um BZendum videtur, ꝗuam vis apud mulierem do.
,nst minium ſit, pro eo, quod communiter legi-
rur, apud maritum, id; propter principium
fu ſegis bimahen tamen eſt. Nam eſſe alicu-
ſn 1 S dominium ſignificat. 1. LQuintus E& ibi
art. . de aur. & 4arg. leg. Fac. not. in 1 97. F. de

—
=

—

.

20 PRKLECTIONE6 AD TI TuruM.

aer

rerb. ſig. Nec alium intellectum ferre po-
teſt, particula, quamvis, quæ ſua natura ad-

ver ſativa eſt; niſi quis vellet dicere, emo-

lumentum ejus, quod ex ſtipulatione ad

—

6

mulierem pervenit penes ipſam torum ma-

nere, atque adeò indotatam eſſe. Nec enim

emolumentum ad id duntaxat, quod preti-

um fundi excedit, referri poteſt z alioqui æ-
P 11109

ſtimatum fundum in dotem datum eſſe di-
cendum foret, æſtimationemque apud ma-
ritum permanere, ſuperfluum mulieris c-
modo cedere; cum tamen de inæſtimato
duntaxat Triphoninus agat: non ſine ra-

tione. Nec enim protinus ſine dote vide.

retur mulier eſſe fundo æſtimato evicto,
cum ex emto actionem maritus habeat. l.
quoties 16. de lur. dot. adeoque rem habere

2 . „ . . 4
videatur. I. is qui 15. b. t. quod in inæ ſtimatà

dote ſecus eſt. lL. 1. C. eod. tit. de lur. dot. Cæ-

quæ ſtio l. Fen. S. pen. C. de furt. commoda-
tarium, præter rem furto ſibi ſubreptam
ejuſve æſtimationem, domino nihil reſtitu-
ere. Denique cum ex ratione contrario-

rium hic locus petitus ſit, ideoꝗ; reſpectu

ejuſdẽ intelligi ſit neceſſe, conſequens eſt,

ut ubi d verſa eſt ratio, ut in ſpecie l.ii f.neg.

geſt is, hanc regulam locum non habere. Se-
cundum quam legem ſupplenda eſt etiam-

à

1

ð

un
fugket

D

ne⸗

ln ſ.

nrünlue
Lamnunen

glolſchet

teteunott,

ehrdnn

Aund

Cn i
Cmer

terum ex hâc regula deciſa eſt elegans illa

”M

TIIIn DE REGʒuLIS IuRIs. eær

——

Cünn inn l. 17. f. pro ſocio, ut tertium mem brum ſit, ſi
elune Partim lucratus ſit, qui renunciavit, partim
adenm, damnum fecerit, compenſatione fact4, ſi
u Auod ſupereſt, lucrum ſit, cum ſocio abſen-

Wpulanom
lamtmen te, renunciationis ignaro, commune adhuc
ele ede Eitz ſin damnum, non item.
rat, galſe —DGW
“ MMV Lex. II.
un Fomponius libto y. ad Sabinum.
uumdes Id quod noſtrum eſt, ſine fa-

eis Lo noſtro ad alium transferri ne-
: bol lee qu it.
ednedQAxs ü
linwveit Bad tionibus non nudis pactis domi. 1
inhe nia trasferri traditur in l. 20. C. de pactis,
kenkl⸗ quod quomodo ſe habeat, paucis viden-
inilir dum. Traditionem facti efſe apparet: ſed 2
ſlr 40 8&& nuda voluntas facti eſt per l. 7. §. in con- H
Acai erarium F.de acquir. rer. dom. Nec tamen

nudà vol in ali mi
voluntate in alium transfertur domi-

. nd .
6 es mum, ſed factum, aut noſtrum, aut certê
golit quod bro noſtro habeatur, accedere opor-
wweumd tet. ſer ideò, ſi rem tibi vendidero, ejusqꝗ; 3
ogt⸗ a eſſionem non meè, ſed tuã volun-
ollelep⸗ damind ignorate vel invito, nactus ſis, nec
erk eſt, ſree ner bro emtore poſſides, id
bht habe rhiendi pro emtore cauſam non
its es, ſed es prædo l. ſ ex ſtipulatione 5. l.

9„

—

2

1

22 PRALECTIONES8 AD TITUILIM

fundi 3 ff. de acquir. poſſ⸗ ſ. etſi verum ſit,
venditorem tradere debuiſſe l. ex emptet.

4 Fira empt. Qujus conſequens eſt, ut ſi

voluntate & juſſu venditoris emtor per ſe
2ð poſſeſſionem ceperit, nactus ſit dominium,
quod venditor reſpectu emtoris pro de-

relicto habuit argum. lI. 2. S. ſed Proculus in

Ein. f. pro derelicto. Quid enim intereſt,
ipfſi tradiderim, an alius meo nomine?
7 Nam etſi ex præcedente traditione, quæ
dominium non tranſtulit, ut commodito,
apud te eſſe patiar emtionis nomine, re-

6* Fac um ergo pro voluntatei interpretamur.

