84 translatum eſſe l. ſi debitor 12. C. de diſtrad.

12 pign. l. 177. 5 1.h.t. Ex quo a pparet, id de ſpe-
ciali pignore intelligendum eſſe, cujus alie-
natio, niſi conſentiente creditore, non va-
let: l. ſi creditor z. . fin. F. quib. mod. pign. vel
byp. ſotv. l. 5. ſ. de manum. ſecus tamen eſſe in
generali obligatione, cum ſolvendo debi-
tor eſt. I. generaliter er. F. qui & à quib. manum.

zuuck. d. 1. 3. ut dictum eſt 7. in L. mmes adtiones

1359. §F. 1. b. t. fac. l. dum tabenam 34.
pr. F. depigner.

ſcendit, quod res pignori obligata ſolven-

Geadan

DK

enaa

alet

dum

üineßos no
4

Poltnsno⸗
ltunt
eemagllin
eſnn ann/

rn cſcis,
Wimgne
unen,
kgmagit
elterconar
Lſtt & ⸗
inconcee
Ulz, le⸗
Uretere
hheiri⸗
hrſin
N
i⸗ giacde
nnfn

ungtli

D Um

—4

nl in t ”W

denn ech I

4

rirteytt nar
iin 86
Uur irngen
cCeln/

um eng rnd

, un

on

/
,

gat, I. y. S. non tamen l. pen. §

nA

PpERE OIIISIuIRIS. 411

Lex. 770.
faulus libro 3. ad Plaurium.

Factum à judice , quod ad offi⸗
cium Gjus non pertinet, ratum non

eſt.

Icut factum inſtitoris, cujus gratiâ præ-
) poſitus non erat, dominum non obli-

§. fin. fF. de inſt. al.

nec magiſtri navis exercitorem: l. 1. §. ided

G& S. non autem I. fin. f. de exerc. aft. ita nec fa-

ctum judicis, quod ad ejus officium non
pertinet, partes ligarc poteſt. Itaque ſiye

nimis properè, ſcilicet antè rem judicatam,

pignora capi juſſerit: l. 1. C. de exec. rei iud. ſi-
ve aliter contra juris formam I. prolatam 2. C.
de ſent. & interlocut. aut privilegia quibus-
dam conceſſa, vid. l. 9. C. quand. prov. non eſt

nec. l. 2. H. legatis l. 2 2. 1. 24. cum ſeqq. f. de iudic.

ſive errore calculi lapſus ſit, ſive contra jus
conſtir onis pronunciaverit, ipſo jure
nulla & irrita eſt ſententia I. 1. & t. t. f. quæ
ſenr. ſin. appell. reſc. l. 2. & t. t. C. quand. gropoc.
non eſt nec. ſive de ſummãà jurisdictionem
ejus excedente, l. de qud re S. 1. F. de iudic. ſive
ſoluto jam judicio, quod multis modis con -
ingitl iadicum l.ſi à me l.2. S:ſ & iudes l. ſi in -
dex

dex ff. d. t. ſive dieb us feriatis, l. 1. l.6. f.de fe-

riis, ſive de gravioribus cauſſis, de quibus ipſi

cognitio non competit, l. 2. C. de pedan. iud.
1. nulli 10. C. de ſent. & interloc. judicaverit: ſi-
ve non publicè, ſed in ſecreto loco ſenten-
tiam dixerit l. eum ſententiam 6. C. d. t.
Mlad quæritur: utrum lite jureju⸗
rando decisâ, ſi de novo quæſtionem, pe-
tente adverſario, inſtituerit, ſicq; judicave-
rit, ſententia valeat? Et quidem generaliter
traditur, non valere, quòd delato jureju-
rando jam nihil amplius quæri debet, quàm

an juratum ſit: I. non erit S. dato l. nam poſtea-

quam S. 1. F. de iureiur. ideoque non poſſit
perjurii prætextu retractari ſententia, l. 1.
C. de reb. cored. nec ſolutum condici. . quis
turaverit f. de condict. indeb. I. Stichum 95. §. na-
turalis f. de ſolut. l. 39. f. de iureiur. Idque de
omni jurisjurandi ſpecie tenet Accurſ. in d.
4 l. 1. in verb. inferente. Quod ut in eo, quod
à partibus defertur aut refertur, juramento
æquiſſimum & veriſſimum eſt, cum omne
lus actionis in jurisjurandi conditionem
contulerint: ita in eo, quod à judice defer-
tur. falsò dici exiſtimem; non quidem, quoò
ipſe judex poſſit petjurii ꝗ uæſtionem mo-
vere, ſed quod partem perjurii probatio-
nem promtam pollicentem audire tenea-
5 tur. Id enim potiſſimum ad officium ejus
E per-

8

Mj
——
enitet,o⸗
jetiironni
etlerunſtt
keumipbine
monmigen
nnda, no
1) en
Waurin
untflen
ANkEninien
ndt.l.l
etbuunig
Imabommen
fCln bl.
Wi1e uß
inſcites.

Kuan n
lten u⸗
unotelt
. Wn
lt ree
Uonferdne
im
line
ſinng
eei
Crent

nt

e –— —,—
e NR . . 8 . .— . .
degta pertinet, operam ſuam im plorantibus im-

Aan pertiri: omniumque rerum, quæ in judicio
Nlcnen è verſantur, ſtatim atque judex factus eſt, of⸗
lobine. ficium ipſi incumbit erſi quæ ante judici⸗
ic um contigerunt, niſi ei fuerint nominatim
n e injuncta, non valdè ad eum pertincant. l.
abimn e ædiles 25. S. pen. I. quod A nolit S. A mancipitsmi,
ſtan verſ. caterum F. de adil. edict. l. oicium l. qui re-
brgenit Kituere f. de R. V.l. ubiounque f. de inrerrog. act.
Girin . cum Papinianus C. ſent. & interloc. Rt hoc 6
le ipſum d. l. 1. C. de R. C. confirmat : ibi, ex

ſid conſenſu utriuſque partis, vel adverſario inferen-
nluaß te. Ergo ſecus, ſi inferente judice. Eſt e-
nenſi nim argumentum à contrario ſenſu in jure
nem „alidum. I. 1. §. buius rei f. de of-. eius cui mand.

mile HWZ iurisd. l. ex eo f. de teſtib. lI. qui teſtamento S. mu-
en ulier ff. qui teſt. fac. . in poſſeſtionem 6. §. 1. F. ex

id⸗
4. 1 quib. cau in peſ. eat. Eſtque valde durum,
uan.1 judicem jus partis diminuere poſſe. Nec
Liengi Alliter poteſt accipi l. admonendi 31. f. de iure- 7
Girmen iur. quàm quod ſententia lata retractari
ande poſſit prætextu falſi juramenti judicialis,
G“ non verò neceſſarii. neceſſarium auté voCο
de quod à parte in judicio defertur, quia re-.
Clen⸗ cuſari nequit ab eo, qui prior detulit. l. gene-
honn 4 raliter 12. §. 1. ibi, neceßitate ei imponenda C. de
ipone⸗ iureiur. iundt. l. 34.5. datur, verſ. aquißimè F. eoqld.
re t Qaugre nihil refert, abſolutus ſit reus, qui 3
än’ juravit, ſe non debere, an condemnarns .
H M dl oo.-

(280

11

[414 PRLXCYIONESAD TITuLUIM

—

Gtre jurante? modo judex, non partes, ju-

ramentum detulerit. Id quod ex fine le-
gis apparet, ubi non condemnationem ab.

ſolutioni, ſed partes judici Gajus oppoſuit.
Denique alia planè eſt ratio l. fin. f. de

in lit. iur. cujus hæc eſt ſententia: eum qui
nimis magni rem æſtimaverit, quam pete-

bat, non facilè deberi perjurum videri, eö

quod ex neceſſitate juraverit, id eſt, quia
rem ſuam obtinere non potuerit, quam for⸗-
taſſe magnàâ affectione cupiebat; ſed neceſ⸗
ſitate juris ſui obtinendi coactus ſit eam ju-
ramento in litem æſtimare. Dandum eſt

enim aliquid affectioni, ſi re ſuâ noluit com-
muni pretio carere l. 9. F. de act. rer. amot.
Certè in ejusmodi caſu, cum abſentia rei, &

malitia adverſarii augeant etiam ejus redha-

bendæ cupiditatem, non eſt facile, intereſſe

noſtrum ad aſſem æſtimare, ideoque perju-
rii quæſtio non facilè admittenda eſt. Eſt
igitur admittenda, fi promtè doceri poſſet :.
nideamus 4. S. item videndum 3. F. de in lit. iur.
ubi judex etſi detulerit juramentum in li-

tem, poteſt tamen illud ex magnàâ cauſsà
non ſequi. Quænam eſt illa? ſi repererit

poſtea probationes. At nonipſe reperit,
ſed adverſarius, contra quem juratum eſt.
Vnde rurſum apparet, admitti novas pro-
bationes, etiam cum condemnandus eſſet

reus

5I1

—
elsſecundun
enm arb⸗
ſetelitnen,t

Eltlleni talis

lincumpo

eutpirc

Neeltas ine

Mlegu⸗

M

Mno

eatuneth
i

gai⸗

rem
Nourchn
keun
allten
llitecte

unncx

terimn

Pettnen

ſncnn
nin

dINn DEREGCHILISIIRIS. 41 5

one reus ſecundum jusjurandum actoris; non
lae tantùm, ſi abſolvendus. Illud notandum:
mniuh neceſſitatem juris non ideò dici, quia judex
G etulerit. talis enim delatio neceſſitatẽenon
mt infert, cum poſſit judice petere, ut ipſe æ-
tennm ſtimet, aut viros bonos sImare jubeat. Sed
n neceſlitas in eo eſt, quod vix aliter æſtimari

⸗

immine poſſit res, quæ n non extat. l. j. F. fin. F. de in
erit cei Bit. iur.
kichin Lex . .
ſebat cx 7
cus tent. Paulus libro 4. 44 Plautium.
Daocont

ſumlun Nemo ideò obli gatur, quia re-
,An cepturus eſt ab alio, quod Præſtite-
ablerite rit.

mgeisr
— 5§ Enſus eſt: :negotiorum geſtorem, „tu- 1
bytei torem, aut fimiles, qui. 'alterius nomi-
d ne contrahunt, non eo intuitu, ut & ipſi ob⸗
uinte ligentur; ſedute eos, quorum agunt nomi-

1, ne, obligent: hos inquam non ideò teneri
ſolyvere creditoribus, quòd contrariâ tute-

en læ, mandati, negotiorum geſtorum actione
4 recuperare poſſint, quę creditoribus præſti-
iit 6 terint. Quod utrum ad inſtitorem quoq; à
tßſet⸗ pertineat? dubitari ſolet: ſcilicet ut ipſi ex
e, ſuo contractu non teneantur, ſed tantùm
INONYOH

AQdQdominus. Et hoc quidem jure expreſſum

4
nu 1 non

0

6 Pa ATECTFIONES ADb TI TuILUM.

☛ —

non eſt; ſed ob ſimilitudinem, quam cum

magiſtro navis habet, verius Putatur teneri:

I. /. S. eſt autem ff. de exercit. adt. idque utilita-
tis cauſsâ dicendum eſſe propter frequen-
tiam h ujusmodt actuum. Paul. de Caſtro in d.

lI. 1. Bl. in l ei qui, nnmn. 2. C. quod cum eo qui in al.

pot. laſ. in I. ſi inſtitorem ff. ſi cert. pet. quod
nunc in medio relinquo. Nam certè inter
inſtitorem & exercitorem navis differentia
& diiſimilitudo magna eſt: cum exercitor
is ſit, ad quem obventiones & reditus o-
mnes perveniunt, üvedominus navis ſit, ſi-
ve eam per averſionem conduxerit; l. 1. §.
exercitorem ff. de exerc. alt. quod utique ad in-
ſtitorem accommodari non poteſt.
Sed etſ ob ſolam facultatem recipien⸗
di ab altero nemo teneatur alteri ſolvere,

.— per text. hic & l. Plus cautionist ſupra ht. tamen

actiones cedere tenetur: hocque univerſa-
leeſt. Elegans textus in I. cum is 36. F. de fi-

dejuſ.. I. 1. S. ſi prado 39. f. deyoſ. I. ſi procurato-

rem S. S. i quis mandaverit ſ. mandat. Fac. l.
cum in plures bo. S. meſſem ff. locat. 1 lulianus 13.
5.ben. ſ. de Ad. em.

Lexr 12.

. Paulus libro y. ad Plautium.

In contrahendâ venditione
agam⸗

W*

1 1

—E2

nbignumn
Amminterpr

Cltti pene
Mnel laheo⸗.

Wd,n
ninge⸗ß 1F

i *
fuleec e

umnizdt

ltrine. lel

lluhenn .

ſg
ichentgen
lmnfee ut
iguä

ſende

IIMaA

—

Nen, unn

edeneen

dlgenn

Propter kaen⸗
1 1

ACn.

llangtget

S
ict

Mundee
pfe e ten

.† 6
7 8 4
1RA& HttNe⸗
1100. Auk.l
.

oelt
“

Ateri e⸗
Ur dAelnt!

Ge

DE REGUIIS IuNR I 3. 417

ambiguum pactum contra vendi-
torem interpretandum eſt.

D Actum ambiguum plerumque quidem
Pkan venditorem interpretandum
monet l. Labeo 21. f. de contrah. emt. lI. veteri-
bus 39. f. de pact. non tamen ſemper: l. in
emtione 56. pr. f. de contrah. emt. niſi pro yen-
ditor ibi legendum ſit emtor; ut quidem ve-
riſimile eſt, eò quod Labeonis adducitur

ſententia, probabiliter ſcilicet ea, quæ pro-

ponitur in d. l. 21. eod. tit. idque probat Ca-
iat. l. . obſery. cap. 0. Quod tamen nec ne-
ceſſarium, nec perpetuum eſt. Quid enim
vetat, emtorem primùm acceſſionis men-
tionem feciſſe, ut & ſæpenumerò contin-
git. Quicquid ſit, utroque modo ita de-
bet emtio venditioque conſiſtere, ut inſu-
per id præſtetur, quod alterius interfuerit
admonitum eum eſſe de eo quod ſcie bat
alter. per l. 9. & l. 15. f. de peric. & com. rei
vend. IIlud non obſtat, quod in. gb. ſuprà
b. t. tradidit Mæcianus, circa orationem
ambiguam ejus ſpectandam eſſe ſenten-
tiam, qui eam protuliſſet: quòd in legatis

1

2

& fideicommiſſis, de quibus eo libro actum

eſſe monet inſcriptio, ſemper & ſine di-

ſcrimine æ quiſſimum eſt, proferentis, non
fideicommiſſarii, ſequi opinionem. Nec

enim

—

AIBZ PRAIECTIONES AD TITUILIIM

—— — ⸗

enim hic de decipiendo quoquam agitur,
nec ullus fraudis metus ſubeſt, ſed teſta-

toris beneficium. Fac. not. in l. 67. iundt. l. 96.

4 ſuprà h. t. Portò ſolum deceptionis odium,

cujus omnis occaſio præcidenda fuit, ratio
fuit tàm hujus legis, quàm lI. veteribus f.. de

pact. omniumque ſimilium.

.„

Ambigua autem intentio ira
accipienda, ut res ſalva actori ſit.
Lia eſt ambigui pacti, alia ambiguæ
intentionis, id eſt, ejus quod actione
intendntar, interpretatio. Illud contra pro-

ferentem, hoc pro eo debet accipi l. ſi quis

66 f. de iud. exemplo ejus quod traditur in
1. ſi ex teſtamento 20. & lI. ſeꝗ. in print. F- de ex-

cept. rei judic.

Lex 173.

paulus libro 6. ad Plautium.

In condemnatione perſona-
rum, quæ in id, quod facere poſ-
ſunt, damnantaur, non totum, quod

habent, extorquendum eſt: ſed &

Con-

N

dI

(e
Ueitisad,

mfr Uckes

notr
un

hn G

ipſarum ratio habẽda eſt, ne egeant.

Genltur

1
efulcttbos

in
. Eil l⸗
Altrrarud

Petlan
ſitzatmn
uun Mintel

— DF REGIIIS IuRIS. 419
dra C Onjungenda eſt hæc lex cum ſupra

belt, EA T.
. traditis ad l. Diyus. Pius 25. h. t.

réſtetuas in lez-

Ide Cum verbum
Se invenitur, etſi non ſpecialiter
de fructibus additum eſt, tamen
etiam fructus ſunt reſtituendi.
limmnde „ ſqe notata in l. plus eſt 12. &sl. re=
id hituere 35. ſ. de V. §. ”

5 . 2

bleamg Unicuique ſua mora nocer-
quod & in duobus reis promitten-
odrdmt 1 obſervatur⸗ ́́YVUͤ
Ora cuique ſua quemadmodum no-
VT ceat, aliquot exemplis oſtendere 14.

Operæ pretium eſt. Qui rem ex ſtipulatu
ebet, moram facere ante judicium acce-
m, ptum non intelligitur, ad hoc ſcilicet, ut &
fructus debeat. Igitur actori ſua mora no⸗
cet, quod non maturis convenerit.I. vides.
mus 35⁵. fF. de uſur. Cujus fationem in eo
collocat Vlpianus, quod fructus rei non. ²
dum meæ non ſint mei: quod in vindica-
tionib. ſecus accidit. quaſi probabilius ſuæx,
. Dd z quäàm-

—
—
—
=
☛

4

cel⸗
tuln,

—
—
—
= —
— =

=

vet⸗

4

—

=

4

42 0 PR g LHCTIONES AD TITuILUuM

fruct' rei metu ablatę etiã ante petitionem
litisvé conteſtationem debeantur: d. l. vi-

deamus S. item ſi vi quaſi major ſit mora me-

tum inferentis, eaque perpetua, quàm re-
petitionem differentis.

porrò l. ſi rem 14. ff. de jure dot. de e?à

facti ſy pecie competenter acci pienda eſt, ubi
mulier tradidit rem dotalem, eamque æſti-
matam, ſed poſtmodùm ſoluto matrimo-

nio, cum vir reſtituturus eandem eſſet non

deterioratam (nam deterioratàâ illà omni-

modèò teneretur ad æſtimattonem redden-
dam I. 10. pr. eod. tit.) huic poſteriori tradi-

tioni, id eſt, redditioni moram fecit. Hanc

moram & inde conſecutum rei interitum

mulieri notere putavit Vlpianus. optimà
ratione. Nam erſi æſtimatio emtionis lo-
co ſit, l. 1.l. .. 10. C. de iur. dot. tamen mari-
tus adhuc poteſtatem habet rem ipſam po-
tius, modò non deterioratam, præſtandi,

6 quàm pretium. d. I. 10. S. fin. F. eod. Hanc

ſpeciem & materia legis, & verbum dederit,
& argumentum ejus libri, unde excerpta

lex eſt, evincunt, in quo de divortiis a ctum

elſſe conſtat. per l. g0. eod. tit. I. . f. de divort.
I.iz. & 19. F. de act. rer. amot. Nihilque cauſ-
ſæ eſt, quamobrem illam ſpeciem, quâ pro-

mitla

quamvis debitæ, quàm alienæ rei reſtitu-
tionem aliquis differat. Quæ ratio efficit, ut

D

nilaos el
Plnodün
llert p
Nlate,
Aln hi
lahrlu.f.

l ſelu

herlontn
lminnn
kelunt: per!
ſerd eil
Aeptoneg
Pepolnr/
Orelgien

UIn hr n

Utel, 4.

lemore
klas n

llicit
hatie
ntem

m

emhelu
bemmdn
ſotltmmn
denn gnt

inbe
lmont.
mdendern
M ln
vdemte!

oleriod?

teiine
gemn
zoenini

7
——

Alia hujus legis exempla extant in
l. emtor 1I2. f. de aq. pluv. arc. & l. qui decem 72.
F. de ſolut. Et hinc eſt, quod etiam ſolutâ
in perſonà rei principalis obligatione ni-
hilominus fidejuſſor ob moram ſuam te-
neatur: per l. ſi ſervum 92. S. nunc rideamus
f. de p. O. etſi alioquin, ſecundum regulam.
exceptiones rei reales fidejuſſoribus quo-
que proſint l. ex perſond 32. f. de fideiuſſ. Di-
co realis, id eft, rei cohærentes. Caſtrens. in
d. l. 32. In perſonalibus enim indiſtinctè

aliud eſt. l. in cauſſæ 13. f. de minor. TLutori

quoque mora ſua nocet, ſi non gerat, gere
re juſſus, l. 1. f. de admin. tut. ſi ſuſpectum
non faciat contutorem ! 3. S. cateri igitur,
eod. Pariter & magiſtratui, ſi collegæ ne-
gligentiam non accuſavit; ſcilicet ſi ab aliis,
quib. major mora imputari poteſt. res ſer-

P HMECGCMLISIIAIS. 4²1

miſſa dos eſt, nondum tamen tradita, ac
poſtmodàùm peremta, in dubium vocare
voluerit Vlpianus, ac ſpeciali lege deter-
minare.

7

vari non poſſit, ut ab eo qui geſſit, ejusque

fidejuſſoribus, item qui nominarunt magi-

ſtratum &cc. per I. Imperator . tum ſimil. ff.

ad municip.
IN DuO B;uS REIS) Scilicet ut ſua
cuique mora noceat, non alteri: I. mora 32.
g pen. f. de aſur. etſi contrà videatur Pom-
Dd 3 po⸗

10

11 recepta in 4. l. pen.

422² PRELE CcTIONESAPDTITuT

ponio in! den. f de daob. reis quod täm de.

mum verum eſt, ſi ſocii ſint. gl. commaniter
Niſi aliter potius con-
ciliare malis, diſtinguendo i inter factum
ſcilicet non qualecunq;, ſed quod jus con-

tinet, ut acceptilationem, novationem &c.

& moram, pactum, compromiſſum &c.
quod nudum factum habeat l. ſi unus S. pactus
F. de pact. ut erudite oſtendit kab. hic num. 4.
& ſeq4.
2 An autem & quando alterius mora
neceat alteri, intelligi poteſt ex iis, quæ
dicta ſunt ad l. non debet 74 ſupra. b.t. poteſt-
que generaliter defendi, nocere nunquam.
Quod enim modè de duobus reis ſociis di-
ctum eſt, in eo non tàm mora ſocii, quam
jus & conditio ſocietatis ſocio nocet. Item;
13 cu dicim' morã rei fidejuſſori nocerè l. mora
5§5. I-de p O. hoc quoque non tàm facto rei⸗
quàm voluntate fidejuſſoris accidit, qui
ouſqut ſe obligaſe intell gitur.

Dolo facit, qui petit, quod
redditurus eſt.

P Epetitum hoc & exemplo declara-
R tum eſt in Se Fde dol. mal. eccept.

bis

Cp

ncltioot

(vr⸗

koli

Cod
elt, dr
teeſin

Nalle
In i
eEen pe
lanwigre

fontet
Kuc

dn

igoltt,
. l Ctnper
don Mn.
toin er tiün
(i

lec lut⸗ N

ortimen

Dpronä g
Uoinmall
allun,

6 S,
A N

S

11¹ rin

tekert⸗
Hee
On
epun

ſt

0000 8

ki bm
Sri,

ℳ

0 n 1
bos euſoeii
a loci

DE REGILIS IunIs. 4²⁹

Lex. I174.

Paulus libro S. ad Plautium.

Qui poteſt facere, ut poſſit
conditioni parere, jam poſſe vi⸗
detur.

Fac. l. is qui zafkionen 1j. ſra. h. .

§. 1.
Quod quis, ſi velit, habere non
poteſt, id repudiare non poteſt.

Vigde ſupra in l. eius eſt 3. h. ?,
Paulus libro 1t. ad Plautium.
In his, quæ officium fieri per

liberas perſonas leges deſiderant,
ſervus interveuire non poteſt.

Nemplum eſt in l. ult. infrà h. t. Ratio
in l. quod attinet 32. ſupra. eod.

§. fJ.
Non debeo melioris condi-

tionis eſſe, quam auctor meus, à quo

jus in me tranſit.
D 4 4 Per-

42 4 PRALECTIONHESAD TITuILUM.

55

. S

1 P Ertinet hoc ad l. nemo plus iuris 52.l. ha-
P redem ʒ9. l. nemo plus commodi 126. l. inyitus
1756. §. 2. & 3. l. aliud eſt 160. §. fin. ſuprd h. t.
Atque hinc eſt, quod hæres hæredis ſepa-
tationem bonorum hæredis à bonis ejus,
cui is ſueceſſerat, impetrare non poteſtl.i.
& t. t. f. de ſeparat. l. ſed fi plures to. S. filio im-
puberi f. de vulg. & pup. ſubſt. Itemque fa-
ctũ defuncti hæres præſtare debet, l.29.h. t.
puta ſi hæres ei extiterit, qui rem ejus vel
vendidit, vel in dotem dedit, alitervé alie-
naverit. l. Seia ſundos f. de eviét.

Illud quæritur: ſi quis alteri rem ejus,

ſcilicet legatarii propriam, legaverit, utrum
re præ ſtitâ nihilominus vindicatio ſuperſit
adverſus hæredem, ne is melioris ſit condi-
tionis, quàm auctor ejus, qui utique vin-
dicatione tenebatur? Quod videri poſſet
ex l. 1. ibi, quaſi debitum non debeat lucrari
(quod utique eodem argumento ad hære-
dem accommodari poſſet, quo Vlpianus
inversà facti ſpecie ad legatarium accom-

4 modat) f. de liber. leg. Sed verum eſt, ex-

tinctam eſſe vindicationem re ab hærede
præ ſtitâ: nondum autem præ ſtitàâ vindicari
quidem poſie, ſed legati nomine nihil poſſe
peti. Sive enim ſcivit teſtator eſſe legata-
rii, videtur ſuammet lli rem legaſſe, non æ-
ftimationem; umde non ſubſiſtit legatum:

. ſed

llinnl

tonelegrrun

Nona

AEEa

lenſucſcatan

wi ncſien
m roteſe

econcition

uencum

Mgum
IIlrornon
nnlien
umnmelort

Ciin
et jri

lonepnol

kenon
dengen

1

SSS

n pDrE REC⸗,uLISIuRIS. 42² %J
fmimnglr 5. ſed ſt reml. de legat. Sive ignora vit, alià ra-
milon tione legatum nõ ſubſiſtit. gS. non ſolum ]. eod.
Ne Non adverſatur, quod inl. 9. S. fin. &
ene 1. ſeq. F. de except. rei iud. Iulianus tradit, 5

hiug rem judicatam pro venditore prodeſſe em-
en tori: viciſſim rem judicatam pro emtore
Nhs non prodeſſe venditori; adeoque melioris
N ImsdE eſſe conditionis emtorem, quàm ſuum au-
ee Ctorem: cum fieri hoc poſterius aliter non
im poſſit, quàm cum emtor eſt dominus, quod
eiim venditor non fuit. Cæterum confideran-

„ Adunm in hac ſpecie emtorem habere illam
Bieinn ſuam meliorem conditionem non à vendi-
itin tore, ſed à jure; puta cum rem uſuceperit:
dtie adeoque juris diſpoſitionem pro authore
cdumn ſuo recognoſcere. Vnde ſi poſſeſſione ſuâ
,niien poſtmodùm emtor, à quo victus eram ex
AH ceptione domini ceciderit „ eamque ven-
s. ditor recuperaverit, agenti utique mihi ad-
verſus venditorem exceptio rei judicatæ

,a lir obſtare non poteſt, cum fieri poſſit, ut mihi
uI ab emtore fuerit vendita.

eruntt
Zenbe ß Lex 7 76.
g Paulus libro 13. ad Plautium.
rce Non eſt ſingulis concedendum,
Pi⸗ quod per magiſtratum publicè poſ-
lthye 8 DA

95

A2⁶6 PRLECTIONESAD TITILUIMA

ſit fieri: ne occaſio ſit majoris tu- umin
mulcusfaciend. Innana
= ðUGM =J= (A(uium ſuciee
2 TLseihmue , officiique magiſtratus is ugzulte
potiſſimus finis eſt, ut lites componan- ſhlſin
tur ſine turbatione quietis publicæ. cuſus mnuß iee
133. §. quißimum ff. de uſufr. Cur enim ad lotie
arma ſinat venire Prætor, quos ſuâ jurisdi- 4 ir uo
Gtione componere poteſt d. S. qu'ßimum. Urmen
Et in hoc ipſum vigor judiciorum jurisque uuloit
publici tutela eſt in medio conſtituta, ne Muummpe
quiſquam ipie ſibi permittat ultionem. text. gele
a notab. in l. nullus C. de ludæis. Iccircò etſi pre- lttur
tor manu militari rem auferre contumaci ſineticen
oſſit, dominoque reſtituere: I. qui reſtitue- aliin
re ſy de R. id tamen ipſi domino uſque adeò mektin
permiſſum non eſt, ut & jus ſuum amittat; in

1. extat 13. f-. quod met. cauſ. I. ſi quis in tantum geau
7. C. unde vi nec attendatur, juſtam habue- threte
rit poſſeſſionem necnè, dominus fuerit nec
né; l. ſi quis emtionis S. ſed hæc C. de praſoript. 0.

52

annor. quin & publico de vi judicio tenea- lin
tur. I. pen. F. ad L. Iul. de vi priv. — umteſit
Prlanè in caſibus, qui moram non fte-.
runt & magiſtratus interp ellationem- alind Muc
meritò obtinuit: l. 1. & 2. C. quand. lic. aAni. (A
cuique ſin. jud. l. ait prator lo. §. ſi debitorem f. ill 1e
quæ in fraud. cred. aliàs non. Vnde etſi cnii- Keayn
4 vis in littore maris ædificare permiſſum fit, üliſan

tu

— — . ..
L. quam yis j0. ff. de A. R. D. tamen ſi aliu
cum ſuo incõmodo conjunctum aſſerat, of-
ficium judicis interponendum eſt, non ma-

Rmd.

4
le uplnnn

ſ.
tes oN.
1

11 4

“S
. “
. Car enot

guoslſe⸗

.4 ſNeen
Se N.

0 CoNIN

e1
6

Itulco

SNe

ette onn
e: . 4
ino ulge⸗

.* 9
e

oum.

. 4
gne
1. I.Ca
e nfd
1n
.„, 4
ID.
AUnſcn 4
4* 5 .
eüé110
lco
,
l
noAUNHN 5
uu. n⸗
,,ℳ

e

mi
.

PDE REGuIIS IuRIS. 4 7

2= 17

nu oppoſitâ ædificandum. d. l. quamyis. Fac.
l. 7. §. beliſtimè ff. quod vi aut Nam I. 2. F. ſi quis
nemine ſj. ne quid in loc. publ. Itaque gene-

raliter quoties damnum, ſive à vicino ſive

aliter, quod pati nemo cogeretur, proba-
biliter metuitur, ſemper tutius eſt magiſtra⸗
tus authoritatem intervenire, quàm violé-

tà manuimpedimentum injicere. exemplo
ej S de incendio Vlpianus tradidit, ſi
magt

ratus incendii arcendi cauſsâ vicini æ-
des intercideret, exceptionem dandam, ſci-

licet ſi id incendii arcendi cauſsà factum
non eſſet: quæ privato non daretur, niſi ad

æ des vicinas jam- nunc perveniſſet ignis d. l,

7. 5. eſt & alia f-. quod vi aut clam iunct. . 3. 5§.

quod ait prater fj. de incend. ruin. nauſr.

Infinita æſtimatio eſt libertatis

& neceſſitudinis.

N Eceſſitudo eſt conjunctio perſona-

rum ſanguinis propinquitate nixa, ut
in . 1. C. unde legit. Vnde ita conjunctos

& cognatos neceſſarias perſonas Iuriscon-
ſu lti vocantl. 1. & a, I in ius yoc. ut eant. l.

in f..

§s id

—

A:⁸ PRALECTIONES AD TITuILIA

=æè—

911.

umn—

di f. ibi, ñi neceſſarios gupilli non certioraverint ſ. Eenttiun ⸗
2 ge eo qui pro tut. Quæ tamen appellatio, tmmatzinin
propter affectionis paritatem, etiam ad lüeieminet
non cognatos extenditur d. ſ.1. f. in ius voc. mib yt
ut eant. iunct. I. 2. S. prætor ff. qui ſatisd. ceg. ut lmifie
ſunt patronus ejusque liberi, uxor, nurus inninno,
&c. etiam nutrix: l./. S quin imd p. F. de ſuſpet. Slluenmn
tut. multoque magis præceptor aut Medi- Immcde ne
cus, etſi his merces ſoluta ſit. Quædame- eim don
nim pluris ſunt, quàm emuntur: ut ait Se- Eleroertori
neca. Emis ab hoc vitam & valetudinem uhyönann
bonam,; ab alio animi cultum: res inæ ſtima- mitehme
biles &c. Vnde non mirum, quod neceſſi- mmin

tudinis contemplatione recedatur à regulis
à juris communis. Itaque prædio cum villi⸗
cæO& filiis legato nepotesquoq;, contra filio-

orum ſigniſicationem, l. f.de teſtam. tut. le- uu
fro⸗ conſtat. perl. axori at. S. concubin⸗ f. de C
leg. 3. Quin etiam villici tantum mentio- lkeced
ne facà contubernalem ejus unà cedere ra-
tionis eſt. Quis enim ferat liberos à pa- le
rentibus, à viris conjuges ſegregari ?l. o- ninl.
ſeßionum 11. C. commun. utr. indic. Indidem muſ
4 eſt. quod circa redhibitionem mancipio- en
rum ono ex neceſſariis redhibito alios una gmmemm
redhiberi oporteat, ne pietas offendatur. . unſalu
plerumqute 35. ff. de ædil. ediét. I. quæfitum § 4*. eere ſ
res 7. ff. de inſtrud. vel inſtrum. leg. Quodqꝗ; nu⸗
neceſſitudinis ratione in infinitum donare undn

per-

1D tINe DERE GuIISIINISs. 429
mü permittitur, Paulus lib. 5. ſent. tit. 17. id eſt,
melgft etiam citra inſinuationem, ut opinor: cum
uen in aliàs etiam inter non neceſſarios immenſa
ru donatio propter inſinuationem ſubſiſtat.
I Fac. I. pen. F. de donat. Itemque largior fit
ims interpretatio, quàâm aliàâs ſoleret. l. Aquilius
aKE 27. collata cum l. Lucius 32. eod. tit. quam u.
tramque de precario agere ſciendum eſt,
N E quæz etiam donationis quædam eſt ſpecies,
mum ſed revocatoriæ. I. 1. F. de precar. Ait igi-
nAns tur Papinianus, non eſſe meram donatio-
tunelanne nem; id eſt, merum precarium, ſed remune-
nunis ratorium. H

ececaturiſ⸗ .
votcoin⸗ Paulus libro 14. ad Plautium.
ſush / Qui in ius dominiumve alte-
uuE rius ſuccedit, jure ejus uti debet.
kien E Tſi hæc regula generalis eſt, de qua ſu- .
gre l pra in l. 175. S. 1. & ibi alleg. videtur ta-
„ men ad pignorum cauſſam à Paulo ſcripta
n uuß eſſe: de qu in hoc libro 14. actum eſſe ar-
bin 1 gumentum præbet l. 14. F. qui potior. in pign.

utt ſenſus ſit: poſteriorem inius prioris ſuc-
. cedere, ſi ei ſolverit; l. 1. I. 8. C. d. t. ſic ta-
⸗ „maen, ut jure ejus uti debeat, id eſt, ut non in
ſuum quoque creditum potior ſit, medio

430 P g1ECTTONE AD Tiruruu

a fortaſſe creditore neglecto. Neec obſtat 3
1. creditor 12.5. ſciendum f- eod. ibi, rem teneri,
tam in ſuum debitum, quam in primi creditorit.
uod verum eſt reſpectu debitoris, non

item aliorum creditorum I. un. C. etiam ob
chirogr. Adde l. abi acceytum 30 juncta l. ſi is
qui Romæ 32. f. de judic. l. cum beres 11. f. de di-
verf & tem. aſinde-

—

Nemo videcur dolo exequi,
qqui ignorat cauſſam cur non debeat 4

peterc.

1DE ſupra in in l. 1u in alterius 43.

Lex 776.

Ppaulus libro 17. ad Plautium.

Cum principalis cauſſa non
eonſiſtit, plerumque ne ea quidem,

que ſequuntur, locum habent.

T'nrefſeater pupillare conſtat alte-

rius eſſe acceſſorium, S. liberis I. de pup.

ſubſt. in tantum, ut nec ordine ſcripturæ
præcedere poſſit, . z. . prius ſide vulg. .
ub

fin

(Ailmetoe

uu.enn
bione,
famanten
lilt alte

51!

Pun di
etun ſerbe
4

NfAenu

ktturcere.
R
(on omni⸗
Artno e—
A)opllate

E

ullcere

in
telle

Cmmolunke

. Hacu

guſein
iru

S==
S 2

drruun px REGn LIS IuRIS. 431

—

2

Nas ſubſt. cum alias, ſecundum regulam, nihil
ne Obperetur verborum tranſpoſitio gl. in l.
riaes Tuidam f. de pecul leg. adeoque rupto Princi-
n Pali teſtamẽto conſequens eſt etiam pupil-
ncain lare evaneſcere. Secus acſi omiſs teſtamẽti
*R cauſsù bPoſſideretur hęreditas. Hoc enim ca 2
fti ſu, cum omnia eo loco habeantur, acſi ex
teſtamento poſſideretur, manifeſtum eſt
etiam pupillarem ſubſtitutionem ſuſtineri
debere d.I. 2. & quisquis. Fac. I. ſi quis eum 16. 5.
nam etſi f. de vulg. & pupill. ſubſt. Ita finitâ
olo arn⸗ jurisdictione . morte mandantis, finitur ²⁹
roncs Ctiam mandata jurisdictio, I. & quia 6. ff. de
iurisdict. ſcilicet ſi res ſit integra, non ſi in-
commodum futurum ſit, rem geri cœptam
poſtea ſuſpendi a. I. 6, Ideo ſubſiſtit quan.
doq; acceſſorium, etſi principale nom con- 4
ſiſtat, per teæt. hic, in verbo, plerumque. Quem.
admodum in teſtamento rupto accidit, etſi
omnem ab hæredis inſtitutione vim acci-
“ prit §. ante haredis 34. I. de legat. nt non pro-
tinus legata intercidant: Nop. 115. cap. 6. inf.
„ quod tamen olim ſecus fuit. l. Papinianus S.
U hen. F. e inoff. teſtam. ”
bent MIud notandum: acceſſorium quan- 5
doque naturam principalis induere, atque *
oNNa 1 adeò caſſo principali nihilominus durare,
αι non in vim acceſſorii, ſed ſuo proprio jure:
* quod & fit in caſibus l. item illa S. quod aduci-

i Ain/

432 PaLHCTIONHSAD TITATUuM

tur f. de conſtit. pecun. & l. 2. C. de luit. zign.

ubi conſtitutum pignusque durat ſublatà

tempore perſonali actione. Neque enim
hæc utique actionis ſunt acceſſiones, ſed
obligationis: quæ naturaliter durat etiam
extinctàâ actione civili aliàâ, cujus reſpectu

hæ actiones æquè ſunt principales. Idem-

que obſervari convenit in ſpecie l. .F. de his
quæ in teſtam. del. ubi inductis hæredum no-

minibus legata nihilominus debentur, con-

urà l. I. in f. f. de vulg. & pupill. ubi ſine hære-
dis inſtitutione nihil in teſtamento ſcri-
ptum valere traditur. Nec enim in d. ,. 3.
legata debentur tanquam ex teſtamento,
ſed tanquam ex fideicommiſſo codicilli.
7 Cui iterum non obſtat l. fin. C. de codicill.
Hic enim præſuppoſuit Marcellus defun-
ctum voluiſſe codicillos ſcribere d. l. 3. ibi,
ſatis ſe conſecuturum putaſſe, ut inteſtati exi-
tum faceret, iunctà l. ab inteſtato 16. f. de iur. co-
2 dicil. Hoc ipſum quoque in illis caſibus
obſervari ſolet, quibus principale non to-
tum, ſed pro parte duntaxat non conſiſtit.
nam valebit adhuc acceſſorium propter va-
lidam partem rei principalis. arg. l. Papinis-
nus S. ſed nec ff. de inoff. teſtam.

Porrò his conſequens eſt, ut rebus

9 zſtimatis in dotem datis ante contractum
matrimonium, ſpe ſcilicet ejus ſecuturi; etſᷣ
non

51

lorttzipſacſſe
Ullere marit
Chmmattinonie
lelermilt,

ſchrecenit:
linitr nup⸗

iiniuna

he
fin iut nup
Anrſeutsre
Gnteinmul
tun uceſfion
inlglenn⸗
n enin u⸗
IInler uone
enconſlleren
lvollnitne
Pün tis
Mlimetcor

ten m
ſolün l1

uzohr
liteti,
Wmmeen

lchen

neüglat⸗
in ſe .

W

—
ne dun iir

one, Mri
n Neel,

ter ut
ii, ute
rwein le
zinhperttn
ANuhetnn

iauscebennet
P nbe ſnſr
Mnil odien.
in tetwen e

n a nne

e 4
Macellutr

ſcberel ,1

ſr N/

uen ſun,
clel
, a
Nehretan⸗

3
4

ur ℳ.

non res ipſas, ſed pretium & æ ſtimationem

ae

DE AREGIuILIS IuRIS. 423

reddere maritus teneatur, ſoluto caſu ali-

quo matrimonio; utpote cum venditio qua-

ſi cele brata ſit, periculumque ad maritum
ſpectare cœpit: per I. slerumque 70. S. ſ ante

F. de iur. dot. nu ptiis tamen ex qualibet caui-

sà non ſecutis res ipſæ debeantur; atque a-
deò interim mulieris periculo ſint, ad quam
etiam acceſſiones & meliorationes ſpe-

ctant. 4d. l. plerum que & l. in rebus C. eod. Do-

tem enim acceſſionem eſſe matrimonii
conſtat, quo non ſubſiſtente, nec hanc qui-
dem conſiſtere rationis eſt. l.3. f-.d. t. Quam-
vis ſingulari favore receptum ſit, ut in re-

us petitione ejus privilegium habeat mulier,
OIEO Ne.

quod in verâ dote. ?. 2. S. 1. f. de privil. cred. I.
R ſponſa 72. F. de iur. det. Intereſt enim Rei-

pub. dotem mulieribus ſalvam eſſe, ut nu-
bere poſſint l.. f. ſol. matr. Adde I. ſi eum

10. S qui iniuriarum ſj. ſi quis caution.

Denique ſciendum cauſſam impul
ſivam pro principali non eſſe, adeoque etſi

nus, quod ſecutum eſt. Exempla extant

1

hæc defecerit, ſubſiſtere tamen nihilomi

in l.i.S ſexum, ubi gl. f. de poſtul. & gl. in l. 2. in

I& in l. 3. F. de donat. Item, nihil intereſſe,

pretioſius ſit acceſſorium an vilius? l. erſt

von Ant S. perveniamus ſj. de aur. & arg. leg.

4 ½4 PRZLECTIONES AD: TITuTIM

Videantur etiam que ſuprà dicta ſant intk-

bil dolo 129. §. 1. h. 1.

Lex 179.

Paulus libro 16. ad Plautium.

In obſcurâ voluntate manu-
mittentis favendum eſt libertati.

tas 122. ſuprà h. t.

Lex 165”0.

paulus libro 17. ad Plautium.

Quod juſſu alterius ſolvitur,
pro eo eſt⸗ quaſi ipſi ſolutum eſſet.

debiti condictionem, de quâ zFailum
hoc loco egiſſe conſtat. Si Jehiror iunn
creditoris alii ſolverit, cui ſe creditor de r⸗
re exiſtimabat, quæritur cui condictio ec n⸗
petat, utrum ei qui ſolvit, an cujus naltnr .
ſolutum eſt ? Magisque eſt, ut creditori,

Aria eſt hujus regulæ utilitas circa in-
1

X-
etſi hic non ſolverit, ſi debitor mandati e .

ceptione adverſus eum uti velit, perl. WZ
2 Tuis 35. 5. K debitorem F. de ſolut. Ex qu

E-=-
men id magis evincitur, debitori comp

tere:

1

erecrectton
lordiombus
Eckcebrroren
hetgehte 3

leminſere
Num hanc
n Fieriſoj

6
Inpetmin
le merttd e
Onvenit 1. quotiens dubia 20. & l. liber- u

1

Mrurg hr⸗
giidun 4
Veilin
tnenelegte
ponlent,
cniiene⸗
Aſrt,ne
Alazet litng
itzcun
Aliden,
ibtum
de “
l gogn
Mſleit llirti
(emn
4 nenttri
we
üine
lrelni
wntih

—

=—

= =¶

e

E⸗

e

S=ẽ=

E—= =
SeE S= –

Abm DEREGIIISIuIAISs. 4 2 5

—.——

ihint tere: creditori non aliter, niſi ceſſis ſibi ab
illo actionibus. Sed quia ſemper veriſimi-
le eſt, debitorem potius exceptione uti mal-
7. je, cedereque actionem, quàm agendi mo-
uin leſtiam in ſe recipere, ideè rectè dicitur ſe-
cundum hanc regulam, ipfi creditori fa-
lummnn Ctam videri ſolutionem, & ab hoc poſtmo-
dlin dum pecuniam ad alterum perveniſſe; ade-
odque meritò creditorem condicere. Fac. I.
