Donatis remuneratoria propriè donaria non eR, nec inf .
nuatisne indiget. 22½ 7. 1. 3. G 194 4. & ſeq.

Donatio mortis caußa guomodo diſcernatur à donatione
ſimplici? 67.1. 4.

ſ

& quomo lo dißerant. ibid. 5. & ſeqꝗq.
in Donatis ne dominium trangferri debet. ibid. 1.2.
Dos eſt in bonis mariti. 49. 11.
Dos uxori legta deducétis exhenfi intellgiru. 79. F.
. Dos

Ss a

Mtenannn

Ditereſfinn

e

Dencurue
lvpſhue
Mapen

henck

liſtuunen
iſaerteen
luſfneli⸗
u
kyettſten⸗
lthere
Cklinnnen

=

4

1

1zl
4
ſent ſ
ſanl dinil

1

,
144 4 l

11 .l

4

=

Mhn mins
10

,A
6,1
l,Eſeg⸗
bic/

I N D E X.

2

W —

Dos etiam ter compenſationem data inteli igitur. 76. 2.
Dotare filiam iterum tenetur pater⸗ 4 lgrima or conſum-

ta ſit. E.

59. 7. 6.

Emancipatus n nen oõtinetur ſamiliæ relierione. 197. 2. 5.
Emplyteuta ignorans ſe eße emphytentam, ob non ſolu-

tum canonem jure 1u0 noen pripatar.

109. F.

Empt yteutaob canonem nen ſolutum jure ſuo cadens an
nece/ rias impenſas rey utet? 72. 1. & ſeqq.
Emphyteus n puer no amittit, b canon?s) olutü, 204.7.
Emiott vini dolia ſignanti raditio ieò acta eſſe non in-

telligitur.

Equum ietinere poteſt faber, qui med icinam
donec expen a ſolvantur.

3y.5.
7. 12.

cui Equus mercenavius vi latrenum ereptus eſt, ſi ejus re-
cigezendliis Jatultatem babet, adhut tenetur locatori.

tI: pymere paria ſun

Evictæ rei damnum inter eberedese etiam poñt diviſonem

ommune ent.

14. I. 4.
779. 6.

164. 2.2.

Evictionis nomine non tenetur venguo⸗ profœtu: rei ven-

ditæ.

26. 5.

Evictionem non præſlat v? litor bæreditatis.2 2.3. & 119.3

mniſi id ex preße receperit.

Evido u ufructu venditor ex erictione tenetur.

17⁸⅝. 1. 5.
25. 5.

Exceptio ſolutionis ubi admittitur, admittenda queg eſt

acceptilationis & compenlationis.
Exceptienes perpetuæ quænam ſint?

97. 3.
10. 7.

ſaceweme. no agere, tameæxceptiomb. ſe de-

ſendoie boreſft.

1Tæe

I N D E x.

Executio lei udicatæ n non ſit in nominibus, niſti in as.

dium. 29. j.
pro Executione rei ijudicate nec arma militum, nec libri
Studioſofũ nec aratra ruſticorũ & api poßut. I25.5.
Erkharedato flio, non cenſetur filia exhæ edata. 790.1.2.
Evpreſum facit ceſſare tatitum. ibich. 2.

=S Factum variæ ſignifcationis eſt. 215. 2. & ſeg.
Factum quandoque accipitur, etiam quod non omnind

9

perfeclumeft. 75. I. F.
Facti appellatione etiam non falum tontinetur. 189 3.
de Facto reſpondere lurissonſultus non debet. 122.1.
in Falcidiam non computatur, quod alio, qudm haredi-
tario jure, ad hætedem pervenit. 165.2.

uni verſæ cognationi debetur. 195. 2.
vir & uxor, & ſoli ſunt: mul u mittere cogutur. 40.3.2.

tur, etſi hbonorum ſucceßioni renunciatum eſt. 49. 5.
Feudum an retinere poſint. qui notabili corporis vitio af-

ur., und quoque ſuperſtite ad illas non pertinet. 149,. 4.
Feudum venditum, nondum tamen traditum, vaſalus

non amittit. 627. .

Fidejuſſor ejus, qui arbitrarids acnione convenitur, pro
atceßione non tenetur. 37.3.

Pidejuſſont re certa, cu t heeni⸗ debetur, no tenetur. 85. 6.
Fice-

Familiæ relictum legatum, non domeſticis tantùm, ſed
ecr Familii qualibet ſi unus homo ad militiam dandus eſt,
Feudalibus & emphyteuticis bonis renunciatũ non vide-

fecti ſunt? 2. f.
Feudum, à quo maſculis ſuperſtitibus fæminæ excludun-.

Wlru
R an

ar e.

eſeſerd
itin⸗
iteſeſnn

mini
li inſei
m
muzn

Pikiue!
M.
i m 1
lgl nen
unſtgelen

Impgte

Imnintee

u
nimn Nhplen

——

ei

lun, 5
.

116, 1Ai

mn n
nttut. Il
bet.
gin
iitunn⸗
iunlulich
An
AEN
nck. 4

mni
7

I N D E X

e

nejaſeer liguand prius, quàm reus pringipalit conve-

nitur. 114. 6. &) 150. 7. & 199⸗ 7.
ridejuſſores dare qui tenetur, an pignoris datione libere-
tur invito creditore? Si. j. & ſeqq.

Fideicommiſſaria heæreditatis reſtitutio, vocatur etiam

ſubſtitutio. 162. 1.
Fieri non poſſe videtur 4 commodè fieri no poteſt. 12
Filius ſub conditione, quæ in ejus poteſtate non eſt, be,
inſtitui non potet. 14.2.
Fiſcoob delidtum bona occupante cresitores præferuntur,

Auoad ſortem. 170.9.

contra Fiſcum, qui ab iudiyno hæreditatem abſtulit, da-
tur legati perſecutio. ibid. .
Fœminæ gaudent dignitate viri, etiam defuncti. 100.2.
Fæœtus non babetur pro parte renditionir quoad eriſtio-

nez. 26. F.
Forma rei mutata, etſi corpus maneat nec deterius facti
Ait,adbuc res ipſa debetur 1Z. 1. 4. G 10.
Fratris appelatione ſoror continetur. 70. 1. 1.
Fraus & dolus quomodo differant? 131. 2. & ſeqq.
Fructus rei furtivæ non ſunt ſurtii. 3.7.
Fructus quatenus ſint pars rei? 27”. 3.
Fructus ex proprüs arboribus cadentes in alieno fundo
legere licet. 2356. 17.2 & ſeq.
Fructus extantes omnes an reſtituere teneatur bonæ fi-=
dei poſſeſor? 26 ℳ.

com enſare debet. 1097. 7.

Fructus bonaæ fidei poſſe ſor cum iwapenfft in rem factis

Furtiactio dature etia in en, qui conuzir, etſi non amo ve-

S it.

W .

I N D E x.

———5

vet. MM 13. 1. „9.
Furtiva res uando in boreſtatem omin i reverſe videa-
tur? 260. 4. & ſeqe
Generak nermißions non cenſetur nennium quod zt
ſpecialiter non permitteret. 67. 1. 1.
Geſtum dicitur, etiam quod4 verbis fadtun et. 19. 9⸗.
Habitare ubi quis dicatur 23. 4.
Hares inſtitutus ex reliqudâ zarte, ſi as eæpletus ſt, nihil
conſequituanr. 2.2
Hæres contra voluntatem juſtam 4efundi ſaciens bære-
ditate privatur. 204. 1G
Bæres ultraid, quod ad ſe pervenit, ex naturali æuita-
te non obligatur. 24. J.
Hæret in jus vocatus, ibi defendi debet, ubi domicilium
defunctus habutt. ibid. 13.
Hæredis appellatione qui veniant? 170. 2. & ſeqq.
Haæredi qui dare juſſus eſt, bæredis hæredi dando condi-
tionem implet. 65.3.
pro Hærede genere non videtur, qui jußfa funebria de-
fando perſolvit. 24.9.
Hæredibus ſuis legitimis ſtipulatus, de teſtamentariis
etiam ſenſiſſe cenjetur. 130. 4.

Heæredes in ſolidum tenentur ad opus faciendum. 5. 1. 2.
Hareditas quomodo augeatur vel minuatur? 178 15.
, & ſeqq.
Haæreditas pro narte adiri, bro parte repudian non poteſt.
24. 1 I.
Haære-

—

ljelnan⸗

nuiti

“

. “

Unnar.

—,—

nene
19,4 E

iſun al

aletuſtre

i aten

NN.

nuturtli en

inls ſ
, 9
Ginorpci

6

Incolæ ab originariis ut diſfferant?

let

41

—

.⸗— -·—

Hareditas adita & delata quomodo diferant? 151. 1.

=MMD &ſeqe.
Hareditas etiam ignoranti deſertur. tbig. 3.
Hareditas nondum delata repudiarinegqutt. 1 91. K.
Haæreditatis venditor, ſi res quaſdanm haæreditarias
ante venditionem diſtraxit, pretium emtori praæ⸗
Kare tenetur. 27. J.
Hæreditatis poſſeßor quando teneatur de non emactiz
Lebiti? S 187. F.

Hareditatis petitio quanto tepors præſeribatur?tIg..

Hommis dup'ex ſignificatio. 172. 1. G& ſcc,
Honorarium jus unde dictum? 10.9.
Hoſpes publicus ob ſymbolum non ſolutum res hoſpitis
licite detmet 117. 10.
Hypothecæ campeſtres tutiores ſunt urbicis. 1 9⁰.15.
I

Ilata invecta in bprædium urbanum tacite obligan-
tur pro penſione. 229. *½f
Impenſaæ litis pro re dotalimeceſſariis acc?ſentur. 79 3.
Impenſas neceſſarias omnis poſſeſſor deducit. ibid. 7.

Incertitudo vitiat inſtitutionem. S. 4.
Incertum quid intelligatur? 39. 3. 3.
Incola quis dicatur? 259. 2. & ſeq.

ibid. 5.
Inſolitæ clauſulæ arguunt actum ſuſpectum. 29. 7.-
Indicium dicitur premium, quod indicu cauſa da-
Infamia facti per Principem tolli non potest. 42, 5.

Infans famella mulieris appellatione continetur.13.5.

1i Innju=

2

ð

————

in Interdids quorum bonorum, nen continintur nom-

na debitorum. 2. 6.
in Interdicto reſtitutorio nen modò fructuum ‚ſed onnis
utilitatis ratio habetur. 35. 1.
Interpellare gitid ignificet ?² 188. 5. & ſeq.

. . 1 5 6 6 4
Interpellatio unica ſuſicit ad debitorem in morè en
tuendum. ibid. .

Inteſtati decedere dicuntur, etiam qui omnind 1

non potuerunt. 227
Inſtrumento ſi cautum ft, ne ulla eæceptio opponatur,
quàm ſolutionis, poteſt tamen opponi exceptio acce-

ptilationis, oompen ſationis. “”” .
In rentario conſeſto hæres impenſas in hæreditatein ne-
ceſſarid fadtas dedutit. 79. §.

Iuyventario nõ confects hæres ultra vires hæreditarias non
tenetur, ſi fraudem abfuiſſe creditores & tegeren
iar 24. 6.
ſciant. 4

ob In reſtituram legitimo tempore non petitam pite⸗ feu⸗

dum non amittit. 264. 7.
Iumenta ſunt, qitæ d0ſ ferunt onera. §y. 1
Iuratoria cautio quande locum babeat? . 6:. 4.
contra luramentum an probatis contrari: adbuc adwit-
tatur? 75.2.8 ſeqꝗ.
Iurisdictione mandata an ſola cauſſæ cognitio, an etian
erxecutio mandata inteligatur? 99. 1.

in lus otatus, etfi poſtea alibi domicilium conſtituerit,

forum decçlinare nan zotettt. 229. 2. 11.

andi cauſſam habere quis dicatur?
Iuſtam litig . 4 “

Injuriarum non tenetur, qui ait, Tu falſum dicis. 174. 6.

17
ltrt

giffaen

n
er

ltalil
ligut

1

ℳ NNN

as ee e

tnlaet,

ikudlen ne
euulſtie
ſſtingii⸗

=

lgnig igi

lutn ſhl

1R

lgii ſi

nt er
lgu ſale⸗
Mhir,g
l

5

hlnz,

ſi⸗
4 . 4
ſole n

gennen,

nent
naltn

1

—

nidN
iniueK
lun eIn

num iul
Krin i
6
niunhin
z erleſtu/
tartliun
il ru
1
ℳ 9 49
4
niuß,

6

— — — —
L.
Lata culpa inlucit malam fdem. 226. 9.
Legata 45 inſtituto Benſemur repetita à ſubſtituto.
5o,. 2.

Legans argentun. uod ſuum ADei⸗ noti cenſetur lega .
id, Auod n credito et

97. 2.
Legarts viſe rel veſtiatig guid eleatur⸗ 127. 1.
& eq.
legar; re non videtur; materia leg. ta, rei ſaciende at-=
commodata, e& pvice versa. 167. 57.
LI5 Sataà eadem re daobus te; amentis, ex alteyo re-

ſtituenda ſt, ea alteto peti poteif. 11. I. 7.
Legatarius conditionalis Cautioné exigere potet.19. 19.
1cgatar us con litionalis jus ſuum non transmirzit ad
haredem, Ripulaior transmittit. 72.5.
Legati perſecutio etiam contra fiſeum locum haßet.

170. 4 & ſeq.

Legatis jumentis hoves non veniunt. 5§9. 2.

Legato fundo, per duas bartes locayi ſolito, nihiloninus

totus debetur. L 2. 7. 1.
Legat Jundociun omnibus, quæ ibi ſunt, ea non conti-
nentur, s nihil dum fundo commune babent.

950. 2.
egato rerum certo lor 60 exiſtentium non comprehen-

duntur ea, 7uæ caſu ibi ſunt: ſed ea quæ ſolebant

ce, licet caſu ibi non ſint. 1’73 2. & ſeq.

egatum extingvitur, ſi pon teſtamentum gemmæ vel

uniones legati in aliam ornamenti eciem conper-
tantur. i; 1. 1. 6.

–

7.

Legautum conditionale 4 ſtipulatione conditionali lelitse
quare differat? o. 15. inh
Legatumterum, quæ Romæ ſunt, etiam eas continet, linn
Legatum ſibe adſéribens, ſalſi pœnaà tenetur, etſi mu- Nhat
Legatum, ex cujus uſuris alimenta alicui præſtanda
fuerunt, ad alium tranſlatum cum eadem qualita- Unhe
te intelligitur. 243.2. inni,
Legatum virgini velictum, ſi non nubat, nibil ope- Mün
ratur. 242. 3. 3. Mentnihe
Legatum ita relictum, cum fari poterit, debetur- UAurnen
etſi legatatius mutus eſſe perſe veraverit. 217. 4. ſfuf
=W 8S& ſeqq. Mlnnne
Legatum post annos reliétum, poct biennium debetur. Mmhcnn
ibid. 1. 2. Mipft
Legatum accipiens, quod alii reſtituere debet: non te- Uunmn
netur ſatiſdare de eo, ſupra Falcidia cepit. 71.6. ln
Legesad præteritos caſus non pertinent. 123. 4. MWuun
Legis Corneliæ ſictio. 3. 1. 2· fn
Legitimatio per ſubſequens matrimonium etiam ad mm
feudalium bonorum ſucceßionem prodeſt. 144.6. Mlnine
Libellus in actione noali quomodo formandus? an
ü 235. 3. 2. Wn
Ligna intempeſtivè cæſa ab uſufructuario non fiunt Mndin
proprietarit. 565co. 7.
Ligna proptié dicuntur, quæ cremari ſolent. 167. 1. Mun
Litigioſa res uſucapi non potest. 2§. I. dr
Litis conteſtationis quis ſit eyectus? 36. 5. W
ante

Puidd ande Liti, conteſtationem mortuo animali, quod da-
mnum dedit, liberatur dominus. 255⁵. 7. 4.
ubeg nn ob Lifi metum recte tranſi ge⸗ ur. 20. 7.
uun ir. Magiſtri. qui dicantur? 7/7. 2.
ul Majeſtatu crimen quomodo differat à perduellone.
4lcui teunt V 234. 3. & ſe leq.
ul Major pars quæ dicatur? 173. 6.
Majoris partis ſeutentiæ nonſemper ſtandui est. 240.2.
lengbie Maſculinu soncipit ſ[œ mininu ex verbi pprietate. 1. 4.
Aatrufamilias duplex ſi ignißicatio. 46. 1. 1. & ſeq.
ett,αι AMedicus venenum filio dans in necem patris, ultimo
“ ſupplicioaficitur. 236.7.
Mendacio vincçere in judicio non licet. 177.7.
ene 4 iles ejus civitatis, in qua ſtipendia facit, civis &
uI municeps fi. 225. ⁶‧.
,nlirr Milez ejus temporis, quo apud hoſtes captivus fuit,
ilir ſtipendium non conſequitur. 113. 5.
Miliaria computanda ſunt ſecundum blaniorem, ma-
4 1 gisq; tritam & tutiorem viam. 5.9.
uninn Modicorum non habeturratio. 99. 1. 2.
AMolendinum vel tabernam qui longo tempore ſolus
ſe “ habuit, non poteſt vicinu 1 prohibere, ud minus mo-
4 “ lendinum vel tabernam æadiſicet. 185.6. & ſeg.
uß Monetà auream ſol vere qui promiſit, an minutos nu-

I N D E x.

— S —

mos ſol vendo liberetur? 792.
Monetam certæ ſpeciei & formeſolvere qui promiſit.
alterius ſpeciei, ejusdem tamen materiæ, recte
ſolyit. ibid. 3.
1 3 Mon-

I N D E X.

N—Z

—

Monſtrum occidens non tenetur lege⸗ Cornelid. 38. 1.
Monſtrum quid dicatur? ibid. z.
Morbo ercuſatur vaſallus, qus minus fſeudum amittat, 5

in veſtituram debito tempore non petiit, vel ſervitium

non ræſtitit. 113. 6.
pro) Moreuis habentur, qui ita nati ſunt, ut per nataram
ſunervivere non poſtint. 1729. 2.
Mulctæ & pœnaæ diſferentia. 121. 1. 5. ſeq.

Muülctam remittere judev poteſt, pœ nam non ité. 244.32

Mulier honeſta: in carcerem deduci nequit. 46.1.2
Mulier ſtatuto contrahere vetita ſine conſenſu viri vel
agnatorum, nec donare, nec Fiejubere, nec nienn.

rem darę & c. poteſf. 1(9, 6.
Muner? 4 lablitis capere magiktatetz non gebet.
194. 9.
Muanera perſonalia: injungi non debent perſoni publi-
cite 1732 3.1. & 3z.
Muneris varia ſignificatio. 18”. 1. S ſeqꝗq.
Mutuatarius denuò conpents poſt ſolutionem, an poſit
negare creditum? 19277. 6. & ſeqq.
qui Mutuuin dedit, non gebet Ratim reyetere, etfi⸗ a6ior
nem habeat. 213.: 6.
Nturale debitum pro irdahito habetur. 112. 5.
Natu ralis obligatig quid At 1. 21. & ſeq.

Naves in commiſum non incidunt, f portorium non Pr-
verit⸗ ubi ſat io naviganlibus eſt periculoſa. 59 2
Nas.

A

Nuuftip⸗

Nnſter

tltninte

Nrer

un
erennon

ſlen

Mheu in

i

i Nhrene

nnmnma
Ntelplen

tin
f.
Mr
ih
Nunna
n
N a

..,A⸗
rire 144)
4ℳ1
enſt nin1

e, e n

4
4 1 N.

4

FN
. A 7

nn,4
„6ler
gt, 4 fe

190

l

.☚.

=

9

I1 N D E x.

R

Nanfragi fallo res ejecte al ſſeam non pertinent.
242. 3.
Neceßitate urgente permiſſum, ed ceſante prohibi-

tum intelligitur. 237. 9.
N egare an liceat creditum, ſi post ſolutionem factam
denuò quis conyeniatur? 177. 6. & ſeq q.
Negotiationis cauſſa aliquid advectum eſſe quomodo
probetur? 2603. 10.
Nepotes guando liberorum appellatione continean-
tur? 8S.. 2.
N obilitas marti kRliot non afficit. 196. 1.2.
Nomen pro debito accipitur. H 6.1.
Nomen pignori dari, vendi, in dotem dari, legari po-
teſt. ibid. 3.
Nomina debitorum Leque mohilitus neque immobi-
libus annumerantur. 93. 4.
Novalis terra quæ fuit, non perpetud novalis habetur,
quoad decimatum immunitatem. 320. 2. I.
& ſeqꝗq.

N voxalt acti non datur 05 delicta publica. 200. 1.

G& 228. 3. 1.

Noxali actione agens, non ad noxæ deditionem, ſed
eddemniafimatiouem in libello concludere de-

bet. 2 775§. 32.
Nulliter alienans rem, ſub pœna alienari prohibi-
tam, ſure ſuo non cadit. 221. 10.
Nummos injuſti ponderis ſolvens, aut improbati nu-
mismatis, non liberatut. 13. I. 7
Nuptialia numera matii pupilli tutor bodiè mit-
. UMVdx tere

I N D E XI

rmrezoteſl. 4.
„ ¹

Obligatâ ſylvd, non cenſente⸗ gere donut. ex mate⸗

ria ſylvæ ædificata. ZzZo. 4.
obligatio naturalis: Huid At? 10.21. & ſeq.
ohcum judicis igatonen praæaſupponit. 12. 3. 3. “S
& ſeqq.
ad Oficia ſpectabiliora non admittumur corpore deſor-
mées. 2⁵,. 3.
Omninò, ilem ignifcat, quod ipſojure. 178. 1.
Obptima res quæ dicatur? 90. 1.
Optio quid fignificet: 25§.14.
Opus perfectum quando dicatur? 1. 1. 3.

Opus novum faciens ſpretâ nunciatione, non tantàm ad

deſtructionem, ſed omnis damni inde evenientis reſti-
tutionem tenetur. §l. 2.
Ornamenla & veſtes qnomoſo dißerant. 741. & ſeq.

ℳ e

Pactum, ne denoſiti agatur, cur naleat? 42. 3.
Parentis appellatio auand⸗ utrumgat ſexum comprehen

dat? / 1. ſe
Parentibus legitimis, non verò naturalibus tantùm, hæ-
reditas relinquenda eſſt. iiibid. 4.

Particularem alutionem ne mo tenetur ſu ſcibere. 10.1. 7.

Fartus ancilæ ſuttiræ apud bonæ fdei poſeſorem conce-

ptus uſucapi poteit. 26. 2.
in Paſcua communia gui iplura pecorum capita agit, ut

–

pfute
hlurtn
Maervrt
nitſin
Menwnin
MMürnmiut
alange

Mtuft
lete

cglicte

lng
Inſienn

I N D E x.

propterea emeutha⸗ ciwibe non ſihheiant, altione
communi diridungs tenetur. 30. ⁵5.
Pater nen tenetur filio rationes reddere de bonorum ad
readn mini’ratione. 59. 2. 3.
PpPatrimonium omnia bona & fucaltates denotat. 5. 7.
nulh Petrimonialia munera omnes agnoſcere tenentur. 213.2
it. it, Peculium uid ſt, & cujus? 182. 2. cum ſeq. &
6, cum ſeq.
e ii Petunis pradioram emtioni deſtinata inter immobilia
4 cenſetur. 92. 2.
.—Iecunia numerata an mercis appellatione contineatur?
66. 1. & ſeq.
Perfeltum cyus quando dicatur?· . 1. 3.
Permiſſa omnia cenſentur, quano mnyeniuntur prohibita.
Gn An . 237. J.
Neruntitti⸗ Dermiſam ad tẽpus illo exacto probibiti cenſetur. ib. 2.
Perſonæ Pedtabiles quaæftionibus non ſubiiciuntur, nec in
zhl⸗ carcerem coniiciuntur, nec teſtimonii caußa judic em (
aggeunt. 100. 1.
Picturæ aliquando ad impenſas voluptarias, aliquando ad
„atiles referuntur. 79. 1. 5. & ibid. 2. 1.
nIOH Pignori dari nequit res alienari vetita. 28. 4.
Pignori obligata tabernâ, merces in es videntur obliga
eolet I. 187. 5. RM
, Pignori generaliter obligatis bonis, etiam poñt obligatio-
cpetOOO nem quæſita pignori cedunt. 243. 3.
n Pignus pro parte non liberatur. 32. 4.
Pignus etiam alterius debiti nomine, quam pro quo obli-
G Aatum fuit, retinen poteſt. 117. 9.

—

I N D E x.

82.1, 0. P
Egnus gicitur, tam mohle Juam immobile. 2 “
Bu non licet in lacu, niß domino. l
doque reſolyituri in ſingu vinſeck
Plurale quen 4 as. . & 0. 1.
. it, quàm duos.
ures requirit,
Pluralis numerus guando pl g¹— r 4.
10. 1. l.
Plus herere ui dicatur: 2

in bonis eſt.
Popularis aclig ante litem conteſtatam naliu⸗

1. 31.

. (2ſ y
poſſe non dicimur, niſfi 4 jure & decorè boſumus ..

minii reſti-
Poſſeßio per captivitatem amiſſaan jure poſtli

1. 5.
2 “
ralitgnen interrumpitur ber rei i exhibitionem, 4
cutâ vindicatione. gizrolef al aſtee.
P oſeſßio defundti etiam bæredis hæredi p a.
. 4
“ m ante morte
Palinmne etiam dicitur hoft eſtamentu e ge ,
heres erit, etiam
P un⸗ heærege inſtituto, quem mulier gepet 17
6 exſectus ex mortus hæres “D . erehendgngrt
Præcepterum wercedes an ſub » dee.
mpenſas perti-
Praceptorum aettecer an 4 neceſarias im penſ⸗ gert⸗
ntanei 118.
Prædo at tagi nenn ⸗

Uhutnn

annite

——☚. .
teſenagi

Mloniun
Melcrt
iungun

Mintlul

nu ſei
mtnefe
fifui⸗
lenmmh

ilfunn

Fnlinen
ſaltiri

Mnn uemg

n

fun 4

ten
i
llle

nliz,
unen

E

re
le lle
1

: 6 iAe

1t nunt
n, Kint

14

Ntef. gl
4liginmni

Minu) 1 .
. miri?

D

ſoren, ℳ

,eht
4
unttn
1
ortoen,
4
eniet.
1

I N D E X.

——

=ò

Præſens quis dicatur? Z „o9. 4.
Pratori um quid ſit? 155˖. 6. à ſeq.
Precarium nen eſt contractus. 2.5. 177.
Pretium quatenus ſuccedat loco rei. 132. 5 E ſeq.
Prvilegia liberis conceſa omnibus in infinitum ampe-
tunt. 210. 2.
Pnwilegia officii intuitu tributa durant, etſi uis per
morbum oficio racare non poßit. n3. 4.

Privilegiati: in omnibus caußis, in quibns ſpeciale pri vi⸗
legium non habent, jure communi utuntur. So. 1.
Privilegium familiæ conceſſum an ad filias nuptas perti-
neat? 195. 5. 1. & ſeqq.
Privilegio certo Ordini conceſſo tam diu quis Fuitur.
quamndiu i in illo perſererat. 206. 3.
Probatio contraria admittitur contra dlenem probgtio-
nem. 2095, 4.
Procurator qui ſolvendo non eſt „Fi intra legitimum tem-
dus non appelevit pars ipſa adhuc appelare poteſt.
114,7.
procuratorem 44 ſalutionem accipiend qui conſtituit, de
nullà alid ſatisſactione „ quaàm reali numeratione

ſen ſiſe inteligitur. 176. . & 197. 3.
Prohibita ad temput⸗ ile exacte bermiſſa enſentur.
27. 8.

Probibitio de non alienende extra familiam, ultra quar-
tum gradum non extenditur. 195. 4. 2. & 227.7.
Permittens ſub pœnàâ ſe curaturum, ut alius faciat,
an teneatur, ſi is facere nolitꝰ? 1589. 11. & ſeq.

ducndus ef. 239. 1. 2.
Proſocer pronurum alere tenetur. Fo. 2.
Proximum ſe eſſe an probare teneatur, ab extraneo ba-
reditatem vindicansꝰ? iuiuijzz. 2˙.
Publicani ande dtéi? 16. 2.
rublicum eſſe & in uſu gublico eſſe emoc, diferaut 5
727. .
Publicæ perſone« Amunerihts perſenalibus . immunes ſunt
2597. 3. 1. G 3*
PFPuer cur teſtis N nequeat? 2564.6.
Pueritiæ beneficia. ibid. 7.
Puella etiam dicitur, quæ tertid nubit. 13. 2.

I N D E X.

— —— — Bͥ. — — ——,,

promiſi⸗ alienationis ſpecies ef. 28. 3.

Promißu nuda an Honkoni nomine contineatur? 7. 5.

& ſe eq J.
ronunſare propriè ent, viva voce proferre. 246. 3.
Proſcritus captus, non oecigendus, ſad ad Magiſtratum

Pupillus hæ reditatem regudiare ſine tutoris authorita

te non poteſt. 2⁵. 12.

Pupillus dicitur, etiam qui in uruporeat. eſt. 229.: 1.

& ſeq.
Pupillus tutore æuctore cirtumſeriorar ,„ſi tutor ſol-

vendo eſt, doli actionem non babet adverſus deci-

dientem. 114. §.

Purum debitum quid t 10. 17. & ſeq.

Qusæ Lionibus ſubiici non aſunt perſonæ in hpe eſtabi-
liore dignitate confiuati, nec in carcerem conici,: &c.
1 160. L.
Fatio

Miden

Minyne
utt

agenernfn

iecf
en M 4
ny /

=

a un

Dulterrte
Miſe e

Mſdep

lumneſn

Unnee
iee
i

Munen

cie
t i
eitei
ulan
n
Uen

— —
Ratio enjusgue reiinprimi confideranda. 1. 1. & 6f.
„ 4 7. & 190. F.
4 Mefun Rationes reddere tenentur aliena hbona adminiſtranttes
NeHE corumé hæredes. 39. 2. 2.
Reconrentisne aut compenſatione an naßir uti, qui ager:
Sae non potest? . 1. 7.
Regemtus ab hoſtibus pignoris nexn detineri poteſt, done:
ſolyatur pretiDum. 1. 6.
Dfint. Reditus annui inter immobilia computantur. 23. 24.
Reemittens debitum dare videtur. 47. 2. & 76. 6.
innuni Remißio reddendarum rationum quid operetur? 89.
139. ld 2. 4.
ℳ napreſñalie zrabihite. 2349. 2. 70.
1Res variæ ſignificationis eſt. 5. 3. & ſeqꝗ
Retentio vegulariter nen conceditur. nz. 7
tAl Retrahens rem ab emtore non pretium tantm, ſed
,9 impenſas neceſarias ſolvere teuetur. 76. . G .
461 75. 9
4 Reum excipiendo ſieri actorem , guomod⸗ intelligendum
unh 8. 1. 2.
J9. H
41 Salarium ejus temporis, quo quis per morbum oſicio vaoaꝝ
El care non potuit, nihilominus debetur. 113. 4. H
Satisdatio propriè fit ſidejuſſoribus latis. 67.1.
1ℳ Satisdationem non evitat, qui ſolvendo non eſt, etf bona
nioS immobilia poſßideat. 83. 1.
AO Sciens & non contrauiten⸗ quando conſenfiſi intelli.
16 Laturd

I N D E X.

gatir?2ꝰ 209. 5. & ſeq.
Sentenua legis prævalet verbit. 6. 1. 4.
Kententia an eſi tolli reſeripto ? 230. 12. & ſeq.
Sequeſtrum lieſcipere invitus non tenetur. 0. 1.
Sequeſtratio judiciaria regulariter ptohibita. ibid. 3.
Sequeſter quâ actione conveniatur? ibid. 8.
Servitutem imponere poteſt ſuyerficiarius, vaſalus G
emiphyteuta, ſine præjudicio domini. 181. 3.
Ssignum limitat ſignat uun. 2, 2
dictio Solus nen excludit caſus fimiles. . 4
Solutio nummis iniuſti pon leris vel improbati numiſ-
matis facta non liberat debitorem. 1. 1.3.
dolutionem barticulatem ne nemo tenetur ſuſcipere. 10.
1. 4.
Spadones nuptias celebrare nequeunt. 125. 2.
Stabulum pro quoyis diyverſorio accipitur. 195. 1.
& ſeq.
Satuere quid ſgnißtcet? 46. 4.
Satuta Kridè ſunt accipienda. 19. 5.

Statuta à jure communi diverſa an advenas & exira-

neos obligent 2“ 239. 4. 4. & ſeqq-

Satuto vetari non gateft, ne legitimæ hæreditates ad ex-
traneos perveniant. ibid. i2.

Satutum annonam aut arma exportari vetans, etiam
humeris eſferri vetat. 23f. 1. & ſeq.
Statutum ob tria vulnera inflicta pœnam certam im-
ponens, de eo quoque diſponere cenſetur, qui tri-
ſulco telo unam plagam intulit. 177. 2.

Satutum de Aur cande pœnà maleficis? noltu commißi an
Ad

A dunt
Stcuun⸗

—
1
6
11. n
tuf. A

lilit. Min

pjheti

1

41
pinn. K
ℳ
9.
eNu e
de
mdr
bun
Gn 60
“
grm.
,, 1 4

ſmnßi/

ad convitia pertineat? 118. 5.
Statutum ad munera civilia admittens eum, ei mille
aureos in honis habet, non excludit eum, qui prædia
tantæ aſtimationis poßidet. 8. 2.
Stipendium unde dictum? 27. 1. 1.

Stinendiu non datur militi eius temporis, quo in ca-

ptivitate ſuit. ibid. 2. & 112. 5.

Stipulati⸗ ad interrogantem refertur. 7. 75

Studioß a græſtativune vectigalium ſunt immunes 17.1.10.
Subſeribens ea, quæ non legit nec recitari audirit, non

ridetur apprebazée ſerinturam. 39. 4.
Subſeriptionis eadem vis ent, quæ en ipſius ſerintionis.
ibid. 2.

Subſtitutio ſjlio falta inteligitur ſub conditione, ſi ſine

liberis deceſſerit. 1”ö9. 5.
Subtilitates ſine utilitate ſeſtandæn no 5ſant. 58.1. & ſeqq.
sylva obligatâ, non iunt oblaere domus eæ illius ſlræ

materià ſtruciæ. 30. 4.
Tabernaqui⸗ ſignificet· 1ez. 1.
Taxativa dictio non excludit caſus fmiles. 63. 32.
Taxatum ubi eſt ſalarxium pro inſtrmento contraltus,
ctiam pro teſtamentis taxatum cenſetur. 20. 6.
Telum dicitur, omne quo noceri poteñt. 234. 2.

Tempus judicatis af ſolutionem datum judex ardare vel
prorogare poteſt 125. 5.

Tempus ſolution: pretii i deſtinatum,à traditione rei, non

conventione computangum eſt. 155⸗7.
H H Ter

1 N D E x.

—

Terrrorium Siur dicnio an veneat, Pendieo aſtro, ii.

tate vel oppido? 2.

239. 4. 3.
ex Teſtame uto qui i capere non gaſane, rectè accipiunt, at

alii reſtitnant. Er 1.
ex Teſtamento qui ſolidum capere non poteſt, inſtitutus

ab eo, qut ſoherde non eſt, ex aſſe bares Ft.
114. 1.
regintonium oh amicitiam an rejiciendum? 223. 7. 2.
Teſtimonium ambiguum non valet. 239.9.1. & ſeqq.

Teſtimonium cur puer perhibere neuueat? 22. 6.
ad Torturam ſieffcit, ſi quis ſe occi arum aliquem jacta-
verit, isq;, occiſus ſit. 22˙ 7
Trans Mionis duplex ſi ignificatio. 30. 1. & ſeqq.
Transactio pest rem judicaram non valet. ibid. 5.
Transaclis oh metum x iolentiæ non valet. ibid 5.
Transaötio & dromigi⸗ alienationis ſpecies ſunt.
2⁰. 2.
Tributa agrorum pendi debent eo loco, ſub cujus territo-
rio ſiti ſunt. 2597. 5. 2.
Tutor pupillis datus, ventri datus non cenſetur, 161. 3.
Tutor donare non poteſt. 18. 6.
2* Tutels non excuſatur, liberes duos babens & uxorem
pragnantem. 231. g.

naſallus tenetur rruunun vins 4 domim⸗ egelatt
19. 14.

Teſtansntuu condere boteſt 44dvena uscunque loco.

ſeulmn

Wusgi

ſeriuſh
Hiſchiua.

cſalin

Mhuſe

lltlar

WNNnde

hinenen
Ulinſung
Ctſifn
fnliti,
ſlan, ,

faltiun,

lncgn
Eſr ii ſ
lullin he
dlnnnen
lu M,t
inntlie

Re
eſn

1

—.
Nlncgine

—

11411
1
7

RI

g ate,

N
tiim 1

e 96 66 4 6

?c — ,——

I N D E Nx.

Vaſallus ob feloniam ſendo privatus an impen/as S=
ſarias reputare queast? 79. 12. & leq.

Vaſalli vajallus an 6 it domini pæſallus? 107. 1.8& ſeq.
Vaſalum & emphytentam nultiter rem alienantem,

jus Jaum on aisitere: guoma/ inteutgendum

221. 10.
N necigal uia fre 136. 1. & 17. 1. .
Vecigalia non p: eſtantur, ob ob yes ricius „non ne getiatio-
i; casu advectas. 29 . 9.
Vendens em nidetur cum impoftra ſerritute rindidiſſe.
22. F.
Pen dere mercetoy iur itus egi poteftt. Sy :8. ſeq.

renai rem ſuam qui ſcit & patit ur, non potent eam vindi-
care, niſi pretium reſtituat. . 4.
Venditâ re aliend, eaq S, uſucaptd, dominus non rem ipſam
rindicare, lLed Pretium 3 4 venditore petere poteſt.
67.5.
in lenditionen ædium generalem quæ veniant? 242.
1. cum ſeq. & ibid. . , cum ſeq.
bendito caſtro, tivitate vel oppido, an territorium quoque
& jurisdictio ei cohærens vendita cenſeantur? 2.9.

Venditor etiam poſt traditioneni tenetur ad ervictionis

caut ionem præs annam. 1. 2. 7j.
venditor, etiamſi dixerit ſe, quod pluris res eſt, donare,
immogic? læ ut ad reſe- ionem agere poteſt. 192. g.

& ſeqq.
rendino, bæreditatis de eviltione rerum ſi ingularum non

rrr r —

7

I N D E x.

minus tenetur ordinariâ pœna. 2536. 3

Verba tran poſita egulariter igem fignificant. 2. 16.
Verba pro ſubjectâ materiâ pariè à accipienda. 33. J75.
Verba ex intentione loguentiem interpretationem acci-

piunt. 5. 1. 7. & . 4.

verba 46 ſunt lara, voluntatis quæſtio non admittitur.

219. 3. & 7.

perborum prosrietas non ſemper attendenda. 6. 1. 4.
yeſie legata quid debeatur? 127. 1.

Vidua ſerrat dignitatem defuncti mariti. 26. 1. 3.

nictus quià ſigniſicet? 41.1. cum ſeqq. & 44. 2.

in ictu præſtando, tàm ejus qui debet, quàm ca

debetur, qualitas dignitas & ætas attendenda. 43. 6.

linculorum appellatiene quid contineatur: 45. .
Vino legato vel vendito vaſa quoque legata vel vendita
cenſentur. 206. 4.
Nir dicitur, qui 14. annum implevit. 13.J.
Virilis pars pro æquali ſumitur. 145.2.
Vitium ad redhibitionem rei venditæ quale requiratur?
. loi. 2, 2.
voluntas potior dicitur eſſe verbis. 219. 1. & ſeq.
ſi ſcilicet maniſeſta Kit. ibid. 5.

voluntatis potior dicuur eſſe ratio, quanm vperborum.

116. 1.
Voluptarias impenſas ſi Aominus hier⸗ roluit, man-

dati aclione tenetur. 79. 2.4.

Truir appellasio aliquando etiam ſutarliscoyizner. 2.5.

Al-

——

Venenum alicui propinans, erh mors non ſeduatur ihi⸗

—
dgen

Machign

Cmnieu

int
Miumn

upmui
iun

fen
ainhrhi

4 ill Ulere

ie.

ifn

muſei

lllole

Ulgnr

—
ſeguumnain

zict. 1.

ne

Muttint
117610

wr Antin

aA
7.

ſegg b
e, 6ℳ
tendent
41 4

r ned

,ℳ

IND E x.

—

numna, ad centeſfimum usque lapidem porrigitur. 5

ibid. 7.
Uacapi qui yatitur rem ſaem ix fraudem creditorum,
actioni Paulianæ locum facit. 45. 7.
Vure jure Canonico prohibitæ. 22471. 1.

Maræ geincuncer Conſtitutionibus Imperii tolerantur.
ibid. 2. & ſeqq.
nfara non fure allionis ſed officio judicis veniunt.
Wuræ nonuſs dicanturi in obligatione non JT. 1776.
Haſmulluarius nz ob “ ibet itarinraronemi jure ſuo
privatur. 2o. 2.
Pſusfrutus dicitur, etia cum proprietate Solid atus. 25. 8
Musfrullus bæredibus relictus ad primos tantùm hæredes

dertinet. 70. 6. & 170. 72.
Vxor, quæ ſine mariti conſenſu contrahere nequit, poteſt
tamen teſtari. v. 1.
Frore harede inſtitutä, ea Hetenlig enn quam teſtator
tune in matrimonio habuit. 89. 1. F.
Kk 2 IN-

INDEX LEGUM
EX ALIISTIT V LIS

hic ex plicatarum vel concilia-

L. 28.

—
7

tarume
S§. is qui l. de mandaß. 2002. %. ’
S. 1. I. de actios. SYY. z. 4.
r. F. de gir. M 7. 10.
L. 12. ff. de fat. hom. 335. 4.
172. S. peena grarior. ſ. de bie u vor. inſam. 274.
L. 29. .F. de vegot. goſt. 1613. & ſeq.
L. M. §. Laheo ſf. quo⸗ IWmet. caufſ. 1727. 4.
75. S. Leire f-. dc Hæred. pet. 226.10.
19. S. proinde ff. de judic. 229. 4. 2.
18. & ſeg. F. de K. V & I. 26. C. esd. 28. 32
2. F. de u ſufrut. 25 J7.
1 S Rconſtat. ſ. emmun. d. 239. 4. 10.
4 & ſeq.
29. §. 1. f.. ad L. Aquil. &1¹. 5. §. meminiße ff. de
er. hoy. itae. 252. 1. 3.
L. 31. . 6dldd. 131. 7.

44
/l
R14
51
en. 146

,1

X
1,441
494
108.
11.5.
19 4,14

141

N1

L. 2. f. commmun. diyvid. 209. .
L. 9. ff. de in lit. jſur. 192. 13.
L. 57. S. 1I. l: 12. S. um ſequeſtro ff. deyof. no. 12.
L. 12. §. f adoleſcens ff. mand. 79. 2. 5.
L. 1. S. 1. f-. de acdt emt. 2o. z.
L. 29. in f. f. e.d. 7/72. 3. ſ.
L. 12. f. de erid. n. m. S cd
L. 3. f. de rit. nupt. 190. F.
L. 13: ff. de hæred. inſt. 1242. 19. & ſeqq.
L. g. F. de vulg & bup. ſubſt. ibid. 16. & ſeqq.
L. 2. ff. de leg. 1. 2/9. 7.
L. 17. ff. eod. 169 2. & ſeqꝗq-
TL. 19. ff. eod, 2. 4.
L. Sg. S. quibus. ff. god. 12⸗”72. 9.
L. 122. S. 1. f. eod. ibid. 7.
L. 29. § fin. ff. de leg. x ibid. 6.
L. 33. §. 1. f. de leg. 3. . .
L. 35. §. filiam. F. eod. 144 . 4.
L. 23. §. eum qui ff. eod. 207. 1. & ſeq.
L. §So. ff. eod. . 13742. 36.
L. 27. §. argento ſ. de aur. & arg. leg. 91. 2.
L. 29. ff. ad l Falcid. 178. 1. 8, & ſeqq-.
L. fin. ff. de collat. bon. 21. 6.
L. 6. §. non ſolum ff. de Carb. edict. 79. 1. 7.
L. 7. f. de donat. 67. 1. z3.
L. 1. S. familiæ ff. de vi &G. arm. 40. 3. 1.
L. 22. f de oblig. & aff. 10. 1'8. & 714. 5.
L. 11. F. eod. 77⁸. 3. 43.

W 1 N D E X.

Klb. 3 3 83

I N Dp zE x

1. 83.5. ſacrem, ver ,en anteraß ge verb. . n
217. 8.
L. 5. princ. ſ. de ſolut. Sð 10. 14.
L. 71. §. 1. F. de Jir. 55. 5. & ſeqg
L. 1. F. de tign. juntt. 2. 3
L. 13. S. quæ jure ff. de injur. i. fI.
L. 35. §. Kle de pœn. 1752. 53.
L. 1. l. 3. §. in ſumma ff. de colleg. ilic. 237. 7.
L. 4. §. lacus f. de cenſib. 17. 1. 7.
L. 1j. 5 de reg. jur. 143. 1. & J.
r. un. C. quand. iner⸗ inter. pupe & vid. & c. 242.
L. un. C. ge ſußtag. 7. .
TL. fin. C. quod cum e qui in al. pot. 186. 7.
L. an. S. ſed nec ob impenſas C. de rei u æor. adt. 79.2.4.
L. 1. C. de condit. infert. 220. .
L. un. §. his ita, verſ. boc ita C. de cad. tol. 142. 30.
L. un. C. de capit. ciy. 166. 3.

L 1. C. de re miiitt. 11. ſ.

FIXNIS.

nen

eerd,

11

4

4 ,s
N
.
ℳ½

N

A VID I S
MAGIRI,

IC. ET NNN E àSSs ’.

RIS IN A CAD E MIA
Tubingenſi,

PRA1Lö6CTIONESS

Ad Titulum Digeſtorum.
RK EGIEIS i.
R 1I SsS; *

dermi Aucioris publici / jare
H facta J
Ab

HEHINRIEGO FREDERO,

Dantiſcano.

. —— — R —

—„ . . e . rSS
4

onsc. eit. 79.
Gloria, umbra virtutis eſt: etiam invitos comitabitur.
Sed quemadmodum aliquando umbra antecedit; ali⸗
quando ſequitur: ita gloria aliquando à antè nos eſt, via
ſendamquè ſe præbet; aliquando in ayverſs eſt, major⸗
que; quò ſerior,
₰ℳ :: 50

Tubingæ, Typis philierti Rrunnii⸗
ANNO M. 5C. XXVIII.

——„——

1”1s1sl

ðð

I.
ie

Ain
it

k

Nolil Amplißimo 6 Conſul-

trtißimo Viro,

DNDAVIDI

MAGIRO, IC. ACVTIS-

