1 R. Otandum, ſeripturam, ſi qua conti-
neat, quæ intelligi non poſſunt, ni-

niio magis vitiari in reliquis ſuis partibus.

2 Cæterum eadem eſt cauſſa eorum, quæ le-
gi non poſſunt⸗ etſi extrin ſecus intelligãtur
1.1.§.1. F. de his quæ in teſt. del. Vix enimeſt,ut
non laboret incertitudine.

Nec paſciendo, nec legem di-
cendo, nec ſtipulando quisquam
alteri ca vere poteſt.

1 Um igitur omnirnode erit inutile
ejuſmodi pactum vel ſtipulatio? arg.
2 § f quis alii,ibi, nibil agit I. de inutil. ftipul. Sed

* nihil vetat tutilem eſſe, quoad Kipulantem.
Et11

7

Quæ in teſtamento ita ſunt

511

n

elliguo⸗ Atern

vCanc. He⸗

nimqummage

eebit Mun⸗
lopnrartte

ſuuliigentru

ſeuc Klie

ſundmercth,

lnemmun

lfüin 5

Mien nlume

Ain,
Uen nüter

r-

4
llnmn ſlioe

Mnttüneta
iii

—

Mer etn,
ſeliin i⸗

iziinn

SADIn DE REGIIIS IIRISs. 169

— —
udmlin erſi quoad tertium ſitinutilis 1. cum res 22. C,
hämia dedonat. Hæc ita jure ſtricto: æquitas e- 3
miileu nim quandoque aliud ſuadet l. ſi res . C. ad
umeiin exhib. I. Publia a6. pr. f. depoſ. Quod in fi- 4
uennk lio propter affectionem admitti videtur: ut
ſecus ſit in extraneo arg. l. donationis 91.S. pen.
. de donat. Sed id falſum eſt, ut apparet non
,. tantùm exd. I. 8. quam de filio loqui, nul-
1 lum extat argumentum: ſed etiam clariùs
ex l. ſi tibi 12. S. ſi pactus ff. de palct. ubi Iulia-
unontl no idem viſum eſt in filio, quod in extra-
neo. Sed & in l. 26. C. de iur. dot. ne pater
quidem utiliter ſtipulatur dotem, àſe pro
filia datam, filio emancipato reſtitui. Quod 6
ue autemattinet ad d. l. 31. §. ben. f.. de donat. ex
ltcumg eàâ nihil aliud probari poteſt, quàm quod ex
ineu pacto, depoſiti 5lio Sperato reddendi, do-
4. natio ipſi Sperato facta evinci non poſſit.
1 Vtrum autem Speratus id depoſitum jure
poſſit poſcere, vel non poſſit, id ibi non do-
cetur: ſed quod non poſſit, certum eſt el.
nee lent⸗ 10. ff. de ſolat. Depoſitarius vero poteſt id
Sbperato reddere, etiam invitis hæredibus,
tanquam adjecto ſolutionis causa. De-
nique in I. Publia f. depoſ. ex acutiſſimorum ?7
Interpretum, Qujacii, Ant. Fabri, Gotho-
fredi ibi, judicio verba diſpoſitionis innu-
unt fideicommiſſum, cujus vigore ad illum
ui,ſ, L. 5 filium

tng inl
mndol

turm en⸗

4

*

E.
„

I70o PRXLECTIONES AD TITUuLUIM

—

glium ſolum, non etiam 2d ipſius cohære-
des arca depoſita pertinere debeat.

8 ALTERI) Extranee ſcilicet :hære-
di enim poteſt l. avus 73. F. de pact. Quod

9 ſi contigerit hæredem fieri, cui non tan-

10

quam hæredi futuro, ſed tanquam cuilibet
alii paciſcendo cavere voluit, adhuc ei nihil
prodeſt d. l. ſi tibi 17. f. eod. doli tamen pro-
deſt exceptio propter æquitatem /. 21. §. nos
autem d. t. de pact. Adde l. etſi frater 16. C. pi-

nor. l. maritus 19. C. de diſtrac. pign. l. mul-
tùm intereſt 6. C. ſi quis alt. vel ſibi fub alt. nomi.

& r.
bexr. Zf.
Papinianus libro 1. quæſtionum.
Non debet alteri per alterum
iniqua conditio inferri.

1 ocii quidem pactum
1 Hinc el quod ne ſocii quidem p

ſocio nocet, I. ſi unus pr. & S. pacta qald
turpem in f. f-. de pact. nec hæredum diviſio
cohæredi, l. cohæredibus 7. C. famil. herciſe.

nec tutoris donatio, vel gratioia tranſactio

pupillo, l. 22.1. Lucius 46. in f. f. de adminiſt.
tut. l. 22. C. de pact. nec fratri factum fratris,
Keri vel mutari teſtamentum prohibentis,
l. 2. S. fratris ff.ſ quis aliq. teſt. prohib. nec pro-
curatoris tranſactio, generale man ine

X

datum

lubentis, d
bemetedi
neſcrinn
en. t er.

EEaAretlano

golntcrein
ockernn,

nmcontatt

Tollonn
lſefete
Kerum
inerluo⸗
hennan

Mlltonem

inenllen
licin⸗
ncfcm
Rſiireſe
Atngnn
onhli
Deltii
n
Uekbieſer
elkrs
hnſ
tümimte
lcet Anin
Eente

UItuun

—.4——
5
Apancconen
1
ededea,
P.ͤ. .
eotkellicet de
7
it, Aet

fun 4

fiſcen

7

Aſim

irun
5

leln

bltu

ſeſ,
AAAN,.

A
„ Qum i
1CEAfNN

oeg
1IDtINN
DtOn

en.

*

,—22
DEREGULIS Iu⸗uRIS, 171

—rr

habentis, domino!. 60. f. de procu. Indi- 2
dem eſt edictum utiliſſimum de alienatio-

ne judicii mutandi causâ fa ctum l. 1. f. de

alien. iud. mut. &. neoppoſito nobis durio-

re adverſario circa rem, quam alienans liti-

. . ⸗„ 7. R. .⸗
gioſam fore intelligit, iniqua nobis condi-
tio afferatur. Ita jusjurandum adverſus

eum duntaxat, qui detulit, prodeſt; adver-

ſus alios non item l. nam Poſteaquam 9. S. fin.

cum l. ſeq. ſ. de iureiur.
Iterum hic quæritur: an aquam plu-
viam ex ſuo agro in vicinum derivare liceat
ſi hoc non animo nocendi vicino, ſed ſuam
conditionem meliorem faciendi fiat ?2 Et
licere gloſſæ viſum eſt in/. 1. §. ſed & foſſas z.
de aq. pluy. arc. & arg. l. Proculus ff. de da-
mno inf. cum nemo videatur injuriam face-
re, qui jure ſuo utitur Isy. ſupra h. t. Verius
eſt tamen, non licere, etſi animum nocendi
non habeat: & negatur, eum hactenus ſuo
jure uti d. l. 1. §. udem aiunt fi aqua to. ff. de
44. puy. Nec enim oportet vim fieri

verbis Scæ volæ in d. 5. ſed & foſſas. Nec ad-
verſatur §. denique 12. verſ. & ſanè non debet
habere, ſi non animo nocendi &e. Nam mul-

tùm intereſt, directe ac ex neceſſarià causâ,
licet animus nocendi abſit; an verò acci-
denter & pPer qualemcunque conſequenti-
am

I72 PRXLECTIONESADTITUuLUM.
am alteri noceatur.
b. t.

—

Fac. notata in d. lI. y.

llud notandum, eorum, quorum eſt
naturaliter indiviſa cauſa, alterius quidem
factum alteri nocere: ſuccurri tamen, ut,
quam poteſt fieri, noceat minimum. ſ. 2. S.
niem ſiin fallo l. 5. in f. . 8,5. F. de V. O. l. 6r. f.de
evic?t. “JJM “
Lex 7.
Papinianus libro 3. quæſtionum.
Neuymo poteſt mutare conſili-
um ſuum in alterius injuriam.

Ta minor, qui teſtamentum ex caus?

præteritionis aut juſtæ exhæredationis

impugnare poterat, ad id in integrum im-
loratâ reſtitutione, contra bonorum poſ⸗
ſeſſionem non agnitam, ſi poſtea legatum
ex eodem teſtamento acceptavit, id com-
probaſſe videtur, ut ad querelà aut nullita-
tis ꝓbationé amplius nõ admittatur ſi filius
emantipatus 30 ex eodem libro deſumta ſj.de
minor. Pariterque creditores, qui ſeparatio-
nem impetraverunt, reverti poſtmodàùm
ad hæredem, ſi idoneus inveniatur, atque
ita in ejus præjudicium mutare conſilium
non poſſaunt. I. & creditores fj. de ſeparat. Por-
rcur eodemlibro mutationem in pari ca-

ſu idem

DE

—.—

(idenanthe

1fde

Umitur:ae⸗

hele oleit

Con erttaorc

4 Eolininye

Neinpertttur
ell li /
fun n e
fobonenimn
8 i
en nnef⸗
Ater pitun
1
1
genn
fKlieneine
Nnrn li
lläin
. ſuln
folttctid

Pianusee

r ſef

leonli en

fanſten

DTIun

— —,—

1oautl

Numscorunt

114q
1, Aterius nn

Ncurn uma
winiman e

urol

5.

unan

ventum ad

irt niraunh
oeni
giſne
tl iot
enum,
iu ⸗ , 4

e e

ℳ
e

=

DE REGIuILIS IuIRIS. 17

ſu idem author admiſerit, in l. nonnunquam

. F. de collat. benignitate non ſtricto jure
nititur: quæ quam vis & in d.lI. 30. locum ha-

bere poſſe videbatur, tamen duplex reme-

dium extraordinarium, quo ibi opus erat,
difficiliùs impetratur, quàm ſi ſimplex; imò
ne impetratur quidem l. ult. S. Abi autem
puerilis, ibi, ſæpius idem amplecti & reſpuere be-
neficium non concedimus C. de bon. quæ lber.
Verbum enim ſæpiuns iteratione contentum
eſt d. S. ubi autem, ibi, iterum l. i5. ibi, ſemel an
etiam ſapius ſ. de reb. autb. iud. poſ. Gene-

raliter i igitur variare non licet, quod idem
Papinianus eode loco tradidit in aliâ ſpecie

l. 4. §. eleganter f. de leg. commiſſ. Et hæres

qui ſcienter integra quibuſdam legata per-

ſolvit, in reliquorum quoque præ ſtatione
Falcidiâ uti prohibetur Nov. 7. S. non autem.
Fac. gl. in l. in cauſæ 27. in perbo, recuſabit f. de
procurat. ubi quatuordecim caſus eò perti-
nentes enumerat: quibus addo l. ſi cui 9. f.
de ſer vit. l. Fin ſ. de divort. I. Pomponius 9. F. de
negot. geſt.
IN ALTERIIS IN tuBIAM) Ergè
re integrà nihil orohibet, quò mi nus muta-

4

ri poſſi: ut in mandatario, cujus nihil in-

tereſt, antequam quid geſſit. Vnde pro

regulâ ttaditur quamdiu res eſt integra,
PFenitentiæz locum eſſe. elegans gl. in . in

cat

174 Pa AIECTIONES AD TI TFILIM

cauſis z0. §. quia però extr. de eleſ. Fac. l. dedi 37.

§. ſed ſi tihi 2. l. i pecuniam s= gr. ſf. de condick.

2

2 cauſ. dat. Porrò in ſecie per fandum ff. de

§. R. P. res non amplius eſt integra. Nec
illa adverſcur regulæ: quod initiò non va-
let, ex poſt facto non convaleſcit. Valet

enim ibi ab initiò quoque ſervitutis conſti-
tutio, ſed actus ſecundus, & uſurpatio dun-

10 taxat ſuſpenditur. Ita qui paſſus eſt nego-

tia ſua geri, poſtea prohibuit, non poteſt

recuſare impenſas, ante prohibitionem
1 SBeſtore factas. I. fn. C. de neg. geſt. Dem-

que mutare conſilium poteſt ob novæ cau-

ſæ emergentiam, qui aliàs non poſſet. Quæ

enim de novo emergunt, novo opus ha-
bent conſilio l. de ætate S. fin. ff. de interrog. in

iur. fac. d. S. non autem in f. Nov. 1.
Lerxr 76.
Pappinianus libro 24. quæſtionum.

In totum omnia, quæ animi
deſtinatione agenda ſunt, non niſi

verà & certà ſcientià perfici poſ-

ſunt.

Egula juris eſt: hæreditatem non adi-

XMtätranſmitti nõ poſſe, ne à fratre qui-
dem l. 7. C. de iur. delib. Cæterum cum adi-
Liio

erndonihl .

501 1

ocetm mni
Lxmibulhnon

nſeuſnn
Nlicentttenti
ecnaunele,

ten, e iren

ſlund te a.

cnndusſt
ſuuir tenu
ollelutaret.

trummn

alet t ucg
Dottoumn, Alen

4
Ennebeline
Ulterauhe

terſ
Urlinrin
Ummnn co
n
1 en .
eenmn
Wünlänti
Waenne
ae
II

1
NI
ratlonnen
ſaninmn

dumun

—

Adiei u e
an
kelyr fnln

en meg

I

nibatt,one
1

1ſe.
Nonloltioen .

Otehobnon
gnon le
t, noro oa!
einmg

Wa.

1

un

tio certam animi deſtinationem poſtulet,

altero eorum, de quo dubitatur, exiſtente,

DE REGUIIS IuRIS.

—

& animi ſit, non facti, ſecundum l. pro bærede
20. ff. de acquir. hæred. conſequens eſt, ut non
niſi certâ ſcientià perfici poſſit. Igitur &
defunctum eſſe, cujus adire vult hæredita-
tem, quæ viventis nulla poteſt intelligi l. 1.

.

2

ff. de hored. vel act. vend. & teſtatò an inteſta-
tò defunctus ſit, certus eſſe debet l. 19. L. 227.
F. de acquir. hæred. S. item fi extraneus verſ. pro

barede I. de hæred. qual. & difß. Quod ſi du-
bitet, utrum vivat, etſi revera mortuus ſit,
adeundo nihil agit, nec repudiando l. 13. l.
32. d. t. de acquir. hared. Præterea etſi &

mortuum, & ſe teſtamento ſcriptum hære-

dem eſſe ſciat, de viribus autem teſtamenti
dubitet, adhuc adire nequit l. eum qui 51. pr. f.
d. t. Pariter ſi dubitet, utrum purè an ſub
conditione inftitutus ſit, etſi ex abundanti

in eventum conditioni paruerit, adire ne-
quit. Ergò nec tranſmittere. hæcque
eſt ſententia I. 32. f. de acquir. hæred. ut in

eventum parere conditioni voluerit, aut

etiamſi fortuitò & alind agendo. An igi 7

tur eodem modo, qui dubitat, utrum ex aſ-
ſe, an ex parte inſtitutus ſit, adire non pote-

rit? minimè: arg. l. 10. F. de acq. hær. Cujus

ratio in eo conſiſtit, quod illa omnia ſub-
ſtantiam juris ſuccedendi concernunt, ut

—
4.

.
alemcunque ejus pr
* u
taxat erroris, aut ꝗ

. il il 1 . li .
8 b

Lex 77.

ionum.
Bapinianus libro 25. quæſt

Actus legitimi, qui reci-
gitimi, qui non ⸗
un 4 m; veluti
e eem valee ditionem; elu
pi diem elcondi aln
mancipatio acccprilatic;, har . i,
iti ſervi optio, dat o tuto
tis aditio, ſ⸗

„

Non-
jectionem.
nditionis adjectio
CO

5
.
1

che nſa vitium nakern⸗ conditio-
Dprchen feratur el, qui m egiſſe ali-
efiacceptilartointel 18ten
id acc
qu

* . * . ſi

DE

——
ſelbis notni
ompredench
Ilſectetadon

Cugkert
Unlttin
Dlrumlunt,e⸗
Hacpltocti
lurhlſti⸗
tuenmipt
Enelutkalit
kenen the de
Getonumfort
iſeltun tet
Clln ſene

ugi, ieri

uatmn et
ngncae.

Ghnn Unn
ſlenlint
ſanine Uon
0 ecen
Guln len
Conlinen
nonpock
utlr,nen

ſfeiphen⸗

nocead

ADTIN

ur: hoecilt
mamt. ele
llenum ſn
Notacun
tzüumtonae
pberur An
enſequung

.

1 tſinn
igiomt

Acoven,ſ
inſten

N

DE REGuILIS IIRIS. 179
verbis nominatim acceptilationis
comprehendatur, nullius momen-

—

ti faciet a cum.

Ctus legitimos appellat ſolennes, ſi⸗

Acceptilatio quidem ſolennis actus appel-
latur in I. fn. C. de revoc. his quæ in fraud. cred.
ſicut emancipatio in l. 3. C. de emanc. liberor.
Hæreditatis aditionem, ut & cretionem ſo-
lennem eſſe nemo dubitat, ex antiquis
cretionum formulis, cum utrum que ſit fie-
ri ſolitum teſtibus, ut ex Cicer. ad Atticum

conſtat, & ſemeltantùmI. ſi ſolus So. S. ult F.

de acquir. hared. & per ſe, non per alium l. per
procuratorem, eod. tit. & verbis conceptis I.
eum qui jl. S. ult. d. t. His addi poteſt in ju-
re ceſſio, libertatis datio, quæ in jure fit &c.

Quorum omnium hæc eſt natura, ut diei

vel conditionis non ſint capacia: quod ex-
plicationis non diſtinctionis gratià hoc lo-
co adjectum eſſe obſervandum eſt; non

A cut legitima verba dicuntur, quæ for-
mularum ſi unt, concepta, civilia, ſolennia.

quaſi alii eſſent actus legitimi, qui diem &

conditionem reciperent, quod jure oſtendi
non poteſt. Deratione verò horum ſi quę.-
ratur, in emancipatione quidem eandem

5

eſſe apparet, quæ eſt in adoptione: quæi pſa

quoque actus legitimus eſt. Adoptare au-
1 tem

—

178 PLEBCTIONES APD TT TuLUIM

,
Z.
maans

324. in f. f. de adept.
hæreditatem, ſi ſolvendo ſt, nullam eſſe

aditionem ſcribitur in d. l. eum qui 51. F. de
acquir. hared. adeoque nec transmiſſionem;

Ideò, quod aditio, quandocunque facta, hæ·
reditatem cum tempore mortis continuat,

adeoque non debeat ſemper in ſuſpenſo
eſſe l.i81. infr. h. t. Nec adverſatur! 23.f. qua
in fraud. cred. quæ ſub conditio ne hæredi-
tatem adiri videtur permittere. Nam pu-

ſolidum petentes conventionis exceptio-
⁸& nerepellantur. Acceptilatio planè in vi-
cem ſolutionis ſuccedit I.5.f. de acceptil. Vn-
de ſicut per rerum naturam im poſſibile eſt,
ſolutionem in diem ſubvé conditione fieri:
9 ita conſequenter & acceptilationem. Cæ-
terum quod in fine addit, tacitè poſſe con-
ditionem ineſſe, expreſsè non item, ſic ac-
cipiendum eſt, ut verba conditionis abſo⸗
luteè inſerere formulæ non liceat:
centum ſub conditione debeantur, ſi na-
vis cx Aſi venerit, non poſſe acceptilatio-
neeum ſic fieri: ferené accepta 0o. ſi navis ex Aid
venerit? ſiquidem hoc modo præſuppo-

neretur 100. purè deberi, & fub conditio-
ne

7

. 1

tem in diem ideò non licet, quia moribus
improbatur temporalem flium habere I.
Ita ſi quis dixerit: adeo

rè eſſe aditam nihil prohibet dicere: con-
ditio verò adjecta ſolos creditores afficit, ut

veluti ſi

.

I

LNA

D5

—

enrtthihker
hoſſti uuun
ſnni chu!
Colntchuntt

5 7 C1
ſan
⸗

lectin
eſelatt

1
4

purl abuer

rrteleinli
fiherkenn

ſichmrerd

mi onine⸗

. —

t, gun won
1 1

—„ 4
””
Dltaan hroen

1 1
agee .
an g,
eee
„
nnane Elt

0CURe

ſ6
cpe⸗ 1, —

e N1

ooltinen

.L,, ſir er
gldet Ckel⸗

1* I
eger 4 Rl.
cecnord

4
„ ,„ 4
riutioven

7 . v

dnonie,
lcene,

un0 18. J. eins ſ. de acct

ptilatione tolli poteſt, ita ut exiſtente con-

. . 4 .
Patris nondum habent. Itaque ſi & ipſi

DE REGuIIS IuRIS. 179
ne acceptò ferri. Quin autem ita inſeri
poſſit: centum, quæz tibi ſub conditiene debte,
Jersné acceyta? nihil vetat; & evidenter
comprobatur ex fermulà Aquilianâ in !. &

ehkil. ibi, præſens in diem-

adiicerentur verba; fers-

vé. Ridicule etiam

7 . . „ „ . .
né avtepte, ſi conditio extiterit? cum non aliàs

debiturus Gt, quàâm cxiſtente conditione.
5 3. . . .„
Sane quod ſub conditione debetur, acce-
ditione dbitor jim olimn Hperatus Intel-
ligatur l. ſub tonditione fj. de ſolut. Quod

juris eſſe in aliis optionum generibus, ſe

2 „»„ .
quod hoc genus Ppræcipaé S& frequentius

u legarrtur. Quæz ideò diem conditionem-

vé reſpuere arbitror, quod jus hæredis per
legatariam ſuſpendi atque adeò gravari
non debet. Denque quod de tutoris da-

10

ſervi optione aduckur, non arguit alind

tione dicit, de dativis oportet accipi. Nam 1

in teſtamentariis ſecus eſſe Palàm eſtI. y. S.
F teſtamento ſf. de tut. & rat. diſtr. l. 12. f. de

tutel. Diverſitatis ratio in eo conſiſtit, quod 1 ½

magiſtratustutores dare debear iis, qui pen⸗
dente conditione tutorem ex teſtamento
ſub conditione darent tutorem, itidem
alium interea dare deberent, qui utique
deficiente conditione perpetuus erat fu.
. M 2 turus:

I80 P AIECTIONES AD TITuru

rrr r CC—— ——.—

turus: in quem caſum ſi idoneus eſt

14 dum eſt, quàm patri 1. muto 6. F. ſub

—— —
viſus,
cur non videatur, etſi ſimpliciter datus fuiſ.
ſet. Minus igitur magiſtratui indulgen-

condi-

tione ff. de tutel. Pietas enim & ſolicitudo

aterna haud facilé tutores permutandos

ordinabit, niſi magnam utilitatem ſabeſſe

.

fſciat. Quæ conſideratio in magiſtratibus,

qui communem omnium curam 8
.„
minorem certè quàm parentes, facilè

Lex 75.

erunt,

ceſſat.

Papinianus libro 31. quæſtionum.

Generaliter, cum de fraude
diſputatur, non quid habeat actor;

ſed quid per adverſarium habere

non potuerit, conſiderandum eſt.

legendam eſſe, cùm Græcorum auth

Anc L. negativé potius, quâàm, ut
1 vulgati habent Codices, affirmative
oritas,

. . . R 6
de quibus Fab. hic num. 22, tum ſenſus ſua⸗

det aptitudo. hoc modo: cum de fra

ude di-

ſputatur, non quid non habeat acler, ſed quid per
adverſarium habere non potuerit, conſideran-

2 dum eſft. Quod in edicto fraudatario &
latores

reſpe-

actione Paulianàâ, ad quam compi

wne—

Ieherile
Deptum e⸗
egerlos
Moenuten
Crorum ae
fuulsliy
ſcenfmut
lebentado

(oope Daute

ttlumer
keten alen⸗
Uelt, con
en calun
Colcio em
Ulbce ene
er edit
onmin
nlll,.
lalint

Aluſig
Untodan
Fuunckee
tolgte
one u
elume
Geen⸗
C ri
et⸗
belden

NTII

——.

uurn n,
üi ginli

10

ſe

Nr htsNnn
mn

geſtt
Uenn N

„a e

DEREGuIIS IuRIS. 191

—

n en

relſpexiſſe c. connexæ Iegis ſequentis argu-
mentum conjecturam præbet, generalis
regulæ loco obſervandum eſt. Itaque non

protinus revocatur, quod in fraudem cre-

ditorum alicnatum eſt; ſed ita ſi emtor
fraudis ſit particeps, per I. 6. §. hoc edictum

f. quæ in fraud. creÄld. Non enim quid non

habeat actor ſive creditor fraudatus, qui a-
ctione Paulianàâ experitur, ſed quid per ad-

vVerſarium, emtorem ſcilicet, à quo revoca-

re rem alienatam nititur, habere non po-
tuerit, conſiderandum eſt. Et hoc qui-
dem caſu nec pretium reſtituitur fraudis
conſcio emtori l. 7. d. t. An i ig tur, ſi bo-
nâ ſide emerit, ſaliem hactenus refſciſſoriâ

agere licebit, ut pretium ei reſtituatur ?

quod omnimodéô arbitror arg. à contrario
ſenſu d. lI. 7. cum & in negotio ſimili apertè
id conſtitutum ſit l. 1. S. ſi quis in ſraudem ſy. ſi
quid in ſraud patr. niſi ipſe ſuppleto juſto
pretio malit rem retinere. Nec enim ini-
quum eſt, etiam in eos actionem dari, qui
bonà fide rem poſſident, de cujus reſtitu-
tione quæritur; quatenus ſcilicet in lucro
verſantur: d. l.o. §. ſimili modo ff. quæ in fraud.
credit. etſi Prætor dicat, ſciente te. ſiquidem

quæ ex ratione legis apparet, quamvis ve-
bahoc non patiantur l. 11. f. de in ius voc.
M 3 Lex

cum primis mens legislatoris ſequenda eſt, 7

4
4

182 PRXLFCTIONES AD TITILuIM

———

Lex. 79.

Papinianus libro 32. quæ« ſtionum.
Uc/

Fraudis interpretatio ſemper
in jure civili non ex eventu dunta-
xat, ſed ex conſilio quoque defi-
deratur.

Oc non eſt perpetuum, tm ex l. fin.

C. qui man. non poſſ. tůùm in omni, ut o-
pinor, alienatione, lucroſum titulum ha-

bente. Generaliter enim accipio hé6. S. if-

mili modo f. quæ in fraud. cred. ibi; in hos tamen,
qui ignordnter ab eo, qui ſolvendo non fit, libe-
ralitatem acceperunt, hactenus actio erit danda,

quatenus locupletisres facti ſunt, atque adeè

ſive conſilium fraudandi debitor habuerit,
ſive non: item ibi, hog tantum quærendum efſt,
an fraudentur creditores. Quod autem aliud
in directis libertatibus, quæ utique lucra-
tivum habent titulum, conſtitutum eſt, l. 1.
C. qui manum. non poſ. S. in fraudem I. ex quib.
cauſ. manum. non lic. hoc fecit tenor Legis
Bliæ Sentiæ. Facilius im peditur libertas ſi-
dei commiſſaria, ut quæ olim non ipſo jure
teneret, ſed æquitate tantùm Prætorià ſu-
ſtineretur: S. 7.l. de fideicom. hared. quàm di-
cta, abſque omni fraudis conſilio data.

Vt

DI
——
talis ſem
mgafwene

Vemirolocro

(pler in je
nullfe
AArS
Cetetun
uiakbnentli,
muiinloc die
Gaunhion
ient: non
innncurn,
Unarltonbe

Aenocendie

(ons Den
ubtl g
eltaregl
nptlitenn
lunCiorh
Knmg
lepſihen
Clcre ee
miten,

AD TIIII

eee.

14

4
.

Leſennudl
o Cvogr

N

1 3
etuumtundh,

. * 4
ſe1 Sa 1
„(UIRIllllyee⸗

17ʃ Rl 1

ſſſin 10

Aii P

,
Ne
Hua drN

A nla⸗
utenn“
* .
r nigbe nn
Etumund

1uln i⸗

Eri tenl

4 4
ne Dene
eit Dowm

.

nonnhle/
lun imn
9

6 ⸗

1,8

pDEREGuLIS IuRIs. 13;

ͤ

magis favendum eſſe repetitioni, quàm ad-
ventitio lucro: atque ita appareat, verbum

ſemper in jure non eſſe omni exceptione

majus, ſed frequentiam ſolùm inferre. Fac.
I. 148. f. de V. S§. l. 1. 8 ſemper autem ff. ut legat.
nom. CQæterum conſilium fraudandi defi-

niendum exiſtimo eum habere, non utique

qui in hoc alienat, ut fraudet creditores;

ſed qui nihilominus alienat, etſi ſciat frau-

dari eos: non qui id agit, ut noceat; ſed
qui non curat, etiamſi noceat: alioquin pa-

rum creditoribus conſultum erit, cum di-

rectè nocendi conſilium diff ilimæ ſit pro-

bationis. Denique notandum, hanc regu. 6
lam, & t. f. quæ in raud. cred. non pertinere

ad creditores, ſuum recipientes, antequam
bona poſſideantur, etſi & fraudandi conſi-
lium debitor habuerit, & eventus ſecutus
ſit. Sibi enim vigilàârunt l.6 S apud Labeonem

I. 24. f. d. t. Quanquam in ſociis aliter obti-
net, propter jus fraternitatis: ubi alter, qui 7

ſolidum accepit, communicare id debet
cum altero, quem prævenit l. verum S /i
cum tres ſ. pro ſoc.

Vt aliàs ſemper regulæ ſit in herendum, 4

N g Lex

184 PRFLECTIONESAD TITILuIM

. —

—

Lex So.

Papinianus libro 3. quaæſt ionum.

In toto jure generi per ſpe-
ciem derogatur: & illud potiſſi-
mum habetur, quod ad ſpeciem
direcum eſt.

S

1 Enus ac ſpeciemi in præſenti à non ac-
AQQ I curate, & ut apud Logicos ſolet, ſed
utcunque accipi, quoties duobus inter ſe
collat S alterum altero latiùs patet, aut plu-
ra ſub ſe comprehendit, plurima exempla
2 comprobant. Qui ſic hæredem inſtituit
ſii filius meus intra 10. annos deceſſerit, Ti-
tius hæres eſto: ſi intra 14. Mævius; ar Rtio-
rem ternunum foli Titiop rde ſſe voluide

intellig tur, et btiam in 14. 1 nſint 10.l. ex

ſacto &. trem nars ſ de vulg. & pup. ſubſt. Ma-
3 ter quæ certum fundum quibusdam lega-
vit, & filio Börcdigcccraitcr omnia præ le-

gavit. quæ à marito ſuo jegati nomine ob-

tinuiſſet, etiamſi idem fand us inter hæc re-
periatur, nihilominaus tamen illis debetur,
quibus ſpecialiter eundem re liquit l. uxo-
4 rem gi. S. ſelicißimo 1. F. de leg. 3. Adde
plura ex l. ſervis urbanis 99. H. ſin. fj. de leg. 3. l·

alimenta /6. §. Baſi licæ 2. f. de alim. legat. l. lega-
tum

iſenmn

nr in uſ,
1

1

—
un 14 † 1
faneti
Einili
Peeni
Gamnalon⸗
tone nutu

iil nednt.
ernkenihi

UNa beler

er

honi U⸗ in

i lel

gin

lber-
Cmere

1D Innn DEREGʒuIIS IuIRIS. 19 5
tum 22u. §. 1. F. de adim. leg. l. cum ita. 9. §. 1.
.

F. de opt. leg. l. ſervo manumiſſo 1. f. de pecul.
n leg. junct. I. äi geculium 10. pr. ff. de manum. teſt.
122. F. de trit. vin. & ol. leg.
Gnen N Hæc nimirum locum habent, quo- 5
ties non aliunde quam ex generis & ſpeciei
ANEE ratione mutuâ jus quærimus: cæterùm ſi
aliud accedat, regulam vitiari & officium
perdere nihil vetat: veluti in eo, cui bona
rtemimn omnia generaliter ſunt obligata pignori, &
e ex his quædam poſtea alii ſpecialiter. Nam &
g prioris juri nihil derogari poteſt, etſi ex re-
un liquis ſolis debitum ſibi redigere poſſetl. 2.
umt F. quipot. in pign. Hic enim non generali-
unleni⸗ tas obligationis „ſed antiquitas temporis
echt potiſſimùm ſpectatur: alioquin procli-
1AMlene4 ve eſſet debitori, generalem hypothecam
l ſpecialibus ſuppoſitis eludere. Porrò ſi 7

Aduis putet, hoc jus malitiæ indulgere, ſi-
Auidem antiquior creditor ex merà invidi4
velit hæc potius bona diſtrahere, quæ alii
romi quoque obligata ſunt, ut illum ita damno
i⸗ afficiat V is eogitet, hoc tantùm ſpectare Pa-
ilianum eò loci, ut ne poſterior creditor
,„ (Iinolit expectare, dum prior creditor ſu-
den um conſequatur, & ita omnia pignora ſua
e liberet) poſtulare debeat à priore, ut reli-
ĩ quis tantùm contentus ſit, quaſi præjudi-
lpfii cium ex eàâ re nullum ſentiret: quod ſecus
, M f eſt,

186 PaALEE TIO NRS AD TITuILuIM

— ——

eſt, cum multa accidere poſſint, quæ pignus

3 idoneum reddant inidoneum. Ergò offerat

potins debit priori, & ita univerſa pignora
ſibi ca piat, quod creditor vetarenon poteſt.
l.:. C. qui potior. Quin etiam ſi non poſſit of-
2 ferre, & prior creditor prius di ſtrabi petat
pignora, poteſt poſterior Iudicis im plorare
officium, ut illa potiſſimum bena diſtrahi

permittat, quæ ſuæ obligationi quàm mini-

mum noceant arg. l. 2. C. 4e bignor⸗

Lex Sr.

Papinianus lbroz. Reſponſorum.

Quæ dubitationis tollendæ

causà contractibus inſeruntur, jus
commune non lædunt.

1. V Nde quod in dandis pignoribus adji⸗

ci ſolet, ut quantò minoris pignus
venditum effer, reliquum redderet debi-
tor, non hoc operatur, ut, ſi id adjectum
non ſit, debitor ultra pignoris valorem te-
neri non debeat. l. 9. in f. F. de diſtr. pigner.

2 Quid igitur ſi creditor à fidejuſſoribus ita

ſtipulatus fuerit, ut ſinguli in ſolidum te-
neantur, anne beneſicio diviſionis uti po-
terunt; cum, etſi id actum non fuiſſet, ni-
hilominusi in ſolidum ipſo jure tenerentur,
quam-

DI

tmaans ahru mu

umt et
hein inpet

in dlenb

Ppetgere
On⸗
Cns geflie

1 6 1
tum ponche
Mltehning

Cnnertulone
Gervorerba

ſeentit

ſenel,

ſſeui.

Unctecltort
ſiilgſanes
icceltt, uti
Uerindin
mennesſr
tunhde
liflentn

nnelthn

gnminſt

anibeeten

Keleidn
ſin nn,
llneg er

dn 4

l

DTITuLN

1veuredob e

an
numbemt
Kionin
upnen

4.

Uißnen

A:—

iois

mn

lt, 1 ig .
mmbci
S

.

1 ſrli⸗
eitowd

8

rmmii,

Geten
peng

2

DE REG;IuLIS Iu RS. 197

E

quamvis ex epiſtol4 4 Divi Adriani diviſio-

impetrare reſcriprum eſt in l. non recte 3. C. de

toris præjudicio ageretur, in conſequen-

tiam non facilè trahendum erit, uti multis

modis contingere poteſt: nempèſ alii aliis
conventu longé ſi ſint faciliores: tùm quod

ch nem impetrare poſſint? Et adhuc poſſe

hacjuſſ. Quod tamen, ſi de magno credi- 3

in dubio verba ſunt potius in eo ſenſu acci-
pienda, ut aliquid operentur, quàm ut ſint

ſupervacua l. ſi quando 109. pr. f. de leg. 1I. l. 4.

pr. f. de uſur. Cæterum hoc caſu, quo pa-

rum creditoris intereſt, i in ſolidum, an in
viriles partes conveniri poſſi nt, cum nihil

ei decedat, utique cum non aliter diviſio
obligationis indulgeatur, quàm ſi ſolvendo
ſint omnes, faciliùs admitti poteſt, ut am-
bigua verba potius dubitationis tollendæ
causâ videantur adjecta, quàm ut jus com-

mune lædant: præſertim cum imputari g
creditori poſſi it, cur non ſpecialiter renun-
ciari beneficio diviſionis fidejuſſores ſingu-
los juſſerit, cum id ſtyli ſit, qui ſervãdus eſt:

c. quam gravi 6. ubi Da. extr. de crim. falſ. fi-
dejuſſores verò probabilem habuerint cau-

ſam credendi, illa verba adjici tollendæ du-
bitationis causâ, ut ne in partes duntaxat

viderentur fidejubere; ſive quis eorum ad
inopiam redigerctur, ſi ſie non: alioquin

E re-⸗

4

5

18 8 P FgIECTIONES AD TITuIIUIM

—

creditorem ab ipfis petiturum fuiſſe, ut ſpe-

cialiter, ſecundum morem, renunciarent
epiſtolæ D. Adriani. “”

Lex 52.

Papinianus libro 9. Reéſponſorum.

Donari videtur, quod nulloju-

re cogente conceditur.

PE Tideò ſi teſtator rem, quam legaverat,

alii donaverit, etſi poſtea eandem ex

alià causâ denuò conſecutus fuiſſet, lega-
tum tamen extinguitur: quod in aliâ rei a-

lienatione, etſi ad teſtatorem non rediſſet,

diinctione non caret l. ſcribit 34. §. item

de leg. 3. l. tum ſervus ſj. de adim. leg. Non

aliâ ratione, quàm quod in cæteras aliena-

tiones neceſſitas cadere poteſt; in donatio-
2 nei non potelſt. Eandem ob cauſam do-
nator ſumtuum nomine, quos donatarius
in rem donatam fecit, cum res evicta fuerit,

conveniri non poteſt, venditor poteſt!. Ad

7es 62 F. de ædil. edidt.

Lex. §.
Papinianus libro z. Definitionum.
Non videntar rem amitteére,
quibus propria non fuit.

4

Hinc

(nelunek

. ſoeribhit f-. de aur. & arg. leg. l. 17. S. ſi rem 12. ſ.

DE

—

keo⸗
I miun

4 luncun,
Pctonokeen
leſktenr, i
Gmiam penin
tio det wor

lſl lere
kelefe⸗
ercdonn
cechen
Pernne
hoindgne

Ab Hu

DEFE RECGUIS IuaN IS. 189

———

numnin Inc elegans quæ ſtio deciditur l. Sem- 1
Gen, kim H pronius 26. F. de uſufr. leg. Si hæres,
qui fundum, deduéto ac ſibi retento ulu-
2 fructu, poſt certum tempus cuidam præſta-
re juſſus erat, intra illud tempus mortuus
lihnn ſit, quæ ſitum eſt, an ſolida proprietas ad le-
r clalii gatarium pertineret, amiſſo ſcilicet & ex-
tincto, per mortem hæredis, uſufructu?
Verum amitti non potuit, quod proprium

emgng non fuit, quodque nunquam habere cœpit
miaa heæres; & ideò ab hærede hæredis incipere
Zeumh deberet uſusfructus, niſi voluntas teſtato-
uii ris reclamaret. Nec mirum videri debet, 2
ormuIE quod dictum eſt uſumfructum non fuiſſe
etlit hæredis proprium interea, cum utique ple-
„E na proprietas ejus fuerit. Non enim fuit
euel ejus, ut uſusfructus, quo ſolùm rectè & ju-
olograt ridicè reſpexit Paulus: adeoque non fuit
hares fructuarii loco, quia dominus in re
nbbens ſuà nſumfructum non habet, cum ſua res
neminiſcrviat l. 5. F. K uſus fr. pet. Eodem- 3
WG dque modo ſupplenda I. Titio 06. . decond. &
miur dem. addito ex d. l. 26. hoc verſiculo: ſed his
caſibus de ſententis teſtatoris quaærendum eſt. & c.
Fac. l. 6. f. de cond. cauſ. dat. Pariter, quæ 4
6 per colonum tenetur, poſſeſſio, eodem vi
etnm dejecto, nobis non ipſi interdictum recu-
“ perandæ parit. Ipſe enim amittere non
ſi potuit, quod ipſius non fuit prop tium Fae-
Hun X. 4 ”

190 PEALECTIONES AD TITruILuUIM

l. 44. §. ſin. H. de acq. poſſ. junct. lI. 1. §. quod ſer-
vus j. de vi & vi arm. Itidem legatario! ega-
tum, quod juſſus erat ali reſtituere, repu-
diante, fideicommiſſario ſervabitur lega-
tum, quia id non potuit amittere legatari
us, quod ejus non fuit proprium l. 9 f. de
6 uſufr. leg. Indidem eſt, quod bonadamna-
torum, quæ reſtitutioni ſunt obnoxia, ki-
ſico vindicari non poſſunt: quia non poſ-
ſunt in commiſſum incidere, & ita amitti,
cum non fuerint omnimodò ipſotum da-
mnatoru, ſed magis eorum, quib. reſtituẽda
7 ſunt. Fac.l. 97.. t. Sic debitor nihil videtur a-
mittere, qui non acquirit l. 6. pr. & §. ſed &
ilud f. quæ in fraud. cred. licet aliud ſit in pu-
pillo l. magis puto S. fundum ſj. de reb. eor. &.
quò facit l. pupillorum 21. C. de admin. tut.

Paulus libro 3. Quæſtionum.

Cum amplius ſolutum eſt,
quàm debebatur, cujus pars nonin-
venitur, quæ repeti poſſit, totum eſ-
– ſe indebitum intelligitur, manen-
te priſtinà obligatione.
1 H LurTruM EST) per errorem ſcilicet.
Quienim ſciens amplius ſolvit, dona-
re videturl. 12. H t. CuIus

N

mzerorn

51 n

prvurr ner

Culus
1n) Deke
icleefhaih
luls
nn, ligii
ſpetleunonr
ſeleblecom
ltinemeneeſ
Centertunte
Cthnlensele

enim,utt

e lintelbe

rck umnini
gtrlenntone

W UNIHe
—
u lrig iſß
itenlerute
Aünehhrue e 8
rn len. ur S
uitami minmg

SE

1

13
ange des
ſant tramn

gtli Ne RM
Llrettunſt
nſ
N

4

NierN

lolveun
6 Nntan
ie,toemne
ur n
6
looen. 4

DE RBGʒuLIS IIKISs. 191

—

räsrnne rsn rrrrr

CuIüusPARS NOGN INVENI- 3

T uk) Difficile eſt quidem accommodam
huic legi facti ſpeciem inve enire. Sed fin-
gamus eum, qui reſtituere poſt mortem
ſuam, quicquid ex hæreditate ſibi relicta
ii ſupereſſet, rogatus erat, per errorem repræ-
ſentaſſe fideicommiſſum. Hic etſi non poſ-
ſit intervertere fideicommiſſum, atque a-
deò certum ſit, debitum iri: unde nec repe⸗

elin titioni locus eſſe videatur: arg. l./16. in f. cum
duabus ſeq. f. de condidt. indeb. verius eſt ta-
men totum repeti poſſe arg. I. hujus. Ma-

is eſt enim, ut fortius trahat ad ſe id, quod 32*
Enbecillius elt, quam econtrâ. Porrò for
tior eſt damni vitatio, quàm lucri, quod ex
repræſentatione quæritur, captatio. Nec 4
movet, quod dd. 1. 17. & ſ18. traditur, con-

ditionem omnimodò extituram excludere

repetitionem: hic autem omnimadò extt-
turam reſtitutionis conditionem, cum non
ideò poſſit hæreditatemn dilperdere, quèòd
id demum rogatus ſit reſtiruere, quod ſibi
ſuperfuturum eſſet; quaſi, ſi ni hilreli uum
faciat, nihilquoque præſt⸗ are teneatur: ad
ſecus eſt l. Titius 44u. f. ad SC. Trebell. Nam 7
etſi certum hic ſit, conditionem ex xtituram,

illud tamen incertum eſt, an & quid hæres

interim de hæreditate ſit deminuturus ex
neceſſariis cauſis, ut eo intuitu meritèò re-

Ppeti-

6

192 PRXLECTIONES AD TITUILIUM

petitioni locus fiat. Eſt & alius caſus,
quo, etſi pars inveniatur quæ repeti poſ-
ſit, tamen totum repetatur: ut in eo

qui, cum centum debens 200. ſe debere
crederet, fundum ducentorum ſolvit. Etſi

enim partis fundi dimidiæ pretium repete-
re poſſet, tamen intereſt fortaſſe velipſius,
vel creditoris, proprium potius quàm cum

alio communem fundum habere l. ſi non

ſortem S. ſi centum ff. de cond. indeb. Quin
etiam, ſi creditor paratus eſſet partem fondi

reſtituere, tamen adhuc debitoris intereſſe

poteſt, vel totum fundum vel totum pre-

tium, non autem utrumque particulatim
habere. Nam & aliàs, cum aut impoſſibi-

lis, aut incommoda eſt diviſio, in ſolidum

