unt; F; donaturus 9. pr. f-. de condict. cauſ. dat. I. qui ſè
7.S. ſed qui cum ſciret ſj. el.
Viciſſim qui ejus juſſu, cujus ſe de 3
0 bitorêm eſſe credidit, cum non eſſet, alii ſi-
Ve promiſerit, ſive ſolverit, exceptione
aut condictione adverſus ipſum uti nequa-
erios inn quam poteſt, per textum valdè notabilem

s in l.doli exceptio 19. ade norat. et ſi indebitum
ſolverit; cum adverſus jubentem repeti-
* tionem habeat, cujus reſpectu utig; omni⸗
e, né indebitum eſt: interim æquum non

u, ſit, alterum decipi, cui debitum ſolutum eſt,
etſi ab alio, quàm à debitore. d. l. s donaturus

eaetrn
ß 8S. pen. f- de congict. cauſ. dat. Ms
de Crzterum ex d. I. cum quis capienda 4
eſt interpretatio l. 3. §. ult. F. de donat int.
gt vir, & uæ ubi nullius momenti eſſe tradi-
4 tio dicitur ejus, qui viro donaturus ab hoc
d, juſſus eſt mulieri dare. Nullius equidem “
. ℳ momenti eſt, quoad maritum, ut is repeti-
eimn, . . Ee Üz tio-

436 PRALECTIONES AD TITUuLuM.

————.—

tionem ejus habeat, nec mulier tueri ſe poſ-

ſit, quòd non à marito ſed ab extraneo rei
dominium conſecuta ſit, cujus traditio po-
tias ipſi dominium adjecerit, non pactum
„ mariti, per l. traditionibus 20. C. de pact. Quod

△ 4
admittendum non eſſe Paulus hâc regulàâ

docet, eò quod fingatur marito traditum
eſſe à donaturo, & ab illo demum uxori:
quæ juris fictio non admittit probationem
in contrarium l. antiquæ C. ad §C. Vellei. 4e-
curſ. in l. fin. ſuper rerbo, præſumtioni f. quod
met. cauſ. ð’
Hic ilud obiter notandum eſt. quod
de juris fictione dicitur, ad præſumtionem
nullatenus trahendum eſſe; ut & ſupra mo-
nui in I. ea quæ rard 64. h. t. Fallitur enim
gl. in l. fin. in verbo, praſumtione C. ad 5&C. Mae-
ced. quæ ibi de præſumtione juris & de te
agi putat, hoc ſenſu ſcilicet, ut non a nu⸗
tat probationem contrariam. Quar e
nus præſumtionis commentitium ene;
abſurditate mamifeſtâ laborare, nunquam
dubitavi: cum ad examinationem veri
omnis jure prodita debeat admitti proba-

6

tio. I. nec omiſſa 5. C. de liber. cauſ. Ideò, quam
nullum d, l. fin.
præbeat, operæ pretium eſt pau
8 rare.
tem in improbos uſus petere pecuniam

fundamentum iſti ſententiæ
pr. cis decla-

Planè ſi ſciverit creditor, adaleleen-

a G

Ir

—

A uus minim

Dlitate die
(ori Urttoen⸗

Clltepſenlus
Gmentoem
c(pore erumn
Dunt tribubi
Enn ercluder
ni Nune

i tle hebt

mrum
Aum dee l
eſelin e

Cingeerlin

brnugneſtgn

etingummn
imnntcdl
Aie prwle

=

.

Leumuun
thünen,
Nhtlim 3 4
nalte erſa
llinge
e Kueli
(nnn
Rerhrrlen

1

unii

D —

—⸗

* 4
Wertoehey⸗

.I.1
ledad ertmen!

cuc
7 14
ecett;mmnt

1,.
CAE

Daulutrg
lo kena

uine,,

nt

lerntklp⸗
t 1

t. Hn

Neime C4

ℳ
II
7
e

orne,

11 4
NN

nivnn
,0 1
tunn
,

60

0 6

S

2
3

ce e

DE RG⸗uLIS IuRIS. 437
ad uſus minimè militares, palàm eſt ſine
abſurditate dici non poſſe, legem huic cre-

ditori patrocinari voluiſſe. Cui ut ſanus

conſtet, ſenſus & appareat, quam benè fa-
ciat mentionem præſumtionis Iuſtinianus.
oportet nexum legis inprimis inſpicere.
Dixerat ratihibitationem patris vel man-
datum excludere exceptionem Macedo-
niani. Nunc dicit in filiofamiliàs milite
non eſſe ſpectandam ratihabitionem vel
mandatum patris: nam & ſine eo ſtare con-
tractum, nec audiri filium vel patrem, ſi al-

legare velint, pecuniam illam non eſſe cre-
ditam & verſam in militares uſus. Credi-

tor utique ſatis tutus eſt, ſi dicat ſe credi-
diſſe, tanquam militi; neſciviſſe quòd ipſe

ſit improbè collocaturus, ſciviſſe militem

gaudere privilegiis patrisfamilias; & ideò

non debuiſſe inquirere, ob quam cauſſam
petat mutuum; ſed rationabilem eſſe praz-

ſumtionem, militem magis ad uſus caſtren-

ſes, quàm ad alios accepiſſe pecuniam, cum
in caſtris verſaretur. Igitur eò pertinet
illa l. in. ut creditor non opus habear pro
bare, ſe credid ſſe in militares uſus, & pe-

2

cnniam eſſe verſam in tales uſus; ſed pro-
pter præſumtionem relevari ab onere pro-

bandi. Quinetiam ſi maximé filius miles

aut pater ejus doceant, non eſſe verſam in
Z Ee 3 uſus

A3 8 Pa ALECTIONESADTITUuILUM.

r —

2

uſus militares, tamen creditor tutus eſt,

quòd ſciverit eſſe militem, & putaverit ac-
cipere, ut militem. Adeoque præſumtio
ad hominem refertur, non ad legem; quaſi
hec præſumeret, quicquid miles facit, id

facere, ut militem; & quidem tàm fortiter,
ut etiamſi conſtaret contrarium, tamen

adhuc credendum ſit, feciſſe ut militem.
uaâ, quæ ſo, ratione lex inducçeretur ad ta-

G

„.

lem præſumtionem? At ſi ad hominis,

creditoris ſcilicet, præ ſumtionem refera-
mus, talem tamen, quæ maneat in termi-

nis & naturâ præ ſumtionis, ſcilicet ut trans⸗
ferat onus probandi in adverſarium, jam
lex habebit & ſanum & elegantem ſenſum.
Tunc ſcilicet miles non debet audiri, ſi con-

Ptendat d'fferentiam conſtituendam eſſe, u-
trum ipſe in militares uſus pecuniam cre-

ditam conſumſerit, an in alios? creditorem

ſciviſſe quidem ſe eſſe militem, ſed ſimul

etiam ſciviſſe ſe eſſe filiumfamilias, atque
adeò nõ licere ſibi, ceu ſfiliofam. credi: quod
ſi regerat, ſe ere did ſſe tanquam militi, non

tanquam filiofamiliàs, debere hoc probare,

quia ſit fundamentum intentionis ſuæ. Re-
ſpondet enim Im perator(ſicut in priore ca-

ſu direxerat deciſionem ſuã nõ ad patrem,

re paxernum teſtimonium hanc differen-

ſed ad filium, quod huic non liceat reſpue-

tiam

ncuo

☛ℳ

nn⸗

dE

Enze —

umadnttene⸗
Celiokem, ui

giſinus prrn

cprmimyetiin
lIe. Prxl
(labei guim

Iunr wtitu

Peolit, ſe

1

Omni: cum
Aontioris
Getlel con
un inen
thercelayud
Gnpende
Ekijl

D

1

opparkut.

liunfer
lbor iur

—

—

gen ſt, hH
10 60
ſae lnee
fue fe

=

Perelmten er
ſenchtann

1 ligei
oret
Vereegemne

= —— = —
S=SS

=
Wnu–

un DpDrREGuIIS IuRIS. 439
Wuorume tiam admittendam non eſſe, ſed tuendum
„Au, creditorem, qui ſcivit milites plerumque
des uti juribus patrumfamiliàs, & ita putavit
ees pecuniam peti in uſus vitæ generi accom-
Wnas modatos. Præſumitur enim magis, quod
Gnni debet fieri, quàm quod non debet. Et quia I1
min m Imperator utitur verbo præſumtionis, eo
lenm, ipſo oſtendit, ſe admittere probationem
, contrarii: cum & etymon & definitio
II præſumtionis doceat, quod ſit inter plura
diverſa vel contraria inclinatio animi in
unam partem præ alterà; quæ inclinatio
Weun, ſemper ceſſat, ubi alteri parti adiicitur pon-
dus, ut præponderet. M?
Quuz de juſſu antea dicta ſunt, enadem 18

1. 4

utenm in⸗

Rrudnſe de ratihabitione ſunt accipienda, quæ juſ-
mnlmi ſui comparatur. vulg. c. ratihabitionem extt. de
erwus R. I. in 6. cum ſimil. de quo ſupra ad l. ſemper
6o. & Il. hoc iure 112. b. t. Illud quæritur: . 3
utrum, quod nec juſſu ejus, cui debetur,
in ſolutum eſt, nec ratum habitum, nihilo-
eli⸗ minus pro eo quandoque ſit, acſi ſolutum
nef ei eſſet? Finge dominum ſolitum eſſe ſua
oebita per ſervum exigere, ac viciſſim aliis
e per eundem ſervum credere. Quod ſi po-
s ſitea exactis quaſi ex voluntate domini de-

ſe bitis aufugerit ſervus, utrum liberati ſint
, . . * è
iun 4 debitores? Et ſi quidem nullo mandato
intercedente debitor falsò exiſtimaverit

Unecly Ee 4 vo-

14

440 Pa gLECTYIONES AD TITUILIIM

e,EeEEEPEE

voluntate creditoris pecuniam ſe numera-
re, non liberatur. l. qui haminem 34. S. 5 nullo
f. de ſolut. E diverſo ſi ſervus permiſſu
domini negotia geſſerit, eique ſolutum ſit,
videtur voluntate domini id factum: arg.
I1. quod ſervus 35. eod. tit. l. ſi procurater 6. F. de

condict. indeb. I. pen. f. de R. C. cum etiam id,

quod ſervo exigendis pecuniis præpoſito,

manumiſſo poſtea aut vetito exigere, ſolu- Al⸗
AUlnls vlste⸗

tum ſit: liberationem pariat; adeò ut fur-
. 1 . — . . 2
tum fiat domino, ſi intervertendi cauſsàâ

ſervus exegerit. I. ſi quis ſer vo 15. f. de ſolut.

Vnde non poteſt debitoris eſſe detri-

1

mentum ſimul ac domini. Fac. l. diſpen-
ſatori 5t. d t. Veruntamen hoc non facilè ad.
mittendum exiſtimem, cùm ne dominis fiat
frequenter injuria; tùm ne delinquendi

amplietur occaſio. Solent enim domini 1

in minutis pecumis, idque particulatim &

magnis quandoque intervallis, uti ſervo-

rum miniſterio circa exactiones aut credi-
ta, circa quæ nullus facilè b tantulum lu-
crum furti ſe periculo alligaret: nec ideò

generatim exactionibus intelliguntur eſſe

præpolſiti „nec remiſſum creditoribus in-

conſultæ ſolutionis periculum. Certe nec

16

talis ſervi interpellatio, de cujus mandato
non conſtaret, in morâ conſtitueret. Br. in l.
ſi quis inſiciatus f. depoj. Dec. in l. qui in alterius

51
4 , /0
Mr il ſ.

uncr ui

l
di den

Aplian
d

1

alr

eur
flang
U
uſe

ehe ipn

umn

nium euum.
nun;
M i

al aiubin dun

. miin

17 R

. „tCofe, 0

. 1.,
IRN.
1

2

.
rR,,
. . 1.
Monts de

me
umneen⸗
ar

. ,3
4 . E

—
S

DE REGuIuLIS IuR IS.

441

M
—

42. num. 6. ſurpra. h. t. & ſequitur nebuf. in

I. habere 188. f. de V. S. Vide omninò l. ult. f.

gquod cum eo qui alien. boreit. Xrod. I. 1. Decret.

tit. 25.
—Lex. 15
Paulus libro 1. ad Vitellium.
Si nemo ſubiit hæreditatem,

omnis Vis teſtamenti ſolvitur.

Xplicata eſt in l. imteſtatus 646. F. de

V. S.
Lex 152.
Paulus libro 3. ad Vitelium.

Quod nullius eſſe poteſt ‚id ut
alicujus fieret, nulla obligario valet

efficere.
8 Enſus eſt: cum res ſeræ, autaligs publi.
cis uſibus in perpetuum deſtinatæ poſ-
ſint privatæ ac profanæ fieri, nihilomagis
tamen in obligationem rectè deduci; eò
quod adverſum rei caſum ſpectare nec civi-
le nec naturale eſt. text. infig. in l. inter ſti-
Rulantem 83. S. ſacram ff. de V. O. Vbi quod
ait, in verſ. nam de bis de his demum rebus

E

recté negotium geri, quæ uſibus dominio-

Ee 1 que

4AA42 PäRIECITIONE

s Ap rTIruruM.

—

que noſtro ſtatim ſubjici poſſunt, ſic opor·

tet accipi: ſtatim vel re ipsàâ, vel certè ſpe,

quæ rem ſecundum naturæ curſum ſtate
tem pore exhibitura eſt; non autem, ſi quid

indefinitè ac contrà naturam futurum eſſet.

Lex 1537.

Nam & ſtatim fit, quod ſtato tempore fit. d.
§. ſacram, verſ. pro quo & ilud. Adde l. i in
emtione 34. §. 1. & 2. l. ſed Celſus 6.pr. f.de con-
trah. emt.

Marcellu: libro2. Digeſtorum.

Etſi nihil facilè mutandum eſt

ex ſolemnibus, tamen, ubi æ quitas
evidens poſcit, ſubveniendum eſt.

H

Vmanorum negotiorum infinitam
varietatem, certis tamen legibus mo-

disque ſolennibus circumſcribi, multisim-
poſſibile, atque adeò conatu inutile videtur.

Quin potiꝰ arbitrio & religioni judicãtis &

certiùs & tutiùs cõmirtti pleraq;ſecundũ æ-
quitatem, naturę ductu, ſine lege, rectiùs ju-

dicaturi, ſcilicet pro cujuſq; facti emergétià,
quam ipſe cognoſcere planiſſimè, lex ne di-

vinare quidem poſſit. Contrà judicàrunt
prudentiſſimi quique, judicis arbitrio quàm
pauciſſima relinquenda. Eſſe enim legem

men-

(AUllllfetlomd

DP

—

lertemafes
lgen inp

mereſnbe
lumcrju
kmpiran
lylentuhle

plneguitn

lecteunſtan

ecrcer mi
lemgni
brrbin. l

non eudec

E

dun DFE REGIIIS IIRIS. 44 z3
me mentem affectu & appetentiâ carentem: &
de, quilegem imperare jubet, Deum & legem
eaimg imperare jubere; qui hominem, adjungere
mummA beluam, cujus cupiditas & ira ſæpè vel opti-
mäum mos magiſtratus, odium & ambitio & pro-
miIIſopolepſia pleroſq; alios corrumpat. Quo
Epoſito ſequitur, utilius quoque fore, ſi non 3
NMuine in univerſum duntaxat, ſed & de ipſis quo-
que circumſtantiis leges ſancirentur, quò
minus loci eſſet affectibus judicantium.
H,. Quod cum fieri omninò nequeat, utilior
girn tamen utique lex erit, quò propius ad illam,
de qu dixi, ſpecialitatem acceſſerit. Ita-
Wra que conſtat, minus periculi eſſe in certâ ac
Obias ſolenni legis diſpoſitione, quàm vago judi-
„dmd cis arbitrio. Illam contingitiniquam fieri,
ſed non enormiter: hoc latiſſimæ injuriæz
capax eſt. Venditionem paulò majoris, 5
AM“ quàm res ſit, pretii jura permittunt: . in cauſ-
ſa ſf. de minor. l. ſi voluntate C. de reſcind. vend.
judex permitteret quandoq; multò etiã ma-
denn joris; quaſi quæq; res ſit tanti, quanti emto-
, rem invenit, arg. l. in quantitate 72. §. magna l.
erd? quærebatur 82. verſ. quare f. ad L. Falcid, & ſua
cuique negligentia, non alii nocere debeat,
lant l. factum ſupra. h. t. cum j ura vigilantibus ſcri-
Pta ſint, non negligentibus I. pupillus 29. f.
gus in fraud. cred. Hinc apparet, publicè
utile eſſe, nihil ex ſolennibus facilè mutari.
ane, ”MU P or-

S

444 Pa gLECTIONES AD TI TruLuM

₰△ — .- —

Porréò ſolennia vocamus non ea, quæ

ungde nomen fluxit: ſed quæcunque legum

quotannis fiunt cum celebritate quadam;

inſtitutis obſervantur l.7. f. de in integr. reſt.
ut judiciorum, accuſationis, provocationis,
nu ptiarum, teſtamentorum, adoptionis, ju-
risjurandi, transactionis, teſtimoniorum,

„ ſententiarum &c. Quæ ideò vocantur ſtri-

8 quibus omnibus, ubi æquitas evidens poſ-

Gta juris obſervatio, I. ſi non ſpeciali 9. &l. ſin.

C. de teſtam. l. 1. C. de feris vel obſervantia, ..
Eunachis 5. C. qui teſt. fac. peſſ. & juris vincu-
la l. 3. C. de teſtam. mil. Vnde quoque dici-

mus, ſolennia facere, l. qui ſuſpectum 20. in f.

y.de appell. ſolen nia interponere,: l. 5. C. de ord.

cogn. ſolenia peragere, cum antiquitas 2 erſ.

ſi tamen in quendam C. de teſtam. ſolennia:m-
plere, I. benam 11. C. de admin. tut. ſolennibus
ſatistacere! 7. C. de calumniat. & ſim. In

t, ſubveniendum eſt, extraordinario ſcili-
cet in integrum reſtitutionis remedio, (id-
que plerumque ex generali ill clauſula, ſi
qua mihi juſta cauſſa videbitur /./. l. 26. §.
“ .1 „ „* 1 1. diei of-
fin. f. ex quib. cauſ. mai.) nobilive judieis
. . 4 . N . . 1
ficio: de quo in l. qui per colluſionem 49. in /ſ.

9 de act, emt. Sic etſi ad reſcindendam ven-

ditionem oporteat deceptionem interve.-

niſſe ulttà dimidium: I. 2. C. de veſo vendit:.

⸗ẽ quin

DI A

lntimen di
lepoononetk

101 Sſn
Mill renbus
ſuunl ſefade
Nlteretb telt
uen. Ce
1 ſtuciores e
ens Cal i
oedlzionun
anml ulef.
Conme kuncent
ilengtine,
nenenocoe
tettemotere
lecontetind
(pluttcies
(WWhniatem
Minemſuce
Gfllintety
Wninus
Yelttio,
Algdi⸗
in
Dlianun⸗
Chortekere
kemttidtn
Mnci

DrIENH

——

cumns Ma
Ledrine
Gnrcun een

ftun

a, ct

itein n 7
e! ceon Na 61
nn zciiſel⸗ 4

.
giͤh⸗

4

i n un

—

volen, 1ſ

vaul
tmnl Olun
nun tut.
mit.64

znſtz giepß
e

,141 0 .

MZ min
Acui
“
S
Gient

—

DE REGuIIS Iuat §. 44
quin tamen alids etiam ſuccurrendum ſie ſit
decepto, non eſt dubitandum arg. l. ſi quis 36.

f. de V. O. l. ſuperſtite j. verſ. ſanè C. de dol.

mal. l. majoribus 3. C. commun. utr. iud. l. 16. in

f. cum l. ſeq. f. de contrab. emt. I. 2. ff. ALepoſ. Si-
militer etſi teſtamentum 7. teſtes requirat,
I. f unus 12. C. de teſtam. tamen peſtis tempo⸗
re pauciores admittendos æquitas ſuadet
evidens. Gail. lib. 2. obſ. u8. num. 195. Tem-
pora dilationum ſolennia ſunt, ut ſemel
dentur: lI. ult. f.. de fer. & dilat. pluries tamen
dantur, ſuadentibus cauſſarum circumſtan-

tiis. I. oratione 7. f. eod. Sic feriarum tem-

pore nemo cogitur ad judicium venire, niſi
res tempore vel morte peritura ſit, quo ca-
ſu lis conteſtanda eſt. I. 1. l. 3. f. A. t. Aut ſi
elapſus ſit dies feriarum, præſertim extra-

ordinariarum, æquum eſt adyerſus præſcri-
ptionem ſuccurri. Item ſi ægritudo judi-

cis vel interveniens Reip. negotium fecit,

quòè minus intra 10. dies interponeretur

appellatio, appellanti ſubveniendum eſt.
arg. l. I. S. dies autem 7. f. quand. appell. ſit & I.
abſentia 140. ſupra. h. . Quod ſemel ordo
decurionum, id eſt, Senatus decrevit, non
oportere reſcindi, niſi ob publicam utilita-
tem tradit l. pen. f. de decret. ab ord. ſac. De-
nique ſi propter publicas penſtationes

non obitas res etiam minoris diſtracta ſit,
ſir .

I0

11

12

1

4

15

446 PRELECTIONES AD TITuILuM

firmum eſſe debet, quod fiſcus vendidit: I.
quacunque 5. C. de fide & iure hafſt. fiſc. l. 1. &
2. C. de cap. & diſtrah. pign. tribut. cauſ. lib. 10.
tamen nonnunquam ſuccurritur; puta, ſi
minor defenſus non fuit. I. ult. verſ. ſ autem
minoris C. ſi propter publ. penſit. Fac. l. I. & z.C.
ſ vend. pign. agat.

Lex 154.

Celſus libro 7. Digeſtorum

Vani timoris juſta excuſatio

non eſt.

I Nter cauſſas reſtitutionis in integrum,

LH metum eſſe conſtat. tt. tt. f. & C.de his quæ

met. cauſ. Itaque quis juſtus,quis item va-

nus ſit videndum. IIlum definiunt eſſe ta-
lem, ut cadat in conſtantem virum, exl. me-

tum 6. ff. quod met. cauſ. Rectiùs opinorin
I1.3. f-. ex quib. cauſ. maior. hujus rei diſquiſi-

tionem judicis eſſe. Alioquin nulla mu-
lier, nullus meticuloſus in integrum reſti-
tueretur, ſi quidem hi cedere ſolent adver-
ſario, antequam metus gravior, quem que
vir conſtans perhorreſceret, inferatur: at-
qui hos quoque reſtitui nemo dubitat l. in-
tferpoſitas ubi Iaſ. C. de transact. c. guan beur⸗

U1

—

uleſn.

lierpocona
Cllr ennien
gltif
cMpentcan
Oinec,cnſa

4

enla exſti

antioneſt

inmetus, 9
mnrum te
Uen a kacje

lſere g

Ueipollt,

ntigniet⸗

I. Quunen
Aen helne

“

,
leirebzute

6

Wtrtommnen

Gninediin

un niin
auſanitel

1

mirn cd⸗

1

Uunegnnit
R

E S=
e—

heninee,

nhoe bn,
Ahtißttaſn
Qun elin

Tun
—
Gurendl
hnür.

ccte

.1 „l „,

ns in en

t. f6

4
3

ſen

DE REGUIISIuIRIs. 447

ext. de ſponſ. Vt juſtus metus aliter atque
aliter pro conditione perſonæ & qualitate

cauſſæ definiendus videatur, arg. l. plenum §.
equitii. f. de uſu. & hab. Cæterum d. l. metum

fF. quod metus cauſ. ut & c. cum dilectus extr. eod. 3
e. veniens.c. conſultationi eæxtr. de ſponſal. ſic ac -

cipienda exiſtimem, ut non multàâ cauſſæ
cognitione ſit opus, utrum is, de quo quæ-

ritur, metus, aliàs ſufficiens ad conſtantiſ-
ſimum virum terrendum, commoverit a-
ctorem ad faciendum, quod reſcindi petit;
ſed ſufficere, quod talis metus ſit adhibitus,
etſi fieri poſſit, ut non tàm ex illato metu.
quàm aliquâ etiam ſuâ voluntate id fece-
rit. Quia tamen id doceri non poteſt, ideo
talem metum eo ſe loco habere prætor
pollicitus eſt, ut quicquid ejus causà geſtum
eſſet, ratum non haberet. De leviore metu 4
non tâm edixit in ille titulo, quàm in ſeq. eæz

quib. cauſ. maior in generali clau ſulà, fiqua mibi

iuſta cauſa videbitur. Itaq;d.l.6. non hoc ait, il- 7
lum demum metum, qui in cõſtantiſſimum
hominem ccdat, ejusmodi eſſe, ut ob eum
in integrum ſit reſtitutio: ſed talem dunta-
xat ad hoc edictum, ſcilicet quod metus cauſ-
ſa, pertinere. Quo fit, ut quod amplius eſt
in hoc edicto, quàm in illo altero generali,

ex quib. cauſ. maiores id in judicium in inte-
grum reſtitutionis (ſi non notio potius

quàm

4 9

148 PaALECTIONES AD TITuILuN

— rr e

-——

quàm judicium appellandum eſt) ob levio-

rem aliquem metum venire non debeat.

Ex illo actio pœnalis naſcitur in quadru-

plum. I. 14. fF. ed. Reſtitutio nullam pœ-
nam habet. Relinquitur ergò, quatenus
(Pentit, Et e

de ſolâ reſtitutione quæ ſtio eſt, metus qua-
Uitatem judicis diſquiſitioni & æſtimationi
ſubjiciendgam.
Eſtimationem porrò ejus ſequentia

juvare poſſunt. Metum minarum juſtum
eſſe, ſi ſolitus ſit minator eſſe ſævus: Decius

in l. 39. num. 4. f. h. t. quin etiam ſolum ter-
ribilem vultum magiſtratus. Bald. in c. 1. §.
iniuriæ. de pac. iuram. firmand. Metum quo-
que reverentialem; quem vocant, jurato
etiam, nedum ſimplici conſenſui obſtare
tradunt inl. 1. 8. quæ onerâdæ f. quar. rer. alct non
dat. Cephalus multos allegans, conſil. 207. num.
277. lIib. 2. ſufficereꝗue ad reſciſſionem etiam
ſine minis, dummodò magna læſio ſubſit:
Cravet. conſ. 114. num. 1. etſi a ti minas requi-
rant etiam, quos citat Rolandus a Valle conſ.
2 0o. num. 12. vol. 4. Peſtis quoque metus,
juſtam præ bet excuſationem, non quidem
ut in totum à contractu conductionis rece-
datur; l. fcut C. de obl. & adt. ſed ut pro rata
temporis penſio remittatur. Lhabitatores 27.
§. fin. Litem quaæritur.13. S. éercitu. f. locat. Faé.
l. 1. S. ſi penſio F. de migr. l. ſi in lege. . cur.
4 – Y.. 406⸗

6

DE
—
ſluu. Nectun
umperconcis
ol otrum .

bheliütnmo

——

merulationi
lin en.NKan

Al. Muit.

uſfn lfilor

* Kportate

Sumsandſu
erene. V
io anne⸗
mmerwenutt
lertenkien

— =—
= =

—
E
E

uſtet,
Uine prernt
kunitut,
lſceng
zann⸗
(uunlabe
an
.N fllar
in, NMin
netmene
umg, n

4

rrrr-
—
S

Deuie

N

—.—4

8
1

7
e „seog e,
mrelvo,

.„
rigef Rerfften
elloelh⸗ EIN.

ne z ne

4
e
erg eie N 4
potroe⸗
1

ſongc⸗

M Mm

mn VONN

conlenluid
4

5dM

/
1,anit,N

7

lelcſhn⸗

NNH

DE REGIuLIS tuRIS 449

F. locat. Nec tantùm per retentionem, ſed

etiam per condictionem. h. ſi fundus. eod. tit.

Quod utrum & tunc locum habeat, cum
falso peſtis rumore migratum eſt? variant
ſententiæ. Et certè ſuſpicionem belli ju-

ſtam excuſationi cauſſam præbere, cenſuit
Auchar. conſ. 8. arg. l. ſi quis fumo. S. quod dici-

tur f. a4 L. Aquil. ut à vectigalibus immu-

nes ſint, ſi falſo rumore belli res transpor-
tatæ reportatæque ſint. Cæteràùm vani
timoris aut ſuſ picionis, ut in l.:. §. fi ſuſpicio.
F. de incend. ruin. naufr. nulla debet eſſe ex-
cuſatio. Vanus autem timor quis ſit, non
tàm ex eventu fallaci, quàm juſtâ ac proba-
bili credendi cauſs4 æſtimandus erit. d.lhha-
bitatores. inf’n. Certè ſi eventus poſtea

ſecutus fuerit, quantumvis ab initio falſo
rumore prænunciatus „promptiùs tamen

ſuccurritur, quàm ſi non eſſet ſecutaus. l.7. §.
proinde. . de vi & vi arm. l pedius. g. F. deincend.

Denique vanus timor eſt, qui prætendi ma-

gis, quàm ſubeſſe creditur, & Ii ſubſit, cul-
pa eſt, ſolo authori noxia. arg. l. Pactum. Fj.

b. t. Vt falſum credam quod Cephalus
relert, Baldum exiſtimalſe etiam levem
metum excuſare à non com paritione, in 1, ea
Yus. num. 5. verſ. quæro. C. quom. & gquanad.

Donationem etiam tempore peltis fa⸗

Ff am,;

10

12

12

1 ½

14

.

AO PaSALERCTIONES AP TITuruM

Gam. in dubio volunt pręſumi mortis cauſ-

34 factam, adeoque revocatoriam. Ripa de
peſte num. 172. Quod verum exiſtimem
etiam in vano peſtis rumore: ſufficit enim
mentem donatoris intelligere, nec refert

vanàâ an verâ opinione imbuta fuerit, ſi ex

ſuà liberalitate periclitetur.
Lex ISr.
Celſus libro 8. Digeſtorum.
Impoſſibilium nulla obliga-
tio eſt. ”MVM

1 TMEabie intelligi oportet, ſive na⸗

turaliter, de quo genere diximus ſup. in
I1. 135. h. t. ſive civiliter, de quo in l. 182. eod.
cui jungenda eſt l. continuns 137. . cum quis.
de V. O. ubi magna difficultas loco im-

poſſibilitatis habetur, & l. 1. in f. f. de acq-

xvolſeſſ. cui conſimilis eſt text. in l.peculium 20.
f. de ſtatulib. ſive denique honeſtatis ratio-

ne, puta ſi contra bonos mores ſit.l. flius 1)·

2 f. de condit. inſtit. Sed & illud non poſſe dici-

mur, quod jure communi non poſſumus, li-

cet poſſimus jure ſpeciali, ſive per diſpen-

ſationem: quod probat text. in I. 4. §. 1.f. de

üAgeicom. libert. & l. cum ſerrus 39. S. Ein. f. de

DAe

—,' F

Er gro ilfe

henucete con

uun Curereno
i

nnp

leg⸗

rperelhent

nnchicihen

in un ine ef⸗

blobe anf

— 18.
kbenrguod
n loretur
nf.fhne
ln propon
1 hnod

od ,g.
rolkncri

Ende⸗

ſu ge

ieruri
ulabliozti

ſire N

gim ſerig

neluminonin

.

gocnorun. lul

mote Aktn

* *
„ ete, ſ 4
mtellceke laiki
„ 7
1

DEREGuILISIIRIS. 4 14
leg. 1. Ex quo inferunt, eum qui promiſit
uxorem ducere conſanguineam, quam per
ſtatutum ducere non licet, non teneri zet-
ſi poſſet per diſpenſationem obtinere, non
tamen cogi diſj penſationem petere, ſecun.-
dum Innoc. in paſtoralis extr. de cauſ poſj. &
propr. & Barbat. conſ. 56. vol. 3. Rebuß. in l. Ne-
pos Proculo ſde V. S. Vt & illud pro impoſ-

ſibili habetur, quod cùm periculo vitæ con.

junctum foret, ut in 1. eius artificii 16. & I. bæ
demum 8. ff. de oper. libert. Cujus elegans
exemplum proponitur à Cicer. lib. 2. de in-
quod refert Petr. Brod. l. 1. decret.
tit. 33.
NutLAOELIC ATIO) Iterum 4

X ⸗ 1 . » „
non modò non civilis, ſed ne naturalis qui.

dem. Quod inde apparet, quòd adverſus
eum, qui pecuniam numeravit, eamque
alii ſtipulatus eſt, exceptio non com petit:
I. certi g. S. numeravi f. de reb. ered. quæ ex
naturali obligatione ſolet com petere l. fra-
ilr à fratre z8. f. de cond. indet. Cæterum .
contrarium verius eſſe, in hâc ſpecie ac ſi.
milibus, dixerim: ut, cum ob civilem ra-
tionem impoſſibile ſit, quod agitur, va-

leat tamen obligatio naturaliter. Quid

enim ſi promiſſor illi tertio, cui ſtipula-
tor prodeſſe ſtipulationem voluit, ut in
ſpecie d. l. 9. jam. nunc ſolverit utpote ſi
1 D Ff 2 cre-

A2 PALECTIONRSAD TITüUTUM

—

creditor ſtipulantis tertius ille fuerit? ma-
nere certè naturalem ex illo ſtipulatu ob-
ligationem, dicendum eſt, ne damno pro-

miſſor afficiatur: cùm nihil interſit, quibus
verbis voluntatem ſuam, ut alii ſolvatur,
creditor declaraſſe proponatur; ſimplici-

né mandato, an ſtipulatione ſolenni; ſuf-
ficiatque juſſu factum l. quod iuſſu f. h. t.
Quod enim non valet, ut agitur, valet ta-
men ut valere poteſt l. & poſt rem. 7. eum ſi⸗

& mil. f. de transact. Verum eſt igitur, ſtipu-

lationem eſſe nullam; hactenus, ut ille, cui

facta eſt, agere ex eè non poſſit: non ta-
men eſt nulla, quin ei rectè ſolvi poſſit
1. 9. I. 10. F. de ſolut. etiam invito ſtipulatore:
quaſi adjecto tantùm ſolutionis gratiâ l. 12.

5§. alia. F. eod. t.

„ Denique notandum, impoſſibilis ſti-
ulationis, promiſſionisvé nihilominus eſſe

obligationem eo caſu, quo dolo culpavé
promiſſoris res facta eſt impoſſibilis: l. 9.

sundt. I. inter ſtipulantem 83. §. pen. F. de V. O.

ad hoc ſcilicet, ut æ ſtimatio & id quod
intereſt, loco rei præ-
ſtetur.

Lex

PIER

u—

.

rl
Mhilp
go Pe⸗

pollt.
odlgati

nento,

Witari

Preede

1 antn

Whr,

gur ne

Felimrin

Aere
Wſiur
enuni
yr. it
tnenrioe⸗
tn l
h⸗

1

4
nnor

(dzde
1
kemene

wentu

3 — . ð

prin PrRk GuIIsSIIA IS. AzZj

tluſhint Lex 17560.

nin Celſus libro 12. Digeſtorum.
i Nihil peti poteſt ante id tem-
gen pus, quo per rerum naturam per-
e ſolvi poſſit. Et cum ſolvendi tem- W
le * 2 — / . * .
* pus oblgationi additur, niſi eo
ragil i ræterito, Der
6 puin Pt⸗ Peti non pote

nilire LD) hitan poteſt, quænam ſit hujus ac 1
dH V præcedentis regulæ ratio differen-
vnenn tiæ? quòd rei de jure im poſſibilis nulla
rie ſit obligatio, etſi ſiat poſſibilis; ſit tamen
mio ejus, quæ fuerat im poſſibilis, etſi in præ-
n ſenti non ſit. Quid enim vetat, utrobi-
que æſtimationem rei præ ſtari, ſicut præ-
„ fiatur altero caſu? d. 1. 82. Ratio illa eſt, g

S quòd, ſicut delicatorũ votis jura nõ favent:
, ſervus. in Ehn. f. de pign. at. I. ut pomum. 8. f.
rln Qe ſervit. ita nec contractus inconſulto.
anlib/ temerarioque animi metu ac impetu ini-
ef. tos ratos habent. Nec enim ulla proba-
tif bllis ratio movere poteſt, ut rem commer-
ℳ„ cceio exemtam, noſtram fieri jure deſidere-

mus. Itaque quod ab initio vanum ac 3
teymerarium fuit, non deber ex inſperato
„ „ „» — „ 4 . X
4 eventu demùm prodeſſe ei, qui imprebè

Fff 3 de-

.

1

4 ⅞4 PR LEC TIONES 4D TITuILuIM

deſideravit: quod ſecus eſt in iis, quorum

commercio, etſi nondum in naturâ re-

rum extantium, carere hominum non pa-
titur neceſſitas. Adeoque mirum videri

non debet, quod res extra commercium
non debeantur, nec ipſæ nec æſtimatio;
etſi poſtea cœperint in commercio eſſe:

dolus aut mora promiſſoris ad verſario no-

cere non debet, l. factum. ff. h.t. nec ei lu-
cro eſſe, quod moram fecerit, cum lucrum

non fuiſſet habiturus, ſi nullam moram
feciſſet: illis non dolus, non culpa adver-
ſarii, ſed ſuamet ſive improbitas ſive te-

meritas noceat.

Denique quod ait, peti rem non poſ-

ſe, niſi præterito ſolvendi tempore, ha-

Gtenus verum eſt, ut peti tamen poſſit eo
nomine cautio idonea, quam & ſub con-
ditione creditor recté exigit; l. 1. §. ſi quis
ſub conditione F. ut legat. nom. cay. vel etiam

res ipſa quandoque, ſi aliter creditori non
. . * . .
caveatur: ut puta ſi debitor ſubitò ſit di ·
ſpariturus, ſuasque res diſtrahat: quo ca-

ſu non petit plus tempore. Adde l hber
bomo A5. S. decem. . de F. O0. Quamvis are-

tenporiz

DE R
———
en pobdum
el vecerit o
n colnmot
1. NA tridn
Clſeguenek

ſetanetet

Anott l Nora

viciſſim æſtimatio debeatur, ſi tempore ,hin item

promiſſi fuerunt in commercio, poſtea
dolo aut culpàâ aut morà debitoris eidem
4 ſunt exemtæ. Cui accedit, quod in hiſce

U oo (nt

Clſe

Kans

IUgniaon

Alle.
Aluor:
Uncel

lnrsdeeſl

uunlen
ſetlenen

4

tem

Pu
—.—
⸗ „
An. in 3 nl
.
1

4
1
1 ſi
rmmg I

zocle yen
1
„ 44
lole gee n
1
“

1† 4
aNeene Nenne
edeatut, E

8
.„„ Horen *
comoerch, N

11
4
.1 e Nene e
0ʃ4 CrohohA

11 ſi
1 4
„ode anan e
eg . I
KrmnzN
4
„ .
wie a4 tee

6 . 11*
AS
““S“”
äl
lNzelwe
S

* 4
an .
6 Nnn 1

ℳ
an /AA
,W Cale
I.
1.
4. 4 i4
motNs M
moMR

getl

)
4 7
IE

2
4

,men D0II.

1
ee⸗

4

liberis deceſſerit, non admittitur dum ſpes

M, *EL
8 ſee
„v. v &
9 ℳ. A

eelin

rbia⸗

AH

E,

DPE REG;HuLISIuRIS.. 4

tem nondum peti poſſit, ſolvi tamen po- 6

teſt, nec erit condictio ob intermedii tem-
poris commodum l. in diem f. de condict. in-
deb. id. etiam not. ad l. 14. ſuprà. h. t. His
conſequens eſt, ut petitio & interpellatio, 7
quæ fit ante tempus, neminem conſtituat
in morà I. mora ffj. de uſur. l. ſi ſoluturus. ff.
de ſolut, itemꝗue, æſtimatio rei ineatur
ejus temporis, quo dies obligationis venit,
non quo contractum eſt, per l. quoties. 9.
F. de V. O. l. ult. F. de condict. tritic.

Celſus libro 16. Digeſtorum.

Si quis prægnantem uxorem

reliquit, non videtur ſine liberis de-

ceſſiſſe. HZ
H Ocita, dum aut pariat, aut abortiat ?

ILTuxor: ſcilicet ut interim in pendenti
ſit. Hinc eſt quod ſubſtitutus ei, qui ſine

eſt poſthumi. Quin etiam interim mitti- 2
tur in poſſeſſionem mulier, ut inde alatur
fœtus, nec ante vitam necetur l. 7. S. totiens.
E& §S. ſed & ſi. f. de ventr. in U
pog. mier.
Ff = Lex

/

A6 PRIEHCTIONESADTITuTUIM

—

-—

—

Lex 15és.

Celſus livbro 17. Digeſtorum.

Vbi pugnantia inrer ſe in teſta.
en to juberentur, neutrum ratum

“ U VIgaris regula eſt, allegantem con-
traria non audiri. I. 1. C. de furt. Quod
ut probabiliter accidere poſſit, ita concipe-
re facti ſpeciem illius legis oportet, non

quod furtivâ condictione pecuniam ſuam
repetere & pœnam furti perſequi, ac ſimul

mandati actione prædia petere voluiſſe cre-

datur actor; nemo enim tàm inſanus eſt, ut
hoc poſtulare auſit: ſed quod prædia qui-

tamen, quia invito ſe ab initio celebratus
contracns fuerat, pœnalem farti actionem

adverſus emtores nihilominus exercere;

cùm verum ſit furtum fecifle, nec prodeſſe

illis debeat, quod ipſe es poſt facto ratam
habeat emtioncm. Sicut non prodeſt, quod

pœnitentiâ ducétus fur fſpontè rem reddat

domino, l. qui ea mente.65 f. de furt. eum ne-
mo ex pœnitentiàâ nocens eſſe deſinat. Qui-

bus tamen non abſiantibus, non erit utriq;

bet

.

ðð

X . . „ . 9—MW
dem retinere loco pretii voluerit, interim

actioni locus, ne idem factum ſimul & pro-

51 R
ase

le Einpobe

Ahbnvtatur⸗
ſymnl ten

(upn

binteltato

.
ineadject

l
Ulſeleobre
r it inl i
lnn zinfit.
Kekthlemn

=—

lſtone un
unelanie
pemo:in

inon eſt e

Iuudhanens

kſiznuel

Gurmnon
filingr

.

prIutu DE REGzuLIS IuRIS.

— — — — 41
bet, & im probet dominus, quatenus utroq;
4 ad ſuum utatur compendium. Fac l. Titia. 0.
N F. de cond. & demonſt.
AQL9—Mqäaoo argumento traditum eſt, eum, 2
ainetlen qui ab inteſtato hæreditatem adiit, prote-
eumm ſtatione adject4, ſe cauſæ teſtati renunciare
pon velle, ob repugnantiam horum nihila-
gerę. Aret. in l. illud f. de acquir. bered. Cagnol.
Ralen bic. num. 3. in ſin. Quod ut verum eſſe po- 3
ilicufn teſt, & eſt plerunque, ſi hactenùs inteſtati
eu ſucceſſione uti velit, quatenus id ius pin-
guius eſt, quàm teſtamenti; cœteroquin te-
ne eudu ſtamento: ita generaliter pronunciatum,
juri non eſt conſentaneum. Quid enim
ſi teſtamenti copia non fiat, in quo legiti-
mus ſcriptus eſt, non tamen gradu proxi-
mus; at ipſe proximum ſe eſſe arbitratur,
ideò tantùm quod proximior peregrè

—

ihet
petetenok,
.
—2 e
timinave

4

1 ,
nettt. N.
eki N.

„

1
14 e
H
d MIoe
. 1 4
Emm
yo .
3 io, elel

e, eep

Sa

A
Wu 8
. . .

NeCelon)
,
honenn

„ ſ⸗
nvl
1 4

obüſſe dicatur? Vtique etſi ab inteſtato

adierit, re verſo proximiori reſtituere hære-
Qditatem non cogitur, ſi eam ex teſtamento

etiam ad ſe pertinere docere poſſit: ſicut
viciſſim, qui ex teſtamento adierit, ſi id po-
ſteà vel falſum, vel irritum vel nullum pro-
nuncietur, ab inteſtato eandem petere non

prohibetur; non utique ſibi contrarius, ſed

alternatione utens jure conceſsâl. plura. 53.
F. de O. & A. l. 3. de teſtam. milit.

Ff 5„ Nyu.

Se f

A5 ⁸ PakLECTIONES AD TITUIELUIM

4 NEuITAR uM RATUIM EST.) Ita-
que ſcripturæ diverſæ inſtrumentorum fi-
dem ſtbi mutuò derogant, ut neutrum va-

leat. l. ſcriptura C. de fi’d. inſtrum. Hoc ita,

niſi vel temporis diverſitate juventur, quo
caſu ne ſunt quidem pugnantia; vel altera
ſcriptura alteri dignitate ſit potior gl. in d.l.

ſeripture. Denique eadem re primùm uni,

mox alteri legatâ, non factâà primi mentio-
ne, utrum utrique, an poſteriori, an verò

neutri debebitur ?arg. bujus regulæ. Sed ma-

gis eſt ut utrique. I. ſi pluribus. 35. f. de leg. 1.

Apud hæredem enim rem manere teſtator

omnimodò noluit.

Quærerum naturâ prohiben-

tur, nullà lege confirmatà ſunt.

7 Idel. verum eſtz1. l. ea quæ 135. & l. im-
V dpoßibiliutmt /55. ſupra h. t.

Lex 15y.

Celſus libro 13. Digeſtorum.

Pupillus nec velle, nec nolle in
eà ætate niſi adpoſità tutoris autho-
