ſtipuletur & poſtea uſumfructum fun.
di; aut viam prius, poſtea iter aut actum,

Ptu⸗

D h

——
Nlrveltact
Anoneer
Centetconltaret
öltcne, u⸗
Pelonhabenm
ncilahege
(nnanic
Ien lem
lium oleshe
Ptorereifucic⸗
ſurohtſein

cteio,namn
Neponpotel
Nettante,
10

us ccih, t

ſgin

H tnittenode
In toto & pars continetur.

nei
ntenr an
Nuunt
tlft
e
nitſer
mmeruet
Dhnee
nteonnn

B I

—

W aülunk

inulla⸗

ſtoridengne
Petui muc
rileoneni

ð

cous Peunt

1
oNerekeganae
1 1

, iatdel

ut

. 7
1Eilu i

ens
4

4 † .
Ckrrivti
„vler ie

eil
Crenhig

Ne

DE REGIuIIS IuRIS.

————

tur & ſi non eſſet expreſſum, ſed aliàs evi-

denter conſtaret, receſſum eſſe à priore ſti-
pulatione, utilis erit poſterior; quia ex-
preſſum habetur quod tacite intelligitur I.
cum quid, ubi gloſ. F. ſi cert. pet. Eademque

243

pturas aut actus I. non. lolent g9g. f. h. t. Agi-

2

eſt vis taciti & expreſſi, niſi quoad proba-

tionem. ſtem qui hæreditatem petiit, de-

bitum poſtea hæreditarium petendo exce-
ptione rei judicatæ repellitur I. ſi quis 7. S. fin.

. de except. rei iud. ſcilicet ſi obtinuerit prio-

re judicio. nam ſi victus ſit, exceptio ei ob-

ſtare non poteſt. Denique qui Codicillos
aperuerit ante quæſtionem de familiâ teſta-

amittat, quod ei teſtamento relictum fue-
tat-. . in pf. eeckc3J.
Anne igitur ſemper eadem eſt ratio
totius, quæ partis? Vtique cum totum le-

toris occiſi, tamen incidit in edictum
l. 3. H. A quis tabulas. F. ad Syd. ſcilicet ut

gatum adimi poſſit, poſſe & partem ratio

nis eſt l. 2. f. de adim. leg. Sed ſi via legata

ſit, actus aut iter adimi non poteſt, quia
ſunt inſeparabiles. I. I. F. de adim. leg. Vnde

magis faciẽda interpretatio ut valeat actus;,

quàm ut pereat I. quotiens. 11. f. de reb. dub.

Planè nectotum debetur, ſi idnon ſu perlſit
integrum; partes tamen quæ reliquæ ſunt,

Praæſtabuntur: per l. e toto. 5. I. i grege 22.
H 2 7

17 £
—

244 PRELECTIONES AD TITuILuIM.

A

—

f. de leg.1. id tamen in uſufruétu aliter ſe ha-

bet. Æ dibus enim exuſtis aut dirutis etiam
areæ uſusfructus extinguitur. per l. repeti. l.

quid tamen. I. penult. f. quib. mod. uſusf. vel uſ.

amitt. Quod & in uſucapionibus obti-
ner, ut toto uſucapto partes ſeorſim acce-
ptæ non intelligantur uſucaptæ, quin diſ-
ſoluto toto vindicari poſſint. perl. 7. 5& ilud
reſntè ff. de acquir. dom. I. qui univerſas z0. . ge
acquir. poſſ.I. eum qui. 23.f. de uſuc. Sed hæc
ſingularia ſunt.

Lex I14.

—

Paulus libhro 9. ad Edictum.

In obſcuris inſpici ſolere, quod

veriſimilius eſt, aut quod plerumq;

fieri ſolet.

R

Eus, ut dici ſolitum eſt, excipiendo fit
actor; adeoque ſuam exceptionem-

ſicut actor intentionem, probare tenetut;

niſi de eo excipiat, quod veriſimile eſt,

quodque plerumque in ſimili negotio fieri

bit, ipſius tantùm promiſſoris, non etiam
hæredis mentio facta ſit.

ſolet: ut puta ſi in pacto, cui actor incum-

nus videbitur de hærede actum eſſe, ut ita

probatio contrarii actori incumbat/ . 1e⸗

Nam nihilomi-

H ſer
ohen

DI1

lun ginf
mritulegnt
Uihebta
lopucenen,
lii, o⸗
boten h
nufr. 404
6liefeht

ule

c
ly Poreſt l

Nn
konla

Unmde

CUnhni

Gunbeee

Cepſein
lunt de⸗
Peconn

A UI

——
.

— I alikueh
roCaneret
ſtisawrctaner

Ufucmwionbet
. ſ ninh,

f N

ekenh 4

D
P
4

r..
vuwiine
,„
1,,CNlt
.
An
ainenn

6

S

4
!

DE REGuIISIuI RISs. 245

Rum. 9. in f. f-. de probat. Sic cum uxori ſuæ 2
maritus lega verit, ſub conditione, ſi liberos
habebit, eaque divortio facto liberos ex a-
lio procreaverit, non intelligitur expleta
conditio, propter præſumtam teſtatoris
voluntatem l. cum vir uxori 25. ff.. de cond. GO
demonſtr. Adde quæ dicta ſunt ſupra inl.
9. & l. 3 4. F. h. t. H

Lex TJ.
Paulus libro io. ad Edictum.
Si quis obligatione liberatus
ſit, poteſt videri cepiſſe.

Non poteſt videri accepiſſe,
qui ſtipulatus poteſt exceptione

ſu mmoveri.

Eſc lex uti oſtendit l. 2. f. de calumn. x
ſcripta eſt ad edictum de calumniar.
Calumniatores vocantur, qui pecuniam
acceperunt, ut alicui litem & negotium fa-
ciant, eoque edicto tenentur l.:. in pr. ff. eod.
Cepiſſe autem videntur, ſive quid acquiſie-
rint, ſive obligatione ſoluti, ſive quodcun-
que commodum adepti fuerint, à cujus pe-

Q3 titio-⸗

R

246 PaKLHECTIONES AD TITüLUIM

titione non poſſint exceptione perpetuà
ſummoveri, per text. hic & l. nibil interſt uz.
b. t. neque id alii reſtituere neceſſe habeant.
l. non videtur 1. ſuprà. ed. Paria ſunt itaque
dare & remittere: unde & illud colligitur,
debitum ?00ο. aut amplius aureorum re-
mitti donationis cauſsàâ ſine inſinuatione

non poſſe. Bart. in l. Modeſtinus. f. de donat.
Mun ele de

Alexander in l. creditori C. de padlt.

Lex 116.

Vlpianus libro 11. ad Edidum.

Nihil conſenſui tam contra-

rium eſt, qui & bonæ fidei judicia

ſuſtiner, quàm vis atque metus:
quem comprobare
mores eſt.

–

ſentiat, ut Ariffot lib. 2. Nicomach docet,

extortus. Priori nihil tam contrarium eſt,

quàm vis ac metus, ut rectè hic deſi nitur;
utique cum hæc invitos cogant, ille liber
eſſet debeat, ut & diſſentire poſſet. Inde
juſtifſime ab Imperatoribus conſtituton⸗
elt;

contra bonos

◻ Tſi etiam, qui vi metuvé cogitur, con-
„

& Panlus in!. K mulier. ff. quod met. cauf. alius
eſt tamen ſimplex conſenſus, alius metu

111

elurpenate

iehtn nl

4lennic

iterelenetun
Kilkmpinoj

ketcuten,
Malic ur N⸗
Uunn pers

Nrfuzinnnin

ſonulidione

(Qusmnnund

llltturſ⸗
ngtigun
Chinannon
lftſetht.
(onxr
linigdemn
onndonos

(unite

Meleiol
1
ſanilzt⸗
ly
tninſi

de

W In.

R ngien

1n un

ele e elc

deKüͤ 1
lun Uen
4 ſne n un

fn /1

(α&

S
m(01 4
un Cl. B
A.
Cte M”.
jecte! 4
aat,
(00R*
43 (091
4
ſre DONN
lbiu d
Al .

DE RE curis Iunts.

247

n. ut neratæ eſſent promiſſiones ab ægro-

tis factæ, quas ſani non offerent l. Archiatri.
9. C. de preſeſſ. & med. lib. 10. IIlud parum

intereſle videtur, utrum, quæ vi metuvè ge- 4

ſta ſunt, ipſo j jure non ſubſiſtere, an ſubſi-
ſtere quidem, ſed revocari poſſe dicamus;
niſi ad id, ut Magiſtratus ſit æ ſtimatio, qui-
nam metus ſuſficiens ad annihilandum

actum eſſe debeat? ut vel aliqua ſaltem
hujus infinitatis menſura ſit. Remotâ enim 5
pernali actione, quæ intra annum utilemin

quadruplum daturl. 14.S. poſt annum. E§. qua⸗
druplabitur. f. quo met. cauſ. utraq;, tàm reſti-
tutoria quàm nullitatis, perpetua eſt, id eſt,
triginta annorum l. 17. l. 19. f. eod. I. 3. 4.

C. de praſcript, 30. vel g0. annor.

CoNTRA BONOS MORES 28r)
Igitur i is demum metus actum vitiat, qui

contra bonos mores eſt l. 53. S. 1. F. quod met.
cauſ. non item is quem magiſtratus infert

jure licito I. quemadmodum 2 9. S. pen. f.. ad
L. Aquil. utpote quem ipſe ſibi delinquens
fecita. l.3. l. accuſationes. 10. C. eocd.
BoNF, FIDEI IuD 1cIA) idem „
enim juris eſt in ſtrictis per l. in omnibus. f.
de obl. 16 adt. 1. interpofitas C. de transact.
1. Ai donationis C. de his

quaæ .e⸗

4 Non

„

24 8 PRHLECTIONES AD TITuILUIM

n

* ——

S. 7.
Non capitur, qui jus publi-
cum ſequitur.

1 A Deoque ſi minor adverſus ſidejuſſo-

ſolvendo eſſe deſierit, hoc nequaquam ad

A res debitoris ſui experiatur, & unus
aut quidam ex illis poſt litem conteſtatam

onus cæterorum pertinebit, nec ætatis re-

ſtitutio minori indulgenda erit, cum jure

communi ſit uſusl. inter eos. 51. S. cum inter. 4.

2 F. de fideiuſſ. Similiter nec tum, cum pluris

4

emendo vel conducendo, aut minoris ven-
dendo locandové, ſe deceptum eſſe queri-
tur, reſtitui eum oportet, cum publico ju.

re liceat contrahentibus ſeſe circumſcribe-
re; quod qui ſecutus eſt, captus videri non
debet: l. in cauſſæ 16. S. idem Pomponius ſ. de mi.
nor. ſcilicet ſi ita contraxerit, quemadmo-
dum quilibet alius contraxiſſet, ut dici non

poſſit illum utique ex ætatis imbecillit te

deceptum eſſe: quod in modicâ læſione non

præſumitur, ideo in illis ſemper negatur

reſtitutio. l. ſcio f. de in integr. reſtit. aliàs au-

tem etiam modicorum in jure habetur a-

tio, ut colum bæ l.. 5. /. f. famil. erciſc. & gal-

linæ in Novell. 658. cap. . Denique qui hære-

ditatem adit locu pletem, ſi ea poͤſt mare⸗
ita⸗

6 —
. WZW

D

ltae Lerrorun

chaſente dun

tinus acidin

(6o us oublenn
euirllumnnet
cauagun ſ

iitonteiib
Uetuntſoccurn

Aultlaun
Al giri

Mon N

Cllentire.

dr isa

üconmtins

Womt
etoenrel
finleli
Cumenchane
MWen, nen

eunimn gleg

Pratenay
ſus noblen
ſtihndl

1s MD M

1.
, en

or Arerinbe
expenumt
naun nun

e⸗
.

16
,/7
ret., (Aah.
tet, / 88

s ſeeaun!)
4
ell, cvaurtent

DE RECILIS IuIRIS. 249

litate ſervorum, incendio, inundatione,
chaſmate damnum perpeſſa ſit, non pro-
tinus Falcid'ã inducere poteſt, cum adeun-

do jus publicum ſit ſecutus, adeoque rei

periculum in ſe ſuſceperit l. 30. f. ad L. Falc.
quanquam ſi & majores caſus fuerint, &

. . . A ., ⸗*
qui provideri à bono & diligente non po-

tuerunt, ſuccurrendum videatur ei generali

clauſulà, ſi qua mihi juſta cauſſa videbitur

arg. l. 2. F. i quis iudicio. F. i quis caut.

Non videntur, qui errant,

conſentire“.

Icut vis ac metus, ita multò magis er-
O ror, qui ignorantiam vel imperitiam
detegit, lI. ſi per errorem. ff. de iurisd. conſen-
ſui contrarius eſt: unde quicquid per erro-
rem vel promiſſum vel ſolutum eſt, vel ex-

ceptionem vel repetitionem habet l. 1.5. de-
bhitum. l. 3. l. ult. f. de cénſtit. pec. Errorem

1

2

tamen oportet accipere, circa rem princi-

palem, non circa quodvis accidens. Nec
enim fides matrimonio data ejus erroris
Prætextu reſcindi debet, quod quis ſpon-
ſus nobilem ſe credidiſſe prærendat, quæ
ſit ignobilis, aut divitem, quæ pauper ſit
Da. in c. quemadmodum. extra de iureiur, cum

non

AdA

27o PRIECTIONESAPDTITuTLu

—

—

non ob dotem aut nobilitatem præcipuè

contrahantur, aut certè non d
trahi, matrimonia.

TLex IIZg.

570 11. ad Eliclum. 1

Paulus li

ebeant con-

Prætor bonorum poſſeſſorem⸗
heredis loco in omni cauſsà habet.

. ND E ſicut minor heres reſtitui

Aadverſus repudiatam à ſe hæredi-
tatem non debet, ſi diſtractàâ jam hæ-

reditate finitiſque negotiis, ad paratam
laboribus ſubſtituti pecuniam venire velit:
ita nec bonorum poſſeſſor,

per l. quod ſi mi-

nor 24. §. Scapola 2. f-. de minor. Et ſicut
hæreditatis poſſeſſores pretia tantùm re-
rum hæreditariarum à ſe diſtractarum, non
item uſuras rerum reſtituere jubentur: l. 20.
§. erater hæc. ff. de petit. bared. itaà quoque bo-
norum poſſeſſores d.l z20. §. licet. Deni-

e ſicut pactum hæredum debitoris inter

einitum, ut unus tantùm in ſolidum æri a-

lieno oblgaretur, jure nõ ſubſiſtit, neq;cre-

ditoribus ofſicit, cum id ipſoj

nibus hæreditari

ure pro portio-

is divſum ſit: l. pacto ſucceſ-

orum 26. C. de paft. ita nec in bonorum poſ-
ſeſſoribus talis p

actie admittenda eſt.

Lex

Nrpionen
Nrelete,t

luignepoſicen
1

—

Alel

—
len

ſunnlrte
Cinſer

Ernldnelt:

tnelterenor

N a Min

Aumtlaieb
Uhmimeebauin
Arboeſebotact
nüſtenl n

=ͤ==

ler gedach
Mnhnekl hann

rNI

1
mpor Mes
.
. .
ium ¹

(rd

tis, 4
Min fenn⸗

r detl N
, Rs

e un. Ae

. 4 et *
Peinln

e

Aiglo
1 g.
N.

ginſoliun

eunnte
dnbonn

tnne

re non poteſt: nam cùm poſſidea-

omittit poſſeſſionem.

N
DF REGz⸗uLIS IuRIS. 251

Lex 1155.

lpianus lirbo i2. ad Ediltum.

Qui in ſervitute eſt, uſucape-

tur, poſſidere non videtur.

TYSucapionem ſine poſſeſſione non 1
2 procedere, certi juris eſt, I. ine poſſeſ-
Rone 21. f. de uſucap. adeoque nec ſervum,

qui utique poſſidere non poteſt, uſucapere.

Cæterum alia videbatur eſſe cauſſa ejus, qui 2
in ſervitute eſt, qui non protinus ſervus eſt;
cum hoc verbo factum potius, quàm jus de⸗
monſtretur I. 27. S. de eo ff. ad L. lul. de adult.
l. I. ubi gloſſ. f. ex quib. cauſ. majox. Verun- 3
tamen cum poſſideatur ab alio, etiam liber
homo, ipſe poſſidere, adeoque uſucapere
non poteſt l. homo liber 12. S. ult. f. de acquir.
ver. dom. Cui conſequens eſt, ut nec ipſe
interim, dum in ſervitute eſt, quicquam 4
non utendo amittere, nihil de bonis ipſiuns
uſucapi poſſit, per I. item ait prator. 21. in pr.
J. ex ſal. cauſ. maior.
Ylypianus libro 13. ad Ediéctum.
Non alienat, qui duntaxat

—

Per-

„

22 PRLECTIONES AD TITuIUIM.

Ame —

1 P Ertinet ad titulum & edictum de alien.
Liasd. mut. cauſ. &. ut oſtendit l. 4. §. 1.
F.. d.t. quo edicto is qui vexandi aut eluden-
di adverſarii causâà rem, de quàâ Iudicium

metuitur, in alium ſive potentiorem ſive

alioquin conventu difficiliorem alienat,
tenetur petitori, quanti ejus intereſt alium
adverſarium non habuiſſe l. i1. f. de alien. iud.
2 mut. Quod non tantùm ad dominii ſed &
poſſeſſionis alienationem pertinet id eſt,
tranſlationem: l. non ſolum ff. eod. verunta-
men, ſi omiſit poſſeſſionem, quamvis dolo
malo, eam que alius occupaverit, non tene-
bitur per not. Fabri hic. Sufficit enim facto
ipſius alienatam non eiſe. facit l. g. in fin. F.
Lex 120.
Paulus libro 12. ad Edictum.
Nemo plus commodi hæredi
ſuo relinquit, quàm ipſe habuit.

NXXY Ideantur not. in l. nemo plus iuris /6. &
l. aæredem 19. f. h. t. Poteſt etiam ac⸗
commodari ad arbitros quorum ſententia
hæzxredes quoque obligat l. qu am vis 37. f. de
yecept. ærh. et ſi aliàs arbitri poteſtas ad hære-
des non porrigatur l. diem proferte 27. 5§. 1.

F. 4. 1.

Lex

D NE
waa⸗

D Re

—–

1

ulelbr
(ivonta

hereenrties
mſet lie
cchet,not
lineejl

ſeirt⸗

ſkicmele
Unligeusde

6
l

umniſoonm

eſre Mere Mn

N
lnucher,

n ſorl c⸗
limnen
4

lnig

——

—
—

G

W
—
Kedaun

1

Rolenctl

1

e Potenroten

“ S e

sA —.
ven, n
mren un

.

forenan⸗

10
4EMn
no M
. obun

,luitt
doteben⸗
rumſt
t

danin
enn

6

N

DEREG⸗uIIS IIHRIS. 253

Lex 121.
Paulus libro 13. ad Ediktum.

Qui non facit, quod facere de-
bet, videtur facere ad verſus ea, quia

non facit. Et qui facit, quod facere
non debet, non videtur facere id,
quod facere juſſus eſt.

P Ræſentem legem ad tit. de receptis arb.
referẽdam eſſe monet inſcriptio hujus
cum multis ejusdem tituli communis. Qui

ex compromiſſo juſſus, intra certum tem-
pus ſolvere, non paruit, tenetur ad pœnam
compromiſſo comprehenſam, etſi poſt ſen-

tentiæ parere paratus fuerit, petitorꝗ; eam
noluerit accipere, quia ab initio factum o-
Pportuit. facitl. Celſus 23. ff. de receyt. Non

ergò, ſicut mora purgari poteſt poſtea offe

rendo l. 2r. in ſin li ult. ff eod. I. 91. S. ſequitur.
I. de V. O. ita & Pœna ſemel commiſſa evita-
ri poteſt pòſt offerendo. E diverſo ſi arbi-
ter pronunciavit nihil debere Titio Sem
pronium, isque nihilominus petiverit, iti-
dem dicemus pœnam commiſſam eſſe, ut
qui fecerit, quod facere non debuerit, lI. ad-
verſus 29. ſ. de arbitr. etſi poſtea petitionis

eum pœnituerit. Item qui rationes edere

tene⸗

2 5/4 PALECTIONES AD TITuILIM

R

4 tenetur, ſi malitiose eas ediderit, eadem
poond tenetur, ac ſi non edidiſſet. arg. buius
1. & I. ubi exigitur S. I. F. de edendo. fac. l.
quotiens 6. ff. qui ſatisd. cog. l. 2. . non multum
f. de author. tut. Qui liberis ſuis conditio-
nem non quærit, prohibere videtur, ne nu-

bant, quod notandum eſt I. qui liberos in ſin.

F. de rit. nupt. quiq; ducem ſuum non prote-

xit, miles pro factore habendus eſt l. emne

. pen. F. de re milit. Vid. I. 49. & 10. F. de I. 0.
g Porrò ex hac lege ſupplenda eſt l. cum quid

71. & I. continuus 137. 5. ſi ut aliquid. f. de V. O.

ut illarum ſtipulationum, ſ ita facum non

erit, & ſi adverſus id ſactum erit, altera ſub al-
terà comprehendarur „etſi ſtrictam aliàs

interprætationem habeant. Facit etiam
I. 1. §. 1. f. de adil. edict. I. culoa. l. qui vetante
7 102. f. h. t. Denique hinc argumentum du-
citur, pupillum non minus ob delictum in
omittendo commiſſum, teneri debere;,
quàm committendo: de quo ſupra in h. pæ-
pillum. I11. H. t. ð
Saius libro5. ad Edictam provinciale.
Libertas omnibus rebus favo-
Vige ſupta in !l libertas iob. be t

NR
—
le

ffioul

Nenorlie
ehte

en

nztier

Elreſtei
Wbrocornore

(nktalbne

= ——

Enhecil⸗
enne vop
nechurl
ugele
MMAonsdei
llterde
Gatore
iihnen
ctlre⸗
nminnten

beſlin

— —

hn pPpr RrEcUIISIIRISSs. 255

f. AAnnſ
lwan Nemo alieno nomine lege age-
heilünntn re poteſt.

3 asnt De
Weie Ceald

iunu: ib. 17. ad Elidtum.

ektlgunt Ege agere eſt legitimis actionibus ex- 1
en muann in periri, uti ex Cicerone, Valerio Maxi-

IA mo, Plinio, Agellio &c. docet Briſſonius de

ANIA formulis lib. 5. fol. m. 187. Scire autem opor- 2
hile tet jure veteri, quo hæc lex ſpectare vide-
rd tur, procuratores nullos fuiſſe, niſi tribus
duntaxat caſibus, quibus per procuratores
eUH“. itigare ſpeciali favore & beneficio permit-
alkim tebatur; pro populo ſcilicet, pro libertate,
. hité SE pro tutelà, ut Iluſtinianus docet pr. I. de iis
ahullin⸗ per quos ager poſſ. quo ignorato intelligi non
poteſt totus de in ius vocando tractatus ⁵.
E tit. F. lib. 2. expoſitus. Itaque in ius voca. 3
ne tus procuratorem dare non poterat, ſed aut
aia. ſequi actorem protinus, aut fidejuſſores ju-
Licio ſiſtidare cogebatur, à quibus ſi vadi-
monium reus deſeruiſſet, id eſt, ſi cautioni-
½Ddrius judicio ſiſti non obtem perâſſet, pona
unmi Qquxz in ſtipulationem deducta erat, aut ſi id
factum non eſſet id quod ejus intereſt, ſine
enn longis ambagibus exigeretur. Ex quibus
iintelligitur, quantàâ celeritate judicia illa
expedita, quantoque id litigatorum cum
com-

4 .

256 PaRAIECTIONES AD TITUILIMA N
commodo fuerit conjunctum. Cæterum *
4 ob cauſſas à luſtiniano dict. loco expoſitas geneueli
ab eâlegum ſeveritate paulatim deflexum uſnlln
eſt, & cognitor, id eſt, procurator, (ut ap-
paret ex Cic. ad Heren. & Aſconio Pædiano
apud Briſſonium d. lib. 5. fol. 391.) dari cæc-
ptus; ut hodiè ferè nihil judicialirer, niſf
per procuratores, geratur. Ex quibus ſe- MIunclen
quitur, hanc regulã hod & antiquatam effe,
niſi fortè eò trahenda ſit, ut invito eo, cujus
negotiũ agitur, nemo expeririri poſſit; ſe-

— ðů

lenpe

ncu

les pror

neg .
cundum quod conſtitutũ eſt, ut ne quidem eim
pater filii ſui nomine querelam inofficioſi nndn
poſſit inſtituere invito filio l. Papinianus 8. in dndrare
timey u,

pr. f.. de inoff. teſt. etfi patris interſit, qui uſum-
fructum eſſet habiturus: I. ſin. S. ubi autem. eldh
2=ð C. de bon. quæ lib. quod novo jure dicæ l. fin. Ulitragnt
immutatum noneſſe non improbabiliter chrteun

g quis dixerit. Denique lege agere ſic acci· umomt
pi poteſt, ut ſit legitimos actus exercere, tn. Hn
quos per procuratorẽ expediri non poſſe, tolhtendr
nnero ſee
ll

fupra oſtenſum eſt in l. acus legitimi 77. f. b.
r. hzein,. poſt mortem 25. in fin. F. de adopt. Il- ſercrüä
7 Iud ad extremum notandum, agere qui-: Allit.

dem alieno nomine ſine mandato, invito- Einnf
que reo, poſſe neminem; defenſionem ve-
rò alterius ſine mandato ſuſcipere velinvi-
to actore poſſe: per gloſſ. in l. Iulianus 11. “
qui ſatisd. cog. itemque conjunctes perſonas
pro

17

. DE REGCzuIISIuRIS. 257
B len pro conjunctis, invitis reis, ad actionem ad-
mittendas eſſe ſine mandato Tſed& haæ f. &l.
e igendi C. deprorugn.
not(I
oniokinm
..)aan 5 . .
NI. „ . . .
lüſtc,d Temporaria permutatio jus
bé Provinciæ non innovat-
unan L Vm qui Provinciæ præeſt, conſuetudi 1
Lnes provincialium obſervare & ſequi
rIrt olll,K⸗ . ð
n Eh debere, ſi vitio careant, lege cautum eſt: I.
ut l „

mminds obſeryare. §. ingreſſum. F. de of. proconſ. quod
ſi ſemel atque iterum ex cauſ neglexerit,

4 nir id tamen jus vel conſuetudinem provinciæ
närun mutare non debet. Hocque ad omnes ge- 2
Kili neraliter conſuetudines meritò traxerunt
une “ Interpretes, ut unus atque alter, vel plures
Intküt etiam contrarii actus conſuetudinem non
Neſee 1llant. Hanc enim vel lege vel contrariãâ 3
s nt conſuetudine tolli rationis eſt: id quod non
non numero, ſed frequentiâ actuum pro cujus-
iI/.

que negotii qualitâte fieri poſſe docet Bal-
dus in l. 2.C. que ſi long. conſu. Bart. & alii in l.
ere de quibus. F. de legib.

to, mi⸗
bo. Eex. 1II.
teſene Paulus libro 16. ad Edictum.
k9 Vbi non voce, ſed præſentiâo-

25 8 PaEIECTIONES AD TITILIIMA

—

pus eſt, mutus ſi intellectum ha-
bet, poteſt videri reſpondere. Idem
in ſurdo: hic quidem & reſponde-
re poteſt. ”M
Convenit l in quibuſcunque 48. F.de O. &A.
Furioſus abſentis loco eſt; &
ita Pomponius libro primo epiſto-

larum ſcribit.
Vc pertinent ea quæ in I. 5. F. h. ¹t
H dicta ſunt.
Lex Iz.

Gaius libro 5. ad Edictum provinciale.

actores habentur. D

TPT Oc ad ſententias pertinere, ut in du-
bio pro reo magis, quàm pro aCtore
ferantur, nemo ambigit. In cæteris edc
quandoque pari jure, nonnunquam ai⸗
ris meliorem eſſe conditionem conſt .
2 Hic ad extraneum forum cvocare reum
reſcripti beneficio poteſt: Nov. 2. 7 1.
reus forum competens ne quidem, ſi re-

. üünne
Favorabiliores rei potius, quàm
Iurd

ſc 11-

Dl

ſuipumin⸗

l luinn

Cent ate
tnorcrko
Cat
lend alt ee
Cnearercul
kls oblerna
lllllersni

mucbpror

Nocun reus
ſei.
mineoce
Kobnotine
Rereri gee

funtumwi

r lbe
Cllimnen

Donm 4

rud

Cndinr
kine
Iiin

reſebe
non
lbenten

runus

—.—

leun h.

nderelier

KNN.e

14 n

detil
noen

4

Nniuid⸗

Ges

„
Nere eni

tie

cun,/

ſcee⸗
uin,

4

reus obſervari accuſatorẽ curet, alienum à

DE RFEGULISIINIS. 2 9
ſeriptum impetraverit, declinare poteſt,
Auth. qua in provincia. C, ubi de crim. agi op. In
eo certè pares videntur eſſe, ut parem ac.
cuſator cuſtodiam, qualem reus patitur,
t. t. C. de cuſt. & exhib. reor. ipſe quoq; pati de-
beat. l.ult. C. de accuſ. Vt n. id ad imaginariam
duntaxat cuſtodia pertinere dicamus, qu4

ſenſu legis videtur eſſe: eò quod nihillegis
intereſt, providere aut diſponere, quemad-

modum reus accuſatorem ſuum obſervari

faciat. Æquiſſimæ porrò legis ratio par-
tim in eo conſiſtit, quòd animus humanus,
quantumvis juſti amans, præjudiciis tamen
eſt obnoxius, quæ ex præ ventione actoris
generari neceſſe eſt; partim etiam, quòd
actor deliberaté confidenterque ad judi-
cium accedit, ut qui non aliter quàm de ab-
ſolutione adverſarii periclitetur; è diverſo
reus trepidus & calumniarum timore vel
bonam cauſſam timide & inconſtanter
agis: quibus cauſſis deficientibus, aut in
contrarium actis, regulam quoque defice-
re conſequens eſt. Vnde in pari judicum
variantium ſententiâ, non utique pro reo,
ſed pro libertate latam ſententiam obtine-
re ſcribitur, I. inter pares 38. f. de re iud. cum
non tàm ab altero quid avocare, quàm ſibi

libertatem defendere, atque adeò rei ani-

R „ mo

—

—.—.——— —
—.

6 mo litigare videatur. IIlud Juxretur an,
ſi parium judicum diſpar ſententia it in
rem tranſeat judicatam ea, quæ pro reo la-

ta eſt? quod diſertèê in d. l. inter pares 33.

7 ces 28. d. t. Sed inter alia, quæ 44 conciliato.
nem adferri poſſent, hoc veriſſimum vide-
tur, I. 38⁸. de ordinariis jvdicibus loqui „cum
ſententia valere proponatur; certum au.
tem ſit delegatorum ſententias undiquaq;
diſſonas non valere d.l. duo, ibi, iuldice⸗ dati.

Lex 126.

Vlpianus libro 15. ad Edictum.

Nemo prædo eſt, qui pre-

tium numeravtIt.

1 Libi traditum eſt;, rem noſteer ſine
ſacto noſtro ad alium nõ potile trans-
ferri; l. 11. . b. t. uſque adeò „ut ſi veniot
etiam numerato pretio, aut ſtipulator præ

jtate rei iſſeæ
rià authoritate rei venditæ vel promiiæ

poſſeſſionem occupaverint- nihilo magis
domini efficiantur !. ſi ex ſtipulatione. nr fen⸗
2 di33. F. de acquir. poſ. Nec ad ren dent
net, quòd conſenſus in emtione X lin⸗
pulatione interpoſitus pro facto

ita ſir venditoris nihi
a ſine facto venditoris nih
poſſit, atque it adibi

250 PRXLECTIONES AD TITUILIMA

(anignept
cun ad

in l. duo iudi-
affirmatur: idemque negatur in l. duo

51!1

nn—

Vpic iben

fConducocnit
Uel.l maln
loekeni

kienteocn

ſillee

Eeknoibrs n

uerier

(hiinn in
fein ih
Urlegtann⸗

in tle,gt

Uuſelliin
Unutkeri
iſünl
enngenele⸗
tehhmntan
Ngletiane
ten un
eln
kqummt
üt
iölbiner
em⸗ Uen
on e
poſſeſoo
numcefl

IIICLU

DE REGIuILISIuRIS. 261

— —

1

e rol
B . 1
iunr r)
1 iGi
1Aconelt
hlsloobe

t;lenunk.

ütgiu

Gdenur:n
Mematt

adipiſci videatut, cui legitimè res vendita

eſt, quique pretium numeravit. Neque

enim pactis & conventionibus, ſed tradi-
tionibus dominia rerum transferri certi ju⸗

prædo eſt, qui ſuâ authoritate poſſeſſionem
rei emtæ occupat, etſi pretium numerave-
rit: d.l. 5. & l. 33. f. de acquir. poſi. quo fit, ut
de fructibus non perceptis tantùm, ſed &
quos percipere potuiſſet, teneatur l. certum
C. de rei vind. itemque ſi res interiiſſet l. ſi

ris eſt. l. traditionibus. C. de pactis. Itaque 3

domino. 36.S. ſi prado fj. de pet. har. Porrò quod 4

hac lege contrarium definitur, prædonem
non eſſe, qui pretium numeravit, id pro
univerſali juris regulà haberi non debet
Sumta eſt enim ex l. nec ula 13.S. ſ quis ſciens.

38. ff. de pet. haæred. Cujus hæc eſt ſententia:

emtorem alienæ hæreditas, quanquã ſcien-
tem, non tamẽ de omnibus ideò fructibus,

neque etiam de interitu rei, inſtar prædonis
teneri; quia aliud ſit rem invadere, aliud

pretium pro re, quamvis alienàâ, numerare.

Itaque non negat Vlpianus prædonem eſ-

ſe, & inſtar prædonis teneri, qui hæredita-

tis ſibi venditæ, nec dum traditæ, poſſeſſio.

nem occupat; ſed eum tantum prædonem
non eſſe ait, cui ſcienti rerum alienarum
poſſeſſio ex juſto titulo tradita vel actio-
num ceſſio facta jam fuerit.

7
7

R3 Lo.

—

262 PaR FLECTIONES AD TITuIUM

Locupletior non eſt factus,
qui libertum adquiſierit.

Vm bonæ fidei poſſeſſor alienæ hære-

ditatis, ſi quid alienaverit, hactenus

duntaxat teneatur, quatenus locupletior

inde factus eſt: l. item veniunt. S. cum autem.

f. de hared. petit. meritò quæſitum eſt, u.
trum, ſi quid is donaverit, aut libertatem

ſervo hæreditario dederit, eo quoque no-

mine condem nari poſſit, cum illo caſu ideò

videatur locupletior, ꝙ alteri ad æα1ooα

obligatus eſt naturaliter, in altero ſucceſ-

ſionis ius, itemque operarum commodum,
ſi quæ promiſſæ ſunt, habet. Quod non

placui :ideòô opinor, quòd & ſucceſſio inu:

tilis & donatarius ingratus eſſe poteſt. Quin

. . –— . ⸗ 17
etiam, ſi jam nunc ſucceſſiſſer, accepiſſetq;
A1bαονον, àdhuc videri poteſt locupletior

factus non eſſe, ſicut in donatione inter vi-

Kſvir & l. quod ſi ſj. ſolut. mMatr. Juncla l. cum

ius patronatus adeptus ſit, quod non e

rum & uxorem factà dicimus l. ſi conſtante §.

1

MIle vtlitt

lrtominee
MIMemolun
ſmnNle
Cbuonnn
nrehäürnor
(onibuen

hml
Ile nemno

iteene
titenin⸗
Milsdli
i, con
odd mr
un ber

i⸗

„ . .⸗ . 3
uor. §. 1. F. de don. inter vi? & uxer. Hc
pertinet, quod qui ſervum legatum rogatus

eſt manumittere, alio fideicommiſſo gra-
vari non poteſt. l. planè §. ult. F. de legat. etſi.

nullæ

G

õ

PDE RRGuLISIuRIs. 26

nullæ utilitatis: I. 3. f. de jur. patr. nec Falci-
diæ nomine quicquam præ ſtabit, ſi nullum
ih aliud emolumentumà defuncto habuit!
4fervus. 33. l. ſed fi. S. ſi ſolus. f. ad L. Falcid. Ex 4
quibus omnibus illam extruemus regulam:
rilnn. in reſtitutionibus, retentionibus, com pen-
t, ſationibus non oportere minimorum, præ-

cipuéè ſimul incertorum, rationem haberi.
e« Vngde nemo idoneus fidejuſſor videbitur,
n quicæteroquin pauper, plures tamen bene-
Urlbennt ficiis devinctos habet: nec ideò plus facere
n maritus aliique, qui in id, quod facere poſ-
zds ſunt, condemnari ſolent, videri poſſunt,
A gquòd multos habeant amicos, ac propin-
Ne quos locupletes, qui ipſos egere non ſint
uN paſſuri. MM l
edoete Cum de lugro duorum quæri-
tur, melior eſt cauſa poſſidentis.
Cee . 7 1DE infreè in I. in pari cauſſa 128. F.
Fafe V h. t. S H
Lex 727.
N . 1.
Ps Paulus libro 17. ad Edictum.
e Cum Prætor in hæredem dat
1s actionem, quatenus ad eum perve-
l 4

R 4 nit

294 PRTLECTIONES3 AD rrrurux

nit; ſufſicit, ſi vel momento ad eum
Pervenibex dolo defuncti.

. I; £ redem de dolo defunci quandoq;
in ſolidum, nonnunquam quatenus
ad eum pervenit, teneri ſupra attigimus in

l., 258. f. h. t. In ſolidum quidem, cum ex

contractu deſcendit actio rei perſecutoria,
non pœnalis: I, ex depoſiti 12. k. ex contracti-

bus 49. F. de O. & A. ex contractu ſcilicet bo-

næ fidei, cui doli præſtatio ineſt l. ult. f.
ge fidejuſſ. tut. l. hujuſmodi g. §. qui ſervum
„F. de leg. 1. l. ſed etſi 21. f. ſolut. matrim. Stri-
* Ci verò juris contractibus non perinde in-

eſt: quò fit, ut in his hæres nunquam ex de-

functi dolo in ſolidum teneri poſſit, cum
proprià de dolo actione opus eſſet; quæ

quia ratione ſolidi pœnalis eſt, eatenus in
hæredem dari non debet l. 17. §. 1. F. de dol.

mal. Altere! igitur caſu, quo hæres ex dolo
defuncti tenetur hactenus, quatenus ad
eum peryenit, nihil intereſt, an in contractu
bona fidei, an ſtricti juris, dolus admiſſus

ſit. Omne enim turpe lucrum hæredibus
extorquendum eſt I. in hæredem 5. fj. de calum.
Sed llud nunc quæritur, quid videatur per-

veniſſe? utrum quodita pervenit, ut du-
ret; cum cepiſſe nemo videatur id, qu04
apud ipſum non: remanet arg. l. i. F. h. t. &
per-

—

herrenſe⸗
Aiutn i
.
lmkiben

ciadſe

Wminn

cuinreloo
hfuin, 1

TIIII

—

todalt
i

51

nigenen

uunmutn

Gem, ant
perſecum
1e Cuni
tüſclicetb⸗
net ,A

ſſi⸗H

nit. 5
npenti
gvunt

9

ertelli

tueitil

Uaten!
Nchontd
gAnl

Eetk

enu
t,u

4

=

=

4

7

—
—

polt,

eſſete

Wð

õõ

DE REGuIIS IuRIs. 231

perveniſſe dicatur, quod manſurum eſt .

aliud 71. S. n. f. de V. S. I. utrum ff. depetit. hæ-

red. quoꝗ; factus ſum locupletior d. l. utrum

Itaque ſi hæres conſumſit, quod ex dolo de-

functi ad ſe pervenit, anne liberabitur?

quod minime admittendum eſt. Sufficit
enim vel momento perveniſſe, ut hac lege
definitur; ne vel ſemel ad compendium
ſuum impunè verterit hæres, quod ſcelere
quæ ſitum eſt l. quod diximus 16. 6. haæc allio.
junct. l. ſeq. ff. quod met. cauſ. Quod uſque
adeò verum eſt, ut & ipſius hæredishæres,

ad quem nihil pervenit, eo nomine tenea-
tur: d. I. 17. eò quòd non amplius ex delicto,

ſed ob hæreditariam obligationem, quæ in

hærede cœpit etiam remotâ delicti conſi-

deratione, actio competat.

Ad leges in contrarium adductas

quod attinet, certum eſt, illud quoq; man-

ſurum fuiſſe præ ſumi apud hæredem, adeo-
que perveniſſe, eumque tantò locupletio-

rem eſſe intelligi, quantum is conſumſerit;

ſiquidem aliàs de ſuo fuiſſet conſumturus:
l. ſed etſi 27. S. quol autem ff. de petit. hæredit.
ſufficitꝗ; ita manſurum faiſſe, ut jure
auferri non potuerit d. l.
utrum.

5 Lex

2

266 PäLECTIONES AD TI TruIuAMA

Lex. 125.

Paulus libro 19. ad Edidtum.

—
—
RWR

In pari cauſſa poſſeſſor potior

haberi debet. ð

1I Vod ſupràin l. 126. S. fin. h. t. ſpeciali-

ter de lucro traditur, quoties ad id par

eeſt cauſſa duorum, poſſeſſorem potiorem
eſſe debere, id hic generaliter in omni cauſ-

ſæ paritate verum eſſe oſtenditur. His jun-
2 gemus l. 32. ſup. hH. t. Ideoque licet res alie-
nas poſſidens nullam tenendi juſtam cauſ-
ſam habeat, adeoque prædo ſit, tamen eas

non niſi ſuam intentionem implenti reſti-

3 tuere cogitur l. alt. C. de rei vind. Pariter

. . . . .„ 3 ⸗„30
ſi minori minor pecuniam crediderit, isque
eam conſumſerit, non tenebitur: nempe

cum cæteroquin pares ſint, hic poſſeſſoris
loco habeatur l. verum. l. ſi minor. 35. in pr. f.

4 de minor. Et poſſeſſor hæreditatis, ſi occa-

ſione ejus indebitum exegit, petitori hære-
ditatis non reſtituit l. item vemunt. 20. §. ait
Senatus. perſ. nam & lIulianus. F. de petit.
beres.
Qui non adverſatur quod l. evica.
eo. t. traditur, poſſeſſorem hæreditatis, qui
actione legis Aquiliæ aut ſimilis duplum
con-

X

5

—
conlecmrus
zumele 4
Ciate, dn⸗

cgtetoe

Uttui cedea
tintl.

(Grenl

Inplunen

(unnlir
Nlaio
(tonem
erctatn
Imtio ſer
umntlee
rkerne

leſcrne
in

Mhet

Irun D RHEGuIIS IuR Is. 267

. conſecutus eſt, duplum quoque reſtitutu-
G rum eſſe. Aliud eſt enim occaſione hære-
lün. ditatis, aliud propter hæreditatem lucrum

capere: hoc rei annexum eſt, ut meritò unà
lelorymi reſtitui debeat, illud non item. Rurſum
quod in d. l. 20. S. cum pradiximus traditur,
actionem legis Aquiliæ non in duplum, ſed
rleſen ſimplum duntaxat præ ſtandam eſſe, contràâà
tesdte quàmn!. 55. definitur, hunc habet ſenſum:

4

nen ie ut ſi actio quidem intentata propter infi-
aim ciationem in duplumcompetere poſſeſſori
Gtur Nir hæreditatis ceperit, nondum autem conde-
ela mnatio ſecuta ſit, non teneatur petitori
dijtna eam cedere, qualis ipſi competebat, ſed ſi-
lt,u (cut fert natura actionis; ut ita in pari cauſs
inplens poſſeſſor vel petitori ,„vel ei adverſus quem
. A competit Aquilia, gratificari poſſit. arg. I. in
elen napem ff. locat. H
ehitN Illud notabiliter hic quæritur: an 2
c gquod Primus ſocius actione pro ſocio à Se-
m. Ccungdo in ſolidum conſecutus fuerit, id cum H
Sinisl Tertio, cui jam ſolidum ſolvere Secunddus
peümt apqmplius non poteſt, communicare tenea-
u18 tur, nec ne? Et negativa rationem habe-
e re videtur, cum in pari cauſsàâ poſſeſſoris
melior ſit conditio; tùm etiam, quod unus
cla, ex creditoribus, quicquid à debitore conſe-
he utus eſt, id cum reliquis communicare
Nis non teneatur: ſibi enim vigilavit l. pupilus

7. .

X

26 8 PRFLECTIONESADTITuILuMA d1

— ——.—

8 24. F. quæ in fraud. cred. Veruntamen in Tln.
hac actione contrarium ſingulariter rece- äi
ptum eſt, ſcilicet ut res undiquaque fide (umiho
optimà geratur l. ſi cum tres. f. pro ſoc. Quod mmnntkin
9 tamen eo trahendum non exiſtimem, ut men
quod Primus à Secundo ſocio conſecutus ſimftut
eſt, id cum Tertio, qui primi quidem ſit mmſl
