in. recitant, cui volunt derogari illàâ adjectio-

ſ male
ſe in confeſſo eſt, ut inæqualibus gradibus
ei concurrentibus in ſtirpes fiat diviſio.
ten Tertio loco re & verbis conjuncti 2
W cenſentur ii, quibus uno complexu oratio- 4
iel, nies res eadem non diſtinctis partibus reli-
tei 8S 4 da

10 Pralechime 4 tuilen.

Beannget Ba tesdsnidt, elelbeneut⸗ inæ-
qualibus partibus: alioquin verbis quidem
conjuncti, re autem disjunct: eſſent, per ſ⸗
pra dica. Atque ita utrique ſolidam do-
mum legatam eſſe voluit, ita tamęen, ut par.
tes concurſu faciant, de quo pòſt videbi-
a5 mus. Id ſciendum hos demum bropri
conjunctos dici, ſic quidem, ut etiam ſæpè

ablſolutè absque additione conjuncti ap-

Cet re ſolùm, aut verbis ſolum conjuncti,
pro disjunctis habeantur; text. & gl. in d. l.
un. S. his ita, in verbo, conjunctim C. de cad. toll.
quibus etiam præferuntur 4 4. l. re conjundii g.
Fj. de leg. .
26 Reliquorum autem generum alterà
tantùm parte conjunctorum, uter alteri
præferatur? non ſatis expeditum elt. Bar-
tolus concurrere tradidit in I. Mæ vie 41. fde

ſionem petęre tutius eſſe arbitror, quàâm ex
d. 1. re con/uncti quæ ſive à compilatoribus

ut conſtans inde & certus ſenſus erui non
. poſſe videatur. Alciatus verbis conjun-
22 tum præ fert, propter l. un. §. boc ita C. 4e

cgad. tel. ubi tamen non de verbis tantùm,

pellentur: & horum reſpectu reliqui, ſcili-

ieg 2. Ex quà lege hujus quæſtionis deci.

ſive à librariis miſeréè lacerata eſſe apparet,

ſed utroque modo conjunctis ſermo eſt.
Bar „

—
znalte
A intten
nezelit⸗
zulein 4
liginue

(ovorutar

leColcis⸗
lhiotantu
huriſen
Uifndi
lncioni⸗

4 illgen

Norr

II ngni

Lonnorerlun

Uunſlpn

ol ſiene

ngehnn
8ue
legg do
linn
Uninen
nge llen
ul
iier n
nRonn
e
unler

E

R

lun
—
, Meni
ullibosme.
nfetbigiin
iellent
deſolidmn

Aumnen e

=

vo t ien
Genun nt
nltetim

Gniunct 4

eautdn iſ
Numcolſ,
rt g

in.a: ⅓

4Ananni

=

4
D

genemn 47
umn, Nel
ungſ
Mnt,
ttionut⸗
rng 1
col ronn
i de t
etineuin
ebi 8Cne
6 1
ſerbig tu
n

6

,OAS
=

S=

S= —
=

—

de verborum Kanißcatione. 2 1

*

Bartoli ſententiam amplecti mallem, tum ²2

ad intricatiſſi mas circa hoc diſputatio-
nes reſcindendas; tüm quod in dubio ad
æquale jus proniores eſſe debeamus, ut pri-
vilegiatus contra privilegiatum privilegiq
ſuo non utatur; tùm denique quod novo
jure Codicis d. t. de cad. tol. inter re tantùm
& verbis tantuùm conjunctos nullum con-
ſtituatur diſerimen, ſed utrique indifferen-
ter disjuncti vocentur, cum tamen hæc
conjunctionis, jurisque a arcreſcendi mate-
ria ſatis diligenter ibidem ſit t pertractata.
Prorrò utrum propriè conjunctis, ſo-
lidum ſi ingulis legatum eſſe intelligatur?
controverſum eſt. Putem autem non ſo-
lidum, ſed partem legatam videri, cům pro-⸗
pter. plane 34. §. ſi conſunctim ſj. de leg. /. ubi
partes ab initio fieri ſcriptum eſt; tům quod
aliàs jus adcreſcendi inter eos locum non
haberet. quod enim jam antemeum eſt, ad-
creſcere modè mihi non Poteſt. Eſſe au⸗

2 2 2

2

turin4. 1. un. H. ubt Aeren, verſ. ß ver) pars. C.

gecaa. toll. Necadverſatur quod ibid. in §.

his ita verſ. hoc ita dicitur, illos partem con-
junct orum ſibi hæredum » quaſi ſuam, prę-

Qepdadl conjunctim 80. . de leg. 3. atti-

nei

occupare. particula enim quaſ improprie-
tatem denorat. pr. 1. de oblig. quæ ex quaßi del.

282 Pralectiones ad titulum

— *

net, ea ſic accipienda eſt, ut ſolidum illis

conjunctis ſolidum ſingulis relictum vide-
tur, & ideò ſuum accipiunt, non quaſi
ſuum. d. S. ubi, verſ. ſin autem.

parté adcreſcere; etſi non deſint qui in hac
ſfſpecie jus adcreſcẽdi omnimodè excludat.
34 Cum enim eos paribus paſſibus ambulare
cum rc conjunctis liquidò appareat, ex d.
I. 41. ff. de leg. 2. conſequens eſt, ut aut utro-
bique aut neutrubi ius adcreſcendi locum
habeart. Indubitatum eſt autem, locum
habere inter re conjunctos: ſæpè allegato §.

locum.

Lex .

Vlpianus libro 9. ad legem

Id apud ſe quis habere videtur,

de quo habet actionem. Habetur
enim, quod peti poteſt.

1.

“ . Qu actionem habet ad rem recupe-

8 randam, ipſam rem habere videturz!.
qui adtioqnem Ij. f. de R. I. quoad juris effectus,
non

2

—

vigdeatur datum, ne pars caduca fiat; non ut
3²¾ ſolidum ſuo jure capiant. Sed re tantùm

33 His ita poſitis ex neceſſitate dicendum
erit, verbis quoq; conjunctis, alteri alterius

usbi autem, ergò & in ſpecie alterâ habebit

luliam & Papiam.

—
vongue
Cun.
eul,
Nitnur e
Cnpetere

nbellres
n Vn
Unlei,
ſtineni
n ded
nncr

i ſ
nrido

n
—.
tſolcunke
afatzman
decte unin
lelictam ni⸗

Nt, hod d

,altetialteit
umqpiin
noid ercii
Eibus untuu
Pppateiſil
ſt,utautun
eſcendilun
ſn

=

De verborum fignificatione. 28 3

non quoad corporalis poſſeſſionis commo-

tate Ccende

dum. Qui juris effectus in eo eſt, exem-

pli cauſs4â, ut legatum ad hæredem trans-

mittatur ex eo tempore, quo adtio alicui
competere cepit, non ſecus ac ſi legatum
ipſum jam nunc eſſet conſecutus: I. 7. & tot.
tit. f. quand. dies leg. Et hæreditas adita,
bonorumvé poſſeſſio agnata transmitta-

tur, etſi res hæreditariæ ab alio poſſidean-

tur. Vnde etiam bonis noſtris annume-
rantur ea, quæ in actioni bus habemus: l. be-
norum, ſupra h. t. ut nihil in fraudem credito-
rum de actionibus diminuere liceat, non
minus quàm de rebus; I. 1. §. quod ſi nolit. f.
quod in fraud. patroni. & bonorum uſufru-
ctu relicto, etiam quod in actionibus eſt,

computetur. I. ult. F. de uſufr. leg. de quo di-

ximus in d. l. bonorum 49. b. t. E diverſo
rem videtur amiſiſſe, qui actionem ad eam

perſequendam am ſit. l. 14 S. rem amifiſe, ſu-
prah. t. Alioquin non jure noſtro, juris-

que effectibus, ſed ipſo poſſeſſionis com-

modo inſpecto, minus eſt actionem habe-
re, quàm rem. I. minus. F. de R. I. quod &

verbum videtur hic poſitum demonſtrat,

quod improprietatem, ut loquuntur, & fi-
ctionem denotat l. 1. §. videor. F. de vi & vi
arm. Unde qui actionem quidem habet, 6
ſed inanem, ex quàâ ſcilicet nihil exigere

Praælectiones ad titulum

234

—

Pe t „eam habere non videtur. I. nam F.

de dolo mal.

Lex iI44.

rgulus lihro 10. ad L. Iuliam & Papiam.

L. ibro memorialium, Maſſu-
rius ſcribit, Pellicem apud antiquos

cam habitam, quæ cum uxor non
eſſet, cum aliquo tamen vivebat:
quam nunc vero nomine amicam,
paulo honeſtiore concubinam appel-
lari. Granius Flaccus in libro de,
jurePapiriano ſcribit, pellicem nunc
vulgò vocari, quæ cum eo, cui uxor
ſit, corpus miſccat: quosdam eam,
quæ uxoris loco ſine nuptiis in do-
mo ſit, quam Nernit Græci vocant.

Vs concubinarum ſubinde coãt ctatum,
tandem in univerſum ſub latum eſt à
Leone Novella g9o. & 91. quæ conſtitutiones
etſi i inter Imperii Romani leges non nume-
rentur, moribus tamen illa concubinatus
abolitio com probata⸗ ac confi rmata ad no-
ſtra uſque tempora duravit ac durat; ut ho-
glè ne ſoluti quidem concubinam habere

pol-

D

maera
ollongt
llr itaniten

tirrlbueld

aesenim

Gtinum

giln,
lee, ae,
en ſolen
bmntt,pr
el
Eimen Don
fülaninte
ling. c
Nllirake
li whbe
erin
nrſberor
Utümd
ure

Cnegi
nmn,
Nend
l,
nr

uluns

—=

uth bun

16 in

lium, Madn
pod n
Im DrN
ven rinht
ine /ℳid
inin 40
silbroc

vellcenang

neo,culdl
ecemne
is in e
eclNe

4

ge citdunn

ſabimm
cootruign
geinli
ℳelbni

Gunm ul

6
R

rannjt
bium bi

4

—
S= = –

De verborum fgnificatione. 225

poſſint ‚quod olim licuit. I. un. C. de concub.

Ut ita videantur univerſa jura, quæ de na-

turalibus liberis extant, abrogata eſſe. Na-

turales enim liberi non omnes, qui extra

legitimum matrimonium ex vag Venere

ſuſcepti ſunt, ſed ii demum, qui ex certâ
muliere, quæ conſtanter in contubernio
habetur, ſolemniter tamen inuxorem du-

canon eſt, procreati ſunt tot. tit. C de natur.
ib. & Novel. 5g. quibus modis naturales & c. Iu- 3

je tamen Pontificio concubinatus prohi-

Bitus non invenitur, c. is qui 2. diſtinct. 34. c.

aliter 30. quæſt. 5. niſi perſonis eccleſiaſticis

t. nullus cum. c. ſeq. 32. diſt. ubi miſſam ejus
audiri prohibetur, qui concubinam penes

ſe habeat. in quibus omnibus utique natu-
ralium liberorum jus ſupereſſe dicendum.

Quin etiam obtinuiſſe videtur, ut qui ex- 4
tra matrimonium quidem, non tamen ex

publicè infami muliere nati ſint, natutalita-

tis jura habeant, üt ex unciâ hæredes inſti-
tui poſſint legitimis extantibus; & non ex-

tantibus ex aſſe; ſecundum tenorem d. Nor.
89. cap. diſcretis; cum ſpurii, id eſt, vulgò
concepti prorſus ſint incapaces. d. Nov. 69.
t. ſi vero, in px. Nam id quoque, ut pet ſub
ſequens matrimonium legitimentur, uſu

invaluit, quæ legitimati non ſpuriis, ſed

naturalibus tantum antiquo jure ?ompete⸗-
1S

—

289 Ppralsälionet ad tirulam

— —

re videtur. d. Nov. ?9.S. reliqui. Eamque le-
gitimationem non ad allodialium tantùm,
ſed & feudalium bonorum ſucceſſionem
prodeſſe latè oſtendit Hartm. Piſtoris lib. 2.
parte 2. quæ/t. b1.

Lex 14.

yVlpianus libro 10. ad L. luliam & Papiam.

Virilis appellatione interdum⸗

etiam totam hæreditatem contine-
ri dicendumet.

1 Icut reſidui appellatio etiam totum ad-

) mittit, veluti cum ex reſiduâà parte hæ-

res inſtitutus, cohærede incapace totum
capit; I. 2. C. de hæred. inſtit. & univerſitatis

aut famiiiæ nomine quandoque unus dun-
taxat continetur; I. icat f. quod cujusque uni-
verſ. lI. &. l. deteſtatio. . h. t. & ſicut reliquo-
rum appellatio univerſos ſigmfcare po-

teſt: ?. soteft g97. ſupra b. t. ita virilis partis ap-
2 pellatione totum contineri nihil vetat. So-

let autem pars virilis pro æ quali dici; l. viri-
lis ff. de leg. præ/t. l. auſertur. F. de jur. fiſc. l.

unum ex familia. S. ſi duos. f. de leg. 2. quod vi⸗-

ritim fiat diſtcibutio, & ita æqualiter: cum
ibi, ubi partes expreſſæ non ſint, equeles
eese 1n ipſo

1

r Mn

ojuen

lel r

nmnenn l

ſiniium rer
eronekt
Unns, U
Genhnitt

ſciglletor

1

Nellinvert

(rn, de t

inpane

nimeneot

ühbbtenn

ite l o

ſ Nlean
dent
oonidn
nuupmi
lcenine
Pnbtion
tonnnlde

n e.
litiad

„ De verborum fignifica tieere 297
Hn ipſo jure intelligantur. I. legata inutiliter f. de
unum leg. 7. Cæzterum hoc non ex verbi pro⸗7
lcehen prietate, ſed juris interpretatione eſſe, con⸗
M ſimilium verborum argumento cognoſce- DWR—
re non eſt difficile, quorum antea memi-
nimus. Ut mirum ſit, Bartolum gloſſam 4
ſecutumin l. pater 38. §. filiam ff. de leg. 3.
ſcripſiſſe, totum fideicommiſſum ibi ad ſu-
perſtitem vernam pertinere; etſi expreſsè
eimetdan- Scævola de toto rogatus, non totum ſed
virilem partem pertinere reſponderit, cum

6 nin

emn col . . . .
minore negotio, & citra reſponſionis am-
biguitatem potuiſſet dicere, torum perti-
umtomng nerc: ut voluntas teſtatoris in perſo n fi-
Cri ur. liæ impleta videatur, quæ extra familiam
*R non alienavit. nec quicquam dictum eſſe
Ltin proponitur de vernis, ut illis quoque alie-
Ni,ukar natio prohibita eſſe cenſeri debeat. Ac 5
oeen 4 licet animadvertere, Scævolam hujusmodi
ine 9 prohibitiones, ceu juri commum ac vendi-
int ken tionum libertati contrarias, adeoque odio-
iaſanet ſas, ſtrictè, quantum potuit, interpreta-
e tum eſſe. Certumque eſt illas publicæ
ülun utilitati adverſas, certarum tantùm familia-
ii rum dignitati ac opulentiæ tuendæ ac-
firn . commodatas eſſe.

Pralelliones

. . .
— —.—

—= —— — 7 —

Lex
Terentius Clemens “l 2. ad uliam
& Papiam.

Soceri & ſocrus appellatione;
avum quoque & aviam uxoris ve
mariti contineri, reſpondetur.

Aciunt notata ad l. nurus e: &l. geneni.

1z0. ſupra 4. i.
Lex 11z.

rerentiut Elemen: ubzoz 3. ad legem luliam
Fapiam.

.
4

ti ſunt, Romæ nati intelligantur.
Vigel. 139. & ibi notata ſuprab. t.

Lex 145.

Gajus libro 8. ad legem Iuliain G payiam.

Non eſt ſine liberis, cui vel
unũs filius, unavé filia eſt. hæc enim

enunciatio, babet liberos, non babet li-

beroy, ſemper plurativo numero
præfertur: ſicut & pu gillaresz co-

dicilli.

1ex

Quiin continentibus urbis na-

Ainenol)
Lettdanu
r itp
inn

btn. ſe

nelketerin
ſttintilrt

i hrrai in
wd ſl ci

uten

—

e verborum gnißcatione. 283
lgenra 1Y.

Gajus libro o. ad L. luliam & Papiam.

elin Nam quem, ſine liberis eſſe,
numt dicere non poſſumus; hunc neceſ-
ndem ſe eſt dicamus liberos habere.

NI T Inc regulam tradunt, plurale reſolvi
1 1I in ſingulare. I. falſa 33. S. fin. . de cen-
. dit. & dem. Vnde ſubſtitutus ſub condi-
tione, ſi heres inſtitutus ſine liberis deceſ-
Alzniin ſerit, non admittetur; quando vel unus fi-
lius hæredi ſupereſt? l jubemus S. ſn autem.
LC., ad Trebell. étiam naruralis tantùm, nilſi 3
huäntif dignitas & conditio tàm teſtatoris quim
ligun fubſtituti diverſæ voluntatis conjecturam
ſüggerat. eæ faltto 12. § Ki quis rogatus f. d. t.
4 Et eam feudi conceſſionem, ut maſculis ſu- 4
. perſtitibus fœminæ non ſuccedant, ſic in-
perſtite excludantur foœëminæ. Bl. in l. i. C.
erbjal de condit. inſert. atg.l. pater Severianam ior. 5. 1.
A hreen Fee cond. & demonſt. IIlud notandum ſi
pater filio ſubſtituit ſimpliciter, non ad- 5
1ed jectà conditione, ſi ſine libeêris deceſſerit,
nm illam tamen conditionem conjecturàâ pie-
Uisgth tatis paternæ tacitè ſubintelligi; ut eâ exi-
ſtente excludarur ſubſtitutus. I. cum aruus
UW 1 402. pGH

4

Des

HW

290 Pralectiones ad titulum
102. ff. d. t. de cond. & dem. & l. cum acutißimi
C. de ſideicommiß. MRRW,
SEMPERPLuIRATIVO NUIMERO)
In Codice tamen, ubi latini ſermonis pu-
ritas deſideratur, non uno loco legitur nu-
merus ſingularis. lI. ſi quis prioris S. in ilo C.de
ſec. nupt. I. ſi quis in ſuo C. de inoff. teſtam.

Lex Joo.

Gajus libre 9. ad L. luliam & Papiam.

Si ita à te ſtipulatus fuero, Quan-
tò minus à Titio conſecutus fuero, tan-
tum dare ſpondes? non ſolet dubi-
tari, quin, ſi nihil à Titio fuero
conſecutus, totum debeas, quod
Titius debuerit.

1 X7 Ideaturl. minus 32. & l. verbum amplius
V 82. ſuprà. h. t. hoc addito: ſtipulatio-
nem in hac lege poſitam, nihil aut parum
à fidejuſſorià obligatione differre. Hodiè
enim fidejuſſores ſi non ex verbis fidejuſ-
ſionis, vi tamen ipsâ & legis interpretatio-
ne non aliter obligantur, quàm quanté
minus à reo principali ſervari poteſt, id eſt.
excuſſo prius reo principali. Auth. praſente
C. de filejuſ. l. ult. ſ. rem pup. ſaly. ſor. ged
4 ʒPel

—

r
Porbu ſeit
in ſolconok
Pdebllense⸗
Nenre olrend
Coneuatcecdt
ſeldonon ek,
Uhuheeke
hincſdicon
enſn e
NMeemner
Ccſtetlis,
1
geleeuntn
Whmends,an

=S ..

ennes ioree

u t

nenig

Mkn
Cangnis
lon
Wüni
We

fulge

—

ln

eIvo WI
tniſemon
looolermn
ii

ufengfe
l.
unt eis

8fuero
ueN

n ſolert
i Iron
dehen 6

der velorun hanißcatine. 291 1

pluribus rei reis exi ſtentibus, ſingulis quidem

in ſolidum obligatis, qui tamen ſingulos

hidejuſſores dederint, uno ex reis non exi-
ſtente ſolvendo, non protinus ad alterum
correum decurretur, niſi i prius ejus, qui ſol⸗

vendo non eſt, fidejuſſore excuſſo, ut ita

in hac ſpecie fidejuſſor prius, quàm reus

principalis conveniatur. arg. l. Lucius 46. §.

Sempronii & S. cum 1 Ramentd fF. de admin. tur.

Nec pertinet d. Auth. præſente ad reos, qui
pro diverſis, quamvis correis, ſigillatim fi-
dejuſſerunt: non ſecus atque ex diverſis
teſtamentis, aut inter diverſo jure ſucce-
dentes jus accreſcendi non oritur. I. 16. f.

quib. mod. Mazſ. amitt. I. 5. F. de bon. poſſ.

Terentius Clemens libro j. ad L. Ia-
liam & Papiam.

Delata hæreditas intelligitur,
quam quis poſlit adeundo conſe-

qui.
M⸗ inter ſe differunt, delatam ali⸗ 1.

cui eſſe hæreditatem, & ab eo eandem
aditam eſſe. Adita ad hæredes transmit-

titur: delata non transmittitur, niſi ex! an.
1T à C. de

29 2 pralectiones ad titulum

—

C. de his qui ante apert. tab. arg. l. quis filium 7.f.
2 de acquir. hæred. Delata repudiari poteſt:
adita ſemel repudiari non poteſt. S. etraneis
1. de hær. éual. & diff. l. ſi quis 8. f. de jur. delib.
32 Denique hæreditas etiam ignoramti defer-
tur, ut rectè Alciatus aſſerit per l. ſi in ſauti
C. de jur. delib. l. Pannonius ff. de acquir. bæred.
quibus adde d. I. 7.5. K ſilius, eod tit Quod eò

pertinet, ut ſicubi ſtatutum ſit, de hæredita-

tibus quibuſcunque, à lege aut teſtamen-
to delatis, etſi aditæ nondum ſint, ad hæ-
redes transmittendis, ea quoque transmit-
tantur, quæ ignorantibus deferuntur; cum
ignorantis mortem teſtatoris nulla ſit adi-

tio. S. pro hærede l. de hared. qual. & diſer. l.94

f. de acquir. hared.
Lex 2.
Gajus libro 10. ad L. Iuliam & Papiam.
Hominis appellatione taàm-
fominam quàm maſculum conti-
neri, non dubitatur.

0-⸗

171 J Omo in jure plerumque opponitur
brutis: unde meritò univerſos
mines & utrumque ſexum ejus appellatio
itur. 1non
2 complectitur. Quandoque tamen n

br u⸗

Den

1

uig lell
terpnenn,
lidis
Cortoribado
ſCeroromnr,
eC!
tClnl
Pere huhor
Naneic,ob
t
Dobtte
eneor
dhomo

atifa

lalii, an
llicßin

UInezele

Uhe lipp⸗
ilenmee

ier//, D
llice⸗
Enmnohabe
d
.

glunt

—

Elgifn.

ehuin D
wel Guni
ut n⸗

nitan i

lein et erlſal

5 un Apli
ut
rlocelert!
geiut 1 elw
Un lunt, 4
weem
eerummt:
Ors allt

ℳ

1
16hi

gtone i
llven

De verborum trißcaiime. 293

brutis ſed liberis hominibus opponitur,
præcipuè in jure feudali: & homines no⸗
ſtri pro ſi ubditis & famulis noſtris, aut pro-
curatorib. actoribusvèé, quorũ aperâ & mini-
ſterio utimur, uſurpati leguntur. l. 2. C. de
Epiſc. & Cler. lI. 1. C. de conduct., & procurat.
præd. & c. lib. I1. l. 4. C. de dignit. l. 1. C. de com-
merc. Inde hominium vel homagium præ-
ſtare, id eſt, obedientiam & ſidelitatem ju⸗
rare. D
Dubitationem autem ad hanc legem
adferre poteſt l. ſi quis 35. S. qui ſe f. de pœn.

ubi homo & mulier inter ſe opponuntur.

Si abortionis caußa aut amatorium poculum quis
dederit, & eo mulier aut homo perierit, ſummo
ſupplicio afßicietur. Apparet autem, ibi ho- 4
minem appellari id, quod in utero geri⸗
tur; etſi aliàs partus nondum editus homo
fuiſſe non rectè dicatur, l. in Falcidiâ 9. ff. ad
L. Falc. & modo ſperetur homo fieri: l. eum
inter 14. C. de fideicom. libert. præterquam
quod, ubi de commodo ejus agitur, pro
jam nato habetur. l. qui in uter f⸗ de ſtat. hom.
l. prox. & I. 231. infra. h. f. de quo
hamjam dicetur.

T Lex

Pralectiones

ad titulum

—,ß

Terentius Clemenslibrott. ad L. lu-
liam & Papiam.

Intelligendus eſt, mortis tem-
pore fauiſſe, qui in utero relictus eſt.

1 CIK* jus protimiſeos habet non ſecus
Aacſi jam natus eſſet: executio tamen
in eventum nativitatis ſuſpenditur. arg.
1. 3. §. 1. f. de in juſt. rupt. & c. ibi, alia eſt ſuper-
ſtitum cauſſa, alia poſt humorum: illi ſempen in-
juſtum faciunt teſtamentum; hi rumpunt, ſi na-
à ſeantur. Hinc quæritur :ſi filius hæres in-
ſtitutus, ſi ſine liberis deceſſerit, hæredita-
tem Fitio reſtituere debeat, iſque hæres
prægnantem uxorem relinquat, an fidei-
commiſſo locus ſit e & dicendum, non efſe,
voluntate teſtatoris inſpectâ, quaſi ſcilicet
minus ſcriptum, quàm dictum aut ſenfum
ſit. arg. cum arus 102. f. de condit. & dem. & l.
Neratius, ihi, ſi cui libertatem dederim, ſi filius
mihi nulſlus erit, cum moriar, peſthumo nato im-
pederi libertatem &e. ff. de manum. teſt. In pen-
denti tamé erit, utrũ fideicomiſſum locum
habeat necné, per ſusra didta. Nec obſtat,
quod conditio in formâ ſi pecificàâ ſit adim-
plenda l, qu: hæredi F. de condit. inſtit. Satis
enim

Ne
„—
aimheeti
teltnorunn
teſlamentug
Et guma
Norſoli⸗
e tam
itſlisgnos
Eehcben eer⸗
n vel..

lulſeſt.

1 1
(unet dei

ſende Aun
twenleien
Mnnge
Kunlterten
ſelhzeit,
uinchin
Mumar
Elan
um t
tenbberet
Uunguo

ſehnre

Dll All.
n

ortte

relicel

her nonk

eetrd n

ſpendin
ii luiſ⸗
n: il ſen
bi onpe
fliusbent
ert, Men
en, “

.

Adum,nor
qui⸗
gumnan
Grl
hemun,
hah⸗
e
.

.

=

De verborum ſigniſicatione. 295

enim ſpecificè impleta videtur, ſi voluntati
teſtatoris paritum ſit. Ea enim legem dat
teſtamentis. S. diſponat Auth. de nuot. collat. 4.

Et quamvis in poteſtate patris eſſe dici 4

non poſſint, antequam naſcantur, ! fin. . de
collat. bon. tamen quando lex patri permit-
tit filiis, quos mortis tempore in poteſta-
te habet, dare tutores, poſthumis quoq;
dare poteſt. S. permiſſum & S. ſeq. I. de tutel.
Fac. lI. En. f. de aßignat. libert. Vnde & illud 5
eleganter dicitur, eum qui quatuor habet

liberos, & uxorem prægnantem, non tri-

entem ſed ſemiſſem debere his relinquere.
Nov. 18. . 1. & ſAuth. Novißima C. de inof. teſt.
Similiter tamen, ut antè dictum eſt, in ſu. &

ſpenſo erit, an rectè triens relictus ſit, &

ita inofficioſi querela excluſa? Nam non
natus non rumpit teſtamentum. lI. poſtbumo
C. de bon. poſſ. cont. tab. Neque exiſtiman- 7
dum eſt, etiam ante nativitatem ipſi par-
tem hæreditatis deberi; ſed in tempus de-
mum, quo naſcetur, omnia ei jura integra
ſfervantur. I. antiqui f. ſi pars hæred. pet.
I. ſed ſi reſtituatur S. ſfin. f.
de judic.

T Lex

29 6 Praleliienes 44 iralun⸗

Lex 14.

Macer libro t. ad e nen

Mille Paſſus non à miliario ur⸗
bis „ ſed à continentibus ædificiis

numerandi ſunt.
Ca Onjungenda ellcam . 2. b. Gt

—

upta. hy k.

Tex DN.

Licinnius Rußinus libro7. Regularuk.

Proximi ap ellatione ctiam
ille continetur, qui ſolus eſt.

Vm lex ad inteſtatorum hæreditates

vocat Proyimos aghatos vel cogna-
108, etiam qui ſolus eſt admittitur ex len.
tentiâ legis. Suffſicit enim non eſſe proxi-

miorem, erſi non fit remotior, cum quo

confſetatur. 192 ſupra b.t. IIIud Arrau
an proôbare debeat, ſe proximum et e, ſi ab
extraneo poſſideatur hæreditas: à Et verius

eſt, non debere, modò probet ſe agnatum

eſſe, & ita proximiorem ipſo poſſeſiore. Si-

cut qui rem uſucapit, non probat ſe domi-

num eſſe, ſed Publiciana ſufficit. 4. I. deé
adiene

(tion.
ber,,

Contelr
chut
giojn
Neeni

ſ kialt
tlti,
oenmr ri
ec C
Wnc⸗

tinen

milarion
us edle

4 6 9

4
.

Igtlnn

dve euin
.
n Mxeelin
e el t
utur eit⸗
obcleen
or, n ,
Augeen
ſNt

punt
tudEriin
etle l

7

oletote,

fengt

1

De verborum ſRignificatione. 296

gction. Satis eſt enim potiusjus ipſum ha-

bere, quàm habeat poſſeſſor. Et qui litis
conteſtatæ tempore poſſidet, vincit inter-

dicto uti poſſidetis vel utrubi, ſi maxime
ab alio, modò non à poſſeſſore vi, clàm aut

precariò poſſideat. S. g4. in ſin. Inſt. de inter-

dict. Nec ignorantia talis imputari ei po-

teſt, qui neſcit, an proximior abſens in vi-
vis ſit, nec ne: dummodò paratus ſit ei,
. „ . uſſe b . ſe .
quive cauſlam ab ipſo habebit, ſi redeat,
hæreditatem reſtituere,
Interdum etiam proximus dicitur,
. .* „ „ SS
qui ante ſe proximiorem habet ipſe tamen
in eo genere eſt, ut jure proximitatis inte-
ſtato ſuccedere poſſet, ut in ſpecie l.io. C. de
legat. ubi proximæ perſonæ, id eſt, quæ ſit

ex numero propinquorum, res aliena lega-

ri poteſt, etiam ab ignorante, alienam eſſe.

Denique notandum, ſi inter emtorem &
venditorem convenerit, ut prox-imo men.

ſe, aut intra proximum menſem pretium
ſolvatur, ſi non appareat, quid actum ſit,
computationé inchoari debere, ex die per-
fecti contractus, id eſt, traditionis factæ,
non conventionis. l. tah f. de jur. dot. H
Br. in l. fi cum legeturff.
geoe leg. -.

T 1 Ie«

e

—

Licinnius Rufinus li

Majore parte anni poſſediſſe

Pralectiones ad titulum

Lex nSbö.

bro io. Regularum.

quis intelligitur, etiamſi duobus
menſibus poſſederit: ſi modò ad-

verſarius ejus aut

paucioribus die-

bus, aut nullis poſſederit.

P Ertinet ad interdictum Vtrubi, quod

ad tetinendam rerum mobilium poſ-
ſeſſionem dari ſolet. quo interdicto is vin-

cebat, qui rem mobilem majore parte anni
poſſediſſet. Videtur autem majore parte
⁹ anni is poſſediſſe, qui diutiùs in eo anno,
quàm adverſarius poſſedit; reliquo autem

anni tempore neuter poſſedit: Et ita re-

ſpectu adverſarii magis, quàm ipſius anni,
major pars dicitur. Sicut in l., majorem .

3 & I. præced. in fin. f. de

pact. major pars cre-

ditorum dicitur, non pro numero perſo-
nararum, ſed pro modo debiti-ut ſi vel uni

plus debitum ſit, quàm compluribus aliis,

in unum collectis, hi

omnes illius unius pa-

Ktum ſequi cogantur. Et pari ratione in
4 l. cum de lanionis 15. §.
ſtrul. & . arbitror ill

Sabinus ff. de fund. in-

a legato cedere, quæ
lon-

Nisloe
(Anon

ſeunte

Zeum

ment

—

Ugllenun

i poledl.
Inli Gucbe
i modex.
ioribus⸗

n Vrd,M½⅓

hnobing

1

igtercicn bfn.

Nuſengtenl
ten nae,n
aüsin enn
rlonnen
edrthut⸗
in luet
u Nieen
njor ind
numero
Ptiul ⸗
nlitu
giiuun
Nniri
1
. ltng

.
9

4
7
1

De verborum ſigniſicatione. 299

I. de interd,.

longiore tempore in fundo legato, quàm

aliis locis, morari aut eſſe conſueverunt;

etſi non ultra ſex menſes ibi fuiſſent. Cæ-
terum hodiè in interdicto retinendæ, etiam 5

rerum mobilium, non uter majori anni

parte poſſederit, ſed uter litis conteſtatæz

tempore non vi nec clàm aut precariò poſ-
ſideat, inſpicitur. S. retinendæ, verſ. ſed hodie

Lex VUZ.
PFPlius Gallus libro i. de verborum, quæ ad
jus pertinet, figniſicatione.

Paries eſt, ſive murus ſive ma-
eeria eſt. H

—

ILRasquarirur:ui operam ſuam ad pa- 1

rietem faciendum locavit, utrum mace-
riam feciſſe ſufficiat, aut parietem concra-
titium? Primùm inſpiciendum, quid actum
ſit: ſi id non appareat, ex pretii aut merce-
dis quantitate æſtimandum, qualem parie-

tem facere conveniat. gl. notab. in l. 1I. F. 1. in
verb. agendo f. de ſuperfit. Tum etiam loci, 2

qui pariete cingendus eſt, qualitas, & re-
gioms conſuetudo haud difficilem ei rei
conjecturam præbebunt. Alii enim cir-

ca vineas, alii circa ædiſicia parietes eſſe ſo-

lent. Fac. h. ſi ſeryus plurium §S. ſin. F. de leg. 1.
H Item

S

300 Prælectiones ad titulum

2-

§. 1.

Item via eſt, ſive ſemita, ſive-

iter eſt.

—

. lIam ab itinere diſtinctam eſſe notum
eſt. Igitur hoc velle] Ctum proba-

bile eſt, in vulgari ſermone viam ab itinere
2 aut ſemitâà non diſtingui. Et quidem Pliüi

Galli nihil ſupereſt, niſi parsl. 19. ff. de uſur.
quæ etſi itineris & actus mentionem faciat,

tamen hùc accommodari non poteſt.

4
—

Celſus libro 5. Digeſtorum.

In uſu juris frequenter uti nos
Caſcellius ait ſingulari appellatio-
ne, cum plura generis ejusdem ſi-
gnificare vellemus. Nam Multum
hominem veniſſe Romam, & Piſcem vi-
lem eſſe dicimus. Item in ſtipulan-
do ſatis habemus de hærede cavere;

Si ea rer ſecundum me hæredemvé meum

judicata erit. & rurſus: Quod ob cam

rem te bæredemvé tuum.

Nempè

què, ſi plures hæredes ſint, conti-

nentur ſtipulatione.

N

Sicut

MN

nnerr

lan gur
ne

mliuuft
lhninin
c,kiccti
aideuotur;
nhlonin
irnir,pl
ulmumſ
tlieos

(Huonnes vi

naneten
(Genemerde
Uutelcnnn
Untttunn
loclone
afin

nnitu

um elenon

Ctumgti

am abne

. güigen 5

1 .

tonenkacn
apored.

.

mun

eeri
eibten
zu Mn
Nſend
eCe carent
im’ u
la
Nene

,CNο

8

de verborum Kgnificatione. 30 1

Icut pluralis ſæpè reſolvitur in ſingu-
O larem; per ſupra dicta in l. 48. h. t. & gl.
in l. Dirus in fin. f.de petit hæred. ita quoq; ſin-
gularis in pluralé. quod accidit in omnibus

locis, ubi actiones hæredi vel in hæredem

dari dicuntur; ut etiam ſi plures ſint hære-
des, nihilominus actiones tranſeant. Pa-
ri ratione, ſi pluribus hæredibus inſtitutis

g4:

ita ſcriptum ſit: Hæres meus damnas eſto

dare aureos quinque: non quilibet hæres,
fſed omnes videbuntur damnati ; ut und
quinque dent. . s pluribus 444. f. de leg. 2. Et

côvenienter Pomponius diſtinguit: utrum

ita relictum ſit: quantum hæres meus habebit:
an ita; quantum unus bæres habebit: ut ſcilicet

illo caſu omnes hæredes intelligantur. I.

ſta 43. princ. & S./· f. eod.

Lex 159.
Vipianus libro 1. ad Sabinum.
Etiam aureos nummos &s di-
Sin àſignoò pecudis, quod antiquitùs
9 nummis imprimebatur; omhes exinde
monetæ pecunia dicebantur: ita ex æ ris
materiâ, ex quâ primùm nummt cudi ſo-

lebant ‚omnis pecunia aris nomen reti-

–

GU

302 Prelelliones ad titulum

à nuit. Eleganter autem hic quæri poteſt:
utrum, qui auream monetam ſolvere pro-
miſit, argenteam aut æream, veluti minu-=
tos nummos, ſolvendo liberetur? Et con⸗-
ſuetudine receptum eſſe, ut liberetur, ple-
rique aſſerunt, etſi fateantur contrarium
jure eſſe diſpoſitum in l. 99. ff. de ſolut. &
quod aliud pro alio invito debitori ſolvi nê
poteſt. . 2. S. 1. f. de reb. tred. Verunta-
men ſi certæ ſpeciei & formæ moneta pro-
miſſa ſit, communiter tradunt cogi credi-
torem, aliùs ſpeciei, ejusdem tamen mate-
riæ, monetam accipere; veluti florenos au-
reos, pro coronatis aut ducatis. De qui-
bus latiùs Covarruv. part. 2. relect. cap. 7. tom. 1
4 Denique notandum, ſi quis certæ ſpeciei
nummos, puta ducatos, promiſerit, ſi valor

eorum pòſt diminuatur, adhuc cogi credi-

torem illos accipere: & viciſſim, ſi augea-
tur, debirorem eosdem cogi dare, ut ita eo-
rum mutatio tàm proſit, quàm obſit credi-
tori, per ea quæ tradidit Molin. de contrach:
quæ ſt. 92
Lex 160.
yianus libro 2. ad Sabinum.

QCoeterorum & Reliquorum-
appellatione etiam omnes contt-

nenturt
cum aui
tetidenp⸗
Rmrope
nünnperri
ſielipr

ppi⸗

Wone
wa

tülus
ie qurn t
n ſolreng

n, Velutin

eretur? Na
urliderent ,
Wkut onnnun
lgg ed
Etinnhlin
Hendl Verwen
rme mmuft
untc
lemtamen
elutiforenont
ocats. De
telech 4,
gisen l
nmminin
Adbuecegiot⸗
lelhi i 1
arilre it
nunodl t
Nin 4 en

6

n

Nlgin
onne 4

= =☛ =—

.

De verborun ſeuifoatiane 30 3

nentur: ut Marcellus dixit circa

eum, cui optio ſervi legata eſt, cæ-
teri Sempronio. nam tentat dicere,
ſi non optet, omnes ad Sempro⸗
nium pertinere.

Vigde ſuprà notata ad l. 9). h. t.
Lex 161.

Vlpianus libro 7. ad Sabinum.

Non eſt pupillus, qui in ute-
ro eſt.

commodo agitur, pro jam nato habea-
tur zl. 7. f. de ſtat. ho m. l. 153. ſupra. h. t. i ſthæc
tamen fictio non, niſi poſtulet neceſſitas,
adhibetur. Quorſum enim attinet finge-
re, quando etiam ſi ſine fictione ipſius com-
modum in tuto eſſet? Unde non ſolet ei,
qui in utero eſt, conferri ab emancipatis. I.
Fin. f. de collat. bon. Satis enim maturéè
conſeretur, ſi natus jam ſit; ne, ſi ante na-

tivitatem moriatur, aut abortivus fiat, col-

latio fruſtrà facta reſcindenda ſit. Hine
tutor datus pupillis te tatoris, non videtur
ventri daus, ſi non naſcatur infans zideo-
quenon tutelæ, ſed negotiorum geſtorum
eguanm

õ

*

E Tſi iqui in utero eſt, quoties de i us

204 Pralectiones ad titulum .

nen

ſi tamen naſcatur, tutelæ erit actio utrius-
que temporis nomine; id eſt;, antequam
mnmnaſceretur, & poſtquam natus eſt. d. l. cum
dutA—%!, zater non quod hoc caſu etiam ante nati-
vitatem pupillus fuiſſe videatur, ſed ut
cauſſæ non dividatur continentia. arg l. 3.5:

Judicio, ibi, ſi negotüis tutelæ tempore geſtis ne

rrrxum 'probetur f. de cont:. tut. & ut. alt. Ele-
5 ganter Gail. lib. 1. obſ. 32. per tot. Dicitur
autem propriè pupillus, qui cum impubes

ſit, deſiit in patris poteſtate eſſe. l. 239

Pomponius libro 2. ad Sabinum.

In vulgari ſubſtitutione, quà

unico intelligitur: exemplo duo-
decim tabularum, ex quibus proxi-
mus agnatus & ſolus habetur.

N On pòteſti admitti hoc loco Rebuffi,
N Alciatum reprehendentis, ſententia,
unicum tantùm hæredem inſtitutum eſſe,
& tamen ſubſtitutum ei, qui ſupremus mo-
2 rietur. Quis enim ſanæ mentis tellate

cum eo agetur: l. cum pater 22. F. de neg. geſt.

ei, qui ſupremus morietur, hæres
ſubſtituitur, rectè ſubſtitutus etlam

der

llouetenn

umnonwe

bſtiutin,

ſti Unkme

tionenpleret

eſen arkubet
ilu imie
glod glen

(olecipo

eleplruli⸗
uſteemol

Pnon diurce

ſre unele
tnnh
mMumnieutr
lurnatet,
lerunmor
meichrce⸗
Un Men.
ſcten kent⸗
tehrbute
keuücubrte
mlananeni

Eblinin

wendn
umnezſile
en

Weorun

R

6

— n 4

5

Feigg
t aGion.
l; mmenn
nus el len
tiamante .
dentit, ſat
dentinnitig
nyen itl
StA
ntat. Diin
nicam imzun
ate elel i

.

abinun.

jtrione,
jeuun ben
urusetit
bo
ibuspeo
betoe⸗

Geseenenn
ltturuane,
gtenu,
enis tn

–

—

tum non valeret, I. 3. C. qui teſt. fac. ita nee
ſubſtitutio. Quanquam nec gloſſæ expo-

5 P . verborum Kgnificatione. 20 5

ita loqueretur? Unde ſicut deliri teſtamen-

—

ſitio probari poſſt, pro vulgari ſubſtitu-

tione pupillarem accipientis. Si enim idem
eſſent, cur haberent diverſanomina? I. ſi co-

uicibus C. de codicill. Nec quicquam facit,
quod pupillaris certo reſpectu vulgaris

quoque dici poſſet. Id enim etſi verum
eſſe poſſit, nullius tamen juris ſive authori-

tate ſive exemplo comprobari poteſt. Er-

g non abſurdè ita fingetur facti ſpecies:

plures, tametſi extraneos, eſſe hæredes im-

ſtitutos, & ei, qui ultimus morietur, ſubſti-
dutum vulgariter. Etſi enim unus hære-
ditatem adeat, & ita verum non ſit, illum
ſupremum mori, cum ſolus ſit; tamen ex
mente teſtatoris rectè dicetur, ſubſtitutio-

nem valere. Nec dici poteſt, hanc facti 4

ſpeciem textui adverſari, qui de unico, non
de pluribus hæredibus loquitur. Nam &
hic unicus hæres eſt, & reliquorum, qui hæ-
redes non extiterunt, partes capit, non ju-
re ſubſtitutionis, ſed jure accreſcendi. Il-

lud notandum eſt, in tali caſu duas ſubſti

tutiones videri; primam, ut hæredes inſti-
tuti ſibi mutuò ſubſtituantur; & demum,
qui eorum ultimus morietur, alium ſubſti-

.

Pralettiones ad titulum

2ð

306
tutum accipiat. 1. Titia Seio 87. 8. Seia f. e

Quod dixi: ſubſtitutum vulgariter:

non accipiendum eſt de vulgari ſubſtitu-
tione, quæ pupillari opponitur: ſed de fi-
deicommiſſarià hæreditatis reſtitutione,

milias 46. ibi, in utrumque caſum l. ſeq. 47 ibi,

& d. l. 87. §. Seia ff. de leg. 2 ibi, eos ſubſtituit.

4 . 8 . §. 1. 8 — –
