fti; maximé Parochiales Presbyteri, Dioecefàno loci, vcl in-

Qun

il

quifitori hereticx pravitatis denunciare tenentur , ut pro fuis

demeritis vltionem recipiant, & n& fidelium corda, eorum..»

vel

:

doürinis peftiferis, corrumpantur,

N

V

Vut

CONTRA CHRis-Tï'ANO 6.

Dot

Ui ad ritum tranfiérunt; vel rediérunt Judeorum, etiarm-

quà

fi hujufmodi redeuntes, dum erant infantes, aut mor-

t

Q

tis metu, non tamen abfoluté f&u precise coa&i, bap-

tifati fuerint, eff tanquàm contra hereticos, fi fucrint dehoc

lut:]

Cuj

confeffi, aut per Chriftianos feu Judaos convicti, & ficut con-

u

tta fautores, Teceptatores & defenfores talium, procedcndum.

-

?

NI

tü

DE

DE RAPTORIBUS, ET USURARIIS,

[ Y

lica.

DE RAPTORIBUS

| du

,

Andamus univerfis Plebanis & aliis Clericis, cujufcun-

'OVI-

M

que funt ftatüs, in virtute fancte obedientie, & füb

^

[l à

" poena priv

d&

tionis Beneficii, né aliquem Raptorem.» ,

clum

Profcriptum, Banuitum, Profagum, vel Incendiarium, aut eo-

rum rapinas in domibus füis recolligant , vel confervent, aut

90-

ipíis etiam extra domos füas expenías, feu alimenta miniftrent,

W

N

five ipforum literas, vel legationes , ad quafcunque perfonas

perferant , à quibus plerumque hujufimodi peítiferum genus

iaf

Pent

hominum, per corminationes de occidendis perfonis , vel

30-

earum bonis cremandis, pecunias extorquere conantur,

err-

'ei-

DE USURBIS, El j;ULSURARIIS

atio-

urariorum pravitatem,qui plerumque mercatorum famam

inquinant,dum füb mercationis velamine, diveríis adin-

U

ventis fraudibus, plüs fecum contrahentes damnificant,

quàm illi, qui nullo quefito colore directé mutuant ad ufüras,

Mi

ctegere cupientes, & né etiam Juris ignorantiam fimulatam

Q

circa hoc . poffiat pretendere, & fic fuos *errores de cetero ,.

frivolis rationibus excufàre.

Declaramus & dicimus, quód

hr

1n!

"-

cüm ufüra tantàm committatur in mutuo3 Mutuum autem

in iis rebus conüftit, que determinantur numero , pondere ,

fuis

vel menfüra, non foiüm is , qui exprefsé rem hujufmodi eó

J

pa&ó, vel principaliter ea fpe mutuat, ut aliquod emolumen-

tum temporale ultrà fortem recipiat, quantumcunque fit pat-

vum, five fit fructus, feu. proventus rei pignorate, in fortem

non computat, Ufurarius eft cenfendus; fed & ille, qui mercem

quamcunque venditionis tempore, qua commnuni eftimatione

Atf

minüs valet, & quam tunc venditurus erat, cariüs vendit, fo-

iofe

lutionem pretii differens, ea vice, & qui ftatim folvit pretium

b

hoc

cujufcunque rei empta, pro minori, quàm tunc valeat, lucri

causi, ejufdem rei traditione dilata, ad terminum, in quo

cont

conítat , ipfam rem plüs valere, Ufürarii funt cenfendi, & qui

ift

tales efle probari potfunt, ad notitiam Dicecefanorum, vel eo-

runt

pE

DE FALSARIIS.

124

dicel

rum Officialium perferantur, ut per eos ad reftitutionem ufü-

fima

farum ipfi, vel eorum heredes diftritione Canonica compel.

lantur.

Tieb

Confeflores autem in foro anime, tales ad reítitutio-

nem inducant cflicaciter, fi fücrüm animarum damnationem

[utiii

fos

cupiunt evitare. Sané, fi quis in illum errorem inciderit , ut

li,

pertinaciter affirmare prafumat, exercere ufüras, non effe pec-

catum , ille, velut Hareticus ccndemnetur.

Precipimus au-

tem Plebanis locorum, ac illis, qui habent Officium predican-

di, quód fàltém femel fingulis Menfibus ftatutum prefens , fi-

delibus exponant vulgariter , ac eos falutaribus inducant mo-

nitis, ut abftineant à criminibus, & fraudibus ufürarum. Et

1

innotefcant omnibus, ac eis in remedium peccatorum füorum

quibu

injungant, ut ipfi in noftro, feu Suffraganeorum noftrorum. «

f CO

Confiftoriis, Ufuras, aliquo de predictis modis folutas, repe-

potc

tant, vel, fi nondurm folverint, fed folvere promiferint, à pro-

miffo fe, & fuos fidejuffores abfolvi petant.

€XCOI

füper

fulsot

DE FALSARIIS.

a

tales

Lerumque Parpchialium Ecclefiarum Rgäorcs, & alii fim-

bus, s

plices Clerici, decipiuntur per fa

1G

ic

rios literarum, dum.s

P

Jutis ignari, faltatem eorundem, que non folum in Si-

D

gillis, & eorüm applicatione, verüm etiam in Rafüris Charta-

rum, & aliàs multipliciter per

petrantur, deprehendere nefcien-

tes, falfas pro veris receptant.

d

Volentes igitur inconvenientiis & periculis , quee ex hu-

jusmodi incauta credulitate fequuntur, occurrete.. Statuimus,

né de cetero aliquis Plebanorum, vel quecunque. alia Eccle-

äcut(

fiaftica perfona literas, quee dicuntur à Sede Apoftolica, vcl

terdi

ejus Poenitentiariis, feu à quocunque alio, de ignotis partibus,

um,S

fuper Indulgentiis, petitionibus Eleemofynarum, vel Difpen-

Qu eí

fationibus, feu quibufcunque aliis negotiis impetrate, in favo-

Ut

rem vel prajudicium cujufcunque audeat approbare, nec ip-

Comy

fas, in fua Ecclefia permittat aliquatenüs publicare, nisi prius

flico

per Dioecefàni loci, vel ejus Officialis, Patentes literas fuerint

C

approbate. Quód fi portitores hujufmodi literarum contra-

1 n

dicente

DE SORTILEGIIS;ET EXCOMMUNICATO &c. CELEBRANTE

-

225

l

dicente Plebano, eas publicare, vel earum pretextu Eleemo-

'1

fynas, feu alios quoicunque actus prefümpferint exercere, ipfe

9

Plebanus eos cum rebus füis, auctoritatem habeat arre&andx

nl

cum ad)utono fi opus foret brachii ficularis , fic, quód ip-

üt

fos unà cum rebus & litteris Dloecefäno, vel Archxdlacono

C

loci, quàm citó commodeé poterit, ftudeat praefentare, -

ü

DE SORTILEGIIS.

AFOChïaI*Sa Precbytcn plcbes fuas frequenter informent ,

i

P

ut fciant fortilegas artes, & incantationes, füb prolatxo-

il

ne quorumcunque Verborum vel fcriptura Characterum,

qulbusubet infirmitatibus hommum feu animalium , nihil of'

v

fe conferre remedii, vel fterilitati agrorum vel arborum feu

poteftati tonitruorum , vel grandmum providere, & eis füb

excommunicationis poena precipiant, quód à fortilegiis &

fuperttitionibus quibufcunque abftineant, nec fortilegos con-

fulant, vel ad domos füas. recipiant: Sed quód ipfi Plebano

tales denunment ut turpiter dehoneftati, ejiciantur de plebi-

bus, né per eos f implicium confcientiee polluantur

oi

DE EXCOMMUNICATO INTERDICTO,VEL

u

SUSPENSO CELEBRA NTE.

S, qui celebrat majori excommunicatione ligatus, aut cui

eft ingreffus Ecclefie interdi&tus, fi in ea. fe Divinis i inge-

i

r

5

rat celebrando , vel concelebrando in füo agens Officio

ficut priüs, & ille qul fcienter celebrat in loco füppofito in-

lt

d

terdläo, irregularitatem incurrunt, à qua nequeunt per ali-

um,quàm per Romanum Pontlfïcem liberari.

Talis etiam ,

5,

1

cui eft ingreffus Ecclefie interdictus, fi interdi&to hujusmodi

durante , dccedlt non debet, ficut nec excommunicatus ex-

0

communicatione majorl in Ecclefía vel Coemiterio Ecclefia-

?

flico fepeliri.

Hli. veró , qui fcienter celebrat prefente ex-

(b

communicato, excommunicatione majori, eft ingreffus Eccle-

nt

fige mterdx&us.

Et fi hoc interdidto durante celebrat itre-

b

G g

o

eu-

(

DE INjURHS DAMNO DATO. DEPOENITEN T,.

226

2

gularis efficitur, ab ea tantüm per Summum Pontificem libe-

tr, i

tandus.

Qui autem fic irregularis in contemptum clavium.e

tatt

Divina prefümpferit profanare , Beneficiis fuis privetur per-

ex i

petuo, & nihilominus fübjiciatur poenitentiae carcerali.

quis ;

fiteri

Sucet

DE INJURIIS, ET DAMNO DATO.

facet

Iculpa tua alicui factum eft damnum vel injuria irtogata,

a, fü

feu aliis irrogantibus auxilium prebuiíti, aut hec impe-

ter if

.

ritia tua , fcu negligentia evenerunt, de Jure fuper his-s

frant

1

fatisfacere te oportet.

Nec ignorantia te excufat, Íi fcire

€a 1ni

debuifti, ex facto tuo injuriam verifimiliter poffe contingere

lat

vel ja&uram.

Quód fi animalia tua, alicui nocuerunt, tu ad

imen

fatisfadtionem teneris, nisi eadem animalia dando paffis dam-

dicat

num, velis liberare te ipfüm quod tamen ad liberationem

tis f

tuam non ptoficeret, f fera animalia, vel que naturaliter con-

tlam.

fuüeverunt nocere, dato, quód domefticata fuiffent, & quam

tonl

debueras, non curáfti, diligentiam adhibere.

Sané , licet ille,

futur

qui occafionem damni dat, damoum videatur dediffe, fecus

debet

tamen eft in illo dicendum, qui, né damnum accideret, de

nitis

contingentibus , nil omifit.

Etfi injuriam paíffus fecundüm

tia if

Chriftianitatis legem, injurianti rancorem ex corde gratis pro

a f

DEO dimittere teneatur , fatisfactionem tamen pro cadem,

liqua

coram competenti judice, poteft petere , dimiffione rancoris

fi'fl(d

hüju;modi non obftante.

tiàm

pres

DE POENIT ENTIIS, ET REMISSIONIBUS.

fim

fütei

Mnis utriufque fexüs fidelis, poftquàm ad annos difcre-

tionis peryenerit, omnia füa folus peccata, faltém fc-

O

Qica

mel in anno, fideliter confiteatur proprio 'Sacerdoti,

& injunctam fibi poenitentiam pro viribus ftudeat adimplere.

N

fed

Sufcipiens reverenter ad minus in Pafcha Euchariítie Sacra-

D (

mentum, nisi forté de proprii Sacerdotis confilio, ob aliquam

caufam rationabilem, ad tempus, ab ejus perceptione duxerit

fiitu

abítinendum, alioquin, & vivens , ab ingrefíu. Ecclefie arcea-

ant,

tuf,

alii

ET REMISSIONIBUS

223

X

la

tur, & moriens, Chriftiana careat fepultura, — Unde hoc falu-

tare flatutum frequenter in. Ecclefiis publicetur, né quifquam

X

ex ignorantie cecitate, velamen excufationis affumat.

Si

quis autem alieno Sacerdoti voluerit, jufta de caufa,.füa con-

fiteri peccata, licentiam priüs poftulet & obtineat à proptio

Sacerdote, cüm aliter ipfe illum non. poffit folvere , vel ligate.

Sacerdos autem fit difcretus & cautus, ut more periti medi-

,

ci, fuperinfundat vinum & oleum vulneribus fauciati, diligen-

p

229

ter inquirens, & peccatoris confitentis, non alterius circum-

ftantias & peccati, per circumlocutiones cautas, maximé cir-

lia

ca inufitata peccata, quibus prudenter intelligat , quale ei de-

dC

ad

beat prabere confilium, & remedium adhibere , diverfis expe-

rimentis utendo, ad fanandum egrotum.

Nam, fi peccator

M

dicat, fe non poffe, vel nolle in futurum ab aliquibus pecca-

tis mortalibus abftinere, dato, quód pro preterítis pecniten-

JH

tiam fit paratus füfcipere, tamen quia contritionem veram. »

Af

non habet, qua requiritur, quód & preterita plangat, & in

l;

futuro ab eifdem & fimilibus abftinere proponat , abfolvi non

1

debet, fed ejus Confeílione recepta, crebris & falubribus mo-

je

nitis ad abítinendi propofitum, aliquali fibi impofita poeniten-

a

tia inducatur. Caveat autem Sacerdos omninó, né verbo,

tü

aut figno, aut alio quovis modó feriosé, vel jocosé prodat a-

m

liquatenüs peccatorem, fed fi prudentiori confilio indiguerit,

(is

illud abíque ulla expreffione perfone , cauté requirat. Quo-

niam qui peccatum in poenitentiali judicio fibi dete&um. »

prefümpferit revelare, non folüm àSacerdotali Officio decer-

nimus deponendum, verum etiam ad azendam perpetuam poe-

nitentiam, in arctum Monafterium detrudendum.

Presbyteri circa principium Quadragefimz , in fuis Pre-

dicationibus, füias plebes follicitent, ut Confeffiones füorum.»

ly

peccatorum , ad finem ipfius Quadragefime non differant,

fed eas ftatim faciant, cüm Jejunium, feu alia quecunque bo-

"

na opera, ad falutem non profint, in peccatis mortalibus con-

ftituis, & induti füperpelliciis, in Ecclefia. Confeffiones audi-

It

ant, poenitentibus, qui con&itentur fe furtis, rapinis, ufüris, vel

aliis fraudibus facultates azorum abftulifie, ante omnia malé

£

G g2

ab-

DE POENITENTIIS;

4528

fiepla

ablatorum reftitutionem injungant, in toto, vel in parte , pro-

ut eorundem íe facultates extendunt, cüm non dimittatur

POHC]

peccatum , nisi reftituatur ablatum. .. Nec confitentibus fibi

pendc

quod

precisé cotnparationes Miflarum injungant, fed mandent cer-

tum quid erogandum paupzcribus Presbyteris, vel aliis, prout

renta

rationabilius devotioni videbitur congruere confitentis. Ca-

ti Dpi

füs refervatos auctoritati Summi Pontificis, vel Epifcopis, de

dama:

jure ad eosdem remittant, nisi habens Cafüs hujusmodi, fit in

fU.

tum

mortis articulo conftitutus, quo ceffante periculo, fuper cti-

minibus Pape, vel Epifcoporum auctoritati refervatis, pro re-

pro

cipienda poenitentia ipforum, vel poenitentiariorum eorun-

nim1

Cüm autem vocatur Pres-

203 fi

dem, fe confpectui reprefentent.

byter ad curandum infirmum, priüs quàm deferat ad eum.s

xat,(

Corpus Chrifti, ipfius fi non imminet mortis periculum , fa-

Conf

miliariter Confeífionem recipiat, né per multorum prefentiam

quid

& tumultum, qui ob devotionem & indulgentias comitantur,

firoru

ipfum Presbyterum Sacràmentum Euchariftie deferentem,

haber

impediatur devotio Confitentis,

ipfor

Ab infirmis in periculo mortis pofitis, pura eft inquiren-

füis E

da Confeffio peccatorum, non tamen illis imponerida eft quan-

ipfs,

titas poenitentie, fed innotefcenda, & cum amicorum oratio-

Verit

nibus & eleemofynarum ítudiis, pondus poenitentie füble-

g

vandum, quód fi forté raigraverint, né obligati, à communio-

liber

ne & cóhfortio venie, fiant alieni,

A quo periculo , fi divi-

ftajo

nitüs erepti convaluerint, poenitentie modum à Sacerdote fibi

tüsi ]

impofitum , diligenter obfervent. Etideó fecundüm audo-

m

titatem Canonicam, né illis janua pietatis claufa videatur, Ora-

qi

tionibus & Confolationibus Ecclefiafticis, Sacra Un&ione Olei

fpec

inuncti, fecundüm Statuta Sanctorum Patrum , commuünione

fnetí

viatici reficiantur.

Aliis veró pro qualitate peccati & prefi-

VAm

dentium arbitrió, tempora poenitentie funt decernenda. Li-

l

cét Fratribus Predicatoribus & Minoribus fit à Jure permiffum,

10n

ut ex iis perfone füfficienter idonee, vitee probate, difcrete,

Cin

modefte atque perite, per eorum certos Superiores, elede &

man

prafentate. Dioecefànis locorum, in eorum Civitatibus & Dice-

quic

cefibus, de ipforum humiliter petenda licentia, gratia, & be-

Cs

ne

ET REmssxomavs.,

2

5

P d

9

us

neplacito, Confeffiones fibi confiteri volentium, audire, & im-

Lüt

fibi

ponere poenitentias falutares , & abfolutionis Beneficium im-

pendere poffint.

Quia tamen fumus certó certiüs informati ,

quód iidem Religiofi contempta cjufdem Juris forma , indiffe-

Qut

U

renter omnes, dummodoó fint Presbyteri, etiam non prafenta-

ti Epifcopo, Confefliones audiant fingulorum , in . apertam

de

damnationem füuarum, & fibi confitentium periculum anima-

lt

rum. . Né per errorem hujufmodi anima fübditorum noftro-

Vi

rum pericliteatur, de catero, hoc fàcro provocante, ac àp-

It

probante concilio, omnibus Rectoribus Parochialibus- noftra-

1n

rum Dicecefis, & Provincie firmiter inhibemus , né Parochia-

G-

nos füos permittant, di&tis Fratribus confiteri, nisi illis dunta-

n.4

xat, qui per Patentes literas Dicecefani Epiftopi, pro ipfis

f

Confeifionibus audiendis nominatim füerint deputati.

Quas

am

quidem literas de Cancellaria Noftra, & Suffraganeorum No-

l,

ftrorum gratis, & finé folutione pecunie aliqua ipfi Fratres s

3

habent recipere, & eas Re&ores Ecclefiarum ad requifitionem

ipforum Fratrum, fub excommunicationis poena teneantur in

7

füis Ecclefiis publicare.

Verüm tamen fi Epifcopus Fratribus

i

ipfis, ut preemittitur, ele&is & prafentatis, fin& caufà recufa-

iQ-

verit audiendi Confeffiones licentiam exhibere, ex tunc Fra-

Je

tres ipfi, ex fpeciali conceffione Apoftolica id faciendi, habent

lio-

liberam facultatem.

In nullo tamen cafü, circa abfolutionem

jl-

majorem auctoritatem habent, quàm Parochiales Presbyteri ,

ibi

nisi Epifcopus vel Superior, qui poteít, ipfis uberiorem gra-

10

tiam, fpecialiter duxerit, concedendam.

Nec etiam poflunt

[à

di&ti Fratres, feu quivis alii Religiofi, Clericis vel Laicis, finé

J

fpeciali licentia Parochialis Presbyteri ; miniftrare alia Sacra-

ilo

menta, & qui contrarium faciunt, excommunicationis fenten-

tiam incidunt ipsó fadó.

(-

L

. InEcclefiis quoque Parochialibus dicti Fratres predicare

u

non poflunt, nisi de ipforum Rectorum beneplacito & affenfii.

2

Cum autem Fratres ipíi, diebus Feftivis, in füis domibus, in

^v

mané, Predicationes faciunt, non eas in tantüm

i;l

[*

rahant,

£

quód plebs ad Predicationem & Summam Miffam, füz Paro-

6

chize, quibus tunc intereffe tenentur, negligat horam debitam

veni-

C

DE POENYITENTIIS,DE REM!SSIONIBUS

230

Guttr

Venxendl.

Nec Parochianos in füis fermonibus detineant. »,

cona

nisi forté domorum füarum Feftivitates indicent, nec gyran-

qnenti

do per Ecclefias & eoram ambitus, populum aqua benedicta

tiam/

afpergant, aut cereorum, cinerum , vel frondium palmarum. »

benedictionibus occupent, cüm talia in Parocliialibus Ecclefiis

C d]im

dofis

de Jure & antiqua confuetudine peragantur

Non impedi-

poemt

ant etiam dicti Fratres per fuas Predicationes, Stationes, &

cenit

Proce[ïïoncs folennes, quas obfervat Ecclefia Generalis ,

quin

Ecde

imo Fratres ipfi, fc in his debent Parochlahbus Ecde( lis con-

formare.

$1

Plerique Epifcopi

&(þ

pet lndlf'cretam & füperfluam Indu-

Tüfi

gentiarum conceflionem , claves Ecclefie contemptibiles red-

feum

dunt, & poenitentialem fàtisfactionem enervant, non adver-

quie

tcntes, quomodo Romanus Pontifex , qui plenitudinem obti-

net poteftatis, in hoc, tantum moderamen confüeverit obfer-

fnitus

tür, .

vare, quód in Capella füa perfonaliter celebrans vel'pradicans,

mtcreücnnbm contritis & confcfhs ad maximum VII. annos

ellet

Indulgentie, & carenas tondn:nlarvlafur

Né igitur per te-

potd

meritatem hU]UamOdl fimplicitati fidelium, de cetero illuda-

TI0í1$

fit fol

tur, decernimus, ut fecündàüm difpofitionem Juris commutus

cüm dedicatur Bafilica, non extendantur Indulgentie ultrà

annum, five ab uno folo five à pluribus Epifcopis dedicetur.

DE

In anniverfario veró dedicationis 'tempore, quadraginta dies

Et

de injundtis poenitentiis, indulta remiíffio , non excedat,

fimiliter, quando ex aliis rationabilibus caufís per literas füas

Epifcopus hujusmodi remiíliones fuis fübditis voluerit indul-

[

gere, quadraginta dierum , & non ampliüs, numero fit con-

tentus.

Nec remittentium rndu!gentlas fübditi participant..»

Quar

alieni, nisi hoc, ut ipfi, uti pof""em, eis proprii Judices fpecia-

àdm

uic autem ítatuto neceffarió

liter du'(ermt mduïzþndun

s.

duximus a?mectcndu*n quód nullus Clericus Szcularis vel Re-

P&

ligiofus, exemptus vel non exemptus, in Ecclefia fua , feu Mo-

&

nafterio , Indulgentias , preeterquàr Dioecefani loci audeant..»

€XCQ

publicare, vel nisi per Dioecefani Patentes literas fuetint ap-

ü:ïlpl

probate, Nam frequenter in diverfis Ecclefiis five locis, mul-

Ihïa

torum annorum & carenarum Indulgentie, füb nominibus

lu ti

oum-

DE SENTENTIA EXCOMMUNICATIONIS,G&

351

Summorum Pontificum, & etiam Epifcoporum ignotorum

a

conceduntur, qua propter nimium exceffum de falfitate vehe-

N

It

menter füunt füfpecte. Et propter hoc hujufinodi Indulgen-

1.s

tiarum litere per Dioecefanum examinari & approbari debent,

(iis

cujüs intereft, n& ipfius fubditi ex fpe, dum hujusmodi men-

di.

dofas & falíàs indulgentias obtinent, ab agendis, condignis

&

poenitentiis retrahantur,

Prohibemus infuper, né publicé

ün

poenitentes aliàs, quàm in die Coene Domini, reconcilientur

on

Ecclefie, & eis relaxentur carene, & nisi iidem à fuis Pleba-

iis teftimoniales portent literas , quód veré funt poenitentes ,

t

& quód jam poenitentiam , vel ejus partem aliquam perege-

funt.

id'

Si Epifcopus füo fübdito concefferít, ut fibi poffit ido-

q

neum eligere Confeflorem, ille quem is elegerit in cafibus ,

X

qui eidem Epifcopo fpecialiter refervantur , nullam habet pe-

ff

nitüs poteftatem, nisi hoc in conceffione fpecialiter exprima-

15

tur, cüm in generali conceffione illa non veniant, que non

108

eflet quis verifimiliter in fpecie conceffurus.

Nulla queque

te

poteft confuetudine introduci , quód aliquis preter fui Supe-

li

rioris licentiam, Confefforem fibi

g:iigcrc valeat, qui eum pof-

ÍS,

fit folvere, vel ligare.

(à

i

DE-.S ENTE'NTIA EXCO ït»/I"äl;/I*UNïCA"TJONISg

jiS

SUSPENSIONIS, ET INTERDICTI-

13

XÁcro approbante Concilio proh

ibemus, né quisquam Pre-

WO latus vel Judex, de Jure vel confüetudine excommuni-

ul

s

)ii

candi poteftatem habens, in aliquem procedendo, tan-

quam Judex excommunicationis fententiam , nisi competenti

L

admonitione premiffa, & prafentibus perfonis idoneis, per

iV

quas, fi necefsé fuerit, poífit probari monitio, promulgare

prefümat. FExcommunicationem autem in fcriptis proferat ,

v

& caufàm excommunicationis exprefsé fcribat, propter quam

excommunicatio proferatur. . Exemplum etiam hujusmodi

fcripture excommuhicans teneatur excommunicato tradere

j

infrà menfem, fi fuerit requifitus, füger qua requifitione, vo-

oniales

!l

lumus fieri publicum Ip&rumentuz-n, vel literas teftim

confi-

1

[

j

þQUI ABSOLUTï"NlS BENEFICIUM PARVIPENDUNT.

232

confici figilló authenticó confignatas. Si quis autem Judi-

qubic

tare !

cum hujus conftitutionis temerarius extiterit violator, etiamfi

aliàs fuerit jufta excommunicationis fententia, per menfem.»

jncutt

unum ab ingreffu Ecclefie & Divinis, noverit fe fufpenfüm.

pus f

Et hec eadem, in füfpenfionis & interdi&ti fententiis, volumus

mulat

obfervari. Plebani veró feu Parochiarum Rectores, excom.

catio

municandi authoritatem fibi noverint penitüs interdictam ».

propria

Quódíi propria temeritate quempiam excommunicare pra-

promul

fumpfcrint, Superioris arbitrió proindé puniantur.

Cüm au-

quin [

tem in prolstione fententiarum hujufinodi magna maturitas

tenjs-

requiratur, Epifcopi & alii Judices Ecclefiaftici, fententias ip-

tionisi

fas, per feipfos, in. Rebelles proferant, & demüm. publicatio-

t2 difa

nem , feu denunciationem earundem, Plebanis locorüm com-

tio non

mittant.

Qui commiffione füper hóc feu mandató receptó,

per ii

induti Sacerdotali vefte ad Altare, feu in ambone Ecclefie. «

3 fentt

ftantes , exoofita populo excommunicationis caufà, accenfís

neglig

candelis, proje&tis ad terram, excommunicatum denunciabunt

petets

publicé, & precipient, ut ab ipfius communione abftineant

m

univerf, Denunciare etiam. debet Epifcopus, eum, quem ex-

litztem

commi

communicavit , vicinis Epifcopis , qui ad ipfius requifitionem

talem in füis Dicecefibus excommunicatum denunciabunt, &

datus.

ipfüm tanquam excommunicatum vitabunt, & à fuis fubditis

Chrit

facient arcliüs evitatri.

QUI ABSOLUTIONIS BENEFICIUM

PARVIPENDUNT.

X

E

q

Onnulli majori excommunicatione ligati, & publicé de-

nunciati, Abfolutionis Beneficium parvipendunt exeo,

N

* quia Clerici Szculares, & Religiofi, & maximé Exem-

pti, eis non folàm in communibus a&ibus, & extra Divinum

Officium, verüm etiam in Divinorum celebratione, commmuni-

care ptefümunt. Et fi quandoque Clerici ipfi de communio-

ne, feu participatione hujus arguuntur, refpondent nonnun-

J

quam mendaciter, quód talis excommunicatio, ad eorum no-

titiam non pervenit.

Nu

Quia veró excommunicatos, excom-

mu

DE VÉRBORUM SIGNIFICATIONE. ET REGULIS )URIS.

233

ud;.

municatione majori, tam exempti, quàm non. exempti »

if

vitare tenentur, & fi. eis communicant , excommunicationem

(s

incurrunt minorem, nà fit neceflarium, quód (ingulorum auri-

dm,

bus fingulariter inculcetur, ex quo fententia ipfà publicé pro-

[r1ts

Om-

mulgatur, definiendo ftatuimus, quód, quando excommuni-

cationis fententia in Ecclefia Cathedrali, Synodo , Parochia

1.5

propria, vel alio loco debito , & patenti, folemniter fuerit..s

fg.

promulgata feu publicata, ipfi excommunicato participans fe,

au

quin hujusmodi Canonicé puniatur, per ignorantiam nulla-

rigas

tenüs valeat excufare, nisi doceat, quód tempore promulga-

:Ip

tionis ipfius fententie fuerit extra Dioecefim, vel alibi, in tan-

tlo-

ta diftantia conftitutus, fic, quód ad eum talis excommunica-

Q

tio non pervenit, nec potuerit verifimiliter pervemifle. Infu-

tó,

per ille, qui, dum effet fanus corpore, abfolutionis beneficium,

g.

à fententia excommunicationis, quà innodatus exiflit, petere

fs

negligit feu. contemmit, in zegritudinis leco , abfolutionem.s

unt

petens, non antea abíolvatur, donec ponat idoneant cautio-

ant

nem, quód five convalefcat, five moriatur, fecutidüm poflibi-

?0

litatem. fuam per íe, vel per alium , plenarié fatisfaciat de

d

commiffo, ratione cujus fuit excommunicationis vinculo inno-

,«

datus.

Qui veró excommunicatus moritur , ipfius cadaveri,

]its

Chriftianorum communio dencgctqf,

DE VERBORUM SIGNIFICATIONE.

Ntelligentia verborum, ex caufis dicendi , affumenda eft :

quia non fermoni res, fed rei eft fermo fübjectus,

Ver.

I

dt

ba ex communi ufü fünt intelligenda.

ti,

ffe

DE REGULIS JURIS.

Uf

Ubiain meliorem partem fünt interpretanda.

Utilius

It

ilÜ

ícandalum naíci permittitus, quàm veritas relinqua-

D

tur.

:

Jn

10

Neceffitas licitum facit, quüd in lege. licitam uon. babe-

j

Kes

Tur,

n

DEREGULIS jURIS,

"

Res Sacre à quoquam iujuff?. oiolari mon debent.

Non juff? facit, qui ex timore fervili aliquid facit.

Defleat peccator , quia offendeus im uuo, fadus eff om-

Allut

E

D7

qium veus.

d

Alhuit

Non pote/t -effe Pa/?äris excufatio, Ri jupus þves c&-

7

sedit, & paffor uefcit.

tif.

Abbnlc

Albat

o

I

AOS

Pa

g

"

o

À

&

ENTÉÉm

E

z

n

CO

P

jut

du

&

$35 N;M

AL

RY

S.

tj

S

U

]

(s

Allate

s

V2

:

(l

MTTA

j

...........

muli

|

j

|

Albat

SSS

u'm u

i

ZA

N

:

*€

i

—

—

ifgg

M

N

E

i

'/

Wt 7)

zÍz

—

Allit

EE

" mmm,m J;!d;x

s

A

Á

1

E

, H

U

(

PmJ

——

A

&X

Rs

cc——

u ATS

[:7

.E

t

Alhai

P

ltl"mmw

N :

d

UA

W

i

,

X

U

s ais

4

[ero

Aihii

Ui

4 4l

Ür

Allai

Abb»ui.

N

p)/

V

st

^i

Alh;

[

r

VA

IN-

L

h

5

Y

— HMSDE ——

X RERUM, ET VERBORUM

IN DE.

À

Abbatifa manz & ve[perl meno benedicat, 1 6o.,

0nh

Abbatif[e Monialium an Osconomos, & de cujuis

Abbat"u fr aliqua de wbu; fuorum Mona[leriorum

a

162.

citra forzmam Canonum alienaverint, contra-

annutu babere po[fmt ?

-

-

éfus efl nullus,

pag. 203. Abbatife num Matrine , fafceptricirque snunus

(l

Abbaies Turisdiclionem temporalem babentes [Iu-

in Baptifmo, aut Confirmatione obire pofint ?

53. 57. 153.

deant, ut. [ubditi fuá in Catbolica fide in[Hituan-

tur, 9. Catbolice vivant

P

.9'

Albatife g;idnam quo;d fe, 4u

t fuas. Moniales

206,

Abbates num Patrini in Bapiifmo effe poffm $. $3.

ob[ervare, aut vitare debeant?

Albates Monaflerionum. Regularium bonorum

Abbatiff/e AMoniales omucs obedientiam & obfer-

-

I156.

Ecclofiaflicorum , quà Patrimonium. Chrifli

vantiam praflent,

int Dominium non babent, [cd felam adini- Ablutio pofl Sacram Communionem num infirme

f

-

El

-

-

62.

nifirationem

150.

porrigendn ?

Abbates bona Monaflerii non gravent ere. alieno, Ablutionem digitis aquá &$ vinà ablutis Sacer-

-

-

-

aut onerofis contraclibus.

I150.

dos fumat.

79s

Abbates Monaflerierum locum extra clauftva fia-

Abortum, qui precurárint, corum ab[olutio Ar-

-

tuant, ubi femine in cafbus nece[ariis audiri

|

cbi-Epif[capo re[ervata

82.

-

-

poffint.

148. Abfens à Congregatione. caufam Archi- Diacono

Abbates. Regularium Ludimagij!'rum eruditum

demonfrei, [ecus ab eod.m. pená. pecuniariá

mulcfandus,

-

167.

Catbolicum babeant, qui Juniores [flatimn à

Profeffione in Catechifmo, 9 Grammaticis in- | Abfentandi o à Beneficio faculias à quibur pe-

-

tenda?

d

-

firuat,

I51

122.

eb- | Abfentans fe à. Beneft

ci(;fn? jufa caufa p

Yeter

Abbates quenam quoad [c

& /Em Monacbos

ervare, aui vitare debeant ?

206.

peecati eulpam panam amiffionis. fructuum

incurrit.

-

--

132.

Abbatias obtinenies in Synedo Diec

iffro-

nem fidei emittant.

sfama Prof

2. | dbfentia ab Ecclefia fí. longilts quàm feptem diebus

«b Abbatibus primam Tonuram , aut minove:

fit duratura ab Avchi- Epifcopo, vel Ejus Offi-

-

Ov dines fufcipere an &9 quibui liceat?

9

ciali facultas obtinenda,

132.

Ablaiifa Monialium cujus etatis eligenda3 — 155 | Abfolvendi auctoritatern [uam plenam in Confef-

Abbatiffa Bona Mona[lerii. Monialium alienare,

fionibus | audiendis

buere

debeant ?

-qm'öm Eþiffcgi tri

pormutare & c. non potefl ab(4ue Archi- Epifco.

193

D prafentia & confenfu

-

15].| Abfolvendi autboritatem majorem non babentFra-

Abbatifa fingulis bebdomadis Capitulum babeat,

ires Pradicatores,vel Minorer [int [peciali com.

errata Menialium corrigendi cautà

156.

ctffone Epifcopi; quam I)areic/:ialcl Preibyte-

-

Abbatiffa quosnam ad famulutum Mona['erii Mo

Yi

229.

-

!.)-:que faculiat

e€ ár-

nialium 2(fumere po[ft ?

164. | Abfolvere àcafibus vofervatis a

Abbaiiffa propria manu diem & aunum Preftf.

cbi-Epifeopi in feriptis obtenta fub pena ex-

8te

onis Monialium in libro fpeciali cum . fui &9

communicationir probibitum,

Profef/e fub[criptione. annotet,

158.| Abfolvere quotnam Confe[Jarius nomdebeat? | 86

Abbati(ja de Monialium [uarum corporis 9. ani-| Alfolvi non. dehet, qui. [eriptas libros ab Ecclefía

m« falute ac de paee GJ. concordia [ervanda

probibitos legit, nisi prius cos Ordinario con-

[

-

Lal

8-

felicita efe. debet,

F

1j5.156.

fgnet,

x

Nu

2

4l-

INDEX RERUM,.

V.

Abfolutio. Sacramentalis d'z]?iäc'?ä & [cdatz pro-|pro Adminifiratione Sacramentorum ali

£ st

214

1exi-

g

-

-

n

nuntianda,

87.| gere,ved. extorquere frmonie [u[picione non cae

Yet.

-

-

E

Abfolutio Sacramentalis à mon babentibus potz-

48.

il

flatem Gurisdiétionis collata eff invulida. 319.

Adminiflratores bonarum Ecclofarum vacantium,

Pan

differenda ?

Abj olutio quorum ad dies, aut men[as

K po[lcfffonem, vel rem mobilem pretiofam fing

ls

/

^

If

8 .

cen[enfis Capituli quocunque. titulo alicnent

*

n

Aöþi;zio à een[uris I:omij?.ci, vel g':z!i Apuflo

Hca:

vel obtigena, contracius eft invalidus,

202,

Af

rcþrwzif exira artculum Aortis irrila €9

Adolefcentes in. quibus precipu? à Ludimagiftris

nulla.

-

-

83.

inf'rugndi ? .

-

-

o

140«

Ab[oluiio eorum, qui carnaliter. antea fe cogno

Advena Sacerdos que prits exhibere debeat, au-

Afnit

,

(Xd

fcunt, quàm Matrimonium de pre[enti legitim?

tequam ad. celebraudum adinittatur ?

* .

[;

j

contrabant, Archi- Epifcopo vefervata,

I14

ÁAdvena tempore

'a[cbali & Tri Urbe. Pragenfi

Ajni

dij

Abfolutio corum, qui incendium fecerint, pofe d-

exiflentes num in Metropolitana Ecclefia. Eu-

nuntiationem Summo Pontifici ve[ervata.

2.

charifHam fumere. debeant

Türi

64,

Abfolutionem ab incurfa ob. fornicationem cenfu-| Adventís profertim tzmpore Parochi in neceffa-

Af

va Clerici ab Avchi. Epifcopo petant,

I31,

Ma

riis Sacramenii Penitentia lvcagulo; infiruant,

-

-

-

U

Abfolutionem à [ententiis excommunicationis, [u

84.

ATA

jpenfouis per metum exiorquentes, funt. ipsó| Adventis Dominitempore Vrrbums DE! an quo-

fa&à excemmunicati,

-

195.

tidi

$&5,C0

£. )

el qutbus disbus pradicandum ? "E

//( T

AMboluiionem à fententia excommunicationis qui,| adulter ipjsyvel adultera fua fi mortem uxoristc-

pu]

9

egritudi-

dum [anus effet, petere. contempfit, in

Ó

giime efjeclualiter. procuravit ,^ non pofunt

Agt:a

n

nis leffo nen ab[olvendus, donee. idoneam de

fimul inire matrimonium.

z o

b

lil

Jatisfactione pouat. cautionem.

33«| Adulteri qui vivente. altero Conjuge. promiffonem

Abfolutiouis Sacramentalis verba [uper populum

de ducendo pa[t mortem. fe erunt, n abrque

Al t

poft Concionem nen. proferenda,

I4.

di[pen[ationz Apofloliza Matrimonium contra-

u[?Ml»

-

Aibfolutur à conjura in articulo mortis, ff conva-

bant, Parocbi invigilent.

116,

Aluri

-

luerit, de quo monendust

83.1 Adulterium quando iutzr eafus Awbi-Eþi/copa

22.

réfervatos nutherandum ?

-

83.

4l is'-n

Abflinentid aliquá num. dies FcfHi colendi ?

-

Abufus Indulgentiarum tollendi,.

2 1.| Zdulterium fide data de. ducendo pófl mortem

4

ad Academias harcticorum mittere filior, Pupill.;u

prioris Conjugis Mairimonium coutrabendum

'60

TT6.

A!.f !

Parcutibus, Tutoribus probibitum.

impedit, conwaéf um dirimit.

in Aceeffu ad. Altare num Pfalmus : Judica me,! 4dultis periculose. egrotantibus Extrema. Unélio

Auh (

&o. recitari poffit.

-

69. 70.

minifiranda,

:

-

92.

»

[

4tceipitres non alant C lerici

e

124.| ddultus antequam baptizetur, an [e Arcbi - Epi-

p)m

-

ad Acolytatum. um admittendi, qui 13. etatis

fcopo pre[cntare deboat ?

54

[

-

annum non attigerint?

99,| Advocati nomine caufas an 59 qualer. Clerici

14f

Ioj.

tueri po[mt ?

-

126,

Acolyti que officia obire debeant ?

I |

)j

Attionum conceffo quenam valida ?

196.( 4dvocati. Fifcalis munus qui. adminiflrárint,

.

PT

Alor Clericus eum indcbitt coram udice fati-

J

num fint irregulaves ?

"

97*

