Ifa:h":il«'ial

*f

P

T

VERBORUM.

?

j-

Homilia: probati Authoris latinas ad pradican.

L

dum minks apii linguá vernaculá pronun-

n

-

-

tient.

Il.

ganue Monaflerii Monialium de die una fal-

h

Homines leves in quibus mibil pietatis, Chri-

im elavi, G9 ante occafum Solis duabus clae

vibur clasdantur,

1575

Id

- fHiane viriutis elucet , Clerici omni ftudio

jltg)mz L

-

-

126.14d Januam Ecclofie mendici ceufrflant,

30.

»à

Honoraria feu. eleemofynae. sminillranibus Sa-| Jejunandi. quavis feri fexiá, confuetuda. vcti-

?

nenda.

-

E

28.

'eramenta. impendere. uum confuetudine in-

iwoduétum ?

48.| Jejunanti K periculum immineret ,mum licen-

Horá prafcriptà Come[He di

; Jejunii num

fe-

tia fimplieis Sacerdotis ad jejunium folvene

^

Ti debeat *

-

-

[.]

212.,

28.

dum fuffciatt'

i

)l

Hore Canonica quotidie camantur,nec ob Mif-| Jejunare. pridie fefti Corporis ChrifHi num de-

-

-

fs foleunes , vel Conciones omittantur.118

beant fideles ?

67.

Horas Canonicas uno , vel phiribus dicbus qui Jejuni ut fideles ad Communionem accedant. à

Pavocho admosendi,

62

1

intermiferit., anm €9' quos Beneficii fructus

aimitiat?

-

l-

129.|Jejuni emnes Miffe &9' Congregationi Diecefa-

-

&d Horas Canonicar. quotidie vecitandas fab

na intevfit,

168

1

pecc ato mortali quinam teneaniur ?

129.| Jejunia Quatuor. Temporum «qua . de caufa ab

I!

Horis Canenicis diebus feflis num fideles inter-

Ecclefra inflituta ?

i

95«

-

effe debeant ?

23.| Jejunia /foe per Ecclefiam . indicla , fíoe con-

in Hofpitalibur pauperes quando, & à quibui

fuetudine Patrie approbata (unt , ab qrnm'bm

90

23.

obfeyvanda,

w

-

212.

vifitandi , €9' adjuvandi ?

J

in Hojpitalibus degentibus , &$' Ecclofiam adire| Jejunia in bebdomada [equenti occurentia. diee

non valentibus num Eucbar iftia temporeP a-

bus Dominicis pof* Concionem populo pro-

-

-

chali à Parocbo domum dHeferenda ?

65.

mulsanda,

134«

-

Hojpites an. librorum bareticorum venditore: Jejunii derdgg/imalir initium quando,c5 à

apud fe divertentes Avcbi - Epifcopo denun-

quibus promulgandum ?

26.

i

-

-

uüare debeant ?

9.| Jejumii Quadragefrmalis Lege Q'Ztinfzm lenean-

l!

iur 2

-

L

Hojpitiorum publicorusms adius. num . Clericis

z

26.27.

interdiélus 2

-

IZS. d.

ejunii Quadragefimalis vielateres. quibus pe-

^

-

Hoflia magna . confecrata nunquam . velinqua-

nis fubjaceam ?

26.

tur , nisl vel populo ad adorandum expo-| Jejunia dicbus num uniza taniiun. come[liofíc-

nenda , vel in proceffonibus. deferenda. 60.

ri debeai?

-

-

280

h

Holie azytne [int , non fermentata ex fola - Jejunió , vel abftinentids dies fefii colendi, 22.

qua naturali , €9 farina confetka.

14-| Jejunium Quadragefimale à Chr iflo primitàs in-

fHitutum , €9. Sacris My[levéis plenum, . 6s

Ho[lia quenam confecrari non debeant $. 74..

JH8umerale ex

uium Quadragefimale (alutaris Penitentie

qua maieria , & cujus fsmm ef ! Jju

-

-

fé debeat

38-

dif iplinà colendum ?

26.

j

Hymnos noves , nii in. Provinciali Epi[copo-| Jejunium preter Qfmdmgcfmam quibus dic-

h

rum Concilio approbentur , im. Kcclofüs de-

bus [ervandum t

27«

cantari probibitum ?.

209.| Jejunium num fub peccato moriali [ervandum

t

Quadra-

| 164 f;jïum aliquod incidat im diem

édima ,

il

INDEX

RERUM

li

snalofaclorem. de Ecclefia violenter. extraben-

gefime , Quatuor Tem;arum, aut. V'igilia-

Vuth.

-

-

do,

-

-

27.

214,-

l

JSejunium à quo etatis anno. wiriufque. exís| Immunitatis privilegió quinam indigni? 214,

frdeles fervare debeani

212. | Impedimenta Matrimonii num /Eeljä*üarac/ai po-

l

gujunium ante Communiouem S. quale [ervan

pulo e;cplicare debeant ?

I1g

du ?

-

"

63. Impedimentó aliquó. irretiti ad Ordines. mon

tul-

admittendi,

-

Jejunium. Ecclefie Apro[ztcr aliud votivum

96.

lus audeat folvere,

212.

cum Impedimento dirimente Matrimonia abi-

li

Jejunium Vigilià Nativitatis S. Toan. Bapt. in

que difpen[ationé

n

Aulid.

-/Ipojlolica C-Oi?ü'dcrfd

11O.

felum . Corporis Chrifti incidente in. quem

li

diem transferendum ?

27

Impedimentum aliquod inter fe an [ciant Spon-

IIO.

Jpnari, 9 rudes ad Ordines non admittendi.

fí à Parocho interrogandi,

-

-

96

Impedimentum malitiost objiciens Canonict pu-

-

li

Jgnorantes precipua fidei capita num. Patrinos

niendus.

-

217.

-

agere. po[fit ?

53

Impedimentum num aliquod inter Sponfos ob[-

Ignar;mtiam Decretorum

bujus Synaäi utnu

€(o

flst Presbyteri invefiigent,

216.,

I

preiendat,poft bimeflre proximum [e iisdem| opedimentum Matrimonii imrà qualem ter-

-

1771.

2 160

leneri intell/gant.

minum opponendum t -

lllegitim? nati ad Ordines non admittendi, 97 |Impedimentum ambo Parentes. [cientes fi pra-

lImagines quenam abolende ?

19.

ter Ecclefía interdilum etiam in facie Eccle-

li

Imagines quenam pingi probibite ? 18.. 19.

Jie contrabere. prefump[erint , nus proles

Inagines frace , velufta , corrofa ubi affer-

illegitima cen[enda t

217,

[/

vand«a ?

--

-

19.

Iimpenitentes mortui Ecelefaflicà. carent fepul-

lYmagines Sancterum . quàm prob pitie, &

turá.

-

-

142.

feulpte effe debeant t

18.| Impreffores librorum Iadicem librorum probi-

li

bitorum penes fe babere dobeut.

7*

Imagines Sanclorum. quenam in. fronti]picio

Ecclefe pingenda ?

31. 32. Imprefferes. librorum fi

nem inrà

dei P rg)ïcg,flo

5

Imagines in. quibus locir non efingendat 18.

bimeflre emittant,

]

Imagines ad bominis , vel Jumenti curatienem| Impudici ad Ordines non admitiendi.

96.

adbibere uum fuperfTuiofum $

20.|ad Incantationes Euchariflià. abutentes. cafum

l

Imago Refurgentis Chrifli num in [ufiitate Ta-

iucurrunt Archi-Epifcopo refervatum. — 3.

bernaculi collocanda ?.

$9.

Incesidiarium in domibus. fuis fervare ub qua

Imago Orucifixi in quavir Ecclefia Parochiali

ena Clericis , &9. Plebanis probibitumt2 23.

31. Incendium qui fecerint , eorum abfolutio quans

eminentiori loco propofita babcatur.

Imago Crucifixi in Confeflonali versüs. peni-

do Archi- Epifcopo vefervata,

83,

-

33

tentem. affizenda,

ineeftum commiuentes fecundo . Afgnitatis , vel

l

Imago B. V. Marie an in. frontifpicio Ecclefie

Con[angeinitatis gradu , vel vognatione [oiri-

-

ingenda ?

3I.

tuali juncli cafum incurrunt A'n/ji-Epi/ïO-

;ä in/Eul

enu-

po refervatum,

-

824

Imago defundli opercula [epulchri i

da , ut tullam Offenfonem prabeat,

3o.|[Index librorum probibiiorum à Pio IV, pro-

l,

Immerfio trina num in Baptifinao facienda ?

mulgatus à Sixto V, €3 Glemente V MI, auctus

-

210,

Hit,

-

-*

v

lmmmzim:c;n Ecclofie um violet Judex

Láicus|

Indice

ET VERBORUM.

r

ltt.

Indice Romano edito. libri. poftea probibiti ad Iudulgentias quinam , 8 quas in [uis Ecclfits

finem ejusdem Indicis adnotandi.

8.

audeant publicave? .

230,

Ur.

.

Indicem librorum pra/aibizorum qui

nam apud ad Indumenta fingula à Sacerdote. fiugule ova-

14,

um deduceve

liones dicenda,

69.

!

)«

f

c babere , & apud a-lia; in uf

-

debeant ?

T-Infames quecunque modo ad Ordines tion ad-

i5

Indicem librorum. Ordinario , vel Officiali ap-

mittendi,

-

e

96.

T

probandum prajfentent, qui artein librariam

In'ans Baptifmi causá ad. Parecbum non pro«

9f

exercent.

-

L

9.

rium delatus num ab eo Baptizari po[fitt g Y.

il«

Indulgentia jejunantibus pridie Corporie Chri-

Injans expofitus lictt. appenfum collo [criptum

[uni

1Q,

fl quanam conce[ja ?

670

- habeat fe baptizatum effe , an [ub. conditione

-

Indulgeutia cenium, vel quadraginta annorum

bapizzandus ?

j2-

VFOH

quibus in folennitute Córporis. Chrifli. con-

Infanterm. annó etatis non camplczö 4d letium

10,

ceffa ?

-

-

61.

— fecum aecipere Pareniibus, nutricibus probi-

L

j PM-

Indulgentia quadraginta dierum orantibus pro| | bitum. .

$4«

I7,

A

avertendo bello Turcico quotidie vefperi per Infantibus que nomina in. Bapti[me imponen-

r

-

[]

TE

quadrantem bor« , cenceffas

138.

da?

16

Indulgeniie cim. Bafilica dedicatur non exten-

Infantibus. quibus Euchariftia miki[lmri 108

-

-

ile

damiur ultra anmum , 9. in Anniver[ario

debeat ?

63.

16

Dedicationis quadraginia. dies remiffio non|Infantibus vationis. ufum mon babentibus Ex-

) te

excedat,

-

-

230.

- trema Unélio non minifiranda,

92.

(ili«

eantá

Indulgentie ab Arzhi - Epiftopo non vecognita

Infideles ab E;cleþ:e limine Oflarii probib

217]

21.

IO5.

num publicari po[fnt ?

m

Indulgentia pro quibus porrigenda [unt manus

Infideles nu-m Patrini inBaptif-ma effe poffin

1153,

1ul-

Infideles Ecclefiaflicá careant fapulturá,

14?.

Wzl-

Adjutrices à Pio

-

V. P. M. ca/jïïzm , € anr

2

laie,

21.

Infirmi num de licentia Superiorum jejunium

jli-

fervare non tencantur $

212.

ludulgeutiarum . occafione mum fedeles. bortan-

u

di , ut Ecclfíis , & paup

ynm

Infirmi alicujus familiarer, domeflici flatim de

erogent,

3

erz'bït: Eleemofj

bujusmodi infirmitate Parocbum . certiorem

(EA

2lI.

-

$

Indulgentiarum Litere à quo examinanda , &

faciant,

-

89»

-

241

0nie

96,

approbanda t

Infirmis expt

dit Extremam Unélionem f

JH

Indalgentiarum fructus , utilitater, 9 valor à

piéque expo[cere.

-

91«

m

Parochis, Cafzcionizzor?ä'yf fepe declaran

Infirmnis , qui fana mente Extremam. Untlie-

dus,

L

2l

nem peierunt, fí in amentiam incidant,sum

| qml

-

PED

Indulgentias inutiles effe affeventer , & Eccle-

eis minifiranda ?

92.

Infirmis quibus vel maxim viftandis ,€9 con-

Vif

fie pote[latem eas. concedendi negantes , Ec-

Ó^

clefía anaibemate damnat.

21.

'olandis affduam charitaten Parochus im-

-

135.

ud

Indulgemtias concedendi poteftatem à Chrifto in

pendere. debeat t

-Ecclefía velidlam. doceaut Concionatores. Y4.| Infirmo Euclarifltiá vafc

culo qirzcïmä "um r

ece[-—-

þiri-

61,

ilit*

Indulgentias ab Avcbi- Epi[copo non vecognitas

furus Pavochus beuedicere po[ft 8

at promulgent Cencionatorez,

Is Infirino Gommunione

$h

fump?a num ciiam ablutio

-

f'ü«

Indulgemias quadragin

ia dierum quibus -agn- porrigenda &

D

62,.

[j

iO.

yf[lm'

cc[fit Pontifex 2

Mm2

In[irmos

70

t

-

INDEX

RERUM:.

Iifirmos , vt paccafu' fua. confiteawtur , an. Me- |Interdicli velax ationem per etum exterquen-

]

«lici adinenere debeant

89.

16 funt. ipsó faéló excommunicati, — ..196.

ad Infirinum vocatus. Presbyter f movtie. noni Interdico Medici quande obuoxii,

89.

imminet periculum priis Confeffonem infir-|Iuterdiclos ab Ecclifia Jimine Oftiarii probibe-

-

-

31 Yecipiat , antequam ad cum Santliffmum

ant,

Iof.

-

-

228.

deferat.

Interdictus Divinis [z ingerens. celebrando, vel

Infirmus amemiá, phrenefi laborans ab aliquo

concelebrando Irregularitatem. incurrit per

ità teneatur , ut a'lmjruc irreverentie pericu-

[olum Pontificem difenfabilem.

2254

lo Exiremu Unckio eidem minzftrari po[ft $

Interdiélus duramte iuterdiclo decedeni Eccle-

]

-

-

l]

*

fiaflicá careat fepulturá,

142, 225.

lufirmus ubi convaluerit Penitentia modum A|per InternuntiumConfe[Jario ab[cnti confiteyi non

Sacerdote ipipofitum diligenter obfzrvet 228.

licet.

-

-

80.

Inimicitias deponere nolentes an ab[oloendi?86.|Inventaria duo verum ,€ Jurium Ecclefie ,

.UR . LA TIRP A

Luuriam irrogans , vel irrogantibus auxilium

& Bineficii Paroché intrà trime[ire ab adep-

prabens , injuriam paffo [atisfacere tenetur.

- ta poffeffone conficiaim.

14I.

-

-

-

226,

Inventaria bae unum apud Parochum , alterum

" us

dujuriam pajJus. licet injurianti rancorem di

lervandum.

mitere ieneatar $. [atisfa&tionem tarnen co-

in Arc/:.iva Arc/az'- - Epifcopali aj

-

ibidem.

ram cempetenti Tudice petere poteft.

226.

Inventarium autbenticum /iæp:r rebus defuncii

Inqm'/izionc;n dilizentem de bominibus: vagis

Clericz conficiendum.

174.

120C.

faciant Parochi antequam eorum. Matrimo-

Jeci in choro vitandi,

niis inter[int ?

-

I114.

Joculatores. ton agant. Clevici , € ff poft 1ev-

Inquifitori berctice pravitatie bereticos denun

Aam monitienem artem banc per annum

221.

Q acus 62

liare quinam tencaniur ?

exerceantprivaniur privilegioClerzcali,199.

In[litutio in Beneficio abique proclamatione fa-

Irregulares quinam cenfendi , &9 ad Ordinei

éa eft irrita.

-

207.

non admittendi,

-

97*

3

In[irumenta à non. Notorio confecfa funt nul-

irregularis fí. n contemptum claeium Dioina

197.

la,€ quam penam incurrat ?

prefumpferit. profanare. beneficiis. privatus

lnfrumenia nemo couficiat anicquam de Crea-

226,

penitentie ful)jiciamr Carcerali,

tione fui in Notarium Diecefano , vel Ejus

Irregulavitateim pér [olum Poutificezm difpenfa-

Officiali plenam fidem fecerit.

197.

bilem imcurrunt Clerici fi. abfolutione à cen-

Integumentum Altaris cujusmodi effe debeat?34.

fura fufpeufionis non obteuta Ordinis funtio-

Ccu-

Tutelligentia verborum unde fumenda ?

233.

nes obierint.

-

Ig:.

duterdicta à Sede Apoftolica , vel Arcbi-Epifcopo

Irregulavitatem num incurrant Glerici fi verbó,

emanata Regulares i. [uis Ecclofüis evulgent.

vel nutu caufam prabeant Carnifici , ut rei

-

»

149.

moriem accelerei €

123.

Qu -

Interdicza , quibus delegati, vel fubdelegati fim-

Itali de obferuanda ConfHitutione Clementis VIIL,

|plices tantium commiffiones à Sede. Apoflolica

à Parothis meneudi,

138.

balentes pro dobito pectmiario terras , civi-

Ttali in quibus locis babitare debeant ?

I38.

tates C c. afficiunt, nulla funt ipfs Jure.192.

Itali filior fuos non finant per berciicos de facre

Interdidldi num ad Communionem Sacram ad-

fonie levari , neque bercticorum filios , nisà

mittendi ?

-

p2.

à Caibolico Sacerdote baptizentur , levare

di

9T.

w

-

a

Interdicti ad Ordz'ifer nen admitten

prajiæmanz.

.128.

Ili

fY

VERBORUM

(l

Itali ad bereticorum loca ex Talia prafc&'z&i I Judex Laicis smalificum ad Ecelefiam confu-

j6.

id Ordinariis. fignificent , 9 fingulif aunis

gientemm. de. Ecelefia violemer extrabire non

9.

-

-

de factà Cenfeflone , . Euchariflie fump-

prafumat.

215.

lt.

tione fidem iransmittere teneantur,

138.| Judex Ecclofiaflicus , vel Laicus metas [ue po-

0f

HRali medico Gatbolico , 9. non barciico utan

^

teflatis excedens an CXCOHIIHHicalionom ín-

-

*u.

"

.

-

:

-

13$.

currát ? -

I97.

jer

Italis Confeffionis , aut Communionis , ac alias $ udicata per drchi - Diaconos. pretev caufas

AT

atteflattones dare nuim Parochis liécat?. 65.

Marimo;ailew,rf'f Ufurarum. ivrita. funt

Halis Mairimonia cum bareticir. mulieriburs

ipfo jure.

-

-

191-

n

conrabere ,. ocl. bereticos. fepelire um li-| Tudices. Ecclofraflied fententias Excommunica-

lii

-

-

232«

ctat 3

138.

tjonis in vebelles ipfi proferant,

Ü

ol

222. f udicibus Eccleffafticir Laicor ad . inflamiam

3udai ad Bapti[mum non cogendi.

Y

Judei in felivitatibur fuir aon turbandi , ne-

Clericoruma, vel Laicorum pro caufis Secula-

JP'

ä'btö corum . cemHeeria Pöï exhumfzziwwm

ribus ad fuumn Conftflorium citare , catifas

222.

LA

?

196.

n

corpor um violanda.:

cogo[cere num ,€9: quando liceat

1j

udai imares , ) femina quanam [igna, ut à Judicibus Secularibus Clericos , vel Laicos in.

If

eant ?

quibus caufis ad fuum fudicium vocare &j c.

Chriftianis difcernantar df]?ïre deb

-

-

22I.

-

M

probibztum ?

197.

Vi

3S'udei fi p;rediä?/z ffgua intra bimeftre n

on a[- f udicii Sacularis vitandi causá primá Tonfu-

h

fvmipferint, commercium Chrifianorum eis

rá initiars volentes nuín admitigndi? — 98.

&v

fabirabendumt

221.| f udicis criminalis Offcium qui gefferim num

22I.

ad Ordines admitiendi ?

9T.

(f*

Judei nulle publico Oj

ficio [)r;z]ïciantur.

u

Judei die Parafceues in publicum non prode- fumenta Imaginibus Sun&lorum appingere nunm

e

»

ant , fed tota die o[Lia , fencfivas claufas te-

,

probibitumt

I

Lj

"eant.

-

-

Itf

221 |fura Ecclefie beneficitve quacunque arte ufure

iL

Jüdei Nutrices , Obfirices , [ervientes babere

pantes Excommunicationem incurrunt.142,

n

ChrifHianos non debent.

R. 2 20;

ura Patronatís ad barclicos non perveniant,

lu

Sudei fi, Nutrices , € aliam familiam Chri-

eiiamf illa fibi bercditario Ture. competere

16,

flianam mon dimifevint , fub. qua peua Epi-

praindant,

I45.

feopi Chriflianis commercium cum judeis

uramentum qua

le, 85"];[;61" quibus ,

G du

;

-

(i^

probibere debeant ?

221.

eujus manibus praflare debeant in Beneficio,

4

g-

3udao Officiali tamdiu Chrifianerum com-

vel dignitate Ecclofiaftica inflituendit 146,

-

I47. 2O0I,

3[-

mercium denegandum, donec. ab eo octaffe-

ne Officii acquifita in pauperum u[us evo- "Turamentum quale , 69 in cujus manibus Exa-

l

o

E

-

I

(g(f?*il!ü'.

222,

eninatoves emiliere deleant ?

145.

^

Judaorum Convivia , Nuptias , Synagogas ac- Turisdiclionis , 9 Ordinis poteflas in Confd-

cedere Chriftianis probibitum.

6

D

fario requiritur,

»

78«

Il,

Judaum Officio alicui preficiens num Excom:

us Patrenatüs dn una , vel pluribus. Ecclefüs

3

municaitzonem incurvat 2

222,

babentes amittuni , fi Canonicum, vel Cleri-

^

£t

;c

x

154

el Laici nullam pecu-

eum mulilaverint , 9el occiderint,

. 214.

")

apud judeum Cler.

niam tituló utui ) c. deponant.

7, ffusPatronatás Beneficii Parochialis, vel fimpli-

iif

gudaus antequam ad Baptifmum adwnittatur ,

cit babenies f Laici fint intrà quatuor ,. i

j

que iefimonia , 9. à que quarenda ? 54

Ecclefiaflici imrà [(ex men[es à die vacatie-

»

85

[

l

.

INDEX RE RIUM

mis Perfonam idoneam Avchi- Epifcopo pra-| Larvati , per[onatique Cler

ici nunquam pulli-.

li

feutent,

146.

& , aut privatim incedant,

123.

Jus prafentandi ad

.Archi- E[:ffc-opum de

volvi-| Latevue in Jingulis Paroqbiis ad deferendkmEu»

it

tur , ff Patroni prafixo wmpore prafentare

ebarifliam due babeantur.

61,

nvgligant.

s

-

146.|Latinam linguam [altzm intelligant minoribus

us prafentandi num . vemaneat. ei , qui Ca-

Ordinibus initiandi,

99.

Ji

firum , villam , titulà pignoris obligat?203

Latro publicus ad Ecclofam fugiens mum gau-

us pre[entandi fibi foli competere docere vo-

deat immaunitate ?

214.

Leétionem S. $cr

li

lens intrà qualem terminum ad pre[entiam

abe-

Inflituentis venire debeat*

207

re audeani?

ipture -quando Regulares b

-

12,

li

Jfuflitia publice boneflutis in. Spon[alibus vali-

Ad Letlionem $. Scripture Clerici convenire

non intermitiunt,

d$i primum gradum non excedit,

Ixy'

129-

l

ad Lecforatum [cpiennió completó minores non

L.

-

admitiendi.

99.4

Lacie in fodmgejïmd abflinendum,

27.

Lettores qua Officia praflare dcbeam t

1O$.

li

Laici implicit? omnia credam , qua eredit, 85

Legata pia per[olvere , qui aliàt in. Conkffioue

docet Romana Eeclefía.

186.

promifri ,

preftare iamen mglexit , 4n

ab-

Laiei pecuniam apud quemvis Zudeum depo-

folvendus *

-

$8.

nenes , fi quid ab eo preter [ortem ex con-|Legata in. pios ufus velicfa ut prompr? perfol-

vento [perent an ufuram commilant?

d*

l

vantur , quinam curare debeani?

I40.

Lairi legendi , vtl decendi munus. exevcentes

Legato Sedis dpofiolee adveuiente num campa-

-

intrà bimefire Profoffonem emitant.

5;

n« pulfanda *

Laici nolentes vationabiles , E? approbatas. Ec- |Legato Pontificis in Adiffa pra,

'/antikLil)zr Evan:

li

elefiarum con[uetudznes obfervare ad id per

£eliorum , & Paci

de-

220

;fmle ad ofculandum

-

lí

Ceufuram compellendi,

ferenda.

714

Laici non audeam nubentes copulare , vel fla

Legsto Pont

ificis. profunda revþcrmï

ia in fine

2ula , que libertatem. contrabentium impe

AMiffe à Sacerdote , antequam popule bene-

diant condere [ub pena excommunicationi.

dicat , facienda.

-

713

li

-

-

-

217-

Legatorum piorum [olutienemn longids biennió

sl-

L

Laicis quando baptizare liceat ?

5r.

differentes monnii

J

Laicos bomines vite [piritua/is ufu. preflantes

veudi.

-

; ab Arc/:i-l:ipifcopo al,

82,

quandot & qua dc eaufa Parochi ad &gro

Legaium concubine fub quovis file momine

tum mitere debeani €

-

133.

factum eft nullum.

li

!740

Laicus riiz inftructus inferviat celebranti. *74.

Legere qui ne[ciunt , ad primam Tonfuram

num admittendi ?

-

l,

Lawnina ferrea 4

/f;

[ onali affizen-

99.

ü

ïmlis in Genfe

-

33.

anie Legitimam elatem ad aliqucm exSacrisOr-

I.ampladis coram Sancli/fimo jugiter. lucent

55 À-

dinibus promoti ab Ordinis fufceptd executio-

IOSO

1o00.

li

colyti curam babere acbent,

ne ipfo jure funt fufenft.

Lampas munda regione San&i

d-

ante. Legitimam etaiem ordinati

ue ardeat.

-

fifuni o-ï'it no

60.

-

an fm irrc-

-

ulayes $.

PL

Lampas coram SS. Eucbari[Hia u Ecclofiis Mo-| Liber , in quo omnes Baptizati aunotentur. ,

- nialiurzm continuó praluceat.

158

conficiendus , & in Parocbiali Ecclefía fer»

I.i(

vandus,

-

-

Lapidesfepulcbrales Ecelefie folum adequent.30.

55«

Liber

ET VERBORUM,

li«

bros bartticos , vel probibitor babens eos. $a-

m

Liber Evangeliorum quil;us intrà. Mifam ad|Li

j

fu.

efculandum defevendus.

z.

trà men[em Arcbi-Epi/cop

ï,'wl Ejus Offci

$$

$t

Liler. nomina Proft,

E

ffonem. fidei - emittentium

li confzgnet,

l

continens im Adrchivo. Archi - Eptfcopali af-|Libros bereticos , aut prof.

:;!2,01' Moniales som

-

-

160

9.

fervandus.

6-

legant , neque apud fe retincant,

Libros nou ob barefim, [ed alia de. caufa pro-

LL

Liber in quo Miffe lefka uotentur in Sacriftia

-

babendus.

43*

hibitor legens , vetinens à mullo Confefarío

I4I

abfolvendus ,. nisà priàs Libros Ordinario

g-

Liber ordinatorum im. Archivo Archi - Epifca-

2

pali perpetuo fervandus.

103.

confignaverit.

»,z'r:

Liber Spiritualis ad suen[am Monialium quo-

Libros.ob barefim , ve

] falfun.a deyma pra/äil;;':

tidie legendus.

-

160.

to; logensyretinens Excommunicationem , &

29-

8.

9

Libri Ecclefie Catbedralis , vel Collegiate de an

alias penas Incurrit.

-| Libros bareticos vendentes , jþargmm*ä quibus

790

ne in aunum à Jcnib?ibqs Capituli revide

-

-

Antur,

203.

Archi- Epifcopo denuntiandi,

9.

)5!

Libri ad Chori Ec

vifia

Librum Parocbus babeut , €9. diligenter cufta-

11

cle-fggve uf»fm ubi in Sac

collocandi ?

38.

diat, in quo Conjugum , tefHáum nomina

il-

Pairia , locis conraéti Mawimonii defcri-

b

L bri pofl editum Indicem Romanum probibiti

e»

ad finei ejudem Indicis adnotaudi,

8.

bantur,

108. 116.

j

|Librum. Ritualem Parochi omnes babeant , €9

Libri nulli imprimantur nisi ab Archi-Epifco-

--

i

po, Ejürve Offciali recogniti , &Y feriptó

obfervent.

49«

?

n

coinprobati fuerint.

$.

Librum Stutüs Auimarum fue . Parechia Pa-

»

Libri &b bevcticis con[cripti nou . pralegendi ,

rochus quilibet babeat , im quo Parocbiani

iil«

-

*

m explanandi,

de nomine , &) cognomine annotentur,Y43.

dt-

T«

Librorum iunprefJorum exemplay Autboris ma-| Librum cui Offiaréi fuflinere debeam? — 105.

nu [fignatum in Árcbivo Archi-

fer- |absque. Licentia Arcbi - Epifcopi dicbus veutü

ii

vandum.

E-pifcopæli

8.| " earnibus vefcentes , an , C de cujus facultate

ll^.

Libros Catholicos Lu

äimangïri àn Scholis a

d-

ab[olvendi ?

28.

m

bibeant.

-

-

&dís

6.| Liceatiam ab Archi- Epifcopo

I;:gulare: adpr

H

Libror quales fibi Clerici procurare , €9. in co-

candum petere dobomt,

12.

»/el-

rum lecitone frequenter. ver[ari debeant. ?|Licentiam ordiuandi, aut Literas dimifforias

9.

-

-

127. 128.

Sede Archi-Epifcopali vacante an Captulum

if

Libros quales babere , aut. legere. Clericis pro-

Metrapolitanum eoncedere po[fit ?

Ios.

(h

bibitum,

-

-

127.| Ligaturas quadam obfervatione ant. medica-

)

Libros venales nullus circumferat , priusquam;

mentis incernitis diffoloere an [aperfitiofum?

9

-

-

29.

corum Indicen Archi-Epifcopo , vel Offieiali

Jf«

approbandum prafcutaverit,

9

ad Ligaturas Eu.c/oa;fi]fi;'ä abutentes. cafum

4r-

H

[l

83.

Libror venales in figibus Parocbia vepertos la-

cbi-Epifcopo vefervatum incurrunt,

oO

vocbus ex improvife vifitare , 9 non exbi-| Ligna in Ecclefis , 9 Oratoriis non affervanda.

L

-

pod

fl'i«

bito Indice ab Archi-Epifcope [ub[zripto ven-'

5

yn

di prohbibere debet.

-

9. |Linguá Vernaculá Conf

efio zeneralis à quibus ,

-

"n

Libros hereticos , probibitos legmm,'retinm-

&) quando dicenda!

14.

ts , imprimentes cafum incurrum Archi-|Linguá Vernaculà fidzi rudimenta à quo tra-

r

L

-

10.

yM

82.

denda ?

17

9([60170 re[ervatumy,

Linguá

V ) Y

'UN

INDEX RLI

AM

Linguá Vernaculà Decvetum Concilii Tvidenti-

Ludimagifer in qualibet-Parochia: babeatur

A de fervandis £m Matrimonio contrabendo

Mi

Catholicus , 9 bone fam«.

140,

quo teimpore à Parocbis publicandum? x1a9,

Mi

c

"

Ludimagiftri , $. alii da«

"tes Calbolici ftui.6.

Linteoló manus in Mrffa ,

[

Ita-

Ludimagiflri ad fidez Profeffonem tenemur.35.G.

j nim M;zppzi Á

vis abflergenda.

12.

Ludimagiflri Indicem . Lib

Mi

rorudm p;'a/:iï?iiaft:»:

-

r

Linteolum ad naves emungendas nullatenus [u-

penes fe babeant.

per Alarz pouatur,

u-

10.

Mi

Ludimagiftri Libros Catbol

icos in [cholis adhi-

Lintcum pro ab[lergendis manibus in Miffa qua-

béant.

-

6

-

le effe debeut ?

42.|Ludimagifirorum. cu

"a difcipular-in fide

Ca

:

ii

Liquores facros aute Sabbatbum S, omnes. ba-

tbolica , moribus , CY Itteris imbuendi,

6.

[

beant.-

-

-

I71.

Ludimagiflrum eruditum , 69 Catbolicum Ab -

M [

Liqueres. $. [ingulis annis in Cena Domini ab

bates , Prapoffti , €9 c. babeaut , qui funiores

"Archi- Epifcopo , vel ejus Suffraganeo Pavo-

Profeffos àn Catechifmo , € Grammaticis in-

Mi

-

-

cbi fumant,

IT7l.

at

-

1514

M

av

14

uores $. quot annis Regulaver à Metropoli- Ludis fideles nom. vacent diebus faftis.

23.

V

tana Ecclefta fumeve tenentur.

I152.|Ludorum Spe&latores ; non. fiut Clerici, ec lu-

Mdj

pro Liquoribus $acris. Arehi - Diaconi aliquid| — denternm. quenquam in. edzbus fuis. paiian-

-

extorquentes. beneficiis perpetuó. priventur.

iur.

-

-

N

1245

Mi

-

.

220. in Ludes quomam invebi debeaut. Concionato-

Mi

rer ?

-

-

Liüeras in choro durante Officío Zegcffe non li-

L5

Mi

[2

-

^

-

120. Lumina in Altari aecendere debent Acolyti.yo 5.

Literas à Sede Apoflolica , vel Penttentiaria fu- Luxurie peccatum smorviale cum Morriali qui

.M,;

per Indulgentits , Difpen[ntionibus, £? c, nullus

cmmiferint , corum abfoluiio Archi-Epifco-

M.Zl

-

Plebanorum audeat publicare , nisà fuevint à

pa vefervata,

£2.

Mi

Con-

Diece[fano approbata.

224

de Luxuria culpis dum pzm*i,pucl/.;wc n

£

f.

Literas bujusmnodi publicare , vel carum pra-

J

70v

eione interrogari debemt , qua cautie ad-

Mi

btv

tu Eleemo[ynas collisere prafumenies Ple-

bibenda?

-

-

86:

[

banus arreftandi babet: auétoritatem, 225.

M.

er. Literas Sacerdoti. ab[enii Sacramentaliter

confiteri non . [icet,

-

92o.| Maceliarterum (äfïcizim evitent Glerici,

F98

Litibur contentiofis implicati ad primam, Ten- |Machinantes cum . effetdu in moriem Conji

M;Ill

f

-

zgii

li

j

uram non admiiieudi.

98.

etiam Jin? adulterio , poft imortem. pricris

Locationes bonorüm . fuorum Beneficiorum in-

Conjugrs Maitrimonium inirc negueunt.219.

/

fcie Arcbi - Epifzopo Prrochi nunquam fa-|Mazi num ad . Cogmunionem adinittendi ?

«

Mi

€iant, -

-

-

141.

-

-

63.

a

[

Locationis bonorum Beneficii exemplar. Paro- | Magiflratus Secul.

*

ris opem pr«fiet , ut duran-

c6.

Mi

cbi Arobi - Epi[copo irunsmittere tenentur.

ie Concione Officina ,

[

taberue elaufze fint.

f'

I,fi,.[o

1

29.

Letio foniis Bap;ifrnali: quà pro-jicfmd!.

Á

14

Md

50- Magift

'aluun; pullici m:'ni/lrz'- num Eccle,

Ludere cum Sudeis Chriflianis non . licet,

7-

ingredi cum armir po[fmt?

G.

Ludi occafü

(oue nova AMilje abrogantur,

71.|44 Magnificat in Fefperis fideles flare dihent.

FV e

"TE

-

-

Ma;

Ludi ubi fieri non. debeas

30.

30..

l

Ludi Scenici probibiti ?

6. I alachie Epif;afi exemplum, -

91.

Malam

Mu

ESL

VERBORUM,

hr

Malum proximo semo imprecetur,

Yo.| cbialia exercenda non aþpmbato Parochus

9.

Mancipia ad Ordines non admitteada,

96.

in [ua Ecclefía non permittat,

1.

16

AManipulus ejus fit materia , & eoloris , cujus Matriimonia publici, pi? , & religia;?fari &

6

Siola , €9. Planeta.

29. 69.

quibur fancitum * ^

107.

lii

Mantilia , feu Mappas fub. communione fide |Matrimomia. cum occulto. impedimento diri-

[*

. ium due Glerici , vel aditui fuftingant, 64

mente. absque. difpenfatione. Apoflolica con-

lll

Manus ablute fab Mifa linicoló , 9' non Map-

tracía nulla funt,

IIO.

Oi

70.

pá Altaris abflevgende,

Matrimonia «um impedimento impediente [ci-

Jaanus Sacerdotis im Extrema Unclione ex-

enter contrabentes peccato mortali , €9 pe-

&

'lrinjäcm inungende.

93.

nis à S, Canenibus infliclis [e obfivingunt,

li.

JManus ante. peéfus. junilas. fideles babeant in

-

L

1lIO.

73

fufzeptione Sacramenti Coufirmationis.

57-

Matrimonia contrabere fubditis ,^ famulisve

!

AManutergium in Sacriftia quale. effe debeat? 371

fuis Domini non inbibeant , neque tos im-

jl

AMappe ires congrue , & anunda in Altari ba-

pediant,

-

5

113.

bende.

-

-

73,

69.| Matrimoniales caufe

ab Arc/a; - Epi[cepo

, vel

li*

ejur. Officiali (olà

, G deci-

JMappas numeró convmienti*,- ut. ablui, inu-

'r:z cognofcendee

-

ii

tari poffint. fngula Aliaria babeant.

3j.

enadc.

lI6.

LTI

Mari f[zu vire quando baptizare liceat* — 5 1.

Matrimonialium caufarum cognitio Plebanis ,

lli]«

Martyrologii ufus amiquiffmnus.

Il17.

& Decanis ruralibus peuitus interdicla.21g

I^

AMartyrologium in quibus Eccleffis Menafteriisi M.

atrimonii confenfus. per qua verba exprimi

0)-

z. in Choro publict legendum ? Y 1 7.118,

eon[uevit?

-

IIO. 216.

[

i

JMatería Bapitfmi que , & qualis?

$O. | dMatrimonii contratius mum , & quande per

i/t"

Matribus Clerici cobaliqare poffunt,

I 27.

Presbyteros interdicendas ?

217

(2

Matrimonia clandeflina num vata , £5 vera. , Matrimonii comtractus absque Parocho, 9 te«

!

quamdiu Eeclefía ea irrita non fecit?. Y07.

flibus eft irritus, . nullus.

108. 109,

id-

Matrimonia clandeftina fí. Parochus. probibere| Matrimonti infiitutionem ,vim , €9 naturapa

9

cantampfzrir,aut Regularis Sacerdos eis inier-

Parochbi fidelibus f'epe explicent.

166;

effe prajumpferit , per iriennium ab Officio Matrimonii Sacramentum qua veneraione ac-

f'fpendatur.

-

217.

cedere fideles debeani $

106,

2

Matrimenia inter. Confanguineos , aut. A ffines |Matrimoniis Clericorum affenfum , vel cenfen -

:fgir

istrà quartum gradum contrabi non poffunt,

um preflames cafum inturrum Archi-Epi-

i

&9 contratía abr

tficis

fcopo refervatum.

83.

que di/p;enþniana Pon

?9!

funt. sulla.

115. |Matrimoniis vagorum priusquam Parochi in-

Matrimonia in Parochiali Ecclefra , won inpri

terfint diligentem de. eis. inquifitionem. fa-

!

vatis edibus celebranda.

ciant,

-—

-

ff

I1lI.

II4«

T/LI

Matrimonia qualiter in libro copulatorum de- ex Matrimonio clandeflino , vel in gradu pro-

E

N

firibenda $

116

bibito contraclo

illegi-

ith

AU

uma cenfenda?

proles /ü/-qum num i

25

Matrimenia à filiisfamilias a

Z'fg-ue Pave

217.

eon[enfu contracia num . irrita, & an Pa | Matrimeniwm conirabere quibus fub pena ex-

,-[mn

vYenles. ca Yata facere po[fnt $

107.

communicationis probibitum? 218. 219.

30«

hts

Matrimonia Qquomim*u liberb fubdïzi centra- |Matrimonium contrabentibus Parocbi. fruéfus

bant; diretle , vel indivetle eo: cogere fub qua

benedithionis nuptialis explicent.

I112»

0,

pena probibitum ?

113.| /Matrimontum qui coniraxerit , an prier ejus

gl

Nn

* Conjux

um

Muairimonia . celebrari À Sacerdote ad. Pare-

INDEX RERUM

Conjux vivat, nee we*. igovane ,ad fzeun-|Matrimonium. non celebret. Pavochus [);*i!!!—

114.

das nuptias non admittatur.

um tefrimonium ab altero Parocho de fa-

M

Maiimonium fi ex gravi caufa tempore vetito

&His alterius Sponfi denuntiationibus: accope-

*

-

celebrandum , ad id faeultas Archi- Epilcopi,

rit.

I1L,

vel Officialis [:vipià obtinenda.

115.| Matrimonium à Sede Apoflolica difpenfatorum,

4l

Matrimonium fi tempore vetito celebretur Spon-

Parochus — folemnizare nen audeat , nisl

"j

?v 6

BC

fí privatim (

omitatu Ecclefiam Parochia-

priüs difpenfatio ab

ogni-

M

lem accedant,

-

Ir5

-/lïcbi-lfpif-capa rec

IIr.

ta fuerit.

Mairimonium inter , 9. fpon[alia differentiam| Matrimonium contrabere voleutes prils trib us

Parochi populo declarent,

109.

diebus feflivis inier Miffarum folennia à Pa-

J

vozbo denuntiandi.

Matrimonium contrabendum impedit , & con-

IO7. 216.

tadum dirimit adulterium. fide. data. de|ame Matrimonium pofl Sponfalia de futura ,

116

ii

ducendo peft mortem,

219.

qui fe carnaliter cozuoverint, eorum abfola-

Mairimonium adulteri , n absque d'fpenfatio

tio Aychi Bpifcopo refervata.

83,

Mi

