deferantur, ubi exorcifii, prefcripteque ceremonie à Pa-

rocho adhibeantur.

Si veró intra hoc fpatium absque no-

lh

u-

tabili vite , vel. fanitatis. corporalis detrimento , infans domt

baptizatus , ad Ecclefiam geftari non poterit ;; id cumprimünr

per valetudinem licuerit, praftetur omninó.

)

-Antequam Parochus hoc Sacramentum miniftret ,. dili-

genter inveftiget, an infans baptizatus fit, & à quo;. & quà

materiá , ac quá formá.

Eum veró , qui baptizavit, de for-

ma. prolata, aliísque ad Baptifmi effentiam requifitis interro-

2

gabit,,

3

DE

BAPTISMO.

$32

gabit, ut certó fciat, an veré Baptifmi effentialia fervata fuc—

rint.

i. quod qui-

Re autem accuraté explorata fi certó noverit Baptifini

dain 1..4. 1.c

formam fervatam fuifle, cüm hoc Sacramentura iterari non

hi de quibus

.W z,Ptlgd-

debeat , caveat, nà lllum neque etiam füb conditione; j zez

fe. C. CH

* Ltwue s x* — t MM

zaque de

e$ ba?tzgatus aga ze baptizo , &*c. baptizet, alioquin Sacnle-

conf. d. 4. c

g 1um commlttet

& illud impedimentum contrahet , quod

didum de

facri Canones lrregularltatem vocant.

conj. d. 5.c

Et fi dubium relinquatur, an Baptifmi effentialia fint fer-

fn. de bapt.

ouc. Trid.

vata, nec né; eo cafü füb illa condluone baptizetur, nempé:

de fac. in gen

ü

Caa. 9. Car.

Si gen es Imptzzdtus .

Rouz. de boc

Infans expofítus , licet appenfüm collo fcriptum habeat,

6 1c. c. de qui-

b //.r de Bapr.

quó ille baptizatus fi 0ruf;cetur fi tamen te diligenter invefti-

t

£g cjus effedt.

gata, adhuc dubium f t, eum bapuzatum effe , , eadem con-

ditionis formulá bapnzetur Si non es baptmatus ec,

$. Dio. c. ule

de Eccl. Hie-

Ex antiquiffima Catholicae Ecclefie contüetudine , præ-

ter Sacerdotem, qui baptizat , alii etiam adhiberi folent

t

rat.

Cazb

Rons. zit. de

Patrini , vel Compatres vocantur.

Quare Parochi fïdehbus

apt. $. acce-

dit. c. nedum

dcclarent Cognationem fpmtualem in Baptifni adminiftra-

c. quamvis de

tione ad Sacrorum Canonum , & Generalium Conciliorum

ä

cog. fpir .it

Conc Tr:d

prafcriptum ,

contrahi inter bapuzantcm & baptizatum

5

Seff. 24. c

baptizatíque Patrem & Matrem ; Nec non inter virum, &

de veforqm

mulierem , qui Baptlzatum de Iäcro fonte fufcipiunt ,

quos

t

TLAIÍVI19$

Compatres appellant , & ipfum baptizatum , atque illius Pa-

trem & Matrem ; Qua cognatio non folüm impedit matri-.

[

c. 1t0t plures

monium contrahendum fed etiam dirimit contractum. Cüm

à

de conf. de 4

venien. de

autem propter multitudinem prohibitionum , multoties in ca-

fibus prohibitis contracta fint matrimonia, in qulbus vel non

cogt. fpiv.pey

t]

ofIum. c

finé magno peccato perfeverandum eft, vel ea non fin magno

QuaTáioi$ €o

zit. in 6. Se[f.

fcandalo dirempta fuerunt ; Cqmpatrum pluralitatem facri Ca-

24. cap. 2.de

nones Jure meritóque femper deteftati funt ; Ideó decerni-

rcf. iparrim.

h

mus , ac declaramus , unum tantüm , aut ad fümmum unum,

c- ffi.de cogn.

Spir. in 6.

& unam in Baptifini minifterio , juxta Sacri Concilii Triden-

tini dlfþof tionem , cum Baptxzato Baptizatíque Patre, & Ma-

*

tre, Cogrnmonem fpmtualem contrahere, etiamfi plures ad-

d

hibean-

D

*

DE BAPTISMO.

K

hibeantur , ad aflociandum baptizandum , cüim ad Ecclefiam

Baptifmi causá defertur.

Parochus igitur cüm ad hoc Sacra-

i

mentum conferendum accedit , unum tantummodó , five vi-

Of

rum, five mulierem, vel ad fümmum unum & unam , üt fu-

!t

periüs diximus, ad tangendum baptizatum, cüm de fàcro

]t-

fonte füfcipitur, admittat, & eorum nomina in libro defcri-

od

bat.

Vir autem, & ejus uxor ad eundem b.apt-iz.atur.n füfzi- *f »ba

d.

piendum non admittantur.

:

Deligant Parentes in filiorum

füorum Baptifmo Compa-

tres tales, quales efíe oportet, qui & vitae exemplis , & Chri-

ftiana, eáque Catholicá difciplinà eos inftruere poffint.-

t

li

ÁÀd hujusmodi munus obeundum, nulló modó admittan- «» pf

fl-

X o 2nate de couf.

tur infideles, heretici, excommunicati , interdi&i , publi

C€ qim. ..

crimino£ , f:u infames , pueri natu minores quatuordecim an-

nis, nec preterea qui faná mente non fünt , nec veró Abba-

W

tes, Monachi, vel Abbatiike , aut Moniales, neque demum , , jj

]

qui quatuor precipua: doGrine Chriftiane capita , nempé

c. Monacbi.

de conf. dift.

Orationem Dominicam , fàlutationem Angelicam , Symbolum

4

Apoftolorum , & Decalogum , non rité calluerint.

Meminerint Patrini, Compatrésve, feu füfceptores, íe& «v eued:

conf. dift. 4.

i

hac potiffimum lege obftri&os effe , ut fpirituales filios perpe-

Cath. Rom.

08

tuó commendatos Ekabeant; ad vitam Chriftianam inílituant; 4 545 $.

Pa.

curent, né in harefim labantur, ac juxta San&i Augnítini fen- . ?reree-

tentiam eos admonere non definant , ut caftitatem cuftodi-

ant , juftitiam diligant , charitatem teneant ; & ante omnia ,

^

nisi à Parentibus, aut ab aliis inftruantnr , Symbolurti, Ora-

tionem Dominicam, fàlutationem Angelicam, Decalogum ,

)

& prima Catholice Religionis Rudimenta illos doceant.

c. literis de

"

Parochus , Sacerdósve baptizans caveat , nà ad infantem

conf. dift. 5.

baptizandum alio Chrifimate utatur, quàm eó, quod illÓ ipsó

.c. ft quis 4. eo.

i*

annó confecratum eft; üt veteri Canone cavetut.

Rosn. zit. de

dift. 4. Cat.

h

Curet idem, ut infantibus proprio nomine in Baptifmo

boc Sacram.

appellandis, ea nomina non imponantur, que turpia, aut ri-. f jav jo?

;

dicula fünt, queve gentilium , atque adeó impiorum , & im- ""

purorum hominum memoriam referant, fed illorum, qui ob

Nere

4

o

BAPTISMO:.

54

4

tatis ac fanctee Religionis , viitutisque Chriftiane lau-

ver& pie

dem, San&orum nnmero adfcripti funt ; ut & in ipfo vitae

ingreffu, cum ethnicis né nomen quidem. commune fideles

habere velle protefteptur, & ipfi infantes, etiam cüm e&tate

procefferint ,. nominum fimilitudine , ad eorum , à quibus illa

accepta fünt , imitationem excitentur , & pretereà quos imi-

tari ftudeant , eosdem quoque frequentiüs precentur , ac fpe-

rent, eos. potiffimüm fibi ad fàlutem tum animi , tum corpo-

ris advocatos fore.

Moneant Parochi puerperas, ut cüm primiüm: poft par-

.tum. domo exierint, mox ad Ecclefiam Parochialém ,, DEO

a&uragratias , accedant, ubi ex laudabili Sancte Ecclefie

confüetudine, benedictionem. peculiaribus precibus à Parocho

Parochus.tamen hac de caufà puerpere domum

* füfcipiant.

non ingrediatur ,. etiam. fi mulier ob. adverfam valetudinem.

Ecclefiam adire nequeat..

Grave, atque immane

facinus eft, infantes per- impru-

dentiam illorum füffocari ,. qui ftatim ac nati funt , fecum. in

cubile collocant.

Ut igitur huic. nefarie immanitati occur-

ramus , parentibus ,. nutricibus., aliísque quibuscunque diftri-

&à inhibemus , nà infantem , eetatis fige annó. nondum exple-

tó , in le&o fecum retineant , nec ladtent , non adhibita cau-

m

tione diligenti cunularum, qua ab hujusmodi p

VLi

culo infan-

tes praefervate folent.

'Vix.ulla alia cav

l

fa effe poteft ,.' quamobrem plures ex iis,

ui adulti Baptifmum füfcipiunt , non modó ullam in Chriftia-

nis. virthtibus progreffionem faciant; fed plerumque flagkiis

nefariis inquinati, precipites ad' petniciem interitàmque ru-

ant; preter eam unam, quod non ità üt par effet, affecti ipfi,

nec veró ab aliis exculti , ad tantum Sacramentum accedant.

Nemo igitur adultum quempiam in. hac Metropoli , & Archi-

Dicecefi Noftra Pragenfi baptizare audeat, nisi priüs adultus

ipfé coram Nobis fé prefentaverit , & ea prarftiteric, que pro

majori anime füee falute ei preefcribemus.

Judaus fit , fi-

Antequam baptizandus. admittatur ,. five

ve Paganus , five.Turca , querentur à Nobis,

vel ab Officiali

Noftto

DÉ BAPTISMO.

N

3

i

Noftro , tei*lmoma certa de ejus conditione, anteactà vità ,

(

&atuquc omni ; Et. ejus voluntatem dlhgenter explorabimus,

G

utrüm ex animo , veráque pietate baptifmum petat.

Si 1ta

c. J'udei,esc

plerisque-de

ite

comperiatur , illum alicui pio, & Religiofo viro commxttemu:,

cm?[ (IJF 4

ll

à quo fidei, & Chriftiane vite inftitutionibus accuraté eru-

Dj*

diatur ; qui tum fic inftructus , ad Ecclefiam ducatur commu-

j2

ni veftitu, ut à Nobis, feu ab eo, cui id muneris delegabi-

0-

mus ,

aptxfmum fufcipiat :

& fhmm albam veftem rité acci-

Plct facris cetemoniis ex Sancte Ecclefiee inftituto adhibitis.

Et

uoniam dilatio Baptifmi adulti convenit ,

poterit

c. due tenpo-

J

*à de conf.

plerumque ad majorem Sacramenti cultum , unum cx ftatis

dif?. 4.

fe

temporibus Pafche & Pentecoftes expectari.

.

lo

Interroganti Sacerdoti refpondeat ipfe, non Patrmus

,

ff

qui tamen Q:mpcr affittat ,

tanquam pro bapuzando Ípon-

dcat.

at

Quod vetó, licét horribile di&u fit ,

ahquando tamen

Iu«

eveniffe compertum eft, aliquem . fcilicet ad turpem quaftum

iterum Baptifmum. fufceplfïe ; id né accidat, antequam aliqui

lfl

I*

baptizentur adulti, omni ftudio curetur, ut ifti homines, vel

[*

Judai , vel Turce , qui Baptifmum fibi conferri petierint, pla—

né dignofcantur ; Dc illorum conditione, ac.ftatu omni, quan-

s

u

tüm licuerit , tefhmomum À probatis viris obfi ignatum, Nobis

exhibeant.

Md

Cüm autem ad aures Noüras devuncrxt ob ob&etricum

f5

infcitiam plures committi errores, in Baptxfml adminiftratio-

ne in cafu necellitatis ; Præ01p1mus omnibus obftetricibus

l-

Il

Noftrz -Archi- Eplflopah Jurlsch&;om fübjedis, né hujusmo-

i

fi-

di munus exerceant, nisi à proprio Parocho fint approbate.

Et in primis moneantur, ut in boc munere exercendo ab om-

1l

t

nibus füperftitionibus abftineant.-

Liber conficiatur, in unaquaque Ec clef la Parochlah di-

hi-

ligenter affervandus perpctuo in quo notentur omnes,

qui

LUS

ro

in dies baptizantur, hac ratione , latmo vel vernaculo fer-

mone.

A anó 155'4 die $, fauuarii. Ifz Ecclef?:z- Pærarbmlz Sauéhi N

-

Z me Presbytero N, ejusdem Ecclefie Parac,äa , baptizatus fuit N.

il

Filus

[o

DE CONFIRMATIONE.

56

Filiss legit*z'mm naturalis Magm'f.' Domisi N. & Dominue N. efü-s*

axoris, natus nudius tertius,

Fjus Patrinus fuit Dom. N. Filius

D. N. Matrina autem D. N. uxor D, N. filia D. N.

Quód fiFilius non füerit de legitimo matrimonio natus j

nomen fcantf1m ngtris defcribatur , fi de ea conftiterit.

9

DE CONFIRMATIONE.

Uohniam i, qui Bäptifmum füfceperunt, quafi modó

geniti infantes imbecilli effent ad viriliter contra fpi-

tituales hoftes pugnandum , ideó Chriftus Dominus ,

né qua in re fuüis militibus deeffet , Chrifinatis Sacramentó ,

per quod Sandi Spiritüs dona in animis fidelium , nisi obi-

cem ponant, uberrimé influunt, eos muniri voluit , qui cre-

fcente jam etate , folidiore etiam cibo indigere videntur; ut

adversüs omnes carnis illecebras, mundíque fraudes , & ma-

lorum Demonum vires , atque infidias robuftiores evadant ,

ad nomen Domini noftri JESU Chrifti non ore tantüm, fed.

factis etiam confitendum , fempérque & ubique locorum glo-

tificandum.

€. 69tHef. c;

Quare licét hoc Sacramentum non fit neceffa-

Jfpirizus, de

rium ad falutem, tamen à nemine fin& magno peccato ne-

eonf. dif: v.

Cazb. Rom.

gligi poteft ; fed potiüs in retam fàn&a , per quam Divina

de boc Sucra..

G

$. fed quo-

munera largiffimé impertiuntur , maximá

i

uisquc uti deöct

TA C.UIA-

diligentiá , ut illud pié & religiose füfcipiat.

suus. de conf.

Quamvis autem. ad animarum Re&tores non. fpeGtet hu-

dift. 1. c

quento de

jus Sacramenti adminiftratio , cm id Epifcopis competat , te-

eonfuet. Cone.

nentur tamen féduló invigilare, an in propria Parochia ali-

Tvid. de boc

Sacr.. Cati. 5.

qui fint, qui Confirmationem non füfceperint , quos omní co-

Cazb. Rorm.

de bov-Sacr;

hortationis offició inducant, ad eam , cüm primüm facultas

dabitur , humiliter & devoté füfcipiendam. — Atque ad hujus-

$. docere.

modi Sacramentum promptiores fe reddant , ejus excellen-

tiam , & virtutem, ex Catechifini Romani do&triná, atque

&: de couf-Sac.

monitiones Noftras hóc. decretó comprehenfàs , tribus diebus.

Pentecoftes , & alio etiam tempore , quó illud per Nos ,. feu

per Suffraganeum Noftrum miniftraturi erimus, fidelibus expo-

nant; videántque diligenter , ut omnibus innoteftat Cogna-

tlo

DE CONFIRMA fIONE

57

/$

tio fpiritualis , que in hujusSacramenti mithifterio orta inter- «t w

u

de cogn. fpir

cedit; Eadem enim eft, que in Baptifino contrahitur , nem-

n 6. Cüm

pé inter Confirmantem & Confirmatum , Confirmaflque Pa-

Trid.Sef. 25

trem & Matrem: atque Iater fufceptorcm & füfceptum , fü-

TaIivigs,

€: 3. derej

fceptíque Patrem & Matrem.

GQazb. Rom

Septennió minores ad hoc Sacramemum non admittan-

de boc Saci

$. fed qua-

tur , ut facilius Confirmationis füfcepte memores effe poflint,

THATH.

que finé facrilegio iterari non poteft.

Couc. Trid.

o

Qui ad annos difcretionis pervenerint ,

non folüm jeju-

Seff. ^. Cau

)l-

nió, & orationibus,

fed etiam , fi poterunt

Sacramentali

9. de. Sacr.

". gcner

ï

Confeflione, atque fácree Euchariftize perceptione , ad illud fe

preparent, ut hujus Sacramenti effedus uberiüs confequan-

"

tut.

Prowdeatur autem , ut eo die Miffe facro omnes de-

Q.

voté interfint, fi fieri poterlt

U

Ad hoc Sacramentum accedant fideles fronte non fordi-

ld*

da, aut capllhs

üt aliquando ex nimia contigit acceden-

t

tlum incuria , 1ndecentex conteda; non gladió, aut pugione

acciudd ; atque tam qui confïrmantur quàm eorum füfcep-

D.

tores ab Ecclefia n& difcedant, priusquam Epifcopalis bene-

di&io data fuerit.

ts

c- in baptifus,

€o

Nulli preterea Patrini , fufceptorésve adhibeantur , qui

de conf. diff

W

infideles ,

haeretici ,

excommumca íve fint, vel 1nterd1&1 ,ne-

4.c. n10n licet

nec Abbatiffe , momalesve

c..2onachz

«t

que viti Reffulares

, heque ltem

de L,(J//./ dl/l

eorum, qui confïrmantur Palentes, filitve ; aut qui confir-

4

ü-

mandum levavit de facro fonte, nec qui Sacramenu Confir-

2

mationem nondum füfceperunt.

Permittitur tamen , ut viris

reculanbus viri regulares , & monxales Patrini, matrlnæve re-

yi-

iþe&wc effe pofïïnt

t

Pas

Demüm, nisi aliud. neceffitas po&ulavcrlt feminis viri,

feu vitis muhcres nulló modó adhibeantur..

lo

Ex Peout

-

In hujus Sacramenti füfceptione fideles manus anté pe-

Rom

n-

&us jun&tas habeant; quo in ftatu permanebunt,

quoad

lüö

frons medullà panis ,

& aquá redié abluta ,

& mappá nitidá

u

abftería erit.

Nemo autem frontem facro. Chryfinate illitam

(l

0*

attingat, etiam fignó crucis fe muniendi causá , priufquam ab-

luta, üc fuprà , fit, atque abfterfa.

J

l

Memi-

]Q

DE SACRA E,VCH'ARXSTIA.

* Meminerint autem recenter Confirmati ,'.ob Sacramenti

reverentiam , debere eo fáltém die , à frontis lotione abítine-

fe.

Qm litterarum rudes fünt, ultra folitas Orationes, Ora-

tionem Dominicam, falutationem Angelicam , & Symbolum

Apoftolorum , fingulis feptem diebus , faltém femel recitent

memores feptem coeleftium donorum , illius Sacramenti vir-

tute fibi collatorum , in quibus religiosé. confervandis follici-

ti effe debent.

Conc. Trid.

Patrini omnes eorum, quos füfceperunt, curam gerant ,

Seff. 22. c. 2-

de ref. matr

eos do&rine Chriftianee rudimenta doceant , & cetera om-

Carb. Rom.c

de boc Sacr.

nia preeftent, que de Patrinis in .

funt.

Baptifino adhibitis , fagcita

f.additur.

DE. SACRA EVCHARIST;A.'

.

Reftantiffimum Sacre Evchariftie Sacramehtum, à Chri-

fto Domino ad fempiternam füe acerbiffime paifionis

memoriam, atque ad falutem noftram cceleftibus do-

nis, & gratiis communicandam inftitutum , qua maxima fieri

poteít, animi pietate , puritate, humilitate, omníque religio-

Ío cultu, fumi, ac miniftrari oportet.

c! fane. de ce-

lcbr. Miff.

Cüm autem hoc Sacramentum in Ecclefiis honorificé cu-

Couc. Trid.

ftodiri confüeverit, tum ut fideles ad illud adorandum , di-

Scff-1 3 cap.6.

vinámque Salvatoris noftri , qui Charifimatum omnium fons

€5 Can. 7.

c. Presbyter

veré in eo eft, opem in quotidianis hujus feculi necellitatibus

de conf.difl.a

implorandam , fepé confugiant, tum ut gravi morbo labo-

rantibus deferri poffit; generatim decernimus , ac fancimus ,

ut in omnibus Ecclefiis Parochialibus continuó fervetur.

Licét autem antique fit hujus Noftra Ecclefie Pragenfis

confüetudinis , ut ad dextrum cornu Altaris majoris, locÓ con-

grué ornató, collocetur ; decentiüs tamen eít , ut, ubi fieri

poterit, füper majori Altari, tanquam in Ecclefie loco di-

gniori, illud cuftodiri curetur ; nisi fortaíle in peculiari ali-

quo extra ChorumSacello , confpicuó tamen , & infigni locó

pofitum , confüeverit decenter fervari.

" abet-

v

DE. SACRA EVCHARISTIA.

i

Tabe"nacuïum veró , in quo reconditum eft,fi à. laminis

[

argenteis, aut eneis inauratis , aliáve ratione clegantiüs ha-

befi non pote& faltém & tabulis feGilibus , quge humiditatem

[d«

non gignant ,

polité elaboratis , & 1ehowfqrum imaginum

ltl

fculpturá ornatis, & inauratis , decenti amphtudme exftrua-

ii

tüur; & in ejus fümmitate fit i imago Chrifti glouose tefürgen-

tis , vel facra vulnera exhibentis.

If-

(-

Sit autem ità pofitum , ut füper Altare minimé afcende-

re oporteat , ad extrahendam Sacram Evchatiftiam ; Oftio-

it,

lÓ fic aptató , utin eo Sacramentum ipíum cum Vafculo ad

l-

continendas particulas confecratas pro fidelium Communione

ità

deftinató ,

Monftrantiáve, reponi, aut ex eo etiam extrahi

commodeé valeat

Quod ofttiolum à parte anteriori pannó

fericó fit adornatum

Vacuum fit omninó à facris Reliquiis , atque à facrorum

liquorum vafis , aliísque quibusvis rebus, ut né inane qu1dem

ii

aflulrxm Mon&rantlave in eo reponatur

Jnlis

Sub Vaf'culo Monilrannave extenfum contmuo fit can-

o

didum corporale amylo illitum , quod fingulis faltém duobus

efl

menfibus mutetur, ut mundum femper habeatur

"1

e flaumius

Bené tutum , & jugiter claufum fit Tabernaculum ; ejüs-

que.clavis habeat cordulam decentem ad ejus ornatum

&

de cuí?o4.

Qr

Evchav:ifl

nulló modó clavis hec cum aliis clavibus eádem cordulá col-

C/r// (55'

di

ligetur, fed eam Parochus diftin&e affervet ,

alio:

Sact

neque alteri un-

Q1

quam comml ttat..

DUS

Vafculum autém ipfum, Mon?:rantlave tegumentó de-

bo-

centi , inftar pallioli, contegatur.

U5

vel in Proceffionibus de-

Monftrantia ad exponendam ,

ferendam hoftiam magnam, fi nori ex auro , aut argento , fàl-

níis

tém ex aurichalco bené aurato refulgeat , oc veló, vel pcplo

ofi-

congruó ornata fit

fieti

Ín unaquaque Parochiali Ecclefia unum faltém habeatur

ad

i

vafculum . ad retinendas. particulas confecratas

5

au

uium

jal

Communionis fidelium etiam infirmorum. — Quod fi ex auro

j CO

vel. argento. non erit ,

faltém cupam habeat ex argento , ab

interiori parteinauratam. At pes, & operculum ex aurichalco

p

efle poterit inaurato.

2

Quin-

DE SACKA EVCHARISTIA.

60

Quinque faltém particule confecrate , funt f&mper in

predi&tovaftulo ; vel etiam plures, ubi Parochiz frequentia,

vel magnus graviter egtotantium numerus id requirit ; Guae

faltém feme] in menfe mutentur ,

prefertim Ferià quintà ,

fi

commodum erit, in qua Chriftus Dominus hoc Sacramentum

inftituit

Idque fiat ex hoftiis non ante viginti dies confe-

s.

DS1

Hoftia magna confecrata nunquam relinquatur ,

cüm vel populo orationis publice causá ad adorandum expo-

nenda fuerit , vel in Proceffionibus deferenda.

E regione San&iffimi Sacramenti preluceat continuó , e-

tiam toctis tempore, lampas munda , loco convenienti pofi-

ta, vel appenfa.

ï

In Ecclefiis Parochialibus , ubi Fratermtas Corporis Chri-

füi etecta non eft, erigatur infrà tres menfes proximos , & eas

regulas, ac præfcnpüones Confratres obfervent

que juffu

Noftro edentur

Unicum faàltém habeatur Coelum

feu Baldachinum ad

Sacram Evchariftiam contegendam,

cüm in Proceffionibus ,

vel ad infirmos defertur ; Quod fi pretxof us haberi non po-

teft, faltém e panno fübferico , vel aliàs congruo conficiatur ,

habeatque haftilia faltém quatuor decenter picta.

Cüm autem Sacta Evchariftia ad infirmos defertur ,

pet

vias afperas, feu glacie, vel luto lubricas, habeatur Burfà à

ferico ornatiffima , ad includendum Vaflulum Sacram Evcha-

riftiam continens; qua Burfa cordulas habeat é ferico , Sacer-

dotis colló decenter appendendas

Velum item adhibeatur majus , quod congruum fit

&

Jatum ficuti veli tela; atque longum ulnis quatuor, vel quin-

ue; ut non ipfum vafculum tantüm

fed ipfius etiam defe-

tentis Parochi humeri conteezantur

$- C eridit t RA L

Cüm Sacra Evchartiftia ad infirmos defertur , Clericus ali-

uis, feu edituus omnes precedat; tintinnabulum continuis

1&1bus pulfäns, ut homines admoneantur , & invitentur ad

eam pié adorandam, & affociandam.

Adhlbeatur item crux

MT .

decens , ad hunc ufum deftinata, in qua Chrifti Domini ima-

805

DE

b'&(,.R ASEVC

HARISTIA

61

Itj

go, decoré expreffa , pxetatem excitet.

Ea autem infirmo

il

porrigatur à Sacerdote , ut ad facrorum Rituum prefcriptum,

üg

ipfam adoret, puusquam Sacram fümat Communionem.

d

P.Læterea in fingulis Parochiis due habeantur laterne

T

magne , vel faltém una , in hujusmodi functione adhibenda ,

fe

qua furente etiam Vento lumen accenfüm defendat.

Cüm ad emquem infirmum deferenda eft Sacra Commu-

191

nio, plures particule confecrate in vafculo reponantur ,qua-

)

rum altera infirmo exhibita, faltàóm una ad Ecclefíiam füb uaI-

dachino cum eodem honore & cereorum acceníorum co-

mitatu referantur , nisi cum extra urbes , oppldave feu de

Vil

pago ad pagum , vel per afþems

difficilésque vias eundum

eft »quo cafü, tot tantummodo pamculæ deferantur ,

quot

fl

erunt infirmi commumcandi

SacraCommunio ad eerotum non deferatur

nisi i$ Ccam

v

inii

vere fumpturus fit

Si veró aliquando occurrat , ut dum ad

illum Parochus venit, morbo ità affe&um eum inveniat ,

ad

illum tunc ei miniftrare rité non poflit ; collocató Vaf'cmo

füper Corporali ,

in menfà eo nomine apparata ; paululüm

?j

0

moretur, dum flexis s genibus unà cum ceeteris , qui adfünt ,

rr)

ac potlfümum cum egroto ipfo fancté oret ; ac pofteà recef-

fürus, Evchariftiá vafculo inclusó infirmo benedicat.

Quod

fi æcxotus ipfe id vehementer exoptat , Sacramentum , apertó

X

etiam và fwlo liceat oftendere adorandum.

16

Parochus ad egrotos hoc Sacramerftum allaturus, dili-

ld-

af

genter pïæmoneat €os ,

ad quos infirmi cura fpectat , ut -

gfotantïs cubiculum ab omni forde purgetur, & amotá omni

re profana, pio.apparatu, & facris imaginibus , ubi poteft,

exornetur

n-

Tum præterea menía mappàá iundá conftrata

f

apparetur, in qua füper Corporale vafculum cum San&iffimo

Sacramento collocari poffit

Antequam egroto Sacram prebeat Evchariftiam , illius

J

1

fidem , & devotion em, pro perfone, & temporis ratione ,

cravi & brevi fermone

ad Libri Ritualis Pragenfis prefcrip-

al

tum excitare curet

Gtat im ac Sacram Commmvonem infir-

ux

mo

1

0»

DE SACRA EVCHARISTIA.

62

mo miniflraverit , digitos vinó , vei aquá abluat, & ipfi infit-

mo ejusmodi ablutionem prebendam curet.

Seff.:à2 ;ïe

Ad faluberrimum hujus Sacramenti frequenter. firmendi

V

S(ic;'fji .(Mg/j'ie

€.. G.

ufüm , Parochi , Concionatores , & Confeflarii fideles conti-

f

nuó cohortentur; Átque ex citatis nafcentis Ecclefiee inftitu-

à

tis, ac exemplis, & omnium Sanctorum Patrum confentiente

do&riná , atque Oecumenice . Synodi Tridentine fententia

t

(que optaret quidem fideles in fingulis Miffis, non folüm fpi-

I

rituali affectu, fed priüs confeffos , Sacramentali etiam Evcha-

C

Cazb. Rom.

zit. de boc

riftie perceptione communicare ) curabunt certé , ut prater

f

Pafchalem Communionem, que San&de Ecclefie praceptó

a

Suer. $. fed

qé farté..

neceflaria eft, faltém in precipuis Solennitatibus , veluti die

Natali Domini , Epiphania, Pentecofte, Afcenfione Domini

5

Celebritate Corporis Chrifti, Feftó Omnium San&orum , ac

preterea in feftis. majoribus DEIpare Virginis, Sacrá Evcha-

riftià fe reficiant. — Crebris etiam monitis illud, quod Beatitfi-

är

mus Silverius Pontifex ftatuit , in confüetudinem ftudebunt

revocare, ut qui fepiás non communicant, diebus fàltém

Dominicis Quadragefime , & Adventus, ac Feriá quintá Coc-

n& Domini , previa Sacramentali Confetlione, Corpus Domi-

ni fümant..

Eam. quoque confüetudinem introducant , ut

quoties quis iter longum, aut infeftum , rémque arduam , &

f

difficilem, etiam in qua nullum mortis periculum extimefcen-

dum fit, aggreditur; qui itidem. in. aliqua grayi perturbatio-

ne, vel ex filiorum $ Conjugtsve obitu , vel ex bonorum amif-

f

fione, vel ex ajia re adverífa affligitur , Sacram Communio-

P

nem confeflus fufcipiat ; idémque faciat itinere, vel negotio

difficili , quod füfceperit ; confe&o, vel quocunque beneficio

I

accepto , gratias. DEO a&urus ,. hujus Sacramenti fumptione,

K

in quo precipua quzdam ratio ineft, quá omnipotenti DEO,

K

pro immenfis in nos collatis beneficiis,. aliquam gratiam pié

n

rceferamus, Curent item , ut mulieres proximé pariture idem

f

praftent; ac preterea cüm primüm à puerperio ad Ecclefiam

accedunt.

c. qui fcelera-

Ad Sacram Communionem non admittantur Haretici -

$

:à de. couf..

ä

inof,. ,.

Schifiatici, excommunicati ,. interditi , pgbäic& crim

incrc-

DE SACRA EVCH/&RïSTIA

n

63

n

meretrices, publici concubinarii ,

fieneratores , magi , for tile-

£i, & alii in peccatis, & ftatu damnationis perfevezames

k.c.'i

(

vero ejusmodi ab eo damnationis ftatu refipifcentes , . férvatis

li

fervandis , à cenfuris Ecclefiafticis ; & peccatis admillis legiti-

t

mam obtmuermt abfolutionem ; ad Sacram Communionem

It

admitti poterunt.

Ld

( /'[f/zc 46

Pueris item , & infantibus , qui propter etatis. ibecilli-

5. Cencil.

J!'

tatem , nondum hujus Sacramenti cognitionem habent, 5a-

Tri SJ/]

24.

ld

cram Evchariftiam nemo audeat miniftrare

füb poena fü-

Q can

(vl

li autem.cüm

fpenfionis à Divinis, ipsó factó incurrenda

4. Seff. ea. de

(

ad annos difcretionis pervenerint

qui ut plurimuüm duode-

C01H AU.

Paï 9H

lt

cimi anni funt , ad Communionem admittantur , dummodó

n

priüs à Parocho , Confeflarióve diligenter examinentur u

iC

de vi, & ratione hujus Sacramenti pié inftruantur , ut ad illius

d*

virtutem, & admirabiles effe&us cognofcendos , piámque a-

[i-

nimi reverentiam amplectendam , excitentur.

Conc. Tyid.

fit

Nemo autem ad hujus Sacramenti fümptionem accedat

$df 13. 67

j

cum confcientia peccati mortalis , nisi priüs contritus , & Sa-

EJN' TY.

cramentaliter confeffus fuerit

alioquin peccato mortali fe

c. liquido. de

conf. di

u

obftringeret.

jt

Non folàm onendi fünt fideles , ut jejuni ( nisi ob in-

firmam valetudinem in periculo imortis fint conftituti ; lis e-

i

nim, etiam fi jejuni non fint ,

Sacra Qommunio per modum

viatici miniftrari poteft) ad facram menfàm accedant , ità ut

faltém à media antecedentis diei nocte , ufque ad il lud tem

li

Qe

poris pun&tum , quó Evchariftiam fumunt ,

nihil omninó pes:

1. Cor. 131

IU

modum cibi, potüsve, aut medicine comedermt feu bibe-

C€. 22220T €78 C

rint, aut fumpfermt ; alioquin peccatum mortale admitte-

J0

quid eft c. €8

rent; fed etiam cohortandi ,

ut pridié, quo illam füment ,

j.mcl [ /Icut

?

Judas

de

.

jejunium celebrent , aut 1"altem parciüs cenent ,

& partem

conf. dift. a

nodis in orationibus , pusque meditationibus vmlent

aut

Coüuc. "Tvid.

i

$8/1533:0 7

faltém prolixiüs orent , quàm foliti fünt.

Summa revcrenüa,

Cazb. Romn

de boc Sacr.

omníque humilitate, ac.genibus flexis ,

ad eam fuümendam

fo

$. fed jam

accedant, oculis non vagis , fed in Chrifti Corpus pie conje-

Gis, & Uladxo , pugione, aliísque armis omninó depofitis.

Antequam Sacra Communio fidelibus prebeatur , fiat

Con-

C-

DE SACRA EVCHARISTIA.

64

Confeffio generalis , clara voce , linguá Velnacula precatio-

nibus illis adhibitis, quas in taulo de Verbi Prædmamone

bl

prefcripfimus.

In ipfo autem mlmfteuo adfint duo Clerici

$

üp.-p4g. 14

feu editui, qui mantilia ,

mppasvp ; vaículo facratas parti-

culas continenti füppofitas , (üítentent.

Raró Communicantes non ante ad Sacram Communio-

nem Parochus admittat , nisi iis diligenter explicaverit, quam

Ohl lnül-—

immani fcelere , ex Apofcoh fententm obftringatur

5

1. C6r.411

gné illam fumlt

Debet enim fe ipfum probare , quicunque

ad falutem , non autem ad judicium & condemnanoncm ( u

leftem illum panem manducare voluerit.

Hoc inftitutum ,

quod antiquiffimi ritüs eft, religiosé

fervetur , ut infrà Miffarum folemnia , poftquàm fcilicet Sacer-

Sacram Commumoncm fidelibus

c. peratla de

dos Sanguinem fümpferit ,

conf. dift

ad eam accedentibus mlmüret Nec vetó tamen eam alio tem-

ex vabr.Mif-

pore miniftrari , cüim occafio tulerit, vetitum fit.

Jalis

Conc. Later

Omnem adhlbeant diligentiam Parochi ,

ut unusquisque

Jub Inioc.LLI

in fua Parochiali Ecclefia hoc Sacramentum in Pafchali cele-

€, 21

€. 0H5 1-

britate füumat , quemadmodum eft San&e Matris Ecclefize

iYiusque fe-

praceptum ; ideó in Quadragefima populo promulgabunt ,

-5

xtus de pon

d

veum.

atque adeó explanabunt Conftitutionem illam in Concilio La-

teranenfi , ab IÍnnocentio III. Pontifice Maximo editam, cu-

jus initium eft , Omnis,utriusque Sexüs.

Tempus autem Pa-

fchale Communionis eft à Dominica Paffionis , ufque ad. OGa-

€ongy. Conc.

vam Pafche inclufivé

Quod fi Feftum Annunciationis Bea-

Trid. Juper

& 9. Seff. 13.

tiffime Virginis ante Dominicam Paffionis occurrerit ;

qui eo

die à proprio Parocho Sacram fümpferint Evchanffmm , Eccle-

fiafticee illi obligationi fatisfacient.

Moneant Parochi Patresfamilias de cura per eos adhi-

benda , ut eorum filii, aliive, qui de eorum familia fünt , de-

bito tempore peccata füa facramentaliter confiteantur Do od

cram fümant Evchariftiam.

Advene , & peregtini cujusvis Pmtus & conditionis, qui

tempore Pafchali, in hac urbe füerint , ad Ecclef iam Metrepo-

Imnam ad Sacrofän&am Evchanfbam fümendam accedant ,

neque eis ab aliis Parochis miniftretur.

Videant

DE SACRA EVCHARISTIA

65

Videant Parochi diligenter, an.aliqui fint, qui preftitu-

c. onuis de

peu. C ven,

to tempore Pafchali in propria Parochia non communicárint ;

Si quos compererint, eos ftatim ad Nos deferant, ut ad facro-

þ

rum Canonum prefcriptum , ingreffu Ecclefie interdicti de-

clarentur ; & fi fic decefferint , careant Ecclefiafficá fepulturá.

)-

Si qu1 teftimonium Confefíarii manu obíignatum , Pa-

tocho attulerint, quo aliqua ex caufa eis differatur terminus

-

fümendi Sacram. Pafchalem Communionem , fi prorogatio

bujusmodi ultra quindecim dies per Octavam Pafche durave-

:

rit, eorum nomina Parochus Nobis denunciet; ut quicquid

eorum faluti judicabimus

ipedire, decernere poffimus

Qui veró tempore Sacre Communionis Pafchalis,in car-

5

cere detenti fuerint, eos Parochi, intrà cujus Parocinæ limi-

tes carceres confif mt vifit

ent-

OX c

0?

ad illos, poftquam pecca-

|-

ta fua Sacramemakter confeffi ruwat Sacmm deferant Com-

munionem; aut fi Sacella fuerint con)un&a ibi ad illos com-

municandos celebrent.

É

N

Ut igitur omnibus innotefcant ii ,

qmbus in hac urbe

huju smodi cura in pofterum mcumbet decernimus , ut iis

ffAt

qui in carceribus Civ

itcct

is veteris aetmebuntur Sacramenta

]s

miniftret , qui à Nobis curam animarum habet.in Ecclefia S

;

Jafobl

In Civitate patva , qui Parochialia munera exercet

d-

Ecclefia S. Thomee.

InRaczino Parochus S. Benedicti.

In

A 'ce aliquis ex Concior

whoub Bafilice Metropolitane No-

ftree , ab ejusdem Eumz

ecano monendus.

Idque ftatui-

mus , dónec aliter Nobis , Onmauve Noftro vifüm fuerit.

-

Cüm autem Itali plures , alitque nonnulli ,

five-Clerici. ,

five Laici , requirant à Parochis ,

aliiave Ecclcf afticis attefta-

l-

tiones Iä"ræ Confeffionis, & Commumoms

& aliarum actio-

n

num Ca tholicam Reuolonfcm concernent Lhn, caveant omnes,

?

né aliquam at teflationem con Wiciant, nisi de iis, quze certó

Íciunt vera efle

Átque ut in h ujusmodl atteffationibus om-

nis fmus - aut fraudis füfi picio tollatur; né eas alicui tradant ,

[Ul

pnus à Nobis , Officialive Noflro tecognitee f'cr!ptaque

conm mate fuerint.

9i qui ob infirmam valetudinem , ctiam(i in hofpitalibus

fl

K

fm,

DF S;KCI(A EVCHARILS TIA.

66

fint , tempore praftituto ad Ecclefiam accedere non poffunt,

ut facram fümant Evchariítiam ; illam intrà eundem termi-

num Parochus domum deferat, ut Ecclefiae precepto fàtisfa-

ciant, & fru&us uberrimos, fpiritualésque utilitates, ex hujus

Sacramenti perceptione provenientes, non amittant.

Qui

tempore Pafche à Parochia abfuerit, cüm primüm domum

redierit, vel atteftationem legitimam Parocho exhibeat , fe

revia Confeffione Sacramentali

Sacram Communionem

