nulla ipfius menfe pars ab illis occupata remaneat.

Antipendia omnium colorum Ecclefie ritui convenien-

tium, cum elegantiora pro folennioribus , tum congrua pro

ferialibus diebus.

Duo Candclabra decentia ad. fuítinendas

faces, vel cereos cum duobus extin&oriis.

Unicuique Altari à parte, unde Evangelium legitur , Tin-

tinnabulum parvum, parieti laterali affixum haereat , appenfo

funiculo tam longo, quo Clericus minifter uti poífit , cüm

Corpus Domini elevatur in Miffa , ad illud. certis diftindtis

-

icibus pulfandum.

DE SACRISTIA:

Acriftiam, in qua & füppelle* omnis Ecclefiee fervari de-

bet, & Sacerdos celebraturus facras veftes induit, ha-

beat unaqueque Ecclefia , in qua Miffae Sacrum cele-

bratur.

Ea autem ab Altari majori paululum diftet, & ad

orientem , ac meridiem fpedet, loco non humido , neque uli-

inofo , né fàcra indumenta corrumpantur.

Pavimentum

Tedum veró

habeat ab humo aliquanto altiüs exftru&tum.

fit fornicatum , aut faltém afferibus polité elaboratis conftet.

Duas faltém habeat feneítras, unde aér facilé exire valeat ;

qua ferreis clathris, operéque vitreo munite fint.

Oftium

valvis decentibus, pefíulo, feráque munitis occludatur.

In qualibet Sacriftia, loco magis confpicuo, fit facra i-

mago, tum etiam Altare, Cruce & candelabris munitum , &

mappá contectum ,. ad quod Sacerdos celebraturus facras ve-

ftes induat ; vel ubi, pre fitüs anguftia, Altare conftrui non

pofit , armarium feu vefltiarium illius Altaris vicem gerat.

Ad Crucem , vel regione Sacerdotis fe iaduentis pofita fit ta-

bella,

DE SACRISTIA.

M

r

bella, orationes continens ad fingula indumenta recitandas ,

t

& eas item , que ante, & poft Miffam recitari debent.

Sit preetereà Oratorium ab aliqua Sacriftie parte ,

five

prominens , five intüs decenti loco ,

ídque inftar parvi cubi-

lt

culi , quo Sacerdos Miffe Sacrum fa&urus fe récipiat, ibique

fefe collivens paulisper meditetur , & oret.

Pratereà Altare

l-

parvum habeatur in quo propof ita Chrifti effigie , aut alia

pia imagine fandé precetur , & gradus ligneus, ubi orando

$

genua flectat.

Si veró Sacriftia ità exigua, & angufta eft ,

ut ejusmodi Oratorium habere nullo modo pofï it ; ab ahquo

C m

ejus latere , quod orationi commodiüs fit ,

gradus ligneus

«"

apto loco , telá fàltém, vel. pannó obducto, collocetur

ubi

E

Sacerdos genua flectens oret, affixa in panetc aliqua imagi-

j

ne facra , & tabellà item earum orationum , qua ante, qua-

ve poft Miffam recitari folent.-

Vas aquarium , quod manibus abluendxs ufüi fit,

é ftan-

no, folidóve lapide fiat, cui papilla una , fcu fiftula , aut

proüt opus erit , plures 1nfïoantur

Ab inferiori parte finus

aquarrub concavus ad exapmndam aquam, que inde affluit,

v

e lapide item folido, vel ftanno fit, foraménque habeat, unde

"

per f fiftulam aqua. in parvulam ciffernam fübterraneam , vel

alió derivetur.

Ubi veró exiguus eft redditus, füperioris va-

1-

fis vice adhibeatur fiftula, cui papilla , five fiftula inftar galli-

nacei hereat , unde aqua 'ad ablutionis ufüm fenfim affluat 3

)

fübjecto laoello fináve aquario , vel alio vafe in parietis con-

cavitate , que hemlcych exigui formam prebeat, ornaté ex-

ftru&o , né Sacriftie fitum 1mped1at.

l;;

Ad abftergendas manus manutergrum linteum prope vas

aquarium ab opere, inftrumentóve tornatili pendeat ; ídque

fepé mutetur, ut femper mundum, nitidümve habeatur.

!s

——

tela congrua confedtum fit, tante latitudinis ; quanta eft te-

le latitudo ; longitudinis Vero ulnarum fex.

Armarium item ad indumenta , veftes , & ornamenta Ec-

clefiee affervanda , ex firmis tabulis fit confe&um, à pavimen-

al ——

to Sacriftize altitudinis ulnze unius cum dimidio , cum capfüu-

lis ductilibus pro colorum varietate facras veftes affervantibus.

Cul

DE SACRISTEA

D

i

Cui armatio loculi etiam. adjun&i fint

quibus. facri Ca'ices ,

Patene , Cotporalia, Vela , & alia id gencris recondantur.

Eccleüæve ufüm col-

Alii preetereà. in quibus libri ad chori ,

locentur ,

ubi fcdlcet vel loci anoufha vel censüs tenuitas

proprium, precipuümve librorum. armarium- fieri non pati-

LUur

In Sacriftia Parochialis Ecclefis habeantgur

fi fieri po-

teft, Paramenta integra omnium colorum, qui ex facrorunx

rituum prefcripto in Divinorum cclebratione adhiberi folent ,

& folenniora, & ferialia item.

Omninó autem cafüle cum.

ftolis, & manipulis faltém duplices fint omnium.colorum ;

decentiores fcilicet alie pro diebus folennioribus, & congrue

pro ferialibus.

Pretereà tam in infi gmombus, quàm in aliis Ecclefi efiis, ne-

ceffaria eft omnis füppellex , quá miniftri Ecclefiaftici , in Di-

vinis Officiis celebrandis uti folent.

Ut autem. in hac Metro-

Archi-Dicecefi noftra , uniformis ineatur ratio in- hte-

poli &

jusmodi füppelle&ile conftruenda ; hec fümmatim prefcri-

benda cenfüimus , que ab omnibus. in ufim. deduci jubemus.

Amicus, quem humerale vocant, & tenui

candidáque

tela conftruatur, longitudinis ulne cum dimidio

latitudinis

unius ulne , cum cruce parva in ejus medio.

Habeat autem

in duobus GJUS angulis famcmos, qui ad Crucis inftar füpra

Sacerdotis pé&tus transverfi

indéque in tergum ducti, & mox

tevocati connectantur.

- Alba, é tela tenui , candidáque fit , longé tres ulnas pro-

di&a & laté tres item. c1rcu.nquaque pateat..

nguïam é candido filo conficiatur longitudinis ulnarum:

uinque.

Ejus autem capita globulis ejus idem.materig infe-

rantur, flamentorum. manip uhs floccísve appenfis..

Stola extrinfecüs ejusdem materie & coloris fit cum

f!neta, intrinfecüs autem. tenui feérico veftiatur ejusdem co-

F

loris, longé ulnis quatuor cum dimidio producatur ; laté ve-

1Ó patefat quinta parte ulre

Ab utraqüe autem.extrema

parte fenfim latiusculé patens , laciniis ornetur congrue lon-

gitudi-

DE SACRISTIA

39

"s

Stole veró Cruces tres anne&dantur, una in me-

gitudinis.

d.

dio, relique due in ejus partibus extremis.

m

Manipulus fit ejusdem materiee & coloris ab utraque par-

te cum Stola , longitudinis unius ulnz cam dimidia, habeát-

ec

t

que tres Cruces annexas ,

unam fcilicet in. medio ,.& alia

3

duas in partibus extremis, que fenfim latiufculé patentes la-

in e-

ciniis exornentur , longitudinis decima partis ulnc.

g

jus medio à parte inferiori füurficulis anne&tantur cum globu-

-

lo 6 ferico filamentorum manipulo, floccóve appenfo; qui-

E

bus funiculis, ac globulo ità Sacerdotis brachio manipulus

herebit , ut firmior reddatur.

E

Cafüla , quam alii Planetam vocant, longé pateat faltém

ulnas duas ; fafciámque habeat decentis latitudinis affutam ,

Cu

& ab anterióri & polfteriori parte ufque ad extremum depen-

iL-

dentem , cui altera fafcia transverfalis in fumma .prop& parte

«

à fronte adjuncta, Crucem exprimat.

t

Veftis pluvialis, quam Cappam dicunt , longitudine ulna-

ruim duarum cum dimidia coníftet, & pro femicirculi ratione

s

5

lat& pateat

À fimbriis ornatum laciniarum habeat, à parte

X

folüm anteriori, tota ab fümmo ad extremum ufque aperta ,

i

binc & inde auri phrigio, fàcris etiam imaginibus in texto ,

decoretur ; À pofteriori parte, infigne, quod caputium, five

d

fcutum vocant, brevibus admodüm laciniis , ornatu veró au-

& ia

m

a parte ante-

)

riphrigiato , qui anteriori refpondeat : à fum

riori fibula inconfüta conne&atur, intrinfocüs veroó ferico te-

0-

nui, aut telà bombyce textá ejusdem coloris circumveftiatur.

Dalmatice , feu tunicelle. longitudinis fint duarum ul-

narum, cum auriphrygiis, five quadris particulis, ejus panni

& artificii, ut cum fafciis cæfuïw, öc pluvialis omninó conve-

"

:

njant.

aris , Vc&imenïum f'cih'.'cet , quod ante

Antipendium Alt

Alti;re tenditur füfpenfüm ad ejus ornatum , pauló longé

(

quim Altare patere debet ; eóque altiüs, ut ab una parte

[e]

d

paululüim füb. coronide gradüs ejusdem Altaris occultetur. — A.

füperiori parte palmum à fuümmo diftante , laciniis auro , fc-

Id

ricóve elaboratis pro colorum ratione ex Eccdlefie ritu. pre-

i

fcripta L

DEOSAWCRISTIA.

40

fcripta , ornetur.

vIntrinfäcus telá bombyciná , aliáve decen-

ti veftitum fit, qua à füperioris patte, palmo uno excedat ,

ut füb mappis refledi poffit.

*

Superpelliceum ex tela linea decenti effe debet ejus lon-

gitudinis , ut à terre folo non ampliüs , quàm quadrante ul.

nze diftet; cujus manice fint latitudinis in omnes partes am-

ole duarum ulnarum, & quadrantis.

z. vafa. e; Ca-

Calix ex auro, vel argentéo, aut faltém ex aurichalco ,

lix de conf.

difl. 1

dummodo cuppa fitargentea , ab interiori faltém parte inau-

rata, confectus fit.

Ejus pes amplé pro illius magnitudine

4

[U

itä Pa

eat, ut firmiffimà ubi collocatur , confiftens , cadere

non queat. Cuppa formá antiquá conftet ; nempé aliquantu-

lüm in fundo angufta, fenfim ufque ad fummum labrum la-

tior fiat.

c. vafa. e.Ca-

Patena ex auro, vel argento fit , aut faltém ex ere un-

lix de conf.

difd, 1.

díque inaurata ; Labrum extremum circulare ità fübtile ha-

beat, ut eo facre hoftiee fragmenta facilé colligi poffint.

Il-

lam mediam tenuem concavitatem habeat , qua amplitudi-

nem labri Calicis feré adequet.

Sacculus Calicis, & patene 6 tela tenui fit, tam laté pa-

tens, longéque produ&us, ut minimé arcté Calicem capiat.

Ità confutus erit, ut duo anguli fiant, & transverfus Calix

in ipfum facculum conftringatur.

Theca lignea ad Calicem una cum íacculo condendum

comparata , opere tornatili conficiatur, magnitudinis compe-

tentis cum operculo , quó comprefsé claudatur. . Intrinfecus.

pannó laneó , vel holofericó , extrinfecus coreó circumveftia-

tur, & cingulum ex corio ad eam geftandam adhibeatur.

Velum Calicis , quod ftrophiolum dicunt, ab omni par-

te ulnà, & aliquanto ampliüs páteat ; & ab oris undique fit

opere ferico, auro, argentóve tenuiter ornatum , etiam

(iä:

tela tenui fit , decenter elaborata.

& confalto. de

Corporale é tela linea pura, & candida fit, ac fimplex

eanjildg'?. I

item ; nihíilque elaboratum , & nihil.fericCum intextum ha-

L

beat. Ab oris autem acüs opere üi?ïplici pundim íólüm re-

*

tortum

9s

DE SACRISTIX..

41

le

tortum fit; longé latéque pateat ulnam unam; ità veró com-

licatum , ut nulla ejus extremitas appareat.

Palla ex eadem tela conftet, quá corporale, fed dupli.

cata; longitudinis & latitudinis tertie partis ulnce.

Ea au-

a

tem magis munda habebiter , fi nulla ex parte ferico clabo-

l-

rata fit, & femper cum corporali lavetur, atque amylo illi-

.

niatur.

Sacculus, Bursáve corporaliurn àfronte fit cruce, vel

alia facra imagine in medio intexta, à tergo etiam ex eadem

&

materia & colore; intrinfecus veró fubferico, aut tela tenui

candida circumveftitus ; laté autem undique pateat circiter

d

dimidiá ulná.

-

Purificatorium é tela non craffa admodüm, neque tenui

nimis & fimplici acüs opere confectum , latitudine fit ab om-

ni parte faltém dimidie ulnz.

Ei autem Crux parvula in

le

medio, vel in quatuor fummitatibus

L

; q;ias äggulos appel-

lant , acu pingatur.

[

Urceoli, ampulleve ex argento fint, vel é ftanno , aut

vitro ab omni parte fordibus puti ; ea latitudine, ut in eos

.

digitus immitti poffit, cum lavabuntur, quo nitidiores ha-

beantur.

Pelvicula urceolorum , ampullarimve , fi autea vel argen-

tea non eít, é ftanno fit, opere autem ceclato piam fpeciem

exprimente ; Fundo intrinfecus coaftet lató, ac planó, non

elaborató , quo firmiüs ampulle impofitee hareant.

Permit-

titur etiam pelvicula ex argilla , fictilísve, fi congrua fit.

le

Miffale opere librario bené, firmitérque compactum, &

conglutinatum tenuioribus tabellis fectilibus , corio , fericóve

intediis operiatur, & ad ejus ornatum folia inaurata cxiftant.

Signaculum, five Regiftrum Miffalis cornu transverfale ,

WwQq4 . - eor t

unde cordule pendent, habeat é fericis filamentis confedtum,

atque ità latum , ut ejusdem Miflalis craffitudinem adaquet ;

funiculos veró, cordulásve fericas duodenas colore diverfo

"

diftin&tas , ac longé ità ductas, ut Miffalis longitudinem odta-

va parte ulne excedant.

PIü:

Pulvinar, quod Miffali üq(:spcmitur ,Aplenum fit, non

inaà

.6!

DE 'SACRISTIA.

45

má pilísve animalium, fed laná folidà , aut bombice, longé

patens tribus quatrantibus ulne , laté dimidià ulnà.

'Thuribulum , Navicula , & Cochleare, fi pretiofiora ha-

beri non poflint , ex aurichalco fingula fint artificiosé coclata,

atque ornata periti artificis judició. — Quod faneé Thuribulum

cum quadruplici catenula fit, & operculo ejusdem metalli ;

$

longitudo autem catenularum fit ulnarum duarum.

Linteum, quod manibus abftergendis in Miíla Sacro u-

füi eft, ex lino tenui contextum ,longitudine ulnze unius cum

dimidio , latitudine veró pauló ampliüs quàm ulna , tum

preterea ab uno-& altero capite ornatum laciniis , & fila-

mentis ejusdem materie, & ab extremitatibus lateralibus a-

cüs opere fimplici punctim retortum fit.

Tabella geftatoria quam Pacificale vocant, fi ex auro ha-

beri non poteft , faltém fit ex aurichalco conflata, & alique

pie coelature ornatu infignis, imaginem pietatis condecen-

ter , egregiéque expreflam exhibentis.

A tergo manubrium

In ea autem includi poterunt ali-

habeat ejusdem metalii.

que facre Reliquie , ad fidelium devotionem magis augen-

dam.

Vas geftatorium Aque benedi&te ex argento opere cocla-

to , fi fieri poteft , habeatur , alioquin ex ere , auriehalco, vel

ftanno conflatum permittitur.

Vafcula facrorum liquorum u

fui Ecclefiee Archj - Diaco-

nalis grandia fint, pro Ecclefiarum eidem Archi - Diaconatui

fübjectarum numero , quibus diftribuenda funt. . Que vaícu-

la argenteà fint , aut faltém & ftanno pretiofiori ; infcriptio-

üibus inter fe diftinda, quibus fingula facra Olea: intemo-

*

Ícantur.

Capfüla habeatur lignea opere tornatili confecta decen-

ter, qua fervandis, portandísque fàcrorum liquorum vafcu-

lis ufüi fit, cüm ad ea ab Ecclefia Metropolitana accipienda

ftato Pafchz tempore mittetur.

Vafcula autem Parochialis Ecclefiee ad ufüm facra Olea

fervandi, ubi pree inopia ex argento fieri non poffunt, ftan-

Tria. defideran-

—

no , tum perpolita, mundäque omnino fint.

tur ,

DE

SACRISTIA

tur , formá rotundá, atque ejusmodi , qu& inter fe nulla pla-

né diffimilitudine fint, fic quidem apté coagmentata, conjun-

ut trianeuli fizuram exhibeant.

&àv

Inícriptiones aperté

expreffas habeant

quibus uniuscujusque facri Olei vafculum

i

diftinGé internofcatur

Habeatur vafculum ligneum congruum, opere tornatili

confe&tum , quod ícatulam vocant.

Idque à parte interiori

ahquo ornamentó fericÓ veftiatur.

Habeatur praterea faccu-

lus é ferico confectus , in quo fcatula cum facrorum Oleorum

vafis includatur

Vafculum , quod hoftiis affervandis paratur

ex opercu-

lo conftans, formá roiundà fit,

ex argento , aut faltéga ex

l:

polito ligno tornatili , aliáve decenti materià . decoroque i-

tem ornDatu ,

mtrmfecuo verÓ [ericó

& opere confe&um ;

annó veftitum , late ità pateat , ut hoftie inde promi com-

modé poffint.

Alterum item vafculum minoribus hoftiis affervandis ha-

]-

beatur

quod ex eadem materia , eodem opere, & ornatu

conftet , ac amplitudine majore ,

empée quitite; partis ulnae

er dlametrum dud&a.

Vas ad ufüm abftergendi Cahws, & lavandi corporalia

c emuia de

eonf. difl. 4.

ex aurichalco , ftannóve confe&um, aut eneum paretur in

unaquaque Ecclefïa inítar pelvis binis manubriis conftans ,

atque ab uno labro 'ad aliud uná ulná lat pateat: ósque ha-

ll

beat eminens ,.per quod quafi per canalem aqua inde paula-

tim inSacrarium effundi poffit

l-

Capfüle corporalium & fpeciofo ligno, aut certé conde-

center ornató fint , intüs veró fericó, aut tenui pannó lineó

circumveítite , formá quadratà.

Habeantur item capfula

punfïcatorum qu& itidem véftite , atque expolite fint.

In fingulis Sacriítiis appcndatur locó confpicuó tabella ,

J

in qua fi Glhatlm defcrxgta fint oranium Miffarum , & anniver-

r

Hariorum. onera, que in illa Ecclefia ex omwatzone celebra-

ri debent, & dles itidem adnotati , quibus illa íünt perfol—

2

venda.

Habeatur praterea leer ,in quo Miffe, que indies fi-

2

j

DE SACRAMENTALIBUS.

4

*

ent, à quolibet Sacerdote proprió Chyrographó notehtur

,

ut fcire poffimus , an Miffarum obügationibus debité fatiäüat.

DE SACRAMENTALIBUS.

Hriftiane pietatis ornamentum, in quo populum fide-

lem gloriari oportet , Altare eft coeleftis holocaufti ,

Sacrofancta illa arbor Crucis, in qua auctor humane

$. Chyfft. redemptionis pependit Chriftus Dominus, Quate ad Catho-

Hom. $5. in

licee Religionis gloriam infignis admodüra fuit ea veterum pie-

5*!:!175.

tas , ut Crucis fignum non in templis folüm , fed domi , fo-

rísque in parietibus, ac veftibulis , pafsímque in Civitatibus,

expreffum appareat, tanquam & preclarum populi Chriftia-

ni tropheum , & clariffimum Diving mifericordie monimen-

tum, & fempiternum denique teftimonium , quó palàm fie-

ret, fideles cum inimicis Chrifti nihil habere commune ; fed

'contra eos omnes liberé profiteri, quem colunt,, Dominum

JESUM, & hunc Crucifixum.

Hoc igitur majorum religio-

só exempló , atque inftitutó excitati , Parochi omnes , in fuce

quisque Parochie caemiterio , vel alio infigniori loco,ex ere,

vel ex lapide,, aut faltém ex ligno, pracipuis Chrifti Paffionis

myfteriis expreffum , in foris, viísque publicis, prafertim ve-

ró in biviis, & triviis , eminentiori loco , erigi curent: idque,

ut à populis fibi creditis feduló praftetur , frequenti admoni-

:

'tione efficient omnino.

Die Sacro Purificationis Beatiffime Marie V

irginis, ufüs

ritüsque benedi&tionis Candelarum , cereorümve , cüm plenus

myfteriorum eft, tum falutarium utilitatum , quas non folüm

ex orationibus , quibus Ecclefia in ea benedictione utitur, fed

ex omni Rituali libro probato, Parochus , Concionatórve, eo

ipfo die, fidelibus ftudiosé exponat, quó religiofiüs illas &

Nam cüm illius benedictionis precatio

geftent, & habeant.

ad alia multa referatur , tum ad hec in primis.

Ut candele valeant ad fanitatem am'mæ , & corporis ,

terrá, maríque.

Ut

DE SACRAMENTALIBUS.

45

—

Ut de locis , ubi accendentur , Demon & quïcquid De-

iunonis ars molitur , depellatur.

Ut mentes, & corda fidelium, igne & fplendore Sancti

Spiritüs accendantur, illutrentárque, ac depulíis vitiorum

tenebris, videant, que funt DEO grata , & fàluti utilia.

e

Ut ignis charitatis cum lumine fidei in animis accenda-

tur, quo ad lumen eternum vite coeleftis perducantur.

Hec fibi omnia à Chrifto Domino , qui eft DEUS ve-

rus,, & . fplendor lucis eterne , concedi precantur, interceí-

ä

fione & fandiffimis meritis Beatee Marie Virginis , quicunque

"

fideles in illius honorem candelas , quibus benedictionis pre-

y

ces eo die adhibite fünt, devoté geftant.

Sacrorum cinerum ufüs in Ecclefia DEI antiquiffimus

eft, ac non folàm ad figznificandam , fed etiam ad excitan-

dam poenitentiam introductus.

Quare Parochi , & Concio-

d

natores , die Dominico , qui feriam afperfionis cinerum proxi-

n

mé pracedit , fàlutares eas utilitates populum doceant, quas

0-

in earum benedi&ione multis orationibus Ecclefia pþtit. At-

ue ha quidem preter ceteras fünt :

Ut fideles, qui facro cinere afperguntur , ad intimam

cordis humilitatem adjuventur.

la

Ut in eos benedictio cocleftis defcendat ; quà adjuti, ve-

"?

r intiméque totó animó peccata doleant, hoc mente fecum

[

reputantes , ob .hcminis peccatum terram maledictam fuiífe ,

nósque omnes in cinerem , ac terram redituros.

$

Ut detur corporis valetudo ad poenitentiam peccatorum

peragendam.

l

Jl

Ut anima-Divinó auxilió protegatur.

Ut à DEO impetremus , que ad illius voluntatem petij

mus.

Ut conftanti animo in bené agendo perfeveremus..

Hec bona , que Mater Ecclefia pro facrorum Cinerum

ritu à Divina benignitate precatur., ut fideles pié confequan-

tur; Parochi & Coacionatores, illo ipfo die moneant, quàm

religiofa intimi animi pietate , quàm humili , contritóque cor-

de, quàm demiílo veftitu ad eam a&ionem«conveniant,quäm-

que

DE SACRAMENTALIBUS

6

que ferió f&cum ftatuere debent, illos jejunii dies, in amari-

iï

tudine anime füe traducendos ad peccatorum fäusf'a&xonem

Hoc afperfionis Cinerum minifterium curent Pa.l'OChl ut

uilibet five mas, five feemina pi& füfcipiat.

Sanüiffimi pretereà, & anthuxülml inftituti in Ecclefia

DEI eft, die Dominico Pafcha proximé antecedente, ramos

E

almarum, & olivarum folennibus precibus benedici, ac fi-

dehbus tradl qui eos in Proceffione geftent, & domi rehom-

l

sé atque decenter affervent.

Et ficut rltus is, & mügnem

illum Chrifti Domini ingreffum ad urbem Hierofolymam , &

ï:

triumphum illum commemorabilem fignificat , quem paff one

fl

al

& morte fua fuperatis hoftibus ,

idem Domlnus refürgens re-

ortavit; ità aliis etiam my&elns plemus, à Parochis & Con-

cionatoribus explicetur ,

quó ardentiüs ad illius Religionem

fideles accenfi, fpxmuales fru&tus capiant , quos ipfis à DEO

W

Ecclefia precatur.

Süántque hi preefertim :

Ut accipiant mentis , corporísque vim ad fàlutis opem ,

Deíque gratiam 1mplorandam

Ut quemadmodum rami foliis virent , ità opera noftra ,

& juftitià, & omni virtute fandta quàm florentiflima fint.

Ut quecunque hi rami inferentur, ejus loci incole» bene-

didionem DEI conféquantur , omníque re adveríà propulfata,

virtute Altiifimi defendantur.

Has, & alias falutares utilitates Pa"OChl

& Concionato-

res fidelibus exponant, ut quá debent pietate , religiosóque

: k*x. —

animÓ , facros ramos capiendo, geftando, & cuftodiendo ,

ità Dommum precentur , ut per paffionem , mortemque fuam;

quá Damonem füperavit , & per mifericordiam illam immen-

íam , quá id egit, non folüm corpora à malis tueantur, fed

anime gratiam füam cceleftem infundat; sícque ipfi multis

virtutibus , bomsque operibus florentes, Chriftum Dominum

fequantur, hoftibüsque omnibus devi&is , ad coeleftis HICIO-

K

folyma gaudia mtroducantur

fi

San&iffihi item, veterísque 1nPutut1 "m 3 Summo Pon-

tifice Romano formas illas Cereas, quas Agnus DEI, à figura

bt

ER

imprefla vocamus , folenni benedictionis ritu mulusque 1eliz

üq

giofis

f

DE SACRAMEWTiS GENERATIM,

47

[l«

giofis ceremoniis , non folm primó , fed feptimó. quoque

n

Pomlficatus annó con&:cran

In quo coniäcratloms munere,

W

ficat ille Chrifti Vicarius ( cujus oratio tantó majons eft mo-

menti, quantó ejus' 'officium in Ecclefia füblimius, & cum eo-

[i

dem Chrifto Domino conjun&ms) multa fan&té precatut ,

E

08

DEO illis concedi, qui animó pió , devotóque eos Agnos a-

*

f

ud fe habuerint ;

ità à fidelibus magna devotione iidem ge-

(Q-

ftandi funt , ad eosquc ufüs. 161101056 adhibendi , ad quos fà-

- Confl. omnis

cre preces, ex Ecclefize mfhtuto referuntur.

Quare pecu-

certé ediza

die 45. Maii

liari Gregorii Papee XIIT. Confmutxonc

prohabezur füb. pce-

1572

liM

na excommunicationis ipfo facto xncurrenda né minio, auro,

ft-

aut ullo colore inficiantur , neque venales proponantur.

)f-

Cüm domi affer vantur ut piee confüetudinis eft , loculo

m

decenti recondantur.

Cüm autem in collo appenfi geftantur,

Q

in thecam auream, argenteam, eburneam, cryftalhnamve ;

aut alterius peneris d»centb, fecté inc laf fint, ità ut ta&u

violati non po

iil

(Tr

nt. Nec veró ad ornatum habeant quicquam,

n

quod profanum fit ,. quódque mi nvme deceat

Nequp qui il-

1

los.geftant , ahquzd impuré turpitérve agant, aut à facra hu-

]usmodx re alienum.

Y

Preterea nemo aliquem ex his facris Agnis annulo geftet

D

Thecarum fabri né aliquam particulam facre illius ce-

E

re,e quaAgniimago confeda eft, in eis includant ,

Quo

t0-

plum opus füum veadant, fcu ab co accipiant, quThecam

Aseni caufà faciendam locárint.

xue

1

0 5

DE SACRAMENTIS GENERATIM

iHin

e

Acramenta omnia cum à Chrifto Domino falutis noftra

Cottc. T rid

d

can. t. de

causà fint infituta , atque ex illius fànguine pretiofifi-

Sacram. in

|ds

um

mo vim fi.mpfärim ac virtutem ; omni animi pietate, ac

gen. Cazb

Rom. tit. ee

)1'0.

religione praítare is debet ,

qui illa uadaturus eft, vel mini-

$. deinceps

ftratuzus ; né impuré mim&rans

dum . aliis falutem afferre

lfaie 52

Levit, 11

procuret, eternam fibi mortem comp wet.

Studeat igitur

2. Reg. 6

oft

Catb. Rs

u

ab omni mortiferi peccati labe integrum férvare animum , qui

ad illa miniftranda, omni feré temporis momento , paratus e£

eo $. ueque

vero

t

íe dïb»t

Verüm

offs

48

DE SACR*VA'ME,NTIS. GENERATIM.

TádeSacra.

Verüm ut fidelium mentes ad ea percipienda , qua par

tam in geue-

ve, quàm if

eft, devotione erigantur; eorum vim, ac virtutem frequen-

jeeie.

ter, prefertim cüm illa miniftranda erunt, ex Catechifmi Ro-

mani fenfu, fidelibus explicabit.

Atque ut intüs candidà innocentie ftolá ornatus effe de-

bet, ità etiam extrinfecüs mundó füperpelliceó , ftolláque ejus

coloris, qui Sacramento miniftrando congruat, etiam in Sa-

cramentalibus Confeffionibus audiendis , indutus fit femper.

In iis autem miniftrandis omnem adhibeat diligentiam ,

ac follicitudinem , càm prafertim eegrotorum nomine vel me-

dia nocte accerfetur, quo quidem tempore , neque à procel-

larum vi, neque à gelu rigore detineatur ; quo minüs , quo-

cunque oportuerit , etiam in ultimos Parochie fines , eó

prompté & alacriter , nullà interpofitá morá , fe conferat.

Seduló quoque videbit, né ad Sacramenta quevis ali-

quem admittat, nisi armis depofitis, modeftóque habitu , ac

compofito corporis geftu , aliquod reverentiee interioris indi-

ciutn exteriori cultu proferat.

Neque item eos, qui folem-

nes fidei Noftrae articulos , vel faltém ejusdem Fidei quatuor

precipua capita, nempé Orationem Dominicam , falutatio-

nem Angelicam , Symbolum Apoftolorum , & Decalogum

ignoraverint, eáque ediftere non curárint.

Caveat praterea , né pro Sacramentorum adminiftratio-

ne, quicquam prorfus exigat, vel extorqueat , feu fignis, aut

verbis, aliquid tanquam pretium, vel mercedem quóvis mo-

dó petat, feu de iis pacifcatur ; Id enim non fordidz tan-

tüm avaritie , fed etiam Simoniace pravitatis non caret fü-

fpicione. Honoraria tamen , & quicquid Eleemofyna? nomi-

ne dari folitum eft, prompté impendant homines laici , con-

füetudinem pié , ac religiosé introductam fan&é obfervantes.

c. ad Apoffo-

Ilíad autem videant Parochi, ut fi id impendere aliqui renue-

licazm . de Si

722024.

rint, Sacramenta eis miniftrare non differant , neque recu-

fent; fed poft minifterium , eorum nomina ad Nos , vel Offi-

cialem Noftrum deferant , ut eos Sacrorum Canonum Jure, ad

piam confüetudinem obfervandam compellamus.

Reli-

DE SACRAMENTIS GENE'&ATIM

*

4

Religiofa cura in Sanctis Sacramentis miniftrandis , &

Corona mil.

h

Orig. bon. 1

perc1p1endls neceflaria, cum ex ipfis myfteriis intelligi poïeft

74 Wuoner

Iubr.iu lib

tum perfpicitur ex Pf€CIbuo , & facris Carimoniis, que à Di-

e Sacraii.

vinis , Apoftolicísque traditionibus derivate ,

ac perpetuo

9 de ii5 quz

Sancte Ecclefie ufü corroborate , ad hec ufque tempota pié

snyfd. iniziau-

le

retinentur.

Zur.

Conc.

Sacramenta enim à Chrx&o JESU inftituta, &

Trid. Se[f. "..

]

ad communem omniuim falutem propofita , cüm coeleftia mu-

Can. ulz. de

ïa.

Sacrasm. in

nera fint, atque inftrumenta Divine gratie ; folemnibus ce-

gen. Caz]

rimeniis tracantur ; ut eorum tun adminiftratio fancta fit

Rom. zit. eo.

3

1y

tum perceptio plena religionis.

$- bis acce-.

!l

duuz..

Ut igitur in hac Metropoh & Archi- DicecefN oftra, uni-

d

formi ratione miniftrentu

Librum Ritualem. infcriptum

10-

Obfequiale, five Benedi &mnaïe

quod &gendam appellant ;

f

£0

Sance Pragenfis Ecclefiee ( qui pohcuam jufu Notiro reco-

gnitus fuerit, ad Parochorum Noftrorum commodum ,

typla

J-

denuó deprom»tur) omnes penes fe habeant ; & qu1cquld

«

in eo ptafcribitur

, exa&dié obfervent , & in ufüm deducant.

1d1

edito autem lero "Rituali Noftro, üt füpra reformando, an-

r-»m.

tiquorum ufüm füb gravi poena ,

arbltno Noftro infligenda ,

of

omhnibus plané interdicimus.

10

Pretereà antequam Parochus , aliásve Sacerdos ad ali-

üm

od Sacramentum miniftrandum accedat paululüm falténz

in facre functionis ,

quam obiturus eft, meditatione, atten-

ti0-

té verfetur , atque gembus flexis ad Altare dhquantulum Ora-

4

bit, & hanc orationem adhibete poterit,ubi propria adfcrip-

no-

ta non eft.

aLl

i

Veni Santie Spiritus , reple tuorum. corda fidelium , dr tu$

fü

anoris im eis zgnem accezde.

X. Gleria Patri , &c.

E.

Sicu£

int

erat , C'c, Etrepetituti. Yy.. Veui San&le Spiritus, &*c,- Dominus

Oremus. Deoemize DEUS

m

vobifcum.

R. Et cum Spiritu tua.

I5

Omnipotens , qui ue mdzgnmn propter tumm . mifericordiam mini-

que

firum fecz/iz Sacerdatm(zs Offcii ; propitius effo peccatori 5 ut di-

ecu

£? pofn Divine Clementie tue Sacrameuta . fidelibus ad ea com-

off

fugientibus miniflrare, Per Criflum Dam;mfm najz*mm. R. zdmen,.

i

» du

H

DE

qel

DE BAPTISMOG.

50

x

DE 'BAP.TISMO.

Aptifmi VS*agramen;:um, eujus virtute é damnationis ba-

ratro, cui tanquam nature filii addicti, omnes nafci-

mur,in DEI fiios adoptamur, atque in innocentie

ftatum reftituimur ; omni certé fanctitate, & gravitate mi-

niftrandum eft ; atque omni item cum humilitate , fanctáque

modeftia fufripiendum. — Quare in fingulis Ecclefiis Parochia-

libus, loco convenienti , habeatur fons Baptifinalis , fivo Bap-

tifterium , é ftanno, folidóve lapide conítans , non tamen

fpongiofo, né ex illo aqua efluat ; qui formá congruá fit, &

columellá fuffultus.

In eo autem totó annó habeatur aqua

e. (larnimius,

Baptifinalis ex facris Ritibus confecrata.

Is preterea-ferá ,

de cuft. Euch.

Chrif: c

uz amoveri nequeat, jugiter claudatur. — Clavis autem à

Parocho folo diligenter cuftodiatur , neminique committa-

tur, né qua temeraria manus ejusmodi aquam accipere pof-

fit, vel eá fuperftitiosé abutatur.

Panno deceriti continuó tegatur , non folüm ad ejus or-

natum , fed ctiam ut aqua. à pulvere, aliísque fordibus pre-

fervetur.

Coic. Trid.

Licét omne aqua genus, five maris , five fluvii, five palu-

Seff. . Can.

2. de boc

dis, five putei , five fontis, quze finé ulla adjunctione , aqua

5! 'a 4

dici folet, etiam fi fit lutulenta, fit füfficiens hujus Sacra-

menti materia; tamen extra cafüm neceflitatis, non alia aqua

in hujusmodi minifterio adhibenda eft , quàm ex fan&tee Ma-

ttis Ecclefiee inftituto, flatis ceeremoniis, & facroram Oleo-

rum admixtione , Sabbató San&tó , & Sabbató itém Penteco-

ftes, folenni ritu, confecrari folet, & in,Baptifterio totó an-

nó puré, & decoré affervari.

In cafu autem neceffitatis cu-

at

randum eft, ut pro Sacra

.

muhda habeatur.

menti dignitatc , aqya pura

t. 7u Sabb. de

Cüm ftatis Sabbatis aqua in Baptifterio renovatur , fons

eonf?, dift. 4.

ipfe diligenter lavetur , & lotio in facrarium , quod juxta il-

lud eft, vel füper offa mortuorum projiciatur.

Cüm autem ad autes Noftras devenerit, aliquos Paro-

chos

f-)E BAPTISMG

3

chg)s, in eorum; qüi baptizarxdi. funt , CX'OI'Cime, antiqui

ffi-

mum Ecclefíe Catholice inftitutum nom fervare , inferendi

c.Sal. de conf.

bi-

fülem baptizandi ori, ad illa verba : N. 44ccipe Salem Sapien-

tie, &'c. decsrnimus,, ut ad Pragenfis Ritualis pre

li

j

Iþrip ;.um ,ab

omfibus id omninó obfervetur.

ug

Videat Parochus , ubi primüm infans Baptifimi causá ad

u

fz delatus eft, an füe Parochie fit ; quem fi aliene effe nó-

Jue

rit, eum nisi inftante neceffitate , non baptizet , fed ad Paro-

ld

chum proprium jubeat deferri.

€. tifuiz.. de

u

Nemihi liceat quemquam intra domefticos parietes bap-

bapr. G9 ejus

Cl

tizare, fed natum infantem ii , quorum eft ea cura, ante no-

gffi&,

hi

num ab ortu diem , in Ecclefíam portandum curent , ut à pro-

J

prio Parocho baptizetur. Permifía eft tamen , fi infanti mor-

d5

tis periculum inítet , facultas baptizandi in privatis edibus.

14

Sacerdoti , vel fi is abfit , alteri in facris ordinibus conítituto ;

[2

feu fi non adfuerit , Laicis , primà mari , & demüm fe-

of

mine, qui re&é nórint veram Paptifini formam , que eft : go

2e baptizo iz Nomine Patris , & Filü, d Spiritas Santii , eAmen.

0f

Quibus verbis nihil prorfüs ab ipfis addendum , vel detrahen-

æn

dum effe, Parochi fideles crebró admoneant , eósque doce-

ant, neceflarium efle in hujusmodi fundione, quod idem ,

l

qui baptizat, & aquam. infantis capiti infundat, & eodem

üa

tempore prefcripta proferat verba , & preterea faltém in-

|

Id*

tendat facere, quod intendit ECcEgüa in huju; Sacramcnïi ad-

(llä

miniftratione:.

- Qui in cafü rreceffitatis domi baptizabuntur , intrà no-

[j-

e0

num,; ab ipfius infantis ortu diem ,. fi vixerint,, ad Ecclefiam.

9

