teabfolvi poffint , üt fuperiüs diximus, nisi per Sacramen-

talem Confefiïonem -que fieri debet, non generatim , & pub-

licé , fed fpeciatim ab unoquoque poenitente ; qui ad legi-

timi Sacerdotis aures, peccata füa, eorümque numerum , &

k

circumftantias neceffano explicandas , figillatim , & ïï:creto

confiteri tenetur ;; ut Confeflarius

, tanquam Judex , actum

—

judicialem , ex Divina inftitutione ln eum exercere, & fen-

plurium

tentiam proferre valeat ; nulló modó ferendum eft,

Confeffiones ab eodem Sacerdote fimul, & turmatim. audiri ;

ideó decernimus , né Sacerdos qutsquam id. Sacrilegii admit-

tere audeat, ut plures five adultos, five 1mpuberes, ità tur-

matim in Confeífione Sacramentah, contra Chrifti Domini

inftitutum., & morem in Ecclefia Catholica receptum fimul

audire attentet ;

poená excommunicationis propofitá , 1pso

factó 1nc*1rrendd.

*

$9

Nemo Confeffarius Setularis :

vel. Regularis Sacramen-

tum Poenitentie Monialibus noftre Archiepifcopali Jurisdi-

&ioni fubjedtis , miniftrare audeat ,

etiamfi ad Confceíficnes

audiendas , in hac Civitate, & Archidioccefi Noftra, genera-

tim admiffus fuerit ; nisi fpeCI lem facultatem id obeunch

Nobis , Noftróve Of'i

ali

fcripto exaratam obtinuerit ; aho-

qum excommunlcatlonem IPSO fadtó mcurrat

Con. Tvid.

Ad populi difciplinam maximopere fpectat, ut atrociora

Seff. 14. c. 7

quiedam, & graviora crimina , non aqulbusws Confeffariis in-

€9 can.11. de

boc $ac

differenter abfowantur unde meritó Pontifices mamn*l Cau-

fàs aliquas criminum graviores füo peculiari Judicio referva-

re confveverunt ; quod idem Epifcopis omnibus, in fua cui-

que Dicecefi, licere certum eft, pro illis in fübditos tradita,

auctoritate.

- Ut igitur

füprà rehquos inferiores Sacerdotes ,

infrafcriptorum Delicorum atrocitas ab omnibus cognofca-

nl

tur, & eorum proclivitas diligentius réfecetur, in pop:

s.kl

iNo-

bis commiffi edificationem , ipforum abfolutionem Nobis re-

fervamus , Confeflariis Sacerdotibus quibuscunque etiam Re-

gularibus , inhibentes , n& quempiam iis culpis, criminibüsque

irrctitum , abfque facultate Noflrà , fcriptis obtenta, abfolvc-

L

r€

E

DE POENITENTIA.

8

od

2

re atteftenf, etiam qvmrumcunque Privilegiortm juré ; tam

Reg

ularibus mf ls.

quam Confratriis ,

Ec-.lemsquc quibusvis

conce efforum , prout à Sancta Sede Apniïohca fæmus declara-

tum fuit ; auoaum excommnunicationis poenam ipsÓ fa&tó in-

cürrant ; atque e)usmodï abfolutionem nullius roboris . ,àc fno-

menti fore decernimus.

Omneim autem facultatem cuivis

ha&enus conceffam , ab iis cafibus, vel ab eorum aliquo ab-

folvendi , penitüs abiogamus

- QuiLibros, feuScripta Hereticorum, vel quavis alia ratione

prohibita , penes fe retinuerint , vel legerint ,

aut impref-

ferint, fcu imprimi fecerint, non abfolvatïtur

nisi priüs

bevos & Scripta ejusmodi Nobis conf ignav crmt vel cum

effectu tranfmuermt

Qui autem Hareticorum leros He-

zefim continentes, vel de Religione tractantes, abíque fa-

cultate Sedis Apo&ohcæ Ie:germgü aut tena»rmt, impref-

feríntve, feu quomodolibet defendetint puthc

vel oc-

culté ; Excomvnumeatloncfn incurrent ipsó factó, Sedi A-

poftolice refervatam,

2«

ui nefaria confüetudine in DEUM vel Sanctos ano-

ces Blafphemias protulerint.

3. Exercentes Sodomiam ; Quíve cum bnms coferint.

4. Homicidium Voluntanum committentes, vel illud procu-

rantes, fi fequatur effectus.

Quíve f'ubdxtos fiios , feu quos-

vis aho's abíque ordinario judiciali procefíu , ult;mo fup-

plicio damnaverint.

€. Qui abortum procurannt juxta confütutiones Sixti V. &

Grcoom AIV.

€. an cum aliqua Moniali lummæ peccatum mortale , euam

folo tactu impudico , admiferint.

7. Quifecundo, vel propinquiori gradu confänc*wmtatxs, vel

Affinitatis , vel cum fibi Cognatlone Spmtuah jundis , in-

. ceftum admlfermt

9.

Concubinarii publici ; five Qaccrdotes five alii.

9. Qui legatorum piorum folutionem ïongms biennió diítule-

rnt.

—ïo'ü

pE POENITENTIX.

83

ro. Venefici,. qui potiones dederint ,. ut: quis moriamr x aU.

?

1

morbó tabefcat, vel infaniat..

t

11 Quiad magicas artes,, veneficia , incantationes;, ligatue

li

ras, & alia hujusmodi , Euchariftiá , facrísve rebus uf fue-

-

'rint. Siautem fit error in intellectu , excommunicationem:

vis

ipsó- fa&tó. incurrunt, Sedi Apoftolice refervatam..

b-

z2. Qui publicé , cum fcandalo, & absque facultate Noftra,

aut faltém Parochi proprii, Quadragefimz tempore, aliís-

ve diebus ab Ecclefía. ftatutis ,. carnibus. vefci. prefümpfe-

Miv

rint.

7:

ü

3. Qui poft fponfalia. de futuro f& carnaliter cognoverint ,,

priusquàm Matrimonium inter eos legitimé per verba. de.

H

prefenti fit celebratum..

«

z4. Qui parvulos füffocárint.

d

$s. Adulterium fide data, nemp

& cüm alter conjügum þm-?-

ef.

mittit ei ,. cum qua adulteratur ,. fe contradurum Matrimo:

X

nium: cum illa, five copu'a pracedat promiffionem hujus-

-

modi ,. five fubfequatur..

€6. Clerici in Sacris conftituti ,

äui' Matrimonium de. facto:

Q«

contraxerint ; & funt ipsÓ fa&ó excommunicati.. Quíve

hujusmodi. Matrimoniis confilium ,. vel affenfüm precftite-

runt..

Tf

17.. Qui incendium fecerint, nemp? antequam denuncientur.

Qge

At poft denunciationem eorum abfolutio eft Summo Pon-

D

tifici ref2tvata..-

Attendant pretereà Confeffarii , né à cenfüris quovis.mo--

&

do Summo: Pontifici , Sedíve Apoftolice refervatis , quempi-

am extra articulum mortis.abfolvant ,. alioquin Excommuni-

J

cationem ipsó factó-fübeant, & irrita cít, ac nulla. hujusmo-

di abfolutio. (Quód fi quem in articulo mortis ab aliqua cen-

c. eos de Seni:

id

füra refervata: abfolverint ; illum. moneant, ut fi convalucrit,

excomn. in. 6»

u

ad füperiorem, cui refervata cft, quàmprimüm Pptcïiï.,,,f(ä

prefentet ; alioquin' reincidet in eandem.

Canones etiam pocnitentiales memorie mandent , ut fin-.

ere

le-

gu'is criminibus congruam fatisfadlionem injung

VM

valeant ;

.-ümülque ipfis pocnitentibu

s, ut promptils ,.ac libentiüs Con-

M.

fef-

8

DE POENITENTIA.

*

-

-

4

T.

f

€

H

at

X

lc

ii praecepta , & monita exequantur , di

ligenter exponant,

1

x

U

la.

1,

limas anti

m benigné hodie Ecclefia Sanda. gravit

cena

quorum

Canonum p«

u E C

s in mitiores commutandas ceníuerit.

Populos autem infrà annum fepé ac prefertim. Adven-

tüs, ac Quadragefime initió , Parochi accuraté de iis inftru-

ant, qui ad peccatorum remiffionem hóc Sacramentó obti-

nendam neceflaria funt ; vera fcilicet ,ac profunda cordis Con-

tritio, pura, atque integra oris Confeífio , pro

mpta , atque

cap. de Sa-

exacta operis fàtisfactio; que quidem ex Catec

bifini Romant

eran. pouir.

fonte hauriri facilé poterunt, ac populis preedi

Cati.

Confeffarii facultatem habentes abfolvendi aliquos ab ex-

communicetione majori, velab interdicto Ecclefiaftico .

né

€os à peccatis abfolvant,, nisi priüs à Cenfüris legitime abfo-

luti fuerint.

Cüm aliquem pcenitentem auditurus eft Cönfeü*arius qui£

que füperpelliceum decens, & ftolam omninó induat, & in-

frafcriptis precibus ad tantum Minifterium fe paret, ac poeni-

tentem ipfüm Summo. DE Q diligeiï.Fef commendet.

Veni Sanécde Spyz'rz'ms' ; reple tuorum -xcom'/z fdelium ; d tui

QIMOFIS I5 cis igmem accende.,

rie eleifon, — Pater moffer.

[E)'ï ie flf'lfm Chezfle eleifoz. Ky-

Ftoné nos inducas in .f'äent,ztäaz:'enz,,

R.

Sed libera mos & saalo,

Xï/

Cor mundum crea in me DEUS ,

E

Et Spiritum retium innova in vifteribus meis,

.

ANé projicias me à facie tua ,

Et Spiritum Sauttum tuum nà auferas À me.

Y.

Redde mibi letitiam falutaris tui ,

Rn

Et Spiritu principali couftrina. me.

Docebo imiquos vias tuas,-

4

R

Et impiz; ad te comvertentur.

Libera me de fanguinibus DEUS, DEUS falutis mes ,

R

Et exultabit lingua mea jufHitiam tuam. -

X.

DE POENITENTIA,

$5

i

Domine Aexamïlz' eraiionem memcm ,

lhin

Et clamor meus ad te veniat,

Domiuus vvobifcum.

&

ä

Etcum Spiritu tue.

i

OREMUSE

bti«

Ofl«

I WOwmine DEUS emnuiporeus , prþ])z"tius g/lä( mibi peccatori, "ub

à digné pofm Libi gratias agere ; qui me judignum , propter

Jue

a

suam . miféricordiam miniffrum . feciflá. officii Sacerdotalis , & me

exiguum , bumilémque mediaterem conftituifli ad eraudum , € in-

29

tercedendum ad Dominum noffrum JESUM Chriflum , Filium tu-

n

um , pro peccetoribus , £ ad venitentiam vevertegtibus. . Domi-

o«

mator Domine , qui omnes bomines vis falvos fteri , & ad agnitio-

mem veritatis tue venire ; qui mon vis mortem peccatorum , fed

ut

qeb magis comvertantur & vivant 3 fufcipe orationem , quam fua-

i

lo pro famulis, & fumulabus tuis , qui ad pouitentiam venerunt,

fil-

t des dllis Spiritum compunétionis 5 vefppifcant à Diaboli laqueis ,

guibus adftricti tepenter 5 ut ad te per dignam fatisfaclionem re-

vertantur. — Per eundem Cheiftum Dominum noftrums — R. d metts

ltti

Prompte, & alacriter ad hoc munus peragendum acce-

[

dat Confeffarius, & Fideles benigné acceptet , eósque mo-

neat,ut in Confeffionis Sacramentalis adu, fint habitu de-

miffo, & bhumili, depofitis armis , genibus flexis , capite aper-

to, vultu demifio, manibus jun&is ahnte pectus, confideran-

tes, fe non coràm homine peccatore, fed coram DEO AI-

tiümo effe, ut agnofcendo , & cognofcendo veniam petant.

Moneat poenitentem de obligatione examinis, difcuffio-

nísve Confcientie füz , diligenterfaciende , antequam ad Con-

feflarium accedat, ut omnia peccata mortalia, quorum, poft

hujusmodi diligentem fui difcuffienem , Confcientiam habet,

in Confeffione recenfeat , etiamsi occultiffima illa fint , & tan-

Conc. Trid.

Scf]14... 5.

tüm adversüs duo ultima precepta Decalogi commifía , que

€6 can. 7. de

boc -Sacram.

nunquam animum grayiüs fauciant , & periculofiora fünt iis ,

jue in manifefto admittuntur. NNam venialia, quibus à gra-

tia DEI non excludimür , & in que frequentiüs labimur , fi-

i

Cu-

J

DE

POENITENTIA.

86

-euti re&é, & utiliter in Confeffione dicuntur ; itY'etiam d-

j

trà cu

lpam taceri, multísque aliis: remediis expiari 'poffunt.

Verüm cüm univerfa mortalia peccata., etiam. cogitationis ,

homines, ire filios, & D EI inimicos reddant ; neceffarium.

€ft ,, omnium etiam veniam, cum aperta, & verecunda Con--

L

feifione Sacramentali à D EO querere

P)

Qui enim fcientet.

aliqua retinent , nihil Divine bonitati per Sacerdotem se-

mittendum. proponunt : Nam fi erubefcat egrotus vulnus

medico detegere , quod ignorat , medicina non curat..

Car

cumftantie etiam, qua fpeciem peccati mutant, fünt necef-

farió in Confeffione Sacramentali explicandae.. -

Inter alia autem , que Fidelibus ad hocSacramentum ac-

cedentibus uberrimam afferunt utilitatem, illud. eft precipu-

um, ut Confeflarius expectet , & excitet poenitentem , ut pec--

cata füa confiteatur , non expectatis Confeffarii inter roga:ioni-

bus ; quó diligentiüs Confcientie füe latebras. difcutiat ,. &

admiffa peccata apertiüs.in: Confeffione declaret. —Cüm veró.

id oportere cognoverit, interrogetur poenitens. de iis quaeene-

eeffaria, non que inutilia, aut otiofa fuerint; At cüm: pueti,

xuelleve de luxurie culpis.interrogari debebunt ,. ea . cautio:

adhibeatur,, nà qu& anteà ignorabant, in proprie falutis exi--

*

tium fortaffe à Confeflario doceantur..

ä

Peccata.quedam magis ufitata, & que maximo fünt Fide-

libus populis damno , ftudiofiüs perfequatur , & pre:fertim con-.

tractus vfürarios , aliósve quavis ratione injuftos, Crimen fal.-

fi teftis,, ebrietates, venereas amicitias, & ejusmodi..

Poftquàm: poenitentis. Confcientiam. excufferit, illud' füi:

muneris effe intelligat, ut remedia aliqua opportuna adversüs

tentationes , quibus ille maximé fiüiccumbere folitus eft, fedu--

ló doceat ; atque. adeó illum diligenter inftituat nova aliqua.

Spirituali vitee ratione, quam:recté ibeat;.

Videat diligenter, n& quem.abfolvat, qui vel odium ,. i-

nimicitiámve deponere nolit ;; vel reftituere pro facultatibus

recufét al'enum ;; feu à ftatu peccati mortalis paratus non fit

defiftere, & occafionem fimilis peccati vitare ; qua de re do&lri-

as probatas ftudeat redié cognofcere , & fecundum easfcíe ge-

Icic..

Pro

pE POENITENTIA

9?

*

TPro peccätïs cravibus leviffimze pcenitentize nón impo

j

;

ane-

It.

tur , alioquin , üt Canon-ait , confüit pulvillos fecundüm pro-

i,

pheticum fermonem füb omni cubito manüs, & facit cervica-

iA

lia füb capite univerfe etatis , ad capiendas animas ; ldeó

ll«

Confeffarius, qui dum cum poenitentibus indulgentiüs agit ,

(

Seff. 3. 0. 8.

levifima quedam opera pro gravifimis deli&is injungit : ex

&e hoc Saar.

"

Sacri Concilii Tridentini fententia, alienorum peccatorum

peuzens,

$

particeps fit;; Concubinariis , atque iis etiam , qui peffimum

E

blafphemandi ufüm plures atinos retinuerunt, atque fe emen-

H

dare nunquam ítuduerunt , & quos pratereà in queevis ali

graviora crimina frequenter eX prava confuetudine incidiffo

Co

animadverterit, etiamsi quoad cafüus refervatos facultatem ab-

l-

folvendi à INobis obtinuerit ; iis ad aliquot dies, atque adeó

(*

menfes, prout morbi gravitas exigere videbitur, abfolutionem

l-

differat ; ità tamen , ut illos fanare, non autem in defperationem,

aut confüfionem inducere, pié prudentérque procuret.

fü.

"Tidelibus ad Sacramentalem Confeffionem accedentibus

€. fenpoyi .

cum fegq. a 6.

(

poenitentiam imponat , antequam eis Beneficium abfolutionis

237

r!,

impendat

In ea autem imponenda , prudentiam , difcretio-

nom , pletatem, & juftitiam adhibeat ; neque ei, qui in alie-

16. q. 7« e. b

la.

na poteftate eft , eam injungat, quam ob fübjectionem , aliás-

qui c. de pa-

ve rationabiles caufàs exequi non potett.

Nihil pretereà poe-

uizenzibus de

conf. difl. 3.

Q

nitenti imponat , quó vel aliquod fcandalum , aut confufio

Conc.Laodic.

c. 2. Cartb. 3.

H

provenire, vel ipfe pcenitens nimiàm deterreri poffit, habi-

c. 31. 6 Car-

*

ta femper ratione ftatüs , conditionis, fexüs, & etatis poe-

tbag.4. c. 74.

nitentis.

Imó cüm expediens fuerit, illum interroget , an

Cabilon.cá.g.

x

"fric. c. O.

Jl

poffit poenitentiam illam peragere; & fi dubitet , eam mu-

Trid.foff.14.

]

3

c. G. de De-

tabit, aut minuet.

Grz. bujus fa-

.

Si pro perfone, & criminis conditione, fatisfaCtionis no-

CY am.

a

mine Eleemofynam aliquam à poenitente erogandam judica-

verit ; eam né ipfe petat, ac né oblatam quidem acceptet.

f*

Confeffione peracla dum abfolutionem impertit, né O-

j

rationem Domiaicam , Salutationem Angelicam , feu alias O-

rationes poenitehti i

l.sji,a.

EEE

ngat, eÓ ipsó tempore recitandas ; i-

"

moó , ut poenitens abfolutionis.verba audiens , Spiritualem

.

confolationem concipere poffit, diftin&té, ac fedate illa pro-

-

nun-

DE. POENITENTIA»L

88

nunciet , prefertim ea, qua Sacramen

j

ti illius formam conti-

nent, nempé , ABSOLVO TE , éc,

In votisautem commutandis , cüm ejusrei facultasà Sum-

mo Pontifice , vel à Nobis data fuerit, videat omnino , ut vel

in majora pietatis opera ,

qu&equae D.E O gratiora futura fint,

vel faltém in equé pia, DEOque grata , illa commutet. Qua

quidem in commutatione , laboris, atque incommodi, füm-

ptüsque, quos , fi perfolvendum erat votum , fübire , perfer-

te, & facere oportuerat, ration

inam.

:

em habeat ql;äm, dilizentiffi-

. Obférvet , fi quod peccatum mortale in Confeffionibus

preeteritis ftudiosé fübticuit, ut eas repetere debeat.

In eo maximé cautus fit abfolvendo , cui facultas adfit

aliena reftituendi , vel legata. pia perfolvendi, ídque jam aliàs

in Confeffione promiferit , praeftare tamen neglexit.

Dum abfolutionis formam profert Confeflarius, manum

dexteram füper poenitentis caput, quod non finé Myfterio eft,.

elevatam teneat , ità tamen, ut ipfius caput non tangat..

Atque ut omnes unà utantur abfolutionis formulá , etiam

in iis , qus ad hujus Sacramenti effentiam non pertinent, hanc

Parochis , & Confefariis fervandam omnibus proponimus.

Mifeveatur tui omnipoteus DEUS , c» dimil[is. ownibus. pec«

suiis tuis, perducat te ad vitam etermam , Aumem..

ladulgentiam , abfslutionem , m vemiffomem am;*zz'umfecma

ioruny uoram. iribu

at &bi aænzpoteny' .C€Q m ericors Domimnus ,

2

inen.

Domiaus uofler .T.

ESUS Chrifus , qui efl Summus Panti]?x

3

zeabfolvar ; Et ega auctovitate ipflus. te nlfalvo ab omni vincula

excommunsicationis mineris , aut etiau majoris , im quautum pof-

f , & indiges.

Deinde dfifofuo Te ab omnibus peccatis tuis in

Nomine Patris , & Filiá t, & Spiritás Santhi, duen. Paf-

Jío Domini uafhrà (TESU Chriflá, & merita Beate MARLAE féin-

pex. Virginis , & amnium Sanclarum , c quidauid. boni feceris, &

mali fuflinueris , fint. tibà im vemiffanem . peccatorum tuorum , in

auomentum gratie, & premium vite. eterue , Amem,

4 ddä i

pacep., C ao amf*l;þ peccare, -

lC-

-

DF POENITENTIA.

89:

1ti-

Meminerint Confeffarii fervare figillum Confeffionis Sa- — e.Sacerdes 4*

qeniz, difé. 6.

cramentalis, ità, ut neque verbo, neque nutu, aliáve. quavis

Ü

tatione, alicui revelent directé vel indire&té, qua in Confeffio-

.Yd

ne cognoverunt; alioquin preter gravillimas poenas non fo--

int,

lüm corporales, fed etiam infamie, à Sacris Canonibus con--

Quà

tra hujufmodi inflictas, etiam pcenam. depofitionis incurrent..

Iffi

Nihil à poenitentibus quóvis modó facre Confeflionis oc-

d

cafione exigant. i quid autem eis Eleemofynae nomine ab

ili-

aliquo fponté oblatum fuerit, id illos humiliter acceptare pof-

fe permittimus,

»

$

Cim infirmitas corpora

lis nonnühquam- ex pecc

ato pro-

veniat, dicente Domino illi languido, quem fanaverat ; Vade,

dit

& noli amplius peccare, né quid deteriüs tibi contingat;

fids

Medici omnes ad prefcriptum Decreti Innocentii Pape Ter-

c. cim iüfer-

mitas de'pem.

tii, ac Conftitutionis Pii Papee Quinti, cünm ad infirmios in le-

9 rem Conft;

u

&o jacentes vocati fuerint; ipfos ante omnia admoneant, ut

"P F. fupra

| 5&1

peccatafüa juxta ritum Sancte Romane Ecclefie confitean-

grageus die 9.

Martüi 156€,

tur; neque tertio die ulteriüs eos vifitent, ( nisi longius tem-

af

pus infirmo Confeffarius ob rationabilem caufam , füper quo

MC

ejus Confcientia oneratur, concefferit ) fi eis non conítiterit,

quód infirmi, üt praemittitur, peccata fua confeffi fuerint; a-

?60"

lioquin fhterdi&i Ecclefiaftici cenfürá innodabuntur, & alias

poenas incurrent, Pontificia fánctione predi&a contentas.

((f*

Propinqui autem, & omnes familiares, ac domceftici infir-

lj ,

mi, ftatim Parochum dé infirmitate hujufinodi certiorem fa-

ciant ; atque tam Parochus, quàm conjundti, & familiares pra-

Px,

fati, infirmum. ad Sacx"am,entalcmæ.. peccatorum. Confeffionem

accuraté inducant.

7/

f

Pretereà cüm anima fit pretiofior corpore, Medicos om-

c. cim infey-

nes paterné monemus, ut pro: corporali falute nihil &groto

A

"milasde pup.

füadeant, quod. in periculum anime convertatur ; alioquin

C rem $. e«-

Wl

excommunicationem à fàcris Canonibus infli&tam fübibunt..

ZETYHIH.

e

ia

Ad falutem cüm omnibus fidelibus admodüm neceffarium

Il

fit Catholice Fidei Rudimenta fcire; antequàm Confeffiones

74

audiant, diligenter videant Confeffarii, an poenitentes Oratio-

nem Dominicam, Salutationem Angelicam, Symbolum Fidei,

Q«

N

&

Dd

DE JPOENFPLIEN TIA

9O

& Dece

m Precepta DEI, qua Decalogo continentur, , recdté

noum, & cum imperitis agant, ut clara voce ipfis audienti-

bus illa. recitent.

Quos vero ignaros, rudéfque offenderint

hanc eotum fpïrltualem focordiam acriter reprehendant, o-

ftendántque, quàm gravis effe debeat illorum confcientiz,

ignoratio rerum, que ad falutem tantoperé neceflaria ,f.mt

Cüm autem eos abfolvent preter alias poenitentias, & actio-

nes fatisfactorias, id etiam imponant, ut quatuor hec potiffi-

ma Dodrine Chriftiane capita, nempe Orationem Domini-

cam , Salutationem Angelicam, Symoolum Apoftolorum, &

Decaiogum in poüf-rum accurate edifcant, certo illis, pro ar-

bitratu fuo, prefinito congruo tempore, quod ob neceflariam

aliquam caufam, femel, aut pluries prorogari liceat.

At quo faciliüs permcxofæ hujufmodi 1gnorant1æ incom-

modo occurratur, neque aliqua excufàtione füam negligentiam

fideles preetexant ; illud eifdem animarum Curatoribus man-

damus, ut die Fefto, intrà Miffarum celebrationem, cüm fre-

quentior fidelium multitudo in Ecclefía aderit, clara voce , ac

difertis verbls, qua ab omhibus audiantur, modo unum, ah—

quando plura ex iis precipuis Dodrine Chriftiane capmbus,

prout opportumub fibi videtur, recitent ; fimálque eos, qui

aderunt, hortentur, ut eadem Verba quxbus ipfi præxbunt

illi fimul pronuncient, & dicant.

]

DE EXTREMA UNCTIONE

Cornc.

Trid.

Lementiffimus Redemptor nofter, qui fervis fuis, quo-

Seff. 14. c. vi.

jzzm efl, de do-

vis tempore, voluit de falutaribus remediis adverfüs

&viu. bujus

omnia hoftium omnium tela effe profpedium, quem-

Sacraumeut.

admodum auxilia maxima in Sacramentis aliis preparavit,

quibus Chriftiani fe integros, dum viverent, ab omni graviori

Spiritüs incommodo confervare pofüint ; ità Extreme Un-

&ionis Sacramentó, finem vite tanquam ptefidió munivit

Nam etíi adverfarius nofter occafiones per omnem vitam quae-

rat, & captet, ut devorare animas noftras poffit ; nullum ta-

men tempus eft, quó vehementiüs ille omnes füe verfütia ner-

VoS

d

DE EXTREM X .'U.NCTIOANED

91

ede

vos intendat ad perdendos nos penitüs, & à fiducia etiam, fi

Mti-

pofíit, Divine mifericordie deturbandos,, quàm cüm impen-

:rint,

dere nobis exitum vite perfpicit.

to-

uamobrem licét hoc Sacramentum neceffarium non fit

tie,

ad fàlutem, à nullo tamen negligi poteft abfque gravi pecca-

in

t

to; ideó Parochi omnes, animarüámque Rectores , ejus fructus

Clio-

c. de boc $4«

& utilitates, fiepé ad Catechifiui Romani prafcriptum fideli-

CFam«

tifi-

Bus explicent;.doceántque hoc Sacramentum peccata,fi quae

Nni-

fint adhuc expianda, & eorum maculas abílergere , eegroti

VX

animum alleviare, & confirmare, magnam in eo Divine mi-

af-

fericordie fiduciam excitando, quá infirmus füblevatur, & mor-

tiar

bi incommoda, ac labores meliüs fert , & tentationibus dce-

mohis calcaneo infidiantis faciliüs refiftit, atque fanitatem cor-

of

poris interdum, ubi faluti anime expediérit, confequitur.

TE

Omnem diligentiam, & follicitudinem adhibeant Paro-

iaf

chi,ut neminem eorum, quorum curam gerunt, hoc falutari

fie-

prafidio deftitutum, ex hac vita migrare contingat ; ideó cüm

oericulum mortis egroto impendet, füpremüfque vite dies

,*

g

inftare videbitur; illud Superpelliceó & Stolà induti, in tem-

bus,

pore miniftrent, propofitó fibi exempló San&iff. Epifcopi Ma-

lachie, qui càm culpa füue ( licét immeritó ) adícriberet, quód

,qui

)ïmt)

mulier quedam fné hoc Sacramento deceffiffet, totam no-

£m lachrymans fefe afflixit ; ità ut DEI. mifericordiá , illa

mané,quaíi & fomno excitata, é lecto fe erigens, hoc Sacra-

mentum acceperit, & etiam à morbo convaluerit. Parati

erunt illud die, noctáque nullá interpofità morà, prompté tmi-

uo-

niftrare. Demonftrabunt quàm falutariter infrmis expediat,

eilis

ultró fpontéqife hoc Sacramentum pié depofcere. Videant,

jefm-

ut qui illud füfcepturus eft, priüs , fi fieri poterit, Sandtiffima

Poenitentie , & Euchariftie Sacramenta percipiat, quorum

ylfy

jort

virtute munitus, Extreme Undcionis effe&us efficaciüs confe-

quatur.

Studeant illud miniftrare, dum eger integris eftdtn-

Ut

fibus , ut intelligere quid agitur , & fru&uofiüs ad ejus cífe-

ij

at

lifa

&um conféquendum . fe difponere poflit.

-Licét hoc Sacramentum nulli miniftrandum fit, qui illud

n

refpuat; cüm tamen egrotus ingravefcentis morbi vi fübitó

. g

z

cor-

Qs

DE EXTREMA UNCTIONE

92

corfepLus rationis fenfum amiferits fi illud anté petiérit, vel

verifimile eft, quod petiiffet, nisi. repentmo illo cafü praeoccu-

patus effet, is rité injungatur, licet.

. i nhqua morbi vi infigmus oppreflus, dubitatur vivüfne

fit, an mo:tuus, ea conditione utendum eft: Sj e; vivus, per

aflam San&am ngzäzowm, ec.

Si pet errofem Sacerdos aliud Oleum, quàm quod infir-

morum eít,ad egrotum ungendum unquam adhibuerit ;

etiamfi Cnryfmatls aut Catecnumenorum fit ; ut erratum e-

mendet ,

Olei facri , quod. proprium infirmorum eft , Unctio-

nem eidem afïhxb"aL tumqve Sacramenti- formam iteret.

Miniftrari debet adultis pericu

d

]

Osé

(-v».l

2Zoct

otantibus ,

propé-

que moribundis: & fenió ctiam coz*»;c&s in diem mou.w'b,

etiamfi eegróti non fint ; gm e itém lab v)famwfas, cüm de re-

ilLC5

4^teoc

€o

»

* of

Vi

iculosé etiam vul-

penté mors nec opina

[

Occupet; p

neratis ad mortem

T$ '.,

Nulló modó miniftretur infantibus, pue

11iV C

aui MuLum

vCVC

r

adhuc rationis ufum habent, neque p

atis *ob oxii. funt ;

nec furiofis, amentibüfve toto Vltc'-* tempore iníàniá vexatis;

Nec excommunicatis, interdictis, feu impoenitentibus.

Infirmis autem, qui fana mente dum erant, illud petiérunt,

cüm verifimile fit ,

quód petiiflent, etiam(i pofteà in amen-

tiam inciderint, mmülraoïtur

Si veró dum infirmus amen-

tiá, phrenealve Iabcrat verifimile fit , ut indecoré , aut fpuriée,

vel impuré aliquid agat, quo irreverentia huic $ Sacramento

fiat; non ungatur, nisi ahcu;us complexu ità tetieatur, ut abs-

que alicujus irreverentize periculo, firmus, ftabilifve hereat.

Mulieribus proximé parituris non m:m&r&ur nisi mor-

bi viità vexentur, ut verifimile mortis penculum illis imrni-

neat, & morti propinquee judlcenmr

Cæc:s fürdis, mutis paralicífve, quamvis eo fenfü vel

vidéndi, vel audiendi , loquendíve,. feu ambulandi femper ca-

ruerint, prebebitur ;

peccare enim pOLUCIUHt pet internas

potentzag quibus ea membra refpondent.

Itém illud miniftrari debet ei, qui fort& dum cít in arti-

«ulo mortis, fuerit baptizatus.

.

S

1

DE EXTREMA UN CTIONE.

93

vel

Si cui fortaffe manus amputata, erutus ocu'us, naréfve,

Q

aut aures precife fint, feu alia corporis pars ex.iis, qua un-

X

gi folent, quavis ratione decrit; quz pars propinquior eít,

füe

inungatur.

u

In Sacerdote veró ungendo, manus non ab interiori pa£-

te, que utique in Sacerdotalis Ordiais Iüfceptione unda jam

fit-

fuit, fed extrinfecüs inungendz füunt.

»

Videat Parochus, ut dum Sacramenti formam pronun-

lt

tiat, que eft: Per iflam Santiam Uniiionem , e feam piffmam

l0«

miféricordium , parcat. tibà Dominus quidauid v« oculorum ( frue

aurium , aut. marium , feu. lingua, uel oris , feu tactás, aut gref»iii

pc

féue vemum ) vitió deliquifi. . Eodem tempore egroti oculis ,

1

aliífve corpori& membris, figillatim un&ionem adhibeat, &

rat

fe

ad eorum fingula diftindé profe

Lds»)

ac repetat eadem verba.

n

Cümque oculi, nares, aures, & pedes, cuee. duplicia fünt, in-

unguntur; caveat né in alterius membri uncione integra

8

t

verborum forma abfoluta fit:

its

. Cüm autem ad illud perficiendum renes urgere neceffa-

iij D

rium non fit, in mulieribus id omitti omninó jubemus ; Át

in viris, fi per váletudinem licuerit, ungi poterunt ; (in mi-

nüs, earu

it,

m loco, parti pe&oris, qua cordi proxima eiï:? facra

^

yen)

Undio adhibeatur.

- Licàt hoc Sacramentum in diverfis infirmitatibus fit ite-

d

rabile; tamen quamdiu in eadem egritudine, & in eodem

I[16;

13

ARl

el tantum eft Extrema

nto

mortis periculo infirmus verfatur, fe

3b

Uncione liniendus. Quódfi uncione fuüfcepta convaluerit,

quoties poftea in vite difcrimen inciderit, toties hoc Safra-

mentum ei adhibebitur. Prexereà in mortis quibufdam diu-

10f«

ii

turnis, puta in hydropifi, fi ob mortem impendentem quis

unGus fuerit, & evaferit, deinde ex eodem morbo in alium

[*

fimilem cafum, & periculum morti

J

inciderit, turfus etiam un-

vd

gi dcbebit.

a

In hac facra Unctione Vafculum Olei infirmorum ab ipfo

i

Parocho , alióve qui Sacris Ordinibus initiatus fit, non à lai-

cis, feu Clericis minorum Ordinum, aut à mulieribus tcenea-

jt

tur, vel contrectetur.

N 3

In

5i

DE ORDINE.

í

In hu)ufrnodl minifterio obeundo, non folàm egrotum

ad anteacte vite poenitentiam, & ad glorlæ eterne fpem

inducat Parochus, íed etiam omnes qui aderunt, diligenter

cohortetur , ut pro infirmo fimul preces fundant.

Illud demüm advertendum ef quód licét de effentia

Sacramenti, quilibet Sacerdos rité ordinatus, poffit Extremam

Un&mnem cuivis miniftrare ,

ità, ut Sacramentum teneat;

tamen hujufinodi munus propne ad proprium Parochum fþc-

&at ; ideó Sacerdotes, qui abfque Noftra, vel Patochi facul-

t

eilud miniftrare temeré prefümunt, peccati mortalis fe

"

os conftituunt ; & fi Regulares fint , excommunicationem

Clerz. weli-

giofr de pri

etiam, foli Pä?(x refervatam ipsó fa&o incurrunt.

qileo

Membra infirmi mundenmr pnufquam Sacro Oleo in-

uneg. antur,

& uncione adhlblta micá panis, & bombyce,

vel. 1tuppa ex facris ritibus, abfterganfur à Parocho, fcu ab

alio, qui in facris Ordinibus fit conftitutus.

DE ORDINE

"nbrof. in

Acramenti Ordinis dienitas, utilitas, & neceflitas quanta

Hib. de dignit

Sacerd. c.

fit, ex eo perfpicué manifeftum eft, quod alia Sacramen-

[

p

export.

ad.

ab illo ir pendcant, t finé eo, ità partim confici

UY OZLCS

miniftrarfve nulló modó poffint, partim folenni cerimonia ,

Iguat. Ep

& religiofo quodam ritu, ac pio cultu carere videantur ; At-

&d Smyrü

Chr yfofto.

que fi fümmus ejus gradus fpectetur, hoc eft Sacerdotium ,

1

de- Sa-

ejus præ&antla atque excellentia apparebit ; Sacerdotes e-

cerd. &9. bo-

suil. 4. &

niff DEI interpretes, & mediatores quidam fünt, qui Ejus

de verb.. E-

nomine Divmc.m legem, & vite precepta homines edocent

fee *i

& ipfius DE

I perfonam in terris gerunt ; atque non Angelt

Donuai

C(lï]] 4017

folum fed Dll etiam appellantur

quoód DEI immortalis vim,

€. de. hoc $a

& nomen apud nos teneant

& 15.

AMa-

Poteftas Corpus, & Sangui-

lacb.1

nem Domini noftri conficiendi, & offerendi, peccatáque re-

Exod. 22

B/ N*LI./ 26

mittendi, quæ illis. collata eft, humanam quoque tationem

atque xmem*re iiam ità excpdit ut Sacerdotali digüitati ali-

Matib 19

qwd par, & fimile in terris inveniri non queat.

Cum

DE ORDINE.

95

Cüm autem Divinä res fit ïänt'i Sacerdotii mi

nifterium ;

coníentaneum fuit, quó digniüs, & majori cum veneratione

s

exetceti poffet; ut in Ecclefiae ordinatifüma difpofitione, plu-

res, & diverfi effent miniftrorum ordines & gradus, qui Sa-

là

cerdotibus ex officio defervirent; ità diflributi, ut qui jam

Clericali tonfürá infigniti effent, per minores ad majores a-

*

Ícendant.

3

Q.

Parochi igitur, ubi primüm aliquem nórint, qui vel

j

fponté fe Clericali militie adícribi velit, vel à parentibus ad-

huc infans religiofà pietate deftinetur , hoc feduló curent,, ut

f

ilie quó diligentiüs clericalis difcipline , viteque religiofie in-

ftitutis imbuatur, Ecclefias frequentiüs adeat , functiones Cle-

lia

ricales ceeteráque id generis minifteria cernat, Ecclefiaftico-

:uüm hominum confüetudine utatur , atque multiplici ratione

z

ab

"lericalis vite Officiis affuefcat,

Ut ad Ecclefie minifterium complures inftituantur, qui

ab ineunte etate ad pietatem, viteeque inhocentiam accuraté

inflru&i, & fandé , & utiliter pofteà. inferviant ; illud valde

ítadeant iidem Parochi, ut quàm plurimos poflunt, pueros,

bona indole praditos, qui fpem afferant, f& cüm facris initia-

t

Tl

ti fuerint, Ecclefie Miniftros utiles fore, ad literatum eru-

ditionem, atque ad Ecclefiaftice vite, & profeffionis norraam

Lü- *

accuraté informent, moribüfque Clericali religioni congruen-

ld ,

tibus erudiant; atque parentes ipfos moneant, ut filios fuos

At-

ad füfcipiendos Ordines fancté inducant.

i,

c. fan, 8 c.

Cüm autem fex temporibus à jure ftatutis per Nos, feu

de eo de tem-

$e

por. Ordinuat.

per Suffraganeum Noftrum, facram habere foleamus Clerico-

t9 qualir,

)llS

rum noftrorum Ordinationem, videlicet fingulis Sabbatis qua-

orditan,

7

tuor temporum , Sabbathó item ante Dominicam Paffionis ,

gch

quod Sitientes dicitur, & Sabbathó Sandó: diebus Domini-

juin

cis, qui facram Ordinationem immediaté precedent, Paro-

Jüle

chi omnes id populo fignificent intrà Miflg celebrationem, &

ft"

fideles omni ftudio inducant, ut Quatuor Temporum jejunia,

fie

hac de caufà ab Ecclefía inftituta, pié obfervent, & DEUM

j

exorent,ut lumen nobis prebeat in iis deligendis, atque ad

Ordines affümendis, qui ope Divina adjuti, in fanctitate , &

Quantá

f'u m

juftitia ;i ferviant,

f)E ORDINE.

96

uantá dil'zentiá adhiberi debeat in qualitatibus eorum,

qui ad Sacros Ordines affümendi fünt perfcrutandis, né in-

digni , & minüs apti, ad hujusmodi gradus admittantur , fà-

cri Canones , Pontificieque fanctiones, & precipué Concilii

Tiidentini Decreta aperté declarant.

