fumpfiffe; vel intrà fex dierum fpatium confeffus , à proprio

Parocho illam fümat; alioquin interdiéti Ecclefiaftici poenam

fübeat, & fic cateat Ecclefiafticá fepulturá.

Nemo adSacram Communionem Pafchalem admittatur,

nisi priüs atteflationem in fcriptis exhibuerit Confcflarii füb-

fcriptione munitam, fe peccata fua idoneo Confeflario con-

4

feffum fuiffe, & ab eo abfolutionem impetráffe.

Clem, Reir-

Nemo Regularis , extra Ecclefias füi Ordinis, Clericis,

giofe de Pri- -

vel Laicis, Sacramentum Evchariftie miniftrare audeat , abs-

; gil.

que facultate Noftra, aut faltém proprii Parochi ; alioquin

excommunicationem incurret ipfo fa&o , Summo Pontifici re-

fervatam.

Sacram autem Communionem Pafchalem , que à Doimi-

i

nica Paflionis ufque ad O&avam Pafthe , ab omnibus fideli-

bus fümi debet, neque etiam in füi ordinis Ecclefiis mini-

ftrent ; cüm id ad Parochos , non autem ad illos Sacerdotes,

etiamfi Regulares fint , fpectet.

^

Omnes utriusque fexüs C

hrifti fideles in Domino þhortaþ-

mur, ut Feriá quintá Coene Domini ad Noftram Metropoli-

tanam Bafilicam fe conferant , & à Nobis tanquam precipuo

totius Ecclefie Pragenfis Paftore , Sacram fümant Evchari-

ftiam. Qui id preftiterint, Pa(chali obligationi fatisfacient ,

acfi in propria Parochia illam fümpfiflent.

nó autem religiofiüs San&iffimi Corporis Chrifti Domi-

ä

ni celebritatem colant, Parochi , die Dominico folennitatem

precedente, paterna charitate, gravíque fermone illos de

his praemoneant.

; gae

Ut Confefli, —Vel in Solennitate, vel. intrà Octavam

cram

DE SACRA E VCHARI*S TIA-

67

t

craim Comniunionem fümant.

. Ut pro facultatibus Eleemo- -

]i«

fynam dent.

Ut puré , caftéque in orationibus frequentes. ,

H

atque aífidui fint, & in pietatis Chriftiane exercitationibus

s

verfentur. Ut pridie Solennitatis jejunent.

Ut & in Solenni-

ni

tate, & reliquis deinceps feptem diebus, ad Vefpertinum , &

ii

Matutinum , aliorümque Canonicarum horarum Officium, &

fe

Miffze folennis Sacrum conveniant ; Atque Proceffioni folem-

vlvuc

eonrae

11 3€

um accenfüm manibus geftantes , pié interünt.

Clem. uu.. ds

rel. 9 ven.

u

Ut autem ad ea Chriftiane pietatis Officia fideles magis

n

inflammentur ; pet eosdem Parochos, Indulgentie àSummis

Sanét. Conf?.

Marzini Pa-

Pontificibus Urbano IV. Clemente V. Martino item V.. & Eu-

pa F.inejf.

26. Majs.

1l

genio IV. unicuique ver& poenitenti , & confefío conceílie e-

1428.

b.

vulgentur.

Supt autem hbe:

]

Jejunantibus pridie Solennitatis þïndul'gentia conceffa an--

norum centum.

lis, qui primis Vefperis , quíve in Solennita-

te Mifie folenui , horis Matutinis, ac fecundis Vefperis inter-

A

9

erunt, pro fingulis hujusmodi officiis , conceffa eít Indulgen-

tia centum annorum.

C'önf.?;« Euge-

[ifl

Qui Prime, Tertie, Sexte , Nona ,

& Completorii Officiis aderunt , Índulgentia iis datur quadta-

"ii Papa IF.

feq'

excellenti[ft-

inta annorum pto fingulis horarum Officiis.

Qui intra.O-

?um 26.Ma-

Ji. 1434.

l

&avam Vefpertino, matutinóque Officio, & Mifle Solennis

Sacre aderunt , Indulgentia item. datur annorum centum.

Conc.. Trid.

Ut. Proceflio , qui in Celebritate Corporis Chrifti , ubi-

fll

Sejf- 13. e. $..

que fieri folet , debitáà reverentiá folenníque apparatu, atque

:

omni rcligiofo cultu , peragatur , tam in hac Urbe, quàm

per univerfam Archi - Dicecefim , vie , per quas tranfire debe-

a.-

J

bit, diligenter mundentur , & auleis , pannis, picturis , flori-

bp,g , frondibüsque virentibus , pro Civitatum , locorümve ra-

l0

tione, ornentur.

ln ea autem , & in aliis item,. in quibus

]*

Sanctiffimum Sacramentum defertur , Canonici finguli, & qui

D

dignitates obtinent , tam in Metropolitana, quäm in Collegia-

tis Ecclefiis , & ceeteri item Clerici, cereas faces, candelásve

ilg

formá convenienti accenfas , aperto capite , ferant.

?

Cüm veró occafione Orationis quadraginta horarum

5

(e

vel alia gravi de caufa, à Nobis ,. Officialive Noflro appro-

banda, Sacra Evchaiiftia exponenda eft; ea. füper Altari ma-

;

K x

jeri

DE SACROSANCTO

68

jori collocetur; debito apparatu, & ornatu, ac convenienti

t

d

cereorum accenforum numero religiosé adhibito.

Tam in exponendo , quàm in reponendo Sacramento

Proceffio fiat per Ecclefiíam cum ipfa Sacra Evchariftia , adhi-

Iïï

bito convenienti apparatu, & debito luminum numero, ut

in folennibus Proceffionibus obfervari convenit.

Dum illa in Altari expofita eft, pro ejusdem cuftodia

5

d

femper unus faltém Sacerdos, facrísve initiatus , tanquam in

atione collocatus, excubet ; atque in affidua precatione ,

à

:

fanctáque meditatione vigilet.

t

&

pE SACROSANCTO MISSJE SACRIFICIO.

T SanGiffimum Miffz Sacrificium , in quo idem ille

r

d

H

Chriftus continctur , & in Altari quotidie à Sacer-

l

dotibus, in remiffionem peccatorum , incruenté im-

molatur , qui in ara Crucis femel fe ipfum cruenta morte ob-

]

tulit; eá, quá decet, cordis munditiá, & puritate , atque ex-

terioris devotionis, ac pietatis fpecie peragatur, hec decer-

d

nimus.

D

Heb. $.

Sacerdos , qui, üt ait Apoftolus, inter homines in ii$,

que fünt ad DEUM , ele&us eft , ut offerat dona & Sacrificía

là

pro peccatis populi , fecum ipfe frequenter confideret , quan-

f

ti fit munus fibi commiffum , vi&imam illam fàcratiffimam

b

pro peccatis populi immolandi , & 'uti fiepiis celebrare de-

a

bet, né tanto , támque admirabili dono & beneficio fraudet

Ecclefíam DEI; ità quoque eum eniti par eft, ut omni ani-

It

mi pietate, ac Religione, Sacrofancta illa , & illibata offezat

M

.dona, né cüm aliis opem imploraverit , ipfe fibi exitium pa-

[

Conc. Trid.

Tet

Celebraturus igitur. diligenter priüs difcutiat confcien-

t

^

Seff..13

cap

tiz fuz latebras ; & fi peccati mortalis fibi confcius fuerit ,

& Can.

ulr. de hec

quamvis fibi contritus videatur , absque premifía Sacramen-

li

Sacram.

tali Confeffione, ad Miffam faciendam non accedat , etiamfi

ex officio celebrare teneatur , modó non defit ei copia Con-

fefforis. . Quódfi neceffitate urgente, absque preevia Confef-

j

fione , celebraverit; quamprimüm confiteatur.. Mente pre-

Ve

: tereà

4

h

MISSIZE SACRIFICIO

69

L

tereà recogjtet , ac pié meditetur, mylfterii quod tractaturus

eft, altitudinem , atque excellentiam, propriámque fui ipfius

t

miflrxam ac vilitatem, & füum in diligendo DEO torpo-

l-

Iem

; totümque fe' in immeníam illius mifericordiam proji-

Ut

ciens , interno cardis clamore , fe tanto hofpite indignum

Ex vub. Mjjf

efle cognofcat , & coram Domino fateatur.

- 'Tum primae hore Offició , aut faltém Matutinó, & Lau-

i

dibus perfolutis , ad Samfaam Oratoriámve fe recmxat ; &

aliqua. ex orationibus ,

qua ante Miflam recitari pïæfl.rlbun,

tur, ia Miffali feu Tabella ibi appeníà notatis, recitatá ; ad

lavqcrum manus abluat, & facris veftibus fe induat ; atque

)

ad fingula indumenta, fingulas orationes dicere non omittat.

NemoSacerdos utatur calice 6 ftanno , alióve, qui cup-

le

pam fàltém interiüs deauratam non habeat ; Neque item ca-

I-

lice non confecrato, feu Corporali non benedicto ; neque

-

praterea urceolis , a*npuasve fictilibus, alioquin fufpenfionis à

Divinis poenam fublblt

Supér Altare habeantur tres mappe conerue, & mun-

Comorale fit mundum ,

f^

de , finé qsma.b nullibi celebretur.

& amylo iliitum.

Stola , & manipulus fint ejusdem matenæ

Y

& coloris quibus conftat "Planeta.

Miffale fit congruum,non

lacerum , & habeat regiftrum, five cordulas dccentesa

Pm i-

là

ügatonum item mundum & prefcripte magnitudinis.

Et

brevitet paramenta omnia, & Altaris ornamenta fint con-

e

grua , & eà formá confe&ta, , quam füperius preefcripfimus.

J

Quod ad Epifcopalis ordinis obfervantiam in Ecclefia

inftitutum eft ,

id omninó f&rvemr, ut quo in Altari Nos

l-

Miffam feccumus ,né illo die, in eodem alius quivis Sacer:

t

dos celebret, nisi Noftro concefïu

l-

Idem obfervptw in AL

tari, in.quo quivis Epifcopus celebrárit.

l-

In Miffte celebratione , omnia fedaté, graviter ,

ac di-

ftin&ié pronunciare ftudeat, nimiam quidem fuducna pmlmta—

i

f

tem , atque in prlmls pr0pc1 um, & mdevotam celeritate

"Mifte initió, Pfàlmum, qui incipit, Judica me DP.,JS

Ex vub.Miff

Ls

atque in fine San&i JoanmC Evangelium ( In principio erat

:

verbum ) nunquam omittat , nisi iis diebus , quïbus ex Miffa-

lis

ie)

DE SAGROS-AINCTO?

lis Rubricis , aliter eft ;)bfärv.andum, Ea autem ad ipfüm A

il

tare, non in acceffu aSacriftia ad Altare , neque in receffu ab

Altari in Sacriftiam pronunciet.

t

Ex rub. Miff.

In iis autem , qua ex Sanctz Matris Ecclefie inftituto ,

t

fecretó dicuntur , pronunciandis, cautionem illam adhibeat ,

ut diftindum quidem verborum fonum ipfe percipiat, at né

l

ulla ratione ab 1is ,. qui prafentes funt, audiatur. Canonem

li

veró, quanta maxima poteft, attentione, pronuaciet, ac prafer-

e

timSacrofanca illa verba , quibus Corpus, & Sanguis Domini

conficitur; Que quidem rion memoriter , fed ex tabella , ad

d

omnia Altaria adhibenda, five ex Miflali , recitari debent, né

h

errorem aliquem in. confecratione committi contingat.

tc

Sumpto Sanguine , primó vinó tantümSacerdos f& puri-

ficet ; deinde digitis vinó , & aquá dilutis , ablutionem fümat.

N

Cüm in medio Miffe manus abluerit ;; videat né Altaris

mappá illas abítergat , fcd linteoló ejus rei causá & Sacriftia

^

all

ato .

-

Éx rub. Mif

Mifsá abfolutá , in Sacriftiam , eadem: gravitate redeat ,.

t

& preces pro gratiarum a&ione recitando , fàcra veftimenta

al

exuat; Iterámque ablutis manibus, ad Oratorium f& recipiat,

ubi aliquantulum pié meditetur..

Cüm ad Altare accedit ; Birretó Clericali quadrató- ca-

TK

put opertum habere procuret , vel faltém parvuló Birretó

quem mitram Sacerdotalem appellant ;; neminémque alloqua-

K

tur , vel cuiquam refpondeat.

Sacra Cruci fe profundé.in-

clinet. San&iffimo Sacramento intrà tabernaculum pofito: ,

capite operto , reverentiam faciat; altero genu ufque ad ter-

li

ram flexo.

Si autem erit expofitum , idem faciat capite a-

q

perto; Quod etiam fervandum eft, cüm ante Altare, in quo

li

Sacra Evchariftia affervatur , efít transeundum..

Né Birretum, aut linteolum ,. ad nares emungendas de-

d

ftinatum , boftiarüámve fcatulam, feu claves, && id. generis. a-

h

lia , füper Altari ullo pacto ponat..

Cüm autem ad Altare accefferit celebraturus , neminem

q

hi

plané expectabit , neque ceptam Miffam ad cujusvis inftan-

Uam iterum iücipiat.

Si

Wi

MISSX SACRIFICIO,

9I

AL

Si coram aïiciuo Cardinali, Legato, feu Nuntio Ápofto-

iab

Jico, aut hujus Ecclefie Archi- Epifcopo pro tempore exiften-

te celebret ; Dictó Evangelió, ad. facrarum. ceremoniarum

o,

prefcriptum, deferatur ei Liber Evangeliorum , five. Plena-

i,

rium deofzulandum , & pariter poft Àgnus DEIT, pacis tabel-

[

la, quam Pacificale dicunt.

Et antequam in fine Mif be-

emn

nedicat, faciat ipfi Cardinali, Legato , feu Nuntio Apoftoli-

&f*

co, vel Archi- Epifcopo, profundam reverentiam.

QUi

Atque ut mtüilta paucis comprehendantur ; accuraté ftu-

àd

deat, nullam ex ítatis ceeremoniis, ac ritibus, antiquiffimo

f

hujus Sanéte Ecclefie Pragenfis Miffali connotatis , praeterrmit-

tere.

Quod Miffale à piis, & dodtis viris juffu Noftro reco-

uI

nitum, ad majorem hujus Metropolis , & Archi- Diocecefis

la.

3

Noftre utilitatem , & decorem, typis excudetur.

al5

Genuflexiones in Miffe celebratione ,* aliisve. fun&ioni-

lfha

bus Ecclefiafticis , tam à Canonicis, quàm ab aliis Sacerdoti-

bus, & Clericis quibuscunque faciende , femper in plana

it,

terra, nempé altero genu ufque ad terram flexo fiant , non

"

autem fecularium more, pedem retrahendo.

Ex Pont.

àt,

Illud preterea obfervandum eft , ut quoties Canonici

Rom.

directé tranfeunt ante Altare, ubi SantiffimumSacramentum

(

non affervatur , vel ante Archi- Epifcopum pro tempore exi-

(

ftentem, caput & humeros profundé inclinent ; Ceteri ve-

ró Sacerdotes, & Clerici, Altari , & Archi- Epifcopo diftin-

Tia:

Afls

&as reverentias faciant, altero genu ad terram flexo.

TInf.de Sacra.

0 ,

Ut autem in pofterum in facrarum ceremoniarum peri-

ord.

td

tia, debita adhibeatur diligentia ; iis omnibus inhibemus ,

Ex Pout.

Rom.

£a

qui Sacerdotali ordihe initiabuntur, né Miffam primam, quas

Primitias dicunt, celebrare audeant, nisi priüs à Bafilice No-

luo

ftre Metropolitane Archi-Diacono , alióve cui id cure de-

d

derimus , in facris ceremoniis obeundis approbati fuerint , &

facultatem à Nobis, Officialíve Noftro- fcriptó obtinuerint ,

55

qua per verbum PLACET , exprimi folet, poená füfpenfio-

nis con&avenientibus propofitá, quam eo ipfo fübeant.

[

e

Sumptuofa autem convivia, ludos, choreas, & omne

Coirc. Trid.

novae

Seff. 22. de

inanium oblectamentorum geinus , haliösve abufüs , qui

ol

Mifílze

DE SACROSANCTO

.72

vbferv. €9

Miffs celebrande causá irrepferunt , tollimus , & abroga-

evit. in cel.

imnus.

*

Miffe.

Preterea ut aliqua ineatur ratio , quá Sacerdotes rité

ordinati, & nullà cenfurá Ecclefiafticá innodati , & nulli alii

n

M

ad celebrandam Miffam admittantur ; Statuimus , ut nemo

d

Clericus , vel Laicus , in fuis fecularibus Ecclefiis, Capellis ,

vel Oratoriis ; quamvis à Nobis probatis, etiamíi Jaris Pa-

P

tronatüs fuerint, quemquam Sacerdotem fecularem , qui ad-

Q

vena fit , vel peregrinus , celebrare patiatur, nisi oftenderit

formata, literásve teftimoniales , feu dimifforias Ordinarii füi,,

intrà fex menfium fpatium ad füummum datas, & à Nobis ,

H

tà

Officialíve Noftro recognitas, & ftriptó comprobatas:In qua.

recognitione

w

ex

É

u

hibere teneantur T'eftimonium fcriptum , de.

eorum vita, & moribus ab iis Ordinariis, in quorum Dicece-

[

fi,.poft literas dimifforias à füo Epifcopo obtentas aliquandiu

permanferint.

,Quód autem de Sacerdotibus fecularibus prefcripfimus ,1

ü

ilud etiam locum habere volumus in Regularibus cujusvis

b

Ordinis , & inflituti , etiam exemptis , qui absque füorum Su-

periorum facultate , literísque teftimonialibus de eorum vita ,

«

& moribus, nulla ratione admittantur ad celebrandum in Ec-

Ir

clefiis , Oratoriísye , feu Capellis , etiam Laicalibus , Noftre

N

Archi - Epifcopali jurisdictioni fubjectis.

Y

Sacetdotes, qui publicé, & notorié criminofi fuerint, à

l

Mifie celebratione abíftineant ,

-nisï emendate vite indicia

certa dederint.

c. faffficit. de

Una tantüm Miffa celebretur in die à quolibet Sacerdote

ü!

cotif. dift. 1.

feculari, vel regulati.

Excipimus tameh 'Celebritatem Nati-

C

vitatis Domini, in qua, ex Sancte Ecclefie inftituto, finguli

&

Sacerdotes tres Miflas celebrare poflunt.

Qui extra predi-

al

&am Solemnitatem , quavis occafione, vel preetextu , pluries

celebrárit., füfpentionem à Divinis ipfo fa&to incurrat.

b

Miffe nec ante auroram, nec poft meridiem celebren-

tur, cüm id à facris Canonibus abhorreat , excepta necte Na-

f

tivitatis Domini, in qua, poít mediam noctem, ftatim Miffa

prior fieri poteft, & à quolibet Sacerdote ante auroram ccele-

b:ari

A

MISSE SACRIFICIO.

3

04..

brari permittitur; quod etiam à Reguläribds.&ïvetur. Ne

que

ferendum eft, quód alicubi Sabbató San&ó , féu in. Vigilia

fity

Affumptionis Beatee Virginis, alifsve quibusvis diebus, vefpe-

ali

ti, feu omninó poft.meridiem , Mifía fiat , neque etiam vigo-

a.

o

rte cujusvis Privilegii à Sede Apoí

[

olica, ante. Concilium Tri-

dentinum obtenti

5

.

is,

Hujusmodi enim Privilegia peculiari Pii

CGIW;S;*IH&'?]:

a.

Pape Quinti Conftitutione abrogata fünt... Qui contraria fe-

in Chriflo die

id-

cerit, füfpenfionem à Divinis ipfo fa&o incurrat.

29. Marzii.

1566.

dtit

Antiquiffimus ufüs celebrandi cum cantu , per totum

Adventum, fümmo mané , Miffam de Beata Virgine , qu& Ro-

[

35

rate appellatur , laudabilis eft , & fidelium. devotioni , ac pie-

QUa.

tati apprimé accommodatus ; Ideó in omnibus Ecclefiis hu-

de

jus Metropolis , & Archi- Dioecefis Noftra perpetuó retineri

G-

oterit, & obfervari.

c- cotifécratzio

ün

Nullus Sacerdos, etiam Regularis, in privatis edibus

Uen. c. ficut.

aut omninó extra Ecclefiam , & Oratoria ,. que Divino tan-

c- Mifarium

c. nullus. de

tüm cuitui dicata, & à Nobis approbata fint, Miflam cele-

:

l,

bret.

?

conf. difd. 1.

Yi

Couc. . 'Tvid.

Oratoriorum äutem eedificatio, aut ufüs ad Miflam in eis

"

Seff. 22. c. de

celebrandam , non facilé, fed magna de cau?äperm:itti debet ;

ï)lff"ï. €8 evir.

r

n cel. Miffe.

-

In eis.enim defignandis , vel probandis hec fervari volumus.

Né fint in. interiorum edium partibus, in quibus Domini ,

&

vel familia frequentiüs verfentur, fed commodo , & honefto

loco , à cubiculis, Tricliniis, & ab Aula feparato ;

atque ad

)

Templi formam, & regulam propiis accedant.

(fa

In hujusmodi veró Oratoriis nemo dormiat , nihílque

ott

fiat, tractetur ,. aut exerceatur, quod profanum fit; nulle

cifte profano ufüi deftinate , nihílque ex: domeftica füppelle-

9

&ile , nihílve aliud fàcris locis alienum , in eis affervetur

3

ul

alioquin. eo ipfó interdidaa fit in illis Miffae celebratio.

o

Altare habeant formá prefcriptá conftriuctum , cum ta:

'ie

bulà lapidea , petráque facrata, quod Altare portatile dicunt,

fupra

3$.

£f6

omhnibus. ornamentis, & paramentis inftructum , àt füperiüs

46. bacq

ett-

:

VP

ftatuimus , cüm de Altaribus egimus.

Videant autem ii, quibus concefla fuerit facultas. hujus-

jf

L

modi

J

i

DE SACROSANCTO.

74

modi Oratorxorum né paffim in eis celebretur , fed tantüm in

C

cafi neceffitatis , præf&rum infirmitatis.

C

Diebus autem feftivis , & precipué folemnioribus , non

in privatis Oratoriis, fed in Ecclefia Metropolitana, Collegia-

ta, fcu Parochiali , fi fieri potefr, Miffz Sacro interfint. Nul-

ló autem modó, in hujusmodi Oratoriis ( extra diem Feftum

a«

Patrocinii ) Miffa cum cantu celebretur; Nec San&iffimum

Sacramentum expofitum teneatur ad adorandum , quavis oc-

j

cafione, vel causá, neque etiam in Fefto Patrocinii, néve in

f

f

majori hebdomada füb Dominici fepulehri nomine , & pre-

textu, cüm Sacra Evchariftia in iis tantàm Ecclefiis exponen-

f

da- fit in quibus continuó affervari confuevit, ut in Colle-

giatis, & Parochialibus.

Sacerdotes in hoc dehnquentes ;

noverint fe à Nobis graviter puniendos. -

NulliSacerdoti feculari, vel regulati, etiamfi generalem

celebrandi facultatem à Nobls Offiaahve Noftro obtinuerit

in Monialium Ecclefiis , Mifíze Sacrum facere liceat, preter-

t

quam cui nominatim id conceflum fuerit.

In NoftraMetropolitana Bafillica, nemo ad Altaria conftru-

&a füper tumbi$Sanctorum Patronorum celebret , absque Ii-

l

centia Decani ejusdem Ecclefia.

Hoftie in Miffa confecrande , non àLaicis perfonï fed

;

ab Ecclefiafticis , Monafteriísve fümantur.

Ec autem azy-

me fint, non fermentate , atque ex fola aqua naturali, &

[

farina confc&æ non muodæ non putres, non maculis a-

fperfe , non confra&æ fed omninó recentes.

Et que ante

H

menfem cocte fint nullo modó confecrentur

Vinum purum adhibeatur in Mifla, quod non acidum

non corruptum , non herbis, aliísve rebus conditum fit ; at-

que ob decorem & munditiam , fi fieri pofiït album habea-

tur.

c. itnibibette

Clericus, vel alius Laicus rité inftru&us

inferviat cele-

dum de cobab

Cier. 9 mul.

branti

Id autem munus nulla ratione obeatur à femina

quavis, etiamfi monialis fit

Ante Miffie cujusque initium, etiamfi finé cantu fiat,due

faltém candelz accendantur , quæ é cera omninó fint, &'. de-

centi

Ad— -D — £ 4 Ra , (€» — — €D "— ——

l

MISSIE SACRIFICIO

L]

75

centi craíffitudine , non autem é fevo.

Es autem nulló mo-

dó extinguantur , priusquàm. ultimum lefæ Evanvehum te.

10

citatum fit.

ld

Antiqua & laudabilis hujus Nofttz Ecclefie confüctudo

Vul

orandl in Miflarum celebratione pro Papa, Antiftite,. Rege ,

ac Regina , perpetuó fervetur , ac pié retineatur.

Utn

Cüm Corpus Domini noftri JESU Chrifti elevandum eft

0C

in Miffa Conventuali, Parochialive, fignum detur campane

n

fonó , cujus fi gnificatione fideles qui in Ecclefia Mifle Sacri-

f&

ficio non interfunt , admoniti, ad tanti myfterii, ac beneficii

df«

recordationem animum exc1tantes, mente fupphcx Religiofas

yle

preces adhibeant.

54

Feriá quintá Coenz Domini, & Sabbato item San&o, in

Noftra Metropolitana , atque in unaquaque Ecclefia Colleglata,

a

Parochialive , unica tantüm Miffa celebretur; unica preterea

Mifla fiat in Ecclefiis Monialium. In aliis enim Ecclefiis, Ora-

rit,

[

toriisve, etiam Laicalibus

non celebretur hoc triduo

Feriá fextá in Parafceve nullibi fiat Mifía cum confecra-

ii

ione ex fàcris ritibus.

Canonici autem. omnes ,

ac reliqui

Ji

item Sacerdotes ,

& Clerici in hac Urbe degentes,, in folemni

asd»m diei oäcw

Sacramentaliter confeiïi

Sacram fü-

f

ant Evcharifnam habeantclue Sacerdotes in ejusmodl füm-

€. Ecclefiaflica

dift..23,

Zj

ptxone ftolam à collo pendentem, füpra fuperpemceum ad

facrorum Canonum. prafcriptum..

Quo die Summus Pontifex Romanus Confecrationis,Co»

nte

tonationísve infignia accepit, pietatis ratio pofïulat in eo

precationem. à Clero adhiberi ; 3 Quamobrem tam in Metro-

iffly

politana , quàm in omnibus Coheglaüs Ecclefiis ,

quotannis

€o die, Mifla folemnis celebretur , üàt in Fefto Cat hedr San-

4t

e

&i Petri, in albo apparatu , cum fola oratione qua folet. di-

ci pro Papa, DEUS omzium Fidelium Paffor, &* Rector.

Et

dicatur :

Gloria. ia Excelfis , ac Credo. cum Prefaiione de Apo-

ele

ftolis.

Parochi omnes ea

Jf

dem Miflam faciant absque cantu..

Si veró hujusmodi Anmvarfänum in die aliquo feftivo vene-

lu2

rit, Miffa de Fefto celebretur cum pammemls fefto conve-

nientibus, & in ea pro Papa oretur ftatá illá oratione :

DE-

i

L2

us

;

*

DE SACRöSANCTO

76

US omuium Fideliusi.. Atque ob eam quidem caufam , in An-

H

niverfatio hujus Ecclefie Calendario, Confecratio Pontificia ,

fl

die füo notetur, tum etiam de more denuncietur; ut uni-

verfus Clerus, & populus item , excitetur ad preces pro illo

y

adhibendas.

Pretereà ex Felicis Papee Quarti Decreto, (ingulis annis 4

l

c.foleusnitates

C

de can f-dift.4..

in Anniverfàrio Confecrationis Archi - Epiftopi hujus Ecclefie

Pragenfis , pro tempore exiftentis, fiat Mifía folennis , eodem

imodo, & apparatu, atque iisdem in Ecclefiis, üt diximus

f(

to Coronatione Summi Pontificis , cum eaderm Oratione :

Y

DEUS emuiuum Fidelium Páflor, fed loco nominis Pape, dica-

tur nomen Árchi - Epiftopi , & poft verba illa, Ecclefize tuze,

adjiciatur Pragenfi; & dicatur Preefatio de Apoftolis.

Ut au-

)

tem & Clerus, & populus item , invitetur ad preces eo die

ff

A

pro Archi - Epifcopo fundendas , in hujus Ecclefie Calendario

notetur quotannis Confecratio Archi - Epifcopi.

f

Capellarum oneribus , & Miffarum numero , cuivis Bene-

i

ficio Ecclefiaftico , fundatione , alióve nomine adjun&o, u-

nusquisque, prout füi muneris partes requirunt , fatisfaciat.

b

uibus autem in Ecclefiis, ob multa , variáque defun&dorum

1

Legata, Miflas ufque adeó multas celebrari oportet , ut pro

C

ratione fingulorum dierum , quos teftamento , aliáve ultima

tt

voluntate, teflatores prefcripferunt, muneri, quod eorum

EY

E

piis voluntatibus debetur, ob Sacerdotum penuriam fàtisfieri

non poteft ; aut Eleemofyna eo nomine affignata adeó tenuis

I)(

eft , ut non facilé inveniatur , qui velit huic fe muneri fübji-

VU

cere; unde depereunt pie teftantium voluntates, & eorum

u

Conc; Trid.

confüentias, ad quos predicta fpe&dant , onerandi occafio

p

Seff. 25. c. 4-

datur; Ecclefiarum Redores, five Parochi, aliíve, quorum

q

de ref.

intereft, omnia figillatim Nobis fignificent ; ut re diligenter

&

perfpeda pofífimus in illis Ecclefüs, quas hac provifione indi-

fi

gere cognoverimus, ftatuere circa hec, quidquid magis ad

N

DEI honorem, & cultum, atque Ecclefiarum utilitatem vi-

04

debimus expedire ; ità tamen ut in fingulis Miffis , que jure

reductionis celebrabuntur , eorum Defunctorum commemora-

ufüs

tio fiat , qui pro fuarum animarum falute legata ad pios

reli-

Q

^*

XIISSZ&; SACKRKIFICIO.

77

^

Ht

ïeuqmrunt

quup per intentionem apphcaüonas Miffarum;

i,

per preces in fecundo Memento , & per Colle&as in Milfis fie-

e

fl

*

ri poterit.

il

Nemo Sacerdos fecularis, vel regularis , quaws occafi ione,

vel causá , in Ecclefia , vel a.hbl Miffam noi integram , quam

ficcam VOf'ant absque Corpons & Sanguinis Domini noftri

ls.

[ie

confecratione

, & fümptione celebrare, feu recitare audeat *

sl

alioquin füfpenf onem à Divinis ipfo f fadto incurrat.

Qui ve-

NI

fÓ hujusmodl Miffis interfünt, Ecclefie precepto , de Miflà

die Fefto audienda , non, fatisfac iunt; imó in hoc etiam, gra-

v

viter delinquunt.

Cotic. Trid.

j

ue in Miffa ex fäcris titibus recitanda fünt ,

neémo

evy

SefF 2208

al*

pto hbi u füao, absque San&e Ecclefiz au&oritate , omlttere,

deSacr. Miffee

Couft Pü V.

]ie

mutaréve poteft; ideó edicimus, ut in Miffis om"ubus etiam

de 14. Julii ,

1579

m

iis, que cum Cantu fiunt ,

Epl ftola & hvangchum latino

fermone, üàt in Miffali connotata fünt, omninó legantur. Ut

hé

autem fidelium utilitati & devotioni , quantum cum DEO

u-

poffumus, profpiciamus, permittimus, ut in Ecclefiis in qui-

Jf

bus linguá vernaculà legi confüeverunt, illa poftquàm latino

X

idiomate pronunciata fueunt etiam eádem linguá vernaculá,

clara & intelligibili voce ,

"t

absque cantu proferantur dum-

modo de libro, qui à NObIS Íícriptó approbatus fuerit, & non

ffld

Ut

aliunde dkürmdmun

Cüm Summus Pontifex Romanus

univerfalis Ecclefize

j^l

Paftor

& Parens, ex hac vita migrárit ; nunció certó mor-

us

tis allató, in omnibus Ecclefiis , omnium (,an ipanarum Ífonó ,

bj

ufti

üt pro mortuis fit, de more pulfätur, tum in Noftra Metro-

politana , & in CoHematls Ecclefüs, Miffa folemnis, & Offi-

yfo

cium ex ritu pro | Dcfunäls pro eo pié celebrentur, atque

ym

Sacerdotes fi nauh Miffam fac1ant

Pratereà iisdem i 1n Eccle-

((j

fiis Miffa de Spmtu Sancto cum cantu fiat, & donec de no-

di-

vo Succeffore provifum fuerit

preces ad DEUM continuó

ad

offerantur

V

pro opportuna novi Pontificis elecione impe-

tranda, qui Ecclefíam digné, ac fru&uosé gubernare poffit

u

Pro Archi - Epifcopo item , qui Pater

Magifter , Düx-

xïa

que Cleri, & Populi Pragenfis eft , cüm ex hac vita migrare

Íii

con-

di-

DE POENITENTIA,

78

contigerit ; & Miffa pro Defundis pariter celebretur , & pre..

ces fiant, pro optima novi Antiflitis electione, atque hac de

caufa Mifla de Spiritu Sancto in omnibus Ecclefus cum cantu

celebretur.

DE POENITENTIA

Nter omnes Noftra Paftoralis curz folicitudines , qus in-

numere, grawüïmæaue funt, nulla profedtà eft, qua

nos mams urgeat, quàm ut oves Noftre fidei concredi-

te , ab iis Confeflariis oubernentur qui in vite probitate, &

Rnentla , aliísque virtutum ornamentis decorati ,

eas ad eeter-

n beatitudinis pafcua feliéiter perducere pofhnt

Quango

enim ftudió , ac diligentiá Poenitentie Sacramentum mini-

ftrandum fit, id unum, fi recté confideretur

facilé oftendere

nulia alia

poteft, quód poft Baptifinum in peccatum lapfis

prorfus ratione remitti peccata , aut condonari

coelümque

aperiri, aut in DEI gratiam reftitui unquam liceat ,

quàm.

hujus Sacramenti virtute , atque ope, fi tamen rite fuflep-

tum , miniftratümque erit.

Né igitur tantum tamquc necef-

fárium in populo .DEI Sacramþntum, negligenter , vel impe-

rité miniftratum, & fafuplentlbus inutile evadat, & mini-

ftrantibus exitium pariat , curandum eft , ut ii tantüm Sacra-

mentalibus Confeflionibus audiendis preficiantur, qui hujus-

modi munus non perité modó , fed etiam prudcnter. miniftra-

te noverint , ac fummoye é velint ; ; ut preter ordinis pote-

ftatem , quam quidem , cüm Sacerdotio initiati fünt, fufce-

perunt; preeter Jurisdictionis auctoritatem, quam recipiunt ,

cuia 2d audiendas Confeffiones approbamur Doctriná Cïlam,

prudentiá & charitate prediti , atque exculti fint, ut iis vir-

tutibus inftrudi, do&riná quidem recté nórint, ex variis pec-

catorum generibus, que gravia, queve levia fünt , pro.cu-

jüsque hominis ordine, & genere dijudicare ; prudentià tan-

YT

o

q.

m fapientes medici, fi nouhs animi morbis opportuna

5

atque optima prabeant. medicamenta ; ; & char

atc DFI ac-

cenf

eïoq ue falutis animarum excitati , Cïmih iïwnbus Orm-

nia pïæ&ent falutaria adjumenta

Nullus

DEL POENITÉNTIA.

79

Nullus igitur Sacerdos , five fecularis , ïïv(*; cujüsvis

O.

c. ff Ep

if

R

de pon.

g)jlïl.f

dinis, & inftituti Regularis , Confefiones fecularium, etiam

rem. Clem.

i

Sacerdotum , aut Clericorum audiat , nisi vel Beneficium Pa-

dudym. $. ac

deinde Conc.

rochiale, five animarum curam legitimé obtineat , vel à No-

Trid. Seff.2o.

c.15.dev

efor.

jf

bis , Officialíve Noftro approbationem, & facultatem in fcrip-

Conf2. Pji P.

tis previo examine , vel fin& eo, fi ità judicabimus expedire,

V.die 6.210g.

]«

obtinuerit ; alioquin füfpenfionem à Divinis ipfo fa&o incur-

1571. Conf?.

I6f

Abfolutio autem Sacramentalis ab iis collata , qui Juris-

Greg.P.X1II

die 2. Mart.

l

di&ionis poteftatem non habent , irrita eft , & invalida.

1573.

Confeffionis facre audiende munus Sacerdotibus regu-

Clem. dudumm

$. ac deinde

laribus, quamvis ad illud ob peritiam , fcientiámque idoneis ,

de fepulz,

nulló modó committemus , nisi à Monafterii Prafecto tefta-

Ü

tum litteris fiat ; eos vite difcipliná, moribüsque probatos

lc

effe, ac dignos preterea quibus id muneris imponatur. Quo

in teftimonii genere, ipfe videat, né quid teflificando admit-

tat , quód Religiofie confcientiae fuz fraudi fit , labémve affe-

C

tat

Ut autem unusquisque fciat precipua capita, füper qui-

;:ï

bus examinabuntur ii , qui ad aliquod Beneficium Parochiale

obtinendum , vcl ad Confeffiones audiendas preficiendi fünt,

ea hic notari volumus

Quare fuit inftitutum Sacramentum Poenitentiae.

Que

l

ejus materia.

Que forma.

Qui proprius minifter.

Quat differentia fit inter peccatum mortale, & vehiale.

Qui fint effe&us peccati moftalis.

Que fünt Regule cognofcendi an

nec né.

Apeccatum fit mortale,

u& circumftantie peccatorum fint neceffarió explican-

,

de in Confeffione Sacramentali.

Quid fit occafio peccati, quotuplex, & qua vitanda füb

poena peccati mortalis.

l*

Quid fit cogitatio morofa, & que fit peccatum mortale.

. Que fint effentialia Sacramenti Pcenitentia.

De differentia contritionis ab attritione.

De effentialibus Sacramenti Matrimonii , ejüsque impedi-

mentis tam dirimentibus, quàm impedientibus tantüm,

:

De

DE POENITENTIA.

$So

De furto , & que quantitas furti conflituat peccatum

mortale.

s.

De juramento & ejus conditionibu

De fuperftitionibus que regula tenenda fit , ut cognofca-

tur quando fint peccatum mortale.

Que ratio ineunda fit in examinando poenitente, cüm.

Confeffarius id. faciendum neceffarió judicaverit..

Cetera examinatorunm- judició rglinquuntur ; qui aliquod

cum eis experimentum facere poterunt ; De cenfuris , & ea-

rum effe&ibus.; de votis , eorámque obligatione , commuta-

J;

tione & irritatione ; de ufuris ; de conditionibus venditionis.

cum termino retrovendendi, & demum de reftitutione tam

in bonis. aïximæ , quàm. fam&, corporis, ac. caterarum re-

rtum.

ä

Decr. edito

Non.licét per literas , feu internuntiam Confeflario . ab-

die 19. Tuli

1602,

fenti peccata facramentaliter confiteri , & ab codem abfente

abfolutionem. obtinere, àt Decretó Clementis VIII. auditis.

votis Patrum Theologorum ,. ac re cum Illuftrifi. Cardinalibus

contra h&reticam pravitatem generalibus Inquifitoribus dili-

genter, & maturé difcufla , declaratum. eft.

Qui aliquid contra predicti Pontificii Decreti prefcrip-.

tum admiferit, poenas, & cenfüras in eo infiictas. ipfo facto.

ä

incurret,

"

Confiderent Parochi', alitve Confeflarii diligenter teno--

rem füz auctoritatis, né in proprie, & aliorum falutis detri--

mentum, Jurisdictonis fibi tradite limites excedendo, falcem.

mittant in meffem alienam:.

Ut in animarum falute procurandà, in Poenitentiee Sa-

cramenti minifterio, uberiores fructus in Domino reportare

valeant , Confeffariis omnibus , etiam Regularibus, edicimus,

ac jubemus, ut fingulis annis Ferià quartà Cinerum , qui in

hac Urbe fünt ,, ad Nos, five ad Officialem Noftrum ; Qui

ï:

veró per Archi- Dicecefim , ad proprii Diftridüs Archi-Diaco-

num Dioecefanum accedant, ut ea,monita: accipiant, qua in

Confeffionibus audiendis , fidelibásque ad Sacram Communio-

bem Pafchalem admittendis, opportupa judicabimus.

ä

Cum

DE POENITENTIA

I

Cüm peccata poft Baptifnum commiffa nullá alià ratio-

