fifll

thedralium & Collegiatarum Ecclefiarum Sacularium

& Regularium , quorum Dignitatibus , Praebendis, feu Mona-

fnu

fteriis Parochiales Ecclefie incorporate funt vel annexe, per-

p

ho-

ctuis Vicaris corundem aífignant fic tenuem portionem ,

quód de ea Vicarii nequeunt füftentari.

Nos in his difpofi-

tionem Juris Communis obfervari volentes , omnibus ad quos

talium Vicariorum inflitutio feu inveftitura pertinet ,

prefen-

tis Statuti ferie, diftricté precipimus ,

quód de cetero nulla-

alia

tenus ad Vicarias ipfas praefentatos admlttant nisi priüs ipfis

pro füftentatione fua & Hofpitalitate fervanda , ac pro aliis

. If

onetribus incumbentibus füfferendis ,

L

congrua portio depute-

tuf.

Infüper Rectoribus Patochialium Ecclefiarum fi mili diftri-

-[08

at

€ione mandamus, ut quando ipfis,

Studiorum, vel ex alia

jufta caufà per Epifcopum datur hcentxa fe ad tempus à fuis

oe

Ecclefiis abfentandi ,

"non quarant Vicarios , qui eis folvant

Àt

d

magnam penfionem , quam verifimiliter de fructibus Beneficii

ultra fuftentationem comportare non poffint , fed potiüs il-

los , quos plebibus fuis prodeffe crediderint , verbó, pariter &

exemplo

Hujuamod1 autem Vicarios , Rc&orcs Ecclefiarum

Epifcopo loci prefentare teneantur , ut ab eo, praemiflo exa-

f

mine , pro illo tempore curam animarum reCiplant quam Re-

&ores ipfi Auctoritate propria eis nequeunt delegate.

i

uT

DE

"

192 DE OFF;C!O DELEUATORI)M, LT OFFICIO ORDINARIORUM.

4

DE OFFICIO DELEGATORUM.

Uorundam Dclcgatorum , five Subdelegatorum, in tan-

tum progreditur periculofà temetitas , quód licét à Se-

Q

de Apoftolica fimplices in forms Commiffiones recipi-

ant, nihilominus tamen earundem Audoritate nonnunquam

etiam pro pecuniario debito, Terras, Civitates ,

Oppida ,

x M

llas , Loca , Territoria, vel Diftri&us Ecclefiaftico fübjiciunt

interdicto.

Et ut malefa&um deteriüs valeant effe&ui manci-

are in füum fübfidium , potentiam invocant Brachii fiecularis.

Cüm AuGoritate talium Judicum, vel pro tali caufàjinterdi&ta

pofita ipfo Jure! fint nulla, omnibus Metropolitico Jure No-

bis fübjectis , né interdida hujusmodi aliquatenus teneant ,

diftzidtius inhibemus, nec fieculare Brachium , quo ad hoc ipfis

—

praítet aliquod fübfidium , vel juvamen.

DE OFFICIO ORDINARIORUM.

é inferiores Prelati füorum Superiorum Jurisdi&ionem

eludant, Epifcopis, Archidiaconis , Decanis & aliis

N

Prelatis, feu eorum Officialibus, in virtute fand&e obe-

dientie, & füb interminatione maledi&ionis eterne diftridiüs

inhibemus , né fübditis füis, feu eis , qui litigant, aut litigave-

runt, cofam eis inhibitionem faciant , aut aliquod impedi-

mentum preftent , directé vel indirecté, quó minüs Appellatio-

ne, velaliá vià fuas caufasad Superiorum examen deducere va-

leant, aut perferre.

Cüm propter occupationes multiplices ,

aut invalitudines corporales feü occafioncs alias, Epifcopi per

feipfos non füfficiant miniftrare populo Verbim DEI, ac ipfits

Confeffiones audire , maximé propter amplas Dicecefes & dif-

fufas , affumant fibi viros idoneos ad fan&te predicationis Of-

ficium fàlubriter exequendum potentes in opere & fermo-

ne , qui Plebes fibi commiffas, vice ipforum, cüm per fe iidem

nequiverint, follicité vifitantes, eos verbÓ e&dificent pariter

& exeinpió , ac ceteris, que ad falutem pertinent animarum.

Habeant

DE MAJORITATE F.:I" OBF,,DIEZN'IIA.

.193

Habeant etiam faltém tres Primarios Seculares vel Religiofos

indüftrios & peritos, quorum duo apud Ecclefiam Cathedralem

fn

fint aflidui, tertius Epifcopalem Curiam fequatur continuó

»

NG

uibus plenam fiam au&oritatem tribuant in audiendis Con-

cipi

fetfionibus, & Abfolutionibus impendendis , & eis cum indi-

um

guerint congrua neceffitati fubminiflrent , né pro neceffario-

di,

rum defe&tu cogantur defiftere ab incepto.

Celebrent autem

Tunt

Epifcopi Miflarum folemnia in füis Ecclefiis Cathedralibus,pra-

fici

fertim in Feftivitatibus Domini , & Virginis Gloriofa.

Clero

laris

& populo indulgentias folitas concedentes.

Et quia plures

ld

non re, fed folo nomine , tam Clerici quàm Monachi , magis

No-

metu poene , quàm verbo vite à füis cohibentur exceffibus.

it.

Statüimus , quód Epiftopi fuos habent carceres duplicatos ,

ipls

lM

minores, & magis rigidos, in quibus fecundüm exigentiam

criminum, tales delinquentes ad tempus , vel in perpetuum

ad agendam poenitentiam recludant.

Praefenti prohibemus

Edido, né Epifcopi, aut Abbates , feu quivis alii Regulares vel

Seculares, aut Ecclefiafticee vel Laice , quecunque perfone

ficm

vacantibus Dignitatibus , Perfonatibus , Prioratibus , vel Eccle-

j

l$

fiis quibuscunque fibi fübjectis , feu ad Collationem , Preefen-

s

tationem , Ordinationem, Inftitutionem vel cuftodiam perti-

us

nentibus, eorundem bona, morientibus corum ReGoribus,vel

VC

Miniftris , in ipfis inventa, five vacationis ipforum tempore

ei-

obvenientia, quee in utilitatem eorundem expendi , vel futuris

(10*

debent Succefloribus fideliter refervari, occupare, aut in ufüs

Ya

fuos convertere quoquo modo preefümant.

Alioqui Epifcopi

ab ingreffu Ecclefie , ceteri veró Clerici ab Officio & Benefi-

05 )

cio, tam diu eo ipfo novetint fe füfpenfos, quo ufque reftitu-

per

Ti

tionem fecerint de praedictis.

Laici veró Patroni , pro illa va-

jj-

catione prefentandi poteftate, & ;nisi moniti occupata plene

reftituant infrà menfem, J

of

Jure Patroqatüs ipfius Ecclefie perpe-

at

£uó fint privati.

j

DE MAJORITATE ET OBEDIENT*IA.

j

um

o Superiori regulariter ad exhibendam re-

2

CU m inferior fü

Cc

verentiam

QE£ MAJORITATE ET OBEDIENTIA.

l

194

Verentiam & obedientiam teneatur quorum exhibitio non ni-

si per obfequium humilitatis extrinfecüs preítitum aliorum

notitie innotefcit ;

quapropter Canonici Cathedralium &

Collegiatarum Ecclefiatum,Preelatis, & inferiores Pralati Supe-

rioribus ac univerfaliter omnes Clerici Majoribus füis , in af

furgendo ,

inclinando , & aliis prerogativis , quibus confüe-

verunt homlnes revcren honorem debitum deferant reveren-

ter, ut etiam Laici à Clero fümentes humilitatis exemplum- ,

Cldem exhibeant reverentiam ampliorem. — Quia frequenter

Rectores Parochiarum non audent contra Nobiles & Potentes

mandataSuperiorum exequi, propter eorum tyrannidem bcl-

luinam. - Statuimus, quód nullus Presbyter affumat Capella-

niam cujuscunque Nobilis vel Potcntls feu ipforum Capellas

tanquam Capellanus officiet, nisi priüs Eplfcopo Dicecefano ,

füper eo, quod ad ipfius Synodos veniat ,

& mandata Supe-

riorur fibi injundaa, ad fui Domini & 1p( us Caftri familie no-

titiam perferat, obedientiam faciat manualem.

Item, cüm

aliquis Nobilis Juftitiarius , feu Laicus quicunque captivaverit

ahquem Clericum, pro Clenco fe gerentem, feu depredatus

fuerit alicujus Ecclefie bona : Capellani Caftrorum hujusmo-

di & Plebani locorum, in quibus Clericus detinetur captivus,

aut pr&da fervatur , quamprimüm hoc fciverint, etiam non.

expe&ato fuper hoc alio Superioris mandato à celebratxonc

abítineant Divinorum , füb poena excommunicationis, quam

facientes contrarium incidere volumus ipsó fa&ó.

Omnes

Clerici Seculares & Religiofi Metropolitico & Dicecefano No-

bis Jure fübje&i, pro Sereniffimo noftro CAROLO Romano-

rum & Boémie Rege , & glotiofa Conthorali Sua Domina Re-

gina, ac eis qui pro tempore fuerint Boémie Regibus & Regi-

nis , in Miffis & quotidianis orationibus füis , fandant devotas

preces ad Dominum , ut in prefenti vias 1p£örum dirigat per

füorum femitas mandatorum pro Statu pacifico fübditorumm

& in füturo eis præmxum tribuat beatorum.

DE

DE POS'quANDo, ET HIS QUX VI, METUSVE CAUSA FIUNT.

! r-

195

r

DE POSTULANDO.

m

üpe

Epellantur ab Aävocat&onis feu Poftulationis Officio in

Presbyteratüs Ordine, vel in dignitate prelationis Ec-

1 af-

R

Yi

clefiafticee conftituti, nisi proprias & Ecclefie füe, aut

Ien

cüm neceffitas imminet , conjun&tarum , vel miferabilium per-

fonarum caufàs , non temporalis lucti causá , fed Divine retri-

l,

TE

butionis intuitu profequantur.

Religiofi veró folüm in caufis

fuorum Monafteriorum & tunc , cüm füper hoc à füis Supe-

rioribus mandatum oftendunt , ad hujusmodi poftulationis vel

—

[a

prgcurationis Officium admittantur.

*"&b

10,

DE HIS QUE VI, METUSVE CAUSA TIUNT.

pe

X mültorum inobedientia tam Secularium Clericorum ,

Do

quàm Religioforum crudelibus hominibus difplicere no-

utri

E

efit

.lentium, contemnitur nervus Ecclefiafticee difciplinae ,

^

quibus cüm à fuisSuperioribus injunzitur , ut contra rebelles

u$

lQ«

proceffus publicent, vanum metum talium pretendentes, eos-

dem proceffus publicare recufant ,*& ex hoc illi, pro quibus

IN

hujusmodi fünt latee Sententie, benefició executionis eorundem

jotl

debitó defraudantur, Ut igitur huic peíti falubris obviet me-

Jné

dicina, Sacrorum Canonum fequentes veíftigia diffinimus

P

Quód. metus amiffionis rerum temporalium omnium , vel fal-

6s

tém majoris partis, aut invafionis perfone verifimiliter prop-

lo

ter publicationem hujusmodi proceffuum imminens , qui pro-

10

bari poffit, fi inquirat Superior propter Teftes idoneos fübdi-

t

tum ab exequutione mandati Superioris füi excufat.

Si.quis

f

veró ad communicandum excommwunicatis, vel celebrandum

coram eis, feu in loco füppofito Ecclefiaftico interdi&to, five

XI

àd quodcunque fimile faciendum fe coa&um afferat , quod

Jure vel mandatoSupetioris fieri prohibetur , qualiscunque fit

metus, quem pretendit, etiam fi poterit cadere in conftan-

tem Virum, eum à transgre(lionis poena non valeat quomodo-

libet excufate. . Qui autem abfolutionem à fententiisexcom-

Í

C2

munica-

106 DE ALIENATIONE &c. DEÉ JUDICII$, ET FORO COMPETENTI

municationis , vel füfpenfionis , aut relaxationem Interdi&i per

vim, feu per metum: eXEOIqucnt ; ipsó fadtó fünt excommuni-

catloms vinculo innodati.

DE ALIENATIONE MUTANDI JUDICII CAUSA FACTA

Um conceffiones adtionum multis intervenientibus cau-

fis invalide reputentur , ad tollendam füper hoc omnem

C

materiam dubitandi, hoc facro approbante Concilio ,

illam tantüm celfionem , que fit in prefentia & Au&oritate

proprii Epifcopi , vel e)us Officialis , feu alterius Ordinarii Ju-

dicis , premiffa fummaria cognitione , an fiat ex caufà logiti-

ma, validam reputamus.

$

DE JUDICIIS

Oc fàcro approbante Concilio ftatuimus , quód hi, qui

äa

r

propter pericula verifimiliter imminentia, propter Nun-

cios perfonaliter adiri non poffunt , ut citentur in ipfo-

rum Parochiali Ecclefia pet Edictum in publico.

Et fi ibi dem

etiam Citator de periculo dubiiafct, tunc in Ambone Cathe-

dralis Ecclefie continuis tribus diebus Dominicis , citatio ta-

lium pub ic& proponatur, .cofitra quos taliter evocatos proce-

di poterit , fi fi fuerint contumaces ,

ac fi eos ag greneudxiïet Ci

tatio períonalis.

Reus autem Lidl per fe J vel per alium , feu

alios Nuntium Judicis fþohaï Vmberat vel captivat , excom-

municationis fententiam incidat ipsó factó.

DE FORO COMPETENTI

Uia tam Ecclefiafticus, cuàmSecularis Ordo confundi-

tur, cüm uhicuique fiia Jurisdictio non fervatur , hinc

Q

^fi

eft, quód fpiritualia & fiecul

ceil

a Judicia efle convenit

lmfü nixta

Quare omnibus Ecclefiaflicis Jadmbus di-

flrictiüs inhibemus, né Laicos ad Inftantiam quo;umcunquc

Clericorum vel Laicorum pro cauíis (zcularibus , feu mere

civilibus ,

r

DE FIDE INSTRUMENTORUM, ET APPELLATIONIBUS

197

Wt

Ui

civilibus , ad fuum Confiftorium citari faciant , aut de congi-

tione caufarum hujusmodi f& aliquatenus intromittan

DS1

forté miferabilium perfonarum , vel in defe&tum Judicis f&ecu-

ïdrlb

Nec écontra Judices fieculares, Clericos , pro quibus-

TÀ,

cunque cauüis crimine libus, vel civilibus nec etiam Laicos füu-

per rebus, vel pofleffionibus Ecclefiarum

quocunque tituló

calle

eas poílideant, ad füuum judicium faciant evocari , vel eas au-

ol

eant judicare.

Aixoqum tam Ecclefiafticus, quam fzeculatis

10 ,

Judex metas fuüz poteftatis excedens , excomimnunicationis fen-

(ate

tentiiá innodetur

Et Ador Clericus qui reum indebité co-

J

ram non füo Judice fatigavit , in expenfis condemnetur , &

ll-

füuper eadem caufà de cetero nullatenus audiatur

DE FIDE INSTRUMENTORUM

-^

Üm ex

, quód plerique tudes

& ignari per fe Protho-

qui

colla f.w:re neícientes, & alii. fe Notarios publicos men-

Uf

C

tientes, conficere Inítrumenta preefümunt, ex quibus

lo

wr*H;« Cr

Vr L Cv

V

plurima incommoda & peri

riuntur, quibus nos obviare

volentes

Hïbcu.

né. pro Nóotario Publico quisquam fe

s

gerat , vel qJ'"' &vis laítrumenta conficiat , antequam de crea-

u

tione d ua , loci Dicecefano , vel ejus Officiali

fecerit plenam

^g

"d

fidem.

x,onnarmm faciens

G UAXE

VA

communicationis fententiam

(l

incidat, & Inítrumenta per eum confecta , (int irrita ipsó factó.

:

DE APPELLATIONIBUS

Uris benefició Appellans nonnunquam abutitur, qui re-

vocatione pes Appellationis Judicem attentatorum poft

fententiam obtenta, contentus de Juftitia forfitan prin-

l

cipalis caufe dubitans App ellationem füam profequi pretermit-

tit

Ut igitur parti Appellanti & honori Judicis , à quo ap-

i

llavit provxdeatur de remedio opportuno, præfcnu confti-

tutione ftatuimus , quódfi Appellans 1p£'e jufto impedimento

[C

ceffante, füàm Appellationem non profequatur, ex tunc Ju-

V at

dex ipíe, à quo appellavit, eum in prri*mas reducat fenten-

UPER

DE VITA ET.HONESTATE CLERICORUM.

198

tias, quoufque judicatis pareat , vel Appellationem füam de-

d

bité profequatur.

B

DE VITA ET HONESTATE CLERICORUM.

l

Olenter referimus , quód multorum eft adeà reprehen-

p

fibilis vita Clericorum , ut ipfi per exempli perniciem

D

K

mores non inítruant , fed deftruant potiüs Laicorum.

us

Quapropter univeríi Clerici mores & vitam reforment in me-

id

liüs, & ea, que ad ipforum ftatum & honeftatem pertinent ,

l

cum magna cautela cuftodiant, nec folüm à malo, fed etiam

ne

ab omni fpecie mali fe prudenter ftudeant cohibere ; conti-

It

nenter & cafté vivant, à crapula & ebrietate abftineant , quee

T

funt libidinis incentiva.

Et etiam, quando convivia prepa-

V

rant, que rara fint, Clericis fex cibariorum ícu ferculorum

k

numerum non excedant.

labernas non vifitent, & arma

Iu

non portent, nisi propter neceffitatem & viarum pericula in

intinere conftituti, officia vel commercia fecularia, & pre-

fe

íertim Carnificum ífeu Macellariorum , aut Tabernariorum

iC

prorsüs evitent.

NamClerici, fi hujusmodi Carnificum aut

110f

Tabernariorum officium publicé & perfonaliter exerceant , &

ti

cum hoc deferunt habitum Clericalem , & per Dicecefanum

Qu

tertió moniti, ab hujusmodi officiis non deftiterint vel defi-

Ti

ftent , vel pofteà reaffumunt , in rebus propriis Clericorum

0l

immunitate non gaudeant, Si veró cum hoc abjiciunt babi-

qui

tum Clericalem , etiaim quo ad perfonas , perdunt Privilegium

t

Clericale:decet etiam , ut Clerici coronam feu Clericalem ton-

furam , patentibus auribus , cum habitu deferant Clericali.

de

Et quicunque Clericus publicé virgata vel partita vefte utitur,

fl

nisi rationabilis caufa fübeffet , fi beneficiatus extiterit per fex

menfés à perceptione. fruCctuum Beneficiorum , que obtinet

ipsó fadtó fit fafpenfüs. Si veró Beneficiatus non fuerit, in facris

tamen Ordinibus infrà Sacerdotium confítitutus , pcr idem

tempus redditur eó ipsó inhabilis ad Beneficium Ecclefiafticum

obtinendum. Et idem eft de aliis Clericis, qui nec Beneficia-

(

ti funt, nec facram vcftem talem fimul & tonfuram publicé

(m

deferunt

DE COHABITATIO—N.E CLER!CORUM ET MULIERUM.

199

deferunt Clericalem, — Dignítatem veró vcl.Perfonatü'm, feu

Beneficium aliud obtinens, cui.cura imminet animarum, nec

non ceteri in Sacerdotio conftituti, ac Religiofi quilibet, quos

oportet per decentiam habitüs extrinfeci morum intrinfecam

honeftatem oítendere , ífi preterquam ex cauíà rationabili

Iu

publicé veftem ferant hujusmodi , funt eÓ ipsó Beneficiati à

perceptione fructuum Beneficiorum , qua obtinent fufpenfi

per annum. Ceteri veró Sacerdotes & Religiofi quilibet per

idem tempus annuale redduntur inhabiles ad quacunque Be-

neficia Ecclefiaftica obtinenda,

Clerici infüper maximé Be-

neficiati , caligis fcacatis rubeis ac viridibus uti non debent ,

nec Joculatores fe faciant. Et fi per annum, vel poft trinam

monitionem artem illam ignominiofam exerceant , eo ipfo pri-

vati funt omni privilegio Clericali.

Alearum & Taxillorum

ludos fugiant , Chorearum , Torneamentorum & Hattiludio-

d

rum, & alüs publicis fpectaculis non . interfint

Claufuram

f

Monafteriorum Monialium , absque caufà rationabili & mani-

fefta , & finéSuperioris licentia ingredi non praefümant. Cle-

ricos , qui vagi communiter nuncupantur , in domibus füis

non recolligant , nec.cis aliquod munus parvum vel magnum

tribuant.

Ecclefiam Cathedralem vel Collegiatam , in qua

ä

uis Beneficiatus exiftit, infrà Divinum Officium finé religione

"

non intrent. ' Presbyteri Parochialium Ecclefiarum Campana-

tores literatos , feu Clericos , non Laicos uxoratos habeant ,

ui cum eis cantare vel legere non ignorent.

Et cüm Divi-

"

num Officium celebrant , vel fidelibus Ecclefiaftica Sacramenta

l*

d

miniftrant, uterque, Presbyter & Campanarius , Superpelliciis

defüper fint induti. Infuüper nullus Presbyteror

fi,

3

um finé Mini-

ft;o Mifíam audeat celebzare.

DE COHABITATIONE QLEFICORUM trt MULIERUM,

Uamvis fornicationis crimen intef cétera crimina fit

deteftabilius Clericis, utpote, quia inter cateras virtutes

Q

Multi

le

principaliter carnis continentiam profitentur,

om folüm

i

tamen Clerici fue falutis & pgofeüiqnis immemores,t

tentatio-

DE CLERICIS NON RESIDENTIBUS IN BENEFICIIS.

200

tentationibus vidi , defideria carnis perficiunt , fed etiam ten-

tationem preveniunt , dum né fruftrà tententur in domibus

propriis , vel vicinis, paratas ad malum, fornicarias nutriunt

mulieres. Né igitur crimen ipfüm videamur per tolerantiam

approbare, omnis Clericus , qui. de cetero in domibus fuis

füfpectas mulieres, vel etiam extra domum in -füa procuratio-

K

ne publicé detinent concubinas, fi funt Bencficiati , Beneficiis

fuis privandos, fi veró non habeant Beneficia , ab executione

g

[

Ordinum per fuos Superiores fore decernimus perpetuó fu-

fpendendos.

[

Quos demum eorum malitia exigente , ipfi Su-

periores carcerum poenis afficfant: vel de fuis Dicecefibus e-

fK

[

jiciant & expellant, fi nec fic curaverint vitam füam emenda-

g

re.. Archidiaconos autem locorum, qui Clericos füi Archidia-

tà

conatüs , Plebani qui vicinos, five focios hac labe refperíos

fcientet tolerant, tanquam pro concubinatu proprio volumus

condemnari. Licét autem Clericus pro fornicationis crimine

vel alio mortali quolibet, quo ad feipfüm fit füfpenfüs , non

tamen debet ab aliis in Divinis Officiis evitari , nisi crimen

ipfüm fit notorium per fententiam feu Confeffionem fadam in

Jure, aut evidentiam rei que tergiverfatione aliqua cclari

4

non poffit. Notorium concubinarium dicimus per Canones

f

etiam ab Officio , nédum quo ad fe , verüm etiam quo ad a-

lios fufpenfüm , qua fufpenfione durante , fj Divinis fe incerit

ficut priüs, irregularitatis nota

n

:

; incuzrit , a qua nisi pet Sum-

-

i

mum Pontificem poterit liberari.

1

DE CLERICIS NON RESIDENTIBUS IN BE-

*

NEFICIIS.

Rerit o b i iij

I Parochialis Ecclefie Re&or , vel alius Clericus a Beneficio,

V

quod obtinet, finé füi Superioris licentia fe preefümpferit

abfentare, eodem Beneficio per Superiorem füum eft pri-

vandus, quacunque contraria confüetudine non obftante.

Cüm de Jure Communi

tiam Períonalem.

quodlibet Beneficium requirat reüdeg-

DE

d av pear M EL EY

DE CBNRURBPNDES ET INSTETUIILONIBU

201

IICI

DE PRJEBENDI

ET. DIGNITATIBUS

ilbus

LUE

UM, aqui Beneficium, cui cuta animarum imminet, vi oc-

WP

cupat, feu íe fcienter injufté intrudit, in eo decernimus

E

fü

ipfo jure privatum Beneficio, quod cum cura fi mili pri-

mitüs obtinebat,

atl0.

Non enim dccet ut ftultus melioris quàm

ficiis

peritus Conditionis exiftat , vel quod invafor eo, qui jufté in-

10f€

greditur privilegio gauc.eat potiori.

Infüper ut violenti , qui

) f

au&ontate vel veriüs temeritate propria occupare Dlgmta-

( Ou

, Perfonatus , aut alia. qu ecunque Beneficia Ecclefiaftica

usc

non verentur etfi non. virtutis amore posne faltém formi-

fida-

dine à füe temeritatis audacia refrenentur, eo ipío Jus, fi

uod in Dignitatibus, Perfonatibus, & Beneficiis occupatis

idia.

veríos

taliter, vel ad ea, ipfis forfitan competebat, amittant

üfnus

DE INSTITUTIONIBUS

ia

f0l

Tatuintus, quód Perfona Ecclefiaftica quecunque Regula-

Imeti

T1S

vel Secularis in Dienitate, Perfonatu , Officio , feu

f 1

V

Ecclefiafico Beneficio quocunque ,.non inftituatur , vel

eht

ad illud confirmetur, nisi ante omnia de obedientia & reve-

085

rentia füis Supenonbus impendenda, de flatutis Provinciali-

adà

bus & Synodalibus, in quantum eum tangunt obíférvandis, ac

yrerit

de cura & onere Beneficii, in quo inftituendus eft, pro poffe

Sum

füo explendis, corporale præüxtent Juramentum þïfhtutlo-

nem contra premiffa factam nullius firmitatis fore decernen-

tes

Clericus, qui auctoritate Patroni Clerici vel Laiei finé

pE

inftitutione Epifcopi, vel eju

ad quem Inítitutio ejufdem

Beneficii de jure pertinet , vel confuetudine approbata in Be-

neficio Ecclefiaftico in Spmtuahbus & temporahbus admini-

fcio,

ftrare prefumit, có ipsó, ad illud fe reddit indignum. — Patro-

rit

nus veró qui talem in nv)uïïaodl Beneficio pertinz

aciter fovete

PII-

Re-

refumpferit, pc;petho pl'zfln*anch poteftlate privetur.

nte

ligiofi fimilite etiam exempti in Ecclefiis , que ad ipfos pletio

iirv

Denun

lev

(dett-

dee non perti

. OL

per Religiofos confi

Lt

V

erunt guberna-

ii infiituendos Picsbytems Epifcopis reprafentent, ut ipfis de

p

Dd

bebäs

202 DE CONCESS. PRJEBEND. &c. DE REBUS ECCLESUE ALIENAND. &e.

plebis eura. tefpondeant, Religiofis veró pro rebus temporali-

fib

us rationem exhibeant competentem. — Nec Inftitutos per

Epiftopos etiam Religiofos fin& au&oritate ipforum Epiíco-

Ptf

fà

porum Religiofi poterunt removere, nisi eis hoc competat,

It

[

ex Privilegio fpeciali.

In hujufiodi quoque Inftitutionum,

Sc.l

& aliorum arduorum negotiorum literis exinde. confe&tis Ar-

Mi

chiepifcopalis, vel Epifcopalis majoris Sigilli appofitionem fine

minoris imprefione decernimus non valere.

li

fio

DE CONCESSIONE PRABENDJÉ NON,

&n

! VACANTIS.

tl

ob

)»j

i2

contra Statuta Canonum defiderare quis mortem

ti,

Proximi videatur, in cujus Prebenda fe crediderit fuc-

N

l

ceffurum, diftridiüs inhibemus, né Capitulum Cathe-

[r

dralis, vel Collegiate Ecclefie, aliquem, non vacante Preben-

C0

da in Canonicum recipiat, & in Fratrem, nisi evidens utili-

Til

tas Ecclefie id expofcat, quam fiio Epiftcopo exponere tenea-

&

tur,& hinc unam perfonam tantüm recipiendi habeant fa-

fec

cultatem. — Quibus omiffis receptio unius vel plurium eó ip-

p

só fit nulla.

tin poenam Capituli Epifcopus totidem in eadem

nal

Ecclefia Canonicatus , & Prebendas conferat, dum vacabunt.

DE REBUS ECCLESLE ALIENANDIS,

-

VEL NON.—

Ndemnitatibus Ecclefiarum pkovidere volentes , ftatuimus,

S

ut in Cathedralibus & Collegiatis Ecclefiis, Prelaturarum,

di

I

Prebendarum, & czterorum Officiorum, & Minifterio-.

&U

rum, ac bonorum Ecclefie communium omnium reddituum,

NU

& proventuum , in quibus villis ex nomine, & in quibufcun-

que rebus confiftent, & quid ad cujuslibet Dignitatem , Offi-

cium, Prebendam, feu. difpenfationem pertinet, íuüb Sigillis

Majoris Pralati, & ipfius Capituli, habeatur in Sacriftia Ec-

clefie clara & fidelis confcriptio , ut faltém novus Prelatus,

Canonicus vel Minifter per hujufnodi fcripturam, de fuis Ju-

P as

ribus

&

DE EMMIORE VENDITIONE, ET PIGNORIBUS. 203

tl

ribus & Provehtibus informatus , recuperare valeat per fuum

P

Predecefforem deperdita, vel neglecta.

Similiter Libri, Or-

o

natus , Calices, & cetera clenodia, & ornamenta Ecclefie

üüt,

regiftrentur , & faltém de Anno in Annum revideantur per

um,

Seniores de Capitulo, ut appareat,íi que per imprudentiam

Àt-

Miniftrorum fünt diftra&ta, vel corum diligentiam acquifita,

fità

Adminiftratores bonorum Ecclefiarum vacaptium , vel a-

lia caufà legitima Superioris Officio deputati,fi quam poffef-

fionem ipfius Ecclefie, vel rem mobilem pretiofam finé Con-

fenfi Majoris & Senioris partis Capituli , donationis, vendi-

tionis, permutationis, vel Emphytevfeos tituló alienent, aut

obligent, invalidus fit contractus.

Quódfi Abbates , Prepofi-

i

ti, Priores, feu alii quivis Monafteriorum , feu Religioforum

füc-

Iocorum Rectores , aliqua de rebus füorum Monafteriorum ci-

the

tra formam Canonum, üt predicitur , alienare prefümpferint,

Pefl

contra&tus eft nullus.

Et alienantes per füos Superiores ad-

iil

miniftrationum Officiis perpetuó fpolientur.

Nec aliquis

ld-

creditorum, audiatur repetens à Succeffore mutuum , quod

f

fecit, etiam füper literarum vel pignorum cautione : nisi priüs

p

probet, quod in evidentem utilitatem Ecclefiarum , fceu Mo-

m

nafteriorum hujufmodi fit converfum.

ünt

hi

DE EMPTIONE, ET VENDITIONE.

U's emerit animalia, vel alias res predatas, cüm in Pre-

donis Jus fuccedat ad reftitutionem eorundem , per Cen-

SI

llf

füram Ecclefiafticam compellatur. Emptor veró vel Ven-

,

ditor , qui alterum decipit, in legitimo pondere, vel menfura,

It

aut qui fcienter ignoranti rem vendiderit vitiofam , poenitere

Il

non poteft, donec fatisfaciat, taliter damnum paffo.

-

f.

DE PIGNORIBUS.

þ'is

Acrorum Canonum veftigiis inherentes declaramus. Quód

n

fi quis alteti Caftrum, Villam, feu poffeffionem quamlibet,

5

S

Hl

tituló Pignoris o

[971

igat, ratione cujus ad. eundem Eccle-

t

D da

fize

lin

204.

DE TES'I'AMENTIS, ET. ULTIMIS VOLUNTATIBU S.

fie inibi fituate Jus pertinet Patrona

n

cUL

s,.etfi hoc non expri-

Í5nta4

mat, nihilominus apud obligantem Jus remanet prefe

I2

ndi,

idto

*

ATA r

i

ex eo, quia fru&tus rei. pigno

ninuunt debitum Principa-

le, fru&us veró Juris Patronatüs cum fit fpiritualis , nequit

ï

cum rebus temporalibus compenfari,

d

DE TESTAMENTIS, ET ULTIMIS VO.

exet

datet

LUNTNTIBUS.

.

Epi

«Um in Officiis charitatis primó locó illis naturaliter ob-

faäh

— ligemur, à quibus Beneficium nos cognofcimus rece-

&$

C

piffe, proinde ftatuerunt, & definiérunt Sanai Patres,

inte

quód Clericus de bonis per Ecclefiam, & intuitu Ecclefie ac.

u

quifitis, non poteft condere Teftamentum, fed bona hujufino-

Yi

di, five Clericus ipfe teftatus, five inteftatus decedat, per eum

iq

relicta, Ecclefiee à qua. percepit Beneficium, vel Succefforis ufi-

fis

bus applicentur : Salvó quód Pauperibus & Religiofis locis, &

E

illis, qui fibi viventi ferviérunt, five Confanguinei fint, five a-

hiec

lii, juxta fervitiorum merita, poteft donationem facere mode-

Tier

ratam. JDe his veró, que períone fue induftriá vel intuitu,

beat

aut ex fücceflione Parentum acquifivit, difponere poterit in

liah

vita pariter & in morte.

de]

Pretereà, ftatuta locorum, que habent, quód nullus ul-

fet.

tra certam fümmam Ecclefiis , vel. Clericis donare, feu legare

it

audeat in ultima voluntate, irrita judicamus, cüm iniquitatem

tam

contineant & teftandi perimant libertatem.

Conditores veró

Q

hujufmodi Statutorum, ac eifdem utentes coérceantur Cano-

den

nicá difcipliná.

Invigilent infuper Ordinarii circa Executo-

isi

zes Teftamentorum, & ultimarum voluntatum, & contra illos,

ipíi

qui eas impediunt quóvis modó, ut ipfie voluntates extreme,

bun

infrà tempus Teftatoris arbitrió limitatum effectui mancipen-

Ti !

tur. Velfi Teftator exequutionis terminum non ptre£xit , ut

cle

ipfa executio ultrà unius Ànni fpatium, nullatenus ptoroge-

vel

tur,

Executores etiam ultimarum voluntatum, de bonis de-

lem

fun&i fe nullatenus intromittant, donec de eifdem inventa-

t (

rium fecerint, fub fïd; dignarum teftimonió Perfonarum.

DE

appl

—f

DE

SEPULTURIS.

205

DE SEPULTURIS. :

»

«&iLi2 c

nf:'* ^

iL

x

Lli,qui proprie temerit

aciá defun&orum corpora

t

in Coemiteriisinterdicli tempore in cafibus non conceffis

l

à Jure, vel excommunicatos publicé aut nominatim inter-

di&tos, vel ufürarios nranifeftos , fcienter fepclire pracfümunt,

excommunicationis fententis fubjaceant ipsó fa&ó, à qua nul-

latenus abfolvi poterunt, nisi priüs ad arbitrium Dicecefani

Epifcopi, eis quibus per premifíía fuerit injuria irtogata, fatis-

)

fadionem exhibuerint competentem.

-Quicunque Religiofi

& Seculates Clerici aliquem ad Vovendum, Jurandum, vel fide

interpofita, feu aliàs promittendum inducunt, ut fepulturam,

apud eorum Ecclefias eligant, vel jam electam ulteriüs non

e

immutent, excommunicationis fententiam incidunt ipsÓ factó,

à qua ab alio, quàm à Sede Apoítolica preterquàm in mor-

tis articulo nullatenus abfolvuntur.

Nec valet talis electio.

Er is , qui fic elegerit, nec apud fic ele&am Ecclefiam fepeliti ,

nec alibi poterit eligere fepulturam ,.né contra Votum, Jura-

ä:

mentum, vel promiffum hujusmodi à f& factum materiam ha-

beat veniendi, fed contradictione quacunque ceffante, fepe-

liatur omninó apud illam Ecclefiam, apud quam fepeliendus

de Jure fuiffet , fialiàs (épulturá non ele&à forfitan deceffit-

ífet. Si veró iidem Religiofi, vel Clerici predictum in füa Ec-

clefia vel Coemiterio prefümpfcrint fepelire, ad reftitutionem

tam fepulti Corporis, fi petatur, quàm etiam omnium , que

ä

occafione fepulture illius pervenerint, quomodolibet ad eof

dem infrà decendium integraliter faciendum obligantur, que

nisi fecerint, Ecclefia ipfa apud quam fepultus fuerit, nec non

ipfius Coemiterium , ex tunc.eóÓ ipsó funt & tam diu mane-

bunt Ecclefiaftico füppofita interdidto, donec ab eis facta fue-

rit reftitutio plenaria omnium pradi&dorum. Plebanus Ec-

clefie, vel ipfius vices gerens, fi preter licentiam fui Epifcopi,

vel ipfius in Spiritualibus Vicarii, defüun&tum intrà Parochia-

Jem Ecclefiam prefumpferit fepelire, in poenam unius Sexage-

ne Grofforum Pragenfium ad. fabricam Cathedralis Ecclefie

applicandorum incidat ipsó. fa&tó.

Et nihilominus per Epi-

Ícopum

206

DE P*Rö()i-ilIS'; ET STATU MONACHORUM.

j

fcopum fübjiciatur poenitentie graviori, nisi is, quieft fepultus ;

e

fuiffet Presbyter, vel Patronus Ecclefie , aut alius ipfius Eccle-

fiæ; notabilis Benefactor.

-

4

DE PAROCHIIS.

wOminicis & aliis Feftivis diebus,

Presbyteri Parochia-

rum, antequàniMiflam celebrent , plebem interrogent,

D

fi alterius Parochianus fit in Ecclefia, qui proprió con-

temptó Plebanó ibi Miffam vult audire. ^ Quem fi invenerint,

f

de Ecclefia ejiciant finé mora.

Nullus Presbyter Parochia-

num alterius , finé proprii Sacerdotis licen

4-:-«

tic $

nisi in mortis

d

periculo conftitutum , ad Confeffionem recipiat, cüm eum ab-

folvere nequeat, vel ligare, ne

que ci minifiret quodcunque

aliud Ecclefiafticum Sacramentum.

DE STATU MQNACHORUM,

l

Recipimus, ut Abbat&-s,. Præpohti, Priores Monachorum;

& Canonicorum Regularium, nec non Abbatiffíe , Magi-

li

P

ftrze, & Priorifle Monialium tam in feipfis, quàm in fub-

L.

H

ditis, prout ad cujufcunque fpedat Officium, vitam & cohver-

fationem exhibeant, ac habitum deferant Regularem , fe ipfos

X

ac fuos fübditos ab his precipué, que ipforum profeflioni ob-

1

viant, & Ordinis honeftati non. congruunt, puta circa exquifi-

q

tum ornatum, vel notabilem exceffum in veftibus, cibis, & po-

Mi

tibus, equitaturis & lectifterniis, ac- fimilibus fuperfluitatibus ,

feu Taxillorum, Alearum, & Scachorum ludis, ae Chorearum

lafciviis, totaliter cohibentes juxta difpofitionem füe Regulee,

p

& Sacrorum Canonum inftituta, follicité providentes, quód

gullus Monachus vel Canonicus Regularis , feu Monialis , nisi

ratione adminiftrationis feu Officii , poffeffiones redditus , vel

f

aliud quidquam proprii habeat, quin imó illud, quod cuilibet

fingulari perfonz, ex fiio labore , vel artificio , aut Parentum ,

feu Amicorum largitione. obvenit, Superiorum manibus offe-

ratur, ut per ipfius providentiam circumfpectam , emolumen-

tis

DE CAPELLIS MONACHORUM, ET JURE PATRONATUS 207

W

tis hujusmodi communitatis , vel fingulariugm perfonarum ne-

üc

ceffitas füblevetur , Apoftatafquc fitos inquirant & repetant ,

ac 1pfos Carcerum. poenis afficiant, & voluntarié revertentes,

paterné füufcipiant, falva femper poenitentia regulari.

DE CAPELLIS MONACHORUM

hia

ht

Eligiofi in Ecclefiis , ad ipfos etiam pleno Jure fpectanti-

0n

bus Re&ores fui Orduus locare non audeant, qui aliàs

rlf

R

