:t,

quem vocant figuratum , fzu aliquó cujufvis generis in-

lls

ftruimentó fonare.

.

0

Quoniam ob incontinent

ia crimen $ ziut ejus etiam cri-

mj-

minis- füfpicionem in Clericalis militie Profefforibus, mirum

in modum laici homines offendi folent , n& ob füfpectarum

feta

mulierum cohabitationem . Ecclefiaftici homines . ullam po-

10f

pulo dent offenfionem , decernimus : ut Clerici quicunque

i&

fint, vel in facris ordinibus conftituti , vel Ecclefiafticum Be-

Ite

neficium qualecunque obtinentes , cum mulieribus cujufvis

[os

conditionis nà habitent , nisi cum matribus , fororibus , amitis,

c. à fiobis. de

fratrümque uxoribus ; neque veró fervas , ancilláfve , quas

cobab. cley. &5*

mul,

fü-

co&rices vocant , in. domeftico ufü infervientes, aut fecum

quóvis modÓ habitantes habere poffint quadraginta annís

jlis

minores, aut qua vite aliqua ratione füfpe&e fuerint ; fi

Íecus fecerint , in eos graviter animadvertemus.

4fr

gX

Né apud fe libros habeant , aut legant, quorum lectio-

if

ne bené agendi ftudium , morum difciplina , & timor, cha-

ritáfque DEI languefcere potfit, quales fünt, qui res ; vel jo-

Li-

cofas , velfcurriles , ridiculátfve , vel impuras continent.

bris itém non utantur de Mufico cantu obfzoenis , vel parüm

pudicé confcriptis.

.

ia*

Sacrarum autem litteraru

t

m ftudiis diligenter omnes in-

cumbant, üt quod ipfi DEO obfequium debent , rité prafta-

Eam

J

te, & alios in viam Domini dirigere feduló valeant.

ob caufam hos faltém libros habere procurent , in quorum

le&ione frequenter. verfentur.

»

j

Bibli-

DE VITA,ET HONESTATE

128

Biblia Sacra vulgate editionis.

Breviarium Pragenfe.

Calendarium itém pr agenfe in fingulos annos edendum.

Catechifinum Romanum auctoritate Sacri Concilii Tridentini

editum , Latiné, vel linguá vernaculà cum indice, & di-

ftributione omnium materiarum pro fingulis Dominicis

& Feftis, per Concionem explicandarum ; vel cum dilu-

cidatione ejufdem , auctore Joanne Chapeville , vel cum

Ü

explicatione Sebaftiani Catanei.

Catechifinum Trevirenfis Archi- Epifcopi, cum pram Cate-

chiftica.

3

Catechifmum Petri Canifii faltém Minorem. .

Epiftolam Antonii Poffevini de Catechifio docendo

Concilium Tridentinum.

Has noftras Dicecefanas Confhtutloncs.

Rationale Divinorum Officiorum.

Caremoniale Romanum.

Directorium Joannis Polanei,. & librum ejufdem de Juvandls

morituris.

Inftrudtionem Sacerdotum. Franc1f'c1 Toleti Cardmahs.

|

Manuale Navarri , aut Summam Silveftrinam, vel Armillam,

vel San&ti Antonini

Summulai Cajetani ,

l

Scu:ulum Fidei Lal*lel tii Hermanutii germanicé..

Controverfias Francifci Cofleri germanicé , vel latiné.

Pro Concionibus ,

unum, vel piurus probatos

auctores, uüt

j

Homilias Joanms Eckii de tempore, & Sandis, ac de

Sacramentis.

|

Promptuarium Stapletonii.

Poftillam Petri Canifii germanicam, Friburgi Brifzoje im-

-

prefam 1602.

f

Surium de vitis Sandorum, vel faltém ejus Compendium.

i

Poftillam Georgii Schereri Germanicam.

& id genus alios..

E puomen Friderici Naufeze

tém pro '*xcxtanda mente -n DEI amorem , Opufcula Grana-

ä

4 u latiné ,. vel germanicé

Infïltll"OPES , vel Medita-

tiones Francifci Cofteri

Libelluii Thome de Kempis

de

CLERICORUM,

I2

de Immitatione Chrifti, aliáque ejusdem opufcula.

His

fimiles libellos iþmtuales feduló le&itari à Clericis cupl-

Y

inus.

in

]i

Atque ut in ftudiorum exercitatione indies magis pro-

grediantur, Congregationibus Dicecefanis proprit Diftrictüs ,

5,

feu Tractüs fr.mper interfint.

Ad Sacre Scripture lectionem ,

li.

convenire non preter mittant.

Minorum veró Ordinum Cle-

hn

tici. non Grammatice modó , fed maeis Ecclefiaftice Difci-

linz ftudio fzduló vacent; atque ut diligentius inftituantur,

if

ubi fchole preceptoris &qué pii

ac petiti copia eft, ei ftu-

diosé operam navent.

Ad Canonicas horas recitandas fe füb peccati mortalis

reatu omninó adftridtos fcire debent, quicunque Beneficia vel

Officia Ecclefiaftica cujusvis generis obunent, & ii etiam om-

nes , qui in Sacris Ordinibus conftituti fünt.

Ilj veró preter

pccc&ü mortalis culpam , quam üt fuprà contrahunt, ex De-

ereto Leonis Pape Decimi in Lateranenfi Concilio edito, Be-

ld!a

neficiorum füorum fru&us pro rata omilffionis Officii , & tem-

poris , füos non faciunt ,

fed eos tanquam injufté perceptos ,

in fabricas ipforum beneficiorum , vel pauperum Eleemofinas

-€erogarc

Lcaent,ur

in hujusmodi autem erogatione ea ratio

Mn

ineatur , ut qm horas omnes Canonicas uno , vel pluribus

diebus intermiferit

, omties Beneficii ,

feu benefic;orum fuo-

rum. fruc&tus , qui 1111 vel illis diebus refþonderönt fi quotidié

yt

leiderentur, qui verà Matutinum tantüm, dimidiam, qui

de

ceteras omnes-horas , aliam dimidiam , qui harum fi ngulas i

fextam partem fru&uum ejusdem diei amittat.

At quicunque penfionem, fru&us , aut alias res Ecclefia-

((

fticas üt Clericus percipit, modó predictó ad dicendum Of-

235mt2aa

3Cd Lo-

MARLE Virginis devindtus eft, & pen-

ficium. parvum. B

fionum , frü&uum , rerümque 1p1a1um amiffioni obnoxius.

Ut autem in pv-tuL

, devotionísque fpiritu indies magis

Concil. Tvid.

Seff 23. c.141

ac magis. proficiant ,. Sandiffima Poenitentie , & Evchariftia

de referqm,

Sacramenta religiosé frequentent Clerici omnes : Sacerdotes

i

fà*

quidem fi nouhs Dominicis. ac Feftis diebus facramentaliter:

confeffi Miflam Cclebrent , nisi legitima grakue caufà deti-

ppls

ficantur 5

1

130

DE VITA EþT HQNESTAT'E

neantur j fi veró Parochi fint, ter preterea in hebdomada ,

ac fzepiüs item , proüt populi frequentia , & neceffitas poftula-

Se[f-8a. . 13.

verit.

roform.

Diaconi & Subdiaconi bis in menfe, atque diebus fo-

lemnioribus , ac iis diebus Feftis, quibus in folemni Miffae Sa-

crificio veftibus facris induti Altari miniftraverint, peccato-

rum füorum Sacramentali Confeffione , ac Sacre Evchariftize

fumptione fe reficiant.

Primá tonfürá, vel aliquó ex mino-

tibus Ordinibus initiati , faltém femel in menfe, & diebus fo-

lemnioribus id praftent.

$

:

Leviz. 1.

Si antiqua Legis Sacerdotes, San&i & puri effe debebant,

ut incenfüm Domini , & panes DEI füi digné offerrent, quan-

tó fanctiores , ac puriores effe tenentur hi, qui non incenfum

tantüm , & panes, vel animalium carnes, fed ipfümmet Chri-

fti Domin? Corpus & Sanguinem offerunt, manibus tra&tant

5

E. 32.

& ore füfcipiunt, né de eis dicat ipfemet DEUS : Non per-

manebit Spiritus meus in homine, quia caro eft, Quid enim

magis dedecetSacerdotem, quàm vitz» impuritas , & libido?

Quare (i quem cujusvis Ordinis Clericum concubinam , mulie-

rémve eo nomine füfpectam habere , aut illius confüetudine ,

commercióve uti compertum füuerit, in eum poenis à fàcris

Canonibus inflictis , & aliis etiam arbitratu Noftro irrogandis

Con-il. Trid.

animadvertemus. —Quód fi monitus fpeciali monitione fecun-

Seff. 2$. c.14.

de referqm

dó deliquerit , tertia parte fructuum , proventuümque füorum

Beneficiorum, quá ipfo fa&to privatus exiftet; fabricee Eccle-

fie , vel alteri pio loco arbitrió Noftró applicetur. Siautem

in eodem deli&o perfeverans, fecunde monitioni non parue-

tit: omnibus fuüorum Beneficiorum fructibus privatus , predi-

&is locis fimiliter applicandis, ab ipforum etiam adminittra-

e frcut &9 feg.

de cobab.cler.

tione arbitrió Noftró fufpendetur. — Et fi ità füfpenfüs non re-

€$ mul.

fipuerit, contra eum pt

ivatione beneficiorum , g!us.qu'e poenis,

,c. ut clerico-

& cenfüris agemus.

.

rum de vit&$.

Hec eadem , que de concubinatu , vel aliis impudicitiee

Ponefd. cleric.

fordibus Clericorum prefcripfimus , ferventur etiam , fi quis

Clericus modó cum una , modó cum alia impudica muliere

deliquiffe comprehendatur.

Prate-

CLERICORUM.

151

Pretere quoniam Clerici in fornicationem prolapfi, q

uo-

c. qte[ritism

de cebab. cler .

a-n

rum peccatum ejusmodi, notorium eft per fcientiam , feu per

G nul.-

l

Confeffionem fadam in judicio, aut per fa&ti evidentiam ,

0

qua aliqua tergiverfatione celari non poteft, aliquando ante

(

& fepé numeró poft poenitentiàm ad'am , Ordinis quó ini-

tiati füunt, proprium munus obeunt, nulla abfolutione obten-

li

)0-

ta à füfpenfione , quam ex admifli deli&i notorietate ipsó fa-

fo-

& fübiérunt ; quippé cüm fortafsé non animadvertant ne-

que DEI offenfionem , neque cenfüram Ecclefiafticam , quá

ff

ob tale crimen innodati exiftunt ; eos omnes Clericos mone-

mus , qui manifefta concubinatüs , fornicationísve labe conta-

fl-

um

minati funt , ut veré pceniteant , & abfolutionem ab incurfa

li.

füfpenfionis cenfüra à Nobis , vel ab eo , cui legitimam à tali

cenfüra abfolvendi facultatem dederimus , obtineant , atque

:

X*

à malé agendi confüetudine emendati, cujuscunque . vel pec-

ii

cati, vel offenfionis publicae occafionem cum effe&u precidant ;

alioquin fi abfolutione non obtentá , occafionéque fcandali

]o

Jie«

non füblatá , Ordinis, quó initiati fünt , functiones obiérint,

irregularitatem incurrent , fuper qua à nullo alio , quàm à

Iip

Is

Summo Pontifice Romano d.ifpenfari poterunt.

dis

DE PAROCHIS.

i

W

qui

I omnes , quibus animarum Cura commiffa eft, cüm :ce'ne-'

Coscil. Tvid.

d

Seff. 23..c. 3.

antur oves fibi concreditas agnofcere , pro eis Sacrifi-

(2

de rcfarui.

cium offerre , verbíque Divini predicatione , Sacramen-

AU

torum adminiftratione , ac bonorum omnium operum exem-

j

pló pafcere , pauperum, aliarámque miferabilium perfonarum

l

i

curam paternam gerere , & in certa munia paítoralia incum-

Ue

bere: memincrint gregi füo jugiter invigilare , & affiftere ,

filSs

Ut

illámque in judicio, & veritate pafcere, & gubernare.-

autem faciliüs hujusmodi füi muneris partes exequantur , haec

Viita

preter ea, que his Noftris Synodalibus Conftitutionibus va-

qula

riis in locis illis prefcri

píimus , peculiari titulo cisdemm propo-

l

dqe

nenda cenfu;mus..

S 25

Qui-

u

DE PAROCHIS.

132

Quicunque Beneficium aliquod Ecclefiafticum, Cutam a-

nimarum quomodolibet habens obtinet, quovis etiam digni-

tatis nomine nuncupetur , etiamíi eidem ab ipíà fundatione

Cura non immineat animarum , fed longo póft tempore an-

c. licet, cation

nexa fit, apud füam Ecclefiam refideat , in propria fcilicet

de eleGt. in 6.

Ecclefia domo , fi habeat ; alioqui in alia, quee tamen in pro-

riee Parochie finibus fita fit... Neque ei unquam ulla ratione

abeffe liceat, nisi ex jufta cautà à Nobis fcriptó approbanda.

Qui fecüs fecerit , preeter peccati culpam , poenam etiam amif-

fionis fru&uum Ecclefie , cui precft , eó ipsó incurret.

e. de 1ulza.de

ui veró contra Sacrorum Canonum , & Sacri Concilii

prab. Concil.

Tridentini prefcriptum plura Curam animarum habentia ob-

Trid. Seff. .

c. 4. de ref.

tinent Beneficia , vel dignitates , aut Canonicatus, feu alia , in

quibus refidere oporteat , nisi à Sancta Sede Apoftolica di-

fpenfationem obtinuerit , is ab eo tempore, quó pofterioris

Beneficii poffeffionem affecutus eft, íciat Beneficium, quod

priüs obtinebat,ipfo jure vacáffe, teneríque ideó ad illud fta-

tim dimittendum , fru&düsque omnes interim mala fide per-

ceptos , Ecclefie ipfi reftituendos.

uód fi quis Canonicatum unà cum Curato Beneficio ex

difpenfàtione Apoftolica retinere poffit, non in Canonicatu ,

fed in Berfeficio Curato refideat ad prafcriptum Conftitutionis

rs. f'uli.

1568.

Pii Pape Quinti.

-Nemo ab Ecdefia füa abfit absque licentia Archidiaconi

proprie regionis, feu tractüs.

Si autem longior feptem die-

bus abífentia fit duratura , non-ab Archidiacono , fed à Nobis ,

Officialíve Noftro facultatem fcriptó obtineat.

Nulló tamen

modó occafione abfentie intermittatur celebratio Miffe in

Ecclefía Parochiali prefertim die Fefto , & vefpertinarum

horarum, ac debita Sacramentorum adminiftratio , aliáque

quevis functio Parochialis.

Cüm primüm aliquis ejus curee commiffus in morbum in-

cidit, tunc maximé etiam ab egroto non vocatus, Parochus

illum invifat, omnémque Parochialis charitatis diligentiam

quif-

in co ponet , ut illufn in via fa.(lutis re&té dirigat , & à ne

fimis

]

DE PAROCHIS..

155

P

funis Dze:moni$ infidiis , ac conatibus tueatür , atque defen-

u

dat , prefidió falutarium adjumentorum.

*

a

N

uod Concil

"

l

o Agathenfi olim pi

€

cautum eft, idem Pa-

N

rochus preeftari curet , ut Mifsá celebratá, fi quos in Parochia-

li vicinia habet, frequenter atque adeó quotidie, cüm per

Cet

to

alias Parochialis Curae füc occupationes poteft , vifitet, eis-

fit

démque praftet, proüt opus effe viderit officium charitatis,

& follicitudinis, paterno muneri fiio conjundee.

dà

i

Parochiales item fuos, & universé , & figill

atim fzepé nu-

meró , proàt occafio feret, hoc monebit , ut fe accerfant ,

jli

cüm primüm aliquis in graviorem morbum inciderit.

ob

Et veró quoniam. aliis Parochialis Curee. Officiis aliquan-

do fortafse diftineri poteft, proptereà Parochize fue Sacer-

If

di-

dotes , fi quos habet, aut fàltém aliquot Laicos homines , vir-

fl

tute & vite fpiritualis ufü praeftantes, deligat , qui egrotum

adeaft, re&éque cohortentur, tum ad vim morbi patienter

uod

in Domino ferendam , tum ad alia Chriftiane pietatis officia

x

obeunda.

PCf-

Illis maximà vifitandis , & confolandis , affiduam charita-

) X

tem navabit, qui rerum omnium indigentiá, & morbi acer-

bitate miferabilem in modum afflidi , curationem difficilli-

tl

mam experiuntur ; quorum paupertatem , pietatis zeló com-

us

motus ità füblevabit , ut & ipfe, fi per facultates poteft, de

fuo aliquid eroget , & aliorum eleemofinas inquirat..

cofil

Quecunque pietatis officia fidclibus füze Parochie quavis

die

adverfà valetudine laborantibus preftare debet Parochus, ea-

bis,

dem majori diligentia exhibere tenetur , cüm ejus Parochia-

men

lem viciniam , Patochialésque fines peftilentia, peftísve füfpi-

g

cio invadit: tuac enim propofitó fibi ob oculostam gravi gre-

n

gis fibi commifli periculó , omní conftantiá, omníqué animi

u

firmitatemunitus , illum nulló modó deferat , n pattoris fo-

latió deftitutus, vebementiüs perterrefactus affictione tabe-

a

ícat , fed operam, ftudium , ac minifterium fuum ità navate

chus

Íftudeat, ut ad omnia charitatis , ac mifericordie officia , &

n

exempló fuó, & pio quodam fanctarum cohortationum ardo-

auiá-

flam-

.

re , quibus perpeurlöä uti diligentiffimé debet, ceteros in

fj

met.

*

1

DE PAROCH'I $.

x

met. ld autem praecipué curet , né quis é grege füo absque

Poenitentie Sacramento ex hac vita migret.

Prater alias facras functiones , quas quisque Parochus

diebus Feftis obire debet, n& vefpertine hore Officium in Ec-

clefia recitandum , quavis occafione, vel caufà intermittat.

€.prontiticéane

Singulis diebus Dominicis , intrà Miffze Parochialis cele-

dltien , de conf.

difl. 3.

brationem , nempé poft Concionem immediaté , preter Ma-

trimoniorum denuntiationes, Parochi omnes dies Feftos, ac Je-

junia in. hebdomada fequenti occurentia populo edicant , &

evulgent üt unusquisque quo die ea occurrunt, intelligat ,

& ad alia religiosé obfervanda excitetur , ac moneatur.

Ex prifco tifu

Cüum Sacre Concionis, fermonísve munus intrà Miffz ce-

Sanutla Fccl..

lebrationem praftatur, id ex antiquo hujus Ecclefie ritu , fiat

Pragenfis..

femper ftatim poftquàm Symbolum Apoftolorum recitatum

eft , ante Offertorii pronuntiationem.

Prepofiti, Parochi, aliíque Epifcopis inferiores, cüm in

Altari in Miffe Sacrificio, quod ipfi celebrant, id munus ob-

ibunt, tunc capite aperto ad facrorum rituum prefcriptum

ftare debebunt.

Quó auteri faciliüs à populo audiantur ,

fuggeftum, eos afcendere opportuniüs erit; táncque cafülam

deponere, fi maluerint, licebit , quam ftatim , fermone habi-

to, ad Altare reverfi induant.

Cüm in függeftu Concionem,

fermonémve habent, operto fint ca

pit-e &íou 'R:deant s at

ftent , prout maluerint.

Cüm non is Sacerdos , quiSacrificium Miffz facit , fed a-

fius intrà Miffz celebrationem , fermonem , Concionémve ha-

biturus eft , is fuggeftum afcendat: Intereà veró Sacerdos ce-

lebrans, locó à Laicis fegregató , & ab Altari paululüm remo-

tó , non extra tamen presbyterium, fàcris vcitibus indutus,

cum Diacono, & Subdiacono, fi illi in Mifía tunc adhibiti

funt, ab utroque latere confidentibus , fedebit.

. Dum fácra Concio , fermóve liabetur ,nà eo ipfo tempo-

re in Ecclefia eadem . Miffze Sacrificium ab ullo quovis Sa-

cerdote fiat. -

Oblationum inftitutum , quod Offertoria dicunt , jam

pridem ab Apoítolicis ufque temporibus , Apoftolico etiam

Canone

DEÉ PAROCHIS

/

T

yie

Canone fancitum , San&tiffimorümque Pontificum , Melchiadis,

Fabiani, & Gregorii Conftitutionibus, & Conciliorum prete-

hus

rcà Decretis communitüm , quó gravius his temporibus à fi-

EC

dei, Doctrineque Catholice hoftibus exagitatur ,

& langue-

fcente pletatxs íftudió , quó magis à fidelibus neghgltur , Hoe

ele.

diligentiüs fervati ,

atque ad executionis ufum ubi intermif-

Va

füm eft revocari convenzt, cüm prefertim & ad Divinum

-

cultum illud pertineat, & populis falutare fit, & ad expian-

omni

da peccata utile.

Quare Parochi, Concxonatoresve

i,

perfuadendi ,

cobortandíque offició , illud ubi eft, retineri ,

ac ubi: neghou:ar , Ieftitui ftudiosé ad Sacrorum "Canonum

(Co

prefcriptum ità curent , ut in folemnitatibus fcilicet Domini ,

fiat

diebásque Dominicis , ac Feftis item , quos coli, aut pracepti,

CUTl

aut confüetudinis eft, & pratereà in |Miffis Defün&torum , qui-

libet Chriftianus ahqmd five pecuniá , five cereis, five alio

f n

cleemofing genere , prout füa quisque pretate, devotlonequc

I Ob*'

malucrlt DEO offerre procuret , 1dquc in Ecclefia Patochia-

tüti

li; cüàm ad Miffe Sacrificium , quod à Parocho celebratur,

COIIVCH&.I It

Üf ,

Quo in officio f(:rvctur ut, quod antique cü:

far

confuetuduus, pnmo mares ,

demde fæmmæ offerant.

abl-

dÓ gratiüs autem DEO fi r

. quod offertur, ad id pre-

[9R

ftandum accedant fideles intima animi pietate

fpirituali hi-

qu

laritate, fancta charitate, omnique Chriftiane devotionis te-

ftificatione.

Offerentium autem, proüt fan&te inftitutionis

d4

eft, peculiaris wmmemoratxo in Mlü'æ Sacrificio à celebrante

h-

fiat.

Afdcb(l/? 2

C

Pro fïdehbus defun&xs Religiofas DEO preces , oratio-

c. 12. Cortcil.

:mo-

némque adhibere, officium eft falubre quidem , & fàn&um ,

Trid. Seff. 6

can. 30.de ju-

ius j

Chnitmnæque pietatis ftudió plané dignum ; ideó Parochi ,

ex antiquilimo hujus Ecclefis Noftre more, fingulis die -bus

fUüf. Seff. 14

J

ii

can.ulr.de pa-

Dominicis , & Feftis , intrà Miffze Summe celebratwne*n im-

niten.Seff.22

€.2. Q ciit

jpo-

mediaté poft Concionem fideles moncant , ut pro animabus

deSacr.IMi[fee

in purgatorio detentis intimo cordis affedu. preces effundant.

Seff. 25. in

j

priuc

Oratio vefpertina , quam Salve vocant , in omnibus tam

hujus urbis, quàm uaniverfie Archidiceccfis Noftrz Ecclefi lis, à

m

rtam

primo Sabbatho Quadragefimz , ufque ad Feriam quartam

d

poft

DÉ PAROCHIS.

136

oft Dominicam Palmarum fieri folita, cüim ex prlf'co & lau-

dabili more fit introductla, & maximam afferat fïdehbus utili-

tatem , perpetuó obeatur, Et ut ad eam populi frequentiffi-

mi convemant illos Parochi omni cohotrtationis offició indu-

cant

Caveatur autem , né hujusmodi orationis causá , can-

tiones ulle, que Catholice non fint, canantur, & Antipho-

nam illam ab hareticis editam , cui initium eft: Salve JESU

Chrifte, omninó prohibemus.

Nullum. officii genus , quó fideles ad pietatem excitari

offint, Parochi pretermittere debent

Quare in unaquaque

Parochiali Ecclefia, ter in die, füimmo fcilicet mané , meridie,

& (füb nocem

campane fonó fideles excitentur ad oratio-

nem

faltém tribus

ut meminerint, fi fzepiüs non poffint

his temporibus effe orandum , üt Pfalmus docet , vefpere, ma-

& ex: -Jdm: vocenmm

né, & meridie narrabo , & annuntiabo ,

meam,

Ut igitur ij non folüm campane foni

fed etiam

Parochorum cohortationibus moniti, certis 11 lis del potifi-

muüm intervallis ,

fe ad breviffimum faltém

tetn

CVil

nporis fpatium

colligant , menteque ad DEUM convetrfi orent ,

1Lo: Unuse

quisque Parochus- religiosé , frequentérque moncat ;

atque

hortetur.

Quo in cohortuuoms genere doceat ,

quam fe-

ius fidelibus orandum fit , ut non folüm in eas fi ng.w.la Cer-

de innumerabili-

tas horas, fed in fingula potlus mormenta

bus benehcns que DEUS in illos benigniffimé confert , pie

Uf&tlaS agant.

Illis veró ftatis intervallis maxime ptecandum

efï Beqtiümæque Virginis MA R IJE pátrocinium invocan-

dhm ut per eximia beneficia iis horis humago generi collata,.

quibus illa adfuit , ab umgemw cjus Filio mlfenco*fdlam fideli-

bus impetrare dlgnetnr

Campane enim fónitu matutino:

renovatur memoria Refürrectionis Chrifti Domini , qvl refür-

Me-

ens ex mortuis ftatim Sanctillime Matri füe appartit.

tidianus fonus datur ad excitandam memoriam , & recorda-

tionem Paffionis Chrifti, cui Virgo Mater mterfmt

Vefnerti-

nus autem ad recolendum: mente, animóque beneficium Incar-

nationis ejusdemSalvatoris noftriin utero B.Virginis. At quó fi-

deles iis tribus temporibus uniformi ratione orent, & in-

dulgefltlas

DE.FAROCHIS.

37

-

dulgentias à Summis Pontificibus hac de caufa conceffas con-

a

fequi valeant , curent Parochi , ut omnes, ter Salutationem

if

Angelicam cum tribus Verficulis, & Oratione , & prifco Eccle-

du

fiee ufu , recitari folitis, genibus

*

flexis, pié & devoté rccitc?nt,

fl«

üt infrà

ho

Zngelus Domini nuntiavit MARIE

', e coucepit def Spiritu

SU

Sanile, 4dve Maria &c.

Ecce ancilla Domini frat mibi fecundam

verbum tuumn. dve Maria cc.

Et Verbum Caro factum efh, c

a

babitavit im nobis. 4ue Maria cc.

Oremus,

Gratiam tuas

uafumus Domine mentibus noffris infunde ; ut qui Angelo num-

Qu

l,

ciante Chriflü Filii tui incarnationem cegnovimus , per pa[fonem

ejus & erucem , ad refarretlHionis gloriam perducamur.

Per eune

d0-

Dus

dem Chriflum Dominum noflrum , Amen. .

Coeleftia arma , quibus inter catera dum in hoc fzculo

ld

t

nequam.peregrinantur Chrifti fideles , adverfüs fue falutis

fafm

hoftes in colluCtatione affidué utendum eis eft , preces fünt ,

& oratio fancta.

Cujus quidem Orationis ftudium , cüm &

jl

jurt

perpetuum , & neceflarium eisdem effe, non folüm verbis ,

fed & exempli füi conteftatione: docuerit Chriftus Dominus ,

Qu

fideles omnes ad illud pié, & religiosé ample&endum, in eó-

&US

que follicité verfandum, omni diligentia, ac pietate induce-

f

s

re debemus, prefertim hoc tempore, quó Chriftiani nominis

hoftes, bellorum incurfibus, ómnibüsque dolis, infidiis , im-

bil-

piísque & continuis machinationibus , Ungarie Regnum , &

! pi&

alias finititnas ditiones vexare, eísque plurima afferre damna

futtt

non ceffant; quibus quidem malis ut occurramus , quis non

-t

videt ad Divinam opem nos:debere precipué confugere ?

latà,

Quod fané, ut accuratiüs preftemus , illuftre Moyfis exem-

dd-

plum nos admonet, atque aperté docet, quó alté manus ex-

tint

tendente, ac füftentante , hoc eft, ferventibus precibus Divi-

?I/L[f,.

nam Majeftatem follicitante , Ifraeliticus populus Amalecitas

Me-

füperabat, profternebat , atque internecioni tradebat eviden-

f d d

tiis* manus autem interdüm fatigatas dimittente, hoftis in-

erti

valefcebat illicó , atque in fugam lfraélite convertebantur.

at

Hac igitur de caufa , preter füpplicationes, & Proceffiones à

"

eri volumus, etiam Orationem

Nobis indxï&as, quas omnino fi

T

21

vefpet-

nf[&.b

DE PAROCHIS.

38

vefpertinam per fingulas familias hujus Metropolis, & Archi-

dicecefis univerfe communiter in propriis edibus faciendam

inftituimus , ad opem à DEO imminenti bello implorandam,

contra Turcarum , & Catholice Religionis hoftium vitn , ac

«onatus , ad ejusdem Ecclefize, Catholicee Religionis augmen-

tum ; Regnorümque & Satuum Sue Sacre Cefaree Majeftati

quóvis modó fübje&orum confervationem, & propagationem.

Parochi igitur, fideles omnes , & prafertim patresfamilias hor-

tentur , ut hujusmodi orationi quotidié vacent, pia Lytania-

Ut

rum, vel Beate MARL/E Virginis Corone recitatione.

autem hoc pium inftitutum promptiüs amplectantur , iis omhi-

bus utriüsque fexüs Chrifti fidelibus, qui veré poenitentes ,

cum propofito temporibus debitis confitendi ,

fingu-

lis diebus, vefperi hac de caufa, per hore quadrantem, cet-

tà horá eis benevis , oraverint , pro quacunque vice id fece-

rint, quadraginta dierum Indulgentiam in forma Ecclefie

confüeta concedimus.

Tam in hac urbe, quàm in aliis Civitatibus & locis , ubi

aliqui Itali habitant, Parochi illos & publiceé, & privatim fe-

Die 36.5fulii.

p? moneant de obfervanda Conftitutione fel. rec. Clementis

3596.

Pape Odavi, quá ftatuitur , ut nullusItalus cujusvis conditio-

nis & ftatüs ille fit , quovis quefito colore audeat habitare,

vel domicilium tenere , ubi aliqua Ecclefia cum Parocho , vel

Paftore , feu Sacerdote Catholico non exiftit, in qua liberé ,

& fin$ omni periculo palàm & publicé celebrari, & audiri

fint Miffz , OfficiaDivina, & Conciones , ac Sacramenta

miniftrari, mortuorum corpora fepeliri , & cetera fieri juxta

Abftineant

Catholicum ritum San&e Romane Ecclefie.

Itali à Matrimoniis cum hereticis mulieribus , & ab heretico-

rum fepulturis; Filios fuos non finant per hereticos de facro

Fonte levari, neque ipfi hereticorum filios , nisi à Catholi-

Medicorum

co Sacerdote baptizentur , levare praefumant.

hereticorum operá, ceffante neceffitate, ubi adfit Cathólici

Medici idonei copia, non utantur. Ex Italia ad heereticorum

loca profecturi , id fignificentOrdinariis füis , vel Inquifitori-

Religiosé

bqs, äuquibus ferió admoneatu;j, ut Catholicé , &

vivant.

DE PAROCHIS

139

d

Singulis

vivant, atque hæretlcos & fchlffnatmos vitent.

hm

annis faltem de eorum Sacramentah Confeffione , &Sacranf

fimee Evchanfuæ perceptione, per eos facta , fidem Ordina-

C

In eos ,

riis ipfis, vel Inquifitoribus transmittere teneantur.

Xl«

qui contra hec facere prafümpferint,uti de beerefi füfþe&os

(lati

ber locorum Ordinarios , & Inquifitores procedi poterit.

CT.

Sicut Epifcopale vifitandi munus neceffarium eft, Sacto-

€onc.. "Foler.

Dor

46 35. 6 dfn

rümque Canonum, & Generalium Conciliorum jure ad. eorum,

crevinmus, &9.

(I/d»

fe44- 10. q. 1.

qui vifitandi fünt , falutem procurandam utiliter inftitutum ,

Conc. Trid.

U

ità qui vifi tantur ut,quei debent früctum ex eo ubcrem

Seff. 24. c. 3.

n

de refortin,

falutarémque caplant eos frequentes hujusmodi vifitationibus

d ,

adeffe oportet.

Quamobrem Parochi, crebró populum do-

u-

ceant, tum Vifitationum utilitates, tum. eas officii pattes

»

t

quas Vlf tantibus N Obla,. Vifi tator1busve Noftris ab. eo pra-

«e

ftari convenit; tum veró in primis illum, dum Vifitatio fit ,

ldie

quàm frequcntlä" mum adefle, gravi cohortatione monean?.

Cüm autem per Nos ipfos id munus obire non poterimus, per

ub

Vifitatores Noftros fupplebimus, üt tenemur , qui debitis tem-

-

poribus ad quevis loca Noftre Archidicecefis accedentes fà-

nam & Orthodoxam Dodctrinam inducere , bonos mores tue-

j

lL0

ti, pravos corrigere , populos cohortationibus, & admomi-

at

tionibus ad Catholicam Religionem , & ad pacem , atque in-

nocentiam accendere, ceteráque prattereà , proüt locus,tem-

«d

I6 s

pus, & occafio feret, ex eorum prudehtia ad fidelium fru-

udit

&um conilituere, paterna charitate , Chriftianóque zelo pro-

curabunt.

Parochi ; & alii item , , qui vifitabuntur , Vifita-

c: £ Epifiagus

eu

de off- ord. diz

uxta

tores ipfos benigné, & honorificé , ac decenter exczplant vi-

6.Conc, Tuidi.

&ualiáque ad Sacrorum Canonum præfcnptum prompté füb-

yeatit

Seff. 24..c.3;

tco

miniftrent ; non enim fecundàüm Apoftolum, magnum eft ab

de vefozuz

eis meti temporalia, per quos fpiritualia feminantur.

0

£. Y3.1.4: 5,

yl

Cüm Parochiarum diftinétio neceffaria fit, ut propnum

C I;hms 16

yrum

Paftorem Parochiales cognofcere poffint , à qmbus,, cüm opus

l.v l. de

Püroch - €9

eft, pié gubernentur, & Sacramentis, aliísque- fpiritualibus

Conc.. Eridi

lic

yrut

ad)umentxs pafcantur: Parochis omnibus hujusCivitatis edi-

Sef[..24. c.13

cimu

atque jubemus, ut infrà duos menfes proximos ad Nos

de veform.

tott"

acc

lant , ut unicuique eorum cettos Parochialis viciniee li-

0s

p

muites

'.?lït

DE PAROCHIS.

I40

mites, cedibus , aut viis

ip*;p::rpetuö diftinguamus , quó faciliüs

proprias oves pafcere polflint, & in metlem alienam falcem

non mittant.

c. £ Epifcopus

Nemo Sacerdos fiecularis , vel cujusvis Ordinis

'& Inftitu-

de peuir. in

6. Clem. da-

ti Regularis , etiam exemptus, in hac Metropoli , & Archidioe-

durn $.deinde

cefi Noftra , curam animarum, quovis colore , vel prectextu

de fepuls,

Couc. Trid,

exercere audeat , nisi vel aliquod Beneficium Parochiale legi-

$eff.23.c35;

de reform.

timé poffideat, vel facultatem à Nobis, Officialive Noftro ,

hujusmodi muneris ad certum , vel incertum tempus obeundi,

fcriptó exaratam obtinuerit , etiamfi alterius Parochi Coadju-

tor, Cooperatórve exiftat, aut ab aliquo Abbate , Monafte-

riive cujusvis Prefecto, etiam exempto , deputatus ; alioquin

füfpenfionem à Divinis ipfo fa&o incurrat.

Ex Rub. Bre-

Viar.

Cüm ad aures Noftras devenerit , aliquas in hac Archi-

dicecefi reperiri Ecclefias Parochiales , in quibus Patrocinia

n d ais EEf

non celebrantur, quia eorum titulus ignoratur, eó quód per

plures annos in hereticorum manibus extiterint ; ftatuimus ,

ut quamprimüm hujusmodi Ecclefiarum Parochi finguli ad

Nos accedant, ut declaremus , quo die fingulis annis , & Pa-

trocinia, & anniverfarium Confecrationis propriz Ecclefize, ad

DEI honorem , &

gnimarum falutem perpetuó fint inibi cele-

^

branda.

P I - r — oA " euaiEeo - ^ * as i.

Curent Parochi, ut in unaquaque Parochia habeatur

Ludimagifter , qui Catholicus fit , & eruditus, ac bone fame,

Is autem non folüm in Grammatices, & humaniorum littera-

rum peritia, fed etiam in Fidci Chriftiane Rudimentis , ac Ca-

tholica Religione , ad Petri Canifii Catechifini praefcriptum ,

pueros , adolefcentésve inftruat, eósque bonis moribus, Chri-

ftiana pietate , atque fpiritualibus exercitiis diligenter imbuat.

Diligentiam item adhibeánt, ut mulieres, qua in Paro-

chia puellas: docent legere & fcribere, Catholice fint, &

fpe&tate vite, atque in eis erudiendis libris utantur Catho-

licis , & à proprio Parocho approbatis.

Curent Parochi , & Confeffarii item , ut pié teftantium

voluntates , & relicta in pios ufus , Ecclefiis , aliisque lgeis, &

(ï

perfonis prompté perfolvantur.

Nullis

DE PAROCHIS

I4I

[0s

Nullis in Ecclefiis , juxta Mifle celebrationem , Concio-

W

nísve facre munus, feu alio tempore , neque item in Cemi-

teriis , Ecclefiarümve atriis, veftibulis, aut fronte, neque pre-

RUL

tercà in quibusvis locis Sacris , Parochi, Concionatores , Cle-

us

rici, aliíque quivis, quidquam, quod forenfe , vel profanum

XtU

fit, quódque ad rerum profanarum , feu forenfium enuncia-

i

tionem attineat, promulgent ; fed ea tantüm in locis DEO

0 ;

dicatis obeantur, que facra & pia fünt, atque ad DEI cul-

di,

tum & pietatis opera pertinent.

Ob frequentem aliquorum Parochorum mutationem , Ec-

du

[le

clefíarum bona deperdi compertum eíft, ideó ad tutiorem

g,xm

perpetuámque hujusmodi bonorum , que patrimonium Chri-

ífti fünt confervationem ,- omnibus Parochis , etiam tempora-

hi

riis, & aliis item Béneficiariis hujus Archidicecefis Noftre pre-

nl

Cipimus, ut infrà tres menfes proximos duo inventaria authen-

p

tica confici curent , in quibus omnis propriee Ecclefiee , pro-

l5 ,

priiyc Beneficii fuppellex, & pretereà predia, cenfus, agri ,«

al

eorámque fines, ac termini, jura, privilegia , obligationes ,

atque etiam bona fe moventia , fi que habet, diftin&é nota-

p

!ad

ta fint, quorum alterum peneés fe retineant, alterum veró No-

de

bis tradant, in Archivio Archiepifcopali diligenter affervan-

dum.

AUE

Ad hujusmodi Inventaria conficienda teneantur in pofte-

rum infrà tres menfes poft Beneficii füi adeptam pofleffionem,

m

Ia

quicunque Beneficium Ecclefiafticum cujusvis generis obtinue-

rint, meminerintque fe teneri pro pofle recuperare fui Bene-

C

s

ficii bona, fi que deperdita , & ufürpata repererint.

1m,

-

Cüm autem aliquando reperiantur aliqui bonorum Eccle-

fiafticorum & jurium condu&ores , qui ea in totum , vel in

at

40*

partem ufürpare non verentur , in proprie fàlutis fpiritualis

exitium, & maximum Ecclefiarum detrimentum, omnibus Pa-

u

rochis, Beneficiarifsque edicimus , & jubemus , ut locationes

,ïho-

bonorum füorum Beneficiorum nunquam faciant Nobis in-

