affedu injuriofo imprecetur, imÓ penitüs abftineat à folitis

*

malé iiprecandi juxta patrie morem modis, né DEUS offen-

datur ; aut malum eveniat, vel fcandalum detur proximo

DE SUPERSTITIONIBUS

Um in Dominico grege fþecula*ores conítituti fimus,ac-

cufaté videre tenemur, né inimicus fhofter füb religio-

nis fpecie falfum cultam clam,

& fraudulenter indu-

cat

Quare ad evitandas Diaboli fraudes , & etadicandos er-

TOIEC

ubi jam orti fint , hec de fuperftitionibus prafcribenda

duximus qua& animarum curam gerentes

& Confeflarii Sa-

cerdotes feduló ab omnibus fervari curent

Eam tamen cau-

tionem adhibeant, né dum fimplicium animos inani cultu ex-

purgare querunt , fimul

am vera pietatis radices convellant.

Signa igitur, vel imag

ines, annulíve, orationes fcriptee,

vel üt vocant , brevia, chara&erlbus aut nommxbasmcogmtls

impre(fa , né ad ahcujus motrbi ,

hommis ,jumentíve curatio-

nem adhibeantur.

Né veneficia , fafcinationes Vel ligaturz certá quavis ob-

fervatione , aut etiam Medicamentis incognitis diffolvantur.

Né vulnera, aut plage ulle ,

certó adhibitó fignorum,

verborum , aut precum numeró, Vel aha que à Medicis com-

probata non fint ratione , curéntur.

vel no-

N6 alique herbz , aut frutices , certo aliquo die,

&e, eáà conditione colhoanfur utalio die irrita , atque ina-

nis futura fit cura illa , ac labor

x

Et quia varia mmls ac multiplicia füperftitionum genera,

hóc decretó comprehench facilé non poflunt ,

id fümmatim

decernimus ; ut omnia , quibus certa tempoms nümeri , locí-

ve obfervantia, quam præhmrc minimé licet

tanquam à ve-

to Religionis cultu fandeque Ecclefie Catholicee inftituto ,

vel ratione naturali aliena , fuperftitiofa cenfeantur.

Omnino autem retmenda eft pia, & laudabilis confüetu-

do benedi&tionum Panis ,

Vini,

& aliarum rerum ,

etiam her-

barum , quae certis folenmtanbus & prefertim Pai?;hæ Nati-

vi-

g

DE "ï'NDT-J'LGE-N'TITIS.—

oT

vitatis Domini , Afï'umptiohis Beate Virginis , S. Joannis E-

vangeliítz , aliísque feítivis diebus à Parochis ex facris ritibus

non finé myfterio , uberrimáque fidelium utilitate fieri folent,

dummodo nihil ipdecens hac de caufà füper altari collocetut,

veluti efculenta ; fed quod ejusmodi eft , penatur füper aliquo

*

fcamno , locg Canenilenti-;

DE INDI.?LGENTIPITSQ

'Ndulgentïaru'm ufuüm Chri&ïar'—io.pc)pulo maximé falutarem,

& facrorum Conciliorum auctoritate comprobatum efle,

Catholica Ecclefia femper docuit , eósque anathemate

damnat, qui illas, aut inutiles afferunt, vel in eis. conceden-

c. audroims.

Ut igitur fideles ad eas tam ple-

c. quodcunique

dis ejus poteftatem negant.

24.Q.1.c.qu0d

narias, etiam in forma Jubilei conceflas , quàm alias confe-

auteine ferà

uendas , promptiores fe reddant, ipfarum valorem , fru&tus,

per zorum tit.

& utilitates Parochi, ac Concionatores fzpé declarent.

d. penit. €8

—remn. &9 ii 6

Abufüs omnes , quorum occafione infigne earum nomen

€5 Clem. Cort.

Trid.Seff.a4

ab hereticis blafphematur , tollantur, & pravi queftus in iis

cap.-de indul.

L]

percipiendis aboleantur.

Non publicentur , neque earum cenceffiones typis depro-

mantur , nisi priüs à Nobis, Noftróve Officiali recognite fue-

rint. Quod etiam ab omnibus cujüscunque Ord

L

d

1

7

b

5

A

4.

inis , & Infti-

'Con. Tiid

tuti regularibus fervari precipimus.

Seff. 2 1. c. 9

Indulgentiz , etiam perpetue , peccatorámve retmiffiones ,

de vef.

quibuscunque hofpitalibus , Monafteriis , Ecclefiis ,. domibus ,

militiis , ordinibus , etiam mendicantium Ordinum regularibus

perfonis, tam fingulariter , quàm univerfáliter, per quoscun-

que Romanos Pontifices quavis occafione , vel caufà concef-

fc, pro quibus confequendis manus fünt porrigende adjutri-

ces , & que facultatem queftuandi , colligendíque Eleemofynas

quomodolibet continent, Pii Pape Quinti conftitutione , re-

vocatge , caffate , & annullate fuerunt ; ideó nuilló modó pu-

blicentur.

Hortandi tamen fünt fideles , ut Indulgentiarum

z. 1566.die

occafione, Ecclefiis , piis locis, ac pauperibus largas Eleemo-

3. Febrüa,

fynas erogent.

DE

22

DE' DIERUS

DE DIERUS FESTIS.

I A eft morum corruptela , atquc-.ab omni divina , & hu-

mana lege aliena, üt qui DE O dicati fünt dies, & ad

ipfius & San&orum celebrandas laudes inftituti , ii non

modó fancté , piéque üt par eft , non colantur, fed fervilibus.

ctiam operibus , vilibüsque officiis violentur , iísque ipfis ho-

mines ad Divinam iram , & füuarum animarum perniciem abu-

tantut.

Nos igitur Sacrorum Conciliorum au&oritate , ac Sum-

morum Pontificum Decretis innixi , Patrümque inftitutís ad-

dudi, hec Chriti fidelibus in feftis diebus fan&ificandis pro-

c. fhi.de fer.

Con.

Tïi z'i.

ponenda cenfüimus ; ut qua fàcrís his diebus ágenda , queve

fugienda fünt , unusquisque perfpiciat.

de dele£tu ci-

Seff. 25. cap.

Primüm igitur pridie Fefti , omní pietatis ftudió Fideles fe

bor &2 c. Confd.

parent , atque inftituant ad illius fanctificationem , & religio-

Pü F. Cüm

primim.Apo-

fum cultum , his precipué piis exercitationibus, atque officiis

ffolazus ediza

inferiüs defcriptis.

die primá 4.

Confeflione , Oratione crebriore, atque

grid. 15. 6.8..

ardentiore, Meditatione celebritatis , que agitur , & preci-

cim veró,.

pué imitatione alicujus virtutis San&i , aut San&te , cujus dies

feftus colitur ; Jejunió vel precepti, vel devotionis, vel fal-

-

tém aliquá abftinentid ; firmá fixáque deliberatione progredi-

e

endi in vite fànctioris via..

lpso veró die Feftó Miffe reverenter, ac religiosé inter-

fint, quod praetermitti non poteft absque peccato mortali.

Idque ut. in Parochiali Ecclefia preftent ad Sacrorum Cano-

c. Miffas. c

num prafcriptum , vehementer in Domino monemus.

cum, ad de

apn. dif*.1.

Patres autem familias filios füos,, ac famulos, etiam eos,

quos in pecoribus , alifsque animalibus pafcendis. occupant ,

Mifize jubeant interetle..

Oblationes. pro-facultatibus, Ecclefie Parochiali ex in-

j

ftituto faciant..

Sacramentaliter Confeffi ficram Communionem fümant;

aut fümmó dolore ex peccatis affe&ti , intiméque contriti, fi-

de vivà accenfi, fpiritualiter fácram percipiant Euchariftiam..

Mif

*

FESTIS:

23

Miffe etiam folenni , quae collegiatim canitur, prefentes

adfint , prefertim in anniverfariis majoribus Solennitatibus.

Dmms horarum Canonicarum Officiis ,

ac preci

ue ve«

fperis, Chriftianó devotionis ftudió interfi nt.

In S

oiennita-

;

tum majorum celebritatibus ad matutina officia convenire Pcu-

deant.

Concionem fàcram attentiffimé audiant , monitáque Con-

cionantis exequantur alis etiam , tum filiis , ceterísque do-

meíticis , tum externis falutariter narrando que difciplina u-

fui opportuna audierint.

In do&rine Chriftiane Scholis, & difcendo & docendo

verfentur ; idémque ab iis , quorum curam habent ,

five Filii

fint, five alii , prieftari curent.

Egentxbus & prefertim iis quos ad fores Ecclefize repc«

terint , aliquid pro facultatibus in Eleemofynam conferrant.

Paupercs non folüm, qui in publicis hofpitalibus funt, fed

etiam alibi vifitabunt, &' ad)uvabunt re , confilió , atque con-

folatione.

Monatteria Rehgloforum fandioris vite laude preftan-

tium adibunt, & cum eis aliquid tempons in falutaribus: col-

locutionibus expendent

Abftineant autem diebus Feftis ab omni opere fervili , mufn-

danoquc atque à quavis liberalis artis exercitatione , nec non

à cujuslibet rei emptione, & venditione , preter id , quod &g-

groti$, aut illius diei victui neceffarium. fit.

Ea veró cautio omnino adhibeatur , ut in hujusmodi cafi-

bus officine nulló modo aperte fint , i?:d earum oftiolum tan-

tummodoó pateat.

, Pretereà Parochi, ac Concionatores fæpe populum pre-

moneant

né Feftis diebus perfonati homines incedant ,

néve tnpudla choreas, feu faltationes exerceant, aut cujus-

vis generis ludis mcumbant neque tandem a&iones aliquas, .

c. irreligiof&

- deconif.dift.5

aut opera ulla faciant, que fïdchum animos à Chriftiane pie-

tatis officiis abürahere poffint.

Circumforanei , circulatores , digladiatores, & a.lu id ge-

ncris homines, né diebus Feftis præümas fuas ; inaniáque fpe-

a-

o

"

DE "DIEBUS

L

24

&acula agant ; neque quicquam omninó vendant , hé medi-

camenti qu1dem p:etextu,

feu neceffitate hu-

Si quis autem ex aliqua gravi caufa ,

jusmodi diebus, aliquod fervile , aut vetitum opus aggredi vo-

luerit, id non faciat abfíque facultate à Nobis, aut Noftro

Officiali in hac Civitate, & per Archidioccefim à proprio Pa-

tocho. impetranda,

Ut autem uniformi ratione à Parochis dies Fefti denun-

eientur, eos omhnes , qui in hac Civitate, & Archidicecefi. to-

ta, preeceptó , aut confüetudine , feu. votó ad Rubrice Pra-

Uenflg prefcriptum fanctificari , colíve debent , hic notari vo-

luimus.

Pafcha cum duobus diebus proximé fé&quentibus.

Triduum ante. Afcenfionem. ufque. ad meridiem. proptex

cpronincit Proceffiones Litaniarum minorum..

du de conf.

difl. 3. c..con..

Afcenfionis Domini..

que[nh de fer

Pentecofte cum duobus diebus:proximé féquentibus..

Solemnltas Sandiffimi Corpofis Domini.

Preterea. M'mþ Janaarie,

Circumcifio Domini die ptimo

Epiphania Domini die fexto.

Menfé Februario,

Purifcatio Beate Marie Virginis die 2..

S. Mathia Apo&oh die-24:.

Mezfe Martio,

Annuncza*tlo Beatee Marie Virginis die- 24

Menfe Maja.

55. Philippi & Jacobi Apoftolorum die primo..

.Menfe. Jfunio;.

S. Viti Martyris die. 1.

Nativitas S.. Joan. Baptifte die- 24

SS. Petri. & Pauli Apoftolorum die: 29

Menfe

1110..

s. Margarite Virginis Martyris die 13.

S. Marice Maf*&aknæ die 22;

S. Jacobi Apoïtoh die.2«

Men-

EESTIVIS

25

Menfe. dduguffo,

S. Laurentii Martyris die 1o.

Affümptio Beatze Marie Virginis die 15.

S. Bartholomei Apoftoli die 24.

Menfe. Septembri.

Nativitas Beate Marie Virginis die g.

S. Matthei Apoftoli & Evangelifte die 21.

5. Wenceslai Martyris die 28.

9. Michatlis Arch - Angeli die 29.

Mezfe Octebri,

SS. VS-im.onis & Jud

& Apoftolorum die 238.

Menfe Novembri.

Celebritas Omnium San&orüm die primo.

Commemoratio omnium

E.

Fidelium Defun&orum die 2. uf-

que ad meridiem.

Mm/; Decembri,

S. Thome Apoftoli die 21.

Nativitas Domini die 24.

9. Stephani Protho - Martyris die 26.

S. Joannis Apoftoli & Evangelifte die 27.

Feftum Patrocinii ; atque Anniverfatium confecrationis

Ecclefie in propria Civitate , Oppido , & Parochia.

Fefta

item , que in unoquoque loco ex confüetudine, aut votó ce-

ebrari confüeverunt.

Nullibi tamen celebrentur dies Fefti in honorem eorum ,

€. dtidroimms.

qui ab Ecclefia Catholica in San&orum numero relati non

de riliqu. &9

funt ; Néve in Calendario, neque etiam literis manufcriptis,

-ven.' Saudá.

connotentur.

Ut autem omnis in pofterüm tollatur fcrupulus , declara-

mus dies feftos incipere à media no&te antecedente ufque ad

mediam fubfequentem. — Eorum veró pietatem , qui à prímis

Vefperis, fcu ab occafü Solis diei anfecedentis ab operibus

fervilibus abftinere incipiunt, ut ad Feftum celebrandum di-

ligentiüs fe preparent, fummopere laudamus.

E

DE

DE SACRIS ECCLESIJE JEJUNIIS,

26

DE SACRIIS ECCLESIAE JEJUNIIS, AUT CI-

BORUM DELECTU.

aA

Mnis Sacrorum temporum celebritas , cüm ab Epifco-

pis, animarámve paftoribus, fingularem follicitudi-

nem, tum à populis obfervantiam , cultámque ei fo-

Jennitati debitum plané depofcit. Atque in iis quidem unura

eft, quod pià, religiosé , fan&éque coli à fidelibus maximé

oportet , totum Quadragefimale tempus , virtutum Chriftiana-

rum Difcipline , átque exercitationibus dicatum ; eft enim

plenum facris Myfteriis, propter que magnam illam Pafchae

Str. 10..de

folennitatem , quá una omnium celebritatum dignitas , àüt in-

Quadragefr.

quit Leo Pontifex , confecrata eft , proximé precedit.

Fuit

porró jejunium Quadragefimale à Chrifto Domino conftitutum,

& ab Apoftolicis ufque |temporibus in univerfa Ecclefia DEI

religiosé obfervatum perpetuó, atque ità quidem, ut qui in

Cor. Tol. 8.

uadragefima ( quemadmodum olim Canone Toletano cau-

tum füit ) neglexerit, aut contempferit. Quadragefimalis ab-

ftinentie , & jejunii difciplinam , prohibitísque cibis illam

violarit, is non follüim reus cenfeatur Refürrectionis Domini-

L]

,

ce, fed etiam alienus fieret à facra ejusdem Communione

ac preterea toto illo anno, à carnium efü abftineret.

Qua-

re ut tempus hoc facrum, támque religiofum, in quo colen-

do fan&éque obfervando veterum pietas mirificé eluxit, à fi-

delibus noftre follicitudini commiffis , majoris obfervantiee

ftudió , abftinentiá , jejuniis , eleemofynarum largitionibus , o-

ratione , continentià , carnis maceratione , omníque fàlutaris

poenitentie difcipliná colatur ; hec fancimus , atque edici-

mus , que ab animarum curam gerentibus , ac Concionato-

ribus quotannis- die Dominico Quadragefime initium proxi-

mé antecedente , intra Miffee celebrationem ,. fácrámve Con-

cionem populo proponantur.

6 quadräge/ï-

Omnis , quem urgens neceffitas, vel imbecilla eetas à Qua-

c. jejunia de

conf. dift. 1.

dragefimali lege non eximit, quocunque etiam gradu, ordi-

ne, poteftate, vel dignitate preditus fit, carnibus , ceterís-

que

AUT CIBORUM DELECTU

27

que omnibus que à carne originem trahunt , utpote ovis, la-

&e , cafeo, & aliis id generis,

toto Quadragef ma tempore ,

videlicet à feria quarta cinerum, ufque ad Sabbátum Sandtum

inclufivé abftineat.

Quicunque autem absque notabilis falu-

hujusmodi cibis

tis corporalis detrimenti verifimili periculo ,

vefci non potetit ,

de proprii Parochi & Medici confi lio, &

non aliter ipfis utetur , facultate tamen fcriptis obtentá, à no-

bis in hac' Urbe ,

& per Axchi - Dicecefim à proprii dlftn&us

Archi-Diacono , vel à Decano ,

five faltém à proprio Paro-

cho.

c. 1102 liceag

Omnis . pretereà quicunque fit , qui jejunii lege adítri-

de conf.difl.

;

&us eft, fingulis Quadragefime dieb bus ( Dominicis excepus

quadr agef.

de conf.dift. s

jejuni um f'er yét ;

aliocuin peccati mortalis reum fe conftituit.

Preter Quadragef imee inftitutum , jojunium etiam fervate

c flaruimus

dift.36

tenentur fideles, & à cainibus abílinere , flatis quatuor anni

temporibus videlicet feriis quartis poft primam Dominicam

Quadragefime ; Celebritatem Pentecofte

Exaltationem San-

&e Crucis; ac Feftum S. Lucie immediaté occurrentibus , ac

feriis fextis , & Sabbatis hujusmodi ferias Quartas fequentibus;

c. ex parte de

in Vigiliis autem Nativitatis D'omini , Pentecofles, Apoftolo-

obferv. jejun

rum omnium ( exceptis . Joannis Evangclifte , & San&orum

c. de jejunio

Jacobi & Philippi ) Nativitatis 5. Joanms Baptïftæ S. Lau-

difl. 76. $. iu

Decembri

rentnMarï Affamptionis B. Marie Virginis , &OrrmumSan—

&oru:

(-»1 aliquod Feftum occurrat celebrandum ferid fecundá

c. ex parte de

cujusvis Hebdomade ; non die Dominico , fed Sabbato pre-

obfirv. jeju.

cedenti, ejus Vigilia ex pio San&e Matris Ecclefiee inítituto ,

olatur

uódfi diebus

tam Quadragefime, quàm quatuor

Temporum, & Vigiliarum .aliquis dies F eftus , ctiàm. ex

folemnioribus , inciderit , jounium nihilominus iisdem diebus,

füb peccati mortalis poena , fervari debet ; nisi Vigilia Nati-

vitatis S. Joannis Baptifle in folennitate Corporis Chrifli oc-

currerit , quo cafü. eam in antecedentem diem transferendam

declar amus

€, Qtiía dies d€

Fems autem ftxtis, & Sabbatis totius anni ( excepto die

cotif. difl.«

E 3

Feíto

DE S$AC. ECCL. JEJUN. AUT CIBORUM DELECTU

28

Jejunia de

fott

Fefto Nativitatis Domini ) abftinere debent fideles ab efü car-

o (d dift. 3

nium füb eadem poena peccati mortalis

Laudabilis autem

jb

Q

confuetudo fupra hominum memoriam , in hac Metropoli , &

Archi - Dicecefi Pragenfi, jejunandi fi ngula quáque feriá fextá

fin

per totum annum, perpetuó retineatur.

T

. foleue de

Cüm autem in die Jejunii unica comeftio fieri debeat

qui

w,zj zil/f 1

horá prefcriptá ,

videant fideles ,

né in permiffa refectiun-

Ia

cula vefpertina ,

fit

in qualitate , & quantitate cibi excedant ;

Ideó proprium Pauochum aut Confeffarium, qui fcientia , &

M

pietate preeditus fit confülant , ut anime faluti tutius fatisfa-

cere valeant; Nullo enim modo ferendum eft ,

ut cibus co-

&us, pifces , feu aliud ferculum fümatur , fed. panis tantum-

modo, fru&us, herbe , & fimilia levxora, in ea quantltate -

quae prudentis judició modica cenftatur.

C ? oganoney

In die Litaniarum majorum,

ue in Fefto S. Marci Evan-

de coii if difé

3

gelifte celebrantür, & preterea

duo ante Áfcenfionem Do-

mini , Litaniis minoribus dicato , ex Sanc&te Pragenfis Eccle-

fie inftituto

immemorabili ,

in-hac Metropoli , & Archi-

Diocecefi tota, abítinere debent fideles ab efü carnium; qui

4

mos feré per univerfam Germaniam ex prifco ufu obfervari

confüevit.

Omni autem cohortationis officio inducant Paro-

h

V

chi eosdem Chrifti fideles ,

ut iis diebus Proceffionibus inter-

fint, facrásque Reliquias , ac pia loca Litaniarum causá, re-

hglose vifitent.

Si quis falutis fue immemor füerit ,

ut Quadragefime

tempore, aut aliis diebus ab Ecclefia ffatutis , publicé , cum

J

fcandalo, & absque licentia noftra , feu Archi- Diaconi Dice-

cefani, aut faltém Parochi füi, carnibus vefci prefümpferit ,

à nullo Confeffario abfolvi POtCilt absque Noftra, aut No&n

Officialis facultate fcriptis obtenta , & alias poenas incurret à

facris Canonibus inflictas.

Nihil non aggrediuntur ,

atque omni aftu f'emper agunt

Hoftes fidei Catholice , ut 1mp1etatum fuarum virus effundant,

ideó Ecclefice Pafconbus maximó ftudió elaborandum eft, ut

omni tempore, & prefertim in Quadragefima , verbi DEI Pre-

dicatione , tanquam pabulo vite , fideles nutriantur , ac con-

forten-

DE ECCLESIARUM CULTU, &

29

ls

förtentur.

n

Quamobrem , qudd multis bené inftitutis civita-

tibus & locis, antiqui, religiosíque moris eft, ut dum facra

Concio habetur , nuile taberne aut officine patentes unquam

là

ünt, id in hac Metropoli , aut Archi-Dioecefi tota fervari

maximoperé optamus , quo fideles ad predicationem fre-

at

quentiffimi conveniant.

Omnem igitur curam adhibeant ani-

marum Re&ores , & Concionatores , ut ab omnibus id in u-

Confidimus etiam

füm deducatur, & perpetuó obfervetur.

sZ

Magiftratum fecularem in boc opem omnem pro füa pictate,

au

& religione adhibiturum.

n-

DE- ECCLESIARUM CULTU, PIAOUE IN

*

EIS VERSANDI RATIONE,

"

öcleiïas , que& Domus DEI fünt , decet fan&itudo , om-

nísque honeffas , ac cultus; Quare facri Canones, A-

oftolice, Conftitutiones , facráque Concilia , multa

Ecclefiarum cultum concernentia conftituerunt Decreta , que

i

ab omnibus executioni fünt demandanda.

Inter alia autem

1

hec fidelibus noftre Ecclefiaftice J urisdictioni fübjetis obfer-

vanda proponimus , atque mandamus.

Nemo novam Ecclefiam , feu Oratorium Capellámve, at-

c. tiento. x.de :

conf. dift. t.

que Altare edificare, vel conftruere audeat

, absque noftra ,

c.auGoritate,

noltríve Officialis facultate fcriptis obtentá.

de pigo. 75 6.

cou.Pii Py.F.

Ecclefias humiliter ac devoté quilibet ingrediatur; atque

Cim prr-

sun edira

in eis quieté, & fancte converfétur , piísque orationibus in-

die 1. April.

cumbat.

1566.$.uz

Flexis: genibus San&iffimum Sacramentum omnes vene-

;:girur.

rentur, & adorent ; Divinis Officiis, & prefertim Sacro San-

&o Miffe Sacrifcio affiffant eà pietatis exterioris fpecie ,

quà fé non tantüm corpore , fed etiam mente, devotóque

cordis affedu adeffe declarent, aperto fcilicet capite , & u-

troque genu, non altero tantüm , flexo, nisi dum recitatur

Evangelium , quod ad medium, quódque ad finem Miffee di-

ci folþt ; Quo enim tempore facri Evangelii verba recitantur

1n

DE ECCLESIARUM CULTU,

O

£ 4/)of?olic.

in Ecclefía , e:-i; Anaftafii Surnmi Pontificis Decreto , ftare de-

de couft, dif?

1.

bent fideles; quod etiam fervandum eft , cüm & in Vefpetis ,

Magnificat , & in Completorio, Auzc dimittis , & in Matuti-

nis, Bezedisius, recitantur , que ex Evangelio excerpta fünt.

)—v" L

Couft. E

4 F

P.

Né Mendici , eleemofyne causá, in Ecclcf;is vagentur ,

ediza. die 1

"ril. 3566

fed ad januam confiftant.

$

p qu

tperes.

P.

Né quis preterea, quovis tempore,

in Ecdelïis deam-

aullus. Conft

Couft. ea. $-

bulet , aut negotiis fzecularibus operam det , feu cum mulie-

ribus colloquatur , vel. ad. Sanctiffimum Sacramentum terga

ea $.ut ipi-

M.

vertat, aliüdve quidpiam , quo divina impediantur, aut tur-

bentur officia , excitet, nec füper Altare fe ponat, aut quod

abfürdius effet, füper illo fedeat.

Neque Baptifmi fontis, Aquaeve benedi&e vafis innita-

tur , vel inhereat.

Né in Ecclefiis, earámve ambitu , feu in Camiterils res

aliquas venales vel proponere , feu emere cuivis liceat; néve

commeflationes , choree , feu prophani quiquam ludi fiant.

&

-

Permittimus tamen , ut candele, careíve, Ecclefie ufui, o

À

ficifsque Ecclefiafticis deftinandi, extra Ecclefiam vendi, & e-

mi poflint.

Né quis aliquam Ecclefiam ingrediatur cum haftis , fclo-

petis, Baliftis , alifsve hujusmodi armis, nisi Magiftratuum

publici miniftri fint. N itém cum venaticis , vel cujusvis ge-

neris canibus , accipitribus , ejusmodíve volucribus.

Nulla fepulchra conftruantur füb Altaribus , altariüómve

radibus ; fed loco ità remoto fint, ut eorum os ä— cujusvis

Alta:is gradu diftet faltém dimidiá ulná.

Lapides autem fepulchrales folum Ecclefi adequent , il-

ládque nulló modó fuperent ; Né Sacerdotibus, aliísve per

Ecclefiam incedentibus ulló fint impedimentó, aut incommodó.

Cüm in Epitaphiis conftruendis, alicujus defun&ti imago

fuper fepülchri operculo , alióve loco fculpenda eft , ea inea-

tur ratio , ut nullam prebeat offenfionem; fed tota hujusmo-

di fculptura eá formá fit, ut veré fideles ad pietatem mgvendi

*

vim habeat.

Quavis in Ecclefia , prafertim Parochiali, loco eminenti

&

PIAQUE IN EIS VERSANDI RATIONE.

31

Cs

& congruo , Crucis ,L ac Chrifti Domini in ea affixi imägo , li-

3

gno , alióve genere pié , decoréque cxpreïïä , propofita, apté-

f

que collocata perpetuó habeatur.

Ad dexteram cujusvis portee Ecclefie ingreflu, pofitum

(,

(it vas Aqua benedi&e ad ufüm confperfionis fidelium, quod

15

eneum fit, vel ftanneum , feu lapideum , decenti columellá

füffultum. In eo habeatur continuó afperforium decens, quà

l-

utantur fideles ad f& pié confpergendos , càm in Ecclefiam in-

grediuntur, & ab ea exeunt.

à

7

N

*

Vafà Aque benedicte intüs i

n Ecclefia colloc&ntur, non

[-

veró foris ulló modó ; ac fingulá quaque hebdomadá diligen-

ter laventur, & aqua hujusmodi ex facrorum rituum pre-

fcriptó, renovetur.

Pratereà tam in Metropolitana noftra

Bafilica, quàm in Collegiatis , & Parochialibus omnibus Ec-

clefiis , fingulis diebus Dominicis, ante füumme Miffze celebra-

;

tionem, aquá prefcriptis precibus benedicatur , & eà Altare,

fc, & populum confpergat celebrans exSan&te Ecclefiee infti-

tuto. Et nulló modó intermittatur proceffio cum vexil

lis , &

Ef.

cruce more confueto.

fru&us confequen-

c. 4quaim de

Ut autem fideles magis excitentur ad

conf. diff. 3.

dos, qua ex Aque benedi&te u(à proveniunt, Parochi omnes

]

eos omni cohortationis officio inducant, ut non folüm in

?

ingreflu Ecclefie eà fe devoté afpergant, fed ipíam domi in

cubiculis, vafe decenti inclufam habeant, séque ac filios fuos,

& familiam mané , ac vefperi etiam confpergant, atque itém

greges & armenta, ac fruges, ut à periculis, qua daemonum

fraude evenire poffunt, tut& fint.

Aqua benedi&ta é vafis tollenda cüm renovaturjin Sacra-

rium , vel in Ceemiterium eá parte, quà defundtorum ofla re-

«

*

conduntur , projiciatur.

In uniuscujusque Ecc

lefice frontifpiciö :

à füperiori fcili-

1

cet parte portz majoris, extrinfecüs pin

x

cat

Is

ir, aut fculpatur

L-

decoré , ac religiosé Imago Beatiffime MARLZE Virginis, JE-

SUM Filium in complexu habentis; à cujus latere dextro ex-

primatur effigies San&i , San&eve, cujus nomine illa Ecclefia

nuncupatur , à finiftro alia itemSancti , cui pree ceeteris Paro-

chie

32

DE ECCLESIARUM .CULTU,

chia: illius pdpulus venerationem tribuit. Aut fàltém , fi to-

tum id triplicis imaginis opus fieri non poteft, Sanái folius

figura fiat, cujus nomine ipfà Ecclefia appellatur.

Cujusvis Ecclefiae Rector , illius tanquam Sponfee füz. ca-

riffime decorem , & ornatum fummopere diligere debet; qua-

re omnem in €o curam ponat , ac diligentiam, ut tum ex Ec-

clefie redditibus fi fafficiant, tum ex piorum hominum obla-

tionibus , tum ex ere publico , debitis temporibus providea-

tur, ut il'a femper undequaque fàrta , tedtáque fit, & ab om-

ni forde ità expurgata, ut nihil in ca appareat, quod intuen-

tium oculos poffit offendere.

Precipua auten cura adhibenda erit, ut à füperiori par-

te tegulis, afferibüsve decentibus bené fit tecta , ab intüs veró

fornice, vel tabulatis.

Ejus parietes fi non pi&i , at non ru-

des fint, ne

x

(11

z

ie inaquales, fed incruítati , & decenter

calce liniti.

Clave femper, & ferá in foribus munita fit

portunis temporibus obferari poffit.

,ut tutó og-

Fencftre , ex quibus à foris ftantibus in Ecclefíam intro-

fpicere, & Miflam videre licet, tollantur omnes ,neque in

pofterum edificentur; Alie autem clathris ferreis clauz fint,

& vitreis fpecularibus munitge.

Ecclefie omnes fümma munditie femper excellant ; oca-

vo quoque die, & fipiàs item fcopis mundentur ; pulveres e

fedibus, parietibus,, feneftris, altaribus , ac picturis, vulpium

caudis , aut panno aliquo , vel fcopis ad id aptatis , abítergan-

tur , atque aranearum tele undique ftudiosé tollantur.

Frumenta , filigines, ligna, focenum , & omnem propba-

nam füppellectilem , inftrumentáque cujusvis artificii ab Eccle-

fiis , Oratoriis, locísve facris, ubi illa affervata fint , quàm-

primüm exportentur; Neque in pofterum illa ibidem recondi,

cuftoditíve à quoquam liceat.

Parochi , ceteríque Ecclefiarum Prafedti ab earum Cz-

miteriis , atriis , veftibulis , parietibus , tectísque fordes , aliám-

que omnem fedam turpitudinem per eos amoveri quàmpri-

murm curent , ad quos pro officii munere pertinct; Videánt-

que

PIAQUE IN EIS VERSANDI RATIONE.

J«

que in füturum, né fordibus inquinentur ,. obfdrdeiïäntvg |

e

$

?

que loca , cüm fancta fint, ab omhi labe pura effe debent..

"

Suggeftus, fi elegantior non habetur , faltém ex tabulis

fe&ilibus , iisdémque firmioribus decenti opere, & formá , ab

Evangelii latere Altaris majoris , exítructus fit, & loco confpi-

cuo , unde Concionator ab omnibus confpici & audiri poffit ,

l-

l-

apté collocatus. Pro ejus ornatu pannus & ferico , vel ex a-

l-

lia materia juxta facultates , decentis magnitudinis habeatur.

In fingulis Ecclefiis tot defiderantur fedes Confeffionales,,

quot Confeffarii in frequentiori populi concurfü adhiberi fo-

lent.

At in quavis Parochiali , fi non due , üt certé expe-

Iö.

diens effet , faltém una habeatur ex tabulis fe&ilibus conftru-

&a, qua à parte anteriori aperta fit. In medio tabula inter

Confeffarium & poenitentem interjedte , fiat feneftella magni-

tudinis ab omni parte dimidie ulna

cui à parte pcenitentis

affigatur lamina ferrea plena parvulorum foraminum ad in-

pu

ftar cribri confectorum.

Unicuique autem Confeffionali af-

fixa fit imago Chrifti Domini crucifixi verfus poenitentem..

)a

Prater illud , quod Baptifterio jun&tum eft Sacrarium,, al-

terum etiam aliis ufibus deftinatum, quavis in Ecclefia habea-

5

tur , in Sacriftia, fi ampla fit, vel alio commodiori. loco ,non

6.

tamen in aliquo Altari.

Illud autem ferá clavïque continuó

claudatur.

é

Turris campanilis Oftium valvas habeat , qua peiï'uld

Y

5

i

feráque continuó claudatur.

l

Campane nullo modo pulfentur ad quzvis opera profa-

nafignificanda , & precipué ad ea , quas Robotas. vocant ;

neque item ad dandum fignum mortis, feu fepulture eorum,

qui ex facrorum Canonum $a

s

n&ionibus-. , Ecclefiafticá fäpul.,-

le

turá carere debent.

Pon. Rom.

j

Pulfentur autem in Adventu Legati Sedis Apoffolica, An-

|parr. 2. zit.de

tiflitis, & Regis; & preterea cüm nimbi , procellee , turbines,

ben. canp.

[-

aut grandines impendent ; Sonus enim earum adhiberi folet

pag. 521.

h

ad tempeftates repellendas, ut ex Epifcopali earum . benedi-

& 526.

»

&ione apparet..

a

E

Cami-

DE ALTARIBUS.

34

Cemiteria otania undique fint muró circumcin&a, & quà

ad ea ingreffus patet, non folüm valve exafferibus habeantur,

fed etiam füpereffoffa ad ulnam unam cum dimidia humo ,

onatur ferrea crates , aut l'2nea faltóm ; ut in illa. omni ex

parte brutis gnjmalibus impediatur acceflus.

DE ALTARIBUS.

c fl/m—ri& l.

Ltaria omnia lapidea fint, vel faltém leteritia ; que

tamen fi confecranda fint , tabulam lapideam , & fo-

:IIL conf. difc.

lidam habeant totum Altare contegentem ; eáque ex-

ftruantur ratione , ut in ipfis nihil fubtüs recondi, aut poni

offit, nisi forté pro reponetidis facris Reliquiis locus aptus

relinquatur.

Ea autem à fcabelli, quem gradum vocant , fo-

lo , fuperficiéve in altitudinem erecta , fint aliquantulum mi-

nüs duabus ulnis; longé pateant ulnis tribus ; lata fint fefqui-

ulna. -

Scabellum , feu gradus Altaris ex afferibus, folidóve.lapi-

de, vel coáilibus lateribus confe&tus fit ,. latitudinis fefquiul-

ne; altitudinis quarte partis ulne ; longiüs pretereà quàm

Altare ità pateat, ut unumquodque ejus latus excedat dimi-

dia ulna , rursüsque ab utroque latere , fi fieri poterit ,

iliqd

cingat.

Altaria fingula, que non tota cum Sacerdote item cele-

brante, opere concamerato , fed tecto laqueato teguntur ,

aut fornice ità alté exftrutá , ut ea fornix commode , fiepiüs-

que purgari non queat, Umbellà , quam Coclum dicunt, ope-

riantur ; ídque & lapide , aut faltém & panno ferico, feu ex ta-

bulis fedtilibus, vel é tela decenter depictá fieri poterit; Quod

é ligno aut tela integumentum cum catenis ferreis é tecto ,

vel é pariete pendentibus , aut aliá firmá ftructurá. fuftineatur.

Hoc autem integumentum, cujusmodi fit , undique ità laté

patere debet, ut Altare ipfum, & Sacerdos ibi Mitfe Sacrum

faciens omninó contegantur, quó diligentius & ille,, &Aitg—

ie à pulvere, omnique labente forde defendantur.

Curetut ,

DE.ALTARIEUS.

.35

d

Curetur , ut ubi fieri potetit , unumquodoue Altare ha-

beat fepimentum & clathris ferreis., vcl & cancellis ligneis ope-

te tornatili decenter conf:ruaum "& in hujus fepimenti me-

à

dio fint valve pefluló ac ferá jugiter claudendee.

Feneftelia urceolorum ,. ampullammve non in Altari , f&d

in pariete à latere, ubi Epl&ola legitur ,

ornaté ,. pohteque

fiat.

A folo alté extruantur ulna uha cum dimidia; ejus

veró latitudo fit dimidia ulna ; altitudo pauló minüs una ul-

vel faltém affere decenti

na ; sítque diftincta lapideo opere,

transverfo. Ejus autem pars inferior ufüi fit ad projiciendam

g

aquam ablutionis. manuum Sacerdotis Sacrum. facientis ; &

ideó foramen habeat exiguum. in medio

unde illa. defiua

lj

in cifternulam fuftofíam. Superlor veró pqrs ufüi fit ad pelu—

s

culam cum urceolis , ampullísve,

-dum Miffe Sacrum fibote-

L.

ponendam.

Altaria omnia , quee nondum confecrata funt , quampn—

müm - ad Sacrorum Rituum prefcriptum- confecrentur.

Eos

rzum

utem ,que confécrata non fünt, unumquodque p'atram

;

habeat facratam ,. quod Atitare portatile dicunt, longitucinis:

j

trium. quadrantmm ulne ,. latitudinis pauló amplnm "dimidia

ulna.

Ea autem tela cerata cooperta fit, atque in Altaris:

|

medio jufta dimenfione ità inferta ,

ut nequeat amoveti ,

&

aliquantulum promineat ab illius menfa quo celebrans certó

dignofcere valeat, fe fuper ipíaSacramentum perficere

Altaria fingula picturam habeant decentem. — Crucem i-

"

tem elegantem , que faltém enea fit

Candelabra duo, fil-

tém enea., cum vafculis etiam. eneis ad fuftinendas cande-

las

Duo extinéctoria é lamina ferrea tenui confecta, cum

Cartulam cum fecretis

fuis baculis parvulis , & decentibus.

orationibus füper tabella, que aliquo vel modico circumdata

Ht ornamento , extenfam. Mappas numero convenienti, ut,.

i

cüm erunt abluendæ mutari poflint ;. quarum alique Ionglo-

res.fint, ità ut Altaris latera uíque ad terram contegant. Pul-

"

vinaria congrua & ferico , vel é corio inaurato, aut alia de-

centi materia, ad Librum Miffalem füftinendum ;. Eorum au--

tem loco baberi poterunt parva. pulpita , faltém. hgnea polité

2

elabo-

6

DE SACRISTIA.

elaborata. Telam viridem, aut alterius coloris, quá femper

contede fint Altarium menfe poít celebratam Miffam , ut

mappe à pulvere, fordibüsve,.preferventur. . Ubi veró Alta-

iium menfe.non ejusmodi telá, fed- afíeribus cooperiri fo-

lent ; quo tempore in eis Mifía fit, afferes ità tollantur , -ut

