tum, vel in partem remittamus, proüt judicabimus expedi-

d

1€,

'Tametfi

DI

MA T RIMONIO.

112

Tametfi nuptiis contrahendis , confenfüs Parentum rte-

eeffarió non requiritur , illud. tamen eft jure tam Divino ,

quàm humane. traditum, ut ad omnia, que prafertim gra-

viora funt,. Parentum confilio , & auctoritate liberi utantur.

Nam cüm de honore Parentibus tribuemdo lex Divina prae-

fcribit, tum. civilis hoc fuadet ,

ut precipué nuptiis ineun-

dis, obfequio eisdem fatisfiat: ubi enim illis aut invitis, aut

plané repugnantibus , nuptiae contrahuntur, tunc fibi nolenti

avus nepotem. parat, sícque e ftirpe:faa: ortum, non modó:

non diligit,charümque habet ,. fed plerumque malé odit: quó

fit, ut & hoc , & alia praetereà mala indé exiftant..

Parochi

igitur antequam publicé im Ecclefia nuptiarum celebrationem

denuncient , fi qui nuptias. contrahere volunt Parentes ha-

bent, eorum. voluntatem.in retanta, & qua-magnee delibe-

rationis eft, recté , ac plané cognof&ant : nec veró nisi per-

fpeda illorum voluntate, ad denunciationes progrediantur

2

fed iis intereà, qui nuptias inire volunt, appofité, gravitér-

que demonftrent , quàm utile fit, & cum omni ratione con-

veniens, inea re, Parentum, Tutorümve feu Confanguineorum;

qui illorum curam gerunt ,. confilio, au&toritatéque niti, at-

que omhinó uti.

Si vero liberorum nuptiis,

arentum vel

'"Tutorum. confenfüs. repugnat , aut plané confzntiens non eft,

né Parochi quidquam: priüs ea de re conficiant , quàm Nos

confulerint.

C€one, Trid.

Moneant Parochi fideles ,. nullum poffe confiftere .:Mairi.-

Seff. 24. .. 6.

monium inter raptorem & raptam, quamdiu ipíà in poteíta-

de veform.

te raptoris manferit.

PALTIDBL

Quod fi.rapta à raptore feparata, & in

loco tuto, ac libero conftituta , illum in viium habere con-

fenferit , eamr raptor in uxorem habeat: & nihilominus raptor

ipfé, ac omnes illi confilium , auxilium , & favorem preben-

tes, poenas à Sacro Concilio Tridentino inflictas ipfo jure in-

currant..

Cwic. Trid.

Uberrimos fiucus, & falutares utilitates, quas Benedi-

ISeff. o 4. c. 1.

&ionis nuptialis inftitutum, Matrimonium contrahentibus af-

de rq/.'x matr.

fert , fi debita. cum humilitate & religiofà animi pietate eam

fufcipiant , explicent Parochi diligenter. Eam autem à pro-

prio

DE MATRIMONIO.

113

»rio Patocho ',*non ab alio Sacerdote, absque noftra, pro-

pritve Parochi facultate fiat, quacunque confüetudine ,. eti-

l

am immemorabili, que potiüs corrupt

eiä dicenda þ&, non.

obftante.

Carent autem Parochi, ut hujusmodi benedi&io mané,

l«

non à prandio, in Ecclefia , non in edibus privatis fiat , cum

celebratione Miffee, qua pro fponfo & fponíà, ex fàcris ri-

[

1

tibus, dici folet.

)

Pratereà fi Benedi&io nuptialis celebrabitur die Domini-

0

co, vel aliàs feftivo, Miffa fiat de Dominica, feftoóve cum

L

fecunda oratione de fponfo, & fponfa.

J

!

Si fuerint fecunde nuptie ex utraque parte, fcu exaltera

-

tantüm , Matrimonium fiat in Ecclefia , fed Benedictio nuptia-

lis intermittatur.

Contrahentes autem Miffz eo die interfint.

Conucil. Trid.

AI-

Si.quis Parochus , vel alius Sacerdos , five Secularis, five

Seff. 24...c. 6.

Reeularis fit, etiamfi illud fiDbi ex privilegio, vel immemora-

de ref. matr.

bili confüetudine licere contendat , alterius Parochie fpon-

[

fos, absque noftra , propriíve Parochi licentia, Matrimonio

conjungere, aut benedicere aufüs fuerit; ipfo jure tam diu

V[,

fufpenfus maneat , quàm diu nobis videbitur.

[

Nemo Parochus, aliásve Sacerdos permittat, in fuüa Ec-

d

clefia Matrimonia celebrari ab aliquo Sacérdote, qui ad mu-

l;

nia Parochialia exercenda , à nobis, Officialtve noftro appro-

05

batus non fit; & precipué caveat , né ibidem admittat Pre-

dicantes hzretices ad hujusmodi munus obeundum , ctiamsi

[

contrahentes haretici fint.

[

Cüm maximé nefarium fit Matrimonii libertatem violare,

Concil. 'fvid. -

n

Seff. 24. c. 9.

omnes & fingulos, cujufcunque gradüs, dignitatis . & con-

de ref.anatr.

f«

ditionis eziftant, Paterné monemus, né quovis modó diredié,

hi

vel indiredé fübditos fios , vel quofcunque alios cogant, quó

(l

minüs liberé Matrimonia con

fía

t c

hant, alioquin cenfüras contra

hujufiodi infiictas fübeunt.

Caveant etiam iidem , né füb-

ditis füis, famulísve quovis modó inhibeant, fcu eos impe-

Ü

diant, né Matrimonia contrabant; ex hujufinodi enim inhi-

!i

bitione plura animabus detrimenta , graviáque fcandala ex-

t

oriri compertum eft.

u

Cum

Q

o

DE MATRIMöNIO;

il

Cüm quilibet femper prefümatur vivus , nifi de certo

nuncio mortis evidenter pateat, ideó nemo five mas , five

femina , qui Matrimonium contraxerit , & an ejus conjux

vivus fit nec né, penitüs ignorat; ctiamfi per feptennium ,

plurésque annos illum expectárit, ad fecundas nuptias , ad-

mittatur, priufquàm nobis, Officialíve noftro legitimé con-

ftiterit, ejufnodi Conjugem mortem cum vita commutáffe.

Cotc. Tvid.

Multi funt, qui vagantur,.& incertas habent fcdes, &

Seff. 14. c. 7.

üt improbi fünt ingenii, prima uxore relicta, aliam, & ple-

de ref. tmatr.

rumque plures, illa vivente, diverfis in locis ducunt; quare

P]

Parochi , antequàm vagorum hominum Matrimoniis interfint

diligentem de eis inquifitionem faciant ; Et fiillos copulan-

dos effe judicaverint, rem totam ad Nos , Officialémve no-

ftrum , fi in hac urbe fint, & per Archi-Dioecefim ad proprii

Diftridüs Archi-Diaconum,.fe

9*

u faltém ad Decanum deferant,ut

quid agendum fit, prudenter decernatur.

Magnam in eo diligentiam adhibeant Parochi, ut cor-

ruptela illa, atque adeó peccatum tollatur, & radicitüs ex-

ftirpetur , quod fepé à fponís committitur, qui carnaliter

anteà fe cognofcunt , quàm Matrimonium per verba de pre-

fenti, coram Parocho & teftibus, rité in Ecclefia fit confe-

&um, & celebratum.

Ut autem fideles ab hujusmodi fce-

lere fe contineant , ejus abfolutionem nobis refervamus.

c. foM Opor-

. Et facro Canonum jure, & Sanctorum Conciliorum De-

£OL. Hec tfixo-

cretis, ftatis certis anni temporibus, nempà à prima Domi-

FOHS 33. Q. 4

c. Capellauus.

nica Adventüs, ufque ad Epiphaniam , & à feria quarta ci-

[ ]'e't

nerum ad octavam ufque Pafchce inclufivé, Nuptiales folem-

nitates ità prohibite fünt, ut fi quis eam prohibitionem aut

Conc.. Leodi,

can. 52. fale-

tyrannicam effe, aut ab Ethnicorum füperftitione profe&am

gufta. can.3.

dixerit , anathema fit.

Concil. Trid.

Atque in eis quidem folemnitatibus,

Seff. 24. cau.

üt eft peritorum interpretum probatiffima fententia, cum ille

€ram. c. 1Q.

1 t. de boc fa-

uxoris ad materialem domum ducende a&us , tum etiam nup-

tialia convivia, tripudia , faltatienes , & choreze jure qui-

de vefor . mat.

deia cenfentur; quippe cüm non- folüm conjugum , fed alio-

rum etiam animi, iftarum a&ctionum , quae plané voluptarié

funt , illecebris deliniti , quo tempore fpiritualibus exercitiis in-

tenti

DE MATRIMONIO,

j

I15

(

tenti. admodàm effe debent, ad ea evocantur, que ca

rnis

[*

74

fenfui ferviunt omnino.

Cüm igitur manifeftum fit , hu«

W

jufinodi actiones facris Canonibus repugnare, hoc Synodali

n

Decreto fancimus, né quis eis temporibus , quibus nuptia-

-

rum folemnitates agi , celebraríve interdictum eft , domum

fl«

uxorem fponfam ducat, néve eo nomine convivia nuptialia

[

conducat , feu celebret ,

nec veró itöm eam ob caufàm fàl-

tationes, tripudiáve agat.

le-

Si veró ex caufà gravi aliquod Matrimonium iis tempo-

VC

ribus contrahendum fit, caufa ipfà nobis proponatur, nec ad

t

celebrationem Matrimonii tempore prohibito deveniatur ,

.

t

abíque noftra, noftríve Officialis facultate fcriptó exarata

?

10-

ità tamen, ut eo cafü fponfi abíque aliquo comitatu ad Ec-

Yi

clefiam Parochialem privatim accedant, pro Matrimonii ce-

W

lebratione, quam copulationem vocant.

fiæ inftitu-

- Ex antiquiffimo hujus San&e Pragenfis Eccle

0f«

to , laudabilíque confüetudine, hujufmodi nuptiales folenni-

o

tates triduó quoque ante Áfcenfionem Domini intermitti con--

lr

füeverunt; qui ufuüs cüm fidele$ nofire cure concreditos ex-

$.

citare poffit, ut iis diebus, Proceff'onibus, ac Spiritualibus

[

operibus diligentiüs incumbant, in hac Metropoli , & Archi-

Dicecefi noftra perpetuó retineatur.

d

Quó faciliüs autem ad omnium notitiam Matrimonii Em-

Coüucil. Trid;

Seff. 24. can.

De

pedimenta deveniant, Parochi omnes ea populo fepé expli-

cent, & precipué declarent inter Confanguineos, & Affines

3« 62 4.. de boe

mf-.

Sacrau.

Ü

intra quartum. gradum , Matrimonia contrahi non poffe.

-

Quód fi de fa&o abfque Romani Pontificis difpenfatione at-

allt

tententur , irrita.funt, & nulla: ità ut qui contrarium fen-

am.

ferit , anathema fit.

Declarent etiam , Affinitatem ex forni-

catione provenientem non excedere feécundum gradum.

ju-

il

Conuc. Trid.ea

;üc

ftitià vero publice honeflatis, ubi:fponfalia quacunque ratio-

Seff. c, 3. de

vcfor. siatr.

up

ne valida non erunt, eft prorfus füblata: ubi veró valida

fuerint, primum eradum non excedit.

1l

j0-

In computandis autem gradibus Confanguinitàtis , vel

Affinitatis, femper remotior attendatur , ità ut, dummodó

yié

ex Una parte quintus gtadus exftet, etiamsi ab altera fecundus,

s»ill'

(Qz

vel

E

116

DE MATRIMONIO

vel tertius, vel quartus exiftat inter eos Matrimoniüm , abf

que ahqua Summi Pontificis ,

vel Ordinarii dlfpenfatxone

contrahi poterit.

Inter alia crimina, que impediunt Matrimonium con-

trahendum, & dmmunt contractum , connumeratur Adulte-

€. H IV/ACH/ZI

rium fide datá , nempé cüm ünus con;u0 um committit adul-

de eo, atui du-

it,quà ol

terium , & promlttlt ei , cum qua adulteratur, fe contractu-

per aduit.

tum cum illa poft obitum conjugis ,

five copula preccedat

promiffionem hu]ufmodx five fïïbi&quatur

invigilent igi-

tur Parochi, né inter hujufmodi adulteros, abfque San&æ

Sedis Apofcohcæ difpenfatione , Matnmomum contrahatur.

Librum habeat quilibet Parochus, quem diligenter cufto-

diat, in quo Conjugum, & teftium nomipa , cognomina , ac

patriam , itémque locum contradi Matrimonii defcnbat hac

ratiohe.

Conuc

Trid.

Zunó Dom. 16$4. Die 2». Jauuarii, N, contraxit Maitrims-

Seff. 24. cap

I

de refor

nium per verba de praefeuti cum N. im Ecclefra Parochiali S. N.

Matn

loci N. præjäxzte me N. Parochoy &* DD. NNN. N. teflibus , fadtis

tamen prins folitis tribus demuuciationibus , iutrà Mz[izmm falein-

uia: quarum prima fatta fuit im Celebritate Circumcfonis Dami-

« » die prima bujus menfis ;

lltera , die tertim, qui fuzt dies Do-

minicus ; & tertia in fe jio Epzplmmæ die þxm ; & nulló. de-

egitimó

teíló zmpedzmento ,

Ed

P

uó miuüs liberé contraberepoffent,

Si veró alter Conjugum fuerit aliene Parochie , adjicia-

tur àt infrà

qua.denunciationes fa&z etiam. fuerunt in

Ecclefia Parochiali San&i N. loci N. üt ex teftimonio ejufdem

Ecclefie Parochi fübfcriptione munito patet.

Atteftationes autem hujufmodi , que indies ab aliis Dae

rochis habebuntur, dlhoenter allerventur , ut nobis cüm opus

fuerit , exhibea ntur

c. nultorum

Caufæ Matrimoniales à nemine cocnofcuntur

vel deci-

35- 4 6. c. ex

dantur , nisi à nobis4 Officialive noftro ad antwuomm Cano-

lzttwu

de

conf

? Af

num , & Sacrorum Conciliorum prefcriptum.

Archi- Dia-

ffti. c.acceden-

tibus , de ex-

coni autem , fi qui ad eos recurrerint ,

fattum intelligánt, &

ce. prel. Con

de eo nos 111100 certiores facxant

111(quuc de quorum mtex-

Tyid.Seff.24.

effe agitur ad nos remittant.

can

aulz

de

L]

Sacr.. AMatr,

D

-

r

DE DIVINIS OFFICIIS

17

DE DIVINIS OFFICIIS

Roptii loci Patrocinia, ac proprie Ecclefie confecratee

Anniverfarium Dedlcatxoms dupha folcnmque Officio

P

celebrentur cum Octavis.

De Sando, cujus facrum Corpus,, vel fàcra Reliquia in-

g

fignis aervatur Natalis, ac Translationis dies, in ea Eccle-

fia , ubi reconduntur dupha Officio celebretur.

Si alicubi ex confüctudine antiqua , votóve, fandi ali-

eujus Feftum diem populus univerfüs ceflatione aferwhbus,

vetitífque operibus aget, de eo Sancto inibi ftata die Offi-

cium duplex habeatur.

At fi folàm pars ejufdem populi ex

iC

confüetudine , votó , vel devotione, alicujus Sanc&i diem Fe-

IH

ftum colat, ac veneretur, de eo fiat Officium femiduplex.

De iis, qui Beati dïcantur neque fancte Sedis Apofto-

lt

lice Audtritate in SanQdorum numerum adícripti funt, Offi-

cium né fiat, nisi confülta eadem fan&da Sede, fa cultateque

7!:

litteris POQtlLiCHS conceffa.

De cetero tam in Metropolitana noftra Bafilica , quàm

l-

in omnibus Collegiatis,

ac Parochialibus Ecclefiis , noftrae

L

Archi-Epifcopali Junsd1&10m fübjedis, publica omnis , & pri-

vata Ofiicii Divini perfolutio dirigatur , & conformetur ad

lt

[1^

hujus fanctae Ecclefiee ritum, & præf'cnptlones, antiquiffimo

Breviarió Pragenfi contenkas, quod juffu noftro à doctis, &

ld*

fl

piis viris rec00nofcetur & ad majorem Clericorum & perfo-

&m

narum Ecclefía afticarum hujus Archl-Dloecefis commoditatem

denuó imprimetur.

p

Martjrologii ufus in Ecclefíia D E Iantiquiffimus Patrum

inflitutis intr odu&us, perpetuaque Ecclefiaftica confuetudine

Ql.b

ità retentus eff , ut cüm in choro publicé illud legi folemne

femper fuerit, tum in voluminibus Ecclefiafticis , unus liber

et

antiquo Canone cenfeatur ,

cujus le&io nominatim Glericalis

o

ordinis bominibus pre fc11b1tur

uare

in virtute fande

)

Obedientie precipimus , ut in Bafilica noftra Metropolitana ,

&

& in omnibus Ecclefiis C ollegiatis ,

Monaftteriis , Conventl-

«

bus, & locis, virorum,

muhcrum , etiam exemptis , intrà

hujus

0»1

118

pE DIV'IN'IS.

hujus noftrz A:chi-Dicecefis limites confiftenti

bus, Martyro-

logium Sandtiff. D. N. Clementis Papae OGavi

Aucoritate pro-

mulgatum, in choro ad prime: hore Officium publicé lega-

tur: primóque locó femper fiat memoria illius San&i , de quo

fequenti die Officium celebrari debet, etiamfi ex iis Sanctis

fit, qui in hac Metropoli, & Archi- Dicecefi noftra peculiari

Officio celebrari confuüeverunt.

Ut autem fàcre preces horarie uniformi ratïc;nc ab om-

nibus perfolvantur , Calendarium Pragenfe juffa noftro quot-

annis edendum , quó certa Officii ratio fingulis diebus prefcri-

bitur , Ecclefiaftici omnes penes fe habeant, fingulásque pre-

fcriptiones in eo contentas , in Officio Divino perfolven-

do, diligenter attendant, atque accuraté obfervent.

In Miffis; Divinis Officiis , fun&tionibüsque Ecclefiafticis

obeundis , paramenta omnia (int ejus coloris,, qui pro Fefti,

dieíve , ac functionis facre ratione, à fincta Ecclefia prefcrip-

tus eft, prout in Miffali denuó juffü noftro edendo videri

poterit.

Hore Canonice in choro quotidie canantur, ubi can-

tari confüeverunt: neque ob Conciones, aut folemnes Mif-

fas, aliámve ob caufam omittantur unquam, nisi evidens

neceffüitas aliud judició noftró aliquando poftulárit, quo ca-

fu abíque cantu eas in choro recitari volumus.

Officium parvum Beate Marie Virginis recitetur in cho-

ro , tam in Metropolitana, quàm in omnibus Ecclefiis Colle-

giatis, Monafteriis , & locis tam virorum , quàm mulierum re-

gularium , etiam exemp

tis, iis diebus, quibus ex 5piis funda-

tionibus , laudabilíve ufü recitari folet.

Candele, & cerei in Miffa, & aliis Divinis Officiis ea

exiguitate n& adhibeantur, qua in tanto myfterio dedece-

at , & adftantibusoffenfionem praebeat : nulló tamen modó

éfevo fint.

Exveren. Rori.

In Organis, cüm vel ad Miffam, vel ad Vefperas, aliá-

£ap. 28.

que Divina Officia , ad excitandam fidelium pictatem , pulfan-

tur, né quid lafcivum , aut impurum admifceatur.

Quando-

OFFICIIS;

Hg

Quandocimqïic per Organum figurá&tut aliquid can

tari

feu refponderi alternatim , üt verficulis Hymnorum , aut Canti-

corum : ab aliquo de Choro intelligibili voce pronuncie-

tur id, quod ab Organo refpondendum eft.

Cüm in Ecclefiam ad Divina Officia diurna, vel noGtur-

na conveniendum erit , id Campanarum fonó fignificetur ,

eà interpofitáà morá, quà omnes facilé convenire poflint.

Signó auditó, qui dignitates in Ecclefia, etiamíi Prefe-

&i fint , Perfonatüsve, aut Canonicatus habent, cateríque

omnes , qui intereffe debent, preparent f& ad Divinas lau-

des, & maturé ad Ecclefiam progrediantur.

Ingreffi in Ec-

Ll

clefiam , fa&tis ad Sacro - fan&tam Euchariftiam precibus , rectà

in Sacriftiam f& conferant.

Quó locó, retenta talari veíte

fuperpelliceum affamant, & reliquum veftitum ad facrum mu-

,

nus neceflarium ; quod üt fervos DEI decet, tacità. & mo-

)

deíté faciant.

ll

In ingrefíu Chori ad Matutinum , aliáque Divina Offi-

cia, is ordo firvetur , ut pauló poft ultimum Campanee fi-

"

gnum ad rem Divinam faciendam , univerfis Canonicis , ali-

5

ísque in Sacriftia paratis, pulfetur campana parvula , quá

15

egreffus Sacerdotum ad Miffas celebrandas fignificari folet $

de

ut omnes, qui in Ecclefia, vel circum eam funt, Divini Offi-

cii celebrationem inftare intelligant.

Pofteà omnes de Sa-

criftia ordine precedentes bini exeant, & ubi fe ad Altare

humilitet inclinaverint , fiuum quifque locum in. choro adeat.

(v

(5

Ibiflexis genibus, & fübmifía voce, faltém Orationem Do-

p

minicam dicant : deinde dató fignó per hebdomadarium ,

eümve, qui Officium diriget, ad initium Officii omnes fur-

d

ee

gant, & Oldflicium inchoetur.

Omnes in Choro Divina Officia

3 üt tempofis ratio po-

(^

ij

ftulárit , alternis vocibus canant, recitent, attentéque audi-

ant; ídque non curfim, non perturbaté, non perfunctorié ,

non ofcitanter , fed leniter, diftin&é , & ftudiosé faciant. .

ld

In Choro , & Proceffionibus quadrato Birreto , aut fàl-

u

tém fübbireto , quam mitram Sacerdotalem vocant , utan-

tur, nuló autem modó Sarmaticis , aliífve alterius generis

pileís.

Pro

H

^

d

19

DE '*IXäNIS

Pro temporis & Officii ratione ex Sande Ecclefie

inftituto, Ceremoniarümve facrarum prafcripto, in. choro

fedeant, ftent, flectant genua, caput operiant, & fübmittant,

ceteráque ejus generis adhibeant; omnes veró equé idem fa-

ciant ; faceflant fomnus, rifüs, joci, rixe , colloquia.

Né

vagentur in choro »vel Eeclefia, néve locum mutent , n oc-

cafione quidem genua flectendi:

Né in choro, ubi commu-

ni Officio opera datur, privatim Officium dicant , neque lit-

teras, aliáve fcripta legant.

Dum in Miffa , Divinisque Officiis orationes recitantur ,

nemo fedeat.

In Miffis autem ferialibus Adventüs , & Qua-

dragefime ac in vigiliis, & iis itém, que pro defun&tis cani

folent , dum Orationes pronunciantur , omnes genua flectant.

Matutinum Officium , tam in noftra Metropolitana Ba-

filica, quàm in aliis Ecclefiis quibufvis, non tardiüs,, quàm

horá quartá poft mediam noGem recitetur , excepta nocte

Nativitatis Domini, ac Celebritatibus Pafchee, & Corporis

Chrifi cum tota hujus folemnitatis O&ava , atque triduo

ante Paífcha

Prima autem , oriente Sole

dicatut., "vel

pauló póft , pro laudabili uniufcujufque Ecclefiz confüetudine.

Vefpere in Metropolitana quotidie, ex antiq

1mo ufü

In ceteftis au-

cum cantu recitentur, non fübmiífa voce.

tem Ecclefiis ,. ca fervetur confüetudo, quas ex primo fingu-

larum inftituto obfervari confüevit.

Summ«e Miffe tam in Metropolitana, quàm in Collegia-

tis Ecclefiis , cüm fit Officium duplex vel femiduplex aut

Odave, abfolutó in. choro Tertie hore Offició immediaté

peragantur.

Diebus veró Jejuniorum , etiam in temporibus

N

Pentecoftes, & in feriis Adventüs, pera&tà Noná; Ceteris

diebus. ftatim poft fextam.

Pro mortuis autem poft lau-

des Defunctorum, fi eorum vigilie mané dicendee fint , alio-

quin poft primam illicó.

Officium Defün&orum recitetur in Choro in unaqua-

que Ecclefia iis diebus, quibus ex prifco more recitari

' confucvi;.

L

Poftridie

'OFFICIIS. :

I2T

i5

Poftridie illius-diei ; quo omnium fidelium Defun&or

uni

Commemoratio fit ; in Metropolitana, & Collegiatis Eccle-

l

fiis fingulis annis, dicatur in Choro Officium integrum De-

furnidorum pro omnibus hujus Ecclefie Archi-Epifcopis vitá

functis , fub ritu duplici cum fola Oratione.

DEus , qui ins

£er Apnjzalicas.

Et pro eifdem fiant Miffze omnes.

Prete-

(«

"

reà fi non pluries in anno, faltém femel, nempé quartó No-

[-

nas Novembris , in iifdem Ecclefüs idem fiat. pro Pradeceffo-

ribus.in Beneficiis Ecclefiafticis, eorámque Fundatoribus , ac

[r )

Ecclefiarum Benefactoribus vitá fun&is cum fola Oratione,

DEus veuie Largitor , & Lumaae falutis , ec.

fi

Spirituale& Cantationes , que à pueris ,-adultl'süe, in a«

X

liquibus Ecclefiis, intrà Miffe fümme , Divinorámque Offi-

ciorum celebrationem , atque ante , & poft facram Concio-

d

nem, feu in Proceffionibus, ad fidelium devotionem excitan-

m

Qe

dam pié decantari confüeverunt , permittendas duximus ,

dummodó priüs à Nobis Officialíve Noftro recognite fint,

ris

& fcripto comprobate , né aliquid contineant , quod proplra-

10

num fit, vel apocryphum , quódque fàne & Catholice do-

d

&rine repugnet. ^ At hujufinodi cantionum causá , nihil

K

fi

intermittatur ex lis, que in Miffis, ac Divinis Officiis, ex

av

faqis ritiþgsï recitari debenþ. *

D

u

DE VITA, ET HONESTATE CLERICORUM.

1

Coric.

Tvid.

;in.

"r hil eft ,y quod alios magis ad pictatem , & DEI cultum

$od 22 0.

qui

affidué inftruat, quàm eorum vita & exemplum, qui fe

de reform.

at

N

Divino Minifterio dedicárint : cüm enim à rebus fz-

hi

cularibus in altiorem füblati locum confpiciantur ; in eos

Qf

tanquam fpeculum reliqui oculos conjiciunt , ex iísque fu-

munt, quod imitentur.

Ut igitur Clerici, in fortem Do-

o

mini vocati, vitam, morésque füos componant, & habitu ,

geftu, ince(íu, fermone, aliísque omnibus rebus , nil nig

j

grave, moderatum, ac religione plenum prefeferant, deli-

n

Gáque etiam levia, que in ipfis maxima effent, effugiant

»

Sacri Canones , Sandta Concilia, Pontificízque Conftitutio-

R

nes

(

DE VITA, ET HONEST-AT'E

AE 4122

nes certas Officiorum vias, ac rationes , Spiritu San&o Du-

ce prefcripferunt , quibus intelligant f& , cüm in DEI mili-

tiam fint adícripti, non ad commoditates & voluptatos , fed

ad labores & follicitudines vocatos effe , atque ea ftudia , &

Officia amplecti debere, que , fi reliquorum oculís , auribüs-

que obferventur, profedtó efficiatur, ut ipíi glorificantes Pa-

trem, qui in ccelis eft, magis vite exemplis ad virtutis imita-

tionem incitentur.

Quare ad Clericalem difciplinam in Ec-

clefiatticis hominibus noftre Archi- Epifcopali cure fubjectis

confervandam , & ea parte, quàá collapfa eft, reftituendam ,

has recté vivendi formulas, ab eifdem íàcris Canonibus, ge-

neralibus Conciliis, Apoftolicísque Confiitutionibus fümma-

tim depromptas ipíüs prefcribimus , quas ab omnibus dili-

genter attendi, & inviolabiliter obfervari mandamus.

€. Cleriet de

Clerici omnes, vel in facris conftituti , vel aliquod be-

wir. &2 Lone[d,

Cler.

neficium Ecclefiafticum cujufvis generis obtinentes, Clerica-

lem tonfüram , quam coronam vocant, eámque confpicuam

gerant ad eam formam , quam poftulat cujufcunque Ordinis

ratio, Sacerdotalis autem non fit minor forma taleri.

Veftes item talares non folüm interiores, fed etiam ex-

^

teriores coloris tantüm nigri ( nisi interdum Dignitatis ra-

tio alium colorem poftulet ) ac fimplices, continuó induant,

In locis

prafertim in Civitatibus & infignioribus Oppidis.

autem minüs infignibus, breviores permittimus, dummodo

faltém ufque ad tibie medium producantur.

In itinerg ve-

fO, qua fupra genua fint, omninó vetamus.

Pallió nunquam utantur, nisi pluviarum occafione, vel

cüm iter faciunt.

-

Caligis nequaquàm turgidis , neque diffe&tis, calceisnon

incisis, camifiis ad collum, five ad manus, non crifpis, &

s

rugosis , aut artifició laboratis utantur.

1

Birretum autem Clericale quadratum gerant , prefertim

in Ecclefiis omnibus , in Choro , & Procetflionibus.

Sarma-

ticis pileis nulló modó utantur; fed eos tantüm geftent , qui

Clericali modeftie & gravitati conveniant , & clericum efie ,

.

N

qui illis utitur , indicent.

Ánnu-

E

CLERICORUM

I2

4

Annulos né deferant , nisi quibus ex onmtatxs Officio

convemt.

Ac denique in veftitu omnem novitatem fügiant, non

X

$

tam nimie clegantie , quàm fordlum, & negligentie fufplclo-

nem evitantes.

4.

Càm animarum curam gerentes peculiari indumento uti

"

(*

debeant, ut à reliquo Glero diftindi, ab omnibus tanquàm

ut Pa-

9

IN

populi. üb1 commiffi partes internofcantur fancimus :

rochi omnes, etiamsi ad hujufinodi munus obeundum ad cer-

,

"]

tum tantummodo tempus admiffi fint , veftem exteriorem uf-

que ad talos demifíam in pofterum continuó induant, & ge-

j

ftent ,

que collo apté annexa laxiores etiam manicas ha-

]i*

beat , neque finé ea coram Nobis , Officialive Noftro unquam

compareant, aut in Ecclefiis quovis tempore fint.

e

Cler, quoni-

Qui in "habitu Clericali, & tonfüra convenienti non in-

am. devita ,

v

cefferint, poenas, & cehfuras Conftitutione Clementis Pape

€9 boueft. cle-

AU

vic. 5. Janu-

uinti in Conc1ho Viennenfi edita

que incipit: Quwoniam,

4r.1588

fs

litteris Pontificiis Sixti Pape itém Quinti contentas in-

currunt,

nX.

Si barbam non tadunt , üt antiquitüs moris erat. filtém

e. ff quis. c

C

ne eam

comámve Pcudlose nuttiant ,

fed capillis fimplicem

cleric. c. cle-

Ti1Ci$. QO Vif

um

cuïtum adhlbeant

YClS

€ boneft « ler

Presbyteri autem . barbam ad fiperius labium iià inci-

xl

£Lm continuó habeant ,

ut fumentibus Chrifti Sanguinem

v

nullum afferat lmpedanentum, atque tam ipfi, quàm ceteri

omnes, ab utraque parte né ulló paCÓ pilos intortos, aut à

sd

mehto in acutum incifos , produ&'ü 'vc , more nutriant militari,

N$ larvati, perfönamve unquam publicé, vel privatim

joft

incedant , feu confpiciantur.

Nec Coriediis,

aut Tripudiis,

choreísve, fcu aliis inanibus fpedtaculis ;mezf Ht

neque iis

etiam que Judicum ficulaiium juffu, populo ad tertorem

"tl

proponuntur, cüm vel rei torquentur , vel utimo fupplicio

J

afficiuntur ; ni$ fortafíé ut eos confilentur, fe illis comites

adjungant, Quo in pietatis Offcio, f:duló videbunt, né

qül

i

m

verbó , aut nutu, caufam ullam earn16c1, ut fel mortem ac-

A2

celeret ,

u

1

.. DE VITA, ET HONESTATE

124.

ccleret , quavis etidm pietatis ratiöne prebeant , né irregu-

laritatis maculam contrahant.

In omni inceffu, ftatu, geftu, ac vultu, ordinem füum

profiteantur, omníque Clericalis vitz a&ione , religiofi animi

mores exprimant, qui in Ecclefiaftici ordinis hominibus elu-

cere debent.

Taxillis, alísque, ac chartis Iiforiis, tefï'erisque,. atque

omni alio ejufnodi ludi genere abftineant.

Cum rufticis,

alitsve cujufvis conditionis laicis , n

€

;

6 piramidibus ludant, né-

ve itém cum Clericis in.Laicorum confpectu.

Né folüm ludere vetamus , fed eos ludorum fpe&tatores

effe nolumus,nec quenquamudentem in eedibus füis permittere.

Né fclopetis, aut bombardis, feras feu aves venando

perfequantur ; néve quodvis aliud aucupii , aut. venationis

genus exerceant, canésye , aut accipitres ,

alant animalia.

feu. alia venaticg

Nulló modÓ certent ad metam, five üt vocant ad fi-

H

baliftá, fclopetóve, five bombardis.

gnun

N

o&u né vagentur, neque etiam domo, nisi ob caufam

neceffariam exeant.

Clericorum arma funt Orationes & lacryme , quibuskiï

tc&é fe muniérint, nihil in mundo eft , quod timere debeant.

Ideó edicimus, né Clerici haftas, fclopeta, enfes, aliáve ar-

ma cujufvis generis ad offenfionem, vel etiam defenífionem

ferant, exceptís cultellis ad domefticum vite ufüm accom-

modatis.

Enfem tamen breviorem in itinere eis permitti-

mus.

Quódfi ob aliquam gravem caufam aliquis Clericus

aliis armis utendi à Nobis facultatem obtinuerit , nà publi-

Cé ea. geftet , nisi rei, aut fa&ti necelfitas aliter poftulet.

Menfa Clericorum, etiamfi laici ei nulli accumbant, vel

praefentes fint , frugalis fit.

In numero , & pretiofitate fer-

culorum non fe oftentent.

Exquifitas delicias , commeft-

fationes , ebrietates , compotationes , ad aequales hauftus pro-

vocationes, in omni Chriftiano , & multó magis in clerico

damnamüus, atque deteftamur,

Mcnfæ né accumbant , an-

tequam

CLERICORUNL

12

tequhm illi ftatis precibus benedicant M, neque à menfa d

if'c;-

dant , nisi gratiis fümmo DEO religiosé acís.

:

i

n

Ut flagitii; fcandalíve occafionem , que i

, cauponis , ve"i

tabernis, feu publicis hofpitiis occurrere folent , Clericis

n

adimamus , cauponarum , feu publicorum hofpitiorum aditum,

ufümve cis omninó interdicimus , nisi in itinereneceffitatis cau-

sá.

In eos veró , qui Clericalem modeftiam obliti , contra

LUC

Vs'

hujus noftri Decreti prefcriptum, in tabernis , publicísve ho-

d-

fpitiis , extra itineris occafionem , cibum , feu potum fumpfe-

rnt,muldis & poenis, habita culpe, & perfonarum ratio-

[

ne, feveré animadvertemus.

Si qui veró publicé ebrii fue-

rint, & ii preetereà, qui poft ebrietate , tremendum Miffze

-Sactificium abfque previa Sacramentali Confeffione celebra-

(lb

;

re non verebuntur , graviores dabunt poenas arbitratu noftro.

IÀ

Non in Commeflationibus & ebrietatibus , fed ut fobrié

Rom.13.c. à

crapula de vi-

vivamus , predicat Apoftolus ; ideó Clerici publica Convi-

£a €9 bone[f.

via , prefertim nuptialia , quibus mulieres, mimi , hiftrionés-

Cleric,

f

ve interfunt, üt veteri Canone fancitum eft , evitent: haud

i(1

enim. aliunde . Clericalis ordinis: gravitas magis offenfa fuit.

Illud autem precipué caveant, né in popinis, cauponífve,

$

aut alibi in laicorum prefentia, cythará , fidibus , aliísve hu-

jufinodi inftrumentis muficalibus fonent.

t

iit.

a

Si qui.autem à neceffitud/ne , aut. propin

qüitajce fïk»-i

Ilf

jun&is invitati cum illis cibum fümere voluerint; tum debi-

tá utantur modeftiá, ac frugalitate, tum etiam omninó vi-

fft:

itt

deant, n& eidem menfe aliqua cujufvis Clerici ancilla , quee

jcus

co&rix appellatur, accümbat, cüm id abfque piorum offen-

*

fione admitti non poffit.

ll

Né cum hereticis, & prafertim cum hareticorum mi-

«

niftris , qui Pradicantes dicuntur, frequentem confuetudinem

habeant, néve cum eis cibum capiant ; hujufmodi e.

fet

»d

nim familiaritates laicis prefertim rudioribus, abíque fcanda-

lo effe non poflunt.

d

Precipué autem caveant à mutua qua-

vis confüetudine, commercióve cum iis, qui Wittemberge ;

(íCO

af

Lipie , feu aliis hujufinodi locis fünt non legitime ordinati.

um

li enim cüm hærgtici fint, harefüm venena evomere, Calvi-

nifmum

*

126

DE vxïa, ET HONESTATE.

nifmum inttoducere , & Catholicam Religionem deturpare

non definunt.

Cavendum igitur eft, né hujufinodi pefte

fideles inficiantuür.

Né cum Laicis familiaria nimis aut ridicula interponant

colloquia , dicteriáve , aut mordaces fàles admifceant.

Ne-

que veró digladiatorum , aliorámve improborum hominum

confuetudine utantur, nisi quantum eorum officium pietatis

causá expoftulaverit.

Ordinis pretereà Clericalis memores, homines leves , in

quibus nihil fingularis pietatis, & Chriftiane virtutis elucet ,

quó poffunt, ftudió fugere debent.

Cum piis & honeftis

hominibus converfationem habeant.

Simonia , ambitio ,

turpiloquium , ac fcurrilitas inter Clericos né quidem nomi-

nentur.

&

Erga Laicos grav

itatem manfïlefudini: temperatam fer-

vare procurent.

Se ipfos propter temporalia odiofos non

reddant.-

Scandala evitent.

Morum integritate, & vite

exempló omnibus preluceant, ut eos populus amare, & re-

vereri meritó poffit.

Nullam. dent occafionem laicis illos

ad fzecularia Tribunalia trahendi, aut evocandi.

Diligenter .caveant, né Sacre Scripture verbís ad pro-

hanos fermones abutantur, fcu alios ipfis prefentibus illis

abuti petmittant.

Cüm qui DEO militant, implicare fe negotiis feculari-

bus prohibeantur , né coràm judice fzeculati , Advocati aut

Procuratoris nomine caufas agant, nisi ab aliis in' judicium

vocati, fuam , vel Ecclefie fue& , propinquorum etam , fi

necefle erit, & miferabilium hominum caufàs tueantur.

Né artem medendi faciant.

T

Áb omni mercature genere abflineant.

In negotia-

tonibus, mercaturífve fe i

r2

gtcrprctes & mcdios non inter-

ponant.

Negotiationem etiam cujufvis generís eis omninó in-

Lhibemus.

Néve

ä

CLER!CORUM.

*

127

Néve cu

]

u(yis patrociaium, tutelam, aut curam füfci-

piant, nisi cüin pietatis causá cjus rci facultatem à Nobis

t

ünpetraverint.

Monialium Monafteria non incrediantur , néve ad ea-

ht

rum cancellos, feu ad rotam accedant , neque cum eis col-

le

loquantür abfque facultate nofua fcriptis obtenta, alioquin

ifü

poenas & cenfuras contra hujufmodi inobedicutes inflictas

a

incurrapt.

In eo officio né fe exerceant, ut moniales, aliáfyve mu-

n

lieres doceant legere, fcribere, aut canere etiam cantum ,

