fünt folitze per Seculares Clericos gubernari.

Nec Epi-

m

fcopus potefc Ecclefias Parochiales vel certos redditus earun-

dem finé confenfü fui Capituli, Religioforum ufibus applicare.

Jfi

u

qu

DE JURE PATRONATUS

Olentes viam precludere, nà quis per fübreptionis aftu-

tiam preficiatur Ecclefiis , & né ex inftitutionibus re-

V

pentinis inter Patronos, fi qui fünt, lites oriantur, ex

litibus fortiores, prafenti Decreto ftatuimus.

Quód cum a-

Uffy

liquis ad Curatum Beneficium, per quempiam Clericum, vel

r

üb

Laicum fuerit preícntatus, Ordinarius loci, feu is, ad quem

WT

inftitutio fpectat, per Decanum loci, vel viciniorem Plebanum

in Ecclefia, ad quam fit prefentatio, prefente plebe ad hoc

pfos

fpecialiter convocata , pubhce faciat p;ocïaman

and f

ob

ul

quis eft, qui velit docere de Jure füo, quód ad ipfum folum,

vel cum aho feu aliis, jus pertineat præfentandl aut prælcn-

PO

tato aliquid ObleCIC quod eum reddat inhabilem, né poffit

U5

rutti

ad idem Beneficium promoveri, veniat infrà certum & perem-

ptorium terminum, ad ipfius inftituentis prefentiam , hoc fa-

J£y

&turus.

(

Ad)lcundo in proclamatione hmusmndï, quod fi in-

frà talem terminum nullus compareat ,

prefentationi vel pre-

j

fentato fe opponens, ex tunc ad Inftitutionem prefentati

vd

procedetur, juxta formam Jaris,

Inítitutio veró fa&a non

bet

pramiffa proclamatione hujusmodi fit irrita eó ipsó.

jp

fe

*

DE'

ia

t(

DÉ

PATRONIS,ET)CLERICGIS.&e

208

—ME.

DE PATRONIS, ET CLERICIS,QUI

DFANTE.PACTO ECCLESIAS PRAESENTANT,

LE RECIPIUSTZ 'QUOD EST STMONïACUM,

E w Eteftanda qu'örundam Patronorum, feu. Ádvocatorum

jl

E

cupiditas, in tantum metas fue poteflatis excedit;

w

quód cüm aliqua Ecclefiaftica Beneficia vacare contin-

di

git, quorum ad ipfos Jus pertinet Patronatüs , nullam idonei-

feü

tatem prafentandarum perfonarum , five Ecclefiarum , feu

vit

Plebium utilitatem attendentes, fed imitatores Chiefi , que-

Q

runt Clericos Symonis Succeffores , quos receptá priüs ab eis

certá fümmá pecunie five Cautione, de ipfa in pofterum

fole

perfolvenda , aut promiffione de remittendis fibi, vel non re-

J

etia

petendis, ab co decimis, vel aliis Ecclefie Juribus, aut quód

fi eis quandocunque difplicentiam fecerint , Ecclefias ipfas

fioi

flo

dimittere, & literas Precfentationis , & Inftitutionis füze ipfo-

Cià

rum manibus tradere teneantur, aut fimilibus pa&tionibus

premiífis, demum eos inftituendos , Epifcopis reprefentant.

lec

&o

Né igitur hujufinodi execrabile mercatíonis genus, Jus fibi

vendicet, de cetero contra Canonicas Sancdlienes: hocSacro

d

approbante Concilio diffinimus , quód Patronus , Clericus, vel

fra:

Laicus, qui ex conventione, vel pa&o, aut quolibet premif-

Va

forum vel fimili deprehenfus fuerit, aliquem prefentáffe, eó

Tio

ipsó, pro illa vacatione Jus Prefentationis amittat, & pro

fer

tunc Beneficium bujusmodi per eum, ad quem ipfius inftitu-

ftor

tio pertinet, conferatur.

Prefentatus veró taliter non folüm

Itï

eódem Benefició fit privatus , fed ipsó fa&ó reddatur inhabi-

pti

lis ad Sacros Ordines, & ad alia quevis Ecclefiaftica Bencficia

obtinenda,

à

DE CONSECRATIONE ECGLESEE, VEL ALTARIS.V

I Ecclefiam pollui bumani fanguinis aut feminis. effufione

|

S

contingat, ipfius Ecclefie Coemiterium fi. contisuum. fit

Vid«

eidem, cenfetur effe pollutum ,. & antequàm- reconcilie-

bor

tur per Epiftopum, in ea non debent Divina celebrari, vel

Dz

Vit

aliquis fcpeliri.

L]

DE CELEBRATIONE MISS/E, ET BAFTISMO

209

j

DE CELEBRATIONE MISSARUM

N eadem Ecclefia, & eodem tempore, duas Miffas füb nota

celebrari diftrictius inhibemus.

Adjicientes , quód. nullus

I

t

pro vivis , mortuorum Officium aüdeat facere , Septi-

mum , Tricefimum , vel Annuale.

Omnibus Sacerdotibus in

dit;

Un

v1rtute Sande Obedlentlæ, & fub excommunicationis poena

1el

diftrictiàüs inhibemus, né die , qua primam Miffam celebrant

fat

feu octo diebus immediaté fequentibus , per fe, vel alium in-

d&

vitatum fclemnem audeant preparare

Salvó , quód tunc

aucos tamen & fit

CI$

certos Clericos Seculares & Religiofc

üm

folemnitate qualibet procurare poter

t

Sic tamen , quód

Miffarum

It

Joculatores & Hyftriones nullatenus admittantur

etiam novarum Officia, quas Sancta Romana & univerfàlis

100

non recepit, feu inftituit Ecclefia, penitüs reprobamus

Hi

fs

nisi in Concilio Provin-

o

ftorias novas, Hymnos , Sequentia

bus

ciali, aut in Epifcoporum Synodis approbentur, in Ecclefiis

AQic

legi, aut decantari diftrictiüs prohibemus,

Quod enim San-

&orum Patrum Decretó non eft fancitum , füperftitiofis non

Áibi

(fO

eft adinventionibus prefümendum.

Si cui perNos, aut Su£

xd

fraganeorum Noftrorum aliquem. conceditur, quod in Altari

1if

viatico portatili Divina coram ipfo poffint Oflicia celebrari,

€ü

non in loco ventofo, feu aliàs periculofo , vel inhonefto, hoc

fier1 debere mtelhmmus.

Unde fi quis Prcsbyferomm Occa-

pl'O

itu.

fione conceffionis hlljufmodl contra premifla Divina celebra-

lft

re preefümpferit , eo ipfo per unum Menfem à Miffze Officio,

prefentis ftatuti vigore noverit fe fufpenfam,

dU

102

DE BAPTISMO

U

ia Sacramentum Baptifmi, omnium aliorum eft janua

h

quó carens, non eft capax cujufcunque alterius Sacra-

Q

menti, Presbyteri cum exacta diligentia ftudeant pro-

oftt

Áit

videre, né in collatione ipfius, tam in prolatione forme ver-

le

borum debita, quàm immerfionem in Aqua, circa que tota

xf!

virtus Baptifini verfatur , aliqua negligentia committatur. For-

€

ina

k

Mi

210

DE CUSTODIA EUCHARISTIJE, CHRISMATIS, &e,

ma autem verborum, de qua nihil poteft omitti, nec ei de-

ta5

aC

bet aliquid interponi, eft ifta : Ego te baprifo im Nomine : Pa-

tris, n d Fl , dn p Spiritás. Sa:di.

lImmerfio veró fiat tri-

f&

Ms

na, fic, quód primam faciat ftatim, cüm incipit formam ver-

borum proferre, ultimam autem finiendo formam. — Hanc au-

hu

ho

tem formam frequenter Plebani doceant plebes füas.

Nam

lg

[u

ropter neceffitatem iftius Sacramenti , finé quo nullus poteft

falvari, etam Laicus quicunque, vir, vel mulier , Pater , vel

cel

fnu

Mater, puerum vel adultum baptizare poterunt in fuo vulga-

ri, proferentes forma

verborum in mottis articulo conftitu-

Pfc

tüf

tum. Et cümin taligi&ceflitate per hujufmodi perfonas quis

fuerit baptizatus, Presbyter à baptizato & perfonis circum-

p

ftantibus diligenter inquirat, fi forma debita fit fervata, quam

fi ervatam invenerit, circa Baptifmum unciones tantüm füp-

Si veró circa formam erratum

plere debifas non omittat.

fuerit, tunc ipfum denuó baptizet.

Quód fi verifimiliter du-

bitatur, an quis rité, vel non rité fuerit baptizatus, tunc bap-

tizetur fuüb hac forma : $z baptizatus es, uom te rebaptizo, in

Noiine Yi Patris, C'&*" H Fü,c v Spiritis Santii.

Vi

l

vd

DE CUSTODIA EUCHARISTIJE, CHRISMA,

rec

TIS; ET ALIORUM SAGRAMENTORUM, VASO.

M

RUM, ET VESTIMENTORUM SACRORUM,

u

In

Tatuimus, ut in Ecclefiis Chrifma, & Euchariftia, Oleum

tiic

Sacrum, ÁquaBaptifmi, füb fideli cuítodia, five fcris con-

N

$

ferventur, né poflit ad illa temeraria manus extendi, pro

In

nefandis aliquibus exercendis.

Si veró is, ad quem fpectat

fk

cuftodia, ea incauté reliquerit, tribus Menfibus ab Officio füf

flo

pendatur.

Et fi per ejus incuriam aliquid 'nefandum indé

Y

contigerit, graviori fübjaceat ultioni. Relinqui nolumus in-

h

correctum , quód quidam Clerici Ecclefias fic exponunt füpel-

It

lecilibus propriis & etiam alienis, ut potiüs domus Laice ,

ti

quàm Dei Bafilice videantur, non confiderantes, quód Domi-.

j

nus in Evangelio non finebat, ut vas transferretur per Tem-

M

plum. Sunt & alii, qui. non folüm Ecclefias dimittant incul-

tas,

DE FESTIVITAf[BUS CELEBRANDIS.

21l

le-

tas, verüm etiam vafa Minifterii & veftimenta Miniftrorum,

n

ac pallas Altaris, nec non & ipífa corporalia, tam inimunda

tf

relinquunt,|quód interdum aliquibus funt horrori.

Quia

V

veró Zelus nos comedit domüs DEI, firmiter prohibemus, né

at

hujufmodi füppelle&ilia in Ecclefiis admittantur ; nisi propter

í£Y

at

hoftiles incurfüs, aut incendia repentina, feu alias necei

1

itates

urgentes , ad eas oporteat haberi refugiuim.

Sic tamen, ut ne-

vel

ceífitate ceffante, res in loca priftina reportentur.

Przcipi-

9

mus quoque ut in Oratorio, vafa , corporalia & veftimenta

t

Nimis enim vide-

predicta, munda, & nitida conferventur.

üls

tur abfürdum in Sacris ford?s negligere , que dedecerent eti-

i

am in profanis.

V

üp

DE FESTIVITATIBUS CELEBRANDIS.

ütt

du

T circà Celebrationem Feftivitatum fit Ecclefiarum no-

"

U

ftre Provincie: Concordia fingularum , ftatuimus , ut in

fübfcriptis diebus tantüm Clerici & Laici debeant à fer-

L

vilibus operibus abftinere.

Primó in. Feftivitatibus Chrifti,

videlicet : Nativitatis, Circumcifionis , Epiphanie, & Refur-

re&tionis Ipfius, cum duobus diebus immediaté fequentibus,

Afcenfionis Ipfius & Pentecoftes, cum duobus immediaté fe-

quentibus, Corporis Chrifti.

In Feftivicatibus Sance Crucis

Inventionis fcilicet & Exaltationis, & omnibus diebus Domi-

1rt

nicis. In quatuor Feftivitatibus Beate Virginis Marie, Nati-

)

vitatis, Annunciationis, Purificationis, & Affumptionis. ltém,

f0

in die Angelorum , quod dicitur Feftum S. Michaélis. In Fe-

e

fto Nativitatis San&i Joannis Baptifte.

Itém,in diebus Apo-

j/

ftolorum, videlicet Mathie, Philippi & Jacobi, Petri & Pauli,

Jacobi majoris, Bartholomei, Matthzei, Simonis & Jude,

n

Andree, Thome & ]Joannis Evangelifte , tranfitus tantüm.

Itém in diebus Beatorum Martyrum, Stephani ; Laurentii, Vi-

ICI

Z

ti, Wenceslai páffionis tantàm, XAdalberti , & quinque Fra-

Itém , Confefforum

ll«

trum, fcilicet Benedici cum Fratribus.

1

Martini, Nicolai , & Procopii.

Itém Marie Magdalene &

antüm & Catharina. Iim

Margarethæa Ludmille paílionis t

Cc Z

[

B;

2I2

DE OBSERVATIONE JEJUNIORUM

in Fefto omnium Sanctorum

of

Itém Epifcopus FeftivitatesPa-

tronorum fue Ecclefie in fiüa Dicecefi, poteft facere celebrari

huj

qlllw

Et quelibet Parochialis Ecclefía Feftum Patroni füi,in cujus

eft honore principaliter dedicata, & Anniverfarium -Dedica-

fint

1f

tionis diem in füa Parochia faciant celebrari

feli

Itém in die-

bus Beatorum Marci & Luce Evangeliftarum, & quatuor Do-

K0

t

&orum Ecclefie, Gregorii, Ambrofii , Auguftini , & Hieronymi,

quorum F eftivitates felicis memorie Bonifacius Papa manda-

mit

tnal

vit in univerfis Ecclefiis füb Officio duplici folenniter venera-

fl

Et populus in fua Parochiali Ecclefia Divino Officio per-

rali

de

audito , ad füa opera licité fe convertit.

f05

DELÉ OBSERVATIONE JEJUNIORUM.

düc

filS

Uidam novitatum avidi fectatores, Jejunia per Ecclefiam

Ini

indi&ta violant, propter quedam alia Jejunia , que fa-

tf

Q

ciunt diverfis fi£&tionibus hominum adinventa.

Cüm

autem omnes novitates fint füfpectee, & propter hoc fugien-

j

de, maximé autem ille, que Sanctorum Patrum obviant in-

I£S

ftitutis, diftri&iüs inhibemus, né aliquis quodcunque Jejunium

tK

Ecclefiz propter aliud votivum audeat folver

fed univerfi

m

Fideles utriufque fexüs,

refertim à viginti annis füper, omnia

f

Jejunia, que per Ecclefiam mdlcuntvr vel confüetudine Patriee

approbantur, cum fümma diligentia ftudeant obfervare, nisi

D.

forté aliquis debilitate vel infirmitate gravatus , refectione ci-

bariorum egeat, & tunc de licentia Superioris, fi commodé

adiri poterit.

Nec füfficit licentia fimplicis Sacerdotxs nisi

Jejunanti periculum immineret

DE ECCLESIIS . ZEDIFICANDIS

te

N

Cclefiam feu Bafilicam denuó nullus edificet, nec anti-

quam transferat, nisi per Epifcopum vel ejus Commia-

hi

E

rium, in locum ftru&turee ponatur lapis primarius benc-

dc

dictus, ahaa edificium diruatur, edificans temerarius Clericus

d

vel Laicus canonic? puniatur.

Nec Epifcopi Socii Dicecefa-

Q

-

norum

DE £DIFICATIONE, ET-IMMUNITATE ECCLESIARUM.

213

h

norum feu Vicarii, qui communiter Suffraganei appellantur,

fafi,

hujufmodi primarium lapidem ponant, maximé in locis, in

tjus

uibus Ecclefieealiàas non fuerunt, nec edificatas confecrent ,

m

finé Dioecefàni licentia fpeciali, qui ex Officio füo providere

die

tenetur, né Ecclefia erigatur finé dote congrua, luminaribus,

Do.

& ornamentis , & abíque alterius Ecclefie notabili detrimen-

'ni,

to

Cüm autem hujufmodi Epifcopo per Dioecefanum com-

d-

mittitur, ut in Diocecefi fua Ecclefiarum conftruendarum pri-

KIa-

marios lapides-ponat, feu conítru&cs confecret, in tali gene-

n

rali mandato non comprehenduntur Collegiate Ecclefiee, nisi

de fpeciali Dicecefani Commiffione: nec pote(t ipfius, fubdi-

tos folvere , vel ligare.

Infuper fingule Parochiales Ecclefize

duorum Altarium, vel maximé trium numeró fint contentg,

nisi effent Collegiate, in quibus Altaria, arbitrió Dioeceíàni ,

(att

multiplicari poterünt, fecundüm exigentiam multitudinis mi-

fo-

niftrorum.

ï.üm

Quicunqu'e Ecclefiaftica Beneficia obtinent, omninó ad-

1f

juvent ad tecta reficienda, vel Ecclefias emendandas Colle&to-

If

res Eleemofynaruin pro fabrieis Ecclefiarum , quos quidem vi-

ünm

tricos appellant, deputati fint omnium exceptione de plebe

atf

iidem Eleemofynas fidelium inconfültis Ecclefia-

majores ,

a

rum Re&oribus non expendant,

trig

fisi

DE IMMUNITATE ECCLESIARUM, ET EC.

(s

CLESIASTICARUM PERSONARUM,.

yxle

]i

cétLaicis in Ecclefias, Ecclefiafticásve Perfonas, ac

eorum bona, omnis authoritas fit ablata, tam Jure

LI

Canonico quàm Civili, nonnulli tamen Laici niten-

tes i vetitum ,. immunitates eorum diverfis conatibus infrin-

gere moliuntur.

Nos füper his volentes eorum aufüm repri-

lt

mere, auétoritate hujus Sacri Concilii, füb obteftatione Divi-

ni Judicii, & maledi&ionis eterne, diftrictiàs inhibemus, né

ld

K-

de cetero ad hujufinodi temerarias manus prefümant exten-

dere, quód videlicet aliquem confugientem ad Ecclefiam ,

2b

quantumcunque maleficium commiferit grave, Judex Laicus

f

feu

m

L:

214 DE IMMUNITATE PE-RSONARD M ECOLESIAST.

f5

feu quivis alius Quantamcunque fecularem Dignitatem thi-

1ps(

nens, feu poteftatem exercens, de Ecclefia violenter praefü-

mant extrahere, immunitatem Ecclefie taliter violando.

Sed

&ür

potiüs ad inftantiam Rectoris Ecclefie, ad quam fugit, eidem

v

vitam & membra illefa confervent, & ipfum pecuniaria vel

filài

alia difciplina puniant mitiori, nisi malefactor ad Ecclefiam

que

fugiens, publicus latro fuerit, vel no&turnus pradator agro-

rum, aut fi in ipfa Ecclefia , vel ejus Coemiterio homicidium,

aud

vel membri truncationem füb fpe immunitatis perpetraverit.

k'l

cul

Tales enim quolibet immunitatis privilegio fünt indigni. Nul-

lus füb excommunicationis poena in Ecclefia vel de Ecclefia

ho

&f

munitionem feu fortalitium praefümat crigere, vel facere , aut

ipfius Caemiterium pro ejus firmitate fofíatis quibuslibet val-

fnü

lare. Nullus Laicorum Clericum . quemcunque deferentém

ii

il

coronam & habitum Clericalem finé demándatione Ecclefia-

ftici Judicis captivare praefümat.

uód fi fecerit excommu-

foi

d(fh

nicationis fentenriam incidit ipsó fáctó, à qua eum folus Pa-

pa abfolvere poteft. — Et nihilominus in ejus opprobrium Cle-

0b

rus Civitatis, Ville, Oppidi, vel Caftri, feu Parochie, in quibus

T0f

Clericus captus eft, feu detinetur captivus, eÓ ipsó ;alio non

expecato mandato, ceffationem faciat à Divinis , donec per

Dicccefani Providentiam , ad cujus notitiam id perfesant, finà

ed

mora, vel aliter liberetur:

Nec aliquis Confanguineorum, feu

p

Amicorum Clerici taliter captivati, pro ipfius liberatione füb

fül

excommunicationis poena aliquid audeat folvere , vel de fol-

lor

vendo ponere cautionem. — Verüm fi Clericus vagabundus, in

n

furto, vel alio malefidio deprehendatür, & habeatur de

[

fuga füfpectus, tunc ex hac noftra generali licentia, quam pree-

fe

fentibus impertimur , fecularis poteftas füb teftimonio tamen

or

Clericorum, fi commodé haberi poterit, vel alio fide digno

à

poterit malefadorem hujufinodi captivare, ac eum. quampri-

t

müm Ecclefiaftico Judici prefentare, jüxta Traditiones Sacro-

rum Canonum puniendum.

!

Qui autem aufü Sacrilego Pre-

lil

latum, Canonicum, aut quemcunque Clericum pro Clerico fo

10

li

gerentem gcciderit, feu mutilaverit, preter alias diverfas poc-

nas

DE IMMUNITATE PERSONARUM ECCLESIA ST.

21$

Ü

nas Juris, omnibus Feudalibus, fi que ab Ecclefia tenuit, fit eó

R

ipsÓ privatus, & ad Ecclefiam, à qua ea tenuit liberé revertan-

ed

tur

Jus Patronatüs, fi quod in una, vel in pluribus Ecclefiis

habuit, ipsó fadó perdat, & ad Dicecefanum Epifcopum de-

vel

volvatur, filii ejus & nepotes ufque ad quartum gradum, per

m

mafículinam lineam defcendentes àd Ordines, feu quodcun-

[(S

que Ecclefiafticum Beneficium. nullatenus. admittantur.

Illi

autem, qui omnem malitiam füperantes Archi-Epifcopum, vel

It

prfcopun fuerint hoftiliter infecuti, vel eorum aliquem per-

il

cufferint, ceperint, vel occiderint, ícu ipfis malefa&oribus ad

à

hoc præfhtamt confilium, auxilium, vel favorem, ipforum filii

& nepotes defcendentes, ut unà cum füpra ipfis ad hoc quo-

j

modolibet cooperantlbus

ipso fa&o poenas incidant à Jure

ftatutas.

Eos qui temporale Dominium obtinentes fuüis Sub-

Z]

ditis aliquando interdicunt, né Prelatis aut Clericis feu Per-

fonis Ecclefiafticis quidque V»ndant aut 'emant aliquid ab eis-

Z

dem, neque ipfis Blandum. molant coquant panem, aliqua

-

Obfequla exhibeant, vel exhibere pra.fümant cüm talia in de-

[ d

aft!

lj

rog

onem libertatis Ecclefiafticee vergant, eo ipfo excommu-

nicationis fententie decernimus fübjacere

1

Infuper prefenti conftitutione jubemus, ut locorum Dice-

u

cefani contra eos, qui ab Ecclefüis. vel Ecclefiafticis Perfonis ,

xU

pro eorum rebus propriis, quas non negotiandi causá defe-

runt, aut deferri faciun

4

iL,

vel tranfïmttunt gabellam. feu . Te-

lonium füo vel alieno nomine exigunt, vel extorquent in füa-

ä

rum animarum periculum, & eorum, à quibus talia exigunt

præ)udxaurn & gravamen;excommunicationis, & interdicti

fententias à Jure prolatns poftquam de hoc ipfis conftiterit

omninó publicent, & à fuis fübditis tam diu faciant publicari,

donec illi fic ablata reftituant, &'de transgreffione hujusmodi

fatisfaciant competenter. Ad hec quicunque fervari faciunt

ftatuta edita, vel confuetudines introducas ,

contra Ecclefia

libertatem, ftatutarii, & Scriptores flatutorum ipforum, nec

non Potefcates, Conf(üles, Rc&ores, & Confiliarii locorum, ubi

hujusmodi Statuta, & confuüetudines edite fuerint, vel ferva-

te,

DE SPONSALIBUS, ET MATRIMONIIS

216

t&, nec non & illi , qui fecuudüm ea praefumpferint judicare,

tranc

vel in publicam formam fcribere judicata, in excommunica-

Gs 1

tionis fententiam incidunt ipsó fadtó.

$i v€

conit

DE SPONSALIBUS, ET MATRIMONIIS

fiteft

debea

linter virum & .mulierem legitimus confenífüs interveniat

num !

de prefenti, ità quód unus alterum mutuo confenfü, ver-

oh

S

Egoac-

bis confüetis exprefsé recipiat utroque dicente.

]ni

cipio te in meam, & ego tc in meum , vel alia verba confen-

bOl**S

fum exprimentia de prefenti, non liceat alteri ad alia vota

p

tranfire.

Quod fi fecerint fecundum matrimonium , imó ve-

cuim |

riüs adulterium de fa&o contradum, etiamfi fit camahs CO-

tg vi

pula fübfecuta, feparari debent, & prlmum in fua firmitate ma-

bo?

nete.

Verüm fíi inter ipfos accellit tantüm promiflio de fu-

fie j

turo Matrimonio contrahendo utroque dicente.

Ego te re-

fum

cipiam in meam, & ego te in meum , five verba fimilia , & al-

ftinas

ter eorum, antequàm carnaliter fe cognofcant aliam feu alium

tiam

per verba " fibi defponfaverit de prefenti, dato, quód prima

ab C

promnTlo de futuro per interpofitionem fuerit juramenti fir-

mata, ei tamen prejudicat de prefenti defponíàtio, poft fc-

polta

cuta.

Cüam

Illi veró, qui primam promiffionem per fecundum con-

PE

tractum irritam feylt eft de violatione fidei poenitentia injun-

2tm

genda.

Carnalis veró Copula, fi fequatur , promiffionem de

Tiicar

futuro, eo ipfo Matrimonium efficit, fic quód ei in nullo pre-

)udlcat quicunque contra&us matrimonialis poftmodüm fub-

deni

Íecutus.

Contt

Conftitutionem quoque Generalis Concilii, tum in-

hibitionem contrahentium periculis providentem cenfemus

bibj

Tiuni

diftridiüs obfervandam , ut càm Matrimonia fuerint contra-

henda , diebus Domm1c1s vel aliis Feftivis in Ecclefiis, per

malit

Matr

Presbyteros coram plebe publicé proponatur , trium dierum

Tent

ad minüs, termino prefinito , ut intrà illum, qui voluerit &

valuerit legitimum lmpedlmentum opponat.

Sed & ipfi Pres-

Mst

Bs

byteri nihilominus inveftigent, utrüm aliquod impedimentum

obfiitat, & fi nec per oppof tionem alicujus, nec per invefítiga-

ttefic

Lilm

tionem propriam igtrà eundem terminum inter volentes con-

trahere

aIe

)

DE SPONSALIBUS.N'ET MATR-IMONIIS.

1

217

trahere aliquod impedimentum invenerint,, Presbyteri ipfi fa-

Cs interrogationibus confüetis, eos non differant copulare

Si vetó ex oppofitione cujufcunque vel aliàs contra Copulam

contrahendam apparuit probabilis conjectura, per Presbyteros

interdicatur contradus publicé & exprefsé , donec quid fieri

debeat fuper eo, per EpifCopum vel'ejus Officialem, ad quo-

rum hec notitiam perferant, fint edo&i,

Si.quis autem edi-

&ó hujufinodi pretermifSó clandeftina vel interdi&a Conjugia

inire prfumpferit, in gradu proLibito, etiam ignoranter, fo-

boles de tali conjunctione füftepta prorfus illegitima cenfea-

tur, de Parentum ignorantia, nullum fübfidium habitura:

cüm ipfi Parentes taliter contrahendo , affe&tatores ignoran-

ti:e videantur.

Pafi modo proles illegitima cenfeatur, fi am-

bo Parentes impedimentum ftientes legitimum, preter Eccle-

fie interdictum, etiam in confpectu Ecclefie contrahere pra-

fumpferint. Sané, fi Parochialis Sacerdos hujufinodi clande-

ftinas conjun&iones prohibere contempferit, aut quilibet e-

tiam Regularis, qui eis prefümpferit intereffe, per triennium

ab Officio füfpendatur , graviüs puniendus, fi culpe qualitas

poftulaverit. Sed & his, qui taliter copulare preefümpferint ,

etiam nullo alio impedimento obftante, condigna poenitentia

per Epifcopum injungatur. Si quis veró ad impediendam le-

gitimam copulam, malitiosé impedimentum objecerit, Cano-

nicam non effugiet ultionem.

Nullus autem elapsó dictó

denuntiationis terminó Matrimonium audiatur accuíàns, fcu

contra illud teftificans, nisi. denuntiationem hujusmodi pro-

babiliter ignoraverit, vel nisi juret, quód poft terminum de-

nuntiatiohis illud didicerit, quod opponit, & quód ad hoc ex

malitia non procedat.

Cüm autem Presbyter contrahentes

Matrimonium legitimé copulavit, eis Benedictionem Sacra-

mentalem impendat, fi neuter contrahentium aliàs fuerat in

Matrimonio conflitutus, Nam fi benediceret fecundas nup-

tias, per Epifcopum cum literis teftimonialibus ab Officio, Be-

neficioque füfpenfus ad Sedem Apoftolicam eít. mittendus.

Laici füb excommunicationis poena nubentes non audeant copu-

/lare, nec aliqua Statuta cond

ere, que libertatem contrahen-

*

Ff

tium

218

DE COGNAT. SPIRI'f. CONSANG ET AFFIN!TATE.

&ci

tium Matrimonium impediant quovis modo. Cognitionem ve-

rÓ caufàrum Matrimonialium , Plebani & Decani rurales fibi

þet

af

penitüs noverint interdictam.

DE COGNATIONE SPIRITUALI.

DI

NPiritualis Cognatio H?e Compaternitas in viginti Cafibus

& Matrimonium contrahendum impedit, & dirimit poft

contractum ftilicet, inter Levantem & Levatum , Leva-

[

tum & Filios Levantis, Levatum & Conjugem Levantis priüs

d

cognitam.

Parentes Levati & Conjugem Levantis priüs co-

gnitam,

Levantem & Parentes Levati,

Item, inter Baptifa-

Mat

tum & Baptifantem , Baptifatum & Filios Daptifantis. Bap-

CUf

tifatam & Conjugem Baptifntis priüs cognitam. Parentes

tür

Baptifatrt & Conjugem Baptifantis priós cognitam. Bapti-

VIt

fantem & Parentes Baptifati.

Item, inter Confirmatum &

ter

Levantem, Confirmatum & Filios Levantis , Confirmatum &

ia

Conjugem Levantis priüs cognitam. Levantem & Parentes

tel

Confirmati-

Item, inter Confirmatum , & Confirmantem.»,

etiai

Confirmatum & Filios Confirmantis, & Conjugem Conífi-

d

mantis priüs cognitam. Parentes Confirmati, & Conjugem

Confirmantis priüs cognitam, Confirmantem & Parentes Con-

Dt

firmati.

Né igitur occafione Spiritualis Cognationis in Ma-

trimonio difficultates emergant, diftri&é precipimus, ut ad

predicta Baptifmi & Confirmationis Sacramenta, per que. »

tantüm Compaternitates hujufmodi contrahuntur, íolüm

unus vir vel mulier cum . Compatre Levante, de cetero ad-

mittatur non obítante in contrarium prava conífuetudine

lN

cüm fit contra Sacrorum Canonum inflituta.

f

um

DE CONSANGUINITATE, ET AFFINITATE.

N

Íon

U

i Divino timore poftpofito in animarum fuarum peri-

dia

culum. fcienter in quarto vel infrà Confanguinitatis ,

Q

vel Affinitatis gradu, aut cum Monialibus contrahere

i

matrimonialiter non verentur, nec non Religiofi & Moniales,

A

aC

DE EO, QUI DUXIT IN MATRIM, &c. ET SIMONIA. &e

219

u

ac Clerici in Sacris Ordinibus conftituti Matrimonia contra-

h

hentes, pratter alias pcenas Juris, excommunicationis fenten

tiam incidunt ipsó factó

DE EO,QUI DUXIT IN MATRIMONIUM

QUAM POLI.UIT PER ADULTERIUM

j

oft

Abens Uxorem legitimam , fi adultere fue hoc fcienti

Yà

promittit fidem de ea ducenda poft mortem uxoris,

1

H

vel cum ea de fa&dto contrahit, carnali Copula prece-

(Q

dznte vel R:auente non poteft cum xpfä legitimà mortuá in

fi

Matrlmomo remanere.

Si veró fecunda du&a contractum.. s

p

cum alia ignorabat, tunc fecunda inftante cum ea compelli-

Is

tur remanere,

Compulf ione autem hujufmodi durante, fi

!

vir cum tertia contrahit, tenet contractus, eft tamen fibi prop-

ter hoc poenitentia nnponenda

Similitez fi ipfe vel adultera

&

fua, mortem uxoris legitime effectualiter procuravit, non po-

te5

Idem fi uterque

tc& adulteram ahquatenus ducetein uxorem.

J;

etiam finé adulterio in mortem legitimé effet machinatus cum

if*

effectu.

oft

DE SIMONIA, ET NE ALIQUID PRO SPI-

[z-

RITUALIBUS

EXIGATUR,

VEL PROMITT A-

ad

TUR.

*

.A

if

N tantüm peccatis exigentibus corda quorundam Presby-

d

terorum Simoniaca pravitas depravat,qui nec Baptifimi,Eu-

I

WT

chariftize , Peenitentie , aut extreme Unctionis Sacramen-

ta, nec Benedidionem nubentium, aut exequias feu fepultu-

ram mortuorum, five alia quecunque Spiritualia füis volunt

fübditis miniftrare, nisi pro hujusmodi feu adminiftratione ip-

E

forum eis folvatur, vel promlttatur pretium, pro füee turpita-

dinis excufatione, imó veriüs accmfäuone, diuturnam confüc-

[l

tec

h)

tudinem prétenden

L 3

Né igitur tam pernitiofam venalita-

l[c

tem pravitatis Simoniace per impunitaterm vendentium videa-

iqur nojtris te*npombuo app:obam hujus Sacri approbatione

6

2

Corn-

M

5

DE jUDAIS

2

p

o

Concilii duximus

atuendum, quód fingula predicta Sacra-

(65.

taic

mehta, & res Sacre non obil"ntc quacunque cenfuetudine in

conttarium, qua cenfenda eft potiüs corruptela, per Presby-

libe

tcros, fin? exaclione cujufcunque temporalis egolumenti libe-

TCpi

ré-conferantur. Et quicunque de cetero premiflorum, vel

p

alicujus ex prædxäls venditor fuerit deprehcnfus fi eft Redor

füors

Ecclefi& perpetuó ipía privetur, fi veró Vicarius, feu Socius

fie n

Rectoris fuerit, ad Epifcopales carceres , ut ibi perpetuam a-

ftetr

gat poennenua m, detrudatur.

Vemmtamen fi Laici nollent

fcor

rationabiles & approb*tas Ecclefiarum confuetudmes obfer-

&fk[

vare, tunc non per ipfos Presbyteros, cüm in propria cauía

4!4.)

qd'OL

Judlce-s e

ii

nequeant, fed per Epifcopum, vel ejus Officia-

queti

lem ífümmarié X de plano de hoc veritate cognita ad earun-

qu»

dem obíervationem per cenfüram Ecclefiafticam compellan-

Jur*u

tur

Pretereà Archi-Diaconi locorum, feu Decani rurales, fi

T

pro Sacris quuc;nbus vel Chrifmate & Oleo per fe, vel alios

to

aliquid prefümpferint extorquere, fuüis Beneficiis perpetuo

fi

fpolientur.

lia

DE JUDAIS

Mi

fiie

Tfi Judeos, quos perpetua culpa perpetue fervituti füb-

Otnfi

E

jecit pietas Chriftiana receptat & fuftineat cohabitatio-

r

nem IHOIhm moratl tamen eífe non debent

ut red-

p

dant Chriftianis pro gratia contumeliam, & de familiaritate

Cufic

contemptum & illam Tetributionem 1mpcndant quam jux-

COfmi

ta vulgare Proverbium : Musin pera , ferpens in gremio, &

dq

ignis in finu, fuis confüeverunt hofpitibus exhibere. - Acce-

pimus autem, quód Judei Chriftianas puerorum füorum Nu-

giof

di

trices, quod non tantüm dicere, fed etiam nefandum eft co-

Diy

gitare, cüm illas recipere Corpus & Sanguinem JESU Chrifti

contingit , per triduum antequàm eos lactent, lac effundere

faciunt in latrinam,

Alia infüper contra fidem Catholicam

Qu

deteftabilia, & inaudita committunt, propter quee fidelibus eft

fis

verendum, né Divinam mdlgnatlonem incurrant, cüm eos

Saci

perpetrare füftinent que fidei noftre confufionem inducunt.

Qna

Inhibemus ergo diftridté, né de cetero Nutrices feu Obftetri-

Ingli

ecs,

DE| JUD E15.

22I

d-

ces, vel fervientes habeant Chriftianos, ne ipfos ex familiari-

n

tate nimia, ad fuz infidelitatis errorem pertrahant, & né filii

aby

libere, filiis famulentur ancille, fed tanquam fervi à Domino

ibe-

vd

rteprobati, in cujus mortem nequiter conjurárunt , fe faltém. s

per effe&tum operis recognofcant, fervos illorum, quos Chrifti

dor

mors liberos, & illos fervos effecit,

Si veró hac prohibitio-

1US

ne noítra, imÓ veriüs Apoftolicà contemptá , Nutrices, Ob

1 d-

ftetrices, & aliam familiam, non dimiferint Chriftianam , Epi-

lent

fcopi locorum. füb excommunicationis poena , inhibeant di-

fer.

ftrict& omnibus Chriftianis, nà cum. Judeis commercium ali-

iufa

quod audeant exercere. Quia fimilitudo exterioris habitus ,

Cla

quem Judei cum Chriftianis indiftindum deferunt , plerum-

üti

que tantum periculum inducit, quód per errorem Chriftiani ,

n

judeorum, & Judei Chriftianorum mulieribus commifcentur.

;

N$ igitur tamm damnatze comhmixtiopis exceffus, per velamen

[ios

erroris hujifinodi, quandóque fimulati, ulteriüs excufari pof-

ii

fit.

Statuimus, ut mafculi Judeorum in capitibus fuis pilea

lata, ut antiquitüs confüeverant , & non caputia, deferant. s.

Mulieres veró fub peplo, five alio velamine, capitis ornarium,

five levaturam eminentem füpra frontem ponant: fic, quàód

b-

omni tempore per hujufmodi figna, à Chriftianis difcernan-

o«

tur

Que figna, fi Judai, infrà duorum Menfium fpatium à

td-

publicatione prefentium non affumpferint, üt eft dictum , ex

at

tunc eis, per excomraunicationis fententiam Chriftianorum..»

UX-

communio fübtrahatur, & in. poenam temporalis Domini lo-

ci, qui ipfos ad hoc non compellet, Clerus fiecularis & Reli-

(

giofus Civitatis, Oppidi feu Ville, in quibus Judai taliter in-

u

diftin&à morantur, eÓ ipsÓ generalem ceífationem faciant à

um

Divinis, donec per Judeos , ftatuto pracfenti fuerit obeditum.

(

In die Parafceves Dominice Paffionis, Judai in publi-

i?

cum non prodeant, & per totam illam diem oítia & feneftras

m

di

fuas clau(às teneant, né in Chriftianorum defpe&um, qui tunc

Sacratiffime Paffionis memoriam exhibentes, lamentationis fi-

105

gna pretendunt, per füas derifiones & blafphemias in contu-

i

meliam pro£iiant Creatoris.

Nulli eorum publico prafician-

ii

tut

(5

2

" i

^5

2

DE. HIERETICIS.

tur Officio. 5i quis autem hec comi—nii?:rit, excommunica-

tionis fententia innodetur.

Judeo veró Officiali, tam diu

Chriftianorum communio in commerciis & aliis denegetur ,

donec in ufüm pauperum Chriftianorum, fecundüm provi-

)

dentiam Dicecefani Epifcopi convertatur , quídquid fuerit à

Prof

Chriftianis adeptus , occafione Officii fic füfcepti, & Officium

Tun

cum pudore dimittat, quod irreverenter affumpfit.

Synago-

ipfs

gas novas conftruere nullatenus admittantur , fed antiquas, (i

fve

corruerunt , vel ruinam minantur reedificare poterunt. Non

pcr£

autem, ut eas exaltent, aut ampliores, aut pretiofiores faciant,

boz

quàm antea fuiffe nofcuntur, qui utique pro magno debent

eRCU.

habere, quód in veteribus Synagogis, & füis obfervantiis to-

lerantur. Ad Baptifinum non cogantur inviti, nec in perfo-

nis vel rebus füis, finé Judicio puniantur. Nec in füuis Fefti-

vitatibus perturbentur, nec eorum Coemiteria per exhumatio-

ncm corporm, vel aliàs violentur.

DE HJERE TICIS.

qui

ZEretici, quarumcunque fe&arum, & credentes ipforum

dcte

G

erroribus, nec non receptatores, defenfores & fautores

H

corum excommunicati fünt, quos univerfi fideles Chri-

fv

