traria omnia , atque berefes quascunque ab Ecclefria damnatas, ebr

rejeéba , ac anatbematizatas , ego pariter damauo , rejicio , & ana-

thematizo

Hagc veram Catbolicam fidem , extra quam uemo falvu effe

potefl , quam im prafenti [ponte. proffteor , b* vevaciter tenea , ean-

dem integram , & inviolatam ufque ad extremum vite fpiritum ,

conflantifumà Deo . juvante retinere , & coufiteri , atque À meà

fitbdità , vel il , quorum cura ad me iu muuere meo . fpettabit ,

teneri , doceri , &* pradicari , quantim in me erit , curaturum, E-

go idem N, /poudeo , voveo, ac

('ura : féc me Deis adjuvet , & bee

Saníla DEI Evangelia.

Ecclefiaftici omnes hujus Civitatis & Archidicecefis , qüi

huicSan&e Synodo non interfünt , cüim füpradi&tam fidei pro-

feílionem in ea non preftiterint , non folüm eamiin noftris , no-

Con«.

p,;, ftríve Officialis , feu alicujus ex Vifitatoribus noftris manibus,

[4L 25.c1. infra fex menfes proximos emittant , fed etiam in proximé fo-

de reform.

quenti Synodo Dicecefana noftra eandem profiteantur.

ui de Beneficiis curatis , aut Canonicatibus, feu Digni-

tatibus providebuntur ; preter eam , quam in Synodo Dicece-

fana obire debent , Fidci Profeffionem ,. eandem etiam profi-

teantur in noftris , noftríve Officialis manibus , intra duorum

/(,,'.'J ::c Ty;4.

r

menfium fpatium à die adepte poffeffionis Beneficii obtenti , a-

24.C€. 12.

f erem.

lioquin fru&us non faciant fuos.

Provifi autem de Canonica-

ti«

ET EJUS TUEND E CUR A-

5

tibus , vel dignitatibus ipfammet Fidei Profeffionem intrà eun-

dem terminum in Capitulo jurent.

Sácerdotes item feculares, ac cujusvis ordinis, & inftitu-

ti Regulares, qui ad Confeffiones audiendas, feu ad verbum

Dei predicandum admittentur , hujusmodi Fidei Profeffionem

in inanibus noftris emittartt , priusquam id muneris aggredian-

tur. Idem preftent ii, qui absque titulo , aut aliorum vice,

affumentur.

certo , aut incerto tempore ad animarum curam gerendam

.

Nemo.preterea ad aliquem ordinem majorem , vel mino-

rem proimoveatur , nifi priüs , fi decimum quartum füe eta-

tis annum ex

pleverit, earjdem fidem modp quo füprà profet-

fus fuerit.

Regulares autem ad fa&ras confeffiones audiendas, verbíve

DEI predicandi munus füfcipiendum , feu ad ordines affu-

mendi , huic decreto fatisfacient , fi teftimonium nobis exhi-

buerint , f in füi Superioris manibus id obiviffe , alioquin co-

ram nobis eam preftent.

ui Do&oratüs , vel Baccalaureatüs, aut alios gradus

Co[i. Pii V.

P. ia facrofa.

füfcipere , feu ad Notariatüs officium affumi voluerint , nullo

edita 13. Ne-

modo admittantur ,

VEi. 1564.

priusquam eanclgm, fidei profefüonem e-

miferint.

Cong: fac. Cs.

Quicunque Laici , vel Clerici quoviä pa&o legendi , aut in-

Trid. füper

terpretandi, vel docendi munus exercent publicé , vel priva-

decre. 3. de

tim ; Medici item omnes, & Chyrurgi ; Quíve literarias, vel

vefor.fefj.25.

Liberales artes exercent . etiamfi prima Grammatices doceant

Rudimenta publicé, vel privatim ; quovis nomine pedagogi ,

vel Ludimagiítri ; Bibliopole , & alii libros venales exponen-

tes, & librorum impreflores legitimé eorum munera exercere

volentes , duorum menfium fpatio vel oftendant fe fidei pro-

felionem preftitiffe , vel eam re ipfà preftent in noftris , no-

ftrítve Officialis manibus.

Qui veró aliquod ex hujusmodi

muneribus inpofterum füfcepturi fant , non ante illud exer-

ceant , quàm Fidem Catholicam eadem ratione profeffi fuerint.

l

Quorum omnium , & aliorum , item , qui hanc Fidei pro-

feffionem preftabunt , nomina diligenter , ordinéque notata

C

6

DEPROFESSIONE FIDEI,

Cu:im noflrre Archiepifcopalis Cancellarius in librum certum

referet, qui in. Archivo noftro perpetuo affervetur.

lis 'bmniQ

ui ab emifía Fidei profeflione recedet , fit offic

bus, ac Beneficiis Ecclefiafticis ipfo fa&o privatus absque alia

declaratione, nec poffit ab aliquo in hac Civitate, ac Archi-

dioccefi recipi, fed ftatim ad nos

: deferatur, ut debitïs' poenís

contra eum agamus.

E

Ludimagiftri , & al

il, qui docendi munus exercent : Ca-

— EÉxInd.Rom.

tholici fint , & Catholicam Religionem profiteantur , atque eos

tantüm libros , qui fanam , & Catholicam doctrinam conti-

nent , in Scholis fuis adhibeant. Librorum, qui ab Ethnicis

confciipti funt, is dele&us habeatur, ut non prelegantur ,

eque explanentur, qui de rebus obfcoenis, ac turpibus tra-

&tant.

Horum autem precipua cüra fit, ut Difcipuli in. fidei

Rudimentis; & Catholice Religionis preceptis erudiantur , ac

11 ))

Eicv

cum literis imbuantur.

bonis moribüs u

Ut autem Fideles noftree Paftorali curae concrediti in Fi-

dei Catholice puritate facilius conferventur , parentibus omni-

bus pupillorum tutoribus , ac patribus familias interdicimus ,

né filios fuos , aliósve, quorum curam gerunt , ad Hareticorum

fcholas , five ad ipforum , üt vocant , Ácademias accedere, vel

ad eorum loca habitatum iri permittant.

Pueri enim , fi in te-

neta etate , adolefcentiáve nullos fidei errores imbiberint , ad

omnes pietatis , & Religionis Catholice fru&us confequendos,

toto vite fue curriculo, faciles fe reddent.

Cüm in Comecdiis , ludis fcenicis , aliísque reprafentatio-

nibus aliqua interdum mifceantur, proponantürve , quae Ca-

tholice Religioni, morámve honeftati repugnant , hoc perpe-

tuo decreto inhibemus ,né ín hac Civitate , & Archidioecefi no-

ftra , alique Comoedie , Ludi fcenici , feu reprefentationes fa-

cre , vel profane , publice , vel privatim exhibeantur , nift priüs

à Nobis, Officialíve noltro recognite , & fcriptó comprobate

fuerint.

Ut

fpiritualium damnorum , que& ex nimia Judeorum con-

g'.y.ladqz..:'æ'!ff

bec, Dejya-

füetudine, nimióque commercio fidelibus afferri folent , occa-

d5

fionem adimamus , prohibemus , né Chiftiani ad convivia , nup-

tia3,

ET EJUS TUENDIJE CURA,

N?

6

tlas, vel dxe» feftos Synagogas Judaorum accedant, aut cu

Ne-

eis ludant choreásve agant, feu in eorum famulatu f nt.

ve Chr:fhan mulieres judceorum nutrices in eorum domibus

eíic ullo pacto poflint.

Parentes autem n6 filios fuos , filiásve

€. d bec Ehe

J udes

mittant ad aliquam artem, five liberalem , üvc alterius gene

ris à Judais difcendam.

Nulii Clerict vel Laici pccumam apud quemvis Judeum

deponant, ut ratione mutui , vel depofiti ahquid preter for-

tem ex cunvento vel pnnapahter ab eo, alioque homine fpe-

rent , alioquin ufivam committunt.

- Pernicioforum, & falforum librorum le&ionem , & ufüm

perpetuam efle peftem animarum pretiofo Chrifti iänournc re-

Ideó huic tanto maio re-

demptarum, nemo eft, qui nefciat.

medium adhibere volentes complures fummi Romani Pontifi-

€es,

ad fidei Catholice , doGrineque integritatem falvam , &

mf*orrup?am in Ecclefia DEI retinendam , adversüs ejusdem fi-

dei hoftes fe ipfos opponentes, né illorum dolis, & infidiis im-

prudentes , & fimpliciores homines caperentur , probatos ,lau-

jdabiles , & orthodoxos libros, ab adulterinis , perniciofis , &

apocryphis diftinxerunt.

Et ut facdlus ommbus mnoteflerent

libri , & fcripta, que improbata fünt, fiveüt haretica pravi-

tate fufpe&a, five üt pietati, ac morum honeftati inutilia, aut

aliqua faltem correione indigentia; confe&tus eft eorum in-

Conft. Dom:-

dex , five Catalogus, à Pio Papa Quarto peculiari Conftitutio-

ficl gregt,

die 24..Mas

ne promulgatus , & Sixti Pape Quinti , ac Clementis Octavi ju£-

fu auctus. .

uem indicem cum aliquot declarationibus ad hu-

1564. Cosf?

Clemnenz. Pa-

jus Metropohs & Archidicecefis noftre ufüm accomodatis ,

p2 X1ll. $a

crofauttum ,

, pis depromi, & qua in eo prefcripta funt , ab omnibus per-

die 27

Qa

"" petuó obfcrvan volumus , ac mandamus.

Ut autem Parochi,

1595

lero-

Confeffarii

verbi DEI Concxonatores Ludimaeciftri

rum Impreflores , & alii libros venales quovis modo proponen-

tes, in re' tam feria , partes fuas faciliüs cognofcere poffint

prefatum Indicem penes f& habeant

& quidquid in eo pre-

ícribitur, exequantur, atque prout uniuscujusque eorum imu

nus requirit , ab aliis in ufum deduci procurent

Pra-

T d

Er

——

DE PROFESSIONE FIDET

8

|

EdifiunMa

Preeteteà cüm poft predi&i Indicis editionem , & prouml-

gifivi Sacvi

gatlonem alii etiam libri ,

tanquam docrinas faifas heereti-

Pelatiipron

aie 7. «dug

cas , erroneas , fcandalofas , bomsmc moribus , ac pietati Chri-

y6o2

fliane: contrarias contmcntcs à àn&a Scde prïohw prohi-

biti fuerint , ut ad omnium notitiam faciliüs pervenire valeant,

illos ad ejusdem Indicis Romani finem motari mandamus , at-

que quod ad eorum le&ionem , & ufüm fpedlat, idem fervetur,

uod de aliis libris, fcriptisve prohibitis prefcripfimus

IPudex Ron

. Qui abfque Sedis Apoftolice facultàte nobis exhibenda

Reg. 10. f

Hereticorum libros , feu cujusvis authoris fcripta , propter ha-

geuulr.

refim , vel falfi dogmatls füfpicionem damnata , atque prohibi-

ta legerit , feu penes fe retinuerit , excommunicationis fenten-

tiam. ipio fa&o incurret Sedi Apohomæ refervatam , prater

lias pocnas à Conftitutionibus A poftolicis , facrisve Canonibus

conftitutas

Qui veró libros alia de caufa ab Ecclefia prohibi-

tos Icgu it , habuerítve , cüm peccati mortalis fe reum conítiru-

at,à nullo Confeflario fæcularl vel regulati abfolvi potetit , nifi

riüs illos nobis confignaverit , fcu cum effc&u tiansmtfem

Tadex Rom

ui libros aïrajuos feufulpra harcticorum , aliósve quo-

-

Reg. 10. f

vis modo prohibitos habet , ipfos infra menfem Fi oximum No-

[7/2

bis, Officialive noftro confignet, feu cum effectu transmittat ;

alioquin poenas , & cenfüras contra hujusmodi inobedientes

( üt füpra ) infiictas , ipfo facto incurrat

Conc

Tyid.

Nermo Sacre Scripture verbis , vel fententiis, ad jocum,

Se,

4. GECY

de ediz.t9 &

allentationer , contunmeliam füperfzrüonem impietatem , aut

Jv facr. lib

ad quosvxs profanos fenfus abutatur, alioquin in ejus nefa-

$.uk

riam temeritatem ad Sacrorum Canonum præiï.nptum fcveré

animadvertemus.

ladex Ron.

Nulli libri , fcriptáve cu;sts generis imprimantur , nifi à

Reg. 10.$. i

Nobis nofrrove Officiali recognita , &fcnpto comptobata fue-

Aliz.

rint.

Librorum autem , qui imprimentur , exemplum au&to-

—

ris manu fignatum nobis ftatim tradatur , ut in Archivo noftro

Archiepifcopali perpetuó affervetur.

Index Rom

Nemo opufcula, libros,commentarios,aliáve id generis quo-

Reg. ead,

vis titulo, &nomme,quæ manu fcripta f'unt evulget nifi priüs

à Nobis recognita fint, & noftra fubfcnptxone approbata.

Qui-

ET EjUS TUÜENDJE CURA

Quicunque artem librariam exercent , quíve libros venden-

Indee Ro

Reg. ca

" dos circumfetunt , né eos vonales proponant , priusquamillos,

feu eorum Indicem Nobis , vel Officiali Noftro prefentent,

Noftra fïlbf'cnptlone complobandum,

Nullos autem Libros

hujusmodi indice non notatos vendere , feu aliá ratione alicui

tradere, neque venales proponere audeant,

Index Rom..

Parochus in cujus Parochie finibus venales libri exponun-

reg. ea

tur , fcu circumferuntur , eos de improvifo vifitet ; fi hujusmo-

di exponentes librorum indicem à Nobis fubfcuptum non exhi-

buerint, aut libros eo indice non defcriptos habuerint , illos

vendi , aut aliquá ratione tradi non permittant , & eorum no-

mina ad Nos illicó deferant.

Preterea Hofpites, Tabernarii , & Cauponæ fi qui ad eos

diverterint , ut de fide difputare , aut hæretlcorum libros vende-

te , feu fþargere faciliüs poffint , illos Nobis ftatim denuncient.

Inter alia, que in fübditis gubernandis attendere debent

Barones, & Nobiles Catholici, unum illud eft precipuum , ut

in omnibus locis eoruim Jumsdl&lom fübjectis Catholica Religio

confervetur, ac propagetur ;

Qmmob; em eos omnes in Do-

mino monemus. ,& pet vifcera Chrifti Domini obteftamur , ut

f quos fübditos hereticos habent ,€0s refipifcere, & ad Ore-

miumSandce Matris Ecclefiee redlrc . debità diligentiá , & fin-

sulari pietate curent.

Iicem Barones , &-Nobiles Catholici , fi quos habent , hæ-

reticos fibi in domeftico ufü 1nferv16ntes eos omni dihgentla

inducant ,

ut Catholici fiant , & Cathohce vivant..

Abbateu item , & alii Ecclef aftici , five fzeculares, five cu-

jusvis Ordinis, &müxtutheculares qm in aliquibus locis , Pa-

rochitisve Hu)us Metropolis , & Archidicecefís noftre: j ) urisdictio-

nem temporalem habent , omnem operam , omnéque ftudium

exhibeant, ut fübditi füi in Cathohca Fide, & doctrina pié in-

ftituantur, & ab herefis labe, omníque heretica pravitate Ii-

beri Cathoncam Religionem profiteantul & Catholicé vivant.

Si in hoc. neghgentes fe oftenderint, meminerint fe Chrifto

Domino, qui vivos, & mortuos eft Judu.a.turus ftnälffnnam

rationem redditur os,

C

DE

DE DOCTRINJE CHRISTIAN/E INITIIS

IO

DE DOCTRINZE CHRISTIANJE INITIIS,

D eternam vitam cüm nati fint fidele;—., illud diligenti ,

íanctáque folicitudine providendum fuit, ut ab ineunte

ufque etate, Do&rine Chriftiane , que ad illam ccele-

ftem vitam hominum mentes in terris infiruit ;Rudimentis,atque

inftitutis plané imbuantur.

Quamobrem & San&orumPatrum

fan&tionibus, & Generalibüs Conciliis, pià & falubriter fancitum

eft , ut faltém Dominicis , illísque feftis diebus Chriftiane Fidei i-

Confl.ex debi

10 addita die

nitia in unaquaque Ecclefia Fidelibus tradantur. Quod necefla-

6. Otloebris.

rium, falutaréque inftitutum , ut vehementiüs excitaret Pius V.

1572

Poatifex Maximus, Chrifti F idelibus veré épcenitentibus, & con-

feffis,firmum propol" itum habentibus confitendi temporibus à fà-

cris Canonibus ftatutis , qui aliquam Chriftiane Dorine focie-

tatem ingredientur, & in difcendo, vel docendo articulos fidei ,

& fàn&te Matris Ecclefiee preecepta , operam füam navaverint ,

quoties in hoc fandto exercitio fe occupaverint , quadragint a

Ceuc. Mogun

dies de fibi injyunctis poenitentiis relaxat

Ut igitur pro debito

I.6. 4j

Couc. Triden

Archi-Epifcopalis vigilantia noftre munere , iis falutariter.con-

Sef- 24. 6

fuülamus , quibus in Domino miniftramus , Parochis omnibus , e-

4.de ref.-

tiam Regularibus edicimus, ac jubemus, ut Dominicis, Feftisque

diebus, à prandio, in fua quisque Ecclefia, dato de more Campa-

nefigno , fideles fibi commiflos ad do&rine Chriftianz fch olas

convocent, & ad Petri Canifii Catechifini preefcriptum , ipfis ru-

dimenta fïdel tradant, & vernaculá linguá exponant.

Confe, Pii Pp

Preterea Parochorum cura in omnibus Ecclefiis I

Parochia-

V .ediza dieG

OG. 13572

libus, ubi Doctrine Chriftiane focietas erecta non. eft

intra

duorum Menfium fpatium erigatur, & adjutores , operariique

ac Officiales convenienti numero eligantur, ac regule , pra-

fcriptionésve obferventur , que juflü Noftró edentur. Scholae

autem puellarum diftinde f nt ,

& Qpa;atæ -quoad fieri po-

terit, à Scholis puerorum.

DE

DEPRJEDICATIONE VERBI DEE

1l

DEPRJZEDICATIONE VERBI DEI

- Erbi DEI predicationem in Ecclefia SanQa maxime u-

tilem , & neceffariam effe, non eft qui. dubitet ; ideó

quicunque Parochiales , vel alias animarum curam

habentes Ecclefias quocunque modo obtinent, quíve certo,

vel incerto tempore , etiam aliorum nomine, 'onus habent Pa-

tochialia munera obeundi, per fe, vel per alios judició Noftró

idoneos , fi legitimé 1mpcd1t1 fuennt diebus faltém Domini-

'Coni. Trid. $.

c. 2. de rel. f.

eis, X feftis folennibus ; ; tempore autem jejuniorum , Qua-

r L/)lP! esby,

dragefime ,. & Adventüs Domini quotidie , vel faltém. tribus

fU.

in hebdomada diebus , nempé die Dominico, Feriá quartá , &

fextá , plebes fibi commilff: las, pro füa, & earum capacitate pa-

fcant falutaribüs verbis docendo ea qua fcire omnibus ne-

ceffarium eft ad falutem 5 aliquid ex iis, que in. Miffía legun-

tur.

exponant; Sanciffümi Miffe Sacrifici Myfterium ali-

qued declarent, annuncmndoque eis cum brevitate , & facili-

tate fermonis , vrüa, que eos declinare, & virtutes, quas fe-

&ari oporteat, ut poenam eeternam cvadcrc « Cocleftem glo-

riam confequi valeant.

Si qui autem ad id munus obeundum minüs apti' reperi-

untut , ad peritos confugzant quorum auxilium implorantes,

vel homilias fibi. preefcriptas , "vel Latino fermone auctoris ab

Ecclefia recepti , in vulgarem linguam converfos , à Nobis ta-

men approbatos ,.aut memotriter, aut de fcripto pronunc1cnt

Tam Parochi , quàm alii Concmnatores Catechifinum Ro-

Seff. 23. ca

de.lud- libr

manum Sacri Concilii Tridentini au&toritate editum penes fe

€

habeant,.& ad ejus preefcriptum , que quilibet Chriftianus fci-

te, credere , amplecti, & vitare tenetur, ut eternam falutem

coni"cqux valeat , pro temporis , loci., & perfonarum. ratione.

accuraté exphcet

lemo qui Parochus non fit concwnandl munus aggredia-

Con. Triden

Sefj

cap.2

tur , absque facultate à Nobis fcnptxs obtenta , medio examine.

de ref. $.Re-

Regulares cujuscunque Ordinis , 8c 1nfc1tut1 nisi à füis Su-

gularer,

penoubus de vita, moribus, & fuem:la e*;ammem & appro-

bati fuerint, ac.de eorum hcentla, etiam m Ecclef iis füorum

C2

Or-

DE

PRIDICATIONE

15

Ordinum' predicare ,

feu Sacre Scripture le&ionem habere

c. Exconmmu-

non audeant ; cum qua licentia fe coram Nobis preefentare ,

THCATIHUS.

$

quiaverü de

& Benedlfhonem petere teneantur , antequam pradicare inci-

bare . Con

Tvid. Seff. 5

piant.

In Ecclefiis veró , que füorum ordinum non funt ,

€. 2. de vefor

ultra licentiam füorum Supenorum etiam Noftram habere te-

ac .Seff. 24. c

neantur, finé qua nullo modo pradicent , neque Sacre Scrip-

4. de vef.

tur& lectionem publicé, vel privatim habeant.

Iidem Regulares nullis in Ecclefiis , etiam in iis , que funt

Coi.

Tvid.

Nobis

Scfj-. 24. cap

füorum Ordinum, pradicare audeant

aut Officiali

Noftro contradlcentlbus

Qui concionandi offició fungentur

eam inibunt ratio-

nem, ut né quicquam ab Ecclefie Catholice fenfu , aut à con:

fentiente San&orum Patrum auctoritate , alienum. proferant ;

Néve futura ex Sacris Literis divinare, Vel alicui eventui cer-

tum diem ftatuere audeant.

Né hiftorias apocryphas ,

néve miracula minüs probata

natrare affuefcant,

"

Né ridicula ,

autlevia, aut inanes fabulas , aliáve rifum

moventia recenfäant fed grawter pure , finceré , & quà fieri

poteft , facilitate , verbum DEI pronuncient.

Cüm impia hereticorum Dogmata apud imperitam mul-

titudinem erunt confutanda , id non prolixá difputatione , fcd

gravibus faciant, ac folidis rationibus, & argumentis , ex Sa-

creScripture, & Sandorum Conciliorum, ac probate antiqua

confüetudinis auctoritate, & Catholicorum Patrum confenfu de-

pr omptls.

Hereticos autem conviciis

feu contumeliis non

afficiant, fed eorum íe&am, praetensámque Religionem tan-

ac Religioni contra-

quam non fanam, & Catholice Fidei ,

riam damnent , & improbent.

Né quid obf'cure vel ambigué exponant .quod auditores

incertos, aut fufpenfos reddere , feu in eis varié intelligendi oc-

cafionem prebere poffit.

Né fucatá oratione, aut inanibus utantur verbis , quibus

fe magis oftentande eloqucnuæ vel doctiine, quàm falutis

animarum causá , id muneris obire oftendant, füíque ipfius

efle potius, quàm JESU Chrifti predicatores ; Sed Evangelia,

a

VERBI DEI.

T

Catb.Rom.i

& Epiftolas , quee in Miffa recitantur , dilucidé , ac fidelitet ex-

g.

cap.

plicent , oblatísque in dicendo occafionibus , ad Orationis

omuis autemm

Dominice, Apoftolicíque Symboli, & Decalogi, nec non ad

. quare.

feptem Saeramentorum Ecclefie , Sacrorámque rituum , & fo-

lennitatum explanationem frequenter divertant.

Cüm de Salvatoris Noftri morte verba habere voluerint,,

eam do&é, graviter, pié eatenus exponant, ut pietatem, ac

lachrymas commoveant auditoribus , iísque externis actibus,

qui ex San&e Ecclefie ritu probati , ad rifum , vel ad jf)cum

nequaquam commovere animos poffunt.

H

*

*

fe preftare de'bent;

In arguendis autem vitiis , ut acriores

ita etiam fe pietatis, & charitatis ftudio , non hominum , fed

peccatorum odio adduGos, id facere fignificent. In ea autem

vitia, in quibus populos frequentiüs peccare intelligunt , ve-

hementiüs invehantur , & prefertim in ebrietates, qua animas

& corpora maximé ledunt ; atque in ludos, ex quibus fzepé

blafphemie , rixe , & homicidia proveniunt; & inter alia fepé

declarent populo , ufuram jure divino naturali vetitam effe , i-

deó nihil lucri ultra fortem in. contractu mutui, vel depofiti,

a&o , velintentione principali interveniente , percipi poffe

absque peccato mortali, & obligatione reftituendi. Dete-

ftentur contractus illicitos, & prefertim eos, qui non folüm

Divino jure, fed etiam hujus Regni Conflitutionibus prohiben-

tur.

In emptionibus etiam , & venditionibus , moneant res

non poffe cariüs vendi juftó pretió ob dilatam folutionem,

neque ob anticipatam minoris emi , quàm valeant.

Né quemquam expreffis, aut tacitis verbis commonftran-

tes infe&entur , né aliquó odió potiüs, quàm animarum falute

ad id adduci tideantur.

Né ullos.in dignitate Ecclefiaftica , aut fecalari conftitu-

tos afperius reprehendant, féd piá potiüs, ac miti moveant

oratione. Populos autem ipfos doceant, Prapofitis fuis , qui

à DEO fünt, potiüs obedire, quàm eorum nomini aut exi-

"

ftimationi quicquam unquam detrahere.

In id autem prefertim , omní animi contentione , & om-

nibus orationis nervis intendant , ut ad folidee Chriftiane pie-

ia-

DE PRIEDICATIONE

14.

tatis ftudium , ahimos auditorum incendant, ità, ut cüm ex

his affiduis cohortationum fermonibus , fui muneris partes in-

telligant , f& quisque pro fui ordinis, generis, & ftatüs ratio-

nc,in omnes redé , Chriftianóque more, vivendi partes ex-

citent , ac tandem , divináà Benigüitate pié fa&ormn proemium

fcmplternum con&quantur

DEI precepta non folüm fervanda effe doceant ; fed. &

modum oftendant, quó fervari illa DEUS voluerit.

Sepe autem fideles ad perfectiorem vitam ample&endam

e&ïcacms hortentur , ut non mortalia tantüm, fed etiam vce-

nialia peccata fibi fualenda proponant ; quod ut faciliüs pre--

ftent , frequenter peccatorum füorum Sacerdoti approbato fa-

cændam Confeílionem , & Sacro - San&ctam Euchariftiam fü-

Cón. Trid.

inendam commemorent ac fepiüs inculcent

Seff. 21.c.9

Indulgentias populo né promulgent, priusquàm à Nobis

d& refoy.

recognitee fint , de quibus cum fermo inciderit, illarum con-

cedendarum pote&a»em in Ecclefíaà Chrifto Domino relictam,

& earum ufüm fidelibus raaximé falutarem ceffe doceant.

Neminem. paupertans nomine commendent, nisi quem

certó fciunt veré pauperem efle, nullamque fraudem abufüm-

^

ve in hujusmodi commendatione intercedere poffe

Inprimis autem id fibi cavendum ftatuant ; né quod ver-

bis edificaverint , id moribus deftruant , néve cum aliis prægl-

caverint, ipfi reprobi fiant.

Ablï)hlt& Concione, Concionatores omnes, five Parochi

fint

five non , ex anthaliümo hujus Sancte Ecclefiee Pragen

áis inflituto " generalem Confeffionem linguá vernaculá Pol,u-

lo indicent , ipfis.alta voce illam. infinuantes ; & preces pra-

Rripma iupcr populum recitent, nempe :

Miféreatur , & In-

dulgentiam ,€'e, & fubjungant, Pax , & Beneditio D,E I' om-

iporentüs dej/cmdmt fper. uos ,. d manmt femper . wäzjäum.

R.

yr 727

Videant autem. né ea verba abfmuuoms Sacramcntl Po-

nitentie proferant

quae tantummodo in Lo.ïfcfüone Sacra-

mentali adhiberi debent.

Imó moneant popu/um ,hanc Con-

feffionem. ceneralem ad concipiendam centitionem peccato-

ruin

VERBI DEI

-

T$

cum mortalium , & remiffionem venialium fidelibus prodeffe,

fíed non effe Sacramentalem

5

L!

ideó iis , qui alicujus peccati

mortalis confcientiam habent , non fütlicere , quód hanc'Con-

feffionem generatim & pubhce faciant ,

fed i ilad pocnitentiee

Inf. de-Sac

Sacramentó diluere teneri, proüt. inferiüs dicemus füb titulo

JPon

de hoc Sacramento.

Ut autem unusquisque fciat præapua capita , füpþr qui-

bus examinabuntur ii , qui ad Verbum DEI praedicandum, vel

ad Sacram Scripturam 1ntcrpretandam, admittendi erunt, eaà

hic notati volumus.

Primó de Do&rine articulis , Dogmatibüsve Sacró Conci-

lió Tridentinó explicatis , utpote de Canone Scripture ; de.pec-

cato originali.; de Juftificatione , de Sacramentis ; & genera-

tim de Sacrificio Miffe, de Purgatorio ; de Invocatione , & ve-

neratione Sanctorum ; de fàcris Reliquiis ; de poteftate & au-

&oritate Pape ; de jejumvs jarde dlebüs feftis.

An preterea habeat reliquos Theologie notos, & tracta-

tos locos.

.. Quibus in Gymnafiis , Scholísve , ftudiis operam dederit.

Quem in Scholafhms præi&rtlm auctorem familiarem ha-

beat

An fæpxus fäcrorum Bibliorum volum?na cum cloffía,

alió-

ve commentario ftudiosé evolverit; Anque in iis 1pf s ità di-

ligenter verfatus fit, ut inde locos facilé, aptéque promere

pofïlt

ad omne facre tradationis genus.

An fanctarum interpretationum ufü fit literaté peritus.

Àn ex antecedentibus ,

& confequentibus , verum Scrip-

ia fenfüm elicere poffit;

erna

Àn item ex E vangchfas in eodem

gen

vXlv

verfantibus,

An rurfuüs temeré pro f'uoquc libito Sacram Sgrlpturam à

vero fenfu detorqueat.

An tropologicos , moralésve fenfïxs cum literali f&nfu non

coherentes commentetur.

Àn in explicandis parabolis , rectum præmpuumquc rerum

fenfiim . fpe&

pratzrmiffis exohcauombus, que nihil ad

opofitum faciunt.

An

16

DE PRIEDICATIONE VERBI DEI,

An traditionum Apoftolicarum , Ecclef lafticarümque noti-

tiam teneat.

An in Sanctorum Patrum fcriptis, atque fermonibus pe-

rité verfatus fit.

Quem item. é Sandis Patribus maximé in concionando

fequatur , atque imitetur.

An Sacrorum temporum Myfteria novit; Ánve Sacrorum

rituum fignificationes habeat.

An rerum in Ecclefia Sancta geftarum , & Concx.mum

prefertim univerfalium , cognitionem teneat,

An Sanctorum vitas ; Hiftoriámque Veram nórit.

ÀÁn congruam Sacrorum Canonum fcientiam tencat.

An Summorum Pontificum Jura atque Iníftituta fciat.

An cafüum confcientie doctriná inftru&tus fit.

An Tbeologie illius myftice , que tota in fpiritualis vitee

inftitutis tradendis , queque in purgandis affectibus ; atque

in reformatione interiori verfatur , precepta atque exercitatio-

ncs bené intelligat.

An deniqueSan&arum meditationum , orationísque men-

talis ufüm habeat.

An morum Dodtiite, Chriftianeque difcipline locos, non

folàm ordine colledos , R:d re&té notos habeat.

uos locos teneat , quibus auditorum animi excitantur

ad DEI amorem , vel ad Cocleftis Patrie defiderium , vel ad

virtutum ftudium , vel ad deteftationem fcelerum , vel ad mi-

fericordiam , vel ad certas pretterea affediones, que ad Coe-

lum excitate , Chriftianas virtutes pariunt.

An aptus denique fit ad Concionem concipiendam , &

explicandam , non folüm Theologie locorum tracatione, fed

fimilitudinibus , qua ab agrlcukura, vinea , femente , ah1sque

rebus ducuntur , que füb fnfum cadunt , atque intelligentiam

prefertim eorum , etiam rudium, ad quos Concio haLetur

An ad Concmnls ingreffüm rectà ratione utatur.

An totam Concionem re& , ordinéque duponat

Àn dilucidé , diftinctéque enarret.

ÀÁn bene pronunciet

Án

DE SANCTORUM RELIQUIIS

17

An illius verba pondus habeant an vim item , ut non. fo-

1u1n audientium auresattingant , fed anitnos. mtlme penetrent..

An in tota Concione pro cujusque rei, de qua. agit , ra-

tione , recté, apté, decore, & congtucnter agat.

DE SANCTORUM RELIQUIIS

Loriofünr adeó f& oftendit D EUS in San&tis fuis , ut

non folüm eos in coclis gloriá ejus beatiffimá pcrfm-

r.. Gor.. 6;

Con

Tvid.

entes , in terris coli , fed illorum etiam corpora , nem-

Seff. 25. cap

de Invoc, F'c-

pe quæ viva Chrifi membra. fuerunt ,

nec non pura Spiritus

uer. &9 vel

San&i Tabernacula, quin offa fi ngula ac cineres , Reliquiás-

Sauct

que. omnes à Hdehbus fuis in magna veneratione , ac religione

haberi voluerit..

Quare ut debitus eis cultus adhlbeatur hec

üatunnus

Ut in honeftioribus locis, atque in vafculis decenubus &

At

quo per facultates licuerit ,

Pretxof ioribüus afferventur..

nunquam unà cum Sanälfï imo Saeramento reponantur.

Atque ut inter fe diftincté mternofcantur eorum nomi-

nain membrana fin glllaum defcripta , ipfis ar&té , re&tóque alli-

gentur;.

Quó veró infigniores fuerint Reliquia , utpoté San&orum

Capita ,

. €rura , Brachia, aliáàve membra, vel etiam corpora

integra , eó diligentiüs in cafþuhs vafis., arcísque ex ere, au-

rais, aut etiam argenteis recondantur , earum nominibus di-

fündé in ere, vel lapide fculptis , aut exaratis..

In pariete à dextro Evangelii cornu collocentur, locó

fcilicet tabulis. intrinfecüs feptó , pannóque fericó obte&o at-

que extrinfecus firmis valvis, ferà & clave bené munitó, &

claufó , vel in Sacriftiee armar'o & in loco eminenti , bene aG

firmlter occlufo, ubi nihil aliud cum eis habeatut..

Non levem ob caufam, fed pietatis tantüm gratiá expo»

nantur , diligenti habità dlerum & perfonarum , quibus. o-

(tendendæ erunt ratione , tàmque cum luminibus accenf' s.

Cüm autem aliquá occafione. in Altari erunt exponenda;

D

vel

DE SACRIS IMAGINIBUS

18

vel in proceffionibus circumferende, per Clericos tantüm in

fàcris Ordinibus conítitutos dcfcrantur

Nec unquam queftüs gratiá, qui Chriftianam pietatem

»

ac devotionem in animis fidelium imminuat, oftendantur.

Ád tutiorem facrarum Rehqmarum conf&rvatxonem hóc

perpetuó decretó inhibemus , né absque Noftra, Noftríve Of-

ficialis facultate fcriptó exarata extrà noftram Archi- Dice-

Cefim eas transferri ,

nec veró quae etiam aliunde allate

funt intrà Noftre Arch1 Dioecefis fines ab una Ecclefia , e-

;usquc Re&ore, etiam de confenfü Capituli, alteri Ecclefiz

donari ,

minüs veró cuiquam Ecclefiaftico vel laico homini ,

£arum partlcula,m aliquam privatim concedi ,

tradi ,

donanve

liceat.

Idque omnes ut Regulares , etiam exempu fervent ,

eos in Domino monemus.

DE SACRIS IMAGINIBUS

Anc&orum Imagines uti mirum in modum animos Fide-

lium ad Chnfhanam pietatem excitare & inflammare fo-

Cen. Tyid.

lent, fi rité , piéque picte ac fculptee fint , ità ftudendum

SejJ.2 4. dein

ve.vener. C

eft, ut in iis cHingcndls omnis lafcivia, & procax venuftas

Vu:etur

Nulle facre pingantur imagines ,

quæ vel falfum ahquod

dogma continere , vel periculofi erroris occafionem prebere

pefïc rudibus videantur.

Néve que facre Scripture , vel Ecclcf & ritui, feu tradi-

tionibus non conveniant.

Né item que apocryphas hiftorias referant , aut aliquid

fal&, aut füperflitiofi contineant, vel piorum oculis ahquam

afferre poffint offenfionem.

Néve humi, fordidóque aut uliginofó locó. ; neque füb. fe—

neftris, ünde pluvw. ftillare poffit, effingantur, néve eo loco ,

ubi claw fiountur né indecenter transfigantur.

Ncque veró cum imaginibus San&orum, jumenta , canes,

aliáve bruta animalia in facro loco appingantur, nifi qua vel

|

hiftorie veritas , vel Ecclefie confüetudo approbaverit

At

DE BLASPHEMIA,

19

At corona , que Sanctorum capiti , ex antiquo Ecclefiee

ritu , imponi folet , né iis, qui ab Ecclefia Catholica in San&to-

€;. atidivirius

rum numero relati non funt 1mponatur

dewel; £5 ven

Id autem præc1pue caveatur né dum fàcra imago Bea-

Santt

tiffimz Virginis , aliorümve San&orum exprimitur , alteriusho--

minis viventis effigiem ex induftria reprefentare. artifex &udea.t ;

néve quivis alius id fieri curet..

Né in facra imagine quicquam , quod turpe ,

quod pro-

jphanum , vel inhoneftum fit , appareat.

uód f que imagines jam pi&te , fculpteeve ità fint ,

ut

facris literis , vel Ecclefie ritui , aut pietati Chriftiane , honca

ftatíve: ahquomodo repugnent, eas ftatim aboleri omnino VO--

lumus, ac Jubemus

-

81 qua veró fradte , aut diminute , vel vetuftate corrofz ,.

feu fitu, fordibüsve obdu&æ fint, ez Vel reftaurentur , vel f

fieri id minüs poteft , convenienti oco cuftodiantur ,

nc vul-

go apparpant

Id autem inptimis per eos. , quorum 1ntereft

curetur , ut ille à fitu, fqualore , fordibus, carie. , cæterlsque

id generis integra confärventur.

Preterea pro Sacrofanctee Crucis cultu, & veneratione ju-

bemus , né ea humi exprimatur, néve. fordldls,

aliquá la-

be mquxnatls locis.

DE BLASPHEMIA

Rave: nimis ac deteftabile eft fcelus, quód' eum , quem

coelum & tetra

& omnia, qtie in eis fünt, perpe-

tuó venerantur , ac laudant, & ut piiffimum Condi-

torem. ac Rcdemptorcm cognofcunt, ingratiffimi, atque im--

piiffimi homines blafphemare , aut execrari: non exhorrefcunt..

Con. ediíta die

1.74pri.1566

Quare ut hec nefanda peftis omninó eradicetur , iis quee à fa-

$. ad abolen-

cris Canonibus , & præfertlm à Leone Papa X, in Concilio La-

dum

teranenfi, & novn'hme à Pio Papa V. Conftitutione eo nomi-

ne edita, contra Blafphemos conftitute fünt, poenis,,. m hu-

jus crimmls reos feveriffimé animadvertatur.

Nemo praterea proximo maledicat ,. aut aliquod malum

Lb 2

ai-

DE SUPERSTITIONIBUS

20

