importunitas , aut re , aut verbo Sororum pace perturbata,

charitatem violárit , acerrimé ab ipfa Prefecta, & fi opus e-

rit, à Nobis, Supcnorevc puniatur, & ejus animi elatio edo-

metur

Abbatiffa autem, five Prxonfï'æ Moniales omnes obed.t-

entiam, & obfervantiam praftent , quemadmodüm earum vo-

tum poftulat

Quze veró ejus juffa neglexerit, neque poeni-

tentiam fibi impofitam adimplere voluerit, aut füperbé & in-

juriosé refponderit , non habita ejus dignitatis ratione , aut

contumaciter defendendo vel excuíando cam impediérit , quó

minüs illas reprehendat, aut caftiget, quae aliquid commife-

rint; ad Nos deferantur, ut earum contumacie debitis. poe-

nitentiis, & paenis occurrere poffimus.

Smguhs etiam hebdomadis Abbatiffa, Priorif&áve Juxta

proprlæ Religionis Inftitutum, Capitulum habeat corrigendi

causá Moniales pro erratis quæ ipfi& publicé , vel in fuorum

officiorum munere admiferint ; ; quorum veniam ipfie fponté ,

atque humiliter coram omnibus petant , eísque poenitentiam

imponendi, & alia adhibendi , qua earum inftitutis tradita

funt ad ipfas in humilitate, & füi contemptu continendas,

Caveant autem

atque ad virtutes omnes ftudiosé fectandas.

Moniales , né poenitentiam fibi ab Abbatifía , PriorifSáve im-

pofitam pertinaciter recufent , néve fupenons temporis deli-

&a fibi invicem objiciant.

Novitiarum curam fola :Magiftra ele&a locó à ceteris

Monialibus feparató habeat, alia pretereà nulla.

Hec No-

vitias in timore & cultu DEI & in obíervatione Religionis

erudiat ;

DE MONIALIBUS.

157

um

erudiat ; conetürque etiam vite exemplo, que nullam ha-

beat anfam reprehenfionis , affiduísque admonitionibus ità eas

COf

inftituere in fpiritualis, & fan&te vite ratione , ut progredien-

difi-

tes DEO adjutore , perfecte ejus ancilla poffint evadere.

Cor-

janue Monatterii die claufee fint una faltém clave, que

erfe

ab ca, cui id jure Abbatiffa dederit , cuftodiatur, ut cüm O-

fgt

pus füerit, aperiri poffit. — Ante occafüm Solis quotidie clau-

Turn

dantur duabus clavibus, diverfo fabrili opere confe&tis, qua-

XyS

rum altera noctis tempore affervetur ab Abbatiffa , altera ve-

at

rÓ ab aliqua ex antiquioribus Monialibus ad id ab Abbatifía

5

deputata,

do

Nul

li viri , quavis occafione vel caufà in Mb.nialium Mo-

nafterio pernoctent.

bed

Abbatifla five Prioriffa, & Moniales bona Monafterii a-

jv

lienare , permutare , locare , aut de eis contrahere nulló mo-

hi.

dó poffint absque Noftra , Officialísque Noftri, feu Superioris

& con-

x lt

Regulatis, quoad Monafteria ei fübjecta, prefentia

Ne-

aut

fenfü , fervatis item ceteris, qua jure fervari debént.

Í qUO

que item aliquid in Monafterio adificari, inftaurarí

que faciant,

nife«

absque Noftro confeníü fcriptis exarato.

Nulla admittatur ad habitum Monachalem , neque ad

i

Profeflionem , nisi prius propofita fuerit in Monialium Capi-

tulo, in quo ferantur tacita fuffragia , ut fingule Moniales ,

juxta

nullo humano affe&u impedita , liberé valeant fue coni'cicnf

;endi

tiz fatisfacere.

yrurm

Nulla proponatur in, Capitulo tam pro habitu füfcipien-

)ïï'ïE j

do , quàm pro Profeffione emittenda absque facultate à No-

tiam

bis , Officialive Noftro fcriptis obtenta, etiam in Monafteriis

jdiu

Regularibus fübje&tis , ut priüs de puelle moribus, vita, & &-

07

tate inquiramus , & ipfam examinemus ad explorandam ejus

jferm

voluntatem & propofitum , quod liberum effe debet.

w

uoniam autem qu:x Moniales , Profeffione emiffa, ve-

dei-

lum füfceperunt , facras preces horarias quotidie perfolvere

tenentur , nulla ad Profeífionem admittatur, qua& Officium

jiol ls

Divinum recitare nefciat.

N

Pro-

, [

jot

ii

DE MONiALIBUS.

358

Profeffionis & diei , & anni, quó fa&a eft, in libro ad

eum ufüm confecdo, memoria confervetur, manu Abbatiffze

five Prioriffze notata, adhibitáque fübfcriptione ejus, que pro-

: eianc. — dul

fefía fit, fi modo fcribere fciverit, & Superioris item, qui eam

admiferit.

Cüm ad San&imoniales valdé pertineat ,Omnipotentem

DEUM aflidué laudare , eidémque gratias agere & füpplicare,

ut fuam miféricordiam omhnibus hominibus ad falutem im-

ertiat. Idcirco die, no&üque chorum frequentent, facrísque

officiis diftin&é & attenté, ab ipfis & voce, & pio animi affe&tu

celebrandis interfint , illis folüm exceptis , quarum Prefe&à

jufti impedimenti excufationem acceperit.

Soni & cantus

qui honefti & fpiritua

:

l

es non fint , colioquia etiam , rifus

z

ä

quidquid pretereà indignum eft Domo DEI, & ejus Divina

l

Majeftate, cum qua c'olloquïmur in Oratione, omnino amo-

veantur.

Cencil. Turo-

nen. 2.c8

3

Sacrofan&ta Evchatiftia näï intra Möna&erü Claufüram

3

Coucil. Tvid.

1

fed in Ecclefía extetiori, loco decenti, confervet

uf fuper Al-

Seff. 25. c.10.

de regular.

tari majori, earatione, quam füperiüs prefcripfimus, cünr

fup. zit. deSa-

de hoc Sacramento tractavimus.

Coram ea autem continuó

cram Evcha.

gG— — 0

£. Praflau-

praluceat lampas decens , & nïunda', in Ecclefia exteriori

PU

*

xl

zffimut.

loco convenienti pofita.

Quod de Claufüra non violanda

-decrcvimus , ità ferve-

tur, ut nulla Monialis, neque etiam ad Ecclefiam exteriorem

accedat.

Ideó nullum oftium habeatur , per quod & Mona-

fterio , locóve , collocutionum ufüi deftinato in Ecclefiam pa-

teat acceffus ; nis] forté permittendum fit hujusmodi oftium

DEVELON M UC TM SOMNMEXE IU u o .

pro miniftranda Monialibus Sacra Evchariftia, ubi-non habe-

ur feneftella huic ufüi deflinata: que. tamen. quamprimüm

exítruatur ad formam inferiüs defcriptam , ut praedictum O-

ftium muró obtürari poffit; illud autem interim clave conti-

nuó claudatur, que alx Abbatiffa, Priorif£áve affervetur , n&

extra Sacree Communionis tempus , quavis occafione , vel

caufà aperiatur.

x

Utautem facre veftes ad Miflz Sacrificii ufüm, & Antipen-

dia, :;.liä-gue ad Altaris ornatum , cüm opus eft, exponi poflint,

1

DE MONIALIBUS.

159

id

I

in patiete Ecclefie à parte Altaris majoris, qu commodior

fit loco , intrà Monafterii Claufüramrftru&o, in quo affervan-

wm.

tur paramenta; feneftra fiat, rotà apté conftitutá, qua ejus-

af

modi it , u£ tota pené fita inhareat in craffitudine parietis ,

qui aliquo incruftationis opere craffior propteteà fiat.

Mu-

niatur valvis ab uno, & altero latere, que bine fint, une

ft,

I«

ab interiori Monialium parte, altera' extrinfecüs , & gmbæ

apté claudantur clavibus.

ye

Ab altera parte Altaris in eodem . paricte, loco, qui ali-

Qu

cui Oratorio intrà Monafterium conftruendo refpondeat , fe-.

la

neftellula alia fculptorio opere pié ornata exítruatur, unde

b

Monialibus Sacra Communio minifitetur.

Cujus feneftellulae

z

ld

planum zquale fit, & à pavimento Ecclefiz alté exedificatum

ulnis duabus. Hec feneftellula laté pateat extrinfecüs ulnam

-

unam, &.pauló ampliüs; alté exítructa ulpbam unam , & ter-

tiam parte

alterius ulIne, ita ut in primo afpecu latioris ,

1,

intrinfecüs à

anguftioris forme fpeciem praefeferat. 'To-

Al

ta autem in ipía parietis craffitudine infit , que aliquantó mi-

n

nüs unius ulne fit, ità tamen ut intrinfecüs à parte Monia-

lo

lium extremi parietis craffitudg,né latior fit decima parte ul-

La

ne.,

Intüs veró in eo extremo pariete fpatium infit trium

quadrantium ulnz, in quo fpatio feneftellula altitudine, &

VC-

latitudine quadrantis ulne fiat , unde Monialibus Sacra Evcha-

cfn

riftia prebeatur.

In feneftellula à parte interiori valvule fer-

ld-

reg , aut enex fint polité confectae, que peffulo & clave ob-

"

ferentur.; à parte exteriori valvule pauló majores , quibus to-

Utf

ta feneftellula fepiatur , adjundtis ferrà , clave, & peffuló.

s

Nemo Sacerdos Secularis, vel Regularis audeat Miffam

Jl

acere in Ecclefia interiori, Choróve Monialium, ubi Officium

(«

ip£e decantare folent , neque alibi intrà Monafterii Claufu-

yi-

ram ; alioquia füfpenfionis poenam ipsó factó fübeat.

Qui

autem in Ec:lefía exteriori id obire voluerint, né inibi cele-

ji"

"d

brent absque facultate Noftra fcriptis obtenta.

cinhbibendum

Moniales Miffz non inferviant , néve Clerici miniftran-

decobab.Cler

.etiam intrà Monafterii clauftra re-

$$ ntud,

f

tis munus preftent , neque

fll

fponden-

n

X

DE MONIALIBUS.

160

fpondendo & pronunciando ea , que Clericus in hujusmodi

VRL

Sacrificio refpondere confüevit.

Diebus Feftis, ut otium , à quo omnia mala oriuntur

5

evitetur ; tempus , quod fibi à Divinis Officiis & confüetis O-

rationibus füperfuerit, in facra aliqua le&ione confümere cu--

rent, que ad DEI, & íüui ipfius cognitionem conducat

»

/J

viámque monftret perfedionis , & eterne vite ; hujusmodi

enim le&io fuavis eft, & fru&uofà animorum oblectatio , vi-

tia coércet , atque ad virtutes inflammat.

Videant autem

5

;E

né libros inanes , prefanos, & qui quovis modo mentis puri-

tatem corrumpere poffint , ulló modó legant ; imó nullos li-

bros penes fe habeant, qui anime faluti, & regularis ftatüs

fplendori, Confeflarii fui judició non conveniant ; precipué

Ex]Ind.Rom.

f

veró caveant, rié libros hereticos, feu quavis alia ratione

prohibitos apud fe retineant, five legant ; alioquin cenfüras,

a&

COrationes

& poenas füperiüs prefcriptas incurrunt. Pr

ab hereticis editas , aliásve, quea ab eorum

6

eflario. ap-

t

t, HN

probate non fint, nullo modo recitent.

Quod ad cibum , potum, fomnum, veftitum , caterás-

!

qüe res attinet ; omnes communiter vivant, quemadmodüm

votum paupettatis poftulat , ut tuum, & meum , & omnis

ir

privata rerum poffeífio , & re, & verbó, penitüs tollatur , at-

que item omnis füpervacaneus, & inanis rerum ufüs; neque

ulla fit, que quidquam poffideat, aut ad ufüm adhibeat , üt

proprium , etiamíi ad neceffitatem conceffum fit.

Dona que fingulis mittuntur , ad Abbatiffam , Priorif

sámve adferantur , nec ulla poffit illa accipere , aut ad ufüm

adhibere , nisi fciente, & confentiente Abbatifía , Priorifsáves

iäï

que in id omninó incumbere debet , utex Monafterio vitium

f

proprietatis , tanquam multorum malorum caufàm evellat.

Mané & vefperi ante refe&tionem Abbatiffa, five Prioriffa

menfe benedicat, in fine gratie agantur ftetis precibus. Ad

menfàm autem aliquis fpiritualis liber , qui ad Religionem in-

cendat, quotidie legatur omnibus difcumbentibus cum filen-

Y

tio, & attenté audientibus,ut unà cum corpore, mens etiam

recreetur.

Univerfa

z

DE MONIALIBUS.

161

odi

Univerfe Moniales, fi fieri poteft , unó locó dormiant ,

fingule videlicet in fingulis le&is, & in fingulis etiam Cellis ,

]r

fi tanta fit copia Cellarum , ut omnes capere poffint.

(

De iis, que Domini fünt, frequenter cogitare affüefcant,

wi

Divinarum rerum contemplationi vacent, fugiant colloquia

t

vana & inutilia , fan&ümque filentium, quó magna anime

odi

fpiritualium donorum fit acceffio , feduló fervent.

Át pre-

Vi-

cipué caveant , né vefperi fignó filentii dató , aliqua in alte-

m

rius Cellam f& recipiat, fed ex difcipline regularis inftituto, in

lfj«

propriis fingule fe contineant.

3

Monialibus nulla quidem nimia diligentia videri. debet

ts

ad ejus thefauri cuftodiam , cujüs causá propinquis , rei fa-

"

miliari, ac terrenis omnibus rebus , & curis renunciantes , fe

D

religionis jugo fübjecerunt.

Ut igitur fan&um earum pro-

pofitum ea parte, qua diaboli infidiis maximé patet, com-

n

muhiatur, ton folüm corpore, fed & corde , Clauftrali quie-

T

ti perpetuó ftudeant. Nulla Monialis puellam ullam , five ex

Coníanguineis , five ex alienis apud fe educare audeat , aut

in füa Cella dormire , etiam füb pretextu exercitii in mona-

uf

(a's-

ftica difciplina permittat ; cüm hujusmodi puelle , locó fepa-

s

rató , puellarum educationi deftinató, vel in Novitiatu , qui

diftinétus à Monialium Cellis habeatur , omninó effe debeant.

at

Moniales quando cum Oeconomis Monafterii , aliísve

uquc

quibusvis exteris, etiam flrictiori Confanguinitatis , vel Affi-

i

nitatis gradu fibi jun&tis ex gravi caufa loqui coguntur, fa-

cultatem obtineant ab Abbatifía, five Prioriffa, & ad locum

xit

(

collocutionum ufüi deftinatum, nempé ad ipfius loci feneftram

accedant, non àd januam , neque in Ecclefia , aut alibi; pre-

We

ff

fentibus femper Monialibus arbitris ei muneri prefecdtis. Bre-

vi finem loquendi faciant, caveántque, né tempus , quó nihil

eft pretiofiis, inani , aut inutili fermone confümant.

ia

Feneflrra autem collocutionis bené munita fit opere cla-

M

thrato ferreo duplici dimidio ulne , vel pauló minoris inter-

It

valló, inter unum & alterum interjectó.

Opus. veró clathra-

tum ejusmodi fit, ut fpiffi clathri firmiter infixi , inter fe fin-

anm

guli non amplius diftent decima parte ulng.

Inftruatur prae-

tereà

r

DE MONIALIBUS.

162

tereà lamina ferrea , qui latiüs pauló, quäni feneflra undi.

fit

uf

que patens , à parte Monafterii intüs parieti infixa, firmóque

bitumine agglutinata, clathrato operi interiori adhaereat, Sit

mi

veró plena foraminibus parvulis inter fe diftantibus decima

circiter parte ulnz. Hec lamina ferrea habeat feneftellulam ,

e

in medio exítru&tam , dimidiam ulnam undique patentem ,

a

Liof

qua ferá, vecte, & clave claudatur. Obducatur item fene-

ftra extrinfecüs telá nigri coloris , affixa inftrumento telari ,

&ri;

ten

quod aperiri queat.

Pars anterior chori , in quo Moniales facras preces ho:

Bu

4u

rarias perfolvunt eà formá fit, ut ab iis, qui in Ecclefia ex-

teriori fuerint , ille nunquam videri poffint, neque etiam per

Pre

f

feneftram , per quam Sandiílimum Sacramentum , cüm in

Miffa elevatur, adorant.

Qu

Omnes feneftre & cancellii, & quicunque locus , per

uem Moniales externam Ecclefiam introfpicere poffünt , mu-

eis

ul

tÓ obturentur, preter feneftram, in qua collocata eft rota ,

feneftellam ad folum Sacre Evchariftiae. fünnenda ufüm con-

ftitutam , atque illam feneftram, per quam Corpus & San-

pic

guinem Domini noftri JESU Chrifti à Sacerdote celebrante

(ai

elatum, afpicere valeant.

dir

Ut accuratiüs Claufura fervari poffit , omnem diligentiam

No

adhibeant Abbatiffe , atque Prioriffa , ut quàm primüm in

$u

Monafteriis habeantur ferve , quas Converfàs dicunt , religio-

p

nis habitum fümentes, & tria vota profitentes , quae, Mona-

uf

fterii fervitia obeant, & famularum fecularium vices intrà

Q

Clauftra fuppleant.

uó quietiiis Abbatiffe & Moniales fpiritualibus officiis ,

qu

& Clauftralibus exercitiis intendere poflint : Oeconomos ha-

tid

beant, ab ipfis deputatos cum interventu Noftro , Noftríve

Officialis Generalis , atque Superiorum Regularium , quó ad

hy

Monafteria eis fubjecta; qui curam habeant regendi eos, qui

n

temporali Monialium Jurisdidtioni fübfünt.

fl

Si

ui autem ex hujusmodi fübditis ad Abbatiffam ,

o

Priorifsámve, feu ad Moniales recurfüm habere voluerint :

fe

Claufuram non ingrediaqtur , Íed five mares , five fe

tninas

Y

fint ,

-

n

DE- MONIALIBUS

163

di.

fint, locó preferiptó ad Cancellos feneftrámve collocutionis

qie

ufui deftinatam , eas alloquantur.

9t

Puelle , que educationis causá in Coenobiis degunt, non

Afflà

minores feptcnnxo fint ,

& vigefimum quintum annum non

m,

excedant.

Absque facultate Noftra , üt diximus, non ac-

m ,

ceptentur

In aliqua Monafterii parte à Monialium habita-

o

tione feparata degant

Magiftra omnium una fit, que Do-

I

&rinam Chriftianam, modos orandi ab Ecclefia probatos , Li-

tanias , Rofarium , Officium Beate MARLE Virginis , Pfal-

h-

1nos Poenitentiales , & hujusmodi eas recitare doceat.

Item

G.

acu pingere, & alia ,que locum, & fexum illum decent.

P»f

Pretium pro earum vx&u ahmennsve perfolvatur Abbatiffe ,

m

feu Prioriffe , que eis neceffaria à Monafterio fubminiftrari

curabit , non autem fpeciatim ab aliqua Moniali

Cum propinquis; aliísque externis né colloquantur , nisi

t

mu»

eisdem fervatis, que füprà de Monialibus eo in genere decre-

ta fünt.

t

fl

Quecunque ex illis pucllis Monialis fieri voluerit , ad

df

propinquos fuos mittatur , aut ad eos, qui ipfius curam habent

(nisi aliter à Nobis, Officialíve Noftro judicatum fuerit expe-

nte

dire) apud quos, faltém per menfem maneat, priusquàm à

Nobis,

Officialive Noftro examinetur ,

ut facxhus ac meliüs

iarm

lfl

ejus libera voluntas exquiri, & explorart poffit

Si vetó

J

propinqui heretici fuerinr, nulló iodó ad eos puella mitta-

tur, fed ejus voluntas in Monafterio ad cancellos , five in Ec-

d

ia

clefía exteriori , prout Nobis videbitur, explotetur.

Puellas veró domi füze foris viventes, neque litteras , ne-

ue ullam omninó artem Monialibus docere liceat , .né ad fe-

"J,

«

neftellas quidem aliáve collocutionis loca

Summoperé optamus , ut unumquodque Monafterium

NE

habeat Concionatorem à Nobis approbandum, quó ad Mo-

Md

nafteria Nobis fabjecta , qui eis fingulis diebus Dominicis & Fe-

qul

ftis, ac fiepiüis item DEI verbum predicet, eásque erudiat in

omnibus , que ad D'EI cultum, & fempiternam fàlutem con-

n

fequendam pertinent

Is autem nulló modó Claufüram Mo-

t [

nafterii ingrediatur, fed in exteriori Ecclefia locóve conftituto

[

munus fuum obeat,

Ya

Semel

ït,

DE MONIALIBUS

16

Ciem. né 15 a-

Semel faltém fingulis menfibus, & dicbus item folennio-

gro.$. faud.de

flazu Monach

ribus per annum , ac f&piüs pretereà ad proprie religionis

Coucil, Tvid.

conílitutionum prafícriptum , Moniales omnes peccata füa

Sejf. 25. c.10

de reg. S9 sue.

Confeffario à Nobis fpeciatim approbato , confiteantur, &

Sacram fümant Evchariftiam.

Ter in anno unicuique Monialium Monafterio Noftre Ar-

Concil. Trid.

Seff.33. c. 10

chi - Epifcopali Jurisdidioni fübje&o , Confeffarium extraor-

de reg. &5 sne.

dinarium eligemus , ut atnimarum morbis.facilior & opportu-

$.prater.

nior medicina adhiberi poffit.

At quó liberius hujusmodi re-

medió indigentes eÓ uti poflint , omnes Moniales extraordi-

nario Confeflario fe prefentarte teneantur, etiamíi Cenfef-

fionem Sacramentalem differre voluerint , ut eam coram Con-

feffario Ordinario obeant.

Monaftterii Claufüram Confeffarius nulló. modó ingredi

»

tur, nii cum Sacramenta Poenitentie , & Extreme Unctio-

nis Monialibus , graviter , & periculosé egrotantibus miniftra-

re , vel alia fpiritualia adjumenta adhibere debet.

Quo tem-

pore, dum intra Claufüram commoratur, eurn due Moniales,

qua etate ceteris praeftent, comitentur.

Es autem omnes

profequentur, quicunque Claufüram Monafterii introiérint. ,

etiam Superiores , & Vifitatores, facta priüs fignificatione fo«

nitu minoris campane ,.ut Moniales fe recipiant.

Cancelli ferrei , lamina, linea tela feneftelle ejus loci, ubi

Moniales confitentur, ità cómpacte cohaereant, ut removeri

non poffint, & indé tantüm audiri, afpici autem nulló modó

valeant.

1

Abbatiffa , Priorif&áve neminem ad Monafterii famulatum

& procurationem admittat, cujus etas, & mores Nobis , &

earum Superiori ( fi regularibus fübfint) probati non fint.

Monialibus non liceat exteris quibusvis, etiam earum

Confanguineis , aut Affinibus iitteras fcribere , feu exarare ,

vel ab exteris exaratas accipere, absque facultate Abbatiffze ,

five Prioriffz.

Nullis in Monafteriis admittantur Balneatores, nisi ex a«

liqua gravi neceffitate , medici teftimonió comprobata , &

facultate à Nobis fcriptó thenta.

*

Mohia-

DE MONIALIBUS.

16$

i.

Monialium Corpora in fepulchris convenienti loco intrà

ionig

Claufüram, non autem in Ecclefía exteriori conftru&is fepe-

Lf

liantur. , Nullo autem modo Moniales & Claufura funeris du-

a

Si

cendi causá exeant , fed proceffio fiat per Monafterium.

L

autem intrà Claufüram nullum habetur fepulchrum

5

donec

?A

illud exftruatur , fepelliantur in Ecclefia exteriori, ità tamen ,

[aor*

ut funus ducatur intrà Monafterium , & hac de caufa ingredi

ftü-

oterit Confeflarius Ordinarius Monialium cum aliquo focio,

lt

qui defuncte Corpus ufque ad fepulturam comitentur, absque

ordi-

eo , quód Moniales é Monaücziq exeant , feü Ecclefiam exte-

nfef.

riorem ingrediantur.

^

VOf

Moniales omnes intrà hujus Metropolis , & Archidicece-

fis Noftra limites confiftentes , que Regularium cure fübfunt,

edia

has Conftitutiones in his prefertim , que fpe&ant ad Claufu-

i&io-

ram, five ad admiffionem cujusvis puelle , adolefcentísve ad

ifira«

habitum , feu profeffionem, vel ad educationem inviolaté ob-

tefr

fervent , füb iisdem poenis, & cenfüris füperiüs fancitis & in-

ialesy

Qi&is.

fhfe

DE ARC-HIDIACONIS DIOECESANIS.

fnt' j

: 9.

T totius Archidicecefis Noftrze 'nccefïïtateg faciliüs co-

gnofcere , eísque opportuna remedia accuratiüs adhi-

j ii

bere poffimus; illam in certos Árchidiaconatus, tra-

Oyerd

od

&üsve diftribuendam cenfüimus ,. fingulis tractibus certas Ci-

vitates , Oppidáque acloca affignando, — Archidiaconi igitur

Dicecefani, qui hujusmodi Diftri&tibus , feu Tra&ibus, juffu

atum

3

Noftro pro tempore prefidebunt , onus fibi commiffum con-

fiderent, & quam in eo fibi committendo fpem, fiduciámque

ilrum

babuimus,perpendant; tum efficiant , ut Noftrae expectatio-

VC ,

ni refpondeant , vigliarum fuarum ügcïiis ,affiduáque f'ollicituf

dine.

if ;

Omni ftudió,, ac diligentiá curabunt, ut que ad Divini

cultüs augmentum, animarümque falutem procurandam, à

y d

facris Canonibus , Generalibus Conciliis, Apoftolicis Sanctio-

ecef-

gibus , & Synodalibus Decretis , tam Erneíti Primi Preed

foris

Jfilà

DE ARCHIDIACONIS

166

foris Noftri

uam his Noftris, atque Vifitatorum Noftrorum

ÉC

Ordinationibus fancé prefcripta fünt , in regione, tractüve

fibi commiffo ab omnibus diligenter attendantur , & accuraté

12

obferventur.

Monita Noftra prompté cxcquantur & Paro-

chis füee regionis, tra&tüsve omni promptitudine fignificent ,

t

ut illa populis notificent, & ab omnibus in ufum deduci cu-

pfä

rent

Frequenter autem de iis, ac reliquis omnibus , ad offi-

Officialémve Noftrum litteris

cium fuum fpectantibus , Nos

Qu

füuis certiores faciant,

de

Precipuum veró eorum munus erit vifi tandi Ecclefias

fio

omnes , & loca pia regionis ,

tractüsve fibi commifli

faltém

hi

bis in anno, nempé menfe Apnh & Od&obri

[

In hwusmodx bina.vifitatione videant diligenter , an

K

Decreta Noftra , Vifitatorümque Noftrorum executioni de-

ti

mandata fint.

Si autem quee exiftat diífficultas in iis exequen-

dis, eam Nobis fignificent,

à

Videant. ztem .an Ecclefie tam Patochiales , quàm Fi-

liales,ac domus Ecclefiafticee aliqua egeant inftauratione.

hi

Àn bona Ecclefie , Hofpitaliümve, ubi illa funt

& lo-

d

corum piorum recté admmrfcremur

q.

Àn fingulis diebus Dominicis & Feftis, Do&rina Chri-

k

fhana in omnibus Ecclefiüis Patochialibus doceatur.

Q

An Parochi in propriis Eccleftis refideant,

e

AÀn verbum DEI affidué , & prefertim diebus Domlmas,

li

& Feftis predicent.

ft

Àn munera Parochialia diligenter, & religiosà exequan-

tur.

Y

Án aliqua Ecclefia Parochialis careat Re&tore , Parochóve.

J

ÁÀn bona Ecclefie in totum, vel in partem ab aliquo

ü

ufürpentur.

Án he No&ræ Conftitutiones Synodales à Parochis, Cle-

ricis, & ab aliis omnibus , ad quos fpe&ant, obferventur.

uecunque in vifi tatione Nobis referenda r pererint

ftatim litteris füis fignificent ,

ut ea adhibeamus remedia ,

que Divini eultüs augmento & animarum fàluti magis expe-

dire judicabimus.,

^

C

Cüm

DIOECESANIS,

167

ftt

N

Cüm ex optïmo Sacerdotalium Conventuum inftituto , in

Ecclefiaítica difciplina non modó retinenda, fed etiam inftau-

ii

Qs

randa, uberrimi fructus percipi poffint ; iidem Archidiaconi

Parochos omnes , & Clericos fui Diftrictüs, fingulis annis fal-

T

tém ter ad fe convocent, & congregationes habeant, eáque

Vi

preftent, que inferiüs prefcribemus.

ff

Hujusmodi autem Congregationum dies is conítituatur ,

TiS

qui plerísque fit commodior , ea tamen habita ratione, ut hac

de caufa non impediantur Parochi , quó minüs Sacras Confef-

fiones Sacramentales debitis temporibus audire poffint. ldeà

il

Fas

hi conventus non habeantur hebdomadá , qua proximé ante-

cedit Natalem Domini , neque duabus hebdomadis ante Pa-

all

Ícha Refürredionis, néve item diebus quibusdam praceden-

le

tibus aliquam aliam folemnitatem , veluti Pentecoftes , Cor-

Bn-

poris Chrifti , Aflfumptionis Deipare Virgin

-

is , & OmniumSan-

&orum.

J

Ád Conventum Dicecefanum cogantur Sacerdotes om-

nes , item qui facris Ordinibus fünt initiati, & qui Beneficia

lo*

obtinent , etiam Canonici, iis tantummodó exceptis , qui ali-

uó legitimó impedimentó fuerint impediti , ab Archidiacono

tl

&pprobando.

Miffa interfint, que deSpiritu San&o ab eo,

cui id cure dederit Archidiaconus celebrabitur, habitu de-

centi, & talari induti , cum tonfüra Clericali , quam coro-

nam vocant , Ordini fuo congruente,

Unusquisque prete«

[^

reà füperpelliceum habeat, quod neque fitu, fordéve fqual-

m'-

leat, nec veró ufü obtritum fit, fed candidum, ab omni labe

urum & decens.

Qui abfuerit, caufam Archidiacono eo

"

ipfo congregationis die demonítret, ' Que fi ab eo approba-

I

ta non fuerit, preter alias poenas arbitrió Noftró irrogandas,

pecuniá in pios ufus Archidiaconi arbitratu convertendá

.

mul&etur , quz neque minor fit dimidio talléri , neque major

duorum tallerorum. Et in hos limites pro culpe modo, &

perfone ratione ab eo, qui praeft, muléta conftituatur.

D

Pridie Congregationis , omnes Sacerdotes peccata füa

C

confiteantur , & ipfo die Conventüs hujusmodi pro Ecclefia-

fticis , ac Benefactoribus vità functis, Miffam celebrent.

Jejuni

ffi

DE ARCHIDIACONIS

168

(

Jejuni omnes & Miffe , & Congregationi mterf' nt,alio-

&

;uin mul&am dent, acfi absque caufa legitima abfentes effent.

Mifsá celebratà in domum Archidiaconi modefié, & gra-

viter accedant, & Laicis hominibus exclufis ,

fiat Oratio, üt

ga

infrà, genibus flexis.

tü

ed

Veni Sanéle Spiritus , reple tuorum corda fidelium , & tui

[/à

amoris iu eis ignem accende.

Kyrie eleyfon, . Chrifle eleyfan, Ky-

lo«

rie eleyfon. Pater noffer.

fn1oí

X., Et nó mos inducas im tentationem.

fent

R. Sed libera mos & malo.

Y. Memento Congregatiouis tue.

füed

E.

Quam poffedifli ab initio.

dod

.

Domine exaudi orationem meam ,

*

Et clamor meus ad te veniat.

tuta

T

Dominus vobifcum ,

*

tit:

43 2

Et cum Spmm iuo.

do.

OREMUS

Miot

Entes noftras , quefamus Domine , lumine tue claritatis il-

luftra

ut videre pofmus , que agenuda fant

& ea,que

fut

retia funt, agere valeamus.

er Chriflum Dominum nao-

Tno

Jfhum,

B&Q Amenq

bus

Deinde fuo qulsque loco non tumultuarié rapumquc $

j

0

fed graviter ordinéque confideant, & fermone habito ab Ar-

chidiacono, in quo aliquid de Cleri difciplina tra&tetur , una,

fre

W

aut altera quæfho proponatur , proüt in precedenti Conorc-

gatione , feu faltém per menfem antequàm difcutiende f nt,

0f

€0

unusquisque ab Archidiacono admonitus fuerit ,

& earum

exemplar acceperit.

&t

Ea autem fit queftionum materia, quam hominum mo-

Ctà

li

res, actionésque , & negotia, qua in ipfa regione geruntur,

fuppedxtabunt ad Confï.xenuæ difficultates explicandas , non

u

tü

autem ad ingenii folüm , verborümque argutns exercendas.

In quas item quæfhones Archidiaconi curá apté inferantur ,

Sacramentorum re-

que ad Divini cultüs rationem ,

$

&am

DIOECESANIS

166

(«

&am adminiftrationem ; ac Cafüum Sancte Sedi Apoftolice,

(

& Nobis refervatorum exphcatlonem fpectant.

[de

Aliquis: Parochus , Sacerdósve , qui Secretarii Congre-

üt

gationum munere fungetur ,

& id ab Archidiacono deputa-

tus, filentió indictó, fi ngulas quaftiones de fcripto pronun-

)

ciet

Tum Archidiaconus de fingulis queftionibus fenten-

(;7.

tiam fingulorum roget ab iis initium faciens , qui inferiori

loco fedebunt ,

nisi aliquando Ordinem hu;usmod: aliquo

modo mutare cxpecherlt

neque quisquam nisi interrogatus

fententiam dicat.

Archidiaconus ad Congregationes quàm maximé pre-

meditatus veniet, ftudio diligenti adhibito, Confültis etiam

do&iffimis Viris , quos adire judicaverit pro querftionum na-

tutra.

Unusquisque fententie füe rationem, & certam audo-

ritatem afferat. Utantur omnes fermone 1atmo nisi aliquan-

do aliquis, ut explicatiüs fententiam fuam exprimat , linguá

vernaculá uti maluerit.

j

Archidiaconus autem, ubi omnium fententias audiérit

fummatim colliget, que fuse dicia fint; pretermiíla comme-

[À

morabit, falía à veris, dubia à certis, fingularia à communi-

bus fecernet, diffidentes inter fe Doctorum opiniones conci-

liabit ,

& que verior do&rina fit, exponet ; rem denique

Ip

omnem enucleaté explicabit ,

& ab eo ,. qui Secretarii Con-

gregationis munere funoetur in libo defcribendam di&a-

à

bit, vel ipfe Archldxaconus fcribet, Qui etiam Ecclefiafticos

e

omnes diligenter infpiciat, an veftitu decenti induti fint ,

&

L

corona Clericali ornati.

An orationibus ,

, fpiritualibus exer-

An fa-

citiis , ftudiis, & difciplinz Ecclefiatticee mcumbant

cras preces horanas quotidie recitent.

Et alia in eis fcrutabi-

je

tur generatim , ac breviter, que pro füa prudentia expedire

?

;udxca.vem

prout ratio pcrfönarum & tempons fpatium

j

tulerit.

"

Legantur. demiim alique ex his Noftris Conftitutionibus

Synoäahbus prefertim ille, qua ad Parochos, & ad rectam

j

In hoc autem

Sacramentorum adminiftrationem fpectant.

Z

AL Chl—

DE ARCHIDIACONIS

170

i5

Archidiaconus arbitrabitur ; qui etiam ftudebit , ut aliquod

temporis fpatium in eo ponatur, quo inter fe Parochi aliis

a

fa1

temotis, qua ad boni Sacerdotis , & Paítoris Officium, atque

ad animarum curam bené geréndam pertinent , conferre pof-

calq

pui

fint, ac de fue quisque Parochie incommodis , & difficulta-

tibus ,quarum explicatio aliorum confilió operáque opus ha-

Ti

beat confulcre.

f «

Deinde Archidiaconus diem fequentis Congregationis

Of

indicat, & queftiones proponat in eadem éxplicandas, ca-

rümque exemplar per fe, vel per eum, quiSecretarii munere

]Eo

ciliu

fungetur , unicuique tradat. lllis autem, qui à Congregatio-

ne abfuerint, fignificetur dies fequentis Conventüs , & que-

ftionum cxcmplar mittatur faltém per meníem, ante ftatam

git

Congregationis diem.

*

con

0s

Abfoluta Congregatione , antequam itineri fe commit-

tant Sacerdotes, flexis genibus preces inferiüs defcriptas reci-

bor

tent,

Kyrie eleyfon

Chriffe eleyfon.

Kyrie eleyfon.

Pater noffer.

bis

W. Et zé nos inducas im tentatiogeu,

bus

R. Sed libera mos & malo.

die

x.

Cosfirma hoc DEUS, quod operatus es in nobis.

Bac

A Templo Sauéto tuo , quod efl in ferufalem.

en

Domize exaudi orationem sieam.

Qu

ä

Et clamor meus ad te veniat.

ber

X.

Dominus vebifcun.

fnif

R. Et cum SPJNHJ Tn»

Y

OREMU;S.

fur

[r

Refla nobis , quefamus Domine , auxilium gratie tae : ul que

P

te au&tore faczmd a cognovimus , te operante , szlmmm*. Pe:

te

ü

Chrifluma Dominum nofirun.

R. 4mem,

x,

Nemo per Civitatem, feu oppidum , quó Clerus conve-

nerit vagetur , neque hac, aut illac concurfïït néve otiosé,

W

feu curiosé obambulct nec negotia cujusvis generis cum Lai-

D

cis habeat , neque ad tabernas diverforia , feu hofpitia publi-

ca ulló modo divertat.

Sed prccxbus pcra&xs omnes fz mo-

Ic

DIOECESANIS,

171

)d

re Sacerdotalr invicem falutantes , séque item orationi mutuae

lts

in vifceribus JESU Chrifti commendantes absque aliqua mo-

qu

ra in pace difcedant , ad füas quisque Sacerdotales, & Cleri-

pof

cales ftationes acccdentcs eó ftudió ex Conventüs celebrltatc

m

accenfi;,, ut & in DEI glorra , & in animarum falute procu-

i

randa indies magis fructus conftet , quem ex eodem Conven-

tu confecuti funt.

Qu

Archidiaconus, que in Conventu acta fünt,, Nobis , aut

C0«

Officiali Noftro quamprimüm per litteras füas fi gmfïcablt &

ilv(a

prefertim , qua at executioni àn animarum edificationem fa-

LQ«

ciliüs demandentur , Noftram auctoritatem requirunt.

UR

mhtes animarum curam gerentes ,. CU)USCUD.(]UG di-

d

gnitatis fuerint , & alii item Sacerdotes , ac Clerici , Archidia-

conis locó ccdent, atque in iis omnibus ;que ad illerum mu-

nit

nus pertinebunt , humiliter obtcmpetabunt ipsósque debito

(

honore profequantur.

e. Iitevis de

Singulis annis Feria quinta Coena Domini liquores à No-

conf. dif?

Áir,

bis , Suffraganeóve Noftro, ex Sacrorum Canonum San&ioni-

bus confecrari folent , & ab omhnibus Parochis noftrae Archi-

dicecefis fümi ,-ut veteribus combuftis, novi, tecentésque in

Sacramentis miniftrandis ,Sacramentalibüsve functionibus ob-

eundis ex fàcris ritibus adhibeantur,

Ut igitur animarum

curam gerentes , majoti facilitate , & promptitudine , illa hia-

bere valeant, Archldlacom eo ipfo die Ferie Quinte peft Do-

Ininicam Palmarum aliquem ad eos facros liquores à Bafilica

