Idem quoque claré patet ex Conftitutionibus Ernefti , pti-

mi hujus Ecclefiee Pragenfis Archi - Epifcopi , quibus cavetur,

ut in Ordinibus conferendis Scrutinium fiat, & inter cetera ,

inquiratur etiam, an ordinandi Pater, Avus , & alii ejus afcen-

den:es ufque ad quartam lineam , incurrerint aliquó modó

irregularitatem , occidendo , vel mutilando, feu in carcerem

9

trudendo. aliquem Clericum, five pro Clerico habitum.

quis igitur aliquá culpá, impedimentóve exiis, quie inferiüs

connotata fünt , irretitus tenetur ; né ad facram Ordinatio-

nem contra fàcrorum Canonum , & Conciliorum preftriptu

accedat; alioquin cenfüras, & pocnas Canonico Jure contti-

tutas. fübibit.

t...,.

Impedimento irretiti,

þqui Ordinibus initiari non debent,

funt hi :

1

Minores etate cuicunque Ordini requifita.

Rudes , & ignari..

Uxorati..

Criminofi.'

Herefis nomine füfpeai.

Ebrietati , & gula dediti..

Impudici.

Prolapfi, five relapfi in harefim. poff Ordinem füfcep-

tum.

Ufürarit manifefti..

Perjuri.

Scurre , mimi, comoedi , biftriones..

Infames quocunque modó.

Patrociniis, computibüsve reddendis obligati.

Profugi à füis.Dominis ob aliqua. crimina.

Mancipia.

Corpore vitiati,.

Infi-

DE ORDINE.

97

Infigniter deformes.

e

Ilegitimé nati.

Bigami.

Homicida.

Ex infamibus, & inhoneftis parentibus originem trahen-

j

tes.

Irregulares quóvis alió modó. *

Quo in genere cautio fit , ut pretter alia , fpeciatim per-

*

2

-

uitratut :

An Judicis criminalis in foro laicali Officium geflerint:

AnSententiam capitis tulerint.

J

Àn criminis, cujus nomine capitis quis damnatus fit , a-

lh

- &a , fententiam , teftification&sque di&tárint, aut con-

J-

fcripferint.

An in eo Procuratoris, feu Advocati Fifcalis munus ad-

,

i

miniftrárint ; aliáque exercuerint , unde Irregularita-

tis maculam contraxerint.

il

An fufpenfi;, An interdicti.

Án excommuuicati.

Án amentes.

An morbó caducó , cronicÓó ; contagiosÓ , feu fordidó

a

laborantes.

Àn energumeni.

Án ante legitimam etatem, feu

furtim, aut per faltum

ordinati.

Àn non examinati , aut probati.

n aliene Dicecefis absque dimifforiis fü1 Ordinarii litte-

$

fis

q

Qui pfi-mä tonfürá , vel aliquo Ordine minort, vel majo-

rt initiari intenderit, ad edes Noftras Archi- Epifcopalesvefte

decenti indutus, capillis decenter tonfis , & tonfürá Clerica-

li, quam coronam vocant , Ordini fuo congruenti , ac Birre-

to Quadrato ornatus fe conferat, à feria fecunda ufque ad

fextam facre Ordinationis Sabbatum proximé precedentem ;

ut fe examini fübjiciat, atque ejus genus , perfonam , ata-

G

teni, inflitutionem, mores, dodiin

am

fidem diligenter

inveftizare poflimus,

O

A i-

"

A

DE. ORDINE.

98

Antequam examinis initium fiat; femper à Nobis, fcu

Nobis abfentibus , ab Officiali Noftro recitabitur Oratio infe-

riüs defcripta; qua Congregationum etiam earum initió, que

de criminum caufis gravioribus, de Parochialium Ecclefiarum

;

cura committenda ; de Confefílfariis feu Concionatoribus ad-

Z

mittendis, de fententia caufe gravioris ferenda , de rebus

?

que mdgne erunt deliberationis , habebuntur, omnino elt

recitanda.

e

ORATIJO.

Dfuimnus, Domine Sautie Spiritus , adfizqmm yuiden& peccati

immanitate detenti , féd im nomine tuo [Decialiter aggregati:

Veni ad. mos , eflo nabiftum , & dignare iab cordibus uoffris.

Doce nos , quid agamus j quà gradiamur ,& offeude, quid efftcere

debeamus , ut te auxiliante, tibi complacere in omnibus valea-

uWus.

Eflo fàlus , & faggeflor , atque effettor judiciorum noffra-

. rum, qui falus cum DEO Patre , €»' ejus Filio nomen poffedes. glo-

viofum. Nonm patiaris perturbatores nos effe fuflitia , qui fummam

diligis equitatem : ut in fraiffrum nos iguerantia ven trabat ,uon

fvor infleclat , nmom acceptio muneris, vel perfoue corritipat.

Sed junge nos efftcaciter tibi , folius tue gratie doub , ut fhmus ia

ze unuin , & in uullo aberremus & vero $ quatenus ia nomiue tuo

collecii , fic im eumélis teueamus cum moderamine pietatis Juffi-

tiam , ut Q bàhe im o mull À te dif[emtiat feutentia moffra , c in

faturo pro ly.em*' geflis confequamur pramia fémpiterna, W. AAmen.

Examinatores à Nobis, Noftróve Officiali vocati , qui

cütm de aliquo majoribus Ordinibus initiando examen con-

ficietur, faltém tres, fi fieri poterit, effe debebunt., Grave

munus fibi commiffum confiderent , in quo fi negligentet

?

aut malé fe gefferint, DEO exa&tam rationem reddent: ideó

non fpe , non metu, non pramió , non perfonarum ratione,

non aliquo affe&u du&i, munus hoc in Domino exequantur.

: Ad primam tonfüram non admittantur , qui fecularis

judicii vitandi causá , eà initiari curant.

Neque contentio-

fis litibus implicati.. Néve qui rixam, aut fimultatem exercent.

| Mino-

DE ORDINE

"

Nec qui fpem minimé prebent, Ecclefiee utiles fe fore. . Ne-

que qui Fidei Catholicee Rudimenta , Doctrineque Chriftiane

precepta ,

atque inftituta ignorant.

Néve qui Epade in-

eïhm.ntnm non habent.

Nec minores feptennió completó.

Nec qui Confir-

Npque qui i Defectum nataliuma patiuntur.

mationis Sacramentum non fufceperunt.

Néve qui Fidei

;

Profeífionem in manibus Noftris non emiferunt ( fi decimum

uartum füee etatis annum compleverint ) nisi priüs cum ef-

fe&u eam prettiterint.

Neque demüm qui legere, pronun-

ciare, & fcribere nefciunt, de quibus prem*nenmm omninó

1

fiat.

h

Minoribus Ordinibus non initientur, qui faltém latinam

c, fn fragulis.

cum. feq. difd.

5

linguam non intelliunt,ut eó accuratiüs , quantum f' t hujus

71. €on H

4

Nþquþ ii, qui à

à Paro-

$9/[.23.c.11

dlfcxphnæ pondui, poflïfït edoceri.

2-

cho, & à Magiftro Schole, de vite fue difcïphna & mori-

de reforin

bus,

te[hnomum non

[

LL

uïerm "

Nec qui , quid fit Ordo

l

1g)n0rarmt

qua ejus materia ? que

quem füfcepturi funt

[

forma ? quod munus ? Ac differentiam Ordinum minorum

]

à majoribus.

Neque qui Officium parvum Beate MA RIZE

f.

Vircinis recitare nefcient

nec qui in Dodtrine Chrittiane

[

Scholis operam füam non navaverint ,

Néve qui in cantüs

llj

perma verfati non fuerint ,

Neque demum, qui fàcra poeni-

[i-

tentie , & Evchariftie Sacramenta non fnquentavermt

[

AdOPrsmatum Le&oratum , & Exor:

ciftatum , non ad-

mittantur minores i&gtenfuo completó ; neque ad Acolytatum

qui tertium decimum füe etatis annum faltém non attige-

1111

fl-

fint.

Nemo primam tonfüram , aut Ordines minores füfcipiat

ab Abbatibus,,

etiam baculi ,

& mitrae jure utentibus ,

alióve

(0ü

ejusmodi prlvnegxo & au&oritate conferendi Ordines mino-

,

res munitis absque facultate Noftra fpeciatim concefía, nisi

ejusdem Ordinis regular;s fit.

Nulli autem hanc faculmïcm

üf.

concedemus , nisi Nobis conftiterit, hujusmodi Abbates Sa-

[l5

Ü

cerdotió initiatos effe, & ftats benediciionis preczbus con-

fecratos.

fit.

O2

Mi-

y

DE

ioo

ORDINE.

Minoribus ordinibus initiati in unoquoque munere f&

exerceant , in Ecclefia illa , cui à Nobis adfcripti fuerint, nisi

forté causá ftudiorum abfint; Atque ità de-gradu in gradum

afcendent , ut in eis cum etate vitze, meritum , & docirina

major accrefcat; quod & bonorum morum exemplum, &

affiduum in Ecclefia minifterum , atque major erga Presbyte-

ros, & Superiores Ordines reverentia , ac crebrior quàm an-

teà Corporis Chrifti Communio comprobabunt.

£ neno Eöa

Jtq4- aift. 77.

Nemo ad Sub- Diaconatüs ordinem promoveatur, qui

Conc. dYid.

vigefimum feécundum , neque ad Diaconatüs , qui vigefimum

Seff. 23. cap.

13. de refor,

tertium, néve ad Presbyteratüs, qui vigefimum quintum fuüg

ettatis annum , faltém non attigerit.

Neque omnes ii , qui in

eà etate fünt conftituti, debent ad hos ordines affumi , fed

digni duntaxat, & quorum probata vita fenectus fit.

Quicunque Clerici feculares , five Regulares absque Cano-

nica difpenfatione , extra tenfbora à jure ftatuta , vel ante legi-

timam etatem, feu ab alieno Epifcopo absque literis dimiffo-

riis, ad aliquem ex facris ordinibus promoveri fe fecerint, ab

ordinum, quos füfceperint, executione ipfo jure füfpeníi e-

Conf?. P;; Pa-

pe LI. die 18.

runt.

Et fi hujusmodi fufpenfione durante , illorum ordinum

Nov.1471. .

functiones obire prefumpferint , irregularitatis maculam con-

trahent, füper qua à folo Romano Pontifice difpenfari pote-

runt , & pretereà beneficiis Ecclefiafticis, fi que poflederint ,

rivati poterunt , preter alias pcenas à facris Canonibus con-

tra illos inflictas.

c. poffulatz.de

Cüm non deceat eos , qui Divino minifterio adfcripti

refcript. c.ton

Jiceat. depre.

funt, cum ordinis dedecore mendicare , aut aliquem fordi-

Conc.. Trid.

dum queftum exercere, nemo ad fàcros ordines promovea-

|

Seff. 21. c. 2.

tur , etiamfi aliàs fit idoneus moribus , fcientia & etate , nisi

de 7'c;fbrm.6

riüs teftimonium legitimum Nobis exhibuerit , fe Beneficium

Ecclefiafticum , quod fibi ad vi&tum honefté füfficiat, pacifice

poffidere. Id veró Beneficium refignare non poffit , nisi facta

mentione, quód ad illius titulum fit promotus ; neque ea re-

li

fignatio admittatur , nisi conftito quód aliunde commodé

vivere poffit , & aliter facta nulla erit.

^

Ad

i:

DE ORDINE.

IOI

C

Ad titulum autem Patrimonii , penf onísve ordinari po-

j

terunt li, quos pro Ecclefiarum Noftrarum neceffitate, vel u-

ii

tilitate allumendos judicabimus ; cÓ tamen priüs perfþe&o :

ld

Patrimonium illud , vel penf onem veré, & absque aliqua fi-

€tione ab. eis Obunem R tanaquc etle

,que eis ad vitam fü-

(«

ftendandam fàtis fint ; atque illa demceps fin& licentia Noftra

[l«

alienari, aut extingui, feu remitti nullatenus poffint , donec

Bunencmm Ecclefiafticum. füfficiens fint adepti ,

vel aliunde

W

habeant , unde vivere poffint

Qui contra fecerint poenas

à faAcris Canonibus conítitutas incurrent

Valor Patrimonii, aut penfionis

censüsve, ad cujus ti-

M

tulum quis eft promovendus

fit faltém talerorum quinqua-

d

o mta anifuoruim.

Ii pretereà qui à Nobis, mensáve Archi- Epifcopali, f

€onc. Tv

Seff. 21. c. 2-

ve à NoftraMetropolitana , vel alia Ecclefía Collegiata , aut ab

aliquo Monafterio , Barone,

feu Nobili, vel alicujus Civitatis

de refortme

x

Q*

Senatu , titulum menfz ad Vltam habuennt

fi publicó tefti-

& Ecclefiis No-

b

mohió fcriptis exarató id Nobis conftiterit ,

e

ftris utiles, vel neceflarios )udlcaverlmus

ad facros ordmea

admlttentur

Cum iis , qui ad ordines majores afïüml volent, ab exa-

minatoribus expcnmentum fiat, an in cantüs peritia fint ver-

C

fati * An vim , & naturam myftemaque ordinis, quem fü-

É

fi-

fcepturi fant , nórint.

An facrarum vettium ,quibus induuntur m; /fteria item,

tl

& fienificata.

]

An fun&ienum notitiam habeant ordinis ,quó quisque

ínitlandus eft.

xä.

[

An earum ufüm, exercitationemque recté teneant

!f

An in minoribus ordinibus probati fint

An Officium Divinum recitare fciant , cüm ftatim ac quis

Ce

Subdiaconatüs Ordine initiatus eft, füb poena peccati morta-

i

[

lis, facras preces horarias quotidie perfolvere teneatur.

. An in Orationis fancte ftudio, ufque verfàti fint.

ii

- Quibus meditationibus inftrudti DEUM tacité orent.

L

Y

Qui

IO2

DE OKDINEZ.

Qui Orationis modus.

ui illius fru&us, queve utilitates :

)uot , quibüsve partibus illa conftet.

Quid fit Ordo , quem fufcepturi funt, qua ejus materia,

qu& forma, quódve munus.

Que differentia fit inter Sacramenta veteris Legis, & no-

Va.

uid fitSacramentum nove Legis.

Ex quibus conftet unum quodque Sacramentum.

A quo fuerint inftituta Sacramenta novt Legis.

Qui, & quotuplex/ fit hujusmodi Sacramentorum cffe-

Ctus.

e. de diacon

An notitiam habeant voti continentiae

€. ex lizera-

2

: quod*Sub-Dïaco—

natüs ordini conjun&tum eft.

vum qui clev.

velnon. ina-

£rEm. couzv..

Án Sacramentaliter confeffi , frequenter facram fumpfe-

riat Evcbariftiam.

gol[uuz..

An in Scholis hereticorum , eorümve, üt vocant , Áca-

demiis , literis incubuerint.

An in Catechifmi ad Parochos , vel faltém Petri Canifii

lectione verfàti fint.

uzratur item an eorum nomina , & defiderium publi-

cé in Ecclefia propofita fuerint/ ad Sacri Concilii Tridentini

prefcriptum , & de eorum qualitatibus fa&a fit inquifitio.

Nullus ad facrum Sub-Diaconatüs ordinem prómoveatur,

ui per annum faltém in Acolytatu non fuerit verfatus , nisi

T

àNobis ob Ecclefie neceffitatem feu utilitatem füper interfti-

*

tiis difpenfationem obtinuerit.

Diaconorum examen fiat aliquantó diligentiüs de Sacra-

]

mentorum dodGrina.

Experimentum item aliquod fiat de

[

Concionibus hab'end;s , & ratione Concionatorum examini

Pl

füperiüs praefcripta. -

Conc. Tvi2.

*

Diaconatu non

initientur , qui fpecantibus ad hünc

Y

$ef.33. c.23

ordinem exercendum inftructi non funt, neque qui faltém

se orejbrm.

tf

per annum in Sub - Diaconatu verfa

ti non fuerint, ni;ï aliud

&

]

Nobis vifum fuerit.

Ab

DE ORDINE

103

Àb iis, quiSacerdotió initiari volunt, hec figillatim ftu-

S

diofiüs perqun antur.

An pié & fidcliter in minifteriis anteadtis f& gefferint.

h,

An fpe&tata pietate fint, caflísque moribus.

An preclarum morum excmplum preclaráque vite

l0

rudimenta. ab eis fpectari pofiint.

Hec praterea quarantur :

Quid fit Miffz Sacrificium, qui ejusdem efïe&u

Que partes; & que myfteria in eo inlint.

Que facrarum veftium fignificationes.

i

Que in eo officio offerendo requirantur

Ubi, & quando illud fieri non licet.

CO*

Que dubia in eo aliquando accidere po(ïnt.

Qua explicatione opus habeant, ut illud recté fiat.

An Sacre Confellionis aliquam notitiam habeant.

t

An ad alia item Sacramenta recté ,

ritéque miniftranda

idonei fint. -

(

'An inSacre Miffe celebrandae ceremoniis fint inftruc.

df

An Do&trinam item teneant, quà Verbum DEI tradtare ,

Concionémve habere poflint.

]bl

An de re facra , de Chriftianorum Virtutum officiis

at-

Kf

que de omni re ad

1utem neceffaria , apté populum inítrue-

re ; aut docere poffi

-

1

em

Regulares au

.

2

1 cu jagcunque Ordinis & mfiitutx ad pri-

tüf,

iel majores non ad-

fiist

mam tonfüram: , f&u ad ordines minores, v

mittentur , nisi omnibus & fingulis, qua fupemus præfmeta

r

funt dxhg,enter fervatis ,

non 101 nn quoad examen & inter-

ceeia-

iCf

fhtm, fcd etiam circa Sacramentorum frequenmuoncm

tem , & ordinum füfceptorum fun&iones , ac teftimonium

tde

prefüte Profeffionis in Religione approbata.

»mml

li omnes, qui primá ïonfüm

aliquóve ordine minoti ,

vel majori mmzmtur in ftato ordmandorum libro , quem Ma—

pute

triculam vocant , notentur, qui in Archivio Archi- Epifcopali

J

en

perpetuó affervetur.

jl

Paramenta autem, in ordinis, quem quisque füfcepturus

s

6175

[

PE ORDIN E.

104.

eft collatione, neceffaria provideant, que lacerata non fint, ne-

que immunda, |Qui autem primá tonfürá, vel aliquo ordine

minori initiandi funt, finguli füperpelliceum habeant, con-

ruum , & mundum, quod dum Miffa Epifcopalis fiet, & 1à-

cra Ordinatio habebitur, omninó induant.

Dum offertorium in Miffa canetur, Ordinandi omnes ad

Romani Pontificalis facrorümque rituum preefcriptum , can.

delas integras pié offerant.

Sacramentali Confeffione fe preparent, & prefcripte

Confeffionis teftificationem Confeflarii manu obfignatam no-

ftre Metropolitane Archidiacono exhibeant, ut in ipfo Sa-

cre Ordinationis die, intrà Miflee celebrationem, à Nobis,

Suffraganeóve Noftro Sacram Communienem percipiant.

ui autenm ad Sacerdotium erunt affümendi , Mifiale ha-

beant, quo in ipfà facre Ordinationis Miffa utantur, in reci-

tando facro Canone, ad libri Pontificalis pra-fcriptum.

Ii

füp. de Nf

autem nulló modó Miffam primam, quas Primitias vocant ,

GIUZCHL,

Sacrif.. $.. u

celebrare audeant, nisi priüs à Noftre Metropolitane Ar-

$

chidiacono, alióve, cui id cure dederimus,in ceremoniis ap-

f

probatus , facultatem celebrandi à Nobis, Officialive Noftro

Ícriptis exarandam , quod P/acet. vocant , obtinuerint , alio-

f

quin füfpenfionem à Divinis ipsó factó incurrant.

Cüm Clerici omnes in Altaris minifterio, facrífve fun&io-

nibus, Eccleüüs infervire debeant, qui nulli Ecclefie , pióve

€one. "Trid.

loco adífcripti fuerint , Ecclefie Parochiali, füb qua degunt,

S0ff.23. c.16.

(

inferviant : Nec quifquam Ecclefiam, locámve pium, cui ad-

l

de lr:g/'?)rm.

fcriptus fuerit, deferere audeat Nobis inconfultis; aliequin

f

ab Ordinum, quo initiatus eft, exercitio, arbitrió Noftró fuf-

l

pendetur. Et quó faciliüs etiam Ordinum minorum fun&io-

nes im ufüm. deducantur , füa fingulis Ordinibus officia hic

(

prefcribenda judicavimus.

t

Primá tonfurá initiati,

cüm minorum Ordinum lelaxici

^

defuerint, Miffis miniftrent, eorum vices exequentes.

1j

Ex faur.

Oftiarii , Ecclefie ac Sactiftiae oftia. cuftodiant, eáque de-

Renaa.

Publicé & nomina-

il

bitis temporibus referant , & claudaij.t..

tim

B

(

"v

E

OKRDINE.

IÓ

e

tim excomimunscatos

f&leles, & interdictos ab Ecclefie li-

U

mite prohibeant ,

fores Ecclefie, & parietes, cüm: opus eft

ornent.

us

/miteria- cuftodiant

i& quid in eis indecoré fiat.

o

Ecclefiam moi,.o verrant, utxjub omai fordium gernere expur-

cent, mundàmve, ac nitidam fervent

Campanas pulfen

d

Librum. Lectori j

. &l

T f- N

EC

AE

cionatori füftineant.

Altaria pa-

in.

rent, atque indies antipendia

pro colorum ratione fingu-

lis diebus convenientia

, quoad fieri fotenï

mutent &

s

pulvere purgent,

)

Leöores , Prophetias., & Le&iones in Ecclefia legant.

d-

Antiphonas in Chom precinant..

Concionanti , càüm opus

Is j

eft , de libro legant..

Exorcifte curabunt , ut nunquamr in ihüs vafis aqnn..be-

W

nedi&a deficiat , atque ut in tempore à Sacerdote renovetuür ,.

ac benedicatur

& miniftr a-

Wl

Aquae Benedidioni affiftent

Ii

bunt atque aquam ad benedicendum. parabunt

Afis-ta:-

Üt,

men ipfis primüm bené lotis , ac diligenter abfterfis

Munus

autem exorcizandi Demones non aíffüment absque noítra

p-

facultate fcriptis exaranda.

Kcolyti Diaconum, & Subdiaconum ad Minifterium AL

io

[io-

taris procedentes an:eire debent, eísque prout res exegerit

miniftrare, lumina quoque in: Altari accendere.

In Proceffio-

10«

nibus Candelabra cum candelis accenfis deferent.-

Urceolos

0V€

five ampullas

s ritidas cum aqua, & vino in. pelvieula: pro Mif-

fze Sacrificio preparent.

Thuribulum cum ietrie & navicu-

If ,

yd

lam cum íncenfo parent..

Sacramentorum miniftrationi pre-

fentes adfint.

Lantpadis coram Sacr

a Euchariftia juzi

ter pirc-

qum

L 1inundent.

[j

lucentis curam habeant sámque f

Majorum ordinum functiones ,

C'l*'n

Oïäc lliït

non eft

d-

cut: hic notemus , fed eas perpetuo

& dili oenter ab iis

ao

is, quo-

lic

rum intereft ,

cbm mandamus ;

nu h enim. ad

f'upcixom Or-

i

Ü

dinis patebit aícenfüs , hisl fc in Ordine füfce pto, A'teri mi-

nifiráffe fidem fecerit, üt füperiüs diximus.

Non liceat Capitulo Eccl

Cildo i

exfa s T

Jm?f& M

'Ci(

lita

z,

a&

Ce

d

e

c.cii mullus

Lde

Epifcopali vacante , infià annum à die vacation

;

rd

H

nai

íc

de teinp. ord

X

D

ï

J5

di licentiam

aut literas dimiflorias .

, .S.N.,l. Su-

ver

er

Av

m aïi-.

Couc. Trk

tim

1)

qu i

*

DE MATRIMONIO.

106

$4.2.C9.. qui vocant, tam ex juris communis difpofitione , quàm cu-

de reform.

jusvis Privilegii, aut confüetudinis vigore, alicui, qui bene-

ficii Ecclefiaítici recepti , five recipiendi occafione arctatus

non fuerit , concedere, fi fecüs fiat , Capitulum Ecclefiaftico

fubjacet Interdidto, & fic ordinati, fi in minoribus Ordini-

bus conftituti fuerint, nullo Privilegio Clericali, prefertim in

*

criminalibus gaudeant ; in majoribus veró , ab executione

Ordinum ad beneplacitum futuri Archi - Epifcopi fint ipfo ju-

re fufpenfi.

L

DE MATRIMONIO.

Um Matrimonium in Lege Evangelica veteribus Con-

L— w a 4—s Y—. — M. UC,C» m vv

nubiis per Chriftum gratiá praítet, meritó inter no-

jee.

v& Legis Sacramenta annumerandum Sancti Patres

Noftri, Concilia , & univerfalis Ecclefiee traditio femper do-

cuerunt : ideó omni pietate , & fanctitate tractari à fidelibus

debet.

Ut autem innumere morum corruptele , que pra-

i

fentium temporum calamitate, in eo contrahendo , hominum

culpá introdu&e fuünt , omninó tollantur, Parochi omnes

j

fzepé populos fuos docebunt , quanta veneratione ad tantum,

V

támque San&um Sacramentum fideles accedere opporteat ,

/

non quidem carnis defideria explere cupientes , fed pro-

/

lis propagationem ad DEI honorem pie, fan&éque meditan-

D

tes. ^ Quare Sponfos efficacibus, & repetitis hortationibus

admoneant, ut ante Matrimonii celebrationem , peccatorum

Cïi

füorum fordes , in humili confeffione , lachrymarum abluant

[/

imbre falutari ; mentésque , n libidinis fiti eftuantes defici-

é

ant, coclefti Euchariftie cibó, tanquam rore matutino refri-

[

gerent, & reficiant , atque ità contra fpirituales nequitias ,

(1

carnísque procacitatem muniti , ex eo Sacramento non fibi

(i

perniciem , atque iram DEI, üt multis eve

jire folet, fed gra—

c. de bec Sa-

tiam , falutémque comparent.

CV.

G

k

acramenti hujus inftitutionem, vim , tlaturam, & fari»

Pi

d

&itatem , ex Catechifmi Romani Do&rina fidelibus fiepé ex«

À

plicabunt, ut intelligant non folüm przeparationem , & pieta-

tém

DE MATRIMONIO

IO7

cüm fres non humana fed

tem in eo fandé contrahendo,

Divina fit, verüm etiam, quomodo caíté ,

piéque in eo ver-

fàri debcant

i

Plurima certé funt damna , qua clandeftina matrimonia

Conc.Lat.fub

Imxa;, 3.6.51.

fidelibus afferre confüeverunt ; 1doo facri Canones,

Genera-

&UE CU)/Z

"-

hibit. de clau

e

lia Concilia, & Ernefti Primi Predecefforis Nottri Confht

i

deft, defpon

tiones, ut gmwbm peccatis ex ejusmodi connubiie provéeni-

Con. Colon

C

entibus occurrerent, Matrimonia publicé fieri , pié , & reli-

par-7. €.44

l-

glosé fanxerunt ,

nec non in eis contrahendis nonnullas prae-

íc riptiones, & lchs condiderunt , qua in hac Metropoh &

Archi - Dicecefi Noiha 1rrcvocabll iter obfervari volumus ,

ac

mandamus.

Nulli igitur Matrimonium contrahere audeant *

nisi in propru Parocm & duorum, aut trium Teftium prz-

[]e

fentia, & iis omnibüs &rvatïs, qua à facro Tridentino Con-

D-

cilio pe.ouhaxl Decreto fàandée pE efcripta fünt his verbis :

[

Tametft dubitaudum mon eff, c[andcfmz Matrimonia , libera

Seff. 24- - 1

de refor. ma-

0«

contrabentium coufenfu fatta,rata & vera effe Matrimouia g/,wzm-

Z'

us

diu Ecclefía ea irrita non fecit : & proinde jure damuanudi funt slli,

ut eos fautia Syandus anathemate damnat , qui ea vera, ac rata

cjä Begant ,

quique falsó aftrmaut , Matrimonia a Filiisfamilias

(5

. ffíad cazzþrz/ie Parentum contratta , irrita effo , & Parentes ea vata,

n

vel irrita facere po[fz ;

nz/ulammm Sanítta DEI Ecclefa ex Jujlzf

Feramcun

Jemis caufis illa fesaper deteflata efl , atque probibuit

i

anéla Synodus animadvertat prabibitiones. illas propter bominum

!n-

iuobedientiam jasa mom prodeffe, &* gravvia peccata perpemdat ,

US

qua ex eisdem clandeflinis conjugiis ovium babeut y. prefertim ve-

m

ró eorum , qui àn flatu dumnationis permaneut , dum priore uxore,

n

cum qua clam coutraxerant , velicla, cum alia palam comrabunt

& cum ea im perpetuo adulterio vivunt

C malo

cun ab Ec-

(l-

clefia , que de occultis mom judicat , faccurri uou pofft , misi effca-

[l

ci2s aliquod remedium adbibeatur j. idcireo Sacri Lateranenfis Cous

i

dbl

ciii fb Iunoceutio IHI. celebrati fveþzgm inberendo pracipit

Wa

£ inpoflerum , auntequam Matrimanium contrabatur

& 4 Pïü-

fà

rio contrabentium Parocho , tribus continuis diebus feflivis iu Ec-

4ler guos

clefa iuter Miffarum folemnia — publicà. demuncietur

iiz

Matrimanium fft coutrabeudum . Quibus deuunciationibus faé.

0

2

"

[4

.

M

DE MA'IRIMONIO.

IOS

Jf£ aullum Jegitiznam oppouatur bnpedimentum , ad. celebrmtienem

Matrimouii in facie Ecclefre procedatur ; ubi Parochus viro, e

anuliere interrogatis s €7' eovum mutuo coufeufu intelletto , vel di-

Ccat

T.

H

;

Ms

"o vos in matrimonium conjugo, in Nomine Patris , &

T

à

1

l

1

1

, &SpiritüsSan&i , ve/ aliis atatur verbis , juxta receptum

uniuscujusque Provincie vritum,

uod ff aliquamdo proba bilis

fuerit fafficio , Matrimouium malitiose impediri poffe , ff tot pre-

cefferint denunciatiomes , tunc vel una tantum denunciatio ffat, vel

faltàm Paracho , & duobus , vel tribus teflibus prafentibus , Matfi-

mouium celebretaur,

Deiade ante illius confummationem , denun-

ciationes in. Ecclefia fraut , ut i aliqua fabfaut impedimenta , fa-

cilidis det egantur : nisi Ordinarius ipfe expegire jndicaverit , ut

praditle demanciatioues remittautur 5 quod illius prudentia , &

judicio fauéta Synodus velinquit.

Oni aliter , quàm prafeute Pa«

rocho , vel alio Sacerdote , de ipfius Pavochi , feu Ordinaris licen-

4ia, & duobus , vel tribus tefflibus Mautrimonium contralere atten-

Llabuut; eos fantta Synodus ad fie contrabendum omninó inbabiles

reddit , & bujusmodi contrattus irritos , & nullos effo decerit. ,

grout eos prafeuti Decreto irritos facit , & annullat, — Infüper Pa«

vochum , vel alium Sacerdotem , qui cum wmimore teffium mumero ,

C tefles, qui fime Parocho, vel Sacerdote , bujusmodi contrattai

ánterfuerint , mec mon ipfós contrabentes , graviter arbitrió Ordina-

Yi Puniri pmcipit.

Pratereà cadem fantta Synodus bortatur , ut

Conjuges aute Benedittionem Sacerdotalem m templo fafcipiendam,

im eadem demo mom cobabitent : flatuitque Benedictianem & pro-

rio Parocho fícri ; meque A quaquam , misi ab ipfa Parocho , vvel

ab Ordinaria licentiam ad pradiclam Beuedittionem faciendam a-

lià Sacerdoti concedi poffe , guacungue' confüetudine, etiam imme-

moralili , qu« potias corruptela dicenda efl , vuel privilogio mon al-

flaute. — Quàd ff quis Parochus , vel alius Sacerdos , fve regularis,

Jfeve fécularis fit , etiamft id . fllà ex Privilegio , vel immemorat iti

1277

confaetudine licere contendat , alterius Parochie Spoufos fime illa

Parochi liceutia, Matrumonio conjungere , aut. benedicere aufff

(

f'terit , ipfó jure tam diu fufpeufüs maneat , quam din ab Ordiaa-

rio ejus Parochi , qui Matrimonio intereffe debebat ,^ fem & quo

m

Beaediclio fuftipieuda erat ,abfülvatur, f(ab(m Parechus libra

:5

*

4

"

*

DE MÀ iRï IONIO

109

in quo Conjugum , & teflium. uowiua , diémque, & locum cou-

,

iyadii Matrimonii defcribat , quem dzzzgmter apud /ä cuflediat."

l

Poflremb fanéta Symadus Conjuges bortatur , ut amtequam cantra-

bazut ,

"vel faltim triduo aute Matrimenii coufasimationem , fua

il

femzm d:lzgmter coufiteantur , « ad Sancliftmum Euchariflie

I

Sacramentum pie accedaat,

$i que Proviucia a!zzs, uitra pra-

f«

diilas , laudabilibus confuetudinibus , & caremonils bac in ve u-

j]

tuntur , eas omniub retineri faucta Synodus vebementer optat.. .Nà

Ordinariis

Í-

ver hec tam falubria pracepta. quemquam lateant

j«

amnzbm Præcepzt u .,cATE fjrmam Patermt curent boc Decretum

[«

opulo publicari , ac explicari in f[fngulis faarum Diecefium Para-

chialibus Ecclefüs , 4dque iu primo aumo quam fapifEmà ffat , de-

?

inde verb quoties expedire viderinut

Decerait infüper , ut bujus-

smodi Decretum ia uuaquaque Parochia fuum robur. pofl triginta

"

j

dies babere iucipiat , à die prime publzmtwms iz eadem Parochia

xn.

facle uumeraudos.

lts

Quo faciliüs autem hujusmodi Decretum ad omnium ho-

titiam perveniat ,

infrà menfem proximum, à fingulis Paro-

i

chis, tam hujus urbis ,

quàm Archi- Dicecefis univerfze ,

die

Dominico, intra Miffa celebrationem ,ac preetercà bis in an-

10 ad triennium proximum ,

nempé ineunte Januano &

u

(l*

Augufto menfibus, de verbo ad verbum ,

linguá vernaculá

ii

promul*rctnr

atque pradice prime promulwetwnb teftifi-

Lafxonunümwnu propria obfignatam , iidem Parochi infrà

flly

duos mení?s proximos ad Nos transmittant

decem talero-

L

yl

rum poena

in pios ufüs arbitrio Noftro erogandá , unicui-

fs

que contravenienti fancità.

ui aliter quàm prefente Parocho, vel alio Sacerdote ,

Conc. Tvid

u

Seff. 24. eap.

de noftra, Parochive licentia , & duobus vel tribus teftibus

1. de veform

/

Matrimonium contrahere attentabunt, juxta predicti Decre-

a. $

1),

ti Tridentini difpofi t1onem contra&us. irritos , & nullos efíle

qui alitei

rll

decernimus.

Declarent Parochi populo differentiam ,

qua eft inter

';æ

ij«

Sponfália ,

& Matrimonium ; illa enim contrahuntur per

promnnonem hinc inde QCCCPLätQm de contrahendo Matri-

u

mionio per verbum premitte , '"vel juro , quód te accipiam im u-

///

xorenm ,

i

*

DE MATRIMOMIO

*

I9)

xerety vel imavitum ; Hoe autem requirit con(eafam ab u-

troque contrahentium acceptatum per verba de prefenti, nem-

pe IlCCZPZü le i5n meaui 4X0OrCm , vel virum.

Licét fponfália , quee dicuntur de futuro ,

etia 11151» fecre-

tó , & absque teftium prefentia contrahantur valida fint

5

& obf&rvarl debeant ,

tamen ad evitandas fraudea, qua ali-

uando corftmitti folent decernimus:ut ea locó honeftó fiant

& fàltém duo , aut tres teftes adhibeantur

qua in foro exte-

tiorl , fi opus fuerit , probari poffint

Ad Sponfálium validitatem , & robur non requiritur

neceflarió prafentia Parochi

qui fi requifitus fuerit, ade

poterit tamquam. teftis , non autem üt Parochus, ea tamen

cautione, ut Superpelliceó , & Stolá non fit indutus, & om-

nibus adftantibus exprefsé fignificet, illa Sponfalia effe de fu-

turo, non autem Matrimonium de prefenti ; ideó in iis con-

trahendis à Sponfis figillatim ,

& [impliciter requiratur :

An

eis placeat , quód fiant denunciationes Matrimonii, quod in-

ter eos tractatur ; nulláque verba adhibeantur, que confen-

fum de prefenti exprimere poffint.

Modum autem, & confüetudinem antiquam Sponflia

de futuro publicé contrahendi inter Barones & Nobiles hujus

Nottre Archi - Dicecefis non improbamus

dummodo in eis

nihil attentetur ,

quod libero fponforum , contrahentiámve ,

E

etiamfi filiifamilias fi nt , confenfui repugnet.

Matrimoniam celebraturus Parochus à fponfis invefti-

get diligenter : an fponté, non autem contra propriam vo-

an alii fidem

luntatem , hujusmodi contra&ui confentiant ?

ad&rmxennr ? an votum Caftitatis ,

feu Rellolom

emiferint ?

an fciant aliquod inter eos intercedere xmpedlmentum quo

minüs liberé contrahere poffint ?

Clem. tun. de

Moneantur item , Matrimonia in aliquo ex caf bus, etiam

ouf. & aff.

occultis cum 1mped1mentxs, dirimentibus absqu&dlïþe*xfaim-

ne Apoftolica contracta , nulla efie , eósque excommunicatio-

nem incurrere, qui in ahquo Confanguinitatis , vel Affinitatis

prohlblto gradu fcienter Matrimonium contrahunt. li autem,

qui in aliquo ex cauous cum impedimentis impedientibus , fci-

enter

DE MAT'RI-M.ONVIO.

IH

enter contrahere audent , peccato mortali fefe obftringunt ,

ac pcenas à fàcris Canonibus inflictas incurrunt.

Ad evitandas fraudes, quee concurrere poffünt in con-

trahendis Matrimoniis in gradibus prohibitis cum difpenfatio-

|-

ne Ápoftolica : nemo Parochus , aliüsve quivis audeat cele-

brare, vel folemnizare Matrimonium quodcunque inter eos,

5

L

qui à Sede Apoftolica difpenfationem obtinuerint contrahen-

di in gradibus prohibitis; nisi priüs hujusmodi difpen(àtiones

if

à Nobis , Officialive Noftro recognite fint.

t

Matrimonia in Ecclefia Parochiali, non autem in priva-

tis edibus celebrentur, moneantürque Sponfi, né cum con-

Q

fcientia peccati mortalis ad hocSacramentum accedant ; nam

l-

Sacrilegium committerent , & Sacramentales effectus non con-.

fequerentur. Ideó. confeffi, Sacram Communionem fümant ,

r

J

üt füperiüs prefcripfimus, & ad tantum Sacramentum humi-

liter fe praepatent, & fan&é difponant.

Ante Altare, genibus flexis fint contrahentes , dum hoc

[*

Sacramentum miniftratur ; Parochus autem, fi extra Mitfam

illud celebraverit, Superpelliceó , & Stolà indutus fit.

Si alter & Sponfis alienze Parochie füerit, in utraque Pa-

s

rochia denunciationes fiant.

Parochüs veró né Matrimonium

I

celebret, priusquàm teftimonium acceperit ab altero Parocho,

uód in füa Ecclefia denunciationes fecerit , & nullum fibi

Si veró ilie aliene Diocecefis

L[,

propofitum fit impedimentum.

fit , teftimonium illud non Parochi folüm, íed etiam Epiíco-

Qs

z

piSigilló fit munitum.

uo die tertia denunciatio fit , nà Matrimonium cele-

bretur absque facultate Noftra, fcriptis obtenta, ut faciliüs

Ü

percipi poíflit , an inter eos aliquod intercedat impedimen-

tum,.,

Couc. Trid

m

Cüm autem verifimilis wfüfpicio fuerit Matrimonium ali-

Seff. 24- c. I

0

de refor.qia

quod poffe malitiosé impediri , vel alia extiterit caufa acce-

fril

o*

lerandi Matrimonii celebrationem ; hujusmodi impedimen-

f

tum Nobis fignificetur, ut prefcriptas denunciationcs , in to-

Tl

