Íciis , & exemplar hujusmodi bonorum locationis Nobjs , aut

tum

Officiali Noftro ftatim transmittere teneantur.

j*

Parochi

iulis

DEZPAROCHTS

14

"

-

Parochi omnes fzpé populis fignificent, eos 'omnes tam

Clericos , quàm Laicos, qui alicujus Ecclefie , Beneficiíve, aut

loci pii bona, cenfüus, jura , frudtus , & obventiones, per fe;,

&

vel alios , quacunque arte, vel quovis quaefito colore, in pro-

prios ufüs convertere, & ufürpare praefümpferint, feu impe-

dire, n& ab iis,ad quos jure fpedant percipiantur , excom-

municationem , & alias poenas Sacrorum Canonum , & Ge-

neralium Conciliorum jure , contra hujusmodi infü&as. in-

currerc.

d

Sepelire mortuos opus

Amïf&rïcordi'æ eft non minfmuxni-;

üt facrarum litterarum monumenta , & perpetua Catholice

Ecclefie confüetudo , Sanctorámque exempla clariffimé teftan-

tut,

Kd hoc fepeliendi munus facre cerimonie , & ritus ,

qui neque recentes fünt , neque myfteriorum expertes , vel ab

äz

Apoftolis ipfis , vel à primis fanctiffime Fidei Noftra Patribus,

ad fidelium pietatem defun&orümque fuffragia fuerunt falubri-

* ter inftituti. QuareParochi omnes , cum fcpé fideles ad hoc

ä

fpirituale Officium hortentur , ut funus profequantur, exe-

t

quiísque omni animi pietate interfint; . tum ipfi ceeteríque Sa-

cerdotes & Cletici, ea devotione, ifsque Religiofis precibus ,

& fàn&tis cerimoniis , illud rité ità concelebrent, ut ad rem

quàm agunt, intimé, pié , animóque attenti etiam corporis

f

compofitione, habitu , atque vultu , pietatem , gravitatém-

que quemadmodüm DEI miniftros decet prafeferentes , in-

vitent alios preefentes non modó ad orationem pro Defunco,

fed & ad meditationem mortis, qua in ea funeris a.&i'one-oba

^oculos unicuique proponitur.

24. Q. 2. C. fa-

"à. c. Ecclefe-

Cüm autem infidelium , nec non exc

'ommüeni'catorum: .

am de conf.

interdi&torum, manifeftorum ufürariorum , impcenitentium ,

difl.1. c.quib.

. & aliorum ejusmodi defüunctorum corpora , Ecclefiafticá fe-

e. non. exi[Hi.

ä

13.4.2. 6*

' pulturá ad Sacrorum Canonum prafcriptum carere debeant 5

quia de ufür.

£9'c. quam-

caveant Parochi , nà hujusmodi corporum funeribus, & exe-

quain. &0. Tfy

quiis interfint , eáve in Ecclefüs fuis , feu Camiteriis fepeliri ,

6. c. is qui de

aut funerum , few exequiarum ejusmodi occafione predica-

Jent.exc.in 6.

rum Ecclefiarum campanas pulfari permittant 5 . alioquin cen-

firas, & poenas contra hujusmodi impofitas incurrent.

Magnam

DþE PAROCHIS.

1 43

t

Magnam adhibeant diligentiam Parochi , ut que de Ec-

Jup.tit. de

Eccl. tit. de

at

clefie, Sacriftie , Altarium ornamentorum , & Ecclefiafticee

Z"itarib. tit.

de SQCTI.(L

tf

füpelleilis nitore , munditia, & forma fuüperiüs prafcripfi-

. pto»

mus, diligenter ab omnibus attendantur, & ferventur , &

prafertim ut nullibi Miffa celebretur, nisi in Ecclefiis , ac Ora-

mpe

COffl-

toriis DEO dicatis, & à Nobis approbatis , & füper Altaribus

Seduló invigilent ,

dia

formá prafcriptà conftructis & ornatis.

' [l

ut Altarium mappe, & alia ornamenta decentia fint, & mun-

da.

Nulla Corporalia adhibeantur in Miffe Sacrificio , que

iufrl ,

non fint congrua , & amyto illita.

InSacra Evchariftia , ÀA-

jlice

qua Baptifimali , facris liquoribus , Calicibus, Purificatoriis , &

ftan-

aliis ejusmodi rebus fàcratis affervandis, & in Ecclefiafticis mi-

c. eits de

ÍtU5 ,

nifteriis adhibendis , nihil incultum, fitáque abfordefcens, pul-

verulentum , immundum, aut rei fanctitate indignum haberi ,

conf. dift. 4 :

d

ab

]bus,

feu ufüi efle permittant.

Habeant vas decens huic tantüm u-

fui deftinatum , ad harum Noftrarum Conftitutionum prefcri-

fubri-

jhoc

ptum, in quo, cüm opus eft ,lavent Corporalia & Purificato-

ria, & lavationis aqua in Sacrarium projiciatur.

In eo au-

n:

tem laventur Calices lixivio , & fmigmate, faltém ter in anno,

Y o

ut decentiores & nitidiores continuó remaneamt.

DUs ,

Unusquisque Parochus librum habeat ftatüs animarum

! retn

fue Parochie, quotannis renovandum , cujus exemplar ad Nos

pb

deferat, mittátve, cüm de hoc requifitus fuerit.

Et in eo

at

notet Nomen & Cognomen eorum, qui in fua Parochia ha-

If*

2

bitant per familias diftin&orum. —— Qui inPafcha precedenti

mffo,

Ws Ob

Sacram fümpferint Evchariftiam , notentur hóc fignó , Comm.

Qui ad Confeffionem Sacramentalem admittuntur , fed per -

tatem eis non permittitur Sacra Communio , notentur hac

VT s

ratione, Cez/; — Qui veró Sacramentum Confirmationis fufce-

utn ;

fe-

perunt , di&ing'uanturrhöcx modó , Czr.

[j

ant s

L0

Clifi )

— 49 $ 800

did-

DE

] ce

onátt

DE BENEFICIöRUM COLLATIONE.

144

; u

DE BENEFICIORUM COLLATIONE,.

——

—

AG JURE PATRONATUS.

;

Eneficia Ecclefiaftica iis tantüm conferenda íünt, qui

B

medio examine à Nobis approbati fuerint, exceptis iis,

ui in forma, üt. dicunt gratiofa , à San&ia Sede Apo-

ftolica provifi fuerint.

Prefentati , feu ele&i , vel nominati à quibusvis Ecclefia-

c.illud e; ve-

fticis perfonis, etiam Sedis Apoftolice Nunciis , ad quavis Ec-

lirum dejure

clefiattica Beneficia , non inftituantur , nec confirmentur, ne-

g. Concil.

4Mog. c. 4-54

que admittantur , etiam praetextu cujusvis privilegii , feu con-

Jegufl. c..15.

Concil. Trid.

fuetudinis , etiam ab immemorabili tempore prefcripte , nisi

$ffzciy. fuerint priüs à Nobis examinati , & idonei reperti.

de ref. Se[. 14. c. 135. de ref. Saff. 25. c. 9. dereform.

£. ctm n ctiti-

&is de ele&t. e.

Ad dignitates quascunque, aliáve Beneficia , quibus ani-

licés cati.co.irs

marum Cura fübeft, nemo promoveatur, nisi qui faltém vi-

6. Conc. Trid.

gefimum quintum füe etatis annum attigerit, & in Clericali

Seff. 24. c.12.

de reform.

ordine verfatus , doctriná ad fuum munus exequendum necet

fariá, ac morum integritate commendetur.

Concil. Trid.

Se[[ A9 cap.eo.

Ad ceteras autem dignitates , vel perfonatus , quibus a-

nimarum Cura nulla fubeft , Clerici alioquin idonei , & viginti

duobus annis non minores adfcifcantur.

v. Iicét canon.

Nemo a4d Dignitatem , Canonicatum , vel Prebendam a-

. ciD ex eo.

u

de dele&t. in 6.

liquam affümatur , nisi qui eo Ordine facro, quem illa Di-

€.3. ctim feqq.

de et.£9 qual.

gnitas, Prebenda, aut portio requirit, aut fit initiatus, aut

Concil. Tridc

in tali etate , ut infrà annum initiari valeat.

Quod etiam

Seff.a 4. c.12.

de ref. Clem.

fervetur in collatione Beneficiorum fimplicium , feu Altarium ,

uriiqui de e-

etiam extra Collegiatas Ecclefias, que Sacerdotalem Ordinem

141. 9 qual.

Q

ex fundatione requirunt. QCetera autem, quee Clerici quivis ,

etiam primá tonfürá tantummodo initiati, obtinere poffunt ,

iis tantüm, qui decimum quartum füe etatis annum exple-

verint , conferantur.

*

c. €ean. £. de

Cüm alicujus Ecclefie Parochialis vacatio quomodocun-

4^719. que contigerit, ei tantüm , qui medio examine, etate, pru-

dentia ,

AC JURE|PATRONATU:S.

145'

dentla fcientiá , morum probitate ,. & aliis requifitis, magis

Coucil. Tiis.

Seff. 24. c.18-

1doneus repertus fuerit

ad Sacrorum Canonum , & Confh-

deref. Couft

Quod fi

PüPape V.ia

tutionum Pontificiarum prefcriptum , conferatur,

conferend.g

juris Patronatüs alicujus fuerit, qui à Patrono prafentatus erit,,

qui

Mart..1566

ab Examinatoribus coram Nobxs Officialíive Noftro exami-

5 ]is

netur, ut non admittatur, nisi idoneus repertus fuerit

Àpe-

Examinatores munus fuum nulló modó aggrediantur,an-

Cencil. Tvid.

Se[F. 2:4. c 18

tequam vel in 5 nodo Noftra Dicecefàna ,

vel pnvwm in

de reform

lefia-

manibus Noftris, ad Sandia DEI Evangeha juraverint , üt in-

sEc-

ffao

h-

Ego N. Examinator deputatus , juro , me omni bumana affe-

COf

&ione poflpofita munus mibi commi[fum , pie , & fideliter execu-

, ii

Iuruum.

Sic me DEUS adjuvet , & bec Santia DEI Evangelia,

e; quando 4..

Caveant, né quicquam prorfüs occafione examinum ,

difl. Concil.

nec anté, nec póft, accipiant j ahoqum Simonie vitium tam

Tvid.Seff 24

fl*

c« 18. de vef-

n i

ipfi , quàm alii dantes incurrent ,

à quo abfolvi nequibunt

$-caveántques

nisi chmliï is Beneficiis ,

que quomodocunque

etiam antea.

ticall

obtinebant , & ad alia in pofterum obtinenda inhabiles red-

eo

duntur.

-^

Sicut legitima patronatuum jura tollere , piásque Hdehum

i d-

voluntates in eorum inftitutione violare gquum norm e

cInt

fic etiam , ut hoc colore Beneficia Ecclefiaftica. in f'erVLtutem

Iedlgantur non eít permlttendum.

Nullus igitur jutis pa-

[ Plct "EH

4

cun feqq.. 1.

tronatüs titulus admittatut ,

, nisi fit ex fundatione, vel dota-

4« 7- c. ttobi*

D

de jur. patr..

EU

tione etiam ab eis facta , qu;bns jure héreditario patroni

Coucil. 'Tvid..

füccedunt, & authenticó documentó , aliísque jure requifi-

Seff. Y4. c.12

tlam

de reform. C2

tis ofcenfum five etiam ex mulUphcc«.tls prefentationibus per

um ,

antiqulïmum temporis curfüm , qui hominum memoriam ex-

Sef-35. c

a

dereform

cedat, aliáve fecundüm juris dlfpof tionem.

jl5 ,

J ura Patronatüs nulló modó. ad hereticorum manus per-

nt ,

venire poflint, etiamfi illa fibi competere prætendam: jurehae-

plv

reditario , vel quovis alio pratextu.

Conc.Tr ii

Patroni autem Beneficiorum cujuscunque Ordinis, Con-

Seff. 35.c. 9

a

ditionis, & Dignitatis, etiamfi Communitates , U mverf tates. ,

devefe. $.. Fa

troni. Cougs

n

Collema quacunque Cleflcorum , vel Laicorum exiftant , i

13,

Cóüuc. fu. d

perc.epuonc frudtuum , proventuum. & obventionum quor

XUIDCcuLD-

DE BENEFICIORUM

COLLATIONE &c

146

cap. $. an pa-

rumcunque Beneficiorum , etiamfi veré : de Jure Patronatüs

zrouus bene-

ficii

ipforam ex fundatione, & dotatione effent, nullatenus,

nul-

lavc caufa, vel occafi onc fe ingerant, fed 1llos liberé Re

$dcu Bencficxarlo non obftante etiam quacunouc confuc-

tudmc dlfcrlbmndos dimittant.

Qui alicujus Beneficii Parochialis, vel etiam fi implicis, Jus

Patronatüs habent, períonam idoneam Nobis, intra quatuor

e. timicde jur.

menfes à die vacationis fi Laici fint , & intra Rx fi Ecclefia-

patr. i 6. $

vertn. Coufl

ftici, prefentare debeant ;

ahoqum pro illa vice juS prefen-

Pü V.die 18

—

Mart. 1566.

tandi ipsó factó amittunt &Nobxs vel ei

ad quem hujus-

modi Collatio fpe&tat, eó ipsó devolvitur

Nemo autem prafentatus , vel nominatus , feu electus, ab

inferioribus provifüs à Nobis

fficialive Noftro priüs ad-

mittetur , vel inftituetur ad quodvis Beneficium, quàm infrà

fcriptum jusjurandum emiferit.

Ego N. prefentatus , vel eleius ad Beneficium N. juro per

Sacrofantda DEI E'vange!m qua meis manibus tango , neque me

Beneficii obtineudi caus& , aut ut ad id Præþntarer vel nomina-

Yer , neyu: quempzam a/zum mee nomine , aut confwznenæ , vel

/özente me, quidquam Ca/!atarz , Patrono , feu aliü CHÍQU , de ea

caufa promififfe , aut. dediffe, /Eu compensAffe ,

aut an datum

confirmáffe , vel apud quemquam depefuiffe ; . Neque mutu dedif-

fé , vel locAffe , vel prius mutuo datum , commodatum , locatum ,

aut quocuunque modo debitum remififfe , vel relaxAffe ; Nec de da-

mibus , terris , pradiis , redditibus ejus Ecclofie fructibdsve,juribus

aut obventionibus ejusdem , preteritis, prafeutibus & futuris , do-

natiouem , vemifFonem , locationémve feciffe , promifife , aut inivif-

Jtà me DEUS adjuvet, € bec Sancta DEI Evangelia

fé.

Nemo admittatur ad pofleffionem cujusvis Beneficii Ec-

clefiaftici , etiamfi Juris Patronatüs füerit, priusquàm in ma-

nibus Noftris Profeffionem Fidei emiferit

& taciis fcripturis

Jusjurandum , üt infrà, preftiterit, quó promptius excitetur

ad preftandam obedientiam Ordinario debitam , atque ad bo-

norum fui Beneficii confervationem , & recuperationem. ..

Ego N. titularis Beneficii N. pram:tto,.; Q juro , quod obedi-

ens ero Ilaffri[ime Celfftudini Veflre , & legitimis Succ:/örzbm ve-

ftris

u

—

DE MONASTERIIS VIRORUM.

147

ts

ffris in bac. irchiepiféopatu 1. Ecclefio mea inférviam , & omnia ,

hi.

hi

qua ratiene Beneficii Ecclefiafliei ad . prafens mili. collatà praffa-

0

re Leneor , prompte. exequar.

Ejusdem Beucficii bona tam. mobi-

füe.

lia , quam immobilia , &* fe meveatia , nulló modó alienabo ; imà

Ritum Sazéie No-

fí qua alienata reperiam , pre poffe recuperabo.

J

mane, Q Univer/alis Ecclefie im miniflrandis Sacramentis Eccle-

[Lor

Jraflicis invielabiliter tenebo , & obfervabo, Vocatus ad Synodum

la

Diecefanam veniam , nisi. legitimo detentus fuero. impedimento.

i.

Bonerum. omnium tam mebilium , quam. immolilium ac Jfuriunm

Jus-

uorumcunque bujus Beneficii duo conficiam iumentaria autbenti-

ca infra tres menfes proximos , quorum alterum penós me diligen-

EU

ter conférvabo , && alteram Illufiriffute . Celitudini Veffre tradam

Sie me DEUS

-

in drchiepifcopalg Arcbivio perpetuó affervandun.

nfrà

9

adjuvet , &' bac Sanéia DEI Evangelia.

! ]Mr

DE MONASTERIIS VIRORUM.

em

.

it-

Md n xindia Meitenell A d rchidRncee

:

e. quidam1$8.

d. i.

ul

N

fi Noftra conftruantur , absque facultate à Nobis fcri-

E

&

ptis obtenta,

u

Regulares omnes , quó ar&tiori Regula obftri&i fünt, eà

accuratiüs, & perfecliüs, juxta eorum inílitutum , Domini-

dif

cum agrum excolere tenentur , in quo utique excolendo, E-

lfl

77

pifcopis , & Parochis maximo debent effe adjumento , atque

li,

in cultu DEI augendo, animarámque falute procuranda om-

dr

nem opem aflerre,

'uamobrem confidimus eos omnes uni-

m*

verfà, que his Noftris Synodalibus Decretis continentur, pro-

ut ad eorum unumquemque fpectant , & regulari diícipline

k

conveniunt , prompté executuros , precipuámque adhibituros

a

diligentiam iis exequendis , que deEcclefiarum cultu , & pia

in eis verfandi ratione ,. De predicatione Verbi DEI , De

utli

etut

Confeflionibus audiendis , .De ornamentis , paramentis , ac

fupelle&ile in Miffee Sacrificio , Sacramentorum adminiftratio-

bo

ne , facrísque fun&ionibus .decenter adhibendis , corümque

[

di«

munditia, & nitore in hac Synodo fünt prefcripta,

3

Ua

;

Caveant ,

fm

'"DE MONASTERIIS VIRORUM.

148

Caveant, né intrà füorum Monafteriorum claufuram ,

mulieres quovismodo recipiant admittántve , fub poenis, &

cenfüris in Conftitutionibus Pontificiis expreffis.

uod ut faciliüs executioni demandari poffit , curabunt

Abbates , Prepofiti , Priorésve, & alii Superiores , ut aliquis

habeatur locus extra clauftra , ubi fzmine in cafibus neceffa-

a

riis audiri poffint.

Nulli Monachi , regularésve Viri , ad balnea publica ac-

cedant, cüm id à regularis ftatüs difciplina, & obfervantia

abhorreat.

X

2

Cüm non folüm Clerici feculares , fed etiam regulares

ad ea , que Divinum cultum refpiciunt intendere teneantur,

in eorum Clauftris, & Monafteriis , né quempiam füi , aut al-

terius Ordinis Virum regularem, qui vagus fit, & absque

fui Superioris commendatitiis litteris, admittant ultra unam ,

aut alteram noctem ad fümmum.

Né in fuis Ecclefiis aliquem Sacerdotem feecularem , vel

regularem vagum , feu peregrinum, absque füi Superioris at-

tefítationibus, & commendatitiis litteris , que omni falfitatis

füfpicione careant , ad celebrandam Miflam admittant ; né

tremendum hocSacrificium ab Apoftatis, aut à non rité ordi-

natis , cenfürísve Ecclefiafticis innodatis fieri permittatur.

Peculiari Clementis Pape VIII. Decreto pié fancitum eft,

regulares omnes debere ab eo Epifcopo , in cujus Dicecefi Mo-

nafterium , in quo degunt, fitum eft , Ordines füfcipere , nifi

€. venient de

Sedes Epifcopalis vacaverit, feu infirma valetudine , alióve

prefcripr.

impedimento detentus Epifcopus ille Sacram non habuerit

Ordinationem ; quo cafü , fi extra Dicecefim ad füfcipiendos

Ordines accedere voluerint , hujusmodi impedimenti teftimo-

nium ab Epifcopo , ejüsve Officiali Generali , feu fede vacante ,

ab Officiali Capitulari, fcriptó comprobatum , ei, à quo ordi-

nari voluerint, exhibere tenentur.

Cüm autem fex tempori-

bus à jure ftatutis, vel à Nobis , vel àSuffraganeo Noftro, Sa-

cramentum Ordinis ad Noftre Ecclefiz utilitatem miniftretur ,

non eft, cur Monachi , alitve Regulares , ad alios Epifcopos

confügiant, ut Ordines füfcipiant.

Ad Nos igitur, five ad

Suffra-

DE MONASTERIIS VIRORUM.

149

Suffraganeum Noftrum, non autem ad alienos Epifcopos pro

k

füfcipiendis Ordinibus accedant , alioquin ad Sacrorum Cano-

num, & pradicte Pontificie fanCtionis prefcriptum , contra

Ut

cos agemus.

Qu

Quó faciliàs Parochi debitam inire poffint rationem in

la

Sacra Communione Pafchali fidelibus miniftranda, & Con-

feffionum Sacramentalium atteftationibus in animarum edifi-

ac

cationem accipiendis, & recognofcendis; iidem Regulares

dá

Sacram Communionem à Dominica Paffionis ufque ad octa-

vam Pafche inclufivé, Laicis non miniftrent , ratione obliga-

tionis Pafchalis; . fed eos admoneant, ut ad proprium Paro-

8,

tf

chum accedant , à quo juxta Sacrorum Canonum. Conftitu-

i

J

tiones illam fümant.

- Quicunque Regularis extra Monafterium finé fcripta fa-

Concil. Trid.

que

Seff. 25. c. 4.

h,

cultate vagatur ,à Nobis tanquam fue regula defertor punie-

de regular.

Conft. Clem.'

tur , etiamíi eo fe nomine excufet, quód ad Superiores füos

VIIL. 22.

vd

velit accedere , nisi ab iis mittatur vel evocetur ; cujus rei

Febr. 1595.

at

fpeciatim , nominatímque in facultate mentio fiat.

at

At qui habitum fue Religionis deferuerint , nisi preci-

fic

pua Sandte Sedis Apoftolice facultate tuti fint, in eos , tan-

di«

quam Apoftatas feveriffimé agemus.

Concil. Trid.

Qui veró in Monafterio degere folitus, extra Monafte-

Seff. 25. 14

rium notorium aliquod crimen ità admiferit , ut populo fcan-

de reg. Confé

ell

Clemn. V II

Mo

dalo fit , Nobis inftantibus , à fuo Superiore , intrà tempus| à

22. Febr,

Nobis prefizendum , feveré puniatur, ac de punitione Nos

1595.

nif

Qve

certiores faciat,

Si Superior non punierit delinquentem ,

imó extra Archidicecefim transmiferit , intra terminum à

ert

Nobis prefcribendum , ad locum, in quo deliquit , illum re-

dos

vocet, füb poenis Pontifició Decretó contentis.

Alioquin

1

Ordinarius loci, ad quem delinquens transmiífus fuerit à No-

(2

bis requifitus, in eum feveré animadvertet.

*

rdi

Sanäa Sede

Clem. T. de

Cenfüras omnes , atque Interdi&

a, qua à

fens excomm.

oft

Apoftolica , feu à Nobis emanaverint, Regulares omnes in füuis

Concil. Trid.

9

Ecclefiis evulgent, & obfervent.

Seff. 35. c.12.

ll;

de regelas. 5

$2108

pOS

t

Dies

[à*

e. de bis difl.

150

DE MONASTERIIS VTIRORUM.'

12.Con. Tïid.

Dies Feftos, qui in hac Metropoli, & Archidicecefi No-

Seff.24. c. 12.

de regul. &9

— ftra ex voto, feu prifco ufü. fa

n&ificari 6önfucverunt , lidem

9non.

Regulares obfervare teneantur.

Confl. Greg.

XIII. die 13

Nemo Regularis , Monialium Monafteria ingredi , fcu ad

Junii 1575.

Decr. Sacre

eorum Cancellos, rotámve accedere , vel eas alloqui audeat ,

füb pcenis à Sacra Congregatione Cardinalium , Epifcoporum,

Congre. 1.

sdpril, 1590.

& Regularium negotiis prepofita , ac peculiaribus fanctionibus

Apoftolicis fancitis, & aliis etiam arbitrió Noftró imponendis.

Vota fübftantialia in omnibus Monafteriis veraciter ob-

ferventur..

Cüm autem Regularis vite peftis fit perniciofif-

fima proprietatis, que ei occafionem & fomenta fübminiítrant,

i

tollantur omnino.

Victus, veftitus , ceteráque vite füub

'[ïdia : —pro eorum

neceffitate & Monafterii facultatibus ex communi prompté ,

hilariter, non fordidé, nec in pecuniis, fed in rerum Ífpecie

prebeantur.

Monachi, aliique Religiofi, non in Ecclefiis

incorporatis , fed omnes in Monafteriis vitam communem a-

gant , nisi aliud Regula permiferit , & Superior cum Capitu-

lo füo exprefsé confenferit, ac Nos eorum fententiam appro-

baverimus.

Non tamen prohibemus, quin Curam animarum

in iis exerceant, modo aliàs apti fint, & à Nobis approbati.

Penfiones ad vitam, aut redditus perpetuos, nullo quo-

vis pratextu recipere, neque ratione officiorum , vel minifte-

riorum pecuniam , üt propriam confervare permittatur , fed

omnia in communem ufüm convertantur.

Nemo pecuniam , vcl aliud quidpiam proprium apud fe,

velalium habeat, imó n& quidem apud Priorem fuum , vel

alterius nominis Superiorem , ut veré dicere poffit , hoc cft

meum, & non commune , ac pro fua voluntate uti queat ,

néc bona immobilia ad ufümfru&tum poflideat.

Confiderent Abbates , Prepofiti , aliique Superiores Mo-

nafteriorum Regularium, fe non habere Dominium bonorum

Ecclefiafticorum , quà Patrimonium Chrifti funt, fed tantum-

modó adminiftrationem , falvó paupertatis votó ; ideó vide-

ant, né ejusmodi bona gravent ere alieno , aliisque oneribus,

oncrosísque contractibus in presjudicium Monafterii füi, fuo-

rümque

DE MORASTgklIS VIRORUM.

I$

lo-

xümque Succeflorum , ac eorum item, qui Coenobio , juris-

g

di&ionis temporalis ratione, prefünt,

Ad fervitia Monafte-

tii nullos hereticos, neque etiam per breve aliquod tempus,

a

füb quovis pretextu admittant.

Mimos, fcurras, & alios id

i,

eneris difcolos , & moriones non alant, neque eorum con-

,

fuetudinem habeant. .

?

DUS

Que Monafteria Parochias incorp

Oratas *hjabent , ut ido-

]is.

neos Parochos habere poffint , duos ad minimüm juvenes in

du

celebri aliquo Gy mnafio alere procurent.

Áf

Ut in omnibus Monafteriis do&ti Viri haberi poffint, fem-

1

per duo ex junioribus profeffis, vel fi id nulla ratione fieri

ueat, ad minimüm unus ex fingulis Coenobiis , in Patrum So-

ii

à

cietatis JESU Scholis, alifsve Gymnafiis Catholicis , ufque ad

fecundum Theologie annum alantur.

:cï.c

Caveant Prelati , né ex bonis, aut fruibus Monafterii

(iis

füi, fuos ditent amicos vel propinquos ; neque quidquam üt

|à

proprium ipfi

pofüdean;, vel aliïs potfidendum aut dopandum

(

relinquant.

T

Curent Abbates , Prepofiti , aliíve Regularium Superio-

!f

res habere Ludimagiftrum aliquem eruditum & bone fame ,

qui veré Catholicus fit , curámque habeat , juniores ftatim à

0

Profeffione, imó & Novitios , f1 expedire videbitur , faltém in

te

Catechifino & Grammaticis inftruendi , atque ad Scholas al-

fid

tiores, ad quas mitti debebunt , difponendi.

Procurent pre-

tereà habere Theologum , quiSacerdotes , aliósque in iis,que

fe

Regulam , Conciones , cafus confcientie , & id genus alia re-

v

fpiciunt , diligenter inítruat.

Canci/. Tv:2.,

di

Si qui Regulares, quod abfit, audiendarum Confeffionum,

Seff. $. c. 1.

aut Concionandi munus non ità finceré, & cum edificatione

de reform.,

3

obiérint, eos ab officio fufpendemus & removebimus.

Ea eft quorundam Religioforum termeritas , ut non fo-

10«

m

làm extra Clauftra absque füorum Superiorum licentia dege-

re & apoftatare audeant, cenfüras Ecclefiafticas contra Apofta-

n

j

tas impofitas incurrendo , fed etiam Religionis habitum de-

J5

ponere , & in hujusmodi cenfüris infordefcere ; Atque in hoc

dampationis ftatu perfeverantes, in aliquibus Ecclefiis Paro-

J

chialibus

[uc

DE MONIALIBUS.

Ij2

chialibus Noftre Jurxsdlähom Archiepifcopali fübje&is , Miffas

celebrare,Sacramentáque miniftrare non erubefcunt. Quare pro

debito vigilantie Noftre, munere eos paterné requirimus

5

atque in Domlno monemus, ut preteritorum criminum poe-

nitentes, ad Nos cum omni fiducia confugiant ; Eos etim

ad San&e Matris Ecclefie grcmlum revertentes , benigné exci-

iemus, & eorum falutem, omni charitatis Itudxo , totóque

cordis affedu procurabimus.

Si veró ,quod abfi t ab hoc

damnationis flatu refipifcere non curavermt .in eos )uxta Ca-

nonicas Sanctiones feveré animadvertemus.

Regulares omnes utriusque fexüs , etiam quovis modo

cxempu

fi intrà Archidicecefis Noftra limites eorufín Mona-

fterium ex1ftqt facros liquores fingulis annis* renovari folitos

Si veró aliunde

à No&raMetropohtana fümere teneanturt

eos fümpferint , poenas dabunt àSacris Canonibus fancitas

DE MONIALIBUS,

ÁAximum certé periclitanti Ecclefie prefidium afferre

poffunt affiduis orationibus ,

& Vigiliis füis facra

Virgines ,

que in Religione DEO f dicárunt ,

fi

üt v1rg1n1tatls Horc decorate ,

gratiores fünt Chrifto J E S U

Sponífo füo , ità majore dCVOthDIS zelo, fanctóque charitatis

igne accenfæ fuerint.

Quare, ut in carum Monafteriis inte-

ta confervetur vetus dlf'uplma, & ea parte , quá dcpravata

eft, reftituatur,

ad eámque fé ipíae conformantes in rerum

vamarum contemplatlonc liberiüs conquiefcant ; hec ab

ipfis fervanda decernimus & fáncimus.

periculofe

Conftitutio Bonifacii Papæ Odtavi , que mc1p1t Pmcu-

de flatu regu

n 6. Conflit.

lofo ,

fervetur diligenter , ità ut nemini Sanctimonialium cu-

Pü F. diea4

juscunque. Ordinis & Inftituti , liceat in pofterum poft Profef-

Sunii , Y566

fionem exire à Monafterio, etLam ad breve tempus , quocun-

£2 alr. ediza

die 1. Febr

que pretextu ( nisi ex aucua legitima caufa à Nobis erpto

1566

approbanda) fub poena excommumcatmnls ipsó fadó incur-

renda.

Ingredi autem Claufüram Monafterii nemini liceat

cujuscunque generis aut conditionis , fexüs , vel eeatis fuerit,

fme

DE MONIALIBUS.

15

Llfüs

finé licentia No&ra vel Superioris earum (quoad Morriafteria

Greg. XHII.

o

Regularibus fub)e&a) fcriptis obtenta, alioquin eandenr poe-

die 13.7'unii,

-

nam eo ipfo fübeant.

Quee facultas nulli concedetur , nisi

1575

ts

urgentibus neceffitatibus , aliter autem conceffa nulla fit.

ii

im

Facultas. autem: exeund1 E Mona&eno nulló modó con--

AX*

cedi debet, nisi urgentibus neceffitatibusg

"ideó nullis Abba-

qut

tiílis , aliísve Monialibus permittemus , quavis occafione, vel

hoc

caufä ut Commatris, Sufceptricísve munus praftent in Bap-

iv

tifmi mlmfïeno

néve ad nuptialia ,, aliàve quecunque con-

vivia, five: fympoüæ accedant ,, neque ad. balnea. five publica,

odo

five privata adeant..

0f1a:

Cüm à Nobis facultatenrobtinuetint ob aliquam gravem

iO5

neceífitatem: à Monafterio exeundi ,.

faltem: duas provedioris

inde

etatis & probatar vite» feminas fecum habeant , eísque per-

j

petuó interdicimus ,, né extra Momnaftcrium: quávis. oazaf ione

vel caufà pernoctent.

Nulle mulieres admittantur ad aliqua Monafteriorum

fervitia , nisi probate. vite fint ,, & facultatenv à lNobis. fcrlp-

fertt

tó obtmucrmt

Clesm

evici.-

s

Moniales omnes ad regule ,, quanr profeffe fünt , pre-

!

fcriptum; vitam inftituant & componart, atque im prums que

Jf.cum igizur.

de verb. fgni,

$U

ad füa: profeffionis perfe&mnem üt obedientie , pauperta-

, & caftitatis vota , praceptáque ad trium w

um eflen-

atl

c. cm ad qo-

ifite

tlam nec notr ad commusis vite, vi&(s., & ve

$ confer-

naflerium ini

fén. de flazu

(atà

Vatloncm pertinent, fideliter obfervent 7 ea enim ,. qua ad

snouach

aïum

regularis vitae fübffantiam fpectant ,.non: fünt. relaxanda

cab

tota regularis difciplina corruat..

Concil. Tvid.

Né ante Profeffionem ( excepto victw ,. & veftitu Novi-

Seff. 25.c. 6.

771

tie illius: temporis, quó in probatione eft) quocunque pre-

de reg. & me.

Qu

textu, ab ejus Parentibus ,. aut Curatoribus , Monafterio ali-

i*

quid ex bonis ejusdem tribuatur ,

né hac occaf lone difce-

u

dere nequeat ,

quód totam , vel majorem partem. füb-

flantie füge Monafferium potfideat ,

nec facilé fi difceflerit ,

f,PïO

1Clh

id recuperare poffit

Abcuntibus autem ante profeffionem

omn.a reftituantur , qua füa erant

X

Nulla

1€1lfa

(

DE: MON

NIALIBUS,

154

kK* j; r 1)70]7)

de flaz. egui

Nulla acceptetur in Monafterio aliquo educatwms gta-

of

LlV

tiá , vel ut habitum regularem füfcipiat, fcu quovis alio pra-

lie 1 4 umids,

textu , absque facultate à Nobis obtenta, alioquin excommu-

1566. £9 alr

1. Feb.13$69

nicationem fübeant ipfo facto non folüm Moniales, que eam

Conf?. Greg.

intrà Monafterii

aufüram introduxerint , fed illa etiam , que

III. 13

ingreffa fuerit.

Jun. 1515.

Nulló modó permittendum eft , puellas hereticas in ali--

quo Monialium Monatterio acceptan, educationis gratiá, ne-

que füb quovis alio pretextu, né s.hquod fpirituale detri-

mentum iis, que in Monaftetii Claufura fünt , ob hoc affera-

tut.

51 veró aliqua admittenda videatur, eó quód fpem pre-

beat converfionis, res tota ad Nos deferatur, ut quid agen-

duia fit, decetnamus.

; nullüs de

veoul. Concil.

Sit puella, que-habitum fegularem füfcipere voluerit; ma-

lv «S/]' 5

€e. 17

de ve-

jor duodecim annis, non ante eum füfcipiat ,'nec poftea 1pfa

eul. C2 qton.

vel alia profeffionem emittat ,

quàm Nos Virginis: Volüntatem

diligenter e

exploratam hiabuerimus ,at coacta? an feduda fit?

an fciat quid agat ? & fi voluntas cjus pia, ac liberé cogni-

ta fuerit, habueritque conditiones requifitas juxta Monafte-

tii illius & Ordinis Reeulam ,

liberé ei profiteri liceat

Cu-

jus profeffionis tempus né Nos ignoremus , teneatur Prefeda

Monalterii ante meníem Nos certiores facere

C 1,17. q. 2

Null

Monafteriis Profeffio fiat ante decunum fextum

. ad apo[deli-

annum €

r

«am. de reotil.

um ;nec qui minori tempore, quàam per annum -

c.tton folim

poft fufceptum habitum in probatione fteterit , ad Profeflio-

eo. tit.in 6

nem admittatur.

Profetífio autem ante facta nulla eíft, nulláàm-

c. ad noflram

CA CTUT THT 11495

que inducit obligationem ad alicujus Regule , vel Rchozoms

!

de regul. c.3.

vel Ordinis obfcrvatlonem aut ad alios. quoscunquc effe&us.

€8. tiz. n 6. ConciA Trid. Seff à5. c. 18. de vegul. £? men.

Concil. Trid.

Nulla quoque renunciatio, aut oblipatio anteà facta , .e-

'3//'*) c.16

de regul.

tiam cum juramento, vel in favorem cujuscunque caufie | pie

valeat nisi cum hcentlaïo&ra vel Offiicialis Noftri fiat intrà

duos menfes proximos ante profe(fionem; ac non aliàs intel-

ligatur effectum fuum. fortiri, nisi fecuta profefïionc, aliter

veró fa&ta, etiamfi cum hujus favoris expreffa renunciatione,

etiamn Jurata eft itrita & nullius effectüs.

Finito

DE MONIALIBUS

155

f*

Finito tempore Novitiatüs , Prefecta Monafterii, obten-

pre-

ta priüs à Nobis facultate , Novitias , quas habiles invenerit

ad profitendum admittat, vel é Monafterio eas ejiciat

D«

CA

Nulla Monialis ambiat, aut ullo quovis modo five dire-

que

&àé, fivé indirecé per fe, aut aliam, honotes, officiáve cu-

jusvis generis fui Monafterii quetat.

n ali-

Slnnuïæ propria voluntate depofita , & ad obtemperan-

1, flC-

dum parate , fibique DEI gloriam , & communem Monafte-

rii utilitatem tantummodo proponentes , ad honores & officia

jetri-

fera-

eas eligent,

quas omni remoto humanitatis affeQu, Spiritüs

pre

San&i impul(u ad id munus: mag1s idoneas efie judicaverint.

c., jt.ueticulas.

Abbatifía ,.feu Prioriffa , né minor quadraginta annis e-

u

65 /69.20.4.1«

Couc. "gath

ligatur , queve in vite honeftæ laude vixerit octo annis.,

€.9. Ceucil.

; li*

poftquàm profefía eft.

Quod fi in eodem Monaíterio non

Tvid. Seff.a .

ejustodi reperiatur, ex alio ejusdem Ordinis dcligij pot

£. 7. de regul.

ip,

fit

c. indemuzta-

atem

Si autem Nos , vel Superior Regularis ( quo-ad Monafte-

tibus. de ele.

ria ei fübjecta) hoc. etiam incemmodum judicaverimus , cli-

u 6.

"

£?

gatur ex iis,

que in eodem Monafterio anpum trigefimum

ogt

ule-

exceflerint , & quinque faltém annis poft expreffam Profeffio-

nem laudablhter vixerint.

M.

In. ele&ione: autem Abbatiffie & Prlonf*'æ .quae tacitis

Conc. -Tv

3f€&2

Se/]"j [

füffragiis eliguntur, Monialium vota.à Nobis , Officialíve

de vegular it&

Noftro , (feu à Superiore Regulari, quo ad Monafteria ei

fue

Euf

fübje&a?) extra Monafterium ante: Carícellos , clatrósve fene-

iil

.

10-

ftre , collocutionis ufüi deftinate accipientur,

In reliquis

ferventur f ngulorum Ordinum , vel Monqüermrum Confti-

lam-

tutiones.

)f5 ,

i

Abbatifla f' ive Prioriffa , tanquam communis omnium

Qu

Monialium Mater , ipfarum' & corporis, & anime filuti

»

Q«

quàm diligentiffimé confüdat ,

easque ftudiosé admoneat, ut

puro corde fint , viteque integritatem fervent , & ad perfe-—

?125

&ionem virtutum ompiüm contendant ; 5 fü qaïdcm que Reli-

intrà

mtcl

gionem fü('ceperuq

nisi ad fümmum illum gradum perveni-

re conentur , mintis fané efficiunt, quàm debent pro vite &

((

Ordinis mihtuto quod promentm*. Mcmmermt autem .fibi

o

1

—

p

RPE

ïedäk.z -

J

(Ü

DE MONIALUIBUS.

156

reddendam rationem effe )ufhfï' imo Judici erratorum omnium,

qua Moniales ejus neglizentià , aut culpá admiferint

In primis veró curet, ut pax & concordia Sororum con-

fervetur , füblatis quantüm in ea fieri poterit, omnibus diffi-

dii ac difcordiee caufi ls , ut, quemadmodum debent , unum Cor-

pus, & unusSpiritus in earum Sponfo JESU Chnfto perfe-

&ó charitatis vinculó colligentur.

Invigilet etiam, ut fi ingu-

le füo munere redté fungantur, neque ulla alterius officium

occupet, nisi auxilii causá , idque ipfius juffu.

At fi alicujus

