Metropolitaria in vaf is formá prefcriptà confeclis & nitidis

fumendos mittanit ; eósque ftatim füi Diftriétüs , tractásve De-

canis, & Parochls diftribuant.

Curent autern, üt omnes an-

"t

te Sabbathum Sané&um: illos habeant, aut faltem ante Sabba-

C]

thum , quod immediaté precedit Dominicam in Albis , ; gravi

peena neghgcnubus propofita , arbitratu Noftro 1rroganda.

yc

E£t illud pervetus inftitutum , atque Jure Canonum comr-

lSC,

probatum ,ut ob honorem , qm Bafilice Metropohtanæ Ca-

thedralíve tanquàm Matri à ceteris Ecclefiis Parochialibus

i

Ji«

tribui debet , Cathedraticam Archiepifcopo , Epifcopóve fin-

econquareue.

de off. erdyu.

j

guhs annis perfolvaturf Cümi autem hujus Noftra Árchidioe-

i

u

2

DE DECANIS RURALIBUS

173

fis Parochi , animarümve Redores, etiam temporarii , in ma-

gna Pafche folemnitate, ex antiquiífima

& immemotabili

confüetudine , certam pecunie portionem hujusmodi Cathe-

dratici nomine, quod funmialia vocant, Ecclefie Noftrae Me-

tropolitane perfolvere confüeverint ; n&hac de caufa ad hanc

Civitatem cum.non parvo. eorum incommodo , atque impen-

fa accedere cogantur, iis omnibus edicimus,ac jubemus, ut

Ecclefie füue nomine ejusmodi pecuniam in manibus Archi-

diaconi proprie regionis, feu tractüs, ante Dominicam Pal-

Ár-

marum quotannis perfolviffe habeant ,. fab Poena dupli

chidiaconi autem , cüm ad harum Conflitutionum Noftrarum

præfcnptum, ad fäcros hquOres aNof*r.æMutropohtana famen-

dos mittent, illam pecunie portionem , quàm.à Parochis exe-

gerint , ei integré confi gnandam curabunt , cui 1d cure de-

derimus.

Ut ea , que in univerfà Arcl idicecefi Noftra , cotre&tio-

ne, G reformatione pro tempore indigebunt, faciliüs cogno-

quantüm in Nobis erit

Ícere, iisque opportuna remedia

adhibere valeamus , omnibus Archidiaconis Dicecefànis pra-

cipimus , ut quotannis Feriá Quartá poft Dominicam tertiam

aPafcha Congregationi in hac Civitate, nempé in edibus

Noftris Archleplfcopahbus , coram NOblS Officialíve Noftro

obeunde , omninó interfint, in qua de bono Ecclefice Noftre

regimine ttactabimus,

Ildem autem Archidiaconi

Xlino

Nobis erunt adjumento , in iis cognofcendis , ac decercendis,

qua ad Cleri ,: popuhque Nobis commxfiï dxfcxphnam confor-

mandam apta )udxcabuntur

DE DECANIS RURALIBUS

Um Clericaliüm Conventuum

mfhtuta ratio in omhnes

'partes utilis fit; & falutaris ; ; ii enim fünt.tàánquam

Schole , & exercxtatlon»s non folüm ftudiorüm, fed

etiam oiïiclorum Ecclefiafticorum , in quibus & animarum

Re&ores, & ceteri Clericalis Ordinis homines verfantur ; .Ci-

vitates & loca' Archldmconatxbus adjudicata, in certos De-

cana-

DE TESTAMFNTIS CLERICORUM.

173

nd-

eanatus diftinguere voluimus , fingulis Decanatibus certa Op-

Y

li

pida, locáve affignando. — Decani igitur proprii Diftrictüs; fi-

h

ve Tractüs Archidiacono fübfint, & omni promptitudine obe-

Me

diant, atque de ejus confilio , omnia ad eorum munus fpe-

lanc

&antia diligenter peragant.-

u

Noftra , Officialísve Noftri monita , ctiam qus ab Archi-

E

diaconis nomine Noftro eis indies notificabuntur , && ea item,

chi

ua his Noftris Synodalibus Decretis prefcribuntur , prompté

Dl

éexequantur, & ab Ecclefiafticis, Laicísque intrà füi tra&tüs

Àr

limites confiftentibus , prout ad eorum quemque pertinere

uf

lignofcent, executioni demandari curabunt.

X

uater in anno , Parochos , aliósve Ecclefiafticos fuss re-

an

gionis , vel tractüs ad fe 'convocent , & Clericales Conventus

dt

habeant ad eam rationem , quam füperiüs preefcripfimus,cüm

de Congregationibus ter in anno ab Archidiaconis habendis

10

tractavimus. - Si qui abfentes fuerint absque legitima caufa à

110

Decano approbanda, ab'eo mul&abuntur eo modo,quo, qui à

Congfegationibus apud Archidiaconum habendis abfuerint ,

fit

I

puniri debent.

Quidquid autem in hujusmodi Conventibus

Aff

agetur , ad proprii diftri&tüs Archidiaconum ftatim fi gnificent,

1

bus

Licét Parochi omnes fübíint Archidiacono proprii Di-

[iro

ftri&tüs ; tamen füe regionis Decano debitam etiam prafta-

um

bunt obedientiam in iis, quee ad. füum munus fpectant ; ità

mo

ut auctoritas Decani, non immediaté à Nobis , fed fübordina-

té ab Archidiacono pendeat , absque tamen aliquo prajudi-

li

(f

tio au&oritatis Noftra , Officialísque Noftri Generalis , que

femper fàlva remaneat , & illefa.

DE TESTAMENTIS .CI;ERICORUM.

Lerici omnes Geculares huj;uä Metropolis, & Archidice-

i*

cefis Noftra , etiamfi Beneficia Ecclefiaftica cujusvis ge-

neris obtineant, liberam quidem habeant teftandi fa-

FC

ï?

m

cultatem ex Privilegiis antiquiffimis , & immemorabili con-

füetudine ; fed de: bonis Ecclefiz. nomine acquifitis , nullo

0

:

modo teftari , feu difponc;e—,poterunt.-

Con-

M

DE TESTAMENTIS CLERICORUM.

174

Concubinarum , fpuriorümve, vel aliatum turpium per-

fonarum in Teftamentis Clericorum né mentio fiat.

Quód fi

quis quacunque de caufà , vel quovis pretextu Concubina

fue , mulierive vite non probate, feu fpuriis, etiam füb an-

.

cille , vel fervi, alióve quovis fidio nomine

qui

d legaverit ,

hujusmodi legatum irritum fit , & nullum , illüdque in pios

ufus arbitrio Noftro convertetur.

iNullos executores Teftamentorum conflituant, qui Ca-

tholici non fint , neque inftituant bonorum füorum haeredes.

ä

Pichardos , aliosve hereticos , neque hujusmodi hominibus

aliquid jure legati, vel quavis alia ratione relinquant ; alio-

quin Teftamentum eo ipfo irritum , inane, & nullum declara-

£nus.

Nulla Clericorum Teftamenta fuüum fortiantur effe&um ,

::j

executionfve demandentur ; nisi priüs claufa, & fide digno-

rum virorum figillis obfignata , Nobis , Officialíive Noftro

transmifía fuerint aperienda , & de more approbanda, ae

publicanda..

Executores

Teftamenfo'rum, intrà annum à die obitüs

Clerici defun&i , de omnibus & íingulis , que invenerint

(quorum omnium inventarium authenticum extare volumus)

& quibus, ac quomodo ea diftribuerint, & qua ratione Te-

fiamentum executioni, demandaverint , Nobis , aut Officiali

Noflro rationes reddant , alioquin poenas. dabunt arbitratu

Noftito.

uocunque anni tempore Clericus quispiam obiérit , ex

defuncti fru&tibus femper congrua portio relinquatur Succet-

fori, ufque ad novi anni initium,

Si inter Succefforenr , & '"Feftamenti Executores aliqua

fuerit controverfía ; ad Officialem Noftrum recurrant , qui

illam. fummarié definiat,, ac decidat.

QuicunqueSacerdos , vel Clericus , ubi primüm: de mor-

bo, aut morte alterius Clerici. cognoverit ,, Archidiaconum:

proprie regionis , feu tra&üs quamprimüm certiorem reddat;

uod fi cafüs tam citó ad eos deferri nequeat , prafertim fí

non fint

nullum Teftameutum: fit. fa&um , auï.; Teftamentarii

prefen-

DE CLERICORUM SEMINARIO.

'175

o

præf&nteä , feu ighorentur; ipfi Sacerdotes proximi & p

rimi

€jus obitüs fcientiam habentes, nomine Noftro univer(ía obfi-

g

gnent, rémque

n'

rant.

Lftat-im ad Nos , Officialémve Noítrum defe-

T

L

Né quis füb

-quovis pretextu füpelle&ilem , rémve aliam,

9

feu fcripta ad Ecclefiam , cui ille Clericus praetrat , pertinen-

tia, néve ipfius Clerici vivi, feu defuncti bona cujusvis gene-

le

zis invadat , afportet , feu furripiat , füb poenis, & cenfuris à

Sacris Canonibus fancitis.

l$

Si quis Clericus deceflerit ab inteftato , fervetur confue-

u

tudo immemorabilis hujus Metropolis , & Archidioecefis No-

)..

ftre, dividendo ejus bona, & hereditatem in tres partes ,

portionésve aquales ; quarum prima ad Ecclefiam, cui ipfe,

dum viveret , praerat ; altera ad defun&i heredes, tertia

)e

veró ad eum , ad quem fpe&tat prefate Ecclefiz Jus Patrona-

tüs, quam Collaturam vocant , liberé, absque aliqua contra-

ls

&&ione perveniat.

H

DE CLERICORUM SEMINARIO.

)

Ihil eft in hac Metropoli , & Archidicecefi Noftra ma-

Qu

gis neceffarium ad Catholicam Religionem propagan-

dam, quàm Sacerdotum , & Operariorum Doctriná,

E-li

pietate, & morum integritate preftantium füfficiens nume-

rus, & copia 5 Mefífis enim multa eft , & pauciffimi haben-

tur Operarii, ità ut multe Ecclefie Re&ore careant, & ea-

"ROR A

rum neceffitati ob Sacerdotum penuriam ( quod lachryman-

tibus oculis fateri cogimur ) füccurrere nequimus, — Cui gra-

vi malo oportunum remedium nulla ratione adhibere poffu-

mus , nisi Seminarium Clericorum ad Sac, Concil. Trid. pre-

Seff 23. c.18.

de reforss.

fcriptum erigatur , in quo Collegiatim certus adolefcentium

numerus conftituatur, cenfüs & redditus ad eorum füftenta-

[«

tionem neceffarios prefiniendo. Cüm enim duo precipué in

,

Sacerdote requirantur , probitas videlicet vitee , & Doctrina3

earum utraque in Seminariis omni facilitate comparatur , qua

l

ea potiílinüun de caufa eriguntur , ut in iis boni , ftrenuíque

opera-

DE- POENIS ET ALIHS:&c

176

Operarii ad: curationem animarum inflituantur , & ii quidem 1.

adolefcentes ( qui ob a&tatem cüm tenera fit, & proclivior ad

voluptates , & flexibilis etiam ad bonarum rerüm impreffiones

admittendas , in operibus virtutum erudiri debent ) eam vitae

perfedtionem adipifcantur, que in iis , qui Do&ores populo*

rum futuri fint, elucere debet, & feverioribus dlfllphnæ legi-

u m S .5

bus coércendi.

Quare ut hlyusmodx Seminarium ad Catholi-

ce Religionis augmentum , Noftreque Ecciefie utilitatem ad

eam fationem , qua ejusdem Sacri Concilii Tridentini Decreto

prefcribitur , quampnmum erigatur, omnem operam , omné-

queftudium pro debito vigilantie Noftrz munere adhibebimus.

l

Cüm autem in Semmarn ercétione ii defiderentur reddi-

tus , qui ad illum adolefcentium numerum fuftentandum füffi-

ciant , quem Archidicecefis Noftree amplitudo , & Ecclefiarum

neceflitas poftulat, non poffumus non plurimüm confidere de

pietate, religione, ac charitate Aï batum, & Catholicorum Ba-

;g

f

ronum hujus Árchidioecefis.

dcó eos rogamus , & per DEI

mifericordiam obfecramus , ut in hac re, que bono hujus Ec-

fed ncceüaua eft, defide-

clefie Regimini non folàm utilis ;

rium Notftrum Religiofa liberalitate ad juvent ,.quó illum forti-

T CT PUR

zi poffit cffc&tum, quem DEO adjuvante fperamus.

? GJEMESU.

DE POENIS ET ALIIS, QUZE GENER ATIM

AD HAS CONSTITUTIONES PER TINENT

Uicunque , vel univerfi, vel finguli, quorum intereft

his Noftris Conttitutionibus , non paruerint , aut ali-

quid contra commiferint , admü'enntve ii mul&tas , &

cenas Iuant iis ipfis Decretis fanatas ac alias item ex Eccle—

fiafticis , Concüwrumque Szmähombus & Canonum Jure, at-

que graviores pretereà pro culpe , & pe1fona1um ratione at-

bxtratu Noftro conftituendas.

ugcunque facultas ex Decretis in hac Synodo editis à

Nobis requirenda eft, eam concedere poterit Officialis Nofter,

nisiin iis, qua p1opm ad Ordinem prflopalem pertinent ,

aut in cmbus Vicarii à Sacris Canonibus, fï.u àSacro Concx-

lio Tudcntmo exclufi funt.

Si

DB SACRÉ CONEÉ TRID. ACCEPTATIONE.

177

Smg

x

Si in his Contftitutionibus aliqua difficultas orta fuerit ,

ejus declarationem, & omnium pretereà , quae ipfis Decre-

[

tis continentur interpretationem, & explicationem Nobis ,

It

lpe

& Succefloribus Noftris Archiepifcopis legitim& intrantibus per-

perpetuó refervamus

Dl

Auctotitate.

, falva. femper Sancte Sedis Appftolicæ

JJi

Ut eorum , qu&'in hac Synodo fancita fünt , ignorantiam

ad

excufare nemini liceat , edicimus , ut poft duos menfes proxi-

a

mos hodierna die inchoandos omnes fe, & his Decretis, & fi

il

contra fecerint, poenis, que in eis continentur , teneri intel-

ÜS.

ligant.

3

di

- Clerici om

hCS Beneficium aliquod. Ecclefiafticum , quale-

ff.

eunque fit, obtinentes, & qui in Sacris Ordinibus fünt con-

Ut

ftituti, has Conftitutiones Noftras infià menfem proximum

d

comparent , & penés fe habeant , fex tallerorum in pios ufüs

D

fancitá.

arbitrio Noftro erogandorum unicuique contravenienti mul&á

»

Ec

Omnia & fingula , que à Nobis in hac Synodo Dicece-

d

fàna Decreta , adtáque fünt, quá debemus obedientiá, & re-

t

verentid, auctoritati, ac judicio San&tsee Romanae Ecclefiz

5

omnium Ecclefiarum Matris

, & Magiftre fätrfper emendanda,

& corrigenda fübjicimus.

IM

DE SACRI CONCILII TRIDENTINI ACCED-

TATIONE.

u

gli-

Oc tandem Corrolarii locó addimus, quód cüm poft

prafatarum Con&itutionum.promulgationem Decre-

d

tum de Sacrofando Tridentino Concilio acceptando

af-

juffuNoftro ledum, & p

?

romulgatum fueri? , in hunc videlicet,

ar.

qui fequitur modum.

- Reverendiffmus Adntomius Predeceffor Nofler , ut primim Tri-

$4

dento, auó. Ferdinaudài Primi Augujizj" mem, LImperataris Orator

ad Sacram Tridentinam Synodum perexerat , Pragum vediit ; im eo

Ler,

tolus fuit , ut quamprimum dirchidiecefanam Symodum cegeret, &

t

YX

iu ea cum alia multa falubriter inflitueret , tum omuia , ? frngu-

&

la,

&i

DFT SACRI CONC. TRID ACCEPTATIONE.

178

la

; que ab ipfa Santia Tridentina Syundo deffaita , d fl'atuta fue-

vaut, Q ipfe palum reciperet , &' ab omuibus, ac fiagulis Sacer-

dotibus , €& Clericis fais palam recipienda curaret , quemzdmodum

Tridenti fao , & bujus Airchiepifcopalis , cui tuue praerat , Eccle-

Jie nomine acceptárat.

Idque multa. ejus fcripta, que apud .Nos

confervantur , apertà ofleuduut. — Vernm cum morte fablatus , Sy-

nodalem Comventum cogere non potuerit , ' ob gravia tum Znte-

cefforis Noffri Martini , fum Noffra impedimenta , in bodiernum

ufgue diem protratfus fit , moftrum effe duximus , ilud ipfum exe-

qui, quod ab amnibus Prefülibus in. prima Synoda Digcefana pra-

Jflandum efl... Quare prafénti Decreto fupradittum Concilium , om-

niáque d fingula in eo diffinita , & fancita recipimus , & appra-

umus , atque volis omuibus , & fingulis recipienda , & obfervan-

da edicimus.

In cujus rei teflimonium , majssque robur

.Nos ipff

fbferibeuus , &^ à Vabis fabfcribà mandamus.

Cümque omnes & finguli, nemine prorfüs excepto , ac

fumma etiam alacritate idem Sacrofan&dum Concilium Tri-

dentinum acceptárint, feséque illud in omnibus , & per om-

nia obfervaturos effe , fismma füa voluntate, ac per propriam

fübfcriptionem promiferint, quemadmodüm ex Adiis 5ynoda-

libus liquet ; idcircó omnes , & fingulas perfonas Ecclefiafti-

cas in Domino monemus , eisdémque in virtute fan&te obedi-

entie precipimus , & mandamus, ut infrà trium menfium

fpatium ejusdem Concilii Tridentini librum , & Decreta penés

f habcant, illáque diligenter meditentur , perpendant,

& quemadmodüm fe fa&uros promiferunt , in ompi-

bus, &' per omnia obfervent.

dé

NÀ

(

P

)

M

S

M

C t

!

,STA-

lu

STATUTA

D

du

PROVINCIALIA.

((

li

ln

ERNBESTI

lite

9

T

ARCHIEPISCOPI PRIMI -

X6

/W

0il

PRAGENSIS,

ANTE

PW

[

ANNOS DUCENTOS xzr OCTOGINTA

inf

NOVEM PUBLICATA

OrERA , SrüDiO,

T

Ir

REVERENDISSIMIE

o

Jafi]

DOMINI

dà

GEORGII BARTHOLDI

fl

edi

Iu

PONTANI

1i6$

A BRAITENBERG,; &c

S

METROPOLITAN/E ECCLESI/E

PRAGENSIS PRZJEPOSITI, OLOMUCENSIS

ET BUDISSINENSIS CANONICI PROTO-NOTAÀ-

RII APOSTOLICI,

COMITIS . PAL A'YINI, ARCHI-

EPISCOPATUS OFFlCIALIS £T VICERIL

GENERALIS.

PRAÁAG/AEE REIMPRESSUM

IN AULA REGIA APUD JACOBUM SCHWEIGER ,

ARCHI - EPISCOPALEM

'TXPOGRAPHM.

: IXLLUSTRISSIMO

AC

REVEREN DISSIMO

DOMINO DOMINO

JOANNI STEPHANO

FERRERIO

EPISCOPO VERCELLENSI ,

COMITI.

SANCTISSIMID, N.D. PAULIPa»z V.

Er S. SEDIS APOSTOLIC/E, AD SUAM

S. CIJESAREAM MAJESTATEM RUDOLPHUM II.

IMPERATOREM AUGUSTISSIMUM, HUNGARIZE

ET BOHEMIZE REGEM, DOMINUM DOMINUM

NOSTRUM CLEMENTISSIMUM , CUM POTESTATE

LEGATI DE LATERE NUNCIO , &c, DOMINO

DOMINO SUO OBSERVANPISSIMQ.

$3 X Gv -

ISI

GEORGIUS BARTHOL-

DUS PONTANUS

à BRAITENBERG, &c,

S. Metropolitang Ecclefix Pragenfis Pra:

pofitus, Archleplfcopatus Officialis , & Vicarius

G»nerahs S

gratiam à DEO Opt. Max. & felicitatem

precatur.

La

'r].&/s

r

ERNESTI Arcli- Epzfc()pz Primi , Statum

-R

i

; Provincialia aute aumos circiter trecentos

$

| pullicata , pofteà füb Cimerüs tenebris ab[con-

M

dita, jam taudem judicio , & boriatu graviffinorum

I

virorum it lucem prodeuut: tum quàd digua fiut 2auto

Arcbzþræ/ïfle fub tam Gloriofó Principe CAROLO

1

UM

IF. aureó illó [ecula pronunciata , & avitee Keligienis

zelum , fauctitatem & felicitatem vebememer colmmen-

TE

deut, pofferisque oboculos ponaut,adoerfarios vero Ec-

clefi Catbolicee coufundaut , ideóque mereautur me-

moriam fempiternam 5 tum qubd maguum prebeant

undamentum , & lumen Syuodo Noftree Arcbidiecefa-

ne.dunó160y. diebus SS. W'enceslai, Micbaelis , C?

Hierouyui folemtiter. celeoratee.

Ei quidem ea ba-

bita

182

99 X G&

bita eff in Congr egatioue Preelatorum, Abbatum, C? Sa-

cerdotum , plusquàm ducentorum , atque àn preefeutia

Iieviffuie, & Beverendiffuee C. V.uec nou Hluftrif-

Jauorum D. D. Oratorum , Precfide Illu uferiffimo,€ &'e-

verendifimo Principe Sþzgneo ZArcbiepifcopo.

Teffatur

de Jäntuz*zs Ecclefiafficis ipla Syuodus recentior , quee

in [üi confirmationem , vobur , & autboritaiem fuam

rl[egaz illa frequeutius.

E 6'6] 7é nou fru? frugelari

admiratioue , DE.Ique provideutia fattum eft , ut ficut

fub Clemeizz*e Sexto Poutifice Opt. Max. füb Glorioffi-

uo Imperatore, Eege, & Patre Patrie , füb zelofo ,

& Beatifime I/n giui Matri M.A e 14E valdä devoto

ZArchiepifcopo, & quidem Primo , tam beata Deereta,

Q Saudiones concederemtur

Q muunc 0i reiroaths

feculis , primb füb Clemeute Papa OGavo , & illo vita

fuucto, füb Paulo Papa Quinto , defider atiffmo Eccle-

fi«e S. Fomauc Capite vifibili, & Propugnuatore acer-

rimo , [ub Glorioffmo & Fortunatiffmo huperatore ,

J?fge G Patre, 1?11:1'01])/30 TLAAD. 720/2106!0171-372! f

fiio , fub 1ali Aniz;?zte Sbigueo, cujus memoria [ iu

lmzezhälzane Synodus Arcbidiecefana celebraretur ,€

appi obczretm ;

De bac pofferiore, fub. Il frijimo G

J'evereudiffmo Domino D. Ce[are Speciano , Epifcopo

Cremonen[i, $. Sedis Apoftlolicee , ad Sacr. Cefareau

Majeftatem tum Nuucio &c. Dowmiue D. teo obfercaa-

difmo ceptum eff cogitari, Cà ferià deliberari jut erat

ille ad leligiouem Catbolicam , in bec Jacro Reguo Ba-

beu

1

183

ääg ï( ää'

(

bemice juvamdam ardentiffinus & liberalifimus : [ed

l

revocdtó illó ,

JVuferifima & Revereudiffima C. F. our

j

aies copitatioues fatim , ut. bauc Patriam ingrefa ,

i lmc unum uegotium , quod valde falutare & necelfa-

I

vium erat deþxzt mxl!zqz.fe labori , ffudio, & tempo-

ris opportuuitati pepercit , douec Syuodus Arcbidiece-

!)

Jüma à principio , ufque ad maturitateum bauc, ad quam

ll

percenit, & folemnem celebrationem promoveretur :

li

ficut && nuuc ad. executiouem illius , uomime San&iffhhi

F

D. N. Pauli Pape

uinti , & vacante Sede Arcbiepi-

Ut autem ad

h

Jcopali , mibil iu fe defiderari patitur.

1

Statuta Erueffina revertar , uaguó ffudió , labore , &

!l

defiderio , exemplaria mauu fcripta £ria , & uuum ,

"

Jed. incorrectufnne iuprefum Plzue , Aund 15177. con-

quifioi , & fiugula fideliter coutuli , douec boc verum

/l

[t«

reformatum exeinplar couficerem.

liáque , ut. la-

]

bor bic totus eum effedum, prao quo infitutus ef , 9

Jufceptus , coufequatur , atque fiue cunttatioue ulterio-

ri,pluribus communicaretur ,per bauc Arcbidiecefim

f

n

Q als; ErnueffüÜna Statuta bec , impenfis propriüs

sieis imprimeuda curavi , atque ea fub felici Iuftrif-

Ü

"]

9e,uac Reverendifme C. F. nomine ac aufpicio , quee

ves Bobemia,C Religionis novit optime, Statuta. b«ec,

u

woultis uodis , & typis digta , commemdavit , tautimque

l

praftitit i legatione fü [*ä /Ja&em;s e præ/lat afczduä

[]

[

ut vierità Sandifsimi D. N. D. Paulz Pape Quiuti , in

bzs terris oices gerdl , officiü etiam fül , magna cum

T

laude

f

*

184.

€3 X 89

laude adminiftvati , laborümque item , & meritor Ut ,

bateat ex. boc Inclyto Regno ,mouunmenum liter arzum

& memoriam indebilem apud pofferos.

Ero quidetm

dd beec ilufiranda muimimor um fum mimimus, fed ex vo-

£0 meo , quod jam dudàm coram aliis emifi, debita item

obfervantia, auimíque 1mei demifsione. ( quidquid alü

dixerint) veré bec facio, Iluftrifsime , & Reveren-

difsimee C. F. Statuta bec Erneffiua infcribo , pre-

fento , dedico & devoveo , quódque viribus mgemz exe-

qui tiou v4leo, res ipfae cum laudum fuavum emoria

adjicient , C? camplebzmz.

Diving miferatio , Hhtrif-

fmaum, & Reverendifsimam C. F. diutifsime felicifsime- -

que conferoet , támque emeritis bouoribus , ad. plo-

riam evebat fempiteruam.

Prage Mz/æalo

1)e0 folito , Annó 1606, die S. Stephami

Proto - Martyris.

aï

æw

(V IIII"I" »

x

p av

V

: Q

o

as

s

od

«R*

s?

JN

$5 X 98

185

M,

IN NOMINE SANCT!?E zr INDIVIDU/ZE

H

" TRINITATIS, PA'TRIS, xr FILII, zr SPI-

]

B&ITUS SANC qES AMEN

00

J?

/ell

T

äf

(

:$ pyRneftus DEI & Apoftolice Sedis gratiá , S. Pmcenf' is

Ecclefie Archiepifcopus ,

unlverbS Pr ælat,

Capl-

a

r

tuhs

Conventibus , Plebamc

Ecclefiarum Re&o—

wl

tibus, Clero & Clericis

Ac ceteris Chruh hdehbus

tam Re-

T

ligiofis , quàm Secularibus per Pragen(em Civitatem

&

Dicecefim & Provinciam conílitutis in omnium Salvatore

"ll

falutem, & prefentium obfervantiam, frequenti le&ionis ftu-

j

dio falutarem.

Rex magnificus ,

qui facit mirabilia magna

lt

folus, füzee munificentie finum apenens, nuper Noftram Pra-

gcnfem Ecclefiam , per Sanctiffimum in Chrifto Patrem & Do-

minum noftrum , " Dominum Clementem Papam Sextum , ad

preces & folertem inftantiam Sereniffimi Principis & Domini

nofcrl Domini CAROLI, tunc Marchionis Moravie, nunc

veró Romanorum & Boémiar Regis, in Metropohtanam CfeXits

& Archiepifcopalis dignitatis tituló infi ignivit ,

Nósque fu-

per folium paftoralis præemmenuæ ipfius Praoenf is Ecclefie ,

licét immeritos , füa tamen ac ipfius Sedis Apo&ohcw dl"n"t—

tione locavit. Idcircó pro inj

juncti Nobis officii debito , in hu-

jus novitatis primordio fubdn;orum utilitati provxderc volen-

tes, fümmam aliquorum Canonum & Conftitutionum Provin-

cialium Ecclefiz Moguntine , que olim in Noítra Provincia

tenebantur , ac etiamStatutorumSynodalium per Nos , & No-

ftros Predeceffores editorum , quas Conftitutiones pro morum

correctione , & decifione caufäru*n & cafuum frequentiüs oc-

currentium magis utiles, transgreffonbus periculofiores judi-

cav lmus

unanimi c.onf lio & afïenfu Suffraganeorum , Ca-

pltulorum Conventuum , omniümque Prfelatorum Perfona—

tus, dignitates,vel officia Ecclefiaftica gerentium, c"*terorumqve

fuodxtorumNoüroæum quocunque nomine cenfeantur, plano

Y

Q

DE SUMMA TRINITATE, ET FIDE. CATHOLICA

oc brevi ftylo ,

ut facilius commendari poffent memorie , iri

b

unum libellum duximus redigendas, quem, & nullum aliu

pro Conftitutionibus Provincialibus reputari volumus,& ha

jj

Omnes alias Conftitutiones Provinciales Egclef a Mogun-

tine , quó ad totam Noftram Provinciam , & omnia Statuta

Synodaha à Predecefloribus Noftris , vel à Nobis ufque in pra-

fens edita quo ad Noftram Dicecefim , prafentibus non infer-

E

tas, & inferta , irritantes, imÓ irritas & irrita nuntiantes , &

omhi carere decernimus robons firmitate,

Ut autem Con-

ftitutiones ipfe ad fingulorum perveniant notitiam clariorem

Venerabilibus Fratribus Epifcopis Noftris in virtute fan&ta o-

bedientie diftridé precipiendo mandamus , quatenus ipfas

mox fibi fcribi faciant & procurent, ac fingulis annis, cum

fuas Sy nodos celebrant, Clero füo earundem ftudium , obfer-

vantiámque ftudiofiüs recommendent. -

Cathedrauum veró &

Collegiatarum Ecclefiarum Capitula habeant earundem Contti-

g

tutionum duo paria, unum füb Sigillo Noftro , quod in Sacri-

ftia fervent, aliud quod in Ecclefia fua in loco Patenti affixum

catenulá, à die Publicationis earundem infrà trium menfium

fpatium reponi faciant.

Archidiaconi autem , Decani , Rura-

les & Parochialium Ecclefiarum Re&ores fi nguh unum libel-

lum ipfarum Conftitutionum pro fe comparent.

Nam lapfis

tribus menfibus nemo per ignorantiam earundem poterit fe

tuer 1

DE SUMMA TRINITATE ET FIDE CATHOLICA

Irmiter precipimus, ut univerfi Pralati; Plebani, & Recto-

res Ecclefíiarum Noftra Provincie, deSan&da & individua

I

Trinitate , Patre, & Filio, &Spmtu Sando, & Articu-

lis fidel maxxme Divmztatem & humanitatem Domm1 nofítri

nil aliud credant , teneant ac

JESU Chnih concernentibus ,

doceant , nisj quodSanda Romana credit, tenet & docet Ec-

clefia

Laici implicité , Clerici veró exphc1te & diftindé. Et

né quis Clesicorum per craffam ignorantiam Articulorum fidei

fe poffit aliqualiter palliare: de ipfis Articulis fidei , & de qui-

busdam

s

DE CONSTITUTIONIBUS, ET RESCRIPTIS

IS7

Ifg

Wi

busdam aliis ad fadutem fidelium fümmé neceflariis , libellum

quendam, qui de tribus pundis effentialibus Religionis Chri-

Ib;

f

ftianze 1nt1tulatur

in fine harum Noftrarum Confhtunonum

U(a

decrevimus annectendum. Quem libellum infertum cum pre-

fänubus Noftris Conftitutionibus mandamus per omnia habe-

[&

, & contenta in eo iïudloüus intelligere ,

& efficaciter ob-

fet-

i?:rvare

o

DE CONSTITUTIONIBUS

um

0«

fis

Tatuimus, quód Conftitutiones feu Statuta Provincialia ,

quelibet perfonarum füperiüs expreffarum, ad Provincia-

n

S

le Concilium fecum adferat, & lecionem earundem au-

q

diat, ac easdem in eodem perlegat

Hoc ipfüm circa Syno-

&

dalia Epifcoporum Statuta, per fübditos ipforum in Synodis

li

Epu'coporum Eplf'copa,hbus obfervari mandamus.

Il

"

Ill

DE RESCRIPTIS

Im

Raudibus impetrantiuum Refcripta Apoftolica , in quibus

»

AGor Rei potentiam fe perhorrefcere falsó proponens ,

I

fis

ad hunc finem tantüm, ]udices extra communem ipfo-

f

rüm Dicecefim impetrat , ut Reus fatigatus laboribus & expen-

fis, cum eo pro fuo libito concordare cogatur , obviare vo-

lentes ftatuimus ; quód Dicecefanus 1pf0um vel ejus Officia-

lis, ad inftantiam Rei, fi boc notorium fuerit

qhod non fit

tantze potentie, quam AGor meritó panorre(iue debeat ;te-

(

neatur conditionem AGoris & Rei fcribere Judici taliter impe-

Id

trato, & lpfum petere , ut fuper hoc Rei probationes rec:pxat

uc

potiüs, quàm credat Acloris fi mplici Juramento.

Nam licét

;l

jus permi ittat hujusmodi perhorreftentiam probari poffe Ju-

:

ramentó, que probatio inter ceteras eft frazilior: non ta-

(

men prohibetur , quin Reus volens contrarium prohibere

Juramentó , fit meri-

)

per teftes , quorum probatio eft forti

tó admittendus.

Adjicientes, quód nüllus ad requifitionem

il

Jj*

cujuscunque ignoti Judicis,fe delegatum , vel fübdelegatum

X

Sedxs

188

Di DIUTINA CONSUETUDINE , ET ELECTIQNE.

e

Sedis Apoftolicz afferentis, aliquam citationem feu publicatio-

em procelluum quorumcunque audeat facere , nisi priüs fibi

de Jurisdictione ipfus per oftenfionem Bulle Apoftolice , vel

ttansfumpti authoritate Ordinarii per manum publicam fadta,

!

tuerit plena fides. Ut autem de Citationibus factis & procef-

fibus exequutis conftare poífit , injungimus Decanis & Paro-

chialium Ecclefiarum Plebanis , ut quilibet ipforum Sigillum

f

proprium infrà menfem à prafentium publicatione numeran-

f

dum habere teneatur, füb poena unius fertonis grofforum Pra-

genfium fabrice Cathedralis Ecclefiee perfolvendum.

-

DE DIUTINA CONSUETUDINE.

^

4

-

!

imEccliefïaMoguntina diuturné fervatam confüetudinem

introduxit, quam demum perpetuis fervandam tempo-

p

OI

ribus Statuti Provincialis ferie declaravit, ut'Archiepi-

Y^

P-T4

fcopus Moguntinus vel ipfius Oicialis caufas Appellationum,

L

vel alias ad Moguntinam Sedem legitimé devolutas fübditis

a——J,)

fuorum Suffraganeorum in toto , vel in parte poffit committe-

re, & eos ad füfcipiendas hujusmodi caufàs compellere. * Nos

Confiderantes pradictas confüetudines , & Statuta pro fübdi-

torum litigantium commodo introdu&ias , & ante ere&tionem

Noftre Pragenfis Ecclefie in Pragenfium & Olomucenfium

fte

Dicecefibus obfervatas , eas in Provincia IN

O1iÍf

a inviolabiliter

fervandas & tenendas de

:

cetero hoc facro approbante Con-

cilio definimus.

DE ELECTIONE.

üm in Ecclefiis Praelatorum feu Canonicorum eledtio :

vel-Prebendarum , vel Beneficiorum collatio , vel bo-

C

norum alienatio feu obligatio, aut alia ardua negotia

Ecclefize imminent facienda , ad talia abfentes Canonici fünt

vocandi ; alioquin ipfis inftantibus per Superiorem caffabitur,

quod in eorum abfentia per pra(entes fuerit attentatum, nisi

confuüetudo habeat eos ad 4talia non vocar , vel abíentes fint

extra

DE RENUNTIATIONE. JETATE ET QUALITATE AD S.ORD.&e

189

Q

extm Provinciam conftituti.

Excommunicamus omnes fzecu-

[bi

lares & Resulares Canofnicos, ac Monachos, aui in elcctioni-

yd

bus, aut aliis füarum Ecclefiarum , aut Monafteriorum nego-

(h,

cef.

tiis profequendis Confpirationes , Conjurationes , feu alias Col-

ligationes quascunque fecerint , eis diftri&iüs injungentes ,

ut

U

ipfi utilitatem & profectum Ecclefiarum & Monafteriorum füo-

lum

rum, folum DEUM habentes pre oculis, rectà confcientià , &

atl

mente libera fatagant procurare

n

DE RENUNTIATIONE

Unt nonnulli , qui fe ad Beneficia Ecclefiaftica minüs pin-

3

guia procurant inítitui , ut ratione Tituli recipiantur ad

lum

Ordines, & demum fa&i Presbyteri temeritate propria

90

dimittunt Beneficia, & more Condu&torum fervorum fingulis

DL

annis pro quoudlano victu de una Ecclefia ad aliam fe trans-

Itl

ferunt , facientes que non licét loqui in Cleri opprobrmm &

1tis

f»andalumLæwrum Nos attendentes, quód nullus finé Su-

Lïe

perioris füi licentia Beneficium Ecclefiafticum dimittere,vel re-

(0$

cipere pote(t ,

temeritatem hujusmodi-volentes compcfcere ;

d

ftatuimus, quod tales per Dicecefanos füos füfpendantur ab

an

executione Ordinum füfceptorum.

Et nihilominus in exag-

Ü

gerationem facti fübdantur pcenitentie carceral

Verüm cuüm

LJ

Beneficium füum aliquis ad manus füi Superioris renunciare

J

voluerit , Superior ipfe de renunciationis caufa an fit rationa-

bilis, & jufta, & per confequens admittenda; an veró Simo-

nlaca vel in fraudem exfpcctantium, aut Ordinum, ut pra-

dicitur receptorum, feu per vim & metum extorta & fic

non admlttcnda

inquifitionem faciat diligentem.

EE

0

DE ZTATE ET QUALITATE AD SACROS

ld

ORDINES ET CURATA BENEFICIA PRO-

MOVENDORUM

t

f,

üm Clericorum Ordinatio

vel Beneficiorum provifio

lsl

]t

imminuerit facienda

Pralati ex füi officii debito dili-

C

&

genter

DE CLERICIS PEREGRINIS, ET OFFICIO ARCHIDIACONI

190

genter inquirant, an promovendus ad Sacros Ordines vel Cu.

ratum Beneficium, fit gravxs in moribus ,

etatis legitime &

fcientie competentis , & utrüm fit de thoro legitimo genera-

tus ? fi in fzeculo remanet,

uo adSacros Ordines, vel Curatum

Beneficium obtinezsdum

l

lus Papa poterit difpenfare. Et an

ipfe promovendus, vel athIS füorum progenitorum , ufque

ad quartum gradum , per paternam lineam afcendendo , occi-

in Sacris Ordmïous

derit vel mutilaverit aliquem Clericum

conítitutum , &-pro Clerico fe gerentem ? & utrüm habeat

perpetuum Beneficium Ecclefiafticum , vel füfficiens Patrimo-

nium , volens ad Sacros Ordines promov eri.

Et fi eft de alia

Dioecef'

utrüm habeat commendatitias feu dimifforias Supe-

tioris fui hteras.

Quem autem criminofüm , vel defectuofüm

invenerint ii premiflis , vel aliquo præmlfforum hunc omni-

no rcpellant.

P1æc1pmms infüper , quód Epifcopi excommu-

nicationis féntentiam proferant in illos

, qui furtivé ad recep-

tionem Ordinum acceflerint, priusquàm Ordinationem incho-

ent Clericorum.

DE CLERICIS PEREGRINIS

Ullus in Ecclefia füa ignotum feu peregrinum de alia

Dioecefi venientem

ad celebrationem divinorum in

N

publico prefümat admittere , licét Fosmatas füas , & li-

teras feu ordinationes exhibeat ,

nm etiam oftendat literas

Diocecefani Epifcopi, vel ejus chdru in cüjus Dioecefi habeat

licentiam celebrandi.

Contranum faciens , in uno fertone

groflorum Pragenfium pro admiffione qualibet, per loci Ar-

chidiaconum puniatur, pro utilitate fabrice Cathedralis Eccle-

fioe conv ertendo.

DE OFFICIO ARCHIDIACONI

Ermittimus , ut Àrchidiaconi juxta antiqua Statuta Eccle-

p

fia Moguntine , per confüetudinem approbata,perfsna—

liter in fuis Sedibus refidentes , fi Juris habent peritiam ;

feu

DE VICARIIS

H

Cvl

feu Áffeffores peritos , caufas Matrimoniales & ufürarum audi-

2

re, & definire valeant, causis alits Dioecefanis Epifcopis & ipfo-

a

i.

[à

rum Ofäuahum examini refervatis.

Judicata per eos praeter

um

quàm in cafibus fu.pzadu?:xs fint irrita ipfoJure, . Et nihilomi-

Nec

Lan

nus per loci Dicecefanum à füis Officiis fufpendantur.

absque füorum Epifcoporum fpeciali licentia , ex caufà qua-

(que

'CCI-

cunque à Clero füorum Archidiaconatuum poffint petere fubfi-

Dus

dium moderatum

beat

110

DE VICARIIS

d

[d

DC

Ultorum querelis, & propriá experientiá nos docente

didicimus,

quod nonnulli Prelati feu Canonici Ca-

(üm

