n, bror⸗
Citager⸗
11 con.

Me
Arun.

Væ improbo & væ vicino ej
3.

Pns venten omne genus mali. p. 55.
Intrat vinum, exit arcanum. p. 4 6.*

9.

Viatici parum, & viæ multum p. 55
. .. r

£

0lH
8: 2.

mel

Um N.

= =

alen,
Uumn)

XVII .

opoN . Nna . 70 .
osk . 7. im Febr. ward ein in bum
ſen 1 Papier gehefftetes geſchried eein in dun

Ss j
in Leinen gewickelt, drauf ſtund, auf

aenrem gerebetersettelchen: Diß ſind Ge⸗
in dreyen E eun i man zu leſen in Demmin/
Der Meyen. denk hkarih „ausgeſtreuet allhie auff
wed abermnaht rel 58⸗Bruͤcken, Morgens fruͤh
5 Anno 1708. dergleichen zu Lo⸗

Spiegel n iſt. Des Buchs Titul iſt:
ſelbi Heutigen Chriſtenthun d ,
uit ſelbige gruͤndlich und beilſenn 3 lom.

“

ren, auffgeſetzet von einem Gotts⸗eyffrigen

rediger.
Diß Manulcript ſchickte ich an Tit. Hertn

D. Fechten, der mir nachfolgendes, mit eigner

Hand, nach ſeiner beywohnenden ungemeinen

Comitaͤt, ſo fort relcribirte. Das Mstum:

Spiegel der Mißbraͤuche ꝛc. iſt nichts an⸗

ders als ein Extract aus des ſo genannten Eiæ

Prætorii Spiegel der Mißbraͤuche ꝛc. wel⸗

cher eben unter dieſem Titel herauskommen,
und von denen dreyen Miniſteriis, Luͤbeck, Ham⸗

burg und kuͤneburg, in der ſo genannten War⸗
nung vor Eliæ Prætorii Gotteslaͤſterlichen
Schand⸗Buch Anno 16455. widerleget wor⸗

den. Die Worte des Msti ſind meiſtentheils

gantz einerley, wiewohl die Arth zu ſchreiben,
die connexion und anderes bey dem Prætorio
vernuͤnfftiger und gelehrter, bey dieſem Anony⸗
mo aber einfaͤltiger und dummer lauten. V-
as Prætorius iſt vero nom ine der Chriſtian

Hoburg, wie ſein Sohn in des Vaters Lebens⸗ R

Lauff ſelbſten ausfuͤhrlich erzehlet; iſt erſtlich Lu⸗
theriſcher Prediger im Luͤneburgſchen, hernach
Reformirter Prediger zu Latum, endlich Men-
noniltiſcher Prediger zu Altona, ubique non

mutata Religione, geweſen, allwo er Anno r67 5. 4
mann geweſen, hat ſeinen Lebens⸗Lauff heraus
gegeben anno 1676. und iſt er zum andern
mahl auffgeleget worden anno 94. Der Ano-.
nymus muß ein einfaͤltiger Mann ſeyn, ſeine Vor⸗

reden und Schluͤſſe ſind faſt lauter Tavtologiem

er muß gemeinet haben, den Himmel damit u
verz⸗

ELgh
enti
s
itte
(cp

o 6er. 769

unn verdienen, daß er das groſſe Buch Ees beſtehet
eneſt

gus 31. Bogen, Columnen⸗weiſe ziemlich oom -
der Pres geſchrieben) ſo offt und deutlich abgeſchrie⸗
ſcs

nte ben, und hin und wieder ausgeſtreuet hat.
1. l Joh. Trithemius Georgio Sibuto S.

bunnt N Odeſtum re in omnibus exhibeas, & eris
khorn WIane invidia glorioſus. Eſt autem Modeſtia
W virtus, moderatrix animi pasſionum, gratum
in & ſpectabilem cunctis hominem reddens intunu:·
em entibus: ut ſermones proterat, librâ juſtitia
Nhu examinatos: ſitque gravitas in ſenſu, & pon-
ebo qus in verbis, modusque. Non decet, viros
rENd Literarum ſtudio deditos, contentionihius in ſex-
4no vire, & rebus utilioribus n eglectis, pro inutili ſer-
1 mone committere bellum, quo & mentes præ-
riſu ceptorum, a rectitudinis evellundur ſtatu, &

1

eNH auditorum corda ne ad aMſapientiam pertin-
ſGO gant arcanam, nube vanitatis obnubilata ſunt.
h Ejus viri dAockrinam libenter omnes admiran-
M tur, collaudant, lætique ſuſcipiunt, in cujus
em oryatione modeſtia refulget ſimul & gravitas,
6 ubi nulla contentio æmulationis pravæ, nul-
o lus faſtus cernitur ſuperbiæ, ſed cum dulcedine
vocis, mentis & oris exhibetur manquillitas, &
deon amica ſapientiæ coruſcat humilitas. Nullus enim
Ano. ſapiens, ſuperbus & arrogans eſſe poteſt. Qui au.
M tem elatus & ſuperbus exiſtit, ſapiens non eſl. Ma.
e6e9 xima nobis humilitatis cauſa, mortalitatis no-
Kirz conditio eſt: Superbiæ vero nullam plane

Ccco cCau-

770 W ₰ 0 68 ½

cauſam habemus. Ita requiſita Orat. & Con-
cionis recenſet, alleg. CGuſt. Gileno in Cry-
ptogr. p. 1 16. “

—

Arnno 1333.
Zun Zeiten Koͤnigs CHRISTOPHOHRI
in Daͤnemarck ward folgendes zierliches Car-
men, ſo die mores iſtius ævi ziemlich ausdruͤ⸗

cket, und auch auff andere Nationen eintreffen

mag, gedichtet, wie ichs leſe beym Daͤniſchen
Reichs⸗Cantzler Arrila Huidtfeldt, in ſei⸗
ner Dannemarckis Rigis⸗Kroͤnicke

Annô 1652. p. 4/59

I.

—
38
Oim

feld

I

=
—
—

f —
— —
=
=
=S

pme, plange, moeſto more, Ne
Dole roſa Dacia, 11
Quia probo protectore,
Cares, & audacia “ “
Gens eras fortisſima, ”””“
Virtute clarisſima,
Straviſti, ““
Populum,
KEmulum, ”H”MVMl
Per terrarum ſpatia.

–
.

2 0 .

.
Olim eras glorioſa,
FPlorida præſtantia,
Felix, fortis, copioſa,
Solida conſtantia.
per te lunt Saxonia,
Victa & Lombardia,
Anglia, .
Schlavia,
Eſthonia,
Holſatia,
Atque Regna plurima.

3*
Flos Regnorum extitiſti,

Coronata gloria,

6( Intelligit fratrem Cbriſßtophori,
Mendved.)

Aliorum invaliſti
Fines cum victoria.
Rex Ericaur DEOD charus,
Rex præclarus, legis gnarus,
Protexit,
Provexit,

Promovit,
Confkfovit

Te magna prudentia.

Imitaror venerari

iumphanten jugiter;

Loczz

Bicum

23 0 68-

—

Cujus laus vix posſit fari,
Diſponentis largiter,
Erat juſtus, verax, caſtus,
In quo nullus erat faſtus,
. Punivit,
Contrivit
Frementes,
Prementes,
Vivens laudabiliter.

7

. .

Jam recesſi it, quæ præcesſit
Tota illa gloria,
Et accesſit, quæ ſuccesſit
Multiplex milſeria.
Procul a victoria,
Regnorum s 6ανα (Grdesabſierle)
Tumida,
Turbida,
Trepida,
Squalida,
Perfida per omnia.

6.

fJam n non laudes. ſed heu fraudes

Regnant in te Dacia, .

Sed nec gaudes, neque audes
Pugnare pro patria,

£
S

.

Qu
latea

M

Diligis mendacia,
Subtractaque gratia, =
Sterneris,
Sperneris
Quateris,
Pateris HDW
Plurima diſpendtz.

7. “

Mille modis fatigaris,
Mille ſunt inſidiæ,
Terra, mari expugnaris,
Undique anguſti?,
Non quieſcis requie,
Neque nocte nec die,
Hoſtibus, .
FPFortibus,
Ictibus,
Mortibus
Subjaces quotidie.

2.

M Eras lata prolongata,
NDDaoyminans in Albiam,
NuorUFunc curtata Eclipfata,
vVvVierr attingis Eidriam.
TIandem Slea fiuvius,
Finis fuit ultimus;
CCC 3 „Pau.

Paulatim,
Gradatim
Letringit. J
Reſtrinvit .„W

Amnis ſecans Jutiam. 4

. X

. .
17

Dezmon fune menſuravit
Terram ante Dominum,
Tuum ſibi uſurpavit
Regpum ultra medium.
Tulit Rhyam, Schlaviam,
Schaniam, Selandiam,
Flandriam,
Fimbriam:
Angliam,
Holſatiam.
Atque Syndergutiam.

10.

Te probat depauperatam
Defalcatus termious,
Mollem ac effominatam
Permutatus habitus,
Longitudo crinium,
Strictitudo veſtium,
Deformat,
Deornat,

Por-

Pehl
um

u

OW 3 e ders 77 5
Prortendit,
Oſtendit
Qaalis ſis interius.

. II.
Lupanares ritus vanos.
Captos in Teutoniam,
Amant, colunt non urbanos,
Domina in Dacia,
Pepla glauca criſpantia,
Ampla lata caputia,
Manicas
Cornutas,
Fimbrias
Hirſutas,
Portans pro laſcivia.

12*°
Quando caput infirmatur,
Membra dolent cætera;
Tota turba diſſipatur,
8 Nuulla erunt proſpera,
Praſules ſunt pugiles,
Fragiles, inſtabiles,
Satellites,
Milites,

„ Debiles,
NMobiles,
Quos occœcant munera.
Ccc 4

7756 o Les.

13.
lJacobus Splir Ripenſis,
Pontiſex egregius,
Et Sveno Arhuſienſis,
Dominus eximius „

(Hi duo oppoſuerunt ſe Woldemaro & Ger-

Rectores Eccleſiæ,
Fautores Juſtitiæ,
Veraces,
Audaces,
Svaſerunt,
Egerunt,
Omnibus valentius.

Regnum, cui dominatur
Puer, maledicitur,
Qued diviſum, deſolatur,
Dolo mox confunditur.
Quid eſtin te Dacia.
Niſi Avaritia, 8
Malitia,
Fallacia,
Ambitio,
Proditio? SS
Omnis lex expellitur.

bardo)

1
,
1
.
“
—
.
. „

3 s. 777

I1 §.
Quæzx quondam fuit ancilla,
Nunc efſt tibi Domina,
(lntelligit Ducem Synderiutic.)
Regnat, viget plebs pulilla,
Tua terens agmina,
b Et natus ex latere,
Duce pollens paupere,
(Intell. Woldemarum huper electum.)
Copmprimit,
Deprimit,
Obtinet,
Continet
Templa, caſtra, moenia.

Aam es tacta & redacta
W In deriſum omnium,
Nec non facta & diſtracta,
Per diſſenlum cordium.
Guttrup caſtrum optimum,
Danorum præſidium,
(Decdit totum Ducatum Synderjutiæx Ger.
haardo in favorem.)

Perditur,
TFraditur
Exteris,
Proſteris
Viir redit dominium.

uondam Hadersleff caſtellum
Evaſerunt proſpere.
(Nam Ericus liberatus eſt ex caxcere Ha-
derslebiana.)
Hoc fecerunt vani Dani, VJMWB H e
Rupto falſo fœdere,

lrgo

N

led

Clericis diſplicuit,
MV Ruſticis dolor fuit, VM
YUDMWã Qod Viles,
. Serviles lar
Exules “”” Mä
CGCGaeentiles, “”
S Plebs nequivit vertere.
“ W
Qaaoc hic fatur, comprobaruaur di
Palmarum fſolennüs, d 1
Firmabatur, augebatur,
Gottrup in obſidiis.
Regis tamen patruus, . l
Abel miles ſtrenuus, 12ͦ̊ͦ
KReſiſtebat: “ 1
— Ut valebat, „
Firmiter, J M:
Viriliter, èM
Ex totis præcordiis.
19.

—

Status ignorantia,

19.

Ergo cum ſis ſic comploſz,

Tumens ex ſuperbia,

Verba Franchis ampulloſa, ”M

Stomachans ingentia, ”MVMD
Vere tui neſcia, “

Arida,
Marcida, 4
Scelera
Vetera
Dele pognitenti.

20.

Nulla nobis, ut eſt ritus,

Noceret adverſitas,
Si in nobis nulla intus ZMD
Regnaret i iniquitas. 4

Abſint ergo vitia,
Adſtcdue concordia,

Kecdtores,
Vicdores
Hrimus, „

1 HZ Terimus

Acies oppoſ tas.
. R 21˙

Veruntamen ut gravamen
Superemus hoſtium:

7890 2 .°
Et tutamen ac juvamen
Fiat, paxque mentium,
Sit noſtrum refugium F
Ad DEUM propitium,
Nos ut ſervet;
Hos enerverd “
Dextera, l
Proſpera
UMVU Donet nobis gaudla.

* *
*½

Ecce Fridericus cultor virtutis. amicus &
Pacis . conditur hic, ſtirps impernſie, & .
illic “
Fulgeat iſte pius Marchio Landgravius.

Chron. Carionis p. 105 5.

Elogium J. C. ontgeri de Praga.

Septa metallifero circum tdux monte ſuper.
. hbis
Hercyniæ medio Martia Praga ſinu,
Linque aliis populis tantæ munumina ſedis,
Qui nequeant armis jura tenere loci.
Namque tuum eſt, non præſidio turgere b.
corum:
Sed loca præ ſidiis fidere poſſe tuiss.
Atlas minor Gerardi Mercatoris

P. 452. 478.

*„

u
i
i,

d

“ n

1

ErSLEENTSSMI POEXNů,
MARCI BERNARDIN S

Prof. P. Gryphis w.
EPIST COLA.

Magnifice DN. RECTOR,
W X diuturna fati mei mora tibi & toti Se-
natui veſtræ Academiæ notum eill, aG
Spartam Poeſios Profeſſoriam ab Illuſtri
Comite me vocatum eſſe. Quum autem voa-
riæ procellæ ab adverſo fortunæ arbitrio, &
rerum humanarum ludibrio mihi ſunt excita-
tæz, ut cum variis fluctibus colluctatus, & ſo-
h ſpe & lolitudine literaria biennü tædium fu-
erim conſolatus. Non mihi unquam fui au-
„ tor deſerendi illud ſtadium, in quo tantam
ris copiam, & florem meæx ztatis perdidi.
eb Naturæ & fortunæ non indignor, quod me
lfluum privignum ad miſeriam & calamitates
. pepererint, ſed gratias potius habeo, quod li-
teris impallelcere, & inter carminum nume-
ros animam emittere ſit conceſlſum. De ve.
ſtra omnium voluntate & promtitudine aK
. U-

—

78 2 Le.

animos exaſperare, qui me in cœtuúm tantæ
claritudinis lunt recepturi. Tantum infelix

mei amoris naufragium vos deterruit, & ado-
leſcentiæ rumor remoratus eſt fata, uibus ⸗

vitam in hoc veſtro literarum diverſorio man-
cipavi. Ne autem ulterius famam laceret opt

nio ſiniſtra, & lancinet ſalutem, vel ſpem ju-
gulatum eat illa mali velocitas, totam litis fa-

ciem Exc. Conlſiſtorii ſacri Adſeſſoribus oſten-

di. Tum etiam literas Regias, quibus tantum
ſententiæ fulmen eſt ex?tindum. Peto igitur,
ne diutius intra lacrum & ſaxum hæream,
Magn. DN. Rector, veſter Senatus convoce-

tur, ut poſſim legem mei fati audire. 1652.

II.
Magniſice DN. RECTOK.

Caoge venerabiles,

D multumque cogitavi, an gravilſi mas Ve-
ſtras occupationes interpeilarorn. ut faci ·
es rerum mearum denudaretur. Ita enim oti-
um, literarium complexus ſum in gremio hu-
jus Acadetiæ, cui auſpicia honoris debeo, ut “
contemtui habeam fortunæ aſperitatem. Tan-
dem autem ne inter ſteriles ingenii artes con-
tabeſcam, planeque memoria imminentis ca-
nitier evellatur, Conſtitui in Patriam tanquam

ad

Ruum nunquam dubitavi; nec volui illorum

aur

“W Nuüpe
ſcam.

mMente
iß,
Aunm
u

Cerxv

I
tia
fort
hor

4

7

63 78;

1

—

ad aureum vellus abire, ne vecordi patientia
paupertatis ornatus in Muſarum ſinu conlene-

ſcam. Si jam hæc æſtimetis ac ponderetis mo-
maento ſuo, apparebit, me non ſolum corpo-

ris, ſed & crumenæ gravi morbo eſſe adfe-
Qum. Igitur peto, & quæſo pro veltra ſingu-

lari humanitate, mihi ex ærario Academiæ de

acervo, ſalarii ſuppetiæ ferantur, quo citius,
ver git enim æſtas ad ſenium, per diſpoſitos cur-
rus poſſim avolare. Si enim veſtra benevolen-
tia me retardaverit, omnes nervi incidentur
fortunæz reſpicienti. Quamvis me non lateat

horrendum matiem Academiæ a procellis belli
& annonæ difficultate eſſe induétam, quæ for-

ſan ſero mutabitur: Poetas autem oportet ale-
re, non ſaginare. Ne quid aut immoderate

cupiam, aut poſcam parum modeſte, expe-
Qabo, quid ampiiſſimus Ordo æquum cenleat.
Malo enim mea merita & artem ex vobis, quam

me commemorante cognoſcere. Confido,

nmullas ſimultatis reliquias reſidere in illis, quos

dicitis gravioribus aculeis a me eſſe ſauciatos:
quod me ingenti dolorum ceruciatu confecit.

Ego apud vicinos, ad parentes enim recta von

contendo (Parens ejus erat M. Naaman Bern-
bpardinus, S. R. M. Daniæ ac Norwegiæ per

partem Dithmarſiæ Præpoſitus gravilſſi mus, Vir

optimus ac pius, Mater lectiſſima, ac virtuti.
bus ſui ſexus nobiliſſ ima Catharina Onen, Fi.
. L lia

4 ☛ . 5

784

lia Du. C. Claus Omnen, Locum tenentis eque- liun
ſtris, ac in bello Turcico olim famigeratisſimli An

militis, poſt in ducatu Bremenſi Præfecti Pa- d
ræciani.) jucundam Academiæ memoriam cir-
cumferre, & inſigni commemoratione Dnn. ſ.
Collegarum adtectus penſlabo. Commendo len
etiam veltræ tutelæ penetrales meos Deos, e

inprimis lararium, in quo inſtrumenta ingeni run
mei ſunt repoſita. Quod ſi non cultu & or- er
2 namentis ædes meæ, tamen cœlibatus purpu- e
ra & innocentia fuerunt illuſtres. Habui in kg
illis commercia nocturna cum puellis, ſed Aoni- hi
is. In hanc ſpem ingreſſus ſum, me non fru- I
ſtra has literas objeciſſe, & ad vos calamum & (ſet
oculos conjeciſſe. Quæ Academiæ, & Vo-
bis, ad quos brevi onuſtus revertar, precor,
Diü1 immortales approbent. 1661.

M. M. Ber nerd.

7

IiII.

Um Valetuco mea ſemper fiat deſperatior,
rationes mihi ineundæ erunt, ut ſerve-
tur, quantum poſſit. Negotium igitur ſubii
cum Exper. DN. D. N. Medico, ut is me in-
viſeret, quoties rei neceſſi tas requirit. UIUI
vero me inviſat, fidem illi non habeo, niſi
certo ſalario cum illo transegerim. Sive igi-
cur moriar, ve convaleſcam, annuum ſala- .
rium

nn

ii alium (ſeorſim ſolutis ndicamcntis) Serpo
e ad Ferias jacobæas. Quæzſo igitur, Curator
t Academicus, neſcio Ppro dolor! is, qui nunc
Dhn. Iir, Dn. D. N. pro me aumeret hodie 5.
en Imperiales, (debebant eſſe plures, verum il.
coz, le quinque contentus erit, quia ſciar, Pocta-
eni rum ſortem eſſe tenuem.) Riſi hodie acce
or. perit quinque illos Imperiales, Curator Aca.-
nu. Ademicus valetudinem meam periculo Exponet.
D Ego enim ilium prius non admittam, niſi mi-
oci⸗ S hi certo de acceptis quioque Imperialibus con-
fu. ſtrerit. Servate Hominem, quem votcſtis
„E ſervare. 1663. d. 10. Dec.
no. t S 4 M. . Bernb.
1or,
Ruper us in Mercurio Epilt. p. 600.
rl. Muſcus . Allrol ogus, Patronus, 5 Scriba',
PPoeta,
1 ibros cum multz prole, nee æra tenent.
cH V Ohr. iß, lus p. 8z.
ſobi
er. irlie RECTOR,
“ Exrcellentilſzmi Profeſont,
gi⸗ Nte biduum veſtræ Academiæ miniſter n.
ala. opinatum arreſtum mihi denunciavit, quod

um

0D „9 57
— — .

rium i ihi i ex ine erit Juotannis quinque Imperi

Ddd vix

1

73⁶ 06 o

S?

vix potui admittere, quando innocentiam me-

am conlſulebam. Ne autem publicæ inobe-
dlientiæ arguerer, iter, quod inſtitueram, in-

genti cum reculæ meæ diſpendio ſuſpendi. Hoc

prius petito, ut accuſator;, ſive delator, ſive
quisquis ille fuerit, tihi innoteſeat, ut eo fe-

licius ordinaria Themidis via ingrederer. Nec
unquam hoc denegatum fore confidebam,
quauum non de fortuna, ſed de ipſa vita, quæ mi-
hi fama, ſtatueretur. Ipfiſſimo die autem Ci*

tatus ad veſtrum Tribunal, ut de delhco de-
cernatur, quo deturpaveram veſtras leges,

dquæ exulatum jubent, quicquid frenis licentiæ
ſolurum. Heic etiam juſſum Magiſtratus re-
veritus me ſtitiſſem, niſi temporis anguſtiæz in-

vitum excluſiſſent. Promili autem vel Advo-

cati præſentiam, vel lieeralem excuſationem.

Non enim mihi prohicuum fuiſſet litem expe-
riri cum illis, qui ſimul deferunt & accuſant,

qui elapſa æſtate lapidoſo imbre feneſtras meuas
excuflerunt, qui nuperrime ingentia & peſti-

fera litigii ſemina ſparſerunt in gremio hujus
civitatis, quæ excrevit in meſſem intolerabi-

lem, ut penitus omnem Germanorum irammi-
hi conflaſſem, niſi & quidem illorum, & ve-
corum honeſtiſſimis teſtimoniis averruncaſſem,
didiceram ontemnere larvas, & publicam in-
uriam concoquere Stoica nobilitate, quzmvis
cicatricem iſtam venenoſis verbis iterum & ite-

ð

⸗

inoe⸗
N, .

H
t, e
teole
. Ne⸗
ebem,
nrn⸗

tein
o (e⸗

egea
ſcenn z

tus l⸗

ſtiæ in -

Adv

eype⸗
laoe;

eas

eli⸗
huſes
etabi

nn .
e⸗
lenn,
zmin⸗
m
Klte⸗

4

rum refricabant, donec tandem læſa patienti
ientia

in acerbum dolorem E le
Hatiot cebatur, mée criminoſis verbis tradtnce .
. Cene

lent Studml , . in Muleum conveniſ-
us danc amici, quibus non ſolum reull⸗
Mins benerol entiæ promiſi, ſed impollcr as
. amicitiam. Ne autem vi derer cruie

fe German
Germanorum morem, paulu
oneſto cyatho invigilavi, &, quod ſole ms

Iuſis, junioribus Studioſis ſua falſa harrata

largius objeci X eti
eci, eciam:
Pattetumn ProtniEnumn tn aghoverunt, & im-
kerum prom rum tenaciorem Ethicæ vir-
tutis obſervationem. Hoc delictur l ius
„& alligor Hæc injurioſa in

vidia adeo decantat, ut etiam de famæ me

ina triumfum ni
n canat, niſi vetit:
ee ſtiet e titas & veſtra au
toritas obſtitiſſet. quam tanti habeo, ol

putaretur diſcernere inter loli
inter lolium, & i
, & pretio-

ſam meſtem. Si quid a
*1 3. 1 ali 1
quid ab alio patratum, vix

meum dicerem, nam nuces tractarem, ſi cum

viliſſimis in ambiguam litis arenam deſcende-

plex effundit, quam miniſter maturat n

minus; poena contumaciæ immineat. Valete
lete

& vivite cum Academia. 1658.

W Tor. Magnif. & Exrvek.

addictiſſ.
Ddd z2 Nr.

1

114. Morbo, Poetarum vernaculo, hoc eſt,
inopia argentaria, laboro. Et p. III. Oratotis
ſemita non eſt lucrofa, & facilius ad Famis,

quam ad Famæ templum ducit. Inde Verſhus:
Pœnituit multos vanæ ſterilisque cathedræ,
Jquubmannus a Juſte Lipfio ſalutstur Doctor
publicus. p. 125. Ceorgium Reinannum, Eloq.

Profeſſ. Regiom. Taubman.p. 73 J. Vvocat
Imaginem, ſed vividam, vetuſtorum;
Recentiorum corculum Foetarum.
Eodem elogio merito o mactamus noſtrum
Bernardinum, & doleidum ſane, lipſana Car-
minum ejus vermium cibum fGeri,
& lucem non videre.

TFr. Taubman. in Diſſertat. de Lat. Lingva p.

lor

4

W
WVI

=

1 e

1 N D E X I.
LOCORUM SS. SCRIPTUIRE.

4 XXXII, 10.
Xv—II, 15. 16.

IV, 13.

VI, 2. 3.
H VII, I. 2. 3.

Sr. 3.
v. 11.
PELI, . 2 2.
LXII,

—

GENES.
ExOD.
108.

II. SAM.

RITH.
JOB.

PSAILM.

2. P

JOEL.
Ddd 3

pag. 368

3–

24
297
4565

WK

2
“
?

NAHUM.B “

X

SAPIENT.

III, 13 - 17 464
XI, 10 175
XXIV, 15. ſeqq. 175. 1929

LuC.

IOHAN.

1, 45. Fr. 262

ACTOR.

I. CORINTH.
XI, 4. 2 ⅝

XV, 29. p. S8. V. 32. p. 350. ſe.

EPIHES.

v. 4. v. pral.

M. TIMAOTH.

IV. 7. 3599

1. OHAN.

. J

EBNAOR.

Allk, 10. 2

Secm

— — Amr ee

6 0 *
4 IN D E X II.
FN H RERUM ET VERBORIIM.
4 Bendmahls⸗ Stiffter pag. 6
Adagia ſ. Enigmata . 691
W Affecten 520
1 Albis Studiof. dicanda 7²7⁷
Anagrammata 588
263˖ Altar H I. 10
Altar⸗Decke 107. 112
Leuchter mit Lichtern 118
foh. ARND. 754
d Autbachs⸗Hoff— 888865
Bedelt 499
W Beſtraffungen ſechs 197
49 Bilder nicht anzubeten 140. 507
4 BßBLIA VINARIENSITA4 7564
BOAS und RIITH 401
. Bund heiſt die Tauffe 81
Buch der Rediichen 269
„ Bernhardinus J HMU 385. 613. 684
X4 Ddd 4 Beli-

Beliſarius 760. 78 †½
. Bißel 63
E.
CHRISTIIS iſt ein Altar 1. ſin Abe udmahl 6.
Creutzigung 7. Aufferſtehung . Him⸗
melfahrt 9. irbel furuns 276. iſt unſre
Ge rechtigkeit 277. ein allgemeiner Hey⸗
land 444. der rechte Kriegs⸗ Mann und
Das bapir 24. wird get auffet/469. koͤn imt

mit Waſſer und Blut 51. ſt erſtanden 613 ſeq.

bruch 232. halbirter
De poſitum

PDANIA lacies AnnO 1 333.
Donau⸗

CAROEUS M. 693. 629
Cracifiz, nicht anzubeten 9 5. leq. hat ſchoͤnen
Nutzen 98
Cantzel = H 1 ½². 45. ſeq.
Creutzes Nutzen 36G
CQarmina . 613
CHOSROES 551
Concionis & Orat requiſita 770
GONsSIAN INUS M., 574
Danckſagungs⸗dedic. 10. 16. 43. 73. 8r. 23.
Decke aufn Altar 107. ir2
Diebſtahl 222. der Kleider 229.,

mit Elr

Dim
Dan

RHo
elle
(Elte

il

Dame H 5590
Danckelman JVDMD 99
. EC.
Engel⸗Bilder 28. 29
Elias Prætorius 76
Evang. und Geſetz, derkehteund ugennach 53
Erleucht ing 2298
Sltern Troſt uͤbern Tod ihrer Kinder 376
Eheleute Feied und Segen 393

Ehe von GOtt geordnet 402. 423. 438
zur El he, wann, wo und welche zu ſchreiten 423.

43
Eheliche Liebe 12120. F I5F
Ehefrau tugendhaffte 534. 409
unter Eheleuten Gleichheit 443. 455
Epitaphia 68650
Pif grammata 683
Emblemata 6937
ERASMLIs 385. 590. 661
ELISABETHA 666
EuGENIGs 629
Fuchchet 261. §14
Fluchen „ 23§5‧b
Francorum gens H 680
Fried und Segen SÄ 393
Fried und Ruh 22827, 294
Freſſerey . 2550

EFRIDERICUS WII. HELMUS 415. 598. 643
DddS G. Ge⸗

Garten

gen

G.

Geſe und Evangelium 253 a
Gerech tigkeit iſt Chriſtus 27
H. Geiſt 62 ½
enahloe 122. vom Jünaſten Gericht I31I 1
GOtt zu lohen 309
GOttes Ordnung 417
Geſchencke an Tempel 49
der Getaufften Pflicht 8S1I
Gleichheit im Freyen 44343
Greuel der Verwuͤſtung 192
Gratulation an Braut⸗Leute decicat. 413
Granat⸗Aepffel 27
GUSTAVUUS ADOLPHUS 487
Gnunade GOttes 3297 342
Guͤter ſind Gottes Gaben 318
Grutcrus 532;3
Dand GOttes 30
Heyl heiſt die Tauffe 76
Heilige Ottes 277
Himmels Abbildung H FFr. “
Ulr. v. Hutten SFS5oy9p
I. HENNING 633. 7159 R
J. Jund⸗

4
4

2
Kaßmpff der Chriſten

6r
342
319
ZE

6
131
9
417

enaſt Gericht bgeſhildet
Fſraeliten
JACOB

Jubilzam
IGNATII Tod

Inſcriptiones portales
- funerales

d ffaſiores, utpote: Initiatorix, natali-
tiæ, ſepulchrales, epithalamicæ &c.

C.

Keuſchheit eheliche
Kinder Tod

Kindergebaͤhrerin iſt die Tauſſe

Klagen uͤber Todte
Knecht GOttes heiſt Moſes
Krieg
Lonigs Werck
KöNIGSMARCK

*
2

X

Leben heiſt die Tauffe
Leuhben elend
WB Udens Bilalligteit

131
313

.610
270

3 5, 353
264. 303

478
574. 58 G

261

582
50 2

697

67

297

700

4

NATHANAEL

“

o en

Licht heiſ die Tauffe

120 b0LDUS
Luͤgen
LIPSIUS

Maria Magdalena D
MOSES heiſt GOttes Knecht

MLauſic
i deſtia

Muͤnche keine gute Criegs⸗ Leute
Minner Herrſchafft uͤber Weiber

MAXIMII. IANUS
N.

Narrentheidung
Namur

Orgel
Offenbahrungen GOttes
Ordnung GOttes

QCXENS TIERKNA
Obligations-Formeln
G. Obrechtius

Liebe ſie kranck machen koͤnne?

72. 74

519. 521

309
588. 63 8

246
778. . 67G

613
3 97
91
769
19 5
724
673

“
4

Pelican 9
Panir iſt Chriſtus 24
Pforte des Paradiſes heißt die Tauffe 78

Peatrobi Amt 1g6. 171
Pabſtthum 461
PODEWELSIA PO0AUS 5. 656. 70
„Pommern 5337
Poeten offt arm 7’8. 78 9½
I. Pontanus 6 31

Prediger zu ehren, nicht zu ſchmehen 40. 205.
ihr Lehr⸗Amt 28. 36. 37. 769. ſind Bibli-
ci 36. giebt GOtt 168. ihre inſtituti⸗
on 168. Lehre iſt wie der Regen 168. heiſ⸗
ſen Engel 176. Waͤchter 20. Warner

179. 185. Strafer 326
Parentationes 51 5
Proverbia 272765
PRAGA S 789
Peruſi S 612
ee igion Lutheriſche 4889
Keuligions-Feinde B 491
RIITIHI und BOA 4001
Rythmi 629
Raͤthſel 689
dem Peen eliche GOttes Wort 1698
ROM. 679
S. Schach,

Treue Gde tes

Truu⸗

. n
Schach Spiel . 447 .“ Todde
Guſt. Silenus 748 6
Salvator-Bild 30. 125
Sententiæ 573 .
Schertz ob zu dulden L v. præf. W
vier Sfaͤnde eines Menſchen 32 KLat
Stuhl der Communicantinnen 129 lun
Soldaten⸗Werbung 196 An
Sterbens⸗Luſt SD
Symbola
Spiegel der Mißbrauche beym Predigt⸗Amt⸗ 7 39 “
A. M. SCHIIIERMANè 6 7 It
Sprichwoͤrter 765 i
vrettin 589. 63
C. Siebenſtiern 63’
H. Savanorolas 650 ”
T. 4. V
Tauffe Chriſti 4 69 3
der Tauffe Elogia 66. ſe.
Kanft: ⸗Stein 5%
der Tauffe iſt Waſſer und Blut FFI1
Tauffe uͤber den Todten ) 9
ufſerteit 565 4
Teppiche 1 „ 0 d
Telſtimonia Studioſ. & aliis impertita 334 “

41
16

R
I.

132

1

196

49

190

ℳ

7

3 6

=

Unvbeſtaͤndigkeit

4e „ .

Trunckenheit 252
Troſt uͤbern Todten 266. 293. 376
Tod der Frommen zur boͤſen Zeit 285

einer einigen Tochter 371

.. iſt auf mancherley Weiſe 559

⸗ob zu wuͤnſchen 867. 64 5

Todten loben GOht 341

Teutſchen 537. 640

Taubmann . 632. 678. 788

Tuͤrcke geſchlagen 320. 629
ULRICA ELEONORA 59⁸. 629
J. H. Urſinus 638

Werleumdnug= 248/
BVeraͤnderung 551

Vergaͤngligkeit aller Dinge 538. 571

Valedie us- Formeln 748

MWaͤchter heiſſen Prediger 20
Wort GOttes 21. 36. iſt kraͤfftig 27. wie

Zä

valla H 59 5

.

der Regen 168. darum zu bitten 497.

“ darnach zu leben 497

„

33„.
Warter ſind Prediger 199
Wandel richtiger — ay98
Weiber gehorſam 414. herriſch 72
Wehuns der Soldalen 1 19
Abolihaten Soltes 316. 333

der 85e⸗ Werck 38. 186
SZywancks⸗Werbung 196
oh. Ziſcha C 602
M Zeugniſſe 4 734. le A.

en⸗ Henn uſf fng ues

E

vapaſi Ea Bremer⸗

hagen 3 lſchow

ummfine Gomer

H Poch Willgtoimenhem,

z

O SBalance Q

Focus

18
VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

17

—

13

12

Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbha wwwW.yXymaster. com