Jo! ſie ad Narvam Tzarius iſte Perrus. 1700. B
L d. 20, NOVv.

Peter Hein/ ſenn Narmis kleyn,
Senyn daet is groot,
He het gewonnen de Silver⸗ Floot.
25
Lutherus nennet heomen Mecum.

F121. NE oe Bis nocet.
Alacre jam einboc cornu gerit ipſe: sa-⸗
veto,
Non ſemel hic magnus, bis magis ile
nocet.
27.
AU0G. Durx Luneb. Brunſuic. Guſlavus de

Selenica ſtirpe or tiundus.

vI.

ꝰ 4 —

FINERALES &c.
Via. EPIIAPIIA.
HOCG TVMVILO
CLAVDITVR X
REGVM PRINCIPVMGE
CONSsILTARIVS
IVRIS NATVRAIIS GENTIVM

PVBL-C DOCTOR PHILOSOD

PHLE OMNIS
PERITISSI MVS
PRACTICE ET THEORETICA.
PHIILOLOGVS INSIGNIS
,lORATOR
POETA
“ HISTORICUS
MEDICVS
M THEOLOGVS

MVLTOS PVTAS HIG oNs7

VNVS EST
HERMANNVS CONRINGIVS
SECVLI MIRACVI VM.

Clarmundus in Vitis elariſſ. in re li-
literaria Virorum P. V. p. I01.

122
INSCGRIE TIONES

Fec. Henr. Meibomius, alleg. Adolphus

2. Als

AI
Hren
Eo
ene
Gen
k

PB

n

co

6. oz3
Ihc Als Anno 1623. Janus Gruterus ſich zu
V Brretten denen Gewalt⸗brauchenden Tyllt ſchen
Soldaten widerſetzte, da nahm ein Hauptmann
60 eine Partiſane, und wolte Cruterum durchſte⸗
chen; weil er ſich aber zum guten Gluͤck wand⸗
te, ſo traff der Boͤſewicht die Wand. Auf dieſen
Zufall hat nach dieſem ein kluger Kopff
nachfolgende Inſeription gemachet:
P NUVENIS. THRASODO.
INFAMIS. PARRICIDA-
I CERUTERO. SENI .

10. INNOCENTISSIMO. VIRO.

WOD. FACERE. VOLUIT.
PARIETI. ECIT., MV
Hlicce Vir morti vicinus ajebat; mundum
hon amplius pertinere ad ſuas curas, cuncta
ſe reſignaſſe DEO, cujus ad infinitam mileri-
cordiam ſe nihil afierre, quam animam humi-
lem in agnitione ſui, exultantem in merito
Chriſti. Ularmundus l. c. p. 110. 117.
70ANNES MARIA, homo bpoſterir tam exe-
5 crandus, quam ipſe vivus Janguinis hu-
mani ſetientiſſimus:
en Crudeli imperio gerit hic ſua ſceptra Tyran-

L nus,
elk. In üibi commiſſum ſævit & usque gregem.
AN4 D nt

„ .
2*

94 ℳ₰ℳ . 6½.

—

Ut daret inſontes canibus, ſontesque voran-
0

dos:
Non impunitum crimen at hocce tulit.

Namque cohors ſæxvum populi commota tru:

cidat, .
Luget ubi meretrix non niſi turpis eum.
Sam. Fuchſe Meto-& Opthalmo-
poſcopia p. 3 5.
GWon AUG. BUCHNERO wird auff ſeinem
Epitaphio zu Wittenberg⸗ geruͤhmet, daß er ſich
in allen ſeinen Verrichtungen alſo verhalten,

ut illuſtre nomen in orbe apud Principes Pa-

triæ ſemptemviros ſingular. promereretur.
5. *

In GEORG. CASPAR. XIRCHMAERUM:

Ingenio. vivens. naturam. vicerat. omnem.
Natura. viéctus. conditur. hoc. tumulo.

plinius. hic. ſitus, eſt. Germanus. cede.

viator!
Nam. Kirchmaieri. nomen. in. orbe.
volat.
In ANOELUM POLITIANUM:

Politianus in hoc tumulo jacet Angelus, unum
Qui caput, & linguas (res nova) tres ha-

buid,

„7. Cum

———

Mno
orer

Wlge
ehul
1,1

ü,

ere

140.
N.

On

——

e volan

tült
hotntrn

enn.
bthalme

35

ffenn

haltr,
pes
or.

N.

mnen.
ulo
cece⸗

e

Gnun
6S hi-⸗

(

3

———

Cum PHILIPPUS I, Dax Pomeran,

Anno I5 6. ejusque Vidua MARIA Annor 563.
morerentur, Epitaphium iis liberi boſuerunt
Wolgaſti in Tempio, ubi perpetua Ducum
ſepultura habetur. Ad caput legiture Sup. IV.

cis & Duciſſæ, ad pedes ſeriptum eſt
D. O. M. S8. .
Monumentuin perpetuæ gratitudinis, nati

ere parentibus.

LAUR. VALLA, ein ſpitziger und verwegener

Mann, hat von einem undekannten luſtigen

Poëten diß zum Epitaphio bekommen

Ohe! ut Valla ſilet! ſolitus qui parcere nulii

el
Si quæris quid agat? nunc quoque mor det
J humum.

9.
Dem CHRISTOPHORO LONU⅓VI hat Petrus
Bembus Anno 1522. folgenden Tumulum
auffgerichtet:
Te juvenem rapuere Deæ fatalia nentes
Stamina, cum ſcirent moriturum tempore
nullo

Longoli, tibi ſi canos ſeniumque dediſſent.

E p z 10.

pii, multis cum lachrymis, pientisſimis poſu-

(89² e. 59 G½

v. 10, in medio ſunt imagines & nomina Du.

. 5 . —
*

59⁶

goHIANN PASSrRATII 1 Lyitapb. aſemer

Veni, Abii: Sic vos Veniſtis: Abibitis omnes.

10.

ipſo ſebi erectum:

Hic ſitus in parva JA NUS PASSERATIUS

urna,
AUSONII Dodor regius eloquii,

Diſcipuli memores, tumulo date ſerta Ma-

giſtri,

Ut vario florum munere vernet humus; 4
Hoc culta officio, mea molliter ofſa quie-

ſcent,

Sint modo Carminibur non onerata

maälis.

PETRUS PIIHEUs.

Pithæus hic jaceo, mecum & charivſima

Conjux;

Sic compar vitæ, compare morte fruor.
Inpkobe quid rides Caſti ſacra neſcis a-

moris:
Nil non, vel cineres, hac comite eſte
juvat.

12.
OWENIUS in Polydorug vireilum:

Virgilii duo ſunt, alter Mæ- 13. Tu Polydore

Alter. Tu mendax, ille Poeta fuit.

hoorvw
Peo

/n
RATN

ii,
ert

humnoe;

Miie.

onertn

0Mes

iſſ

ruor.
los e.

te

I.
lo⸗

ſit.

„ -—

In CEIIUM RHODIETNUNM:
AQ duplici Patria nactus cognomina bina,
Cælius in cælis, hic Khodiginus eris.
14.0
Scis jam quis ſim? aut quis potius fuerim? 2

Ego vero te, Holpes, in tenebris noſcere ne-

quco: ſed te ipſum ut noſcas rogo. Vale.
15.
JoH. AVENTINUS. VIR. SINGU-
LARI. ERUD. FIDE. AC. PIETA-
TE. PRLDITUS. PATRILE. SUAE.
ORNAMENTO. EXTERIS. AD-
MIRATIONI. FUIT. BOJO-
RUM. ET. GERMANI/,.. STUDI-
OSISSIMUS. RERUM. ANTIQUA-
RUM. INDAGATOR. SAGACIS-
SIMUS. VERE. RELICGIONIS. O-

MNISQOE. HONESTI. AMATOR.

CUI. H. M. AD. POSTER. MEM.
P. EST. V. IDUS. NAN. ANN. M.
D. XXXIV.

598

ACCVUVRSTUS, primus Legum glaſſator, der

mit ziemlicher arroganz von ſich ſelber ſchreibt

in ſeiner gloſſa ad L. facta S. ſe in danda ff.
ad Kirer E S de N. Keud UKSIUS eta⸗
Jum, quia in jure civili vacillantibur, atque
laborantibus opportune accurro, iſt nach ſei⸗
nem Tode mit folgendem Epitaphio zu Bo⸗
nonien beehret worder
SEPULCHRUM ACCURSII.
GlL OSSATORIS LEGUM

AC INSTAURATORIS MAXNXIMI.

ET FRANCISCI EJUS FILII.

ros, Elector Brandenburg. potentisſimus.

DOROTHEA, Holſotik Duciſſa, LPElecktrix.

Sexus ſui incomparabile Decus,
Felicitatis ſpecimen.
So ſteht unter ihren Epitaphiis.
In UL KRICAM ELEONORAM, Svec. Re-

gina m:

Hoc frontis genio ſuſpicienda fuit.
Regis nata, ſoror, Regisque marita,
Et Regis genetrix & Dania ipfa fui.
Svecorum Decus & Danorum gloria; genti
Pignus amicitiæ ſemper utrique ſacrum.

FRIDERICUS WI HELMVS, ſummus He-

Cerne tuæ ſacros AUGUSTXE Svecia vultus,

Huic

Cee
Del

Ind

in6

1.

—

tor, N
e ſchrebt

=—

lel
Dhelm.

SS

lich /⸗

N N

WI.
I.

s M

nuet. .

ean

E.

rultus,

gent
m.

H

.

o L668. 799

Huic DEus & Conjux, ſoboles, jus, maperg
*ger,
Vircus, fama, fides, cura perennis erat.
Obſtupuit Numen, Natura i in Principe, quam-
que
Non putat eſſe ſuam, cenfuit eſſe DEi.

Joh. Kbmisezman, Wiburg. Nobi⸗

lis fec.
Creditor vexat monitis monendo
Debitor formas Protei dolendas
Induit; bproli, mihi, concinendum eſt:
Wris egemus.
Georg. Schroͤder Con-R. Sch. Sverin. 14.
in Carm. in b. Rect. Henz. Maſium.
Paria fata Collegarum ſcholæ recenſet D.

Raſerus in progr. in funus Redtelii.

20. *
Hier leydt Scen vvacker Heldt, die Steden
kon beſtormen,
Maer vvel een mitgeſel, ja broeder van de
vvormen,
Die noemt et enckel droom, al vvat hem ie is
geſchiet;
Ach! vvat de vverelt geeft, en is oock an-
ders niet.

lr IRICH/H von HUFTEN. 1524. d. 5. Aug.
Hie eques auratus jacer Oratorque difertus,
Huttenus vates, carmine & enſe potens.

Pp 4 Sonſt

Sonſt hat ihm Gο ARRICOIA diß nach. N
folgende Diſtichon zu Ehren gemacht: ẽCKSÄð«JZB
Huttenus Muſas ſemper Martemq; ſecutus,
Gloria Muſarum, gloria Martis erar.
Sein Symbolum oder Wahlſpruch iſt ge⸗
weſen: Jacta eſt alea: Ich habs gewagt. Ke-

fert Gr. Soungenlen im Adel⸗ Spiegel .
I. 47. b. 22 —
Auff guncker von Saldern. 1 551. r
Vir gravis, & multis virtutibus aucétus, amnansqc; NoR
Salviſcæ fidei, cœli ſtudioſus, & alma
Relligione potens. Ia. f. G. b.
23 Rom
Adolff Hern mann Rietheſel, Nobilis Weſt. H
phalus hat zum Symbolo oder gebraͤuchlichen
Reim gefuͤhret: We
Unica noſtra ſalus, ſpes, vita, redemptio
CHRISTIS.
Mein GOtt, ich trau allein auff dich,
Du wirſt mir helffen ewiglich. f.7o0. 1
24.

ADOLPHUS de NASSAUVU Imnp. occubuit, Vir
quidem inßenis, ſed parum milite & pe.
cuniis potens. Anno 1298. ut boc Carmen
teſtatur:
ANNO MILLENO TRECENTIS BIS „
MINUS ANNIS,

IN

0 0 L6½–. SSor
ue IN NULIO MENSE REX ADOLPHIU
8 CQCQLv ADELT ENSE.
ſetuu Abbas Urſpergenfes in Poralivom,
ne 2 5. H
i Anno Domini 1I245. INNOCENTIIIy8
Eg Pba ARita Synodo Lugdunis, contra FRI-
DERICCUM Imp. ſententiam depoſitionis pro-
mulgavit, & cum omnibus) fuis fautoribus
„ excommunicavit, ita ut deinceps Cæſarem
nedc nominari interdixerit. Hine
FRIDERICVUS Inp. ad Papam:
Roma diu titubans, variis erroribus acta,;,
Gcl.⸗ Corruet, & mundi deſinet eſſe caput.
Nich PAPA ad Imperatorem . .
Niteris incaſſum navem ſubmergere Petri,
ennen Fludtuat, at nunquam mergitur illa navis.
FRIDERICVUS:
Fata volunt, ſtellæque docent, aviumque
L Volatus,
Quod Fridericus ego malleus orbis ero.
,Nℳ PAPAA
„ Fata volunt, ſcriptura docet, peccata ſoquun⸗
tur. .
uod tibi vita brevis, poena perennis erit.
I WVoc tidi Rrs dtevi, erni bererpr

D “ . .

602 „ o *.
— . .

704NNES de ToOsENOTV, alias, quie
erat monoculus, Zl &HA dictus, ſuperbiæ K.
mul & & avaritiæ Clericor um ſoverus ultor, C
tatriæque averrimus h. bn, lgnis colla II.

tis, un S cien Nemper victor Augnavit, miſe- I.
rorum & enſirientum juſtihſ, mam tauſam ad-
verſur delicatos, pingves & ſaginatoy ſacerdo-

tes egregie egit, & o boc Pli zuxiliun ſenſfit. III
Olla ejus acr. to loco (zu Zaſchla in Boͤhmen/
cubant, etiam inſalutato Papa inuoque.
PEpitaphium ejus eft:

Anno 1424 die Jovis ante feſtum Galli, D
vita functus Joannes Ziſcha a Calice, Rector .
rerum publicarum laborantium, in nomine
pro nomine DEi, hoc in Templo conditus
*DIIS MANIBUS SACRUM JOHANNI
SISKEÆ GEORGIUS AVUNCULUS. n
I ANNIZ ZIZKAZ. ₰ Zein e , 1ν &Hαιαρn.
xsσιρν deoz, e De⸗ iv eie ο+.
p. 7 bangenb. t. 73⸗ 1
27. (

In aß lica, quam Aquasgrani proprio ſumptu
contruxerat, eadem die, qua pleuritide de-
Jfundtus, ſepultus eſt, arcurque ſupra tumulumn
deauratus cum imagine & titulo extrultus

A; Zui titulus h. m. deſeriptus cſt:

8UB

—

16, glit
berhieſ.
n
Mirllli
t, mie⸗
ſarerl.
N it.
Bohren
ogue.

n Gl
KRectok-

nomnine

Onditu

AM/
05.
a⸗
1

,t

ſmnyn
tiblt
muN
M

„ e 0o;

—

SUB HOC CONDITORIO SITUM

EsST CORPUS CAROLUI MAGNI AT.

WQWE ORTHODOXI IMPERATORIS,
QI REGNUM FRANCORUM NOBI-

LTER AMPLIAVIT, ET PER ANNOGS

XLVI. FOELICITER TENUIT. DE.
CESSII SEPTUAGENARIUS. ANNO
DOMINI DCCCXIIII. INDICTIONE
VII. V. KALEND. FEBR.
B Abbas Urſperg. Chron. p. CLXXXII.

FILIUS HIC. PATERHIC. AVUS HIC.

PROAVUS ACET ISTIIC.
HIC PROAVI CONUNX.
HIC HEINRICI SENIORIs..
In' Eccleſia Spirenſi, ſuper Mauſolæis de
marmore tfabricatis & politis Superſcriptio-
nes hæ leguntur, in Impp. HElINRICLM V.

Filium, dictum juniorem „ ejusque Patrem,

HEINR. IV. dictum ſeniorem, Avum, HEIN-
RICUM III. dictum Nigrum, & Proavum
CONRADIM II. inque duas duorum Impp. DM
Conjuges. Anno I125. YZz. p. CCLXXXVI. “
29.

Rex eſt venturus Mediolanum tibi durus:
Kex tibi crudelis, per quadrum diminueris.

b. 305

30⁰00.

283 33.

604

30.

Indicat hic collis Romanam nomine cladem,
Martia quo legio tota ſimul periit. p. 309.

J 31.
LUCI LUCA TIBHI DEDIT ORTUM,

PONTIFIGCATUM,
HOSTIA. PAPATUM ROMA, VR.

RONA MORlI.

Fuerat enim Luciu“ Epiſcopus Holtienſis.

antequam eſſet Papa. 1184. obiit Veronæ,
4. 311.

BARTMO. MARLNNUVS gedencket, „wie

zu Rom aufn alten Marmelſtein dieſe
Worte geſtanden:
POTENTISS. DOS IN PRINCIPE
LIBERALITAB8 ET CLEMENTIA.
Cyr. engene. i Adel⸗Spiegel 14.

Als Anno 1542. „AaRTior. von Reibiſch mit

ſeinem Tode, im Tuͤrcken⸗Zuge fuͤr Peſt, Hertzog
Moritzen von Sachſen das Leben rettete,

bekam er dieſe Grabſchrifft:

Sic necat enſe Ribiſèhius hoſtem,
Et vitam Domini protegit arte ſui.

Tandem defeſfus per vulnera pulchra nes

Catus,

Amiſſo vitam ſanguine fudit humi-
Non

D
K“
„

41
ſerib

on

l

on

bemi
bos,

nte

Datrt
orun

iX.
Ap⸗

Cile
iu

le

0 o L0 60 5
Non extinguetur geſtarum gloria rerum,
chden, Perpetuo vivet non moriturus honor.
10, J. 125. b.

„„ AU6. PFEIFFER in Evangel. Erquickſt. p. 194.
NUcribit: Ex illius vulneribus plus gloriæ, quam
id⸗ ſanguinis fuxiſſe.
. 13334
hltienſs, HELVIO PERTINACI mortuo Divi
Veroaan, nomen decretum eſt, ob cujus laudem, in-
l. geminatis, ad vocis usque defectum, plauſi⸗
bus, acclamatum eſt: PERTINACE impe-
„vi Tvante ſecuri viximus, neminem timuimus,
ee Patri pio, patri Senatus, patri omnium bo-
norum. Paulus Diaconus in Hiſt. Milſcell.
CE L. X. p. 869. edente Jano Grutero in Hiſt.
UIII Aug. Script. Lat. min.

pen Iĩn 7ULMN UM Apoſtatam:
hettt OO demonum alumne, dæzmonumque
, diſcipule, & dæmonum obſervator! Liba⸗

nias Sophiſta Syrus, in fine Libri, quem
de, vita ejus ſcripſit. Grat. l. c. p. 891.

4 e⸗ . . . 7 „ 4

NM

23 o L6 ⅜-

cg06

—

“ 36. .
Iz; D. 70 H. RUNGIUM, Med. D. 7JAOBI Fl.
— Archiatrum Wolgaſt.
Magnus eras Rungi, fieri cum major in orbe

Non poſſes, coœlos juſſit adire DEUS. 1602.

Cramer. pilz7. P. IV.

37
Anno milleno, migrans Cter, Vque viceno,
Gregorii feſto, DEUS huic miſerator adeſto,

Hic Dux magnanimus, Patriæ ſervator ERl.

CUS,
WVWoeldemari natus, patri jacet aſſociatus.

Arrild Huitfeldte Dannmarchir Rigie
Krænicke p. 425. ad Ann. 325.

3⁸.

Hoc cubat OLAl parvo ſub marmore corpus,

Margarida Regis matre potente ſati.
Hæres Regnorum fuerat, Princepsque duo-

rum,
Hæredem at fecit, mors properata, poli.

Recubat poſt funera corpus

Hoc tumulo Soræ, ſed mens petit ardua

ccexli:

PFama ſolo remanet, ſtudiis celebranda

Nepetum.
In VOLDEMARUM I375. p. 554.
RK. . Danorum-

in otbe
. h.

vicero,
alelo,
tor Ml.

kus,

COEAI A4.

5 Rihi/

n, ſ-

orpy⸗
duo⸗

7

.

3 . 863. 6 097

32.
Regum SVENO decus, magno quo Dania
. Rege,
Floruit & ſceptris imperiola fuit.
Non virtute minor SVENO, quam nomine
magnus,
Nam dici poterat magnus utroque modo.

Häunc Soror iluſtris, Regis præclara CA-

V NUTI,
Eſtridis genuit prole beata Parens.
Anglos Marte premens, Norvagica ſceptra

ſubegit,
Fit tria ſceptra tenens unica Dana manus.
Res miranda nimis, quem vix tria Regna va-

lebant
Imperio capere, Jam petra parva capir.

Et quia ſtare diu nequeat terrena poteſtas,

Terrarum Reges quærite regna DEi.
1074. p. 89.
4o.
Terrarum terror tegitur, ne terræ potentes
Terreat, hoc ejus eſt eſſe, ſcisq; fuiſſe fere.
In Archi-Epiſcopum Abſſolonem 1201. p. 16½
Pariſiis natus; dictis factusque heatus,
Mundo. ſublatus, jacet bic Vilbelmus hu-
matus.

4

4².

42. R
IN SOEFFRAN NORHPFS. r530-
Oceanum hoſtili toties qui ſangvine tinxit;

A gelidæ Thyles littore ad usque Cronum. .
„ Cvem non immerito Sclavi Svedique, Go-

thique,
Vandalicxque urbes, extimuere ducem.

Nor⸗ byus hatruſce jacet hic everinus in

antro,
A Florentina miſſus in aſtra pila.

Barbarus ille nequit captivum extingvere

Meſchus,
Wergere non mediis Ennoſigæus aquis:

Debuit in Latio, velut orbis in arce, perire.
Tanta Viri ut virtus undique nota foret.

P. II. P. 1291.
43.

Vale, 0 PAULA! fides & opera tua loci.

ant te CHRISTO.
44.
Von Schrifften auff Steinen und auff
Muͤntzen iſt zu leſen, nehſt Jano Grutero,
Barnaba Br'iſſonio, und J. C. WMWagenſolio p.
152. D Aventinus Lib. II. von Roͤmiſchen
Kaͤyſern. f. 159. ſeqq. f. 176. 186. ſeqq. da
es bald heißt: J. O. M. (Jovi Opt. Max.) &

perpetuæ ſecuritati & memoriæ dulciſſimæ Au-

reliæ M. AURELIE p. Klius Juvianus Con-

jugi incomparabil; dald⸗ 8IG. PRO. S. A.

S. V.

% 62- R

,.

ne tind
Cronom.

lue,

educem

riftur in

tingtere

4guis

perir 6

191.

0 - 609

S.V. L. L. M. ALBINO ET ÆMILI CONSS.
i. e. Signari procuravit ſibi ac ſuis vivus legir
locum monumenti; bald: CL. SENECAOHB.
AN. LXV. SENECIO TER. HONORATE
SER. MATRI ET FRATRI ET SIBI ET SU-
IS V. F. i. e. Claudius Sen. iſt geſtorben im 656
Jahr ſeines Alters, Senecie Ter. noch im Le⸗
ben, hat dieſen Stein machen laſſen ſeinem

Bruder und ſeiner Mutter Honoratæ Serviæ,
uuch ihm ſelbſt und allen den Seinen; bald:

HONORATIUS VIIL. LICUSET AVETONIA
VENERIA CONUGES VIVI SIBI FECE-.
Und auff den Muͤngen.·
COS. IIII. (quartum) IMP. CAES. SALUS
AllG. Bald: IMP. VESPAS. P. M. TR. P.

P. P. P. COS. FELICFAS TEMPORLIM.

It. UDEÆAà CAFPTA. It. SALUS PUBLICA.
IMP. CAES. NERVXE TRAIANO AlIG.
GER. DAC. P. M. TR. P. COS. VI. P. P.
(Pater patrix) S8. P. Q. K. ObPTIMO
PRINCIPI. USTITIA AUGUSTI. AMCl-

TIA AUGUSTI. PROVIDENTIA 40U.
GISTI. ETERNITATI AUGUSTI. MA-
CRINUS AUG. TEMPORUM SECURI-

TAS. ROMA FELIX. FIDES MILITUM.
CONSENSIIS EKERCITUUM. CONCOR-
DlA LEGIONUM. FIDES COHORTIUN.
Q4 CON-

GONCORDIA MILITUM. M. AlCRELIUS

CSAR PRINCEPS IHVENTITIS. DiIVA
FAIISTINA PROSPERITAS. DIVA IUSII-
NA AUG. FOECIINDITAS. Ir. VENIIS

VICTRIX. BONEÆ SPEI. RESTITUTOR

URBIS, IULIA MOESA AlIG. SECULI FOE-

LlcLAũAs.
Anno 1617. lieſſen die Hertzogen in Pom⸗
mern beyder Regirungen das Jubilæum und all⸗

geumeines Danck⸗Feſt, weil eben 100. Jahr
vorher, durch den theuren Lutherum, den Teut⸗

ſchen Propheten, die Keformation des Pabſt⸗

thums den 31. Ost. da er ſeine erſten Theſes

wider des gottloſen Muͤnchen, Johann Te⸗
gels, Abiaß⸗Krahm zu Wittenberg oͤffentlich,
als am aller Heiligen Abend, feliciſſimo omi-
ne, angeſchlagen, drey Tage an einonder, als
den 31. Oct. den 1. und 2. Nov. gantz ſolenn

zu feyren anbeſehlen, und wurden hiezu beqve⸗

me Dexte, als Luc. X, 17. XI, 49. Matrh.
XXII, r. ſeqq. denen Predigern vorhero zuge⸗

ſandt; Zu Greiffswald hielten die kro ·

—

feſſores unterſchiedliche Lateiniſche Orationes, “

wie denn auch im Pædagogio zu Stettin ein
gleiches geſchach. Hertzog PHIIILIPPUS I.

ließ einen guͤldenen Schau⸗Pfennig ſchlagen,
auf der einen Seiten ſtund ein Muͤnch, der
die H. Bibel gantz beſtaͤubet unter der Banck

herfuͤrlangete, mit der Überſchrifft: Eeriera,

7

Kihr
ne
duch
len

Dam

Pred
Lenm.
Ae

ri⸗

.

Cliſ
c

ked
(Wen
Po
bb
13
gu⸗
1e

RELCS.
Din
.
VENS
WUIN.
Llt.

itDn
1l

10, ihe

enCent.

Lebſ
Theſs
nn C
t,,

00Ni.

ee, l⸗

ſolenn

lbee⸗
Mrn.

d H

ho⸗
iuneti
1 0
llol
Bn

lierut

4

V

o e.. SIO

—

& inventa eſt; auf der andern Seiten prælen.-

rirte ſich ein Prieſter mit einem geoͤffneten
Buche in der Hand, darinn die Worte geſchrie⸗
ben waren: Inveni, quem diligit anima mea.

Damniel Cramerus hat ausgegeben z. Jubel⸗J. hꝛs⸗

Predigten 1617. darvor ein Emblema mit dem
Lemmate: TANDEM TRIIIMDPHAT VE-
RiTAS, ſamt des Rectoris Pædag. Stetin. M.
Chriſtoph. Hunickii, Panegyr. & Carminibus

M. Heinr. Kielmanni, Con-Rector. & Gregor.

Friedebornii, Notar.
JOHANNES VI. Præſul Miſnenſis e nobi-

lidlima SAILHUSIORUM Pamilia oriundus,

dixiſſe perhibetur de Te'zelio, ipſum tore ulti-
mum Indulgentiarum Inſtitorem, quod nimia

praæditus eſſet impudentia & temeritate. Idem

cum videret multitudinem numerantem ipfi
pro Indulgentiis pecuniam, & peccatorum re-
miſſionem, ſanguine & morte CHRISTI no-
bis partam, gratisque nobis oblatam, auro &
argento ementem, 0! cœcam plebem, inquit,
quæ mittit pecuniam in eam ciſtam, ad quam

reſerandam clavem non habet. Refert e Mi-

ſaenſibus Annal. Hunichius l. c. addens:
Hoc erat videlicet, quod Spiritus S. tot pio-
rum mentibus antea ſuggeſtum volebat, ut,

quæ ſublecutura eſſet, Evangelizæ docri-

næ reſtaurationi via hac etiam parte ſterne-

retur.
Qq 2 Als

. WSLZZ

„ℳ 0 Le.

— — „5

Als der Kaͤyſerliche General Frantz Ludwig
Peruſi, Commendant in Greiffsw. war, Anno
1631. zur Zeit der dreyjaͤhrigen Pommerſchen
Trangſal, ließ er, aus Geld⸗Mangel, aus
Zinn Geld machen, mit der Uberſchrifft: NE-
CESSITAS GRVYPHISW ALDENSIS. We⸗
nig Monath fuͤr des Pery Fall und Erſchieſſung
vorm Steinbecker Thor, hatte der Kector zu
Wolgaſt diß Anagr. auf ſeinen Namen: PE- N
RUSI ITAIL. US: SUS ILLE ITA PERIT,
gemachet.
. Auf Hertzog GEORGII Dod ließ PHILIP.
PUS II. auf einer guͤldene Muͤntze ſetzen eiien
Scepter mit einem Grabſchied verbunden, und
druͤber einen Todten⸗Kopff, mit dieſen Wor⸗
ten: Meqditatio mortis optima Philoſophia;
Auf der andern Seiten war eine Koſe zu ſehen,
die von einem Wurm verzehret ward, mit der
Bepyſchrifft: Ut roſa rodimur omnes. An-
ao 16IY. =

lucny

l, Aund

beſkt
F 4
„O

eſr ſin
eor
ene fk⸗

Pel,

I⸗
neine
eryu

We

ophin
ſhen,
de

5 204 e13
CARMINA.
Atnulerunt

DOMINUM MEUM

M AR I A MAGDAILE NA

ad Sepulcrum,
Sorip.

MARCGO BERNARDINO,

Human. Liter. Profeſſore Ordin.
Sryphiswaldir Anno 1657.

antro.
Abſtulit hinc Dominum ſtirps furibun-
da meum.

. a memiſeram, non eſt hoc funusin

vita fuit lacrumis digna, & concuſſa pro-

cCellis,
Eſt qhoque mers Donini commiſeranda
mei.
Libera ſperaram cruciatæ tempora vir/
Captiva & tumuli nunc fſore membra ſui.

Q4 3 O Nν⅓.

—
O veteres flendi mores! hæc militis ira! Mi
Sicque ſacerdoti conſcelerare placetd
Non nox præſidium, non eſt pietasque ſepul- .
Hæc buſta, hos artus ultima fata manent. lan
CooalKr non cuncta ruunt immani fulmina bile, D
4 Cur luna ipſa tacet, cur tenebræque ſi& Il
D lient?
Quam facile hæc trepidis nox inclamaſſeęt in en
Aufert hinc Dominum turba Tyranna me- „1
O! Solymæ, quodnam facinus geminavitis;
Imn vobis tantus ſtat feritatis amoree len
Hleic ego condideram Domini demortua mem-
Heicque reclinarat ſynciput, heicque pe- 0
, S des.
Hac dextra involvi cœleſtia pectora limo, .
2 Novi, non alio ſunt tumulata loco. ddN
O rigidos animos! quibus illos clepere voltus
Curæ, ac ad cædes ingenioſa manus.
Non ſatis humerum mille excruciaſſe flagellis,
Non ſaris eſt, vivum non memoranda Ppati;
Atroces Solymæ requiem tumulumque ne-
gare ð
2 Audent. Non leges mors habet ipſa ſuuas.
“ Ceſſat ubi rabies, faciunt immania turta.
Produnt barbaricas ipſa ſepulcra manus.

ira!
et!

gue ſenl⸗

nanent.
bile,

brrge ,

Imaſet a

.

Innae
ninaylte;
daen
ge e.
no,
Voles
u
e N⸗
ſts.
14.

06

Ecquis crudeli furacius egit in urbe?
Non habet humanos illa rapina modos.
O! portæ infames, ſcelerataque mænia gentis
Noſtræ, & tu noſtri turba Tyranna Soli.
Ecquid tale ſcelus longo meminiſtis in ævo,
En unquam facit talia furta furor, .
Talia furta furor faciat? Neve impia dextra
Extimuit tenebras, triſteque noctis iter.

Me pudet eſſe latam gente hac, pudet eſſe ſo-

rorem
Illius, innocuos quæ truculenta necat;.
Quosque necat, primum tumuli quum merſe-
rt umbris,
Eruit, & caſſos luce migrare jubet.

Certe & adhuc artus manarunt ſanguinis im-
. 1

bre,
Crudum & adhuc vulnus conſpicuumque
O fuit,
O! Vos divinæ, queis fixi baſia, plantæ;
nas noſter ſallo crine rigavit amor.
Diſpereas, fias inferni victima regni,
Qui divinum, fur peſſime, corpus habes.
Non tibi juda parens fuit, haut dedit ubera
H mater,
Quæ fuit humani ſarcina caſta tori.
Durus Edom, ſævusque Moab alimenta ſe-
“ rocis
Vitæ, & echidnæis prima dedere labris,
Quæ clamare prius non erubuere maniplos,

Et turbam, in quodvis quæ cupit ire nefas.

R

616 oH Lee.
Criminis obſcænum ſocium, Satanæque nepo-
. ⸗ . tem uu
Auferat ut Dominum nocte ſilentemeam. kun
Hurunc jugulaſſet Arabs ſpoliis infamis & ira, An
“” Quamvis mitior heic fur metuende fores,
Non hoſtem tumulis ſentiret mortuus ungues. Mape
Non ea progenies tam truculenta foret. e⸗
Sangvinis heorrendi ſuboles fere raptor juda, lnt
Ut ſedes ſœdam frangito clauſtra ſitim. Con
Clauſtra, quibus recubat crudeli morte per- (urn
emptus, 1 AX
Qi toties veſtras pertulit ore manuuns.
O! tumuli, o noſtri furax orbator Juda, AAur
Non ſolidam pacem contumulatus habet. Tn
Quo feror? aut ubi ſum? quo tandem ferrea Dune
reſtok? T
Scilicet hæc nobis ultima peſtis erit. „(ckn
Me me animus liquit. Tantum illa crumabor.
UM S Ubinam 17
Sed quæram Domini vulhera cruda mei? (n
Omnia perdidimus. Me me hora noviſlima Fi
tollax. 01
Ablato Domino num ſupereſſe queaam:
O! ego lum tumulo vacuo quoque inanior e
. . ipſo.
Magdala pro dempto peélort laäa gero.
S O! me felicem libantem vulnera nocte,
Tardius auroram currere queſta fui.
Diceba m, i propera, meus ignis flagrat in um
bris,
Saxoſo in tumulo nunc mea vita cubat.
82-

. 0 617
e nene⸗ Sæpius & ſomno me conſolante rigavi
Vulnera, & in ſomno tota miniſtra fui.
nen. Etr quamvis crines patria ſine lege ſoluti,

NIx Arlrttamen heic dociles „mutque ligentur, e.
fores, rant 5
nee Atque cruentatæ ſiccent veſtigia cædis,
orett. Sic decet inſomnem Magdalin eſſe tuam.
tu, Nam tecum ſenſi cruciantem ſœmina truncum,
tin Communisque mihi ſæviit ille dolor.

e Cur non ſolverunt præduræ guttura rupe;
Aufferret Dominum quum manus atra me-

s. um? 4
d, Quum ſandtam in diro fundebat ſtipite vitam,
hahet. Tunc ſaxo irato querquera lingua fuit.

ſena Tunc poterat Sol ipſe novo ſe condere luctu .
Tunc erat inque ſinu noctis acerba dies.
Cur nocturna ſiles langventi ſidere Luna,

naa Auferat ut Dominum turba Tyranna me-
urn?
ne Cundtæ me miſeram proſternunt imbre ruinæ,
RM Sic ego vello comas, ſic ego ſcindo genas.
D O miles Latii claudebas agmine ſaxum,
4 Noſti, vel certe tu ſpoliator eras.
ian Recddito, eum lacrumis redimam, pretiumque
. redemto
0. Pro Domino fieri Magdalis ipſa cupit.
u. “
Q 5 50.

61 8 204.

le

SoIFMNITB US
RESIRRECTIONIs k
NeosTkhI L
HUAILE CARMEN

S8S4CR. . DDen
MARCUS BERNARDINUS 1
.
Anno 1656. esſcriptum. i
Scelus! o facinus! Judæo autore pa- kr
„ tratum, C
Crudeles Solymæ! vos Ahbræ ſemine
= natos, = d
QObis credat? Potius ſpelunca Tigridis ortos
Dicimns: & rigidis vos colluſiſſe ceraſtis. lie
Unicus ille Dei Natus, qui condidit orbem, L
Qui vos eripuit truculenti carcere Nili,
Geſtavitque ſinun, noceant ne caſtra Tyranni, In
Inſolitos julit ſecedere littore fluctus, 1
Ac agere excubias, Ne vos erretis arena

Ignota, DElIS ipfe Pater dabat æthere lucem
Nocturno, inque diæ duétanti nube præibat.

2 e 86. 6e19

————

Juſſerat ille prius veſtram pingveſcere idu-

men,

Etridere mero colles, & jugera ladte.

1

ls

Ille prius palmas quarum requiescitis umbra,
Degeneres poſuit, fecundaque balſama jusſit
Cortice prægnanti fluere. O gens pectore

cca !I.

lIoſe ſuis alnis vos texit, & ipfe pharétram
Saumſit, ſæva Moab quum belliger induit ar-

may

Et patrias clauſit clypeato milite fauces.
Denique quum deſerta loca, & quæ pervia

toren
ſenit

s otls
chem⸗
li .
Uyrm
14

/

1

Tigribus, horreſcunt abituræ claſſica gentis,

bibat. “

quondam

Et deferbuerat placcati Numinis ira,
Usque tuo ſedit durum ſub pecetore ſaxum.
Et tu quam poteras felix fortisque videri,
Qum pavor exarmat Reges, vicinaque Sce-
Ptra Z

Summittunt capulum, & damnant ſua mænia

OrtZ

Ille tuus Pater, ille DEUS templumque focos-

—QQgue G
Credebat fideique tuæ. Hæc ſit gratia facti?
Immemor hei! ſemper Cœli gens dura fuiſti.

Tandem triſte nefas cunctos exulcerat artus,

Atque domeſtica fraus colos ejurat & aſtra.

Frangis dulce jugum, ac oppugnas zthera

ceptis.
Ille hoſtis bilemque Patris mod
Dum

eramine miſcet.

“

4

6862 0% ℳ 6* 4
Dum pleant „dolet ipfe Kinu captiva migra- Repor
a,s “
Ad Babylonis aquas, ſævasque Euphratis ad c-
1 J arces. H
Tunc lacrumis culpam damnabas ſupplice Nun
Dives eras, & follicitabant carmina plectrum, it
Tunc tua cura Sion, tunc crebra Sionis imago Norn
Vverſabat. Tunc eſſe Deum, tunc fulmina no. (ur
. S ras.
Sed patriam remeas hoſtili ex carcere ad ur- erd
Hei! vapido retines damnoſum pectore vul- Hor
Et tuus usque manes, jam nil niſ peſtis inurbe aun
Ac animi rabies. Nonulla repagula legum
Te terrent. Veſtras cavit vicinia ſordes. n
Uitima reſlabant. Solio deſcendit & aſtris u
Unicus ille Dei Natus, ſimul induit artus, Wr⸗
Ut vinclum excuteret, que vos veſana Sa-
tanæ AuI
Vinxerat ingluvies, ac enutriverat orco.
O ſcelus, o facinus! nervis cenſtringitis il Hs
. . lum, .
Atc ſi ſupplicio dignus ferroque tuiſſet. t
( Ducitur ad furias ſcribarum, & turpe tribu- N
“ . nal. DdDda
Hei! qui ſanctus erat, debebat dicere cauſam. T
Dum tacet; irarum Phariſæus flactuat æſtu.
2= Re-

—

wigrr
phrutil
8.
fuhle

NEdnn
is ino
lmimd.

te d ll⸗
wre

gum
Altis
ttus,
1a N

10, V
is .

nde⸗

A
1ln.

Ne

402 6*. 2ð

Reſpondet? Feriunt. Quæ proſunt jura la-
troni,

rere tentant.

Huic demunt, cauſamque, ubi non eſt, quæ-

Nunc frontem induitis larva, ſpinasque cere-

bro
Figitis, undantes divino ſanguine voltus,
Korantesque comas diris illuditis aus.
Quis non in lacrumas liqueſcat, & impleat ur.

— bem,
Barbaricas Solymas, ululatu, aut ſentiat
Hortibiles, ſtupidosque æger lapideſceret ar-
Quum tam triſte videt ſpectaclum, immane
theatrum,

Sulcatos ſcuticis humeros inſontis IESU;
Qui ſemen pietatis habet, cui carnea corda,
Non propere exclamet? Me me lacerate fla-
gellis.

En! adſum, qui feci, huic fronti impingite du.

mos,

Hasce genas ſputo fædate, hæc pectora ſan.

nis,

Et ſua dilaniet muliebribus ungvibus ora.

Nondum ſævities numeros impleverat omnes.
Ducitur infeſtos inter, nova pompa, latrones,
Tandem in lignum agitur, non hæc ad funera
1 Natam,

Fons

6aa e Le.

„ . —

Fons animarum animam ſolvit, clamataque
Pztris
Majeſtas parat exequias. Sol induit umbras,
Atque nigro veſtit triſtatam ſurmate lucem.

T erra gemit. Caiphas excors eſt, quercicus

Hannas.
Mitia ſaxoſæ ſed geſtant pectora rupe⸗

Heic corpus poſuit, qui noſtrum tollere mor-

bum,
Et ſordes Voluit pro noſtris victima culpis.
Unicus ille Dei Natus jacet, ecce! ſepulero
Adſtant cuſtodes noëtis, pilataque turma,

Ne frangat ſua buſta DEus, ſtat crebra Sariſ-

ſus.
Hactenus abluimus lacrumis nova vulnera
„Chriſti;
Et dedimus lacrumas pro myrrhis munera que.
ſtus,

Proque aloe, noſtrumque nefas damnavimu.

Orbe
Quamvis exierit Sol, & ſe merſerit undis.
Attamen ille redux longe formoſior auro,
Aurora præeunte diem redditque Pyropos.
Non aliter mundi Salvator, & arbiter ævi

Amplexus inter tenebrarum, & nubila mor-

tieis,

Triſtia dum cogit rediturus phosphoros aſtra,

Et Domino coeli nocturno rore parentat,
Momento rumpit Clauſtra atque repagula
mortis,

Peli

—

D tut

Fulgun
Dam

(laud

Nt

Cuit⸗

Rrcon

lipe

ded
Un
Con

len

den

e

Man

ntie

Uenbrig.
lucen.

guercs

8.

ſere noN

o.
Pc n
Urm,
hra Nl⸗

nuher
ence
nvin
dis
10,

ti

ila e

t,
“

1

E S e es oca;

— —

Et tumulo egreditur pel itque bllantia vi-

tæ,
Fulgure lucidior: noſtris & veſcitur auris,
Dum ſe tollit humo, & mundus clareſcit,

aperta
. Bella ämul movet, && ducit fimul ille trium-
fos.
Cclaudite Sattanicas Acherbſia caſtra late-
bras,
Et tu qui turges ſcelerum hoſpes. Lucifer,
aulus

Qui facinus 1 huper Judææ impell ere gentis,
Et cum morte leror pepigilti fædus & um-

Eripe Te exitio, & ailaiie donde colit-
Sed fruſtra. Nam Majeſtars armatus IE-
Limen ad inferni doftendit:. Carcere ru-
Conſtringit bavidum, ſpolatqur inrmani re-
Ine ulalat, mordetque novs ſdlunca cate-
nas,

Ac uno Auſonius miles proſternitur ictu.
Hic patris natus ſummji, melioris origo
Mundi, tamque novus de noſtro eſt hoſte tri-
umtus.

Quin

c22 68

Quin plectrum abjiciam, nec inania carmina
foribam
Ulterius, valeant Gentilia Numina Muſæ.
Fafta quid altiloquo dico mortalia verſu?

Non Noſtro ſedeat Pluto aut Polyhymnia

buſto.
Hæc tua ſadta tuas a me cantentur ad au-
ras.
D- mihi te facilem. Studiorum hæc ultima
meta,

Tecum poſſe mori, tecumque reſurgere,

7

CHRISILIK.

8

— —

cArwin
n
Malæ.

rlu!

lphyrrr

r 21 .

c Utine

lrzet

4

SOLEMNIBUS

SPIRITUS SANCTI

SERVUAM CARAMFN,
Sacrat H
MARCHS BERNARDIN UG

CGryphisvvaldik.
Anno 16 556. impreſſum.

Ngentem coelo ſonitum, nimbumque vo-
lllgantein,
Advetante DEO ſentit domus hofpita
turmæ, .
Quæ ſedet, æternis & captat gaudia curis.
In flammas abeunt linguæ faculæque refulgent,

Ac ignes vario ineipiunt ſplendere pyropo.

Omnia plena DEO. Mens quælibet imbibit
D aſtra
Singulaq; excipiunt ardeſcens pectora cœlum.
Erigit ille animos. Linguarum plectra viden-
Naſcitur eloquium, quod non audiverat orbis,
Quod ſtupeat quævis facudia florida melle,
sl kzkär Voel

626 480

Vel ſ nectareis quoque ñit depromta me-

dullis.
Linguarum ille DEus varias dat noſſe figuras

Sermonum, argutasque incendit Numin
. fibras.

Hunc jubet Hebræam cum Majeſtate loquelam,
Et tonitru. Aſt alium vult Grajo? incedere 4

“ flore,
Sive favum Latiis ubertim intundere roſtris.

4

Omnia plena DEO. Solymis tunc relligione

Imbuti magno numero, ſed ſemine Judæ,
Nec ſine mente viri, quæ tota eſt ſacra To-
nnnahti,
Unanimes ſacras ſociabant ore loquelas.
Ecce! ſtupet quisquis cernit mwiracula linguæ.
Tam varia ſe dote DEUS DEUsS ille videri
Geſtit, & extremas ultra ſe fundere Gades.
Non quisquis Galilæus erat ? Quæ fulgura

Qui partus oris? Quæz munera præparat

orbi

Spiritus, & cunctas vult hæc ediſlcere gentes?
Omnia plena DEO. Qui mecum ſelama lin-

Eloquique papaver amat, noſtrumque IE-
qulque papaver an Hmoltr mqus I
Vel Grajo aut Latio conatur dicere verlu.
Vel mecum ſtupeat, vel mecum clamitet,
Euged!
Omnia plena DEO. Sed quæ miracula linguæ

2

Lin-

n

Pont

n

kann
I

D

—.—

Imta ne

fgorass

Numin

logpen.

lioceten

koltriz

religione.

Ude,
aca lo

45.
ingur.
deri
ales,
fugu
hepert

tk

un .

ſe

l

,ur

LG

o 627
Lingvarum ignigenas acies, pPeregrinaque
1èUM verba
FPlammiferas voces facundo Numine natas
Quis non egregio miretur & audiat auſu⸗

Hic linguam Parthi monſtrat, Medique ſu-

berbi ,
Flumen. At elt alius qui Perſa eſt gurture,
eſt qui

Oſtendit gentem, geminas quæ interjacet un-

Tu, proles Judæ, tu ſubdite Cappadocum
LC. gue
Jam loqueris mmentemque moves Quondam
S Xmula Romæ
Fonti progenies ſtas ſanctis dedita roſtris,
Atque DEum lingua monitras. Nec I roica

mella

Pamphyliæq; decent. Seſe offerc gutture Nil us,

Et laudant Dominum I. ybiæ ſitientis arenæ.
