Ambo ſuperſtites Filii, fratresque
PETRUS & HENRIOUS ANDREAOA.
M. DC. LXXXVI.
Miſerator, miſerere.

Oben dem Epitaphio, in der Santzkauer⸗
Kirchen auffgerichtet, ſtehet: Quod ſupereſt,
reiervatur mihi corona, quam mihi reddet
Dowinus in illa die. Zur Seiten: CVRSLIIM
ABSOLVI. FDEM SERVAVI. Unten: Ke-

viviſcent mortui tui, Cadavera quoque maena

reſlurgent. Expergiſcimini & cantate „qui in-
habitatis pulverem, nam ros olerum ros tuus
eſt, & terra mortuos projiciet. Iſt eine feine

Pane-

Srruäctur. Die Uberſchrifft ſamt dem ſaubern

—

znegp

ocle

Aluri
lwme

ndo

Iſtra

Velt

Cum

dang
Dmced
⸗

e

tsI panegyrico hat gemachet DN. Andreas COtto
I. de CGlaſenapp, Dominus in Manov, gener.
NChN 9.
in Calen In Lucretiem:
s. Si fuit ille tibi, Lucretia. gratus adulter-
Vitacigne. Immerito es merito præmia morte petis.
L Sin potius caſto vis eſt illata pudori,
Wennole, Quis furor, alterius crimine velle mori?
. Fruſtra igitur laudem captas Lucretia, namq;
o. Vel ſcelerata cadis, vel furioſa rtiis.
„ Pgulus ab Eitzen L. IV. Eth,
“ Cum toderet ferro caſtum Lueretia pectus,
* Sanꝑguinis & torrens egrederetur, ait:
REAöö. P rocedant teſtes, me non faviſſe ryranno.
Sangvis apud manes, ſpiritus ante Deos.
Sntkur „ *
un Habe Danck, Lucretia, deiner Ehr,
fti telt⸗ Heut erſticht ſich keine mehr. Z
CRN. H Bhmnerufr.
ee M PERIIT, CASTAXA LU-
e,Aixk CEFEIE PUELLEK.
Sn Hloc tibi M
eu quæ raræz inter homines Probitatis & Caſtitatis
ſen Adeciſti ſpecimen,
M. L

0 16. doeoz

VIRGO

HD 4

IRGO lediſſima, Affinis IVvavitlima,
ultimi honoris gratia, ex merito tuo D

. ſcribo.
VIRGO eras, ad Nazianzeni ideam: 7.

Virgo Eis oculis, Zs oré atgque auribus ipfis

Tirse Imo EXEMPILUM Virginum eras.
. Quamobrem: acerbe flet ploratque

Virginum chorus;
Magis vero ſexagenarius tuus Parens
ac Noverca, minime Noverca,
trres Sorores,
eque tribus Fratribus unus luperlſtes.
Et ego doleo,
EXEMPLUM e grege, quem hic habet
Archi- Epiſcopus noſter,
periiſſe B
EXEMPILUM non Virginum modo,
ſed & aliorum omnium.
Sicuti in vita, ſic & in morbo eras
EXEMPLUM.,
o mea Ovicula! o mea Filiola!
Soli Satanæ obſtaculum,
ceu quem cruciabat,
Te non ſaltem probam agere vitam,
ſed & aliis bono eſſe EXEMPLO,

adeoque ejus Regno duplex a te proereari

decrementum;
Hinc ejus aculei telaque ignita in Te,
dum ledo affixa hærebas,

Pe
guie

Gortan

4el

tcict

— . 0 0 - 70 5⁵5

Vifſtnn : — —
KRoo iilentidem jacta,
gquæ tandem, DEl ope ſuffulta, reddebas
ideam evanida,
Tih e ſæpius repetens:
num en Ajebam: ego damnabor, omnes

kene damnabuntur, 4

Vod non omnes, Ergo nec ego:
teneo namque IESUM meum,

7

Daren.
rcs, tremula quamvis manu.
O bonum certamen,
erle, quod Clinicis EXEMPLI loco eſſe
potelt! H
ſic abe Sed proh! dolor perit EXEMPLCM.
Heu! Mors corollas inter & flores
4latet.
Nok, Floris rapit aurd decorem.
Sed quid dico, periit?
ten Non perit in fore, quod DEO maturuit.
Anne ExEMPLA pereunt?
quæ nunquam ex hominum animis
delentur.
Vivit DEO, vivit nobis, vivit inter Cælites.
ELISABETH fulget lucens ut gemma corona,
Qusaæ caput æterni præcingitſtiemmate Regis.
r0% In Virg. Eliſab. v. Eiſen L. m. polſ.
roctenl M. . M.
11e, 5 II.

Die alten Griechen pflegten den deſertir n.
den Knechten, da ſie wieder gegriffen wurden,
1 Vy ein

„06 3 0 e2.

gehenden Chriſtlichen Soldaten Stirnen ein

— —
ein Zeichen fuͤr die Stirne zu brennen, welches (n ge
Arb. Petronius p. 366. nennet netum fugiti- almis
orum epigramma i. e. eine In-vel ſupericri.
ption, Auff⸗ und Uberſchrifft der Fluͤcht⸗
linge. Conſtantinus M. über hat I. 2. C. de on 1
poenis verordnet/ um das Antlitz, als ein Bild Mi⸗
der himmliſchen Schoͤnheit, nicht zu ſchaͤnden,
daß ihnen Collaria oder Halß⸗Kragen umgehaͤn? Inr
get wuͤrden, worauf geſchrieben ſtund: TENE.
ME. CQUIA. FUGlI. ET. REVOCA. ME. DOD.
AMINO. MEO. N. N. “”l
Die eiffrigen Bekenner Chriſti wurden mwod
vormals von etlichen Roͤm. Landpflegern Curt. alor⸗
V,5 als verlauffene Knechte gebrandmahliget, e⸗
daß ſie Lebenslang infam dleiben ſolten; ſolche d⸗
ſtigmata und Brand⸗Mahle beſtunden zuweilen
aus gantzen Verſen, wie denn gelobet wird die dup
verfluchte Erfindung des Theophili, welcher gan⸗ MWM
tzer eilff Verſe an der beyden Maͤrtyrer 7 beer
phanis und Theodori Gebruͤder Stirnen hat ein hut
graben laſſen, wie Ceſar Boroniuz angemer?⸗?
cket hat. Fuͤr GOTT und allen Chriſtlichen
Hertzen aber iſt ihnen ſolches ein Ehren⸗Zeichen
geweſen. In der erſten Kiechen war der Ge⸗
brauch, mit dem Siegel eines Creutzes die—
Stirne der Chriſten zu bezeichnen, wie auch au
der zur Schlacht (wider Juͤden und Heyden) D

—

gen, we “
Erulmm nut
Pen llei

l.1. 0.6

alsein DA
uſchinde
nungehe.

d. N.

.M.N.

Creug geſchrieben ward. C. Borthiuxi in ad.
verſariis p. 1982. .

13

Bonæz memoriæ £ ſpei æternæ b. Dn.
Melchioris ab Eſſen, Archi-Diac. Demmin.

meritiſſimi. 1695. d. 6. Mart.

Dum vivo, pſallam DOMINO, pro

REGE meo preces füundam, ajebas
Pl. Rever. DN Collega, Aft. Comp.
& Fr. in Chriſto perdiledte,

in ipſo fere mortis limine conſtitutus;
DOMINE, nunc dimittis ſoervum tuum,

Da pactem nobis, DOMI NE, in diebus noſtris,

Da pacem & proſpera quævis REGI noſtro,

& uobis per ipfſum unctum tuum,
D identidem repetebas,
ceu proe conſiderans, ſidelis præconis eſte,

prædicare, orare, pfallere.
Lectus tibi Cathedra, Oratorium & Ambo erat,
Poſt Dominicam Invocavit
animam cxleſtem, indeteſſe Orator,
reddebas cælo,
ubi gemitus, lamenta, luſpiria tua
in aurea recondita pelvi,

dum vivit,

X

—

& lacrymulas in adamantes mira meta-

J morphoñ converſas offendiſti;
nobis vero triſte Reminiſcere reliquiſti.
Interea juvat tui meminiſſe

/

XV 3

tua-

tuarumque pro nobis fuſarum precum. Ia
Quod ſi enim pro REGE tuo & noſtro
clementisſimo, gratioſisſimo, J .
tuo, toorumque, maxime Æadis noſtrævergeaa
D incomparabili, munificentisſimo, inte
1 Regionis noſtræ Capite ac Corde
nunquam non amabili,
venerabili, (conn.
dum ſpiraſti, oraſti; (a) phe
4 quidni pro ſancte tibi concredito grege, AM
cujus crimina & diſcrimina, variæque zo
afflictiones præ oculis erant?
Dolemus vices noſtras, qui tanto Interceſore
. “ orbati ſumusss
quamvis te ſortis noſtræ adhuc meminiſe,
& propter commercium, quod triumphans
Eccleſia habet cum militatte: N
O??YVM pro ſalute noſtra in genere precos
“ calentes te continuare putemus: 1*
neque tamen ob id te compellabimus.
Uti Oratorem, ſic Laudatorem
DEI in cælis jam agis.
Sanctus, Sanctus, Sanctus, “
Gloria in excelſis DEO, ul
Hallelujah ex Halleluſam
altiori Tono canens, D
cumque Angelis & Archangelis M
vocem elevando, ſic dicam, ſ
certans. M
Fac

4

Ee „09

prem Fac bone DEUS, alme Pater,
LnOltto ut & nos, duùm vivimus,
inno, bi pſallamus,
trelesg proque REGE & grege noſtro
Smno, in terris preces ſins intermiſſione
Corce fundamus,
, donec olim in cælis,
cum Apoſtolorum glorioſo choro,
6) Prophetarum exultantium numero,
togrepe & Martyrum innumerabili populo,
indde gloriam tuam deprædicabimus
nt! ac precum noſtrarum
yuenſ gratioſam exauditionem
cx Ore tuo percipbiemus
minſe “M læti.
tiundun (a) Tertull Primi Chriſtiani orabant pro
gte, Cæ ſaris ſalute, ine monitore, quia de pe-
H Aore.
toe Mesſin Scrib.
*“ . P. M.
14. .
5, In obitum Chriſtiane Dorothez Schleunen,
DN. M. F. Bohſen uxoris deſidera-
b tisſimæ. 1702. d. 25. Jul.
Non illi optime vixerunt, qui diutiſime
R ſlJed qui modeſtiſſzme,
.

effatum eſt Varronis.
1 Ly 3 Habe-

71 % 3 0O 26.
Habemus quod vitam agamus hone-
ſtam, bonam, decoram, verbo:
modeftan, ut filios DEI
decet. “
homo! vita tua via tua; uti vivics, ita ir;
ſi vero vilum Superis, =
Vitæ noſtræ ſilum abbreviare,
ne indignemur, vel fatum incuſemus,
, pos tam celere vita abſolvens;
lJar diu, ſi ſat bene, Nque modeſte vixeris:
non enim temporis ſpatio
metienda eſt vita uſura
ſed virtutis exercitio,
2 & imago vitæ tuæ circumferatur
. in animis viventium
a te qſi. impreſſa, & poſteris
conſignara.

RM Modeſte,
imo modeſtisſime,
ſi quæ alia,
inter nos vixit
veére CHRISTIANA DOROTHEA
BOHSIA, nata SCHLEUNIA,
Matronarum decus, Mariti delicium
omvi luce carius,
. liberorum anchora,
domus ſuæx gemma,
ac gentis ochleunianæ forentisſimæ
glo ria .

——

gum

us Nolen
erbo:
El

„
jore,
culemo,
en

10
4

ratur

ekis

I
l,

iciunm

ime

nit iten

e vienß

=ð

—

. merito ſuo audivit.
O! quam pulchrigena,
quam pulchriloqud,
quam pulchrioculaa,
quam pulchricoma,
bxcce
non Venus, non Helena,
non Minerva, non Charis,
ſed Sara, ſed Rebecca,
ſed Rahel, ſed Eſther erat;
&, quod magis eſt,

quam dulcis ei menæ, quam molle ingenium,

quam illibata caſtitas:
quanta alloquii ſvavitas,
dulci dulcior ambroſia,
in convidtu facilis
in ſermone comis & perurbana,
in omnibus geſtibus & actionibus

OiMXα
(amans vere pulchri, quod a virtute proficiſei-
awabilis,

atque adeo, venuſta & gratiolſa,
ut hoc in genere pauciſſimas
ei conferre,
anteponere poſſis neminem.
Ah! quanta inſerviendi cupido
& benefaciendi,
quantus pudor, qui Stobæo arX
pulchritudinis vocatur,
XV4 guan⸗

M quanta denique rei familiaris
cura,

utque multarum ſummas complectar
“ in oratione brevi,
ſtudio Pietatis addictiſſima
crat, “
unum illud neceſſariunn
cum Maria S .
ob oculos, in auribus, in corde
identidem habenz,;
vitaque
Obriſtianæ modeſtiæ plena
exprimens.
uaré .
DEO & hominibus accepta erat.
Quod ſi hona fortuna uti, primum
eſt præmiorum:
bene vero audire,
ſecunda felicitas:
in utraque autem
vir quicunque inciderit, & ea acceperit,
is coronam ſummæ dignitatis
adeptus eſt.
Pindaro judice,
certe
inter digniſſimas mulierum,
quin S
inter ειαας α sναετανναο ονοα divinas,
WX diviniſima Dona

go

Uler

* 111113
ls referenda erit noſtra
CHRISTIANA DOROTHEA BOHSIA,
lelhr DSoaræ annis digna nobis
viſla fuit.
Alt.
quia cælo perchara & DEO maxime
amata fuit,
wmwiſeriam humanam, multis reſperſam
Nre amaritudinibus,
abſolvit cito,
ac nova cæleſtis Hier Aolymæ,
quatt⸗
ad ultimum usque halitum deſideravic
anxie, facta eſt incola,
kt. „ hbzxc filia Zyonis.
rum Suvuperum nunc füulget in aula.
(Ap. III, 12. fuit ejus Textus
flnehyi ir, e Vidui deſiderio.)
Ne quæſo putetis, Lugentes, nimis
cito præcocibusque fatis
epett . ſublatam & ereptam
. vobis eſſe beatam:
Non perit in fore, quod DEO maturuit.
Non illi optime vixerunt, qui diutiſime.
Jed qui modeſtilzme.
Cæterum
Sit Tibi terra levis, mulier digniſſima vita,
quæque tuis olim perfruerere bonis.

S M. r. M.

, ,

„r4 2 oe se.

15.

Paſt. Lindenberg.
Virg. Chriſtine Grenſings⸗
1693. d. 15. May. B

Paſtorali tuæ curæ ac fidei

cotmmiſſaum nuper, ððJ

Dom. Miſericord. DOMINI,
TLJomplum Lindenbergenſe
ovile Chriſti, L
Archi- Paſtoris
noſtirr,.
Pl. Rever. DN. Franciſie btolli,
Aff. &. Fr. perhonorande,
amande, . “
paſce illic ſcripturæ floribus
& cythifo rivisque
& aàagnos & oves.
Hodie concreditur Tibi
Templum virginale,
lectiſima & amabilis
Vvirgo,
y Chbrifina Grenſingia.
quam merito S. Spiritus LTemplum
vocamus; 1
—fffliquidem

In Nupt. DN. Franciſci &roLLIIII, .

de
of

Muu

Tumpla Creatoris ſunt membra pudica puelk,
Arque habitat proprius tale cubile DEUS.

n

ſe

UMU 2“ 08 086. 71

S Præſta te
I,, hbhuſus quoque Templi Paftorem.
Templi DEl, quod ipſimet ſumus,
illato in nos & conſecrato
4è5 Spirieu Sanéto,
dituam & Antiſtitam,
quæx nihilimmundum ac profanum
inferri ſinat,
. dviudicitiam efle,
4 dixit Tertullianus:
Te vero Paſtorem modo nominat?
Temli eſſe dico. .
⸗ Præeſto ei & prodeſto, cura &
amplectere,
paſce, protege, ciba, pota,
HDZ inque ſinu tuo fove hanc oviculam:
ſuus cuique maritus mulieri,

ut eft Legielator,

ita Paſtor. Mõ
Die Sorge liegt ihm an uweer D Tempel
ehl,
Er pfleg und weyde ſie, als ſeines Hertzens
eil;
Sowird mein werthſter Freund, der groſſe
e . Tempel⸗ HER RR
Zyn und die Seinigen mit Sergen wehren ſehr.
Ita ſore

16.

716 0 64.
— 16.
in DN. D. Jacobum Henningium. 174.

Henningl erſequias, dum corpus concitur

urna
FEnrſangue, his coluit Muſa Gryphæa modis:

Faxlil luſtris erat jam pulvis factus & umbra

eſt;
Heimibi quæ tanto ſum ſpoliata wiro!
VALLIS EUM GENIIIT, SION EXxTULIT.,
AsTRA BEARUNT:

ETERNUM DEBENT ARA, CATIHIE-

DRA, FORUM.

Immortali memoriæ THEOLOGlI

inſignis ſaorabat
Brandanus Henricus

Gebhardi D.

In eundem.
Siſte. gradum. Viator.
Conjice. oculos. in. tumulum. condentem.
Celeberrimum. Theologum.
HBENNINEIUM.
Magnum. olim. Eccleſiæ. Academiæ.
orbis. literarii.
Lumen.
lucens. ardens.

paurisimam. pure. ſpargens.
acceptum. a. lumine. lumen.
orbi, communicans.

lumen. ſanctisſimi. luminis. 2

invie

ter

eee üw ee »r,

viatorum. pharum. lumen.
ad. æternam. lucem. aditum. monſtrans.

I.
colntir luci. lucifugas., exponens.
invidas. bapilionum. alas. comburens.
aod ranis. ſilentium. imponens.
A urn Leones. terrens.
tenebras. fugans. Virtutum. 1 nitore.
o! S. puritate. ſplendens.
Toll, radiis. coruſcans.
. Fiduciæ. Zſtuantis. in. Juſtitiæ.
Ar. fſolem. Pietatis. erga. .terni-
Hl tatis. ſolem. Obedientiæ. erga.
0G Magnum. Borex. Solem.
. Ejusque. Stellas. ſatellites.
4 nceritatis. erga. Collegas.
Prohitatis. erga. proximos.
Lumen.
ſplendorem. non. eſtentans.
ſed, humile.
ten. Lumen. non. vacillans. DW
Perſecutionum. procellis. agitatum.
non. mutatum.
. calumniarum. emunctionibus.

clarius. lumen. fundens.
Lumen. non. abſconditum.
in. ſphæra. ſua. poſitum.
omnibus. æque. lucens.
facile. quærêntibus. lucens.
ingdefeſſe. indeſinenter. aliis.
“ inſerviendo. conſumptum.
Hem.

N

Hem. conſumptum. Lumen.
Pharus. abeſt.
W hinc. naufragia.
Sol. occidit.
hinc. tenebræ.
Terra. interpoſita. eſt.
hinc. Eclipſes.
nigreſcunt. omnia. circum.
extinctum. eſt. Lumen.
non. extinéctum. eſt.

Sidera. etenim. extingvi. non. poſſunt.

ſplendor. poſt. fata. ſuperſtes.
Nobis. Sol. Lumen. occidit.
alibi. Cælorum. oritur.
nobis. latet. alibi. lucet.
nobis. demptum. cælo, datum.
tegitur. non. deficit.
exſpirat.
Lumen. non. amittit. ſplendidius. accipit,
lucet. ſine. macula. fulget. ſine. defectu.
ſplendet. ſine. occaſu.
Magnum. Cæli. Lumen.
Abi. Viator.
& iple. ad. æternam. adſpira.
Lucem. 4

*

Beati nepos.

Fo. Ludov. mirget,

. „

ſte

wei

u

0 ½. 712

flunt.
Sr

1

ccit,

ece⸗

96,

In DN. GrsNopkwran de cufanrey, .
Conſ. Gryphis wald. 1707.
Der auffgeweckte Geiſf⸗ der feurige Ver⸗
fſtand,
Der bey ſi ich Wortun War hangunzertrenn⸗
1 and,
Die Huld mit Er: nſt vermiſcht, die Zierde froher

itten,

Bepy Niedrigen beliebt, bey Hohen wohl ge⸗

litten,
Der unverdroßne Fleiß, die muntre Wach⸗
ſamk eit,
Die GOT D und jederman zu dienen war
bereit,

Der Eyfer und die Treu fuͤr daee⸗ gemeine We⸗
Die laſſen ſaͤmtlich ſich aus CORSWANTͦOZ8

—R— Augen leſen.
fec.
jo. Phil. Palthenius,
Beati Gener.
18.
gonſtonius i in Hieroglyphicis fuͤhret an, daß

einſten zu Zeiten des Kaͤyſers IHEODOsSlun⸗

weit ſeiner Reſtderg ſich ein ſehr ſchoͤner und
wohl gewachſener Schwan auf dem Waſſer

auffgehalten, der dee Lages uͤber nach der Re⸗
ſidentz DMUW—

720⁰ . 0 0 „*½%

ſidentz des THEODOsll hin geflogen, ſich deſ⸗

ſen Perſon durch die erwieſene taͤgliche Fuͤtte⸗
rung bekanut gemachet, und der Kirchen⸗und

Taffel⸗ Maſic, auff die inſonderheit der Kaͤyſer
viel gewendet, mit Fleiß zugehoͤret; Abends—

aber habe er gegen die Demmerung zu ſeinem

Neſſte ſich gewendet, und den Hof verlaſſen;

und dieſe Gewohnheit habe er viel lange Jahre

durch Veranleitung ſeiner Natur practiciret.

Als er nun bey ſeinem Neſte todt liegend gefun⸗
den worden, ſo habe man wahrgenommen, wie

ſeine von ihm auffgezogene Jungen um ihn be⸗
weglich ſich geſtellet, und gleichſam als vernuͤnff⸗
tige Creaturen durch allerhand Anzeigungen Lei⸗
de getragen; dahero denn der Kaͤyſer bewogen

worden, an ſelbiger Stelle eine Statuam quff⸗
zurichten, und mit dieſen Worten ſie bezeichnen
zu laſſen: .
Salve Lector,
Cygnus ego, qui in vita admiratus,
ob virtutem adamatus,
Nunc ab his, quos genui,
Huc cum fletu ſum portatus,
Vale, abi, recordare,
Hora venit hinc migrare!
M. Geiers Miſcellan.
p. 178.

Miſitheo. eminenti. Viro. Parenti. Princi.
pum.

MA
DaN

IN

Uuori..

u
[EC.

RI.
I1 10

K
1010O
MHII.N
NMNS.
V

1

—

en, ſin

iche Ft
kcherrurd

der Kepf

; Poer

460 °M ern

pum. Prætori. Præfecto.

— —

Tutori. Reip. S§. P. C R. vicem. reddidit.
Janus Gruterus in Hiſt.

giſin

hetlaſen
mge e
Prackeint
end gefu
ninen, we

unn ihn in

Obern ui

Main Al

heichn

Ata

˖..

Piid

Aus. b. 376.
20.

—

&. totius. Urbis.

Aldus Manutius in monachum, Venetũis

mortuum:

LECTOR, PARUMPER SIS TE, REM

AMlRAM LECES, HIC EUSEBII HII
SPANI MONACHI CORPUS SITUM

EST. VIR CUNDECUNQO E WDI FU-

IV DOCTISSIMUS. NRTR* WO-⸗
WE VITAE EXEMPLAR ADMIRABI-

LE. MORBO LABORANS SENDECIM

TOTOS DIES. EDENS BIBENS NlI-

HII. PRORSUS, ET USWME SUOS MO-

NENS. DEUM ADIHIT. HOC SCIRE

QUI CUM IN REMP. CONSPIRASSET,
OBTRUNCATO CAPITE, PUBLICA-

TE VOLEBAM, ABI ET VALE.

21.

5ULI CXESARIS VACHERII
PERDITISSIMIL. HOMINIS
INFAMIS MEMORIA.

TIS BONIS,
22

722 40 0 er

— ——

ExFUISISFIL Is. DIRUTACUE D0 0.

DEBITAS POENAS LUIT
A. S. MDCXXVII.

Dieſe Inlcription iſt zu leſen in Genua.

Alleg. J. C. Wagenſeil in
Tract. von Erziehung eines
jungen Printzen. p. 221.

22.

den, an einem Tage, mit ſeiner H den
Sarmatis 48. und ferners in verſchiedenen Ta⸗

gen, uͤber 950. getoͤ-dtet hatte, ſtellten die jun⸗

gen Knaben an denen Feſt⸗Dagen Taͤn⸗
tze an, und ſungen:

Unus homo mille, mille, mille, mille de- “ 6

collavimus.

Mille, mille, mille vivat, qui mille mille

occidit.
Tantum vini habet nemo, quantum fudit
ſangvinis.

rbiſur.

—2 .

Kunſt, ſpielende Schweſtern erneuert den Rey⸗ R

en,
Beſinget der Küͤnſten erfteutes Gedeyen!

Die Trommel, Trompeten, Carthaunen,

Mußqapeten,

Dn Die raſenden Waffen / 5
IT Das Buffen und Paſſen der donnernden
ð Regen,
eu. Und blinckernden Degen D
Nun liegen entſchlaffen. 8

agenſlit Beſtimmet den Chor! H
ſingatii Weil FER DJNAN D bringet die Kuͤn⸗
elh . ſte hervor!
. Iſt genommen aus einer Ode, mit welcher Here
iſeu Georg Philip Harsdoͤrffer, der Stadt Nuͤrn⸗
e berg gelehrter und unvergleichlicher Rath 8⸗Herr,
dennh des glorwuͤrdigſten Kaͤyſers FERDINANDI
15Hÿ III. geheiligte Majeſtaͤt, nach geſchloſſenem
dn Muͤnſterſchen Frieden, beſungen, und welche un⸗
texr den Carminibus, in faſt allen uns bekannten
nied Sprachen, dem erſten Theil des Oedipi «.gy-
iaci P. Adandſßi Kircheri fuͤrgedrucket iſt.
tlem Wagenſeil p. 10 =.

24
Jenem, der zu ſeinem Wapen einen Adler,
und einen mit Retten an eine Seule gebunde⸗
nen Baͤren ſich erſehen, hat man billig zum
Sopott dieſen anzuͤglichen Vers gemachet.
dog Redde Aquilam Imperio; Columnis redde
LColumnam;
7 Urſinis Urſum: ſola Catena tua eſt.
galen . M p. 138.
22 ½ 275.

„„4 5

gu Oeſterreich ſollen die Weiber ſich ziemli⸗

che Gewalt uͤber ihre Maͤnner ehemalen ange⸗

maſſet haben, und henget deſſen zum Beweiß
eine groſſe Speck⸗Seite in der Kaͤyſerlichen
Reſidentz⸗Stadt Wien unter dem Thor, der

rothe Thurn genannt, und dabey eine
Tafel, drauff geſchrieben:

Befindt ſich irgend hier ein Mann,
Der mit der Warheit ſprechen kan,
Daß ihn ſein Heyrath nicht gerauen

Frauen,;,
Der mag dieſen Backen herunter hauen.
Dabey ſtund:

—

chlägt,“ .
Und ihn mit ſolcher kalten Laugen zwaͤgt,
Der ſoll den Backen lſen hencken,
Ihm iſt ein anderer ich. Tag zu ſchen⸗

Welche Frau ihren ngaun offt raufft und

Die Tradition war, daß einem jeglichen, der

ſich ruͤhmen koͤnte, er ſey Herr in ſeinem Hau⸗

ſe, und duͤrffe ſich nicht fuͤr ſeinem Weibe fuͤrch⸗
ten, frey ſtehe, die Speck⸗Seite oder Backen
herunter zu nehmen: es haͤnget aber ſicher dil
hun⸗

il, ge

—

(dert

hmmen
Auſer d
ſichfir
helſe
Biit
Auln habe
Wolen,
(le it
uchſchi,

hmi

Und fuͤrcht ſich nicht vor ſeiner ehelichen rrnd

n

frſin

sas
r ſalt
(cdveht
ſnem
uſc
ute
r
umen
licg⸗
Nyirl
ec

ſch⸗ ſen⸗
alen ar
mn Bedeſ
apſerlicen
Thor de
bey he.

4

67,
,
en

tguftn
ſtt⸗
ſhen

ſchen dN.
.
beſint.
Bacn
her A
E

chricht

en.

5 3

8 . eer 72 5

hundert Jahr da, in welcher Zeit noch niemand

kommen, der ſich um dieſelbe anmelden duͤrffen,
auſſer daß fuͤr undencklichen Zeiten ein einiger
ſich fuͤr den vollkommenen Herrn in ſeinem

Hauſe angegeben, und deßwegen die Speck⸗

Seite als ihm gebuͤhrend verlanget. Dieſem
nun habe man auch gar gerne zu Willen ſeyn

wollen, eine Leiter gebracht, und befohlen, er
ſolte mit hinauff ſteigen, und die Speck⸗Sei⸗

te abſchneiden helffen. Indem er nun ſolches
thut, gehen die andern ſeine Gehuͤlffen etwas
Krob mit der Speck⸗Seite um; worauff der
prætendent geheten, ſie moͤchten doch gemach
thun, und ſein neues Koller, welches er an⸗
hatte, nicht beſudeln, denn ſonſt duͤrffte er ſich
fuͤr ſeinem Weibe nicht ſehen laſſen; wel⸗
ches als es die andern gehoͤret, befahlen ſie ihm,
er ſolte ſich fortpacken, weiln man genugſam
abnehmen koͤnne, daß ihm die Herrſchafft in
ſeinem Hauſe nicht zuſtehe. Seithero derſel⸗

ben Zeit, ſaget man, ſey niemand kommen,
der ſich unterſtanden haͤtte, an die Speck⸗Sei⸗
te einen Anſpruch zu machen. Es habe nun mit
dieſem Schwanck fuͤr eine Beſchaffenheit, wie es

immer wolle/ ſo hat man doch, nachdem der
Thurn in der letzten Tuͤrcken⸗Belagerung
(1683.) ſehr ſchadhafft worden, bey deſſen re⸗
novirung, die Speck⸗Seite wieder auffge⸗

henckt, und die Reimen gar leßlich dazu geſchrie⸗

ben. p. 130. B

„3 e.

. 26.
Hier leit begraben Herr Seyfried Schwey.
pPermann,
Alles Thuns und Wandels an
Ein Ritter keck und veſt,

Der zu Gundersdorff im Etreit that das

Beſt.
Er iſt nun todt,
Dem GO OTS genod. Obiit 1337. H
Jedem ein Ey,

Dem frommen Schweppermann zwey⸗

Im Kampff LUDOVICI Hertzogs in Baͤh⸗ S
ern mit FRIDERICO von Oeſterreich, war

genannter Rittmeiſter mit 400. Kuraßirern dem
Ludovico zu Huͤlffe kommen, und hat dadurch den
Sieg befoͤrdert. Wie es nun zum Abend⸗Eſ⸗
ſen kam, ward dem Ludovico nichts als Ey⸗
er, und derſelben kaum ſo viel als an der Tafel
Ee auffgeſetzet. Allda hat Ludovicus dem
Schweppermann, wegen ſeiner treu⸗gelei⸗

ſteten Dienſte, doppelte portion zu geben befoh⸗ .

len, mit denen Worten: Jedem ein Ey,

dem ꝛc. Solche Rede iſt hernach zu einem
Sprichwort erwachſen, und auch in der Ol⸗
Schrifft ſeines Grabes im Cloſter Caſſel, in der

Ober⸗ Pfals, unweit Amberg, zu ſehen.

P. I121.
7

XII.

—

.

Nor
bon
eoce

eiſe

len

ur

Schwwey

t thet O

tIr.

4

nr zwe,

remdes
durchde
lbendeg⸗
als E
der T
vicus
en

nbſeke

t
1 ehin
der
l d

ſhe

. 11,

42 0

2 727
ALBIS STuDIOSOE UM
DICANDA.

I.

Salvianus de gubernat.
DEl p. 48.

N omni loco oculi Dom

ini contemplantur

pbonos & malos. Ecce habes præſentem,
ecce intuentem, ecce in omni loco cura ac

proviſione vigilantem!

In ſempiternam ſai memoriam Cla-

“ riſ. Dn. Poſſeſſori, ſtudiorum
cäuſa LVycæa petenti, hocce pien-
tigimi dalviani Vade mecum com-
mendarez, & Oculum Domini &α
mitem apprecari volutt.

4 2.
Lenta magis durant, ſed

„
3*

1

violenta minus.

Gloria hæc pulcherrima, ex Patre probo

natum eſſe, & conſentire

paternis moribus.

0 0 g63.

Contra:

2

Dedecus elt natis, claros habuiſſe parentes,

Ni ſtudeant ,illis moribus eſſe bares.

4.
Vivamus DEO, qui eſ: autor vitæ, viva-

mus Conſcientiæ, quæ eſt Vita i in vita, viva-

mus Famæ, quæ eſt Vita poſt vitam.

Ceutus age in mundo, ne décipiaris, in illo0o

mnia ſunt laqueis, omnia plena malis.

.

Laus magna eſt, patriæ decorari a Janguine
gentis;
Sed major, gentis condecorare genus.

Tuaubm. in Poet.

Schediasmmat. p. 597.
7.
Ule diu vixit, paucis qui fœner at annis,
Sorte perennanti, multa talenta PEO.

audm.
8.
Multum refert, quo fonte bibatur.
9.

Omnia virtute vireſcunt.

Moris & amoris erge

PN. Pahe 2Hori apraſ.

i

1
Ale
o

ler

die

48 o 2e2. 72725

Patemm Cuj DEUS eſt ſeutum, vehit hunc per de-
es. Via tutum. .
Melch. Haiminfeld. Goldaſtut
in Hiſt, Alamannica p. 86.
r, Wr. o.
Kan ir Taæ Dedveag, Nobis,
Aiaivt, proximo,
EuGες, DEO. Tit. II, 12.
Nn Memoriæ & benevol. ouſa, .—K
Dls, cum voro proſperit. ſerib.
Res eſt tutiſſima, nihil metuere præter
ſiulguit DEU M.

Perſevera usque ad ſinem, & coronaberis,

. Aſiveſce & perſiſt e.
in Poet 12.

1, Vindidta Apoſtolica, I. Cor. w, 12.
Acαρναι οι⁰.

AmwaHuιανοα, dvexs Mεα.

0I0, õ
. 13.
Fer, caveas, ora, benefac, die vera, la-
bora-
Sic honor absque mora veniet, cum vene-
rit hora.
i 14.
A Nulla felicitas, ubi nulla pictas.

y

2. Tim. II, 3.
2 5.
DSperemur: veniet tempus gaudendi.
Sileamus: veniet tempus loquendi,
Pietas tutiſſima Virtus.
Kterna ſequamur.
Pſ. LV, 25. Wirff dein Anliegen auf den
Errn. =
Luth. Wer diß Werffen wohl lernen koͤnte,

der wuͤrde es in der That erfahren, daß es ge⸗

wiß alſo ſey? wer aber diß Werffen nicht ler⸗
net, der bleibt ein verworffen, zerworffen, un⸗

terworffen, ausgeworffen, abgeworffen und

umgeworffen Menſch. Diß hat der Hr. Luth.
in vieler Leute Buͤcher mit eigner Hand geſchrie⸗

ben. Val. Wuͤdrian, in der Kreutz⸗Schule

C. XIV. p. 349.
19.

Admodum egregium ornamentum eſt, No-

Gilitas cum virtute eonjuncta.

Fromm, weiſe, klug und mild.
Gehbhoͤret in des Adels Schid.

Laboyra, ſicut bonus miles ESU CHRISTI
QH

. 4
Hlherin
ſener
dhtun

N.

20.

daiei

ſiſig
(Ulten.

(0. A

Rchn⸗

N

nnt

ſetdr

tech
ben

do

CHRN

lend.
d

. ee 7314
20. =WDD
Vam exercet LABOR: variat FORTIINA-A
terminat MORS.

CHRISTIIS ineſt navi, quamvis dormitet
in illa.
. 22. .

D. Abraham Batius, hochberdienter Gen.

Suyperint. in Pommern und Ruͤgen, mein ge⸗

taf

nenkont,
daß es⸗
1nicet
Nffen,n.
dtfin nn
H

XN

weſener lieber Pathe, examinirte einen Candi-

datum Miniſteri; dieſer beſtund mediocriter,
da rieth er ihm, er ſolte Dieterici Catecheſin

fleißig leſen und lernen, und ſich dann wieder

liſtiren: diß hoͤreten und bemerckten einige Stu-
dioſi. Als folgends der Candidatus ſein Stamm⸗
Buch dem Hn. Præſuli offerirte, ſchrieb er dar⸗
ein: Unum tibi eſt neceſſarium. Diß Buch
koͤmmt auch zu andern Herren Profeſſoren; da

nimmt ein Studioſus der Gelegenheit wahr, und
ſetzet drunter: Kilicet, ut diligenter addiſcas

Catechiſmum. Und ſo gehet das Buch allent⸗

halben herum. Der Einfall war nicht zu ta⸗

deln.
Dominus providebit, qui credit, videbit.
Diß pflegte der wolſeelige Luͤbeckiſchesuperind.
Aug. Pfeiffer in Stammbuͤcher zu ſchrei⸗

4.

ae

24.
Sanäifis, rege, duc, ale, parce, tuere,
beaque,
O Pater, o ævi maxyime Rector! Amen.

D. Melch. Zeidler ſchrieb in Stammbuͤcher, 8
ex rAus. Tract. LX. in 1. Joh. Ep.
Toleremus mundum, toleremus tribulatio-

nes ipſius mundi, toleremus ſcandala tenta-

tionum. Non recedamus a via: teneamus
unitatem Eccleſiæ, teneamus Chriſtum, tene-
amus chatitatem, nec divellamur a membris
ſponſæ ipfius.
D. Egid. Strauch aber e Gregor. Naz.
Melius eſt diſſidium, pietatis cauſa ortum,
quam vitioſa concordia.
26.
A-MO: RES.
Sen fuge, quinque tene, duo bis ſac, trina
B ſequentur.
27.
Feac Tua
Pie, Juſte, Provide,
Et erunt Tua
Ro placentia, hominibus grata
tibi proſpera.
Milita bonam militiam.

vitrii

Hne

Munq

c

deh

Te

Hen

de

Ro
H

e, kuene

Amen

tnbtche,

rbolrb⸗
Aln tenn,
teneahn
um tent⸗
wendtt

Waz.

orun

1e, tin

„

Ut vitrum caſu ſplendeſeens frangitur uno,

Sic patitur ſubitas oονq malefida vices.
“ 29.

Tangor, non frangor ab undis.

Dicitur de aqua dulci, per

lfalſum mare fluente, ſa-
pPorem & colorem ſu-
um retinente.

Dum quid ames, videas, properatos diger amo-

res: .

8

Heu ſcelerata Venus, cum celerata venit.

Prov. V, 20, Quare ſecederis,
„miſfili, ab extranean.
Jac. Catſe in Sileno Alcibia-
dis ſ. Emblemat.
Idem de cepa:

Nuada movet lacrymas, veſtitam impune vi.

8 debis.
Clavis hæc eſt:

SEpe licet tractata manu, non lædit ocellos,

—–

Dum latus incluſum cortice cepa gerit:

Hanc tenui ſpoliare toga ſi forte juvabit,

Protinus uda tibi lumina, nuda dabit.

Huc animos adverte puer; mihi cepa puela

Quisquis amare voles, fac reverenter ames.

. — 1

734

Ne teneram ſpectare juvet ſine veſte Dianam, Clie
Hæc Dea nuda magis, quam pharetrata byropt
2 ferit. iiuhebss

3u cdack
Flebile principium, melior fortuna ſequetur. (uitun
i UViſtiſmus p. 41 8. unle
. A a0
— mMum

TESTIMONIA &

STODIOSTS & ALIIS IAAPERTIIA

aß M

benda
TI. imme
G undb
TOACH. FRIDER. W/ESTPALIO,. m
MMeklenburg. Aur
D . been
D Ulſſtrum jam exactum eſt integrum, e? ſtn
quo Tu, optime DN. WESTPALI. feiri
mulas ſalutares Roſtochienſes, meis & dre

æXdibus, & informatione uſus es. Animad- cu
verti tuncin Te animum doctrinarum avidum, qqur
monitisque ſalutaribus obtemperantem. Hinc u
non potui, quin impenſe Te diligerem, inpri- un,
mis cum aliquod neceſſitudinis vinculum me I
inter atque Te intercederet. Non te latebat N
jucundum HOMERI effatum: alορα 700 JNoo-
Eè rSε ⅞ραν, ιαο 77ε* vss Qa i. e. Txrpe

7

—

„ er. 35

e Dünn
Dbenmnus

aſequenn
1,4I.

—

1

diu (alicubi) ſubſiſtere, wobéuum tamen reverti.
Eapropter in id omnes ammi nervos intendere

ſtudebas, ut aliqualem eruditionis apparatum in
hac noſtra Alma celeberrima conquireres, con-
quilitum cuſtodires, cuſtoditum aufferres, abla-
tumque poſſideres. Sediſti hic aliquot per

annos ad pedes Præceptorum tuorum Patro-

norumque diligens audiror. Meis quoque
Scholis tam Philologicis quam Theologicis,
quas tum temporis aperire volupe erat, inter-
fuiſti, illasque haud facile, niſi gravibus im-
pedimentis diſtrictus, deſeruiſti. Spero ita-
que, quod poſtmodum, ubi ſumptuum ha-
benda erat ratio, Academiæque valedicen-
dum, ea, qua fas eſt, ſedulitate bonis literis
incumbere perrexeris, atque corraſas ſcientia-
rum particulas indies majori incremento au-

daugere omnem moturus ſis lapidem. Et cum

hac ratione, DEl ſuccurrente gratia, nullum
ſit dubium, quin dignus ſis, qui Muneri præ-
ficiaris Eccleſiaſtico, ſummum intimo ex pe.
Gore veneror Numen, velit illud Tibi nun-
quam non clementia adeſſe divina, Mæcenates-
que Tibi creare Celſiſſimos, Generoſos, äm-

pliſſimos, quorum favore ſublevatus, ad por-

tum, quem tibi propoſuiſti, feliciter pertinge.
re qveas. Roſtochl e Muſæo Anno 1711. die

4. May.

D. & Pr.

2. Ki-

ñ

„36 „ 0 L6.

Eidem.

Cum DN. Weſtphal Mecklenb. qui Colle- 4

giis quondam a me habitis non ſine diligentia
fructuque interfuit, meæ nunc ſemel explora-

tijoni, ut quales in ſtudiis Theologicis habe-
ret protectus, cognoſcerem, humaniter vo-

luerit ſiſtere, non ſolum ipſi quam lubentis-
ſime gratificatus ſum, ſed & hoc ipſo teſtor,

talem me eum deprehendiſſe, ut & prompti-

tudinem & haud vulgarem ſcientiam demon-

ſtraret, eumque Eccleſiæ DEl nen ſine ma-
ubae
n

gno fructu præfici poſſe confidam; quem in
finem & uberrimam ipſi Spiritus S. gratiam ad

augenda indies collata dona apprecor, Do-

minisque Patronis ſummis pariter ac cæteris
eum quam enixisſime commendatum eſſe cu-
Ppio. Deproperabam Roſt. d. 20. Jun. 1712.

Henr. Aſcanius Engelcken, V

SS. Theol. D. & Prof.
Lidem. =

Rogatus a Joachimo Friderico ESTPHA-
LIO, Lantoa-Megapolitano, ut ejus in ſtudio
Theologico profectus explorarem, deque illis
redderem teſtimonium, hoc officium ei prom-

(eiodh
qum!
end
N lis

to0 animo præſtiti, teſtorque, deprehendiſſe
me

e in
u, li
Eei art

toromne

lnh

18.0
W

umd
Ilß
Hati
c
ferio
d

co

ri
laſe

id
Aln
cl

gie
Glgen

elerplon
icis hude
niter o⸗
lobens⸗
P etun
promge-
n cenor

ſne e

Ouent
tiamd

r, Do .
(e

eſle a
1rlu
f
4 .

0 e. 237
me in examine mulſta, quæ laudem merean-
tur, ſive in S. literarum teſtimoniis, quibus ſi-
dei urticuli muniuntur, adducendis, five in ex-
plicandis Religionis noſtræ doctrinis, quan-
quam in nonnullis majorem, in aliis medſo-
crem deprehenderim ſcientiam. Faxit DEus,
ut his ipſis donis Eccleſiam DRi ædificare, mul.
torumq; animas poſſit lucrari. Roſtochiid XIV.
Ju un. MCCXII.

Jo. Fecht, D. P. & t. Rector.

Quod jlluminaridimus Gentium Docof 4

quibusvis verbi divini præconibus requirit, at

bono ab iis qui foris ſunt teſtimonio inſtructi
ad S. officia accedant, hoc non immerito a
SS. Theol. Studioſis hodieque poſtulatur, non
tam ob propriam conſcientiam, quæ per ſe
ſufficiens, millium eſt inſtar teſtium, ſed in
gratiam eorum, quibus olim ut Erxcleß. aſta
Prcſicienai, quo eo confidentius eorum mini-
ſterio animarum ſalutem concredant, ſi &
doctrinæ & vitæ incorruptæ teſtimonio ſe ipſis
commendent. Utraque hæc pars Chriſtiani-
ſmi in iis reſplendeat opportet, neutra ab alte-
ra ſeparari poteſt. Ut enim in pectore ſum
mi Sacerdotis olim longe lateque fulgebant
Urim & Thumim, luces & integritates, ita lux
doctrinæ ſinceræ & integritas vitæ inculpatæ in
Aa a homine

738 „ o

homine DEl h. e. divinis conſecrato miniſte.

riis retulgere debet. Hiſce donis cum DElI
gratia polleat præſentium Exhibitor Vir Juve-
nis pereximius & doctiſſimus, Otto Rhanæus,

Sedinenſis, SS. Theol. Stud. & R. Miniſterii Can.

didatus, dignum judicamus, qui bonis omnibus,

iisque in eminentia conſtitutis, diligentiſſime
commendetur: dum enim apud nos fuit, ita

in ordine ſuo literato ſe exhibuit, ut eum &
aſſidua in ſtudiis diligentia, & morum vitæque
ſanctimonia inſigniter ad exemplum usque or-

naverit. Et ut cardinales modo ſæpius cita-
tas virtutes attingamus, ambarum publica apud
nos edidit & illuſtria ſatis documenta. Fidei

enim & doctrinæ, quam profitetur, orthodoxæ
ſinceritatem teftatus eſt in Diſp. publica de
Teſtimonio Eccleſiæ adverſus Pontificios &
ſeculi noſtri Syncretiſtas accurate conſcripta,
& in conflictu publico egregie defenſa. Vitæ
