autem illibatæ, quoad humana fert imbecillitas,
& Chriſtianiſmi legibus conformis, non vulga-
ria extant documenta, præſertim ex homiliis
ſacris, quibus cum ſingulari Auditorum applau-

ſu pios motus inſtillare populo pro concione
ſueverat. Quo effecit, ut honeſtam a ſui memo.
riam & deſiderium non apud paucis hic loci

poſt ſe reliquerit. Nec dubitamus, quin utile
Eccleſiz organon, & electum gratiæ divinæ

vaſculum ſuo tempore evaſurus ſit, Ut igi-

iI
Mde

(o (l
iundtie

ſolüne
ropam

unm, 5
Wo.

Gam t

Nent

V.

ade

cn

ſole
allan

O
Kn
ge⸗
ſu⸗

n
60

) minie.
cum Dll
Vir ur.

Rhene

teriin.
otnolbes
gentiline
fuit, n
t eumn
n Tiege
usqdel⸗
ius ckt
l
1 lu

rthocon
bliea
ſci A

nleripe
1. W
eciltus
r.

neſn.

e NiH

Givioe

IAH

mentiæ commdadamus.

0 Le. 239

tur Pietatis Fautôres ac Patroni huic ejus &
ſuo Clienti ſtrenuo faveant, ejusque ſtudia ad
functionem in Eccleſia DEi C. B. D. laudabiliter
ſuſtinendam benigne promoveant, humaniter
rogamus, certi omnino, quod rem DEo gra-
tam, Eccleſiæ Chriſti ſalutarem, & a laudato
Viro-Juvene decenti gratitudine recognoſcen-

dam tacturi ſint. Quas hoc ipſo divinæ Cle-

D. Joh. Michaelis, P. P.
nomine Rectoris & Se-
natus Academici. 1668.

*
Valedicturus Academiæ noſtræ præſenti-

um Exhibitor Rſchyllus Benedilti Uchanius
Ahboenſis Finno, teſtimonium vitæ apud nos

actæ a me petiit: quod cum non magis togatæz
quam ſagatæ militiæ alumnis jam ſacramento
ſolutis denegari poſſit, lubenter ejus deſiderio

aſlurgere volui. Teſtor itaque, hunc Æſchyl-
lum Reip. hujus literariæ Civem factum anno
Chbriſti 16 50. & a me albo Acad. inſcriptum;

& in eadem ſocietate Academica per tres anni
quadrantes verſatum eſſe: eamque rationem
ſtudiorum pariter ac morum tenuiſſe, ut facile
appareret, ipſum e bonis natum & liberaliter
domi forisque educatum eſſe. Potuiſſet equi-
dem hic diutius in hoc literarum emporio ſub-
— Aa a 2 ſiſte⸗

740 2 „ DEH
ſiſtere, & ampliorem inde operæ fructum re-
portare, nili rei familiaris anguſtia, illa bonæ
mentis ſoror & individua comes, honeſto ejus
propoſito obſtitiſſet. Sed parendum fuit ne-

—

4

ceſſitati. Interea hunc Uchanium omnibus

bonis & doctis, & quorum in manu eſt, tales
juvare, etiam atque etiam commendo: petens
obnixe, ut quacunque ratione licet, ipſi ſuc-
currere, & liberalitatis dextram porrigere velint,

ut ſuperatis fortunæ obſtaculis ad optatam ali-
quando metam pertingere valeat. Perſcri-
ptum Gryphisvv- d. 4. Jul. Anno 1651. ſub Si-

gillo Acad.

Inter cætera Epiſeopi & in ſumma cujuslibet
fedelis Eecleſiæ Miniſtri requiſita, quamvis lo-

co, non tamen cenſu aut valore poſtremum

eſt, quo teſtimonium bonum exigit divus Apo-
ſtolus ab iis, qui foris ſunt, & quidem in hunc

finem, ne in opprobrium incidat aut laqueum
calumniatoris, 1. Tim. III,. 7. Etſi enim ſua,
quisque conſcientia ſe ſolari ſatis queat coram
DEo: ſi tamen cum hominibus nobis res ſit, ðö

quidem malevolis, famæ noſtræ infenſis; ma-
nifeſtum utique eſt, non melius his obviari,
aut reſiſti poſſe, quam teſtimoniis exterorum,
quibus de vita & moribus noſtris explorato con-

uſum

—

ſtat. Hac de caula etiam in primitiva Eccleſia

—

unm lit
XI.o
cigoit
hi

Prbhre

S
Meue

Au

ſbmnill

ule h
ſeillo
Kdi

nap

meo!
udit
,
id
mnet
c
A
ue
um

65
inp
bit⸗

demre.
ile hone
neſtoeſ
fit.
Olnnine
eſt, tale

: eten

ie⸗

re Veln .

Ntann A.
Perlct.

lbet
owlo.
Premunn
Ar
in Hone
len
n

ctin

ſ S
Prutt.
Dru ,
DN
del
NN

e.. 241

A

ulam literarum teſtimonialium fuiſſe, e diverſis

N. T. locis peripicue conſtat. Neque adhuc
eviguit laudabilis illa a Majoribus ad nos trans-

lata conivetudo. Qua inter alia permotus

Exhibitor horum Rever. & Dodiſſ. Dn. CASPA-

RlIIS WAGNERIIS, Stargardiæ quondam in

Megapoli Faſtor, vitæ ſuæ apud nos per ſesqui-
annum ductæ teſtimonium ab Academia noſtra

ſubmiſſe petiit. Quod tanto minus ipfſi dene-

gare potuimus, quanto ſollicitius operam dedit.
ne illo ſe indignum præberet. Nam quoad
Studia inprimis Theologica, illorum ſpecimi-
na publice exhibuit, habitis binis ſub præſidio
meo Dispp. idque non ſine laude & proſubio
Auditorum. In Artibus & Philoſophiæ inſtitu.
tis, nec minus in linguis exoticis diligentiam
ſuam diſcendo, partim & docendo, eſt uberri-

me teſtatus. In vita quoque & moribus in⸗
culpatum ſe geſſit. Superioribus reverentiam,

æqualibus benevolentiam & humanitatem, DEO
autem pietatem ac devotionem exhibuit debi-
tam ac decentem, quam in concionibus pubki-
cis apud nos kabitis identidem demonſtravit;
Quare dictum hunc Virum bonis omoibus.
inprimis quorum in manu eſt, Virtuti ac Pro-
bitati congrua elargiri præmia, de meliori,
quod ajunt, nota commendatum volo, perhu-
maniter contendens, ut quacunque oblata oc-
caſione ad Eccleſiaſticam vel Secholaſticam
Aa a 3 ipium

mitates benigne ſublevare, poſtmodum exuti
emnmibus facultatibus, ad aliorum opem con-
fugere neceſſum habent. Hi quemadmodum

Vertunt,

omnium in ſe miſericordiam jure merito con-

„42 ee⸗ L —
ipſum promovere dignentur. Nec dubito,. eent
qbin Promotoribus gratum animum ſit re ipſa 4
teſtaturus. Scriptum Gryphisvvaldiæ IV. Ca. er
lend. Maji clo locLXll. UUe.
I. M. D. unen
. . eger
B . (8
Miſerrima res eſt, cum in Senedtutis limine Minnt
aliquis præditus bonis moribus iniquam fortu- u nn
nam experitur. Sic Poëta Menander tragicam anc
illorum fortem deſcribit, qui ſub ætatis decre- (mnin
pitæ terminum, ubi laborum atque ærumna-. ſeen
rum juvenilium fructus percipiendi erant, e!
cum adverſa fortuna colluctari incipiunt, vel n
inſperato aliquo cau ad incitas rediguntur. t
Licet enim omnibus omni tempore grave ſit der
infortunium, & inprimis bonorum temporali. h
um jactura, nunquam tamen acerbior eadem dN
accidit, quam in ſenectute, cum vires corpo- Ven
ris & animi elangveſcunt, neque ulla prorſus lin
media ſuppetunt, quibus ad lautiorem fortu- tun
nam animus poſſit exuſcitari. Maxime autem
pios homines hujusmodi clades ſollicitant, qui
cum in omni vita DEi benedictionem experti;.
nihil carius habuerunt, quam miſerorum cala-

— 4 . — 1 . . .Z . 5 . . .
Eubio, vertunt, ita promtam liberalitatem facile pro-

ten merentur, idque eo amplius, quo expreſſius
eMA. inconſtantiæ in iis homanæ ſimulachrum re-
fulget. Inter hos quoque proh dolor! con-
M1) numerandus venit præſentium Exhibitor, Vir
integerrimus & ſpectatiſſimus, Joh. Hercules.
Civis & mercator hujus Urbis quondam facile
Hm primarius, cui propridie Pentecoſtes feſti me-
uu dia nodte æde (quas habebat ſplendidores)

rigcan cum omnibus mobilibus conflagtatæ, atque ita
gee . fere intra bihorium omnibus facultatibus mi-
umm. ſere privatus fuit, adeo ut ipſe una cum uxo-
eunn re & liberis mæſtiſſimus vitam ægre, nedum

nt NI aliquid bonorum ex incendio vaſtiſſimo eripue-
uotur rit. Flebile ſane inconſtantiæ rerum noſtrarum
geſii. exemplum! quod vel immitiſſimum quemque

dun ad lachrymas & commilerationem provocare
len poſlet; Atque id ipſum exaſperat tum ingra-
veſcens Viri hujus ſenecdta, tum vitæ hone-
es ſiiſſimæ, qua hactenus gaviſus eſt, conditio,
. tum liberorum tenerrime dilectorum multitu-
Mer do. Quamobrem omnes & ſingulos ad quos-
i cunque hæ literæ pervenient, pro cujusque
. ratione dignitatum, ſtatus & offici, obſequio-
e⸗ ſe, reverenter & officioſe rogatos volumus, ut
i præſentis Joh. Herculis luctuoſam ſortem mi-
o. lerati, tum communi officio humanitatis, tum
*R noſtra hac interceſſione adducti, liberali auxi-
lio eidem ſuccurrere, & gratioſam benevolen-
“ Aa a 4 tiæ

tiæ dextram porrigere velint, præmium ab eo
largiſſimum expectantes, qui ſe munificum o-

mnis beneficentiæ in hos tales exhibitæ remu-
neratorem tum in hoc tum in futuro feculo
fore promittit. Noſtra etiam quibusvis ob-

ſequia & officia in re ſimili promra & Parata “

repollicemur. Gryph. d. 13. Jul⸗ 1646.
Idem.
Præſentium Exhibitor, Præſtantisfimus ac
Literatiffſimus Dn. Joh. Kar Gii Moderenſis

Hungarus, ex Cuthbolico Romano Catholicus

Orthodoxus factus, cujus rei documenta ſat
illuſtria ex inclyta Wittenbergenſi circumfert,
cum & ex noſtra Academia teſtimonium vitæ
in illa actæ una cum aliqua ſui commendatio-
ne deſideraret, honeſto illi deſiderio tanto ma-

gis deferendum ratus, quanto arctiori vincu-

lo αοσπο in fide, quam heterodoxiæ dedi=
tos lex divina copulavit. Quoniam igitur &
ipfe, & ali mecum in hoc loco pietatem, do-
trinam & modeſtiam hujus p. t. Exulis ſic la.
tis deprehenderunt, non dubitantes, quin in
pio propolito perſiſtendi ad extremum usque

in fide ſemel agnita, & in conſcientia approe-

bata Evangelii veritate, Spiritus S. gratia ſufful-
tus, conſtanter manſurus ſit; proinde omni-
bus candidis & Orthodoxiæ Profeſſoribus ac
Tautoribus hunc Eroſelytum e Papatus tene-

brits

d

( par
Enm in
(Eenibi

IDitats
iter &
hor,
4 conie
(blcie
itis ol
ſoceri⸗
iin n
iplo 8

4
.
4

ed a

Pnon
4 ibio⸗
onz

i
nie
ts
cruſ
Een
i,
drb

n b e
kieumne⸗
remn.
ſeerbo
ris db
Epin

lGen⸗

ſnns r.
derenm6
helnau
eta t
cunlert
n NtE
enlto
intomt.
Uvincr⸗
bete
gin
n
ſch⸗
idn
Pne B
2polb.
ſolth.
O
s 1
vnr-

e 74 ½

— ———————

bris ad lucem Evangelii D. G. converſum ea

gnitatis, officii ratione, obſequioſe, perhuma-
niter & amice contendens, ut egeſtatem hu-
jus hominis, amore ſalutaris & Chriſti & ortho-
doxiæ agnitionis, Exulis facti, viatico aliquo &
ſubſidio liberali ſublevare, cæteraque humani-
tatis officia, quæ Philadelphiæ ſacræ leges a

ſinceris Chriſtianis requirunt, ipſi haud grava-

tim præſtare velinn. Id quod non moclo ab

ipſo grata mente votisque piis recognoſcetur;

ſed a ſupremo quoque omnium benefactorum
Remuneratore hujus & futuri ſeculi præmiis
dubio procul largiſſime compenſabitur. B. V.
Gryphisvv. IV. Calendas Maji 1668.
ldem.
9.

Ethi Virtus ipſa ſo contenta aliorum enco-

mia non ambiat ſollicite, nec magnopere re-
quirat, ea tamen ætate vivimus, qua ſub pie-
catis larva improbitas ſæpe tegitur, & ſpecio-
ſo honeſtatis titulo maxima interdum vitia in-

qua par eſt fide & diligentia commendo, majo-
rem in modum ab iis, in quorum manu eſt
egentibus ſuccurrere, pro cujusque ſtatue, di-

cruſtantur, non facile agnoſcenda, niſi pru-

dentum opera é latebris tandem protrahan-
tur, verisque titulis ſuis ornata toti demum

orbi diſpaleſcant. Quia vero non minus fre-

Aa a 5 quenterx

„46 „ L

quenter contingit, ut debito fraudata elogio,
probitas & induſtria meritis deſtituatur præ-
miis, neque adeo proclivis citra bonorum Vi-
rerum commendationem ad optatam hono-
rum metam pateat acceſſus, non male rebus
ſuis conſulunt, ex ordine prælertim eorum,
qui litteris operam navant, quando ita vitam
componunt ſuam, ut de illius actæ ratione
tandem diſceſſuri teſtimonium a Fautoribus
ſuis audacter petere, eoque inſtar clypei ad-
verſus maledicentium iojurias uti frui poſſint.
In quo cenſu merito ſuo collocandus uvenis
Præſtantiſſ. ac Doctisſimus, Samuel Hackius.

Demmin. Pomeranus, qui eam ſtudiorum pari-·

ter ac morum, felici, ut ait Ennius, contuber-
nio, apud nos tenuit rationem, ut facile appa-
reret, ipſlum e bonis natumn & liberaliter edu-
catum eſſe. Ingenii non vulgaris ſimulq; dili-
gentiæ ſpecimina præclara in componendis

Orationibus, Epiſtolis & Carminibus exhibuit.
Lingvæ quoque Ebrææ & Græcæ optime fun-

damenta jecit, quæ ipſi olim ad emphaſes vo-
cum, idiotiſmos & dictorum SS. Voluminis
ſenſus eruendos & explanandos egregio erunt

adminiculo. Vitam egit modeſtam & probam,
absque omni fuco, ut eum Pietatis amabile
Decus inter eos, qui ſuæ ætatis noſtro tempo-
re vivunt, vocare non addubitem. Neque
ſpe exigua ducor, fore, ut aliquando meo ſuo⸗
rumq; voto & expectationi ſit exacte reſponſu-
rus.

—

Omn

—

Naa

equi
nis pre

nibota

Gatum,
natus

(6ortana

ibio,
ac ber
ehto
Dowinm
eiegre
Giuro
Mecor
poyiſe
eyolun

mein

SEoP

en
n

en ſt
ef

.

—

2 s
tur N
Nrum
mn hore
Ae keb
N eoron
ta rinn
Iton
zutottu
ffi
6ufent
Horkiu
fumn Nri
Ontubee
le a
ter elt
Glg
onel
Abibdt.

enn.—

ſeͤſ⸗
urics
eNAE
le
enpo.
Nee
,ſ.
Nni⸗
I

„ o L6 *½ 747

rus. Qua fiducia omnibus bonis &literatis. præ ci-
pue qui hujusmodi ad Virtutem excultis inge-
niis præſidio & auxilioeſſe queunt, de melio-

ri nota huncHackium noſtrum volo commen-

datum, officioſe rogans, ut honeſtos ejus co-

natus, quibus licebit modis, ad ampliorem

fortunam provehere non dedignentur. Neq;
dubito, quin grato & memori ſemper animo

haæc beneficia, ſi quæ in ipſum conferentur,

debito wodo ſit recogniturus. Angelus vero
Domini ubivis præſto ſit optimo huic juveni,
peregre jam proficiſcenti, & Patriæ ſuæ vale-
diuro, imo oculum Domini Comitem ipſi ap=

precor ubivis præaſentem, intuentem, ac cura

proviſioneque ei vigilantem. De cætero be-
nevolum Lectorem divinæ gratiæ obumbrati-
oni devote commendo. Dabam Demmini
IHdibus IIXbris Anno O. R. cho loccxKllII.

M. P. Michaelis.
10.
Als Vorzeiger dieſes. Mon/. Samuel Hake,
mein Verwaandter und in Chriſto geliebter
Sohn, von hinnen in die Frembde ſich zu bege⸗

ben Vorhabens iſt, ſo habe ihn nicht ohne Zeug⸗

niß und Wunſch dimittiren wollen; bezeuge

demnach mit Warheit, daß er nicht allein de⸗

nen freyen Kuͤnſten biß hieher mit unermuͤdetem
Fleiß obgelegen habe, und noch ferner mit GOtt
D obliegen.

„ „x 9 e. “

.

. — — — — —.— . ==
obliegen werde, ſondern auch einen Chriſtfoͤrmi⸗
gen Wandel in aller Ehrbarkeit und Lauterkeir
gefuͤhret habe; wuͤnſche andey von allen Kraͤff⸗

ten meiner Seelen, daß der allwaltende GOtt

ſeine Macht⸗und Gnaden⸗Hand noch ferner und
aller Orten uͤber ihm zum guten halten, ſeine
wohl⸗angefangene Studia geſegnen, und ſein
getreuer Beyſtand und Foͤrderer ſeyn und blei⸗
ben moͤge um des HErrn willen. Demmin

Placet heic adjicere Valedicendi Jformulas
“ ſeg-g.
Vive felix. Valeas. Bene valeas. Soſpes Don.

ſis. Vale. Cura valetudinem. Diu vale. Vale-

tudinem cura. Felix vive. Valetudini conſule.

Dii te ſoſpitent. Inſervi valetudini. Valetudini 4 un
inſervi. Valeto. Indulge valetudini. Diiu

Valeas. Ineolumis ſis. Bene vale. Diu valeto.
Bene valeto. Multum valeas. Incolumis vive.

Ita Guſtavus Selenus in Cryptographia, quo

nomine tegitur AUGUSTUS, Dux Lünebur-

genſis, teſte Chriſt. Lud. DIET HERRO, in
addit. ad Beſolii Theſaurum Pract. Lit. S.n.
13. p. 661. & Herm. Conringio de Bibliothe- D

ca Augulſta p. I51. p. &r.

xXyVv.

UnS

At
R

—

tiſ.
gutttti⸗

fen Keiß

Demmd
N

rn

“

e. Val⸗

cOoI N

letuti

mi N
Vlen
n ſle

biueno F
neho.

Mottt.

„

tde G⸗
ſernermn
ſten ſe⸗
Ind
dtl

EC TE MERE. NEC TIMIPE.
NEC TUMIDE. H

ee n e

XV.
SYMBOLA.

I1I.

DN. Nemelai Sverin. 5/O. Rleinen:

1

2.

A. Z. Borbornii: Quantum eſt, quod ſeimus?
Dan. Kräs ii: Quantum eſt, quod ignoramus!

30
Qumnque Ducum Pomeraniæ Fratrum Sere-
niſſimorum:

Una Salus Patriæ, Fratrum Concordia conſtans.
TYEternam jubeat quam Deus eſſePater. 160α

Bruͤderliche Einigung die beſte Feſtung.
Antiſthenés. Cramer p. 155.
4.

. & Supetiat. Joh. Peyyi & menlergi:
IrPiGre Heliconem.,

ð

4

Foh. Georgii Dorſchæei:

6.
Alexandri Sveri:
Alienus ab ira, alienus a juſtitia.
7.
Hranciſe horgie:
Mors mihi vitam attulit.
8.

Omnia ſomnia. Heri omnia fui, hodie ni.
hil. Mnòâ ααπαMα⁰αεν ½: Seria non in craſti-

num. Promte . dextre.

9.
B0GISLAI X. Duc. Pomer.

Extremæ advigilo horæ: Der Uhren 165 ẽ

verte

p. 230.
1 I⸗

Dan. Game, u5 Chron. P W.b. 236.
10.
ADELHEIDIS, Conj. B0GISLAI V. Duc.
Pom. Avi ERICI I. Svec. Regis.
Sub ſaccharea lingva cor piperatum cave
Huͤte dich fuͤr gezuckerte Zungen, und gepfeffer⸗
te Hertzen.

Quanto ſibi plura quis negaverit, tanto o0 plu- “

ra feret cælitus.

Oel

eßn
Klug
Rig

Sana, quod eſt ſaucium, riga, qued efk
tando aridgum. L
1I2.

Gottlie? Gerbard Titüi- 2
Frey und auffrichtig. Auff dem Bilde des
Titel⸗Blats der Probe der Teutſchen geiſtlichen

Imperator. Rudolphi;
Rengni Prudentia cuſtos.
Hohs Klugheit behuͤtet Land und Leut,
In guter Ruh und Sicherheit.

14.

. Jeadta eſtque mea Anchora ſurſum. ðMMDU
lhret In Inſigne à primis gentis meæg
DW Avis traditum,
Ini J. Druſiis
NUMINIS CONsSILIO.
ut 1ulermanni (onringii:

Geſefe Sic portare ſuos DEus adſolet. Auffn Titel⸗
Blalat de finibus &c. aquila portans pullos ſuos.

752 * .%

16.

JESIS Iætitia eſt in corde, in mente voluptas,

In ore mel eſt, lks in aure melos.

JOHANN. GEORGI II. Elect. Sax.
Surſum! Deorſum! ex Col. Il, 1 r1. 2.
Im bLeben hieß es:
So oben, als auch unten

Durch Beth. und Sorgen⸗ ⸗Stunden, 2

Im ſeligen Schluß des Lebens: “
So wohl hinauf, als auch hinab;
Die Seel zu GOtt, den Leib ins Grab.

Mart. Ceierus in Conc. 4

Miſcell. p. 4.

18.
Symb. Auguſi, Poſtulatoris Magdeh.
Sanda Trinitas mea Hæreditas.
Die heilige Dreyfaltigkeit
Mein Erbgut je und allezeit!

Ex Num. XVIII ,2 . . . 64. R

19.
D. Roler ti Bailui, SS. Theol. D. in Acad.
Glasguenſi:

Viyitur ingenio. “
20.

RBanc 7i, Ducis Pomere.

H. II. II. Hiif Helffer Hilf. Rie
1 SVAN

del

C

d &

E

Dan

Xton

ollen,
os,

,

hont

. . —

ðJðMB SVANTIBORlI III.

Deliberandum lente, faciundum repente:
Auff R ath weile, zur That eyle.
21

CAROLO Auguſto a DEo coronato, ma-
gno & pacifico Romanorum Imperatori vita

& victeria. Anno 801.

Arrild Huitfeldts Kroœnicke
p. 18.
Divæ PAUL½:
Dum infirmor, confortor; ſicuti paſſio, ſice
E conlſolutio Chriſti in nobis abundat.

xvVI.
Salutem plurimam.

T eſt, Reverende admodum & Excellentis-

ſime Vir, Doctorem Theologum jamdu-
dum deſideravit Academia noſtra. Cau-

ſas moræ etſi non ignorem, non auſim tamen
per literas exponere. Mallem ſine his, & co.
ram. Succefiores mature nominavimus bene
multos, & inter eos Dn. Mcheiblerum quoque.
Frultra omnes. Nemo ex MWiniſtris, quod

ſciam, Cculixum nominavit, niſi unus Fabri-
Bb b tius,

754 deer

tius, quem noſti. Huſus conſilium puncéta
nuper tulit omnia: Vocatus enim ille eſt, &, ut
nunc fert fama, parebit. Albus, an ater ſit.

4

neſcio; memini tamen, cauſas non defuiſſe olim

Dn. Schrœdero, vα αανααρυιαια Uibus Senatui no-
mine luaſerit, ne vocarent huncVirum, quando

illic ejusdem Fabritii conſilia agitabantur.

Interim feci, opinor, quod ſatis eſt ad conſci-

entiæ meæ ſolatium. Tuam quoque ſollicitu-

dinem, Excellentiſſime Vir: pro Academia no-
ſtra agnoſco, & ubiubi poſſim, deprædico, ut
fas eſt. Erit fortaſſe aliquando, cum dicent,

neque te neque me male monuiſſe. DEus

omen ſiniſtrum avertat. Venio nunc ad po-
ſteriorem Epiſtolæ partem, & quæ mea ſit ſen-
tentia, aperte, ut jubes, oſtendo. ARNDII
Lihros in omnibus, adeoque &αας aà me lau-
datos & detenſos eſſe pro Concione, ex Wi⸗
geliano tripode vaticinium eſt, i. e. putidifſi-
mum mendaeium. In teſtimonium voco au-
ditores meos candidos & ingenuos. Semel

mentionem horum Librorum feci, idque non
.„„ . ..
nili urgente neceſſitate, quam vel hinc conji-

cere eit. Irruperat in Civitatem hanc Mige-

lianorum Secta, authoribus judæo baptizato
& Paſtore ſuburbano: quod cum reſciviſſe-

mus, obtinuimus a Magiſtratu, ut nobis illi ſiſte-
rentur, redderentque rationem. Quia vero ma-
le ſteterunt, ſententia lata eſt, ut ex territorio

uter⸗

he

—
Uterqeo
ter t
fliumm
Gn d
inlo
kegile
hn,
heglet
tocei
wir
dieife
lehn
tendi⸗
ceren.
ment

itor
e

4

Tan
Dhr

lor

e⸗

An
dan
41

e⸗

e

—

n ponct

l,N

zter lt⸗
Hlſeohen
natuido⸗

4anon

bantot,

conſd.

ſolicitu⸗

ia O.

edieo,

Cicen,
DIG

ad.
4 ſt ſa⸗

W.

W

e H

Genel
Ge nen
(Ne

jile⸗

te⸗
0M⸗ .
tot
ntek⸗

—N
—

n

uterque relegaretur: quam tamen ſententiam
alter fuga ſua antevertit. Initum poſtea con-
ſilium eſt de ſententia reliqua exhaurienda: in

qua diſquiſitione experti ſumus, non paucos
in ſuſpicionem tractos eſſe ob hoc ſolum, quod
legiſſent libros ARNDlII vom wahren Chriſten⸗
thum, ac proinde alii acculare nos cœperunt
peglecti officii, quaſi una cum zZizaniis triticum.
doctrinam de Pietate extirpatum iviſſemus, ali-
os minime malos coram audivimus fateri, di-

diciſſe ſe ex his Libris Fidei praxin, & imbibis-

ſe longe aliam de vita hominis Chriſtiani ſen-

tentiam, quam habuiſſent olim. Quid hic ta-

cerem? Dampnarem ARNDlI Libros, an com-
mendarem? Annon conlſultius erat, & ſcopum

Autoris & modum inculcare Auditoribus, quo

ſine offenſione legere illos poſſent? Atque
hoc unice egi. Hæc erat cauſa, cur SEMEL.

ARNDII mentionem pro Concione fecerim.

Tantum vero abeſt, ut vere dici poſſit, me

phraſeis, quas impugnant alii, approbaſſe,quæ

illorum calumnia eſt) ut potius fateri oporteat

Auditores meos, diligenter me proteſtatum,
duriuſculas locutiones, ſi quæ inibi occurrunt,
ad ανοτ„vLãmwααννταιαιι ιυνιια Aαεναν Apoſtolicas-

que phraſeis revocandas eſſe & conformandas,
neque aliter intelligi illas voluiſſe AR NDIIIM.
Sed enim cum methodum hanc & monitionem
meam non carere froctu viderem, conſtitui,

Bb b zZ etiam

756
etiam publico Seripto idem tentare, hoc eſt, o-
mnes phraſes, quas Wigeliani in venenum ſu·

. £

um exſugere & convertere ſolent, ex mente
Aucthoris a ſuſpicione vindicare, & cum doctri-
na Apoſtolica committere. Perduxeram fere

ad umbilicum opellam, cum vidi in publicum

prodeuntem D. Lucæ Cfandri jun. Librum.
Legi, atque utinam ex ea re nemo magis offen·

deretur quam ego; quamvis, ne quid diſſimu-

lem, nondum videam, e re Chriſtiana eſſe mo-

dum hunc, quo ille ſcripſit. Mitius agi cum
tanto Viro debuiſſet, quippe cujus (copus tue-
rit, perſonatos Chriſtianos & hypocriticas de
Fide gioriationes, exulcerato hoc Seculo no-

ſtro, confundere, uti ſuo olim Apoſtolos, &
cumprimis Johannem & Jacobum feciſſe legi -
mus. Si quædam deſiderari poterant in Libris

iſtis, certe prælucente charitatis igne & ex
Scriptoris ſenſu ſubſtituenda atque explican-

da fuerunt omnia. Alioqui per DEum juro,

Oimni

pari ratione reos errorum variorum Pontiſici.

orum, Weigelianorum, Photinianorum Apo-

ſtolos ipſos quis facile habuerit, ſi non atten⸗
dat, quod hic illis fuerit quandoque ſcopus,
extra forum Juſtificationis & adverſus hypocri·

tas agere, Fidem debere eſſe εινναι, quæ:
renda eſſe r& dua, ſeipſum quemque odiſſe &

abnegare debere, Luc. IX. & XX. carnem com

concupiſcentiis crucifigendam eſſe, &c.

daginem

Atq; iſthoc, non ut deeretum, ſed tanquam in-

„—

leo
f
Mi

nuei

aulrt
Dea

tIS
olte
AIluh

LC

zu
ie.

lent
dde

—

oeeſl, .
en .
1 melte
moobttt.
ram te⸗
Ddblennn
Lbrur.
giscfen .
Girr.
eſtemo⸗
1gi cun
pposle
tics 4
ulo .
los,
ſe eH
aLbi
K 4
ptcre.
njue,
DItf :;
4tlehe

le⸗
ſeA.
NcN

iben.

₰ e. 757

daginem aliquam apud T. Excell. obſervanter
depono. Audiam. Diſcam. Neq; poſſum, quin

ſub finem hic adjiciam verba Dn. D. Cbriſto.
phori èchleüpneri, quæ ſunt in litteris ad me

nuper datis: AR N DIUM Collegam habui per
omnia mihi ααnπνυναdr, diverſum autem D. Oſt-
andri judicium eſt a ſententia ſui uterini Dn.
D. Polycarpi Lyſeri, qui Ao. 1609. interroga-

tus a M. Paulo Wolfio, ARNDlI infenſiſſimo Z

hoſte, ob ſucceſſionem in Paſtoratu Andreano
Hlebio, annpon quatuor Libri de Chriſtianiſmo

Enthuſiaſmum ſpirarent ? reſpondit cum COL.-
LEGIS Dreſdenſibus &c. In Summa: Das
Buch iſt gut, wann der Leſer gut iſt. Hæc
ille. Finio hic & T. Excell. DEe Opt. Max. ar-

dentibus precibus commendo. Dabam No
ribergæ d. a7, Aug. Ao. 1624.
obſervanter colens
M. OH. SAIIBERTIIS.
Dem Ehrwuͤrdigen, Hochachtbaren
und Hochgelahrten Herrn Conrado
Dieterichen, der H. Schrifft Doctorn
und der Kirchen GOttes in der loͤbl.

Reichs⸗Stadt Ulm wohlverordnetem

Paſtorn und Superintendenten &c.
Meinem großgſt. geliebten Herrn und
Fautorn zu eigenen Händen.

B b b 3 E contra

„58

— .

contra D. DANIEIL. CRAMERIIS ia Dilp.
nobis eſt propoficus ur DONUM & EXEM.
PLUM, Anno 1620. SEDINI, notat in ARN.
DIO, quod CHRISTUM fere mere Exempla-
faciat & ſibi imaginetur, quaſi DOMINUS
noſter ſit purus purtus Legislator, & in eo
nihil amplius, quam ſola imitatio, vel preci-
pue tantum, ſit obſervanda & ſuſpieienda.
Quo nomine caſtigar Petrum Abailargum
Britannum, UWalricum Pinderum, S. Brigit-
tam, & Hortulum ahimæ veterem. Imo ve-
ro, addit, multa etiam hbujus farinæ occur-

runt in Meditationibus & Sohloquiis Patrum,

AUGUSTINI,. BERNHARDI, & inprimis in
Meditationibus B. ANSHELMI, iis maxime,

quibus Titulum fecit: Quod ſalutare ſet Chri

Niano, venerari & amplecti inſirma Salvato-
ris, per Capita XIX. in quibus utplurimum ſic

ènferma Chtiſti meditatur, ut in mere practi.

cum Bonorum operum uſum convertat. Ejus
generis etiam haud pauca occurrgut in Taule-

ro: item in Thoma de Kempis de imitatione

Chriſti. Neque didhmulo, quod hodie ſint

nonnulli &riptores zecentiores, qui hunc co.
pum ſibi habent præafixum, inter quos etiam

Dn. gohannes Arndt, Gen. Superintend. Lu-
neburg. eſſe noſtro tempore cœpit, & non-

de aureo D. LUTHERIdicto: CHRIS TIIS

hnulli alii. §,. LX. Conf. DN. D. DIECMANNI
prafat.

—

Vrlz

nno
nor.
dom!
piimo
bro

l

Ano
im
lrne
colo

Pju

.

in D
HRSTIS
ENN
Rrennl
0MN
„Einel
ſel eni
ſpicſen.
fofe
2 otll⸗
Parun,
Urini;
maime,
C
Nte
wonte
—
No
1E
A
die N

etian

NNre
N

„ℳ dEe. e

—

præfat. in Libr. ARNDlII de vero Chriſtiamſin
Anno 1706. d. 10. April, ubi egregie vindicat
hbonorem Arndii, a multis laceſſitum, ſed non-
dum labefaétatum; interea offendes nonnulla,
primo intuitu duriuſcule ſonantia, inprimis in

Libro IV. quæ tamen bona interpretatione

emolliri poterunt.

Joh. Affelmannus in Ep. ad M. Varenium
Anno 1623. graviter increpat Lucam COlan-
drum, oſorem & rolorem Arndii, addens: DN,
Arndii p. m. phraſes partim probo, partim ex-
cuſo, partim pia explicatione emollio. All. J. E.
Pfuel in Orthodoxia ſua in Dedicar.

Obligations⸗ Formeln.

T. Tuus. Tuus fidelis. Tuus ſemper.
Tuus ad mortem. Tuus quem noſti. Taus
dum vixero. Tuus ad extremum halitum.
Tuus officioſus. Tuus ad quævis officia pa-
ratus. Tuus qui ſemper. Veſter. Veſter
fidelis. Veſter ſemper. Veſter dum vixero.
Veſter officioſus. Veſter ad mortem. Sem-
per. Dum vixero. Fidelis. Officioſus.
Paratiſſimus. 8.
Guſtavu“ Stlenus in Syſt. Crypto-
graphiæ p. 1 59.

2 Bb b 4 Eccleſ.

760

Ecclel.I, 2. :22 2 = 2

Vanitas vaaitatum, & omnia vanitas.
O Vanitas Vanitatis filia, quæ Vanitati

Vanitatem procreas! quid Vanitate vanius?

*½ E

Mit dem groſſen Befehlshalber Kaͤyſers
IUSTINIANI Beliſario, bem RKONi ſeie

Erhaltung zum minſten zwehmal zu dancken
hat, und dem, wegen ſeiner Meriten, der
Kaͤyſer zu Ehren eine Muͤntze pregen ließ,

mit der Uberſchrifft: Beliſarius Decus RKo.

manoruam; kam es, durch falſcher Zungen
Angieſſung, dahin, daß ihm der Kaͤyſer bey⸗

de Augen ausſtechen, und all ſein Haab
nehmen ließ, drauf er von Thuͤren zu Lhu⸗
ren betteln gieng, und ſprach: Date obulunn
Beliſario.
Herren⸗ Gunſt und Aprillen⸗ Wetter 4
Sind wie feine Roſen⸗Blaͤtter.
XVI. 1

er.
BlIBLILA ERNESTINA
Fani
VINARIENSIA:
“H Oder .
“ Die groſſe M
Weymariſche Bibel
W mit Rand⸗Gloſſen ꝛc.
Nuͤrnberg 1649. 16 3. 1662.1692. 170–.
s NH
Nachricht.
Beſes vortreffliche und Weltbekannte
in We opus Biblhcum iſt, auff Befehl und Ver⸗

O◻ ordnung des gottſeeligen Hertzogs ER-
NESTI, ediret worden, und, wie man ſagt, ſo
ſoll der Hertzog ſelbſt daran mit elaboriren
geeholffen, und etwas wichtiges beygetragen ha⸗
ben. Im uͤbrigen haben die vornehmſten und
beruͤhmteſten Theologi damahliger Zeit das
Weerck dirigiret und verfertiget. Unter welchen
vornehmlich ſind: 1.) Der Weltberuͤhmte
Bod; The-

762 ₰ℳ₰ 162.
Theologus D. Johan. GERHARDUS, Prof-
Jen. welcher das erſte Buch Moſis illuſtriret.

2.) M. Joh. LSCHNERUS, Archi-Diac. zu
Sondershauſen, hat das zweyte Buch Moſis
unter Haͤnden gehabt. 3) D. Joh. ELMERIIS,
prof. Theol. zu Erffurt, hat an dem III. und

IV. Buch Moſes laboriret. 4.) D. Joh. GROs-
HEIMIUS, Hoffprediger zu Weymar, an dem
V. Buch Moles. 5.) M. Anton. MYLIUS,

Hoff⸗Prediger zu Kranichfeldt, das Buch jo⸗

ſua, der Richter und Ruth. 6.) M. Hippoli-

tus HUBMAYERUS, Superint. zu Heldburg,

das erſte und letzte Buch der Koͤnige. 7.) M.

Joh. MOSE, Archi-Diac. Otruvian. das III.

und IV. Buch der Koͤnige. §.) M. job. Mül-
LERUS, Archi-Diac. zu Jena, das l. und II.
Buch der Chronica. 9.) M. Paulus SLEVOG-
TIIIS, Prof. Jen. die Buͤcher Eßra, und Eſther,
wie auch Nehemia. 10.) oh. Mich. DILHER-
RUS, Prof. jen. das Buch Hiob. 11.) D.
Salom. GLASSIIIS, Prof. Theol. Jen. den Pſal⸗
ter, die Sprichwoͤrter, Prediger und das Ho⸗
heLied Salomonis. 12.) D. Joh. WEBER den

Eſaiam. 14.) Hieron. KKOMAYERIIS, Gen.
Superint. zu Weymar, den Jeremiam. 14.)
D. Andr. KESLER, G. Superint. zu Coburg,
den Ezechiel. 15.) D. Joh. GERHARD, den

Daniel. 16.) M. Job. THILO den Hoſeam.

17.) M. Joh. SCHECCIIIS den Jona, Micha,
Nahum und Habacuc. 18.) Sigismundus Ev-

W,
i,
10) D
WMert
ubſhe
Dneh
Mone

n, I.
Pfurt
c
e
in
IN
N
we
o
(e
e

1. N
AI
6

4

. 2 ZZ
õ

—,U B

US b NlIUS, Kirchen⸗Rath zu Gotha, den Zepha-

alttre nia, Haggai, Zachariam, und Malachiam.
Du 19.) D. Andr. KESL ERUsS das Buch Judith, der
ch uon Weißheit, Tobiam. 20.) D. Arnold MENGE-
NUE RING, Superint. zu Haͤlle, das Buch Jeſus Sy⸗
I rach. 21.) D. joh. KESLER den Propheten Baruch,
10è das erſte und zweyte Buch der Maccabeer, Stuͤck
ani in Eſther, Hiſtoria von der Suſanna, vom Bel zu
IE VBabel, das Gebet Aſaria, den Geſang der dreyen
ne Maͤnner im Feuer, das Buß⸗Gebeth Manaſſes.
Im Neuen Teſtament:
n I.) M. Hieron. PRETORIUS, Superinten-

Zens zu Schleiſingen/ oder, wie andere wol⸗
de len, D. Georg GROSHAIN., Theol. Prof. zu
i Erfurth, das Evangelium St. Matthæi unter Han⸗
den gehabt. 2.) M. Chriſtianus CELLARIUS,
10 Superintendens zu Schmalkalden, das Evange⸗
bſie lium St. Marci und Lucæ. 3.) D. Joh. GER-
DA HARD das Evangelium St. johannis. 4.) D.
Joh. MAJOR, Prof. und Superint. zu Jena,
4 die Apoſtel⸗Geſchichte. .) M. Daniel LlPPA-

„ClIIIIS, die Epiſtel Pauli an die Roͤmer, oder,
Prol. Theol. Jen. daran geholffen haben. 6.)
Eben dieſer D. HIMMELIUS hat die erſte und
zweyte Epiſtel Pauli an die Corinthier unter ſei⸗
ner Elaboration gehabt. 7.) M. Johan. S-
emn. TORlIIS die Ep. Pauli an die Galater, an die
„Epheſer, DPhilipper und Coloſſer. §.) M. Joh.
4 GROBIIIS die erſte und zweyte Epiſtel an die
TLbheſ⸗

7564

Theſſalonicher, die erſte und zweyte Epiſt. an
Timotheum, und die Ep. an Titum. 9.) M.
Johann SEIBERUS die Ep. St. Pauli an Phile-

monem, wie auch die erſte und zweyte Ep. St.

Petri. 10.) D. Job. MAOk die erſte, zwey⸗
te und dritte Epiſtel St. Johannis. II.) M.
Joh. NEA NDER die Ep. an die Ebraͤer. 12.)
D. Joh. GERHARD die Ep. St. Jacobi, die
Ep. St. ludæ, und die Offenbahrung St. Jo-
hannis. Dieſe Verzeichniß der Authorum,
welche ſich dey dieſem trefflichen Wercke meri⸗
tirt gemacht haben, iſt aus dem Placcio Ao-
nym. num. 1693. extrahirt worden, welcher
hievon von dem beruͤhmten Theologo Joh. Fri-
derico MANYERO empfangen haͤtte. Peter

Dahblmann im Schauplatz der masquirten und

demasquirten Gelehrten bey ihren verdeckten
und nunmehro entdeckten Schrifften p. 576.
Gloria ſit Patri, ſit Nato gloria, Sancto
Gloria Spiritui, Triadi ſit gloria ſacræ.

Lob ſe GOTT dem Vater gethon, 2

Lob ſey GOST ſeinem einigen Sohn,
Lob ſey GODT dem H. Geiſt, .
Immer und in Ewigkeit. Amen.

Anno 1270. hat in der Landſchafft um Ora-
kow, Margareth, eine ehrliche Frau, Graf

It
eine
cͤht.

lad
ſerbe
Mlis
en
Lus

R
ete
s

Eyite
. 9,M.
n le.

le

ete. 1
h, N
K
tkorun,
fe mei⸗
ℳ.

belge.

Reltn
ſoh
Pur

ten .

dedan.

—

11. A

0 o er „67

—

. Virboßlai Ehegemahl, am 22. Tog Jenners,

in einer Geburth, 36. lesendige Kinder ge⸗

bracht. Martinus Crobmer in Hiſt. Polandi -
ca p. 301.

*

Proverbia Arabica BEN- SVR, opera
7. Drci verſa & illuſtrata.

1.

Aurum tundi debet, & puer verlerari;
quod Scholiaſtes explicat h. m. Ut aurum, ſi
illud tundas, magis fulget; ſic puer ſi eum
verberes, evadit melior: Nam ut argilla, ita

4

rudis ætas in quamcunque ducas partem ſe-
quitur; at ubi obduruit i ingenium, haut faci-
le in aliam refingitur formam. p. 3.

Væx fornicatori atque adultero: nam quia
veſtem nupt. conſpurcavit, ex regalibus Nu-
ptiis cum ignominia ejicietur.
bbrem Bras.

.

Sexaginta conßiliarii ſi fuerint tibi, tamen 1

conſilium animæ tuæ ne deſeras.
Recte Seneca; Conſilium tuum ſic apud li⸗

os ſit, ut abs te auétoritatem accipiat: ſic au-
tem abs te autoritatem accipiat, ne ſolus icd
probare videaris, temeritas enim in aſſenti-
endo pernitioſisſima eſt. Syr. XXXVII, 18.

P. 19.

3 o 262-

Abſtrahe carnem tuam a muliere gratioeſa, lei

tanquam à carne prunarum. Caro appellatur ⸗
id, quo viri ſumus, it. corpus. Caro eſt cor⸗
pus, congeries vel acervus prunarum, Prov. n
VI, 28. 29. Mulier gratiæ i. e. prædita gra- Iun
tia, yury svyaραρ, quæ gratia valeat ad con-
ciliandum amorem. Prov XI. 16. Mulier
gratioſa (lepida) apprebendit goriam. ſi
Ahlconde oculos tuos a muliere gratioſa (for-
moſa, venuſta) ne capiaris reti ejus: nam
oculi ſunt proxenetæ peccati. Verum eſt iil
Iud: ix 1& οαν, sραν quocirca virum bo-
num, ut de prætore dicebat Socrates, oportet
habere non manus ſolum, ſed etiam oculos ab-
ſtinentes. P. 3.ö M
Chari ſunt cuivis homini mares, (maſculi) hein
ſed væ patri fœwzinarum. (fomellarum.) uml

———

Compara tibi opes & uxorem bonam DEIH 6
timentem; multos quoque Filios procreato,
etiamſi centum fuerint. Belgæ: men kan nier
te vele gosde Kinderen hebben. S
Negatio peccati duples peccatum. p. 422.

% 262. 767

Gni .
Opset 6.
eltr
