
fari; & Wiftnauium, quem Dei trini & vnius

n füpeti

fecundam effe perfonam aiunt, nouies iam

m ob

affumfiffe corpus , & aliquando etiam huma-

vel m

num, ac femel idem adhuc ab eo factum iri,

yium vt

Myfterium iftud non vno modo exponunt

) üliüm, P:'

Drachmanes; vti nec vbique confentiens eo-

frít i

rum do&rina eft. Sperant Siamenfes futu-

: (uumois

rum, vt renafcatur aliquando Deus, ad le-

La l

ges toti orbi ponendas, Inter doCtrinae a Xa-

ae 165 ]

ca Sinis traditae capita primarium hoc eft, ad

mo f0

homines ab interitu feruandos Deum quem-

yominiu

dam naturam humanam adfciuiffe, Quae cum

s fin; P

atot gentibus credita fint, nihil eft, cur in

^

€

figt)

€o do&rinam Chriftianam reiicere poffit im-

fgin

pietas : praefertim cum Amelius Porphyrii

ia r

magifter ex Iohannis Euangelio confeffus fit,

iun ii

Dei Verbum effe Deum, hominem effe fa-

imqi

&um, fübiiffe mortem , Deumque extitiffe

poft interitum, ita vt extiterat ante ortum.

ypil

fculun /

Nec ipfi repugnare aufint Iudaei , qui Mef-

J

fiam a fe expectatum, non hominem, fed Dei

Vers

Qi; P

118

ALNETAN. QVAEST,

Verbum , iuxta fplendidam Philonis tefhfïca-

fen

a

Tiac

tionem affirmant, & Sapientiam diuinam in-

fertum in eo & infitum iri.

Cumque prifca

du

eorum tradat Cabala, Deum ex fe produce-

ii fü

re Sephiroth , in iisque deinde na(ci & fieri

C

( /

ilas Sephiroth , cum neque aeternae eae

fint, nec aeterna fit Dei cum iis coniunGio;

f

quod qui credunt

cur credere nolint, De-

4l Ti

um cum homine a fe producto in vnum pof.

QU g

T g

íe coniungi , cauífa nulla eft. Et credunt

fane, cum fateantur Thalmudicorum & Rab

s qr

^

binorum plerique, naturam humanam induere

i

n

Deum poffe, & olim induiffe, Plurima nos ali-

eoxe|

Werti.

bi collegimus olim eorum fuffragia , quibus

repetendis otium noftrum non teremus. At

fc h

Muhammedus Chriftum lefum non dubitat

Tüty (

Werbum & Sermonem verum Dei appellare,

]O*Lm

peruerfo licet & illegitimo fenfu. Et inter

P'm"m

Muhammedanos Achmedus ben Hayet fen-

i, (

tentiam Chriftianorum in nonnullis interpo-

latam palam amplexus, dixit Chriftum etfe

Verbum Dei aeternum, Deum etiam, vpum

)X

e duobus mundi conditoribus, & vere cor-

Queí

pus humanum more caeterorum hominum

mdulü"e.

Quodque multo magis mirere,

X

fcrip-

f

Philo de pxofug Demon(tr.. Euang. . Prop 9.

.Isque [

€. 25. fol. 496. Alcor, Surrat. 4.

t

LIB.

It.

CAP, XIV,

IIg

Ynis telit

fcriptum reliquit in libris fuis magnus ille Si-

diüinami

nicae do&trinae antiftes Confütius , Verbum

mque p

aliquando carnem futurum ; annumque, quo

fe proü

id futurum effet, eum nempe ipfum , quo

pafci &l

Chrittus Dominus natus eft, animo praeui-

LeCORTIUG d

dit. At quod hi vel fa&tum iam, vel poftea

.coniuxa

futurum dixerunt, fieri id poffe , Porphyrius

polint, )

afiir/mauit; Deorumque genus effe quoddam,

n vounj

qui humanae vitae defiderio capti, in homi-

freni

nes aliquando mutentur.

Denique non mi-

orum &

nus credibile eft, diuinam naturam cum hu-

mam ij

mana in vnam eandemque perfonam póffe

yrimenott

coalefcere, quam humanam in diuinàm con-

agia, QBII"I&

uerti. Homines autem plerosque Deos et-

'eremus :

fe fa&os, magna pars fuit religionis plurima-

9? di:

TUm gentium , nouitiarum & veterum , Ita-

j appellz:e

lorum , Graecorum , Indorum, Siamenfium,

y B

Phoenicum, Aegyptiorum, Libyum, Aethio-

fyt t

pum, & Germanorum,

ilis ince!Pj

CAPVT XIV,

aftun

tiam, !

T

De Chrifto Deum inter & homines fe-

& var

queftro pacis, heminumque magiftro.

y boni

is mjrerer

uöd de Meffia ftatuit Chriftiana Religio ,

f

(

— foederis Deum inter & homines , pa-

cisque conciliandae interpretem effe &.pro-

É po ';I.X

,

&ene-

126

ALNETAN, QVAEST.

(m

xenetam, hominumque emendatorem & ma-

YUl

gitrum, eius confimile quidpiam de Pytha

torem

gora prodidit fua fecta , qui & ab ea, vt dixi-

mus, Deus habitus eft. Aef(.ulaplum non ad

cium

net

hominum folum quorumdam abigendos mor-

Xime

bos, fed ad opem omnibus , quotquot in or-

be erant, praeftandam , & ad corpora cu.

m, í

randa, mentesque vitiis laborantes in melius

DN

reformandas , a Ioue miffum in mundum ve-

dnt,

Tonty

niffe, Graecorum & Romanorum dogma fuit,

vti prodidit lulianus

Mefliam a Iudaeis ex-

|

d ]

pe&atum , quem Dei Verbum fore cenfent ,

um h

fuilfe

eumdem,ait Philo, medium fore & concordiae

Quini

pararium , fcelerum vindicem, cenforem &

corre&torem morum , boni fuaforem, prae-

illi q

ceptorem hominum, confultorem & amicum.

lonji

Frequens eft in Rabbinorum libris , ac Cabba-

quam

Tiitur

lxi'caxum praecipue , Metatronis cuiusdam

mcntlo , quem Enochum efï'e volunt aliqui;

fütrat

nonnulli Angelum eum , cui mmdl huius im-

tüm t

perium traditum eft ; qmdam omnipotentem

ttem

Deum.

Sed fi nominis originem refpexeris,

h 'Xav

quae eít in voce Metator, & ipfas Rabbino-

Qu

rum expofitiones , Legatum fignificat , du-

Thorti

cem

Omne

Voris

Tulian. ap. Cyrill. contraTulian. 1. 6. Phil. Quis

haeres. Quod peius infid, meliori , de Caino;

&dm

4e Somn.

um

LIB. IT

CAp. XIV.

I2I

yrem

cem & metatorem itineris; quo ad Deum

"

)

j de !

iturs Mofis ipfius Ifraelitarum ducis praecep-

torem. Cenfent Muhammedani , Chritti ofli-

eà, Vi

lurm Don

cium fuiffe, promulgare Euangelium, orbem

'endortt

emendare , peccatorum veniam largiri, Pro-

qUOI T

xime oftendimus, hoc effe Brachmanum dog-

orpon t

1a, fecundam Trinitatis perfonam Wiitoa-

uium corpus nouies fubiiffe ; factum id ad-

g i

undum

dunt, in hominum mundique totius emolu-

dogm v

mentum ; interfectum ab eo Gigantem quem-

[udati

dam lamen Solis intercipientem , & diabo-

lum humana./orma, Bellyum dictum, ab eo

ye cei

fuiffe debellatum.' Atque haec doctrina Tun-

eoncoti

quinum, Sinenfesque tra&tus peruagata eft

enfortt

yrenm

T

r

illic quippe ex Xacae decreto, Deus quidam

a

hominibus falutis auctar effe creditur, poft-

m

quam per eum fupremo Deo de peccatis ho-

x

AUA

f

minum fatisfa&um eít. Item Ramxandarem

T

narrat carnem fumfiffe, vt mundum Gigan-

lunt d

]j

tum tyrannide oPprefï'um liberaret ; Barhau-

jj u^

tarem domuiífe alium Gigantem ; ortum ef-

mpO[e

fe Narfingum ad emendandam hominum ne-

fefpä

quitiam ; Dahafarem denique ad vincéndum

Qu

mortis dominum carnem afciuiffe; atque hos

ficil s

e

omnes vnum fuiffe eumdemque Wi(tnauium,

variis formis nominibusque infignitum ; nec

p (

alium quam fecundam Trinitatis perfonam.

t Cllm

CA-

122

ALNETAN. QVAEST.

C A:p-V. T

XV.

ttem

qu

De Chrifto nato ex Virgine.

t5

C

BRISTVM natum effe ex Virgine, qui mi-

nus credere poffimus & dicere, quam

f

dictum a Graecis eft, Mineruam natam effe cx

IY

M

capite louis ; Bacchum ex femore; Orionem

ft

ex tribus patribus, Ioue, Neptuno, & Mer-

curio, fine vllius foeminae confortio ; Erich-

f05 |

Piil

thonium ex Vulcano :

5

Acdeftin ex Ioue,

Quer

vtrumque atque item Myrrham fine matre;

Ym

Vulcanum ipfum & Martem ex Iunone fine pa-

trc? Plurimos item vel Diis ge

H

&i

os ex mortali

edit

foemina, vel quod eiusdem miraculi eft , dea-

n

f

bus ex mortalipatre; Inachum, Aeacum,Perfe-

lus

um, Herculem, Alexandrum, aliosque fexcen-

tos, loue; in quibus & Perfeum quidam virgine

D

Phoä

natum effe dicunt; Afcalaphum & Ialmenum,

lien

xemum & Romulum Marte; Achillem The-

tide; Aenean Venere; Theagenem Thafium

ton

Hercu!is fpe&ro ; Aratum Aefculapio; Arit-

tanqu

todamantem & Ariftomenem Daemonibus

N

- Uj

quibusdam Draconis formam indutis,, perin-

de vt Alexandrum; Seleucum ; Dionyfium

pii

iuniorem , Silenum puerum a Lyfandro füb-

li

ornatum , Apolline; Platonem'patre eodem.

"U

& Peri&ione nullam virginitatis imminutio-

T

tf

nem,pgfï'a.— Virginem'quoque Homero ma-

, wem

d

LIB.

II

CAP,

XV.

123

trem adfcripferunt

Quot apud illos populi,

Iff6,

quot alibi paffim aborigines fe terráque edi-

tos volunt?

Luto hominem a Prometheo

X

fuiffe fi&um , Deucalionem & Pyrrham iadu

fe, QUi

m efts

lapidum humani generis interitum farfiffe ,

Orione

Myrmidones ex formicis homines efle fac-

,&

tos, ex fatis ferpentum dentibus viros arma-

tos extitiffe fabulabantur.

Huc adiungendi

Ü En

Philofophi, qui mundum fcifcunt ortum ali-

ex I

le miuc

quem habuiffe

Neceffe enim eít, vt primos

ne(inert

homines fáteantur fine patre & matre terra

X fOOri

editos fuiffe, Qua ratione homines primum,

tanquam vermiculos aut fungos, enixa fit ter-

ei

a, argute diflerunt Epicurei & Stoici, Qui-

]m,l [f

s

bus praeluferunt Anaximander, Anaxagoras,

efente

Ti VIr2t

Democritus, Empedocles, & Parmenides a

Phoenicibus magiftris eruditi; quosin eadem

Jryenir

Q

haerefi fuitfe ,

icet colligere e

A^

anchonia-

en1)

thonis reliquiis. Sunt, qui in arborum ramis,

Thslic

Adiun-

tanquam baccas putent fuccreuiffe

; At

monin

gendi & qui vultures,, qui perdices, qui pa-

uones, qui anferes, qui chenalopeces, qui

p 1

pífittacos , qui gallinas , qui lepores , qui hyae-

)nyit

nas, tigrides, qui oues, qui fcrofas , qui

o f*

equas Lufitanas-fine mare grauidas fieri affir-

eodut

Tpant.

inu)

Quae opinio de equabus illis , iama

pr:fcxs inolita temporibus , cauffam Poetis

ro m

fin-

treil

124.

ALNETAN.

QVAEST,

gt

fingendi dedit , equos Martis ex Erinny &

Borea, equos Achillis & Arionem Adrafti

ii

eui

equum ex Zephyro & Harpy:a Podarge effe

procreatos ; & Erichthonii equas ex DBorea

uf

Tite

foetum concepiffe, Habebatur in libris Etruf-

dia

corum, quemadmodum Tages, extifpicii doc-

tor, terra fuiffet exaratus. Romani vero Sci-

if

Rl

pionem & Auguftum ferpentibus editos prae-

dicarunt,

ditr

Ioue nempe, & Apolline in hanc

fpeciem tra'ïsFouratls Idem de fe credi vo-

(«

luit Galerus Armentarius

Et Domitianus

i

tur

inepti nihil a fe alienum putans , matrem Mi-

neruam iactabat

Notum & facinus Decii

Ml

Vs

Mundi, cum Paulinam Anubidis forma de-

Y

ceptam corrupit. Vnde cognofcas, perfuafum

fuiffe Romanis, Deum corpore humano cum

I

N

mortalibus foeminis mifceri poffe, Cur Vir-

gilius Neapolitanis di&us fit Parthenias, cauf-

li

fam hanc effe fufpicari quis poffit ; non quod

il

hi

virginali effet modeftia , vt vulgo fertur, fed

quod virgine natum, perinde vt Homerum ,

Ü

credi voluerint, Probabile fane hoc eft; fed

N

ü

ne quid diffimulem , longe eft probabilius ac

fimillimum veri, üc di&um effe a Graecis ,

T

li

pro eo, quod Romana lingua appellatum eum

m

putabant Virginium , non Virgilium , cum

ignorarent nominis huius fignificationem &

Or1-

x

LIB, 1I.

CAP. XV.

125

originem ,a virgulis, hoc eft, ramis feu fur-

Vriny!

m Adri

culis , petitam; vnde & virgeta Ciceroni di-

xlget

cuntur arborum feminarias prioris vero no-

ex o

minis vim notionemque probe callerent,

joris D

Haec autem nominpa duo faepe confundi, in-

dicant Virginii Romani Poetae Comici, Plinio

ifpieid

jl verot

in Epiftolis memorati nomen; qui a Lilio Gi-

itos p

raldo , Glandorpio , & Voffio Virgilius appel-

latur. Daemone genitum fuiífe lu(tinianum,

ine inlt

& Credi

credidit eius aetas, tefte Procopio, Fuerunt

Jomiti:

& qui cane fatum Attilam dicerent. Credi-

tum fuit vetuítioribus Iudaeorum magiftris,

natrem)

Meffiam a fe expectatum ex virgine fine pa-

inus D

form

tris opera proditurum. Itaque Simon magus

Meffiae titulos affe&tans , matre fua Rachele,

i perügaz'w

fine virginitatis iacura , natum fe ia&abat,

tano (

Nec praetermittendum, quod legitur in libro

; Qu

Iuchafin, Romae puellam extitiffe aliquando,

enias,

filiam Antarotis , qui Prometheum patrem

; Toti qufï

babuit , duos ipfam genuiffe filios , fic vt

fertu, s

& ante partum virgo effet & poft partum.

Tonett

Quin etiam, qui Adamum ex terra, & Euam

TTUL

babilis

ex Adami cofta prodiiffe; qui: reliqua ani-

malia fine mafculi & foemipae confortio ,

r

fub initia mundi a Deo procreata; qui Saram

atum &

atrem

Jf , Clm'

iam gffoetam ; & Annam Samuelis m

diu

tioneüï&

Procop. Anecd. cäp.- 15.

D

126

ALNETAN. QVAEST.

tilia

diu fterilem , Dei beneficio. foecundas exti:

tiffe vltro fatentur, quemadmodum aduerfus

1

'Tryphonem difputat luftinus ; cur Chriftia-

i

nis virgine matre natum Chriftum affeueran-

Vl

tibus tam praefracte repugnabunt ?- Nec ab-

o

nuit fane Muhammedus , qui & Mariam ab

1q

l

'vtero materno facram Deo fuiffe, filium Ie-

fum fine viri confuetudine peperiffe praedi-

Tiife

cat in Alcorano ; proptereaque Chrifti or-

EY

tum fimilem effe vult ortui Adami. Soli Ma-

d

f

riae beneficium hoc tributum, vt filium fine

Ilve

patre ederet , Muhammedanorum quorum-

dam opinio fuit, fed pon omnium. Scribit

f

enim Michouius in Sarmaticis, perfuafum ef-

tori

fe quibusdam illorum faepe virgines fine vi-

et

rili congreffu concipere, Sed & eorum non-

Tüpt,

nulli , vc Prophetae fui natales nobilitarent,

füi

matrem eius neque faftidia vlla cum geftaret

tici

vterüum, neque cum pareret, dolores vllos

Tsf

fenfiffetradunt. In Muhammedi Dialogo cum

]qw

' Abdia, Chrifto & Adamo tertius adiungitur

lrg

l

Abrahami aries fine patre genitus. INotaui-

Mlïlm

mus alibi , pueros quosdem "Turcis appellari

A

Animae filios; quod virginibus nati credan-

139 !

il

.þ(

tur. Tantamï effe füb dequino&iali fo!? jfer-

tili-

lt I

Alcor. Sur.3. & oc. Mattl., a Mich, Sarmat.

libr, 1»c, 16.

N

»

LIB. II

CAP, XV.

127

las ei

tilitàtem & temperiem aeris, cenfuit Auicen-

aduei

na, aliique complures, vt homines fine pa-

Crili

tris & matris coniun&ione illic

terra nafci

(leue

poflint; atque ita natum effe Haium, credi-

2 Ne

derunt nonnulli , vti teftatur Abuiafar. ben

fariam d

Tophail in Epittola, quam edidit Pocockius.

fillum )

Et Paracelfus vir ibtemperantis ingenii , ho-

mmem ex certa materm in vnfe mixta & So-

fe p

Chrili t

li expofita , formare fe poffe eredidit, Fabu-

$oli

lantur Precopenfes Tartari,; primum regem

filium d

fuum Vlanum ex Virgine effe nátum, Tarta:

ri vero ad orientem pofiti magnum" Chanem

| qui

j, X

fuum Cingifium , imperii Tartarici & impera-

füafün:

toriae profapiae auctorem, Solis radiis con-

[

es (int

D

ceptum effé, affirmanti matri fidem habue-

9rurm n

runt. Aegyptiacae Theologiae dogma hoe

fuit, Apin caelefti igne effe fatum. Cum Zo-

biitatt

dlac1 Dodecatemoua fmpu!a diftribuerunt in

gel*:,

OT6S V

tres facies feu Decaros gs*ntls huiüs Aftro-

»aanOC

logi, primam Virginis faciem volüerunt effe

adiunf ;

Virginem infanti lac praebentem 5 quibus &

Mariam & Iefüm fignificari, perhibet Albuma-

N

Qui

iij

Zar, Infulam effe verfus meridiem, ait Me-

[j

Le!»

la, in qua foeminae fint, fine marium opej

"Ts

Mithram fuüum Per-

li TM

fua fponte foecundae,

lae veteres petra natum effe fingebant. Apud

t

In-

j m

Mel. 1. 2. 'c.9.

128

ALNETAN, QVAEST, :

Indos Buddas Gymnofophiftarum. princeps e

&t

latere virginis prodiiffe dicebatur, Et Bud-

Taf

finr

das alter, prioris fimius, Terebinthus. pro-

prio nomine di&us, virginis quoque filium

alün

fe ferebat, ; Secundam illam Trinitatis per-

f

fonam, quam nouies carni fuiffe illigatam ,

um

fcifcunt Brachmanes ,

Oo&auo füo ortu e

t

virgine natam effe rentur, At Brachmanesr

T

Coromandelenfes primum . parentem iactant

lp

Caffiopam , Bramma Dei filio genitum ,. fine

&t

vidi

mulieris confortio. Ceilanenfes reges Solem

fe patrem habere gloriantur; & apud Indos

ipud

jam inde a veteri aeuo receptum eft, proge-

efin

nitores gentis huius terra natos elffe. In Sia-

Qe

tis (

menfium Theologorum opinionibus vna haec

eft, fore, vt Angelus foeminei fexus vorato

dim

terrae fruftulo, duodecim filios, totidemque

dem

filias corcipiat. Altera item haec eft, fanc-

Ielot

W

1l «

tam quamdam virginem radiis folaribus con-

cepiffe Sommonocodonum Deum fuum, ab

jtoi

vniuerfo orbe expectaturo magno defiderio,

Mi hg

& fine vllo doloris fenfu peperiffe, Terra

Cnya

quoque oriundos effe gentis fuae au&ores,

à [

*

proditum habent Sinaé

5

& humani generis

Amer.

reparatorem Lotzizamum cornutum fuiffe ,

i

(fic . Noachum, qui Bacchi nomine Ethnicis

LT

"nibus

j

10

notus fuit adumbramcg) & ex eius coi

ex-

Qu

-LIB, If.

CAP, XV,

129

int

extltliï'e Lutiemam, praeftanti forma foemi-

E

nam , ex cuius fudore viri & foeminae ortae

hus p

fint

Alii filium concepiffe eam & peperiffe

ue fl

aiunt, vifo in caelo leonis capite. Primum

regem fudim Fohium iridis fulgore concep-

ts J

ligtat

tum ferunt, cum eo mater fuiffot circumfep-

0. ort

ta,'poft calcatum ingens hominis veftigium,

'Tertiae fuae fectae auctorem Xacam Sinae &

acmit

m od

Iaponenfes narrant a matre Maia fuiffe con-

tum, u

ceptum , quum elephantum album in fomnis

jes 4

vidiffet, & per latus editt

Frequens eft

p du

apud illos pulcherrimae cuiusdam mulieris

Iü u

efgies , infantem in vlnis geftantis , quem

exea natum effe aiunt

fine villo virginita-

f h

tis difpendio.

Fuit in Iaponia Bonzius qui-

6 v i

us vott

dam pietate celebris, qui fe per fomnium iti-

otide

dem conceptum , & matre virgine natum fe-

rebat,

Merlinus fatidicus , Britannicis hifto-

e,i

riis celebratus, fine patris opera procreatus

ribus

perhibetur, Qui imperium Peruuianum pri-

fullmq

| dEf

mi fundauerunt

Mancocapacus & Mamma

Tut

Coya, dixerunt fole & luna fe genitos , &

de caelo a fole mifTos, & perfuaferunt

In

qud

America Boreali funt, qui dicant, Americae

il gel*

incolas omnes muliere vna de caelo lapfa

if TU

I th1 U

efTe prognatos, quae de caelefti quodam Deo

i corr:b

filios duos conceperit in fomnis, & per latus

pepererit

I

CA-

ü

130

ALNETAN. QVAEST.

CAP VT''XVE

Ma

losc

De noua Stella Magis vifa.

aliqi

Touae ftellae Magis ad Chrifti incunabula

I6

N

praeeuntis exortum confirmant ea, quae

quis

feripfit Varro libro Rerum diuinarum fecun-

ft ol

do: Aeneae Troia digreffo Veneris ftellam

;

quotidie fuiffe per diem vifam , quod Lauren-

Qittd

tum ad fines peruenerit ; illicque, poftquam ex

perfa

eius oculis euanuit, terras eas fatales fibi pro-

hris j

rgiffas cognouitfe,

Ec quod de Thrafybulo

Credi

proditum eft ; petenti nempe ipfi Munichiam,

f0 g]

per obfcuram noctem praeiuiffe lucem ; quam

huc

Dianae beneficium interpretatus , in monte

tun,

Parnete, vnde digreffus fuerat, aram exci-

Cn;

tauit Dianae Luciferae, Simile quidpiam Lu-

tettiy

douico XI. Francorum Regi, anbo McDLxvit,

Qu la

1iv, Non. O&obr. contigiffe , narrant aetatis

tem,p

illius Scriptores; noé&u nempe egredienti illi

j

ex aedibus principis Senatus apparuiffe ftel-

Ü

lam in caelo , & itineris comitem füiffe, do«

o

nec in palatium fuum fe recepiffet. Gylippo

[iänus |

Syracufas petenti vifa eft ftella fuper ipfam

DT

lanceam conftitiffe, Seneca tefte. Et nuper

gloriabatur Borryus eques. Itajus , de impen-

teri |

ïifam, (

deptibus infortuniis diuinitus fe moneri per

ftellam

Sen. NNatural, Quaefk lib. r, c. r;

Óit

"A

LIB- II.

CAP. XVI,

131

ftellam fibi confpici folitam, etiam cum ocu-

los clauderet, Scribit Plinius, exortum fuiffe

t

aliquando Cometam candidum argenteo cri-

cuhabuï:

ne, ita fulgentem , vt vix contueri poffet

Len,qi

quisquam, fpecieque humana Dei effigiem in

m faq

fe o(tendentem. Tum ea refert, quae fcripfit

s fteli

Auguítus de Cometa , poft mortem Caefaris,

j La

circa horam diei vndecimam , oriri folito, &

um

per feptem dies confpe&o , quo animam Cae-

s fb

faris in caelum receptam fignificari, vulgus

ii

credidit , proptereaque infigne hoc fimula-

unicit «

cro eiusa fe effe adie£tum. Additque Plinius,

em;ni

haec quidem in publicum protuliffe Auguf-

n m

tum , at interiore gaudio natum fibi hunc

rim at

Cometam interpretatum effe , vereque eum

dpiu l

terris fuiffé falutarem. Caftigandi vero fünt,

MCDLI

qui hanc ipfam fuie; ftellam Magorum du-

j dti

cem, pie fed imperite rati funt. Minime id

lii

patitur ratio temporum , nec locus ftellae in

Oriente Magis vifae, cum illa Caefaris fub

nift

Vil D

Septentrionibus fulferit.

Chalcidius Chrif-

Gyli

tianus Philofophus ftellam illam. Chaldaeis

ad Chrifti fpeluncam praeuiam celebrauit ;

per 1p(a

D

aitque praeterea , Aegyptiorum Prophetas

qeinr

vereri ftellam quamdam aliquot annis non

jonen P

vifam, quam vocant Ahc. Hanc effe Mago-

fellt

Ia

rum.

Plin, l. 2. cap. a5.

ALNETAN

132

QVAEST.

rum ftellam Iulianus nullo argumento credi

dm

volu.t, cum facrae hiftoriae fidem derogare

dvg !

nt

non po

" Huiusmodi prodigio, ftella ni-

:

mirum praeter ordinem loco fuo mota. Pro-

f (

phetae fui ortum infignitum fuiffe, perte 'ndunt

tem ]

Mubammedani: & lunam ab eo fciffam, cum

Suri

miraculo aliquo miffionem fuam approbare

tint

iuberetur; & in itinere Syriaco candenti n

filis

be contra feruentem folem fuiffe prote&um,

T ten

inepta 1a&ac one gloriantur Sinepnfes , Pekis

l

nenfi Regis fui palatio lucidiffimam ftellam

li

hWi

Pu

femper imminere. Praetereo Cometas, quos

(

51

diuinitus futura mala praenuntiare ,' vulgus

(idi.

credit.

füïïml

CAPVT

XVII.

p

[

[

De Baptifmo Chrifti, editisque in eo

fiy

"

prodigiis.

m

il

1

N

T. Caelum apertum

]. Lux de caelo þromz-

00

cans

IIl Spirius fanttus columbae fpecit

leli

in. Chriftum deuolans.

d

IV. Spiritus fanttus

ignis forma ad ;4poftolos miffus,

r

fäm/«

rodigiis mzltis nobilitatus eft Baptxf'mns

Wüü

Chrifti :

nam & aportum eft caelum , &

Cd'ï] li

vox de caelo audita, & Spiritus fan&tus co-

MC

h

]am

lumbae forma inde defcendere vifus.

um

ante vero Ezechiel

& Stephanus poftmo-

Ü

dum

Ezech. 1,1.'Aa8. 7

5

5

Sen |

u

EY

LIB. II.

CAP, XVIT.

133

i

duüm , caelum itidem apertuto viderunt. Pro-

) dertj

digialiter fiehat jd tunc quidem ; at nonnun-

fl

quam naturalibus cauflis caelum difcedere vi-

mota. !t

fum eft, Chafma Phyfici appellant; Hoc au-

perta

tem inter- 'prodigia referebant Romani in ai-

cifam, d

guralibus libris, plurimaque eius exempla ex-

a

tant in hiftoriis;' plurima & ardentis caeli, &

apdenit

folis no&u vifi, & lucis derepente ful rfentls

pTO &

in tenebris,

ofes,

IL Lumen caelefte fulfiffe, cum Clmfl:us

mnmü

Baptifino luftraretur, vetus Ecclefia. credi-

metsa

dit; non quidem ab expreffis Euangeliftarum

qe, i

di&is fumta hac opintone , fed ab illa caeli

fciffura, quam luci diuinae, fuperiores caeli

i

partes tenere creditae, viam praebuiffe rati

funt, Chafmata enim, hoc eft, caeli hiatus,

quen u

flammam ex abdito oftentare folere, fcribit

eMlW

Seneca. Et in illo, quod Faleriis contigiffe, re-

fert Liuius, ingens lumen effulfi

Junit j

Voces prae-

jriti )

terea de caelo editae in Baptifmo Chrifti cauf-

fam dederunt, cur fimul fulfiffe fplendor cre-

ditus fit : quippe idem euenifTe meminerant,

ü Ba It

-

cum nafcente Chrifto diuinae voces allocutae

Eal

fünt paftores in agro vigilias agentes; idem

L

n

& cum Paulum Damafcum contendentem

vilit. "

ys p

Vox caeleítis compellauit, Qua6 lux emiffae

j

de

0i

Sen, Natural. Quacft, libr.j, e, 14 Liu. 1. 22« 6, 1.

ALNETAN. QVAEST,

131

f

de caelo vocis comes indiuidua fit, Atque

inde porro fa&um eft, vt lux in Baptifmo

hao

ádhiberi folita fit, accenfis cereis, & Daptif-

Qu

Tiiti

jnus Qoricua dictus fit, hoc eft, illufiratio;

& Baptizati QaricS5vres , hoc eft, diuffrati:

ür,

nempe ad renouandam prifci illius lumipis

Cr

qnemoriam, quod, cum Chriftus in lordane

paní

qui i

ablueretur, emicuit; & vt falutaris fplendo*

ris, quo in Baptifmo colluítratur anima, &

ii

per quem lucem falutarem & diuinam Deum-

Q0nje

i

que ipfum intuemur, vt loquitur Clemens,

fignum extrinfecus appareat. Baccho autem

Ttum

in Penthei caedem Maenades incitante, & vo-

emifi

cem itidem fonuiffeex aethere, & lucem pro

Q

rhicuiffe , commenta eft fabulofitas Graeciae,

Veter

Ill, Muhammedum quoque hac parte

fj

Chrifto inferiorem effe, paffi non funt eius

Mp

affeclae, & luce diuinà circumfeptum aliquan:

WY

do fuiffe ia&ant: & mirificam columbam in

Ü mil

eum deuolare, ei in aurem multa faepe in«

PU

füfurrare vifsm , quemadmodum columba

Tihtg

ad Chriftum in Iordanem defcendit. Habent

fpe&a[

etiam in hiitoriis fuis Perfae Guebri , ignem

D Gr,

füum facrum , quum fputo aliquando pollu-

Q A

tus fuiffet a Carmaniae regulo, columbae

forma euolaffe; Quam fpeciem cur Spiritus

fapc-

Clem. Paedag. -c.-6c

LIB. IT,

: CAP.

XVII,

135

, g

,

fan&tus in Baptifmo Chrifti affumferit, caufía

: by

Ti

haec probabilis eft, quod haec auis, praeter-

(2

quam quod & valde fimplex eft, & caíta, &

il

"

mitis ac manfueta, &felle, vti vulgo credi-

iij

tur,carens, quibus optime congruebat cum

s ln

Chrifto & Spiritu fan&o, aquis infuper im-

in lori

penfe delectatur, vnde & nomen habet, At-

qui id & Chrifto tum aquas vitro fubeunti,

is fl

: animi

& Spiritui fan&to de caelo in aquas deuolanti.

um D

conueniebat, Quam ob cauffam Noachus ,

poft coraum cadauera ad pattum fectari fo-

- Qiett

choaf

litum, columbam deinde aquarum amantem

antty W

emifit. Et columbae quoque huius fimula-'

crum in Bapufmi adminiftratione retinuerunt

lucenr

veteres Chriftiani in lapideo folio, columbae -

h pifv

fpecie ad immerfionem parato; cui&a re, &

a figura, nomen Columbo fuit.

TL

un d

IV. Quod autem ad Apoftolos ignis fpe-

glb

cie miffus eft Spiritus fan&tus, id ad fua ac-

H fäepef

commodarunt Brachmanes, cum tertiam Tri-

nitatis perfonam mundo, ignis forma, con-

j oU

j B

fpectam fuiffe affeuerarunt,. Et eft praeterea

,*bl'i ) igüf?

in Graecorum fabulis , louem ignis fpecie fu-

p P^

cum Aeginae feciffe,

colUIW

Lucsumecsss d

;ur $

u

f

CAPVT

.

ALNETAN

136

QVAEST.

C

CATYT

XVIII

apno

De miraculis a Chrifto patratis.

niciy

geli

T. De aquá im vinum mutata.

II.. De aegris

llII. coecis , debilibus , €?.

]

a Chriflo fanatis

3nuiis

1V. De aba&is ddemonibus.

V, De

ET

poup

zete ab Zdpoftolis ia&to ex Chrifli confülio, G

Vi. De vento com-

l

mnirifica capiura pifcium.

pre[fo , & tempeflate fedata.

VIi. Chriflus

UK

VIII.

& &il

incedit fupra mare ,

transfiguratur ,

IX. bominum cogitationes nofcit.

X. Dev

Wney

catione Jdpoflolorum

XL. De communicata

fs

ditice

cum dis a Chriflo miraculorum pahamlorum

tune

facultate. XM. Fariis linguis loquuntur, quawe

uis nullam praeter patriam didiciffent.

XIHl.

Jiüs

fitra

Multa bominwm millia prima. Peiri concione

t il

ad Chrifti partes iradu&ta, — XIV. Apoftoli d-

uina vi carcere foluti,

pudici

enio nune ad patrata a Chrifto prodigia,

b i

Gm

V

quae ab eo faepe poftulabant ludaei.

liy ET

Nam difcimus ex lofepho , magos & frau-

dulentos homines plerosque circa haec tem-

toniny

n

pora inter ludaeos fuiffe, qui vanis miracu-

lorum pollicitationibus incautum vulgus pro-

le&abant : cuius generis fuit Samariranus ille

Dcm:

Simon, fallaciis fuis infamis.

At miracula

T

Chnfh

25

Tofeph. Antiq. 1. 20. c. 6.

D

P2

LIB,. II.

CAP.

XVIIL,

137

Chrifti Iefu fincera fuitfe,

& diuina vi edita,

agnouerunt ludaei, Muhammedani, & Eth-

TOl

MI

nici, vti nosin Demonftratione nofcra Euan-

Dui

[

gelica declarauimus.

DO

]. Primum inter ea celebratur mutaho

v

aquae in vinum Canae fa&ta ldem autem in

fül;f W

paupertina Philemonis & Baucidis coena, qua

Iupi:er & Mercurius excepti funt, euenifie ,

qui d

j Qu

canit Quidiu

Canit & INonnus Hydafpe

Baccho

gt

& alium quoque iam ante fluuium,

xb

in expeditione Indica vino manare eífe iuf-

fos; & rupem thyrfo ab eo percuífam vini

pittmro

laticem profudiffe

idem quoque alias fac-

gtrain

tum eíffe a Baffaride, Ergo in Bacchis Euri-

fiiil t

ni.

j

Jf

pidis lactis, vini, & mellis fluenta Deo huic

i a

terra profundit. Quemadmodum autem fin-

xit ilic Nonnus , ad expugnandam Aurae

Apih

pudicitiam Bacchum e filice vinum extudif-

fe; ita apud Memnonem , ad fallendam Ni-

y p

caeam nympham, dolo non abfimili , fon-

y l

tis aquam in Vinum conuerti

lNarrat An-

"T

toninus Liberalis, hunc ipfum Deum ne&aris

pace

& lactis fluenta emififfe ad Minyadas perter-

rsm*

ren.-

uïgUS F'

1FEHJ"

Demonftr. Fuang Prop. 9. c. .,9 iE 400. feqq

Quid. Met. 1. 9.

Nonn. Dionyf. libr. 17. &

mrzcï

Chri

o5$. Euripid. Bacch. v. 142. & feq. Mcmu ap.

iO.

Photh, T'm. 224.

Anton, Liberal.

C. iC

138

ALNETAN, QVAEST;

rendas, In facro Dei eiusdem fefto, quod

vl

Thyia appeliabant Elei, lebetes vacui tres

Qul

coram multis teftibus deponebantur in do-

ys

muncula, cuius foribus adftantium figilla im.

iq

primebantur; poftridie palam agnita figillo-

tiu

rum integritate, introgreffi lebetas vino ple-

p

nos reperiebant, fi fides Ariftoteli; & f1 Pau-

fun

faniae, qui rem fibi magna affeueratione ac

hi

i

juramento, etiam a viris praecipuae dignita-

tis confirmatam fuiffe ait, Recitat & porten-

lii

tum aliud , quod & a Philoftrato inter ima»

V

gines eleganter depiCtum eft, in Bacchi fefto

e

quotannis apud Andrios celebrari folito, vi»

fttt

num fponte e templo profluere, Addit Pau-

li

fanias, non minus his credibilia effe ea , quae

für

de menfa Solis fupra Syeneu ftru&a differunt

dür

Aethiopes, Scriptum fuiffe in Indicis Ctefiae,

qui

refert Photius, fontem quemdam Naxium vi-

Vert

no aliquando manaffe ;

& Phafidis aquam , fi

fity

per diem in vafe feruetur , mutari in vinum,

litr

H, Tam facultati mirificae omnis generis mor-

hr

bos fanandi,quamChrifto facra tribuit hiftoria,

ipen

parem Epimenidi, parem Pythagorae, parem

pit

Empedocli eius difcipulo, parem Abaridi, pa-

omp

rem Apol'omo ethn1c1 affinxerunt, Nota funt

Ts

Vul-

Ariftotel. Mirab. aufcul

Paufan, 2», Eliac, Phi-

NT

lofir, Imag. . z.. Phot. Tm, 72.

LIB. II,

.CAP, XVIIT.

139

b,

M

j

vulgo, quae de Ptolcmaeo fanato ope herbae

CU U

cuiusdam , in fomnis Alexandro monitratae,

rj

prodita funt.

Quam herbam ei ab herbario

fg i

aliquo indicatam , & rem deinde ab adulato-

t ff

ribus in prodigium verfam , non infcite fut

$ VIDODA

picatur Sràbo; & nos quoque coniicere pof-

&

fumus, vim herbae cognouiffe ex difciplina

Fatiome.

Ariítotelis, a quo fuiffe in medicamentaria

3e d) It

arte diligenterinftitatam perhibet Plutarchus,

&prt

Ariftolochia, nona iuuando partu, fed ex in-

nf

uentore nomen reperit, rem 1pfam inuentor

jochi

ex fomnio, fi Quinto Ciceroni apud Marcum

(olito,

fratrem differenti fides eft, Pyrrho Epirotae

Mdl

fpleneticorum curandorum mira vis ad(cribi-

g av

tur; & fecundum quietem remediis quibus-

dam inftruGtum fe praedicat Marcus Aurelius,

dllfew»

"ISC [1/4

quibus aduerfus excreationem fanguinis. &

VAQUUL

vertiginem aliaque mala vteretur, & eamdem

Sa-

aqui

faepe opem a Diis praeftari hominibus

lutarium huiusmodi fomniorum auétor puta-

m

batur Aefculapius , qui etiam dum in terris

nerism

iil

ageret , & adhuc infans, & multo magis,

poftquam in caelum receptus eft , morbos

j pal("

omnes dicitur perfanatfe, Sed & Itidi potef-

yridf

Vot

tas eadem pellendarum aegrotationum & im-

mit-

q)

lo ]

Strabol, rs. Plutarch. Alex. Cicer. l. 1. de Di.

giun, DI A.ulel ln SQ I7. &l » 5'27

140-

ALNETAN, QVAEST.

18

mittendorum fomniorum adferipta eft; ea-

di,

dem & Serapidi, Graffantibus morbis Dii pla-

cabantur, tanquam mali auctores; jis fedatis,

d

tanquam beneficii datores, honoribus afficie-

Bu

bantur,

Hadrianum febriepterm caeci cuius-

Q

N

dam conta&u fanatum fuiffe, fuadere cona-

tur Spartianus

Nec dote hac carere volunt

fii

Muhammedani, Pueri illi fine patre nati, ani-

TO

mae filii dictij ea virtute dicuntur pollere,

o

vt vel refecti eorum capilli, vel praecifa vef-

n

Dl

tium fegmina, morbos abigant

Quin & ter-

ram, lapidesue, in quibus conf(titiffe dicitur

du

fan&us Georgius, quem Chiridellem appel-

u

lant, morbis multis mederi cenfent,

Talia

i

multa de Aly fuo Perfae , de Xaca fuo Sinae

tl

Iu

celebrant. Indi denique nouitii, qui proauo-

Att

rum noftrorum aequales fuere, Ecbarum Im-

peratorem füum mirifica vi pellendorum mor-

f )

borum, & partu leuandarum mulierum , pol-

p

lere credebant,

Qm

Qs

1il. Preffius vero vt agamus, caecis mul-

tis lumen oculorum reftituiffe Chriftum , &

Bs

debilium ac claudorum artus firmaffe , neque

v

Celfus negauit, neque Iulianus. Inter fabula-

hum

res

tefe

Strabo l. r«. Plutarch. Alcx. Cicer. lib. r. de Di-

uin. M. Au'rel. R $.17. & ],9' $. 27. Spar-

O

tian. Hadrian. cap. 25.. Orig. contra Celf, 1.2.

p

d

LIB,

II

CAP, XVIIT,

141

J

f

i

)

[/]

res autem Deos, Acfculapio praecipue & Ifi-

ls D)

1

Jl

1

T

di , & hominibus etiam quibusdam , curan-

ii f

dae caecitatis dos a profanis gentibus dele-

bUS Fs

gata eft: & Soli quoque, a quo Orion excae-

CC QU

atus fanitatem recepit, Dacchus vero apud

Nonnum Laobiae filios e

jere Qu

mutis loquentes

ere voli

facit,

Sefoftris Aegypti rex ab oraculo ad-

e fdtl

monitus, poft

