admiffo -infecutus eft , & trepidantem fibique

1]

ad genua accidentem amice confolatus talen-

u

In fimili deinde cafü

to argenti. donauit.

Demofthenes idem patria excedens , cum ab

E

J

aduerfariis folatio' & viatico adiuuaretur,

e.

Annon, inquit, vrbis huius aegre feram de-

l

fiderium, in qua tales habeo inimicos, qua-

à

les in alia inuenire promtum non fit? Nec

!

hac moderationis & lenitatis gloria caruit

Roma. Camillus patria magnis a fe benefi-

ciis affe&a foede deiectus, & in ignobili apud

l

Ardeates exilio delitefceffs , Romanis poft-

modum faluti fuit, pulfis Gallis & concifis,

& Capitolio diuturna obfidione liberato, Mi-

*

nutium Magiftrum equitum , euius obtreGa-

l

tiones & cauillos diu paffus faerat, ab Han-

j

nibale circumuentum periculo eripuit Fabius

Di&ator , & incolumem cum copiis feruauit.

Poft expugnatas a. Marcello Syracufas , Ro-

mam venerunt legati huius vrbis , de Mar-

celli tum Confulis, iniuriis queftum apud

Senatum : priuati is more cauffam dixit, &

ä

Senatusconfulto improbata accufatione ad

genua prouolutos Syracufanos in clientelam

fuam recepit. Clgriüïmum fuit Tiberii

Ggac-

chi

s

ALNETAN,.

476

QVAEST.

chi. facmus, nec fatis tamen pro merito ce-

lebratum, cum L.Scipionem Afiaticum , ini-

micitias ex profeffo fecum gerentem , pro

!

tribunitia fua poteítate , qua tum fungeba-

Í

tur, exeibit viriculis publicis, in quae duce-

batur , quoad iudicatae pecuniae fatisdedi(-

fg

Marcum Scaurum principem eii uitatis ,

ä

inimicum fuum, in iudicium populi deuoca-

uerat Cn. Domitius Ahenobarbus

Ante

diem conrftitutum noé&tu venit Scauri feruus

ad Domitium, multa indicaturum fe profeffus,

quae ipfi ad cauffam conducere poffent. Ob

feruauit ille aures fuas , & feruum indicem

corripi iuffum, ore occlufo remifit ad domi-

num,

Ambitus a Catone accufatus L. Mu-

raena & abfolutus, nullum iniuriae dolorem

retinuit ,

coluit hommem pro meritis , eius

-confiliis in adminiftranda republica per con-

fülatus füi tempus vfus eft, & lapid:bus de-

inde dppetitum, ac de vita periclitantem ,

oppofita toga protexit,

Cato ipfe Metello,

a quo fuerat oppreflus, dignitatem füam fer-

uauit, cum magiftratum ei abrogare Senatus

vellet. Seditiofus ile. Clodius ; inimicitiis

Ciceronis nobilitatus, patrocinio fuo defen-

dit Lentulum ambitus reum , a quo incefti

[M d d

CAP,

XIX

411

LIB, EHI

e

crimine fuerat accufatus,

De Caefaris cle-

Ti

mentia haec prodit hiftoria , fuffragatum eum

in petitione conful atus C. Memmio, cum fuit-

o

N

fet fuggillatus afperrimis eius orationibus;

(

priorem vitro fcripfiffe ad C. Caluum poe-

jl

tam., cuius famofis epigrammatis fuerat no-

tatus ; recepiffe in familiaritatem poetam alte-

l

ü

rum Catullum, meníae adhibuiffe , hofpitio-

D

que patris eius perfeueraffe vti, cum perpe-

i

tua fibi ftigmata verficulis eius de Mamutra

s

impofita effe fciret 5 Dolabellam tumultuan-

!

tem, & nouas res aduerfum fe molientem,

W

creauit Confulem , quamuis praeturam non

ii

geffiffet, & magno in honore habuit. Vef

l

pafianus filiam Vmelln hoftis fui fplendide

i

collocauit, dote a fe & peculio inftru&am.

!j

Erga duos affe&ati imperii reos & conuic-

tos tam lenis fuit Titus Imperator, vt tri-

J

d

buturum fe promitteret , fi quid defidera-

)j

rent, coena familiari exciperet , & in pub-

!a,

lico fpe&taculo circa fe collocaret; & Do-

mitianum fratrem infidiantem vitae fuae, &

j

exercitus in exitium fuum follicitantem, in

!

eodem dignitatis gradu retinuit, & confor-

tem ac fuccefforem imperii fui defignauit.

Claudamus hoc Romanae beneficentiae prae-

j

conium infigni Plinii Caecilii epiftola ad Ge-

B-

N

478 ÁALNETAN.QVAEST. LIB.III, CAP.XIX.

minium: Hunc, ait, fe optimum & emen-

datiffimum exiftimare ,. qui ita ignofcit aliis;

tanquam ipíe quotidie peccet; ita peccatis

abftinet, tanquam nemini ignofcat 5 conftan-

ter hoc tenendum, vt nobis fimus zmplaca-

S

cabiles, e

exorabi les etiam his, qui dare ve-

Q

"

niam nifi f

ibi nefciunt.

Imer Iudaeos virtu-

h

tis huius fpeciem aliquam praebuit atrox il-

N

le Herodes, qui nobiliffimos fuae gentis im

"perniciem fudm ad Antoninum legatos "H

f

in vincula conie&tos, & certae morti def-

ü

tinatos, intercefiione fua feruauit: rurfum-

l

que alios eodem .contra fe animo ad An-

tonium . Venientes inítantis periculi admo-

nuit, fugiendique auctor fuit; quo fpreto

confilio pene omnes pericrunt.

Ortus ex

eo Agrippa, ludaeorum itidem rex , fimi-

lem clementiam Simoni' cuidam legum con-

fulto, impuri oris homini , exhibuit : nam

cum maledictis in concione indigue ab eo

afperfum fe cognouiffet, accerfitum & pla-

-cide exceptum in tBeatro fibi affidere iuffit,

& muneribus donatum remifit,

Et Confu-

tius denique Sinenfis erga inimicos, perinde

vt erga amicos , mbehat familiares fuos effe

Z

affectos.

x

*

EPI-

Piin, Caecil, lib. g. Epiít. 25,

479

xl

* & ok

H

EÉE»r:Lo0ocvs

li

U

libri tertii & totius operis.

lr

ed confiftat hic tandem fermo nofter, de-

At

S

finamque aliquando longiori oratione te

v

obtunderc, cum vel nox ipfa aduentans$ mi-

Irtü

li

hi iam indicat filentium , videarque impofito

jm

muneri fatisfeciffe, Nifi quid aliud fortaffe

fentis,

Minime vero , inquit Hamelius: ac-

,U

t

curate enim colle&tis fapientiffimorum vete-

i

ris aeui hommum gentlumque ompnium tef-

h

i

timoniis demonftratum eft a te, quidquid in

Il

Chriftianae Fidei dogmatis & ipraeceptis a

3l

eommunis fenfus confuetudine maxime vi-

u

detur abhorrere, id omne clariffimis fuffra-

!

giis comprobari, Certe quidem , inquam: &

iam ante his armis oppugnandos Chrifti ad-

(

Q

uerfarios prifci Ecclefiae magiftri cenfüerunt.

D

ifti , inquit Arnobius, qui admiramini ,. qui

A

füupetis do&torum & Philofopbiae fcita , ita non

iniuftiffmum ducitis inequitare, illudere tanquam

ftulta nobis & bruta dicentibus: cum *vel ea , vel

ï

ialia

Arnob. 1. 2,

H h

EPILOGV$

499

talia , veperiamini (g *vos dicere , quae a wobis

fi

dici pronuntiarique videtis, ? " Et. Augu(tinus:

&

te

Quis non intelligat , bonam eos babui[fe cau[fam ,

€0

quieam apud medios iudices obtinere potuerint?

q

imo , apüd ipfos aduerfarios, a quibus fum-

mum teftimonium grauiffimum effe, dixit Ifi-

&

dorus Pelufiota

Quo genere argumenti ne

f

Apoítolus quidem abftinuit , cum ethnicis

I

obiiceret fuorum Poetarum , Prophetarum,

T

Infcriptionum publicarum cum Chrifti doc-

ex

trina conuenientiam. Atque hinc praeclare

cernitur mirifica illa , quam praedicaui, Ra-

tionis & Fidei confenfio ; cum eaedem de

rebus diuinis fententiae, eadem vitae re&e

f

inftituendae praecepta placuerint vtrisque,

gl

& qui Rationem folam fecuti funt , & qui Ra-

q

tionem atque Fidem. NNec mirum fane : nam

ilis Rationis affeclis , naturae effe obfequen-

dum, conuenienter naturae effe viuendum ,

xä

perfuafit ipfa Ratio :

qui vero Rationem

emendarunt ex Fide, & vtrique morigerati

funt,

f

l

Auguít. Ép. r7e. Ifidor. Pelaf. 1. . Ep. 228 &

l. $. E»pift. 335.

m

TOTIVS OPERIS,.

:

funt; naturae contemplamonem praetergreffi,

Ulit

uf;

ad ipfius naturae au&orem extuleruut mene

tem , & adeius nutus atque diótata totos fe

l,

7H

compofuerunt, Quemadmodum autem dif-

u

crepare non poterat natura ab au&tore fuo

]i

ac re&ore Deo ; ita nec ftudiofi naturae a&

N

fe&atoribus Dei diuerfa fentire; praeterquam

I

in iis, quae ad Dei & naturae , opificis ni-

,

mirum & opificii, difcrimen pertinerent. Vti

nec aliam temporis horam rufticus excipiet

)

ex folario , quam Aftronomus a Sole ipfo.

W

Cum igitur ad fidei praefcriptum temperanda

M

fit Ratio, Fides ad affülatum Dei; excitandi

[

funt ad vtrumque hominum animi , & dili-

d

genter inftituendi

In quo nos opem ali-

m

quam, pro facultate noftra, praeftare ftudui-

M

mus hominibus noftris, cum ad obfequium

if

Chrifti atque Fidem, Rationem humanam

j

fle&ere conati fumus altero opere, quod in

T

"

hominum manibus verfatur, Fecifti fane , in-

tl

quit Hamelius, nec fine opere pretio atque

fru&u : cumque difputationibus. his diebus

inter nos habitis intra legitimos fines coer-

)!

€ita fit Ratio, defcripta Fidei iura, & con-

Core

1

482

.EPILOGVS TOTIV$ OPERIS. .

cordia inter vtramque conftituta fit$ tibi

magnopere au&or füm, vt, quae pro re nata

& familiariter hic tra&tata. funt , eadem col-

le&a per otium, literisque mandata, venire

finas in publicam lucem. Iucundum erit ge-

nus.hoe fcriptionis , vel ob nouitatem, cum

nondum illuftratum fit a Theologis; vel ob

;

vtilitatem , cum eo fplendefcat obfcura ma-

teries, & difficiles expediantur quaeftionum

nodi, vberemque fübminiftres diuinarum ree

rum interpretibus copiam, fiue ad commen-

tandum, fiue ad differendum, fiue ad Chrit-

——

'tianas partes tuendas, De eo, inquam, vi-

derimus per otium : nunc repetendam do-

mum cenfeo , corpusque curanzdum.

L -O.'» H. D.g'

CUM N j

e-".'

j

P. 176. Iin.. 12. effä&a. Iege.effe&us.

tbl

Ddtà

fj

Wute

2

um

3

It

j

P

Md

"

Y

1

ss

Es

T^

Piekignae st

Es

u

jem

A

-

x

t

—

NUS

-

d

L

-

zb

-

Em

—

i rrSgrequne

P

a

j

"

Dd

-

CA

u

duv

ä»

d

r

m

N d

É

5

g

«m

*

-

a d

T

m

—

z

-

ii

X

s

^i

aT

s

m

C

C

MTIR

TET

a

o

d

U,

.

L.

P»

& s

.

-

EY

RL

ca

-

x

VA

E u

E.

8

-

E

ts

-

dic

UE

us

x

Y

*

S

U

T

KC

-

Es

2

E

s

d

x

L

L

E

A

:

D

x

EM

-

MR

z

x

DEU UM

EX

WA

g

P

——

m

m

rA

m

Pt -

i

-

Em

—

E

EM

x

A Q E

EX

E UM

AE

as

- ——

a

--

E

z

21

:

&

"g

"9

p*

2

")'*r

s2

PETRI DANIELIS HVFTII

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

—',"2

EPISCOPI ABRIWLENSIS

us

ä

-

ALNETANAE QVAESTIQNES

a

DE

ä

RD

s

[

CONCORDIA

e

RATIONIS zr FIÍDEI

s

3

um

ALMAE

o

CONGREGATIONI MAIORI

p um

E

ACADEMICAE :

-;;:" fä' z N

OBLATAE

/&

R

*-..'

Z

P

w

]

;*—

i

ï

-*'4&

5

S

N

*

67X

E.

w,yä-w

m

nv

——

BAMBERGAE

AuNo MDCCLXXXXVII

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

"Fypis Ioann, Georgii Klietfch; Almae Vniuerf. Ty

(

E

p