ldaliae tolit, Multis perfuafum fuit, Empe

fW IQ

do-

fit

l]h m [

Euripid. Tphigen. Aulid. v. 1608, 162

Tphig

Tauric. v.

09, 30

Helen. v. 45. & 611. 676.

677.

Oreft, v.

637. & fcq V:raxl Aene:dw

D l

tib. ,

1

mol?e

DEU

JE.-H; (CAR. XIX.

k165

; Lust]

narls,

dóclem terrenis rebüs exemtum & relatum

fuillc inter Deos.

pa d; l

Multi idem de Apollonio

praedicarunt ; plures de Romulo, ex Iulii

it i C

Proculi teftimonio , quem a daemone, naf-

que tl

centi ipfi addito , in caelum a&um perfüade-

ul f

re vult Dionyfius Halicarnaffeus. Etfi qui

, a r

Cacfares, Caefarumue coniuges, ae confan-

hi, qit

guineae de populo Romano bene meruiífe

us fat

funt vifae, ab hominibus caelo tanquam mer-

fcendio?

ede fint donatae, " Viam caelo quadrigis ig-

H

1

.

feptae,fö*,i.ï

"

2

Tauros t

q

L

s affe&tabat Simon magus, quas Petri ore

Hatas commemorat Arnobius. Cum fe ip-

m cati

fe cremaret Peregrinus , fuiffe nonnullos

in; It

adeo fimp

il

He

es, narrat Lucianus, vt fibi per-

yipilts

fuaderi paffi (int, e rogo vulturem fübuolatfe

jbes trii

io caelum , magna voce humana dicentem ,

TE

g 1

caelum reli&a terra. fe petere. Zoroaftrem

r

ii

Uil

leg

) fuarum Iatorem, Perfae omnes culto-

Ti fä]lm ,

E(

res ignis; Dremauium & Wiftenauium, gene-

&

gum

ris hutüani reparatores raptos in caelum ar-

[2

Ài

bitrantur Brachmanes Indi recentiores: prif-

ilumm^

C0$ vero.terra baculo percufia in fubiime fuif-

11l

][, li

fe elatos, fabulatur Philoftratus,

Lutiemam

Ü

Sinae, mirandäe originis & formae foeminam,

de

j

g M

Dionl Halicarn.lib.». Arnob.lib. z. Lucian. de-

Vi

morte Peregrin!,

Phitoftr, vit, Apollon. li?r.

$ es. & 10,

166

ALNETAN, QVAEST,

if

de qua iam fupra egimus, furfum aliquandó

in caelum euolaturam putant: iam illuc euo-

tium,

laffe virginem Sommonocodoni Dei matrem,

d H

Comam ftudiofe alit tota

mní

rentur Siamenfes.

fügier

gens haec , futurum rata, vt flocco capitis

arrepta in caelum feratur.

Idem fpondent

et

Muhammedi aífeclis fabulae Mufulmanicae ,

fitup

ertpt

narrantque Muhammedum ex itinere Syria-

co Meccam fuiffe ab Angelo revectum; & eo

tum )

qui Hegiram anteceffit anno, eumdem Mec-

lunoy

ds,

ca Hierofolymam translatum, in caelum de

inde ad feptimium vfque caelum afcendiffe;

Vane

idemque Chrifto contigiffe, fatebatur ipfe Mu-

Ü ga],

EH

hammedus, , Perfuafum habent praeterea ,

perinde vt Chriftiani , quemadmodum con-

l 0

fcendit caelum Chriftus, fic inde olim defcen-

fbes !

hi, |

furum, confenfuros in vnam religionem om-

nes homines,tumque Antichriftum periturum,

Qfie.

IX. Chriftum, poftquam a mortuis exci«

Af

tatus eft, confpiciendum fe dediffe Difcipu:

pittre

Wt

lis, & ex oculis eorum euanuiffe, qui minus

credemus , quam de Diis fuis, & Heroibus,

u E

virisque magnis , Graeci & Romani credide-

Tünp

runt? Apollinem , poft admonitum Afcani-

um , ex hominum confpe&u euolaffe, fingit

Anllo

Virgilius,

Mineruam ex lecto Vulcani eua-

3j

nuiífe

0t

Virgil. Aeneid. 1. 9.

UT

LTB, IT,

CAp, XIX.

167

nuiffe, traditum extat apud Antigonum Caryf-

n du

im illcdi

tium.

Traditum eft in Chreftomathia $Pro-

Deimat

cli, Hymenaeum du&a vxore oculis homi-

jofe al

num fe fubduxiffe. Britomartis pifcatoris vim

octo df

fugiens videri defiit , & Aphaea ex re dicta

em It

eft.

Homeri commentum eít , nube oppo-

ufülmadi

H

fita protegi a Diis , quos periculo praefenti

tinere t

ereptos volunt. [nter hominum coetus Deo-

veur;l

rum beneficio verfantur , nec videri poffunt;

umdn

lunonis, Arognautae apud Apollonium.;; Pal-

ladis, Vlyffes apud Homerum &Sophociem;

i caelumi

m d

Veneris, Aeneas apud Virgilium. Nota Or-

bawripfeä

ci galea , quam qui gerebat, videbat omnes,

a nemine ipfe videbatur. Notus annulus, cu-

imodin

ius opportunitate Gyges videbatur ab adftan-

e olim i

tibus pfo arbitrio, vel obtutus eorum fugie-

bat. Leucippus, cum Daphnes, cuius pudi«

jjpont'

citiae infidiatus fuerat, aliarumque virginum

n Periwnf

morwiS g

jaculis peteretur , volentibus Diis , defiit ap-

parere.

Arifteam Proconnefium non femel

iif

poftmortem veniffein confpe&tum homipum,

IEs qu a

ex eoque füblatum effe, viri graues fcripfe-

& HerüiïfE

nfem , in

u) ud

runt: item Cleomedxem Aftypalaee

arca,

itum N

Antigon Mirab. cap. 12. Procl. apud Phot. 'T'm.

[bläfrev r'[

239. Apollon. Argon. libr. 3. v.210. Homer.

Vula) f

V

Odyff. ;, & Odylf. y, Sophocl. Aiac, Maftig.

. 6?, 7o. Virgil, Aeneid, libf. 1

168

ALNETAN. QVAEST, ,

ibüs

arca, in quam fe concluferat, neque viuum

lum Z

repettum effe,neque mortuum, Quod & Alc-

menes cadaueri, cum efferretur, c.u*m(ï'e,nar'

quda

rat Plutarchus: & illis etiam Ctefylles & Af*

».C

Tüfn t*

palidis Antoninus Liberalis.

Euthymus Te:

eua cd

meífaeus, poít abactum daemonem quem-

dam, cum ad extremam fenectutem vitam pro-

um a

duxiffet, deuitata morte , alio quodam mo-

Monte

patt J

do ex hominum confortio excein iffe memora-

tur. Parem Romulo exitum tribuit Romana

m

hiftoria; parem & Laurentiae. Inter fabulas,

]i ex

quibus Apollonii hiftoria contexta eft, vna

dun y

]OK AUR

haec eft; in iudicium coram Dommano ad-

fen t

ductum eum ex oculis hominum derepente

abiiffe, rurfumque in amicorum , qui Puteo-

Yelnt

lis erant; confpectum fe dediffe, Nempe eam-

Tabi|

dem facultatem tribuunt Apollonio difcipulo,

£ebtt

tollo

lb |

quam magiftro Pythagorae adfcriptam fuiffe

acceperant

Nebulam ait idem , qui fuperio-

Cbt

n

rum auctor Philoftratu

colli, quem infident

tU., qul

Brachmanes, infidere, in qua afpe&abiles fe

DT

j

dant, cum lubet, vel inuifibiles.

Veterator

Yng

At

quidam Iudaeus , Theodofii iunioris aeuo,

Ti j

pro redxuxuo Mofe fe gerens, hominum ob-

li

]

tuti-

&?

j

y

Plutarch. Romul.

Anton. Liber, Metam. cap. 1.

Atf apr

& 13. Philoftr. vita Apollon. 1. g. c. 5. 45

Joxim

Philoflrat. vita Apoilon. 1. 3. €. 3.

z

LIP.

t

CAP. XIX

169

que v

tutibus repente ereptus eft. Raptum in cae-

uodt dl

lum Zoroaftrem fuum idcirco putant Perfae,

TU

quod apparere ipfis aliquando defierit.. Pfeu-

vilei

do- Chriftus ille Dauid Al- roi coram Perfa-

4

ymi l

rum rege cauffam capitis dicens, & in vin-

Ym qui

cula coniici iuffus , fugit omnium . oculos,

cum ab omnibus vox eius audiretur.

Cum

yvitan

Montezuma, vltimus Mexicanorum rex , im-

1000 J

perii fui occafum praedicentes fibi magos

o menot

Tif 0

mandaffet in cuftodiam , dilapfi il ex vincu-

ter f

lis euanuerunt

Quippe magicarum frau-

rü u

dum vel praecipua eft ilJa , adftantium ocu-

Jos fdueäe, eamdemque rebus aliis faculta-

mitino

tem tribuere,

Fieri id. volunt vi gemmae

erex

Heliotropii.

Vaniílimi hominum: omnium

qii

Zabii librum affinxerünt Adamo, in quo le-

em u

Od ['I.lpu

gebatur effe herbam. quamdam , quae fi de

collo hominis fufpenderetur, inuifibilem fa-

n i

ciebat, '

Huc pertinent, quae de iis ia&an-

ju p if i

tur, qui eodem pene punóto temporis muitis

m iil

in locis vifi funt ;; velut de Talo illo Cretae

&ullet

Minoisque cuftode, qui pedibus aeneis to-

Vettt

tam infulam ter fingulis percurrebar diebus,

r d

&

ita vt plerisque fimul apparere videretur;

yinun

til

de Pythagora , qui eodem die conf'pe&us eft

Metaponti & 'Tauromenii; & de memorato

At C?P

proxime Dauide Al- roi, qui decem. dierum

;feï'

G

179

ALNETAN, Q"VAEST,

iter vno die connc:ebat & de fanctis homu-

tü5, €

nibus fola loca incolentibus , quos aiunt Sia-

nüm,

menfes orbem vniuerfum mirabili celeritate

quenter

peragere

dus in!

CAPVT

XX

viti (

t

De Sacramentis

Deis,

I. De Sacramentis :

W. de Baptifmo

I1T. de

hmi

Confirinatione,

XI'

de

IV. de Con d[ione

Toents

Eucbariflia,

VI. de Ordine

VII. de Ma-

Q e

trimonio.

VIU

de extrema Vntione

p

unc agendum de Sacramentis : ac notan-

fieti

áum imprimis materiam Sacramentorum

Dos;

fumtam fere ex rebus communibus & obuiis,

[ontib

ex aqua, oleo, balfamo, pane, vinos & ex

Ym

dota

Vfü rerum earum quotidiano & frequenti, per-

ceptisque inde vtilitatibus, deriuatam effe

to

fignificationem effe&tus Sacramentorum. Lo-

viri d

tionem infantium a partu recentium , qua ad

but|

abluendas fordes, & corpora duranda pluri-

Y tel

mas gentes vfas legimus, Deus fignum effe

Vrey

voluit purgationis animi , & roboris ei addi-

p

ti. Ex vné&tione firmandis infantium & pugi-

dl

lum corporibus adhiberi folita prouenit chrif-

busf

ma facrae Confirmationis, quo delibuti Chrif-

T

tiani, aduerfus Dei hoftesinui&i ftare poffent,

Cllor

Supphcza, quae corpore fuo excepit Chrif-

tus,

D

P

LIB; IL, CAPR. XX;

171

dOs hr

tus, eius interitus, & concordia Chriftiano-

9s al

rum, fra&ione panis, eiusque efu conue-

li celed

nienter exprefla funt: potu vero vini, foe-

dus inter eos initum ; cum foedera olim non

4

vini folum, fed fanguinis etiam potu fanciren-

tur, & Ifraelitarum gentem fibi adiunxerit

18

Deus, refperfo in eam a Mofe fanguine, qui

tf

Janguis foederis inde di&tus eft. — Ex medica-

n Y

J

mentis, quibus aegra corpora liniri folent,

1

VIl à

li

l

orta eít infirmorum extrema vn&io , oleo

(iont.

peragifolita, ltemreceptis quibusdam con-

SEDRUUC

fuetudinibus dignitatem vimque Sacramenti

Deus addidit; confeffioni fcelerum, quae a

ramentot

us ob

fontibus exigitur in iudicio ; impofitioni ma-

nino; &

nuum , qua apud Ifraelitas creabantur Sacer-

equenti,pf.'

dotes, & diuinorum mandatorum miniítri,

& confecrabantur vi&timae ; ac indiuiduae

duaton 6

viri & foeminae coniun&tioni. Ita quae fie-

torum. l

ürt, qué

bant neceffitatis aut commodi cau(fa, Deus

Sic iridem, quae ori-

a

in religionem vertit.

tur ex naturalibus cauflis, iisque pofitis non

ignd

poteft fine miraculo non oriri, nec minus

ris àd

nl

-ante Dilauium , quam fequentibus tempori-

bus frequens fuit, Deus foederis cum homini-

yet (

bus a fe pati fignum effe voluit. Sic circum-

but a

cifionis fanxit ritum , & notam foederis cum

r pl

Ifra-

jl (

Exod. 24, 8.

fU

i

2

AL'*xLlAN (*DA"Q""

;

154

aelitica gente initi effe iufüt ; cum alioqui

m

/pe.utlhs ea effet ob naturalés cauífas, fiue

f

"

)

munditiei cauffa,.& ad praecauendam lepra.

pfiüs.

lenuD

rum luem; fmc ad remouendüm generatio-

fida f

nis obicem, vegrande praeputium apud has

At

gentes in abnormem longitudinem excrefce-

li

|

re folitums cum neque defint , qui eam ante

Abrahamum víurpari folitam - fuiffe putent,

Jirig

M

Eadem videtur origo fuiffe circumceifionis

foeminarum ;

tilt

quae cum adhibita primum

lerim

fuiffet, vt apuores fierent ad generationem,

Muhammedi deinde lege fancita eft, & in re-

um

ligionis partem tranfiit, Sic mundorum & im-

ne

inundorum difcrimen Deus intulit , quod fa-

l'hu»rl

!) bl

nitatis cauffa apud alias gentes obferuabatur,

ET

Ergo quod alibi fuit./ confuetudo popula«

ris, aut humana lex, id apud Ifraelitas &

effe [

Chriftianos Dei mandatum fuit, In fancien-

TüOr[e

dis praeterea facrificiis naturae legi videtur

lai

obfecutus effe Deus.

am quod fumus

ln

ET

furfum tendat , proficifci putabant ad Deos,

Vnde Plautus de odore patinarum : Js odos de-

rj

mzjzs pedibus in caelum volat, .Eum in odoretn .

Pa

coenat lupiter. quotidie.

Cum.ergo viétimas

pras

offerrent Deo

, igne eas. cremabant, vt fu-

lty Q

üne

mum adDeum quaü allegarept, praeítiti cul- .

tus

Plaut Pfeud

2, 52

n

- LIB. II

CAP, XX,

173

tus.& precationum nuntium.

Hinc perfua-

im df

fum plerisque, ac praecipue Ebraeis, facrificia

ul f

prius vfitata fuiffa moribus hominum, quam

dam ln

lege Dei,. Parem ob cautfam facrorum pars

pentui

1 qui

fatta funt fuffimenta; vt fragrans ille fumus

n eyeis

adiun&tas fibi hominum preces in caelum ve-

hat, & Deo fiftat.

Vnde Dauid ad Deum:

UI eam

Dirigatur oratio mea ficut incenfum in confpediu

if put

tu. Etiratum Deum leremias ait oppofuiffe

cumdilos

nubem , nead fe vota hominum peruenirent,

(2 prinif

Legimus in Libris facris, Ifraelitas aliquando

erationt

aquam effudiffe coram Domino, vt concep-

( &i

orumtit

tum ex peccatis dolorem fignilicarent : inftar

nempe lacrymarum , quae in luctu profundi

AUL

folent, . Obferuare praeterea licet , ad pa-

ferube

trandamiracula naturalibus cauffis faepe vfum

o

effe Deum , quafi potentiam fuam ad eaptum

fraelts d

mortemque hominum . adtemperare. vellet.

[n ii

^

j

Ranis , culicibus, locuftis, grandine , pefte

gi ia

Aegyptios vlcifcitur; ligno inie&o aquarum

p um

amarorem emendat; coturnicibus & manna

t P Ti

efurientes Ifraelitas pafcit in folitudine 5 fer-

J

pente aeneo faucios fanat; aqua Iordanis ]e-

T

pras abigit; ex aqua. vinum facit ; fputo &

) Viäfmaï

Eum:

z

luto oculis illito caecitatem depellit,

um

b

dem ergo modum in coftituendis Sacran'.ien-

e(tin o

tis

u

: Pf 14o,2. Lament. 3,44. - 1. Sam.

d

[

j'6.

*

D

174

ALNETAN, QVAEST.

tis Deus tenuit

Porro non Ébraica folum

r ral

religio fua habebat facramenta, nempe Cir.

viteos:

cumcif'onem & Pafcha ; fed Chaldaica etiam

(iteds,

ia l

& Aegyptiaca facramentis totae conftabant.

Et illam quidem norunt & laudarunt Graeci

TiaS, C

Philofophi

haec Taauti inuentum fuit, fi

mpho

Sanchoniathoni credimus.

Ergo apud eos

Dis, p

non myfterio , nec occulta fignificatione ca-

[apla

rebant notae hieroglyphicae , non peplí &

quidehl

velamenta, non cultus animalium, olerum, &

putta,

fimulacrorum , quae fere tranfierunt ad Grae:

Dulsqr

cos & ad Romanos ; fed vulgi infcitia in fü-

fein f

perftitionem ebierunt: ita vt ignorata eorum

Áint

fignificatione , in externo cultu conquiefce-

fem om

rent.

Errorem hunc fuübinde excufare co-

Yape

nati funt Maximus Tyrius, Porphyrius, &

Vog

]amblichus, confcriptis libris de fimulacris,

Tonpe

eorumque fignificatione, Alia etiam fuerunt

drato

Graecis fymbola & facramenta. Diebus fe('

Pt

tis Éleufiniorum , quae Athenienfibus xar

Tttus

i£oxsv dicta funt Myf(teria , initiatis dabantur

& Caþp

Obícoena fpe&ctacula; plauftro vehebatur ca-

db

lathus, & myfticae ciftae a foeminis porta-

dnt |

bantur. Necvllum fere fettum agebant Grae-

Tenum

ci fine myftico aliquo fymbolo

Quid refe-

MFW

ram

Wte o

Maxim. 'T'yr. Differt. »9. Porphyr. apud Eufeb

Prap. Euang.

g.l. 3. cap. 7

. lamblich. apud Phot

lvj

LIB. I/I. CAP, XX.

173

aict f

raml ramos laureos, oleaginos , ederaceos,

nenpe

viteos? quid coronas myrteas, ligneas,arun-

daiea el

dineas, miliaceas? quid pinea folia, ligna vi-

OT

ridia, la&ucas , palmites vitibus onuftos, ca-

runt r

ricas, cafeos, placentas, falem, vini & lactis

amphoras, ollas feminibus omnis generis ple-

um f

) p

nas, panes affos ? quid caniítra , hortulos,

Iertion à

fcaphas, hydrias, vmbellas, fellas, pilas?

o pj

quid chlamydes nigras atque albas, fafcias pur-

pureas, arma ? quid phallos , mutoniata fi«

,oerund

ntad t

mulacra,& pudenda muliebria ? quid ferpen-

Yairia il

tesin finum initiatorum miffos ? Infinita haec

ratà eunt

funt, nec vacat accuratius perfequi, lis au-

tem omnibus myf(teria inerant.

Quid ignis

onqui

ceufare v

perpetuus , apud eos ftudiofe alitus, & apud

:hyriüïs I

Romanos, & apud Perfas, vicinasque gentes?

nonne Deumi item exprimebat apud Indos

(imulc

draco, quercus apud Celtas , difcus apud

um ii

Paeonas, apud. Arabes lapis quadratus, faf-

Diebis f

nübus n

tigiatus apud Paphios, montes apud Libyas

& Cappadocas, fluuii apud Phrygas & Maffa-

:'s dabaW

getas? NNotabile-vero imprimis , quod tra-

yebatir

inis p*

dunt, Platonici Philofophi , facramenta, &

ban[erE'

rerum diuinarum notas, quas xagexrzezs, &

cwbsuara , & cvuBoxa appellant , propria vire

Quid r

n

ture explicare vim fuam, & opus füum effi«

cere,

mudEulhï

apud W

Iambl. de myft. Aegypt. fe&. a. cap. 11.

176

ALNETAN. QVAEST,

cere, Deósque euocare, non virtute bomie

lir T.

his facramentum conficientis, eoue vtentis;

Mten,

Id fententiae Catholicae appofite conuenit;

enufecr

facramenta conferre gratiam ex opere opes

um

obooxi

fato, Vt loquuntur in 3cholis ; hoc et, ex

vi ipfius a&tionis , quam ad facramentum eone

ligionis

ficiendum Deus inftituit; non ex virtute mi»

Wum, ]

niftri , aut hominis facramentum fufcipientis,

getim

Nunc facramenta figillatim explanemus.

g f

l. Baptifmi cauffa naturalis eadem vide:

tiom,

tur fuiffe ae cireumcifionis, mundities cof«

&ltien

poriss cauffa, cur facramentum effe&a fit

hgt

iundities animae; vt per facrum Daptifmunt

iil

fordes hominum animis adliaerentes , & ab

Sterh

Adamo propagatae purgentur, quemadmo-

ltie

dum per lauacrum elui folent fordes ; quibus

El

obliti infantes nafcuntur, Vere enim dictum

fhbllsqul

efta Porphyrio, omne animal poft partum

que (

fe, foetumque purgare, Cruenta., inquit Hie:

fidii ]

ronymus, énfantium corpora flatim «t emittum

J oteyi

tur ex vtero , lauavi folent; ita & generatio [p

Nfeaten

gitualis lauacro indiget falutari.

INullus -enitfi

Vg

mundus a forde , me fi-vnius quidem diei fuerit

üt Dällï«

201

etb

iquizati-'

vitatius, Etin Pfalmis legimus: In

bus conceptus fum, Cj in delittis concepit me ma

ier

Ing, 1

Porphyr. de abflin, ablanimwl. l3. Higron. idü

EU

-

Ezech. 16, 4«

]

127

Artute ii

Ber nea.. Secunda natiuitas foluit primam natiui-

Xoue Vg

tatem. Similiter igne fronti admoto infantes

t eontei

confecrant Aethiopes , non folum vt profint

t opaete

animae , fed etiam vt oculos morbo cuidam

docd:

obnoxios fanos praeítent. Ita pars euafit re-

mentun d

ligionis, quod corporis cauffa fuerat recep-

x vitttt

tum,

Huiusmodi autem lotiones multarum

us

gentium religionibus funt receptae ; ac pri-

Jamétmus

mum Ebraeorum , tum veterum , tum recen-

; etdtp

tiorum.

Et illi quidem , infantes ftatim vt

vundit t

editi erant , aqua lauabant.

Quando nata es ,

ym df

inquit Ezechiel ad Ierufalem , non ef? praecifus

" B;p:iïr:.

vmbilicus tuus , & aqua non es lota in falutem,

Sacerdotum confecratio initium ducebat a

ati, t

lotione, . Res liquet ex Exodo & Leuitico.

| quema»iï

"

.....

Of

wj

eS .U

Et labrum aeneum parat Mofes, maaibus pe-

enim du

dibtisque Sacerdotum abluendis, quotiescun-

po'ï

[ p

que fuübituri erant Tabernaculum, aut facra

a):fb

fa&uri. Lauabant manus Seniores ciuitatum,

M

"

g

n

vt occultorum fcelerum infontes effe fe fig-

i

J

"

hificarent, Extat ea lex in ;Deuteronomio,

vbi agitur de homicidio occulto. Et fe fpon-

det Dauid Joturum inter innocentes ananus fuas,

t

rae,

Jui

Nempe quod caedis manus fint adminiit

&

i

If

,Ezexc'h. 16,4. Exod.29,4: Leuit.9,6. Exod,

|86,19, 19. Deut. »1, 6.. P. 25,6,9, 1.

i

M

178

ALNETAN. QVAEST

& vt ernorem aqua ex manibus, fic cruoris

tt

&a

effufi fzelus ex animo abítergat, Itaque addit:

iNe perdas cum impiis Deus animam Theamats cum

pelio|

viris fanguinum vitaummeam, in quàrum manibus

titm

s

iniquitates funt.. Ergo manus palam lauat Pi-

lg

latus, vt oftendat, nihil ad f& pertinere cri-

tequa

men mortis Chrifti,

Lauabant item poft ca-

fe i

dauerum , aut irmundi viri mulierisue con:

la

tactum 3

lauabant ad expiandam fcabiei le-

o

prarumque foeditatem, poft obfcoena fom-

thieas

nia, poft concubitum , aliaue huiusmadi fac-

]

ta, aut cafus, quibus corpus inquinari cre-

Mt, Q

debatur ; lauabant pedes ante difcubitum ,

lus

vt vel ex Luca conftat

Accedente deinde

tiones

ad religionem füperftitione , qui maiorem

pocul

affectabant munditiem, Effeni , puta, creb-

& ie&«

rioribus vtebantur baptifmis. Qui corpus to-

of

tum lauabant, antequam meníae accumbe-

thOXOS

rent

vocabantur «spofjwTic0Ta) , externo

deri

hoc figno animi notantes purgationem , quae

ia

Vn-

per poenitentiam & orationem fiebat

ht f

de lfaias: JLauamini , mundi eftote, auferte ma-

T

Ium cogitationum veflvarum ab oculis meig

In

IT

Pafchali coena bis lauabant Iudaei , femel an-

fe]Hos

te difcubitum , efumque Agni Pafchalis ; ite-

fOC tj

rum antequam attingerent Amara , & Azy

Ia

lg

Matth.27, 24. Lutc, 7j 44. & 11

s. MÓ IT

Q

m

LiB. II,

CAP, XX,

179

(ic m

ma frangerent. Id cognofcitur ex Euangelio,

aqueud

& ex Canonibus Thalmudicis , quibus Euan-

TU NTT

gelio lux infertut, Quanquam coenae buius

TAT ATU

ritum & ordinem alii aliter explicant, Sep.

am hd

tuaginta Librorum faerorum Interpretes; an-

URT U

tequam ad fan&um hoc opus elaborandum

iem p

fe accingerent , manus quotidie marina aqua

lierisit

lauabant, Quippe in marina aqua ob falíu-

m fedti

ram vis abítergendi ineft, An idco dixit Mi-

Yeoena t

chaeas: Jeus deponet'iniquitates nofiras , ?

riosmod

proiiciet in profundum maris omnia. peccata nof-

nquint

tra, Quod fecuti funt ethnici Poetae. Ftin

df

Euangelio notantur fuperftitiofae illae ablu-

tiones manuum a maioribus traditae ; item

lente d&l

poculorum, vrceorum, vaforum aeneorum,

qul mu

& leCtorum.

pun, m

Has autem fancitas Lege lo-

tiones Clemens & Au&tor Quaeftionum ad Or-

j con

3e actut*

thoxos aiunt Baptifmo Chriftianorum con-

tineri; & vt olim generando adhibitae funt,

1l e

fic nunc adhiberi regenerando. Ab his maio-

jonem; E'

Hehm

rum fuorum mor bus non recefferunt Iudaei

Tecentiores.

Studiofe lauant infantes ante

(, tlj 'WF"

circumcifionem , matres poít partum, Pro-

T 'hli

n] IWW

felytos iuftitiae triplici ritu confecrant , &

foederis fecum a Deo i&i participes faciunt,

lii " ;

cir-

M 2

Mlch

ff

7,19. Clem. Alex Strom. 3. Au&,

Quaeft. ad Orthod, Quaefl. g7.

T.

]l

180

ALNETAN,: QVAEST.

'circufncifione, baptifmo, & facrificio.' Pof.

inde at

tremum hoc nonnifi reparato & extante Tem-

plo praeftari poteft; reliqua duo nunc admi-

plerique

QUDEUP q

niftrant, & baptifmum quidem teftibus adhi-

T patter

*mxs & fpondente patre, aut patris nomine

( loge

tribus viris, futurum, vt aliquando Legis iu-

gum baptizatus in fe récipiat.

NNec nifi ri-

? mulie

Yil

tuhoc luítratus Profelytus matrimonium cor-

Tt m ]

trahere poteft cum Ifraelitide.

Iure eodem

tim f

víae funt apud eos foeminae. "Teftis Guiliel-

1nüs Parifienfis.

Minime vero iteratur hic

tequ

baptifmus, quo hominem nouum fieri, & ve-

leris ci

lut renafci , priftinamque exuere naturarm

ts

fl

putabant

Eius originem referühbt ad aucto-

primd

rem Deum , cum ante datam Legem in de-

Árae]

ferto Mofi dixit: Pade ad populum , & fantti-

Jfica:iles bodie &? cras, latemtque veftimenta

Ts hO[m

fua. Legi haec poffunt apud doctifflmum ma-

lüa Or'

giftrum Maimoniden ia Conttitutionibus de

hii bgþ

Profelvtis

Jä'ïuce

Quae ne Arrianus quidem Stoi-

cu

& vetus luuenalis interpres videntut

LOT

ne f'c.m

piurmmi vero e re

centioribus eru.

W

ite funt pcrfccuti, inprimis Seldenus. Tam

CIETHQUQ

n de

ClQpgra

Bu f

Guilielm.

Parif.

1. de 70"1.) ei

-

Exod. r9. to.

I&»tum q

Arrian. in Epi&. lib. o

Q6 9.

- fouen. Schol. ia

'Sat. r4- v. to4.

C*dim de Iurc nat, & cent.

E fuü ]0]

D

^

1272,€

^

-

m

"

LIB.. IT,

erifn

(.AP XXx.

I8t.

extan]

inde autem a vecuthorxbus Lege temporibus

10 Düncd

plerique per baptifmum , ahosque ritus di-

tefrbu

cuptur adiunéti fuiffe Ifraeliticae genti , &

in partem foederis ac promüï'orum veniffe :

patri r

& longe ante eam lauacro mundatae fuif

ndo Leti

Neni

Íe mulieres extraneae ,. quas líraelitae du-

Mfrcnu

FIDOTd

Vnde & colligunt Thalmudici , ve-

uree

re eum Profelytum effe fa&um;, qui baptif-

mum Ííine circumcifione fufceperit; & fo-

Teftis Go*

re aliquando exiftimant ,

vt fuperuacua fit

) Tterdi

Legis circumcifio , folusque adhibeatur bap-

m fl

üere niit

tifmus, Hane autem corporis purgationem,

rünt a

fymbolum effe liquet purgationis animae, ex

prima Petri Epiftola, in qua, poftquam dixit

Lerem j

Arcae beneficio. octo faluos extitiffe, caete-

I

ris hominibus diluuio extin&is , fubiungit

at 9f

ifta

YRiffmin

Quod &$ oos nunc fimilis . formae faluos

facit haptz/ na

5

L

non carnis depofitio fordium ,

tüt (fuub

Jed confcientiae bonae. interrogatio in Deum, p

qiim

véfurretionem lefu Chrifti, Caeterarum quo-

í

nrég VUX

que lotionum ritus nunc obeunt, Manus fa-

x

jtioribu

—

ciemque lauant ante preces matutinas, poft

:Jdenui

exoneratam aluum , poft balneas, poft vn-

p

guium fe&ionem, calceorum pedumque con-

Ts

ta&tum ; poft nudi corporis frittionem , at-

jl ov

tectationem cadaueris, maritalem concubi-

(4 njf öa

tum ;

1. Petr.5, 21,

v

1$2

-ALNE.TAN. QVAEST.

Snt

tum, & pediculos vnguibus elifos; itém anté

Al o

& poft cibum. Nec aliam ob cauffam , quam

ET

ób crebras lotiones, Iudaei incolae Pyrenaei

Tnt

faltus & vicinorum locorum, vt ab àliis gen«

derii

tibus internofcerentur, iuffi funt anferini pe«

dis fignum veftibus affuere. Jam adeamus ad

pex

Qertis

Barbaros, atque Graecos, quorum facris ad*

hibita fuiffe lauacra , vere praedicant Cle:

que

& Q

mens, Hieronymus, & Auguftinus, Magnus

RC 0|

fuit eorum vfus apud Aegyptios, ac praecipue

Sacerdotes , corporis & animi purgandi cauf

Tetdi

Betü

fa ; nec elabi diem finebant vel noctem fine

lt di

iterata lotione, quam & ad pocula àc veftes

Ti

adhibebant.

lfüacis facris initiabantur pet

baptifmum , quem & Pelufiis facris vfurpas

Ti

4do

bantj fic regenerari fe, füasque noxas ac pet-

iuria elui cenfentes: vti quidem differit Ter«

f

tullianus in libro de Baptifro, Cognofcimus

Tür E

ln

éx eodem , lauacris luftratos Perfas Mithrae

facra füfcepiffe, Quem rirum ne nune qui«

&i

t

dem dedidicit illorum foboles, Guebri di&ij

qui & infantes baptifmo purgant, & Pontifi-

il

qui

cém fuum crebro lauare iubent, ex Zoroaf.

tris füi mandato ; & labes animi deleri exifti«

(uei

AUs

mant

fitd

Clem, Alex, Strom, s. Hieron. ín Ezech. 16. 4

Auguftin. de Baptifmo contra Donatift. Ter-

qo [

tull de Bapti(mo cap. s.

LI2S, II;

CAP; XX

3.

Ü Tet

màant vaccae vrina, & medicata quadam aquá

Ad obeunda facra, templa adeunda , preces-

lffam1 J

Ine Pyra

que ad Déum fundendas, fefe lotionibus pa-

àb dlis g

rant Muhammedani , more a prifcis Arabibus

deriuato

Praeftant idem Brachmanes , &

t anfério

peccata deleri putant aqua ; vel marina

fi

detriu

im fdt

certis quibusdam adhibeatur temporibus at-

que locis; vel dulci

edicatl (

ac praecipue Gangeti-

ca, cui eam ineffe vim rentur, vt fi quis eam

üs, Mdf

ec opinus fubeat, nec de criminibus abíter-

X pfaE l

gendis cogitans , noxis tamen omnibus pur-

"gandl r

getur ex opere operato.

Ter itaque fingu-

podet o

lis diebus fe abluurit, iuxta Legis fuae prae-

j i

abantt J

fcriptum ; ac flumine viuo, fi fieri poffit: cae-

terique Baneanes in templis ipfis lotione fe

cti d

àd orandum comparant , & quotidiana aqua

)ori 4

fe mundant , & deliéta fua obliterari arbitran-

difeith

tur aqua fibi a Sacerdote infufa

Puerperae

oinot

item cum infantibus paártüs immunditiem

fis Mi

aqui$ abluunt, Qua lotione pueri non corpo-

d mmCï'

re folum mundi , fed ,Deo quoque facri pu-

.ueb" Ü

tantur effici.

Aque cuiusdam luftralis vfus

&Po

apud Laoenfes receptus eft. Diem feftum

" ZOW

quemdam habent Peguani

quo die omnes

g & )

aquis,odoratis fe confpergunt inuicem & per-

Qu

fundunt

Pueros ante circumcifionum laua-

Graeci

W

cro quodam purgant Macaffarenfes

ml&

Poetae

184

ALNETAN. QVAEST.

tulee fe

Poetae fufcepta a Mofe imagine Daptifmatis,

vt obferuat Clemens, recens natos infantes

Thaedra

cum matribus lauari fingunt :

.ne Deabus qui--

8&1

Torieis

dem ipfis hac lege exemtis , quippe louem

recens enixa Rhea , ipfantem, corpusque ip-

i, d

fa fuum aqua mundat apud Callimachum, Pe-

w

tis, dlio

neum rogat apud eumdem Latona, vt fibi ad

ABP*

ioí

ius fluenta parere liceat :

refpondetque

Eoien;

Peneus, fepuerperas plerasque lauiffe, Editos

jpun

er lu

demum in Delo infula Apollinem & Dianam

Hinc

is Qu

defert ad Xanthi fluenta, & abluit

D

ngoas ad oras fluminum genitos & editos

am f

nunt Poetae , vt ad lotiones commodius

torpts

lp

,aqua fuppeteret: & Homero ipfi ad Meletis

amnis ripam idem ortus tributus eft. — INefas

lipioni

eidem genti fuit, manibus impuris aut pedi

Yilb

bus facra facere

Jote

aque Aeneas ad ritus

Graecos fubornatus a Vireilio, cum recenti

fünine

aede pollutus effet , patrios Penates & facra

CGW ]

attrectare nefas effe cenfet, donec fe ablue«

fl

rit viuo flumine, hoc eft, jureiz yasueicu , qui«

Tirà

bus luftrare fe volebat apud Euripidem Hip-

1

polytus, contaminatum fe putans foedis ve«

fs

tulae

Ttdico

Q

Clem. Alex. Strom. 4

Callimach. Hym. in Iou,

v. 16. & feq. & Hymn. in Del. v. 110. 124

M ) P

Viroil. Aen. 1. 5. v. 718.

Eurip. Hippol. v

652, 653. & Schol

ol

-

LIB,CIE

CAP, XX,

185

tulae fermonibus, quae eum. de ftupro. cum

Dapti

atog lat

Phaedra perpetrando interpellauerat, Stupra

Desbu

ipfa, & licitos.quoque eoncubitus , more ab

Ebraeis ad varias gentes transmiíTo , & per-

uppe o

Opusq )

juria, & fraudes , ac fcelera quaeuis; nec-

k

nachum, d

(]

'

non & parricidia Oedipi, Alcmaeonis, Oref-

tis, aliorumque eluta fuiffe aquis dixerunt,

x vt

Eodem prope ritu purgabantur , qui funefta

efpontt

uiffe, t

attigerant, vel interfuerant funeri. Quaprop»

» & Dant

ter luponem ipfam ex inferis reducem rora-

bl B

tis aquis Juftrat Iris apud Quidium, — Trittia

0s d

etiam fomnia procurabant, aquae marinae

commu

corpus immergentes, quad vt fuperítitiofum

cülpat Plutarchus. Qui nouis praeterea re-

T

d M

ligionibus confecrari vellent, per lauacrum

ij x p

initiabantur, quafi purgarent animo, vt cor-

pore,

Ergo minoribus myfteriis lauari Iliffo

T

flumine mos crat Athenienfibus : & eos , qui

) r

p n

Cotyttia facra fuíciperent, aqua calida per-

fundebant Baptae, quibus & inde nomen,

212 ablu'f:

"Tingebantur item ludis,Apollinaribus,

Erat

MW";QU'

etiam Graecis in more pofitum, vt quibus ,

pidm h

tanquam mortuis , iufta effent perfoluta, ii

fpedi

reduces , quafi renati infantes , aut quafi pro-

tl

fani & impuri homines, & ex orco redeun-

tes , aquis luftrarentur. Luítrabant & caput

gtl

j I !

aquis.

Bo

Quid, Matam. l 4:' Piutarch. de Superfiit,

186

ALNETAN. QVAEST

quis in compitis, Quorum lotionum immo-

tifcint

dicum ftudium in füperflitionis parte porit

PT

"'heophraftus

Crebro lauabat Pythügoras,

Jl

érebro corpüs aqua afpergebát, ità compara-

Note

turm iri ratiis eairi munditiem, quae faéris con-

Mári

ueniebat.

His porro

imbuti religionibus

fi g

Ramani, lotionibus & àfperfionibus facpe

Tonth

vtébantur, NNotae receptium a páttu infag-

quttm (

tiüm lotionés,

Notae merfiones matutinae

Jopt

in Tiberi, vel in mári ; eaéque ter repetitae,

Touit

quod a Chriftianis in honorem fan&ae Ttini-

LU

tatis folebat fieri ; id ethnicis ob vim terno

ao

numero ineffe creditam facientibus.

Notae

o

lotiones foeminárum ad templum Fortunae

enfo

virilis; notae & illae facrificiis adhibitae ; no-

tts m

tae circumlationes & afperfiones , quibus ho*

fdd d

fnines, domus, villae, templa & vrbes luf.

fjmba

trabahtur. Notum & ad fücta eos non accef*

ii

fiffe illotis manibus pedibusue, fed aqua ab:

imp

fterfiffe imba!nitiem corporis, & animi fore

Toin

des ; affü(a aqua, fi facrificarent fuperis; af

fibi.

perfa, fi inferis,

Quae merito deridet Lac-

tià i

tantius; Se pie, inquit, facrificaffe opinántur ,

Tsj

fi cutem lauerint : tanquam libidines inira pettus

Ty

ihclufas vlli amtties abluant , aut olla maria pie

DN

Ti-

Wt n

"Theoph. Chara&, s;gi o*smäæmw. La&ant, 1.

ss cap 9.

Q

ULIB. !

|CÁP, XX,

187

Ionm i j

vificent. Eademiam ante culpauetat Duïdius-:

| purte

b nimium faciles , qui triftia criminà cáedis

Dyuge

Fluminea tolli po[fe putàtis àqua.

]tà conpe

Notae & lotiones pedum ante difcubitum,

se r

Mari noxas hodieque purgant Mauri : & Mau-

feligti

yis oppofiti Fertunatarum infularum incolae

onibus

infantes luftrico die abluebantur olim , anté-

ii

quam Chrifti accepiffent do&trinam , & por

55 d

Baptifmum aflinitatem quamdam contrahi cen-

àt tipit

febaüt,

'Traie&us eft & ad Ameriéanos illé

indue T

1n05, qui infantes velut confecrabant circüm-

b tim

Ij

cifione & baptifimo, & exiftimabant aquis pec-

us N

]lid

éata deleri,

Minime véró attinet hic eás re-

i For

.....

W

cenfere gentes, quae pueros a partu rüben-

hb

tes mérgunt fluminibus; non religione du&ti,

,quibusï:

fed durandorum corporum caullà j ii quó

a

fymbolum quoque ineft confirmationis anirmi

$m

noftri in fide per Baptifimnum, Vtruümque or-

TEUL

bem peruagata ett ex confuetudo, veterem &

yuiti!

nouüm, & a prifcis temporibus, atque etiam

fabulofis diüs&ta. Saliuá lifitur infans lüftrico

gt

il

die apüd Cliriftiaios, Fáctum idem a Romae

T.4

1ianis, Infantem vetulae eximebant cüriis t

frontem & labra faliuis luftralibus tingebafit;

i p

infatni digito , ad prohibendum fafcinum, Sal

i ma.!i»f.-*'

f

o laua-

