gerit. /Qqaü omnia legerit. .Quafl quae

mel

Quem

Ctef. apud Phot, Tm,73, Theodor. Prodr, Erot.

APPOM*

lübr. z.

94

ALNETAN. QVAEST.

mel tantum occurrunt in libris veterum , re.

qüem |

Pietati Hirpinae familiae in

dentef

pudianda fint.

Falifcis conceffam ab Apolline facultatem, ig-

incedit

Caffro

nes impune calcandi, fcribit Virgilius, fcri-

bunt & alii,

Attre(a

At Varroni potius tribuamus

fidem, qui medicamentis vim eos ignis do-

getae|

mare nos monuit, Antiquiffimum hunc inter

& hi

luoni

Graecos fuiffe ritum calcandi ignis, tangere

darumque laminarum: candentium ad inno

ilàs id

centiam approbandam, cognofcere licet ex

at duni

fermm

Sophoclis Antigone; vbi vetus Interpres al

terius moris commemipit , proiiciendae in

Itf a

mare maífae ferreae, cum hac precatione,

Qam f

iuramenta firma manerent , quod maffa ena-

db &t

Potife

taret, Ferrum ignitum tangere ad veritatem

fanciendam , frequenti vfu receptum fuit in-

sf

ter prifcos Germanos , Francos, & Anglos;

periuri

Téntij j

in quorum hiftoriis proditum eft, Emmam

Eduardi Regis matrem , fufpe&am impudici-

h » qe

tiae, ignitis vomeribus nudo pede preflis fe

äüi()ne

purgaíTe. Probationem hanc Germanicae gen-

DEU

tes appellabant Iudicium Dei, & vocabulo

i Ti

gentili Ordaleum. Vfitatum quoque id fuiffe

hii

inter Aethiopes, fcimus ex Heliodoro, apud

Ditent

quem

Tiln

Düteig

Virgil. Aeneid. libr. 11 v. 787. . Plin. libr. 7. €

. Sil.ltal. libr. 5. .Strabo l. 5. & :2. He-

liod, Aethiop. 1. ro.

lig(

",

LIB, II

CAP, XII

35

Veterumy

quem in teftimonium virginitatis fupra can-

ae famili

dentem craticulam argenteam illaefis pedibus

a cultatam

incedit Chariclea, Vfitatum& apud lappones,

Catfaros , & Malabaros.

irgilius

Apud hos manibus

US. tribui

atcrc&are audentferrum cándens vxores fuf-

eos ipnii

pe&ae pudicitiae, non Ethnicorum folum fed

am hunei

/& Chriftianorum. Faéctum id legimus etiam

luonis Carnotenfis aetate,

gnis, uj

Ex quo, cum

um 4 i

alias identidem, tum praecipue ad explo-

(cere li

randam fufpe&arum vxorum cáftitatem ,

ferrum candens " admotum fuiffe

fcitur.

[nterpte

Etfi au&oritate Ecclefiae receptae nun-

roiiciemi

quam funt huiusmodi probationes; aliquan-

t precití

od ml

do etiam a decretis Synodorum & fümmis

Pontificibus vetitae,

Flumen etiam Croco-

) ad VGI':[

dilis infeftum Malabari tranate coguntur, qui

ptum 1

" & Amh

periurii accufahtur: item infulae fané&ti Lau-

eft Tny:

rentii incolae nigri , adiurato prius crocodi-

dam 0^

lo, quem Voam nuncupant; patria quidem

di&ione, fed prifcis tamen etiam Italis vfur-

d pre r

pata : fic enim eos appellaffe ferpentes ingen-

mamCäe

& voca

tis magnitudinis teftem damusPlinium. Pfyl.

los, gentem Libycam, aiunt prolem, fi du-

mque ld fUL

bitent, an ex fe procreata fit, in arcam ce»

jodoro, "

quem

raftarum plenam demittere ; qui fi infanti

parcant, pro legitimo haberi, Erat Corinthi

piis i

Pa-

'5.&'10

Iuo Carnot. Epift. 74, — Plin, 1. $. c. 14.

96

ALNETAN. QVAEST.

etí

Paiaemonis adytum, in quo fi quis petiurio

li

fealligaffet, poenas vitare non poterat, Erat

Toilto

Hierapoli Plirygiae vrbe füb Apollinis tem-

diqu

plo fpelunca immanis, vnde aura erumpebat

vigint

caeteris animantibus, etiam volantibus für-

N

füm auibus lethalis ; at qui facris initiati ef-

(5, (

fent innoxia. Antrum illud Indicum, quod ex

Nf

Bardefane defcribit Porphyrius , oftio occlu-

EC

fum erat, ita comparato, vt hominibus vi-

tf

tae integris fponte recluderetur ; a. fceleftis

CU

ne vi quidem adhibita aperiri. poffet.

Antri

VU8S Y

quoque Éphefini, in quo fiftula inerat Dia-

1tm À|

nae facra, ex cuius fono de puellarum vir*

(65, Qu

ginitate fiebat iudicium ; vel illibata, fi ex-

&ifüpe

audiretur; velimminuta, fi pro eo ederetur

fünt er

triftis quidam ploratus; antri, inquarm , illius

COtpus,

fores virginibus integris ad exeundum fpon-

Vüge ac

te patebant,

Narrant hiftoriae Byzantinae,

Qroximi

fuiffe Conftantinopoli fimulacrum Veneris;

hu

cui experiendae pudicitiae cauffa admoueban-

Wiin

tur puellae &. vxores: quae purae erant, ab-

ibant fine noxa; quae depudicatae , obfcoe-

e'arum |

Cin ,

nae earüum quantumuis renitentium partes

veftibus fublatis reuelabantur.

XXIII. De vua illa praegrandi ab explo-

li.

ratoribus Terrae promifíae ad Mofem relata,

Yj

etfi

PA

lu

Porphyr. de Styge.

97

,LIB. Il CAP, XIH,

etfi figmentis fimilia videntur ,. quae feripfit

juis pettr

Philo, peregrinatorum tamen fcriptorumque

jterat, D

multorumteftimonio confirmantur. Nam ho-

ollinis &t

dieque in valle Sorec vuas colligi affirmant,

| eruma

viginti quinque pondo , eoque etiam amplius,

lantibus i

Nafcuntur & in Libano, & in aliisSyriae lo-

s ititatt

cis, quorum acini pollicis molem aequant.

ur, quit

Sed & in exoticis locis, velut in Margiana ,

ofio.out

& in Carmania, & in Mauritania, vites ex-

Jminibus

titifTe, teftatur Strabo, tantae molis, vt earum

L (

caüdicem duo homines vix continerent ,

ffe, At

vuas vero ipfae ferrent bicubitales, Interio-

yinerat D

rem Africae partem vuas dediffe Plinius do-

ellarum V

cet, quae infantium puerorum magnitudinem

us 1

exfuperent, Nunc quoque in Hyrcania vites

e0 edetd

funt craffiori caudice , quam fit. humanum

lquam, Il'

corpus,

Et ad oftia fluminis Rha cernuntur

ndu f

Tabulae

vuae acinis iuglande amplioribus,

-Byzantim-

proximum eft, quod refertur ex Metrophane,

p Vaxt

in Eucarpia, quae regio eft minoris Phrygiae,

admoueb;*

vuas'in tantam. magnitudinem crefcere , vt

£ etanta?

earum pondere plauftra rumpantur.

Creta,

; , U

Chios, aliaeque Aegei maris infülae racemos

ium

dant

h

Ph/il.(libxi -1. devitalMofis. Strab, l. 11, 15. &

ji

40 €)/

18. Plin. 1,14. c,a2, Metroph. apud Stephan, ia

f

Evxogmín,

eil

G

98

ALNETAN, QVAEST.

dant pondo decem, nonnunquam & tngmta

jivis ii

fex , atque etiam quadraginta. In Madera in-

muo jl

fula adolefcunt vuae ad trium quatuorue pal

tüm pan

morum magnitudinem, ad libras viginti duas.

IUf , CX

XXIV. Prodigiis a Deo editis in virga

dl

Aaronis , quae flores fru&usque mifit, &

monitim

in ficu per Chrifti exfecrationem arefa&a,

&

Aiunt

fimilia quaedam proferunc Ethnici.

pl aj

clauam Herculis, quae ex oleaftro erat , de-

füis ib

ftitutam in terra, mififfe radices , & repul-

1 eode

lulaíTe.

Aiunt & virgam populeam , quo 1lo-

tttt, f

co natus erat Virgilius , more regionis 1n

quod R

puerperiis feruato , ftatim depactam, ita breul

Tifori

conualuiffe, vt annofas populos adaequaret,

donec n

dictamque eo arborem Virgilii, & confecra-

fii L()g(

tam fumma grauidarum religione , fufcipien-

ln

tium ibi & foluentium vota,

Inter miracula

gne;

fortuita ponit Plinius, au&orem Theophraf-

GU eff

ä

tum fecutus, quod oliua in totum ambufta

lf

aliquando reuixit; & in Boeotia derofae a lo-

U

cuftis ficus iterum germinarunt. Quae tamen

Me [j

naturaliter fieri potuiffe non diffitetur Theo-

-

phraítus

Vi quoque diuina fa&tum putat

&

Plinius , quod bello Perfei , bis Romae in Ca-

ümmacr-

pitolio palma enata fit ex capite Iouis : etfi

CI gu,x."m

id

lod &

Plin. lib. 17. .cap. 25. "Theophr. Hift. Plant. 1.2

!

Vbl

£2

Plin. ibid

D

-'LIB. 11. 'CAP. XII.

99

m t

id vis nàturae potuit efficere. Quod & de ra-

In Maderi

mulo illo dicas , quem ex ore gallinae fum-

a Coortt

tum panxit Liuia, vnde lauretum ingens na-

vigioti d

tum, ex quo triumphaturi Caefares laureas

lii n Wj

decerpebant.

Atque hanc fyluam omnem ,

ye nilt,.

nouiffimo Neronis anno, qui poftremus fuit

em artit

ex progenie Augufti, exaruiffe , vifa res eft

hnc, Ài

plena miraculi : vti & elanguiffe laurus fin-

ilro ed,i

gulasfub eorum obitum, a quibus fuerant

eeg, Ug

in eodem laureto fatie; cum triumpha-

leam, Q

rent. Prodigii quoque loco habitum eft,

'e Tefti

quod Ruminalis ficus; quae Remi & Romu-

am, ii

li infantiam texerat, fub-Nerone arefa&ta eft,

s adiequi

donec in nouos foetus reuirefceret.

Vifam

fibi Logothetae cuiusdam ficum affeuerat Io-

: & eonit

ne, il*

hannes Tzetzes, non fine iurisiurandi reli-

inter m

gione; quae quo die is extin&tus eft, exfic-

" Theophï

"

l

cata eft & ipía, poftridie etiam ad radicem

otum at

fiffa,

T

XXV. Qua vi pollebat aeneus ferpens a

: Quae ld

Mofe conflatus , . & ad fanandos ignito-

rum ferpentium i&us

palam propofitus

fT

& ere&us, parem vim habuilfe quaedam

fatun I

Rol

fimulacra, profanae fuadent hiftoriae. Grae-

Ci coxtiseze appellant ,. Arabes Talifmana ,

e Iouis:'fï

[

quod eft, fi Salmafio credimus, a Graecorum

Vocabulo ziAscuo,

Celebratus imprimis hae

i ho^

G 2

; arte

100

ALNETAN

QVAEST,

arte fuit facerrimus magus Apollonius Tya

uerus

neus

Ferunt

eum ferpentes , ciconias,

tum d

peftem Byzantio abegiffe, fignis quibusdam

&Tiix

certa arte fabricatis :.& ferpentes quidem,

f refn

impofito columnae cuidam, Serpentinae in-

gtiba

de dictae, triplici & tricipiti ferpente aeneo;

um

quorum vni labrum inferius , impaóta claua

Tf

ferrea, cum comminuiffet Muhámmedus fe-

dida, ol

cundus , rurfum ferpentes inuaferunt vrbem,

t&myl (

lieet innocui,

ob fuperftites reliquorum fer-

foffüm

pentüum formas. Aitera quoque vi pollebat

AQg qu

columna eadem, vt in Hippodromo, in quo

tdilon

deftituta erat, equi contumaces per eam do»

Qu [

TmDarentur.

Ciconias rurfum folitas inieCis

hn ls

ferpentibus cifternas inficere, erectis tribus

Md

ciconiis marmoreis Byzantio exterminault,

11 C

Eiusdem opus fuiffe videtur ftatua illa equef-

Teperigm

tris Conftantinopoli pofita ad peftem fedan-

limanig

dam ; quae poftquam deie&ta eft, vrbem lu-

Vrl

es quotannis vexare non defnt.

Sanandae

i

certe peftilentiae peritum fuiffe Apollonium,

Wetr

garrit Philoftratus, Scorpiis quoque & culici

fmcxeba

bus Antiochiam liberauit

defoffo in terram

fcorpio aeneo, & populo calamos per vrbem

13 ]

geftare & quatere iuffo , ac paflim inclamare,

LUCEDW

:culices vrbe facefï'erent Nobile quoque 'ade

. uerfus

Geügya

Phlloür. vit. Apoll. l.5 cap.3

fn,

l,

LIB, II,

CAP.. XII,

Yor

ollotit

uerfus feorpios fimulacrum Emefae colloca-

NU

tum defcribit Geographus Nubienfis, Tale

yis quia

& Tripoli vrbe Syriae in muro fculptum ef-

-ntes quiz

fe referunt nuperi peregrinatores. Annulum

erpertite

geftabat Hali Rodoham, fcorpii figura nota-

pente «

tum ea arte, vt a fcorpiis infli&ta vulnera fa-

impita

cile fanaret. In vrbe Aegypti Menfloth nunc

hámmedi

dicta, olim a crocodilis nomen habente, in

verunt vr'üf

templi cuiusdam fundamentis ad ripas Nili

reliquont:

infoffüum plumbeum crocodili fignum , literis

que Yi p

Aecgyptiis infcriptum, tutam a maleficiis cro-

dromo, t

codilorum praeftabat Aegyptum. Quod pott-

eg per et!

quam igni liquari iufit Achmetus ben Thau-

(olis i

lon Arabs, Aegypto praefe&us, iis infeftari

, eredti t

coepta eft Aegyptus. Nunc etiam quod in-

eytenmi

fra Cairum perpauci ac fere innoxii in Nilo

itiailut

reperiuntur, cauffae effe volunt incolae Ta-

] pepem [

lismanicum fimulacrum , columnae cuidam

eü, theü

Cairifubie&um, —Peritiffimi fignorum huius-

(it Sani;&'

modi conflandorum artifices fuerunt Arabes *

n Apoïlomï

fuerunt & ante illos Aegyptii. Anilluc re-

quue &fuï

fpiciebat Claudianus , cum Megaeram magi

ofo n*

fenis forma indutam , dicentem inducit, nof-

fe fe , quid figna fagacis Aeyppti valeant? &

Lucanus, cum animalia faxis infcripta com-

fin iif

il Q

me-

w

Geograph, Nub, Clim. 3. p. (.. Claudian. in Ru-

fin. libr, x.

Lucan. l. 3

102

ALNETAN. QVAEST,

memorat, magicas formas fignantia? Nobi-

M

litati quoque fuerunt arte incantandorum

Bulun

Colchi , Indi;

quiüs (

ferpentium Theffali , Marfi

Pfyli , Nigritae , Peruani.

Adde his &

te(E er

fl&lx ]

quosdam ex Parianis, qui non quod ex fer.

W c

pente in Heroem mutato genus. ducerent,

"vt nugantur veteres , fed quod arte magica

hofler

Dio;

pollerent, ferpentes incantabant, ltem quod

Eurydicen ad vitam ab Orpheo reuocatam

Átione

fuiffe finxerunt Antiqui , alio refert Tzetzes,

Tutey

nempe ad artes magicas, quibus is. pollebat,

Càore

Nos vero, qui Orpheum Mofis fimulacrum

Yl

efle fcimus, aliique porro vt fcirent, effeci-

V ii

touy

mus, hoc figmento expreffam potius puta-

mus hanc ipfam , quam in manibus habemus,

Cili j

ferpentis aenei hiftoriam : vti & iis, quae de

Til m

potamj

Aefculapio, altero-Mofis fimulacro , perhi

bent Graeci , orinis eum generis fanaffe mor-

Cnfer

bos, & ad vitam etiam mortuos reuocaffe,

i &

Expreffa quoque videtur ferpentibus illis ,

f]m()nw

quibus in Liberi Orgiis Bacchae caput incin-

Wt

gebant.

Quanquam & iis adumbratum vert-

&t

fimile cft lerpentem , in quem vnrga Mofis

dlCere

3mutata eft,

s f

XXVI

Ia

Ioh. 'Tzetz. Chiliad. ^. Hift. z4. Demonftir.

l

Euang. Prop. 4. cap. 8. $. 19. fol. 102. fqq

Cip

4

LIB.,

D6

CAPPOSXIT,

IO3

nti? M

XXVLI. Humanas voces edidiffe afinam

Vcantamdu

Balaami, itidem vt noxium illum ferpentem,

colchi , J

cuius fraude Eua decepta eft, confirmari po-

Adde

teft ex fimilibus prodigiis, fiue veris

fue

? quod d!

fi&is, quae praeferunt veteres hiftoriae F

us, du

iam collegerunt alii,; imprimis Bochartus

] arte mj

nofter in Hierozoico, Illic recenfet & afinum

y, ln

Bacchi, & arietem Phryxi

& Xanthum ac

eo reltd:

Arionem Achillis , & Adrafti equos, taurum

fert Tatl

Europae raptorem, agnum in Aegypto Boc-

chore regnante locutum ,

; is pl

Pori elephantum

ós fmul

in India , canem Arimini

(cui & gallipace-

cirent, 6

um ibidem locutum addere poflis ex Plinio )

j ponusp

boues faepius in aliis Italiae locis, ac in Si-

cilia quoque florentibus rebus Romanis; ani-

pus hao

mal muli fimile e terrae hiatu ortum in Mefo-

k jis, QUf

lacro , F

potamia, taliaque multa apud Arabes.

Huc

d

confer canem Simonis magi multos allocu-

tum, & animalia humanorum fenfuum figni-

10$ rewc

ventbu j

ficationes edentia

vt leo ille Philoftrato

e CHPJ["

memoratus , quem Amafidem Aegypti re-

gem fuiffe, aufus eft per fümmam vecordiam

gbratum

dicere, Fertur & in hiftoriis Septentrionali-

) virg "

bus, fuiffe fagam Noruegicam , quae pulmen-

tum

u

Bochart. Hieroz. part. 1. 1. 2. cap. 14.. Plin. libr,

Io. Cap. 21r. . Philoftrat, Apollon. vit. libr. 5.

ngm

cap. '5.

ol m

*

104

ALNETAN. QVAEST.

tum hac arte parabat , vt haufto eo dlfczph-

unt ve

Tam (

narum omnium peritia, intelligendarumque

Neffo

linguarum, ac vocum etiam animalium om-

nium , facultas compararetur.

'Tritum eft

Capitàt

autem in fabulis voces animalium ab homi-

tünt,

euiusd

nibus, & hominum ab animalibus effe intel.

Arilio

le&as. Nam quis nefcit Tirefiam & Melam-

Árdbos

pum? & quorum hiftoriae fabulis proximae

fecudi

funt,Pythagoram & Apollonium? item ora-

Q

cula columbae Libycae, & columbarum Do-

donaearum; vel fagorum ipfarum, iuxta none

if

efüni

nullos? Nam & arboribus copiam fandi ali-

Wt

quando fa&am Scriptores affeuerarupt: ve:

lut Epidius in commentariis Plinio Iaudatis ,

C

g

& Philoftratus; apud quem arbores Apollo-

1]

nium falutant , ad eumque coenantem fponte

accedunt tripodes & fercula.

'T olerabiliora

lemr

filiti

funt apud Poetas commenta huiusmodi ;

dl(ï, j

apud Virgilium, cum Aenean alloquitur ar-

bor Polydorum occultans ; &apud Ouidium,

DO

cum Eryüichthonem Dryas in arbore delitef-

Ti

Qq

cens; & apud alios complures , qui Argus

nauis fiue malum , fiue carinam, vtpote ex

Tnpen

Dodonaea quercu fabrefa&am, loquacem fa-

Tétum

Tuglie

ciunt, Fa&am eamdem loquendi copiam vo-

junt

Plin. libr. 17. cap. 25. Phxïof'trat Apoll. 1. 6, c. B«

Ath

Virgil. Aeneid, 5.

Ouid. Metam. 8.

n

LI2, IT,

CAP, XIT.

105

- e0 dl

lunt veteres & fluuiis3 velut cum Pythago-

endanüny

ram tranfeuntem a Caucafo , vel iuxta. alios

a Neffo amne , falutatum affeuerare audernt.

hat (

Capita etiam , truncis reuulfa, vacalia fece-

Tritun

m ab hur

runt, vt lllud Orphei ; & aliud Sacerdotis

s effe i

cuiusdam a Cercida interfecti, cuius meminit

Ariítoteles ; & alia duo , quorum Phlegon.

n & M

Arabes vero, nulli genti mendaciorum laude

s pront

fecundi, atbores Muhammedo obuiam non-

? jten w

abarum)

nunquam proceffiffe garriunt , lapides fatutem

dixiffe, ouem affam de fe non comedenda

du m

efurientem monuiffe, camelum cum eo fer-

m fade

uitutem fuam queftum effe

palmae caudi-

rarunt; F

jo ltoca

cem eius defiderium impatienter ferentem

gemuiffe

Simulacris etiam vocem tribuunt

res Àj

non Poetae modo & Mythici, qui Memno-

em t

nem marmoreum, apud Aethiopes, falutare

ojerabu

folitum narrant Auroram matrem cum gau-

yrusmod

dio , profequi vero lacrymis & gemitu Solem

oquia Ü

occidentem : non Rabbini folum , qui apud

j 0uidi

Haoulamenfes folaris cuiusdam orbis, magi

jre (l

ca arte parati, rotas exoriente Sole fonitus

qig

ingentes dare produnt: fed & Romanarun

ytp?

rerum Scriptores, qui fimulacrum Fortunae

uX i

muliebris non femel locutum perhibent; at-

ypian "

que

J

Ariftot, de partib. anim. c, 10, Phleg. Mirab

T

cap. 2 & 3.

]

I06

ALNETAN. QVAEST,

que illud etiam Iunonis Monetae, quod erat

OX

Veiis; quod & fimulacris multis contigiffe,

n5l

fcribit Plutarchus ; & icunculam illam puel.

tempus

larem, cuius monitu futura praenofcere, Ne.

farionu

ro credi volebat. Aliud item fimulacrum Io-

in Àd

uis per magicas praeftigias oracula protuliífe

mul

perhibet Ecclefiaftica Hiftoria.

'Talismana

eten

quoque appellant Arabes huiusmodi fimula-

Acma

cra loquentiaj quorum parandorum artem

üer(s

libris fuis tradiderant Zabii , vetuftiffimi fu-

quie q

perftitionüm omnium inter Chaldaeos au&o-

lal

res & magiftri, Libros quosdam huius argu-

Tis ar

menti ab iilis lucubratos vidiffe fe, refert Mai-

diit;

monides,

Ineptum quiddam commenti funt

Tüno

Byzantinae conditores Hiftoriae, turrim By-

j

Bii

zantii fuiffe, de Herculis nomine dictam ,

trayj

quae arcana hoftium incolis aperiret, Me-

Üce

morant & muficos concentus muris Dyzanti-

VH

nis a Neptuno & Apolline additos; perinde

i

vt & lapidi cuidam , qui erat in arce Mega-

h'lä [

renfi, ab eodem Apolline , cum Alcathoo

&f

operam fuam ad extruendos muros locaffet,

Nf

& in eo lapidé citharam repofuiffet , qui in-

p

re

de Cithariües dictus eft,

dOco

-XXVII.

Plutarch. €amillo. Maimonid. More neuoch.

Ho

Part. 3. cap. 29.

l

n

LIB. II.

CAP,

XII.

l107

16 QUij

XXVII(. Quae facer Codex habet de mob-

ts conj?

ra Soli a Deo iniecta per Gabaonitani praelii

m illm

tempus , quoad Iofue quinque Regum aduer-

eno(cete )

fariorum copias deleret, & de vmbra folari

imulacrur.

in Achazi horario regrefía ; eorum affinia

oula proti

multa memorant libri Ethnicorum. Vulgata

.. Talttt

eft Graecanica fabula de trinoctiali louis cum

smodi [i

Alcmena concubitu ; vulgata & altera de

dorurm dt

auerfis Solis equis in ferali illo Atrei conuiuio,

etuftifim.

quae non vno modo exponitur, Parillarum

ildieos a

eft alia fabula de Luna, quae dum Endymio-

m hoiusag

nis amoribus vacaret, Apollini currum tra-

[c,reft

didit; ille vero in gratiam fororis lento cur-

ormenti

ru no&em produxit. Homeri figmentum eft,

e, turin!

Palladem in gratiam Vlyffis & Penelopes pro-

nine ditt

traxiffe noGtis fpatium , Auroramque fub

yrirtt, J

Oceano detinuiffe. Quin etiam traditum eft

üris Byz?e'-ï

ab Herodoto, fuiffe in veteribus memoriis Ae-

gyptiorum , Solem quater curricula mutaffe;

5; p

a

bis ortum effe, vnde folet occidere;.bis oc-

il Alcti

cidiffe, vnde oritur, Teftis eft Varro in lib-

s lod

TO de gente Populi Romani, quem citat Au-

fot, qui

guftinus , memoriae proditum fuiffe a Cafto-

re Rhodio, ftellam Veneris mutaffe aliquan-

do colorem , magnitudinem , figuram , & fui

cur-

y

: :Homer. Odyff. , Herodot. Euterp. 1.2. cap.

yre n

142 Auguft. de ciuit. Dei 1. 21. c. $.

ic S

ALLNETAN. QVAEST.

quní

curfüs ordinem atque legem. Referunt eti-

impior

am rerum Sinicarum Scriptores, fa&um elffe

pietate Kingcungi regis , vt Martis fidus tri-

Obnp

faqu

bus gradibus retroactum fit.

Inter magicas

virtutes praecipuam hanc Poetae celebrant,

quod

Verun

fiderum curricula morari, noctes diesue con-

ml

trahere vel augere, deripere caelo Lunam,

atque item ftellas, ex iisque fcintillas elicere,

limtr

XXVIII. Coma Samfonis, cui velut intex-

Tegln

cudit

tüm erat & adnexum hominis robur, expref.

fam fuiffe ab artificibus fabularum per Nifi

D

Megarenfium regis comam, cui regni fortu-

tioris

nj

nainhaerebat, pridem viri doCti animaduer-

terunt. Idem & de coma Pterelai, per Comae-

frty

b

tho puellam abíciffa, traditum refert Tzetzes.

Gttg

XXIX, Fames , fterilitas, & ficcitas, qui»

bus per triennium vexati fünt Ebraei, ob in-

fdtim

li il

terfectos aSaule Gabaonitas; & altera illa per

annos totidem ab Elia Ifraeliticae terrae in-

]

du&a , & Menandri Phoerniciarum rerum

lii

il

Scriptoris teftimonio confirmata ; quibus

adiungere poffis Abimelechi domum fterili-

Wt

tate a Deo multatam , propter Sarae rap-

1

D

tum : fimilia exempla habent in veteribus

äho )

monumentis,þac fabulari praecipue hiftoriaä

quam

Toh. Tz. Hift. 37. Chil. 2. v. 238, 542. Menand.

| He(i(

vit

apud lofeph.. Arntiq. libr, g, cap.n 2

LIB, II.

CAP,. XII.

109

veferun

quam fecutus Hefiodus Iouem dicit hominum

fa&um &

impiorum noxas vlciíci folere fame & pefte,

Ob raptam filiam Ceres in antro delituit, ter-

tis fidos

ramque fterilitate , homines fame affecit,

Yter mj

? celebr

quoad Parcae a loue fübmitfae iratam placa-

uerunt,

Eadem deinde poena Phigalenfes

diesue t

elo Lu,

mulétauit ,

'quod fimulacrum fuum igne con-

illas t

fumtum reparáre, ftatasque cerimonias obire

neglexiffent ; iisque inftauratis priftinam foe-

velut

cunditatem agris reftituit

Ery(üchthoni eti-

bur, ept

am, vel vt alii volunt, "Triopae Eryfich-

n per

thonis patri, ob fuccifum lucum fibi facrum

repi f

inexplebilem famem immifit, NNarrat Phiio-

i animyi

ftratus, Aethiopum Indorum folum, pecudes,

perCor

ett Tnt

& vxores infoecundas extitiffe, ob regem

Gangem interfe&um, Et vt faepe aDiis exci-

jccitas, f

tatam famem, fic faepe fedatam legimus: ve-

ynei, o

tera il

lut illa ,. quam ex eraculi Delphici monitu

preces Aeaci compefcuerunt ; & altera Épi-

e terrtei

dauriis infefta, quam defituram pronuntiauit

um t

idem oraculum ,. fi Damiae & Auxeüae fta-

p

tuerentur ümulacra.

jum d

.. XXX. Quod perhibent Libri facri de mor-

Satge d

tuis ad vitam reuocatis, viduae Sareptanae

veat

filio per Eliam , altero viduae Sunamitidis

je bt

filio

quam

Hefiod. £ey. v. 24e. & feq. Philoftrat. Apoli.

, Mat

vit. L 3. €. 6.

u

IIO

ALNETAN, QVAEST.

filio per Elifeum , & cadauere in Elifei fe.

open al

pulerum forte proiecto ; item de viduae

prienun

vum if

Naimitanae filio, de filia Iairi Archifynago-

gi, & de Lazaro, quos Chriftus; & de Ta-

Tit COn

bitha Ioppenfi puella , quam Petrus vitae re-

i Mery

ftituit: idem in exoticis fcriptis Deorum va:

tn, &

tumque facultate faepe praeftitum legimus,

10 p

Et Mythici quidem reuocatos a morte fa.

lts od

bulantur plerosque, Thefeum, Alceftin, Ti-

ue mif

monem Lydum, & Timofthenem Athenien-

Noo

Thortls

fem ab Hercule; Semelen matrem, & Ariad-

nen vxorem a Baccho; Hippolytum, & Caf-

üs fb

torem , aliosque multos ab Aefculapio eti-

fTb

am infante; quem ipfum deinde ob redditam

pint, v

mulüs vitam lupiter occiderit ; Eurydicen

terfedu

ab Orpheo ; Glaucum Minois filium a Poly-

chi face

ido vate; Iphigenidm a Diana, quae maca-

fütgity

tam Aulide, rediuiuam apud Tauros exhi-

fPOPlJndi

buit.

Adde Protefilaum ad noctis tempus

Qülatem

vxoria " iis viuum a morte conceffum.

Et

ffhl mog

quod non minoris fabulofitatis eft, puellam

bä!ur, 1

a morte excitatam ab Apollonio, vti garrit

Wi

Philoftratus. Referendum huc quoque, quod

Virtuteþ

eft in Graecorum carminibus , Pindari prae-

""U,M

cipue & Euripidis, Aega nympham immor-

t tedo

talem effe fa?tam a Ioue alumno fuo , Dry-

TUerie

open

tl

Phild&rät.'Ap(Qll. AL

J

r

LIB. II,

CAP, XII.

III

in Esl

open ab Hamadryadibus ;; Bacchum Cadmo

1 de vib

praenuntiaffe, fore, vt Martis ope in Beato-

Archifys

rum infulis felix aeuum agitet cum Harmo-

s5 dl

nia coniuge ; raptam fuiffe in eas Alcmenam

trus vitien

a Mercurio , Iouis iuffu, pott Herculis obi-

: Deorun

ï

tum , & Rhadamando nupfiffe; Theoclyme-

tom lgt

no praedixiffe Diofcuros, fore, vt olim inifu-

4 forte i

las easdem Menelaus incoiat ; & illuc quo-

Alceft]

que miffum Achillem a Diis

& patri ipfius

m Atat

Peleo pollicitam effe Thetidem, fore, vt im-

m & hn

mortalis fiat, fecumque in Nerei domo De-

us fa&us habitet: Terpfichoren Mufam Rhe-

jun,

(calaplo

fi Thracum regis matrem fperaífe a Profer-

ob redi

pina, vt filius fuus ab Vlyffe & Diomede in-

Eur

*

terfe&tus redeat ex inferis in lucem, & Bac-

ülium 11

chi facerdotio in Pangaei montis fpeluncis

fungatur; & Vlyffi immortalitatem Calypfo

qua ni

[Aur(s Ü

fpopondiffe, fi apud fe manere vellet

Fa-

cultatem hanc reftituendae mortuis vitae &

0&]5 tem'

fibi arrogabat Empedocles, & aliis pollice-

ycefun.

batur,

Inualuit apud Siamenfes fatua haec

d p9

o, Vll gif

opinio , folitarios quosdam homines , magna

virtute praeditos, mirabilium patratores ope-

006 U^

ipóari J*

rum , a fodali quodam füo aliquando a mor-

te reuocatum

ifi ad vitam.

Virginienfes

ym i

Americani, immortales animos effe, proba-

fit, l

open

bant duorum hominum fuffragio, qui aliquot

ante

)!

II2

ALNETAN, QVAEST.

ante Europaeorum aduentum annis vitae fu.

X

erant redditi, & res fibi in altera vita vifas

C0 al

& auditas referebant. XOmitto Aethalideh,

iterc

Palicos, Romulum , aliosque complures, qui

cis T

non aliena vi, fed fua feruntur reuixiffe, $u-

alüum

us erit de iis dicendi locus , cum de Chrifli

f Rb

ad vitam reditu agemus, Nunc haec tantum

Tis lil

addam, ne Porphyrium quidem , implacabi-

&icoti

lem Chriftiani dogmatis aduerfarium, negaffe,

n

delatos ad fepuicra Martyrum mortuos vi-

duemon

tam recepifle : & apud Aenean Gazaeum

Ts fell

narrare Axitheum Syrum, fe pium fenem no-

Cs pler

uiffe, qui defun&um familiaris fibi agricolae

husxv&i

cuiusdam filium vitae redonaffet-

Qui Guj

"XXXI. Vt Satanae ad folium Dei adítanti

Mochar

permiffus eft Iobus; & vt impius Heliodorus

X

inuenibus duobus forma egregiis , diuinitus

Iüdaeis |

miffis, flagellis acriter caedendus traditus eft;

&Quiti

ta, Satana ipfo veritatem figmentis adum

tutari, !

brante, credidit profana religio, Eumenides

"if

adfiftere ad folium Iouis, ab eo ad vexatm

r

dos homines immitti , Oreftemque & Alc

Ut

maeonem vltricibus flagellis effe infectatas,

u heuuu

Creditum id quoque de Harpyis , quae & Ca-

nes Iouis di&tae funt , & eaedem habitae a

temfes

ca]Cibus ]

plerisque ac Eumenides , iisque mandatum

XXXIL.

fuiffe Phinei fupplicium,

bt

. Libri huiuscap, 19.5.7.. Aen, Gaz, in Theopht:

"

LIB.

II.

CAP, XIIe

1I3

antus Vil

XXXIL. Mirabilem Ionae cafum , cum a

tera vlv

ceto abforptus , triduo in eius ventre haefit,

0 Áetlti

in Herculem fuum contulerunt Graec1, quem

complut

canis Tritonis in Hefiones perniciem miffi

r reuii

aluum fubiiffe , illicque dies totidem delitui(-

cum d

fe, fabulatifunt. Eodem referri poteft Ario-

ye haec t

nis hiftoria, a nautis in mare miffi, a Delfine

m, lmglk

excepti & feruati , & in tutum delati

ariumy I

XXXIHL. Quod pifci Tobiae tribuitur,

m monti

daemones füflitu abigere , oculorum albugi-

neun C

nes felle inuncto fanare; hoc filuro a Medi-

jum f2

cis plensque tribui, illud glanidi ab Arabi-

s [bl f

bus, & ab au&ore. libri de paratu facilibus,

ffet

qui Galeno tribuitur , oftendit . doétiflimus

if Deï Ed

Bochartus.

js fdot

XXXIV. Bellis Machabaicis Deus faepe

lls , üb

Iudaeis opem tuliffe legitur, miffis de caelo

lus od

equitibus, qui praeliis intereffe, piam gentem

megt[ fh

tutari, hoftes telis & fulminibus palam incef-

fere vifi füunt

Velut hi quinque, qui ludaeis

o r

aduerfus Timotheum pugnantibus praefens

tulerunt auxilium ; & alter ille, qui iisdem

emque iL

g i

ad bellum aduerfüs Lyfiam procedentibus du-

ji5,1

Ti

cem fe praebuit; & qui nefarium Heliodorum

N

calcibus protnmt. Horum exempla füppedi-

den D

g

tat

]ue

y

Boch Hiar. part. 2. lib. . cap. 16

H

jlb

"u

*

114.

ALNETAN. QVAEST.

tat Romana hiftoria, Nam in confli&tu adRe-

N

gillum lacum aduerfus L.atinos fortiter dimi-

iplüm,

a.a(ïe ac nutante victoria pugnam reftituif-

Yrhom

fe, dicuntur Caftor & Pollux, & Romae füb

1TRCRt

Vti

vefperam viétoriam partam nunciaffe.

tn,

deinde dicti quoque funt excubias pro falute

tn,

Romanorum agere, quodPerfen a Paulo cap-

tum Vatieno indicaflent poftridie eius diei,

quo res gefta eft

Iitem Romanos Thurinis

]e

fuppetias ferentes Mars ad inuadendos Lu-

Du

canos & Brutios incitauit, praeiuit dubitan-

J

al

tibus,'arma intulit aduerfariis , iugulandos-

itii

que Romanis ac capiendos tradidit

Quod

Ts i

am ante in gratiam Troianorum fa&um ab

T at

€0, atque itidem a Venere canit Homerus,

M

at difpari fucceffü : nam a Diomede vulne-

üsque

rati praelio excedere coacti funt

Caffius

fs

quoque in Philippenfi acie Iulium in fe conci-

lonine

tato equo impetüm facientem cum vidiffet ,

't (j

Strenue etiam if

perterritus tergum dedit

Marathonio praelio pro Atheniénfibus pug

Ti T

mtehlglt

naffe Pan di&us eft; & terrorum, qui ab €o

humïm

Panici appellantur, magnarumque cladium

Tün, ]

perbibetur au&or Sed & in Troiano excidio

Nep-

lnie j

Florus libr. r. cap. 11.' Val. Max. lib. 1. c. . Cic.

lib. z.

"Tufcul. Quaeft. & tib. $- de Nat, Door.

VIA(- A

- Flor.lib.a 2. cap. 12. Homer, lliad. s.

Cm

LIB, II

CAP,-XIIT.

IYX

Dd

Neptunum, Iunonem, Palladem, Iouemque

Ortiterd

ipfum, praefens Graecis auxilium ferentes.,

m retiui

vrbemque diruentes exhibet Virgilius. Quod

Ronilà

imitatus eft Statius, Venerem ferro accinc-

viafr

tam, Lemniades aduerfum viros concitan-

ig pro fs

tem, iisque opitulantem defcribens

a Dauo

1e & d

CA PV L. XIIT.

yos Thurt

De Deo humana natura induto.

adenoi l

EVM carnem fieri; & humanam naturam

iult du jf

D

affumere non potuiffe, fi cauffabuntur

mguland

1mpil , nos totam anptiquitatem fimilia de Diis

dldxt QW

fuis ia&tantem opponemus. Neque hic itera-

m fauu

re attinet, quae de Diis vrbes obambulanti-

it o

bus , & hominum fa&a luítrantibus , inter

)mede YUl

eosque faepe conuerfari vifis, fupra congef-

int CaüL

fimus

li nune commemorandi funt, quos

p inie t

homines effe factos, cum Dii effent, profa-

"u) vidi

jf

na fibi perfüafit antiquitas : ac Gracci pri-

jiie ein

mum ; qui Iuliano tefte Aefculapium, Ioue

intelligibili quodam modo genitum, in terris

nnfl)ll& 1

j2

humanam formam naturamque geftaffe puta-

n

runt

J C

Pythagoram quoque rati funt nonnul-

i

jano i^

li Iouis effe filium , vnum ex daemonibus

N

Lunae mcohs alii Deorum Olympiorum ali-

"u

H 23

quemi

, ho

) Ml )

Virc- Aeneid. 2,

Stat. T'heb. 1.5

Iulian, apud

Cyrill, contr, Iulian. libr. 6. & 9.

H

i16

ALNETAN

QVAEST.

quem 5 Abaris vero Hyperboreus Apollinem

m u

apud fuos religiofe cultum, quod & eius dif-

vidifir

cipulis ita perfuafit, vt & aliis porro hi per-

]achr

fuadere voluerint,

Similia de Zamolxi Py-

mdgto

thagorae aífecla & famulo, fimilia de Apol-

labitu

lonio in eadem fchola erudito iactauit fecta

f &

Pythagoricorum, prae caeteris in fuperftitio-

fecund

nem prona: & Zamolxin quidem ob doé&iri-

aliünfi

nam a Getis vel folum Deum , vel.maximum

Til, q

Deorum eífe babitum; Apollonium vero a

Myller

"Tyaneis, aliisque multis, Iouis filium , Pro-

Dachn

tera quibusdam.

De Platone fparfit fama,

Tüm d

prognatum eum effe Apolline ; quamobrem

Tüin,

& defun&to victimas immolarunt Magi. Lyf.

$6t

trenfes Galatae Pauli & Barnabae res prae-

Cc'lSlm

ter naturae vim geftas cum animo füuo repu:

h(lmlm

tantes, Mercurium & Iouem hominibus af*

Ó

fimilatos ad fe defcendiffe, opinati func.. Ho-

x

ratius Augufto pa!pans credere fe fingit, Mer-

& d

curium bunc effe, qui mutata figura iuue-

]ets

nem imitetur, Id exemplum in fua transtulit

Qu

Calpurnius, vellIouem, vel alium aliquem

DElVg

Deum, füb mortali Cari Cacfaris imagine la

üm

tere praedicans. Apin fuum Aegyptii Lunae

Dftin

contactu concipi aiebant

& maículum De-

Mc lD

um

n

AGor. 14, tO.

Horat. 1. z. Carm; Od

Cak

purn, Éclog. 4. v. 142,

,

LIB, IT,

CWMP. xrI..

I17

s Apolite

d & esd

um cum mortali foemina congredi poffe,non

viciffim mortalem virum cum immortali Dea.

Dorto lgt

Brachmanum fententia eft, Deum faepe füb

Zamoli!;

magnorum quorumdam bominum fpecie &

ilia de Ap

habitu delitefcere, ac inter homines conuer-

ii
