tiüis imitatur. — Habet (g «irgines , babet. & con-

tinenies,

Vniti

: fiolót

o NP at a ao o

[le. t

"

o tp

De conHagrätione & renouatione mundi.

j d

e mundi conflagratione & renouatione

Chrifiizïj

qoniun *

-

facris Ebraeorum libris confentanea pro-

orid

tuliffe Philofophorum illuftriffimos , faten-

tur Theophilus Antiochenus, & Eufebius,

acerdt

Dogmatis huius patronos Anaximandrum,

j vero :

Anaximenem , Anaxagoram , Archelaum ,

jf

Diogenem & Leucippum recenfet Stobaeus.

liitt (u;ï

Qui per conflagrationem futurum id rati fint,

IU

N

Qu

Stoicos idem nominat; Cleomedes vero cre-

y dii

ditum id fuiffe ait a praeftantiffimis Phyfico-

lef!lf p

rum. Sed haec propius infpicienda funt. Na-

| W'(U

tura füa corruptioni obnoxium mundum fen-

TL

Q .2

tiunt

i, qii

"

z

[

"'Theophil. ad Autol. libr.

Eufeb. Demonftr.

Euang. 1.3. cap. 3. Stob. Eclog. Phyf. 1. 1.

[ Tfr!Eï«'

D]

$,24. Cleom. Meteor. l. 1. c. 1.

TU

2/12,

ALNETAN, QVAEST,

log

tiunt apud Plutarchum & Gaienum Pythago-

ras & Plato; vtpote genitum ; verum contt-

Dup

fl i

neri a Dco, & ab interitu viridicari. Accura.

IU

tius ifta explicantur a Stobaeo : Pythagoram

quippe, caeterosque, qui materiam pati quip-

od

piam & mutari poffe cenfüerunt; veros or-

Qier

tlon

tus & interitus admififfe docet per mutatio-

nem qualitatum; Empedoclem vero, Ama-

tmgar

xagoram , Democritum,. Epicurum, & reli-

&t

P'g

quos atómorum defenfores , compofitiones

Deuca

& diffolutiones probaffé per quantitatum dif-

turbationem ; nequaquam vero ortus & in-

ldl

TiQter

teritus, Cum ergo ftatuiffe dicitur Empedo-

cles , omnia in ienem aliouando mutatum iti,

Wt

futurum id intellige per nouam elementorum

t

Tüht|

diffolutionem & concretionem , circa eorutm

excidium,

Ieng

Idem vifum Hippafo Pythagori-

co , idem & Heraclito , quorum vterque tart-

pel' lg

d

tum igni tribuit, vt non rerüum omnium prin-

Wtgc

cipium atque finem, fed: Deum quoque elfe

vellet; atque inde futurum

vt conflagret

lum

füng

per vices mundus, &ex igne iterum prodeat

Ytth

certis & praefinitistemporibus. Mundi acter-

üi conuerfiones per ignem & aquam futuras

f»l' Aifi

admitit Philolaus Pythagoricus

At Timacus

L:

Lo-

if

Plutarch. de placit. Philof. !

€. 4

Galen

Ui

Tiit. Philof

Stob. Eclog. Phyf 1. 1. cap. 24

SWI

P.

^

LIB. II

CADP, XXT.

2I

»

Pt

Locrus a Pythagorae diciatis non freceffit,

Jf5 C0

mundumgue a. Deo conditum op*naþus eft,

Acun

fed interitus tamen expertem;

10on ex natu-

rth zgom"

ra fua , fed ex Dei nutu eum pcrpctuo con-

feruantis

Haec fecurus eft Plato

futurum-

p

que nihilominus agnouit , vt per conflagra-

Veros 0

t od

tiones & diluuia maximae faepe clades con-

10, À

tingant , multi extinguantur. mortales , pur-

gcntur terrae, res mnouentur, vti euenit

in

], &N*n

Phaethontea conflagratiqne , & eluuione

;pof (

tutun d

Deucalionea: verum haec nihil ad vniuerfa-

vs&

le dllumum, uniuerfalemque orbis conflagra-

tonem:. füummam interim rerum durare, fer-

fn

uante Deo; nec aboleri , fed mutari.

Non

t

mento

inde multum abierunt Stoici. M urdum d;,&e-

runt effe Deum, aeternum mate ria, mutabi-

a U

lem ordme & ordinem quidem mutatum iri

n

per ignem & aquam ; veteri mundo per ig-

yium j

nem diffipato, nóuo per aquam reparato , in

perfe&am fimilitudinem priftini ; quippe in

p

humore füturi mundi fpem latere; ignem exi-

cond

tum mundi effe,humerem primordium: quae

pr

Verba funtSenecae: nec mutationum illarum

md] E

futurum illum ünen*, certisque euenturas in-

m fJ?U,U

teruallis poft magnorum annorum decurfus,

Tiné?

]t

reuerfis ad priftina loca fideribus, vel pro

fummi De:i arbitrio. Et auoniam ampliorem

, r

locum

' ciP J

Senec, INatural. Quaeft. 1. 3. cap. 12

aTA

ALNETAN, QVAEST

&n

locum occupant corpora, cum in ignem di-

m

labuntur , cauffam bhanc hibuerunt Stoici ,

tenut

cur inane extra mundum ponerent, in quod

hnt,

mundus ipfe deflagrando folueretur. Placue-

tht

runtifta quidem Stoicae doctrinae auciftibus,

Lant

non item omnibus ex eadem Schola; nor Po-

Ls

fidonio, non Boetho , non Panaetio , non

a s

Diogeni Babylonio , inon Zenani

bryfippi

Tlne

füccetfor

quorum poftremus ille , atque

[;HIT

item Panaetius, rem in dubio reliquerünt, At

0 v

fuerunt, qui cum viderentur adhaerere Stoi

yer g

Cis, ad exuftiones tamen & diluuiones ifta re

tm]

tulerint

quibus' non vniuerfus orbis, fed

Áiis q

partes tantum terrarum aliquae deleantur;

qui

effer

plane ad mentem Platonis.

Epicurei

Tuur

mundos infinitos pofuerunt, placuit conftare

Cnt

quidem in perpetuum fummam illam mundc-

allhq

rum , fi modo fumma dici poteft, quod infi-

Yne

mitum eft; principia quippe, indiuidua nem-

U

peilla corpufcula , aeterna effe & immuta-

U(m T

bilia; ateorum ordinem & ornatum diuidu-

Qu

um effe, ac diffolubilem 5 itemque mundos

Net

fingulares nafci & interire , vt plantas, vt

animalia; hoc eft , coagmentari & diffipari,

lul

"Non igitur fieri id volunt per folam conflag-

rationem , vt dixit Minutius, fed etiam per

f

diluuionem , vel per disiunctionem partium

LIB,:IT.

CAP, XXI,

2i5

& ruinam , aliosque modos , atque ex prifti-

ipret

t d

ni mundi reliquiis coale(cere poffe nouum al-

OiC-

4

terum ac diuerfum ; non, quod Stoici v

I

[f. P: (

bant, vfquequaque fimilem, Suam autem fen-

tentiam vtrique iisdem prope argümentis tue-

quult

bantur. lam a Philofophis abeamus ad Poe-

1; m

tas.

Locum proferunt luftinus & Clemens

etio, )

ex Sophocle , quem ab aliquo Stoicae doc-

pur

trinae magiftro feriptum dicere poffes. Fu-

IR , 1

turum enim praenuntiat, vt deflagret aliquan-

Uerüm.

do vniuerfus orbis , ac deinde , quaecunque

erredt

per ignem amiffa fuerant, recipiat, Metuen-

n]e ii'uï

tem Iouem inducit Ouidius ,. ne fulminibus

orbi,'

fuis ardeat caelum , quippe meminiffe eum

deleati

efle in fatis , vt mundus flammis abfumatur.

ureii,t

Futurum id quoque non femel canit Lucanus:

So

jt n

canit &

v

neca T'ragicus, cafurum orbem in

m mtl[f

antiquum Chaos.

Quas . commemorat terra-

quod j

rum exuftiones & eluuiones Platonicae doc-

jdi

trinae affecla in fomnio Scipionis , non adto-

tius mundi fummám , fed ad partes terrarum

jt dllo*

quasdam videntur pertinere, vti re&e inter-

p 01

pretatuseft Macrobius. Vifus eft Plinius Stoi-

has

CcOS

T

Tuftin, de monarch. Dei, Clem. Strom. 5. Ouid.

( con

Metam. 1. v. 256. &feq. Lucan.l. 1. v. 77. &

feq. l. 7. v. 813.& feq.. Senec. Herc. Oet. AG.3.

e[l'zm l

Macrob. in Somn, Scip. l. 2. c. 10. Plin.1. &. c.

4

TU

106. & l. 7. c. 16.

]

216

ALNETAN

QVAEST.

cos fequi,cum dixit, Aetnae;aliorumque arden-

m «

tium montium ignes incendiaterris denuntia-

tvl

re; & ex feminum exuttione,in cuius vu:cs ver-

jiect

Et Cen-

gitaeuum, foecunditatem extingui.

f

forinus, cum dixit, anni magni hyemem fum-

ü

mam effe dilauionem , aeftatem efTe orbis in-

dunt$

cendium

mundumque alternis exignefcere

Val i

& exaquefcere. Aliter l'irmicus, magno nem-

Annoru

pe illo anno vertente

e, quem trecentis milli-

feriün

bus folarium annorum conftare vult, fieri red-

hia

integrationem rerum per alternas exuftiones

£

& eluuiones, Perfuafum id quoque fuit exo-

deim

ticis gentibus : Chaldaeis, fi rem quidem li-

LLf

cet exiftimare ex Berofo, quem BDeli inter-

pretem fuiffe, narrat Seneca, & conflagratio-

)

ni tempus aífignaffe, cum fidera omnia con-

venerint in Cancrum ; inundationem, cum in

At

Capricornum: Guebris, Zoroaftrem dogma-

N

tum fuorum auctorem iactantibus , quibus

Wnen

Qm d

placet, terram olim liquefactum iri, & in ali-

t

am formam longeque amoeniffimam repara-

Rtlþeïf

tum. Addunt Perfae, Ind:ae: quilini, futu-

Ti

rum id poft mille annos.

Praetereo Hyftat

&f )

is, vetufti jllius Medorum regis, Sibyllae,

& Trifmegifti fuffragia, quibus ad Chriftianam

r

do&rinam, de futura rerum omnium per ig

d D

nem

Cenfor. c. 18. Iul. Firmic, l3.6 1. . Na.

lt

tural. Quaefl. 1. 3. c. 29.

[

"m

LIB, II

CAP, XXII.

1'.3

queuis

nem confümtione , a(Icrendam non f2

an Id

te vfi funt Iuftinus & LaGantius , ifcriptores

VICT

pie creduli ,legitima adulterinis Gnofticorum

[

!

(

"

fcriptionibus non fatis difcernentes. Igne de

memu

caelo depluente conflagraturum orbem cre-

f of

dunt Siamenfes & Peguani , poft certa inter-

xlgne' (

ualia iri renouatum

Interualla haec octo

1001

r

annorum millibus definiunt , quorum miliia

m

ts fl

fex ia1n praeterierint

Sinae poft bella & ca-

. ferir

45

Jamitates in priftinum Chaos rediturum. Pro-

E)cln dio

genitores vero noftri Galli peruulgatam illam

» [üt &

de ignibus & aquis per vices orbem deleturis

qmum

fententiam tenuerunt

Beï f

C- APV

XXII

yfagr

De reditu mortuorum ad vitam.

p d

iducia Chriflianorum, vefurre&tio mortuorum ,

j, (Un?

F

inquit Tertullianus. Multa nos ad id ar-

1 g.)W

gumentum pertinentia fupra cowez.mw

nl

L

cum differeremus & de iis, quos Chrittus vi«

&

1

tae reftituit, & de Chritto ipfo reuiuifcente

n reur

Supereít, vt agamus.de reditu omnium ho-

j

n fl]!u'

minum ad vitam, qui in fine rerum futurus

o Bf

eft. Non vna fuit Iudaeorum omnium

upet

M

S*byhä

ea re fententia.

Qui rerum naturalium ítu-

j

rifia

dio erant dediti, quos Paulus conquifitoreg

buius

s

ll

Qu

$o E

Tuftin. Apolog. ». La&ant. Epit. c. 12. oT'ertull

H

20

de refurr, carn. cap. 1.

]. Cor.

H

o

PO

ALNETAN, Q'»"AEST.

buius feculi appellat , defendebant fere met-

Qute

empfychofin Pythagoricam ) Q mauyyerencuv,

lrodit

quam animarum volutationem proprio »omi-

avit

ne vocabant, quemadmodum Aegyptii. z

lcis

giéAzoiw , & Pythagoras T'éemTOAZCv , QUA Opi-

Air

mas dicebat circulum neceflitatis percurrere,

dem

Chryfippus & lamblicbus segíoder, Quippe

£05 1

animas vélebant de corpore deuolui in cor-

Ym a

pus, vnamque & eamdem animam . diverfis

f inte

temporibus fuiffe plures homines. Opinati

tirà,

funt nonnulli reditura omnium hominum cor-

tuorgi

pora ad vitam in fupremo iudicii die ; pios

perüa

vero duntaxat corpora fumturos tempore

fs

Chrifti , nouamque vitam morti item obno-

Chof&

xiam inchoaturos,

Princeps huius fe&se &

10 &

do&rinae fuit R. Mofes ben Nachman, At

Qul

recepta fere apud ipfíos fententia haec eft,

|

te jt

quam propofuit Maimonides, pios probos-

lite

que omnes , e malis aliquos tantum, a morte

lts e

refurre&turos. Eos, qui reuiuifcent , opinan-

'ite

tur quidam ex hoc grege , id gefturos indu-

mentum , quo fepulti funt ; nonaulli nudos

li

Jopuk

fore; pios vero lumine veftitum iri, tanquam

1

lat

Angelos. Corpore demum poft longum tem-

Va f

pus depofito , omnes reda&umi iri in pulue-

EU

rem , commune fectae huius dogma eft, &

ad perfe&tam demum beatitatem pergenturos.

Cae-

/

0i

:

l

LIB

II

P. XXII

219

fere ml

Caeterum in eo conueniunt ambae

artes,

IyatOE

traditum extare in i,0ge corporum red tum

Qrio u

ad vitam. Id pueros docent, id viros. Qui

gni

fecus fentiant, pro impiis habent & nefariis,

y Qu5

Aegyptiorum do&rinam de fine rezutn eam-

JeF CUT

dem efle tradit Origenesac Stoicarum ; $toi-

, Quy

x"

cos autem fic cenfere

mundüm cornflapratu

lu i

rum aliquando, omnia deinde reftirutum iri

8 dl

in integrum , eademque nullo difeeimine fu-

. 0

ura , quáe fuerant ; vnde fequi reditutn mor-

Tf

n

Uïï; l

tuorüm ad vitam; atque ita rem €os habere

d

N

perfua(am, rei nomine abftinere. Certe-con-

; (

ftans eft veterum opmxo primos metempfy-

tet d

«hofeos au&tores tuiti

e Aegyptios,

Et idcir-

fc»l

co éos ficcare cadauera mortuorum, ait Au-

fl

guftinus, quod reditura putent ad vitain ; at-

lat

ora Vocare Gabbaras,

Qque.ita macerata cor;j

; pro

'hoc eft, ni fallor, hcbanm Cur addat io!oe

, Ant

jllos effe in liac opinione

neque cohiicio

Opl?

Ab Aesyptiis venit ad

neque certe Cr« do

f05 ! lh

Aethiopes & Arabes antiquos, Auftralesque

m

populos , do&rina metemipfychofeos ; venit

tane

& ad Indos, aliosque Orientis populos ; nec

n i

vlla fere. gens illic eft hoc errore immunis :

pl

'etfi ab eo conatur Brachmanes vindicare Ae-

neas

[ef],ü

enw]'u

Orie. contra Celf. 1. 5. Aüguft, Serm. de diuerf,

(

120. Cap. t2.

220

ALNETAN, QVAEST.

neas Gazaeus in Theophrafto

Diffeminata

pl

porro eft in Graeciam per Pythagoram , ma-

ftiti

ximisque illic viris placuit.

iWl

Hinc tranfiit ad

Thraces , Getas, BDorealesque gentes per dif-

itn

cipulum Pythagorae Zamolxin, quam retinent

antur,

ad hanc diem plerique: vnde regreffa e(t in

fths,

Occidentem ad progenitores noftras Celtas,

philur

ad Germanos , & ad ipfos etiam Americanos.

EU

Caeterum haec uensulsyoss , & IASTSVTA MTO-

( füc

ei; Aegyptiorum & Pythagoricorum, & ma-

àlis

Xiyyereeta Stoicorum , prodierant ex obfcüra

tulign

quadam & informi notitia futuri olim corpo-

tim

rum noftrorum reditus ad vitam. Id optime

tG

animaduertit Minutius Felix & Latantius.

[

Tertullianus vero hos ait; Recidiuatum animae

T non

corporalem pronuntia[Je, tolerabilius snutata quatmu

Wi

megata qualitates. pulfata falute , licet non aditd

tb

veritate. Quamobrem Auguttinus effiorefcere

tj

fcribit Chriftianum dogma ex Platonis & Por-

D

phyrii- fententiis , quorum ille. animas dixit

ttm

corporibus perpetuo carere non poífe ; hic

il

vero animam purgatam , cum redierit ad Pa-

Tte

trem , non amplius ad mala haec mundi effe

QT

reuerfuram, Ethnicorum quidam in maioti

(ie

$z

luce verfati, reditura ad vitam corpora ex-

pret-

(

La&ant.1.7. 625 "'ertal!. de refurr. carn. €. f«

Auguft. de ciuit. Dei 1.

-

D

2, €. 97, 28.

j

7

221

Lih. H CAP, xxi.

V emiti

p*reiïxor-ihus verbis declararunt : velut fuppo-

Or30,

fititius ille Zoroaftres, quem Aeneas Gazae-

tranttd

us vaticinatum affeuerat, affore aliquando

ep p

id tempus , quo mortui omnes vitae reftitu-

o TEU

antur. . Imo & credidiffe ipfum, narrat Cle-

efh s

mens, eumdem fe fuiffe ac Erem illum Pam-

Fuiffe

Qs Cd

philum, de quo multa fcripfit Plato.

Seticni

autem Maposinopinione eadem, notum Grae-

v

cis fecit Theopompus Peripateticus , qui eam

i, n

ab his acceptam propugnauit, Et notat Ter-

x otftut

tullianus , fuifle in Mithrae faeris imaginem

jm o

vefurrettionis. Atque id.dogma tenuerunt quo-

que Guebri nonnulli, veteribus Perfis prog-

fioptt

nati, Apud Graecos vero Democritus corpo-

al

-

pm"

it) atj

ra non confumi igne , fed melle condita f

VCAiT

Id de-

ita

uari iuffit, in fpem recipiendae vitac.

u di

ridet Plinius, quod aliis promiffum Democri-

tusipfe non obtinuerit. Platoni exciderunt

o

j

norinulla, quibus Chriftiani ad veritatem tu-

s i

endam vfi funt, Nam poftquamiHofpitea

ofe;

induxit in Politico ,. cum Socrate ita diffe-

rentem , futurum aliquando, vt ab occaífu

ii

oriatur mundus , & in oriente occidat, tum-

Ql Ü

que e terra prodituros homines fenili aetate,

; n

yrt &

qui-

preF

Clem. Alex. Strom, 5. Plat. de Republ. 1. 1c.

um

"Theopomp. apud Laert. inProoem. "lertull,

€, 85,

P

f?e praefcr, cap, 4?. Plin. 1. 7.

222

ALNETAN, QVAEST.:

. qui accedentibus annis per eosdem gradus ad

hu ör

i

infantiam reuoluantur, quibus nunc ex infan-

pode;

tibus fenes fiunt; addit demum, ex eo, quod

tuque

Hibetu

aliquando fenes: pueri fiant, id confequi, fo-

re quoque, vt homines defüncti & humati

boeyl

iterum e terra extent nouae vitae redonati,

tbus al

nifi quos. in aliam fortem Deus traduxerit,

millam

Hinc porro etbnicos confutant Eufebius &

qie (ui

Arnobius ; irrifores Chriftianae fententiae de

alunby,

reditu corporum nofirorum ad vitam. Sed &

Qudem.

illam sexcyysvssíay Stoicorum, qua poft mun-

iltribi

di renouationem ompes homines , resque

Tigliu

adeo omnes rurfum ita extituras dixerunt ,

Mbam,

vti nunc funt, merum eífe decretum Chrittia-

Vititt

norum,contendunt Clemens & Origenes, At-

W.

qui haec do&trina maMyysveeag mundi', non

i

m iv

vnorum fuit Stoicorum , fed. & Pherecydis

Vl (

Syri , & Heracliti, & Parmenidis , & Plato-

nis, nec non & Homeri ipfius, quos in tefti

monium citat Porphyrius ,. cla1

GN

118

dogmatis

E

huius affertor, in libro de antro Nympbha-

À

W

rum, Pythagoricis item,, atque. Pythagorae,

Jlüri

magiftris Aegyptiis fententiam camdem tri-

buit

diCium

Eufeb. Praep. Euang. 1. 11. c. 32, 33. Amob. 1. 5.

Orige

Clem. Alex. Strom. 5. Origen. l. 5. contr, Celf,

Ài

Homer. Odyll. 15. v. 109.

d

"

LIB

If.

C

XXIII.

223

pradtn

buit Origenes, Locum affert luftinus ex So-

[230

phocie, quo futuru

praedicitur, vt, quae-

. 60 QU

cunque periere , f2eus aliquando reftitsat.

n

lequi;

abetur in Ant

2n

ji L/IO"(?D]S Incredibilibus

& huj

Dércyllidem & Ma tiniam vitam cum ;arcn-

Tedon

tibus altera morte. commutaffe

& vitam die

radux

amiffam noétu recepilte.

Receptum id quo-

ufebit

que fuiffea Romanis, & Saturnaliorum fefto

tentael

adumbratum , praedicat Porphyrius. Varroni

m &

quidem ,. Genethliacisque a Varrone laudatis

adferibitur ab Auguftino , & palam id inuckit

pof m

festi

Virgilius? tangit vero obiter Lucrctius, At

jIyerut

Muhammedani frÍne ambage corpora a morte

1C [i

excitatum 1r] ,

proinde vt Cbriftiani ,

:decer-

enes, Aæ

nunt

Quod & Americanis, tum qui Drafi-

ndi, n

liam incolunt, tum qui Peruuiàm , placitum

hereqyt

effe fcimus,

&t

COA UWVUUES NNITE

tel

ii

$I)

De poftremo iudicio

ml

il

eternam hominum omnium fortem fupre-

Num

À

mo Deiiudicio determinatur iri, gentibus

aof u

lj

plurimis notum perfuafumque fuit. Duplex iu

dicium homines manere,ludaeorum opinio eft

hi

prius,

Origen.1,5, contra Celf. Tuftin. de monarch. Dei.

[n(!b. j '

Anten. Diogen. apud Phot. T'm. 166. Porph

,ng,r,ci-

de antro INymphar. Auguft de ciuit. Dei,

22. c, 28. Virgil. 6. Aeneid. Lucret, libr. 3.

&

7

224

ALNETAN, OQVAEST,

Waütsc

prius, quod mortem ftatim excipiat, homini-

quidra

busque fingulis vel Hortum Edenicum , vel

- ptefiz

Gcehennam pro geftis affignet ; pofterius, quo

ie COn

dé vita hominum omnium a morte fufcitato

n feq

rum per aeternum acuum futura vltimo ar-

tf

bitrio ftatuatur ex libro, in quo noxas vel

btr,.

leuiffimas , ac fermones etiam fuperuacuos

! fT

Deus ab Angelis defcriptos habeat. Si qui

(eperet

occiderint ante diem immaturo obitu, horum

jieo in

iudicium aliquantifper dilatum iri opinantur;

fitime

perinde vt.Graeci ac. Romani centum anno-

Wortem

rum erroribus inhumatos damnant, Ex duo-

Qu gel

bus bircis , quorum alter offercbatur Deo

lab

Expiationum die, alter in defertutu mitte-

ldu

batur a daemone, aiunt Iudaei, priorem fuilfe

Wt

collecatum ad dexteram , alterum ad finif-

Jontnt

tram. Quippe & hircos cenfent eífe mali An-

li |

geli Samatlis portionem,; Chelek Samacl, quod

W0

(

fcribunt alii Chelek Schamaél ,. partem ftnif-

( f

trae, Parter autem finiftram impiis afligpant

TOtme

Syr. Hinc hoedorum nomine fignatos cos

p

ad füpremi iudicis laeuam locatum iri in fine

tttlro

rerum, praedicat Matthaeus, Quid de poftre-

btb

mo iudicio fentirent Aegyptii, oftendit mos$

T

fs

eorum a Diodoro defcriptus, quo ca vider-

Wt

tur exhibere voluiffe, quae apud inferós poff

vnius-

m

Matth. 25, 33. 33 Diodor, Í, r.

p

LIB. II

CAP., XXIHII.

22$

vniuscuiusque mortem gererentur,

Iudices

a,

If

quadraginta confidebant ; vnicuique fiebat

Wt

T05

poteftas accufandi mortui; fi vitae male ac-

tae conuictus effet, prohibebatur fepultura;

C QUi

finfecus, vel accufator omnino nullus ac-

[ VAH"JU [

ceffiffet, magnis exornatus laudibus fepelie-

BC

batur, dignusque pronuntiabatur , qui ab in-

perut

fernis Diis receptus aeternam cum piis vitam

eat, S-R

ht

degeret. Addit Diodorus, haecinde ab Or-

li,

AUl

pheo in Graeciam efTe translata.

Itaque et-

| Opmfn

fatum eft Mercurii Aegyptii, animam poft

ntum d

mortem Deo reddituram rationem eorum ,

X

T

quaé geffit in corpore.

Nouelli Perfae Gue-

b

j

l

GE

brianimas cenfent ftatim ab exitu deduci per

rtut m

An"elum ad ludices, qui vitae acta exami-

(s

nentad trutinam , mala bonis in lancibus op-

Y 4d !

ponentes ; atque his praeponderantibus , ad

diii

fe f

Deum felicitatemque aeternam mitti

llis

vero , ad Diabolum ignemque perpetuum

Ji

Quae fane. non valde abfimilia funt iis, quae

commemorat 5ocrates in Axiocho, ex Go-

!6

10

((se

bryae Magi relatione, qui ea ex tabulis a Sep-

i

tentrione aduectis didiciffe fe in Delo perhi-

|

V

lt

bebat

De iudiciis, quae poft mortem fiunt,

prifcos Brachmanes eadem fenfiffe ac. Grae-

1 £U

COS , tcfuücatur Strabo: Deo ipfi adfcripfiffe

Pal-

(;f.(f(s ni

vil

Strab. 1, 15. Pallad, de Brachman,

-

226

ALNETAN, QVAEST,,

Palladius tradit; quod & recentioribus Brach- —

&

manibus, & Baneanibus etiam ipfis fere vifum

qe lo

eft, atque inde porro plerisque ad Orientem

ROE

pofitis nationibus, Doétrinam Chriftianorum :

t

retinuitt Muhazmmedus , a qua nec gentiles -

titpor

ipfiius Arabes receffzrunt.

Chrifto deputant

ftate Q

munus iudicandorum hominum, operumque

10 fi

ad libram 'examinandorum , ex voluminum

TUiDos

fide, in quae a bonis malisque Angelis rela-

disque

ta fint gefta hominum recta atque praua, Diem

Qtniqu

hunc terribilem praeceffura aiunt feralia fig-

one

n2, retrogradum folis motum, Antichrifti fce-

gi&i

lera, Gogum & Magogum. De Graecis fic

u o

Tertullianus :- Ridemur Deum praedicantes iu-

fündy

dicaturum : fic enim & Poetae & Pbilofophi tri-

Ming

bunal apud inferos ponunt,

Et de Poetis qui-

Adunt

[

dem quis nefcit, quae de infernis iudiciis funt

Wt ve

fabulati princeps Homerus , & clarius etiam

idtem

Virgilius , affectatus fere Platonem , qui vi-

DO

ciflim Poetas ipfe affe&tatus eft. Solerter ob-.

'.iim j Pl

feruatum eft a Lactantio, Prophetas facros

jtorg

multa de poftremo iudicio olim per Filium :

Inilty

Dei peragendo vaticinatos , cauffam dediffe

Doro d

Poetis, cur fingerent filium Iouis vel Mino- -

bt

em, vel Rhadamanthyn, vel Aeacum, qui &

T

mortalis fuiffet & iuftus, apud inferos iudicia -

ex-

Hi:'mm

Tertull. Apolog. c, 47. La&ant. Inftit. 1. 7 c.4ze.

r )

LIB. II, CAP. XXIIf-

2297

bos Dra

exercere. Haec differit Plato in Gorgia, aliis-

fere il

que locis; cuius fententia Chriftianae fere

|Orientt

conueniens, talis eft, Homines morti proxi-

ifbannt

mi ab hominibus viuis iudicabantur Saturni

C n

temporibus. De iudiciorum illorum peruer-

9 depuit

fitate cum apud Iouem conqueftus effet Plu-

openurq:

to, fic ea emendauit Iupiter; mortuos ho-

volumi

mines atque nudos , forma, gepere, diuitiis,

npeli r

alisque ad corpus pertinentibus fpoliatos,

r D.

omnique prorfus auxilio, fuffragio, & aduo-

fendi

catione carentes fifti iuffit coram iudicibus,

iehrii

qui & ipfi nudi effent & mortui ; filiis nimi-

Craecs

rum Iouis, Aeaco ex Europa, qui Europaeo-

dictuii

rum-iudex effet ; Rhadamantho ex Afia, qui

iij

Afianorum; fummo arbitro Minoe ; quibus

foeti (*

addunt quidam Triptolemum ; ad eosincam-

yicis

pum veritatis deduci animas corpore folutas

ris &il

à daemone , illorum ftatim ab ortu cuftodiae

, qi*

praefecto ; ex eius teftificatione ferri fenten-

jlertet D)

tiam ; pias probasque ad dextram mitti in fu-

us i

periorem caeli regionem, prauas & impias ad

finiftram in inferiorem locum,

Criminum

pe)' FW

'Jm dC(ME

porro & benefactorum difquifitionem fieri di-

vel MiHU'

cebant Graeci ex tabulis & membranis Iouis,

If g

quae abierunt.in adagium, perinde vt tabulae

"T

Harmoniae, Harum eï)mlïiuxn origo eft in.lib-

ü

1 g

T18

"

I

"UR

228

ALNETAN. QVAEST

risillis Danieli & lohanni memoratis, ex quo-

TU

rum fide diiudicandi funt mortui.

Suas ha-

p

buit & Nemefis tabellas ex eadem origine,

Torts.

Et libros illos rerum ab hominibus geftarum.

Tinünt

indices, ab Augelis defcriptos, norunt exo-

QUs C

ticae gentes ad ortum fitae.

Nemefis munus

fb

fuit vagari per orbem, hominum gei'c.z cog-

tonicn

nofcere , defcribere, & pro meritis excipere.

&t

Saturno autem fortem Nemefis deputabant

hr

veteres Aftrologi, ac propterea ab Aegyp-

PV qag(

tiis fidus Nemefis appellatur, vt alibi nota-

gtl

uimmus,

Huic autem , quod aequitate fuerit

Tibus ]

valde commendatus, adfcribitur imum cacli,

fite li

quae domus eft mediae no&is, ordine quarta,

mn&

poteftate praecipue pollens inquirendi in ho-

LURT

minum facta, eosque ex virtutibus vel noxis

Q]

exornandi aut puniendi.

Porro Pan faepe

Qm d]c

confunditur cum Saturno, cui adiungitur, &

Arüg v

Nemefi , a Macrobio; 1demque terras no&tu

Vol

uma n

fingitur obambulare, Habet & daemones hu-

f Mi

manorum operum infpc&ores Stoica Philofo-

phia, Platonicae furculus. Officium id fideri-

fiit qn,

bus deiegat Plautus , Ar&urumque . inducit

SJfæp

dicentem, fe lucere quidem in caelo per noc-

tem,

m

Dan.7, 1e

Apoc.20,12. Animadu.in Manil.

il )

125 p. 33

Macrob, Saturn. l. 1. c, 22.

Plaut.

Why

Rudent. Proloo

h

m

-

LIB, II.X CAP, XXII.

229

li 10

tem, de die vero cum caeterís fiellis terras

/ Ui

^

peragrare , hominum notare & defcribere

m ongis

mores atque fa&a, & ad Iouem referre. Ma-

s pdant

A

narunt ifta ex JVegotio perambula:

L

e intenebris,

Orunt &v

cuius extat in Píalmis mentic.

Platoni fua

li mu

fe&a confenfit, Iamblichus in primis, qui Pla-

las

tonicam Pythagoricamque expenit do&rinam

jyexipt

" deiudicio & purgatione animarum corpore

deputda

folutarum. Indu&us enim in ea fuit Plato a

d

Pythagora; cum quo etfi conuenit in multis,

al

-

diffentit tamen in nonnullis, vti a vetuftio-

jtate i

ribus Philofophis vterque , quemadmodum

imum d

fcire licet ex Iamblicho. Pythagoras autem

line i

inferna iudiciag, quidquid contradicat Ouidi-

eiità

us, auditoribus fuisintentabat. EtHierocles,

g vd i

quem Pythagoricum, an Platonicum aut Stoi-

p

,cum dicam, dubito, rationem nos monet get-

ii

torum reddituros daemonibus bonis, quibus

a

tutela noftra commifa eft, Iniecit obiter ali-

emCUCSbü

quid Minntius de his daemonum iudiciis, (Sic

[eà l';hifc:'::

enim apud hunc lego , non vt vulgo , indi-

p

ciisy quod tamen ex Apuleio defendi poteft.)

u ii

Stlfgepta haec funt a Romanis, qui non i.nfe-

TI$

p

tf

Pfal. 90; 6. lambl,.'de anima apud Stob. Eclog,

Phyf. 1. 1.

lamblich. ibid.

ii

Ouid. Metam,. 1,

II'P

j

J

15. Hierocl.'de Prowid. & fato. Apul. de

Deo Socratis,

230

ALNETAN. QVAEST.

ris folum, fed loui etiam iudicandi tribuerunt

Ia

officium , fontes puniendi, praeiiis afhcien-

fipol

di bonos, ex librorum teftimonio ,. in quos

dl

relata feorfum habeat horum illorumque no-

jrid

mima. Ne Peruuiani quidem nefciuerunt il-

t 0m|

la , aliaeque gentes Americanae,

Verum

d

cum ex poítremo iudicio pendeant defundo-

forte

intds

rum poenae & praemia, & quicunque agno-

uerunt illa, id quoque admififfe neceffe fit;

tieuli

agamus de poftremis illis, vnaque opera ar-

nmq

gumentum vtrumque illuüyremus.

flgmea

finae

fiy d

CAPVT XXIV. j

dilin

De poenis & praemiis.

pisd

l0rj

ominum animas poenis poft mortem pro

H

füe

meritis affici vel praemiis , etfi fateban-

tur fedae inter Iudaeos celebratiffimae Ef-

LT

fenorum & Pharifaeorum, in explicando ta-

HDïtul

Bihun

men poenarum praemiorumque modo mul.

tum diffentiebant, Effeni quidem excidii Hie-

L

rofolymitani temporibus amoena loca trans

fUtty

Oceanum aflignabant piis animis; malis con-

Ddf

li

tra procellofa & triftia, gemitibus & aeternis

cruciatibus damnata. : Pharifaei vero illis fa-

Ut

cilem tribuebant reditum ad vitam, & migra-

Wg.

tionem in alia corpora; his vero perpetuam

in

Ils

LIB. II.

CAP, XXIV

231

ib

n varias partes iactationem , aut vincula ac

NU

fupplicia aeterna.

His füuccefferunt Thalmu-

, It

diftae, qui«& Terram viuentium & Gehennam

m

praedicant, fedes piis impiisque paratas. Mit

juerüti

t Omnes, aiunt, in infernum locum, Duma

, Yet

di&um , hoc eft, Silentium , fed non aequa

d

forte; probas quippe requiem illic nancifci,

que 4

in thefaurum quemdam reconditas, quem Faf-

NT

ciculum viuentium appellant; caeteras labo-

: opera

rem ac füpplicium, "Thalmudis au&toritatem

figmentis fuis praetexuerunt Rabbini fequen-

ts aetatis variaque commenti funt acumine

fuo digna, hoc eft, ineptiffima, Infernaloca

diftinxerunt in duo conceptacula , fuperius

piis defhnatum, inferius impiis. Superius alio

nomine vocant Portas inferorum, hoc quo-

ertem r

[ fate

que nomine ab Homero celebrans & Abra-

fice

hami finum , & Thefaurum viuentium , &

icin "

Hortum Edenicum. Inferioris item varia pro-

ponunt nomina, varias defcribunt manfio-

d) f

yilil

nes, domos, angulos, tabulata, foramina,

[053 [l

portas, fpatia; varia etiam füpplicia, quibus

praeficiunt Angelum mortis, Kippod nomine.

yii t

De his, perinde ac de praemiis , non eadem

C g

0 ili ,

omnes fentiunt. Sunt, qui voluptatibus cor-

(

poris, &infernis ignibus ea definiant. Qui-

dam

EFPCJW

j/

Homer. Odylf. £

232

ALNETAN, QVAEST.

0i

a

dam Meffiae temporibus affignant mercedis

perceptionem , quae non deliciarum folum

du

corporearum vfu, fed bonorum etiam confor-

nj

fatit:

tio conftet, quibus carere fummum fit fup-

detetm

plicium, Rati funt alii reditum ad vitam,

tümi

praemium fore bonorum ; poenam malorum,

morte perpetua detineri, INec defuerunt, qui

fredly

dicerent

non alias fore praeter curriculum

yna

vitae huius poenas aut praemia, Has varian-

Turman

tes fententias expofuit Maimonides, Patrum

Q Y

lat

, faorum do&rinam interpollarunt Iudaei noui-

tuo

Fere tamen in duas abierunt factiones,

Lt

Maimonidaeorum,& Nachmanidaeorum. Ho-

UH

rum fententia Chriftianorum dogmati con-

i

Titio

fonat in multis

Homines omnes in fupre-

G

mo die iudicii corpora fumturos aiunt, & ex

fümmi iudicis arbitrio vel ad poenas damna-

tht

tum iri, vel donatum praemiis.

At Maimo-

thiue

nidaei varias ponunt ftationes animae corpo-

p

re exemtae; & piae quidem felicitatem col-

(idtà

tiong

locant in Dei cognitione & amore; implae

in corporis defiderio , & radiorum diuinae

PU

lucis penetrabili fulgore , qui fummum ipfis

f

incutiat dolorem; fupplicia haec vel nullo

TT

fine terminatum iri, fi fuerit fceleftiffimas vel

W

defitura aliquando, fi nequitiae fuae probi-

Áitg

tatisaliquidadiu

erint; hanc atque item piam

&ï]nf

die

LIBSJII

CAP, XXIV.

233

TC

die extremo corpus fubituram iterum, quo

H l Ium

iquando tandem reli&o , & penitus extrito,

T Conit

acin paluerem comminuto , fummae demum

m f p

beatitatis compotem fore, quae in intima &

d viut

aeterna Dei contemplatione pofita fit. Be

tum hoc aeuum communi vocabulo Futurum

lo

feculum appellant.

Sed piorum tamen cor-

enum g

Artiquid

pora ante hoc tempus reditura ad vitam au-

d5 Vat:

tumant, aduentante nempe Meflia , futtirum-

; Ditt

que, vt inter epulas, aliasque corporis vo-

Qaet n

1uptates

beatam ducant vitam , fed morti

iterum obnoxiam

factioY

Igitur triplicem ftatuunt

animarum conditionem : piarum, vitiofarum,

um D

& mediarum

Extiterunt etiam . qui iter

m?l qu

manfionesque animae piae ex hac vita profi-

) li

cifcentis metarentur.

Ab Angelo deduci

tU

y df

aiunt, ii fpeluncam duplicem Abrabami, il-

c m

llcquco fferri ÀAdamo ; traductam inde, & pur-

T

gatam per ignem, mitti in Horti Edenici con-

ceptaculum inferius , illieque aliquantifper

j

moratam exire ad lucem vitae, & ad Fafci-

' m'w d

culum viuentium aogrevau' animas VBI'O ne-

T

f

quaquam detrudi in Gehennam ; vnde lcgiti-

mlml

j D

J

o extracto tempore, poenisque perfolutis,

jn4;'

[

educantur aliquando in aliud iudicium , quo

flatuatur, an admittendi fint ad aeternam vi-

e p

fill

tam füpremamque beatitatem , hoc eft, ad

a

pil

Dei

i

254

ALNETAN. QVAEST.

Dei contemplationem , quam Speculum lucis

lrdan

nuncupant,

Affignant item felicitatis domi-

gueiti

cilium , quod füpernam lerufalem appellant,

LU

& Domum Dei , cuius & fpatia determinata

f lum

funt a Thalmudiftis, Porro de infris eade

t qU

fentire Iudaeos & Aegyptios, Tacitus affirmat

quqie

Diodorus item Graecos & Aegyptios, quo-

dpts

rum placita fufe profequitur & comparat;

tll D)

ambotue nouiffe ait, qui alterutram nouerit:

b

praeterquam quae Orpheus Aegyptiorum dif:

at

cipulus, Graecorum magiiter , ingenio fuo

pen

interpolauit. Mercurio aflisnant munus de-

lo

ducendarum animarum vel in noua corpora,

tem af

fi ita res ferat, vel in Amenthem

hoc eft

fio ]

in Orcum , animarum omnium , vél nafcen-

dini

tium in corporibus, vel illis excedentium,

Wt K

commune receptaculum : pias illic, aiunt, cum

ln À

fui fimilibus animis felicem ac fempitern

s ani

vitam agere, & a viuis hominibus impenfe

fdunt

coli. Alia vero bonorum praemia , ut & fce-

Mte(

leftorum poenas , quas accurate enarrant

It (

Graeci, ex Aegyptiorum ritibus ac do&rina

B

