ftituunt in mutuo amore, vt Paulus Chrifti

dem

anae, cum dixit: Qui diligit proximum , Le-

m

gem impleuit.

Qua nota egnoíci hoc voluit

1i (ü

Chriftus: Zs bec, inquit, cognofcent owmmes,

lgion

quia difcipuli mei eflis , fi dile&ionem babueritis

ad inuicem.

Cuius moniti adeo retinens fuit

iis,

, Volun

lobannes Apoftolus, vt non aliud faepius &

fudice

diligenuus difcipulis fuis tradiderit, — Jeban-

fter

[

(

nes Jipoflolus , inquit Hieronymus, a fratri-

fotiCo

bus admonitus , cur femper inculcaret dicens , Fi-

lif

Uoli, diligite alterutrum?, refpondit , Quia prae-

Jrüece

ceptum Domini eft , & fi folum fiat, fuficit.

VMirtutum omnium chorum ducere pietatem

in Deum , iuftitiam & amorem erga homines,

docet Philos eamdem effe virtutem illarum

|

originem & naturam; nec fieri poffe, vt im-

tl

1

h

pius fit erga homines, qui pius fit in Deum.

Quod germanum eft iftius ex Iohanne ;. Hoc

i

mandatum babemus a Deo, vt, qui diligit Deum,

irl, Y

: i?

diligat €? fratrem fuum. | Quamobrem Phari-

lner

faei & Efleni, qui magnamaffe&abant fanci-

tatis fpeciem, mutuam quoque animorum

copiun&ionem,, & fingularem erga homines

füm pr(

bt

omngs

l int

| Hier. in Epiä, ad Gafat. c. 6. Philo de pra?m.

Vi

4; 3!-

& poen, & de Abrah. & de Decak)g. 1, Ioh,

| li

p

LTB, iII.

CAP, XVIII,

451

«

omnes caritatem prae fe ferebant. Laus es-

hxim'

dem Drachmanibus [ndis attributa eft, e quo-

a

rum pofteris, qui ftri&tius & feuerius ample-

T

xi funt vitae genus , vno hoc praecepto re-

Wtf

Til

ligionem fuam concludunt, Sic agendum cum

alis, quemadmodum nobiscum alios agere

d

volumus. In eodem praecepto do&trinae fuae

i

radices pofuit Confutius, vnde tam conftans

J |

inter Sinas , finitimasque gentes enata eít

fit

concordia, vt tota gens vna familia videre-

7013

tur.

Nec aliud Sinis hodie fan&ius vllum

l p

praeceptum eü.

ff

hi

CATPVT. XVII.

mitt

De perferendis iniuriis.

Jlunyn

vite

X hoc mutuae caritatis praecepto fequitur,

E

iniurias hominum benigne efTe perferen-

Dun

das : nam quis fibi facile non ignofcit, fi vel

li

ira, vel infania a&us iniuriam fibi ipfe intu-

]u

lerit? Quamobrem Mofes poft vetiram vl-

p

tionem hac lege: Non quaeres vltionem , nec

f

memor eris iniuriae ciuium tuorum , legis cauf-

monut

fam proxime fubiungit: Diliges amicum tuum,

omid

Jicut 1e ipfum. Ebraica dictio, quam Vulga-

1106

tus interpres expofuit, aiicum , paffim alibi

epmm

hoc e(t, hominem quem-

jl

i

9

reddit proxkimum ,

Ff2

libet,

Leuit, 19, :g.

P

452

ALNETAN. QVAEST.

libet. Item Paulus obfecrat Ephefios, vt dig-

f

ne ambulent vocatione , qua vocati funt, cum

di

omni bumilitaie. ? manfuetudine , cum patien-

pl

1ia, fupportantes inuicem im caritate , folliciti

ftj

Jéruare. vnitatem fpiritus in vinculo pacis: pa-

lo

tientiae fundamentum ponens caritatem mu-

lL

tuam , & animorum coniunclionem.

Hanc

t

autem patientiae legem nón praeceptis modo

It

tulerunt ethnici, fed & factis, quae crebra oc-

(ie

currunt in veteribüs memoriis.

Quam par-

t

tem aliorum diligentia iam tractatam illuf-

n

trioribus tantum exemplis quibusdam propo-

W0

fitis delibabimus, . Exordiamur a Pittaco, qui

vnus fuit ex Graeciae Sapientibus,

Nolebat

p

li

ille maledici cuiquam , ne inimico quidem.

lr

Filii fui interfe&trem a Cumanis fibi ad poe-

t

nam traditum abfolutum dimifit, hac adiec-

N

ta fententia: veniam animaduerfione potio-

rem e8e; hapc mitis effe naturae, illam fe-

]

D

rinae, Imperium inter fuos adeptus, Alcae.

Tor

um, a quo acerbiffimis conuitiis fuerat pro-

le

fciffus, nullo adfecit damno, quid ad vlcif-

cendum eum poflct , oflentaffe contentus.

V

Jiis

Cleobulo dictum boc tribuitur : multa aliis

EU

ignofcenda, nihi! fibi.

Crotoniatarum libe-

D |

ros ab ipiuria infercnda, aut etiam propul«

fan-

]

"

lm

Ephcf. '4, L.& feq.y

*

LIB. IIT,

CAP, XVTII,

453

il

fanda , Pythagoras abíterrebat, magnam hanc

(l

effe ratus fcientiam , alienam infcitiam pati

lf

I

ii

poffe.

Bella non probabat, neque pugnas,

j

fatius effe dicens perferre offenfionem, quam

hominem interficere; effe apud inferos vl-

n

torem iniuriarum.

Mitibus his Pythagorae

M

di&tatis manfuefactus Charondas, lege cauit

IO

i

iU

ne damno affcctus quisquam conuitiis fe vin-

dicaret, adiecitque diuinius effe benefa&is

p

certare , quam maledidtis.

Hierocles aure-

j

iU

um hoc Pythagorae carmen interpretgns ,

p

i

quo amicorum offenfae leniter dicuntur ef-

]

q

j

fe perferendae, vult praeterea amicos a no-

bis fponte defeifcentes omnibus officiis reti-

[e

neri & reuocari; fin & ipfi, aut alii quicun-

"

que homines iniuriam intulerint , par refe-

(

rendum non effe , ne in eorüm nequitiam

oto

prolabamur,

Infeliciorem effe, qui iniuriam

T

infert, quam cui infertur, decretum eft a De-

Ia

u

imnocrate

Hoc item Socrates & argumentis

j

Haec diffe-

& exemplo fuo comprobauit

tl

rentem eum exhibet Plato in Critone, & fae-

j

pius etiam in Gorgia ; malle fe pati iniuriam

gl

aut damnum , quam facere; miferiorem effe,

D

qui praeter fas aliquem oOccidat

quam qui

yil

Occidatur; nemini omnino inferendam iniu-

!

riam, ne iis quidem , qui intulerint ; in ea

effe

)

N

ALNETAN. QVAEST.

454

bu

eíffe fe fententia , in ea caeteros homines,

eti aliter videtur vulgus exiftimare.

Di&is

w

K

facta confenferunt

Derifus a multis & de-

fpeéctus, publice etiam in theatro Ariftopha-

hG

nis Nebulis tradu&us, calce nonnunquam

&

ter

appetitus, plagis multatus , vxoris Xanuthip-

pes intemperiis vexatus , & fordida etiam

n

aqua nonnunquam perfufüs; ne commotus

Xu

iil

quidem, placito vultu & di&tis argutis ac per-

facetis aequitatem anüni probabac.

Offere-

fim

Vxo-

bat & nonnunquam fe ipfe conuitiis.

ttn

rem adeo difficilem & morofam fibi confulto

dtt

adiuhxerat, vt per eam in patientiae exere

füt

citatione fubactus , reliquos homines ferret

Q

tolerantius. Mortem ipfam tranquillo animo

hu

fuftinuit, cum palam denuntiaffet, fe nemini

t

vnquam feciffe iniuriam; ab Anyto & Meli-

J

to interfici fe poffe, offendi non poffe. Va-

li

luit Socratis auctoritas apud cordatos difci-

hi

pulos.Ariftippum & Platonem , totamque

f.eq

Academiam. Se a Dionyfio confpui paffus

-

Qu

eít Ariftippus, cum dixiffet iniquum effe ,

i

b

pifcatores afpergi fe velle pifciculi cauffa, fe

balaenae cauffa nolle.

Laceffitus conuitiis

j

ab alio, In tua, inquit, poteftate eft male-

t

dicere

in mea bene audire,

Cognofcitur

Tüe

Platonis fententia ex Socraticis difputationi-

f

bus ,

LISSIILO CAP. XVIIL

as

n

bus, quas dixi; vnde fcias, ne quidem fas

]u

per ipfum fuiffe, inimicis damnum repende-

d

re: multo vero magis ex aequanimitate, qua

p

Xenocratem multa de fe impie locutum effe

ium

accepit: nam criminationem refpuit conftan-

lp

ter 5 & aífeueranti cum iuramento placide

fium

refpondit, nunquam haec dicturum fuiffe

otu

Xenocratem, nifi ea dici expedire fibi cen-

p

fuiffet.

Quod refponfum fibi deinde Stoici

f

fumferunt,

Xenocrates ipfe Bionis Boryf-

n

tenitae maledicentiam ne refponfione qui-

j

(

dem dignatus eft, Bion vero familiares fuos

t

tum in virtute profeciffe aliquid putabat ,

m

cum probra atque laudes eodem loco habe-

Ym

bant,

Memorabilis fuit in Antagorae.poe-

Ti

tae contumeliis publice excipiendis Arcefi-

Memorabilis & illa Dionis

Mdl

lai conftantia.

I

Alexandrini Academici, qui fuit Ptolemaei

Jfc

Auletae temporibus.

Is in magna hominum

pque

frequentia, per vrbis plateas a palaefítrita

quodam probris omnibus maledi&isque con-

.aHüs

eüö,

fixus, ne verbum quidem retulit.

Eximia

r

extant Ciceronis ad hanc virtutem praecep-

ta; nam quamuis ad iniurias propulfandas ius

jtis

ul

naturae adhiberi non vetat, laudat eos ta-

iL

men, qui in his benigne condonandis faciles

fint,

Minime audiendos cenfet, qui grauie

(f

ter

436

ALNETAN, QVAEST.

ter irafcendum putant inimicis ; nihil contrg

ftos

laudabilius , nihil'magno viro dignius placa-

f

tis f

bilitate atque clementia ; repudiandam in

omnibus iracundiam, grauitatem retinendam,

p

etiam in illis contentionibus, quae cum ini-

T

miciffimis fiunt , licet nobis indigna audia»

t0m

i t

mus; multa multis de fuo iure concedenda,

& lites fugiendas , etiam cum ia&ura; pluri-

huti

mum in orandis cauflis valere, fi.rerum mo»

lp

res exprimantur integri , timidi, perferentes

E

iniuriarum ; orator ipfe probus, demiffus,

(le

non acer, non pertinax, non litigiofus, non

fjed

acerbus appareat,

'Tota differtatione de.

A

monitrat Maximus Tyrius , virum bonum

hi

néc aflicere iniuria quemquam , nec afH&i;

FET |

improbum vero aflicere iniuria , non affici,

ap

quia bono caret , quod illi per iniuriam eripi

h,

poífit: qui vero referat iniuriam , exaequari

t

improbo , qui intulit; & vt qui beneficium

la?h.

reddit ei, a quo accepit prius, benefacit ta-

hon

men, ita malefacit; qui reddit iniuriam , quam

it,

accepit.

Cynicorum difciplina ad conftan-

Tüm

tiam & patientiam tota fpectabat,

Audiens

t

Ancüfthenes, de fe male loqui Platonem, Re-

ller

gium effe dixit benefaciendo male audire;

| g

quod Alexandro alii adícribunt, Diícipulos

fna

fuos

Maxim. T yr. DifTertat, 2.

m

LIB. IH

CAP, XVIII,

457

i

?

fuüos ad maledidtorum tolerantiam hortaba.

(

tur.

Irrideri fe culit Diogenes, caedi, fpu-

D

tis foedari

Crates in faciem caefus, & e

I

plága liuidus,.non aliter vltus eft iNicode-

mum citharoedum facinoris au&torem , quam

Il

[

nomine eius fronti fuae infcripto, Sunt, qui

l

id tribuant Socrati , fuünt , qui Antiftheni,

j

Rationem eam tenuerunt Cynici Stoicorum

!]

propsgo.

Maledicos fine refpoufione dimit-

t iubet. Zeno.

In theatro deri(fui habitus

li

(vsg

Cleanthes a Sofitheo poeta, nec cotr

m

notus

l

(

fpe&atorum plaufus meruit, & Sofitheo in-

(

iuriam remifit

Marcus Cato rion fcriptis,

fed toto vitae tenore mere Stoicus, patien«

li

ter tulít Vatinium , nullius pretii hominem,

(

in petitione Praeturae anteponi fibi a popu-

jj

j

lo,

togam fbi deripi ,

fe per feditioforum

i

manus trahi, & purgamentis oris afpergi. Co-

ifl

lapho os percuffus in balneo non excanduit,

non vindicauit iniuriam, imo factum nega-

i

f

uit

Lentulum fa&tiofum & impotentem vi-

(j

rum, cuius pingui faliua in mediam frontem,

a

cum cauffam ageret, fuerat confputus, ab-

fter(a facie

dicto tantum faceto vltus eft

iv

Haec laudata funt a Seneca & in iniuriarum

r

l

fpernendarum exemplar propofita , adiunctis

prae«

458

ALNETAN, QVAEST,

praeceptis egregiis: Homines vniuerfi partes

f d

effe; vt illud venerabile, ita & homines; vio-

[

lari compagem partium & focietatem vniuer-

if

fi, hifi parcatur hominibus; non vt repen-

Ra

denda funt beneficia beneficiis, fic iniurias

mal

iniuriis rependere licere ; illic vinci turpe

f

efie, hic vincere ; inhumanum verbum efífe

titn

vitionem , a contumelia ordine tantum dif-

Tif

crepans; quam quirefert, excufatius pecca-

p

re 5 miferius effe nocere , quam laedi ; fapl-

[

i

entis potiflimum effe, mlunas benigne inter-

pretari, inultas dimittere , beneficii potius

TC

quam earum meminiffe , patientia fe ac mag-

M

nitudine. animi defendere, & contemtum

tür

contemneres; prmcxpem quoque in fuis iniu-

«

ri's exequendis clementiam decere,

Vtx]em

du

Mufonii de tolerandis iniuriis dxfputatm-

ttn

nem Stobaeus

in fententias fuas retulit,

Ü

Actioncm iniuriarum nulli concedit Philofo-

j

pho, ne fi maledi&is quidem inceffatur ; con-

[

fpuatur , verberetur; quippe nec ea quldem

hi

efie iniurias; non ea pati turpe e(fe, fed fa-

q

cere; iis commoueri , viri effe irnaui; mag-

W

»i, ferre tranquille3 ferae, mordentem re«

i

mordere. Peruulgatum eft hoc Epiéteti, Suf.

D

tine & abftine: duo quippe vitia omnium ef-

Q

fe

. Stob. Serm. 15

LIB.. 11I.

CAP, XVIII,

459

*.m-l

&

(e deterrima dicere folitum refert ex Phau"o-

Yi

rino Gellius, intolerantiam & incontinenti-

IU

am, Splendidae eius extantinpatientiae cOTm-

d

mendationem fententiae : minime refutanda

f

maled;.&a, imo confirmanda, ac dicendum ,

n

multo plura fibi ineffe vitia: dignum Chrif-

tiana fan&itate effatum : rebus fingulis gemi-

d

(

nam appofitam efTe anfam ; aliam , qua ferri

pofüt; aliam, qua non poflit ; illa ferendas

.CCE'

i

effe iniurias; praefto ad id nobis effe patien-

hu

tiam; fibi ipfi nocere, non nobis, qui nobis

I!j

noceat; firependamus damnum , nos nobis

Mg

ipfis nocere; qui nobis inferat ipiuriam , fac-

i

tum píus effe, ad eumque hoc pertinere,

ad nos vero , iniuria bac re&e vti; eripien-

j

fj

'dum hunc errorem ex multorum animis, con-

i

temtum iri, qui inimicos fuos non vlcifcatur.

Commemorabilis Antonini Pii lenitas, qui la-

jl

1

pidibus a plebe perftri&us ob inopiae frumen-

1

Of

tzriae fufpicionem , maluit purgare fe rationi-

f

büs expofitis, quam feditiofos punire ; & de-

cretam a Senatu aduerfus coniuratos quaef-

li

tionem compreffit ; cumque laceffebatur con-

if

p

uitiis & querelis, nullas querelas aut conui-

J

tiareponebat. Commemorabilis & manfue-

'tudo Marci Aurelii, qui reges omnes diétus

d

eft

Gell. L 17. cap.19.

466

ALNETAN., QVAEST.

dict

eft fuperaffe, Cum Caffium Syrum beneficiis

108

a fe exornatum defeciffe accepiffet, in mili-

VoC

teri concione palani profeffus t , magnum

nig

fibi belli atque victoriae fru&tum fore, fifidem

lo

infido, amicitiam ingrato praeftet, & rebelli

ld

xg.wfcat Interitu eius accepto, confpiratio-

effe

nis focios morti eripuit, & nifi criminis gra-

làs

tiam impetraffet a Senatu, mori fe paratum

TA0t

denuntiarat,

Aurea fünt, quae 'ad fua-

I

cendam patientiam propofuit

non modo

Til

non odio habendos, qui aduerfum nos pec-

DF

apt, fed diligendos quoque; cogitandum,

lts

nobis eos effe cognatos , infcios peccaffe ,

lnt

peecato hoc fibi ipfos non nobis nocuiffe,

Qu

cum id fibi conducere opinarentur; commo-

ncfaciendos eos fui erroris, non vlcifcendos;

&on

L

nihil nos actis eorum offendi , fed opinione

hn

noftra; datam nobis effe a natura ad haec to-

I

leronda patientiam & manfuetudinem, quam

q non adbibet in tempore , ftationem fibi

tn

I

a nztura allignatam deferere; futuros nos íis

M

M.

fiiniles, a quibus offendimur, ü mala malis re-

ton

pendamuss; plagas, vti fic in gymnafiis , vi-

tondas, non fuccenfendum: inferentibus, quip-

«

pe peiorem fore iracundiam iniuria ipfa cui

irafeimur ;5

Deos imitand OS,

qui hominum

impiorum per tot aetates cu*am Berunt j ri-

dicü-

N

LT5.

III.

CAP, XVIII,

461

diculum effe, alienam iniuriam comprimere

hl

nos velle, qui noftram non emendamuss re-

l

if

uocanda in memoriam peccata noftra , ita be-

"

nigniores fore in alios ; benefaciendum ergo

hominibus , adherfumque eos vfurpandum il-

il

lud sz&etl' Suftine & abftine.

2tfi feruile

effe vult Ariftoteles, concoquere contume-

n

if

lias, idem tamen dixit magnanimum perfe-

rentem effe iniuriarum, easque facile neglige-

li

re ac obliuifci.

Ac fi hunc patientiae adhi-

j

buiffet modum , ignauiae ac ftupori dummo-

do ea non tribuatur. Pulcherrimum & graui-

1

l

tatis plenum ait effe Plutarchus , maledicta fi-

lentio excipere, vti fieri folitum ab Hercule,

Z

quem tradiderunt Poetae, non plus curaífe

n

conuitia, quàm volantis mufeae bombo

05,

vtendum aduerfus ea lenitate & tolerantia,

N

non vindicta; vtilemque ad id effe le&ione

i

Poetarum. Obferuatum quoque ab eo eítPla-

4l

tonis hoc effatum, Peius effe iniuriam.face

f

re, quam pati

germanum effe iitius Hefiodi,

j 1

"

Mala fibi parare, qui parat alteri, & Malurm

iv

confilium au&ori fuó effe peffimum. Dictum

i

eft Euripidis, Duorum iurgio contendentium

Ji

")

fa-

D

Ariftotel, INic. . 4. & $. Plutarch. de vtilit. ex

i

inimic. capiend. & de audiend. Poet

Hefiod

fl

Qper, v. 263. 264.

-

462

ALNBTAL * QX'AEST.

q

fapientiorem eum effe , qui altero irafcente

UI

deüiftat a concertatione: item, Sapientum iras

dr

effe breues, nec aduerfum res ipfas vnquam

V0

fufcipiendas.

Suauius nihil effe putat Phile-

NU

mon, & literato viro dignius, quam pati pof-

fe contumelias & maledicta ; id fi fiat, in auc-

eum

torem recafura maledicta, In Menandri fen-

fet

Tk

tentiis ponitur ifta, Hunc inter homines bo-

Qoi

nitate praeftare, qui quamplurimas iniurias

Al

tolerare fciat; & iítae inter illas Publii Syri,

Ticu

Iniuriarum remedium effe obliuionem ; ignof-

lu

cendum faepe alteri , nunquam fibi,- Illibera»

V

Jem videri fibi, & litigiofo homini conuenien-

lo

tem, actionem iniuriarum dixit Lyfias in ora-

tione contra Theomneftum.

ht

Ia&tabat palam

in concione Ifocrates, nullius erga quemquam

lh

tid

offeníae effe fe fibi confcium : fi quas vero

r

aliquando accepiffet, auctores iudicio minime

effe (e perfecutum , fed controuerfias amicis

tol

DN

dirimendas permiíiffe.

Probra in fe iaciente

fil

uodam dixit Themofthenes: in id certamen

non defcendo, in quo turpius eft vincere,

Adi

f

quam vinci. Laudandos eos cenfet Ariftide

W

qui laedi malunt, quam iudicio contendere,

Nunc fübiicienda praeceptis exempla tole-

tie

rantiae,

In quibus celebre eft illud Pififtrati,

D

qui

Ifecrat. de permutat,

L/IB. ILt.

CAP, XVI.

465

D

qui Thrafilli temulenti probris in conuiuio

lf

oneratus, & fputis refperfus , tulit eum mo-

derate , de quo vitidicare fe poterat; & filios

fj

violatam patris maieftatem vlciíci volentes

lie

yt

continuit, hominemque, a quo laefus fuerat,

I

eumdem apud fe amicitiae gradum retinere

permifit, Ariftides Athenienfis cum factione

W

'Themiftoclis patria pulfüs effet , reftitutus

u

fd

deinde , iniuriam tamen non reuocauit ad

!

animum, nec Themiftocli poftmodum in pe-

riculo & fquallore ab aliis oppreffo nocuit,

y

Rogatus a ruftico, cui ignotus erat de facie ,

1

K

vt nomen ipfe fuum adfcriberet teftulae, qua

homo inuidus innocentiffimo viro exilium

J

fuffragio fuo decernere volebat, paruit illico

li

in perniciem fuam fine vlla indignatione, Pe-

M

[

Jj

ricles petulantis hominis maledictis per to-

tam diem publice vexari fe paffus eft. Idem

n

tolerantiae fuae experimentum dedit in Elpi-

j

nice forore Cimonis, cuiüs probra faceto &

1

j

falfo refponfo excepit. Ad preces fuas hanc

adiicere folebant Lacedaemonii, vt iniurias

m

ferre poffent. Epaminondae laudi datum eft

l

a Cornelio Nepote, quod fuerit clemens pa-

ïerv

tiensque admirandum in modum; non folum

0v

4

populi, fed etiam dinicorum ferens iniur.ias.

C

Cbmei. INép. Epamia. eap. g.

454

ALNETAN. QVAEST,

Ciuium inuidia iactatus , & foeda Mencclidis

d

tel

eloquentia magiftratu deiectus , nullam adhi-

buit memoriam cootumeliarum magnarm in

[

adminiftratione reipublicae partem fortitu-

fua

dinis effe exiftimans , ciuium iniurias tolera.

li«

Te.

Dion ad poenas de inimicis & improbis

f

quibusdam fumendas ab amicis incitatus,

yo

dixit fe Academiae difciplina inftitutum fic

fin

accepiffe : virtutis fpecimen non in amicis

fii

leniter & moderate tra&tandis dari , fcd in,

fe

contumelis hominum nequam perferendis ;

Ü

fi liuor aduerfaries fuos infecerit, non idcir-

li

co virtutem eífe Dioni deferendam. -

Cele-

fte

bratur eadem virtus Timoleontis; praec!aram

p

illam ducebat vi&toriam, in qua plus effet cle-

lor

mentiae, quam crudelitatis ; & ingratorum

wj

ac petulantium hominum procacitate palam

Vi

laceflitus, complures maledicentiam hanc ma-

li

nu coercere parantes repreffit ; Diisque gra-

fire

tias agere fe dixit, quod talem patriae fuae

p

reftituiffet libertatem , in qua cuiuis liceret;

ttr

de quo vellet, impune dicere ; tam aduer-

Qs

fum ciues manfuetus, quam fortis aduerfuat

X

hoftes. Feftiuitate quadam & argutis dictis

fe

patientiam fuam Philippus condiebat.

Atbe-

YX

pienfium oratorum conuitiis gratiam hane ha-

hi

bere fe dicebat, quodad ea rebus ipfis rcfellen-...

da

N

LIB. IIH,

CAP, XVIII.

1

465

lt

da melior fieri contenderct

In Olympica

li

celebritate fibilis exceptus a Peloponnefiis,

Ti

de quibus bene meritus fuerat , vindictam

t

fi

fuadentibus amicis, Quid facient

inquit

TU

laedantur a nobis$, cum beneficiis affeti ita

J

j

fe gerant ?. Maledicum eiicere recu(auit, ne

]

probra in fe foras fpargeret

Nicanoris ob

i

ftinatam aduerfum fe maledicentiam non fuüp-

]

pliciis ex confilio amicorum , fed benignita-

j

te coercuit

Fertur, vt dixi

Alexander

Ji

dicto hoc vfus effe aduerfus maledici calum-

(

nias, Regium effe male audire , cum bene-

1]

feceris

Antigonus militum maledicta facile

rtfl

paffus eft. Ad Athenienfes verba faciens

d

bonus ille Phocion, Malo, inquit, damnum

nf

mihia vobis, quam vobis a me inferr

In

j

priuata vita víus eft iis familiariter & amice,

Ti

qui in reipublicae adminiftratione a fe diffen-

gfä'

tirent, Nebulonis euiusdam maledi&tis atque

jj

probris in dicendo interpellatus, conuitian-

t

tem fipe refponfo tulit patienter, ac deinde

d

(

orationem continuautit

Iniuria vxori fuae

um

fa&a. auCctorem contumeliae excu(atum ad

dl

fe venientem leniter excepit , dicens , nullarm

de

vxori fuae faCtam iniuriam, ac proinde excu-

Ü

j

fatione opus non effe. Ad mortem damnatus,

lol

curmm

i

j

li

G g

*

466

ALNETAN. QVAEST.

t

cum in faciem infpueretur ab homine infimoó

cl

iNemone, inguit, hunc indecore fe gerentem

cohibebit? Moriens filió mandauit, ne iniu-

riae fibia ciuibus illatae memoriam retineret.

f

In veteris Romae praeconiis eximium hoc

y

ponit Salluftius , quod accepta oftenfyo e ig-

Y

nofcere, quam perfequi maleba:

Fa&um

f

hoc a Fabio Di&atore erga? 'Vimutmm Magif-

I

trum equitum, cuius udibriis fuerat perftric-

tus: factum,a Fannia erga Marium, euius

li

iudicio fuerat infamata: factum a Pomponio

Attico, qui, Cornelio Nepote tefte, fi lae-

fus quandoque fuerat, malebat obliuifci con-

li

tumeliam, quam vlcifci: fa&tum a Iulio Cae-

far

qui quantumuis graues fimultates facil-

lime depofuit; qui maledi&is faepe vexatus,

Hl

[

nihil regerebat contra, necin certamen hu-

lr

iusmodi volebat defcendere, ne fimilis fie-

K

ret conuitiatorum ; qui criminofis libellis &

t

carminibus a multis laceratus, grauibus ini-

micitiis, internecinis. bellis, & crebris con-

li

f

iurationibus petitus ,

ciuili

animo tulit 5

)!

atque hoc elosio exornari a Cicerone me-

f

ritus eft, nihil. folitam eum obl ILHfCl , nifi

1

iniuríias : fa&um abAugu&o qui iisdem vexa-

tus

D

Salluft. BeU. Catilin. Cornel. Nep. in vitaPom-

pon. Attici. Cicer. pro Ligar.

LIP, III.

CAP,

XVIII,

465

tus iniuriis, multa & magna dedit clementiae

)

Ü

ciuiljitatisque documenta; & Tiberii aduer-

fus contumeliarum auGores excandefcentis

violentiam cohibuit: fa&um ab ipfo Tiberio,

pn

quantumvis atrocis. atque ferini ingenii, ad-

t

uerfüs calümpias, & libellos famofos , & con-

llg

temtum 4 vel filentio, vel ioco, vel lenitate

ll

i

faepe vío: fa&um non femel a Vefpafiano ,

Imperatore multi ioci, aduerfus Caufidico-

]Uy

rum figuras, Philefophorum contumacxam "

offenfas & inimicitias multorum : fa&um a

Ti0

'ito-filio aduerfus coniuratos, & infenfiffi-

a

mum fratrem: fa&um ab Antonino Pio ad-

Á

uerífus publicam feditionem: fa&um denique

a Pertinace, accepta iniuria ad vlcifendum

(l

nunquam du&o. Sentiebant hi vtique verum

il

effe, quod Metellus Numidicus ia&auerat co-

J

j

ram.populo , Probos iniuriam facilius accipe-

re, quam alteri tradere, Dignum fane Vlpia-

no fuit, optimo veri & aequi magiítro, homi-

]

I

nes a fequendis litibus reuocare, cum dice-

j

ret: fa&um eius non improbari a Praetoré,

lh

qui rem amittere maluit, quam eius caufífa

faepius litigare; nec vituperandam verecun-

nx[

À maiori-

.diam eius, qui lites execratur.

Yi

bus fuis defcifcunt Iudaei récentiores, cum

implacabili odio, & immoderato vindicatio-

nis

n

ng

,

468

ALNETAN. QVABST.

nis ftudio aduerfzrios fuos perfequuntur *

nam ludaeos Alexandrinos inducit Philo, le-

gi fe obfequi profitentes, qua iubentur ho-

minum mores perferre, nec vltionem expe-

tere fuorum inimicorum: & pronuntiat lo-

fephus, nullum vtilius effe aduerfus plagas

remedium, quam patientiam; & offenfionis

auttorem . pudere, fiea aequo animo perfe-

l

ratur. Prifcorum quoque Ebraeorum adagi-

Í

!

um fuit, quod vt legi inter homines fancien-

[

dae perutile, a Chrifto probatum & propo-

fitum eft, Si quis te percu[Jerit. in dexteram

l

malemm tuam , praebe illi & alteram. In com-

mentitiis Zoroaítris legibus, quas a veteri

aeuo feruant Perfae cultores ignis, infignis

vna extat Sacerdotibus tradita de

iniuriis

condonandis ; ad exemplum Dei

qui ingra-

tis hominibus benefacere pergit

Par habe-

:g

tür & in illis Confutiij reponi vetat offen-

fam, eodemque loco haberx vult amicum &

inimicum.

In Fokienfi prouincia magnifi-

cum fortiffimi cuiusdam Herois vifitur tem-

plum, cuius tanta fuit benignitas, vt lenif-

fime pertulerit malefa&a & maledi&a nefarii

hominis, quem fibi certiffimum amicum effe

putabat

CAPVT

Matth. 5, 39

LIB, III,

CAP, XIX.

469

(l

C APOMV I XIA

l

10

De lege Chrifti, qua maleficiis bene-

facta rependi iubet,

xpe-

ec tolerari folum iniurias iuffit Chrliïus,

ho

fed malefactis etiam beneficia rependi

(ü

Q

Cuius praecepti cauffam hanc affert: 74 fitis

1

füii Patris oefiri ,. qui in caelis efd , qui Solem

]u

fuum oriri facit fuper bonos & malos, C2 plui&

Ad legem hanc ob-

j

Juper iuflos & iniu[los.

feruandam Philofophos veteres ratio eadem

p

Itl

impulit.

Nam Hierocles in Pythagoricorum

praeceptorum explicatione bonos ex merito,

oft

tif

malos propter naturae communionem & hu-

manitatem diligendos effe dixit , Deumque

ni

J

imitandum , qui omnes homines, etiaám im-

g[l

pios, diligit,

Scitum eft Epicuri, ne hoftis

quidem füpplicantis repudiandas effe preces,

lh

(

Vfurpabat Antifthenes, perinde vt Alexan-

der, di&um illud

regium eft male audire,

d

j

curn bene facias

Laudatur Socrates a The-

m

miftio , quod emendauerit vulgarem . hanc

fententiam, Amicis benefaciendum, male ini-

j !

il

micis; quippe ne inimicis quidem male fa-

ciendum ; & quod comminanti cuidam , Mo-

i

riar,

Matth..4, 45. 48.. Luc

;25. ILhemift, Orat, ad

Valent. de bello vidis.

479

ALNETAN. QVAEST.

riar, nifi te occidero; refponderit, Moriar

ff

hl

ego vero, nifi te amicum effecero. Quam

e

refponfionem quidam ad Euclidem Megaren-

[

fem, Socratis difcipulum , referunt; & for-

Nam

f

taffe a magiftro acceptam vfurpauit

Ti

in Apophthegmatis narrat P utarchus; pri-

Y

mum omnium Socrtatem dixiffe

benefacien-

[/

dum effe amicis, ex inimicis autem amicos

if

faciendo

Ad.quam normam poftmodum

Arifto Cleomenis fententiam correxit, Boni

[

$

regis officium effe, benefacere amicis, male

W

1nimicis,

Et in Cyropaedia alter Socratis

auditor Xenophon Cyrum & Tigrenem jn-

l

ducit laudantes bonum. quemdam & do&um

virum, qui cum ab Armenio rege infons mor-

te afficeretur, nihil ipfi dixerit ob hoc faci-

nus effe füccenfendum ; quippe id ex igno-

E

lu

rantia patratum , non ex maleuolentia.

Me-

moria dignum hoc Ciceronis, Non cum fum-

——

mis viris compqrandum fed Deo fimillimum

effe, qui animum vincat, iracundiam cohi-

beat, victoriam temperet , aduerfarium non

modo extollat iacentem , fed dignitatem eti-

am eius amplificet.

Idem illud, Religioni

contrarium non effe, nocentem aliquando,

-

ne-

Xenoph. Cyrop. l. 3.

Cic. Pro M. Marcello,

Cic. de Offic. l, ».

p .

LIB. DI,

CA Pl. XIX;

471

Wt

nefariüm , impiumque defendere; velle hoe

Afl

multitudinem , pati confuctudinem , ferre

|

etiam humanitatem. Dictum hoc in rem con-

!

tuli. Gabinium repetundarum reum fum-

mo ftudio defendit, & laudibus etiam exor-

Jl

nauit, cum ab eo fuiflet pulfus in exilium.

[l

)n,

Vatinium fibi femper infenfum duobus iüdi-

0j

eiis tutatus eft; Quia, inquit, Valerius Max-

imus, /peciofius aliquanto iniuriae beneficiis vin-

li

cuntur, quam mütui odii pertinacia penfantur.

1

Stoicos dicere teftificatur Seneca, non defi-

turos fe ad vitae finem, adiuuare fingulos,

s

opem ferre etiam inimicis

atque id ponit

]*

inter optitpa praecepta Philofophiae. . Mini-

Ü

me aütem patitur nos tardiores ad bene me-

rendum facere turbam ingratorum; quippe

D

ne Deos quidem a. beniguitate fua facrilego-

"

rum & impiorum nequitia deterreri, hos no-

bis imitandos, danda beneficia ad nos non

,

reditura ; fin damus, vt recipiamus , bonam

ingratorum nos cauífam facere: diem oriri

multis luce indignis. . Quae lege Chrifti, le-

gifque

argumentis & verbis fancita funt.

l

Deorum quoque exemplo benignitatem ad-

i uer-

Seneca de otio Szapæ

, *« « Naler, Mag. libr. 4 c. 3.

de benefic, l.—'!.. €ap,

c. 27. de vit. beat. C. 26.

Llibr.16.6,5» -

272

ALNETAM. QVAEST.

uerfüs maledicos & maleficos fuadet Marcus

Aurelius, nec peruerfitate improborüm aut

g«

ingratorurR reuocari nos concedit a bene ip-

l

fis faciendo; ac retinendam bonitatem hane

C

ad mortem vsque, etiam aduerfus eos, qui

morte noftra laetantur,

Aes illi triplex cir-

ca pe&us effe, ait Plütarchus, qui hominem

non amet hoftis fui liberos,anguftia preffos

fubäeuantem

resque eius. domefticas ope

füa iuuantem,

Et memoratum fupra Socra-

tis effatum laudat "Themiftius, Amicis bene-

faciendum, inimicos placandos, ex inimicis

amicos faciendos,

Splendida vero nobis

manfüetudinis huius exempla fuppeditat Grae-

——« EE m ..

cia,

Lycurgus cum -Ephororum feditione

lapidibus petitus domum fuga repeteret, fu-

gientem perfecutus eft Alcander , adolefcens

acer atque ferox, & baculo inos idemtidem

reípe&antis impaéto oculum excuffit.

Fac-

tum indignata multitudo Alcandrum ei dedit

ad fupplicium, quem ad fe benisne intro-

ductum neque dicto Jaefit, neqde fatto, fed

placidis admomtlombus, fan&tfhmlsque exem-

. plis

V

M. Aurel. lib. LE 22, ,5 lib.8. $,8. L. 9. $,

27. lib. 190..$.36. lib. tr.

$.9, I3, 18.

Plu-

tarch. de vtilit. ex inimic, capiend,

'Them.

Qrat. ad Valent. de bello victis,

LIB. III.

CAP. XIYX.

413

dU

plis ita emendauit, vt modeftiae inftar vul-

j

Ariftides , non

go deinceps propofuerit.

4

i

?

jufti tantum, fed miti

s quoque & patientis

Id

cognomine dignus fuit:

qui de patria licet

o

i

optime meritus, cum inuidia vulg

i, & infi-

lare iuffas effet, De-

J

.diis 'Themiftoclis exu

:

a

ita ferrent aduerfae

'os orauit, ne unquam

ln

res Athenienfium , Vt opera fua egerent,

]i

Reftitutus deinde difficillimis reipüblicaetem-

f

poribus,

ihiuriae memoria ex animo depofi-

ta, vtiliffimam

praeítitit operam Athenien-

4

fibus; & Themiftocli fummae rerum prae-

)

fedo, cuius faQione fuerat peffümdatus ,

j

liis "fuis gloriam conciliauit.

magnam confi

lle

Petulantis hominis ac tur

bulenti maleditis

l

publice vexatus aliquando per totum diem

tj

Pericles, neque commoueri probris, neque

neque inter-

'attendere. quidem vifus eft,

'mittere negotia; no&e demu

m oborta do-

l

'mum redeuntem ,

cüm ad fores vfque con-

nti fa-

uitiis infe&atus effet nebulo, difcede

"

mulum adiunxit Pericles , facemque praefer-

l

're ac deducere iuffit.

Aleibiades damnatus

capitis a ciuibus fui

s, boni

s exutus, ab Eumol-

pidis cogente populo

deuotus , benignum ta-

^

, quem & factis

ll

men geffit

animum in patriam

Perinuidiam exau&to-

1]

opportune teftatus eft,

?atuQx

474

ALNETAN, QVAEST.

ratum Épaminondam, cum Thebani vrgente

bello noluiffent exercitui praeficere, & impe-

tum belli ducem delegiffent, in magnum ab

eo difcrimen adducti , confugerunt ad illius

opem, quam & liberaliter tulit , & incolu-

mem exercitum reduxit , nulla contumeliae

adhibita memoria,

iNec id factum ab eo fe-

tnel , fed faepius. Dion Hipparini filius, Phi-

lofophiae ftudiis per Platonem manfuüefa&us,

Syracufanos benéficiis a fe affectos, fibi in-

fenfos expertus eft, ob falfam affe&atae ty-

rannidis fufpicionem:. vrbe demum excedere

cum mercenariis coactus, infequentes hoftili

animo cum fui tutandi cauífa magna clade

affeciffet, tolli permifit ad fepulturam mor-

tuos ,'captiuorum multos fine pretio dimifit

Cüm eius deinde induftria aduerfus Dionyfii

tyrannidem defiderari coepta effet, reuerfus

ab vrbe Leontinorum laboranti patriae fuc-

currit, & Dionyfianam factionem oppreflit.

Philippus Macedo Nicanorem, & Arcadio-

nem Achiuum, gloriae fuae obtrectatores,

cum in poteffate fua haberet, & ab amlcxs

ad fupplieium ii expofcerentur, donis ipfe

profecutus eft; Athenienfes ad Chaeroneam

in praelio captos gratis dimifi

Demofthe-

nes Aefchinem, pertinaciter fibi infenfum,

&

p

LIB.xIII. . CAP, XIX.

eso

tt

& exilio demum affe&um , abeuntem equo

e

