
£en

uos eíTe Arabes confertiunt-prifci recentes-

queScriptores: quod & de Hierophantis Ae-

D

gyptiorum prodit.Lucianus. Fuerunt inter

Aeth'o-

p )

Ctef. apud Plin; 1.7. €. 2. & apud Phot. T'm. 72.

Elmac. Hifl.Sarac. ]. 1 c.4. Lucian. de Macrob

-LIB, II

CAP. XII.

2$

to IMC-

Aethiopes , qui ex Jongitudine vitae Macro-

bii cognomento di&ti funt : Homeritas effe

8;

(icarüm

vult Theophanes Byzantius, Hi duplo lon-

] vitae

gius quam caeteri vixiffe dicuntur, In Con-

giano Africae regno vifi funt homines proa-

atur a

- Ben-

uorum noftrorum aeuo fefquifeculo maiores,

vitaé

nondum tamen decrepiti, - NNumidis quoque

memorabilem viuacitatem tribuit Appianus :

entem

jatat

quod & recentiorum teftimonio confirmatur.

0s -

Praedicantur & inter Graecos quidam infigni

.

vitae prolixitate nobiles

?

velut Epiorum

t At

gens in Aetolia, quos aiunt ad annos

m

05 tte

ducentos vitam produxilffe,

& quosdam

etiam ex illis. ad annos trecentos, Sünt,

|ongi

qui Arcadibus par concedant vitae fpa-

Map*

& At

tium. Ad haec adiiciuntur nonnulla a Plinio

& Valerio Maximo , ex vetuftioribus au&tori-

qcinusy

bus Xenophonte & Alexandro Polyhiftore ,

obiile

aetati

quae, etfi fabulis videntur fimilia, veritati

tamen facrorum Codicum -fidem faciunt,

mult

Danthoni lllyrio annos vitae largiuntur quin-

peidurt

gentos ; fexcentos alteri cuidam Regi ; o&tin-

Qngae-

"ente

gentos eius filio. Macrofiridi, cuius cadauer

anno-

üsÀt

in iqfula Athenis proxima effofum eft,

rum

; intif

häo.,

"Theophan. apud Phot. Tm. 64.. Appian. Punie.

.TH

[jro?

'Pun.. A c-;.ap. 48. Valer, Maxim. l. 8. c 13 $ 7

26

- ALNETAN, QVAEST,

rum vitae quinque mil!ia tribuebat fepul.

Yu

crale epigramma. Viuaciflimi fuiffe produn-

(

tur, qui Athonis montis verticem tenent, vt

e

& qui Tmoli in Phrygia.

Ex Italis multos

Tum

longa aeui diuturnitate floruiffe iidem per-

xic?

[

hibent auctores , quos dixi , Plinius, & Vale-

In

Y5

rius, atque item Lucianus, & Phlegon.

gente noftra celebratus fuit ob longitudinem

f

vitae lohannes de Stampis , ob idque Iohan-

Vib

nes de temporibus dici inepte creditus, qui

flia

fatis conceffit regnante Ludouico luniore,

qui

Ludouici Craffi filio, Trecentos & fexaginta

düt

vitae annos huic adfcribant Hiftorici, quafi

nen

Sed

fub Carolo Magno ftipendia meruerit.

qui

tantum fpatium ad centum &

f

lus

exaginta annos

verifimilius contrahit Paulus Aemylius. De

I

Arganthonii viuacitate quid prodiderint ve-

i

teres, peruulgata res eft, Longaeuos quoque

Du

homines habet Septentrio. Hyperboreos pro-

U

geniem viuaciffimam appellat Callimachus,

D)

Milleffimum vitae annum affequi dicuntur ab

tür

Y

Oneficrito , Simonide , Pindaro, & aliis.

T25 s

j

N

Plin. libr. 7. cap. 48.

Valer, Maxim, libr. 8

cap.13. $.6. Laucian. de Macrob.

IU

Phleg. de

longaeu.c 3.& .. Paul. Aemyl. Hiftor. Franc.

q

].5. Callim, Hymn. in Delum. Oneficr; & Si-

monid, apud Strab. 1. 15.. Pindar. Pyth. Od, 1o,

L!QB. H CÀpioXII.

27

Laudant diuturnitatem Britannorum antiqui

; fepul

fcriptores ac nouitii: inter quos, vt omittam

Drodun-

lent, v

exempla reliqua, nuper Scotus quidam an-

multos

num vitae expleuiffe fertur ducentefimum

m p«

vicefimum fecundum. Quod nec apud Islan-

; Vale-

dos infrequens eft. Americani, antequam lü-

y n

xus noftri contagione . remollefcerent, lon-

dinem

gaeui erant, & nunc etiam plerique eorum

(obane

vitam prorogant'in multam fene&utem. Dra-

$, qui

filienfes & Cardibae annum vulgo explent

niore,

quinquagefimum & centefimum , nonnulli &

xagmtz

ducentefimum.

Metas has fuperant Iucata-

j qui

nenfes & Floridiani, inter quos repertus eft

M

quidam tercentum annos natus.

L antios

V. Fattum e[fe Diluuium ad perdendam tol-

lendamque ex orbe malitiam, conflat inter 0TIes ,

i, D

int &

inquit LaGantius : idem enim &^ Philofopbi,

Poetae , Scriptoresque rerum antiquarum loquun-

uoque

)s pro

tur, in £oque maxime cum Propbetarum fermone

achus,

confentiunt, Hoc & a Barbaricae hiftoriae auc-

toribus traditum fuiffe teftatur lofephus.

Itur ao

Vere vtique. Nam.fi ordiamur a Sinis, pro-

; dli

vt

pagatam inter eos deprehendemus Diluuii

z

Noachici memoriam. Suus ipfis eft Noachus,

fibr. f

reparator humani generis, poft cladem illam,

leg, [

quam caeli ruina adumbrant. Hunc & cornu-

Franc

tum

T52

9d 16

"La&ant. 1. 2. Cap. 10. Zjofeph. Antiq. libr. 1. c. 4

2$

ALNETAN, OQVAEST.

uf

tum fingünt,

fub Leotzizami nomine , vt

Graeci Bacchum , aliud Noachi fimulacrum.

Tat if

lil no

Clarius etiam & veritati propius, cafum

Vte [

hunc defcribunt Indi atque Per(ae recentio-

fiiea

res , veterum Perfarum reliquiae ; item Chal-

eie

daei, vt ex Berofi teftificatione liquet; &

be

Affyrii, vt ex Abydeni ; & Armeni, qui re-

liquias Arcae INNoachicae ad montes fuos ap-

&i

Tiont

pulfae monftrabant, etiam Philoftorgii tem-

men|

poribus; & Tranfeuphratenfes prope omne

& Arabes, & Syri; apud quos Hierapoli mon-

rit, (

lore

ftratum fuiffe hiatum fua aetate , narrat Lucia-

lu

nus , per.quem Diluuiei aquas terra receptas

fuiffe garriebant, Similem huic Athenis fuif-

Yi

Ihy

fe, fcribit Paufanias. Sacra quoque Aegyptio-

rum monumenta calamitatis huius memoriam

T Ih,

üu

retinebant; de qua multa apud Solonem dif-

hi

ferit Aegyptius facerdos in Timaeo Platonis;

multa & Hieronymus Aegyptius literis tra-

NOE!

Q

diderat in Antiquitatibus fuis Phoeniciis.. Ex

t

hac inundationis terrarum notitia , quam in

Aegypto hauferat Plato, procufum eft fig-

&

j

mentum mirificae illius Diluuiei , qua dele-

tam

N

Berof. apud Tofeph, Antiq, l. z. c. 4.. 1. r. contra

[]

T

Apion, Abyden apud Eufeb. Praep, Euang.

Yibr, 9. Cap. 12.

Cyrill, contra Iulian. libr. r.

dit

Paufan. Attic,

Hieren, apud lofeph. Antiq.

Ll dec

LIB. II.

CAP, XII.

29

tam fuiffe Atlanticam infulam, eleganter nar-

lipe , v

ilacrum,

rat in Timaco & in Critia, Apud Graecos ni-

, Cafüm

hil notius eft Deucalionis hiftoria, quae etfi

'centio.

vere pertinet ad eluuionem quamdam Thef-

falicam , fabularum tamen tormento ad Noa-

n Chil-

chicam cladem accomodata eft. Arcae enim

it; &

qui re«

beneficio feruatum eum dicunt, cum vxore,

& liberis, & animantibus ; appuliffe eam ad

0$ 4p-

jtem-

montem , cui &s? Tic A«gvaxoc , ab Arca, no-

mnes,

men Larnaffi primum, deinde Parnaffi contige-

1 mote

rit, Omnes etiam fere Americaepartes , & ad

Boream &ad Auftrum iacentes peruafit Dilu.

Luci

luuiicognitio. Hoc extin&a fuiffe fciunt ani-

oCepus

yis füi

malia omnia, vnico homine generis humani in.

gyptio-

ftauratore, in Arca cum familia multisque ani-.

malibus feruato. Sciunt & columbam ex Ar-

Tioridm

ca emiffam effe , emiffum & coruum , explo-

em dil

randarum aquarum cauffa.

Nora illis etiam

itonii

'is tUt

Noachi ebrietas poft fationem vitis , & vini

confe&ionem : nota & proteruitas Chami,

s DX

& dira in eius caput patris imprecatio, Quae

m i

ex Antonio Herrera peti poffunt. Praeterea

lt f

| dele-

Diluuio conítat fides ex veterum quoque

Scriptorum teftimoniis, & per aetatum fuc-

(am

cefionem tradita inter eos conftanter memo-

con t

judtf.

ria, Étfi enim a Diluuie Noachica multum

libr, l

diuerfae ftgerunt illae , & quae füb Ogyge

nf

lnuu-'

Herrer. Dec. l. l. 9. cap.4.

30

ALNETAN. QVAEST,

forip

inundauit Boeotiam ; & quae fub Deucalione

at A

'Theffaliam oppreffit, vel iuxta Ariftotelem

quea

veterem Graeciam

eam nempe

quae circa

u M

Dodonen & Acbeloum fuit; & quae conti-

Tim

git füb Dardano; ita tamen narrantur ab

&N

Au&oribus, vt in illas manifefta Noachicae

indicia fuiffe translata appareat ; atque in Deu-

Dio

Á

calioneam praecipue, quam vnicam agnofcit

&Rl

Platoin Timaeo. Hancad eluendas orbts nox-

pl

as a Deo immiffam differunt, tüm vero Deu-

Tios

cahoncm Promethei confilio fabricaffe Ar-

fan

cam , Azpvaxs , (hac enim voce vtitur Apol-

mfw

lodorus , aliique deinceps ) qua & ipfe , &

vxor, & liberi, impofitaque cum illis anima-

lh |

m

lia ex vnoquoque genere bina, ob pietatem

HZ/

eius in Deos , morumque innocentiam , fal-

It

ua omnia extiterint; Arcam ad Parnafli iugà

ts (

appuliffe; columbam ex ea emiffam indicium

&

ln

retuliffe , & tempeftatis cum reuolaffet

redditae ferenitatis ac exficcatae aquae cum

füuat

auolaffet, Quae a Plutarcho relata palam

lr

oftendunt , quorfum perti

t Deucalionea

W

Xt('ï*

hiftoria.

Nec jam fub faou arum inuotucris

Dhür

diffimulatam ,'fed apertis expreíffam verbis

A

Noachicam DI]UU]C"I confgnarunt exotici

fcrip-

Ariftot. Meteor. lib. 1. cap. 14

Apollod. libt

LES

Plutarch, de íolert, animal

|

LIB, II. CAIL XII,

31

tealiont

fcriptores ;; Berofus, qui & Noachi & Arcae

ad Armeniae montes applicitae, füperftitum-

totelen

i^e cire

que ad fuam aetatem eius reliquiarum , iux-

o Conti

ta Mofis mentem meminit. Adde flierony-

ntur 2b

mum Aegyptium , & Abydenum, apud quem

achicae

& Noachi, fub Sifithri nomine, mentio, a

in Deu-

Deo de ingruente tempeftate admoniti , &

Arcae ad Armenorum montes appulíae , &

gno(cit

s noX«

emiffarum auium. Adde & Alexandrum Po-

hi Deu.

lyhiftorem , qui eadem haec in commenta-

ffe Ar-

rios fuos retulit ; & Eupolemum, & Mna-

feam , & Molonem. Adde & Nicolaum Da-

r Apoh

mafcenum , qui terrarum inundationi fubdux-

ipt ,*

s animt

ife fe prodidit hominem vnum Arca aduec-

yetatem

tum ad montem Minyadis, hoc eft Ebraice

m

Har - Meni, vnde Armeniae vocabulum. No-

men monti Baridem facit : vel quod ita dic-

.afii iUgK

tus fit a nauigio hoc ,; cuius reliquias diu il-

indicium

lic monftratas füiffe ait; nam Baris nauigium

1[Tet D i

yge ciit

fonat, a Baride vrbe Perfidis, vt nos alibi

1 pü!!m

fcripfimuss vel quod ipfe perperam nauigii

nomen in fübie&um montem rranstulerit,

caliona

Veneratio reliquiarum Baridis illius abiit de-

uo?tiïris

^

mum iü füperftitionems nam.ex ea fiebant

i V'Qïu'l:']

ej(OfiCi

amuleta, vt tradiderunt Berofus & Abyde-

nus;

fcri"

lod, li'Dl'

Demonftr. Euang, Prop. 4. c. . $. 39. Berof, ap.

lofeph. Antiq, 1. 1. c. 4.

52

ALXETAN. QVAEST.

d

nus; & templum ei in Armeniae montibus,

vitia

au&ctore Strabone, conftru&um eft. Nec dif-

ilb

fimulat Nicolaus hominem hunc nauigio fer-

tetine)

uatum , eum effe videri, cuius Mofes me-

deícib

His adiunge de-

eius a

minit, Noachum videlicct.

nique Latinos fcriptores, Plinium & Cenfo-

man

rinum, a quibus res clare tradita eft.

bylte

VI. Infanam Babelicae Turris & ciuita-

loph

tis extru&ionem, poft Diluuium in campo

lia

Senaar fufceptam , & linguas hominum illic

dendh

a Deo confüfas, adumbrant praelia Titanum,

ibus

Gigantum , & Aloidarum aduerfum Deos,

D

|

caeleftis regni affectatio , montes impofiti

D

montibus, fulminibus deie&i ac proceliis di-

li

uinitus immiffis, Deorumque vi&oria. Vidit

liün

T05]

id Pbilo ludaeus. Viderunt & alii porro eru-

diti homines quamplurimi. Ioc ipfum de-

Lorey

tra&is fabularum integumentis expreíferunt

Mi

vetufti au&ores: nam Phoeniciae hiftoriae

dhc l

fcriptor Heftiaeus, Iofepho & Eufebio lauda-

Wi

tus , facerdotes ait cladi Noachicae fuperfti-

pf

tes venifTe in Sennaar Babyloniae; cumque in

varia

l

' Aby'dcn. apud Euf. Praep. Eu. ]. 9. c m/. & Cy-

rill. contra Iulian. libr. 1.

Strabo l. 11.

Philo

(

de confuf.linguar, lofeph. Autiq. l, 1. c. 4- &

&. Kufeb.Praep. Euang. 1. 9. c. 18. & 15. &

in Chronic, Gr,

LIB. IT, CAP. XII.

43

nontibus

vatia loca exinde difperfi effent, fimul habi-

. Necdil

talle, quot eiusdem linguae vfus coniunctos

iuigio f

retinebat. Turrim Babylonicam Belo facram

ofes me

defcribit Herodotus ; quippe poft repreffam

junge de

eius aedificationem pars inchoata fuperftes

t Cenfo-

manfit;, Meminit eiusdem & Artapanus,. Si-

l

byllae nefcio cuius verbarecitat Iofephus, &

k ciuita-

lofepho vetuftior Alexander Polyhiftor, qui-

| campó

bus celebratur inceptio turris, ad corifcen-

yom Tllic

dendum caelum /paratae , . vi procellarum

['itamunm

fubuerfae a Diis, & linguae , quae omnibus

j Deos,

hominibus communis ad hanc diem fuerat ,

impoft

in plures diuifio , atque hinc inditum Babylo-

ycellis d

ni vocabulum,

Addit Abydenus apud Eufe-

rio. Vi

bium & Cyrillum, facinoris auctores fuiffe vi-

orro di

ros robuftos & proceros, Deorum conten-

pum i

tores; locurh fuiffe Babylonem, fic ditam a

Babel, quod confufionem fonat, ob confufam

preffcrunï

piftorit

illic hominum loquelam. !dem ex Eupolemo

jo ld

prodidit Alexander Polyhiftor, qui hinc dif-

] fuperlfi'

perfos fuiffe in varias mundi plagas ait Gigan-

SEES

.umquc n

qurii

Herodot. libt. r. c.18 1. Artaþan. apud Alex. Po«

lyh.in Éuf, Praep. Euang. 1.9.c. 18.. Iofeph.

T C*

Antid. l. 1. c. 5.

Alex, Polyh. apud Cyrill.

contra Tulian, . z, . Eufeb, Praep. Euang. l. 9.

,. P

Ó

TL

€. 14. Chron. Gr. Cyrill. eontra Iulian. 1. z.

IT

Alex, Polyh. ap. Euf Praep, Euang. 1. g. c. 17.

ALNETAN, QVAEST.

34

pl

tes operis inceptores , Diluuio fuperftites.

Hoc linguae vnius olim ab vniuerfis bomi-

Qu r

A

ibus vfurpatae in plures linguas diffidium,

farum

praeter eos , quos nominaui , 5criptores , ex-

primit fabula vetus a Platone & Philone ex-

m

Ym

pofita, de lmvua hominibus omnibus com-

muni Saturni temponbus : quo munere cum

Aegw

in lafciuiam abuterentur, fuiffe aíunt eo mul-

fente

Clarius

m

tatos, difcreto in plures fermone.

idém norunt Sinis finitimi Coreani. Linguam

quim

füi |

aiunt olim fuiffe vnam, deinde diuifam in plu-

res à Deo ; fic infanam Turris molitionem

N

confcendendi caeli.cauffa fufceptam vlcifcen-

W

Qu9l

te.

Babylonis originem, quam indicat Mo-

fes, confirmat Berofus, Graecos infimulans

ghi

falfo attributae Semiramidi Babylonis extrue-

fedg

Then

tionis: confirmant & alii Scriptores, ad Be

lum Semiramide multo antiquiorem , operis

0f

huius fufceptionem referentes.

r

um

VII. Ritum circumcifionis, nihil eft, quod

quisquam valde miretur; aut inde Ebraicae

jl

t

Nam

religionis carpendae cauffam quaerat.

Ti

Q

& eodem ritu vfi funt Aegyptii, gens eru

ditione, vrbanitate, opibus longe floren-

ul

NT

tiffima, omnisque Graecae do&rinae & ele-

l

gan

Plato inPolitic. Philo de confuf. linguar. Gen.

l.

11, 4. 9. Berof. apud Iofeph. 1. 1. contra Apion.

à

LIB. II.

CAP, . NII.

85

i

perfttes

gantiae parens ; ac ii praecipue inter eos,

s homi

qui rebus diuinis ftudiisque vacabant

]Item

iffidium,

Aegyptiorum finitimi Aethiopes , Troglody-

tarum, Arabum, Phoenicum , & Syrorum

Yre5, 6l

lone ex

Thagna pars: Madianitae etiam, Moabitae,

ldumaei

üs Com

& Ammonitae : Colchi praeterea

ere cum

Aegyptiorum propago, & Colchis proximae

eo ul

gentes aliquot & Thracum nonnulli, & hodie

Clari

etiam Turci, & Afri multi, & ex Americanis

Linguom

quamplurimi, Denique tam peruulgata olim

minpt

fuit haec decutiendi praeputii confuetudo,

Jitionet

vt eam coercere ,. folisque Iudaeis permit-

vlf

tere ncceffe habuerint leges Romanae. Quid

quod Creophagi , Aetbiopica gens, & Tro-

icat M0

]fm']ll]äüs

glodytae, non praeputio folum multabantur,

s exttue

fed glande etiam : vnde & Mutili cogno-

,

mento appellabantur

Ne foeminae quidem

ll, operb

ab huiusmodi exe&ione abftinuerunt apud

Aegyptios, Coptos, Aethiopes , Perfías,

e& qUOd

& Indos aliquos

Eius adminiftrandae artem

profitentur in Aegypto vetulae quaedam. In-

Ebroar

ftitutum id ferunt a Muhammedo.

Quan-

: Mi

quam & multo ante Muhammedum etiam

apud Iudaeos mos ifte viguit, vt difcimus ex

flort

: & e]a.

Strabone, Ambrofio , Aetio & aliis : quem

Q

mo-

g

L. 11. w, $. 1. Ad leg. Cornel. de ficar. & venef.

yr,

$trab, L 16, & 17. Ambrof, 1. 2, de Abrah. c.1t.

r p

86

ALNETAN. QVAEST,

morem Gyzgi inuentori Hefychius Illuftris ad

Tte

Ícribit. Fertur & ipfe Pythagoras, tum cum

r

verfaretur in Aegypto, probaffe hanc fui de-

Voti.

itandi confuetudinem , & in fe recepilfe.

fuüry

Et habetur in fabulis Phoenicum , quas ex

u

Sanchoniathone retulit Philo Byblius, Satur-

D

num fibi virilia circumcidiffe, idemque vt fa-

&

cerent focios coegiffe, Cur vero ritum hunc

tl

derideant Etbnici , qui Agdiftin commenti

funt a Diis fuiffe multatum virili parte , vn-

fi,

de Amygdalus prodierit , cuius fru&tu decerp-

tG

to grauidam fa&am Nanam Sangarii filiam,

x

Attin effe enixam, qui pondera haec ipfe fi-

J

bi filice deuoluerit ; idemque factum & ab

lum

ápfius focero Mida Peflinunus rege; idem a

te]

Gallo ; idem porroa Rheae Sacerdotibus Gal-

dide

lis ; & Galli filiam, quàe tum aderat , mam-

Ms

mas fibi execuiffe ?

pede

VIH. Ifaaci parentibus effoetis nati, &ve-

hdeæ

lut in pietatis & hofpitalitatis praemium a

VE], |

Deo dati , hiftoriam Graecis notam & accep-

liny

tam fuiffe, probat Orionis fabula. Tres Deos

Yy

narrant , Iouem , Neptunum , & Mercurium,

h[Es

apud Hyrieum hominum fpecie. diuertiífe ,

Gd

lauteque pro hofpitis ruftici facultatibus ex-

ieto,

ceptos, optandi, quidquid libitum effet, facul-

ta

foren

Aetms 'Tetrabibl. 4. ferm. 4. cap. rog. Phil.

fivra

' Bybl. apud Euf. Praep. Euang. libr. 1, cap. 19«

LIB. II

CAP.

XII

37

jftris d

tatem ei dediffe; hunc poftulaffe filium , etfi

üm curm

c füi de

iam defuncta vxore, cum aliam ducere nollet ;

ecepilt

voti compotem fuiffe fa£tum , atque hinc na-

tumOrionem. En tres viroshofpitio conuiuio-

quas &i

que exceptos ab Abrahamo ; en filium ei pro-

Gatüt

e vt fa

mitfum ; en natales Ifaaci ex matre exoleta,

& mortx ob fene&utem proxima, & in qua vis

m hunc

genitalis effet extincta,

miena

te , VIl

IX. Transtulerunt. Graeci & in figmenta

fua, fuasque hiftorias, calamitatem Sodomae

decerp

& Gomorrhae

Nam primum quod effrae-

i filiat,

nem incolarum petulantiam Deus caecitate

cipft l

vltus eft, perinde vt alias Syrorum exerci-

um&ab

tum, rogante Elifaeo ; fimile eorum eft, quae

: idet 4

de Tzreüa, & de Aegypto Árcadum rege, tra-

ibus

diderunt fabularum artifices :. hunc , quod

Mantineae Neptuni fuübiiffet templum , quo

pedem inferre nefas erat; illum , quod Pal-

a i

ladem in Hyppocrene lauantem confpexiffet ;

yemiurt ]

vel, vt alii volunt ,. quod pro Ioue aduerfus

& at

Iunonem aliquando fententiam tuliffet; lumi-

"res D

nibus oculorum effe priuatos Alcxandn mi-

orcuril

lites poena eadem affe&os a Cerere Milefia

iperilo

erediderunt , ob fpoliatum eius templum Mi-

tibus d

leto capta: eadem & Appium Claudium Cen-

Tet, 40

forem ab Hercule , quod fpreto refponfo

pil

facra eius ad feruos publicos tranítuliffet.

(

Quid

, 0P.

p

58

ALNETAN. QVAEST.

v

uid autem aliud fignificare puremus fabulam

[7]

Philemonis & Baucidis, qui louem & Mercu-

dum

rium in Phrygia peregrinantes, & a loci inco-

d mi

lis fpretos domibusque exclufos benigne ex-

quiti

ceperunt ; proptereaque cum

tota regio

Ti f

aquis fubmerfa a Diis ftagnumque fa&ta effet,

form.

feruati & in tuto collocati funt; quid aliud ,

Sunt;

inquam , id fignificare dicamus , quam Loti

dea fi

aduerfum duos Angelos Sodomam venientes

f li

humanitatem , a quo comiter habiti , & a

KUy

Sodomitarum iniuriis prohibiti , praemium

un

hofpiti totique familiae rependerunt incolu-

r

mitatem; cum tota regio caelefti igne dele-

bit

ta, & aquis ftagnantibus obruta effer, quae

tnif

prodigiofi illius incendii retinerent notas, &

Ál

Hiftoriae facrae fidem facerent? Hanc &

D

abunde firmant teftimonia veterum: Stra-

Qj,

bonis, qui negari vetat , quae de Sodomae ,

ln

aliarumque vrbium illic olim florentium ,

euerfione praedicantur ; Taciti, qui conce-

IQS, !

I

[

dere fe ait, inclytas quondam his in oris vr-

a

N

bes caelefti igne flagraffe ; Solini, qui hu-

n

mum nigram & in cinerem folutam teftari

li

fcribit, triftem hunc finum de caelo effe tac-

o

tum, Iam illa vxoris Loti transüguratio,'etü

Th1-

Ouid. Metam.lib.9. Strab. 1. :6. "Tacit. Hi&

lofe.

Solin. cap. 35.

ü

: Tib. $. c. 7.

CAP,

XIT.

LIB. II

39

: fabulem

mirabilis eft , nihilo tamen magis impiorum

Merq

auilllationibus patet, quam tota propemo-

ci inco

dum Graecorum Theologia, quae huiusmo-

di mutationibus ferme conftat.

Eft in anti-

n gne ex

quitatibus Sinarum, Lutiemam egregia for

t n

ma mulierem, vifa in caelo leonini capitis

£l effet

id aliud,

forma, in ftatuam auream fuiffe conuerfam.

Sunt apud Siamenfes aenea quaedam & lapi-

m Loti

dea fimulacra, quae homines quondam fuif-

veniens

fe blaterant

in banc formam vi diuina mu-

j, &t

tatos, Et funt, qui in Carnia hominum cada-

raemium

t incoll

uera , Daemonis arte , in ftatuas falis con-

uerías fuiffe dicant. Sed & teflimonium prae-

o d

buit perpetua temporum confenfio. Statuam

t quae

enim ipfam fua aetate extitile , fignificat Io-

potas,

fephuss fua etiam Brocardus, etfi eam fe,

Hanc

) sm'

pro fuo candore , vidiffe negat; fua Salinia-

cus, quam & fibi vifam affirmat; & ad hanc

odom/

diem fupereffe eamdem affeuerant recentlo-

rentlity

res, qui has regiones luftrarunt.

j conc

X. Quae ad Mofis ortum, vitam , mirifi-

; oris t

yi i

cos caíus, resque geftas pertipent, gentium

omnium, aetatum , fcriptorumque teftifica-

j t

tione abunde comprobata funt a nobis in De-

monftratione noftra Euangelica, atque inde

Y

10,

d

peti

fi!

k

Iofeph. Ant.1. r. c. 22. Broc. Defcr. "Terr. fanà

gt

Cap. 7. $. 34

Saliniac. Itin. Hierof. T.. 9. c. 6.

40

AILNETA'Ixi. QVAEST,

fet !

peti poffunt. Delibabo tantum hic nonnulla, ,

quae traGatione noftrailluftranda funt. Seripe

cit]

fs

tum extat in facris voluminibus rubum Mofi

tuc Pl

ardere vifum, integrum tamen prodigialiter

qil

manfiffe; quod & narrat Artapanus in libris

fuis de Iudaeis. Legitur itidem in Senecae

ferdi

byefte, fyluam quamdam Pelopeae domus

tilr]

qui l

totam flammis micare folitam effe, & excel-

fas trabes fine igne ardere, Perhibet item Lu-

figiol

canus prope Maffiliam non ardentis fülgere ine

fque

fffe

cendia fyluae,. Cleomeni Spartano in Iunonis

fiem

templo facra facienti, filammam e fimulacri

n

pe&tore erumpere vifam, narrat IHerodotus,

ln Romanorum caftris, Seüeca tefte , vifa

t

Thm

junt ardere pila, ignibus in illa delapfis, Puta

ea no&e, quae vi&oriam praeceffit , quam

&

fx n

de Sabinis Pofthumius & Menenius Coanfules

f

reportarunt , ex pilis ante tentoria defixis

itder

od

emicuiffe flammas, refert Dionyfius Halicar-

Duir

naffeus, quibus caftra per no&em colluce-

rent, Ín exercitu Caefaris, dum effet in Af

Ti

ne

U

rica , Quintae legionis pilorum cacumina per

Tint

quo]

no&em tponte arferunt , Hirtio tefte, Re-

fert

Tiat

"Atrap. apud EL*" Praep. Euang. l. 9. c. 27. Senec,

"Thyeft. v. 674. &feq. Lucan.1, 3. Herod. 1,6.

Pro

|

Senec. Natur. Quaeft. libr, r. cap. .. Dionyf.

j

(

Halic, libr.5. Hirt. de Bell, Afr"ic.

LIB. il.

CAP, XIT,

4

onnül,

fert & Procopius , contigiffe idem in exer.

citu Belifarii contra Vandalos bellum geren-

t Scrip«

um Mi

tis; Idem fibi aliquando obferuatum, te(ta-

iialiter

tur Plinius.

Difcimus etiam ex Liuio , Fre-

in libris

gellis in Atrei cuiusdam domo , haftam in-

terdiu duas horas ita arfiffe, vt nihil tamen.

Setiecut

domus

eius ignis combureret. Hominum capirta, in-

; excel-

. quit Plinius, vefpertinis horis magno prae-

'em L

. fagio ftellae circumfulgent. Tradit lulius Ob-

fequens in libello de prodigiis , Anagniae ar-

Igtre iv

unonii

fiffe feruo tunicam, nullo poft extinctum ig-

jmuladt

nem apparente flammae veftigio; Romae ig-

nem innoxium totam Larum aedem effe per-

'OdOQUS,

uagatum : & C. Valerio, M. Herennio Coss,

Q , Ti

flammam gregi veruecum cum pafcetetur,

is, M

;, Qu

& no&tein ftabulo circumdatam non aduflif-

fé, Produnt Graecorum fabulae, Bacchum

Donus

ardentibus cunis, ipfaque matre, incolumem

; qefi

Haltcit

1ub.

prodiiffe; atque hunc deinde ignem "Thebis

[

coliuce

excitaffe, quo' & vrbs ipfa, & Penthei . do-

mus, atque veítes fine detrimento correptae

t il A

funt, Ex eodem fabularum penu profluxit,

vin H

l

quod de Aefculapii natalibus memoratur ,

] N

a Mer.s

fet

matre eius rogo impoüca, infantem

curio

; 9t

*

-

Plin. lib. ». c. 37.

soldé

- Procop. Vandal. lib. s. c

'Tit. Liu, libr. 43.

Piip.lib.2, 6.57.

Iut,

o

Cbfcq. de prodig. cap. 112.

42

ALNETAN. QVAEST.

eurio fuiffe e mediis flammis ereptum, Eum-

opit

dem alii narrant a matre expofitum , toto

gt

corpore caeleftem lucem emififfe,

Comam

Tibus &

Baceharum lambunt flammae , nec adurunt,

ficris Y

apud Euripidem.

Ignem ex illaefo Achillis

Ts v

vertice , Mineruae opera , emicuiffe , fingit

u t

Homerus: quod & in Afcanium & in Laui-

atj

niam Virgilius tranftulit.

Idem de Seruio

qi vir

Tullio prifcae Romanorum tradünt hiftoriae:

( &

idem & de L. Marcio equite , qui poft Sci-

ür, ln

pionum interitum , ob Hifpaniam virtute

r lr

fua contra Poenos feruatam , Dux appellari

T n

meritus eft: idem de Saluidieno gregem in

Wil

agro pafcente , qui poftea Conful fa&us eft

Ms

Augufti temporibus. Perhibetur idem a Silio

pao

de Mafliniffa Numidiarum rege.

Eos prae-

Apol

tereo , quos commemorat Damafícius apud

ET

Photium, ita a natura attemperatos , vt fcin-

ficien

tillae,2c nonnunquam etiam flammae ex eo-

titere

rum corporibus vehementiori fri&tu áttritis

i U

promicarent,

lts

XI. Quemadmodum poft additam a Deo

Maw

Moltis virgge portentificam vim , mirabilia

d

Opera

l ap]

Eurïpïd. Bacch. v.756. Homer, Iliad. g, v. 206.

u

& feq. 225. & feq. Virgil. Aeneid. 2. v. 628,

&feq. Aeneid.7. v. 7

5. &feq. Silius 1.—16.

P

Phot. 'Pm. 2432.

In|

LIB.

II.

CAP.V XII.

4$

Im, Eur

opera eius virtute patrata funt; itain prodi-

Im , toi

giofis facinoribus edendis virgae a variis gen-

Comu

tibus adhibitae funt, magnusque in magicis

adurupy,

facris virgarum femper vfus fuit. Bracltma-

) Achill

nibus virgas tribuit Philoftratus, quibus per-

le, fini

cuífa terra intumefceret, eosque in fublime

n Laui

attolleret, Sunt apud Sinas praeftigiatores,

e Serüio

qui virgas in ferpentes mutaturos fe , alia-

iltorine:

que eorum ope prodigia edituros pollicean-

yoft .

tur. Inter Scholia, quae in Theriaca Nican-

) virtütt

dri fcripta extant, illutre vnum eft, & ad

appelir

rem noftram appofitum. In eo legas vates

regem i

multis in locis virgis vti, velut apud Medos;

stus d

Magos ex praecepto Apollinis , aliosque vir-

1 2 Silt

gas ex myrica ad diuinandum adhibere; hinc

:0s prt*

Apollinem cognomento Myricaeum dicturn.

jus api

Nec in diuinationibus folum, fed & in facris

Á (ci

faciendis virgas iidem vfurpabant. Huc per-

jg ex

tinere vult Hieronymus diuinationem illam

p atl

a rege Babylonis per fagittas exercitam ,:cu-

ius meminit Ezechiel, eamque a Graecis £e-

"EM

Aopavrisv , fiue jaGXepavriav ait appellari, Ei-

jjra

dem fortilegio deditos Iudaeos queritur De-

opera

us apud Ofeam ; quam fuperítitionem diu

apud Iudaeos perfeueraffe, cognofcere licet

, n

ex

vl

1Iills l D

Phil-oürat. vit. Apoll. -lïb, $. Cap. 4« & 5. Hieron.

in E:zech. 21. v. 21.. Ofe. 4, 12.

44

ALNETAN. QVAEST.

&t

-

ex Maimonide , qui & Pythoniffis myrteas

virgas tribuit,

Diximus in Demonttratione

Tm :

noftra Euangelica, Phoenices Vfoo & Hyp-

Tentes

furanio virgas poft mortem confecraffe : quod

D

&

ad virgam Mofis & Aaronis videmur referre

poffe, cum fciamus ex Artapano, Aegyptios

il

id honoris habuiffe virgae Mofaicae, vt in

NU

Inde

lipnan

fingulis templis virgas confecrarent.

etiam eft, quod gentis huius Prophetae ma-

lt Ni

E

nugeítabant virgam ex ebeno ; vel, iuxta

Graeci vero ex eadem

98 Y

alios , ex tamarifco.

virga Mofis virgas complures portentorum

dm|

effe&rices confinxerunt , puta illam Palladis,

i

g

illam Tirefiae, illam Circes, illam Bacchae

apud Nonnum, quae abieGa in terram fer-

[

pentis more repere humi vifa eft : caduce-

[l

Tionur

um quoque Mercurii, virgam nempe ferpen-

tibus cireumplicatam , vt non virga folum

qui 1

Mofis, fed effe&a etiam per eam portenta

nj

defignentur. Tranfiit inde in adagium Virgu-

Wt

la diuina, qua res füpra humanam faculta-

Qity

tem pofitae fieri credebantur. Virgula diui-

D]

na, haec ipfa eft irga Dei , quam Mofes ma-

foles

nu geftaffe dicitur in libro Exodi, Rfæferunfc

an-

Dem(/)nfïr. Euang. Prop.4. de libr. Iof. Artap.

H

de Iudaeis, apud Euf. Praep. Euang, libr. 9.

eap. 7. Nonn. Dionyf. l. 4:. Exod, 4,37.

LIE. IY

€AP,. XII.

43

s mytd

annales Peruuiani, Mancocapacum & Mam-

ontrstin

mam Coyam, imperii huigs auctores & pa-

rentes, accepta a Sole genitore fuo aurea

00 &

af :qui

virga , fic in mandatis habuiffe, vt vbicunque

Yur refert

ea in terram fponte depacta folo haereret,

Aeg ypu

illic fedes figerent.

Multus quoque apud

Scythas in diuinationibus virgarum vfus 5 fa-

ieae, VEl

en, l

lignarum, tefte Herodoto , myricinarum, te-

phetie i

fte Nicandri interprete. Horum pofteri Ala-

vel ,

ni ad futurorum praefagitionem vimineas vir-

gas vfurpabant

Ad cognofcendum caedis

) ey u

)rtentorit

clam patratae auCorem talis ex virga praeci-

m Pal

fis vtebantur Frifiones, vt eft in eorum Le-

m Bu

gibus, De fortibus Rugianorum ex virgis cap-

ri folitis confulitor Saxo Grammaticus 5

terram d

[j

confulitor Tacitus de illis veterum Germa-

ype f

norum, Sunt hodieque nebulones inter nos,

qui ad inueftigandos thefauros in terra re-

lrga fOlUE

conditos virgas colurnas adhibent, certis Lu-

nae temporibus refeCtas ; & circumforanei

numwrä

"d

cireulatores, vi bacilli, quem manu tenent,

praeftigias fuas edere fe ad populum ia&are

u'(ïulä d

folent,

Mofesm

Rf

XII.

t

Herod. 1. 4. c. 6. Schol. in Nicandr. Ther. Lex

jr, A

. II

Frifion. Tit. xiv. Saxo Gramm. 1. 14. Tacit.

de morib. Germ. c. 1e.

00 d

46

ALNETAN. QVAEST.

XII. Inter prodigia virgae huius ope à

piet

Mofe patrata, primum eft aquarum Aegypti

Vinitus

&t

mutatio in fanguinem, Necabfimile eít, quod

Xerxi contigiffe produnt, cum vinum in pa-

Qurta :

teram eius infufum, bis tertioque in fangui-

A

nem conuerfum eft. Nihil frequentius legas

Yroete

in hiftoriis Romanorum, qui oftentorum ob-

Q

feruationi valde dediti fuerant, quam riuos

(eriptu

fanguinis de terra fluxiffe, fluminum aquas

Oppugn

fanguine mutatas fuiffe, puteis cruorem ma-

tint T

Tj de

naffe, fanguine pluiffe, fparfas hinc inde gut-

tas fanguinis apparuiffe, figna nonnulla fan-

Díodo

guine füdaffe,

Magna deinde vi ranarum ,

Tiey

pediculorum , mufcarum , culicum & locu-

Wlb t

ftarum Aegypto Mofes vaftitatem intulir.

Aile |

Quippe cum propter humidum aeris calorem,

'nyi

& foecunditatem Nili, huiusmodi peftibus ob.

pionis

noxia fit Aegyptus, aduerfusque eas cono-

We d

peis, aliisque remediis fere decertet; malo

T t

t

iam experto , ac propterea valde formidato,

longe acrius eam vlcifci, & ad obfequium

Qui f

cogere Deus voluit. Quibus addi poffunt &

N

Vermi

igniti ferpentes in Ifraelitas diuinum imperi-

um detre&antes immiffi: & vrfi in pueros Eli-

fümle |

faei irrifores excitati. Talia autem pleraque

bis,(

diuino nutu apud fe eucniffe profanae gentes

idro

dente

c;edidetunt : fic hominum animis illu-

MR

Án

LIB. IT,

CAP, XII,

/4

juius o

impietate, vt cum miracula in Aegypto di-

uinitus & praeter naturae ordinem a. Mofe

um Aeg

ileelt,qui

edica , naturae opus effe pertenderent; quae

inum inp

coutra apud fe orta eflent ex naturalibus cauf-

ein fage

fis, oftenta Deorumque monita appellarent,

entius l

Praetereo angues in Herculis infantis perni-

ntorum o

ciem a lunone immiffos. Ini Appiani Illyricis

quam ri

fcriptum extat, Autarios, quod Delphicae

inum aqui

oppugnationis fuiffent participes, Apollinem

ruorem t

tanta ranarum copia afllixiffe, vt patrios la-

ncinde g

res deferere cogerentur.

Rem tetigerunt

onmulla

Diodorus & alii, cauffam rei praetermiferunt.

j rananut

Pediculis Deuim.multorum fcelera faepe pu-

Ym & lu

niffe, teftantur veteres hiftoriae ; velut L.

Sullae, qui felicitate füa ad crudelitatem &

en i

ris calrt

impietatem abufus eft: Pleminii quoque Sci-

peüibüsgþ

pionis legati , qui hac lue poenas Proferpi-

nae dediffe creditus eft , ob raptum' Locris

T

eius thefaurum.

His addi vulgo folent An-

ne P

formiti

tiochus Epiphanes, & Herodes vterque, tum

o

qui filius fuit Ancipatri, tum qui Agrippa cog-

nomento di&us.

Verum hos, fi attendas ,

jjofi!

um if

vermibus, non pediculis , diuinitus erofos

CU

"

fuiffe reperies, Quod & de nefariis homini-

bus , Caffandro , Galerio, Diocletiano , Alex-

f ph?l'nquE

ptum

g o

andrp/illo Pfeudomanti, Neftorio, fcri

le-

h il]Uden?

,

n

Appian.Illyr. £.758. — Diodor. 1. 3.

45

/ALNETAN. QVAEST.

iif

legimus. Quemadmodum culicibus Phrao.

je, !

nem & Aegyptios caftigauit Mofes, fic Sapo-

rem & Perfas Nifibin obfidentes lacobus vt*

ptt , (

em u

