mocratis: fibi ipfi nocere inuidum,' nomn ei

qbatlity

folim; cui inuidet. Veteres quoqae illi,Pe-:

ycquut

riander. & Solon, inuidiam ex animo elei iu-

ünc &

bebanr. Memorabiles praeterea illae Demo-

Macr

,

cratis eiusdem fententiae fünt: virum 'pro-

q, d

bum vel improbum , non ex factis tantum;,

- f

fed ex animo aeftimandum ; non ab iniuria

T

modo abítinendum , fed & ab iniuriae in-

m]qlml

ferendae voluntate; hoftem effe, & qui no-

e f

cet, & qui de nocendo éogitat. Si quis afpi-

il d

rat ad gloriam , hunc iubebat Socratés talem

i

us ef-

effe, qualis haberi vellet. Menedemus pl

fe

T

b

Horat. 1. 1. Epift. 16.' Perf. Sat. 2. Epicharm,

ndr, Strom. 7

[tiall [: ]

| apud Clem. Alexa

V

306

ALNETAN. QVAEST

fe aiebat non concupifcere omnino., quam,

que f

compotem cupitae rei'fieri.

Seruandum id

(im

ferio praecipit Fullxusm Legibus, vt non caf-

T COR

to modo corpore, fed animo etiam adeatut

LT

ad Deos, fanctiffimum effe hünc.cultum , ple-

iln0s

numque pietatis ; nec fugiendum. duntaxat

b b

facinus, etiamti Diis.& hominibus ignotum

l vity

femper füturum fit; fed ne deliberandum

If C0

quidem de eo admittendo; quippe in.ipfa

W C

dubitatione facinus ineffe, quamuis ad id non

! i Qp

perueniatur Virum bonum ne cogitare qui-

fator.

dem audere, quod proloqui non audeat ; nul-

; Uhuoli

lum virtuti theatrum conícientia maius effe.

ftqe ;

Scifcit Seneca : perfe&am hanc, vtilem &

DN

neceffariam effe fcientiam , fefe ipfum tmagis

m

i

vereri, quam alios; credendum populo tefte

Büürg n

fieri, quidquid,fe confcio fit ; parum referre,

L

crimina noítra fciri a nemine, cum a nobis

|'tdo (

fciantur, teftibus haudquaquam contemnen-

Wadtm

dis; fic cogitandum, tanquam aliquis in pec-

Titem

tus intimum poflit infpicere ; & poffe, quip-

tEl'umel.l

pe Deum intereffe noftris animis, mediisque

muS) Y

COgl!ïï ionibus interuenire.

Petita haec funt

EE

DN

ex Porticu Stoicorum: nam haec fibi volunt,

"

quae

AlTIlan

Cicero de legib. l. ». denat. Deor. 1.2

de Offic.

Seneca de benef

Wet

k q 'lufï.ul Quaelt. 1. 2

la,

15

.1. de vit. beat. c.ac Lp 11.74.76.42,& 83

lu

LIB, III

CAP, IX.

397

Qu

quae fümta ex Epi&teto inculcant Arrianus

mdum i

& Simplicius: in rebus agendis non ad exter-

non a

na conuerti nos debere, fed ad Deum , qui

t addt

necogitationes quidem noftras ignoret, &

tun. p

ad nos ipfos optimos noftri iudices ; fatis ef-

duntuxi

fe, fi boni nobis ipfis videamur; gloriae cauf-

gPO[Uü

fa vitari peccata ipfa, non foedas peccato-

jerqm

rum cogitationes , quae teftis Dei, noftri-

&

que- cauffa vitandae fünt, omnesque eraden-

a

das cupiditates,

Similia promit Marcus Im-

Tart

perator, nos in nosmet conuerti debere &

jett; D

conuolui , & erga Deum, qui intra nos eft;

u d

ficque affe&os effe interius, vt mali nibil in

vtite !

animis noftris Dii perfpiciant

cumque recte

um f

agimus

nobis id fuflicere; imo & bencfacta

upmo (

noftra nobis, fi fieri poffit, ignota effé de:

m rair

bere ;.fe a matre accepiffe, non a malo pa-

maDCb

l

trando folum , fed & a cogitando effe abfti-

ntem

nendum ; ad id affuefcendum , vt ea tantum

j

cogitemus, dequibus fi quis nos roget, fine

[f'e, ![I

tergiuerfatione vel diffimulatione refpondea-

medn

mus ; vnde manifeftum fiat, nos neque res

jl

Obícoenas habere in animo, neque odia, aut

inul-

jvl

NU

p

Arrian, Epi&, 1.

14.1. 3. c. 26. Simpl. in Epi-

&et, e. 90. &

M, Aurel. h 3. $ 4. GU5

) 65(*"

|

l.4.$.6. l. 6.

;2*8

7..$ 88. 1. 9. $. 6. G 49«

M

L du u3l

2«

9t

f l

393

ALNETAN. QVAEST.

inuidiam , aut fufpiciones , aliaue , quorum

fftchtt

nos pudeat

iNec intra Porticum claufa haec

cdef

imanferunt

Plutarchus eum ait demum pro-

ii mon

ficere, qui bene agat fefe refpiciens , non

EUU

quae foris funt

Vt innocentiffimum fe fa-

At

ciat Apuleius, nihil vnquam fe cogitaffe iac-

dim

tat, quod proloqui non auderet ; nullum fu-

&t D

um extare factum vel dictum, de quo diffe-

Vi ]

rere publice non poffet.

INefariae voluntati

iarün

crimen. adícribit potius Maximus Tyrius;

; ts

quam ipfi facto ; additque lege puniri non

!t

moechum tantum , aut furem, aut prodito-

Teato

rem , fed & qui adulterium , furtum, aut pro-

Verbo ;

ditionem patrare voluit

Quae confentinea

J ve

funt Mofis & Chrifti legibus, & Salomonis

effatis

t agl'h

Qui accedat ad Deum , Porphyrius,

'J(*mqhe

vt mox dixi, purum atque fan&tum effe iu-

Qüdem

bet corpore, & intimis penetralibus animi;

hf

comprimi naturales & inuoluntarios motus

llilemm

veneris, nec ad animum admitti; parumque

! r

effe docet abftinere fa&is , nifi cupiditatibus

LT.

etiam

quae factorum cauffae funt, abftinee

d

amus,

Extat Hieracis , fiue Hieroclis frag-

menes

N det

Plutarch. de profe&. in virtut. Apul. Apel. Max.

'Tyr. Differt. ». Exod. 20, 17. Matth 5,28.

N $

Prov. 6, 25. Porphyr. de abflin. ab animat.

L3$53Hh3X57

d

entent, Part, 2, $. 34«

Mtch

p

LIB, IIT,

CATUA, '

9v

N

quoma.y

mentum apud Stobaeum, vnde difcas iuftum

T

fic definiuiffe aliquos, qui muneribus corrum-

Dunjte

pi non poffit ;; valdeque eum miratos efle,

nr,

qui non concupifcat opes alienas.,

Qui fecus

um l

faxit, malam ei fortunam continuo paratam

jultit

effe, monet Petronius.

Atque hoc vnum eft

ylluni

ex Biantis, vel iuxta alios Cleobuli effatis,

qd

aliena non concupifcenda.

Placitum idem

volut

ja&arunt in theatris Euripides & Menander,

; Tyrit

cuius infignem locum Clementis Stromatis in-.

)uniri ,

D

fertum Philemoni Iuflinus adfcribit, fed vt

It p[Gdl:

videatur interpolatum , & ad ipfa Decalogi

p, p

Verba accommodatum : aliena enim . concu-

onfeni

pifci vetat, nec vxorem tantum, domumue

Suori

aut agrum, feruum aut apcillam, equum bo-

)orphymfv

uemque , aliaue huiusmodi ; imo, ne acus

m di

quidem filum ; quippe prope adeíTe Deum,

us d

qui nefaria haec defideria fpectet & damnet.

rios 10

Philemonis hoc quoque eft, iuftum effe, non

| p&rüäïü

qui iniuriam non infert, fed qui inferre non

yidti

vult, cum poffit; quippe indole praeditus

L ahm&

candida, & fraudis nefcia , iuftus effe mauult,

rodi if

quam videri.

Ergo occultum liuorem, quo

l

vel de bonis alienis dolemus , vel laetamur

de

A

]M

: Stob. Serm. 9. Euripid. Hecub. v. 996. Menand.

Matth !

PL

apud Clem, Alex, Strom. 5. luftin. de mo-

&

narcþ. Dei,

410

ALNETAN

QVAEST

Thine

de màalis, & hi, & Romani Mimorum fcrip-

tores, & veteres morum magiftri , quos fupra

QU$

Atf |

produximus , vituperant, Dixit Ouidius: caf-

Galli

tam eam effe, quae fponte caíta fit; pecca-

le, ]

re cam, quae, quia non liceat, non peccet;

fitlr

etiamfi integrum fit corpus, mentem efTe ad-

ulteram.,

Sententiam hapc Ouidii

in tefti-.

quior

monium protulit Seneca, vt probaret

, be-

b

togite

neficium non dediffe, qui, vt recxperet de-

li e

dit; quemadmodum pudica ron eft, quae pu-

dicitiam vel legis, vel viri timori praeftitit,

Ti m

non fibi,

Eft in veteribus Mimis : vincere

Inyti

cupiditatem , id effe regnum vincere.

Au-

Qu

V

rea fant illa Iuuenalis & cedro digna : nullam

QUs

it l

atrociorem eífe poenam, quam fuum teftem

Sime

geftare in pe&ore; refpondiffe aliquando Py-

thiam vatem Spartano cuidam depofitum eti-

h()m]

am cum iureiurando retinere dubitanti : 1m-

dm

punitum non fore ; nec füiffes funditus enim

Don

cum prole, domo, & propinquis effe extinc-

tum ; quibus Glaucus ille notatur Herodoto

celebratus ; has poenas pati folam peccandi

voluntitems qui intra fe fcelus cogitet, fa&i.

crimen habere. Romanorum monbus, isho- -

la

minem

Ouid. Amor. 1. 3. Eleg. 4. Seneca de benef. 1. 4.

c. r4. Tuuenal. Sat. 13. v. 296. & feq. Hero-

Gl

dot. l. 6. c. 86.

$

L

LIB, III.

CATSX,

git

um t

minem cenfebatur occid,iiï'e, qui ofccïdendi

T

eius cauffa telo armatus procefliffet, & fur-

ilits al

tum fine vlla attrectatione fieri poffe definit

t p

Gellius , fola mente , vt furtum fiat, anniten-

q

te, Profertiftud Maimonides tanquam peruul-

n (

m ü-e"

gatum inter fuos, voluntatem peccandi ne-

n

quiorem effe peccato : cuius dicti cauffam banc

.l

at

proponit, quod peccatum oriatur ex materia,

!

Declarat alibi infa-

xperet, j

cogitatio ex ipfa forma,

nire eos , qui putent munditiem corporis ani-

[ quip

mi munditie potiorem haberi in Lege, cui hoc

gl

; i

imprimis propofitum eft, cupiditates reftin-

Ceïe» .lu

guere. . Atque haec lex habetur in legibus,

quas Zoroaftri acceptas referunt Perfae Eth-

n:uli

nici, Habetur & illa inlegibus Talapoinorum

u t

Siamenfium, non ab omini folum fcelere, fed.

;uando??

abomni etiam mala cogitatione efTe abftinen-

ofitüt Ff«

ituti: !

dum. Cupiditatum denique imperio plurima

u

opponunt Árabes adagia.

E[Ic e)'[iï:

UA I E

i Hgmw

De examine confcientiae.

Tl

um ergo animos hominum intueatur Deus,

yitth L

C

,.

purosque effe velit ; fequitur excutien-

V j

dos effe receffus confcientiae, dictaque , &

minem

facta,

l

!

ebcnff'

L

)L.:

t Gell. 1. 11.c. :8. Maimonid. Mor. neuoch. Part-

[

|

3. €. . Maimenid. More neuoch. Part. 3. c. 33/.

$r2

ALNET AN. QVAEST.

fa&ta , ac cogitata diligenti examine recognof-

M

Cui monito

an

cenda effe faepius & caftiganda.

il

non defuit auctor Pythagoreorum Carminum

vaiid.

Is ante fomnum ter nos ad animum

dicet

reuocare iubet acta diurna fingula , quo iue-

Tune

Tha

rimus, quid gefferimus , quid gerendum omi-

ferimus : malefa&is dolendum ,

laetandum

tori

e&is ; ita demum virtutis veftxgus inbaefu.

luos

yos

Haec ex do&trina Pythagorae expretfa

dine.

fuiffe confirmant Diogenes Laértius, & Por-

j

bnyrius.

Duorum hic potiffimum temporum

T

rationem babuiffe illum ait , & eius, quofom-

que]

num petimus, & quo euug:lamus; illo a&a

BU

proponenda, hoc agenda,

Caute id a Py-

tolor

tbagoréis omnibus obferuatum fuiffe, fcribit

Thter

Imubhchus & inquifitionis rationem exponit:

103

Confonant iftis Democratis fententiae: turpe

k üy

eff» anxie fcrutari res alterius, noftras igno-

(itiq

rare

meliusque effe peccata noftra repre-

Ofen

hendere quam.aliena. Confonat & illud dic-

s

tum Cleobuli: multa aliis ignofcenga, nihil

fem

fibi.

Morem hunc animi quotidie ad red-

——

f(

dendam rationem cogendi difertis verbis cofüs

Fant)

mendat Seneca.

F jeri id folitum fuxffe ait a

DT

. Sex-

Iuf

Diog. Laért. Pytha

Porphyr. vit. Pythag

lambi. vit. Pyth. c. 29.. Seneca de ira k 3«

$

€. 36

i

——

Lia2, II.

Qs

CAP, X.

o

Sextio, confummato quolibet die , poftquam

uU

ad no&urnam quietem fe recepiffet ; fieri id

TR

a fe füblato e confpectu lumine ; fe cauffam

atimut

dicere apud fe, & totius diei fa&a ac dicta

Sextius ille Graecis verbis , Ro-

quie

remetiri.

manis moribus philofophatus eft ; & Pytha-

T

af

goricam do&rinam. fpretis. honoribus inter

n

fuos inftaurauit ; vnde & confuetudinem

enrá

hanc repetendae a fegeítorum rationis acce-

: ]

pit. Nec leuem hinc fibi fruttum fpondet Se-

neca; imo falutem ipfam ; quippe vfurpat at-

empom

que laudat iftud Epicuri, Jnitium eft. falutis ,

quofom-

jl

notiia peccati, Vetus auétor virum. bonum

eoloribus fuis pingens in Epigrammate, quod

i

interVirgilii füppofititia legitur,hacipfum fere

; f

hota difcernit, quod ipfe füiiudex ad vnguem

kexpomï'.

j r

fe explorat, nec ante admittit fomnum, quam

n m

diei a&a reputauerit, rectis laetus, prauis

offenfus

Facere fe hoc ipfum, ia&at Hora-

Tac d

tius, vel'cubantem in le&o , vel deambulan-

li

j P

tem in porticu, fuaque ipfum vineta caede-

: üd r

re. Quae trapslatio vfurpatur quoque in ele-

ganti hoc Arabt

m adagio , vitem fua fibi ma-

st

nu cuique putandam, non aliena, . Eft & in

l]H'C 3&[ i

rnerus i

$j

Perfarum adagis , quae collegit Wa

quis-

b

Seneca Epift.29. Horat. Serml. 1. Sat. 4 Epift.

110

] 2, Epift, 1.

814

ALNETAN. QVAEST.

quisquis ipfe fe reprehendet, minime necef-

Tan

fe ipfi futurum, vt ab aliis arguatur. Solitum

FP

Gymnofophiftis fuiffe, prodit Apuleius , ado-

husc

lefcentes fibi in difciplinam traditos,ad cibum

n

capiendum coeuntes perrogare, quid boni ab

H

ortu diei ad hanc horam egerint ? admitti

1

luc:

ad meníam, qui boni aliquid fa&um a fe

a

commemorent ; foras extrudi impranfos, quo-

IT

rum vel ignaua ,. vel non proba fuerit ope-

nm;

ra. Praecipiunt item ferio magiftri Sinenfes

dettit

recognitionem fui, rerumque geftarum , ac

—

tis &

multo magis etiam cogitatarum , quas non

—

Thort

alius cogofcere poflit & coarguere, Ergo ad

IN

huiusmodi inquifitiones faepe fecedunt in lo-

ttit

ca fola, excutiendae confcientiae cauffa, ani-

mioy

mique piis meditationibus reficiendi , & vitae

m

emendandae.

u

e[fey

CAPVT'X.I.,

ni

De corpore fpernendo,

Tit; i

5 animo veniendum ad corpus 5 cuius

ion

contemtum & odium ethnica itidem vt

N

—

Chriftiana commendat Philofophia. Veterüm

0

autem Philofophorum, ac nonnullorum etiam

Anig

Chriftianorum ea opinio. fuit . animum cor-

Thtn

pori, tanquam carceri, fupplicii caufíTa fuiffe

Ajpul. félovid. 1. z.

rþan-

0

LIB.

TII,

CAP.

XI.

315

K t

mancipatum, Id nos in Origenianis poftris

Tribuitur- opinio

Solitr

ad amuffim expendimus.

IUs, d

haec Orpheo , prifcisque ethnicis Theologis

*

TR

& vatibus , quam. Py

1

V

hagoras & Plato cum

jborid

gregalibus fuis fecuti funt. Atque inde porro

adnit

huc (unt delapfi, vt corpus, tanquam fuppli-

unib

cii inftrumentum, contemni odioque haberi

fos,

iuberent, EtPythagoras quidem corporis cu-

etit oj

ram infidis amicis comparabat , a quibus cito

Sineni

deftituimur ; animi contraemendationem cer-

tum, «

tis & conftantibus. amicis, quorum fidem ad

Vnde Iamblichus

us n

mortem vfque experimur.

I

in Pythagoreis commentariis corpus noftrum

ntinl

animi fepulcrum appellat, ingensque malum,

if i

malorumque cauffam , animo adiun&tum, ani-

ii

moque officiens, quominus veritatem intuea-

tur;quam qui perfpicere cupiat , corpus ei

effe relinquendum ; quippe tum propiorem fo-

re fcientiae, quo longius a corpore difceffe-

rit: atque hanc vnam effe meditationem fa-

Succinit Hierocles

niorum Philofophorem.

i eii

jden

Pythagoreorum Lyfidis carminum interpres ;

corpus minime exiftimandum- effe noftrum,

[eteri

animi effe inftrumentum ; itaque propter ani-

n a

mum curam eius agendam , tanquam inítru-

ym r

menti.

no

: Origeman.1; s. c.2. Qhaeü. 6. $. 7. & 10 lartbi.

Protrept. c. 5. 13. 17.

216

ALNETAN. QVAEST,

menti, - His imbutus Socrates , multis füadet

dmt

fibiic

apad Platonem in Phaedone , fpernendum

effe corpus , auerfandum, fugiendum ; manci-

Pal'Cif

pium effe animi ; animum ab eo feiungendum,

u

vt purus fit ab eius contagione ;. qui fi ei fue-

queà

rit obnoxius, nec in vita perfpicere poffe ve-

kte,

velut

ritatem , nec fapere nec philofophari ; in eo

ergo elaborandum effe Philofopho , vt ab eo

;ü

-

fe fegreget, curamque eius eatenus babeat,

ts p

quatenus ipfum animo vtile praeftare poffit.

primu

Socrati autem haec ita adferibit Plato, vt

jus e

non.magis Socraticam , quam Platonicam ef-

fium,

illi

fe do&rinam appareat , cum dixerit lpfe pri-

— M À

mam animae calamitatem effe corpus ; pur-

R

gationem vero animae effe cogitationes illas,

fütun

quibus fe ipfa a corporis affectionibus fegre-

Dj,

gat

Ex Platonis Academia arceffita funt,

yfer

:

quae difertiflime differentem Africanum in-

1 t

ducit Cicero in Somnio Scipionis

*

b

Ocyus.

t

caeleftem patriam repetiturum animum, qui

r

inclufus in corpore eminebit foras , & quam

onj(t

maxime fe corpore abftrahet, Libris fuis dog-

|

FPI&«

mata haec intexuit Porphyrius: animum ab-.

it(ln

ftrahendum a corpore & fenfi bus, ne conta-

|

tücle

ge hac xme&us deprimatur in terram pecue

Teni

dum

Porphyr :de abftin. 3b animat, L. z. $. 36. & feq.

hi

& in Sentent,

|

p

LIP, III.

CADP.

XI.

317

i

dum more, & a veritatis ftudio auertatur;

t

fubiiciendum itaque & edomandum corpus

thendir

15 Dd

parcitate, ciborumque dele&u, vt corpore

u

tanquam carcere liberatus animus, corporeis-

ial

que affe&tionibus exutus, ad Deum fe attol-

lere ,. eique coniungi poflit.

Haec eft vero

polew .

velut arx & caput. do&rinae Stoicae.

Inter

rj

vaa

ea, quae aliena fünt a nobis; nec proinde ad

hibet,

nos pertinent; aut in noftra funt poteftate,

primum recenfent corpus, Igitur Seneca cor-

reyol

pus effe ait pondus animi & poenam, hofpi-

lito, V

nicumd

tium, cuftodiam , & vinculum ; indulgendum

pf

illi valetudinis cauffa, non feruiendum ; fin

animo male pareat, durius etiam tra&tandum ;

us pll!-

futurum enim, vt premente illo vrgeatur ani-

pesil

"o

mus, nifi Philofophia accefferit ; multis quip-

ia J

peferuire, qui feruit corpori ; fic agendum

non tanquam viuamus propter corpus, fed

num ?

tanquam viuere non poffimus fine corpore.

| ocyüf

jf le

Corpus haberi vult Arrianus , vt afellum

onuftum; qui ei obfequantur, feras euadere;

(qu

Epi&eti diétata ediflerens Simplicius, corpus

qusdoe

inftrumentum appellat animi, vti füpra Hie-

3l b

(onte

rocles, eóque ita vtendum fancit vt inftru-

mento, fi quis ad rationem velit vitam exigez

j pECll!

res

quni

, Arrian; Epi&et. ], 1. c. 3. 1 : c. 26.

Simpl. in

,&Wi

Epi&et. Prooem. & in c. 13. 46. 73*

318

ALNETAN. OVAEST.

n

re;fi quis ergo inftrumento vtitur , tanquam '

fui parte , Deoque deferto , & fpreta eius vo.

3

luatate, corporeis affe&ibus rebusque exter.

1 (yio

nis fefe manciparit, fuum in iis bonüm quae-

rens , tum obbrutefcere, nec aliter fanari

poffe, quam per corporis defpe&ionem, fuüb-

demus

miniftrando. tantum , quae.huic neceffaria

] g

funt pro vfu animi.

Quam contemtim vero

; tsb

4 lpate

corpus humanum infectatur Marcus Aurelius!

Vas illud appellat animi, corticem , terram ,

: f con

faniem , reticulum neruis, venis & arteriis

umus

contextum atque offa, folliculum , cadauer,

; Mjlus

inftrumentum.

'Tum adhortatur nos ad. de-

; ipi

fpicendas carnes iftas, tànquam cito moritu-

- — difü

ros; & ad detrectandum corporis feruitium,

üb a

& cultum vafis deterioris.

Sentiunt: idem

ltquit

Arabes, quorum hoc iactatur prouerbium,

ET

claudendas eíTe quiique domus feneftras, vt

; tinatg

& ipfa & eius incola luce fruatur ; obftruen-

j 'ütpet

dos nempe & comprimendos quinque corpo-

li con

ris fenfus , vt vigeat animus. ;In admonitio-

tpoft

nibus Brachmanum ad. Alexandrum , quas re-

,g t H

fert Palladius, regnum in infanos ténere di-

; r

citur corpus, & corporis:fen fus, eiusque cu-

1ï ij

piditatés; edomanda haec cffe ; fi fecerit ,

! d

;'am bella omnia confeétum iri,

D

Q m —

H

CA-

D

-

".

LIB,: l1.

CAP.

XiT.

319

tquum

E PUVUTOOER

6s Y

De fugienda voluptate.

E CR

uod fi defpexerimus. corpus, & odio ha-

IQ Qu

r fui

: buerimus, velut indi&to bello , fubtra-

hemus ipfi voluptates, & dolores etiam non:

en li

ecefrt

nunquam inferemus; : Suadet autem id impri-

o vt

mis Philofophia , fuaque nobis aduerfus vo-

Lurcnu!

luptates , tanquam infenfiffimos hoftes, opti-

ma confilia, velut arma fubminiftrat.

Au-

terrati,

; arte

*diamus Hieronymum : Docelo , etiam inter Pii-

od

lofopbes , &9' egregios in republica vviros 5 virtutes

voluptatibus , id eff , Pytbagoram , Platonem , &?

x al tb

fhotite

zirifliden, 4riftippo, Epicuro , & 4icibiadi

TUüUD,

ab omnijbus folere praeferri,

Veri Philofophi ,

inquit Plato, corporeis voluptatibus conítan-

nt ii

ter abftinent: voluptatibus enim fcientia do-

erbiut

[rrs,

minatur ; ni fecerint , poenas voluptariae vi-

tae pendunt poft mortem , animusque corpo-

pritt

ris contagio pollutus raptatur circa fepulcra,

? (Orft

ponitt

& poft diutinos errores corpori rurfus illiga-

tur. Huiusmodi abftinentiam fapientum pro-

qui !?'

priam magis effe, fcribit Porphyrius; quomo-

p o

do enim, qui toti funt in excolendo animo,

u (

fe demittent ad inftituendam, eam partem ,

f

quae

i Häeron. adu. Ion. 1. 1. c. a. PlatoPhoedont.. Por-

phyr. de abítin. ab animat. 1. 1. 9. 45. -

(

320

ALNETAN, QWITAEST.

quae ratione caret ? Nihil effe Philoi'ophiae

1 dtpiu

cum voluptate commune , pronuntiat Maxi-

La

mus Tyrius. Studiofis Philofophiae naturalis

hittv

fpondet Simplicius , futurum, vt per eam à

! lo

corporeis.voluptatibus auocentur, 4 volup-

: [f o

&rone

tate , inquit Macrobius , feriis C? ftudiofis ca-

uendum efl ; quid enim tam contrarium , quam

u

virtus &j voluptas? Nec fapientiae folum ftu-

| t

dioíis , féd vniuerfis hominibus legem hanc

; n pef

pofuerunt primi illi Graecanicae fapientiae

1 W e

magiftri, Solon, Periander, & Pittacus ; coér-

; ütimi

cendam voluptatem, vtpote noxiam & mor-

ld

tiferam,

Pythagoras voluptatum illecebras

GtteP)

comparabat Sirenum cantionibus, quae caute

: alfery

vitandae funt iis, qui ad virtutem tanquam

: f li

ad patriam cupiunt appellere; primum malo-

l Jabo;

rum effe dicebat voluptatem , exterminan:

BRT

dam omni ftudio ; & a teneris annis amplec*

t conf

tendum eífe vitae genus durum & virile.

Mipt

Chriítianum audire putes, cum haec ex Py-

V t

thagora referentem Demophilum audis: fieri

D

non poffe, vt idem & voluptates amet & De-

um;qui enim voluptates amet, eumdem ama-

| Ug

re & corpus; qui corpus, hunc & opes; qui

LU fl!mr

opes , hunc efle iniuftum ; qui fniu&us,.hunc

' N em

m-

Max. T'yr. Differt. 54.. Sitmpl. Praefat. in Arit-

Ei(',, dg

tgt. Phyfic. Macrob. Saturn. 1, 7. €. 4

m

'LI'B. Hgp CAP, XI.

^E

p

impium effe erga Deum , iniquum erga homi-

it M

nés, Reliqui Pythagorei nihil fieri permitte-

hbudi

bant voluptatis cauffa, quae prae caeteris vi-

um

tiis homines praecipitet in peccata.

Grauif- .

u

fima oratione voluptatem infe&tatur apud Ci-

Mi

ceronem Cato maior ex Archytaàe Tarentini

m, u

do&rina, a Nearcho fibi tradita, quorum

jun d

vterque Pythagoricus fuit; nullam capitalio-

en z

rem pefteminuafifle homines , quam volupta-

tem , ex ea oriri mala omnia , omne eam

piet

j 0

animi lümen estinguere,

Addit Cato, huic "

n m

Arcliytae fermoni interfüiffe Platonem. Eüm"

lia

certe Plato inferuit Philebo fuo, fed Socrati

ute a

adfcripfit more füo , non Archytae,

Certe

tagit

fe&a haec Pythagoreorum continentiflitiam

m mab-

& laborum patientiffipam fe profitebatur.

rtmid:

Nota eft pueris fabula a Prodico Ceo elegan-

$ ampïeï-

ter conficta, de Hercule adolefcente, virtu-

g u

tem inter & voluptatem haefitante- primum,

ac demum voluptate repudiata virtutem am-

calr

jis; if

ple&ente, Socratem cum voluptatibus ve-

[/ g

lut ad praeliandum faepe componit Plato,

Oftendit primum Socrates, voluptatem non

jem u

Opfïvq

!

effe füummum bonum , imo nec effe bonum;

jl

f

per eam enimum corporiaffigi , tanquam per

N

cla-

ox:gia , Philebo, Phaedon,

TL

Cic, de fene&, Plato G

X

P

322

ALNETAN, QVAEST.-

clauum autfibulam, Quo exemplo vfi funt

nt;

lamblichus & Simplicius non femel,

Serpen-

Lámi

tibus item venenatis illam comparat, nec ali-

hii

ud effe quicquam putat, quo fit magis abfíti-

tupe

nendum $; nihil eam conferre ad felicitatem ,

buisc

pecudumque effe propriam ; eius moderatio

| f

nem , fundamentum effe virtutis; ac ea prae-

!

cipue liberum effe debere Philofophum; So-

tifum

cratis autem verbis fententiam ipfe fuam de

i a«

voluptate expromebat Plato, quam & efcam

illrio

malorum appellabat 5 vt temperantiam bo-

fl ic

norum omnium ornamentum.

Fa&um idem

lts (

a Xenophonte in libris Memorabilium , in

Vlltm [

quibus multa aduerfus voluptateim cum Ari-

vel, f

ftippo aliisque difputantem inducit Socratem.

MUU

His informatus praeceptis Antifthenes, vo-

ttpliog

luptati bellum indixit, nullumque non labo-

lr

ris, continentiae, tolerantiae genus in fe re-

(to

cepit ; idemque porro vt facerent , Cynicis

1

Qhto:

a fe inftitutis perpetuam legem dixit. Memo-

li, Yol

ratur hoc eius dictum , Infaniam potius, quam

"ts ]

afficiar voluptate; quippe voluptatem fum-

mum eífe malum fítatuebat

Celebratur &

ts

iftud Cratetis, Libertatem & immortale reg-

jUitter

num affe&are, qui volüptati fe non manci-

lm

pant;

LT

lamblich. apud $tob. Serm. 3. Simpl. in Epictet.

C, I3. 56. 60. Xenoph. Nïpmorab l. 2. 4&5.

" W

LIB, III.

CAP, XIÍ,

323

vi f

pant; & voluptatum moderatione ciuitates

N]

& familias feruari, Item illud Diogenis, qui

i

Antifthenis difcipulus fuit, Cratetis magifter:

p dl

turpe effe, cantores & athletas vocis aut ro-

stl

boris caufï'a abftinere voluptatibus, neminem

Qd

temperantiae cauffa, Ad idem inftitutum Cra-

C eapit.

tes Zenoni & reliquis Stoicis praeluxit, Cy

iUfly i

nifmum enim probabat Zeno, & ad eum vi-

fium:

tam accommodabat , ac ComICIS propterea

n&eczü

ludibrio erat,

Igitur Stoicae fectae certiffi-

yim i

mus hic eft charaCter, fuga voluptatum ; nec

Qun i

tritius dogma , fcriptisque éorum vexatius

)llxllm)

vllum eft. Praecepta ad eas vel repudiandas,

eun i

vel, fi ita res poítulet, recte perfruendas ,

r

commode függerunt Epictetus , & Epicteti

opes,

explieator Simplicius. Nec parti huic defuit.

non. li

Marcus Aurelius, paffimque in eas inuehitur,

sinih

Crebro vfürpabat verba haec Hieroclis Stoi-

i

ci Platonicus Taurus: meretricium effe dog-

- Mp

ma, voluptatem pro fine ponendam , fubla-

jig 0

tisque lupanaribus füblatum iri hoc dogma.

g i

«

Plurimum quoque in eo argumento fe iatat

Seneca.

abfü[ilï

Voluptatem neutiquam patitur po-.

gt

ni inter bona; imo, initium effe ait malorum

j m

omnium; rem caeteroquin humilem , puhl-

pBB

lam, feruilem , imbecillam , eaducam, bre-

"u

4

Xa

uem

^

j

|

Epi&et, c, 56,

ALNETAN. QVAEST.

324

uem , fugacem , turbidam , poenitendam, exi-

tl

tu foedam , communem cum ftultiflimis &

deri,

peffimis hominibus; cum mutis quoque ani-

aT

mantibus etiam contemtiffimis; ea effoemi-

ftaQ

.

nari homines & remollefcere

.

inuififfimam

folit

eíle habendam, & exturbandam; quippe quae

| fsf

nos latronum more in hoc ample&atur, vt

! nb

íftrangulet ; beatum fore illum , cui ve-

| ltcor

ra voluptas erit voluptatis contemtio; eam

! tf

fe afpernari , " compefcere , nihil eius cauf-

ET

fa facere.

Nempe fic acceperat ab Attalo

B

Stoico praeceptore fuo. Sed perfequamur

I Tequ

reliquos Philofophos: imprimis Ariftotelem,

ümm

qui in Problematis quaerit, cur intemperan-

imro

tes & incontinentes appellentur, qui volup-

lipti

tatem quaerunt ex duobus fenfibus ; guítu

noyt

atque ta&u; non item ex reliquis ? cauffam-

ï:d[aEOE

que hanc affert , quod id commune habeant

Atulie

cum pecudibus, inde itidem voluptatem cap-

Cäiïü, Ó

tantibus,

Probat haec & dilatat Macrobius,

D

n

At

qui & alio loco ftudiofis & feríis hominibus

TO

interdicit voluptate ; quippe nihil effe tam

ii

m

contrarium, quam voluptatem & virtutem.

Ut

Nobilis quoque Peripateticus Critolaus & ma-

hn

à

lum effe ftatuit voluptatem ,. & mala multa

Alhen

ex fe parere,. Quanquam fatendum elft, Arif-

to

Pfato

Macrob, Saturn. 1. 9. C 9. l; 700 4«

lt

Lt1B.

TIy,

CAP, XIT,

325

ht t:

tot lem Vö]uptati infenfum haudquaquam vi-

ii

deri, cum sacute diftinguit voluptatem a no-

Yj il

xiis voluptatis effect.bus. Quae cautio a Plato-

efoqt

ne adhibita eft, Nos vero volüptates hic non

lls

folitarias, & a damnofo fuo comitatu diuul-

ipeq

fas fpectamus, fed. quales obtrudunt fe homi-

i, t

nibus, & ab incautis etiam cum adiun&o de-

qui

decore & detrimentó captantur,

Volupta-

(io; d

tem faepe oppugnat Cicero, nec fatis dig-

eijs u

ham eff: docet hominis praeftantia; contem-

) At

hi etiam & rerici opportere ; vel faltem te-

[oquit

nendum effe eius fruebdae modum ; arcen*

(lot

dim maxime effe a libidinibus adolefcentiam ;

teny?

improbandas artes, quae miniftrae funt vo-

gv

luptatum ; qui his fuerint' dediti, eorum ani-

j p

mos corpore elapfos, cireum terram diu vo-

af

lutatos, in caelum, mifi multis exagitatos

» ho

feculis , non redituros,

Quae aflingit Afri-

n a

cano, vti & egregiam argumenti eiusdem di(-

mrobïüï,

putationem Catoni maáiori , quemadmodum.

]Omifiiw

mox notaui; vt liquere omnibus poffit, eam-

g u

dem fuiffe prifeae illius, & omni genere vir-

Vir[ll!flïr

tutum etiamnum florentis Romae fententiam.

"TL

Praetereo Ciceronis eiusdem ,

Plutarchi ,

) W*U:äj

Athenaei,/ aliorumque, ac Stoicorüm prae-

D

fer-

ERaMK

uf

"Plato Protasgor. Cicero f. t. Offic. Sómn. Scip.

de Sene&. -

^526

ALNETAN. QVAEST.

fertim, conuitia aduerfus Epicurum , fuafo-

wHo

rem voluptatis ac defenforem, Ropetam tan-

fgan

tum.dictum elegans Plutarchi huius: aduerfus

qii

voluptatem: feram effe, fed manfueiam ,

T

duplici de.cauífa fugiendam, & quod nocet,

fii*

& quod fallit : quae depromta funt ex libro ,

hptas

quem fcripferat aduerfüs voluptatem. Hoc

I

( pr

prope.ipfum de voluptate profatus eft Maxi-

Mode

mus 'Tyrius,

Non . patitur poni illam intet

baeus,

bonaj principiisque eius fuadet effe obítan:

| üdece

dum, fi quis faluus effe velit. Difputat qui-

dem |

dem de ea, more Ácademicorum ,

in vtram-

virtut

que partem 5 fed ita tamen , vt , poftquam

! Mu

rationes omnes attulit, quibus commendam

ET

voluptas poteft, easdem deinde falías elfe

fent

ofiendat , voluptatemque damnofam & fu-

^m d

giendam effe.demonftret

Ex Iamblichi epif-

iud |

tola de temperantia, multa affert Stobaeus

Yilüy

contra voluptates perutilia; velut earum,

Y t

moderatione ciuitatum & fámiliaritatum fa-

fitieb

lutem conftare; fimulacrum earum effe Gor-

Thef

gonis caput, quüo homines faxa fiunt; Perfe-

Pl

um. vero amputato eo , fuadente Minerua,

caelum confcendifTe

Plurimis huiusmodi fa

DI

s

bulis voluptatum damna Poetae adumbrarunt ;

ac

3

Plutarch. apud.Stob. Serm.6. Max, Tyr. Dif-

D

fert.y 16.33. & $3. Stob. Serm. 6,

W

P

LIB. tIT,.

LAP XII

527

fl

ac Homerus potiffimum. Nam quid aliud de-

atl

fignant fuaues illi- fru&us Lotophagorum ?

adet

quid Circes pocula? quid cantus Sirenum ?

(j

quid Scylla & Charybdis? quid Calypfus in-

Yl n

fula ? quid Phaeacum horti? Nihilo magis vo-

ex n

luptas, üue in cothurno, fiue in focco Poe-

smH

tis probata eft, . Videnda loca, quae ex So-

efto

phocle, Anaxandrida , & Alexi collegit Sto-

]am As

baeus, & quae alii ex Menandro Nec omit-

e o

ti decet pronuntiatum hoc Demona&tis, quod

at

idem fuppeditat Stobaeus: tantum addi ad

nv

virtatem , quantum detrahitur ex voluptate.

pot yu

Aduerfus voluptariam vitam falfe quaedam

s

& acute funditat Lucilius.

Et Horatii fen-

ais 6

tentia eft, fpernendas voluptates , volupta-

tem dolore emtam nocere

Religiofiffima

n

jchiq

apud ludaeos Effenorum fecta perceptionem

Stobud

voluptatum haud fecus quam noxas & crimi-

; tf

na vitabat.

Ne Pharifaei quidem frangi fe

Idem füuadet Apollopio

URT [

patiebantur deliciis

d 6t

"Thefpefiou Gymnofophiftarum princeps apud

Philoftratum.

"

Legas, quae de inftitutione

Jige

puerorum apud Perías differit Xenophon;

)modl l

quae de Aegyptus facerdotibus apud Por-

phy-

hat

1

[

Stbb. Serm. 5. 6. & 7. Luci! Sat 4. Horat. l. 9.

Philoftr. Apollon. 1. 6. c. 8

Xe-

Iv li

Epift

noph, .Cyrop. l. i, & 8.

328

ALNETAN. QVAEST,

phyrium Chaeremon Stoicus; quae de Ger-

qiden

manibus & Brachmanibus apud Strabonem

alis. p

Megaithenes; quae de Pramnis ipfe Strabo ;

jtoy

|

miraberis difciplinae aufteritatem , frugalita-

fuim v

Diloft

tem, & abftinentiam, ab omni voluptate alie-

nam ; quae prodeuntibus annis, apud Perfas

&t

potiffimum, is magnam mollitiem. deflexit,

füis

Cognofcere operae pretium eft, quam falubri-

tipre

bus confiliis, ac exemplo etiam fuo , Álexan-

i (

drum ad continentiam & defpe&ionem vo-

fs pn

luptatum hortati funt Brachmanes apud Pal

ife d

ladium , cum dicerent, veram hanc effe for:

"nnum

titudinem, internos illos hoftes virtute non

Áinere:

externos armis edomare,

Nec dedidicerunt

[

ifta recentiores Brachmanes , plurimaque in-

BU Umqw

ter eos iactantur adagia aduerfus corporis

o q

voluptates, Quam aufterum vitae genus fec-

trdit ]

tentur Talapoini Siamenfes , non fine ftupo-

la

re nuper ex Gallorum noftrorum narratione

W pj

accepimus.

DURTT

C AUv T XIII

m P

L

De feruanda cafhmoma.

Q 0

| t

jbi

1m vt a genere defcendamus ad fpec:em,

r

cam praecipue domandam effe voluptatem,

] Hlem

quae officit caftitati, demonftrabimus: non

p

qui-

la

Porphyr. de abftin. ab abimat, 1. 4. .6. Strab.l.i5.

I

LIB, HI,

CAP, XIII,

329

de G

quidem exemplis , quae funt infinita, & ab

rabone

f

alis.peti poffunt , imprimis ab Hieronymi

T

d

libro priore. aduerfus Iouinianum , .qui decus

!

frugi

]

j

fuum virginitati detrahebat; fed auctoritate

Jatedie

Philofophorum;, & cordatiorum Scriptorum;

td Pur

exoticarumque gentium fullfragio , apud quas

qefei

fuus caftimoniae. honos habitus eft,

Vera

