bis Epifcopus. Res nota Arabicis fcriptori-

Mufey

bus & credita eft, Tradunt iidem , Nemrodi

pulfas.

militumque ipfius fuperbiam a Deo culicibus

fous 2

in nares eorum immiffis punitam effe, 'Traia-

no aduerfüs Agarenos bellum gerenti , quo-

mapat

prodig

tiescunque in eos impetum faceret , cibum.

Dàpis ,

que caperet , tantam exhibuerunt moleftiam

Yis ing

mufcae, vt a Diis monftra haec proficifci

ratus , nullo facto operae pretio difceflerit.

& qu

t carg

Titum poft expugnatam Hierofolymam , Deo

ii

fceletis poenas repofcente, obiiffe ex culice,

odotet

qui per naris du&um penetrarit in interiord

capitis, cerebrumque perfoderit, commene»

Ximumg

Nec valde

finferg

tum eít veterum Rabbinorum.

Ditria t

difconuenit, quod legitur in veterum Perfa-

rum hiítoriis , gentem hanc ad Zoroaftris

praecepta refraétaríam grauiffimas Deo poe-

]

]

nas dediffe, cum vexarentur mortiferis culi

lm

cibus, quorum vnus Regis ipfius aurem füb-

ierit, eumque teterrimo lethi genere affece-

li l

rit. Qui minus vero mufcas & culices diui-

pf

nitus excitatos credeht impii, quam diuinitus

eosdem compreffos crediderunt ? Mufcarum

lerique

Pin l

autem abaftqres & interfe&ores Dii p

)

eulti ;

LIB. II.

CAP.

XIT.

49

as Plen

culti fünt, velut Accarone , Cyrenis, Olym-

os, fic

piae, Elide, Leucade

Romae, Iupiter «z7-

[acobus Yi

puo , & puesiuc , KHlercules pxeygor , atque

idem 4wdu;os, quafi Mufcarium, Mufcicapum,

is (cript

Mufcarum abactorem dicas, Similiter ob ex-

n, Nenri:

e0 culid

pulfas locuftas Apollo Parnopii ab Athenien-

effe, T

fibus aliisque, Hercules Cornopionis cogno-

men atque cultum ab Oeteis meruit ; & inter

orentl , Q

prodigia diuinitus edita pofitum eft a Ro-

ret , d

manis ,

uod Capuanos & Pomtinos agros

: mol elhn

vis ingens locuftarum aliquando cooperuit ;

C pïOw

& quod P. Plautio, M, Fuluio Coss. ingen-

o difcld

tia carum agmina, in Africa, vento in mare

lymam 100

deie&a & fluctibus deinde eiecta, peftifero

T ex ci

odore & vapore infecerunt Cyrenaicam, ma-

: jn 1

ximumque hominum & pecoris numerum ab-

T comm*"

fumferunt.

Nec i

Vnde Plinius longinqua ab iis

Iaria tranfiri ait , continuata plurium die-

um I

rum fame, quam propter pabula externa pe-

d Zoni!

tere fciunt ; & Deorum irae peftem eam in-

as Doo u

telligi ; gregatimque fublatas in maria 2ut

yrtifeni t

ftagna decidere. Éiusdem generis eft, quod

s auren

haont liber Samuelis , Azotiorum agros ob

enerc ?!

raptam Domini Arcam , magna murium co-

aj d

pia fuitfe

? vaftatos, Nec hoc incredibile Eth-.

TUl d'U!'ï'

nicis

» 'Vzl""

Plin, lib. 11, cap. 29

1. Sam. 5,

pi plc

ln

D

Ü

50

ALNETAN

QVAEST,

Supir

nicis vifum, qui lue huiusmodi Deos in ho-

CORiU

minum noxas faepe animaduertiffe commen-

ti funt

Refert ex Polemone vetus Home-

quibts

velut

ri interpres, Chryfe, quae Myfiae vrbs eft

iratum

Elifaei

Apollinem . Crinidi

facerdoti

fuo

nn,

agros eius muribus immiflis vaftaffe , pla-

confpe

catumque deinde peíte hac purgalfe ; at-

befsta

que hinc fa&um Apollini

Sminthio cog-

itque t

nomen a muribus, qui gentis lingua Sminibi

dicüntur, Imo vero, mures a Troadenfibus,

hmey

fetim

tanquam rem diuinam, in templis coli ferunt

té pof

Simile eft, quod de Sennacheribo Pelufium

fimsd

obfidente narrat Herodotus3 muribus exci-

T

tatis profligatum fuiffe a Vulcano , has Se-

lpüm !

thoni facerdou fuo, & Aegypti Regi fuppe-

tias ferente.

lipie

Quam exercitus Sennacheribi

0 pul

internecionem Angelo tribuit facer Codex,

li ïUpp

eamdem pefti diuinitus illatae apud lofephum

lum

Berofus adfcripfit : nec fine fimilitudine veri;

Aïïbur

nam faeuiente peftilentia ob Dauidis noxam,

[em,g

Angelus quoque populum caedere vifus eít,

Huc referri poffunt. & vlcera ,. quibus affs&i

D] Qq

pur

funta Deo Aegyptii, & caedes maiorum na-

ib

tu filiorum ; & praefens Ozae ob Arcam non

fatis reuerenter habitam , Ananiae item ac

mS (J

f

Sa-

Schol Homer. in Iliad. &, v 39 Herodot. 1. 2

Cap- 141

Iofeph. Antiq. libr. 10. cap. 1. & 2

G(mon

LIB, IT,

CAP, XII,

T

Saphirae ob auaritiam. fraude mendacioque

05 n5

Commea

coniun&am interitus; & alii quoque morbi ,

us Eome

quibus varia fubinde fcelera Deus puniuit ;

velut lebrae Mariae fororis Mofis, & Giezi

vibs ell

Elifaei famulo irrogatae , marifeae Azotio-

Q irutun

rum, mortifera lues Bethíamitis illata . ob

lo , pl

confpe&ctam Arcam Domini , Ierobowmi ta-

nlfe a

hio 0

befa&a manus, & continuo fanata, tormina

atque tabes Antiochi Epiphanis, Quibus ad-

ga Smiti

dere poflis & lepris infe&tam Mofis manum,

;denfibu

ftatimque fanatam.

Ex quibus ortam dice-

oli fent

re poffis profanorum au&torum , Helladii, Ly-

Pelufin

fimachi, Manéthonis, Apionis , Ptolemaei

Ibus eit

Chenni , aduerfus Iudaeos Mofemque adeo

, b*

ipfum calumniam, lepris ipfos , fcabie, viti-

egi pf

ligine fuiffe infettos, ac propterea ex Aegyp-

yache

to pulfos.

Multa autem huiusmodi exemp-

r Cotth

la fuppeditant exoticae hiftoriae. INam vt (i-

fofept

leam , quod fcribit Gorionides , exercicum

dipe Y

Arabum & Hyrcani Hierofolyma oppugnan-

ls nmäl !

tem , grauiflima pefte affe&um fuiffe a Deo,

ob Oniam a feruis Hyrcani interfe&um : vel

yus 4f

pueris nota illa peftis eft , qua Niobes liberi

orum

ab Apolline & Diana confumti funt ob ma-

ram

tris fuperbiam ;.& ea quoque , qua iniuriam

» jton *

facerdoti fuo Chryfidi ab Aggmemnonc fac-

$

*

1») a

tam

-

]

lt

Gorionid, 1. 4. ca;ï. 19.

[p. I:GN

4

ALNETAN, QVAEST.

52

tam Apollo vindicauit. Pari fupplicio fertur

as hd

Argiuos affeciffe ob Pfamathes caedem ; pari

atm

& Autarios, ob Delphicum templum ab iis

lia prop

cum reliquis Celtis oppugnatum. Peruulga-

Audis Vi

tum.eft, quod de Te&ofagorum fcelere in

Ti

Templi huius fpoliaGione & auro "Tofolano

n

Ad eiusdem iram refe-

produnt hiftoriae.

Atheni

bant Athenienfes peftem eam , quam octo-

üt & [

gefima octaua Olympiade perpeffi funt. Quae

pl tà

vero in Aegina graífata eft Heroicis tempo-

ts 1ny

ribus, eam iratae lunoni adícribit Aeacus

i l

apud Ouidium,

Simil

poena aífe&i funt

D

'"Thraces & Macedones ob caedem Orphei ,

df

& Cumani ob dirutam Neapolim. Caphyen-

Q?

fium mulierum abortus retulit Pythia ad iram

Condyleatidis Dianae, eius quae a cafu hoc

Ti

fii

Strangulata di&ta eft, ob lapidibus caefos ab

Terts f

incolis pueros, qui laqueum fimulacro inie-

e Theu-

Qum fj

cerunt. Palladem, & tabe confumfifft

uQ]hes ,

tidem Arcadem , & Arcadiam ip(am efï*emfï'e,

fterilem , Dodonaeum oraculum prodidit, ob

Detiety

hürem

vulneratum ab hoc Teuthide Deae femur,

an QH

cum Melanis perfonam fumtffet, Finxit Vir-

MDLAP

gilius demerfum in mari Mifenum aTntone,

ÜDtecit

quod ipfum cantu prouocaffet, Cum Agathi-

as

tj

h'afllls |

'Ouid. Metam. libr. . vam!.Aene.d lib. 6, v:

Plul,lm

174« Agath. 1. 2.

[

LIB, II.

CAP.

XIT,

5»

licio fer

as c'adls Francis & Herulis a Narfete illatae

edem; p

cauffam ad eorum impietatem retuliffet, fimi-

»lum ab

'lia propouit diuinae vltionis exempla, & Mil-

Perou

| fcelere;

tiadis vi&toriam ad Marathonem de Dati Da-

riiSatrapa; & illam Themiftoclis ad Salami-

) Tofol

nem de Xerxe; & illam Syracufanorum. de

yram r

Athenienfibus, Quicunque ex Mardonii exer-

quam d

citu, & deinde Alexandri, Cabirorum tem-

fünt. Qu

plum temere ingredi aufi funt, partim men-

1c1s tenp!

, tis inopes de faxis fe praecipitarunt, par-

ibit Ài

tim fulminibus fünt confumti,

;ffedi f

Irae quoque

Deorum peftilentiam eam tribuebant Cartha-

m Orpk

ginenfes, qua in Agrigenti, & aliam deinde,

Caph

qua' in Syracufarum obfidione ,

magno ho-

hia adint

minum numero breui tempore ab lumto con-

a af

flidati funt, Et Amilcar, ob fpoliatum Ve-

$ caefma

neris Erycinae fanum, diris cruciatibus ac de-

jlac j

mum fufpendio extin&us eft, fcelerisque par-

yife Ti

ticipes omnes facuis & violentis mortibus

m effet

perierunt : pstria vero eorum Carthago ex

yrodid!

florentiffimo ftatu in triftem fLruxtutem re.-

ge feni

dacaeft, EtPleminio , Pleminiique militibus,

Fm'(][hl

rapta Proferpinae Locrenfis pecunia tantum

Obiecit furorem , vt duces ac milites inter fe

m Aga!

armis hoftilibus decertarent: cum antea nau-

1

j

fragus laceratae effent Pyrrhi naues, ob ad-

dlb 6oi'

miillum in eiusdem auri violatione facrilegi-

uim.

54

ALNÉTAN, QVAEST.

j gt

um, Et Pompeius quidam ob facerdotem Cy-

TOR !

beles iniuria àffectum, febri & angina correp*

felenti

tus poftdiem tertium interiit, FtSul ia phthi-

tidoh

riafi ob id confumtus effe creditus eft, quod

( ml

Graecorum delubris non pepereiffet. Grae-

qui e

ci denique & Romani, quotiescunque regio-

ii

nem fuam lues inuaderet, facris ritibus De-

Tirodo

os, tanquam mali auctores, placare fatage-

filtad

bant: & poftquam remiferat morbus, Diis

li d

Velut cum Aefcu-

id acceptum referebant,;

tüain

lapius Epidauro Romam adue&us eft ; & cum

Marcs

" anagraei pefte apud fe fedata, de pulfam eam

DO

a Mercurio dixerunt ; & cum Epimenides

hi

Athenas lue infe&as certis expiauit facrif-

YaA

ciis , morbumque fedauit

Pergamus vero,

lod

Memoriae prodidit Herodotus , Venerem

T (

Vraniam Scythis intuliffe morbum foemine-

$

um , ob expllatum templum fuum Afcalone.

Morbum hunc foemineum interpretantur qui-

Ti

dam fanguinis menftrui fluxum muliebrem.

Iton

Ineptiffime vtique, Nihil aliud fuiffe morbum

tf

foemineum Scytharum , quam Zravdela» , hoc

lf

eít, mollitiem quamdam animi

& corpori$

lude

imbecillitatem , qualis mulierum effe folet,

cognofcas ex Hippocrate : ait enim plurimos

in

HCT(];

It

Herodot. 1. r. cap. 105.

Hippocr. de aere , locis

& aquis , fect, 49.

95

LIB. IF.

CAP, XIT.

55

rdoten

in gente Scythica fieri eunuchos, & in Ve-

nerem refricefcere ; quo malo cum perculfos

Jina Cort(

fe fentiunt, muliebribus fungi muniis , mulie-

Sul'a pl

briftola indui, conuerfari cum mulieribus,

s et, qu

[let, Grà

& muliebriter fe gerere; vocari eos dvavográi,

quafi euiratos dicas; cauffam vero morbi hu-

inque r

ius a Scythis Diis adfcribi. Scimus ex eodem

fitibus

Herodoto , Athenienfes , cum ex Aegina in-

icare f

fula ad fe transferre tentarent oleagina fimu-

orbus,

lacra Auxefiae & Damiae , infanos factos mu-

cum Ad

tua in fe arma conuertiffe. Sed & molliorem

; eft; t

Marcini cultum cum derideret Caracalla, mor-

opuülfüm

bo eum foemineo & avav?eíe laborare iacta-

Epimen

bat. Id prodidit Herodianus.

Quid fimilius

jayit 1

vero Azotiorum fiue marifcis, fiue haemorr-

»atnus V

hoidibus, per fabrefactum aegrae partis au-

Venti

reum fimulacrum fanatis, quam quod extat

m foetn!

in Scholiis Ariftophanis , Bacchum ob fpretas

r AfCälO

fuas ab Athenienfibus imagines ex Boeotia a

etantut

Pegafo ad fe perlatas, totam gentem grauif-

mulidt

fimo morbo pudendis infli&o caftigaffe; nec

aliter fanaffe, quam publice & priuatim phal-

lxs fibi in rei inemoriam dedicatis? At ex ea

mvæ g /1' h

& corp'

clade, quam ob vifam Domini Arcam fibi

eff (

con-

m P]unm*

Herodot. 1. 5, cap. 85.

Ierodian. in Anton. .Ca-

racall. 1. IV. cap. 12 Ariftoph. Achran. A.

(2. Se T.

RU]

X

56

ALNETAN, QVAEST.

confciuerunt Bethfamitae , exprefius eft mor-

nusSt

bus, ini quem incidit Eurypylus ob aper-

q m

jn qua latebat

Tode t

tam & infpectam arcam ,

Bacchi fimulacrum.

Eft in Romanorum mo-

lum i

numentis , Rufticum quendam Attinium no-

f S

fet fü

fnine , in fomnis a loue monitum , vt Sena-

Ceten

tui nurtiet, peccatum effe aliquid Ludis in-

ftauratiuis ; cum id facere neglexiffet, filium

Tiatores

eius effe mortuum ; quo cafu cum ad paren-

Yident

Thimio 1

dum ne tum quidem excitaretur, rurfus ad-

monitum , detre&antemque debilem effe fac-

tium, (

tum; tum vero morem fomnio geffiffe, ac

nciden

conualuiffe ftatim, pedibusque faluum fac-

1 Mofe

lle lmt

tum, domum reuertiffe, Potitiorum gentem

infra vniüs anni tempus extinctàm credide-

obfidi

runt Romani ob prodita Herculis facrificia:

Quam

fFuluium Cenforem mente captum & duobus

protan

filiis orbatum, ob fublatas ex Iunonis . Laci-

fürin

niae templo marmoreas tegulas

Turullium

fünin

Antonii praefectum a Caefaris militibus in in-

fity |

fula Co interfectum , ob excifüum eodem 1o-

flldum

€o Aefculapii lucum. Narrant Perfae culto-

W

res ienis , Regis cuiusdam fui manum exta-

j

buiffe, quod Zoroafiri infanti perniciem ma-

dm.

chinatus effet; & Alexandrum morbo letha-

pldeu

han !

li fuiffe confumtum , ob crematos legis fuae

libros, Legitur in hiftoriis Sianenfium, mag

r

nas

LIB. II,

CAP. XII,

UA

füs eft m

nas Sinarum copias, ob direptum thefaurum

$ 0b a

quemdam Deo fuo confccratum , fequenti

qua fate

no&e totas interiiffe.

Sefoftris propter Ni-

1070 mo

lum iaculis appetitum , lumen oculorum ami-

itiniom D

fit.

Sexcenta huiusmodi proferre poffem:

|, vt n

fed funt in promtu , & de his iam nimis.

] Ludis à

Caeterum memoriam calamitatis huius, qua

ffet, Bu

maiores natu liberos amiferunt, retinuille

| ad p

videntur Aegytii, pecudes. fuas & arbores

rürfüs

minio notare foliti circa vernum Aequinoc-

m efelt

tium , quo tempore fcilicet in tantos lu&tus

inciderunt, Prodigiali grandini & fulminibus

gefif,

gluum &t

a Mofe excitatis adiungi poteft & lapideus

ileimber, quo reges quinque Gabaonitana

o gonttt

obfidione foluta fugientes Deus oppreffit.

m credil

: fücrifti

Quam frequens vero eft, & in fabulis, &in

3 & duobi

profanis hiftoriis , mirificorum tonitruum ,

onis L

fulminum, grandinum mentio? quam faepe

fulminibus impii homines periiffe dicti? quam

Turulit

faepe tonitrua vel dextra, vel laeu3, cum

ibus ii

eoden

fudum effet , oftentiloco habita ? lampades

fae CUIW

item ardentes caelo eecidiffe vifae , ignes

per caelum difcurriffe, homines afllaffe, quos-

dam adufüffe? . Cui non notus imber ille la-

jicien f

pideus, quo Herculis ad oftia Rhodani prae-

1bo Je

liantis hoftes Iupiter oppreffiffe di&tus eft?

Jejis [ut

Quam faepe in hiftoriis Romanorum . legas

[ nj

pluiffc

D

—À

58

ALNETAN. QVAEST,

pluiffe lapidibus? Quis nefcit pluuias , pro.

Jefcit r

cellas, & fulgura, quibus ad inuadenda facra

depclla

Oxydracarum gente abíterriti funt. Bacchus

[ tere, f

& Hercules; & quibus Celtas & deinde Per-

jndocer

fas Delphicum templum oppuguantes Apol-

qu füp

lo perterruiffe creditus eft ? & quibus Athe-

jlarum

nienfes repulfi funt, cam ex Aegina Auxefiae

apudi

& Damiae fimulacra rapcre vellent ?. & qui-

quo ha

bus perierunt Macedones Alexandri focii,

lorrend

ob violatum in Thebanorum regione Cabi-

g

rorum templum? & quibus Annibalem Ro-

aulor

mae imminentem Dii vifi funt auertiffe 2 at-

f hi

que illa etiam, quae vrbem Agarenorum a

i&

Traiani oppugnatione prohibuerunt? & quae

Tter

Marcomanos & Quados aduerfus Marcum

tuit,

Imþeratorem bellum gerentes opprefferunt?

Telir,

& tempeftatem , quae "Theodofio contra Eu-

Coss,

genium & Arbogaften velut militauit? & fa.

lr

bulofa etiam Brachmanum fulmina, quibus

Vr p

Panes Bacchi & Herculis focios, collem , in

Titori

quo fedes pofuerant, inuadentes repulerunt?

Y o

Perhibent rerum feptentrionalium fcriptores,

Q

Nouegiae regem Haquinum grandinem ad-

C

uerfüs Danos vi magica eduxiffe; & Biarmen-

Verf

fes Regnerum regem nimbis horridis, & mox

quidf

intolerando aeítu, per feralia carmina exci-

tato, oppugnaífe. Et haecinter fagarum ma-

$n

le-

i

*

LIB, II

CAP.

XIT,

$9

lgias, n

idenda fa.

leficia praecipue memorantur , caelo nubila

depellere , aeftate niues ciere, fulmina auer-

int. Bacchy

terc, fidera caelo deducere, Lunae tenebras

deinde

nducere. Legatur Seneca, qui vulgi opinio-

antes Ài

Primi artium

üibus Àrie

nes fuper his rebus traducit

ilarum parentes faerunt Zabii

Eerebatur

na Auxel

apudillos liber Adami nomine infcriptus, in

ont ? & gi

cuius fuffitus

quo habebatur herbam etTe

andri 00

'Tenebris Ae-

horrenda tonitrua excitaret

rione G

gypto a Mofé induétis affinia pleraque Diis

ibalem 1

au&oribus tributa exempla füppeditat prota-

yertiff ?i

pa hiftoria.

Memorabilis praecipue lurida

arenorum i

illa & cruenta caligo, qua toto illo anno,quo

nt? i

interfe&us eft Caefar, Sol ita infe&us appa-

us Martu

ruit, vt ob eius interitum atratus effe crede-

preffent

retur

Valerio Maffala, & Liuio Salinatore

ontra

Coss. tenebrae illae tertiam & quartam diei

u & ?

horam coortae a T. Liuio & Obfequente in-

, ii

ter prodigia ponuntur, In morte Cari Impe-

collem,

ratoris tam foedam extitiffe tempeftatem ,

epultti

vt caligarent omnia, nec alter alterum nof:

fcripus

cere poffet , literis Romaanis proditum eft

dinem ?

Canunt Arabes Poetae ad Rubri maris oram,

: Diarme

verfus occafum, vrbem effe, quam cum Rex

i, &U

quidam pararet exfcindere, tenebris Dei nu»

tu

ia 0

arum f

Senec. Nat. Quaeft. 1. 4.. Liu. libr. 8 cap. 36.

]

Iul. Obfeq. cap. 56.

m

6o

ALNETAN, QVAEST.

:

fitsq

tu obfeptum re infe&ta haetiffe,

Idem quo-

que circa Gordyaeos monte

P

fis Chriftia-

gMol

aUteren

nos oppugnantibus, eueniffe proditum eft

ntum ]

Nihil tritius eft. in profanis hiftoriis ,. quam

id t

Solis Lunaeque defe&tus prodigii loco habi-

Vunentt

tos, magaum gentibus rerum naturae ignaris

i fe al

timorem incuíliffe,

Quaáfi his o[tentls Dii

&0ruf a

hominibus iram fuam fignificarent. Hinc in-

fone l

epti illi füperftitiofarum gentium clamores &

fÍonitus in Lunae defectibus.

Ét in fabulo-

prieter

fa Bacchi aduerfuüs Indos expeditione, quae

Cpum

terent

ex Mofaica expreffa.eft, Indi tenebris fingune

tes fur

tur fuiffe obdu&i , cum Bacchae in media lu-

ce verfarentur,

O

Feruntur Tartari, cum om-

pf

nibus olim copiis florerent, magicis praefti-

giis tenebras non femel obduxi(fe caelo; ho-

füy

firtuy

ftesque circumuenitfe,

Caeterum his fere,

elit q

quae commemorauimu

adminiftra virga pa-

Qu p

tratis prodigiis Artapanus teftimonium füum

accommodauit.

s (

XIil. Ad excufandam Aegypti fpoliatio-

i

fn. ]

nem ab Ébraeis patratam, cum ex Aeg gypto

diícederent, multa actulerunt leromm fa-

dMteri

crorum mterpretes, quae comyllare animus

Tlorur

noneft, Tantüm hic eos more gentium ali-

Hhni

quarum aefendam, apud quas furari lmtum

fuit;

Ày

Euf. Praep. Eu.1. 9, c. 27

l

LIB, II

CAP, XII.

6I

Tdem qu

fuit; cumid apud Ebraeos vetitum fuerit le-

tfis Chriti

ge Mofis ipfius, quem ad bona Aegyptiorum

Oditum

auferenda non alia impulit cauffa , quam ite-

ratum Dei mandatum. Quod fi vere futurum

Yris , qui

id eüct vti fuiffe querebantur Aegyptii , fuo

| loco hd

tamen ipfi confutandi effent exemplo : nec id

Arae puat

oftentis D

in fe admiffum queri poffent , quod legibus

eorum admittere ius fasque fuit, vt ex Ari-

. Hincit

ftone Iuriscon(ulto fcribit Agellius.

Addit

clamored

praeterea Diodorus, gentis huius legibus re-

t in fabul

lore , Qu

ceptam fuitfe furandi artem ; qui hanc profi-

bris finri

terentur, principem fuum habuiffe, apud quem

res furto ablatas deponere iuberentur, vnde

n medi

eas certó perfoluto pretio repetere quifque

j, Cüm 0f

poffet, Probatus quoque eft Lacedaemoniis

cis pradà

furandi vfus ; vapulabatque, non qui feciffet

» caeo,

n his fr

furtum , fed qui fegmtc: & incaute , ita vt

eífet deprehenfus

Sed & moribus Phoeni-

a virap

cum permiffum fuiffe furtum coniicias ex iis,

nium us

quae de Phoeniffa muliere cum Eumaeo in-

fante vafisque rapta narrat Homerus in Odyf-

; fpoha"ü

fea. Iam vero ex co, quod ad feruandos ab

erU Jj

interitu maiores natu liberos ianuarum füpe-

rorum «

riorum limina poftesque fanguine tinxerunt

e qnimi

ptium 9'

Ebraei, cum per Aegyptms domos filios.ma-

iores

jj Jid

füit

Agell. 1. rr. cap.18.. Diod, Sic. Bibl, Hlü libr.

1. fol. 7a.

Hom., Qdyf. $.

À

!

62

ALNETAN. QVAEST,

iores natu . Deus interimeret , multi ritus$

qmft

Ethnicorum non abfimiles prodierunt. Per-

yee; [

fuafum his fuit irritas fieri magorum artes,

Q1 &

fi menftruo mülierum fanguine poftes tange-

detur V

rentur.

Magi ipfi febres affirmabant abigl ,

ts du

fi vnguium refegmina e manibus pedibusue

Tif

humanis cera permiíta alienae ianuae ante

(ir Q

Solis ortum affigerentur , certis quibusdam

lt ab

verbis fimul prolatis.

Irridecr Democritum

fersin

Plinius, quod dixerit chamaeleonis inteftina

&uflim

& fartum eorum, cum fimiarum vrina

illita

Tiifa CO

inimmicorum 1apuae , odium omnium homi-

tie «

num his conciliare.

Nouae nuptae , ante-«

G

quam domum ingrederentur , poftes adipe

x

d At

fuillo vel lupino vngebant, ne quid mali me-

10n dbf

dicamenti inferretur,

Et ad arcenda venefi-

n Col

cia , luporum inueterata roftra villarum pore

Ttnerün

tis praefigebantur.

Yarii j

XIV. Columnae, quae Ebraeis per Ara-

Vbs

biae folitudines errantibus praeluxit

viam-

L

que monftrauit , non plane abfíimilis fuit ig-

W. ]

nis ille, qui Thrafybulo, hyberna & obfcura

noGte, per inuia loca, Athenienfes exulesin

n 1

l li

patriam reducenti, viae fine vlla offenfione

t ]

index fuit: nec fax altera caelo delapfa, quae

Qüe tel

Timoleontis in ltaliam navigantis claffi du-

ceimn

flieta

Plin. 1, 28. cap. 29.

li

j

LIB. 1l

CADp, XII.

63

multi r

cem fe prz;ebuic; quod optatum portum te-

lerunt, D

nerét, Eamdem Iiraelitarum columnam, noc-

Orum arta

tu igneam , nubilam interdiu , expreffiffe vi-

voftes t

detur Vfous Hypfuranii frater, quem colum-

abuntab, -

]

nas duas Igni Ventoque confecraffe & ado-

s pecibun

J

raífe, narrat Phyle Biblius in Sanchoniathoni-

januae at

cis. Quippe Deum in Columni illa ignea ve-

» quibuss

lüt habitaffe, & lfraelitas rexiffe, ex libris

Jemocriti

facris intelligitur.

Hinc repetendam quoque

pis itelli

cauffam , cur in Tyrio templo Herculis ge-

vrina, il

mina columna, aurea & fmaragdina; & cur

nium ht

aliae complures aeneae in Gaditano eius-

pa s P

dem templo ; & cur duae in Solis templo

(ii

poiïes 1

P

apud Aegyptios a Pherone rege pofiti fint,

non abfurde fufpiceris : atque ortas hinc eti-

jid ml

enda vent?

am columnas , quas expeditionum fuarum

illarum p

itinerumque teftes a Baccho & ab Hercule

variis in locis conftitutas füiffe febulofa ve-

s per

tuítas commenta eft ; ac columnas item, qui-

bus Deos plerosque fuos adumbrarunt, lo-

uxi[, Viüæ

jilis foit d

uem, lunonem , Bscchum, cui & inde fac-

] ö: Ob(..hf;

tum «eeixiovis , hoc eft Columnarii cognomen,

" egilt

Apollinem eysia , fiue Compitalem , Mar-

o«fr'enfülf

tem, Herculem, Bellonam , ac Deos quo-

que reliquos. Scribunt Muhammedani , Pro-

;lap(gw qI,W

TL

phecavm,fuum in Syriam cum ingenti Caphila

D)

pro-

Exod.' 145 24

64

ALNETAN. QVAEST,

thiro, !

profe&um, aduerfus immodicos Solis aeftui

nube candida in itinere protectum fuiffe.

quum T

XV, Quemadmodum ad virgae Mofaicae

tibugd i

motum líraelitis tranfitum praebuit mare

& &lol

matis u

Rubrum ; & deinde arcam Domini velut re-

ueritus Iordanes , aquas lofuae votique exer-

GU t

citui partitus eR, quae & Eliae pallio contac-

aD n

tae tranfeunti huic vada nudarunt: ita Zo-

la um

roaftrem , ex Sinarum traGtibus in Perfidem

Vim i

redeuntem, fluuios congelatos & duratos tra-

& renir

ieciffe garriunt Perfarum Hiftorici: ita Ina-

Aninür

chum Argolidis fluuium .a Neptuno arefac-

transmifi

tum efTe, Graeci fabulatores:itaScamandrum

Vigeret

fluuium. commentus eft Homerus, in Achil-

Pt toty

lis perniciem tumefa&tum, a Vulcano fuilfe

us extan

ficcatum.,

Quod imitatus NNonnus , finxit

fiteo p«

Ctur &

Bacchum Hydafpi opem accolis fuis ferenti

iratum , torruiffe eum ferula iniecta & are-

Sentcao:

feciffe; Orontem quoque thyrfo percuffum

mCuO, q

traieciffes & cum Lycurgum fugeret, mare

ls r

Rubrum. fübiiffe.

Commentus quoque eft

ïfl-uetum

Homerus , Neptuno füupra flu&us currum

t knne |

agenti, mare aquas diduxiffe, Vbi notat Eu-

Tun q Es

ftathius, fcriptum reliquiffe Callifthenem,

mare Pamphylium coplas fuas ducenti Alex-

]

ICD]»

anáro,

Al

Homer. Iliad. 21

Nonn.Dionyf lib, 2o. 33. &

hi

24. Homer.lliad. y.

|

*

65

: Solis «f

anäro, non viam folum patefeciffe , fed tan-

um fuid

quam Regem effe veneratum, aquis affurgen-

gae Motit

tibus & intumefcentibus, Quo exemplo vfus

aebut t

eft & Iofephus ad conciliandam prodigiofae

nini veut

maris Rubri fciffurae fidem. At bis in eo pec-

totique tit

cat; tum , quod dubitare videtur, fpontene

1

yallio cont

J

an Dei nutu ea contigerint; tum , quod il-

ant: t 1

lam Pamphylii maris diuinitus eueniffe putat.

Vifum idem eft Arriano, Appiano , & aliis,

sin Periit

y duratos

Sed reuincitur erfor ex Strabone , qui Alex-

rici: ii

andrum maris aefítu obferuato exercitum

Xuno at

transmififfe .fcribit ; fic tamen, vt cum iter

vrgeret , nondum renudato litore, in aquis

Gcamandt

per totum diem ambulauerint vmbilico te-

as, n Ad

ulcano i

nus extantes milites, cum regreflis aquis illac

ficco pede tranfire foleant viatores. Reuin-

]I]US j Hnïï

citur & ex teítificatione Artemonis in prima

(uis t

Senecae Suaforia: multo vero magis ex Plu-

jotia &i

, p

tarcho, qui Alexandrum ait rem in epiftolis

fuis narrantem , portentum nullum , nibil

gerts n

infüetum commemorafle,

Sed rem natu-

quoqyt 4

rae lege euenire folitam in prodigium verte-

lus cu

j qotit P

-

runt a(Tencgtdres Alexandri. EHacarte vfus

quo-

ililtber

cenii 48

lofeph. Antiq. libr. 2. cap. vlt. Arrian. de exped.

Alex.lib. 1. Appian. de bell, ciu. lib. 2. . Stra-

andro,k

bo lib. r4, Plut. Alex.

jj o^

E

66

ALNETAN. QVAEST

tht

.quoque eft Scipio maior in expugnatione No-

TOUf

uae Carthaginis; cum per litus re ciprocante

BI

mari patefactum milites traducens , Neptu-

qiata

num itineris ducem fequi eos iubebat. Contra

I

vero Memphitae, & impius Porphyrius, fcif-

quei

fas praeter naturae ordinem Rubri maris

di g

aquas

& velut in murum elatas ad aeftus

Yidà

reciprocationem retulerunt; ad tempeftates

vero luftinus

UT)

Quafi Rubri maris naturam

T m

nefciuerint Aegyptii; quos incautos & im-

duius |

prouidos appellare fatius fuit, quam ignaros

DO

Jtaque Heliopolitani non marino aeftu , fed

Moíaicae virgae conta&u aquas diuinitus

: Dhomi

nille «

fuilfe disiunc&tas confeffi funt, vt difcimus ex

Meji

Artapano. Et Ichthyophagi maris huius ac-

Phoon

colae a maioribus accepiffe fe ferebant, in-

alits f

genti & infolito aeftu aquas in contrariam

partem itaquondam fuiffe fubmotas, vt fundus

Hs pi

matür

appareret, rurfumque reuolutum mare prifti-

Q

nas fedes recuperaffe.

Quod eorum fauere

videtur fententiae, qui Ebraeos non oppo-

m

n

fitum litus , fed casdem partes, fubmerfis Ae-

lu 1

gyptiis repetiiffe cenfent.

Huc adde , inter

Al

fagarum artes & veneficia poni hoc faepe a

&H'

Poetis , moram inie&am fluminibus diuifas

&Onfy

áquas, curfus auerfos & ad fontem a&tos,

. mare

Artap. apud Euf Praep. Euano libr.9. c.27

Pin

4

LID.

TI.

CAP, XII,

67

mare concitatum, vel fedatum. ScripiffeDe-

1neN

mocritum, refert Plinius, chamaeleonis cauda

ciproca

flumina & aquarum impetus fifti ; eadem me-

, Nl

dicata cedro & myrrha, illigataque gemino

at, Cont

ramo palmae, percuffam aquam diícuti, vt,

yrriüs, i

quae intus fint , omnia appareant. Cuiusmo-

ubri m

di arcana, feu nugas potius, magicae artis

ag adi

videtur Democritus ab Aegyptiis facerdoti-

empel

bus & prophetis accepifTe, qui progenies fue-

js natuti

runt magorum Pharaonis.

Sed & ftupendae

tos &t

huius Ebraeorum per mare Rubrum traiec-

ym ign

tionis veritas confirmatur ex iis, quae de

atu, *

Phoenicum origine veteres prodidere ; ve-

g. diuii

niffe eos ex mari Rubro, & in Syria ad oram

difcimu

Mediterranei maris fedes pofuitie.

Nempe

j huus à

Phoenicum nomine Ébraeos fienificabant, vt

«rebant,

alias faepe ; gentes finitimas & fimul permix-

contu

tas parum accurate diftinguentes.

Confir-

5 V[fllnl

,matur & ex eo, c*uod apud Arabes atque Tur-

m pfh

l

cas ex hoc cafu nomen habet mare Rubrum.

rum

ao

Quibus nec pigebit fuübiicere, quae fine dubi-

non 0

tatione affeuerat Paulus.Orofius , extitiffe

bmerti

fua aetate certiflfima rei.monumenta , cur-

dde, *

,ruum tra&us, orbitasque rotarum in litor

cafu vel

oc f

& in profundo defcriptas; quae fi

yu 0U

..confulto aliquando tmbarf*ntur, continuo

tem a

E

Jn

n

Plin. Jib. 28. cap. 29. P..ul Orof. lib. 1. c. 1o.

nj

;S

*

68

J ALNETAN, QVAEST.

in pr iftinam faciem ventis üu&xbusque fu:ü'e

que

diuinitus reparatas, Fides penes ipfum etto,

XVI. Porro numerandus hic Orofius eft

TOi

TiUtdre

Sntereos, qui non recta traieciffe mare Ebrae-

ft,Plin

os Aegyptiosque .fenferunt

fed in circum

tore T

erraíie

Quod & comprobatur ex miraculo

pobot

aquarum, quae ex amarore in dulcedinem a

Mofe

Ad

:-Lmh

Ugni iniectione conuerfae fuünt,

oram enim maris Rubri occidentalem fontes

Tntg

atque lacus ponuntur a veteribus , amarore

Qu Y

& falfilaginis fapore infeCti: cum nihil tale

porro

pro

extet in aduerfo litore,

Caeterum miraculi

tm fj

huius a Mofe editi fimilia illa funt ab Elifaeo

QUE

patrata , cum pefumas Hierichunthinorum

ia

aquas immifTo fale fanauit : cumque Galga-:

colo-

Ts |

litanorum Prophetarum pulmentum

cynthidum admittione corruptum , farinae

&f e

Weox |

afperfione fuaue & edule fecit.

Admirabili-

n Ü

tas autem rci illius per Mofem geftae in eo

Wadg

videtur fuiffe, non quod aquae vitium ligni

alicuius iniectu emendauerit

nam. naturali-

MUa

er id fieri potuit, & faepe fit ,

W a

& exempla

ex Plini

peti poffunt, & nuper exorti funt,

t Y

qui aquae marinae falfuginem perimiftis. qui« -

1iQ (-H"e

busdam medicaments abigerent; fed quod

DI

DN

lignum hoc, Deo monftrante , repererit:

quem-

li, |

Orof. lib 1, c. 1c.. Plin; lib. 24. cap. .

b

i

LIB, IT.

CAP, XII.

609

T

quemadmodum & Elifaeus , Dei indicio, cog-

ipftm &i

Orolits

nouit aquas amaras polenta addita faporem

mare o

mutare; quod alioqui naturale remedium ef-

qina

fe, P

linius docet, ld intelligere licet ex auc-

rtem medrcam

ex f

tore Ecclefiafüici , qui, vt «

aent

len

ibus

ulcedinet

probet a Deo proficifci, nec a pru

hominibus effe afpernandam , inter mec rca-

füjt, !

menta & medicinae eífe&liones eam ponit

jem ij

qua amara aqua aligno mitigata eft, Similes

]5 , atf

porro' remediorum .monflrationes

jactant

m nibi i

um mid

profanae gentes ,. vel confictas, vel Daemo-

num fupremum Deum imitari conantium ne-

tb Es

fariis artibus effe&as,

Medelas per quietem

unthintm

inter Ethnicos praeftari, agnouit Tertullia-

yque G

nus, Delfide multis id Diodorus teftatur.

tom ,

Idem eflicere creditus eft Aefculapius.

Ar-

T fäl'

que ex hac opinione ortus eft apud. eos ritus

Admlra ,

Teüae UL

fomni capiendi in templis Deorum ad recu-

perandam fanitatem, Cleonymum Py&en ab

unum f

Achille in fomnis curatum narrat Tertullia-

m mu j

nus, Ariftolochia herba ad morfas ferpen-

, ext

tum vtilis, ab Ariftolocho cognita ex fom-

ogortilé

nio eïTe fertur.

Celebre eft inter Graecos

ripilti V

fed i

fomnium Alexandri, quo de radicula quadam

admonitus eft, cuius effet vis tanta, vt Pto-

gt

le-

quem

Plin. L. c,

Tertull, de 3nima c, 46. .. Diod, lib

1

i

lertu llc.

16

ALNETAN, QVAEST.

P

vitae

lemaeum, aliosque e militibus telis venenatis

muh'e;

i&os mortique proximos facile fanare pof-

Tenui

fet: eoque experre&o quaefitam radicem,

lanca

vulperibusque appofitam , aiunt depuliffe lu-

DRUR

em veneni , perfanatisque omnibus fidem

quiex

fomnio feciffe. Rem ita Alexandro per fom-

Que e

nium cognitam vel crediderunt, vel credere

f&

fe fimularunt affentatores Macedones ,. ex

R

eius ipfius relata, qui Diis prognatum fe fe-

AU

rebat , Deorumque familiaris & diuinus cre-

lis de

di volebat, Verum Strabo remedium ab ali-

)

nj

quo rei perito accepiffe eum putat, indeque

Ya

RY

captatam adulationis cauffam ; & Plutarchus

30 qe

fuiffs ait medicae artis praeceptis imbutum

I

ab Ariftotele, & amicorum plerosque Oop-

Vento

portunis remediis & confiliis iuuiffe. Mimum

tl

alium Aégyptiorum Vefpafiano palpantium

Yétnün

excuffimus in Demonfltratione noftra Euange-

lica, cum luminibus orbatum quemdam , &

hg j

Plagiä I

alium debili erure fübornarunt, qui fe affir-

marénta Serapide fecündum quietem admo-

Ebï&eg

nitos , vt poftularent ab eo valetudinem;

átque hunc calce t

nct

Guv

um, hunc litum fputo

ho

Mm pe

conuáluiffe dixerunt. Aliam Antonini ftro-

etiam 1

pham ventilauimus ibidem , qui, vt fpem

vitae .

n

Srmab. L 15.. Plut. Aiex. Demonfir, Eu. Prop.

BOCh;

9. cap. 39. $. 6. fol.423.

r

d

LIB. IT,

CAP,

XII.

7t

js venenti

vitae Hadriano aegrotanti faceret , adduxit

fanare j

mulierem, quae in fomnis iuffam fe diceret

renuntíare Imperatori breui copualiturum ;

( radiod.

