profluxiffe , Diodorus demonftrat. At recen-

Titg

uT

tiores Aegyptii, Mercurium auctorem iactan-

Rttur

tes , duplicem hominibus adícribunt animam;

U t

aliam immiffam a füummo Deo, aliam a cae-

vlme

lo;

Tacit. Hift.1. s. c. 5. Diodor. 1. r. Diodor. l. 1.

P

LIB. Il

CAP, XXIV.

235

eulom u

lo; hanc caeli motibus & fato obnox:am cui

atl o

pateat reditus ad Deos , iisque comunvatur,

?appeli

& vi:ae illorum aeternae particeps fiat ; 1lli in-

Jetertti

fra lunam fedes effe affignatas , eo fublimio-

f ls

Beatis

res, quo fan&ius in vita fe gefferit.

Ual

quoque domicilia amoeniffima ponunt Ae-

Xos, d

thiopes ethnici, Et infulae Menuthiadis in-

colae Deum fuppli

ciorum & praemiorum ar-

C0 41'*

ul

mn)

bitrum & miniftrum poft mortem foré arbi-

Ji

10ruft

trantur

Varios item gradus in par radifo &

n d

gehenna ftatuunt Muhammedani , ad virtutis

TOUnUS

& nequitiae menfuram hominibus poft mor-

jg Cori

tem affignandos , & fan&ioribus quidem fedes

. 0

folio Dei viciniores , maioremque gloriae ac

vél naid

dignitatis modum, & omne corporeae volup

'eganilt

tatis genus ; improbis vero ignem perpetu-

alunt, t

um. Addunt &loca quaedam media, in qui

npit

busanimae purgentur. Hortm nonnulli con-

j i^

tendunt, nondum creatum eífe paradifum

Ti

neque Gehennam. Perfae Muhammedani fep.

. ell r

tem Gehennas, totidemque Paradifos a Deo

dodt

creatos cenfentinitio rerum, & octauum de-

ht

inde additum, At Guebri conditum primum

rentur caelum a Deo , deinde tartara , ae de-

om

fmum terram

caelum & tartara variis dif-

anumub

tin&a effe domiciliis, & ab hominibus pro

ama l

l

rerum geftarum meritis incoli ; magnis in cae-

lo

n

-

236

ALNETAN. QVAEST

EU

lo affici pios. voluptatibus, fed corporeis,

[

lunne

Dei confortio frui, nec eum tamen videre:

Antoru

impios torqueri a daemonibus, qui appofitis

ilic cuftodibus ipfi detineantur : aliquando :

Y Cae

tamen hoc infelici ergaftulo folutum iri im-

£ pr

pios, renouato hoc mundo, & ad fummam

n füm

Qul

beatitatem Deique confpe&um peruenturos

dum

Veterum quoque Drachmanum opinio fuit ;

praemia & poenas poft obitum hominibus effe

lo f

pro meriüs conítitutas.

Mortem probrs ^

Udns

ac praecipue Philofophis,

xmrmm effe fcifcunt

1 deli

vitae melioris & aeternae 5 abire animas ad

i fere

Deum, rationem vitae actae rcddituras; plec-

feltuas

ti nefarias ; probas admitti a Deo, &hono-

fs Q

ribus affici,

Hàc opimone mhvtl mortem

Te]n d

fubibant faepenumero, fperantes,

fead im-

Átiby

mortalitatem abituros,

Rccentlores VCro

T$ don

Brachmanes varia his affuerunt

Perfua-

BU

fum habent animas ex vitiorum virtutumque

t df

modo in alia corpora migrare, aliquas etiam

Vnes

fieri daemones, & per orbem vagari ; quasdam

ll E

extramundum cruciari ad praefinitum tempus,

Atitta

antequam alia fubeant corpora ; nonnullas .

"8 y

etiam ad fempxterna fupplicia illic damnatas

"o

afferuari. Locum hunc Puteum obfcurum ap-

Fny

pellant ; vti Iudaei nouml, Puteum perditionis,

ede& a(]'

iuxta

U

)

P

LIB, IY

CAP

IV,

237

Corp(m j

iuxta quinquagefimum quintum Pfalmum; &

X Vl

lohannes , Puteum . aby[fi.

Similiter aliquas

fan&orum animas fumma & aeterna felicita-

il p

aliqtind

te in caelo perfrui putant; quasdam in.locis

RD 100

caelo proximis corpore indutas, magnas fed

d fümm

non fummas percipére

oluptates , Deum-

TTUETILUR

que illic nonnunquam videre, hinc reuerti in

mundum, corporibusque inferi , & demum

pinio f

Yiniour

caelo fupremo in perpetuum donari; cuius

m pmh'

& duas effe manfiones, Dei alteram, alce-

ffe C

ram deliciis deftinatam,

Corpora defüun&o-

: gimit

rum fere cremant, ad excoquendas peccati

reliquias

Non longe hinc abeunt Siamen-

urts)

, &

fes.

Caeleftem beatitatem & Tartareos ig.

tj morud

nes in dogmatis habent : at his finém prae-

feal

feribunt. Locum vtrumque partiuntur in va-

rias domos,

ores Va

Supremum caelum Deorum,

animarumque perfecta fan&itate praeditarum

Pt

.

effe domieilium

$

inferiores caeli contig-

rE

nationes ab animis minoris fanGtitatis infi-

Wäw

derl.

Eadem in cmlo euenire exiftimant ac

[ qua

in terra 3 ClxlCl

uum miniftros effe daemo-

m temp

nes in infernis lccu $ vtrimque dimitti in alia

nonnll] j

corpora pofít certum tempus, & ex rerum

qumis

geftarum meritis füam fingulis fortem , fuas

a d

mljsz n

fedes aflignari. Eadem propemodum placue-

runt

fD

Pf 55,24. Apoc.9.r.2.

238

ALNETAN. QVAEST.

rupt Peguanis: poft obitum animas defaecari

guntT

& mundari primum cruciatibus, deinde vo-

tia fr

luptatibus, poftmodum crebris migrationibus

1 ipouid

in varià corpora, ac demum in nibilum redi-

ün, (

] aeum e

gi prorfusque interire,

At Sinae, & qui Si-

narum decretis fere adhaeferunt Tunquinen-

Qüem, i

fes, Formofenfes, & Iaponenfes, cum in va-

Diis hoj

rias feCtas difperfi fint, non omnes , at ple-

J luna eol

Wtt; bo

rique, peccatis & recte faCtis, füas poft mor-

A ter

tem poenas, fuam remunerationem in Tar-

taro, vel in caelo tribui faffi funt, & a dae-

li dedit

monibus infligi fupplicia, Finem his praefti-

:Em

tuunt , reditumque animarum in corpora.

frum Camï

Purgationem etiam .quamdam praemittunt

: .iutonis,

poenis ac praemiis, Per pontem animas tra-

l Cimpu

duci in alium orbem fingunt Formofeafes,

Marios (

pias abire in amoeniffima loca, noxias e pon-

1uo f

tein fubiectum amnem fordibus fluentem de-

j

cidere, atque illic perpetuo volutari, Cuius-

, gf

m

inodipontem in Muhammedana quoqueTheo-

^ Qüey

logia reperias. Graecos a Barbaris Philofo-

phis fupplicia, ignesque, qui fontes hominum

1 "tl

lqm

i

animas vlcifcantur , accepifTe fcribit Clemens.

)&Va

TT

Vere vtique: nihil enim tritius apudillos fu-

Vi Te

tura poft mortem bonorum felicitate , malo-

rum infortunio. Poetae & Philofophi , in-

TROph,

quiunt

l

h]

: Clem..Alex. Strom. 5,

31

4

LIB.. IF,

CAP,

XXIV.,

239

s df

quiuntTh,eophilu&, Auguttinus, aliique Chrif-

deindeve

tiani feriptores, iuftitiam , iudicia, poenas,

gratiombm*

& prouidentiam praedicant, nobisque confen-

tiunt,

hilum rid

Quosdam ardentis virtutis merito in

, C ail

caeium euectos fuiffe dicunt , Pollucem , Her-

culem, Aenean, alios; imo & quotquot pro

F'ungut

cumi

"

D

Diishabent. Aliquos inferioris dignitatis in

d

r

p

luna colloeant. Caeteris loca inferna afüig-

pl

nant; bonis, quorum anima ter orta in cae-

qniTe

lis , terque probata, iuftitiae ac pietatis ftu-

diis dedita fuerit, fedem ad fines terrae, quem

n

1 d

m

K

ii

locum Fortupatas infulas appellant, & Ely-

Lis p

j contt

fium campum , & Turrim Saturni, & Prata

raenltl

Plutonis, & Aeris campos, & Piorum prata,

ii t

& Campum veritatis, & Adrafteae regnum ;

nefarios detrudunt in horribile barathrum,

mofed

in quo fluuius igneus Pyriphlegethon, ex rapi-

(s ]

r

do & igneo fluuio Danielis, vt videtur,con-

fi&us , alii item triftes & inamoeni amnes in

)

loco immenfíae altitudinis. Cruciatus illic va-

,qUCTbeU'

rii,[cruciatuumque miniftrae Furiae, atque

, Pt

ipfe etiam Hercules ; faeuiffimi praecipue ig-

fyominé

Clemt?

nes, & vaftus horror tenebrarum , expreffus

ad illas Texcz"as exteriores , non femel a Chrif-

dl

to

3æ1 mam'

'opbf l

Theophil. ad Autolyc, 1.'o. Auguft. de ciuit. Dei,

lib. 2*. c. 25. Daniel. 7, 10. Matth. g, 12. &

quiuül' |

224193..8625, 730.

240

ALNETAN. QVAEST.

to memoratas. Spesillic omnis fceleftis prae-

quidu

cifa melioris fortis ; omnis metus peioris bea-

mulli

tis

Hinc luuentas Herculi in caelo nupta,

n

Hinc Belidum inexplebile dolium. Hinc irre-

t

quietum Sifyphi faxum, Hinc incompreüen.

lt Q

fibiles Tantali aquae atque fruétus. Hinc in-

X d

fatiabilis Tityi vultur. Hinc aeterna illa The-

potd

fei feffio. Hinc irremeabiles Inferorum viae,

M

Hinc ferreae portae , & centum vedtes aerei.

ltpu

Beatitatis illius vel infelicitatis arbitri fedent

Butp

judices.

Nullis plures concedunt deliciae,

EE

frilea

quam Philofophis, aut qui Eleufiniis my fte-

riis funt initiat& In tantaDeorum apud Grae-

Qles q

cos confingendorum & colendorum , rerum-

ii

que facrarum traCtandarum licentia, alia aliis

faton

TNotabile dl&u*n veteris Poetae

placuerunt

Qüe ey

quem laudat Clemens; impiorum ani-

Lyrici,

-a

mas circa terram volitare faeuiflimis affedas -

C

' Tioy

doloribu

?5

illas piorum in eaelo Deum can-

L

tibus celebrare, Graecos fere fecuti funt Ro-

Ti f

mani: nifi quod pluribus aperuerunt caelum;

h Tte

bonorumque , doctorum , ac fortium illuc re-

Tif

duxerunt animas, vnde fuerantdwwüae In-

&ümm

de reccptus llle mos, probos Im,wratores in-

du

ter Deos referendi, Sideribus reduces animas

adiunxerunt quidam, ex Pythagorae doctrinas

Ti

qui-

Q

Clem. Alex. Strom. 4

p

9F

LIB. II,

CADP,

XXIV.

24I

l finyn

quidam in La&eum. orbem retulerunt ; non-

cmnsh

nulli in loca fideribus proxima, in (upremam

610 uuyl!

nempe aeris regionem

hoc eft , in Elyfios

H'l"' Id

campos , quo$ Campos aeris Virgilius appel-

ynprda

lat, ex mente Platonis; cum vulgares aut no-

, Hintie

Xias animas circa terram vagari velint, &

d llku r v

poít diuturnos errores ad felicitatem adimit-

orum v

tl

Proditum item eft a Virgilio , ex Anchi-

lst

fae perfona, animas variis exerceri poenis,

n tedt

purgandi cauffa, priusquam in Elyfium mit-

t dnpu 57

tantur, in quo & labes animo impreffae per

yis rf

mille anno: eluuntur ; ac demum epota Le-

pd(] Gl J

thes aqua remeare rurfus in corpora, Locat

ml,,Cw

idem inter Elyfii ad dextram, ad laeuam Tar-

4, diite

tarorum. Animarum purgationem alii quo-

1i I

que ex Romanis defendunt , praecipue Se-

OIPIT Ü

neca. At Titus Imperator in oratione ad Ro-

ri d

manos milites ,

quam repraefentat Iofe-

Jeun &

phus , fortibus viris in praelio interemtis lo-

if

cum fpondet

inter fidera; ignauis vero mor-

bo intereuntibus , etfi ab eis abfterfa fit om-

t ee

( j

nis fcelerum macula , fuLtexraneas tenebras

r

&altam obliuionem minatur, Dottrinam hanc

[Org,) )

a Socrate propofitam nemo vberius di ifferuit,

v p

quam

Qp

»

Virgil. Aeneid. libr. 6., Senec. de confol. ad Mar-

q

ciam, cap, 24.. Lofeph. de bell. Iud. 1. 7. c. 4.

J

Q

142

ALNETAN. QVAEST,

luft

quam Plato, nemo explicatius; etfi non fa.

tis conftanter. Summa tamen illius fere haec

lCl

eft: vetuftam effe opinionem & 2 maioribus

hi

traditam , proficifci ad inferos mortuorum

l,

animas, & inde huc reuerti ; ftatim enim vt

, WSQU

E

corpore anima foluta fit, deduci ad inferna

udicia a daemone , quem nafcens fuerit for-

Q

tita, in diuinum quemdam Jocum, vbi om-

103f

nium hominum animae fint iudicandae ; nec

jroj

lio comitatu fuccinctam venire, quam rerum

tümi

Witet

in vita. geftarum ; ex quarum meritis vel plec-

ti, vel remunerari

pias animas ad dextram

m

mitti a Iudicibus in fublimem caeli locum per

ff

hiatum quemdam animabus patentem ; impjas

pai

ad finiftram per alterum hiatum ablegari in

Tiet

loca fubterranea; vtrisque daemonem fuum

V, C

praeire$ item per alios duos hiatus quasdam

Iri ]

animas afcendere de locis terrae infimis , ali-

&etert

quas de caelo defcendere s caeleftes illas man-

Tinon

fiones circumfluere deliciis, felicem cum Diis

liig

animias vitam illic degere inter epulas, & pul-

fum!

cherrimarum rerum fpectacula; loca haec ip-

i 1

fum effe Ely(ium campum, Pratum piorum;

r

Béatorum infulas, Campum veritatis ; Philofo-

D W

phos illic Deos fieri , & fedes quasdam oc-

Pl ii*

cupare , quarum pulchritudinem effari homi

X'üul«

ninon liceat; quod de tertio illo caelo afe

lu

(

"

*

LIB, H.

CAP, XXIV.,

243

i nont

luftrato, auditisque illic arcanis, Paulus prae-

fere hus

dicauit: quippe Deos fumma caeli incolere

QO

faftigia, vnde & caelum, & quae infra cae-

Ortoorum

lum, & quae extra funt, contemplentur ; fanc-

n epimn

tasque animas in partem adminiftationis mun-

d infon

di admittere, füpremum vero beatitatis api-

faerit l

cem in Dei fimilitudine effe fitum * fontes ve-

, Vi o

ro animas demitti ad Orcum, cuius non aliam

ndee ; n

proponit defcriptionem , quam quae Poeta-

um u

rum Graecorum carminibus celebratur ; gra-

svl

uiter illic ple&i, fed inde tum educi poffe,

d dentit

cum eos exorarint , quos, dum viuerent, vio-

Joeump

laffent ; qui vero horrenda , prorfusque inex-

m

piabilia fcelera perpetraffent , quorum in nu-

gpgoi

mero ponuntur Tantalus, Sifyphus, & Tity-

ynem if

us , corripi à faeuis & igneis hominibus, rap-

g quiit

tari per tribulos, praecipitari in Tartarum ad

1

1f1mi5 ! j

aeternos cruciatus, nec vllo vnquain fine ter-

minandos,

Addit ad füperiora Socrates in

sls

Axiocho ignes aeternos, & lampades Furia-

j eui D'

rTum , ex Gobriae Magi do&rina.. Animas,

lt$y &Pj)"

" p

quae mediam vitam virtutibus & vitiis per-

mixtam traduxerint , vehiculis delatas ad

1 pioruf.

Acherafiadem paludem deferri, narrat Plato,

n

ablui vndis, poenis expurgari, ac demum er-

(uri If

gaftulo hoc folutas ex virtutibus fuis remune-

932

Ne

L

rati;

g

Mf |

, Corinth. 13, 4.

I

244

ALNETAN, QVAEST,

rari; quae corpori nimio plus deditae fuerint,

errare circa fepulera , atque illic torqueri :

Uil

ln

1j

poenas autem & praemia referri in decuplum,

iobi

praebentibus operam fuam daemonibus ; poft

pcit

certa autem ,.nec omnibus tamen eadem ,

t c

temporum fpatia, ad vitam reuocari animas,

& ex priftinge vitae meritis noua fubire cor-

Til

lie

pora, vel hominum, vel pecudum , duce eo-

ihter

dem daemone, per quem prius fuerant a vita

fari, |

feiunctae ; priusquam vero reuertantur in

u

corpora, deduci in Lethaeum campum , &

DA

Ameletis fluuii aquam epotare, quae pnorum

PU

omnium obliuionem inducat : anilia fortaffe

Ht

vifum iri ifta, nec iis tamen veriora afferri

Ua

poffe. Haec fere retinuerunt vetuftiores Pla-

Columi-

&

tonici, recentiores interpolarunt

na Scholae huius Plotinus & lamblichus ,

r;s d

caelum hoc a Platone piis propofitum , men-

W J

d fd

tis cogitatione efbnsgi , non reuera exta-

W et

cenfuerant, auctorem ipfum praetenden-

tes Platonem , & ducem Platonis Orpheum.

Ca&»fd

Quidam purgstione non ihdigere volunt ani-

w, q

DI

mas, quae Diis coniunguntur ;

nonnulli.va-

h

riis circa caelum anfraähbus volutatas pur-

Tün SC

gari; locum fibi inter Angelos affignatum re-

tinere Plutarchus, & Porphyrius, aliique ve-

UNT]G(

u!ï: ores ;negquit Plotinus: fuerunt, qui cum

nnh ii

Diis

Nb

——

LIB. lY

CAP, XXIV.

248

füefit,

- Diis praeeffe volucrunt his inferioribus rebt

g

rqudti:

ET

fecus Porphyrius, Haec in Eclogis Phyficis

cuplr,

us; l

Stobaeus complexus eft. Quod ti Plutarchi

e;dem,

placita ex ipfius libris exploremus, defi

nicn-—

F

tem eum deprehendemus ex fcitis veterüm

bire

Philofophorum & Poetarum, omnes animas,

(ducc a?

fiue expertes rationis, fiue mente praeditas ,

nta v

inter lunam & terram vagari, pias illic pur-

anur t

gari, nefarias puniri ex Adrafteae decreto $

incuitabilis fcelerum omnium vindicis; dae-

:pum, l

prona

monem animas fiftere in iudicium ; repelli in-

emendabiles in tetrum & horrendum bara-

foril

thrum; daemonibus ac furiis tradi in poenas

4 d

& cruciatum ; reliquas errare ; Vt dixi , per

ortsp

aerem, poenasque variis modis luere; & pec-

Coh

blichi

catis deterfis prata Plutonis penetrare , aeris

nempe partem puriflimam, ibique receptam

[ m

r t

£um fammo gaudio caeleftia fpeculari; quas-

dam etiam ad corpora reuerti, epota Lethe,

otonttt

Caet-erum quamuis Socrati fere attribuat Pla-

rphat

to, quae fuper hoc argumento differuit, &

lint a

in hac fententia reuera fuiffe Socratem , fa-

nuli.t

)f

cile credam, ea fere tamen ex Pythagorico-

u

rum Scholis depromferat. Scimus enim, cum

jtüm *

aliunde, tum maxime ex aureis Lyfidis car-

"qve r

minibusg , eorumque interprete Hierocle , af-

qul CLTJ

hj

feue-

pi

Stob, Eclog. Phyf, 1. :

ALNETAN, QVAEST.

246

118

feueraffe Pythagoram , animam in virtutis ac

Jen

veritatis ftudiis egregie fubactam , cuiusmodi

m

illa Philofophorum eft , fimul atque corpore

n

exceffit, allitis ex anteata vita fordibus ex-

dilgna

purgari primum, Mercurio duce; euolare de-

inde in liberum aetherem, in eam videlicet re-

mita

&OC R

gionem , quae lunae proxime fubiacet, quam

Dtoq

ipfas effe ait Beatorum infu/as , ibique immor-

mdlos

talem ficri atque Deum , quaptum quidem ho-

mini fas eft ; non natura, fed virtutis exercita-

LE de

Tint

tione & progrefïï, aliorum hominum animas

vbien

iudicio daemonum poenisque eífe obnoxias,

f

& ex vitiorum grauitate torqueri in Ínferis

Furiarum vinculis conftrictas, exin vero re-

LUf

il

dire ad corpora. Sic Pythagoras, fic Pythago-

putao,

rei, fic eorum nobiliffimi Émpedocles, Epi-

charmus, & Timaeus, Heraclitus vero dixit,

[nnsq

in Orcum animas poft mortem ferri ; hisque

TOnfe

velbona, vel mala parata effe, quae neque fpe-

Uïnfp

li il

rent, neque cogitent. Ariftoteles Graecorum

& Barbarorum opinionem fequi fe profeffus,

E fup«

Deos collocauit in fuprema parte cacli, & ho-

npm

mines virtutis mercedem a Diis accipere, ac

"Jm &

HHS n

Deos quoque fieri credidit, Nec ab eo difceffit

'Themiftius. At Iohannes Philoponus , etfi

d

Chriftianus, & Peripateticus, ab vtrisque par-

Tttün

tibus alienum dogma confinxit: animas nem-

pe

T

TE

L;B. IE 4 CAP; .XXIV.

247

ittütis

)

pe, vt perferendis poenis idoneae fint, corpus

DOA

induere, volutari in fepulcris, atque ita purga-

tas ad fan&tas animas , quae in caclo funt, ag-

: eorpt

dibus t

gregari. Scoici fedes poft mortem piis animis

hr

allignant in locis lunae proximis, prope cog-

leliet r

nata fidera, quippe inde depromtis, vbi cogot-

'et, Qu

cant naturam rerum , veritacem perfpiciant,

je lm

Deoque fimiles fiant, quae fumma felicitas eft ;

malos vero deiiciunt in Orcum; at circa ter-

at

exerdt:

ram demergunt eos , qui medium vitae tenue-

m anird

runt tramitem , virtutem inter & nequitiam ,

Jono

vbierudiantur a piorum animis, fituque excuf-

p fet

fo, & deterfis noxis, ad eas euolare poffint, Or-

T

cum hunc fuppliciis fontium paratum Zeno ab

illo Poetarum non diftinxit; at fabulofum effe

pyti

putant recentiores Stoici, horrendis tenebris,

i, D

teirisque coeni voraginibus noxios damnare

20) disl

contenti, Et vero non vna Stoicorum omni-

j; hi

um füper eare confentiensque opinio fuit ; nec

al

qeuoni

fibi ipfe Seneca fatis conftat. Plotinus animas

)fOfCiTL !

ad füperiora progreffas foli adiungit , velalte-

ri planetae, nopnunquam & ad ftellarum cae-

jb

lum euehit, quasdam & fupra mundi huius fen-

ere ! ZC

filis metas, At Arius a Tertulliano laüdatus,

j dlfCe[T)

J

fan&lis animis domicilium in aere tribuit, Ve-

J d

teþum Platonisque potiffimum placita de Ely-

Sque piï'

fio

T

fh

-Tertull. de anima c. 24. 45.

248

ALNETAN, QVAEST.

It

iio campo probare vifus eft Celfus Epicureus,

Vi

Et Salluftius Cynicus, ducem eumdem fecu-

li

tus, virtutis exercitatione probatas animas ,

lg

if ;

corporea labe fcelerumque contagione per

fttorg

daemones abfterfa , Diis adiungi docet , cum-

que iis mundum regere, Nec aliud fenfiffe pu-

$

tem Anaxagoram, cum caelum patriam fuam -

dgm

Mous i

appéllabat, Porro de iuftitia a Deo conftitu-

t obd

ta ad infpicienda & vindicanda hominum fac-

fitenti

ta, & de poenis fontium animarum, tota capi-

tà ex variis veterum effatis confarcinauit Sto-

QU

baeus in Eclogis; quae qui legerit, operae non

Qotin

poenitebit, Nec nefciuerunt Hyperboreifup- '

fün pl

lr

plicia & mercedem vitio ac virtuti poft mor-

Ti (

tem effe propofita: nam a Gobrya Mago ac-

cepiffe fe, differit Socratesin Axiocho, auum -

Wi

illius miffum effe in Delum, fecundum Xerxis

finte|

tranfitum in Graeciam, ibique cognouiffe ex :

ii i

aeneis tabulis, quas Opis & Hecaergus attulif- -

m

li.

fent ex Hyperboreis, animas exemtas corpo-

ribus torreri ignibus aeternis , & poenis inex«.

lsf

plicabilibus cruciari, Non ab hac perfuafione

alieni fuerunt Americani plerique: non Brafi-

Jiani, non Caraibae , non Hifpaniolenfes , non

Mexicani, non Perüuiani , non alii ad Boream

fiti: Virginienfes imprimis , qui homines poft

mortem pro meritis cenfent, vel frui felicita-

te

*

LIB, II.

CAP, XXIV,

249

cUr

te eum

is, vel in immane barathrum , ver-

emfiqi

fus Occidentem , ad

rpetuos igues detrudi,

anifi

Ergo vere proditum eft a Sexto Empirico,

ineffe in omnibus hominibus communem itn-

ope p

ferorum notitiam,

et, II

Sed modus tandem efto comparanderum

rf,a'a Pu

am u

dogmatum Chriftianorum cum ethnicis, Qui

con) Áb

locus ita tractatus eft a

me , vt iam nulla ('a-

num

tis obdurui(Te videatur pertinacia , quin vltro

Qu (

fateatur , quod initio pxopofw , nihi! adeo

nouum, adeo alienum a receptis opinionibus

auitt

continere dogmata Chrifti cui non ethnicoz

eraenot

rum plurimorum » ac eorum praecipue, qui

Qretip

f[ Tiot

floruerunt. ingenii & eruditionis laude, dog-

faro d*

mata confentiant.

Longe porro facilius eft,

0, at

hoc ipfum demonítrare de praeceptis Chrif-

j Xerii

tianae legi

Verum fit iila,ni graue eft, craf-

tini diei tractatio

Ingrauefcit enim aeftus,

juille d

mihique requie opus eft; ac , ni fallor, item

s at ]r

tibi ,

ptime Hameli

Quae cum dixiffem,

s corpo

lle affenfus eft

J j

fasfo

n)

— Ra E

* CO

$, nt

Boream

N

neï pUl)

AL

iN

E-

cliott

|

Sext. Emp. adu. IMath. lib

259

—

Wurn

ALNETANARVM QVAESTIONVM

m ac]

Li

ER TERTIVS

r

PRAECEPTORVM CHRISTIANORVM

t peni

ET ETHNICORVM AD VITAM PIE REC-

ntnto,

TEQVE INSTITFENDAM PERTI-

meftn

NENTIVM COMPARATIO

m

ANTECESSIO

Y

A&

L Exordium

li Libri argumentum

Tenifon

Il Eiusdem partitio

Jirenne

im fapientiffimis magiítris vfus effem ab

Qttme

C

adol.-fcentia, atque itaab iis accepiffem,

tin b

nullum nobiliorem vtilioremue bonarum li-

faiei

terarum effe fructum, quam cognitionem ve-

fit o

ritaus, per quam itur ad vltimum bonorum;

pun v

tam altis id in animo meo defixum eft radi-

lfüïrmg,

cibus, vt non alio deinceps afliduae & diutur-

Atl

nàe ftudiorum meorum contentionis propofi-

Tl t

tofini, curam illuc omnem induftriamque

fv

conferrem

Quoniam autem fic eram ab iis-

lt

dem praeceptoribus, & iam ante a parenti-

bt

bus inftitutus, vt certo perfuafum haberem,

l fite

Deum veritatis omnis fontem effe, ipfamque

lere

adeo primam veritatem , in eoque pofitum

r

effe finem omnium bonorum , & füpremam

V

hominis beatitatem ; optimum fa&u exifti-

maui

M

"i

—

LIB, III.

ANTECISS,

51

!

n

maui , fi veritatem hanc, quam inftitutione

10N

n

iam ac l'ide praeceperam, meditatione quo-

]

que & ratione confequerer: vt confentien-

INORT

te gemino hoc veritatis adipifcendae inftru-

PIE EC

mento, Fide & Ratione, bonum hoc, quo

fERTI-

praeftantius nullum eft, fummae veritatis no-

(.

titiam, proprium certumque habere poffem.

Nam qui in veri poffeffionem , Fidei vnius

du&uü & aufpiciis, non adhibita Rationis ope

VRU

veniffent , quamuis ftabilem eam haberent ac

perennem, magno tamen illos praefidio, hanc:

seften

ornamento carere cenfebam, Cum praefer-

ceepiln

tim iubeant nos Literae facrae, paratos e[fe

Ynarum i

femper ad. fatisfattionem omni pofcenti nos Ratio-

Onatr t

nem de ea , quae in nobis eft , fpe :

Et Epifco-

J0norufi

pum velit Paulus ample(ti eum, qui fecundum

T

do&rinam e[L, fidelem fermonem 5 t potens fit ex-

Tofd

bortari n dottrina fana , & eos, qui contradi-

cunt,arguere, Quamobrem ad meam aliorum-

s

friamtt

que vcilitatem femper Rationem F'idei ftude-

EU

bam adiungere; & quidquid in exoticis dif-

ciplinis Chrifti do&rinae confentaneum re-

paai

nabttet

perire poteram, colligebam ftudiofe, ad eam-

pany

que referebam, — Ac luculentum , ni fallor,

poüwæ

Operae huius edidimus fpeciem in demonftra-

am ita

]pffmm

tion'e noftra Euangelica; in qua laru

j dl

H

de-

naui;

|

1. Petr. , 15.

PEIGIS 9.

252

ALNETAN, QVAEST.

&T a

detraximus prifcae Mythol ogiae, vt nihil ali«

ud e(l"e

uBT]ph

quam meam facrae Hittoriae adum-

QUETO

bxat:onem, nemini iam non conftare poflit:

pI

QiNudl

af

fi modo eos excipias , vel qui antiquae huius

eruditionis funt expertes; vel qui non alio

tfne

n lan

modo res Theologicas tra&tari valunt, quam

fts effe

qui in Scholis receptus eft; vel qui obliquis

oculis aheva omnia limare folent.

Wrtos

Nec apud

*

fofigd

F'abularum folum architeétos, fed apud reli-

quos etiam profanae do&trinae sc grauiorum

(l qlia

it, f

quoque difciplinarum antiftites, caeleftis il

Tplenda

lius veritatis ftri&iuras quasdam & igniculos

P

mihi videbar agnofcere , quibus ad fontem

ipfum veritatis mquxrendum vehementer ac-

s

Cotm:

cendebar. In id praeterea cüm decora aeta«

fs

tht

tum omnium gentiumque ingenia Videre'n

incubuiffe; parumque ad hanc diem menti

hus E

iif

humanae vires, & quid Ratione percipi pof'xt

exploraffem ;

I effm

fubibat identidem dubitatio,

annon quod per Fidem fineratione cogno.

"efntat

veram, id per Rationem fine Fide cognofci

htpt

U m

poífet, Verum poft annorum multorum me-

VGFlt

ditationes & ftudia, nubes captare me de.

mum fenfi, fruftraque a me, item & ab aliis,

,

JOltto

ad claram & perfe&am & numeris ommbu.»-

ET

abfolutam . veritatis comprehenfionem , Ra-

htj "m

tionem folam adhlben,

hrare

Hoc tantummodo

per

e

L!B. IT

ANTECESS

253

veritatem effe

Ebl

per eam vifus fum intelliger

41

ampiam in profundo latentem , diligenti

caeteroquin inueitigatione aignami s5

quippe

te p

at

aliquam effe Viam, per quam ad eam recta

| 000 00

& fine vllo erroris metu iri poffit; viam au-

tem hanc non effe Rationem, cuius obícu-

ut Qu

ros effe aditus , progreffus lubricos, exitus

Ji obl

incertos ac ancipites, Ratio ipfa pro captu

Nec qni

fuo fuadeat ; ac denique ludere operam, quis-

qui r

'aU'Ofuu

quis alia ad veritatem via, quam Fide graf-

iE 1

(h

fetur, Inde adeo Rationis opem , vt ad per

cipiendam veritatetn , fic ad res, quae per-

]Umuüm

tinent ad Fidem, cognofcendas, veletiam

d fon

confirmandas; inutilem effe rebar.

Quoad

nenter

fpretam & defpe&am iacere fe velut ind; igna-

0ra &

, V JEW

ta Ratio, nonnulla coepit infufurrare , qui-

bus apud incautum. auctoritas Fidei infringi

lrn nv"

potuiffet: nempe, per Rationem nos homi-

dpi p'*

nes effe; quicunque eam afpernarentur , hu-

hubitat

manitatem prope exuere ; eius effe fru&tum,

eam

perceptionem veritatis effe eam lumen ani-

cogut

mi; micare in tenebris, fi quis extincta ea

yrum m«

ad veritatem cotenderet, His cum valde per-

g o

mouerer, nec nifi compofito hoc diffidio in

1

Fide acquiefcere me poffe putare

. Ooperae

omby

pretium duxi, pofthabitis omnibus , in o ela-

k

em,

borare, vt Ratienem & Fidem, fi qua poffem,

ummguü

ad

H !

L

255

ALNETAN. QVAEST.

adducerem in concordiam; id fi feciffem, fu»

j at

turum ratus, vt fumma deinceps fruerer aníi-

& Oi

lts

mi tapquillitate, parta per fubnixam Ratio-

nis Fidem, quae primae veritatis referaffet

Q qu

aditus; vnde porro falus aeterna pendet, &

frecat

fuprema illa beatitas, ad quam bonorum om-

filise:

nium fumma refertur , quaeque elt Philo-

que 1

fophiae totius finis vitimus. Cum in eo ita-

QUUS

que ftudium omne meum diligentiamque po-

qit, d

nerem, vberius extiiit , quam fperaueram,

uf

Altatüs

operae meae pretium : quas enim inexplica-

bili diffenfione putaueram diffidcre inter fe,

dit pr

-

Rationem atque Fidem, re diligentius explo-

Dethn

rata, aequis conditionibus in gratiam recofr

quoqu

Confenfionis illius at»

Ut

ciliari peffe intellexi.

gumenta & conditiones aperui libro primo

Jgum

*

harumce quaeflionum

3

altero dogmatum

AT pe

Chriftianorum & ethnicorum habita efta me

Wito f

comparatio.

ltm;

Il. Nunc poftulat inftitutus ordo difputae

li

tionis , vt , quod in Dogmatum expofitione

flälm |

fac&tum eft, idem quoque fist in explicandis

ltnum

praeceptis ad vitam pie recteque ducendam

Jttne

propofitis.

Qudmoorcm referre pergam ea,

mod

LE

quae a&a funt a me in Alnetano cum Iame-

TUj

lio. Nam cum is exiiffet le&ulo füb auro-

ln

ram, vti mos eít ftudioforum , venit ad me

0 D

ia

j

Ll?. III.

ANTECESS,

255

l

Gifen,

!

i

ii

in cubibulum , & fomro etiammnum languen-

"üerer d

tem offendit. um exprobata fegnitie, dum

am N

veftes (umerem, iuit in templum , quo ftatim

: reld

ego quoque me contuli; & poft datam piae

precationi operam , hominem in pratulum

penctl

norumut

. fyluae proximum deduxi , vbi ad profiuentis

el

aquae riuum altifimis arboribus protedi ia-

ipendi

cuimus. Tum Hamelius: Tertius hic eft, in-

mqup

quit, dies ruíticationis noítrae, qui tertio

Yerduerit

item colloquiorum noftrorum argumento def-

| ineypit

'tinatus eft, comparandis nempe vitae agen-

eintrl

dae praeceptis, quae a Chriftianis, & quae

us en

ab ethnicistradita funt, Tibi nunc exornanda

jam r

quoque haec fparta eít: nam quid vtilius, vel

iucundius , in hoc praefertim otio? Parebo,

ns ld

inquam , & exequar , quae fuperfunt, cum

o prit

dogmz

iam necliceat pedem referre.

Et ineptum

u d

porro foret, Brouinciamre integra füfceptam,

eadem iam aífe&ta deferere.

lII.. Res abfolui poterit commode , fi tri-

jo diti

fariam partiemur difputationem hancj eaque

;Xpomiofa

primum traétemus officia vitae humanae,quae

pl

:

d

j

.

pertinent ad Dei cultum; tum quae fibi ipfe

praeftare debec homo ; tum quae caeteris

w

, hominibus

Nonalius enim eft officiorum

humanae vitae finis, quam vel Deus, vel auc-

fip !

"L

tor ipfe actionis ,vel ex humano genere quis-

p

mfl

piam,

i

[|

256

ALNETAN,

QVAEST.

pnp

piam,ipfumue humaau*n genus.. Quod plane

QOrpi

confonat effato Chmfu

hanc effe Legis &

lipiat

Prophetiarum fummam , Deum d:l:gere prae

ts

rebus caeteris, nobisque adeo ipfis; reliquos

drom

homines tanquam nos ipfos. Quae pertinent

plei

ad Deum, vel pofita funt in eo credendo, vel

te df

in pxacmus ab eo expectandis, vel in eo dili-

cum

gendo. Hinc tres illae nobiles virtutes, quae

theologicae dicuntur, Fides , Spes, Charitas.

EUR

[

Ad Spei traé&tationem pertinet & illa timoris

|

Tosme

Dei, & beatitudinis hominis, In Charitate di-

(

uina, fiue amore Dei

continetur Religio:

—

100 Vi

cuius opera, vel interna fünt, vt deuotio &

LODY

oratio; vel externa, vt adoratio , facrificia,

QR

decimarum perfolutio , vota , iuramenta, Dei

Ti ve

laudatio; & quae his contraria funt, fupet-

ümo cultus idolorüm, &facnleaxa. Chari-

ürata

ld j

tati item diuinae repugnat peccatum , quod

Yml

eft diuinae legis violatio: quo pertinet quacf-

"-

Pa S, [

tio de lege diuina , diuinisque ad legis obfe-

quium auxiliis: quae poftrema pars fupra à

TIttlon

nobis explicata eft

lam officia hominis er-

dfcrep

-

Wbf

ga fe ipfum, vel referuntur ad animum , vel

ad corpus. Quae ad animum, haec praecipue

lo fs

commendat Chriftus , demiffiffime de fe fenti-

fitdim

re, hominum exiftimationem & gloriam af-

pernarl, nullius culpae fibi confcium effe, ac

propter-

p

s

LIB. II

ANTECESS.

257

10 D

propterea dil genter in fe inquirere, Quae ad

corpus , haec fanciuntur lege Chrifti,fuga vo-

lg

lupfatum, & diuitiarum, quae voluptatis mi-

petp

niftrae funt , contemtio; item fpontanea do-

TR

lorum perpeflio. Vtrague autem officia com-

erUn

ple&itur generale illud , nos nobis ipfis debe-

en

re effe defpicatui, & velut perpetuum nobif-

neo d

cum bellum effe gerendum. Officia denique

Jtes, qu

erga alios homines ad hoc referuntur prae-

Chart

ceptum Dei, diligendos effe eos perinde vt

[a timoi

nosmetnpfos a nobis.

Vnde fequitur , reuti-

anitatet

quam laedendos eos effe, non cogitatione,

j lp

non verbis,

non fa&is; fed triplici hoc mo-

d"bO"*

do ipfis effe benefaciendum , & quibuscün-

fictic i

que rebus poterimus commodandum. Mini-

yents l

me vero hic expectes a me, optime vir, ac-

t, lt

curatam capitum fingulorum tractationem ;

13. Cr

quod initio difputationis huius te monui ; imo

Jm, Q

ne multorum quidem.

Magna enim illorum

ntt QJE'

pars, ac ea praefertim , quae fpeCtat ad infor-

eg] Ü Obca

mationem morum ; tam conftante & nufquam

s p

difcerepante hominum omnium confenfu ad

yminl

|

miffa fünt, vt in iis probandis fuperflua om-

Tiüff s

nis futura fit opera: velut neminem effe lae-

nel

dendum , quam plurimis benefaciendum , füc-

fe 1

currendum miferis , parentes honorandos,

otl (

Cana«

m €lT50

R

lr()p[f

258

ALNETAN. QVAEST

candorem retinendum, fectandam manfuetu-

a

dinem , plurimaque huiusmodi, quae non tam

yos

ex libris, quam ex communi vitae vfü , na-

hfid

turaeque ipfius fuafu cognofcuntur

Ea igi-

flb

tur feponemus nobis ad differendum , quae

quü

ab hominum moribus, peruulgatisque fen-

Ts

