guinem cruribus perfoffis ; & ad cohibendam

vencrem virilià incidebant.

Peruani quoque

J

deli&torum poenas a fe variis exigebant mo-

dis,

Erant illis efuriales feriae, per quas ne-

]

que fal, neque allium , neque delicatiores

lenta

potiones menfis , neque vxores adhibebant

cubilibus, & vrticis ac lapidibus fe ipfi caede-

Qu

bant. Quae cum omnes , tum Sacerdotes

u

praecipue pati cogebantur.

Per alia paffim

llilo

loca vigebant iidem ritus, Ad legendum au-

hd

rum ieiuniis fe parabant Hifpaniolenfes, fic

tOTp1

tanquam ad rem facram. Seuerus cultus Chi-

lm

ribicenfium magicae artjs candidatorum : in-

t

terdictum illis earne & venere: aqua folum

| dl

potui conceffa. Cubeníes magi ad fcitanda

l

Qae-

LIB,

II.

CAP.

XV.

377

i

daemonis oracula aliquot menfium ieiunio

n

fe comparabant, Dira eclipfium ormina ie-

T

iuniis expiare fe, putant viri Cumanenfes ,

, A

Mirum di&u ,

foeminae fufo fuo fanguine.

gm

e Don)

qua

m immanibus tormentis fortitudinem fu-

t Caraibae , qui duces belli creari

mii

am proben

volunt. . Longa fame, folitudine, flagellis ,

t p

formicarum morfibus , graucolenti fumo, ig-

yaht ï

lnis,|

ne explorantur. Atque haec dum funt, pue-

t

$|

É

ri omnes ad perpetuam rei memoria»m flag-

ris caeduntur.

ï

:

M

a

l

»

W

]

]

ï];

V

[

f

ï

CAPVLXV.

I

n

De fugienda communi vita, & rebus -

que

q1

mundanis,

nt m

" fonito Chrifti de fugienda communi vita,

Qu

& rebus mundanis afpernandis, lucu-

at

l)

lentae Socratis difputationes "fuffragantur,

pout

re-

quas in Theaetetum fuum aliosque libros

cul

ao

tulit Plato. Sic inftituiffe ait vitam clara ilia

Philofophiae columina , Vt ignorarent, quae

paf.rlh?

in ciuitate fua gererentur , 'geftaue effent ;

yrn 4

corpore tantum illam incolere, mente cae-

^ ft

y

lum atque terram peruagari, nec ea, quae

! n

ante pedes oculosue funt, attendere : Philo-

pdum

foi

fophum, cum de vulgaribus rebus age

eft,

um

Plat. Theaet. Aþolog. Socrat, Phaedon.

i l

578

ALNETAN. QVAEST,

€it, inter forenfes homines inepte loqui , &

tt5Vi

de feludos facere; rurfüm cum de rerum di-

n5f

reiml

uinarum & humanarum principiis atque cauf-

fis tra&andum eft, hos ridiculos effe , illum

VC

magna admiratione dignum. Quamobrem,

jiben

inquit , inde illuc quam citiflime fugien-

poris

durm eft; fugam autem hanc effe, vudd

borio|

Dei fimilitadinem, quoad eius fieri pote-

Torte

rit, nos componamus ; folum quippe Deum

Vij

efTe fapientem , nihil vero effe fapientiam hu-

lum

manam, nihil fcientiam ; vanas effe opiniones

borun

bominum, ftudia & negotia; vanas item res

Tlex

corporeas, & quae corpus fequuntur cupi-

Q

ditates, & Philofophi partes effe animum ab

form

doni

iis feiungere ; fincere eum philofophari , qui

contemplationi fe dedat, negle&ta reipubli-

Quam

cae admini(lratione , caeterisque omnibus,

linf

& expurgato per virtutem animo folam per-

aof

fe&ionem facram fe&etur,

Haec . Socrati

r

cum aflngeret Plato, fententiam ipfe füam

N

expromebat; nam & Academiam, defertum

l

locum , incoluit, & difcipulos fuos de populi

fie :

multitudine ac turba vitanda monebat, Nam

lsT

quíd aliud de communione & contagione

tby

mundi cenfuiffent hi Philofophi ; cum dixe-

rit Platonicus Crantor , iam inde a veteri

[U

aeuo exiftimaífe magnos plerosque & fapien-

tes

t

p

v

LiB. HIT, |CAP. XV,

5

1,

9

i

i,l

tes viros, vitam hanc, mundum & res huma-

JUITU

nas , fupplicium effe animae? Eadem opinio-

U euj

ne imbuti prifci Romani , Paulus Aemylius,

m

l

& Cato maior, apud Ciceronem , nauci fieri

Qbren,

iubent res humanas , animum a contage COr-

H

TUpR

poris abítrahendum , nolle fe vitae huius la-

d

boriofae longiorem a Diis vfuram confequi,

Fortem animum & magnum duabus imnaxime

i p

: D

rebus cerni , putat Cicero, defpicientia rerum

pb

humanarum & externarum, & fufceptione lg-

JH

borum ac periculorum,

Platonis 'verba ex

tenru

"Theaeteto fententiamque vfurpat Porphyrius,

r a

cum crebris nos perturbationibus obnoxios

Ym

fore.monet, nifl fecernamur ex hac collauie

hominum; animum attineri in corpore, tan-

ji, üi

quam mancipium fugitiuum in carcere; qui

jpib

OU

fi inferioribus hifce fe dedat, tum a Deo

profugum recedere. Saepe eum in libris de

Ti yel

yotl

regre(fu animae praecepiffe, teftatur Augufti-

[ju

nus, fügiendum effe corpus, vt anima poffit

cum Deo beata permanere,

Cuius fenten-

ertüf

tiae germana illa eft Alcinoi, tum nos fimi-

popu,'i

les Deo ac proinde felices futuros, cum a

N

His in-

rebus humanis longe recefferimus.

tgione

ftruc-

de

j

Cicero Somn. Scip. de Sene&. Cic. r. Offic. Por-

1pi€ü'

phyr. de abítin. ab animat. 1. 1. $. 3e.. Auguft

de cinit. Dei , l. 10. c, 29.. Alcin. c. 27-

i^

-

380

ALNETAN, QVAEST.

$

dent.

firu&ti dogmatis Stoici, fümmum bonum po

fuerunt in rerum caducarum & fortuitarum

)ytag

defpicientia , inque friuolis & non perfeue-

Vrteni

- lobl

rantibus corpufculi motibus cohibendis, quip-

t at

p* qui beatae vitae nec adiiciant quicquam,

dibile

nec detrahant; viles effe res humanas , for-

didas , caducas , contemnendas , mortuas ; hi-

teram

bilo itaque magis bonis huius vitae & terre-

Dhof

yis rebus effe adhaerendum, quam bulbo &

: qubus

cochleae lectae in littore, cum in nauigando

Qunqu

aquatum in terram defcendimus, qui contra

: Vil

f.cerit, Deum feque ipfum deferere, Sic

Tunio

Seneca, fic Epictetus, fic Epiteti interpres

pf

Simplicius , fic Marcus Aurelius, At Sara-

Qs

pion, non di&is , fed factis fammam oftendit

. M

: Alloq

rerum humanarum & terrenarum contemtio-

nem; atque ita vixit, quafi non terrae inco-

* pl

la, aut humanae vitàe confors effet, Hanc

; pl

mundi mundanarumque rerum fugam fanxit

| COmm

! N

Pythagoras hoc fymbolo, non effe eundum

V, |

per vias publicass quo fymbolo difcipulos

fuos a vulgi commercio & populi frequentia

Ytnir

retrahebat, Hi igitur fe&tabantur folitudines,

. litto

vel incolebant templa , vnde omnis tumultus

n

ab-

Seneca de vita beata c. 4. Epi&et, c. m;

Simpl.

li

. n Epi&et, c. 1

(

3. .M.' Aurel, 1. 9. 5 12. Suid,

in Sarap.

[

LIP, IIT,

CAP, XV.

381

aberat, & hominum turbam vitabant. Simil

QU

AULUR

Pythagorei praecepti eft illud Empedoclis de

Similia & lam-

perit

terrenis rebus rennquenat

iif QU

blichi ac Hieroclis monita in libris Pythago-

itquit

rici argumenti; mundum vmbram effe, in-

ftabilem, & caducam ; in&rmum eíTe corpus ,

à5,

terram fordidam

aliena haec effe a nobis;

I

t

Philofophiae beneficio foluenda effe vincula,

bUD

quibus in bis ergaftulis confiri&ti gemimuss

tumque nos fore fcientiae proximos , cum le-

üpal

uiílima eritnoftra animum inter & corpus com-

COYA

munio.

Non id nefciebat Epimenides, qui

i Slv

per feptem & qumquaamta annos folus pet

]myns

i

agros errauit, naturae cognofcendae ftudios

non Numa, qui in fyluis abditus Deorum fe

Jften

j

il

alloquio frui fingebat ; non Democritus, qui

jl

philofophandi cauffa, ad Pythagoreorum ex-

le iT

Fuc

emplum íe componens ab omni hominum

commercio femotus latuit in cellula3 & fi

f

Pit

nonnullos audimus , oculis quoque fe priua-

und

j

uit, ne vel in confpe&tum eius res humanae

1pm

venirent; non alii bene multi

quos praeter-

jer

mitto.,

Maimonidae fententia eft , feCan-

Q6

dam eífe fohcudmem hommx pio, vn:andos

ii

ho-

i

Ilamblich, Protr. c. 9. & 13

Hierocl. in Aur,

IU

Carm. Maimonid. More Neuoch. Part, 5.

alv

&2p. 51«

582

ALNETAN, QVAEST.

hominum conuentus & congreffüs, vt in Deo

cogitationes fuas defigere poffit.

Effeni a

vulgo.feclufi vitam agitabant in coenobiis,

1

Extant ifta in prouerbiis Arabum & Indo-

T

rum, fecedendum effe ab hominibus, mun-

dum deferemdum , & odio habendum. Et fec-

dur

talaugorum eft apud Indos, quae declinat

a,

hominum focietatem, & in defertis degit fo-

f

litaria. Magna funt Brachmanum & Brach-

h

diiti

ii

manidum coenobia, in quibus mundo fecrc-

ti vitam agunt : quidam foli manent in tugu-

Vr

riis,

Samanaei etiam a tumultu vrbium re-

lit d

cedebant, Praeceptam a Confutio traditum

|

iti

reunent Sinae, cauendum effe a vulgi con-

Qp

tagio.,

lts

Sunt apud Sinas Bonzii, qui in fpe-

cubus domicilium habent , folitariam vitam

Inpe

ferino ritu propagantes: plerique coenobia

il

incolunt ; vt apud Siamenfes & Iaponenfes,

Jida

quibus funt & fecretae domus facris mulie-

mïf'p!

Tieie

ribus dicatae, .Profe&tus ex Aegypto vide.

tur ille mos, vt Orientis plerique: quod ali-

TU

bi a nobis probatum eft, Suos autem habuit

lr

Aegyptus Sicerdotes, omnmibus negotiis &

D

Wt

rerum humaparum curis vacuos, intra tem-

ltl

pli clauttra abditos, ita ab hominibus feiunc-

!

ti

tos, vt ne propinquos quidem ad colloquium

admitterent.

Cuiusmodi hominibus nec hlg'-

Y

xicani caruerunt,

CA-

LIB.

IIT

6AP. XVI.

583

nDu

QUuPVT XVE

fitit

De contemnendk diuitiis.

1001 1

l

i

n contemnendis opibus parem fe Chriftia-

IU

I

pae tulit profana Philofophia :

vereque

j

di&um eft a Sozomeno, praecipuum id effe

7

li

in ea , diuitias contemnere, Nec in eafolur

H

n

fed & in Religione.

Aglaum Píophidium ,

t

!

Arcadum licet. pauperrimum , Gyge tamen

ditiffimo feliciorem Apollo oraculo fuo de.

f

(

clarauit, Philofophiae autem nomen quis-

p

m

quis dabat, fere a fpontanea paupertate auf-

ï

ditim

picabatur. . Graeci fciunt, inquit Origenes,

Alkaiti

Tauimor

us vQ.

1001

quantus apud fe Philofophorum

luntariam inopism proteffus fit.

Et Marcus

t

Q

lmperator, hic, inquit, fine tunica philo-

|

o

fophatur, ille fine libro, ií(te feminudus;

]il

"

quidam etiam fine pane & ieiunus ftudium

i]

inceptum non deferit, Quod fi ipfa Graeca-

nicae Philofophiae repetamus initia, nun-

Vii

ld a |

quam non fpretam & damnatam auri famem

jl

r

deprehendemus, Inexplebilem hanc effe ag-

j d

nouit Solon, & feptem talenta, quae ex pa-

trimonio fibi obueniebant, remifit , aliisque,

t

h

vt idem facerent, exemplo fuo praeiuit , &

j

yu

[5 122

M

Sozorr;. lib..6. c.9. Origen. 1. 3. contr, Celf.

M. Aurel. 1. 4. $. 30.

384

ALNETAN. QVAEST.

cacaxySax; inducendae auCtor fuit;, Diuitias

ii

nequitiae miniftras appellat Chilon , thefau-

Ti

rum malorum, calamitatis viaticum. Pitta-

t

cus agrum, fibi honoris cauffa a Mitylenaeis

(

donatum , Diis facrum effe voluit. Quidam

h

dimidia parte fcribunt fuiffe contentum,

TiUt)

Hefiodeo hoc adie&o, dimidium plus effe

k

toto.

Pecuniam ad fe a Croefo miffam non

M ici

od

jfit,

Et abftinentiae laudem a veteribus

n f

A e

meritus eft. . Fortunis omnibus exutus Bias,

Desi

Priene patria direpta, omnia fua fecum por-

]

tareíe dicebat, Quod di&um alii volunta

Qütin

Stilpone, expugnatis Megaris a Demetrio

Poliocreta, ,In mediocritate fummam Philo-

V,

LU

fophiae fuae pofuit Cleobulus Lindius. Sci-

At

tum eft Periandri, nihil diuitiarum cauffa effe

Q v

faciendum, & lucrum turpe effe.

Epimeni-

ln

des luftratis Athenis, & pefte fedata , obla-

T

tum talentum repudiauit, tantaeque fuit fru-

Wn

galitatis , vt viliflimis cibis afphodelo & mal-

MM

ua contentus totos dies traduceret. Sapien-

T

tiae magiftram paupertatem appellauit Ana-

L

ximenes. . Quam eius fententiam plurimi de-

lim

inde vfurparunt,

Anaxagoras incenfus Phi-

lofophiae defiderio, ampliffimum deferuit pa-

V

MH

trimonium , & agros incultos reliquit, & bo-

na omnibus vél aequalia vel communia effe

de-

g

LiB

HI

CAP, XVI,

$85

ia

debere cenfuit, Socrates vero bellum diui-

i

t

tiis indixiffe videbatur ,. egentiffimus ipfe , &

egeftate fua delectatus, ad eamque omnes

u

di&tis fuis atque factis incitare folitus. Hanc

ujdun |

hn

Philofophiae amicam appellabat , & ditiffi-

inum eum effe dicebat, qui quam pauca con-

y d

j

cupifceret ; quippe virtutem fe ipfa conten-

tam fummam effe opulentiam ? & diuitias

eru

non ex cupiditate , fed ex vfu metiendas,

sD

Deos orat apud Platonem , vt non alium di-

1p!

uitem putet, quam fapientem ; nec plus fibi

Yüntd |

contingat auri , quam vir temperans ferre

i '

queat, ; Et alio loco Philofophum fincerum

Phil

ait neutiquam pauperiem metuere, Magnam

,

[Ta el!g

|

auri & argenti vim in pompa ferri aliquando

cum videret, quam multa, inquit, non de-

IIHBH

fidero ! Sententus confentiebat vita.

Fru-

bþ.

galis vi&us ; facultate$ eius omnes vix quin-

itit

que minis aeftimaffes

& hae tamen ei fuf-

m

ficiebant ; feque Critobulo viro ditiffi-

1px€n

mo dititiorem putabat

Oblatas

igitur

n

ab Archelao diuitias , & magnificentiffi-

yide

ma munera ab Alcibiade dono miffa , mag-

D

no animo refpuit, & Alcibiadem ipfum opi-

It pr

bus infolefcentem , de earum vanitate ad-

i

Ino-

| di

Plato Phaedon. Piato Phaedon,

t

Bb

386

ALNETAN, QVAEST,

monitum, ad meliorem mentem reuocauit.

K

1

In hac Socratis palaeftra fubactus Xenophon,

Tk

paupertatem eífe dixit Philofophiam fponte

ftgi,

edo&am , fiue, vt loqui amat Apuleius, vere

WUgf

naculam; Deorum effe, nihil egere; proxi-

Mp

[

mum Diis, quam minime.

Et Ariftippus

&R

morbum elfe cenfebat auaritiam magno ftu-

,?

"

(

dio curandam, diuitiasque comparabat calceo,

Ht

ï

qui, (i modum vfus excedat, hominem füb-

IN 1

uertit.

Seruos iuffit aurum in media Libya

At

proiicere, & praedii amoeniffimi iacturam fa-

l]

cile tulit, Socraticorum omnium nobiliffimus

i

Plato, puerilem & muliebrem eífe ait fen-

h

tentiam , quae diuites beatos eífe ftatuat;

(

beatos fore, fi vna probi fint; fieri autem

LU

vix poífe, vt vna diuites & probi fint. Qua-

lus |

propter diuitias & paupertatem a ciuitate be-

t

Diuitias cum medi-

ne conítituta repellit.

ts (

cina comparat, qua cum optimum fit carere

l&t

poíffe, integra valetudine, & .corpore nullis

A e

morbis tentato ; optimumquoque carere pof-

Wnia

fe diuitiis, dum leuiffimis neceffitatibus vita

n

vrgetur: nec pauperes appellat, quorum exi-

Wt y

guae funt opes, fed quorum iuexplebi]is.cu-

DT

pt

u

*

Xenophon. Memorab. libr. t

l

ifb

Apul. Apol. r.

Plato Epift. $. ad Dionis propinq. Plato.de

legib. lib. s. & de Republ. lib-. 4

U

1

L1B.

HI

CAP, XVI.

381

[

piditas. Idemamicorum omnia vult effe com-

yl

fl

munia. Fuit autem continens in victu atque

Donte

p

frugi, fic, vt hefterna coena ftomachus poft-

VU

ridienon valde grauaretur, Huiusmodi coena

prot

paupertina & tenui legatos Alexandri in Aca-

(

fippi |

demia excepit Xenocrates , vt intelligerent,

y f

fe grandi illo quinquaginta talentorum mu-

odl |

nere, quod a Rege ad eum attulerant , om-

m fl

nino non egere

Laudabat paupertatein &

i

Arcefilas , & gymnafium virtutis appellabat,

r

Bion Boryfthenites heri fui teftamento relic-

jf

tus haeres , tabulis coníciffis & crematis,

j t

gRR

egeftatem diuitiis antetulit, Ridiculofos effe

dotut

dicebat, qui congerendis diuitiis darent ope-

u

ram, quas praebet fortuna , feruat auaritia,

luxus profundit, Quam crebro autem , quam

Qul

u

eloquenter , quam fapienter aduerfus auari-

k

| med'

tiam & effraenem opum cupiditate

perorat

Cicero, mediocritatem vero laudat!

Mag-

PU

] nu] 1]

num effe ve&tigal, ait, frugalitatem & parfi

xre yol

moniam; paruo cultu naturam effe conten-

z

us U

tam 5 .caetera defideriis condiri : IVibil eff, in-

a

quit , tam angufti animi, tamque parui, quam

jjis «

amare diuitias ; mibil boneflius magnificentius-

pl

que , quam pecumam coniemneve.

Praecipue

veroin Paradoxis, quae non tam ex Stoi-

W I

Bb2

cQ-

Jato (

Cicero i. Offic

588

ALNETAN. QVAEST.

corum difputationibus, quam ex fuo fenfu

t

depromta effe declarat; neque pecunias , né-

giütut

que ea, quae pecuniis comparantur, in bonis

ttqual

numeranda eífe ducit, folum fapientem effe

uf

diuitem. .In laudanda paupertate facundiam

d t

fuam exhaufit Apuleius: nam cum fua ipfi

il

egeítas probro daretur, honori fibi eam effe

dder

ducens, praeclara multa in eius praeconium

titur

differuit, quae ex eius Apologia peti pof-

fbl

funt; virtutum parentem vocat, inimicam

fios b

flagitiorum, quae nafcuntur ex diuitiis; ciui-

lu

tates ab ea conditas, artes repertas , profli-

ml

gata vitia, partam gloriam effe ait. Addit,

Alfnen

Philofophos non effe pauperes, vt qui fu-

futtebi

peruacanea nolint, contenti fint neceffariis;

Qtis

quae funt oppido pauca; plurimum hunc ha-

ht /

bere, qui minimum defiderat ; habere enim

^v

quantum vult, qui vult minimum ; diuitias

—

"Inpgt

nonin fundis & foenore, fed in animo fitas

iil

effe; fe quidem viuere gracili lare , paucis

feruis, cultu tenui, leui veftitu, & haec

quantulacunque p»imia fibi videri, vnde ali-

quid etiam velit decidere; Deos ea re prae-

E

CXigl]a

ftare hominibus , quod nulla re indigeant 5

diUitils;

cui ergo quam paucis opus fit , hunc Diis et-

fefimillimum. Academiae fuffragatur Lyce-

hn )

um. Dixit Ariftoles beatos nos eflici , non

h

come

Ml[i(

À

LIB, HTY

CAP, XVI.

389

ft

comparando diuitias, fed contemnendo; cu-

n

piditate compreffa paupertatem diuitiis fieri

bony

aequalem, imo opulentiorem ; quippe pauper-

j di

tati multa deeffe,

cupiditati omnia, diuitias

T

ad naturae modum temperatas , pane, aqua;

"u

& vili quolibet tegumento conftare, caetera

n d

defideriis, quae nos pauperes efficiunt, cum

OUU

|

natura fimus diuites. Quapropter quaerit in

PU)

Problematis, qui fiat, vt paupertas penes

i

viros bonos fit potius, quam penes malos.

Qu |

Elegans hoe Theophratti , nihil habere diui-

i

tias valde optabile, fi Callias Athenienfium,

Mdtï;

|

& Ifmenias Thebanorum ditiffimi iisdem vtan-

yii

tur rebus, quibus Socrates & Epaminondas.

[ir

Suadet mediocritatem Plutarchus & aequa-

n

litatem ; auaritiam , quam animi pauperta-

T

tem vocant, toto libro infe&tatur,

Diuitias

juitd

comparat cum vefíte talari, quae vt corpus ,

o lt

fic illae animum impediunt; atque contem-

PaUCIS

tum earum magnumeffe ad Philofophiam via-

,

!

hn

ticum ; afTuefcendum effe paruo victui; quip-

je d!

pe hunc paucis carere, cui paucis opus fit;

pm

exigua ex paupertate mala oriri , multa-ex

:eafih

diuitiis; temperantiae genus effe pauperta-

J ff;

tem; per Philofophiam diuitiis eam & luxu

ac otig

hus

aüïuere & obfcurxtatx, ignobilitati ,

Q

reg-

jiy

An&ot Pmbl 1,26. cap. 4 Plutarch, de agarit,

$90

ALNETAN. QVAEST.

;

regnum comparari

Succedant Cynici , affi-

dui. paupertatis doctores , non dictis folum,

p

fed & externo habitu , tunica carentes , fe-

mj

minudi

pe

egen!i omnium, nec quicquam tamen

concupifcentes; quorum princeps Antifthe-

L

rets

nes , cum Socratem de paupertate differen-

tem audiiffet, bona fua vendidit , populo dif-

Thex

tribuit, vnico feruato pallio; tamque fancte

Tenf

[

paupertazem coluit, vt fan&e deieret in Sym-

pofio Xenephontis, ne obolum quidem fe ha-

lt

bere, Extollebat tamen animum ob diuitias,

dle,

d.

quas non in amplis poffeffionibus, fed in tem-

perantia & moderatione pofitas effe cenfe-

li

ba*.

Magiftrum fuüperauit Diogenes ftudio

Lv

paupertatis, qui luxum effe putauit fcypho

ht )

ligneo vti ad bibendum, cum manu vti pof-

Ti

fet5 cuius opes fuerunt palliolum , pera, ba-

W

culus, dolium , emendicatus in dies & horas

iif

cibus ; vnde npcoeaCmd vulgo eft appellatus ;

T

qui in tanta inopia regem Perfarum fortuna

i

füperare fe ia&tabat ; quippe fibi nihil deeffe,

fe,l

ili nihil fatis effe ; qui munera offerentem

j

T

Alexandrum rogauit hoc vnum , ne aprican-

Em

ti fibi & Solem captanti officeret.

Eius fe-

fei

ruutut ifta, virtutem cum diuitiis habitare

lr

non poffe, quod confonum eft huic . Chrifti:

Ti

' Nen

l

p

LIB. III,.

CAP, XVI.

g9r.

J

Non poteftis feruive Deo , &? Mammnonae; pau-

.pertatem fubfidium eífe ad Philofophiam ,*

folur,

&l

non praeceptis, fed cafutraditum ; neminem

1 fmd]

impelli a:paupertate ad aífe&andam ty-

rannidem, fed'a. diuitiis

5

.

praeftare: Mega-

Ml

if |

renfis viri arietem efTe, quam filium, quod

ub d*

liberos fuos ad auaritiam inftituerent Mega-

o f |

renfes, Quae cum imbibiifet Crates , re-

da&am ex diuenditis bonis pecuniam patriae

ij

Ti

f

largitus eft ; fünt, qui dicant in mare proie-

ii

cile, & deferuiffe agros, cum publice pro-

n

clamaífet, Cratetem eo die a Cratete liber-

o

tate donari, pecunias ratus feruitutis au&to-

ramentum, Fortunae vomitum eas appella-

uj

bat Monimus: Cratetis condifcipulus,

De-

r

v p

metrium Cynicum, virum magnum , etiamfi

)Efï, l

'cum maximis comparetur, hoc pauperiorem

. fuiffe, ait Seneca , quam caeteros Cynicos,

k hod

eUll J

. quod non habere folum interdixit fibi , fed

fort

& pofcere.

Solum fapientem diuitem ef-

fe , praedicabat Mufonius.

Et Peregrinus

d

T

patrimonium , quod multorum talentorum

prlcäfr

erat, ciuibus fuis reliquit.

Quid Stoici fen-

fermt de diuitiis, diuitiarumque vfu, elegan-

ius i

hi

ter expofuit Cicero in Paradoxis.

Culpat

yili

maiores, quod iis bonorum tribuerint no-

-

men,

N

Mitth, 6, 34. Seneca de vit, beata cap. 18.

392

ALNETAN. QVAEST,

a

men, quae malorum cauffa funt, & compa-

!

rantur femper malis artibus, & ab improbis

fhni

poflidentur; bona ea effe tantum ait, quae

PU

Jaudabilia fint, quae re&a , quae honefta;

od

diuitem effe folum fapientem, qui ea pofli-

mit

deat ;

10

non qui opibus abundans opes concu.

prcat, & opum caufía iura omnia peruertat ;

J,

diuitem non effe qui egeat, egere qui con«

U

cupifcat; diuitias non ex arca, fed ex ani-

tls, &

mo aeftimandas, qui fi infinitis torqueatur

Q

t

cupiditatibus , & fibi quaefito opus effe pue

tet, diuitem non habendum; in virtute po-

lh

fitas effe diuitias certiffimas; pecuniam effe,

h]

non effe cupidum , rebus fuis effe conten-

qui

tum. Zeno Cratetis Cynici auditor, Stoicae

K

fcholae di&ator, bonorum xa&ura, quam

fi

per naufragium paffus eft,,

ad Philofophiae

itt

portum appulit fecundlsque ventis nauigaf-

I

fe fe, & praeclare fecum a fortuna a&tum

g

putabat

Is opum contemtum , velut per-

W

petuam Scholae füae legem dixit

Et difci-

t0n

pulum fuum egentiffimum Cleanthem pecu-

Tif

niolam ab Areopagitis vetuit recipere. Diur-

Tüg

nis hic Cleanthes ítudiis alebat animum ,

j ïU,l

corpus no&urms laboribus, cum mercede

Yi

locaffet operas hauriendis aquis, hortis irri

b

gandis & fodiendis, pinfendis farinis, Tuni«

Cam,

LIB, IHI,

CAP. XVI.

3935

n

cam more Cynico abiecit. Tamque ar&e ob-

Yoli

fonabat, vt ex emendicatis obolis perpaucis

qua

alium poffe fe alere diceret, Cuidam ditef-

d

cendi artem ab eo quaerenti, íi inops, in-

poli

quit, fueris cupiditatum, Euripidis verfus

On(de

in ore habebat fucceffor Cleanthis Chryfp-

T

pus, quibus cupediarum indaginem carpit,

Qu

& animi intemperantiam parabilia fattidien-

( al

tis, & gulaelenocinia conquirentis, INon hic

&t

congeram, quae paffim pro paupertate ad-

uerfus diuitias difputauit Seneca , tam infla-

"

epv

te, tamque feuere, quafi fe de nimiis opi

dfb

bus in vulgus purgare vellet, & Philofophiae,

fitet |

quam faéctis dehoneftabat, fcriptis fatisface-

oj |

re.

Non alium putat Deo dignum, quam

j

qui contemferit diuitias; qui caeli na&tus eft

iter, hunc ait aurum & argentum tenebris ,

phwe

Jlb "

in quibus ijacuerunt , digniffima: cenfere,

gnarum fcilicet alibi pofitas effe diuitias ,

Qu

quam quo congeruntur ; implendum animum,

W

non arcam; málum nulli effe paupertatem ,

lG

nifi repugnanti; pauperem effe, non qui pa-

e

J

rum habet, fed qui plus cupit; diuitem ve-

10, cui cum paupertate bene conuenit, Quae

uf

&l

vbigrauiter locutus fueratSeneca,0mnem ldz'

Ifi

bus rclegebat pccumam , Calendis quaercbai

00«

J

M Seneca Controu. 9.

394

ALNETAN

QVAEST,

ponere. O paupertas , inquit alterSeneca, huius

n

pater, quam ignotum bonum es ! In EpiCteto füm-

(uO$

ma fuit extremae paupertatis & ignobilitatis

et

patientia; nam cum feruus effet, & imbecillo

Torü

corpore, & claudicaret, adeo egens fuit,

hr

vt tota fupellex domus, quam Romae ha-

3

buit, paupertino lectulo conítaret, nec vlla

Tiun

claudendis foribus clauftra adhlberet ad ar-

i

cendos fures, cum quid inuolarent non ha-

BU

berent,

Quippe nec in bonis ponebat diui-

T

tias, nec paupertatem in malis; imo hanc

plur

illis putabat vtiliorem , fi re&te aeftimaretur;

a

& vt calceus ad pedis ménfuram, fic ad cor-

hn

poris vfus neceffarios referretur pecuniae mo-

Vi

dus,

Qua fimilitudine jam ànte vfüs fuerat

[rj

Ariftippus.

Has ipfius fententias explicat

li

Simplicius & confirmat, Nec Antopninum &

t

Mareum Aurelium fuae fortunae fplendor a

Tif

paupertatis ftudio reuocauit,

Beatitatem

Vil

vitae hic in paucarum rerum vfu ponebat;

(b

in eoque elaborandum füadebat, vt quam

lt

pauca defiderarentur ad vífum vitae ; ; feque

fir

laetabatur a matre & a nutritio ad tenuita-

qür

tem vi&us, detra&is opum ornamentis, effe

YX

inftitutum.

Et Sarapion ille, cuius memo-

lo

rabilem vitam in pauca contraxit Suidas, in

Ve

an-

Suid. in Sarapion.

-

LIB.

III.

€AP, XVI.

,. 395

;huius

angufto gurguftio habitans, nihil aliud quam

jlun.

duos tresue libellos poíffidebat.

Pythagori-

T

li

cae fe&tae mos hic fuit, primorum Chriftia-

Ton

norum mori confemtaneus, vt quisquis ei

i,

daret nomen, pecunias in medium depone-

T

ret, quibus omnes in commune vterentur.

CYl l

Hunc conui&tum & communionem bonorum

Tf ,

appellabant womitiv , vixque ab eo per to-

Cuius ta-

nl

tum Vitae tempus difcedebant.

tdi

I

men fi pertaefus aliquis faciebat diuortium,

t

pluribus quam attulerat receptis abeundi fa-

rel;

cultatem habebat.

Nempe has ipfis leges

T

pofuerat Pythagoras : Ípernendas effe diui-

f

tias; in omnibus mediocritatem. effe tenen-

fj |

dam; contemnendas eas res, quarum nullus

futurus eft poft mortem vfus; illas compa-

jl |

1Um& ET

randas, quae defunélis vtiles fint: quod ge-

r

minum eít effato huic Chrifti, Tbefaurixate

t

vobis ibefauros in caelo: amicorum omnia eífe

debere communia, & amicitiam elfe aequa-

eit

litatem ; amicum alium effe feipfum, & vnum

qui

feqie

fieri ex pluribus; proprium nihil exiftiman-

Vlti

dum. ltaque erga pregales fic affe&i erant,

d

vt fi quis excidiflet facultatibus, cum eo

bona velut cum fratre partirentur ; fi quis

urO

l

veniret in difcrimen, communia cum eo pe-

l

ficu- |

Matth. 6, 20.

D

396

ALNETAN, QVAEST.

fl

1icula adire non recufarent. Quod & a mul-

tis fa&tum eft. Damnauit etiam auaritiam

qUng

fd i

Pythagoras, hoc fymbolo, Stateram non

&

effe tranfiliendam, Haec fimiliaque cum do-

centem Pythagoram audiffet Symichus Cen-

(itt

turipinorum tyrannus , abdicato imperio , fa-

qe

cultates partim forori, partim ciuibus diftri-

m

buit. Mulierum Crotoniatidum luxum mo-

ted

nitis fuis ita repreffit, vt pretiofis veftibus

jitg

depofitis, & Iunoni confecratis , modeftio-

uj

res affumerent, In legibus Charondae, qui

j

QUs

fuit ex grege Pythagorse, eximia haec fuit;

contemnendum effe, qui pecuniae & opibus

kb

feruiat, tanquam illiberalem & pufilli animi

Tin)

p

hominem, vilibus rebus inhiantem, quae a

viris magnanimis defpiciuntar, In Pythago-

dst

iT

ricis Demophili fententiis habentur iffae: vi-

tam diuinam ducere Philofophum, qui inops

ün

fit; & diuitias maximas effe putet, nihil quod

Viti

NT

neceffarium non fit poflidere; cupiditatem

quippe accendi diüitiarum ácquifitione; &

r

2d bene beateque viuendum fatis effe, fi ni-

opi

E

hil iniqui fiat; poffeffionem noftram non effe,

quidquid mente reconditum non habemus;

"u

eumdem diuitiarum & Dei amantem effe non

W

poffe, hoc eft, son po[fe .Deo Jeruire & Mam- :

jl

1778.'

Matth, 6, 24,

5

p

LIB, III, CAP, gVI.

897

Tij

monae. Et Democrates, qui Demophilo ad-

iungi folet, dixit: non corpore & opibus,

lm p

Don

fed aequitate & re&i amore homines beatos

100

effici; nec iuftos fore, qui diuitiarum cupi-

ditate vincuntur. Itaque mediocritatem vter-

(n

que commendat.

Diuitiis quoque füperio-

M |

rem fe praeftitit Apollonius, patrimonii par-

lr

te dimidia fratri conceffa, parte reliqua pro-

T |

pinquorum egeftati impenía pene tota, Ex

Ü | |

f

magna pecuniarum & cibariorum copia, fibi

r

a Ctefiphontis Satrapa, & deinde a Rege ipfo

oblata, nihil admifit praeter panes, olera,

fil, |

& bellariaj nec Vefpafiani liberalitate oim-

bu

nino vfüs eft, . Virtuti ftudendum effe, non

n

pecuniae, füadet lamblichus in Pytbagori-

T

cis commentariis ; non virtutem ex pecuniis,

p

fed ex virtute conflari pecunias ; anteponen-

N

dam paupertatem cum virtute opibus cum

10

n

vitios vtilifümum effe hoc viaticum difceffu-

i

ris ex hac vita.

Et Hierocles in Aureorum

t

Carminum expofitione, nec in comparandis

(

opibus laborandum , nec in iis amittendis

[f

animo concidendum effe demonftrat.

Quod

ff

verbis tantum alii plerique, id & rebus &

Ilsj

verbis comprobauit Democritus ; nam ame

0l

j

pliffmum patrimonium , & partas ex praeui.

* fo

Iaäbl. protrept. €, 3. & 13.

398

ALNETAN. QVAEST;

fo vberrimae oliuitatis prouentu ingentes af*

Bf

pernatus eft diuitias, tanquam.onus bonae

Tas: (

nientis; & agros deferuit incultos , beatam

pp

quaerens vitam; & nos ex natura noftra di-

d.

uites effe dixit, & ex opinione noftra pau.

LU

peres; ambitiofam menfam poni a fortuna,

fnye

Ql

parcam a virtute; diuitias & concupitas, &

pofleffas , & amiffas dolores creare ; natura-

b

lem earum modum ftare intra panem quo fa-

t

mes, aquam qua fitis, veftes quibus frigora

ht

arceantur; cacteraanimum excruciare 5 maxi-

Iya

misque malis effe obnoxia , quibus pauper-

tf

tas caret, quam moderate ferre fapiens fciat;

T

repreffam cupiditatem paupertatem diuitiis

]s f

T v

aequalem facere; opes cum füppetunt, iü

egenos & hofpites effe profundendas.

Diui-

Vl

tias faepe oppugnat Seneca Epicuri armis,

j [

velut hoc ejus effato ; qui ad naturam viuyet,

Qp

nunquam futurum pauperem; qui ad opinio-

Gl&

nem, nunquam diuitem

exiguum quippe

BU

defiderare naturam, opinionem immenfum;

rj

quod ex Democrito, vt alia multa, Epicu-

Vitt

rus fumfit; cum ipfo Ioue de felicitate cer-

Ant

taturum , qui intra pánem & aquam defideri-

li

um fuum clauferit; multis diuitias non finem

ml«

H

Seneca Ep.16. Idem Ep.2z. Idém Epift. 2. 4.

27.

2

LIB. III,

CAP, XVI.

399

ih

;mif'erqiarum ; fed mutationem attuliffe ; mag-

0n

nas diuitias efTe, lege naturae compofitam

at

paupertatem ; quae, filaeta fit, honefta res

i

eft

Philofophis praefto ad(unt auxilia Poe-

m

tarum , qui cum Plutum diuitiarum Deum

finxerunt effe caecum & timidiffimum, de-

tni

clirarunt vna, malis hominibus, perinde vt

T

t

t

bonis, eum contigere, & curas fecum ia-

(

uehére , proindeque .parui faciendum effe,

n

In-tutela Icuis effe egeno:, cenfu.t Homerus,

Imperitiae homines accufabat Hefiodus, qui

TA

t

nefciant, quantum toto praeftet dimidia pars,

p

Ti

(

7—

hoc eft, mediocritas opulentiae, & quantum

ll

l

opis fit in vilibus oleribus, hoc eft, in te-

nui vi&u: fa&um confulto ab. irato Ioue,

jl

vt id. nefciant homines, ne relapguefcant

Diu

encton.

ad laborem ; futurum alioquin, vt vnius diei

II5

li

opera alimenta fibi in annum parare polfent.

itio

Grauibus fenteptiis Theognis facit diuitiis

conuitium,

Diuitiis, inquit, multi a

m

Aií

uunt

ip*

nefarii homines, probi multi egent; diuitiis

i

d

virtutem permutare nolim; fortunpae illae

«

funt , haec praeftantis animi ; caducae illae

funt, haec ftabilis,

Diuitiis nullum finem

j* d

fta- :

fefl

r

Homer. Od. £, v.07. & Od. £. V. s7.. Hefiod,

Oper. v. 40. fq. "T'heogh. v. 227. fq. v. 1151,

45 |

fq. v. 220. 331. 335. 614-

^

400

ALNETAN, QVAEST,

ftatuunt homines.

Diuitiae hominibus íri

tuni

Ial

fania funt.

Nolim equidem ditefcere: quin

mod

imo viétus mihi tenuis contingat,

Mediurà

iter tenendum , quod ipfe facio. — Mediocri«

n j

tas in omnibus optima eft, quam & optimi

ii

efe,

quique fequuntur.

Anacreon elegans illé

amorum & deliciaftum praeco, quinque ta«

d.

Qem

lentis a Polyerate donatus , cum de iis fer«

tfb

uandis & collocandis per duas noctes anxius

fuiffet, follicitudinis huius impatiens tyrat«

,

At

no refüituit, tanti non effe dicens. Extat

vetus odarium, fiue Anacreontis, fiue ve-

lipt

teris alterius Poetae, quo aurum fugitiuum

Val

fe neque amare, neque perfequi velle de-

I

clarat; moerores cum auro abiifes pluris

,

fe lyram fuüam facere, quam infidum illud

Qte

aurum.

[

j

Scolion ín Plutum fcripfit Timo-

creon, quo Deum hunc Tartarum femper.

Tpe

inhabitzre debuiffe cecinit , nunquam vero

Áipie

lt

in terra apparere, omniumque malorum ho-

minibus auctorem exiftere,

Nihil homini-

DET

bus natum effe argento. peius, declamat So-

lu

