t facrificia Mneui Deo pera&ta,

r pollt

eculorum vífüm, quem propter impietatem

aeciftyt

amiferat, propter pietatem recepit. Id alii ad

Pheronem eius filium referunt.

Caeco cui-

juin &

dam roganti, & per quietem a Serapide ro-

3f dii

leti 4j

gare iuffo , videndi facultatem reftituit Vef-

nf Ta

pafianus, faliua oculisillata, ne quid ad.Chrif-

ti fa&tum imitandum deeffet: & alterius ma-

d fUO N

num emortuam imprefífo veftieio fanauit

yj pru?

Attinius rufticus, cum fomnio a Ioue immif-

iorünlt

fo parere neglexiffet, debilis factus eft ; cum

orum t

paruiffet, illico conuvaluit,

Fertur & mulier,

erurm,

cum exofculata effet

genua Hadriani; & cae-

cus cum eum tetigiffet , vifum recepiffe.

507

Brachmanes apud Philoftratum luxatos artus

riliuD,"

& vitiatos oculos curant

Memoratu dig-

ffe, m

hn

num eft , quod a le cognitum atque vifum

(rn

ro

tefert apud Aenean Axitheus, bonum quem-

dam

p )

Cyrlll contra Fulian, libr. 6. Philoftr, Apoll. f $

M

p[

Cap. 12. Aen. Gaz. in "Theophr.

| Cclf. »"

142

ALNETAN, QVAEST,

dam virum morti proximum , difcipulo fuo

fu.

]iens |

caeco praedixiffe, futurum, vt feptimo poft

lesera

die folutus tenebris Solem afpiceret ; atque

id ita contigiffe.

tnl

abit

]V. Daemones abegiffe Chr:f*cum vltro

At vi eadem multi

r

quoque fatetur Iulianus

quoque inter

ethnicos pollere diécti funt,

T

Fertur Euthymus heros, cum daemone Te-

tlenm

ineffenfes infeftante armis fumtis certaífe,

Tinni

victumque expulitfe

& in mare pracipitem

busd

edilgl

dediffe, Apollonius Tyaneus,perfona ad Chrif.

ti effigiem a Philo(trato aliisque fubornata,

eri

daemonem graífantis apud . Ephefios peftis

Àtpel

iltenf

auctorem füb mendici forma latentem depre-

hendit, & lapidibus obrui iubet: iuuenem

Alcma.

daemone correptum fanat , daemone

ex-

Wte

& fl

ceffus füi &gnum palam dare cogit ; euerfa

quadam ftatua iuuenis ipfefanatus, & ad me:

Y

liorem reuocatus mentem, depotitis verfico-

Info

loribus veftimentis , & vili pallio indütus,

It

Apollonii difciplinam capeftit

Compofita

t

palam hiftoria ad Gerafeni illius exemplum,

lii

qui a Chrifto liberatus legione daemonum,

veftibus modefte conte&us, in eius contu-

l]Onem

bernium admitti voluit. Indidem conficta eft

V

fa-

du

Cyrill..coatra Tulian. libr. 6

Philofir. Apoll

1.4..6. 2 6, -

þxhl 01

LIB. II

CAP, XVII.

143

ipul [

fabula altera de Lamia, quàe pulchrae mu-

lieris fpecie Menippum in fui amorem pel-

Umo N

45 d

lexerat

Narrat idem Philoftratus , daemo-

nem a Drachmanibus per epiftolam increpitum

m vitt

& abire iuffum,formofum puerum a fe amatum

dem m

& correptum reliquitle

Quibus ceremoniis

qid f

manes exigerentur fe

Lemuriorum die,

eleganter tradit Ouidius.

Huc pertinent &

mone T

certil

tinnitus & bombi in folis & lunae defetti-

pradip

bus, ab omnibus gentibus etiam 2 veteri aeuo

edi foliti, tum enim a malis daemonibus infi-

jaad r

ubormat,

deri aftra.haec, atque huiusmodi crepitacu-

fios dl

lis pelli, putabant. Teftis Alexander Aphro-

em d

difienfis, His addi poffunt. & l'uriae , quibus

Alcmaeon & Oreftes, interfecta fua vterque

uent

onem d

matre , diu agitati, & facris quibusdam poft-

ea luftrati

lc j eU»lll

fanitatem receperunt

V. Chrifti confilio ia&tum non femel ab

&adnt

j vert

Apoftolis rete, & ingentem vim piícium tra-

jpditi

hens, affine quippiam habet in Pythagorae hi-

ftoria: quem littori adftantem aiunt indicaf-

ompüfn

fe pifeatoribus , quot pifees euerriculo non-

(efp Ifi

of Onuml

dum aqua extraéto continerentur, & praedxc-

tionem re fuiffe comprobatam.

l eoni

Vl. Quod ventorum vis a Chrifto repref-

nil d

It

fa eft, tempeüasque fedata, praeftitum idem

* quo-,

y. À

Phxloür. Apell. 153 c.i2, Alex. Aphr.Probl. 1 r

144

ALNETAN, QVAEST,

quoque narratura Pythagora, Epimenide,

p

Abaride, & Empedocle , qui & inde-ZAsfa-

05 V

DIUM

veuos , & xtANocaveuor , hoc eft , ventorum auer-

tinebs

vuncus di&tus eft. Narratur & Corinthi fuiffe

progenies, quaedam hominum, qui ventos

ünüs

componere poffent,. proptereaque appella-

tht

D

rentur &vepoxo?rat , h*igc eft, centorum domito

lus (

ves. Lapones hodieque & Finni dicuntur nau-

tis ventos vendere , tradito loro quodam no-

Á

dis tribus conftridto , quibus folutis venti

Vi

Ericum Sueciae regem pileo

excitantur.

N

i j

quodam magico vfum refert Olaus Magnus,

quem quamcunque vertiffet in partem , op-

qiN

tatus inde ventus afpirabat, Et inter faga-

ftm

&i

rum pollicitationes non infima haec eft, ter-

ris ventos inducere , & nubila caelo depel.

Ürio

lere. Spem eamdem affeclis. fuis oftentauit

Tepo|

Emp&docïes,'magïcae artis non in(cius , te

od

fte Gorgia Leontino eius difcipulo, qui huie

m

eam exercenti adfuiffe fe confeffus eft. .Et

hi

At|Q

apud Herodotum , Perficarum copiarum du-

B

l

ces foediffimam tempeftatem adhibitis magis

At

fedarunt, quam Athenienfes inuocato & in

W 1

auxilium afcito affini fuo Borea excicauerant.

LU.

Anarte fimili vfum dicemus Aeolum , illum

pro-

Vll'(!l

Olaus Magnss de Gentïg. Septentr. 1,

u

Herod. 1/7. c. 189, & feq.

3- c.)' 1»4'

LIB. II,

CAP, XVIII,

145

pmm

promum condum ventorum, cum Vlyfli ven-

nde 2

tos vtre conclufos tradidit? an Brachmanes,

TE

cum duobus doliis imbres atque ventos re-

inthi fül

tinebant ad arbitrium, vel emittebant? Nep-

qui vt

tunus apud Virgilium ventos iniuffu füo ma-

Je appeu

ria turbantes verbis caítigat & comprimit.

r d

Et Simplicius fuis in Epi&tetum Differtationi-

"Untur f

bus, componendorum flu&uum vim piis &

od

fapientibus hominibus fpondet.

]uus Y

VIL, Chriftum ambulaffe fuper flu&us ma-

g

ris, & Elifaeum natare ferrum füpra Iorda-

l$ Mu

nem feciffe, quo ore negare aufint ethnici

arter

qui Neptunum curru vectum fümmas vndas

inter d

fingunt perlabi, ne axe quidem madefa&o ;

let füu

& a Neptuno facultatem Euphemo filio, &

-nek) ü

Orioni nepoti fuiffe conceffam, vt füpra ma-

; oftet

re poffent incedere? Fabulis proximum eft

]HfCl IN

quod de Dauide Al-roi Amarien(ü differit

o, qui

Beniamin Tudelenfis, extenfo füper aquas

fudario flumen tranaffe: quod & de Coeno-

qs dl "

biarcha quodam fuo , miraculis claro, iac-

) atufi

ibitls p

tantem Turcam audzfï'e fe, prodidit Busbequi-

us. Theologiae Sinenfis dogma vnum hoc

goa *

eít, fecundam Trinitatis perfonam faepius

llym,h

affum-

pFO

Virgil. Aen. 1. r. v. 135. Beni, Tudel. Ttin. p.

93. Busbeq. Epift. 4

2T5

K

146

ALNETAN. ,QV:"&E-ST.

affumfiffe corpus , & aliquando filium füum

equ

Qeyit

fupra mare in Ceilanum infülam transuexiffe,

V

At cum idem facere vellet neque poffet Zo-

roaítres in Perfidem contendens, fluuios iti-

fjlex

dem

neri obftantes in glaciem adfítrinxit,

Si Py-

qiuer

thagoreos audimus, Abaris in mirifica fagit-

ta , quam ab Apolline Hyperborio acceperat,

T0I)

equitans, maria & flumina & loca inuia traii-

D&l

ciebat, quafi volans per aerem. Et idem af-

Qu

err

fingünt Pythagorae, cum hac fagitta dona-

tus ab Abaride, vno die Metaponti & Tau-

fs

franyf

romenii vifus eft, Si creduli effe pergimus,

ii

& Philoftrato Pythagoricorum omnium va-

niffimo tribuimus fidem, terra Brachmanum

Aüerq

ul

baculis percuffa in fublime attollitur; ipfi

duobus cubitis in füblime a terra elati am.

tyor

bulant, Quodfi & prifcarum fabularum archi-

V,

teétis praebemus aurem, Talus Minois cuf-

LT

fere f

tos ter fingulis diebus Cretam totam circum-

ibat. Celebris eft inter feptentrionales Deos

pum] j

Hollerus, magica fcientia clarus, qui offe fe-

Mi

ralibus carminibus confecrato, ad trapanda

lit ]

maria, tanquam nauigio vtebatur. Celebris

IN j

& Oddo Danus , qui pedibus maria pererra-

Tien h

bat ; & Othinus, qui regem Daniae Hadingum

nus, Ó

equo

Ws N

Vid, Petr. Petit. Ac Sibylla libr. 2

cap.7. Phi-

lolir. Apoll. libr. 3. cap. 4. & 5.

Vs

p m

LIB, II.

CAP, XVIII.

147

Jfom f

equo infidentem fupra maris fluCtus trans-

absuenté

uexit,

. poflc]

VIII, Transfigurationi Chrifti affinis eít

flujiosi

fplendor illej quo micantem faciem Mofes

de monte retulit.

His adiungi poteft , licet

TA

tífia ij

diuerfiffima, Nabuchodonofori mutatio , vel

)qutept

morbus potius, quo de ftatu mentis deiectus,

| inuia t

pecus animo ac prope corpore fa&tus eft,

Quae aduerfus Iudaeos Chriftiani nominis ad-

E ident

uerfarios vtilia funt. Nihil autem frequen-

igita hi

oni d

tius occurrit in fabularibus libris , quam

» pe

transfigurationes Deorum. In Giganteo qui-

dem bello varias beftiarum formas cun&ti in-

Qmpium

iachmul

duerunt,

Et ne omnes recenfeam , quam

oliitur

multas fpecies fumfiffe dicitur Iupiter ; tauri,

m elit

cycni, aquilae, cuculi , ferpentis , formicae,

vrfi, Satyri, Amphitryonis, paftoris , auri,

danim d

ignis ? Quibus formis foeminarum pudicitiae

Minos

un d

fere fraudem flruebat ; proptereaque decen-

li

tium puellarum verfiformis cupiter appellatur a

onde *

l

ny

Martiano Capella, Quidam vero pracipue Dii

qui 0

r

hac permutandi fui arte celebrati funt , Pro-

qd a

teus, Achelous, & Vertumnus , qui inde no-

r (l

men habuit; Thetis etiam, & Picus, & Fau-

j p

nus, & Teichines, & En pufa, & Periclyme-

efoi

If

nus Neftoris frater , & Metra Eryfichthonis

«

K2

filia,

ap

hh

Martian. Caþelï. 1. 6.

148

ALNETAN. QVAEST.

filia, & ipfe quoque Eryfichthon. Veniunt in

R

hunccenfüm, & quos Dii in nouas formas

ipfus

Tulf i

induerunt ; puta lupiter Io in bouem, & bo-

uem hanc in Ifidem3 Circe Vlyffis focios in

dm f

varias feras, Picumin auem ; Vlyffem ipfum

)h

Minerua in fenem deformem ; Venus Cupi-

toun

dinem in Afcanium , Afcanium in Cupidinem.,

Tün ]

Trty t

Neptunus apud Antoninum Liberalem INym-

phas quasdam arbores fecit, & rurfus formae

Q0nty

iuae re'tlv.mt

'Tirefias fepties formam mu-

tüs f

taffe fertur, Sinenfium ille Deus,, qui Trini-

f

tátis fecunda habetur perfona, corpora fae-

We W

icitur , & in varias animalium

pe fubiiffe

Ipui

formas tranfiiffe,

Homines praeterea non-

ts

nulli, verfipelles fe, cum lubet, facere credun-

Tens

tur,

Quo nomine cum alii infamati funt,

hä l

tum maxime Arcades & Neuri, lupi formam

VirQ|

fumere & ponere dicti, Vnde orta Lycaonis

ls

r

Arcadis fabula. Et Theffali etiam , quorum

hmm

La

magicas artes imitatus Lucius fcite feripfit,

lm

x homine afinum factum fe, & hominem

num Y

rurfus ex afino

Cuiusmodi mutationes aliis

Y

contigiffe, tradunt etiam recentiores quaedam

Tf

bhiftoriae. Narrant Siamenfes, effe apud fe ho-

ïdm, 1

mines ab hominum confortio remotos , mag-

NI

pa fanctitate pollentes , qui quascunque ve-

T fl

lint formas fumere poffint

Ix.

NI

]

1Ili

Anton. Liber. Metam. 22,

n

LIB, II, LCAP. XVHI,

149

Ventti

Ix. Denique quam Chriíto facultatem pro

jus forr

ipfius diuinitate tríibuunt Euangelia , homi-

iem, t

num fenfa cogitationesque nofcendi , eam-

i (oct

dem fibi arrogabat Apollonius.

fiem i

X. Quemadmodum autem vocanti Chrif-

enus (

to in difciplinam fine cun&atione fe tradide-

Cupii

runt Apoftoli; fic Democritum forte na&tus

alen N

Protagoras, illico fecutus eft, ex eiusque

füs fo

contubernio nunquam difceffit, quoad tan-

Ormam ?

Vt.ex

tus fa&tus eft, quantus poítea fuit,

,qit?

fe&tatoribus fuis duodecim Apoftolos, vnum-

orpu

que interipfos primarium & principem, & Dif-

: animt

cipulos duos & feptuaginta felegit fibi Chrif-

eteret I

)

tus & afciuit; fic Sinenfis Philofophiae pa-

ere (

rens Confutius inter tria Difcipulorum mil-

m

lia ieptuaginta duos exquifitae eruditionis

ypi o

viros fibi adiupnxit, duodecim vero praeterea

fpe&atae folertiae, acuminis, & doctrinae Phi-

ffl, qnGl'ff

lefophos, quorum vnum pro caeteris fibi di-

jte f

Ic&um , ducem effe caeterorum & antefigna-

num voluit.

& ho

ytiont^

XL.Porro vim illam prodigiorum patrando-

g

rum cum Apoftolis fuis communicaffe Chrif-

tum, minime inficiati fuut Muhammedani.

PL

XII. Vt autem viri rudes , poftquam Spi-

j

cun

ritu fan&o funt afilati, variarum linguarum

ugvï.*

J

periti fa&i funt, iisque ad populum coepe-

runt

«

150

.ALNETAN, QVAEST.

rfunt vti; fic oracula Dodonaea vnicuique

fits

yell

fecundum natiuae linguae fuae proprietatem

fistus

refponfa dediffe , Mythici ferunt; & Apollo-

nium Tyaneum linguarum fuiffe callente

feret

(l

omnium, fcribit Philp&ratus, quamuis nullam

didiciffet,

"

(

& o

Ql

XIlI. Vt Petrus prima fua concione tria

Ceden

hominum millia ad Chrifti partes traduxits

fic m

ficPythagoras prima füa ad Italos habita ora-

Mafa

tione, duo hominum millia cepiffe fertur.

T r

XIV. VtApoftoli vinculis & carcere di-

uina ope foluuntur; quemadmodum & ad eos

&pQ

claufis fóribus penetrauerat Chriftus , & naf.

fl

lbt

cens ex vtero materno, illaefo virginitatis

clauftro exiuerat ; fic fores templi Cereris

Toji

af

Mycaleffiae noctu claudi ab Hercule & ape-

luerd

riri, dixerunt Graeci; fic fingit Euripides,

Bacchas a Pentheo reuin&as compedibus, &

lilor

hf

in publicam euftodiam traditas, itidem vt

Hiu;,

Bacchum , referatis diuina virtute foribus,

folutisque vinculis effe exemtas ; fic Antio-

Yityy

pen catenis a Dirce conftri&am , a Ioue fo-

ma,ï

lutam alii Poetae cecinerunt ; fic Croefüs a

Vllnculj

Cyro conie&us in vincula, & templo inclu-

nuerw

eft, fi

Al'ïapg

fus, (ignota quadam virtute folutus

fides

'Philohr. vit. Apoll.1. . c. 13. Eufeb. in Hierocl.

M

i

—Euripid. Bacch. v. 443. & feq. & 614.

P

" d

LIS, IT

CAP,;XVILE

ISI

vnici

fides Ctefiae, etiam(i valuis templi figilla im-

opritt

pre(Ia effent; fic Apollonium occinit Philo-

cum

in cuftodia reuin(tus : atti-

& pl

ftratus ,

neretur ,

pedem compede folutum o&en-

v callentt

QUIS

diffe Damidi, & compedi .rurfum inferuiffe

& cum in Creta a Dictynnae antiftite in vin-

Yncione t

cula effet coniectus

fefe iis exemiffe

&-ac-

ss tradj

cedenti ad templum valuas fponte patuiffe ;

fic famofus ille Dauid Al - roi, a Iudaeis pro

; habitot

Meffia, dum viueret, habitus, cum a Perfa-

Je ferti

a

rum rege. mandatus effet carceri,fe ipfeinde

um n

expedit; fic. Caiimum Biamrillam, quadra-

(s [ y

gefimum Calipham, cryptas omnes, cellasque

fubterraneas, quantumuis accurate claufas,

virgi'

magicis artibus penetraffe , indeque exiiffe

yl (

afïeuerant Aegyptii; item Cramatus,, auctor

ulé t

haerefeos Cramatitarum, cuius meminerunt

Turpo

hiftoriae Saracenicae , ab Hidamo detrufus

npe DiA

in cuftodiam, & puellae cüiusdam ope libe-

Mil

ratus, fequacibus perfuafit, propria id a fe

ite [Oht

virtute fa&um;

fic magi quidam a Montezu-

f l)

L f

ma, poüremo Mexicanorum rege, adfítricti

yinculis & carcere, ex eo repente ablati eua-

Croe'J'

nuerunt ; fic Mofes ipfe, fi credere fas eft

j i

Artapano, in carcerem detrufus ab Aegypti

j d

fit

rege,

*

Ctef, Perfic. apud Phot, T'm.72. Philoftr. Apoll

If HIC

libr, 7, c. 16. & lib. 8. cap. 12.

L

Y52

ALNETAN. QVAEST.

rege , patefaGtis noctu portis, cuüodubus fom-

pibus

quete

no vel repentino interitu oppreffis , ipfis re-

giae foribus fponte referatis , in intimum re-

De 3.

gis conclaue penetrauit.

atift

um

CAPM L.

Ne|

De morte Chrifti, eiusque reditu, ad vi-

lom

tam, & caeteris eo pertinentibus.

non

IL Morte ignomi-

Qu

1. Chriflus fanguine fudat.

qli

niofa cruci fuffixus aficitur

lIl. Moriente eo

a

fol deficit

IV, Terra tremit , &2 petrae fran-

VI. Chriftus

TE D)

guntur

V. Felum .fcinditur

defcendit ad inferos,. VA. Refurgit a mortuis.

Vilüs;

$

VUI. zfcendit in caelum. 1X.. Ex oculis bo-

a

minum euanefcit.

DxOH

uod faneuine fudauit Chriftus, vehemen-

Q

ff

tiam quidem doloris id oftendit, mini-

frum

me tamen pro miraculo habendum eft. INa-

Dus

turaliter id fieri, docent Philofophi & Medici,

t

plurimaque exempla fuppeditant hiftoriae, &

nos virum hodiedum fuperítitem nouxmus

M

0

morbo hoc faepius tentatum.

I1L Deum Chriftianorum letho datum ef-

(f

fe , ridentibus & cálumniantibus ethnicis, fic

LU

tlm J

refpondet Arnobius, nec ipfos pudere, cum

Liberum patrem dicunt membratim a Tita-

D

nibus

P

Arnob. 1. z.

153

PRIBS H CAI;-. x

dl

nibus effe difcerptum , & in ollas, vt co-

5, ln

queretur , conie&um ; Aefculapium fulmi-

ntimumr:

ne a loue interemtum j

Herculem: viuum

arfiffe; Attin effe viro fpoliatum; Romu-

jum Senatorum menibus efle laceratum.

Nec praetermittere debuerat Saturnum cae-

äituxad

lo pulfum a Ioue , & vin&um compedibus ;

ntibus.

Iunonem quoque adítri&am vinculis, & de

irit i

caelo fufpenfam , incudibus duabus ad pedes

alligatis; Vuleanum item ab eo de caelo prae-

Mariatt

cipitatum, vnde claudus factus eft; & a Iuno-

pj

ne ipfa, ftatim ab ortu, cum deformis effet

VT. Onj

TT

vifus; Apollinem caelo a Ioue eliminatum,

ob Cyclopas fagittis ab eo confixos, & Ad-

MO

meto feruire iuffüm; Martem & Venerem a

Diomede vulneratos; Ofirin a Typhone in

TM

frufta concifum ; & Prometheum Caucafo af-

yit, t

fixum & rofum ab aquila, Adiungi his poteft

jdi Y

Deus Brachmanum , quem fecundam effe

of

aiunt Trinitatis perfonam , & corpus nouies

ilorit

in humani generis falutem fumfifte.

Hunc

y ol

o&auo füo aduentu praeliatum affeuerant

cum Gigante, qui folis intercipiebat lumen,

atl "

& vulnere in femore accepto corruiffe. Scrip-

.hm'cis ,f.'»'

tum habent Siamenfes in facra fua hiftoria,

Deum quemdam fuum poft o&oginta circi-

ter annos in terris a&os, a monítro nefcio

piu

quo

134

ALNETAN. QVAEST.

quo fuifTe trucidafum, & Dei alterius fra-

dertpt

trem apud inferos cruci effe affixum. . Supe-

in p

rioribus fübiicit Arnobius, viros gloria, vir-

fmm, (

tutb, & exiftimatione pollentes , nullius affi-

peti f

nes criminis, & capitalibus tamen füppliciis

Catoni

affe&tos , Pythagoram , Socratem, Aquilium,

fius,

Trebonium, Regulum. Hunc aliosque in pa-

Jiürayi

ri argumento recenfet Tertullianus , fuppli-

jtem v

( dofi

cia mortemue fponte perpefíos, Empedo-

clem , Anaxarchum, Zenonem, Eleaten, Di-

affenur

donem, Leaenam Atticam, Mutium Scaeuo-

a. C

lam, Lacones ad aram Dianae flagellis caedi

Theod

folitos, Addi poffünt fexcenti ;- fed hi prae»

gn i

cipue adnotandi , qui ob infectationem vitio-

Gdl

rum, aut virtutis fplendorem , aut do&trinae

ü i

celebritatem , a nefariis hominibus vexati

a Phc

fünt; Pythagoras, puta , eiusque difcipuli ,

lm fi

quod malos odiffe fe profeffi , caeteros ho-

it Chr

1nines ad virtutem hortarentur; multo etiam

h()mim

3magis Socrates, quod Athenienfium fupertti-

tinen ,

tionem vanasque religiones derideret, Ephe-

QM',[]

fo expulfus eft Heraclitus ; Democritus apud

n

Abderitas pro infano habitus; Phocion mor-

Tsl

te affe&us , & cum ad füpplicium duceretur

ü&I]]a

fputis foedatus ; paffus eamdem contume-

liam Cato ,. cum. per feditioforum manus

P

de-

D

Ibidem, Tertull. Apolog. c. 5o.

j

LIB. IT,

CAP, XIX.

155

lteris f

derepta toga traheretur , paífus & duplicem

TT

in petitione Praeturae & Confulatus repul-

dlorin, i

fam , & hominibus nequam pofthabitus ; eX-

mullitsd

perti faepe fimiles iniurias Stoici, gregales

n füppli

Catonis , acres morum emendatores. Con-

Al

futius, in cuius praecepta tota Sinenfis regio

Squei

iurauit , contemtus fuit, dum in viuis etfet,

is, li

item vt caetcri aetatis illius Philofophi ,

ms]

& do&rina eius repudiata eft. Huc Platonis

Jexten )

afferunt locum quemdam e libris de Republi-

m Scidt

ca, Clemens Alexandrinus, Eufebius, &

'Theodoretus , quafi eo fignificetur , hanc

velis t

ed hi p

pium iuftumque virum fortunam manére, vt

mem Vi

caedatur flagris, torqueatur, vinciatur, cru.

At non id de iufto fimpliciter

t dodri

ci affigatur.

a Platone di&um ett, fed de eo , qui iuftus

yus v

cum fit , inluftüs videatur ; nihiloque minus

: diip

eteros iv

in Chriftum Dominum conuenit, qui, cum

ylto eti.

hominum omnium effet iuftiffimus, iniuitus

nlipt?

tamen , magus, fraudulentus, impius habitus

eft, & quae fceleratis debentur, fupplicia per-

q l

tulit.

Et inter Chriftiani nominis aduerfa-

ritus d

qjon m

rios Tudaei fuerunt, qui expe&tatum fibi Mef-

jueend

fiam a gente füa interfe&tum iri praedicarent.

Fi-

cgntüt

Y

; n

Plat. 1. ?. de Republ.

Clem. Alexand. Strom. 5.

(

Eufeb. Praep. Euang. l. 3. c. 13- "T heodoret.

Therag. Ser?l. 8.

!36

ALNETAN. QVAEST

tinftus

Finem facio in cruce, cui Adonin Proferpi.

na , & Cupidinem deinde Heroides àfüxe.

ti foli

runt ; vnde intelligimus , Deos quoque fuos

« en

i

profanas gentes in crucem egitfe

lum obl

Wrant,

IiI. Prodigialis illa folis defe&io, quae

moriente Chrifto contigit, magnis au&ori-

f df

bus ethnicis aduerfus incredulos fe tuetur,

prodidi

Phlegonte, Thallo, A&is publicis Romano-

nmT)

rum, Sinenfium annalibus ; quorum omnium

t ali

teihmomo vfi fumus in Demonüratione nof.

Á eim

tra Éuangelica, Similibus autem-fiderum de-

h: &

liquiis multae clarorum virorum mortes in-

Girnt

fignitae funt

Romuli, cuius non interitum

lum

folum, fed conceptum etiam , & Romae na-

Oi

tales folis defe&tus nobilitarunt ; Caefaris,

t prg

quo interfe&o fol per annum luridus appa:

lnqm,

ruit ; Augufh j füb cuius exceffum non luna

IVI

modo , fed fol quoque, teftibus Dione &

0, tter

Eufebio , defecit; Neruae , quo moriente

I ferr

foli idem contigiffe , notat Aurelius Vi&or.

TCl m

Atque haec deliquia duo, non ex naturali

Ts

lunae obie&u orta funts; fed ex aliis caufíis ,

ditef

puta, folaribus maculis in magnam molem

pl C

concrefcentibus proueniffe putandum eft.

Wt

Atroci quoque cahgme caelum obfidente ex-

Thebas

tin&us

l eyc

Demonftr. Euang. Prop. 3. s. . Dio lib 46

-

Eufeb. Chron. Aurel. Vià Epitom., in Nerua.

l]

LIB.

It,

CAP, XIX,

157

in Pro

tin&us eft Carus Imperator; non ex defec-

yides df

tu folis, fed ex denfitate nubium; cuiusmo-

oqit i

di & eam fuifie,

quae in Romuli interitu cae-

'

lum obfeffum tenuxc , Liuius & Florus affe-

edio, qu

uerant

Sub e:

Xïf"

A iv

um Carneadis lupam eclip-

TU QU

fin effe paffam , & obfcuratum fuffe folem,

fe tut

prodidit Hefychius illuftris. Docent Indo-

is r

rum Theologi, fecundam trini Dei perfonam,

p

cum aliquando in terris verfaretur , pugnat-

Tationcn

fe cum Gigante, qui folis officiebat lumini-

fident

'bus; & vulneratum

quidem fuiffe ipfüm , at

| f0f

Gigantem interfecifle. Sinenfes vero tradunt

Y 10

Lutiemam , praeftantis formae. & mirandae

fomui

originis foeminam , cum ex prodigiofo par-

Catit

tu proüratxs viribus concidiffet , indoluiffe

lunam, fibique tenebras indixiffz,

iridus 4

IV.'Terra quoque , animam agente Chrif-

m non

s Dinte

to, tremuit, & petrae fiffae funt,, Motus au-

tem terrae inter feralia omnia pofuerunt eth-

o f

nici, miultosque in hiftoriis fuis adnotarunt;

ILU$ Vi

multos & confinxerunt Poetae, nec fine iis

ex ntt

abire fiuerunt ciuile bellum Caefaris & Pom-

Jii$ caufï

peii, Caefaris ipfius interitum , aliaque bella

4 1

mox confecuta , & ne fabulofum quidem ad

yjin *

'Thebas bellum.

'TLerrae autem motui, qui

sdentt ?

fub exceffum Chriíti euenit, teftimonium fu-

tipiu

*

um

Jio I

Eiu.l, 1. Flor. lib. tf. cap. t

.Y

158

ALNETAN. QVAEST.

LY

um commodant laudati a nobis Phlegon &

Vi

'Thalus. Fiffurae vero petrarum terrae mo-

df f

tum , vti fit, funt confecutae.

ponunt

" V. At mirificailla in atroci facrilegio veli

Yero ia

fciffura exemplum habet a Grotio allatum ex

tte cr

Philippide & Plutarcho de facro peplo, quod

to, G

!

cum Demetrius & Antigonus in eo cum Io-

nydee,

ue & Minerua fuiffent ab Athenienfibus in-

is, Bf

texti, & diuinis honoribus ornati, difruptum

Titam

medium & laceratum eft,

fdi,

VI, Defcenfus Chrifti ad inferos defen-

vitge |

ditur ex paribus exemplis , quae profana

Seipt

"Theologia & ethnicorum iactant hiftoriae.

tanqua

Conceffüm iis praecipue fuiffe perhibent , qui

Quidi

Diis geniti effent, Peruulgata funt , quae de

partig

Polluce & Caftore,. de Orpheo, Thefeo &

tl

Pirithoo, de Hercule, de Adonide, de Pro-

Vütí

tefilao, de Vlyffe, de Aenea feruntur in fa«

Cptior

bulis; & quae in fabulofis hiftoriis de Rhamp-

Criti

finito, quem & alea lufiffe aiunt cum Profer-

tm dj

pina , & mantile aureum munus ab ea retu-

m

liffe; de Pythagora , quem poft annum ex

Wi df

inferis rediiffe volunt; de Pythagorae feruo

Zamolxi, & de Ere Harmonii filio, quem res

Poptl

in infernis locis fibi vifas referentem inducit

d.

Plato.

VII.

lt il

" Grot. in Matth. 27. 5:. Piutarch. in Demetri

9

Plat. lib. 1o, de Repub.

Qïlg(

1

EPB.. II

CAP, XIX,

159

Phlem

VII. E'c commemorandi & qui reuixiffe

) tetre t

di&i fünt, quique a Celfo apud Originem op-

ponuntur Chrifto refurgenti ad vitam, Nos

crilo

vero iam fupra de iis egimus, qui aliena vir-

o altun:

tute crediti funt ad vitam rediiffe, Hippoly-

peph,e

to, Caftore, Alcefti, Thefeo, Semele, Eu-

60 Qu ;

rydice, Glauco , aliisque, quibus Aefculàpi-

nientu :

us, Hercules, Bacchus, Orpheus , Polyidus

i, if

vitam reddidiífe diécti funt.

Nunc ii recen-

fendi, qui nulli debuiffe videntur recéptae

feros d&

vitae beneficium , cum nulli affignentur a

ha prti

Scriptoribus auctores beneficii; quae partim

n hilo

tanquam merae fabulae ; partim vt admiífa

rhibent

quidem opinionibus vulgi, fed incerta tamén ;

nt, qie

partim ab Hiftoricis & Philofophis tanquam

]Uv

n(.lü

,Tl

certa, vel certe proxima veris, prodita funt

de (t F'«

Vtut fünt tamen, omnem tollunt impiis ex-

untur i

ceptionem aduerfus Chriftianorum dogma de

)ae Rhaw

Chrifti reditu ad vitam ; cum auód hi fac-

tum dicunt, fieri id illi poffe crediderint. Ac

eum n

primum tralatitiae funt fabulae , de Baccho,

b e

anun d

qui difcerptus a Titanibus , recompofitis ar-

[OLUS

fui

tubus reuixit; de Hercule, qui poft mortem

populo rediuiuus apparuit ; de Palicis, fic

, guen

dictis, quod in Jucem iterum redierint; & de

em Jröm,

vl

Aechalxde Mercurii filio, cui conceffum fuit,

mter

jn ng.lï

Origen. contr. Gelf. lib. ?. & 3

160

ALNETAN. QVAEST.

inter mortuos effe aliquando, aliquando in-

seioft

domic

ter viuos, quemque , effe fe Pythagoram, af-

lat,

firmare non puduit. Notum & quod de Arif-

tea Procopnefio fertur, & de Hermotimo

Q ]

Clazomenio, quorum hic multis poft obitum

pum e

fo fsb

annis non femel reuixiffe dictus eft; ille ani-

füentu

mam ponere ad arbitrium & recipere; quae

o te

dum feiun&a effet a corpore , vagari foleret,

& multa e longinguo cognofcere, rurfumque

dmit

1um d

induto corpore renuntiare; quoad hoc ab

] m

inimicis cremato, velut vagina amiffa, cum-

lum i

quo fe reciperet, non haberet , penitus tan-

dem abícefferit, At talia citra interitum ma-

tun,

IG

gicis artibus fieri, docent nos Scriptores re-

i,

rum feptentrionalium, & nuper do&iffimus

fabat

Schefferus in Lapponica hiftoria. Quin eti-

Verti

am Refítituti Presbyteri meminit Auguftinus,

i;e

r

at []

aT

qui pro arbitrio iacebat mortuo ita fimilis,

105 s

vt nec ferrum nec ignem fentiret. Legimus

praetera , & a viris fpectatae fidei accepimus,

h&*ms l

&

h

in infulis quibusdam maris Aegei homines

Til

n

*W

plerosque, ac praecipue noxios & contami-

Tum q

natae vitae, poít mortem tanquam rediui-

uos apparere , & obuios faepe pulfare dam-

It p

W

n

nisgue afficere, nec ante conquiefcere, quam

ig

Te-

D.

»

Scheffer. hift. Lapp. cap. 1:. — Auguft. de ciuit.

Dei ; lib. 14. c. 24,

*

—

—

LiB.

II

CAP, XIXs

ió6I

refoffa corpora, velut errantium animarum

li

domicilia, combufta fint

Brucelacas appel-

tipota

TO

lant, quali e coenofo barathro emerfos di-

Hemtit

Cas.

Fabularum. quoque fcriptorem Aefo-

poit d

pum reuixiffe, perhibent auctores Aefopo ip-

fo fabulofiores,

Suaue autem Platonis com-

eft; 1l

mentum de Ere Pamphylio ; a viris cordatis,

1pete, (

pro re certae & compertae veritatis fuiffe

g (l

admiffum , mirabile fane eft, X Cum infero-

s r

rum defcriptionem pamrec Plato , fabulas

q0ad 1

pro more fuo veris admifc

cens; finxit Erem

miff,

illum in acie caefum, & per dies aliquot more

pen u

tuum, ac demium rogo i

if

L

pofitum reuixifTe,

yteritunt

& res apud inferos fibi vifas narraífe,

Ani-

ctipto

mam,cum vellet , ponere fe & reuocare iac-

r otil

tabat Epimenides.

Di&a eft & ad vitam re-

(i

uertiffe muli

erilla &mv«se, de qua librum fcrips

Augul l0U

ferat Heraclides Ponticus, poftquam per mul-

j f

tos dies exanimis fuit, Inter mirabilia , quae

U

literis mandauit Phlegon, primum eft de pu-

ia

ella Philinnio , quae po& mortem redibat ad

rel tont

amafium , cumque eo confuefcebat ; ac de-

& conviïf

ipum d

rehenía ; mor

a iterum concidit;

um m

nec corpus in fepulcro

quo primuze condi-

leare dä»

tum fuerat, repertum eft; Aliud deinde reci«

[certs (l

tat

r

Ta(v

Phleg. Mirab. cap. 1.

.u.,-

Mirab. cap. 3.

.

L

if d

162

A.LNETAN.: QVAEST.

Donpei

tat Buplago Syro, qui cum in praelio ad

'"Thermopylas Antiocho militans cecidiffet ,

fbus,

media die furrexit ex mortuis, adiit Romano-

dadum ,

d redit

rum caftra, eosque palam allocutus eft, In-

ufitatum Thefpefii cafum refert Plutarchus ,

Át , eue

homo nec ineptus, nec ftolide credulus. Cum

lm f

ille de fublimi lapfus interiiffet , tertio die

pue n

reuixit, peruerfosque vitae priftinae mores

turum, f

magna probitate & integritate correxit. At-

it plaor

Chifi v

que ita emendatum iri eum poft mortem ora-

Af H

culum fpoponderat. Quaenam autem geren-

tes vidiffet animas a corporibus feiunctas ,

DT

amicis narrauit,

Idem propemodum fcripfit

Vil

t a

Plutarchus de Antyllo, qui mori vifus ex

morbo , reuixit paulo poft, remiffumque fe

Que ipfe

in vitam dixit a mortis mortuorumque do-

fun i

mino, quod illuc per errorem addu&tus fuif-

fet a miniftris, qui ad alium quemdam fue

DeUs; É

rint miffi.

Memorabile & illud apud Plini-

ïHneo t

um de Gabieno Augufti claffiario, cui capto

f& As

ceruix , iuffu Sexti Pompeii, incifa eft, vt

fe lium :

vix cohaereret,

Atque ita tamen , cum per

Cucum Y

diem iacuiffet mortuus , allocutus adftantes

henfum |

' ab inferis allegatum fe dixit, vt quaedam

Pom-

MOnumü

Pldtarch. de fera numinis vindi&a, Plutarch. de

anima , apüd Eufeb, Praep, Eu. lib. 11. c. 36

D

Bd 7.c. 55

l,

LIB, il

CAP. XIX.

168

! pth [

Pompeio nuntiaret. Perfuafum eft Iaponen-

s cecil

fibus, do&ctorem quemdam fuum Comba-

lt Rom.

daxium , a quo literas acceperant , aliquan-

us ef l

do rediturum ad vitam, vti, dum in viuis ef-

Plutucia

fet , euenturum pollicitus ipfe eft

Perfua-

edulus, t

fum fuit & Peruanis , Guaiuacam Atabalip-

tertoc

pae regis patrem, vitam cum regno recep-

[rinae m

turum. Pigetplura congerere, Definam igitur

Orrexit, à

in plerorumque Iudaeorum aífenfione, qui

mortem a

Chrifti reditum ad vitam negare non fünt

aufi;. Horum teftimonia attulimus in De-

3uLem (

y feiuid

monftratione noftra Euangelica.

. VIII. Chritto caelum mirabiliter fcanden-

odum (

ti iam ante praeluferant Enochus, Elias, at-

yori vil

miffum

que ipfe etiam Mofes,

Quibus-addere pof-

Orumque 5

fumus & Habacucum, Et Enochum quidem

ex hominum confpe&u & confortio tulit

ddudus:

Deus; Eliam per turbinem in caelum curru

m

j apud[l

igneo rapuit ; Mofem Myftae apud Clemen-

tem Alexandrinum in caelum affumtum fuif-

o, Ql

j

fe aiunt , atque illic Melchi di&um.

Haba-

nciia EP»

m

cui

cucum vero Angelus flocco capitis appre-

henfum ex Iudaea Babylonem transtulit. Si-

ts d

j

milibus autem exemplis abundant fabularia

v

quaed

Pot

monumenta , Semeles, Ganymedis, Endy-

L2

Inio-

phytar

Demonftr. Euang. Prop. 9. c. 141. & 142. Clem.

flb ^

Alex. Strom. 1.

164

ALNETAN

QVAEST.

mionis, & Tithoni, qui a loue , Luna & Au-

d

rora rapti finguntur ; item Britomartis , quae

füil

in Aegina oculis .hominum erepta eft

Bel

prexia

lerophontis, quem Pegafus tulit in caelum,

Troogi

fed infelicifucceffü ; Ariadnes, quae & fide-

&utiip

ribus inferta eft; Aefculapii , cui fulmen vi-

tevu

am aperuitin caelum ; Herculis, a Minerua

Catre

aliisque Diis illuc euecti; Bacchi, qui cuma

Titanibus membratim dilaceratus fuiffet, re-

QUi

f nf"'r

liuiuus & integer in caelum confcendit ; Iphi-

defiy

geniae, immolatori a Diana ereptae, fuppo-

fita in facrificium cerua, & in Tauros trans-

$(

lata, vel, vt vulgus Graecorum cenfuiffe ,

Á G

fvgit Euripides, in caelum ipfum; Helenae,

]i

0 f

quam idem commentus eft Euripides , Spar-

fdud(* 1 þ

ta raptam,in Aegyptum per nubes transtulif-

I Caemw

fe Mercurium, & demum louis iuffu caelo

AC n

jllatam ab Apolline, cum ijam prope ab Oref-

te interficienda effet

^0 M

nautarum faluti prae-

I» "m

effe cum Caftore & Polluce , eiusdem vero

hSldrm

fimulacrum ceaelum confcendiffe, & Afcanii,

blïhm

quem fopitum Venus apud Virgiliumin lucos

CO«WIO.

