hanc morem fomnio gerere detre&antem nar-

depule k

rant oculorum vfum amififfe ; iterumque per.

yjbus B

quietem admonitam eadoem faceret, genua-

o Dl fit

vel cre

que eius contingeret; fi fecilfet, vifum effe

recuperaturam ; patuiffe tandem, oculosque

edones ,

L

recepice.

um E

AXVi1I. Coturnices in cafítra Ebraeorum.

diuinus

bis depluiffe , res fane miraculi plena fvit;

edium d

non idcirco, quod ventus auium illarum mag-

at, n

nam aduexerit vim , nam jis abundat hac eti-

; Pa

am aetate Acgyptus, vnde illae venerunt ad

js iU

Ebraeos, & vicinae quoque regiones ; &

etosqi t

Ventos quosdam ab auium adueGione Orni-

fr». Mif

thias effe di&os, nemo nefcit ; & id cirea

palpänmf

vernum tempus contigit Ebraeis Auftro

,üraEW

flante , quo tempore cortunices ex Auftrinis

uemdam !;

plagis reunolant ad Septentriones, vti foler-

qui Ima

ter obferuatum eft aBocharto ; & vefpere in

eten dl

Ebraeorum caftra defcenderunt, quo fcilicet

jetudi

tempore volando feffae quiefcendi cauffa ter-

jitun

ram petunt; & ingenti copia, vti faepe fit,

j

tooi!

etiam nauigantium damno, quorum naues ob-

ruunt, & vti aliquando factum in ora Antia-

i, vt.fpæ

vt

tum

ï h Eu' P[:!'

Bochart, Hieroz. Part: 2. lib. 1. c. I5.

72

ALNETAN. QVAEST.

tit p

tum netauit Blondus , in quam tanto aduola-

runt numero , vt intra menfem, per quinque

millium fpatium , centum coturpicum millia

idin

i5b

in fingulos dies caperentur.

Sed mirandum

0s a

id fuit, quod ad Dei nutum lurconibus lfra-

elitis cortunices ventus obfonator attulerit ;

qu

& quod, poftquam cibum bunc ligurierunt

&

tünt

per menfem , defito eo , grauiflima demum

poena coüfecuta fit. Porro hic quoque di-

lbt

D

uinorum operum imitatores fe prae(tant dam-

bulf

nofi Aegyptiorum magi , quos teftatur Aelia-

nus aues de caelo poffe in terram deiicere.

kDe

t in libris fcriprtorum Orientis haberi fcribit

as

Das

R. Selomo larchi, Balaamum & reges Ma-

dianitarum volantes per aerem, diuini no-

len.

minis vi, in terram fuiffe deie&tos.

Manna

il

deind

item caelo delabi , res naturalis eft, Eo per-

plui Arabiam affeuerant Scriptores prifci ac

n die

nouitii ; Libanum quoque , cuius & incolas

Topty

fama eft eo vefci ; item regiones finitimas,

lihï') 1

Melaerium, & mel rofcidum, & rorem Syria-

1]

cum appellant. Sed & aliis quoque locis pro-

| Emm;

uenit; in Polonia praecipue; ex eoque Iu-

lit ;

daeos placentas & pultes aiunt comficere.

Is

T j

At mirabile id fuit, quod efurientibus Ifrge]i-

ts

bl!s )

Blond. Ital. illuftr. p. 314.

Aelian. dc anim. l.

6, 6,33. Rf Sel, Iarch, in Num. 31. :

EY

LIB..I1I,

CAP, XII.

75

nto ad

tis panem hunc Deus, velüt ad praefcrip-

Vr quit

tum, de caelo fubminiftrarit; quod feruari

ctm m

id in perendinum non potuerit, praeterquam

PHERN

in Sabbathum 5 quod in vrna contra per mul-

ynibus It

tos annos feruatum fit ; quod ad Solem li-

r attaleri

quefactum fuerit ; quod Sabbatho defecerit,

& poftquam fines Chanaanitidis terrae attige-

gurtin l

14 GE

runt Ifraelitae

Quibus addi poteft & quod

qUO.]llC Ü

habet liber Sapientiae , omne delectamentum

omnisque faporis fuauitatem manna in fe ha-

(lant d

atur Adi

buiffe

Itaque rem non folum prodigialiter

? deiitr

& Deo auctore eueniffe, palam agnouit Arta-

panus, fed miraculum etiam in maius auxit,

beri (1

Deum dicens Ifraelitis farinam panico fimi-

roge d

lem de caelo mififfe

diuim

Eiusdem generis funt

alia prodigia; vt cum Dei mandato corui, &

! MQH» '

LE

deinde Angelus ad Eliam cibaria detulerunt

; r

in dies fingulos; vt cum effecit Elias, vt Sa-

reptanae viduae farina & oleum fuppedita-

& n

rint; vt cum pauperculam viduam aere alie-

finitim

'ems

no hberauxt Elifaeus multlphcamone olei ;

frumenti vero, Galgalitanorum fami fübue-

locis j

nit 5 (quorum fimilia & fübinde a Domino

.oquc I

onfic

Igsu fa&a funt) vt cum Danielem inter leo-

nes in fpelunca iacentem pulmento & pani-

; Jf

t

bus pauit Habacucus ab Angelo ad eum rap«

tus.

] amm. I»

]

Sap.16, 29. 21.. Atrap. ap. Euf, Praep. Eu. 1. 9. 637

74

ALNETAN. QVAEST,

tus. Atqüi fimilia multa praeferunt profanae

terit

fabulae & hiftoriae: Iouem, aiunt, in cunis

feadi

fuiffe ab apibus nutritum ; item Meliteum Io-

gercit

uis & Othreidis nymphae filium; Pindarum

fis eit

quoque, & Hieronem Siliciae regem , & Pla-

egox

tonem.

Narrat ipfe Pindarus, lamum Apol-

Tutel

linis & Eusdnes filium melle a draconibus

run

effe paftum. Midae infanti formicas frumen-

[it,co

ta dormienti in os ingefiffe ferunt; Attin

fuife;

infantem ab hirco fuiffe alitum ; Aefculapium

exiti

4 cane feruatum, a capra nutritum ; item

füm,

Aegifthbum , cuius nomen ob fimilem nutri-

tl

catum repraefentauit infans alter Procopio

Y

vifus; Miletum a lupis ; Cyrum Perfici im-

cbis

perii fundatorem a cane; Darium Hyttafpis

legin

filium ab equa; Androclum feruum fugitiuum

perea

aleone; Habidem Tarteffiorum regem a fe-

iuffi:

ris; Remum & Romulum a lupa. Et in ama-

PT.

torio füo opere finxit Longus, capram Daph-

ün j

ni, ouem Chioe vbera praebuiffe.

Sed &

of

Epimenidem fabulantur a Nymphis cibum

V.

quemdam accepiffe, quo fümto neque indi-

At

geret egeftu, neque vnquam edere vifus fit.

C

Anio filias tres fuiffe, garriunt Mythici , qua-

orüm

rum quidquid vna attigerat , vertebatur in

lorg

frugess quidquid altera, in vinum ; quidquid

iifíz

ter-

fiti

* Pindar. Olym. Od. €,

*

LIB.

IT,

CAP, XIT,

75

nt proau

tertia,inoleum : has Agamemnonem voluif-

1. 10 QUi

fe aduerfus Troianos abducere ad alendum

eliteum]

exercitum, fed in columbas a Baccho conuer-

Pindat

fas euolaffe, Muhammedum turbam multam

'em, ]

exiguo cibo faturaffe, produnt Arabum mo-

imum Api

numenta: & Phatimam , cum Mubammedo

draconi

patri cibaria aliquaudo in vafe fübminiftraf-

45 1fUIO

fet, confumtis iis vas tamen exhauftum non

wt;

fuiffe; atque ita Mariae Chrifti matri fiinilem

efeulipüt

extitiffe, quae cum educaretur apud Zacha-

tum , d

riam , fru&xbus de caelo füppeditatis vitam

Ilem I 1'"'

tolerarit. .

i

Prost

XVIHI. Nec efurientes folum Ifraelitas

Perfci t

cibis , fed fitientes etiam aquis Deus faepe

Tlilr)

legitur refeciffe : vt cum rupem virga Mofis

fugiui

percuffam fcatebras fontium non femel dare

m

juffit: vt cum ex a(inina maxilla Samfoni fi-

Lin at

vt

ti iam prope ene&o aquae eruperünt

m D

cum imbribus de caelo edu&is Samuel fidem

5 d

di&is fuis fecit: vt cum caelum Eliae iuffis

j; du

velut obnoxium rores & pluuias per aliquot

ue 1

annos cohibitas affatim largitum eíf : vt cum

vilisl

exercitui I(raelitarum, Iudaeorum & Idumae-

jci Ut

orüm, infiticulofis locis aquarum penuria la-

atir !

boranti, riüos per excauata incilia manare

yd

iuffit Elifaeus, Neque his fidem derogare 1m-

t

pietas poffit, quae fimilia huiusmodi plurima

conr-

26

ALNETAN. QVAEST,

Tione el

commenta eft, Rheam, aiunt, Iouem recens

1

eolis «

enixam in ficcis illa tempeftate Arcadiae

gireit

campis , e terra fceptro percuffa aquam eli-

cuiffe ad abluendum infantem.

Legitur in

quie B

o x

Nonni Dionyfiacis , incondito & puerili fed

monti

erudito tamen opere, Bacchum thyrfo ru-

pem feriiffe in gratiam Aurae virginis fitien-

Tiente.

&drit

tis, atque inde vini fontem expreffiffe. Quod

pl

& a Baffaride factum iam ante finxerat, Sed

& apud Euripidem ad Pentheum refert

perat

Nuntius, aquam e petra thyrfo Bacchae

imapi

il 3

pulfata fcaturiiífe.

Quod Bacchi beneficio

N

faepe ab his Bacchis fa&um teftatur Philo-

ftratus, . Legitur & in nugis Antonini Libe-

tj |

Jeteut

ralis , Bacchum ad perterrendas Mineidas

fluenta ne&taris & la&tis e pede mali textorii

iti,

extraxiffe, Prodigium idem Atalantae cuf.

Yitife

tüm A

pidi tribuit Paufanias, Is quoque poft Hero-

dotum perhibet, Epidaurios ficcitate & íte-

AQue

rilitate foli laborantes, Pythiae monitu, Aux.

Qm

efiae & Damiaze fimulácra ex oleis Atticis fa-

'ir.

rensï

bricaffe, atque ita vrgenti malo confuluiffe,

Et in Paradoxis Antigoni traditur, fuiffe Cra-

d

none.

Cütar

iNonn. Dionyf 1. 49, Nonn. Dionyf.l.45. Eur,

Bacch. v.703. Philoftr. vit. Apoll. 1. 3. c. 4.

Ant. Liber. Metam.to, Paufan. Lac. Pauf. Cor.

Dy

Herod. 1. s. cap. go. 83.. Ántig, Caryft, Hilt;

;Parad. c, 15,

j

LIB. II

CAP, . XiI.

Pr

UC fetut

none currum facrum , quo a fupplicibus in-

te Arelo

colis coneuffo, Dii x,nbl es poftulantibus lar-

girentur

trantlauacra in terra Dryopide ,

Laquam d

Leriturs

quae Hercules ex monte claua pulfato edux-

; puerii

ifle ferebatur. Adnotatum a nobis eftin De-

monftratione noftra Euanzelica, auctore Cle-

- thyrf

'rinisf

mente Alexandrino , ex pluuia, quam caelo

eduxit Samuel , prodiiffe fabulam de Aeaco

fffe, Qu

xenat, V

pluuia Graeciam fquallentem & aridam tem-

eum Id

perante, lllic quoque vt Janum ad Mofis

o Bnect

imaginem confictum eífe probaremus , cum

i beneló

alia attulimus argumenta , tum hoc praeci-

pue , quod fimulacrum eius defcribat Albri-

tatur Ptl

cus, finiftra baculum habens, quo faxum

onini L

A ineuct

percutiat, ex eoque aquam educat. Gemina

]i testor

dolia, ventorum alterum, alterum imbrium,

vidiffe fe apud Indos refert apud Philoftra-

lantae. Cl

tum Apollonius, quae aperta darent imbres

yoft Ht

atque ventos , claufa eosdem cohiberent, ex

ate (

nito, AU

commodo regionis & voto incolarum. Fer-

Attici

tur Darius, cum aduerfüm Sacas bellum ge-

rens, Rifacis equifonis fraude in loca arida

mfu]l!lfwl

du&us effet, & de falute cum exercitu peri-

auilfe C

fiof

clitaretur, pol

ulaffe aquas: a Diis , & voti

com-

j De

1505

Dem. Eu. Prop. 4. £. 161.. Clem. Alex. Strom. 6;

Jauf COf'

- 1. Reg. 15, 17. 18,

Dem. Eu. Pr. 4, c. 9

$. 27

f Hl

fol 110. Philoftr, Apoll, 1. 3. cap. 3.

"

78

ALNETAN. QVAEST.

compotem fa&um effe, copiofo imbre emiffo.

Qu

Adimbres impetrandos Romae immolaban-

CITCUID)

tur Ioui Aquilicia, Nudipedalibus populo de-

fieniltm

nuntiatis.

Pluuias Marci Aureli exercitui

(uerin

fiti confe&o, Chriftianorum, vt Marcus ip-

Qera)

fe confeffus eft , precibus conceffas, Ethni-

i

TnInur

ci quidam ad Arnuphis magi damnofas artes,

alii ad pietatem Marci referre maluerunt.

elier,

Quippe imbres de caelo arceffere , vel repel-

cebifi

lere ingruentes , vna eft ex portentoüs ma-

Af

m |

gicae fcientiae affeionibus, tefte Seneca ; &

in Telchinum artibus non poftrema haec po-

gtos]

nitur, pluuias grandinemque ciere, Inter Mu-

faM

hammedi fui miracula infigne illud iactant

fecuto

Arsbes, quod impofita vafculo manu fons

Otcon

inter eius digitos erupit, qui fedandae in-

afinum

Sed & cum

j

gentis exercitus fiti fufficeret.

Xl

d

naíceretur, exilem prius fontem largos aquae

fiem (

Jatices profudiffe aiunt, Eandem educendo-

dori

rum de caelo imbrium facultatem fancitate

T

füa & precibus promereri Brachmanes, tradit

Qd

Damafíciu

Promereri id fe iactant Siamen-

d

fes aureo quodam fimulacro per agros cir-

T

cumlato. Promeruifífe etiam conceptis vots

Dlana(

ac precatxone LeanghooiumSinenfis exercitus

$k

ducem,

,f

Sen. Nat. Quaeft. 1. 4 Damafc, ap. Photium ;

"Im. 242.

Ti

i

LIB. II,

CAP. XII.

79

mbreenj?

ducem , Tartarorum copiis in monte Pexa

immolot

circumfeflum , vt fons de terra exilirct, Si-

s popul

henflium annales produnt, Produnt & puteum

J exerot

Querinenfem terra editum fuiffe, poftquam

t Marar]

venerabilis cuiusdam fenis baculo . percuífa

effas, Bu

eft, qui patrato hoc miraculo ex oculis ho-

nofas at

ninum euanuerit.

Excantatos imbres caelo

maluetui

€licere, Peruuiani fciebant. . A c Echnici Ebrai-

e, vl n

-:cae hiftoriae imperiti, agnouerunt rem ipfam

tentofis &

a Mofe geftam, rei admirabilitatem fuftule-

e Senenil

runt, Aitenim Tacitus , inopia aquae fati-

a aj

gatos Ebraeos ad largas aquarum venas fuif-

e, Interi

' fe a Mofe duttos, afinorum agreftium gregem

illud ia

fecuto: fic interpolata veritate, ex fatua ex-

manu jf

oticorum fiue opinione fiue calumnia, qua

fedandtt :

:afinum ab Ebraeis.pro Deo coli dicebant.

Sed E

XIX. Quod de lege Mofi a Deo tradita,

lorgos i

facra & verax memorat hiftoria , idem ad

y educt

aucoritatem conciliandam plerique de fe le-

m foni

gumlatores inter Etbnicos iactarunt, Et fuas

"

quidem leges Ioóui acceptas Minos referebat,

fuas Apollini Delphico Lycurgus, fuas Mi-

agnos d

neruae Zaleucus, fuas Egeriae Numa, fuas

:ept.is "

Dianae eiusque interpreti ceruae Sertorius.

Sed & Athenienfes, gentem folertem & acu-

ducet

tam, fimulatione Mineruae fibi imperium tra-

I^

d?ntis

Taci't. Hift. libr. 1. c. s.

86

ALNETAN. QVAEST,

dentis Pififtratus decepit, fübornata in fpe&

es C

i olte

ciem Deae grandi muliere . atque pulchra,

)40

Phya di&a. Legis fuae codicem ,. quem Ca.

fterum appellant , Dremauio fuiffe a Deo fup-

Wun, qu

ra montem de nube traditum, fertur in memo-

ts P

ris Drachmanum ; atque alium item legum

&gofa

codicem in prima mundi aetate Brammoni

Tihim, (

Deum dediffe,

Idem de Zoroaftre, legibus-

ttue ii

Verits d

que ab eo latis, praedicant Perífae ignicclae:

idem Getae de Zamolxi.

Deecalogum quo-

turduder

que füum habent Brachmanes. Mofaici pla-

Tendi rel

ne confimilem, eiusque accuratas interpreta-

tUf popul

tiones; quibus ineíTe aiunt vaticinium illud,

Witcen!

fore aliquando , vt vnica lex vbique vigeat,

fimilten

Annibale Italiam vaftante , libellos quosdam

tliquod q

caelo aperto decidiffe, memorant Romani

fehy?

Hiftorici , quibus futurorum indicia contine-

AI]

bantnr: memorant & fortes Praenettinas por-

timis in

fra&to faxo emiffas.

Multa ex Mofaicis man-

Q & di

datis in fuam Philofophiam tranftulíle Py-

N

thagoram & Pythagoricos, fcribunt plerique,

Ti

multa Platonem, Ariftotelem nonoulla; ne-

Vtfin

que pauca inde petita in variarum gentiutl

Is

inftitutis deprehendas. Nec hie carmina Ot-

phica proferam, quorum teftimonio apud

Epfebium vtitur Ariftobulus, vtpote a prif-

cis

Demonü

Euf, Praep, Euang. 1, 3. c. 12.

'

L]

L1B, II

CAP, XII

$r

Qornatu if

cis Chriftianis fuppofita , quemadmodum ali-

Qu pi

bi oítendimus.

, quen

XX. Mirifici illius oraculi, Vrim & Thum-

ffe a Deo!

mim, quod ad pe&us applicitum ferebat fum-

TET d

mnus Pontifex , per idque Dei voluntatem

p item lg

cognofcebat , fimile fuit fimulacrum fapphi-

te Dramo

rinum , quod fummus Aegyptiorum facerdos

vitre, lnl

atque iudex de collo fufpenfum geftabat , &

Veritas dicebatur,

An vt per id admonere-

fie ipnitoz

tur iudex veritatis & aequitatis in iudiciis fe-

calogun

, Mofüii

rendis retinendae? an vt per id perfuadere-

tas interpt

tur populus, veritatis eum effe compotem &

veracem? an vt in rebus dubiis & obfcuris

jcinium 1

fimulacrum id confuleret , tanquam diuinum

Vblque an

n]]os qqu

aliquod oraculum , vt a Ix,.daeorum Pontifice

fiebat?

yant Ro

XXI. Ignes a Dco faepe emiffos fuiffe, le-

dicia o

gimus in codicibus facris; aliquando benefi-

enellina

cos & diuini fauoris indices

DOXIOS non-

Mofzicis

nupnquam & fcelerum vltores.

Prioris gene-

snflfe

LU

ris fuerunt, qui fponte corripuerunt victimas

unt lt

& confümferunt ; cuiusmodi fuiffe eum, qui

ont ]lU!u L

in Abelis facrificia lapfus. eft, Iudaei & Ec-

u bjp"

clefiae Patres bene multi confentiunt. Talis

Cd[Tn

fuit & qui in Mofis & Aaronis facrificio a

,mon,O )

&

Deo;

,cpotea

Demonür. Euang. Prop. 4 Cap. 8. $. 19.

F

L

82

ALNETAN, QVAEST,

Deo; & quiin illo Gedeonis ab Angelo ex-

^ ani

citatus eft ; & qui ad facra Dauidis defcendit

Louniu

in aream Ornani lebufaei ; & qui ad facra Sa-

mitige j

lomonis in encaeniis Templi; & qui bouem

t0, inp

ab Élia,mactatum cremauit, cum ipfis lignis

tére qlu

ac lapidibus, puluere etiam & aqua circum-.

te d qi

fluente. Quae inficiari non fuftinuit Tulianus.

asl

Addit Gorionides ignem in ludae Machabaei

hb p

facrificio fponte fuiffe exortum , cum Dei

Mng

cultum in témplo inftauraret. Pertinet illuc

lipisvi

& facer ignis a Ieremia in excidio Templi

Colluxer

reconditus , a Nehemia denuo repertus &

pj

excitatus; cum ex luculenta aqua facris ad*

tine D

Íperfa ad fulgorem Solis flamma emicuit,

Nüfet

'Talia autem multa gentes a Deo alienae iac-

W

tarunt.

Nam vt Prometheum fileam , qui

bur (

Mineruae ope ignem de caelo fubduxit, fcri-

tries

bit Seruius, primis gentium illarum tempori-

tl pj

bus, non aliter incenfa fuiffe altaria, quam

&tl d

Et totius

igne diuino precibus impetrato,

We

antiquitatis Romanae , ne fabulis quidem

bt

praetermiffis , promus condus Dionyfius Ha-

üm d

licarnaffeus, ignem in fylua fponte accenfum,

t fifh

alupo materiae aggeftione nutritum, ab aqui-

fe; hi

la

DODte

Cyrill. contr. Iulizn. libr. 1. Iofeph. ben Gori-

OD. 1,.5. C. 3.

Seru. in Aeneid. l. 12. v. 260

Iuf

.Dionyf. Halic, libr. r.

DT

$

LIB, IT,

CAD, XII.

83

b Angeh:

idis defto

la alarum motu ventilatum fuiffe narrat, dum

Lauinium conderetur.

Oppidi Salentini Eg-

]i ad at

natiae incolae flammam in facro quodam 1o-

& quibux

co, impofitis lignis & vi&imis, fponte exif-

m ipf l

tere gloriabantur. Item & qui in Eryce mon-

aqua C

te, & qui in colle Vulcanio , quorum vterque

inuit fl

in Sicilia eft, diuinae rei operabantur.

11-

ae Machil

berio per Macedomam ducente exercitum in

m , cum )

Syriam prima expeditione, facratae olim Phi-

Pertipet il

lippis vi&ricium legionum arae fponte fübitis

cidio Tat

colluxerunt ignibus, EHierocaefareae & Hy-

) reperti

paepls » quae vrbes funt Lydorum Cogno-

qui fcri

mine Perficorum ,

idem magica arte factum

yma eni

vidiíTe fe declarat Paufanias, Idem & de fuo

o alieme?

igne in fempiternis foculis cuftodito fere-

) fileam,

bant Chaldaei magi

idem & de Pharmaceu-

bdusi

triae fuae magicis facris Virgilius. Fama erat,

rom tellj

teíte Plinio , apud Aethiopes cinnamomum

jltaria; (

Soli deftinatum , nallo admoto igne, con-

flagrare :

)LU[*

quod ardentiffimo his in regioni-

yilis qi

bus Sole, in aridiffimo lieno fine miraculo

jonyfuii

fieri, facile credimus, Seleuco Pellae Ioui fa-

cra faciente, ligna ad altaria fponte acceffif-

je acttni

tufD)y abüq

fe., hlftorlae perhibent ,

flammiam e lignis

j

fponte exiliiffe, Perhibet Plutarchus , Paullo

F.2

Aemy-

pb ben (t

112."

Pauf. Eliac. 1. Virgil. Eclog. 9. v. 105. Plin. lib.

12. cap, 19. Plutarch. Paul. Aemyl

84

ALNETAN

Q

EST.,

Aemylio Amphipoli facra faciente, ligna &

pun, ;

victimas fulmine correptas fuiffe & ambuftas

10 de,

In Poemate, quod de confulatu fuo compo:,

hi Itj

fuit , prodiderat Cicero, Terentiae. vxori fuae

lo imr

pera&o facrificio in cinerem libaturae, flam-

Bf

mam ex eo emicuiffe, fibique flammam illam

tem Iuïg

Coníülatum in eum annum portendiffe, Rem

Q40

velaliam, vel eamdem aliter refert Plutar-

d [

chus; quae poft initum Confulatum , flag

fuba.

ante. coniuratione Catilinae , vcontigerit,

QT f

Lradunt alii, Veftalem quamdam, Aemiliae

C'ïDu

Maxmimae. virginis difcipulam , cum extin&tus

& M

effet facer ignis, fibique inde virgas paratas

Pm lnd[

profpiceret , impofita in foculum carbafo a

0 Bo

Deo impetraffe, vt ignis fubito reuiuifceret,

F r

In vrbe Myfiae Pioniis, cum incolae Pioni

t-'l'dün 1

conditori fuo parentant

fumus ex eius fe-

Vr

pulero fponte exit: quod & vifum fibi tefti-

AnCn

ficatur Paufania

Et fabulofarum transfi-

dtus, d

gurationum narrator Antoninus Liberalis ait,

j d

ex antro Cretenfi, in quo natus effe fertur

URT

Tupiter , plurimum emicare ignem, atque id

Wt

tum fieri, cum fanguis in partu louis effufus

Oltus

efferuefcit, Perhibetitem Sozomenus, Apha- ,

cis, vbi celeberrimum extabat Veneris tem-

df (

filj

-

plum,

u,rum

lllup m "

Plutarch in Cieeron, Paufan.Boeotice, Ant; Eds —

beral.:eap. 29. ' Sozom. , 2. cap. $.

Al

SLIB. If

CAP, XIT.

85

te, ld

plum, ienem e füummo vertice Libani, cer-

&ambuti,

to die, certaque inuocationis formula , in-

fü comp»

ftar ftellae , exortum , in prosimum amnem

e viori u

fefe immerfiffe,

Refert Ariftoteles , apud

itürae, f

mman ilit

Bifaltas , feftis quibusdam Bacchi, fertilitas

ndiffe, R

tem fulgore ignis cirea templum fponte ex-

efert lu

citato , fterilitatem tenebris Deum porten-

dere. In fan&um Chrifti Domini fepulerum

latum, f

Sabbati fan&i die füb no&em 'caelo delabi

^ eontigen.

ignem fan&tum, Graecis, Armenis 1: Syris ,

j, Aeniit

Coptis, aliisque Schifmaticis

perfuafiflimum

am excx

eit, Nec ea hodie vel heri nata eft Opinio,

jrggs p

Proditum extat in gettis Francorum , Baldui-

m curbii

no Hierofolymis regnante , magnum timo-

reuiuifrt

rem ac dolorem Chriftianis inceffiffe , ob

ycolie P

tardum nimis ignis faeri aduentum, — Memi-

ex eili ]

nerunt eiusdem prodigii Perdiccas Ephefius "

Anónymus altér, & Wilbrandus Oldenbur-

um t*

gicus, ab Allatio editi, "Verum quod olim

jbert jl

Dei donum fuit, nunc techna eft vafrorum

effe ftt

hominum , e filice ignem furtim. in fomite

; acque lf

rapientium , ne ipfis quidem inficiantibus,

oui; f

Ventus autem ignis illius vfüs erat in Dap-

$, D d

tifimo Catechumenorum , quem poftquam hi

»peris

fubierant » Qeric9évreg dicebantur, hoc eft

plümv

liluminsti: cum conira , qui in Epiftola ad

íc, i :

Ebraeos

m

Ariftotg], mirab, aufcult, Ebr.- 6, 4« &on- 32,

86

ALNETAN. QVAEST.

Mp

Ebraeos qurictvrsc appellantur , ab Interpre-

tibus dicantur Baptizati.

Itaque caeleftis il-

qus )

Ámoli

lius luminis, cuius participes fiebant, cum

lieltpr

Baptifmo initiabantur, nota erat ardens ce-

te forn

reus, quem manu geftabant, Vnde &

die fo-

de (üo

lenni Purificationis beatae Virginis accen-

duntur cerei ob Baptifmum Chrifti, qui a mul-

None

tis Ecclefiis celebrabatur olim pridianis Ca-

Biten

fium

lendis Februariis ; Baptifmus autem Catecbu-

menorum in Pafchae & Pentecoftes peruigiliis

W ey

tem cy

adminiftrabatur, Et quóniam in die Parafceues

tdli ej

lumina omnia extinguebantur ; vti fit hodie-

que in templis noftris, tum ad exprimendas

i 1gne

hiis t

tenebras in morte Chrifti obortas, tum ad pub-

licam Ecclefiae moeftitiam fignificandam ;

Áim i

cum rurfum ad Baptifmum folennem alios-

(l eos

Epmh

que facros víus igni opus erat, quafi nullus

Vbs; $

iam amplius fupereffet in terris , de caelo ex-

Vi

pe&abatur.

Sed ad rem. Ad fimilitudinem

m j

Angeli illius , qui coram Manue & eius vxo-

re in flamma caelum conífcendit , nonne ex-

Wi e

t

preffum dicas Serapidem , qui Pcolemaeo La-

M

gidae fecundum quietem vifus eft in caelum

igne plurimo attolli, vt refert idem Tacitus?

Corae

JOl'p[I [

Ad exemplum Eliae, qui curru igneo per tur-

binem in caelum raptus eft, nonne Simon

Tültum

Ma-

Tud. 13 , 20.

Tacit. Hift. libr, 4. c. 83.

l)

LIB, II

CAP.

XII

87

b Intemt

Magus quadrigis igneis viam caelo affe&tabat,

caeleftis

quas Petri ore difflatas fuiffe ,.commemorat

Arnobius? Quod de Anania, Azaria, & Mi-

bant, Git

ardens o

faele proditum eft in Libris facris , ex arden-

e & dl

te fornace illaefos exiiffe, nonne idem quoque

de fuo Zoroaftre Perfae commenti funt?

ms a

Nonne fe Turcam quemdam audiffe , refert

qiam

ridianis

Busbequius ,. cum dicere

Coenobiarcham

m Cate

fuum fanttitate & miraculis confpicuum ver-

ueci exenterato alligari, & in furnum arden-

s perufi

tem coniici fuiffe folitum , illaefumque ex-

parafeat

trahi cum veruece percocto?

Quod autem

ti fit d

"

de igne eodem referunt Libri hi facri, illi-

yprim

batis tribus fanftis viris, impetum omnem

tom atj

fuum in Regis miniftros conuertiffe, letho-

Yificantds

que eos dediffe; cuiusmodi poena iam ante

]Hcm Hhü'

vf i

affecta fuerant Sodoma , aliaeque fceleratae

vrbes Sodomis vicinae 5 item Aaronis filii

je cadlot

Nadab & Abiu , ob admotum facris altaribus

nilitodl

ignem ahenum & aliquando poft Ifraelita-

k ejus V

rum plerique, ob turbulentam & immodera-

qonnr

tam carnium flagitationem ; & deinde ducen-

»Iemäeol

ti & quinquaginta viri participes feditionis:

TT

Corae, Dathanis, & Abironis , qui terra ab-

" a

forpti funt ; & multo poft, Eliae iuffü, duo

e0 pefIL

ilitum manipuli ad comprehendendum eum

]ne

SIWU:

ab

w

Arnob. ], 2.. Busbeq. Epift, IV.

0

—

88

ALNETAN

QVAEST,

ab Ochozia mi(fi: fimiliazhorum pleraque fup

Yitor

peditant exoticae hiftoriae & fabu!lae,

Mul-

ten pl

toft

vüu

lotoq

tos in iis legas fülminibus ictosimpie

is poe-

ruatum eft;

Tebint

nas dediffe, vt fuperius a me o!

Amphiaraus, ob fufceptum cum Polynice ad-

X

uerfus Thebanos bellum Diis parum proba-

Qiiae,

tum, terrae Iouis fulmine apertae hiatu hauf.

potum

1b

tus effe fertur.

Eteocli ante fingulare cum

fratre certamen facra facienti

t

fingit Statius

ignem infeftum profiluiffe in os, & diadema

Àil

adufliffe. Quod ante infauftum Flaminii Con-

l inte

tébell

fulis cum Hannibale praelium Trafimenus la-

W2t 30

cus fulminibus appetitus , totus arfiffet & ve-

lut ambuftus effet, feralis id ominis loco ha-

Tet

bitum eft

Exorti e fepulcris Dauidis & Sa-

Collum

al

lomonis repente ignes , Herodis A

fc

Cdái

onitae

Woitatt

reconditos illic thefauros fcrutantis auaritiam

R

W ]

reprefferunt, ambuftis duobus fatellitibus, In-

ter figna Hierofolymitani excidii praenuntia

D UT

ponit lofephus infolitam lucem circa templum

lu Dll

noétu exortam.

Eftapud Ammianum-.Mar-

tnqn

cellinum, & alios aetatis eiusdem fcriptores,

X Qnä

Tibe

flammas e terra erumpentes inceptam a Iu-

liano Imperatore Hzerofo.ymxtam templi in-

SLCh

ftaurationem difturbaffe, Eft &

& ià Mexicana

hdhrf

t

hi-

10 n

Stat. "Theb. libr. r. Tofeph. bell. Tud, 1. 7. c. 31.

Ammian, Marcell. libr. 23.

j

d

—

LIB. II, -CAP. XII,

89

leraquely

hiftoria, trucidatos a Daemone fuiffe per noc-

ulae,. Mi

tem plurimos , qui praéter eius mandatum ,

tof

ye

IT

ispt

loco quodam confiftere fedemque figere vo-

ruatum d

lebant.

3

; XXII. Ritus explorandae mulierum pudi-

olynited

citiae , per aquarum amararum & deuotarum

rüm prii

hiatu t

potum , manauit ad exoticas gentes, etiam

gulure t

ab humanitante alienas.

Fontem quemdam

ogit t

Stygis nomine dictum , Ephefi fuiffe , narrat

& diadt

Achilles Tatius, fic temperatum a Diana , vt

aminii Q

fi integra aliqua puella in eum defcenderet,

tabellam collo ge&ans , in qua defcripzrum

fimonir)

fifot

erat iuramentum , altitudinem fuam ferua-

is locolt

rent aquae 5 fia corrupta, intumefcerent ad

uidis &

collum vfque , & tabellam operirent.

Quod

fcalont

imitatus in Eroticis Euftatbius fontem alium

prope confimilem Artycomide commentus

- quariit

u5

eft. Fontis illius Stygii Ep

id

efiorum fabula

jtibus l

profluxit ex prifca illa de Stygia palude, cu-

yaeniti

n:

jius Dii iurare & fallere

iic

imen timent,

In-

1 [empluä

w M

tegritatem fuam approbauit Tuccia virgo

riptof

Veftalis , incefti rea , cribro haufta aqua e

ml

Tiberi, & in aedem Vettae perlata. Fontem

Siliciae Dianam fi quis impudicis manibus

'emp]l' [

haufiffet , hunc veteres perhibent aquam vi-

iggxic'am

li

no non mifcuiffe, Fons alter Carthagini pro-

ximus,

.

BU

Achill. 'Tar. I?br. 9. Euftath.1. . & 1.

»

---

99

ALNETAN. QVAEST.

ximus, oleo manans, impuro aliquo acce-

nvlto

dente exarefcebat; cafto, plus olei mitte-

famT

bat. Coniugum fidem & integritatem explo-

óm d

rabant Gerrmani , infantibus recens natis cly-

funero.

peo impofitis , & in Rhenum proieGis ; .qui

gici D

fi mergerentur, adulterio cenfebantur con-

dos he

cepti; legitimi , fi fluitarent, Celebrati funt

pl

in Sicilia Paliei Dii , & Crateres , Delli di&i,

xiis ot

Palicorum fratres , quorum aqua ea vi pol-

Veta r

lebat, vt parceret veracibus, periuros illico

Ortma

puniret, vel caecitate, vel morte illata, De

gutod

illis vero fic Ariftoteles: iuramentum in ta-

haufty

bella defcriptum fuiffe ait, quae fi in aquam

Verfom

miíla fupernataret, verax habitum fuiffe iu-

Wona

ramentum; falfum , fi deprimeretur; ipfum-

facer,

que periurum velut aeítuantis flammae ar-

bus n

dore fuiffe correptum. Poena eadem periu-

Cürji (

rosafficiebat Olachas amnis Bithyniae. Ti-

ablüty

tarefii amnis aquas appellat poenales, diris-

quis Y

que genitas. Plinius; quod iisy vt videtur,

pl

iuramentorum fides exploraretur.

Vnde &

dentes

fluuio nomen alterum Horcos. Tyanis vici-

Aur

nus fons dicitur fuiffe Ioui facer , cuius aqua

af

epota periuros tetris puftulis & vlceribus in-

Votai

ficiebat ; & in veftigio retinebat ita defixos,

&mr

vt abícedere non quTent ; & patrata facino-

ftdhe

ra

Ariftot, mirab, aufcult. | Plin, 1, 4, c, 8.

u

9

LIB. TE

CAP, XII.

9t

liquo at

ra vltro cónfiterentur, Ferunt veterum Per-

Olei mit:

farum Theologica, Zoroaftrem ad promeren-

atem eyl

dam fidem ex argenti liquefacti & feruentis

D5 natist

lauacro incolumem exiitfe.

Ferebant & ma-

Oledis; u

gici Democriti commentarii, nafci apud In-

bantur oy:

dos herbam Achaemenida , cuius radice in

-lebrati ln

paftillos digefíta, & per diem in vino a no-

Delii d

xiis pota , tantos noctu fuübiiffe cruciatus, per

) ei p

vanas numinum imaginationes , vt delicta

riuros i

omnia confiterentur,

Feruentes aquas Au-

jllata, D

guftoduni confecratas habuit Apollo, quarum

ntum i*

hauftu periuria puniebantur. Longe vero di-

fiin at

uerfam vim tribuit Ouidius ,fonti'altäri, qui

m füifei

Romae fuit ad portam Capenam Mercurio

ur; u

facer.

Hoc fpargebantur adhibitis preci-

lamma d

bus mercatores , idibus Maiis , fefto'Mer-

dem p

curii die, putabantque , ita fraudes fuas

ablutum

iri,

Sed & luftralibus omnibus

ynie. 1

ules, d

aquis virtutem eamdem Ethnici tribuebant.,

E videti

Apud veteres F'rancos, aliasque Germanicas

- il

gentes , criminum indagabatur veritas per

yani

aquam vel feruentem, vel frigidam , ex cer-

^uius iU

tae formulae praefcripto adiurationibus de-

seribun

uotam : nam nifi füpernataret coniectus in

defit

eam reus, vel ex illa brachium illaefum re-

3 ficr

traheret , nocens 'habebatur. Quo poftre-

H

mo

Ouid. Faft. libri B.

Ü

92.

ALNETAN. QVAEST.

mo probatioms genere etiam nunc vtuntur

Quen

Colchi , qui Mengrelii hodie appellantur , ex

yialo

Tore Y

veteri Manralorum nomine, quorum memi-

nit Ptolemaeus.

füxfel

Caffari Soffalae finitimi,

cum aliis vtuntur ad cognofcendam reorum

& (i

innocentiam artibus, tum his praecipue dua-

diutus

s

bus, vel veneno ad bibendum praebito ; vel

EUR

amaris & no*(us füccis herbarum & corticum

d Q

propinatis: quae tuto ab infontibus ,cum prae-

fenti pernicie a nocentibus hauriri ferunt,

lm et

Guineenfes quoque veritatem explorare fo-

ul i

fts D

lent, appofita ad potandum aqua, herbis qui-

busdam facris medicata, Lacum probationis

Gnt, (

La vf

eíTe apud Indos, ex Bardefane refert Porphy-

Drobgn

rius, fic di&um , quod rei in eum demiffi pro-

barentur ; intumefcente aqua ad ca put vfque,

x

AA*"HGQC

fi culpae affines effent ;

genua non fuüperan-

Dudicit

lt f

te, fi extra culpam: vaue ea eft aqua, quam

Tantaliam appellat apud Philoftratum Apol-

D Ufpf

Jonius.

Fontem alium Indicum commemo-

ii

rat Ctefias, ex quo fi pauxillum aliquid deli-

fed

D

batum , & aquae vulgari admiftum. bibiffet

Ws n

T

quispiam , continuo mente-emotus admiffa

Áf

fibi omnia fponte fatebatur; atque ita in reo-

rum caput Rex quaeftionem habere f'o!ebat.

EH

f

Quem

Porphyr. de Styge,

Philoftr. vit, Appollon.

Ctef [

libr. 3. c. to.

lr

——

—

d

CAP.

LIB. II,

XIT,

93

UnC Vtutlo

Quem in India Ctefias, eumdem in Aethio-

vellantur,e

pialocant Sotion & Antigonus Caryftius, pro

)rm mo

more veterum, qui Acthiopes & Indos con-

he finiir

fundebant, Apud Siamenfes aquam profun-

dam reonr

dam fubeunt accufator & reus; quorum qui

lecipue d

diutius füb aqua , aere intercepto , fpiritum

raebito; Y

continere poteft, ei tribuitur fides ; item ei,

T

qui manum in feruens oleum fine noxa con-

& corüi

m

iicit. Quod & apud Malabros in vfu eft. Bo-

üs,C

li

p

uriri ferur.

lum etiam oryzae diris deuotum deglutiunt

apud éosdem Siamenfes ,

ui

innocen-

XLPEOMFC h

, herbis g

-

tes haberi volunt ; quod qui fine vomitu fe-

cerit, cauffam obtinet,

Idem olim in Scy-

proba;ioäf

thia vífus fuit baccae arboris cuiusdam, ad

et Ponly

probandam puellarum virginitatem.

Apud

demili p

Achaeos mulieris ad facra telluris adhibitae

aput i

on füpttt

pudicitia explorabatur taurini finguinis potu ;

quae fi fallebat, non impune ei erat, Crimi-

QU& qi

nis fufpe&os ignem nudis pedibus calcare co-

itum Apf^

gunt il, quos dixi, Siamenfes: quod nifi fiat

m

"

j

!]

fine damnó, reus habetur pro conti&to,. Cy-

liqid d

ff blblïï"

priis morem hunc calcandi ignis adferibit

Theodorus Prodromus : reclama: Gaulminus,

us al

fed futili afgtlmenco, quod alibi idem non le-

itam o

fe-

v folebt

