tentiis v1dentur recedere.

Q

C"AT.V. T I

Vent

EU

Comparantur inter fe Chriftianorum &

I (0]

ethnicorum praecepta, ad vitam pie rec-

bt

dlb

teque inftituendam pertinentia,

DECïep

De Fide

Bs

gendum primo de Fide, quae Religionis

fidli

Chriftianae fundamentum eft , quamque

lm

& a nobis exigit Chriftus, & Apoftoli exi-

flS, iK

gunt, & olim exigebant Prophetae , cum di-

nf

cerent, minime a nobis perceptum irt res fa-

A r

eras, nifi praeuia Fide. Hoc autem morige-

EUR

ri animi obfequium cum contumeliofis fimpli-

Qtife

citatis, credulitatis , & vecordiae nominibus

Zheum

traducerent ethnici; egregiis fcriptionibus

Dl

propugnatum eft a fan&is Ecclefiae Patribus,

T

cum probarent, inrebus prope omnibus ne-

fs F

ceffariam effe Fidcm 5 fide mutua conftare ge-

Jer

neris humani foc:ecatem nullasque fine fi-

de

li

IL'IB.'III, CAP, I,

259

Yütis

de artes aut difciplinas capefli poffe; imo,&

00 Cf

ipfos Fidei Chriftianae irrifores Philofophos

TU

in fide ponere fe&arum füarum fundamenta,

hj

fideique vtilitatem commendare, fHoc quo-

, Q

que nos paucis pro inftituti ratione oftende-

j i

mus: initio duéto a Pythagora, cuius prima

ea erat fanctio, vt in fua auctoritate acquief-

cerent difcipuli , docilemque praeceptis fuis

animum, fine vlfa dubitatione , inquifitione

m (

aut contradictione, per quinque annos prae-

pien

berent, Fidem autem fibi praecipue volebat

adhiberi in iis, quae pertinerent ad Deos;

t

nec repudiarinarrationes miraculorum, prodi-

gialiumque rerum, quaea Diis viderentur pro-

eigi

ficifei; quippe Deorum infinitam effe poten-

tiam. Stolidi ergo habebantur a Pythagori-

um

li e

cis, non qui rebus huiusmodi tribuebant fi-

cn d

dem, fed qui id facere recufabant, Necle-

inm

uem fententiis fuis adiungi volebant, fed cer-

poit

tam & conftantem , quafi non ab homine ali-

;

quo,fed a Deo ipfo effent profe&ae, Hinc

Zaleuci , qui fuit auditor Pythagorae, pri-

yninitd

riond

màlex, credendos effe Deos, & mundum

r

Deorum effe opificium,

Anaxagorae difci-

pulus Euripides lege dixit credi Deos, — Sae-

jbus

pius etiam quam Pythagorci, clariusque Fidej

lu

$1

ó (ne/

u

(

Emip. Hecub. v. 89e, Plato delegib, l, r;

26

ALNETAN

QVAEST

dignitatem & neceffitatem adftruit Plato;cum-

quoq

que ad leges rerum facrarum & ciuilium fe-

Qf

rendas fe accingeret

legum omnium, qui-

fOfüt

bus vtebantur Lacedaemonii & Cretenfes

jtopi

vtiliffimam effe dixit & praeftantiffimam hanc,

fnm

ne.inillas, bonaene an malae fint , audeant

*

ls q

iuuenes inquirere , fed pronis admittant ani-

Qu

mis, iisque vltro obtemperent. Atque id fe-

üram

fecutus eft deinde Neratius Iurlsconfultus,

feef

alioqui futurum dixit, vt multa ex his, quae

certa fünt , fubuertantur.

Dtem

Quod & in füos

h il

Pandectas retulit'Tribonianus. Socrates apud

( db

eumdem Platonem in Gorgia, fe res ait de in-

Crteg

feris vulgo ia&tari folitas, ex auditu tantum

credere, Fatentem quoqueinducit Timaeum,

«s (

QU

fupra captum effe humanae naturae ortum

iif «

daemonum cognofcere; fidem itaque adhi-

T qit

bendam pri(cis hominibus , qui Deorum fobo-

les fuerunt, fuosque generatores nouerunt;

t

nec ab ii$ poftulandas effe rationes, aut ar-

Tatei

iDtn

gumen:a, fed veteri mori legique parendum.

AU

Haec confirmat & dilatat Chalcidius , libri

huius interpres:

Plato, mqmt oftendit oporte-

Ti

v& Credulitatem omnes dottrinas. praecedere ; ina-

DI

nl

xime cum non quorümlibet , fed wiagnorum &

Admitti

1T" p]

prope diuinorum virorum /fit affertio.

quo-

L. 2:. D. de Legib. Plato de Legib. 1, 11

lmb

[

p

7 d

LIB, HI.

CAP.

I'

26xt

m

quo'que vult Plato ea, quae de hominibus

m fe

olim terra enatis narrantur ex au&oritate prif-

1, Q

corum hominum, qui temporibus illís fuerunt

tenlers

propiores, ^Fidem item tribui iubet prifcis

m

qudeun

- fermonibus, atque item legum latoribus, in

ant dl

lis, quae de animis mortuorum feruntur , vim

quamdam retinentibus , & rerum humanarum

pl

curam gerentibus, A Platone fua cohors non

nfültus

difceflit, Porphyrius ad Anebonem de Diis &

is, Qu

Daemonibus fcripturus , effe eos ponit, nul-

B l'ncf

. lo allato argumento, tanquam rem , quae cre-

( BPFQ

di debeat, non probari; credique hoc ait a

itdelt

Graecis ex fola conie&ura. Subiungit deinde,

-tant)

€os, qui Dei confuetudine fruuntur, de bo-

maeu

no non difputare, [amblichus, quafi Chriftia-

; 01'[?'?

num agens , orationibus ad Deos fufis foue-

jc d

ri ait Fidem, Spem , & Amorem diuinum.

m fObO

Cotta Academicus, apud Tullium , fibi aucto-

uenut

ritate maiorum perfuafum effe profitetur, ef-

LL

fe Deos; rationes vero, quibus id Stoici pro-

rbndümf

bant, minime fe admittere.

At Ariftoteles

,

& Fide vtendum cffe, docet in Philofophia, &

li gpüï.!

in communi vita, & ea faepe vtitur. . Fidem

m

appellat normam fcientiae; hanc neceffariam

m d

effe pronuntiat ad percipiendam fcientiam;

Adni?

cre-

W |

s;l lambl.vdc Myft. Aeg,'.þï. fe&. 5 cap. 26. Cicer.

]i

*

. d? INat. Deor. libr. 3.

262

ALNETAN. QVAEST

)

credendum effe maioribus, & vetuftati, quam

& faepe citat in teftimonium ; nec in omni-

tur d

bus requirendas effe demonftrationes.: Chrif-

(ug

tian3e quoque doctrinae manifetta deprehen-

Ti

l tefe

das veíftigia in Simplicio , cum ex Platonis &

Ariftotelis auctoritate demonítrat, a cogni-

ia

tione rerum naturalium perueniri ad diuinae

us

narurae notmam

quae nos !l'l aumnatxonem

Hl,fa

rapit; vnde or:cur coniunctio cum Deo , Ti-

ED

des, & Spes, Memoratur illud Philetae C01,

cem h

qui füppar fuit Ariftoteli, Deum credendum

; read(s

Nulli

efie & colendum

non quaerendum.

qae "

vero inter Philofophos tam creduli fuerunt

Ti

ac Stoici; non maiorum folum , non magif-

! tl

trorum retinuerunt opmlones nu.hs arguméen-.

Qul

tis fuffultas, fed vulgi etiam rumufculos &

re

anicularum fiaenias videntur captafífe, ex iis-

ktir

que. pependiffe.

Proiectam hanc animi ad

hiff

quidlibet credendum fupinitatem reprobat

PO h)

nonnunquarm Seneca, & intra legitimos fines

D

reuocat,

Praeclara funt haec eius effata:

hv

Primus eft Deorum cul&us , Deos credere. Item,

llO']eu«

Deum colit , qui nouit,

Praeclarius & iftud

,i fClas

quo Fides & Spes adftruuntur: Duae res plu

[ "

vimum animo dant roboris , Fides veri , &9 fidu

W

(

cia.

Simpl. in Anüot de phyf aufcult.f, :. Seneca de

vit. beat. eap. 1. Id. E

Amu

Epift. 95. Id, Ep. 94

D

d

LIB, III,

CAP. I,

263

d, quit

cia. Nam g creditur ; & cum creditum efl, mag-

T n

nos animos fpiritus concipit , & fiducia impletur.

N

Cu Fidei dignitatem praedicaret Arnobius,

epréha

Epi&teti praetexuit auctoritatem, quem dixif-

atl

fe refert Arrianus , aliquid fine ratione e[fe fa-

1

ciendm Quaenam Romanorum de Fide com-

| diui

munis fuerit fententia, indicat Tacitus, cum

Fationet

ait, fanttius iis reuerentiusque e[fe vifum de.ac-

At non Fi-

D.

tis Deorum credere, quam fcire.

tae (l

dem hanc, fed eam , quam fibi in rebus ge-

edendun

reundis tribuunt homines & praeftant , quae-

ii Mhl

que vulgo appellatur fidelitas, in Capitolio Ro-

j füenit

mani confecrarunt, Quo in pretio fuerit

y a

apud Aegyptios Fides, intelligitur.ex elogio,

;rgumenx

quod in nobilium virorum funere palam re-

ii d

citare folebant, inquo primae virtutis pone-

& erii

batur loco, Deos a parentibus indicatos co-

yini d

luiffe. Cuius elogti [pecimen reperitur apud

reprobni

Porphyrium,. Lex Mubammedanorum iubet

yor n

in rebus diuinis, & ad religionem pertinenti-

; EHQW

bus vulgatam teneri Fidem, nec de iis quaef-

l I[emy

tionem moueri, Et Arabes Philofophos mul-

( ii

ta fcias admittere , probata opinionibus, non

T

afferta argumentis. Prifcorum Perfíarum Pon-

tifici commendabatur praecipue Fides, & Dei

g

(l

fidu-

Arnob. 1.-2. 'Tacit. de morib. Germ. c. 34.. Por-

vt i

p

phyr. de abítin, ab animat. l, 4. $. 1.

264

.ALNETAN. QVAEST.

fid;xciä. Brachmanibus fuis f'umniam tribuunt ..

gtenti

Indi ethnici fidem. Praeceptorum, quae dif-

tf

4 Cor|

cipulis fuis Xacam teftamento reliquitfe Tun-

tl

quinenfes ferunt, primum hoc eft ac praeci-

Ticel

psum, rerum a fe fcriptis traditarum nulli

omnino fidem derogare. Eadem eft apud Si-

] dfine

nas Confutii dictorum auctoritas

lidem &

GU f

tin

receptas a maioribus opiniones & confüetu-

]U vd

din(:s proni ample&untur.

j m

'CAPVT 1.

? n vt

1 pf

! Wizen

Dc Beatitudine.

] dtnlm

Ses in Deos collocandas effe, bona ab iiä

? Yolie

N

expeGtanda, & in vita, & poft mortem 5

j

metuendos eosdem ac fumme colendos, Phi-

| ütine

Iofoi)horum prope omnium conftans opinio

! ls

eft, Etiam qui alia tradere vifi funt , etfi dif-

Tl ve

crepabant verbis, re tamen confentiebant,

&tts fl

His igitur praetermiflis ad vexatiffimam acce-

lgt

lk

demus quaeftionem , quae eft de beatitudine

1 D rei

f

hominis, ad quam fpes eius tendit. Duplex

( firy

autem fpectari poteft beatitudo hominis, pro

0 f

duplici eius ftatu; & cum mortalis huius vi-

D

Qne

tae fruitur vfü , & cum ex ea exceflit. Prior

& vif

Wilg

tra&tatio infinitis Philofophorum veterum ac

V ]

IC-

I

I

LIB, III.

CAP, II.

265

Tib

recentiorum difputationibus fuit peruagat

cum fines bonorum & malorum q-aerer.nt:

yuaedi

(f Tu.

ac eorum maxima pars fummum bonum

C pfaet

inaffe&atione vel fimilitudine De! poluit

Nosab hac quaeftione

m ul

hoc eft, in virtute,

abftinebimus, nifi i quando veterum addu-

u

[idem

cemus nonnullos, qui felicitatem vitae h.:us

)(üe

a fütura beatitudine vel non diftinxerunt fa-

tis, vel vtramque quafi connexam difputan-

De beatitudine , quate-

do complexi funt,

nus virtutis merces hominibus poft mortem

propofita eft, iam fupra generatim , cum dif-

putaremus de poenis & prgemiis. Nunc vi-

dendum , in quo potiffimum fitam eam cffe

voluerint Philofophi, eaque tantum afferre-

TEU

mus, quae Chriftianae do&rinaeé funt con-

Qrtett

os Pl

fentanea,

Geminus autem Theologis beati-

. opi

tudinis illius futurae & aeternae eft intellec-

(l

tus: vel enim res (wmhuatvr,quam cum ad-

eptus fuerit homo; beatus "efficitur ; quae

rb

beatitudo appellatur in Scholis o/ietiua 5 vel

nut

mdme

ipfarei huius poffvflio , quae dicitur beatitu-

Dupi

do formalis.

Priorom hanc beatitudinem in

Deo folo pofitam volunt; alteram hanc in

viione Dei, cx qua nafcitur Dei amor, &

jus v

ex vifione, eique adiun&to amore , gaudium,

D

Nune probandum nobis e(t, placuiffe idem,

n

viris

ll

2606

ALNETAN. QVAEST.

viris magnis, folum rationis fuae du&um fe- ' mii

quentibus , nec vera Dei difciplina ac religio-

i fcien

neimbutis, Et iam fupra quidem oftendimus,

! lm bor

Maimoniden , eiusque fequaces , fümmum

xfonte

coliocaffe bonum in intima & aeterna Dei

qiift

m Y

contemplatione, quam fpeculum lucens áp-

pellant, Sic & Pythagoras , qui per virtu-

juun,

tem &rcerum terrenarum contemtum ad De-

liselic

um nos docuit reuerti, Deum cognofcere &

t q

contemplari; per eamque cognitionem non

! diuini; |

]

folum beatitatis perfectae compotes nos effi-

; um

ci, fed & Deo fimiles, atque etiam Deos,

titpore

| eheme

quantum per humanae naturae conditionem

licet.. Hinc vulgatum illud eius ac laudatum

! l].

dogma, Deum fequere: quoód & Hippoda-

[

mus Thurias, & caeteri Pythagorei decanta-

Dtmg

re folebant, Do&rinam lianc acute explicat

j n |

Timaeus apud Platonem, nobilis Pythagori-

N

ä

carum fententiarum magifter, Hierocles quo-

i

N 1pl

que Aureorum carminum interpres , quae

Vr eh

Pythagorae di&a funt; item Iamblichus ea-

U[l] em

dem exponens carmina, & ex Pythagorae ac

L

Archytae effatis Philofophiae laudans praef-

j Pugbi

tantiam,ad eamque homines adhortans, Haec

it fl

8

r

utem & retinuit Plato, & in libris configna-

t Cl

uit fuis, & fic apud famiuaresy-explicare foli«

tum

Al

V,

LIB. II

CAP, JI.

267

Jutm t

tum fuiffe tradit Alcinous: bonum hominis

ic d

in fcientia primi boni eífe fitum ; primum au-

Yendim

tem bonum effe Deum ; ab eoque, omnis bo-

fümmi:

ni fonte, reliqua dici bona, prout inde ali-

tema ]

quid,fit in ea deriuatum; per aífectationem

lucets d

autem virtutis & defpicientiam rerum huma-

per vit

narum , Deique cognitionem , Deo nos fimi-

m at

les efici; & ex ea fimilitudine oriri beatita-

aofceed

tem , quae non in terrenis & caducis, fed in

nf I

diuinis bonis & aeternis pofita fit; eaque tum

$od

demum frui animos piorum hominum, cum

corpore foluti redierint ad Deum ; tum vero

m D

viitionxs

vehementer amaturos eos contemplationem

dundat

illam Dei, ac Deos tandem futuros: vere ita-

Hipp

que dici , virtutem fufficere ad beatitatem ,

Deumque effe fequendum, ac Deo obfequen-

decint

dum. Haec fparía in fcriptis Platonis reperi-

D

es, & fere ex perfona Socratis prodita , vt

gt

clequ

idem ipfi vifum effe ícias.

Quamobrem &

alter eius difcipulus, Euclides Megareus, vnie

, qll!f

(s

cum effe bonum putauit, quod & fimile fit ,

& idem, & femper ; Deum nempe , qui im-

ii

f pf«'f

mutabilis eft, diuerfis licet nominibus appel-

lari folitum. Quod confonat pronuntiato

y t

huie Chrifti : Jnus eff bonus , Deus.

Plato-

onfite

nem

il

t

- Alcin. Ifagog. ad .do&r. Platon. c. 27.

Mafth.

«MIO, I7.

2658

ALNETAN. QVAEST.

nem fe&atur füum agmen: & Plutarchus qui-

d

? m d

dem, quem & Platonicum & Peripateticum

j üNe,

iure poflis appellare, Geometriam hoc nomi-

ne commendat, quod animum diftrahat a fen-

(Qum a

'

^ihitati

fibus, & ad naturam conuertat aeternam , cu-

Jlms P

ius contemplatio finis eft Philofophiae, Ma-

ibf

|

ximus Tyrius piorum animos corpore exem-

tos in caelum recipi ait , frui Deorum con-

| Ut

, y

fortio, & veritatem ipfam cernere. Beatitz-

Moim

tem in fola mente fapientiae compote locat

Plotinus , fülinmum bonum peti iubet ex Deo,

Átni cQ

lrette

conandumque, vt vitam eius viuamus, eique

Mite

fimiles fimus, Nec inde abludit Porphyrius;

veram quippe beatitatem ponit in fapientias

lr

n efe

fapientiam autem effe decernit, boni, Dei

Mndüm

fcilicet, & eorum, quae vere füunt, cognitio-

nem: ad Deum igitur conuerti nos debere,

li 0ti

in eoque imitando , & nobis ipfis cognofcen-

Ávl

n t

dis effe elaborandum. Inter Philofophos ita-

"U o

que eos magni facit prae caeteris, qui felici-

tatem fuam ex Deo, Deique contemplatione

d D

& imitatione , aptam effe putant. INec abhis

' ïi[em, ö

dif-

limi]

Plutarch. Sympof. 1. 8. c.2. - Maxim. Tyr. Diff.

'ttp

28. Plotin. Enn. 1. 1.4. c. 15. & 16. & l. 5.

Porphyr, de abílin. ab animat, 1529

s

Stoþ

E

: "3,4&

iog.

n

y

R

LIB. III,

CAP.

II.

269

di('-crepät; Iambiichus, hominis quippe felici-

dig

tatem conftituit in fui ipfius , Deique cogni-

patetiut

h0C r

tione, & intima cum eo coniun&tione, per

quam acquiritur vifo Dei, quae culmen eft

hasl

felicitatis, Proclus denique Platonicam edif-

than, t

Yie, M

ferens Philofophiam , fanctas ait animas fub-

Qre t

iunctas fummo coelo, eiusque motu raptas,

contemplari Deum domicilium illic haben-

J

tem, Cynicorum fententiam ex Salluftio cog-

- Dentt

nofcimus : animosille ait poft vitam pie actam

pote t

t xb

omni corpore expurgatos Diis adiungi, & in

focietatem adminiftrationis mundi cum illis

ys, tit

venire, Stoici, perinde vt Pytbagorei , finem

yphynt

hominis effe dixerunt , fequi Deum; ortum

fapienti:j

yni,

eum effe ad mundum, qui Deus eft, contem-

plandum & imitandum ; ex cognitione quippe

copi

Dei oriri pietatem, reliquasque virtutes, vn-

; debi

de vita beata exiftit, par & fimilis Deorum ,

ynolt

dum corpori animus coniun&tus eft ; folutum

phos lt

vero ;corpore ferri inloca lunae contermi-

Qi fdib

na, prope cognata fidera; illic cernere veri-

nplatiüqf

cita-

(ec

tatem, & Deo fimiles factos fumma- fgli

te

il

Tambl. de myft. Aegypt. Se&, 10. c. 1. 5. 8. Pro-

ryr, Dliï

trep, €. 3. & libr. ad Sopatr. de virtutib. apud

Stobaeum Serm. 101. defelicitat. Procl. Theo-

j

W

log. Platon. libr. 4. cap. 4. & 5. Salluft. de Dii;

& mundo c, 2t,

276

ALNETAN, QVAEST,

te frui

Beatitatem Deorum in contemplatio-

qtido.

ne pofuit Ariftoteles ; hominum quoque, quo

: lminem

propius contemplationem Deorum imitaren-

:nomïrat«

tur ; fapientis autem proprium id effe , Deos

z.u' n Àj

imitari, proptereaque fapientem effe bea-

orphym

tum, & práemium virtutis a Diis referre, ac

Ti g

Deum denique fieri. Qui Deum colat , prae-

s d

« df

claras eum habere fpes ad falutem, fcifcic Phi-

ä

lemon Comicus apud Theophilum, Tam Cice-

UT

ronis inter Romanos eximium illud eft, quod

aW

refert Lactantius : Cicero, inquit , in. Tufcu-

Mt(s J0ny

lanis , quamuis dubitanter , tamen . fenfit

fum-

FU*IS |

anuim bowini bonum nonnifi pofl mortem continge-

ïnnau

ve. Fidenti animo , inquit , fi $ta ves feret , gra-

i al

dietur ad iortem , in qua aut fummum bonum ,

ltris

Chriftiano

aut nullum malum e[fe cognouimus

LUE

vero homine prorfus dignum eft hoc Manilii

& at

di&um:

l a"bl

Quid caelo dabimus ? quantumef? , quo «eneat

Vg

omne ?

àt "Og

Jinpendendus bomo éfl, Deus e[fe vt po[fit in ipfo.

IHN hA(

Ac fi diceret, caelo affe&tandam effe viam,

LE h,a qL

quippe tum nos adepturos Deum, quod fum-

"1 li

mum bonum eft ; ac propterea in eo confe-

*üütqw

:

l

quen-

Ariftotel. Moral. Nicomach. libr, ro, c, g. & Eu-

dem. 1. 6. c. r.

"T'heophil. ad Autolyc. libr. .

Poïphx

La&tant, 1. 7. cap. 1o- Manil. 1. 4.

Plae

LIB. IIT,

CAPR, IT

271

!

templ

quendo omnia fua, feque adeo ipfum debere

QUs Q

hominem impendere, Viae Beatorum pr:mos

Buliticn

monftratores fuiffe Aegyptios, declarauit ora-

[f« Dai

culum Apollinis, quod apud Eufebium refert

effe t

Porphyrius, TTui fubiicit, plurimas quoque

fere t

vias Beatorum noviffe Phoenices , Affyrios,

lit ]

Lydos, & Ebraeos, Viam autem Beatorum

fcifi o

eam effe ait , quae ducit ad Deos, vt fciamus

um t

felicitatem hominibus inter Deos effe repo-

|efl. qui

fitam : fcabram autem effe & falebrofam ; quo

i Dj

fatis innuit , viam hanc effe exercitationem

yt,

virtutis, quae diflicilis oppido eft & afpera.

1 (uttty

Do&rinam Aegyptiorum de felicitate fufe

fut

& enucleate expofuit Iamblichus in libro de

t n

myfteriis, quem füpra laudauimus.

^l

Quid-

ll

mftin

quid autem illic differit, non ex fua differit,

)C M"V]hl

fed ex Abammonis Aegyptu perfona, Quod

cum alibi ex fua ipfius perfona proferat , at-

que id cum Pythagorica ac Platonica fenten-

j n

tia'congruat, manifeftum eft, do&rinam il-

TT

lam ab Aegyptiis inanaffe; vel ab Ebraeis po-

j]: i þfV

tius, a quibus magnam rerum facrarum noti-

fre Vläüïu

tlam Aegypti fümferunt,

Muhammedani ,

craffi atque rudes , etfi corporeis fere volup.

) q

tatibus fi ;e.:cmatem metiuntur, perceptum ta-

qufïl

men

&

|

Porphyr. 1. 1. de oracul, Philofoph. apud Eufeb

ylind

Praep. Euang. 1. 9, c. 10.

|

a

ALNETAN. QVAEST,

men eas iriputant prope foliutnDei, in magno

qe D

à

gloriae ac dignitatis fplendore. "lertia inter

| Iue

"Theologicas virtutes fequitur Charitas , fiue

| tudit

amor Dei.

In.quo cum Chriftianis gentes

Itnpot

prope omnes, omnes fedtge, omnes aetates

1 lque

confentiunt; vt vix quemquam reperias, qui

; ntin

amandum- effe Deum negauerit. Amoris au-

j i"OS 3&

tem comes elt timor:

nam quem amamus,

LT

eumdem reueremur , cauemusque diligenter,

1 tioje

ne admittamus quicquam, quo ei molefti fi-

1 gitu

mus, & in od'um eius incurramus, INec fatis

1 ol

in eo videtur conftare fententia Stoicorum,

; n a«

qui Deos timeri nolebant, quod nihil ab iis,

di M

nifi fa/lutarb, poffet in nos prouenire 5 nec id

m

ametur, quod metuitur: cum e contrario id

: Diibyy

metuatur, quod amatur, grauiffimaque om-

nis fit eius offenfio, ac Dei praefertim, quam

& facpe damna dum vivimus, & dira poft obi-

tum fupplicia confequantur.

Amorem & ti-

b

morem fequitur obedientia; item religio, per

fin

quam cultum erga Deum pictatemque vel in-

ternis animi a&ctibus & affectibus , vel cere-

; od

moniis quibusdam externis fignificamus. Nul-

E

hujr

!j

la autem prope natio, nullum tempus religio-

j [Fm tj

ne caruit, vt quafi humanitatis pars aliqua vi-

deatur effe Religio.

Etfi enim .memorantur

; "t f

omni«

aligu/ate gentes, quae omni re]igiqne,

que

LIB,

III.

CAP

Ill

27$

od

qué Deorum cultu carere dicuntur 5 tamen

d

neque de eo fatis conftat, & faepe id falfo

rits,

creditum fuiffe, commercio deinde & lapfu

n

ii f

VA

j

temporis compertum eft ; & gentium illarum,

es aehdt

fi quae funt , tam immanis eíft feritas, vt vix

Praetereo internos

pefig

homines haberi poffint

Amorisa

ilos acus Religionis, deuotionem & oratio-

) amam,

nem; & externos, adorationem, vota

lau-

dilipe

dationem,

Sacrificia quoque non attingam,

| fuold

quibus homo beneficiorum Dei memoriam

N

Mt

ii

recolens auctorem agnofcit palam, & bono-

Ju

l!

f

rum acceptorum partem grato animo refun-

Q

nil

?

dit, Magnaquippe fuit in eo populorum om-

ETE

nium confpiratio , multisque & amplis volu-

mnrm(]

minibus celebrata.

mME [

CR PVI III.

1m, 0*

L

De Decimis.

*QPOJC

ii

gam hic tantum de Decimis , quae pars

relig

À

funt remunerationis huius, quam Deo

qu u

pendimus ; quippe quarum vfus minus eft

, |en

peruulgatus. Vetuftus is quidem fuit apud

amusn »

Athenienfes , qui decimam patrimonii par-

us I'EI*F j

tem regibus dabant in publica facrificid; pub-

Sa]qmw

licosque füumtus, Has cum exegiffet Pififtra-

lemofgn

tus, filii eius populo gratificantes ad vicefi-

mam

3 0

q

*

274

ALNETAN. QVAEST.

mam partem redegerunt

Ex mánubiis deci-

jeim

mas Apollini, Dianae, Marti , & . Priapo;

Dcim:

ex publicatis damnatorum bonis Mineruae

lborg

iidem tribuebant

Decimarum autem Diis

Onoyli.

confecratarum decima Pars Prytanibus cede-

i fteri

at, Apud Argiuos etiam praedae decima ad

! Dicima

Deos pertinebat

l'ranfiit porro ex Graecia

! letin

mos idem in Italiam.

Decimas manubiarum

!

h culan

Apollini Delphico vouerunt Crotoniatae , fl

3 tb f

Locrenfes bello viciffent

Locrenfes contra

Graecme

vouerunt nonas; & hoftes vt voto, fic bel-

^ r d&

lo fuperarunt.

Liparaei decimas fpoliorum,

|reu

quae a Tyrrhenis retulerant, Delphos mife

Qtum f

runt.

Eft apud Dionyfium Halicarnaffeum,

hj

& fcriptorem libelli de origine gentis Roma-

351 ['y

nae, Herculem ex Hifpania reducem, cum in

hr

Itáliam veniffet, decimam praedae bello par-

i dem [j

tae in facrificia Deorum confecraffe, recep-

tisque bobus, quae farto abactae fuerant,

| hmas ïfU!

lileg

decimam peccoris partem apud Aram maxi-

Mrabs

mam Diis profanafTe , cum ante Rcgibus de

j nxuæ

cimas fructuum gens illa praeftabat ; atque in

nllm M

de tradu&um morem, vt Heruli decima pars

jf li

profanaretur, Etrufcos fuiffe reges illos, dif-

lm

cimus ex Plutarcho. Pelasgi quoque, Graeca

" WU

gens, delati in Italiam , & maris tenentes im-

-'Udax.

perium,

vhe&

Dion. Halic.1. 1. Plutdrchu» Quaeft. Rom.

f

*

LIB. III

CAPF. III.

275

j d

perium , magnificas prae caeteris gentibus

Prüp

Decimas Delphos mittebant; & deinde inter

[iertat

Aborigines recepti , idem facere pergebant $

em Dii

oraculi Dodonaei monitu, Cumque aliquan-

us C&

do fterilitate laborarent ,. fructaum fuorum

ecim d

Decimas Ioui , Apollini, & Cabiris vouerunt;

Go

& voti compotes fa&i, Diis fraudatis , in mag-

xubiatut

nas calamitates inciderunt, Siue ergo ab Her-

TM

cule, fiue a Pelasgis, fiue ab incolis magnae

es CODLL

Graeciae, venit ille ritus ad Romanos, apud

ficht

quos decima quaeque Diis offerebantur ; ac

jlionut

Herculi praecipue., cui diuites plerique bo-

los nl

norum fuorum Decimam confecrabant. Sed

af

longius etiam repetenda eft origo mofis hu-

lt ROM

ius, a Tyriis nempe & Cartbaginenfibus , qui

ab Ebraeis eum videntur accepiffe. Solenne

y, cumt

;ellopt

quidem erat Carthaginenf(ibus primitiasac De-

n

cimas frugum fuarum quotannis Tyrum ad

Herculem mittere

Praeftabant idem offici-

fuemï[g n

um Arabes Deo füo Sabi ex Decimis , quas

am ml

mbus k

ex thure eapiebant Sacerdotes , antequam

a[qüel

venum proftaret, unde impenfae publicae to-

lerarentur,

Pontifici fuo. decimas bonorum

cima p

fuorum contribuunt hodieque Perfae,cultores

jllot i

; Gu

ignis, quas pro arbitrio neceffariis vfibus im«

enei

pendat.

Sancitum id aiunt lege Zoroaftris ,

hoc eít, fi re&e coniecimus in Demonftra-

Tif

S.5

tione

Rn

--

276

ALNETAN, QVAEST.

tione nóftra Euangelica, lege Mofis. Ne bar-

tit. $

baris. quidem Guineenfibus , ne Mexicanis

lx

qnidem, ignotus penitus & inufitatus fuit De-

Ttpfet

cimarum Deo fuo pendendarum ritus.

liime

EAPV T TM

1 C0[

Ttefl

De Feftis.

Duy

eftos quosdam dies, Diis facros , iis colen-

E

1. 1

dis deftmacos, quotidianis hominum la-

"t qu

boribus immunes habuerunt vniuerfae gen-

bo». 1€g

tes, quibus aliqua Deorum notitia , & in De-

os religio fuit: vereque di&um eft a Strabo-' .

äefsre

ne, commune id Gzaecis fuiffe & Barbaris,

]i I

quippe a pnatura ortum.

Confultius àd Deos

j n j

refert Plato, qui hominum continuos labo-

T Sc(ac

res miferati, requiem aliquam & relaxationem

indulferint. De feftis Graecorum & Romano

T v

; a

rum plenis plauftris libri circumferuntur, Ma

ïn'fa&(

giftros autem vtrique videntur habuiffe Ae-

Thi

Mp a

gyptio

Sex praecipuos ipforum feítos dies,

folennesque conuentus in honorem Deorum

Jy ts

haberi folitos recenfet Herodotus; quorum

HWOTU !

| '^tolg

eberrimus erat Ifidi facer

Huius & reli-

J J f€1

quorum etiam feftorum ritus idem perfequi-

tlll'

jnter

L foh

Demonft, Euang. prop. 4. c. 5, $. 2. fol, 73. feq;

INum. 18, 21.

Strábo l.

Io

Piato Phaedon.

& delegib.1.2. Herodot. 1. 2. c. 49. 59. & feq

l[*bol

&wl

LIB, IIH,

CAP. IV,

p

Nelr. f

)

tur. Suae fuerunt & Perfis feftiuitates: veliit

exicui

fuitDe

illa Saccarum 5 hoc eft, fi ;/)fifcam vocem in- .

M

terpretemur, Regalium, quibus per quinque

Loi menfis dies feruis dominorum iura & vof-

tes concedebantur ; perinde vt in Peloria

Theflalorum fefto, & in Saturnalibus Roma-

norum; vnique alicui ex fontibus morti ad-

fiscolt

di&is, regius ornatus licentiaque tribueba-

yinum i

tur, qui demum virgis caefus necabatur,. Ex

tiüe g

hoc regio ornatu nomen fefto ; Schac enim

,&Jnüï'

Perfis regem fonat ; non ex Sacis, Scythica:

P

[

dl

gente , a Cyro. victis, vt Straboni videtur

Darbi

uiffe perfuafum : & Hefychio, qui Sacaea fef-

sa D

tum Seythicum fuiffe ait: multo etiam minus

uos 1

!

ex Sefach , cognomine Babylonis apuä lere-

3yatid

miam , vt opinatus eft perperam Cafaubonus;

: R(]mm'

item alii; quafi Sefachaea dici debuerint, non

,

J

at

contra&o nomine Sacaea, Dies etiam feftos

;uife 48

Perfae agebant Mithrae ; & quos ex Mago-

ul o^

rum interitu Magophonia dixerunt; & quos

il DGOWB

Malorum depulfionem vocabant , fan&iffime-

que colebant prae caeteris feftis, cum vena-

"T

rentur ferpentes, noxiasque animantes , cap-

j perfequä'

tas interficerent , & Magis offerrent. Ne fta-

tif

tiuas folum habuerunt ferias, fed concepti-

fol

,ES'

uas

i?

Strabol.ri. Hefych.in Eaxa/x. ïerem. 25 , 26.

N

"R Dd

: & 51. 40,

Cafaub. in Athenp. l. 14. cap. 10.

278

ALNETAN. QVAEST.

uas etiam & imperatiuas, nec non & pnuataa.

g.

fétis

uorum feftorum ac rituum etiam , quos in

jis obire folebant , vmbram aliquam in Gue-

(idil

brorum , qui veterum Perfarum foboles funt,

ilquot

feítis agnofcas. Sua funt & Brachmanibus fef-

(uudr

lilos

ta, fcd non vniuerfis eadem. In Auguftum

menfem cadunt pleraque. Solem venerantur

Tun gt

anniuerfariis ferii

item Diabolum, & Wift-

ttidto

nauium

& Éswaram. Peculiaria funt & foe-

| Iper

Nonnulli diem dominicum

minis quaedam.

Tum

religiofiffime celebrabint. Quatuor lunarium

? tfimun

menfium cardines flatis feftis , mmagnaque ho*

ef* plur

minum frequentia colunt Siamenfes, alios-

Drbls f

gtnem

que etiam per anni curriculum dies.. Habent

quoque Iaponenfes dicata celebritaribus tem-

ar'] 10..

pora, in quibus ritus Cbriftianorum fimiles

(ï N

Prifci Germani certis diebus

pectare licet

ideo lpi

Mereurio humanis hoftiis litabar

Ferias

ftatiuas celebrabant Peruuiani; fed & concep

tiuas quoque & imperatiuas, ex vfu & rerum

vrgentium neceffitate. Nec vllus menfis his fo-

"It

|

lenmbus carebat, Quaedam etiam Pafchahum

omn

fimilia erant.

Sua erant & Mexicanis, quo-

n

T

rum praecipua Maio menfi fuerunt attributa.

BH?Um

Quaedam & quarto quoque recurrebant anno,

inftar Olympicae celebritatis,

Muhamme-

Phll() [

danis praecipuo e& in honore dies Veneris,

Qn

quer

I

'

LIB, Il.

CAP,

V.

279

!

pritt

quem principem dierum appellant; Quo Ve-

neris die celobratur Pafcha, is dies habetur

qui

iO

fan&iflimus; item , fequens , aliique deinceps

QiG$ QUI,

aliquot

Hunc autecedunt feriae efuriales,

Priuatim fibi

qiburit

Quadragelimae noltrae fimiles

feftos habent dies fingulae Muhammedano-

hupil

enedma.

rum gentes, ex more patrio, & a maioribus

&

tradito

Sunt iis & indictiuae feriae, bonori

n &f

Imperatoris fere dicatae, quas ciuiles dicas

potius, quam facras,

In Sabbatho vero po-

Qmitit

flum

Tl

tifimum obferuatido tantus fuit

hodieque

maque !

;

eft plurimarum gentium confenfus , vt totius

s at

orbis feftum & celebritas quaedam humani.

generis queat appellari ? vti vere dictum eft

sHZ

a Philone , lofepho,

& aliis.

Id figillatim

a fmit'

& enucleate demonftrarunt plurimi , nosque

'15 Glnb i

adeo ipfi.

Quezre actum ne agamus.

f FP Ti

CATVI CM

& n

De Iureiurando.

g

citum eft Chriíti,iureiurando abftinendum

nuy hl'f

S

omnino: quod & repetit [acobus in Epif-

x(ciaf

tola, Idem inter fcita veterum illorum Sapi-

atss Qu

jb

entum Solonis & Periandri reperies ; & in

Theog-

TL

um

Philo de mundi oplfiuo. Tofeph. l. ?. contra Api-

venf[x

on

Demonftr. Euang. Prop. 4 €.7. & t 1.

qiü

Matth. 17; 34. & feq. Iac. 55 12*

280

ALNETAN. QVAEST.

"Theognidis Séntentiis, Nec ea ad populum

; Nftüen

in 'Theatris proferre dubitauerunt Choerilus

fisit

& Menander: multo enim minus Pytbagoras

tntit

in Scholis ad Difcipulos.

Hanc autem doc*

1 inar

trinam traditam ipfi fuiffe a ludaeis & Thraci-

j ront

| tihic

bus,fcripfit Hermippus apud Dofephum. "Thra-

; faentd

ces adiungit Iudaeis, quod vtraque gens fae«

pe confundatur a veteribus ; cuius erroris

] lhar,

oririnem alibi aperuimus, Sane vero par fuit

t de

ludaeis iuramenti religio, Pulcbrum enim ef-

d ii

fe, ait Philo,i& vtile hominibus, eo non vti ,

1 igeí

adcoque veraces effe, vt verba pro iuramen-

3 fuendo:

tis habeantur. Et perhibet Iofephus, Efienos

f

1 Y

periürio peius credidiffe iuramentum ;. quod

j$ iam videretur effe condemnatus , cui fine

Dei teftimonio fides non adhibebatur, Cum-

&rde

que idem ftatuere vellet Maimonides, verba

:

ipfa Chrifti vfurpauit.

Sed redeamus ad Py-

iandi

d

thagoram, cuius decreto tam conftanter fte-

X

terunt ipfius Difcipuli, vt quidam ex illius

üg],

Jite trium talentorum cadere maluerit, quam

AT

EL

?

rei veram iureiurando affirmare. Syllus ap-

| Mcm e

pellatur ab famblicho, Clinias a Batilio, Dei

B

no-

E

um p

B

Lnxeg .

Iofcp*h. contra Apion. libr. 1. Demonftr. Eugng;

Prop. 4. c. 8. $. t9. fol. r3. Philo de Decalog.

ld

lofeph. de bell. Tud. 1. 9. c.12. Maimonid. Mifn,

ir. lambl.vit, Pythag, c, 23, Ba£il.-ligxn.-24-

Pltg

»

LIB. IIÍ

CAP, V.

281

ia

nomen ita reueritus eít Socrates, vt iocis

Ahotrlly

fuis illud omnino non interponeret: quod &

Eun ortd

tenuit Plato, cum vetaret vel leuiter conta-

minari Dei nomen ; imo, omne prorfus iu-

em d

LThr

ramentum abeffe iuberet: tenuerunt &$Stoi-

0. Ti

ci Phil ofo;,horum omnium religiofifi

hmi.

Iu-

vens f

ramentum igitur vel nunquam adbiberi vo-

b».u

y ettoti

lebant, vel quam minimum , & grauibus qui-

ptri

dem de cauffis, pro patria, parentibus, ami-

i[-um (

cis periclitantibus ; nunquam vero pro bonis

mon"i

atque fortunis; vitamque & mores ita infti-

tuendos, vt effent pro iuramento, fidesque

r

Fient

iniuratis tribueretur , quemadmodum Athenis

—

Xenocrati: quod Stoici ex 5olone & Pythago:

j thd

Modum

Cui [ii

ra, ex Stoicis complures fumferun

f Cbm

":

eumdem adhibet iuramento lfocrates in Ad-

2 ['"1h

monitionibus ad Demonicum ,in quibus iuris-

iurandi concedit vfum, velad calumniam a fe,

h

:

velad pericula ab amicis propulfanda: minime -

a

vero ad pecuniam conferuandam. Flamini Dias.

ex il

li apud Romanos iurare non licebat ; quippe

]s 4

fidcmn ei derogare, cui maxima facra edita

effent ,

Tota Phry-

j Del

fas non effe putabant.

Do

gum gens abhorruit a iuramentis , nec exi-

gentes ab aliis, nec aliis ipfi praeftantes. In-

n

ter Adagia Arabum celebratur illud, iurandum

Duct

-

nun-

il Mil

