toleratae cum exempla alia profert Cicero ,

tf

tum illa praecipue Democriti , Afclepiadis

N X

Eretrici, & DiodoriStoici ;item Homeri, & ip-

Ms

fiusetiam Tirefiae. His ádiungi poteftDidymus

hm Y

Alexandrinus,Inter Antipatri huius fucceffores

D

ponendus Anniceris, cuius dictatum hoc fuit:

fa-

(s

Seneca Epift. 114.

LIB. IÍ,

CAP, erf

353

)

lt

fapientem , etfi voluptate careat, anpatuf

YcIQU

doloribus, beatum tamen futurum.

Recen-

) O

fetur & inter Socraticos Diodorus; cui ad-

Iu

iungitut & Calliphon a Cicerone ; quorum

a

vterque dixit, honeftate beatos homines efli-

UE

; üome

ci, accedentibus licet cruciatibus. Non mag-

s erin

na quidem Plato tolerantiae edidit fpecimina ;

ipttf

commendatur tàmen hoc nomine, quod ad

AUAU

frangendum corporis robur, motusque pro-

d d

caces, in loco infilubri.Academia, fedem Phi-

Qm x

lofophicarum collocationum & commenta-

fipie

tionum pofuerit ; quod parce ipfe fobrieque

ficu

vixerit; & cum veniffet in Siciliam, minime

honety

inefcatus fuerit deliciis Syracufanarum & Ita-

"t Crte

licarum menfarum , obfcoenisque no&ium

yent

Í

voluptatibus 5 quibus beatos homines effici,

ii

gentes illae putabant, ipfe vero neminem fa-

orta

pientem effici fcripfit ad Dionis propinquos.

rimit

Nam quid aliud fentire potuit is, qui cum Py-

pfand

thagora & Socrate decreuit femper beatum

Qs

effe fapientem? Idem fuit Platonis difcipulo-

hii

rum, Xenocratis & Speufippi, placitum ; idem

i

& Polemonis, qui Xenocratem audiuit; bea-

tam vitam a virtute fuppliciis minime dis-

jiym

l

jun&tum iri, cumque ea in Perilli teurum def-

cens

ocdi

[

n

»

Cioet, 5, "'ufculan. ; lïlato Epift. 7.

Z

354

ALNETAN. QVAEST.

cenfuram.

Nec ab hac opinione de('mu:t.

lrl

z

(

Paulus Lacydis difcipulus, qui omnia perpeti

praeoptauit, quam confcios facinoris indica-

mus :

re. Nec minus fuit contra mortem, armatus

Xetuf

condifcipulus eius Carneades.

De Cicerone,

Ctü, |

qui Academicus haberi vult, nihil attinet di-

D

cere

; paffim libris fuis afperhchas fententias ;

Tec t

turpe effe luxuria dhiuere & delicate ac

dlre

molliter viuere; honeftum parce, continen-

Biily

ter,feuere, àc fobrie ; in malis non haben-

ltt,

dum effe dolorem, non mortem , non igno-

perfr

bilitatem

, non exilium , non caecitatém ,

tita e

aliasque huiusmodi calamitates ; qui virtute

& Y

t

praeditus fit, hunc eífe beatum ; pacmfï'e

id, quod Marco Bruto, magni ingenii & ani-

DCl

mi viro, Scifcit eadem Porphyrius; fuga vo-

fidh

luptatum , dolorum tolerantia purgationem

lheni

animi conftare; viri diuini duplicem effe ca-

8n |

thatem

internam & externam.

Etfi ex his

T1odo

prmcxpns Perlpatetlcorum voll.ptatem bo-

m

num effe, dolorem malum , fequitur beatum

ft'ulu

non eíTe, qui afüciatur doloribus, quaptacun-

*

I

que virtute praeditus fit, nec beatam vitaru

Amer

in rotam afcendere ; quod negare non fufti-

Wonti

nuit Theophraftus , mollior paulo & langui-

Qilts

dior

Tnn

Porphyr. Sent. & de abftin. ab animat. lib. 2. $

Asf

4: 43

LIB, III

CAP, XIV.

355

lo

dior Philofophus : fortius tamen & elatius fen-

Is g

fit & locutus eft Ariftoteles; item Hierony-

Ingid

mus. Rhodius, caeterique Peripatetici;

di-

TAR

xeruntque, beatum femper effe fapientem ,

eerot,

etfi, cum torquetur , non beatiffimum; nec

LIDeL .

vnquam felicitatem disiun&tum iri a virtute:

M

(j

nec tam rebus, quam nouitate verborum

C& d

difcrepuerunt a Stoicis,

Prae caeteris vero

(ntont

!

Philofophorum difciplinis, parcitate, fruga-

Ü

) hao

litate, feueritate, laboribus, doloribusque

nl

1

perferendis, & fola virtute fectanda nobili-

l[mm !

tata eft Cynica, & quae ex hac prodiit Stoi-

j vt

ca.

Virtutem illi dixerunt fe ipfa effe con

tentam, fibi.ad beatitatem fufficere, quam

j j

j u

nec labores nec cruciatus poffit eripere, Nec

p

facta dictis abfuerunt.

Stupenda fuit Antif-

tiond

thenis in fuftinendo labore conftantia, quafi

eff t

eum ligneo. corpore excepiffet ; nec dixit

[ er o

modo laborem non eíle malum, fed & effe

n !

bonum. Magiftrum afperitate vitae fuperaf-

peatif

fe vifus eft Diogenes, pzlliolo duplici infiruc-

tus contra frigus; pera pro cellario, contra

ptac

i vt

famem ; dolio pro domo ,

contra caeli incle-

p M

mentiam; claua pro vehiculo, contra imbe-

AHU

cil'itatem corporis; lignei fcyphi vfum , lu-

xuriam ratus, cum manu caua vti poffet,

qut

Ae('tate volutabatur per arenas feruidas, hye-

le

r

imne

356

ALNETAN, QVAEST.

me confperfa niue fimulacra ample&tebatur ;

dittr

prandebat olus; feruitutem fic ferebat, quafi

fni,

regnum fuiffet adeptus, Elifo denique- gnt-

vebt

ture febrim morte exclufit,

Huius praecep-

J

tis & exemplis armatus Crates, egeftatem,

Qui do

famem , fitim , frigora, conuitia , plagas pati-

Qf

enter & iucunde etiam tulit, Ín dolio quoque

lod

domicilium eum habuiffe, narrat Simplicius.

li,

Hanc Philofophiam Hipparchia, hunc Philo-

&i

fophum ita amauit, vt & laboruüm & pau-

limen

pertatis particeps , ac tori etiam effe vellet,

tlf

Peregrinus, qui Proteus cognomento dicus

ls d

eft, & Cynicum fe geffit, Olympiae in cele-

,

berrimo totius Graeciae conuentu in pyram

m,

infiluit, & voluntariam mortem oppetiit, Et

Tii ]j

Antiochus Cilix, cum Cynieus haberi vellet,

Q

Parthico Caracallae bel!o . milites frigore ri-

gentes ipfe in niue prouolutus exemplo fuo

fl i

confirmauit, His Cynicorum decretis ftete-

runt Stoici, Malum dixerunt , non crucia-

ütiof

jobis

tus & dolores, non paupertatem & dedecus,

f fog

& caetera, quae ma]a vulgo exiftimanturj

mhïl j

fed id folum , quod turpe fit; bontim. vnum,

Wim

quod honeftum fit; virtute qui polleat, bunc

eíTe beatum , quibuscunque prematur tor-

Q

AUR[»

mentis. Sic Zenoni Stoicorum principi pla-

lus., (

citum

Simpl.in Epi&etl. C.46.

Smw

Em

LIB. III.

CAP;- XIV,

$51

at

citum eft; fic difcipulis eius Cleanthi & Ari-

t, QUi

ftoni.,

Hi, ac eaeteri porro ex eadem fecta,

g

verba in rem contulerunt; plurimumque eos

titi)

Dionyfii Heracleotae . condifcipuli puduit ,

l I[em,

qui dolore fiue renum, fiue oculorum vic-

en pa.l

tus, falfa effe confeffus eft, quae a Zenone

quoqi

edoéctus de dolore fenfiffet.

Contra Pofido-

nkilcl I!

nius, cum artubus vehementer laboraret,

( hlb

admouente idemtidem faces dolore, grauiter

( pit

tamen, adflante Pompeio, qui eius vifendi

Ve] (

cauffa venerat, & copiofe difputauit aduer-

Q du

fus dolorem, & vrgentem re verbisque do-

ines

muit. Et Diodorum Ciceronis itidem familia-

p

rem multorum annorum caecitas a litera-

j

Il

riis laboribus , confuetisque officiis. neuti-

j Vellà

quam deduxit,

Magno fuit ornamento dif-

g(W D

ciplinae huic Marcus Cato: aetati füge pa-

[110 n

rum intelle&us, Vatiniis pofthabitus , per fe-

je f

ditiofae faCtionis manus tra&us, vocibus im«

nida

probis profciffus, contumeliis perfufus, fpu-

qec

tis foedatus , toga in foro derepta fpoliatus,

nantuf

nihil remiüt dé grauitate & animi masnitudi-

ub

ne; mortemque atrociffimam fübire maluit,

[ M

quam in Caefaris vi&oris confpectum venire.

yr

Aufterüm vitae cultum tenuit deinde Atta-

p

lus, & eius auditor Seneca

licet inftrumen-

ii

ta

Seneca Epiflola 108

258

ALNETAN, Qvnts?. '

ta luxuriae opes non abiecerit, nec hae pat-

W

rédi

te Stoicus effe voluerit, Culcita vti fe ait,

n

etiam fenem , quae refiftat corpori , nec vef-

tigium cubantis admittat , factumque idem

tion

ab At:alo ; animalibus abftinuit per aliquod

pott

ls p

tempus ; delicatis quibusdam cibis , vino,

vngüenco, balneo per omnem vitam ; caeteris

épre

n

voluptatibus moderate vfus eft, fuadenteQ.

b

Sextio, qui novam & Romani roboris fectam

cum filio condidit.

Salubribus paffim prae-

Witfe

lm t

ceptis hotnines ad laboris , doloris, periculo-

rum, mortisque contemtum excitat. Philo-

libon

fophoruim aetatis illius afper erat cultus, in-

tl

tonfum caput, negle&a barba, pofitum humíi

gl

eubile.; quod cüm fere ambitionis cauffa fie-

li

Aurea

fet , Seneca deuitandum cenfebat,

LOT

if

ifthaec Epicteti , feruiendum corpori , necef-

fitate tenus & animi vtilitate; qüae corpori

ts f

neceffaria funt, parabilia effe; quae ad deli-

pütien

cias atque faftum attinent, effe repudianda;

däs, i

his àffüefcendum a pueritia; Philofophi no-

It wj

men vigiliis, laboribus, folitudine, humili-

fttat

tate, ignominia conítare, Quae vt fapienter

Cübar

di&a, fic fan&é praeftita a viro grauiffimo

hihi[g

fuiiTe, tradit eius explanatorSimplicius. Me-

lint |

morabilis eft huius difputatio de poeriitentia,

7

p

M

D

- gimpl. in Epi&., c. 38. & 46.

R

LIB. IIT,

CAP, XIV

359

|

per quam nequitiae pertaefi refipifcimus &

ag

fe dl

redimus ad Deum ; id nos àit confequi , prio-

gv

ta a&a a&is contrariis éemendando, caftiga-

tione, & vltione voluptatum illecebris op-

& n

;liunot

pofita

At vna Marci imperatoris au&ori-

Vi

tas pro omnibus effe poffit; qui duodecimum

egreffus annum , Philófophi habitum & con-

caetm

ftantiam induit

Studebat in pallio, humi cu-

«

(cdui

babat, vixque paffus eft le&tulum pellibus a

matre. Fauftina infterni

a qua fuerat ad vic-

np

tum tenuem inftitutus

Patrem habuiffe fe

ericu

Ptl

laborum magiftrum declarat, ad cuius imita-

]uj

tionem fe ipfe hortatur , eiusque parcitatem,

frugalitatem, patientiam, fimplicitatem, con-

m hr

i

uf

x

ftantiam , aliasque virtutes in fe exprimen-

Ài

das; nec dubitat impietatis eum accufare ,

qui fe&etur voluptátes tàanquam bona; dolo-

neüef

res fagiat tanquam mala. Sarapion , cuius

corpot

d

patientiam. & inopiam mirifice praedicat Sui-

dàs , cláudet agmen Philofophorum , quorum

gjand

in vniuerfum tolerantiam , feueritatem , pau-

li m

jomii

pertatem deridet Euhulus, €os dicens humi

z

cubare , illotis pedibus incedere, fub tegulis

lpxenlff

habitzre, aliena quadra viuere.

His fucce-

jf

j M

dant Poetae, qui in Herculis igmento labo-

rTes

a

M Amel .. 1. $. 16. 1. 6. $. 30.19.5 I

.. Suid

p

in Sarap

360

ALNETAN. QVAEST.

»

res virtutis cauffa exantlatos luculente com«

qpbus

mendarunt, Proftant plurima eorum in hanc

- enfel

fententiam praecepta. Breuem effe & procli-

4

10 00

uemad vitium viam,longam & afperam ad vir«

!

* lm

tutem & fudoribus praetextam monet Helio-

-a

dus. Quod imitatus Simonides virtutem col«

- non

Wtlore

locauit in rupibus arduis, Quintus Smyrnae-

us eam cum arbore comparat, afcen(u diffici-

lm

li, cuius rami pertingant ad caelum, quo fi

- rten

quis fcandere poflit , iucundiffimos fructus

lt pla

decerpturum. Et Hefiodum fecutus Quinti-

Qu p

lianus, naturam ait praepofuiffe pulcherrimo

lls NI

cuique operi difficültatem.

Deorum inuen-

* üient

tum effe, dixit Archilochus. Parius , patien-

; fnn,

tiam in aduerfis , & malorum tolerantiamz

T )

Aefchylus, Deos cum laborantibus labora-

lr

res quam fententiam fregentarunt fcriptores

la

vtriusque linguae, & in adagium dedicarunt :

I

Sophocles , Iouem nihil aerumnis vacuum

2h h

hominibus dediffe, fed dolores & gaudium

^ itlun

per vices aduentare; quafi ex duobus doliis,

m

inquit Scholiaftes, depromantur. ApudEu-

: Ftes

amplis

frihy

ripideg laudatur Capaneus , quod in

Opi-

T q

Hefiod. Oper. l.r. v. 285. & feq. Q. Smyrn. I.

|14. V. 195. & feq.. Quintil.], 10. c. 5.. Aefchyl,

Hl

Perf, v. 244 Stob. ferm. »9.. Soph. Trachin,

P

V, 139. & feq. þEur'ip. Supplic. v, 862. & feq.

um

-

LIB. IIL.. CAP; XIV.

| g6r

& Q

opibus victu vteretur tenui, & mediocrita-

n htne

tem fectaretur; quique pane & aqua contene

proc

tos nos effe vult, vt Anaxagorae diícipue

dv

]um poffis agnofcere,

Eubulus tria folum

Bll

pocula fapientibus concedit in conuiuiis. Phi-

uf

lemon laboribus comparari dixit omnia, ex

nyrnae-

dolore nafci voluptatem, & dulcem effe ma:

Jorum memoriam.

"Menander nullam vitae

dUf

partem laborum expertem effe vult, Sota.

.qui

frutus

des plane inutilem eíTe difciplinam dicebat,

Pub-

Quit

quae pati dócet, cum pati neceffe fit,

Entimo

lius Syrus dolori cuivis remedium effe dixit

jnut

patientiam ; itidem vt alter, portum mife-

patienr

riarum, Horatius lauream poeticam , perine

de vt Petronius, & Quintilianus oratoriam,

ntiam. |

jibott. |

fudore, algore, caftitate, fobrietate, mul.

pani f

tis agendis & ferendis promerendam effe do-

cet, & eximia ad victum tenuem dat confi-

af |

uU.

lia; Et Lucanus denique grauiflime detonat

:.udium |

in luxuriem , victusque ac cultus fimplicita«

tem commendat.

lam fi fpatiari libet per

jl |

gentes fingulas, quanta dabit nobis Graecia

uf

fortitudinis, conftantiae , patientiae fpecimi-

gm.p]l's 1

nobis

p

na? quaäe fi velinus colligere, tota

exe

ym. l

Hor. Art. poet. v. 412. & feq. Serm. l.-a: Sat,

[ !

*achml

$. Y. 1. &. feq. v. 17. Petron, c. 5. Quintil.

|

j I. 7, €. 10. Luca,n. 1- 4.» Y. 373. &w feq-

(

562

ALNETAN. QVAEST,

expromenda erit gentis illius hiftoría

Sed

t p

contineamus nos intra c1rcumpof]tos limites

Mi

Frugalitatem & parcitatem impenfe probauit

fit l

omnis Graecia: vnde & QvAXOTEcyte per lu-

li al

dibrium in theatris funt appellati, quafi di«

NI

cas Prondivoros; praefertim vero Athenien-

UPl

fes , qui conuiuiorum licentiam lege lata coer-

fo d

cuerunt,

& Areopagitas iufferunt in afotos

L

af:.maöum tere. Parciores etbam Spartani pla-

Ut v

gípaUdae, qui ad fobrietatem , patientiam,

ton l

dolorumque voluntariam perpeffionem, ve-

—

$, dl

lut inftitütis publice fcholis, pueros & puel-

ttr pa

las inttituebant

Nota adolefcentium cer-

Mopi

tamins, in quibus pugnis calcibusque pro-

mn,

tríti, dentibus & unguibus laniati, exanima-

lt

bantur potius, quam ,vi&os fe faterentur.

findlio

Nota virginum Lacaenarum palaeftra, Sol

Ti l

Eurctas

militia, labor & his laboriofis ex-

lnc I

ercitationibus nonnunquam intercurrens do-

WWF!

jor.

Notum ius nigrum Phiditiorum

€ut

lt

pro condimento erant labor

fudor,; curfus,

hi

fames, fitis, quáe cum non attuliffet: Dio-

Totum

nyfius, negavit fe eo dclectatum

Cui non

thul

dicta flagrá Laconica ad aram Orthiae Dia-

Titig

nae pübiice tolerata a pueri:, nonnunquam

ad necem, fine gemitu? 7zze; inquit Cicero,

cum

Cl

C

Cic. 2. "Tufc.

-

56

»LIB. IIT, CAI;. XIV.

L M

eum þzæros Lacedaemone, adolefcentes Obympiae,

ii

barbaros im avena , videris excipientes gramjj-

pl

mias plagas , & ferentes. filentio ; fí te forte. do-

lor aliquis pervellerit, exclamabis «t wmulier?

rl

quió

Sed & vniuerfi ex tota Peloponnefo ephebi

thent

ad Pelopis fepulerum virgis caefi, fanguine

Cretum quoque le-

at

fuo heroi parentzbant.

n 4frti

ges, a quibus Spartande manarunt, & fue-

runt vel a Ioue vel a Minoe latae, iuuentu-

anlpe

IeQtuf,

tem laboribus erudiebant, efuriendo, fitien-

a, t

do, algendo, aeftuando. "Tormentis forti-

M

ter perferendis nobilitati funt Macedones &

His enim reítituendum fuum no-

um a.

A fopii.

men, qui Apud Clementem Acfopii appel-

p

vanite |

lantur, Plerisque autem 'Deorum miniftris

erenti

fan&ior frugalitatis , continentiae, & patien-

Dodonaei facerdotes

1'3, S[F;x

tiae lex pofita fuit.

hoc nomine fuerunt celebrati 5 crmTÓTOer,

iolsth

tf d

guaoaredvaa , ab Homero di&i, yzAexése a Cal-

9,

limacho; hoc eft, lllutipedes, & Humicu-

cirli

bae, Quam gentis lzudem effe, non facer-

tDo

dotum duntaxat, exi(timarunt interpretes

aliqui.

Atque his mos incubandi peilibus

Jj i

rorum

[j DB

Rra»tis, ad captandam pervfomnia futu

no-.

nqi

1

n

"Ictt |

Clem. Alex. Strom. 4. Iformmer Ilia&, . Y. 25.

ul

Callim. Hymn. in Delum. v; 286.

364

ALNETAN. QVAEST,

- finter

notitiam, ex Epiro tranfiit in Ttaliam , Vir-

gilio & Strabone teftibus: & in Americam

r

quoque penetrauit. louis Prophetas in Cre-

hi

ta carnibus & co&is etiam cibis abftinuiffe ,

tiror

ex Euripide refert Hieronymus, Refert &

roem

ex Xenocrate, legem hanc Triptolemi im

ltmeff

Kleufiniae templo permanere, carnibus vef.

1 lan

im f

cendum non effe: qhem morem & ab aurea

Motts

aetate repetit. Haec autem laborum patien-

dorum, & dolorum fibi infligendorum reli-

trofein

gio vertit demum in fuperftitionem , quam

Jedor,

lellon

carpit Plutarchus. At Roma ipfa fchola fuit

fortitudinis & conftantiae; adeo crebra edi-

DT

dit & ipufitata magnitudinis animi exempla,

Qunci

Perfonant ludi puerorum nominibus Mutii,

Dog

Reguli, Marii, Meminit Pofthumi cuiusdam

15 d

Clemens Alexandrinus , qui a Peucetione

l;

captus, Scaeuolae fa&um pari conflantia

ifperge

repraefentauit; . Salluftii cuiusdam Simpli»

(in

[

ciu$, qui candenti carbone femori impofi-

t0 , & fiatibus excitato , conítantiam ipfe

D

fuam explorabat.

Quam multi. principes

Vif

viri a Cicerone commemorati caecitatem pa-

Vr

tien-

Wt j

DEUm

Virgil Aeneid. 1. 7, v.99. Strabo 1. 6, Hï;:-

ron. adu, Touin, 1. ». c. o,

Plutarch; de Su-

Nisg

perílit,

Clem. Alex. Strom,

4. Simpl. ia

Epi&et. c. 15.

Cic. 5. 'T'ufcul,

lo

LIB . CAP-. XIV.

365

1,

1

tienter tulerunt?

$acris quoque ieitníis ,

merioa

longi temporis caftimonia , nudipedalibus ,

.A Ce

brachiorum fe&tionibus, lu&ibus, aliisque

tinuff,

corporis affictationibus Deos placabant. Per

virilia

r

orbem vagabantur agyrtae Galli ,

demeffi, pe&ora tundentes, lacertos cult-

Jlemi 1

bur v

ris laniantes, diflluentes fanguine.

In f&

] at

item faeviebant Bellonarii ,

ipfi fe verbe-

ipitie

rantes, brachia, humeros , femora bipenni

i r

profcindentes , latera veruculis fodientes,

pe&ora faucii, cruore non alieno fed fuo

, qa

Bellonam refpergentes.

Orta haec funt ex

u

n d

infüitutis Ebraeorum , qui a dolore per cir-

yenp.

cumcifionem vitam exorfi, velut iniuriam

N |

Deo per noxas fuss illatam, in fe vindican-

tes, huiusmodi poenis peccata expiabant,

yiordd

Proni iacebant in terra, capitibus puluerem

cettb -

afpergebant, ieiunio corporà macerabant.

nf |

NU

Quin & folenni ac certo die obibatur ille ri-

S;!'

$ii

8

tus ab vniuerfa gente, Deo auctore, ct

fmpü[l' ,

praeceptum extat in Levitico, Qui dies ex

i lpff

re feftam Expiationis dicebatur; quippe ad

n o

vefperam vsque ieiuni erant.

Alios addide-

temp

if

runt in exilio piaculares dies, ad placandum

Deum, & poftliminium impetrandum. Sibi

Ha

quisque praeterea pro arbitrio, proque modo

&* |

pie-

"

Leuit. 16,39.

366

AL;NETAN. QVAEST.

pietatis, ieiunia aflli&ationesque iniungebat.

hE

Adeo, vt ieiunia Ebraeorum fere adagium

D

fiied

effecerint. Hae afllidtationes generali nomi-

*

ne. Zaaniiotb appellantur, quo fpeciatim fig-

tutim

nificantur ieiunia, Planétum vero JVi/ped di-

ia

cunt,

Mos laniandi corporis, vellendi ca-

Vi q

at

pilli, capitis cinere foedandi, veftium laceran-

darum , & habitus fordidi induendi in iuctu,

fonta

ab Ebraeis videtur in alias gentes diditus cffe,

n d

Syros, Aegyptios, Graecos & Romanos.

ht

DUy

Quae nec abolendis folum fceleribus, fed &

donis a Deo confequendis adhibebantur. Cen-

Ts

[

febant illi quoque humi cubando libidinem

iner:

domari, : Hinc Leuitae & facerdotes tempo-

Q

quia,

re vicis fuae fomnum capiebant abiedti in ter-

ram, ne pellibus quidem fubieétis, . Scitum

ftend

eft Thalmudiftarum, tria dona Deum Ebraeis

Aüniu

effe largitum, Legem, Terram fanctam, &

'ünpt

Vitam futuram; nullam tamen harum fine

Tito ]

afflictatione.

Ex his porro initiis deriuatus

litn

eft afper Effenorum & Pharifaeorum cultus.

lii

[

Abftinebant illi vino & carnibus, vilibus ci-

hN

lg j

bis parciflime vtebantur; labor zffiduus, fum-

ma in cruciatibus & inexpugnabilis contftan-

Ten

tia.

Horum quoque feuera difciplina: fecu-

Wue

" bitus frequentes ab vxoribus, fomni breues

in

la

j

"Thalm. l,ib. Beracoth, cap. r.

um

.

LIB, lII

CAP, XIV.

367

in angufta tabula, vt ex ea prolapfi faepius

Ing

gt

excitarentur, vel humi, nonnunquam & in

li non)

fubie&is fpinis, ieiunia crebra , victus te-

Duiflimus

t ij

$e bis ieiunare per hebdomadem

iactat gloriofus ille Pharifaeus apud, Lucam

T

ondi &

Sua quoque habent Mubammedani ieiunia,

la td

& ftatiua, & conceptiua, & imperatiua, &

i UCs

fpontanea.

Quijeiunet, abftinere eum vo-

tud

lunt efü, potu, & venere, caeterasque cu-

piditates coercere, Vulgare autem hoc ieiu-

Orman

fil

nium eft; quod fj quis fanctius obire velit,

yr, Ut

omnes corporis partes a peccatis debeat con-

VT

tinere: fan&xmmum vero ieiunium eft, non

téry)

corporis folius, fed & animi confmentm,

qui a rebus vanis avocatus in Deo folo de-

iin t

figendug fi

Portam autem religionis effe

TU

Ehratlï

ieiunium, decernit Muhammedus, & per eius

m'l

tempus portas Tartari claufas effe,

patere

y lt

vero portas Paradifi; & quartu,.; Aeötm fuae

fundamentum hoc ponit

Incs

lql ü aütem

fgdi

difciplinae huius parte magiftris ufus eft Iu-

euit

ibus

daeis, & prifcis Arabibus, quibus & fua fue-

Tunt ieciunia.

s,fm

Meminit Callinici cuiusdam

Tertullianus, qui adhortationes ad dolorig

0[]; 30'

-

atque mortis contemtum fcripferit, Arabem

f

aus

b;PlIt&

y

Luc. 18, 1. T'ertull. Apol. c. 5o.. Suid. in Cal

»

linicus,

]

368

ALNETAN,. QVABST.

fiorür

autem fuiffe cognofcitur ex Suida. Rigidusvk

Totar

& afper eorum cultus eft, qui Muhammedo

tnücia

fe prognatosia&tant, Quam dura vero, quam

Tiorte

dira , quam fera lex eft Deruifiorum, fiue

wtita

Santonum Turcorum! Tenuni, fámelici, nu-

pb

di, frigoribus & caloribus obnoxii vagantur,

ftipem oftiatim rogantes, cultris cutem fe-

Qu

Ri

cantes, & fanguinem fundentes, Veterem

o

bunc apud Syros morem fuiffe , indicat liber

Regum, in quo Baalis Prophetae, ad exo»«

ocid

randum hoc numen, incidebant fe iuxta vitum

L

li, $

Juum cultris. & lanceolis , donec perfunderentur

Jenguine, Fiebat idem a Deae Syriae culto-.

D

ribus, qui & cultris & flagtis fanguinem large

u lt

t

proliciebant, & virilia fibi deuoluebant , nec

ipfi linguae parcebant. . In funere eorpus fe-

EETT

cabant Amorrhaei, quod ne Ifraelitae imi-

lat,

tari vellent, lege Mofes cauit. Hinc oriun-

li leg

lr

da Dido, ne fecundas nuptias experiretur ,

vri maluit, inquit Tertullianus, quam nu-

TOf

bere, Addit & vxorem Afdrübalis, quae ar-

i.

i

dente Carthagine, maritum Scipioni füppli-

cem conípicata, in medium fe incendium cum

C'.Ilque

duo-bus liberis ex arce praecipitauit. Aegyp-

mdo 4

tio-

Nm.

^

?

p

m

*

. Reg. 18,28. Leuif. 19,.38. Deut. I4, l.

'Tert,

Exhort. ad cáflit,-c 3. Apolog. c.4o. Ad

martyr, C, 4,

LIB, 1II,

CAP,. XIV,

369

N

tiorum regum fimplex tenuisque victus fuit.

p

'Tota gens, etfi bellica laude non valde clara,

cruciatuum tamen patientiffima fuit5 quos ad

0,qid

mortem tolerabant potius, quam proderent

n, 1

AC U

eritatem,

" Ad feftum Ifidis fe ieiunio prae-

«agä'l i

parabant mulieres perinde vt viri, & qui-

cunque per orbem Ifidis religiones fufcepe-

qten (

rant; dumque fierent facta, verberabantur,

Veterd

jcac It

Cares etiam Aegyptienfes frontem gladiis

concidebant

Sacerdotum vero ftupenda

DI

erat parcitas, frugalitas , caítitas , patien-

t t

tia, Seclufi a vulgo degebant in folitudineg

nb

4e al

vinum & oleum vel parciffime , vel omnino

non deguftabant, Cibos exoticos non admit-

Jerm df

tebant, indigenarum magnus dele&us. Dum

unt, p

erant in cafto, & ad facra fua fe compone-

orpin

ii i

bant, panem , carnes, oua, falem, ole-

ra, legumina per multos dies refpuebant

Y o

Labor caeterum indefeffus , affidua ftudia,

erfetul

continua prope famis atque fitis tolerantia ;

um n

le&us, palmae folia ; ceruical, lignum teres

quzlei

& laeuigatum. Huic fanctitati ftudebant, qui-

l fup"n'

cunque procurabant facra, fed non eodem

T

modo omnes. Dum qnaerebant amiffum Ofi-

k

li

ridem, ad planctus & eiulatus accedebant ver-

t

bera, feCtiones & punctiones corporis: qua$

l |

ad.

j Tt

A a

L

370

ALNETAN. QVA'EST.

adbibebant quoque errones lfiaci , vt dixi.

(iemdt

Afri orientem fpe&antes facris quibusdam ie-

figu,

Perfarum edu-

iuniis hodieque fe macerant.

tlri;

n 1

cationem defcripfit Xenophon, ex quo fcias

ipfos aquae potu contentos, nihil ad efum

T vt

panis addidiffe praeter nafturtium. Cibi tem-

luit f

pus etiam prouectioribus aetate, non quod fig-

At r

nabat fames, fed quod praefes; locus, ipfae

Qus a

aedes rectoris; fomnus anguttus , necis domi,

tüis (

fed in praetorio. Au&or imperii huius Cy-

fio in

rus carnibus neütiquam vefcebatur, tanta-

ihtü

que alacritate labores excipiebat, vt ad vi-

Nnc

tae duritiem , éxemplo Herculis & Cyri, fu-

lrema

os Antifthenes hortaretur. Inufitatum mag-

Que (

nitudinis animi documentum dedit Zopyrus,

(lia o

cum nafío, auribus, & labiis fe ipfe truncauit

ltere,

totumque corpus foede lacerauit, vt Daby-

qie fex

Cu-

lonem in poteftatem Darii redigeret.

Qtus i

iusmodi facto Rifaces equifo Perfas circum-

Ti r

uenit, & a Sacarum ciuium fuorum excidio-

t I

ne depulfos in magnum pericülum adduxit:

iter

item Tarquinii Superbi filius , vt Gabios fal-

m 1

leret.

Qui afpirabat ad facra Mithrae, for-

m

titudinis fuae periculum faciebat per varios

6 (in

labores & cruciatus.

Duodecim labores po-

nihuS [

nunt quidam, alii etiam octoginta, Terra fo-

T

n

dien-

Xenophon Cyrop. lib. 1,

Pl()ue

L

LIB, III.

CAP.

XIV.,

- rt

V d

dienda, aggerunda aqua , tolerandus ignis,

sdmie

frigus, fames, verbera , folitudo , aliaque

T

plurima , quae fi pertuliffet conftanter, Mi-

o fc

thrae miles creabatur,

Olere tantum & fa-

aldit

rina vtebantur Magi, Ne nunc quidem exo-

Juittt

leuit frugalitas illa apud fuperítites ex veteri

qui

hac gente Perfas. Diuturnis illi ieiuniis cor-

is, ii

pus fatigant, fummus praecipue Pontifex,

Peruul-

T

cuius tota prope vita ieiunium eft.

us (

gato inter Perfas Mubammedanos di&um hoc

iacatur adagio: Tu vir es , &? patientia cares ?

, Ut

T

Nunc quoque inter amatorias artes non pof-

n

trema hac vtuntur Perfae & Arabes , aliae-

um d

que Orientis gentes, incidere lanceolis bra-

Z()pyït.t;

chia coram amatis puellis, & fanguinem pro-

Ti

licere, Sunt inter Tibetanos Lamae, vtrius-

v

que fexus , Monachorum noftrorum fimiles:

& (

l

cultus idem , afper fcilicet & horridus, ieiu-

cia

nia crebra, efuüriales quadraginta dierum fe-

ext

riae, Indorum mos efta veteri aeuo ad hanc

[

[

sddu

aetatem deductus ; laudem " ex doloris con-

bics [

temtu quaerere; vitam exigere nudo corpo-

re; modo ignem, modo glaciem ferre 5 no-

4 fOf

xas fuas ieiuniis aliisque corporis afflictatio-

I Vänbj

"Iu

nibus eluere. Quae Alexandrum in ftuporem

"

'er[a MV

dederunt, Sunt etiamnum inter illos, qui

Aaa

dit

per

Prouerþ. Perf, Warneri , Prouerb. 68.-

372

ALNETAN. QVAEST,

per dies viginti impafïi degant. Mirabilia

fedia

funt , quae de fpontaneis Faquirorum cafti-

(uida

gationibus peregrinatores narrant.; hyeme

fili

itidem & aeftate nudi, humi cubant fub dio;

Ts fol

quidam in fpeluncis mujtos dies agunt fine

feroer

cibo; nonnulli ftant femper; alii brachiis in

Qudà

fublime porre&tis ad mortem víque perma-

Quid

nen

t

-9 x

Ó

u

nt, qui clauos corpori infixos ge-

(uid

rant; qui refe&as corporis fui particulas ad

Cum

fagittas alligent , & arcu in altum mittant;

h

qui humeros hamis ferreis transfixi in altum

Vitis

tollantur ; qui candentes carbones vertici

ür h

imponant & fuftineant; qui lapides capite

fottu

L

tundant, vel caput lapidibus 5. qui folis ar-

lle p

dentiffimi radios media luce nudi perferant.

didur

Piurimi

Sunt, qui gulam ferro praecidant,

Yoce ]

eorum, ac multi etiam de plebe, thenfarum,

DT

quibus facra vehuntur, rotis fe obterendos

Vr f

fubiiciunt.

Mulieres vna cum viris def.nc

&

tis in rogum fe imponunt,

Sed praecipua

DN

Brachmanum, &'prifcorum & recentiorum,

Ti

in huiusmodi perpeflionibus laus eft, Eo-

Clsd

dem loco habent voluptatem & dolorem, vi-

N

tam & mortem. jn lapidibus , aut in herbis

| o (

viridibus, aut in terra fomnum per multos

ftiy

annos capiunt; vino, pane, & carnibus ab-

ümg'ït 5

prandent glandes & olera; diuturna

Dhy

ine-

!

CRBSTIR

CAP, XIV.,

373

Tl

inedia corpus fubigunt ; foliis te&ti incedunt,

1 al

Quidam nudi imbres, hyemes, & ardentes

lyee

folis aeftus tolerant; quidam irretortis ocu-

T

lis folem per totum diem fpectant. Quidam

J lne

feruentibus arenis infiftunt alternis pedibus.

ehii i

Quidam ad arborem religati aetatem agunt,

piti

Quidam ferrea catena reuinCti ambulant.

ysp

Quidam antris, & folitudinibus fefe occulunt,

vins d

Cum Brachmanibus

vna philofophantur

Yitidn

Braehmanides laborum fociae , nullo cum

n at

viris veneris vfu coniunctae.

Cum tentane-

vutit

tur hi valetudine, vel improfpera vtuntur

I

'Teftis Indus

fortuna , fe ipfi comburunt.

(

ile Philofophus , quem Calanum nomine

vfart

di&um fuiffe, vult Plutarchus, a nefcio qua

Pt

voce Indica ; nec fuit tamen: nam difcimus

nfarif

ex Clearcho, communi vocabulo Calanos dic-

ernd

tos fuiffe Indorum Philofophos. Vnus ergo

ao

ex Calanis fuit is, qui Alexandrum comita-

«

tus, cum. morbo premeretur, viuus cremari

niorifi

maluit.

Factum id quoque Athenis ab alio

al

eiusdem.gentis & fe&ae , Augufti tempori-

q

bus, non vt morbo, fed . vt aduerfae fortu-

L

;he

TM

nae fe fubduceret

b)

eiusque fepulcro ad-

nl

fcriptum fuit, fa&um id ab eo iuxta patrium

)

-

morem

hus

J

Plutarch. vit. Alex. Clearch.

j

lap,ud Iofeph. contr,

j

Apien. I, t.

374

ALNETAN.

QVAEST.

ii

morem Indorum. Celebratur & Germanum

fiue Samanaeorum, eiusdem gentis Philofo-

&t

phorum , tolerantia.

Nullus ipfis vini vfus,

Tot

fáneà

nullus carnium ; pafcebantur fylueftribus fruc-

tibus ac frondibus , vel farina, vel oryza.

fenti

Saepe ieiuni famem diutinam tolerabant, in-

pefit

duti arborum corticibus.

Laxior paulo eo-

10 vi

Hos

rum vita, qui medicinae dant operam, af-

pera tamen , oryzae & farinae paftu conten-

qun

ta. Magna caeterum gentis totius frugalitas

fie f

& parcitas.

'Taprobanenfes omni rerum co-

vino

hus

pia affluentes hoc nomine commendat Dio-

dorus; & quod voluntaria morte fortunae

(s qr

aut ingruentis fene&tutis incommodis prae«-

N

uertuntur.,

Duris quoque caftigationibus fe

lbt

ipfi torquent Talapoini Siamanfes.. Piorum

ferex

hominum liberalitate victum tolerant , nec

Qd

aliis vefci cibis, quam oblatis, fas eft, & par-

itiun

ce quidem ac fobrie : nudis incedunt pedibus,

t

& aperto capite: multas no&tes agunt fub

deindq

dio, caeli inclementiae obnoxii,

Tunqui-

fb

nenfium Sacerdotes fpontaneis poenis Deum

N

propitiare ftudent. Bonzii plerique Sinenfes

&l

Brachmanum, ex quibus orti funt, ritus &

Tem

afperum cultum retinent: efum carnium re-

lolo

fpuunt , delitefcunt in fpecubus, anguftis ca-

Qe

ueis

Diodor. l. r.

i

LIB. III,

CAP. XIV.,

375

Durtd '

ueis fe ipfi induunt, clauorum aculeis intus

extantibus , qui corpus reclinari non finunt,

^il -

ni Vl

Tota gens Diis acceptas effe autumat fpon-

um

taneas corporis afllictationes,

Nec aliter

LOry «

'v

fentiunt laponenfes,

Xacam & Amidam per-

"I

peffititios homines aiunt laboribus & aufte-

ro vitae cultu diuinos honores promeruiffe.

uoe W

if i

Hos imitari ftudent.

Bonziorum omnium ;

OU

quorum infinitus eft numerus, duodecim fec«

ugalitas |

tae funt; quibus commune eft praeceptum,

vino abíftinere,

Vndecim abftinent & carni-

rum u* I

ht Die

bus.

Vitam tolerant oleribus, oryza , bac«

ortur

cis arborum.

Semel in die cibum capiunt.

j prae |

Nonnulli habitant in montis alti vertice, fo-

1l

jbul

libus, imbribus , ventis & gelu expofiti ; prop-

tereaque in magno funt apud vulgus honore,

Puori

Jl

Quidam & Diis fuis gratificantes, animas pro-

It] W

iiciunt, & pedibus hominum calcandos fe &

i

:5'

dU

contundendos profternunt,

Regrediendum

t

deinde ad Scythas; vnde ortus Anacharfis

fcribebat ad Hannonem , amictum effe fibi

uj

.

[

Scythicum tegmen

5

calceamentum , folorum

ia

eallum; cubile, terram; pulpamentum , fa-

j5*

mem. Quamobrem fimulacris eius pro fym-

bolo infcribebatur: linguam , ventrem , &

m

quae infra ventrem funt , effe continenda.

MI ü

Tota

u

"376

ALNI:.'.TAN. QVAEST.

Tota gens cultu afpera. In funeribus regum

n

ftor

finiftras fagittis perforant, frontem narem-

dinis

que fauciant, circumcidunt brachia, auris

foemi

pártem excidunt,

Britanni cutem ftigmatis,

inditisque coloribus pingebant;. vnde nomi-

qum

nisorigo, Nec minor Americanorum in fe

inpr

YOl

ipfos faeuitia fuit. Mexicani Sacerdotes va-

D

! formi

riis modis pietatis cauffa corpus diuexabant;

macerabantur diutinis ac crebris ieiuniis ,

ET.

| riom

fomnus exiguus , nullus vini vfus; atrociff-

mis flagellis in terga animaduertebant; fed&

Ti5 Qd

populus vniuerfüs, copiofum eliciebant fan-

|

