dum impofuerat lex regia Numae; itmpofue:

1 df

|

rant & lezes Decemuirales, & Pofthumia,

litm

& Corneliae , vnde nonnulla in Pande&tas

C

translata funt.

Asrorum continuandorum

(

cupido ingens excitauit legem Liciniam de

Dl

quingentis iugeribus; oratorum auaritiam ,

]itos

munerumque liceotiam cormpreflit Cincia de

du

donis & muneribus,

Oppia, ardente Puni-

(

co bello fecundo lata, muliebrem luxuriem

lt

coercuerat, conceffa tantum femuncia auri,

f

vetitis verficoloribus veftibus, & vehiculorum

j

in vrbe vfu. Eadem poft annos viginti abrogata

f

eft , fruftra renitente Catone, qui & tum faepe

(

fequeftum dixit de magiftratuum caeterorum-

que fumtibus ; & de ciuitatis auaritia ac luxu-

;nens

ria, quae peftes omnia magna imperia euerte-

Fm

If*

runt, tum maxime conqueftus eft, Doleo vr-

l

»

bi,inquit,illata effe peregrina ornamenta,vete-

Jnlle

ra Deorum fi&ilia vel ludibrio effe vel pudori;

i

pelimus eft pudor par(imoniae vel pauperta-

4f

tis.

Iam quot cibariae aliaeque leges exole-

a

tum frugalitatis morem reuocare Romam ten-

jf

tarunt? .Orchia, Fannia, Didia, Liciniae,

i2

[

tum Stolonis Lxcmn., qua agrorum determi-

jl

natur modus, tum Licinii Diuitis, qua fum.

tuum; Cornelia Di&atoris $ullae, Aemylia

Scau-

"

426

ALNETAN. XQVAE'ST.

Scauri Lepidi, Antia & Iulia Auguíti, Qui-

D

bus adde édi&um Antonii in eamdem .fen-

p'an

tentiam. Has leges temporis-diuturnitate

Ti

& hixu Imperatorum fenefcentes reítituere

l

conatus eft Iulianus Imperator, non pro im-

q

perio quidem & auctoritate fua, fed exemp-

Q5

jo; cum vili & fortuito gregalium militum

W.

cibo contentus, prandia ftataria caperet, cu-

I

baret füb dio in nuda humo, vel in ftorea & fi-

At

furna, & inde quotis quibusque no&tibus medi-

Yd

is abrupto fomno ad negotia exurgeret, Ante

li

cum Conftantius , Conftantini magni pater,

Wt

tenui & fimplici cultu , Pauper cognomento

Wi

fuerat appellatus ,. cum pauperüna vteretur

l:

fupelle&ile , & intra priuatorum hominum

j

modum fe contineret,. Digrediendum nunc

li

eft in Orientem, ac confulendi primo ludaei.

W

Qua gente etfi nulla hodie attentior eft ad

M

rem, & pecuniarum cupidior, valde tamen

!u

commendant Thzlmudiftae benignitatem in

fi

pauperes; quos fi quis auerfetur, perinde fa-

(

cere cenfent, vt fi feruiat idolis, & homici-

Ti

dii reus fiat;; pecuniam quippe idoli loco ba-

Qu

bere, egenum vero non fuübleuando interfi-

d

cere... Mofi anteponunt eum , qui clam pau-

per

* *eThalm. Baba bathr. c. s.

E

LIB. HI. CAP. kVI.

427

Qi

peribus fübueniat. Quae cum do&rina Chrif-

rf-

(

tiana apprime conueniunt,

Proponunt fuis

It

'Thalmudiftae exemplum Mombazi regis, qui

r

auitis facultatibus in egenos erogatis, cum

)Uf

agnatis fuis minime id probari fciret, dixit fe

t

eas in caelis tuto in fuos vfos collocaífe, cum

jtom

in loculis furum rapacitati obnoxias fui ma-

,U

jores repofuiffent, Quae didaa Chritto iam

[41

ante pronuntíata vel ac;epera'tä Chriftianis,

(

vel ex tritis hoc tempore inter Iudaeos ada-

hi |

giis & Chriftus , & Rex ille fumferant: nec

wäfff j

inter Iudaeos folum tritis , fcd & inter Roma-

|

o

nos, Nam feriptum eft a Seneca, alibi po-

fttt

fitaseffe diuitias, quam quo congeruntur: &

inut

a Martiale, fluxas effe diuitias; extra fortu-

quy

nam effe eas , quae donantur amicis; cas-

j

que nos opes babituros , quas dederimus,

(d

Mombazus hic eíf» videtur rex Adiabeno-

a

rum, Izates lofepho di&us , Meonobazi.regis

n

fiius, Monobazi alterius frater , qui ludai-

3

cam religionem amplexus, Hierofolymae fa-

n

me laboranti opitulatus eft, mitfa grandi pe-

o r-

ex Alexan-

cunia , cum Helena mater eius

ii

aduehi cu-

dria & Cypro mggnam critici vim

p

raíTet, :

!

]

j

Matth. .6, né& i'eq. & 3. Cor. o, *. Matth. 6, 19.

so. & 19. at.. Seneca Ep. 92. Martial. 1. s.

Epigr. 43 Iofeph. Antiq. libr. 20. cap. 2,

ALNETAN, QVAEST,'

Á

raffet.

Praecipua vero in hac gente laus

pl

lf

Eifenorum fuit, diuitias afpernari, pecuniam

uullam reconditam babere, nullos certos re-

[

ditus , non latifundia, inftitores ne noffe qui-

li.

rl

dem, viuere in diem, proprium nihil pofii-

fiy

dere , facultates füas & parta cx quotidianis

laboribus lucra publici inter fuos iuris face--

Wof

,T€, acqualitatem. feruare, communibus bo-

fglu

tif,

nis, tanquam indiuifo fratrum multorum pa-

timonio vti. Peruulgatum hoc celebratur

D

inter Árabes adagium : Praeteribunt Opes ,

yi

opera bona non praeteribunt,

pl

Liberalita-

tem & egenorum fübfidium faepe commen-

lm

dat Alcoranüs: atque hoc vnum eft e Mu-

hn

pit

bammedicae legis fundamentis

Et quan-

tumuis auari Turcae & rapaces, benigni funt

N

tamen aduerfus pauperes. Narrat Diodo-

ln

DT

rus l'anchaeos , Arabicam gentem , prouen-

tus fa0s rcferre in publicum , & vnicuique

lo

a Sacerdotibus pro merito diftribui. Sacer-

p

dotum Acgyptiorum temperantiam praedicat

Chaeremon apud Porphyrium,: Simplex eo-

lo

rum viétus atque veítitus: vino, pane, oleo,

b

& animalium carnibus fere abftinebant, exo-

IT

ticos cibos & potiones refpuebant. Et Thef-

b

pefion

Diodor. 1. s. Pärph.yr. de abflin. ab a

s. 6! ?!

n

n*imat.» l4

LIB. III,

CAP, XVT,

429

pefion Aegyptius Gymnofophifta apud Phi-

i

P

loftratum , multis adhortatur Apollonium ad

rE

tenuitatem viétus, quam fapientiae & verita-

tis mag'ftram appellat. Hannibalem Poenum

yi

ff

refert Frontinus in nuda humo faculo, te£tum

requiefcere folitum , & de no&e furgere,

[

non ante vefperam cibum cepiffe , duohus

folum le&tis difcubitoriis ad menfam adhibi-

jj

tis. Perfae, vt afperum & fterile incolebant

p

Wf

folum , ita in magna paupertate viuebant

!s,

priícis temporibus

Rigidi vi&us fuiffe, & in

pulmento fale tantum vfos & cardamo tefta-

l

?l

tur Hieronymus , auctorem fecutus Xeno-

phontem, qui pueros ait feuera difciplina ad

[

parümoniam & frugalitatem fuiffe inftitutos,

N

!

panes domo afferre folitos ad cibum , naf.

turtium ad obfonium, fcyphum ad haurien-

)

dam ex flumine aquam.,

Carnes addit Stra-

/)

Y

bo ad panem duriflimum : fed recentiora tem-

pora refpiciebat, quae priftinam feueritatem

l

& paupertatem luxuria mutauerant, .

Stra-

il

bonis tamen aeuo ad aeítus , frigora & im.

l)

bres tolerandos condoceüebant, ad noc-

)

tes fub dio agendas , & fylueftribus fru&ti-

bus fedandam famem.

Sed redeamus ad

;

Xe-

Phx!of'tr. vit. Apo!lon 1:6.:0.5. erronym. in

Dan. 7.

Xenoph. Cyrop. 1. 1

Stràbo l, 15.

-

430

ALNETAN. QVAEST.

Xenophontem. Pheraulam is a Cyro Iócupleta-

tbin

Qs

tum inducit differentem cum Saca, moletii-

1

us effe amittere opes, quam iucundius poffi-

dere; paratum itaque fe vniucría haec, quae

(ice

a Cyro acceperat, Sacae refignare; hoc vnum

loni

Tif

petere, vt alatur tanquam bofpes , vel vili ;$

etiam, quam hofpes,

D

Dibytacenos fepten-

trionalis Tigris aluei accolas tradit Plinius ,

Qs

folos mortalium aurum odiffe , & defodere

qui

folitos, ne cui effet in vfu. NNunc quoque

i

Perfarum ignis cultorum fummo- Poncifici

Qd

oini vidus fplendore , omni elegantia in-

n

terdictum eft ; nihil in eius domo fuperfluum

Wt

confpici debet, nihil ex ingentibus diuitiis ,

oti,

quibus fruitur, in fequentem annum feruari,

]inqw

omnia in pios vfus ac egentium praecipue fub-

thys

fidium erogari,continuo ipfeieiunio macerari,

kty

Brachmanibus [Indis inufitatae temperantiae

Ql

teftimonium antiqui fcriptores commodant,

em !

Nullae ipfis opes, non pecuniae , non agri,

huye

non domus: nudi viuebant fub arborum ramis,

Quffo

in herbis abiecti dormiebant; vié&tus, baccae

r

arborum & olera ; potus, aqua profluens.

n

Repudiarunt dona Alexandri; pauxillum re-

ii

ceperunt olei , honoris cauffa , ne qui fapiene

l D

tiae prae fe ferebat reuerentiam , .defpectus

abiret.

3

5

Xc&ogh. Cyrop.1.8. Plin.1, 6. c, 27.

'LIB. ITI. CAP.' XVI.

451

nl

abiret, Ipfum tamen ab infinicis cupiditati-

d

busauri, gloriae, voluptatum, dominatio-

offs

pis, ad continentiam falutaribus confiliis tra-

T

ducere conati funt. Hos cum vidiffat Apol«.

lonius, dixit nibil eos habere, & omnia ta-

1f

li

men , quibus alii fruuntur, poflidere.

ld

o

optat Paulus Corinthios Chriftianes confe-

llus,

qui; id inter bona fua computat Paupertas

((

Väpud Ariftophanem; vt & apud Terentium

inter fua parafitus Gnatho , aliena viuens

i

jd

quadra , pauper de fuo , diues de alieno.

)

Saranaei, adícriptitii Indorum Philofophi,

J

non natiui , nec progenie Philofophorum

t

orti, vt Brachmanes, omnes facultates re-

linquunt, nihil fibi proprium retinent5 fruc-

ii

(

tibus , oleribus, pane & oryza aluntur. Sed

*Hïi:

& tota Indica gens colebat aequalitatem, nee

j

quisquam in ea vel mancipatur in feruitu-

tem , vel externis feruis vtebatur ; legem

M

hane fibi .ab antiquis Philofophis traditam

lgäa

cuftodientes.

Perfeuerant ad hanc diem

fs

(

Brachmanum fectae atque ritus, etfi pro lo-

d

»

corum varietate & hominum ingenio, non-

nihil adulterati.

Nudi tamen omnes agunt,

n

fic quafi bona omnia eiurantes ; vitàm tole;

jtle

1

rant

2. Cor. 6, 10.. Ayiftoph. Plut. AG.2,Sc. s. Tes

"

rent. Eun. A&. 2. Sc. 3. v. 12.

432

ALNETAN, QVAEST.

rant emendicata ftipe, & femel in die cibum

jinf

capiunt ; liberales ipfi , & egenis iuuandis

p

promti, fic ad vitam aeternam perueniri cre-

li

dentes, Quae totius gentis laus eft a veteri

Tiuta

aeuo. T'eftamento relinquunt aliquantum pe-

Wefe

nufiiae viris quibusdam , qui viatoribus per

Mde

deferta errantibus aquam fubminiftrant, Quo-

b

rumdam cultus eft afperior, Ioguiorum im-

j1

primis , qui habitant in fpecubus , fyluis , lo-

; tl

cisque folis, omnium inopes, nudi, aut hor-

j Y

rido cilicio te&i , longe vagantur nonnun-

!

n

quam , ad ftipem, non corrogandam, fed fi

jt f

fponte offeratur, colligendam; algore & aef-

tu , inedia , vigiliisque confe&i, cinere con-,

LU

üri

fperfi, cultu horridi. Sunt, qui viuant, non

Lj

in diem modo , fed & in horam , nihil aut

Tem«

in craftinum , aut in repotia, nec ex prandio

DX

in coenam feruantes.

Quidam etiam ex

"It

Brachmanum fanguine neutiquam creti, huic

tamen viuendi generi fe dedunt, . Macafle-

N

l,

renfibus Sacerdotibus vetitum eft mancipio

Ycof

poflidere quicquam ; aliena liberalitate vi-

uunt.

Mendicitati quoque fe addicunt coe-

Glte

o

nobitae Siamenfes, quos Talapoinos appel-

d

lant... Corrogato vefcuntur cibo : fimplex

illis & vnica veftis : pecuniam non contrec-

l,

tant: quam fi quis ipfis largiatur, manu dif-

M

pen-

p s

L18, fÍrr.

CAD, XVI,

hut

433

penfatoris acceptam ftatim in pios fumtus im-

F

onr

pendunt. In Moluccenf ;

».-LHM

& pecuniae nul«

iC

I

jae, nullae diuitiae,

Lommercxa agitant per-

n

mutatione caryophyllorum, q.ibusabundant j

mercesque inue&as pon ex pretio aeftimant ,

s

fed ex neceffitate atque víu, & tranquillam

(

paupertatem anxiis diuitiisanteponunt, Egre-

gium continentiae exemplum in Sinenfi gen-

$40

tefuit Confutius; nam opes parui fecit ; at-

o

que vtilem effe earum contemtum dixit ad

TUf

comparandam fapientiam ; item vnumquem-

fi

l

que fua forte debere effe conténtum , nee

i

T0

quicquam concupifeendum praeterea ; & mee«

diocritatem in omnibus conítanter eífe te-

[,nm

nendam , quam & toto libro commendauit,

yd

| al

Tertia Sinenfium fe&a, quae ab Indis orta

TU

eft, & a Xaca auctore nomen habuit ftipem

g

emendicare folet,

Sectam aliam commemo-

j Mi

rat Martinius, ab Hiuhingo quodam condi-

j

tam, quae manibus fuis omnia ad vitam fibi

a?

neceffaria parat ; veftes ex contextis herbis,

jte v

calceos ex fparto , culcitras ex ftramine, ali-

u

menta ex agricultione: pro nihilo pecuniam

appïï'

ducunt: aequalia inter eos &communia om-

mpffll

nia, Prifcorum regum.gentis huius mirabile

j

(

fuit

(

yif

Martin H:ü Siaje. libr. $.

x

ALe

( 434

ALNETAN. QVAEST.

fuit piae paupertatis ftudium. Agros ipfi co-

al

Jebant fuis manibus, vnde fruges & vina ad

n

facrificia percipérentur.

Reginae ferica ne-

dl

bant ad facras veítes," Iamambuxorum Iapo-

il

nenfium ordo, qui magna floret fan&timoniae

aff&

fama , ftipem corrogat, & cultu ac vi&u vti-

hec

tur parciffimo. Scytharum paupertatem con-

(dii

Tün]

teftati funt veteres ; vnde & Abios, hoc eft.

vita carentes, quidam dictos putant.

Pau-

h l

pertate hac gloriabantur apud Alexandrum.

&t

lort

Nullus ipfis auri & argenti vfus, proinde-

que nec cupido:

nullus vfus lanae nec vef-

Jlau

tium: tegumentum, ferinae aut murinae pel-

(he

les: nulla tecta, nec munimente : plauftra

equ

funt domus : vi&tus ex la&teequino atque mel.

Tl

]e: animalium fere carnibus abftinent: om-

Qu

nia ipfis communia, exceptis gladiis & pocu-

lg

lis:: communes & immetati agri, quibus lon-

130, (

giorem annua culturam non adliibent ; aequa-

U]()re.

les principibus bumiliores : nihil alienum

uf

concuplfcunt' nullae ipfis cauponae: met-

li

catura rerum permutatione tota conftat :

pj

voluptariae artes nullae ,

nulli

mufici ,

Va

nulli hiftriones , nulli pi&ores, nulli fculpto-

IY

res: effufa in hofpites benignita

Ex hac

"u

temperantia factum eft, vt iuftifimi di&ti fint

L/

ab

li

LIB, III

CAP,. XVI.

433

10

ï

4b Homero & a Choerilo. Quippe , inquit

t

Strabo ,

jilofophi temperantiae proximam

LV

iuftitiath pofüerunt, & vt iufti effent, tempe-

F

rantes effe conati funt ; vixque ftudio funt

QDj

affecuti, quod Scythis natura tribuit, Ergo

] Vb

nec auaritiae adiuncta mala norunt, inuidiam,

n

odium, metum.,

Hinc Dromichaetes Geta-

TA

rumrex capto Lyfimacho , a quo fuerat bel-

hu

lo laceflitus , ad pacem fecum colendam,

jrut

commonftrata fua fuaeque gentis paupertate,

j

hortatus eft. Hinc Anacharfis , inScythicis

T

plauftris natus ex fratre Regis, praeclarum

T

Graecis frugalitatis documentum praebuit,

aultt

de qua & verfüs condidit, -

Mihi ami&us eft,

du

inquiebat ipfe de fe in Epiftola ad Hannonem;

g

Scythicum tegmen; calceamentum, folorum

pu

callum; cubile, terra $ pulpamentum, fames ;

h

lac, cafeus, & caro, cibus. Eosdem fere

T

mores Germzms, Scythicae genti, tribuit

jenif|

Caefar, Delicias, luxum, opes ignorabant:

n

fub frigidiffimo caelo degebanc fere nudi ,

l[]üä[ |

paruis intecti rhenonibus: victus idem ac Scy-

julh

tharum ,. fimplex , fortuitus , fine dele&u,

ypt

fine apparatu: non coibant in vrbes, fed dií-

ereti habitabant : nulli agrorum fines, quos

|

Ee.2

non

d

)

Homer. Tliad, y, v. & Choeril. apudStmbnn *

7-

Strabo 1.7, — Cacf. Bell. Gal, 1. 6.

ALNETAN.

QVAESTo

436

|

non plus vno colebant anno, fuccedentibugs

YNu

Scythico more in culturam vicariis , quod

qui

.ne nunc quidem dedidicerunt Circaffi: nulla

qu

aduerfus frigora & aeftus aedificia, proin-

a

deque nec vlli archite&i , aut agrxmenfores-

lu

plauftra habitabant , veltuguria in vnum di-

U

em ftru&a rudi ac informi opere: nulla ipfis

LR

pecuniae cupiditas : comparabant neceffaria

| t

mercium permutatione : aequales humilium

! nl

& potentium opes: & Galli ad eos tradu&i

lls

in eosdem concefferunt egeftatis & patien-

Ij

tiae ritus.

Quorumdam ex illis fuit etiam

fils

afperior vita.

Foeda Fennorum paupertas;

10bi

arbores, domus ; vi&tus, herbas veftitus, pel-

RY

les; cubile,

humus.

Apertiffimae eaeterumt

h,

omnium domus, & perhofpitales.

At Taci-

Q

ti aetate iam infregerat duritiem hanc fequax

Wi

lüxuria, paulatimque remollefcere coepe-

mu!aw

rant. Et fexto demum poft Chriftum natum

I

feculo, certis fedibus collocatis in mitiores

Atbf

.cultus tránfierunt.

Digna quoque comme-

fon

moratione eft expromta Celtiberorum ergà

Ar

Feri illi & immanes Ga-

hofpites liberalitas,

raibae Americani.vehementer improbabant

Europaeorum noftrorum infinitam auar:tlam9

&

"Tacit. de more Germ. cap. 6o«

P

LIS, IIl

€AP. XYT,

437

& faepe eos amice & (apienter €aftigabant

t

INam quid tibi vis, inquiebant, o frater, au&

u

quid quaeris? annon terra, bona illa mater,

Tif

quae maiores tuos liberaliter a]uit, eadem

N

te alere poteft? Infanis, amice, ipfaniunt

rj

Europaei omnes, tui fimiles, quos fapien-

Dd

tia nobis antecellere putas,

Omitte curas

i

illas inanes congerendarum opum, quae te

fi

terunt, & vitam, quam fübleuare ftude

if

paulatim minuunt

En ego, eu caeteri gen-

dlMi

tiles, en parentes mei: vixerunt illi, &

j

nos nunc viuimus iucunde ; cumque diui-

1

1

Firma

tiis careamus , nihil defit tamen.

Jl S,

[

nobis eft valetudo , robuftae vires, longae-

p

Ua vita: vos infirmi , macilenti , imbecil

«t

les , & breuis aeui.

Igitur nec partiuntur

Tltl

agros, nec agrorum prouentus inter fe di-

quax

uidunt.

Communis eorum vfíus eít. Pe-

u

ruuiani quoque haud paulo his humanio«

TU

rfes , nihilo magis tamen diuitiarum appe-

jra

tentiores fuerunt,

Paupertati denique &

ye

fpontaneae mendicitati fe adürmgunt Me-

et

x;cam coenobitae,

j |

1

— C) À

jf |

CAPVT

48$

ALNETAX, QVA:'sT.

hat

4 BAVT XxvIL

p

Tum

: 'De'xxlege Chrifti, qua þaeterros ho-

tont

mines diligere iubemur, tan-

toli

;

quam nos ipfos,

|ror

gïmus..de iis officiis vitae humanae, quae

H

n

14 fpectant ad Deum , & quae ad nos ipfos,

Supereft, vt ea delibemus , quae. praeftare

tila

debenmius caeteris hominibus,

Quod fiet

j n

ftri&im a nobis, cum officiorum iilorum lex

ttd

ht

a natura nohis fere tradita it, in iisque ap-

yroi

probandis fife multumque verfíata fit Philo-

fophorum Chriftianorum & exoticorum di-

n

EM

ligentia. Nonnulla. tantum attingemus, in

quibus Chrifti lex natürali legi videtur re-

Tior.

Q

fragari, Cuiusmodi illud eft, quo caeteros

1

homines diligere iubemur, tanquam nos ip-

fos, Quippe aliud nobis fuadere videtur na-

Tily

PIE&,

turalis ille füi ipfius amor , quo nobis ipfi

cari fümus prae rebus caeteris, omniaque

ti|

Q

ad falutem noftram noftraque commoda re-

f&ry

ferimus, Notum illud Euripidis, Nemo ho-

mo non fe plus vicino fuo diligit.

Hunc

li

Qüm,

tamen errorem eífe.peruerfae & corruptae

naturae, non re&tae & integrae praeceptum,

Q

acu:-iores plerique 'x;*iderunt; quippe fpec-

-tan-

*

um

L

LIB. llf

€AP, XVII,

439

tandum effe genus humanum , tanquam cor-

pus vnicum variis conflatum membris , quo-

(

rüm omnium fíalus falute corporis totius

contineatur; & corporis viciffim totius in-

columitas

incolumitate finpulorum imem-

brorum ; atque id futarum, fi membra fin-

gula füi rationem habeant tanquam partium

,

corporis vnius, non tanquam corporum fin-

ipit

gularium: cumque dolente membro aliquo

u

corpus integrum doleat, & dolente corpo-

( f

m

re doleant quoque fingulae partes, dolente

parte aliqua , caetera tnembra dolitura 3 ac

T

proinde membris fingulis curae cffe debere

Piiv

fanitatem caeterarum partium, itidem vt fa-

n

am, Sic fenferunt proxime a nobis comme-

i

moratae gentes, & fe&ae Philofophorum ,

j r

quae bona omnia in commune reponi, &

gt

aequalitatem inter omnes feruari voluerunt.

1

Velut illa Pythagorae, quae caritate COID-

urt

ple&endos effe omnes homines docuit. Mber-

!

ï

tim haec tradita funt ab Iamblicho & Hiero-

;

j ï

cle, difertis Pythagoricorum dogmatum in-

d

terpretibus, Sanxit igitur Pythagoras om-

"30

|

l

nium amicitiam erga omnes , fed non ad

füt

!

eumdem modum ; aliter diligencos alienige-

r

aliter

nas , aliter ciues, aliter domefticos,

P[Um;

2g.

(pec-

l

|

440

ALNETAN, QVAEST.

&gnatos, aliter boros ,'alitäf malós; hos

p

propter naturam , illos propter paturam &

tici

fententiam ; diligendos bosos, malos odio

i,

noü hábendos, Deumque imitandum , qui

hic d

benefacit improbis, probos fibi adiungit.

Tiei

Do&rinae huius au&orem & inuentorem Py-

ï' u

thagoram non dixiffet Iamblichus, fi vnum

; p

hoc-effe fciuiffet ex capitibus Ifraeliticae le-

i.

gis, Pychagorae non ignotae, Porro ex om-

n

ni amicitia remouebat contentiones, & iram

I

domari, condonari iniurias ; & coniunctia-

àq

nem animorum. f2n&e coli volebat ; ac prae-

i

cipue inter fe&tae huius participes. Quod

E

& magno animo fa&um ab iis eft, cum mor-

lt

tem praeoptsuerint multi, quam decffe ami-

lum

citiae, Quod £i aliquando erumpente ia ve-

JCCep

niffent ad iurgia, ante occubitum Solis datis

n |

dextris & amplexibus pax coalefcebat : De-

hm

um in fe habitare rati, qui vnus cum fit,

ia

vnum quid efficerct ipfos , & disiunctione

Ti

eorum ac inimicitia difcerperetur ; mermbra

Qiee

effe homines omnes corporis eiusdem , quae

Qd

mutuam opem poícant ; quippe homines hu-

* dotin

mano generi natos effe; tumque nos optime

| tb

cum aliis hominibus a&uros, fi illorum nobis

| t

per-

i hm

Jambl, vit. Pythag. eap. 33.

| hnj

*

LIB, IT

CAP. XVIT,

44t

M

perfonam , illis noftram imponamus : ergo

nk

amicitiae lepem virtutam omnium vinculum

Ex

Qd

effe ,

fru&um , apicem , atque finem. -

hac do&rma manauit lex Locrenfibus lata a

D

Ib

Zaleuco Pythagorae difcipulo ,' quae diutur-

*

)

nas geri vetat inimicitias , & benigüum ag

TU

placabilem fümi animum iubet; qui aliter fe-

tl

cerit, pro fero & immiti haberi,

Profe&a

Qf

videntur & ex praeceptis, quae Phalaridi

If

íradidiffe fertur Pythagoras, aurea illa dic«

U

ta, quae immani huic tyranno tribuuntur

p

in epiftolis illis fuppofititiis , quaa extant

-

& a Luciano confectae creduntur

Scribit

d

T

ille ad Amphinomum, fe beneficio obttrice

Af

tum eíTe viris bonis, cum ab iis beneficia fua

4

accepta funt; & ad Aftypalaeenfes , gratiam

G

cam fibi praeftari, quae:a fe petitur; feque

| De'

poftulati beneficii gratias reddere , non ex-

] üf&

pectare..

Execrari eos folebat Socratee , qui

iie

primi feiunxerant vtilitatem a natura ,. fibi-

n

que exiftimabant, vtile effe poffe ahqmd,

qu

quod naturae humanae , totique homjnum

"

« focietati vtile non effet ; atque id caput effe

jli

Jii

malorum querebatur,

Plato fratres eífe di-

u

cebat, quicunque in eadem ciuitate habita-

bant; non nobis folum natos nos effe, fe

?

pauiae , fed parentibus, f;d amic$; bono;

G-

L

44*

ALNETAN, QVAEST,

omnes bonorum eífe amicos: quod habuit

f

Plato a Socrate , & a barbaris Philofophis

gum

vterque.

Egregia multa in hanc fententiam

t

difputata funt a Cicerone, cum alibi, tum

-

D

maxime in libris de Officiis ; quae etfi fere

offci

fumfit ex Panaetio Stoico, Academica ta

DP

men licentia in. iis tra&tandis vfüs elt, Sum-

nentl

mam autem doétrinae (fuae his ferme conclu.

Cum

fit capitibus: omnibus perfuafum eífe debe.

n

re, eamdem eífe vniuscuiusque vtilitatem

UET

& vniuerforum , quam Íi ad fe quisque ra--

h

piat , dxfTo!utum iri omnem hnmanam con-

[

fociationem :

probat Stoicum illud dogma $

jfos

homines hominum cauffa eífe generatos ,

itta

alii aliis

prodeffe poflint ;

itaque vtili-

i,

tates Omnpes in medium effe afferendas, fo

M

cietatemque hanc omnium inter omnes, &

Ll

rerum omnium , quas ad vfum hominum n2«

m

tura genuit , communitatem eífe feruan

Y

À

dam ; gradus tamen eífe plures focietatis

te

hominum, quibus fua fingulis offieia pracf-

Yen

tandaíint; quos gradus eleganti circulorum

Wb

plurimorum circa idem centrum defcriptorum

Yl

eomparatione diítinxit Hierocles ,. quorum

vtl

intimus corporis eft, centro

hoc eft, men

As

ti proximus; extimus totius generis humani

ln

eft,

lt

Hierocl. ap. Stob. Serm. 82

CAP, J.KVII.

443

LIB, li.

Mi

T

.

eft, reliquos omnes continens, Reprobat

Yonk

l

porro Cicero ftudia illa do&orum hominum,

T

& fcientiam , quam nulla a&tio in tuendis ho-

|, t

minum commodis confequatur; contenditque

j n

officiis fcientiae anteponenda effe officia iuf-

i r

titiae, quae ad hominum vtilitatem perti-

$n |

pent, qua nihil effe debet homini antiquius.

od d

Cumque vtilitates noftras cuim alienis com-

353

parat, & quaerit, quatenus hae illis debe-

j

ant apteferri, ea dat praécepta, quae ex hac.

gt |

lege Cirifti videantur effe deriuata , Dili-

3 t

gendos effe caeteros homines , tanquam nos

opih |

ipfos. Si duo naufragi tabulam eamdem ve-

f |

lint appijehendere, alterum alteri cedere iu-

V

bet.

Frumentarium magnam vim frumenti

;3,f0'1.

Rhodum aduehentem in Rhodiorum inopia,

m

fi plures alias naues frumento onu(tas Rho-

jfn t

dum itidem petere fciat, celare id Rhodios

atitt

vetat, cum filentio fuum quamplurimo ven-

j |

dere poflit. Vetat celari vitia domus, quam

pmcl/

vendere velis; quippe ea lege natos homi-

Jorut

nes effe, vt fingulorum vtilitas communis

torul. |

vtilitas fit; & viciffim communis vtilitas fit

jorut

vtilitas fingulorum. Vult nos multa mul.

n

tis de nofiro iure concedentes a litibus ab-

yiti

borrere quantum liceat, & plus etiam quam

*

Ü

liceat ; quod inter Periandri di&a pofitum

"Wwansc

$44

ALNETAN, QVAES'T,

tranfiit in legem Chrifti

Et qui eult tecum

li 2

fTudicio contendere , &f tunicam tuam tollere, di-

ilien

utte ei 65 pallium,

Haec, vt dixi, ex Pa-

f

naetio Stoico tranftulit Cxcero

Sto:/cae au-

p

tem fe&ae fententiam ex hac ipforum for«

lhe.

inula licet cognofcere, quam a Catone Vti«

TR

tenfi feruatam vnico verficulo comprehen-

$v

dit Lucanus: Non fibi, féd toti genitum fe

gt

eredere mundo, — Quod fufius explicat Cicero,

trpo

Hominem, hominis incommodo fuum augere

Mi í

commodum , magis effe contra naturam,

AO

quam paupertatem, quam dolorem, quam

Tifer

mortem; fic enim difrumpi humani generis

luna

focietatem , quae maxime fecandum naturam

f

eft: vt enim interire corpus neceffe foret,

Afj

fi vnumquodque membrum proximi membri

valetudinem ad fe traduceret: fic euerfüm

guos

1v

iri communitatem & focietatem hominum,

ATUC

fi vnusquisque aliorum hóminum commoda

Huius formulae confectari-

W n

ad fe rapiat.

um eft, cariores nos ipfos effe nobis non de-

ter

Áitr

bere, quam caeteros homines, quippe it»

columitatem & f&lutem noftram focietatis

Dd

humanae integritate contineri; abruptum au-

Qui d

BU

t.em eam iri, fi homines ünguh prae nimio

* fui

DI

Matth £, 40- Lman 1 d. . 393. Cic. dc Offie.

hbro k

IT

-

LIB, li, cþ. xvtït.g !

A4S

i

Ht

fui amore ita commodis fuis ftudéant ;. vt

Itl

aliena vel praecipiant, vel negligant; cone

a

fe&tarium item , homines hominum éauffa e(fe

A

m

generatos, caetera omnia ad vfum hominum,;

. Hoc caput eft do&rinae Stoicae, hoc funda-

ii

mentum, in eoque folidando & confirmari-

Télt

do varias argumentationes & fimilitudines

i j

ingeniofe comminifcuntur; Membra fumus

J

corporis magni, inquit Seneca, natura cog.

apit

mati fumus, ex iisdem & in eadem geniu,

TUpun

amorem nobis indidit mutuum, ex eius lege

i

u

f

1

miferius eft nocere, quam laedi; focietas

Ht

humana lapidum fornicationi fimilis eft, cui

IUcd

fi fe lapis vnus fübtraxerit, rüuent omnia;

f

omniumque lapidum ex aequa intereft, fin-

u

gulos in fuo loco & officio contineri, Alte-

eríit

- zi viuas oportet , fi tibi vis viuere, Qui fibi

jnufi

amicus eft, amicus eft omnibus. — Humanie

m

tas nullum &lienum malum putat; bonum

u

autem füum id amat praecipue, quod bono

nd

füturum eft alicui, — Princeps alieno fanguini

t )

: parcat, tanquam fuo, His affonat Epi&etus,

euti

qui & infgne hoc habet: plena effe omnia

nü

amicorum, primum Deorum, deinde homi-

jf

|

g

U

His

&um, quos fibi natura conciliaui

Mar-

fi

|

(f

Sm;ca E'yQ PL Seneca Ep $. & 48. ?193;

-

446

ALNETAM. QVAEST,

Marcus Imperator. Studia omnia vult incoim:

D

mune conferri, ac credere, qui hoc fecerit,

lim,

€0 ipfo fe beneficiumi accepiffe ; qui fecus,

niquc

hunc aduerfus naturam; quae numinum om.

iil

nium artiquiflimum eft, impie a&urum, hunc

u

feditionem in magna illa naturae-ciuitate cre:

« &

aturum, hunc abíceffüm fore & vomicam na-

frit

turae, membrum ex mundi corpore ampu-

ünt,

tatum, ramurmr ex arbore ; amandos etiam

T

€os, quibus odio fimus ipfi, a /quibus fue--

ii

timus laefi.

Memoria dignum illud Sxmph-

if

cii* amicitiam puram, quae ita CODlUnglt

t

animos, vt amico fic vtamur, quemadm o-

Terte

dum nobis ipfum vti volumus, & fit alter

T m

€go , iuxta vetus di&um, optimam effe me-

p

ditationem coniun&tionis noítrae cum Deo.

Mil

Hanc aequalitatis inter amicos legem fümfit

tlb

ex Ariftotele; qui nec in amicos folum, fed

Ti

& in omnes homines benignitatem fuam pro-

ün,

rogandam effe putans, ne flagitiofis quidem

Áati

eatm claufit; non moribus eorum, fed huma-

Atici

nitati id tribuens,

lmbrobat is etiam Laco-

M

num

^tIQO

M. Aurel. Iib. a. $, 16. lib, 4. $. 33. & 29. 1. 7-

"ltür

h

$.22. 1.8. 5.34.19.51 &53 & 27. l. 10.

8. 6. L r1.

$.4. & 8.. Simpl. in Epi&. cap. 37.

Diogen. Laért. Ariftet,

Ariftot;: Polit, 1. $.

C» d 4

A

)

LIB, HI.

CAP.

XVIIY,

442

10f

num inftituta quae tota pertinebant ad bel:

i

lum, & ad dominationem augendam, vici-

r

na(que gentes fubiiciendass vult quippe praef-

f

tabilius efe liberis praeeffe gentibus, quam

u

per vim fubditis dominari ; bella vero exer-

IT

ceri ab homxmbus, non ad redigéndas in

A0

feruitutem immeritas gentes, fed ne ipfi fer-

ij

uiant, & ne propriis vtilitiatibus & commo-

&

dis fraudentur.

Iuuat hic vnicum elogium

g f

addere, quo- Athenierfes exornat Ariftides

n |

Sophx&a' natos eos eífe ad danda, non ad

if

accipienda beneficia ; cenfere eos , deberé fe

xitt

mercedem ii$, qui Graeciam iuuavt, fibi ve-

T

ro minime eíTe debitam; nec vtilitatis fuae

j me

gratia amare eos, qui bene Graecis faciant,

1

nihilo magis quam.parentes aut liberos, Ex

firi

eodem humsnitatis fonte petitum eft illud

n

Epicuti :: pulchrius effe & fuauius beneficium

p

dare, quam accipere. Confpirant in eamdem

fententiam Poetae.

Scitum eft Menandri,

j

hüri

amicis cariturum, qui fe nimium amet. Me-

l4

dea, in Apollonii Argonauticis, vt ad mi-

fericordiam flectat Areten, argumento' hot

jf

vtitur; quod ipfa humanitatis fit particeps,

j

Hinc Laberius meminiffe fui ait hominem,

A

qui

JP'

Ariftid. Panathen: — Apoll. Argon, l 4. V. fotg,

l[:"x

1e16.

448

ALNETÁN, QVAEST,

!

qui in homine calamitofo fit mifericors, Ét

n

tom

in Plauti Trinummo adolefcentem, qui in

lumi

egeftate füa arrideri fe a Philtone fene puta-

bat, fic confolatur fenex, Homo ego fum,

tf

Q p

homo tu es,

Ac fi dxcerec, Homines vter-

10

que fümus, calamitati & egeftati obnoxii

Wmn

abfit ergo , vt humanitatis oblitus tibi illu«

dam.

l

Peruulgatum illud Chremetis ad Me-

hebn

nedemum, apud Terentium, quo humani ni-

hbut

hil a fe alienum ducit;

Cums germanum eft

i

illud Iuuenalis, bonum neminem vlla mala

fibi aliena credere; hoc homines praecipue

tbi f

diftingui a beftiis, quod eo funt animo prae-

deniq

ftitm

diti, qui mutuo affectu auxilium & petere &

praeftare iubeat

luris gentium fundamen

(ini

Wtj

tum hoc ponunt leges Romanae, quod in

W0 li

ter homines cognationem quamdam natura

eonftituit,

Fortiffimus ille Romae vindex

letan

Vi

Furius Camillus in Veinfi obfidione Deos orat,

ET

Nvt, fi quae permmes Jmmmeac patme, in

caput fuum vertat.

Cuius voti fimile aliud

plic

in meliori cauffa vouit Paulus:

ll de

Optabam ego

ápfe anatbema e[fe a. Chrifto pro fratribus meis ,

Ronid

qui funt cognaii mei fecundum carnem. Nec

va-

Dio

u

"Terent. Heautont. A&, 1..Sc. 1. Iuuenal. Sat;

18. Y. I40. & feq. L. 3. D), de Iufüitia & hm»

Ój

Rem. 9, ?.

[

L1B, III.

CAP, XVIT.

449

wacat Curtium ,. Decios, aliosque multos

n ll

commemorare, qui fe pro gentis fuse inco-

j qui

am falutem fuae

lumitate deuouerunt, alie

j p

anteponentes, Hanc regnandi legem Auguf-

iv ut

*

to proponit Maecenas apud Dionem

*

ita

(

Jonordi

alios regat, ac ab aliis regi vellet; qua lege

omnem recte imperandi artem ait contineri

dbl |

Et Alexander Seuerus, fi quando poenas fu-

ab

mebat a fceleratis hominibüs, proclamari iu-

TM

bebat per praeconem effatüm hoc, fiue a Iu-

um d

daeis, fiue a Chriftianis fibi traditum, quod

]i rl

Tanta

ibi fieri non vis, alteri ne feceris.

r

denique fuit apud Graecos & Romanos bene-

mj

ficientiae, liberalitatis, & humanitatis exi

petere&

ftimatio, vt qui his florerent virtutibus, Diis

ypdania

adícriberent; & adagii loco iactatum fit,Ho

quii

mo homini Deus. Recepta eít inter ludaeos

m n

fententia , totam legem in hoc praecepto

g Vi

verti, Diligendos nobis caeteros homines

Jeogont

tamquam nofmet ipfos; caetera Legis tantum

(s

explicationem effe.

Sic Thalmud in tra&ta-

mlg Blm

tu de Sabbatho, au&ore Hillele ; fic Mai-

TE

monides in More neuochim: fic alii complu-

j n

res

j V

Dio libr. 55.

"Thalm. de Sabbath. cap. ». Mo-

)

re ncuoch, Part, 3. c. 33. Rom. 13, 8&. loh

13,; 35*

Ff

j i

|

4fo

ALNETAN. QVAEST,

xes Rabbini,

Legis Mofaicae fummam con-

BI

