ori igfanu's igdunc Cäriüiæni in. facr

éro,

T^ .

Quid. Faft, 2. v. 45«

188

ALNETAN, QVAEST.

cro. Sale item infantes recens natos defrica-

W.

d mor

bant prifci Ebraei, vt ex Ezechiele intelligi-

m effe

tur, ad durandum folidandumque corpus, &

Deun,

tabem praecauendam. Vbi Hieronymus: Ti

nera: infansiwm corpora , dum . adbuc vteri cala-

quie Te

$ Celil

vem tenent, 6j primo oagitu laberiofae vitae tef.

tollgere

tantur exordia , folent ab obfletricibus fale con-

üingi, vt ficca fint , & refliringantur

FaS&um

füifepa

Á confa

id fua aetate fanitatis cauffa perhibet Gale-

E

Bs ritu

nus, Et Muhammedani infantibus ex vteto

fotto te

materno prodeuntibus, poftquam a fe oblati

j Bier

funt Deo , fal in os immittunt;

irn,

JÀHI. Vf'um liniendorum infantium & pu-

tüo,q

gilum , roborandi corporis cauíffa, in facra:

mentum Confirmationis mutauit Deus, No-

dutem |

potend

tatus eft a Galeno mos ille vnguendorum in-

fantium ; pugilum , ab omnibus.

Caeterum

mu'l

in facris Mithrae frontes initiatorum religio-

f proj

dih'lec [

nis cauffa fuiffe fignatas, teftatur Tertullia»

fandur

nus, Nunc quoque folenni quodam Confir:

mationis ritu pueros feptennes legi fuae man«

[ )

cipant Perfae cultores ignis : teneros ipfos in«

s

[el JS, 1

fantes Brachmanes, litis facra vn&ione fron-

tibus.

, f

IV.

V redi

Exzech. 16; 4 . Galen. de valet; tuend. lib. .. Ga:

-

Mi

len. de valet. tuend. libr, , & 3. "T'ertull.de

praefcr, c. 11«

E

"

LDIB.CIT.

CAP; XX,

^

189

natos d

^ '[V.Peccata falubri poenitentia effe eluen-

niele il

da, mores emendandos, animum ad Dei cul-

tum efle reuocandum ; atque ita placandum.

u COmu,.

Deum, gentinum omnium praeceptum eít,

'9nymus: ]

ij hd

quae Deum agnofcunt. Neque in congeren-

dis teftimoniis ponam operam. Satius eftea

if ii

tibus f

colligere , vnde conftet plurimis gentibus

fuiffe perfuafum , noxas fincera recognitione

n Bn

& confeffione purgari, Ebraeis primum, qui-

ertubet C

büs ritus ille:a Deo .traditus eft.

Eumdem

us eztt

m fedi

porro tenuerunt recentiores Iudaei. Legitur

in Hierofolymitani TThalmudis libro. Sanhe-

drin, habiturum eum partem in futuro fae-

ntium &j

culo;qui peccata fua fuerit confeffus, . Nou

, nin

qutem fümmatim , fed -figillatim ea effe ex-

: us À

ponenda, lex eft alterius T'halmudici libri Io-

endorut i

ma: nec repeti folum animo, fed:ore quo-

B

*

Je

que proferri. iubet Maimon

k

:

1g3,

Deponen-

yum xf

da haec effe apud Sacerdotem ,ab eoque poft-

j T

tulandum , vt Deum placabilem, .oblitera-

ytum C*

tis iis, propitiumque faciat, probant exem-

gf

plo Saülis, qui peccatum fuum Samueli con-

rosiplt

feffus, hoc ab eo oflicium conatur impetra-

(rione t

re.

Demum fpontaneis & piacularibus poe-

nis redimenda ea effe fcifci

H

à

mt.;, & quae cui-

li

"

que

Jibi *

Maimon. Tad. Chazac. de poenit, 1. 1. 1.Sam.14;,

Tard

245 30*

190

ALNETAN,

QVAEST,

que debeantur Conftitutionibus füis detef»

wtés- Si

minatum habent

Solennem edunt peccato-

vide fo

tum confeffionem Expiationum die, ad fore

Ddant

mulae praefcriptum, cuius fpecimina extant

prtial

tnfef

in Ritualibus eorum libris; fic tamen, vt ed

quisque adiiciat, quorum fibi fit conícius j

0s tarr

quam confeffionem & lorea flagella excipiunt,

eplorg

Quotidianis item precibus folennis praemit-

l;j

titur confeffio,

Muhammedanorum quoqtue

Wpie e

fententia efít, peccatorum veniam impetrari

ö adn'lfïä

a Deo per poenitentiam & confeffionem, At

Dionm,

Gauri, fiue Guebri, Períarum veterum reli-

Wpettan

gionibus dediti , fl eulpae alicuius fint affines,

Wi oe

vel ex lethali aliquo morbo decumbant, ace

tionm

cerfi iubent Sacerdotem , quem Cafium appel-

f

lant, hoe eft, Seniorem, fjue Presbyterum

Tem, &

( Cafis enim Syr ace & Arabice id fonat, vi«

Feo.camf I

de Latinum Cafcus, & Ofcae voces Cafus, &

TDEOngJ

lii

Cafnar , eadem fignificatione, ) aperiunt ei

labes conícientiae, ab eoque abfoluuntur dé

lt in

peccatis

hac lege, vt pia aliqua praeftent

ittte f

opera, quibus Deo fatisfiat. Fit idem prope-

tilere.

modum apud Tunquinenfes

Horum Sacer-

fmcerqm

dotes fpontaneas in fe recipiunt poenas, vt

finte i

Deum populo propitium reddapt, Alio quo-

Al mp

dam confitendorum & per abfolutionem re.

gnittendorum peccatorum ritu vtuntur Sacet

Blrdef 1

dotes

8

J

à

LIB. !I

CAP. XX.

191

s ftit i

dotes: Siamenfes

& Laoenfes:

alio, eoque

dunt p

vaide formidandoe, laponenfes.

Hommea fut-

die, al

pendunt ex altera rupe, in pzaecepa deiicere

CIIfD C

parati, ni peccatorum omnpium publicam edant

At

confeflionem, Antrum effe quoddam apud In-

fit eonti

| dos narrat Bardefanes ,quo hominum noxae

la eitj

explorantur. -

- Oftium fübeunt,. qui proban-

nj

tur; ingrediuntur, f1 infontes fint ; fin aflines

Jfut qui

. €ulpae, coarctante fe oftio, arcentur ingreffu,

iat ltpd

& admiffa. peccata palam confiteri coguntur,

Deorumque veniam precationibus & ieiuniis

feffonen :

eterum

impetrare

Se&ta quaedam apud Sinas crimi-

as fntid

num poenitentiam , abfolutionem, & fatisfac-

tionem admittit,

cUmbatis

In Platonis Phaedone ob«

feruarunt viri do&ti poenitentiam, confeffio-

(ifun d

Jtesytt

nem, & fatisfactionem ; item diftin&ionem

id ont

peccatorum g.au:orum & leuiorum, fiue, vt

ves Q

"TTheologi de Schóla loquuntur,

mortaltum

& venialium.: Praeclara Ari(totelis extat fen-

| apfnhl]r ]

tentia in Antonii Meliifa , qua qui peccatum

(oluuth

ingenue faílus fit, proxime docet ad eum ac-

lua p At

jiden p

cedere , qui non pecearit

Culpas vero per

finceram poenitentiam, & cruciatus corpori

Iomp C»[(y

OEF"

fponte inflidtos , elui fignificat Simplicius.

m

Cum in parc»a ethnicorum, deferto Chrifto,

tranfi-

utioned

nv

Bardef. apud Porphyr. deStyg. Anton. MeliT,

RO

vap. 16. Simpl. in Epi&let. q. 38

"

195

ALNETAN, QVAEST.

( quu.

tranfiret Iulianus Imperator , ritum poenitet

yirtinert

tiae a Chriftianis vfitatum transferre quoque

( a

ad eos tentauit,

Peccatorum confefüonem

trndere

& recitationem, vrgente praefertim morbo,

(atione t

fuperftitioni adfcribit Plutarchus, vt ethni»

iate l«

cum decet, Quo referri etiam poffunt illa

telipus

Perfi, Labra moues tacitus , quibus Romanos

tei i

inceffit peregrinis religionibus addi&os , a€

Thots

eos praecipue , qui ludaico ritu peccata con

tefife v

fitebantur , poenisque fpontaneis expiabant,

rret,

Erantapud Peruuianos, quorum munus efety

f At

fecreto confitentibus peccata aures praebere,

tiem f

Eo fungebantur viri ac foeminae. Peccatum

Giltem

aliquod confulto celaffe, magno fceleri dücee

Pia«

püï Q

bant, maiori etiam auditum vulgaffe

)]nm, 1

eulares deinde poenas fibi impofitas fubibant,

ALOHOL

Munus hoc erat Sacerdotum apud Nxcada-

C'I 1dn

."5"'1

renfes & Brafilianos.

. V, Eüchariftiae facramentum cruc:atuum

l enhg

Qnmm

Chrifti praemeditatio fuit, atque item (anctio

Ws

foederis & coniunctionis inter fratres, ac De-

Chriftus au

m, cum

m Q

üm inter & homine

facrum Pafchale celebraret, ritus in gente

Comei 1

m*ü

fua receptos tenuit, ad eosque facrae Coenae

oU

d

B

inftitutionem accommadauit

ita tamen , vt

mores quoquerefpiceret exterparum gentium,

ad

PlIutarch, de füperflit,

Perf, Sat. $. v. 194

LIB. II

CAP.,

XX

í

193

ad quas Sacramenti huius vfum fru&umque

itumpo

pertinere voluit,

Tudaicis ritibus efle obfe-

sferreq

cotfel

curum, accurate & erudite, pro more fuo, of-

fertitn t

tendere conatus eft Scaliger in opere de emen-

datione temporum. Cuius libri a paucis hae

iu$, V

aetate lecti, pauciores etiam praeftantiam in-

m polir

telligint. Neque probanda vllo modo eft in

ibus Ront

certi iliius Auctoris , quem commemor

addidoy

Photius, fententia, qui nihil omnino eorum

ii PW' tl

geffiffe vult Chriftur , cum Pafcha hoc cele-

eis eip

braret, quae fieri lex iübebat; neque edif-

nj

fe Apnuim, aut Azyma , fed priuatam ac myf-

ticam fumfiffe coenam ,

ex eaque panem . &

ae, D6

Siue dLlLCf'l

calicem Difcipulis praebuiffe,

y fdari

poft coenam , comefítumque Paíchalem ag-

jlgll *

num,

ante'efum Azymorüm, noua lotione

Yitas 0

Aoofïoioo füos luftrauerit Chriftus, vt vult

apud xïm

Scaliger , Azyma deinde fi erem, intitiXerit

2

in embamma Amarorum ,: & diftribuetit

CUv

J CFUCM ,

cumby.,tmus, & poculum

denique circum-

p item u

if

tulerit

fiue, vtaliis placet, agnum Pàfcha-

Tatte ii

lem et mA,,5 mis vna & Amar

i$ priore coena

um

comederit j pofteriore cibos' fumferit com.

TU

munces,

ad eamque Apoftolos fuos louone

Facra"a*

pa

&ucvt ; eamque clauferit demum inftitu-

IPCJI

tlone

ram g

d

Scalie, de emendat, temp: 1.6. Phot. "Em. 115.

[

N

l

h. I

194

ALNETAN, QVAEST.

bitir

tione Sacramenti & fanguinis fui? fiue rem

doni

eo ritu atque ordine gefferit Chriftus, quem

Quj

defcripfit Lightfootius , iudaicarum rerum

cenfulcffimus; variantibus'fuper ea re viro-

Ut

rum do&orum fententiis : obferuandum cer-

N

dntur

te, poftrema hac lotione Chriftum Apofto-

turi

lorum fuorum animos ad facra haec purgan-

Do,

do paraífes fracta effe Azyma folenni preca-

DT

tione adhibita, iis a Chrifto additis, quae no-

CMf

lt

jl

ui huius Sacramenti inftitutioni conuenirent;

fitetic

atque hac fractione, & Amarorum efu , fig-

T

nificatam effe lacerationem & cruciatus cor-

poris Chrifti, dolorem animi, & mortem ip-

W

fam ab eo toleratsm in falutem totius bu-

f

Tatit

mani generis, cuius nomine velut fideiuffe-

ü

runt Apoftoli. Poculum vino & aqua tempe-

M

ith

ratum , circumlatum & jnter fingulos diui-

fum, excepit hymnus svxagierixie, cuiusmo-

lufhn

modi bymni gratiis, Deo agepdis decantari

Wa

&ln

folebant. In huius autem poculi circumlatio-

ne & diftribut'one inerat altera moirtis Chrif-

hi

dü; |

ti, fanguinisque in omnium f.lutem mox pro-

fundendi fignificatio ; nec fignificatio folum,

m

fed vera etiam per efum cibi huius ac calicis

1 (

bauftam , corporis & fanguinis Chrifti com-

Vr (

municatio & fumtio,

Praeterea & diftribu-

ii

AU

tione panis, & poculi circumlatione contine-

batur 5

hh |

»

CAP, XX

LiB. If

195

u

bàtür, vt dixi, nota foederis Deum inter &

s. QU

homines , & inter ipfos fimul homines, initi,

U F

Quippe & per conuiuia coalelcit amieitia j

& per fra&ionem aé commuhnicationem pae

o TEV

WT

his, & per vi&imarum fe &ionem contrahe«

m Apt?

batur focietas , cum apud exteras gentes,

tum apud [íraelitas ; velut Abrahami cam

x puy

Deo, diuifis vacca, eapra, & ariete; & cum

n p

fe&tum membratim vxoris fuae corpus ad

que

lfraelitieas tribus mittit Leuita, quafi eas in

fuenitd

memoriam reuocans fraternitatis & foede»

TU

TIS,

Vini item libatione , a6 nonnunquam

cratus (

Tiorten

etiam. fanguinis , plutimae gentes foedera

fanciebant

totiut!

-

Quod.& inter ponvzïares conit»

rationis Catilinae factum perhibent Hiftori-

t Ro

Cl.

Porro ritum quemdam Euchariftiae in

ia tf

los d

Mithriacis facris Perfas obiuiffe, teftes funt

Iuftinus& 'Tertullianuss oblato quodam pa-

CUU

ne,atque aquae poculo ; folennibus verbis

deciti

ex formula adie&is, Pane & vino facra Deo

reunt

Molam ex farina quae

facit "ibetana gehs

)[[1( Lf

dam pinfunt [ndi , Deoque in defunctorum

i moi]

amicorum falutem confecratit.

Apud Perua-

o fj

t0os cclebrabantur quotannis Pafchales quae»

Pf J

dum eeremoniae. Certis diebus immolabant

rili

Agnum candidurn , fatipam eius imbuebant

(ili

^

fati-

N

p

i c(u i

luftin, Ápol. 2

TertuM. de praefcript. qe4e.

bnw*'

19('

ALNETAN. QVAEST.

fangume ; populoque comederdam dxfmbue-

poutic

bant, ac Dei fui fanguinem effe , diuinitus ad

Ti

íe miffum , affirmabant;. vt ita.cum Sole, &

&f

Ynca, fiue Rege, noui foederis focietatem

IE&: Y

contraherent. lidem iuuenem aliquem praef-

(0.00

tanti forma; annos triginta natum , bene lo-

ttr af

tum, vefte candida indutum , per quadragin-

b

u

n

]

ta dies laute paftum, demum maé&tabant, mac-

id( .L

27

tati carnem . velut facram. fan&tamque vora-

n

tintist

bant , infontis morte de noxis fuis Deo fatis-

Tioney

factum efle putantes. Die quodam procede-

Tüto

bant fupplicantes, eo prope ordine, quo apud

Dd

nos fefto corporis Chrifti,

Quod & Meaci

AU

inlaponia fieri folitum narrant At Mexicahi

f

folennem quotannis celebrant diem, quo fi-

365 d

hnulacrum a puellis.Deo facris, ex farina.&

Wf

melle piftum, fi&umque, & magnis ceremo-

tl0 Cor

niis confecratum , populo comedendum dif-

ïf.t("'d

tribuebant; ita Dei fui corpus comedere fe

affeuerantes,

VC qr

Nec tum hcul)at aliud. quid-

quam cibi capere

tlte

i

n

ul

VI In conft rucndls

: ordinandis facro-

]

la

rum minillris Iudaicos ritus fere retinuiffe

tJC

Ecclefiam Chrifti confontiunt omnes; quos.

UM

nam praecipue retinuerit, non leuis inter doc:

tos viros contronerfia eft

Q '&

Sunt enim, qui

W.Um

Presbyterorum creationem , quae fit per im-

pe:

Wt

LIB, II

CAP. XX

V dilr

197

Ti

pofitionem manuum, fimilem eff? volunt eius

1 ol

manuum impofitionis, per quam inter Iudae-

[ocieuta

os fecundi Templi excidio recentiores, fe

le&i viri ad iudiciariam. poteftatem aliquan-

Qem p

do obtinend

exercendam, & locum in-

Id

r affeffores Synedrii confeq

uen

3291

dum, fie-

quad?

Lam idonei ; qubmadmodum apud nos per

lban[, T&

gradum, vtloqui amant, DoGoratus vel Li-

que V*

centiztus

; DQO ia !

vtramque autem mapnuum lmþ()ü-

tionem, & Iudaeorum & Chriftianorüm, de-

npn

riuatam effe ex veteri illa, qua Iofuam ad re-

ATE

gendum lfraeliticum populum confecrauit

q &

Mofes; & iuxta nonnullos ex altera, quam

Met

$Se wuavmva viris inter Ifraeliticae gentis fe-

T qLO

es dele&tis, & a Mofe in curarum partem

fuia

afcxt:», adhibitam fuiffe putant, Ex facerdo-

js ct

tio contra Aaronico proueniffe Chriftianorum

ayun d

facerdotium contendunct alii

Prioris fenten-

medae !

tiac argumenta haec funt: In ordinandis Ec-

jiud Q

ciefae Chriti miniftris nunc quoque imponi

manusa tribus aliis iam ante ordinatis, vti

yi t

in creandis olim. Synedrii affefforibus ; hoc

retin

ritu conferri vtrisque poteftatem iudiciari-

M

am, & ligandi atque foluendi facultatem ;

intet

cum Aaronicum facerdotium iure tantum na-

oniff

talium propagatum fitad pofteros, nullaque

i p

iurisdictione polleat, fed tantum facra faciat.

[

n

Po-

AKNETAN. QVAEST,

:98

t

Pofterior contra fententia his fe approbat

jl

rationibus: Presbyteros Chriftianorum non

TU

iuri folum dicundo , fed facris etiam adminif:

traüdis , facramentisque conficiendis praeefle,

fitat

nf

facerdotesque vere effe , cuiusmodi neuti»

Wsv

quam fuerunt feptuaginta Synedrii affeffores;

citi

deriuatum igitur in eos e(fe facerdotium Aa-

1101 f

ronicum, iNos vero fic ftatuimus: vtramque

t

poteftatem , & Aaronicam & Septuaginta-

fre

viralem , in Sacerdotes Chriftianos vtpote

Cowf

prifcis longe digniores confluere , cum legiti-

Tofic

me ordinati participes fiant aeterni & Mel-

$ts

chifedeciani facerdatii Chrifti : nam vtraque

&l

poteftate gaudent, & dicundi iuris, & obeun-

fiei

dorum facrorum, Nec fatis conftat, an im-

diqu

pofitio manuum, per quam ordinantur, tmna-

hunc

náuerit ex illa, per quam alle&tos effe volunt

T

in Synedrium viros feptuaginta : quippe nul-

n

la eius apud Mofem mentio; tantum fiftuntur

&T

a Mofe coram Deo ad oftium Tabernaculi, vti

Til

& Sacerdotes Aaronici; in eosque ita fibi ob.

D

latos & confecratos partem Mofaici fpiritus

mifit Deus , quo accepto propbetauerunt , nec

t

Pitr

vitra ce[Jauerunt.

An illuc referas & prophe

idi

tiam , de qua Timotheum monet Paulus : Ne-

[

ata eft

i

li neglige.re gratiam , quae eft in te, quae d

Y

tibi/

fvuag

Nunq. 1125.. 1. Tim. 4, 14«

LIB.

IT

CAP, XX,

199

tibi pev propbetiam , cum impofüione manuum

[e a

presbyteri, Exoleuit porro apud ludaeos ma-

iOOCut. 1

.

jam al

nuum impofitio

,

adeo in creandis feptua-

vis p

ginta viris vifa non eft neceffaria. Solennis

tantum vfurpatur formula verborum. Abfen-

med m

tes vero per codicillos in Synedrium rite af-

ii al

rorium d

cifci potffunt.

Praeterea Synedrii ius fuit,

nonres folum ciuiles , fed facras etiam ordi-

TRU

nare , legum interpretandarum modum prae-

Sepug?

fcribere, traditos a maiorlbus ritus feruare.

inos Vjf

Conítat etiam plurimos ex Sacerdotibus Aa-

,onli

ronicis fuiffe in Synedrium alle&os ; atque hi

emi t

Sacerdotum Chrifti verum natiuumque ex-

yut vt

emplar fuerunt, quippe vtraque pollentes

m

facultate, & obeundorum facrorum & dicun-

fl

di iuris.

Inde liquido apparet, confeffum

pantir;

hunc non mere ciuilem , fed & facrum fuiffe,

ln

& vtriusque membri reipublicae , Sacerdo-

qir?

tum & Populi, partes ac perfonam fuftinuif-

ym (l

fe. Ergo manarunt in Ecclefiam diftin&ti mi-

"od

nittrorum gradus & officia, ex officiis tum

T

Ebraeorum Sacerdotum & Leuitarum , tum

m

& feptuaginta virorum. Nam quem dicimus

at

Patriarcham, & Primatem , & Metropolitam,

p

is dicebatur fudaeis Princeps Patrum; & qui

ub

a nobis Épifcopus , is erat Chazan, & Archi-

fynagogus , & Pater Synagogae; idem for-

L M !

Mi

taffe ,

200

ALNETAN. QVAEST.

t h

taffe , qui in libris Thalmudicis vocatur Se-

5133/

Centio

gen haecohanin, 4i:

lbrj

lles Sacerdatum 5 & Pres-

quxi

byter, Zaken; & Diaconus, Sammas ; & qui

his Rabbini ,

.nobis Do&ores & Magiftris &

hx $

generale vocabwum Parnafim, Paftores, vtris-

Tianur

que commune eft. Iudaeis item fui Lectores,

.

& due

& lánitores, & Cantores, & Aeditui, Et or-

tite

dinatio Presbyterorum inter ludaeos, vti

tolleri

Ép: (coporum intemChriftianos, a tribus item

ordinatis, vt dixi , adminiftrata eft, Aez;vpa

nf

tiis fui fuerunt ordines Sacerdotum , a Mer-

Vea

curio , vti iactant, conítituti; Cantorum, Ho:

EM

ofcoporum, Scribarum facrorum , facrorum

AR

fint

Stoliftarum, Prophetarum , Paftophororum,

His. omnibus .

mf

Aedituorum , Miniftrorum,

SWn

praeerat fummus Pontifex, Pollebant vtraque

facultate, & adminiftrandi facra, & iuris di-

Tis

cendi. Variiitem Carthagine funmnc ordines

Tiemo

Sacerdotum , Vatum, Aufpicum, variis di-

f

ítin&i veftibus , variis officiis & honorlbus

Tiigr

ürdi

fungentes, Quorumdam etiam pummmd gni«

tas [ult,

Suos Sacerdotes habent incolae

I

Menuthiadis infulae, Sacrorum omnium mii.

tfex

niftri & interpretes apud Perfas fuerunt Ma

m

vi: ciuilia etiam negotia ex eorum confilio

D

OE

adminiflrabantur

fummoque fuerunt in ho-

t

|

nore. Mulieres illic quoque Soli & Dianae dicas

VU

tàe ,

LIB, IH. CAP. XX.

20l

JCat

l

A

tae, ficra quaedam obibant. Magis inter re-

j

centiores Perfas fuccefferunt alij Sacerdotes,

185 80

quorum princeps eft fupremus quidam Ponti-

fex. Sacerdotes Indorum leguntur ex Brach-

jj

manum tribu, quae caeterarum nobiliffima

yr

l

eft. Confecrantur certis quibusdam riciib'usþ,'

iLedn

& diuerfis addicuntur officiis, diuerfosque re-

ti, L

tihent dignitatis gradus, Olim etiam totius

leos, V

xibus d

collegii princeps vnus erat, Sua funt Ceila-

nenfibus monafteria, & facrae domus; fui

LA

m'ni»

Macaffarenfibus Patriarchae, füi Presbyteri,fui

Et hi & il

orumJ

& inferiorum ordinum Clerici.

faennt

initiantur a Patriarchis , Patriarchae ab vno

Ahoro

n

m

fupremo legis fuae Antiftite, Quid Siamenfi-

: Ormoii

um finitimarumque gentium Talapoinos, quid

Sinenfium Bonzios, nec vnius omnes ordi-

n

nis aut inftituti, quid mulieres facras com-

k r

memorem? Rerum iili facrarum füntantittites j

j ordïnf'i

fecreti a vulgo folas incolunt domos , mo-

viit

10

ht

nafteriorum noftrorum fimiles; & in varios

honot

ordines funt difcreti, füisque Praelulibus pa-

g i

rent, Bonziis laponenfibus vnus praceft Pon-

i XmCOkS

11

L

ctori-

tifex, qui fupremam habet inter eos a

nl

tatem. laco nuncupant. [s religiones inter-

| COI]:[JE.;':'

pretatur, de omnibus controuerfiis dd facra

pertinentibus conftituit. Illi caftitatem co-

u

lunt, etíam coniugio abftinentes, Plerisque

foe-

f

202

ALNETAN, QVAEST..

foer;linam attingere capitale eft, Sexcenti

ftcer

fuerunt Graecis facrorum minif!rorum ordi-

Alinü

nes, Suos fibi facerdotes, fua facra, fuas

donles

Sacerdotio

victimas habebant Dii finguli,

lre i

nonnunquam fungebantur ipfi Reges. Myfie-

Tis, n

ria Eleufinia admini(trabant Hierophantae Eu-

flian

molpidae, Daduchi , Praecones, Arae mi-

muri.

nifter, & qui Rex appellabatur, & qui cum

il

eo facra procurabant Epimeletae; tum & $a-

M Q

crifici; demum Myftae & Epoptae. Adde &

fitror

Meliffas Cereris facerdotes,

Ex his facris

N

conie&ura capi poteft de reliquis, quorum

Ti f

infipita erant officia, dignitates, & tituli.

alion

Plura etiam apud Romanos , quorum fi vel

Y

nomina recenfere vellem, dies me deficeret,

füe

& iam in eo elaborarunt ftudiofi. - Dignita-

Vi

tum autem munerumque diftin&iones cog.

TU

nofci poffünt ex Pontificibus, & Pontifice

feria

maximo; ex Curionibus, & Curione maxi-

Ya

mo; ex Gallis magnae Matris Deum, & Ar-

Vite

chigallos ex Veftalibus, & maxima Veftali,

Y

Sacerdotum autem plurimis iuris de rebus

nia;

ad fe pertinentibus dicundi poteftas fuit. In-

Ti

ter Celtas noftros & Britannos facra fuit &

Yüiy

eximia Druidarum au&oritas, Bardorum item

UT

atque Vatum. Nec fuis Patriarchis Mugal- -

à [

lenfes Tartari; nec (uis Scythae & Germani-

|

—Sa-

Lf

LIB. IT,

CAP,. XX,

203

- Va

Sacerdotibus caruere , tum foeminis, quas

Orum o

Alirunas vocabant, tum viris ; nec Hifpanio-

i, l

lenfes Americani fuis , quos pudicitiam co-

Sacerdt

lere iubebant, grauiffimis propofitis. poe-

des Mj

nis, ni feciffent; nec Virginienfes; nec Bra-

phandl

filiani, qui variis Sacerdotum ordinibus fum-

N

mum Pontificem praeficiebant; nec Peruani,

& ia

apud quos multae fuere Virgines facris dica-

: tun d

tae, quarum nomen fuit Mamaconae , opera,

i, At

facrorum ornamentorum textura ; nec Mexi-

x lis &

cani, qui fuos vn&ione quadam contfecrabant,

i, qu

His Pontificum, Sacerdotum , Leuitarum ,

, VU

aliorumque minorum minitrorum varii ordi-

onim (

nes fuerunt, quorum fingulis fua attributa

v delt

fuerunt officia , fuae dignitates: fuerunt &

, Dipi

Virgines Deo facrae , quemadmodum & Pe-

Hiones

ruanis, intra fecretarum domuum clauftra af-

k Dort

feruatae, & velut vtentes ritibus Veftalium

Romanarum: fuerunt & Monachi autterum

jone 1.

vitae fc&antes genus, ineolae coenobiorum,

T

m V

AIH, Cuiusmodi debeant eífe. matrimo-

j de fftü

nià , cognofcemus monitore Chrifto, (i pri-

^j fui[. l

ma rerum repetamus primordia, — Vinus fuit

r -

vnius vxoris vir, nec facram hanc coniunc-

tionem dirimere fas (uit. Primus Lamech du-

o

as fibi adiunxit vxores, plurimas item alii,

j M

TU

üque

$

Matth. 19, 4. & feq.

ALNETAN

254

QVAEST.

rieti

iique fan&itate confpicui

ita fauente. Deo

ii

f

propagationigeneris humani, I

us deinde plu-

!

Fum vxorum ducendarum , earumque dimit.

Yiore

tendarum, Mofaica lege factum eft: excep

il

lm

n

to tamen fümmo Pon':hw, f; Rabbinos au:

dimus

Tattl

Hoc iure vfos quoque Aegyptios

adit Diodorus ; ^ vnicam vaehccc fuiffe

QUOI

VOUf

fummo Sacerdoti conceffam vxorem , cae

hts

teris quot quisque vellet

At palam differ

tit ab Herodoto, qui Aegyptios fingulis vxo-

p

n

ribus-contentos fuiffe docet, perinde vt Grae-

f

cOós, Haecconuenirent, fi vnius legitimae

N

vxoris fa&am dicamus licentiam , plurimá-

rum vero pellicum: vti fit apud Sinas & In-

Áipe

dos, gentes Aegyptiacis imbutas moribus,

fOEu.

Ctem

vt alibi oftendimus, Cecrops quoque, homo

Tiore

egyptius , vnum vni coniunCum effe vo:

luit ;

bent

vnde dictus .creditur Gipure

Fue-

EU

runt, qui nullo fübnixi antiquitatis fuffragio,

Vitos

crederent, placuiffe Carthaginenfibus multi-

plex & plurimarum fimul vxorum coniugium

Tilgn

Nos vero fine teftibus non affentimur . &

duu

ulta in contrariam nos trahunt fenten.

[Ur

tiam.

Q

|

i

Adeo Indis placet, in vnicae vxoris

Baue

connubio acquiefcere, vt ea defuncta, femel

Q

tantum licéat ad alteras nuptias conuolare,

Z E

prae-

Diodor, l. t. Merod. libr, ». cap.

24

?

um

—

p

LIB,. L.

CAP.. XX

20 5

Uente D

pncterqua*n Dri

chmanibus , quibus vnaram

(l

dui

ntaxat nuptiarum. facultas eft,

Siamenfi-

|e

V

Qu

d

J

bus, etiamíi leg

vetitum pnon eft , plures

vxores ducereé

TT

probatur tamen folitarium

1000

iftud caftumque viri vnius &.vnius foeminae

matrimonium ; item Sinis, & Iaponenfibus,

A:

quorum fupremus Imperator, quem Dayrum

licet $

vocent, lege cogitur, vxore vnica effe con-

ol

tentus , eaque.quotie quibusque menfibus

jam du

per quindecim dies abftinére. : Eam fi ami(e-

ynils v

rit; triginta annis minor, aliam ducere poteft ;

!ev fr

fin maior, reliquum vitae tempus caelcbs agit.

u

Nec vitio tamen dant Sinae, (i quis pellices

,Puul*

fupf*rmdu&aq babet.

Honeftiores apud eos

as &

ThOrl

foeminae fecundis abftinent nuptiis.. Sponte

cremantur cum .viris dcfunctis apud Indos,

qup hotti

more.antiquiffimo.

Ni faxint, infames ha.

m CH;H('

bentur.

Fuit idem, in.vfü. apud Thraces

hi

Scycdhas, atque Gallos

Alio moxtis £

f.?ï(.l'k.

ufipt

viros mortuos. funt; profecutae viduae He-

bus m

rulorum , & hac aetate Aethiopüm quorum-

Ontugut

5

dam,. Inter gentes Scythicae originis prae-

[lmu[ M

cipua haec laus Germanorum eft, quod fin-

n

gulas duxerint vxores foedere perpetuo , fi

16 vit

paucos quosdam excepiffes. Eadem lau: eft

1 L

Chiribicenfium, Floridenfium, & fere Brafi-

[]UU]J

lianorum.

Graecos Atticae terrae incolas

p

Ce-

266

ALNETAN., QVAEST.

| hoet

Cecrops vnis foeminis coniungi voluit, vt

a me notatum, & inuerecundam vulg uagae

alite.

Veneris licentiam coercuit.

Morem hunc

tunae

Jandat Euripides in Andromacha. Sunt vero,

LU

dedtr

qui dieant, decretum poftea fuiffe Athenis,

"

vt vham quidem ciuem ducere licercet vxo-

teran

vem, ex alia vero liberos procreare ad fre.

ducer

quentandam ciuitatem, & multitudinem aue

lie y

T

gendam; atque ita fa&um a Socrate. Ne.

lios(

gant alii fimul duas habuiffe, Illie & Sacro-

rum Rex ad ritum Ebraeorum virginem &

iil

]lure Romano duas

ciuem ducere debuit,

Wort

vxores$ eodet tempore habere non licebat,

tb

Laudantur ergo a Scriptoribus Romanis gen-

Yn

tes mori huic obfequi folitae: culpantur ab

Wt

iisdem, qu fecus faxint ; Mauri a Salluftio &

ficat

1mo , ne

Claudiano; Perfae ab Ammiano.

tüit:

concubinam quidetn habere cum vxore fas

Wt

elfe vult Pomponius lurisconfültus : Nec pro.

ly

bata eft Valentiniani primilex , qua ius vni«

fit

cuique fecit, duas fimul legitimas vxores ha«

BU

[ ;

bendi. Magno quoque in honore fuerunt

Romanis foeminae vniuirae, fjue vnicubae,

&m

hoc

tionj

Eurip, Androm. v. 177. & v. 464. & feq. Inftit.

m |

V

lib.r. Tit. 10. $. 6 Salluft. lugurth, . Claud. de

bello Gild. Ammian, 1. 23 pömpon.- Sept. re-

-

cept. libr. a. T'it. 2o.

i

LI

DIBS ITR

CAPUS NX

20

VOW« j

hoc eft, quae femel tantum nupfiffent, Non

gt

v

Ms

aliae adhibebantur pronubae: nón aliae For-

Qrem i

tunae muliebri coronam imponebant, &'co-

Sunt t

rona pudicitiae honorabantur.

Non aliae

je Atht

aedem Pudicitiae, patriciae vel plebeiae,po-

yeert w

terant ingredi. Summo Pontifici bis vsorem

eute at

ducere non icebat, Itaque vnius vxoris vir,

udinen

fiue vnicubus effe debuit; confentiente Ro-

cratt,

mana lege cum Chriftiapa, quae Sacerdotes

jc

fuos femel tantum maritos fuiffe voluit, Sta-

Vif

biles Romanis fuerunt nuptiae , antequam di-

a d

uortii morem Ebraeis, Graecis, aliisque gen-

om

tibus receptum Caruilius induceret , anno

419 9«

Vrbis pxx. liberorum quaerendorum cauffa ; E

nlnanti «

nec fine magna tamen popu'i inuidia, Flami-

Sllulo

nicae tamen connubium fola morte dirimi po-

]n;!

tuit:

ti & quod per Confarreationem elfet

contractum,

qyot

Ne barbaris quidem gentibus

M

Americae nonnullis recepta eft vxorum mul-

n tl

titudo.

Ind.uxduam illam viri & foeminae

u

yxoni

coniun&ionem Dco au&ore fieri, & facram

r

fitni

effe, plurimae fatentur gentes,

Ritibus ad

- vpio

eam facris vtuntur ludaei , fauftisque preca-

Laf

hi

tionibus , quarum formulas Ritualibus libris

"

funt complexi,

Ex loco quodam Photii, qui

tul d

exccrpt:s ex Damafuo infertus extat, cog-.

nof-

o

Phot 'Tm. 2432.

1J8

ALNETAXM

QVAEST

nofcimus , Álexandrinos legitimas rátasqte

fcrif

nuptias.non habuiffe, nifi connubiales tabu-

Disa

las Saccrdüs fignaffet.

Guebri Perfae coràtü

H

pi &

Sácerdote

nuptias contrahunt cotam Bxach-

tilima

manibus [ndi ; Sinae in loco facro , corarmi

Qipieb

molu

Ad eas fe acmngcbant Athemenfes,

hs

alique. Graeci per egoréAs facufï(':

quae

EU

Tunoni Pronubae fiebant; item per ymurmar,

Coni

facrificium, quod lunoni, Veneri & Gratiis

louem

faciebant parentes in nuptiis liberorum ; &

Vener

quae fponfi ipfi aliis Diis, ad fe]1c1tatcm foe-

Tptia

Aliu d eraf.

cunditatemque impetrandam.

[

'Theffalorum nuptiale facr:ücmm, taptiaicil

T

di&

'..! Tï)

Sandiae quoque Romanis. babitae

N

e, quas fanétis ceremoniis pr rofe-

funt nupti

& C

quebaitur. Sacrum praecipt 16 fuit vinculum

tiis )

Confarreationis, Dionyfio Halicarnaffeo F at-

Gnisí

racia dictum, quo nihil ipfis religiofius fuit,

celem

Huius contrahendi au&tor praefe«que etat

Vi

Pontifex Maximus , & Flamen Dialis, con-

]l'lt.m

ceptis verbis ,. facrificio fa&o coram dccem

ponbm

Non alio ritu vxorem ducére Fla*

teftibus. .

Til

mini Diali licebat , cuius & matrimonium fo»

Ti (

Ja morte dirimebatur; non alio coniugio Da*

Ts

ti creabantur Flamínes.

Sacrae quog

ue 1ue

"ao

lum o

runt nuptiae per Coenm onem init

fv5

nec fine

LLCJm

1a-

Jalic, libr

À

p

" d

L'Iä. H, CáPb, XX,

209

facrificiis , precationibusque palam coram

Diis ad aras fa&is, & domi deinde iteratis,

igni & aqua adhibitis, quae ipfis fuerunt fanc-

tiffima, ac thure cremato coalefcebant, Con-

0,

E'W

cipiebantur item Vota, vnde votiíta vxor dic-

hef

ta.

Vtrique nuptiarum mori praeuia erant

1(*[9

aufpicia, auguria,

His praeeffe credebantur

^uplit

[

1

Coniugales Dii, quos plurimos recen(ebant ;

I&Glc

Iouem, Iunonem , Hymenaeum , Genium ,

u

f0f

uj

Venerem, Suadam, Lucinam , alios.

Ergo

at

nuptias appellant fan&as atque facras, &

nuptiarum fan&imoniam ac facra nuptialia

memoraut,

Nec facramenti vocabulo abfti-

i

nent.

Caeterum quamdam . Confarreationis

J

& Coemtionis formam adnotare licet in nup-

[ Vl

tiis Perfarum Guebrorum, Sacrae & Mexi-

canis fuerunt nuptiae, quae coram Sacerdote

celebrabantur, non fine religiofis fuffimentis,

ewe W

VHII, Defuün&orum oculis adhibitam pol-

M

lin&turam apud ludaeos, ac totis etiam cor-

af *

poribus, conftat teftimonio fcriptorum Noui

CU

"Teftamenti & T halmudis

'Fraditus hie mos

fuit Graecis & Romanis a Phocnicibus , pri-

mis Chrifianis a Iudaeis,

Infirmis praefti-

tum eíle vn&ionis ofüicium , non ita liquet,

v

Locum tamen inuenio in recentioribus frag-

jd

mentis

O

210

ALNETAN. QVAEST.

mentis Petronii , quibus 'Trimalcionis coena

itdat

defcribitur , vnde facer Chriftianorum ritus

dl

poteft illuftrari.

Eius verba baec funt: 7vi-

lint,

malcio awmpullam nardi aperuit ,| omnesque mos

[177

vnxit; & , fpero , inquit, futurum, vt aeque me

ii

inortuum iuuet , tanquam viuum.

Naim vinum

uij

quidem in vinariwn.iuf/t infundi ; & Putate vos,

ET

ait , ad parentalia mea inuitatos e[]e, . N nde ap-

lia

paret, vnétione hac liniri. fe vu(hffe ftolidum

fenem, cum fingeret, morti fe effe proxi-

mum ; atque hinc fibi & viuo & mortuo opis

bee

aliquid & adiumenti fperaffe. Quae de facra

fua vn&tione fpondent itidem fibi Chriftiani,

*

l

[

Huc adduci folet Tertulliani teftimonium de

tulfs

Seuero Augufto, qui a Proculo Torpacïbde

fir

Chriftiano, & vti verifimile eft, Sacerdote,

per oleum curatus fuit.

Mexicani vero Sa-

lg

dj

cerdetes vnguento quodam facro infirmos,

li

ad fe magno concurífu venientes , livire fole-

(

bant. Atque hactenus de Sacramentis, Quod

à

A

fi recognofcamus fuperiora, verum elffe de-

preheidemus illud Tertulliani: Diabolus , cu-

dittm

Tüm

jus funt. gartes inuertendi. vevitatem, ipfas quo-

que ves Satramentorum diuinorum idolorum my[-

Vr (

teriis aemulatur,. Tingit & ipfe quosdam , vtique

Y

CT£-

Ti

Petron. Fragm. p. 40. 51. edit. R&ïncf. "Tertull.

l

ad Scapul.e.4. T'ertull. de praefcr. c. 4o.

LT

LIB, 1I.

CAPR, XXI,

21I

Y Q

eredentes (9^ fideles fuos : expiationem delittorum

"um ny

de lauacro vepromittit , & fic adbuc. initiat Mi-

unt: D

tbrae,. Signat illic in. frontibus milites fuos, ce-

u N

lebrat & panis: oblationem , & imaginem vefur-

TO

rettionis inducit, & fub gladio redimit coronam.

g eit

Quid ? quod & fummum Pontificem in onis nup-

Puici

