Pleto de lecib. l. 11

Jom

:82

ALNETAN

QVAEST.

nunquam , fermonem effe debere Etiam , vel

f hüi

Non. Quem morem feruant quoque. Slamcn-

! hmbii

fes T'alapoini: plane iuxta do&rinam Caril h.

J* Ver

f e)

CATMY T vI

ï

1 fdbus

De cultu Idolorum.

7 titüra

tfi prifcis mundi temporibus , poft lapf'um

E

i ilire

in deterius génus humanum, perpauci

d

de Deo vno, rerum omnium opifice , re&a

; e0ru

ac vera fentlebant' caeteri fere res: crea.::s,

f putz

caelum praecipue ac fidera habebant pro Diis,

NUrorüy

nulla tamen fibi eorum fingebant fimulacra,

TT

quibus cultus füos exhiberent, Vere itaque

Ulllpþe [

pronuntiat Eufebius , apud.vetuftiffimos ho-

4 Ohyi,

mines, fiue Graecos, fiue Barbaros, nullam

]

tértgm

fuiffe ftatuarum fabricationem,

Primos au«

matena

tem idolorum fipgendorum & colendorum

« mhu('

auctores facit Phoenices & Aegyptios: Ae-

gyptios tantum Herodotus & Lucianus. Quod

z homme

p tens ;

€e recentioribus dixiffe eos putandum eftz

FD

Aegyptiorum enim aliarumque etiam genti-

Nney.

um. templa ftatuis olim caruiffe

difexte Lu-

dlihr W

cianus affirmat. Poftea animalium templis in-

00n0

ferre coeperunt fimulacra, deinde etiam ho-

I'Um Pn

mmum. Porro quid de idohs fentirent gen-

LT

'tis

Ut

Eufeb. PracP Éu.l:.c.9, Herodot. 1. . 4-

Lucian. de Dea Syr.

li

——

LIB, II

CAP, 'VI,

283

t v

tis huius Theologi , fufe & do&e explicat

eSan

]ambiichus , aitque fperni ea a Sacerdotibus,

m Gd

qui veras Deorum fpecies contemplari folent

fieri ex vili materia , d.teriora e(Te ipfis arti-

ficibus, artem ipfam infirmam effe, nec ad

paturae effe&iones, nedum ad diuinas, pofle

Y lpl

aüurgere, vanam quoque illorum. efle ope-

p

ram , qui ftatuis ad (iderum motus fabricatis ,

dce, t

ex eorumque defluuio temperatis, illigari pof-

$ COU

fe putant diuinam quamdam vim, ex qua fu-

tproDis

turorum notitia comparetur ; mobilia enim

efie & mutabilia eiusmodi defluuia , partem

omulit,

quippe eífe infimam materiae diuinis motibus

ere Itüj

(imos !

obnoxiae, in qua diuinum nibil infit , nihil

g, uf

certum , nihil vüde daemon generari poffit ,

rimosd

materiam temperari, moueri, fubigi a daemo-

nibus; non daemohes fingi a materia, aut ab

Jendorua

jos: A

homine, fimplex a multiplici , validum atque

us Qu

potens ab infirmo. Haec ex Abammonis Ae-

yun d

gyptii perfona& do&rina differit Iamblichus;

on ex fua, qui contraria omnia fcripfiife tra-

m ge[l(x'

ifexel

ditur in opere de idolis, quoda Iohanne Phi-

lonono confutatum eít, At Perfae Mago-

empli !

rum praecepta fecuti, ab imperio fuo con-

eiuni

dito repudiarunt fimulacrorum vfum atque

r f

I

ultum.

Perfas dico; nam gentes quaedam

Perfis

H(J

l

lambl. de myft. Aegypt. Se&. 3. €. 28, 29

284

ALNETAN. QVAEST.

t5j

Perfis fubditae ab haclege fecefferunt, Brach-

-

qipa

manes item apud Índos atque Da&ros olim

auerfabantur idola,, cüm interea caeteri ijs

jcerl

vterentur. Nunc etiam fic exi(timant non-

lib

nulli ex illis, Deum opificem mundi nulla $.

ooru

gura exprimi poffe.

Sentiunt idem Manda-

The

dis])

rini Sinenfes , idolorumque cultum 'vanum

D

eife autumant , nec reiiciendum tamen , vt

religione hac animi vulgi facilius in oflicio

N qu

contineri poffint, Quondam igitur templis

M

Geniorum , quàe maguificentiflima habent,

lries

nulla inferebantur fimulacra, fed tabellae

D

| lt

tantum Geniorum nominibus infcriptae 1 at

deinde maioris reuerentiae cauíffa . ftatuas in

| pl

illis collocarunt. Necdum etiam ad recipien:

! lg

da itiola auc obferuanda fe demifit fecta, quae

: flppli

Eruditorum appellatur ; quippe callentes in-

; Hibu

ftituta maiorum.:: fi modo Sinarum maiores

1

dicamus Seras , quos abhorruiífe a ftatuis, ea-

! m

rumque cultum lege lata prohibuiffe, teftatus

Yhon

Celfus apud Originem , & Bardefanes apud

2 Wtiei

Eufebium, |Graeci ab Aegyptiis fingendo-

| bt

ramidolorum confuetudinem acceperunt per

] l

Cecropem; cum nulla ante eum vifa effent

| Üinien

in Graecia. Verum qqicunquc fere cordatio-

|

Tes

Deüru

Orig. libr. 7. contra Celf, Eufeb. Prae

d, 6: ; C4p. 16.

!

p. Eu;h g

n

—

m

LIB. III

CAP. VI

28$

Dd

re$ inter cOos fuerunt, & animi fenfa prolo-

qui palam auti funt, fimulacrorum cultum ab

0$ Oil

etern t

iecerunt, Dei B

iguram non annulo folum in-

I hn

fcribi vetuit Pythagoras, fed vllas omnino

fUR

Deorum efligies proponi.

Hinc Apollonius

Malüw

Tyaneus, Pythagoricum fe ferens , riullas

alias Deorum fingi volebat imagines, quam

|'Vattr

fel,

quos viri pii animo informarent ; praeftantio-

[ Ol

rem quippe effe Dei effgiem mente, qu

te0pi

manu defcriptam. Cum a Diis fpecie humana

fabricandis homines deterrere vellet Xeno-

habat

phanes Colophonius, fcite.dixit: brutas ani-

abdit

t

mantes, fi Deos fingere vellent

fpeciem iis

at

fingulas fui fimilem daturas. Apertius etiam

eapia

Heraclitus dixit , eos, qui inanimis fimulacris

du

fupplicarent , pecinde facere, vt qui cum fti-

pitibus colloquuntur : owefov d 16 vof6 Doxoiei

Dtes

Aegmivorro, Sic enim legendum apud Clemen-

malüwï

us j

tem Alexandrinum & Originem, non Séuois:

vt non femel habent vulgatae edition

ss

$So-

i

-U.

craticae Scholae columina Anthiftenes & Xe-

6 5

nophon, a magiftro ad veritatem inftituti,,

pgend

Dei formam ignorari praedicabant, nulli effe

Ut

fimilem , nec ex imaginibus cognofci poffe,

] enf'l[

ydà

Zeno quoque Stoicorem parens fimulacra

Deorum fieri vetuic; nullum enim opificium,

I6

Diis

)

MR

Clem. Alex. Protrept. Orig. contra Cel£ 1.1,&7

286

ALNETAN;. QVAEST.

]

domrü

Diis effe dignum. | Et Seneca Stoicum fe fe-

rens, bomo vita aulica, & philofopha fen-

- ndü

i

tentia, Deum oculos dicit effugere, cogita-

du

tione effe vifendum, fuosque arguit ,:quod

LT

immortales Deos dedicarent in viliffima ma-

ftptat

teria, eoque illos fingerent habitu, quo fi oc-

[

currerent derepente alicui accepto fpiritu,

? lmni]

monítra haberentur.

At Plato cultum ido-

] tieus

lorum adeo contraxit in anguítum & circum-

1 n

cidit, improbato metallorum & eboris vfu,

! i ]

ligno folum vel lapidibus conceffis, vetitis-

; m

que priuatis fimulacris ; vt Theodoreto fa-

- J s

cile credam , fufpicanti damnaturum ea fuif-

m f

fe omnino, nifi Socratis cicutam formidaffet 5

1 nl

contemnendam autem concefliffe materiam,

fetif

quae vilitate fua omnem diuinitatis tolleret

ülst.

opinionem, Legem quoque & vulgi iudicia

LI

reueriti Peripatetici, & Democriti ac Epicuri

1 Philcfog

affeclae, fimulatione vfi fuünt, id agentes quod

tn D

mülti, id fentientes quod pauci, Itaque Cel-

h n

fus Epicureus idola nenni(i a ftolidis vel fu-

m,VtF

tiofis pro Diis haberi declarat ; nec aliud effe,

H pda

quam Deorum imagines, & piorum hominum

lod

do-

Seneca Nat. Quaeft. 1.2.-c. 30. & apud Augult.

| Em

de civit. Dei,1. 6. c. 10.. Plato de Legib. 1. ra.

fat,

"Theodoret. Therap. Serm. 3. Ce]f apud Orig.

jl

contra Celf. 1. 7.

&

p

T d

LIB. II. CAP. VL

227

ml

dnnariä: cui fuccinit Sslluftius Cynicus. Au-

pha i.

diendus imprimis Maximus Tyrius Platoni-

, Gul

cus, qui cum inftituta differtatione quaere-

ret, vtfum Diis dicandae effent ftatuae, ex-

tjqui

[ima n

cogitatas eas effe dixit ad fubleuandam hu-

jo ff

ianae mentis infirmitatem , & memoriam

fummi Dei conferuandam ; more amantium,

fprtt

tum il

quieius, quam amant, fpeciem libenter fpec-

L Crtute

tant; nec ijs omnino effe opus, qui caelum

yris V

animo penetrantes, ftatim Deos adire poffint ;

vett

verum vix vllum reperiri in tota gente , qui

prelt i

huiusmodi fubfidio carere queat.

Facile au-

T

tem fimulacrorum ope carebat Ifidorus , iti-

midiliy

dem Platonicus , cuius vitam apud Photium

atcrit

fcripfit Damafcius: Deos enim ipfos mente

toller

adibat , fimulacris infuper habitis , quibus cui-

tum denegabat füuum, : Quin & purpuracus

1 judid

cEpicuri

Philofophus Iuliapus ftatuas aiebat haudqua-

quam Deos effe vel haberi; verum a maiori-

tesqu

bus pofitas, tanquam diuinae praefentiae fig-

T j

na , vt per ea Dii colerentur, Sed & in thea-

ii

tris palam idola Poetae antiqui traduxerunt:

Sophocles imprimis, cuius praecierum hoc

mminüm

effa-

$

Í Augllff:

Salluft. de Diis & mundo c. 4- Max. Tyr. Dif-

fert.38. Phot.Cod.242. [ulian.Pragm. So-

0

phoc.ap.lHecat. Ewfeb. Praep. Emang. l. 15.

pud o

$. 13.

288

ALNETAN

QVÁEST.

effatum Chri(tiani feriptores faépe vfurpant:

1uamd

Vnpum eífe Deum; mundi opificem ; homines

! (i eff

vero caecos & errantes finxilTe Deorum fi-

Ti te

mulacra , folatia malorum, in iisque'colendis

ünet

pietatem collocaffe. Iaec ergo adorari no«

hl

lebat Menander. De idolis quid fenferint Ro«

mani, egregie demonftrat Auguftinus ex Var-

rone, quem fcripfiffe ait, Romanos veteres

Tl

per apnnos plusquam centum & feptuaginta

|

ftt

Deos fine fimulacris coluiffe. Auéctor moris

(100s ]

huius Numa :

au&or contra eius abolendi,

dtitde

indu&is ftatuis, T arquinius prx(cus Graecis.

AtQn) |

& Etrufcis religionibus imbutus, -

Germani ,

ful, qu

quorum non lingua folum vocabulis Perficis,

Itj

fed mores etiam . Perficis ritibus fuerunt m-

Uortin

fe&ti, ex magnitudine caeleftium non cffe at-

t

bitrabantur cohibere parietibus. Deos, autin

Merdif

vllam humani oris fpeciem aflimilare. Ec Na-

D) ]g"ül

haruali,. (:f.rmamca gens , Caftorem & Pollu-

cem fine fimulacris venerabantur.

Neque ln

mf

W n

folum, fed & Scythicae gentes pene omnes

n

idolis carebant.

ldem de Numidis prodit

Celfus. Et 2d. Afros itidem, & ad Romanos.

lls i

UmuS |

referr». pc»fïïs : quod habet Tertullianus, alie

lia

quan-.

Men:md apud Tuftin. Ápol. 2.

Au ouPc de eiuit,

Nuts

Dei, 1.4. cap. 31

Celf. apudOrla contrá Cel£

bi

100

'Tertull . de idolol. c, 3.

um

LIB, IIH.

CAP, VII,

289

ViORpit

quargdiu idola non fuiffe, & priusquam exor-

: horin

ti effent huiusmodi monftrorum artifices ,

)eottn (

fola templa & vacuas aedes fuiffe , & quibus-

j cuandt

dam etiam locis fua aetate vefugxa vetuftatis

manfiffe,

ldom N

ferid/

*

CnrPvT vH

nuserl

De odio fui.

08 o

xplicitis officiis , quae fpectant ad Deum,

E

feptugt

fequitur, vt ea tractemus, quae fpectant

üdor m

ad nos ipfos, ac ea primum , quae ad animum,

; apolt

deinde quae ad corpus. Vtrique autem trac-

s. Orit

tationi praeuerti debet generalis illa de odio

Getnid

fui, quod nobis indixit Chriftus , cum tolle-

Jis Pt

re nos crucem noftram iuffit, nobiscum di-

foerut.i

uortium facere, nobis velut bellum denun-

non C

tiare, animamque proiicere, fi fequi fe

&

jeos, tl

inter difcipulos eius haberi velimus, Non mo-

j II

do igitur noftri amorem improbat Chriftus,

em&Pclu

quod & faciunt paffim Philofophi; fed etiam

ul

odium noftri commendat, quod & plerique

j

rationis lucem fecuti fanxeruut, Velut Cleo-

g (5

]ldls p["u

bolus Lindius ; cuius dictum hoc refert Au-

" fona?

fonius , multa aliis effe ignofcenda, nihil fibi,

jpus

Et pr&etus , qui inter notas profectus ad

g

vir-

jl k clll

Matth. 16, 24.25..— Aufon, Lud Sept. Sapient,

Epl&et. cap. 72,

con»rice"

290

ALNETAN, QVAEST.

virtutem hanc ponit,fi quis a fe tanquam ab

- nf

inimico & infidiatore cauerit

Quod ita ex-

p Opfi

ponit Simplicius, maiori feueritate & acerbi-

tethn

tate in nos ipfos.efTe inquirendum, quam in

p*rfpe&

inimicos ; nihil nobis amore noftri conceden-

tirabtl

TO

As di

Plaufu digna eft fententia ifthaec, ouam

Plautus in Theatro edi iuffit, depugnandum

&m f

effe cum.animo iam inde ab ineunte aetate

-

nition

qui animo morigerabitur, periiffe ; contra vic-

Ti

torem vi&torum effe, qui animum domuerit;

ublC&lqu

1ec probum effe, nec frugi bonae, qui fibi fa-

i fam

tis placeat; qui fecerit fecus,in eo effe indo-

lifne. v

lem induftriae. Laudabilis & haec Publii Syri

ht en

fententia

ialum effe vocandum

qui fua

x

!

|

Üm f

cauíTa bonus fit; & illa Senecae : virtutem

dum. 01

non folum colendam effe gratis, fed in eam

L

tiam impendendam effe vitam, totamque co-

Pythagw

gitationem a priuatis commodis quam longif.

firne auertendam.

His affonat praeceptum

Vltare lul

Sinenfis Confutii, fe ipfum quemque culpare

Wi bine

debere, non alios.

r

^65 Q

C DUNET. LVIIL

| Mle&() g

De contemtu fui & humilitate ; drcqua

'»em Ep

vanitate gloriae,

&I ]mo

uic noftri odio adiungi quoque contem-

lt

H

tum iubet Chriftus, in quo humilitas

pp-

Plaut. Trin. A8. 2

.Sc./3. Seneca Epift. 113.

Ia

F

LIB. III.

CAP.. VIII,

a91-

qamà

pofita eft. Haec virtus, quae. Chriftianorum

TO

propria dicitur vulgo, commendatur tamen

(Lac

ab ethnicis, quibus humanae naturae vilitas

quni

perfpe&a eft. Non modo igitur omnem a no-

Qd

bis abeffe volunt arrogantiam, in quo a Chrif-

tianis difcrepat fapiens nemo 5 fed fubmitffe

6 QUE

pat

etiam fentire de nobis, fa&tisque ac dictis

p at

opinionem banc pracferre ; quod aliqui etiam

Ortra

praecipiunt. Ex hac autem demiflione fui,

du

abiedaque opinione, oritur gloriae & popu-

qui j

laris famae defpe&tio, vel quafi vanae & vi-

effe

tiofae, vel quafi nihil ad nos pertinentis. Pro-

Publi t

bata ea eft Philofophis, quorum commune

di&um fuit, nihil omnino gloriae cauffa agen-

"n

: Vi

dum. Quam in fententiam effata extant Pe-

p nt

riandri & Cleobuli, Probata eft imprimis

camqufïï';

Pythagorae , qui omnem gloriae cupiditatem,

ml

fattum omnem & vitabat ipfe, & difcipulos

nea p

vitare iubebat, Quod & porro faciebant. At-

jt alp'

que hinc tritum illud Scholae huius, Latein

vita; quod frequens erát in ore Apolloniis

adiedo etiam illo, Sin minus, at poít mor-

tem,

Epicuro tribuit hoc Plutarchus, viro

E

d C,Fi

& ipfi modefto , & humanae exiftimationis àc

Je «

gloriae haudquaquam auido. Et qui Pythago-

que

ricae

: hum*fn ]

pLï

Plutarch. in lib. A«$« £iécar,

1

;:

d

i

292

ALNETAN, QVAEST.

ricae do&rinae confultiffimus fuit famblichus,

lito

dum placita Aegyptiorum exponit Porphy—

fttent

rio, vno confenfü ftatuere eos sit: hóminem

, F

res diuinas contemplari folitum , 'ad laudes

lul

U q

humanas oculos non retorquere, Quos ad

3

T

virtutem inftruebat Socrates, hos contume

J

j «t |

liis & iniutiis obnoxios effe volebat ; neque

| dij

angi omnino , fi ftulti viderentur, & vulgo

haberentur defpicatui. Ergo contemni fe fa-

(ifi

fitmoni

cile patiebatur; & cum rogaretur ahquando

Mris,

a nonnullis, cui eum & eius doctrinam parm

t

faciebant , vt fe aliis magiftris commendarät,

faciebatid libenter atque promte: Cum Cha-

&tlion

ricle differens apud Platonem in'€Yorgia , fefe

Utta

As

ait ad mortem componere; & ad-poftremum

illud , quod mortuis fubeundum eft, iudici-

fblapg

um , honores fpernendo, quod afféctat homi-

V, t

A anno

num vulgus, & fe&ando veritatem, Aequa-

lis Socratis Democritus inanemr ita afperna-

Wt 1

batur gloriam; vt ignorari & cuperet, & cu-

g

Mil

raret ; nec agnofei voluerit, cum venit Athe-

nas, ne aSocrate quidem , quem agnouit ipfe

Pültre

Conflantem bominem,inquit de eo Cicero, &

^i

Mha];u u

grauem , qui glorietur fe a gloria abfuiffe, Quo

!

loco Demofthenem leuitatis arguit, quod fü-

9 n

furro

l hhrls

[

Jambl. de myft. Aegypt. Sca. 9. cap

* Q«

Cn,er.

Thf(l'] llbl

QWQt !

M

p9

LIB. III, 'CAþ,- .MEIT,,

295

IoOchu :

fürro delectari fe diceret mulierculae aquam

ftplr

onhet

ferentis, a qua. per viam alteri monftraba-

x ud

tur. Et aliQ .1qco.',:rc&a eos praecipere fta-

tuit, qui monent, vt quanto fuperiores fu-

Qu d

COR

mus , tanto. nos fubmiffius geramus, Nihil

t; g

autem fuper boc argumento attulit fplendi-

dius, quam l;;wd ex Áfricani maioris perfo-

& g

moilele

na differit; contemnendam effe celebritatem

dliqud

fermonis hominum.demonítrans ex terrae an-

nunpo

guftiis , diuifione, &. intercapedine locorum,

breuitate vitae humanae , elunionibibus &

x

Cin t*

exuftionibus terrarum memoriae feriem in-

brgii ! L

tercipientibus, . Quem fermonem appofite

Africano huic tribuit Cicero, qui delatos

Yoftretut

fibi a populo Romano fümmos honores, fta-

fa.

tuas , triumphos , continuum per omnes vi-

tae annos Confulatum , perpetuamque Di&a-

, MHZ'

turám, non Tadmilit, Sed fequamur ordinem

T

fthy &

Socraticorum. Princeps illorum Plato com-

mendat humilitatem in libris de legibus, cuius

enlf hi

verbarecitat Clemens Alexandrinus,tanquam

:noüi[ ipf?'

his Chrifti confentanea , Qui fe bumiliauerit ,

Cieett, j

exaltabitur : item in Phaedone verum Philofo-

"u

phum vult ignaminiam non pertimeícere: &

j qüülï i

(ir

in libris de republica Aefchylum fecutus ait,

E

virum

n (

|

KCiceï de ofiïc, libr. 1. Cic, Somn. Scipioa.

Clem. Alex. Strom. 2

Matth, 23, 12.

294

ALNETAN. QVAÉST,

i

i

virum bonum eum effe , non qui & effe bo-

o

nus & videri velit; quippe eum , qui videa-

J

noq«

tur bonus, honores manere & praemia, du-

Birin

biumque proinde fore , an ob praemia illa

Ulsq

bonitatem fe&tetur ; at eum vcre bonum ef-

J m

fe, qui, etiamfi bonus fit ac iuftus , iniuftus

AV

tamen & nefarius. habeatur; nec vlla tamen

(

infamia dimoueatur a propofito, & aequabi-

Rn

lem fán&ae vitae tenórem ad mortem víque

[

feruet. Haec magiftri fui praeceþ;a mioribus

itel

ld

expreffit Xenocrates, gloriae'adeo contem-

L

itdi

tor; vt ingenii ipfe fui tarditatem prodere

ä

| Oi

h

& déridere foleret, Prae reliquis vero Philo-

il

(e

fophis Cynici , & inftituto & moribris, omne

fti

gloriae , honorum , & exiftimationis ftudium

Ts cqt

funt afpernati, & infames etiam haberi velle

&t ho

vifi funt. Fertur fe&ae huius conditor Antif-

D)

thenes, hoc pueris praeceptum tradidiffe, ne

il rp,

cui ipfos laudanti gratiam haberent. . Lon-

i

Yita

gius progreffus et Menedemus , Eretricae

L

Cl

fe&ae parens. Alexinum, a quo faepe lauda-

Tens

ri fe acceperat, ipfe contra vituperauit. Et

Ántgy

qui Cynicos aliquando affe&tatus eft Bion Bo-

l.

ryftenites apud Antigonum , velut defpectio-

Ti

nem captans, generis fui probrum ftudiofé

"1 0ng

praedicabat, Nec a Cynicis defciueruptStoi-

onorum,

ci. Plenis paginis gloriqu, laüdum, h

Slmw

hi

: dig-

um

P.

LIB,

!II

CAP,. VIIT.

293 "

dignitatum cupiditatem damnant, & animos

[l

hominum ab oftentatione , iactatione, füper-

Vita

biloquentia, animi tumore vocant ad modef:

i, 0

ia

tiam , humilitazem , fuique defpicientiam;

murnd

.v

quisquis afpirat ad fapientiam, eum ita ani-

mo paratum effe volunt, vt neque mouea-

jniutt

tur vulgi laudibus, neque ludibriis aut male-

) táti

dictis.

Sic fentiebst Zeno , cum verfus , qui-

aequab::

bus Capanei modcítiam & in magnis opibus

g d

syorii

demiflionem praedicauit Euripides , fémper in

ore habebat, SicCleanthes,qui ex ingenii fui le-

Conidt

nitudine contemtum quaerebat. Sic Epictetus,

pmc'ere

SicEpi&eti explanatorSimplicius: cuius infigne

jo i

illud eft, & velut ex do&rina Chrifti expreffum,

j of

fru&um virtutis amittere, qui eam oftentatio-

i

nis cauffa fe£tetur , & re&te actorum mercedem

ei t

ex hocinanis gloriaeaucupio iam tuliffe, Hoc

r A[][ill

ipfum tradebat. Marcus Aurelius Imperator,

idlüks !

qui fplendide cauffam hanc egit, in fuprema

; I

dignitate, fummaque gloria fummam gloriae

frett

defpicientiam , di&is, fa&is, fcriptis prae fe

pe [

ferens, eamque habuiffe fe praedicans a patre

qui j

Antonino, quem ipfum ab omni oftentatio-

fion !

ne & gloriae appetentia abfuiffe, teftatur hif-

p

toria, Quin & vanitatem gloriae , quae vel

(ui

€x praefenti captatur aetate , vel fperatur ex

fu- z

(

"Siinpi: in Epidet. cip.7e. . Matth, 6, 16.

Marc.

Ongfum;ä

Aurel. l. 1. $. 16. &paffim,

]

296

"LNÉTAN, QVAEST.

bu,l

futüra ,folidiffimis argumentis a Cicérone iam

ánte vfürpati$ probat, nempe ex vulgi infci-

t0rio

tia, imobilitate ,- caecis affeClibus , ex 'terrae

E

tilfe,

exiguitate, diftantiis locorum , breuitate aeui,

teiaporis obliuione & iniüria; & ex eo deni-

tpra

que , quod hominum laudes extra nos fint,

(itisy

nec quicauam ad nos pertineant, praefertim

dicui

Timmol

poft mortem : has qui optent, perinde facere,

ac fi doleant, fe a praetérita aetate laudatos

iim,

rüon füiffe,

Gloriam & ambitionem, vt rem

Ql

ulide

Jeuem , volatilem , vanam, fperni non modo

vult Seneca, fedin promifcuo baberi hono-

T C

res & iniurias vulgi4 cortemtum aequo àni-

Mpl

zío ferri, atque^ etiam quaeri, nec deferen-

; Ctfey

dam virtutera irifamiaé metu j ^gratis iuftum

lidro

effe oportere, non fpe gloriae; cui quisquis

LT

bené agendo ftudeat;ploriae laborarejáonvir-

à o

tüti; contemtum adconon effe formidandütm,

Dentis

vt muli in eo remedii cauffa latuerint: nec

Y

ad beatitatem peruenire quemquam poffe, nifi

Qere

pacc,at defpe&ioni , proptereáque laude dig-

bisfi

rüm effe Claranum condifeipulum fuum , qui

lt i

a fux contemtü venit ad caetera contemnefi-

Jilum

Qtïod fi aliter nonbunquam ftatuere vi-

NITUT

fus efï nieminerimus gloriam iri mediis re-

LOT

bus,

Cicero Som. Scip.

Seneca Epift. 66 71.:140.

Stnec

113. 123. de conflant, Sap. e. 19.

à

"

CAP, VIII,

[

LIB, IHI

297

t

bus , at praepofitis, locari a Stoicis; deful-

torio Senecam fuiffe.ingenio, vtque alia dif-

lp if

X r

ferebat, alia agebat, faepe cauffae fuae fer-

lo

uiiffe, Quod hic autem. iactabat verbis, id

re praeftitit, . Q. Sextius; Senecae crebro lau-

e0 d

105 u

datus, quihonores ac mag:üratus fponte 2b-

qcfertit

dicauit, Egregiailla fuit.Cineae adbortatio,

memoriae a Plutarcho prodita , quaPyrrhum

efut

Janódu

in(ana gloriae cupiditate incenfum.,, ad tran-

jv

quillas moderatasque cogitationes fapienter &

callide traducere tentauit, Meminit Sarapio-

ymod

t

nis.cuiusdam Suidas, re, non fermonibis Phi-

quO 4

lofophi, famae, honoris, & popularis aurae

contemtoris, hominum .caetumque fugientis,

qdtn

; fillüt

Ifidoro foli, pauculisque hominibus in vici-

nia cogniti, in paupere & anguíta domuncu-

qu)squIS

la obfcuram & latentem vitam conítanter

o

danaüm;

agentis, Adiungi poteft Philofophis Gale-

nus , qui laudem, quam ex eruditione merito

int j n

capere poterat, tam parui fecit

t nomen

!Omä mll

TT

libris fuis praefcribere nollet. Nec putandum,

haec in vmbra iactaffe eruditos homines, po-

lm q

pulum celaffe.

Vox eadem fuit veteris Co-

Ferind

moediae, ex qua Diogenem aduerfus ambitio-

Qere"l

nem atque faftum multa depromfiffe, notat

atf

Mar-.

pIf

Plutarch, Pyrrh

Suid, in

Seneca Epift. 59.

jb

ZXapamitov

Qslen, Therap. 1.7. 6

.298

JALNETAN,. QVAÉST.

Marcus Aurelius, Sed & noua quoque Co-

| r

moedia , quamuis modeftior , inceffit glorio-

N

fos , futilemque ac damnofam etiam effá am-

|

v

bitionéem , & ex naturáe peruerfitate. ortam

L

Dl

non diflimulat. Aequabilitatem. vitae com-

fat]

1

mendat Menander , & bumilitatem fpondet

|

i t

1

vifum iri pulchrarp, nifi laus ex ea quaetatur

! dog

|

quod obiciebatur Cynicis, Apud Romanos

ET

Terentius laudat adolefcentem, quod vitam

NU

modefte'agens nunquam fociis fe praeponat

Quris

Similia profati funt Poetae & in cothurno.

( m (

Et clarifime quidem Aefchylus in Perfis; qui

j ,

& fuperbos monet impendentium poenarum

] Q

ab'vitriceNemefi. /INec ob robur ; resque

,

bello gceftas j nec ob diuitias. infolefcen-

1 m

dum effe, Minerua Vlyffem monet apud So-

h$

phoclem.

Aurea fünt praecepta illa. Euri-

Tatis

p:idis , quibus Eteoclem filium ab infana.reg-

torm

nandi cupiditate deterrere conatur Iocafta,

lm :

Peflimam ait Dearum effe ambitionem , iniuf-

r?am,

tam, perniciofam , inimicitiarum bellorum-

ho

j

que au&oretn ; initia haec efTe , honorari,

| nEv

circumfpi'cþiq, aHiuere Opibus. Agamemnon ,

rex

l

M Aurel. 1. IPI. $. 6. Tcrent. Andr:II. 1. 39.

Aefchyl. Perf. v. 822. & feq. Soph. Aiac. Ma-

fligoph. v, t27. & feq. — Eutipid. Phoenilf. v.

534.'' Euripid, Iphig. Aulid. v. i7.

um

JS

LIB. l. CAF. vItt,

299

T

(

rex ille regum ,' beatum praedicat famulum

t pl

quemdam fuum;, quod ignobilis, inglorius ,

efftan

vitam traduxerit fine periculo; miferos con-

(e,Orlan

tra eos , qui feruntur honoribus, Eadem dif-

de C

ferit Hecuba , infelicibus edo&ta experimen-

Lpon

tis; eadém & Ion: malle fe tranquillam me-

ichatu

diocritatem, quam regnum & diuitias trifti-

Aomami

tia ac follicitudine comitatas. Quae imitatus

od vit

Seneca Tragicus choros inducit canentes :

deptni

curis carere, id vero eff» regnare , fe poft vi-

OUU

tam obfcuram , in fordida paruae domus for-

af n

tuna, in loco humili & fecreto , quiete tuto-

QtBanit

que a&tam, refignata aliis gloria , plebeum fe-

r

nem, aliis ignotum, fibi notum mori velle.

(oleft

Cyrnum Theognis ab oftentatione abfterret

in Sententiis, Etin Anthologiae Epigram-

i?

l Bu

matis elegans vnum extat, quo fapiens via-

n f

tor mortuum in fepulcri infcriptione ia&an-

o

tem nomen, patriam, genus, & vitae glo-

»,iiil

riam, ineptae vanitatis coarguit, Jgnobile

[ ortt

fe otium perfequiía&tat Virgilius: & eum be-

yport

ne vixiffe autumant Horatius & Ouidius, cu-

jus

aol !

n

Euripid. Hecub. v. 623 & feq. Ion. v. 621. & feq.

6564647- Seneca 'Ehyeft. v..387. & feq. Herc.

[ i

Fur v. 391. &feq. "Theogn. Sentent. v. 558.

Anthol. 1. 3. c. 6., Vireit. Georgic.l. 4. Horat,

jl

xl d

l. 1. Epift, 17. &l 1

Eleg. 4.

'; Sat. 6. Ouid. "Frift. 1. 3.

300

ALNETAN, QVAEST,

bm,

jus &natales & vita, & mors latuerünt Af.

feuerat ille etiam , fe fms parentibus obfcuris

Vetiti

Zoroa

& ignobilibus contentum, fi aliorum an le-

8[!001

gendorum optio detur, haudquaquam clano-

fes capturum; nec item fplendidioris fortu-

gmnae

nae conditionem, reli&a fua quantumuis hu-

eoque

mili & priuata,

tincq

Memoranda & haec P"mn

Caecilii: fequi gloriam debere, non appeti;

hic f

jie

re&te fa&a praemio fuo nón carere, etiamfi

M

glona cáreant: itaque nec eífe praedxcanda-

quippe vanefcere quae referente alio mag-

hat

nifica fuiffent.

fitret

Imo neab alio quidem lau-

ftis

dari fe paffurum bonum ciueri , aiebat Cato

maior , nifi hoc e republica foret

Chrifti ef-

ff

lirite

fatum, quo nos ad humilitatem prouocat,

etiam poenis propofitis ac praemiis, retule-

Jf

runt in commentarios fuos Thalmudiítae to.

V5 y

iif

tidem pene verbis, & praecepta humilitatis

Vptta

tradunt Rabbini , ac Hillelis praecipue humi-

litatem celebrant,

Nec poftrema haec fuit

laus Effenorum, quod honores auerfabantur,

Pueros ad humlhtatem erudiendos effe, mo-

nent Arabes in Prouerbiis , vt gloriam in o

l

ne&ute confequantur: monent & fidem hu-

militate conf*irmarr v1tandam itaque füper-

ltobe

blam,

übl (

lee Caecil. 1. r. prü 8. Matth. 23, 12. T'hal-

ls

mud. in Erubin , c, z.

LIB. IlI,

CAP, IX,

3oI

int, J

biam , quam faepe exitus infelix confequatur.

obfcans

Vetitum effe aiunt Perfae in mandatis a Deo

p oroaf'm tradms, ne fummus Pontifex often-

j

1 d

tationis gratna in medium prodeat.

Inanis

1$ f

gï'önae ftudium improbabant Brachmanes, ab

eoque reuocare conati funt Alexandrum , &

m

ec Piri

nunc quoque in legum fuarum capite poütum

hoc feruant, Et Confutius Sinenfis Philofo-

p

phiae.di&tator honores defugiebat conftan-

y t

ter, & de fe demiffiffime loquebatur ac fen-

Qicani

lo m

tiebat , & vitia ipfe culpabat füa, & vitam

fecreto tranf:gendam effe docebat,

Primos

jen lu

gentis illius Reges ab omni faftu ita alienos

bat Cil

Ariud

fuiffe, teftantur Hiftoriae, vt feniores fami-

liariter inuiferent,

Hic commemorare eos

QU0C

pofï'em, qui honores vel.repudiarunt obla:

fetie

tos, vel füfceptos depofuerunt. Verum om-

(due t

nia 1&3 iam vulgata, & haec ab alíis iam oc-

miltall

cupata prouincia eft.

i

e hu

TOU

QMPMVT IX

panti

De mundme confmentlae.

e, I)

e mundltle &integritate confcientiae non-

nb

D

nulla quoque. hic proferemus: non vt

om ]

probemus , neminem. noxarum ac fcelerum

fipt

fibi confcium effe debere; quod perinde fo-

j

ret ; vt fi probare vellemus, vxcanda effe fce«

" lera,

:

392

ALNETAN, QVAEST.

lera, quippe quae angor confcientiae confe-

DT

qui foleat

Sceleribus autem effe abftinen-

(pul

dum, hominum oninium, ipfiusque ad:o na-

dilQU

turae vox eft. . At cogitationes etiam fcele-

hu-

Yl$,

haefitationes, & deliberationes ex am-

h.

mo effe depellendas, etiam citra fcelus ip-

&t

fum , hic demonftrandum eít, Ordiamur a

]hilà

Thalete, qui vt homines in turpibus fa&is fe

Alty

ipfos, etiam fine tefte, timere iubebat; ita in

Afoor

nefariis cogitationibus Deos , quibus erant

Cicer

perfpe&ae 5 quod idem a Polybio, & verfibus

(f, V

a Luciano expreffum eft

Sequatur Perian-

-

fetel

der,qui fummam boni pofüit. in menpte fibi

dli p

recti confcia. Tum Pytbagoras, qui facrificia

erebr

ftultorum aiebat effe pabulum igni

dopnaria,

ha

praedam facrilegorum ; Deos quippe non ad

Thagn

facri&iciorum magnificentiam, fed ad affectio-

ET

nem facrificantium attendere. Quam fenten-

Wham

tiam ad verbum retulerunt Charondas & Za-

4f

leucus, conditor vterque legum, Pythagorae

i« D)

difcipulus vterque, Aitille quoque maximum

Qit

effe & perfe&tiflimum facrificium , próhitatem

A[q.le

& virtutem fectari, Ab his ifta porro fumfe-

runt alii plerique, vel a Danide potius &Sa-

lomone, qui recta piaque voluntate Deum

, Cla

$

pla-

N

Polyb in Fragm. Pf 4, 6.& 49, 13, & 14. &50.

18.&fcq Prou 1558

J

LIB Iil,

CADP.

IX

3o5

I Q

placarl monent, non munerutm fplendore &

abl

opulentia.

Hoc. Carthaginenfium - tyrannis

400

hoc Athenienfi-

aliquando Pythius. Apollo;

m (ceh

bus refponfum dedit Ammonis oracmum.

; Q1

Hoc praedicabat Socrates: hoc in Alcibiade

elus j

iterat Plato: hoc vífurpat Menander , fiue

Qimt

Philémon ; ( nam quod illi tribuit Clemens

f

Alexandrinus, id ipfum Iuftinus refert ad Phi-

tb

lemonem) hoc Ifaeus apud Stobaeum ; hoc

yus gt

Cicero, dum Ntumae fimplicem cultum jau-

à14.

a

L verit

dat, vilemque facrorum apparatum ; hoc

r Pa

femel Seneca; hoc. Dio Chryfoftomus ; hoc

yente

alii pleriques fed fplendide prae caeteris &

fueritt

crebro Porphyrius inculcat , Deos non egera

dondtà

hecatombis , nec ad opulentos apparatus ,

ye nf ad

agnificasque veftes refpicere; Deo indigna

uf

effe, quaecunque materia conítant ; inen

t f fitt

vnam fpe&are eum , fi pura fit, 6 incortup-

ul

ta, fi affectibus vacua; & ca(titatem illam,

qua Deos adiri praecipit Epidauriaintcriptio,

thgt

cogitationibus ioftitutisque fan&is conftare.

011'[3!

"

Atque haec congruenter do&rinae Chritli ,

qui

o (üni

(

JUs

ClemensAlex. Strom.5. Tuftin de monarch. Dei

? pat

Stob, Serm. z. Cicer. Par. 1. Senecal. 1. de be-

p(z

nef, c. 6. & Epift. 114. Dio Chryfoft. Qrat, 3.

Porphyr. deabftin. ab animat 1. 1. $. 57 &i

14.&3

$. 17

fea

Marc. 15, 41. & feq

|

X

254

ALNETAN. QVAEVST.

qui quadrantem in gazophylacium a pauper.

; etr

cula vidua pie &liberaliter miffüm pluris aef-

4 Bchr

timat, quam opulenta munera diuitum. Sed

.| Hmens

redeundum ad Pythagoram . cuius eft in effa-

u

tis, turpia patrantem pudere primum füui opor-

|

r

tere; nam praeter Deum , tefítes quoque nos

|

|

|

|

hier

effe noítri, quos latere non poffimus. Haec

1

l

Áioli

differit Hierocles Aureorum Carminum expla-

COnrye

nator, & in fententiis fuis Democrates ex-

dotora

primit. Quemadmodum autem fentiebat Pys

trnten

thagoras, Deos fpe&tare intimas hominum af-

donum,

fe&iones, purasque effe volebat atque fanc-

Arill

tas ; ita fecreta hominum impiorum vota

libdey

damnabant ipfius affeclae, quibus Dii velut

Tiocrat

in fcelerum communionem aduocabahtur 5

nec per eos fas erat pofcere Deos quicquam,

fiündey

quod clara voce pofci non poffet. Hinc fanc-

Idnr,

tum illud praeceptum Philofophiae Macro-

Rs

bio memoratum , & ante illum Senecae , qui

lm ve

ex Athenodoro Solenfi Stoico habuit: fic lo-

h 0 «

quendum efTe cum hominibus , tanquam Dii

hj 4

audiant; fic loquendum cum Diis, tanquam

homines audiant, Huic monito parere virum

fs

A

bonum, ait Martialis ; qui non pareat, ace«

to

Rtad t

-

Qü'e, qu

Luc. 21, . &feq. Macrob. Saturn. 1. 1. c. 7. Se-

neca de benef, 1.2, & Epiit, 1o, Martial. l. 1»

Hony

p

Epigr. 49«

LIB. IIK.

CAP. IX.

303

to eum füo perfundünt Horatius & Perfius.

piupe

TT

Pulebrum hóc Epicharmi ;purum fore corpus,

T

fimensfitpura, Pulchrum & illud Pythagoreo-

Lindh

rum apud Demophilum: Deos interris locum

figt

proprium magis, magisque conuenientem non

u

habere, quam purüm animum. Eadem Pythio

, D

Apolline auctore , aliaque praeterea egregia

men

commemorat Hierocles: hunc praecipue Diis

t5 d

honorem habere, qui fe ipfe hoftiam offert;

jebat)

mentemque:fuam templum facit ; nullum iis

jnund

donum gratius effe. Pythagoreorum item fer-

"

turillud: fibiipfi malum inferre, qui de alio

um v

ldedendo éogitat. ^ Cuius affine illud eft De-

Jit vtl

