14A14891
author: Huet, Pierre Daniel

x

"WO

E

A

A

x

A

R

d

&

j

.

s

EY

n

Jí7À

i

N

4

i

d.

p

i^

P.

p

s

|

Ü

n

r2

Vi

d

p5

*i

p

»

LE

i

D

M s

*

CU

:

s

D

4

&

R

F

hR

&

i

P.

Poye

»re

[

[

"

il

ä-;'

i

L

"

)

d

é

^

*

]

1

"

L:

l!

a.

i

H

i

s

[

g

N

N

;

U

3l

[

3

z

5

ET

i.

E

a

$

Bs

n*

&

»,

£a

E

hd

»»

h

2

vi

af

*

»

3.

a

A

j

^

$

g

j

[3

5

"

L.

n.

24

ia

x

x

*.

*

g

z.

a

UEGEISHRNSSGRAUNVGNIRNS

lvlixn..

CÓAGA m

&

*

"m

NT N

n

"CIILLLLI]

.älawvr,

r

N

j

yi

(

*s

w

z

7

)

m

il

jl

-

N

&

-.Q

l

/

H

&

EEE

p

W

ENN

N

SSSSM

N N

j

—

E

M

X

i

-o-

TWW

ad Stos

Canonicus

Jl 2

AU

PU

1

N

A J

FJ

|

WW

W

-cc

SS

e

j

//

SS

Ü

"i

d

r

Q

*»6»9029*7,

7*

"

es

QTT TTR

P

7

7 ]

a —

A

Ó

eor w 2"

—

D

rE —

Méaea—

m n m

M

— m

—

P

ALNI

M

N

Ti

PETRI DANIELIS HVFTII

EPISCOPI ABRINLENSIS

ALNETANAD QVAESTIONES -

DE

ONCOR.DIA

RATIONIS zr FIDEI

-ALMAE

CONGREGATLONTI MAIORI

ACADEMICAE

— ——

V

OBLATAE

A.

59

GN

t

a

U.'

ww

n

M

ss

d

ï/

n VJ!?

COv p

RU

UR

a

L9,

a

BAMBERGAE

AwuNo MDCCLXXXXVITI

"Fypis Ioann, Georgii Kliet(ch, Almae Vniuerf. Typ

p w

hV

u

d

[

]

D

l

[

]

M

B;

(

y

]

r

i

v

X

QINCS)

i

|

l;

]

!

TT

e

C

t$)0

RY

vosT -

1 ecsiT

"L^

19j

$L

o

v

Z

fo» N

j

À

g

9

;

ALNETANARVM QVAESTIONVM

LIB,AE

CA PIVOYE

XII.

De prodigiis & inufitatis rebus ante

Chrifti aetatem editis.

L. Deum olim botninibus faepe ap»aruiffe, YT. &2

de futuris admónuiffe.

IH. Gigantes exti-

tiffe, YV. Primaeuos bomines longaeuos fuif-

"

V. Diluuio aquarum moxas generis bu-

mani Deum caftiga[fe ; paucos 2drcae beneficie

fuiffe feruatos ;; eos auibus emiffis , an aquae

effiuxiffent , explora[e.

VI.. In civitatis &

turris Babylonice extruttione confufas a Deo

fwilfe linguas bominum, VIL Ritum cir-

cumcifionis plurimas gentes fufcepiffe. . VY.

Jfaacum ex inatee effoeta natum e[fe.

IX, So-

doma:n &g Gomorrbam e[fe a Deo ob impieta-

zem deletas,

X, Rubum Mofi ardere vifum,

illaefum manfiffe,. X1. De virga Mofis, XM.

€ editis per eam prodigiis.. — XIlL, .De fpolia-

lis AAegyptiis ab Ebraeis excedentibus ex 44e-

&ypto.

XIV, De columna. Ebraeorum. duce.

XV. De tranfitu maris Rubri.

XVI. De

aquis amaris ligni iniettione a Mofe mitigatis.

A

XVHV'.

ALNETAN. QVAEST,

XVII. De coturnicibus , manna , czlnsque ad

fit

Jfraélitas diuinitus mz]:

XVIII. De aquis

fr

XiX

impetratis a Mofe, aliisque Propbetis

r

De Tabulis Legis Mofi a. Deo traditis

XX

D)

De Urim & Tbhbummim,

XXl. De ignibus

T

diuinitus. emifis

XXlE. De áquis amaris

zelotypiae, ,XXIIT. De ouà praegrandi a Ter-

vae promi[Jae exploratoribus ad..Mofen relata

XXIV. De virga Alaronis florefcente, & amyg-

dalas emittente : & de/ficu a. Chriflo arefatta,

Tl

t

XXV, De ferpente aeneo

XXVI, De afina

Balaam

XXVII. Demora Solis, per tempus

m

Qu

praelii Gabaonitani, XXVIII. .De coma Sam-

fonis.

XXIX. . De fame , [lerilitate , & ficci-

Y

tate faepius a Deo terris indu&ta

XXX. De

d

T

anortuis ad vitam veuocatis.

XXXI. De Iobo

Satanae permiffos & de Heliodoro Zngelis in

Qu

W

fupplicium tradito

XXXII. .De Iona abforpto

4 €eto.

XXXHI. De pifce Tobiae, XXXIV.

lu

De caeleflibus. equitibus in ludaeorum fahfi-

D

dium mis.

NT

Q

eum olim hominibus piis faepe apparuif-

Q

fe, & cum iis familiariter effe collocu-

Ál

tum ; tum fcilicet, cum a Diis recentes ef-

fent , vt loquitur Seneca ; ac tandem collap-

fis

Seneca Epift, 9o

LIB, II.

CAP. XII,

tit a

fis in deterius humanae gentis moribus, a

ais

N

Y

frequenti hac confuetudine abftinuiffe , prif-

ca Graecorum Romanorumque confirmant

XX,

monumenta, omnisque adeo fabularis hifto-

Tl

Iria

Eleganter Catullus :

1115

Tir

Praefentes namque ante domos invifere cafta$

Saepius , & fefe mortali oflendere coetu ,

A

Caelicolae nondum fpreta pietate folebant.

"

(lt,

Eleganter & Homerus canit Deos humana

J

forma, ad cognofcenda hominum recte vel

male fa&a , urbes obire & luftrare. Hoc ar-

WPHS

fiille

gumento Deos eífe probat apud Ciceronem

u

Balbus Stoicus, quod faepe praefentiam fuam

]

declarent , plurimisque id exemplis confir-

mat.

3

Deorum vifioni & contemplationi ftu-

lis if

duiffe & vacaffe Aegyptios quosdam reges

Qrpto

produnt prifei aeui memoriae.

Deos cuia

(v.

hominibus conuerfatos eífe prifcis tempori-

bus, legas' in originibus Phoenicum, quas ex

ij

Et

Sanchoniathone retulit Philo Byblius.

caeleftium Deorum aduentu floruiffe di&a

"til«

eft Tyrus, quae cum obfidione premeretur ab

)cu

Alexandro, extiterunt quidam e ciuibus , qui

df

A

con-

p

fis

-Catull. Argon. de Nupt. Pelei & Thet. Hom.

Odyfl g, Cicer 1. o, de nat. Deor. Philo

ap. Eufeb. Praep. Emang. l. 1. cap. !o.

ALNETAN. QVAEST.

concioni indicarent , vidiffe fe per- fomnium

fe

«Apollinem urbe abeuntem.

Hierofolymis

Y0

etiam excidio proximis auditam vocem hu-

fi

mana meiorem narrat Tacitus , dicentem

p

Deos urbe excedere, auditumque ingenterg

ln

excedentium fonum. Idem contigiffe Thebis

Xel

fabulantur Poétae, idem & 'Troiae, in ea-

f

que vifos Troianis Deos fimulacra fua hu-

ts

meris efferentes , & ad hoftium caftra trans-

Ti

euntes, a quibus fuerunt ante expugnatio-

M

nem euocati.

Quo more vti foliti Romani,

Ti

ne idem ipfi paterentur , Dei Romae Tuto-

ris & pracfidis nomen celabants vetitumque

hi

ht

erat iure Pontificio Deos appellari propriis

li

nominibus , ne exaugurari poffent,

Siculi

[U)

quoque , a Phoenicibus Graecisque oriundi,

eadem de Diis ad homines aduentantibus ab

l

vtrisque acceperunt,

Deos, qui fe videndos

Te

l

pracberent, Romani praefentes appellabant ,

Tur

Graeci £&rmiéc, quod cognominis loco etiam

Y

Regibus nonnunquam . per adulationem tri-

r

bütum , perperam pro illufri fumtum eft.

Y

Hinc frequenter memoratae veteribus Deo-

t

rum éziQéveci , quas aduerfus Philofophorum

Il

impietatem defendit Dionyfius Halicarnaf-

J feus;

x)b!

ls

"Tacit. Hift. —1. 5. €(13. . Dionyf. Halic, 1. 2.

LIB, II,

CAP, Xil.'

y

Ts

feus, Cicero praefentias dixit. . Nec. ab hac

nis

hu

voce abhorruerunt Chriftiani , cum de Chri-

r

tem

fti rebus agerent, Sed & Chri

t

i smänp?av ap.

t

pellarunt. diem. Chrifti natalem , vocabulo

fumto ab Etbnicis, qui Deorum i«:3suluz di-

vebis

xerunt, hoc eft aduentus, cum loca quae-

£d*

hu«

dam, vrbesque fibi peculiari cultu confecra-

[l5*

tas Dii inuiferent.

Conferendae h'c etiam

10*

mirabiles illae voces Abrahamo in monte

11]

Moriia , & Chrifto ad Iordanem & in monte

Thabor , & Paulo Damafcum petenti de cae-

0

lo editae, & quae Mofem de- rübo. funt af-

ue

fatae.

Conferenda item in. Thalmudicis ac

priisr

Rabbinicis libris crebro memorata Filia vo-

jcull

cis, Batb col , diuini nempe cuiusdam oracu-

ndi ,

li, quod poft defitam Prophetiam , ftante

$ 00

Templo fecundo , de caelo piis gentis fuae

1104

il »

hominibus editum fuiffe ia&tanc Iudaei. Quo-

tiam]

rum fimilia fupt, quae garriunt Poétae de

voce, Cadmo poft ma&atuni ferpentem fa-

tf«

tura pracnuntiante ; & quae referuntur de

eft.

Epimenide , caelcfti voce admonito, ne fa-

)e0

(

€ram , quam. conftruebat, aedcm Nymphis,

l-

fed Ioui:confeceraret, Adde colloquia, quae

fibi cum Diana haberi folita ia&at Hippoly-

h

tus apud Éuripidem', quam audiret quidem

"

lo-

Cic. dc äatur. Deor,libr. ». Eurip. Hippol

m 85.

——

6

ALNETAN. QVAEST.

]oquentein-, minime tamen videret ; & quae

V

Minoi cum Ioue , qui inde Iouis daeícze Ho-

mero di&us eft; & quae differunt Romani de

colloquiis Numae cum Egeria, Scipionis cum

d

]oue; de voce ex Arfia filua ore Siluani mif-

[

fa Valerio Publicola Confule ; de Aio Locu-

f

tio filentio no&is exaudito ; & de infolitis

J

vocibus Caefariani belli praefagis, & per lu-

n

cos fonantibus ; & quae perhibent America- -

WK

narum rerum fcriptores de voce ad Monte-

)

zumam poftremum Mexicanorum regem e-

fniffa, qua vetabatur Deo facrificia prifco

h

more facere,

IL. Homines a Deo de futuris faepe effe

admonitos , fiue per vaticinia Prophetarum,

l

fiue per fomnia, five per prodigia, aliaque

figna quamplurima, peruulgatum confeffum-

bl

que eft, nonab omnis generis duntaxat fcrip-

l

toribus , fed & ab omnibus gentibus.

Et&

f

vero toti de eo confcripti libri extant , po-

P

ftulat tamen inítituti noftri ratio , vt . hanc

quoque partem attingamus.

Primum ergo

citemus Philofophos ad teftimonium , quo-

rum maior in exquirenda veritate auctoritas

eíft. Et vt vetuftos illos praetermittam ,

fi

ÉEpimenidem & Empedoclem, qui futurorum

[

praenotioni feruntur ftuduiffe, & Sibyllas quo-

que ,

LTB.

CAP.

XIT.

Tf,

7

quie

que, quibus futura praenofcendi facultatem

Ho.

vetus fama tribuit5 primum hic adducemus

ii de

Democritum , qui futurorum praefagitionem

curm

effe affeuerauit

Huic fubiungemus Socra-

nif

tem, qui fibi, caeterisque .bominibus, fiue

ocu

fomno fopitis, fiue vigilantibus , multa a

Jlitis

Diis praemonftrari cenfuit. Cenfuüerunt por-

ru

ro idem Socratici, ac Plato imprimis , qui &

102*

nonnullos induxit ipfe futurorum praefcios,

nte

Probauit hoc ipfum Plutarchus, librosque de

]6

oraculis ad afferendam diuinationem elucu-

l(cO

brauit. Probauit & Porphyrius, Philofophiam

contexuit ex oraculis, & praenotionis rerum

et

diuinationisque caufï'aa ex Anebone Aegyp-

rufm

tio per epiftolam exquifiuit. Huic ex Abam-

aque

monis facerdotis perfona fufe refpondit Iam-

um

blichus difcipulus, & ad Deos- au&ores fu-

(rip

turorum praefenfionem retulit. In idem con-

E

fenferunt Peripatetici, nobiliffimique eorum

n

potifimum Dicaearcbus, Cratippus, & Sim-

Jnc

plicius, principem Ariftotelem fecuti, Quam-

ergo

uis enim praeftigiae oraculis nonnunquam ad-

o

hibitae, falfaeque fomniorum ipnterpretatio-

ts

nes, ab eo fequacibusque aliquando irrifae

u

fint

vt prodidit nofter Origenes ; minime

rum

tamen vatum interpretumque fallaciis, ora-

quo

cu-

J

Origen. lib, z. contra Celf,

$

ALNETAN. QVAI-;ST.

culorum fomniorumque fidem minui voluit,

Yuf

TU

Multi funt in iis Stoici, multaque ad com-

li

probandas praenotiones & praedi&iones re-

rum futurarum prodiderunpt literis, quorum

bo

Tiat

plurima libris veterum pafiüm continentur,

Familiam quoque fuam ad praenotionem fu-

u

l

turorum Pythagoras in(truxit; praefagus ip-

Qu

fe, & ob vaticiniacelebratus, lHiinc Abaridis

Hyperborei Oracula Scythica, fi modo Py-

Tl

thagorae difcipulus fuit, vt Iamblicho per-

ii

fuafum eft; non Pythagora vetuftior , vti mi-

Ti

"hi verifimile fit,

Hinc Zamolxis Getae di-

i

i

uinationes. Hinc Apollonii Tyanei praedi&io-

mnes, a Philoftrato quidem aliisue fere con-

N

fi&tae, fed Pythagoricae tamen fa&ionis pro-

ti

dentes ingenium, Hiuc, vti creditur, origo

Q

diuinationum per numeros, & per nomina,

!u

Sed & futura praenofci poífe totae gentes

ly

confenferunt ; Taponii puta a nobis remotif-

o

fimi, & Indi etiam, & Philofophiae Indicae

Y

di&atores Brachmanes,

Medos futuri prae-

Yi

nofcendi fuiffe ftudiofos oftendunt fomnia

Q

Aftyagis Medorum regis, ex cuius filia natus

l

eft Cyrus ; & Zoroaftri commentitia hiftoria,

Q

quem Medum plurimi faciunt, plurimi vero

d

Perfam & Magorum principem; qui ex fide-

y

rum

. fambl, de vita Pythag. cap. 19. 28.

LIB.

peci

CAP, XII.

9

vum notatione , & interpretatione fomnio-

olut

com

rum , rerum futurarum cognitionem fponde-

$ T6

bant. Habuiffe Perfas praeterea fcribit S:ra-

)rüm

bo variá Diuinorum genera, & qui Necyo-

mantici, & qui Lecanomantici , & qui Hydro-

Qtur,

) fil

gantici dicebantur. Eaedem fere probabsntur

$Jp

Affyriis diuinandi rationes , fed ea potiffi num

idis

quae ex ftellis ducitur

Huius fcientiae pa-

rentes habentur Chaldaei

ex| quorui. Voca-

Py.

pIv

bulo di&i funt , quicunque ex fideruiu & diei

Di«

natalis obferuatione, quid cuique euenturum

ed & alios

di«

fit, praedi&turos fe profitentur.

diuinandi modos genti huic ufurpari folitos

lio-

:0fte

notauit Ezechiel

& nonnulli porro recen-

pfO'

tiores, Nunc Hyrcanos quid commemorem ?

ipo

quid Cappadoces? quid Cilices? quid Pam-

phylios? quid Pifidas? quid Lycaones? quid

If]d,

1es

Lycios? quid Cares? quid Lydos? quid Phry

l[l[

ges? quid Galatas? quid totam denpique mi-

ca

norem Afiam? gentes auguriis , oraculorum

dt

atumque refponfis ad infaniam deditas?

hg

Quis nefcit Clarium oraculum

Pataraeum,

us

Branchidarum ? quis Troianorum vates Lao-

1

coontem, Helenum, Caffandram? Ne Tur-

cis quidem ipfis hodieque deeft fua futuri

(

(

praenofcendx ars, Elfaeis inter Iudaeos fa-

cul-

Strabolibr. 26. Ezech, 21. v. 21»

ALNETAN, QVAEST,

L

cultatem eamdem tribuiffe Porphyrium Cyril-

di,c4

lus auctor eít.

Habuerunt praeterea Iudaei

nio

a

ébyyasetso0sc, quafi dicas l'entriloquos , hoc eft

Eurycleas fiue Pythones: habuerunt & mor-

d

tuorum confultores.

Sacra teftis hiftoria,

Vo

)

Auguris & aufpiciis plurimum tribuerunt

Arabes: fed longe magis Aegyptii, qui nulla

fi

futuri praenofcendi arte caruerunt. Varios

Ia

fe

diuinandi modos recenfet Maimonides, ho-

mo Aegyptius, in Differtatione De cultu

u

ftellarum.

Sua illis. füerunt oracula $

fui

t

H!

fomniorum interpretes , fui Magi, fui Prophe-

tae, fui Aftrologi, fui Vates : inter quos

1

etiam Tirefias & Manto a quibusdam recen-

f

fentur.

Rationes eorum ex Abammonis

T

Aegyptii facerdotis perfona accurate expli-

f

1l

cauit lamblichus , inftin&uque & inflatu di-

uino futurà praenuntiari docuit.

'Tam vul-

gare vtique fuit in hac gente vaticinandi ftu-

f

[

dium, vt agyrtas illos circumforaneos , qui

futurorum pollicentur praedi&tionem . pro-

l

prio nomine Propbetas Jdeoyptios pofterior ae-

tas appellauerit, Iactat & Cyrene fuos vates;

füuum Ammonis oraculum Libya; fuos fati-

dicos

ä

Cyrill. contr, Iulian, libr, z.

1. Sam. 28. y. &

feq.

Maimonid. .de [dolol. cap. I1..$. 7

Jamb. dé M?'.&. totà fed. 3.

.LIB. II, . CAP. —XII.

I

Cyril

dicos Carthago , fuos harufpices ; füos: fom:

[ud:ei

niorum conie&ores.' . At Graeci Romanique

oc e(t

ex vaticiniis Prophetarum ,* & . oraculorum

IDOf.

effatis, & refponfis mortuorum , . & . porten-

loria,

torum fignificationibus toti pependerunt,

orünt

Deos quosdam confinxerunt füturorum prae»

qulla

fcios, Iouem, Apollinem , Themidem, Ne-

Vates illi$

jriog

reum , alios ; fed non. omnes.

fexcenti , fexcenta oracula. Celebrati hi&

ho

cultu

auguria , aufpicia, harufpicia, aliac que mul-

, füi

tae diuinandi & futuri praefentiend: artes.

Harum au&tores fere Romanis, & doéctores

p

fuerunt Etrufci, a Tage fuo ad'vanitatem &

quoi

eCen

fuperftitionem inftituti, fi quid fabulis illo-

rum creditur.

Erant illis & harufpicini, &

10215

fulgurales , & rituales libri; quibus.tota haec

ypli

u d-

illorum futuri prouidendi ars continebatur,

Erant & in Romanorum vicinia Praeneftinae

vü

fortes, Fortunaque füturorum index religio-

H

qui

fe culta.

Apud Sieulos erant. portentorum

interpretes , qui Galeotae nominabantur , à

p

Galeo Siculo vate, vti quidem coniicio ,

d

ifes,

6

cuius extat apud Clementem mentio : erant

& qui ex fomniis futuri caperent coniectu-

fiti

ram: erant & vates, Tellemus puta ille, qüi

9

Polyphemo imminentem ab Ulyffe calgmitä-

; &

tem

h

Clem. Alex. Strom. t.

i2

ALNETAN. QVAEsT.

f

tem praedixit. Profitebantur auguralem dif-

el

ciplinam Druidae apud Gallos , & futurorum

Ti

cognitionem .apud Germanos fatidicae mu-

li

li

lieres , /flirumae di&ae ; inter quas praecipue

n

celebrantur Velleda, & hac vetuftior Auri-

hi

nia, hoc eft Aliruna; zrtis nomine in no-

p

men proprium ab Hiftoricis, vti faepe fit;

qu

per infcitiam mutato, Erant illis & fuae for-

tes , fua'aufpicia. Memorantur etiam Thra-

Qu

hi

cum oracula atque vates, quibus & Orpheus

adfcribitur.

fj

Qusntum bhis.artibus deditae

&

fuerint Septentrioni proximae gentes, fciunt

5

q

eruditi. : .:Noti: his Abaris . Hyperboreus,

&

J

ZamolxisGeta; de quibus dixi; notus Aci-

f

earus Bofporanus; notae his Scytharum vir-

l

gae myricinae veteribus memoratae, itidem

ü

vt Alanorüm , Slauorum , "Tartarorum, ex

virgis & iaculis diuinandi ritus.

lam inde a

T

veteri aeuo ad hanc aetatem, apud Danos,

!

[

Suecos, & Lappones viget ars magica, qua

res euenturae profpiciuntur & praedicantur.

ü

ü!

Tranfiit& ad noui orbis incolas hoc ftudium.,

De futuris fcitabantur oracula atque Magos,

f

a quibus cum de aliis multis, tum de Hifpa-

norum aduentu, multo ante praemonitos fe

fuiffe nartabant.

]lL Tefts eft vetus omnis rccensque hi-

ftoria,

LIB. II.

CAP, XII.

.

ftoria, ac ea etiam , quae fabulis adumbrata

m ii

OTUIm

eft, extitiffe olim Gigantes, & inufitatae

magnitudinis homines 5.. cuiusmodi fuerunt

du

ili, quorum mentio habetur circa initia Ge-

ipue

lürie

nefeos, & quos Terram Ifradlitis promiffam

fuis temporibus tenuiffe narrac Mofes ; Ozum

n0o

puta Daíanitarum regem , & Enacim , &

fit

quos Moabitae Emim , hoc eft Terribiles;

for

quosque Ammonitae Zomzommim, hoc eft

W

1e0$

Inuentores fcelerum appellabant ; quorum

foboles ad Dauidis . tempora perfeuerauit ,

dite

cunt

& quorum offa fua aetate vifa fuiffe Ebrone,

quae arx ipforum praecipua fuit, perhibet

V*

Jofephus.

Nulla fere regio eft, in qua por-

d

tenta huius generis enata non ferantur

In

| VTT

Iudaea exortum Eleazarüm quemdam feptem

oem

cubitos altum, & ab Artabano ad Tiberium

&

miffum legimus:apud Columellam: & Iofe-

dea

phum. Vaftae próceritatis homines tuliffe

)0$,

dicitur & Aegyptus , praeter illum quinque

Qqua

cubitorum , quem.a Danaia fuiffe intérfectum

tur.

um'

narrant libri Paralipomenon ; illicenim Gi-

gantes prodiiffe Ifidis temporibus fcriptum

05

fuitin Annalibus Aegyptxorum & locum in

n

Aegyp-

f

Gen. 6, 4

- Num. 13. 93.34. Iofeph Antiq. l. $,

hi

€. 2. Colum, libr. 3. cap. 8. Iofeph. Antiq.

l 18.cap. 6. 1. Para, inj 23.

14

ALNETAN, .QVAEST.

n

Aegypto fuiffe teftatur Phlegon , eui Litrae

fl

nomen, in quo grandia corpora non ipfoffa

I

terrae, fed oculis omnium propofita extite:

hn

runt

Quibus adde, quae de Coloflis gentis

T0m

huius diffzrit Herodotus

In Áethiopia: po-

g

puntur Syrbotae a Plinio auctoritatem Cra-

j

tetis fecuto , oGonos cubitos alti

Me-

N«

moratur & Aethiopum rex Ganges pro-

cerus decem. cubitos.

p

Superiori feculo vir

nobilis in Congiano regno filios habuit com-

h(

plures- Gigantibus pares,

Antaeum gigantem

Q

fer

edidiffe fertur. Africa , pugilem illum.cele:

brem Terrae filium , cuius cadauer, ex Afro-

[

»

rum indicio, terra erutum eft a Sertono pro-

Si

pe Tingi

fexaginta cubitos longum, fi Plu-

tarcho fides eft, -Duorum corporum offa,

Áj

Qy

arcis fepulcralibus condita , cubitos viginti

(r

tres quatuorue longa, extracta effe a Cartha-

Qu

ginenfibus ex terra, tradiderat Eumachus in

Periegefi; vt extat apud Phlegontem, Etmo-

lt

El

Jarem dentem hominis ingentem fibi in Uti-

Po-

i

cenfi litore vifum:narrat Auguftinus

ftremisque Lifce temporibus offa humapa mi-

h

Ti

rae

Phlec. Mirab. c. r5

Herod. 1. 3. cap

130

143

1535.. 175

176.: - Plin. lib. 6. c. 30.-& libr.

7- cap.2i

Plutarcch. Sert

Phleg. Mirab. cap.

: 19 Auguftin, dg ciiit. Dei, l. 15. c. 9.

^

LIB. Il,

CAP, XII.

I5

Litrae

rae magnitudinis circa luliam Caefaream ef-

folfa funt..

Ex Arabia aduectus eft Claudii

infoffa

xl

Imperatoris aeuo proceriffimus homo, Gab-

zentis

bara dictus a fui:, hoc eft Gigas; nam id ei

nomen fuiffe falfo cenfuit Plinius, Arabicae

4 po«

linguae infcius. Primos certe illos Gigantes

n

Me.

a filis Dei editos Gibborim appellat Mofes,

pl'O-'

Nec fuis Gigantibus caruit India, Vaftae

proceritatis fuiffe Porum dicunt Hiftorici,

) vit

CO

In Càucafo & circa Indum fluuium homines

ntem

quatuor & quinque cubitorum extitiffe di(-

ferit Philotratus; Ctefias vero homines tre-

cde

Aftü»

decim cubitorum apud Seres. Quinque fere

) pïO-

vlnas corpore exaequaffe fertur Vitey primus

; Pu

Sinarum rex. . Indum fuiffe declarauit Clarii

Apollinis oracu'um Orontem eum , euius

Onäa

viginü

corpus vndecim cubitos longum in veteri

tht

Oroontis fluuii alueo inuentum eft, Quan-

quam alii Aryaden fuiffe eum volunt; ortu

hus I

[nx()-

Aethiopem, triginta cubitoslongum. lItem

l Uïj'

au&tor eft apud Strabonem & Plinium O'ne,ü.-

Ccritus, in quibusdam indiae locis: corpora

jo

hominum cubitorum quinum & binorum pal-

H mni

at

morum extitiffe, N unc quoque vald

e pro-

ceri

1

;lbf

Plin. libr. 7. c. 16 Genef. &, 4. Philoftr. Apol-

lon. vit. 1. 3. c. 2;

Ctef. Indic. ap. Phot, 'Tra.

, ap

72, Strabo 1 1$» Plin.l.2. €.a,

D

16

ALNETAN. OYAEST

r

ceri reperiuntur homines in his regionibus.

Suos & Perfis fuiffe Givantes ex eorum hifto-

bur

lii

riislicet cognofcere. Artachaeum memorat

Tif

Herodotus, vnum e Xerxis ducibus , quin-

lr

que propé cubitos longum. Suos habuerunt

n

& Syri j

velut illum quinque fexue cubitos

d

procerum , Antonium nomine, quem Theo-

dofio imperante natum refert Nicephorus.

TA (

Appeníam quoque Damafci coftam horminis

0

tent

ingentem vidit Beniamin "TT'udelenfis. Dedit

Gigantes & Lydia,

De vafto illo corpore in

tl

toy

Lydiae cauernis fepulto, & a Gyge reperto,

Mxleüus fuit Gigas ille

hy

notiílima fabula eft.

Nicophon, pugil, qui Olympicis ludis def-

n

f

ccndit in arenam Augufti temporibus. In in-

tr

fula Mileto proxima, quae Afterii di&ta eft,

cadauer herois Afterii decem cubitos proce-

Tib

C

rum , fepultum'fuiffe Paufanias tradidit :

d

que item fimile monítrum in füperioris Ly

diae fepulcro. quodam dete&um effe, quod

h

W

fey

alii Geryonae , alii Hylli cuiusdam "Terrae

filii corpus'fuiffe aiebant; Philoftratus vero

Ws

l)

Hylli Herculis filii; Herculi ipfi quatuor cu-

bitorum & vnius pedis proceritatem ex He-

rodo-

&lerodot. libr. 7. . 119. JNiceph.Hift. Eccl. libr.

Phileflr, Heroic,

12. C.,.37*

Paufan;. Agtic,

L18, II.j CAP, 'XII.

"

iohibus.

rodoro Pontico adfcripfit Tzetzes. Afterium

hunc Ars&is filium fuiffe , fcribit idem Pau-

n lifo

fanias, Anactem Terrae, ab eoque Anacto-

emordt

riam di&am fuiffe regionem Milefiorum.

, quin-

uerunt

Nomen & fabulam ex Gigantibus Palaeftinae,

Enacim a Mofe appellatis, detortam effe vi-

übitos

T'heo-

derunt viri do&i , indidemqüe &vexa; & LUPT

vac di&tos Caftorem & Pollucem , vel Cabi-

JOTUS,

ros, vel Curetas; (variant enim veterum fen-

roinis

Dedit

tentiae) atque item omnes Reges: indidem

yore i

& Inachum Inachidasque ex Oriente profec-

tos: quae veritatem illuftrant & confirmant,

pertoy

Portentofae amplitudinis offa Conftantino-

" jle

is d

poli eruta, & ab Imperatore Anaftafio mira-

culi cauffa in Palatio depofita eífe, teftifica-

In ir

tur Glycas.

'Tauruni hodieque fpe&ari per-

jl di,

hibent offa humana ingentia ex Tibifco Da-

proce

ciae fluuio extracta.,

'Talia & in Dalmatiae

ia

fpelunca Dianae facra Phlegontis tempore

ris Lj

fpe&abantur. Quod de corpore Oreftis fep-

| quod

tem cubitos longo in Nemea reperto com-

Terrié

memorat Herodotus, fcriptor fabulatori fi-

; v«

millimus, indicat veterem de prifcis Graeciae

or a

| Gi-

Y fje

:

o

Ioh. Tzetz. Hift. 36. Chil. 2. v. 206, 210. Pauf.

Achaic. Glycas Annal. Part. 4.. Phieg. Mirab.

j I

c. 12. Herod.]1. 1. c. 63.

B

fl

ALNETAN. QVAEST.

18

Gigantibus opinionem: perinde vt quod legi-

N

tur apud Phl

D

egontem de Macrofiridis cadauere

Ü

centum probe cubitorum, quod in infula lito-

El

ribus fuis finitima Athenienfes nacti funt,

ii

Quanquam originem Aegyptiam nomen fa-

D

pit, vt alia Atticorum pleraque

oStatuam

qu

Polydamantis Scotuffaei a Lyfippo fabrica-

r

tam commeirhorat Paufanias , qui homines

tin

omnes, fj Heroas exceperis, vaftitate cor-

d

poris fuperarit, Multa huiusmodi commen-

CmH

tis fuis a(perferunt fabulatores: velut im-

D]

menfam proceritatem Titanum, Gigantum, &

&il

^

:

& Aloidarum , quam & ex inger

tibus offibus

f

jn 'Theffilia & Campania circa Vefuuium re-

Y

periri folitis confirmare aufi funt Hiftorici:

y

item Heroum, qui ad 'Troiam bellum geffe-

(0,

runt, quibus decem cireiter cubitos tribuit

0j

Philoftratus; quibus nec fidem Hiftorici de-

Tiai

traxerunt, )ngentià enim corpora variis$ locis

D

reperta ad priftini illius aeui Heroas pertine-

Qu

re rati füunt ; puta illud, quod ab Hadriane

ingg

prope Troism inuentum , & fepulcro com-

Wr

pofitum , Aiacis elffe dictum eft; & reliquias

[l

a Cimone ex Scyro infula Athenas honorifi-

Df

ce reportatas , quafi Thefei fuiffent 5 & quod

Mefle-

Phleg. Mirab. c. 17.,1 Pauf. s. Eliac. Philoftr.

vita Apoll. 1.3. c. 6, 1. 4. c, 5. & in Heroic.

*l

LIB.. II

CAP, XII,

119

i legi

Meffene erutum Idae illi, Homeri verfibus

dauere

ob fortitudinem laudato , adfcriptum effe

Ja lito»

narrat Phlegon. Inde eft,. quod Hiftorici ,

| funt,

itidem vt Poetae , & Philofophi nonnulli, &

en fa-

ipfe fuppofititius Efdras, & Auguftinus , alii-

atuatm

que ex Patribus, putarunt corpora hominum

brica-

ex prifca proceritate temporis lapfu deficere,

nines

& indies decrefcere. Perperam vtique, vt fa-

: COf«

cile probatu effet, fi id locüs pateretur : nec

o ens

enim quod contracta fit human&e vitae diutur-

i m

nitas, fic corpora. quoque humana breuiata

um

effe putandum eft,

Xetiusque effent philo-

offibus

fophati, fi inter vulgaris ac folitae ftaturae

u r

homines , quosdam enormis & monftrofae

torici:

proceritatis dixiffent extitiffe,

Hinc profec-

pl

to, & ex aliis veterum teftimoniis, abunde

tribül

conftat, in variis Graeciae locis , Aegeique

rici de

maris infulis , Co & Lemno , exarata fuiffe

is lod

immania hominum corpora.

Eft apud Plini-

erine

um, in Cretae rupto monte quocam corpus

jdriano.

ingens quadraginta fex cubitorum effe inuen-

Q com

tum , quod Crionis vel Oti fuiffe exiftimatum

liquis

ett. Inufitatae quoque magnitudinis offa Rho-

moffä'

di effofa fuiffe difcimus ex Phlegonte. Olym-

B.3

piae

tqud

ede

Pkïicg. Mirab. eap. rr. 4. Efdr. z. 52.. Auguít

fl

de civit. Dei, libr, 15.'eap. 9. Plin. libr. 7. cap.

1olt

16, . Pleg. Mirab, cap. 16.

20

ALNETAN. QVAEST.

piae vifebantur athletarum Diagorae & Da-

t

mageti filii fimulacra, quatuor cubitos & di-

QuX

gitos aliquot longa.

At nulla regio tot por-

qel

tentis huiusmodi nobilitata eft, quot Sicilia.

Nec omnino vanum eft , quod de Cyclopi-

UM

Gl

bus, & de Laeftrygonibus, & de Eryce ce-

cinerunt Poetae.

Mirandae vaftitatis cor-

I

f

pora in montium Siculorum fpecubus detec-

fim

ta fuiffe variis temporibus , produnt recen-

t

tes & prifcae memoriae, Quod & fabulis

P.'xuf:

füis adumbrarunt Poetae, cum Typhoei &

Enceladi corpora Siciliae infulae fubiecta effe

doui

qeti

finxerunt.

Quae de iis fcripfit diligens Si-

lm

cularum antiquitatum fcrutator Thomas Fa-

zellus, digna funt, quae legantur. AliiLae-

»

41

ftrygonas collocarunt in Italia, eorumque re-

d

gem Lamum Formiarum conditorem. Quod

li

perinde vt Gigantum cum Diis praelia Phle-

Wi

graeis Italiae campis attributa , & cadauera

humanorum corporum modum fuperantia,

Ti

lii

faepe a fofToribus in terra inuenta, oftendunt

fuos Gigantes Italiae non defuiffe.

Gigan-

t

teae molis foeminam temporibus fuis Romae

thg

i

fuiffe, narrat Auguftinus.

Henrici fecundi,

ub

qui Conradi filius fuit, aeuo Romae extrac-

tl

tum

Ti

Fazell. de reb. Sic. Decad. r. 1. 1. c. 6. 1. 3. . 4.

Decad.2.1.1.c,1. Auguft, de ciu, Dei,1.15. c.23.

?

LIB, II.

CAP, XII.

2l

& D»

tum e terra eft monfirofum hominis corpus;

& di«

quod ere&ium muros vrbis aequabat, quod-

t pot.

ycilia

que Pallantis effe, Euandri filii, a Turno oc-

cifi, imperite di&um eft, Hifpaniae etiam &

clopi-

Galliae Gigantes fuos tribuunt fi&tores fabu-

£ CC

cor.

larum, velut Geryonem, Albionem , & Ber-

gionem, ab Hercule interfe&os.

Cebaren-

etec-

fium , fiue Carenfium, mirae proceritatis ho-

eCen.

bulis

minum , qui Celtarum-extremi funt, meminit

Paufanias. Circa Valentiam Allobrogum Lu-

j &

douici vndecimi aeuo in cadauer pedum o&o-

tsf

decim foffores inciderunt.

ns i«

Variis item Gal-

liae locis reperta funt offa giganteorum cor-

as Pt

porum.,

Garfendam Forcalquerianam crafli

ülee

ad miraculum & proceri corporis fan&i Lu-

quew-

douici aetas vidit. Hominem Vafconem , in-

Quod

ufitatae proceritatis, qui Gigas Burdegalenfis

, Phle-

vulgo cognominabatur , inter corporis fui

(dauera

antiy

ftipatores allegit Francifcus primus. Imma-

nium huiusmodi corporum feraciffimus fuit

ondunt

Septen'rio, Sunt , qui ex Thracia velint Cy-

Gig

clopes in Siciliam adueniffe. Offa praegran-

Aomte

dia, quae connexa corpus viginti quatuor

Cündh

cubitorum eflicerent, in Bofphoro Cimmerio

xtráo

collis terrae motu disie&us edidit.

Sed ne

tum

nimius fim, Sagonem Grammaticum & Ola-

&U

um

$02

Paufan. Attic,

22

ALNETAN. QVAEST,

um Magnum confuli iubeo. Talium port.cn-

hf

o

torum prozentum , enormitatem , vim, res-

que geftas mirabitur Le&or , ac praecipue,

pue

fl

quae de Starcatero Gigante referuntur. 'Ta-

qum

Jia & in variis Ámericae partibus vifa effe in-

Te di

telligas ex Americi Vefpuccii Nauigationibus,

ex Petri Martyris Decadibus', aliorumque hi-

POC[n

ftoriis , qui regiones illas vel luftrarunt, vel

Cnt

Ini

defcripferunt. Gi

o

antum infulam aferepertam

Ym

Nec folus Gi-

b

u

Americus ille commemorat.

Q

[l

gas ille Gethaeus,, cuius meminit liber fecun-

fto;

dus Samuelis, fenos in manibus pedibusque

""

AR

digitos habuit: Sedigitam Volcatium Poetam,

& Sedigitss puellas ex re nomina haec ha-

à]

buiffe, au&or eft Plinius.

Et vidiffe fe, li-

105

teris nuper prodidit 'Tauernerius , Iauani Ini-

gf

Ti

peratoris filium ,

inftru&as fenis digitis

manus pedesque habentem. Quid quod In-

d

Q

nf

lU

dos quosdam commemorat Ctefias o&o digi-

&

tos in fingulis manibus & pedibus habentes.

Ehet

Et mihi quoque famulus fuit altera manu fe-

digitus.

uY

1V. Primorum hominum vitam noftra lon-

WT

bt

ge fuille diuturniorem , non folum veterum

qu

fcriptorum teftimoniis probare licet , quod a

Io-

2. Sam. 21, 20o.

lin. lib.

Vefpuccii Nauig. 2.

Ü

11. cap. 43. - Ctefias ap. Plot. 'T'm. 72

LIR,

IX

CNP; :XII;

23

Ortet

Tofepho fa&tum eft, fed etiam . compluribus

j, I6

exemplis, quorum conftat fides. Nam vt ea

praeteream, quae a fabularum architectis con-

ipüt,

Ta

ficta funt. de Tithono ; deSibylla Erythraea,

ffe in

quam annum vitae prope millefimum attigif-

xibus,

fe dixerunt ; de Neftore , quem cum Graeci

je hi

Poetae tres aetates vixiffe ceciniffent

vel

centum annos Latini interpretati funt; de

r(am

Memnone , quem apud Aethiopes per quin-

I Gi-

que aetatum fpatia regnafTe , ibidemque , non

ad Troiam, obiiffe ex Damide refert Philo-

[ccun

osque

ftra:us; & de Tirefia, quem Tragici Poetae

jeta

ad fex aetates vitam. docuerunt prorogaffe :

C H-

ab Indis initium faciam recenfendi vel gentes

fe, ]i

totas, vel homines fingulos , quorum me-

ii Im'

morabilis longinquitzs fuit,

Ac primum Se-

res anhos vinere trecentos feruntur, Eftho-

dlgl !j

diéque apud Sinas templum Heroi cuidam

od ]

odj

coniecratum, quem annos tradunt vixiffe tre-

jents

centos viginti duos, cum faepius iuuentuti

af

efTet reftitutus, Indorum vitam annis trigine

ta vel quadraginta füupra centum vulgo de-

terminant vereres. Plus etiam Taprobanenfi-

3 lon

terun

bustribuunt Quod & recentiores confirmant:

nuod i

qui nec Iapon»nfes, Molucenfes, lauenfes ,

&

p

1f ]i

h

ïOfGPh Antiq. l. t, c, 4.. Philoftr, vit, Apollou. E

« 67 3.

24

ALNETAN. QVAEST.

& Sumatrenfes minus viuaces faciunt,

Me-

k

lii«

moratur item Brachmanum diutuürnitas ;

&

vul

Pandorarum, ac Cynocephalorum, Indicarum

fs.

gentium, quas tradidit Ctefias annum vitae

ducentefimum affequi.

Valde celebratur a

EY

Vrl

nouitiis Indicarum rerum fcriptoribus Ben-

o

galenfis fenex, quem Lufitani annum vitae

Tiem

tricefimum quintum füpra trecentos agentem

his in oris repererunt

Repererunt & Bataui

Qu

Due

in laua infula regem Dallamboae , annos na-

Vità

tum fexaginta fupra centum. Scribunt Ara-

bes in vita Tamerlanis, virum quemdam Sog-

f

dianum Martacanda ortum, vixií(Te annos tre-

t

&

centos & quinquaginta, Chaldaeorum longin-

qi

ua fuiffe vita traditur, ac imprimis Mago-

tiüg

rum, eorumque, qui inter Affyrios & Ara-

bes vacabant fapientiae.

Narrat Elmacinus, .

t

lus

feculo poít Chriftum natum feptimo obiiffe

Vi

Solimanum quemdam Perfam anno aetatis

trecentefimo & quinquagefimo : nec multo

fi

poft veniffe ad Muauiam Calipham Obeidum :

Din

Saracenum trecentorum annorum. Longae-

w
