m lab

quippe dictum eft a Tertulliano , :diabolum

, Al

babere . & virgines , babere &?. continentes.

Pris

)nem v

mus prodeat Pythagoras, qui coptinentiam

effe dixit lumen animi, & adolefcentes ante

gl

effe i

annum aetatis vicefimum venereis rebus ab:

ttüte D

ftinere voluit, raroque iis vti poft hanc aeta-

jdicent

tem , nec nifi prolis füfcipiendae cauffa ; prif-

gt

corumque Graecorum mores laudabat, apud

quos magna pudoris ratio habebatur. Haec

cypr

tradit lamblichus , fecutus verba ipía Ocelli

t t

je fpt

Lucani, vetufti Pytliagoricae feótae antifti-

g

tis, Plusaliquid habet Hierocles , Pyibago-

Plus

ram venere prorfus fuis interdixifle.

etiam Philoftratus, apud quem Pythagoricam

Philofophiam Apoilonius inducit praecepta

fua Qbi tradentem ; in quibus erat iftud , f

quem

gt

]p[l[em!

Hieron. 1. 1. adu. Touin. c, 26. &fcq. "'ertull, de

j M

praefcript. c. 40. Tambl. vit. Pyth. c.31. Ocell.

l

l

"

Lucan. de natur. vniuerí, c.4.. Hierocl, in Aur.

[

1

!

Mb I

Carm. Philoftr.. Apollon. l. 6. c.6, & L. 1. € 10

|

i

330

ALNETAN, QVAEST

quem difcipulorum füorum incontinentem

Áomtn

deprehendifTe

barathra fibi effe, in quibus

o

poenas daret.

Cai praecepto paruiffe ipfum

| qqie

Apollonium ferunt, & perpetuam virginita-

(iam,

tem coluiffe ; & caeteros quoque Pythago-

: W a

reos vel venereis abftinuiffe prorfus , vel li-

qum,

berorum folum ex legitimo concubitu quae-

D

rendorum cauffa iis effe vfos.

Nempe dili-

Dtmoc

genter eos ad temperantiam , ad continenti-

modt

tiam , ad pudorem Pythagoras inftituerat

riüsf

Hinc praeclara apud Pythagoricos caftitatis

Áte im

praeconia. . Quale hoc Demophili , animi ro-

j

bur effe temperantiam , mortemque.praeop-

tufat

tandam, quam per incontipentiam lumen ani-

quiti

mi extinguere: & ifta Porphyrii in iibro Py-

Aüor

thagorici argumenti , fugiendam venerem; vt

Ti

i

ingenio viui poflit, quippe foedam: & fordi-

AImopi

dam : purumque effe debere, non corpore

nf

folum , fed-& animo, quisquis ad Deum ac-

f

cedat , & philofophari velit ;. virisque diuinis

l t

caftitatem:intra & extra corpus: effe feruan-

b j

dam

Hinc Archytam ferunt a praetextatis

M fb

verbis diligenter cauiffe,

Hinc Theano, Py-

Tif

thagorae fiue vxor fiue difcipula , magnam

Ütney

pudicitiae laudem tulit

Caftitatis etiam in

fom-

. Demoph. Sent Pythag. Porphyr. de abftin, ab

Clm

M

animat, ]. 1. $. 7-&41 l.2. $. 45. &52.1 4.$. 20

d

LIB. III

CAP, XIIJ.

391

Qnentn

fomnis ftudiofum fuiffe Anacharfin Scytham,

3 qui

verendis finittra manu compreffis, ex Phere-

if il

cyde Syrio refert Clemens Alexandrinus,

Vi

Qüamobrem eius imaginibus hoc ipfius cffa-

tum adícribebatur :

continendam ef[lfe lin-

Peto

ü$ Vl

guam, ventrem & virilia, Vitandas effe nup

j

tias.& procreationem liberorum, cenfuerunt

eyci

Democritus, & eius fectator Epicürus, De-

QDUDE

mocritum hunc luminibus oculorum fe ipfum

nítiet

priuaffe, fcribit Tertullianus, quod mulieres

: Gd

fine improba cupiditate afpicere non poflet

Socratem, qui nefariae in mafculos libidinis

pmo

accufatus fuerat, ab hac calumniá vindicat

[j praw

Jurmei d

grauiffimus au&tor Xenophon , qui fuit eius

auditor, vt heminum omnium continentiffi-

iibro D

pertr.

mum non dubitet appellare. Quod & ipfi tef-

y &l

timonium praebet Ariftophanes , quamuis ipfi

l co[P J

infenfifffus , eum inducens difcipulis fuis

praecepta patientiae, frugalitatis, & caftita-

[j «

tis tradentem.

Memorabilem hanc . Xeno-

i du

fe ii

phon ipfe edidit vocem : mali omnis immu-

nem fore , quisquis-fundamentum in tempe-

d ub

eanü;h

rantia & caftitate collocárit. Plato venerem

mggm:u

omnem damnat in.libris de legibus, praeter

eam

: emm l'

ff

Clem. Strom. $.. T'ertull, Apol. c.46.. Xenoph

i(it.

Memorab. 1

T.

Arniftoph. Nubib

Plate

de legibus 1.

*

L.Il ij[

85

*ALNETAN. QVAEST.

eam, qüae cum legitíma vxore prolis quae.

fipien

ftnigl

rendae cauffa exercetürj qui contra fecerit,

infamem effe, & honoribus arceri iubet, Nec

gecünd

—

fupra naturae vires effe contineritiam , often-

if«di

dit exemplo nonnullorum pugilum, qui ro-

$ q

t fon

boris-feruandi cauffa caftitatem coluerünt ;

& animalium quorundam , quae cafte viaunt,

ment

certis folum temporibus ad procreandam pro-

an&

-

lem venere repetita. Multo etiam magis ca(-

& n,

titatem fuadet Philofophis, quorum ftudium

ima]

omne efIe debet in animó oblectando & ex-

tohiber

ercendo;

Sene&utem autem caárere huius.

]raetet

fititio

modi voluptatibus , haudqu&quam aegre fe.

rendum docet, cum multi harum imperio li-

etitt

beratos fe laetentur,

Nec fatcta Platonis 3

diis d

d. f

di&tis abludebant; quippe quem fcribant non-

nulliin vita caelibe ab omni foemineo com-

l infog

plexu pürum corpus praeftitiffe. Extant qui-

üm q

dem mollicula eius & amatoria carmina, fed

lp

^minus. pudicus ex iis haudquaquam putandus

m te

eft ; quiidem fenfiffe videtur ac Catullus, caf-

jj

tum effe decere Poetam ipfum, verficulos

Dd

nihil necefle effe.

Locum Platonis ex Phae-

(uod .

done, totamque adeo fententiam de libidine

Theofg

fugi-

Td. Phaedon. d. dc republ, 1. r.^ Catull/ Epi-.

ic.]

gr. 16.

Py

LIB. IIT,

CA PI

XTII,

333

Vi que

fugienda, expreffit. Cicero in. Catone ; nec

femel alibi amorem inceffit ac venerem, ve-

ft fegr

wbet, Vv

recundiam commendat, omnem in verbis aut

im, dl

in factis obícoenitatem improbat.

Quis nef-

), QUi

cit, quanta continentia & grauitate Xenocra-

olitrin

tes famofi fcorti Phyrnes blanditias & inui-

le vitu

tamenta fit afpernatus? Quis nefcit, ferro

eum & igne glifcentem libidinem comprefhit-

nduypt

fe? In praeceptis quae ad animum expurgan-

mupit

m

dum a Porphyrio tradita funt, vnum hoc eft,

cohibendos effe venereos motus, etiam qui

do t

praeter vo

luntatem noftram oriuntur, necco-

re ht

gitationemQquidem eorum admittendam. De

:

w

caftitate Theofebii Platonici ; qui fuit Hiero-

mpri

Plutorin

clis difcipulus , egregia Damafcii teftificatio

eft,

Is cum vxorem fobolis . cauffa duxiflet

pant t*

& infoecundam comperiffet , cafte poftmo-

ineo tUf

dum cum ea confenuit: & ante coniugium,

n d

in ipfo iuuentutis aeftu , libidinis in fe fomi:

m i

T

E

tem repref(ferat,

Afclepiodotum quoque ,

Procli auditorem , nullius unquam foeminae

jls, Ü

notitiam hahuiffe , perhibet idem Damafcius,

verii

Quod & de Sarapione amico lfidori, qui

at

'Fheofebium Hieroclis difcipulum audiuit,

g lii

com-.

fij

Cic. libr. 4. T'ufcul. & 1. r. Offic, & de Seneá,

g[u".l EPI

Porph. Sent. Damafc. ap. Phot, T'm. s.

334

ALNETAN. QVAEST,

commetnorat Suidas. Formofas merefri—ces

j dendim

& fenf

mortifero mul(o fimiles eff2, dicebat Dioge-

nes; & graue effe, continentiam fervare can-

datrim

?i

tores & athletas, hos corporis cauffa, illos

| diure,

d rem

vocis, a.nemine virtuus cauffa.: Et Dioge-

ftent

nis affecla Crates iugum voluptatis excutien-

ti animo fpondet immortale regnum, & ve-

tin, f

ner;s impetus vel fame reprimi;vult, vel la-

quie n

queo,

Stoici etfi fermonibus inverecundi &

(te ea

:u9viizueves , fententiis & vita fuerunt caftiffi-

[iolip

mi. Pudicitiam paflim & verecundiam laudat

Autt o

Seneca, . Vnum hoc depromam i

Büus prae«

li, w

conium , quod omnium inftar effe queat: vi-

n &

uere nos poffe fine pudicitia, fed potiorem

li [Uggw

effe mortem. . Itaque fuffragium eius ambit

bras (

Hieronymus, cum caftitatem adverfus Ioui-

t

nianum defendit. Nec id a fectae foium , aut

Dnpar

a Romanae gentis fan&titate habuit Seneca,

litatur

cuiüs gentis ritus & leges fummum indicant

'im fen

pudicitiae ftudium ; fic vt in cauffis agendis

Jis vir

honorem praefarentur auribus , cum nomina-

m

re necefTe effet lupanar, lenonem , ineretri-

Watan

cios quaeftus: fed & ita inftitutus fuerat a

üttm

patre, cuius notabile hac effatum eft, rece-

lo n

den-

lt x

Suid. in Sarapion. Seneca de benef. , 1. c. t1.

Hierón. adu, Iouin. Tib.c; 3c. M. Sen. Contr.

sitob

l 1. Contr, 2.

hY

LIB. III

CAP.: XIHI

535

Terett

dendum effe ab omni obfcoenitate verborum

xt Dio

& fenfuum, & fatius effe, tacere quaedam

Pal Gd

detrimento cauíffae, quam eius adiumento

ufa,

efferre

Memoria dignus eft Mufonii locus

D Dig

de rerum venerearum víü, quem Stobaeus

excu

fententiis fuis inferuit

Nullam aliam iici-

LO

tam, piam, & iuftam venerem cenfet, quam

t vil

quae in coniugio exercetur fobolis quaeren-

dae caufía nam ne legitimam quidem effe,

retut

nt citd

fi voluptas tantum ex ea captetur. Hanc tan-

m l

tum concedit Epictetus, vel quam dant nup-

tiae, vel quam lex; puellasque ad verecun-

(ius p

diam & temperantiam inftitui iubet,

& vti-

Qu "

p jordd

lia fuggerit ad voluptatis fraenandas illece-

bras confilia.

Quae. edifferens Simplicius,

jus anl

docet affuetudine & exercitatione caftitatem

rfus ob

Deorum beneficio factum

Dlumg ZM

comparari poffe.

laetatur Marcus imperator, quod incorrup-

: Genetd

tam feruauerit adolefcentiam , nec ante teni-

pus virilitatem exercuerit, imo & vltra legi-

T.

timum tempus exercere diftulerit; quodque

amatam fibi Benedi&am quamdam & Theo.

g

dotum omnino non attigerit; & ex amore,

ftenta

quo in eos ferebaturg,

convaluerit.

Aureo-

f, t

las ex Ariftotele, Theophrafto & Plutarcho

d

fen-

]ltll

btrob Serm. », Epictet. c. 47. 56. &62. M,

f COll

ANrel. l- 1; $:..17.

336

ALNETAN, QVAEST

fententias in laudem caftitatis, & in amoris

feni

obe

ac impudicitiae vituperium, repraefentat Hie-

ronymus, amorem foedum effe vitium, in-

perfo

faniae proximum , rationem peffumdans; fa-

N

pienti vxorem minime effe ducendam; infi-

peran

nitas effe matrimonii curas atque damna.

m

I(aeus Affyrius Sophifta, cum rogaretür, an

tr, /

mulier quaedam pulchra fibi vifa effet? con«

Virtut

ht &

tinentiam füam egregio hoc refponfo tefta-

tus eft, defiiffe fe oculis laborare. Quod ger-

Men

manum eít di&ti illius Iobi, pepigiffe fe foe-

li, :

Tmin

dus cum oculis fuis, vt ne cogitaret quidem

de virgine

Nec in fümma quidlibet fenti-

um

endi et proferendi licentia diffonant ab iis

dhtbyr

Poetae

Cantorem Clytemneftrae apponit

d

Homerus fuaforem cafítitatis,

Cavte eaven-

Grtet

düm ab illecebris mulierum monet Hd'odus'

f1t

qui iis confidat, furibus confidere,

Qplen-

tit Atf

didam Sophochs iam fenis fententiam com-

&thH

memorant Plato & Cicero, aliique complu-

Fa

res; gaudere fe, quod a venereis rebus, ficut

dlmv

a domino agrefti ac füriofo, hac actate pro-

lr

fugiffet. Amoris & veneris detrimenta per«

UT

^

fcqui-

Hieron. adv. Iovin. 1. a. c.28. & 30

Tob, 31. 1.

Ellnl

Homer. Odyff. y. v. o67.

Tefiod. Oper. v.

&

371. & feq.. Plato derepubl, 1, 1. Cic, de bd-

i

ned.

P

LIB, IIÍ

CAp, XÍII,

337

IT Mf

fequitur Euripides in Hippolyto, quemr &

al

ob continentiam impenfe laudat.

Alibi ex

i

perfona Ionis grauiter redarguit ftupralovis,

du

Neptuni & Apollinis: nec hominum intem-

47; h

perantiam iam amplius vult accufari, fed Deo-

? Qu

rum , quorum exemplo in fcelus impellun-

ftit

tur, Atque haec verba repraefentat Iuftinus

o u

Virtutis penum Menauder caftitatem appel-

1b t

lat, &. ab illicito concubitu virum probum

)u

abfterret

Parthenias dictus creditur Virgi-

f ff

lius, a virginali verecundia; etfi nos aliam

( QUi

nominis huius cauffam fupra propofuimus,

N' rl.n )

Quam autem in carmine pudoris rationem

ii b

habuerit, demonítrat Aufonius,

Perrogan-

pPOni

dae nunc variarum gentium fententiae; non

Graecorum quidem aut Romanorum, ne in

te C

ff

re netiffima abutamur otio.

Nam quis nef-

lt

cit Athenis feveras leges aduerfus adulteria

& illicitos amores effe conftitutas ? Cecro-

jm en

pem vulgivagam venerem intra fan&i & pu-

cip

dici matrimonii fepta continuiffe , etfi legi

ys, I

jen

huic deinde frequentandae civitatis cauffa de-

rowitum efts nullum le&um fuiffe facerdo«

jit) Fe[

*

[rqu!

Euripid. Hippol. v. 255. &. feq. &, lon. v. 444.

Ob D

& feq. Iuftin, de Monarch Aufen. Ceht. nupe

(*

tial.

^ dfüv

X

338

ALNETÁN. QVAEST.

tem, imo riec ad facra accedere cuiquam fas

[is aC

(inem

fuiffé, qui caftus non effet; quae ad facra

! s, ]

allegerentur foeminae, fere virgines fuiffe,

vel vniuiras , magnoque in honore fuiffe,

jiütit

quae virginitatem cafítitatemique colerent.

lt lo

Haec fere tenuerunt Romani , moribus Grae-

! foni

u

cis imbüti.

Sanótae illis ad tuendam pudici-

tiam leges; Dii illis tutores pudóris, item

Quere

Deae.

Veítales illis virgines, fümmusque

iped

his babitus ob virginitatem & pudicitiam ho-

torit

nos

; habitus & mulieribus, quae in eodem

lm

| Worna

manerent coniugio; fan&iusque etiam quam

tttem

apud Athenientfes obferuata lex de vna tan-

tum eodemtempore vni collocanda. T'rala-

L qonta

titia haec funt

& in ludis puerorum decan-

lébay

tari folita

Proficifcamur ad exoticas gen-

&omi

tes: initio. facto a Iudaeis

qui poftquam a

m q

fidiu

teftamento Dei funt repulfi, inter profanos

jam & exoticos habendi funt

Agnofcunt

Ante |

illi legi divinae id fuiffe propofitum, cupidi-

T

tates extinguere

& voluptates ,

bfcoenas

LUE

coercere

praecipue ,

Pharifaei purifmum

fitpa

vitae fe&abantur genus; continentia apüd il-

| ronymt

los magno, perinde vt apud Legis peritos,

lod

in pretio; multorum annorum cafht'ls, dum

t &

vacabant piis exer cxtatmmbus 3 crebri in con-

iugio fecubitus ; duro cubili , fubie&isque fpi-

Main

nis

loi

LIB. 1II.

CAP, XIII.

339 -

nis ac fctupulis glifcencemþer fomnum libi-

iqubit

al n

dinem praecauebant.

Sed hi nihil ad Effe-

v fufh

nos, fectam continentiffimam, victricem cu-

ye fül

piditatum , voluptatum contemtricem j fic, vt

ne legitimas quidem , quas conciliat matri-

coleto.

ibus Gu

fnonium, magna eorum pars toto vitae de-

im p

eurfu admitteret; quidam liberorum folum

jris, i

quaerendorum gratia vxoribus vterentur. Non

i

$

afpe&us obfcoeni, fed ne libidinofae quidem

Tf

ii

ia d

!

h

cogitationis licentiam dat [udaica lex, tefte

i od

Maimonide, Praeconio fuo Apoftolos Chrifti

exornauit Muhammedus in Alcorano, ob caf-

tm qmm

titatem etiam iniuffu Dei feruatam. Hiero-

e v u

phantae , vt & Galli Cybeles, virilitatem fo-

y, T

u

lebant vel execate ferro, vel medicamentis

edomare, Magnam fane promeriti funt lau-

xias P

i

dem caítitatis Aegyptii Sacerdotes, quam vt.

)ofïqlm

fanctius colerent , abftinebant penitus fale

r p

atque vino , in quibus ineft veneris inci-

Agitt

tamentum.

Vnicam ducebant vxorem,

J cu?iï

qua & abítinebant tempore vicis fuae; (nOn

ao

femper, vt es Chaeremone falfo fcripfit Hie-

pf

um

]

ronymus ) mafculis vero omni tempore.

Herodoti temporibus Aegyptii omnes con-

]

)

tenti erant vna coniuge , vti Graeci : Dior.lc-

lil "

Y

Ti

TM

Maimonid.More neuoch. p.3. c.49. Hieron. adu.

&isqüfläï'

1

Ioüin,l.i. €.9. Herodot, L. 6.92 Diodor. l.t.

J

340

"ALNETAN. QVAEST.,

ri aetate, Sacärdotes tantum s vt prona eft

l

in libidinem humana cupiditas. InIouis The-

üdid

baei fano mulier cafta ad Dei complexus ex-

! qum

cipiendos collocabatur,

Nec filere poffum

; W

excellentem Calafiridis virtutem , qui Ifidis

&iipen

Memphiticae facerdos fuit: fiue fabula fit ab

|. ficerd

Heliodoro in laudem caftitatis inuenta, fiue

| n

resita, vt narratur, contigcrit,

Is elegan-

; Ri

tiffimam foeminam Rhodopin faepius confpi-

feriby

catus, & amore tandem victus, Memphi re-

! ülis

li&a cupiditatem fuam exilio compreflit. Cui

grauin.

fimile Antiochi tertii fadium memorat Plu-

| us

tarchus, Ephefuüm deferentis , ne Vi-rginïs,

| m

quae Dianae antiftita erat, defiderio captus

Cereris Afri-

doum

praeter fas aliquid attentaret.,

canae facra tractabant foeminae, abdicato

| Til

| um

fponte de virorum confenfu matrimonio, om-

| rmg

nique exinde mafculorum conta&tu, ac filio-

; foeri

rum etiam ademto. Caflitatem quoque co-

Jouis Helio-

D

lebant Sacerdotes Aethiopes.

| eligebm

politani fimulacrum cum veheretur apud Af-

fyrios, fübibant proceres longi temporis caf-

*

E

timonia puri.

In facello Beli Babylonii mu-

! fofmin

lier a Deo ipfo fele&a, virilis confuetudinis

Tithr

exors , ipfius concubitum praeítolabatur,

Ada

tïnïuim

Quos ad Solis & Dianae facra *prolïcura

li.

al-

t

Heliod,. Acthiop. lib. 2, ïJiu;arch, Apophth.

L18, Iïi. CAP, XIIF,

241

uud

uae

[ousTis

aïlegab,ant Perfae, iis lex eadem perpet

pudicitiae imponebatur. ltaque Afpafiam,

pl

quam propter raram pudicitiam fummopere

r p

amauerat Cyr

132

ü$ ,

vt in cafto reliquam vitam

il

exigeret, Dario filio ereptam Solis & Dianae

dbuh ld

facerdotem Artaxerxes effe iuflit.

Adolef-

jena, l

centes ea gens ad continentiam diligenter in-

In euu

^

li

!

M

fütuebat. Etnunc quoque apud Petías ve-

iüs

r

teribus illis prognatos, nullum crimen eapi-

fem

]i

talius eft, quam impudicitia ; nullum, quod

yelit U

grauius punire velint, Apud Turcas , ii, qui

mont l

genus fuum ad Muhammedum referunt , fe-

0Y

re matrimonio abítinent,

Indorum Theolo-

tio dj

gorum, qui communi Gymnofophiftarum no-

ts

mine cenfebantur, duplex fuit fe&a , Brach-

j abl

1030um altera, altera Germanum , quos &

yonogd

Sarmanas, & Samanaeos, & Semnos di&os

u, X f;'

reperias,

Eadem ftirps erat Brachmanum

g ?

omnium, & fe&ae huic addi&i nafcebantur;

T Hfimj

eligebantur Germanes ex omnibus tribubus.,

T 1*/

Magnum vtrisque inerat ftudium caftitatis.

o

Ante annum aetatis feptimum & tricefimum

9

i

Y

l

u1

foeminae confuetudinem nullam habebant

ll'ueu;äæai!

Brachmanes ; eoque anno expleto, fobolis

ii

Jnbatl

ii

tantum parandae cauffa vxoribus dabant ope-

f

J

rocure

ram,

Itaque femel quotannis ad eas vife-

!

ant; iisque abftinebant: demum ; po&qqam

ge-

ALNETAN. QVAEST.

$42

i

geminam prolem fufcepiYent. Magiftros ha-

Dhil

bebant contineptiae , cuius virtutis praecep-

tjis,

ta vulgo tradebant.,

Germanes veneris. de-

A0T

gebant prorfüs expertes. Nec tamen a con.

fcin

tübernio fuo repellebant mulieres quasdam,

Tibu:

i

ftudiorum focias , & caftitatis participes,

Quf

quas Semnas appellabant. Diffufi erat & in

fvi

Ba&ros haec fe&a , quae & in aliquibus Iauae

tht

maioris angulis ad hanc diem perfeuerare fer-

(eine

tür. Mariti defun&i defiderium teftantur ho-

tendi

dieque vidoae eodem rogo fponte fe creman-

dunt.

tes, ni infames haberi velint. Nec diuturni-

:

il vi

tate temporis exoleuerunt fanüi illi ritus

As

apud Indos Philofophos, imo accuratius eti-

ditqy

am ftudent continentiae. Sunt magna Brach-

dtcim

manum & Brachmanidum coenobia, Sunt,

ä

Tong

qui fru&us cuiusdam efu venerem doment.

Rorti

Sunt, qui mulieris conta&um cane & angue

Macaffarenfes facerdotes

lt $

peiorem putent.

'Talapoinorum

Dayru

caftitatem feruant ex voto.

!Em,a

quoque Siamenfium memoranda caftitas eft.

Wem

Nefas illis mulierem tangere, alloqui, 1mo

lis m

& obiter afpicere. lIgne concubitum luunt,

lts

(T'ota gens caíta: vnica fere vxore contenti

N

fant. Magnum virginibus honorem habent

hiofej

Sinae ; magnum viduis caftitatem colentibus,

(tjn

fpreto altero coniugio. Quod & olim lege

pro-

LIB, III.

CAP.

XIII,

343

prohibitum fuit,

Quaedam apud ilios fectae

Vuert

. Philofophorum virginitatem anteferunt nup-

n

tiis , quibus & penitus abítinent.

Verfibus

rl d

amores fuos decantànt , fed pudicis, Nempe

EU

fic informati fuerant a Confutio, qui cum om-

quiis

nibus fuadebat continentiam , tum iis maxime,

d

qui fapientiae ftudebant. Ipfe contentus vxo-

n

"

re vnica, concubinas füperinducere fcelus effe

iul

^

(

À

dixit, Sed & repudiata demum vxore coclibem

t

deincc ps vitam egit. Formofenfes coniugis du-

hr

cendae veniam adolefcentälatls non conce-

be

dunt ante annum aetatis vicefimum: clam

j du

illivifunt ad vxores, nec nifi quadraginta

ili n

annis grandiores faCti in contubernium ad-

u

mittunt eas, quas vnae vnis nubunt. Ex duo-

gmBrac?r

decim Sacerdotum , Iaponiorum fectis, cafti-

j

moniae vota nuncupant vndecim , poena

TU

mortis propofita, (i qui fan&tae fponfioni de-

Ti "p

fint. Summus ipfe laponum Imperator, quem

i

Dayrum vocant, vnam tantum ducit vxo-

1p0in0f

i

rem, a qua per dies quindecim quotis quibus-

i

J

]

j

g[tirasvf

que menfibus feiungitur. Hanc fi amittat an-

)qlli, n

nis minor triginta, alterius ducendae ius ha-

j P

bet; fecus, fi hanc aetatem excefferit. Scy-

ia

this quantum placuerit pudicitiae laus , cog-

g

nofcitur ex Anacharfi,

quem fupra lau-

m Ctif-

dauimus, Inter Thrgces fuiffe quosda

n

tas

u

344

ALNETAN. QVAEST.

tas di&tos, qui fine mulietum confortio vi-

lum e

ucrent, & facri haberentur, ex teftificatione

j Iüm, à

Pofidonii narrat Strabo; atque hos ipfos e fle,

- u mon

qui Abii vocantur gb Homero, hoc eft, vita

; Qomm

carentes ; quafi carere coniuge, id fit vita ca-

tosca

TCTC,

Eft prouincia magnae Tartariae Mu-

limeri

gilladi&a, in qua Monachi quidam totum

j oni

vitae tempus in caítro agunt.

in regione

H(Oä]x

"ibetana magnae funt virorum focietates ,

T0 noe

magnae & foeminarum.,

Lamas appellant,

Cn,.-e].

Piar ac folitariam agunt vitam, nec vllus in-

Cl!S EU

ter eos coniugii vífus.

Germanicam gentem

gdnt E

fua pudicitiae cura nobilicauit

Sera mafcu-

ltionis

lorum foeminarumque venus 3 feuera matri-

t pi

monia; vnica vxor ; rarifima adulteria, quae

dlä" ph

poena atrox & marito. permiffa confequitur,

frt C

Teutonum a Mario caeforum vxores perpes

lites y

tuae. virginitati inter Veftales adfcribi volue-

;unt M

runt, nec impetrarünt a victore ; itaque la-

L fnem

queo fibi vitam eripuerunt.

Semel tantum

Y

id

lg

virgines nubunt in ciuitatibus quibusdam :.

lt

X'l

apud Herulos ctiam. viris defun&is viduae

* Dens

laqueo fe praefocant , fi probae & pudicae

haberi. velint,

il Ope

Au&or Procopius in Gothi-

E

Mhte

ter

eis, qui & Anglis atque Varnis profligatae.

DT

N

pudicitiae puellam videri ait, fi cuinomen fo-

j

]um,

J Ti

Strabo l.

- Homer. Iliad, v, 6. Procop. Gethic,

ls5.€ :4. l.4.c. 20,

P

As

LIB. IIT

CAP. XIV.

345

Qf

lum contingat fperzti coniugii & fponfalio-

ficton

Tauri

rum, ad nuptias ipfas non perueniat,

30

facxo* um Dlaaae curam v:rglmbus tantum

eft, n

commit tc'm'ït Et Saxones,

crudelitatae fe-

U

r0s, ca(titate mirandos efle, icrxpht Saiu:anuz,

tige M

Americani facerdotes caftitatem cólunt pro-

1. (ot

pe omnes , Deo placere pudicitiam rati. In

nf

Hifpaniola infula, fi quis eorum fe polluerit,

Ciet,

vel necátur lapidbus, vel igne crematur

ppelat

Caeteri omnes funt in cafto, cum ieiuniis fa-

vllisi

€ris aut orationibus vacant & cum íe accin-

gE'l[ J

gunt ad legendum aurum, quod in parte re-

4 (

ligionis ponunt

Poenas impudicis poft more

ra m

tem paratas putant

Vlll defun&ti rogo vi-

Venere abfti-

Ti qu

duae pleraeque fe iniiciunt.

Nicaraguani facer-

feqit

nent Chiribicenfes Magi

dotes vxores non ducunt, Magnifica .mbue-

$p

j voll

runt Mexicani & Peruani coenobia vxrorum

Ql

& foe.mmrum ca('r tatem colentium; cuius

tantun

violatae fi qua comperta erat, viua defodie-

batur Veftalium Romanarum ritu.

j

Fota pro-

Vi

pe gens ad confirmandas vires veneri fero

dat operam. Apud Abnakenfes, Canadicam

pl]dlnae

I iU

gentem magna eft caítitatis laus,

magnum

)H 'ga'äv

impudicitiae dedecus. Mitto haeretlcos, qui

ml

velnimio continentiae amore produ&i, vel

'r'oe.w

lum

(

ealuian, ]. 7.

349

ALNETÀAN. Q;*;'AES'I.

foeminam atque item materiam, tanquam dia-

mepo

boli foetum perofi, nuptias damnarunt, Sa-

lum,

turnilianos , Cerinthianos , Ebionitas, Ar-

Itqie

chonticos, Cerdonianos, Marcioniftas, Se-

li d

uerianos , T'atianos , Encratitas, Apoftolicos,

(0,

Manichaeos, Hieracitas, Euftathianos,. A&-

fitit

rianos, Apota&tigos, & alias Ecclefiae vibi-

jj

ces. Mitto & qui ex vanis huiusmodi opinio-

fuidus

Dibus fecundas improbarunt nuptias, Catha-

4nüciat

ros & Cataphrygas, fiue Montaniftas, inter

(üttar)

quos cenfebàtur Tertuilianus.

plurim

ÜCUAOBOMUCT OUNHAT

bus P]

coníta

De edomando fpontaneis afllictationibus

tdfta

corpore, & peccatis per piacül&res

"

dj e

. poenas eluendis.

-

pertol

ec voluptatis folum lenociniis ob(iften-

pleni

dum effe decernit Chriftus, fed affiigen-

hbor;n

dum quoque corpus , & voluntariis doloribus

Wilro

edomandum ,& peccata piacularibus poenis

eluenda, ln o autem affentientes habemus

lls ve

liton

gentes propemodum vniuerfas, quae aliqua

ftiio

rerum diuinarum notitia imbutae funt,

Infi-

lhlore

nita tradiderunt praecepta fapientes viri ad

Yerün

muniendam aduerfus morfus doloris huma-

Jrzef

Rnam naturam,

Nobiliffimarum Philofophiae

fe'»ar

1E,5ïarum decreta haec funt: inter mala mini-

Tne

Cic:

LIB. III.

CAP, XIV.

347

n

me ponendum effe dolorem; folum effe ma-

xnüt,

lum, quod turpe fit; virtutem ad bene bea-

niti, d

teque viuendum fe ipfa efTe contentam. .Da-

otiftr, d

bit, dalit fe in tormenta vita beata , inquit Ci-

ol

cero , nec iuflitiam , temperantiam inprimis que

ias, 2

fortitudinem , magnitudinem animi , patientiam

Nefie v

profecuta , cum tortoris os Viderit , confifiet ; vit-

od 0j

tutibusque omnibus fin& vllo animi terrore ad

as, Ul

eruciatum profettis , vefiftet extra fores Hnenque

yflas n

carceris, ltaque plurimi his armati dogmatis,

plurimi etiam nullis informati praeceptioni-

;

bus Philofophiae , fed magna fortitudine &

conftantia a natura praediti, cum cafu vel ne-

tion

ceffitate in perpetiendi doloris difcrimen ad-

vcultro

du&i effent, praefenti eum animo ac ftrenue

pertulerunt, Plena eft exemplorum vita ,

is o

pleni libri; neque nunc in iis congerendis

d d

laborandum.

Ea tantum videntur propofito

dolri

noftró conuenire praecepta & exempla , qui-

bus p

bus vel religionis cauffa, vel popularis infti-

; hii

tut;onis, vel Philofophiae, quae multis pro

f

cep

(* i^

ti fponte aut tolerati

y d

religione fuit , fu

dolores & aflli&tationes corporis fuerunt. Vt

i, P

j vé

verum appareat, quod libro fuo de patientia

yj

praefixit Tertullianus: Pbilofüpbos , cum inter

entiaruu

j

; fesvariis fettarum libidinibus , & fent

aemu-

MM py'

[

Cicer. "T'ufculan. 5.

348

ALNETAN, QVAEST,

X

aeinulationibus difcordarent, folius tamen paiiz'en; j

guia

jores

tae in commune memores, buic mi Jludiorum

Juorum commififfe pacem , in eam confpiraffe, in

,.

t

eaim foederatos effe, li im affeclatione virtutis

t a

vnaniniter fluduiffe, omnem fapientiae oflenta-

ienewm de

u

patientia praetuliffe. : Hac praecipue

laude

tibi

inclaruit Italiea fchola , quae aPy.

thagora fumfit initium.

Is primum ad ca:

inpe

pefendos impigre labores hortabatur fuos

quaci

Tiortt

hoc fymbolo: Supra choenicem ne fedeto;

Vuga

& altero etiam fymbolo literae V , cuius cor-

nu alterum anguftum, difficilem notat ad

]

virtutem viam , iatum alterum, vitam paten«

ànimi

tem'atque tritam ad vitium.

Carminibus

o

porro fuis monitum hoc inferuerant Aefehy-

f6; (

lus & Epicharmus, Pythagoricae do&rinae

lr

lis])

participes. Vitam ipfe Pythagoras duriffi

Tobil

mam cum fuis egit, frugaliflimam , patientiffi-

inam; dixitque, voluptates non conferre bea-

Qul

titudinem , nec dolores eam auferre. Lyfisin

üaliq

aureis carminibus, quae adfcribuntur Pytha-

i

gorae , infuefcendum effe monet, ventrem &

äPm

fompum reprimere, Etin hac palaeftra ex-

hp

ercitatus Apollonius vetus vfurpabat Archi-

(tly

D

lochi di&um, Deorum donum effs toleranti«

N

am & pajlcientiam. Generale hoc eft Pytha-

80-

Iamblich. vit. P;—,r—t'r;aig. €. 35

É

LIB, IIT.

CAP. XIV

349

pm

goricorum decretum , inquit Iamblichus , la-

bores fortiter tolerando

dirim

adhibendas poe-

liones, ad naturalem in-

f

nas, fe&iones

temperantiam coercendam ; carnibus cibis-

TO

que aliis quibusdam abítinendum ; reliqüis

(fhy

Ua

atque item fomno, parce vtendum, Ergo mi-

u

rabilis fuit, fiue in contemnenda morte, fiue

ao

in perferendis doloribus, Pythagorae & fe-

f

IU

0

-

quacium fortitudo.

Nam & ipfe voluntaria

s

: WOV

morte interiit; item Empedocles, fi modo

vulgatam de eius exitu opinionem fequamur:

BO

ra4

& Zeno Eleates excitandis ad conítantiam

(

animis 1üuenum promnülmus omnia perpeti

paten

TM

i

maluit, quam coniurationis conícios indica-

d

Ui

re; & ne tormentis viétus id faeere cogere-

tur, linguam dentibus abfíciffam in os inítan-

qumt

tis Demyli tyranni exfpuit; quod & Leaenae

if

f

It

nobili apud Athenienfes fcorto tribuitur.

Quidam admotam velut ad audiendum fecre-

i

(

ti aliquid aDemylo auriculam Zenonem mor-

vis/l

vta

dicus laceraffe aiunt, Atque ita traditam fibi

uj

a Parmenide difciplinam fa&o exprefliffe , nar-

1

rat Plutarchus, & egregie oftendiffe , formi-

dolofam e(fe viris magnis turpxtudmem, pue-

rdi

ris & mulieribus dolorem Par fuit ia fimili

.an I

cafu Anaxarchi fortitudo atque factum, cum

l

b

Ni-

Ptiutarch. contra Colot.

]

350

AL;NETAN. QVAEST.

Nicocreontis perferret faeuitiam ; nec hor-

i f

rendum deprecatus eft fupplicii genus, quod

It 00

nunc quoque Turcis in vfu eft, cum in mor-

o Q

tarium conie&us piftillis ferreis tunderetur,

fl

Anaxarchi exemplum & monita fecutus Pyrr-

Tolor

ho, ad mortis & doloris toleraptiam audito-

Tam d

fes hortabatur, Superioribus haudquaquarm

m

inferiotem fe praeftitit memoratus Liuio

foria.

'Theodotus , perperam apud Valerium Ma-

p

ximum Theodorus di&us, cum patefa&a ad-

farifi

uerfus Hieronymum Syracufanum tyrsnnum

fs m

T

coniuratione, omnibus intolerandis patien-

[i

Vi

01

tiae humanae cruciatibus laceraretur.

Py-

o

thagoricum autem fuiffe, teftantur, Clemens

j

Mertn

Alexandrinus & "Theodoretus.

Fertur quo-

fitt

que Hierocles Alexandrinus Pythagoricaé

(ete

doGrinae clariffimus interpres, cum Dyzan-

findo

tii plagis a magiftratibus caefus effet, iudices

QU f

non fine conuitiis manante fanpuine refper-

fs

fiffe. Italicae fcholae do&rina imbutus Epi-

h

curus , etfi voluptatem cen(uit effe fupmum

füntu

bonum , dolorem vero fummum malum ,

Üttee

negauit tamen iucunde viui poffe , niti cum

bemg

virtute; aut vllum effe tempus , quo fapiens

ls [

non

R

Liu.1.924.c.5. . Valer. Max. L.3. C. 3. Clem.

il to

9

Strom. 4. "T'heod. 'Therap. Serm.

L II

Suidas

in Hierocles.

X

LiB, IIT

CAP,

XIV

351

e o

non fit beatus ; victur ipfe tenuem antetu-

$ qi

Iit copiofo ; dixitq

que fe cum loue de felici-

1nmor

tàte certaturum , ä"x aquam haberet & offam ;

Jeretut,

nihilque ei fufficcre, cui pauca rion fufficiant

[9uy

n*

usl

Doloremis co

mfit, atquemmortem , & ani-

FTU

inam agens in fummis cruciatibus, fcripfit ad

uqui

Bermachum

laetum tamen eíffe fe ex me-

B

moria rerem. 1nuey;tarurm

At fortior lot

um M

ge vifa eft Ionicae fcholae do&rina , cuius

i d

ariffimum lumen Socrates , & dictis & fac-

Tatnufl

tis inuictae laborum omnium , mortisque

adeo tolerantiae exemplum.dedit. Laudatue

pahen-

l

hoc nomine a Xenophonte ; & ab eius ad-

AROCIS

uerfario Ariftophane conftantiae ipfius tefti-

t qu

ficationem veritas exprefft, cum eum indu-

pondt

ceret adhortantem difcipulos ad patientiam,

bj

ftando, ambulando, perferendo frigore at-

Vbe.

ia

que fame, vini & veneris abítinentia.

&l

rius haec expofita funt ab Alcibiáde in Sym-

pofio Platonis. Eum ait ad Potidaeam, cum

uf

ml

contubernales effent, fuftinendis laboribus

nalllml

Graecos omnes

feque àdeo füperaffe, hi

ijj i

berna frigora facillime toleraffe, nudis pedt-

fgplen'

bus glaciem calcaffe , veftem non mutafie;

nol

per continuum diei unius & noétis tempus

in eodem veftigio cogitabundum fub dio per-

( '

fti-

&ib E

Xenoph. Memorab. ]. 1, & a. Axifteph. Nubib

352

ALNETAN, QVAEST,

ftitiffe , belli pericula intrepidum adn(!'e« Mor-

Ápitn

tem autem adeo non reformidauit, v

inuie

dolori

taffe etiam vifus fit

Quapropter in exem»

fiur

Per-

plum pátientiae proponitur a Seneca,

àngit

pefütitium fenem appellat, per omnia afpera

Tirq

iactatum , laboribus & militaribus & dome-

d

icis & ciuilibus inuictum , atrocibus crimi-

PT

nationibus vexatum , careeri mancipatum,

nf

véneno extin&um, nec inter liaec vultu aut

T

animo mutatum, fibi femper aequalem in

L

magna inaequalitate fortunae, Afperum hunc

Hoyh

vitae cultum ita porro commendauit familia-

ftnum

ribus, vt qui intima cum eo neceffitudine

Werit

coniun&tus fuit Ariíitodemus Cydatheneus ,

D

Et Cebes

nudis femper pedibus incederet,

lts

praefeptos laboribus aditus ad virtutem fc:-

Vülpt

te depinxit in tabula, Et Arxfuppus ita Anti-

fintes

patrum Cyrenaeum inflituit, vt oborta fibi

Jtter

caecitate iocaretur, nec ftudia literarum in-

Xam (

termitteret.,

Cuius calamitatis . conítanter

t ton

