phocles; hoc exfcindi vrbes, viros domi-

Y

bus pelli, mentes probas ad malas artes con-

[

uerti, homines dolofos & impios efüici, &

tan-

)

Sophocl. Antig. v. 3o

& fq.

n Oedip. Col. Y. 1374

LIB. III

CAP,.XVI.

491

l d

tandem nequitiae poenas dare, . Stultum iu-

qui

dicat , quisquis omiffa mediocritate petit 1m-

modica, Egregia multa aduerfus diuitias paf-

atf

jodt

fim iacit Euripides, pro eo ac Anaxagorae

p

difcipulum decuit,. Diuitias & honores nihil

effe, experta dicit Hecuba ; ditifimum hunc

d

j

effe, cui nihil in diem.mali contingat. Eteo-

clem monet [ocafta, diuitias ingne nomen

i

effe, proprias non effe hominum, neque cer-

AW

tas, fed vfürarias atque fluxas

Capaneum

yt

Adraftus laudat, quod magnis opibus non

ho

fuperbiat, fed pauperis viri fimiles fpiritus

r

IUO

gerat, mediocritatem colat; qui efferuntur

luxu, eos deuitet, nec virtutem in gula po-

le d

nat,

Euripidis & ifta funt : diuitias excae-

p

care homines, mala hominibus conciliare 5

lii

ignauos , iniuftos, .contumeliofos , fordidos,

Ti

imperitos efficere; paupertatem contra cum

empa

jv

fapientia, temperantia, .conftantia , .& for-

titudine effe coniunctam; fe igitur nec mag-

nl

ni aeftimare anxiferum hunc Deum, quem

ml

& nequiflimi poflideant; panis efum , aquae

LY

potum füfficere hominibus, fuüperflua cae-

jonr

tera & luxuriae inuenta,

Pluti nomine per-

. COl

fa-

n

Eurip. Hecub. v.622. & feq. Phoeniff, v. 55-5,

1

& feq. Supplic, v. 261. & feq.

ld'.,v

E

402

ÁLNETAN. QVAEST.

facetam dedit comoediasm Arifï:ophanäs m

tun

qua id vnum videtur habuiffe propofitum, vt

T

lom

bona paupertatis, diuitiarum. vero malo &

incommoda explicaret, Paupertatem morum

fii

magiftram appellauit Antiphanes ; Plutum ve-

tony

ro na&um homines videntes, eflicere. cae-

Q

cos; diuitias ad id tantum optandas, vt ami-

fen

cis benefaciamus.

àp

Philoxenus Lyricus, di-

ues in Sicilia fa&us , cum opibus fe in luxu-

il

riam , mollitiem, & infcitiam inclinari fen-

tni

t0s|

tiret, nae, inquit, me bona ifta non perdent,

fed ego illa; relictisque iis ex Sicilia decet-

and

fit,

Suaue malum dixit diuitias Carcinus,

«lf

Ti

hominibus infelicitatem pariens, & ab iis ta-

men expetitum. Eas a fe deprecatur Phile-

lnt

td$, ob adiunctam miferiam, & tranquillam

üri

tit

paupertatem praeoptat: idemque faCurum

porro ait, quisquis virtuti ftudeat.

Sunt

lnl

qui eadem haec adfcribant Philemoni, qui

li,

& tolerabiliora effé vult pauperis vitae quam

tl

Opulentse incommoda.

Bonorum omnium

0

poftremas arbitratur Alexis eífe diuitias,

homc

quippe poffefionum omnium noftrarum in-

iüud;

certiffiriam; fimulacrüm inane tantum & of-

dEüdl

tentationem; fuauem eífe contra & optan-

BU

dam mediocritatéem; : Dixit Merander , per-

f

maloe

tinere Pauperes ad Deos; leui&;ïxum-

rum

la

*

LIB, IIl

CAP, XVI,

403

5

fum effe paupertatem , cuius pudere nerni-

I

vo

nem deébeat; nulla enim alia re opus effe

do& |

hominibus, quam pane & aqua; Plutum de-

r

fpiciendum , quem fibi peffimi quique facile

| 1

m

comparant; caecum ipfum affeclas fuos cae-

A

cos efficere ; fapientem diuitias fuas fecum

Ed

ferre ; fe&andam igitur aequalitatem , fugien-

m

dam auaritiam, quae pauperies eft animi;

| ln

infanabilem hanc effe , pauperiem vero pe-

r

cuniariam ab amico liberali fanari peffe ; ege-

d

nos & hofpites facultatibus promte effe iu-

j

d

uandos.

Omnia in, diuitiarum cupiditate in-

n

effe mala, dixit Apollodorus ; Diphilus ne-

Iu

minem fore malum, fi nulla fit accipiendi vo-

fhi

luntas.

In aeftimandis diuitiis nihilo Grae-

cis inferiores fe tulerunt latini Poetae, EÉn-

;mllam

djunt

nius duo , quae maxima putantur onera tam

t

fapiénter tulit, vt.iis pene dele&ari videre-

tur. Divites falfe defricat & exagitat Lu-

l

qu

cilius, & ad mediocritatem vel paupertatem

. qui?l

ml

potius traducit, Si eo quod fatis eft, inquit,

homo contentus effe poffet, fufficere vtique

T

iil l

iftud; verum cum ad res fuperfluas extendat

r

deüdem, credimusne porro diuitiis vllis ani-

mum eius expleri poffe? Extollit alibi bona

u

n d

frugalitatis, dum exclamat: o Lapathe, quan-

Cc 2

ti

p

Lucil, Sat. L. 4. & 5.

(

404

ALNETAN, - QVAEST.

ti fies ab eo, qui te norit! Nofcebat autem :

atp

Laelius, & fimplicis huius ac paupertini cibi

TUtOD.

fuauitatem acipenferi Gallonii, diuitumque

a

Si quis rec-

menfarum deliciis anteponebat

T

ta ratione vitam gubernet, inquit Lucretius,

t2

homini grandes diuitiae funt aequo animo

t

parcitatem cólere, quippe exigui penuriam

pupe

non effe, quod quilibet fine negotio parare

Ya

poffit, fed multarum pretiofarumque rerum.

Wf

Vir bonus, inquit Publius Syrus , repente di-

fitg

ues nunquam factus eft. Pauca defunt ino-

Vttre

piae, multa luxuriae, omnia aüaritiae; tam

(eQta

quod habet, quam quod non habet.

Aua-

MaS

rus in.nullum bonus eft, in fe peffimus ; ni-

lite

hil re&i facit, nifi quum moritur; nihil mali

ET

aliud ipfi imprecandum, ni(i vt viuat diu;

Bu

damno dolet, non fapiens,

Nullus tantus

1í

quaeftus eft, quam parfimonia

Cupiditas in

Tiid

diuitiis, inftru&a inopia eft. Deo dignos ho-

Jitto

inines effici defpicientia opum, Aénean tmo-

Á

pet Euánder apud Virgilium, fa&umque id

ln

ab Hercule. Exclamat alibi execrábilem auri

B

famem ad ormnia audenda homines irmpelle-

|

Atj

Excurrit nonnunquam in delicias rufti-

df

cae

Lucret.1.5. v. 1116. &q.

Virgil. Aeneid. 1. 3.

v. 364. & 1. 8. Y/56, 57.

Georg. 1. 3. v. 458. X

lo

l

feq.

L

l

LIB. III.

CAP, XVI,

4o$

u

cae paupertatis, & in vrbanarum opum aes

l Cl

|

rumnas, Satiras fuas ab eleganti diuitiarum

Tgr

& auaritiae infectatione exorfus eft Horatius,

! ICC'

fruftra ex opibus felicitatem fperarari do-

wit

cens; confifrendum intra naturae modum ,

)

quae paucis contenta eft; anteftare diuitiig

Jen

paupertatem &, mediocritatem , quam & au-

It

ream alibi appellat; hoc eft, diuitias omnes

fttif

infe complexam. Quae virtus & quantafit

1

paruo viuere, ex Ofelli ruftici perfona tota

W

Satira explicauit; quam cum legeris , prae-

u' fam

cepta Philofophorum non valde defideres.

lt

Alia Satira lautitias Nafidieni argute deridet.

l É

Aurea etiam ode auri mala infe&atur; auro

Vl

depudicatam oftendit Danaün, auro periiífe

j d

Amphiaraum; auro fidem ducum corrumpi;

t

auro fequaces curas adhaerere , maiorumque

i

cupidinem ; Deos aduerfus homines frugi &

(!) li

parcos eífe liberales; fe partes diuitum re-

TU

liaquere ; fe paucis effe contentum; fe, fi

yel

plura concupifcat, a Maecenate facile im-

lml

petraturum , nec tamen concupifcere ; ita fe

melB

diuitibus fore opulentiorem, quibus multa

] mfï

deeffe necetTe fit. Beatum alibi appellat, non

u

qui

*

Horat. Carm. libr. 3. Od.

1d. M

Horat. Serm. r. Sat. 1

Io.

Horat. Serm. 1. 2. Sat. $. & 8. . Horat

g

Carm. lib.3. Od. 16.. Horat. Carm. lib.4. Od.g.

406

ALND TAN. QVAEST.

b

qui multa poüïdeat fed qui paupertatem pa-

dem

ti fciat,

Paflim vero feculi füi luxuriam &

nl

auaritiam exagïtat

Aurum ferro nocentius

z

m

effe, ait Ouidius ; auro & muneribus puella-

M

rum pudicitiae illudi. Elegiarum Tibulli exor-

N

dium petitum eít a defpe&ione diuitiarum ,

Ti

& rufticae paupertatis praeconio. Quaeritur

ij

Propertius auro conciliari amorem , expug-

nari pudicitiam, venire honorem , fidem pel-

p

f p]ew

]ij vendi iura atque leges; auri cupidine

fli

periiffe Brennum addit, Polydorum , Polym-

neftorem , Amphiaraum , Eriphylen; Romam

lone

Tiocr

ipfam opibus fuis perituram. Quartum Aftro-

li

nomici fui librum ab auaritiae & opum de-

teítatione aufpicatur Manilius

.

*

perpauca

Wt

lben

pofcere ait naturam; quo plura quis requi-

(puy

rit, eo effe pauperiorem ; non numerare aua-

o

rum id quod habet , tantum quod non habet

t de

optare; luxum lucris, rapinas luxu pararij

Duin

cenfus vfum effe dilapidare cenfum; caducas

Tis,

cfTe opes , alternasque effe paupertatis & di-

uirtiarum vices,

In Petronii reliquiis eximia

D

po

aec funt

pofuiffe Deum in promtu , quae-

d

cunque naturae defideriis fatisfacere poffünt;

era & mora rubetls haerentia, ad famem;

t

fiu-

Ovid. Metam. libr. 1, v. 141.. Att. Amand, libr.

k

?. V. X61,. Propert, libr, 3. Eleg. 13

r d

CAP,

XVY.

*

LYIB, II

407

Definit

flumina, ad fitim; rogos, ad frigus.

"

demum in hac claufula; diuitem naturam mi-

am&l

niftrare, quod ad fatietatem fatis fiv; infini-

OLU

tum effe, quod infraenis gloria exigit. Item

tll

u

Nefcio, inquit, quomodo bonae mentis fo-

roreft paupertas. Quod di&tum peruetus eftz

UP

nam difficilem magiftram modeftiae pauperta-

Rrtt

tem dixitAnaximenes; magiftram morumAnti-

Y

phanes; Euripides,confanguineam paupertatis

wmpl

fapientiam ; Demetrius Cynicus, facilem effe

pür

fibi ad diuitias viam,'" quo die poenituiffet

!t

bonae mentis $ Seneca, diuitias abieciffe De-

(

mocritum, tanquam onus bonae mentis ; con-

M

traria effe inter fe bonam fortunam &bonam

n

mentem,

Claudit Satiras fuas Perfius in il-

at

liberalitatis & fordium infe&atione ,

&.in

t

opum quaerendarum infno ftudio perftrin-

t

gendo; ab iisque vitiis fe valde alienum ef-

i

fe declarat

Sed & totae gentes idem de di-

pa[ H

uitiarum vilitate cenfuerunt

Graeci impri-

u

mis, quorum figmentum de aurea aetate , qua

1j

nec diuidebantur agri, & in medium quaefita

eyit

reponebantur, paupertatis & fimplicitatis laus

| quze

Scribit Aelianus,

eít, & opum vituperatio.,

QLFUB«

Graecorum optimos vitam omnem in pauper-

amewu

tate

f |

Aelian, Var. Hift. lib. 11. c. 9.

ld hb *

j

t 408

ALNETAN, QVAEST.

qubu

tate duxiffe, nec proinde grauem effe cui-

quam. paupertatem debere,

Hac laude flo-

opum

ruerunt Athenienfes, qui licet hofpitalitate

qm

commendarentur, & in aduenas liberalitate,

M

cum Caítori tamen & Polluci conuiuium pa-

fit d

tf

rabant in Prytaneo, cafeum tantum, & por-

rum, & oliuas apponebant.

ul ]

Quamobrem ,

vt Phllof'ophos Athenienfes iam füpra lauda-

hi

tos mittam, nec Ariftidem puduit fuae pau-

to

pertatis, quae cum ipfi a diuite quodam ho-

Iire

mine obiiceretur, Nihil mihi , inquit, ex :ea

g

mali timendüm eft, tibi ex diuitiis lebor &

d

follicitudo; nec ipfi poft vitam praeclare ac-

lm i

tam tantum füperfuit, vnde iufta.funeris per-

ia

tj

folui poffent, Pari refponfo Demadem men-

fae fuae parcitate offenfum excepit Phocion,

Volu

Is vitam maluit in egeftáte claudere, quam

hnla

centum talenta ab Alexandro dono milffa re-

Yv

cipere , aliorumque liberalitate vtí, ne quae

. 1 Wt

haec ipfi conciliauerat probitas, inde ]abe-

W

fieret, Cimonem vero, qui Phocionem aeta-

Tni

te praeceffit, anteferre non dubito Philofo-

[

lg

phis illis, quorum opes defpeé&tae, vt voles,

& abie&ae nulli vfui füerunt.

Hic fuas in

DI

egenorum leuamentum profudit, Praedia &

um

hortos lncuüodltos patere ominibus voluit,

hn

qui-

D

C

LIB. ÍII. cAr».' XVI.

4069

[

quibus efTet opus.

Nummos in praefens in-

o |

opum fübfidium fecum deferri curabat. Si

jb

quem fua paupertas male veftitum effe coge-

ii

ret, detra&to amiculo contexit. Nulli claufa

fuit domus eius, nulli arca.

Pauperes mul-

p

"

tos fuis fumtibus extulit.

Qualia multa iam

p

rat,

ante Pericles ediderat. Atqui Cicero veram

-

a

hanc liberalitatem appellat atque laudat,

captos a praedonibus fuis facultatibus redi.

p

)l

mere, amicorum cauífa aes alienum füfcipe-

ae]

re, eos in filiarum collocatione , vel in re

xl

augenda adiuuare, Lamachus cum ad bel-

Uj

V

lum imperator proficifceretur, pallio caruif-

1

fet & crepidis, nifi amicorum benignitas fub-

ueniffet, Nec huiusmodi tamen fubfidio vti

Dd

Yaf

voluit Ephialtes; nam in fumma egeftate ta-

g

lenta decem. ab amicis dono oblata refpuit,

ne vel ingratus aduerfus eos, vel in legum

I

perniciem lenior effet & reuerentior. Ly-

qUZE

j

curgus Spartanos ab opibus & luxu ad parfi-

moniam & paupertatem reuocauit : fundos

u

agrorum ciuibus aequales effe iuffit; aurum

jbf

lt

& argentum abrogauit , indu&tis ferreis num-

mis, cum quibus & (cortei funt recepti; mer-

j n

cium permutationem fuperiori aetate vfita-

"

re, lu-

Jf

tam-probauit; rem familiarem auge

CtrQ«

J

*

Cicer. ». Offic.

A16

ALNETAN, QVAEST.

croque ftudere prohibuit; fuperuacüuis omni-

btnig

bus interdixit; commerciis füblatis peregri-

cn

narum mercium vfíum fuftulit ; neceffarias

t

21tes retinuit, vanas & curiofas expulit ; ar-

(iei

matos ciues cibum publice & fimul capere

f

voluit, acqaalcsque portiones fingulis diftri-

(iea

bui, &-in omnibus aequahtatem feruari ;

ht

domorum fabricam fimplicem & paupertinam

f do

íanxit. Veititus perinde vilis fuit vt vi&us;

t

breuis quoque; nec per annum mutabatur ,

Wt

adeo vt geítaretur detritus atque lacer. His

Mo

inititutis diuitias attulit in. contemtum , &

p

ciuitatem vitiis purgauit

His xmbutus AL

Vitd

menes, dixit optime feruari regnum , fi

non magni lucrum aeftimetur; refpuit dona

g

ity

Meffeniorum, & in amplis opibus adftri&e

bt

Yixit

Mores hos tetricos & feueros ex Cre-

n

ta retulerat Lycurgus; vbi parcus fuit vic-

tus & conuünens, menfa fimplex, cibus vi-

QüN

Q

his,

Si ex Epaminondae & Pelopidae fruga—

f«f

litate Thebanorum aeftimermus animum , ni-

tf

bil concedent fuperioribus.

Epammondam

Hmln

induxit Plutarchus in.libello de genio Socra-

t

tis , aduerfus diuitiarum cupiditatem acriter

i

dilputantem, non earum folum, quae per

lr

nefas comparantur, fed & quae iure poffunt

I

ad nos peruenires velut quae ex amicorum

lib

be-

!

LIB.

IHT,

CAP, XVI,

AT

Ottr

[

bemgmtate vel liberalitate Re gum proficif-

T

cuntur ; quippe nifi e'emenfa. cupidinis huius

D"ana

eradantur ex animo, ne

retitis quidem de-

UTO

fideriis obfifti demum po!

Pp

2

Huiusmodi au-

t

tem fermonem ex re Plutarchus Epaminon-

ditri

dae affinxit; nam iniuriam fibi fieri ab lafo-

FUAILy

fie conqueftus eft , quod aureos aliquot ad

FEIDATO

fe dono mififfet , & lef*atos ab Artaxerxe

'1&&)

inagnam vim auri ad fe deferentes menfa

Jf

excepit plebeia atque vili , vt auro fibi ni-

3

Nec fimulata füit ifta

hil opus effe fcirent.

"

-

paupertas: vnica ipfi veftis fuit, panofa , &

Jj nl

vfu detrita, atque etiam fordida; quam pur-

nl

gandi cauffa fi quando mittebat ad fullonem,.

qona

EH SNESECUS

inopia alterius domi fe continebat $

fupel-

hr

Fc in Pe-

lex tota ahenum & veru vnicum.

xCxE'

loponnefum aduerfus Spartanos profecturus,

Yo

"o

quinquaginta drachmas in viaticum a ciue

g v

quodam foenori fumfit,

Et tamen in hac

[j

egeftate fübueniebat ciuium & amicorum ne-

n

ceffitatibus; vel de füo, fi fuppeteret; vel de

T

amicorum opulentiorum bonis, fi ipfe care-

n

ret, Cumque eum adducere non potuiffet

fitf

Pelopidas, vt in parterm amplifimarum opum

d

p

fuarum veniret, venit ipfe in partem pau-

fu.

DN UNUS

pertatis Epaminondae: faec itates ommes in

tf

fübleuanda bonorum virorum & amicorum

lü-

"

41

ALNETAN. OQVAEST.

inopia, & in iuuanda reipublica profudit: nec

(erü

confiliis ceflit amicorum benigne eum admo-

[ij

nenuum , vt profpiceret fenectuti fuae, & in

inpr

longitudinem confüleret, animum fapra. vul-

(ten

fl

gares has curas gerens. Itaque nec fplendida

Artaxerxis dona admifit,

lint

Quantum Graecis

probata*fit fan&ta i inopia & humilitas, fplen-

fs

dide declarauit Alexander , cum Sidonis re-

"]

KK

gem effe iuffit Abdalonymum , paupertate.

fquallidum , vitam ex horti cultura toleran-

AUl

T

tem , profitentemque manus fuas fuffeciffe

defiderio füo, & nihil habenti nihil defuiffe.

d

Vittorias Alexandro peperit füi exercitus dif-

bori

Tiln

ciplinas difciplina ftetit paupertate magiftra,

vt Dariom monuit fapienter Charidemus

lii

Athenienfis.

Di&tus eft Callias quidam

&i

Agrigentinus ,

ob prolixam in homines

li

juuandos

voluntatem 5

ipfius liberalitatis

T

praecordia habuiffe ; & propitiae Fortunae

fmi

finus ipfe, non homo fuiffe ;

Q

domus eius quae-

dam muniticentiae officina, Alimenta inopi-

hehx

1

bus, dotes pauperculis virginibus, folatia de-

trimento affectis erogabat.

Hofpitibus pa-

bri

tebant aedes eius rufticae & vrbanae ; quin-

b

r

gentos homines aluit aliquando & veftiuit.

Quaü poffeffiones eius commune | fuiffent

q

emnium patrimonium, Auíteri fuerunt ve-

te-

LIB, TII,

CAP, XVI.

413

N

terum Italorum mores, fiue ex Pythagorae,

(mo:

fiue Pythagoreorum praeceptis; Charondae

Ein

imprimis; item Zaleuci, qui legibus fuis Lo-

crenfium juxum coercuit, füblatis aureis an-

i

Qd

nulis, veftibus auro intertextis & Milefiis.

r

Ante Saturni aduentum Latium. incolebat

fjl |

gens dura, quae nec opes componere, nec

ex agricultura quaerere , nec repertis parce-

Il fe

us

re norant.

Afperitatem hanc victus non fuf-

!

li |

tuliffe fed mitigaffe diétus eft Saturnus, au-

reae aetatis conditor.

Eam retinuit Euan-

Rel

fül

der; item Sabini, parca gens, frugalis & la-

T

boriofa ; Etrufci quoque, & Rutuli. .. His

maioribus prognati Romani psríümoniae &

jl !

duritiei legem ab iisreceperunt. Nonnulla

lm |

ii

ex libro Catonis de moribus refert Gellius,

vnde feueram vetuftiorüm Catone tempo-

g |

rum di(ciplinam intelligas.. Elegantia , qua

li

fM

fignificatur cultus amoenior & nitidior, tan-

quam vitii nomen ab eo vfurpatur; & repre-

u

hendi demum defita.eft, non coepta lauda-

n

T!

gt

Veftiri, inquit, in foro honeíte mos

erat, domi quod fatis:effet: equi carius eme-

J

bantur, quam coqui: graffatores appellaban-

quig-

tur, qui fe ad conuiuia aut Poetices delicias

applicabant, Paupertatem fcribit Apuleius

i ,

Po-

[/n

Gell. lib. 1i.cap.2. Apul.Apok

414.

ALNETAN, QVAEST, |

populo Romano imperium fundaffe a primor«

f

diis , eiusque veftigia in fimpulis & catinis

m

ficilibus, quibus in facrificiis vtebantur, eti-

vt

am extremis & opulentis temporibus exti-

Ti

tiffe,

Crefcentibus opibus , non ftatim ta-

w

men creuit opum cupiditas

Omnis in or-

fitet

namentum patriae diuitiarum fplendor con-

hu

ferebatur,

Quaerebatur in re domeftica , in-

feim

quit Cicero , continentiae laus, in publica

(

dignitatis; in priuatis rebus tenuiffimo viue-

ET

-bánt cultu; & .ad imperii gloriam omnia re-

qume

uocabant. Dreuis erat illis priuatus cenfus,

aj

commune magnum,.

Magnis impenfis tem-

Wlis

pla exftruebantur & oppida : fortuito ipfi

te

cefpite vtebantur ex praefcripto legum ; &

b

afpera adítriti difciplina , rufticis operibus

-

Qtt

& agrefti vi&tu exercebantur, tantaque erat

Vaf

argenti penuria , vt, cum legatos Carthagi-

D

nenfes excepiffent frequentibus epulis, idem-

forat

que argentum menfis fingulis adhibuiffent ,

lm

füperbae gentis dicacitatem experti fint. Gra-

Winy

uiffimum autem habuerant Romani & fanc-

D

tiffimum paupertatis magiftrum Numam, cu-

T

ius coniux Egeria fimulacrum eft pauperta-

Egeriz

tis per allegoriam ingenuofe confitum, &

Vs d

in hiftorisae demum partem incaute traduc-

g

-

tum.

Cicero pro Flaéc. .

li

.

LIB, II,

CAP, -XVI.

4I$

tiut

tum. Miratus fum equidem faepenumero

u

nemini, fiue veterum fiue recentiorum, rei

Id

veritatem vel minimum füboluiffa, cui no-

; eyt

men ipfüum Zgeriae rem -clariflme indicet.

if t

Nauw Egeria nihil aliud fonat, quam pauper-

jnot.

tatem; voce ab egendo deriuata, quafi Ege-

J Q

niam dicas.

Sic ex, canimen, carmen; ex,

il |

genimen, germen, Magnos hic praefentio

il

Criticorum motus , ac eorum praecipue;,

0T l

quibus nihil nifi fua placent, -.Sed os ipfis op-

Yi |

priment probiffimi au&tores Dionyfus Hali-

nl |

earnaffeus & Liuius, qui conceptis affirmant

gt

verbis, inopem Romanis egerium dici folere;

t il

atque ita ab egeftate di&tum Aruntis filium ,

Demarati nepotem 5 cumi poft patris & aui

n

x

obitum natus in nullam haereditatis partem

p at

veniffet, At Egerius ille Lesbius "Tufcula-

ritj

nus, Di&tator Latinus, Catoni & l'efto.me-

moratus , qui lucum Dianium dedicauit in

t

ifi

nemore Áricinio, ab Egeria iliic culta no-

p Ot

men videtur effe fortitus, ^ Ergo Egeria, in-

T

opia eft; cumque inopem vitam amauerit

Numa, & paupertatem velut amplexus fit,

,*

;perm-

Egeriam amaffe, & vxoris loco habuiffe dic-

If &

tus eft, Cumque paupertas foror bonae men-

rl

tis effe credita fit, hinc ab Egeria ritus fa-

""

Gro-

Dionyf. Hali&. L3. Liulrc34

416

J;ALNETAN. QVAEST»

crorum regnandi artes, & vitae fan&e infti-

ts

tuendae praecepta fertur accepiffe, Quod

paup

fpit

cum finxerunt fabulae huius artifices, per-

inde eft, vt fi dixiffent , paupertatem, fru-

Dd

Vg

galitate & continentia coniunctam , NNumae

magiftram fuitfe ad bene beateque viuendum,

E

ad colendos Debs , ad regnum prudenter

Ál

itbut

adminiftrandum, Fuerunt, qui dicerent, Ege-

riam vnam fuiffe ex Mufis, quod ad cultus

li f

tenuitatem ftudia literarum addidérit INuma.

AO Y

Ya

Re&ius Ouidius & Plutarchus, qui ad con-

fuetudinem & confilia Egeriae , Mufarum

toud

quoque monita adiunxerunt, hoc eft, ftudia

ihu,

literarum ad paupertatem, — Hinc lucus, in

il

quem fecedebat Numa, Camoenarum dic-

p

tus,

Egeriam Deam Camoenis gratam effe,

t&h,

ait Ouidius; hoc eft, frugalitatis amicas ef-

ul

fe Mufas. Quid hoc eft vero , quod narrant

l [

Hiftorici, Numam ad firmandam fidem de

m

confüetudine , quae fibi cum Egeria inter-

[ m

cederet , deque emolumentis , quae- inde ad

tih ij

fe prouenirent, inuitaffe viros bonos pleros-

Nent.

que ad epulas , & plebeio eius apparatu ac

l "r

vili fupelle&ile excepiffe , ac repente men-

Vr

retiofis

fas qpipare-in('tru&as ; & domum p

vafis.

Tet

Ouid. Rïätam. l. r5. v. 482.

Wi

Plutarch-. ia foma.

Quid, Faft.1, 3. M 275.

LIB, IIX :CAP. XVI.)

417

hl

váfis ornatam äpparuifl'e? . Nempe fic bona

(ui

paupertatis adumbrant, quam fibi placate &

y p

fapienter ferre poteft , & cupiditatibus fuis

nf

modum imponere, is vero diues eft ; cum

Nung

verae opes non in auro &argento, fed in

eDUUD,

animi moderatione fitae fint,

Caeterum vt

t

fabulofa fint caetera, conítat certe Numam

imbutum tetrica ac triíti Sabinorum difcipli-

I

j a

na, fimplici cultu, & vi&u tenuiac paupere,

N

toto vitae tempore fuiffe dele&tatum. . Ve-

nerata eft recentior aetas fiftiles vrnulas. &

d

T

capedines Numae, fimpuuium, nigrum ca-

j (iii

tinum, & Samias patellas, Numae tempo-

ribus, inquit Tertullianus , frugi religio &

i, 1

m d

pauperes ritus, & nulla Capitolia certantia

A Enel

caelo, fed tergeraria de cefpite altaria, & va-

fa adhuc Samia. : Atque haec origo eft fabu-

yurt

at

lae:de Egeria, quam & pro fabula veteres

habuerunt,

Cicero ait, qui in poemate fuo

jn !

p j

de Mario veritatem quaerant , non dubitare,

ii

quin iidem cum Egeria collocutum Numam

putent,

Sic Dionyfius Halicarnaffeus , fic

p

p v

Plutarchus. Quid falfi ineffet de re , perfpe-

d

xeruntvhi quidem ; quid veri ineffet, n

on ag-

no-

yeinl

ngïi

"Tertull. Apol. c. 25. Cic. . T. de legiB; Die-

nyf. Halic. l2. Plut. Num.

INW .

D d

|

l

418

ALNETAN, QVAEST.

nouerunt

An ex eo quod Aricinus ille ]u-

IltPs, 1

cus domicilium Egeriae fiue Paupertatis

u h

habitus eft, factum deinde , vt ad. Aricinum

ia Q

cliuum mendicorum multitudo magna ftipem

Mtüra

rogaret , velut latentis illic Deae fauorem

T Car

fperantes?

Qui

geriae nomen faéctum vo-

hh

lunt , fiue ab egerendo partu., vt Feftus;

r

fiue ab egerendis aquis, vt Auguftinus ,. qui

lonam

Egeriam propterea Numae coniugem dic-

WerUnt

tam putat, quod ipfe egereret aqnas, vnde Hy-

ttatis

dromantiam faceret; nulla probabili ratione

(

nituntur.

Inopia & frugalitate pares Numae

l &f

fuiffe reliquos Reges, praeter Superbum, tef-

ij

tificatur Cicero

Stante republica floruit ea-

D

dém difciplina

Agros fuos viri ipfi princi-

At

pes manibus fuis fodiebant, nudi, fquallidi,

rDe

puluere fordidi, perpaucis iugeribus contenti.

fl

Perniciofum intelligi ciuem, dixit M. Curius,

i s

cui feptem iugera non effent fatis. Quatuorde-

ulne

cim Quintio Cincinnato fufficiebant. Sero pa-

[ Aolig

nem.effe Romani coeperunt, cum ante pul-

Mi

tibus vefcerentur :

fuaque aetate facra prifca

tra-

DT r

& natalium pulte fitilia fuiffe confecta

"1 Thedit

dit. Plinius;

Piftoribus ante Perfei bellum

1 dUS [

vfx non funt panem ipfi fibi faciebant Qm-

«gneUm

-rites,

)

i

Y af

—

Feftus in Eger Aug de ciuit, Dei,1,3. c.35. Cic.

Paradox.

le bag: 0. Q.

LIB. III,

CAP.: XVI.

419

ll

rites, muherumque id opus erat.

Coquos

atl

non habebant in feruitiis, fed condu&itios.

dinum i

Sera quoque fuit apud Romanos vitium

li

cultura: neceffariis frugibus arua feruiebant,

od

cum carere vino poffent, frugibus non poflent

n

Poft Antiochum deuictum prohibuerunt Cen-

ieus

fores poenis propofitis , ne exotica vnguentà

Romam inferrentur,

Per haec tempora ex-

s u

n d

titerunt Romae illuftria continentiae & fru-

u

galitatis exeinpla: quae fufe expofita ab aliis

us

nos ftriétim delibabimus.

Valerius Publico-

Vurid

la, exactis Regibus, ter Conful, rcbus prae-

)m,lf

elare geftis, magna parta gloria, deceflit tarn

iL

pauper, vt in bonis, vnde cfferretur, non re-

p ]

liquerit, ad idque publica impenfa praeftita

fit.

T

De Menenio Agrippa, Patres inter at-

Ti

que plebem pacis fequeftro, idem proditum

Jun

eit

Cn. Martius munera à Confule ob for-

od

titudinem oblata non admifit, cognomine à

ero)

Coriolis expugnatis dü&o contentus, & rei

p

geftae gloria, Quintio Cincinnato viétum qua-

l prlffi

tuor agri iugera manu eius arata atque fata

ln

fuppeditabant.

M. Curius Romanae fruga-

pelft

litatis exactiffma norma , agrefte fcamnum,

ligneum catillum , rapa tofta, auro Samni-

du

t

tium a fe domitorum a legatis allato, & Pyr-

f CI«

Ihi a fe Italia exacti praedae antepofuit , ne

Ddz

re-

1

420

ALNETAN, QVAEST,

receptis quidem iugeribus agri quinquaginta,

Confü

quae fibi a Senatu praemii loco decreta fue-

hn

rant

Par Fabricii laus in refpuendis Sam-

Aitoli

nitium & Pyrrhi donis;

Vocem hanc Epi-

dentu

curi ex Cynea auditam exhorruit, Omnia

Mti

voluptatis 'caufa facienda.

Et quas diuitias

grum

Imperator fpreuerat, Aenfor notauit. Huius

Q m

collega & aequalis Aemylius Pappus pauper-

Q

tatis quoque nomine celebratur.

Similis

Ug

jtem Fabii Gurgitis, Fabiorum Pi&orum, &

itedin

Ogulnii abítinentia, cum accepta a Ptole-

i

maeo, ad quem legati miffi fuerant, dona

ttm

detulerunt in aerarium, vel

vt ali nar.

'rant

'Tanta certe fuit

Ti g

penitus repudiarunt

Mf

temporum illorum continentia, vt Romam

ü lmp

iniffus a Pyrrho hic Cyneas cum fplendidis

lo

donis, nullam domum muneribus fuis pa-

ïva

tentem inuenerit,

Agrum fuum conferebat

ÀtiUs

A-'ilius Seranu

cum ad honores & impe-

L lhus

rium a Senatu accerferetur, Aequa fuit Ati-

li Reguli paupertas.

Alebatur cum vxore

) 1ala

[[IUpu.

& liberis totaque familia feptem iugerum

LT

A

prouentu.

Tam anguíta fuit Aeliae gentis

res familiaris, vt fexdecim Aeliis domunpcu-

l(.C!ue

ET

la vna, vnus agellus fatis effent. Atque boc

t

paupertatis exemplum reliquerunt pofteris

fuis: nam coenabat fictilibus, cum gereret

t

Con-

Dlin

LIB. IIf

CAP, .XVI.

42 :)

g

Confulatum, Sextus Aelius Catus; nec fi&i-

n

N

lia haec argenteis vafis, quae muneri ad eum

Aetoli mittebant, permutare voluit,

Hunce

( EP('

Sextum Aelium Catum Plinius & Valerius

Ünr

V

Maximus cum Quinto Aelio Tuberone per-

peram confundunt, cuius celebrata quoque

Thous

non modo paupertas eft, fed ex paupertate

Xupe

$itil

quoque captatá gloria: nam publicum pro-

curans epulum in Capitolio, ligneos le&Ctulos

.vum,&*

hoedinis pellibus inftrauit, & Samia vafa ap-

j2

|3]

pofuit; quali paupertatem ante Iouis ipfius

,n|

cellam confecrare vellet, & homines a luxu-

jj p |

ria iam glifcente reuocare. Verum conti-

aeli

Jond

nentia haec, quae priuata placuerat, publi-

ca improbata eft, & indigna imperii fplen-

u) |

dore habita; proptereaque in comitiis prae-

ii

toriis Tubero deinde repulfus eft.

Primus

nfefebï. i

in eius domum argentum intulit Paulus Ae-

rg mp(. |

u

mylius, donata ei ex manubiis Macedonicis

phiala quinque pondo,: cum nullum ad id

l WO:

tempus argenti fcrupulum gens haec habuif-

u

j

fet, Sed & filiam iam ante nuptum ei col-

) g"u'

l

locauerat Paulus, probata hominis frugali-

wml»nü

tate & parcitate, quam coluit ipfe tam fancte,

u

vt immenfos Macedonum a fe deuictorum

)

poüf

thefauros ne afpexerit quidem, fed Quae-

f

fto-

d)

. Plin. 1. 33. c. 11,. Valer, Max. libl'f PRTCHUN

412

ALNETAN. QVAEST,

hn

ftoribus permiferit, & poft ditatum ex ga*

Za Perfei aerarium inops ipfe decefferit, nec

M

d

nifi ex vendito fundo, qui vrius tota bae-

ftit

reditas erat

vnde dotem reciperet, vxor

habuerit,

Paternis haefit veftigiis Scipio

It d

1651

Aemylianus, nihilo ditior, euerfa Cartha-

sf

gine, cum milites fuos locupletaffet, Atque

lus €

hanc eius temperantiam laudauit Panaetius :

ff

quae laus, inquit Cicero, fuit non hominis

hi

modo , /fed & temporum illorum. Magnum

yille

eadem aetas continentiae documentum de-

li

dit in C, Sempronio Gráccho. . Nec hanc de

W

fe profiteri fanctimoniam erubuit in concio-

Ibuy

ne, quam ex Sardinia redux ad populum ha-

buit. Vailde quoque laudata eft Africani ma-

lite

Ttm

ioris abftinentia, quam vel hoc facto teftatus

f

abunde eft, cum aurum pro redemtione for-

t

mofae virginis allatum iuflit ad puellae do-

tim

tem accedere, & aurum cum virgine, Intac-

hm

tum vtrumque reftituit.

Praeluxerant ipfi

ad hanc virtutem domeftica exempla: Dam

lgl

Cn. Scipioni eius patruo, vnde filia collo-

ln'egx

ls I

caretur cum non fuppeteret, viri magni ege-

Dos.

ftati fubuenit respublica, & puellae dotem

de fuo numerari iuffit,

Nec copiofiorem fe-

fulie

lg

cit L. Mummium diruta Corinthus, vrbs

ïon-

t

Cicer. ». Offic,

»

LYTP. III.

CAP, XVI»

423

longe ditiffima, cuius opes ornarunt Jtali-

"t

If, I

am. [taque filiam eius inopem Senatus, iti-

dem vt illam Cn. Scipionis, ex publico do-

t hat

vt

tauit.

Vt fimiles. fuerunt abítinentiae glo-

|]

&

ria ambo illi Scipiones Africani, fic & Cato-

nes duo

Triumphum ex Hifpania quaefitu-

Catht

rus fuperior Cato, cum tribus feruis profec-

At

YU

tus eft, in pellibus hoedinis fomnum capere

folitus, eodem cibo & vino vti, quo remi-

ttonyni

ges atque ferui.

Veftis fimplex, vilis fu-

lp

um d

péllex , mancipia vtilia potius quam formo-

fa.

Oppida pedibus- obibat.

Cenfuram 1u-

hac t

am ad emendandos reipublicae mores, &

cod '

reprimendum luxum contulit; quod & fta-

lum

tuae eius populus potius , quam imperia &

n

triumphum adfcribi iuffit..

Etfi plurimos of-

tofuni

fendit iftá feueritas.

Honori potius fibi du-

gnei

] o

cebat , res magnificas non concupifcere,

quam poffidere.

Nempe M. Curii temperan-

p

Jl

tiam aemubalatur.

Vticenfis vero pecunias

a

Ptolemaei intulit in aerarium , cum füumma

4 M

Imegrxtatls & innocentiae laude.

Ex mag-

| CUI

nis rei familiaris anguítiis emerfit ad fum-

mefx

mos honores M. Aemylius Scaurus, At iam

qua

radices in hac republica fpargebant auaritia

r [

& luxuria, quae demum in publicam perni-

qi

ciem poft deui&am Afiam erumpere coepe-

n

funt

414

ALNEÉTAN. QVAEST

runt, Domitae enim Afiae opesRomam inuec-

nj

?

(im

tae mores priftinosinfecerunt, Queritur Cice-

rO in libris de officiis, decem & centum an-

fnt

nis antequam haec fcriberet, legem latam

&

irans

effe a Pifone de pecuniis repetundis, cum

antea nulla fuiffet ; multas fuiffe poftea,

Qüpi

multos reos, multos damnatos; & fublatis

t

Wif

deinde legibus & iudiciis, focios expilatos

TK

& direptos.

Queritur item Salluftius, Ro-

Oni$

manos, cum res dubias & afperas facile tu-

Q

Aua-

liffent, otium & diuitias non tuliffe,

&t

ritia , inquit, fidem, probitatem, caeteras-

VA

At

que bonas artes fübuertit; pro his füper-

iW

biam, crudelitatem, Deos negligere, om-

d

nia.venalia habere. edocuit: pecuniam, cu-

d

i

ius. ftudium - habet avaritia, nemo fapiens

qe|

concupiuit; corpus, animumque virilemef-

i,

foeminat auaritia, quafi malis venenis im-

!m,

buta

femper infinita,

femper infatiabi-

L

ln

lis eft, neque copia, neque inopia minui-

k

tur

Profert & Iggurthae teftimonium ad-

L

«(

uerfus fordes Romanorum, qui Vrbem ap-

[

pellabat venalem , & mature perituram au-

!m

gurabatur, fi emtorem inueniffet.

Obwam

t

itum. eft glifcenti malo per fumtuarias leges,

t

quae ex Rhetris Lycurgi,

& Axonibus Solo.-

D

nis

u

. Cic, 1.». Offic,. Salluft. Cátil, Salluft. Yugurt,

p

LIB,

II,

CAP, XVI.

425

D

nis petitaé fuerunt, Funerum fumt bus mo-

Cos

