Vide Conc. 44. lib. 6,. Item: Judex ergo, cùm ſedebit, quidquid latet, appate-
bpit, nil inultum remanebit: Vide Gonec. præced. cum ſuis moralibus. Coneluſie
ſit: Eigilate ergo orantes; ut digni Ditis Kare ante SuE udicis. Pag. 17. lib. 1.
Item: Vidi mortuos magnos & puſillos ſtantes in conſpectu throni. Pag. 214.

Qq4 3 Domi.

Iadex Concionatorius,
Dominicâà III. Advents.

THEMA. Zeannes in vincnlis, Joannes in der Gefuͤngnuͦs. Matt. 11. Exord.
Kercker und Gefaͤngnuͤſſen gibt es allenthalben wegen der Vielheit deren Mißthaͤ⸗
teren, damit dieſelbe allda ſo lang werden aufbehalten, biß ein Urtheil uͤber ſie wird
ausgeſprochen; aber der Kercker, welcher von dem gerechten G Ott ſelbſt iſt aufer⸗
baut fur diejenige, welche mit Suͤnden⸗Schulden gus dieſer Welt ſcheiden, iſt
Ungleich ſcharffer und peinlicher, als alle Gefangnuͤſſen dieſes Erobodems: drum
wil ich denſelben heut gus Anlaß des gefangenen H. Joannis vorſtellen, es moͤgte
ein oder anderer bewegt werden, ſich derſelben Gefangenen zu erbarmen und anzu⸗

nehmen: ich gebrauche mich zu dem Ende der heylſamen Ermahnung: Memen⸗

tote vinctorum, tanquam ſimul yincti. Vide Conc. 14, lib. 4. pag. 7 3 ,. Item ſcelers
* 7. 2. — 552
habituata ſunt vincula & funes peccatorum. Pag. 601.

Dominicâà IV. Adventus,

THEMA. Tu quis es? Vide Lib. 1. Conc. 3. pag. I 5. Item Conc. 36. pag. 16%.

per totum. Item Conc. 52. pag. 2 1. Rurſus pag. 4 3 9. de pulvere: ulteriàùs à poag.

547. Memento tantúùm, quia pulvis es, & quæitio eſt reſoluta. Item Vox clamantis
Poſt mortem. pag. 446, Item pag. 4 5J22.

Feſto nati Salvatoris.

THEMA. Iuvenietis infantem. Exord. Haud dubium mihi, quin Opiliorum

eum, nec dimittam, idem quippe dicunt etiamnum omni die pix animæ clauſtra

quilibet, Angeli monitu ad præſepe comparens, viſo belliſimo Puſione, præ gau-
W exclamârit cum ſponſa. Cant. 3. v. 4. Inveni, quem diligit anima mea, tenui

religioſa ingreſſæ, quibus ſatis non eſt, reperiſſe, & per fidem vidiſſe IEſum Spon-
ſum ſuum, verùm inſuper, ut teneant, votis ſeſe obſtrin gunt. Vide Conc. 18. lib. 1.
pag. 419. Item reliquas de profeſſionibus.

Feſto S. Stephani. „
THEMA. Càm hac dixiſſet, obdermivit in Domino. Acéct. 7. Vide lib. z. Pag. 6

Conc. Beati mortui, qui in Domino moriuntur. Item pag. 475. uſque ad 46835.
Adde ex Breviario hiſtoriam S. Stephani,

Feſto S. Joannis Evangeliſtæ.

THEMA. Sic eum volo manere, Exord. Virginitatem per hanc manſionem intel⸗
ligi, paſſim aſſerunt Evangeliorum Interpretes, crevitque à tempore virginitatis
S, Joannis & Deiparæ, ex voto perpetuæ Virginis, hæc nobiliſima, & antea fermè in⸗
cognitg

Virg
eoru
nam
nem
Klian
Allo⸗

T
ſirle
füunt
caula
ehel 1
none

de

11,
herſeot
hede,,
s du

NNe

eMnn
lenter

6,e
ſtentig
tchen

e, i⸗
1mnen

ine

biufe

ſ⸗ 16

GH

= Index Concieonatorius.
côgnita virtus uſque adeò inter Chriſtianos, ut innumeræ quaſi animæ Beatiffimæ
Virginis & S. Joannis exemplo ſic manere decreverint: unam; alteramve pro ſpeculo
eorum, qui piè vivere eupiunt in Chriſto ſu, Sponſo Virginum, hodie propo-
nam, attendite: Vide pag. 361. lib. 2. de liliis. Item deſpondi vos uni viro Virgi-
nem caſtam. Pag. 373. Item pag. 393. & ſeqq. Exord. Imaginemini vobis hodie
Kliam ſæculo valedicentem, & dic: MWec Salomon in omni gloria ſua, &c, Pag. 562.
Alloquere dein Auditores Num. 2. & interroga illos, &c.

Feſto SS. Innocentum.

THEMA. Herodes occlait multos pueros in Bethlehem. Exofd. Ingens quidem ex⸗
iſtit luctus apud parentes, & præcipuè apud matres, dum liberi eis, quaſi finu abri-
piuntur, aſt ſtinnocentiam eorum conſiderent altiùs & beatitudinem modè indeptam,
cauſam lugendi non habent. Vide Coneiones de parvulis, ſigillatim ex textu: Ka-
ehel plorans filios ſuos. Lib. I. pag. 89. Propoſitio. Ob mortem prolium innocentium
non oportere parentes immoderatè affligi. Vide quoque textum: Ecce venio citò.
Pag. 26. Item 767. lib. 5. tres Conciones.

Dom. poſt Nativitatem.
THEMA. Aena Phamueli flia Eidua erat; & non recedebat de templo. Exord.

Laus primarià Viduarum eſt ſolitudo & pietas, quæ elucet vel maximè in frequentatio-
ne templorum, ubi corda ſua effundunt coram Domino: proinde ità complacuit ſibi
DEus in illis, ut carum partes veluti protector agens juſſerit: Viduam & papillum
ſuſcipies. Vide lib. y:. Conc. 36. Item duas Conciones ſequentes. Vide quoque
lib. 1, de Viduis. 273. .

Feſto Circumciſionis.

THEMA. Cenſumimati ſunt diei oflo, Vide Conc. 12. lib. 3. pag. 497. per totum.
Item Conc. 65. lib. I. Exord. Quemadmodam, teſte Paulo, prarerit figura bujus
mwundi, ità & dies anni tranſeunt, unde nihil conſultius, quàm diem quemlibet at-
tinere, ut vectigal vel pietatis, vel elemoſynæ, aut aliorum bonorum operum pen-
dat, atque hoc eſt, quod S. Paulus innuit, inquiens: Keliquum eſt, ut, qui utuntur
hoe mundo, tanquam non ntantur. Vide lib. 1. Pag. 219. & ſeqd. Item pro ſtrena ho-
ras diſtcibue, ſigillatim verò horam moôrtis, de qua dicitur: Quas horà non patatis.
pag., ..Item, Ecce venio citò. Lib. I. pag. 26. Vide quoque lib. 3. pag. 5033. Eecce
reves anni tranſennt. Item defecerunt, üt fumus, dies mei. pag. 819.
Feſto trium Regum.
pag⸗

THEMA, Ei:dimus ſteliam eina, & venimus, Lib. 3. pag. 413: αNſeq. Item lib. 1.

4
4

1.

Index Concionatorins,
pag. 218. Medid nofte lamer fatter cſt, ecce Spenſus venit, exite obviem ei, Chrife Cher
alacriter obviandum abſque ſocordia, ji

Dopminica poſt Epiphaniam,
THEMA, Meptiæ facte ſunt in Cana. Cùm nemo facilè ad nuptias ,niſi invitatts III

veniat, aſſumo mihi hodie invitangis ſpartam, rogans omnes, ut ad deſponſationen untes.
piæ cujuſdam animæ ſe totam volentis Deo, tanquam Sponſo ſuo, conſecrare, mecum Ns
velint concedere, ut ab ea diſcamus, nos quàm arctiſſimè Deo conjungere. Vide li
3. pag. 379. & ſequentes,
Dom. III. poſt Epiphaniam. iii
P I iervi
THEMA. Etego hoewo ſam. Exord, Es iſt nicht viel drauf zu pralen, daß pie ret
Menſchen ſind, dan ein Menſch, er ſeye hohen oder niederen Stands, iſt eine (iirn
armſelige Creatur, welches, da der weitſichtige Prophet Job zu Gemuͤth fuͤhret, (ition
thut er dieſe Frag: Quid eſt homo: Vide pag. 131. uſque ad pag. 567. omm
Dom. I V. poſt Epiphaniam. M
TEHEMA. Ewravit] Eſis in naviclam, Vita noſtra ſimilis eſt navi, Vide pag. 2, III
Item: Quæ diſpoſitiones faciendæ in extremi morbi neceſſitate, dum navicula ani- imæpi
mæ eſt merſioni proxima, nempè exemplo Chriſti teſtamentum condendum, agnus mti
Paſchalis manducandus, &c., Vide hæc fusè tractata lib. 3. Conc, 1. à num, 3, uiqus (re
ad finem, H
Dom. V. poſt Epiphaniam,
THEMA, Dum dormirent homines, venit inimicut, Vid. Conc, Quâ horâ nos mm
Putatis. Pag. 92. & pag. 822 3, Item: Diſpone domui tuæ, Pag. 107. Liber conſcien. iep
tiæ frequenter inſpiciendus, ne imparatus obruaris. Vide Conc, 46. lib. z„⸗ ſ
Dom. VI. poſt Epiphaniam. “
THEMA. Simile eſt regnum cælernm grano ſinapis. Homo efſt granum iſtud, quod 1
quaſi flos egreditur & conteritur. Lib. F. Gonc. 9. pag. 80 1. Item: Flores apparue- Bi
runt in terra noſtra. Pag. 808. Item Quid eſt homo, quia magnificas eum? crelcit KAolar
in proceram arborem, & dein marceſcit & putrefit in tumba. Bag. 53 1: & ſeq. in
Dom. Septuageſimæ.
LTHEMA. Quid ſlatis hie totâ die otioſt? Vide lib. F. Conciones de Agricolis, Vini- T1.
VM toribus, Opificibus, aliiſque Operariis. Pag. 954. & ſeqq. Item lib. 1. pag. 129. (li⸗

Nligte
Porlan
Pare ht
e.

ltn

nuic

dn,4

pun

Libetck

Cmnint
olesat

. eum V

, ., E
0.
hen.

b

Indeæ Concionatoriue.

Opera eorum ſequuntur illos. Apoc. 14. Igitur laborandum, neutiquam otiandum-

Pag. 129. Item Conc. Euge ſerve bone. Pag. 86 8.
Dom. Sexageſimæ.
THEMA. Exiit, qui ſeminat, ſeminare. Vide lib. 5. Conc. 51. Laboramus ope-

rantes. Pag. 95 2. Qui laborat diligenter, ſeminat domui ſuæ, Probatio hujus ve-
ritatis petatur ex Concionibus lib. . de Opificibus. Pag. 8. & ſeqꝗ.

Dom. Quinquageſimæ.
THEMA. Domine, ut videam. Vide Conciones 4 pag. 474. uſque ad 490. Exord.

Inter videre & videre ingens eſt diſcrimen: plerique oculis ſuis arbitrantur præſentia,
eiſque ſeſe oblectantes futurorum obliviſcuntur, id quod objurgans ſacra pagina

ſuſpirando ait: Utinam ſaperent, & intelligerent, & noviſſima providerent! Quo ſu-

ſpirio nos utique inſtantis brevi mortis, quam videre & conſiderare negligimus, vule
commonere, Idem ego faciam hodie, & diebus ſubſeqq.

In Dominicis per Quadrageſimam.

THEMA. Ecce aſcendimus Zeroſolymam. Hoc thema per Dominicas Quadrage-
ſimæ proſequere, aut pro libitu aſſume aliud ex Evangelio, & dein ex hiſtoria paſſio-
nis uſque ad Paraſceven incluſivè prædica, Vide pag, 548. uſque ad 6sy. Item:
Quærens me ſediſti laſſus, Conc. 4. lib. I. pag. 685.

Dom. Paſchæ.

THEMA. Surrexit, non eſt hc. Exord. Unica iſta vocula Surrexit mihi dat
anſam morti inſultandi, eâmque interrogandi: Ubi ſt nunc, mort, viétoria tua?
Vide pag. 249. & Concionem ſequentem. Item: Putasne, mortuus homo rurſum
vivat? pag. 48. & Conc. ſequentem., Item pag. 60, Videatur quoque Concio 1.

S. Bernar di. .
Ferià II. Paſchæ.

TIIEMA. Nos autem ſyerabamus, Vide lib. I. Conc. 49. Beatus homo, qui ſpe-

rat in te. Item pag. 299. Item pag. 119. & ſeqq. Paginâ quoque 101. Item: Pratres.

nolumus vos ignorare de dormientibus. Pag. 740. Item: Sicut in Adam oinnes mo-⸗
riuntur. Pag. 16 5. L Z

Ferià III. Paſchæ.

THEMA. Ego ſum ,„palpate & videte. Exord. Videor mihi audire increpantem
diſcipulos ſuos Eſum à mortuis reſuſcitatum, & dicentem: Ut quid etiamnum
H Rrrrrr gravi

= Index Concionatoriut.
gravi cotde, & tardi ad credendum ? en me, qui tanquam alter Jonas poſt perpe·
ſonum, mortiſque tempeſtates, rurſus adſum redivivus, ut meo exemplo diſcatis
vivificandos denique univerſos, qui in Adam ſunt mortui. Vide Conc, 12. lib. I. R
Pag. 5 1. . . eA
Dom. in Albis. nerta,
ohc, §
THEMA. Pax vobis, Vita hominis perpetuum bellum eſt, & inquietudo: in ſolo & 192.
JEſu & felice ætetnitate pax alta. Vide pag. 112. & ſeqq. Icem : In pace M
pag. 14 3. Item: Requies æterna procuratur animabus fidelium per ſacrificium Miſlel,

aliaque bona opera. Vide Conc. Requiem æternam, aliaſque de animabus lib. 4. .
Dom. II. poſt Paſcha. rirtde
conciui

. „ „ A⸗ .
THEMA. Ego ſum Paſtor bonut. Bonitas Paſtoris noſtri ESU Chriſti vel maximè Dton
elucet ex eo, quòd non continuò poſt verbum otioſum, aliâſque leves culpas no;: unteh
damnet æternùm, quemadmodum Heæretici fuſtinent, negantes Purgatorium: ſecd

quòd carcerem temporalem pro levioribus delictis aſſignet, ex quo prece noſtra IS
berate poſſumus Defunctos. O quàm bonum habemus Paſtorem! Vide Conciones 13
de animabus purgatorii lib. 4. zoodin
Dom. III. poſt Palchha. u
emusn
THEMA, Modicum, pag. 183. per totum, Item pag. 197. Breves dies hominis,
Dom. IV. poſt Paſcha. n
THEMA., Quò vadis B. ad ſepulchrum. Pag. 519. per totum., Item? Cunctis totun.
diebus, quibus nunc milito, expecto, donec veniat immutatio mea. Pag. 303. Quo⸗
cunque vadas, porta tecum cogitationes mortis, & tutus exis. Ibid
Dom. V. poſt Paſcha. Th.
. AAr—
THEMA. Petite, & accipietu., Inter ea, quæ petere oportet à benigniſſimo Deo 88. Fii
recenferi debet meritò relaxatio animarum in igne luſtrico detentarum; ſunt enim lmpen
Conſanguinei noſtri, Benefactores, ejuſdem nobiſcum Religionis, &c. Vide Cor- u:
ciones libri quarti, ſigillatim illam: Saltem vos amici mei. Pag. 450. fHn
lt
Feſto Aſcenſionis.
THEMA. Elevatus eſt in celum. Deſcribantur prærogativæ cæli terreſtris ex Conc. 1

8 hb. Z. Beati, qui habitant in domo tua, Item vide pag. 20 1. & 203. pag. 308. Item:
levatus Eſus orat pro nobis, ſicut orabat in Cruce: Pater, dimitte illis ms

Dom

tiemt

kyen
ſeriäevl

riiſcu
eleaan
girin
o en

ſil

bH

Index Concionatorius.

Dom. VI. poſt Paſcha.

Th. Penit bora. Chriſto, utpote omnia præſcienti, hora mortis erat cetta, nobis
incerta, adeoque majorem habemus cauſam advigilandi, nôsque diſponendi. Vide
conc. Scio, quia morti me trades. pPag. 107. Item: Qua horä non putatis, Pag. 9 2.

& 192.

Dominica Pentecoſtes.

T h. Veni S. Spiritus. Vide pag. 369. &£ loco religioſæ Virginis induc animam
Spiritũs ſancti gratias implorantem. Exerd. Hoc ſuſpirio utebantur SS. Apoſtoli in

conclavi Solymæo congregati, atque ab illis didicerunt idem piæ animæ volentes

DEO perfectè ſervire, Esuque crucem amplecti: Veni, inquiunt, S. Spiritus, &
emitte cælitùs lucis tuæ radium, &c. Perge hic pag. 30 5, columnâ 2.

Feria II. Pentecoſtes.

Th. Ut omenis, qui credit in eum, habeat vitam æternam. Exord. Diſceſſerunt
4 . . . . . . .
à nobis cum ſigno fidei animæ defunctorum gementes in carcere purgatorio; quidni

juvemus eas, ut vitam æternam, ad quam aſpirant, conſequantur? Motiva ad hoc ha-

bemus multiplicia, ipsâque charitas Chriſti urget nos. Vide conc. 17. lib. 4.
Feria IIIL. Pentecoſtes.

Th. Ego ſum oſtium, ſi quis per me introierit, ſalvus erit. Vide pag. 341. per
totum.

Feſto SS. Trinitatis.

Th. Euntes baptizate eos in nomine patris, & EFilii, & Spiritüs ſandti. Propoſitio:
Ad promovendum in cordibus veſtris, Aud. honorem, adorationem, & amorem
SS. Prinitatis, oſtendam, quàm decens ſit tantæ Majeſtati omnem posſibilem cultum
impenderne. Vide conc. TZæ decet hymnus... pag. 680. Item meo ſuaſu accipe Pſal-
mum : Laudate pueri Dominum, & de verſu ad verſum proſequere laudem 88.
Trinitatis: præcipuè autem animas innocentes, & in gratia Dei exiſtentes ad præco-
mium illius invita uſque ad Gloria Patri incluſivè.

Feſto Venerabilis Sacramenti.

—

Th. Qui manducat bunc panem, vivet in æ«ternum. Vide pag. 544. per totum.
Item inſtitutionem SS. Sacramenti, & quid periculosè infirmis maximè curandum?
rag. 5 49. & ſeqq. Item, quàm utiliter hic panis ſuper ſepulchra ſtatuatur. p. 719.
Rrrrrr 2 Dom.

Index Concionatoriut.

4

Dom. I. poſt Trin.
Th. Es ſtarb auch der Reiche / und ward begraben in die Hoͤlle. Vide Th.

pag. 2p. Exord. Meritò interrogatur Dives apud Lucam cap. 12. Qua pardſti, cu⸗ geis
jus erunt? nemo enim quidquam de opibus à ſe comparatis conferre poteſt in æter- lrerde
nitatem, ideôque miramur ſtultitiam Ethnicorum. Perge hic ex themate: Mor- n ſde

tuuns est. pag. 97. & 139. . ältite
. Dom. II. poſt Trin. uu

Th. Villam emi. Exord. Quàâm parvi æſtimârit S. Jobus villas ſuas, prædia, gre-
ges & armenta, quibus poſt afflictiones ſuas rurſum à Deo fuit cumulatus, patet ex

lu generoſo, ſimùlque pio dicto: Nudus egreſſus ſum. . Vide pag. 17 8. & Kn
eg. ðU
bag. 7

Dom. III. poſt Trin.

Th. Congratnlamini mibi. Exord. Gratulationem expoſcere propter inventan
rem adeò modicam, qualis eſt denarius, non videtur operæ pretium; aſt in quan- Th.
tum denarius iſte ren æſentat, in ſenſu myſtico, beatitudinem cæleſtem poſt multas ſtuchu⸗
euras, preces, jejunia & vigilias inventam, indubiè gratulationem meretur, ideb- bet tot
que Apoſtolus jure optimo gratulationem ſibi fieri cupiebat, quando in has lætitiæz
ſuæ indices erumpebat voces: Carſum tonſummavi, in reliquo repoſita eſt wihi corona
juſtitie „ omni denario æſtimabilior, eaàque propter mihi applaudite: ſi enim Alu-

guſtus Cæſar applauſum ſibi expetebat vitàâ in tenebris Ethniciſmi feliciter tranſactla, h.
quidni Catholicus cum fide viva reſurrectionis ex hac mortalitate diſcedens ad patriam iliee:
cæleſtem? Vide pag. 56, & conc. 15. lib. I. à num. 4. (illerſ
tionem
Dom. IV. poſt Trin. ie 1
. Th. Mote miſericordes erga animas carcere purgatorio detentas, vide conciones umpi
lbri duart di præſertim pag. 76. Qudâ menſurà illis menli fueritis, remetientur vobis me, p.
uâ gratitudine. =WDW
. Th. Terd noce laborantes nihil cepimus, Ad piſcandam beatitudinem neceſſe eſt 4.
ddue vigilare & laborare, ut ad bonam mortem nos præparemus. Vide lib.
1I: Pag. 102. Item die Wohl⸗bereitete gehen ins Gluͤcks⸗Hauß. pag. 34.
. Th.
èMõ NN
Dom.

Index Concionatorius, “
Dom. VI. poſt Trin.

„ t. .
Th. MWin abundaverit juſtitia vestra pluàs, qum Seribarum éà Phariſzerum, non in-
trabitis in regnum eœlorum. Qualis fuerit iſtorum juſtitia, vide in Hiſtoria Pasſionis; nam

eſorkit S S. 811
hn ly expedit, & non eris amicas Caſaris, erat apud illos juſtitia. Vide pag. 69 5. & ſeqq.
uin ſpecie num. 1. & . Ut intremus in regnum cæleſte, Duce JEſu oportet itet
inſtituere. Vide lib. 3. conc. 1, pag. 514. & conc. ſeq. item lib. 1. Beati, qui eſu-
riunt juſtitiam. pag. 63.
1 li Dom. VII. poſt Trin.
, D Th. Miſereor ſuper turbam. Vide conciones libri quarti de animabus in flammis
een uſtricis opem implorantibus, & pro eis pete elesmoſynam ſpiritualem, ex conc. 19.

pag. 761.
Dom. V II IJ. poſt Trin.

* Th. Omnis arbor bona ſraltus bonos facit. Homo in ſenſu morali eſt arbor iſta,
fructus illius ſunt opera bona, quæ ſequuntur eum poſt mortem. Vide pag. 129.

1

⸗ L
ru psr kotum. D
Dom. IX. poſt Trui. D
ſen! ☚ „ 5 5 . 4 „„». . 8 5 121. 4
ite de⸗ Th. QOuid fastam, quia Dominust anfert à me villicationem?: Quærere debebas

lämn. villice: Quid faciam, antequam Dominus à me auferat villicationem? tunc reſpon-
ed diſſet fides tua, conicientia, & Dominus: præpara te ad felicem ex hac vita emigra-
tionem 3 nam qui parati ſunt, intrabunt cum Domino ad nuptias. Vide pag.
222, Item reſpondiſſet Dominus: Diſpone domui tuæ; quia morieris tu; & non
vives. Redae rationem villicationit tuæ. Vide lib. 5. pag. 94 5,. Item: Jam non potes
amplius villicare, quia eſt finis vitæ. Vide conc. De mane uſque ad veſperam finies
lem me, pag. 782.

Geteuad M
MD . . Dom. X. poſt Trin. 3

Th. Si cognoviſſes & tu,.. Vide conciones, Domine, ut videam, lib. 3. àpag.
474 uſque ad pag. 4906
. Dom. XI. poſt Trin.
Th. Men ſum, ſient cateri hominum. Exord. Si Phariſæo iſti adfaiſſem, audis-
SEémque illius vanitates, ſuperbumque judicium de fcipſo, interrogàlſlem illum: S
G Krrerk 3 Quis

17

Indeæx Concionatorius. ðDM
Quis & qualis ĩgitur tu es præ cæteris? an immortalis ? an par Angelis, aut ipſimet hn,
Deo? quis & qualis es, quòd tam faſtuoſo inceſſu, vetbisque adeò indecentibus te ſu-· Qn
ra reliquos extollas? Si vis, dicam tibi. Vigde lib. 3. conc. 18. & ſequentes: ðSðZLZ

Quid est homo?

Dom. XII. poſt Trin.
Th. Omnia bene fecits, ideoque voluntate illius oportet nos contentos vivere &
mori, dicente Apoſtolo: Mortuieſti & vita veſtra abſcon ita eſt cum Chriſto in Dee.
pag. 60. Item, ſicut Domino placuit, ità factum eſt. pag 785. ”
. ”JMM Cabe
Dom. XIII. poſt Trin. La

PTh. Diliges proximum, ſcut te ipſam Exord. Das iſt bey vielen gefehlt: dan es
iſt ſo weit darvon, daß ſie ihre Naäͤchſten, das iſt, alle von Chriſto erloͤſte lieben,
daß ſie dieſelbe gar haſſen, verkleineren, verfolgen, ja auch zuweilen tödten. 1
Wan einige Lieb gegen den Nachſten in ihnen waͤre, ſelbige muͤſte ſich zum wenig⸗ H
ſten zeigen gegen diejenige, welche in Kencker und Banden ſie taglich umb eine ae⸗
Beyſteur anflehen mit der Bitt: Milercwini erbarmet euch unſer / aber auch en⸗
das nicht einmahl: der Urſachen muß ich heut die Parthey deren im Fegfeur klagen⸗ an⸗
den annehmen, und Euer Lieb⸗ und Andachten zum wenigſten eine Liebs⸗Bezei⸗
gung gegen dieſelbe ſuchen einzupredigen. Vide conciones libri quarti, item ex the-
mate: Quts eſt proximna meus Profectò& ſi proximitas à ſanguine petatur, nemo ti⸗·

bi proximior eſt parentibus, etſi pridem defunctis, fratribus, GC. ſaltem illis ma- Tr.
ximè egentibus caritatem exhibe, ibid. et
. kerim
Th. J& SSII / lieber Meiſter / erbarme dich unſer. Exord. Wan ſchon an⸗
dergleichen Worte geſprochen werden von den betrangten Seelen im Fegfeur/ ſo
koͤnnen ſie ihnen dannoch nicht helffen; weilen ſie aus dem Weg der Verdienſten
geſtellt ſuͤr ſich ſelbſt weder bitten, noch Gnugthuung leiſten moͤgen: drum da,
len wirs heut mit einer kleiner Veraͤnderung der angefuͤhrten Bitt thuen/ und ſpre⸗ IIl
conc. lib. 4. Memento, Domine, famulorum; ad Deum igitur pro illis conyver. uin⸗

rere cum Eccleſia, & dic: Memento Domine.

Dom. XV. poſt Trin.

guten Tod. Item: Mec Salomen in omni gloria ſua coopertns eſt, ſicat knum ex ℳ int
liliis. SR

. . Iedex Concionatoriurc
lihis. Vide lib. z. eonc. 9. Item: Conſiderate lilia agri, ibid, per totum, Item:
n Quare ſolliciti eſtis de veſtimento à Vide conc. 8. lib. 2. G
lahr „» —
Dom. XVI. poſt Trin.
Th. Meli flere. Vide pag. 767. per totum. Iſtem yꝰD Kachel plorans filios ſuot. Pag.*
89, Item: Ecce defunckus efferebatur. pag. 446
N Dom. XVII. poſt Trin.
Th. Cuju veſtrum aſinus aut bos in bputenum cecidit, & non continub extrahit eum in
Sabbatho? quantò magis anima im purgatorium lapſa eſt extrahenda? Vide librum 4.
& ex eo ſuggere modum extrahendi per ſacrificia, jejunia & preces.
Kr DDaoaoom. XVIII. poſt Trin-
ed. Th. Diliges Dominum Deum tuum ex toto corde, Concionis hujus ſùmmarium
H eſto : Omnuia ſunt vanitas, præker amare Deum. Vide lib. z. conc. 13. pPer totum.

. Vige etiam pag. 379. funiculum triplicem, quem ſibi faciunt Deum amantes animæ,
Mlren? Proximnm, ſicut teipſum, Charitas Chriſti urger nos, pag, 75 .

oe
* Dom. XIX. poſt Trin.
,end
n, Th. Eidene fidem illorum ajebat: Confide, fli, remittuntur tibi peecata tua, Ex-

umnb ord. Utique fidem ſuam retinuerunt, habéntque adhucdum animæ purgantes? in⸗
terim Elſus abnuit conſolari eas, remittendo debita, & peccatorum reliquias „ do-
nec vel per pœnas congruo tempore exantlatas, vel per noſtra fuffragia fiar ſatisfa⸗
ctio: en motivum, cur illis ſuccurrendum, Vide lib, 4. Item: Aſcendens in navi-
culam. Vide conc, 7, hb. Jj. Vita hominis naviganti ſimilis eſt-

1I Dom, XX. poſt Trin.
N. Th. Malti ſunt vocati, panci vero eletti, Vide conc. 198. lib. 5, per totum & ſe⸗

et, quentem. Icem: Venite ad naptias, pag. 379. Propoſitio. Exhibebo vobis hkodie
ammam cum ſu nuprtias eelebrantem, diſcetisque ex cæremoniis, quid nobis amo-
E ge hujus Sponli ſit faciendum,
Dom. XXI, poſt Trin.
Th. Iacipiebat enim mori. Exord. Nihil novi, quòd homines moriantur; nam
r ab Adamo uſque huc nemo fupereſt, nisi Enoch/ & Elias, qui dicuntur ad Paradi-
ſſeg fum translati, ut ſuo tempore opponant ſeſe Anti-Chriſto; ſed & illi mmorierrut⸗
S Nihi

7

Indeæx Concionatorius, MD
Nihil novi, quèd ex carne & oſſibus conſtans homo moriatur, omnia elementa illi
ſunt contraria. Dein ſtatutum eſt hominibus ſemel mori. Vide conc. 19. lib. 1, Dein
his in miſeriis interroga cum Pſalte Regio: Quis est homo, qui vult vitam? Vide lib.
3. conc. 7. & habebis dictionem perfectam. Vide ctiam conc. Omnes morimnr.

Pag. 816.
Dom. XXII. poſt Trin.

Th. Simile eſt regnum cælorum Regi facienti rationes cum ſervo ſuo. Chriſtus ja-
dex eſt Rex iſte, nos ſervi; aſt quantus tremor eſt futurus, quando Judex eſt ven-
turus? Vide lib. 5. conc., 44. Item: Judex ergò, cum ſedebit, ibid. pag. 322,.
item pag. 689. L ,

Dom. XXIII. polt Trin.

Th. Ceius eſt imago hæc? Vide per totum conc. 28. lib. . item pag. 862. per te- M
tum. Item ex them. Phariſæi inierunt conſiliuim, vide pag. 613. Principes Sacerde-

tum quærebant falſum teſtimonium,

Dom. XXIV. poſt Trin.,

Th. Mon eſt mortua puella; ſed dormit. pag. 860. Item de prærogativis religis:
ſæ animæ, vide ex S. Bernardo, quantam quietem & ſecuritatem habeant anim?

teligioſæ, pag. 426,
Dom. XXV. poſt Trin.

Th. Erit tunc tribulatio magna, mala conſcientia, tribulatio maxima. pag. 4,3
Vide quoque conc. 24. lib. 3. Triſtis eſt anima mea. Tantus horror eſt animi, quan-
ta eſt objectorum triſtium repræſentatio. Probatur hæc veritas ex triſtitia Chriſti in

horto, ubi ſibi repræſentabat cruciatus inferendos; hanc viſionem deſcribe,

ein tranſi ad aſpectus horridos in Evangelio expreſſos, proponendo anxietates ae
judiçium extituras, pag. 910.

Dom. ult. poſt Trin.

Th. Coligite fragment«, ne pereant. Exord. Fragmenta panis, ejuſdem cum pa-

ne ipſo, ſunt ſubſtantiæ, ideòque minimè abjicienda; ſuperſunt autem mihi quædam

fragmenta Evangelii nuper explicati de triſtitia & horrore naſcituro in animis appro:
pinquante judicio, Illa hodie communicabo. Vide pag. 934,

(bbillo
etar

Th.
poteſti
catcete

Per pre

kb.

h.
zig. 3;
Lect. L.

Th.

& vitz

1chemm .
lik In Feſto S. Andreæ Apoſtoli.
n Th. Faciam vos fieri Piſeatores hominnm, id eſt, animarum; tales autem fieri
poteſtis omnes, ſi hamo orationis, aut eleémoſynæ, aliove pio opere gementes in
carcere piaculari animas piſcemini: in illum itaque finem ego vobis hodie præibo
per precem Eccleſiæ: Kequiem æternam &c. pag. 636. Item: Agnus Dei, qui collis:
pag. 70 5. Attendite.
Ct.
llatt Feſto Conceptionis B. Virginis.
bbid n
Tbh. De qua natus eſt Z ESUS. Cliens Mariæ nullus æternùm perit, Conc. 20. lib. y,
pag. 233. per totum. Allega duntaxat loco elogii exempla & meo Catechiſme
Lect. LIX. 2
Feſto S. Thomæ Apoſt.
GA.
eſ Th. MWoli eſſe incredulus, ſed fidelis, Vide conc. 22. lib. 3. Ego ſum reſurrectio
& vita, qui credit in me, etiamſi mortuus fuerit, vivet. Vide pag. 879, Exord.
Abillo tempore, quo S. Thomas fuit incredulus, ità crevit fides apud Chriſtianos,
ut etiam gaudentes mortem oppetant, & cur timeant? hic perge num, 2.
d Feſto Purificationis B. Virginis.
Th. MNanc dimitte ſervum tuum, Domine. pag. 243. Item, dimitte, dum pa⸗
ratus ſum, & ex fide ſcio, me reſurrecturum: pariformiter loquuntur Chriſtiani
jam morti proximi; nam quod Eſus Marthæ dixit., Perge hic pag. 87 5. à num. 1.
Item: Simeon jaſtus. Nil mirum; nam adoleſcens juxta viam etiam. cuùm ſenue-
inh rir, non recedet ab ea. Vide pag. 889. Item: Vos ſimiles hominibus exſpectanti-
kumn, bus Dominum. pag. 777. W J
fn. .
% Feſto S. Matthiæ Apoſt.
ANNuun . 2 »„ . 2
Th. Sors cecidit ſuper Matthiam. Exord. Falluntur homines ſæpè in electioni-
bus ſuis, DEus nunquam: hinc dicebat Pſaltes: Beatus, quem tu elegiſti. pag.
196. Talis autem eſt S. Matthias. Vide hiſtoriam ejus in Breviario, & dein proſe-
quere conc. 44. lib. . . .
dene Feſto S. Joſephi.
HH Th. joſeph autem vir ejus, ehm eſſet juſtus. Vide conc. de Fabro lignario, aliis-

ludeæ Ceoneionatoris,

que opitficibus. pag. 94 8. & ſeqq. Induc S. Joſephum piè morientem adſtantibus Jeſu &

. .7 . .—è
Mariã Sponsãâ, dicentémque: Faceſſite nunc ſecuris, ſerra, aliaque inſtrumenta. Dein

855558 , appliea

ſndeæx Erucionarorims.

. applica illi Pnoralia nje dictionis, & habebis concionem fcillem. Iteh vi ie⸗ zat. D

948. à num. 2

Feſto Annunciationis B. Virginis.

Th. Ave gratiâ plena. Vide conc. 21. lib. 5. per totum. Adhibe quoque haie

Catechet. de Sa utatione Angelica.

Feſto SS. Apoſtolorum Philippi & Jacobi.

*Th. Mon turbetur cor vestrum; qui enim perſeveraverit uſque in finem, quem ·

admodum hi duo Martyres, falvus erit. Vide pag. 254.

Feſto Inventionis S. Crucis.

Th. Mihi mundus crarifre ſt, & ego mundo. pag. 148. Vide quoque cone.

Qui non bajulat cxucem. 34.

Feſto S. Joannis Bapiiſtæ.

Th. Vox clamantis in deſerto, parate viam Domini. Cur omnes debeamus ele

ad bene moriendum parati? pag. 93. à num. 3. Item: Cuùm adhuc ordirer, ſucci⸗
dit me. pag. 39 5. Homo voci imilis. pag. ftem: Lox clamantas. Vide pag.
917. & 446. Clamantem defunctum. Item: Keſeait mortuns, & cœpit loqui. pag.45.
Feſto Viſitationis B. Virginis.
Th. Fecit w4 magna, qui potent KN. Vide conc. 16. hib. 3. pag. 406. Quem-

ibid.

Feſto s. Jacobi Apoſtoli.

Th. Poreſtis bibere cahcen, quem ego bibiturus ſum? Calicem ſuum cæpit ſe RD
bibere, quando in hortoò meditatus eſt. Vide lib. 3. conc, 2 3. Tunc interroga Au-

ditores; Forctitisne oibere hujutmodi calicem in extrema lucta: Item occaſione pe-
regri⸗

admodum B. Virgo de ſe fatetur, ità quoque ad DEl ſervitium vocata anima.

Feſto S. Mariæ Magdalenæ.

Th. Qui Mariam abſolviſti, mihi quoque ſpem dediſti. pag. 69 5. Item: ur.
ria plorans proſpexit in monumentum. pag. 23 5. Item: Mors invenit Magdalenam
paratam, ideò beata eſt: imitare illam in diligente ad mortem præparatione; nam
qua paratæ crant, intraverunt, Item: Inveni, quem diligit anima mea. pag. 141

aig

oogleft

inen⸗

giogtcß

Gkenl
Nrclere⸗
6. N

mhſ

6
focnt

In

Nt

Ctoſe

ℳ

7 co/

7

idex Concionatoriat.
tegrinantium Compoſtellam, ubi S. Jacobus quieſcit, deſcribe homines tanquam

hoſpites & peregrinos ſuper terram. Vide conc. 14. lib. 3.

Feſto S. Annæ.

Th. Malierem fortem quis inveniet? Vide pag. 273. Item: Fallax gratia, 6e
vana eſt pulchritudo, &c. pag. 896. Item: Date eci de fructu manuum.

pag. 200⸗

Feſto S. Laurentii.

Th. Mis granum frumenti mortauum fuerit, ipſum ſolum manet. Exord. Der

H. Laurentius war ein rechtes Waitzen⸗Koͤrnlein; dan er brachte herfuͤr die be⸗

ſte Fruͤchten der Gottſeeligkeit, des Seelen⸗Eiffers, der Erbarmnus gegen die
Armen und Nothleydende, gleichwohl muſte bey dieſen ſo gewuͤnſchten Fruͤch⸗
ten das Waitzen⸗Koͤrnlein ſterben, und zwar eines ſehr harten Tods, auf ei⸗
ner gluͤenden Roſt, wo er lebendig, wie ein Fiſch, gebraten wurde. Etwas
desgieichen wird uns dermahlen einſt wiederfahren, wan wir auf dem Sterb⸗
Bett werden ligen: viele unter uns werden zu den herumſteheneen ſagen: wie
ligen auf gluͤenden Kohlen, ſo groß ſeynd die Schmertzen, und ſo heftig brennet
uns die Fieber⸗Hitze: allein, Andaͤchtige / das wird nichts helffen: es muß
bey allen denen Klagen dannoch geſtorben ſeyn; dan quis eſt homo, qui non wvi-
debit mortem? Perge hic pag. lib. 1. pag. 97. ðð H

Feſto B. V. Aſſumptæ.

Th. MARIA optimam partem elegit. Virginitas pars optima eſt, hanc elegit
B. Virgo, & poſt illam innumeræ filiæ & filii. Vide conc. 5. lib. 2. Tu ſcis, Do-
mine, quia nunquam concupivi virum. pag. 334. item pag. 39 3ꝙ. Vide quoque
conc. Factus eſt in pace locus cjus. pag. 153. Et cùm dies Aſſumptionis à ſanctis

patribus dies obdormitionis nominetur, applica illud Pfſaltis Regii: In pace in

idipſum dormiam & requieſcam. pag. 143. item pag. 148. Beati mortui, qui in
Donano moriuntur, ubi bonum, melius & optimum explicatur.,
Feſto S. Bartholomæi Apoſt.

Th. Reges Gentium dominantur eis. Luc. 22. Die Koͤnige der Heyden herr⸗
ſchen uͤber ſie: deſcripto breviter martyrio S. Bartholomæi, dic ex Jobo Dor
ad conlumꝑtionem eorum emittis manum tuam; Job. 30. ſed ad majorem felicita
tem. Vide lib. I. conc. 58. pag. 252. Item: Siccine ſeparas amara mors? pag. 292.

88 5 § § §S 2 Feſt:

Iudex Concionatorius.

Feſto natæ Virginis.

THEMA. De qua natus eſt 7ESS. Exord. Gaudium quidem exiſtit promiſcues,
ſi proles nalcitur in mundunr: ſed ſi præviderent parentes earum afflictiones, & ken
cruces aliquiando ferendas, indubiè triſtarentur potids, quàm gauderent: Verum ken

eſt, in nativitate Joannis Baptiſtæ multos eſſe gaviſos; aſt neque Zacharias pater, ne-
que vicini proſpiciebant, mortem denique violentam ab Herode inferendam: pari
modo loquor de nata Virgine Maria, cheu quantas hæc Virguncula poſt nativitatem
ſuam tribulationes eli perpeſſa! quantas animi deſolationes I Ifaiam audiamus; mag-
na eſt, inquit, velut mare, contcitio tua. Thren. 2. Perge hic lib. 3. Conc. 22. nit

Feſto S. Matthæi Apoſtoli & Evangeliſtæ.
THEMA. Miſericordiam volo. Vide lib. 4. Conc. Date, & dabitur volis. nitmi⸗
tum, date ex miſericordia elcêmoſynas ſpirituales iis, qui preſſi ſunt afflictionibus.
Itein : Nen eſt opu- valentibus Medico, ſed mals labentibus. Deſcribe, quid in ultime
morbo ſieri ſoleat & debeat. Pag. 510 G& ſeqq. Item Fatlus in agonia. 180.
2 8 . 6 il
peſto S. Michaelis Archangeli.

THEMA. Niſß effeiamini ſieut parvuli, non intrabitis in regnum calorum. Exord.
Patvuli multas habent vittutes, quæ in adultis frequenter deſiderantur: etenim ſunt
humiles, affabiles, ſunt ſimplices & innocentes: hinc illis regnum cælorum pr 4

nimirum manus manum lavat, ut utraque ſit munda: atque ex koc capite dicam ho. n
die, quibus indiciis ſe prodat mutua caritas. erga proxunum, nimirum miſericordiã. l
724. & 756.

mittitur. Vide Conc. Qui ambulat ſimpliciter, ſaltvus erit. Pag. 849. Item, quæ de Vi
arvulorum innocentia extant in concionibus à pag. 87. uſque ad 91. Item à pag.767. d.
uſque ad pag. 777.
In feſto Apoſtolorum Simonis & Judæ.
THEMA. Ur diligatis invicem. Exord. Caritas, quæ non colitur reciptocè, eb
. una & lſi nul ab altera parte, non ſolet diu conuſtere: idcircò additur vocula invicem ,

In feſto omnium Sanctorum.
THEMA. Beati. Exord. In S. Evangelio plures dicuntur beati, nimirum, Beati
pauperes ſpiritu, beati mites;, beati, qui lugent, &c. Ego beatum illum hodie di⸗ HM .
cam, qui intelligit ſuper egenum & pauperem: Probationem audite. Vide Conc. 6.

lib. 4. & confirmationem ordire à num. I. Item vide Conc. Beati, qui eſuriunt &ε 8
ſitiuat juſtitiam. Pag. 36. à num. 4. Item: Bonun eſft nos hic eſe ; hoc Sancti dicunt .

in eælo;, & animæ clauſtrales in terris. Pag. 446.

eſern
lcon
et e
uhle
tednn
Ronhte

lanrer.

(oronn

6dene
AMe
giltu
ſ

yund

eid

crs⸗
eN NH

81
1

tenig

lIaudex Cancionatorius.
In feſto fidelium Animarum.

THEMA. Deomine, ſi fuiſſes hie, frater meus non fuiſſet mortuus. Vide pag. 87 ¹.
Item: KReſurget frater tuus. Pag Item Agnus DEI.,, dona eis requiem. Pag. 70 5.

kem: Sancta & ſalubris cogitato, à pag. 48. ad 7 .

In feſto Præſentationis B. Virginis.
THEMA. De qua natus eſt Eſus. De B. V. verum eſt llud . providebam Do-
minum in conſpectu meo ſemper. Pag. 262. Item: Beati; qui habitant in domo tua.
Commune Martyrum.
