Surſum corda;
Habemus ad Dominum.
Gratias agamus Domino, Deo
noſtro;
Dignum et iuſtum eſt.

Vere dignum et iuſtum eſt, ae-
quum et ſalutare, noôs tibi
ſemper et vbique gratias agere,
Domine ſancte, Pater omnm'po-
tens, aeterne Deus, per Chriſtum,
Dominum noſtrum; Qui poſt
reſhrrectionem ſuam, omnibus
diſgibulis ſuis manifeſtus appa-
ruit, et, ipſis cernentibus, eſt ele-
uatus in coelum, vt nos diuinita-
tis ſuae tribueret eſſe participes.
Et ideo cum angelis et archange-
lis, cum thronis et dominationi-
bus, cumque omni militia coele-
ſtis exercitus hymnum gloriae
tuae canimus, ſine fine dicentes:
Sanctus, Sanctus, Sanctus, Do-
minus Deus Zebaoth, pleni funt
coeli et terra gloria tua!

Aufs Pſingſt⸗Feſt.
Der 51. Pſalm.

C. mundum crea in me, De-
us, et ſpiritum rectum in-
noua in viſceribus meis.
2. Ne proiicias me a facie
tua] et Spiritum Sanctum tuum
ne auferas a me.
3. Kedde mihi laetitiam ſaluta-
ris!

/

d Dteſtine
— X

MNAe
An ginniftg

Feſttags⸗Pſalmen und Praefationes.

ris tui, et Spiritu principali con-
firma me
4 Docebo iniquos vias tuas,
et impii ad te conuertentur.
5. Libera me de ſanguinibus,
Deus, Deus ſalutis meae] et ex-
altabit lingua mea iuſtitiam tuam.
6. Domine, labia mea aperies,
et os meum annunciabit laudem
tuam.
7. Quoniam, ſi voluiſſes ſacri-
ficium, dediſſem, holocauſtis
non delectaris.
8. Hacrificium Deo ſpiritus con-
tribulatus; cor contritum et hu-
miliatum, Deus, non deſpicies.
9. Gloria Patri, et Filio, etc.

PRAEFATIO.
Am I. Pfingſt⸗Feyertage.

Dminus vobiscum! —
Et cum Spiritu tuo. T.
Surſum corda;
Habemus ad Dominum.
Gratias agamus Domino, Deo
noſtro;
Dignum et iuſtum eſt!

. . ere dignum et iuſtum eſt, ae-

quum et ſalutare, nos tibi
ſemper et vbique gratias agere,
Domine ſancte, Pater omnipotens,
aeterne Deus, per Chriſtum, Do-
minum noſtrum; Qui, aſcendens
ſuper coelos omnes, ſedensque
ad dexteram tuam, promiſſum
Spiritum Sanctum hodierna die in
filios adoptionis effudit. Qua-
propter profuſis gaudiis totus in
orbe terrarum mundus exultat;
Sed et ſupernae virtutes atque an-

59

gelicae poteſtates hymnum glo-
riae tuae concinunt, ſine fine di-
centes:
Sanctus, Sanctus, Sanctus, Do-
minus Deus Zebaoth, pleni ſunt

S tel loria tua)
PR

Am II. Pfingſt⸗Feyertage.

PTATIO.
De HErre ſey mit euch!
Und mit deinem Geiſte.
Unſere Hertzen in die Hoͤhe,
Haben wir zu dem HErren.
Wir ſagen Danck, dem HErren,
unſerm GOtte;
Es iſt billig und recht.

Na ſch, es iſt billig und recht,
205 nuͤtzlich und auch heilſam,
daß wir dich, HErr, allmaͤchtiger
GOtt, allezeit loben und dancken,
durch JEſum Chriſtum unſern
HErren. Der uͤber alle Himmel
gefahren, ſitzet zu deiner Rechten,
und hat heut den Heiligen Geiſt,
welchen er verheiſſen hat, ergoſ⸗
ſen in deine auserwehlten Kinder.
Darum iſt die gantze Welt Freu⸗
den⸗voll, und frohlocken alle Men⸗
ſchen im gantzen Umkreiß der Er⸗
den. Darzu ſingen alle himmli⸗
ſche Schaaren, und alle engliſche
Fuͤrſtenthum, den Lobgeſang dei⸗
ner goͤttlichen Herrlichkeit, ohne
Ende, ſagende;
Heilig, Heilig, Heilig iſt GOtt,
der HErre Zebaoth, alle Lande
ſind ſeiner Ehren voll!

Aufs

6

Feſttags⸗Pſalmen und Praefationes.

Aufs Feſt der Heil. Drey⸗
einigkeit.
Der III. Pſalm.
tibi, Domine, in to-
to corde meo, in conſilio
iuſtorum et congregatione.
2. Magna opera Domini, [ex-
quiſita in omnes voluntates eius.
3. Confeſſio et magnificentia
opus eius, /et iuſtitia eius ma-
net, in ſeculum ſecali.
4. Memoriam fecit mirabilium
ſuorum miſericors et miſerator
Dominus, eſcam dedit timenti-
bus ſe.
5. Memor erit in ſeculum te-
ſtamenti ſui, virtutem operum
ſnetur annunciabit po nlo ſuo.
6. Vt det illis haereditatein
tium, Opera manuum eius vefi-
tas et iudicium.
7 Fidelia omnia mandata A,
confirmata in ſeculum ſeculi,
facta in veritate et aequitate.
8. Redemtionem miſit Domi-
nus populo ſuo, mandauit'in
aeternum teſtamentum ſuum.
9. Sanctum et terribile nomen
eius;] Initium ſapientiae timor
Domini-
I10 Intellectus bonus omnibus
facientibus eum, laudatio eius
manet in ſeculum ſeculi.
II. Cloria Patri, et Filio] etc.

PRAEFATIO.
Am Feſt der Heil. Dreyei⸗

nigkeit.

S vobiscum!
Et cum Spiritu tuo.

Surſum corda:
Habemus ad Dominum.
Gratias agamus Domino, Dee
noſtro;
Dignum et iuſtum eſt.

Vere dignum et iuſtum eſt, ae-
quum et ſalutare, nos tibi
ſemper et vbique gratias agere,
Domine ſancte, Pater omnipotens,
aeterne Deus! Qui, cum vnigeni-
to Filio tuo, et Spiritu Sancto,
vnus es Deus, vnus es Dominus,
non in vnius ſingularitate perſo-
nae, ſed in vnius Trinitate fub-
ſtantiae. Quod enim de tua glo-
ria reuelante credimus, hoc de
Eilio tuo, hoc de Spiritu Sancto
ſine differentia diſcretionis ſenti-
mus. Vt in confeſſione verae
ſempjternaeque Deitatis, et in
perſonis proprietas, et in eſſentia
vnitas, et in maieſtate adoretur
aequalitas. Quam laudant an-
geli, adorant dominationes, tre-
munt poteſtates, coeli coelorum-
que virtutes, ac beati Seraphim,
ſocia exultatione concelebrant.
Cum quibus et noſtras voces vt
admitti iubeas, te precamur, ſup-
plici confeſſione dicentes:
Sanctus, Sanctus, Sanctus, Do-
minus Deus Zebaoth, pleni ſunt
coeli et terra gloria tua!

Am Feſt der Heil. Dreyei⸗
nigkeit, wird in der Ve—
ſper geleſen

das Symbolum Athanaſianum.

Wer da will ſelig werden, der
muß fuͤr allen Dingen den
rechten

ge
N N

Symbolum Athanaſii am Feſt der H. Dreyeinigkeit.

61

rechten Chriſtlichen Glauben ha⸗

um ben. Wer denſelben nicht gantz

ſ der ℳ
4
eleen,
ſitkär, pud ,

und rein haͤlt, der wird ohne Zwei⸗
fel ewiglich verlohren ſeyn.
Das iſt aber der rechte Chriſt⸗
liche Glaube, daß wir einen eini⸗
gen GOtt, und drey Perſonen in
einer Gottheit ehren.
Und nicht die Perſonen in ein⸗
ander mengen, noch das goͤttliche
Weſen zertrennen.
Eine andere Perſon iſt der Va⸗
ter, eine andere der Sohn, eine
andere der Heilige Geiſt.
Aber der Vater, und Sohn, u.
Heilige Geiſt iſt ein einiger GOtt,
gleich in der Herrlichkeit, gleich in
ewiger Majeſtaͤt.
Welcherley der Vater iſt, ſol—
cherley iſt der Sohn, ſolcherley iſt
auch der Heilige Geiſt.
Der Vater iſt nicht geſchaffen,
der Sohn iſt nicht geſchaffen, der
Heilige Geiſt iſt nicht geſchaffen,
Der Vater iſt unmaͤßlich, der
Sohn iſt unmaßlich, der Heilige
Geiſt iſt unmaͤßlich.
Der Vater iſt ewig, der Sohn
iſt ewig, der Heilige Geiſt iſt ewig.
Und ſind doch nicht drey Ewi⸗
ge, ſondern es iſt ein Ewiger;
Gleichwie auch nicht drey Un⸗
geſchaffene, noch drey Unmaͤßliche,
ſondern es iſt ein Ungeſchaffener,
und ein Unmaͤßlicher.
Alſo auch, der Vater iſt all⸗
maͤchtig, der Sohn iſt allmachtig,
der Heilige Geiſt iſt allmachtig.
Und ſind doch nicht drey All⸗

maͤchtige, ſondern es iſt ein All⸗
machtiger.

Alſo, der Vater iſt GOtt, der

Sohn iſt GOtt, der Heilige Geiſt
iſt GOtt.
Und ſind doch nicht drey Goͤt⸗
ter, ſondern es iſt ein GOtt.
Alſo, der Vater iſt Ren he⸗ Ne⸗
der Sohn iſt der HERR, der 5
lige Geiſt iſt der HERR.
Und ſind doch nicht drey HEr⸗
ren, ſondern es iſt ein HErr.
Denn gleichwie wir muͤſſen,
nach Chriſtlicher Wahrheit, eine
jegliche Perſon fuͤr ſich, GOtt und
HErrn bekennen;
Alſo koͤnnen wir im Chriſtlichen
Glauben nicht drey Goͤtter oder
drey HErren nennen.
Der Vater iſt von niemand we⸗
der gemacht, noch geſchaffen, noch
gebohren.
Der Sohn iſt allein vom Va⸗
ter, nicht gemacht, nicht geſchaf⸗
fen, ſondern gebohren.
Der Heilige Geiſt iſt vom Va⸗
ter und Sohn nicht gemacht, nicht
geſchaffen, nicht gebohren, ſondern
ausgehend.
iſt nun ein Vater, nicht drey
Vaͤter, ein Sohn, nicht drey Soͤh⸗
ne, ein Heiliger Geiſt, nicht drey
Heilige Geiſter.
Und unter dieſen dreyen Perſo⸗
nen iſt keine die erſte, keine die letz⸗
te, keine die groͤſſeſte, keine die
kleinſte;
Sondern alle drey Perſonen
ſind mit einander gleich ewig,
gleich groß. .
Auf daß alſo, wie geſagt iſt,
drey Perſoneu in einer Gottheit,
und ein GOtt in dreyen Perſonen,
geehret werde.
Wer nun will ſelig werden, der
muß

62

Feſttags⸗Pfalmen.

.

—

muß alſo von den dreyen Perſo⸗
nen in GOtt halten.
Es iſt aber auch noth zur ewi⸗
gen Seligkeit, daß man treulich
glaͤube, daß IEſus Chriſtus un⸗
ſer H E RR, ſey wahrhafftiger
Menſch.
So iſt nun diß der rechte Glau⸗
be, ſo wir glaͤuben und bekennen,
daß unſer HErr JEſus Chriſtus,
ſecres Sohn, GOtt und Menſch
iſt.
GOtt iſt er, aus des Vaters
Natur, vor der Welt gebohren;
Menſch iſt er, aus der Mutter Na⸗
tur, in der Welt gebohren.
Ein vollkommener GOtt, ein
vollkommener Menſch, mit ver⸗
nuͤnfftiger Seelen, mit menſchli⸗
chem Leibe.
Gleich iſt er dem Vater, nach
der Gottheit; kleiner iſt er, denn
der Vater, nach der Menſchheit.
Und wiewohl er GOzT und
Menſch iſt, ſo iſt er doch nicht
zween, ſondern ein Chriſtus.
Einer, nicht, daß die Gottheit
in die Menſchheit verwandelt ſey,
ſondern, daß die Gottheit die
Menſchheit an ſich genommen hat.
Ja, einer iſt er, nicht, daß die
zwo Naturen vermenget ſtud, ſon⸗
dern, daß er eine einige Perſon iſt.
Denn gleichwie Leib und Seele
ein Menſch iſt, ſo iſt GOtt und
Menſch ein Chriſtus.
Welcher gelitten hat um unſe⸗
rer Seligkeit willen, zur Hoͤllen
gefaͤhren, am dritten Tage aufer⸗
ſtanden von den Todten
Aufgefahren gen Himmel, ſitzet
zur Rechten GOttes, des allmach⸗
tigen Vaters.

1 W.ndale
Von dannen er kommen wird, ghi
zu richten die Lebendigen und die
Todten.
Und zu ſeiner Zukunfft muͤſſen
alle Menſchen auferſtehen mit ih⸗
ren eigenen Leibern; Und muͤſſen
Rechenſchafft geben von ihren ei⸗
genen Thaten. Welche Gutes ge⸗
than haben, werden ins ewige Le⸗
ben gehen; welche aber Boͤſes ge⸗
than, ins ewige Feuer. unn
Das iſt der rechte Chriſtliche in
Glaube, wer denſelben nicht feſt
und treulich glaubet, der kann
nicht ſelig werden.

Aufs Johannis und Ma—⸗
riaͤ Heimſuchungs-Feſt.
Der 113. Pfalm. ehſh n
Landate, pueri, Dominum, ia
laudate nomen Domini.
2. Sit nomen Domini benedi-
ctum, ex hoc nunc vsque in ſe-
culum.
3. A Solis ortu vsque ad occa-
ſum laudabile nomen Domini.
4. Excelſus ſuper omnes gentes
Dominus, et ſuper coelos gloria
eius.
F. Quis ſicut Dominus, Deus
noſter, qui in altis habitat, et
humilia reipicit in coelo et in
terra.
6. Suſcitans a terra inopem, et
de ſtercore erigens pauperem. hekloſer,
7. Vt collocet eum cum Princi-
pibus, cum principibus populi ſui.
8. Qui habitare facit ſterilem in .
domo, matrem filiorum laetan-
tem.
9. Gloria Patri, et Filio, etc.
Am

„ Ment

nun.

Nen Nis ſe
gen el

Ahe, er
RLRNE
N N
walc

lta worden
WMgnade.

N., e. =
uf ch

A r

N

.
N
S

Feſttags⸗Pſalmen.

Mariaͤ Magdalena⸗ 2. Dicit Domino: Suſceptor

Feſt.
Der 146. Pſalm.

Landa, anima mea, Dominum,
laudabo Dominum in vita
mea,] pfſallam Deo meo, quam-
diu fuero.
2. Nolite confidere in principi-
bus, in filiis hominum, in qui-
bus non eſt ſalus.
3. Exibit ſpiritus eius, et reuer-
tetur in terram ſuam, in illa die
peribunt omnes cogitationes eo-
rum. .
4. Beatus, cuius Deus Iacob
adiutor eius, ſpes eius in Domi-
no Deo ipſius, qui fecit coelum
et terram, mare et omnia, quae
in eis ſunt.
5. Qui cuſtodit veritatem in ſe-
culum, facit iundicium iniuriam
patientibus, dat eſcam eſurien-
tibus.
6. Dominus ſoluit compedi-
tos, Dominus illuminat coecos.
7. Dominus erigit eliſos, Do-
minus diligit iuſtos.
§. Dominus cuſtodit aduenas,
pupillum et viduam fſuſcipiet,
et vias peccatorum diſperdet.
9. Regnabit Dominus in ſecu-
la, Deus tuus, Sion, in genera-
tione ad generationem „.*
10. Gloria Patri, et Filio] ete.

Am Michaelis⸗Feſte.
Der 91. Pſalm.
(Jui habitat in adiutorio altiſſi-
. mi, in umbra omnipoten-
tis commoratur. .

63

meus es tu, et refugium meum,
Deus meus, ſperabo in eum.
3. Quoniam ipfe liberabit te de
laqueo venantium, a peſte no-
Xia.
4. Alis ſuis obumbrabit tibi,
et ſub pennis eius ſperabis,] ſcu-
tum et clypeus veritas eius.
5§. Non timebis a pauore no-
cturno, ] a ſagitta volante in die.
6. A peſtilentia perambulante
in tenebris, a lue vaſtante in me-
ridie.
7. Cadent a latere tuo mille, et
decem millia a dextris tuis, ad
te autem non appropinquabit.
8. Veruntamen oculis tuis con-
ſiderabis, et retributionem pec-
catorum videbis.
9. Quoniam tu, Domine, es
ſpes mea, altiſſunum poſuiſti
habitaculum tuum.
10. Non accedet ad te malum,
et flagellum non appropinquabit
tabernaculo tuo.
II. Quoniam angelis ſuis man-
dauit de te, vt cuſtodiant te in
omnibus viis tuis.
12. In manibus portabunt te,
ne forte offendas ad lapidem pe-
dem tuum.
13. Super leonem et aſpidem
ambulabis, et conculcabis leo-
nem et draconem.
14. Quoniam in me concupiuit,
liberabo eum, † protegam eum,
quoniam cognouit nomen meum.
Iy. Clamabit ad me, et exaudi-
am eum, cum ipfſo ſum in tribu-
latione, eripiam eum, et glori-
ficabo eum.

16, Lon-

64 Feſttags

⸗ Pſalmen.

16. Longitudine dierum reple-
bo eum,]et oſtendam illi ſalu-
tare meum.
17. Gloria Patri, et Filio, etc.

Aufs Luther⸗Feſt.
Der 132. Pfalm.
Memento, Domine, Dauid, et

omnis afflictionis eius.
2. Sicut iurauit Domino, ]vo-
tum vouit Deo lacob.
3. Si introiero in tabernaculum
domus meae,ſi adſcendero in
lectum ſtrati mei.
4. Si dedero ſomnum oculis
meis, et requiem palpebris meis.
. Donec inueniam locum Do-
mino, tabernaculum Deo lIacob.
6. Ecce audjuimus eam in E-
phrata, inuenimus eam in cam-
pis ſyluae.
.Introibimus in tabernacu-
lum eius, adorabimus in loco,
vbi ſteterunt pedes eius.
8. Surge, Domine, in requiem
tuam,] tu, et arca fortitudinis
tuae.
9. Sacerdotes tui induantur iu-
ſtitia,] et ſancti tui exultent.
Io. Propter Dauid, ſeruum tu-
um, non auertas faciem Chriſti
tui.
u. Iurauit Dominus Dauid ve-
ritatem, et non auertet ſe ab ea:
De fructu ventris tui ponam ſu-
per ſedem tuam.
12. Si cuſtodierint filii tui teſta-
mentum meum, et teſtimonia
mea haec, quae docebo eos.
13. Et filii eorum vsque in ſe-

culum ] ſedebunt ſuper ſedem
tuam.
14. Quoniam elegit Dominus
Sion, elegit eam in habitationem
ſibi.
I5. Haec requies mea in ſecu-
lum ſeculi, hic habitabo, quoni-
am elegi eam.
16. Victum eius benedicens be-
nedicam, pauperes eius ſaturabo
panibus.
17. Sacerdotes eius induam ſa-
lutari, et ſancti eius exultatione
exultabunt.
18. IIlic produeam cornu Da-
uid, parabo lucernam Chriſto
meo.
19 Inimicos eius induam con-
fuſione, ſuper ipſum autem ef-
florebit ſanctificatio mea.
20. Gloria Patri, et Filio, ete.

Am Tage aller Heiligen.
Der 145. Pfalm.

ERaltabo te, Deus, meus Rex,]
et benedicam nomini tuo in
ſeculum et in ſeculum ſeculi.
2. Per ſingulos dies benedicam 1
tibi, et laudabo nomen tuum in
ſeculum ſeculi.
3. Magnus Dominus et lauda-
bilis valde, et magnitudinis eius
non eſt inueſtigatio.
4. Generatio generationi lau-
dabit opera tua, et potentiam
tuam annunciabunt.
5. Magnificentiam gloriae lau“
dis tuae, et-verba mirabilium
tuorum narrabo.
6. Et virtutem terribilium tuo
rum

Feſttags⸗Pſalmen.

65

tuam narrabunt.

ultabunt.

tum, miſericors.

umé opera eius.

u benedicant tibi.

Wl

et potentiam tuam loquentur.

riam magnificentiae regni tui.

bus verbis ſuis, et ſanctus in o-
¹ mnibus operibus ſuis.
15. Alleuat Dominus omnes,
qui corruunt, et erigit omnes
eliſos.
16. Oculi omnium in te ſperant,
Domine! et tu das illis eſcam
illorum in tempore opportuno.
77. Aperis tu manum tuam, et
Imples omne animal benedictione.
. 18. Iuſtus Dominus in omnibus
uiis ſuis, ſet ſanctus in omnibus
Heribus ſuis.
19. Prope eſt Dominus omni-
s inuocantibus eum, omnibus
uocantibus eum in veritate.
20 Voluntatem timentium ſe
iciet, et deprecationes eorum
Kaudiet, et ſaluos faciet eos.

I

rum dicent, et magnitudinem

7. Memoriam multae bonitatis
eructabunt, et in iuſtitia tua ex-

8. Miſerator et miſericors Do-
minus, tardus ad iram et mul-

9 Bonus Dominus vniuerſis,
et miſerationes eius ſuper omnia

10. Confiteantur tibi, Domine,
omnia opera tua, et ſancti tui

nHE II. Gloriam regni tui dicent,

rm 12. Vt'notam faciant filiis ho-
mm minum potentiam tuam, et glo-

13. RKegnum tuum regnum o-
mnium ſeculorum, et domina-
tio tua in omnem generationem.
14. Fidelis Dominus in omni-

21. Cuſtodit Dominus omnes
diligentes ipſum, et omnes im-
pios diſperdet.
22. Laudationem Domini lo-
quetur os meum, [et benedicat
omnis caro nomini fancto eius in
ſeculum, et in ſeculum ſeculi.

Zum Beſchluß des Kir⸗
chen Jahrs.

Der 147. Pfalm.

J audate Dominum, quoniam
— bonum eſt pfallere Deo no-
ſtro, quia iucunda decoraque eſt
laudatio
2 Aedificans Ieruſalem Domi-
nus, ] diſperſos Ifraelis congrega-
bit.
3 Qui ſanat contritos corde,
et obligat dolores eorum.
4. Qui computat numerum ſtel-
larum, et omues ſuis nominibus
vocat.
5 Magnus Dominus noſter, et
copioſus virtute, et ſapientiae
eius non eſt numerus.
6. Subleuans afflictos Domi-
nus, humilians autem impios
vsque ad terram.
7 Cantate Domino cum gra-
tiarum actione, pfſallite Deo no-
ſtro in cythara.
8. Qui operit cœlum nubibus,
et parat terrae pluuiam, qui pro-
ducit in montibus foenum.
9 Qui dat iumentis eſcam
ipſorum, et pullis coruorum
inuocantibus eum.
. Non in fortitudine equi vo-
luptatem habebit, neque in ti-

e biis

66

Feſttags Pfal men.

biis viri beniplacitum erit ei.
II. Beneplacitum eſt ned
ſuper timentes eum,
qui ſperant ſuper miſ
eius.
2. Lauda, Ieruſalem, Domi-
num, lauda Deum tuum, Sion.
13. Qui conforta
rum tuarum, 1.
tuis in te.
14. Qui poſuit fines tuos pa-
cem, et adipe frumenti ſatiat te.
15. Qui emittit eloquium ſuum
terrae, velociter currit ſermo eius.
16. Qui dat niuem ſicut lanam,
pruinam ſicut cinerem ſpargit.
17. Mitrit eryftallum ſuum fſic-
ut bucellas, ante faciem frigo-
ris eius quis ſuſtinebit?
18. Einittit verbum ſuum, et li-
quefaciet ea, flabit ſpiritus eius,
et fluent aquae.
19. Qui annunciat verbum ſuum
Iacob, iuſtitias et iudicia ſua
Iſrael.
20. Non fecit taliter omni na-
tioni, et iudicia ſua non mani-
feſtauit eis.
21. Gloria Patri, et Filio, et
Spiritui Sancto.
22. Sicut erat in principio, et
nunc etc.

vectes porta-
medicit filiis

MISS A.

Alle Sonn⸗ und Feſttage
gebraͤuchlich.

Krie .
Chriſte, Eleiſon!
Kyrie, Eleiſon!
loria in excelſis DEO! Et in
terra pax, hominibus bonae

Eleiſon!

voluntatis! Laudamus te! Bene-

dicimus te! Adoramus te! Glo-
rificamus te! Gratias agimus ti-
bi propter magnam gloriam tu-
am! Domine Deus, Rex coeleſtis,

Deus Pater omnipotens! Domi-

ne Fili vnigenite, Ieſu Chriſte, et

Sancte Spiritus. Domine Deus,

Agnus Dei, Filius Patris, qui tol-
lis peccata mundi, miſerere no-

bis!
ſuſcipe deprecationem noſtram!
Qui ſedes ad dextram Patris,
miſerere nobis! Quoniam Tu
ſolus ſanctus; Tu ſolus Domi-
minus; Tu ſolus altiſſimus, Ie-

ſu Chriſte, cum Sancto Spiritu,

in gloria Der Patris, Amen.

MAGRNIFICAT.

Luc. 1, 46 -55.
Welches in denen Ve⸗

ſpern derer Feſttage mu⸗
ſiciret wird.
Wl sninerr anima mea Domi⸗-
num, et exultauit ſpiritus
meus in Deo, ſalutari meo. Quia
reſpexit humilitatem ancillae
ſuae; ecce! enim ex hoc beatam

me dicent omnes generationes. f
qui po-

Quia fecit mihi magna,
tens eſt, et ſanctum nomen eius.
Et miſericordia eius a progenie
in progenies, timentibus eum.
Fecit potentiam in brachio ſuo,
diſperiit ſuperbos mente cordis
ſui. Depolſuit potentes de ſede,
et exaltauit humiles. Efurientes
impleuit bonis, et diuites dimiſit
inanes. Sufccpit Iſrael puerum
ſuum,

Qui tollis peccata mundi,

ſnnnr Seſ
.

Weiſſagung Eſaiaͤ.

67

ſfuum, recordatus miſericordiae
ſuae. Sicut locutus eſt ad pa-
tres noſtros, Abraham et ſemini
eius in ſecula. Gloria Patri, et
Filio, et Spiritui Sancto; ſicut
eràt in principio, et nunc, et ſem-
per, et in ſecula ſeculorum, Amen.

Deutſch ſtehet es in Liedern
Pp. 281.

Des Volck, ſo im Finſtern
wandelt, ſiehet ein groſſes
Licht, und uͤber die da wohnen im
finſtern Lande, ſcheinet es helle.
Du macheſt der Heyden viel,
damit macheſt du der Freuden
nicht viel. Vor dir aber wird
man ſich freuen, wie man ſich freu⸗
et in der Erndte, wie man froͤlich
iſt, wenn man Beute austheilet.
Denn du haſt das Joch ihrer
Laſt, und die Ruthe ihrer Schul⸗
mn ter, und den Stecken ihres Trei⸗
bers zerbrochen, wie zur Zeit Mi⸗
dian.
Denn aller Krieg mit Unge⸗
ſtuͤm, und blutig Kleid wird ver⸗
brannt, und mit Feuer verzehret
werden.
Denn uns iſt ein Kind geboh⸗
ren, ein Sohn iſt uns gegeben,
welches Herrſchafft iſt auf ſeiner
Schulter, und er heiſt Wunder⸗
bhar, Rath, Krafft, Held, ewig
Vater, Friede⸗Fuͤrſt.
Auf daß ſeine Herrſchafft groß

Weiſſagung Eſaiaͤ, 9,2⸗7.
nachts Feyertage in der Metten pflegt geſunge
zu werden. .

Hey Begraͤbniſſen.
,*
Ocnah n,r6.

Ecce! Dominus veniet, et o-
mnes ſancti eius, cum eo,
et exit in die illa lux magna; Al-

leluja! 4 —

.êòt⁴e

wie ſolche am 1. . Weyh⸗

werde, und des Friedes kein En⸗
de, auf dem Stuhl David, und
ſeinem Koͤnigreich, daß ers zu⸗
richte und ſtarcke mit Gericht und
Gerechtigkeit, von nun an biß in
Ewigkeit, ſolches wird thun der
Eyfer des HErrn Zebaoth.

In der Veſper.

Euangelium in Feſto natiui-
tatis Chriſti, Lucae ſecundo.

PFacrum autem eſt in diebus il-
lis, exiit decretum a Caeſare
Auguſto, vt cenſeretur totus or-
bis.
Haec deſeriptio prima facta eſt,
praeſide Syriae Cyrenio.
Et ibant omnes, vt profiteren-
tur, in ſuam quisque cjuitatem.
Aſcendit autem et loſeph a Gali-
laea, de ciuitate Nazareth in Iu-
daeam, in ciuitatem Dauid, quae
vocatur Bethlehem, eo, quod ef-
ſet de domo et familia Dauid

e 2 Vt

68 Evangelia,

ſo in den Metten und Veſpern geſungen werden.

Vt profiteretur cum Maria, de-
ſponſata ſibi vxore, quae erat
Praegnans.
Accidit autem, cum eſſent ibi,
completi ſunt dies pariendi. Et
peperit filium primogenitum, ac
faſciis eum inuoluit, reclinauit-
ue eum in praeſepi, quod non
Aer eis locus in diuerſorio.

Zu Gſtern in der Metten
und Veſper.

Euangelium in die Paſchatos,
Marci decimo ſexto.

t cum praeteriiſſet ſabbathum,
Marian Magdalena, et Maria
Iacobi, et Salome emerunt aro-
mata, vt venirent et vngerent
eum.
Et ſummo diluculo diei primi
ſabbathorum veniunt ad monu-
mentum, exorto ſole
Dicebantque inter ſeſe: Quis
reuoluet nobis lapidem ab oſtio
monumenti?
Et cum reſpexiſſent, vident la-
pidem eſſe reuolutum, nam erat
magnus valde.
Et ingreſſae in monumentum,
viderunt adoleſcentem ſedentem
a dextris, amietum ſtola candida,
expauerunt.

At ille dicit eis: Ne expaue-
ſcatis, Ieſum quaeritis Nazare-
num; qui fuit crucifizus, furre-

Xit, non eſt hic; ecce locus, vbi

poſuerunt eum.
Sed abite, dicite diſcipulis eius
et Petro, quod ille praecedet vos

in Galilaeam, illic eum videbitis,

ſicut dixit vobis.

Zu Pfingſten in der Met⸗

ten und Veſper.

Euangelium in die Penteco-

ſtes, Iohannis decimo
quarto.

Si quis diligit me, ſermonem
meum ſeruabit, et Pater me-
us diliget eum, et ad eum venie-
mus, et manſionem apud eum
faciemus.

Qui non diligit me, ſermones
meos non ſeruat, et ſermo, quem

auditis non eſt meus, ſed eius,
qui miſit me, Patris
Haec locutus ſum vobis, apud
vos manens;
Paracletus autem ille, qui eſt
Spiritus Sanctus, quem mittet Pa-
ter in nomine meo, ille vos do-
cebit omnia, et ſuggeret vobis
omnia, quaecunque dixi vobis.

oe

N.

RKr *

Neu⸗vermehrtes vollſtaͤndiges

Shen ter

ODarinnen des eligen

und anderer Geiſt⸗ reichen Lehr⸗

in die 13 69. auserleſene Lieder,
enthalten.

Wie Lolche.

bey ſedes Orts Kigen⸗ und Haug⸗Amd

geſungen werden.

dern emeiſgen, auf die vangenn und Er

Materien, Schrifft⸗Stellen, Melodien, und
Auctores derer Lieder.

rſeen⸗
Mit darzu gehoͤrigem
A4 „

— ——

13 14 15 16
O SBalance Q

12

K

4 5 6 7 8 9 10 11

3

2

2 3

gen

Itunune
2 10

Focus

N

M

1.

J

H

G

F

E

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

4 Copyright 471999 VxMaster GmbhH wWwWW. NXVmaster. com