guinis obtulit,derepente veftis illa, in qua om-

morbum & complexionem fumentis ; ad eun-

nes illius defectus diftin&e reprzefentabantur,

dem modum recreationes,quibus timorati va-

Jamina aurea, inftar cryftalli lucida, cooperta

care cogitant, intra convenientes fubfiftant li-

S B»cn.defuit Hinc S. Bernardus ait: Tempora, quae

mites , oportet. Attendendum( ait S. Tho-

tripl,Cuft. infractuofe expendiftis, reparentur per fructuo-

mas) ficutin omnibus humanis actibus,utcon-

fifimam | occupationem temporis.przefentis

gruat perfonze, loco, tempori, & fecundum

atque reftantis, quatenus priores negligentias

alias circumftantias debite ordinetur, ut fcili-

Eohef

I

& impietates recompenfetis per ardentilfimam

cet fit tempore & bomine dignum,

N

converíationem temporis nondum elapfi, quo

VIII. Joffe debet fontes , ex quibus ma

lus ufus Pemeqüïä

ag.

eítis vi&turi, ne inter impios numeremini, de

temporir oritur, quos Petrus Pennequin indica-

Iï. 80,

C€, 4 2 6,

quibus canit Pfalmifta : 7iri Janguinum.| €9c.

vit,.dum citans S.Bernardum dicentem : Effe

S 'Anfel,

ap. Manfi

Quod confirmans S. Anfelmus , Tempus, in-

aliquf)s fex.nper',' quoq non habent, cupientes;

Tituus CXXXIX. . Tempus.

309

il

14.

i& quod habent, faflidientes, & proptereain

ro vendere, &tam pretmfas merces compara-

neutro proficientes : Ait, hoc ex tribusincon-

re poflimus. 2. Quas potiffimum merces eme-

ftantize fontibus oriri, vel ex impatientia labo-

re aut vendere debeamus,

Ícilicet optimas

tis, quem fupra vires affumimus, vel ex levita-

quasque; id qucd fa.uwms ümuïtum pro Deo

ï

te naturze ( ut enim recte notat idem San&us

patiamur & agai

opera noüra cum ma

-

|

puflllammïtas facit propofitum relinquere: le-

gno fervore pcragamus

punüïmam iisdem

vitas mutare : ) vel denique ex naturze noftrze

intentionem przefigere ftudeamus.

4li. Ex occafione e

Arlüo

ad vicifitudinem propeníione. Hac animi no-

jusdem. thematis poteft

|^ Rhe

ftriad mutationem inclinatione, ac labefactan-

oftendi, quomodo tempus redimere poffimus,

dam in rebus bene conítitutis conftantiam, u-

: 233

pleriqueenim clamare coguntur cum Poeta:

titur ddemon , ac meliorum fpecie przefentia

O mihi przeteritos referatfi Jupiter annos!

corrumpit: ordineque perturbato, pacem eti-

Id autem optinere poffumus , 1. 5i tantam ja-

am animi, & res agendas perturbat & evertit:

&uraim patienter fereamus ; fic enim forte ut

! Sener

frzenandi omnes impetus, & naturze mutabili-

Jobo Deus duplicia reftituet. 2. Si vitam prae-

S. Anfel,

hs $

tas coercenda,imitandusque infignis, & a 5. E-

teritam amare defleamus ;

nam, ut S. Anfel-;

in epift.ad

phrem laudatus eremiAthletaAbrahamus,qui

mus ait, tempus Iedlmlmus

quando axite E ,)h

eundem temporis ordinem , actionumque ca-

actam vitam , quam laicwendo perdidimus

N

nonem totis quinquaginta annis, quibus in

flendo reparamus. 3. Si ex occafione pïæte-

eremo vixit , conftanter tenuit.

ritze negligentize caufam majoris fervoris in

relz—

Vi 9

VIHI. Noffe debet €9 firmiter. flatuere ,

fervitio Dei arripiamus , eorum viatorum mo-

S

guum ' vile tempus. bene vnpendere, eumque in

re, qui, ubi in via tardius fe progrefíos adver-

Birgitt

reg.

finem meminerit, vitam noítram, tefte S. Gre-

tunt,

greffum fortius accelerant. Sic, tefte S.

Nazíanz.

in fenten, £orio Na71anzeno quafi mercatum effe, cujus

Chryfo(tomo Hæmorrhmiïa licet ultima ve-

dies cum abierit, tempus non erit emendi ,quae

nerit, curata recelfit, quia etíi zegritudine tar-

l-

3. Chryf. velis, Dicat proinde cum S. Chryfologo : Vi-

dabatur , fidei tamen . voluntate volabat.

Et

12,

vamus Deo paululum, qui fzeculo viximus to-

multi, ut S. Gregor. loqmtur dum fe erraife

e

tum : dedimus corpori annum, demus anim:e

confpiciunt, damna przterita lucris fequenti-

paucos dies ; tempus eft, ut ahquando do;nul

bus compenfant ;

dum cenfummatl brevi ex-

:

tuze pwmdeas

plent tempora multa Sic . Paul. juxta S.Tho- 3. Thom,

IX. ANoffe debet | modum legztzmum tfmpm

mam, noviflimus in ordise , primus in meritisi? n €. 0.

tih.

foum: difpen[andi ,

quem quidem jam. pridem

eft: quia extremus licet, plus omnibus iabora-

Bias Phnofophus docuit, dum dixit ,

ita me-

vit. Kt hoc modo, dicit S. Doctor , fieri poteft,

$, Bern

fum 67

tiendum cuique effe tempus quafi- diu & pa-

ut ex fervore recuperetur xes prius amifía.

$1D Ual

rum vi&uri fimus.

X

$. XI.

SX

ALII CONCEPTUS

CONCEPTUS PR]EDICABILES

i

fP'atol, f

L D*

E tempore dixit Areth' Qui illuc

1Aret1us L

-i: republ

jX occafione thematis

Fili , conlerva

vendit, furatur ; qui illud emit, decipi-pud Msafi

Eccl 4. v.I E

CA

tempur . €9. devita a malo: poteft often-

tur; qui defuper facit contra&um eít ufurari-difc.3.n.4.

di;

quod vita noftra fit telonio fimilis, cum

us; qui tempus promittit, mendax eft ; qui il-

la

femper tranfeat tempus, a quo telonium boni

lud donat, eft ftolidus & ftupidus; qui 1llud AC-

l-

operis petere jubemur, de quo quatuor partes

ceptat, deludltur totum hoc ideo, quia tem-

Ícilicet fru&tum meritorium,

nobis relinquit ,

pus non habet pmtmm neque eft vendibile,

fatisfa&orium, impetratorium , & confolato-

neque ullius contractus poteft effe materia: Et

;Sï,

rium, feu gaudu quod ex bono opere patrato

tamen illud eft,. quod ceeteris omnibus rebus

fequitur ; folam

uintam, ut olim Jofeph Pa-

confert, & aufert pretium.

triarcha fecerat

[

ibi refervat , fcilicet fructum

5».neca

l-

II Non male de tempore : abutenübus di-

e brevit,

laudis & glorize, quam alteri non dabit. Unde

fcurrit Seneca : Omnia licet, quae unquam

vit, €.3.

duo potiffimum - corollaria. deducentur.

I

ingenia fulferunt, in hoc unum confentiant,

Quanta bona ex tempore bene impenfo fpe-

nunquam fatis hauc humanarum mentium

!

ràre quis poffit, utpote de quo tot partes ipfi

caliginem mirabuntur. Praediafua occupati a

l

a Deo relinquuntur. 2. Quam gravis culpa &

nullo patiuntur, & , fi exigua contentio eft de

negligentia cenfenda fit eorum, qui tempus

modo finium, ad lapldes & arma difcurrunt ;

l-

inutiliter confumunt ; 'fi enim Telonarium il-

in vitam fuam incedere alios fiaunt , imo vero

lum merito culpabllem diceremus, qui nullam

ipfi etiam: polfeffores ejus futuros inducunt.

telonii, quantumvis levis , rationem haberet,

Nemo invenitur,

qui pecuniam fuam divide-

,n

quanto magis culpandus ceniebltar qui tam

re velit; vitam unusquisque quam multis di-

preuoü telonii curam non habet ?

ftribuit ? Adfítrici fant in continendo patri-

Ii. Ex occafione thematis : //idete, fmtrer

monio ; fi autem ad temporis jacturam ven-

Ephef. 5.

V. 15

quomodo caute ambuletis , mon, quafi infipienter ,

tum e& profuüflïml in eo, cu3us unius hone-

Jed. quafi . [apientes. ,

redimentes temyus : poteft

fta avamtla eft.

j

Peyent

f

lf

oftendi , vitam noftram mercatui fimilem eífe;

IlL, Averfamur & dete&amur DomitianumManá dif,

l c 4-ln'6'

atque ideo 1. inferri, quanta cura habenda fit

Imperatorem , quod. plurimos dies vitze fuzes. n. 7.

temporis, utpote in. quo opera noftra tam ca-

confumpferit mufcas pugione infequendo &

»

Á

q3

transadi-

L3

X

31e

Bibliothece Manualif Concionatorie

transadigeado; At quot & quanti hisce repe-

& reli

d

s

E^

quum vitze tempus ad fefle&utem vet-

k

riuntur temporibus majori correpti demen-

tia? Domitianus namq; homo infidelis & gen-

VI. S. Anfelm

us , Negligentes ( tempus )s. Anfef,

tilis, nec ?eternam gloriam, nec tempus da-

imitantur, ait, pauperes infipientes: Siquidemiin fimilit.

tum effe ad illam promerendam credebat; at

pauper infipiens, cum obolum acquirit , aut* '5*

Ti

quot funt, qui Chriftiani profeífione cenfen-

aliud quid parvi munufeuli , dicit: Ad quid

tur & nonnili mufcas capiendo tempus infu-

illud tantillum fervarem? non propter hoc di-

munt 2 Telas aranex texuerunt. Evifcerat fe

ves ero; expendam itaque hoc in pomis, aut

aranea, ut telam conficiat ad capiendas mu-

nucibus , aut qualibet alia re mihi dele&tabili :

fcas; hoc idem multis contingit , qui cum ma-

Non enim illud cuftodiendo follicitus haberi

gno fudore arínos vitze fuze tranfigunt , at fini

volo. Sic ftolidus, dum parvipendit minora,

temporali, & fuisphantafiis intenti, ut capiant

nunquam proficit ad majora : Sapiens autem

mufcas. De Artabo Rege Hircani» legitur,

pauper parva, quae nancifcitur, cultodit ,

quod talpas capiebat;& deBiante RegeLydise,

& quo minus fe habere confiderat, eo magis

quod filo inferebatranas ; & quis hujusmodi

retinere defiderat , quatenus ex parvulorum

fatuitatem & ftultitiam in talibus hominibus,

congerie ad majora queat quandpque' pertin-

D.

qui Regnorum adminiftrationi invigilare de-

gere.

bebant, non abominaretur ? fed quid? An

-VII.I Ducem Albanum ih (conHi&u*;Ca-Penneqi :

Senec.

non quoque deteftenda eft multorum Chriftia-

4

noruní ftultitia, qui a DEO creati funt, & re-

roli Quinti cum Princibus Germanis Luthe-l €- n. 1e..

dempti propter Regnum colefte, & tempus

ranis, in quo Dux Saxonie & Landgravius

ad hoc conéeffum expendunt in capturam ra-

Halfixz vitti captique fuere , cum a Rege

narum ? Àn non funt talpis czeciores? quot &

Francie interrogaretur , an vere duo íoles

quanti funt, qui totum tempus matutinum in

tum in ccelo paruiffent, refponditfe ferunt, ita

poliendo fefe, comendo, & fumicando confu-

fe tum occupatum in prslio, cujus primos

munt? quot funt, qui dies fuos in jocos , lu-

ordines ducebat in terris, ut ad ea, quzeín

Qvl

dos, venationes, & fimiles occupationes ex-

coelo parebant , non attenderit; Quam ve-

hi

S.Bf*;'hdus

pendunt? Hinc S. Bernardus : confiderate,

reor, ne plerique eorum , quos res publicze i«

C 63. deait, quam multi modo moriuntur, quibus fi

ta captivos tenent,, fateri aliquando , &

Tiem.]

Chriito rerum geftarum rationes repofcenti i-

hi.

ferm

dowoin-/hjec hora ad agendam poenitentiam concede-

retur. qu:e tibi conceffa eft , quomodo per al-

dem, fed fero , refpondere cogantur , nem-

taria, & quam feltinanter currerent, & ibi fle-

pe fe pro accefforio principale, pro mundi

]dem ]

xis genibus, vel certe toto corpore in terram

applaufu animi culturam, pro terra coelum

fott,

proftrato tam diu fufpirarent, plorarent, ora-

neglexiffe.

rent , donec pleniffimam peccatorum veniam

VIIIL.Genefis c. 5o. parentarunt

Jacöbo Phil, Har-

Ii4.

a Domino confequi merentur ? Tu. vero

/Egyptii pene per quintam anni unius partem,unk con,

ft. in

st C

comedendo, bidendo, jocando & ridendo tem-

diebus videlicet feptuaginta. Flevit eum 7Eg;- "

iqmin,

pus otiofe vivendo perdis , quod tibi indulfe-

ptus [eptuaginta: diebus, v.

e

^

e contra filii non:

?

i

iu

ra Na-

ratDEUS ad acquirendam gratiam, & prome-

D

nifi hebdomadem dedere luctui, tefte Moyfe

rendam gloriam..

c. eodem v. 1o. Frvatrer vero imyleverunt [e-

ti vit. $. 7.

M:n6i dif.

gtem dies. Quid hoc ? magisne amarunt adve-

]V. Nonnunquam continget, quod merca-

140 Il« 7-

tor toto die, vel etiam feptimana ftabit in fua

nam /Egyptii, quam filii patrem ? Abfit,Ju&us

non a tempore, fed a vehementia doloris zeiti-

officina , & nullas prorfus divendet merces;

metur , ait Nyffenus : ad quam alludens vehe-

leri,

at tali poftea poterit accidere etiam occafio ,

thest,

mentiam fíacer Hiftoricus : Celebrantes. exe-

&

quod fuffragante fortuna, ac propria induftria,:

quia plan&iu mugno , aique vehementi , impleve-

transcendentelucro antecedens refarciat dam-

num. Multi fortaffis funt, -qui vixerunt otiofi,

runt; qnafi dicat: Septaagies major fuit dolor

filiorum , quam exterorum ; ideoque amplius

May

diffoluti, pigriin via DEI, & profettu ani-

ifti praeftitere diebus feptem , quam illi diebus

1n:e fuze ; Aft cum poftea fe convertunt , tan-

tocum fervore Spiritus cooperantur divinze

feptuaginta. . Sepelimus & nos huné annum,

& deflemus damna dierum; fiet autem,fi plan-

gratixze , tantaque curm virtute praeteritze ne-

étus magnus fit, ut ultimis quatuor quadran-

glientiz excutiunt fomnum , ut brevi tem-

tibus horze impleamus quatuor anni quadran-

Fib w

poris fpatio plurimum proficiant in fpiritu &

tes. Magnis folum opus eft defideriis ; ficut e-

6tf

perfe&ione, &.proficiendo füperent multos,

nim, juxta S. Thomam , unus ab altioris fan-

O

qui diuturno tempore in divino fervitio fe fa-

i

&itatis gradu incipit , quam fit füummum s, Thom,

tigarunt.

alterius, ad quod per totam vitam fuam alteroput :7.

Bttet,

8, Ch "y f'.

pervenit, ita & fieri poteft, ut in fine auni*- 8

V. Si fru&um percipere de novo anno

9. Dyil

a Gai,jau. (

idem eft de alio tempore) vis, hoc facito,

tantum .Deo quis placeat, quantum alter

ubi annum expletum videris, gratias age Do-

priori tempore toto. Quod idemetiam ad alia

mino, qui te ad hanc annorum circuitionem

tempora applicari poteft, —

perduxit ; vitze tuze tempus tecum reputa, te-

IX. S. Bernard.expendens illud Enochi elo-1bid, 8. 6;

cum ad hunc modum verba facito : Diesprae-

gium Sap. 4. Confummatus in brevi explevit tem-

tereunt, anni finiuntur , magnam vitze noftrae

gora multa,non longzevitate , ait, fed longani-

partem confecimus ; quid boni a nobis fa-

mitate explevit, quanta fane tempora non die-

ne, &inex-

&um eít? Judicum DELI pra foribus eft,

rum numero , fed mentis devotio

tinguibili

Titulus CXXX 1X. Tempur

3tí

tinguibili pro(—ïcændl defiderio percurrere po-

IV Cum Poeta quidam Solein in theatrum Engelpe,

Arfeï

tuit, tanta fibiin meritis non imimerito ven-

induxilfet ,

fublimi quadriga fplendentem , aDon. o.

(im lhr

dicavit: Retinet quidem virtute, quod am1üt in

duodecim Nymphls alarit ( quae veloces Ho-poft Pent,

Du

& D.

Ibid,

tempore.

ras referebant) tractum,qu2efitus,cur alias mi-

X. Quidam ingeniofum emblema exco-

nores, alias maxores induxiffet? refpondit,par-

gitarunt, quo Sionis filize fuper flumina Baby-

'Vas dehmare horas orationis , mediocres ne-

lonis fedebant. & flebant , explorantium vero

gomolum longiffimas fomm

prandiorum,

lacrymis clepfydrze ad hor,arum dimenfionem

ludorum ,

compotationum &c.

fiebant cum lemmate : JVo: flendo. reducimus

X. Nihil tur plus eit, quam grandis natu fe-

Senec.l.3.

horas.

de tranq.

nex, qui nullum aliud habet argumentum, quo

fe probet diu vixiffe, praeter vetatem.

$. XIL.

.XI. Longa eft vita, fi plena eft. Quid illumIdem ep.-

fexaginta anni juvant per inertiam a&i? non?3

MISCELLANEA,

vixit ille, fed in via moratus eft: nec fero mor-

tuus eft, fed diu. Atille obiit viridis , fed offi«

cia boni civis , boni amici , boni filii executus

Qualïtm

eft, in nulla parte :ceffavit, licet zetas ejus im- .

hQ

perfe&a fit, vita perfe&a eft.

c'n IO.

'Xïf'mlta eft velocitas temporis , inquit Se-

XII. Non 2etas rejicitur florentior, ubi mo- S. Ambf»

S;nec ep-. l

neca, quae magls apparet refpicientibus,

rum eft fene&a. Theclam non fene&a, fej*^ud En-

nam ad p: vxelentia intenzos fallit.

ge!gr. in

virtus probavit.

fefto S.

Il, Nec male Poeta :

XIIL. Re&e in eundem finem Martlahs

Luc. Mar-

Fugit irreparabile tempus.

Ampliat zetatis fpatium fibi vir bonus, hoc efttial. 1. 1o,

Omnis quippe dies miferis mortahbus aevi

, Vivere bis, vita poffe priore frui.

epigr, 22.

Prima fuglt

III Et Ovidius :

Ovid. l. 3

A1IL,

S. Hl

Tempora labuntur, tacitisque fenefcimus ahis,

Et fugiunt freno non remorante dies,

AXIOMATA

Idem. l, 6.

IV. Nec quae przeteriit, rurfum revocabl.—

tur unda.

29

Minia alia ahena funt, folum tempus

Senec. ep.

noftrum eft, .

ÓH

Nec quze przeteriit, hora redire potefc

II. Saepe ; quxe ratione fanari non poterant[dem l. de

Idem 1. 4

V. Tabida confunnt ferrum lapldesque ves

rnonb.

Pont.

tuftas,

fanata funt tempore. -

III. Omnia tempus habent; feu, ut alius ait, .

hi, Bar

.Lb .tr

Nullaq, res majus tempore robur habet.

'Tempora gaudendi funt tempora certa* ecl 2 v,

nX Coll,

eleg. (

'Hoc etiam fxevas paulatim mitigat iras,

dolendi.

i n

Hoc minuit lu&us , moftaque corda

lmin

levat.

IV. Omina 1ert tempus. Allles. &ommt mthlorlle

Olit,

Ia Ne-

der Zeit.

Cunüa poteft igitur tacito pede lapfa vetu-

Q

'ftas.

V. Tpfa dies quandoque Parens, quandoque

Noverca eft.

U hhitas,

Ein. jeder Tag hat [eine Plag

JIV. Occàáfio elava eft, i Zeit. leidi kem

IFul.

bldo

Beyrl. in

VI. Thales: rogatus , quod effet in. rerum

E

VIL. Miferum , venire poft Feftum, - ZZr

eod.

theatr. V.natura fapientifimum ? tempus refpondit;

nach. der szhwez/a kommt

wird fclzlepht if

docet enim, eruit, & invenit omnia. Hinc di-

cere folemus :

tempus docebit, Et Píalmifta

fcmom.

ait: Dies diei eructat verbum ,. & nox noGi

Es XIV

Pf, 18""'3'1ndlcat fmenuam.

AUTHORES

U fm.

wï**

VII. Falcones Norvegize , qu1a brev1fïïm1

I

Enricus Engelgrave in Colo Empy«

Fab, conc..

ibi dies funt, magna cum velocitate praedan-

reo Fefto S. Liucze. Et p. r, Luc.Evang.

| 6inFefo,

embl. 37. Dom. 9. poft Pent.

S.Cath, tur, nea no&e prævemantur quanto magis

II. Matthias Faber. conc. 6. in Fefto S. Ca-

homo brevitate temporis concelli uti. debet:2

Thofn

Senec, ,

VIIL. Ita fac, mi Lucili , inquit Seneca, vin-

tharmæ

.pul' I!

IlI. Hleremlas Drexehus m Aurifodina c.

pr& dica te tibi, & tempus, quod adhuc aut aufere-

ult.

batur, aut fürripiebatur,aut excidebat, collige;

& ferva. Perfuade tibi, hoc fic effe, ut fcribo;

IV. Jofephus Langlus in Polyant V. eod,

.V. Laurentius Bevrlinck in theatro vitae

quzedam tempora furripiuntur nobls quaedam

humanæ V eadem,

fubducuntur, quaedam effluunt ; turplfïima ta-

iLb e

men eft jactura , quae per negl1gent1am fit. Et

fi volueris attendere, maxima pars vitze elabi-

tur male agentibus, tota vita aliud agentibus.

Quem mihi dabis , qui aliquod pretmm tem-

pori ponat? Qui diem seftimet ?

AITU.

3—1,2

Bibliothece Manualis; Concionatorie

TITULUSCXL

TE N;*T ATIO.

reg. L

& L

manam explicat S. Gre

gorius, dum ait : Men-8.G

t.2'- Inor,

,

tem nequa

j

quam cogitatio iÁmunda inquina

.

[j

cumpulfat;

fed cam hanc fibi per dele&atio-"

VQUdAD ESSENTIAM.

Sopit

nem fubjugat. Hinc etenim Pr2edicator egre-

Í 100

L

D efi mtæ 0.

gius dicit: Tentatio vos non apprehendat nifi

let- j

I.

humana:Humana quippe tentatio eft, qua ple-

rumque in cogitatione tangimur etiam nolen-

Beyrlinck T

ST di&um vel fa&um.ad capiendum de

tes, quia ut nonnunquam & illicita ad animum

in theatro

veniant, hoc utique in nobismetipfis ex hó-

aliquo experimentum , juxta Lauren-

Vifc hum.

— tium Beyrlinck. Sécundum Petrum

manitatis corruptibilis pondere habemus. Jam

V. eod,.

vero daemoniaca eft, & non humana tentatío,

Petrus

Chryfologum vero , eít fpecies fallens,

cum ad hoc,quod carnis corruptibilitas fugge-

Cüryíol,

quze profpera in adverfis , adverfa occultat in

f 7

pro

f

E]

rit, per confenfum fe -animus conftringit.

peris, humanamque ignoi*gn*tiam dolo-

IS

1os edgcit in lapqu.

Bafil.

$.Ten

,iu. Auaæ divifionem. S. Bafilius ngnatgg,,

6. in

$iini

Divifo..

his verbis:Duplex eft tentationum genus:nam Luc.

tron&

vel corda hominum , tanquam aurum in for-

pn4 "

IL. Dividi poteft. 1. in divinam , diaboli-

nace, per patientiam rebus adverfis proban-

cam, & humanam. Divina eft, qua Deus horni-

tur, quxe ipforum declarant probitatem , aut

u-

certe ipfa vitze profperita

s tentationis loco eft;

x

ntat,ut probet, qua ratione Salomon

rerum difficul-

Ssp. 3.v

Ofoniam Deus tentavit eos, & invenit

gzeque enim durum videtur , in

17

tate m

inime dejici,ac in felicitate non extolli

dignos fe, Et Mayfes ad populum dixit:

(

t vos Deus velíter,

Nec huic contra-

L.

ad irrogandgm contum(ïl-iam.

/'»4

ft, quod S. Jacob dicat, DEUM nemi-

tentare; hoc enim duntaxat de tentatione

; S', Ilern. f.

IV. Bernardus .quoqu.e aliam affignat, du

T0 5 de fept,.

cu

utttonem intelligendum eft. Tribus mo-

ait: Quoties importune ( ut affolet, ) carnajis fptrit,

iutem, ut ait S. Gregorius , nos Conditor

fat, certum nobis fit, efle

»e

A

interrogare confuevit, cum aut fiagelli

cogitatio mentem pul

&ione nos percutit , & , quanta nobis in-

fpiritum carnis, qui

loquitur & tanquam ad-

;

i.

$4

vel defit patientia, oftendit:

aut quzedam,

verfarium repellamus eum dicentes : Vade re-

33

[99

tro fatana, quoniam non fapis ea , quae Dei

ï

z nolumus, preecipit , & noftram nobis o-

bedientiam patefacit: aut aliqua nobis occul-

funt, fed magis fapientia tua inimica eft Deo.

Cum autem non de illecebris carnis,fed de am-

ta aperit, & aliqua abfcondit, & nobis menfu-

$. De

. * ^ram humilitatis noftre patefacit. " Tentare

bitione fzeculi, de jactantia & arrogantia, c2e-

dädüm(

terisque fimilibus, cogitatio vana verfatur in

quippeDei eft, nos magnis juffionibus interro-

fter. c

gare. Scire quoque ejus eft noffe noftram o-

cordibus noftris, fpiritus mundi eft, qui loqui-

,

?

j

t

-

longe perniciofior hoftis, & majori folli-

h 1.

bedientiam nosfacere. JDiabolica eft, qua dae-

Hift Soc, mon nos tentat, quod, teíte P. Cornelio Vi-

citudine repellendus.

Ínterdum vero fatelliti-

V

5,n,58. fchavzeo Soc. ]ESU Sacerdote , tribus etiam

busiftis texga vertentibus, Princeps ipfe, ha-

bens iram mágnam, tanquam leo rugiens in-

modis facit, /afia, cum quafi eminus rerum ex-

ternarum fpecie objecta follicitat : gladio, cum

furgit adverfum nos, cum videlicetnon ad vo-

Juptatem carnis, aut fzeculi vanitatem , fed ad

per corpus noftrum nos cominus aggreditur;

ftivfo;

cum phantafiam ipfam invadit, eamque

iram, impatientiam , invidiam, amaritudinem

& hoc certamen tertium eft gra-

animi provocamur , iinportune ingerendo , fi

yarie movet,

vilfimum , quo maxime viros deditos, pietati

quid minus amicabiliter, minus diferte fattum

Itima caufa eft, cur

videtur , aut di&um ;; fi qua denique autin fi-

oppue

*

onat, hzecque non u

NITOS.

bonos e fzeculoDEUS ad religionem vo-

gno,autin opere quolibet data videtur indi-

. cet, at mágiftri, quorum hac in pugna inftitu-

gnationis occafio ; materia fufpicionis. Huic

tio, directioque eft neceffaria, fuppetant, quo-

ergo cogitationi non aliter ac ipfi * dzemoni

reíiftendum eft; nec aliter ab ea,

rum du&u a przeftigiis tuti, expeditum in vir-

i

P

:

/quam ac ipfa.

tutisftadio teneant curfum. Porro circa hanc

perditione , cavendum.

lu

& priorem tentationis fpeciem' re&e notat 5.

S. Ambr.

V.Adhuc aliam divifionem idemSan&us* in- Idem g,&e

$i, u

de Abrah

Ambrofius , quod aliter DEUS , aliter diabo-

V.t

'ustentet. WNam diabolus tentat, ut fubruat:

dicat, dum ait: Quotquot degimus in regio

ne conüd.

E

Unde David

umbrze mortis', in infirmitate corporis , in lo-

Püal, 158. DEUS, t coronet & probet.

v. 23. , rogat: Proba me Deus, & tenta me. Humna-

co tentationis, fi diligenter advertimus, tripli-

lOi

ci hoc incommodo miferabiliter laboramus ;

v' [3»

nà eft, qua ab homine tentamur, & apud Ma-

debi-

giürosfpirituales frequeus eft. Paulo aliter hu-

nam & faciles füumus ad feducendum, &

les

Titulus C X L. Teniatio.

313

les ad operandum & fragiles ad refiftendum.

faciet etiam cum tentatione proventum , ut

Itaque fi difcernere. volumus inter bonum &

pofïms fuftinere.

malum , decipimur: fi tentamus facere bo-

1V. Non eft nobis collu&atio adverfus car- Eph.6.

num, deficimus: fi conamur refíftere malo ,

nem & fanguinem., fed adverfus Principes v. 12.

depcimur , & fuperamur.

Nec mirum , quia

& Poteftates , adverfus murdl Re&ores tene-

ut dicitur a Job : non eft poteftas fuper terram,

brarum harum , Contra fpiritualia neqmnæ

t

quze poffit ei comparari.

in. cocleftibus.

l. Qgr,

V. Sobrii eftote , & Vlgllate quia adveria—ï Pu*r B

3

Gradus

rius vefter dlabolas tanquam leo rugiens cir-V. $:

cuit, queerens ,

quem devoret , cui refiftite

Sophron,

VI. Primus eft fuggefio: a quo vix. ullus

fortes jn.fide.

£. 200.

hominum ratione przeditorum liber eft. Hinc

dixit :

VI. State ergo füccin&ti lumbos Ve&ros mEph 6.

Fn fpir-quidam San&orum, tefte Sophronio ,

veritate & induti loricam juftitize , & calceati v.x4.

Cum oramus ad Dommum ne nos mducas

in tentationem : non ,ut nontentemur, ora-

pedes in praeparationem evangelu pacis , in

omnibus fuümentes fcutum fidei , in quo pofïï—

mus, hoc enim pofï'iblle non eft, fed ne a ten-

tis omnia tela nequiffimi iguea extinguere,

tatione abfor beamur, fi aliquid agimus , qüod

difplicet Chrifto ; hoc enim eft, ut intrare in

& galeam falutis affumite , & gïadmm Spiri-.

tus , quod eft verbum Dei.

tentationem. Sanci enim Martyres tentati

Vl Simon ecce fatanas expetivit vos , ut TT 22.

per fupplicia, nec füperati ,

non intrarunt in

cribraret vos , ficut triticum ; ego autem rogaa Y.31.

tentationem, ficut neque qui pugnat cum be-

vi pro te, ut non deficeret üdes tua:

& tu ali-

»n

ftia , quousque devoratur ab ea.

quando converfüs confirma fratres tuos.

6 in

$. Franc.

VIL. Secundus eft delegatio: -aut olzfplzcentuz :

As

Sal,in in-

VIIL. Ecce menfurabiles pofüifti dies meos; ;Pf. g.

troau&

quem, ut & reliquos gradus, pulchra fimilitu-

( ubi alii cum S. Ambrofio legunt : Ecce pa—'*' 6.

P-

dine S. Francifcus Salefius declarat, dum ait :

^S'Cogitatione tibi finge Juvenculam aliquam

laeftras pofuifti dies meos. )

H

Pnnmpem fponfo füo & marito Principi per-

charam;& fimul imaginare fceleftum aliquem,

Mcef[ ta.r.

A

qui eam ad fecum adulterandum invitet, infa-

IX. Qu1 non eft tentatus ,

quid fc1

t? ? vir mECd 34

mem aliquem amoris internuntium ; qui fce-

multis expertus cogitabit multa.

dam illius intentionem novze nupt?e communl—

X. Fili, accedens ad fervitutem Dei , üaEcci 2.

.cet, mittere. Primo itaque nuntius hic Do-

in timore , & praepara ammam tuam ad ten—V I

6 Den.f

mini fui amorem Principi aperit; *deinde hac

tationem.

in illa petitione propofitioneque fibi compla-

»,deftp

XI. Quia acceptus eras Deo neceITe fu:t Tob 12,

fpit

cet, aut difplicet ; tandem confenfum ei prze-

ut tentatio probaret te.

Y. 313.

bet aut prorfus diffentit.

Confimili modo

dlaboïus, mündus, caro animam Deo defpon-

XII. Militia ( vel ut alii vertunt tentatlo) Job.7.v. 1

eft vita hominis fuper terram.

N

latam avertere Volentes primo ei peccatum

. XIII. Nolite arbltram,qum pacem venerim Matth IO

proponunt ,

in quo illa dele&ationem vel

mlttere in terram ; non veni pacem mittere , V- 34.

cmnplacennam oftendit; & demum etiam con-

fed gladium.

fenfum . vel diffenfum præbet

XIV. Video aliam legem in membris meis, Rom s.

3. Bern.

VIL Tertius eft ipfe confenfur vel diffenfus ,

V. 33.

deidomo de quo dixit S.Bernardus: Non.nocet fenfus

repug nantem legis meae.

mter c tibi non eft confenfus ; ; imo quod reü&entem

* Utalztaf

fatigat , vincentem coronat :

Et S. ]acobus

Ja..

Unusquisque tentatur a concupifcentia fua ab-

XV. Omme gaudium exiftimate , fratres ,Jac. r.

V, 14.

cum in varias tentationes umderms Ícientes, v. 12.

ftrattus & illettus.Deinde concupifcentia cum

conceperit ( per deleCtationem ) parit pecca-

quod probatio fidei veftrze patientiam opera-

tur, patientia autem opus perfecum habet.

tum ; peccatum vero cum confummatug fue-

XVI. Si poffides amicum in tentatione

YXit( per confenfumin opus) generat mor.

» Eccl, 6,

tem.

poífide eum , & ne facile credas ei.

Eft eni

mv«7

amicus fecundum tempus fuum , & non per-

manebit in die tr 1bu1at10nxs

$. IL

XVII. Beatus vir, qui fuffert tentatlonem Jaepg:

quoniam , cum plobatus fuerit , accipiet co- v. 12

FXS SCRIPTURA

ronam vitoe quam repromifit Deus diligen-

tibus fe.

Quahta:

XVIII.: Ne magnitudo revelatwnum extol-2. Cor, a,

lat me , datus eft mihi ftimulus: carnis mese , V. 7-

ibid, l. u

Nusqmsque tentatur a concuplfcentla

angelus fatange, üt me colaphizet.

fua abítractus & ille&us.

XIX. Vincenti dabo edere de ligno vitoe , Ápoc. 9.

Sap, 14

IL. Creaturze Dei in odium facte funt &

y.9

fjem (

v il

in tentationem animabus hominum, & in

quod eft in paradifo De1 mei,

con(d

mufcipulam pedibus infipientium.

ngmmf.

X.'5o0t.IC.

IlI. Tentatio vos non apprehendit. nifi hu-

v. I3

mana ; fidelis autem eft Deus, qui non pa-

XX Quoniam Deus tentavit eos , & inve-

Sap 3

tietur vos tentari fupra id , quod poteftis, fed

nit eos dignos fe.

v.5

R.P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 111,

Rr

CXXI Vin-

314

Bibliothece Manualis: Concionatorig.

H

Ápoc. 2.

XXI. Vincent! dabo manna abfcond'tum ,

tehtationibus conf entire , & ex malitia delin- /

j

Ve [70

& dabo illi calculum candidum , & in calculo

quere diabolicum eft.

L

NT

X. Re&te Myrmicoleon , i

d eft,leo & forma «, c.gg.

nomen novum (criptum , quod nemo fcit, nifi

qui accipit,

z

L]

dicitur: formicis enim leo eft , volatilibus. .. mor.

XXIV.^Qui

vicerit , faciam illum columnam

formica ; quia nimirum antiquus hoftis, fi c. 17.

]b: c. 5.

cut contra confentientes fortis eft , ita contra

Ve

If.

in templo Dei mei, &foras egredietur am-

refiftentes debilis.

Si enim ejus fuggeftioni-

plius, & fcribam fuper eum nomen Dei mei.

bus affenfus przebetur , quafi leo tolerari ne-

Dignitas.

quaquam poteft : fi autem refiftitur,quafi for-

mica atteritur.

$, Q

], 166

Ib. v. 2r, - XXIII. Qui vicerit, dabo eix fedäre mecum

XL Ecce permiffionem verberis comitatur S. Greg.

pGV

f

$n throno meo , ficut & ego vici, & fedi cum

;

y

cuftodia prote&ionis , & electum fuum divina . 2. c.

i

Patre meo in throno ejus.

difpenfatio cuftodiendo deferit, deferendo cu-

J

ftodit, alia illius prodit,alia protegit. Si enim

| jzzcztndifaf.

Tob totum defereret in'manu tanti adverfarii,

fdem i

Gen t

homo quid effet ? in ipfa ergo juftitia permif-

9

Tac. 1. 2-. ; X RIV. Ofnne gäudium exifüimate , fratres,

fionis mifcetur quzedam libra pietatis , quate-

cum in varias tentationes incideritis.

Apo:. 2,

nus in uno eodemque certamine & fervus hu-

XXV. Vincenti dabo manna abíconditum.

l

milis ex oppreffione proficiat, & hoftis füper-

biens ex permiffione fuccumbat.

[dem ergo

$- L.

in manu Dei , idem in manu diaboli eft , quia

tenuit , quem conceffit : & dando non dedit,

EX 'rss.l PATRIBUS. |

quem adverfarii fui jaculis eripiens abfcon-

X

Quali fas.

cit.

XIL In omni tentatione Chri

ftianus non S. Aug.

apud Lan.,

S. Aug,

Uplicbm aciem producit 'mxundus contra

cadit, etíi impellitur ; nam quadratum lapi-

Ciz. opuic

iníieff, de

L. D

dem quocunque verteris , ftat: fic ergo con-

$ lg,

milites Chrifti ; blanditur enim , ut

IO.n, 98.

fuy?

S- Vinc. decipiat : terret, ut frangat. Non nos te-

quadramini,ad omnestentationes parati: quid-

fo,

neat voluptas propria, non nos terreat cru-

quid impulerit,non vos evertat : ftantem te in-

veniat omnis cafus.

;

delitas aliena , & vittus eft mundus. Ad u-

trosque aditus occurrit Chr

XIIL Indicitur tibi bellum

non folum ad- ïdemlib.

citur Chriftiaaus.

;&us : & non vin-

verfus fuggeftiones diaboli , fed adverfus tei- * ?

S.Greg. . ][. Hottisnoiter , quanto magis nos fibi re-

pfum : in teipfo eft flagellum tuum : fic rixa

ho.2.

tua tecum : ic vendicaturin rebellem adverfus

5 Rer,

bellare confpicit, tanto amplius expugnare

E

contendit ; eos enim pul'are negligit , quos

Deum , qui pacem noluit habere cum Deo.

2d Gais

- quieto jure fe poilidere fent't.

XIV. Sed dicit aliquis, fi alligatus eft ( dia- Id. f 197.

emp.

Td n Pa-

lil Humanum eft, in corde tentationem

bolus ) quare adhuc tantum przevalet? Verum det

perpeti : doemoniacum vero eft , in tentatio-

eft, fratres chariffimi, quia multum praevalet,

1?01'. '

fed tepidis & negligentibts, & Deum in veri-

Su BU

nis certamine , & in operatione fuperari.

feff j

Ibid,

IV. Quis fit fpiritus , qui loquitur, ipfa fag-

tate non timentibus. Alligatus eft enim tan-

in CHM

quam innexus canis catenis,& neminem pote[t

" geftio declarabit ; femper enim fpiritus carna-

mordere,nifi eum,qui fe illi mortifera fecurita-

lis mollia', fpiritas mundi vana, fpirtus ma

4

litize femper amara loquitur.

te conjunxerit. [am videte, fratres,quam ftul-

io certamine ;

tus eft homo ille,quem canis in catena pofitus

Tbid,

V. Antiquus hoftis ex propr

dum fe fuccumbere confiderat, ad alia tenta-

mordet. Tu teilli per voluptates & cupiditates

tionum bella reftaurat. Intuetur humani ge-

fzeculi noli coniungeret , illead te non praefu-

neris uniuscujusque mores, cui vitio fint pro-

mit accedere ; latrare poteft, folicitare poteft,

pinqui, & illa opponit ante faciem , ,ad qusxe

mordere omnino non poteft, nifi volentem ,

non enim cogendo, fed fuadendo nocet, nee

facilius novit inclinare mentem.

S. Bern

"VI. Poteftinimicus excitare carnis motum,

extorquet a nobis confenfum , fed petit.

feT. 39

fed in te eft, fi volueris dare vel negare con-

(

Ütilitas,

)

fenfum.

VIIL. Bellum grave , quia occultum : quia

XV. San&i viri, cum multa fe profi

bel'e S. Greg.

Caffiod

fu p. P.

