ptiacce facra sedes a Patribus S. Francifci

de obfervantia incolitur. Ibi ipfa Regina die-

bus impugnari folito fuafit, ut,cum ab immun-

do illo impuris cogitationibus vexaretur,hanc

rum ( ut Nazianzenus orat. 19. & Epiphan. o-

rat. de refurr. Dom. appellant.) Miles przefi-

precatiunculam recitaret : Per Jan&am virgi-

üma l'irgo , emunda carnem

diarius eregno Neapolitano , cui cum alio e-

uitatem tuam , pu

TREOH. ,

in nomine

tris - €8 Fili

b €9 Spiritus

jusdem gentis fimultates intercefferaat,poft a-

liquam ex adverfarii parte fimulatze concilia-

San&li * Amen; atque fimul cor, unde juxta

Servatoris effatum malze cogitationes exeunt,

tionis fpeciem, pofuit confcientize maculas, &

divino panerefe&tus eft. Cum domum regre-

ter crucis figno moniret. Paruit adolefcens ,

deretur, in ea via, quze coenobium inter & fub-

ac fubinde jurisjurandi religione affirmavit ,

urbium jacet, obvius illi fit inimicus, armatus

peromnem vitam reliquam nunquam amplius

inermi,& obftante per.eam folitudinem nemi-

id genus ftimulis agitatum. Imo fe au&tore

a

ne, jubet miferum Chrifto renunciare & Deum

alis quoque permultis ejusdem precatiuncu-

ejurare, illico confodiendum,fi detrectet. Ter-

lze ufum nunquam irrito pretio fuiffe.

ritus mortis intentatione infelix, labiorum te-

Benrus

td tf

nus ejurat Deum , & Chrifto valedicit. Quod

Eudem ähzendandæ vitg fingulare

remedium,

1589,

ubi perfecit ab impio hofte ( verius d2emone

corporato ) impa&ta in pe&us fica tránsfixus ,

concidit, exclamante, qui transfixerat, & qua-

CXCI. Juvenis quidam anno zetatis quinto Annus

fi de ingenti trophzo ere&o in re peíüima

in quoddam flagitium prolapfus,ad annum us- 16o$

exultante : Z/ah €£9 corpus €9 aninam mimici

que decimum o&avum in eo feedumin mo-

dum demerfus jacuerat. Interealoci forma,in-

uno i&u pérdidi,

Fid

ucia nimia cajligaztzz.

genium , morum amoenitas cunttis non ama-

bilem tantum , fed admirabilem quoque red-

S. Climac.

CEXXXVIIL S. Climacus meminit ado-

- $r.15. C.9.

debant,ut dignus etiam inter fodales coaptart

lefcentis , cujus erat tanta morum innocentia

videretur. Ignotam nimirum erat, quze animi

" dignitasque , ut ad. ejus imperi&m ferze ipfze

deformitas

CL

iuUu

rarailla corporis forma lateret.

fratribus famularentur, quem idcirco M. An-

Qu2e tamen fceditas ita fefe anno 1602. pro-

tonius navi pretiofis mercibus onuftze , czete-

didit,ut fummmam animi defperationem often-

rum in alto mari conftitutze , adeoque incerti

deret. Hic Pater quidam Societatis adoriri

adhuc curfüs compararat. Hic, inquam , tanti

adolefcentem emendandze vitze,& a peccandi

fervoris, fan&imoniseque juvenis turpiter po-

illecebris,rationes & vias monftrare, medica-

ftea eft lapfus, multis tamen lachrymis pecca-

menta item fanando falutaria przefcribere.Ifte

tum expiare aggreffus, quibusdam monachis

contra negare,fibi haec profutura, quod hujus-

Allum forte tranfeuntibus dixit : Aenunciate Se-

modi remedia mali , quolaborabat, vis & im-

ni ( S. Antonium defignabat) meis verbis,ut mi-

dl decem. , dierum. induciar , | quibus paenitentiamn

probitas eluderet. Rogare proinde, ut preci-

bus fuis valentiora fibi a Deo impetraret.

agam, impetret, Intelle&o , quod. res erat, vir

Spondet facerdos futurum , atque fimul hor-

fan&us ingemuit , magnoque doloris fenfu ,

tatur adolefcentem , ut, quod a fe peteret, id

hodie, inquit, ingens Kcclefug columna . cecidit.

etiam a Matre mifericordiw votis quotidia-

nis contenderet. Obfequitur hortatori , & ad

Quintus poft dies monachum e V*ivis.fuftullit.

diem , quo eandem matrem Filius ccelo inna-

Socictas mala vitrmda.

tam honore fummo cumulavit, de peccatis

Barry- a.

CLXXXIX, Nobilis quzedam in Hifpaniis

iterum confeffus , judicavit confeffarius fibi

San&o D. Y

uella zequalium focietatem fugere folebat, in

jam vitze . melioris fpem non dubiam aí-

devot, 2.

fulgere.

Ex quo enim , inquit venerari di-

c. 7.

qua certa temporis, fepe etiam animze, jactu-

?ibaden

ra eft. Hxc , cum a matre & fororibus geniali

vam Virginem , & ab ea vitiis 1neis flagitare

&U S

ftudui medicinam , animadverti homines per-

Aquadam die abducta effet ad tripudium, atgue

verfos ,

^

569

Zppendix : Hifloria,

verfos , quorum ufu , confuetudineque gau-

fama effet , illum ne ad Pafcha quidemSS.Sa-

debam, a me alienari , meque ire defertum.

cramentis expiatum,, negavit id quidem uni e

Et nunc quidem ita liber fum & expeditus ab

Societate Jefu, faffus tamen eft, fe facrilege

omnibus, ut exequi juíffa tua facile polfim.

fuiffe confeffum.

Dein vero ad frugem eft

Nec aliunde fcio bonum hoc mihi tantum ,

reductus, ad non diutarnam ; cum eam inter-

quam a provifu Dei manaífe. Tu igitur im-

verterit quidem e perditillimis fociis, qui nun-

pera mihi, quod voles, & me finge , ut vo-

tium, feu falutem ab obíceena quadam foenri-

les, nullum faxo in me obfequium , nullu

na di&am retulit. Unde mifer przeceps iterum

b

officium defideres.

ruit, quo a torrente libidinofo rapiebatur.

x

Verum Deo inconfítantem puniente , necdum

expleto femeftri , ab eodem'illo impudico,

Reliquiarum portatio [alutaris.

Ceafarius.

ejusdem (ut opinio erat ) focorti confilio , in

l- 8. Dia-

CXCII. Coefarius refert de Bernardo Ordi-

platea Neapoli confoffus, nec tastum inter-

nis füi Ciftercienfis Religiofo fequentem hi-

valli habuit inter vulnus & mortem , ut vel

1-0g. c. 67.

ftoriam. Hic ante fufceptum religionis habi-

fan&iffimum Nomen]ESU poffet pronunciare.

idaft in

tum , itineris, quod habebat , nefcio quo,

Propofiti non fervati pomna.

. Mu

comites gerebat e collo fufpenfas SS. M. M.

a6tó.

Joannis & Pauli reliquias pixidule inclufas.

Ecce vero in via occurrit homini inhonefta

CXCV. Cïlm Canonicus quidam zegrotaret, Vits S.

ad S.Francifcum ( qui tum etiam ex morbo Francifei

quzedam tentatio. Atilli minime ( tum qui-

dem) penfi erát fimilibus , ut deceret , obviam

decumbebat ) deportatus a viro fancto , fani- c.33-

ire tentationibus. Ergo facre Reliquize ipfze

tati reftitutus eft, ferio tamen admonitus ,

pravam dein vitam emendaret.. Convaluit !

incurium pe&us crebra pyxidule allifione

monere velle, fed nequaquam. Ceffante dein

fancta omnia pollicitus ; fed fidei datz brevi

tentatione , ceffare pariter illa percuílio. En

immemor , ad ingenium & turpes amores re-

diit,verum nonimpune. .Cum enim apud

paulo poft redeunte , redit & ifta ; quafi au-

rem facra pignora vellerent incogitanti. Tum

alium quendam Canonicum l»tus conam fu-

mit, fubita collabentis domus ruina unus &

vero monitorem exaudiit, fortiterque ac fel?-

folus ex omnibus oppreffus interiit.

citer tentationem profligavit.

AMunu[cula amatoria. gericulo[a.

Chorearum infelix egcitur.

CXCVI. Refert Petrus Alphonfus in fua hi- Drexel,-

Benzius

CXCIIL Anno r589. adoïefþens quidam

£d ann,

pius ex imprudenti afpe&u ita in amorem

ftoria, duos focios iter facientes deveniffe adNice I, r,

1589.

mulieris exarfit , ut divinum excluferit. Mit-

locum, ubi horeze agebantur , quaram cantu*- $.2.

alter alle&us fubftitit, altero licet renitente,ac

tebantur ultro citroque munera , furtivae li-

us

ter , idque trimeftri fpatio.

Poft quod is

fe faltantibus junxit. — Ecce non multo poft

unus faltantium in villa homicidium perpe-

f0

gravi morbo affli&us decubuit. Mirum certe,

quam imundas fordes evomuerit, mulierum

travit; hic autem, qui faltavit, inter com

pli-

crines, ovium villos, crinales acus & futo-

ces captus, & capitis damnatus efïf

rias, unguium fegmina , offium fragmina &

ferramentorum , non parvo numero una cum

Earundem faga. laudabilis.

fanguine. Miratus Pater caufam quzerit, num

| CXCVII. Hercules Tanius B. Aloyfii Gon- Comp. vi;

quse effenta muliercula literze aut munera ?

a l.I.

Literas acceptas , ajebat, fed deinde lace-

zagz avunculus magnificum honorando ne-

C. !!.

ratas. Pater non credens, admonet familia-

poti epulum inftruxit; nec non apparatum

ad choreas de more ducendas neceffarium: a

res , utejus arculam fcrutentur, & fi quid

fit amatorium, tollant. Ea res cum vegro oc-

quibus ut abeffe fibi liceret , nihil non tenta-

culta quadam voce innotuiffet, arcule cla-

vit Aloyfius , fed cum nihil proficeret , duci fe

ad aulam paffus eft, ea tamen lege, folam

vem horrendis clamoribus poftulat , & acce-

ptam injecit in os, voraturus ,nifi prohibitus

ut przefentiam exigeret a choreis & tripudiis

fuiffet. Eam pulvino fuppofuit , oculorum

immunis. Vix confederat , cum ecce nobiliuin

foeminarum quzedam loco avunculi ipfum ac-

ufum amittit.

dmonet mater , ut dottus ma-

1o reddat clavem: eam quaerens cum non in-

cedit , & ad faltationem compellat. Quod iile

veniret, furto ablatam credit, & magis vocife-

aliud videlicet agens ubi advertit, filentio,

quafi gravi & urgente neceífitate caufaque

rari incipit, nec tamen ea reperta fuit, toto

etfi le&o diligenter excuffo ; arcula vi refera-

exorta, pedem inde retulit, nec poftea re-

vertit. Ka re perfpecta avunculus egreditur,

ta repertze fuere binze literze amatoriz. Cau-

Ludovicum per totas zedes diu multumq; quze-

fa mali amota reftitutus fuit juveni vifus,

fitum in fervulorum denique cellulà quadam

tas

animus , & paulo pof*g integra corpori fani-

reperit abfconditum , & in angufto quopiam

Bo

Relap[us. cavendut.

parietem inter & le&um interjeto genibus

humi defixis fupplicantem. Quo ille fpecta-

culo obftupefa&tus , fimul atque recreatus,

Ribaden. CXCIV? Infelix quidam adolefcens vitam.

eundem minime interpellandum , fed in fan-

in M. $. olim Angelicamin lubricam comutavit , peffi-

&a illa quiete relinquendum ceníuit.

ma diffolutorum focietate feedatus : cumque

Ccec

Olafcæna

R, P. Lohn. BiblMon, Tom, ?Il.

570

Bibliothece AManualis: Concionatorie

Ob[cema - fuelacula: fugienda.

confpexerat, ' generofe vi&urus: turpiffimam

lufionem , arundinem accepit, & in multas

CXCVIIIL. Tofephus Caftalio , quo tempore

partes acutiffimas difcindens , eas fub ungui-

- Fryth-

gt

reusex. Ducis Sorani liberis erudiendis operam da-

bus pofuit elevansque manus fuper lapidem

emplgza. bat, a quodam invitatis fuit ad fabulam

ita percuffit, ut infixx ad extremam usque

fl,

T

quandam diebus bacchanalibus fpe&andam ;

digitorum partem penetrarent,

Unde prze

fed nulla ratione adduci potuit, ut domo pe-

dolore femianimis corruit, non tamen a Do-

dem efferret.

Poft aliquot horas ingens ad

mino propterea dereli&us ; a quo vifitatus

ejus aures ftrepitus pervenit, quo vehemen-

bonum nuntiam accepit,

ter territus rogavit , quid novi ille clamor

nunquam 1h;oc in

genere eum tentanglum.

€

afferret ?. Refponfum fuit , aulam illam, in

qua fabula. dabatur, concidiffe , eaque ruina

In[anus amor hortowm.

aliquot oppreffos interiiffe, complures bra-

chium , crus , aliudve membrum fregiffe, non

CCIL De quodam przedivite mercatore Keppler

aucos fine mente jacentes pro mortuis fu-

Ícribit P. Tollenaer in EccL cap. 2. foc. 3.

ex lumin.

iMfe fublatos. Quare Deo ingentes pro fe fer-

facr. fol,

vato .gratias egit.

pag.91. Novi inquit, in Belgio extiffe vi-

*

^

rum quendam copiofum, :quicum bhortos

cultiffimos in urbis pomoerio haberet , fa-

lute a medicis depofita nihil de animi me-

æLibro;'um impuromm le&tio

f1ioXid,

*

dico, de zizaniis & veperibus peccatorum,

quae in immenfum excreverant , folicitus ,

per hortum fella geftatoria fe deferri cura-

Biderman. CXCIX. Memorat Bidermannus , fe quen-

fol. 75.

vit. Atque ubi ille & anemonas, & tuli-

dam adolefcentem familiariter noffe, qui in

pas, & poma füa punica, aurea, citrea

frequenti athenzeo omnis modeftiz virtutis-

natantibus in morte oculis contemplatus

que exemplum habeatur , nulli innocentioe

fuit, exclamavit : .Et eheu ! crudele fatum ,

laude fecundus. Rapiebat in fe omnium ocu-

quod a tanta amamitate divellis /

O Deur nun-

Jofeph,

Curnel,

.os animosque virgineus morum candor , ac

quam a te calum petii ,. cur. mifi terram . invi-

verecundiv decor. Nemo non infignem fan-

der? fed fruftra voces illas blafphemas jacta-

to,1,14

Gitatem fperabat. Atjuvenes quzefo , audite,

(45,

vit, neque terram impetravit; an codlum

quam levis in fpeciem occafio quantum in-

cauto adolefcenti muturavit ftragem ? libel-

obtinuerit , dubium ingens eft.

lus parvus infignem ftravit, & peffum dedit

Diaboli fuperbia | congruenter | ca-

virtutem : In ipfo literarum honeftatisque

[igata.

ludo dum impurum poetam a ftilo terfo com-

mendatum legit, derepente exardefcere , at-

que mox in omnia vitiorum abrupta ferri

CCIII. Quo die Aiitonius - Fauftimus. adju- Annal.

tor e Societate Jefu fuit fepulturze mandan- Prev.Ve-

precipitem , omnis nequitiv facem fociis

net,. iom,

preeferre , paucisque menfibus is omnino effe

dus, advenit Energumena, ex cujus ore

Probat.

nequam fpiritus magno ftridore exclamvit

? Novellar,

cocpit , quem publicus Magiftratus , quia ad

frugem ducere non poterat, infamia notatum,

indignatus hominem verendis templis defti- ann,x608.

natum illuc tandem adveniffe , unde ille in

ab Academia urbeque profcriberet , ne quibus

perpetuum effet deturbatus: illudque addi-

ille jam folus ardebat, czeteram

Juventutem

dit , fe ab eo torqueri, cogique dimittere

venereis ignibus adureret.

quosdam e fociis fuis. Interrogaverunt qui-

dam, cur ita perílreperet ab obitu ejus ho-

minis, cum plurimis aliis defun&is , qui vi-

Gulg heroica refrenatio.

ta nihilominus probata extitiffent, nihil om-

Annua

nino dixiffet ? refpondit: quia ita Deur. jubet,

CC. Oenipontanus fodalis ut in tenui tro-

qui me per hunuc hominem , mon per alios, tor-

Oenip.

hzeo victori:? palmam non tenuem appen-

1650.

quet , vuléque conflare apud homines , eun . jam

244

?'deret, in arborem pendula ubique magna

nobilium ceraforum vi onuítam enifus, per

calefli gloria potz'ori.

duas illic horas partim. horariis precibus a

Geh'erofa de gula vi&loria.

libello recitandis, partim cerafis afpectandis

dedit: fic furgentem cupidinem afpe&u ac

CCIV. Pruritum & aviditatem. gulze pie Colle&or,

tacita oculorum laude ubi exacuit , ficut ille

repreffit quidam | Archiepifcopus; hinc cum

fpeculi ex-

apud poetam , fpectato fonte receífit. Sic ifte

empl. V,

menfe accumbenti appofitze fuiffent ficus

? eodein,

oculis omnia , gulze nihil conce(ífit, & ex ar-

quarum natura erat appetentior, unam pr

2e

bore velut e trophzeo gloriof'e coram Deo ,

cupiditate cibi grati, oblitus benedictionis ,

quam ibi confecutus eft , victorize defcendit,

quam alias folitus fuerat praemittere, arripuit.

Jam jam oriri imiffurus , & comefturus adver-

tit errorem fuum ,& cum corrigens dixit gulae

H

Carhz': tentatio generojk« repul/a.

Tuze: Domina. gula , mimium feflinatis , €2. ideo

D, Antono

CCI. B. Joannes Bonus folitarie degens,

facite hanc. pamitentiam : hodie ficss nom. come-

p.3.hift, cum a diabolo vehementertentaretur, objecta

datir; Infüper per integrum. menfem fibi ap-

6. 13.

ipfi identidem mulieris forma, quam in fzeculo

m attigit.

poni julfit ficus , quas tamen -nunqu.a

Fan-

"Aypendix ': Hiftoria.

S71

Panitas mundana. [alubriter ponderata.

guamprumum . flammis dari , wb vero ir tuis ver-

bir fidem habeat , muncia duos ejur filior intra

8

Hift.Soc,

CCV. Bartholomzus Buftamantius a. Soc.

menfem. morituros , quodf renuat. divino. obedi-

p.3.l.6. Jefuvir religiofiffimus ,

& S. Francifco Bor-

re mandato , eum filüs mox [ucce[|jurum. morte

giz percarus ( quem fuis precibus Beatus

repentina tollendum. Imaginis illius Dominus,

n. 138.

priculo vitze eripuit ) cum de vanitate rerum

uthszec audivit, perterritus , manum vindi-

hujus mundi, brevitate & fallacia fermo in-

cem experiri noluit, quare illam ftatim flam-

cideret , vehementi cum gemitu folebat erum-

mis injecit, ne ipfe arderet. Defundi funt

pere: Quid tot proceribus ,. tot principibur , quos

paulo poft duo filii ; pater vero fibi placaturus

ego novi, atium eft ? ubi [unt ? ego. Carolum V.

Judicem vivorum & mortuorum de fuis fce-

tonta cum muajeflate, ego hos, illosque Dynaflas

leribus, dum vixit, poenitens doluit, atque

movi , quos videbatur ne ipfa. quidem mors. audere

*

ut plurimos poft mortem poffet habere patro-

proypius adire , mortui [unt. Ego tot Pontificer,

nos, plurimorum Sancorum imagines fuo

Venplr

X lumig,

Cardinales , Autifliter , Do&ores , Concionato-

vere pingi curavit.

Atr, fol

res celeberrimos. atque eminentiffmor movi ,. €9

)j

jam non [unt: erüt memoria eorum cum fo-

Pajfio Chrifti perpetua.

qitu,

Hos inter fermones incendebatur us-

CCVIL Invita venerabilis Marize Magda- Man'cfnus

que eo , & commovebatur , ut fingultiens ,

lib. 4, de

ac flens ubertim interciufa voce eriperet fe

lenze de Urfinis refertur, quod, cum hzec con-

de medio, & fuga in cubiculum abderet ,

tinuis doloribus aflligeretur , quadam die pro- P^.

; diff,

acres ad fzeculi contemptum in omnium ani-

pter eos apud Dominum conquefta fit impen-

mis relinquens aculeos.

fius,inter quze fomno fuerit correpta. In lom-

nis apparuiffe ei Chriftum crucifixum , & ad

alacriter ferendam crucem fuiffe eam cohorta-

Pillor ob imagimem la[rcam pi&am gra-

viter cafligatus.

tum, cum ipfe ejus caufa longe duriorem

gravioremque portaffet. Dicente autem illa :

Jofeph.

CCVI. Pi&or quidam non imperitze manus

O Domine , tu non fuifti mifi tribus horis. affixus

Carmel,

in quodam PP. Carmelitarum ccenobio pluri-

cruci , me vero totjum menfibus affixum cruci ,

to, 1. 1.4.

c. 25'

um colitum imagines pinxerat , ea animi

vir iflam perferre diebus omnibus. vitg mem ; re-

pii affe&tione , ut omnem pecuniam fuo labo-

plicaffe Chriftum : 4b iugrata , e primo inflan-

re comparatam religiofis in fuis ultimis tabulis

i mem corceptionir usque ad extremwm vitg cru-

aífignaret : fimul atque ab iisdem pro fe mor-

cem. fuflinui, incipiens. tum. gati per vivas appre-

tuo preces & fepulturam exigeret, Eo paulo

henfiones. fecuturc crucis, quam Jemper habui pre

poft defun&to cum quidam e monafterio noctu

oculis , donec illi reipfa. affixus fui. Quam. Pa-

in templo. oraret, anima pi&toris flammis cin-

tris optimi filialem correcionem tantum illi

Asl

&a apparuit, & harum acerbitatem magno

profuiffe, ut cruces ei formidabiles poftea

Prov.Ve-

y

ejulatu & fletu declaravit.

Rogata tanti in-

fuerint optabiles & expetendae.

xne:. Domo

cendii caufam: Corpore,inquit, egre[la ad

Drobit

| N j Veulf.

divinum tribunal fui du&a , ubi me plures anima

Tentatio fru&uo[a.

an.1éof

exfpeBlabant accufaturee turpir. cujurdam. a me. ju-

-CCVIIL. Antonius a monte Sicardo Cap-

Ánt, Cap-;

|

vena pilhe imaginis , ob cujur. a[pe&um libidino-

puc.1550,

um munc ateruum in inferno luerent. Cohorrui, €9

puccinus nocte quadam orans fub aurorz

n326«

crepufculum videt templum ingredi nobiliffi-

ob imminens gperemne — [upplicium — vehementi|fime

gerterrita circum[pexi triflis £ anxia , num ali-

mam hominum turbam , & poft hanc virum

omnes decore & majeftate vincentem, qui

quem. Patronum cauf[g tam afflü&m manci[cerer.

JDerepente. adfuere. plures. Santli , quorum ticoner,

Chriftus erat.

In ipfo altaris fcabello ab

dum vixéram , pinxi , [eque meis, opponentes ac-

Angelis parata fede confidens juífit eum vo-

cu[atoribus ajebant , illam imaginem a me jumiore

cari , & ob multos labores exantlatos pe-

fuiffe pilam , deim puemitentem. fa&i , ut [can-

tere, quidquid vellet ; petiit ille peccatorum

dalum datum ac dammum oculis — a[picientibus

omnium remiffionem , & in gratia perfeve-

illatum re[arcirem , operam omnem ac. artem im

rantiam.

Concelfit illico Deus, & eum fua

Santlorum vultus perite. efformandos impendifJe ,

manu libro vitze infcripfit. Paulo poft, ne

cultum — divinum uc. pietatem / plurimum

fuperbiret , Deo permittente a carne fenex

fieque

gromovi[fe : Infuper

omnem pecuniam viris reli-

ita vexatus fuit, utplus, quam ullus juve-

giofir dona[fe , ut hi benefattoris [ui non immemo-

nis , fentiret moleftiarum. . Orabat , geme-

fpecïtïïeï'

res diving mi[ericordig pro . defun&lo [upplica-

bat, jejunabat, flagellis, cilicio utebatur ,

'emyl. y,

vent, atque horum greces. ac [acrificia gro eo obla-

flebat , proficiebat nihil, adeo tentatus , ut

pre ardoris vehementia tentatio videretur

Leodear:,

ia [e cquifümo ac c

lementiffimo Judict offerre,

His quidem placatus

o

udex fuit ,

imperavit. ta-

intolerabilis. Paucis poft diebus zegrotus ad

j

;

men flammis purgantibus tamdiu me torqueri,

coelos avolavit. !

uamdiu illa imago tot animarum permties pro-

"mor . infanus.

aret : Ztque hac eft cauja , cur te convenerim ,

nimirum ut te precibus , quibus po[fun , rogem

CCIX. Adolefcens Athenienfis honefto loco /lianüs

mei mi[ertur protinur eum accedar , a quo 1ma-

r] 96 Vll'.

go

illa maledi&a a[fervatur , — jubeasque illam

natus,ftatuam fortunze adPrytanzeum ftantem

€. 39.

R. P, Lohn. Bibl, Man. Tom, 11I.

CECCA

ita

As

572

Bibliotheee Manualis Concionatgriæ

ita deperibat, utfe in complexus ejus daret

vir cubitum iret, fecit, & efficacem me«

dicinam fenfit.

tanquam vincentis, ofcula infigeret , & de-

mum a Senatu ejus poteftatem fieri pecunia

voluit; fed repulíam paffus , ftatuam multis

Sybillarum. librorum pretium.

redimitam tzeniis & coronis coronatam , obla-

CCXVI. Anus hofpita atque incoguita ad Cellius,

tis etiam facrificiis honeftans , denique de-

mens feipfum interfecit, profufis prius innu-

Tarquinium fuperbum Regem adiit, noveml.r. c.19.

libros ferens, quos effe dicebat divina Ora-

meris lahrymis.

cula, eas velle dixit venundare , pretio vero

lV'icinus bonus æjh'mandm.

ingenti,

Rex ad pretium rifit; tum anus

PIutarch,

CCX. Themiftocles Athenienfium Dux ar-

extructo foculo tres libros ex novem illis com-

in

[:]

burit, Regique fex reliquos eodem pretio ex-

miít.

guti vir ingenii, cum per przeconem venale

predium jufliffet proclamari , caufam addidit

ponit, majori Regis rifu. Mulier ibidem tres

libros denuo comburit , tribus reliquis Regi

tanti pretii, quo eam villam aeftimabat , quod

eodem pretio oblatis. Tum Tarquinius eam

vicinos haberet bonos.

foeminse conftantiam non fpernendam ratus ,

tres dicto pretio reliquos libros emit: mulie-

Fortung z'ncowjlantia.

rem vero ab Rege digreffam nullibi pott ea

Majol,

CCXI. Sultanus Agarenorum Rex Gallo-

Thomts

(OH. f

vifam vejunt; Làbri in facrarium conditi Sy-

Morus i

fol. 3.

rum Regis in campania captivus totum bien-

bilini di&i; ad eos quafi ad oraculum viri

Ua2

nium nunquam rifit, praemium ergo ei Rex

Galli$ promifit, qui primum ridentem con-

adeunt, cum Dii imortales publice coníulen-

di funt.

fpexiffet, & brevi ridere vifus , cum cau-

fam quareret tam fubiti rifus , mutabilem ro-

| .dmur 8j jivl?; fem/z'l/z'f.

tarum fitàm in fortunz ludibrium fe traxiffe,

CCXVILUrbinus, cum juffus occidi in rea- Maeroblus

& ita in rifum folutum fe ajebat ; hoc rifu

ferius Rex Gallize fattus , fortunzeque utrius-

tino lateret, latebris proditis, unus e fervis l. r-fat^

[

ue"memor, Sultanum dimifit, qui tamen

annulo ejus & vefte infignitus in cubiculo;

ad quod irruebant , qui perfequebantur , pro

deinde Capuam & Beneventum Regi Gallie

Domine jacuit , militibusque ingreílis cer-

ademit , regnumque fuum falvus repetiit.

vicem praebuit, & ictum tanquam Urbinus

excepit.

Millitey qm' optimt.

Idem.

Valer.Ma-

CCXIL Claudus nomen militixe daturus ,

xim.l3. cum rideretur, refpondit, in bello non fu-

CCXVIII, Antius Reftio profcriptus , f« oïus-Ibid. C7.

c, 70

gientibus opus effe, íed firmantibus gra-

dum.

j

que nocte frigens , diripientibus bona ejus

aliis fervis, a fervo , qui poft fugam Domini

AMunliana imperia. unde du&ia.

aliena folutus effet cuftodia , quippe ab illo

Livius

CCXIIL 'Titus Manlius. Torquatüs pater

captus , alitus eft, qui eum ultro jam liber vin-

culis hac de caufa infequebatur , hortatus in-

fol.490. &

dec. i.L7. di&ctus , quod devicto Gallo pr»ecifoque ejus

fuper, ne Dominus metueret , contumeliam

capite, fanguinolentam ejus torquem collo

1. 8. £. 550

'fuo injecerit. Hujus imperia Manliana di&ta

ilam fortunze non Domino imputandam mi-

nifterio fuo aluit; quumque deinde perfequen-

proverbio ceífere , eo quod fuum filium ,

contrafüuum mandatum fehciter pugnantem ,

tes adeífe fenfiffet , fenem, quem cafus obtu-

occidetit.

,

lerat,jugulavit, inque proximam accenfam

pyram conjecit , mentitus perfequentibus fe

s quamam ufitatiffima,

Dominum fuum digna poenitentiæ ple&tere.

Maio!.fol. CCXIV. Gonnella quzefitus a Nicolao Fer-

Jmor gatrig.

332.

rarienfi Duce, quaenam ars maxime vigeret,

. CCXIX. Codrus ultimus Rex Athenienfis Vc;.llejus

refpondit : medicorum, fidem non danti Regi

- patercus

Melanthi filius , accepto oraculo Pythio, quo

.lus l. t«

lepide paco etiam interpofito: probavit :

rum Dux eífet ab hoíte occifus , eos fururo

s

quippe obvoluto ore dolorem dentium fimu-

lans , dum pr»e foribus templi ab omnibus

fuperiores , depofita vefte regia , paftoralem

induit, immiftusque caftris hoftium de indu-

cognofcitur, quod doleat, ultra trecenta re-

ftria imprudenter rixam ciens interemptus eft,

media conquifivit. Inter quos ipfe Rex igna-

rus doli primas tenuit.

lta probavit , quod

infecuta mox Athenienfium viétoria.

1

dixit.

Aaraculum turcicum.

Remedium uxornm contra maritog

J 2

iratos.

- CCXX. Narrat Bernardinus de Bufto, quod Bern. de

Mahomet celebri miraculo inclaruerit. Janue

n.. Bufto fer,

CCXV. Fomina, cujus mafitus quotidie

14'9 P'I.

,

Drexehus

fis quidam fanum turcicum ( ipfi mofcheam

inPhaet, ebrius illam male mul&avit , uxoris convitiis

vocant)curiofitate pelliciente ingreffus (quod

c, 10, 8.4. irritatus, confilium a vicino petiit, qui mari-

capitale exteris eft) cum ob confluentium ho-

tum curaret: dedit ille, juffitque, .fi vir redi-

minum multitudinem vehementius compri-

ret domum ebrius , foeminam , pharmacum

meretur,eo neceffitatis redactus eft, ut, cum

illud (aqua fuit pura)temdiu ore teneret, dum

excedere templo non poffet, quo naturam

exone-

Alopendix : Hiftoria. :

573

lumque docet filios. Filii mortuo patre aliquo-

exoneraret, compulfus fuerit Mahometi digna

Mahomete thur accendere ; quze cum fuppli-

ties dolum exercent, donec Rex ingreffus ad-

vertit copiam iminui ; nihilominus fratres duo

ces reliquos gravius admodam nares offendif-

fent, jamque cogitarent , thuricremum poft

impune Idem aufi funt. Demum Rex retibus

lot,

libatos odores victimam facerejille vix veniam

jubet vafa pecuniaria obduci. Redeunt fra-

tres,horum unus ut intravitzerarium, inducit

[ C'IQ.

promendi prodigii extorfit : Ait igitur, fe,cum

diu beneficio naturze caruiffet, hic demum fe

feinlaqueos. Utque videt a&um de falute ,

fratrem vocat, jubet fibi caput przecidi , trun-

a Mahomete accepiffe , ut primum ejus fanum

attigiffet; placuit ea res Mahometiftis, & ut-

cumque intus relinqui, ut faltem frater fuper-

cunq; male oleret, tulerunt tamen moleftiam

ftes evaderet ; occidit alter, caput domum re-

fert. Mane Rex cum ftupore truncum videt fi-

illam novi prodigii fama aures placaturi,fi gra-

vius nares lzederentur. Clamatum itaq; com-

ne capite, falvis interim figillis & foribus : ju-

bet corpus e muro fufpendi , intereaq; in civi-

muni applaufu : Miraculum,miraculum; & ut

ui vultus intueri , num quis hoc fpectaculo

rei geftze monumentum exilteret , thuribulum

(caligas puta ) e tholo fufpenderunt,mahome-

moveretur.

Mater filii occifi interea domi fi-

lium triftis urget, liberaret , cadaver , alias fe

tanze beneficentize argumentum perpetuum,

Aurum [pretum.

facinus prodituram: frater fraudem corninifci-

CCXXI. Anemolii cum ad Utopienfes fu-

" tur. Inftratis afinis utres vino plenos impofuit.

'Thomas

Et poftquam afinos juxta cuftodes duxit ante

Morus in perbiffi

mo veftium lux Legatos deftinaffent,

Utop. l, ?. Utopien

fes vero patrio more aurum & gemas

fufpenfum cadaver,reclufis ligaculis duos tres-

veutres refolvit, & quum vinum proflueret,

- fervis tantum, & infantibus ex contemptu ap-

penderent,ludibrio fuerunt incolis. Tres enim

tum caput czedentem vehementer vocileratus

Legati urbem Amaratum ingrelfi cum centum

eft, tanqnam nefciens.ad quem prius afinorum

fe refolveret. Cuftodes interea confpicati vi-

Aerobiof

- comitibus,omnes veftitu verficolori , plerique

ferico, Legati ipfi ami&tu aureo , magnis tor-

num profluere, vafis excipiunt, bibunt, agafo-

L fat,

nem provocant. Ille paulatim fimulat fe miti-

u6

quibus & inauribus aureis , ad hzec anulis au-

rfeis in manibus, monilibus infuper appenfis

gatum, condonat primo unum utrem , mox

in pileo, quze margaritis ac geinis effulgebant.

alterum , donec fopiret vigiles ; tum ludibrii

caufa, abfciffa dextra manu, cadaver clam ab-

Utopienfes, quibus infolens vifus erat inceffus,

adeo habuit fufpenfos , ut infimgum quemque

latüm matri refert. Rex magis miratus defpe-

pro Dominis reverenter falutantes , Legatos

rat, fe in rem praefentem venturum , dolum

ftruit, pollicetur, & exponit püblice velut pro-

ipfos pro fervis habitos fine ullo prorfus hono-

re praetermiferint ; quin pueros quoque vidif-

ftibulum filiam fuam , hac tamen conditione ,

D.ïd. Cc7 ,

üt, qui vellet ea abuti, diceret, quid in vita

' fes, qui gemas ac margaritas abjecerant, ubi

'fua Íolertiffimum & fceleftiffimum perpetraf-

in Legatorum pileis affixas confpexere , com-

fet : Altet fraude fraudem eludit,abícilfa nu-

pellare matrem, aclatus fodere; En mater,

per mortui hominis dextra petit Regis filiam,

quam magnus nebulo margaritis adhuc &

geinulis utitur, acfi effet parvulus. At parens

narrat rem omnem, ut Regem & cuftodes elu-

ferio etiam ille: Tace, inquit, fili, eft opinor

ferit ; filia ubi eum velut reum vult captivum.

tenere, porrigit manum ex cadavere abíciffam,

quispiam e morionibus Legatorum. Alii cà-

- tenas aureas reprehendere,utpote nullius ufus,

quam ubi illa velut impoftoris accepit, interea

alteram invita dimifit. Sic Rex toties elufus

quippe graciles , ut eas facile fervus infringe-

re, tam laxas rurfus, ut, cum fuerit libitum ,

impunitatem reo promittit , fi fe proderet;pro-

deuntem Rex muneribus donat , filiamque ei

poífit excutere, & folutus ac liber quovis au-

uxorem dat, ingenium miratus.

fugere. Hoc vifo, aurum gemasg; iis populis

tam viles eíffe , plusque auri Utopienfem fer-

Tria in reyublica optawäa.

L

vum collo geftare, quam omnes comites , in-

CCXXIIH. Maximilianus I. Imperator tri- Nieremb,

telle&is infuper Utopienfium moribus , faftum

& crepundia pofüere. Utopienfes enim mira-

plici fpe&aculo dele&ari foli

tus dicit, primo ftrom. 6.

dirtt

videndo campum copiis militaribus inítru-

0.30.

ytercs

bantur, cur gemarum fplendorem tanti face-

TA*

rent, ubi clarius multo ftellarum minima ful-

&um ; fecundo chorum refertum monachis ;

tertio patibulum plenum furibus. Primo di-

geat ; praeterea illos lanarum artificiofa textu-

cebat urbes defendi.

ra adeo fuperbire, cum paulo ante lanam ean-

Secundo religiogem.

dem ovis geftaffet, nec tamen aliud,quam ovis

Tertio juftitiam.

fuiffet. Ita Legatorum faftus fubfidit.

Amor exoticus.

AMirum furis ingenium.

Ibidem,

Herodo-

CCXXIL Rampfinitus Rex /Egypti, cum

CCXXIV, Galeatius Mantuanus inter pri-

us l. 2.

mos fui fzeculi heroes , cum forte puellam,

omnium Regum maxime effet dives , pecu-

nias fuas affervaturus tuto loco,zedificium ex-

quam deperibat, in ponte obviam haberet, illa

em de

per jocum hortatur, ut fi tantus miles effet , e

uüo fet,

ftruxit lapideum, cujus parietum unus in ex-

onte in amnem amoris fuique caufa defiliret,

4. Po!'

teriorem 2edium partem pertingebat; hujus ae-

dificii archite&us in illopariete lapidem unum

ille ftatim cum equo fe przecipitem in fiumen

dedit, quo exanimato vix natando e Ticino

tam dextre inclufit , uta jun&ura liber effet,

emerfit.

& tamen nullo figno appareret folutus : Per

Cacus. flatuarius.

Theoph,

hunc noé&tu amotum, quoties voiuit , pecunias

CCXXV. Joan. Gambaffius Vollaterranus Rayn.

furripuit. Interea moribundus pater artem do-

a pri-

C ccc 3

5174

- Bibliothece. -Manualis: Concionatorise

in fort,

a prima adolefcentia usque ad annum »eta-

Fideles miniftri amamli.

trifd.

tis vigefimum ftatuariam exercuit.

Mox

oculis captus per decennium elít otiatus ;

JCCXXX. Ynus primus Imperator ex fami- P.Martin;

..

fed pertzefus denique inertize, ex contre&ta-

lia Hiaa admonitionum patientiffimus fuit.

ta Cofmi Etruriz Ducis marmorea ftatua ,

Hinc ante fores palatii campanam , tympa-

fingendam fufcepit fimilem ex argilla effigiem,

num tabellam lapideam , ferream & plum-

& adeo labor fuccefhit,

ut artis miraculum

beam appendi juífit , addito edicto , quo pro-

