dio,quafi diu nottuque invigilando hulc pifca-

pellem S. Bartholom:ei proponerenobis,nem-

tioni. 3. Nullam difficuitatem aut periculum

pé ut cum ipfo pellam antiquam feu malam

horrendo , cam etiam mortem ipíam fubire

confuetudinem exuere ftudeatnus. Unde in

Q

noutimuert, & quidein tam crudelem. Un-

prima parte oftendatur , quomodo talis con-

de excitentur auditores ad falutem & ani-

fuetudo exui debeat. In fecunda, quam glorio-

mas fuas zeftimandas, ad quarum pifcationem

fum fit hoc quoque martyrium triplici ex ca-

j

(

tam folicite Chriftus Apoftolos vocavit , & ifti

P

ite. r. Quia a nobis ipfis infertur. 2. Quia

l«

tanta egetunt , & paffi funt: Deinde vero li-

majori cum violentia & difficultate perficitur.

j

benter capife finant, id eft, docrinas & fi-

3. Quia non femel , fed fzepius füftineri debet.

dem verbo & exemploab ipbfis traditas con-

Unde merito huc applicari poteft illud : Tan-

ftanter verbo

Fides.

:&; opere profitendo. Vide tit.

tum proficies , quantum tibi vim intuleris. Vi-

je

de Tliomse Kemp. l. 1

S

-5 25. tit Confuetudo

!

IH. Omouis turba quaretat eum tangere. Luc.ó.

& tit. Abnegatio.

Dici poteft , hanc fententiam in alio fenfu

Vil. Ex occafione thematis : Zoravit Di-

merito cuivis homini applicari , ita ut vere de

Jéiputos , €9 elegit ex eis duodecim. Luc. 6. Often-

I$

illo dici poffit : Omnis turba quzrit tangere ,

di poteft beneficium vocationis ad Catholicam

i

i.e. culpare & detrahere, ac proinde ut vi-

fidem ex triplici capite. r. Quia ex totmillio-

tium hoc fumme noxium fedulo vitetur, often-

bl

nibus elegit. 2. Quia immerito ex fola bene-

fum iri, quod detractores longe crudeliores

volentia elegit. 3. Quia prze aliis longe inno-

fint , quam carnifices S. Bartholomzeum ex-

centioribus elegit. Unde inferatur, quantope-

ïü

coriantes , pro quo vide tit. 38. V. Detrattio.

re deceat , ut Chriftum vocantem fequautur ,

? 12- n- I.

eique conftanter adh?ereant.

À

- VL P'ocavit. Di[cipulos fuos. Lue. 6. Oftendi

— VIII. Ex occafione thematis: Qui. vexaban-

poteft , quam perfecte Di/cipuli officium im-

tur a [piritibur immundis , curabantur : Often-

pleverit S. Bartholomoeus ; 1. quia implevit

datür, optimum & efficacilfimum effe reme-

primam conditionem a Chrifto Luc. 14. prae-

dium contra tentationes luxurie frequentem

i

fumptionem Kuchari(tize , id quod ex SS. Pa-

0-

Ícriptam : Qui non renuntiat omnibus &c. 2.

quia doctrinam a. Chrifto Matth. rr. datam:

trum fententiis & exemplis oftendi poteft , fi-

Difcite ame, quia mitis &c. accurate imple-

mulque doceri, quomo

-

d

^

vit, deferendo dignitatem regiam , & humi-

& cum fru&u peragi queat.

lo communio devote

lem ftatarm Apoftoli affumendo , & proeterea

IX. Ex occafione thematis: Erat

ePno-

injurias Tyranni & aliorum cum magna con-

Banr in oratione Dei : Oftendi poteft, cur Chri-

fuetudine tolerando. 3. quia ipfi conftanter

ftus orationem nobis verbo & exemplo tanto-

n-

adhaefit, ita ut illud Luc. 22. audire meruerit:

pere comrmendarit , nempe ob neceffitatem ,

Vos eftis, qui permanfiftis &c. Excitertur au-

utilitatem, ?equitatem, dignitatem, jucundita-

0-

ditores , ut & ipfi Difcipuli Chrifti effe ftude-

tem ; pro quibus motivis fufius probandis vide

j

ant, imitando vitam & mores illius , & ma-

tit. Oratio. S. 9. n. 1. & feq.

gnum in cclo przemium exfpe&tent. Vide tit.

X. Ex occafione ejusdem thematis oftendi-

Chriftus & Thomam Kemp. l. 1. c. 1.

poteft , quomodo fine intermiffione diu no&u-

f*

äïam*

V. Exiitin montem orare , €$ erat. peruo

que orare poffimus , fi fcilicet omnia opera

It

in oratione. Luc. 6- Dici poteft , Chriftum hoc

ad D E I honorem & gloriam dirigantur , &

I2

(uo. afcenfu in montem breve compendium

bene peragantur , juxta illud S. Auguftini :

e

omnium doctrinarum ad orationem pertinen-

Vis femper laudare Deum ? Bene fac omnia,

tium reliquiffe, Nam' 1: dum primarise aéctio-

mþef*ïläudaffi Deum. Quod

d

qu'æ*agi*s**,d&' fe

3

genus

Index Concionatorius

038

genus orationis tria habet privilegia. 1. Quod

ex comparatione liberationis S. Petri ex car-.

ab omnibus zequaliter ufurpari queat. 2.Quod

cere , & z. oftendi, quomodo adítet confolan-

L

diftraCtionibus non fit tantopere obnoxium.

do , & orationes noftras offerendo. 2. lllumi-

"

j

3. Quod propter obedientize exercitum magis

nando , dum lumen refulfit in habitaculo. 3.

fit gratum Deo, quam orationes proprio ar-

Excitando, dum percuffo latere Petri excitavit

bitrio fufcept?e. Vide tit. Oratio.

eum dicens: Surge velociter ; ita & nos a fom-

0

XI. Ex occafione thematis : Omnir turba

no peccatorum excitat. 3. Dum ad Petrum

[

volebat eum tangere: Oftendatur , haec verba

dixit : fequere me , & nos quoque ad fequen-

non male detrahentibus applicari , cujus vitii

dum in via incitat. 5. Dum per cuftodias illze-

d

gravitas ut oftendatur, probetur, tales detra-

fum duxit : & nos quoque per tentationes du-

lis

&tores carnificibus S. Bartholomzeum excori-

cit illaefos. 6. Dum ficut S. Petrum in liberta-

I

antibus crudeliores effe. 1. Quia cutem boni

tem eduxit , ita & nosad coclum ; qnze omnia

nominis detrahunt , quod eft ornamentum a-

fufius probata vide apud Fabrum conc. 2. in

t

nim?. 2. Quia vitam moralem , feu famam

Fefto S. Michaelis.

(0

auferunt,vita naturali chariorem. 3. Quia non

. ]V. Ex occafione ejusdem thematis o&endi

K

uni, fed pluribus , fcilicet detractionis audito-

poteft quze beneficia corporalia exhibeant SS.

N

ribus etiam nocent. 4. Quia non femel, fed

Angeli Cuftodes : nimirum 1. Quod ut S. To-

frequenter detrahunt. ;.Quia non ex obedien-

bize fecit, ducant & comitentur ad locum , ad

nl

tia , ut carnifices,fed ex odio & malitia detra-

quem peregrinantes tendimus. 2. Viétum pro-

H

hunt ; unde graviter plerumque a Deo funt

curent. 3. Nuptias profperent. 4. Hoftes com-

puniti. Quze omnia fententiis SS. Patrum &

pefcant. 5. A periculis cuftodiant. 6. Medici-

fh

exemplis fufius probari poffunt ; uti videre

nas przeparent. 7. Omni bono repleant. Un-

G

licet tit. Detractio.

de excitandi Auditores,ut gratos fe pro tantis

Wt

XII. Ex eodem themate oftendi poteft,quo-

beneficiis exhibeant, & S. Cuftodi per omnia:

modo detra&tionem patientes gerere fe debe-

obfequentes fe przebeant , & magnam ad eum

n

eant juxta exemplum S. Bartholom:ei , nimi-

fiduciam conci

piant. Vide Fa'bxtumv conc. 5, in

fu

rum ». Cum filentio fupportare,& dicere cum

Fefto S. Mich.

D

S. Auguftino: Senti de me , quodcunque vo-

V. Ex occafione ejusdem thematis

| o&eh—

lueris , fola me in ocülis Dei conícientià non

datur,quid Angelo viciffim debeamus , videli-

t

accufet. 2. Ignofcere, tanquam czecis, phrene-

cet , ut S. Bernardus fuadet, reverentiam pro

ticis, energumenis a doemone impulfis. 3

proefentia , devotionem pro benevolentia ,

Orare pro illis tanquam benefactoribus , ex-

fiduciam pro cuftodia. Quze proin tum ex ip-

d

emploChrifti dicentis : Pater ignofce illis &c.

fo fermone S. Bernardi, tum ex diGis cit. tit.

Tat

f

4. Gaudere & exultare juxta monitum Chri-

fufius deduci poffunt.

Videatur etiam

at

fti,quia merces copiofa in coelis refervatur. 5.

Faber conc. 5. ubi alia fex obfequia illis debe-

Committere Deo fams defenfionem cum

ri probat, nimirum honorem , timorem, amo-

D

[ofepho Patriarcha , Sufanna, & pluribus

rem , familiaritat

f

tionem.

-

em, obedientiam ,& imita-þ*

ii

aliis. Videantur tituli &c.

&

VI. Ex eodem themate o&endatur,quomo-A

PRO FESTO SS. ANGELORUM

do Angeli Cuftodes Comitis officio erga nos

7(

CUSTODUM.

fungantur, & i. Sint periti vize, per quam ten-

Mi

dimus ad patriam. 2.Sint fidelesjuxta S.Ber-

I;E

X occafione thematis : ang&li eorum [em-

nardi teftimonium. Fideles funt, prudentes

l&

|$

er vident faciem Patrit mei. Matth. c. 19.

funt,potentes funt;itantam adhzereamus eis,&.

Y

poteft 1. Angelica cuftodia tum ex S.Scriptu-

W

.a & DoGorum confenfu,tum ex hiftoriis,tum

in protecione coli commorabimaur. 4. Sint

ti

jucundi & amabiles, uti imagines eorum o-

ratione probari ; denique vero etiam oftendi ,

ftendunt. Quae omnia

/

per exemplum T obia,eþ

lu

quod plures quisque Angelos cufítodes fibi

Ilo

cum aliis communes habeat , utpote fingulis

juniori? probari poiï'gnt.

tini

mundi partibus, provinciis , dicecefibus , urbi-

Yi

PROFESTO NATIVITATIS

bus,parochiis, domibus &c. affignatos , de

.B. VIRGINIS.

M

quibus videatur tit, Angelus,& przecípue Fa-

ber in feíto S. Michaelis conc. 1. & conc. 10.

/Acob aüt'em4 genuit 3ofeph virum MARLUE,

Qu

n. 2. Item Paulus Barr

"4

y fufe integro 1ibro' dg

Matth. 1. Poteft explicari nomen Marize,

tf

hac materia difcurrens.

& varize doctrinze ad cultumVirginis pertinen-

fl

tes erui. 1.Quod fignificet idem ac Congregatio

fer

lL Ex eodem themate poteft magnitudo

aquarumjd eft , omnium perfe&tionum in aliis

Ts

beneficii per cuftodiam Angelicam exhibiti

Santctisrepertarum,unde magna zeftimatio ve-

demonftrati per verba S. Bernardi : Mira di-

lutfundamentum cultus Mariani concipienda,

qu

gnato, & vere magna dile&tio charitatis.Quis

pro qua vide tit. 7o. $. 3. n.1.4. 5.46.47. Item

li

enim , quibus , de quo , quid mandavit. Quz

. 4. àn. 33« 2. Quod idem fignificet ac flvlle

quatuor capita fufius deduci & probari pof-

lm

funt, tum ex dicto fermone S. Bernardi de SS.

maris,uti ab ecclefia falutatur:Àve maris Stel-

T

la ; ad portumSalutis dirigens, uti uti tum fen-

len

Angelis, tum ex ditis in tit. Angelus.

tentiis]. c.$.3.n.60.66. 67.tum exemplis Q.4.n.

dl

III. Kx eodem themaie declarari poffunt.

40.& feq. demonftrandum erit, ex quo fiducia

r

beneficia fpiritualia SS.Angelorum Cuftodum

concipienda , pro qua vide $. 3. a n. 58. &

&i

s

.Jn. Exangelia. Foflorum.

639

$. 4. à n. 4o. Quod idem fignificet ac domina,

dubiis refpice ftellam, voca MARIAM. 3.

uti S. Bernardus, quem vide S. 3. n. 45. Quid

*

Dum idem fignificat ac Domina , innuitur cul-

nos &c. & S. Gerardus , quem vide $. 4. n. 3.

tus per varia obfequia ac devotiones exhiben-

oftenderunt, unde veneratio hujus dominze e-

dus. De quibus vide

c1t tit. ldem Fabrum

ruenda , pro qua vide S. 3. & 4.

conc. g. & 4.

II dve Maria Stella : cclefia in. hymno.

X. Ex eodem themate oftendatur , B. Vit-

Oftendi poteft,quomodo B.Virgo fit vera Stel-

ginem effe nubeculam parvam a puero Elize

la Maris, prout oftenditur tit. 70. $. 3. n. 6o.

in Carmelo vifam, quse fignum fuit copiofze

& 61,& S.10.n.7. unde fiducia fingularis con-

pluvize fubecuturze ; nam z. Erat parva per

cipienda juxta monitum S.Bernardi:in pericu-

humilitatem. 2. Afcendebat de mari infinitze

lis,in rebus dubiis refpice Stellam , voca Ma-

patientize & mifericordiae Dei. . 3. Crevit , &

riam, non recedat ab ore,non recedat a corde.

ccelum obduxit , facta mediatrix inter coelum

II. Oleum effufum nomen tuum. Cant. 1. Po-

&terram. 4.In pluviam copiofarum gratiarum

teft excellentia hujus nominis explicari ex

hominibus communicatarum refoluta eft. De

comparatione cum oleo . juxta cit. tit. 7o. .

quibus vide cit. tit, ac Piftorium in Matre ad-

10. D. 14. pro quo fcopo dilatando videatur

mirabili conc. 5.

:

3. n, 1. & feq. item $. 4. à n. r.

XI. Ex eodem themate oftendi poteft,quod,

lcvs..

Nativitar tua gaudiwm attulit wuier]

cum ecclefia canit de B. V. quod Nativitas e-

mundo. ln officio poteft oftendi,quomodo hzec

jus gaudium attulerit univerfo mundo , ideo-

nativitas attulerit gaudium juxta l.c. $. ro.

que caufa noftrze lzetitive dicatur , recte cellae

n. 6.Excitandi proin Auditores,uti ipfi viciffim

vinarize comparetur,quia 1. Erat profunda per

ftudeant gaudium facere,juxta illud Apoftoli :

humilitatem. 2. Inftru&a optimo vino gratia-

Gaudium meüm, & corona mea eítis. Aurea

rum & confolationum coeleftium. 3. Ampla

uti per arnorem Dei & hujus Virginis.

per mifericordiam wuniverfis exhibitam. 4

V. Que eft ifla , quz progreditur quafi. auro-

Semper aperta per amorem & promptitudi-

a confurgenr. Cant. 0. Poteft B. Virgo aurorze

nem exaudiendi, & fuccurrendi , unde me-

furgenti comparari , uti videre licet tit. 70. $)

1 L]

rito omnes illius fervi dicere poífant cum

la

Io. n. 8. unde fpes & fiducia commendanda ,

Sponfa : Introdaxit me Rex in cellam vina-

riam, & ordinavit in me charitatem.

& maxime vita bona juxta illud. Apoftoli:Fra-

tres, hora nunc eft de fomno furgere &c.

- KXlI. Ex eodem themate oftendi poteft, cur

V. Zircum meum pgonam in nubibus , . ut fit. fi-

B. Virgo lunze comparetur , & pulchra ut Lu-

gnum faderir inter. me €9. te. Gen. 9. Compa-

na dicatur. 1. Quiaficut Chriftus Sol feu lu-

rati poteft B. Virgo lridi, & proecipue propter

minare majus , ita ipfa Luna velut luminaré

fignificationem pacis inter Deum & homines,

minus vocatur. 2. Sicut luna omne lumen a

atque adeo, quia eft fignum proedeftinationis.

fole accipit;ita ipfa per refpe&um ad Chriftum

Dein excitari, ut fervent confilium Ecclefia-

omnem fuum fplendorem actipit, quia vide-

ftici hortantis : Vide arcum ( id eft , oculos ad

licet eft Mater ejus. 3. Quia & luna fplendore

—— Q €*" z

illum per fiduciam & venerationem attolle )

reliqua fidera, ita ipfa omnes San&os dignita-

& benedic Deum , quifecit illum. Vide tit.

te füperat. 4. Quia ut Luna , plena erat omni-

7o. S. 10. n. 10.

bus gratiis ; hincAngelus ei dicebat :Avegra-

Vil. Ex occa

fione thematis : J'acob. auttm

tia plena. 5. Quia ut Luna exercebat domina-

ä;

genuit .Jofcph , virum MARLE. Matth. 1.. O-

tum in fublunaria per influentias fuas. Hinc

ftendi poteft, quam vere ecclefia de hac S.

re&tius quam Jud»ei & Saraceni lanam mate-

S

Virgine canat : Nativitas tua gaudium attulit

rialem , Chriftiani hanc Lunam fpiritualem fa-

lutant, adorant, & omniftudio ve

J

univerfo mundo, nempe Deo, Angelis, paren-

3

neranturf !

tibus, patribus in limbo, animabus purgatorii,

Vide cit. tit. . 10. n. 9-

hominibus viventibus. Dein oftendatur, quo-

PRO FESTO S. MATTHUET.

modo Auditores fimile gaudium creare pof-

fint, fi cum ea fpiritualiter renafci ftudeant.

I.V

Tdit hominem [edentem ad telonium. WMattha-

Vide tit. Hyperdulia. $. ro. n. 10.

um nomine Matth. g. Proponi poteft

conc. 6.

& Faber

omnibus peccatoribus in exemplum S. Mat-

VIII. Ex eodem' themate oftendi poteft ,

thoeus, & dici: Afpice,& fac fecundum exem-

quod nomen Mariz fit poft nomen Chrifti no-

plar,quod tibi monítratum eft. Oftendatur ita-

men fuper omne nomen , ut in nomine Marize

que 1.qualis ftatus fuerit S. Matthzei ante con-

£,

fle&antur genua coeleftium, terreftrium & in-

verfionem , quomodo propterea ipfe non de-

ferorum , id quod fententiis SS. PP. & hifto-

Íperaverit : pro quo vide tit.Deus. S. 1o. & 2.

!

riis ex cit. tit. petitis probari poteft.

2. qualis fuerit ftatus illius in converfione, fci-

J$

IX. Ex eodem themate oftendi poteft,

licet quod ftatim fecutus fit Chriftum vocan-

quod ex ipfa fignificatione nominis Marize in-

tem, & telonium dimiferit : unde difcant pec-

l

nuatur modus eam rite colendi, Nam z. dum

catores non differre poenitentiam , pro quo vi-

fignificat congregationem aquarum , feu gratia-

de tit. Poenitentia. 3. qualis fuerit poft conver-

1

rum coleftium , innuitur primus modus co-

fionem , quod fcilicet implevit illud S. Augu-

j

lendi,feu zeftimatio major, quam omnium

ftini. Quales impetus habebas in mundum, ta-

les habeas ad artificem mundi;hincantea divi-

Ü

San&orum. z. Dum idem fignificat, ac /flella

marir, innuitur fiducia ergo ipfam concipi-

tias amabat , poftea paupertatem:ante injufti-

endg, juxta -illud S. Bernardi: In periculis, in

tiam,poftea juftitiam : anteamala operg,po&e:a

QT

lä

640

Indix Concionaforim

bona : antea odium Dei & proximi , poftea a-

eft, qui metuit nihil, Rex eft, quippe cupit ni-

morem. Vide totum tit. Poenitentia,

& praeci-

hil, hoc regnum fibi quisque dat : in altera vi-

pue tres illius gradus. $. 1.

a

^

ta veroregnum cxlorum,in quo eft omnis ma-

Il. Sequere me. Matth. 9. Poteft oftendi fua-

li abfentia, omnis boni przefentia,& utriusque

vitas & efficacia vocationis divinze,quae in tri-

perpetua indefinentia. Inferatur proin , quam

bus eluxit. 1. Quod tam benigne vocarit ,non

refpiciendo priorem ftatum S. Matthzei : ubi

optandum fit duplex hoc rezaum , quamque

adeo propter illudChriftus libeater fequendus.

proderit exemplum de monacho converfo ex

IX. Ex themate: Surgenr [ecutur eft eum :

hoc motivo narrare. tit. Poenitentia , 2. Quod

gotenter vocaverit,efficiendo,ut mox telonium

indicari poífunt potiffima impedimenta , ob

qua multi Chriftum fequi detre&ant. Nimi-

tantopere amatum relinqueret , ubi oftenden-

rum r. Quia tenet eos inveterata confuetudo,

da confuetudinis potentia , ut magis potentia

gratix eluceat. Vide tit. Confuetudo , & tit.

quze eft altera natura ; unde , tefte S. Chryfo-

Ítomo, nihil tam firmum eft in rebus humanis,

Gratia. 3. Quod Juaviter vocarit, fcilicet per

quam veteris confuetudinis tyrannis. 2. A-

internam illuftrationem , per quam amorem

mor poffeifionum ; uti expertus eft adolefcens

Dei erga fe, & beneficia agaovit,& fic tam be-

ille evangelicus , qui, quia multas habuit pof-

TlEUR M U OM AE Ts -- eer- "MR —b d. ii . A ÉNER —

nignum Deum offendere amplius noluit. Ex-

fefiones , Chriftum fequi renuit. 3. Horror

citentur proin auditores,ut & ipfi experiri ve-

difficultatis & labor certaminis,qui, tefte Tho-

lint efficaciam vocationis divinze,& illud Pfal-

ma Kemp. przecipue impedit a profectu & fer-

miftze Pf. 94. fibi applicent : Hodie fi vocem

venti emendatione vitze. Quare oftendendum,

ejus audietis &c.

quomodo hzec impedimenta removenda fint ,

- — ) — ——

IIl Non veni vocare juflos , fed. geccatorer.

de quo vide tit. Confuetudo , & Mortificatio ,

Matth. 9. Poteft afferri triplex motivum ad

& Divitize.

agendam pcenitentiam , quod velut funiculus

X. Exoccafione thematis : ]lliþfricordz'am-:

triplex difficulter rumpi poteft , nempe zequi-

volo , €? non Jacrificium : Oftendi poteft , cur

tas , utilitas & fecuritas poenitentize , de qua

Deus mifericordiam tantopere velit. Nimi-

vide tit. Poenitentia.

rum 1. Quia Patri coelefti fimiles facit, juxta

. IV. Et furgenr . fecutus eft eum.. Matth. 9.

Poffunt afferri excufationes peccatorum , ob

illud Chrifti Luc. 6. Eftote mifericordes, ficut

Pater vefter cceleftis mifericors eft. 2. Quia fi-

quas plerumque poenitentiam differunt , &

bi fa&tum putat Deus , quod uni ex minimis

tum exemplo S. Matthzi , non efficacibus ra-

—

tionibus refatari , pro quo fcopo vide tit. Poe-

praeftatur; unde quo liberaliores nos erga ip-

nitentia.

fum oftendimus, tanto liberaliorem ipfe fe vi-

ciffim exhibet. 3. Quia dile&ionem mutuam

— —Á

V. Mifwricordiam volo , & mon [acrificium.

a Chrifto tantopere commendatam confervat;

Matth.9. Poteft mifericordize exercitium com-

hinc Chriftus in proceffu judicii defcripto fo-

mendari,eumque in finem r. Naturaillius de-

lius mifericordize rationem habiturum fe di-

Ífcribi, quem in finem ferviat tit. 95. V. Mi-

xit. Excitentur proin Auditores , ut hoc tri-

fericordia. $. 10. n. 1. & 2. 2. Modus eandem

plici vinculo adítrii, totos fe mifericordise

exercendi explicari, quid ibid. n. 3. videri

addicant. Vide tit. Mifericordia.

. .-3-—3 te -R

poteft.

XI. Ex eodem themate poteft oftendi ratio,

VI. Ex occafione ejusdem thematis dicere

curtam pauci mifericordiam ament & exer-

— À

poteft concionator , fe audax facinus in prz-

ceant , nimirum quia excufatos fe putant, :

É

—

Qlenti concione commiffurum effe, nimirum

Quod ipfimet nihil habeant. 2. Quod cenfus

auditores ad foenerandum incitaturum , cum

tamen Chriftus S.Matthzeum inde abftraxerit;

minuatur per eleemofynas. 3. Quod nullum

effe&um fentiant. s. Quod liberis & amicis

perre&urum fe tamen in propofito , & tanto

fervare bona fua debeant. 5. Quod in morte

laudabilius, quanto laudabilior eft feeneratio,

dare velint. Quas omnes excufationes ut fri-

quam pe

rfu.

'urus eft, ea nempe ,

olim Salo:

mo:

quam jam

volas refutare oportet , ut tit; cit.

S. rr.n. 4-

n Prov. 19. commendaverit ; di-

videre licet.

cens : Feeneratur Domino, qui miferetur pau-

XII. Ex eodem themate oftendi poteft mo-

— $235 4 LUC u«

peris. Oftendatur ergo, quomodo foeneratio ,

dus mifericordiam exercendi , nimirum 1.Ut

ifta peragenda,& quas ob caufas ; pro quo vide

1mundo corde offeratur. 2. Ut cum bona in-

J/

tit.95. $. 11.n.8.Ubi etiam plures conceptus de

tentione. 3. Utcum hilaritate, hilarem quip-

L

Mifericordia reperientur.

V

pe datorem diligit Deus. 4. Ut cum celeritate ;

VII. Ex occafione thematis : Sequere me :

Qui enim cito dat : bis dat. s. Utcum libera-

i*

Matth. 9. Oftendi poteft caufa,cur S. Matthze-

litate, juxta monitum Tobize: Quantum po-

lU

us Chriftum tam. celeriter fecutus fit, quia

B

tueris , efto mifericors.' 6. Ut cum conftantia

nimirum vox illius erat vox potentis , fapien-

fiat. Quas omnes conditiones vide explicatas

tis, amantis, przemiantis , quas voces plerum-

h

que libenter fequunturhomines, quem con-

citf tit. $. 10. n. 3.

G

ceptum fufius explicatum vide tit. Obedien-

PRO FESTO S.MICHAE-

tia. $. 13. n. 7.

u

L

LIS.

VIIL. Ex eodem. themate oftendi poteft ,

il

quam recte dixerit Siracides c. 23. quod ma-

IQ

Uis putas major efl im regno celorum?

gna gloria fit fequi Dominum,quia fervireDeo

Matth.18. Oftendendum,quod S.Micha-

el merito fupremus .inter Angelos cenfeatur

W

regnare ef;namin hac vita, tg&e Segeca,Rex

ob

!

d

Q

K

s

|

64I

la

In Evangelia Foftovum.

l

Obtrescaufas, 1. Quia przreliquis feipüim

omnia Chrifto facere; & perinde premiatum

]«

vicit, fübjiciendo fe Deo, quod ipfi utpote

iri, ác fi Chrifto in propria perfona exhibita-

lg

digniorilonge difficiliuserat, quam alicui in-

fuiffent, Vide tit.

feriori; hanc autem victoriam effe. caufam

roximi.

Mii*[eriCOrdiay, & Qil-c&ib

je

majoritatis, colligitur ex noto illo : Tantum

-NIl. Siocu

]us 'tuu&þandaäzai te,eruc; eu?k,, -'

proficies, quantum tibi vim intuleris. 3. Quia

Matth. 18. Commendaripoteít oculorum cu-

pra reliquis plus amavit Deum & zeftimavit

ftodia, & 1. Oftendi, quanta damna ex oculo-

)

dicendo: Quis ut Deus? unde dicere pote-

rum neglecta cuftodia exorta(int. 2, Quanta

l"

fat: Amor meus;. pondus: meuim ; Carita-

commoda afferat oculorum cuftodia. 3. Qu

. tem autemeffe menfüram dileGtionis ,. in tit.

mediaad hanc cuftodiamadhibenda int. Pig-

0!

()e

. Catitasdemon(tratum e(t. — 3. Quia. przreli-

cipaeautemid , quod aSilvano adhibitum eft

. quis officium altius accepit, fcilicet ut effet

dicente, fi ad aliquid inordinate videndum

prote&or totius Ecclefiz , officium autemfe-

alliciebatur: Claudamioi oculi mei ,. & ad

ii

quitur bonor & zftimatio, unde Auditores ex-

meliora gaudia vosfervate. Vide

ut —OCu.lO.

.citandi,. ut magni faciant S. Michaelem, ut

'rum cuftodia.

&

]«

P

. €olant, ut ejus protectioni fe committant.

--.NVII. Ex occafione. thematis :

Angeli

Vide tit. Angelus, &tit. Humilitas.

etiatnin calis vident faciem Patvis mei. Matth.

(«

f«

- M. . Michael. "drchangele , veni in adju-

c..18. poteft imprimis oflendi gloria S. Mi-

zorium bopulo: Dei.. 1n Breviario narrari po-

V)

chaelis, ut qui inlocum füpremiolim Angeli

tefl, quod 2. Mach. 15. legitur de Jeremia,

fübftitutusfit. Deiade vero caufa hujus gloriz

s

)

:quod fcilicet prius Onias de illo dixerit: Hic

ofteridi, fcilicet vi&toria füi ! de cujus victoriz

eft Fratrum amator &c. & ipfe Judz gladium

excellentia reliquge in parte concionistracte-

n

aureum. dederit, dicens : .Accipe fanctum

'tur, pro quo conceptu videri

poffunctimü de

gladium &c. quz & omnia S. Michaeli appli-

Abnegatione & Mortificatione.

üt

[l«

cari poffunt, dicique, ,q(ubfd gladius ifte aureus

"VIH. Ex eodem tbemare oftendi poteft,

nihil fit,quam verbailla, quibus S. Michael Lu-

quo praecipue medio fupremum inter Angelos

t^

ciferum. vicit : Quis ut Deus ? Oftendatur

radum obtinuerit S. Michael, nempe i. Quia

cut

itaque, quomodo illo uti. debeant Auditores.

Chriftum przaliisagnavit, & confefluseit. 2.

n

1. Contramundum, quando hic ad fibi fervi-

Quia eidem fe pie cum aliis fubjecit. 3. Quia

"j

endum invitat; Quis ut Deus? tam bonus,

pre aliis illum fpecialiter honoravit. -Unde

I

tamapiens, tam potens, qui fervitium zque

& Auditores excitentur ad hzc tria officiaet-

Va

pramiarefoleat? 2. Contra carpem, fi ad vo-

£

a Chri-&um*EXQrccndg, ut a Deo egglcarï

À

i

luptatesinvitat: Quis ut Deus? qui tam fin-

mereantur.

Q5

.[X. Exeodem thema

telofï-e;ndi potäü,c'ur

ceras, honeítas, conftantes voluptates offe-

I*

tat? 3. Contra diabolum ad füperbiam & am-

S. Michael fpecialiter a Chriftianis honoran-

l-

bitionem incitantem; Quis ut Deus ? tam

dus & colendus fit nempe 2. propter Deum,

f

.quemS. Michaelpretcritis Angelisamavit, &

ilra

magnus, tantoperehonorans füos, & veros

honores tribuens ? Vide tit, Deus, & tit.

coluit ; quod beneficium pluris zflimare de-

Mundus..

bemus, quam fi.nobis .faiffet.collatum. — 2.

i

JII.. Perumtamen ve bomini illi, pev quem

Propter Matrem Eccle(iam , cujus .

ecialis

(2

cuftos & defenfor eft. .. Propter ip

j

as pet«

féandalum venit. Matth. 18. Explicari poteft

natura fcandali,& quomodo parvulorum prz-

fonam;,quia;ficut dignior eft'omnibus aliis An-

füs

gelis, ita etiam pra illis honorari meretur. 4.

cipue fcandalum fit vitandum. a. Quanta

um

damna inferat ipfis fcandalizatis, quibus caufa

Propter beneficia hominibus conceffa (dum

(I$

fümmum illoram hoftem Luciferum vicic) &

peccatorum & fuppliciorum plurimorum exi-

tte

ftit: Reipublice, cujus membra corrumpit:

adhuc concedendain mortey dumanimas no*

Írj

ftras Judici (iftir, eumque conciliat ,. easque

Coclo, cui plarimos incolas fubducit, atque

41

adéo etiam honorem & gl

in Patriam paradiíi perducit; undé cum mag-

(ïriam fqbtrahit,

na fiducia invocandus per verba Ecclefiz : S.

Vide tit. Peccatum.

no

[V.. Nift convevfi fuevitis , €& efficiamini

Michael Archaügele , defende nos in przlio;

Jit

ficutparouli, non sutvabitis in vegnum calo-

ut non pereamus in tremendo judicio.

li

yum. Matth. 18. Oftendendum, in quopar-

X. Ex occafione thematis : ^ QuZs putas

Eip-

vuliimitandi, nempe 1. in Innocentia; nihil

majov eff in regno celorum? otendi potefty

énim coinquinàtum intrabit in regnum coelo-

humilitatem efle illam virtutem ,. ob quam

Ite;

fl«

rum. 2. [n humilitate; ut'neque nos ipfos

quis prz aliis exaltari mererur , juxta illud

magnifaciamus, nec ab aliis magnifieri defi-

Chrifti: Qui fe humiliat, exaltabitur. Dein-

pO*'

nta

deremus.

2. In. fimplicitate, *ut alios non

de oftendi poteft,; quomodo S. Michaelprzci:

puum humilitatis actum exercuerit, qui eft

s

judicemus juxta illad Matth. 7. Nolite judi-

Care, &nonjuüdicabimini &c. Vide tit. Ha-

fuübjicere fe Deo, cujus actus narura, &quitas;

& excelieniia fufius declaretur,tum ex iis,quae

militas, & Judicium temerarium."

CONV Quicunque fufcéperit. pavvu

Juni f?;/em

tit Humilitas dicuntur, tum ex Alphonfi

Rodriq. p. 2. tr. 3. €. 30. 31. & 33.

in noiizetueo, sue fufcipit. Matth. 18. Often-

datur inprimis, quomodo parvuli, vel aliiho-

XL Exoccafioneth:matis:..$7 oculus tuus

Jéandalisat te,evueeum, €7 projice abs te * po-

7H

mines füfcipi debeantin nomine Chrifti, ícili-

d

cet propter ipfum varia illis beneficia confe-

te(t dici,quod hac fententia locum babeat non

tancum in oculis,fed reliquis etiam fenfibus,ut

atur

rendo, quorum aliqua ex operibus mifericor-

die enarrari poffunt.

Deinde oftendatur,

qui (requenter sdeo fcandalizant, id eft, indu-

)

cunt homines ad peccandum ,. ut merito de il-

quantum fra&tum & folatium ex taliexercitio

*

E

A

; meminerint, fe

lis dici queat: Mors afcendit per feneftras,

reportaturi (int Auditores.

Mmmm

R. P. Loba. Bibl. Maa. Toq. 1

quod

—

642

- dndex -.ff-Concz'anzziarizts.

i

ripoteft; proquo videtit. Beatitudo, & tit.

[ul

quod inductione facile probari poteft.Deinde

0

oftendatur, quomodo hi fenfus erui, feu mor-

Gratia. Infccunda parte oftendi poteft,quo-

fjp

tificariper mortificationem debeant, de quo

modo triftati non debeant ob varias perfecu-

j

vide tit. Mortificatio, Oculorum cuftodia, Lu-

tiones, €o quod hoc (it fignum electionis &

xuría, Gula &Ebrietas. - Item Juliu

predeftinationis ad vitgm zternam, atque

t

H

?

m Tgtium

adeo in mente femper habere debeant illud

d

de Mortif. .

XIL Ex occafione t

hematis: /ugeli eo-

Chrifti Matth. 6. Be

rint &c.

g;i e&is , cum Amaledixc-

rum [emper vident faciem Fatris: oftendi po-

ïr (

teft,quomodo ii,qui aliorum curam gerere de-

VIL. Ex occafion

g ihcmatiä : Si guundus

qu

jif

bent, in eadem Angelosimitaridebeant. Et 1.

vos odit, fcitoté , quiame przovem odio babuit :

quidem eam cum fumma promptitudine füíci-

Joh. 15. poteft.caufa oftendi,curmundus odio

J

habeatSectatores Chrifti, fcilicet, quia ut im-

of

pere;etiamfi unus tantum; isque viliffimus vel

rudiífimus committatur. 3. Omnemconatum

piiSap.c.2. dixerunt, Inutiliseftnobis, con-

j

inea gerendaadhibere,& non deferere, etiam:

trarius eft operibus noflris, & improperat no-

ti

fi fru&tus non fequatur; nihil autem de pro-

bis peccatalegis , & diffamat in nos peccata

be

priaperfe&ioneperdere. 3. Non triftari ob

difciplinge nofirz ; que quatuor capita fufius

or

fruftraneum laborem, zquali quiete curam re-

deduci poffunt, fimulque oftendi in fecunda

n

linquere, qua fufcepit, fractum omnemDe.,o

parte, quàm longealia olim in die judicii uni-

TlF

adícribere. Vid. plura fuoloco.

verfalis di&uri fint, nimirum, hi fünt,quos ha-

í

PRO FESTO. SS.. SIMONIS ET

' JUDA.

buimus in derifüm, &c. Sap. 5. ecce quomo-

'H

ec mátido vobis , ut diligatis invicem.

do. computati fünt inter Filios Dei, & inter

Joan. 15. Poteft dilectio proximi com-

SanGos fors illorum eft. Videplurac. tit.

mendari, &inprima parte oftendi;. quomodo

VIII. Ex occafione thematis: ,SZ zze per-

diligendus fit proximus , pro quo videaturtit.

l

Jecutifünt , €? vos perfegueutur : oftendi po-

44. V. Dile&io proximi. $. 10. n.1. Infecunda

teft triplex titulus, cur perfecutiones quis-

parte oftendatur, cur diligendus fit, fcilicet ob

quelibentertolerare debeat, nimirum 1. Quia

triplicem caufam, de qua agiturl.c. $. 13. n. 6.

non eftfervusfüper Dominum. 2. Quianon

"

]l. Ex eodem themate oftendi pote(t fru-

.

eltdifcipulus fupramagiftrum. 3. Quia non

&us dilectionis per notum axioma: Concor-

I

eft creatura fuper Creatorem; qui omnes ti-

ü

diares parvz crefcunt: difcordia maximz di-

tuli non difficulter fufius explicari , & non

labuntur; & in primaparteoftendi,in quo con-

P?

modice ad *perfecutiq&cs"Tor"titer"'to?lerandäs

tü

fiftat vera concordia. In (ecunda,quomodo ea

excitarepoffunt. ^ Vide in Bibl. ti

j

faciat crefcere in bonis temporalibus, fpiritua-

t ';lfat:iegjtizïi.

t

Idem Auctarium eod. tit.

Q

libus, eternis, dequo vi

.JX. Ex. eodem themate oftendi poteft,

&totum$.2. & 3.

p

he-n;ate deciarari poteft

quod noflra yita 6t velut Academia, in qua

Ill. Ex eodem t

difcitur ars amandi Deums undeficut inAca-

modus juvandi proximum , fcilicet precibus,

E

demiis doctiores ad publicam difputatiónem

le

exemplo, opere , veluti triplici funiculo, :qui

admittuntür, in qua varii oppugnantes con*

difficulter rumpitur, dequo videl. c. $. 13«n.

Ü

$

ftituuntur,; quibus in fine gratiz agünturpro

$. &tit. $. 2. & 3.

optimis & doctiffimis argumentis ; ita id ip-

]V. Ex eodem 'o

ftendi þote& üandus &

li

commoda dile&ionis ex comparatione tripli-

fum in bac vitz Academia fieri folere, unde

ld

perfecutiones pro magno beneficio habendg,

ci membrorum , ut fcilicet caputfe redte ha-

N

beat erga membra, membra erga caput, &

& grátim potius agendz , quam indignatio

p

conïc:;.'iigieïnda.,. "Videtitulum cit.

membra inter fe; quam comparationem pro-

pofitam vide tit. 44. $. 12. n. 9. Deinde etiam

;X Ex occafione ejusdem tituli in memo:

riam revocari poteft fententia Chrifti Marth;

oftendatur fructus ex hac conftitutione mem-

p

brorumoririfolitus, fcilicet fanitas (quanihil

y.prolata: Beatieftis, cum maledixerint vo«

&

bishomines, & perfecuti vos.füerint, & di-

eftoptabilius) mutuum auxilium, jucunditas

E

vitz ; dequibus vide $. . 3. & 4. didli tituli.

xerint omne malum adverfus vos , mentien-

e

tespropterme; gaudete, &exultate , quo-

V. Si mundus vosodit, fcitote, quia me

Q

priovem'vobis odio babuit. Joan. 15.. Oftenda-

niam merces veftra copiofa eftin coelis. .O*

ftendatur ergo curcopiofafit, nempe 1. Quia

tür, quomodo fe inomnibus cafibus adverfis;

(

prafertim in perfecutione bonorum tempora-

