XII. Oculi mei ad fideles terrze, ut fedeant Pf 100,

rum: Sodalis autem, qui rebus levioribus alte-

mecum, ambulánsin via lmmaculata mihi m1— v. 6.

ri focletatem præftat

niftrabat.

XHI. Ferrum feïro achitur, & homo exa-Prev: 27.

.Da U?/O

cuit faciem amici fui,

V. 17.

IL Dividitur in fonam & malam ; ila eft ,

Societas wala , €9 fega r

quze inter bonos & virtuti deditos reperitur ;

illa , quze a malis & fceleratis hominibus ma-

XIV. Qui tetigerit picem , mgumabltur ab Eccl. 13.

lloy,

la intentione contrahitur,

ea: & qui communicaverit fuperbo, indue

tVI

Lfpet.

fuperbiam.

?. dl

4

*

$.H

XV. Fili mi, fi te la&averint peccatores, neProv. r,

V. 10, &

acquiefcas eis, ne ambules cum eis : pmïu

*

EX S SCRIPIURA

be pedem tuum a femitis eorum ; pedes enim

illorum ad malum currunt.

il ]

XVI. Difcede ab iniquo , & deficient mala Ecel. 7.

Qualitar

abs te.

V. 2,

ÉEccl. 18

Mne animal diligitfimilefibi; fic & om-

XVIIL. Exite de illa populus meus, ut neApec. g.

v. I9

P

-nis homo proximum fibi , omnis caro

participes fitis delictorum ejus & de plagis ": 4

ad fimilem fibi conjungetur , & omnis homo

non accipiatis.

fimili fu1 Íociabitur.

XVIII. Recedite , recedite, ex1te inde, pol— Ifsite s 53.

. II

lutum nolite tangere , exite de medio ejus.

XIX. Receditea tabernacuhs hominum im- Num, 16.

Soczetatz: utilitas

piorum , & nolite tangere , quzead. eos perti- V 25.

nent, neinvolvamini in peccatis eorum,

Eocl. 4.

IL..Melius eft , duos effe fimul

quam

XX. Cum fatuis confilium non habeas ,Eccl. g.

v.9.

unura : habent enim emolumentum focietatis

fusxe : Si unus ceciderit , ab 'altero fulcietur.

non enim poterunt diligere , nifi quae eis pla— V. 20,

cent.

Vse foli, quia cum cemdeut non habet fub-

XXIL. Cave, ne unquam cum habitatori- E*md-tl.

levantem fe.

Et fi dormierint duo , fovebunt

bus terrze illius j ]unaas am101t1as quae fint tibi *

fe mutuo, unus quomodo calefiet ? Etfi quis-

in ruinam.

plam praevaluerit contra unum , duorefiftunt

XXII. Quis mlferebltur 1ncantator1aferpen- Eccl. 13.

Funiculus trlplex difficile rumpitur.

tepercuffo , & omnibus , qui appropiant be-

füis? & fic qui comitatur cum viro iniquo ,

S ocieias bona.

& obvolutus eft in peccatis.

XXIIL. Beatus vir, qui non abiit in confilioPf. r.

Pf 85

iT Eleg1 abje&us effe in domo 'Dei mei

impiorum , & in via peccatorum mon ftetit ,

magis, quam habitare in tabernacuhs pec-

& in cathedra peftilentize non fedit.

fratres, ?: Theff.3

caforum

XXIV. Denunciamus autem vobis ,

in nomine Domini noftri Jefu Chrifti, ut fub-

2. Cor, 6.

IV. Quxe participatio ]ufcmæ cum iniqui-

trahatis vos ab omni fratre. ambulante inor-

tate ?

dinate,

Aa3

XXV.

190

$

: WBiblz'otlzzcæ JWanualit Concionatoria

Proy, c.

XXV. Nonkabitaveris cum viro furiofo , ne

VI. Quam vera fit h»ec fententia ( vze foli Thomas

22.

antipr.

forte difcas vias ejus , & fumas laqueos ani-

&c. ) ego novi : Qui triginta annis, & eo am-

1.2, apum,

ine tuae.

plius vices Epifcopi in. diverfis provinciis, &

dixcefibus habui. Quiin hoc articulo, quo

c, x1. S.2.

1

- Societatir Malæ damnum.

4

religiofi, vel foli vaduntin viis, vel foli ma-

nent in curiis, horranda mala, horrenda fcan-

i

Pf 10 ,.

XXVL Commixti funt inter gentes , & di-

dala , horrendaque pericula frequenter audi-

dicerunt opera eorum , & fervierunt fculptili-

Vi, quze nun

bus eorum, & fa&um eft il

quam fuftinuiffent adjunt&to focip,

]um.

T

;

lis in fcgnda-

vel feciü"ent.

£ Bort,

p

Eeccl, c.

XXVH. Filii abominationum fiunt filii pec-

VII. Volenti perperarh agæ;-ïe ,& äefeftum S, Bern.

Jani

ALVv.& catorum.,, &

abundantiam habet, & nemus umbram , & fi-apudNyf-

dile. 1b

.qui gonverfatur fecus domos

impiorum.

lentium folitudo. Malum quippe , quod in m

j 8'

videt , nemo arguit. Ubi autem non timetur

nic. l. 4.

c

äïï

$. U.

reprehenfor , fecurius accedit tentator , licen-

tius perpetratur iniquitas. ln conventu vero

PATRIBUS ET DO-

| EX SS.

bona, fi quzefacis , nemo prohibet ; mala au-

CTOR[BUS.*W

tem fi facere vis., nonlicet, mox enim a plu-

3

ribus comperitur , arguitur , emendatur.

Qualitas.

VIII. Dicam , quod fentio, etfi invite ab CantïPfg

S.Bern, J,

Nter bonos bonum effe , faïdtem habet ,

a e

f Amb

in ep,

(

;

improbis audiatur. Credo, folis , & fine focio,

la, of

inter malos vero, etiam laudem : illud

foris ambulantibus, mille infortüria, & plura,

620,

tantze felicitatis eft, quantze etiam fecuritatis;

quam credi poteft, fzepius occurriifejin quibus

hoc tantze virtutis, quantze difficultatis. Qua-

nec opere , necíaltem animo, offendiffent , fi

le nempe eft illud , tangere picem , & non ini-

juftus fratris focius aifuiffet.

quinari ab illa , inigne fine lasfione verfari,

$ Grg.

lo,5.i

II. Hoc unicuique proprium eft , ut, qualis

AEquitas.

Lzech,

fe fuerit, tales fibi conjungi & alios velit, ut

l. 4. Pha- diverfitatem vitze refugiat, atque hoc imitan-

VIX. 'i'u autem , fi in civitate aliqua fis ha- $. Chryf,

tet. €:22. du imprimat, quod amat. Nihilominus ab

bitaturus, de aere curiofe inquiris, an fit falu

ln 04.4

hacregula lubricam S. Bernardinus excipit

bris,num téperatus, num ficcus?deanima auté

juventutem , fevera difciplina & magna indi-

rationeni initurus , non es folicitus de eorum

gam cuftodia : proindeque ait : Sequatur con-

confuüetudine , qui cum. ea fünt congreffuri ,

$ Ámbr

verfationis electio , ut adjungantur probatiffi-

fed timere &inconfiderate eam omnibus per-

l Oæi

mis quibusque fenioribus. In iis, qui cum ju-

mittis ? Dic tu mihi, quomodo veniam afífe-

T

venibus converfaturi funt,eandem minime re-

T

queris , f1 eam fic negligis ?

quirit zetatem & profe(fionem , dum' potius

annos plures , authoritatem & prudentiam e-

— Utilitar.

minentierem , cujus hanc affignat rationem :

nam ut zequalium ufus dulcior , ita fenum tu-

*

-"ü

tior eft, qui magifterio quodam edo&i vitze co-

X Ub edtfunde , & unus non folus , fedS afin -

$, hn

--

in pluribus, huic vitze inftituto quid eft, quod Conftit-

füper

lorant mores adolefcentium , & velut murice

lith,

probitatis inficiunt. Non nego equidem, juve-

jure sequiparari poffit? quid beatius. dici ^ 9*

Quid hac conjunctione & unitate aptius exco-

nibus gravem. quandoque effe maturiorum

gitari : Quid elegantius fingi mutua inter fe

converfationem , aft oculusinid, non quod

inorum animorumque contemperatione ? Hic

oblectat, fed quod utilitatem animarum affert,

infirmo parata medicina , hic triftis fua ha-

bonosque mores promovet, coivertendus eft.

III. Inter profanos fan&us , inter obfcoenos

bet folatia , hic rerum neceffariarum ignarus

magiftros , hic debilis confortationem , hic te-

Origen, mundus, pius inter impios , bonus inter ma-

inc.39. Jos, tanquam fmaragdus in lut

, tanquam

pidus calorem ; & fi quis cadat, plurimos, qui

5 Petrm

Ob5,

N

manum offerant,& erigant ; & fi ftet,innume-

Chryol

margarita in arena eft.

ros, qui confirment , vel fuftentent , ne ruat.

Hugo-

IV.. Qui cum pejoribus converfari appetit ,

Vi&, de fatis fe depravatum oftendit.

He funt Coenobiticze utilitates; folitarise au-

inftit, no-

tem converfationis incommoda illa, quze to-

vit. c. $.

[

$

to hoc capite carptim perftrinximus.-Hinc ac-

M*cq[]ïmf.

cipimus, quantum debeamus magno Patri Ba-

filio, propterea, quod monachos folitarios ad

|

etrus |

V. Qui prius fueras Canonicus Regularis ,

Bleffeef. fat(tus es Canonicus Infularis. Solitudinem

communem in facris conventibus vitam ad-

S. QW

duxit, quos proinde a procellofis tot pericu-

opuíc. 9. Conrrepationi przetulifti, & Infulam clauftro ,

fplta

lorum tempeftatibus ereptos , in tranquillo

fecifti te anathema fratribus tuis, terram pro-

tutifiimoque portu conftituit. -

miílionis pro JVEgypto , pro Babylone Jerufa-

lem , & coelum deferis pro inferno. Quid tibi

XI. Undenam exiftimas eos, qui deferta in- S.kächryf,

"&folitudini ? Multos in difcrimen animi foli-

coluerunt, admirabiles , & claros evadere 2inPf.4.

tudo dejecit. Erraverunt in folitudine qui-

nonne quod ftrepitus , & fora fugiant? nonne.

A

dam , & aferpentibus perierunt.

quod longe a fumo negotiorum , quzefunt in

fühloq

medio

Titulus C XX XLL . Societaj.

igi

(Uftig

Dtye

medio, fe collecarint? eos ipfe quoque imita-

homo. Szepe familiaritas implicavit , (2epe oc-

An,

rein media civitate folitudinem perfequens.

cafionem peccandi dedit, fzpe, quod volun-

[T 824

Quomodo hoc autem erit ? fi fugias improbos,

tas non potuit, affiduitas fuperavit.

- Ibid,

:

fi bonos fequaris ; ita enim majorem perci-

AXI. Melius eft habere malorum odium,

pies fecuritatem,quam qui in defertis habitant,

quam confortium. Sicut bona multa habet

non folum in iis, qui profunt. Si enimi malos

comunis vita Sancorum ; fic plurima mala

quidem fugias , bonos autem fequaris , utrin-

affert focietas malorum.

m

ue & virtus augefcet & decrefcet vitium.

XXIL Agnuofcite , dile&iffimi , & expave-S, Berp,

S. Berh,

XIl. Duplex affert lucrum, inquit S. Bern.

[cite confortia eorum , qui falutem impediuntf. z.

Dem,

Sen. spud focietas bonorum : Primum eft , cognitio ma-

animarum. - Horrendum penitus facrilegium,

Maníi

dVyt

lorum evitandum ; nam ubi plurcs virtuofi fi-

quod & ipforum videtur excedere facinus,

| Phæ-

difc. I4.. ul congregati funt,

habentes plures fpiri-

qui Domino Majeftatis manus facrilegas in-

m

D. 6.

A

P

tuales oculos, plura vident, perfpicacioresque

jecerunt.

E

funt, atque amplius oculati ad evitandum

XXIIL. Gratulan

dum eft , cum mali de ec- S Cþpr.

clefia fepárantur , ne columbas. , ne ovesde fimpli-

mala; nam quod unus non cognofcit, alius

intellexit, & cautius unus per alium incede-

Chrifti faeva (ua & venenata contagione prae- cit Pra-

re nofcit. Virtuofa utens focietate, diverfa fi-

dentur. Cohsrere & conjungi non poteft **

ROR ONVAC EM E REU AE ETE TET

bi poteft promittere fubfidia. ]uvatur , inquit

amaritudo cum lumine , pluvia cum ferenita-

idem Sanctus, a fociis contra refurgentes ten-

te , pugna cum pace , cum feecunditate fterili-

aA

fltïpr,

tationes, confiliis & exhortationibus fan&is.

tas , cum fontibus ficcitas, cum tranquillitate |

v

S. Ambr, .XIII. Ubiqueinteradmiranda opera , & re-

tempeftas.

AXIV. D

€. 20,

l. 2. offic, verenda fecreta , fancto Moyfi individuus ad-

eplorandus ille ftatus eft , ubijam $. Cypr.

hserebat Jefus; unde factum eft , ut, qui fue-

non vitlis excufatio, fed authoritas datur : in Pf 48.

nullum enim malum difficilius extinguitur ,

rat focius converfationis , fieret fuccefior po-

:

teftatis.

quam quod multitudinis confeníu afferitur ,

2

S: Greg.

XIV. Qui fan&o

viro adhær/etþ, ex ejus af-

& exculatione blanditur.

vzuliiin ass u

G, 5, in

n i

Ez

fiduitate vifionis, ufu locutionis , exemplo

XXV. Nec mirum ett, fi fragilis p

operis , accipit , ut accendatur in amorem ve-

cius -perverfus efficitur , cum in terra & inSea. $. in

Chryf

ccelo pervería focietas perverfi fathanze per-

om,. 3.

MA

ritatis , peccatorum fuorum tenebras fugat ,

ent. n, 2.

-in defiderio lucis exardefcit.

veríam fecerit tertiam partem ftellarum , i. e.

Angelorum coeli , & mifit eas in terram. Pri-

Societas bona.

ma pars fuit, quae divinze voluntati adhzefit ;

fecunda, quze vacillavit, fed tandem Deo con-

S. Ambr.

XV. Ad inftru&ionem jungi bonis pluri-

jun&a eft ; tertia vero, quze ex feductione lu-

l: of um proficit, & ad probitatis teftimonium.

. 45.

ciferi perverfi focii a Deo perverfa fuit, & mi-

Oftendunt enim adoleícentes , fe imitatores

fit eas in terram.

effe , quibus adhzeferint, ea convalefcit opinio,

XXVI. Mala focietas corruptionem femi- $. Cypr,

quod ab his vivendi acceperint fimilitudinem,

nat ,ruinas zedificat, perditione gaudet , in- de üing.

teritum fovet , confufionem mercatur , crimi- U'er.

cum quibus converfandi hauferint fcupidi—

tatem.

8f

nationes exaggerat, & per infinita dedecora ,

S. Chryf.

XVI. Bonusficmalo conne&itur, ut aut pa-

fimplices mentes invehit in perditionem.

miïit,-

fuper

res reddantur,aut cito ab invicem feparentur;

9.

Matth,

XXVII. Mira res ! tanta eft malitia, quamS, Bern.

amicitize enim pares, aut quaerunt,aut faciunt.

docente diabolo quidam perverfi difcunt , ut Sen. l. c.

XVII. Amabilis focius eft omnibus officio-

multas nequitias pro eos in mundo doemones

fus,& nulli onerofus, quia devotus ad Deum,

operentur, quas operari quodamodo nequi-

benignus ad proximum, fobrius ad mundum;

rent per fe ipfos , majoremque poteftatem ha-

Domini fervus , proximi focius , mundi Domi-

bent fancti viri fuper doemones , quam fuper

nus, füperiora habet ad gaudium , zequalia ad

hos perverfos homines. In hujus myfterium

confortium , inferiora ad fervitium.

Dominus , convocatis duodecim difcipulis

S. Petrus

XVIII. Melior eft focietas fimplicis inter fa-

fuis , dedit eis poteftatem fpirituum imundo-

Chryiol. pientes nutriti, quam prudentis cum peccato-

rum, utejicerent eos: & non dedit eis po-

ribus educati. Dulcior eft vita fapientis afpe-

teftatem fuper homines malos.

ra inter fapiente

.XXVIII. Verfari inter fpinas, & minimeS- Bern.

tes.

$, quam dulcis inter inüpien—

ldedi , divinse potentize eft , non virtutis tuze. S. 48. in

ant. S,

XXIX. Vitze ufum cum improbis homini-

Alex, 1.3

/S ocietqf 4nala.

bus plane fuillum agnofcens fapientiffimus

C. II,

per Moyfen Pzedagogus ; feniori populo por- pd,

S, Chryf-. XIX. Reru;n natura eft ? Ub qubties bo-

fup.Math. ss malo conjungitur,non ex bono malus me-

cis vefci prohibuit , fignificans , non oportere

eos , qui Deum invocant , cum impuris ver-

lioretur, fed ex malo bonus contaminetur ;

fari hominibus.

diverfitas enim rerum nunquam poteft habe-

re concordiam , & multos folicitat felicitas

: |

nefanda.

$

A

lüd. !. 2.

XX. Ante ignem confiftens, etfi ferreus fis,

folilog.. aliquando diffolveris : proximus periculo diu

tutus non erit. Per affiduitatem cito peccat

$. IV.

192

Dibliothece Manualis: Concionatorim

IV.

g

$

de fola redimendorum falute folicitus, omne

temporis fpatium, quod. a perfequentium va-

EXEMPLA,CATHOLICA

cabat incurfu, myfíticis fermonibus , facrat2eq;

A Y

Ev

EXTERNA.V

doctrinze,ficut Joannis

angelio declaratur ,

impendit,elevans ad coelum oculos , & pro u-

ä

Fuga, '

niverfa ecclefia fupplicans Patri. Notat autem

San&us, Chriftum 'non àante pro fua Patrem

yoi dl

* Socitatis mole.

H

exorafle ecclefia , nifi feparato prius traditore.

g'n' 6:;

/

Oe , cseteris omnibus diffolutam vitam

quiLIq

agentibus , ifolus ipfe arcam parabat,

Quia nimirum , ficuti ( juxta tritum prover-

bium ) unicus peccator peffundat navigium ,

& in diluvio intrabat.

]l. Tobias Senior , cum irent omnesi ad vi-

ita praevidebat Chriftus, unico fcelerato &

Tob. r.

traditore Juda inter Apoftolos reliquos per-

tulos aureos , quos fecerat Jeroboam Rex If-

manente , myfticam fuam poffe periclitari na-

rael, folus ipfe fugiebat confortia omnium,fed

vim : Noverat perfe&iffime Verbum incarna-

n;

pergebatin Jerufalem ad templum Domini, &

ibi adorabat Dominum Deum Ifrael,

tum, quantum ecclefiz, trimumphanti dam-

num folus intulerat lucifer, tertiam ex firma-

III. Mathathias ab Antiocho ad Gentilif-

X.Mach. mum com

mento fecum in abyífam trahens ftellarum

2, YV.

pulfus, dicebat: Etfi omnes gentes

'9. Regi Antiocho obediant,ut difcedat unusquis-

partem ; quo exterminato , inquit S.Joannes,

audivi vocem magnam de celo

, dicentem ,nunc faGa

que a fervitute legis patrum fuorum , & con-

Íentiat mandatis ejus, ego & filii mei & fra-

eft [nlus, €9 virtus, $ regmum Dei noflri, €9 pote-

fias Chrifti ejus, quia proje&hus eff acculator fratrum

tres mei obediemus legi patrum noftrorum.

IV. Jofephi Patriarcha tantopere exofus eft

noftrorum,Paulo ante przemiferat,dicens: /fngeli

) Mp

Gen, 50.

&jus praliabantur cum dracone , €9. d;

'"üco pugna-

j

V.24.

malam focietatem , ut ne mortuus quidem in-

bat, €$ Augeli ejur , €$ non pravaluerunt , neque

ter /Egyptios morarivoluerit, fed reliquias

locus inventus-efl eorum. amplius , €9 proje&us eff

fuas afportari jufferit.

d

draco ille magnus

fergens autiquusqui vocatur diu-

Orig. in

V. De Jobo fcribit Origines , q

ä..:g,od fuerit

bolus &2 fathanas.

:

tanquam columba inter raptrices aquilas,

lib. Job

. IX. S. Joannes Apoftol

us", tefte D. Irzeneo ; $. lren. [.

tanquam. agnus in medio luporum diripen-

tium, tanquam ftella in medio nubium deter-

domum quandam ingreffus, ubi ex improvifo 2.2dv.

Cerinthum reperit hzereticum,fine mora, inde "eret.

riminarum. Item juftus inter injuftos,inter pro-

fanos fanttus, inter obfcoenos mundus, pius in-

profiliit, clamans & vociferans : recedite, pro- * *

fugite,timeo namque loci hujus exterminium,

ter impios, bonusinter malos , tanquam Sma-

ragdus inluto , tanquam Margarita in arena.

vel ob unius impii iftius przefentiam.

X. S. David de feipfo fatetur : Quoniam mi- Pfal. a5.

Cum ergo inter tales effet,non fuit talis,quales

illi: cum inter impios effet , non declinavit ad

Jericordia tua ante oculor meor eft ,. C2 complacui

in veritate-tua ; ideo. non [edi cum Concilio vani-

impietatem , cum effetinter injuftos , non eft

fntir, E9 rum imiqua gerentibur mon introibo ;

commiftus eorum injuftitiis, fed permanfit in

odivi eccle

i

medio impiorum tanquam adamas immobilis,

edebo.

fiam malignantium €9 cum impüs non

tanquam lucerna inextinguibilis, tanquam lu-

Al. B. /Egidius intärrogatus,an quis in fae- Manfi

men, quodimmutatur, tanquam radius , qui

culo Dei gratiam & falutem affequi poffet, re. difc. 12.

non occidit. Sicetiam nos oportet effe, o ami-

fpondit ; poteft utique,ego tamen malo vel u-* :

———————áÁ————

ci, ut fulgeamus tanquam luminaria cceli in

nicum gratize gradurm in religione , quam de-

mundo ,

verbum vitze continentos in diem

Chrifti.

j

cem in mundo; illa'namque gratia faciliter

in offic,

crefcit, & confervatur,fiquidem religio a malis

. V. De S. Joanne Baptifta

canit 'ecclefia :

El

Ànp. |

diei.

Antra defertiteneris fub annis civium turmas

divinze gratize oppofitis converfationibus &

z

C»nl

exemplis fequeftrat,plurimamque in fpirituali-

fugiens , petiifli, ne levi

u

tam crimine linguae.

poffes maculare yi-

bus fubminiftrat opem , fzeculum autem bene

operantibus mille infert praejudicia.

Vita PP.

VII, Arfenius interrogatuä , cur tantopef"e

NONUN

hominum confortium fugeret ? non poffe fe

cum Deo fimul & hominibus vivere, refpondit.

Daomna male Jocietatis.

Atgel

ifaias Ab-

XIL De Chrifo lfaias Abbas dixit: nec

&X 20

. XII. Refert Petrus Alfphonfus , /quod duo Späs Ex;

basorat. D)ominus Jefus prius afcendit in crucem,

22.

clerici euntes per quandam civitatem, in V.Sode-

quam Judam 'expuliffet e medio difcipulorum.

quadam taberna audierunt dulciffimos can- ^* **

In Collegio Apoftolico Chriftus fuam fun-

tus , & accedentes invitati per refidentes , ita

daverat ecclefiam fponfam , quam acquifi-

dixit unus alteri : Dixi fapiens, quod non eft

vit fanguine fuo ; nolebat itaque Redemptor

tranfeundum per fedes gentis iniquae , fed

. Judam poft mortem fuam reliquos inter demo-

fugiendze funt, & ideo nullo modo intra-

bo.

rari difcipulos, praevidens, illos ex hujusmodi

Alter vero l»tus ex dulcedine can-

S. Leo $. coimercio, contaminationis incurfuros pericu-

tus, & aviditate potus, intravit ad eos,

7. dé pal, lum , fiquidem modicum fermentum totam

altero recedente. Dum ergo ibi fruerentur ,

maffam corrumpit.. Hinc & S. L'eo, poftquam

letitia , fubito venit Re&tor civitatis , & cepit

inquit , Judas perfuafus a diabolo, difceffit a

eos omnes , eoquod alibi feciffent homici-

Chrifto, feque a corpore Apoftolicze unitatis

dium. Et cum ommes fuiffent adjudicati fu-

abff:idit , nullo Dominus pavore turbatus, fed

fpendio, & clericus una cum eis , dum effet

in

L

Titulus CX X.XI. Socitat.

i

L4

3

in mor

rte ccepit dicere intra fe : Nunc cogno-

f

COo, & exp

pferit;unus & folus futurze folvat impendia;at-

erimento percipio ,

quod malum

que fic lucrata ha&enus pecunia in aliud tem-

eft cum malis fe alfociare;

veftem fuam,quando

poteft, non lavare

pus refervetur. Placebat omnibus concepta

; pannum pretiofiffimum in

propofitaque inventio, & reparato iudo, quisq;

manibus m

ali farto

fis ponere; vas balíamo

X

3«.&.

toy

i

ut fic przecipere c2

is liceat, arte atque indu-

plenum in latrinai

n projicere.

Sed quia tarde

ria, qua poteft, elaborat,

Verum quia

9

i1C

dolui,

juftum. eft, ut fim d

amnatus.

quenter feliciora fata pravis arrident,foleatque

r

Mänü dif,

XTIII. D. Petrus

, quando gloriofiffimam e-

improbas comitari fortuna fecunc

L]

zS,

jul

$n 6, mifit divinitatis C

hr

ifti confeffionem, quando

omnibus nequior erat', juvante vi

G

fs*ä ; praes

L

ferventiffimi amoris

adactus incen«

A1li

ii

1

1

s,Ad mor-

ceptor effe&us eft ; unde folemni, celebrique

tem, & ad

quzecunque alia magiftro toleranda

coena completa cun&is imperat, fe fequantur.

)

)ï;'

fefe obtuli

1

t fupplicia, inChrifti & Apoftolor

um

Quo imperato fur

git nequama crena,exitprae-

degebat fo

cietate: Cum

fan&o Santtus eris, &

cedit : czeteri ignari & nefcii quo, iterum fcele-

cum viro innocente inn

Ocens eris.

At perju-

ris ducem fuübfequuntur. Heu res nefanda ! in-

rus inter reprobos & facri

greditur lupanar infauftus

!*g

iegos Caiphze mini-

lupus, & poítauam

ftros ; fedebat cum minifiri

j. Ecce vobis infalli-

completá lil//dine exiiffet, ut fimiliter vicillim

bilem regulam : Cus pe

rverío perverterir. Fac,

omnes facerent, fuüb poenalis pacti evsfio.e

elice , repete, quaecun:

4

turpis bellua imperavit. Parent omnes ncían-

bona; in virtutibus

]ue volueris, propofita

profeceris ; nequaquam

do praeceptolibenti animo ; nam libidine ze-

fufficit ; fi namque

ää

temerarius malorum te

ftuabant, quod agere juffi funt, adimplent. U-

É

confortiis ingefferis,certus e

fto,quod cum per-

nus tamen exeis, quem non íolum forma

verfo perverteris.

corporea, quae in eo elegantiffima erat , de-

3. Reg. c. :

XIV. Miffus ad Jeroboam Propheta :

ISI

imminentia ei fà

qui

corum etfecit , verum etiam probitas & hone-

pplicia denuneiaret, ad pro-

ftas,nec non &virgineus quidam rubor pulchris

bandum miffioni

brachium

s fuze veritatem, altare diviit,

reddiderat pulchriorem,ad exitiale praeceptum

Regis exfi

ccavit, quod & poftea ro-

exhorrens , pallentibus genis intremuit , petit

gatus priftino reftitu

it vigori, & tandem om-

fodales, ut liber fibi praeberetur egreflus,maxi-

nia Resis

Jeroboam, quantumvis pretiofa, re-

me quia ha&enus fervaffet inviolata caftra pu-

fen. [

pudiavit

munetra : $i

iv

dederir mihii mediam gar-

doris , firmaffetque animo, fe vitam potius,

&t

tem domus tum , mon ue

niam tecum

quam virginitatem , perditurum. His adole-

, ££ comedam

pauem , nec. bibam agquim in loco

ifo , fic. enim

Ícentis verbis non compunüi , fed provocati

mandatum . eft mihi in fermone. Don

Wni p

Vaciyien-

fodales,vi abftractum e collo palliolum teuent,

iir. Eandem nihilominus thaumat

urgum, tan-

nec feillud reddituros affirmant, nifi expedtau-

raeque fanctitatis virum, ipfo eod

em in die re-

tis fe foeminze amplexibus jungererur.Num tu,

17

perimus miferabiliter inter

inquiunt, fervata caítimonia unus & folus no-

emptum : Invenit

eum leo in via, & occidit,

& eratcadaver ejus

ftram omnium luxuriam irtidebis? Tum ju-

projectum in itinere ,

in poenam fcilicet trans-

venis, ut obftinatam fodalium malitiam vidit,

greffionis legis divin

?e, dum contra Dei prae-

nonignarus confilii , letos atque feftivos re-

ceptum falfo fe a

d

]

junxit Prophetze, qui multo

induit vultus , & lacerum doloribus animum

cum artificio & ftrata

ferena fronte diffimulans. Si omnino , inquit,

if

gemate miferum perver-

tit, inquiens : £ ego

Propheta fum. fimilis tui,

libet, me veftris complexibus habere confor-

i

€9 Zfngelus locutus eft

tem,valeat nunc felix virginitas,& cum id tem-

dicens : me

L

d.

mihi in [ermone Domini,

Uc eum tecum in domum . tumm

P ïat

pus exegerit, memorem fe faciat, quod ha&te-

comedat panem, €$. bib:

7 aguam : fefellit eum, &2

nus cum fumma veneratione in meis fit laribus

veduxit Jecum.

hofpitata. Et cum hzec dixiffet ; rapido curfu

S. Áug. I.

XV. Alipius Rome, cum ab amicis an Àm-

fe ad cubile meretricis,quafi concubiturus, in-

6

an. ph

itheatrum invitus

geffit. In cujus limine cum introiturus confi-

€, 8.

fuiffet perdu&tus, repente

. infano ludorum gl

adiatoriorum amore ífuit

ftere,verfa in tergum fronte, ut minus notare-

.correptus : fpe&tavit, clamavit, exarfit.

tur, fodalibus inclamavit: Num folis Virgi-

nibus coeli patebunt? & non etiam poft adul-

Spec. Ex.

XVI. Zwollis,

oppido infigni Traje&enfis

V. Angel. Dicecefis ,

teria David & plures alii regna meruere man-

&X 20.

quidam fcholares fua conceffione

fura ? Ad h»e

f

uti volentes, eo pa&to lufuri campos intrave-

odales in rifum concitati, plau-

4 Ex;

fum fecerunt. Ipfe tamen anxie fatis in intimis

jode«

runt,ut hi, quiludentes amitterent, bibendam

cordis fui penetrabilibus Dominum noftrum

ex 3-

illo vefpere cerevifiam foli folverent, fuosque

JESUM Chriftum precabatur, ne caveam

vi&ores ab expofitione tutarent. Cumque hu-

Ícorti, naufragum videlicet pelagus virginei

jusmodi lufibus diem duxitfent in vefperum,ac

pudoris ingreffus, caftitatis difpendia patere-

fufficiente fymbolo fa&o remeanduüm vide-

tur- Atque fic introiens, firmatis folicitius

rent, unus ex illis,qui eorum fignifer atque dux

forium feris, ne, quid.cum feemina loquere-

ad infolentiam videbatur. Quoniam, ingnit,

tur, expe&antes prs januis fodales refci-

fufficiens fymbolum lufuum "judicio factum

rent, & geftientem in fuos amplexus foemi-

eft,abundatque pecuniahoc vefperein potibus

nam paululum declinans, hujusmodi verbis

confumenda, nunc quia urgentibus temebris

affatur: Quoniam non ignoro, infelix foror,

éft oppidum repetendum, vel femel adhuc ea

quod te in hanc miferam, infamemque vi-

lege ludamus, ut, quisquis noftrum vi&tor ex-

tam non tam pudicitia. odium, quam ca-

titerit, quodcunque libuerit, eo patto aliis im-

piendze pecunive amor, transmiferit , aufus

peret, ut,qui imperantis juffa implere contem-

fum introire ad te, &

arbitris

R. P. Lohnu. Bibl. Man. Tom. 111

B

nunc amotis

colio-

—

194

BibHothecz Banualit Cangion;zto-r'äæ

colloqui tibi, cum fämeh Ionge fit anima mea,

quot diesin pubii.cüm procedere , tanta gena-

rum difparilitate, vereretur.

ut tecum (in pudicitize vaftum periculum) ve-

O felix jufti ri-

lim quicquam perverfe agere; vel virginitatem

goris, & e celüílimis codlis miffa cenfura,

ieam, quam gratia Dei usque ad mortem in-

qua, dum unius errorem digno verbere cz-

violatem tuebor, tuis, aliarumve fceminarum

cidifti, evidens dedifti documentum pofteris,

amplexibus conftuprare. Quia igitur me ad

quantum Deo Angelisque difpliceat, infontem

te non tam lafcivia invexit, quam compulit

adolefcentum setatem infolentibus fodalibus

—

commiíceri.

temerata malis práva focietas,redimere malo,

quam violare pudoretm. Interim apertis mar-

XVII. Jofaphat ob focietatem , cum Acha-». Paral.

fupiis non contemnendi valoris argenteum

boinitam , prope interemptus effet, fed & a 19. v. a.

nummum protulit, quem feeminze tribuens

[ehu audire debuit: Impio przebes auxilium,

D

ait: Sume bunc nummum & fecretum ha-

&his , quioderunt Dominum , amicitia

jun-

N

álh.

be, nullique pandas, quod falvis virginitatis

geris,& idcireo quidemiram Domini mereba-

MÓ ÓÓÓ— À

65

figillis, abs te hac hora fecefferim ; alioquin fi

ris, fed bona opera in venta funtin te.

fodalibus res haec innotefceret, fein mea dam-

XVIIL S. Petrus, licet aninofiffimus , ubi Matth.26.

LJ

pa armarent. Accepit nummum proftituta fce-

in domo Cayphz impiis militibus fe mifcuit, "

mina, & videns pudieitiam juvenis , verecun-

Dominum negavit.

damque effigiem , admirata eft vehementer,

XIX. Adolefcens, quem S. Joannes Evan- Eufeb. 1.

adolefcentem tenerum annis,tanta morum ho-

gelifta Epifcopo cuidam commendarat tau-9' * 93

neftate & verborum gravitate ftaré conípicu-

quam depofitum fuum, confuetudine malo-

um, ut nec in eam,nec in quamlibet polluti cu-

rum Sodalium nonlatro modo , fed princeps

$

bilis partem publicum lumen disjecerit. Unde

latronum, factus | eft,

adhortata eft eum , ne a propofiti füi puritate

XX. Gordiana S.GregoriiMagni amita, licet $. Greg.

cideret , fe rem fecretam retenturam fpopon-

faa&iífimo fororum fuarum Tharfillae & /mi-1. 4. Dial,

dit, & in pace abire przecepit. At juvenis

lianze exemplo frueretur, tamem, quia plus 2e-€. 16.-

x

cum ad focios expe&tantes rediiffet, & poft in-

quo confuetudine laicarum puellarum gaude-

folentes difcurfus, & varios platearum circui-

bat,;poft mortem fororum mifere fedutta eft.

tus, tempus profundze noctis quiefcendum

XXL S. Auguftinus de feipfo fcribit: Prae-S. Aug. 1.

praeciperet, ab eis divifus, ad propria commea-

ceps ibam tanta czetitate, ut inter cozetaneos ?- Cenf. e.

La

vit. Verum quia indecens fuerat tantze probi-

meos me puderet minoris dedecoris, quam*'

put, z

tati , tam improbis fodalibus fui przebere con-

audiebam eos jactantes flagitia fua , & tanto

n

fortium, non eft paffus piiffmus Deus', qui

gloriantes magis, quanto magis turpes effent:

femper, quos diligit,arguit & caftigat, hanc of-

licebat malum facere non folum libidine fatti,

fenfam impune przetergredi, fed tanquam be-

verum etiam laudis, Quid dignum eft vitupe-

nigniffirnus Paftor balantis oviculze fuze hoc

ratione, nifi vium ? ego, ne vituperarer, vi-

modo emendavit ertorem: Gradiebatur folus

tiofior me fingebam feciífe, quod non feceram,

per viam , ut iret domum, haud parum in fe-

ne viderer abjeCtior, quo innocentior eram;

inetipfo admirans , quod potuiffetillam metu-

& ne vilior haberer, quo eram caftior. Ecce

endze lezenze caveam illzetus, iataCtusque eva-

cum quibus Comitibus iter agebam platearum

Kho,|

dere.

Cumque talia inmemorans,gyrato in ob-

Babyloniv , & volutabar in coeno tanquam

, ;U) l

liquum gradu , in alium vicum divertiffet, qui

&ktioitt

in cinnamomo & ungu?ntis pretiofis,

rcito itinere ad fuum hofpitium dirigebat, fu-

bito vidit ante fe per horrendze no&tis caligi-

Societatis bong fru&lus €9. utilitas.

nem perfonam quandam , cujus virilis facies

XXII. De Jacobo Patriarcha ait Scriptura, Gen. 30;

(nam vir videbatur ) micantium aftrorum lu-

quodad Laban focerum dixit: Modicum ha- v. 3o.

men revicens invifa plateam luce perfudit.Qui

buifti, antequam venirem ad te, & nunc dives

appropinquans dextera manu tantoiCtus impe-

effe&us es, benedixit tibi Deus ad introitum.

tuin maxillam juvenis palmam fixit, ut vi ver-

ineum.

beris in terram relifüs palpitaret, dicens : vel

- XXIIL Sed & Putipharis domui benedixit Gen.39.-

hoc verbere do&tus pravae fodalitalis virulenta-

Dominus propter Jofeph, tam in zedibus, "

contagia vereare. At juvenis cum poft brevif-

uaminagris, cun&am ejus fubftantiam.

fimam moram cafus 'fui refurgeret, vifürus ,

XXIV. Sodoma fervata fuiffet ab incen-Gen. x&;

quisnam ipfum tam violenta alapa confternaf-

dio precibus Abrahze Patriarchze, fi vel decem V. 32-

fet, nullum praeter fecirca fe vidit. Qua ex re,

jufti reperti in ea fuiffent,

Angelum fuum fuiffe, qui divinoimperioipfum

Difcipu-

XXV. Cum aliquando fan&o cuidam ere-

lus ferm.

deerrore comiffo corrigeret, non ambigua ze-

mitze revelatum fuiffet, eum brevi moriturum

ftimatione arbitratus , ad hofpitium alacer re-

—

' 56.lit. b,

-

monafterium ille acceffit, & fufcipi petiit ; mi

edavit, non minus de prodigiofa & profutura

rantibus vero monachis, quod in fene&tute pri-

fibi correctione gavifus, quam de verberis a-

mum recipi peteret, refpondit, fibi mortis ho-

cerbitate folicitus. Caeterum ne phantafticum

ram, & tranfitum fuum revelatum effe, qui

aliquid circa fe contigiffe juyenis crederet, &

cum periculofus fit, malle fe inter fratres,

fomnio fe magis deceptum , quam re gefta in-

quam folitarium peragere. Itaque receptus, &

lh a

ftructum effe, putaret, divina difpenfatione fa-

paulo'poft mortuus eft.

AT

citum eft, quod per plures dies czefa maxil-

XXVI. Toffotius S, Paulze filius , quze fan-Baron.

la in tantum diftenfa pelle tumuerit; ut ad ali-

&itatem ex S. Hieron. imbibit converfatione, *!n- 482;

*

[

conju-

Titulu; CXX.XI Socictas,

195

eonjugem dixit Lsetam, filiam pagani & anti-

virtuofiffimi 'Philofophi direttione per duos

quae fuperítitionis PontificisAlbini , qui idolo-

anaos dimorans, tantos in mantuetudine fecit

latra &implacibilis Chriftiani nominis hoftis,

