XVI. Nicolaus IV. Papa ad Michaelem III.

ulteriorem facerdotii gradum progrederetur ,

ann. 865, Imperatorem fcripfit, eumque monuit, ut Sa-

vel Ljaconatus munus exerceret, perfuaderi

nuns

Titulus -CXXV. Sacerdos.

9é

ïiunqxxzam potuit; cumque,a fuïs hujus fui

hoftiam, purius Deo Patri offerret odorem

propofiti caufam edicere rogaretur, fe pro

fuavitatis.

divina voluntate exploranda orationem ad

1l. S. Francifeus Xaverius , quanta maxi- Vital. r.

Deum iníütuifle refpondit, in eaque fe co-

ma potuit, cura animum ad primum facrum * 6 ! 3.c.

lumnam quandam igneam coelum tangentem

offerendum praeparavit. Inter alia Proce-!9:

vidiffe, indeque egreffam audiiffe vocem di-

pta fociis Comorinenfibus data, fingula-

centem: Si inftar columnze hujus igne fla-

riter illos admonebat, ut indigenis facer-

gras charitatis , minifterio fungere Diaco-

dotibus enixe piis in rebus faverent, eos-

natus.

demque ad frequenter expianda peccata, &

rem divinam faciendam pellicerent.

Cave-

Sacwdor malus,

rent, ne quidquam cuiquam, quod illorum

zftimationem ledere videretur, narrarent,

Revel. l.

XXII. In Revelationibus S.Brigittze de libi-

Ícriberentve, praeterquam ei, quiremedium,

25»C« 2»

uod,

dinofo. quodam facerdote refertur,

fi quando res polfceret , afferre polfet, ut vi-

cum fepius, fed incaffum , ad fe emendan-

delicet facerdotum vitia is fciret unus ,. qui 9 € "-

dum monitus fuiffet, acciderit, ut, cum die

poffet etiam curare. Praepofitorum vero füm-

quadam ad pafcendum equum in pratum fuum

mam in eorequirebat cautionem , ut ne te-

Vi

üt

conceffiffet , plura ccelitus delapía fuerint ful-

mere quoslibet initiatos vellent facris, fed vi- |

?rr: $t

mina, quze ei percuffo fübitam intulerunt

ros tantum fide ac virtute diu fpectáta , pru-

Mateo,

mortem: & quidem, ut manifeftum fleret ,

dentiaque, & doctrina faltem mediocri; hifce

fupplicium hoc eiin fuze impudicitize & libi-

enim pr?efidiis focietatis facerdo

les, utexin-

dinis poenam accidiffe , toto corpore ab igni-

ftituto vivant ,

:

fine magno periculocarere non

bus illzefo manente folze arferunt & confumptze

offe.

funt partes genitales.

IIl. Francifcus Borgias, ne ordine Pres-Vit.l 2.

byteratus indignus videretur, orare indies^ "

Franc.

XXXIIL Fertur in narrationibus Patrum ,

Deum, corpusque caftigare folitus erat;

Turrian, vidiffe laicum quendam fuis oculis facerdotem

nec enim ignorabat, ad illa adyta illotis

l. 2.de

ecclefi»e, quam frequentabat, in crimine advl-

manibus irrumpere, facrilegio affine crimen

tem,

Hierarch,

-

Saeet*

Ordinat

terii deprehenfum : adiiffe eum tamen fiden-

effe.

EU

* ter, & absque ulla dubitatione , cum po-

IV. P. Balthafar Alvarez, poftquam facer- Vit e.6.

(io,

*

ftero die facrificaret ; utex manibus ejus fan-

dos factus eit, eo titulo coepit magis adhuc de-

&am Eucharittiam acciperet; poftquam ve-

votione crefcere , & in familiari cum ipfo Deo

ro accepiffet, petiiffe ab eo , ut frontem,

congreffu, ad cujus menfam quotidi

quam habebat leprofam, cruce fignaret;

batur.

Fa admitte-

quod cum feciffet, lepram quidem tanquam

V. P. Ludovicus de Ponte ad facerdotium Vit. l. x

iquamam excidiffe; frontem vero fanam, &

rite fufciplendum menftrua divinarum rerum* 4

nitidam apparuiffe.

Res profe&o ftupenda ,

contemplatione ftudiofitfime fe preeparavit.

j PP.

& divini judicii plena.

Facit miraculum va-

VI. Joannes Petrus Alifius honefto loco na- Annua

cuus gratia, ne przeberetur locus obtre&tatio-

9:.0

T

tus, & communium literarum coguitione

Proy. Sic,

nifacerdotam, & ne qu»vis judicarent: imo

haudquaquam deftitutus erat,ob quam caufam

1:9.

habuit gratize efficacitatem propter dignitatem

etiam confentiente P. Generali Sacris initiari Naap,

facerdotii, ut doceremur, cum ad facerdo-

potuiffet, nifi tanto muneri imparem fe ratus,f 5 .

tes imus, non ad homines, fed ad Deum

antiquius habuiffet rei familiaris minifterium.

nos ire , qui per eos nobis tribuit dona , nos-

/

VII. Dominicus Nicolaus ea excelluit mo-Ibia.

H

ue fanc&tificat, & quod is, qui cum fide ac-

deftia , tantamque hauit de gradu facerdotii Prov.

cedit, efficiatur voti compos; quodque nec

zeftimationem, ut neque ingenii, qua erat prze- Mex.

vitium facerdotis alterius fidei noceat , neque

om.

rurfusfola vita facerdotis nos ad credendum

ditus , perfpicacia , latinzeque lingue intelli- P

rot Mez,

Iuf

gentia, neque multorum monitis , aut ipfius

juvet; facerdos enim quatenus homo eft, &

f. 539.

jl ep

denique przepofiti Generalis literis perfuaderi

/

infirmitate praeditus , non poteft juvare, ut

fe permiferit , ut facerdotium fufciperet.

*

neque tu rurfus eum , cui fis par in infirmita-

VIII. Bartholomszeus Alvarus Japonii labo- Ann

te: homo enim homini prodeffe non poteft :

ribus deftinatus , & ab Antiftite Sebaftiano 1^'9-

Lu-

at facerdos facerdotii dignitate praeditus gra-

Morales in facerdotem fele&tus, amplexus la-

fit.Dom.

tiam fibi conciliat: fiquidem donum Dei eft

prov.

facerdotium , per gratiam vero efficitur Deo

borem , hogorem conftantiffime remifit.

propinquior,

$. VIL

E

$. VL

EXEMPLA PR/OFANA.

EXEMPLA DOMESTICA.

Harao Rex /Egypti, etfi cun&qs populos Gen, 47-

I.P

a noviffimis terminis /Egypti usque ad v, 2 1.

Vita l, 2,

Tgnatius facerdotio jam decoratus inte-

extremos fines.ejus fubjeciffet fibi, terram

714

€, II.

S.

grum anni fpatium ad fe magis colligen-

tamen, quam facerdotibus deberat, exemptam

z,s.lf;

dum fumpfit, animusque praeparandum , ut

voluit.

auguftiffimum Jefu Chrifi Domini noftri

II. S. Hieronym. tradit /Egyptiorum facer-Tn reg.

Corp

us, vivam veramque pro peccatis noftris

dotes- ab omni f»culari negotio ac turbis l; Monach,

M a

beros,

a

R. P. Lohn, Bibl. Mcm Tom. LL

92

Bibliothecm. Manualit: Coneionatoyie

beros, in templis ac fanis femper effe commo-

labat, ei gratiofe conceffit. Cumque , cur fd

rátos, codlorum & aítrorum motui contem-

feciflet , interrovaretur: Non hunc adoravi ,

plando femper intentos, ab omni mulierum

refpondit Alexander , fed Deum, cuius facer-

confortio remotos; dum vero cültui divino

dotio fungitur.

vacarent, diisque miniftrarent, acarne & vino

yi

jh

abítinuiffe, pudicitiam una cum fobrietate in-

$. VIII.

violate fervando.

diff.l-

À lex,

III. Megalobyzeus Dianze Ephefize Sacrifi-

SIMILITUDINES.

ab Ale- culus femper Eunuchus effe debebat, quia

Xandr.

:

1. .

nefas credebant , dece pudoris proefidii lafci-

Qualitas

vium & falacem defervire.

Dern

cut artifex ex omnibus lapidibus eligit Author,

i trio

Textor.

IV. Cybeles facerdotes membrum genitale

R SI

meliores , & ponit a foris in facie zedi-op im-

gu&Od.

inefüc, fibi quodam lapide abfcindebant , ut cafti vi-

ficii, caeteros autem lapides qualescunque mit- perf. ho.

verent.

at a B at —

Ahi Áthenis bibebant cicutam, ut

titintüs: Sic ecclefia melioresChriftianos eli-49*

vim genitalis membri amitterent ; mulieres

git & ponit infacie ecclefize ; id eft, alios facit

Gul ritt

vero initiaturze leCtos fibi ex urticae foliis fub-

NT

fternebant.

facerdotes, alios Diaconos, czeterosque mini-

p:*oV-

ftros Ecclefize. -

Plutarch,

V. Plutarchus de facerdotibus refert tnini-

II Sicut lapides , qui fünt intus in zedifica- Ibid.

inprob ftrorim Romanorum, qui diabolo, mendacio-

tione , nemo infpicit, fed eos , qui foris funt ,

rum patri & authori, famulabantur, intanta

confiderant omnes ; fic fzecularium hominum

3

fuiffe veneratione , adeoque ze(timatos fuiffe

$, C

vita ac mores neque fic confiderantur , neque

fof. o

veridicos, ut in nullo penitus judicio pro qua-

fic nocent ecclefize , quamvis omnis populus

(6.3

cunque caufa ad juramentum adftri&ti fuerint,

faecularis fuerit indifciplinatus, tamen fi Cle-

Gen,

quin potius in quibuscunque etiam graviffi-

rici boni fuerint, tota ecclefia fpeciofa vide-

iimomenti rebus, fola eorum affertio, nu-

tur.

dumque verbum, juratze zequivalebat veritati.

II Sicut vinum vas fpeCialius & diligentiusS. Tho-

Baron..

VI. Gentiles, ut obfervat Baronius , etiam

proparatum, in quo fervetur, exigit , quammse

ann. 37. quoad imperium politicum, facerdoti fuo obe-

panis ; fic fub fpecie vini fanguinis Chrifti fu- ?»ufe. 58.

Dib.to

n. 34-

diebant : (nam, ut Strabo de /Ethiopibus fcri-

mendus folis facerdotibus conceditur, tan-^ ?9

; inlx

4 pl

bit,) apud illos facerdotibus erat fümma po-

quam vafis Domini ad hoc fpecialiter confe-

Pett,

teftas, adeo ut etiam nonnunquam Reges oc-

cratis , & facra religione conftrictis, & vir-

0 ——

cidiimperarint, alium in illiuslocum juxta be-

tutum pulchritudine excellentius przeordina-

j

í

neplacitum eligendo. Sacerdotes /Egyptiile-

ts

ges promulgabant, judicesque populi erant :

IV. Sicut foli oculi noftri inter omnia alia 9. Ifider,

In Perfia Magi Sacerdotes olim regnarunt ,

membra noftra lucem habent , illisque Deus ? ? *P-

LÀ

poftea vero mutata hac regiminis fpecie nihil-

communicavitlumen, ut corpori , multisque

Plgoh

ominus in tanta exiftimatione permanferunt ,

p d

operationibus ejus, quia vifu oculorum di-

X

a

ut eorundem confilio regnum gubernaretur.

riguntur, ducatum przeftent ; eadem propor-

In republica Romana Augures tanta authori-

tione dicere poffumus; quod Deus in my-

tate pollebant , ut (ficut Tullius refert) unus

ftico ecclefive fuze corpore facerdotes , velut

ï

illorum confilia fenatus annullare , confules-

partem magis nobilem, haud fecus ad oculos

que deponere potuerit; Hoec omnia referunt

Annales Ecclefiaftici.

?

collocarit, majusque illis lumen , fuique ,

Diodor. l

bonorumque fpiritualium , & zeternorum nol-

li

VIL Diodorus de facerdotibus J/Egvptiis

titiam contulerit, ut hac ratione aliis ducis lo-

2. de fac.

fcribit, eos reditus publicos in tres partes di-

R CERECM UAEU

JEgypt.

coferviant, divinzeque gratize bona commu-

videre folitos fuiffe: Priorem vero eorum por-

nicent.

tionem percipiebat facerdotum collegium ;

V.Sicut cor inter alia membra in corpore S. Cyril-

unde Philo, libro de facerdotio hanc deducit

humano eft primum mobile ; itaquoque facer-lus Alex.

confequentiam, dicens: Ex his rebus liquet,

juxta Regis judicium , facerdotes zequi parari

dos in republica eft primum, &præcipuumnfaï;m

omnium bonorum gratis inftrumentum , in

majeftate atque honoreRegibus, fiquidem il-

quo vita animze confiftit ; & ficut a corde fpi-

lis, tanquam Principibus, conferri tributa im-

ritus vitales corpus vivificantes , illisque ca-

lorem, motum & vitam fübminiftrantes in

Jofeph.1

i.

. eä/z'llïï, Alexander Magnus tä;netü notitioe

omnes corporis partes transfunduntur ; ita pa-

$ Gre.

' veri Dei expers effet, tamen cum tot effet re-

riter a facerdotibus in alios fpiritus vitales

|8.

gm' Pv :

gnorum gloriofus vi&tor, & exafperatus a po-

gratize facramentorum aliorum

que, bonqrum

Pä&m

pulo Hebrzo, Jerofolymam mififfet exerci-

fpiritualium transmittuntur.

tum, ut fe per totius Levitici Ordinis ftragem

. VI. Sicut nautz periculofis maris tempe- A&a Me«

de injuriis receptis vindicaret: Jaddo vero fa-

ftatibus jaGati , ad accenfas in altis tarribus diol. l. 4.

cerdos vires fuas ad refiftendum impares effe

faces iter dirigunt, curfumque intendunt ;* "*

videns, veftimentis Pontificalibus folemniter

Ita fane homines variis infeftiffimi fzeculi agi-

indutus, multisque aliis facerdotibus ftipatus,

tati procellis , in facerdotum vitam ac mores,

ei occurreret, Alexander mox ad eorum con-

tanquam in lumina quzedam clariffima , ocu-

fpe&um ira depofita, placatus facerdotem

los intendunt.

iU

'Ch!V.

non folum non indigne habuit, verum etiam

VII, Sicut fulgidiffimum aurum licet luto5. E-

|

phrem.

:

D

fumine veneratus eft , & omnia , quae poitu-

contamünarum non percipit detrimentum ,

*.

A. *

e

neque

cacord.

-

Tituus CX XV. I Sacerdof.

93

neque fpeciofiffma margarita ex conta&u

bore & fumptu maximo error hic corrigitur ;

quarundam immundarum fpecierum : adeun-

ita fi populi peccaverint, facile per poenitei-

dem modum nec facerdotium ab ullo fordi-

tiam & facerdotum folicitam charitatem cor-

dum redditur , quantumvis etiam indignus fit

riguntur; fecus vero accidit, li ipfi facerdo-

is, qui illud fufcepit.

tes velut fundamenta

fpiritualis ædivficii labe-

Manü

VIL Sicut macula in lino candido aper-

factati corruerint.

diíc, r,

tius, quam in vefte pellicea vel ruftica confpi-

XVIL. Sicutnavis eo pergit, quo Guberna-Leba*a

n. T.

citur; ita quoque defectus aliquis in homine

tor gubernaculum tenens eam impellit; itatit. 5acer-

feculari non zeque , acin facerdote aliquo

populos eo tendit , quo facerdos dirigit.

notatur.

S. Bern.

Utilitas.

!hy

IX. Sicut preciofam veftem exigua qüæ—

lt«

,de triplici

L.l

cuítod.

vismacula turpius decolorat ; ita a nobis mul-

XVIII. Sicut Oves Jacobo Patriarchze com-G«». ;;

*

to magis exigitur juftitia, cumin aliis nzevus,

miffe tales habuerunt colores , quales inv 57

in nobis fit gravis macula.

virgis, quas Canglibus ipfe impofuerat, con-

Sal vfan.

X. Sicut fi fervos noftros quispiam cvedat ,

fpexerunt; ita tales populus mores affamet ,

l. 4.de nos in fervorum noftrorum injuria czedit; &

quales in facerdotibus curam i

pfius gererzü—

prov.

fi a quoquam filius verberetur alienus, infup-

bus confpexerit.

plicio filii pietas paterna torquetur; Ita &

XIX. Sicut Stomachus accipiens cibumS.Chiy-

cum fervus Dei a quocunque lzeditur , Maje-

coquit in feipfo, & per totum corpus difpergit;f»ft s.

in

ftas Divina violatur.

fic & facerdotes accipiunt fcientiam fermonis 9

^

S, Chry-

VAAL

ia

foít. ho

XL Sicut honor, qui propter Deum facer-

per fcriptarama Deo , & eamin fe excoquen-

* dotibus impenditur, multum parit fiducize

tes, id eít, tra&tantes & mediantes apud 1e ,

66.in

Gen,

(propria enim fibi facit Deus , qu»e in fervos

univerfo populo miniftrant.

fuos collocantur;) ita & illorum contemptus

.. XX. Sicut Apes de divinarum fcripturarumS. A«c-

multam e fupernis pzenam nobis deferet. Igi-

flofculis fuavia mella conficiunt ; ita facerdo-b«of.

"

[he

tur, ficatfuum effe honorem, ita contemptum

Í

tes, quidquid pertinet ad medicinam anima-'**9 !3-

ducit.

rum , oris fui arte componunt.

lt g

Pab,conc.

y.

XII. Sicut Imperat

or palätium ,K in quo

7.inDom. fixam habet fedem, fplendidiffime exornatum

Dignitar.

4 poft.

Pent,

habet, in aliis autem locis, ubitantum in

tranfitu hofpitatur, leviorem ornatum requi-

XXI. Sicut fr Rex Aulico cuipiam fig*iilum Lanriz p,

rit ; ita Deus vult facerdotes , in quibus quo-

fuum pro libitu ufurpandum offerret , magnaz. ov

tidie habitat,fplendidiífimis virtutibus exorna-

huic Áulico gratia, dignitasque a Rege oblata3- ». :s:2.

fidot,

ri; minorem vero ornatuma Laicis, in qui-

crederetur ; ita cumDeus characterem & pote-

li

busrarius hofpitatur , requiritur.

ftatem abfolvendi & confecrardi facerdoti pro

Palzeotus

XIIL Sicutin familia bene conftituta nullus

beneplacito fuo exercendam dederit, merito

P. 7.ferm. effe debet, qui officiis vacet, ut veteres dice-

fumma ei dignitas gratiaque obtigiffe creditur.

T. adUler- poot; itain Dei gubernatione nullus fuftine-

turotiofus: nullus, qui confertis manibus fe-

Sacerdos Mdlu.r.

dere debeat, juxta illud fervatoris noftri : Po-

fui vos, ut eatis, & fructum afferatis , & fru-

XXIIL Sicut in corpore , fx a].iquöd .infïr— Au&

&us vefter maneat.

matum fuerit membrum, non omnino languetope:.in.

Wav

2l

Ibid.

XIV. Sicut in arbore non fatiseft, fiin uno

& ftomachus; fi autem ftomachus languerit, ho«

tantum aut altero ramo fru&tus hi proveniant,

omnia membra inveniuntur infirma: fic fiali-

fed undique eum pomis conte&ctum & onu-

qU.iS — Chi

ianorum peccaverit, non omnino

ftum, & prae pondere inclinatum fpe&are opor-

peccant & facerdotes; fi autem &facerdotes

ytil

tet ; ita facerdotes nequaquam muneri fuo fa-

fuerint in peccatis, totus populus convertitar

Y

ad peccandum.

j

.A?Iex.

- tisfaciunt, fi aliquo tantumtempore , aut ali-

qua tantem in re minifterium fuum rite obe-

XXIII. Sicut agricola v

idens arboreni pal-idem.

1.

ant, fed, ut Apoftolus ait, per omnia placentes,

lentibus foliis marcidam, colligit, quia lze-

& in omni bono fructificantes effe oportet. '

furam in radicibus habet : Ita cum videris po-

pulum indifciplinatum , & irreligiofum , fine

Necejïtaf.

dubio cognoíce, quia facerdotium ejus non

eíft fanum.

S, Gre-

.. XV. Sicut caput & oculi , qui greffibus no-

gor. p. ?. ftris praefunt, & vias noftras dirigunt, femper

XXIV. Sicut lignum vitis optimum eft,Hage:

Paf. c.3. contendunt, ut illud ere&um fit, fi vigilent, &

cum ligno adhzeret, cum disjungitur, in nullo Car4. i

: ecubias agant ; idque nifi fiat, pedes deviant

utile, nifi ad fuccenfionem fornacis Babylo-^ !9-/?».

| Mes

& errant, & corpus univerfum periculo cafus

ni , illa enim malleolis fuccenditur, ut dici-

4

lv 4'

expofitum eft ; itanifi facerdotes, qui caput &

tur Dan. 3. Ita eft de Clericis & Religiofis,

oculi fant corporis myftici, erecti & vigilantes

quando Chrifto adhzerent, optimi funt, &S Avnuft,

fint , facile populus ipfis commiffus de via de-

multum fru&um faciunt: quando autem a:?"4

fle£tit, & devium iter ingreditur, non fine ma-

Chrifto feparati funt, nutrimentum funt ignis ,

M 3q€ï

LE

lif, 39«

nifefto vitze periculo.

peccati in przefenti, & in futuro ignis infe

S. Chry-

XVI. Sicut fi pars aliqua domus fuerit cor-

lis. Ligna itaque vitis tanto funt contemptibi-

foft.hom. rupta, facilis eft reparatio : quando autem ip-

liora, fi id vite non manferint , quanto glorio-

47*

fum fundamentum quaffatum eft, non nifi la-

fiora , 1 manferint.

de

M 3

XXV.

d.

l

9 ^

34

Bil?ll.(;thäöæ IMManualis Concioratoria.

Authotr

quiFertis vafa Domini : quanto magisa facer-

oper. im-

XXV. Sicut ftultus effe infirmus ad mor-

perf,

tem usque languens, qui , cum fanari non

dotibus novi Teftamenti fumma fan&itas pu-If. gz. v.

poffit, nifiper venze incifionem , illam tamen

ritasque requiretur ?

ll.

hom. 43.

admittere nollet ,. eo quod chirurgus lanceo-

lam nonhabeatauream, fed ferream. |Simili

IV. Zrduitar: nam facerdotes, tefte S Chry-Homo.

modo vos, qui in peccato mortali eftis, ab-

foftomo , funt muri ecclefize; ficut ergo mu-10o.in

folutione facramentali, tanquam unico reme-

ri prze reliquis urbis partibus impetum ho-Matth.

dio, indigetis ; cur ergo vultis facerdotem

ftium fuftinere ; ideoque; bene folidi & muniti

aureum , quando facerdos ferreus , id eft,

effe debent ; ita & facerdotes in virtute & fan-

y

M

malus , neceffitati veftrze zeque poteft fuccur-

ütate bene fundatos eífe oportet, utEthnico-

unt.

rere ?2 Hinc recte dixit nonnemo de talibus

rum & Hoaereticorum impetum fuftinere que-

;ïm'- 3']

ant. [mo alibi idem Sanétus dicere aufus eft :1.6; de Sa-

facerdotibus : Si bene vixerint, eorum eít

yfefio

lucrum, fi bene docuerint, noftrum ; acci-

Monachorum quidem multum &ingens certa-cerd-

.

pite, quod veftrum eft, & nolite difcutere,

men efle, fed qui volet ejus inftituti fudores

(hrift

quod alienum eft.

cum facerdotii adminiítratione conferre, tan-

tum inter illa duo difcrimen reperturum,quan-

IX.

$

tum inter privatum & Regem intervallum.

V. Gravitas ruinze facerdotum malorum ;3uperE-

MOTIV A.

quam S, Hieronymus clare fequentibus ver-Z9*^-

bis expreffit: Grandis dignitas facerdotum ;

JA4d Statum — facerdotalem. digne f-uf-cipz'e;zdum,

fed grandis ruina , fi peccant, Laetamur ad

€9 con[ervandum.

afcenfum , fed timeamus ad lapfum. . Non eít

So Am'

; Ignitas ftatus facerdotalis: quod mo-

tanti gaudii excelfatenuiffe, quanti moeroris

brof. 1. x.

de fublimioribus corruiffe: nec enim folum pro

tivum S. Ambrofius fequentibus ver-

epift. 6 bis indicavit: SeparavitDeus facerdotes a po-

noftris delittis rationem, fed pro omnium, quo-

pulo, & praecepit Moyfi, ut montem cum fa-

rum abutimur donis, & nequaquam fumus de

eorum falute folliciti, Deo reddere cogemur.

cerdotibus afcenderet, populus autem deor-

1.

fum ftaret. Vides divifionem ? nihil in facer-

Hinc S. Gregorius adftipulatus ait: Nos , quiHom.tr

facerdotes vocamur, fuper eamala, quse pro-

BP

dotibus plebejum requiri, nihil populare , ni-

zech.

hilque commune cum ftudio & ufu, & mori-

pria habemus , alienas quoque mortes addi-

bus multitudinis inconditze , fobriam a turbis

mus, quia tot occidimus, quod ad mortem ire

quotidie tepidi & jacentes videmus : tunc enim

s: Am'

gravitatem, feriam vitam ; fingulare pondus

bf ld

dignitas fibi vendicat- facerdotalis ; quomodo

fubje&tus moritur fine te, quando in caufa mor-

tis te Contradictorem pertulerit ; nam morti,

Vil

enim poteít a populo obfervari , qui nihil ha-

bet fecretum a populo & a multitudine difpar?

cui hon contradicis, adjungeris. Duplici ergo,

quid in te miretur , fi fua in te recognofcat ?

juxtaGranatenfem, *titulo rei erunt , fi officioInSilv.

fao defint : altero, quod legemDei violant, a1-

loc.com.

fi nihil in te afpiciat, quod uitra fe inveniat ?

tit.Cleric.

S.Chry-

Il JVece[fitat: nam, ut fapienter advertit S.

tero, quod gratis panem fuum manducantes

foft.1. 4. Chryfoftomus , non eft nobis fpecies una pa-

alieno fanguine pafcuntur. Ob hanc caufam

desacerd. r3t4 , fed bellum nobis varium ac multiplex

Beffeus ait, non folere Deum peccata populil. 3. regal,

&O

propofitum , variis multiplicibusque advería-

gravius plectere,quam per ruinam facerdotum, Sacerd.

ff lon

rüs conftans,nec omnibus eodem armorum

facere enim tunc, quod fecit Samfon, qui con-* *

Mi

Yen),

genere utentibus, nec eodem nos ftratagema-

cuífis fortiter columnis domus, in qua Princi-.

'te oppugnantibus: quamobrem qui eosdem

pes & populus epulabantur, eadem ruina om-

lijg,

nes alios fecum involvit. Addit S. Gregorius : ApudBef.

expugnare, & retundere geftit, omnes eorum

artes & technas percalleat neceífe eft , inque

Major metuenda eft locis illis calamitas , ubil€c- 14-

omni confliCus genere fit verfatiffimus. Peri-

tales interceffores (mali facerdotes) ad locum

De Con-. clitatur quippe (ut S. Bernardus dixit,) facer-

regiminis adducuntur, qui Dei in fe iracun-

verf.ad dotis caítitas in deliciis, humilitas in honori-

diam magis provocant , quam per femetipfos

Vetms

Cletic, c.

placare debuerant. Ut merito S. Bonaventu-Ibid.

30. Epift.

bus, pietas in negotiis, veritas in multiloquio,

it, fer

48. adVa-

& charitas in hoc nequam fzeculo.Hinc reéteS.

ra in hanc lamentationem proruperit: Heu,

2

lgro

Auguftinus dixit: Nihil eftin hac vita, & maxi-

heu, heu, domine Deus, egreffa eft defenibus

me hoc tempore, difficilius, laboriofius, peri-

iniquitas , e judicibus fcilicet fenioribus , qui

culofius Epifcopi, Presbyteri, aut Diaconi

populum tuum regere videbantur. Heu Domi-

officio.

ne, ipfi funt in perfecutione tua primi , qui vi-

N

dentur in ecclefia tua primatum diligere , &

Inorat.

IIL. ZEquitar: fi enim de idolorum facer-

regere principatum.

cont.Ti- dotibus dicebat demofthenes: Equidem arbi-

mocrat.

tror, eum oportere , qui fittemplum ingreffu-

4Ad — Sacerdoter lzohgmndo: €9

rus, & vafafacra accaniftra tractaturus, & re-

' amandos,

*

*

rum ad deos fpe&tantium curam habiturus ,

non certorum duntaxat dierum numero , fed

VL Quia poteftatem habent ampliffinam ; nam, S. Bern.

per totam vitam, pure vivere: ideoque nec ca-

teíte S. Bernardino , poteftas facerdotis eft ,tom. 1. S.

ra veíci, nec hederam tangere iis licebat, quia

ficut poteftas divinarum perfonarum , quia 29* ? 2«

libidiuis funt fymbolum.Sic etiam facerdotibus

in panis transfuübftantiatione tanta requi-^'

atione.

antiqui Teftamenti dictum eft: Mundamini ,

ritur virtus, güant—a. iu mundi cre

Unico

S(

4 J

L

- us CX X. F Sacráos.

95

Ünico verbo omnes produxit Deus mundi

52-'»'.

prieter impertitam deli&orum V'enäïn, filios

hujus creaturas: Dixit, €? fa&a funt : Sacerdos

declarare adoptivos , & regni ejusdem Regis,

pariter pauculis verbis creatorem univerfi de

a fimilibus fceleratis offenfi cohzeredes ? Quae

Iho,

throno czelefti defcendere , fubque fpeciebus

profecto fimilitudo optime fervit ad' expri-

In

facramentalibus fe occultare facit, fubftantia

mendam quadantenus authoritatem, in remit-

tth

panis & vini in facratiflfimum ejus transmuta-

tendis peccatis, gratia infundenda, peccato-

ta corpus : Sacerdos fuo Minifterio , inquit

ribus in amicitiam Dei reftitaendis , danda-

idem fan&us Bernardinus, transfert veriífi-

que beatiillius Re

mum corpus Chrifti de empyreo coelo ad ip«

ne, conceffam.

gni inVePciturg , & profeffio-

S. Vin-'

cennt.

fum altarefacrum. S. Vincentius Ferrerius ad

IX. Qufa fumt Patres totiut orbiy : uti - jte-

*de Sau

Terr. 5. 1

idem difcurrens intentum; ait: Sacerdos exi-

rum S. Chryfoftomus indicavit dicens: Quafi

S. -*Chry?-'

in fefto

foft. in r,'

"ftens in terra , habet poteftatemi, ut aperiat

communis quidàm totius orbis pater eft fa-

'Timoth,

Cotp.

coelos, & faciat defcendere Filium Marize in

cerdos. Dignum igitur eft, ut omnium curam

C. $.

Chrifti, Altare in manibus fuis. M agno utique , idem

agat omnibusque provideat ; Ideo quoque in

fubjungitSan&tus, attribuitur miraculo, man-

quodam Canone hc verba leguntur: Sacer-

ma Moyfis de coelo depluens , Elizeque ignis e

dotes pro populo inteftpellant, & peccata po-

coeleftibus. fphzeris eductus : majus mirabile

r

puli comedunt, quia peccata precibus fuisde-

Fhlllzn

elt hic, quoniam facerdos nec de aere, nec de

lent, atque confumunt. Hinc & S. Augufti- S. Au-

fphzra ignis , nec de coclo Lunze , Mercurii ,

nus: Talem, ait, oportet effe Domini facer- guft. it

aut Martis, nec de coelo ftellato , feu firma-

dotem, ut, quod populus profe apud Deum * ^ 39

mento, aut cryftallino, fed de coelo empyreo ,

non valuerit, ipfe pro populo mereatur, quod -

facit Chriftumdefcendere. Admiramur omnes

propofuerit, impetrare.

Jofuam, dum properum ftitit folis curfum : .Sol

X. Quia funt. Du&ores hominum; uti Guiliel- Dursnd.

£ontra Gabaon. ne movearir:-paruitque Domi-

mus Durandus advertit dicens : Dicitur au-

in Ration:

tus , fiquidem fol ftetit , obediente Deo voci

Div.off, l;

tem Presbyter, quali aliis vivendi przebens

2, C, O.

hominis. Sed miraculorum maximum in ul-

iter,vel przebens beatum iter, videlicet popu-

TET

tima contigit coena in ceenacuto Sion. Ipfum-

loDei de mundi exilio ad Patriam Paradifi.

que perfeverabit ad finem usque innumerabi-

:

;

ügpo

i2

XI. Quia funt forma Gregis Chriftiami

»

J

juxta C

at

1

in

"

lium feculorum, quando Sol Juftitize Chri-

Hugonem, qui verba illa S. Petri: Forma fa-

Petr

. ftus promptiffime obediit, & obediet linguze

facerdotis.

&i gregis ex animo: fic expouit: ideft, perfz- c.

S

S.. Ams

&io: in hoc monet eos ad regulam, & exem-

VII. Quia funt Difgen[atores ;Myjleriomm Dtei,

plum exterioris bonze converfationis ; & ex

brof.l.deuti S. Ambrofius indicavit dicens: facer-

Y1d.

animo: moxque propriam illius nominis for«

dotis officium eft Spiritus San&i ; ficut enim

mü in hzec verba explanat fignificationem:

tertia fanttiffimse Triadis perfonà , donorum

Pormam dicit , ut ad ejus afpeCtum alii majores

(y, (

bonorumque fpiritualium eft thefaurarius; ita

informentur, & concipiant foetus fimiles.Hinc

COf

Clerits

facerdotes inftituti funt , ut fint eorumdem

& 5. Hieronymus , converfatio tua , inquit , S.Hieron,

theíaurorum difpenfatores, quos proindeApo-

quafi in fpeculo conftituta, Magiftra eft publi-inep. ad

ftolus vocat Difpen[atorer mufteriorum Dei.

tegil

C difcipline; quidquid feceris, omnes fa. Helied.

ed

S.Chf T

VILL. Quia funt. zfudices mundi; nam facer-

ciendum putant.

á

n

foft.hom, dotis thronus , tefteS. Chryfoftomo , in cce-

XIL' Qwia funt [p

eäülatoæ*ef Ecclefim ; uti

Diony-

5.do

lo collocatus eft, & de coeleftibus negotiis pro-

üüSCaï th-

L

vetD.

Dionyfius- Carth. notavit, qui füperilla verba

in c.3i

nuntiandi habet authoritatem: quid cum hoc

Ezechielis : Speculatorem . dedi te domui. lfrael

, Eäech:,

. honore conferri poffit ? A terra judicandi

ita fcribit: Quemadmodum fpecula

tof Prin-

]dBefu

n 14'

. principalem authoritatem fumit coelum: Nam

cipis in turri locatur, ut undique circumfpi-

.. Judex fedet in terra, Dominus fequitur fer-

ciat, & quidquid adverfitatis venire videt, do-

vum ; & quidquid hic in inferrioribus judica-

/mino & populo fuo annunciet; fic Paftor ,

rit, hoc illein fupernis comprobat.

Hanc au-

Przedicator, Praelatus, feu Do&or, populo in«

S.Petrus thoritatem fanctus Petrus Damianus in quo-

fidias daemonum, pericula vitiorum, poenitens

Dam. fer. dam fermone de fancto Petro his verbis admi-

27.

tie fru&um intimare folicite debet. Hugo

yatur: Proecedit Petri fententia fententiam

Cardinal. eadem verba itaexponit: Specula-

Redemptoris, quia non quod Chriftus, hoc

torem, inquit, dedi te, non dormitorem, vel

fignat Petrus; fed quod Petrus, hoc ligatChri-

dominatorem ; domui Ifrael, id eft, ecclefias ,

ftus. O quam potens dignitas , quam digna

Citatque fanétum Gregorium , qui ad propo-

- potentia! JudicatPetrus, & Petri judicia con-

fitum noftrum dicit: Debet oculos haberean-

firmat omnipotens , & eft in manu Petri ma-

te & retro, &in circuitu, &intus, ficut dicitur

nus Altiflimi, folusque ille efficitur familiaris.

Apocalypfeos 4. nam fpeculatoris officium

Quis unquam Rex aut Monarcha reperietur ,

eft, vigilem effe, cujus hanc affignat ratio-

qui regni fui Miniftris tantam delegarit pote-

nem : quia funt cuftodes caftrorum, & vigiles

ftatem , ut abfolvere poffint omnia delicta

qui cuftodiant civitatem: unde Ifaize cap. 62.

lo(ve Majeftatis, etim in primo capite: vel

Deus dicit, fuper muros. tuos Jferufalem confüis

ett

tollere poffint omnes condemnationes ; om-

hus cuftodes,

]i

nes refcindere etiam ab ipfomet Principe ful-

s a

minatas fententias ? condonáre omnia fce-

XIlL Quia coloni funt populi Chii/tidni, tefte Authog;

Authore oper. imperf. dicente: Coloni funtop. im-

lera, quantumvis enormia contra ejus Maje-

facerdotes , qui colentes populum , quafi vi- perf.hori

ftatem commiffa ? f:osque, qui illa admiferunt,

neam, cum acutiífimo ferro fermonis , faciupt A

€os

'(X/,

e

L

96

Bz'bl?iOthecæ' AVanualis Comionqtoriæ

eos bonos fru&us juftitize Domino exhiberé ;

:g X:

]om.l

u

ficut autem duram terram ferrum emollit, fic

& verbum duritiem cordis relaxat: ficut ra-

MEDI A.

ftro ferreo herbzeradicitus evelluntur a vinea,

fic & acri fermone vitia de po

.dd Sacer.

dotalem dignztatem digne

tur.

pulo refecap-

- fuflinendam.

I.

l

S. Gre-

.Stimatio magna de beneficio vOcafio- 1. de digu,

gor.]. 1.

XIV. Quia Præ;'onef Junt..Ecclefiee ; -nam

nis ad hunc ftatum: dignum quippe Sscerd.

E

juxta S. Gregorium przeconis officium fufci-

epift, 24.

pit, quisquis ad facerdotium afcendit: Sa-

eft 1, inquit S.Ambrofius , ut dignitas facerdo- *- *

ä

talis prius cognofcatur a nobis , deinde ferve-

cerdos, fi przedicationis eft nefcius, quam

tur anobis , ut Pfalmographi fententia queat

clamoris vocem daturus eft przeco mutus ?

repelli a nobis: Homo cum in honore effet ,

Hinc eft enim, quod fuper paftores primos in

non intellexit , comparatus eft jamentis in-

linguarum fpecie Spiritus S. infedit; qui ni-

fipientibus, & fimilis fa&us eft illis.

mirum, quos repleverat, de fe protinus lo-

ERE

II. Fiducíia magna in vocationis grati

a: àd art..'j'.f.l.'

quentes fecit.

quam egregie hortatur Cardinalis Paloeottus-,ad Clerie,

Jf M

S- Chf .

dum ait: Pofitum eft in unoquoque veftrum

djolan. !

foft.hom.

XV. Quia Reger mundi funt ; nam, ut S

omnia cum Dei auxilio praeftare: non enim

.d

u

Chryfoftomus re&e pronunciavit, multo di-

is eft Deus, quia fe vocatos, & aliquod mu-

TT

Andrea,

gnior eft honore ac veneratione facerdos,

nus perfungendum dele&tos deferat, aut ope

quam Rex; quanto ad majorem vocatus eft

fua in medio curíu deftituat ; fed quos vocat,

principatum. Cujus przeeminentize hanc alio

eosdem ingenti gratiarum thefauro fic ditat ,

in loco aífignat rationem, dum ait: Regicor-

pora commiffa funt , facerdoti animze: Rex

ut commode explere queant , quzecunque in

eodeminjun&to munere antea difficilia ac pene

maculas corporis remittit, facerdos pecca-

impoffibilia effe videbantur. Permagnum eft ,

torum. llle cogit, hic exhortatur, ille necef-

fatemur , facerdotem pro rei dignitate, ac

fitate, hic confilio. Ille habet arma fenfibilia ,

facrarum legum przefcriptione fe gerere ; ve-

hic fpiritualia: Quantum animarum guber-

rum multo majora funt dona optima & perfe-

nium excedit directionem corporum , tanto

&iffima, qua a Patre luminum in eorum Sa-

facerdotalis dignitas vincit regalem : Hic in

