hujus przecepti altare profacrificio offerendo

hoc enim eft pingue facrificium, ad quod

erigeret, prius folicitus fuerit, ut domus fuze

S

Gen, 4. Xelpicit Dominus, ficut olim ad 'facrificium

familiares Deo gratos rédderet & acceptos ;

y- 4'

Abel refpexit. Videatur Alphonfus Rodri-

3

nam, ut Scriptura ait: ,jacob vero omni convo-

quez p. 2. tr. 8. 15. & 16.

cata domo [ua ait: abjicite Deos. alienor, qui in

B.

medio vefiri funt , €2 mundamini ; hac 2utem

$. XII.

mundatione peracta, domeftcis fuis dixit:

Surgite, €9 a[rendomus in. Bethel, ut faciamur

ALII CONCEPTUS.

ibi Altare. Quia autem omnia in figura con-

Manfi dx

tingebant illis, ideo fine dubio divina 5a-

ä

l. S.

Prophetæ Jeremize in plateis ]erofolya

fe, $. n, 3,

mitanis ingens quzedam virorum.mori-

pientia nos Chriftianos docere voluit, quod,

.K1

entium in fpiritu oftenfa eft ftrages, quae ipfum

priusquam pro facrificio mifte c

eioD

po

v

ndo,

commovit, ut in hsec verba lamentaretur:

vel audiendo, ad altare accedamus, fi condi-

ä

Cum, deficerent. quafi vulnerati dm. plateis — civi-

gnum inde fru&tum percipere volumus, ne-

N

At vero

E

tatis, cum exhalarent amimas [uas.

ceifum fit, ut prius e domo cordis & confci-

J

quamnam exiftimatis hujus mortalitatis füiffe

entixz noftree idola, id eft, inordinatos alfe-

l

caufam ? nimirum , quia deerat eis triticum,

&us, appetitus, vitia & peccata penitus elimi-

& vinum , & ideo Propheta ftatim fubjungit:

nemus, & ita mundemur; quia, ut Oleafter

ait: Qui fummo Deo eft litaturüs,

-Ubi eft. triticum. €9 vinum ? Quoe. verba. ad

opqrtet

ü

propofitum noftrum applicare poffumus ,

eum mundari intus & extra.

quia, quando ab inimicis angufüiamur, ad

H

IV. In Exodi Libro. Aaroni. & VFiïiis ejus Ibid. n. a

D

. miffam nobis recurrendum eft, dicendo : Ubi

Deus pracepit : acies labrwm meum cum

eff triticum €9 vinum ? Ubi eft facrificium il-

bafi fua ad lavamdum, gonerque. illud. inter. £a-

lud incruentum , id quo panis &. vinum in

bernaculum Teflimonii , €$ - altare.

Quo vero

eorpus & fánguinem . Chrifti transfubftantia-

:ï

fine Deus lavacrum iftud erigi preeceperit,

ta, omnes anobis repellunt bellorum, ho-

facer Textus manifefte declarat, dum inquit :

C

ftiliumque armorum anguflias, omnemque

a nobis metum auferunt ? Ut proinde Eccle-

JMliffa aqua lavabunt in 2a Aaron - €2 filüü : ejus

manus, [uas. ac. pedes, quando. ingreffuri [unt. ad

:

fialonge profperioribus aufpiciis dicere pof-

fit, quod olim dixit Numa Pompilius , cui,

aliare, ut offerant in eo , Circa quze verba per-

fuadere mihi facile poffem, folumin miniftris

cum annunciatum fuiffet , in propinquo adef-

fe hoftilem exercitum, refpondit ille: Et ego

facerdotalibus hanc requiri munditiam & pu-

c

facrificabo.

*

ritatem interiorem , nifi Oleaftro videretur ,

eandem quoque requiri in omnibus aliis, qui

Tbid,.n.3. 1I. Ego tempore, quo Ele&us DEI popu-.

Y

adaltare accedunt, etiam miffam duntaxat

lus a Gedeone tanquam Judice gubernabatur,

aufculaturi, quod. conveniens effe exiftimo,

anumerofo quodam hoftili exercitu omnes

licet non fit neceffarium, nec omiffio ejus

prae timore confternati trepidabant ; Nam, ut

moraliter culpabilis exiftat. Adumbrat, inquit

facer Textus ait : Omner Orientaler: populi fuft

— jacebant. in valle , ut. locuftarum multitudo; &

Oleafter, locus ifte examen , quod quisque fa-

cere tenetur, cum ingreditur domum DEI,

tamen certi cujusdam panis augurio innume-

rabilis hic exercitus difperfus & diffipatus fuit;

ut non nifi lotus. ingrediatur, fed timendum

eft valde, ut Auguftinns notavit, ne maculasa

li 19!

dicebat enim Gedeon: idebatur mihi quafi

corporeextergas & laves, nonautem a mente.

fubeinericeus panis volvi, €2 in cafira /Madian de-

Ubi przecipue notanda funt verba illa : Qui

v

— fcendere , cumque. gerveni[fet ad' tabernaculum ,

facere tenetur.

fq;.

. gercu[fit. illud , atque — fubvertit, €9 terrm fundi-

tus comquavit.

Quod utique in figura contin-

.V. S. Proclus miffam olim longiffiman

gebat illis ; nam panis ille Eucharifticum prov-

füiffe, poftea vero a S. Bafilio abbreviatam, ac

figurabat facrificium ,' cujus eftilla propria vir-

tandem a S. Joanne Chryfoftomo , ob pigri-

B;

tus, quod hoftiles diffipare queat exercitus ;

tiam naufeam Chriftianorum, in Ecclefia

panem vero illum.a Gedeone vifum Euchari-

potius lenocinantium, quam miffam aufcultan-

füci facrificii fuiffe figuram, Cajetanus ex fe-

tium, compendiofiorem fa&am fuiffe tradit.

ldem

VigAFemEN NI p s 1 i Por R n as

Titulus CX XVIl. Sacrificii Miffe Oblatio.

Izg

s.

Barnn. ad Idem Baronius refert, quod inter alios abufus

Quid juvat hoc , templis noftros immittere

l,

an.446. a Augufüno fublatos unus fuerit, quod vide-

Imores ,

i

R z8.

licet multi e miífa recederent ,

priusquam el-

Et bona Dís ex Tac fcelerata ducere pulpa ?

lls

dem finis impofitus fuiffet alter vero quod

II. Horatius quoque Deos animum , non

1.3.Exod

quo tempore miffa celebratur

circumitantes

facrificium , attendere fequentibus verL1s

oftendit

ïab

(

fabulis vacare confueverint, quem utrumque

abufum, praecipue vero miffarum prolixita-

um — muda ncm

Te nihil attinet.

Tentare multa c»ede Ltaenimm

Jl

I

tem faftidientium , idem Auguftinus graviter

n

[

reprehendit.

Parvos coronantem marino

Manf

Vi. Cum aliquando infigni illi Dei fervo

Rore Deos , fragilique myrto :

ifc. 14.

Immunis aram [i tetigit manus;,

T.b dl(c.

n. )Q

Angelo de Pazz annunciaretur plurium ques

Non fumptuofa blandier hoftia

thn.n L

rela, qui illum prolixam nimis miffam ce-

[]

lebrare lamentabantur ,

is fe excufavit, di-

Mollibus everfo Penates

Fratre pio ,

& faliente mica.

m

cendo :

Certus fum , quod miffa mea nun-

IV. Soerates ficrificia volebat quam rnini- Eraf. 1. 4.

quam ad illud usque tempus extendat, quod

mis impendiis conftare,quod Dii,ut non egent &peft.

10

Chriftus miffze facrificii ctuenti in monte Cal-

Id

vario celebratv impendit, hzec enim quatuor

rebus hominum,ita magis affe&us unmolan-

tium fpe&ent,quam divitias ; ; alioqui cum im-

s;

horarum fpatio duravit

j

probiffimi quique abundent divitiis ,

male

profpectum effet bonis, ut qui non pemnde ac

lbidem,

VII. Confiderent, obfecro, hi, qui de miffze

i,

Deos colere DoWent

m

prolixitate conqueruntur , damnum, quod fibl

V Ovicula S. F rancifci & S.Colerze ingref- Tymp in

d

ipfis conciliant ,

quia , fi fubditus prolixam

14j

Principis fui deüdcrat & ambit audientiam ,

fa ecclefiam miffe afl iftebat magna cum mo-pec.mag,

deftia, & elevationis tempore in genua fixa, P- ?^&

)ii

benignumque & familiare illius colloquium ,

non ante finem furgebat.

X

quantumvis diuturnum,ut hac ratione defide-

VI. S. Eleutherius ab indomitis equis in Suriur

od,

ratos ab eofavores & gratias implorare,aut ad

afperum montem tra&us ,

cum ibidem Sacri'8

r*lhl

beneficia aliis impetranda occafionem habere

celebrandi occafionem na&us effet, fmones ur-

poífit ; quanto magis Chriftianus gaudere de-

fi, alizeque bettize e filvis gregatim accurren-

fe

beret, fe opportunitatem fuiffe nattum , ut in

tes, fancttum Virum urwmfïetenmt Sacris

a

1niffa longo tempore, przefentia cmporah Fili

operautem & tanta imodeftia geftuum,mem-

fe

Dei,

ibidem ad nos divina gratia fua cumu-

laudoc; bonorumque terrenorum profperita-

brorumque compohtzoue ac attentione inter-

t

fuerunt, velut rem dlvmam exploratum ve-

fs

iv

te locupletandos realiter exiftentis, frui poffit?

niffent.

D. Chryfoftomus fe intelligere nonpotfe profi-*

tet

ViL Ephebus Alexandri Magni ,

cüm fa-S. Àm-

l!

tetur , quomodo Chriftianus comoediis profa-

crificio adftaret & excuffa e foco. Hamma ma: bmüus l

nis quantumcunque prolixis oculos & aures

&

üsfbid n a

num graviter adureret ,

diffimulato dolore

, Vlrg

avidas fine ullo faftidio preebere poffit, & po-

ne quidem movit fe , ut ne facufïcantz,m mo-

ü

ftea Verbum Dei aufcultare faftidiat. ch vero

tu fuo turbaret.

:mquu: ubi loquitur Deus,ne exiguum quidem

VIII. In India Porcze Fic*(,ctü primisadhuc Petrus

ero

patientize tempus expectet. Quze verba etiam

tit,

illis,qui longas miffas impatienter audiunt.fa-

quvenilis licentize annis,tam erat tamen in co- "":"S[

it.

lendis idolis fuis, quse non pauciora quingen- Ind

ori-

t

cile applicare poffumus,in hac enim non folum

tis in Larario affervabat fuperttitiofe religio-

UHJ

Deusin propria perfona loquitur,verum etiam

ent, c. 19.

fus , ut quotidie totum antemeridianum tem—

Lal

ipfemet eft facerdos, victima , & facrificium.

pus , fex folidashoras offerendis fuis cuique

En ipfamet D. Chryfoftonn verba

Centum

t

donis impenderet , nec ad aha ulla- negoüa

ls

& fexaginta horas habenti in hebdomada,

daret aditum.

unam & folam horam fibi fegregavit Deus ,

À

U ,

& hanc in opera faecularia & ridicula & con-

.Nesejf taf.

Veutlcula infumis ?

qi

IX. Ovidius neceffitatem — facrificiorum ,l s. Faft

Jat

1110,

$. Xil

& donorum Diis offerendorum, fic oftendit :

Nos quoque tangit honos, feitis gaudemus,

lus

MISCELLANEA

& aris.

qu

Turbaque czeleftes ambitiofa fumus

f

Qualitas,

Jl

Saepe Deos aliquis peccando fecit iniquos

Et pro deli&tis hoftia blanda fuit.

duni

&e Ovidius, nonplacere Diis facrifi-

284

Ep1R 19. I Re

cia, nifi & obedientia accedat , indi«

Ssepe Jovem vidi ,

cum jam fua mittere

vellet

'Hte

cavit hoc dlfhcho

Fulmina, thure dato fufïmulfï"e manum,

ülf )

Non bove ma&tato ccleftia Numina gau-

dent,

Át , fi negligitur , magnis injuria peenis

Solv1tur & Jufïum prætent ira modum.

Sed , qu:x praeftanda eft, & line tefte fi:

al

es;

ÜUülitas,

n

Perfius 2.

. I. Nec minus argute Perfius :

gl'

) curvae in terras anim?e , & coeleftium ina-

Jef

X, S. Porphyrius GazaeEpifcopus Conftan- Surías 26

nes,

tinopoli difficilem rem ab Arxcadio Imperatore **?r:

Ia*

R. P Lo/m. Bibl. Man. Tom, 1

dit

per

|

jm

130

Blbliothece WManualir Concionatorim

per libellum füpplicem impetx*atuïus, Theo-

$. XV.

dofium Arcadii filiolum tum recens natum a

$, Cnf.

baptifmali fonte referri vidit, & ingeniofo

"AUTHORE S.

:

commento libellum purpurz , qua parvulus

h. 10 j

a.

tegebatur, impofuit, quafi ipfe infans eum

I. Nicolaus Lancizius opufc.

IS.

offerret, ceffitque feliciter confilium ; nam

AL Lucas Pinellus de miffa.

ï

Arcadius petitione

&

m implevit , & idola de-

Il. Phili

inolitus eft.

Chriftiano

ppus D'Outreman in Pædagogq

p 2

C

XIL. Emanuel Sofa in tempeftate &onfïifu-

IV. Ai

tus , filiolum fuum innocentem manibus in

& 16.

phontus iïo&ïiq. P: 24l5 9. 6 '14-,15-

ä

ceelum fuftulit, & propter illum , ut parceret,

V. foannes Nadafi in Anno Euchariftico.

rogavit;quanto magis Deus propter fuum. Fi-

hebd. 36. & 48.

jï

-VL. Jacobus Marchantius in Horto Pafto-

liumin facrificio miffze oblatam parcet?

J

|

tonitas.

rum tr. 4.a lect. ia. Item in Virga Aaronis

ApudMo-

i,,in-

lin. tr. 3.

XIL. Joannes de Angelis, cogitanti mih

tf. 3. le&. 10. & feq.

de facrifi-

quit , de miffze altiffimis myfteriis femper ea

VII. Julius Nigronus in Reg. 2. commu-

nium.

cio :diff.

gloria & dele&tatio,quam Pater zcternus in. Fi-

ä

C.

lii fui oblatione füb velamine Sacramenti per-

V1 Antolius Gaudietde detüra & flatt

cipittam grandis & eximia videri folet, ut Àn-

bus perfe£&ionis. part. 1. fe&. 12.

la

AlX

fauro inexhau-

.gelorum chori , Beatorumque turmze, ullam

IX. Francifcus Arrias in t

ippo.

fere prae hac conferant voluptatem; cum enim

fto tom. z. tr. 4. a cap. 1. ufque ad 1o.

i& T.

. .facerdos Deum Deo , illivero creataram tan-

X. Petrus Sanchez in regno Dei, part. 7.

Gen,

tum offerant , necellario fequitur , horum ob-

Càp. 4.

* d- s

latio prze illa quafi nihilum reputetur.

D

Xl. Jofephus Manfi in Biblioth. morali.

B

mä*

x

«!/X

P

n

Ül

/

M

.

a

E

MQrdie a^

i ää&*ä&(»

m

M

z

iv

S

x

:

du

maften

Vbbb tosdiio du

:

?

ä

l!

TITULUS GXXVIII

Marfitr,

CIM,TUS,;

25 dilc. (

SANCTORU

l,

1

ET FEST A.

—

ï

d.

V. Zhmare ,A id eft ,' de eorum felicitate, pe-

rinde , ac fi noftra foret , gaudere, ac gratu-

QUOAD ESSENTIAM SEU IN-

lari , cum amicorum onnia fint communia.

S fu TIU TION E M.

121

VI. Éorhonorare , tum eorum reliquias &

imagines venerando ; tum varia obfequia in

: Deþm' iio.

lionorem illorum praeftando.

!

"VIL Jilor in nece[fitatibus invocure , fibique S, Bern.

li

Beïïlina*kk ,

"AST aftus religionis , quo debitum fan-

de omnibus Sané&tis di&um credere , quod S.a Pf. qui

in thea-

Gis Coelitibus cultum exhibemus. [n-

t:o vit.

Bernardus de Augelis dixit : Quoties graviffi- habitat.

[W

—4 teliguntur autem hic per San&os,

hum. V. 1

ma cernitur urgere tentatio, & tribulatio ve-

It

Sanctüs,

omines & Angeli , ad fruendam beatitudi-

hemens imminere , invoca Cuftodem : Patro-

f

miffi.

nem , qus in vifione Dei confiftit ,

a'd—

num ) tuum, ductorem tuum in opportunita-

tibus , in tribulatione. Fideles fant , pruden-

p

.DZ'UT:/EO.

tes funt, potentes fünt; quid trepidamus ?

Tantum fequamur eos , adhzereamus eis, &

!

TL Thviditur du colfiun dUUENOFOM EF aiché:

riorem.

in prote&tione Dei coli commoremur.

llle eft, qui fola mente , absque

ullo figno externo, peragitur; líte , qui fi-

VHL . Imitari illorgro viribus , juxta monitumS. Ilde-

pl

gnis etiam externis , five morbo

S.Hidephonfi dicentis : Imitamini MatremVir-phon. $.

p

, hve ope-

re 'exhibitis , demonftratur,

ginem , & San&tos omnes , quos laudatis :

PJ

. /e Af-

!]

tumpt.

u

quoniam non tantum illis prodeft noftra lau-

A ä*uf,

datio, quam nobis eorum imitatio.

Unde

t

Canifius

Sponfo magis placetimitator devotus, quam

IL..Eor mognificare , tum ob fanctitatem ,

laudator otiofus; tamen vera laudatio cordis

c.3,qf8.

propter quam inter amicos Dei numerari me-

/

imitatio eft operis.

X

raerunt; tum propter dignitatem, ad !quam

di

a Deo ob merita fua przeclara fant eve&i.

IX. lior quo'quïe ad eo;r'um dmorem €9 ve-

Mil

IV. Pradicare €? laudare , ut, dum ore &

nerationem excitare : fic eniin & aife&tus. erga

Hl

lingua eorum laudes celebramus, cor noftrum

ilos nofter amplius demonítratur , & eo-

M

concepta de illorum excellentia seftimatione

abundare deníonítremus. '

rum erga nos amor fayorque firmius confir-

äL'

inatur.

[

Oi'i«

Titulus, CXXVT. — Sacerdor..

131

Origo Feflorum.

die fexta tribuit vobis cibor duplicer ; €9 [abbati-

zavit populus. die [eptimo.

Tlandem vero in

? S. Chryf, X. Dierum Feftorum fanttificatio immedia-

monte Sinai praeceptum hoc , quod inter alia

| h.1e. in te & fine dilatione poft conditum mundum a

Gen,

Decalogi tertium eft, una cum aliis expreffim

Deo pr2ecepta fuit,quando fcilicet die feptimo

his verbis eidem impofuitpopulo: /Memento,ut

a creaturarum producione ulterius profe-

Ogu

diem Jabbati fan&ifices ; fex: diebus operaberis,€9 fa-

quenda ceffavit.; prout ex verbis (benedixit diei

cies omnia opera tua , [eptimo autem die fabba-

Jfeptimo &c.) clare deducitur: quid enim eft

tum Domini Deo tui eft , mon faciet omne opus

C €9 fan&lificavit illum ) intertogat D.Chryfofto-

in eo , tu , €9 filius tuur , €9 filia tua , fervur tuus

100,

mus : nihil profe&o aliud , quam ab aliis il-

€9 ancilla tua , jvinentum tuum , €9 advena , qui

lum fegregavit, docente nos divina fcriptura,

efl intra portas tuas z. [eoc enum diebus fecit Domi-

[lo.

propter quod,poftquam dixit: t [an&ificavit

mimus calum €9 terrum , €9 mare , C2 ommia,

tllum, adjicit : eoquod in . illo requieverat ab omni-

qua in eir Junt , €9 vequievit. in. die feptimo , id-

OQ]s

bus operibus fuis , que caperat Deus facere. Jam

circo Lenedixit Dom

hinc abinitio doctrinam hanc nobis infinuat

Hil

cavit eum.

inus dies [abbati , € fdnä?zf;

Deus , erudiens , in circulo hebdomadis diem

atj«

unum integrum fegregandum , & reponen-

(

XHIL Preter fabbati fan&iücationem,kneus

Ibid,

dum in fpiritualem operationem.

eidem populo alios per annum dies feftos

lal

proefcripfit : qualis erant dies Pafchze & Pen-

Lippom

XI. Lippomannus quoque cenfet, Moyfen

tecoftes , feftum item , quod tubarum diceba-

inc. x.

* per hoc verbum, benedixit : modum exprimere

tur, feftum propitiationis vel expiationis , fe-

tn

Gen.

voluiffe, qui in obfequio & cultu Deo exhi-

ftum tabernaculorum & colle&arum : praeter

bendo fervandus eft : Unde ly benedixit ita ex-

quae ipfimet Jud»ei alia quatuor fefta inftitue-

ponit: id eft , in eo fibi benedictiones ad lau-

runt; nimirum liberationis , quze Judeis per

!

des fieri voluit , fibique confecravit ; caeteros

Efther Reginam obtigit: feftum dedicationis

ia

quidem operum exercitio deputans , illum

templi , enceenia dictum ; feftum ignis facri ,

vero fuo cultui mancipans ; fan&ificatio enim

de quo 2. JMachab. 1. v. 4. legitur ; ac deni-

que feftum ob Nicanoris mortem inftitutum ,

idem eft, quod ad divina obfequia applicatio.

de quo primo ejurdem fhiflorig lib c. . fcri-

Manfi tr.

XIL Curautem Deus diem feptimum po-

:

28 difc.r, tius fuo cultui deftinarit, hujus facer textus fe-

bitur. |

nc 30

Ibid,

quentem aífignat rationem : Quia requievit ab

XIV, Tandem vero fabbatum 6lim a popu-

univer[o opere , quod gatrarat ; quibus verbis

lo judaico fan&ificatum , ab ecclefia in Do-

modus fefta fan&tificandi innuitur , qui in eo

minicam translatum fuit, ne populus chriftia-

[e

confiftit, ut inillis ab omni opere fervili abfti-

nusjudaizare videretur ; maxime vero quia

ätu—

neatur. Do&tor Angelicus inter multas ratio-

hoc eodem die Salvator nofter , e fepulchro

i.

nes inftitutionis & fan&ificationis hujus diei

redivivus furrexeratjid quod ex praehabito in-

talem quoque adducit: Primo datum fuit ad

ter Apoftolos confilio , ftatim poft refurrectio-

5

deftructionem erroris: previdit enim Spiri-

nem fattum fuiffe dicere oportet ; clarum enim

a i

tus S. quod faturi erantaliqui , di&uri , mun-

in Apocalypfi hujus argumentum habemus :

dum femper fuiffe, de quibus 5.Petrus loqui-

nam cap. 1. S. Joannes dicit : fui !in [viritu in

tur; voluit ergoDeus,ut cuftodiretur unus dies

Dominica die : proeterquam quod S. 1gnatius

iqes.ben.

in memoriam , quod Deus omnia creaverat

Martyr , Apoftolorum costaneus , Domi-

d 20 qu

infex diebus ; & in feptimo quievit a novis

nicae mentionem faciat, eamque fpeciofo hoc

Viæ' hlbitatt

creaturis condendis. Porro hujus praecepti

titulo Reginam & Principem omnium dierum

0vc

renovationem ex univerfa facre [ícripturce

condecoret. .

In antiquo etiam concilio fe-

itfo-

ferie nullibi fa&am fuiffe colligitur , nifi

quentia verba expreffa leguntur : Chriftiano-

tita«

poftquam populus Ifraeliticus in deferto fub-

rum religiofze devotionis ( quze , ut creditur,

den-

ftitit : antea enim preeceptum hoc eidem po-

ex Apoftolorum traditione , imo ecclefize au-

s?

pulo implicite quidem traditum fuit , quando

thoritate defcendit ) mos inolevit, utin me-

,&

nimirum Deus illis Manna fuum liberaliter

moriam Dominicze refurrectionis , diem Do-

impertiens, difpofuit , ut hoc illis quotidie de-

minicum venerabiliter atque honorabiliter co-

plueret , quotidie pariter ab illis colligendum,

lat;quoniam eo die Deus lucem condidit mun-

ioro$. 1l

proeterquam in die fabbati : Sex diebur collige-

di;eo die Chriftus a mortuis refurrexit ; eo die

qï i

hob, y

tir, in die autem [eptimo [abbatum eft Domin ,

Spiritum S.Paracletum Apoftolis mifit de coe-

d Al

1LS

umj*

idcirco non invenietur. . At vero qui in fervitu-

lo;eo die Manna pluit. Sed & in concilio quo-

4l

te /Egyptiaca a Pharaone in luti , laterisque

daim anno 1203. fub Innoc. III. inScotia cele-

Jude

operibus continuo occupati , & oppreffi,

brato, dum in Dominicze originem diligens

yam

hanc fabbati fan&tificationem dudum negle-

inftituereturindago, prout in annotationibus

xerant, non obftante , quod Deus illis eo

dicitur, celebris quidam Przedicator fequentia.

YUs

die coeleftem hujus Mann?e annonam mini-

afferuiffe legitur : hoc mandatum fubfcriptum

me depluiffe dixiffet ; ideo dixit Dominus

de obfervatione diei Dominicze venit de coelo,

hu

me depluiffe dixiffet ; ideo 'dixit Dominus ad

Mandatum fanétum diei Dominicz , quod de

er

74

.Moyfen : U[queque non. vultir. cuffodire manda-

ccelo. venit in Jerufalem,& inventum eft fuper

L e

ia men, €9 legem meaum ?. lidete, quod Do-

altare S. Simeonis, quod eft in Golgotha, ubi

jl

miünus dederit vobis [abbatum , €9 propter hoc

Chriftus crucifixus eft pro peccatis mundi. Et

2

Inan-

R. P Lohn. Bibl. Man. Tom. 111 —

!

Bibliothece

133

JMManualit: Concionatoriag

h

mandavit Dominus hanc epiftolam , quae ap-

fia nobis Chriftianis,przeter diem Dominicum,

!)

prehenfa eft fuper altare S.Simeonis, quam per

multa alia fefta in honorem Dei & Filii ejus,

gt

tres dies, & tres noCtes , homines afpicientes

ipfius fan&tiffimze Matris , & aliorum Sanc&to-

corruerunt in terram , orantes Dei mifericor-

rum przefcripfit. S. Bernardinus quzrit,quare.

Jor..

y. 1l

u

diam : & poft horam tertiam erexit fe Patri-

alia fefta ultra diem Dominicam addita ? Re-

archa, & Azarias Archiepifcopus,& expende-

fpondetque id principaliter faCtum effe propter

]ob 5

&

runt infulam, & fanctam acceperunt epiftolam

LP

rememorationem beneficiorum , quze nobis a

Jgf Ic

Dei, quam cum accepiffent, invenerunt fuper-

Deo in talibus diebus collata funt. Sic enim fe-

nf

qui

fcriptum iftud : Ego Dominus, qui preceyi vobis,

ftum natalis celebratur in honorem nativita-

ut obfervaretir diem [anflum. Dominicum , €? non

tis noftri Salvatoris ; Pafchain memoriam re-

y.9

APOC 1 dl(

euflodiflis eum, €9 de peccatir veftrit. non. pani-

furrectionis ejus; Epiphania ad recolenda tria

bu

tuifli; €$c, Ex qua hiftoria , quanto cum zelo

illa tam infignia myfteria &c. Sic pariter va-

Deus exactam Dominice obfervantiam ur-

an

rias celebramus fanctilfimze Virgiuis folemni-

;l

geat, clare deducitur : cujus diei ab antiquis

tates,ob multas perfectiones,quas in fe habuit,

Patribus multa eximia confcripta encomia le-

inquit S. Bernard. & nobis divino Numine in-

ba

qUI

gimus. Eo die, inquit D. Chryfoft. deftru&us

fpirante participat & confert. Przeterquain

eft infernus, extinétum maledi&um, difparuit

quod SS.Virginis feftaob aliud quoddam emo-

Apoc, AT,

peccatum, confractze inferorum portee , capti-

1

(

lumentum noftrum celebremus, quia nimirum

vus fattus eft diabolus, diuturnum bellum

eft divinarum opum thefauraria, quorum par-

diremptum, conciliati Deo homines, noftrum-

ticipio tantopere indigemus. Quod vero alios

e[U

que genus ad priftinam , imo ad majorem re-

fte

Santtos attinet,hi quidem,ut S. Bernardus ait,

e0r

diit dignitatem, viditque fol inopinatum & ad-

bonorum noftrorum non egent, nec quidquam

mirabile illud fpe&aculum, quod homo factus

eis per noftras devotiones preftatur , fed

j|[e!

eft immortalis.

T1À

IS. Betn.

plane quod eorum memoriam veneramur ,

Ec

XV. S. Bernardinus d*uodecim enumerät

noftraintereft,non ipforum : dum enim eorum

to.2.S. 10 Dominicze praerogativas ; r. Quia omnium

folemnitates celebrando , nos pro beneficiis,

APOCl 22. 1

c. l.

* 2- dierum prima exiftit. 3. Quia omnium dierum

14

"

quze eorum fuffragiis intervenientibus, conti-

p

ultimus erit. 3.Quia noCtem przecedentem non

nuo recipimus, gratos exhibernus , eosdem ad

le

habuit. 4.Quia noctem fübfequentem non ha-

patrocinii continuationem obligamus , fimul-

k

bebit. 5. In Dominica Deus coelum & terram

que Dei nobis amicitiam comparamus , cui

fo1t,26,

creavit. 60.Quia in ea omnesAngeli fuere crea-

honor fervis & amicis ejus exhibitus mire

ti, ex quibus boni glorificari , mali vero puni-

placet : unde David non dubitat fpondere :77o-

ri meruerunt. 7. Quia in hoc die lex data fuit

luntatem timentium [e faciet , €9. deprecationem

populo Ifraelitico. 8. Quia in ea natus Chri-

eorum exaudiet. Quis , inquit S. Auguftinus ,

.ftus, & Manna primitus e coelo dilapfum fuit.

magnitudini timentium Deum , zequalem fe

Mathas, ,

9. Quiain ea Chriftus inferno devi&to,ele&isq;

audebit dicere,qui paratum habet Deum vo-

Y 0.

animabus efinu Abrahze edu(tis, ad vitam re-

luntati eorum ? Et S. Bernardinus in eodem

Matth.yo.

furrexit immortalem. 1io. Quia in Dominica

Y.ih,

r

fermone, eadem hzec utiliffima motiva confi-

omnium mortuorum contiuget refurreGtio, ju-

derans, ait : Nec fane parum fruttuofa inveni-

ftaque fingulis pro meritis przemia affignabun-

tur memoria feftivaSanCtorum, languorem, te-

:

tur. 11. Quia hoc die fuper Apoftolos Spiritus

porem, erroremque depellens, cum eorum in-

i, 2

fan&us defcendit. 12. Quia eodem die in para-

terceffione juvetur infirmitas noftra , confide-

difo initium erit zeternitatis illius , quam om-

Yj

M

ratione beatitudinis excitetur negligentia no-

Vos

nesanim?e electe,perennes Deo laudes & gra-

ftra, ignorantia quoque noftra ipforum erudia-

tias perfolvendo, fine fine continuabunt.

tur exemplis. S, Auguftinus de profe&tu,quem

s, ? ADt.

XVI. S.Antonius inter alias caufas,ob quas

Chriftianus ex feftis Martyrum colligere de-

in fumm, fanctificandus eft dies Dominus, hanc quoque

bet , differens , quis finis in eorum celebratio-

Büln v )5

am

tit. 14.

adducit ; cum enim corpus noftrum de terra

ne iis praefigendus fit, his verbis docet: ut ea

Y.4

€. 4.

pat

fumptum fit, natura fua bona hzec terrena ap-

celebritate, inquit, & Deo vero de illorum vi-

petit, iisdemque per affectus fuos immerfum

&oriis gratias agamus, & nos ad imitationem

Àpo

vivit,quibus ne nimium infordefcat, opus ha-

talium coronarum atque palmarum , eodem

Y

iE

bet, ut ad bona coeleftia mentem fuam non-

lg

invocato in auxilium , ex eorum memorize

(

nunquam elevet , eoque fine opportunum fibi

renovatione adhortemur.

tempus deftinatum habeat ; ideoque, inquit,

i

r

oportet habere certum tempus , in quo cum

SI x II.

non liceatei vacare operibus, detur ei materia

EX S.SCRIPTURA. DE

vacandi fpiritualibus. Sicut enim corpus indi-

SANCTIS.

(

get aliquo tempore ad refe&tionem fui, que fit

per fomnum, comeftionem & hujusmodi, alias

Qualitar.

Getef o X

deficeret in operando,& vivendo ; ita & anima

Qif

indiget refectione fpirituali,ne deficiat, quze fit

L [JIc eft Fratrum amor, & populi Ifrael ,2.Malaeh.

brdss Y

er orationes & alia fpiritualia.

^" hic eft, qui multum orat pro populo ,2. c. 15.

$

Manfil:c.

XVII. Quemadmodum vero przeter hanc

univerfa fancta civita

AC

E

n. 90

te , Jeremias Prophe-V- 14

n

fabbati fanctificationem , ut paulo ante dixi-

ta Dei.

por

mus , alia quoque Hebrzeorum populo prze-

II. Et cum aperuiffet librum,quatuor anima-Ap.s.v.&, |

É

fcriptae fuerunt folemnitates , ita etiam eccle-

lia,&vigintiquatuor feniores cecideruntcoram

tæj

d

*

Tituu; C X X wV IIT. San&oium Cultus €3 Fefía.

133

Domini, Reges Juda &.omnis Juda, cun&ique

Agno, habentes finguli citharas , & phialas

;01

aureas plenas odoramentorum , quz funt

habitatores Jerufalem ,: hzec dicit Dominus :

orationes Sanctorum.

cuftodite animas veftras, & nolite portare pon-

fe

dera in die fabbati , & nolite ejicere onera de

Jomn. 15. L. Vos autem dixi amicos:; quia omnia,

T

v' [6.

quaecung; audivi a Patre meo, nota feci vobis. .

domibus veftris in die fabbati , & omne opus

i

Job. 5.

IV. Voca ergo , fi eft, qui tibi refpondeat,

non facietis.

Ve lo

XVIII. Locutus eft Dominus ad M

oyfen ,Le&it. 23.

e-

& ad aliquem Santtorum convertere.

Jof. x.

V. Dominus Deus vefter dedit jvobis re-

dicens : Loquere filiis Ifrael , & dices adeos:

à

M t3. .

hze funt ferioe Domini, quas vocabitis Sanctas,

i

quiem , & omnem terram.

ld

Apoc, 7,

VI. Poft hzecvidi turbam magnam , quam

fex diebus facietis opus; dies feptimus, quia

v.9,

dinumerare nemo poterat , ex omnibus genti-

fabbati requies eft, vocabitur fan&us, omne

Q

opus non facietis in eo , quod paulo poft ma-

bus, & tribubus, & populis, & linguis , (tantes

ante thronum in confpe&u Agni, ami£ti ftolis

gis declarat, dum ait : Nullum fervile opus

k

ll,

albis, & palm?e in manibus eorum , & clama-

facietis.

1

XIX. Dies feptim

us celeberrimus & fan&us Num, 53.:

bant voce magna dicentes : Salus Deo noftro,

qui fedet fuper thronum & Agno.

erit vobis : omne opus fervile non facieþis

i

VIL Audivi vocem magnam de throno di-

in eo.

m

' Apoc, 21

" XX. Audite verbum Domini ,

Principes Ifsiz x, :

v.3

centem : Ecce tabernaculum Dei cum homi-

nibus, & habitabit cum eis. Et ipfi populus

Sodomorum, populus Gomorrhz : quo mi-xo.

08

hi multitudinem vi&imarum veftrarum , dicit

|

ejuserunt, & ipfe erit eorum Deus, & ab-

Dominus ? Plenus fum. Ne offeratis ultra fa-

it

fterget Deus omnem lachrymam ab oculis

i

eorum , & mors ultra nonerit, neque luctus,

crificium fruftra: incenfum abominatio eft mi-

ed

hi; Neomeniam, & Sabbatum , & feftivitates

neque clamor,neque dolor erit ultra, quia pri-

,

ma abierunt, & dixit , quifedebat in throno:

alias non feram ; iniqui fünt ccetus veftri ; Ca-

n

Ecce nova facio omnia.

lendas veftras , & folemnitates veítras odivit -

anima mea: fa&ta funt mihi molefta, laboravi

li,

Apoc. 22.

VIIL. Et omne maledictum non erit am-

!t

v.3.

plius : &fedes Dei & Agni in illa erunt, &

fuftinens. Et cum extenderitis 1oanus veftras,

Ml

avertam oculos meos a vobis ! & cum multi-

fervi ejus fervient illi, & videbunt faciem ejus,

U

& nomen ejus in frontibus eorum.

plicaveritis orationem , non exaudiam.

cui

;ïo.xz, a6, 1X. Si quis mihi miniftrat , me fequatur ,

Utilitas.

gire

ubi ego fum , illic & minifter meus Frit'

LXXI. Si averteris a fabbato pedem tuum, Ibid, $8.

en

Utihtas.

facere voluntatem tuam in die fancto meo,

ls,

X. Amen dicb vobis, quamdiu uni ex mi-

vocaveris fabbatum delicatum , & fanctum

e

Matth.a5, .

V iO.

mis meis feciftis, mihi feciftis.

Domini gloriofum, & glorificaveris eum ,

0

Matth, ro.

XI. Qui recipit ( faltem in corde ) vos , me

dum non facias viastuas , & non invenitur

m

voluntas tua : Tunc dele&taberis fuper Domi-

nfi«

v. 40.

recipit: & qui me recipit , recipit eum , qui

me mifit.

no, & fuftollam te fuper altitudines terre,

if]le

Nece[fitus.

& cibabote hsreditate Jacob Patris tui, os

£

[2

enim Domini locutum eít.

Il]»

Zuch.. 2.

XH., Qui tetigerit vos, tangit pupillam ocu-

XXIL. Si fan&ificaveritis diem fabbati , neJerem

:

AT.

je

vl 9.

faciatis in eo omne opus,, ingredientur per

VOS.

li mei : quia ecce levo QR meam fuper

civitatis hujus Reges & Principes , fe-

*

portas

]i

Dignitas.

dentes

füper folium David , & afcendentes in

m

curribus & equis, ipfi, & Principes eorum ,

d*

XIIL. Mihi autem nimis honorificati funt

Pfalm. 72.

viri Juda , & habitatores Jerufalem , & habi-

0«

v. 28

amici tui Deus ; nimis confortatus eft princi-

tabitur civitas hzec in fempiternum.

&

atus eorum.

XXIII. Cuftodite fabbata mea , & daboLevit, $6

XIV. Hi funt, qui venerunt de tribulatio-

.

x Vï'

Apoc, 7

vobis pluvias temporibus fuis , & terra gignet

nem

v0 14-

' ne magna, & lavarunt ftolas fuas in fanguine

germen fuum , & pomis arbores replebun-

Agnijideo funt ante thronum Dei, & ferviunt

tur , apprehendet melfium tritura vindemiam,

jetn

ei die ac no&e in templo ejus , & qui fedet in

Jit

& vindemia occupabit fementem , & come-

throno , habitabit füper illos.

detis panem veftrum in fa

turitate , & abs-

terra veftra.

Dabo

DE FESTIS.

que pavore habitabitis in

acem in finibus veftris : dormietis, & non

erit, qui exterreat : auferam malas beftias ,

-2

Qualitar.

& gladius non tranfibit terminos veftros, per-

fequemini i

nimicos veftros,& corruent coram

Genef,2, — XV. Benedixit Deus diei feptimyd, & fan-

&ificavit illum.

vobis. Refpiciam vos ,

& crefcere faciam:

mini, & firmabo pattum meum

Exod.ao, XVl. Memento, ut

"

-diem fabbz/ltir fan&ifi-

Multiplica

j u

ces.

vobiscum :

Ponam Tabernaculum : meum in

medio veftri.

u

dO,Q,c- 5:

jerem. C«

X

VIT. Hzec dicit Dominus : Vade, & fta in

M

porta

filiorum populi, per quam ingrediuntur

?he«" »

Reges ]ud

a, & egrediuntur; & in cunctis por-

ma. AP,SuV'&V |

tze Jerufale

i, & dices ad eos: audite verbum

m

R 3

$. 1.

134

Bibliothecg IManualis. Concionatorig

$. LII.

mur, ita tamen, ut nulli Martyrum , fed ipfi

s an'

£onc

EX SS. PATRIBUS ET DOCTO.

Deo Martyrum , offeramus , quamvis in me-

moriis Martyrum conftituamus altaria. Quis

L deW

BU S.

enim Antiftitum , inlocis fanctorum Corpo-

rum affiftens , altari aliquando dixit: Offeri-

Qualitas.

5S. Bern,

mus tibi Petre , aut Paule, aut Cypriane?Sed

ä

I. ^ Ria funt , quz in feftivitatibus Sancto-

quod offertur,, offertur Deo , qui Martyres

Ín ferm,

rum vigilanter confiderare debemus,

j Pett

