nis in martyrio reputatur, fed devotze quoque

XXXil. In. ecclefia letum , in quo quie- S.Bern.

mentis fervitus . immaculata ,

quotidianum

fcitur, clauftra exiftimo effe; & monafte- f.46. in

martyrium eft.

4

ria, in quibüs quiete a curis vivitur fzecu- "n*

S. Befno

1.r.

e

— AXVI.. Quid fibi vult, quod eadem pr

omif;

li, & follicitudinibus vite. Atque is lettus

fio fa&a eft pauperibus & martyribus , nifi

floridus demonftratur ,

um exemplis & in-

Sanct,

quia vere martyrii genus eft paupertas volun-

ftitutis Patrum ,. tanquam. quibusdanf bene

taria? quod enim martyrium gravius eft,

olentibus floribus ,

fratrum ,»,vconverfatio &

quám inter epulas efurire, inter veftes multas

vita refulget. .

4

- XXXIII. In humanis r

e

& pretiofas, quas offert mundus, quas oftentat

,b'us, '& in hac pe- S.Laur,'

malignus, quas defiderat ipfe nofter appeti-

regrinatione, nihil tam efficaciter gerit in luftin. de

onait,

tus, algere ?. an non merito coronabitur, qui

fe imaginem cóleítis patrize ,quam mohna-

erfect,

— fic certaverit, mundum abjiciens promittea-

ftica. converfatio, : &

6

tui-dicata.:

j

ilcongregatio divino A

tem, irridens, inimicum tentantem, &, quod

gloriofius eft, de ipfo triumphans, & crucifi-

XXXIV. Confi

Q—]tö DEUS gratiam religio- Idem c.9

$ X

It

gens concupifcentiam prurientem ?

nis hominibus occultavit:, :ne,. fi cogno- vit.

T

IQ. f.30,

XXVIL. Genus martyriieft, fpiritu fa&a

Íceretur . ejus

felicitas , -omnes ad. eam

in Cant,

carnis inortificare, illo nimirum, quo mem-

confugerent.

bil

XXXV. Sapientia ,

quos 'alligaverit , '&S.Aug.m :

bra caeduntur, horrote quidþm« mitius , fed

diuturnitate moleftius.

exercitatoriis quibusdam Jaboribus edomue-€P.37-

Gloffa

AXVIIL . Alii vovent vitulos ,. alii arietes ;

rit, folvit poftea, liberatisque fefe donat ad

apudPlat, vel domos, Nazarzeus feipfum. Hoc eft Naza-

fruendum ; & quos primo temporalibus .ne-

la.c.8. yoeivotum, quod eftfuper omne votum : fi-

| ii

xibus erudierit, poft zeternis amplexibus al-

lius enim vel filia, vel pecus extra nos eft: fe-

ligat. Quo vinculonec jucundius, nec foli-

ipfum vero Deo offerre , non alieno labore,

r

dius cogitari quidquam poteft.-...Primse 'hoec

L

fed proprio placere, P.

C

aliquantulum düra confiteor, illa vero ultima

T

--

' tius omnibus votis.

*rfe&ius eft, & eminen-

7

ER

[ d

nec dura dixerim, quia dulciflima fünt : .. nec

S.Bern.f.

XXIX. Quis fzecul

aris honor excogitari þo-—

mollia, quia firmiflima. . Vincula 'vero: hujus

Eccenos teft.,

M n a a

- qui non prorfus in tantze fublimitatis

mundi afperitatem habent veram, jucundita-

teliq.

comparatione vilefcat ? non unius fiquidem

tem falfam, incertam voluptatem, durum la-

civitatis aut populi, feuregionis unius, fed

borem, timidam quietem, tam. plenam mife-

univerfitatis judices. habent przefidere cum

rize, fpem beatitudinis inanem. . His tu ne in-

l

Chrifto. Nec folum homines, fed ipfos ange-

feras collum, & manus, & pedes:

los judicabunt, qui parentem ad modicum va-

y

porem przefentis glorize dedignantes; & exuf-

1 E»!UZ'ZZ'L*[ZI. j

N

bt

flantes, improperium Chrifti univerfis mundi

XXXVi; 0

| $

mnis fervitüus amaritudine

vple-;

na eft, omnes fervili conditioneligati & fer- S.Agg.(

præferünt titulis digïlitatulïl.

lt

viunt, & murmurant. Nolite timere illius Do- inPf.g9.

l,

-ä'ucunditm.

mini fervitutem. — Non erit ibi gemitus , non

S.Laur.-

Juftin, in

XXX. Nemo procul dubio explicar

P valet,

murmur,nonindignatio ; magna felicitas eft ;

l.de obed

.quanto repleatur gaudio, quanta potiatur pa-

effe in domo ifta fervum , etfi cam compedi-

[]

C.I8.

ce, quibus fpiritualibus reficiatur deliciis, &

bus.. Libera fervitus eft apud Dominum ;.1i-

quot divinis quotidie illuftretur fplendoribus,

bera fervitus, ubi non neceífitas, fed charitas

j

il

qui deliberato animo & coelefti infpiratione

fervit. Simul esfervus &liber : fervus, quia

afflatus renunciat fponte fzeculo, fecedit in

fattus es.; liber, quia amoris a Deo, a quo

X(E

clauftro; & militat Deo,, nihil terrenum am-

factuses. , Noli fervire cum murmure ; non

biens,nihil témporale poffidens; nihilque quod

enim id agunt murmura tua , utnon fervias,

amorem fuum vendic

fed ut magis fervus fervias.Servus es Domini,

: fervans.

gre queat,omnino re-

S.Chry

libertus es Domini ; non te fic quzeras manu-

XXXL Una ibi voluptas, una jucunditas ,

mitti, ut recedas de domo manumifforis tui.-

X

in apol

vit. Mon,

unze delicize,unum defiderium,una fpes omni-

XXXVIL Qauoniam fi abundat tribulatio 9.Bern.in

*

—

l3,

bus ineft. Tbi veluti quadam ex regula &libra

veftra pro eo, abundabit. confolatio veftra

ui

habitat,

cuncta funt diligentiffime ordinata, nulla ibi

per eum, ut ineo delectetur anima, quze in his

13. .

inzequalitas; czeterum ordo füummus & mo-

renuit folari, Apud ipfam namque ipfa quo-

n

deratio, & convenientia, & ineffabilis concor-

que tribulatio, magna quzedam confolatio po-

dize fervandze diligentia, jugisque ac perpetua

terit inveniri. Nonne caim certum eft, fupra

At

leetitive materia. lllic folum videas id perfe&te

vires humanas, ultra naturam, contra con-

|

contingere', nusquam alibi, non modo quod

i

fuetudinem effe, quze fuftinetis ? alius igitur

proefentia omnia contemnant, omnemque a fe

poterat ifta, ille fine dubio, qui fecundum

rixze & pugnoe materiam abfcindant, certiffi-

Apoftolum portat omnia verbo virtutis fuoe.

maque coeleftium - bonorum fpe beati fint ,

Quid igitur timendur nobis, fi adeft, qui per-

j

fed quod ea quoque;' quze fingulis contingant,

tat omnia,

y.

XXXVIIL

Titulus CX XIT.. Religiofus Status

S. Bern.

-XXXVII. Neceffe eft, ut un&io fpiritualis

Dignitar

x. dede- G'I'atlæ adjuvet infirmitatem noítram , obfer-

e

dic. Eccl. Vanmvum & multimodze poenitentizé cruces,

XII. Magnus honor, magna gloria, tibi fer-

devotionis fuze g

gratia leniens :

quia nec fine

vire, & omnia propter te contemnere

1.3. €. fG.

-cruce fequi Cnmitum, & fine unctione, crucis

XIIL O facer ftatus religiofi familiatus, S.z.

L

alperitatem ferre quis poffet. -

Hinc eft, quod

qui hominem angelis reddit æqualem DEO Ibid. $. 5.

i

1nulti abominantur ,

& fugiunt poenitentiam,

lacabilem, dæmombus terribilem , & cun-

crucem quidem Vldentes

fed non videntes

€tis fidelibus commendabilem.

unctionem. Vos qui exp erti eítis ,

ecce Ícitis,

XIV. Non nunquam mihi videri debet fer-

quia vere crux noftra inun&ta eft, &per gra-

vire tibi, fed hoc potius magnum mihi, & mi- Ibid. $..

tiam fpiritus adjuvantis fuavis & delectabilis

randum apparet ,

quod tam pauperem & in-

ä

eft peenitentia noftra, &, ut ita dicam, ama-

1

d1gnum dignarisin fervum recipere, dilecis

ritudo noítra dulcnïïma

fervis tuis adunare.

lr

1, de

as

u

:7uczmdzm.r

EX LIBELLÓ DE IMITATIONE

ü

CHRISTI.

—

XV. Invement fuaviffimam Spmtus fancti

confolationem , qui pro amore tuo omnem bid. $.5.

szlz la.

SS

10j

äfg

Lr.e.

carnalem adjecermt deletctationem.' Confe- ,

17. IHabltus & tonfura modicum conferunt :

quentur magnam mentis libertatem, qui ar-

$.2.

fed mutatio morum, & integra mortifi-

&am pro nomine tuoingrediuntur viam , &

n

catio paffionum verum faciunt religiofum.

omnem mundanam neglexerint curam.;

D

Tbid. S.r.

II Si vis debite ftare & pr oficere teneas te

XVI. O grata & jucunda Dei fervitus

ua

g;

tanquam exulem & peregrinum fuper terram.

homo veraciter efficitur liber & fanttus.

Ibid, S.6.

Oportet te ftultum fieri propter Chriftum , fi

XVII. Quam dulce & jucundum eft, videre

«s

vir religiofam ducere vitam.

Tbid. S$ 3

fervidos & devotos fratres, bene mongeratosi t. 6,25,

L]

III. Ad ferviendum venifti,

non ad reven-

& dlfaphnatos.

$3

' dum ; ad patiendum & laborandum fcias te

vocatum, non ad otiandum &fabulandum.

Y

$. V.

ä*ï

lr. c.r8.

IV. O quantus fervor omnium religioforum

8

EXXEMPEXN

in principio fuze inftitutionis fuit ! O quan-

ta devotio orationis ! quanta semulatio vir-

|

tutis! quam magna difciplina viguit! quanta

J'ocatio.

reverentia & obedientia füb regula magiftri

in omnibus effloruit! teftantur adhuc veiügla

um S Fr anmfcus adhue fiecularis paupe- S. Bcnav.

ld

g^

derelicta, quod vere viri fan&ti & perfecti fue-

ri cuidam fuas veftes amore Dei donaf- z. vit.

runt,

qui tam ftrenue militantes , mundum

fet, proxima notte fibi vifus eft in amplum »a-

latmm ductus ,

fupplantaverunt

in quo ampliffima aula variis

bf C.rg.

V. Vita boni religiofi omnibus Vn'tatlbus

armis cruce Chmfh infignitis referta cerneba-

S

poliere debet, ut fit talis interius, quahs Vlde-

tur. Quserenti autem, cujus effent? refponfum

tur hominibus exterius.

eft ,

V

omnia ad 1pfum pertinere, militesque

; ï. 02)0

V1. Efto vigilans & diligens in. De1 fervu*ao

1püus Quare foranium de militia profana in-

p

S.1.

& cogita frequenter, ad quid venifti ? & cur

terpretatus ad Apulize Comitem,fub cujus au-

feculum reliquifti? nonne ut Deo fervires, &

fpiciis militare decreverat, fe cuntuht verum

|

eo in itinere fic iterum Chriftus eum allocu-

fpiritualis homo fieres ? igitur ad profe&um

ferveas.

tus eft : Francifce, uter tibi melius facere po-

lbid. $..

VIL Quomodo faciunt tam multi alii reli-

teft, dominus, anfervus ? dives, an pauper :

l

iofi , quifatis arctati funt fub difciplina clau-

Cumque Francifcus, quod erat, refpondiffet,

j

rali? raro exeunt, abftra&e vivunt, pauper-

fubjecit Chriftus :

Cur ergo pro fervo Domi-

rime comedunt, groffe veftiuntur, multum la-

num reliquis, & pro paupere homine divitem

borant, parum loquuntur, diu vigilant, matu-

DEUM? Ad quam vocem Francifcus, quid

xefurgunt, orationes prolongant, frequenter

ergo, ait, facere me jubes? Cui iterum Chri-

legunt, & fein omni difciplina cuftodiunt.. Et

ftus refpondlt Redi in patriam tuam, quod

ideo turpe effet, ut tu. deberes in tam fan&o

enim vidifti ,

nihil temporale indicat ,

nec

etn

opere pigritare, ubi tanta multltudo reugmfo-

humana-* fed divina ope in te complendum

Qui

L'

rum incipit Deo jubilare.

eft.

ltz !

9. C€,

$

6.

VIII. Vere vita boni monachi crux eft , fed,

H. Monetus cum diu Reginaldi Dominicani Antontus

|

:

.

dux paradïü

conciones declinaffet ,

tandem fociorum im- Senenf.in

?

- Utiltas.

portunitate ad unam tra&us , Uubi illa verba :

Chron.

3

C€,IO.

IX Habebunt gratiam magnam, qui fpon-

Ecce video coelos apertos: explicari, & fibi

S

te fe fubjecerint tuze fanctiffimze fervituti.

quoque nunc patere audivit, ita commotus

:2

Àbid

-X. O ample&endum & femper optandum

eft, ut mox finita concione Reginaldum

fervitium, quo fummum promeretur bonum,

adlent eique propofitum religionis intrandze

& gaudium acquiritur fine fine manfurum.

aperuerit.

Lt

e.251

EU Religiofus fervidus omnia bene portat

HI. S. Nicolaus Tolentinas audiens occa- Surius

S .

& capit, quæ 1111 jubentur.

fione jllorum verborum : Nolite diligere !9* Sept.

munduni,

Bibliothece BManualis: Concionatoria;

mundum: ab Auguftiniano quodam prdi-

theo vidiffent. Deus feni cuidam fancto San-

catore veritatem mundi magno fervore expli-

&os illius monafterii vita functos. videre cu-

U

cari, poít concionem ftatim concionatorem

pienti, inter illos etiam S. Dofitheum figulari

f

adiit, fummisque precibus in o

gloria fulgentem oftendit, utpote quam fingu-

4

;*dingm admit-

laris obedientize ftudio meruiffet.

ti petiit.

Platus

ÍV. Andreas

Virdunenfis Archidiaconus í

X. Fr. /Egidius ex ordine S. Francifci, pe- Platus

Z

l3.€.38. cum Claramvallem veniffet, illius coenobii

tenti confilium de religionis ingreffu, refpon- l1. c.49.

dit: Dic mihi, fi mendicus certo fciret, alicubi

Id

pietatem & ordinem przefens infpecturus, ad-

miffus in capitulum, ubi monachorum ordi-

magnum thefaurum]latere, an confultaret ,

,nem, quietem, & habitum angelicum vidit ,

num eéundem expediret eifodere ? cumque is

negaffet , quanto igitur, inquit, alacrius &

adeo 'incitatus eft ad fefe iisdem aggregan-

|

dum, ut nec ad fua ordinanda domum redire

promptius debent homines ad infinitum il-

voluerit.

lum Dei thefaurum accurrere, in quo folo fünt

Iil

Tb,c.ult,:

V. Rolandus vir nobilis cum totum diem

vera & seterne divitiae.

(

. quondam inter epulas, ludos, choreas, veftitu

XI. S. Anfelmus quondam extra fenfum ra- Ibid, -

&

pretiofo indutus confumfiffet, tandem vefpere

ptus, vidit fluvium immanem & pr?ecipitem,

Jhid.

ad fe reverfus cogitavit, quo omnia hujus diei

in quem omnes fordes mundi confluxerunt,

H]

gaudia abiiffent ? reputansque, ficut dies ifta

& a quibus paífim viri, foeminzeque abripe-

abierat, ita reliquam quoque vitam abituram

rentur ac pafcerentur: poítea vero amplum

f

cum fua felicitate , nihilque prazeter poeniten-

& fpatiofum caftrum vidit, cujus parietes ar-

tiam & dolorem manfurum, poftero die reli-

gento obducti, hortus amceniffimus, aér pla-

gionem ingreffus eft..

cidiffimus, & omnia alia adeo jucunda &fua-

Lbid.

ïä

VI. Petrus Confalvus Epifcopi Valentini

via erant , ut nihil ad felicitatem defiderari

Nepos, cum opima beneficia patrui diu ad de-

;polfet.' Et per hoc quidem clauftrum religio-

licias & inanem faftum adhibuiffet, tandem,

nem, per fluvium vero illum, mundum fi

gpifi-

ubi cum fociis equo fuperbo per urbem ve-

cari intelligebat.

&us, ab eodem in lutum excuffus, ideoque à

XII. S. Gregorius Magnus ab ineunte zeta- 1demin

fpe&atoribus procaciter irrifus eft , fic fecum

te monafticam vitam profeffus eft, itaque amo- P'2cem»

decernere coepit: Quandoquidem, o munde,

rem ejus retinuit , ut etiam ecclefize Diaco- '

egoate, cul tam fideliter fervivi, tam male

nus creatus & Legatus Apoftolicus Con-

a Vi*av

tractor, ego quoque te viciffim, ut mereris ,

ftantinopolim declaratus , .noluerit - difcede-

fe

traCtabo. Itaque eodem momento conftüituit ,

re, nifi cum aliquot monachorum comita-

fe religionem S. Dominici ingreffurum, quod

tu, ut quafi monalfterium fecum circum-

D

ferret.

M

& poitero die cum omn

i

ium admiratione

proeftitit.

| Ht Sor,

Utilitas.

Dignitas.

j

4 num,

m

ui

— VIi. Invitis Patrum legitur, quod quidam

1

viderit eandem gratiam defcendentem fuper

XII. CumS. Clara profeffionem cum vfdis Vit. p.2.

Y

eum, qui habitum religionis affumpfit, & fu-

fororibus feciffet, apparuit illi Chriftus in for- cap.24.

t

H

S. Thom.

per eum, qui baptizatur.

Quod tamen, tefte

ma pulcherrimi juvenis , qui depofita corona

S. Thoma, non ideo fit, quod talis à fatisfa-

ex floribus immarceffibilibus , pofuit eam in

Ul

n

2. q.189.

Gione liberetur , fed quia eoipfo, quod vo-

capite S. Clarze, in fignum, quod eam denuo

A

8.3. ad

Qu

?'luntatem fuam

in fervitutem redigit pro-

acceptaret in fponfam, ficut illa fe denuo illi

pter Deum , plenarie jam pro omni pecca-

confecraverat in aCu profeffionis.

f

T

to fatisfecit.

XIV. In Lucka, domo ordinis Ciftercien- Pratum

(t

Lanciz,

VHI. S. Simeon Salus cum Joanne focio

fis, converfus quidam Rudolphus nomine , fpir. L.g.

Vita

opufc. 1. habitum fufcepturusà S. Nicone monafterii

poft matutinum ftans & orans fub dio, vi-€:!8.

Bilths(. C

thsf

0,2I.

dit Chriftum in cruce pendentem, & cum eo

Dïx! C 30 vi

praefeCto , audiviffet a fratribus : ftati eftis,

quoniam cras regenerabimini, & mundi effi-

quindecim alios , partim facerdotes, partim

ciemini, ficut nati eftis, ab omni peccato, ac fi

laicos crucifixos ; cumque quoefiviffet, quid

t

fibi portenderet ifthzec vifio ? refponfum ei

Iw

diehoc effetis baptizati: cucurrit ad S. Nico-

nem, rogavitque, ne fe denuo baptizari per-

eft, hos folos ex ordine illo effe vere religio-

n

mitteret, cui S. Nicon refpondit: Re&e dixe-

fos, cum ipfo Chrifto crucifixos, feque illius

i

runt fratres; etenim fi Deo placuerit ,. cras

paffioni conformare.

)

d

fancto & angelico habitu te induam, Quo facto

li

Simeon Joanni dixit: Ex quo Dei fervus nos

(

eo habitu induit , intrinfecus inflammor ne-

eJucunditas.

üp

fcio unde, & quzerit anima mea neminem vi-

XV. S. Romualdus de fe confeffus eft : Vi- Engelgr.

dere, alloqui & audire.

Xi centum annis in religione, & quidem

e commn.

Pa |

S, Dorot,

Confeff.

p' 2' L 3. tmh

»X,

IX. S. Dofitheus Tribuni cujusdam filius ,

infumma aufteritate, viginti vero in fzeculo ,

h, 680 C[m

cum poft quinquennium in fervitio Infirmo-

fed eheu! quam longa & mifera hzec mihi

lt

rum fub difciplina 'S. Dorothéi tranfactum,

vitze tempora ! quam brevia & jucunda illa

)

Cii

moriturus ab hoc audiviffet : Vadein pace, fi-

religionis fuere.

ïch

li, & te Trinitati praefenta, nec non DEUM

XVI. Suatocopius rex Bohemis»e & Mora- Ibid.

pro nobis precare: mirantibus hoc dictum

vize ab Arnulpho.Imper. przelio vi&us , cum

teti

quo

fratribus, utpote qui nihil fpeciale in Dofi-

eegre evaliffet, in eremum fugitjbique in fum-

paui

ia

C

e

-

Tiluus CX X11 Re!igz'ofm Statur.

9

3nà paupertate inter Anachoretas reliquam vi-

. V. Cum anno r594. in tota Gallia* decre; Annal. À-

tam exegit. Morti proximus expofuit, quis

tum de Societate ejicienda emanaffet, difcipu- quit 1594

fuerit, atque effufis copiofis lachrymis dixit

li noftri tanto ejusdem amore fuccenfi fünt, ut € 95

[j

adftantibus, nullam regni fortünam folitudinis

Ruthenis fupra triginta , Auícize vero viginti

Pity

tanquillitati praeferendam , veram fe vitam in

juvenes felectiffmi eandem expetierint , aut

Il C,*Q:

caula duxiffe , in aula mortem.

cum noftris,aut pro noftris morituri.

Ibid,

XVIIL. Carolus V. dicere folebat, in feceffu

VI. P. Cornelius Vishaveeus, cum multisHift Soc.

religionem perfuafiffet , rogavit tandem L 4n. 4o.

illo ad S. Hieronymi monafterium plus uno

die liquide voluptatis & finceri gaudi fe

a*

Deum, ut fibi quoque aliquam oftenderet, & -

percepiffe, quam ex omnibus aulze deliciis,

audivit clare interius vocem : Lovanium iret,

vi&oriis ac triumphis.

ibi fe angelicos homines reperturum , illos

ET

XVIII. S. Scholaftica dicere folebat : fi dul-

fequeretur. lvitille, reperit nolftros , fecit

cedo, quam Deus abfcondit fervis fuis, nota

exercitia, füfceptus eft.-

li

effet fecularibus , monafteria , non caperent

VII. P. Claudius Aquaviva, cum ei etiam Plat. l, 3.

eos, qui Deo fervire vellent.

in mentem fuiífet illud Domini di&tum: Ovzs . 38.

Ibid.

mes» vocem meam audiunt; fimul invafit

XIX. B. Maria Magdalena de Urfinis novi-

tiis Proefecta, fi forte eas ridentes confpexiffet

eum timor, ne fi coelefti illi confilio non obe-

]eto vultu ad eas dicebat

Ridete, filiolze

diret, noneffet ex ovibus Chrifti. Quaim ob

me2 , ridete , quia. jufta vobis caufa ridendi

caufam eadem hora ac pene momento ad . no-

j

& gaudendi eft, dum mundi flu&ibus ereptze,

: ftros venit , feque eistoto animo addixitf.r

in portum hunc fecuriffimum translatze eftis ;

p

non enim fecit taliter omni nationi.

Dignitas.

$. VI.

VHï.»De B. Aloyfio dicit S.Maria Magdaïe- Vïta.

na dePazzis : o quantam gloriam habet Aloy- « 6

liemin

fius filius Ignatii! nunquam credidiffem , nifi

QO

| EXEMPLA DOME : TICA.

2

,[l

V OCthiOs

illam mihi monftraffet Jefus ineus. Ego vel-

- lem poffeire per totum mundum , & dicere ,

Francifcus Borgia Ifabellae Reginze Hi-

Vita,

IS

Aloyfium effe magnum Sanctum , & vellem

fpanize funus Granatam deducens,cum

- poffe monftrare unicuique ipfius gloriam , ut

feretro aperto adeo immutatum vidiffet , va-

Deus glorificaretur. Habet tantam gloriam ,

nitatem rerum mundanarum inde coll

4

igells,

- quia operatus eft interne. Quis poffet unquam

Societati noftrze nomen dedit.

. explicare valorem & virtutem operum inter-

Hift. Soc,

II. P. Joannes Nunnius facerdos B. Virgi-

noriím? non eít comparatio aliqua interni

|

l. 4. num, nem rogavit, utvitve modum fibi patefaceret ;

cum externo.Aloyfius fuit Martyr incognitus.

3344 —

unde apparuitilli B. Virgo, cum P. Petro Fa-

1X. De P. Balthafare Alvarez revelavit Vira P,

Vit. 94

broadítante , jubetque Conimbricam adire ,

Deus S. Therefize , eo tempore nullum fuiffe Aiv. c.IL..

054j

Eïk'

ibique rationem. vitx:€ ab hoc Patre ediícere.

in tam fublimi perfectionis gradu conftitutum,

Fecit id Nunnius , & Conimbricam ingreffus ,

quam ipfe fuerit.

Fabrum ftatim e facie novit , a quo monitus,

labores potius pro Chrifto expetere, quam

Jucundi taf,—

quietis proprize dulcedinem quaerere, in ge-

nua procidit , ardentibusque precibus in So-

X. Guilielmus Elfinftonius Scotus, cum vix Platus

cietatem admitti petiit.

menfe in Societate transacto in morbum ]1e-1 ,

Pulnm

a

6 3T^

fþ!'l'. Lal À

Vita

III. P. Francifcus Ribera DoctorTheologize,

thalemincidiffet,incredibilem femper & vultu

AT

Battha,. cum P. Martino Guttierio ipfum vifitanti di-

& geftu,& verbis alacritatem przefetulit, cum

—

- Álv.c.30. xiffet, fe decróviffe, prope facellum quoddam

fatiari non poffet gratiis Deo agendis, quod ia

B. Virginis vitam privatam inter preces &

focietate moreretur. Vifis poftea Angelis , &

T

ftudia vivere, & certis temporibus ad concio-

accepto ab Angelo cuftode nuntio , quod per

nes babendas excurrere , Guttierius vero re-

purgatorium effet tranfiturus, tanta dulcedine

fpondiffet : Domine Doctor , placet quidem

& fervore completus eft , ut corpus ipfum , li-

I

hoc propofitum , fed quis tunc fibi optimum

cet morbi gravitate fra&tum, infolitis motibus,

pignus, quod habet , retinebit , propriam fci-

tuper lectum cum omnium admiratione exili-

licet voluntatem ? . FH?ec vox ita cor ejus pe-

ret. Ínter quze gaudia repente confiftens ,

tanquam placidiffimo fomno confopitus , fvi-

:

M

netravit, ut relito mundo, Societatem üt

/

ingreffus.

ritum exhalavit.

IV. Ludovicus Corbinells civis floren-

XI. S. Ignatius adeo lzetus femper ac' exul- Lyrzeus

Enpu

iiif't; Soc.

je conl

.2.1.3.

tinus nobilis , natura triftiori, fed acri judicio,

tans extiterat, ut diceret,)non minus effe mira- spotht,

Confeä'-

nc 680

cum medicus ei fuafiffet, ut lzetitize ferio fe da-

culum, videre moeftum religiofum, qui aliud

:

ret, fi diu vivere vellet, affumptis fiditlimis fo-

nihil, quam Deum, quserat , quam deprehen-

clis , totius fere Italize , Hifpanize , & Gallize

dere lzetum aliquem peccatorem,qui alia prze-

locos jucundi(fimos invifit, Venit tandem Lu-

ter Deum quzrit.Hine cum FrancifcumCofte-

tetiam , ubi torneamento regio interfuit , in

rum Tironem etiamnum ad rifüum pronum

fj

quo cum vidiffet Henricum II. in oculo ictum,

advertiffet, eundem, dum quondam attu rifit-

paulo poft deceffiffe, mundi vanitatem agno-

fet, adfe vocavit , dixitque : Francifce , audio

Ícens , nuntium eidemm remifit , Societatem-

te femperridere. Et ego dicotibi , fili mi , ut

que amplexus eft.

rideás & goudeas in' Domino fe

mper.

Re-

R, P.

L

Eohn. Ab. Man. Tom. 111.

N

! -ligio-

DK RUREARIEINE L RATA IT 1 g O TRERSPG IT m

-

:

"

fo

be[iot/zscæ AMauualis Canca;omtoriæ

liofus enim nullam triftitize caufam habet ,

religiofi , licet fecundum fe debiles , fi bene-

fed multam letitixz ; quapropter denuo dico

cohsreant , & uniantur, omnia fuftinent ,

tibi , femper fis lzetus & hilaris in Domino.

trahunt, & vincunt.

Éngelgr.

XII. Card. Bellarminus dicere de feipfo fo-

X. Sicut corporis membra, cum multaS. Maear,

i

in comm.lebat: cum effem religiofus , nefciebam, quid

fint, unum tamen faciuntcorpus , & fe mu-hem. 3.

con£.S. I- in vita effettriftitia ; fa&tus Cardinalis, nelcio,

tuo juvant, dum unuinquodque proprio fun-

quid fit lzetitia.

gitur officio ; jic & religiofi fibi invicem

cedunt, & qui legit , orantem amore &

gaudio complettitur, fecum hoc reputans,

$. VIE

quia pro fe precatur.

SIMILITUDINES,.

X1. Sicut numus attritus , & diminutus , fi Plat. 1, z,

folus fit , rejicitur : fi autem inter duo, triave 029*

Qualitas.

milla nummorum offeratur, accipitur ; fic

5 n

,

homines imperfetti, etfi alioquin per fe parum

b o

cut vites & aliz teneriores arbufculee

grati fint, fi tamen in religione cum aliis per-

.Piat. Lr, L. SI

cap. 30.

vinciri folent ad ftipites, ut ab illis

fectis conjungantur , hoc lucrum faciunt, ut

fuftententur ; fic homines infirmi , & in con-

aliorum abundantia ipforum fuppleat fuble-

ftanftes per vota alligant fe Deo , ut ab il-

$

vetque inopiam.

lo conferventur & ftabiliantur.

XIL Sicutproci, cum virginem nuptamlbid.c 3.

II Sicutii, quicarnis & rerum terrenarum

vident , alio cogitationes transferunt; fic cum

Idem c,31

curze fe dedunt , toto animo in ea defixi hae-

hoftes noftri Deo in religione non defponfa-

rent ; fic qui anim?e curam fufceperunt , folis

tos vident, fpes quodammodo illis przecidi-

rebus fpiritualibus fe impendunt.

Ti |

tur nos rebus terrenis implicandi, atque ob

61

S- Ch m

III. Sicut e fummo montis vertice profpe-

id ipfum fzepe folicitare nos deferunt , ne ni-

foft, hom, Ctantibus omnia pufilla videntur; fic religiofi

hil aliud. confequantur, quam ut cum fuo ip-

xs.

animoin colis habitantes omnia terrena quafi

forum cruciatu coronam nobis augeant,

adpop. parva, & vilia gaudia defpiciunt.

XIIIT. -Sicut cum quis fecandus eft , alligariS. Anfelm

IV. Sicut is, qui in cruce pendet , necquid

cupit , & licet poftea , dum fecatur , clamet ,. 1. fimil,

Plat. 1' 20

cap, 1z, Ante oculosagatur attendit, nec de craftino fo-

ut folvatur , non tamen vult exaudiri , ficque

ä

Ditc

licitus eft , nec ullius rei cupiditate tenetur ;

proficit ei fe&io etiam invito animo admif-

itareligiofus mundo crucifixus nihil jam

ía; hic quiab initio iponte religionisjugum

terrenam curat, fed tota mente coleftibus

fufcipit., etiam dein incidant , a quibus volun-

inhiat bonis.

i

tas abhorret, perferttamen , qui vin&us eft ,

S. Bern.

V. Sicut vetus taberaaculum foris faga ci-

& illud ipfum medicamentum , quamquam

inferm. licina & pellibus arietum veftitum , intus au-

non adeo libenti animo receptum , prodeft ta-

Ecce nostem totum inauratum erat ; ita Religiofus ex-

il

reliq.

men , &.fanitatem affert, quam fortaffe

u$

terius vili quidem habitu veftitus , fed intus

folutus refugiffet , ut denique compulfo

aurea charitate, aliisque virtutibus pulcherri-

morbo gaudeat etiam , fibi non aliter li-

me exornatus elt.

cuiffe.

Pht, L ;,.. VL Sicut in coena, quze ex multorum fym-

XIV. Sicut Regis filius, qui advfuturumPiæt". l. z.

regnum nutritur,ea ex fpe tum deletctationem eap. 32.

cap.28g, bola & contributione inftituitur,lautior fit tra-

&atio, quam 1 ab unoinftruatur ; fic religiofi,

magnam, tum altitadinem animi concipit , ut

licet finguli boni fint, meliores tamen fiunt,

humiliora ac fordidiora averfetur , fic religio-

fi in unum fint collecti,quia cum unusquisque

füs, dum fe ad agnum coelefte deftinatum co-

aliquid virtutis ac prudentiz€ habeat, fi id

gitat omnia, quze mundus offert, tanquam

in commune conferant, perfe&tius quid e

dignitate fua inferiora ,

i

M

Th

cietur.

m-

| gene,äofo- animi im-

D

Ti5

petu rejicit.

ié.

VII. Sicut navigii tabul

" ,fi folitariæ'fint ;

XV. Sicut agricola vineam , & paftor. gre-1

bid.c.gg,

(48,

parum poffunt ; conjunctze vero plurimum va-

Md

gem fuum curant, nullique labori ac difficul-

lent ad navigationem peragendam ; & lapi-

tati cedunt ob commoda , qux inde perci-

des feorfim accepti nihil profunt, conjun&i

piunt; fic Deus non folum ob fuam bonita-

vero pulcherrimum zedificium faciunt ; fic re-

tem fan(tis gregibus & vinez religioforum

ligiofi, etiamfi fecundum fe non plus valeant,

hominum providentiam fuam impertit , fed

quam quantum in unoquoque eft roboris &

ob aliquam quodammodo utilitatem fnuam ,

virtutis, conjun&i tamen, alterius ope ac vir-

undea S. Paulo vocantur vas fant&ificatum 2. Tim. 1.

tute non modice adjuvantur.

in honorem, & utile Domino.

Tbid,

VIII. Sicut viridis ftipes , etfiper fein igne

ardere difficulter poffit, inter alios tamen ar-

| XVI. Sicut in magna domo domeftici Xnonïb'ïd.- '34;

dentes ftipites eadem flamma facile conflragat;

tantum a patre ac domino , fed etiam a ma-

fic proríus evenit in Religiofis, qui etfi fepara-

trefamilias gignuntur, aluntur, educantur,

tim degentes langueant, aliis charitate accen-

ac reguntur ; ita religiofi non tantum a Deo,

fis mixti, facile eorum confuetudine , corta-

!

fed etiam a S. DEI Matre foventur, ac pro-

$4

tione atque exemplis incalefcunt.

teguntur.

Tbid

IX. Sicut in fune torto fingula fila tenuia.

XVII. Sicut, cum homo gignitur , neceffeIdem 1, 2.

funt , connexa tamen & implicata maximas

eft , ut omnia ei tribuantur, qu?e funt ad ho-*- 9.

ijta cum

moles 'trahbunt, difficileque rumpuntur; fic

F

mTmàünis conftitutionem gecefïaria ;

Deus

*

li

Tituus C X X.Ll I Reh'giqfqr Statw.

Deus hominem ad religiofum Pcatunri vocat ,

$. VIII.

1

omnia talenta ac virtutes ad hunc finem ne-

ll

ceffarias eidem largiri debet.

M MOTIVA.

XVII. Sicut Tyberis, fi aquam, qua

!.bid.c.—x g.

femper labitur , retineret, in immeníam

4l religiofum jhztum ample&endum. -

L

aquarum quantitatem excreviffet ; ita religio-

ia religiofus cudit rariur, turn quia

*Q

fos, cum quotidie bonis operibus augendis

non habet tot exempla & occafiones

infiftant , ingentem gratize , glorive accef-

peccandi ; tum quia gravitatem & fceditatem

fionem facere oportet.

peccatorum per frequentes meditationes &

l,

examina melius cognofcit.Id teftatur S.Bern- S. Bern,

QQucunditar.

ardus dicens : an experimentum quseritis,def. x. in

quo loquimur ? quando is,qui prius vix per bi- dedic.

8.7 Bein.

XIX. Sicut Ifaac , cum iiolandus effet ,

duum poterat a luxuria, crapula & comeffa-

In 1.Cant. nop ipfe. tamen , fedaries pro ipfo immolatus

tionibus & ebrietatibus, & cubilibus , & im-

ï;,

eft, ipfe autem lzetius vixit,confirmata fpe po-

pudicitiis, czeterisque fimilibus & diffimilibus

vitiis fe continere, tuncabiis continet multis

!

fteritatis ; fic religiofi, licetfeipfos gaudio pri-

vare videantur, tamen non perit gaudium, fed

annis, tota utique vita.Confirmat id ipfum Se-

$

vitium & contumacia , cujus nimirum cornua

necz effatum,quo dixit: Magna pars peccato-

vepribus hzerentia indicant,nunquam fine an-

rum tollitur , fipeccatüris teftis affiftat ; ubi

xietatis aculeis effe poffe.

autem plures funt teftes , quam in religione ?

uübi tantopere urgetur focii praefentia ?

- Tbid.la. XX. Sicut fi quis magnam haberet farci-

1L. Quia vivit puriur : partim quia per pra-

col »

nam, qu2e tamen alterius humeris deferretur,

feffioner, velut alterum baptifmum, a przete-

nullum inde gravamen, fed potius folatium &

ritis peccatis mundatur: partim quia per Sa-

utilitatem magnam perciperet; ita in onere

cramentorum frequentationem , & librorum

Yeligiofze difciplinze praemium &gaudium no-

fpiritualium ,. fuperiorumque aliorum magi-

[

x['

&rum , onus verofuperiorum eft.

ftrorum directiones perfectius in virtutis ftu-

dio. ftabilitur.

ibid.o.xz. XXI. Sicug animi triftitia ipfum etiam cor-

III. Quia furgit velociur.: tum quia GXeïri—

pus confici videmus ; ita viciffim lzetitia men-

plis bonis domefticis, quze quotidie videt, eri-

gitur: tum quia fuperiorum tanquam medico-

tis in ipfum güam corpus redundatf*,

rum fpiritualiam curatione füblevatur : tum

-x,,s—(gfw-fk st FU n

-Diverfitas.

quia colloquiis piis cum domeiticis vehemen-

ter acceuditur ad fugam vitiorum & virtutis

: lmd. La XXII Sicut medici, cum ægrotus appeten-

amorem: tum ob uberiorem influxum gra-

tize, quem in religione experitur ad refurzen-

9.25. . tiam ciborum perdidit, accomodant fe, quan-

xfïfæ*»r-

.tum licet, ad. eos cibos, quos ille minime

dum a lapfibus : ob quas . caufas merito Deus

afpernetur , ultroque plures proponunt, ut e

S. Catharinze Senenfi dixit : Religio tutior eft, S.Cathar.

"

multis aliqui faltem placeant ; ita Deus, quo-

fi ibi quis ruat, aptior eft ad furgendum, quiaSen. dial,

niam fzeculares homines negotiis terrenis im-

cum majori bono fe reperit.Alitis vero pruden-*- 164

merfi cceleftium rerum guftum amiferunt, plu-

ter dixit , religioforum & fzecularium homi-

res religiones propofuit, ut, qui unam faftidit,

num lapfum habere fe , ficut fe habet zedifi-

ab alia alliciatur.

"X

cium dirutum , ex quolapides adhuc fuper-

funt, ut adeo facile iterum erigatur : &ficut

» Tilo. XXIII. Sicut in nafuræ ordirie tanta;kä,Deo

zedificium a fundamento deftruttum, de c'jus

mas ». 2. Terum varietas introdu&ta eft, ut variz ejus

materia nihil fit relictum.-

j

|Q.183- perfe&iones, quo pluribus communicarentur,

n, á.

IV. Quia iacec'it cautiur : frequentes eninr

eo magis innotefcerent ; ita in ordine gratize,

lapfus in fzeculari ftatu docuerunt, quam fit

ifta multiplicatione ftatuum, officiorum , ac

caute incedendum ; cum enim per meditatio-

munerum id agitur, ut variis modis ac a variis

