Magorum omnes verze fidei proprietates ha-

erunt. .

buerit, de quo vide tit. Fides. In fecunda,quo-

X. Ex occafione thematis :

À

Et pïocz'dmtä:

modo Magi fe erga hanc ftellam gefferint, vi-

adoraverumt illum , €9 apertir thefawrir obtulg-

delicet 1. quod videntes eum gavifi fint gau-

runt ei munera : oftendi poteft ,. non fufficere

dio magno valde, quod idem faciendum Chri-

folam fidem ad nomen Chriftiani obtinendum,

ftianis,& quidem tanto magis,quanto plures &

fed etiam opera requiri , uti fufius oftendi po-

digniores fuerunt ,. quibus hzec ftella non eft

teft ex iis , quze tit. Chriftian. $. 5. n. 1. & 3.

orta. Vide cit. tit. 2. Quod ejus du&um fecuti

&tit. Fides S. 13. funt dicta.

XI. Ex occafione thematis : Z'identer

"»

fint ; hinc & Chriftiani juxta principia fidei vi-

vere ; certe S. Therefia dixit,omniavitia Chri-

lam gavifi [unt: poteft per ftellam prazefentia

wwed — QOW LCNCUCOME C A r—m o4hB, .

ftianorum ex defectu fidei oriri ; hinc M. Avila

Dei intelligi, & oftendi, quantam Letitiam illà

3 d

dicere folebat : malos Chriftianos aut H»ereti-

pariat , fi ob oculos verfetur feu antecedat in

-

corum carcere dignos effe,fi non credant arti-

quotidianis actionibus , in tribulationibus, in

L

culos fidei : aut ftultorum cavea, fi credant ,

tentationibus, ad quze deducenda fervire mul-

tum poteft titulus Dei praefentia.

E n

quae de coelo & i'nfgrno revelata funt,& tamen

L]

RE

Index Contionatorius

616

XII. Exoccafione thematis : Obtulerunt ei

mitise funt offerendze, nempe 1. Primitize vi«

munera , aurum , thur , €9 myrrham : declara-

te rationalis feu Adolefcentig , juxtaillud Ec-

ri poteft, quze dotiíffimum munera a Chriftia-

clef. 12. Memento Creatoris, quod tanto

nis offerri debeant , fcilicet aurum charitatis

promptius faciendum , quanto major inde fru-

feu obfervationis mandatorum , thus oratio-

&us fperandus ; bonum enim eft adolefcenti, fi

nis, & myrrha mortificationis, de quibus vi-

jugum portaverit ab adolefcentia fua. Thren.

de titulos fpeciales.

3. V. 37. bonum fcilicet ad confervandam in«

nocentiam & gratiam : bonum ad facilitatem

PRO FESTO PURIFIC A-

& confuetudinem in virtutibus obtinendam :

bonum ad augenda merita & gloriam: bonum

T I O,xN :

I

ad fruendam confolationem magnam ante,in,

& poft mortem.Valde merito Tobias filium ab

| Uikrz'tnt eum in eru

fa.lem ,Wb fifierent. eum

infantia timere Deum docuit. Tob. z. v. 18.

Domnino : Luc. 2.. Perfuadenda fui ipfius

& Anna Samuelem 1.1.Reg.c.1.v.35. 2,Primi-

oblatioad exemplum Chrifti;ideoque in Exor-

tize diri per orationem : exemplo David. Pf.62.

dio narrandum factum /Efchynis pauperisPhi-

Deus &c. ad te deluce vigilo , quod ut nos

lofophi , qui , tefte Senecal.1 de benef.c. 7.

quoque prompte faciamus, monet S. Chryf.in

cum alii Socrati magiftro varia dona offerrent,

Pf.5. dicens:Si os noftrum perorationem mu-

ipfe quoque acceffit, eumque fic allocutus eft :

nierimus , diurnze actionis pulchrum fünda-

Video, o Magifter, varia tibi ab aliis dona of-

mentum jacimus. Idem S. Climacus grad. 25.

ferri,ego vero cum aliud non habeam,nifi me-

fuadet, dicens: Da Domino primitias diei

ipfüm , hoc unicum , quod habeo , totum of-

tu:e , erit enim ifta illius, qui prior occupave-

fero , fogans, ut boni hoc donum confulas ,

rit ; unde doemonem fpecialem , qui precur[or

meminerisque alios, dum multa tibi obtule-

vocatur,& primas diei cogitationes vendicare

runt,plura fibi ipfis refervatfe. Quo audito So-

fibi conatur, conftitutum dicit : Vide de hoc

crátes refpondit : Ziquo animo efto,/Efchines,

plurain Fabro conc. ?. inhoc Fefto. 3. Primi-

ä

'profecto enim tu liberalitate tua omnes vicifti.

tias cujus a£fionir per bonam intentionem :

Accipio ergo te, dabo operam , ut te tibi me-

juxta monitum D. Pauli 1. Cor. 1o. v. 3o. Si-

liorem reftituam. Ex cujus hiftoriz occafio-

ve ergo manducatis &c. & exemplum Abe-

ne dividi poteft concio in tres partes. Etin

lis Gen. 4. adipem offerentis, adeps autem eft

prima quidem, quomodo oblatio fui fif facien-

gloria divina, quze per intentionem bonam

da, per refignationem ícilicet voluntatis fuze.

quaeritur; ficut enim Deus dixit: Gloriam

2. Quas ob caufas hzec oblatio fit prompte &

meam alteri non dabo ; ita & de adipe dixit

libenter facienda , quia fcilicet donum hoc eft

Lev.3.v.16. Omnis adepsDomini erit jure per-

ä

maximum,cum nillil fibi offerens. refervet : fa-

petuo. Sic S. Greg. Naz. fecit, dicens : TTibi

cillimum €8 obvium,cum ab omnibus etiam pau-

Chrifte vivo, tibi loquor, tibi Chrifte fedeo, ti-

perrimis offerri poffit : Dro gratiffimum, quia

bi incedo, quandoquidem me manu regis. Sic

nihil magis requirit , tefte Thoma Kempenf,

& ecclefia praeit exemplo, omnes horas inci«

l. 4. c. 8. Quid magis a te requiro &c. /Multi-

pienta verfu Deur in adjutorium €9c.. Quo fru-

glici titulo debitum , uti S. Bernardus teftatur 1.

&u autem hoc fit faciendum , teftatur S. Da-

de dilig. Deo, dicens : Si totum me debeo pro

me facto,quid addam pro me refecto &c.quam

vid Pf. 1. dicens : Et erit tanquam lignum

&c. expeditus S. Petrus. Luc. s. v. 5. in ver-

fententiam vide in tit. Paffio Chrifti. S. 3. In

bo Chrifti laxans rete

tertia parte dicatur, quod Deus quoque fit

faciens.

, & copiofam pifcaturam

hoc donum benigniffime accepturus & melio-

AL Lumen ad. relez)afionem gehtium ^ Luc; 3.

rem fibi quemque reftiturus,meliorem fcilicet

poteft dici Foliettam Hiftoricum Genuenfem.

ä

1n temporalibus bonir , juxta promiffum Chrifti

ut indicaret , fe utilitati eorum ftudendo fe

Matth. 6. Quzerite primum regnum Dei &c.

confüumere, candelam ceream ardentem in

& exemplum agricolv tit. Refignatio narra-

fymbolum affumpfiffe cum hoc lemmate : ve-

ä

tum. Meliorem in meritir, cum de tali dici pof-

t

firos con[umor. in ufur : hoc autem potiori jure

fit, ficut de Chrifto Luc. ?. Proficiebat »etate,

Chriftum dicere potuiffe , ut qui vere per ce-

& fapientia &c. nam profectus nofter in hac

reum fignificatur, quia ex virginea carne ve-

refignatione maxime confiítit, tefte Thoma K.

lut puriffima cera fa&us : tum quia animam.

1.3.c.25. Meliorem quoque in pace €9 quiete ani-

quoque puriffimam & tenerrimam velut lych-

nimi,juxta teftimonium lfai. 44. v. g. Utinam

num aptiffimum igni fovendo convi&tam ha«

;ä

attendiffes &c. & Thomze Kemp. l. 3. c. 37.

buit.& quia accenfus charitate noftros in ufus

Dixitibi &c. Vide

plura in hunc finem/ cit.

confumptus fuit,unde S.Bern.feff.. in circum-

|

tit. Refignatio.

cif. ait: Totus mihi datus,& totus in meos ufüs

TE Omne ma[culinum: adaperiene vuluwm San-

&um .Domino vocabitur. Luc. 3. Poteft often-

confumptus.. Imo Guarricus feff.de purif.quafi

|

prodigum effe dixit : o Deum,fi fas eft dicere,

di, quod non tantum in veteri Teftamen:

prodigum füi prae defiderio hominis ; an non

if.

to, fed etiam novo Deus primitias requirat,

prodigum,qui non folum fua, fed & feipfum im-

cum hoc fit teftamentum & lex gratize, atque

pendit, ut hominem recuperaret,non tam fibi,

t

adeo majorem gratitudinem & profeffionem

quam — homini.

Oftendatur dein quomo-

excellente & poteftatis DEI fuper omnes

do hunc cereum in manus fumere (oold

?

creaturas exigat. O&ex;datur' ergo , quales pri-

eft, cum fiducia invoqare debeamus , rz. tem-

D.

pore

4

617

Ín 'Euz-m'gelizzï ; l'!/iü!lïï?

pore.orationis exemplo ecclefize omnes ora- — jus humilitationis difficultas & magnitudo ex

tiones, cum claufula per Chriftum claudentes, —dignitate perfonze fufius demonftretur.

hinc ipfe Joannis 16. v. 13. hortatur: Amen

Ín fecunda parte oftendatur, quam formofa

dico &c, a. Tempore tempeftatis , fpiritualis

fuerit B. Virgo in confpectu Dei ob hanc hu-

precipue feu tribulationis ; fi enim cereus

militatem , 1. e. quantopere Deo placuerit :

materialis toties contra hanc profuit , quanto

Nihil enim,tefte S. Hieronymo ad Celantiam,

magis Chriítus proderit,a quo ille virtutem ac-. . nibil eft, quod nos ita hominibus gratos &

cipit ? Experti Apoftoli in tempeftate maris ;

Deo faciat,quam fi vitze merito magni fed hu-

&S.Catharina Senenfis,quoe graviffima tenta- — militate infimi fumus ; nam , ut S. Bernardus

tione carnis pulfata , cum Chriftam ipfam vi-

f. fuper mifías ait, non magnum eft effe humi-

leutem quzereret,cur feinilla tentationistem- — lem in abje&ione , magna prorfus & rata vir-

yeftate reliquiffet, eundem refpondentem au-

tus humilitas honorata. Oftendatur ergo,

divit: lu medio tuo pectore eram , & te cufto-

quam magna in dignitate conftituta fuerit B.

divi, ne confentires tentationi. 3. Tempora

' Virgo ( pro quo probando tit. Hyperdulia Ma-

mortis: juxta illud. Chrifti Luc. 12. v.35. Sint

riana $. 3. videri poteft ) quantaq ; ideo hu-

]umbi &c. tunc dicendum cum David Pf. 25.

miliatior fuerit, dum peccatricibus mulieribus

v.4.Si ambulavero &c.cum S. Paulo Rom. $.v.

annumerari voluit, & per confequens , quan-

3.5i Deus pro nobis, quis contra nos? aut cum

topere Deo per hunc a&tum placuerit , ac in

]ob.c.17.v.3.Pone me,Domine &c. fic dicemus

ejus confpectu formofa fuerit.

cum Simeone: Nunc dimittis &c. vide Engel-

In tertia paxte oftendatur , quo medio B.

gt. Coel. $.3. in hoc fefto, & Bibl. tit. Chriftus.

Virgo ufa fuerit ad tantam humili*atem exer-

IV. L(I,imm add revelutionem gentium Luc.2.Po-

cendam, ícil. eodem, quoSponfa ufam fe fuiffe

teft facrorum cereorum ceremonia explicari

fatetur, dicens: Quia deroloravit me fol :.id. eft,

& defendi, eum in finem pro exordio narre-

Chriftus exemplo fuo , id quod mere fuo pul-

tur, olim apud Romanos ludum fuiffe, in quo

chre.S. Bernatdus f. 3. in purif. indicat. dum

finguli certantes lumen manibus ferre coge-

B. Virginem fic loquentem inducit: Quid mihi

bantur ea conditione , ut vinceret , qui lumen

opus purificatione ? curabftineam ab ingreffu

inextinctum fervabat. Subinferatur,fimilem lu-

templi , cujus uterus nefciens virum templum

dum a Chriíto inftitutum pro cereorum ufum,

fattus eít Spiritus fancti ?. cur non ingrediar

hinc Luc.11.v.35. dicebat: Sint lumbi &c. Ve-

templum, quae Dominum genuit templi? Ve-

rum Hsereticos coiiari omnibus viribus extin-

re, o B. Virgo, vere non habes caufam, nec ti:

guere hos cereos, unde oftendendum 1. Quam

bi opus eft purificatione ; fed numquid filio

- 1 —— — w—t 3

fapienter inttituta fit hzec ceremonia referendo

tuo opus erat circumcifione ? Elto inter mu-

& explicando fines,ob quos inftituta eft. 2.Re-

lieres tanquam una earam, nam & filius tuus

futandze funt objeCtiones haereticorum quatu-

fic eft in numero peccatorum. Excitentur pro-

or, velut totidem venti a quatuor plagis 1sun-

"in auditores , ut & ipfi ftudeant excitare fe

a

5no 1'-

C

di flantes, nempe quod hzec ceremonia f

i ä,,i A-

gemino lioc Chri(ti& B. Virginis exempload

ftitiofa fit: quod fit Ethnica: quod prodigalita-

' fimilem humilitatem exercendam;nec curent,

ti obnoxia: quod ridicula , dum de die lumen

fi nigri, i, e. quoad ftatum aut zeftimationem

accendimus, quafi Deus parum viderct;ad quae

viles fit apud homines, fed potius gaudeant fe

omnia fufius proponenda videri poffunt Faber

effe formofos & gratos in confpe&u Dei; nam,

án hoc fefto c. 7. & Georg Scherer conc. 3.

ut recte S, Ambrofius dixit,fi gloriandum eft,

.V. Po[lquam iampieti funt dies purgationir ejur ,

Chriftiano, de fola humilitate eloriandum eft,

Ü

Luc.2, dici poteft, fponfam Cant.1.v.4.mirabi-

utpote de qua fola crefcitur apad Deum. Di-

lem fententiam de fe protuliffe, dum dixit:

cant proinde cum S. Paulo Gal. 6. Mihi au-

Nigra fum , fed formofa ; fi enim nigra fuit ,

temabfit gloriari &c. fibique applicent con-

quomodo formofa effe potuit, neq ; enim nigri

filium. Ecclefiaftici c. 11, v. 12. Confide , &

homines inter formofos numerantur. Sed hoc

manein loco tuo. &c.

dubium ipfa ftatim folvit , dum addidit : ficut

Vl. £t ecce homo "erat in erufalem , cui. mo-

tabernacula Cedar &c. quse foris quidem ni-

men erat. Sumeon, €$ homo ifle juflus €9 timoratus,

gra erant propter tempeftatem ; intus autem

Luc.4. Ex hoc themate poteft occafio fumi

les

la

auro pulcherrime exornata; fic ergo & Sponfa

excitandi auditores ad difpofitionem pro feli-

foris quidem & in confpe&tu. hominum fe ni-

- ci morte fufcipiendam; quem in finem concio

gram & vilem effe reputatam fatetur , fed in-

dividi poteft in duas partes:

l«

tus feuin animo totam formofam fuiffe , uti

[l

Et iu prima quidem oftendi , quanti interfit

David Pf.44. de eateftatur,dicens: Omnir gloria

uniuscujusque hominis felicem mortis articu-

Filim Regis ab intus.Quod Sponfa de fe faffa eft,

lum fortiri , utpote a quo tota felix aut infelix

id pariter de fe B. Virgo in fua purificatione

9eternitas dependet; quamque adeo merito

ïS

fateri poterat, & dicere: Nigra [um , [ed formo-

Chriftus toties in Evangelio hortatus fit , ut

i

: id quod inipfa concione fuíius demonftra-

homines ad mortem fe pararent. Sint lumbi

bitur , qu?e proin in 3. partes dividetur.

&c. Et vos eftote parati &c. Vigilate , quia

In prima oítendatur , quomodo B. Virgo

neícitis diem , neque horam.

;1;

tempore Purificationis nigra fuerit, feu fe hu-

In fecunda parte doceatur exemplo Simeo-

miliarit, dum inftar aliarum mulieram,quse in

nis, qu?e fit difpofitio optima ad mortem , fci-

peccato conceperunt , ideoq ; purificari debu-

licet triplex. 1. Ut quis, ficut Simeon , fit ju-

i

erunt, purificationis legem implere voluit; cu-

ftus & timoratus , nam vitaoptima eft optima.

'14

difpo-

R. P. Loln. Bill. Man, Tom. II1.

liiiþ

618

Ind&x Cd;zc'äoäzatoriz:,:.n

—

à

difpofitio ad mortem juxta notum axioma :

XII. Ex occafïone**them*ätis:' Nm;t' dimittis. -

Qualis vita, mors ita.J7/ie das End , [o d:e Lend,

Jervum tuum , Domine: poteft explicari , quae fit

:

2.Przefentia B.V. quse fudorem detergit,ut fa-

optima difpofitio ad mortem ; ad quem finem

cit viduze in Spec. Exempl. tit, Bona ex. g. &

Ji

referri poteft,quod Joannes Berchman,ftudio-

j

contra dzemones fortiter protegit, terribilis il-

fus e Soc.[Efu,in morte Crucifixum, rofarium,

lis ut caftrorum acies ordinata ; hinc ecclefia

& regulas in manum fumpferit,dixeritq;: Cum

illam przecipue pro hoc articulo invocare do-

his tribus libenter moriar : unde inferatur :

cuit in falutatione Angelica. 3. Si Chriftumin

ulnis, imo in pectore, habeamus ; tunc enim

amorem Chrifti crucifixi;B. Virginis, & man-

datorum Dei obfervationem effe optimam di-

dicere audacter poterimus: Si Deus pro nobis,

fpofitionem ad m

quis contra nos ? & cum Simeone : Nunc di-

ortem ; de quibus vide tit.

Paflfio Chrifti & Hyperdulia.

]N

mittis &c. hinc ab ecclefia pér modum viatici

datusin ulnas offertur.Excitentur proinde au-

PRO FESTO S. S

ft

E5

f:BAsTïxANII.

gïl

ditores ad. hanc triplicem difpofitionem pro-

curandam ; ut cum Joanne Berchmanno e fo-

Irtus de illo exibat , €2

þ

cietate regulas,rofarium & crucifixum in ma-

F

Janabat O;WZZJ'. Luc.6.

(

Ex hoc textu fuümatur occafio excitandi

nibus gerente dicere poffint : Cum his tr

ibus

auditores ad S. Sebaftianum omni ftudio co-

en

libenter moriar. Vide plura. tit. Mors.

h

lendum, Eum in finem concio dividatur in

d

. VILEx occafione thematis: Poflquam inpleti

duas partes, in quarum prima oftendatur,cur

funt dies Purificationir : Luc. 2. poteft oftendi ,

5. Sebaftianus fingulariter colendus fit, nem-

Án

quomodo "*, V. fe reputare potuerit peccatri-

pe uta pefte ( cujus morbi gravitas ex vehe-

cem indigentem remedio Purificationis, & ex

tü

mentia veneni graviter cruciantis , cito peri-

Y

hac occafione ulterius declarari poteit, quo-

mentis, & facile alium invadentis , erblich ,

modo fe quivis homo juxta exemplum S.Fran-

d

"demonftretur ) nos liberet ; pro cujus confir-

cifci Seraphici & S. Borgize máximum pecca-

matione narretur hiftoria de Angelo tempore

pE

toré reputare vocarepoterit, quem conc?ptum

peftis in civitate aliaque circumeunte,domos-

tle

Af

explicatum vide tit. Humil. $.12.q.2. Item

ap.

Q tot i&tibus, quot homines mori ex illa domo

Alphonfum Rodriq. p.2. tr. 3. c. 34.

Gdebebant, percutiente , poftea vero ob preces

g

VIII. Ex eodem themate occafio fumi po-

R

publicas indi&tas manifeftante cuipiam pio

telt demonftrandi, quomodo quivis homo pu-

Seni, averfum iri hoc malum , fi ara in hono-

qt

rificari debeat per frequentem ufum contritio-

rem S.Sebaftiani exftrueretur. In fecunda er-

E

nis, confellionis & examinis confcientize ; fi-

go parte oftendatur

?

; qQuomodo nunc quoq; ara

bu

mulq; oftendi, quantam inde loetitiam ante, in,

iritualis a quovis erigenda fitin honorem S.

(

gg

e€

i

& poít mortem fit concepturus, juxta illud

baltiani , atq ; adeo r. ponenda fit pro hoc

Thomse Kemp. effatum l. 2. c. 6. Si eft gaudi-

altari erigendo bafis, feu magna zeftimatio de

n

um in hoc mundo, hoc utiq; poffidet puri cor-

&

hoc San&to concepta ; ad quam seftimationem

dis homo. Vide titulos contritio, confeífio,

concipiendam juvare poterit, tum Deiipfius

(e

& examen conícientize.

n

tantopere S. Sebaftiani cultus propagantis

Xl. Ex occaíione thematis : T'ulerunt eum in

jadicium,tum communis hominum erga ipfum

W

gJerufalem , ut. fiflerent eum. Domino : oftendi

affe&us & veneratio. 2. Erigendze fint colum-

poteít , quomodo per bonam intentionem om-

n?e & reliqu?e partes altarisjid eft, firma fidu-

nes actiones noílras velut partus noftros in

Jerufalem cceleftem portare, & Domino Deo

cia concipienda, eaq;per feriam & frequentem

invocationem, aliaq; pia opera, v. gr. devotas

li

fiftere feu offerre debeamus. Unde oftendi ul-

preces, confeffionem , communionein, jejuni-

üt

terius poteft quomodo facienda fit intentio, &

lt

um, eieemofynam &c. demonftranda. 3. Ipfa

quem fru&um quis ex tali intentione fperare

S.Sebaftiani imago feu vita altari inferenda fit

p

pofüt. De

N

tentio bona.

quo cgnoepþu. vide plura tit. In-

cum hac infcriptione. Ut impetres orationis

ejus fuffragium , non deferas converfationis

f

X

X occafione the

hiäti's | Accþm't eun in

fe

ulnar [utr : poteft narrari hiftoria de mendico

exemplum; unde enarrentur , quze imitari in

5. Sebaftiano auditores debeant , videlicet fi-

$

femper lzeto inter adverfa , qui przeter alia di-

delitatem & fervorem in fervitio divino , ac

cere folebat , fe Deum duobus brachiis tam

W

mandatorum obfervationem , zelum & chari-

D

ar&e complexum fuiffe, ut nunquam ab eo

tatem erga falutem proximi, cui aífidue fuc-

feparari queat; haec autem brachia effe humi-

currebat loetando & animando, & conftantiam

p

litatem; quorum proin exercitium breviter o-

in fuftinendo martyrio

ftendendum erit, pro quo fervient tituli Hu-

, quae omnia facilg. ex

militas & Charitas

vita amplificari poffunt.

Q

jj i Heliotmpium Drexef

IL./— Onmis turba querebat eum tangere. Luc. 6.

N

lii l. 2: c. r.

XL. Ex occafione thematis : Lumen ud reve-

Ex occafione hujus fententize excitari poffunt

?

auditores ad peftem peccati vitandam,& ideo

lationem gentium : Luc. c, 2. poffunt juxta mo-

ad S. Sebaftianum quoque ferventius colen-

rem receptum cerei diftribui facerdotibus ,

101

dum & invocandum. Dividatur itaq ; concio

Q

fenibus, viduis, virginibus , conjugatis , &

iu duas partes , in quarum prima oftendatur,

k

monftrari, quid finguli a Simeone, Ànna Pro-

quod peccatum velut peftis animze multo ve-

phetiffa, B. Virgine, Jofepho in przefenti hifto-

hementius fit timendum , quam peftis COrpo-

ria addifcere polfint : quem conceptum fufius

explicatum vide

"

ralis, quia hzec quidem facile contrahitur (4

ü

apud Fabrum in feíto Puri-

ab omnibus amicis

L

ficationis c. g. :

erblich ) cito Pe»ri,mit :

V

deferi

ln Ewangelia Feftorum.

619

l

deferi facit, gravem cruciatum affert , quae

ceret : Ecce fagitte intra te funt. l. Reg. c. 20.

omnia mala plus longe peccato conveniunt,ut

& oftendi, nullum certius effe fignum amicitize

l

quod etiam animam occidit ; unde merito

& gratize apud Deum obtentze, quamfi dici de

huic pefti applicari poteft illud Chrifti dictum

aliquo polfit: Ecce fagittze tribulationum intra

;

te funt. Id quod 1. probetur authoritate 5.

Matth. ro. Nolitetimere &c. In fecunda parte

oftendatur, cum S. Sebaftianus &Deum & ho-

Scripturae Tob. 12. Quin acceptus c. Hebr.

minem fumme femper dilexerit,atque adeo il-

12. Fili mi &c. Jac. 1. Omne gaudium &c. 2.

ïl

]

lud maxime malum avertere cupiat,quod Deo

Authoritate SS.Patrum, quos vide tit.Patien-

magis difplicet , ejusque honorem & amorem

tia $. & 4. 3. Exemplis Chrifti, D. Virg. & S.

:

Sebatiani, cujus tribulationes & martyrium

impedit, & hominibus magis eft nocivum ,

quam libenter concurfurus , & fuum patroci-

breviter narretur, & inde inferatur, quam ma-

gnum oporteat effe amicum Dei, quamq; adeo

nium oblaturus fit pro hac longe graviori pe-

fte avertenda, qui pro pefte corporali extin-

merito invocetur pro pefte avertenda. Exci-

guenda tam propitium & folicitum fe przebet.

tentur proin auditores ad. illum novo fervore

í

colendum & invocandum, atq ; ut preces effi-

Excitentur proin auditores ad novam fidu-

(

ciam vel hoc etiam titulo erga ipfum concipi-

caciores fint, etiam imitandum in fagittis tri-

endam, variaque devotionis annuse,menftruze,

bulationum fortiter excipiendis , ut ficut focii

ill

hebdomadariz , quotidiana penfa petfolven-

paffionum fuerint, ita & gloriz fint futuri.

N

da. Vide tit. Peccatum.

— W. Biati eritis cum vos. oderint homines. Luc.

T. Z/enerant, ut audirent eum , €2 fanarmtur a

7. Ex cujus textus occafione oftendi poteft ,

Z

languoribus fuir, Luc.6.Ex occafione hujus tex-

quam vere S. Job. c. 7. dixerit, militiam effe

vitam hominis fuper terram , cum etiam do-

tus excitari poffunt auditores , utpro pefte a-

vertenda faciant, quod David pro averfa fecit,

meftici, i.e. ipfi homines ejusdem naturze par-

dum ícil. poftquam mifertus eft Dominus fu-

ticipes , fint inimici hominis , quaim zequum

[e

per afflictionem , & Angelo populum percu-

promifit, ut omnes bene certare difcant , id

!

tientidixit: Sufficit , nunc contine manum tu-

quod a S. Sebaftiano difcere potuerunt. Unde

]

am, altare exítruxit, plauftra boum in ufum li-

concio in duas partes dividi poteft, & in

8

Yi-

e

gnorum concidit , & holocauftum obtulit. l. 2.

ma oftendi, quam bene S. Sebaftianus fit fun-

!

Reg. c. 24. Oftendatur ergo per tres partes ,

&us militis officio. r. dum duci fuo Chrifto

famme obediens fuit; hinc juffa magis illius ,

)

quomodo hzc tria fpiritualiter fieri debeant.

Et 1. quidem, quomodo plauftra boum com-

quam Diocletiani , implevit , ufurpans iilud

burenda, i.e.fervilis labor deponendus, feftus-

Apoftolor. A&t.s. Obedire oportet &c. 2. Dum

ariter fumme fidus fuit, nec minis , nec pro-

q; dies inftituendus ad honorem Dei & S.Se-

(

baftiani, ut fublato labore divinis officiis vaca-

miffis abduci fe finens, quze omnia ex vita de-

monftrentur. 3. Dum.conítanter üsq; ad finem

i

ri poffit. Non vero a corporali duntaxat , fed

etiam fpirituali labore abftineatur, eo nempe,

certaminis certavit, fciens , quod nemo coro-

nabitur, qui non legitime certaverit , & perie-

us

de quo lfa. 43. c. dicitur: Veruntamen fervire

i

me fecifti in peccatis tuis , przebuifti mihi la-

veraverit usq; in finem. Id quod pariter ex vi-

borem in iniquitatibus tuis. Quomodo eiim

ta demonftrandum,ita ut merito cum S.Paulo

Tl

2.ad Tim.4. dicere potuerit: Bonum certamen

E

rata poteft eífe ceffatio a labore,fi ad pecca-

ta

& olfenfas Dei adhibeatur. Certe incaífum

certavi. In fecunda parte oftendatur,quomodo

ï

per abftinentiam corpus atteritur , fi inordi-

fe excitarit ad hoc certamen, fcil. proponendo

l

nàtis moribus mens dimilfa vitiis diflipatur,

?

-

fibi praemium promiffum : Gaudete &c. fecit

ut S. Gregorius in Paft. recte notavit.

--

proinde, quod David 1.Reg.r 7.quazerendo,quid

J

dabitur viro , qui percufferit Philifteum , aut

"d

ftendatur, quomodo altare erigi debeat , 1. e.

preces in area Areunze, feu arcae, coram. Ven.

Tyrannum Diocletianum vicerit , cumq 5 au-

t

Sacramento, & unanimiter , tum quia fic veri-

diffet , quod Rex coeleftis eum ditabit divitiis

18

ficatur illud Chrifti Matth. 18. Si duo confen-

magnis, & filiam fuam , i,e.beatitudinem da-

ferint, tum quia fic multi minimi, dum congre-

bit, generofe eum aggreffus fit & vicerit.Unde

in

& multorum

explicetur heec. magnitudo pre

mii , & quam

gantur unanimes , funt magni ,

otentes S. Sebaft. roborarit , dum Deus &

f

preces impoffibile eft non audiri , ut S. Am-

i

brofius l. de poen. teftatur; tum quia fic preces

Ecclefia illi quafi dixerunt id,quod mater Ma-

chabzeorum filio dixit 2, Mach. 7. Peto nate

de fe exiguze unitze cum aliis facilius acce-

(

ptantur,

ut nummus malus cum multis bonis,

&c, Excitentur auditores ad imitandum S.Se-

li

bus S. Sebaftiani. 3

baft. fortiter certando contra perfecutores ho-

& maxime cum preci

24

Quomodo holocauftum offerri debeat,tum per

mines , oppugnantes daemones , & proprias

Sacramentum confeffionis , de quo dicitur

paífiones velut domefticos inimicos, eumq; in

finem ufurpetur illa S. Chryfoftomi fententia

f

Pfal. 5o. Sacrificium Deo &c. tum per Sacra-

fit

mentum Euchariftize fufceptum, quod eft ho-

in 6. Le&. diei 7. in OGava SS. Omn. citata :

Apoftoli Chrifti &c. Unde tu delicatus es mi-

1

locauftum Deo gratiffimum, quae omnia facile

*

les &c, Vide tit. Beatitudo.

[

fufius deduci poffunt., & ad fanétum Seba-

bat omner.Llic.

VL irtus de illo exibat, €9 Jana

ftianum applicari.

2. Ex hoc textu fumatur occafio demonftran-

f,

IV. Gandete €9

exultate. in illa die , quoniam

merces ve[tra copio[a eft in. celis. L

uc. 6. Ex oc-

di, quomodo S. Sebaft, cum aulica & militari

vita fan&itatem conjunxerit. Dicatur ergo in

cafione hujus textus

poteft narrari pa&um Jo-

nathze cum Davide,

D

& fignum, quod dedit illi,

exordio, multa miracula fuiffe a 5. Sebaftia-

ud Saulum obtentze, fi fcil.puero di-

no patrata , fed maximum fuiffe , quod

15

gratize ap

h313

"1ancti-

-,Rppa

Lohn, Bibl. Man. Tom. 1LI,

620

Index Concz'onatoriw

fan&itaterm cum aulica & militari vita con-

.MI.. Tollite jugum ineum [uper vos , jugum enim

junxerit, hoc enim rariffimum & difficilli-

meum [uave eft , €29 onus meum leve. Matt. 1.

mum eífe miraculum. In prima poftea parte

Ex cujus fententize occafione monftrari po-

oftendatur, quam multa pericula in aula &

teft, cur Chrifti jugum, fcil. obfervatio man-

E

militia reperiantur ad peccandum , maxime

datorum Dei, prse omnibusaliis , maxime au-

J

fuperbize & ambitionis propter honores : lu-

tem pr2é jugo mundi, carnis , & diaboli fitfu-

xuri2 propter foeminas pulchritudine & ve-

fcipiendum, ad quem finem ufurpetur fenten-

. ftitu decoras: gule & ebrietatis propter abun-

tia S. Bernardi in aliquo fermone dicentis :

[

dantiam cibi & potus : avaritive & injuftitize

Mundus dicit: Ego deficio. Caro dicit: Egoin-

l

propter divitias: iracundise & f'evitize propter

ficio. Diabolus: Ego decipio.Chriftus: Ego re-

l

potentiam: invidive propter semulos: & quo-

ficio, Oftendatur ergo in prima parte concio-

j

imodo hzec omnia pericula füperarit. In fe-

nis, quomodo mundus deficiat; id quod proba-

H

cuuda parte oftendatur , quo medio fit ufus ,

ri poteft teftimonio S. Joannis 1. c. . Nolite

fcil. quo P. Araozius e Soc. JEfu. confeffarius

diligere mundum &c. deinde experientia Sa-

l

Regis Hifpanize ufus eft, qui interrogatus, quo

lomonis de fe fatentis Eccl. 2. c. 1. Cumq;

C

medio fe contra pericula aulxe tueretür ?. re-

convertiffem &c. & tandem exemplo narrato

ü

fpondit , per herbam timoris Dei fe illaefum

a difcipulo.lit. M. ex68. quod fc. mundi gloria

inanere. Oftendatur ergo , quantum vim hic

apparuerit nobili cuipiam in fpecie mulieris

v

V

timor habeat ad pericula talia vitanda , &

fecundum anteriorem partem Ípeciofz , fe-

K

quomodo S. Sebaltianusea fit ufüs , ipfiq; e-

cundum pofteriorem vero. plenze vermibus ,

tiam auditores ufurpare debeant , ut fanctita-

putredine,immunditia; cumq; interrogata,quze

J

[

tem cum fuo ftatu conjun

&.

ant; nam quemvis

effet, refpondiffet: Ego fum gloria mundi , &

l

in fuo ftatu fan&tum fieri póffe patet ex pluri-

m

hi funt fru&us mei: Nobilis deteftans hanc

bus exemplis in vita S. Macarii apud Rofwey-

vanitatem fzeculo renuntiavit. Infecunda par-

té

duim narratis , ubi Deus oítendit S. Macario ,

te oftendatur , quomodo caro inficiat , corpus

illi duas uxores, & alias mercatorem in me-

n

quidem affimilando beftiis , deftruendo fanita-

X'

xitis & fanctitate parem effe.

tem, accerfendo mortem , & poenas graviíli-

N

PROFESTOS. MATTHIZE.

mas in hac vel altera vita: animam vero per

: p

T[cite a me, quia mitir fum , €2 humilis cor-

maculam peccati, famzeq; imminutionem,quae

l

ul

de, Matth. rr. Ex hoc textu fumi po-

nulla re magis, quam per carnis delicias ama-

teft occafio auditores ad humilitatis ftudium

tasleditur. In tertia parte oftendatur, quo-

excitandi. Et in prima quidem parte oftendi

modo diabolus decipiat, promittendo bona

li

poteft, cur Chriftus humilitatem ante alias

fiCitia & inania pro veris, fluxa & momenta-

15

virtutes a' fe difci voluerit, nempe quia fcien-

nea pro perpetuis , & promittendo tantum ,

tja hzec ante alias fumuie neceffaria , utiliifi-

non exhibendo , uti in exemplo Chrifti per

D

ma, digniffima , jucundiffima, & facillinia eft ,

dzemonem tentari fufius oftendit Faber Dom,

pro qua affertione demonttranda vide tit.Hu-

1. Quadr. conc. 2. In quarta tandem parte o-

fit

militas. $. 9. In fecunda parte oftendi potelt ,

ftendatur , quomodo Chriftus reficiat , quoad

X

quibus mediis praecipue utendum fit ad hanc

W

corpus, dum nihil deeffe patitur fequentibus

Íícientiam addifcendam ; feil. exemplo Chrifti

fe, uti Apoftoli teftati fünt, & experti : ani-

li

( cum tefte S. Ambrofio primus difcendi ar-

mam vero requie , & confolationibus coclefti-

$

li

dor fit nobilitas Magiftri nec in tantum pro-

bus, & przecipua fua delectatione , uti S. Ber-

vehi poffit quzelibet felicitas humana, ut zefti-

nardus in jubilo teftatur ,. canens: Tua

"

1

W

met fibi pudendum, quod Deus in forma Ser-

dile&io , grata mentis refe&io.

]Efu-

li

vi non elt arbitratus indignum , ut S. Leo fc.

0i

IV.enite ad me omnes, qui laboratis, €2 onera-

de refurr. recte advertit) & ponderatione prze-

?i eftir , €9 ego reficiam vor.. Matth. rr. Ex hu-

T

ii humilib. promi(fi , de quo vide tit. Hu-

jus fententize occafione oftendi poteft, quomo-

O

mil. $. rr. n. 8. Claudatur concio memora-

do Chriftus reficiat, fcil. triplici imodo. x. 4d-

u

bili fententia in cit. tit. Hümilit. GW g

jutorio fuo, feu gratia: ipfe enim eftvitis , nos

lj

Fruftra appellamur Chriftiani &c.

palmites. Toan. 1 5.Unde ficut palmes non po-

üiï

II Difcite a. me , quia mitis: fum , €2 humilis

teft ferre fru&tum, nifi manferit in vite, fic nec

y

corde. Matt. 11. x quo textu occafio fümi po-

nos, nifi per Chriftigratiam. Unde recte qui-

Vl

teít aliter humilitatem commendandi dicendo

dam ex SS. Patribus ait: Qui mihi oneris eft

iil

fcil. gaudere plerumq ; difcipulos , fi magiftri

author , ipfe erit adminiftrationis adjutor , &

tt

doGrinam in compendio habere poffint ; me-

ne füb magnitudine farcinze. fuccumbat infir-

rito ergoauditores gratiasagere debereS.Pau-

mus, dabit virtutem , qui contulit dignitatem.

pl

lo,quod in fua ad Philip. Epift. c.2. v 5. com-

0(

Hinc S.Paulus 1. Cor. 15, cum dixiffet, fe plus

li

pendium do&rinz totius de humilitate' pro-

omnibus laboraffe ,. mox addit : non ego aü-

(1i

:

pofuerit, & r. quidem, quid fit Humilitas,per

^

tem,fed gratia Dei mecum. Unde fic animatus

]

illa verba : Humiliavit femetip[um formam Servi

eft, ut dixerit 4. Philip. v. 3. fe omnia poffe in

Qu

accipiens : oftenderit.- 2. Quo medio utendum

eo, qui fe confortat. 2. Fxemplo fuo: ita quon-

fit, perilla verba : /n fimilitudinem hominum fa-

(l

dam S.Gertrudi oftendit, dum vifus eft illi per

li

Gur; declararit , fcilicet exemplo Chrifti. 3.

viam fpinofam fuos ducere, fed prius fua cru-

Quis fructus inde fperari poffit, per illa verba :

ce fpinas, id eft, difficultates removere. Hinc

CE]

Propter quod . exaltavit. illum. Deus : indicarit.

Sophon. 3. v. 9. promifit, fe effe&urum , ut

Pro quibus melius declaran

DI

dis Vi*d? tit. Hu-

ferviat ei populusfuus in humero uno , quia

W

müitasz ".R 4 0 T

factus

fcil.altera pars ] ugi tanquam prïigci;aatus

L

b

Ij Evangelia Fifiorum.

6

£^

AA

m

eft fuper iumerum ejus, Ifaye 9. v. 6. Si ergo

peritifimus , uti pluribus exemplis docuit. 2.

Proceribus Abimelech ]ud. 9. facile fuit ra-

