fuit, quoufque tandem bello cumCoefare fufce-

3. Propter continentiam carnis, teíte nam

pto eorum fama nomenqueinclaruit.Claudius

Caefare l. 6. intra annum vigefimum foeminze

tamen vult Afchenacem Noachi Pronepotem

notitiam habuiffe , in turpiffimis habebant re-

cum filius obfediffe Celticam, id eft, Illyrium,

bus. 4. Propter conftantem exercitationem ,

Germaniam, Galliam, Hifpaniam & Britanni-

de qua Seneca lib.r. de Ira c.11. fic loquitur :

cam Infulam, idque probat ex eadem lingua ,

Germanis quid animofius ? quid ad incurfum

:

nominibus hominum & oppidorum.

acrius ? quid armorum cupidius ? quibus inna-

R. 2.Ethymologiani nominis variam a variis

fcuntur, innütriunturque , quorum unica illis

afferri ; nam aliqui ab eorum authore Togar-

curaeft;alia negligeatibus. Quid induratius ad

ma per apharefin Germanos nominatos vo-

omnem patientiam ? ut quibus magna ex par-

lunt ; aliia nomine Mannus, quo idem Togar-

te non tegumenta corporum proviía funt, non

ma appellabatur,derivationem fumunt ; alii a

fuffugia adverfus perpetuum coeli rigorem.

germanicis vocibus: Gar mam: derivant ,

"VlILQus. 7. AnGermani jam olim etiam vino-

quafi dicere vellent,Germanos effe viros omni

lentifuerint, & qu:e fit caufa hujus vinolentize?

parte confummatos ;.alii denique a charitatis

Refp. 1. Omnino etiam fuiffe vinolentos;fic

& amicitize vinculo,quo Germani inter fe con-

enim tacitus de illis loquitur: Convi&ibus non

ne&ebantur, Germanos , id eft, Fratres, quafi

alia gens effufiusindulget,diem noCtemq; con-

uterinos appellatos volunt ; nam compertum

tinuarepotando nulli probrum. R. ». Caufam

eít, olim Germanos femper fibi conftitiffe , &

hujus vinolentize effe tam ipfam foli naturam,

gentem hanc ex fe propagatam fuiife , neque

cum enim majus in hoc frigus fit , plus come-

unquam czteris nationibus fe commifcuifle.

dere appetunt, & confequenter etiam plus fi-

V. Qwueritur 5. Unde Germanorum libertas

tiunt(unde etiam ipfi Itali & Hifpani fatentur,

initium fumpferit ?

E

fe plus comedere, & bibere poffe,fi in noftras

Refp. Ex Chronica

M. jor;ianis, fic eatn ex-

regiones veniunt) tum ipfa venandi affiduitas,

ortam effe.Poft Trojze deftructionem/Eneas &

aqua redeuntes vehementer fitire necelfe erat:

Priamus Magni Priami nepos inltaliam perve-

Unde fuavitate & confuetudine potus attratti,

nerunt ; ubi /Eneas quidem manfit , Priamus

f»epe etiam non fitientes bibebant , ficque ac-

vero inGalliam tranfiens,Gallosque expellens

cenfo hepate magis ac magis femper ad potum

Trojam minorem zedificavit, fubinde per dioce-

afficiebantur. Refp. 3. Non adeo proprium ef-

cefin Colonienfem de mulieribus Teutonicis,

fe Germanis hoc vitium, ut non?eque aut ma-

eoquod effent corpulentze,&habiles ad prolem

gis apud alias gentes vigeat; nam Cluyerius.

Íortiorem propagandam , acceperunt uxores ,

l. l. Germ. antiq. c. 19. teftatur, etiam apud

filiosque procrearunt , quos una cutn pa-

Britannos, Polonos, Ungaros, Picardos, Nor-

yentibus exercitus /Enew in ltalia refidens

mannos &c. idemebrietatis vitium frequenta-

Germanos vocavit, tanquam ex eodem Ty-

ri. De Romanorum vero ebrietate Plinius1.14.

rannorum germine,ex quo ipfi orti erant, pro-

c. 22. tam nefanda refert, ut nemo facile cre-

gnatos. Tandem cum Germani multiplicati

dat,ab alia gente ea ufurpata fuiffe.Adde,quod

eífent , in Thuringiam miferunt partem exer-

licet hoc. vitio Germani laborent , tamen, ut

citus , & ibidem regnum inftituentes diu Re-

idem Cluverius teftaturjita illud aliis dotibus

ges crinitos habuerunt ; unde fucceffu tempo-

compenfant; ut nec religione,nec virtute cui-

ris tota Teutonia,tanquam a digniori, Germa-

quam alteri genti cedant ; neque facile gravif-

nia vocata eft, quostamen omnes poftaliquot

fimis 1llis vitiis , quibus alize gentes vexantur,

annos Julius Romanis fübjugavit & adjunxit.

fintfubjeti. Unde merito Germanus ille Ita-

Cum autem populo romano Alani fe oppone-

lis & Gallis ipfum alloquentibus :

yent, & Senatus edi&to libertatem promitteret

Germani cunctos poffunt perferre labores,

üis , qui Alanos !fabjugaturi effent , Germani

O nutinam poffent tam bene ferre fitim !

eos aggreffi feliciter vicerunt , ficque liberta-

Refrondit :

k

tem promiffam obtinuerunt.

Ut nos dulce merum,fic yos venus improba vexa!,

VI. Queritur 6. Unde tanta fortitudo Ger-

Lex pofita eft Veneri Julia , nulia mero.

manorum exorta fit; nam olim adeo ea zefti-

VIIT. Quseritur 8. Cur Germani potiffimum

ab Imperatoribus , aliisque Principibus, pro

mabatur,ut vel ipfiRomani auro pacema Ger-

manis redemerint,quin & AntoninuslImperator

fatellitibus affumantur ?

Pro

: R. P. Lohn. Bibl. Man. Zom. LL.

l

Jiibliothece Manualis | Concionatorie

59

Pro refponfione nota , Satellitum originem

R. Romanorum imperium , poftquàm füee«

ab Affacinorum gente provenire, horum enim

rat dilatatum , denique ob diftrattas vires pau-

Rex terrae promiffionis vicinus, licet exigaum

latim effe débilitatum, & fic omnia fere regna

regnum,utpote non plures quam 13. civitates

abeoavulfa, ut nihil deillo, nifiGermania, re-

continens , poffideret , tamen a Regibus non

manferit , quze maximis bellis cum populo ro-

vicinis modo , fed totius orbis,timebatur,quia

mano geftis tandem a Carolo Magno , qui in-

habebat fubditos tam fedulo mandatis ejus

terGermanos primus imperavitjin unum con-

obtemperantes, ut pro exequendis illis fpon-

flata corpus ad hunc modum coaluit,Princeps

te morti cujuscunque generis fe offerrent ;

omnium terrarum , & Regina populi romani,

unde vicini Reges , fi quem inimicum occifum

Dominaque omnium gentium, & fedes ac do-

cupiebant , Regem Affacinorum rogabant , ut

micilium Czefarum fa&ta,ac deinceps feptem-

aliquos ex fuis ad eum finem fubmitteret, qui

virali authoritate confirmata ab Othone IlI.

non quiefcebant, donec mandatum Regis per-

Czefare,ac denique multis officiorum gradibus

feciffent. Horum ergo metu inolevit mos &

abHenrico Aucupe, czeterisquelmperatoribus

confuetudo Gallorum, fatellitibus & militibus

germanicis comunita,magnaque cum dignita-

ftipatos incedere , quia deprehenfi erant ejus-

te tandgm a Carolo IV. przeclare fundata . elt.

modi homines a Turca fubmiffi , ut Regem

DE AUSTRIACORUM AD IMPERIUM

necarent. Duravitque id regnum Sicariorum

usque adAlangonem Caanum,feu Tartarorum

ELECTIONE, & PRIVILEGIIS.

Imperatorem,qui invafit hos Affacinos,& ple-

Useritur 1. Quomodo imperium roima-

t ()

rosque interemit,excepto Rege ipfo cum pau-

num ad Auítriacos pervenerit ?

cis, qui in caftro Tygado viginti feptem annis

- Refp. Quod , cum imperium poft varios Im-

peratores praecedentes 18.annis vacaffet, E-

obfidionem ferentes , tandem ob veftimento-

rum defectum &ipfe fe dedere coa&i fünt, &

le&ores inter fe convenire non poffent , om-

vel necati , vel relagati funt.Hoc notato Refp.

nia fuffragia congefferint inLudovicum Seve-

Eos jam ab ipfo usqueAugufto Imperatore pro

rum Bavariee Ducem , ut folus ipfe eligendi

cuíftodia corporum a Principibus adhiberi pro-

jus haberet ; is RudolphumHabfpurgicum no-

pter fidelitatem,qua prze omnibus reliquis na-

minavit, quiproin ad imperium electus eft ,

tionibus pollent,de qua teftimonium Principes

prout illi prius a S. Moniali praedi&tum fuit.

Frifiorum Ronmi in ipfo theatro tulerunt, di-

II. Queeritur 2.'Quzenam fint fingulares do-

centes , nullos mortalium armis aut fide ante

tes , ac praerogativae familize Auftriacze ?

Germanos elfe. Neque fane re&te fentiunt,qui

Refp. Sequentes ab aliquibus,maxime a Jo-

dicunt, ob fimplicitatem eos pro cuftodia ele-

anneLimnzeo recenferi. 1. Kft,quod mafculi fe-

&os ; cum hiftorici paffim folius fidei memi-

ré omnes , & foeminze etiam plurimaze mento

nerint, & ipía experientia conftet , Germanos

nafcantur oblongiore, quod Ariftoteles, & alii

magna fapientia praeditos , utpote apud quos

de Phyfiognomia fcribentes , volunt effe fi-

vel maxime omnis generis fcientize, artesque

gnum animi pii, placidi, conftantis, & minime

vigent; unde nonnifi per injuriam fimplices

perturbati. 3. Eft, quod in eo nullus unquam

appellantur ; nifi forte per fimpiicem intellige-

tyrannus extiterit. 3. Eft, quod quingentis an-

re velimus fapientiam doli fraudisq; expertem.

nis omnibus in orbe chriftiano regnis Reges,

IX. Quseritur g. Quomodo imperium roma-

vel Reginas dederit,excepta Anglia & Scotia.

num ad Germanos devolutum fit ?

4. Eft , quod intra trecentos annos duodecim

Pro refponfione iota 1. Tres elfe fpecies re-

Imperatores orbi fübminiftrarit,& quidem fine

rumpublicarum, ut ab initio di&um, videlicet

adoptionis fülcro,quod in nulloPrincipum an-

Ariftocratiam, ubi Optimates regunt ; Demo-

tiquiorum ftemmate legitur. 5.Eft,quod in nul-

cratiam,ubi populus regit : Monarchiam , ubi

la ftirpe faciletot fublimia capita reperiantur ;

unus tantum regit.Nota ?. Monarchiam quan-

nam ex hoc Jo. Cufpinianus quinquaginta fe-

dodue ftrittius fumi, & fic ab aliquibus definiri:

ptem mafculos collegit, qui omnes fuerint vel

Monarchia eft maximum fui temporis impe-

Comites,velPrincipes,vel Archiduces, vel Du-

rium, quod fi non omnes regiones , & gentes,

ces,vel Reges,vel Imperatores. 6. Eft, quodin

maximám tamen orbis terrarum partem com-

hac familia mulierfuerit reperta,fcilicet Elifa-

betha Cafimiri Polonize Regis, quze fimul fue-

plecatur,&tantam infuper habeat poteftatem,

ut ceeterosReges compefcere polleat,& tyran-

rat Imperatoris ac Regis filia,& neptis, Regis

nos punire. Nota 3. Quatuor olim tales Mo-

foror, Regis uxor, Regum quatuor mater , &

narchias fuiffe per ftatuam auream aNabucho-

Regis avia ; nata enim eft ex Alberto V. Im-

donofore vifam, & aDaniele explicatam, figni-

peratore , Bohemize & Ungarize Rege , avum

ficatas : Prima erat proeftantiffima Babylonica

maternum habuit Sigismundum Imp. Bohe-

per caputaureum fignificata. Secunda Medeo-

mise & Ungarive Regem ; filios protulit loan-

Perfica per pe&us argenteum indicata , quia

nem Albertum,Uladislaum,Alexandrum &Si-

minus przeftans erat priori. Tertia erat Mace-

gismundum Ungarize, Bohemiceque Reges,&

donum , per ventrem zeneum fignificata, quia

Fridericum V. qui ad Cardinalatum regize di-

erat bellicofa valde. Quarta autem fortiífima

gnitati parem electus eft ; avia denique Ludo-

Romanorum per ferreas tibias indicata:decem

viciBohemize & Ungarice Regis fuit.Quae fane

vero digiti fignificant decem regna, quse olim

res quam admiranda fit, vel ex eo fatis patet,

romana Monarchia, continebat , videlicet Ger-

quod jam olim Plinius,ut ftupendum foemini-

maniam,lItaliamGalliam,Hifpaniam,Angliam

n?e felicitatis atque nobilitatis miraculum pu-

Sarmatiam,Pannoniam, /E

taverit effle, quod LampedoLacedzemonia Re-

gyptum, Afiam, &

ter fuerit.

Græcjgm. His netatis.

gi; filia, Rfegis uxor , & Regis ma

2. lt ,

Tiuu; CX A.X'l V. Refpzzblica.

50

». eft, quod vix ab ulla familia tot, temq; egre-

bus comitiis, aut inaugurationibus obeundum

gia facinora patrata legantur, utpaífim ex hi-

habent, ut Ele&ores & alii.

ftoriis patet. g. Kft, quod brevilimo tempore

. IE Queritur 2. Quot fint Circuli imp:erii ger-

9

z

plurimz ab ea Provinciz obtentee fint. 9. Eft,

manici , & quod eorum officium

quod nulla facile familia tot privilegia accepe-

Reip. 1. Decem modo numerari circulos a

rit ab Imperatoribus, inter quae etiam eft , ut

Maximiliano anno 1512. divifos. Et fuut r.

regum nemiuem , Caefare excepto, majeftatis

Inferioris Saxoniz. 2. Superioris Saxoniz. 3.

afficiant titulo ; Item quod duces Auftrize ad

Auftrize. 4. Suevize. 5. Rheni fuperioris. 6.

nulla teneantur fervitia,nifi ad 12. viros arma-

Rheni inferioris. 7. Burgundiz ( qui tamen

tos per menfem unum propriis expenfis fub-

non amplius fpectat ad imperium. ) 8. Weft-

phaliz. g. Franconix. ro. Bavarize.

mittendos in fignum , quod Princeps imperii

agnofcitur. Ad curias regum non tenentur

Ill Quzeritur 3. Cur Imperator romanus

comparere ; facta ejus atque ftatuta non fübja-

fert globum cruce infignitumin manu , & co-

cent imperi! commutationi , vel correctioni ;

rona triplici tribus vicibus coronatur?

poteít donare terrasíuas , cui voluerit ; a fen-

Refp. Eum globum cruce infignitum in ma-

tentiis eorum non datur provocatio &c. ob

nu ferre, ut oftendatfe effe legitimum Impera-

qu2e privilegia & poteftatis plenitudinem non

torem orbis a Deo conftitutum , quique virtu-

immerito quidam illos Ligurini verfus familize

te S. Crucis, feu robore per crüucem & merita

auítriaccee accommodavit :

Chrifti impetrato, hoftes fuos fit vi&urus. Tri-

O verefamofa domus , cui totus ab ortu

plici vero corona coronatur , ut fignificetur ,

Solis adocciduas mundus fubfternitur auras;

eum intribus orbis partibus, Afia fcilicet, Afri-

Quam, qui novit, amat ; qui non novere, ve-

ca & Europa,poteftatem exercere.Licetautem

rentur ;

Imperator dicatur, habere coronam ferream,

Cujus in auditu confufis mentibus hoftes

argenteam, aut auream, non tamen proprie eft

Tabeícunt, contraque nihil fe poffe fatentur.

ferrea, fed ferreunrtantum circulum habet. .

IV. Quzeritur 4. Cur Imperatoris duplicem

DE STATIBUS

aquilam in fuis iufignibus geftent ?

1Q

Uoeritar:.Quibus gradibus velut colum-

Keip..ationem hujus a Suetonio his ver-

nis ftatus imperii moderni fundatur ,

bis reddi: Germani Quintilium Varam cum

& quare talis diftin&io graduum fatta eít ?

legionibus romanis tribus apud Bru&eros

R. r.Fundari in fequentibus. 1. In g.Electo-

(quifunt Frifiis contermini ) delevere. Ob

ribus,quorum primus Moguntinus eft Cancel-

quam caufam confternatus Auguftus barbam

lariusGermanize ; Trevirenfis eft Cancellarius

continuos aliquot menfes mutrivit. Nihil fuit

Gallize; Colonienfis Cancellarius Italive ; Rex

illa caede cruentius. Tres enim legiones ob-

Bohemize Pincerna ; Dux Bavarize Archida-

truncate,figna & aquilze duse a Germanis ca-

pifer; Brandenburg.Camerarius ; Saxo Archi-

ptze, quas adhuc hodie poffident. Non enim

marefchallus ;Comes Palatini RheniArchithe-

biceps eft aquila , utimperitum vulgus credit,

faurarius; Dux Bruafuicenfis fupremus Ve-

fed duze fimul, quarum altera alteram abfcon-

(

xillifer imperii 2. In quatuor ducibus,videlicet

dit. Tertiam Signifer legionis tertize abftulit ,

SuevizsBruufüicenfi, otharingize,&Bavario.

paludeque demerfit, ne in manus hoftium ve-

3.In quatuor Vicariis , qui funt Dux Braban-

niret , alioqui tres aquilas haberent in infigni-

ti» ; Dux veteris Saxonie ; Dux Auftrafiz ;

bus imperii. Alii tamen a Romanis h»ec infi-

Dux Silefivs. 4. In quatuor Marchionibus-

gnia mutuata-volunt, qui aquilam tanquam

proeeminentioribus ,

feun Comitibus

limi-

Reginam, & Jovis alitem, qui romani generis

tanels, qui funt Brandenburgenfis ; Mora-

author perhibeatur , elegerunt.

L

vienfis ; Mifnenfis ; Badenfis. s. In illuftribus

V. Queritur 5. Quze conditionesrequiran-

Comitibus Provincialibus feu. Landgraviis ,

tur ad Imperatorem ?

N

qui funt Thuringize,Halffize, Alfatiae,Liechten-

Ref.Eas ex fequenti definitione Bhpeï*atoris

bergenfis. 6. In generofis Comitibus Caftrenfi-

facile colligi poffe: Imperator eft perfona habi-

bus,fiveGurggraviis, qui funt Norimbergenfis,

lis ad capeffenda imperii regimina ex illuftri

Magdeburgenfis, Strombergenfis, Reinecken-

familia germanica orta, ab Ele&toribus fecun-

fis. 7.ia Comitibus Maguificis feuliberis , qui

dumleges imperii fündamentales eleta,ut rei-

funt Schwarzenburgenfis,Clivenfis, Cilienfis ;

publicze Romano-germanicae tanquam . caput

Sabaudus. 8.In nobiliffimisBaronibus,qui fant

& adminiftrator legitimeprzefit.Ex qua defini-

Limburgenfis, Wefterburgenfis, Aldewalden-

tione colligitur, requiri ad Imperatorem, ut fit

fis, Tuflenfis. o. In ftrenuis militibus, qui funt

perfona habilis quadruplici habilitate , fcilicet

de Andloin Alfatia, inStrandith , de /"eiffen-

naturali feu fexus,ut fcil. fit fexus virilis,ut ha-

bach, & de Forrebergin Bavaria. 1o. Ininfigni-

beat auguftum corpus, zetatem, quze eft o&to-

bus civitatibus,quae funt Augufta, Moguntia ,

decim faltem annorum ; habilitate generis &

Aquifzranum, Lubeca. 1 1. In magnificis villis,

profapie , quee debet effe ex illufiri familia

quze funt Bamberga,Schletftadia, Hagenovia,

(hxc enim authoritatem & benevolentiam

Brema. 12. In famofis rufticis , qui funt Colo-

conciliat ) & quidem Germaniz, i. e. ex ger-

nia, Ratisbona,Salisburgum,Conftantia. Refp.

mano patre natus ; decetenim indigenam , &

2. Hosgradus preecife ad majeftatem quam-

patrize amantem elegi,quia exotica aromata &

dam imperii,& cujuslibet dignitatis,aut ítatus

periculofa condimenta quszerenda non funt ,

eminentiam inftitutos videri ; przeter hanc ni-

quando domeftüci & patrii fuppetunt cibi ,

hil prorfas,faltem defacto, habent emolumen-

neftom2chus a primo lac&te nutritus mor-

ti; neque etiam officii quidquam in folemui-

bum ex his contrahat: habilitate profef-

A

x

HOnis

R, P. Lohn, Bibl. Man.. d þm; s

^

69

Bibliothecee Manualis: Concionatorie

fio.is, ut fit chriftiánus & laicus , & ne

olim tantum belli ducibus datum effe,quinon

alis fit conjun&us Sacramento electionem

tantum ductum, fed etiam aufpicia habebant;

ii effe&tu excludente ; habilitate virtutum

quorum przecipua figna erant in exercitu claf-

ficum & Przetorium,id eft tabernaculum prae-

maxime juftitize, mifericordize & veritatis.

VI. Queeritur 6. Quid circa electionem Im-

toris; unde ab hoc praetorio milites, qui fem-

peratoris obfervandum ?

per circa Imperatorem erant, przetoriani dice-

Refp.Sequentia notanda effe r. Per eam, &

bantur. Quandoque vero ille tantum Impera-

non per fucceffionem Imperatores eligendos

tor vocabatur , qui hoftibus magno przelio fu-

fis , eo nomine militum acclamatione afficie-

effe, & fere etiam fic magis expedire, quia fic

magis confervatur libertas populi , quze per

batur. Poftea tamen [ulius Czefar fecit hoc

fucceífionem plurimum imminuitur. 2. Impe-

difcrimen , ut, qui ex victoria Imperator crea-

rium ha&enus Auftriacis plerumque abElecto-

tus effet , Imperatoris titulum. ante fuum no-

ribus collatum effe , tum, quia ipforum re-

men Ícriberet, caeteri poft. Czefaris nomen va-

rie deducunt A. A. alii enim a Coefii fcuto di-

gna funt veluti murus falutis comunis oppo-

fitus immanitati Turcarum ; tum quia requi-

&um,quia fcutumSyro hofti eripuerat; alii au-

ritur magna potentia, & fumptus maximi, qui

t& aCaefarie,cum qua primus ex familianatus

apud hos maxime reperiuntur; tum quia fic

fuerit ; alii ab oculis ; aliia c2efo elephanto,qui

Ele&ores gratias reddere volebant pro ante-

lingua Maurorum Caefar appellatur;alii & fere

ceíforum meritis. 3. Ad electionem fequentia

probabilius a caefo matris utero, quando naíce-

requiri. 1. Ut certo tempore Francofurtum

batur ; aut, ut alii volunt,ab hoftibus cazefis ex

Klectores conveniant, non plures , quam 200.

omine datum,nam praeter victorias civiles un-

equites , & ex his quinquaginta arinatos ha-

decies centum & nonaginta duo millia homi-

beant; ut Francofurtenfes fecuritatem & tu-

num ab eo przeliis occiía effe, teftatur Plinius.

telam per juramentum praeftent ; ut nullum

Hoc notato Refp. 1. Imperatoris titulum fere

hi alium in civitatem inter EleCtores admit-

ab Imperando datum Coefaribus , eoquod im-

tant ; ut miffa ante ele&ionem celebretur ; ut

perium ille altiffimum habeat, atque adeo per

antonomafiam lImperator vocari mereatur.

pera&ta miffa praeftent EleCtores juramentum

de dignoeligendo; utintra conclave receden-

Kefp. 2. Illos olim dictos fuiffe Caefares &

tes Regem Romanorum eligant intra triginta

Auguftos, & interdum etiam ab exercitu ele-

dies ; alioqui nihil aliud pro victuquam paiem

&os in Imperatores & Coefares quidem voca-

& aquam habituri; ut electio referatur in li-

tifunt a Julio Caefare primo imperii occupato-

teras, & figillis Ele&orum confirmetur ; tum

re , quafiadoptati in eam familiam , quze im-

L

v

Moguntinus renunciet Imperatorem , ut ei

perare confueffet. Augufti vero ab Octaviano

committatur imperium, certis tamen con-

Augufto , qui confenfu populi fa&us eft Impe-

ditionibus ; ut univerfis Electoribus ille fua

rator, unde etiam majus , amplius,fanctusque

privilegia & jura &c. confirmet.

nomen aSenatu accepit ; auguftus enim locus

VII. Quzeritur 7. Quid circa coronationem

olim fanctus eft dictus ab avium geftu, vel gu-

imperatoris obfervandum ?

ftu, vel ut alii volunt,ab au&u ; unde Octavia-

Refp. Sequentia: r. Eam vi

Aurese Bullaä

nus novo vocabulo Auguftus di&us eft , quod

Aquifgrani fieri debere. 2.Ad effentialia hujus

quafi divinitus ad hunc honorem evetctus fit ;

coronationis pertinereuncCtionem,& infignium

omnis itaque Auguftus Caefar erat,fed non vi-

( puta coronze , gladii, fceptri pomi aurei , cui

ciffim, quia Ceefar ille tantum erat , quivel ex

crux fuperimpofita , amictus, qui Norimbergze

favore & amicitia Augufti, vel rebus optime

affervatur ) traditionem ; juramenti przeftatio-

geftis ab Augufto vel exercitu obtinuit, ut in

nem duplicem, quo fcilicet promittat,& fidem

G2efaris familiam, & in confortem imperii ef-

catholicam operibus juftis fervare , regnum

fet afcitus imperii futurus fucceffor , & tum

fecundum juftitiam adminiftrare, viduarum &

demum per mortem Augufti, vel confenfum

populi in Imperatorem eligendus. Habebat fe

H

miferorum pius judex & defenfor eíffe , & Ro-

mano , aliisque Pontificibus debitum hono-

itaque Caefar olim adAuguftum perinde fere,

xem exhibere. 3.In Lombardia iterum olim

ac hodie Rex Romanorum fe ad ipfum Impe-

ratorem habet,

coronari debuiffe Moden»e Imperatorem, ut

oftendatur , illum etiam Imperatorem Lom-

V

bardize effe , cujus coronationis aliqui Henri-

DE Rä

GIBUS.

L

cum I. alii Henricum VII. authorem jfaciunt.

Useritur , unde Regum ethymologia. &

4. Romze in ecclefia S. Petri ( fi fieri poffit )

origo defumenda eft , & qui funt Re-

!

coronandum iterum effe ab ipfo Pontifice ,

ges celebriores Europ?e.

uze coronatio illi tríbuit nomen Imperatoris

Refp. 1. Reges dicia regendo,feu ut alii vo-

(

nam antea tantum ele&tus , vel Rex Roma-

lunt , a re&te agendo, ipforum enim proprium

norum vocabatur) & quidem Augufti: Ad-

eft.juftitiam adminiftrare. R. ?. Reges probabi-

miniftrationem imperii, & dominium orbis ,

liter fumpfiffe initium ante diluvium quidem a

quem in finem ftatus imperii eum comitari ,

Cain, ut teftatur Genebrardus , qui poft occi-

aut neceffariis rebus ad romanam profe&tio-

fum fratremAbelem incepit civitatem erigere,

nem infítruere debebant. 5. Coronationem

& regni fpeciem conftituere ; poft diluvium

hanc plerumque fequi fauftas acclamaátiones ,

vero primus RexBabylon. Nimrod fuit Refp.

ja&us miffilium , equitum coronationem , con-

3. modoprzecipuos Europze Reges Germaniz,

vivium , & reliquum apparatum.

Hifpanize, Gallize, Anglize , Scotioe & Hyber-

VIII. Quseritur g. Quale difcrimen eft inter

nize, Polonize, Ungarize ,* Dalmatize , Suecise,

Imperatorem , Czefarem , & Auguftum ?

Bohemiz, Danize, Norwergize, de quibus fin-

P?O refponfione nota , nomen Jmperatoris

gulis authores fufe fcurrentes videri poffunt.

. Vi

Titulus C X X 1. Respublica,.

öï

VI.

& fortitudinis, quam Uladislaus Rex in bellis

DE ELECïORIBUS

Italicis preettitit , in cujus ungue dextro nuic

L.

Useritur 1. Quze fint. privilegia Kle&o-

calix aureus eft adjectus in fignum Archipin-

rum communia 2

cernatus.Dücem Bavarize ge&ale pomumím-

Ref. Singulares iis titulos concedi, vocantur

petialeaureum ; ( unde etiam Fridericus l1. ex

enim column & latera Imperii , palmites Im-

conceffione Caroli V. illud clypeo vacuo infe-

periales,lucerna in unitate, cohumnse, quae fa«

ruit infignium loce) effe Árchidapiferum ;

crum ?edificium cucumfpe&ce prudmtm pie-

creare nobiles,comtesque,efTe defenforem des

tate fuftentent, membra corporis &c. Oberfle

kmfbilïc/zen Handwutrhs àm — Rheinfirohm ,

W?d

Fatter. und Razt/zgmez der Deut[chen Natiot; 2.

Laud Grimningen. Dücem Saxonise etfe AI chi-

Regibus zequiparari;unde Regibus : Euer Lieb;

Marfchallum Imwem,præferre gladium Impe-

Ícribunt. 3. In celebrationem curize eos eundo

ratori, effe Vicarium &c. Electoreni Branden-

vel fedendo omnibus aliis Principibus cujus-

burs;lcum effe Archicamerarium Imperii , de-

cunque ftatus przeferri; imo etiam extra talia

ferre fceptrunt Imperatoris, in folenni Curia

concilia ; unde in concilio Tridentino poft Le«

porrigere agdáam manibus Imperatoris ;

Comie-

gatos Pontificis primum locum obtinuerunt.

tem Palatitum Rheni effe Archühmaurarlum ;

4. Eos poffe aurifodinas & aliorum metallo-

& pecunàs fpargere in populum ; Ducem

rum fcrutari & xetinere , monetam cudere;

Brunfuicenfem effe Ar chlvemlhferum cujus

nonlicere eorum fubditos ad extraneum tri-

cura eft, vexillum in comitiis portare.

bunal vocari

nec ab eorum fententiis dari

III. Quzeritut 3

. Quxe fit origo EleCtorum ,

provocationem.

& quis eorum fims aut officium ?

1. Queritur 2. Quze fpecialia pr1v11eg1a ipfis

Rdp. In Chronico quodam Saxonico legi ,

conveniant 2

Carelum M. quatuor inftituiffe ab initio Ele-

. Refp. Ecclefiafticos tituloArchicancellario-

Gores,videlicet Moguntinum , Colonienfem ,

tum gaudere, nepotum nomine ab Impera-

Trf-vn'enfem, quartum vero Majorem domus ,

tore falutari, jus habere votum dandi antecon-

five Comitem facri Palatii ad Khenum ; Sed

firrmationem a Pontifice,fi delinquant gravius,

poft Ludovici IV. in quo familia Caroli M. de-

non poffe ordinariaBafi poena,ut fzeculares,af-

fiit, mortem, quatuor hos Electores convenif-

fici.In fpecie vero Monguntinum inte Ele&ores

fe , & ipfos etiam Saxones in confilium adhi.

primum effe, juxta Vulgales illos verficulos :

buiffe, ut fibi ad obtinendum imperium effent

Treviris zetate , fed rerum proprietate

adjumento,quibus Saxones refponderint , mi-

Gaudet Agrippina, fed honore Moguntia

rum fibi videri,quod ii foli eleCtionem fibi ven-

rima

dicent, eoque rem adduxiffe,ut duo Prinicipes

Effe Archicancellarium Germaniz ( unde

eSaxonibus electioni adhlbnrentur Aliitamen

apud ipfum eft archivum Imperii publicum

conftanter dicunt, Othonem IIL. circa annum

item effe Decanum EleGoralis Collegii ; unde

1005. Septem viratum inftituiffe ,

e]lnx(ï ! Xe &

ad ipfum fpe&tat EleGores convocare mfigma

Pontifice Gregorio V. confirmatum effe , cam

vero ejus effe rotam, eoquod Wiligifius Otto-

ea fanctione,ut nullus,nifi Germanus, eligere ,

nis tertii Przeceptor & ArchiepifcopusMogun-

vel eligi poffet Prmceps, ele&us autem ftatim

tinus patrem habuerit Rhedarium , atque

Cæfar & Rex Romanorum diceretur, & ubia

zf

ideo rotam in cubiculo fuo pingi jufferit , ad-

Romano Pontifice corona donatus & a Dpro-

jun&ta hac infcriptione : Wiligifi ,

cogita , qui

batus effet, etiam Auguftus vocaretur.:

Quae

fis, & quis fueris. Trevirenfem vero, Archican-

quidem confitutio adeo indigne lata eft a po-

cellarium Gallize, habere votüm primum in e-

pulo romano, utin capitulo romano Otto-

lectione ïmneïatons,px veferri Colonienfi, tum

nem obfederlt & vix ope S. Henrici evaferit,

quia eft Galli:e Archicancellarius ,

quae ante

& hinc Itali Principes ab imperio avellerc fe

Italiam Imperio acceffit ,

& hoc nomine di-

coperunt, ac Pontificibus adhzerere. Modo

gnior ccepit haberi ; tum quia Trevirenfis ec-

tamen etiam Ducem Bavarive, Comitem Pa-

clefia natu major efï utpote ab ipfo S. Petro

latinum Rheni & Brunfuicenfem Eleéctoribus

fundata per S. M artialem unum ex fentuaginta

accelfiffe, atque adeo novem numerari. Refp.

dlfcmuhs Colonienfem efï'eArchlcancellamum

2. Caufam inftitutionis hujus fuiffe bonuin

ltahæ,ch iRomanorum imponere primo dia-

publicum ; cum enim experientia teftaretur ,

dema , quod Limnzeus ideo ei conceffum ait

tum ab 1pfisImperator1bus multa in pernlmem

quia urbs regia, & coronationi deftinata, intra

Imperii decerni , tum in fucceffionibus multa

ipfius dicecefin eft fita , confiftere ad dextrum

incofnoda, trlcasque intervenire, prudenter

Imperiilatus.Refp.2. Ele&ores feculares poffe

Septemv1ratus inftitutus eft,cujus fuffragio &

habere fuos Vicarios ; hinc Bohemi Vicarius

in ele&ione ftaretur , & cujus confilio Impe-

eft Pincerna de L1mpurg ; Palatini Dapifer de

rator etiam in imperioregendo uteretur , ut

Walpurg; Saxonis Baro de Papenheim;Bran-

adeo Monarchia Occidentis temperata quz-

denburgiciComes de Hochenzollern. In fpecie

dam Ariftocratia fit.

Certe utilitas inftitu-

Vero inter Ele&oxes feeculares Bohemiz Re-

tionis hujus vel ex Germania ipfa toties va-

gem eíle primum ob regiz» dignitatis fafti-

ftata , totiesque reftituta fatis patet , ut me-

gium , effe pincernam Imperatoris, in procef-

rito quidam dixerint : Klectoratum hunc

fionibus imediate fequi Regem, porrigere Im-

Germanive pro muro effe. Refp. 3. Horum

peratori vinum aqua mixtum,pro infigniis

Principum sequalitatem Arithmeticam effe ;

olim aquilam nigro in campo rubro, nunc leo-

hoc folum habet Moguntinus ,

ut ipfe c2e-

nem fulvum cauda bifurcata in altum ereéctain

teros convocet , rogetque fententlas

ipfe a

gampo candido habere, in memoriam virtutis

Saxone xogetur.

Refp. 4. Colonienfem

3

Ita-

62

Billiothecm . Manuualis/ Concionatorim

Ttalize, Trevirenfem Galliz cancenarium voca-

interpretantur. Hodie precipui Marchiones

imperii funt Brandenburgenfis, Viftnenfis, Ba-

ri,non quod defacto jamillamCancellariam ad-

miniftrent,fed quod titulumOfficii olim habiti,

denfis,& Moravize. Refp. 4. Comites l'alatinos

& nunc poft Italiam & Galliam ab imperio a-

juxta aliquorum fententiam dici ab aula , eo

vulfam retineant. R. 5. Ex omnibus ordinibus

quod judices fint in aula , adeoque dicantur

affumptos effeElettores,videlicet exMettropo-

lichter des Kaifer-oder. kemniglichen Hofr , unde

litanis, quales funt tres facri Eletores ; Regi-

forte etiam germanicum nomen JPfalegraf

bus,qui eft Bohemus ; Ducibus,qui eft Saxo &

fluxit ; nam P/altz apud aliquos idem ac pa-

DuxBavarize & Brunfuicenfis ; Comitibus,qui

latium fignificat. Porro Comites Palatini in

eft Palatinus, & unus exMarchionibus, qui eft

imperio clari hodie funt : iZleCtorBavarus,Di-

Brandéburgenfis. R. 6. Ecclefiafticos Ele&ori-

pontinus, & Birckenfeldenfis, nam reliqui ex-

bus politicis adjunctos effe,uttanto felicius ad-

tin&i funt. Refp. 5. Landgravios effe regionum

miniftraretur imperium , fi ex dignitate toga-

Comites, feu judices, unde ab aliquibus judi-

ta & armata Senatus

fecretus conftitueretur.

ces Mediterranei appellantur ; horum inimpe-

:V 1.

rio quatuor potiífimum numerantur , videlicet

DE DUCIBUS

Landgravius Thuringie ( qui titulus hodie

1. Usritur r. Unde duces fuam fumant

coimunis eft omnibus Saxonize Ducibus ) Haf-

ethymologiam ; item quot fint genera

fize, Alfatize, Leuchtenbergenfis, quos certum

ducum, & qui potiores ? Refp. 1.Ducem a du-

eft Principum honore cenferi. Refp. 6. Burg-

cendo di&um , quod olim folis militize duci-

gravios, a Caftello limitaneo, Burg, dici, atque

bus tribuebatur,qui, quia exercitum ducebant,

idem effe,ac arcis praefidiis Praefectos,quorum

dicebantur etiam a Germanis Hertzog, id eft,

praecipui in imperio nunc funt Niernbergenfis

der das Heer nach fich zoge, quia tamen etiam

(qui titulus pertinet ad IZle&Gores & Marchio-

fub nomine AHeer communitas quandoque ho-

nes Brandenburgenfes nomine tantum ; nam

minum fignificatur , ideo ducis nomen trans-

Fridericus Burggravius Norimbergenfis. Ca-

latum eftad Principes certisrepionibus impe-

ftrum fuum Norimberg»e, quando a Sigismun-

rantes ; unde dux in genere loquendo is folus

do Imperatore Marchio Brandenburgenfis

dicendus eft, qui de ducatu'a Principe fummo

creatus eft,civibus yendidit,qui ftatim illud . di-

eft inveftitus, id eft,cui Princeps regionem ali-

ruerunt , & in illius locum domum frumenta-

quain, qu»e ducatus nomen , .& characterem

riam exftruxerunt ) Magdeburgenfis , Strom-

habet impreffum , conceífit in perpetuum.

burgenfis, Reinneccenfis. Refp. 7. Inter fimpli-

Refp. 2. Ducum tria eífe genera. Primum eft

ces Comites alios effe imediate fub imperio &

eorum, qui fimpliciter duces vocantur , & ho-

Cafare , nempe die Reichrgrafen ; alios fub

rum potiores funt Dux Saxonize, Brunfuiceri-

imperio quidem iriediate effe, fed tamen Co-

fis, Luneburgenfis , Pomeranixe, Mechelburgi-

mitatum ab aliquo inferiore Principe in feu-

cus,Bavaricus,Wirtenbergicus, L auenburgen-

dum tenere,utComites Schwartzenburgenfes,

fis,Sabaudize,Lotharingius, Holfatize, Mantua-

Valdeccii,de Riedberg &c. ex prioribus aliqui

nus,Mediolanenfis, Megapolitanus, Burgundi-

funt gefürflete Grafen , ut Habspurgenfes , Ti-

cus, uliacenfis, Bergenfis,Clivenfis, Meranize,

