mus, cum ejeceris, ait, incantationes multa contra

cum contumelia ex sedibus tuis , omnes hoc *nd.

luntate conciliante tibi Deum ad majorem

ter fe di-

benevolentiam, LïumSzm&iS omnibus gratulan-

1

audito c.ollau'iab'Lïxlt,Izzirabgnttli', &in

j

4

äfäïQIl,tI

N

Tituu; CXXXVI. Superjiitfo;

275

0

cent : Ille zegrotans pluribus hortantibus , in-

diaboli ;eliqUi[Te, literum revertuntur ad ob?

fervationes auguriorum, velut canis ad vomi-

3

cantatibus , confulentibus, ut magicis quibus-

Y

dam incantamentis uteretur, non affentit, fed

tum fuum. Unde fuadet, ab initio femel ite-

rumque fortiter repellendos , quiad ejusmodi

refpondit, fatius eft,hoc pacto mori, quam de-

^l n

ferere pietatem. Ad hzec confequentur multi

rtes impellunt; f enim femel, inquit, aut fe-

In ]i

plaufus ab his, qui audierint, cuncis ftupenti-

cundo nequitias, quas diabolus imiferit, cum

t tht

bus, Deumque glorificantibus. Hoc quot fta-

animo & tota fide contempferitis , ita iplum

.. lnl

tuis tibi erit honorabilius ? quod imaginibus

diabolum poftea a veftra. infeftatione Deus

:

magnificentius ? omnes laudabunt, omnes tu-

dignabitur repellere , ut£ nunq

]

uam poífit vos

am felicitatem praedicabunt, omnes te corona

fua calliditate decipere. -

d

M. Tertium eft, ut bene fibi aliisque per-

dignumjudicabunt. Praeterea ipfi quoque ine-

: Ibideme

iores fient, ac viciffim tuum exemplum zemu-

fuadeat,: quod diabolus nemini plus nocere

poffit, quam Deus permittat, uti iterum S.Au-

labuntur, imitabunturque fortitudinem , & fi

quis alius tale quidpiam fecerit, tu mercedem

guftinus przeclare his verbis docuit: Hllud ante

feres, qui exempli fueris auctor.

omnia fcitote, fratres, quod nec vos ipfos, nec

ibït

V. Confiderare , quanto majorem con[olatio-.

'eos, qui ad vos pertinent , vel in parvis rebus

:

nem ex contemptis fuperftitionibus , quam ad-

diabolus poteft laedere , nifi quantum a Deo

iiífis habiturus fis, nam, ut fapienter advertit

poteftatem acceperit. Quomodo ne S. Jobi fa-

S.Chryf. etiamfi millies exurat febris , anima

cultatem aufus fuit fubvertere,, nifi Domino

r a m

'

permittente. Etficut in Evangelio legimus ,

tua quovis liquore,quavis irroratione melioré,

x S ht

utilioremq; mitigationem adducet. Quemad-

quando ab hominibus expulfi funt. daemones,

rogaverunt, ut velin porcos ire permitteren-

modum enim, poftquam acceperis mutationé,

]

,'r ls 1

fanusque fac&us fueris(per magicas artes)mife-

tur, fiin porcos non funt aufi intrare d2emo-

,

nes , nifi a Deo permiffionem acciperent, quis

1

rior fattus es iis,qui febre laborant,dum tecum

!

reputas peccati magnitudinem ; fic nunc quo-

ita erit infidelis, ut eos bonos Chriftianos cre-

"

que,etiamfi febriciteris , innumeraque patiaris

dat poffe lzedere , nifi Deus propria difpenfa-

mala, repulfis impiis illis , quovis fano melius

tione permitteret ? Permittit autem hoc Deus

r

eris affecus animo, geftiente prae gaudio con-

ex caufis duabus , aut, ut nos probet , fi boni

"$n

fcientia, ac laudante te, probanteque ac dicen-

fimus: aut cor rigat, fi peccatores.

"

"od 35

te: Euge,euge,heus homo, Chritti fervus,vir fi-

X

0 pogul,

delis,Athleta pietatis , qui malueris nioleftiis

PCQNbEPTUSi)

R/JEDICABILES.

j

Y

A

imori,quam deferere tuam pietatem proximo

f

fecundum Margwes loco ftabis illa die.

LE

"

X occafione thematis : AVon declinetir ablLev.'xg.

magos , neque ab ariolis aliquid. [ci[citemiui, v. 31.

ii

. IX.

^

ut polluamini per e05:. oftendi poteft , quam foe-

ASCE TICA

de multipliciterque polluantur , qui magicas

]

iafunt, quze przecipue circa hoc vitium

artes exercent , aut ab aliis exerceri petunt 1.

I;Tr

ab Afceta obfervanda funt. Primum eft,

Quoad corpur: dum ad taurpiffimos quosque

ut bene cognofcat fallaciam harum artium

corporis abufus. incitantur per daemones, ma-

xime in nocturnis conventiculis ,uti ex variis

S.Augut magicarum,ideog; illud S.Aug.femper o5 ocu-

de ver* Jos habeat: Fatendum, quando ab illis (Altro-

hiftoriis patet. 2. Quoad animam : dum ab unos

peccato gravitfimo in alüid preecipitantur. 3,

- lib

relig-C.17- |opis) vera dicuntur , inftinétu quodam occul-

- tiffimo dici, quem nefcientes humanze mentes

Quoad famam : cum velut turpiffimà dzemonis

. Bpit.sd

; Coloff,

—patiuntur. Quod cum ad decipiendos homines

mancipia Deo hominibusque fiunt exofi: Vi-

fit, fpirituum fedu&torum operatio elt: quibus

de Fabrum conc. 4. in Epiph. n. 3.

quaedam verba de temporalibus rebus nofíe

II. Ex occafione thematis : Noh poteftis men- Epï-ph.(

permittitur , partim quia fubtilioris fentus

acumine, partim quia corporibus fubtiliori-

[& Domini participer effe , €9 men[m damoniorum: v. a.

demonftrari poteft , cur magnis ad Deum pro-

I

bus vigent , partim experientia callidiore pro-

pter magnam longitudinem vitze, partim a 5.

auxilio & folatio confugere debeamus , quam .

ad demones, nimirum r.quia Deus potett.

Angelis, quod ipfi ab omnipotente Deo di-

fcunt, etiam juffu ejus fibi revelantibus , qui

univerfaliter juvave , diaboli vero non, nifi

quantum illis a Deo conceditur. .2.Quia Deus:

merita humana occultiflimze juftitize. feverita-

- bidemi

te diftribuit. Aliquando autem iidem nefandi

vere €9 abique fallacia juvat, daemones autem

j

N

Spiritus etiam , quaáe ipfi fa&uri funt, velut

plerumque decipiunt, aut deftituunt invocan-

divinando praedicunt.

tes fe, ut ex multis hiftoriis liquet. 3. Quia

IN

| S. Aug. f,

IL. Secundum eft,ut

bene cognofcat radicem

- Deus fincere, id. eft, optima intentione juvat ;

dzemones autem nequiffimo animo, ac volun-

241.16P-3c caufam, ex quà ejusmodi fuperftitiones ori-

untur,quam quidem idem S.Augutt. fequenti-

tate fuccurrunt, Ícilicet ut per ejismodi au-

bus verbis affignavit: Homines negligentes &

xilium in laqueos fuos trahant incautos, mife-

— ssv

faciles, languida defideria, & fidem defidem

reque perdant. 4. Quia Deus conflanter juvat, -

cum motivum juvandi, fcilicet bonitas ipfius,

habentes,etiamfi incipiant , non diu perfeve-

rant in operibus Dei, fed ubi fe antedictis

femper idem fit; doemones vero nonnifi tam-

fdento

facrilegiis abftinuerint: vel unam diaboli ne-

diu juvant,quamdiu voto fuo necdum funt po-

lcoflm

quitiam pertulerint, ftatim poenitent, fead

ti; ubi autem femel in pedicas fuas & de-

:Ind.

Dominum converfos effe, & machinamenta

fperationem perduxerint , fponte deferunt.

A

)

1

A

?

HL Ex

RA.V P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I11.

: M n

276

Bibliothece Manualir. Concionatori

III. Ex occafione thematis

Nolite locum

$. XL

dare diabolo

poffunt fraudes dzemonis ex-

MISCELLANE A.

plicari, quas erga ejusmodi fuperftitiofos ho-

mines exercet. 1,Quia promittit fepe , quae

- Qualita;.

CL

dare non poteft; ficut Chrifto dixit: Hoec

pud Lyguräos Thracize populos , Anti- Textor.in

omnia tibi dabo; cum tamen ad eum non

LA

pertinerent. 2. Quia falfas divitias & volupta-

ftites' oracuja reddituri , multo prius offic.c.32-

tes pro veris offert ; hinc fepe conftat, ftercus

vino fe ingurgitabaut. Contra vero apud Cla-

rios futura przdi&uri aquam prius large

pro auro , mures pro : V.bus , cadavera pro

hauriebant.

vivis pulchrisque corporipus. ab eo fuiffe ob-

lata. 3. Quia in preedi&ionibus plerumque

II. Olim idolorum facerdotes , ante quam Fab. conc.

refponfa ab oraculis peterent, altius procla-

4. in -

mendacia mifcet ^ut certe amphibologiis uti-

piph.

tur, utfacilius a.cipiat , qux omnia fufius

mabant: Procul hic tit lotus &un&us , Chri-

videri poffünt explicata apüd F

ftianus fcilicet aqua baptifmali lotus, & oleo

:

abr. conf;. di

Chrifmatis in confirmatione unctus.

Hinc

in Fefto Epiph. n. 2.

facrificanti quondam Juliano omnia irrita

j Part

Michez5. ]V. Ex occafione thematis : Aluferam male-

cedebant , quia Chriitianus , qui Gentilis

(.3!

V. IF.

credebatur , intererat.

cia demauu 1ua , €9 divinationer non. erunt; in

Íe

oteft Concionator dicere , fe quoque om-

nes fuperftitiones ,; quantum in ipfo erit de

Fuga.

cordibus Auditorum ablaturum , ideoque va-,

1

: Textor.

bt

rias obfervantias, quze plezumque in figuris ,

II Caffandra Pirami fülia, cüm Apollin

c. 33*

LE

verbis, diebus, ominibus , fomniis, rebus fa-

copiam fui corporis promififfet , ab eodem

vates fa&ta eft: cum autem non ftetiffet pro-

cris &c, committifolent, relaturum , earum-

que vanitatem oftenfurum , prout fule fecit

miffis , iratus Deus fecit, ut ejus vaticiniis

fides non haberetur.

An non autem hoc

l'aber per totam. conc. . in Epiph.

magis dzemoni convenit ?

Wigron:

Deut.t18.

oMS E*( occafione themati& : Non inv:kiatur

i Aeg

V. 10,

inte, qui ariolos. [cifcitezur : poffant imprimis

IV. Phavorinus apud Gellium ,. ffiderh di- I-em e,

14f

vinationibus , non eífe adhibendam , hoc

32.

varia divinationum genera ex aftris, elemen-

difcurfu fuadere conatus eft: Aut advería

tis , phyfiognomia , fomniis , oraculis, expli-

cari. Deinde vero oftendi, quam fit impium,

eventura dicuntur, aut profpera ? Si ad-

verífa, & mentiantur, mifer fruftra fies ti-

ftultum , & periculofum ejusmodi divinatio-

nes ufürpare aut expetere.

De qua materia

mendo : fi non mentiantur , jam inde ex ani-

Faber per tot

mo fies mifer, antequam e fato fias. 5i pro-

agit.

am conc. 4. & 6.in Epiph.

fpera , & fallunt , miler fies fruftra exfpectan-

Pm. 36;

VI. Ex occafione thematis : /»

Wmam'bu,r fuis

do: fi non fallunt, exfpe&atio rei füfpen-

W. XO6

orter mez : poffunt imprimis varia genera for-

fum fatigabit ,

& futurum gaudii fructum

tis,fcilicet diviforize , confultorize & divinato-

fpes ante defloravit.

rize, explicari, & quousque licitz fint, oftendi.

4.vero demonftrari, quam fallaces , noxize , &

vanaefint fortes, qu22 a fortuna aut dzemoni-

. V. Damnma per arteg magicas creari folita ;Ovid.Ls;

bus petuntur; atque adeo multo melius & fa-

re&e antiqui per fignentum Medeze explicare & seneca

jentius faciant, qui cum S.Davide dicunt: In

conati funt.

Ut enim illa draconem cufto- inMedea,

Dixi, Deus meus es tu,

te,Domine, fperavi.

dem velleris aurei fopivit,

ita magia con-

LC

in manibus tuis fortes meze. Per hanc enim

Ícientiam gratize cuftodem. Ut illa Pallam

16

fortem femper obtinetur optimum , quod de-

veneno infecam Creufz mifit, eamque in-

fiderare poffumus, fcilicet id, quod divina de

teremit, ita magia fuis muneribus animam

nobis voluntas difpofuit, quodque non poteft

necat. Et tandem , ut Medea filios ex Jafone

non effe optimum. Vide Fabrum conc;aö. in

Epiph. n. 6

/

fufíceptos interemit ; ita magia fructtus omnes

bonorum operum perimit.

VIL. Ex occafione

' themätis : JMaleficos non

Wa

gatieris vivere: poteft inftitui judicium fuper

D

maleficos, & 1. quidem gravitas peccati ab eis

(

$. XII.

AUTHORES.

commiffi oftendi per hoc, quod ejusmodi pec-

ECCL ;1

catum. fit contra omnes primarias virtutes

"j

oannes Bufeeus in Panario. V. eodgm.

tam theologicas , fcilicet fidem, fpem, & cha-

L]

IL Jofephus Langius in Polyanth. V.

ritatem,quam morales, prudentiam, juftitiam,

eodem.

temperantiam , fortitudinem. 2. Ne inauditi

III. Matthias Faber conc. 4. 5. & 6. in Fe-

damnentur , poffunt eorum excufationes aus

fto Epiphanize.

diri & refutari, quod fcilicet etiam Chriftus &

lol

w

Apoftoli fatanze imperaverint, ut aliquid fa-

IV. Jacobus Marchantius in horto Pafto-

Puy

rum tr. 3. le&. 2.

N

Petptu

ceret: quod talia media reipfa compobentur ,

V. Chriftophorus Le

f(lipü |

effe&um fuum habuiffe : quod mer?e res facrae

hman? 1n Florilegio

hi,

adhibeantur &c. quae omnia fufius apudFabr. P

. 4. eodem.

conc, 4. V. 5. refutata videri po(ü;nt.

.TI.T U-

/ aeMoeRoE ( 277 ) x

of

TO

3

PA

d

N

A

a

V

Pon ä

e,

d

3 o

7

S

d

7

t

SENSHYANEDE:

$& us d

A

A.

*

RCR

V^

TITUULUS

CXXXVAL -

Textor.in

Offlc,c,gg.

TACITURNITAS.

-

VII. Non corifendere aut rixari cum altero,

$. I

cum quis ad iracundiam vel rixas incitatur :

exemplo S. Davidis de feipfo dicentis: Po-Píal. 38.

TY

QUOAD ESSENU AM

4 inE-

fui ori meo cuftodiam , cum confifteret pec-V- !«

TUN

cator adverfum me.

Hinc antiquum illud

monitum-. natum :

| pqïnï tio.

—

| verbis.

I.

Contra verbofos noli contendere

J am | ve tu

l

VIII. Etiaminjuria accepta fillere , ac ne

:04

6

inParad, .

ST. virtus immodicum loquehf/diM appe-

mini nii Deo & Sancis queri offenfam , y ,.

I.. 3-

titum refrenans ; ita ut , quemad-

nam juxta verus effatum.

de imit. c,

i " Si.

Ladi, &filere , Summa eft fortitudinis.

41, 8 Ls

modum B. Albertus Magnus loqui-

Revela ergo Domino viam tuam, & ipfe fa-

tur, non tantum àb illicitis , fed li-

cjet. Sic pius Afceta in Chrifti perfona monet

Textor,

citis etiam verbis abftineamus , juxta illud

dicens: Erige cor tuum ad me in colum, &

pn*ag S. Davidis: Obmutui,

& humiliatus fqm 3

non contriftabit te contempt

633

E

us hominum in

v.3. & filui a bonis.

terris.

Gradus.

- Divifio,

IX Primus eft, ab illicitis & ,otiohs

IL Dividitur a nonnullis in ta-citumitä-

verbis abftinere , memoremque elífe fenten-

Nii:ronus

|'em e,

in Reg.26.

tem proprie dictam, feu ori*; & minus pro-

D

ti» a Chrifto prolat»e: . Dico autem vobis ; Matth.ra.

n.43. pri

e di&am , feu operir; per priorem a ver-

quoniam omne verbum otiofum , quod locuti. V. 36

y.

per pofteriorem ab zequi-

.bis proprie dictis ,

fuerint homines, reddent rationem de eo in

-

valentibus verbis , feu actionibus quietem

die judicii.

y

turbantibus abftinemus.

Hinc etiam haec

X. Secund

us eft, a licitis etiam &ibonis Smarag -

verbis abítinere: nam, tefte, Smaragdo, quidus in

vetant in fuis regulis Camaldulenfes mona-

chi, dum ajunt : Quoniam vero filentium

taciturnitatis virtutem veraciter amat, neceffe '?gt ,S-Bc"

non folum loquendo frangitur , fed etiam, &

eft, ut ad tempus etiam a bonis locutioni- "**

magis , aliquo fonitu , fragore, vel ttrepitu,

bus taceat, ut virtutes coeteras ad tempus

Marc.18.

ideo inviolabili obfervatione caveatur ,

ne

'

tacendo nutriat, quas nutritas iterum tem-

pore congruo fapienter proferat.

unquam horis filentio deputatis , aliquid in

cella vel extra cellam monachi , vel conver-

XI. Tertius eft, a neceffariis quoque ver-

fi in officinis , operentur , quod fonitum ali-

bis, quietis & virtutis amore, abftinere ; ma-

xime fi ad propriam defenfionem pertineaut ;

quem aut &—rgpitum potfit ,caufarg |

Ovl

uti exemplo fuo Chriftus docuit, duüm coram

& senecá

Actus.

Pilato graviffime accufatus tacuit , ita ut ipfe

nMeden,

Praefes Vehementer mirareïun

Reg. cotm,

II Proefcripta filentii tempora diligenter

X

26.

obfervare: ita ut, quemadmodum Societas

N n

Jefu fuis przefcribit , extra tempora recrea-

tioni alfignata , nemo loquatur , nifi obiter &

EX S. SCRIPTURA.

)

perpaucis , aut de rebus neceffariis.

IV. Etiam temporibus collocutioni concef-

Quaiitas.

. fis ad audiendum magis, quam loquendum

1—

erit opus juftiti:e pax, & cultus Ial 32.

inclinare , juxta illud S.Jacobi monitum: Sit

l. E'l

V. 17.

Jar.t: v.

autem omnis homo velox ad audiendum, tar-

. Ll

jufiti»o filentium-

19.

II. Aurum tuum

& argentumv tuum con- Écd. ar.

dus autem ad loquendum.

fla, & verbis tuis facito ftateram , & fre- V- 29-

Eccl, 11.

V. Non refpondere , . priusquam alter fer-

v. 8»

nos ori tuo reCos, & attende , ne fortela-

monem abfolverit , & perfecte quis audierit:

baris in lingua tua.

ita Ecclefiafticus monet dicens: Priusquam

III. Sitfermo vefter eft

» elt, rion,ï non: quod Matth. 5.

audias, ne refpondeas verbum, qui enim

v', 37' J

autem his abundantius eft , a malo eft. -

rius refpondet, quam audiat, ftultum fe

]V. Homo fapiens tacebit usque ad tem- E. cl 26.

elfe demonftrat, & confufione dignum.

Tn illud

VL nter ipfa colloquia brevem potius,

pus: Lafcivus autem. & imprudens non fer- V ?-

vabunt tempus.

D. Pauli.

uam fongum fermonem. amare : fibique de

perpaucis (5 fermone dictum credere , quod S. Thomas

t

Ícripfi

Neceætas. :

bis.

"? Aquinas de concionibus dixit: Sermones bre-

V Ubi verba

ves valde accepti funt; quia fi funt boni , avi-

funt plurimaà , ibi frequen- gfov

dul

L]

dius audiuntur: Si mali, parum gravant,

ter gge&as.

Mm 3

VI. Si

278

ä

Bibliothece IMamualis Concionat?riæ

Jac. r.

VI. Si quis autem putat fe religiofum ef-

$. II

Yv. 26.

fe, nonrefrenans linguam fuam , hujus va-

$Gre

na eft religo.

EX SS PATRIBUS

|, «

Job. 1r.

V. ,

VII. Numquid qui multaloquitur, non &

ET DOCTORIBUS.

audiet? vir verbofus juftificabitur ?

Prov. to. — VIII. In multiloquio non deerit peccatum :

| Qualitar.

V-19- qui autem moderatur lab

2

ia fua, prudentif-

fbot

fimus eft.

I A Lliga fermonem tuum j nä luxuriet, ne S.Ambr. L

in r

ECCI- 200

IX. Qui multi

Pj

* lafciviat, & multilo

quio peccata fibit.de offic,

v« 8.

mam. fuam.

]

s utitur verbis , bedet ani-

colligat. Sit reftri&tior , & ripis coerceatur :

vi(,CI

: i

Ecel. 5.

X. In multis fermonibus invenietur ftul-

citolutum colligit amnis , & undas, jugum

V.

2.

titia.

*

fit verbis tuis & ftatera , atque menfura, ut

Num.19.

Xl. Vas, quod non habuerit operculum ,

fit gravitas in fenfu , in fermone pondus,

$4

V.35- pecligaturam defüper, imundum erit.

atque in verbis modus.

L

Prov.29.

XIL Viditi hominem velocem ad loquen-

l1l. Ingreditur mors per oftium tuum

; fig. Ambr,

fac.'c.ï

V"49, dum? [tultitia ma

falfa lequaris, fi turpiter , fi. procaciter

p9-1. r. de

gis Ífperanda eft, quam

Itremo fi ubi non oportet loquaris.

Virg.

illius correptio.

III. Tempus tacendi, & tempus lo

Difcreta viciffitudine penfanda funt t

em

quendi E S 'Gregor.'

pora, 1 7.moral.

: Utilz"*!a.r:.

ne aut, cum reftringi lingua debet , per

verba

Bel'w)

fe inutiliter folvat ; aut, cum loqui utiliter po-

fpeC,i.

Thren.s. XIIT. Sädevgit folitarius ,

teft , femetipfum plene reftringat. ,

ii

& tgcebit.; W

v.28- levavit fuper te.

IV. Difcrete quippe viciffitudinum penfan- S.Gregor:

;bid.v.zö.

XIV. Bonum eft

da funt tempora , ne aut, cum reftringi lingua ! 3-Patter,

falutare Dei.

preftolari cum filentio

mon,

debet, per verba inutiliter defluat; aut, cum*

15.

Pgov.ls.

XV. Qui cu&odif os füum , cuftodit ani-

loqui utiliter poteft , femetipfam pigre reftrin-

V. mam íuam: qui autem inconfideratus ;eft

gat, ait S. Gregorius: Idque illuítrat aliqua

B. De

ad loquendum, fentiet mala. .

;

j ier

fimilitudine allegata ex Pfalmifta,- defumpta a

xPetrg. - XVl. Qui vult vitam diligere, & dies vi-

TNLIO,

janua feu oftio, quod non femper tenetur clau-

dere bonos, coerceat linguam fuam a malo.

fum, fed tempore convenienti aperitur,& clau-

Prov.21.

ditur: quod bene Pfalmifta. confiderans dicit :

XVII. Qui diligit cordis munditiam , pro-

V«1L. pter gratiam labiorum fuorum, habebit ami-

Pone, Domine, cuflodiam ori meo,€9 offium circum-

cum Regem.

antig labiis meis? non enim poni ori füo parie-

Prov.zi,'.

tem, fed oftiumpetit, quod videlicet aperitur

ia

i?

XVIIL Mala aurea in le&is argenteis, qui

v** loquitur verbum in tempore fuo.

& clauditur; unde & nobiscaute providendum

5, B

Ifaiæn c.

XIX. Hoc dicit Dominus Deus ,

fan&üs

eft , quatenus & os difcrete & congruenti tem-

l]

30. 15.

Ifrael ,

pore vox aperiat, & rurfum congruo taciturni-

208

fi reveftgmini ; &. 'quiefcatis ; falvi

tas claudat.

eritis./

letigit quoque hoc: pun&um

S.Ambrofius, cum ait: Quid igitur? Mutos nos

SD

elle oportet? Minime:eft enim tempus tacendi,

6'14

| Dz'gniiar.'

& tempus loquendi; deinde fi pro otiofo ver-

Eccl, 26,

bo reddemus rationem, videamus , ne redda-

XX. Eft tacens, qui invenitur fäpiehs: &

mus & pro otiofo filentio. Jam cap. antece-

v. 6. . eft odibilis , qui procax eft ad loquendum. :

Jaes.v.3 XXL Si quis in verbo non offendit, hic

denti alfeverat: Sapientia Dei dixt: Domigur

perfectus eft vir , potens etiam fren

dedit mihi. linguam. eruditionir , ut [ciam quando

$. Àn

$

ducere totum corpus.

[0] circum-

oporteat. Jermonem dicere :

Merito ergo fapiens,

4de!

j

í

Prov.17.

XXIL Qui moderatur fermones , - do&tus

qui a Domino accipit, quo tempore fibi lo-

v-27.

& prudens eft : &

quendum fit: unde beneait Scr

1

ditus.

pretiofi fpiritus vir eru-

Japiens tacebit usque. ad. tempus.

iptura: Hozïzo

ECCL 5.

V. Qui taciturnitatis virtutem ver

WP

XXIIL Honor & gloria in fermone fen-

aciter , Smaragd,

)pd

lin

amat,neceffe eft, ut ad tempus etiam

a bonisin reg.

de&

- fio illius.

gua autem imprudentis fubver-

locutionibus taceat, ut virtutes cjeterag aq * Ben.c.6.

cet

Eccl. 21.

EY

tempus tacendo nutriat: quas nutritas iterum

BA]

v.3I.

XXIV.V Tacitus & fenfatus hon(')rabitlgr.

tempore congruo fapienter proferat,

N1

x ucunditar.

Vitt

Necq[]ïta.r.

Eccl. t.

XXV. Tibiæ: & Pfíalterium füavem fa-

V. 49. ciunt mel

N

VI. Cito infidiator pudoris verbum exci- S, Ambr,

odiam , & fuper utraque lingua

pit, quod revocare defideres.

51 Évae claufal.3. de

fuavis,

fuiffet janua, nec Adam dece

ptus fuiffet , nec ifg-

Prov.x5.

AXXVI. Laetatur homo in fententia oris

refponaiffet, hoc eft ,

er Evae oftium.

$4

v.23.

l.

fui, & fermo opportunus eft optimus.

VII. In nullo ftatu & or

dine flabit pax & Thomas

Eccl;14.

AXVII Beatus vir,

»

qui non eft Japfus

difciplina, fi non adeft cenfi

u

ra filentii , quietis Kemp. $

V.. .in ore fuo.

Pfal. 106.

amica, qua eft devotionis nutrimentüm ,

i

3o,

XXVIIL Et betati funt, quia filuerunt,

contentionis obturatio.

8

& deduxit eos in portum,

J

r

| VIII. | Quia

i

^ Titulur C'XXXV II Ti äcitui*nita:.

279

'S.Greg.l. - VIlLQuia murüm filentii. non habet,' patet

ti» caltum ad . hanc omiium Virtutum ma-

l. c.

trem , nutricem, cuftodem, & te , & alios,

inimici jaculis civitas mentis, & cum fe per

verba extra femetipfam ejicit, apertamfe ad-

quicinque tui fimiles proficere cupiunt vir-

verfario oftendit,quam tanto ille finelabore fu-

tutibus , invito & provoco.

AXI. Eft magnum & negotio

fum filentium , S. Ambr.

perat,quanto. & ipfa,quze vincitur , contra. fe-

de of.

e S,Amh. :

metipfam per multiloquium pugnat.

ut erat Sufannze, quze plus egit tacendo, quam ; 3-

; S;qugv,

IX. Mens, qu:xe non habet murum fileritii ,

fi effet locuta ; tacendo enim apud homines "^ €3*

n Ut of

in regno -

locuta eíft Deo ; nec ullum majus indicium

vit, c,25.

de facili penetratur jaculis inimici, & ideo di-

cit Auguttinós, murum debet effe os hominis

fuze caftitatis invenit, quam filentium. In eo-

I

nifi ad tria, fcilicet ad laudem Dei,& accuiïg—

dem. capite profequendo filentii laudem, ait:

tionem fui, & utilitatem proximi. .

Et cui nifi unicuique noftrum fcriptum eft: Se-

S, Ambr.

X. Quid pra cteris debemus difcere ,

yi goffeffionem tuam fpiniz, €? aurum €9 argentum

l. z. de of-

z

fic, C,2.

quam tacere , ut.polfimus loqui , ne prius me

tunn álliga, €9 ori tuo . fac. oflium €9 vellem , €9

| $, Ónjy,

vox condemnet mea, quam abfolvat aliena ?

verbis tuis jugum €9 flateram ; Poffeflio tua mens

. Fas

Itg,

- fcriptum eft enim: x verbir tuir condemuaberir

tua eft; aurum tuum eft; argentum tuum ;

Quid opus eít igitur, ut properes periculum

eloquium. tuum eft; eloquia Domini argen-

i' S Grepor,

fufcipere condemnationis loquendo , cum ta-

tumigne examinatum: bona etiain poffeffio

! CR

cendo poffis effe tutior? .

mens bona. Denique poffeffio. pretiofa homo

"

3 Bellovac,

AI. Vere in magüo periculo- funt homines

mundus. Sepi ergo hanc pofï'eiïïonem-& cit-

.

Ípec.l.

3- fine filentio, ut equitante equum rabidum fi-

cumvallato

: di "T

XXII. Przclara

res eft filentium , & hihil S.DïadQQ

-Stnr,

P.l-ne frzeno : in. domo fuccenfa funt fine obfta-

culo;:in via, in qua eit fovea abyflalis fine

j- hus apud

al-SIpl&OL

aliud , quam mater fapientifhmorum cog

j

ierb. l.c.

ladmon.

operculo :«funt ut caítrum fine claufüla : funt

tatuum.

15

XXIII. Per filenti

umï confcientia ferautur , Usbert.

a

ut urbs fine porta: ut navis fine anchora :

ut vinea fine fepe.

pena vitatur, pax confervatur, & mens per ep. de,

. 8, Bern.

yat. c.50,

XIL Levis quidem fermo ,

: qüria' leviter

contemplationem expeditius elevatur.

à Vi/" ferm. volat, fed graviter vulnerat: leviter tranfit ,

XXIV. Silentium bene fervando obedien- Thom.

l-

fed graviter urit; leviter penetrat animum ,

tiam etiam fervas , humilitatem retines,vere- Kemp.de

l.

fed non, leviter exit:

eviter profertur, fed

cundiam adornas, fenibus reverentiam exhi- filent.

bes,juvenibus exemplum przebes,levibus & dif-

mnon revocatur; facile, volat, ideio c-haritqtenï/

x

la

facile. violat.

i

folutis timorem incutis, extraneis bonam fa-

1

| S. Áug.

mam, intraneis pacem & concordiam generas.

^

XIHIL.Non fruftra : 1

ingua i udo eft, äjuia

*In-Fi. 38.

facile labitur.

Lx.

XXV. Obftruco inutilium verborum meatu, 9. Laur,

5. Bafi! in

XIV. Neceffarium eft filentium perpetaum,

inclufus amoris ignis cogitationes modificat, Juft, in

$

— Reg.bi

compungit animum, fügat vitia, lachrymarum fafc.amor,

208.

€** quousque per illud. a vitio petulantize in dicen-

do faneutur, & in otio difcere poffint, quid,

educit fontes, cuftodit oftia, fe&atur pacem ,* ?I-

uomodo, & quando loqui oporteat

furfum cor erigit , Deoque conjungit : Tunc

$

] s Disdo- .

.XM. Multus fermo , mer

E

1to

)u

m immoderate

compofit

a

/

,

proferuntur eloquia , fale'.c—onditg',.

, has e 96 d rahens,nonfolum otiofam in fpirituali ex-

& confiderate circumfpecta.

ercitatione efficit , fed etiam daemoni acedize

VM

PA

V1. Difcamus & nos prius non loqui , ut S.Hieron.

eam prodit, qui eandem rurfus immoderate

f

il

p()i.

tea ad loquendum ora referemus. Sileamus in Eccl.s,

relaxans ac diffolvens, .dzemonibus iracundid

j

:

certo tempore, ad praeceptorum eloquia pen-

àc doloris praefidibus tradit

deamus, nihil nobis videatur re&tum effe,, nili,

S. Ambr,

XVI. Quid autem prz coeteris debemus

quod difcimus ; ut poft multum filentium de

,

2.de üfäc; dicere , quam filere, ut poffimus loqui, ne

*

prius me. condemnet vox mea,

difcipulis efficiamur magiftri.

quam ab-

XXVII. DLnn ftrepitus humani ceffant al-S. Petr.þ

folvat aliena 2

»/ ,XS.B'ern,

fi.vis ïefï['e

loquii, conftruitur in te per filentium templum Damiao,

XVIL Religa linguam tuam ,

Singá

apudNier.

Spiritus fancti. Hinc eft, quod de lfraelitici €Pift. . 3.

i

ín rep.

. do&r,

religiofus , quia fine linguze religaticnekre-

templi conftructione facra teftatur hiftoria ,

' afcet. 8.

ligio vana eft.

i 5. BCM.&

XVIII. Ubi non eft taciturnitas , ibi homo

quia malleus, & fecuris , & omne ferramen-

L23.c.rx.

L

tim nonfunt audita 1n domo Domini, cum

]

B.Albert. de facili ab adverfario fuperatur

3

ficut

vedificaretur. Templum quippe Dei per fiien-

M. L.de,enim urbs patens, & absque murorum am-

VittC31. bitu, ita vir , qui non poteft in loquendo

tium crefcit; quia, cum mens humana per

exteriora verba. fe non diffundit , in füblime

4

cohibere fpiritum fuum.

faftigium fpiritaalis vedificii ftruttura. confur-

Utllitas.

git, tantoque füccefcens in altiora fuftolli-

.5 Ambt,

tur, quanto per cuftodiam filentii exterius

lqde

fefe füundere prohibetur. Cuftos enim jufti-

1

im

.A

mbr. XIX. Quia neminexfl fciebat (David) caftum

tix» filentium.

; Cs

os fervare poffe ( ait S. Ambr.) ab immunditia

XXVHL Eft multum pro honore veftro & Thom;

fermonis, ipfe fibi filentio legem impofuit in-

Thomsh.

nocenti» ,

ut tacendo culpam declinaret ,

fama Ordinis ,fi pro reverentia hofpitum in Remp. f.

—

.Kemp. 9

4-

uam vix effugere poffet loquendo.

proefentia, eorum verecundi & tacitnrni ap-

Vi tios ^

i

S Bertn.

"i,

XX. Silentium docente Ifaia, cultus juffitie eft,

pareatis; plus enim zedificatis bonis moribus,

€p. 89.

€9 bonum efl. ex[pelare , ut doceat Jeremias,

quam curionütate fermonis.

Jalutare Dei cum filentio ; 'ad hunc ergo jufü-

XXIX. ql |

280

Bibliothece «Manualis | Concionatorig.

(5

fere!

B, Àntio-

XXIX. Silentium , eum tanto fplendéat

jam nunc loquere, Quousqüe files? quousque'

p

chushom.decore , mater jure merito cenfetur

diffimulas? diu tacuifti, & valde diu. Vel jam

;

f'HC

103.

yirtu'-

( 0

tum monachorum.

nunc habes loquendi licentiam a Patre. Et Ifa- i, $3.

jas: Non aperuit os fuum, ficut ovis ad occifio- — v. 7,

Digmm;.j

nem ducetur, & quafi agnus coram tondente

fe obtumefcet, & non aperiet os fuum.

( Pa

S.Auguft,

XXX Majus eft, linguam lrefræn.are,

g.

apud Man-

quam capere civitatem? quia iftud infultat

II. B.Virgo,tefte S. Bernardo, in omnitextu S,Been f.

(jentir

fi tr, 88.

Evangeliorum nonnifi quater loquens audi-in fignum

qius 0.

difc.g.n.4.

exterius , fed illud inþeriüs.

(stil Y

tur. Primo quidem ad Angelum, fed cum jam 'agum.

tlluftr.

femel atque iterum allocutus eam fuiífet. Se-

Faci(i £ar.

cundo ad Elifabeth ,. quando vox falutationis

S. Petrus -'XXXI. Nunquid non laboriofius eft lin-

ejus Joannem exultare fecit in utero,& ea ma-

pra i

Dam.ter, guam per tot prolixae loquacitatis verba di-

gnificanteMariam,ipía magisDominum magni-

Pheeth,

74

ficare curavit. Tertio ad F'ilium, cum jam ef-

4[1 g*' 4'

Ícurrere, quam in fuo quietam filentio per-

manere ? unde non immerito de quibusdam

fet annorum duodecim, quod ipfa & Pater ejus

per Jerecmiam dicitur

- Docuerunt. linguam

dolentes illum quzefiffet. Quarto in nuptiislahiftor, .

adFilium & miniltros. Sed & Nicephoruserat, c.23.

Riberi :

O fuam logui mendacium ; ut inique agerent , labora-

yi.l.$.

verunt; laboraife namque dicuntur , ut ne-

inquit Maria in rebus omnibus honefta & gra-

6 .

. quiter agerent , qui tacendo fine peccato uti-

vis, pauca admodum , eaq; neceffaria loquens:

que :melius quieyiiï'ent.

ad audiendum facilis, & perquam affabilis,

honorem & venerationem omnibus exhibens.

S.Bernardinus quoque idem confirmans , fa-

$. IV.

Toberti

EX LIBELLO DE IMMITATIONE .

pientiffima Virgo, ait, ornata erat difcretif-

in mdi

fima taciturnitate ; nil enim locuta , quod non

2)

promeditata. Nunquam tamen filentii amo-

CHRISTL

l

rem magis declaravit, quam. cum S. Jofepho

dimittere eam volente, tacuit , fuamque cau-

ngalitm,

fam & defenfionem ijeo commifit.

EitLet

].10, 6

,659.. L. Ma

ximi San&orum humana xconfortia ^

HI. Sufanna, tefte S. Ambrofio , tacebat1. a. omc,-—

$

L.rs

. TY.

ubi poterant, vitabant, & Deo in fe-

in periculis, & gravius verecundiz , quam c.:8.

'creto vivere eligebant

vitze damnum effe putabat, nec arbitrabatur

| fbid g.s.

Il Facilius eft omnino tacere, qu.äm ver-

periculo pudoris tuendam falutem. Deo foli

bo non excedere.

loquebatur ,

lr C, Io.

II Vellem , me pluries tacuiffe, & inter

eloqui.

qui poterat cafta verecundia

:

$. 1. khomines non fuiffe.

IV.S.Francifcus , ut S. Bonaventu

ra de €0 Vita c.5.

fcribit ; Evangelicum fr tribus , obfervari vo-

IN eceüïtæ.

lebat filentium ,. ut videlicet ab omni verbo

otiofo omni tempore abftinerent folicite , tan-

Lrere 1V. Dbts quidun: QUolics cuter homiges

quam reddituri in die judicii de hujusmodi ra- -

.8.2.

ui, minor homo redii.

Hoc f»pius ex-

perimur , quando diu fabulamur.

tionem: Sed &,fíiquem inveniffet fratrem

. fbid,

verbis affuetum inanibus , graviter arguebat.

V. Nemo fecure loquitur ,

r

nifi gui liben-

ter tacet.

V. Palladius refert, füb Abbate Ammone , Hif Laur,

Ibid,

VI. Qui intendit ad interiord & fpiritua-

fuife tria millia monachorum , tantumque c.48.

Mafi d

lia pervenire ,

oportet eum cum JESU a tur-

exercuiffe filentinm , ut viderentur effe in

-2' LO

- ba declinare..

folitudine , unoquoque occulte peragente .

Utilitas.

fuum vitze inftitutum, folum autem fpecie

quadam in menfía fediffe , conantes fe invi-

cem latere.

/'iL.t.c.u; VII In flentio & quiete profibit' anima

VI. S.Hieronymus teftatur, fe inveniffe ali-In reg:

.6, devota. & difcit abfcondita ícripturarum. -

Tbid, 8 x.

quot eremi Patres tam obfervantes filentii

i monaclï kxy-

VIII. Si te fubtraxeris a fuperfluis locutio-

ut jufto feptennio ne unicum quidem verbu-

nibus & otiofis circuitionibus, nec non a no-

vitatibus & rumoribus audiendis , invenies

lum fibi paffi fint excidere.

tem

VII B. Maria Magdalena de Pazzis, fi

qua novitia violaffet regulam filentii , pra-

bus infiftendis.

pus fnfficiens & aptum Xpro meditationi-

ter feveram poenitentiam , quam ei injun-

gebat, ipfa , quoque tempore, quo licebat

$. Y.

colloqui, fervabat filentium pro novitia,

EXEMPLA CATHOLICA

dicens : Volo ,

:ut religio habeat plene, quod

EXTERN A.

fuum eft.

*

. VHII. S. Thomas Aquinas tam ftudiofe ob- Surius in

Qualitar.

fervavit flentium , ut ea de caufa bos mutus vita 7..

a comilitonibus diceretur.

al'.

$.r.de L.

e Chrifti filentio teftatur Ns. Bernar-

Epiph.

