c. I4. confugientem ad Dominum , cinere im-

VI, Tradetur gentibus , €9 illudetur. L.

uc. 18.

plentem caput, luctui vacantem &c. & dicen-

Narrari poteft, quid S.Gertrudis hoc tempore

viderit, fcilicet Chriftumad fimilitudinem lan-

tem: Vade & congrega omnes &c. Efther. g.

ec^ —C€56o C "—

de quo vide l, c. n. 1.

guentis füpra pe&tus recambere, uti in tit. 15.

lll. Item poteft oftendi modus rite perfi-

$-4-n.3.refertur,fimulque oftendi,quomodo re-

ciendi hoc jejunium, de quo videl. c. n. 12.

focillari debeat, de quo vide l. c. S. 10. n. 4.

IV. Item varia media confortativa offerri

VII. Ex occafione thematis : Filiur homtnis

pro facilius tolerando jejunio, quorum tria of-

iradetur gentibur , €9 illudetur : Luc. 13. Often-

fert 5. Ambrofius l. de offic. dum ait : Jejunii

datur,quomodo Chriftus tradetur gentibus, id

labor compenfatur mentis placiditate

feu

eft illis, qui tempore Bacchanalium vivuntut

hilaritate ) levatur ufu, fallitur negotio : qui-

Ethnici,nullum Deum quafi agnofcentes,juxta

bus pro quarto addi poteft exem

- —— 674 $2 fa. R f

illud Pfalmi : Dixit infipiens , .non eft Deus.

plum Chrifti,

s

de quo vide tit. 2. S. 11. n. 13.-

4. Oftendatur, quomodo illudatur hoc teim-

V. Memento homo , quia gulvis es , €9 in pit-

pore, dum perinde peccant , ac fi Chriftus fa-

verem reverteris, Ecclefia. . Poteft cinis bene-

ciem velatam habens non videret eorum

dictus pro tabaco offerri, & oftendi, quomodo

peccata. Vide plura tit. Bacchanalia.

tollat memoria mortis noxios humores tripli-

VIIL Ex occafione ejusdem thematis dici

cis concupifcentize, divitiarum , voluptatum ,

* — --- "P L m

potéft, citatum thema etiam hominibus hoc

& honorum. Pro

quo vide tit. Mors. & tit.

tempore applicari poffe, ut qui vel maxime

Concupifcentia.

illudantur a deemone, ut Do&or a pictore ,

VL ..Emendemus in. melius , quæi ignoranter

qui juffus pingerelarvam , iterum delevit il-

geccavituus.. Eccl. in Miff. Oftendi poteft, ha-

lam, ficque effecit , ut Do&or putaus fe lat-

&enus Bacchanalia corporis fuiffe celebrata ,.

vatum eflevariasineptias committeret. Tales

deinceps Bacchanalia anime celebranda effe,

colores falfi autem funt 1. Nemo nos nofcit.

2. In Bacchanalibus omnia licent.

atque adeo, ficut prius comeffationibus , ita

3. In

nunc jejunio vacandum; ficut prius.rifui & 12e-

Quadragefima omnia peccata eadem opera

titize, ita nunc lu&tui & pizetriftitize indulgen-

confiteri licebit.: Vide tit, cit.

dum: ficut prius cum hominibus ludicra & no-

IX. Ex occafione thematis : Domine , ut

xia converfatio inftitata , ita nunc cum Deo

;

videam : Poteft oftendi , quid videre hoc tem-

feria & pia: denique ficut prius pecunize pro-

*

pore debeamus , fcilicet 1. Vanitatem gau-

dige in luxum & larvas diífipatze, ita nunc fa-

diotum in his Bacchanalibus percipi folito-

lubriter in pauperes diftribuendze. . Pro qip

rum. 2. Stultitiam committi hoc tempore

folitam. 3. Infelicitatem ob damna fequi foli-

vide tit. Abftinentia, Mifericordia ; Oratio. .

ta in opibus, fama , corpore, & anima. Vide

.þRo DOM

INICA L QUADRA-

cit. tit. & Fabrum conc. 3.

GESIMJE.

. X. Ex eodem themate poteft ftultitia &

cccitas ebriorum , faltatorum , & larvato-

»

Uä'u.r et JEfus in dg/k?tüm aü fpihï,

;um' rrlxu.ltiplex, fimulque medig ilam evi-

tu, ut. tentaretur a diabolo. . Matth. 4..

Often-

In Eoangeha Domimicarum.

671

O&cndï*poffunt caufä, xcur Chbriflus tentari

VIL. Ex occafione thematis: Cuim jejue

voluerit , nimirum ut fuo: exempio doceret.

paffet quadraginta diebus €? uoclibus , pojlea

militiani effe vicam hominis fuper cerram: ut

efuriit: Matth. c. 4.. Poteft origojejuniiQaa-

modum certandi & vincendi indicaret , & qu&

dragefimalis, caufie inftitutionis, & modus ob-

[ervandi indicarig de quo videfuoloco. Item

ï

przmia certantibus fint promiffa. — Vide tit.

Y

'Tentatio, & Thom. Kemp.l. 1.c. 13.

Fabrum conc. 7. &inSylva them. r.

[l. Exeodem thematepoteft oftendi,quid

ViHi. Ex eodem themate poreft oftendi,

quivis Chriftianusante , in, & pofttentatio-

quid agendum fit tempore Quadragefimz;

nem obíervaredebeat, ut optatum ex tenta-

nempe 1. Corpus caftiganduin per jejunium

& alias mortificationes.

2. Orationi vacane

tionibus fru&um reportet. De quo vide pa-

riter cit. tit, Tentatio.

dum; hinc longiores preces ab Eccle6ainfti-

tuuntur, 3.Pallio Chrifti frequenrer contide-

L

IHI. Et ecce zdngelt accefferunt ,. C? mini-

fivabant ei. Matth. 4.. Poteít oftendi exem-

randa, quem in finem imagines eam reprafen-

tantes proponuntur, 4. Poenitentia agenda,

plo Chrifti fru&us tentationum, fcilicet quod

per recufationem earum rerum, quas in tenta-

quam ob caufam Pfalmus Ai/erere cantatur,

tioneobtulit Dzmon, omnia perfectiori mo-

"autrecitatur. VideFabrum conc. 6. & in

*

N

Syg-

doobtineantur, uti inductione probari poteft,

va Dom. 3. Quadr. them. ;.

T

Hinc Apoc. 2. dicitur: Vincenti dabo man-

IX. Ex occafione thematis:

Du&us eft

na. &c. Videcit.tit.

J Efus iu dejertum , ut. tentavétur à Dialolo:

IV. Cumjejunaffet quadvaginta diebus &?

poffunt motiva ad certamen cum..Dzmone

t

go&hibus, poffea efurtit, Matth. 4. Potett com-

proponi, nempe 1. Exemplum Chrifti velut

parátio pifcium (aut certe ciborum quadrags-

Ducis. 3. Dei prefentia & auxilium. 3. Dz-

[a

monis füperbia & imbecillitas. 4. Coronz vi-

fimalium) cum pifce, qui Tobiam juniorem de*

iV

vorare volait, inftirai, &inde fru&tus jejunii

Goribus promiffz przftantia , de quo vide tit.

Tentatio, & Fabrum cenc. r.

quadrage(imalis demon(trari; pro quo vide

tit. Ab(tinentia. S. 11. 0. 2. & $. 3. n.30. & feq.

X. Ex eodem themate poflunt oftendi

:

V. Ex ejusdem thematis occafione poíTunt

conditiones ad milites Chriftianos requifitz ;

Auditores adjejunium magnum & generale,

nempe r. Utparent(e & arment ad przlium.

1l

de quo S. Augu(tinus fup.Joan.dixit: Magaum

2.,Ut invocent Dei auxilium. 3. Ut Demoni

tentanti fortiter fe opponant. 4. Ut partam

& generale jejunium eít abftinere ab iniquita-

tibus, & illicitis voluptatibus: excitari, &o.

vi&oriam Deo adícribant; de quo vide cit.

tic. & Fabrum.

ftendi 1. Quod magis fit neceffarium, quia (ine

hoc corporale jejunium parum aut nihil pro*

XIl. Ex occafionethematis:

1Cum jegunaf-

deft,uti ex tit. 2. . 3. n. 1. 2. 3. & 4. videre eft.

Jét. 40. diebus €? nio&it£bus poffea efuriit: po-

QH

2. Quod magis utilefit , quia magis vitia com-

teft explicari varium jejunium, (cilicet 1. Na-

lii

elevat, virtutemlargitur &

turale. 2.Philofophicum. 3. Ecclefiaflicum.

primit, mentermn

lep-

premia, videl.c.n. 30. &(eg. 3. Quod magis

4. Magnum & generale, quo a peccatis abfti-

tl

jucundum fit, quia (ieft gaudium in hocmun-

netur, quod propterea ob necetffitatem & uti-

litatem fpecialiter commendandum eft , uci

('5'

do,hoc utique poffidet puri cordis homo, tefte

l

"'Thom. Kemp. 1. 3. c. 6. videtit. Confcientia.

fuo loco videre eft.

XIl. Ex eodem themate po;e& ibiunii uti-

TA

4. Quod magis gratum Deo & SanGisfit, tum

'e

quia difficilius eft vincere feipfam & cupidita-

litas per featentiam Siracidisc. 37. commen-

tesfüas, tumquia defiderium Dei & Sandto-

dari, dumait: Quiabflizens eff , adjiciet vi-

do

i

rum,quo ante omnia peccatum vitari, & man-

tam, Ícilicet naturalem corporis, fpiritualem

data Dei obfervari defiderant, magis impletur.

animz, gratiz, & glorie, quz facile ex noftris

(

j. Quia magisdiuturnum eft, cum perpetuo

no;atis & ex Aloe P. Drexelii p.xq'.obayri poffunt.,

duret, cor

orale autem certis dumtgxat teme

PRO DOMINICA Il. QUADRA

7

poribus obfervetur.

GESIMJE.

]

"

- E. Hec omnia tibi dabo, Matt

h. 4. Po-

n

teftinprimisdici, hzcverba: TiJidabo: non

immerito a quibusdam magneti comparari,

3 Efus Petmm €? Sacobum, &

fe.

I J;wft

Joanuem. Matth. 17. Poteft oítendi,

l

juxtailludPoetz: Cunda trahuntad fe Mag-

lp

nates aurea, ficut ad fs Magnetesferrea cun-

cur hos tres Difcipulos Chriftus hic in mon*

&atrahunt. Oftendaturautem poftea, quam

tem Thabor, & poftea in montem Oliveti

e

i

divería (int promiffa Mundi &Dei. Nam 1.

tempore Paflionis affumpferit; nimirum ut

Promiffa mundi fünt fal(a, Dei vera & folida.

oftenderet iaprimis, quos magis diligeret, &

Jeó

in focios laborum & gaudiorum affümere cu-

f0

5. Illafünt noxia, quiaquieavult capere, de-

betcaderea gratia Dei', ab hareditate & glo-

peret, nempe eos, qui in fide (quos Petrus

l

riacoclefti ininfernum; ifta utiliffima, utpote

denotat,

fpe & fiducia (quos Jacobus repre-

&

Juo

ad zternam felicitatem juvantia. 3. llla modi-

fentat;)

in caritate (quorum foannes figue.

ca, quià nonni(i minimaterrz particula; hzc

ra eft;) excellunt. Deindeutoftenderet, Dif-

ingentia, &Datoredigna. 4. llla incerta &

cipulos füos , ficut Socii gaudiorum fünt , ita

.

fallacia,hzc certa & infallibilia, quz omnia fa-

& paífionum focios effe debere. — Excitandi

cile poffunt fufius amplificari ex tit. Deus, &

ergo Auditores, ut iisdem virtutibus ftu-

tit. Mundus. Vide etiam Thom. Kemp. l. 3.

deant, (ipariter dilecti Difcipulieffe velint.

if

lL. Ducit Z)os im monutem excelfum.

e. 3. & Faþrum. inhac Dom. conc. 3.

Mattþf

672

l?gzïex Concionatorius.

Matth. 17; Oftend*i poteft caufa, cur Chri-

minem transfigurari po'(ïïxc & debeat, fi fcili«

L

ftus gloriam fuam in monte Apoftolis oftende-

cet i. Veftimenta animz fiant alba ficut nix

pu

t

rit, nimirum ut indicaret ; non poíTead glo-

per poenitentiam.

2. Si fplendeat faciesejus

j

riam Dei videndam perveniri , nifi priusmul-

ficutSol per novz vite melioraexempla. 3.

(à

tw difficultates & labores , & tribulationes

Si aícendat montem perfectionis Chriftianz

n

perferantur, cum decretum fit, quod per

& füperet omnes difficultates in ea affequenda

n

multas tribulationes oporteat introire inReg-

occurrentes.

4. Si affümat fecum fidem,

num Dei.

Oftendatur ergo, quam liben:cr

ti!

fpem ,' & charitatem per tresdifcipulos indi-

hunc montem fcandere debeant , cum fecuri

catas; fic Deus de eo dicet : Hic eít filius

ph

fint, quod ibi zcernum permanere liceat, &

meus diledus, in quo mihi benecompl

Vide tit.

*ani'

G

dicere: Bonum efít nos hic effc.

VideFabruminSylvathem. 1.

qi

Beatitudo & Crux.

Vlil. Ex occafione thematis: PDozum ef?

lil. Ez trazsfiguratus eff aute eos. Matth.

52osbice/f?: Poteft familiaritas cum JEfu com-

37. Oftendipoteft, quaata fit pulchritudo &

mendariexeo, quod, ut ThomasKemp. l. 2.

)

amabilitas Dei, & 1. Demonflrari, quantope-

C. 8. ait, effe cum JEfu dulcis fit Paradifus;

repulchritudo corporalis haCtenus rapuerit &

trq

quia cum illo adeft omnis boni przfentia,

a

«tiamnum rapíat in füi amorem humana cor-

omnis mali (veri, id eft , peccati) abfentia,

Ü

da, id quod per exempla probari poteft, &

& utriusque indefinentia.

. Vide cixt. cap. &

(

dicta, de quibus videtit. Forma.. 2.Inferri po-

tit. Chriítus.

Xeft, quanto majores vires habitura fit infi-

IX. Exoccafionethematis : //c e/f ff

Zius

Í

nita pulchritudo Dei, qux per totam zter-

meus dile&us : Oftendi poteft, cur Chriftus

nitatem occupabit & fatiabit omnesSan&cs :

[v

tantopere fuerit dile&tus a Deo Patre; nem-

utetiam SalomonSap. 13. indicavit, dicens:

pe 1. Quia folam illius gloriam qusefivit.

25

Quorum (i fpecie &c.

Concludaturergo, fi

3.

(

Quia obediens illi fuit usquead mortem.

l

Jacobo olim Rachel omnes annos in labore

Quia homines velut Filios & imagines ipíius

confümptos breves fetit & jucundos Gen. 29.

li

eterni Patris ab interitu fempiterno vindica-

Ü

quanto magis leves omnes labores & tribula-

vit.

Unde A«uditores ad imitationem harum

t

tiones factura fit pulcherrima Deitas per to-

virtutum excitentur , fiquidem dilecti ejus-

tam zternitatem videnda & amanda.

Vide

dem Patris Filii effe velint.

Vide tit. [Ínten-

tit. Beatitado.

Y

H

.tio. Obed. Zelus.

C

t

IV. Bonum eff nos bic effé

: Matth. 17.

X. Ex occafionethematis: ZvYausfigurae

. Oftendatur eternz felicitatis magnitudo ex

tuseff ante eos: Poteritexeo, quod S. Lucas

quinque fontibus, ex quibus emanat; quos

dixerit: Factaeít, dumoraret, fpecies vul-

videtit. Beatitudo

conc.7.

X

S. L. n. 7. Item Fabrum

tusejusaltera: oftendi, orationem effe opti-

mum medium ad transfigarandum & immue

V. Hicefo Filius meus dileftus, in quo mibi

tandum hominem , juxta S. Auguftinum di-

£fene complacui. Matth. 17. . Ottendi poteft,

centem; Redle novit vivere, quirectenovit

quantum, & quam optabile fit hoc elogium; fi

erare.

Quia per orationem illuftratur intel-

enim Aulici tam beatos feexiftimant, fia Prín-

le&us ,. movetur & accenditur voluntas , &

ä

cipe,bomine fragili, infirmo, ejusdem naturz;

pafliones domantur. . De

quibus effectibus

cujus favor vanus, inconftans, & noxius po-

videFabrum conc. 9. lit. B.

1

Xl. Ex occafione thematis : Duxzt zllos

tius, quam utilis eft, fpecialiter diligantur,

quanto pluris zftimandum erit, interintimos

zu Tiontem excelfum feor/sn: Oftendi poffunt

Dei tam potentis & fapientis amicos numera.

caufz, cur eos in montem duxerit Chriftus ;

ri, an non ergo quivis alloquetur focios fuos

nempe 1. Ut doceret vimorationis , &oran-

disverbis, quibusolim Aulici Theodofii, tefte

dimodum, : 3. Ut doceret, non fine labore

S. Auguftino L 8. Confeff. 6. fe allocuti funt:

beatitudinem obtineri poffe.

3. Ut doceret,

Dic, quafote, omnibus noftrislaboribus quo

beatitudinem non ín hac vita, velutmiferia-

ambimus pervenire3 quid quzrimus ? cujus

rum valle, quarendam efíc.

conc. 10.lit. D.

- Vide Ifgb:fzm

rei canfa militamus? majorne poterit effe fpes

noftrainpalatio , quam ut amici Imperatoris

—KII. Ex eodem themate 'oftendi poteít

fimus? & ibi quid non fragile , plenumque

qualitas bonorum coeleftium , videlicet quod

periculis? & per quz pericula pervenitur ad

1. Sintyera ac folida.

2. Pura & (incera? - 3.

Secura & ftabilia.

grandius periculum; & quamdiu iftud erit ?.

4. Perfecta & completa.

amictsautem Dei, fi voluero,

j. Facili pretio comparabilia. Que omnia

í

i

e;*ce nunc fio.

fufius explicata videri

VI. JVemiui dixeritig o

i/z'onekz banc.

P

poffunt apud Fabrum

»

Matth. 17. Poteft oftendi, cur Chriftus tan-

Qonc. a

-

topere fua opera celari voluerit, fcilicetuc füo

PRO DOMINICA QUADR

- GESIMJE.

»

exemplo doceret, quantopere vana gloria fu-

gienda fit, utpote que opera noftra Deoinfi-

pida, nobis inania, proximo infru&tuofa facit,

I. mi 9E/izs eyicz"ehs Demonium , €7 iäud

cum nullam illis Deus benedictionem lar

gia-

erat mutum. Luc. 11. Dicere poteft Con-

tur.

Vide tit. Vana Gloria.

cionator, quzflionem interdum a nonnullis

VII. Ex occafione thematis: 7vansfigu.

moveri , ubidezmonium mutum maxime do-

ratus ef? agte eos: Matth. 17. Potelt oftendi,

minetur? & reGe refponderi, in templis id

quomodo etiam quivis peccator in alium ho-

thedra

maxime dominari; ibi namque in ca

L

: (dum .

.

**

In Euwlia Doninicarum.

673

llle

Confuetudo.S; 3. & 8. & Fabrum conc. 1o.

QY

(dum concionatores ob metum auditorum

ht. L.

]

üg

veritatem dicere verentur. ) in confeffionali-

bus ( dum peccatores . peccata fua fincere &

VI. JBeatur venter , qui te portavit. Luc.. 11.

»

Dicere poteft concionator , id, quod in ho-

Fa

integra confiteri erubefcunt , ) in fubfelliis ,

ïda

(dum ora ad orationem aperienda occludit

dierno Evangelio contigit, etiam hodie quoti-

dsnon ) mutuuim daemonium dominatar ,

die contingere ; duro enim alium honoribus ,

n

alium divitiis , alium voluptatibus affluere ho-

d

l*

unde dicat , fe hoc daemonium eje&urumr, &

1. Oftenfurum , quare auditores libenter pa-

mines vident, & ipfi pariter exclamant: Bea-

lu

ti debeant dici veritatem. * 2. Cur fincere ex-

tus venter, qui te portavit : Sed Chriftum eos

T

Quin imo beati , qui au-

plicare debeant peccata fua in confeílione. 3

corrigere dicendo

Cur ferio orationem peragere .debeant , pro

diunt verbum Dei, & cuftodiunt illud; hi enim

g

poffident Deum & in ipfo omnia alia, , Unde

m

qua materia vide tit. Confeffio. tit. Veritas.

& tit. Oratio.

l

oftendatur 1. Quam falfo illi beatos putent

lL Et illud.erat smutum. Luc. rr.. Poteft

homines honoratos,divites &c. 2. Quanto

u$

verius beati dicantur , qui, uti verbum Dei

p

narrari, quod aliquando doemon ipfe faffus fit,

tres effe ddemones , qui plurimum homines

monet, Deum amant & poffident , quamque

la,

ad infernum pertrahant , quorum primus vo-

adeo vere dixerit Pfalmifta

Beatum. dixe-

runt populum.&c. Vide tit. Honor , Divitize ,

catur claudens cor , utícilicet ante peccatum

committendum non meminerint Dei , noviffi-

Voluptas, & tit. Deus.

Iuj

morum aut aliorum mediorum a peccato ab-

- VII. Ex occafione thematis: Cum venerit ,

us

Íterrentium , atque adeo non horreant illud

invenit eam [copis mundatam : Luc. 11. Poffunt

hi

committere. Secundus vocatur claudems o»,

damna rarz confeífionis , & frequentis com-

moda explicari, nempe 1. Quia ubirara con-

)

ne, ubi peccatum commiffum eft , illud rite

confiteantur. ^ Tertius claudens bur[am appel-

feífio eft, ibi multze lordes reperiuntur, & e

u$

latus conatur efficere, ne reftituant male ab-

contra. 2. Quia multze dzemonis machinatio-

nes inveniuntur , & viciffim. 3. Quia facilis

lata, & fic ipfa quoq ; peccata non remitti fa-

im

ciat. Ex his tamen tribus dzemonibus fe tan-

lapfus ad graviora. 4. Quia difücilis fit con-

d

tum hodie medium ejecturum,atque adeo pri-

feifio.

Vide Fabrum in Sylva no

va

1l

VIIL . Ex occafione thematis :

Erat. S'EJus

1mum caufas propofiturum & fraudes,per quas

claudit os ; deinde vero easdem folide refuta-

ejicien: demomium, €? ipfum erat mutum : Poteft

[

turum , de quo vide tit. Confeffio. S. 11. n. 9.

oftendi, quodnam fitillud d:2emonium mutum,

4$

fcilicet 1. Quod impedit,ne veritas,ubi oportet,

]. Cum fortis armatus cuftodit atrium [uum ,

in pace [unt ea , qua po[fidet.. Luc. 11. Poteft o-

dicatur. 2.Quod impedit;ne oratio debito tem-

l*

ftendi, quomodo amor aut timor Dei fit talis

pore fiat. a. Quod impedit, ne peccata in con-

fortis armatus, efficiatque, ut neque cupiditas

fellione rite aperiantur, Simulque oftendatur,

l

ardens , neque timiditas jacens feu timor tri-

quomodo expelli debeant hzec dzemonia. Vide

t

tit. Oratio. Confeffio. Mendacium.

bulationum pacem animze perturbare poffint,

"

quamque adeo folicite auditores curare de-

IX:Ex eodem themate dici poteft, Chriftum

beànt, ut hunc feu amorem,feu timorem atrio

quidem olim ejeciffe d2emonium mutum , fed

S

hodie magis garrulnfn daemonium ejiciendum,

ü$

cordi

s fuiadjungant, de quo vide tit. Chari*-

tas, & Timor Dei.

1. Quod incitat ad garriendum in templo..2.

j

IV. Revertar in domum m

eam Luc. zb s

Quod incitat ad detrahendum aut murmuran-

dum in colloquio. 3.Quod incitat ad impatien-

t

cat concionator , id, quod de immundo fpiri-

Z

tuin hoc Evangelio fcribitur , plerumque e-

tia verba , aut blafphemandum in ;ï.dvel"ütate

tiam immundis hominibus contingere ; nam

vel perfecutione. Quze omnia cur & quomodo

*

€]

À

icienda fint, demonftrandum. Vide tit, Lin-

ij

& hos exire per peccatum a domo paterna ,

per loca inaquofa voluptatum ambulare , fed

gua. Taciturnitas. Patientia. Blafphemia.

)

non invenire requiem , cum nulla res creata

X. Ex eodem themate poteft oftendi , quo-

l-

modo ejiciendum fit dzemonium garrulum ;

fatiare poífit animam Dei capacem ; id quod

fufius probari poteft ex tit. Charitas, & tit.

fcilicet ori appendendo feram parvulam rotu-

lisliteralibus conftantem , quae non aperiri

1

Concupífcentia. Sequendum proin , fed in

d

meliori fenfu, decretum immundi fpiritus, &

queat, nifi quando tria hzec verba , quze olim

dicendurh: Revertar in domum meam ad Pa-

monachus quidam janu:e appendit, neceilitas,

h

utilitas, charitas , prodeant. de quo vide tit.

à

trem per veram ponitentiam , & ibi quzeram

Taciturnitas & Lingua.

requiem , quam foris in rebus creatis fruftra

r

quzefivi. Quze amplificari polfunt per fimilitu-

XI. Ex occafione thematis : , Quin imo bra-

ti, qui audiunt verbum Dei , €9 cuflodiunt. illud :

dinem columbze a Noe ex arca dimiífze Gen.8.

& filii prodigi ad Patrem redeuntis, Luc. 15.

Poteftdici, quod mundani, quando vident

Vide tit. Poenitentia.

aliquem divitiis, honoribus & voluptatibus

affluentem, dicere foleant: Beatus venter, qui

V. Et

uni nov

iffuma . hominis illius pejora

grioribus.

uc. lI.

j

offunt damna male & in-

te portavit &c. Sed Chriftus hos omnes cor-

veteratze confuetudinis demonftrari , & o-

rigat dicendo, »ctius beatos effe, qui volunta-

ftendi , quomodo pofteriora talis hominis

tem Dei perfecte implent , hos enim veras di«

fiant pejora priotibus , quoad reatus gravi-

vitias, honores, & voluptates poffidere , id

quod fufius probandum ex titulis Divitize,

tatem , quoad poenze acerbitatem , & quoad

Honor. Voluptates. Refignatio.

em

endationis difficualtatem: , de quo vide tit.

XII.

. R. P. Lolm. ;Bibl. Mf:n. Tom. 111,

aQ?qq

674

Index *Comionat;fw

&

XIL. Ex occafione thematis : F?unt noviffima

auditores, ut prompte accedantad locum, ubí

Vd

fiominis illiur pejora prioribur : Poteft ftatus ho-

Chriftus per füos miaiftros hunc panem diftri-

al

minis malam confuetudinem habentis cum

buit, & cum modeftia decumbant, & de manu

de!

Pharaone ZEgyptiaco corüparari,& primo qui-

facerdotis illum accipiant.Vid, tit.Euchariftia.

dem oftendi,quomodo impediat animam fuam,

IV. Colligite , qu& [uperavervnt , fragmenta.

ol

ne Deo debitum cultum exhibeat, deinde ve-

Jo. 6. Narrari poteft, quod de monacho quo-

I

fo eam fugere volentem perfequatur , & tan-

dam in fpeculo magno Exempl. fcribitur,quod

g

dem in mari rubro paffionis & fanguinis Chri-

Ícilicet,cum micas in menfa juxta regulam fuo

jel

fti fübimmergatur ; pro quo conceptu vide tit,

tempore colligere neglexiffet , & poftea figno

ffe

|

j

Cpnfuetudo & Fabrum conc. $. lit. B.

finitze meníze dato eas citoin volam manus ab-

Ícondiffet,ut eas Superiori oftenderet,& poeni-

Vi

PRO DOMINICA IV. QUA-

tentiam peteret,Superior,dum manum mona-

DRAGESIM.E.

chus aperuit, in miros uniones micas conver-

(

fas viderit. Subinferatur,hoc miraculum qué-

q

T feguebdtuf eum multitudo magna. Joan.

vis fperare poffe, fi fragmenta varia diligenter

fllo

Í. E

6. Oftendatur , quare Chriftiani multo

colligat. r. De Euchariftico pane,nimirum re-

3magis fequi debeant Chriftum , quam Judzei,

minifcendo per totum diem accepti beneficii ,

j

f

nempe ob tres caufas.

1. Quia non morbos

atque per hanc memoriam ad gratias referen-

tantum corporales eorum fanavit , fed etiam

das,ad decentiam morum majorem templaque

&

irituales , auferendo peccatum originale. 2.

frequentanda fe excitando.2.De pane verbi di-

E

d

uia pane longe nobiliori SS.Euchariftize eos

vini unam alteramve doctrinam fibi ferio ap-

avit,in quo non unum , fed plurima mira-

plicando,frequenter ruminando,& in opus de-

EN

cula oftendit. 3. Quia verbum Dei etiam mo-

ducendo. 3. De pane naturali, diligenter reli-

do longe excellentiori proponit , fcilicet non

quias colligendo, & pauperibus diftribuendo 5

D

ex lege fcripta & dura, fed lege gratize & fua-

quae omnia quomodoin uniones coeleftes con-

vertantur , facile oftendi poteft ex di&tis tit.

h

vi defumptum , & ad fummam perfectionem

perducens. Oftendatur proin ulterius, quo-

Euchariftia, tit. Verbum Dei, & tit. Mifericor.

q

1nodo Chriftum fequi debeant, fcilicet mag-

V. Collegerunt ergo ,. €9 impleverunt duodecim

P

nam de ipfo seftimationem — concipiendo ,

cophinor fragmentorum. joan. 6. Oftendi po-

magna cum fiducia ad illum confugiendo ,

teft, quomodo Deus a liberalitate hominum

& do&rinam ipfius avide audiendo & praci-

fuperari fe non patiatur , atque adeo quanta

cando. Vide tit. Chriftus.

cum fiducia pauperibus eleemofyna , & aliis

Il Hoc autem dicebat tentans. eum,

Joan. 6.

miferis mifericordia fit diftribuenda, quem in

Poteft dici , merito dubitari poffe , quomodo

finem hiftoria de monafterio per duos fratres:

SS. Jacobus c. 1. dicere cum veritate potuerit ,

Duate , €$dabitur vobir ; ditate, uti in fpec.

quod Deus neminem tentet , cum tamen

Exempl. legere eft , perappofite narrabitur.

hic expreffe dicatar Philippum tentaffe ; fed

Vide etiam tit. Liberalitas & M

»

ife;icordia Co-

yefpondendum effe, quod S. Jacobus deten-

piofam materiam.

n

. VL Zlcceyit ergo

J Efus pan&: , '€8 , cum g»'a-l

tatione , prout fignificat impulfum ad malum,

Evangelium autem de tentatione, proutidem

tias egiffet , diflribwtt difcumbentibur. — Joan. 6

eft, ac prebatio feu inveftigatio internze difpo-

Poteft tum per Chrifti exemplum , tum per

fitionis hominis , locutum fit, & hoc modo

diicumbentium . ordinem & modeftiam o-

1

t. Per

Deum variis modis probare folere :

ftendi modus pie & chriftiane ad menfam

penurize permiífionem, ut probetfiduciam no-

accumbendi.

; Vidc - tit. Ogätio. Gratitudo.

ftram. 2. Perariditatis & defolationis immif-

Modeftia.

fionem , ut probet devotionem noftram , an

. VII. Ex occafione thematis : Zlccepit ergo

folida fit. .3. Per tribulationes immiffas , ut

«J Efur panes , €9. , cum gratias egiffet ,. diftri-

probet patientiam noftram. 4. Per tentatio-

buit difcumbentibus: Jo. c. 6. proponi poffunt

fs ass - us d E i — MR

num ad peccatum permiffionem , ut probet

caufz ; cur frequenter communicandum fit ,

amorem noftrum. Excitentur ergo auditores,

nempe r, Beneficium maximum inftitutio-

ut probationes iftas fortiter fuftineant, memo-

nis hujus facramenti. - 2. Summa noftra indi-

res do&rinze S. Jacobi c. 1. Omne gaudium

gentia. 3. Summus nofter fru&us : de qui-

GUEU n Ro BECHSRES WRITROPRI E. atl

&c. fimulque ntodus, quo probationem quam-

bus vide tit. Euchariftia & tit.. Communio ,

vis ex fupradi&is fuftinere fru&tuofe debeant,

& Fabrum in filva them. r.

oftendatur. Vide tit. Oratio & S

VIII. Ex eodem themate poteft probari ,

pes, &tit.

Tentatio. & tit, Confolatio.

quod Euchariftia fit optimum medium ad va-

TIL.|.Facite illor difcumbere. Joan. 6. Oftendi

rias tentationes fuperandas,juxta illudDavidis

poteft, quanto defiderio & przeparatione ad

Pfal.1 14.Parafti inconfpe&u meo menfam ad-

anem Euchariflicum przeparare nos debea-

verfus eos , qui tribulant nos, przecipue tribu-

mus, quantaque majori reverentia & aviditate

lationem carnis, perfecutionum, & mortis, Ge

fzepius eum fumere. 1. Quia mirabiliori modo

Z

quibus vide tit. Euchariftia & Communio.

- IX. Ex occafione. thematis : Facite illos

producitur , & multo plura fragmenta rema-

nent. 2. Quia multo perfectius fatiat & nutrit,

di[cumbere : Oftendatur, quid requiratur ad di-

nempe quoad ipfam etiam animam. . 3. Quia

gnam fumptionem, fcilicet probatio, qu:»e in

multo majori cum charitate a Chrifto offertur,

quatuor capitibus confiftit. 1. Ín fide viva 2

teriorj

& faciliori modo hatï,eri poteü.Excitgntur ergo

In feria poenitentia. —3,' In reverentia ex

ln-

In Evngdia Dominicarum.

675

[

:

&interiori. ^ 4. In profundifüma humilitate.

&c. Vide tit.Diledio

pïOXfini.. $. 3:n. 52. & 587

lu

Vel rectius 1. in debita preeparatione. 2.Devo-

& tit. Exemplum.

i

ta fumptione 3. Affe&tuoía gratiarum attione;

HI. 51 veritatem dico vobis, quare. mon. credi-

de quibus vide tit. cit.

j

tis mihi? Joan. 8. Oftendi poifunt caufze, cur

ia

l0«

X. Ex occafione ejusdem thematis poteft

veritatem dicenti non credatur ; nempe quia

oftendi, quoties permittenda fit communio.

velut fpeculumexhibet turpitudinem noftram:

od

1. Sacerdotibus. 2. Relipiofis, maxime foe-

quia nobis concupifcentias noftras velut ra-

Il

ul

minis. 3. Laicis, maxime conjugatis. 4. ÀAdo-

dices malorum eruere conatur:& tandem quia

lefcentibus; fimulque falutaris przecepta circa

convincit nos ob crimina noflra. Declaretur

)b

frequentiam hanc fuggerantur , maxime quo-

ergo, quomodo ob has & fimiles caufa potius

ni

libenter veritatem dicenti credere Auditores

d

modo íupplere poílint hanc frequentiam.

3

Vide cit. tit.

debeaat, ut remedium adhibere poffint. Vide

st

XI. Ex occafione thematis :

Dijïribuif di[-

tit. Veritas.

ué

cumbentibur, quantum volebant : Oftendi poteft,

IV. MNonue bene dicimus, quia Samaritanus

ler

quod multi, quoties volunt, ad communio-

€f tu? Joan. 8. Poteft vitium judicii temerarii

;

I£«

nem accedant , & tamen optatum fructum

diffuaderi, & r. oitendi, quid fitj & quze ejus

il,

& faturitatem non reportent , idque con-

indicia. 2. quam commune fitvitium.. 3.

e

tingat r. Ex defectu debite intentionis. 2.

quam noxium. 4.quibus mediis cavendum,

Ex defe&u legitimze difpofitionis. 3. Ex defe-

de quibus omnibus vi

Jue

merarium.

*

de tit. Judicium -tef'

&u legitimze colleCtionis; de quibus vide tit.

Q

Euchariítia.

M. Tulewnt-f'ergo .law'cle: in eum. Joan 8.

]e

E ;

XII. Ex eodem themate

incitari pOiTuni:

Oftendi poteft ,

quomodo & cur humana

j

auditores ad fpiritualem communionem fre-

. judicia fpernenda fint. Nimirum r. quia im-

quenter peragendam, eumque in finern expli-

poffibile eft omnibus placere.. 2. Quia vanum

;

cari, r. Quid fit. 2. Quantos fru&us afferat.

eft, eatimere; cum ob ea homo nec imelior,

Jl*

i

3. Quse privilegia habeat prae reali commu-

ne deterior fit. 3. Quia noxium eít, ad ea

of

nione, fcilicet , quod a vana gloria fit libera;

attendere, cum oimnia inordinata debent fa-

quod brevis fit, atque ideo majori fervore per-

cere , qui hzec judicia attendi, uti Polycletes

1N

X

agi poífit; quod fzepius

in die repeti queat.

pi&or oftendit, qui , cum imaginem a fe ele-

1

ganter pi&tamjuxta cujusque przetereuntis fen-

"

Vide nos.

fum correxiffet, turpillimam fecit. Vide tit.

tà

lI$

PRODOMINICA PAS-

cit. judic. temer.

. SIONIS.

VE Ero fimilis vobis mendax. Joan. 8. Po-

iü

teft natura , foeditas , & damma mendacii de-

s

2

Exz'lla Regis prodeunt , fulget crucis myfte-

monítrari, & unum vel alterum medium ad

eC

rium. Eccl. in Hymno. Dici poteft, 5.

illud devitandum proponi, de quo vide tit.

]f

Leonem f. 9. de quadrag. fic ordiri : In omni-

Mendacium.

"d

A*bmhlwniï

bus dile&iffimi, folemnitatibus Chriftianis

ViL Éx occafione thematis

non iguorainus , Pafchale Sacramentum effe

pater vefler exultavit , ut videret diem: joan. 8.

"n

Oftendi poteft, cur ecclefia nobis his diebus

przecipuum,cui condigne & congrue fufcipien-

do totius quidem nostemporis inftituta refor-

memoriam paflionis retricet, videlicet 1. Quia

yr

mant, fed do&rinam noftram. prefentes vel

memoria haec eft Chrifto valde grata, uti noa

maxime dies exigunt, quos illi fublimiffimo di-

femelrevelavit. 2. Quia eft nobis valde uti-

vinze mifericordizeSacramento fcimus eífe con-

lis ad varias virtutes exercendas , preecipue

0

tiguos, ita ilie,& per illum hodie ecclefia.Quia

patientiam in tribulationibus.

3. Quia iliam

vero non omnes fciunt. hunc modum , ideo in

gratitado pro beneficio paffionis exigit. Vi-

;0'0

hac concione docebitur. Narretur ergo brevi-

de tit. Paffio Chritti ; fimulque oftendi, quo-

'

ter, quod in Speculo Exeml. V. Patlio ex 6.

-»modo hec memoria refricanda fit, fcilicet

per- affe&uofam meditationem , per doloro-

t

legitur de peregrino , tranfeunte die Veneris

Ü

fan&o filvam, & vidente omnes aviculas dua-

fam compafífionem, per fervent

c;am gratiarum

bus alis arbori adhaerentes velut mortuas,quae

aftionem.

^

tamen a tranfeunte inPafchate omnes l2etze &

VIIL Ex occafione thematis: Ego non quaro

i

i

hilares fint vif2e. Simili ergo modo, dicat con-

gloriam, efl, qui querat ; Oftendatur 1. Quare

cionator, omnes Chriftianos duabus alis , id

vana gloria fugienda fit, nempe quia vana,

)

eft, affectu & effe&u, arbori crucis adhzerere

falfa, noxia DO & nobis eft.

2. Quo-

debere, id eft, meditando affidue paífionem.

modo, fi nos eam fugiamus, DEUS illam

!

variosque affectus eliciendo, & cum Chrifto

quzxerat, faciendo , ut magis honorificemur a

DEO & hominibus, uti ex vitis Sanctorum

lis

libenter fufferendo tribulationes occurentes.

Vide tit. Paffio Chrifti.

paffim colligitur.

a-t

lL. Quis ex vobis arguet me

de peccato ?. Toan.

XL. Ex occafione theimatis: Jpfe autem ab-

u-

Jcondit [e : -Oftendi 1. poteft, quod & contra

$. Oftendi poteft, quis fit optimus modus fe

ue

contra calomnias & murmurationes hominum

nos homines fzepe tollant lapides judiciorum,

defendendi, fcilicet fi quis in officio fuo ita fe

detrattionum , perfecutionum.

2. Quomodo

l

* contra tales lapides defendere nos debeamus,

gerat, ut dicere poffit. Quis arguet me &c. un-

J

de przecipue hzec verba ufurpanda a paftoribus,

fcilicet fcuto taciturnitatis, humilitatis, & pa-

li

judic

ibus, concionatoribus, patribusfamilias

