vinea impuritatis,fed ex hydria purificationis,

f.à,

Neceffitas,

hauritur. Quo magis mundabitur & purifica-

IV. Recte quida

bitur vas confcientize , eo plus etiam accrefcet

m tinoris divini neceffita- $. Paulin,

tem explicans cecinit ;

natal. g.

vinum fpiritus & jubili interni. Notat idem S.

-—--- non metuendi

fermone fequenti,S.Paulum prius dixiffe : 9'u.

Cau

fa timere Deum

flitia & pax,deinde,€9 gaudium inSyiritu S."At-

. quem quisquis non

tinet unum,

tendis & intgndis,quia gaudium in fine eft?pro-

Qmnia jure (t,lmeto

V. inter :

.Ti tulw CXLIIL- T. Mjima

355

Gran. in

V. Inter alias timendi caufas non 1mmeuto

XII. Animus, vereri qm fcu: tuto fcit ag- Pubhus.

redi.

loc. com. una ex praecipuis creditur peccatorum quo-

f,

.

rundam occultiffima natura, quae ficut lima

XIII. Sorg fallt. uicht um, F/ez/] failt mc!zt Ibïd-

Ciule

iil dl

nullo edito figno etiam ferrea corda exedit,&

auf dem FEás. Ilo Forcht ift; da ifl. auch Sc/:mzm

inadvertenter corrumpit, cujus rei gratia Pro-

wo Schaam if , da W* auch Ehr.

n l

pheta dixit

Deli&a quis intelligit ?

XIV. Poenam praevenit pæaa metus Forcht Floril, V.

eod.

P

der. Pein lüfit d* Straff uicht: ein.

Utilitas.

Ibido

-XV. Forcht: if en. Rigel. der Sünd. Qui pa-

vet ,

- cavet.

SSeneca in

^VI. Qui infidias timet ,

in nullas incidet :

XVL .Nemo celerius opprlmltur , quam

Idem.

fent. orat, nec cito perit ruina, quiruinam timet: Sem-

qui nihil tlmet

per enim metuendo fapiens vitat . malum ;

ab

nam inimicum quamvis humilem doti eft

Q V

metuere, juxta illud : Pàrva necat moríu fpa-

AUTHORES

tiofum vipera taurum.

A cane non magno fzepe tenetur apef.

Cauía pufilla nocet , fapiens fibI noxia vitat.

I. Jacobus Sahanus de timore Dei

Seneca in

VII. Stultuxà eft, timere, quod vitare non

II.. Petrus Sanchez in regno Dei.

pmv.

poffis. Tutiffima res eft ,

nihil timere proeter

IH Jacobus Alvarez to. 2-1. 3.p.2. c. 4. $.3.

Deum. Tirididum non facxt animum, nifi re-

IV. Ludovicus Granatenfis in 10c1s com

prehenfibilis vitze confcientia mala.

munibus. f. 679.

A

Cicer. in

VIHIL. Timor , ficut modeftize cognatus eft,

V. Theophilus Ber nazämus de beno psr-

Tuíc. q4. jta familiaris eft fapienti : quia mentem. com-

feverantwal 5. c, t. 4 feq.

ponit, & humiliat.

S. Áug.

IX. Expedit inulto bene timere, quam ma-

VI. Joannes Bufeus in Vir idario V. eodem.

de : u.;gul le fidere. .Et utilius eft, ut homo fe infirmum

VII. Bernardinus ROHO'IIOhUSI I.

de a&

Cxeï.

cognofcat , & fortis exiftat, quam fortis videri

Vllt [ I?

E

Ve'uï & mfii jnus emezrat.

Seneu

VIIL. Alphonfus Rouuquez p.:.r. de per-

Iy,bplll'

X. Quidquid fieri poïe"c quafi futurum co-

fe&tione tr. 3. c, 13. A IA.

gites. Circuml[picienda duo funt, & faturi ti-

mor, & veteris incommoda memoria: hoc ad

IX. Laurentius Beyïhnck them 3.H Fe-

fto Purif.

me jam non pertinet, illud nondum. Grata fu-

perveniet , quz non fperabitur, hora.

X. Matthias Faber conc. r. in Dom. 1 5 poft

Pent, & conc. 7. in Dom. 18. poft Pent.Itemin

$. XIV.

Au&ario them. 5. in Dom. 15. poft. Pent.

AXIOMATA

XI. Jacobus Nfarchantlus in horto Pafto-

Buchlerus

rum tr. 1. le&. 7. prop. 1. & feq.

V, metus,

XI. Auc/z alte Leut lauffen fchmll

Ienn. die Forcht anflo[st ihre u

H Jofephus Mdnü Blbl Mor tra&. 93.

Ifill, 1

£ COf«

6902jv w&»?w æw&æwä*wwæwæw&æmä»w* æ*am-æm-æw

4

n,fei

:

T1 TULUS CXLIII

äv

M

TRISTITIA

I

eft fnrmahter ipfa a&m d1fconven1ens fubje-

&ó, ut communis vulgi habet. opmlo , fed eft

51

actus ipfius appetitus, malum averfantis.

10d, 19

QUOAD ESSENTIAM

a

Dmf 0.

T

ejimtzo.

AH D1v1d1tur in bonam mælam feu, ut Al-

I

)

phonfus Rodriquez poft S. Leonem Papam &

liC

Ro nq p.

jett 2

Caffianum vocat ,

AMundanam & Spiritualem. ;

2.tr. 6

fefto

Lapgius

ST.apprehenfio difconvenientis

Mundana feu mala eft;quae ob ja&uram cujus-c. 7.

Uflüfo

in Polyan

vel volitivo

apperitu intellectivo

piam rei caducze,aut alium cafum zerumnofum,

Velent q,

nobis nolentibus evenientis. Vel, ut

concipitur, de qua loquitur S.Paulus, cum ad

[ du. Is

Valentia clarius defcribit ,

eft paífio,

Theiïalomcenfes Ícribit :

Nolumus vos igno-I. Theff.

rare, fratres, de dormientibus, ut non contr1—4 V. 12,

perquam apperitus cum quadam per-

Puility

turbatione(intelligédo per hanc,amaritudinem

ftemini, ficut & czeteri qui fpem non habent

-

i d

quandam vitalem ex przefentia mah,quod odio

Spiritualis & bona eft, qu3e propter & fecun-

habetur, & vitari nequit, exortam) & inquie-

dum DEUM concipitur; atque, ut Rodri-

tudine execratur malum jam przefens fecun-

quez notat, ex quatuor caufis oritur: r. £x

dum rem,vel faltem fecundum apprehenfione.

geccatis propriis , de qua St. Paulus dixit Co-?- Cor: 7,

Ye9e

Unde triftitia, feu dolor ftri£&te acceptus , non

rinthüis: Gaudeo, non quia contriftati eftis,

R. P, Lohn, Dibl. Man. Tom. 111

cc

fed

i

R

386

Bibliothecæ Manuali:' Conciondtoriaï. (

Dämnum;

fed quia contriftati eftis ad poenitentiam ; con-

triftati enim eftis fecandum Deum ; quze enim

$ At

fecundum Deum tri(titia eft, poenitentiam in

VII. Omnis plaga triftitia cordis eft.

Eccl, 24:

ont, J

VIII. Meeror in corde viri humiliabit il-V. 7-

$i?

Píal, 118.

falutem ftabilem operatur. 2. Ex peccatir alie-

rOV. IZ,

C 13

nir; quemadmodnm S. David de feipfo fate-

lum , & fermone bono lztificabitur.

?* tur: Tabefcere me fecit zelus meus, quia obli-

IX. Cor gaudens exhilarat faciem

in

V. 25'

ti funt verba tua inimici mei.

Ibid, 15g.

3. x perfe&ionir

moerore animi dejicitur fpiritus.

v. 12.

Matth, 5. defiderio: juxta illud Chrifti:B

Vs

eati,qui efuriunt,

X, Animus gaudens zetatem floridam fa-lbid. x7.

Q

&fitiunt juftitiam, quoniam ipfi faturabuntur,

cit, fpiritus triítis exficcat offa.

V. 22,

9 j mtiï

& 1.

4. Ex dilatione beatitudinis : qua triftitia iterum

XL A triftitia feftinat mors , & cooperit P** 38-

Pfal, 119. correptus S. David exclamabat: Heu mihi,

virtutem, & fle&it cervicem triítitia cordis.

Ibid 2

Y. 5

quia incolatus meus prolm;gaþus elt !

XH.» N on»eit fenfus, ubi eft amaritudo.

Ázor. to,

IIl Azor alib qfüoquä 'modxo/ dividit trifti-

/

l'o l. G,

12-tia

$. Il

m, fcilicetin [ufum , qui eft triftitia ex ejus,

$ Cn

ui charus füerat, acerbo interitu concepta :

GEX 65 PATRIBUS

lom. !

«t rorem, quae eft trifütia flebilis: /Zrumnam,

qu:e eft triftitia laboriofa & diuturaa : JDolo-

Trifiitie bong. Util?taä*.

u pop

rem,quae eft triftitia torquens & cracians : La-

trifta-S. Chryf.,

mentationem, qu2e eft tviltitia cum ejulatu: So-

I.» 'M

Ul&ayus eft qm.spiam pecunia ,

hom, 5. ad

tus eft ,. mul&am non einendavit. Pu i-

licitudinem, quae efttriftitia cum cogitatione :

lium quis amifit, doluif , mortuum non refu-

popul.

AWoleftiain, quae eft triftitia permanens : Affli-

fcitavit. F lagellatus eft quis,doluit, contume-

&ationem, quze eft triftitia cum vexatione cor-

liam nonrevocavit. In morbum quis incidit

poris: & De[perationem, quze eft triftitia omni

gravifumum , doluit; morbum non fuftulit,

fed difliciliorem reddidit. Vides, horum nulli

rerum meliorqm exfge&atiqne carens.

Yiz ?

prodelffe triftitiam. Peccavit quis,triftatus eft,

ai

Efeäïm

(

peccatum delevit, diffolvit debitum.

dri, ]

Cafïïat.l. I,?

t 6c

s. Thom.

M. Illa ( fcilicet boa3 triftitia ) obediens eft,

-

1.2.9 37.

Is Priïmlis "ET. | obf;umtio. ingenii o—b fpfri..

affabilis, humilis,mantueta, fuavis, ac patiens, g.

tuum obtenebrationem , &, quia per obje-

utpote ex Dei charitate defcendens, habens

&um .dolorofum omnes anime vires occu-

pantur, quo minus fe ad o

infemetipfa omnes fru&us Spiritus fancti; hzec

pex'atiqngs ingenii.

vero (nempe triftitia mala ) afpera, impatiens,

Lyey

extendere polfint. -

dura, plena rancore , & moerore infru&uofo,

poptt

V. Secundus eft , aggravatio inclinationis

lib 1,

ac defperatione poenali univerfos fru&us fpi-

^

naturalfis, quo minus bono ,. ad quod propen-

rituales eyacuat.x x

det, frui queat.

*

:

VI. Tertius eft, £ranrmutatio

brþomlir ;

T 1-z'jlz'tiæ mäl)p detrimentqä;

naturg contraria , quatenus Ícilicet naturalis

motus cordis & fan

guinis vitalis diffufio im-

peditur.

»

AE

BI Nulla res ita inebriat, ut duini 'þertur-s- Hier."

batio,id eft, triftitia, quze ducit hominem ad.*fuP-; Maste

.. V. Quartus

eft, Xaleäz'litatio ,oþerationir;

mortem , hzec abominanda ebrietas eft. -

, quia qu?e cum triftitia & contra voluntatem

: & Caff. I 10

!

fiunt, minori cum dili

. IV. Ab omni contemplatione virtutum

gentia & alacritate per-

intuitu fpiritualium fenfuüra dormitat anima, ^ *

ficiuntur.

quze turbationis hujus zelo fuerit fociata.

í ug.dex

V. Trittitia fpiritus orationes explere cum

S TE

folida:cordis hilaritate non permittit , non fa-

gen.ad lit,

crarum leCtionum . finit remediis incubare;

Pofes

EX S.--SCRIP'TURA.'

tranquillum quoque ac mitem fratribus effe

non patitur, & ad cun&cta operationum velRe-

Pinur,

Qualita!:.

D

ed,

ligionis officia

reddit.

ixnpatientem' & afperum

/

Prl, 118.1. [j0

rmitavit anima mea pra/ä tzedio.

VL. Multos fane novimus , cum calamitate 5-Bafi

L.de

v; 28.

IL Cor pravum dabit: trift

l

'*

&,

Éccl. 36. & h

itiam )

ingenti aflligerentur, fibi vi a lachrymis tem-

om. 4.

v. 22.

A

omo peéritus : refiftet illi.

peraffe, deinde in quosdam morbos infanabi-

les cecidiffe, in apoplexias, inquam, ac paraly-

d Fizga.

fes; alios vero penitus exanimatos effe , cum

l

Ecd. 30.

vires ipforum perinde , ac debile fulcrum

v. 22'

III. Triftitiam non des animze tuse, & non

quoddam , triftitie onere confringerentur.

affligas temetipfum in confilio tuo.

$H

Ib, v. 15

VIL. Moetor, etiam abfente dzemone, multa 9. 'Chryf.

L] *

e

r de

IV. Triftitiam longe repelle a te ; multos

per fe horrenda efficit, plurimosque eorum,

li

enim occidit triítitia , & non eft utilitas in

qui fibi vel nexuerunt laqueos, coníciverunt

P

illa.

gladios, vel fluviife undis, vel flammis dona-

, V. Noli effe pufillanimis in animo tuo.

verunt, vel alio quovis genere perdidere fe-

N

Ib. 7cv0 LÀ

VI. Ne dederis triftitize cor tuum , fed re-

ipfos, fola doloris ac moeroris vi ad ita oc-

um

|

lb. 38.

pelle eam a te , & memento noviüïmorum.

cumbendum impulfos reperiemus,

V. 217-

p

Fuga. :

Tilu; CXLIIL — Trifitia.

397

Fuga.

- JMfala tnjh üia.

:

CCI. zs

So Aäbr.

III Sicut tinea. veftimento, & vermíis li-Prev. as;

]

Orat, r,.in

. VIII. Depone mororem, fi potes: include,

-0N.10,

Satyr,

fi non potes. Aut abforbendus omnis,aut pre-

gno; ita viri trifitia necet cordi.

WW

mendus eft dolor. Cur enim moeftitiam tuarm

IV. Sicut nubes condenfata, & fub folarem s.TChryf,

)

«ld [s

non ratio potius, quam dies, leniat? nam quod

radium currens omnem retrorfum fplendo-hor' a.de

iV CX

D

obliteratura eft temporis feries, melius pru-

rem avertit ; fic & triftitize nebula , cumante

bld 17

j 22.

Caffian ].

dentia mitigabit.

animum noltrum fteterit, non finit facilem e/-

IX. Absque illa triftitia,quze vel pro falutari

fe orationis curfam, fed fuffocat, & cum multa

& 3»

90— in iiit.

neceílitate intus reprimit.

! 19'

€. 12,

poenitentia,vel pro ftudio perfe&ionis , vel pro

b'd zr'

defiderio fufcipitur futurorum , omnis triftitia

V. Sicut veftimentum tinearum efa atta- Platsr.

' 15.

tanquam fzeculi,&,quxe mortem inferat,zequa-

&um nullius pretii vel honefti ufus poterit ul- ep, ad Fa-

liter repellenda eít, ac ficut. fornicationis fpi-

terius babere commetcium,itidemque lignum cium.

ritus, vel philargyrize, velirze, de noftris cor-

vermibus exaratum non jam ad ornatum vel

dibus penitus extrudenda.

mediocris zedificii ,. aut fuftinendum aliquod

S, Chryf.

X. Miferos nos facere poterit nemo , nifi

pondus, fed ad combuftionem ignis , merebi-

hom. :8. nosmetipfos faciamus ; ficut fcilicet nec bea-

tur deputari; ita igitur & anima, que edaciffi-

ad popu!. tos, giü nos efficiamus cum Dei gratia.

mis triftitize morfibus devoratur, inutilis erit.

: Cl

0.5 s

$. IV.

Vf. Sicut febricitantibus ille calor, celi-p.esu, t

opul,

dusque horror, longe eft moleftior , quam fa-pan v tri-

nis, qui pro diverfo anni tempore aut frigent, &it.

«EXEMPLA

aut calent; ita triftitia, ex propriis oriunda

culpis, longe fzevius animum excruciat , quam -

Fuga.

quze aliunde ex cafibus fortuitis procedit.

Vite P?,

VIH. Sicut amara herba,cibis admixta , om- -

spud Ro-

I. S*

Apollonius negabat , ullo modo decere

illos,qui fua corda inDeo fixiffent,ab eo-

nes cibos reddit infipidos ; fic triftitia omnes |

driq. p 2.

Afün, [

trcGC

demque coelorum regaum exípe&arent, tri-

no&i*-äs»fg&ïones reddit faftidiofas.

ET.

"" ftari. Triftentur,ajebat,Gentiles, Judzei, czete-

t

rique Infideles;neque item peccatores modum

$. VL

lugendi faciant; at juftis,quos fpes viva peren-

nium bonorum alit, quse caufa moerendi ?

MOTIV A.

Lyrzus a,

IL. S. Francifcus Seraphicus , fi quem ex

popht 6,

lib, r.

fuis fubtriftem confpexiifet , graviter objurga-

p tri]iitiam malom fugiendam.

bat,dicens, oportere eos, qui dzemoni, carni,

Uia triftitia eft radix vitiorum plurimo-

i

P?'al fog.?

& mundo ferviunt,non vero, qui DEO fer-

I.)Q

rum,utnon immerito illi attribuant ali-

V. 20.

viunt, triftes effe, nifi forte in culpam aliquam

qui hzc S, Davidis verba: Pofuifti tenebras,&

inciderint.

fatta eft nox , in ipfa pertranfibunt omnes be-

j Het,

ftize filvze. Item : Paraverunt fagittas fuas inPfal, xo,

up Mard

.. Damnum.

pharetra, ut fagittent in obfcuro rectos corde. Y* 2.

IL. Quia, ut Francifeus Seraphicus recte

f1.16.

Ibid;

TIT. Monialis qüædam S. MarixMagdalenze

odriq. q.

ïa

hb

de Pazzis apparens dixit, fe coelefti quidem

advertit , in deperationir. barathrum praecipi-;

. tf. 6,

tat, aut certe voluptatibus mundanis diffolvit; c, 1.

gloria nunc potiri, quinque tamen horarum

Ífpatio ia purgatorio hoerere debuilfe ob im-

quae caufa eft, ut vehementer ob eam lzetetur

p de

daemon.

zl li

moderatam triftitiam , quam animo praedo-

s ChryC:

minari paffa fuiffet.

AH Quia fummg: amentiz indicium eft , uti

]. 2. de

Pufeus in

IV. S. Gregorius,te

fte D. Thomä;ob 1nOeroe

S. Chryfoftomus pronuntiavit , dicens: Sum-

prOV.

me eítamentize in rebus incertis certo fejam

- Panar, V, rem animi pleniorem explanationem in Eze-

à

eodf.

chielem Prophetam intermifit. Atque idipfum

cruciatu conficere.

IV. Quia & o fumme difplicet : ut enima. Cor, g.

fibi etiam eveniífe S,Hieronymus fatetur.

s Dafl d

hilarem ille datorem diligit, tefte S. Paulo,ita v 7-

$. V.

non poteft non illi triftis. dator fummopere -

at ia

0.

difplicere.

-SIMILITUDINES.

$. VIL

,

! Qüalzitm.

M.E' DIX

. 526!.

Chfyfn

or. de

I.S

Icut vermes maxime in ligriis teneribribus

.2 de

crefcunt; fic moerores ut plurimum in ho-

LO

R.tio : fic enim S.Jacobas fuafit, dicens:

[ac; s» V'Q

msr,

"

Triftatur aliquis veftrum ? oret. Hinc

13.

prOV-

mines molliores cadunt.

& Chriftus cuidam in fummo moerore jacenti

Bona- triftitia.

s, Chryf.

]L. Sicut vermis in ligno natus ipfum com-

dixit: Surge, atque ad meditandam meamRodriq p.

kom.7. minuit; fic triftitia de peccato nata peccatum

paffionem accingere. Quod , ubi is fecit,omnis?. tr. 6.

a

-

conterit per poenitentiam induéta,

animo angor difceüit.

Ccca

R. P. Lohn, Bibl. Man. Tom. 11f.

Il Ser-

*

Bibliothese Muntalis: Concionatoria

338

X

Prov, 12, II. Sermo jucunþdvm: fic Salomon docuit,

fpiritaalis agonis certamina cupiamus defu-

v. 2;.

dare, utpote quae omnem intelligendi & vo-

dum dixit : Moeror in corde viri humiliabit il-

luin, & fermone bono letificabitur,

lendi facultatem quafi ob&upef'acit & ob-

I6. v.or.

li. Zita bona: non enim contriftabit ju-

tundit.

^H. Alterum efít, ut folidum

& efficacem

ftum, quidquid ei acciderit. Hinc Hugo ait;Vis

nunquam effe trifis ? bene vive; bona vita

fciat modum pellendi hanc triftitiam, qui qui-

iemper gaudium habet

dem in eo potiffimum confiftit, ut omnem.ex

Pfal. 76.

£ B. David exemplo

animo rerum creatarum concupifcentiam ex-

IV. Memoria DEI

V:fþ

fuo docuit, dicens: Memor fui DEIL, & delecta-

tirpantes, in folo DEO betari affuefcamus;

tusfum. Et confirmat S. Ifidorus Pelufiota,

nam ut fapienter advertit S.Gregorius,quiaut

$. Greg.

g. Ifidor l.

.22. INofr.,

€, ep. 129

dum ait: Animum moerore oppreffum & pro-

non habita concupifcit, uthabeat ; aut adepta

C I4^

EYN

fligatum nihil perinde obleGare poteft, ut DEI

metuit,ne amittat; & dum in adverfis

rofpe-

imemoria. Quemadmodum enim . mulieris il-

ra,in profperis formidat adverfa, hucil

i

ucque

lius cruetito profluvio laborantis morbus, qui

quafi quibusdam flu&ibus volvitur, ac per

nec exinaniri, nec a medicis trattari ac fedari

modos varios rerum alternantium mutabilita-

te verfatur. E contrario vero,ut S. Chryfofto-

S, Chryf.

,B' Amhfl .

poterat, temporis pun&o depulfus eft; fic

8.

fipet. 20

etiam humana moeftitia confolationem pro-

musait, in Domino gaudens, hac voluptate Q ;

opul.

d Jom,

pellens, ut cui nihil folatii adhiberi queat, ad

ex nullo accidente excidere poteft. Alia quip-

folam DEI recordgtionem faceflit , & eva-

;

pe cun&a, in quibus gaudemus , mutabilia

nefcit.

funt, & tranfitu facilia. Nec hoc folum, fed

Ü

Cs Hian,' L

V. Spes ba

titudinis : Nam, ut Cafüahus ait,

etiam apud nos manentia, nafcentem ex aliis

rebus triftitiam repellere non poflunt.

p *

C. 13.

9. inítit, hianc perniciofiffimam paílionem ita de nobis

inT. ettt,

expellere poterimus , ut mentem noftram fpi-

IIL. Tertium eft, ut. certo fibi perfuadeat

T,eod,

rituali meditatione Jugiter occupatam futura

id, quod S. Chryfoftomus iterum fapienter

ï

fpe, & contemplatione repromuífe beatitu-

:

-

docuit , nullam jacturam fieri per triftitiam &

I

! dinis erigamus.

dolorem reparabilem, nifi quam peccatum af-

VL Phantafie correflo: ficut enim pueris

fert, atque adeo huic foli eam impendi debe-

Staplet

re. Hinc S. Leo dicere folitus erat , religio-

.Leoa-

to, r in. larvas formidantibus larvasin manus damus,

udBeyrl,

Dom. 4. & equos ad quzevis obje&a ferri folitos calca-

fam triflitiam aut alienum peccatum lugere,:

0, 4. in

poRPaích. ribus admotis ad ca propellimus, ut nihil ti-

aut propriun.

Fefto,

mendum effe advertant; itaPhantafize quoque

$, Thom,

& intellectui noftro inanitatem terriculamen-

$. IX.

210q ]

^ torum ex adverfis oriri folitorum oftendere

11l

debemus. Hinec re&te óixit S. Chryfoftomus :

MISCELLANE'A.

(

S Chryf.

Homiiem nihil expertum mox, fi quae fortui-

f« dere-

to oboriuntur turbulentize, imo non folum res

Qualitas.

Bás '

fürre&.

i,

ipfze, fed & ftultze opiniones, & rerum umbree

pavidum reddunt & perterrent. Verum qui

Yciorum Lägislator füis praecepit, ut ;

Omn. SS,

E

quoties in luctum incidiffent, vefte indu-

seneca in

nonomnino jaexercitatus in certamen ingre-

orat, con-

dituz,fed mwlta ante mala perpeffus eft;in om-

ti muliebri lugerent; indicare volens, hujus-

fol,

nibus poftea fuperior fit, & tanquam graculos

modi affe&um muliebrem & viro indignum

eífe.

crocitantes eos, qui minantur, contemnit.

Non parva autem hzec eft corona, neque exi-

gua merces, quod illum nihil humanarum

Ngäzj]itaf. :

rerum movere poteft.

.'Maxïm. f.

Stap.]c. WVIL |lienarum calaitatum confideratio :

IT. Socrafes rogatus, quomodo quis vifam

de dolor,

triftitia vacuam degeret ? refpondit ; fieri non ,« qig,

ä

fic Demonax Philofophus quendam filii mor-

SPJII

)

tem inconfolabiliter Iugentem adiens promi-

poffe, ut, qui in civitate vel familia habitat, & -

&1Us

fit,fe filii umbram ab inferis revocaturum, fi

hominibus converfatur, non aliquando tri-

jdMag.

!1 difC 6.1

tres ex omni hominum numero nominare pof-

ftetur.

l,

fet, qui nullius obitum luxiffent , & quibus

$. X.

nullum obtigiffet infortunium. Cumque ille

nec unicum oftendere polfet , fubjecit Demo-

AUTHORES.

nax: Quid igitur, tanquam rem novam & in-

I oanneg Bufeus in Panario. V.*eod'em.

folitam paffus effes, teipfum inaniter di-

II. Alphonfus Rodriquez. p. 2. tr. 6. toto.

fcrucias ?

$. VIIL

Ill, Matthias Faber conc. 2. in Fefto SS.

Philippi & Jacobi.

ASCETICA

IV. Jofephus Langi

us in Polyan:th;x V. eod.

V. Laurentius Beyrlinck in theatro vit.

Camano

hum. V, eod. & in Promptuario te. 4, in Fe-

90 cl' ls-

s

Rria funt , quae de triftitia fmguläritet

fto Omnium San&orum.

Aícetze fünt obfervanda, & fcienda. Pri-

mum eft, ut bene cognofcat , quantopere illa

VI. Hadrianus Lytrae. in ]. É apoht. S.

*

perfe&ionis ftudio obfit ; certe Caffian' toto li-

Ignatii, apopht. 6, |

M

bro eam perfequens concludit, non minori ftu-

2 ql

dio curandii effe hunc morbii,quam caeteros,fi

TITU-

In TA

389

: Iïfuluf CX:LI V. Vama gloria.

o uroep-uriejonin-d-Unel n d-ced- d- o tirobeartel

/

TITULUS CXLIV, -

VANRAXM GLORGIA .

verze, five fictze, hzec autem manifeftatio du-

Greg.

$L

pliciter fieri poteft, primo direGe, idque vel

2.or,

perverba, & fic eft jaRantia : vel per facta,

qua fi verafint , & aliqui admirationis ha-

lj

QUOAD ESSEVNTVIïAM.

beant, erit pre[wnptio uovitatum (has enim

folent homines magis admirari ) ii falfa fint,

vDeþnHiq

erit /nyppocri[is.

Secundo indirecte , quatenus

fcilicet vis oftendere te non effe altero mino-

Cbf

s, Ambr. I

ST' inordinatus Glorize appetitus.

rem, idque quadrupliciter : Vel ratione intel-

18

fuper Ép.

Gloria autem nihil aliud eft, quam

opul

ad Hom,

le&tus, quod fit per pertinaciam, qua quis nimis

clara aliorum de nobis bonaque no-

inhzeret fuze fententiv , nolens credere alteri

titia feu aeftimatio, quae fi interius

meliori ; vel ratioue voluntatis, quod per di-

fubfiftit, Fama vocatur;fi verbis pro-

cordiam contingit, qua quis non vult confen-

ditur, Laus appellatar ; fi alüs fignis ex-

terioribus maaifeftatur, Honor dicitur. Circa

tire alteri ; vel quoad verba, ficque contentio

Beirlink,

oritur; vel quoad fa&a, dum quis non vult

in T. eatr,

haac defiüitionem reGe notant aliqui, vanam

exequi proceptum füperioris, ne videatur

L]

V.eod. gloriam proprie non effe peccatum, fed pec-

cati objectum in alio exiftens , fumitur tamen

Tninor , iquod fit per ingbevlimtiam.,

improprie pzo ipfo actu *Voluntatis appetente

4lias us vanm glorim fic poteris

talem gloriam, unde rectius vana gloriatio

- COncipere,

Leos

diceretur. .

dBoytl

T

Primus eft, fua fafa vel difla plur, quam

lo

oportet , eflimare; ex hac enim zeftimatione ve-

S.Thom; 1l Dividitur a S. Thoma in tres fpecies. r.

Jut radice ipfa poftea inanis gloriatio oritur.

2.2 q. Ineam,que queritur ex rebus translatoriis,

Secundus eft, bemeplacere fibi im fuir operi-

139* 3. I- ve] de non ente, vel de peccato. 2. In eam, quae

bus , aut ditlir ; feu, quod idem eft, gaudium -

voluptatemque ex eorum con

ab hominibus, & non a DEO, queritur. 3. In

Y

fideratione perf*

eam , quze ad debitum finem non ordinatur.

cipere.

Beiulinck

Tertius eft, defiderare ,

ut db aliif quoque

ibid,

Alii tres a(lignant Ajur vitii f[pecier , juxta tres

n 55,

modos, quibus quzeritur vana gloria, Prima

cogno[cantur , €9^ eflimentur ,. ficque. bonam

apud eosdem famam quis acquirat..

necs m

ef, quando. de fimulata: excellentia. queritur opi-

àr, COl

uio vel fama, utiklypoctitze, & alii, qui fingunt

Quartus eft, defiderare, ut ab aliis mon. tan-

|

falfe, fe artis cujuspiam effe peritos, faciunt.

tum interius. concipiatur luec. effimatio, [«d. ex-

Secunda, fimajor queratur gloria , quam par . fit,

teriur etiam. prodatur , verbisque. manifefletur,

aut de rebus indignis , . ti jactabundi faciunt, &

in qua manifeftatione Lgus confittit.

lais

hanc

omnes, qui de opibus & rebus inanibus glo-

Quintus ,

artihus. modisue

riantur. 7'eríia , fi apud cos, qui de rebur non

aliorum de [uis fa&is eflimationem - laudemque

venayit.

m f

go[[unt. judicare , gloria queratur, ficat fi. quis

! dnk)l'.

coram imperitis difputaret , ut fapiens ab eis

" Sextus, etimn proprüs verbis eadem de-

rl

S.Philipp. habeatur. S. Philippus Nerius alias tres vanze

prodicare; qu»e praedicatio

Ne ius

)proprio noming

apudMan-

glorize fpecies affignavit, quarum primam vo-

QJatlantia vocatur.

cavit Dominam , quia tunc vana gloria inftar

PA

Dominz eft, quotiescunque illa przecedit, &

n. 4.

'S. II

propterillam fit opus. Secundam vocavit So-

ciam , quando homo non facit quidem dirette

EX S. SRIPTURA.

opus propter finem vanze glorize, nihilominus

in ipfo opere precipit aliquam propriam

Q-ualitah

complacentiam & vanam gloriam. Tertiam

dixit effe feruam five ancillam, quando ex ope-

Mhis caro foenum, & omnis gloria ejus, Iaia

re peracto confurgit vana gloria , at fubito re-

L.

N.

^

quafi flos fceni.

rimitur, unde monere folebat fuos dicens:

Attendite diligenter, & ad minus curate, ne

Il. Qui a femetipfo loquitur, gloriam pro-j , VE

priam quarit.

vana gloria fit Domina,

HI. Si ego gl

orifico meipfum ; gl-oriä mea lo.8. v. "34;' ]

nihil eft.

Filie €9 A&usr vanm glorim.

IV. Dilexerunt enim gloriam hominum lo, 12. v.

magis, quam gloriam DEI.

43

s Thom, — lll Septem a S. Thoma affiguantur, quoe tali

20 2- qn

modo demonftrantur: quia vana gloria confi-

V. Non, qui feipfum commendat, ille 9ro- ,, qor. ,.

132.1 al s.

batus eft, fed quem DEUS com

mendat.

VA

ftit in manifefta.tioqe' propriæ excellentize,five

cc3

V]. Quafi

399

"

j

Biibliothece Manuali: Concionatoria

VI. Quafi qui apprehendit umbram , &

IV. Seepe bono operi dum laus humana ob- $, Creg g

perfequitur ventum , fic & qui attendit ad

viat, mentem operantis immutat, qu?e, quatr- moral,

vifa mendacia.

j

vis quzefita non fuerit, tamen oblata delectat.

Job 26.

VII. Hoc fcio a princip

io, ex quo pofitus eft

V. Omnia vitia fuperata marcefcunt, & de-Caffian. 1

Y. 4.

homo füper terram, quod lausimpiorum bre-

vi&a perfingulcs dies infirmiora redduntur ;?- nftit.c.

L2

vis fit, & gaudium hypogritæ ad inftar punci.

hoc vero obje&um aerius refurgit ad luctam,

& cum putatur extin&tum , fua morte viva-

Fugä.

cius convalefcit. Et h»c eít fubtilis inimici

verfutia,ut militem Chrifti propriis faciat telis

Tdem

P.1rs, — VIII. Non nobis ,. Domine » non nobis, fed

occumbere , quem hoftilibus armis non potuit

nomini tuo, da gloriam.

P

fuperare.

Luc. 1.

YV. IO,

. IX. Cum feceritis omnia, qu» przecepta

VI. Vitiorum au&or dzemon in eo,, quodg, Fulg.

funt vobis, dicite : Servi inutiles fumus, quod

non poteft vincere vitiis fuis, vincit virtutibus ep. 3. ad

x. Cor.

debuimus facere , fecimus.

alienis : Àrmis , quibus eliditur , furgit, & vir- Probam,

v.7

X. Quid habes, quod non accepifti ? Si au-

tute, qua dejieitur, dejicit. Laudat, qua fe pro-- ?5

tem acce

fpicit fuperari, virtutem, ut victus

eris ?

pifti, quid gloriaris, quafi non acce-

tivare innocentem.

poffit cap-

Gal

v. 26

'XI. Non efficiamur inanis glorixz cu

pidi,

VIL 51iopera virtutum foras exierint , ra- *. Cypria,

invicem provocantes.

nus apud

Matth, 6

*

XII. Attendite, ne juftitiam veítram faciatis

rus eft, qui hominum judicia confpuat, & lau-

des humanas contemnuat.

Alv. to.J2.

Y. I

l. i. p. r.

coram hominibus , ut videamini ab eis ; alio-

VIII. Valde perfe&orum eft, fic-oftenfo o-

C.

I

-quia mercedem non habebitis apud Patrem

pere , autoris gloriam quserere, ut de illibata s. Greg. l.

veftrum, qui in coelis eft.

22. IDOf,

laude nefciat privata exultatione gaudere.

s. Bafil, in

V. E.

Prov. e7. XIIL. Ne glorieris in craftinum, ignorans,

IX, Ocium, quo apes fumum profequun-

quid faperveniens pariat dies. Laudet te alie-

tur, fignificat eos, qui Deo mellificant, re

Afcet,

nus, & non os t

tua. -

v

uum: extraneus, & non 1abia

nulla zeque offendi, quam laudum humanarum

2

*

fümo.

Jer. s.

XIV. Non glorietur fapiens in fapientia

Tiem &

V. 23.

fua: & non glorietur fortis in fortitudine (fua :

X. Lubricus eft humanz glorize morbus,s. Wieron;

tripl gl

nam velut umbra corpus , ita gloria ubiquep !:$2. ad

& non glorietur dives in divitiis fuis, fed in

fequitur virtutem , etiam in intimas folitudi- Euttach,

hoc glorietur, qui- gloriatur,fcire & noífe me.

nes , ut eam mactet , & perdat.

Xl. Omnia vitia fuperata marcefcunt, & Cfianus

Damnum.

devicta per fingulos dies nfirmiora redduntur;

e 120 c. 7.

hoc vero deviétum acrius convalefcit. Czetera

]e.5-4.. XV. Quomodo poteftis credere, qui glo-

genera vitiorum eos tantum impugnare fo-

riam ab invicem accipitis, & gloriam, qux a

lent , quos in certamine füperarint , hoc füos

folo Deo eft, non quseritis ?

H

Aggsei r.

victores acrius infectatur, quantoque fuerit

V/o 7-

XVI. Ponite corda veftra fuper vias veftras.

validius elifum, tanto vehementius victoriae

Seminaftis multum,& intuliftis parum : come-

ipfius elatione congreditur.

diftis, & non eftis fatiati: bibiftis, & non eftis

XIL. Hzec eft fpiritualium bonorum ratio, Eufebius

& C

inebriati:operuiftis vos, & non eftis calefadi:

ut, cum ea fummo labore conftetacquiri, tamho. $ ad :

ho

& qui mercedes congregavit, mifit eas in fac-

Monach.

Ti,

72

culum pertufum.

facile pereant, ut vix poffit intelligi,& inde eft,

quod nos interdum fanétos putamus, quia lu-

Ofese ci.

XVII. Percuffus eft Ephraim, radix eorum

cra de laboribus zeftimamus , & detrimenta

V- 160 TM

exficcata eft, fru&tum nequaquam facieus.

XVIIL Ventum feminabunt, & turbinem

fubfequentia deprehendere non valemus;

, Tie

quam frequenter indicationis malum, vani-

Ibt C- 80

metent; culmus ftans non ^ít in eo: germen

tatis acjactantize morbum , dum non fenti-

la,

v. 7.

non faciet farinam ;

mus, incurrimus ?

,

uodï etíi fecerit, alieni

comedent kexl eo.

XIII. Quas vires nocendi habeat humanzse s, Profpen;

$. IlI.

glorize amor,non fentit , nifi qui ei bellum in-c. 1x7.de

N

dixerit, quia, etfi fácile eft cuique laudem non sent.

EX SS PATRIBUS ET DO-

capere,du

",

Tnp

PAU

m negatur,difficile tamen eB:,-ei,noyn

Cird,|

CTORIBUS.

dele&ari, cum offertqr.

PAl »

Qualitar.

Puga.

NT

fip. N

.c Angi X

füup. Pf. 7.

I.I

Nanis gloria hujus fzeculi, fallax eftfuavi-

XIV. Jofeph, cum domum & omuia bona;

Bern;

tas, & infru&üofuslabor, & perpetuus ti-

IEgyptii Domini fui fibi credita fciret , Domi-

s, I3. in

li |

mor, & periculofa fublimitas, initium fine

de f

1íam noh ignoravit exceptam, & ob hoc non Canr.

bOno,

« providentia, finis fine peenitentia.

acquievit contingere. JVon efl, inquit, ex ouni-

s. Chryf.

II. Tuba eft omnis aCtus, vel fermo , per

bus bonis Domini mei, quodsnon in mea

fup. Ma t.

poteflate

quam ipfa operis jactantia defignatur;tuba er-

if, vel non tradiderit mili, pratér te ,

qua uxor

So fo

o canere eft pompam van:e laudis appetere.

ejur er.. Mulierem noverat gloriam effe viri,&

n lo

s, Auguft,

III. Laudamus mendaciter, dele&tamur ina-

in quad.

iniquum fibi judicabat vice contraria inglorir;

niter : & vani funt,

facere eum, qui fe fecerat gloriofum. . Adver.

Mem,

epift,

ces, qui laudant.

qui laudantur? & menda-

Pioy

tif:, homoDeifapientia prudens, virum uxorem

$, t

Orti-

H.m

ag

39t

Vana. eloria,

:reg«:n (

favores deüderaf,reiü magni äeriti ;Viïi pgetia

"

fortiter tanquam propriäm zelare gloriam , fi-

bique ipfi retiniffe fervandam , non alii credi-.

venalem portat; unde eceli regnum mereri po-

tuit, inde numum tranfitorii lermonis quzerit.

"

diffe , & manum ad non conceffum extendere

"Rit.c.

- XXV. Ínventus theíautus abíconditur, ut S. Greg.

non praefümpfit. Quid ergo? Homo zelat glo-

ama-h(),l(, m

riam fuam, & Deum audet velle fraudare- de

fervetur, quia ftudium coeleftis defiderii

lignis Spiritibus cuftodire non fufficit , qui hoc

(

vang.

fua, quafi non zelantem ? Sed audi, quid di-

ab humanis laudibus non abfondit.

In- prze-

cat : Gloriam , inquit, meam alteri non. dabo.

fenti etenim vita quafi in via fumus,qua adPa-

Quid ergo dabis nobis Domine ?

—Idem.

XV. Securatunc erit unicuique laus a Deo,

triam pergimus ; maligni autem Spiritus iter

noftrum quafilatrunculi quidam obfident. De-

his duntaxat, qui humanas laudes contempfe-

rint. Nam gloria in confufione eorum, qui ter-

predari ergo defiderat, qui thefaumm pubhce

ilp.

ortat in via.

H

rena fapiunt,dicente etiam David : Qui homimi-

XXVI Stultus ut

luna mutatur ; quia ficut S Bern.

lbgm

bus placent, confufi [unt , quoniam DEUS [prevtt

.de nat,

5

£0s, Fratres, fi hzecícitis, nemo veftrum velit

luna modo fplendet fine fervore , modo plena,

$.Jo,Papt.

modo exigua, modo nulla videtur (mutuaturn

laudari in vita fua , quia quicquid hic favoris

captas, quod ad Deum non retuleris ,

ipfi fu-

fiquidem lumen nunquam in eodem ftatu per-

manet) ita qui cenfcientias fuas in alienis labi-

ptit,

raris. Tibi enimunde gloria, putide pulvis,tibi

