homini e domefticis, qui o&o millia aureo-€5: ?. 7-

rum abftulerat, e fuga retracto, & incarcere

viorfit, deponunt; colligunt ex hoc ibi lo-

maledictis furenti, przeclare ignovit, Juffitfe-

candam imaginem. Poít preces fit levior; do-

ria fexta majori reum in templum adduci ,

mi ipfi lzeti excipiuntur. Illa baptizatur ab E-

cumque humi crucem de more adoraret, vi-

pifcopo Laudanenfi; diciturque Jaria. ll-

lius conceíffione pro hofpitali facellum eri-

cinam in pelvim , ftipis nomine , acceptas ab

homine injurias omnes , ablatumque ab eo

gunt ; no&te veroimago ad hortum redit, idq;

aurum , veluti jaceret,, li

bis, ergo in horto templum zedificatur, . Illa.

ac valere.

berum juffit abire ,

N

fan&e vixit qum trium fratrum matre.

Pietar in parente: a. patre. do&la.

Plato Chwjh'anw.

CXIV. Multis ab hinc annis in quodam Nicius

Boet. d&

CX. Boethius ait, quod in tumba Plato-

pago apud Samnites, juvenis, quidam, cum Prnft ex;

vellet uxorem ducere , . parentem annos!'*

difc.Scholnis reperta eft lamina aurea , in qua fcriptum

ultra centum natum volebat rus ablegare , ve-

erat: Credo in Filium Dei , na[citurum de lir-

gine, pa[furum pro humano geuere ,. €3. die ter-

lutexulem , & juventuti fuze & conjugi invi-

fum : eumque domo exegit, ac rus exulatum

tia ïefwreäm'um.

(

attraxit; quem cum ad oftium villze produ-

Pueri feptennis admiranda vita.

xiffet, ac vellet difcedere, fenex lacrymans o-

o Bof

yavit, ne tam cito fe defereret, fed faltem ad

a.l.!-P!I

Geelen:

CXI. Frater Thomas de Brabantia fCribif 1

menfam usque perduceret; eodem enim pa-

$ilf,c. utfequitur. Erat in Flandria quinquennis pu-

trem fuum a fe fuiffe olim addu&tum. Erat au-

19.

er, tanta prudentia praeditus, ut, cumaliquot

tem menfalapisin fummo rure, fub patula

religiofos e Francifci familia vidiffet , a fuis

quercu, ad prandia. & compotationes expofi-

|parentibus ferventer petierit, go habitu vefti-

tus ; hac re ille velut percuffus, quid audio,

ri, cui etiam vitam & mores ita conformavit ,

inquit, mi Pater, eademne injuria a te illata

ut nudipes incederet , pecuniam nunquam at-

eft parenti, neque aliter mecum agetur ?

treGaret, utebatur fingulari modeftia, fervabat

hzecne merces & grata filiorum mens in pa-

ftata precandi tempora, fobrius , ferius, pru-

rentes ? lgitur illico mente mutata patrem

- dens, fenes & juvenes hortabatur ad virtutis

domum reduxit in praecipua & commodiori

ftudium: feptennis demum moritur.Priusquam

zedium parte locavit, ac in nuptiali coena

moreretur, confeífus eft, communionem ta-

fummum illi locum dedit, ac femper dein-

men etíi percuperet, non accepit; parentes

ceps illum coluit.

tam fubito deceíflu fuo moeftus confolatus.

N

Eodem momento, quo mortuus, ejus religio-

V'enia. hofli data vulnus curat,

fa veftis difparuit, nunquam amplius viía.

CXV. Eques quidam ab inimicis fuis cir- Idem ex,

Cum efferretur, religiofi di&ti Ordinis incipie-

cumventus grave vulnusaccepit, & injuriam ! *

bant canere : De profundis; fed occulta vi im-

ulcifci conftantiffime voluit, ut placari non pof-

pediebantur , ut pergere in illa lugubri oratio-

fet. Interim a Capucino egregio conciona-

ne & cantu non poífent. Qui hzec fcripfit, ipfe

tore illac tranfeunte invifitur, rogatus ab ami-

cis, multag; de venia ille dicebat, ut tandem

hoc impedimentum prafens expertus elt:

alter

l]

552

JBibliothece Wlanualis Concionatoriæ

alter annueret, fe eis jgnofcere : quöties au-

matergravifa: Twer, inquit, quem fodie in

tem vulnus curabat,

recrudefcente dolore ,

templo que[ni ;

& mox domem addu&Go,

Sggauä

iterum injurize fuccenfebat , . ac hoftibus fuis.

anuuent

l

e patre, volentem filiam defpon-

ldipfe laefus cum animadvertitffet , doemonis

det.

parhet

aftu dgi, ut iterum odia illa redirent ,

vetuit

]' 2.007

fibi ante vulnus curari amplius, quam Ta-

Projagia mortis ! varia,

bellio accitus in publicas tabulas retuliffet ,

(XIR. fn familid Prichoroskiorum Va—P- Albers

hoftibus fe ignoviffe, Eo fat&to, cum medicus

vulnus aperiret, fanatum obductumque illud

ria habent mortis praefagia.

Si quis enim e

Rtus Ko-

nobski c.

invenit, ut vix cicatricis veftigium o

*

Rgnde-

moriturus venator, tunc canes, tibie , &

7. Notat,

ret.

voces venantium audiuntur , (i quis 2equos

amet, hinnitus: fi quis mufica dele&atur ,

Fm&ü: Cäztec/zeþf.

cantus períonat.

H*»ec omnia aguntuur, in

caftro Skoczicz. In eadem familia habent &

Baryp.. .CXVI. P. Eämundus Augerius S. T. Con-

c. 2. de- feffarius Henri

hoc: Eft Przeftricii in templo duobus Cla-

Yvot,

ciHI. Gallie Regis, in articu-

tonia milliaribus in altari e dextro latere fta-

Kl 5

Lj

P'^- lo mortis utrinque ad latus vidit adftare in-

tua 5. Joannis Evangeliftve , quse quoties ex

gentem numerum parvulorum , quos Chri-

illa familia aliquis eft moriturus , in terra ma-

ftiana olim doctrina imbuebat, qui toti ala-

ne absque ulla lzefione invenitur, cum tamen

fedem

cres aderant, eum ad coclum dedu&turi, Hic

fit fere in.,fummaitate.altaris collocata. 1n fa-

in Virid

pl]'

fubiit pia curiofitas Patris animum , ut ro-.

milia Strogetick fupra templum aut aliquod

garet Deum, num aliud fructum nullum in

in

caftellum eorum albus pafler videbatur.

animarum falute feciffet. Cui Deus refpon-

familia Geniffecki de Augezd hydria ftannea

dit, eum infuper quadra

ginta millia hoereti-

fua fponte operculum cum flrepitu claudit.

cqrum convertifle.

In familia Dlavhoroskiorum ita ciíia magna

clauditur.

in familia Klenoroskiorum in

Eadem mimcülo comprobata,

templo Parochiali in arce eorum Polonia ad

Ibidem,

miffze facrificium lumen extinguitur. In fa-

. CXVII. Pater Ignatius Martinez S. J. vir

milia Kleneroskiorum ante mortem cujuspi-

fan&tus fedecim ultimos annos nil, nifi Cate-

chefin, parvulis tradebat, tanto folatio, ut ro-

am foemina lugubri babitu profpicit per fene-

ftras. In familia Sternbergiorum in templo

garet moriturus Superiores, paterentur fe-

cum arundinem illam fepeliri, qua in Cate-

Parochiali noctu lumina vifuntur, quze fi fint

chefi uti folebat.

Semel promifcue in Cate-

in dextra parte, maículus morietur; fi e

parte finiftra, foemina,

In arce & familia

chefi rogabat, num adeffet aliquis, qui vellet

falutationem Angelicam recitare ; cum ru-

Schwamberg alba foemina familiaribus fein-

ferit, nulli noxia.

In arce Kamen familize

flica verecundia nemo vellet dicere, infans

fex menfium ab ubere matris pendens totam

Malowecz trialumina prodigiofe accenfa , &

falutationem illam ad

hortulum arcis obeuntia.

In familia .Kolo-

finem usque memoriter

wratuno milliaria luna civitate in monafte-

recitavit.

rio Rozow lapis fepulchralis fudat, quoadhe-

Kanoy

ros delato figno a P. Priore, qui eft Ordiuis

db aof

Horeditas in gauperes. diftributa,

S. Auguftini, totà familia convenit, &.poft

(.6,

Idem.p.4. CXVIIL Conftantinopoli vir erat proedi-

confeífiones mortis arbitrium exfpe&tant. Fa-

€. 9. P?^ves, & pauperibus mire addi&tus; unde con-

Xl 4.

milia Lobkowiz habet pro fi

gno mortis cam-

fentiente filio, quem habebat, omnia bona

pauperibus erogavit: rogato prius filio, num

panulafn fponte impulfam.

aterna bona, an vero Deum curatorem mal-

Gmtiles alios ad f»clem ddolmmtef.

et, cui filius dixit: Divitig tuc hodie [unt , €9

CXX. Adolefcens gehtiliþs P. Petro Almei- Ex epift, :

£raj non erunt , Ch;'fijim autem munet 1m gter-

d» nuntiavit ,

mum. lgitur pater bona omnia Xenodochiis ,

quosdam Mauros

cupere illinc mif-

egentibus & zegris diftribuit, nullis filio. reli-

Chriftianos fiei , fed fuorum iras & fannas

fit,

Cis. Qui tamen contentus , & Chrifti ope ni-

timere; egitque ita eorum caufam , ut Pater

xus vivebat alacer.

Interea mirata urbs tota

Provincialis ei literas ad arcis Lufitanze Prze-

fe&um daret; quibus rogabatur, iis Mauris

eft & patris & filii pietatem, pauperem tamen

eífe filium fivit ,

donec Deus illi caute pro-

prefidio effet; quare idem adolefcens paulo

poft novem Mauros adducit baptizandos ,

fpexit. Erat Conftantinopoli vir nobilis, cui

ipfe autem in fuis erroribus adeo manfit ob-

unica erat filia, qui cum conjuge deliberans,

Ínum eam opulento, an pauperi fed morato

ftinatus, ut ne verbum quidem de conver-

fione fua audire vellet. Idem omnino egit

marito traderet, fuadenteuxore, pauperem ei

dare conftituit, Statuunt ergo , ut bene mane

Maurus grandsvüus, & medicus peritiffimus

Colend

Gow: is volentes ita duos filios, ac toti-

Mi

uxor ad templum iret, & quem primum vide-

huj

ret ingredi orandi caufa , is maritus filize ad-

dem famulos, ad P. Francifcum Barretum

legeretur, Altero mane matre orante, juvenis

deduxit, rogavitque, ut eos vellet baptiza-

re. Atipfein alterius falute officiofus

hicingreditur, quem illico mater per fervum

: ffuam

adíe accerfit: a quo multa percontata, ubi

neglexit in gentilifmo obftinatus.

intellexit, quid ejus pater fe volente egiffet ,

CXXLV 0-

553

Aypendix À H ijtdr?a.

V'ocationis. defertee gemna.

Aulicifmus laudabilis.

Barty p.-

CXXV. B. Frater Joannes Ordinis S. Fran-

Sodalis

CXXI. Studiofus quidam anno 1602). a Pa-

cifci hortulanus mire ftudebat Dei gloriam

3. praxi 4.

anni fan-

*

Parthen, trum Cappucinorum familia retardatus , ut

promovere ; qui, cum Salmanticze effet, ubi

« 2«€,7.

amitteret illum animum, Muffipontum mitti-

tunc Rex Caftellze degebat,ac Regis palatium

tur , ubi tertio poft menfe lethali vulnere fau-

adiret,ftipis petendze caufa , juffus eft concla-

Aly

Ut«

cius patri nunciatur : Filius parente fuperve-

vé regium intrare, ubi tunc Rex prandebat.

Ko

niente tribus tantum horis fuperyixit , alie-

Illic B. Frater advertit diligenter & accurate

s

MR

no quidem fcelere lzefus , pro authore ipfe

mentem ad omnes ritus,quibus Regi infervie-

NOtdt

batur, ad honores & reverentiam, quam Regi

deprecatus a patre veniam eft ; tum in fine

caufam mortis exponens: /Zider , inquit , pati,

exhibebant, ad fuavem muficam, qux accine-

mi Palter ! quem nuper. Chrifli. cruce. Cappucino-

bat accumbenti BRegi, ad vafa aurea & argen-

tea, quze in abaco eraut , ad omnes denique

rum infignitum pa[fus non. es ad aftra tutam viam

appetere , eundem . alieno. facinore. crudeliter mo-

motus, & apparatum regiv menfz. Inde do-

mum reverlus, (tatuit eadem obfequia Chriíto

rientem videre cogeris.

exhibere,quz viderat,Regi prtlita : Adit igi-

Excommzmiw—tioni; virtus.

tur templum , & comportat omes calices fa-

cros & patenas coram Venerabili, tum eos in-

Rederus

in Virid.

, CXXII. Anönymus quidam monachus in

cipit complodere, ac velut inftrumenta mulfica

Scetaaa folitudine aliquandiu fan&te mora-

ad edendum fonum compellere, quibus & ipfe

p. i.

tus, demüm jugum deferuit , contumacize

faam vocem adjungit, modulatus , ut potuit ,

poenas detre&ans.Alexandrize a gentilibus ex-

interim iteratis genuflexionibus, & reverentia

ceptus, cum fidem deferere nollet,capite mul-

Venerabili faepius exhibita aulicorum more ,

é&atur, corpore canibus extra urbem proje&to,

cum admiranda pietate, quze omnes adftantes

Fidelium opera illatum facrario corpus , cum

ad ftudium divinze glorize accendit : qui atto-

fub miffa diceretur : Catechumeni egrediantur ,

niti tam raro fpe&ctaculo vix indepoterant a-

tumba fecum tra&ta extra templum omnium

velli; dum ille diu fuam pietatem continuaret,

ftupore conceffit. Cujus rei caufam quidam

ac fzepius exclamaret : Tur eff , tuus eft hiz ho-

cognovit divinitus , fcilicet, quod monachus

nor , quem exhibeo , o Rex cali €2 terra , qui om-

parere recufaret, anathemate percuffum , non

ni honore dignur er : 1ta diu perrexit, nulla ba-

potuiffe in templo manere, lllo foluto mox

bite adítantiam ratione : donec bene fatiga-

quievit eo loco , quo primum pofitus erat.

tus lacrymis madente,vultu , ac animo incen-

Quanta res inobedientia , quam nec marty-

fo , oculis in Venerabile defixis, fe humi toto

rium fatis poteft expiare , quod tam

en operit

ac porre&to corpore proftravit , animi fulpiriis

multitudinem peccatorum.

debilitatem )cþorpo:fis fupplens.

Mirum ad. [on&itatem comparandam

Abjtinmtia a certo potu mirabiliter

, impetrata.

»

mqi'iwm.

CXXXV I. B. Columba Reatina audiit con- Idem p.4«

Kenovili CXXIII. Anno 1640. civis quidam Suffi-

cionatorem dicentem de ingenti numero San- : 3 Pra-

in aonot, tiji adeo erat in hauftum vini , ut vocant , cte-

CO.

mati propenfus, ut diceret mori fe malle ,

&orum ; pro argumento ajebat ille fingulas ur- ""

bes habere proprios & indigetes 5anttos,quo-

quam eo potu abftinere. Ei dormienti candi-

rum multos recenfebat. Tum illa, cam nul'um

diffimus puerulus ter adftitit, ab eo potu de-

audiret e patria fua nominari , cum tribus

hortatus : fed ille voces eas infuper.habuit ,

d

en

aliis puellis ftatuit co

ncionatorem adire,& ro-

u:;;

ec pcenam fenfit obftinationis.. Graviter

enim corpore & animo laborare co»pit. tQuare

gare, num nullus Peatinus effet fan&us ? Ille

negabat , ullum fe fcire, cupere autem fe , ut

voto fe'obitrinxit , eum fe potum non am-

X epl&'

illze fint primze,aut una faltem earur. Gavifze

3c m

plius haufturum, Tunc apparuit ei B. Virgo

hoc refponfo fortitze funt", penes quam ea

di-

cum infantulo;qui pree gaudio ex ulnis D.Vir-

gnitas effet futura.. Sors Columbam atügit.

ginis exilire videbatur. Exin facillime abfti-

nuit, mirante tota civitate : quin fatetur, fe ,

Quare ad. facerdotem reverfe , cupiuut eamn

fortitionem ab eo ratam haberi. Ita Columbze

fi totus fibi mundus offerretur, velle ne vel

forte impofita eft neceffitas , ut fancta tieret :

guttam fumere.

prout fa&ta eit.

Litenig ommium Sanülorum [u-

Innocentia cum. gaudio mani qui&ta;

lutares.

CXXVIL. Efocietate quidam nobilis ma- Nitris

Calend!

EE bonsicanl QUE eraviba & o

tronze confcientize przeerat eximia forma proe- €* 3-

B. V. 15.,

& perfecutionibus preffi;intemplo ad easavet-

ditze,non minori pudicitia : hanc juvenis de-

Jalii.

tendas litanias omnium Sanctorum inftitue-

peribat, qui, quod videret, matronze pudorem

rant recitare, tam felici fucceffu, ut motibus

falvum fore, quamdiu a patre defenderetur ,

compofitis fzeculares dein , qui fciebant , ex

patrem ab illa criminatione avertit ; Superio-

quantis malis & quo remedio fuiffent erepti,di-

rem enim adiit, ac fictis teftibus probavit ,

eum diuturnam cum illa flupri . confuetu-

cere vulgo foliti fint : Cavete a litantir Fratrum

Prad

dinem — habuiffe.

]ta Patef

innocens

icatorum , mira emim. operantur.

aaa

accu-

R. P. Lohn. Bibl. Mun, T| 0. I1I,

354

— Tituut CL11IT. Zedus,

accufatus, graviter luit ; in vilibus enim mu-

AVuditar membrorum in [ommno vitanda.

neribus occupatus fuit , quze tamen fortiter

CXXXI. Carpentarius (quidam religiofus ,1aem p. 3.

fint

& ut vocant, Converfus Ordinis S. Benedicii, c.2. pra-

) illu

obivit. Interim criminator lethali morbo op-

kaIB'n

preffus , cum confiteretur , inter alia hoc ape-

cum no&tu quiefceret zeftate in dormitorio,ubi xi 2.

ruit ,fe patri injuriam feciífe. Tum facerdos

erat pro more lampas accenfa , cumque fe ad

alferens , eum abfolvi, nifi reftituta fama, non

fomnum invitaret , apparuit vultur enormis ,

poffe, metum alteri incuíffit , qui facerdoti fa-

qui proprie jacentis le&um refidebat , cujus

funeftze avis adventu exterritus, videtinfuper

cultatem dedit faciendi, quod videretur. Tum

ille rem ad füperiorem detulit, qui patrem ga-

prope fuum lectum adeffe duos dzemones hu-

vifus & amplexus innocentem , eum antiquo

mana fpecie, qui verfi ad ivulturem. Quid fic

loco reftituit.

agis , inquiunt , milil ab 1flis religiofir obtines ?

Nihil , ait vultur: fumt emim [figno crucis muniti

.' Pericula cajtitatz'f vitanda.

in fronte , €? aliguid. ante . [omnum ex Pjalmis

^ Idem ex.

smullarunt, €$ quia milil groficio , huc me quietis

. CXXVIII. Recenfuit Nicio P. Francifcus

cdu[a contuli , [ed unde wos eflis 2 Succe[fitne

$pet. €

t.

Rocca S. ]. ejus confeffarius, ut fequitur. Ab-

enpl

potiur vefler . conatus , quam meus 2 Omnino ,

é, &i

bas erat,cujus monachi ad res domefticas vo-

refpondent , venimns Catuluno , ubi militem in-

lebant opera cujusdam muliercuize uti ; ille

duxumus , ut vitium | ho[vite fu. inferret , dein

vero conatus elt periculi vitandi cauía hoc

monaflerium. pretergre[] , effecimus , ut illic ludi

monachis diffuadere,quod tamen non potuit ,

reliciofur moderator uvenem di[cipulum corrum-

quod crederent a fordida muliercula nihil im-

geret, At tuiners pecus milil hüc agis , cum affi-

minere periculi. Abbas igitur , ut eis errorem

flas vreligiofo huic , qui nor refpicit ; vider utique

dextre oftenderet, quodam die juífit coquum

eum . frigus captare . €? indecenter jacere , nudati-

cibos omnes ultra folitum fale condire. Eo fa-

bia extraletfum proten[a , cur iudecoram.| tibiam

&o , finitaque menía ftudio Abbas foras egre-

non verberas ? Vix hzec dixerant , cum alter

ditur , fumptis celle non tantum , fed etiam

doemonum correptam afciam , quze fub lecto

putei clavibus. Interim monachi ob falfos ci-

jacebat , totis viribusinreligiofum vibrat, &

bos fiti prope ene&ti, cum nec e cella poffent ,

fucceffiffet i&us , nifi his auditis pedem intra

neque e puteo bibere, urgente fiti in culina

lectum retraxiffet : unde i&tus homini defti-

tandem eluviem ( folam enim culinamin eum

natus le&i latus ligneum offendit, quo fa&to

Stlpit

finem reliquit apertam ) bibunt , ac reverfum

illico difparuerünt , apparente tamen in ligno

Ser n

&l

Abbatem ideo objurgant. At illé prudenter

fecuris veftigio,

occafione ufus , eos edocuit , quantum etiam

Puella mirabiliter ad baptifmum perdu&a.

in fordida muliere temporis tentationis peri-

CXXXII. Alexandriv in /Zgypto quidamldem p. 4

culum immineat pudori..

veritus ob debita perpetuos carceres, jam vo-€. 1. pra-

lebat fe ex arbore fufpendere: hunc miferata Xi 2

Regum exigua : gotentia.

nobilis puella adhuc gentilis , omnia fua bona

illi offertad debita expungenda ; quze ille ac-

Idem ex. CXXXIX. Philibpo II. Hifpanize Rege cum

ceptavit , fed puella depauperata , ut fe dein-

74

filio adhuc puero Philippo III. venatum egref-

ceps fuftentaret, turpi quzeftu fe aluit , quem

fo , fubitus imber ingruit ; tam puer patrem

diu fectata, tandem ergo zegrotat. 'In extremo

rogavit,'vellet nubibus ac coelo imperare,

tamen prope agone a Deo illuftrata voluit

ne plueret.

Cui Rex refpondit, fe hoc non

Chriftiana fieri. Sed id eam angebat, quod in-

poffe , effe hoc altioris poteftatis: quibus in-

famis ob priorem vitam patrinum pro baptif-

tellecis puer , qui tam multa fvpe audiebat

mo non effet repertura. lum ecce juvenis ad-

de patris potentia jattari : Quid audio , inquit,

eft ei perfimilis, quem olim a laqueo fuis for-

o pater ! tam parvam rem prejflare mon potes ?

tanis eripuit, & intelle&a moeroris caufa eam

quid fi quod majus poflulaffem. ? jam plane. compe-

confolatus , opem ei fuam promittit, & abit.

rio , te nifil po[[e. Tum pater ! Deum igitur ti-

Mox reverfus duos alios fecum dignitate &

Wo, ]

"me , qui plus oimnibus.| poteft.

fpecie magiftratui fimiles adducit, aquibus ad

templum dedu&a , & vocato facerdote bapti-

st

AModeflia a Crucifixo penjata. |

zata eft , uno éorum patrini vicem fubeunte.

Vicini, uti & Epifcopus,mirabantur, proftitu-

Buryp.i. CXXX. Poft Completorium olim quidam

tv puellae aufuta fuiffe quemquam baptismo

«.8. de- ex Ordine S. Franciíci eo loco , ubi crucifixus

got, 2«

conferre, & ejas patrinum elffe : Epifcopus

erat pofitus, infolentius ridebant, tum imago

prefertim , qui ad fe facerdotem , qui ipfam

crucifixi grandem clamorem edidit : unde illi

baptizarat , levocatum rogat , cujus auctorite

attoniti cum crucifixum afpicerent, viderunt

id egiflet: Is refpondit, a duobus e magiftratu

vultum ejus inflammatum,& oculos ira arden-

eo fe fuiffe addu&tum. Ergo Epifcopus ipfe

Ditiy

tes, veluti fi Chriftus effet indignatus, eiloco,

TOfuy

puellam iterum decumbentem adit , & rogat,

li. M

ubi ejus effigies effet, tam parum reverentize

quid tandem boni egiffet, cur a Deo baptifmo

P

haberi: neque irritum fuit prodigium, illi e-

effet donata ( fufpicabatur enim Epifcopus ,

nim deinceps ad omnem occurfum imaginum

aliquid divinitus contigiffe ) illa tandem, faífa

Redemptoris, erant mire modefti; ii vero,qui e-

fe peccatricem , recenfuit , quid cum defpera-

rant aliquanto infolentiores, paulo poft conta-

to homine egilfet.

buerunt, & intra paucos dies funt mortui.

Aa-

Ziypendix : Hifloria.

555

AMuri monafterii ofmlb hionorati,

vero gaudens valdei

pfam diligentius perfpe-

Iem p' 3.

xit, fe beatum reputans , quod afbe&u & affa-

.2' p

làüinCen CXXXIIL S. Maria Magdalena de X-Pazzis

v

tu talis Domine perfrui dignatus fuit. Et illa :

3.illuft, amore religiof»e vocationis fepe vifa eít mo-

Sicut me aute bene vidifiista me retro intuearir. Vi-

9 132 - pafterii muros exofculari , caufam . rogata di-

dit itaque in dorfo eam plenam vermibus ;

cebat; Ah! forores , an non z:equum eft , ut

putredine , immunditia , & fotore : itaque

id agam ? hzc funt faxa & muri, qui me ab

horror iftorum omnem gloriam prius vii

f

£X

um fu-

infelici mundo feparant, & fecuroloco thefau-

perabat. Ad quod nobilis in fluporem raptus,

rum inzftimabilem me puritatis reponunt.

& nimisterritus eft. Ad quem illa : Zgo fum

Hoec cogitatio me ad incredibilem diletti mei

gloria mundi , €9 taler funt frufus anet. Ad. ver-

amorem exítimulat.

ba hzec imago difparuit , & nobilis emendatus

rediit, & m-unïdo renunciavit Deo vivensa

Tentatio vehemens erga vetita.

.Pa?iäztia probata, €$ X-appm?;gta. |

Spec.ex-. CXXXIV. Miles fäceïdoti confeffus , hanb

CXXXVIIL Erant duo fratres monäöchi'bïd-"f-?

eimpl, difta

nam poenitentiam fubire juffus , ut ftans fub

&, ex. 46.

pariter in cella commorantes , quoram humi-* 9-

fylvefiri pomo, quae acerbiffima poma & efui

ingratiffima ferebat, nullum inde pomum co-

litatem & patientiam multi de Societatis Pa- -

tribus collaudabant. Audiens quidam fan&us'

mederet, cum antea fponte fua abhorreret a

vir,volens probare,fi veram perfe&amque cha-

tam agrefti cibo , ita tamen poft datum impe-

ritatem habcrent ac humilitatem, venit ad vi-

rium coepit illis pomis tentari, ut, dum fecum

fitandum eos, Cumq; ewitt gaudio fufcepiffent

confli&tatur ,. nec vinci fe contra mandatum

2 gula tam importuna patitur, mori prze ve-

eum,& ex more compleffent orationes & pfal- -

modiam, egreffus forte cellula vidit parvum

hementia appetitus quem fegreHi»t, debuerit.

hortum,ubi fibi olera faciebant,apprehenfoque

baculo cum toto impetu coepit omnia olera

Jfira R&ginæ in S. Martinum

czedendo confringere , ita ut nihilomnino re-

j

maneret. Videntes autem fupra dicti fratres ,

qetas.-

t

nihil penitus dixerunt;fed nec vnltum triftem,

Sulpit, | CXXXV. S. Martino Epifcöïa'e UXOf Mäxi-

nec turbatum habentes , rurfus ingreffi cellu-

Sev.in vi-m

lam,vefpertinas orationes complendo adoran-

i Imperatoris ( viri czetera a Sulpitio lauda-

æa l. 89

ti, nifi quod impofitium imperium vi, & bel-

tes eum dixerunt:5Si przecipis,Domine,ibiimus,

& eum,quiremanfit,caulem coquentes guftabi-"

lum civile non vitavit , & qui fzepe pios cum

Martino fermones habuit ) velut Magdalena

mus, quia jam hora eft , ut cibum fumamus.

l p i

Tuncfenior adoraviteos dicens: Gratias ago

.. n Pu'

Chrifto ad pedes affufa, omnem regiam di-

12

Salvatori naftro Jefu Chrifto, quia video, Spi-

gnitatem pofteriorem pedibus ejus habuit ;

ritum. fanctum requiefcere in vobis. Etiam

ut denique Martinus a Rege & Regina com-

hortor ac moneo vos,fratres chariffimi , ut us-

pulfus fuerit, pati, ut fibi omnibus remotis

miniftris a fola Regina ferviretur. ipía igitur

que in finem cuftodiatis fanctze humilitatis &

patientie virtutem , utipfa in regno coelefti

parat menfam, fellulam fternit, aquam ma-

nibus miniftrat , cibum , quem ipía coxit , ad-

vos fablimes & magnos in confpectu Domini

faciat apparere in fzecula fzeculoram.

fert : demum eminus felo fixa immobilis &

1odeftiam & humilitatem fervientis exhibet,

Pax quomodo f[ervanda..

bibituro mifcet & proponit, finita czena micas

CXXXIX. Erant duo fratres fecundum car-Ib. ex. 5«

nem germani: veruntamen utrique in fpiri-SX. Vita

fte

A

.

æ:qlligiï , & velut ïca?e?ilus illis pafcitur.

tuali propofito monachi exi

ntes. Infidiaba-

N

tur autem eis malignus fpiritus,ut quocunque

i lgæï o &grorum . jïnguïarï; /

modo fepararet eos ab invicem. Quadam au-

tem diead vefperam fecundum con(uetudinem

Rho. l, &, . CXXXVI. Francifcus Titelmannus Cap*püc«—

ille junior frater accendens lucernam pofuit

c. i. 6. cinus , vir admodum do&us , literarum pofita

". 25.

cura, segros curabat; rogatus ab amicis e-

füper candelabrum. Faciente autem malitia

L

daemonum, ruit candelabrum , & extincta

j

us rei caufam , digito in ?e2ros intento

Hi;

-ajebat, funt mei Chryfoftomi ; hi mei Augu-

eít lucerna. Per Lancoccafionem infidiaba-

tur eis diabolus , ut eos inlitem accenderet.

ftini : quia fupereminet , juxta S. Paulum, feien-

Surgensque fenior frater,coepit percutere fra-

tug charitar, Chriflt.

trem fuum. Ille vero proftratus in terram de-

recabatur fratrem fuum dicens : ZMMagnanimur

AMundi turpitudo. oftena.

eflo , Domine , &2 ego rur[ur incendam. lucernam.

Ergo quod non refpondit ei turbulentum ver-

Ditipl ' CXXXVII. Erat quidam riobilis n Auftria

Prompt. totus mundo deditus, quadaui no&te folus an-

bum , malignus fpiritus confufus ftatim recet-

lit. M, ex.

fit abeis. Et pergens ,eadem notte nunciavit

69.

te caftrum fuumin virgultum pulchrum flori-

bus ( ut melius de mundi pompa poffet cogi-

principi doemoniorum dicens:: Quemadmo-

tare ) defcendit. Quzedam igitur domina fuper

dum propter humilitatem illius , qui proftra-

-humanam zeítimatlonem formofía & ornata fe

tusin terram veniam poftulabata fratre fuo ,

ei przefentavit , dicens : Ecce affum , quam tan-

non prevalui in eis. Vidensque D EUS

monachi

to aimore hatfenur. dilexifli , ad me accedar, — Ile

humilitatem & va].untatem hujus

AAaA

z

effu-

o Lohn. Dibl. Man. Tom. I1I.

JAibliothece

AManualis Conciomstori

556

effuditfuper eum gratiam*fuam ; & ego fentio

ante me , funt opera mifericordize , quze feci

ante mortem , &illisbonis modo utor, Menfa

"

me valde torqueri atque cruciari, quemadmo-

vero retro me pofita eft , quze difpofui , cum

1 Is,

dum non prazevalu

ij eos feparare ab invicem.

Hiec ergo omnia ver

ba cum audiret idolorum

adhuc viverem , & mandavi uxori , & pueris

bat , compunctum

meis,utanim» meze fübvenirent eleemofy-

facerdos , qui ibi commane

nis & fuffragiis & in teftamenis.Et ecce adhuc

eft cor ejus in timore

& amore , Domini noftri

tefa Chrifti. Confiderans etiam, quam magna

vacua eff ; quia occupaverunt fe temporalibus

rebus dividendis , qui mei obliti funt. Unde

feduttio & perditio animarum eft cultus idolo-

Fac bene , dum vivis , poft mor-

rum,relinqaens omnia ftatim. fefünanter ad

dicit fapiens :

Unde etiam Ambrofius :

fan&tos Patres ad monafterium perrexit, & re-

lem. viwere

) vir.

tulit eis hzec omnia, quze per malitiam doemo-

Hoc tantum tuum . reputa , quoql pa(uperibw era-

nes inter fe loquebantur. Cumque monitis fa-

lutaribus inftruxiffenteum fan&i Patres de do-

gäfü-

Eadem . alis non. committenda.

&rina Domini Salvatoris,baptizatus eít& fan-

CXLIIL Quidam dives in articulo mortisIbid. lit.

&i propofiti monachorum vitam arripuit , &

tres filios fuos ad fe vocavit, & feniori dixit ; E ex, zg.

adjuvante & cooperante gratia Domini fa-

Nofce, fili chariffime , multas poffefliones

&us eft probatiffimus monachus. Fantumque

vobis reliqui ,

uas olim confervavi , quas de-

veneratus eft & tenuit humilitatis virtutem,ut

Et ideo fortaffis

oinaes humilitaté ejus mirarentur. Dicebat e-

buiffem pauperibus erogaffe.

urgatorium ibo. Dic , quid daturus es

nim,quod omné virtute adverfariorum noftto-

ad E

nima mea. Acille plurimarum celebra-

rum. domonum

militais folvit intentio.

pro a

tiones miffarum,

&]largas eleemofynas fe fa-

Denique & Dominms nofter Jefus Chriftus

&urum promittebat. Similiter fecun

dus pro-

per humilitatem triumphavit diabolum, &

mittebat. Hos duos pater laudavit: & hoc

omnem virtutem ejus contrivit. Addebat e-

di&o rifit tertius. Quefivit autem a minore ,

tiam dicens,quia frequeater audiffet doemones

quid .de eo deberet fperare. At ille : Pater,

inter fe loquentes:quia quando ad iracundiam

nec unum denarium promitto pro te daturum.

accendimus corda hominum , fi qui fuftinue-

dum

Et cum malediceret illi pater : filius ait:

rint patienter injuriarum convitia , & converfi

í

f

vivis , pater, bona tua pro falute tua diftri-

magis rogaverint ea, quze ad

pacem funt, di-

bue: nec committas mihi , nec aliis fratribus

.centes : quia ego peccavi ;

ftatim fentimus

fÍcere , & ap-

meis ; poffeffores enim rerum tuarum faéti ,

omaem noftram virtutem marce

quomodo

te juvabimus , cum amore noftri te

proximat eis gratia d.iVinæpotentriäæ.

2 Utilitatem enim fuam unusquis-

bbl ex,

juvare nolis

"U

que noftrum plus , quam

te, diliget: & de te

. Correflio omi[a nocet.

ampliu

s parum curabit , nec folicitus erit.

P

fculando fratribus proeferebat , verita-

Difelplin.

CXL. Erant duo fratres in monafterio uno.

Hunc o

Prompt.

te audita; & divitias fuas pau,per;bus ero-

&lit, H, Unus erat gr

atiofus Abbati', & ceeteris fratri-

2

bus ; alter autem non erat gra

tiofus, & quid-

gabat pro falute propria.

quid deliquit irumediate ab Abbate punitum

- Jnfidelitas heredum.

fuit ; fed alii frequenter pepercit ipfe Abbas

in fuis negligentiis , quia gratiofus erat omni-

-CXLIII. Obfeffus quidam , dum dü/cer;?tuflbid.e»x,

bus. Contigit,ut illi ambo morerentur. Appa-

ante domum cujusdam civis , qui ?edificabat 4 -

ruit aute ille, qui gratiofus fuitAbbati,diceris,

in altam domum magnam & fumptuofam, rifit.

fe effe in magnis poenis.Et Abbas:Übi eft tunc

Quarentibus,cur rififfet, refpondit: Ifte aedifi-

ille infelix, qui plures negligentias , quam tu,

cat, quafi femper vivere debeat , & ego cio ,

commifit. Et ille : O pater, ipfe non eft infe-

lix, nec mifer; quia jam eft in clara . vifione

quod mala morte morietur ante noctem ;quia

negligentia deli-

interficietur. Hoc eo dicente rifit fecundario :

Dei ; quia quidquid hic cum

& cüm ab eo quzereretur, cur rififfet ? refpon-

quit, immediate hic punitum

fuit, & fic fatis-

fecit : fed mihi, pater, fsepius pepercifti in

dit, quia ifte morietur , & reliaquit divitias

fuas,quas cum labore acquifivit, alienis. Cui

meis negligentiis , eoquod gratiofus fui tibi &

cum diceretur, quod haberet hzeredes, quibus

ceteris fratribus ; ergo jam graviter torqueor

Sed , Pater fancte , ora Deum

deberentur divitize , refpondit : Omnes fui

in purgatorio.

da me cceteris fratribus

Tieredes erunt fibi fatis infideles , quafi alieni

pro me, & recommen

effent,quafi eis nunquam aliquid boni feciffet,

meis in fuis miffis & orationibus, quia

valde

quia ifte morietur,& accipient hzeredes pecu-

affligor in purgatorio.

niam , & oblivifcentur animam fuam. Et hoc

lii fem

7

di&o rifit tertio : & cum iterum caufa rifus

Difpof

Ho bonorum ante moricm

6 li, M

qu:ereretur, refpondit: Rideo de jufto Dei

facienda.

judicio, quia fiet ifti diviti , ficut ipfe fecit ;

Diícipl.

CXLI. Éremita quidam vidit in vifione mul-

quia, quando pater ipfius moriebatuf, pro-

Prompt.

tas animas in diverfis ftatibus ; inter quas vidit

mifit pro patre fuo foluturum debita fua, quze

pater poft fe reliquit, & infuper dare largas

lt. t ex.

$unum virum fedentem,&ftabat una menfa an-

teeum repleta omnibus bonis. Alia menfa

eleemofynas,& fibi comparare multas miflas ;

ftabat retro eum vacua,quem quzefivit, quid

fed mortuo patre modicum , vel nihil , fecit :

hoc notaret ? Refpondit: Menfa illa , quae ftat

fimiliter fiet ill 'Vab haeredibus fuis.

e

ER

— Aippendix : Hifloria.

557

Pater a kläo f?z!u»brïter correttus.

redierunt , & nidum fupra

i

domum 1P[ius fe.

fbid, ex,

CXLIV. Cum quidam dives & potens jam

portaverunt.

I$

fenefceret , mortua uxore fua filio fuo , quem

multum diligebat , tradidit uxorem. Qui ait

Injuji*iïia calitus pugita.

patri fuo : Patercomitte mihiomnia bona tua,

- CXLVII. Bertoldns Palentinus de Guildis-Jeu. r

ut fic vivas finelabore. Quo annuente fecit ei

pach Judex erat feveriflimus,ita ut furibus pro 2».

le&um in camera pulchra. Sed, cum uxor ju-

venculanon poffet eum pati propter tuffim de

damno unius obo!i vitam auferret. Unde quo-

ties domum fuam exivit , Jaqueos. cingulo fuo

no&e , poftea ex rogatu uxoris locabat eum

füb quodam gradu. Qui futtinens paupertatem

