inftru&ionem & utilitatem divitum. 4.Propter

$. 8. n. 3.

.3. n. IO'

.

1

utilitatem ipforum pauperum.. Ex quo qua-

.

V. Dirigite viam. .Domisi, Toan. 1. Poffunt

&t

druplici fine pulchrze & utiles doCtrinze erui

varim viv oblique & erronesx proponi, fi«

juts

poffunt , uti apud Fabrum conc. 4. videre eft.

mulque oftendi, quomodo declinari, & vià

. Ex eodem themate poteft oftendi , quo-

Di«

tentia.

retta eligi debeat ,

.de quo vide tit. Pogni-

Atl«

modo pauperes in paupertate fua fe folari pof-

DL

fint. 1. Exemplo Dei , qui ante mundi crea-

. V. Quid. dicir de teipfo ?äxk]va'n. t. Oftendi

i

tionem nihil habebat, hinc altiffima paupertas

poteft, quare & quomodo quivis exe

m

à

i

| fa.

vocatur. 2. Exemplo Chriíti fummam pauper-

S. Joannis humiliter de fe fentire & loqui

Yec

tatem eligentis. 3. Kxemplo religioforum vo-

beat, quem in finem condücet tit. Humilitas.

luntariam paupertatem voventium. 4. Ex-

VIL. Ex occafione thematis: 7u quis er *

? It«

emplo Ethnicorum , qui, ut philofophari com-

s5

ftendi poteft , quam fit noxia inquifi-

h,

modius poffent, ultro paupertatem amplexi

tioinaliorum mores. 1. Quiainjuriofa Deo,

?

funt : de quibus vide Fabrum conc. 4. & tit.

cui foli competit infpe&to cordium. 2. Injurio-

Paupertas. -

.

b

.Xl. Ex occafione thematis :

fa Chrifto Judici , cujus officium arrogatur.

a

Cum aud'i/]ï?t

9. injurioífa illi, in. cujus mores inquiritur

oannes i vinculis opera Chrifti : Oftendi poteft

absque licentia. 4. Injuriofa aliis audienti-

quare Deus fan&os homines tot tribulationi-

bus , quibus fcandalum przebetur. 5. Injurio-

U n

Pua-

bus aflligi permittat. Nimirum r. propter cor-

fafivi, quia impedit , ne proprii mores infpi-

( 0«

recionem filialem. 2. Propter magiítralem

cinntur & corrigantur. — Vide tit. Judicium

probationem , ut oftendant profettum in vir-

emerarium. *

N

o«

tute. 3. Propter amorem amicalem , eoquod

VIIL. Ex eodem them

yeat,

ate oftändi poteft ,

ipfos fecum habere, & olim gloriofiores red-

quam utiliter fe quisque interroget: Tu quis

(

dere velit ; de quibus vide tit. Patientia.

es? quod nimirum fequantur przecipue duo

XILl. Ex eodem themate oftendi poteft ,

fru&tus a S. Bernardo indicati, dum dixit :

""

Qdt

quam optanda fint vincula tribulationum .1.

O homo, fi te videres , mihi placeres , & tibi

Quia nos alligant Deo, cui magis unimur ,

difpliceres.. Sed quia te non vidaes , tibi pla-

ec t

& gratiores efficimur. Quia nos alligant Chri-

ces , & mihi difplices. Venit tempus, quando

[bus

fto, cui fimiliores hoc modo evadimus.

3.

nec mihi placebis , nec tibi ; quia peccafti,

yti-

Quia nos colligant cum San&is, qui omnes

tibi, quia ardebis. Quase fententia fufius ex-.

) V

per multas tribulationes intrarunt in regnum

plicari poterit ex iis, quae tit. Cognitio, di-

ccelorum. 4. Quia alligant nos proximo , dum

cuntur,.

atth

auxilia ab iisdem petimus & accipimus. 5.

IX. Ex occafione thematis : Confe[fus eft ,

ullos

Alligant nos perfecutoribus & inimicis , ut

€9 non negavit , oftendi poteft , quando lauda-

a«

noftram erga eos dilectionem oftendamus. 6.

biliter confiteri veritatem debeamus , nempe

Agira

Alligant nos ipfos, ut manus & pedes ad pec-

1. n confeífione nullum peccatum voluntarie

j d

cata non extendamus. Vide tit. cit.

reticendo. 2. Quando teftimonium in re aliqua

ferre jubemur, maxime fi etiam juramento ad

E

L

PRO DOMiNICA "IL AD-

id adigimur. 3. Si a fuperioribus quserimur ,

Amen

VENTUS.

^

an aliquod deli&um commiferimus, 4. Si pro-

me

-

ximus a nobis aliquid fcire cupit. 5. Quando

[ceti«

r. T

U quis e? Joan. 1. Poteft cognitio fui

virtus humilitatis requirit,ut proprios noftros

"M2

commendari , & dici, plerosque foli-

defectus coram aliis aperiamus , de

.quo vide

n

citos effe de aliorum moribus cognofcendis ,

tit. Confeffio & Humilitas.

& dicere ad eos : Tu quis es? cum tamen di-

X. Ex occeafione thematis : Quid. dicis de te-

1'9115

l3

cere potius deberent: Quis fum ego ? unde

ipfo ? explicari poffunt caufze , ob quas pro-

üde

docendum, in quo confiftat vera fui cognitio ;

pria laus & ja&tantia fugienda fit, nimirum .

:xeri-

dein quam neceffaria & utilis fit; & quo me-

Quia vaniffima eft , dum laudamus mendaci-

juam

dio acquirenda. Pro quo vide tit. 24. . 3.

ter , & dele&tamur inaniter. 2. Quia ftultiffi-

$105

11I.

1

ma eft, juxta id : Non te collaudés , nec te

culpaveris ipfe : Hoc faciunt ftulti, quos glo-

Q

II 7u quü £f ? Joan. 1. Pofeii oftehdi, quo-

ria vexat inanis. 3. Summe noxia Deo , cui

/

"ulad

modo hzc quzeftio a quovis utiliter fibi appli-

7

fua gloria eripitur: & fibi , quia meritum per-

000023

le

(«

RD P. LOhn. Biblc Manc Tüm; III.

660

Index Cqmionaiokïm

A

ditur , diciturque.: Recipifti mercedem tuam:

efficaciter operari. 2. Deferantur curze ', quä

Vide Fabrum conc. 4. & tit. Laus.

vellicant animum , faciuntque, ut verbum Dei

|

XI. Ex occafione thematis

Confe[fur. eff , |

non attente audiatur. 3. Deferatur faltem cum

1

€9 nonnegavit : Poteft facilitas & fuavitas con-

firmo propofito confuetudo peccandi, quze ni-

feffionis oftendi r.Refpe&u judicii extremi. 2.

fi evellatur,manet radix peccatorum. Vide

Refpettu damnationis & confufionis zeternoe.

tit. Verbum Dei.

3. Refpectu vermis confcientiv. , 4. Refpectu

VI. Re&far facite [emitdr ejur. Luc. 3. Poteft

fructus multiplicis & gaudii , quod ex confef-

oftendi, quomodo fe quivis ad imminentia

fione'oritur. Vide tit. Confeffio. Item Fabrum

]

fefta praeparare debeat, nempere&tas facien-

conc. 6.

do femitas, per finceram vitx emendationem,

ïäj

Xjl. Ex eodem themate. poffunt defe&us

ad quam tria przecipue fuadendà. 1. Ardens

in confeífione committi foliti proponi. 1. Ante

defiderium emendationis,juxta illud Matth.5.

ilam in confeffario eligendo , & contritione

Beati qui efuriunt &c. .. Petitio grative, quia

elicienda. 2.-In confeílione per narrationem

fine me nihil poteftis facere : dicebat Chri-

inutilium,perreticentiam eorum,quze neceffa-

ftus Joan. 15. & Salomon. Sap. 8. Ut fcivi,

rio erantexplicanda,per ambiguam explicatio-

quoniam non poffem effe continens , adii Do-

nempeccatorum 3.Poft confeffionG,per nimiam

minum &c. 3. Cooperatio feria & generofa,

t

anxietatem de confeífione recte inftituta, vel

maxime in radice peccatorum evellenda,juxta

fcandalo de aliorum longis confeffionibus ac-

confilium Thomse Kemp. l. 3.c. 53. Si ad

cepto , aut poenitentia tépide aut tarde nimis

hunc apicem fcandere glifcis,oportet viriliter

perfoluta ; de quibus vide tit. K-xCo-nfeïfïiO.

incipere &c. &l1.1.c. 25. Unum eft, quod

multos a profe&tu retardat &c. Vide tit. Pce-

.PRO DOMINICA IV. AD-

nitentia.

[

VENTUS.

VII. Ex occafione thematis : J/ox claman-

tir in de[zrto. Luc. 3. Poteft oftendi, quomodo

p

[ : Enit iu onmmem reglonem. Jordanir gradi-

Deus alloquatur animam 1. in deferto folitu-

tt

tuns "DBapt[onum — Pamitentig. — Luc.. 3.

p

dinis corporalis juxta illud Ofeze c. 2. Du-

u1

Qusxeri poteft, cur Evangelifta Poenitentiam

cam eam in folitudinem , & la&tabo eam , &

Baptifmum vocaverit ? & refponderi, quod id

loquar ad cor ejüs. ?. In deferto creaturarum,

d

propter fimilitudinem cum baptifmo-fa&um

juxta cap. 8. 1. 2. deimit. 3.Indeferto folici-

[

L

fit; oftendatur ergo hzec fimilitudo tum ex

tudinum , quze vel maxime impediunt atten-

-

neceífitate , tum ex .effectibus ; & auditores

tam auditionem — divine vocis. Vide tit.

ad poenitentiam fufcipie

Oratio.

e

tit. Poenitentia.

ndam excïtentur.Vidg

Vill. Ex occafione the

inatis : Pamte viam

. l. Parate viam Domino : Luc. 3. Pofeft

Domino : Oftendi poteft, quze via Domino pa-

it

oftendi , quomodo via Domini paranda fit, per

randa fit.

1. non la»idofa-& afpera per irze

tres partes Poenitentiv , & per contritionem

afperitatem, ideoque lapides per contritionem

mutanda prava indire&a : per confeffionem

vel confeflionem tollendi. 2. Non tutofa per

l

humilem colles & montes ( hoc eft, tam altze ,

carnis. vitia. 3. Non preeceps per elatio-

q

quam infimz conditionis ) homines humilli-

nem mentis. 4. Non avia , feu declinans a vi-

q

di : per fatisfa&ionem denique valles, id eft ,

ta & moribus Chrifti. 5. Non periculofa &

fi

obligationesad paenam fübeundam implendae.

latronibus infidiantibus obfeffa per vanam

fie

Vide tit. ,Poenitentia.

d

j

laudem ; quze omnia vitia proin quomodo cor-

te

— II Omnis mont €9 collis hum

iliabitüf. Luc. 3.

rigenda aut declinanda fint, oftendatur. Vide

le

Oftendi poteft, quomodo quivis homo merito

Fabrum conc. 4.

M

(0

accendi debeat ad humilitatem fe&tandam ; fi

IX. Ex occafione them

ais : Reitar facite

qi

confideret exemplum Chrifti in ingreffu feu

femitas ejus.. Oftendatur , quomodo. homines

li

nativitate, in progreffu per reliquam vitam,

plerumque declinent a via re&ta ad coelum per

& in egreífu feu tempore Paffionis, tam admi-

finiftras intentiones, quas operibus fuis praefi-

(

randa fpecimina humilitatis d

i

antis. jVide tit.

gunt; Demonftrandum proin ulterius erit,

N

Humilitas $. 3. n. 22. 27. 39.

quomodo rectas facere vias per legitimam in-

V

.IV. Omnis vallis. implebitur. Luc. 3. Poteft

tentionem debeant. Vide tit. Inteutio.

C

oftendi, quod humilitas fii aptiffimum me-

X. Ex occafione thematis: Zox clamantis

dium ad quasvis gratias a Deo impetrandas ,

in deferto : Oftendantur impedimenta, cur vox

& merita augenda, pro quo videri poteft cit.

non audiatur ; quorum primum eft organi de-

fi

tit. S. 12.

firu&io, fi non creditur Deus loqui. 2.Di-

fiat.

n. 3- ubi caufze redduntur, cur hoc

D

gitus auri infertus , id eft , carnales delecta-

pi

— V. Fox clamantis in deferto. Luc. 3. Often-

tiones. 3. Strepitus curarum & folicitudinum.

«

di poteft,cur Chriftus in folitudine per S.]oan-

4. Hominum obloquentium garrulitas ; quze.

pi

nem clamarit, & etiam Ofeze 2. dixerit , fe

omnia quomodo removenda fint, folide often-

Si

Sponfam in folitudinem ductturum, & locutu-

t

rum ad cor ejus : nempe ut oftenderet difpofi-

datur. Vide tit. Obedient/ia. ;

(

tiones ad verbum Dei audiendum neceffa-

XI. Ex kgcc»;tüoxhe: thematis: Parate. viam

Q

rias. Utícilicet audiatur : 1. Deferatur affectus

Domino : Ot-adendum , quomodo cor. no-

inordinatus erga creaturas ; quamdiu enim ta-

ftrum Chrifto vro przefepio offerre debeamus,

W

us non

i

lis viget in anima, non poteft Vf:rþum Dei

atque adeo 1. fit ar&unm ; quia Chrift

di

vult

T Evangeliä/ | Fe]ïomm. x

661

a

ls

vult alium admittere. 5 äæno' humilitatis in-

fätionem,*quä in templo ut proptio k!oco libe«

m

ftratum. 3. Linteo mundo pür conícientize

raliter nec fine magno fru&u & profe&u ani-

]l«

coopertum, de quo vide tit. Humilitas, Chari-

marum difpenfagtur , de quibus vikk(«i;en tit. Sa-

de

tas, Conícientia..

cramentum.,.

MM

iE s

XII. Excitato themate : J/ox clamantis in

IV. Jejuniis €9

oäfgcrzztiom'bm järm'mf die ac

deferto : Dicatur , per hanc vocem rece in-

XoEe. Luc. 2. Oftendi poteft, quomodo ora-

e.&

fpirationes divinas intelligi, atque adeo eas fe-

tio fructuofa & efficax fieri queat , nempe per

12

dulo audiendas effe. 1. Propter dignitatem

fequentia tria media. 1. Si cum jejunio con-

,

loquentis. 2. Propter utilitatem audientis. 3.

jungatur, maxime cum univerfali,feuabftinen-

tia a peccatis , tunc enimm locum habet illud

üg

Propter periculum & damnum eas negligen-

.t?s & cogtemnentis.

S. Joann. r1. c. 3. Filioli, fi cor noftrum &c. 2.

lld

Si per Cliriftum , B. Virginem & San&orum

-PRO DOMINICA INFRA OCTAV

merita fiat,eorumque orationibus uniatur, hoc

[

AM

l,

NATIVITATIS.

enim per verbum ob/[errationibus innuitur,& ab

ecclefia docetur,dum omnes fere orationes per

ChriftamDominum noftrum claudit. 3. Si con-

L

I.E

Cte pofitur eft. hic in m,äzmm €? refurreflio-

wl

- &ionem multorum. Luc. 2. Oftendi 1. po-

ftanter oretur, ut Anna Prophetiffa exemplo

teft, quomodo Chriftus pofitus fit in ruinam

fuo docuit, & Chriftus hortatus eft. Luc. 18..-

d

Oportet femper orare , & nou ceficere. Vide

e

multorum, quia fcilicet, cum tot ac tanta pfo

ed

illis egerit, dixerit, tulerit, tanto major eft in-

de his plura tit. Oratio. $. 2.3. & 5. Vide Affi-

gratitudo , quanto plura & majora beneficia

duitas , & Perfeverantia.

V. Puer autem cre[cebat €9 confortabatur . ple-

ï;

acceperunt ; hinc ipfe Chriftus dixit : Si lo-

il

cutus non fuiffem eis,peccatum non haberent,

mur. fapientia. Luc. 2. Tractari poteft de re&ta

Unde faciet iftis fuo tempore, quod olim cui-

inftitutione & educatione liberorum , que in

il

tribus confiftit. 1. Ut neceffaria ad vitam cor-

piam fecit, cui , cum fruitra fuaderetur poeni-

tentia, fanguinem ex latere hauftum in faciens

poralem fuftentandam , puta, alimenta , ve-

u

projecit , dicens: Cum nolueris fanguine meo

füitus, & habitatio pro menfíüra ftatus offe-

&

rantut, 2. Ut pro vita fpirituali etiam occa-

uti ad falutem,fit tibi inperditionem. 2. Often-

di poteft , quomodo fit pofitus in refurrectio-

fio illis offeratur , nempe pro fapientia &

ü

ä

nem ilis, qui fecuti funt confilum illius

gratia obtinenda, id eft, pro artibus , fcientiis -

1l

& virtutibus addifcendis. 3. Ut in vita civili ,

lt

Luc. 12. datum: Si quis vult poft me venire

&c. his enim dicetillud Luc. 22. Vos autem

id eft, bonis & honefts moribus, folide & . .

eftis , qui permanfiflis &c. ut adeo verificetur

efficaciter inftituantur, omnesque occafiones,

i

illud S. Pauli: Sicut focii paffionum fuiftis ,.

quae huic ftudio obftare poffunt, removean-

/

r

ita & glorize participes eritis. Vide tit. Ingra-

tur. Vide tit. Educatio.

tudo. przefertim $j

- 3. n. 7. & $. 4. n. 7. 8. 9.

- WL AEtfuam ipfius animam pertranfibit gla-x

T

diur. Luc. 2. Poteft oftendi , 1. qualis fuerit

Il. Pofitus eft in

figmun , cui — contradicetur,

t

Luc. 3. Narretur , quod de S. Ignatio legitur ,

hic gladius , fcilicet tribulationum 1nultipli-

10

quod,cum aliquando in Collegium veniffet , in

cium,quas a sativitate Chrifti usque ad mor-

jj

tem occafione ilius tolerare debebat , quae

qno domeftici dicebant, omnia fibi profpere

fuccedere, cum gemitu dixerit : Vereor , filii,

proin breviter enumerari poffunt. 2. Quam

ne juxtavocationem veftram ftrenue non ope-

acutus fuerit hic gladius , id eft, quam graves

temini : alioqui enim ftatim contradictoresha-

dolores B. Virginis ex Chrifti vita & patfione

f«

beretis a diabolo excitatos , ut bonis veftris

orti, de quibus vide tit. Hyperdulia Mariana

conatibus fe opponerent. Oftendatur ergo 1.

$. 3. & 4. Vide Maria dolorofa. 3.Quam gene-

N

rofe exceperit hunc gladium,& quantum inde

'te

quam hoc ipfum etiam in Chrifto & Apofto-

(^l

lis, & aliis zelofis Operariis, fit obfervatum.

fru&um tulerit,ut fcilicet , ficut nemo magis

e

2. Quomodo fe auditores in ejusmodi contra-

focius fuit paffionum,ita & glorize nemo magis

di&ionibus gerere debeant , nempe eos fper-

effet particeps. Addi etiam poteft, quo medio

f«

t,

nendo , pergendo alacrius in bene coeptis , di-

fe potiffimum excitaverit ad hunc gladium tam

vinge proteCioni fe committendo.

Vide tit.

intrepide excipiendum, fcilicet per exemplum

Crux G. 6.n. r. &

^ I0.1n. I^5

Chrifti : quze omnia amplificari poffunt per ea

»OPcen-

li

TII. ANon difcedebat de temylo ? Luc. 2

qu?e in cit. tit. dicuntur.

di poteft, cur templa fuo tempore diligenter

VII. Ex occafione thematis :

— Pöf;tu; .eft hic .

)

in [ignum , .cui. contradicetur. Luc. 2. Oftendi

P

fint frequentanda , 1. Propter orationem fru-

J

Guofius peragendam , ad quam tum ipfa tem-

poteft, 1. Cur Chriftus tot & tales contradi-

pli fan&itas & reverentia magis excitat, tum

&iones fit paffus, nempe quia diffimilis erat -

a-

etiam conjun&io aliorum hominum non

operibus contradicentium , & fic impletum,

parum conducit, juxta illud Chrifti Matth. 13.

quod impii in libro Sapient. c. 5. dixerunt. 2.-

*

Si duo confenferint &c. Vide etiamtit. Ora-

Oftendatur , quomodo tulerit tales contradi-

&iones, videlicet dicendo cum S.Davide: Ob-

tio. S. 1«. n. 8. 3. Propter verbum Dei fru-

&uofius audiendum ; quia intemplo velut lo-

mutui, & non aperui os meum , cum confifte-

co nativo magis. benedi&io fperari poteft : &

ret peccator adverfum me. Incitentur proin

u

auditores , ut non concidant animis , fi tales

proeterea cum majori przeparatione & applica-

l,

tione proponitur; de quo vide tit. Verbum

contradi&tiones etiam ipfi patiantur, & exeme-

5

divinum. 3. Propter Sacramentorum frequen-

plo Chriíti fe folentur & xo

on

þorent.

Oooo 3,

VIII.RE'x»

osat

— Jndex

Concionatoriui

665

fü

VIII. Ex eodem themate oftendatur , cur

educari debeant. Nemfe r. id templo &in

t

oratione. 2.In fchola inter Doctores , inter-

Ü

ejusmodi contradi&iones patiantur jufti : ni-

mirum,.t. ob gloriam Dei , qua& non modice

rogando & audiendo. 3. In iis, quze Patris

J

augetur, fi per easdem non patiantur fe a Dei

funt , id eft, voluntate parentum domi ad-

f

fervitio abftrahi. 2. Ob profe&um ipforum ,

implenda ; pro quibus dilatandis vide tit. E-

(

ducatio.

quia fcientize potiffimum concertando addi-

fcuntur. 3. Ob confervationem virtutis ; nam

WL Erat [ubditus illir. Luc. 2. Poteft often-

fil

tefte Seneca , marcefcit fine adverfario vir-

di, cur Chriftus de 12. annis nihil aliud de

PG

tus ; & arbores per ventos magis radicantur.

fe fcribi voluerit , nifi quod fuerit fubtitus pa-

4. Ób amorem, quo illos profequitur ; unde

rentibus , ut indicaret videlicet, quod obe-

ut fecum maneant , contradi&ctores mittit ,

dientia fit compendium totius perfeCionis &

di

ut eos ad fe fugere compellant : Vide tit. Pa-

fanctitatis , & radix ingentium meritorum ,

Hr

tientia.

i

& tranquilitatis in vita & morte ; qüae omnia

Q

IX. Ex occafione thema

tis: £t tuam ipfius

facile per ea , quae tit. Obed. dicuntur , de-

enimam gertraufibit gladius : Oftendatur,quam

monftrari queunt. .

D

crudelis fuerit hic gladius. 1. Quia erat acu-

IV. Fili , quid fecifi nobis fic ? Luc. 2. Often-

f

fi

tiffimus, utpote ipfam etiam animam pene-

di poteft ,. 1. Quid pietas filiorum erga paren-

trans. ^. Longiffimus , quia toto vitze tem-

tes requirat , pro quo vide tit. Pietas. S. 1o.

t

pore durabat. 3. Latiffimus, quia omnes dolo-

n.i. & $. 11. n. 6... z. In quibus cafibus Pie-

res & cruciatus, quos Chriftus in corpore &

tas poftponenda fit voluntati Dei, de quo

anima patiebatur , ipfa quoque per compaftio-

vide cit. $. 10. n. 2. & 3. & $. 3. n. 2. 3. 4.

Ti

nem fentiebat, uti fufe P. Cafparus Taufch

]tem S). 4. n. 15. & feq.

in Matre dolorofa probat.

L]

-

AKfus .groficitbat fapz'ent?a 69 ætatä , €$

[

X. Ex occafione themati

s: Non 'df[kedebdf

gratia apud Deum €$ . homines. Luc. 2. Often-

l

de templo , jejuniis. €$ ob[ecrationibus Jerviens.

di poteft , in quo profectus & ?etas hominis

f

Poteft oftendi, cur. oratio in templis magis,

confiftat , fcilicet ut fapientia proficiat , id eft,

g

fapida fcientia, ut cognofcat , ad quem fi-

quam aliis locis , fit peragenda. Nimirum r.

Quia Deus propter preces ecclefize in cóngre-

nem ipfe & alive creaturze fint creatze,& hunc

gatione adhibitas facilius exaudit , ut in

finem totis viribus perfequatur; fen quod idem

templo Salomonis propter hujus preces pro-

eft , vitam voluntati Dei conformem ducat. 2.

mifit. ?. Quia multorum preces ibi conve-

Quos fru&us ex hac fapientia reportaturus

f

niunt, atque adeo , fi , ubi duo vel tres con-

fit, ut fcilicet crefcat gratia apud Deum & ho-

a

venerint , omnia impetraturos dixit Chriftus,

mines , & cüm hac gratia omnia bora ei ob-

multomagis , fitam multi conveniant, im-

veniant. Pro quamateria vide tit.Virtus. S.21.

p

petrabunt , quod volent. 3. Quia per mutuum

ri. 2. & toto hoc tit. paífim.

Q

exemplum fe inflammant ( ut olim Seraphini

VI. Stupebant autem ommer, quieum audies

ab Ezechiele vifi,alis fe percutientes ) ad pre-

bant , f[uper grudentia. €$ refponfis ejur. Luc. 2.

t

Oftendatur 1. in quo vera prudentia confiftat ;

ces ardentius fundendas. 4. Quia fan&orum

N

Patronorunmi templi interceffio . conjun&ta non.

de quo vide tit. Prudentia. 2. Quomodo Chri-

N

modicum precibus pondus adjiCit. . Vide tit.

ftus eam verbo & exemplo docuerit , de quo

vide cit. tit. & applica Chrifto. 3. Quem fru-

Orgtio. $.11.n.8.-

E

&um ex ea retülerit, & auditores quoque fpe-

t

D,OMIN;,ICAI. POSLT

rare pofünt , dequo vide l.off:. db -

[

PXRV 0

EPIPHANIA M.

VIIEx occafione themaï:is: Ecce. Pater ium

&l

I.R

Ecreffi fzm'tï in Jerufalem requïref;te: eum.

€? ego dolentes querebamus te. Luc. c. 2. Often-

[

Luc. 2. Oftendi poteft , cur Chriftus &

di poteft, quomodo Chriftus quzerendus fit,

ejus gratia per peccatum amiffi requirendi fint,

nempe 1. Dolenter per aétum ferium contritio-

n

fcilicet quia de ipfo longe potiori jure dicere

nis aut confeffionis. 2. Conflanter per iteratos

[

poteít peccator,ac Anna de Tobia filio fuo

actus hujusmodi, & media ad ipfum invenien-

c. Io. Tob. . Omnia fimul in uno te habentes

dum idonea conftanter adhibita. 3. Zrden-

E

te non debuimus dimittere a nobis. Oftenda-

tér, per vehementia defideria ipfum invenien-

tur proin , quomodo in Chriíto & ejus gratia

di. 4. Devote & piein templo , tum preces de-

omnia habeantur,divitize,voluptates, & hono-

vote pervolvendo, tum DoGores & Conciona-

res; Sienim de creata fapientia dixit Salo-

tores audiendo. Vide Fabrum conc. 1.

mon Sap. 8. Venerunt autem mihi omnia bo-

ä

naà pariter cum ea ; quanto magis de increa:

VIIL. Ex occafione thematis : efus autem

ta fapientia dici id poterit ? Vide tit. Chriftus

groficiebat ertaie , [apienitia €? gratia apud Deum

$- 3. n. 16. In fecunda parte oftendatur,quo-

€$ hominer ; Dici poteft , quod, ficut quondam

modo quzerendus fit Chriftus , fcilicet per tri-

Deus S. Antonio fcire cupienti,quomodo tem-

i

duum contritionis , confeffionis, & fatisfa&tio-

pus vite . tranfigere debeat, mifit Angelum

nis ; quantumque gaudium ex hac inventio-

qui modo fle&tens orabat, modo librum le-

ne fit fp

gebat, modo laborabat, modo comedebat,

)

erandum, de quo vide tit. ConfeHiof

&

NGCEN

modo dormiebat; ita nobis filium fubmi-

Il. Rem

.

aufit þuernäzEögUS in jem[aleha.Luc.

ferit , quo fuo exemplo doceret, quomodo

Q

2. OItendi poteft, quomodo adolefcentes

actiones noftras perficere debexemus ; ficque

! X-

In Evangelia Feftorum.

663

N

fummatn perfe&ionem , qu:e in hoc Exerci-

Ut«

ll. Ex eodem themate poteft.oftendi, quze

Tlg

tio confiftit, acquirere poffemus. jQuare often-

fint oífficia conjugum erga fe mutuo , de quis

datur , quomodo has actiones perfecerit , fci-

bus Vi&e 1- C- L IO-,'no 2- b. 9.

T

licet pie( ad optimum finem referendo ) dili-

Al Zocatus autem eft JESUS ,

-& Difáguli

genter , alacriter , conítanter. Vide F'abrum

ejus ad. muptias. Joan. 2. Poteft oftendi quomo-

conc. 2.

do Matrimonium rite contrahi debeat, ut

än.

IX. Ex eodem themate oftendi poteft,quo-

optata benedictio fperari queat , de quo vide

d

modo Chriítiani in viros perfeétos evadere

l. c. $. 0. n. 4. & $. 10. n. 7.

*

poffint, fcilicet obfervando tria documenta a

lV.. Erant aulem ibi lapidem

Áudrie fex go ji-

S. Carolo Borromoeo fuppeditata,quoram pri-

im. Joan. 2. Poteft oftendi , quomodo in nu-

&

mum eft,zeftimare fe quotidie incipere.Secun-

ptiis feu matrimoniali ftatu fex hydrize aquis

dum, Deum femper fibi praefentem imaginari.

tribulationum plenze reperiantur , fed a Chri-

a

Tertium , omnia opera fua ad Deum dirigere;

fto in vinum lzetitive. convertantur , fi ipfe fuo

]«

quze fufius explicata vi

auxilio & gratia fit przefens

*

N

de apud Fabrum conc.

; dg quibqs-/ vidg

x

S. n. 2. lit,.C.

].:c.. & -10. . 3. -& g.

:

i

X. Ex eodem them

ate o&endï poge&, quoä

V. Omnis homo primum bouum. vinum gonit ,

ln.

ffit optirmum medium in gratia & meritis pro-

'€$ cum inebriati fuerint. , tnnc id , quod. deterius

g

ficiendi, nempe fui victoria & affidua mor-

efl. Joan. 2. Poteft confüetudo & fallacia

l&«

tificatio, juxta commune proverbium: Tan-

mundi oftendi , quomodo fcilicet primum ,

UO

tum proficies , quantum tibi vim intuleris.

id eft , in.hac vita, bonum vinum, feu volu-

Unde oítendatur, quare hzec victoria tam me-

ptates, poftea in altera vita deterius , nem-

ritoria fit, nempe 1. Quia fortiffimus hoftis

peeternas poenas, apponat; Chriftus autem

vinucitür; quis enim habet fortius certamen,

contrarium morem teneat ; quanto potiori

)n.

quam qui nititur vincere feipfum , ait re&te

jure proin Chrifto,quam inundo adhzerendum,

i

Thomas Kemp. 2. Quia aperto Marte pugnan-

de quo vide tit: Chriftus , & tit. Mundus.

[

dum eít, & folis propriis viribus. 3. Quia pu-

VI. Dicit MMater 3-ESU ad eun : 'inum non

f-

£na hzec continua eft. Vide tit. Mortificatio

habent. Joan. 2. Poteft oftendi , quod deficiea-

«&Fabrum conc. 5. lit. D. n. 3. & in Silva.

te vino confolationis non poilimus illud me-

InC

q

lius & facilius obtinere , quam per interceffio-

.

XI. Ex occafione thematis : Z cendentibw

mem B.Virginis, utpote quae vult, & poteft

Allis in erufalem. fecundum | con[uetudimem diei fz-

impetrare omnia apud Filium. De quo vide

[ü$

10«

fli , remanfit guer in eru[alem : Oftendi poteft,

tit. 70. $. 3. n. 58. & S. 10. n. 43. In fecunda

J«

cur dies fefti colendi, 1. Quia Dei cultus &

tamen parte oftendatur, quid ipfa viciífim exi-

'beneficia ficexigunt, 2. Quia ecclefia Mater

gaàt a nobis : nempe quzecunque dixerit vobis

( Filius ) fervate & facite , id quod clarius

przcipit, cui par eft reverenter obedire. 3.

"

lil

Quia utilis eft talis cultus corpori , animse, fa-

expligax;dum. Vide tit. Obedientia.

mulis , rei domefticz. Dein oftendatur, quo-

h

3modo celebrandi fint dies fefti , nimirum r.

: VIL. Ex occafione thematis : Nuptfæ fa&he

at

!

-Recedendo a domibus & negotiis. 2. Acce-

Junt in. Cana/ Galilem. Joan; 2. Oftendi poteft ,

dendo ad templum., velut ad audientiam in

quod Chriftus ideo voluerit intereffe his nu-

qUo

palatio Principis. 3. In his , qu»e Patris ccele-

ptiis,ut fignificaret, tunc fore felices nuptias ,

m-

ftis (ant, verfando , puta devota oratione, at-

quando ipfe iisdeni przefens, fuamque benedi-

"

tenta auditione Verbi divini , fruttuofa per-

&ionem largitus füerit. Itaque demonftretur ,

ceptione Sacramentorum, 4. Honefte animum

quomodo Chriftus invitandus fit ad nuptias,,

relaxando amica collatione , vel modica de-

nimirum r. Si propter ipfum (id eft,quia hic in-

Jj

ambulatione, vel jacunda lectione; de quibus

ftituit, & quomodo inftituit , id eft, propter e-

fl«

vide Fabrum conc. 7. & 8. n. 5.

ducandos liberos , remedium concupifcentise,

Ót,

-XII. Ex occafione thematis

JMater. ejus

augendum numerum Beatorum ) atque adeo

etiam in gloriam Dei ineatur. 2.Si cum eoinea-

10«

con[eruabat omnia verba ha , conferens in . corde

toS

4o: Oftendi poteft, quomodo verbum Dei

tur, id eft, ipfius auxilium per benedi&ioneri

gt

frué&tuofe audiendum fit ; videlicet r, avide &

in templo füfceptam petatur. 3. Si ia ipfo fu-

attente audiendum ; velut optimus cibus ani-

fcipiatur, id eft, in gratia , atque adeo con-

i

[l

moe. 2. Conferendum feu ruminandum , fibi-

feflionis , & communionis Sacramenta prius

(l

que applicandum. 3. Confervandum in me-

devote fufcipiantur. Vide Fabrum conc. 1.

moria , opereque implendum , de qua materia

VHI. Ex eodem themate poffunt explicari

[*

Vide tit. Verbum DEIL.

offcia conjugum , fcilicet maritus fimilem

fibi habeat uxorem in honore , alimentis ,

PRO: DOMINICA L POST

thalamo ; uxor vero fitadjutorium in generan-

u

dis liberis, in educandis , in re domeftica; de

n

EPIPHANIAM.

quo conceptu vide Fabrum conc. 7. & tit.

Uptiæ. face funt'.,in Cana. Galilea. Joan. 2.

Matrimonium,

lml

LN

Poteít oftendi triplex finis , ob quem

[]X. Ex eodem themate oftendi poteft,

uffi

je

contrahi debet matrimonium , & praxis ac

pr?ecipua conjugum officia fignificari per an-

-nedia falutaria & efficacia eundem confe-

nuluim aureum fibi mutuo oblatum. Nam r,

at

Aurüm fignificat, quod, ficut aurum omnibus

quendi indicati, de quo vide tit. 92. $. 9.

amorem

xdo

q. 2. & MND 't'eo *nc A.

metall«isx praefertur , ita ipfi quoad

omni-

qu

664

Index

Concionatorius

ómnibus fe praeferre debeant. 2. Sicut aurum

mundari ; ficut olim S. Thomas forori dicen-

ti: O utinam & ego fan&ta effem ! dixit:

perignem probatur,ita & conjugium. 3. Sicut

annulus rotundus finem non habet , ita nec

Si vis, potes. Oftendatur ergo , quantum po-

amor conjugum. 4. Sicut annuli effigies fem-

fitam fit in feria voluntate & propofito fe e-

mendandi ,. ita ut Thomas Kemp. 1. 1. c. 1g.

er ante oculos verfatur , ita & conjugis afpe-

us, ut non facere praefumat eo abfente, quod

dicere aufus fit: Secundum propofitum no-

proefente facere non auderet. Vide tit. Ma-

ftrum cürfus profe&us noftri &c. [d quod va-

trimon. $ 10. n. 5.

riis exemplis fzecularium , maxime mulierum,

X. Ex occafione thematis declarari poteft,

imo & infantum , ferio aliquid proponentium,

quodnam fit preecipuum inftrumentum felicis

probari poteft. Vide tit. Fervor. & Engelgrav.

matrimonii obtinendi , fcilicet concordia.

Emblem. 3. S. 3.

Quia juvat 1. Ad natum amorem conjugalem

IV. Fide,me cui dixeris, Matth. 9. Probari

confervandum. 2. Quia juvatad onera matri-

poteft,.cur,& quomodovana gloria in operibus

moniit facilius portanda. 3. Quia juvat ad rem

noftris , maxime proximo exhibitis , füugienda

familiarem augendam, benedi&ionemque coe-

fit ; de qua materia vide tit. Vana gloria.:

leftem obtinendam, quia inter ea, quze Siraci-

V. Domine , puer meus jacet in domo pgaralyti-

des Deo valde placere dixit, etiam vir & uxor

cus, €9 male torquetur.. Matth. 3. Poteft otii

bene confentientes numerantur. 4. Quia de-

natura & effectus per comparationem cum pa«

fendit contra hoftes; fi enim frater, qui ad-

talyfi demonftrari,& quantopere torqueantur

juvatur a fratre, quafi civitas firma erit, quan-

otiofi a feipfis, a domefticis , externis , dce-

tomagis conjux, quse adjuvatur a conjuge ,

monibus , oftendi , pro quo vide tit. Otium ,

varias fententias & exempla.

$

;t»ali-s civitas erit ? Vid-ey Fabmm conc. 4. n. 3.

VI. Pade , €9 ficut eredidifüi fiat tibi

J Matth.g.

XI. Ex ocxlbaü'on;ev thzematis: Quodcungue di-

Oftendi poteft fpei-efficacia, & probari , quod

xerit vobir fervate: €9. facite : Poteft oftendi

fit quodammodo vas, juxta cujus capacitatem

modus preces noftras efficaces faciendi, fi

reportamus.dona , quze petimus a Deo. Vide

fcilicet faciamus prius,quod Deus vult r. Quia

tit. Spes. S. 3.n. 26. & $. 9. n. 3. & S. 12. n. 3.

4ic Deus viciffim voluntatem timentium fe fa-

VIL Ex occafione thematis : Si vir,poterme

ciet. 2. Quia fic puras manus , id eft confcien-

mundare : Poteft oftendi, quomodo quisque in

tiam , ad Deum levamus ; hinc verificatur il-

omnibus neceíflitatibus voluntati divinse fe

Jdud S. Joannis: Chariffimi , fi cor noítrum

conformare debeat , tanquam zequiffimze , ía-

-mon reprehenderit nos , fiduciam habemusad

pientiffimze , & benigniffimze; de qua vide tit.

-Deum, & quodcunque voluerimus , fiet no-

Refignatio & Fabrum conc. 2.

,

VIII. Ex occafione thematis : //ade

:bis. 3. Quia fic amici Dei erimus , & ut tales

j bjlendc

-exaudiri merebimur

?«Vinumqu—e lætitiæ obti-

te Sacerdoti : Oftendi. poteft , quomodo -no-

;ä

nere.

*

ftro tempore renovetur hiftoria Naamani. le-

XIL Ex o

ccaüon& Athematis : Finun non

profiab Klifzeo curati; & inde facilitas con-

habent : Oftendi poteft , quomodo ; fi in trifti-

feffionis oftendi, cum tantum huic leprofo di-

tia conftituti vinum Lzetitizedefideramus, illud

catur, ut per aquas peenitentize & lacryma-

er B. Virginem impetrare debeamus , juxta

rum fe lavet , & a lepra curetur.

illud S. Bernardi: Totis medullis cordium,

IX. Ex occafione thematis : Domine, puer

totis praecordiorum affectibus MARIAM hanc

in domo mea jacet: paraliyticus , €9 male torquetur z

veneremur, quiafic eft voluntas ejus , qui

Poteft peccatum mortale paralytico compa-

omnia nos habere voluit per MARIAM. Vide

rari: 1. Quia nihil poteft talis peccator bene

»plura tit. Hygerdulia. |

operari ad falutem animze. 2.Quia jacet in

le&o torporis & ignaviz ; quia videt opera

OMINICA HI. POST

Íua fruftranea effe. 3. Quia male-torquetur

—W"P» -- o l- "o

' PROD

..

. EPIPHANIAM.

per ftimulum confcientize. Unde merito petit

T ecce ieþf;ofu: venient adorabat eum.Matth.

liberari ab hac p'arglyfl. Vide,, txt Peccatumf

':I. E

9. Poteít peccati gravitas & foeditas

X. Ex occafione thematiä Domine , "05

