enim czeteri ad oftentati

onem multa dixiffent,

Non expers fraudis,timidus, luteique coloris.

unus Zeno perpetuum

tenuit filentium.

. ALVIIL Probl. ». Cur melaneholici fint

LI. Probl. 5. Curmelancholici ad bonarum

pravi fepe homines ? Refp..hoc fieri, quia

artium ftudia a

propter humoris malignitatem eo facile indu-

fi

pti & habiles funt ? Refp. hoc

eri maxime propter folitudiné, quam amant,

cuntur,ut ex moeftitia mortem fibi defiderent,

nam,ut Horatius aitfcriptorum chorus omnis

jugularique petant, & odio profequantur om-

nes , quos viderint.

Nota autem quatuor

amat nemus, & fugit urbes. Hinc Ariftot £. 50

probl. r. ait,omnes fere , quiin ftudiis Philo/o-

communiter Melancholicorum fpecies alli-

L2

phiee, vel in republ, adminiftranda,vel carmi-

ne

Titulut C'XXIX-.- Sanitas.

167

letos effe advertant , facile ad invidendam

ne pangenäö , vel aliisartibus exercendis,ex-

cellaerunt, melancholicos fuilfe.

Hinc no-

illis talem felicitatem impelluntur. .

&urna tempora magis funt apta ftudio , quia

LVI. Probl. 1e. Cut melancholici frequen-

tunc fenfus magis collei, & iple etiam homi-

ter fint avari ? Refp. Hoc fieritum ex invidia,

nis intellectus magis aptus eft ad quzevis obje-

qua frequenter vexantur ; tum vero ex timore

fecuturi defe&tus in neceffariis , quem fibi me-

&aapprehendenda. Hinc Zeno folus depre-

henfus, dum quiereretur, quid ageret ? Refp.

lancholici frequenter,licet ex vano, imaginan-

Mleditor efTe probus, fentiens fcilicet optimam

tur.Hinc etiam ditiffimi quique avari funt. Sic

folitudinem effe ad hunc finem. . Unde etiam

Angelo&us facerdos Cardinalis particulam

Deu sde Sponía ait:Ducam eam in folitudine;

hordei fingulis ab equis clam furripuit, donec

a magiftro ftabuli deprehenfus intenebris va-

& loquarad cor ejus.

Lil. Probl. 6. C

ür melancholici parum dot-

pulavit. Martinus Pontifex clanculum cereos

miunt? Refp. Hoc fieri, quia ad fomnum

in templis folebat extinguere gratia nocturni

creandum requiritur calidus humor , ut qui

luminis, utque oleo parceret, juífit crudos pif-

prae czeteris facilius concoqui poteft , indeque

ces dari domefticis. Julianus Imperator por-

cellum atq; clepufculum ad fe muneri miffum

ad caput vapores fubmittere, hinc poft cibum

maxime fomnolenti fumus ; cum ergo melan-

in triduanas partiebatur coenas,prandebatque

cholici plerumque calido humore deftituantur,

interim paucis herbis & oleribus contentus.

LVII. Probl. 1r. Cur melancholici tàm ad-

necelffe eft , ut i minus , quam alii ad fomnum

proclives fint. Proterea vero melaucholicis

mirandas quandoq; patiantur imaginationes ,

qualesper varias hiftorias referuntur.Nam qui-

etiam frequentius horribilia vifa objicuntur ,

uze eo smaturius,quamalios a fomno excitant.

dam putabat , fe factum vas figulinum , atque

LIIL Probl. z. Cur melanchclici propofiti

adeo praecavens collifionem cedebat obvian-

tibus.Alius putans fe milii granum omnes gal-

fui tain tenaces fint? Refp. Hoc fieri tum pro-

pter ficcitatem qua abundant , quze non finit

linas fugiebat, timens, ne ab iis devoraretur.

Alius capite fe carere putabat,idque fibi ob ty-

propofitum facile imutari, tam quia per vehe-

mentem apprehenfionem valde imprimunt ob-

rannidem abfciffum , quem medici curarunt ,

je&tum aliquod phantafize , ünde difficilius ab

plumbeo pileo repente impofito.Quidam ftudio-

fus opinabatur,nafum fibi ita excreviffe,ut un-

eo removentur;tum denique quia hoc ipfo

quod plerumque prudentiores fint,veritatem ,

dequaque impingere fit veritus, quem medi-

& circumftantias objetti magis penetrent,atq;

cüs curavit, cultrum nafo applicando, & mbox

adeo difficilius fuam fententiam relinquunt ,

fruftum carnis,quod füb manibus abfconderat,

utpote de cujus veritate magis certi funt , aut

oftendendo. Alius mortuum fe putabat, quem

medicus curabat, collocando in lecto penes

certe certos fe effeputent ; atque hic effectus

maxime in mulieribus apparet, ex quibus ple-

?egrum aliquem fervum , qui fingens fe mor-

rumque melaucholicze viris fuis rebelles fuat

tuumomnia devorebat, quae ori ingerebantur.

ob judicii pertinaciam, uti apparet in illa, quae

Quidam vir magnae authoritatis vitreum fe

contendens pratum tonfum effe,etiam in aquis

putans , in omnibus aliis magno cum judicio

difcurrebat, hoc folum rogabat , ne quis pro-

fuffocanda digitos extulit,forcipisque tonden-

tis motum repraefentavit ; Item in altera, quze

pius accederet.Alius putabatfelateritium effe

merulas non turdos effe aves,quas maritus co-

atqueadeo omnem potum refpuebat.ne liquore

diffolveretur.Alius pedes vitreos fe habere pu-

quendas dederat,contendens,non illa tantum

vice,fed etiam redeunte poft annum die illoob

tans,timebat progredi,ne rumperentur pedes.

Ferrarienfis.quidam putabat, fe ex butyro

eandem femper caufam vapulavit.

LIV. Probl. g. Cur melancholici nihil fibi

compaéctum,nullo pa&to volebat igni appropin-

tutum effe putent ? R. Hoc fieri,cum propter

quare, ne colliquefceret. Senenfis quidam urt-

nam mittere timebat , ne tctam urbem dilu-

ipfum humorem melancholicum,qui tefte Hip-

pocrate & Galeno mentis fedem tenebris fi-

vio fubmergeret , quem medici curarunt , fin-

milem reddit. Undefit, ut quemadmodum

gentes urbem incendio correptam elfe,ac pro-

externze tenebrze omnibus fere hominibus pa-

inrogantes, ut huic incendio extinguendo fue

vorem inducunt , nifi vel audaces admodum

urinz; copiàm emitteret. Refp. Hoc triplici

ex caufa provenire. 1. Éx difpofitione corpo-

vel edo&i fuerint , ita' hoc ipfum etiam me-

Jancholia faciat ; tum propter apprehenfionis

ris reprzelentantis objecta fimilia , aut parum

vehementiam , qua obje&ta multo majora ap-

diffentanea ; hinc quia temperamento ficco

prehendunt, quam funt; tum propter trifti-

przediti funt, fi contemplentur vas fittile aut

tiam ipfam , quze omnem lzetitize materiam

vitreum,fi&tiles fe aut vitreos exiftimabuntjqui

flatu diftenduntur, volare,& in aves transmu-

arcet, & ad obje&ta fibi proportionata effin-

genda compeliit.

8

^

5

tati videbuntur. 2. Ex vitee genere & ftudio ,

LV. Probl. o.

Cur melancholici plerumque

cui fe addixerunt. Unde ambitiofi fingunt, fe

fint invidi ? Refp, Hoc fieri ob faftidium, quod

Reges effe, avari thefauros aut opes fibi effin-

habent cüm aliis agendi. Unde nafcitur facile

gunt &c. 3. Quandoque a füpernaturali caufa

odium & triftitia , ex his autem invidia, fi vi-

provenit;hinc aliqui tradunt,fe complures me-

dent eum, quem oderunt, felicem in omnibus

lancholicos vidiffe , qui ea,qu3e poft vere eve-

fucceffum fortiri. Praeterea contingit ex €o,

nerunt,predixerint.Habent ergo fe melancho-

lici, ficut fomniantes ; atq; adeo ficut tria fünt

quod valde doleant,fe adeotriftem & miferam

vitam vivere , unde fi alios ob felicem vitam

fomniorum genera,naturalia,animalia,fuperua

turalia

168

Bibliothecte IManüualis Concionatoria

turalia, ita idem de caufis & generibus me-

Conimbr. Dandino & aliis , probabiliter opti-

lancholiarum dici poteft.

mum dici temperamentum , & aptiffimum ad

LVIIL Probl. 12 Cur melancholici , fi in-

ftudia , cholerico-melancholicum. Ratio eft ,

cipiant , plerumque longe jucundiores fint ,

quia tales ob bilem facile apprehendunt,velo-

quam ullus alius ? Refp. Hoc fieri 1. quia funt

citer difcurrunt, motu funt agiles, &acres; a

in omnibus affeQibus fuis valde pertinaces ,

melancholia vero habent prudentiam,gravita-

unde ab aliquibus zequiparantur ferro , quod

tem & conftantiam ; Item ab ea habent , ut a-

fubito fumme calidum, & fübito iterum fume

nimum a rébus externis facile avocent, facile

frigidum eft. 2. Fithoc ipfum , quia cum ta-

fe colligant, affidue incumbant in ea , quzeap-

les homines neceffario guftent fuavitatem lze-

prehenderunt , diu ruminent, examinent , &

titize, fi femel incipiant, non poffunt ab ea di-

dijudicent. Deinde cholerico-melancholici ex

velli facile, quo quidem in cafu contingit illis,

atra bile calore cholerze fota & attenuata com-

quod contingere folet pauperibus ad menfam

parant fpiritus tenuiffimos & lucidiffimos, qui

divitis invitatis, hi enim vorant, quantum

ad ingenii operationes mire deferviunt,fpecies

poffunt, quia fciunt, raro fibi talis copiam

item valde exa&tas & perfe&tas recipiunt, ficut

convivii effe.

aer purgatus. Refp. 3. Ad hoc proxime acce-

LIX. Probl. 13. Cur melancholici valde fint

dere (.imo abaliquibus przefertur) fanguineo-

ad fraudulentiam & aftutiam inclinati ? Refp.

meiancholicum, quia ratione calidi & humidi

Hoc fieri, quia cum tales odio majori erga

in fanguine contenti valde aptum eft ad fun-

alios ferantur , & ingenio polleant , & facilius

Giones intelle&us; vitia vero pure fanguinei

cogitant vindiCtam, facilius etiam media, i. e.

temperamenti per melancholiam corriguntur.

fraudes, ad eam exequendam inveniunt. Sic

LXVI. Probl. 3. Cur in certislocis plerique

Maharbal medicato vino in caftris relicto fu-

homines habeant bona ingenia ? Refp. Hoc fi-

gam fimulans hoítes oppreífit ebrios, quod

eri,quia ibi extrinfeca aliqua accidentia,a qui-

idem Tiberius fecit,caftra commeatu plena re

bus anima in operando, atgue adeo ingenium

linquens hofti. Ariftippus Tegzeam mifit, prae-

etiam dependet , copiofiusreperiuntur. Talia

ciplendo militibus , ut inftar negotiatorum

funt v. gr. influxus coeleftes , aer circumfítans,

mulos faccis plenos agerent , & urbem intra-

ratio victus,genitores & fimilia. Hinc ]apones

rent.SicCallicratidas Cyrenenfis petivit ab eo,

& Sinenfes a potiori ingeniofi dicuntur.

qui arcem Magnefize.cuftodiebat, ut quatuor

.LXV. Probl. 4. Cur ii,qui acuta capita, vel

ex fuis zegrotantes reciperet,quo permittente,

latam frontem habent , ordinarie bono inge-

fingulos thoracibus indutos enfe fübter chla-

nio funt przediti ? Refp. Hoc contigere, quia

myde armavit, cum ergo , qui le&os quatuor

tales multum cerebri habent ; cum autem ce-

portabant inter portas veniflent, 20. fimul ju-

rebrum multum conducat ad functiones intel-

venes armati cuftodibus trucidatis arcem ob-

le&us peragendas ( uti colligitur ex homine ,

tinuerunt. Sic Leucon pecuniis indigens, pro-

qui ex omnibus animalibus pro fua proportio-

mulgavit fe aliam pecuniam cufuürum , affer-

ne plurimum cerebri habet )merito etiam tales

rent proin nummos fuos, ut alia forma procu-

homines pre czeteris ingenio pollere dicuntur.

fi plus valerent. Illis afferentibus,aliud fignum

impreffit, & duplum valere juífit, & fic dimi-

LXVI. Probl. s. An omnis ingeniofus fit

diam partem lucratus eft.

prudens ? R. poffe effe hzec duo feparatiffima,

LX. Probl. 14. Cur melancholici plerumque

ingenium enim a potiori confiftit in celeritate,

fint lutei coloris five fufci ? Refp. Hoc fieri

varietate, acumine conceptuum , quze habere

ex ipfa melancholici humoris abundantia ,

poffunt pure cholerici vel fanguinei, quiin

hic enim cum fit viriditati propinquus , & lu-

inveniendo plerumque fünt celeres & przeci-

teum colorem repraefentet, merito etiam fi-

pites , & tamen ob hanc ipfam celeritatem

milem colorem in faciem, quam replet, czete-

fzepe carent prudentia,quze eft vis quzedam ac

raque exteriora membra inducit.

cenfura difcernens inter fincera & ficta , foli-

JMembrum V.

da & frivola,vilia & pretiofa,inter ea,quze de-

cent, ac dedecent. Refp. 2. frequenter illos,qui

Je Ingenio Homini:.

valde ingeniofi funt, carere prudentia, quia ta-

les plerumque ob ingenii füi przeftantiam toti

. LXI. Placet &de hoc pauca quædaläll'pro-

funt in hoc talentooftendendo, neq; facile in-

blemata hic adjicere , cum ingenium pluri-

telle&tum applicant ad circumftantias a pru--

mum etiam a temperamento hominis depen-

dentia di&tatas confiderandas. Refp. 3. Qui in-

deat , ut ex di&tis colligitur.

genium bonum melancholico temperamento

LXII. Probl. 1. Quid fit Ingenium ? Refp.

conjunctum habent, ordinarie prudentes funt,

Ingenium nihil aliud effe , quam facultatem

ratio eft, quia per melancholiam corrigitur vi-

ad operationes homini qua tali convenientes

tium illud,quod ex ingenii excellentia,folitarie

exercendas. Unde qui difficultatem fentit in

confiderata, plerumque oriri, paulo ante dixi.

rebus rite apprehendendis, fcientiis addifcen-

dis & difcurfibus formandis , durum vel ma-

LXVII. Probl. 6. An prudentem deceat in-

lum ingenium ; fi vero in his omnibus facili-

geniumin jocis oftendere ? Refp.Affirmative,fi

tatem magnam fentiat, bo

conducat ad finem honeftura obtinendum.Sic

bere dicitur.

num ingenium ha-

Jonas apud Sern, Maximil.Bavarize Principem

LXÍIL Probl 2. Quodnam temperamen-

menfarum affecla maximeingenium fuum o-

tum fit optimum ad ingenium ? Refp. Cum

fuam ad

üendit,qugndo Sereniffimi conjuge &

inaxi-

Titulus CX XX Sanitat

109

'e

maximos clamores

[9.6)

485

&T ts

mä*i*ïi.t cuilibet feor-

OP)'"

E

2

logize ipfum ftudere, diceretei: Nunquam le-

fim dicens, alt:

AL AL

fü m

ZA

ud u'e item quando

gifti iltud: nolite folicitieffe de craftino ? re-

fortunatàm oliam

H

Y*

I

fïi

Lïl

,14.

il

;

Lu,

eique impofuit

Ípondit ftudiofus, imo ego omnem folicitudi-

crinia ceum,a

V (HMA

an

/acc

(;

g

ntes virgines auli-

nem de craftino deponele & certus elfe volut.

cae acuïeum ieïn ientes c

umr

ubore receüeï unt.

sic etiam ille, qui jmyvaexat fe Éuropam, ma-

Itém quando pedes V'f"w um & vaccarum

xime vero Italiam, peragrafle , qu*-*ehtus qua-

coemens, fimul eum iis fe coram Pimagle in

lis urbs Venetize

elle

-Aw.;

L refnondlï Íe crepui( uli

genua projecit, veniamque deli£&i petivit, di-

temporis eó venifle,& præteï moenia equitalfe,

cens non futficere unam genuflexionem ,

em

Cum au-

ac propterea non pofxe multa dicere.

to

Fufifall - fey. micht genug , dorum. hab er mz)ln

tem alter iuferret , quomodo equitare jux

Lé

tollen thun,' Sic etiam 1lle, qm feto adveniens

incenia potuifti ,

cum tofa urbs in aquis :Gï ?

in hofp]fmm & nihii inveniens, quando fe-

füccurrit deprehenfo quispiam dicens per hye

quenti die ab hofpite petebatur fV hn.Jm fal-.

inen ,

credo, füper glaciem fattum eft ? Hh

tem pro nidore, conjecit nummum in men-

Sycophanta ut. dïC]S ita contigit. Refponde-

Tam & recepit , jubens hofpitem acupere pre-

tur 2. rationem faci ,

fi id malum videatur,

tium tinnitus pro mdme

perjocum conve vienter prodi; fic quïäan*,

LXVIII. Probl. 7

. Àn licite poffit quis reti-

quod uxorem eximia fpe, caftam & divitem

nere bona aftu i mo,enupa ta? Refp. diftinguen-

dimiffet, reprehenfüs ab amicis pedem pro-

dum effe : nam r.fiita obtineantur, üt is,a quo

tendit, dixitque: En calceus ifte, quem cerni-

dantur, tantum videatur voluiffe mdïgeqtmm

tis, non videtur vobis. novus & elegans, & ad

fabl evare &æque contentus futurus fit, fi do-

pedemhabilis. Sic quoque. ftudiofus ille fero

lum agnofcat.poffünt retin

eri. Sic Jonas fupra

furgens dixit, fe quotidie duas muiieres,folici-

memoratus liberis fuis fübvenit, petendo a

tüdinem & pigritiam coram le&to difputantes

Priucipe , ut jubeat liberis fuis m,ncch m für

audire, interea ergo tempus labi, fierique, ut

die Fleck fuppechtan qua-facnltate concelfa ,

ferius fumat Sic & Jonas vocatus ad Princi-

curavit omnes veltiri. Ahas ab eodem Pnnmpe

pem, & quæütas ubi tamdiu fuiffet ? refpon-

petivit, ut Bgnum auf. der

Lendt folveret pro

dit, fe fuiffe apud pictorem, umd fabe fich abm[

p

eo,quo annuente protulit hgmum lumbis im-

fm l["/f

DALT

litigaverat enim cam pi&ore,& in vul-

politum , in quo debitum hofpiti pro viuo pet-

tu fatgiavïtw àb eo laceratus fuerat. Refp. 5.

folvendum annotatum erat. 2.S1is, a quo acci-

convenienter . fieri, fi Gebitum inique extortum

pitur, fit invitus futurus ,

non licet ingeniofo

peïatm Sicfur, cum a caufidico r2. aureos in

aftu illum fraudare bonis fms quia eft furtüm.

proemium petente inftructus effet, utin judicio

Sic ille male fecit, qui calceosindait, & difce-

nihi diceret, nifi hzec verba : Pam papi pa ; fic

dens; fütore fubfequente; rogavit hommes ne

enim fore, ut a' fufpendm liberaretur ; poft li-

impedirentipfum a curfu, üqmdem certaretur

berationem petenti przemium caufidico nihil

curfü pro cálceis duobus, er grlte eim paerSchuh.

aliud, quam eadem verba, refpondit, & liber a

^ non lice: 'efi debitum fer-

Pari ratione male fecit, qui mercatori perfua-

debito evafit.Refp. 4

fit, utcafulam facerdotalem indueret, quo fa-

vitium exigatura Dommo hinc male fecitille

&o is miultafecum abftulit ex taberna, fequen-

tubicen , qui,cum Dominus ejusUrbinas ad. a-

te vero mercatore in cafula clamavit: Tenete

quam ramdam & vorticofam cum equo venif-

eum, an enim non videtis ftultum effe, qui fic

fet, & proecedere fervum juberet, refpondit ca-

veftitus incedat ? Neque is bene fecit; qui ho-

pite nudato, & magna cum wverpntm Áver-

Ípitem rogans ,

ut equum concedat, cum eo

tat Deus, ne fim tam agr eftis & incogitans, jl

aufugiers, alibi [ud:eo vendidit, dtceasque fe

luftriffimze Excell. Ve& re, utin emmbus iía

1 o&enfurum quomodo equus cutrere poffit,

hic quoq;anteceffus debetur. Relp. s. conve-

cum equo & pecunia rediit, & hofpiti equum

nienter id fieri, fi quid inique' petatur; fic, eum

Themliï:ocle-: abAnamæ grande tributum e*cl—

Yefticuit.Tandem nec is bene fecit,quid videns

dormire aliquem aureotorque ornatum, finxit

geret, diceretq;, fe duas iecum Deas potentes

febonum amicum effe, acceffit, & dixit: quo-

adducere, fuadelam & vim; refponderunt il

apud fe quoque dio magna efïe Numina, quae

ties ipfum 3am monui, ut non fi deret , quia fa-

cile effet, hune torquem auferre, affervabo er-

dare prohiberent, paupertatem fcilicet & im-

go illijne illi alius eripiat,&fic auferens aufugit.

poffibilitatem,a quibus eorum mfula nunquam

3. Licet uti hoc ingenio, & retinere ablata,fi ab

relinqueretur.

alio inítigetür quis, qui velit damnum tefarci-

LXX. Probl. 9. An contra. deccrum aut pru-

fe.licut fur àd mortem damnatus, inftigatus eft

dentiam fit in morte jocari? Refp. 1. laudabile

a Thoma Moro, ut Senatori pecuniarum mar-

effe,fi ex virtute fiat, ad oüendendam fidei di-

fapium auferat, qui non poterat perfuadere fi-

vmæautgratmDel efïïmcmm autad hoer etlcos

bi,quomodo homines tam fimplices effent, ut

&infideles padefaciendos, Sic. Laur.in craticu-

permitterent fibi marfupia auferri.

la dixit adTyrannum:Affatus fatis fiim,verfa &

LXIX.. Probl. 3. Àn convenienter utamur

mandüca. Sic Agilbeus, Societhtis ]qu Sacer-

ingeniofis j jocis,

ad nos excufandos ? Refp

dos,usq;ad mortem jocos fecit,& hzereticorum

convenienter fieri, f quis deprehenfusin fa&to

irrifit machinas.Refp.2.fi areo proter furta aut

alia fcelera ad mortem damnato fiant,levitatis

perjocum. illudalleviare po(lt. Sic cumPhilip-

pusRex Francize pauperes quosdam ftudiofos

aut ftultitize indicium elfe.Sic quidam per por-

tam ductus,vocato cuftode, tanquam arcanum

ad epulas invitaffet , & unum eorum, qui par-

tem capoms abfconderat,po& menfam interro-

quid locuturus, dixit : Heus tu, hodie vefperi

garet;cui facultati ftuderet? audiensque,Theo-

portam horafolita claudas licet, ne me expe-

R. P. Lohn. Bibl. ]Vfcm. Tom. I1.

X

es,

N

179

B*ibl/i;:thtca AManualis Cowiomtarfæ

j

LXXII. Probl. r1. An & cur magis fimpli-

jv

&es, non enim redeo, Alius videns populum

currere dixit: Nolite, quaefo, properare, nam

cia, ftultaque dicta , fattaque, quam ingeniofa

-

-& egotarde iucedo,& tamen fatis mature ven-

& Íapientia, delectent ? Relpondetur

E

zX-

turus fum, cum fine me Tragoedia agi non

perientia quotidiana conftare, magis homines

poffit. Alterius jocum Ovvenus fic exprefht :

delectari fimplicibus ftultisque factis,quam in-

Bardellam monachus ducens de more la-

geniolis; ob hanc enim caufam etiam Princi-

tronem,

D

pes temipore meníze & recreationis ftultos &

. Magna tibi in coelis ccena paratur, ait.

parafitos magis adhibent, quam fapientes &

Refpondit Bardella : Hodie jejunia fervo ,

do&os. . Et vero quis nan rideat, fi fimplicia

Coenabis noftro, fi lubet ipfe loco.

quorundam dicta vel faéta audiat? v. g. 1llius,

Alius in gravi tempeftate maris carnes falfas

quifuper lagena recumbens , duramq; nimis

- comedebat avidiffime, rogatus;cur id faceret?

fentiens , juífit plumis eam impleri; aut illius,

Refp. quia mox plus mihi bibendum erit,

qui, aliquem mortuum effe, audiens, illi ob-

i

vianti dixit: audivi te mortuum effe , illo vero

quam in omni vita mea bibi. Reip. 3. Quan-

doq; fimplicitatis eft indicium, ut in illo, qui,

refpondente, nonne vides,me vivere? fubjecit,

!

cum vicinus morti audiret ab amico, brevi af-

fed is, qui mihi hoc dixit, tefide dignior eft;aut

;

futuros Angelos, qui ipfum in paradyfum de-

illius , qui audiens ex.duobus fratribus unum

ferrent, fane, inquit, bonum aifers nuntium,

mortuuin effe, altero fratre occurrente dixit

|

nam fi eo iter foret longius ; profe&to pedibus

ili: Tunc,an ífrater tuus, mortuus eft ? aut

illius, qui domum venalem proponere volens,

conficere nequirem, adeo emaciatus & viri-

:

bus fum defectus.

lapidem ex ea decerptum exempli loco cir-

LXXI. Probl. 1o. In quibus

| jocis maxime

cumtulit ; aut illius, qui ad ludumagiítrum dt-

oftendi poffit ingenium ?. Refp. in iis, qui &

xit: lgnofce filio meo , quod in ludum hodie

inexfpectati funt, & ad przefentem materiam

non veniat, eft enim mortuus.. Aut illius, qui

hoftibus advenientibus cum fociis in arundi-

g

funt maxime accommodati, quia tales par-

tim raritate fua magis deleCtant, partim iuge-

netum confugiens, unoque feciorum depre-

heufo,audiens ad eum dicentes hottes,fi tacuif-

nii velocitatem magis oftendunt. "Tales joci -

fuerunt 1. quandoille puer Grammatici plebeji

fes, te non cepiffemus, furrexit & dixit, ergo

me non capite; quia ego taceo ; aut denique

juffus fcribere in fcheda publice affixa : Magi-

fter non poteft hodie docere propter nego-

illius ftudiofi, qui in fatto quodain ftans a ma-

giltro deprehenius, ccepit ronchos ducere, ut

tium publicum , fcripfit: propter negotium

publiceum. |2. Quando filius patris matrem

dormire crederetur, Huc etiam pertinent car-

quotidie verberantis audiens no&tu patrem

mina a viris quidem prudentibus, fed ftu-

ä

dicentem , fe alicujus rei oblitum. effe, di-

diofe fimplici modo, compofita, quale eft

xit : Pater, ego, fcio, cujus rei oblitus fis, ma-

hoc Thom?e Mori:

Ü

,.

e

1

trem hodie non verberafti. 3. Quando mari-

Hic jacet Henricus,femper p

;

tatis amicus,

tus uxori percuffe ob otium, & dicenti, fe

Nomen Abyngdon erat, fi quis fua

na quaerat, -

i nomi-

nihil feciffe, refpondit, hoc ipfum eít, quod

conqueror , quod nihil facias. 4. Quando Pe-

Wellis hic eccl

efia fuerat fuccentor

in alma.

rulinus optimum vinum habens, petenti alicui

Regis &inbella cantor fuit ipfe capella,

per puerum tale vinum in magna copia, fum-

Miliibusin mille cantor fuit optimus ille,

;5to in manus vafe, & ori admoto dixit: Ohe,

Praeter haec & ifta fuit optimus orgaq; niíta.

iftud vas admodum fcetet, nunquam huic vi-

Nunc igitur Chriite, quoniam tibi ferviit ifte,

Semper in orbe foli da fibiregna poli.

num tam nobile comumittam ; Vade ergo, &

vacuum domum reporta. Item quando alius -

Refp. 2.rationem , cur talia facta , di&aque

fimplicia magis dele&ent, quam ingeniofa, ef-

valde fitiens, amico panem femper obtruden-

te, eum applicuit ori, & iterum removens di-

fe, quod cum homo ratione praeditus fit, haec-

que fit magnum illius bonum, tanto magis ali-

xit: Ifte panis eit valde reverens, non vultante

vinum ingredi. 5. Quando quidam,dicente al-

quo facto vel dicto dele&etur; quanto clarius

tero, fe brafficam tante amplitudinis vidiffe,

ex illo cognofcit, fe hoc bonum in alto gra-

ut.1590.tegeret equites,fubjecit,fe vidiffe ahe-

du polífidere,cum ergo ex talibus fa&is lepidis

nurm, in quo fabricando roo. homines labora-

id clare cognofcat, mirum non eft, fi multum

bant, nec pulfus propter vaftitatem invicem

quoque iisdem delectetur, Praeterea etiam ta-

audebant; cum autem prior diceret, quid fibi

lia faCa, diftaque, cum rationi admodum di-

cum tam yaíto aheno volebant? Refpondit

Ífconvenientia apprehendamus , hoc ipfo ad ea

pofterior, ut brafficam tuam in eo decoque-

exuffllanda excitamur, quod a plerisque per

ryent.

6. Quando Adrianus Princeps vidit in

rifum fieri folet. Atque hinc patet ratio, cur

balneo veternam fe fricantem, & quzerens, cur

fimplices homines adtalia fa&ta minus rideant,

marmoribus fe fricandum daret, audiens eum

quia videlicet eorum abfurditatem . minus

.

fervo carere, donavit fervis & fumptibus,Cum

cognofcunt ;

vero alio die plures fenes ad provocandam

Principis liberalitatem muro fefricarent, Prin-

Bdb

ceps advocans eos, dixit,ut deinceps fe mutuo

fricarent. 7, Quando imperiofa uxor a. mari-

De. Zlimentor um ïzotïsia.

to vapulans dixitjinjuftefe vapulare,velle enim

fe, quod vult maritus, nimirum imperium.

mpora

LXXII. Prgbl,. .x.)An invi&u certa te

int

IJ'Z'ï'

Titulu; CXAXLX. Sanita:.

fiat obfervanda? Re

f

p. affirmative : jükta

medi folitis ? Refp. quia talis cibus avide ni-

Ícholam . falernitanam:

mis comeditur, & confeqnenter replet ftoma-

Temppribus. veris modicum prander

chum, qui, cum poflit difliculter digerere ta-

beris,

-

lem cibum, hinc ejus immoderata comeftione

Sed calor xftatis dapibus nocet immode-

multü moriuntur, aut zegrotant.

ratis ,

LXXVILI. Probl. 5. Cur noxium eft, come-

De menfa füme quantumvis,

ftionem in menfa frequenter interrumpere, &

brum»e.

temppre

diverfos cibos longo poft intervallo fumere ?

Im Lenzen ifl mit Maffigkeit ,

Refp. quia partes in digerendo non sequantur,

Im Sommer wird. dir [chlemmen . leid,

& cibus deco&us corrumpitur. Unde refte

Des Herbflens Frucht winfche nicht viel ,

monent medici, quando plura fercula appo-

Im WHinter if nach allem IFAll,

nuntur, quorum quzedam fubtilia in digeftio-

Ratio r.partis eft, quia invere natura occupa-

ne, ut caro pullorum , hoedorum, vitulorum,

ta eft circa concotctionem humorum crudo-

ova mollia, &c. ejusmodi fercula prius fumi

rüm, qui in hyeme ob temporis gulofitatem,

debere, quam fumantnr craffiora, ut funt caro

& exercitii parvitatem , generantur ; Unde fi

cervorum,porcorum, vaccarum, ova dura &c.

multum comederetur, natura in concoCtione

quia alioqui illa, quze cito digefta funt, impedi-

ciborum horum occupata humores illos fu-

rent concoctionem aliorum, & violenter reti-

perfluos non confumeret, illi relicti morbos

nerentur inftomacho, unde eructatio, naufea ,

generarent, quod tamen intellizendum de

faftidium, dolores capitis, ventris, & magna fi-

adulto vere, quia novum hyemi affineiisdem

tis, aliaque incommoda caufantur.

alimentis indiget. Ratio 2. partis eft, quiain

LXXVIII. Probl. 6. Cur cena brevis fua-

zeftate calornativus egreditur ad extrinfecum

detur a medicis, juxta illud :i

calorem fibi affinem , atque adeo virtus con-

Ex magna coma [ítomacho fit maxima

coctiva valde debilis eft. Tamenob vehemen-

cena;

N

tiam caloris utendum potu copiofiori, fed

Ut fis noGze levis, fit tibi ccena brevis.

Refp. rationemeffe, quia fi multi nimis cibi

diluto, quia vinum purum nimium auget ca-

lorem. Ratio 3. partis eft, quia ob ebullitio-

ingerantur , fomnus corpori adimitur, & con-

nem,quam in corpore & humoribus faciunt,

fequenter ob minorem conco&ionem crudi-

generantfanguinem nimis fluidum , & putre-

tates, & alia mala caufantur. Non defüunt tamen

faCtioni accommodum. Certe Galenus teftatur,

medici, qui plus in cceena,quam in prandio, fu-

fe ob hos fructus aliquoties in juventute in

menudum.contendant, eo quod noftu frigus

morbum incidiffe. Ratio 4. partis eft , quia ca-

extrattum, fomnus, & longitudo temporis in-

lor innatushyeme intenfioreft, tum quia uni-

ter ccenam, & fequentis diei prandium inter-

tus, tum quia roboratus per Antiperiftafin ,

cedens plus conferant ad conc

*

oquendum,co-

unde pluribus etiam eget alimentis.

iofiorem cibum.

LXXIV. Probl.

2. Cur in cibo fumendo

LXXIX. Probl. 7. Cur iis, quilaborarunt,

mediocritas fervata optimum ad fanitatem

cibus non ftatim fumendus eft? Refp. quia hu-

confervandam medium cenfetur: Refp. Ratio-

mores adhuc funt in motu , neque fatis con-

nem eífe, quia ex copiofo cibo & potu crudita-

ftat, num natura perfecerit opus fuum, unde

tes oriuntur, & oppreífio nativi caloris impo-

non eft diftrahenda,atque ad opus contrarium

tentis concoquere tantam molem , unde mor-

revocauda, ne concoctio impediatur.

bi & immatura mors naícüntur.

Econtrario

LXXX. Probl. 8. Quinam cibi prae czete-

vero nitis tenui victu & defectu pabuli debi-

ris bene nutriant ? Refp. Eos in fchola faler-

litatur venter, & calor naturalis, diffolvuntur

nitana fequentibus verfibus i;;dicari. |

membra, continuo deficiente viventis fub-

ftantia.

*

;

Ova recentia, vina rubentia, pinguia jura

LXXV. Probf.

3. Cur varietas ci't;orum

Cum fimila pura , naturz funt valitura,

fummopere nocet fanitati ? Refp. rationem

Ein rother. IH'ein und Exer frifch,

effe, quod, cum varii cibi varias etiam fortian-

Stünden fehr wohl auf deinem 1

W. *

ge

tur qualitates, varietas hzec naturali calori in

Fefle Suppen und Semmel kl

concoctione multum faceffat negotii: Unde

Sind [ehr gefund , fag ich fürwahr,

Hippocrates malam dizetam appellat varieta-

Ratio prim»e partis eft, quia ova facilime con-

tem & multitudinem ciborum.

Et confir-

coquuntur, & diftinguuntur, & fanguinem

mant hoc ipfum animalia fuo exemplo, quae,

cordi quam maxime congruentem! generant,

ficut fimpliciffimum & maxime uniformem ci-

fi quidem fint de ovis melioribus ,

qualia fe-

bum fumunt , ita beneficio fanitatis vel maxi-

quens dyftichon defcribit :

me gaudent. Certe hanc ob caufam Alexander

RegulaPresbyteri jubet hoc prolege teneri,

Magnus fapidiffimos duos coquos repudiavit,

Quod bona fint ova candida, longa, nova.

additq;, fe longe meliores duos a Leonida ac-

Praterea nota, triplii modo przparari

pepilfe , fcilicet corporis exercitationem ante

ova, vid. ut fint coca , tremula , forbilia ;

prandium ad obfonandam famem,& in prandio

ex quibus 1. facile nocent, quia funt ad

temperantiam, ne coenze guftus tollatur,

conco&ionem difficilia , & tardi tranfitus ,

LXXVI. Probl. 4. Cur cibus novus, quem

& craffum alimentum corpori tribuunt.

nunquam guftavimus,vel quo diu abftinuimus,

2. optime nutriunt.

3. minns nutriunt,

vehementer nocet, & morbos facile creat,

fed faucium afperitatem lzvigant. Ratio fe-

uti apparet in carnibus tempore Pafchatis co-

s alimenti

cundze patris eft,quia vina rubra plu

2

51 u Lo/zf. Bibl. Man. Tom. ll,l.

habänt !

172

Bibliothece Manualis Conc!'omtorïæ

habent,quam reliqua. Unde etiam citius in

nuces non paruim profunt, juxta illud fchole

fubftantiam membrorum convertuntur , ma-

falernitanse :

xime propter calorem innatum etiam majo-

Adde pyropotum,nux eft medicina veneno.

rem. Alba vero cüm plerumque frigida fint,

Ratio fecundae partis eft, . quia cafeus fa-

minus quidem capiti nocent, fed tamen minus

cit, ut cibus adfundum ventriculi, ubi conco-

alimentum przeftant.Notànt tamen iidem AA.

&io potifünum peragitur, promptius de-

fi vinum rubrum immoderate fumatur, duo

fcendat.

incommoda fequi, his verbis :

LXXXV. Procl. 13. Cur unica nux prodeft,

nocet altera, tertia mors eft ? Refp. triplicem

Si vinum rübrurn nimium quandoq; bibaï:ur,

effe explicationem hujus verfus. Prima intel-

Venter ftipatur, vox limpida turbificatur. -

ligit per primàm nucem mofchatam, quze val-

de prodeft, quia calefacit, vifum acuit, ventri-

Ratio eít, quia vina talia craffa plerumq; funt;

culum &jecur roborat, urinam ciet, fluentem

& nimium calefaciunt, aluntque ; unde ratio-

alvum fiftit,flatus difcutit, & frigidis uteri af-

ne caloris exiccant, ratione nutritionis vero

fe&tibus miré prodeft, Per alteram intelligit

avidius detinentur, & alvumfupprimunt. Un-

avellanam, vel juglandem, qus funt ftomacho

de iidem magis fere

agprob?.nt vina candida &

inutiles, difficiles concoctu, biliofze, & tufflien-

dulcia.

E

tibus inimics»e,& capitis dolorem afferunt. Per

Corpora plus auge

n d. Pddi

tertiam intelligunt nonnulli nucem baliftze,

vina. Ratio eft, cum naturze fanguinis noftri &

alii methellam, ut quze duarum drachmarum

carnis proxime congruant, non folum ori &

pordere efitata torporem inducat. Altera ex-

palato,verum & aliis plerisque vifceribus acce-

plicatio per unicam nucem intelligit nuces ju-

pta funt, ut ab illis avidiffime recipiantur. Un-

glandes moderate füumptas v. g. decem , quia

gunt enim, implent; & feftituunt erofas parti-

hae profunt contra venepum , & quia alvum

culas: Excellenter tamen dulcia, ut Apianum,

fubducunt, & conco&ionem adjuvant. Per

