ac primo foramine fa&o , juffit hofpitem op-

u

D em.

pit

liter; nam mendicus ille multam inde fli-

pofito digito dextrae manus id tantifper ob-

tet

pem fequenti die accepit.

Princeps etiam

Ítruere, donec & in altera parte id faciat ; quo

ipfe, intelle&a hominis fide , tantum illi

facto juffit & finiftree manus digitum foramini

pecunize dedit, quanta bis inventam fitte pe-

apponere; demum in medio quoque cum

Hem'l 1

cuniam fuperaret. Sic a&is gratiis fraudator

fccilet foramca , es jufit admovere: quo

diíceffit.

Altero die adfuit ejus iocius, ad

(l 2, 1"

N

:fä&o' aufugit.

f

.

T

$ermo-

Appendix: Iüjibrïa. :

6o5

Sermones hominum . fenfim deficiunt.

proprio fervo,cujus patrem fceleris reum ante

ple&di jufferat. Is Hennius cognatum fuum

Schirm-

CCCCXIII. Quidem ardenter quidpiam ex-

, captum ferreze ciftze inclufit, in qua nec jacere

( u

beck.Not.petebat, fed famam & hominum fermones,

nec ftare, nec federe poterat, & erant in ea

hi

t9m,.3. timuit, cujus timori ut mederetur focius, ta-

tantum .duo foramina , per quorum unum ci-

Jrnoi

le quid commentus eft, JAfinum, inquit,

bus ei dabatur, per alterum , ut natuüurze fa-

Ü 8-

habemus, quem a picore curabo viridi co-

tisfaceret : in hoc carcere dimidium annum

lore pingi. Sicafinus pictus dum per urbem

fuit fervatus , donec fex illis menfibus a for-

ducitur, fpectatores habuit, & comites pue-

dibus & vermibus prope exefus triginta mil-

ros & puellas ; fed & fenes erant curiofi,

la marcarum argenti, &

At cum afinus aliquot dies per easdem vias

quinquagizlm tra-

ditis urþibus fe redemit.

circumduceretur , tandem & fpectatores ami-

fit & comites. Tum alteri: Vides: inquit,

Perfidia. punita,

nnofum Ibidem

plebis mores ? aliquot dies rem novam mi-

CCCCXIX. Cruentua novem a

rantur, paulatim minus ,

bellum inter Fridericum HI, Auftriacum, co-

tandem mirari &

P d

gnomento Pulchrum, & Ludovicum Bavarum,

4

F- 8'. $

pgrare definunt,

originem ab unius Legati perfidia traxit. Cum

Crudelitas kcmdelit:r* vindicata.

enim in ele&ione Imperatoris vota utriusque

effent paria , anno 13og. cum Trevirenfis ,

ems

CCCCXIV. Altobellus , civis Tudertinus,

Moguntinus & Rex Bohemiz pro Ludovico

fuz patrime bellum intulit, & expugnavit:

ftarent ; Colonienfis vero, Palatinus & Saxo

Cives vexavit, & macavit plurimos, vi-

pro Friderico ; Brandeburgicus abfens Wal-

cina oppida etiam diripuit. Tandem a Pon-

demarus Legatum mifit Nicolaum Bockh cum

tificis exercitu victus eft.

Ipfe in peenam

literis authenticis , quibus Imperatorem Fri-

publico loco tabulze affixus fuit , utillum lze-

dericum nominaret. Legatus erafo Friderici

derent, quotquot ab illo erant lzefi. Accur-

nomine Ludovicum pofuit. Inde bellum. Ipfe

fus ingens, multis pro graphiis & cultris

autem reduxluit; nam a Principé in carce-

dentes fuere , quibus eum dilaceraverunt :

rem conje&tus fame novo more fuit enectus.

oculi eruti, vifcera extra(ta: mortui tandem

Juffit enim ad eum multos ac pretiofos cibos

caro in macellum deportata , diffecta & ad

aiferri, quos conítabat Nicolao fapere, fed

pondus iis, qui nondum fatis ulti e

rant ; di-

nihil ei dabatur, & milites cuftodes eo fpe-

venditàa,

&ante omnia abfum

à

ebanxtx: tandem fuit ex-

7

Vindiga [ervi crudelis.

Aimasontum bafïgo.

Pdntanus

CCCCXV. . Majoricenfis civis fervo feve- .

CCCCXX. Apud Scythas duo duo regiiJuftinus

lib g. de rius caftigato peregre profe&us eft. Regref-

.2

ebed,

fus domuüm claufam reperit, fervum- videt

juvenes, Plinos & Scolopythus (alitef Scolpy-

in fuprema domus parte cum tribus filiis &

thus ) per factionem Optimatum domo pulfi

uxore vincta.

Ac primo unum 'e filiis pr-

ingentem juventutem fecum traxere, & in

appadociz ore juxta amnem Thermoodon-

cipitat, fpectante patre

dein & alterum :

poft & conjugem heri dejecit. Tandem cla-

ta confedere , fubje&osque Themifcyrios

campos occupavere.

Ibi per multos aunos

mat, fi pater filium ultimum velit falvum ,

nafum fibi amputet. Id cum pater feciífet

fpoliare-finitimos confüeti, confpiratione po-

( alii referunt , plura membra patrem ampu-

poulorum per infidias trucidantur.

Horum

uxoresarma fumpfere, finesque fuos fum-

tare juffum. paruiffe ) fervus irridens, feipfum

*

moventes primo , rmox inferentes bella de-

tandgm preecipitavit.

fendunt. Nubendi quoque finitimis animum

omifere ,

fervitutem , non matrimonium

"mor optimum ad. fludia. incita- -

mentuin.

appellantes. . Auxere rempublicam fine vi-

ris, & ne feliciores ali€ aliüs viderentur ,

Pauaniss , CCX VT Athenis Olh;]. in xþrefïii)ulox

viros, qui domi remanferant , interficiunt ,

in Attic. Academioe pofita palam extabat ara amo-

ultionem quoque ceforum conjugum exci-

dio finitimorum confequuutur. -

Tum pace

ris, ut intelligerent ingre

Hï , amorem ad ftu-

dia afferendum.

armis quofita, ne gens interiret , concubi-

tum finitimorum ineunt. Mares interficieban-

tur, fi qui naícerentur. Virgines in eundem

Laurettt

RlcBor in coronatione. fzfomtur.

Forer. l

ipfum morem , non ctio, neque lanificio , fed.

,5

CCCCXVIL In Alberti Imperatoris Au-

armis, equis,venationibus, exercebant, inuftis

Felix Rel-

P

neckius

ftriacce genti fecundi , cum Aquisgrani effet,

infantium dextris mammis , ne fagittarum

Ja-

l, 1. €. 2*

in coronatione tanta fuit multitudo & com-

&us impedirentur ; unde Amazones dicte

funt.

DuzRegine his füere , Marthefia &

il.fem, preffio, ut Ele&or Saxo in turba comprime-

retur & fuffocaretur.

Lampedo ( alii Lampades) quze in duas partes

agmine divifo, inclit:? jam opibus, vicibas

ÜUltio [ervi erudelis.

:

gerebant bella. Itaque majore parte Europze

ldem!l.:,

CCCCXVIIIL. Henricus Dux Lignizize, Pin-

fubatta ,

Afi quoque nonnullas civitates

occupavere.

Ibi Ephefo multisque urbi-

&,2.il. guis dictus, aftu captus, dum in flumine lavat, :

Ccunmn

£em; gudus Hennio Duci Wratislawienfi traditur a

bus «onditis ,

partema — exercitus

ob5

ingen-

R, P. Lolm. Bibl. Man.wT om, À11.

604

Bibliothecg Manualis Contiohatoria '—

irzrgentui-præda do'muhi' remittunt. Relique ,

quadraginta annis feliciter &'pruderitïer gu-

bernaffet , lenta tabe confumptus, ad ex-

que» ad tuendum Afie imperium remanfe-

jim

raut concurfu Barbarorum cum Marthefia

tremam vitze lineam pervenit, Eique jam pro-

flb

pe animam agenti proeftantiffimi cives, &

ecina occiduntur. In cujus locum filia ejus

Orithya reguo fuccedit, femper virgo jj focia

amici , qui convenerant , virtutes bellicas ,

Alse du

rezni forore' Antiopa affumpta.

res geltas, ac victoriarum palmas comme-

forores, Menalippe & Hippolite , ab Hercule

morabant ; quos interrumpens Pericles emor-

Ca

Pa as

k! Looe

Orithyze Penthefilea fücceffit. 'Tan-

.tua voce: JMiror, inquit, /wc a& vobir com-

üem íu

b Minothea feu Thaleftri Amazonum

memorari, quorum gpartem

ortuna , yartem

normen intercedit.

aliena. induftria €2. vinlitum robur . fibi vendicat ,

€9 qug pluribur Ducibus obtigerunt , quod vero

Servi imperiüm con£ra ])omi:no,r

praftantiffinum . judico , preterzreffi. eflis ; Nemo

ex ommibus civibus me cau[a pullam. veftem in:

vindicantes.

dait.

Voluit dicere ,

neminem unquam

idem lib,

prudens aut volens lzefi , nemini caufam do-

CCCCXXIL. Tyrii, afervis fuis multitudine

1$.

abuudantibus indiena fupplicia perpetfi funt,

" loris,

exacerbationis aut aH'lixfwtiOnis anini

qui confpiratione 12da omnem liberum po-

praebui.

Promotiones qmd impediat.,

fbidat

pulim cum Dosminis interficiunt. Atque ita

potiti urbe , lares Dominorum occupant ,

CCCCXXIV. Prelatus quidam, cui pro-Ibid. fol.

rempublicam : invadunt , ,conjuges ducunt.

2264

Unus ex tot. millibus fervorum fuit, qui miti

prium, viridem geftare galerum, inhiabat pur-

pureo , quem ut obtineret, gratiam nepotis

ingeuio fenis Domini parvulique filit. ejus

. Pontifici gratiofo munere captare ftuduit;mit-

fortuna moveretur , dominosque non truci

tens ei in difco argenteo immatura atque or-

feritate tracidavit, fed pia mifericordia ac

humanitate refpexit. ltaque , cum velut oc-

nino viridia cerafa ; hoc lemmate margini in-

fcalpto: 7* [ole rube[cere gaudent. . Refpone-

cifos alienaffet, fervisque de ftatu reipubli-

ce deliberantibus, placuiffet regem e fuo

fum accepit, cerafa fua nimis magna in um-

bra fita effe, & multis majoribus obfuícari

corpore .creari, eumque potillimum . acce-

ptillimum, Diis, qui folem orientem pri-

& obumbrari. Quo facile vidit, & invidit ,

foid

q

mus vidiffet,, rem ad Stratonem ( hoc hero

illuftriores ac eminentio;ïes fibi pxæfer?i;, (

]

nomen fuit ) occulte latentem detalit. Ab eo

informatus, cum medio noCtis omnes in unum

ZImoris infani ingeniofum inyentum.,

campum procelfiffent ,. caeteris in. Orientem

fpe&antibus , folis occidentis regionem in-

"

CCCCXXV. Infanus amor ingeniofam n»0111 Ibd. fol.

in

273«

tuebatur. lId primum aliis videri furor ,

ita pridem clepfydram efformavit: Puella

occidente folis ortum quzerere: ubi vero dies

amantis cineres , quem dum viveret , ftulte

deperierat, ftudiofe collegit, atque intra vi-

adventare coepit , editiffimisque culminibus

urbis orietis fplendere; exfpectautibus aliis ,

trea vafcula conclufit, horasque ad illos di-

ut ipfum folem atpicerent, hic primus omni-

le&ti fui cineres. noctes & dies lacrymando

bus fulgorem [folis fummo fafiigio civitatis

metiebatur

cui horologio ^hoc chriftianum

oftendit. Non fervilis ingenii ratio vifa. Re-

docum&ntuml pius Ppe?:a -adfc-ripütk: P

quirentibus au&orem , de Demino confite-

tur. Tunc intellectum eft, quantum ingenua

| Ii'reqüief—ex cinis , mifefds teftaris amantes

fervilibus ingenia praeftarent , malitiaque fer-

More fuo nulla. poffe- quiete fmi:

vos , non fapientia, vin

Cere.

*

Igitut venia feni

- Non ceffabat no&e & die plorare ad hanc cle-

filioque data eft , & velut numine quodam re-

fervatos arbitrantes , regem Stratonem crea-

pfydram mortem ama

í

nf:is , hominis mOrFa--

verunt. Poft cujus mortem regnum ad filium,

[ lis.

acdeinde ad nepotes, tranfit. Celebre hoc

C

"*

&

fervorum facinus metuendumq:

e exemplum

Eyitaphium Buchanani.

Ib'ld'S(

toto orbe terrarum fuit. -

WT.

UDCÓX YVL Mi- jagadienetis. Ranur; Id

/

:

7

-Ql'

anagrammate porcus.

Tïia figna u:n;()ïi.r.

T'enebrio noctu' diuque ebrio fimilis.

Engelgr.

/CbCCXH. Francus quidam diferte docuit ,

Cui in vita virtus invita ,

p. 2. luc,

tribus hiscé amorem comprobari :, Primo ,

Sola volupta pia ,

Ev. fol.

honorando |amicum . pra[entem.

Secuudo | lau-

l

Et in amoribur. moribus fuit.

540.

b

dando ab[entem, — Tertio , juvando egentem. — In-

Huic coelum libidinum o

fcænum canum , o

credibile enim eft, quam afficiat, fi intelli-

Et pollutum lutum.

gat fe abfentem ab altero, quem fübinde"fu-

Sed quae mifero [ero fors obvenit , venit ?

fpectum habet, luculenter collaudatum.

Quae mors in[ecuta

:

, ftcuta hunc. porcum or-

^cum

Uptinrzmn' qüod præhzium,

Inguietir: quetis enim ilius locum focum

lufigum ignem

$ xt;iaem.

CCCCXXH[. Periclés Dux & Orator .I;O-

Non in pace , fed in pice effe /w'ea'ztz'; , Ditis,

biliffimus , cum- rempublicam A!;iwuig;ü&xh

klsec fors mors ei debita zfl durss u

M

605

A

Jypmd*ix ; Hi oria.

!

Vs ïngicæ artis.

portas occluderet. Quod cum feepiu fideli-

ter faGitaffet, quodam vefpere ad id mu-

Ibidem

.XCCCCXXVII. Sub Carolo nono Gallorum

neris cum aliquot Proefidiariis progreffus, ex

fol.1 8,4,

Rege gratfari hzerefis coepta eft , quam dum

condiéto, in itinere a conjuratorum uno,

extirpare & regno expellere fatagit, ipfo in

femipotum fe fimulante, & poculum vino

zetatis flore contabefcere, intemperis va-

plenum obftentante , intro, ut bibat, invi-

risque cruciatibus agitari coepit ; malum

tatur,

Rogat Grifardus focios , ut paulu-

omnem medicorum peritiam fuperabat. Dum

lum przcedant , fe quam mox fubfecutu-

tandem fefto S. Bartholomsi deprehenfa ce-

rum. Ingreffus reperit, ceream materiam

rea imago , forma regia , in quam nefarii ho-

paratam , cui claves imprimat. Sicque Gri-

mines impie fuerant debacchati, quidquid

ardus ad portas tendit, claudit, & ut con-

unéctionum ac vulnerum huic cereo fimu-

fueverat, ad Channium comportaturus acce-

acro infligebant , id Rex innocens in fe te-

dit.

Claves cerez impreffas mox conjura-

nerrimo Íenfu percipiebat , donec tandem

tus ille Duàcum fabricandas defert ; tertius

conjuratus ( hic pi&or erat ) Melunium,

fuchbuit , &fatis conceflit.

audrejum , aliosque Burgundos ad ftrata-

| Morfm mulee con[cientia.

gema incitat. Stato die s. Novembris Gri-

fardus fignum conftitutum , tritam Atrebati

Ibidem.

CCCCXXVIIL Dionyfius Syracufanorum

cantilenam exorfüs eft. Eam in vallo con-

tyrannus touforis metu tondere filias fuas

Id fol,

nec his adultis ferrum eft aufus

tenta voce alacriter Grifardo cantante, Bur-

tal.

docuit ,

gundi inter colliculos iter placide faciebant :

committere , fed candentium juglandium aut

fed attendit, quam filenter; equorum foleis

nucum putaminibus barbam fibi & capillos

adurijubebat; le&um quafi caítra lata foffa

panno laneo fuffultis ,. hinniendique faculta-

te eis impedita procedebant.

Atque ipfo

cinxit, in quemfe ligneo ponte addu&o

Grifardo tacente; ex condi&o , confiftebant.

recipicbat.

Vefperi hora nona conjuratorum unus ia

turrim confcenderat ( nam & hujus clavema

Superbia tyrahnica.

conceíferant ) ac ferream campanz linguam

Ibid.fol,

adítrinxerat, ne ad arma fignum dari pol-

GCCCXXIX. Horaitus Turfelinus fcribit ,

fet. Duo infuüper complices in muris vigi-

4213

Bajazetem Turcarum Regem anno a partu

Tameriano Tartarorum

labant, dum focii cum Francis, conjuratio-

Virginis. 1440. À

nis ignaris, largius vinum potitantes , iü

Rege; celeberrinf& illa vi&oria ( qua Tarta-

porta excubant.

Sub nottis duodecimam

rus, quidquid terrarum eft a Tanai flumine

'- l-hd- fdn

ad Nilum , domuit) non modo victum ca-

pi&or oftiolum portze Haigernze clam aperit,

& ad Burgundos adventantes contendit:

| 25

ptumque, & in cavea ferrea ad ludibrium

omnia falva denuntiat, cantilenam CGrifardi

affervatum , verum etiam coacum fuiffe ,

duntaxat obfervent, atque eis tefferam, quze

ccenante Tamerlano ^catena collo, inje&a

erat S. Georgii , exvonit. Ipfe ex ilüis intel-

inter canes cibum fub menfa fumere , in-

ligit Burgundicam , tum D.Michaelis, Sicque

fuper infolentis atque poft hominum me-

ad fuos cum. tredecim. Burgundis in] urbem

moriam inauditze fuperbize edidit argumen-

prorepit, qui figno dato portz» cuftodes in-

tum. Etenim fama fert, Tamerlano equum

vadunt, valvas nemine obfiftente aperiunt,

confcenfuro , Bajazetem tergum prabuiffe,

Burgundos equites peditesque admittunt,

& faftu plane barbaro , hujus cervice calca-

ífe.

Grifardo femper , jamque alacrius , concin-

À

nente ; atque 1ta füb tertiam matutinam b ur-

ta , equum infcendi

n

D

&

fa

Iw

gundi urbe potiti Í

lE.

ptimo die. No-

' Stratagemate mirabili urbs |occu-

vembris Magiftratus renovatur, omuesque

pata.

conj

jurati in eum adlecu Grifgrdo 1ïfbis Pri-

tore ]cnn&ituto.,

Ibid. 'fol,

CCCCXXX. Urbs Atrebatenfis ho& ftra-

32T-

tagemate a Burgundis occupata eft an. 149 2.

Singulaï'if f m parentes amor,

Ihid, fUL

cum Atrebatum quindecim annis fuüb Fraucis

CCCCXXXL Mortui Jam in cinere , feu Nadaii la

gemuiffet , die quinta Novembris , dum Prze-

übh, Ctue,

fectus urbis Cardonius cum inultis inilitibus

igne,feu aliter abierant duiciffimi :parentes

Indi pueri , de quo Caufinus in fymbolis l. 3.

[ '. Agbdo

Greveceurium evocatus effet, jJoannes Ma-

At

4

38. femper illi in oculis lacrym2e , in ore dl-

rius civis Atrebatenfis , Grifardus vulgo a ca-

nitie dictus , vir tenuis fortunze , fed acris in-

cis regiaque patris, maris nomina perenna-

bant., adeo ut lacrymz in os fluentes dulcia

genii, fuique Principis perftudiofus , hoc

ftretagemate ufus eft: Multis. compotatio-

illa nomina deprehenderent femper illic. In-

geniofum vero doloris flratagema fecit pelus

nibus perquam familiarem fe reddidit Chan-

nio Franco, cui claves urbis commiffze ,

amor, quando in fuo ipfius capite Regius

puer vulnus aperuit; diffimulatoque prae an10-

portas urbis claudendi ac referandi provin-

cia demandata erat.

jamque ita Channii

re fenfu doloris in hiante capitis vulnere pa-

térnos ac matersos cineres, qua potuit , fe-

l

animum occuparat, tantamque gratiam &

fidem invenerat , ut Channio non femel ad

pelivit, ut femper aliquid patris ac matris fe

E

eret in capit^.

!

cqm hab

/

pocula wuüdente ipfe cum militibus urois

Ggszg3

Ver-

606

Bibliolthyec-ay Mamätali:. Concionatorie

Verbern gratanter. accepta.

quinque annos , aC muïtas artes docuit ,

vraalis docilem; Rex igitur elephantem

ïbïdemx

CCCCXXXII. Augerius Busbequius refert,

ab Indo petit fernel ac iterum , qui tamen ,

hebd.49. baculis adeo nonnunquam contufos Türcas ,

quod animal, id mire diligeret , diftulit fa-

utintegras vjtiate per verbera carnis lbras

cere juffa.

Et quia fciebat, Regem non

exfcindere debuerint e partibus percuffis. Li-

deftiturum poftulata urgere, cum elephan-

&ori tamen pro fingulis verberibus percuffi

te intra montes abícedit , fperans, Regem

folvebant , & illum, cujus juffu perculfi erant,

interea " utriusque obliturum.

Sed crevit

adibant aCuri gratias, & manus exofcula-

.inde Regis cupiditas in dies , quare com-

bantur, fuftem , quo czefi funt, facrum ha-

erto latibulo eorum , milites mifit, qui

bebant, credebantque delapfum a pælo.

eos caperent. At indus cum elephante fuo

jn rupes enititur, & inde^pugnat , faxa in

fubjettos devolvens, proboicide. ' Tandem

Cdfhþqna adüimnda,

cin&i funt, & Indus fuit fagittis confixus &

occifus.

*

ibid, in - CCCCXXXIH. Novam & admirabilem Ra-

Elephas vifo mortuo fuo nutritio

in medios ficarios irruit, & decem eorum

sun.mor. miri Regis campanam narrat Hifpania , in

Occidit, totidem vulnerat, reliqui rem Regi

4 | piyfus i

hebd. 7. qua rotundo circumgyro appendi curavit

n

! EOL

* optimatés totidem veluti trophalos feu mal-

pnuntiant. Interea elephas Magiftri fui ca-

daver ad latibulum reducit , & ei adjacens

7

leos, Rex, & ad vifendam infpectatam, no-

. omnia figna dat maximi dóloris.

Cumque

vam,ac mirabilem campanam proceres alios

invit

23

Y

Y

it. Haefere illi attoniti; dum inaudito

Rex jam multo plures mitteret ad elephan-

tem ad fe adducendum , reperiunt eum mi-

fpe&aculo prseftantiffimos quosque e Proce-

fere vociferantem , neque tollere. poffunt ,

rum ordine viros in ferali illo & inufitato

patibularis 'campanz fufpendio fpe&tarent

neque efficere , ut a cadavere difcedat, ver-

^bis ac promiffis omnibus irritis , fed nec

amici. Sonabat nimirum , Ramiro pulfante,

minis nec verberibus quidquam poffunt. De-

illa campana in Procerum animis, ut ne quis

impune fe contra

nique juxta Magiftrum. fuum

-*erx'ti.n&us '.,9& :

Iþidem;

Regem aufïerþ poífe ali-

. quid ctogitaretä.

omni. cibo repudiatg.

4

Elephas i1ageäio.!i&£.. | |

| Smoii coüu]b.;,?! £9' combïb&m., :

LoysGy- ..CCCCXXXIV. Ceelius Rodiginus ait, fe

ion, av

^. CCCCXXXVI. Vifi funf'fimii in novo er-

le&t. to.

* vidiffe elephantem , qui in terra molli propo

Ibäc/lem.

2.

fcide fcribebat. Tevetus Cofmographus fcri-

. be aliqui cum barbaris pro pecunia ludentes,

l, 3. €.30

& in lufuü vi&ores ad propinam collufores

N

' bit rem a fe auditam ut veriffimam, & ab In-

fuos invitantes, & lucro parta pecunia po-

dis recenfitam , ut fequitur. Cocini , quz in-

tum folventes. De uno narrat Eufeb.Niernb.

- fula in Indis, atteftatio extat ante annos 30.

hift. nat. L.9. c. 44. Cum aliquando militibus

(ait au&or, qui hoc opus vulgavit anno 1613.)

colludentibus adítans , omnia obfervaffet , &

conícripta & excerpta per Notarium publicum

a multis teftibus : fcilicet elephantem quén-

ab eo, qui plus lucratus erat , nummulum

exoraffet, mox accepto poculo ad tabernam

dam fuiffe locutum , & cibum a Magiftro pe-

vinariam properaífe poculuim cenopoiv ob-

- tiiffe, qui negavit fe daturum , eo quodlebes,

tuliffe, & data pecunia vino plenum ebi-

in quo coqui pro eo oriza folebat, pertufa

biffe: cumque füpererat pecunia , ut vice al-

effet. Ergo animal vas illud ad fabrum cu-

tcra vino impleretur , vas obtuliffe, atque

priarium portat, qui unum foramen quidem

obftruxit, aliud vero non advertit. Sed ubi

hauftum vinum bibiffe iterum atque iterum,

Ibid cent,

donec de pecun

:

m

Magifter vidit, ac invenit , necdum aquam

pereffet, .

iaï qua folverxet, nihil fu-

capere, elephas iterum ad fabrum illud re-

fert.. Sed ille foramen tantum obiter refe-

4Miteriur jïdzmz minifler iu;".

cit.' Tum elephas ad mare pergens infufa

aqua explorat denuo vas, & videns perfluere

CCCCXXXVIL Alius ab hero ad ceno-

Ibidem j

aquam ad fabrum indignabundus redit : qui

polium cum poculo & pecunia miffus, non

tandem feu metu , feu delectatione permotus,

- mifi impleto poculo pecuniam exhibebat : do-

vas iutegre refecit.

Elephas ubi iterum ad

nec domum rediens nec quidpiam ex illo,

eundem portum advenit, & vidit , aquam

etfi vini admodum appetens, gultavit, fed

vafe contineri, fignum dans grati animi , ad

hero fideliter retulit, infe&antes per plateas

Magiftrum refert , qui ei ci

pueros lapidibns arcebat. Si quando occur-

ravit.

l

þum depiiflue pa-

rerent curiofius ornatze circa caput mulieres,

"óneas irruebat , crinium turres revellebat ,

totumque illum mun

j

ri 'fui mc/)rt?mx ulci-

dum & ornatum mulie-

.dlm AMagi

fcitur.

H

-

brem detrahebat,

Ibidem, CCCCXXXV. Indus -quidam in regno Gu-

| Canis vinditla. mini/ïer.

rate reperit parvum elephantem in palude,

quatuor circiter ménfes natum , & a matre

- CCCCXXXVII. Decane fcribit Dii:mämä Ibilem.

eratoris ,

relittum , quem magna cura educavit per

Epifcopus , qui ip aula Henrioi mp

Aucu-

1

-« Pppendix ; Hijloria,

607

Aucupis dicti , in mediam fe mültorum homi-

cum procuratore cane fingulari certamine di-

num turbam fufpenfo greffu inferens , unius

micaret. Pi&ta eft canis victoria in coenaculo

de turba minime cogitantis manum arreptam

quodàm regii palatii( Pgrifiis.

non prius dimifit, quam prae morfam denti-

l

bus avulfit: atque ita tanquam re bene gefta,

ad fuos cápite& cauda fibi plaudens rediit ,

Fames carne matris pul[cz. i

mirantibus id aliis, faffus eft homo ille , di-

CCCCXLIL O&ennem pueium - vidit 'in Pacdagog.

.92 CQ

vinam hanc voluntatem ; fe enim herum car-

Tranfilvania vir illuftris Sigismundus Sama-

nis alicubiin via demorantem, malo impulium

gafthenus affidere cadaveri , in quo carnis ni-

fe&. 7.

genio occidiffe, atque tum quidem pugnan-

hil, nifli in pedibus, manibus ac capite fu-

tis pro Domino carnis rabiem evadere potuif-

perfuüit. Rogatus, cujus effet illud corpus ,

fe; nunc vero nihil minus, quam de cane,

reipondit, matris fame enectve , cujus ipfe

cogitantem cognitum poenas dedi[fe.

urgente fame cum canibus carnes ediffet ,

efurus, nifi Deus aliter juvaret, etiam re-

Quo cognito Dominus ille miferi-

)

Zliwü nuicii Imunuää obien;,

[

liquum.

cordia motus , eum in equum pone fe fuftg-

Lipfius in CCCCXXXD&(. A—lius ml /li;b,e Lováuid lïite:

epit 44« ras collari infertas, & aptatas , figno ab

5t, & domum fuam a['p'ortavit.

!

heroaccepto, curíim Bruxellas deferebat in

notam ibi certamque domum , atque ibi re-

. Camelus fqltczär. |

ligabant, canem pafcebant, literasa fe aut

CCCCXLIIL. Vidi, inquit au&or ,Parifiis Leys Gy-

aliunde acceptas iterum inferebant: & fide-

10n. i.

c.

liffimi fed & celeberrimi

camelum faltantem , qui ad hunc lufum ita

l

*

2»

nuntii vice canig

fuitinftitus. Camelus adhuc pullus in locum

eodem 'die ifeferebat. ;

fuit du&us, inftar hypocaufüi , ubi per di-

: äliu: carnis lmju!uf.

midiam horam detinebatur , pavimento pro-

be'calefacto.

Interea unusquispiam pulfa-

Iþidem,

CCCCXL. -Bruxellre, inquit Lipfius , me

bat tympanum. Tunc camelus nonob fo-

puero canis fuit Britanni generis, ex illis

num, fed ob calorem pavimenti pedes at-

grandioribus ,'quibus cerdones uti folent Kíic

ita per de-

tollebat, faltantium in morem.

ad. currum coriis. onuftum in forum & e fo-

cem menfes aut annum integrum affuefactus,

rotrahendum. llle praeter hanc operain do-

ubi ductus eft in publicum , quam primum

Thidem,

&us fuit ad macellum ire , pecuniam ferre,

a?tare coepit.

carnem referre. Id fiebat in hunc módum :

agdiitk tympani fonitum , f:

E

*

Corbem collo appedebant, pecunia in tot

| Leo.ne/; formidant. gallos.

libras carnis impofita. llle re&ta & nusquam

refiftens ferebat : in macello apud; notum 1a-

CöCCXLIV, Leonibus gallos gallinaceos Ibidem i.

nionem fe fiftebat : carne accepta redibat; fed

eífe formidini, exemplo conftat. In Anglia4 c 27

eveniebat interdum , ut in via canes alii odo-

enim Elifabetha Regina id volens experiri

re moti quafi erepturi accederent; tum ille

duos gallos leonibus addidit ; fed intra de-

corbem deponere , in orbem depugnare, fuga-

cem aut duodecim dies leones ita fünt eman-

re , & fi copia & robore vinceretur, una irrue-

ciati , & timidi redditi , ut crederentur

re,/' & partem de praeda capere.

morituri. Galli contra pinguefcebant , &

nihil leones ïxtirknebant.

Alterius fides in occifum herum.

CCCCXLL Idem Lipfius .refert de cane ,

Ibid.cent,

Deteflauda — hoflis. in hojieml

d. €p.44-

ut fequitur ; 7Emulus aulicus Galiiz Regis

zmulum . ex infidiis czefum in avio agro fe-

j

folertia,

elit.

Venaticus canis tunc heri comes diu

CCCCXL-V. Vefontio civïtaxs eft in fequa- fhgoph.

fedit in tumulo; poft fames pletatem fupera-

vit , atque in àulam fine Domino revertus

nis & ampla, & elegantia ?edificiorum illu- Raya. ia

ftris, te&a domorum faftügiata & declivia Pret. Spir,

[hidem.

eft ; rati illius contubernales , canem temere

vagari, cibum ei dari jobent, faturille ad

quam maxime artifex cum hujusmodi te- $-^*

tumulum redit, it, redit toties, ut primum

&o inftruendo daret operam ,

refpectaus

forte in fubje&um vicum, adventare pro-

fufpicio invaderet animos , heri defiderio id

fieri; abeuntem perfecuti , cadaver effoffum,

fpicit hominem ,

in quem odio flagrabat.

Et o inventum. non humanum , fed ma-

fepultura afficiunt. Canis. exequiis pera£tis ,

xime inhumanum , ac ne hominis quidem,

focius fit eorum , quibus fuerat dux ad invefti-

gandum. Tandem aliquando in aulam ubi

fed diaboli !ut perderet, quem habebat ex-

homicida rediiffet , canis eum confpicatus ,

ofum, & impune perderet , citra forenfis

multz) difcrimen ; ubiloco, in quo labora-

allatrat, & vix ab impetu cohibetur ; unde

aucta in hominem czedis fufpicio, conftantia

bat ipfe , fubjacere hoftem fuum vidit, ultro

cafum fortuitum fimulans, per te&um & fu-

autem canis Rex permotus , jubet hominem

caufam dicere. Negatille. Canis orationem

grundia in virum dejecit fefe, mole corporis

inimicum obtriturus ; quod & fecit , fere

negantis latratibus affultibus interpellat ; ne-

illefus ac incolumis. Nam fuppofitum ho-

mine de czedis au&ctore jam dubitante , eo

, led

p

füs corpus fuentein ililione prohibuit

res dfääu&a eft, ut juffu Regis homicida

non

öoö

.Bilzliothegæ Manualis Conqiom?ariæ

non absque oppreíffione fua & contritione.

lo.fpatio hoftem antevertiffet, vel fubfecutus

Quis ftropham.in tanto ruentis difcrimine

effet, prolabens? Adeo tamen affabre & fe-

u

fufpicaretur , aut quis hominem fanum ultro

Ü

liciter hic planus libravit dejeCionem, ut om-

j

adire tali exitii fui periculum credat, tantum

nia ex voto celferint. Et Magiftratus à cogna-

ut iuimicum obterat , obterendus ipfe, & in

tis czefi interpellatus , quo. ne

j

COrpori

"

M «t

e

e

c anim?e exitium ruiturus, fi tantil-

quitize. impa&æ

Fep.m revinceret, non ,llal?uit.

Märwmwwww waæ Wæ*ææ&*wü&æ*?ww

7

p

It5

««

E

uti

a

no

eot

pli

CATALOGUS

f0

ll

bat

m

4

p

.O. dine alpbabetico. cognámimum concinnatus,

f0

4

Flüfopa Ieratis 4 i ts operis undique

fui

conquifivit, obtinuitque , ut latentia in re-

L

3

( " Anctus Anfonius*,

m

patria Florentinus,

gionibus , etiam diffitis a&ta San&torum ad fe

fit

& Ordinis Praedicatorum , ac poftea Flo-

transmitterentur.

NaGus deinde vattiffimi

ob

N

:

rentix€ " Archiepifcopus , vir do&Giffi-

operis , quod defignabat adjutorem, P. Gode-

110f

pmus & fanGiffimus , obiit anno Domini

fridum. Henfchenium emifit in lucem primo

lg

1459. ?etatis feptuagefimo , quem in San-

acta SanCorum. Januarii , - tum: Februarii ,

&orum Catale

quinque tomis przegnantibus:; qui omnium

gum retulit Adrianus VI',, Pon-

tifgzx.

ubique eruditorum

1

f

B.

& applaufum.

ïadmiprati*!onem tenue?.ïlnt

^

II. Baronius Cæfar S. E Cardinalis vir-

n

rA

C

$0.

tute & do&rina celeberrimus Antiftes , fcri-

La

pfit, dum adhuc Congregationis Oratorii pres-

byter.erat , Annalium ecclefiafticorum Tomos

- VIL Cafüo-&ords "MagnusrAu-xelius Senator,

tet

confulatum anno Chrifüi 5:4. folus gelfit,

D

duodecim , quos. Sixtus V. tanti zeftimavit ,

& Theodorico Oftrogotorum Regi, ejusque

ut necaddi quidquam , nec demi voluerit,

M

fed & alii paffim. judicium, fincerita

4

;

&

T

ex filia. nepoti Athalarico chariffimus fuit ;

tji

tem ,

a fecretis eorum atque epiftolis , ex quibus

accuratl'oxlgm in iis admirantur.

conflati funt variarum libri XIL * Vivebat

Qp

Q

III. Bartoli Daniel Soc. Jefu natione Italyus

adhuc anno 562. nonagenario major, obiit-

Qu

hiftoriam focietatis italice Afiam. vero & Eu-

que circa hoc tempus in fuo Vivarienfi , fi-

Ti

ve Caftellenfi prope Scyllitanam urbem in

ropam pluribus Tomis fcripfit. Sed & vitas

Calabria monaftrerio , quo extrüxerat, ac

lel

S.Ignatii, &S.Fra

^"

"

Qur

ncifci Xaverii?, & P.Vin-

referta optimis libris, bibliotheca ditaverat.

T

cen;'ii Caraffæ.

Scripfit tripartitam hiftoriam, quam ex grze-

cis Auctoribus , Socrate, Sozomeno , ac

lpfA

IV. Beda Venerabilis in Bfitäxlnia exï An-

glo Saxonum genere oriundus, in Girwenfi

Theodoreto per amicum fuüum Epiphanium

territorio , non longe a Tinz fluminis oftiis

Ícholafticum latine redditis cvo"nc'in,naVi't;

natus eft anno 673.a puero monaílicam vi-

tam amplexus , in ea per multos annos perfe-

— VIII. Calliftus Nicephorus"hiftoriwsk *græ;

veravit fub Benedi&o & Geolfrido Abbatibus

cus vixit tempore Andronici fenioris Impe-

Do

ratoris, cui dedicavit hiftoriam fuam : pro-

tüs

monafterii BB. Petri & Pauli ad Tinam, in

n

Dicecefi Dunelmenfi , vulgo appellatus pres-

inde vixit poft annum Domini millefimum

byter Anglus ac venerabilis . obiit anno 735.

trecentefimum. . Hiftoria , qu» nunc extat

fui

Nicephori Callifti, continetur libris o&ode-

Sc

die 26. Maji. Scripfit hiftoriam fuze -

gentis ,

tari

& variorum Sanctorum vitas.

cim, & incipit a nativitate Chrifti, ac defi-

nit in annum ejusdem 625.

. V. Boethius He&or Scotus fcripfit libros

IX. Choniates Nicetas floruit poft annum

17. hiftorizv Scotize. Scripfit etiam defcriptio-

1200. Scripfit enim hiftoriam, quse extat Grae-

ts

nem regniScotize , & Regum Scotorum.

ce & Latine, ab anno r1:8. usque ad annum

d

1205. i eft, abimperio Joannis Comneni,Ale-

OPL

VL Bollandus Joannes natione Belga S. J.

xii filil, usque ad. obitum Balduini primi ex

fün

itani,

füf

inftituto epiftolgri commercio cum ïigis tota

Latinis l'fmperzstoy;is Co;üz/znä:wpol

OX.Cu-

li

Appendix : Hifloria.

)

600

s

Ie

^X. Curopalates Joannes Stylitzes dignita- ple&ens, toräis duobus ; Item bpufcula tria ,

m

te atque officio Curopalates vixit extremo

Chronologicum , Hiftericum, Geographicum

Chrifti f2eculo undecimo fub Alexii Comne-

tertiis curis aucta.

l

ni imperii initia. Scri

!

pfit Hiftorigm ab anno

$13. usque ad | 1081.

XV. Gretferus ]acöbüä Germanus S. ]. pa-

tria Marchdorfenfis,, Acronianus , fortillimus

D.

Athleta, ac vigilaatiffimus veritatis defenfor,

magnorum Lutheranorum domitor , ac mal-

H s RI

XI. Dauroltius Antonius S. J. natione Bel-

leus Haereticorum , & calumniatorum Socie-

tatis terror, cui laus ingens eft in ecclefia Dei

gica fcripfit Catechifmum hiftoricum, feu Flo-

res Exemplorum ex SS. Patribus & Hiftoria

cujus fcriptorum veritatem,multitudinem,eru-

ecclefiaftica colle&os. Tempus omne fuum

ditionem jure miramur. UndeSenatusMarch-

dorfenfis,quo in oppido natus eft, quando non

utiliffimis tranfegit operibus. Totis novem

annis bis quot feptimanis monachorum cc-

potuit corporis effigiem exorare, animi faltem

nobium adire fuit folitus, excipiendisipforum

effigiem,omnia ipfius opera publico zere com-

confeífionibus , & magnis incrementis difci-

parata , seterno monumento in curia fua

plinam monaíticam apud eos pietatemque pro-

ad pofteros fervanda repofuit. Scripfit P. Ja-

movit. San&orum ftatuas , ea regione quam

