finumque. Tantus porro divinze pietatis fen-

colle&ioni tribuens ante; quam ad celebraru-

t

fus in pronuntiatione, vultu, totoque corpo-

dum accederet. Nunquam illud intermittebat,

1l

te eminebat, ut in circumftantes redundaret,

etfi multze occupationes & impedimenta, imo

&incommoditates ac magna pericula initinere

f

eosque pia quadam admiratione defigeret, re-

W

rum omnium oblitos. Nec defuerunt, qui di-

intervenerint.

Faciebat diu, & cum tanta

quiete

MURU GURCLNCUMSSUA TRUE

Titu; CX XVIL. Sacrifici. Miffe Oblatio

125.

su

quiete ac devotione, ut etiam in. auditoribus

II. Sicut Rex in fuo palatio vult omnia fe Dd flitt. -

eam excitaret.

Et quidam e noftra focietate

digna,fammulos fcilicet,veftes, & vafa; itaChri-D. n g.

] "

5

faffus eft,fe, cum fzecularis effet, ad eam ingre-

ftus quoque in facrificio fuo non nifi mundit-

diendam fuiffe permotum, cum videret devo-

fima quxeque & nitidiffima defiderat.

'24&[4,

tionem, modeltiam, gravitatem , fi tantam to-

ÍII. Sicut pofito eorpori Chrifti in fepul-s, cnry-

tius hominis compofitionem in officio divino,

chro adftitiffe legunturAngeli,ita etiam confe- foft hom.

— quodin facra hebdomate peregit. EtS. The-

crationi Domini

-'ci corporis afüf&ereï funt cre-

3. in e. $

refia audiens quondam facrum illius vidit eum

d(?ndi,,

Zp 'ei'.

tototempore , quo facrum durabat , habuiffe

Utilitas.

in capite.diadema quoddam magni fplendoris,

indubitatumjudicium magn?e charitatis ac de-

.1V. Sicut Chriftus orando prb nobisin c?e- Faber

votionis internze , qua Sacrum faciebat.

t

pbsbe!

7iü

Biblioth,

VilI. P: Jacobum Alvarez celebrantem vi-

lo, & vulnera fua Patri oftendendo impetratc

hs

) iiïuo

nobis gratiam ad omnia;ita cum ejusdem

Ci. 4

M

Scipt:. fus eft Chriftus fuaviffime ample&i , & faffus

Pentec,

paffio Patri reprzefentatür in facrificio , impe-

*

eft ipfe,affectus vehementia fe tum prope fuif-

*

trat gratiam & alia qucecunque beneficia.

fe coüfectum.

IX. P. Gonzalus Syiveria tanto affe&u mif-

V. Sicut Job per fiagulos dies offerebatDeo

Vit. 1 3

nony

c, 1. & 2.

fam celebrabat, ut quandoque in ecftafim ra-

holocaufta,.ut, fi forte filii ejus peccaverint,

müs

eisdem propitiaretur; ita & ecclefia quotidie

ptus, quid , quove loco dicendum effet, a mi-

niftro quzerere cogeretur; quandoque vero a fe

gratiffimum facrificii miffxe holocauftum pro

)

abítractus, relicto facrario, ficut erat facris ve-

falute fi'liorum otfert.

ftibus indutus, ad cubiculum perrexerit.

, Vil a,

In narra-

Dignitas.

X. P. Sebattianus Barradius ad miífze cele-

tioneiti- brationem fe plerumque duabus aut tribus ho-

nerario

VE Sicutfbïe oriente fïelïæ fe abfcondw&-, :

ris orando,examinando praeparavit. Poft Sa-

]

præäxa.

crum longiffimum tempus ad prandium usq;

quia earum lumena fole mutuatum in ipfogy

eíf,

eminenter continetur ; ita facrificio legis no- ,,, c, 1.

t

protrahebat; in ipfo facro horam minime in-

D

v?e incipiente facrificia veterislegis defierunt,

^. fumebat, cumque ad communionem veniret,

in

tum vero facram hoftiam tremulus tenens;col-

^

quia horum omnium excellentia & virtus in

illo eminenter continebatur.

i

loquio fuipiriis interru

pto, toþum fe lachrymis

- Jmadefaciebat.

Vil. Sicutis, cui cuprea aut argentea mo- Faber

neta oblata eft , facile illas fpernit, fi aurea il]; conc. 4. in

Vitato.de - XI. P. Francifcus Suarez facris operabatur

oim,. ,

Angel.

quotidie, etiam itinere ; neque illum aut via-

offeratur; ita quia facrificrum novae legis

voft Pent,

continet omnes excellentias antiquorum, om-

u

Z

erefixa rum labor,'aut hzreticorum loca amovere

poterant. Dicenti alicui laboriofum effe, quo-

niailla faftidit Deus, & hoc folo dgle&atïur.

tidie facrum facere , minime, refpondit, quze

enim alia hora in vita plenior eft folatii & vo-

$. VIII.

u

luptatis? ea quoties carere cogor,exarefcit ani-

DOMO IVR

mus, divina dulcedine deftitutus.

0-

Vit. pag. . Xll. Joannes Berckmann juffus miniftrare

Eceffitas: nam, tefte S. Paulin

0, ubique .

0

LN

I34. part.

l,

facerdoti, qui & bene diu faciebat, & incom-

praetenti latent laquel, ubiq;

ftri&i funt ?*Pï&. de

azoph,

moda ftudiis hora, pluribus id menfibus egit,

* gladii: inter infidias & pugnas vita tranfigitur,

nihil unquam queftus. Alias Patri :egro infer-

& per ignes dolofo cineri fuppofitos ambula-

Z

vire juffus , qui facris incerta pro valetudine

mus; merito ergo facrificio indigemus , per

lr.

hora operabatur, cum /Edituus moleftiam il-

quod atantis periculisliberemur, & contra la-

lius dolere diceret. At mihi, inquitjnunquam

fum roboremur.

i

moleftum eft facris miniftrare.

IL. Utilitas: Nam :. Hujus oblati

one pla-

| Vib l, &

XilI. Noviego in focietate unum, inquit

Seff. a,

. r

- Opuf. r3.

catus Dominus, gratiara & donam poeenitentize

c.' Iv

1,.2.n.210.

Nicolaus Lancizius, cui facrum devotiífime

concedit,& crimina ac peccata ingentia dimit-

p-

dicenti vifi funt duo Angeli miniftrare inftar

tit, tefte Tridentino. 2. Etiam poenam tems

l

Diaconi & Subdiaconi, & dum elevaret S. ho-

poralem peccatis debitam remittit ; non enim,

l$

"utidem concilium ait, folum pro fidelium

an

ftiam, mägus ejus fuftentare, dum attoleret,

vivorum peccatis , poenis, fatisfaétionibus , &

Ib

d.

u-

$. VII.

alis necelfitatibus, fed & pro defuntüs in

f

J

Chrifto nondum ad plenum purgatis , rite jux-

SIMILITUDINES.

táApoftolorum traditionem offertur. 3. Impe-

)

trat quascunque gratias, tum fpirituales, tum

- Qualitas.

temporales, tum quia Chriftus in hoc facrifi

,Teeé

h

cut fcriptura, quam facit Ludimagifter

cio omnia fua merita Patri seterno offert ;

'08. IO

Fabr. l. SI

ducens manum rudi puerulo, non eit

tum quia pro omnibus, qui facrificio affiftunt,

[

conc.4. in

'Dom. z. deterior ea, quam facit ducens manum alteri

aut cooperantur, intercedit: tum quia totius

u$

ecclefixe, & privatze cujusque preces , Chrifti

Pent. C.. fcribendi gnaro, nec eleemofyna Domini dan-

r

tis deterior eft, fi famulus, per quem eam di-

meritis & precibus unitze concurrunt. 4.Com-

(f

penfat, quatenus Eucharifticum , gratitudi-

ftribuit, eft improbus ; ita nec facrifieium mif-

J

f?e minus effieacice habet , etíi per facerdotem

nem, quam Deo pro innumeris beneficiis

]0

robum offeratur.

;

debemus.

imp

Ill Di-

We

&. P. Lohn, Bibl. Man. Tom. LL

Q2

ü

i

124

Bibliotheca Manuali: Concionatorig

Ilf. Dignitar: quae colligitur tum ex re ob-

vilegium cultu atque honore debito tueantur,

Tanneh

L. revel, lat

€,

[

2, Ícilicet Chrifto, quo nihil eft excellentius,

caveantque Angelos ne

tr4u

uti B. Virgo S.Birgittze revelavit dicens: Hu-

glegentiae ofore:s , qui

9

)

funt aemuli venerationis.

4,034

manitas Chrifti fuit in meo corpore, & fufce-

Il. Firma fide credere, eum ipfum nunc de

pit de me carnem & fanguinem : ideo ipfa eft

cceli per confecrationem adduci, tangi, adora-

ho, 83

*

. res pretiofiffima;qu»e unquam fuit, & eft. Tum

ri, manducari, quem ipfa B. Virgo in uterofu-

Matt

9* '! ex Per[ona offerente: non enim, ut S. Chryfofto-

fcepit, peperit, la&avit, & educavit.

mus ait, funt humanze virtutis opera hzec,quae

IIT. Imaginari fibi, quod tempore facrificii

proponuntur: quitunc ipfa fecit in illa coena,

B. Virgo Filium fuum, licet panis fpecierum

idem & nunc quoque facit.

Nos miniftrorum

Eucharifticarum involutum;perinde in manus

- tenemus locum,qui vero fan&ificat ea , & im-

offerat, ac olimS.Francifco,B. Stanislao, aliis-

. mutat, ipfe eft. Laice, cum facerdotem videris

queSantis obtulit.

offerentem, ne ut facerdotem effe putes hoc

IV. Confiderare, fe Angelis facrificio affi-

. facientem, fed Chrifti manum invifibiliter ex-

ftentibus cireumdatum, & fupra fe Patrem ze-.

tenfam. Tum ex Perfona cui offertur : qui eft

ternum fummo cum defiderio exfpe&antem

folus Deus ; quia per.facrificium hoc teftifica-

hujus facrificii gratiffimi oblationem.

t2,.9.85.mur, inquit S. Thomas Deum effe primum

V. Ex una parte confiderare, quot benefi-

(for,

n.I. & 2. creationis principium , & ultimum . beatitudi-

ciis a Deo acceptis ad grati animi officium ob-

tom, 40

nis finem , atque fupremum rerum omnium

ligetur: quot peccatis eundem offenderit :

fattil-

q0

Dominum, cui in fignum debitze noftrze fubje-

quantisque neceflitatibus tum fpiritualibus,

&ionis & honoris aliquod fenfibile offerimus,

tum corporalibus prematur; ex altera vero

ad fignificandum per rem fenfibile offerimus,

parte ponderare, quod hoc fit facrificium Eu-

ad fignificandum per rem fenfibilem oblatam,

[

charifticum, propitiatorium, & pacificum per-

interius fpirituale facrificium , quo anima fe-

fectillimum , per quod omnes pradi&i fines

ipfam offert Deoin facrificium , ficut principio

modo excellentiffimo obtineantur.

1uze creationis, & ficut ?ni fuze beatificationis,

. VI. Frequenter animo verfare exempla fan-

quod nulli creaturze convenire poteft. Unde

Gorum facerdotum , fummo cum fervore ac

Seff.o3. non conftituimus , inquit concilium Triden-

devotione hoc facrificium offerentium , ut vel

c. 2,

tinum, Martyribus templa , facerdotia , facra,

horum calore tepiditas animi in facrificio hoc

& facrificia, quoniam non ipfi, fed Deus eo-

offerendo conc

$. Epi-

rum nobis eft Deus. "Tum ex ip[a oblatione :

Ícat.

gpta inflammetur, & incale-

phut l-

n 7.

quia fubftantia tota deftruitur, accidentia ma-

$X

nent fine fubje&o, Chrifti corpus, & fanguis,

& anima, & tres Perfonze divinze conftitaun-

x

ASCETIC/A.

tur intime przefentes, & quidem in quavis mi-

nima particula aut guttula , & przeter hzec om-

I.N

Ovem ypraci

pue [pecialiter circa. [acrificium S, Thom,

nia, a fumente non concifus , non confrattus ,

mül|lm bene cogno[cere , aliirque inculca- 2. q. 65.

infe- non divifus, integre accipitur. Nulla rei fit fcif-

CE?*I en

*

re, debet. A[ceta. Primum eft, ut bene/ cogno- 9- $-

fura,fieni tantum fit fra&tura, nec fignatus mi-

[cat. meceffitatem. facrifiiorum n quavir lege in-

nuitur, ut S. Thomas loquitur. Tum ex ipfa re-

fitutorum, quam* quidem bene oftendit S.

pralentatione

nam, tefte Tridentino, una

Thomas dum ait: Naturalis ratio dictat homi-

eademque eft hoftia, idem nunc offerens fa-

ni, quod alicui fuüperiori fubdatur propter de-

Seff,.45,, cerdotum minifterio, qui feipfum tuncin cru-

&

5

d

fectus, quos in fe ipfo fentit, in quibus ab aliquo

ce obtulit, fola offerendi ratione diverfa , quia

fuperiori eget adjuvari & dirigi, & quidquidil-

in divino hoc facrificio, quod in miífa pera-

lud fit, hoceft, quod apud omnes dicitur Deus.

/

gitur, idem ille Chriftus continetur, & in-

Sicut autem in rebus naturalibus naturaliter

cruente immolatur.

inferiora fuperioribus fubduntur, ita etiam na-

$ Rx.-

turalis ratio dictat homini fecundum natura-

lem inclinationem, ut ei, quod eft fupra homi-

À PO fMb ÉL aded - abé Ml lx

MEDI A.

nem, fubjeCtionem & honorem exhibeat fe-

75 Miffali

[

novo an-

. ALtifïïmum fenfum de facrificii hujus

cundum fuüuum modum. Eft autem modus

no 1624.

praeftantia concipere, eumque in fi-

conveniens homini, ut fenfibilibus fignis uta-

j -facog«

nem fibi perfuadere , quod per unius facrificii

nito,

tur ad aliqua exprimenda, quia ex fenfibilibus

j

oblationem gratius przeftetur Deo obfequium,

cognitionem accipit, & ideo ex naturali ratio-

quam fi omnes poffibiles virtutum actus elice-

ne procedit , quod homo quibusdam fenfibili-

ret & omnia excogitabilia tormenta ex amo-

bus rebus utatur, offerens eas Deo in fignum

re Dei quis fuftineret.

Hinc Urbanus VIII.

debitze fubje&tionis & honoris, fecundum fimi-

l

in quodam diplomate ait : Si quid eft in rebus

litudinem eorum, qui Dominis fuis aliqua of-

humanis plane divinum , quod nobis füperni

ferunt in recognitionem dominii.

Qua fup-

cives ( fiin eos invidiacaderet) invidere pof-

l

pofita veritate,fequitur naturaliter,quod homo

fent, id certe eft facrofan&um miffze facrifici-

ad füuam Deo exhibendam proteftandamque

um, cujus beneficio fit, ut homines quadam

fubje&ionem facrificium ei offerre debeat.

G

anticipatione in terris poffideant coelum , dum

Quale autem Deo gratius , efficacius, utilius-

q

ante oculos habent, & manibus contractant

f

que quam hoc. incruentum , offerri poterit,

ipfum coeli terrzeque conditorem. Quo magis

quod omni momento (utpote juge facrificium )

eft mortalibus laborandum, uthoc tantum pri-

i

"a

ecclefia fan&a pet fuos offert filios ?

l:

"

Titulur Ci'XV IL Sacrifiii Miffe Oblatio.

125

Tanner, . IL Secumdum efü, ut beme cogno[cere

qudImt

relinquerent

m

tr. 4. d. s.dilcrimen - inter

/,zcrijicium Crücir

€9 millg ,

citudinem.

que eo temppre terrengm foli-

q.9. dub. quod quidem Tannerus fequentibus

verbis af-

* fignat: Sacrificium crucis erat meritorium

V. Quintum eft

, "u bene togno[cat TeUEren-

Opaüte, S,

fatisfa&torium, & impetratorium, vere & pro-

Ham, qua par eft acrificium hoc / adminiftrari

, Franc.

quam optime infinuavit S. Francifcus Sera- Seraph.

prie; quia Chriftus tunc mortalis erat , & me-

reri & fatisfacere poterat. Sacrificium miffze

phicus,dum fuos his verbis eft allocutus:Vide- tom- z.

te Fratres facerdotes, diguitatem veftram , & 9Pif 12-

proprie folum eft impetratorium ; quia Chri-

Ítus nunc imortalis nec mercri,nec fatisfacere

eitote fan&i, quia ipfeSanttus eft: & ficut fu-

per omnes propter hoc myfterium honoravit

poteft. Cum autem dicitur propitiatorium, vel

fatisfactorium id intelligendum efít ratione rei,

vos Dominus Deus, ita & vos propter hoc

qu?e impetratur. Dicitur enim propitiatorium,

mylíterium diligite eum , reveremini, & hono-

rate. Magna miferia & miferanda infirmitas,

quia impetrat remiífionem culpz ; Satisfa&to-

rium, quia impetrat remiífionem poenze ; Me-

quando ipfum fic przefentem habetis, & ali-

quid aliud in toto mundo curatis. Totus ho-

ritorium, quia impetrat

gratiam þenefaciendi,

ac merita acquirendi.

mo paveat, totus mundus contremifcat, & to-

tum ccelum exultet; quando fuper altare in

Ofor,

tom, 4,de

H Tertium eft, ut diguam de hujur [acramenti

manibus facerdotis eft ChriftusFilius Dei vivi.

Sacrifi-

efficacia a'fTimationem concipiat ; de' qua Oforius

O admirànda altitudo, , O ftupenda dignatio,

fic loquitur : Statim ut placare poffis Deum,

O fublimitas humilis quod Dominus univer-

placa eum munere doto ingenti , offer illi

fitatis Deus, & Dei Filius fic fe humiliat, ut

Chriftum , ejus merita, & fatisfactionem.

pro'noftra falute fub modica panis formula fe

Plus ille Patri placuit ; quam ut difplicere po-

abfcondat!cui adftipulans Caefarius. Si facer-

tueris, & univerfus mundus. Dic ergo Patri,

dos legalis, inquit, oraturus pro falute populi,

indignus ego venia füum ; peccavi fuper nu-

cio,

folus ingrediebatur in fan&a Sanítorum , &

merum aren?e maris ; fed ecce, Filium tuum,

omnis populus, ficut de Zacharia Jegitur, erat

quem mihi dedifti , tibi offero , qui plus tibi

foris exfpectans hora incenfi, ne orantem im-

j

placuit, quam ego difplicuerim, majora ejus

pediret; quanto magis facerdos gratize , qui

——

funt merita, quam peccata mea,

jam non corruptibile pro unagente facrificium,

l

É s- Epi-

— V. Quartum . eft ,ut bene cogno[cat, fumhmm

fed pro totius mundi falute,Patri offertFilium,

phan. haz-

ud hoc Jacrificium — digne. offerendum uiitatem

fummam in altari pacem requirit & filentium?

refi 37.

requiri, cujus neceffitatem S. Epiphanius fic

Unde B. Ambrofius poft Evangelium monere

oftendit: Serpens, cum venerit ad bibendam

folebat populum, ut a tuffi & omni inquietu-

aquam, priusquam bibat, extra fontem evo-

dine fe temperaret tempore canonis. Magna $. Anaff,

!

profecto miferia , inquit S. Anaftafius, magna de facr,

I

ä

| «x'

mit venenum fuum, & poftea bibit; ita & nos,

! Ti B

[

quando àd altare Dei accedimus, feponamus

focordia noftra eft ; nam cum in omni oratio- *J?*xi.

nis ac deprecationis genere intentos nos ar-

065 N

venenum peffimum ; venenum vero anima-

!

-al ll

rum. noftrarum eft odium , invidia, rapina,

dentesque effe oportet, tam vero vel maxime

l.

in illa divinorum operatione myfteriorum , &

)

'

concupifcentia carnalis,& omnia alia peccata,

quae aeternam nobis mortem conciliant.

hujusmodi fynaxi cum timore ac tremore af-

Omnes domeftici adJacobPatriarchzefamiliam

fiffamus Domino. Nunc autem neque pura

fpectantes , mox ut altareillud erigendum effe

oratione, neque contritis mentibus, fenfibus-

intellexerunt , promptiffimam Jacob exhibue-

que offerentes utimur, lites caufas, resque va-

runt obedientiam, dicit enim textus: Dederunt

nifftmas his inconvenientibus agitamus. Unde rogeit,

ergo e omnes Deos alienos, quos habebant., €2 iugu-

re&te concludit concilium Braccarenfe : Cum Bracear,.

omne crimen atque peccatum oblatis Deo fa- feff. s. c,

]ä

res, qum erant in auribus eorum ;. at ille infodit ea

fübter terebinthum. Quo exemplo omnes me-

crificiis deleatur, quid de czetero pro :deli&o- !-

rum expiatione Domino dabitur, quando in

rxito incitari deberent Chriftiani, ut facro altari

cum fructu affiftere poffent, fepeliendo fubter

ipfa facrificii oblatione peccatur ?

la

terebinthum, i. e. fub arbore crucis omne in-

VE Sextum . eft, ut. bent. cognofrat , quantum

ordinati affe&tus idolum ; Miffa etenim nihil

dematur de fru&fu facrificii hujur , fi ger malum

eftaliud quam viva quaedam effigies,& reprze-

Jacerdotem offeratur qua. de re fic. loquitur S.

fentatio facrificii cruenti, & crucifixionisChri-

Bonaventura: Omnes miffze funtzeque bonze,

j

fü. Quod confirmans S.Auguftinus apte decla-

quantum ad opus operatum, una tamen eft

rat myfterium,cur fanéta Mater Ecclefia fide-

melior altera, quantum ad opus operans ; Un- S. Amb. -

les,omuibus diebus feftivis & folemnibus, qui-

de melius eft audire miffam boni facerdotis

OI'. præp.

'ad. Miff.

bus ad miffam audiendam finguli obligantur,

quam mali,ficut in menfa corporali eunde

m

ab operibus fervilibus abftinere, & feriari vo-

cibum jucundius accipimus a mundo mini-

rm.;...

luerit; nimirum ut ab omni negotio & ftrepitu

ftro,quam ab immundo. Unde S. Ambrofius fic

mundi expediti , tanto poffent promptius va-

Deum allocutus eft: Quoniam me peccatorem

care animarum faluti : Sciendum eft, inquit,

inter te & eundem populum tuum medium efífe

quod ideo a. SS. Patribus conftitutum eftChri-

g

voluifti,licet in mealiquod boni operis teftimo-

ftianis,& mandatum,ut in folemnitatibusSan-

nium non agnofcas, officium faltem difpen-

&orum, & in Dominicis diebus otium habe-

fationis creditze non recufes , ne per. me indi-

rent, ut a terreto negotio vacarent, & paratio-

gnum eorum falutis pereat pretium, pro qui-

res,ac promptiores effent ad divinum cultum,

bus victima falutaris dignatus es effe redem-

3

m

püa;

H dpupD u t a

126

Bibliothecte Mumualis . Concionatoria

ptio. Àd quam Veritaterh confirmandam non

ciendi in vitze puritate & fan&itate : tum in-

parum conducet fequens exemplum, quod in

congruis gratize auxiliis ad hoc SS.Sacramen-

vitisPatrum hunc in modum refertur: Solita-

tum fancte tractandum frequenter imploran-

rium quendam fítatis temporibus convenire

dis. Pofterior confiftit tum in puritate con-

folebat certae cujusdam Bafíilicze facerdos, ut

Ícientize. per confeffionem vel contritionem

in miífa coram eo celebrata eundem commu-

procuranda, & in propofiti ac fervoris fan&ta

nicaret. Hic vero folitarius tandem audita ab

fan&e tra&andi per pia fufpiria inftauratione.

alio quodam finiftra de hoc facerdote relatio-

2. Ín digna celebratione : quze tria requirit , ni-

ne, finiftrum quoque & ipfe de eo formavitju-

mirum ut pronuntiatio , & quzecunque exte-

rior actio non minus sedificationi aliorum,

dicium ; ac proinde cum idem facerdos pro

fua confuetudine reverteretur ad dicendam

quam propric devotioni ferviat: ut eae , quze

ä

miffam, & Euchariftiam folitario miniftran-

libertati facerdotis relinquuntur ,

actiones

f

dam, bonus Eremita jam de hoc facerdote

(uti fünt commemoratio vivorum & defun-

t

fcandalizatus, eum afe repulit, nec oftium cel-

Gorum , adoratio hoftize & calicis, meditatio

ftïälïaCh'S'

dv aperire voluit, quo vifo facerdos recelfit.

poít fumptionem hoftize ) ad finem ab eccle-

ut in orationl-

-

Et ecce, vox facta eft ad folitarium dicens :

fia inftitutum dirigantur :

Tulerunt fibi homines judicium meum ; &

bus. & reliquis verbis ab ecclefia in Miffali

—— g

factus eft velut in exceffu mentis, & videbat

praefcriptis aifectus inclufi, maxime profan-

quafi puteum aureum, & fitulam auream, &

dx demiífionis, reverentize, amoris in ad-

funem aureum, & aquam bonam valde; vi-

orando & tangendo Chrifti corpore elician-

debat autem & quendam leprofum haurien-

tut. 3. /n digna gratiarum attione. goft. [acrifici-

um perufum: quze confiftit tum in arden-

tem, & refundentem in vafe, & cupiebat bi-

— v —v CC C

bere, & non poterat, quia leprofus eflet ille,

tibus amoris, fidei, aliarumque fimilium

qui hauríebat ; & iterum vox ad eum dicens :

virtutum a&tibus eliciendis: tum in obla-

| — d. — um

Cur non bibis ex aqua hac ? quam caufam

tione corporis & fanguinis Chrifü, & fui-L. 4. c. 2.

habet, qui implet? Implet enim folummodo

ipfius cum omnibus potentiis, uti Thomas & 9.

N us p

& effundit in vafe. In fe autem reverfus So--

.l

J

Kempenfis loco citato pulchre oftendit:

litarius, confiderans virtutem vifionis , vo-

tum in fuis & aliorum neceffitatibus com-

cavit presbyterum, & fecit eum , ficut &

mendandis, ut idem Author citat. cap, g.

Conr, t

docet.

Trid

prius, fanctificare fibi oblationem.

Seff ,

»

ü

VIIL.. Septimum &ft , Ui bemne c'ognofcät finem

&. q.!02,

IX. .Nonum eft , ut : jciat . etiam. [olidum. mo-

3. ad 8.

€5 [ropwm , €9 quem hoc facrificium & ChriJlo

dum applicandi hoc |[acrifium: pro quo qui-

u(

inflitutum efl. Pro quo melius cognofceudo

G

Íciendum 'ex S. Thoma, triplex olim ía-

dem quatuor agenda fuadet Gavantus ; 1. Ut

intendat omni meliori modo prodelfe iis,

crificiorum genus fuiffe ;

1. Holacauflum ,

quorum ecclefia in canone meminit ,

fide-

f

quod totum comburebatur , ut fignificaretur ,

Ordi-P. 2- tit.

licet totius ecclefiae , Papze, Epifopi,,

ei

quod, ficut totum animal refolvebatur in

narii, circumftantium &c.

2. Ut providea

t8: lit. pe

|

vaporem , ita totus homo Dei dominio fub-.

fibi de portione quoque debita, quam Theo-

1

je&tus effe debeat. | s. SSacrificium. pro peccato :

logi fpecialem vocant, nifi malit eam , qua-

Y

cujus una pars comburebatur, alterain ufum

tenus retniffionem poenze temporalis invol-

n

facerdotum cedebat, ad. fignificandum, quod

vit, alteri transfcribere. 3. Ut fuffragariin-

Y

hzec expiatio facerdotum minifterio fiat. 3

tendat maximo, quo poteft, affe&u lis, qui-

M m

Hofltiz pacifica : quze Deo vel pro gratiarum

bus vel titulo ftipendii, vel obedientize , vel

34

f

a&üone,.vel pro falute & proíperitate offe-

alio fimili obligatur. 4. Ut aliis etiam , quan-

h

rentium , ex debito beneficii accepti vel ac-

tum fine przejudicio priorum fieri poteft ,

]

L

(Q

cipiendi, offerebatur , ideoque pars una

prodeffe ftudeat , eosque fpecialitex Deo

i

É

E:

Deo , altera facerdoti, tertia offerenti, ce-

commendet.

debat: His ergo tribus facrificiorum generi-

ie

7

Si

bus nunc facrificium miffze refpondet, Ho-

$. XL

Ve

locaufto quidem , quatenus JLatreuticum : Sa-

T

crificio pro peccato, quatenus royitiato-

4CONCEPTUS PRE-

fin

rium: Hoftixz pacificee , quatenus Euchari-

icum vel pacificum eft; cui triplici fini ex in-

DICABILES.

Pr

Vi

ftitutione Chzifti quartus accedit , fcilicet ut

X -occaflone thematis : ic calix novumA-. Cor.

fit memoriale palfionis illius, juxta illud Chri-

LE

oftendit1- V. 25*

tiü

Teflamentum eft in meo Janguine

a

Luc. *2,

fti mandatum : .-Hoc facite in meam comme-

poteft veritas facrificii, & cum teftamento

V. 19

morationem.

comparari. 1. Quia in vitze fine a Chrifto ex

Tic

E

VIII, Ofavum eft, ut fciat [olidum. €9 utilem

amore fuorum liberorum erectum eft, ut te-

ftatur S. Joannes dicens : Sciens Jefus , quiac. 13. V.t

D

modum , hoc [acrificium . cum debita reverentia

"

fru&uque. offerendi , qui quidem modus in tri-

venit hora ejus, ut tranfeat ex hoc mundo ad

bus fere capitibus confiftit: 1. In digna praya-

Patrem,cum dixiffet fuos, qui erantin mundo,

&i

infinem dilexit eos. 2. Quia habuit omnes fo-

rationt; quze duplex eft, remota , & proxima.

LT

Prior confiftit tum in piiffimo & fublimiffi-

Jemnitates , & eft coram duodecim Apoftolis,

ino fenfu erga hoc diviniffimum mylteri-

velut teftibus,fa&tum, ut feptem validis rationi-

QU M rE *

eni

veí

bus, ad illjus veritatem. demon&randa,m

aptiffi- .

um acquirendo ; tum m ?.Hiduo conatu profi-

inis,

(

]

!

Titulus CX XVII. Sacrificii Mif Oblatio,

127

mis, velut feptem figilis roboratum eft, nem-

tum ex cxeremoniis ab Ecclefia inftitutis. Ex

pe teftimonio legis veteris, legis nove. Eccle-

quibus inferri poteft, decere, ut nos quoque

fize, SS. Patrum, Miraculorum, diaboli, tan-

nunc, quz? olim . poft cruentum facrificium

to conatu illud nequicquam evertere molien-

contigerunt, przeftemus, & per veram quidem

tis, hzereticorum tum illud olim . agnofcenti-

fidem dicamus : Vere Filius DEI erat ifle

um, tum fruftra futilibus fuis rationibus im-

deinde Chriftum pannis mund»e confcientize

pugnantium, quaxe vide apud Fabrum conc. 3

involvamus, & in corde nofiro velut fepul-

in Dom. 2. poft Pentec. fufius explicata. 3.

chro novo reponamus.

Vide Fabrum conc.

Quia nullum ex horedibus praeterivit, fed

cantem.,

3. Pentec. coremonias miilze fufius expli-

omnes fumma cum charitate inclufit,& quan-

tum erat ex fe, zequales hzeredes inftituit. Un-

de facile patet, quanti faciendum fit hoc te-

V. Ex occafione thematis : Eemur & facri-Exoa, s.

cemur Domino : explicari poteft 'multiplexv. z.

ftamentum, quantoque affe&tu amoris & gra-

fru&us facrificii, eumque in finem fententia

titudinis fibi applicandum.

,

IL. Ex occafione thematis : Placebit Domino

lhom» Kempenfis affumi , dum ait: Quan-l. 4. de

ïalaCh.So

do facerdos devote celebrat. 1. DEU . fjo.imit. z

M

3

Is,/f

v' 3'

Sacrificim ; Juda €9 JJerufalem , ficut dier [mculi,

norüt ( & quidem perfe&iffimo modo, ut fü-9: $

€? ficut aumi antiqui : poteft oftendi praettantia

pra dictum eft) 2. Zingelorjimo & omnes San-

. facrificii ex eo, quod oxnnes fines & excellen-

Ctos lztificat, quia, ut S. Chryfoftoimus . ait

?

om, Sr,

tias veterum facrificiorum perfe&tifimo mo-

A&g,

magnus illis honor eft, nominari Domino

do in fecontinet. Et 1. quidem fit Sacrificium

pracfente, dum mors illa perficitur, & liorren-

Luudis Deo gratiffimum , utpote quo magis

dum. facrificium, & ineffabilia facramenta.

honoratur, & dele&atur, quam omnibus quo-

Hinc de nulla re magis, quam de hoc facrifi-

rumcunque Angelorum aut hominum laudi-

cio lzetantur, 3. Eccdefimn. edificat , augmen-

bus. 2. Sit facrificium Eu-cha;*ij'läcum , quo ni-

T 46

tum & auxilium eidemimpetrando. 4. //ivos

g.

hil przeftantius in grati animi fignum offerri

adjuvat , offerendo illis occafionem multipli-

Pfí. 115.. poteit , unde 5. David in Spiritu hoc cogno-

cem fruttum facrificii participandi. s. Defun-

V. 13.

Ícens dixit : Quid retribuam Domino, pro

Gir requiem praflat, liberando eos. per hoc fa-

omnibus, quae retribuit mihi? Calicem falu-

crificium a poenis fuis. 6. Et fefe onmmium bono-

Conc. taris accipiam. 3. Sit facrificium Propitiato-

rum participem facit , tam fpiritualium fcilicet,

Tid. 009 :

Seff. I12.,

cujus oblatione placatus Dominus, gra-

quam temporalium , quae per hoc. facrificium

c. 2.

tiam & donum poenitentize concedens , crimi-

tum ex opere operato conferuntur

na & peccata etiam ingentiadimittit; perinde

, tum gx

?

opere operantis obtinentur.

ut olim Efau fratrisfui Jacobi muneribus pla-

. VI. Ex occafione thematis : //oluntarie [a-

BO 3.

t

catus eft. 4. Sit facrificium Pacificum: tanto

majoris ad impetrandas quascunquegratias ef-

erificabo tibi , Domine , quoniam. bonus es : poteft " ^"

oftendi multiplex fru&tus auditionis miffae. Et

4. tl

. ficacize, quanto excellentior , Deoque; gratior

eft hoftixe oblatze titulus, perquen gratiz ta-

inpriori quidem parte probari, quod etiam

ltg fit, r

audientes offerant facrificium ; uti clare indi-

les petuntur. s. Sit Rememorativum SS. paffio-

cat facerdos in miffa, dum ait: Orate F'ratres,

nis, juxta illud Ecclefize : O facrum convi-

vium, in quo Chriftus fumitur, recolitut me-

ut meum ac veftrum facrificium acceptabile

fiat. In quibus verbis inquit S. Petrus Damia-

moria paílionis ejus ! quae fufius explicata

vides apud Fabrum conc. 7. in Fer. 3.Pentec.

nus, patenter oftenditur, quod a cun&tis Fide-, 4 4

e

Ill. Ex occafione thematis :. Z'u er Sacerdos

libus, non folum viris, fedetiam mulieribus ;por. vo.

Pf xog.

facrificium illud laudis offertur , licet ab unobif. c. g.

j

v. 4.

ecundum

ordinem

AWelchtfedech

poteft

facrificium hoc cum facrificio Melchifedech

fpecialiter facerdote offerri videatur,quia quae

ille offerendo manibus tra&tat, h»ec multitudo

Ifaise 9.

comvarari; 1. Propter offerentem, quia ficut

Fidelium intenfa mentium devotione com-

N O.

Melchifedech fuit Rex Salem, ift eft, pacis,

item Rex & Sacerdos, finc Patre & Matreac

mendat. In pofteriori parte oftendatur, quam,

bonum fit tali modo facrificare, feu facrificio

Succeffore; ita Chriftus eft Princeps pacis uni-

intereífe ; nam.

verfalis Rex & Sacerdos, fine Patre quoad hu-

i. Bonum eít Deo, cujus

gloria miris modis amplificatur. 2. Bonum eft

manitatem, fine Matre quoad Divinitatem,

Santtis & Angelis, qui fingulariter inde recre-

fineSucceffore quoad fummumsSaccerdotium.

Propter rem oblatam, quia uterque panem &

antur. 3. Bonum eft audienti, qui innumeros

fru&us facrificii participat. 4. Bonum eft ad-

vinum obtulit, licet Chriftus multo excellen-

ftantibus, qui inde ad pietatem fe mutuo in-

i. U

tius. 3. Propter finem inftitutionis, uterque

enim facrificium obtulitin memoriam bene-

flammant, 5. Bonum eft animabus purganti-

di[l- Y 25"

bus, quze maximum inde levamen percipiunt.

(0

ficii, quo victoria de ,hoftibus reportata , &

Vide Fabrum conc. 2. in Fer. 3. Pafch. fufius

)

amici ab interitu liberati funt. Oftendatur

(rüctus auditionismiffze explicantem.

proin, quomodo feipfum quisque offerre de-

üaCn l; 'v,

"

beat, videaturque eum in finem cit. fupra cap.

VIL. Ex occafione thematis : /n omni operegca 1.

tuo precellens eflo : dicatur , olim apud Ethni-v, 12,

jd

8. & 9. lib. 4. Thom» Kemp.

0,

IV. Ex occafione thematis : Zoc facite in

cos confuetudinem fuiffe, ut ante facrificium

meam commemorationem : poteft fimilitudo cru-

femper clamaret Przeco : /7oe age: magis pro-

)$,

enti & incruenti facrificii. oftendi, tum ex

inde hoc obfervandum tempore noftri facri-

veftitu facerdotis , tum ex calice aliisque in-

ficii,atq;jadeo omnetn adhibendam diligentiam

jh

f

firumentis, quze abhibentur in hoc facrificio ;

ut rite interfimus,fi, 1. audiamus infegre miffam,

naui

$

M

128

Bibliothicæ *Manua!i: Concionatorie

pnam & in vet-eri teftamento DEUS noluit

quenti obfervatione 'demonftrat, inquiens :

p

facrificium fine cauda offerri ; Hinc S. Gre-

) 28

Exeo, quod fcribitur volutus, infinuatür,

- t mor. gorius, ille bene immolat, inquit, qui facrifi-

quod hujusmodi panis erat orbicularis figurze;

€. ult.

cium boni operis ad finem debitze perducit

haec enim figura ad motum revolutionis val-

a&tionis. 3. Keverenter : tam . interiori fcilicet,

de eft habilis; ac proinde hoftiam facram

quam exteriori reverentia; namSpiritus fan-

fignificat, quae in miffa confecratur ; heec

S. «'47, inCtus, inquit S. Bernardus, illa hora gratum

enim fecundum ufitatum : Ecclefive ritum fi-

Gant.

non recipit, quidquid aliud, quam debes, ne-

guram prae fe fert rotandam , adeoque habi-

ä

Sed &

glecto eo, quod debes, obtuleris.

lis eft , ut ad diffipandos hoftiles exercitus in

M

S. Chri- Chr

vfoftomus fuam in hoc genere Symbo-

eosdem devolvatur.

if u

foit.

om.]am con

ferens: Confidera quzefo, inquit, men-

T

61. ad po-

III. S. Patriarcha Jacob , ut vid&e eft Genï. Thid. dïfc.;

pul.

fa regalis eit appofita, Angeli menfze mini-

i;

firantes, ipfe ex adeft, & tu adftas oícitans ?

55. r.in principio fequens a Domino accepitaz. n. r.

preeceptum :*.Surge, €9 ajcende Bethel, €8 ha-

3. Devote , five paffionem Chrifti confideran-

bita ibi, facque /itare Dto.

Obfervandum

do, five actus varios virtutum cum facerdote

vero eft, quod, priusquam in executionem

. eliciendo, five orationes varias recitando;

