tientiz? ; de quibus vide tit. eundem.

Qq9432

A. Lx

R. P. Loin. Bill. Man. Tom. I11.

n

——

676

Indéx Concionatorius

J

X. Ex occafione thematis ejusdem oftendi

nendo veftimentà in via, id eft, varias vit-

per

poteft, quam grave fit vitium blatphemiz , &

tutes fidei, fpei, charitatis, humilitatis, reli-

&

quomodo Magiftratus, & quilibet homo au-

gionis exercendo : clamando Benedicus, qui

M

diens eas lapides tollere , id eft. corrigere , &

venit, id eft, in varias laudes Chrifti & affe-

gmtla

punire debeat blafphemantes, de quo vide tit.

&uofas petitiones erumpendo. — Vide tit. Eu-

f

Blafphemia.

chariftia.

z

Xl. Ex occafione thematis

Ero fimilis

V. O[anna Filio David. Matth. 21, Poteftin

TEU

vobir mendax :

Poteft

oftendi ,

topt

quantopere

conftantia mundi oítendi, quod hodieChriftum

tionis

mendacium hominem dedeceat, five confi-

tam folemniter introducat in urbem, & paulo

deretur ut Filius DEL, five ut Chriftianus, five

poft tam ignomniofe educat in mortem, De-

TT

frari

uthomo adíocietatem natus , five ut inge-

monítretur ergo , hoc idem omnibus mundi

nuus & liber, five ut vir, de quo dicitur:

amatoribus fieri; idque ex iis, qu:e tit.Mundus

Ein Mann, ein. Mann , ein. Iort , eim Iort:

pl

dicta fünt , probetur.

five ut Germanus ,

cuüi propria creditur

VI. Zdduxerunt. afmam. €9. pullum Matth.

veracitas ; quo omniaà

21, Cftendi poteft, cur Chriftus Jerufalem in-

duci poflunt.

| facile amplius de-

greffus fuper afinam federe voluerit, fcilicet ut

. XIl. Ex occafione ejusdem thematis often-

iudicaret,aeminem]erufalem cceleftem ingref-

di poteft, quinam fint mendaces occulti, id

furum, nifi qui fuper afinam , id eít, corpus

eft, qui nolunt videri mendaces, & tamen funt

fuum federet , illudque in camo & freno per

mendaces quam maxime.

Nimirum r.falfi &

mortificationem conftringeret, & ut afinum

tepidi Chriftiani , qui fidem habent fine ope-

tractaret, illaque tria ab Ecclefiaftico c. 33.in-

H

ribus. 2. Falfi amici, qui amicitiam ore, ini-

dicata: Cibaria, & virga, & onus afino : erga

N

micitiam opere profitentur. 3. Falfi facerdo-

ipfum obfervaret. Oftendatur ergo, quomodo:

tes & religiofi, qui habitu clericum , fa&is

haec in praxi obfervanda fint. Vid

qU()ï

nentia , Mortificatio.

g tit. Abfti-

pre

fzecularem prze fe ferunt. 4. Hypocritze, qui

Gs

exterius fanctitaté , intus malitiam monítrant;

VII. Ex occafione thematis: //i autem ca-

quze omnia facile ex propriis titulis dilatari &

debant ramos de arboribus: Matt. c. 21. Oftendi

teim

tin

probari poffunt.j

poteft,quod optimi rami palmarum Chriftoque

vid

gratiífimi fint concupifcentize& occafiones pec-

PRODOMPNICAPAb

candi abíciff»e, maxime concupifcentize carnis,

j/

MARUM.

[

oculorum & fuperbize ; item malorum focio-

rum; ad quer finem varia media offerenda,de

jr

Ls auiem cmdebant ramosr de arboribur.

quo vide tit. cit.

[

!

a

Matth. 21, Oftendi poteft, quomodo

. VIII. Ex eodem themate oftendi poteft,quod

Chrifto ad nos per communionem Paíchalem

rami omnium grati(Timi fint,qui de arbore cru-

eti

introducendo cum palmis obviare debeamus,

cis abfcindunturjd eft.tribulationes patienter

& ;

für

füperando nempe difficultates, qu?e in tribus

toleratze, maxime dolores in corpore, con-

partibusSacramenti poenitentive obeuntis fen-

temptus in fama, & defolationes in anima oc-

HU

tiuntur a plerisque,in contritione fcilicet,con-

currentes , de quibus vide tit. Patientia.

T$

feffione, & fatisfa&tione, maxime fi reftitutio

Ts

IX. Ex occafione thematis ejusdem often-

facienda, aut confuetudo deferenda fit,qua de

di poteft , quamodo rami palmoe przecidi de-

m!

materia vide tit. Confelfio.

*

beant in difficultatibus circa confeífionem ,

&

II. Ex eodem themate oftendi poteft,multos

communionem, & emendationem vitze oc-

quidem comitari proceffionem Palmarum pal-

currentibus ,

tj

mam in manibus geftantes,fed optimam Deo-

occurrent.

quae omnes ,fa)cile» conüderanþi

X. Ex occafion

que gratiffimam & ipfi portanti utiliffimam

:e thematis : Dominus hir

B

palmam effe victoriam fuipfius, maxime in illo

opur habet : Oftendi poteft, quid Chriftus hac

vitio, quod adhuc maxime infeftat; quze omnia

Y

hebdomade exigata nobis. Scilicet 1.majorem

facile ex iis, qua tit. Mortificatio. $. 12.m.

colle&ionem, & difpofitionem curarum foe-

]

8. & 9. dicta füunt, probari poffunt.

cularium. 2. Majorem devotionem in templo

iK

IIL. Ecce Rex. tuus venit tibi man[uetur, Matth.

& precibus frequentandis. 3. Majorem rnior-

p

21. Potett dici, quod Chriftus ideo hcec verba

üficationem in poenitentixv operibus fufci-

q

de fefcribi voluerit,ut nos quoque ad imitatio-

piendis. 4. Majorem compalfionem in Chritti

nem manfuetudinis in paffione & tribulatione

cruciatibus confiderandis, & fru&uofe fibi

noftra incitaret,ficque cuivis proximo de nobis

applicandis. Vide tit. Paffio Chrifti. Item Fa-

dici poffit: Ecce Frater tuusvenit tibi manfue-

brum conc. 3. -

ü

tus. Probetur ergo, quam perfe&te Chriftus

XI. Ex occafione thematis : Straverun* ve-

e

manfuetudinem in paffione fuá docuerit,&quo-

imenta [uxinvia : Oftendi poteft , quomo-

modo quivis Chriftianus eum imitari debeat.

do virtutes varias, quze funt ornamenta & ve-

Vide tit. Manfuetudo.

ftimenta anim»e , fubfternere debeant audito-

IV. Plurima autem turba ftraverunt veftimenta

res, nempe fidem, fpem, charitatem, humilita-

"ua n vig.

Matth. 21. Poteft oftendi, quo-

tem , obedientiam , & fimiles, qu» proin

Tmodo Chriftus per communionem Pafcha-

s

quemodo tempore communioni

:

| exerceri pof-

lem introduci in animam debeat ; fcilicet cze-

fint, fufius oftendendum.

&endo ramos de arboribus, id eft, vincendo

XIL. Ex occafione thematis : JBenedi&tur,

nos in confeffione feria præmittegda ; fter-

qui venit in nomine Domini ; Ofendi poteft,

aM L AAT o M - aR — G- MR - r PUR m

quam

In Ewangelis Dominicarum.

677

Yi

parte oftendatur , quid viciffim humanum ge«

feli.

quam multi tempore communionis dicant:

Qu

Benedi&us, qui venit in nomine Domini:

nus debeat Chrifto, & quomoedo eum con-.

lfa.

& mox cum deferant. Uti r. ii, qui poft

tra peccata velut alios leones defendere &

in antro cordis ei habitationem concedere de-

Ej

Corpus Chrifti acceptum mox recedunt fine

gratiarum actione , & colloquio cum Chri-

beat, ubi pulchrze antithefes inter beneficium

fto. 2. Qui poft confeíffionem peractam mox

Chrifti, & obligationem hominis in occafione

L«

Vide cit.

lm

ad antiqua. vitia revertuntur. 3. Qui multa

peccandi conftituti fieri poffunt.

:

lul

propofita & ferventia defideria emenda-

tit. Paífio.

z

tionis concipiunt, & ftatim iterum derelin-

V. Relpice in tg/iamäntum tuum. Pfal 73.

De

Poteft teftamentum Chrifti in cruce fa&um,

Idl

quunt; qux omnia facile pra&ice demon-

"

s

ftrari poffunt. -

fanguine fuo fufcriptum, & tribus clavis

vellut figillo monitum , aperiri, & quid cuivis

PRO FERIA V. COEN E

tt]

forti hominum reliquerit indicari ; ubi tria

]

DOMINI.W

praítanda erunt. r. Certum myfterium pro-

I

ponendum, v. g. Sudor in agonia effufus, &

)t ut

ET

ej

quam gravis illa atllitio fuerit, quamque adeo

pretiofum fit donum , oltendendum.

2. Cui

ïus

forti hominum conveniat, & quam apte ei

pet

Diäe Veneris fancto de Domini

PaHione.

reli&ta fit a Chrito, demonftrandum etit. 3.

m

Quomodo hoc donum a Chrifto reli&um pro

Hrifto. igitur þajfo . €$ vor eadem cogita-

honore & folatio Chrifti, & propria falute

t

IC

tione, armamint. . Poteft patfio Chrifti

quivis applicare debeat, indicandum erit, pro

Xo

Myrothecio fpirituali comparari, & oftendi,

quo vide iterum cit. tit. Paffio. & Infiru&, 7.

.

lt

quod varia myfteria fint quafi diverfze capfu'ze

fol. 392. n. 6

obediens

retantiffimo balfamo referte ad varios affli-

Vl. Humiliavit femetipfum — fa&tur

(

&os homines. praefertim variis angoribus;con-

ungue ad mortem , mortem autem crucir. Phil.

di

temptibus,morbis; indigentiis;perfecutionibus

2. Poteft didi, quod vere S. Aug. tr. 119. in

Que

timore mortis, anguftiatos. Pro qua materia

Toan. dixerit: Crux Chrifti non tantum «ft le-

C

vide tit. Paífio. S. 12. n. 2. & in Inftru&. 7. fol.

;

Bulus morientis, fed etiam Cathedra . docentis :

li,

372. totàm concionem.

nunquam enim perfe&tius virtutes , quam in

involvit. illud

l«

ll Zlccepto . corpore. Jofeph ,

cruce, docuit, przefertim humilitatem , obe-

n

fimdone munda , €9 .po[uit. illud. in monumento

dientiam & patientiam, quae proin tres virtu-

tes fufius expliceatur , oftendo , r. in quo

[uo novo. Matth. 27, Poteft oftendi, quomodo

od

auditores Chrifto fepulchrum longe gratius

confiftant. 2. quam perfe&e Chriftus eas do-

Til«

erigere queant , fi cor fuum Chrifto offerant,

cuerit. 3. quomodo nos eas iinitari debeamus,

tf

& quem fru&um inde reportaturi fimus.

& in eo myfteria paífionis per continuam illo-

&

Ofl«

rum recordationem expendant, & lumina va-

P

:

ide tit. Humilitas, Obedie

xntia, Patientia,

:

riorum affectuum , puta doloris , compaífio-

tit. Paífio.

nis, fiduciv , amoris , gratitudinis , imitatio-

Vil. Ex occafione thematis : Copit laya-

Ul

nis accendant. Unde occafio 'datur potiora

re pedes Difcipulorum : |oan. 13. Poflunt cau-

de

myfteria explicandi, & actus inde elici folitos

fe hujus lotionis explicari; nimirum 1. ut

enumerandi.

oftenderet, animam prius per confeílionem

l,

a

IH um hufems. tranfüt , imber abut €9 re-

aut contritionem lavandam , quam corpus

ce[fit , flores. apparuerunt. in terra noftra. Cant.

Chrifti fumatur.

2. Ut exemplum humili-

ntt

2. Poteft oftendi r. quod hyems paffionis &

tatis relinqueret. 3. Ut infinuaret, [e fan-

[i

imber effufi fanguinis tranfierit, enumerando

guine fuo peccata noftra abluturum ; quae

& exaggerando potiora myfteria paífionis, &

omnia fufus explicata vide apud Fabrum

laC

conc. r. & paffim in libris Meditationum, un-

Ii

varias fanguinis effufiones. 2. Oftendi potett,

æn

quod jam flores apparere debeant in terra

de & fequentia themata non nifi breviter in-

noftra , id eft , varii a&us virtutum , ad quas

dicabuntur.

JIO

VIIL Ex occafione thematis :

Cum dile-

of

paffio Chrifti fpecialiter nos excitat, elici,

quorum aliquos c. tit. Paífio. $

I2.n. 3 in-

xiffet fuos, in fineim. dilexit cor : Poffunt often-

d

dicatos videre eft.

:

di caufze inftitutionis , videlicet 1.ut effet me-

li

moriale paffionis. 2. Juge facrificium. 3. Pin-

IV. Quid retribuam .Dom

ino qro oänm'bm,

f;bi

que retribuit mihi. Pfalm. 115. Poteft magni-

gue convivium. de quibus vide Fabrum

a-

tudo benefici Redemptionis demonftrari ,

conc. 2.

IX. Ex eodem themate poffunt explicari

7(—

eumque in finem hiítoria de Androdo fer-

vo Romano fpinam leoni eripiente , & ab

circumftantize Inftitutionis, & fingularum ra-

-

hoc poftea viciffim contra alios leones in

tiones afferri, videlicet 1.cur fub duplici fpe-

Amphitheatro defenfo, narrari, ficque con-

cie panis & vini inftituerit, 2.Cur pridie quam

cio in duas partes dividi, in quarum prima

pateretur. 3. Cur poít agni Pafchalis come-

g

oftendatur , quam acutam fpinam peccati hu-

ftionem. 4. Cur no&urno tempore. 5. Cur

w

in ccna. 6.Cur in coenaculo grandi & ftrato,

in

anum genus per Adamum contraxerit , &

)

ff

quanto cum labore & difficultate Chriftus per

7. Curt

ali ritu, panem in manus fumendo,

gratias agendo,

benedicendo, frangendo, dan-

paffionem fuam ( cujus potiora myfteria re-

verborum,

Jf

do difcipulis &c. 8. Cur fub tali

f

formula,

L

cenfeafxtur,) eandem extraxerit. In fecunda

Qq444 3

g

678

Iudex Concionatorius

-

qu

formula. Quze omnia explicata vide apud Fa-

velut fanguinem flagellis fpiritualibus expel-

brum conc. 3. & 4.

lant.

3. Subfequi. turba crucigerorum cru-

(

X. Ex eodem themate explicari poffunt

vet

cem (uarum tribulationum portantium. . 4. -

(

primaria atributa , quze elucent in boc Sacra-

gmen claudere turba expanfis brachiis o-

mento, nimirum Potentia, Sapientia, Boni-

rantium : quze omnia facile fufius deduci

han

tas, Mifericordia , & Juftitia, de quibus vide

[j

poffunt.

Fabrum conc. 5.

V. Ex occaftone thematis : O vor omner, qui

per

XL Fx eodem themate explicari poffünt

n

Eraufitir per viam , attendite, €$ videte, fi eft

vlt

-primarize virtutes , quas in Euchariftia infti-

dolor fimilis dolori meo. 'Thren. . 1, Poteft tra-

tuenda Chrifttus oftendit, nimirum 1. Chari-

goedia fpe&tanda exhiberi, in qua quinque actus

les

tas, 2. kReligio. 3. Humilitas. 4. Obedientia.

(s

conftituant quinque przecipua myfteria paffio-

Ho

5. Patientia. 6. Conftantia. 7. Fides; quse

nis,videlicet agonia, flagellatio,coronatio, cru-

paffim apud. Auctores in meditationibus ex-

cis bajulatio,crucifixio;& fpeCtatores ad varios

F

plicantur.

affettus eliciendos incitari,

Dic

pl

XII. Ex occafione thematis: Exempylum

VI. Ex occafione thematis: Et faur ef

dedi volis , ut, quemadmodum ego feci. vobis , ita

dit

.€9 vor faciatir: Oftlendi poteft, quod eodem

Judor ejus ,. ficut. guttee [anguimis. decurrentis. in

nj

terram, Luc. c. 22. Poffunt omnes Sanguinis

ritu, quo Chriftus typicum agnum Pafchalem

Chrifti effüfiones proponi, & per eas audi-

6À

fumpfit, agnum verum feu Corpus Chrifti fu-

mere debeamus , videlicet 1. accincti renibus

tores ad odio habendum & perfequendum pec-

üf

catum incitari , ficut Elphanti fanguine con-

percontinentiam. 2. Calceati per contemptum

fpe&to ad fürorem concitari folent,

Poffunt

es

[

-uundi. 3. Tenentes baculos per fpem & fidu-

adi

ciam. 4. Feftinantes per ardens defiderium. s.

autem [fingulis effufionibus fingula peccata

;

mortalia opponi'.

r

Integre per confumptionem phyficam & mora-

Vin

lemfp

ecierum, easin fuum ufum Cconvertendo.

EOGUDRTECTIT

det

PR o E

ONE

Vide Fabrum conc. 6.

htl

ii

PROFERIA VI. PARA-

a

Le

wait , hon eft hz'c.- Märc. 16. Reri';:aderi

-SSCEVES..

poteft, ut auditores cum Chrifto refur-

do

gere ftudeant, ideoque in prima parte often-

t

X d'cca-fione 'thematis

Plamgenf eim

gplantiu snagno quafifuper | umtgenitum ,

datur, in quo confiftat vera refurre&tio; fci-

üt

licet in eo, quod anima iterum corpori unia-

-€? dolebunt [uper eum : Zach, c. 12. Poteft nar-

tur, & non amplius diffolvatur; fic ergo &

di,

rari hiftoria de nobili Anglo, quicum Sa-

raceno iü dies Paraíceves per filvam tran-

refurrectio fpiritualis confiftit in hoc , quod

uf

homo iterum DEO concilietur, & h»c unio

f0j

fiens omnes aviculas expanfis alis arbori ad

non amplius diffolvatur. 2. Quomodo hzec re-

modum .crücis adhaerentes vidit; fimulque

p

oftendi, quomodo Chriftiani nunc pariter

fürrectio obtineri debeat , fcilicet per gratiam

p

DEI, & propriam virtutem feu cooperatio-

li

duabus. alis affe&tus (gratitudinis, fiducis,

nem ; quze omnia facile ex iis, quze tit. Peeni-

contritionis , amoris &c.) & effectus , multa

tentia & tit. Refurre&tio

la

pro & cum ipfo fuüftinendo & abftinendo

| dicuntur , amplifi-

R

cari poffunt. .

pI

adhzrere debeant; quem conceptum vide in

Inftru&t. 7. 389.-

II. Ex eodem themate oftendi kpof»:ePc, ex

Á

II Ex occafione thematis : Per multas tri-

quibus indiciis colligi poffit, quod aliquis vere

p

cum Chrifto refurrexerit , nempe ex eo, quod

ilte

bulationes oportet introire in regnum. Dd : AG.

14. Oftendi poteft,quod,cum periculofa itinera

quis quatuor dotes corporis gloriofi in anima

Tat

fpiritualiter poflideat. Kt 1. fit fubtilis ia diffi-

E

fufcipientes comites fideles adfcifcant, audito-

cultatibus omnibus , quze velut firinus raozüs

res comites tresChrifti (utP.BalthafarAlvarez

tut

SocietatisJefüs facerdos vocabat)indigentiam,

emendationem impediunt,perrumpendis. ».fit

fac

agilis ad omnia, quze five ad cultum Dei , five

N

dolorem & contemptum eligere debeant ; id

ad falutem propriam charitatemque pfoximo

quod in exemplo

Chrifti monf)frandum. Vide

exhibendam pertinent. 3. fit clàrus claritate

cit. Inftr. £. 391.

ol

boni exempli domefticis & vicinis praebendi,

" H Ex occafione thematis : Duxerunt eum,

iniis preecipue occafionibus & materiis, in

il

tit. crucifigerent : Matth. c. 27. Poteft fpiritualis

tl

quibus fcandaluin praebuerat. 4. fit impaffibi-

procefiüo infütui ad. quinque loca przecipua

lis in iis occafionibus, in quibus fe hactenus

p

paífionis videlicet . ad montemOliveti. 2. Ad

iracudum aut impatientem oftenuderat.

In

Qu

locum flagellationis. 3. Ad locum coronatio-

be

quem finem non parum conducet exemplum.

nis. 4. Ad locum bajulationis Crucis. 5. Ad

juvenis,qui,cum eidem ex terris peregrinis re-

E

montem Calvarize, & infin

deunti mulier impudica,cum qua prius feedum

tàátio haberi.

gulis brevis e:/chor--

commercium habuerat,occurreret,diceretque:

?H;

IV. Ex eodem themäte poteff fpiritualis

Ego fum illa &c. non me nofti? refpondit; Aft

M

proceffio, ut in die Parafceves fieri folet,

ego non fum

x

Iei

amplius ille. Vid. tit. Poenitentia,

inftitui, & z. Crux przeferri, per cujus afpe-

& tit. exemplum.

&um animentur eam fequentes. 2. Turba

lIl. Ex eodem themate pbteü mundi va-

D

l

Hagellantium— feqpi, , qui inordinatum amorem

nitas oftendi , & pro fabella Pafchali narrari,

ha

| quod

l

SAdes ii

679

xre

K

*

In Iäuangelia Donäz'n'i'ca?uml

|

u

quod cuidam facriftano contigit , qui cum pe-

"VIIL Ex -eodem themai,:e' poteft triplex

ld.

à

cunias fuas in facrario , ubi fcripta eraut hzec

refurre&tio proponi r. Phantaítica , qualis

350-

verba : Hic jacet Chriftus fepültus : recondi-

2.1m-

fuit Samuelis a. Pythoniffa excitati.

Qüc

diffet, paulo poft ablatas effe deprehendit , &

erfe&ta feu hominis denuo morituri , qua-

hanc fübícriptionem , priore deleta, fübftitu-

is fuit Lazari. 3. Perfe&a & perpetua ,

ni

tam: Surrexit, non eít hic, Oftendatur ergo

qualis fuit Chrifti ,

qui non moritur am-

!d

per fententias S, Scripturze, SS.PP. & Exem-

plius.

Quse omnes tres refurreGiones in

t

pla tum honorum, tam voluptatum, tum di-

fenfu morali ex

plicari poffunt. . Vide tit. re-

LUg

vitiaram materialium vanitas , & ad fpiritua-

furrectio.

!

ij

0

les /honores, voluptates , & divitias quzeren-

IX. Ex occafione thematis : JVolite: expa-

C

das excitentur auditores. Vide tit. Divitiæ.'

ve[cere: Oftendi poteft , cur non timere debea-

ahOs

Honor, Voluptas.

mus , fed potius gaudere in hoc fefto juxta

IV. Quir revolvet. mobis lapidem: ? Marc. 16.

fenfum ecclefize dicentis: Hsecdies, auam fe-

Dici. poteft hoc effe potiffimum fere impedi-

(V

cit Dominus : exultemus & lzetemur in ea. .

] I"

mentum, quo homines impediantur ab emen-

Quia victoria generalis de triplici hofte, mun-

datione vitze, quod difficultatem in eainterve-

do, daemone ac carne, reportata. 2. Quia de-

Ug

nientem horreant; hinc lib. de imit. Chrifti

JJ.L'

viéta peccata, & velut Pharao cum exercitu

D«

€. 25. ait: Unum eft, quod multos a profe&tu

fuo in mari rubro demerfa.

3. Quia mors

& Ííerventi emhendatione retrahit , horror

quoque fuperata, juxta illud: O mors , ubi eft

le'

unt

difficultatis feu labor certaminis. Oftendatur

victoria tua? 1. Cor. r5. quzxe fufius explica-

ergo , qua media ad hanc emendationem

ta vide apud i'abrum conc. 1.

i

F

adhibere debeant, fcilicet magnum defide-

X. Ex eodem themate oftendi poteít , cur

rium emendationis concipiendo: gratiam di-

hoc tempore aífiduo ab ecclefia Alleluja can-

vinam per orationem crebro petendo , & tan-

tetur? Nimirum quia idem fignificat , ac Zau-

|

dem ferio cooperando, & vim fibiiniis, quz

date Deum , propter beneficium redemptionis ,

maxime iafeftant, vitiis inferendo , eumque

propter gaudium refurreQionis , propter fa-

in finem varias perfonas , qu a tali vitio fa-

vorem multiplicis apparitionis. Quze bene-

äeri

cile abítinent, imaginando , & quafi infultan-

lu

ficia paulo amplius demonftrari poffunt , de

(?li

do fibi ipfi dicere : Potuerunt ifti & ite, &

quo vide Fabr. conc. 6.

tunon poteris ? Vide cit. tit. Poenitentia. &

Xl Ex occafione thematis : Quir revolvet

ll«

tit. Confuetudo.

5

:

ld

nobis lapidem?Poffunt tres lapides a vera refur-

V. dbi eum videbitir. Marc. 16. Poteft often-

rectione impedientes indicari, dequibus Tho-

di, cur Chriftus tam variis perfonis poít re-

mas Kemp. ]. 3. c. 12. ait: Obfiftet inolita con-

'.o:d

AWU

furrectionem fuam apparuerit , nimirum ut

fuetudo, fed meliori coufuetudine devincetur:

non ipfe folus gaudium refurrectionis partici-

Remurmurabit caro , fed fervore fpiritus fr2e-

It*

paret,fed etiam aliis communicaret. Simili er-

am

nabitur : Inftigabit & exacerbabit te ferpens

(I0«

go modo & eos, qui fpiritualiter cum ipfo re-

antiquus , fed oratione fugabitur: infuper &

furrexerunt, apparere variis perfonis debere ,

labore utili aditus ei magnus obftruetu

N

Jl«

Matri faze ecclefi:e tanquam gloriofe refur-

de tit. Confuet. Dazemon.

t Vi-

j

gentes: Domefticis in fpecie hortulani , qui

XII. Ex occafione thematis :,Särrexit : HOf

zizania evellat, & virtutum flores producat :

eft hic: Oftendi poteft , cur Chriftus primo B.

eX

Amicis & vicinis per modum noti pacem ap-

Virgini, dein mulieribus,Magdalenze apparue-

era

recantis: Affli&tis per modum hofpitis favum

rt, & ubique falutares doctrinze eruendze ,

d

1nellis, id eft confolationem, porrigentis: Igno-

quales videri poffunt apud Fabrum conc. 16.

74

rantibus per modum peregrini focios in. Em-

n, 6. & ?. Item conc. g. n. 3. lit. D.

f

aus euntes inftruentis : In purgatorio confti-

tutis per modum redemptionis, quaze oitinia

lit

facile uiterius amplificari poffunt. Vide tit.

Y

f.pRpf FERIA IIl. PASCHATIS.

e

Poenitentia & Zelus,

Ü

VI. Pracedet vos in Galileam.

: Marc. r6.

I.- Ui [unt hi fermomet , quos confertir ädx

iín

oftendi poteít , quis fit optimus modus proxi-

invicem ? Luc. 24. Poteft oftendi 1.

A

mum ad frugem, feu vitiorum fugam , & vir-

quam cauti effe debeant homines in loquen-

li

tutum amorem trahendi , nempe per exem-

do ob gravia damna, qu:e ex lingua male cu-

plum. Dein vero pariter demonftrari poteft ,

ftodita fequuntur ; fimulque oftendi - opti-

Is

quomodo hic modus ab iis , qui fubditos ha-

mum effe medium ad hanc cautelam adhiben-

j

bent , ufurpari pradice

fiebe'at. Vide tit.

dam, fi Chriftum omnia audientem , & quze-

Exemplum.

rentem , qui funthi fermones &c. imagine-

f

VIL. Ex occafione them

äfis : Surrexit,non

mur; fi enim praefentia S, Bernardini tantum

eft hic. Marc. 16. Oftendi poteft , quomodo

valuit, ut dicerent focii turpia loquentes :

cum Chrifto vere refurgendum, fcilicet r. Ve-

Tacete : Bernardinus venit: quanto magis

i

re & non fimulate , vitam priorefn deteftando,

Chrifti aut Dei przefentia idem efficiet ? Vide

,

2. Apparendo Simoni feu facerdoti per legi-

tit. Lingua.

timam - confeílionem.

3. Sumendo cibum

Il Duo ex difcipulis Eu ipfa die ibant

Euchariftize per communionem, ficque pro-

in caflellum nomine Emaus, Luc. 24.

Dici po-

h

bando fe vere furrexiffe.

Vide Forerum in

teft, communem quidem effe confuetudinem,

M

quod hoc die ambulent ad aliquod templum

Do;p, Refurr. n L

*

N

vel

630

[ndex Conbionato?fim

Ü

vel przedium, & dicant, fe in Emaus ife velle;

peccati iterum frequentandis. ^. Defettus fe«

Ü

quam confuetudinem utpote per fe non ma-

ri propofiti. 3. Confuetudo ; pro quibus

pi

lam facile tolerari poffe, fed quod multi fpiri-

proin idonea remedia praefcribantur , qualia

J

tualiter ftatim poft communionem Pafchalem

in Fabro conc. 1. videri poffunt.

fe

eant iterum in E£maus , id eft, ad populum ab-

. IX. Ex occafione thematis: O flulta €9 tardi

[

jectum, ad malos focios & focias , hoc merito

corde ad credendum: Poteft oftendi modus cor-

pL

tolerandum non videri , ideo oftendendum ,

rigendi proximum. Nimirum r. Ut fit priva-

T

quantopere deteftandus fit relapfus , & quaze

ta. 2. Ut fit fuavis. 3. Ut fit efficax

/

ft

media adhibenda. Vide tit. Pecca

;dc

| tum.

m

«

quibus vide tit. Dile&io. Proximi.

5. & 12. V. Relapfus.

2

. X. Ex occafione thematis : Finxit fe longtus

fe

IHL. T'u folur peregrinus es 2 Luc. 2

ire : Poteft dici, effe antiquum morem , ut

V

4" Of'cändi

oteft, quam vere omnes homines peregrini

fabula pafchalis hoc tempore narretur , ita-

lt

fint, & falutares inde doctrinze eruendze , ma-

que & hunc morem nuncfervatum iri. .Nar-

b

retur itaque fabula delupo , qui a ruftigo in

f

xime ut folum neceffario vi&u & veftitu fint

contenti: non curent multum de locis aut

furto deprehenfus promifit; fe deinceps non

!

perfonis, quos tranfeunt : cum omnibus paci-

ultra feptem obolorum pretium furaturum ;

Ác

fed paulo poft occurrente vacca cum vitulo ,

fice agant: patienter ferant modeftias itineris;

nihil emant, aut procurent, quod fecum ferre

fibi perfuafit , vaccam nonnii quatuor, vitu-

Ü

non poflunt: Patriam femper ob oculos ha-

lum vero trium obolorum. pretium sequare,

d

ac proin utrumque devoravit. Ex qua dedu-

[

beant , ejusque defiderio fe folentur. Vide

tit. Opera bona, & Fabrum conc. 4.

catur, quomodo peccatores promiífa fua fe-

IV. Nonune cor mofirum ardens erat. in nobir ,

cus interpretantes antiqua peccata repetant ,

k

uti variis inftantiis oftendi poteft. - Vide Inftr.

um loqueretur in via? Luc. 24. — Oftendi pof-

jl

funt fructus przfenti» Dei cogitatx: , quod

2: 1. 350:

:

t

ilicet. 1. Faciat ardentes in obfervatione

Xl. Ex occafio

ne ejusdem thematis narra-

Y

ri poteft fabula de duobus mufculis, urbano &

E.

b

jandatorum Dei, juxta illud Senecze : Magna

:

»

B

axs peccatorum tollitur ,

fipeccaturis teftis

villano, quorum prior, cum villanum vifitans

afii

,-.

ftat.

2. Ardentes in oratione. 3. Arden-

non nifi nucidum panem accepiffet, eundem

0

fecum in arcem & penuarium inftru&iffimum

tes in operatione, nam oculus Domini fagi-

i

nat equum 4. Ardentes in tribulatione pa-

perduxit; fed cum ibidem a fele infidiante

al

tienter ferenda , uti S. Step

fere deprehendi effent , valedixit villanus ur-

fe

eft. Vide tit. Przfentia Dei.

hanus expertusw

bano, dixitque , malle fe mucido pane cum

u

. V. Et aperti [unt oculi eorum. Luc.24. Expli-

pace , quam deliciis urbanis cum perpetuo

br

cari poffunt caufze, cur multi ex communione

timore frui.

Ex qua fabella inferatur, quam

nihil proficiant , fcilicet ob defe&um legitimze

vere dixerit Salomon : Melior eft buccella fic-

p

intentionis, difpofitionis, devotionis, colle&io-

ca cum gaudio , quam domus plena jurgiis ;

4

nis poít communionem ; de quibus vide tit.

atque adeo vita privata prze aulica aut deliciis

d

KEuchariftia, & Fabrum conc. 2.

& opibus abundante fit amanda. —Vide ibid.

: 359-

1

Vl. 7pfe fe finxit longius ire. Luc.24. Often-

j

dendum, quomodo & nunc Chriftus fingat fe

AIl Ex occafione ejusdem thematis nar-

?l

longius ire, r. Tempore neceífitatis quoad

retur fabula de.fartore Jovem accufante, quod

l

temporalia. 2. Tempore morborum, quando

reos non puniendo male ageret , undea Jove

non habentur , vel nihil proficiunt media.

in coelum evocatus &in throno collocatus ,

3. Tempore ariditatis & defolationis. in ora-

juffus eft oftendere modum bene regendi,cum

tione. 4. Tempore tentationis. 5. Tempore

ergo puerum in horto poma furantem vidiffet,

jl

perfecutionis.

Demonftretur pariter , quo-

magno furore füppedaneum fcabellum in

modo in his occafionibus fe gerere , & ad

ipfum projecit. Quod cum vidiffet Jupiter,

p

Y

Chriftum clamare , & cogere debeant dicen-

acceffit ad illum, dixitque : En, o fartor ne-

tes: Mane nobiscum Domine &c.. Vid tit.

quifime , quam male mundum regeres ; fi

t

Oratio. & tit. Tentatio. & Crux.

enim ego in te tuiq; fimiles toties fcabellum

li

meum projicere voluiffem , ubi fcriniarios

, VII. Ex occafione thematis

Duo ex difci-

»

fufficientes pro ícabellis fabricandis acqui-

gulis ibant in caflellum nomine Emaus. Luc. 24.

0

rere potuiffem.

Inferatur ex hac fabella ,

teft oftendi, qui Chriftiani in Emaus oder

quam patienter mutuos defecus fufferre

N

ebenhau[r ire foleant, videlicet 1.

Qui exi-

debeamus , memores , quod iisdem defe-

guam ad Deum fiduciam habent. 2. Quibea-

titudinem in hac vita obtineri poffe putant.

Gibus, & pluribus ipfi fubjaceamus.

8. Qui fine patientia cclum intrare volunt.

4. Qui e confetfione & communione Pafchali

PRO FERIA IIL PASCHATIS.

fe fübducunt. De quibus vide Fabrum in filva

Ü

nova them. i.

I,

X oécafione thematis : Habetir hic ali«

W

VIIL. Ex occafione thematis : ;Sm'gente.r

quid , quod manducetur ? Poffunt ova

endem hora. regreffi. fant in. Jerufalem : Oftendi

pafchalia diftribui, & 1.Quidem clericis deau-

f

poffünt cauf»e, cur multi poft communionem

ratum , in quo Chriftus in fpecie Hortulani

fl

Paíchalem ad antiqua vitia redeant. Nimirum

depi&us eft,ficutS.Magdalenze apparuit, 2.Ma-

l

1 Temeritas &Ppræfumptio in occafionibus

giltratui rubrum , in. quo vigiles fepulchruua

ü

* cu&o-

Y

In Evungelifia Dämiuicarum.

68r

fe

cu&odienteg depi&ti funt. 2. Patrisfamilias

in voluntate

?

ex corde toto diligendo,

)XIIS

lia

ceruleum , in quo Chriftus in Galilzeam

Demonftretur dein, quos fru&us ex ipfius

przecedens reprzefentctur. 4. Mulieribus vio-

profentia habituri fimus , nempe habendo

laceum , in quo reprzefententur mulieres ad

fpectatorem , adjutorem , & confolatorem

rdl

Of

fepulchrum euntes. 5. Juvenibus partim al-

maximum & optatifunum. — Vide tit, Chri-

bum, partim rubrum, quod Angelum in fe-

ftus.

'à

de

pulchro fedentem exhibeat; quse omnia quid

II. Pax vobis. Joan. 20. Poteft perfuaderi

moraliter fignificent, fufius oftendatur, uti

pax & concordia cum proximo , & r. often-

fit in Inftr. f. 543.

du

Il. Ex eodem themate unicum ovum

i

di, in quo confiftat, nempe ut idem fentia-

mus & velimus, juxta exemplum primo-

üt

feratur , illud nempe , quod. vicinus quidam

rum Chriftianorum, quorum erat cor unum,

(

vicino fuo male rem familiarem admini-

& anima una.

2. Quanti fructus fperari pof-

r

ftranti obtulit ea conditione, ut fingulis die-

fint ex hac pace , fcilicet illi, qui Judicantur

B

bus in fingulas domus partes portaret, quod

pet commune proverbium : Concordia res

l0n

faciendo , cum omnia fibi melius fuccedere

arvae crefcunt : im temyoralibus bouis , ut Sci-

n;

advertiffet , tandem aperiens invenit hanc

!

u

rus Rex filis indicavit, de quo vide tit.

Íchedam

It , da[r dir. dein Sach wohl

Pax : in virtutibur €9 meritif,' ut enim nun-

u

geling ? [chau all Tug flifrig mu deim Ding.

quam homines maàgis ditefcunt, quam tem-

,

Unde doceatur, quomodo animam infpicere

pore pácis , ita & in fpiritualibus: im latitia

IU

debeamus, tempore examinis, confefífionis

duimi, juxta illud Pfal. r32. Ecce quam bo-

le

& annu: recollectionis, aut quomodo fru-

nqm &c. Vide tit, cit. Pax.

mentum bonorum operum , penuarium ta-

i,

I

lentorum , paffionum velut pecorum cura , vi-

IIL. Dixit ergo eir iterum. : Pæ&cï vobir,

num con/cientivze bonze , laboratorium quo-

Joan. 2o, Qu:eri poteft, cur. Chriftus bis pa-

cem precatus fit, & refponderi , quod indi-

[à

tidianorum laborum fe h—'abfzatv, quae& fufius

&

vide in"cit. Init; £ 53

care voluerit , non fatis effe , ut pacem cum

n

alis habeamus , fed etiam nobiscum ipfis

Ti Iäx occafione thematis : JPax vobis;

?2

habere debere, cum charitas a feipfo inci-

n

Oftendatur, qualis pax optetur a concionato-

piat,

& frufira quis univerfum mundum

fà

re auditoribus , nimirum r. Sibi ipfi iater

Incretur , fi animse . fuze detrimentum faciat.

animam & conícientiam.

!

Conjugibus inter

Oftendatur ergo r. In quo pax ifta confiftat ,

m

fe, 3. Domefticis , liberis & famulis. 4. Pax

Ícilicet in bona & tranquilla conícientia ,

feu in devitando malo , & faciendo bono ,

J0

in civitate & provincia; de quo: Vide Fa-

2. Oftendatur

brum in Sylva them. 4.

juxta. r. Petr. 3. & Pfal. 33.

IV. Ex occafione thematis :

Pax volis ;

fru&us hujus.pacis , quod fcilicet hoc fit

lv

$

Poteft explicari, in quo confiftat vera pax

regnum Dei, quod fi quzeramus , omnia ad-

animi, ejusque neceffitas, utilitas, jucunditas

jicientur.

Item gaudium perpetuum juxta

i$

demonftrari; de quo videtit. Pax.

illud Prov. 15. Secura imens &c. & S. Pauli

ld

. V.. Ex eodem themate polífunt quatuor im-

Philipp. 4.Pax Dei , quze exuperat &c

N

f Vide

pedimenta pacis interioris demonftrari, vide-

tit. Pax. & tit. Conícientia,

f

IV. Pax vobir, joan. 2o. Poteft dici, re&e

od

licet 1. Culpa mordens. 2. Cura pungens.

3. Affe&us vigens.

4. Tribulatio crucians ,

dixiffe Thomam Kemp. 1. 3. c. 26. Pacem om-

"t

nes defiderant , [ed. qug ad veram pacem pertinent,

T

& pro fingulis falutaria remedia aflerri.
