CCCXXII. Theophila&us Patriarcha Con- Drexel.in

feptendecim ftadiorum in

longitudinem ,

feptem in latitudinem occupabant.

ftantinopolitanus viginti tribus annis praefuit. Noe:o c.

Equos aluit ducentos,quos da&ylis,amvgdalis !2

8. x.

Conradiui tragedia.

piftaceis, pinorum fruc&tibus, croco, cinnamo-

caufa I.

Idem l- 60

CCCXX. Conradinus Imperatoria & Resia

mo,balfamo,vino odoratiffimo.aliisque fructu-

€.41.1.15 ftirpe juvenis,ultiimus DucumSuevie fuit. Pa-

um,& aromatum generibus pavit. Àdeo enim

retiofum

ter ei Cppradus Rex Ngapolis & Sicilize fuit ;

equorum amore infaniit, ut eis tam p

pabu-

Appendix : Hiftoria.

591

pabulum affundere non erubuerit. Pridie pa-

non intelexiffet , quam folia chartarum ( fal-

rafíceves die Coenze Dominicse , cum in tem-

tem majorem partem ) quze fiebat ex arborum

plo fub re divina de infignis equze partu nun-

libris, feu tenuiore corticis membrana. Quis

tium accepiffet, ipfe officium divinum defe-

enim credat , trium fzeculorum hominem tri-

rens, mox ad ftabulum properavit, ut pullum

gintafex millia librorum aiio feníu fcribere,

videret, & fpe&tato fatis recentipartu ad tem-

eodem fenfu credo' acceptan

(da eïïïej tot volu-

plum rediit. Sed luit ; nam aliquando parieti

mina.

adequitans , a petulantiori equo illifus muro ,

Infelix Alvari. lana exilus,

fanguinem coepit vomere. Hoc morbo bien-

nijum laborans , demum in hydro

. CCCXXVI. Alvarus luna ab humili fortu-Idem.p.a

& mortuus eft.

pem incidit,

na ad fummum pervenit ; in przeceps eum am-t. 8.

bitio dedit : Nihil ei adregnum praeter nomen

Gallicorum Hugonottorum in Catholi-

defuit. Tandem bona ejus omnia occupata ,

ipfe Majeftatis damnatus, mula ad fupplicii lo-

co: furor.

cum vectus eft. In medio foro theatrum, in eo

CCCXXIIL In Gallia ab Hugonottis Ca-

crux alta & geminze faces,tapete fubftrato,lu-

Furores

na conífcendens locum,crucerm veneratus, an-

Gallici,

tholici vivi aggefta humo fepulti ac obruti

funt ; pueri medii ferro fe&i ; facerdotum vi-

nulum fignatorium &«galerum amanuenfi pue-

fcera fufte intorta fenfim exacta; quinque mil-

ro dedit. Ea fortun: facies . omnibus lacry-

mas excuffit, Erat uncus ferreus füblimi ligno

lia facerdotum variis fuppliciis ene&ta. Pluri-

mi fulphureo pulvere inítru&ti lardoque per-

confixus : rogat carnificem,in quem ufum pa-

un&i accendebantur : alii candentibus veru-

ratus fit ? Ille : ut abfciffum caput imponatur.

Subdit Alvarus : poft mortem de corpore fa-

bus vivi per pofteriores partes infixi : alii cla-

vis ferreis in abrafam capitis partem adaGis

cito,quod lubet ; viro forti mors turpis effe

extincti. Monacho exfe&cta verenda cottaque

non poteft,necimmatura. Simul diloricatis tu-

nicis,intrepide caput fecuri fubjecit,atio 1453.

devorare fua coegerunt, & utfcirent, quid

de cibo a&um efífet, medium fecuerantf

- 5. Julii ; triginta aüiis in aula dominatus eft,ut

nihil a Rege nifi eo arbitro ageretur,ita ut nec

Joannes I1I. Rex Caftellze veftem mutaret, eo

Prudens pueri fa&um €9. re[pon[um.

non confcio. Truncus in theatro reli&us, pel-

;'Ex relat,

CCCXXIV. Clemementem VIIT. nepotulus

vi juxta pofita, ad colligendam ftipem, qua fe-

fub meníam adibat , & fellzae Pontificize , ultra

'peliretur homo , paulo ante Regibus potentia

| J privatis.

quam leges urbanitatis ferrent , fe inclinavit.

exzequandus. ;Prioribus annis vatem confuluit,

Monitus a czeteris adftantibus , ut urbanius

is przedixit, Cadahalfum exitio fore. Kft op-

pidum hujus nominis in Hifpania , quod fem-

ageret , refpondit : Quomodo melius poffum

fuftentari, quam fummo Pontifice? Quzefitum

per vitavit luna, fed & ferale theatrum figuifi-

ftudiofe fuit, num fuiffet ad hoc adornatus ,

$

cat , quod Vitaï'e non potuit.

fed compertum eft, eum hoc fuapte fponte

dixiífe.

Admmmdu: Mienvlicor'zzm Sinenþum mendi-

Libri multi ab uno fcriptï.

cmzdi Anodus.,

Drexel:

CCCXXV. JoannesFernelius Ambianenfis

in Aurif.

in Praefat. Medicinze ad Henricum II. Gallize

CCCXXVII. Legati Hollandi 4in Eiïinak vi- Itin. Hof-

dere mendicos inaudito modo mendicantes ;land.

Regem ait,Galenum fcripfiffie libros de re me-

dica fupra quadringentos; de aliis difciplinis

duo enim in fe ex adverfo ruentes ita capita

ducentos quadraginta. ServiusSulpitius deju-

collidebant, ut fpectantibus illis horrorem in-

re Civili centum o&ogintalibros edidit. Ma-

cuterent, & iftam collifionem toties folent re-

gni nominis Ecclefiaftes S. Auguftinum affir-

petere , dum ftipem accipiant: fi nulla detur ,

mat triginta millia librorum fcripfiffe. S. Hie-

non definunt fe arietate mutuo , etíi demum

mortui humi cadant, quod fzepe contingit.Ibi-

W

ronymus ait, fe fex millia librorum Origenis

dem alium mendicum videre genibus inixum,

legiffe. Alphonfus Toftatus vixit anis tantum

quadraginta, & tamen quindecim Tomos edi-

qui ceu fibi ipfi obmurmauraret muffans, dein

dit. Zoroaftres de fola magia vicies centena

,caputnigro ac rotundo faxo illifit, tanto impe-

tu, ut quafi tremeret ; & hoc erat alterum &

millia verfaum edidit. Plinius lib. 3. hift. nat.

c. 1. Theophraftus trecenta volumina reliquit.

crudele mendicandi artificium.

Laertius Chryfippus feptingenta volumina

IMirum defpgeratioms confilium.

CCCXXVIIL Nobilis lin provincia Kiang-Ibid. c.1x

fcripfit. Suidas &Volater. l.13.c.4. Ariftarchus

Grainaticus Alexandr.fübPtolom o Philome-

fi matrona , filia ditiffimorum parentum , ma-

tore ultra centum Commentarios edidit. Didy-

rito praemature mortuo , ad parentes rediit,

ibi etiam parentibus paulo poft mortuis , moe-

yel

mus Grainat. quatuor millia librorum fcripfit.

q0

Suidas Eufebius PaleftinzeEpifcopus edidit in-

fta, fumptus & opes omnes in pontem impen-

finita volumina, tefte S. Hier. de Script.Eccl.

dit e multis porticibus operofe fattum. In

1

quem jam abfolutum progrediens inde fe in

)b

in Eufeb. Mercurius Trismegiftus fcripfit tri-

ginta fex millia librorum , quingentos viginti

fubje&um flumen przcipitavit.

Crocodilir rei objetti.

uinque, ex Jamblico lib. de Myft. /Egypt.

XCCCXXIX. In provincia Quang

rex. in Aurifod.p.r.c.7. Ego quidem ceníeo,

go dicitur aluiffe in lacu; Po dicto, decem cro-

falva aliorum fententia, eos per tot libros alios

codillos,

/

L2

592

Bibliþ*hgfæ Mämmli; Concionatorie

codillos, quibus reos objecit, qui eos folos

cumque univerfos oculis obiiffet , & inter eos

invadebant, illefis innocentibus , qui dein

funt ab eo liberi dimilfi.

capitalem inimicum,eum evocat, aitque : Sce-

leflum cagut , € fere cau[a unica damnationis med,

qui mili noluifli ignofcere , me quoque efferafti : in

Ayoflafia. graviter. punita.

quo effetiu mortuus [um , €? ad orcum ivi.' Ut fi

ergo meus cwis , mecum ambula, Hoc dicto larva

Lyrzus 4

CCCXXX. Au&or eft Laconicus Chalcon-

de imitat;

mifeuro elifit Kanimam.

Chriiti,IJ

dylus in Hift. Turcica ; & Cufpinianusin Ma-

e3.

homete I. cum Conftantinopolim obfideret ,

primarium virum genere Patricium Imperato-

Canonicir parentes . oflenfi 2

ri infenfum ad hoftem exurbe profugum, tra-

*, CCCXXXIII. Joannes Teutonicus obfcuris Delrio

ditionem ejus, magna vi aurl & argenti &

parentibus , & illegitimo thoro natus , ob do- difc. Mag:

&rinam tamen fa&tus eft Canonicus Halber-' 2- 2:39-

unius filiarum Mahometis nuptiis pattum effe.

&C 9

Annuit Mahometes , & Kal. Jun. 1453. cum

ftadienfis, a Collegis vero ob generis & origi-

| t

proditor mercedem exigeret, Mahometes im-

nis vilitatem contemptus , eos ad convivium

Cheft7

UA n do

menfum auri & argenti pondus afferri jubet ,

vocat , & inter alios lepores quzerit, num fin-

151

& ad eum converfus: Quia Chriftianus es ,

guli cupiant videre patres fuos. Annuentibus

ait, & filiam cum hac dote petis , cutem ve-

illis, malo carmine elicitpatrum umbras; ubi

terem te exuere necefífe

eft. a jqfïit vivum

ali patrem fuum viderunt morionem , alius

excoriari.

ftabularium &c. quorum facies fe in paternis

Cmdeütas mariti m uXorem,

?edibus vidiffe meminerant, füum quoque pa-

Hift. Aug.

trem oftendit pinguem facerdotem. Dimiffis

CUK SIE Suanas aurhiber - üobllém

inde larvis :

imp:effa

viduam Genuenfem inaudito modo occidit

ja, inquit , dicite, cujus pa-

Iöq(ä.

trem nobiliorem judicatis ? ex eo tempore

anno 1646. Nobilis illa pullis fuis cibum obje-

omni convitio in eum abftinuere , de fua ori-

cit, accurrit etiam Gallus indicus aurifabri, &

gine pudefatti.

fe probe farcit,quem illa fufte abigens in pede

QJudicium. [ayiens.

befit. Id zegerrime ferens Silvanus acerbe. in

au&torem invehitur. Fzemina fatetur,fe feciífe;

CCCXXXIV. Civis Parifienfis, dum Proe- Nieren:

fed delictum non mereri tantam tempeftatem,

pofito vineam fuam vendere recufat , quod berg.

magis inde furit aurifaber : Intervenit famu-

lus dominze, gladio inflru&tus , volens heram

bonum effet hzereditarium, contigit paulo poft 5trom. l-

mortuo cive , Praepofitum duos fcabinos feu?: * ?

defendere : fed mox glande eum faber trajicit,

Confules adire pecunia corruptos : quos no-

accufatur, pellitur patria ad tres annos. Mina-

&u fecum duxit ad fepulchrum ; terra egefta

tur ferox hoómo femin:e ; illa ex arce in urbé

fummará cadaveri in manus dat , quam pro

migrat; petit conciliari aurifaber ; non vult

vinea olim obtulerat, & tum ad fcabinos con-

domina. Intra duos aunos nil audiunt de au-

verfus ait: Vos , Domini , teftes eftis , quod

rifabro : ergo domina redit ad arcem , explo-

ille talem fummam a me aeceperit , quam ille

ratur ab aurifabro , qui eam cum fociis obruit

manu tenet, nec contradicit ? Dicentibus illis,

in Caftello : claudit poítfe portas, capit famu-

teftes fümus, pecuniam recepit, ac mane iis

lam, obturat os ftrophiis , alligat ad lignum ;

teftibus adhibitis, vineam fibi vendicavit. Sed

feminam vero in faccum trudunt , ducunt in

uxor affeverans, nil fimile fuiffe,pecuniam nec

vineam ejus.Ibi eam crinibus apprehendit Sil-

fe, nec maritum vidiffe, recurrit ad Philip-

vanus, exprobrans injuriam, alligat caudse e-

qui a capillis, ita in area aliquoties raptat ,

pum Regem Galliarum. Ille negotium quibus-

dam committit, qui vineam Przepofito adjudi-

alligat arbori , dexteram partem pectoris am-

cant. Uxor deinjuria ad Regem expoftulat

] h

putat, poft quadrantem vero finiftram partem.

Lüty

defperabunda. Rex teftes citari juffit, quem-

intijo

Dein in foveam projicit, in qua ftare ere&o

que feorfim examinavit, Primum interrogat ,

corpore homo poffit , & inibi fepeliri. Aperit

num fciat recitare Pater nofter : recitat ille

ei pe&us , cor inde eripit , & prze rabic

juffu Regis, quoin vicinum cubiculum dimiffo,

dentibus invadit,& lacerat,deinde fepulchrum

alterum ferio agereditur : fciret focium ita

terra obruit ; & cum promineret folum caput,

veritatem confeífum , quantze funt veritatis

illud abfcindit. Sed brevi poft captus Genuse,

verba S. Scripturz : quod fi ab eo diffentiat ,

in carcerem conjicitur , forcipibus difcerpitur,

actum effe. . Hinc in genua provolutus totam

in quátuor partes fecatur, & fere eo modo

rem expofuit. Rex vineam vidue reftituit ;

trattatur, quo ipfe faeminam excarnificavit.

Przepofitum vivum fepeliri jubet.

V'enia necata Eaufa —gremz'næ damnationis.

Puella läjciva repente mortua ,'[ed

Jalvata.

Promont., CCCXXXII. An. 16:8. e Polonïä in Ger-

mal, fpei.' maniam

2

fcriptum , duos in eo regno religio-

. CCCXXXV. P. Georgius Witweiler nar-

Idem]

?* 7* fos ejusdem Ordinis , levibus initiis offenficu-

ravit P.Felicife,cum adhuc facerdos fzecularis

larum irritatos , aliquandiu odia etfi lethalia

ex Italià in Germaniam rediret, veniffe in ho-

diffimulaffe. Alter ex eis fatali morbo corri-

fpitium : Filiam hofpitis comitatam fuiffe ad

pitur, & alterum vocat conciliandi ei fe gra-

cubiculum , folicitaífe fe ad flagitium : fed fe

tia ; fed isrenuit;moriturzeger. Sedentibus ad

abominatum facinus ; eam tamen non defti-

menfam religiofis nuper mortui urnbra adeft,

tifle, fed leviter etiam faltaffe , usque dum

caput

(

"AAypendix

Hïjio?*z;a.

-

593

3

caput impegit in lecti ängülum ligneum , quo

— Principis. optimi qualitar.

;

impetü & vulnere extin&ta fuit. P. Witweiler

holpitem vocat, recenfet fattum: qui incredu-

| CCCXXXVIII, Idem Hubertus privafo ha- Ibidem.

l

lus eum vi retinet, ceu in cuftodia ; dum tor-

bitu f»epe fe fuorum fubditorum coctibus im--

menta metuit , apparet filia no&tu hofpiti pa-

mifcuit ignotus, & de imperantis Domini re-

tri fuo minitans, ne advenz illi moleftus effet:

bus, obloquebatur ipfe , juftas de fe ac pro-

fe in momento illo agonis contritam fuiffe ,

ceribus querelas eliceret, & emendaret. Hinc

doluiffeque de

optimi vocabulum promeruit , & tandem a

peccatis , &ita damnatio-

nem. evaüffe.

Marchione Dux eft creatus Rom.

iS DQh'ïO'

*

AMira mendici ditätio.

;Paupemm |

fpblii: templum cdi-

d

9.

Jämtum. ;

L

CCCXXXIX. Opifäx re in medicos oäniNic. Erich

Lfr.delm.

CCCXXXVL. Arfanus Baffa /Egyptius , ut.

longo morbo impenfa depauperatus, cum ali- €*- 85*

:

Chrii

7

fine magno fuo fumptu templum ltruere pof-

quando famelicus mane oberrans Rom:e forte

c. t, do&,

8

15. i

fet magnificum, proclamari ubique juflit con-

ad templum veniffet , ubi tunc Divi illic culti

l

filium fuum : quod opus ut fuccederet , fta-

natalis dies celebrabatur , inter alios, qui pro

tuiffe fe publicam ftipem omnibus advenien-

more folebant aram maximam ofculari, ac

tibus dare , dienque & locum nominavit,

donum illic offerre , ipfe ofculo illo tantum

Erat area ingens multorum millium capax :

nummorum ore accepit , quantum os capere

[221 5 a c2

huc infinitus hominum numerus e tota /Egy-

potuit, & abiit. Quibus nummis cum ligulas,

to & regnis vicinis accurrit. Affanus autem

acus & hujusmodi mercimonia coemiffet, fta-

indufiorum & tunicarum ingentem vim para-

tim cum quzeftu divendidit , & pretium rurfus

ricuravit. Ab hacitaque tam vafta area per

in alias merces expendit , unde femper fiebat

muri aliquot porticellas ad. aliam homines

ditior; ubi ita profecit, bona fide tot ad tem-

eleemofynam accepturos tranfire juffit, quam

plum illad nummos retulit, quotante ofculo

ut quisque ingreffus erat, ftatim omnibus ve-

abftulerat: eumque San&tum deinceps pro pa-

ftibus exutus , eas ibidem relinquere , atque

trono ad res omnes adhibuit ,

E N erems

fuitque gxm

j berm

indufium & tunicam novam accipere cogeba-

nunquam egens. .

!

tur, Sic e priore illa area in pofteriorem tran-

Stom,

J

C2

fibatur, ignorantibus interim , qui in area re-

- Crudele fpeä*aculum gratum,

X

"

manferant, quid cum illis , qui aream ingreffi

-CCCXL. Hannibal, cum foffam fa'nguine Sünae. de

erant,ageretur. Et licet quilibet veteres pan-

nos libenter retinuiffet , cum foleant eis pe-

humano

lenam vidiffet, dixit: O formofumm g l2,c5.

cuniam infuere , cogebantur tamen novas ac-

fpettacu

j

um. Volefusfub divo Augufto Pro-

conful Afiz , cum trecentos una diefecuri

cipere veftes , & in viam abire. : Quibus di-

grellis, mox omnia igne inje&to cremari juffit ;

percuffiffet, incedens inter cadavera cultu fu-

p

unde tantum auri argentique conflavit, quaa-

perbo , quafi quiddam magnificum confpici-

)

tum ad excitandam Mofcheam , cui modo

endumque fecilfet , exclamavit : O rem re-

nomen , Aromele eft, neceffarium fuit.

giam!

P d

2:

- Oyera. parva,

a[z.

rii j'bpieni?er [ub-

: /Sufyþicio adulte

CCCXLLI. In nuce inclufam lHiadem Home- Plinius 1;

CCCXXXVIII. Hugo- Hetrurie Marchio

ri in membrana fcriptam tradidit Cicero.7. €. 21.

Joh. Papt.

;t

Laurus de €X

Huberto feu Adelberto , & Wila natus ,

Idem fuiffe,qui pervideret 135. millia paffuum,

L

annulo B, credebatur ab initio ex adulterio natus. Cum

Strabonem diétum ; folitum in Punico bello a

E

enim ab Lotharii Imp. obitu Otho primus Ita-

Lilybzeo Sicilize promontorio, exeunte claffe

lize Rex inauguratus effet, & forte hujus iram

Carthaginis portu , etiam numerum navium

dicere. Callicrates ex ebore formicas & alia

)

Hubertus incurriffet, in Pannoniam profugit :

neque inde abfceffit , quam reddita denuo O-

parva fecit animalia, ut partes earum a caete-

thonis gratia. Interea uxor, quze abfente ma-

ris cerni non poffent. Myrmecides quadrigam

ex eadem materia fecit , quam mufca intege-

rito fapienter rem publicam gubernabat, e ma-

Ü

rito ante ejus abitum gravida, filium peperit:

ret alis, fabricatam ; & navem quam gpiculæ

finus abfconderet,

quem reverfus Hubertus videns, ut alienum

rejecit, & Wilam adulterii ream accufavit, fed

res explorata innocentem probavit. In am-

The[aurus inventus . caufa fdfalz'r

triflitiz,

pliffima domus area conventus hominum lon-

ge frequentilfimus eft habitus, & Hubertus in

CCCïXLII. Rufticus, cum thefaurum repe- S, Theref.

promiícua, turba , nulla fubfellii aut veftium

h Tiem

varietate dignofcendus, federe juffus. Puer

riffet,eum apud fe retinens,in tantam melan- vita c. 38.

continuo folus dimittitur , qui aliquantum in

choliam & triftitiam incidit, ut paulatim prae

H

angore & nimia folicitudine , quod nefciret ,

magna multitadine nemini alludens, tandem

ad Hubertum pervenit, eique , perinde ac pa-

quid de illo faceret,contabefcens, tandem ex-

Ípirarit ; rem autem , quam narro , vere cons

trem agnofceret , blande adhzefit. Ita infamia

erefia. -

abítería püerum pro filio habuit.

tigiffe, mihi conft

at certo , ait 5. Th

1

Violati

;

ye

R. P.Lohn, Bibl. Man. Tom. II

594

Bibliot/zecæ AVanualis: Concionatorie

mentum non repetat; annuit ille. Igitur facer-

! V'iolati faderir gema.

dos pauperem unum ad eum mifit, ut pete-

ret duos fexarios frumenti, & diceret ei, fe

Orofius

CCXLIH. Refert Orofius, quod , cum Ro-

vocari Pater nofler. |Alio die mifit alium ,

l. 5.

mani mififfent legatos ad diverfas gentes ,

quife diceret vocari , qui er in celir , & fic

quas nominat, ipfzeque eos recepiífent in pa-

alios atque alios , donec abfolvit Pater mofler

ce, data utrinque fide; fübita feditione & pro-

Avarus fideliter nomina debitorum retinuit ,

. ditione irruentes in eos, in fuiscivitatibus oc-

& finito anno videns , quod facerdos nihil

ciderunt, Ad hujus perjurii deteftationem

diceret, aut doceret, uti promiferat , omnes

fanguis e fcifio pane a Romanis erupit; ani-

pauperes ad judicem vocavit, ac frumentum

malia etiam domeftica & cicurata cum ulula-

repetiit, quod tamen ne darent , jam ante a

hib;de

tu ad montes & filvas fugerunt; aves cum la-

facerdote fueri moniti, Adfunt illi , ac fe mo-

trata lacrymofo luporum inftar filvas oberra-

nitos a facerdote ajunt, ne quid darent.

Sa-

bànt. Milites. autem illi omnes cum fuo Im-

cerdos citatus rogat avarum , quid ei cum

peratore Alvio & Pompejo in campo vi&ti & .

pauperibus ilis , quorum nomina ignoret.

occifi funt, exceptis quatuor millibus, qui ad

At ille dixit, fe probe callere. Sic enim , ait ,

alta montium confugientes , Dei tamen judi-

iftum vocari Pater nofler : & hunc ; qui . er. in

cium non effugerunt. Nam lapidum inftar

calir, & fic de aliis.

Tunc facerdos ei dixit:

congelati, & immobiles fa&ti, ita obriguerunt,

An non tecum ita fum pactus ,. ut fi te intra

ut erecti ftantes viderentur vivi , dentibus &

annum docerem JPuater mofler , frumentum

Tbider.

effet iftorum ? Objiciente alteró, toto anno

oculis ab eis decidentibus in terram.

fibi facerdotem nunquam effe locutum

»

nec

docuiffe Pater nofler , refpondit: Hoc eft Pa-

Ngmen Patris [ub. aure prolif.*

SStengeli-

ter mofler , quod. didicifti in nominibus debi-

us de

. CCCXLIV. Nobilis juvenis, qui Bruntruti

torum tuorum. Kt fic triticum perdidit , &

ftuduit , ex utero materno paternum nomen

monftr, ,

didicit Pater nofter.

5.8.1r. fecum natum protulit poft aurem expreffum.

: Mater enim illius ante conjugium ita fponfum

*Cbnviviuhz fuzkbre lautum €$ in-

efflictim amabat, ut, quidquid manu arripe-

/

( fanum.

ret , ineo ftatim fponfi nomen inícriberet.

Praegnans poftea, forte territa, aurem fricuit ,

. quo conta&u id nomen, quod animo intueba-

f

CCCXLVH. «.Annor 1655. in Pi'inciþis A- Engelgr,

catholici funere conftat impenfos boves 170.in Panth.

P

tur, fætui eleganterl ixnpveiï?t.

vitulos 33o. verveces 8oo. porcellos Troja-in o&,

nos 4060. juvencos 248. agnos 6000o. fues

,-Ot'p.

: Ajirologz' mendacium fa&lo räfutätum.

Chrifti

l

[bid, ml

200. gallos Indicos 300. capones 4oo. anfe-

mit, 4,

fib f

res 6oo. gallinas r1oco. pullos gallinàceos

S.Bern,

Sen. 10.2,

| CCCXLV. A&röl()gus aliquando moefto

22000. ovorum 230oo0, butyri centenarios

f.3.a.1

vultu vifus, rogatur a nobili viro , cur ita tri-

10006, plauftra vini 4oo,Cerevifize urnas 300o.

c. 24

' ftiseffet; cui refpondit , fe triftari, quod prae-

Salis'modios 1oo. Lucii pifcis centenarios

vidiffet , eum intra annum moriturum. Hinc

600. carpionum 2000, przeter feras , apros ,

Dominus ille moeftus coepit decumbere , fola

mortis formidine. Hoc ubi miles nobilis au-

fine numero.

cervos, lepores, cuniculos , perdices , turdos

Pretio horum omnium quin-

foiden,

divit, & intellexit, morbum ex aftrologi prae--

quaginta millium & ducentorum florenorum

dictione proveniffe, aftroiogum rogat , num

helluatio ftetit fumma. ;; nec tamen ultra

verum fit, eum intra annum moriturum, An-

nuentem iterum rogat, ecquando ipfe effet

triduum duravit.

moriturus aftrologus ? cumque alter diceret

"Convivium . ex mei"ix cerebelite

poft 14. annos, illico eum gladio confodit, &

avium.

mendacem oftendit. Eo nuncio sege

j

r, betus,,

poüto* metu convaluit.

l

CCCXL&ZIII. Carolus V. ut ex P. Vix?&rolbidem;

ipfe accepi ( ait Engelgr.) Francifcum Gallia-

rum Regem Madriti excepit , dum centum

Omtio Dömmiw aftu doca.

lances argenteas menfe ejus inferri juffit ,

Idem to.4.

CCCXLVI. Quidam triginta jam annos

non nifi cerebellis avium inftru&as : alias in-

fer, s. Gin.

natus, a facerdote , cui fuit confelfus , dicere

p.r. fer.2.

fuper centum aureas , totidem porcellanas ,

Engel |

Pater nofler juffus, dicebat fe nefcire , neque

omnes cerebellis avium inftru&as, Menfis-

N

i fl

fe adiiffe unquam fcholas; objurgatus a facer-

Oh.Bag

ue remotis Regem per duodecim conclavia

v 8-

dote , refpondit , fe nunquam poffe addifce-

d

eduxit, harum: omnium

re. Tunc facerdos ex eo quasefivit ,, quid dare

conveftita.

,vokluqcxx"um plumis

1

vellet eam orationem. docenti : cumque alter.

diceret viginti ducatos, aitfacerdos, fe illum

velle docere intra annum , fed ea conditione,

Jmor inf[mm | mariti.

ut fingulis , quos ad eum effet miffurus , mu-

CCCXLIX.]öannaReginaCa&ellæ & Arago- 1. mir. 6,

tui loco darettres frümenti modios. Quodfi

nize;maritum fuumPhilippum I. Pulchrum no-

4

intra annum didicerit Pater nofler , ab iis fru-

mine ita dilexit,ut nunquama corpore ejus jam.

AE

Luy,

mqrtuo i

Zlppeudix : Hïfloz-ia.

595

mortuo potuerit feparari , in dies enim farco-

tusfui., ad terrendos & expellendos Ban-

phagum aperiri jubebat , & fecum ubique a-

ditas , cohortem equitum inítruxiffe , qui

fportari voluit. FHoc olim Philippo regia ma-

eos infe&arentur , & vivos in urbem dedu-

gnificentia Hifpaniam ingredienti vetula quae-

cerent. Primum quidem ,

qui in- manus

dam vaticinata eft magis illum poft mortem,

venit , vinculis attineri in carcere juffit ,

quam in vita , ambulaturum..

donec fecundus comprehenfus efiet, quo

capto ftatuit , ut luculento igne exítructo

Temyla plurima a Regibus. Hi

ifpanis,

primus veru infigeretur , atque ab altero

ædifimta.

veru verti , & focium affari a tertio &c.

Ita graiï'atores a fcelere-'reyocavit. :

Inibiïem- CCCL.. Scribanius So-lit. in pfæfatione

alloqueus Philippum IV. ait : Memineris,

i deformilaks

te ab.iis venire , qui in folo. occidente fu-

pra feptuaginta templorum millia ditiffima

! CCCLVI. JEfopus aliquando facerdotibus Bjus vita,

pietate exítruxerunt : & a Jacobo Aragonio,

Dianze cenaculum. dedit , & viam in ur-

qui folus .bis mille tem

pla Dkei Matri aedi-

bem, quam petebant, oftendit. Altera no-

|

ficavit.

&e vidit infomnis fortunam fibi adftantem ,

& linguam folutam , ac fabularum doctrinam

Helvetii : lufiriacorum ofores.

fibi datam. Qui aliquando przefetctum agro re-

prehendit , quod in Qperafios tam effet acer-

Ibidem.

CCCLI. Narrat Spondanus Anmal. Ecdl.

bus, is /Efopum apud herum traduxit , ceu

X

an. 1454. n. 14. pag. 39. Helvetios adeo odif-

monftrum, quod ominofe loqui prompte fubi-

fe nomen Auftriacum , utaudire non poffint,

to ceepiffet; Herus igitur villico illi, cui Zenas

& fi quis de iis bene loqueretur , aut often-

nomen , /Efopum donavit. Zenas mercatori

deret, eis fe favere , fuiffet fine judicio occi-

voluit vendere: fed.cum is /Efopi deformita-

fus; ejus infignia gentis ex omnibus locis fa-

tem damnaret, ipfe /Efopus, eme, me, inquit,

cris & profanis abrafere. Et quia Duces Au-

erit aliquis mei ufus: fi paeruli domi flent, ac

ftrize geftant in galea pavonis caudam, nullum

turbulenti funt, eis pro larva ero, Emit igitur

ipfi in tota terra fua pavonem patiuntur. Si

tribus obulis. ZEfopum , qui cum primum

quis in pileo geftaffet pavonis pennam , finé

fuit in domum ductus , flentes forte pueru-

quaeftione interficiebatur.

m

igelpr,

los aípectu compefcuit. :

i Panth

oit,

AMouile þretio]ïm.

/Hortulmdw«- natura. vitriczlt.r, |

Aty.

Ibid, mi- ...CCCLII; Carolus [X.' Gallix- Rex ptétio-

ï'gö.&i

fab, &.

If, Á

fum monileilluftri fx2eminze doravit, hifce Gal-

CCCLVII. Idem k—præfente heiio olitoriä Ibidem,

licis verbis infcriptum : Qui m'a , n'afaute

quzeftionem, quam herus etfi Philofophus dif-

folvere nefciebat, apte expedivit; rogatus e-

de rien, id eft, lqui me habet , nullius eget.

.

nim cur olera a fe plantata , etfi folerter cura-

']Wim uXOri

,W /maritum' di-

ta & irrigata, tam lente provenirent,cum alia

leclio. -

germina & zizania fine ulla cura & cultu

Íponte nafcerentur? refpondit, non ut Xantus

fbijles, | CCCLIII. Rodericus S?ancitqls fic fcribit:

ad divinam providentiam confugiens, fed,

Cum Eduardus primogenitus Regis Anglize

mulier , inquit , cum ad fecundas nuptias ive-

transfretaffet ad Chrifti fepulchrum , prodi-

rit, liberis e.priore virofufceptis,fi virum quo-

torie Mauri alicujus intoxicato gladio per-

que nancifcatur ex priore uxore liberos ha-

cuffus fuit.

Fruftra confulti medici: vulnus

bentem, quos ipía filios adduxit, horum ma-

coalefcere nequibat: faucius domum defer-

ter eft, quos autem reperit penes virum , ho-

tur: & ecce uxor filia Regis Hifpanize vulnus

rum eít noverca. Et multum intereft ; fuos

enim amanter & folicite curat, alienos odit,&

curavit, quotidie id lingit , & fugit virulen-

tem illud vulnus , & tamdiu exluxit, dum

cibos imminuit, ac fuis dat liberis. Ita & ter- .

l

bidetm,

)

raeorum , ques ipfaex fe genuit, mater eft ; .

'convaluit maritus.

quzautem tu plantas, horum.eft noverca:

Ladle caþræ educatü: , ut capgra [altans, «

ideo quae fua funt, ut legitima magis nutrit ,

acfovet ; a te autem plantatis , ut fpuriis

Engelgf. CCC, Teítibus oculatiffimis & locupletif;

non tantum aliinepti tribuit.

in feft. S. fimis acceptum eft , virum religiofum & opti-

oh. Papt- mis moribus imbutum , in publico valde mo-

| Mäjor catella , quam uxoris in mari

:

: 3

tum $

deratum & modeftum , cum fe folum crede-

, fidelitm*.

ret, remotis arbitris inftaecapree faltaffe , &

cucurriffe: rogatus caufam , ait , fe caprae

CCCLVIIL Xantus ZEfopi Dominus alibi Ihidem.

lacte enutritum.

conviva , ZEfopo de menfía anale&a meliora

dedit,uxori ferenda,dicens:H»e benevolze mese

"A[atura lafromuni.

trade; at ille domum reverfus,herae quidem il-

» mifa 6,

la exhibuit videnda , fed addidit, haec non ad

jb. de So

CCCLV. Fertur Sixtus V. initio Pontifien-

ipfam , fed ad benevolam Xanthi fpectare : &

Laur.

Pfffo

€at 'æ

R.*P. Lohn. Bibl. ilan. Tow. IÍT,

$96

B:;blibtlzecæ Manualit Cogzcz'omtoriæ

eatellae omnia objecit , rogatus ab hero , au

Ferrari Comes, & Urbinatium Princeps, pue-

juífa feciffet, refpondit , omnia fe benevolze

rum, quem in ecubiculi minifterio affumpfe-

ejus dediffe.

Reverfo marito uxor exprobrat,

rat , refinato linteo atque fulphure perfufo in-

fe cani poftpofitam , & divortium cogitat &

volutum. vivum in candeloe morem confum-

etit.

Xanthus miratus , ait, fe ipíi cibos

píit, quod hora przefixa fe non exqitafï"et.

mififfe. At /Efopusrogatus, curid égiffet ,

dixit hero : Hzec catella tibi beae vult; uxor

Conquali: amor.

autem tua ad quamvis offenfam convitiatur ,

& abit. Canem fi verberes,, expellas , non ta-

CCCLXIII. Cyrus Rex Perfarum aliquan-I1emDom

men difcedit, fed oblitus tibi iterum blandi-

do ex Tigrane Rege Armenize cum conjuge Qsinq.

ï

tur.

His tamen illa nihil mota ad parentes

captivo quzefiit, quid pro conjugis redemptio-$- 3*

redit. Tum 7Efopus : an non re&te dixi, ca-

ne in lytrum offerret? cui confeftim Tigranes, ,

nem tibi melius velle , quam conjugem ? Poft

integrum , ait, regnum , o Rex, fi haberem ,

dies aliquot rogata uxora Xantho, ut rediret,

quod quia fors abftulit , libens fanguinem &

vitam dabo. Eo refponfo mire captus Rex,am-

Bu

cum noilet, /Efopus herum confolatus , pro-

füp. Relg.

mifit, altero die fe illam adducturum. lgitur

bos liberos dimifit , ac regno reftituit. Domi

ad forum ivit, & gallinas , aliaque ad convi-

dein Tigranes familiariter e conjuge quaefi-

l16 1.1

vium parandum emit; & cum tranfiret herze

vit, quid de Cyri prudentia, & regia ejusmu-

fuze domum, ignorare fefimulat , in ea heram

nificentia videretur ? num ominem aulze appa-

imanere. Etcum in quemdam e domo illa in-

ratum probe obfervaffet ? cui illa, ex quo te-

cidiffet, rogabat, anafiquid ad nuptias utile

curi, inquit, in vinculis fui, ita me devinctam

domeftici poffent fibi vendere. 1ilo autem ;

habuifti , ut nunquam oculos aut mentem in

. cuinàm opus effet, interrogante , Xantho, ait,

alium defixerim, quam in eum , qui me volu-

qui cras uxorem ducet. I£o vero alcendente,

iffet fuo fanguine rgdimereæ

;;

& uxori Xanthi hz»ec nuntiante , illa pr

:

ope;'e

ad Xant'num redut.

Rebelles. puniti ad eaicveymplulm.

mortem. taceat , [us

CCCLXIV. Petrus Rex Aragoniz , »ut re-IdemDom

: (qï'ur "ovis ad

/

Ergelit.

clam;t 2

gni turbas fedaret, feditiofos parentesliberis,6 poftPae

DonA, .

ne paria auderent, in exemplum propofuit. '€ ^

Ideo Principes fibi rebelles in palatium acci-

potaích.

lbidem, - CCCLIX. ]Efcpüäjoco rogatüä; cur 6vis

$2

|

ad cedem tracta non clamaret, fus autem ita

vit, deliberaturus cum eis , qua campana

vociferaret? refpondit, quia ovis affueta mul-

conflari poffet, .cujus fonus totam Aragoniam

geri, aut lanze caufa tonderi, nonobloquitur,

pervaderet. Convocati Regis confilium rifu

fed tacite fequitur, nec etiam arrepta pedibus

explodebant. Sed Rex cujusque fenfum vel-

MemDom

le,fe explorare réfpondit : Et illico quemque

aliquid grave fufpicatur. Sed fus , qui neque

, Qgadr,

mulgetur, neque tondetur , neque novit ad

in fecretum cubile admiflum capite ple&i, &

horum aliquid fe trahi , fed carnes fuas tan-

trunca cadavera in peripheriam ad campanze

tum ufaixeiïe , merito vociferatur.

formam conftitui juffit. Supererat princeps a

Rege primus, qui cruento hoc fpectaculo at-

touitus, rogatus fuit , quid huic ca

mpoane de-

Guía vilfm facit,

i

effe cenferet; cumque hzereret , juflus dicere

Eugelgr.

CCCLX. Gallinz vifo pavone ftetere atto-

fententiam , tandem timide dixit , malleum ei

Dom.&.É-nitj» : At ubi viderunt eum fubmilfa cauda ,

deeffe. .Cui Rex: Tu eris , & mox capite

Piph-53- vafculo opportune confpeco, in efcam & in

plexus , in medio locatus , mallei vicem ex-

potum ferri, illico quafi ad zequalem fibi avem

plevit.

Tum Rex ad interfettorum liberos

ï

advolant,& pia familiaritate eum contemnunt,

converfus , juffit parentum eos malos fapere:

Idem contigit viro ecclefiaftico quandoque ,

. quiin convivio affidens, ubi mulieresac puel«

-quïodn & fecerunt,

MdemDon

5 poft

12e multze erant; cum ante effet venerabilis ,

Zmor infanus .äädulteri.,

Pent,

ubi poftea eis affedit , & in cibos & hauftus

CCCLXV. Gxallïuxs» quidam .primariæ viiïd- Dor.

frequentes fe effudit , omnium fanitates ebi-

r

(7. poft

bit , jam contemptui &, rifgi eft.

nobilitatis , captus amore conjugis nobilis

cujusdam Belgae,.quze viciffim- & ipfum ama-

Pent. S.3.

Proyinatio in fam'ta?em elufa.

bat: cum intellexit , amafiam fuam a. conju-

ge viro in Belgium redüttam obiiffe, ipfe quo-

ldemDom

Thid. $. '4-. : CCCLXI. Quidam hæufïü fanitatum fe ur-

que fe perimere ftatuit ; fed famuli obítitere.

^t, pg&

em' s- I

genti viciffim. ingens fruftum panis obtulit :

Nihilominus ille e Picardia Antverpiam pro-

Ede tu, inquiens, ad fanitatem meam ; ego

