Iil. Qui aliter fe non praeparat, nifi inftan-

tuum,tertio benedicereDeo oblatum. Epifco-

$7

te fefto, vel confuetudine compellente, fzepius

pus ait:Beatus es, frater chariffime, cui tanta

imparatus erit. Beatus , qui fe

Domino in ho-

Vil

funt myfteria oftenfa. E populo quoque duo

Thide

locaufcung offart , quoties 'celebrat.

reperti funt tantze vifionis participes,Elufinus

iif

poenitens, & Procopia Caftimonialis , quibus

m

$. V.

18j

Epifcopus dixit : Beati effir etiaum vos , quia non

LA CATHOLICA

caro €9 [anguis hzc vevelavit vobis,fed Deur,qui qn

EXEMP

EXT ERN A.

calir efl. His vero compertis , omnis ecclefia

clamavit : Gratias tibi agimur, Domine Deus no-

Verita.s'.

Jfler, qui abfcondifli hugc a fapientibus €9 prudenti-

bus , £? revelafli ea parvulir, quorum Zngeli te [em-

Um S. Andreas Apo&oiu,s &onüähter pro

ger vident in celis [edentem: €9 fecifli nobiscum mi-

Surius in l. C

"

J

vita 30.

Chrifto /Egeze Proconfuli fefe oppofuif-

rábilia , ficut locutus. es per os [antorum tuorum

dieNov. fet , eumque S. crucis myfterium fufe docuif-

Prophetarum , qui a [eculo Junt.

HI. Nec prezetereundum puto , qualiter coe-Idem 4.

fet, tum dixit ZEgeas : Ifta verba illis narrare

debet, qui tibi credunt : 3mihi autem nifi hoc

leftis figni vifione S. Udalricum Épifcopum-"*

confentias, utfacrificium Diis oranipotenti-

Auguftanum voluerit Dominus mirificare.

bus offeras, in ipfa cruce, quam laudas, te fa-

Nam in ipfo die fan&i Pafchz , multa fra-

ftigatum affigi praecipiam. Andreas refpondit:

trum caterva adítante, dum fan&us facerdos

divina celebraret myfteria, dextera quaedam

Omnipotenti Deo, quiunus & verus eft , ego

omni die facrifico,non thuris fumum , nec tau-

apparuit fuperna, quae cumipfius dextera di-

vina fan&ificavit Sacramenta. Expletis vero

rorum mugientium carnes , nechircorum fan-

guinem:fedimmaculatum Agnum quotidiein

miffarum folemniis,quidam Henricus Presby-

altari crucis facrifico:cujus carnes pofteaquam

ter, qui eo die cantoris officium agens tanto

interfuit miraculo; fequens Epifcopum usque

ls

omnis populus credentium manducaverit , &

H

tüie

ejus fanguinem biberit,, agnus qui facrificatus

ad cubiculum, ad ejus pedes cecidit, atque in

preefentia popularium perfonarum eandem vi-

eít , integer perfeverat, & vivus : & cum vere

facrificatus fit, & verecarnes ejus manducatze

fionem minus caute explanavit. Cui vir Dei :

fint apopulo, & vere fanguis ejus fit hauftus ;

Melius , inquit, tibi fuiffet tacere, quam ta-

lia in aures vulgi proferre. .Mox ille rubore

tamen ( ut dixi ) integer permanet, & imma-

culatus & vivus. ZEgeas dixit: Quomodo

perfufus exiit , & in veftibulo cubili refidens

tantas lacrymas emifit, ut ex illarum fuffufio-

poteft hoc fieri ? Andreas refpondit: Si vis di-

Ícere , quomodo hoc poteft fieri , affüme for-

ne cogeretur lucis hujus fufpendia fuftinere.

mam difcipuli, ut poffis doceri , quod quzeris.

Vir autei Dei memor fuze fragilitatis cave-

bat favorem humanee laudis, ne caderet in

petx D

/Egeas dixit: Egoa te tormentis exigam hujus

Qch

rei notitiam.. Andreas dixit, miror te homi-

preecipitium elationis., femper gratias agens

h ?no

nem prudentem tam ftultelocutum. Ergotu

Deo f uper inenarrabili ejus dono.

uüp

IVa Pfin"

M

2

Á

Tituàr CX XPII. Sacrificüi MifWe Oblatio

1I3

Specul,

: IV. Princeps cujusdam civitatis Presbyte-

fam inter lammas fedentem , qui, cuminter-

exempl,

rum habebat fanctze converfationis, & in divi-

dift, r,ex,

rogaretur, a quo fervatus effet ? refpondit, a

$0.

nis officiis, preecipue in folennitate Miffarum,

muliere, quae filium brachiis tenebat , fefer-

indefinenter affiduum. Qui cum quotidie facris

vatum.

mylteriis reverenter in(ifteret, AngelusDomini

VIII. Cum S.Proculus Epifcopus & MartyrlIbid. -

ex confuetüdine veniebat, & vidente Principe

miffam celebraret, Angeli calicem in aera le-

Sacramentum Dominici Corporis ex offerentis

varunt, iterumque polt intervallum reponen-

manibus affumebat. Sed criminalis hujus vitze

tes inara, dixerunt: Deus ipfum confecravit,

lubrica & incerta conditio ! Nam qui Angeli-

non ergo opus eft, ut denuo confecres, fedfu-

cis fruebatur mundis obfequiis, in foedze luxu-

mas duntaxat.

1

rixe voraginem repente prolapfus eft. Quid plu-

IX. Excitatainter H»eret

icos & Catholicos ISid;

ra? Peragendi facrimylterii tempus advenit,

quzeftione, num Chriftus füb hoftia confecrata

"

Presbyter confuetudine foris exigente compel-

lateret; Catholicus veritatem probaturus; tam

litur, fed graviter intus confcientia remorden-

Hiereticorum , quam Catholicorum hoítiam

te torquetür, ornatur, accedit, trepidat, palpi-

affumens, utramque inaquarm calidam conje-

tat, tamen offerre przefumit. Ecce Angelus ,

cit. Quofatto, Fireticorum quidem hoftia

ut affuetus füuerat, venit, & infpectante princi-

ftatim ab aqu

a diffoluta eft, Catholif:orum vero

pe fpongiam infectam aqua fuper caput illius

Mlaefa manfit.

exprefhit, totumque corpusilliustergendo pur-

gavit. Expletis autem mylfteriis eandem fpon-

,' Qualitar.

giam rurfus expreffit, omnesque fordes atque

Íqualores, quas ex corpore illius ante contra-

X. Quidain fanttus fenex , quotiescunque F-ra&üm

xerat, membris ejus omnibus iterum fuperfu-

facrificium offerebat, videbat Angelos fibi 12e- fpir. c,

dit. Hoc vifo Princeps admiratus obftupuit,

va'dextraque aífiftentes. Sed & S. Samfoni 199.

Presbyterumque femotis omnibus fecrete con-

Epifcopo, folemnia miífarum agenti, femper

venit.Inquifitus itaquePresbyter,fi novi aliquid

Angeli Dei miniftrabant, atque illo folo vi-

criminisadmififfet, primo quidem, quafi per-

dente facram hoftiam cum ipfo manibus fuis

frangebant.

horrefcens, facinus abnegat: Deinde fibi male

confcius, de Principis auctoritate compulfus ,

Xl. S. Andreas a tyranno diis facrificarePetrus

tandem fe corruiffe noCte przeteritain quandam

juffus, refpondit : Quotidie facrifico omni- Sanch. in

Tbidem

ejusdem Principis cubiculariam confitetur.

potenti Deo, non boves & oves, fed im-':£noDel

V. In Monafterio Savienfi fub venerabili

maculatum Agnum , cujus caro , licet a po- EOR

dift, 9,

Patre ejusdem Monafterii Serione contigit ,

exempl,

verat.

pulo manducetur , integer tamen ipfe perfe-

n

188.

quod relatu dignum credimus. Nam die quo-

dam, cum frater quidam divino fungeretur of-

XII. Leo Pontifex III. hajus nominis inter- Strabo de

ficio, veniens ad illa verba : Supplices te ro-

dum uno die fepties, aliquando novies, cele-iv. offic,

brabat.

cetna ii s dl d

gamus omnipotensDeus, jube hoc perferri per

manus fanctiAngeli tui in fublime aitare tuum,

XIIL. S. Udalrico facris operante, facram Nadsfiin

inclinans fe juxta morem, & fupplicans, vidit

hoftiam e codo manus coeleftis benedice- 2^n

bat.

h

Angelicos cives in circuitu altaris aftantes hi-

|

lares & jucundos , & ftolis mirze pulchritudi-

XIV. S. Cajetan'us plerumque horas octo-

hebä.göä

nis indutos: Inter quosunus fupereminens

Rho, 5.1;

nas in preparatione ad facrificium miffze im-

virt, c, z,

T

apparebat forma fublimior, & vultu venuftior,

pendebat, & tum primum

qui & pr»e coeteris folus de altari facram ho-

pe ad altare accedebat.-

praemiffa 'confefüq- I5,

ftiam accipiebat, folus furfum deferebat, & fo-

. XV. S. Laurentius]uftinianus dicere folebat, Bern. u-

lus divinis confpeCtibus praefentabat. Coeteri

eum, qui, cum poffet, Domino fuo non frue- ftin. in.

vero, qui aftabant, in tantum illi Angelo con-

retur, facile declarare, Domini fui curam fe *]"* vit.

gratulabantur, ac fiquisque hoftiam acciperet,

non habere , hinc ipfe quotidie celebrabat.

fi deferret, fi przefentaret.

Reflexis oculis fa-

XVI. Stanislaus Hofius Cardinalis usque Vita c,

cerdos ad altare repofita reperit, miffa fumpfit

ac decrepitam zetatem miffam dicebat quOti—ï6-- & 19.

fanGificantia fe, & fanctificata , &

4üc plenus

die aut audiebat , etiam in infirmitate. Tribus

audio agenda implevit.

:

"

tum bucellis panis vefpere fe reficiebat. Ante

lo. Chron

VT. Frater Petrus de

C

'vagnuelas Ordinis

miíffam nullis unquam negotiis operam dare

S.Hier. $. Hieron.cum dibio, num fanguis in hoftia

volebat, fed foli meditationi vacabat, reliquis

effet, vehementer vexaretur, accidit,ut miffam

oinnibus curis & cogitationibus ab animo

de B. Virginelegeret, & adilla verba : Suppli-

procul explofis. Quamobrem in ipfo fzepe di-

cer te rogamus, perveniffet, denfa nubes in aram

luculo, qualecunque tandem coelum effet, ad

delapfa & calicis, & hoftize afpe&um eriperet,

ecclefiam accedere confueverat. Cumque ali-

imo poftea omnino auferret, donec poft mul-

quando medicus malum effe aerem diceret, re-

tas preces & lachrymas vidit hoftiam ori cali-

ÍIpondit ille: AtDeus bonus eft, qui utique ju-

cis imminere, & ex ea guttatim tot guttas ftil-

vabit.

lare, quot ante in calice fuerant.

Petins

VII. Cum Judzeus Filium fuum, quem cum

"iülitar.

Sanch.in Catholicis pueris communicantem viderat, in

jegno

Deip. 7.

ivnem conjeciffet, Mater accurrens, vidit illae-

XVIL S. Ifidorus ita curn fuo 'Doinino pepi- Vitaapud

QdSur*

Fl

e. 4

— R.P. Lohn. Eibl. Man. Tom. IIl .

g-eratq,gt quotidie »fa.cro intcrefï'e poffet. Qu

eo0*

Á

114

Biblio»tlzecæ IMunuaslis Concionatortie

eo diligenter faciente, dum aliifamuli murmu-

firmaretur. Qui minus poffe fieri cernens, quod

decreverat, hortabatur fratres otto tantum-

rarunt, adverterunt, Angelos pro eo arare.

S.Grez. l.

XVIII. AngeloRegis Elbuini Aulico captivo

modo, qui ad confefforis cuftodiam relicti

$. Disl.c. ouotidie vincula de manibus certa hora cade-

uerant (nam coeteros cum fuo Abbate , Hil-

37-

derico nomine, juffio Regis inde exire com-

bant, cujüs caufam non aliam fuiffe compertum

eft, quam quod frater illius Antiftes coenobii

pulerat) ut orationi inftarent affidue, fi forte

Domini pietas eos , pariterque loco a tanta

mortuum credens, eotempore pro eo ad aram

N

litarit. .

obfidione dignaretur eripere. Sexto igitur

obfidionis die illucefcente, nimio Rex arre-

sint

S. Aug.l.

XIX. De matre fua S. Monica fcribit S. Au-

$, conf,

ptus furore, indutus lorica; fimnl & galea, om-

hi

guftinus : Illa,imminente die refolutionis fuze,

n

..Q [IG

non cogitavit corpus füuum fumptuofe contegi,

o

nemque exercitum di&tis acuens,habens etiam

A(

aut aromatibus condiri, aut monumentum

fecum Hugonem ejusdem Urbis Pontificem ,

[2

TE

ele&um concupivit , aut curayit fepulchrum

folum ex omni Burgundia parti Regis faven-

tem. Eiicm namque Regi in procin&u jam

patrium. Nonifta mandavit nobis, fed tantum-

D

modo memort

am fui ad altare tuum fieri defi-

conftituto occurrit Venerabilis Abbas Odilo ,

ravit, cui nullius diei proetermiífione fervierat,

illumincrepans, ejusquePri matesredarguens,

unde fciret difpenfari victimam fanctam , qua

cur adverfus tantum Dei Pontificem fcilicet

deletum eft chirographum , quod erat contra-

germanum , hoftili manu infurrexiffent , cui

rium nobis.

fpecialiter (ut in geftis illius invenitur) ufui

"[ hom.

XX. Sacerdos quidam cum popularibus Je-

fait, Dei auxilio & bella compefcere plurima,

Cantipr.

& Regum ferocitati obfiftere. Cujus verbis mi-

rofolymam profectus, cum die Pafchze , fociis

1.2. apum

reditum maturantibus, folus manfiffet , fa-

nus auditum praebentes, quo tendebant, per-

€, 40, S.3.

crumque legiffet , hoc finito equitem obvium

venerunt, cingentesque fupradi&tum caftrum

in coronze modum, certatim illud expugnaturi

habuit qui ipfum pone fe afcenderejulfit, &

eadem adhuc die ante domus fuze, licet longif-

inierunt. Alternis quoque partibus diu mul-

H

tumque decertantibus, domus fuze parti Dei

fime dilfitae, fores conftituit.

Surius in

XXL. Quidam futor ob miffam quotidie au-

fabito affuit praefens auxilium. Nam ejusdem

caftri univería capacitas ita repleta eft hora

vit. $. -ditam inligniter locupletatus eft , cum focius

JOano

ejus diu noGuque laborans cum paupertate

prelii teterrima nebula; ut nemini hoftium a

Eleem.

E

tamen luctaretur.

foris pervius foret jaculandiaditus, cunkabin-

XX. Aulicus ex invidia alterius aulici fal

trorepugnantibus cernerent fe gravi caede.

Rodriq. p,

2.tr. 8.

fo accufatus, & in fornacem calcis conjici juf-

profterni; ficque cum fuorum, maximeNorth-

€, X16,

mannorum, concifione dimiferunt caftrum in-

fus , quia in templum audiendi facri gratia fe-

celferat, effecit, utinimicus ejus interea in for-

colume : quos, licet tardé , poenituit adver-

fus magni meriti locum arma fumpfiffe. Con-

nacem injiceretur.

Pzd,

XXIII. FerdinandusAntolinus cumSarace-

tigit etiam, hora, qua Regis exercitus adver-

fus locum facrum certamen inire coepiffet, vir

Chtiftian. nis acie conflicturus, quia, imminentibus licet

p-2.C.8. hoftibus, miffze finem proeftolari decreverat ,

religiofus Giffebertus, ejusdem lociM onachus,

L

Vi

meruit, ut S. Angelus Cuftos illius vices obi-

fuper altare beatzeMarize femperVirginis,quod

decentius czeteris in vertice ejusdem conftat

tride

ret, hoftesque feliciter fuperaret.

Bsron,an.

XXIV. AÁnno Domini duodemillefimo no-

ecclefize (quemadmodum hora diei tertia quo-

!

tidie confueverat) miffarum Sacramenta cele-

99.».3« vismotibus contingit Galliam agitari. Afcen-

dit Robertus Rex in Burgundiam cum ma-

brare inciperet; quod fcilicet fa&um fatis cce-

gno exercitu pugnatorum , ducens etiam fe-

litus przeftitze congruit viCtorive. Sequenti igi-

cum Richardum Rothomagorum Comitem ,

tur die egrediens Rex inde proceffit, igne cre-

. cum triginta millibus Northmannorum , quo-

mando res hominum przeter civitates & caftra

tutiffima usque ad fuperiores Burgundize par-

niam Burgundiones ei fuererebelles, nolentes

eum fufcipere in civitatibus & caftris, quze fue-

tes. Quiin Franciam rediens, poft haec tamen,

licet tardius, ad fe reverfis Burgundionibus

rant Ducis Henrici, ejus videlicet avunculi ,

quin potius fibi in proprias divifere partes.

profpere univerfam Obtixïuit regionem.

Deveniens quoque Rex primitus cum omni

O IAOOARELELEEÓRRERSRERSSE L AR—LInemmm

exercituad civitatemAntifiodorum, eam obfi-

XXV. p. Joannes Bonifacius fequens re

-Idem '2'.

Sept

dione circumdedit. Qui diu ibi crebris afful-

fert exemplum : Cum in publica cuftodia , ait ,

facinorofi plurimi affervarentur , illorum qui-

tibus fatigatus recedens , non adverfus eam

przevaluit, quze fertur nunquam fraude vel ho-

dam tam defperato fuit animo, tamque perdi-

ífte fuiffe decepta. Reli&a namque civitate ,

tà & vefana lingua, utDeum ipfum, a quo fati,

Rex cum univerfo apparatu bellico convertit fe

generatique fumus, peffimis convitiis laceffe-

ad caftrum beati Brzefulis Germani expugnan-

ret, feque pro impio, infidelique jactaret ,*non

quod inferos effe abnueret,in quos fe detruden-

dum , quod munito aggere proepollens haeret

civitati : vallaverat enim illud LandriciComi-

dum fatebatur ; fedquia de Dei clementia dif-

fideret, a quo fe elle relitum & deftitutum im-

tis exercitus, nec non ejusdem loci familiares

viri , hoftium fiquidem metuentes facri gregis

pudentiffime &infaniffime querebatur. Hunc

diremptionem. Occurrit interea furenti Odilo

adiit religiofus quidam vir, & amice confola-

Venerabilis Abbas Cluniacenfis monafterii ,

tus, audiendeze rei divinze auctor , fuaforque

cupidus intervenire inter partes utrasque,

fuit: fore enim, ut in fuam caufam Deo , cui

omnia funt curze, commendet ; res hominis

fic quidem, utRegi exhiberetur honorificentia,

folidaretur concordia Principum , pax pattiae,

tumque

perdite & afflicie recreenturx, ad por

pervee

N

Titulus CXXFEIL Sacrificii ]V[z'[fæ Oblatio.

115

pervenï*at, malorum flu&ibus , velr omninore.

tes, qui miffe affiftebant, cecidit gutta, licet

preffis, vel aliqua ex parte fedatis. Paruitob-

circumcirca rivi diffluerent aquarum ;imonec

.. ftinatusillé: cumquein facello carceris res di-

venti quantumcunque impetuofi , luminaria

viná peratta effet, vin&usque przfens fuiffet,

delere potuerunt. Quare fan&tus , ut pro tam

fecuta eft die poftero libertas hominis, cuiex

fingulari protectione Domino gratias agerent ,

ipfo altari Chriftus benigiiffimus liberationem

preecepit, dicendo, miraculum hoc virtuti mif-

poene eft vifus polliceri; tantumque medicina

fae, eorumque, quiilli devote afliftunt, merito,

?

illa profuit, ut corp

oris animique falutem ipfa

adícribendum effe,

una praeftiterit.

E

;

Delrio i

XXVIII. Eo tempore, quo S. Bernardius inVitz!

*

2

*

XXVI. Superat omnem admirationem,quod

3

difquifit,

de Guidone deLachia memoratBerpardusLu-

civitate mediolanenfi przefens , in ecclefia R. 6 5

mag. .

Ambrofii mil'am celebraret , fequens accidif-

€. 2, fe

" zenburgicus in Catalogo Hoereticorum lit. G.

fe legitur eventus ; cum enim ad fan&um vi-

5.q9.3. AuncinEpifcopatu Brixienfi ita fimula!fe fan-

rum Dei abdu&a fuiffet energumena quzedam

&itatem, utpro altero Joanne Baptifta a popu-

per multos annos adeo graviter vexata , ut

lo haberetur ; fepultus ita fuit honorifice; Poft

monftro fimilis effe videretur, (3n&us Abbas

mortem certis teftimoniis inquifitores depre-

illam prope altare adduci & teneri

prsecepit ;

henderunt, hzereticum fuiffe ; quare de confi-

quoties vero de more facro fanctam hofliam

D

& n

:

4

lio Epifcopi, & aliorüm prudentium affeffo-

fignabat, totie

»» C

mulierem quoque conver-

rum, fententiam tulerunt, cadaver exhuman-

fus eodem fiv

*

23

e

o cructs edito, fpiritum nequam

dum , comburendumque. Exhumatur aftante

fortis Athletha impugnat. Expleta autem ora-

. populo, & offaprojiciaaturin ignem ; fed ec-

tioneDominica , efficacius hoftem aggreditur,

ce tibi ; ftatim d»emones (qui nulli cerneban-

patenze fiquidem calicis facrum Domini Cor-

1^01S&

uf) ex rogo elevant, & in aere fufpenfa te-

pus impo

MED5,

talia loquebatur: Adett ille, qui

nent. Inde nata populi indignatio, exclamant:

F^«

pro zoftra falutepaffurus , tunc, inquit, Prin-

Occidatur I

*pifcopus & Monachi, qui ftimulati

AA

E*:ï

üCor-

ceps hujus mundi eiicitur foras. Hoc il

livore, offa fantti viri comburere conati funt.

pus , quod de corpore Virginis ium

Yvf

ä— 26

im eft,

Quid ceflamus ? Deus id fibi non placere de-

quod in füpite crucis extenfum eit, quod in tu-

monfirat. Extimuit Epifcopus , fed inquifito-

.'x

mulo jacuit, quod de morte fürrexit , quod

res eum adhortati funt; ut ad miffam cele-

videntibus difcipulis afcendit in coelum, 1n

.-

brandam fe accingeret ; Deum potius miracu-

bujus ergo Majeftatis terribili poteftate tibi,

lum fatturum, quam fidei caufam finat in peri-

fpiritus maligne , przecipio , utab hac ancilla

culo verfari. Ubi ventum eft ad Corporis Do-

ejus egrediens contingere eama. deinceps non

minicielevationem , dxemones in aere clama-

praefumas. Poft quae verba protinus egreffus eft

recopperunt : O Guido de Lachia, nos defen-

fp

dimus te, quantum potuimus, fed modo non

irtus malignus, & energumena deinceps

femper libera remanfit.

plus poffumus , quia adeft major nobis. Con-

XXIX. Fuit quzedam mulier triftata valde , Dife. fer,

feftim offa in rogum recidere , & incendio in

&a diabolo multum tentata, quse fibi laqueum 14- ?* 5-

cincres redatta fuere.

ad fufpendendam fe ipfam praeparavit, quae " *?^-

VinSPe- XXVIL fn vitaB.PetrideAlcantara l.2. c.1 4.

dum coepta conaretur perficere, ecce pro ele-

tüideAl- legitur, quod , cum in die ultimo Pafchatis in

du a

vatione Corporis Chriiti juxta morem audivit

cont. . 2. teryi

COrTi1O

del' Pedrofo magna folennitas fieri

E

C. ]:'40

confueviffet, incolze illiusB. Petrum adm

Aí

1

ff

am

campanulam; tum flexis genibus , ficut a ju-

1

ventutein confuetudine habuit, oravit, & di-

ibidem celebrandam invitarint; quia vero ec-

xit: Domine Jefa Chrifti , Fili Dei vivi, mi-

clefia ad populum , qui ad eam folemnitatem

fere, & ecce mox trabs, & funis fufpendii

non erat,

concurrerat, capiendum ampla fatis

confracce funt , demonibus fügientibus, &

altare quoddam» extra ecc]

efiam rur

:

fub dio

dicentibus, quia virtus praefentize Corpo-

erexerunt, cumque viro Dei miffam inchoante

ris Chïiiii teþli

omnes circumiftantes ad. compunctionem mo-

Inorte.

beravit a temporal? , &seterna

i

verentur, accidit, ut poft diCtum, credo, aer, qui

XXX. In hiftoriis fele&is Augufti- Manni Avguft-

B

iWanni

antea ferenus erat, turbari coeperit, moxque

fequens refertur hiíto

A 4 3

cum enim juvenis

excitatus fuit ventus adeo impetuofus, ut om-

hifc, *

quidarm infano erga mulierem quandam , rarze

13T7.

Jietm "

nes vehementer metuerent, ut altare , in quo

pulchritudinis, accenfus amore, eandem pro-

septc

miffa dicebatur, ex impetuofi venti vohemeütia

Amiffis, precibus & blaudimentis in fua cona-

inverteretur, undeomnes ex hocturbine vehe-

tus fuiffet feducere defideria , ac tandem ea-

menter commoti funt, tametfíi pauci a facrifi-

dem potitus fuiffet ; mulier illa mox erroris

cii loco recederent, fanctus autem vir Dei ,

fui commiffi poenitens, eundemque amare de-

cum in fua quiete per(iftens , ad primum Z/fz-

plorans, omnem carnali huic juveni aditum

mLcmm

mento perveniffet, daemones haud fecus, acfi a

praeciufit. Qui. repulfam hanc fufferre nequa-

fulminis fagittis percuffi fuiffent, per aera fre-

quam volens, quandam prazedi&t mulieris

mebundi difcurrebant, atque facrificium tur-

ancilam conveniens, eidem, ífi commodi-

pET

barent, longefeveriorem excitarunt tempefta-

tatem fibi dominam ipfius adeundi fubmini-

tem horrendis excitatistonitruis, evibratis ex

flraret, ingentem pecunie fummam polli-

fulmine fagittis, obícurato aere, & öoþiofa di-

citusfüit; quze auriamore exczecata, fequen-

Japfa pluvia. Inter hzec vetuit fanctus. conjü-

tem eam conveniendi modum lafcivum juve-

rationes fieri a Parocho,nequétoto eotempore

nem edocuit, videlicet ut domina fua ad

vel minima fuper altare, vel faper circumitan-

17 ,»

mifun audiendam

e domo egreffa , ipfe do-

R. P. Lohn. Bibl.

PL

n. 1om. l1.

T3

Anulu

s

116

Bibliothecm Manualis Concionatorieg

mum illius ingrediens, clam in cubili abfcon-

Tam celebrabat , illos ad fufcipiendam Chrifti

deretur; Juvenis Laenze confilium executus ,

fidem aures aperuiffe, & ut Chriftiani fierent,

1ulere przedi&ta in ecclefia miffam aufcultan-

confenfum deditfe.

Interea vero unus illo-

te, domum mulieris ingreffus, in abditiffimis

rum in febrim incidit, atque adeo fexta die

ejus fe recondidit penetralibus, ut defideratam

morbus exafperatus eft, ut a medicis defere-

exfpecaret przedam ; fubdit vero hiftoria :

retur; quem cum San&us Vir Dei vifitaret ,

Cum mulier revería effet facrificiis munita, il-

dixitei: Exhoc morbo, fili, nolim decedas ;

le ex improvifo objicit fefe confpe&tui mulie-

ja&arent enim Hebrzei tibi a Chriftianis mor-

ris, oeftro libidinis, & fpiritu nequiffimo comi-

tem illatam ; quapropter juveni fe die fequen-

tatus , infurgit rogans , & , ne diutius deneget

ti pro ejus falute rogaturum effe promifit.

Rem miram! vix fanétus Sacrificium perfe-

ei, quod tam vehementer concupifcebat, variis

blanditiis animum mulieris primum folicita-

cerat, adolefcens plane fanus confurgit,

bat. Turbata eft illa in confpectu ejus, & ex-

& le&o infidens , totaliter a febriliber re-

pavit, & coelum fufpiciens, quanta potuit vi,

manfit.

juvenis rejecit petulantiam. Deinde cum pa-

XXXIIL Miles quidam privatus alapam Mebfi

raret ei violentas manus inferre , afítitit illico

impegerat juveni nobili atque vivacis foiri-9"7

canis ferociffimus , qui foeminze patrocinium

tus , cui nomen Leo Pererius, qui inviditbe " '

fufcipiens, contra juvenem dente iracundo

avidus perfecutorem infequens, in que cclefia

profilivit, & apprehenfo collo ejus tam fero-

citer , tam immaniter huc & illuc difcerpfit ,

affequens,pectori ejus pugnionem fuperimpofu-

it, confoffurus adverfarium, quando hic oppor-

donec amputatum a corpore caput fepararet.

Canis cruentum caput fecum detulit, & di-

tuniftime ob amorem hoftivze, quze tunc eleva-

j "

batur, adolefcenti füpplicat, dicens: Per

fg)amit.

hanc , te obfecro, parce. Resftupenda! Mox

Baron.

juvenis retra&to brachio, vultuque , aft corde

| XXXL Qüidam aPerfis in fervitutem reda-

anno 614.

longe magis ferenatus , in hzec prorupit ver-

n. 39.

&us, &in carcerem quemdam conje&tus fuit,

ba: Hsec te fervat.

!

qui Lethe appellabatur; Perfis autem lex tir-

XXXIV. Thomas Bozius memorabileTho.Bo-

ma erat, quod , quisquis in hunc carcerem

conjiciebatur , inde erui nunquam poffet , ac

quoddam refert exemplum a Petro Clunia-Zius to. 2.

-

ehgn.

proinde Lethe vocabatur, quod latine idem

cenfi.in honorem miffe facrificii ad perpe-

cel. c. 2,

fignificat , quod oblivio.

Cum autem qui-

tuam memoriam in hzec verba confcriptum :5

g. 59

S

dam e Períide fugientes in. Cyprum venif-

Eft in Gratianopolitano Epifcopatu locus, ia

:

fent, parentibus hujus adolefcentis ipfum in

venis fubterraneis plurimum ferri habens ,

carcere mortuum effe dixerunt, quo nuncio

quod multo incolarum & rufticorum fudore

permoti parentes, tres quovis anno miffas pro

aífidue eruitur, a fornacibus coctum & expur-

ejus anima celebrari curarunt. Poft quatuor

gatum, per circum jacentes terras fabris ferra-

ris, vel quibuslibet pro lucro venditur ;inde &

vero annos adolefcens e carcere fugiensin do-

mum rediit paternam , quem pater & mater

villa, quam iidem homines juxta incolunt, fer-

ejus, non ut e carcere fugitivum, fed uta mor-

rarianuncupatur.Solent autem hujusmodi ho-

te redivivum , ingenti cum ftupore videntes ,

mines, dum terrze abdita fodiendo perfcrutan-

poft multos inter fe habitos fermones ei indi-

tur, fpe majoris lucri longius procedere, &

carunt, pró anima ipfius quovis anno ex pater-

per fübterraneos fpecus pertinaciter majorem

ï

nà pietate tres miffas procuratas fuiffe, videli-

ferri materiam perícrutari.

Huic operi dum

cet in feftoEpiphanisze, Pafchatis , &Penteco-

quodam tempore quidam rufticus indefeffus

| hod

ftes, quibusipfefübjunxit , fe iisdem quoque

inftaret, & intima terra fodiendo, , acriter

[UVL.

rimaretur, repente maxima moles terrze de-

1,102,

a viro quodam , qui ardentem portabat lam-

padem, a vinculis fuis exfolutum omni gavi-

lapfa aditum, per quem ingreffus fuerat, obtu-

ravit; quia tamen fodiendo longius proceffe-

fum fuiffe fecuritate , cum tamen diebus fe-

quentibus iisdem fe vidiffet vinculis nexum ,

rat, ac multum poft fe fpatii exhaufta terra

uibus antea.

inane reliquerat , mortem evafit, & velut iu

Vital. r.

XXXII. S. Philippus Nererius, quandorem

domo claufa, ac validis munitionibus undi-

€.22. 7-2 3liquam efficaciter impetrare, faumque inten-

que circumfepta egredi quidem non potuit,

tum infallibiliter confequi volebat, ad miftze

incolumis tamen permanfit , ied tenebris tam

facrificium femper confugiebat. Inter csetera

tenebricofi carceris circumfeptus , fpe omni

vero de quatuor adolefcentibus Hebreis eo-

evadendi fublata, ac velutin amplo fepulchro

dem patre progenitis in vita ejusdemSanti re-

fepultus , mortem ipfam adhuc vivens jam íe

fertur, quod, cum longo tempore , ut ad

cernere exiftimabat, quem jam per aliquos

fidem noftram compararentur , diu oppugna-

dies nonapparentem uxor fua mortuum cre-

dens, ad animam ejus fpiritualibus beneficiis

ïï

ti fuiffent , ipfi vero femper obftinati & in-

concuffi perfifterent, S. Philippus tandem ve-

adjuvandam convería eft; Unde per annum

fperi quodam eos rogarit, ut velint Deum

integrum omni hebdomada unam ei miflam

1faac, Jacob, Abrah:e interpellare, ut eorum

celebrari a facerdotibus faciens, & pro eo

MQVR

mentes veritatis luce colluftrare dignaretur ,

panem & candelam offerens , falutari facra-

üir g

fpoponderitque fe proximo adveniente die

mento, ut mos eft ecclefi»?, anim?e defun-

1. 10,

Una tamen

vim Deo fatturum; Animadverfum igitur

Gi mariti fubvenire fatagebat.

Á

er alüs

fuit, eo prorfus tempore , quo Philippus mif-

in anno hebdomada extitit , qua muli

intenta

ä

'

m

um

Titulus CX XVIL . Sacrificii Mife Oblatio.

117

-

lu

in[.

intenta negotiis miffam , ut propofuerat, ma-

tinuo molehba*cur ut laqueo fibi vitam adi

Et ecce totius annl

fueret ;

l-

rito providere neglexit

Fuitque hzec tentatio adeo vehemens'

die

pene immenfo fpatio rurfus foffores metalli of-

ut fzepius in procinctu fuerit exequendi, quod

In hiífce

Ie-

ficio affueti , irrequieti inftantes , ad lacum ,

a damone continuo fuggerebatur

ia quo jam dictus rufticas adhuc vivens late-

vero angu&us conftitutus, ftatum confcientiae

t

S

bat, paulatim fodiendo perveniunt, quorum

fuze religiofo cuidam docto & timorato ape-

Uf

daum voces & malleorum fonitus jam appro-

ruit, falutare ab ipfo pofcens auxilium ; qui

2"

piaquantium rufticus inclufus auditfet, quan-

pofïquam illam pluribus confolatus fuiffet ,

li

tis potuit nifibus vociferari coepit ,

cujus illi

hoc tandem ei faggeflit confilium, ut videli-

vocem audientes & (utpote artis illius periti)

cet facellanum quendam conducæret qui quo-

fa.

t

hominis fübterranei effe cognofcentes, fefe

tidie coram eo miflam diceret; cumque re-

invicem coliortati funt, & ad eum tandem

ie

medium hoc nobilis velut opportunum am-

poft multum foffionis laborem pervenerunt ;

plexus fuiffet , cum facerdote quodam ftipen

quem accenfis luminibus curiofe cnrcumfpl-

dium pacus, cum eodem in arcem quan-

ajp nïmfi

cientes, illum elffe ,

quem anno jam pr?eteri-

dam bene munitam, quam ruri habebat , fe-

dx06

celífit ;

to ibidem obrutum eiïe Íciebant, agnoverunt.

Camque annum integrum quietus in

'16

Admirati, &, utypar erat, tanta rei novi-

eadem cum facerdote vixiffet, contigit, quod

'X!la

tate ftupefacti ,

quomodo illic vivere potuif-

die quadam przedi&us facerdos licentiam ab

J

fet , inftantiffime requirebant ; at ille refpon-

hoc nobili peteret adeundi villam quandam

Xot

dit: Iíto, quem modo remowfas

terr2e obi-

arci praedictze vicinam, utcum facerdote loci

illius amico fuo feftum occurens celebraret ,

Wa

ce foramini per quod intraveram objetto

De

cum hoc carcere, quem videtis, retentus fuif-

quam a nobili facile obtinuit, utpote qui ad

10X

fem , atque aliquantis diebus fine cibo & lu-

eundem fe locum cum fa.cerdote conferre, ibi-

demque miffam aufcultare decreverat; verun-

tde

mine permanfiffem, fubito mihi pene deficien-

[f

ti, cum pane fimul & lumine quidam aftitit, qui

tamen per occurrens aliquod negotium ad

me confortans, & ad cibum capiendum admo-

tempus usque meridianum impeditus fuit, quo

nens, tetras tenebras illa candela, quam fere-

abfoluto cum ab arce valde anxius digredere-

DleTho. -

tur

bat, clariffime illuftrabat, & pane per fpatium

, timens ne tempus miffam aufcultandi

L.? Z IUS 0. ,

feptem autocto dierum, utmihi videbatur, re-

elaufum fuiffet, in priftinam denuo incidit ten-

,Dae Tl

** End a,

fettus, totidem diebus 111a candela illuftratus,

tatwms vehementls moleftiam ;. tandem vero

UMT

i

o

j

& famis periculum evadebam, & hujus foffze

cum ab obvio quodam ruftico a praedicta villa

.1

teebras evitabam ; poft feptem vero vel octo

redeunte officia divina in ecclefia terminata

dies ,

'IS,

rurfum ille ,

qui prius cum recenti

effe, mteïlemfïet maledicere coepit iis, qui

r

pane & renovatolumine adveniebat ,

eaque

illum a miffa ea die audienda 1mped1verant

uf

mihi dimittens ,

tecedebat

Hoc per unius

jam enim fe perchmm, & de falute fua a&tum

d-

effe exiftimabat. Rüfticus autem illum confo-

(ut mlhlwdebatar) anni excurfum equo pene

i,

temporis intervallo nunquam facere dettitit ,

laturus his eum verbis eft affatus : Ne affli-

a

chepm unius hebdomadz fpatio, quo mihi

garis quaefo ,

Domine mi, nam miffam, quam

profentiam fuam, munusque fohtum , nefcio

audivi, nec non & meritum, quod inde apud

qua de caufa fübtraxit.Hocilli ab eoaudientes

Deum mihi comparavi , libenter tibi refigna-

a&

& quod illt uxor ejus per totum aunuim fece-

bo, dummodo Ahquam mihi impertitus füe-

ii

xat

ad mentem revocantes , cuncta ei pro-

ris retributionem ; oblationem fibi fa&tam li-

& ruftico veftem

d

m

tmuf sexpofuerunt.

benter acceptavit nobilis ,

fs

Bsron. ad

XXXV. Anno 871. poftquam exercitus Da-

quandam qua indutus erat dare promifit ,

j

e

n.ico2,

a^.87:. norum irreparabilibus Angliam |Orientalem

eaque ruftico data ab eodem receffit. Nobilis

de

devaftaffet defolationibus atque minis , victo-

igitur coeptum pwfec utus eft iter, ut in ec-

It«

riofus & 1nfolens ad Anglize. Occidentalis fe

clefia villze illius , ubi feftum agebatur com-

munes cum ahls fidelibus lucraretur indul-

fl

convertit exterminium, ubi intrepidam con-

j

ftantemque ab Etelredo Rege expertus eft re-

