ginantem, heus, inquit, mifer, non definis con-

femper curis, doloribus & angoribus , velut

voluptatum ac victeriarum umbris , anxium

Y tl,

tinuo duriorem tibi carcerem praeparare ?

S. l6dor

]X. Licet f2epe in medio carnalium Deus

& divexatum fuiffe

de (iim.

Damnum.

'uc' 6:

protegat vitam Electorum , tamen fatis rarum

eft, ut quisque inter fzeculi voluptates pofitus,

III. S. Petrus Damiani fcribit, Ducis Vene-S Petrus

YA5,

Tin g,

a vitiis maneat illibatus , in quibus etli non

tarum uxorem, quz erat Conftantinopolitana, Dam. 1.7.

tam delicate vixiífe, ut etiam communibus epitt- 19.

Y

cito implicetur, aliquando tamen attrahitur ;

nec enim diu poteft effe fecu

aquis fe dedignaretur abluere, fed ejus fervi

i

FUS, qui peri-

rorem coeli undique colligere deberent, ex quo

culo fuüerit proximus.

[

Rich. de

X: Omnia flumina 1

ntrant in märe. Quid

laboriofum fatis balneum fibi procurarent. Ci-

Hieton,

S. Vi& . p.

eít igitur flumina intrare in mare , nifi omnem

bos quoque fuis manibus non tanggbät , fed

1. de ftat.

carnalem dele&ationem terminariin amaritu-

ab Eunuchis alimenta quaeque in minuta con-

ii

inter. ho,

EE

dine ? Omne ergo flumen mare intrat, quia

cidabantur frufta , quze mox illa. fucinulis au-

. Anbr,

L^ IO.

reisatque bidentibus ori fuo liguriens adhi-

extrema gaudii luc&tus occupat.

1p Lut,

N

bebat. Ejus porro cubiculum tot thymiama-

A

tum aromatumque generibus redolebat, ut &

$. 1V.

lem

vobis narrare dedecus fatear, & auditor for-

( Stbin

EX LIBELLO DE IMITATiONE

te non credat. Sed omuipotenti Deo quantum

CHRLSTLE

hujus fxemimne exofa fuerit fuperbia , manife-

fta docuit ulcifcendo cenfura.

Vibrato quip-

pe fuper eam divini mucrone judicii , cor-

; Qu-alfitm.

pus ejus omne computruit, ita ut membra

h t3.C.I!2.

I Quam breves, quam falfe , quam in-

corporis undique cun&a raarcefcerent , to-

$ 4

ordinatzee & turpes funt omnes vo-

tumque cubiculum intolerabili foetore com-

luptates ?

plerent;nec quisquam tantam'berferre narium

injuriam potuit , vix una ancilla nou fine fpe-

[þidem.

ll. Verumtamen pre ebrietate & ,ceecitate

non intelligunt , fed velut muta animalia

ciei redoleutis auxilio in ejus obíequii fedu-

litate permanfit.

Eadem tamen raptim ac-

propter modicum corruptibilis vitee delecta-

mentum mortem anim? incurrunt.

cedebat, & protinas fugiens abfcedebat: diu-

tius enim hoc languore decocta, & mifera-

Angult,

Ibid. 8.3.

Ili.Sed &, cum adhuc vivunt, non fine ama-

5 d

ritudine & tzedio ac timore in eis quiefcunt ;

biliter.cruciata , amicis quoque l»tantibus

b h

diem claufit extremum. — Quid er&o fit caro,

ol

ex eadem amque re, unde fibi dele&tationem

doceat ipfa caro : quodque perhibet mortua,

concipiunt , inde doloris peenam frequenter

teftetar & viva.

, hr

recipiunt. Jufte illis fit , ut,quia inordinate de-

IV. Wenceslaus Imperator, Bohemize Rex

? Cromerus

l6l ep'42'

leGationes quzerunt & fequuntur, non fine

confufione & amaritudine eas expleant.

totum fe compotationibus, lufibus & nequitiz fi, 16,

dederat. Cum de arcis cujusdam fuse. confla-

Ibid.S 5.

IV. Si veraciter vis dele&ari , & abundan-

tius a me confolari , ecce in contemptu omui-

gratione nuntium accepilfet, iaterrogaffe dici-

um mundanorum , & in abfciffione omnium

tur,an cella vinaria incendio fupereffet. Unde

infirmarum delectationum ,

erit benedictio

primum a Pragenfibus civibus captus , & tan-

v Chyfs

wm,.l[o

tua, & copiofa tibi reddetur confolatio. Et

dem ab Ele&oribqs imperio deje&us eft. -

uanto plus te ab omni creaturarum folatio

i

u

btraxeris, tanto in me fuaviores & poten-

.VE

i

tiores confolationes invenies.

EXEMPLA

PROFANA.

$. V.

Ampahi usquä adxeov deliciis dediti erant, Valer. l9.

LC

EXEMPL A.

ut, cum fe Hannibali dediffent , exer- cap, r.

citum illius ita corruperint, ut Hanibal fa-

CZualitar.

teretur , fe viros in campaniam duxiffe, foe-

minas eduxiffe.

Ecclef. 3.

Alomon de feipfo fatetur: Omnia, quze de-

V. L.

'I.S

I. Ninyas Nini & Semiramis filius, perpiog, 1. -.,

;piíl

fideraverunt oculi mei, non negavi eis ;

omne vitze tempus reclufus in regia, inter pel- c. 6,

Jl ?

nec prohibui cor meum , quin omni voluptate

lices & eunuchos otium & delicias fecurus

frueretur, & oble&aretfe in his, quze praepa-

vixit , exiftimans fumam felicitatem effe , in

raveram, & hanc ratus fum partem meam , fi

continuis ver

f:

i vo

luptatibus , & a curis va-

uterer labore meo. Cumque convertiffem me

o

cuum effe.. Id quod & czeteri Reges usque ad

ad univerfa opera, quze fecerant manus meze,

Sardanapalum fecerunt.

& ad labores, m quibus fruítra fudayexam , Vi-

III. Sar-

ngxs

486

Bibliothecee IWannalisConcionatorim

Ibid. c.7.

TIT. Sardanäpalus vitam prorfis muliebrem

VIII. Sicut in mufica foni graves acutis Epgelgr,

duxit, ita ut veítibus earum etiam induere-

temperantur ; ita Deus profpera & volnpta- in Dom.

tur, & fuco muliebri faciem ornaret , foemi-

tes adverfitatibus & triititiis mifcet.

Pal $.E -

neam vocem imitaretur, & cum eis lanam

IX. Sicutaqua,licet ex natura fua ad reftin- Staplet,

texeret. Unde tandem in urbe Nino obfeffus ,

guendum ignem apta fit, fi tamen in forna- to.3. in

quadringentorum pedum pyram exítruxit ,

cem acceníam injiciatur , vehementius ignem Dom.Sept

centum & quinquaginta aureos thoros illi,

incendit ;

ita fpiritas in carnem verfus ,

fcdel !

totidemque menfas aureas imponi , fecumque

ipfam carnem magis inflammat, licet alioqui

in leGis pellices decumbere , & tandem, ubi

fit oppofitus carni.

etiam auri mille myriades , & argenti decem

X. Sicut pifces,quamdiu inventa in hamo e-

Ib:d.

millia myriadum talentorum , veftesque pur-

fca pafcuntur,nihil doloris fentiunt; at ubi pi-

pureas & aureas fecum intuliffet , pyram in-

fcator fallacia fila in fublime attollit, fenti-

cendi juffit, quo incendio ipfe & omnia alia

0fez 9.

unt aculeum ; ita qui voluptates fectantur ,

y10,

erierunt.

quamdiu illis fruuntur , jucundas putant , fed

Beyrlinc.

IV. Alexander Magnus, victo Dario , adeo

ubi mors hamum attrahet , amaras fentient.

in theatr,

Ibid,

V. eovdem.

corruptus erat, nt milites ipfi faterentur , plus

XI.Sicut avis in area libere appofita efca

effe tam celebri vicoria amiffum ,

quam

fruitur; fed, ubiavolare nititur, vifíco aut la-

quzefitum ; neque enim ab illo tempore quid-

queis fe implicatam advertit; ita idipfum vo-

Tbid, ex

juam fuo nomine & heroe dignum geffit.

luptuofi olim cum gemitu fentient.

V. Caligula in odoribus lavabatur, citreo

XIL Sicutis, qui viliffimis cibis repletus

Ibig,

Sueton,

ligno naves zedificabat , iisque circum campa-

eít, etiamfi ad fplendidam meníam fedeat ,

niz littora inter cantores &fcorta navigabat,

nullo ciborum defiderio tangitur; ita terrenis

$Aue.l

cibos maceratis margaritis condiebat , aureo

voluptatibus repleti coeleítes delicias fafti-

eonf, c.

diunt.

5

pane & pifcibus menfas infh'ueþat.

XIII. Sicut lignum viride non tantum ab

Ibid,

Jv

$. VIL

igne fubjetto non accenditur , fed potius eun-

!j

: SIMI

dem extinguit; fic voluptuofi a verbo divino

L]

LITUDINES.

adeo non accenduntur, ut potius fuffocent

Qualitm'.

illud, -

Ibid.

Pluterch.- l- Icut imperitus jaculator fateri cogitur , fe

.. KIV. Sicut fimia fuam doformitatem in fpe-

in moral,

inanem operam confumpfiffe , dum fco-

culo videns,illud confringit; ita voluptatibus

pum non attigit ;itailli, qui omnes fuas cu-

dediti, dum fuam deformitatem in falutaribus

&f

ras ad voluptatem dirigunt , omnem beatitu-

admonitionibus vident, easdem omnino con-

$0. 12,

dinis fp

em amittunt, quia a fcopo hominibus

temnunt

)f

ropfito procul aberrarunt.

XV. Sicut mercator, ut decipiat emptorem,

Ibid,

Ibid,

Il. Sicut ii , qui in carcere fant , unde nul-

nonfinem, fed initium panni oftendit ; ita

lum amplius effugium fperare poffunt, nihilo-

diabolus, ut voluptuofos decipiat, initium

Arilapi

minus interdum ludunt tefferis; ita fcelerati,

delectationum , non exitum oftendit.

hgi

licet jam fint captivi diaboli, voluptatibus

XVL. Sicut latrones iis, quos aperta vi non

Ibid,'

Popunt

tamen, vacare finuntur.

poffunt vincere, in opacis locis iníidiantur ; ita

5 o

Sen ec.l.r.

IlI. Sicut, qui feras venantur, omnia ne-

diabolus, quos alioqui inexpugnabiles adver-

de tran- gotia curasque feponunt; ita qui voluptates

tit, in mundanarum voluptatum uibras pere

quill.à- feCtantur, omnibus aliis curis fepofitis, inid

ducere perimereque conatur.

nim-C.2. nnice incumbunt, ut defideratis voluptati-

XVII. Sicut canis ?efopicus , dum umbr»e Thriverus

bus fruantur.

carnis infidiatus eft, veram carnem amifit ; apoph. 34

- Damnum.

ita qui falfas voluptates fe&antur

b

Veras

Tbidem,

IV. Sicut ulcera quzedam nocituras man

us

amittunt.

appetunt, & tactu gaudent , & foedam corpo-

XVIIT. Sicut mufcze, dum fíucco dulciori Beyr inc,

rum Ícabiem delectat, quidquid exafperat ; ita

pafcuntur , jam faturze tenaciliquori adhze-in fefto

& hn

animum plerumque ad tempus delectant ,

rent, &a volatu impeditve in interitum ru- : ^-Ur.

Otn, 9,

ol 22-

qua graviter poftea cruciabunt.

unt; ita voluptates fallaci fua . dulcedine

p 4

S. Bafil.

V. Sicutii, quiin coeno fefe obvolvunt ;

fectatores fuos alliciunt, & in exitium tra-

tiogh.

hant.

inPfalr, continuo fibi latum augent, ficqui in volu-

ptates facile ruunt, foeditatem ex voluptate

$. VIII.

fingulis diebus fibi accumulant.

Lang. in

VI. Sicut pifcator hamo capit pifces ; fic

; MOTIV A.

Polyanth. diabolus homines volu

ptate.

/.eod,

Vli. Sicut pillulze inauratze pretiofa alimen-

ld fugiendam" voluptatem.

S. Auguft

[

epift,s6.

'ta mentiuntur, fed poftquam fumpte funt,

L FA

litat: de qua S. David dixit : Filii Pfalm. 4

ventrem amaritudine replent ; ita voluptates

hominum, usque quo gravi corde, V:8-

hujus mundi , quemadmodum S. Auguftinus

ut quid diligitis vanitatem ,

& queritis

notavit,afperitatem habent veram , jucundita-

mendacium ? Kt merito; cum enim vera

tem falfam :

certum dolorem . incertam de-

voluptas fit quies animze , quies autem non

lectationem : durum laborem ,timidam quie-

nifi in poffefhone finis ultimi confiftat , fi-

tem : rem plenam miferie, fpemi beatitu-

nis vero ultimus hominis fit amor & pof-

dinis inanem.

ptatem

feílio Dei," facile apparet , veram volu

5

non

Tituur CL. |

Poluptas.

487

non nifi ex lis, qux ad Deum pofüd&ndum

EngA[

"

recentius , & plenius ,foli"das( VeräSque volu- .

n Düïl

ordinantur , reperiri.

ptates hauriemus.

W. ga

lL. Panitae: de qua clarum teftimonium

VI. Fuga occafionum; nam , ut re

&e advertit S.Aug. de

- dedit Salomo , qui , cum non prohibuiffet cor

S. Auguftinus, minus voluptatibus ftimulatur, fing. Cl«

hpï

e

2«

tü,;, h

fuum , quin omni voluptate frueretur , faffus

Dcm.äept

tamen eit, fe in his omnibus nil

qui non eft , ubi eft frquentia, Volupta?uln. :

]

—niü vanita-

tem reperiífe.

3

S xX

Ecclef, 2. - IIL

Brevitas : nam di

u durare non poteft ,

quod in tranfitorio & fugaci obje&to funda-

^ASCE T'IPC'A.ï T.

b

tur; quid autemífunt res omnes extra Deum,

nifi tranfitori» ? hinc merito natum axioma:

I.

Uinque fere funt ,- quze Afceta de voiua

Momentaneum , quod deleGat: azeternum ,

ptate fpecialiter obfervare debet. Pri-

uod cruciat.

mum eít, ut bene cognofcat & ponderet finem,

Ofea 9.

IV. Faditas: quid enim fcedius, quam quod

propter quem voluptas rebus a Deo indita eft,

v.xo.

feediffimis beítiis fimilem facit ? hoc autem

nempeut, quemadmodum Platoó dicere fole-

lii

voluptas facit ; hinc tefte Ofea , facti funt abo-

bat, fit malorum efca; inde enim colligit, non

effe in ea fiftendum , fed eatenus tantum ad-

minabiles, ficut ea , quze dilexerunt. Quid vi-

lius & turpius ftercore ? atqui turpior eft vo-

mittendam, quatenus nos promptiores redde-

; luptas, qu?ze a gratia rejicitur, & foetidiffimum

re poteft ad debitum Deo fervitium alacrius

-de fe odorem emittit, ut adeo re&te S. Paulus

T

perfectiusque przeftandum.

?

dixerit, fe omnia , ex quibus ejusmodi volu-

Il. Alterum eft, ut1

n

hem

iinerit fapiens effati Akrï'&'oz. 7

ptas capi poteft , ut ftercora arbitratum effe.

ab Ariftotele prolati, quo' dicebat : Omnes ho- Eth- c.13-

S.Aug. l.6

. V. Nocendi vis : quam prze reliquis exper-

mines naturs inftin&tu delectationé quaerere ,

eonf. c. 6 tus S.Auguftinus fatebatur, fe in iis expertum

quoniam omnibus rebus divinum quiddam im-

effe amariífimas difficultates , conformiter

lii

Ter.

pertitum eft,quo inclinantur in optimum. Ut

19.

?. V- fcilicet minis ab Jeremia intentatis: Scito ,

tamen prudenter quis eligat veras delectatio-

& vide, quia malum & amarum eft, reliquif-

nes, judicium de his non ex delectationibus

fe te D*ominurrf Deum tuum.

malorum , fed bonorum , hominum fumen-

dum effe ait; folas enim illis effe pro verisde-

259

leGationibus habendas , quibus 1illi utuntur :

ho

M E ILA

quod autem aliis alia jucunda videantur , i

ex corruptela potius provenire , atque ideo

($,

S.Chryfo. I

€

nfideratio — fupradi&torum — motivorum ;

non abfolute jucunda cenfenda , utpote quae

So, 12,

inde enim generofus contemptus con-

non nifi a malis talia cenfentur; nam utpueri,

Es

que ipfi amant , przeftantiffima putant, quze

lii

cipietur, facileque fugabitur voluptas,ut quze,

tefte S. Chryfoftomo , canis inftar fi pellitur ,

tamen eadem a viris nihili zeftimantur ; fic a-

fugit ; fin fovetur & nutritur, permanet.

lia placent probis, alia improbis, ex quibus hi,

Ariftapud

quia fano judicio carent , & delectationes cor-

IL. Confideratio exitur : uti jam olim admo-

La g.in

nuit Ariftoteles, dum voluptates ut abeuntes,

porales ac turpes magis fenfibiles funt , hoc

I

Poiyant.,

non ut venientes contemplari jubebat, eo

ipfo eas etiam fpiritaalibus przeferunt.

£, 1238.

quod venientes blanda fpecie & fucata blan-

]lI. Tertium eft , ut in appetitu voluptatum Epift.e.s6^

diantur , abeuntes autem dolorem ac poeni-

omnem przecipitantiam fedulo cavendam fci-

tentiam relinquant.

at, fed potius illam fapientiffimam Epi&eti

IIL.. Confideratio

San&orum tam genero/[e vo-

do&rinam ob oculos habeat: Si voluptatis ali-

Thrtvero

luptater [pernentium : nam non folent homines

cujus imaginem animo conceperis , moderare

i0ph db

tibi,ne ab ea movearis. Sed & rem examina,

defiderare , quxe optimus quisque contem-

nit ; tanto magis admirandum , quod omnes

& tibi ipfi przebe deliberandi fpatium. Dein-

de utriusque temporis memento, tum ejus,

ad voluptates ferimulj , quas fapieïntiiümus

Jerric

quisque fugit.

quo percepta jam voluptate dolebis , tequei-

in fefto

S.Chryfo | [V. Confiderati

0 ,ge/zemzæ': Sic S. Chryfofto-

pfe'objurgabis. Sed &illud obfervaffe pro-s p,gi.

$La

tofm, 2

ho.22. ?d us füafit, dum dixit : Non decipiamus nos

derit, quod S.Bafilius ex Prodigo Chio narrat,no, 2 4.

pap.

""ipfos. Detur enim , quod per totam vitam no-

fcilicet juveni quondam Herculi fecum con-

tioch-

ftram voluptati vacaverimus: fed quid ad iufi-

fulenti, ad itram fe viarum converteret,an ad

nita fzecula? hic enim & bona , & mala finem

eam, quz ad virtutem per labores ducit: an ad

habent; illic autem immortales poenze. Hic

facilem per voluptates?) duas mulieres,virtu-

tem ac voluptatem , occurriffe, quarum mox

fi ardeat corpus,egreditur anima: illic vero in-

corrupto refurgente corpore-femper anima

differentiam ex diverfo habitu agnoverit 5 al-

comburitur; & peccatores enim incorrupti

tera quippe forma confpicua , molliori facie ,

lafcivis oculis, fermone blando , omnia faufta,

refurgunt , non ut honorentur , fed ut immor-

Pfalm- 4!

taiiter in tormentis permaneant.Si itaque bal-

faciliaque , & ad vitze folatia tendentia polli-

u

nei vehementiorem vaporem non ferimus ,

cendo Herculem ad fe trahere conabatur. Al-

uomodo feremus igneum flumen ?

tera vero vultu rigido, fqualenti,moeftoque o-

V. Confideratio iufinite bonitatis. €9' amabili-

re, magnam fiduciam atque conftantiam prze-

feferens , nihil jucundum , nihil amoenum o-

tati D ; fic enim ultro reli&tis voluptatibus

terrenis , velut cifternis diífipatis, ad Deum

ftendebat , fed mille pericula , labores-

, terra marique fubeundos,

velut foxltem' recurremu-s, atque gx eo purius,

que imn xem"osf

| pra-

Á

488

Bibliothece Blanualts: Concionatorie

0;'

promium tamen horum imimortale, ad extre-

xit , fed funebrem ; in lvetitiam alienam , fed

foet.

i

f

l

0

J

mum vero morientem Herculem fe fecutu-

(e 09

propriam bonum lanienam. ldem voluptas

-

fiols 7

ram, & inter Deos cóllocaturam , recipiebat ;

facit,

&»

:

'ïn

|

Plutarch,

haucque fecutum FHérculen , . dicit.

V.Plato refert, voluptatem & dolorem olim Pato

IV. Quartum eft, ut frequenter ponderet,

apud Jovem . de mutuis iujuriis graviter con- Phasüro,

|

in Mo;'jal.

quanto bono fenfibiles voluptates privent , fi-

queftos fuiffe, quos cum conciliare nequiviffet

1

bique perfüadeat, eos, qui ejusmodi volu-

"

catena adamantina inter fe connexuerit , ut ,

ptates imerdinate appetunt , olim dicturos,

quantumvis odiis inter fe diffiderent , alter

Lang.in

quod Lyfimachus cum gemitu quelftus eft,

ab altera difcedere nequiret.

Poiyant

b, dum ob fitim fe Scythis dedere coaQtus , ubi

'V. Volüptas hiftrionem illum imitatur , Engelge.

qui ollam fortunatam pretiofiffimis rebus in-

in Dom,

V.eod, aquam frigidam bibit , exclamavit : Dii bo-

Palmo 5' I

[

-

ni, quam brevis voluptatis caufa quantam

ftru&am proponebat, fed intra ollam fpinas

felicitatem perdidi ! Quod ipfum. non male

incluferat, ut , qui extrahere fortem vellent ,

(icero d

alius per fequentem fabulam expreffit: Ad

nihil nifi laceras manus reportarent.-

geglbc

iel inquit , profufum in cella quadam advo-

VIL Nec male Poeta:

Tàcn; dl

lantes mufcoe , illius dulciffimo fucco jucun-

Boet'h.l.z.

fer,

Habet omnis hoc voluptas ,

de con/ol,

dilfime pafcebantur.

Sed jam faturze, cum

Stimulis agit furentes: .

tnetro 7,

avolare vellent , pedibus in tenace liquore

Apiumque par volantum :

Ma ug

hzrentibus , nitentes etiam alas implicue-

Ubi grata mella fudit ,

M

runt, quafi vifco quodam mellis. Itaque mo-

Fugit, & nimis-tenaci-

[

Ferit i&a corda morfu.

riturze, o imiferas nos , inquiunt , quantillus

nobis cibus interitum attulit !

VIIIL. Aulicus quidam rogatus , cur canis Engelge.

Ibid.

V. Quintum eft , ut firmiter fibi perfuadeat,

ipfius, ipfo aulam intrante,foris remaneret, re-1: €

veras voluptates non melius certiusque, quam

Ípondit, femel ingreffum graviter flagris excé-

contemnendo falfas., obtineri. Id quod non-

ptum fuiffe. Quo audito , fübfumpfit aliter :

nemo apte per fequentem fabellam oftendit :

INze tu cane tuo ftolidiores, ut qui toties in au-

Quidam, inquit, confpe&to alveo, intra quem

la male exceptus, necdum eam deferis. Idem -

apes delitefcebant, accelfit, & mellis avidus

?j

voluptuofis re&ius diceretur.

aperuit eundem; fed, cum mifere acceptus ab

IX. Jupiter, cum voluptatem ad homines Ibid.

apibus alteri cuipiam amico occurriffet , hic

fibi demerendos mififfet, advertiffetque, fe ne-

caufía tantze exulcerationis intelle&a , t , in-

gleco,. hanc coli & amari prae omnibus Diis;'

quit fi deinceps iel tuto capere fruique defi-

poenitens confilil volebat eam eripere denuo,

deras, apes prius abigas oportet ; apes au-

fed confilio fuo Mercurius intercedens fuafit ,

tem has inordinatas volu; tates puta.

ut ipfam quidem nudam eriperet , fed exuviis

/

illius Angeronem includeret, quod & factum.

D. Thot

2

$. Xl.

,

X. Sapienter fuafit Seneca:Voluptates pr2e- Senéc;ep.

cipue exturba, & invififfimas habe, latronum s1.

JMIS.CE'DLA NE A.

more , quos Philetas /Egyptii vocant ; in hoc

nos amplectuntur , ut ftrangulent.

Q,ua( ifas,.

XI. Re&e quoque recens quidam Poeta : Ápud En-

Principium dulce eft, fed finis amoris amarus. £*!£"- - «-

Ovid.1 7,

Reviter & bene V'oluptätem carnale

Leta venire Venus, triftis abire folet.

i B

H

tU

m

vMetam.

defcripfit, qui cecinit :

Flumina quzefitum fi in mare dulcia currunt ,

squé adeo nulla eft fincera voluptas ,.

Poftquam guftarunt zequora , amara fluunt.

Solicitumque aliquid lvetis intervenit.

XIIL. Preeclare iterum Seneca , indurandus Senec,ep.

S. Aug. de

II. S. Auguftinus commemorat, Philofo-

eft, inquit, animus , & a voluptatum blandi-52-

€iv. c- 20.hos olim , qui felicitatem involuptate pone-

mentis procul abftrahendus; vivaHannibalem

bant,ab aliis confutatos fuiffe pi&tura quadam,

hyberna folverunt , & indomitum illum nivi-

in qua voluptas tanquam Domina federet in

bus atque alpibus virum enervarunt fomenta

fella regia , & unicuique virtuti tanquam an-

Campanix. Debellandz igitur nobis funt vo-

cillze pro libitu imperabat; ut vel hujus fpecta-

luptates, quze ut vides, fzeva quoque ad fe in-

culi abfurditate appareret,quam abfurdum fit,

genia rapuerunt , fi voluptati ceffero, ceden-

dum eft dolori.

voluptati ullum locum dignitatis affignare.

1. Cor

P'ntarch,

IlL.Anachoreta quidam,cum mire dele&tare-

XIII. Nam, ut Silius Italicus canit :

- Silius Ital.

t

in mo:al,

tur fuavitate rivuli , in quem inciderat, volens

Quiþppe nec ira

Deum tantum, nec tela, nec

Num, g

originem ejus inveftigare, reperit denique pu-

oftes ,

*

V,3

tridum cadaver , e cujus ore rivulus ille di-

Quantum fola n

ocet animis illapfa

| voluptäs;

Senec, ep.

manabat j unde omnmes illius aquas naufea-

XIV. Quis hoftis , inquit Seneca , in quem-

93«

bat. Utinam fimili modo voluptuofi ori

quam tam contumeliotus fuit , quam in quos-

Den,

giqem

Y, 21,

fuarum ïyoluptatum indagarent ! .

dam voluptates fuze? Quidam fe voluptatibus

immergunt,quibus,in confüetadinem addu&is,

; Dahmum.

carere tion poffunt, & ob hoc miferrimi funt,

quod eo pervenerunt, ut illis, quze fupervacua

IV. Paulus JEmilius centum viginti boves

La

fuerunt, facta fint neceffaria. Serviunt utique

Y n,

auratis cornibus & coronis redimitos, concre-

voluptatibus fuis, non fruuntur, & mala fua,

EC(L;,

quod eft malorum ultimum , amant. .

pantibus tubis ac tympanis ipponïgam du-

4 XVc—Iü-

Titulur CLI. V otum.

480

SWQUL AXIONATA

| Boet.1,3, XV. In eundem fenfum Boétius. Quid au-

de confol,tem, inquit, de corporis voluptatibus loquar ?

I. Ubi uber, ibi tuber. /7o Freud , da .Leid,Engelg. in

Piofa, 7, quarum quidem appetentia plena eft anxieta-

IIL. Ubi mel, ibi fel.

. Do. t'alm.

'to D

&

e

tis, fatietas vero poenitentize , quarum motus

IPo viedl Homg , 1fl Gall. nicht wenig.

hi

quid hbaeat jucunditatis,ignoro. Trittes vero

lII. Momentaneum, quod deleGat; szeter-

eífe voluptatis exitus , quisquis reminifci libi-

num, quod ctuciat.

Anoym.

dinum fuarum volet, intelliget : quue fi beatos

Ils wohl thut , wührt ein kleime Zeit:

explicare poffunt, nihil cauíze eft, quin pecu-

Iar weh thut , wührt in Exwigkat.

des quoque beatz effe dicantur. Nihiligitur

IV. Voluptas brevis, longa poenitentia.

Idem.

Agebr,

dubium eft , quin hze ad beatitudinem vize de-

Kurze Freud bringt langer. Leid,

! Uom.

via quzedam fint; nec perducere quemquam

ialm. S*I

eo valeant, ad quod fe perdu&turas effe pro-

$ XIL AUTHORE S.

u

mittunt.

—

Cicerode . XVl, Imitatrix bona eft voluptas, inquitCi-

I. Joannes Bufzus in Panario V. eod..

legi5,

Idera 2.de

cero, malorum mater omnium, cujus blandi-

II. Henricus Engelgrave p. 1. Lucis Evang.

telh[o.

tiis corrumpuntur , quaxe natura bona funt.

in Dom. Palm.

: tonfo],

fcrib.

It 7,

"9t

XVIL Nemo dignus hominis nomine eft,

IlI. Thom, Stapletonus te. 3. in Dom. Sepf'.

Cato m

fi-

qui unum dien totum velit effe in voluptate.

IV. Laurentius Beyrliack in Theatro vit.

XVIIHl. Cato dicere folebat, nullum capi-

je: apud

hum. V. eod. & in promptuario morali te. 2.

in fefto S. Laurentii.

Lang.

taliorem peítem a natura datam elífe mortali-

bus, quam voluptatem.

V. Jofephus Langius inPolyanth.V.eodem.

A

^gl

wæm&«mæw&&«wæm&«äæmæuæ&«w»ä«umæwæwæw

d.

k* 0 T H WE

I

VI. Quodcunque voveris redde, multo-

Ibid.

QUOAD ESSENTIAM.

que melius eft'non vovere, quam poft votum

non reddere.

Df Aitio.

f. 49.

I

VIL. Immola DEO facrificium laudis,

&

: 14e

redde Altií(imo vota tua.

D. Thom,

|ST pïomiiïio-ï.DEO' deliberate fatta de

Fotum violatum. -

bono poífibili & meliori. Ita S. Tho-

2. 20 q.ggo

mas, qui & addita voluntate votum

VIII. Ruina eft homini, devotare fan&tos, p,,, ,. 3

enécep.

Y. 25.

|

fuam denominationem accepiffe pu-

& poft vota retractare.

tat, tanquam a primo movente ratio-

IX. Nemo mittens manum fuam ad ara-Luc. 9. v,

?

trum, & refpiclens retro, aptus eft regno DEI 6e.

nem ad promittendum.

Duwifto

yd E

X. Memor eífto, unde excideris , & poeni- Aooc, 2,

?/gfq h

ILDividitur przecipue r.in Aeale €9 Per[onale.

tentiam age,& prima opera fac: fin autem,ve- V. 5.

Hoc eft,cum a&tio aliqua ab ipfo vovente ex-

nio tibi, & movebo candelabrum dek lo-

ercenda vovetur; [llud eft, cum res quzepiam

co fuo.

ab ipfa perfona voventis przeftanda vovetur,

$. III.

anec .

IiI. Dividitur 2. in Simplex & Solemne: illud

eft, quod Solemuitate pro votis ab ecclefia

EX SS. PATRIBUS.

inftitata caret ; iftud eft, quod ut tale accep-

Qualitar.

taturab ecclefia, & voventem ad contractus

I. SI

quis voluerit amicus effe hujus mundi,

S. Amhr,

inhabilem facit.

inimicusDei conftituetur. Quid dicis,de-

ad virg.

vel actus cqntra votum

lI

vota Deo, quid, vis hominibus placere? quid devot.

EX SSRIFPFTURA.

defideras vel quid quseris? fi Deum quaeris,te-

Votum implendum,

cum eft : fi autem hominem quseris, hoc non

z. Cor. 7.

I.u

Nusquisque,in qua vocatione vocatus

devoviíti. Quifunt homines ? homines hujus

v. 20*

eft, permaneat.

fzeculi,& fzeculn tranfit,& concupiícentia ejus.

lts tl

II Jufte exigitur ad folvendum ; qui nonS. Bern,

Nuim. 30.

II. Si quis virorum votum Domino voverit,

ep. ?. ad

« $

autfe conftrinxerit juramento , non faciet ir-

cogitur ad vovendum.

ritum verbum fuum,fed omne, quod. promifit,

liL Quia jam vovifti, jam te adftrinxilti, ali-Fu'-

CO!B:J.

ud tibi facere non licet. Non talis eris, fi non

*

ug..ft,

nec, (

implebit.

ep. ad A!'-

,

Deut. 23.

IIl. Cum voveris Domino Deo, tio, non

feceris,quod vovifti, qualis manfiffes, fi nihil

ment.

wv. 2i.

tale vovifles.

Minor enim tunc effes, non pe-

tardabis reddere, quia requiret illud Domi-

nus Deus tuus, & fi moratus fueris, reputabi-

jor: modo autem ( quod abfit) tanto mife-

tur tibi in peccatum.

rior,fi DEO fidem fregeris, quanto beatior, fi

Pf. 75.

IV. Vovete, &' reddite Domino Deo veftro

perfolveris.

[é

2v

wv

I2.

omnes, qui incircuitu ejus affertis munera.

IV. Difce in Evan;

&l

relio, quod. 50'11 liceat re-

. Bern,

tro afpicere ei , qui femel manum ad aratrume, (ic.

Ecd.s.v.5 V.Siquid vovifti Deo, ne moreris reddere ;

difplicet enim ei infidelis & ftulta Promiflio.

mifit; nam etfi, cum pulfares, non repuli, ta-

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom, 1LI.

Qqq

men,

/

490

| Bibliothece Munvalis: Concionatoria.

(

E

men, ut intrares non compuli. Non licet ergo

eritmihi Dominus in Deüm , cun&orumque

dimittere, quod fponte promififli: non eft fas

quae dederit mihi, decimas offeram tibi.

Dg'.lmïf.

requirere, quae per te dimifiíti.

III. Ifra&el voto fe Domino obligans ait: Si Num, 25

in Cgtcl;h. (

S.Bern; in

V. Absque necefífitate remiffio voti, non

tradideris populum iftum in manu mea, dele- y. 2

hiít

j

ferm.

difpenfatio, fed przevaricatio eft,

bo urbes ejus. Exaudivitque Dominus preces

:

$. Aug. in

VI. Quid tibi dixerit Pfalmus, attende,non

fraBl, & tradidit Chananzeum, quem ille in-

f

Píal.75, dixit: Nolite vovere, fed: Vovete , & reddite.

j

terfecit fubverfis urbibus ejus.

Quia auditti, reddite, non vis vovere? ergo vo-

IV. Jephte quoque vovit dicens ; Si tradi- Jud. 1r.

|

vere volebas,& non reddere? imo utrumq;fac.

deris Filios Amon in manus meas, quicunque ** 99

Pa

Unum fit ex profeffione tua , aliud ex adjuto-

primus fuerit egretfus de foribus domus me?e;

rio Dei perficietur. Afpice eum, qui te ducit,

mihiq; occurrerit revertenti cum pace a. filiis

& non refpicies retro , unde te educit. Qui te

Amon, eum in holocauftum offeram Domino.

ducit, ante te ambulat; unde te eduxit, poftte

Cumque occurriffet ei filia, -eam imolavit Do-

fi. $ot, |

Plll

eft. Àma ducentem ; & non te damnat re-

mino. ( vid, etiam infra in Zlppendice S. 2.m. 1.

p9

tro afpicientem.

, Utilitas,

V. Laetatus eft populus , cum vota fponte x. Paral.

S,Aug.ep.

VII. Felix neceffitas

45, ad Ár-

, quod ad meliora com-

promitterent, quia corde. toto offerebant ea 2. v. 9

mentar,

pellit.

Domino, fed & David Rex gavifus eft gau-

VIII. Qui fers jugum Chr

ifïi , erige cervi-

dio magno.

iS. Ambr,

inPí ryg, C& : redimicula geris, non vincula.

VI. [onas in ventre pifcis clamavit ad Domi- Joen- *.

LI

ï

5. Greg.

IX. SanGiffimi viri non incongrue compedi-

num, & inter reliqua dixit: Ego autemin vo- "*

Vitsl €

üi

in Pf ior.ti dicuntur a Pfalmifta, quia ligati viaculis di-

ce lau

MAR

s immolabo tibi, quxcunque vovi,

" M51

fciplinzeDei, nequaquam ad ea, quze exteriora

reddam pro falute Domino.

funt, vagantur; de his namque compedibus

VII. Heliodorus hoftia Deo oblata, & vo- a.Macl.,

Ícriptum eft: Injice pedes tuos in compedes

tis magnis promilfis ei, qui vivere illi concet- v. 35.

ejus,& in torques illius collum tuum; quia pro-

fit, & Onize gratias agens, recepto exercitu,re- |

Luä. i :

fecto,cujusa pravitate greffus compefcitur,ejus

edabat adRegem.

Utilitas.

Bontepa,

fides fanctarum varietate virtutum adornatur

fub- Ror;iriqi p

degef

S.Bernad X.

VIII. S.Antonius ab Angelis in coclum

lt $.5 lh

Armen-

Non te voviífe peniteat,imo gaude.jam

vehi vifus,obvios daemones habuit,qui fuma vi, 3- t 2. €»

d

tibi non licere, quod cum tuo detrimento li-

ne furfum pergeret,objectis,quoe iu fzeculo de-47

tar e epo 4-8 9

Yi

4

cuiffet. Aggredere itaq; intrepidus, & ditta fa-

liquiffet, peccatis obfiftebant. Ergo interceffo-

P&J hïio

&is imple; ipfe adjuvabit, qui vota noftra ex-

res Angeli, vos, inquiunt, fi cujus culpze, ex

pedit..

Damnum voti. vtolati. .

quo monachum induit, reum peragatis, licet ;

IS, Greg.

XI. Siille mortis periculo dignus fuit,

þqui

neque enim eorum , quze puer aut adolefcens

in regift, €0S, quos dederat, numos Deo abftulit; confi-

olim in fzeculo admifit , memoria renovanda

adVenant. dera, quanto periculo in divino judicio dignus

eft, utpote quae jam pridem ei DEUS ob reli-

eris,qui non numos, fed temetipfum Deo Om-

gionis edita vota remifit, vid. in Zppen. n. 2.

Hit Sor

$, Chryf.

nipotenti, cui te devoveras, fubtraxifti.

IX. Fr. /Egidius interrogatus, an etiam in Ibid, c. s;

».ul 6

ho. r.in

XII. Quare hoc fecifti? voluifti habere Ana-

faeculogratiam DEI quis confequi poffit ? re-

BO 990

a&a, Ap; nia? oportebar initio- habere, & non promit-

fpondit, poffe utiq;,fe tamen malle unum gra-

tere ; nunc autem, poftquam promififti, majus

dum gratiz in religione, quam decem in fe-

facrilegium commififti.

culo, eo quod in religione facile confervetur

$.Bafil.in XIII. Dicit omnino etiam nunc Dominus:

& crefcet, ob impedimenta per votorum fub-

epit ad duo mala

perpetravit Virgo. Me dereliquit

ftantialium editionem remota.

Lapfam,

verum fanctarum animarum fponfum, & au-

Damnwum voti non . fervati.

hls

fugit ad impinm animze fimul & corporis cor-

S. Hier,

li 127

X. Ananias & Saphyra ideo repentina mor-

sd Demet.

ruptorem. Defecit a DEO falvatore fuo, &

te puniti funt, quia, ut S. Hieronymus loqui-

exhibuit membra fua mancipia immunditize,

tur, poft votum obtulerunt quafi fua, & non

lancz,

$, Ambr,

& iniquitati ad iniquitatem.

ejus, cui ea femel voverant , partemque fibi a-

€s r (

XIV. Virgo, quz fe fpopondit Chrifto, &

lienze fuübftantie refervarunt, metuentes fa-

€. 5. ad.

fan&um velamen accépit, jam nupfit, jam im-

301 18

Virg.Lap

mem, quam vera fides non timet. Praefentem

Àtn, Lu;

mortali jun&ta eft viro. Etiamfi voluerit nube-

meruere vindiCtam,non crudelitate fententies,

Coll,

re comuni lege conjugii, adulterium perpe-

fed correctionis exemplo. Denique & Apofto-

Àye,

trat,ancilla mortis efficitur. Si hocita eít, quid

lusPetrus nequaquam imprecatus eis mortem,

1599

de illa dicendum , qu:e occulta & furtiva

ut ftultus Porphyrius calumniatur, fed Dei ju-

turpitudine conítupratur, & fingit fe effe,

dicium Prophetico fpiritu annunciat, ut poena

Vint, Mi

quod non eft? habitu virgo, facto non virgo,

duorum hoóminum fit correctio multorum.

LO I

bis adultera, & in a&

u, & in afpetu.

( vid, etiam infra in appendice

L. 4

IV.

XI. CumHartfridus beati 'Trudonis confan-Surius 23:

EXEMPLA.

