Pfalmo 8. probari , quod omnes rehquæ crea-

hilares quidem effe,fed fimul cauti, ne capian-

turze ipfi velut Domino fint fabjectze.

Ex quo

tur,& ideo alieno malo fapiant. 5. Famulis &an-

c1lhsAlaudam cum lemmate: Sic pulchre quari-

poítea inferri poteft , quantam hic titulus fi-

duciam illi ingenerare debeat ; fi enim Deus

tur v[ca: Ut difcant labore fuo vittum quaerere,

aves, lilia & alias creaturas tanta cum provi-

& tamen fublabore in altum per mentis eleva-

dentia nutrit, quis credere poffit , eum fuam

tionem in Deum elevare, Vide Fabrum conc

prov1dent1am homini ,

propter quem hzec

Xl. Ex occafione thematis :

Quaerite pri-

omnia confervat, negaturum ? Oftendatur er-

mum, regnum . Da ,

€2 juflitiam ejus :

Oftendi

go, quam prov1de Deus omnibus animam

poffunt feptem tltuh, ob quos Deus tenetur

vegetativam aut fenfitivam habentibus necef-

neceffaria fuppeditare regnum Dei quzerenti-

farium nutrimentum concedat. Vide txt Spes,

bus, nimirum r. Quia creatura eft principalis,

& tit. anima.

ob quam reliquze funt creatze. 2. Quia homo

VI. Refpicite volatitia celi. Matth. 6. Oftendi

Sanguine Chrifti redemptus. 3. Quia Chriftia-

oteft, quod vel ab avibus difcere debeant ho-

nus & membrum ele&i populi ,

non greffibus

mines, quomodo fe gerere debeant in iis, quze

corporis,fed morum fequens Chriftum. 4.Quia

ad neceffariam fuftentationem pertinent, 1.

fervus fidelis & prudens, atque adeo fuper 0«

Moderate quzerere fuam fuftentationem, & de

mnia bona conftituendus. 5. Quia amicus, cui

liquo fe divinze providentize absque inordina-

cum Deo omnia communia funt. |6. Qula Fi-

ta folicitudine committere , 2. Contenti effe

lius caeli hzeres. 7.QuiaSponfa dile&a,cui non

cibo & potu, quem Deus fubmxfent 3. lis-

dimidium regni, ut Efthen fed totum regnum

dem non immoderate uti ,

fed quantum ad

promiffum eft.

XII. Ex occafione thematls

Scit enim .. Pa-

confervationem vitze eft neceffarium. 4. Gra-

tias debitas diligenter pro victu perfolvere ,

ter vefler , quia hs omnibus indigetis : Oftendi &

ficut aves cantant poft fumptam efcam. Vide

declarari poffunt officia Patris , quae erga nos

tit. Gula & Ebriet. & Ingratitudo.

Deus exercet. 1.Quod genuemt nos dando cor-

VII. Ex occafione thematis :

ANemo faotejl

pus & animam.2. Quod nutriat nos dando om-

duobur Dominis Jervire : Matth. 6. Oftendi po-

nia neceffaria corpori & animo , przecipue ci-

teft cur Deo potius, quam mundo ferviendum.

bura Corporis fui & verbi divini ac voluntatis

1. Ob potentiam & dignitatem, qua omnes

fuzecum potuSanguinis fui.3.Educet nos hone-

terrenos Dominos mfimte excelht

2. Ob fa-

ftiffime, verbo & exemplo nos inftruens in fci-

entia honethima & utiliffima amandi Deum.

pientiam, qua fapientiffime regit. fubditos. 3.

ä

Obliberalitatem, qua providet fuis famulis,

4. Defendat nos,ut nemo nocere poffit,nifi vo-

eisque praemium maximum largitur.

lentibus. 5. Hzxereditatem amplifimam & per-

VIIL Ex occafione thematis :

MNolite. ergo

petuo duraturam provideat. Unde excitandi

foliciti effe : Oftendi poteft, quae folicitudo.fit

auditores, ut vicilfim Filiorum officium per

fugienda nimirum 1. Ne foliciti fimus de tem-

tenerum amorem & timorem,per filialem fidu-

ï

ciam , & perfectam obedientiam exacte prae-

poralibus cum defperatione divini anxilii; fcit

enim Pater, quia his omnibus indigetis. 2. Ne

ftent. Vide Fabrum conc. 9. lit. P

fimus íoliciti praefumptuofe , putantes, quod

omnia neceffaria viribus propriis obtinere va-

PRODOMINICA XV, POST

t

PENTECOSTEN

leamus. 3.Ne foliciti fimus de füturo tempore,

fed ad przefentia attendamus ; hinc dixitChri-

ftus ; Nolite foliciti effe in crafhnum 4. Ut

Cce defun&ur efferebatur.

Luc. 7. Pote&

L E

non fimus foliciti cum j2&ura fpiritualium bo-

oftendi, per quzxe potiffimum vitia mors

ü

norum; hinc idem Chriftus dixit :

Quzerite

hominibus acceleretur ; nempe per crapulam,

imum regnum Dei, Vide de his plura apud

luxuriam, Lracundlam,& acediam; id quod fa-

I

!PJ!

brum conc, 9. lit.

cile de ünguhs demonftrari poteft ex iis, quae

IX. Ex occafione thematis: Re/picite volatilia

de his vitiis tit. Acedia,Gula Iracundla,Luxu-

V

cali :

Oftendi poteft ,. quid ab avibus difcere

ria funt dicta.

nimirum 1. Ut non nimis foliciti

debeamus ,

II Noli flere. Luc. 7. Oftendendum ,quomo-

fimus de vidu aliisq; neceffariis. 2.Ut cibo,po-

doauditores fe in morte charoram amicorum

tuque , quem Deus fubmittit , contenti fimus.

gerere debeant, nempe 1. Non immoderate

3. Ut non plus fumamus de 01bo & potu,quam

turcari aut flere cum five ex parte provxden—

natura exigat. Vide Fabrum conc. 4.

tiz Dei hanc mori:em permittentis: five ex

;ï

parte

In Evangelia Dominicarum;

N

705

parte mortui jam ccelo forte fecepti, five ex

pere folatium , qui fe non Conüderat morí-

x

parte fua , qui immoderato lu&u nocent cor-

turum. Vide cc. tit.

pori, animze , fortunis, famze fuze, nullas ha-

IX. Ex eodem themate oftendi poteft, quae

beant caufas lugendi, unde exemplum Davi-

fit optima przeparatio ad mortem, illa nempe,

dis l. 2. Reg. 12. fequendum. . Precibus

potius , quam pompa funebri aut fletibus füc-

quam Chriftus ipfe Marc.1 3. indicavit,dicens:

currere. 3. Salutaria

Videte, vigilate, orate, nefcitis enim , quando

propofita . concipere ,

tempus fit ; ubi per verbum idete indicatur

illud maxime Ecclef. 38

?

Memor efto judicii

mei, quia fic erit & tnum

; unde prae omnibus

memoria mortis, nam , tefte S. Gregorio , fic

decernendus ufus medior

morsipfa, cum venerit , vincetur , fi prius ,

um ad felicem mor-

quam venerit, ipfa timeatur.

Per verbum

tem obtinendam conduce

ntium. Vide tit,

F'igilatejid eftut idem San&us ait

Mors $. 12. n. 8. & Fabr

um conc,. 6.

,in conditio-

ne mortalitatis veftrze oculos figite , venienti

II Et turba civitatis cum . illo, Luc. 7. O-

ad vos judici per fletus quotidie & lamenta

ftendi poteft , cur mortui libenter ad fe

pultu-

ram comitandi

preeparate. Per verbum Orate indicatur, tunc

ï]

fint nimirum. quia Deo hoc

maxime effe orandüm

, cum diabolus calca-

obfequium valde

gratum eit , utpote qui fibi

neo infidiatur, vide ti

t cc.

praeftitum reput

at

quod uni ex minimis fa-

X. Ex eadem occafione explicari poteft alia

:;

&um eft: & quia. utile valde iis, qui comitan-

preeparatio ad mortem a. Chrifto. his verbis

tur, ut patet in Tobia c. r. & 12. & tandem

int lumbi. veftri pracingli €9c. indicata : quo-

dl

valde convenieus , cum ipfa animalia non raro

u

rum primo indicatur mortificatio dele&atio-

hoc officium przeftitiffe legantur. Dein often-

nis, nam cin&ura eft lumborum , in quibus

datur, quomodo comitari debeant; nempe ju-

praccipue eft motus dele&atio

vando precibus , & falutares cogitationes &

reftrictio.

nis veneres ,

)

Secundum per lucernas ardentes

propofita pro nobis concipiendo. Vide tit.

indicatoperum fervorem & dile&ionem. Ter-

Mors , & Fabrum conc. 5.

a.

IV. Ecce defun&us | efferebatur

filius unicus

tium per exfpectationem Domini , vigilantia

.

ld

matris [ug.. Luc.

in prima vigilia

juventutis , in fecunda

ætatis

Poteít oftendi , cur mors a

virilis , & tertia fene&utis indicat.

(«

Deo decreta, & falutares ex caufis illis do-

ül

&rinz erui, de quibus vide cit. tit. Mors

Xl. Ex occafione ejusdem thematis poffunt

varixe qu:eftiones circa mortem proponi & re-

$- 1r. n. 9. & Fabrum hic conc. 2.

folvi, nempe 1. Cur mors decreta a Deo. a.

j

. V. Cepit autem. omnes timor. Luc,7. Pof-

funt auditores ad fanctum Dei timorem con-

Cur eandem incertam effe voluerit. 3. Cur

multi tam immatura, & quandoque repentina

cipiendum excitari ob commoda, qu:e ex tali

morte occumbant. Curjufti quandoque tam

timore reportant, maxime quod ficut P.Arro-

zium Societatis JEfu facerdotem innoxium in

acerbam mortem fuftinere cogantur. s. Cur

vita hominum modo tam brevisfit. 6. Cur

08

aula degere fecit , ita idipfum cuivis homini

juxta Siracidem lauda

.

ndi magis mortui,quam

ji

in orbe degenti przeftet. Vide tit. Timor.

$.6.

viventes , de quibus vide tit, Mors.

n. 4. & $. 11. n. 7. & Fabrum conc. 1.

$. rr.

& 12. & Fabrum conc. a. 3. & 4.

VL Exoccafione thematis :

Ecce. defun&lus

efferebatur.

Luc.7. Poffunt motiva ad expeten-'

dammortem proponi , nimirum r. Quia im-

PRO DOMINICA/;XVI. POST :

PENTECOSTEN.

munitatem a peccatis, tentationibus, zerumna

inultorum laborum , hominibus preeftat. 2

L

I. ; ET ïipþ obfervabant ewm, Luc. 14. Potefc 0-

Quia eft tranfitus ad meliorem vitam ; nam

ftendi , cur judicia humana fpernenda

juftus, fi morte przeoccupatus fuerit, in refri-

fint, quia nimirum temere agunt,qui ea timent,

gerio erit. 3. Quia eft debitum omnibus fol-

iï

dum volunt effugere, quod nec ipfe Chriftus

21

vendum ; quis autem non optet grandi debi-

potuit: émprudenter, dum timent a czecis de co-

u-

toliberari ? Vide tit. Mors.

VII. Ex eodem themate pofï"untlproponi

lore judicari, cum folus Deus de interrüs judi-

æn

care poflit : & praeterea tales nihil nocere pof-

motiya ad timendam mortem , nimirum quia

fint fuis judiciis: &c. noxiz,dum tales nihil be-

1. eft certiffima quoad fubítantiam. a. Incer-

tifima quoad tempus. 3. Acerbiffima quoad

ne agunt , ut Polycletes pi&or oftendit, qui,

prefentiam. Vide cc. tit. -

dum in imagine membra juxta cujusque fen«

fum pinxit, turpiffimam imaginem fecit. Hinc

VIII. Ex eodem tlieinate poffunt proponi

inotiva ad confiderandam mortem :.Qnia fa-

merito S. Paulus r, Cor. 4. Mihi pro mini-

t

mo eft &c. Vide tit, Judicium temerarium,

I$

cit facilem mortem ; hinc Seneca ait: Effice

& Thomam Kemp. l. 3. c. 36.

mortem fibi cogitatione familiarem, ut , fi ita

1

res tulerit, poilis illi obviam ire. :2. Quia fa-

lL. E? ecce homo quidam hydropicur erat ante

j

illum. Luc. 14. Poteft avaritiaze vitium diffua-

cit, ut bene moriamur , uti S. Auguftinus ad-

deri , & hydropi comparari , ob effe&us fimi-

I

vertit, dicens: Mors omnium vitiorum perem-

u-

ptoria eft, atque adeo ficut bene vivere , ita &

les, quos producit, quosque indicatos repe-

ries tit. Avaritia. $. 12. n. 6.

mori facit bene. 3. Quiaa diaboli tentationi-

lII Zpfe vero. apprehenfum. fanavit. eun. Luc.

l

bus liberat; ficut perdices,ut aucupis effugiant

Jm

14. Poteft oftendi, quomodo inprimis contra-

infidias, gleba terrze fe contegunt. 4.Quia ad

hatur morbus hydropicus; deinvariu media

W

gaudium in morte difponit; nam , tefte fan-

ad eum curandum proponi, de quibus vide cit.

ji

&o Cypriano, non eft dignus in morte acci-

e

tit. $. 11. n. 1. 3. & $. 10. toto.

uuu

IV. Si

. P. Lohn. Bibl. Man, T om. 11I. |

i

o6

Index . Concionatorius :

r

IV. Si Iicet Sabbato curare? Luc. 14. Oftendi

6. Otio non neceffario ; quäe*omnia , quous-

poteft , cur dies fefti rite celebrari debeant ,

que liceant, clarius explicandu

.

m. - Vide

nimirüm propter Deum & Sanétos ,. qui tali-

Fabram conc. 3.

bus diebus fingularia beneficia aut contule-

IX. Ex occafione thematis : :Cum 1intraret

runt, aut acceperunt: propter nos, ut Deum

gElur Sabbato inanducare : Oftendi poteft ,

colere, variaque ab eo beneficia impetrare

quid circa convivia fit oblervandum , nimirum

1. Ut fint rara. 2. Moderata , & non nimis

poffimus : propter fervos & bruta;ut quietem

habeant a laboribus. Dein oftendatur, quomo-

fumptuofa. 3. Utfinthonefta, nihilque contra

'do obfervandi fint, nimirum mature furgendo,

decentiam agatur,aut dicatur. 4. Ut fintchari-

;

tativa , nullusque vel abfens , vel proefens di-

mature templa frequentando,mature incipien-

do orare , aliaque facere , quzxe illo tempore

&eriis vel detrattionibus lzedatur. 5. fint bre-

via, ne nobile tempus perdatur.

6. Sint pia

M

peragi debent. Vide tit. Oratio. & Fabrum

hic conc. 2. & 3. ubi varii defectus diebus fe-

er devotam orationem praemiffam & fubjun-

ftis committi foliti caftigantur,

&am. Vide Fabrum conc, 6.

X. Ex occafione thematis : Ef iw[i obfer-

- V.. Cum vocatus fuerir ; recumbe in. noviffimo

loco. Luc. 14. Oftendi poteft, cur ultimus lo-

vabunt eum

Oftendi poteft , quz& fint bonze

cus fit appetendus; nempe quia, cum quisque

& male obfervationes.

EKt bonv quidem

;ï

funt.

1, Quando obfervantur aliorum vir-

fe minimum debeat »eftimare : com;mientifþmu:

eft: deinde quietiffonur, cum nemo illum eripe-

tutes pro imitatione , uti S. Antonius fecit.

!

re aut infeftare velit: quia Áhonorificentiffumus ,

2. Quando ex officio obfervantur aliorum

utpote Chrifto & SanGis proximus: & tandem

res, üt corrigantur. 3. Quando obfervantur

quia aptiffimur ad exaltationem, ut Chriftus in

aliorum opera admiranda potius , quam imi-

tanda , ut Deus propter illalaudetur. Ma-

hodierno Évangelio oftendit. Vide plura tit.

g

Humiltas.

la obfervationes funt.

I. Si aliorum vitia

VL. Cum. intraret . J Efur. in domum . cujus-

cum fcandalo obferventuür.

2, Si mores ob-

3. Si obferven-

!

dam Principis: Pharifvorum. Sabbato manducare

ferventur, ut carpi queant.

panem , €9 ipfi obfervabant ewm. Luc. 14.. Di-

tur aCtiones , ut alii propter refpectum im-

pediantur ab iis.

Quarum proinde omnium

ci poteft ; Chriftum ideo toties convivia fre-

|

quentaífe , ut doceret modum chriftiane ea

obfervationum commoda vel damng fufius

Í

frequentandi, id quod fiet. Si r. ante convi-

explicentur.

vium finis refectionis ob oculos habeatur, bo-

XL Ex occafione thematis

Recuitibe. in

1

nà intentio fortaetur, oratio premittatur. 2.

novij]i-mo loco

Poteft declarari , quomodo

Ín convivio temperantia , mode(tia, dile&io

quis poffit fe maximum peccatorem seftimare,

proximi exerceatur. 3, Poft convivium gra-

nimirum r. Non per intellectum, judicando

tiarum actio fiat, novum propofitum bene pro-

fe vere talem , cum certo fupponere poffit ,

plures graviores peccatores reperiri; Sed 2.

pter Deum operandi concipiatur , & reliquise

colligantur , tam corporales , dando eas pau-

pra&ice , optando, ut ab aliis perinde ac

peribus, tum fpirituales, id eft , falubres cogi-

graviffimi peccatores tra&ari folent, tracte-

tur, hoc eft , contemnatur, reprehendatur ,

tationes de meliori cibo & convivio animze in

— - wauu —Citdbe Qs m

seternum praeparando concipiantur. ^ Vide

perfecutiones & odia patiatur, aliisque mo-

tit. Temperantia.

E

dis inhonoretur; Sic enim & Chriftus dixit,

—R

one therhatis DAY 4lz'lcet Sab-

—

1

VII. Ex occafi

fe effe opprobriu

j

m hominum d & aþje&io:

$

bato curare?: Luc. c. 14. Poffant caufze , cur

. mem plebis.

XII. Ex occafione ejusdem thematis often-

dies fefti peculiari ftudio colendifint, propo-

It

ni. Nimirum 1. Quia Deus & Sancti tum

di poteft in illis S.Pauli verbis: Exinanivit fe-

propter fuam digaitatem & collata nobis be-

metipfum &c.totum humilitatis compendium

n

——

-

Quia utilitas noftra

contineri; nam r.'Dum dicitur formam fervi

d

neficia id exiguut. .

tam quoad corpus & animam, quam rem do-

accepiffe, proponitur idea humilitatis. 2. Per

melíticam id commendat. 3. Quia etiam fa-

verba: Datum eft nomen fuper omne nomen ;

(

oftenditur fructus humilitatis.

3. Per verba:

muli & pecora ob quietem & virium confer-

vationem id merentur.

'Oftendatur dein,

Hocfentite: proponitur medium efficaciffi-

mum ad humilitatem acquirendam , fcili-

(

quam merito Deus graviffiias de transgref-

foribus poenas exegerit , quales plures tit.

cet exemplum Chri&i.

D

San&orum cultus & fefta . legi poffunt , uti

PRO DOMINICA XVIL POST

ti

& apud Fabrum conc. 1.

VIII. Ex eodem themate o

Pcendkatur , quod

PENTECOSTENQ

Tà

diabolus diebus feftis imitetur Pharaonem,

I

Oc

qui , ne Iíraelit:& Deo facrificare potlent ,

I.H

efh maximum , €3 grimum mandatum,

at

eos laboribus opprimi juffit. Oftendatur ita-

Matth. 22.. Oftendi poteft, cur hoc

f

Vi

que, quod & doemon variis laboribus & illi-

fit mandatum maximum , de quo vide tit,

citis opprimere, & a feftorum cultu impe-

Charitas. $. 1. n. 2.

dire ftudeat.

I. Laboribus manualibus non

II. Diliger Dominum Deum tuum ex toto corde.

N

neceffariis. 2. Lufibusimtoderatis. 3. Com-

Matth. 22, Oftendi poteft, artem amandi

()

potationibus nimiis, tam quoad quantitatem ,

Deum effe omnium digni(fimam , utiliffimam,

ll

jucundiffimam , & facillimam , uti ex cit.

quam durationem. 4. Saltationibus indecen-

V

tibus. 5. Converfatione noxia & immoderata,

Q

tit. Charitas facile' probari poteft. -

*

X,

In Evangelia tDon.zim'mmm.

107

IIL. Ex eodem themate declarari poteft , ex

pati. Sextum, etiam imaginem, ipfius, aliaque

quibusindiciis colligi pollit, aliquem vere dili-

ad ipfum pertinentia

, propter ipfum amare.

gere Deum, nempe ex pulfu anime , qui du-

:

plex eft, unus,per quem expelluntur ex corde

X. Ex eodem- themate explicafi pOteff

creaturze velut corruptus aer; alter , per quem

mandatum Dei Lev. 6. datum : lgnir femper

attrahitur magis Deus , quantzecunque diffi-

In altari meo ardebit ; & 1, Quidem probari ,

cultates & pericula intercedant. Explicentur qu

am convenienter charitas igni compare-

ergo fufius hi duo actus, & cur quisque fedu-

tur, quia femper furfum tendit , purificat ,

lo exercendus fit, oftendatur.

illuminat, calefacit , & omnia fuperat, ut

Vide cit. tit.

Charitas. & tit. Concupifcentia.

ignis. 2. Quomodo nutriendus fit hic ignis ;

IV. Ex eodem perfuaderi poteft , ut omnia

Ícilicet fubdendo ligna , feu conüiderationem

fua agant ex amore Dei, ut dicere poffint cum

frequentem motivorum priori numero indi-

S. Auguflino: Amor meus pondus meum ;

catorum , & beneficiorum tam communium,

hoc feror, quocunque feror. Explicentur de-

quam fpecialium , a Deo a

inde commoda, quze ex hac intentione repor-

dit. tit. cit.

cceptorum, Vi-

tabuntur, ut fcilicet per illam a&iones perfe-

Xl. Ex eodem themate olftendi poteff; cur

&ius, jucundius, facilius,conftantius peragan-

.& quomodo Chriftus diligendus fit; quem in

tur. Vide tit. c. Charitas. & tit. Intentio bona.

finem narrari potelt, quod Regi Tygrani

V. Dliges proximum twum ficut teipfum.

cum fua uxore a Rege Cyro capto contigit ,

Matth. 22. Oftendi poteft, quomodo per amo-

quod fcilicet , cum Cyrus aliquando quxre-

rem proximi lucrari poffimus amorem Dei ,

ret , quid pro uxore redimenda dare vellet ,

Chriftü, Sanctorum , proximi, juxta illud Se- ^ ipfe refpondit , fe vitam & fanguinem pro

necw : Monftrabo tibi amatoríum fine herba ,

ejus redemptione offerre

5

*

qua refponfio

fine medicamento , fine ullius veneficz car-

adeo Cyro placuit , ut utrumque dimitteret.

mine; fi vis amari, ama. Vide tit. Dile&io

Cum autém in via Tygranes uxorem quae-

proximi. $. 13. n. 2.

X

Vl. Ex eodem themate oft

reret, quomodo illi humanitas Cyri placue-

endi- poteft ,

rit, refponderit illa , fe ad hoc quzfitum re-

guo modo quisque proximum ut feipfum di-

Ífpondere non poffe, eo quod ab illo momen-

ligere debeat , de quo vide tit. cit. S. 12. n. 1.

to , quo vitam & fanguinem pro illiusredem-

fimulque unum vel alterum medium offerri

ptione obtulit, ad nullum alium. quam ad

ad, hanc, dile&ionem prompte conftanter- ipfum oculos converterit. Quanto magis er-

que exercendam ; qualia cit. tit. S. rr.

go erga Chriftum hoc obferva

-

ndum ; qui

przeícribuntur.

vitam actu pro nobis dedit ?

VII. Ex occafione thematis: Diliger Domi-

XII. Ex eodem themate oftendi poffunt

num Dewm ek toto corde tuo: Matth. c. 22.

motiva ad. proximum diligendum , fcilicet

Oftendi poteft 1, Quid fit Deum toto corde

I

Ex parte Dei , mandatum, beneplacitum ,

diligere , ícilicet praeter ipfum nullam creatu-

.promiífio. 2. Ex parte proximi titulus fimili-

ram in cor admittere; nam Dilectus tuus , in-

tudinis quoad naturam, íraternitatis , quoad

quit Thornas Kemp. , talis eft naturze, ut non

Chrifti fanguinem , & gratiam commembri

velit alienum admittere , fed folus vult cor

propter corpus ecclefize. * 3. Ex parte noftra

tuum habere,

2.. Quid fit ex tota anima di-

propter neceffitatem , .utilitatem , & jucun-

ligere, fcilicetomnes potentias anim?e exter-

ditatem. Qui triplex funiculus vehementer

7as & internas applicare ad id, quod ipfi fum-

fane nos obftringit ad fraternam dile&ionem

me placet...3. Quidfit ex tota virtute ama- .. fummo ftudio exercendam,

Y

Cl

re, nempe viresfuas omnes contendere ad tio proximi.

. Vide &t. Dile-

ipfum amandum. 4.

uid fit ex tota fortitu-

dine amare, fcilicet dicendo cum S. Paulo :

1

PRO D'OMINICA XVIII POST

j

Quis me feparabit a charitate Dei ? V

^

ide tiF.

PENIECOSTEYN.

»

Charitas. ltem Fabrum conc. 4.

L

VIH. Ex eodem themate oftendi poffunt

TLE

Cre : offerebant &i Paralyticum jacentem. in

motiva przecipua ad diligendum Deum , fcili-

le&fo. Matth. 9. Poffunt peccatores in-

cet ea ipfa,quibus Ethici amorem excitari do-

veterati huic Paralytico comparari ex effe&ti-

cent. Et z, Quidem Zonitar , quae infinita in

bus fimilibus , & inde, quam gravis, noxius, &

Deo eft, juxta illud : Oftendam omne bonum — prope incurabilis morbus fit talis confuetudo,

tibi.

2. Pulchritudo ; atqui in Deum defide-

oftendi. Dein poteft oftendi , quo medio ta-

rant Angeli profpicere. 3. Similitudo : atqui

les peccatores liberari debeanta fua Para-

homo creatus eft ad imaginem Dei. 4.

mnor;

lyfi, nempe /urgendo ad orationem & conti-

atqui fic Deus dilexit mundum, ut Filium

h

nuam gratize divinze implorationem : tollendo

fuum unigenitum , & cum eo omnia , daret.

letium: id eft , contrarias vitiis virtutes exer-

C

Vide plura tit. cit.

cendo , ficut Paralyticss le&um portabat , a

IX. EX eodem themate declarari poffunt

quo ipfe prius portabatur: vadendo im domum

indicia charitatis,quorum primum eft, femper

Juam: id eft, recedendo a diabolo, & ad Chri-

?

cogitare de dile&to. Secundum , femper cum

ftum , unde difceíferat , redeundo, cum firmo

l

illo converfari velle. Tertium, illi foli placere

propofito nunquam amplius ipfum . deferen-

l

velle. Quartum , unum cum illo velle & nolle.

di. Vide tit. Confuetudo. $. 9. & Fabrum

Quintum, paratum effe pro & cum illo omnia

hic conc. 2. n. 2.

DP n À Lo/m. Bibl. Man. Tom. 11I, ..

Uuuug

II. Con-

708

Index Conciomtoriu)

I

IL. Confide , Fili, remittuntur tibi geccata. — civitas dici mereatur ci;ritas Chrifti, nimirum

illa , in qua viget fides viva Chrifti, fingularis

Matth. 9. Poffunt proponitituli , ob quos me-

rito quivis peccator fperare poteft fibi. condo-

fiducia in Chriftum, fervatur charitas & con-

natum iri peccata , fi ad Chriftum confugiat,

cordia tantopere a Chrifto commendata, ver-

bum Chrifti libenter auditur , zelus honoris

quorum primus eft mifericordia Dei , de qua

vide titalum Déi mifericordia S. 2.& 3. & $.4.

Dei per frequentationem templorum repe-

num, 15.Secundus Fidelitar Dei promittentis

ritur. 2. Oftendi poteft, quam przeftans fit hoc

toties veniam petentibus, de qua vide tit. Pce-

elogium , quamque adeo magnum honorem

mitentia. Tertius Bonitas divina & . 4Amor Dei

ab hominibus ,

copiofam benedictionem a

erga homines, de quibus vide tit. Deus $. 2.

Deo , & conftantem prote&ionem a Chrifto

i

n. 37. feq. & tit. Spes S. 11. n. 2.

,

fperare polffit.

Vide Fabrum conc. x. & in

-H H blafphemat. Matth, g. — Poteft blaf-

Sylva them. 1. & 2.

" VIII. Ex occafione thematis

Oferebant

phemize gravitas oftendi, & unum, alterumve

medium contra éam proponi, & commendari;

ei Paralyticum jacentem in. letfo : Poffünt huic

de qua materia vide tit. Blafphemia.

Paralytico

convenienter arimae purgantes

IV. Ex ejusdem thematis occafione poteft

comparari. r. Quia feipfas movere non pof-

illud remedium proponi , quod in eodem ti-

- funt, id eft , liberare ab hac poena. 2. Quia in

tulo indicatur.

!

9.

duro le&to jacent , fcilicet inigne , quem ali-

qui eundem cum igne infernali putant.

3.

. Ut quid cogitatis ma

la i. tordibus veftris ?

Matth. 9. Poteft oftendi, quomodo fe quisque

Quia graviter torquentur, ita ut juxta aliquos

eirca cogitationes gerere debeat. Nempe ficut

minima poena fit gravior omnibus cruciati-

janitor civitatis, fe gerit cum peregrinis ad-

bus hujus mundi,

Excitentur proin audi-

ventantibus, ita ut r. Portas fenfuum diligen-

tores , ut offerant eas Chrifto tum per SS.

ter cuítodiat, & claufas habéat. 3. Si apertae

miffe facrificium , tum per S. communio-

Vide Fabrum

hze portze effe debeant, neminem intromittat,

Hnem , & ardentes preces.

priusquam examinet, quo tendat , quid facere

conc. 2. lit, F.

velit in civitate ; ita enim fuadet Thomas

IX. Ex eodem themte oftendi poteft, qui-

Kemp. l. 3. cap. 1x. Non omnis affectio, quáe

nam alii gravi Paralyfi laborent. Scilicet 1.

videtur bona, ftatim eft tenenda. 3. Ut, fi

^Magiítratus ac parentes non punientes vitia

fubditorum & liberorum. 2. Eucliones, elee-

contra voluntatem fe intrufit peregrinus,mox

cum indignatione & violentia expellat ; quae

mofynam dare recufantes. 3. Negligentes cul-

omnia facile cogitationibus malis applicari

.tum & officia divina. 4.Otiofi laborare & quie

officii fui funt, praeftare negligentes , qui om-

poffunt, & inde inferri, quantam laudem ,

amorem & premium ex tali fidelitate talis

nes proin ad Chriftum adducantur, & quo-

homo apud Deum fit reportaturus. Vide

modo per ipfius verba & exempla curari de-

beant.

Vide Fabrum 1. c.

T

tit. tentatio. & Thom. Kemp. l. 3.

VI. Ex ejusdem thematis occafione poteft

- X. Ex occafione thematis: Uf quid cogi-

oftendi , cur Deus etiam bonos homines ma-

tatir mala in cordibur vefirir ?. Poteft folatium

lis cogitationibus vexari permittat, nimirum

afferriiis , qui variis cogitationibus contra

ob tres caufas , quarum primam S. Paulus 2.

voluntatem vexantur. Et. 1. quidem cogita-

Cor.12. indicavit, dicens: Ne magnitudo reve-

tionibus contra fidem. 2. Contra caftitatem,

lationum extollat. Secundam S. Gregorius

3. Contra charitatem per fufpiciones & judi-

aíhgnavit , dum Hugonem ejusmodi cogita-

cia temeraria.

4. Contra religionem Deo

tionibus vexatum bono animo effe iuffit, di-

debitam per diftraCtiones in orationibus. Pro

j;

cens,iftiusmodi tribulationibus velut igne au-

quibus proin omnib

us apta media proeferi-

rum , id eft, homines juftos probari. Tertiam

bantur.

Chriftus ipfe S, Birgittze indicavit , dicens:

— XL..Ex occafione thematis : Confide , Fili ,

H»ec eft vera sequitas, ut, quemadmodum tu

remittuntur tibi peccata tua ; Poffunt ad fpem

aliquando me invito vanis mundi rebus te ob-

erigi, qui 1. Timent, ut peccata ob multitu-

lectafti,ita nunc quoqueinvita cum illis confli-

dinem & gravitatem remittantur a Chrifto ju-

gere cogaris. Unde duo colligenda, 1. Non ef-

dice: 2». Qui timent, utrite ea confelffi fint ,

fe fignum inimicitize, fed-amicitize, talibus co-

aut confiteantur. 3. Qui timent, ut ne ob con-

fuetudinem malam vitare non poffint, Quare

gitationibus contra voluntatem cruciari , uti

pulchre libellus de imit, l. 3. cap. 6. oftendit:

oftendatur , quomodo hos timores expellere

9-

Non ideo totum perditum &c.. 2. Non noce-

poffint, ad quem finem Blofius de coníolatio-

re fenfum , fi defit confenfus ; imo tanto effe

ne pufillanimium , autpars 4. Bibliothecae

H

ampliorem meriti occafionem , quanto mole-

me?e domelticze fervire poterit..

ftiores funt cogitationes. Hinc S. Bernardus

XIÍ. Ex occafione thematis

Fidenter au-

cap. 19. de inter. domo : Molefta eft lu&ta ,

tem turbie timuerunt , €9 glorificaverunt Deum :

;E

fed fruttuofa , quia fi iabet poenam , habebit

Oftendi poteft , quomodo timentibus Deum

& coronam: non nocet fenfus , fi defit confen-

bene fit 1. Znte mortem juxta teftimonium

ï

fus: imo quod refiftentem fatigat , vincentem

Tobize : Multa bona habebimus , fi timueri-

coronat.

Vide tit. Tentatio & Thom, Kemp.

mus Deum.: Et juxta David : Non eft ino-

ä

cit. c. 6. Non te conturbent &c.

pia timentibus eum. . 2. /n morte, juxta tefti-

Timenti Dominum

VIL Ex occafione thematis : Zentt íin civi-

monium Siracidis c. r.

tatem [uam. Matth. g. Poteft oftendi 1. Quae

bene eritin extremis, 3. Poflmortem; nam,

ut

/

R À

*

]u Evangelia Dominicarum,

799

j

ut S, Paulus r. Tim. 4. ait : Pietasj( feu; ut

vita nihil valebunt ; earum r. eft : Doemon de«

$

alii intérpretántur , timor Dei ) ad omnia uti-

cepit me : fed licetfolicitare & latrare is poffit

ia

lis eft , promi(fionem habens vitze, quze nuric

mordere tamen non poteít, nifi volentem. 2.

Quod proximus caufam dederit ad lapfum;fed

1

ePt,, & in futuro, Vide etiam Fabgum conc. 7.

le-

occafio hominem fragilem non facit,fed qualis

-PRO DOMINICA XX. POST

quisque fit,oftendit. 3. Quod confuetudo im-

0C

pulerit;fed nihil impoffibile apud Deum ; hinc

m

PENTECOSTEN.

S. Augultinus, S. Magdalena , S. Pauius :

l. V Enite ad nuptiar. Matth. 22. Poteft beaQ

& alii, eandem feliciter fuperarunt. 4. Quod

)

titudo sterna nuptiis comparari. r.

patlionum vehementia proftraverit ; fed füb te

l

Quia ficut in nuptiis omnia lztitiam [pirant,

erit appetitus,& tu dominaberis illius Gen. 4.

& optimis epulis fatiantur hofpites , ita & in

Vide plura tit.Confuetudo & tit. Concupifcen-

i

caelis eft omnir boni pre[entia, juxta illud Pf. 16.

tia, & Fabrum hic conc.

liC

Satiabor &c. & Pf. 35. Inebriabuntur &c.. 2.

V. Ligatir manibus. && gedibus ejus ,

A

e

icut in nu

ptiis omne, quod triftitiam creare,

eum in tenebras. exteriores. Matth. 22. Poteft o-.

)j

& Letiti

am turbare poffet, longiffime arcetur,

ita & in czelis eft omnir mali

ftendi gravitas infernalium fuppliciorum , fi-

I

pralentia , juxta

mulque excitari auditores,ut memoriam & ti-

l-

illud lfa. 49. N

on efurient &c.

& Apoc. 21.

morem inferni exemplo S. Francifci Borgioe

Et abíterget &c. 3. Sicut

in nuptiis eft gra-

praemittant, velut prodromum ad omnia loca ,

W

tiffima amicorum focietas,

omnesque fplendi-

inquibus occafio peccandi vel

[h

da & nuptiali vefte veftiti funt; ita & in coelis

offerri poteft. Vide tit. Infernus.

patiendi -iplis.

omnes velíte glorize ornati, jucundiffime inter

VL Multi enim funt vocati , pauci. vero elefii.

N

fe fociabuntur. 4. Sicut nuptize diutius ple-

Matth. 22. Oftendi poteit cauía,cur tam pau-

l0

rumque, quam alia convivia aut conventus ,

ci eledi fint ex Chriftianis , dici , id ideo ple-

durant , ita & in coelis beatitudo in »eternum

m

rumque fieri , quod viva fide non credant ea ,

durabit , juxta teftimonium Chrifti Jo. 16. Et

qu?e de inferni fuppliciis catholica fides do-

1

gaudium veftrum ne

ceat,alioqui fane ftultiffimos fore , i pergerent

tit. Beatitudo.

mno toIlef: avobis. Vide

tam graviter peccare. Oftendatur ergo per va-

url

Il. Jidit hominem non veflitum vefle auptiali.

rias authoritates ,. omnia veriffima effg,, ut

Matth. 22. Oftendi poteft , quzenam fit veftis

e

vel fic falubrem timorem inferni concipiant,

ul-

nuptialis , fine qua nullus ad cceleftes nuptias

& per eundem a peccatis abfterreantur, juxta

1*

intromittetur,nempe charitas,id quod ex effe-

illud Ecclefiaitici : In omnibus operibus tuis

Cibus veftis colligi poteft. Nam 1. Sicut ve-

m-

memorare noviífima , & in zeternum non pec-

]0-

ftis operit nuditatem corporis, ita charitas o-

cabis. Vide tit, cit, & Fabrum conc.a. ia

perit multitudinem peccatorum, tefte S. Jaco-

Dom. 2o.

de

Dbo c. 5. a. Sicut veítis protegit a coeli injuriis,

VII. Ex occafione thematis : Simile sf re-

ita & charitas a tribulationibus, quia aquae

gnum. caelorum homini Regi, qui fecit nuptias filia

j

multz non poffunt extinguere charitatem.

[uo. Matth. 22. Oftendi poteft,quomodo Deus

uf

Cant. 8. 3. Sicut veftishominem ornat, & di-

cum anima fideli nuptias contrahat , quam-

;tra

guitatem ejus indicat, ita & charitas, quia

que admirandz fint hze nuptiz. z. Si digni-

-

t

quantitas ( & dignitas ) cujusque anime zeíti-

tas fponfi, & ignobilitas fponfze confideretur.

jii

matur de menfura charitatis,quam habet,teíte

|

2. Si dos fponfze fpectetur. 3. Si nexus indif-

&

S.Bernardo. 4.Sicut nemo ad nuptias fine ve-

folubilitas attendatur.. 4. Si proles generan-

)e0

fte nuptialiadmittitur,ita nec fine charitate ad

dz confiderentur, 5. Si conjunctio utriusque

r

nuptias cceleftes ; nam, ut S. Gregor. ho. 25.

incommunione penfetur.

Unde inferatur ,

J

fuper illud Evaugel. JDorzini fi ta- [uflulifli €$:.

quam fideliter fponfa fponfo adh»rere de-

aitjin quantum quisque amat,in tantum adin-

beat, quamque grave crimen fit, (i.velut

|

I

grellum regni appropinquat. Excitentur ergo

adultera ab eo diícedat. Vide Fabrumin Syl-

em

auditores ad veftem hanc omni conatu procu-

và them. r. n. à.

ii

randam, fimulque , qua ratione eam obtinere

VIIL. Ex occafione thematis : /Mulii enim

offint , oftendatur. Vide tit. Charitas.

»JU,'

funt vocati , pauci vero. .ele) : Oftendi poteft

nt,

