manus, dicens: Cumjam nihil dandum re-

ingenio zeque ac alter prompto. Faffus eft, fe

manferit, fumite meipfum , exemplo Chri-

B. Virginis a teneris amantem, ubi ad pravos

fti, qui cum omnia nobis donaverit , tandem

focios deflexit

tandem in vincula conjectum.

in cruce diduc&is brac

N

hiis nobis femetipfum

Sed cum li&tor defideraretur, ut vitam ferva-

obtulit.

ret, ait:'fe adid munus obtuliffe; Dolere fe,

fe munus debere in chariffimo capite exerce-

Proco Lutheranus: confu[us.

re, Dux ultra confuetum horv effluxerant ,

jjota i

"

ï:XXVIL Palatinus Miezislav'ienvüs* Polo-

& ideo Magiftratus indignatus, jubet nego-

Engelgr.

tium accelerari, Reus carnificem amplexus ,

1y&, 6

in feft. S,nus , Podolize

facerdotem fimplicem & indo-

rogat, hocfibi & fupremum officium praefta-

$L n ;

Carhari^. &tum ad prandium invitavit, ut a Praedicante

ri, utícelerum reus peenas det. Tandem edu-

P 9.f« judibrio haberetur, (erat enim hzereticus ille

&u fufpenditur: quo pendente confefíarius

''* 'Palatinus) Is, cum facerdotem varis quzeftio-

nibus urgeret, ac multa contra caput & mores

tandem palam rem omnem detegit.

Ecclefize diceret, ille àd omnia tacuit, & ad

)

ibrum conglutinatum

Palatinum converfus, d prandium , inquit ,

v. Quidam per 1

elþzJ "uf.

S.Gregor,

fum invitatur , non ad. difputandum. | Ea res ri-

yffen. ia

fui przefentibus fuit. At facerdos, cum pran-

LXXIX, Cum S. Ephremjjintellexiffet , foe - ^

ta-S. E-

Subla-

minam quandam Apollinaris,cui effe in delicii

SVI

hrem,

jylie

fus faero , tum forte illi refpondebo.

dice-

AR.P. Lohn; Bibl, Man. Tom. III.

£zz

546

Bibliothece quuaiir Concionaterie

dicebatur , libros habere fibi in cuftodiam tra-

Famuli audita re herum folati , & vitri hoc

ditos: IpfeSan&us vir f2eminam accedit, ape-

vitium fuiffe dicentes, aliud adferunt multa

rit, quisnam fit, fcripta illa petit, fimulans fe

cogitanti, ac pro omine mortis habenti. Poft

ejusdem opinionis effe, cupereque fe inde ea

dimidium hor?e etiam iftud frangitur , vocat

difcere, quibus adverfariis obfiftat. Mulier cre-

famulos & uxorem , jubet e noftris facerdo-

dula libros eitradit, fimulq; celeriter fibi reddi

tem Bruntruto vocari. Ínterea & tertium vi-

poftulat.At S, Ephrem pifcis glutino (nos dice-

trum allatum rumpitur. At uxor rata, ina-

remus itemer Haujenblater ) foliura folio ita

nem, effe metum, omittit confeffarium po-

conglutinat,ut,cum una pars ab altera prze ve-

ftulare. Maritus iterum urget eum fibi advo-

hementi vinculo fejungi non poffet, in unicam

cari, fed nihil efficit. Inde füb occafum diei

tabulam finguli libri redacti viderentur,atq; ita

coepit pallere , ac in. momento deficere.

mulieri reftituit

quae imperita cum fpeciem

Tunc igitur uxor citstis equis confeffarium

eorum externam falvam afpiceret, quod intus

evocat. At ferviin media & parva filva to-

eflet, intueri neglexit. Poft paucos dies accufa-

ta nocte errabupbdi vagantur, dum media

tur apud Orthodoxos divus fenex, quod A-

interim no(te hcrus moritur.

Confelffarius

pollinarem acciviffet, & cum illo fermones

miite tandem adduétus, mortuum reperit.

contuliffet. Itaque in judicium vocatus impiis

illis fretus libris ad ftatutam diem venit, ac di-

Orz'g'mes, lap[us ab amoi*e caftitatis,

pittip (

cere quidem pro fe, jam fenio confe&us recu-

100

favit, petiitque, ut ipfi libri proferrentur, ut

LXXXII. Nicephorus narrat, cum ido-Nicephos

ex illis refpondere potfet, & contradicere. Sum

lolatrze Alexandrie Originem cogerent, ve

] rus 1. 2.

thus idolo offerre ,

aut per fortum libidi-

haeref. 644

igitur delatoris focii frementes in medium li-

bros attuliffent, inveteratus ille dierum malo-

ni exponendum ; ut caftitatem fervaret, fi-

rum injuftiti»e judex, unum ex illis in manus

dem perdidit, acthus idolo adolevit. Chri-

ftianis inde exofus ,

odio & ludibrio ha-

fumens, explicare conabatur, fed cum glutino

vinctus non cederet, ad mediam ejus partem

bitus abiit in Palzeftinam , utibi mortem a-

aperiendam aggreffus eft, quam tamen eodem

nimre fuze plangeret, Atut venit Jerufalem ,

tota urbs, & maxime clerus, ob viri fa-

modo conglutinam reperit; quare ad alte-

Engelet

rum librum acceffit, quem totum adeo con-

mam, obviam proceffere, & obnixe roga-

fer 2

runt, ute fuggefta pauca ad populum dice-

Pifeh,

nexum reperiens , ut aperiri non poffet, tan-

ret; non permiffuros fe talem oratorem clin-

to rubore perfufus eft , acita perturbatus , ut

ex illo confeffü difcedens, confilii inopia

guem abire. Afcendit cathedram, tota Je-

h»rens, & exanimatus, in morbum incide-

rofolyma confluente. Promit Biblia , aperit

five confilio, five cafu incidit in illud Pfal.

rit &c.

49. JPeccstori autem dixit Deus:

Quare . tu

Infolitum mortis pro. Chriftro obeunde

enarras €9c.

Ad hzec fubito obmutuit , &

defiderium.

claudo codice, nihil przeter fufpiria, & la-

Lobbolius L XXX. Ni

colaus Trigautius S. J. ex India

crymas fundebat.

Unde & Auditores atto-

in via vi-

niti, eo filentio & lu&u in lacrymas folve-

tzl.r.c

redux narravit e pulpito, & privatim, quod fe-

bantur.

5. 3. 10

"quitur. Indus adolefcens, Paulus di&tus , viri

Exfpe&ant interim , dum digefto

nobilis fervus, male fuit ab hero gentili ob fi-

dolore loquiinciperet. Sed cum e lacrymis

in fingultus prorueret ,

dem habitus. Geftabatis longos pro more

fed flendi fecit.

finem non dicendi "

gentis capillos; quos aliquando herus impo-

tens ftringens gladium ejus jugulo intentat,

Feritar ódium garit,

Tieg

Cum juvenis , abfi£ , inquit , netam [ubita morte

feftoS]

pro Chriflo defungar / jube me vicatim €$ . oppi-

Nooli

| LNXXXHI. Caftroverdo Augu&inianus; €- Engelgr;

l

datim per. totum regnum. raptum , minutim , €9

quo ad valvas templi expedito , cathedram Dom,Pafr.

per otium concidi , ab ex.remis membris ,. €9 ar-

ocreatus confcendit, & provide id egit, ubi

$. 2«

ticulir fatto initio.

Eo fermone herus emolli-

enim veritatem viro potenti enunciavit, illi-

tus, invito pepercit, & pofthac indulfit, libere

co in exilium miffus eft. Idem indicavit mo-

Chri&ian'um effe.

tur-

nacbus quidam defiderio martyrii in

IMors mirabiliter. grammciata.

ciam profectus, intrepide aulam Soldani in-

greffus eft, rogatus , ad quid veniffet, refpon-

Georg

LXXXI. Vir nobilis in Alfatia P. Georgio

dit, ut mortem inveniam , véritatem tibi

Stepgelin Stengelio

,qui hzec habet,familiaris, in grabato

ovisPafch

praedicando.

CuiSoldanus: Ito ad Princi-

emblo 74»

meridari folebat, dives, & qui uno intuitu no-

pes tuos, prvedica illis veritatem ; & mor-

vem vicos fuos ex arce poterat videre, in pau-

tem cito invenies, quam apud me queris.

peres & religiofos beneficus. Is cum aliquan-

do pro morte a meridie quietem capere vellet,

Somntus. gie . fufceptus.

juffit in menfa Chryftallinum calicem rubro

vino plenum locari; quo poftea fomnum di-

. LXXXIV. Sereniffimus Leopoldus Archi— Vite p. r«

lueret, quod erat illi quotidianum. Decubuit

dux Auftrize no&e quavis, &in graviífimis ne- * 2.

igitur valens acfanus , cum coepit illi cogita-

gotiis nunquamtam fero cubitum ivit, quin

tio de zeternitate illabi; videtque vitrum fua

prius precibus confüetis, & examini con-

m

fponte velut i&um cum fragore diffilire. Ter-

Ícientive vacaret.

Quoties vero vefperi de-

ritus tintinnabulo, ut folebat, fignum dedit.

ratam ex-

Oml 2

cumbebat, afümilaþione pia adumb

Vg

tremam

Apenclzx Hi jïorza.

&

8

47

tremam un&wnem adhibebatfibi cum aqua

Dei tlmowm & ammem

" hinc Deum fummo

benedicta ( ut.olim fecit P. Wolfgangus Gra-

odio profecutus, omnia fcelera excogitavit ,

venegg) &dicebat: Per iftam fanctam unctio-

&fecit: & ne quod proteriret; Navarri cafu-

Ín eo ubi venit ad Tracta-

nem, & fuam piiffimam mifericordian indul-

um fummam legit.

geat mihi Deus, quidquid in anima per cordis

tum de confeffione &.poenitentia, gavifus

alffetum, & paülones internas commifi; &

nova peccandi occafione & facrilege confi-

quidquid in corpore per fenfus externos con-

tendi, ftatuitid agere, & reipfa egit, Sed con-

tra rationem & virtutem deliqui, Quibus fub-

feffarius fufpicatus e confitendi modo , homi-

debat commendationes anime : Proficifcere ,

nem angi, & pudorem fubeffe , multa de Dei

anima mea chriftiana , de hoc mundo in No-

mifericordia dixit, hortatus ad ingenuam con-

feffionem..

mine Dei Patris omnipotentis, qui te creavit;

Tunc mlh,r intus commotus ,

iu-

in Nomine JEfu Chrifti Filii Dei vivi,

qui pro

ter lacrymas & füfpiria facerdotem rogat , an

te paffus eft; in Nomine Spiritus San&i , qui

tantis peccatis fit venive locus.

Qauod ubi a-

in te effufus e&

in nomine omnium Sancto-

bunde intellexit, omnem vitam illi expofuit ,

rum & San&arum Dei, Anima mea ! fit in pa-

& animum ad rehgione*n adiecit ,

totus jam

celocutus tuus , & habltatlo tuainfancta SLOII.

alius, in ea triennio vixit, ac viribus defici-

CIEHG

cmcmxum amrlems peroravit :

0

Hpocrifir - detela, -

qumm'udet me vite praterite / Sced talir debebat

Difeip fer,

LXXXV. Diícipulus de. Moniali fcribit ,

e[fe Dominus ,

qm tantum yeccatorem in gratiam

Vietno,

iQQ.

quie confeffario fuo ream fe multorum. fcelgæ-

reciperet.

ita pie obiit..

udg

yum afferebat ,

ob quze & ipfa & alii a Deo

Rrel f

ple&erentur,

Confef/arius ratus , latere hy-

Zlliud e]wdem,

pocrifin, refpondit: Sane credo , quod ais;

ntiam hoc idem ab aliis audivi de te d1c1

tum

LXXXïX Pater quidam filiam própriam n,,d 8. t

illa excandefcens ,

mentiris , mquit

ut &

adamavit, & corrupit ; Mater füfpicata fcelus

hic , qm tibi hzec d1x1t

(Agalma dl&a lectae pletatis matrona) filiam

increpitam defpexm

Filia indignata matrem

: aantia reprelïa

veneno tolht, Pater domum reverfus id in fi-

Engelgr.

LXXXVI. Toparchà quidam dives , d-

lia quidem minus caftigavit, verbis tamen gra-

er ?7,

Paích

rardus a Kampis , amplas fibi zedes ftruxit ma-

vius, .quam putabat, perftrinxit. Ipfa etiam fe

gnificas, ad quas initiandas cum ad lautii con-

patri jam odiofam rata, nocte patrem fterten-

vivium vicinam Nobilitatem invitaffet .

forte

tem fecuri obtruncat. ugit inde ablata præ—

gloriabundus percontabatur ex convivis- an

cipua füpelie&ili ,

ac fe daemoni devovet ,

omne fcelus pm]e&a Forte in templo ccn-

non putarent, fe terreftrem aliquem Deum effe

ac undequaq; felicem, aliis affentantibus, unus

£ionatorem audit, miferícordiam Dei laudan-

fincerior, unum, tibi, ait, foramen adhuc in do-

tem :

inde commota poft concionem Eccle-

mo tua obftruendum eB: utíisex omni parte

fiaften adit, di&i veritatem exquirit, confite-

felix. Roganti hero, quodnam illud foramen

turt,

poenitentize loco jubetur denuo die pro-

effet, 1efponmt ofhum, per quod brevi ad coe-

ximoo concioni adeffe ; ubi tanto ccepit dolo-

meterium effereris, & hanc domum alteri re-

fe de peccatis fuis obrui,

ut illico fit mortua.

linques. Eo di&o , perculfus herus, fzeculo

Vindida laudalnlzy

fpreto, ad rehglonem fe contulit,

XC. Godefridus ab Afchaufen Emf'copuvïnd Sgoec

Occultis. pauperibus Jubvenicudum.

ES

Tdem'in

LXXXVIIL. P. Theodorus van Münfter Or-

Herbipolenfis cum ahquar-do tempeftas &im Tu

grando omnes pene in agro fruges perdidiffet, gendbuch

feftoSi . dins S. Francifci, qui Bruxellis triginta mil-

chm- "bus pe&zterorum extrema Sacramenta admi-

dixit, fe ulturum in Deo hanc jacturam , ac fe ; : 9. 39"

v

ingeht.

plures modios frumenti, quam aliis annis , in

Jom hi

niftravit, a viro nobili ad lautam meníaàm in-

8

vitatus, rogavit , ut vellet Ce totferculisunam

pauperes erogaturum, Et paulo poft fa&tus

eft lmpem Princeps.

alteramve lancem in pauperis te&um deferri

curare. Annuit herus; at ille famulo lantam

J'octio mzmbzlm

lancem tradit, & mappam impofuit, Jubetque

fervum retta ad forum pergere, & ei domui

XCï deam falutis -ftudio folitarie vi- !Mcup in

vens,ab aliis fuit laute habitus, fubmiílis cibis ; Prompt.

lanceminferri, ad cujus januam mappa a ven-

to deferretur.

Servus obfecutus, ubi ad.ma-

ibi vocem audiit: 2fve paffe porce : Aöyeïtens it.O. LXS-

gnifici aedificii fores vidit mappam excidere ,

igitut ea' voce fuum otium & commoda repre-

nihil inopize illic füfpicatus , redit re infe&a ;

hendit, peregreivit. Iterumautem audiit: Sul-

jübetur P, Theodoro redire, & facere, quod

vt pecur errans ; Anxius igitur,

quid faceret ;

aute fuit juffus. Sed mappa eodem loco excuf-

cum nec folum nec peregrinum Deus eum ve-

faeft, Aditi igitur, & intrazedes admittitur ,

lit effe, ftatuit fe obedientize fubdere, Cum igi-

& numerofam prolem reperit tune filiquas

tur in eremo ad Abbatem iret, is ei dixit: Sal-

itg P.f

porcm um comedentem.

ve, fili obedientize, implens voluntatem Dei.

[ n

Mifericordig ïliujïw ]þemmem.

T idei Catholzcæ æjhmatw.

idem

LXXXVIIL

Salmantice fuit mercator

UXEIT, Audmt Leopoldus ahquando a

b Nlcol Á-

Dom.2

oredives ,

qui alea omnia perdidit, fimul & -

augufh[*imo Patre Ferdinando II, dici, fuis fe

vanc, vit,

po& Pafch

R.D. Lohi. Bibl. Man, Tom. LII.

P3.62

442

regnis

N

8

Billiothecg . Mamualtr Concioxnatoxiiæ

*

x

regnis renunciaturum potius , quam ullam

£um gati , qu(mïtum fiomo. moribundus. Chriftus

amplificandee fidei occafionem neglecturum :

vero dans ei tria fpicula in manus addidit: Z/i-

Malle.cum conjuge fe ac liberis folo fcipione

ge um horum. In primo autem fcriptum e-

inftru&um ire in exilium , ac folo pane & a-

rat aureis literis : /Merg injurie, In feeundo :

qua vitam trahere , malle fe in fruíta conci-

Meræ,injïrmitatef. In tertio - /«era verbera . ab

di, quam injuriam DEO & ecclefiz illatam

hoftibus. Cui illa a B. Virgine animata , O Do-

tolerare : Orare fe demum DEUM, ut fi

mine, inquit, fi vis, concéde omnia. Tum . Chri-

morte fua catholicam Religionem promove-

ftus : Zdccipe ,

re poífit , toto mundo Ífpe&ante ab infami

C? cum fhis virer , ut fo;'ftz'te( gu-

gnes,

carnifice capite plg&atur.

Jaurus im homorem S Makci

V'ocationis neglefltg pona.

cicuratzf:.

Engelgr.ï

Otn. 4,

XLHL

Nicolaus Lancizius Rom:ze in Con-

vitu Romani Seminarii anno 1602. juveni

poft Pa-

XCVII. In xplüribus Lüfitaniæ locis FeftoEx literis

Steph

fÍch. c. 5

praeftanti octodecim annorum exercitia tra-

S. Marci Parochus loci it cum multis fuoruminde1673.

didit, quze magna pietate obiit. Confeffus

in fivlam tauris ferocibus plenam; afpergens-"ttiffis.

M 40

generaliter ante abfolutionem petiit, an pec-

p,[ «

que unum de ferociífimis aqua luftrali, Mar-

$62

catum eífet, non exequi divinam vocatio-

cum appeliat, qui mox fequitur inclaman-

——

nem, Pater ei refpondit , cum fit confilium,

non praeceptum, poffe fine peccato negligi :

tem, feritate omni pofita, ceu catellus, aut

agnus. Ingreditur igitur templum per con-

Sed multos damnari, non ob eam neglectam,

fertam plebem , affiftitque ante principem a-

fed ob peccata mortalia, in quibus Deus ta-

les in f2eculo morituros przeviderat. Ita huic

ram rei divinze & concioni , nunc ere&us in

7

pedes, nunc humi procumb

ens, tanta man-

juveni contigit. Profe&us enim ad Acade-

fuetudine, ut licet a pueris laceffitus , & varie

miam Maceratenfem , ubi Juri operam dedit ,

evulfis etiam capillis vexatus , ne fe moveat

foeminz amore captus , a rivali juffus ab ea

quidem , totus blandus. Sacris pera&is ea-

abftinere, cum redit no&u , lucente luna , ab

dem manfuetudine fupplicabundus per eccle-

eo pugione confoditur. Confiffus confeffa-

rium inclamat,

fiam populum fequitur , donec a Curione di-

fed antequam adeffet , mo-

riþur,

miffus filvze & feritati «pri&inæ reftituitur. **

/

Error de prædq/linatibne ingäniüj&

Dez: Jummus ofor oge B. Vir ginif ;

eLettus.

COWVET U.

lde!ii Do,

Ideh in

XCIV. Fuit,in Hifpania homo fceleratoe

XCVIII. Ludovicus Landgraviüs, ut ha-

19. poft —

fe& At-

bét Caefarius l. 1. hift. c, 27. propter deplora-

pentecoft,

fumpt. 5.*

vitxe, & flagitabat vehementi in Deum odio,

tam vitze licentiam a viris religiofis non feme

*

certus nunquam confiteri; vitavit omnes

conciones, & privatas commonitiones, Ali-

correptus, ut refipifceret, illud femper retor-

fit: Si przedeftinatus fum, nulla peccata po-

quando no&u vigilanti adeft B. Virgo, & be-

tuerunt mihi regnum coelorum auferre ; fi re-

nigne eum intuita, eum ita eo afpectu emollit,

probus , nulla bona opera conferre.. Subinde

utlacrymans foeditatem füorum peccatorum

inlethalem morbum incidit, vocatur medi-

agnofceret. Unde seger fümmo mane ad fe

cus,qui, ut erat vir prudens & gnarus , quid

vocat e Societatis Collegio facerdotem. Mit-

Ludovicus dixiffet, ait ei, fruftra fe advoca-

titur Pater Jo. Eufebius Nierenbergius ( qui

tum, Si enim venit mortis tuze, inquit , non

hzec ipía fcribit in vitaS. P. N. c. 23.) cui om-

poterit te cura mea eripere : Si vero mori-

nia vitx atta detegit exactiffime per tres ho-

turus non es, fuperflua erit medicina, Ad hzec

ras. Tam ferive fubitzeg; mutationis caufam

eeger: Quomodo fic refpondes ? Tunc medi-

rogat P. Eufebius, cui alter ait: Quod audif-

fet; ad falutem conducere, B. Virginem falu-

cus ei mentis errorem detexit, & refponfum

ad medicinam animze transtulit. Und

e a:eger

tare Angelica falutatione , fe illa ufum effe,

convictus ,

de cetero, ait , efto medicus ani-

Vovit dein, fi convalefceret, religiofum fe fo-

re. Urfi tamen Pater, ut a Deo felicem fibi

m2 mese , quia per liuguam tuam medicina-

lem Deus me libe:avit 4 maxix;no errore.

a vita tranfitum impetraret : Quod ultixium

indulfit "Deus-' , & ita pie mortuus eft,

Comwerjïn aclmïmnda.

XCIX. Juvenis inceftum cum forore com-Difeip. lit,

Dignitas in. penam data.

mifit, monentem idcirco fratrem occidit ; -- €Xem»

Anaftaf.

XLV. Cum Phocas Imperator horribili

Nicenus. flrage fzeviret , quidam fervus Dei humiliter

Tum & patrem, qui eum exhzeredatum & ur-"" **

be pulfum in vita fervavit , clam regreffus in

in quzft. cum Chrifto expoftulabat : Domine, cur feci-

S. Script. fti eum Im

peratorem ? cui refponfum a Deo

urbem peremit, Sed ubi pro concione audi-

quzft, 15.

vit illud Ezech. 18. fn quacunque hora €$c. con-

delapfg 'vqce ; Quig non inveni pejorem,

feffus eft magno cum'dolore, íacerdos eum

Veri fervi .C/iüjfi qui ? :

juffit accedere altare,in quo fuit imago B.Vir-

ul

P.Capan XLVI. A

ginis habens Chriftum mortuum in finu fuo :

Taufch ing

nno 1464. B. Margaritz , celfiífi-

Ubi B. Virginem enixe rogavit, ut fibi veniam

ty t

zatre do-

?e nobiliffimseq; ftirpis foeminze, cum ab ali-

a Chrifto impetraret. Inter has tam calentes

te Pt

is multa pateretur, B. Virgo dixit: //le folus meus

Ale.

lor. k 3.

preces cor ei ruptum eft, & mortuus Ijacuit

Xudri p

praxi 4.

Qnïp s

$.

& Filii mei [ervus eft , qui femper paratu; q/i—tan-

ante altare, Sacerdos fuperveniens, ratus eum.

vive-

äppmdm Hifloria.

549

vivere & qulefcere ; dum fürgere jubet, mor-

ret,fcire eum, utpote hominem du&um, id

tuum reperit.

do&omm virorum fententia nefas effe. Idem

Sequenti die juffit populum

proeo orare. Tum columba candida circum-

rogat cum laerymis przfens ejus confo-

volans in confpe&u populi fchedulam , quam

brinus: Sed fruftra,

meriens cum vocein

roftro tenuit, ante Sacerdotem projecit, in

perdidiffet, fipgnum dedit,

noile fe benefici-

qua fcriptum, fuüit: Animam hujus fuiffe in

um 1eï1gnare. Moritur , damnatur ob hanc,

ccelum deductam, antequam calor naturalis

utipfe cuidam religiofo ex Ordine S. Domi-

a corpore ejus recefliffet. Eadem Íchedula ía-

nicl aperuit , cauíam unicam,

cerdos juffus elt infinitam Dei mifericordiam

cominendare üqmdem fincere confiteantur.

Vma [pes. i. hominibus-

CII. Ia Belgio nuper vir infignis moribun-

Er ngelgr.-

de Affum,

Bmeþcwrum pluralitas caufa

dus xmpïomwt auxilum uxoris: At illa ne-5 y (b 4-

damnationis,

ganïe

id effe in fua. poteítate, filium rogat

t lerig

deiözs,

primogenitum ; qui cum & 1pfe gemens di-

fs.

St'»phan.

.C. Anno 1238, Epifcopus Parifienfis cum

ceret , fe dolere » quod juvare patrem non

M:noch.

p. 1. cent,

omnibus ibidem Profeíloribus Theologiv in

pefïet vocat fecundum , tertium , & c»ete-

g. 6. 2I

aula capituli Dominicanorum colle&is ven-

ros ordine filios, & filias; demde famulos,

tilavit quaeftionem illam: An liceret plura.be-

& ancillas , quetque fingulatim compellans.

neficia poílidere. Decifum fuit, non licere

Cum vero ormnes dicerent dolentes, íe opem

duo beneficia tenere, fiunum annuas oulnde—

ferre illi non poffe, ingemuit , & dixit : o va-

cim libras Parlüenfis monete ferret.

4Aribus

nas hominum curas ) tantum ttbz

uxor , vobis

annis ante eadem quaeftio fuit agitata ibidem,

fili, filie, [udavi ,

£ munc a volis déferor ! o

omnibus idem afferentibus, proeter duos, quo-

quanto fabm.r Deo þi wj[em €zc,

rumunus fuit Philippus Cancellarins Univer-

fitatis Parifienfis, & Arnoldus, poftea Epifco-

Merces mundi. vata pr Chriflo.

Engelar.

us Ambianenfis. Cancellarius tandem zeger

.CHI. Lucze civitate ltalize agyrta quidam

!incomm,

l

e

thaliter, monetur a Giuilelmo Epifcopo , ut

uiad quasvis zedes fubüitens & lyram pul-

fidei'$. 3.

opinionem fuam defereret , & unum de duo-

5

E

ns ftipem emendicabat, extrufus undicue ,

bus beneficiis fuis depcneret Renuenti pro»

& illufus moeftus in templum fecellit, & aite

mifit, de fuo tantundem ei daturum, quan-

argenteam Chritti imaginem wnhitens que-

tum valeret alterum beneflcwm Sed mhll ef-

ftus eidem eft , fe totum diem ingrato mundo

m Do

fecit. Cancellarius enim ait, experiri fe velle,

gratis lufitfe : EE

jus igitur honori nunc fe lufu-

, pof

utrum plurium . beneficiorum poffeffio poffit

rum; & fimul ïyra ludit. &t ecce imago ar-

xtecol

effe caufa damnationis. Ita moritur, Poft pan-

genteam crepidam,'quam habuit in pedibus ;

cos inde dies di&o matutino videt juxta feni-

in finum excuffit,

gram umbram, velut hominis. Epifcopus -ni-

hil territus crucis fignum efformat, ac rogat,

N

Rara converfoo pzæl'æ Hæmem

num fit in ftatu falutis ? Kgo, ait umbra, fum

dejþonjlztæ

!

inimicus Dri, : €2 ejus infelix creatura, . juffa cla-

n vita S,

rius eloqui, pergit : :Ego, ait, fum anima Pfhilip-

CIV. Puella infignis, ac prædmtm ut cre- *ä

eti! de

pj cancellarii. Roganteï Eplicopo

unde elílet

debat,juvenis amore mutuo capta, cum eo Acanta

tam mifer , in quo ftatu effet; relpondit; fe -

matrimonium iniit ; fed poftquam ab ara, ubir:Splend.

iernum dammtum » fubjunxit tres caufas. Pri-

rite erant conjun&l difcefum ett, incubili re- Xo-

mo, quod ob avaritiam parum admodum de

perit, fe daemoné habere pro marito, qui eam

yeditibus beneficiorum erogaffet in pauperes.

mox juílit re omni facra, & amuleto abítinere

Secundo ob pertinaciam in defendenda con-

ardente vultu, protenfis ungulbus interitum ei

tra tot Docores pluralitate beneficiorum,

minatus. Dein per fpeciem pietatis fimulatze

Tertio ob lubricitatem & lafciviam , cui diu

jubet eam facram Cornunionem fumere , fed

non abfumere ,

fuit fubjedus eum confciorum rnagno Ícan-

& domum fecum ad injurias

dalo. Tum damnatus quzerit ex Epifcopo, an

ulteriores ferre. Ante omnià vetuit , ne Petro

iam adeffet finis mnundi? Cum autem Epif-

de Alcantara fe in confpc&um daret, aut lo-

copus imiraretur ,

eum utpote Doctorem h»ec

queretur. Moris eft in Hifpania, ut Patribus

Francxfcams obviieorum vel manicas, vel fu-

rogare : an non videret fe vivere ; omnes aue

ifcp. l

tem homines ante finem mundi.mori debere :

nis, quo cinguntur, extremii ofcalenturx Etut.

| x

AVoli mirari, ait umbra, hunc quaftionem : Quia

folenne eft,foeminis praefertim,niti in vetitu:,

m

uec [cientia , néc opur , mec ratto eff apud inferos,

illa cunoütate tatcta Petrum v1dend1, cum dua«

His di&is evanuit,

bus foeminis ad monafterium ambulat. Obvio

Epifcopus autem Clero

Íuo rem omnem expofmt

Petro du reverentiam exhibent : At diaboli

uxor aufugit. Unde Petrus divinitus edoctus,

, Aliud imile,

eam humaniter nomine compellat , & ad fe e-

Paul Bar-

CI. /Éger facerdm Thoniam Cantiprata-

vocat : Habere fe paucula, quze illi dicat. Ac-

ry demor. num ( qui fuit Epifcopus Camberienfis, difci-

cedit ergo, fagam honoris colore excufans:

te Pauli

A condlfcmulus S.

ían&us Petrus denuo eam humaniter faluta-

pulus S. Alberti Magni,

& Ale-

Thomoe) ad fe in fupremo morbo vocavit , ut

tam, jubet fecum confidere feorfim , & falu-

xandri p.

Tho-

Interea in obverfo

2.9p. $

morienti effe vellet folatio & auxilio.

taria cum. illa loquitur..

mas hortatur, ut, unuin e fu:s beneficiis rejice-

a'ngulo ipfe fpe&rum ftygium videt, quod

mariti.

ZLeER

M

559

Bibliothezs Manuatis. Concionatoria

mariti fpecie fzeininze minatur exitium, fi Pe- — ocalo & voce ad puei*urii converfis : Ecc? Re-

tro verbum refpondeat, Quia igitur vir fan-

formator ecclefig, Matri dein folicitze, quid fi-

&us humanitate fua nil apud eam effecit;ultro

bi id vellet, Epifcopus rogatus dixit: Quod

ei fcelus & totam rei feriem exponit, occalio-

effent verba facerdotis, toteífe de puero o-

nem, qua fuerit deducta ; ingentia flagitia, quze

racula.

cam dovemone patravit ; & omnes ejus pravas

cupiditates, confuetudines & cogitationes, Ita

Examinïf' pro Epif;:qpa'tu fubeundi

metus exanmmat,

commota, & fulmine icta, ingemuit, dolet, ve-

niam petit, humi procümbit, petit a peccatis

& ftygio maritoliberari, Igitur S, Petrus pro

CVIL Cum Romoe quidam coram Cle-[ vita S,

mente VIIL. pro Epifcopatu Genevenfi effet Franc, a.

poteftate dzemonem alloquitur, jubet eum a

examinandus , aderat & Hifpanus, vir doctus,l. 4

feminarecta inorcum abfcedere, ubiad diem

eadem de caufa examen fubiturus, qui, ubi vi-

judicii usque alligatus permaneat. Et illico dze-

dit praeter Pontificem, tot Cardinalium , Epi-

mon evanuit. At illa jam libera, tota fe S. Pe-

Ícoporum, Generalium , Ordinum , ac Do-

tro permifit, & conféffa priore fcelera, pie vi-

&orum confeffum, ita extimuit , ut deliquium

xit, ac poft paucos annos fanéte obiit, Quze res

paffus debuerit efferri * Solari eum juffit Pon-

dein vulgaf:a.multos ad'poexlitentfiam adduxit,

tifex, expeditas jam eflfe literas Epifcopatus ei

conceffi : fed nunquam fe collegit. Itaque in

vt fmagfiae: SS. ! Dominici &'3) Fyancafci

,

hofpitio fuo , quo erat indedeportatus , mo-

anie ip[or. gf&æ.

Fitur ; metq/ -exanimatus.

CV, Centum &,,ämþlius annis in templo S.

Jacob

Sophize Conítantinopoli vifebantur duze affi-

| judæz montibus mirabiliter coeun»

Lobbetde

dibus äbn*/:lujä.

S. Domi-

x:x imagines : UnaS.Pauli cum hac epigraphe:

minico 8.

ÀyiG» Ha9AG» , Sanctus Paulus: Altera S Do-

CVIIL Cum veniffet Alexander M. ad mon- S. Ánto-

1,

minicit xeAós Acpwisee, bonus Dominicus, &

tes Cafpios , miferunt ad eum filii captivitatis 9- P« I

040 c.

ne alum crederes, veftem gerebat,qualem dein

deceim tribuum ( ex edicto enim tenebantur ,

S. Doininicus, & Ordo univerfus ^ Venetiis

egredi non licere) poftulantes egrediendi licen-

2, äT 10,

autem Joachim Abbas , qui feptuaginta annis

tiam, cumq; quzefiffet caufam captivitatis, ac-

vivere ante defiit, quam vivere inciperet Do-

cepit, eos receffiffe aperte a Deo Ifrael, vitulis

minicus, in z:ede S, Martii duas tabulas appen-

auteis immolando, & per Prophetas Dei prze-

dit, quarum una referebatS. Francifcum grifea

dictüm effe , eos à captivitate non redituros.

vefte fune przecin&y.m, pedibus nudum, cica-

Tunc refpondit, quod arctius eos includeret.

tricibus in manibu$ pedibusq;. imo a lateris

Cumque angufíta viarum obftrueret molibus

vulnere, una manu crucem geftabat, altera li-

bituminatis, videns laborem humanum non

brum. S. Dominicus autem in vefte, qualem

fufficere, oravit Deum 1frael, ut opus illud

hodie Dominicáni gerunt; una manu librum

compleret. Et accefferunt ad fe invicem prae-

habebat, altera geftum concionationis prze fe

rupta montium , & factus eft locus immeabi-

ferebat, fub hoc & illo legebatur hzec Epigra-

lis; ex quoliquido apparet, non effe Dei vo-

phe: .Sun&lur, San&tus.

Prolufit iisdem idem

luntatem, utexeant. Egredientur tamen cir«

Boef.

i

Abbas vaticinio S. Zacharize Prophetee €, 11.

ca finem muadi magnam

a

hominum 1ïragem

Et affumpfi mili duar virgat : Unam vocavi de-

fa&mri.

/

corem : literam funiculum , €9 pavi gregem, .

1

Dominici Virgam vocavit decorem , ab habitu

Jiraculofa trium. Fratrum e Z'aþtï-

& puritate, ac candore virgineo, qui S. Domi-

witate liberatio.

nico & Ordini datus eft, & habet lilium pro in-

; CIX. Tres F

ratres Ordinis Equeftris S.

JO« jac.Befi-

fignibus, S, Francifci vocavit funiculum , quo

annis ex Picardia oriundi , in Gibellino praefi- us.l. :. p'x

Ctdn

fcilicet przecin&us erat, in fignum poeniten-

dio, pecus ablatum recuperaturi, infidiis occu-

:

'DWI (

tize, & vit»e aufterioris. Et hac & illa virgaChri-

P

ati, capti funt, du&ique Afcalonem , donati

19,

ftus olim pavit gregem. Pavit etiam S. Domi-

funt Soldano Cairi przfe&o /Egypti, a quo

nicus, &S.Francifcus.De virga funiculiS.Fran-

jufli fevere, pc x mortis minas, fidem Maho-

meti dare, negando in carcerem tetrum mit-

cici dictum eft Ifa. 3. Erit p *ZQna fuuculus,

tuntur, aqua & pane vivunt. Tentati ad facri-

Áfirum de S, Dominico pre[agium,

ficia promiffis & argumentis, reprehenfique a

Jbid.8. . CVI. Cum die fefto S. Dominicum mater

Soldano nihil cedunt. Ille mittit filiam Ifme-

adduxiffet ad audiendam miffam, facerdos, qui

niam, ut eos alliciat ad Mahometem ; paret il-

tunc faciebat facrum , cum ad populum con-

là, illi perftant, de fua conftantia, de Chrifto,&

verfas pro more dicere vellet : Dominus vobis-

B. Virgine multa éi dicunt: abit illa dubia fuze

cum : ad puerum dixit: Ecce Reformator Eccle-

religionis ; illi interea traduntur in deteriorem

fie! mox cognito errore, ut putabat, denuo

carcerem, filize pater claves tradis.Mane affert

Ms

converfus dixit: JEcce Reformator Ecclefuz,cum

illa, ut fuit juffa, aquam & pauem, excufat vi-

dicere vellet , Dominur vobiscum, |Ubi autem

&us tenuitatem ; iterum difputat de fide, ma-

facerdos ad librum rediit, recurrente iterum ,

xime de B. Virgine, abit illa inflammata petit

ut credebat, errore füo , ad medium altaris

B. Virginis imaginem, jubet illos eam confor-

jam tertio regrediens, enititur tandem dicere:

mare, promittit invicem libertatem , & lau-

Doiinus vobz'fcum ; fed & tertio protulit illud ,

tiorem mehfam, illi petunt inftrumenta, Fra-

ter

55f

AAypendix : Hifloria,

ter, qui, ut alii duo, ignarus artis fculptorize,

Parentes exemþlo filitincitati, fzeceulum defe-

imaginem promifit, a duobus reprehenditur ,

]

runt; Pater S. Dominici,

Mater C,iiïerci-enfi-

ob levitatis puniend?e periculum, rogat Deum

um Ordinem ingreditur.

£

proimagine, obdormiunt, per Angelos in-

AMartyrium | Scenicum,

terim imago B. Virginis adeft, cum luce &

grato odore & mufica; veniente Ifmenia ma-

CXII. Beatus Joannes a cruce primus e vi- Paul. Bar-

ry in cent.

nentimmoti: donec adfe reverfi imaginem

ris, qui e Carmelitis reformationem S. There-

ill.Domu.

fize fecutus eft, in omni vita erat martyrii avi-

Y g.

oftendunt , artificem imaginis detegunt, 1lla

Deic, &

QATR

Mahometem ejurat, promittit baptifmum fe

dus, di&titans, id effe Ordinisfui, maryrium y

. F.

recepturam , donatur imagine, clam venera-

exfpe&tare ; cujus fub reditum S. Elize multi

fint futuri compotes.

Swpe exercitii caufa

turimaginem ; patrem adit, fingit, illos pau-

latim flecti. Nocte fequenti apparet B. Virgo ,

cum cveteris fuis religiofis aliquod martyrit

baptifmum, & fuum ei Nomen fpondet, Con-

fimulacrum repraefentabat: Ibi unus agebat

perfonam tyranni, alterjudicis, alius accu-

vafat fua, no&teque media ad carcerem fponte

patentem tendit, excitat. Ambulant fecuri per

fatoris, alii carnificum; aliiteftium; & foepe

mediam urbem, portis urbis fponte apertis ;

tam ferio joco res agebatur, ut, qui fuit accu-

fatus chriftianze pietatis, quafiferio res agere-

aquam feuflumen obvium Angeli ope trans-

inittunt. Cumque quatuor horas no&e pro-

tur, etiam fanguinem pugnis extufum pro-

funderet,

Ipfe autem plerumque martyris

greffi effent, illa fatigatur. Obdormiunt om-

nes; fubinde ducuntur in Picardiam ; mane

perfonam affe&abat, atque ita tyranno re-

paftorem offendunt, a quo intelligunt, fe in

fpondebat ,

velut ab eo re ipfg captivus tene-

retur.

pariaeffe, Turcicze linguze ignaro paftore. Il-

lafecuta, frater imaginem ad arborem relin-

Ànfo

quit, redit, madidam a novo fonte reperit ;

Debitum ob Lzmbïem rC'/zriþz' libera-

liter remifjum.

ID'P' l

4' co

promittunt templum imagini ad arborem :

CXIIL. Petrus Gironius,

Urenae Marchiu ,Rhod.l, &

510

cum ob incommoda duce paftore locum mu-

tant; domum redituris imago in horto gra-

