nes quotidianas talium lapfuum gravitatem ac

membris participetur illa plenitudo gratiz ,

periculum accuratius perpendat, (id quod vix

quz a Chrifte Domino ac Salvatore noltro

unquam ferio faciunt fzeculares, ) hinc fit, ut, i

ut capita promanat. Éx quo major utique

Theodoro Studita teíte , piis implexus coti- S,Theog,

ipfius Chrifti gloria exiftit, cujus & visin me-

tatis & diftentus, hoftiles laqueos evadat.Un-Studita

fs

rendo , &liberalitas in donando, magis ac

de de eo verificatur illud S.Chryfoftomi : avi-apiidLan.

DA

cula femel capta laqueo, mox elapía , & cer-9P9fe. 1.

magis ülu&ratur.

vus in.rete decidens & effugiens, iisdem ite-«

" ï;ryf.-

Facilitas.

rum difficulter capitur : nam cuique eft expe-

bo. t15,

rientia cautelze magiftra , hinc , ut Salomon d popal,

Prov. Is

Plat. !, r,

IV. Sicht fi cui tranfeundum flumen

ait, fruftra jacitur rete ante ogulos pennato-

rum.

6.22,

eft,/navi vel ponte facilius tranfitur , aut

V. 17

fi terra iter faciendum , jumento aut rheda

V. Quia irroratur

: frequentiur : tum. quia

facilius peragitur, quam pedibus ; ita iter ad

religiofi voluntas tota eft in lege Domini ob-

fervanda defixa, atque adeo juxta S.Davidem

"

Deum & alteram vitam facilius per vehiculum

aut navim religionis , quam pedibus vitae f2e-

fimilis eft ligno plantato fecus decurfus aqua-

eularis, peragitur.

,

gaDeum

yum : tum quianipfe fe liberaliorem er

d

exüi-

y

Bibl, Man. Tom. JII.'

"A P.. Lohn.

i

;j|

r

ä

12

Bibliotfecee Manzalis Concionatoríe

exhibet , atque adeo meretur etiam viciffim

quis a cella in infernum defcendit ; quia vix

DEUM liberalem in dandis gratiis experiri.

unquam aliquis , nifi ccelo: praedeftinatus

Wading.

Unde merito B./Egidius Francifcanus cuidam

ea usque ad mortem perfifüit.

!

?in

to. 2. an

nal. an-:

feculari quzerenti, an poffet in feculo divi-

VIII. Quia purgatur citiur : id eft , a purga-

no r265, 1àm gratiam fibi conciliare ? Refpondit : Po-

toriis poenis liberatur ; tum quia ipfum vitee

n. 34.

tes quidem, fed mallem ego gratiam unam in

religiofa genus eft quodammodo perpetua

Jl

monafterio quam decem in feculo.

Quae

poenitentia & fatisfa&tio , juxta illud Thom?eL, r. e,.

enim in monafterio obtinetur gratia , ea &

Kempenfis effatum : habet magnum & falubre24. S.-

creícit facile, & facile cuftoditur, quod is , qui

purgatorium,qui fibi ipfi violentiam frequenter

! monafticum fequitur inftitutum ,. ab omni

facit, & carnem omnino fpiritui fübjugare co-

mundi ftrepitu & follicitudine.perturbante ,

natur: tum quia mortem crebrioribus & effi-

(qua magnum afferunt gratize impedimen-

cacioribus fuffragiis , operibusque a fratribus

tum ) fejunctus fit, aliique fratres piis adhor-

fuis adjuvatur : tum quia quamplurimis etiam

tationibus & fan&isexemplis a malo eum per-

indulgentiis religioni conceffis a

$H

purgatgrio fe

frp?

- trahant, & ad bonum incitent; fecus vero fe

liberare poteft.

res cum gratia in feculo requifita habeat , ubi

IX. Quia remuneratur copiofiurs : uti pulchre

laudatur potius , qui malum operatur: &

S. Anfelmus oftendit, dum dixit: Omnis ho- S. Anfel-

L

irrifioni eft expofitus , qui bonum operari co-

minum vita fimillima. eft rotze frumentarice , mus apud

natur.

qu: nunquam moveri & verfari definit. Seq Flat. l.x.

& Ch

S. Bern,

VI. Quia quie[cit fecuriur: tum quia a. curis

c. 3.

ho £

f. 46.

intereft. inter homines , qui eam curant. Alii

fa.

feculiliber eft: unde S. Bernardus alicubi ait :

enim farinam fic defluentem negligunt, ut -

Tor.

inCent. ]n Ecclefia le&um , in quo quiefcitur, clauftra

tota in flumen elapfa pereat , uti feculares , .

$, B

. effe exiftimo , & monafteria , in quibus quie-

qui nunquam mentem ac cogitationem ad

gui

te vivitur a curis feculi,& follicitudinibus vitze:

eeterna erigunt,intenti caducis & terrenis. Alii

Lb

tum quia ob paternam & occultam fuperio-

partem fervant , partem negligentia perdunt,

rum providentiam de rebus neceffariis etiam

quales funt, qui, licetin feculo degant, aliqua

optime ei providetur; unde merito S. Gre-

tamen bona & falutaria peragunt , eleemofy-

fod

S. Greg, gorius de talifcripfit: liber ergo dimittitur,

nas tribuunt, frequentes funt in templo , 2e-

p

€, I2.

20. mor, qui calcatis defideriis, appetitione rerum tem-

grotos vifitant. Atque ii pro operum menfu-

6I

poralium , fecuritate mentis exoneratur. Si-

ratantundem przemii accipient. Alii demum

milis proinde eft columbae a Noe emiffze,

fubje&to facco totam excipiunt; & hi funt. re-

qua , cum noninveniret , ubi requiefceret pes

ligiofi, qui, quoniam ex fuperiorum fuorum

ejus, ad arcam revería eft. Quam arcam me-

juffu , ejusmodi rebus implicantur , quamvis

rito Patres fpirituales religionem effe dicunt ,

temporale fit, quod agunt , nihiltamen in eis

S. Euch. ad quam, tefte S. Eucherio , confugiendum

de labore fuo perit. Quin etiam , licet cogan-

parzen.

eit, qui fremeritis feculi tempeftate vexantur.

tur quidpiam , negotiis urgentibus, vel de

ad Vale- Hic ftatio fi

diffima, & quies certa.

Accedit,

rian,

communi difciplina remittere , hzec tamen

quod in religiofis maxime . verificetur illud

omnia obedientiv virtus compenfat , eaque

Chrifti promiffum : Tollite jugum meum fu-

farinam: defluentem totam ac puram ita

per vos,&invenietis requier animabus vefítris.

colligit, ac fecondit, ut ad illos in omnem

VIL Quia moritur confidentius : nam , ut

zeternitatem alendos fufficiat.Hinc recte de ta-

Bo

S. Chry- S.

Chryfoftomus ait , 2egrotanti non, uxor ad-

lp

foft ho.

libus S. Gregorius ait: Animam fuam jufti in ?* Greg.

* mOr.

in r. 4T.

ftat crinibus folutis, nec pueruli imminentem

vano non accipiunt , qui intentione continua "

3.

ad Tím.

flentes orbitatem : non famuli expirantem im-

ad ejus utilitatem referunt , quidquid corpo-*

n

portunis precibus pulfantes, ut fe cuipiam

raliter operantur , quatenus & tranfeunte

v. Ó

coinendatos relinquat. Sed his impedimen-

opere , operis caufa non tranfeat, quae vitze

. tis'omnibus folutus animus id unum tantum-

Tod

modo cogitat, quomodo cum majore gra-

präemia poft mortem parat.

P

61

Idem ad tia extremum Deo fpiritum reddat. Alibi ve-

S ".

Y

compa- fOo idem fanctus ait, religionem hoc habere, ut

rat, Re- eos

,qui eam fecuti funt , primum in hac vita

Y

gis

M E D I; A-

multis bonis repleat, deinde poft vitze exitum

rÁ

Mpnachi.

hilares & Judibundos ad Dei tribunal perdu-

Idem l. r. cat.

Cujus rationem alio loco reddens àit :

um digme ample&hen-

de prov.

: N religiofqm Stat

.

col. 12.

Impoffibile eft, mentiri Deum , promifit au-

tem ille vitam zeternam ifta relinquentibus.

l

Reliquifti tu omnia ifta , & abjecifti ; quid igi-

rdenr defiderium perfe&io;üfl: nam tefte Sap. 6.

di

itit

tur prohibet de hujumodi confidere promif-

I', A

Salomone , initium illius eft veriffima Y- 12. &

M

S. Bern,

fione, & effe fecurum ? Re&e ergo S. Bernar-

difciplinze concupifcentia : facileque videtur'9

f. ad mi-

dus exclamat: O vita fecura , 'ubi pura con-

ab his, qui diligunt eam, & invenitur ab his ,

lit. tem» fcienti

a ! O inquam , vitafecura , ubi absque

qui quzerunt illam , praeoccupat, quife con-

pli c. ID

formidine mors exfpe&tatur , imo & exoptatur

cupifcunt , ut illis fe prior oftendat. Qui

cum dulcedine , & excipitur cum devotione.

de luce vigilaverit ad illam , non laborabit :

Idemf. de t iterum ! fpiritui a corpore exeunti , a cella

alfidentem illam foribusfuis inveniet.

Hinc S. Hïer.

vit.folit. in czelum non longa , nec difficilis via inveni-

S. Hieronymus , non fufficit nobis, ait, velle

apud Ro-

D

driq. p. t.

amem, di-

U. 1. €. 3.

tur, inoriens enim aut vix , aut nnpqugm ali-.

juftitiam , nifi & ju&;tiæ patiamur £.

cere-

X

3

e

Tituus CX X11. Religiofm Stzltuf.

cereque cum regio Propheta poffimus : quem-

rare ; quiä nec opus , nec ratio, nec fapientia,

nec fcieutia funtapud inferos,quo tu properas.

admodum defiderat cervus ad fontes aqua-

rum , ita defiderat anima mea ad te Deus.

Id ipfum etiam S. Bafilius fusfit his verbis :S. B4fil.

At S. Thomas Aquinas forori quzerenti , qua

femper ante oculos tuos verfetur ulitimus dies:irftru&.

ratione falvari podet ? merito refpondit : fi

cum enim diluculo furrexeris , ad vefperum ted Fil.

volueris , falvabere.

?

[.c,

ambigas pervenire; & cum in le&ulum ag?Pitit-

Phil, 3.

IL.. Oblivifci preteritorum ,

| €? ad anteriora fe

quiefcendum membra tua pofueris , noli con-

$

convertere : ita S. Paulus exemplo fuo docuit

fideredelucis adventu , ut facilius te poffis re-

dicens : Fratres,ego non arbitror me corüpre-

fraenare ab omnibus vitiis. Sic exemplo fuo

hendiife ; unum autem , quae quidein retro

docuit S. Job dicens: cun&is diebus , quibusJob. 14.

funt, oblivifcens, ad ea vero , quze priora funt,

nunc milito, exfpe&to , donec veniat immu-

extendens meipfum,ad deftinatum perfequor,

tatio mea. Vocabis me, & ego refpondebo ti-

ad bravium fupérme vocationis Dei , in Chri-

bi.

Vere beatus fervus , quem , cum venerit :

S. Hïeil'.

fto Jefu. Quod ipfum confirmans S. Hierony-

Dominus ejus, invenerit vigilantem.

fup.P.83-mus , quicunc «^fanttus eft , inquit , quotidie

VI.. ZMffuefacere fe virtutibur : nam. compa-Matth.a4.

in priora extenditur,& praeteritorum oblivifci-

ratoufu,confuetudineque in operando , . afpe-

Anfe].

tur. Felix eft , qui quotidie proficit , qui non

rum iter virtutis planum atque jucandum red-

D

2"

confiderat, qui heri fecerit, fed quid hodie fa-

detur; id quod jam pridem Spiritus fanttus* reV: 4

S.Chryf. ciat, ut proficiat. Nam, ut S. Chryfoftomns

per Salomonem indicavit, dum dixit: Audi, N

^

ho. 1o.

recte advertit,a currendo non ceffat,qui fe cur-

fili mi, & fufcipe verba mea,ut multiplicentur

üp.ep. (

s füiterminum necdum attigiffe confiderat.

tibi anni vitze, Viam fapienti»? monitrabo ti-

otn,

Econtrario vero, fi refpicis ad ea, quze habes,

bi, ducam te per femitas sequitatis, quas,

S. Bern,

cum ingreffus fueris, non arctabuntur greffus

apudRodr

inquit S. Bernardus , elevaris in fuperbiam ,

*

dum te aliis przeponis : proficere negligis,

tui, & currens non liabebis offendiculum.

!.I. c.7

' quia magnum te eífe arbitraris, & tepidius in-

Quod ipfüm etiam confirmans S. Paulus ;Hebr. 12,

;i

cipis deficere, & remiffius agere.

Omnisautem difciplina, ait , in przefenti qui- * -

]'&

Rodüg, — lll Jiz fegerere , ac. fi o primum dhe ad reli-

dem videtur non effe gaudii, fed moeroris ;

p. 1. tr. x, glonem vent[[et : fic enim jamolim Abbas Aga-

poftea autem frutctum pacatiffimum exercita-

c. l40

rud

thofuafit, dum antiquo monacho roganti ,

tis per eam reddet juftiti;v. Et clarius S. Ber- S. Bern.

quomodo fein religione habere deberet ? Re-

nardus, Primum, inquit, tibi importabilel. ;. de

E

du

n

fpondit : Vide, qualis fueris primo die, quando

videbitur aliquid, proceffu temporis , fi affue- contid. .

exifti de feculo,& receptus fuifti in clauftro,&

fcas, judicabisnon adeograve, paulo poft & ^ jd:

talis permane femper. Quod ipfum etiam S.

leve fenties : paulo p

/

oft nec fenties: paulo (.

Antonius morti proximus fuis fuafit dicens :

poft etiam delectabit.

Ego quidem filioli, fecundum eloquia fcri-

V. ZInimum rebus altir, egregiisque apylicare : V.Cor.z2-

pturarum , Patrum gradior viam ; jam enim

fic enim jam olim Corinthiis Apoftolus fuafitV* 3'*

Dominus me invitat, jam cupio videre coele-

dicens: /Emulamini charifmata meliora ;

ftia :fed vos, o vifcera mea,adrnoneo,ne tanti

per hoc enim medium efficietur, ut, cumad

temporis laborem repente perdatis,hodie vos

füperiora connitimur, faltem ad mediocrita-

religiofum ftudium arripuiffe arbitremini, &

tem perveniamus , ad exemplum fcilicet fa-

Surius te. coeptze voluptatis fortitudo fuccrefcat. Ita 5.

gittariorum , qui, ut metam. certius attin-

1ep,

1. p- 3886- Bernardusfecit, quif,' tefteSurio, femper fe ve-

gant, paulo altius fupra fcopum dioptram

»5

fnof,

lut novitium unius die tractabat ; imo om-

dirigunt.

,

3

VA. Etiam res parva

;æjlz'mare , €? non . con-Eccl. 19.

|

Eccl, g, nium San&orum proprium eft , tefte Siracide,

v.l

,,,,,

v. 6.

ut, cum confummaverint , tunc incipiant.

temnere : Qui enim fpernit modica paulatim

S Bern.

|

decidet , Siracide tefte ; & ut S. Bernardus

j

Rodriq.

IV. Supe a [erationem exigere , cur religionem

de vit. &

!

P. r tr.

; fit ingre[füs : fic S.Bernardusiterum docuit af-

recte advertit, a minimis incipiunt, qui in;sort, ia-

maxima proruunt , veriffima enim fententiafitut.

c. I5.

fiduo feipfum his verbis compellare folitus :

Math. 26, Bernarde, ad quid venifti ? Imo & ipfe Chri-

eft: nemo repente fit fummus. Et, ut ite-Ecci. xo.

v.5o0, (ftus hoc medio ufus eft erga Judam Prodito-

rum Siracides monet, in pigritiis humiliabi-y. 18.

rem, dum dixit: Amice, ad quid venifti ? quafi

tur contignatio , & in infirmitate manuum

dicere voluerit: Confidera, o Juda , quantum

perftillabit domus.

Ex minimis guttis , ait

beneficium a me per vocationem ad Apofto-

S. Bonaventura , multiplicatis inundationesS. Bona-

latum acceperis, & mox a propofito facinore

aquarum fiunt, quze etiam magna aliquando vent-in

defiftens , magiftro tuo adhsrebis potius,

moenia fübruunt, per modicam rimam aqu

gproem,

relig. 5.

L.r.'de, quam prodes. Merito ergo etiam pius Afceta

latenter innavem influit , donec fubmerga-

c. 20.

j

imit.c.25. fic religiofum alloquitur

Efto vigilans &

tur.

&

&

i.

1

diligens in Dei fervitio , & cogita frequenter ,

IX. Zl aliorum exemyla re[p

icere : fic S. An- Raäriq.

ad quid venifti? & cür feculum reliquifti ?

tonius fuafit, dicere folitus , religiofum de-p» 1. tr.

nonne ut Deo fervires , & fpiritualis ho-

bere api fimilem effe, & in unoquoque illud* 13:

mo fieres ? Igitur ad profe&tum ferveas, quia

ftadiofius contemplari, quod in ipfo prz-

ftantius effulferit. Certe Charilaus nobilis

mercedem laborum tuorum in brevi reci-

les.

apud Laceds»monas Philofophus quafitus ,

ts

Eccl. 9.

V. Brevem [ibi hujus vitg curfum. circum[cri-

quam rempublicam optimam effe cenferet ?

M

bere : ita Ecclefiaftes hortatus eft dicens : quod-

Eam , refpondit, in qua cives de v';rtute con-

*

pI:

tenderent.

[7 3'

cunque poterit manus tua facere,inftanter ope-

B 3

X. Con-

xäl"-i -

i-

14

. Bübliothecm Manualis. Concionatorig.

S. Cypr.

jn c, 5.

X. Confiderare, quantoyere Deus €9. Santli no-

Gionis faftigia fumma'pervenerit- Et Paule

firam gerfe&ionem defiderent : nam , ut S. Cy-

nihil obfuit, quod repente czecatus ad vitam

Maþth.

prianus fapienter advertit,fi hominibus lzetum

falutis velut invitus videtur attra&us, qui

& gloriofum eft, filios habere confimiles, &

poftea Dominum tanto animi fervore fe&atus,

tunc magis generaffe dele&tat, fiad patrem

initium neceffitatis voluntaria devotione con-

lineamentis foboles paribus fucceffive refpon-

fummans , gloriofam tantis virtutibus vitam

X

deat; quanto magis in Deo Patreleetitia eft,

incomparabili fine conclufit.

;

cum quis fic fpiritualiter nafcitur, ut aCtione

]ll. Tertium eft , ut folidum fciat modum Manual.

ejus & laudibus divina generofitas przedi-

inquirendi vocationem, qui quidem in fequen- Sodal. e.

cetur ?

-

tibus regulis confiftit. r. Non eft expetenda !3: P5*

&t

aut exfpectanda revelatio, aut miracula,aliave

$. X

figna extra naturze ordinem, quia, cum Deus

L.

lumen mentis inferuerit, hoc fide adjutum

ASCETI.CA.

fufficere poterit ad vocationem inquirendam.

2. Ut animus ad eam , quze bsberi poteft ma-

Beirl. v.

I.S

Eptem fere fünt, qus ab Afceta fpecia-

xima , zequalitatem componatur ,. folumque

o

Relig. f.

liter de ftatu religiofo funtnotanda. Pri-

Dei beneplacitum in hoc negotio quzratur.

229.

3. Ut quoniam fecretum confilium fecretum

mum. eft , ut bene cognofcat , quzenam requi-

rantur ad ftatum religiofum,nimirum fequen-

auditum quaerit, negotia curzeque feponan-

tia tria. 1. 7yia vota Paupertatis, Caftitatis, &

tur , conícientiaque per confeffionem purgata,

Obedientize ; per hzec enim homo perfecteDeo

meditationi, ac Sacramentorum frequentatio-

dedicatur, & abdicatur propria voluntate &

ni diligentius infiftatur. 4. Ut quoniam duo

Pht

libertate. 2. Regula particularis,five inftitutum;

funt vocationum a Deo provenientium ge-

ap

quae quidem non per fe requiritur, ( cum ad

nera,alterum , quo voluntas vitze religiofze

g

effentiam nonalia pertinedt regula, quam que

defiderio accenditur : alterum , quo ratio il-

in divinis preeceptis,ipfiusque votis , contine-

luminata vanitatem ac periculum vitze fzecula-

H4

tur, fed per accidens , quia ecclefia non con-

ris ex una parte, ex altera vero fecuritatem ac

fuevit ftatum religiofum approbare , nifi cum

felicitatem vitze religiofze agnofcit , diligenter

ä

tali particulari regula. 3. Zpprobatio ecclefie ,

inquiratur, quo horum duorum generum quis-

€Svotorum admz'j]io

quia enim grave pericu-

que vocatus fit; & fi quidem priori genere fe

lum immineret ecclefize ; fi cuilibet licentia

quis vocatum fentiat, etfi non fimpliciter ne-

fieret novam religionem excogitandi , ideo

ceffarium fit , ut ulterior inquifitio inítituatur,

merito a Concilio Lateranenfi & Lugdunenfi

tamen majoris fecuritatis gratia etiam ratio-

ftatutum eft,ut nullus deinceps ordo fine ap-

nis confultatio jungatur, & ab initio quidem

probatione ecclefize inftitueretur.

finis, propter quem creati fumus , ob oculos

II. Secundum eft, ut bene cognofcat varios

ponatur : deinde vero varii ftatus, de quibus

&A

modos , quibus Deus vocare folet ad religio-

confultandum eft, ob oculos ponantur, & quid

Cenc

S. Bern.

fum ftatum, quos quidem S. Bernardus &Caf-

infingulis commodi , incommodive reperia-

ib

jn fenten-

fianus affignaverunt.. Tres funt vocationum

tur, tum ex illorum, tum ex noftra natura ju-

tia Caff,

coll. 3.

ordines &modi. Primus ex Deo eft , fecundus

dicetur. Tum quid in morte aut judicio ex-

c. 3. 4.

per hominem , tertius ex necelfitate. Ex Deo

tremo elegiffe mallemus , aut, quid alteri cui-

quidem eft, quoties infpiratio quaedam im-

piam 2eque nobis cognito ac amato , ac nos

iilfa in cor noftrum,nonnunquam etiam dor-

ipfi chari aut cogniti fimus, fuaderemus in

mientes nos ad defiderium vitze zeternze ac fa-

hoc negotio perpendatur. Tandem tota hzec

äï

lutis exfufcitat, Deum fequi, & ejus inhzerere

electio , Deo comendetur , & cum viro aliquo

f

przeceptis compunétione faluberrima cohorta-

prudente comunicetur ,

tur.

Quo modo. B. Antonium vocatum effe

filium requiratur.

ejusque fuper eg con-

cognovimus.Secundus vocationis modus eft ,

IV. Quartum eft, ut folidum etiam fciat

cum vel exemplis quorundam San&torum, vel

modum exequendi vocationem , qui quidem

monitis caftigati, ad defiderium falutis ac-

in quatuor potiffimum induftriis confiftit.

Y.

cingimur , ( quo modo duo Aulici ex vita S.

Ut magni zeftimetur beneficium vocationis ad

Antonii le&a vocati funt. ) Tertius vefo vo-

religiofum ftatum , quemin finem memorabi-

cationis modus eft ,

qui ex neceffitate de-

lis ifta S. Bernardi fententia proderit : Ma-

Ícendit, cum ingruentibus repente tentatio-

gna eftfuper nos, magna valde mifericor- Serm, de

nibus , qua vel mortis pericula coininan-

dia Dei noftri , quos tam ineffabili Spiritus ingrat.

$uf

tur, vel amiffione percutiunt , vel charorum

fui virtute, tam inzftimabili dono gratiz

morte compungunt, ad Dominum, quem fequi

fuze eripuit a vana. noftrà converfatione

I 3

in rerum profperitate contempfimus , faltem.

hujus fzeculi , in quo eramus aliquando fine

Ibid, n,

inviti properare compellimur. De quo ulti-

Deo , aut certe , quod execrabilius eft, con-

»mo genere fic loquitur Caffianus: Abbati

tra Deum, non ignorantiam habentes , fed

Moyfi nil defuit ad perfe&tze beatitudinis me-

contemptum. Cujus vitze, aut potius mor-

ritum, quod metu mortis , quz ei propter

tis ( anima enim , quze peccaverat , ipfa mo-

homicidii crimen. intentabatur , impulfus ad

riebatur , ) utinam frequenter in oculis cor-

monafterium decurrit; quia ita neceffitatem

dis noftri tetra verfaretur imago , quanta

converfionis arripuit, ut eam in voluntatem

videlicet czecitas , quanta perverfitas ilià

prompta animi virtute convertens, ad perfe-

tes mi-

fuerit, ut fedula meditaf:ione penfan

feri-

|

ï

13

Tätwm CXXIL Reigiofus Statur.

fericordize pondus, etfi non tam perfette , fic,

exponas. Guftate,& videte, quoniam fuavis eft

ut eft, aliquatenus tamen seftimare poffemus

Dominus : dulcedinem mellis, quomodo càm

liberatricis mifericordie quantitatem. Jam

ignorantibus declarare poftim ? Guftate,& vis

verofi quis ex nobis, diligenter confiderare

dete. Aliam vero adhuc rationem accelerandze

ion negligat, non modo unde erutus , fed ubi

executionis affert S.Auguftin. his verbis : Ec-S. Asg.

fit conftitutus ; non folum quid evaferit, fed &

ce indulgentive dator aperit tibi oftium, quid

f 56. de

ye

:

Vi H I

quid acceperit; non tantum unde revocatus

e

moraris ? gaudere deberes,fi aperiret aliquai-

Deom,

VR

T

fit, fed etiam, quo vocatus, invenietfine dubio

do pulfanti , non pulfafti , & aperit, & foris

cumulum hujus mifericordize omnino menfu-

remanes ? neergo differas. Etiterum : De mi-

rv prioris excedere quantitatem, 1n eundem

fericordie operibus quodam loco Scriptura

finem non parum proderit ponderaffe, quod S.

dicit: Ne dixeris, vade , & reverteye , cras

S. Bafil,

Bafilius monet, fcilicet eum , qui feculo nun-

ego dabo:cum poflis continuo benefacere;non

L

tium remifit, hoc inprimis cogitare debere,

enim fcis quid fequenti continget die. Audifti

fe jam ultra humanze naturze fines procelfiffe ,

praeceptum non differendi, ut in alium fis mi-

feque ipfum ei inftituto tradidiffe, quod fit

fericos , & differendo , in te es crudelis? Ex-

quam maxime a corporefejun&tum , ac. prop-

hibe & animse tuz eleemofynam. Non dici-

terea angelorum converfationem imitandam

mus, ut tu Deo des, fed non repellas manum

fufcepiffe: fiquidem hoc angeliczé naturze

dántis. 4. Ut conftanter portetur jugum reli-

proprium eft,liberum effe a vinculis terrenis ,

gionis femel fufceptum : nam , ut S. Ephprem S. Eshié

nec omnino diftrahi ad ullam aliam pulchritu-

ait , fi quis poft renunciationem & abdicatio- * non é

Cet eDa.

dinem contemplandam, fed oculos in Dei vul-

nem vitze,in virtutis ftadio claudicare incepit,

tum affidue defixos habere.Unde merito etiam

& fenfim a reCta via refilire, oculosque retror-

Plat.l. 3.P. Hieronymus Platus difcrimen hoc effe ait

fum convertere, hic &in vita przefenti erit e-

T

$

**P 2?. inter fecularem , qui affectu folo relinquit om-

xemplo, &poft hanc vitam regno ceelorum

nia, & religiofum , qui affectu & opere omnia

privatus, indignum feipfum Sanéttorum choro

relinquit, quod ille quafi adverfo flumine re-

reddet. S. Bernardus vero ait: qui de mona-S, Bern.

miget,& ideo difficilius,tardiusque progredia-

fterio ad feculum redeunt , a focietate ange-de mod^

tur,gravius fatigetur, & facilius relabatut;quo-

lorum feparantur , & daemonibus fociantur. hen* viv.

AO.

niam vix ullus eft, quiin ea perpetua conten-

Quifan&am congregationem relinquunt , &^

tioneac lucta adveríus tot difficultates & im-

ad fecularem vitam defcendunt , a focietate

pedimenta durare poffit. lite vero quafi pro-

Dei elongantur , atque dominio diaboli fubju-

pitiis ventis feratur,utpote quem nihil impedit

gantur. Hinc merito Czefarius lic monachos Czíae

H 3'. ää

aut retardat,omnia juvant & impellunt, locus,

fuos hortatus eít : quid gravius, quam ut fubi- h

lonacn.

flatus,focii, occupationes & ftudia, quibus te-

to eradiceris de loco , ad quem te Dominus

netur,denique quidquid videt,vel audit; 2. Ut

Deus tuus vocaverat, in quo te primum iliu-

bona intentione ample&tatur ftatum religio-

minaverat , in quem te poit mala feculi quafi

ZN

S, Aïxg. fum;nam,ut S. Auguftinus fapienter dixit,ma-

ad portum de gravi tempeftate eduxerat ? Ob-

conc. I2.eni intereft , cum aliquid boni facimus , cujus

livifci fubito fraternitatis , focietatis, & confo-

inPf. 118- rej contemplatione faciamus ; officium quip«

lationis, obivifci loci illius, in quo primum

pe noftrum non initio,fed fine penfandum eft ,

priftinum habitum , & feculares mores exue-

ut Ícilicet non tantum,fi bonum eft, fed przeci-

ras?aves ipfze diligunt nidos fuos, amant ferzé

pue fi bonum eft id, propter quod facimus, co-

loca,in quibus nutritze funt, amant cubilia &

gitemus. 3. Ut celeriter executioni mandetur

paícua, & tuintelle&u praeditus,ratione munje

S. Clim. vocatio;nam, ut recte difcurrit 5. Joannes Cli-

tus, ita interdum alienus a ratione efficeris, ut

grad. 1. macus , fl vocante nos terreno & mortali Re-

praeferas Dei beneficiis voluntates vel inten-

ge, & in fuum obfequium nos militare juben-

tiones tuas, &fequaris proprias cogitationes ,

te, nihil moraremur,neque occafiones quare-

quse quamlibet ad duros labores , quamlibet

remus, fed omnibus dimiffis illi magua 2lacri-

ad falutis naufragia, atque anime detrimenta

tate pareremus ; attendamus nobis ipfis , ca-

te rapiaut , totum lioc prae nimia cordis indi-

veamusque diligenter, neforte Regi regum

gnitate non fentis. Nec dicas , inquit S. Chry-S

Ci*xryä

b*

dl 4 ceont,

& Domino dominantium , & Deo deorum ,

foftomus , unde nobis conftare potuerit, quo

108 vocanti ad coeleftem hunc ordinem , pro-

ftabit ille, perfeverabit omnino ? multi enim

vicap.vit

jm u

/

$

pter noftram defidiam & negligentiam obtem-

exciderunt.

Et ego tibi refpondebo : unde

erare recufemus,& poftmodum ante tribunal

vero tibi conftat,quod non perfeverabit ? mul-

dt

illud horrendum inexcufabiles inveniamur.

ti enimfunt , qui perfeveraverunt, & quidem

S.Baül. Pulchre etiam S.Bafilius, ad vitam, inquit, te

longe plures, quam quiexciderunt. ltaque

29. 52.

vocamus, o homo,quid fugis vocationeim ? 2d

itorum gratia magis confidendum eft, quami

ilorum metuendum.

bonorum participationem , quid negligis do-

num? Regnum ccolorum apertum eft: qui vo-

- WV. Quintum eft , ut fciat, in quo confiftat,

cat, non mendax eft : via facilis eft : non tem-

verus Spiritus feu perfectio religiofi ftatus,

pore, non fumptu, non negotio opus eft.

nimirum in cognitione & amore DEKEI;

ficut enim Beatorum 1in colis felicitas

Quid.cuntaris ? quid tergiverfaris ?. quid ju-

gum times, velut juvenca nondum jugum ex-

his duobus confummatur ;

ita perfectio

perta ?bonum eft , leve eft, cervicem non at-

hominum in hac vita , quae eft beatitudo

terit, fed glorificat. Subde indomitam cervi-

inchoata , in iisdem quoque re&te confifte-

cem , fias Chrifti jumentum , ne dimiffo ju-

re dicitur. Id quod ipfe quoque Chriftus

oftolos

indirfaü*e videtar , dum dixit ad Ap

go &vitam degens liberam,fteris telaniandum

Efto-

A

il

10

Bz'bliothecæ Manualis . Concionatorig.

ass

Matth. 5. Eftote perfe&i , ficut & Pater vefter ccelefts

VILI. Septimum eft , ut, quoniam acceden- Ecel. z.

V. 48.

tibus ad fervitutem Del, praeeparatio ad ten- V: *

perfe&us eft : id eft , ficut Pater feipfum co-

tationem fuadetur a Siracide , mature fibi de

gnofcendo generat Filium ; & amando eun-

dem fpirat Spiritum San&tum , & fic quodam-

firmo fcuto profpiciat, quale quidem aptiffi-

. modo in ratione Trinitatis perfonalis perfe-

mum. a S. Davide offertur, dum ait: Scuto

&us evadit ; ita & homo quoque , utpote ad

bon:x voluntatis tu2ze coronaili me. Hocíane

imaginem Dei fa&us,per cognitionem & amo-

fcuto contra geminum éxereitum , quem , te-

fte S. Auguftino ,' contra homines educit dze-

rem ejusdem Deitatis perfectus efficitur. Si-

cutautem duplex eft amor,affectivus, quo quis

mon , nempe voluptatem allicientem , & tri-

bulationem terrentem , fortiffime propugnabi-

gaudet de bono perfonze amatze ; & effectivus

[

quo quis operatur propter beneplacitum &

tur, veriusque de ilio , quam de Myrtili mili-

1n

bonum amati ; ita perfectio quoque duplicem

tis Ícuto dici poterit :

tri

hr

hunc amorem includit, ut fcilicet quis ex ani-

Effugi geminum clypeo difcrimen in uno ,

mo gaudeat Deum effe , qui eft: & fimul e-

Ir

tiam in fubftantia ,, modo , & fine fuorum

Dum premererque falo, dum premerer-

f4

que folo.

operum folum Dei beneplacitum inquirat , id

quod breviter nonnemo fequentibus duobu

verfibus indicavit :

LI

X

Hinc de ecdem Davide, velut viro fecun- Pf. 88.

dum cor füum , Deus dixit: Manus enim v. 22.

- Omne tulit pun&um,patitur qui fämper, agitq;

mea auxiliabitur ei, & brachium meum con-

modo vult Deus , &

. :Q'uæ vult ,quove

vult.

,qüia

fortabit g $o

Quia vero ad hanc perfectionem

T

dam & exercendam Chriftus nobis pro Magi-

$. XI.

ftro datus eftjideo recte a nonnullis Afcetis di-

TUS PRJ/EDICA-

citur tota Religioforum perfe&io in perfecta

CONCEP

—BILES.

imitatione Chrifti confiftere. Id quod inpri-

lu

$. Am. Inis S.Ambrofius fequentibus verbis indicavit:

Yl

brof,ia Chriftus eft finis omnium, qu: pia mente po-

I. F2X occafione thematis : Jiái äunclm trit-

cifixus efl C ego mundo: poteft often-

explie, Ícimus, in omnibus tibi fequendus eft. Ad

di, quam vere hoc religiofus quivis dicere

tit. P.58. ghem igitur contendas , nifi ad perfe&ionem

poffit. Et 1. quidem oftendatur , quam vere

omnem , fummamque virtutum? Etideo tibi

vita Religioforum crux dici queat; fi enim S.

$G

dicit : Veni,fequere me, hoc eft, ut ad confum-

hor

mationem virtutum pervenire merearis. Ergo

Auguftinus de quolibet Chriftiano dixit: To-S Aug.

ta vita Chriftiani hominis , fi fecundum Evan-f; 31. de

áan rj

qui fequitur Chriftum , eum pro poffibilitate

gelium vivat,crux eft atque martyrium ; quan-

fua debet imitari, ut przecepta ejus fecum me-

ditetur,& divinorum exempla fatctorum.S.Ber-

to magis de Religiofo perfettionem Evange-

lii fectante id dici poterit ? certe non imeri o

nardus autem id ipfum confirmans , ubi. ver-

Theophila&us de illis dixit: Monachis crux Theoph.

n95. bum,inquit,caro fattum eft, & habitavit in no-

bis,jam nobis ineotradita eftimagovitze, &

omnino cognata, & familiaris eft, quorum tota orat. de

vita afflictio, & mortificatio , & luttus , & cruc.

perfectionis exemplar , quod oporteat etiam

corporaliter imitari , ut utroquefequentes ve-

ignominia, & fubjectio , & id genus alia, quze

crucem comitantur. Et P. Balthafar Alvarez

ftigio,non ulterius cum Patriarcha Jacob,aite-

dicere folitus erat,Religionem effe fcholam, in

ro femoreclaudicemus. Neque id dicemus ,

54

tanquam falvari quis vel hoc tempore neque-

qua fcientia difcitur crucifixosfaciendi. 2. O-

ftendatur,quam vere etiam dicatur Religiofus

250

at , fi fecus egerit , fed ut gradum cognofcat

tribus clavis huic cruci affixus, fcilicet vel per

tem

proprium & locum perfe&ionis, aut difcipula-

tria vota religiofa; vel ut S. Hieronymus ex-

N

tus officium non ufurpet. Namideo , tefte S.

plicat , per humilitatem , patientiam , & obe-

.

S.Laue, Laurentio Juftiniano , fe voluit transformare

Juftin,

in fingulos, ut charitatis compagine fingulos

dientiam, de quibus S.Paulus ad Philippenfes Phil. 2;

fafc. 2.

dixit: Humiliavit femetipfum factus obediens v. 8.

reformaret in fe, conformaretque fibi. Fecit

ufque ad mortem , mortem autem crucis. 3.

mor.c.12.(e . ficut te, ut te faceret, ficut fe.

VI. Sextum eft,ut fciat apta & efficacia me-

Oftendatur ex conditionibus crucifixi , quam

vere hoc praconium Religiofo conveniat ,

dia perveniendi ad perfectionem ftatui Reli-

giofo przefixam , quorum fat multa priori $.

quas quidem conditiones Cathanus fequen- Cafr. 1,4;

$N

funt aífignata , fed quze omnia feread tria re-

tibus verbis expreffit : Sicut crucifixus non c.34.

ld

pro animi fui motu membra fua quoquam mo-

Cant, j, Vocari poffunt, abipfa Sponfain Canticis mox

y. T.

ab initio affignata, dum dixit: Ofculetur me

vendi vel convertendi habet poteftatem ;

ita & nos voluntates noftras ac defideria non

ofculo oris fui: quibus verbis gramde defidz-

fecundum id , quod nobis fuave eft ac dele-«

$4

riumindicavit. Trahe me: quibus verbis gra-

II(

tiam a Deo petivit, fuamque diffidentiam in*

&at ad profens , fed fecundum legem Do-

mini, quo nós illa conftrinxerit , applicare

ST

Ti

propriis viribus declaravit.Poft te curremus in

debemus.

odorem unguentorum tuorum: quibus ver-

Etücut is , qui patibulo cru-

g

cisfuffigitur , non jam prsefentia contem-

lay

bis cooperationem propriam infinuavit. Haec

platur, nec de fuis affeQtionibus cogitat,

0pu

fane tria media, fcilicet defiderium,oratio,co-

operatio, merito funiculus triplex dici pof-

non pro die craftino folicitudine , curaque

diftenditur , nulla polfidendi concupifcentia

funt, quo homo perfe&iífime unitur Deo, &

