fame rerum omnium pretiofiffimz jactura

lium, famz, & corporis pertormenta vel pla-

pauenter toleratur.

2. Quia Deo defenfio

9t

3.

ol

gas folari debeant exemplo Chrifti, & illud pro

famz.cum magpa fiducia. committitur,

d

Quia per tales perfecutiones homo Chrifto fi-

Myrothecio ( r eiz Dalfam Bücbsleim) habe-

milior redditur, utqui femper habuit contra-

fe. In fecunda parteoftendatur, quale robur

& folatium per hoc exemplum fint reportatu-

di&tores , ut ipfe quondam Sandz. Virgini

[

faffus eft. Videtit.cit.

[

i, pro quo fcopo videatur tit. Paífio Qþri&i,

*

ü

& Exemplum.

XLk Ex occafione thematis :

lrliqleifrzeiztoie

j

dit

VI. Ego elegivos dessundo, proptereao

Jertnonis mei, quein ego dixi vobis : oftendi po-

$os imundus. . ]oh. 15.. Oftendipoteft 1. quan-

teft,quomodo, exemplum Chrifti fit efficaciffi-

tus fit favor & gratia, fiquis a Chriftro electus

mum medium ad perfecutiones fortiter tole-

ü

fit, utfitamicus & cohzresillius, id quod tum

randas. 1. Quiaof(tendit, non mirari, nectri«

ftarinos debere ob tales perfecutiones, cum

Y

ex dignitate Perfonz, cum qua amicitía con-

j

trahitur : tüm ex magnitudine gloriz & feli-

Chriftusipfeut caput noftrum liberab illis noa,

citate, qua ex hac amicitia oritur, demonflra-

fuerit, ut quipofituserac infignum contradi-

: &ionis;.

U

l

643

—«In Evængeïz:/la Feflorum.

&tionis. 2. Quia oüendit älodum.tales p&rfe- hinc gtia*m JApob.»"[. cum palmisin manibus

j

cutiones fufferendi,quem ipfe indicavit dicens:

confpe&i funt. Palmze autem tales victorize

"

Obmutui & non aperui os meum , cum confi-

fignüm funt. Unde poteft oftendi, quomodo

fteret peccator adverfum me. 3. Quia' etiàm

San&i mundum, carnem, & diabolum vice-

i

rint, aut certe quomodo victoriam fui om-

-

d

fru&um talium. perfecutionum fortiter tolera-

tarum oftendit,dum dixit, copiofam fore mer-

anium viétoriarum praeftantillumam de feipfis

cedem in codis. Vide Fabrum conc. 4.

obtinuerint ; de qua vide dict. tit. 128. S..1r.

XIL Ex occalione thematis : .Si opera non

n.6. tibi etiam plures conceptus

: de hac mate—

feciffem, peccatum mon haberent : oftendi poteft ,

ria reperiri poffunt.

tc

VII, Ex occa

fione thematis :

Brati. mundi

quomodo opera Chrifti omnem excufationem

IQ

fint ademptura, cum pie non vixerimus.1.Quin

corde , quoniam ipfi Dewn. videbunt. Matth. 5.

[e

erant opera comunia ad facilem imitationem

explicari poteft, primarium motivum, propter

ordinata. 2.Quia erant opera miraculofa, do-

quod omnes Sanctos colere debemus, quia vi-

&rinasa Chrifto datas efficaciter confirman-

delicet ipfi fine intermiffione Deum honorant,

ü

laudant,& amant intenfiffime , '& quoad om-

tid: 3. Quia erant opera utiliffima, ad fuinam

J$

beatitudin& in hac & altera vitaacquirendam

nes vires ; quie obfequia ,, cum Deum plus,

h

ordinata; quse tria capita merito quemvis ad

quam nos amemus, pluris facere debemus

l

imitatioem provocare debebant, cum homi-

.quam fi nobis fuiffent exhibita; cumergo, fi

nes opera longe viliora plerumque imitari

nobis exhibita effent illa obfequia, zequiffimum

judicaremus,ut viciffim illos indefinenter cole-

foleant. Vide Thom. Kemp. l. 3.c.3.

remus, laudaremus, & amaremus, multo ma-

PRO FESTO OMNIUM -

gis nunc faciendum. . Oftendatur ergo modus

SANCTORUM.

hoc faciendi, fi fcilicet omnia opera noftra poft

h

)

Dei gloriam ad ipforum quoq; honorem ordi-

E

nemus,& hac ipfa de caufa cum omni diligen-

S

E

! atï, efliz. Matth. —5. Oftendi poffunt cau-

n

fze, hoc feftum inftitutum, & cum magna

tia faciamus; nam, ut re&e quidam dixitSan-

betitia & devotione celebrandum fit, quas

&orum elt cultus gratiffimus optima vita, quia

n

hic cultus eft puriffumus, utpote omni peccato

n

vide tit. :29. V. San&orum cultus $. 11.n. 1o.

ll«

In tecunda oftendi poteft, in quo ketitia &

carens: amptiffimus,quia univerías noftras actio-

devotio ifta confiftat, nempe ut Deo gratias

nes com

p

n

ple&itur: & conftantiffimus , quiaüdiu

4$

pro gloria ipfts collata a;amus: ut ipfis gra-

&

no&uque fine intermiffione durans.

tulemur ex animo fuam felicitatem : & tan-

VIli. Ex eodem themate oftendantur ratio-

d

nes ex ipfis San&orum qualitatibus petitze, ob

dem utipfos frequenter & ferio invocemus ,

eumg; in finem variis obfequiis demereamur,

quas ipfos fpecialiter'venemri. , & familiarita-

l&,

tem cum ipfis contrahere debeamus. Si enim

1

ro quo fcopo vide cit. tit. $.1. 2. 3. 4.

- F. Laudate Dominum in Sanciis ejus. Pfal. 1 50.

teíte experientia,vehementer amamus,& liben-

al

Explicari poteft modus, quo fanc&t Coelites co-

ter converiamur cum perfonis fapientibus,pul-

1

chris & amabilibus,fan&is,& magna dignitate

lendi funt;fcilicet corde, ore, re ; de quo con-

[*

cep

-

tu vide tit.128. S.11. n.i.& S.10. n.3. -

/ ac potentia pollentibus, ob quam nobis mul-

Ü

I

Il Gaudeamur omnes in. Domino , diem feflum

tum. prodefle poífint, quidni & San&tos, qui

omnes has qualitates in excellenti grad" poffi-

celebrantey in honore Santorum omnium, 1n Mif-

de

fa. Explicari poffunt rationes, ob quas omn

es

dent' fingulariter quoque amare, & magnam

2

cum illis familiaritate contrahere ftudeamus?

San&i fimul fumpti in Patronos eligendi ; &

Q

r

2écipuo

ftudio colendi fint ; de quo vide l, c.

Probetür ergo,Sanctos his qualitatibus eximie

AT. n.Io.& 11. & S.10.'1. & 2.

reditos effe, uti apud Fabrum, conc. 4. in

S

au&ario feufilva nova videre licet.

d

IV

. Nimis. honorifiati [unt. amici tui . Deur.

P

ftendatur ingens

"

Pífal.s38. Poteft honora Deo omnibus Sanctis

.[X. Ex eodem themate o

(s

utilitas, quam ex conftanti Sanctorum cultu

exhibitus per fimilitudinem honoris olim

]i«

Efther. 6.Mardoch2eo ab Afuero Rege exhibiti

nos ipfi percipimus , fcilicet quod hoc modo

ln.

oines San&i funt futuri fpe&atores, advocati,

explicari, & falvtares inde do&trinze erui , de

?

& prote&tores noftri, id quodfufius probandum

0

uo vide tit. 128. $. 11. n. 2.

]

V. Gaudete, €9 exultate, quont

üm qertc

4

" vefira

erit , fimulque inferendum , quantam inde in

in c&lo, Matth. 5.

Oftendi poteft ma-

a&ionibus noftris perficiendis fiduciam, in ad-

ld

copiofa

veríis tolerandis conftantiam fimus acquifitu-

u

nitudo beatitu

dinis, quam. Sancti in coelis

[

obtinuerunt , de qua vide. tit. 17. V. Beatitu-

ri, ut merito S.Bafilii fententia folari nos'pof-

fimus dicentis : Paratum hic eftChriftianis au-

)

do. S. 1. n. 7. & S.2. & s. Deinde quomodo

xilium,ecclefia videlicet Martyrum(& aliorum

h

Santti ad hanc felicitatem pervenerint,fcilicet

um, quoniam

Sanctorum) exercitus triumphantium , chorus

lde

per ar&am portam tribulation

laudantium Deum. Seepe laboraftis, fzepe ope-

rml

er multas tribulationes &c. A& 14. Vïde

tit. 128. S. 11. n. 8.

ram dediftis, ut unum pro vobis orantem in-

regna vperuemrunt Santli.

veniretis, quadraginta (imo itiumeri funt ) hi

oti

VI. Cum galma ad

unam orationis emittentes vocem ; ubi enim.

In Breviario. Dici poteft, non fine myfterio

H

Chriftum, cum Jerufalem ingreffus eft,turbam

. funt duo vel tres congregati in nomine Domi-

(í,

ni, ibi Deus eft ; ubi vero quadraginta (& in-

le

cum pa

imis obviantem habuilfe, ut oftenderet

L

nempe, nemi

nem coeleftem Jerufalem ingref-

numeri) fuerint, quis dubitet, Deum efle prae-

fi*

fentem , & precesexaudientem ?

ij

fürum, nifi qui palmam in manibus haberet;

4

Ex

^.M mmm 2

0u

R,P, Lenh. .Bibl Mon./ Tomn, I 1,

dl«

j

^

644

-Tudex 'Concionato;iu:

x Ex occafione fhematis : Gaudete, £? ex-

hec mifericordia fit unum ex certioribus fi-

ultate, quoniam mercer veftra coyloja eft in ca-

gnis przedeftinationis ad vitam 2eternam cer-

lir: oftendi poteít magnitudo hujus mercedis

tius, citius, & copiofius obtinend

.

per quinque fontes, ex quibus naícitur bea-

vide tit. 96. $. 10. n. 4. & 5.

am, de Jquo

titudo , fcilicet r. Ex loci amoenitate & am-

IH. AMiferemimi mei;, mi[erem

ini qmel , fältem

plitudine.

2. Ex focietate Sanctoem tam

vor amici mei. Job. 19. Poteft oftendi, quam

multorum, tam concordium, tam fpecioforum.

vere dicantur anim?e defunctorum miferze feu

3. Ex oblectatione fenfuum. 4. Ex corporis

pauperes die arme Seelen,quia fcilicet in gravif-

gloriofi dotibus. s.Ex vifione & fruitione Dei:

fima neceffitate funt conftitutae, & feipías ju-

utmerito dzemon olim. faffus fit , fe, fi unico

vare non poffunt; unde explicetur hzec earum

motmento frui hac beatitudine liceret, libenter

neceifitas ex,poenze gravitate , de qua vide tit.

omnia inferni tormenta usque ad diem judicii

purgatorium. In fecunda poftea parte oftenda-

toleraturum. Vide tit. Beatitudo, & Sancto-

tur, quomodo ipfis fuccurrendum fit triplici

icet,

rum cultus: Item Fabrum co.7. inDom.2.Qua-

genere bonorum operum, oratione fci

drag. & conc: 3. in hoc fefto.

eleemofynze,& jejunio , feu operibus poeniten-

v

XIL. Ex occafione thematis : .Peati mundi

tix. De quo. vide tit.96. $9. n.2.$. 1.n. 9.

corde , quoniam Deum — videbunt ; oftendi po-'

IV. Factum vos fieri gifcatores fhominum.Matth.

teít , quos affe&tus hoc feftum in nobis ex-

4. Oftendi poteft quomodo auditores animas

citare debeat , nimirum 1. Z/ffe&tum defiderit ;

pifcari debeant ; quem conceptum vide loc.

nam, tefte S. Cypriano, magnus illic nos cha-

cit. $. 10.n. 16.

rorum numerus exfpe&at parentum, fratrum;

V. Date, €9 dabitur

| vobir. Lue. 6. Poteft

filiorum frequens nos & copiofa illic turba de-

oftendi perfeGiffimus modus füccurrendi ani-

fiderat, jam de füa immortalitate fecura, &

mabus, fcilicet menfuram bonam; confertam ,

adhuc de noftra falute folicita. 2. Affe&tum

coagitatam, & füpereffluentem dando in finum

earum,uti tit.96.6. r.n.9.& ro.n. 14. oftenditur.

[yei , quo fperemus eandem nos beatitudinem

confecuturos. 3. Affectum fortitudinis & pa-

In fecunda parte oftendatur, quomodo ipfze

tientiz» inlaboribus & tribulationibus perfe-

viciffim fint daturze menfuram bonam , impe-

rendis ; non enim funt condign palliones

trando benedictionem in temporalibus.: con-

hujus temporis ad fuüturam gloriam : unde

fertam , impetrando augmentum virtutum &

Sané&inos illi Siracidis verbis alloquuntur :

meritorum: cogitatam,impetrando felicé mor-

Videte oculis veftris, quia modicum labora-

tem & liberationem a purgatorio: fuperfflu-

vimus , & invenimus nobis multam requiem.

entem impetrando infigne argumentum glo-

4. Affe&um per[everantiv, quia qui perfevera-

rize;de quibus vide tit.703$.4.varias hiftoriolas.

verit usque in finem; hic falvus erit. Videatur

VI. Santla ergo, €? [alubris eft cogitatio,pro de-

Faber in Auctario vel Silva nova conc.i5..

fün&is exorare: Oftendi poteft, quantopere dze-

XII. Ex occafione ejusdem thematis refolvi

mon impedire conetur auxilium animabus

'poffunt tres principales quae(tiones , fiiíe qua-

purgatorii przeftandum per varias objectiones,

rum refolutione ftare non poteftinvocatioSan-

quze proinde refutandze funt. Vide tit. 96. $.9.

&orum. Nimirum 1. Àn ífciant noftras preces

n. 4. & $.10. n. 13.. ubi etiam plures ejusmodi

&miferias? & refolvatur affirmative cum S.

conceptus reperiri poffunt.

Gregorio : Quid enim illi non vident, qui om-

VIL. Ex occafione thematis: Jenit hora €$

nia videntem vident? 2. An poffint nos juva-

nuuc eft., quando mortui audient vocem. Filii Dai.

re? &iterum refolvatur affirmative; fi enim

Joan. c. 5. poteft purgatorium pifcinze proba-

in terris potuerunt, quidni magis in ccelis? 3.

ticze & anim:e languentibus ibi detentis com-

An velint fuccurrere ? & refolvatur, dubitari

parari, atque adeo fuaderi , ut auditores

non poffe ; nam, ut S.Bernardus rette adyer-

fint homo , quis eas juvet , ut tandem a lan-

tit, cum putredine carnis non exuunt fe vifce-

guore fuo currentur , de quo conceptu videa-

ribus pietatis,nec fibi induerunt ftolam glorize,

tur tit. Mifericordia erga Defunctos. $. 10. n.

ut noftrv pariter miferize oblivionem indue-

6. & Faber conc, 2.

;

| Bitendatar acexbi-

ront. Non eftterra oblivionis , quam anima

VIIL Ex eodem themate

Sancorum inhabitat ;

non terra, laboris ,

tas peenarum purgatorii ex poena damni ,

ut occupentur in ea ; non denique terra, fed

poena fenfus , duratione incerta , quamque

;

codlum eft. Nunquid coeleftis habitatio ani-

adeo immifericordes fint , qui juvare negli-

mas, quas admittit , indurat, aut memoria

gunt, cumtamen facile poffint. De quo con-

rivat, . aut fpoliat pietate ?

ceptu videatur eod. tit. $.7. & feqq. & tit. Pp.r-

PRO COMMEMORATIONE FIDELIUM .

gator. Item Faber conc. 3.

DEFUNCTORUM.

IX. Ex eodem themate oftendantur moti-

1

lH eremini mei , mi[eremiri mei, faltem vos

va ad füccurrendnm animabus, videlicet ne-

L

M

amici mel. Job. c. 19. Poffunt explicari

ceffitas, xequitas, & facilitas hujus fuccurfus ,

ä

potiora motiva ad mifericordiam: animabus

de quo vide cit. tit. Item Fabrum conc, 4.& in

purgatorii przeftandam excitantia,quze vide tit.

Au&tar. feu Silva nova conc. funebri 18.

6. V. Mifericordia erga Defun&os. $.10. n.r.

. X. Ex eodem themate oftendi poteft prze-

IL. Prudentes V'irgines acceperunt oleum..in

ftantia eleemofynze animabus proeftitze , quia

vafis fuir cum lampadibus. Matth. 25. probari

1. exhibetur fumme indigentibus. 2.quia San-

poteft , animabus pnrgatorii propterea etiam

&is & Deo charis. 3. res przeftantiffima , fcili-

quibus

ftrenue & prompte fuccurrendum effe, quod

N

cet beatitqu ' adegïio. 4 ex bonis ,

f

T

pl

N

——

/

645

l"

51 Evzmgelijtd thdrunz.

j

ipfiindigemus. s. Affe&u maximo. De quo

ficut enim nihil eft , quod in (corpore humano

L]

QU

vide tit. 96.

Lne 3.

facilius lzeditur, quam oculus, ita idem de in-

' Xl. Ex eodem themate oftendatur, quod

tentione cum veritate dici poteft, utpote quze

fgm

five nos convertaius fupra nos ad Deum &

facillime per fubrepentem vanam gloriam aut

m

Sanctoes , quibus hzec mifericordia eft gratiffi-

aliam malam intentionem vitiatur. 3. Ob uti-

U

ma: five infra nos ad animas purgantes , quze

litatem , ficut enim qui bonos oculos habet ,

H

funt imago & templum Dei , fratres & com-

inagnum habet ad labores peragendos,pericu-

n

memb:a noftra indigentiffimi pauperes: five

laqg; & hoftes declinandos fubfidium ; ita qui

lm

extra nos ad hoftes undiq; nos oppugnantes:fi-

bonam intentionem habet , cum magna alacri-

a r Md

ul

ve intra nos ad nosmetiplos,qui certius, citius,

tate & diligentia quotidianas fuas actiones

l.

& copiofius beatitudinem per hanc mifericor-

perficiet, & contra varias hoftium tentationes

lic

diam obtinemus,undiq; urgemur ad fuccurren-

1e defendet, ut bene notavit Thom. Kemp. 1.3.

el'

dum animabus, de quo vide tit. 96. . 7. & 10.

C.33.dicens: Quanto purior fuerit intentionis

m. r. & Fabrum in.AuGar. conc. funebr. 19.

-oculus, tanto conítantius inter diverízs itur

XIL. Ex eodem themate oftendantur media

procellas. 4.Sicut,qui oculos bonos habet,mul-

th,

inutilia ad fubfidium animarum, nempe, ut S.

tiplicem ex variorum objectorum vifione dele-

2g

Auguftinus ait, pompa funebris, agmina exe-

&ationem percipit , ita & qui bonam intentio-

quiarum, fumptuofa diligentia fepulturze , mo-

0C

nem habet, magna voluptate perfunditur , ex

numentorum opulenta conítructio ( adde, la-

finis, quem intendit, & actionum , quas elicit

crymae amicorum ) viventium funt qualicunq;

preeftantia. Vide di&tum tit. Intentio.

elt

Ilj*

folatia, non adjutoria mortuorum. . Offeran-

V. Sioculus tuus nequam fuerit , totum corpur

turitaque horum loco alia efficaciora fubfidia,

tentbro[um erit. Luc.x1. Poffunt malze intentio-

m,

qualia funt facrificiumMifBe,preces,opera mor-

nis natura & damna' explicari, & oftendi;

lm

nv

Gficationis, jejunia, patientia in adverfis,a&tio-

quomodo impediat gloriam & beneplacitim

nes quotid;anae,indulgentize, & fimilia, de qui-

Dei, falutem proximi ( cum Deus talibus non

m

bus vide tit. cit. & Fabrum conc. 6.. & in filva

affiftat) & propriam, utpote qui aliquando fa-

De

0

"nova exhort. fqnebri 14. 15. 16. 18. & 20.

teri debeant cum poftolis: Praeceptor, tota

nocte laborantes nihil cepimus. Vide tit. 74.

t

PRO- FESTO .S. MÁRTINI.

or

I

JE

S.1r.n4. & $.2. a n.34. $. 3. a 1. 46. $. 5. a

N

ao accendit lucernam, €$ ponit.eam [ab mo-

h. 16. $.7. a n. 20.

$. 13 a.n.28i

llj«

—^ dio.Luc. r1. Poteft oftendi , quomodo

lQ«

S.Martinus fuerit lacerna ardens & lucens, lu-

dS,

VlI. Lucerna fulgoris illuminabit te.. Luc. LII»;.

cens quidem luce verze fidei & boni exempli ,

Poteft mifericordia per divifum pallium,& alia

ï[-

ardens vero ardore charitatis duplicis ergaDe-

opera exhibita a S. Martino commendari , &

4æ.

um & homines, ad quod ferviet vita ejus bre-

illud przecipue in confiderationem trahi, quod

üs

viter in Breviario , & fufius apud Surium de-

Chriftus in illa vefte ipíi apparens dixerit:Hac

e$,

Ícripta, & ea , quze in tit. Charitas & dile&io

me vefte Martinus veftivit; unde oftendi po-

0

proximi & tit. Exemplum fünt dicta.

terit, quomodo illam Chrifti do&trinam Matth.

odl

Il Zide, ne lumen , quod in te eft , tenebra fint.

25. Quamdiu feciftis uni ex his fratribus meis

Luc. 11. Oftendi poteft , quomodo quivis pa-

minimis, mihi feciftis: ob oculos femper ha-

Ij

terfamilias exemplo S. Martini debeat effe

bere, & per eam ad manfuetudinem , charita-

À

lucerna feu. lumen íuc domus.

1. Quidem

tem , & mifericordiam juxta exemplum S-

!a-

ntlux exiccare & purgare omnes fordes & vi-

Martini exercendam excitare fe debeant »

j

£ia fuorum Subditorum, corrigendo eadem , &

quem infinem non parum ferviet hiftoria 44-

te$

occafiones tollendo.. 2. Illuminando , feu qua

S.5. n. 13. tit. mifericordia.

-

af*

verbis, qua exemplo bonos mores, & honeftas

wO dCcth-

VIL. Ex' occafione thematis: Ve

d.

artes docendo,aut certe, ut ab aliis doceantur,

dit lucernam , €9 in ab[condito gpomit. Luc. 11.

curando. 3.AÀccedendo feu efficiendo,ut Deum

dicatur, inter alias cauías, cur fefta Sanctorum

K

& proximum fincero amore diligant; quae om-

celebrantur,przecipuam effe,ut illorum virtutes

[)i4

nia quomodo S.Martinus erga fuos praeftiterit,

& modum vivendi imitemur;in S.Martino ve-

& quilibet paterfamilias imitari debeat, pra-

ro procipue modum moriendi effe imitan-

l,

que

€ice oftendatur. Vide fupra cit. titulos.

dum, qui in fequentibus confiftebat. r. In

lL. Stoculustuus fimplex fuerit , totun corpus

praeparatione optima per mifericordiae exerci-

pr

lucidum. erit.Luc.11. Oftendi poteft neceffitas ,

tium; nam ut S. Hieronymus teftatur, non le-

ot

)u [-

utilitas & jucunditas intentionis bonze & quo-

gitur ullum male fuiffe mortuum, qui libenter

modo ex hoc capite totum corpus feu tota vi-

opera charitatis cxercuit ; habet enim multos

ta S.Martini lucida fuerit & laudabilis 4pud

i

Deum & hom

interceffores & impoffibile eft, multorum pre-

n

ines , pro quo lvide tit. Inten-

ces non exaudiri. 2. In perfecta refignatione ;

tio bona.

hinc dicebat : Domine , fi adhuc populo tuo

l$ ;

IV. Lucerna corgoris tui ef oculus tuur. Luc.11.

fum neceffarius , non recufo laborem, fcie-

Potelt intentio bona oculo comparari; 1. Ob

bat nempe optimum elífe tempus, genus, &

neceffitatem ; ficut enim fine oculis homo mi-

locum mortis , quod Deus prsefcripfit. 3. In

1*

Jà

fer eft juxta notum proverbium: Einblinder /Maii,

defiderio afpiciendi Deum, & precibus fufis ;

L

ein armer IMann; ita multo magis hoc de inten-

hinc affidua Deum oratione precabatur,

at"

tione dici poteft, utpotefine qua nihil homo

ut fe ex illo mortali carcere liberaret ; & o-

ili

us

lucratur pro zeterna vitaf 2.0b teneritudinem;

culis ac manibus in coelum femper iatentus

invi-

mmms

2

646

7

Index Comiänatorim

Á

invi&uin ab oratione fpiritum nbn relaxabat.

Domine,non nobis, fed nomini tuo da gloriam.

4.In pugna contra daemonem ; hinc confpe&o

5. Sua opera libenter abfcond

j

ere : de quibus

vide tit. cit.

diabolo dicebat : Quid adftas cruenta xbe&ig?

PRO FESTO . PR/ESENTATIONI

nihil in me fünefte reperies.

^

s.

VIII. Ex occafione thematis :Lucerna. corgo-

B. VIRGINIS.

rir eft oculur tuur ; dici poteft ,, Deum imitari

E

atus venter, qui te portavit. Luc.1. poteft

Lp

narrari hiftoria de Eftther, c. 2. Efth. &.

Principes , qui interdum certamen jaculato-

rium infütuunt, & varia praemia proponunt

procipue quomodo introdu&a fuerit in do-

mum regiam, ut przepararetur cum puellis

Ícopum attingentibus; hinc ficut alii remotius,

alii propinquius tangunt centrum metze , alii

regiis ; atque oftendi, quomodo B. Virgo fe

omrnino aberrant; ita idipfum fieri in certa-

prepararit , ut fieri poffet Sponfa Spiritus

mine ifto ; nam omnino aberrant, qui ma-

fantti, id quod accurate faciebat per oratio-

lam inteütionem przefigunt operi; remotius

nis continuze & virtutum aliarum , przecipue

tangunt metam, qui fervilem faciunt inteüitio-

humilitatis, obedientize, & modeftize ftudium,

quarum proinde virtutum aliqui actus enu-

nem ; propius , qui mercenariam ; proxime ,

qui filialem foli Deo placere cupientes ; hoc

merari poffunt , atque eum in finem videri

ut obtineatur, finifter oculus claudendus eft ,

tituli earundem virtutum.

".T, Ex ejusdem thematis occafione oftendi

id eft, ominis comodi proprii amor abeffe de-

bet: manus iimota teneri, feu conftantia. fer-

oteft,quomodó B.V.1e praefentarit in templo,

vari.

Vide tit. Intentio.

& obtulerit Domino.

Unde 1. oftendatur, in

IX. Ex occafione thematis :

Si autem oculus

quo confiftat praefentatio , fcilicet at fe totum

tuu; nequam fuerit , etiam corgus. tuum. tenebro-

arbitrio Dei quis comittat, folumg; illius bene-

placitum requirat. 2. Quomodo hoc totum

[um erit : / poteft oftendi multiplex oculus ne-

quam. 1. Korum, qui vanam gloriam de ope-

B.Virgo impleverit. 3. Quoraodo ipfi'quoque

ribus concipiunt. 2. Qui vanam laudem que-

auditores ad exemp!um hujus Virgiuis prae-

fentare fe debeant. Vide tit. Refignatio.

runt. 3. Qui amorem proprium fecantur.

4.Qui aliorum facta male interpretantur : pro

H Beatus venter, qui te portavit. Luc.r1. Po-

quibus proin omnibus varia media prefcri-

teft oftendi, quanta felicitas & dignitas obti-

gerit B.V. perMaternitatem Dei ob hanc enim

bantur, qualia vide in tit. Gloria, Laus, Amox:

proprius, Judicium temerariu

mi

rzefervata eft. ab originali macula, eft repleta

X. Ex occafione thematis :

N

emo accendii

innumeris donis grative , tefte Angelo Luc. r,

przefervata a multis périculis, ad fumam poft.

lucérnam , €9 ponit eam [ub. modio: oftendatur ,

qui ponant lucernam fub modio , nimirum

Deum dignitatem eve&a, &in coelos gloriofe

z. Qui fidem fuam publice profiteri non au-

affumpta. In fecunda parte oftendatur, quomo-

do quivis Mater Dei effici poffit, juxta illud

dent. 2. Qui talentis fuis , uti decet , adalio-

rum ütilitatem non utuntur. 3. Qui potefta-

Chrifti Matth.z2. Qui fecertt voluntatem Patris

tem fuam, ubi oportet, non exercent in vi-

mei,qui $n colis eft, . ille meus frater, fgroy* , €9 muüe

tiis fubditorum corrigendis , vel puniendis.

ter efl : & quomodo etiam auditores fuo modo

4. Qui vires fuas & gratiam a Deo commu-

participare queant fimiles effe&tus, Vide tit.

f

nicatam ad bene vivendum non applicant ,

Hyperdulia Mariana. $. 2. & 3.

tepide viventes ; quze omnia fufius dedu&ta

'IV. Quin imo beati , qui audiunt verbutm Di, €$

vide apud Fabrum conc. 4.

*

«uftodiunt illud. Luc. 11.. Poteft explicari felici-

XIL. Ex occafione themati

T du Mul

tas eorum, qui verbum Dei audiunt, ideft ,

mequam fuerit, totum corpus tenebro[um erit ;

voluntatem Dei in omnibus obfervant & exe-

offünt, indicia. mala intentionis proponi,

quuntur. Oftendatur ergo, quomodo triplicem

beatitudinem confequantur. 1. /u bonir tempo-

qualiafunt 1. Siquis defideret fua opera in

publico potius quam abfcondito facere. 2. Si

ralibus , juxta illud Chrifti. Matth. 6. Quzerite

zegre ferat, quando male fuccedunt. 3. Si tri-

primum regnum Dei &c. 2. /n bomir gratig z

quia obedientia,tefte S.Gregorio, caeteras vir-

ftetur, cum alii laudantur proe ipfo. 4. Sinon

zeque paratus fitad vilia, quam honorifica

tutes menti inferitinfertasq; cuftodit ; hinc &

opera. 5.Si inter opera femper diftrahatur fo-

ipfe Chriftus , quia fubditus erat parentibus ,

licitus de fucceffu. 6. Si majori alacritate per-

proficiebat zetate , & gratia &c. 3. /n bonir glo-

agat opera, per quze magnam laudem exfpe-

rig,quia obediens, uti loquentur, & obtinebit

&at. Quz omnia quomodo corrigenda fint ,

victorias longe excellentiores , fubjugàndo &.

oftendatur. Vide tit. Intentio.

captivando feipfum & judicium fuum, ita prae-

XII. Ex occafione thematis: ,S? oculus

: iuut

mium quoque' copiofius a Deo obtinebit.

Vide tit. Obedientia &

efignatio.

implex: fuerit , totum corpus. tuum lucidum erit :

prafcribi poffunt media ad puritatem inten-

V. Ex eodem themate oftendi poteft , quod

tionis obtinendam, videlicet 1. Cor mundum

B.Virgo felix quidem fuerit, quod genuerit

Verbum divinum , fed multo felicior, quod

jnxtaillud Pfalmi 5o. Cor mundum crea in

me Deus, & fpiritum rectum iinova in vifceri-

audierit Verbum Dei, & confervaverit illud

bus meis. 2.Charitatis divinze ftudium. 3.52e-

in corde fuo, uti Evangelium teftatur., &

e

per indu&ionem aliquot exemplorum proba-

ponderetur, quantum praeponderet folius

b

ei jndicium & beneplacitum omnium homi-

ri poteít , fimulque oftendi , cur & quomodo

num & Angelorum judicio & laudi. 4. Affue-

ipfi quoque auditores Verbum Dei audire,

Ícere de omnibus operibus fuis laudem Deo

cuftodire, & opere complere debeant, de quo

tribuere, & dicere , cum Davide: Non nobis,

vid;eatur f:it. Verbum Dei.

VI. .B:a.-,—

h

'iäm'

In Evomgelia Foftorum.

647

ibus

NT Beatus venter,guite portavit. Luc.11.

PRO FESTO S. CATHARIN/E.

Pote(t B. V. Speculo virtutum comparari , &

L(yuinque autem ex efs erant fitue, & quin-

illa S. Ambr. hortatio: Sit vobistanquam in

*--que prudeutes. . Mauh. 25..— Oftendi

imagine &c. proponi, fimulque, quz virtue

poteft, non immerito S. Catharinam Studio-

oteft

tes in hoc Speculo tempore przfentationis

forum, & Philofophorum maxime, Patronam

.

maxime reluxerint, oftendi; de quo videa-

agnofci , eo quod abfolutiffima Philofophis &

dlg.

tur tit. Hyperdulia Mariana. S. 3. n. 8. &

Sapientiz cocleftis fpeciminaediderit, obfer-

leï'iis

feq. & $.4. a n.142. & S. 10. n. 18. ubi etiam

vans exaCliffime duo primaria Philofophiz

plures conceptus reperire licet.

precepta: Abftine, & fuftine. Unde i.often-

1

IN

VII. Ex occafione thematis:- Peatus ven-

datur, quomodo abílinuerit a voluptatibus,

fev, qui te portavit.

L.uc. 11.0ftendi poteft,

divitiis,honoribus a Maximiniano lmperatore

l*g

je

quod S. Anna vere beata & laudanda fit, quia

promiffiss & quomodo fulttinuerit indigen-

ad exemplum Tobiz Senioris Filiam fuam ab

tiam, contemptus, dolores. [nfecundaparte

c'g

infantia timere Deum docuit. . Unde oftenda-

oftendatur, quos fructus ex hacSapientiare-

üerl

tur, 1. Quid & quotuplex fit timor, & quomo-

tulerit, fcilicet füummas confolationes coele-

do filialis fervili & mercenario praferendus. 2.

ftes, fummas divitias virtutum (que folz ve-

Krul

Quomodo B. Virgo ab infantia eum exercue-

re divitiz func) & fümmos hoanores in ccelis

u

rit, atque adeo merito nunc ad nos dicat:. Ve-

& terris. Vide tic. Prudentia.

niteFilii, audite me, timorem Domini doce-

l. Prudentes veroacceperant oleum in va-

[ In

bo vos.: Vide tit. Timor Dei.

.

fs f[uiscum lampadibus.. Matth. 25.... Oftendi

'"NVIIL. Ex eodem themate often

poteft, quod per oleum hoc merito caritas er-

tr

m

quam neceffaria, ntilis,& jucunda,honorifica-

ga Deum & proximum intelligatur , utpote

kï

que fit liberorum educatio, & quomodo ea

quz perinde ac lumen fidei lampade confer-

u

nre

convenienter inftitui queat; de quo vide tit.

vandum, juxta illud S. Pauli 1. Cor. 13. Si ha-

Educatio.

-

buero omnem fidem. &c. Oftendatur ergo,

J^,

.IX. Ex eodem themate oftendi

oteft,

quomodo hoc oleo lampadem fuüamS. Catha-

quomodo Parentes fuosliberosin templo prz-

rina impleverit, id eft, caritatem füam erga

1

fentare debeant. Nimirum.1. Eos ad templum

Deum & proximum oftenderit , & auditores

quoque eandem imitari, &, Datenobis deoleo

portando pro baptifmo & Sacramento Con-

firmationis füfcipiendo.. 2. Eos affucfaciendo,

vefiro, diceredebeant. Videtit. Caritas, &

ut libenter templa frequentent & officiis divi-

Dilectio Proximi.

E

nis reverenter aíiftant.

3. Eosintemplo fre-

Ill. . Ecce /ponfus .veuit

, exite bbvinm ei.

;;

Matth. 2;. Ofteadi poteft, quam fapien'er

ULL

um

quenter Deo:& Sanctis commendando. . 4.La-

borando, ut per honeftosmores & vitam effi-

egerit. S. Catharina nuptias Maximinianire-

liud

ciantur dignum templum & habitatio Spiri-

cufando, & Chriftum in Sponfüm. eligendo;

f'j:; yi)x

tus S. de quibus vide tit. cc. & tit. Baptifmus.

quia erat pulchrior,fapientior,ditior,nobilior,

ja

X. Exocca(ione thematis: Zeati, qui au-

dignior; & quomodo proin ipfi quoque Au-

Ihod

diunt verbum Dei, €? cuflodiunt illud: oftendi

ditores eidem Íe per caritatem defponfang

GC n

poffint. Vide tir. Caritas.

*

A

poteft, quomodo B. Virgo intemplo perfe&if.

fime fübdita fuerit Superioribus, & ideo, ficut

.IV.. Figilate 2

tagues quia 4

k üfbon,

"R

zeque boram. Matth. 25.. Poteft oítendi,quo-

poftea Chriftus ejus Filius, profecerit xtate,

&

iL*

Sapientia ; acgratia apud Deum & homines;

modoS. Caibarina vigilaverit, fead mortem

1 al

z

difponendo peroptimarm; id efl, voluntati Dei

pro quo conceptu fufius deducendo vid

"

e«;icf

exe-

conformem. vitam ;. & .quomodo, Auditores

ycemi

XI. Ex occafione thematis:

Beatus ven-

quoque ad eandem fe difponere debeant per

um«

fev, Qui teportavit, G ubera y: quafxifli :

fimile medium ,. proquot

ic. Mors (v,ixde;ri po-

zerità

oftendi poteft. . 1.

uas ob caufas Matres ip-

teü-'

x

-

vhium.t

fiermet liberos fuoslactare debeant peftnativi-

o euEb:4

u . pazqtæ | eraut , zntmverzmt

ifa

tatem. 2. Quod magis ipfis prebere debeant

cum eoad nuptias. Mawh.25. Oflendipoteft,

X

übera fpiritualiadoctrinz & exempli boni, ex

quales fuetint Nuptiz ,. ad quas S. Catharina

iotravity (ive Sponfus, in cujas thalamum in*

P

$,

quibus candidiffimum , puriffimum, & dul-

ciflimum lac honeftorum & innocentium mo-

trodu&ta fuit:. 'vefeflivitas & gaudium,quod

rumexfügant; pro quo videt

ex iisdem nuptiis percipiendum fuerat: (ive

»

*

lt Edufcaä;io &

jäï

Exemplum.

illaram perpetuitas confideretur. , In (ecunda

—XIL. Ex occa

Goneqthein—at-is-i Befitil,j quz

parte oftendatur, cur aómiffa fuerit ad. has

audiunt vervbum |Dei , €7 . cuffodiunt illud:

nuptias, quia fcilicet parata erat peranimi pu-

lly;lCQ

ritatem, juxta illud Matrh. s. Beati.mundo

oftendi poteft;: quod triplex verbum fit cuivis

Chriftiano audiendum.

I.. VerbümDei in-

corde &c. & Pf. 14. Domine quis habitabit

qui

carnatum, "Chrifti doctrinam & exempla ob-

&c. qui ingreditur fine macula &c... Videtit.

yetit

Beatitado & Mors.

fervando.

2. Verbum Dei in concionibus

^

1u0

VI. Et claufa eff janua. Maxth. 2g.-

Po-

nldd

explicatum. . 3. Verbum Dei a Superioribus

propofitum, imperia & volunfatem eorum

teft Auditor ad non differendam poenitentiam

]f

excitari,' atque ad hunc finem explicari quane

tobo*

implendo. 1nfecunda parteoflendatur, quam

vere beati dici queant, qui triplex hocverbum

tum dolorem merito illz Virgines fatuz per-

ymó

o

cepiffe credendz (int,. dum verba iíta,.. Zagua

jl

diligenter.& reverenteraudiunt , & accurate

joife »

cuftodiunt.

Videtit. Ob

"

claufa ef , audiverunt; & quanto majorem

equ

e)d—icnvtfa.f. erflbum

percepturi fint.damnati)finon tantum pocnam

damni

j

648

Index Concionatorius.

audieritis &c. 2. retia, feu impedimenta vo«

damni perifta verba , fed ctiam poenam fenfus

incurriffe adverterint per verba: [te inaledi-

cationis, reliaquendo, féu'generofe remo-

&i.

vendo. 3. fequendo, imitando fcilicet Chri-

Oftendatur dein, quomodo S. Cathari-

na a juventute lampadem cordis oleo caritatis

ftum in voluntate Patris cccleftis adimplen-

da; feu iis, qua ad üacum fuum pertinent,

lmplevent ; atque adeoquivisejus exemplum

imitari debeat. Videtit. Poenitentia.

erfecte obeundis. -

ll - Fenite poff me. Matth

Poteft O«

3

'VII. Ex occafionethematis: Queparatez

evant , 2zutvaveruut cum eo: Matth. 25. O-

ftendi, cur S. Andreas vocem Chrllh tam

ftendi poteft, quomodo S. Catharinatriplicem

prompteaudierit, & fecutusfit, quia fcilicet

aureolam Virginum, De&orum , & Marty-

habebat omnes conditiones earum. vocum;

rum affecuta fit ,

quas libenter audire folemus, &erat vox Per-

