cobus przeter innumera alia diveríi Ordinis

Hiftorias Bambergenfium & Eu

multis in locis Hzereticorum fcelere aut detur-

telarium.

fietenüumTuf

batas, aut comminutas, ut publica auctoritate

impenfaque reftituerentur, effecit fuadendo,

H.

J

magna proborum voluptate , & divini cultus

propagatione non mediocri. Dum Catechifmi

"T

fui tertium volumen przelo fubjiceret , gravi

XVIL. S. Hieronymus StridoneihDalmatiæ,

Pannonizque confinio , patre Eufebio natus

membrorum fopore occupatus eft, & imbecil-

Ini

litate memoriv tanta, ut repente omnium

eft circa annum 329. Romam cum Bonofo ve-

oblivifceretur ; quibus malis fpatio trium an-

niens, Donatum audivit, atque in adulta jam

ü£

norum difcuffis , fenecta morboque victus re-

zetate Baptifinum fufcepit ; in Gallias inde

I

l,

profe&us, multisque peragratis Girzecize Afize-

ligiofe 'anixnam exhalavit.

que provinciis , conftitit in Syriz? eremo mo-

um

E.

nafticam vitam agens, Antiochiv a Paulino

jt

anno 378. Presbyterordinatus. Inde Romam

Xli. Evagfïus Schola&icus 'Epiphaxnïa Sy-

reverfus anno 382. Damafo Papse adfuit in

fcribendis epiftolis , eoque mortuo anno 385.

riv urbe oriundus, poft Eufebium , Socratem,

Roma difcedens navigavit in Syriam , & me-

Sozomenum , atque Theodoretum , /ibros fex

Ecclefiafticm confcripfit Hifleriz, ab anno circi-

dia ferme hyeme Hierofolymam intravit anno

tof,

fequenti. /Egypti monafteria luftravit, per

ter 431. quo Neftoriana impietas in concilio

duos menfes Didymi auditor Alexandrie fuit.

n

Ephefino damnata eft, usque ad annum 597.

que

Mauritii Imperatoris 12. ut ipfe in fine narrat,

In Bethlehem tandem migravit, ibiquein mo-

li,

ubi etiam afferit , fcriptum a fe aliud quoque

nafterio fcribendo & commentando confenuit

grandi admodum 2etate usque ad diem 3o.

j

opus fuiffe, quod Relationes, Epiftolas , De-

t

creta, Orationes , Difputationes , resque alias

Septembris anno 42e. Theodofii junioris 13.

ht

ejusmodi comple&ebatur , feque duos hono-

setatis 9g1. quo ex hac vita migravit. Scripfit

plures vitas antiquorum Patrum , przefertim

ris gradus confecutum ; & primum quidem a

In

Tiberio Conftantino ad Qusefturam evettum ,

5. Pauli Eremitæ j Hilaxionis', Malchi &c.

Qv

tum a Mauritio munus adeptum fervandarum

J

i'zï [,

Tabularum, in quibus non tam nomina, quam

?

7die

LU

ipfa Praefettorum acta infcribebantur.

,IXV[I, Jofephus Flaviüs , Matathize filius ,

G.

maternum genus Hafamoneorum ftirpe dedu-

mll

cens , fe&ta Phari(zeus ac facerdos , Dux belli

XIlI. S. Gregórius Papa fanüiffimus ,&

ac miles, Hiftoricus & Scriptor, natus anno

Chrifti 37. Caji Caligul2e Imperatoris Roma-

i*

Doctoreximius, & merito Magnus appella-

tus , floruit Juftini, Mauritii , & Phoc?e tem-

norum primo, captus in caftro Jotapata anno

p

Jo

poribus , & anno decimo quarto Pontificatus

Chrifti 68. Vefpafiano mortem Neronis atque

Imperium przedixit, du&usque Romam ac be-

u

fui , falutis autem fexcentefimo quarto, obiit.

nevole habitus, animum ad fcribendum ap-

Scripfit Dialogorum libros quatuor paflim ci-

n;i'ut

tari folitos.

pulit , tum res fuo tempore geftas, tum judai-

(e

cas origines a primo usque zevo. Vix faltem

len

XIV. Gordonus Lefmorzus Jacobus Sco-

usque ad extrema Domitiani tempora , an-

tus S. T. SS. Theologive Do&or, do&rina,eru-

numque zerz chriftianze 93. Olympiadis 218.

uf

Scripfit antiquitatum judaicarum libros 20.

rfæ

ditione, & vitze probitate przealarus , fcripfit

ab exordio mundi ,; & prima hominis crea-

n

opusChronologicum,Annorum feriem,Regno-

rum mutationes , & rerum toto orbe gefta-

tione usque ad annum Principis duodeci-

|le

mum, Chrifti 66. Item de

"

D

rum memorabilium feriem , Annosque a

bello judaico libros

mundi exordio ad noftra usque tempora com-

feptem.

A. XVIHI.

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. III,

Hhhh

P

610

Bibliothecm Manäalix Concionatorie

M.

riam anno 1598. Quamvis valetudini diffides

ret,& longa ftyli intercapedo terreret,arduam

ä

XVIIL. Matffeus Joannes Petrus Italus S. T.

tamen provinciam libens accepit. Tantum

vir , fi quis alio noítro fzeculo , Latine Itali-

ex obediendi ftudio fumebat animi ad conan-

ceque fcribendi peritus ; fcripfit pereleganti

[

dum. Medio in curfu graviffimo implicitus

f

ftylo Hiftoriarum Indicarum libros 16. Vitoe

morbo füccubuit. Jamque vitam ejus omnes

i

S. Ignatii libros tres. De Japonicis rebus li-

defperaverant, praeter ipfum, qui cum tantum

bros 5. Septemdecim quo

ufurze lucis expeteret,dum Generalatum S. P.

[

que Cpnfeiïorum

f

vitas.

N. Ignatii, quem fingularitate pietate ob pri-

morum memoriam Patrum fcribebat, exeque-

lt

XIX. Martinius Martinus Italus S. J. bis in

retur, vifus eft voti compos effe&us ; valetu-

Sinas non fine gravibus vitze periculis & iti-

i

dinem enim recuperavit. opus intermiffum re-

(

neris moleftiis profectus ; fcripfit opus lauda-

petiit, & proxime ad metam perduxit; tum

!

tiffi:pum, Atlantem Sinenfem, feu Defcriptio-

rurfus languore proftratus neceffitati religiofe

nem ImperiiSinenfis. Item Decadem primam

conceffit Romz

D)

anno Domini 1606. die 17.

f

Sinenfis 'Hiüo'riæ B s

Maji.

"

,

L

pt

P

XX. Nauclerus ]oanneys Proepofitus Tubi-

XXV. Pa;',ifienfls Matthzeus natione Anglus

f

genfis , vivebat anno 15oo. Scripfit ingens

ac monachus in caenobio S. Albani O. B.

Chronicon, continens res memorabiles ab

Congregationis Cluniacenfis , ut ferunt , fcri-

fa

initio mundi usque ad annum Domini millefi-

pfit, notam cun&is Hiftoriam Anglicanam

Ti

mum quingentefimum. — Opus diftinguitur in

(

quam primum perduxit ab anno 1966. usque

duo volumina ; & primum quidem continet

ad annum 1250. Ipfemet deinde continuavit

generationes 63.ab Adam usque adChriftum;

usque 12590. quo vivere defiit.

alterum continet generationes quinquaginta

XXVIL. S. Profper Aquitanicus S. Auguftini,

Ll

& unam.

ut nonnulli volunt, difcipulus, certe do&ri-

XXLNadafi ]oaänes K.natio'ne:IK-Iüngarus S. ].

ne ejus folertiffimus ac nervofiffimus defen-

p

fcripfit mortes illuftresHeroum Societatis, &

for, laicus faiffe fuiffe creditur,ac conjugio im-

plures ejusmodi hiftorias ad eandem

plicatus. Scripfit integrum Chronicon ab A-

[i

nentes. B. S.

perti-

dami,mundique ortu ad annum 4435. cum ad-

AXII. Niernbergiusjoarines Eufebius Hi-

notatioie Confuülum Romanorum , a duobus

fpanus S. ]. Yir non minus fanüitate vitze ,

geminis Confulibus & anno chriftianze zeroe

quam doctrinze & eruditionis fama clariffimus;

usque ad Valentini Au

ficut Hifteriam naturalem r4/annis docuit ;

mii Confulatum.

gufti VI;I. & Anthe-

ita praeclaros quoque de. illa commentarios

vulgavit , fed & vitas virorum illuftrium Soc.

R.

Jefu magna accuratione confcripfit. B. S.k

— XXVII. Ribadeneira Petr&s, Hifpanus S. J.

0

fcripfit vitas San&orum , & etiam noftrorum

aliquot , puta S. Ignatii ,

P. Jacobi Laynez ,

: XXIIL OIfof'ius Paulus Presbytär Hifþanüs,

P. Alphonfi

Salmeronis. S. Francifci Borgize,

Tarracone ortus , S. Auguftini difcipulus , vir

XXVIII. Rofweidus Heribertus Belga S. T.

eloquens , & Hiftoriarum cognitor; floruit

vir antiquitatis peritiffimus, fcripfit Hiftoriam

initio quinti 2erze chriftianze fzeculi fub Hono-

Ecclefiafticam a. Chrifto usque ad Urbanum

rio Imperatore. Circa annum 415. a S. Au-

VIIL. Vitas San&orum

, & vitas Patum notis

guftino in Palzftinam ad S.Hieronymum mil-

iHuüravit,

fus pro difcenda animze ratione , cum rediret

S-

anno 416.repertas paulo ante S.Stephani Pro-

tomartyris reliquias primus intulit Occidenti,

& in Africam fecum deportavit innumerabili-

XXIX.. Sacchinus F;'ancifcus Italus S L.

bus miraculis,quibus Lutherana, Memnonia-

unde viginti annos in Hiftoria Societatis con-

na, ac Calviniftica impietas invi&iffime atte-

fcribenda confumpfit , cujus quatuor pofterio-

ritur. Scripfit Hiftoriarum ab exordio mundi

res partes poft primam : ab Orlandino fcri-

libros feptem usquead annum Chrifti 416. ad

ptam feliciter abfolvit. B. S.

:

5. Auguftinum Hipponenfem Epifcopum , cu-

XXX. Salianus Jacobus Gallus , vir vitze

jus hortatu opus illud fuerat aggreffus adver-

integritate & indefeffo labore confpicuus,fcri-

fus querulos & infamatores chriftiani nominis,

píit celebre Annalium Ecclefiafticorum opus,

üi dicebant defe&um Romanse rei

& feorfim E

-

public?e

collectam.

pitomen feg medullam ex illis

hrifti doctrina infe&um.

XXXI. Strada Famianus , Italus S. T. Hi-

XXIV. Orlandinus Nicolaus Italus S. J in

ftoricus tota Kuropa celebris , fcripit de

literarum laude apprime floruit cultu latinze

bello Belgico: tres Decades , quos cum

limatzeque orationis. Hinc Neapoli evoca-

Udalislaus [ V. Rex Poloniz;. ac Sueciz

tus Romam ad fcribendam Societatis Hifto-

legiffet, datis ad P. Mutium Vitellefcum

5

T28-

6Ii

JZlppendix *.— Hhifloria.

E

Proepofitum. Generalem ,ïlitEris : Zirmorum ,

minis hoftes rholiretur , obiit anno Domini

inquit , motns in Aelgio fimgulari cultoque [hyload

1464. Scripfit de rebus ecclefiaflicis contra

a

finceree veritatir. Hifloriam . exyofiti a. .P. Famia-

Thaboritas librum unui.

ls

no Strada tanto omnium Ordium plau[u ex-

s

ceyti funt , wt hominer grofetio mon definant ,

T.

À

aut horce Zdnnales admürari , aut eorum con-

inuationem . ardenter. expo[cere.

ANos , qui eor

-XXXIV. '/I'rigxa.r,ltiiüs' Nicolkausi, Beiga S.þ J

]*

fingulari voluptate legimus €$. admirati [umus ,

Miffionarius Sinenfis , fcripfit Hiftoriam de

da

mec minus quam alü idem exoptamus

-

haud

Chinenfi expeditione, item Annales Sinenfes,

nejcii , quantum. €2. circum[petlio in. homine tan-

]*

:

te exifiimationis , €? virtur fugiende publica lau-

l

a;chhx:i&ianes Triumphos iïrx'r]a'p'oxiia71

Y

1

dis , eum ab continuatione remoratura fi: ld-

XXXV. Tfithemius ]panges";, ;ngtignïe'y Ger-

circo moflris. fiüece literis P. veftram compellavi-

manus , Abbas Spanhemenfis, Ordinis S. Be-

e

mus , cupientes ab ea. operam adliberi , u irmon

nedidi, vivebat anno r$5oo. & obiit anno

omittat , qua [uper [unt , in lucem edere , ad.hujus

1519. ?etatis fuze 57. Scripfit opera plurima,

meuli eloriam , ad Socz'etm?ix decus ,

TR

fed notiora funt Hiftorica , quze fimul edita

gioris famam | &c.

funt Francofurti anno 1600. Scripfit igitur

de illuftribus viris Germanis , de illuftribus

XXXII. Sulpitius Severus, æquälis & ami-

viris Ordinis S. Benedi&i ,

'ciffimus fuit S. Paulini, ut notum eft ex epi-

de Scripto;ibus

ftolis invicem fcriptis. Scripfit libros duos de

Ecclefiafticis. |

i

facra Hiftoria.

Item vitam S. Martini Turo-

z.

g

nenfis. Item Dialogum de converfatione

Orientalium Monachorum.

XXXVI.V Zondras Joannes Monabhus Grze«

li

XXXIII. Sylvius ]Eneas , patria Senenfis ,

cus , fcripfit libros 3. Annalium , quibus com-:

m

vir doctus , prudens, & magni animi ac pri-

plexus eft hiftoriam univeríalem ab orbe con-

l:

mnum a fecretis Imperatoris, deinde Epifco-

ditio usque ad exitum Alexii Comneni Impe«

]«

pus Senenfis , tum Cardinalis , denique fum-

ratoris Grzecorum, qui obiit anno Domi-

mus Pontifex Pius Secundus,dum expeditio-

nimillefimo centefimo decimo

/-Ao&a,vo. -

nem magnam adverfus Turcas Chriftiani no-

P

*

5

TOMI TERTII FINIS.

j

1l

RE

EH

T

Y

4*

0:

A]

p

&i

NS

NPS

j

i

———

[ d

$

N

w

&x

R R J?

ER

2

&a

o)&-

9-

7

G.

52

D

/

n

N

m

:/lw

EU

E

vl)l

——

-

HO

Wi

)

j

)a

-

gwet

s A

LA

H)R—

"

EU.

Mlï

3

uh-

n*xþ —

;

MHhihz

— & — — €0D "UV

R. P. Lohn. Bibl. Man Tom. 1lI.

INDEX

l

X

ul X jm X hod

R

t

N

Z

EM

d

*

*ö

h

l

)//

yiteoe

j-') MR

—

*» »XX xxä

w

X

)

£

[

[

A

M

N

—X*SQ.

?f

P

;

()j

7

77

7

PT

4

,

o

N

g

SSSSSSSSNS

F

5

;.

|

^

GNYET

N

"A

TA

]

d

Qs

S

A

N

BLL

M

N

AA

E2

Ü

N

N

W u

» ï*ä*xXx N

N

3

j

j

H

:

V

)

N

V:

J

Xxs

]

i

)

Z

N

i

M

:—-

/:

j

;

M

//

ZISS

Y

-'*-iy

t

N

VA.

W

N

2

,

p

uj

jf

D

N

N

ïfx

N

j

N*N W

d

CANDEX

NCIONATO

RIUS

— E — E o EM . d- ER —5 -- EM — N u 1

CO

L:

In Evangelia Feftorum : & Do,mixnicaru;m.

b-— a

Ut Index ;

ceu[ui.

2jïe tanto magis. þz;vir(; ?Qj)üt Le&ori , tria circa e-undem breviter pi*qmbnehdum

cbncïohg aliqua digeffi , mon ea im-

. Primum ef, mt.,

um i fzgfmf nonnihil muteriam pro

ed ut [evio-

lentione id fecifle , quod vilim , Concionatorem udftringi. concept

w a me de[ignato ,

rem aliduo . modo. redderem .laborem 15 , qui majorem ín ejusm

0.

di conteptibus digerendis difficulta-

"goterunt [olmm im illo conceptu

tem experiuntur ; unde quibus .conceptus ejurmodi mon placet./,

Virtutem vl Vitium afJumere , €? pro [uo. genio formam concion

i exlocir pro tali ;onceptu.de-,-

f

gnatir difponere.

"Alterum eft ,

ut miminerit. LeBor illius modi , quem in. Tnftru&tone VI I.' optfmztm €$ fa-

cilimun

e. dixi im concionibus formandis , cicet. 1.

Scopum . aliquem g

ra&icum [eu in. quoti-

As

?

eligat,

24

/

Jilius fenjum. bene de-

dianos ufur venientem , . g. vitium aliquod, aut. virtutem

j

.

au

claret. v, g. 1

n quo virtus au£ . witium illud Zon'þjiat ;

t quomodo exerceri .vel vitari debeat ,

3. Unam vel alteram rationem popularem ,

cur do&rina talis pra&icari. debeat , af--

j

ojïendat.

SS. Patrum

T-— mem a-— —— T5 UBReéueDR —Ceed Geum. ax" — C|hee 0 C CD

jerat , eandemque authoritate S. Scripturg ,

, fimilitudine , vel eruditione . confir-

met.

4

Hifloriam etiam aliquam inferat , fi placet ,

..qua Zluditores magir Gd eandem praxin

erám , que Jduditoribus contra talem

incitentur.. $. Tuterdum . obje&lionem quoque unam. vl ali

do&rinum — facile . occurrere. poffent , proponat , €9 apte

folvat.

6. Denique fervente €? apte

.Eyilogo /duditores ad. pratlicandam: talem do&irinam ex

citet ,

€$ impellat , ad. quem finem. copio-

am illi quivir titulus materiam . [uggeret ,

qt præter : &

le&lionem. | doctring . ?zulla' gropemodum. re

alia & opus fit futurum.

quando -tahz in hb?-]ndice ,

- quam im i[o contextu Bibliothecoe inter

Tertium eft , ut ,

L

am me uelle , ut Con-

eonceptus aliquos fradicabiler. ajfignavero . Allegori

m aliquam , at , neutiqu

cionator in illa. /Allegoria grobanda immoretur , [ed. ut a. per

modum acus , quà filum dotirine

.

labor in ip[a

do&rina grobanda €9 inculcanda

introducatur , u[urgetur., atque adeo ut potifimus

Wmpendatur 5 alioque. emim flerilis erit. concio , €9

nullum alium. fru&um , ifi quod hunc. vel . illum

San&um . ingeniofe €$ apte huic vel illi rei comparatum fateri debeat ,

reporiabit. duditor , quod..

ulique eft cogtm; finem. £5 inflitutum /cof?äioni:.'

demonftrari, de quo vide tit. Chriftus $. 11.

PROFES

n, 8. & S. 3. a. n. 10.

x

TO CIRCUM.

idem oftendi , quomodo annum

1

CISIONIS.

. III. Poteft

7

l.

novum bene inchoare debeant , fcilicet duas

facies a Jano ( a quo Januarius dictus e(mu-

T wocatus efl nomen ejur 3 ES U S

tuando,per quarum priorem uno oculo re«

; Luc. 20

Poteft donari Auditoribus

fpiciant- ad accepta priori anno beneficia , al-

tero ad commiffa peccata , & pro illis gratias

SS. nomen JESU pro Xenio , cle-

ricis quidem litera I, Conjugibus li-

agant,pro iftis veniam petant. Per pofteriorem

tera H , Juvcnibus S. cum variis do-

faciem uno oculo refpiciant ad actiones fe-

&rinis ipforum Statui congruentibus offerri ,

quenti anno fufcipiendas,utillas fru&tuofe per-

ut videre eft tit. Chriftus, & in Inftru&. me

-

agant : ajtero ad tribulationes fupportandas , -

VIL in conc. pro novo anno.

$

ut eas fru&uofe fuftineant, pro quo vide tit.

IL. Ex eodem themate poteft S

S. JESU

Gratitudo. Poenitentia. Intentio bona. Patien-

nomen Oleo comparari juxta illud . Cantic. r.

tia & tit. Op

era bona, Item iniïtg&. VII.

Oleum effüfum nomen tuum : & fructüs ex

conc. pro hoc Fefto. .

IV. Completi funt dier o&o , ut circum

ciderea

mvocatione«»hujus SS. Nomini5 reportari foliti

tun

Jndex Cóncionaforiit in Evänäclia. Feflorum,

613

charitate Chrifti ? Conjugatis argentea imago

turpuer. Luc. 2. pofeft culter, quo Chriftus

circumceifus eft, pro Xenio variis perfonis of-

Offeratur, 1, Ut difcant , fe quoad ftatum in-

ferri.1.Clericis,partim ut privatim propriascu-

feriores effe facerdotibus, atque adeo debitam

reverentiam exhibere debere. 2. Sicut argen-

piditates malas circumcidant: partim ut publi-

ce in concioüibus vitia populi comifTi refecent,

tum purum eft valde, nec fordes facile contra-

2. Magiftratui, ut eo utantur velut medici re-

hit, ita ipfos puritati confcientize adeo ftüdere

fpe&u corporis, id eft, reipublice , & tum

debere : 'ut dicere poffint cum Chrifto ; Quis

utrida membra abfeindant, autincidant:tum

arguet me de peccato ? 3. Sicut argento om-

dividant per juftitiam cuivis, quod fuum eft.

nia neceffaria pro fe & aliis emi poffunt , ita

3. Patribusfamilias , ut in Domefticis przeci-

ipfos Domefticis omnia ad vitam neceffaria

dant inutiles ramos difciplinse domefticze no-

procurare debere, 4. Ut argentum crebro ma-

centes. 4. Cuivis perfonse, ut in horto anim?&

nibus verfatum easdem maculat, ita ipfos ca-

fuze vitulamina fpuria praecidat , quo virtutes

vere debere,ne vel liberiori converfatione, vel

Chriftiano dignae tanto melius crefcant, Exci-

nimio opum ufu animas commaculent. Juve-

tentur ergo Auditores, ut illa Jerem. 4. verba

nibus cerea imago offeretur, 1. Ut difcant,

cerz in modum tra&abiles effe, 2. Ut me-

fibi applicent: Circumcidamini Domino,& au*

ferte przeputia &c. item illa AG. 15. Quia ni-

minerint , ftatum fuum fragibilem elfe inftar

fi circumdamini,non poteltis falvari,nam ideo

cere» imaginis,atque adeo caute vivant. 3. Ut

Chiiftus etiam nomen]Efu feu Salvatoris non

conentur inftar imaginis candidoe & rubicun-

aliter obtinere voluit;nifi per circumcifionem

dz , puritatem animi cum verecundia con-

&c. vide tit. Mortificatio,

!

jungere, Famulis offeratur imago fictilis , ut

V.Et vocatum eft nomen ejus . ESUS. Luc.2.

difcant. r. Statu fuo contenti effe, memores,

Oftendi poteft , qqomodo quisque per Jefum

quod fi&tilis imago Ghrifti perinde ut aurea ze-

falvari, & ut bonum femper annum habeat ,

íftimetur, & colatur. 2, Ut Chrifti exemplum

efficere poffit, fcilicet fi obfervet id, quod

qui a juyentute inlaboribus erat, ob oculos

David. Pf. 33. dixit: Quis eft homo &c. Decli-

onere , & imitari ftudeant. 3. Ut memine-

na a malo &e, explicetur ergo r, quid fit bo-

rint, ficut terra valde frugifera eft , ita ftatum

nus annus, nempe is , in quo habemus, quod

füum occafionem przebere, prseftantis , fum-

— * —

volumus ; cum autem nemo certius habeat

marum virtutum, puta humilitatis , obedien-

femper id, quod vult, quam qui vult id , quod

tize, patientize, charitatis geminse, & perfeve-

Deus vult, recte infertur, eum habiturum fem-

yantixe, exercitio, Infirmis & tribulatis lignea

er bonum annum, qui voluntatem fuam per-

imago offeratur , ut difcant. 1. Sicut lignum

&e cum divina conformat ; uti ipfe Chriftus

eft aptiffima pro igne accendenda materia, ita

. Catharinze Senenfi revelavit. Oftendatur

tribulationes optimam przebere occatfionem

charitatis divinze exercendse. 2. Ut difcant,

ergo practice , quomodo per annum volunta-

tem fuam in agendo, fuftinendo, & patiendo

fe tractabiles exhibere fuperioribus , medicis,

chirurgis , infirmariis, ficut lignum pro libitu

conformare debeant, Vide tit. Refign. $. 11,

/

n. 3. & $. 12. n. 3.

fecari, & dolari fe permittit, 3. Ut meminerint,

n

VI. Ex occafione ejusdem thematis poffunt

ficut lignum durum eft,& non facile frangitur,

i

'Auditores excitari, ut more Societatis Jefu

ita nec ipfos doloribus, & moleftiis tnorbi ce-

genovationem inftituant , in eaque tria obfer-

dere, frangique debere , cum gaudeat patien-

L

vent,quz in imagine renovanda folent ob-

tia duris, juxta commune proverbium : Dw

fervari, nempe z. ut abluatur imago per poe-

deinem. Ubel weiche mit , fondern ihm feck. ent

:

n

nitentiam,velut aquam calidam a fordibus,feu

gen tritt, Vide Inftr. 7. fol. 370.

Et vocatum

. peccatis. 2. Ut in iis partibus, quse obliteratoe

VIII. Ex oecafione thematis

funt, novi colores , id eft , virtutes ; Chrifti per

eft nomen ejus : ESUS ; Oftendatur, quodin

"

hoc nomine maxime verificetur verfus ille :

n

imitationem obducantur. 3. Ut velum obdu-

J

catur firmi propofiti, aliorumque mediorum

Conveniunt rebur momiug [meye [uis,

Eoquod

Chriftus ni triplici occafiono fe Salvatorem o-

]

quibus pulvis imperfeGionum arceatur, & an»

ftendere foleat, r.In univerfali redemptione

tiquae occafiones vel confuetudines tollantur,

Vide tit. Peenitentia. tit. Chriftus & confuetu-

generis humani; cujus beneficii magnitudo

do. Plures item conceptus in Infir. 7. pro

oftendatur ex ditis tit. Paffio Chrifti, & infe-

fatur cum S. Bernardo : Si totum debeo . pro

j

Fefto Circumcifionis,

'"VII. Pro Xenio poteft offerri imago Chrifti

me fa&to, quid addam prome refecto? 2. In

$

Pueruli, fed diverfis ftatibus diverfa. Et

juftificatione cujusvis hominis privati; cujus

11

beneficii magnitudo oftendatur ex fimilitudi-

e-

clericis quidem aurea, ut inde difcant 1. Sicut

aurum przeftantius eft omnibus aliis metallis,

ne rei ad ignem vel rotam damnati , cui poena

ita ftatum fuum omnibus aliis fuperiorem effe,

ob pauca verba |peenitudinem fignificantia di-

mitteretur , fimulque inter Amicos Regis of-

atque adeo etiam virtutibus excellere debere,

2.Sicut aurum omnia peé&tora ad fe trahit , ita

fenfi cum magnis donis reciperetur : Infera-

e-

ipfos omnes fzeculares exemplo & verbo ad fe

turque sequum effe , ut , cui multum dimitti-

ï'o

tur , multum diligat. 3. In liberatione a variis

frahere debere. 3. Ut aurum mire cor confor-

L

tat, ita ipfos confolari & roborare animas fibi

miferiis & tribulationibus , & tentationibus ,

j,

commiffas debere. 4. Ut aurum ex igne purius

uti S. Bernardus indicavit dicens : Nihilita

exit, & percuffum non frangitur, ita iplos cum

&c.triftatur aliquis veftrum &c. videtit. Chris

,

ftus $.3.n.1 1.& 12.unde fuadendum,ut morem

s, Päulodicexendebere; Quis me ,feparäþitxa

Hhhh 3

us

gd

L]

614 -

Index /| Concionatorius

Judxorum fequantur auditores, dicentium in

teftis falvari. De quo vide tit. Concu

pifeentia

adverfis cafibus : Eamus ad Filium MARUE,

S 3. 9. & 10. n. 3. & 4.

x

,

ut hilares fiamus.

TO EPIPHANLE

IX. Ex eodem themate oftendatur , quale

I

fit hoc nomen, & quam magnum ex triplici ti-

tulo. 1. Quiaa magno Domino datum, fcilicet

Oftend). potelt , hoe

OBfulerunt ei munera :

a Deo. 2. Quia fignificationem magnam ha-

.. feftum proeter alios titulos feftum dono-

bet, uti Jofephi /Egyptiaci , fed magis Salva-

rum appellari, & apud Germanos die Gebnacht:

tor Jefus, id quod ex comparatione beneficio-

uto/itenderetur , in hoc fefto praecipue libera-

rum oftendatur. 3. Quia permagrïa-facinora

les effe debere,tam erga homines, tum & ma-

obtentum eft,dum humiliavit femet ipfum, fa-

xime erga Deum , qui hoc die gentiles ad fe

&us obediens usque ad mortem Crucis. Inci-

yocaiído catholica:n fidem fundavit; Quia ve-

tentur proin Auditores , ut dicant cum Jofe-

ro non omnes íciunt, quod donum Deo gra-

pho & Azaria r. Mach. c, 5. Faciamus

tiffimum fit , dicat concionator fe id oítenfu-

nobis nomen &c. per fimilia facta.

&ipfi

rum , & dividat coriciones in tres partes. .. Ín

foleet d«

X. Oftendi poteft , quomodo

prima oftendat , nil. gratius illi offerri poffe ,

num, imo & totam reliquam vitam habere

quam cor. Éum infiunem narret ex Philippo

poífint Auditores , fcilicet per voluntatis fuze

Diez , quod Eremit» cuipiam petenti affidue,

r C NTP A ag

cum divina perfectam unionem , pro qua do-

ut oftendere Deus dignetur, quid ipfi gratif-

€&rina implenda conducere poffunt ea , qu»e

fimum offerri queat, diabolus in fpecie Ange«

Chriftus S: Catharinam Senenfem docuit,

li apparuerit, & dixerit , gratiffimum Deo fo-

uti tit. Refig, S. 12. n. 3. videre eft.

re , li dimidiam lunam , rotunditatem folis ,

XI. Offerri poteft pro Kenio Calendarium

folis & quartam partem rotze offerret. Cumque

quod certo indicet, qualem annum quisque

Eremita hoc non intelligens explicationem.

habiturus fit, nempe qualem voluerit, ficut

a Deo peteret, verum Angelum apparuiffe,

rufticus quidam dicebat , fe femper optimam

& dixife , quod per dimidiam lunam lite-

habere tempeftatem,eoquod aliam habere no- :

ra C,per Solis rotunditatem litera O,per quar-

luerit, quam.a Deo miffam , & ideo ftuges &

tam partem rotze litera R, atque adeo per ea-

meffem femper optimam habuerit, de quo

rum conjunctionem vox Cor intelligeretur,hoc-

vide tit. Refig. $. 5. n. 22. &

enim prze aliis peti a Deo. Prov. 23. Fili prae«

feq.

4

« n,22. &

be &c. hinc Pf. 32.figillatim illud creaffe-dici-

X

II. Offerri pote& þro Xenio do&rina, quä*-

tur, & Prov. 4. omni cuftodia fervari cupit ,

bene fe & alios dirigere,& fic felici(fimum an-

omniaque fe daturum 1. Jo. 3. promittit, fi

num obtinere queant ; ad quem finem narre-

cor noftrum nos non reprehenderit.In fecunda

turinprimis hiítoria de Philofopho Regi ju-

parte oftendat, quomodo debeant cor offerre,

veniSapientiam vendente, & hanc do&trinam:

li fcilicet hujus doni plenam difpofitionem &

Nihil incipe , domec — exitum | confideres

fugf

poffeffionem ipfi per amorem relinquant, nul«

gerente. Deinde oftendatur, quomodo in pra-

lum alium compoffeífforem admittendo ; hinc

xi ufurpari debeat haec do&trina. 1. In occa-

dicit : Diliges Deum ex toto corde,& Thomas

fionibus peccandi. 2, In actionibus quotidianis -

Kemp. 1. 2. c. 7. Dile&tus tuus talis eft naturae

A-— -— 0C5 "U — ean —— —— D. PRMRB - as n LR EMEM, — dub Vaf dàm ^ 2 ub a E Ml iE

perficiendis. 3. In tribulationibus perferendis

&c. 1n tertia exponat caufas , cur cor offerre

de quo vide tit. Prudentia $. 7. & $. 12. n. 1.

debeant,narrando ex fpeculo magno Exempl.

n

& fufius in Inftru&. 7. fol. 298.

V. Dile&. ex 2. hiftoriam de Virgine , in cu-

XIIL Simili modo offerri poteft proXenio

jus corde rupto aureis literis fcripta funt hzee

triplex doGtrina a philomela aucupi data. r.

verba: Diligo te plus quam me, quia creafti ,

Rem, quzxe apprehendi nequit , apprehendere

redemifti, dotafti me, in [ncarnatione , Eu«

C

l

ne tenta , fcilicet libertatem ab omni tribula-

chariftize inftitutione , juftificatione, przedefti

tione in hac vita. 2. Rem , quzenon eft verofi-

natione ; quze omnia ex di&is in tit. Charitas

q

milis,non credito, fcilicet felicitatem veram

confirmari poffunt. -

iC

K

in divitiis, honoribus, voluptatibus confiftere.

- ll. Obtulerunt ei mmnera , aurum , thus , €

!

3. Rem perditam , quze recuperari nequit , ne

miyrrham : Matth. 2. Oftendi poteft, per ifta

plangito, videlicet jaCturam divitiarum certa-

tria dona tres virtutes Theologicas fignificari,

xum , amicorum mortuorum , temporis. De

quae ideo offerri voluit Deus , ut oftenderet,

quo conceptu vide tit. Prudentia $. 12. n. 9

per hzec dona praecipue honorari Chriftum ,

& tit. Divitize, ac Tempus , ac Felicitas.

gratiamque illius & favorem acquiri.: Often«

H

d

datur ergo, quommodo per myrrham fides ob

XIV. Ex occafione thematis : Completi funt

difficultatem amara , per thus fpes furfum

d

dier o&lo , ut circumcideretur . uer

Oitendi

afcendens , & per aurum ex elementis pre-

il

poteft, quomodo fe quisque fpiritualiter

tiofifimum charitas virtutum przeftantiffima

circumcidere debeat , tollendo przeputium

defignetur, & declaretur ulterius , quomodo

)

concupifcentize, & quomodo per hanc cir-

tres Reges has virtutes exercuerint , & qui-

li

cumcifionem obtineat circumcifus Salvatoris

V

vis Chriftianus eos imitari debeat; in quem.

nomen , dum fuam i& aliorum falutem effica-

finem fervire poterunt, quz titulis de Fide,

!

citer per hanc circumcifionem procuret. Unde

Spe, & Charitate funt dicta.

ü

de hac circumcifione intelligenda eft fenten-

IIL. Apertie thefauris fuis obtulerunt ei -mune«

Q

h. 2.. Dici

[

tia a&. 15. Nifi circumcidamini ,. nqn po-

ra, aurum , thu)' , € myrrham ; Matt

poteft ,

Q

f

In EÉvangelia F orum.

615.

a

poteft , varias caufas a variis affignari,cur au-

tam male vivant. 5. Etiam Herodi & aliie

rum, thus, & myrrham Deus per Reges offer-

eam annunciarunt, & publice confeffi funt,fic

ri voluerit, przecipuam tamen videri, ut often-

& Chriftiani non tantum corde,fed etiam ore

deret, per quze opera Chriftiani ( quorum pri-

& opere confiteri debent, juxta illud Rom.1o.

X

mitize fuerant tres Reges ) füuam vocationem

corde creditur &c, uti fecerunt SS. Aftion. &

Q«

certam facere debeant , fcilicet per myrrham

Epite&us Martyres ad omnes quxitionesPre-

jejunii, per thus orationis, per aurum eleemo-

fei nihil aliud refpondentes, quam Chriftiani

fynse ; oftendatur proin, quam apte his operi-

fumus , ut in vitis Patrum legitur apud Rof-

bus dona Magorum comparentur, & quomodo

Weid , ut dicere poffint cum S. Paulo ». Tim.

per ea quivis Chriflianus vocationem fuam

4. Bonum certamen certavi, fidem fervavi &c.

ju

certam facere, & fignum przedeftinationis ob-

Vide plura tit. Fides

$. 5. & tit. Chriftianus.

tinere poffit ; ad quod fervient di&ta in titulis

Abftinentia , Oratio , Eleemofyna.

Item Inftrué&. VII. /Exempl. 9. fol. 104. |

IV. .Et procidenter adoraverunt eum, Matth. 2.

VII. Ex occaüonä thematis : Obtulerunt ei

Oftendatur , quomodo Magi modum vere &

munera : oftendatur, quod munus fit grati(fi-

8

fructuofe orandi & templa frequentandi do-

mum, illud videlicet, de quo Thomas Kemp.

cuerint, docendo, quid ante ingreffum, in in-

l. 3. c. 8. ait in perfona Chrifti : Quid magis

greffu, & poft ingreíffum faciendum fit,de quo

ate requiro, quam ut te ftudeas mihi ex inte-

.

vide di&a tit. Oratio. $. 12. n. 9.

gro refignare ? Unde declaretur : z. Quid fit

V. Per aliam viam reverfi funt in regionem

fe offerre, fcilicet alterius arbitrio & volunta-

j

J

fuam. Matth. 2. dicatur ,. effe laudabilem mo-

ti fe committere. 2. Quis fru&us ex tali obla-

ia

rum quorundam religioforum , ut in fefto

tione fperari poffit, fcilicet ut Deus vi- . "im fe

principali renovent vota fua ; hunc autem mo-

totum poffidendum offerat , ficque dicere pof-

rem Chriftiano cuivis in hoc fefto utpote prin-

fit offerens: Venerunt mihi omnia bona pa-

]

cipali Chriftianorum imitandum effe, ideoque

riter cum illo. Vide tit. Refignat. & Deus.

praeftanda tria , quze in di&ta renovatione vo-

[«

torum prze/tare folent religiofi. Et 1. refrice-

j*

VIII. Ex occafione thematis : . Z/identer [lel-

tur memoria beneficii per vocationem collati,

lam gavifi [unt. gaudio magno valde : oftendi po-

pro quotit. Fides ferviet. 2. Examinetur,quo-

teft magnitudo gaudii, quod ex fide divina

«

1nodo vocationi fatisfecerit, ut errores coimif-

percipitur, id quod oftendi poteft ex bene-

fi per confeffionem deleantur , mediaque apta

ficio vifus coeco reftituti.

Unde in prima

pro emendatione inquirantur , de quo videa-

parte comparetur carentia fidei cum coeci-

tur tit. Pcenitentia, przecipue $. 7. & 10.

3

tate corporali , ut de qua verius dicatur illud

Ut renoventur vota, & propofita Chriftiani in

Tobize c. 4. Quale gaudium mihi erit, qui in

baptifmo fa&ta,de quo vide tit.Baptifmus.Hinc

tenebris fedeo , & lumen coli non video ? In

füadet Thom. Kemp. l. 1. c. 19. Circa fefta

fecunda parte oftendatur, quomodo fides in-

ïj

f

principalia &c, & fruttum hujus renovationis

terna & externa funt duo oculi anim:e , fimul-

oftendit, dicendo ibidem. Secundum propofi-

que eorum utilitas ex aptitudine ad vitandum

S

tum noftrum curfus profe&us noftri. Vide

lapfum , & errorem itineris , ad fun&iones

tit. Chriftianus. $. 3. 5. &

peragendas , ad objecta dele&abilia cum vo-

VI. /identer autem fiellam

gavifi [unt. gaudio

luptate afp

icienda , decl'aretur. Vide tit. Fi-

snagno valde. Matth. 2, dici poteft,varias caufas

des $. 3. & 5.

affignari ab authoribus, cur Deus Magos per

IX. Ex occafione thematis: Erce /Magi ab

ï

ftellam vocaverit ; potifimum videri , ut indi-

Oriente venerunt Jerofolymam. Matth. c. 2.

caretficut Magi velut primiChriftiani per ftel-

dici poteft, hos Magos ex Gentilibus fuiffe

lam ad Chriftum vocati funt, ita reliquos quo-

primos Chriftianos, atque adeo in exemplum

4

que Chriftianos per veram fidem, quam ftella

proponi debere , quomodo vitam chriftia-

reprzefentat , ad Deum in coelis inveniendum ,

nam ducere oporteat, fcilicet ut , quemad-

adorandum, & illo fruendum pervenire debe-

modum quidam S. Pater advertit , fit in cor«

xe. Unde in duas partes concio , dividi potelft.

de Chriftiani charitas , in ore veritas, in cor-

Xa»

Ín quarum prima oftendatur, quomodo ftella

pore caftitas; quz proin fufius explicanda

-

