Idem, l. 6

tibus non fecus caput vincit, ac mulieris ca-

CCLXXVlI. Cum Jud»i ex Hifpanis ef-

pillis. Veneno ita affuevit, ut quotidie fumat

€. 8.

fent pulfi , unus horum Chriftianum rogabat ,

ceu cibum. Si quem velit e fatrapis mori , ad

ut fe fecuritatis caufa ad Caftelle limites co-

fe accerfitum nudari jubet. Dein ipfe fru&tus

mitaretur. Hoc ubi Chriftianus fecit , in di-

& herbas venenatas afein ore maíticatas in

greffu Judzeus valedicens Chriftiano : Fuitjin-

eum exfpuit, & ta mifer lintra dimidiam. ho-

quit, inter nos magna neceffitudo. Sed cum

ram moritur. Habet quatuor millia concubi-

tibi fumma darem benevolentize figna , fcias ,

narum : femel enim una ab ipfo attacta altera

me te intus capitali odio profecutum. Qaare

hoc documenti loco a me vetus amicus habe :

die moritur ,

ejus veftes depofitas nemo ../at-

tingit.

noli Judzeo cuicunque , quamvis amicus tibi

Placere Regi pro | fummo: pretio,

videatur , unquam fidere.

"

CCLXXXIL. Perfa - quidam cum romano Idem 1, $-

Divitie divini amoris in . nos fignum.

Pàtritio ceu amico peregrinatus, merces fuas c. 16.

Aloyf;Ca-

CCLXXVIIL Nigritee olim circa annum

omnes Regi Regu dono obtulit, cui Rex vi-

damuft, in í

504. ubicum Chriftianis confuetudinem inie-

navig.c 16

ciffm gemmas offert in permutationem : fed

LÀ

re, illuc commercii caufa adventantibus , no-

cum Perfa denuo gratis hzec fe Regi dare pro-

ftram legem Mahometi przetulere, ut fan&io-

fiteretur ; fufficere fibi,fe tanto Regi place-

rem : fedideo, quod Chriftiani effent locuple-

re, Rex ei fcrinium bipalmare aperuit , in va-

tiores, Addebant : Nos utique a Deo noítro

rios forulos gemmis variis plenos diftinctum:

valde amari, quod tot largitur divitias, & tot

& ei optionem fumendi gemmas , quas vellet,

animi corporis dotibus honeftet. Neque poffe

obtulit: At Perfa nihil volebat contingere.

hanclegem nifi a bono conditore proficifci.

Tum Rex nolens, fe liberalitate vinci, cum

Lezem interim fuam non deferebant: fed in

magna amoris figniticatione e fingulis forulis

utraque lege dicebant locum effe (alutis. Eo-

ei gemmas promit , atque donat ; quarum e-

rundem Nigritarum Princeps 'Aloyfio Cada-

rant ultra ducentas , quze zeftimatee funt cen-

mufto dicebat : Noftram quidem legem fibi

tenis aüureorum nummüm millibus.

probari, fuam vero ad falutem effe faciliorem.

- QJuvener ad. iagna. facinora. affu

s

Vobis, inquit deinde , datum eft przefentibus

excitati,

bonis frui , & erit przefens vita vobis pro para-

CCLXXXIIL Circa annum Chrifti 1240.Paul, Ve-

difo ; nos vero quia adverfis varie exercemur,

& feq. fuit in Perfize ea regione , quze Mulete netus]. x.

Ícimus , non defuturam seternam 'felicitatem,

dicta eít, Princeps peffimus , quem fenem de * 28

montanis dixere, VMahometanus, Ifte ficarios

D

quia tolerati laboris & malorum praemium

nondum íumus confecuti.

fibi adjunxit , & per eos , quos voluit, occidit:

ut otmnibus terrori effet.Eratinterra illa vallis

Hoiminum dävomtib.

amoeniffima, montibus altiffimis fepta: Intra

Vefpücc.

CCLXXIX. Vidi( ait author cit, ) quen-

quam viridarium plantavit maximum & pul-

innavig. dam perditiffimum hominem , qui gloriaba-

cherrimum: In eohorto palatio qusedam ftru-

Americ, tur, fefupra trecentos viros devoraffe. Vidi

c. 97.

xit elegantilfime exornata, in quibus omnia

etiam in domo cujusdam Indi carnes huma-

fenfuum oblectamenta ;& voluptatum illece-

nas non fecus falitas pendere , ac apud nos

bras collocarat , quibus pro voto ftuebantur

fuilla vel alia caro fumo durata fufpenditur.

juvenes quidam intra viridarium Ppofiti , qui

. AMahometis fepulchrum. gloriofum..

inibi vitam fuo & fuorum more beatam duce-

Ludov,

CCLXXX. In urbe Medinathalnabi tem-

bant. Erat auté in introitu horti arx fortiffima

ROm. Pa-

trit. in na-

plum quadringentis columnis fulcitur; Maho-

diligenti cuftodia munita,per quam folam adi-

metis vero fepulchrum tria millia lampadum

tus ad hortum & inde exitus patebat.Extralo-

^ vig.'l. x,

dentium habet. Verum corpus ejus non ex-

cum illum habebat fenex ille,cui nomen Alao-

c1i2, & f

3.

tare, Dux agminis, qui Caravanze in Arabiam

dim, juvenes quosdam & viros fortes projecti

abeunti praeerat , fic indagavit , dum evocato

animi,quos educabatad hoc ipfum.Eos Maho-

ad fe Mahometis Antiftiti promifit quadragin-

metis legeimbui curavit ; & ut ad omne vi-

ta millia aureorum nummoruml, fi corpus Ma-

tv periculum adeundum ipfos faceret para-

hometis ibi, ut ajebant , fepultum oftenderet.

tiores, cum ei vifum fuit, dabateis potum fo-

At Przefectus delubri,fibi dictus,quafi lympha-

poriferum : ita fopitos in viridarium cura-

Eeee

bat

R. P. Lohn, Bibl. Man. | Tom. Í11,

f

&

586

Bibliothece - IManualir Conzionatoria

miis decorat. Hinc eum fideliffimum habuit,

bat deferri: & cume fopore evigilarent,;ac vi-

derent inter tantas elfe delicias,putabant fe in

ac promptiffimum. Turpe enim ducebat,equos

Micim

coelum raptos cum Mahomete vivere , & pro-

nos & feras cura , affuetudine , & educatione

miíüs olim ab eo gaudiis frui. Poft paucos

cicurare malle,quam flagellis & catenis fzevi-

vero dies eos denuo medico potu fopitos re-

tiem beftiarum domare: hominibus *autem ,

ferri e coelo illo temporaneo juffit, Tunc illi

qui przefit , non ftudere benevolentia & leni-

ad fe reverfi ac triftes ob ademptam illam vo-

tate potiffimum eos corrigere,fed afperius tra-

luptatem mori optabant, ut ad eum locum re-

&are, quam caprificos , pyros fylveftres,olea-

dire fibi poft mortem liceret. Tum eos tyran-

ftros agricolze, quos in ficus , pyros , oleas ci-

carant ac manfuefaciunt.

nus hortabatur, ut fortibus fattis eam felitate

ftuderent promereri , efficitque, ut ad omnia

Jufica lemens Oratoris imyetum.

intrepidi diferimina terrori omnibus efífent,

CCLXXXVIII. Cajus Grachus , quia inter

Idem. ün

(Tiber &

multque potentes viri tyranno fa&i funt tri-

dicendum fzepe invitus auferebatur ab ira, ut

butarii. Sed anno demum 1262. Allau Rex

vocem concitaret, in maleditcta erumperet, &

Grgcho.

Tartarorum eam arcem obfedit, ac poft tres

conturbaret orationem , adhibuit remedium,

annos cepit arcem,&ityrannum cum omnibus

s

& Licinium fervum non infulfum juffit inftru-

ejus affeclis , ac delevit.

mento mufico atergo dicentis inftru&um con-

fiftere. Ubi voce fenfit concitatum , & ira to-

Occifi ad. demortui Regir ob[equium.

Ibid,c, 54.

CCLXXXIV. Quando Tartarorum Magnus

nantem, remittebat molliter, ac incitabat

am Mongu fuit ad fepulchrum in monte

chordas: & ita fülmen orationis temperato

Alchai dedu&us mortuus, ex ea perfuafione,

fono fymphonivze ad modum revocabat.

qua putant in altera vita eidem ab occifis fer-

Orationir vir in acfione pofita.

viri, ad viginti 1nillia obviorum hominum

CCLXXXIX. Demofthenem querentem la- Idem. in

fuünt occifa , & juffa i

?

n altero mundo fuo Re-

mentabiliter, quod ipíe tam laboriofus ora- Demofih;

. gi fervire.

tor, qui in eo ftudio vires abfumpfiffet, populo

Rara

Regir in- fubditos »bmz'gmm;r. X,

tamen non placeret , fed temulenti naute in-

lbid, 1. 2,

CBLXXXV. Magnus Cham tempore M.

do&ti audirentur cum plaufu, ipfe rejiceretur :

€. 24.

Pauli nuntios quotapzis mifit per omnes pro-

Y

Satyrus mimus confolatus juffit quzedamEauri-

vincias, qui referrent,num quaepiam damnum

pidis aut Sophoclis carmina memoriter edi-

paffa effet, aut a locuftis, aut vermibus,aut pe-

Ícere ac pronuntiare.Quse ubi recitavit Demo-

fte alia. Tunc enim talia paffis remitti tributa

fthenes, eademrepetiit Satyrus,ac tam decen-

pro eo anno, & pro vitu & femente fruges

ti cultu & a£&ione dixit eos verfus , ut Demo-

fubmittit; quas tempore ubertatis comparat

Íthenes effe alios putaret. Hinc didicit,quanta

in eum ufum, eas vendit tunc minimo pretio,

fit vis , atque dignitas actoris. Hinc enatum

ejus ftudium , ut in ceiia fubterranea vocem

quadruplo minore,quam alii venderent. Si pe-

ftisanimalia invafit, iterum tributum eo anno

& aCionem fecum conformaret; fvpe duos

condonat; ne viatores errarent, arbores via-

tresve menfes illic latens : quin & caput r;fit

rum indices depanxit re&Ca femita & ferie.

dimidium , ut pudor ei neceffitatem manendi

IA.XI 2-

Quotidie per totum annum circiter trigint

imponeret.

tl (A"

millia pauperum alit.

Y

. Pifcatus haminum rarus.

Ür[a rufticum melle mer[um . liberat.

Paul, Jo-

CCLXXXVI. Retulit cum multo omnium

CCXC. Marcus Brutus in Lycia civesurbis Idem. in

visnde

(quos inter ipfe auctor fuit ) rifu Demetrius

Xanti omnem humanitatem ejus obftinate rc. Pruto.

legat.Mo-

fcov,

legatus,proximis annis vicinize fuce agricolam

fpuentes , & fe dedere nolentes , oppugnabat.

quaerendi mellis caufa in praegrandem cavam

Amnis urbem przeterfluebat: hunc fub aqua

arborem fuperne defiliiffe, eumque profundo

cives tranantes fugam capiebant ; fed excepti

mellis gurgite pe&ore tenus fuiífe hauftum,

retibus fuerunt , transverfo alveo in altum de-

ac biduo vitam folo melle fuftinuiffe, cum vox

miffis, quorum in fummo tintinnabula appen-

opem implorantis in ea filvarum folitudine

fa illico irretitos prodebant.

ad viatorum aures penetrare nequiviffet ; ad

extremum defperata falutz» urfí» beneficio

JMagicus comatus elu[us. -

inde extra&um fuiffe : cum forte ejus belluse

CCXCI. In Leodienfi ditione oppido Hu- Delriol3

ad edenda mella fe demittentis accerfos re-

jo , vel ut alii Dinanto no&u ad diverforium 259*f -

* .

' nes manibus comprehendiffet , & eam;fubito

duo venere, qui ad caminum mortuo abfciffam

timore exterritam ad exiliendum tractu &

manum,clam ancila , quae fola vigilabat,

clamore concitaffet.

obfervante, accenderunt in digitorüm fummi-

*

" Homines. feri. lenitate. cicurandi,

tate , qui omnes arfere , excepto uno, quem

accendere nullo modo potuere.Sufpicati unum

Piutarch,

CCLXXXVII. Fabius Maximus , cum mili-

in domo vigilare, eggreffique domo focios vo-

inFabio, tem'quendam Marfum animadvertiffet noful-

cant. Puella interim conata familiares excita-

los ad tranfeundum ad Hannibalem folicitaf-

re non potuit;fures per feneftram irrumpentes

fe, non eum exacerbavit ; fed merito incufan-

efcalis deturbat , & aliunde irrumpere volen-

Id' l: 2-

dos ajebat Duces , 'qui eum non pro virtutis

tes impedit , dum luminis rmemof, idfta-

merito honoraffent ; pofthacfi qua re tibi o-

tim extinguit. Ita omnibus exfufcitatis fures

4' cl 28.

pus erit , ait, nifi me appelles , te infimulabo.

fugantur , qui

'à

poft aliquot dies capti , facinus

Tum equum ei yeximium donat , aliisque prze-

confeífi funt,

Tra-

- Mppendix ; Hiftoria,

587

fedet a fpiritu quodam arfeptus capillitio , Cü-

* Tragicur concionatoris luxuriofi exifus, !

biculi tholo alliditur , ac ter quaterve circum-

lddetn,

CCXCII. In Hifpaniz celebri urbe concio-

acus, in terram cum impetu deturbatur, his

A

nator magni nominis & religiofüs viri nobilis

additis verbis : Sic eft motus Martis.

uxorem ad flagitium folicitat ; illa cafta re-

nuit, indicat marito: qui fubornata famula,

jubet eam fimulare atffenfum : ipfe cum fuis in

-

Barba fgya]mlæri; ag*mjta.

conclavi alio armatus lenonem exfpe&tat,adeft

CCXCV. Urbano VIII. Pontifici vir qüi-'þAtkhkajnþaf.

vocatus a muliere, que a przefente iterum fo-

dam Helvetus,peregre Romam profe&us,poft Kircher.

licitata , fcelus recufat ; Ille ( ut erat armatus

j

pera&am vifitationem facrarum zedium , fuit*: 23 $-2

!

pugione & gladio habitu &eculari ) minatur.

ad ofculum pedum ejusdem A«'Porllti.ücis adimil-

n in

Ifta exclamat, fed nemo audit. Ergo fola un-

fus, is habuit tam longam ac latam barbam

et &

E

icho,

s & dentibus pugnatacfaciem deformat.

rufi coloris, ut totum pectus ac genua tege-

Al

gladium ante depofuit,dorfo adhuc pu-

ret : adeo ut Pontifex , dum eum alloquitur ,

gionem habuit; hunc arreptam mulier in ter-

paternitatis titulo ceu monachum fit allocu-

gum fcelefti demergit, & eum occidit, cada-

tus , ratus, fe non barbam, fed fcapulare mo-

ver in plateas ejicib;prius ad conclave currens

nachorum videre , ut i

fatfus eft.

pfemgt poftea errotem

maritum & omnes reperit fopitos. Sufpicata

igitur maleficium fuit. Interea circitores no-

Ultio fæminïäa erudelis.

i

&urni in cadaver incidunt , cum pugione &

, CCXCVI. Jeracitze, urbe Sicilize prope Ca-1

þïd; c.8 2.

gladio abjeétum, ferunt ad carcerem, facie lo-

tanam , cives duoin foro verbis fe, dein pu-* 4 |

ta vix tandem agnofcunt, eum effe conciona-

gionibus in rixalaceffebant, ubi unus lethali

, f

torem. Przetor filentio fuis imperato , ad mo-

vulnere accepto humi.corruit, alter evadere

imofh;

nafterium pergit , ac omnes cum Priori adeffe

fuga nitebatur. Sed uxor faucii reintelle&a

jubet, habere , qu: velit omnes fcire. Adfunt

accurrit , & arrepto mariti pügione fugientem

omnes excepto uno , & eo mortuo , jubet &

confecuta , confodit, pe&tus aperit, cor extra-

hunc accerfiri ; eo non reperto , & claufo ejus

hit ; marito jamjam animam exhalanti offen-

cubilis oftio, tandem vi aperiunt ; & ibi in ca-

. dit, hortata , ut lzetus moreretur, quod non

mino vident facem ardentem , obfcura luce.

inultus obiret.

Mirantibus omnibus praetor rem omnem rnar-

Fur affu cmci elufus.

j

rat.Dum cadaver effertur ad fepulturam afini,

adeft vir nobilis & uxor , recenfent quid ac-

COOXCUTL -xAntdniug f Panormitanus de re-Ibid.e, 35

ciderit. Conferuntur temporum momenta : re-

bus geftis Alphonfi Regis l. 3. audivimus,aut, : ?*

periunt evigilaffe mo

I

a Kege Alphonfo, c?»cum natura Agrigenti .

e

mgnto, quo fax extin&a

adhuc vivere , quem fzepe ducem venationis

Legatyhz impium. punitum.

habuit , monítrantem oculatis ferarurm late-

^

bras. Is aureos quingentos in agro defodit: a

8.

COCXCHLE Colonellus quidam in belloMan-

vicino compatre vifus, & clam eo auro fpo-

[4.

€. 5.

tuano 1630.poft plurimam collectam praedam

liatus eft// Revifens coecus thefaurum , cum -

mortuus eít, prius condito teftamento , ut

non inveniffet, furem conjiciens , hominem:

exequias quam fumptuofiffime fibi facerent ;

adit, ait , fe mille aureos habere, de his quin-

:m, i

reliquum omne mox a funere czeteri regionis

gentos fe jam defodiffe, de reliquo anxium ef-

gtQ,

illius miniftri lafciviendo , & luxuriando

fe: fi confultum judicet, velle fe eodem loco

abligurirent , necfinem prius facerent , quam

etiam reliquum defodere. Alter annuit ratus,

omnia abfumpfiffent. Exfecuti fünt gnaviter

ita fe praedam totam naécturum , fed ne depre-

defun&ti ducis commilitones , cumque no(te,

henderetur , feftinavit ablatos quingentos au-

quadam vino & luxu maderent , ortus fubito

reos reftituere veteri loco, auferendos denuo

ftrepitus eft, quafi innumerz per gradus ca-

cum reliquo auctuario, & coecus reverfus fuos

ten»x traherentur , donec ad compotantium

quingentos abftulit, &'/furem elunüt.

conclave turba & horror pervenit. Cohorrue-

re omnes , przefertim , ubi fponte janua refe-

Nafus pro 00ulþ ufurpatur.

IBïd.

Ariols

rata ingentem ante foresconclàvis ignem , &

CCXCVIII. Henricus Smetius teftatur , vi-

.qw[-

interignis flammas quemque fibi ipfi exhibuit.

diffe fe coecum , nafo pro oculis utentem. Is

/n

Ex quo pavore turbatus conventus,alii paucis

dextro oculo adhuc puer privatus, tandem ju- «

poft diebus mortui, alii poft menfes aliquot ,

venis ( rufticus erat ) e cerafo in palum acu-

ita tamen , ut omnesintra anni unius ( nifi

tam delapfus vultum impegit, ut nafüm una

fallor ) fpatium obierint, uno excepto , qui

cum oculo finiftro, gena palpebra utraque &

adhuc vivit, tragcediv oculatus tefüis , nar-

fupercilio dirumperet , adeo foede , ut chirur-

gus oculi globum avulfum prorfus crederet ,

ratq:ue ipfe palam.

eumq; palo hzefiffe. Cicatrice tandem obducta

u

poftannum,dum in gramine apricatur,forte lu-

/Cw.m'ofztaf- graviter caftigata.

. cem . ac flores coepit per naíi cavitatem ani-

'Id; i2.p, CCXCIV. Quidam, ut motum mirabilem

madvertere : & jam per quinque vel fex annos

4:.€28- matris agnofceret, diabolo fe devovit, fi eo

continuos ita vifionem exercet , ut omnia vi-

B. 3.

deferretur , ubirem proprie poffet infpicere.

deat, defpectando; íu

fpe&cando autem ferreþ

Dum his cogitationibus intentus in cubicul

:

lucein nequit.

Eeeea2a

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. Il.

Orga- :

f

588

Biblioiece Manualir : Concionatoria

Organcgdus. mirabilis.

tem, qui pree metu leonis pafï'us erat fibi fe-

curim excidere, blanditiis induxit,ut fe feque-

Georg

;'mm th

CCXCIX P. Georgius Stengelius lib. de

retür , fecurim ipleleo ore tulit. Ad arborem

ff [!

Steugel.

monítris c. 16.

. 9. refert , fe anno 1628. vi-

venientem fabrum etiam lezna invitabat ad

$ L

Connod

diffe Ingolftadii in convi&u virum queudam

arborem fuccidendam , quod ubi fecit, dela-

61

mediocris ftaturze, manibus & brachiis caren-

pfum cum arbore. urfuim lacerarunt,& fabrum

tem ; qui in menfam infiliens, excuffis calceis,

inviolatum ad veterem locum edu*cerunt

1

d1g1tls pedum organum fcitiffime pulfabat. Si

ütalir.

Imprecatio ]leo

Nierenb

folles attollens negligentior fuidet , plano pe-

CCCIV. Pompilius feu Popelus Polonis

de excuffam alapam ei dabat ;

fcite panem

hift. nat,

Ti

Rex dicére confueverat Ut me mures devo-

71. 6, C, 10.

& cibos aliaque fcindebat ; vitrum uno, altero

rent ! isfilium hebuit, Pompilium fecundum

i

pede cantharum tenens fibi infundebat ; char-

dictum, qui relicius poit patris obitum in seta-

tis dein cum fociis lufit ; eleganter fcrlpüt

te pueïlh

Patruis interea regnum admini-

acum filo inducit, citius fartore & futore

)

firantibus , adultus uxorem duxit. Tunc eum

nevit.

convivia celebl antem ,

& ebrium mures in-

Fringilla fe voce ar diculata ad cam-

^

vadunt de cadaveribus patruorum,quos ipfe &

tium animans.

uxor ejus veneno peremerant, mgentl magni-

C ce Deufingius in differt. de oratione &

Apud

tudine egreffi, & in Regem ac conjugem filios-

Schottum loquela brutorum n. 68. teftatur , vidiffe frin-

que infiliunt, morümutes fruftra militibus a-

L. 2« c.19. gillam ( Finc& quze quoties ad cantum fe com-

bigere conantibus : durant diu noctuque , ex-

affert, 4. pontbat aliquoties prius haecverba praeter-

ftruuntur ardentes foci ,

&in medio eorum

mifit : Sing /Mannecken :id eft , cane mafcule :

Rex cum regina & filiis locantur. Sed mures

ac dein cantum aufpicatam fuilfe

per medias flammas penetrantes;illos patrici-

Tucunu

das roüere non cef!'ant. Dei in cum navi in fta-

ieToxa

Canis menjg firuGlor

gnum eveherentur,mures infecuti naves rode-

bant & reos illos.ut aqua perforatisrimis füb-

Id. 1. 8..a.

CCC[ P. Athanafio Kircher Romve Prm-

merlionem mi narett aür.,

ideo neutoe fübinerfio-

19.8.4- ceps Gallicanus fpettaculum canis exhibuit ,

nem veriti , in htus navem eduxere: ubialia

cum pater eum inviferet ,

hunc herus mfïi

caterva murium occurrens jun&a prioribus ,

hofpiti menfam apparare. Accumt mox canis,

eos acrius infeftabat.

His vifis defenfores di-

a domino clavem petit, ftringit dentibus , re-

vinam ultionem agnofcentes,omnes fugerunt

ferat occlufum fcriniolum , depi omit manttle,

Rex protettoribus nudatus recepit fe in tur-

mappulas , orbes . cultros , cochlearia & alia,

rim altiorem in Grufwicza , ubi mures raptim

fternit menfam diftribuit otbes cum mappu-

afcendentes, duos filios, uxorem, & facinoro-

lis cultrisque , & fru£tus afferen.lo :

mandata

fam Pompilium confumpfere ac devoravere.

moya capturus hero fe fiftit; jubet prius exhi-

bita hofpiti reverentia iaïtare faltat : objur-

uferes furem prodentes.

gatur, triftatur, & velut examinis corruit;ma-

CCCV. Anno 1628. quidam Nigritta in Li- Ibid.c.99.

netque immotus , nec clamoribus , nec ver-

beribus excitatur.

bu no&u furatus imaginem Pueri]efu,cum jam

Tandem juffus furgere

prodiret cum illa , obvium habuit anferum

blanditur, & iabulam finit.

gregem: Hi impetum in furem facientes, mor-

fibus eum detinent ; pars avolavit ad coeno-

Equm ajiu 1m]z*etmtu:.

bii campanam , quam quidam pulfantes

quidam vero horrende grazitantes excitarunt

1d, l, 3.

" GOCIT. Petro Gre 01'10 Tolofano tefte E-

incolas, qui furem deprehenderunt

c- 34.8-3.pifcopus quidam equum habebat generofum

& fibi charum;hunc ut Epifcopi frater faceret

ZAinnales. vivi.

Luctm

10. [ 1

fuum,cum frater donare nollet,clam equitabat

Tao,

frequenter & dum. calcaribus urgeret,dicebat:

. CCCVI. Cum P. Didacus de Torres Prol- Ibid.

JDeus in ozd]utomum meun intende ,

& fimul cal-

lo Roma Procurator Peruanus rediret ad pro- *-4-.

caria valde infigebat, ut equus territus crebro

Vmclam

faltu fe attolleret.

fundaturus provmmam Quito ; for-

Ubi igitur dein Epifcopus

tein quadrivm vidit Indum , qui ad tvmpam

in via.cum facellano fuo matutinas preces re-

fogum folus ftabat, cantans hngua fua Chilenfi

citat , & illa verba: JDeus in. adjutorium &c;

res varias. Rogavit pater ab aliquo adftante,

dicit ; equus ad ea verba calcaria timens Epi-

quid fibi hic homo velit ? qui refpondit , hunc

fcopum excuffit in lutum, Unde frater Epifco-

Indum curam habere Archivi, & ut memoria

pi, homo militaris , ab eo equum , ut Epifco-

retineret res a diluvio geftas, debere ex officio

po parum competentem hoc aftu extorfit,

quovis die feftoad tympani fonum eas repete-

re canendo, & id nunc eum facere. Atque ut

Mzm leonis in urfum ultio,

haec memoria nunquam aboleatur , eidem in-

*

Jb. c. 45.

CCCIIL In Pangzo Thracie monte Eu-

cumbere , alios docere ,

qui ei mortuo in illo

$. 9.

demus ait ( referente/Elianol. 3. c. 21. )urfara

munere fuo füccedant.

.Et nuncquidem ca-

leonum catulos interemiífe ; eam injuriam ut

nenti argumentum hoc fuit : Tali anno veniffe

parentes catulorum ulc1fcerentur cum urfaia

Ludi

arborermn confcendiffet , lezena arbori affedit

hominem album , Thomam: nomine , qui mi-

ra vatravit, & prædlcavlt legem , quze cum

Yetb

leo vero fabrum forte ligna in filva caeden-

tempore denuo defut

P^

Sugil-

ZIyyendix : Hijïorfa, |

,.»58*9

Sugillata [ubditi opulentia.

fi tantum tres homines nominaret, quos nun-

quam ullius obitum luxiffe fciret. . Cum ergo

Emm.the- CCCVIT. Ferdinandus Rex Neapoli inäi-

diu multumque hzfitaret, nec unum talem

faur.in | tatus a viro nobili, cujus fides Regi fufpecta

poffet producere , ait tandem Demonax : Er-

Connocl. erat. cum apud eum tantam opulentiam vide-

go te lolum intoleranda mala perferre putas ,

C. 7.

ret in fupellecili , uni fuorum dixit : Hic ha-

cum luctus expertem neminem videas ? |

bet multa mobilia ,

'fed t'imeo"? ne habeat:

pauca ftabilia.

Paupertas Regia »k**ig;ægeniojïf ' jïzlylatæ.

Iïïïerenb.

Varia literarum S. Q. R. interpretatio.

hi ( Dit,

CCCXII. Henricus IU. Hifpani» , cum ex Forftner,

I R

Ibid.

CCCVIII. Illud Romanum infigne S. P. Q.

R. varie & argute nunc amici ,| nunc hoftes

aucupio coturnicum domum reverteretur ali- d l. 16.

P

K

UOS3. ex

funt interpretati. Sybilla traxit inde praefa-

uando, domi nihil pro fe paratum vidit:

Mz;rïana

gium ; Romam fore olim caput ecclefie, fic

;

ogatus caufa

m cconomus refpondet, regüs

de rebus

interpretans : Serva populum , quem redemifti.

vectigalibus abfumptis , etiam fidem abftum- Hi

ptam. Miratus Rex , arietinas carnes pallio

fpf

Beda przefagit inde. Gothorum ftragem , im-

*

üulbus &

perium romanum affectantium : Stultur po-

oppignerato emi continuo mandat

*

1

coturnicibus , quas ceperat , prandium parat.

pulus qugrit . Ronuam. MHseretici noftri tempo-

ris contra Pontificem fic explicarunt : Sa-

Sero die cum procerum preecipuos apud Ar-

chiepifcopum Toletanum coenare intellexiffet,

blato Paya Quietum regnum. Contra Catholici

pro Pontifice

ipfe Rex no&e te&tus , & pallio obvolutus , fe-

expofuere : Salus Papæ,. Qme.r

creto illuc tendit : ubi omnia deliciis diffluete

Aoma.

L

ALImicum an

vidit. Remotis menfis variiinter proceres fef-

te uxorem €$ libero: | Fruatu:.

mones habiti,quantum quisque copiarum fub

Luciamus CCCIX. Abauchasin Boryfthenenfium ci,-

fe haberet,quantum ex regiis vectigalibus per-

inToxari. vitatem applicuit , fecum adducens uxorem ,

ciperet.Rex indignatus poftera die valetuüdine

. quam unice diligebat,& liberos duos , maícu-

fimulata proccres ad. fe evocat fingulos. Sub

lum la&entem, & puellam feptennem. Comes

meridiem ferro te&us , diftri&toque gladio in-

grediturin magnum conclave, ubi rei eventum

erat itineris Gyndanes , atqueis ex vulnere

.laborans , quod in via acceperat a latronibus.

fufpenfis animis exfpe&abant. Affurgunt illi,

Nottu dorimnientibus orto incendio , flamma

Rex aífidet, tracique vultu Toletanum rogat ,

totam domum circumdedit. Ibi experre&tus

quot Reges antea noffet ? idem ex aliis quze-

Abauchas, reli&is liberis plorantibus, repulía

rit, alii tres, quibusdam quatuor,aliis quinque

uxore, quze inhzerebat, juffaque, ut fe ipfa fer-

refpondentibus. Rex omnes ait mentiri : cum

'varet, amico in hunieros fublato defcendit, &

hac fua zetate minimum viginti Reges in Ca-

perrumpens evafit illzefus cum amíico. Uxor

ftella regnent. Mirantibus di&ti caufam : Vos,

femuifta ceum liberis evafit, puella prope ex-

inquit, omnes Reges eftis, magna reipublicze

tin&ta. Abauchze dein cum probro daretur ,

calamitate, & noftri Nominia ignominia. Sed

quod defertis liberis atque uxore Gyndanem

ne diutius imperetis , neque Regem ludibrio

[bil.e.gy.

extuliffet, eis refpondit : Liberos denuo pa-

habeatis , veftris capitibus continuo fanciam :

rere haud ditficile, & incertum , utrum hi bo-

fimul magna voce li&tores evocat, militesque

ni futuri fint.

fexcentos, quos arcano paratos habebat. Pro-

At diu perquirendum , dum

IPPS

amicum inveniam , qua

Al

eft Gyndanes , cu-

cumbentibus tamen ac veniam petentibus,de-

jus amor mihi multis argumentis eít explc-

:

dit quidem , fed non ante , quam regiis arci-

ratus.

bus traditis omnibus, aurique pondere reprze-

Gloria quombdo pmf(mclzh

fentato, quod erat r5o. Millionum Marave-

diorum , quod occupatis regiis vettigalibus

tur..

[

Ludanss CCCX. Harmonides apud Lucianum roga-

ro. t, in. vit Timotheum magiftrum fuum , qui in arte,

debeba

— Subdii Regum [uorum fmnim.

Harmon. quam ab ipfo didicerat ( fed erat tibicen )

CCLXIIL Galli omnes fine cincinnis mox ]ü.g!ares

fni

poffet clarus & celebris evadere , cui Timo-

4

comparuere,ubi Rex Francifcus faucius in ca- in verit.

theus refpondit , eum multitudine ,, coram

pite, coa&us cft illos deponere, Idem fecere t-5 & 6.

qua lufurus eífet, gloriam confecuturum : ut

Hifpani, quando Carolo V. in morbo Barci- '*

autem innotefícas , inquit, utere arte tua , &

nonz capilli exciderunt, Cum Dionyf.Siculus

in theatris quidem. nonnunquam; parum ta-

c?ecutire ccepit, omnes ficuli czecitatem affe-

men tibi curae fit promifcua vulgi multitudo ;

&abant; ftudio alancibus in menfa aberrantes,

compendiaria & facillima ad parandam glo-

Aigyptii juxta Diodor. l. 3. c. 1. foliti funt fibi

riam via eft, fi colle&is Grzecize optimatibus ,

oculum eruere,aut pedem vitiare,quoties Rex

& paucis illorum, qui dignitate przecellunt ,

aut lufcus, aut claudus eífet. Joannes III. Rex

artis tuze cgregium fpeciien exhibueris , illi-

Lufitanize vino abftinuit,& ecce mox tota Lu-

que laudis fuze teftimonio te honeftarint; tunc

fitania Regis exemplo facta eft abftémia. Jofi-

omnibus Graecis illico te innotuiffe , & paffim

2

na Rex Scotize chirurgis & medicis erat ami-

inclaruiffe , putato.

cus , illico non fuit Baro aut Comes , qui non

Nemo fme luéfu.

fua manu voluit fanguinem mittere, aut fcari-

Lucianus

ficare,ac plagas fua manu curare. Rege Tun-

.CCCXI. Demonax quendam filii fui mor-

verb. hift. rem immodice lugentem accelfit, magnum fe

quinenfi aliquando ar

atrum ducente , nemo

k 2.

'prqfeü"us , ac filium fe ab inferis redutturum ,

non agros coluit.

F.

Eeees

Bibltothecee .Manualis Concionatorie

599

! l/ï;zdi&æ dulcedo.

mater e ducibus Bavariz ; AvusFridericus If.

Idem ve-

Imperator. Avia Conftantia|, Filia Ferdinandi

CCCXIV. Theophilus Imperator ple&i ca-

Hifpanize Regis.Sed ftatim a puero fegnaNea-

rit. 1. $3. pite juffit Theophilum fororis fuzg€ maritum ,

politanum, & Siculum, jure debita,Manfredus

Per(am:& cum effet ipfe in extremis,ad quan-

Parruus jure invafit,vi tenuit. Cum ille abiit-

dam refocillationem juílit ad le&tum fibi affer-

fet, aut pulfus effet,au&toritate Pontificis(Cle--

ri caput ejus , quod amplexus fufpiravit : Nec

mens IV. tunc erat Gallici fanguinis,& gentis

tu, ait, Theophobus amplius, nec ego Theo-

F

fautor)) Carolus Andegavenfis advocatus in-

philus ero , & exfpiravit.

vafit. Quem Conradinus dum pellere nititur ,

copias contrahit , e Germania in Italiam ve-.

Tæfibuta remi[ja

Regem . €9

nit, multa nobilium manu : [nter eos Frideri-

laquglzæm

cus erat Dux Auftrize cognatus ejus , pugnat

itqnt

cum Carolo : Conradinus initio victor,, dein

[dem vQ- CCCXV. Bela, Rex Hüngariæ, cuth ädiif-

vincitur , & fugit cum Friderico Auftriaco per-

rit.16.$.3 fet regnum penitus exhauftum ob onera eis

ignotam Italiam trepidi, agafonum habitu fe

impofita , aliquot annis extraordinaria eis tri-

occultantes. Ita Afturam ventum , ubi confi-

buta remifit ; Unde adeo ditati fünt etiam ci-

lium capiuntnavis confcendcndze, & Diras di-

^E Puroto

ves, ut Rexifuerit inde cuivis hofti formi-

rigend2e, fociam & fidelem urbem.Conveniunt -

] ailic

dabilis.

;

cum naviculatore,, & jam in navi erant ; fed

Paupekef caner venatici.

panis & comeatus deerat. Mittitur ipfe nauta, -

ut comparet, & quia pecunia defuit, anulum e

Ldem ve. . CCCXVI. B. Amadeus,Sabaadize Dux Le-

digito detrahit rara gema ornatum Conradin.

rit. 17, - gatis Mediolanenfibus percontantibus , quam

aurifex miratus , eum fibi a fordido homine

g. 1T.

bene inftruétus canibus venaticis eíffet , mane

deferri , ad dynaftám rem & anulum defert

quodam omnis fexus & zetatis pauperes often-

qui tunc e gente Frangipanum urbi przeerat.

dit, quibus ad meníam przecipui miniftrorum

Qui fufpicatus id, quod erat , juvenes jubet ad

ferviebant; Et hi funt , inqu

P

it. canes venati-

fe duci ; comparent, & five avaritia, five pra-

ci & vertagi mei.

vitate dynaftze,Carolo produntur. Qui ftatim

Confilarit: pauci -

boüi.

cum copiis terra marique advolat, & captivos

Enner.]a |CCCXVIL Cathalaniis confultum confen-

Neapolim ducit. Concluditur tollendos eos e

€. 18 n. . tibus , fi Regi Alphonfo adhuc adolefcentu'o

medio,plectuitur in publicoforo. Conradinus

feptem viri ad gubernandam rempublicam ad-

animofe loquitur, Carolum excufans, fe accu-

x telit,

jungerentur, qui Deum timerent, qui juftitiam

grirads,

fat: Deum vindicem invocat , & jus fuum in

colerent, cupiditatibus fuis imperarent, n« que

hzec regnaHenrico Caftellano amitze fue filio

muneribus tangerentur ; Alphonfus confilium

donat. Hujusrei tefferam chirothecam exuit

laudavit , ac fi unicum tantum talem dederi-

& abjicit: Tum Fridericus I. geniculare jube-

tis, non dico feptem , continuo ili regimen ,

tur, & caput inciditur , quod fublatum e tabu-

lato Conradinus pe&orioppreffum , deinde ori

& regnum conceffero.-

applicuit, & fortem ejus miferam deflevit , cu-

'

* ü*udelitm inaudita,

jus ipfe author effet.l'um & ipfein genua pro-

volutus, fortiter carnificem exfpe&at , qui ca-

1dem c.25. CCCXVIIL. A&iolinus Patavinus , Tyran-

m X.

put amputat. Id cum feciffet, ftatim alius car-

Drexel;

nus in fingulis fuae ditionis urbibus ac oppidis

nificem interfecit;jne extaret , qui generofum

L n Aujf,

r d

;teterrimos carceres ftruxit , in quos injufto-

illum fanguinem a fe fublatum jactaret, Caro-

rum agmina retrufit ; putrefcentium cadave-

lus eft hujus tragoedize ipfe fpectator effe , oc-

rum inibi foetore vivos enecabat. Vivi homi-

nes in frufta cultris lanionum fecabantur. Ca-

cultqs in alta quadam turri.

^v

pitale fuit tortori , maturare mortem aut fup-

»

szuum pugna tärrejirif.

plicia.. Lugentibus fuorum interitum oculos

eruit; fugere parantibus pedem amputavit ;

CCCXXI. Paulo ante Henrici II. Angelo-

Ibid.c, 42í

alienam miferiam querentibus linguarn przeci-

rum Regis mortem e quodam lacu in Nor-

D. IQ

dit ; mares caítravit, aut monoculos , aut uni-

mania pifces noctu in terram exfilientes , tan-

^v

pedes,aut unimanos fecit. Supra triginta mil-

to ftrepitu congreifos ferunt, ut multi homi-

lia omnis generis & fexus

: homiuum oc-

nes eo accurrerint ad contemplandum mira-

cidit.

Aliud. exemplum.

culum ; & cum nullum in lacu pifcem am-

plius fuperftitem vidiffent ,

?

funt.

magis admirati

4biá .2. CCCXIX. Blodus Moldaviw principatum

quorum amor immodicus a. .Deo

adeptus , fufpeCtos conjurationis cum univer-

unitus. '

fa familia palis infixit. Patibula & pali locum

