na vim iftam precibus Joannis Baptiítze attri-

opprimendo fat effe poffet. O potentiam julto-

buit, poftquam is carcere mortalitatis exceffit.

rum ! O gratiam amicorum Dei !

Preces enim San&ctorum , dum vivunt, Deum

XVIII. Judicum c. 3. poft commemoratas

mulcent,moventque: atvero, dum animam

verbi bene paucis. virtutes Othonielis , Ju-

egerunt, trahunt, impellunt, & vim faciunt vel

dicis Hebrzeorum , fic finit narrationem Scri-

invito. Ergo a diebus Joannis regnorum cce-

ptor facer

Quievit terra quadraginta | an-

lorum vim patitur, & rapiunt illud violenti, ii

nis, € mortuus eft. Othentel filius| Cenez. fad.. 3.

videlicet, qui precibus utuntur S. Joannis Ba-

v. rr. Origenes homil. 3. in lib. Jud. ait:

ptiftze, vel cujusque alterius, & per illius oífa

Vides, quam larga eft divina clementia. O&o

ac cineresDeum obteftantur; nam juxta phra-

annis fervierant filii 1frael pro multorum deli-

fim Doctoris melliflui per Sanctorum cineres

&is; quadraginta annis per unius juftitiam

& offa orare, eft, ceelum violente pulfare. Et

in pace perdurant.

Immenfitatem bonitatis

d:g'4'

hzc cauía eft offium facrorum relictorum ,

Dei inficiari nemo poteft, qui vel hoc fe-

Deo pro nobis aliquid melius providente , ut

cum reputet, quod pro unius Jufti merito,

ait S. Paulus Hebr. 11. v. 39. Diftulit corpo-

quadraginta annorum tranquillitate felicitavit

ribus beatitatem , ut Beati ftudio majori in

Ifraelitas, quos pro magnis plutimorum fcele-

noftrum bonumintenderent, cum adhuc ci-

ribus o&enni tantum fervitute plexerat. Re-

ves noftri fint, & dimidiam fui partem hic ha-

vertamur ad id, quod fuperior hiftoria narrat:

beant.

neque enim Origenes nos omnino dimifit.

Ivid,

XVI. Diftinguit Paulus inter San&os , &

Mortuus eft Othoniel, inquit fcriptura , ille ,

differentiam ait effe eandem , quze iuter ftel-

qui Salvator fui populi audire meruerat, De

las eft; hac fcimus in quatuor mägnitudines.

quo ibid. verf, . 9. ita: Clamaverunt ad Do-

2

pinum;

. &. P. Lohn. Bib(. AMan. Tom. L.

b E

156

Bibliotheca Manuali: Cahcianatoriga

euinum, qui fufcitavit eir Salvatorem €9 — libera-

dabis. Sic in epift. Abderitarium ad Hipyo-

vit cof, Othoniel videliret. filium Cenez, Cum

cratem in ejus Operibus. Ubi verba horum po-

in ea legendo incidiffet Crigenes, ajebat: Ita-

ftrema premite, qui propugnaculo fortiffimio

ne vir fanctus, & judex reétus, e vivis de-

fe obimunitos putabant, dum unum Lenno-

celit ? Itane fax illa tam flegrans, & fplendi-

critum modo fofpitem coucivem penes fe ha-

da extin&ta fuit ? rem video periculofam, in-

berent. Et vere quisquis vir juftus eft ac pro-

gens populo difcrimen imminet, incidetque

bus , idem pro meenibus eft his, cum quibus

rurfum in manus fuorum hoftium, eritque

degit, facitque, ut nulla penetrare ad eos

relapfio deterior, quam omnis anterior ca-

mala queant.

$

XXl. Divo Chryfoftomo homines fan&ti

Tbid, 8.

fus fuit: Defunttus eft Othoniel, quia jam

Chryfoft. -

*

indignus erat populus, qui haberet talem

dicuntur leones , qui talem metum afferant

o 53.in

udicem, inquit magnus Adamantius.

Vo-

dxmonibus, ut illorum przefentium tolerare .

ACa

|

ebat Deus czedere populum, fed preces,

non poífint. Affüefce, ait;proinde, ut pa-

TRU TR ATT ET m YTRR YR

& patrocinia fan&i Othonielis obítri&as illi

vimenta domus a fan&is calcentur pedibus, &

non calcabit daemon illic; nam ubi fan&tum

tenebant manus. Ut ergo libere caftigare

male meritos Ifraelitas poffet, fuftulit e me-

eft unguentum , ibi fuffocatur dzemon. Re-

dio Othonielem , facemque illam exfufllavit,

verentur diaboli San&orum veftigia, ficut leo-

& hoc primo fupplicio ingratitudinem illius

num vulpes. Introducamus hos leones in do-

populi eft ultus. Et fatis experti funt pericu-

um, & omnes abigentur beftiz, non cla-

fid.

lum, quod illis Origenes timuit, & quam

mantibus , fed fimpliciter loquentibus illis ; fi

ehacd

gravis fuerit relapfus. Nam qui antea Chufan

enim folum loquantur , devolant. Felix , qui

Brixis

Regi Mefopotamize fervierant oCto annis: Ser-

horum leonum opera uti novit; felix, qui il-

tomme

vierunt po[l hac Eglon Regi Moab decem. €9 otdo

los fub tectum fuum admittit, tutus fcilicetab

freb.:

annis, ibid. v. 14. Hinc arbitrari poteftis, quam

hoftium peífimorum infidiis futurus ,. donec

1 Va

talibus commitatus.

Ti

merito dixerit Philo: Revera íulcram generis

-X

humani juftus eft, Atlas mundi eft,eumque fuis

XXIL. Cum hoftes nominis Dei minaren-Idem $.2.

otationibus fuftentat.

tur Ezechix , velle fe unam toti regno ipfi-

Dom, rzr.

Ibid.

poft Pent.

ais sicRa EOE

XiX. Petrus Berchorius ex fententia Ra-

us adferre vaftitatem, & omnia diripere, quoe

bani, & Aftrologorum affirmat, tantam elfe

cunque ad illum pertinerent, mifit is Klia-

pernicitatem motus , quo ccelum rotatur, ut

cim , & Sobnam fcribam, & feniores de fa-

nifi ei moras contrariusPlanetarum motus ad-

cerdotibus opertos íaccis ad 1faiam Prophe-

ferret, jam pridem mundi machinam totam

tam &c. Ifai. 37. 2. Quo confilio hos fic indu-

folviffet; Coelum movetur velociífime, inquit

tos ablegavit ad Ifaiam ?. Refpondet eruditif-

ille lib. 5. Redu&orii moral. cap. 2. num. 7. &

fimus Forerius : Deum propitium optabat,

ideo ne motus. ejus velocitas mundi machi-

& eum, quem mediatorem atque interceffo-

nam diffiparet, voluit eum natura mota Vla-

rem inter Deum & populum noverat, ad

Bie

netarum retarda:e. Quid tam velox, tam rapi-

1

ncitatum

mifericordiam movere volebat. Hoc amico-

dum,tatá

x

u

quam ira ,

& furor ijei ?

P

rum Dei munus eft proprium , ut Deum ad

Deur nofler ignis. ozfumens eff , Hebroeor. 12.

reponendum in vagina gladium adducant , ut

V. 29. ignis celerrimus, fuülmen, quo nihil ma-

fl

flagellum illi e manibus eximant, utirati &

gis volvere, quod momento

BW a

-

re fimul, &

212

E

N

indi&tam parati impetum fiftant. At non-

conficere, in quzecunque incidit, poteft? quis

ne fufficiebat Deus ? inquit porro Forerius.

irv illius impetum retardabit ? Quis furoris

Dicerent idem n:agnis vocibus Lutheri &Cal-

celeritatem morabitur ? Quis motumtam ra-

vini, malorum ovorum malli pulli, fi quem

pidi coeli moderabitur ? Planetz, viri fancti,

hodie facco indutum ad aliquem San&oruin

amici Dei, fuis lacrymis, orationibus , pa-

converti viderent,& idolimaniam, & infignem

trociniis.

Nifi ii fefe irato Deo humiles, ac

Dei injuriam ( fed injuria ) clamarent. Suf-

fupplices, & lacrymis tantum , precibusque

ficiebat utique Deus , fed vult nobis inno-

armati objeciffent, dudum forte mundus uni-

tefcere, quantum gratia apud illum, quos ha-

verfus everfus diffipatusque fuiffet.

bet amicos, valeant, propterea difponit, facit-

ldem fer,

XX. Res eft omnibus cognita, quam fa-

que, ut primo illos adeamus, fubmittamusque

5. po

Cin. S. 4.

pieus fuerit inter Abderitas celeberrimus ille

fequeftres , qui vultum

ejus nobilum ferenent,

Philofophus Democritus. Vixit ille, quo tem-

& mitigent iram.

pore princeps medicine Hippocrates.

Ex

- feid,

XXIII. Peracuta eft Cajetani obfervatio,

morbo ad infaniam quandam, & vitze extre-

quod Scriptura fimul narrat, & Samuelis mor-

ma adductus Democritus, magnum attulit po-

tem, & Philifthzeorum congregationem adver-

pularibus fuis meerorem, qui pro oraculo,tan-

füs Saulem ; cüm quibus cum infeliciter figna

tumque non pro Deo quodam ,etiam illum

contuliffet, miferam & probrofam mortem

habebant, ideo ad Hippocratem de medicinze

cum ipfe opetiit , tum filiis fuis adduxit.

experientia notiffimum currebant, obfecra-

Samuel autem mortuus efl , — planxitque. eun

Sodlü:

bantque, ut tantum ejus municipem artis fuze

omnis l[rael , inquit facer Scriptor 1. Reg. 28.

hll

induftria fofpitaret, fervaretque. Ut vero il-

3. & mox. v. 4. congregati fuut Philiflhim : ubi

llö

lefe exorari pateretur, his verbis convenien-

Cajetani Commentarius fic habet : Comme-

dum putarunt : Adfis, optime vir, curaturus

moratur prius fcripta morsSamuelis, ad ma-

virum infignem, non medicus, fed conditor

nifeftandum , tempore, quo Saul defertus fuit

facratiorem tota Jonia nobis murum circum»

a Deo , fuiffe etiam deftitutum ope Samuelis,

utpote

——

"

Titulus CX XVII. San&orum. Cultur € F? a.

157

tjtpote moftui. Fuit ea commemoratione fi-

XXVIL Alter Aletii easdem in fpeciem ibidem,

gnificatum, quantum poflint jufti: cum enim

monilis contextas , fibi jullit collo circumda-

illi obfecrant Deum , & fuas apud illum pre-

Y ut eo feu

ornatü, íeu patrocinio,

ces pro aliis interponunt , detinent iram Dei,

dMortem contrü audienttor tret,

ut ne effundatur in peccatores , qui, cum tali

XXVIIT. In ea Brafillorum Sodalitate, quze i. . $.

prefidio nudantur, tunc relinquitur Deo lo-

a Patribus Collegii fluminis Januarii regitur,

cus, ut juftitiam fuam adver[us eos exerat. De

Sodalis quidam a vicinis hoftibus occupatus,

. quo hec FHieronymus Oleaiter in cap. 22

e

coufra&o vulneribus capite, & corpore con-

i

xodi: Ligati habent Santti Deum, ut non

Íícifío pro morte fuerat relictus. Is, cum pri-

puniat, nifi permiferint ipfi. Exfpectat Domi-

mum corpus fentiendi vires recepit, cruce

yfoft

nus in cclo Petri ligamina, & folutionem, ne-

511

frontem muniens, S. Barnabze Apoftoli, men-

d

que eum 1in coelis ligat , aut folvit, nifi quem

fttui Patroni,opem imploravit. Tum vatto flu-

N

Petrus in terra folverit, velligaverit. O infi-

mini fe commifit , fentitque auxilium , quod

gnem & grandem San&orum poteftatem ! O

poftularat. Nam & vitam polliceri, & ani-

quantum valentjufti, qui Deum pedes, ma-

mum adere, & quafi proetenta manu natan-

nusque velut obligatum habent! videtur

tem adjuvare vifus eft San&us: ita incolumis

Deus nec perfequi. poífe peccatorem , nec

evafit, & preter omnium expectationem, fa-

gladium, adverfus eum educere; pro quo fe

nitatem. quoque recuperavit,

Ibiä, VQ ï!

illi San&orum quispiam objeGat.

XXIX. Quidam, quamvis omni vitiorum

Íbid. RI-

XXIV. Hujus rei quidpiam affecuti funt

generi immerfus, ad Patres tamen Societatis

acceilit, atque ab iis Patronum aliquem in tali

chardus etiam veteresi:thnici,qui laurum appingebant

Brixi*". ei quem diis charum fignificare volebant, cu-

fcheda fcriptum fibi dari petiit: datus elt S.

b

comraen, .

us rationem Hichardus Brixianus talem tra-

Hieronymus forte eductus

L]

fequenti no&te

fym be to-

]

1. V.Lan-

dit: qui loci , ubi lauri confitze fant, vel affi-

cum fe quieti dediffet, vidit fan&tum fenem il-

fus.

]uin truci vultu , ardentibus oculis , acceifam

xz , incolumitatem przebere crediti funt ; vel

emfa.

quod, ubi lauri funt, fulmina non iciant.

dizito fibi fornacem. monftrare, atque horribi-

0Á, If.

li voce dicere: in hos quamprimum conjiciee

À Pent,

Quod extraictum fulminis fint loca, quze lau-

rus inumbrat,experientia teítis eft,cum in eam

ris ignes,nifi aliam vivendi rationem inítituas.

Alius accepta fchedula, fomno fe dedit, feda

arborem recipere fe aves foleant , quoties coe-

lum faülmina , aut tempeftates minatur , quas

dxmone excitari fe fenfit, & per vim e lecto

extrahi, & cum contra tam foedum hoftem

ertimelcunt, Prudenter ergo ab antiquis per

[

auros delignati funt divorum gratiofi, viri ju-

nulla aptiora arma infelici juveni fuppeterent,

quanta máaxima poterat vocis contentione,

fti, apud qnos paratum invenire poilis femper

Patrocinii fubfidium, Quse enim tales lauri

tutelarem fanctum appellabat, ecce tibi illico

contra furoris Dei fulgura, quales Sanci ?

niveis indu&a veftibus mulier, & damonem

^ Ébidem,

contuens : Án neícis , inquit, quibus juvenis

XXV. Simonizm vitio pariter fe obftrin-

hic hodie przefidiis fefe firmaverit? non tulit

xerunt Giezi, & Simon, a quo vitium hoc

longiorem orationem feediff mum maucipium,

turpem fuam . nomenclaturam traxit; & ille

& in fuas fe tencbras conjccit: mulier ex ocu»

quidem pro fceleris fui merito egreffus eft Je-

profus, quafi nix. 4. Reg. 5. 27. eandemque

lisy abiit. Vita emendate poftea in&ituþa eft.

penam omnes illius pofteri luerunt ; hic vero

$. XIII.

nullas peenas dedit. Certe Simonis erat in no-

va lege deterius , quam Giezi in vetere , pec-

catum. Quifactum ergo, utimpunis evade-

MISCELLANEA

ret, qui gravius deliquerat ? Refpondet Abu-

X

- lenfis in illud 4. Reg. 9. 47. Non fuit aliquis,

Qqualita.r.v

qui oraret pro Giezi , ideo punivit illum, tan-

Upli"(:is' generis ftellae funt ; alix enim G;an,t, in

quam non habentem auxiliatorem. Simon

I

D

J

datze funt , ut proeeffent diei, & alizeloe, cora,

autem Magus oravit Apoftolos , ut depreca-

no&i. Sic ergo & Sanctorum alii praefunt fuis tit. San&,

reüturpro eo. A&or. 8. 24. & fic ad eorum

preces remilfum eft, & doluit de peccato

fuffragiis & auxiliis diei, id eft, juflis ; alii no-

&i , id eft, peenitentibus , quibus poenitentize

fuo. Ita bonum eft, habere bonos, qui cau-

fas noftras apud tri

exemplum & firmamentum pr»ebent.

:

bunal Dei boni Patroni

Il Orta olim feditione populi Ifraelitici,

tn

ftil

agant.

*

dixit Deus ad Moyfen & Aaron: Hecedite Num 46,

de medio hujus multitudinis, etiam nunc de- v. 45.

Sortitio & Cultue. Menfiruur

lebo eos: quafi hoc facere prius non poffet,

San&lorum.

quamdiu illi duo viri jufti in medio rebellis.

yopuli erant.

Sodalis

Partheni-

- XXVI. Neapoli feptuagenarius fenex po«

HI. Alexander Magnus , cui Darii uxor

Platsrch,

captiva falutaffet honore exhibito Hephoeftio-

us |. 2, c, Ítremos vitze annos. Sodalitio confecraverat,

in ÁA!e-

6.5,5. atque hos tantum fe vixiífe dictitabat, amifif-

nem, & cognito errore pudefieret, non erra-y,..

fti, inquit, & ipfe Alexander eft.

fe reliquos nulla fructu. Hic moriens manda-

vit füis, ut fchedulas menfítruas filio colle-

IV. Prudentius Romanum Antiochenum Inlib.

arifte-

&as, colloque fufpenfas , fepulturze fecum in-

alloquens fic canit :

phanon,

Romane, Chrifti fortis affertor Dej,

ferrent , teftimonium pietatis.

U 3

ine

158

Jlibliothece IManualis: Conctonatorim

I

Elinguis orisorganum fautor move :

SS. Trinitas, te dictando, praedicándo. fct-

Largire comptum carmen infantiffimo :

bendo, canendo laudarem, Íi in corporc ::eo

Fac ut tuarum mira laudum concinam :

viverem. Quo vifo Clerus & populus Dei lau-

Nam fcis & ipfe poffe mutos eloqui.

/

dem clamarunt; & B. Augultinum diguis

Et poft medium :

praconiis extulerunt dicentes : $. ZIugujitne ,

Puerum popofcit Carnifex , Mater dedit ,

lumen Ecclefie, ora pro nobis.. Singulis quoque

Necimmorata eft fletibus, tantum obfculum

annis in fefto SS. Trinitatis cum mií!a cani-

Impreffit unum : Vale, ait, dulciffime ,

tur, & cor fupra altare pontiur , mox omni-

Et cum beatus regna Chrifti intraveris,

bus intuentibus fe cor movere incipit, quafi

Memento Matris jam Patrone ex Filio.

pifcis in aqua; & fic inolevit ex iuftit;tis Ro-

Josn.

V. SS. Cofmas & Damianus medici, cum

manorum Pontificum, quod femper in fefto

J, r

Bapt.Sig-gratis omnes curarent , aliquando S. Damia-

ejus canitur praefatio de.SS. Trinitate. Idem

de dof«

nius de

nus coactus, & per Deum adjuratus a quo-

SS. Re-

confirmat Jordanus de Saxonia vir fantitate

MZIEIS*I

slig.e, .

dam, quem curaverat, paululum aliquidacce-

& do&rina infignis Serm. 249. Secundum pro-

P

pit: quod alias nunquam folebat ; S. Cofmas,

batiffimorum virorum, ait, autloritatem in

ubi id refcivit, triftis praecepit, ne corpus ejus

tota eccleíia fide digna famatum eft, quod

una cum fuo poft amborum mortem fepeli-

coriftius Doé&oris inclyti in uno cryftallo in-

retur. Eadem vero no&te apparuit Cofmze

clufum, quoties SS. Trinitas coram eo nomi-

Dominus , & Damianum purgavit: eum fcili-

nabatur, velliberde SS. Trinitate expandeba-

cet non mercedis gratia, fed per Dei nomen

tur, cor ipfius quafi vitaliter & intelle&ualiter

adjuratum , munufculum fuícepiffe. Poft glo-

exultabat, cujus fimile de nullo alio Sancto

riofam vero utriusq; mortem fideles,gnari,quid

dicitur. Romaeus addit rem proríus finguja-

in vivis Cofmas preecepiffet,fed ignari coeleftis

Pedit

rem. Notandnm, inquit, ex hiftoriis illuftrio-

xeveiationis, dubitabant , quo loco eos feyeli-

ribus a veris ; nunquam in ecclefiam , ubi

aui

rent; cum ecce Camelus humana voce loca-

cor S. P. N. Augullini erat, iugceffum fuiffe

-' p. L C-(

f..10.

tus ait : ominer Dei , quam multa figna. €9 mi-

hominem hzereticum , vel enim intus morie-

- gabilia per. [antlos /Martures Dei yercepiflis , on

batur, velinlimine cadebat; hac de caufa

folum vos, fed €8 nos jumenta veftra ! idcirco cum

pingifolet Auguftini cor in vafe pulchro fu-

omnibus €9 ego gratits agens adveni , muntiare vo-

per altare, ante quod multi jacent hzeretici

bis, ut non [eparentur corpora San&orum, [:d in

confternati, & emortui.

uno loco recondantur. 'Tunc voci Cameli obfe-

VIlI. Idem San&us ccelefti voce Petri in- LYrzus

de mit,

cuti, ambos eodem tumulo fepelierunt.

ftar rogatus, num amaret Deum, in hunc mo-

L

&A

(OS. Greg.

VI. CorpusS.Thom:e exIndia in civitatem,

D

riftiex

de Gl «

dum : Zugufiine amar me ?. reípondit: Dom

!* Comit,

Matt, l. x.

dicam SyrizeDiffam,translatum eft, in qua ur-

ne, tu nofli , quia amo te:. lgeigitur, dic , quaz-Lancilot.

be ab ejusfefto diei per diestriginta nuadiuse

€. 3

topere me ames. Subjecit Auguftinus : Siguidem t« 3-c. 43.

funt: Ubi ( funtverba S. Martini ) non fcasda-

Domine, omnia coryoris. mei o[fa foreut. lampader

lum furgit in plebe, non mufca apparet, nor

qurec, €3 [anguis omnis meus tn bal[omum vertere-

aqua fitienti deeft: Nam cum aliis diebus rlus

tur , utraqueprofunderem, atque intui. [olius hono-

quam centum pedum altitudine aqua puteis

ren velut. holocauftum integre finerem conflagrare.

hauriatur, tunc paululum fodient aqua «rum-

|X. Sanéi Hieronymi corpus cum Cyril- Jo. Bapt.

pit. Poft illos triginta dies iterum telouium

lus Jerofolymitanus effoderet, repertum e

fr 9ignius

datur, mufcaze adfunt, aqua recedit, dehinc

illud in mediofoveze, tanquam in aerz, pen-

deSS.Re'.

c-"IZ.

emilfa divinitus pluviaita omne atrium templi

dulum,a nulla paite terram tangens,integrum

a fordibus mundat , ut putes eum locum . nec

& incorruptum.

Marchan. fuiffe calcatum. Plures Seriptores referunt,

Hort.

. &. P. Felix Reineccius inter alias præroga; Bibl.

Paf* tr. 4.

tempore Calixti II. An. 1120. Patriarcham In-

tivas S.Francifci recenfet:Primo, quod àd eam Paup. lit,

fe&t. S.

diarum, Joannem nomine , devotionis ergo

vitze fan&itatem pervonerit;ut,fecundüm mul- G- de

Romam veniffe, & in pleno Coníiftorio co-

torum Do&orum opinionem , ad ftatum per- &rstis.

p'ropof. 2.

ram Pontifice & Cardinalibus aliisque Proela-

venerit, a quo ceciderat primus parens Adam,

tis afferuiffe, S. Apoftolum Thomamvifibili-

& imperium obtinuerit omnium creaturarum.

ter annis fingulis apparere , & manu propria

Secundo, quod viderit humanitatem Chrifti

populum communicare, praefentando SS. Ho-

gioriofam, atque divinam effentiam. — Tertio;

Itiam dignis, indignos przetereundo.

quod poffideat in coelo primam ac fupremam

Jo. Fer. .

VII. Mirum eft, quod e pervetuftis Hifpa-

Luciferi fedem, a qua ille cecidit & eje&us eft;

difq. Re, nize & Germanizecodicibus manu exaratisLu-

acper confequens gloriam illam ac praeroga-

liq. . 2.. dovicus deAngelis lib. 6. de vita S. Auguftini

tivas,quas habiturus effet Apoftata ille Ange-

c. 5. de Corde S. Auguftini ad Sigebertum Lu-

l::ï:C.Q-

lus, fi ftetiffet in gratia. Quarto, quod quot-

rudunenfem Epifcopum ab Angelo quondam

annis ftatuto die fui natalis, ad purgatorium

delato, ac coelitus eidem fummis precibus fup-

defcendens, animas fratrum fuorum Ordinum

plicanti donato, in hunc modum exfcripfit.

videlicet trium, Minorum, Monialium , & Ter-

Cum . jubente piiimo Przefule Clerici pro

tiariorum , & fecundum aliquos etiam fuorum

gratiarum actione, 7e Deum laudamus, incipe-

rent, mira res ! cum verficulum : San&us San-

devotorum illic repertas fecum ad gloriam bea-

torum deducit. Quinto, quod ejus facrum cor-

&us Santlur Dominus Deus Sabaoth : canerent j

pus ftet in fepulchro jam a quadragintis annis

cor in cryftallo fe movere coepit, & quafi os

ac pluribus erectum, absq; ullo fuftentaculo ,

ad laudem Dei aperuit ; tanquam diceret : O

vividis ogulis,& in coelos elevatis, ejusque vul-

nera

—

159

Titulw CXXFIIT.. San&lorum Cultus 63- Fefta.

nera fanguinem vivum & recentem perenniter

ftisfan&is affe&ionibus habenas laxaret im-

füllent. Sexto, quod fignum crucis, quod

penfius & fecurius,

erit in coelo, quando Dominus ad judicandum

XIII. Civitas Segora Sodomoe incendio Gen.19.

venerit, aducet, & portabit vexillifer Chrifti

propter orationem Loth liberata eft , quod is

V. 21.

S. Franciícus.

Septimo, quod nunquam

eam ad perfugium elegerit : Ecce enim , ait

deficiet fratribus congrua fuftentatio corpo-

Angelus, in hoc fufcepi preces tuas,

ralis , ita ut fi folum duo panes effent in mun-

Gen. 18.

XIV. Sed & Sodomis, deprecante pro ea

V. 3í.

do, unus effet Fratrum Minorum.

Abrahamo, parfurum fe Dominus fpopondit,

Utülitas.

fi decem in ea jufti invenirentur.

XV. Filii frael armati afcenderunt de /E- Exod. 33.

S, Greg.

XI. Fefto S. Andrez die , ut llaiaet Gregob»

gypto , & offa Jofeph fecum portarunt, utin-V. !9.

de glor.

telligeremus eos, qui ad promiffam patriam re-

Mart. S. r.

rius Tur. manna in modum farinze ; vel oleum

C, 2I.

cum odore nectareo, e tumulo ejus exun-

gni cceleftis pergunt armari contra mundum

& daemones debere ; fed & offa Jofeph,id eft,

dat, perid tempus, qu: fit fertilitas anni

Sané&torum memoriam & exempla fecum

futura, conjiciunt : fi exiguum proftuxerit ,

exiguum fructum proventurum fperant; fi

portare, ut eorum virtute ad conítantiam &

patientiam duri itineris animentur.

copiofum ; fertilem ominantur. Ferunt ali-

quot annis ita e tumulo oleum. exundare, ut

XVI. De ecclefia ditum eft a Salomone :Cant. 4;

Mille clypei pendent ex ea,& omnis armatura v. 4.

usque ad med

?um Bafilicae rivus olei pro-

Huat.

fortium. Quid .autem ifti. clypei funt aliud,

quam exempla & virtutes Santtorum, quibus

'Pæääg.

nos in adverfis munimus ? recte enim dictum

Chriftian.

XIL Ingens terrze motus, & infecutze

zedificiorum inde frequentes ruinze, mor-

eft ab Antiquis : Facta praecedentium penfe-

p. r. e€.6

mus, &gravia non funt, quze toleramus.

ä' 10.

'tesque plurimorum Antiochiam univerfam,

in-. rf.!üg'. di-

-locaque circumjacentia metu compleverant.

XVII. S, Gertrudis quondam a Chrifto

",

N

Vivebat tunc ad inftar ÁAngeli carne ve-

tellexit, quod ii, qui fe aliorum orationibus "'

* *

humiliter commendant, quafi quibusdam ma-

ftiti Simonn Stylites : ad illum , ut miferia-

ruüm lumen unicum omnis conditionis ho-

nibus ducentium fübvecti, ac ex utraque par-

mines tam ex ecclefiafticis, quam ex lai-

te vallati, fine omni errore ad Domiuum re-

züf

"it,

cis.convolant, & columnam corona cin-

Go tramite properabant, alii vero interdum

fiex

gunt, eumque, ut Numen iratum precibus

devitabant.

it

XVIIHL Eadem divinitus

«cogn'oxþlit/, quod, Ibid.c.53.

fuis placare dignetur , fupplices rogant. llle

cilot,

primo illos accufat, ut calamitatis auctores,

dum aliquis finem vitze fu?e cujusvis Sancto-

54

quam peccatis fuis in caput fuum accerfie-

rum fpecialibus orationibus commendat , íta-

tim orationes illae deferuntur ante tribunal

rant; monet deinde unanimi confpiratione

ad precandum fe proíternant, aíperfique la-

Judicis, & ille San&us, cui committuntur ,

crymis fimul inclament : Kyrie eleifon, Ipfe-

confütuitur a Deo Advocatus fuper eas, ut

metin preces fendat, & aliquo fpatio tempo-

ex ipfis bona provident fibi de*vptis 'tempore

:

Bul

ris elaplo, vox e codlo ad illum delabitur:

oportuno.

1U$

de tot millibus hominum unius duntaxat

XIX. S. Antonius cum quadam vice Pau- $. Hier.in

rufticani hominis, & ipfius Simeouis pre-

lum eremitam vifitaffet, ejusq; admirandam Vi* Fauli.

cationem flexiffe Numinis iram, & exaudi-

SanGitatem contemplatus effet, ad monaite-

rium rediens dixit: Vae mihi peccatori, quia

ri meruiffe; jubet ergo quzeri rufticum illum,

D

eumque in confpettum adductum proprio

falfi monachi nomen fero. Vidi Eliam, vidi

oannem in deferto, & vere vidi Paulum in

». li

nomine compellans, coram omnibus vit2e

de

inftitutam & rationem apertiret,ferio mandat.

paradifo. Idem magis dicere poffumus , fi San-

(h

]lle primo pudore coopertus Íe excufare,

&orum vitam contemplemur: vidi Sanctos ,

fed ego nonfüm fanctus ; ut olim S. Maca-

ignorantiam fuam obtendere , fefe peccatis

inquinatiffimum profiteri: Sed a S. Stylita

yius monachorum quorundam vita infpeca

dicebat: vidi monachos, & ego non fum mo-

compulfus coactusq; eloqui : dixit, fe dies to-

nachus.

?

tosterram colere &inde collectum lucellum

in tres partes dividere, unam pauperibus ero-

XX. Quod Jacobus Socero fuo Lab

an di- Gen.. 39.

xit, hoc merito cuivis fuo clienti fan&ti dice- v. 3.

gare, alteram folvendis vectigalibus impende-

re, tertiam in vi&u quotidiano confumere ;

re queunt: Modicum habuifti ante, quam ve-

nulli unquam malum fe imprecatum , fed fin-

nirem ad te, & nunc dives effeCtus es, bene-

gulis tantum boni defideraffe, quantum fibi.

dixitque tibi Deus ad introitum meum.

Exceptafunt hoec magno populi clamore &

XXI. Dubitant nonnulli , meliorne fit I0- - enpend,

plaufu, omnibus illum propius intueri cupi-

dus Deum per feipfum , an vero per Sanctos ge cultu

entibus, & aliis mediatorem fuum appellanti-

orandi; & refolvitur bene hzec quzeftio a o.88. p. 8.

bus, aliis cum lacrymis in ejus amplexum

Andrea Coppenfteinio dicente, optimum qui-

ruentibus,aliis denique illum tanquam coelefti

dem effe, fiuterq; jungatur,fi tamen quivis fe-

calculo Sanctis annumeratum venerantibus ;

orfum fpeCetur, priorem quidem fecundum

fe przeftantiorem effe, cum fit Latrize actus ;

folus ipfe pudore perfufus expedire fe ex illo

gratulantium coetu,& tenebras quaerere,ubi in

pofteriorem tamen ob plures rationes fzepe uti-

liorem effe poffe. 1. Quia in eo major Del vene-

abfcondito cum. Deo ageret , & amoris coele-

ratio

160

i:Bibliothece Manualis Covicion;ztoriæ

ratio reperitüt; quo enim plures fe coram

Deo profternunt, tanto major illi honor ex-

$. XIV.

urgit ; 2. Ktiam major in illo demiffio exer-

cetur, dum homo orans indignum fe agnofcit,

AUTHORE S.

qui fine mediatore Deum interpellet. 3.Ma-

jor intervenit charitatis tum erga Deum (qua-

I. HI

eremias Drexelius in Trismegifto l. 5.

IL Ludovicus Granatenfis in fylva

tenus plures ad ejus obfequium follicitantur )

tum erga proximum ( dum caufa ea datur be-

locorum communium. Verb. Sanctus.

. ne agendi,&chari:$ tem exercendi)(ignificatio.

III. Theophilus Bernardinus de praefidiis

4. Articuli de communione Sanctorum , quam

religiofze perfeverantioe. lib. 7.

d

in.Apoftolico fymbolo profitemur , repetita

IV. Laurentius Beyrlinck in promptuario

profeílio exercetur, quze utilitas hoc màxime

morali them. 11.in fefto omnium Sanctorum.

tempore, quo haeretici di&tàm communio-

V. Petrus Sanchez in regno Dei p. 6. c. 3.

nem tantopere impugnant, merito non parvi

VI. Matthias Faber p. r. conc. 4. 5. 6. in

facienda eft.

Gen

e

fefto omnium Sanéctorum. Et conc. 5. in fefto

XXIL Cum du&us eft in /Egyptum Jo-

S. Martini. Item Fer. Rogat. conc. 5.

Y. $.

feph, benedixit Deus domui /Egyptii pro-

VlI. Nicolaus Lancizius opulc. 11. c. 27.

pter Jofeph, & multiplicavit tam in zedibus,

VilL Antonius Dauroltius in Catechifmo

quam in agþis-, cunctam ejus fubftàntiam.

hiftoriaü Lc.— 3. tit. 44,

k st

T.';.T" ULUS CXXiX.

GSUNCUN I T s

PROEMLU M.

äfä

m hunc Titulum mon ingfatum fore. Leflori , tauto certius. confido , quanto. jucundius

a

nobis accidit , legere. aut dijcurrere de ii5 boms, qum aut valde amamur , fi ea po[fide-

mus; aut vehementer defideramur, fi amifimus , aut caremur , quale bonum. vel maxime

conferi . fanitatem , patebit: exinfra 1ta. dicendis.

Quare licek modur. amiffam. [anitatem recuperandi proprio ad Miedicos. [peflet , modus

tamen eandem con[ervandi, ficut propria experientia, ma

[5

g

"Ü

udin ex medicorum, graeceptis, addi[citur,

ita [alubriur. quoque de &o legiiitr, €8 di[curritur.

Ande mom imutilis labor erit, fi ea , qum

de confervanda valetudine viri gropria experientia dotti . gracepta. €2. media. editis de hac — materia

libellis - tradiderunt — (uti. ag

md Lenardum.| Caffium Societatis: .JESU feriptorem, € Ludovicum

vCöævr?zczrum geritiffunum . medicum videre eft ) lnuc libro inþr:mtur.

gir

Itaäue duo pracipue capita. comple&letur bic. Titulus, quorum prisz de Natura fanitatir,

ejusque commodis C$. utilitatibur; Secundum de medüs. ad. eandem. conjervandam. mece[fariis . vel. uti-

libus , tra&labit,

k

Neque haze tra&fatio videri debek ab Inflituto meo. alienas agitur . enim , ut cum Caffio: lo-

quar, de virtute gulcherrima. temperantim , i quo nimirum ip[a confifiat, quod fit ejus medium,

qu& menfura objezi, quomodo hec men[ura inveftüganda , demique qui fru&us ex em ma[camtur,

ftaque hec confileratio non. eff adeo medicir propria , quin etiam. — [uo modo ad Theologiam €9

j

Philofophiam moralem pertineat.

l

Jccedit , quod fmir €9 [ropur, qui hic gotiffimum [peGatur ,' quovis hohzine, ftd pieiati gra-

cipue addi&lo fit digniffunus , qui efl, ut talibur per[onis | [uppetat: commoda : vatio, qua /. Domino

Do nóftro , longo tempore , facilius, letius , €? . ferventiur , ferviant , cum . magna f[ua. [yirituali

voluptate, €9 ingenti merito eterne. glorig. — Incredibile enim. ditiu eft , quanta facilitate , €9 in-

terua confolatione vacetur. internm. orationi , recitentur greces. Canonice , peragatur ,SS. miffe [a-

crificium, legatur. faera. [eriptura ab iir, qui. vel cum medtocri talium rerum. [cientia. vitez fobrim funt

addicli, Omitto , quantum momenti afferat etiam. aliis ommibus — ad. fludiorum . progre[Jus. €?. ad

omniad megotía, que :mente £9 ingenio peraguntur , facilius , feliciusque peragenda , — qug ommia

!

ex i5, qug in hoc Jitulo fufiur exyplicabuntur , c(arz'm intelhigentur,

CAPUT I.

Titulus CX XPII. Sangorum Cultur €$9. Fefla

I6r

CAPUT-L

etiam exftinctos animadvertiffet , domum in

De natura , €8 commedis fanitatir.

remoto loco Rom:e exoedificandam curarit

- 1. Sanitas in genere non male a quibusdam

in qua, qui literarum ftudiis invigilant, inter-

definitur ftatus corporis actiones fuas probe

dum laxarent animum,& aliquid de fumma il-

obeuntis,quem bonam valetudinem vocamus.

la ftudendi meditandique contentione remit-

Acm:eon afferebat, continentem fanitatis cau-

terent.

Sed cum inopia pecuniv obftaret ,

fam in zequalitate facultatum ineffe , nempe

nonnullique id dicerent,vivendi tunc tempus,

ficci, humidi, calidi, frigidi &c. una au*em ex

non laboriofe 2zedificandi ,

eífe , nunquam de

illis præpollente morbum fieri.

fententia deduci [gnauus potult pluris fibi

lI. Porro quanti facienda, & quanto ftudio

effe dicens , quam omnes thefauros , cujusvis

ac folicitudine confer vanda fit hzec fanitas, in-

Fratris falutem. Verum , quae humani corpo-

dicavit imprimis Siracides c. 30. 15. dicens :

ris imbecillitas eft , cum morbi omnes ne-

AMelior eft pauper. [anus , €9 fortis viribus, quam

queant anteverti, Przepofiti manus eft curare,

dives imbecillissmelius eft mrpmüvalzd um,guam cen f uf

ut, qui vegritudine quapiam tentantur,idoneis

ienfur. INon cenfus fuper cenfum [alutis corporis.

auxiliis juventur

TI.Confirmavit deindeS.[gnatiusLojolaFun-

VIL Singulariter vero hanc zeftimationem.

dator Societatis Jefu dicere folitus , pluris fibi

fanitatis demonftrat cura fingularis,quam ali-

effe cujusvis fratris fanitatem , quam omnes

qui in eadem fanitate deperdita, aliis iterum

mundi thefauros,cujus diéti rationé hanc red-

recuperanda adhibuerunt. Inter quos primum

didit,quod,cum homo egrotare cepit,raro aliguid

merito locum meretur Paulus Il. Pontifex ma-

ximus, notiffimum Romanis fafüs nomen, hic

boni potefl in aliorum utilitatem facere, quando ve-

ro [anus eft, multa boua poteft preflare.

toti ecclefje , cui preefidebat

exemplo fuit.

[V. Hinc & Albertus Auftriacus interroga-

Curialibus omnibus,inquit Platina, miram ex-

tus, cujus rei ellet jucundiitima poffeífio, fani-

hibebat humanitatem

dum male haberent

tatis, relpondit , cujus thefaurus tam pretio-

invifebat eos , remedia morbis adhibebat,un-

fus e& utquidvis potius pati debeat homo,

guenta Venetiis advecta , oleum , theriacam ,

quam illam fibi eripi finat.

ceeteraque , quze domi habebat , ad valetudi-

V. Quie caufa fuit, cur Pyrrhus Rex Epiro-

nem eorum procurandam liberaliter impen-

tarum cüm Diis immolaret,non regni fui dila-

dere fatagebat.

