bent,ut patet ex majali arbore, in qua praemiii

3. quibus. mediis cu*andi, nempe oratione ,

propofiti non acquirit, nifi qui apicem attin-

contemptu , obedientia, de qua materia vide

git. Videplura de hac tit. Perfeverantia, & o-

[nftructionem : meam quintam fol. 188.

ftende, quomodo Apoftoli usq; ad mortem fe-

cuti fint, ita ut ipfe Chriftus Luc. 22. dixerit:

V. Non turbetur cor vefirum. Joan. 14. /Päii

utilitate po!fant aliqui fcrupuli in fpecie,a qui-

Vos eftis, qui permanfiftis &c. Excitentur er-

bus plurimi homines multum vexantur , pro-

go auditores, ut has acbores majales frequen-

ter afpiciant,& fe animent illis Thomze Kemp.

poni. 1. [taque proponautur fcrupuli in. con-

felfione occurrere foliti, de quibus vide cit. In-

verbis l. 3. deimit. c. 56. Domine Jefu &c. Ve-

ftru&t. 5. f. 192. q. 8. & 9. 2. Scrupuli ex ten-

re vita boni monachi &c. &Chriftiani &c. Eja

Fratres &c. utaudiamus & nos. Vos eítis &c.

tationibus orti, de quibus vide l. c. qu. to, 3.

pP-————wÀ———— — "Q———————————— — — $Q — E

& olim etiam : Venite benedicti &c.

ocrupuli ob orationem occurrent

»

bus vide loc. cit. f. 199. q. 10.

es , dg qui-

E

IH. AVon turbetur. cor vefirum, « Jo. x4. Often-

di poteft, quomodo tarbari non debeant in

VI. Ego fum Via, Verita:, €? Vita, Joan. 14

variis occafionibus; fed ficut fol,licet foris ob-

Proponi poífunt motiva ad Chriftum fequen-

nubilatus , intus ferenus manet, ita & ipfi in

dum per imitationem , & modus imitandi ;

R — E

tribulationibus fe habeant. Declaretur ergo,

nempe 1. quia via eft, i. e. qua verbis, qua e-

quod 1. turbari non debeant ob judicia Dei

xemp»lis ducit ad coelnm, id quod oftendendii

tam mirabiliter omnia difponentis , fed cogi-

2. quia veritas eft, & fallere non poteft. 3.quia

tent fibi a Deo dici illud Chrifti Jo. 31. Quod

vita eft juxta illud Joan.17.Hzec eft aatem vita

ego facio, nefcis modo , fcies autem poftea in

zeterna &c. unde merito Thomas Kemp. 1.3.

die judicii. 2.ob judicia hominum: quibus fa-

c. 56. ait: Sequere me &c. In fecunda parte o«

DEU

tisfacere impoffibile, ut patet in Deo,S.Paulo,

ftendatur, in quo praecipue imitandus fit, nem-

& aliis. 4. ob alienos defe&tus: /Zas dich nicht

pe ut quisque humiliet feipfum, fa&us obedi-

brennt . blafe nicht, 4. ob tentationes diaboli :

ens, usque ad mortem crucis; de quibus vide

Ted potius juxta monitum S. Jacobi c. r, Om-

tit. Chriftus, & tit. Humilitas, & Obedientia.

negaudíum exiftiment &c. 5. ob tribulatio-

VII. Ex occafione thematis : JVon turbe-

nes occurrentes : cum omnia fiant ad tripli-

tur cor vefirum: Jo. 14. oftendatur , quod,ut fa-

cem finem , zur Befferung, Bewührung , Berei-

pienter EpiGtetus advertit Ench. c. 10. Homi-

chung, Vide tit. Tentatio, & tit. Crux.

nes non perturbentur rebus,fed,quas de rebus

Il. Zn. Domo JPatrir mei man[iones. multa

habent , opinionibus, unde potiffimum me-

funt. Jo. 14. Oftendi poteft;quod, licet hzec do-

dium tollendi turbationem eft phantafiz cor-

étrina videatur contrariaParabolze dePatre fa-

rectio ; quomodo autem h:ec corrigi debeat,

milias sequalem mercedem operariis offerren-

idem Epictetus c. 38. fic oftendit: Heligionis

te,revera tamen contraria non fit, cum illa de

erga Deos imortales przecipuum illud effe fci-

fubftantiali tantum beatitudine, fententia hzec:

to, re&tas de iis habere opiniones,ut fentias &

de accidentali loquatur, in qua diverfos fore.

eíle eos, & bene, jufteq; adminiftrare univería,

homines patet ex teftimonioS.Pauli 1.Cor 15.

parendum eis effe, & omnibus, quae fiunt, ac-

Alia claritas folis &c. unde. quia cum difcipu-

quiefcendum : & fequenda ultro, ut quxe a

lisChrifti quzerent utiq; auditores. Quis putas.

mente przeftanti(fima regantur; fic enim nec

major eff in regno coelorum ? dicat concio-

incufabis eos unquam , nec ab iis negligi te

nator,fein hac concione oftenfurum. 1. Itaq;

quereris.

Juvabit ad hunc conceptum dila-

pronunciet majores fore [umiler ; uti Chriftus

tandum fimilitudo imaginis, quze a dextris

fentat, &

Matth. xxs.o&end'it; de quo vidc tit. Humilitas.

Ch:iftum,va' finiftris diabolum reprae

fecun-

In Evangila Feftlorum;

627

9

fecundumi diverfum afpe&um diverfos affe-

In funiculis Adze traham eos,in füniculis cha-

étus ciet.

Vide tit. Patientia.

N

ritatis: Unde Chriftus Luc. 10, quxerenti,quid

VIII. Ex eodem themate oftendi poteft

facere debeat ad zeteruam vitam poffidendam,

homines frequenter turbari ob judiciaDei tam

refpondit: Diliges &c. Oftendatur ergo, quam

5

varia; unde narretur ipfis hiftoria de IZrerita,

la

fuave fit & efficax; hoc medium ; quid enim

la

€ui Deus pér Angelum judiciorum fuorum ze-

dulcius & naturále magis, quam amare, prae-

quitateni revelavitl, ut in Speculo Exemplo-

fertim infinituih bonuim &c. 2. dicatur, Sta-

rum narratur V. Judicium Dei, &, quzxe Auge-

ls

"

tuam illam rübro veftimento effe veftitam, &

lus Eremitze ibidem dixit, fententiis Dotto-

vuinerum cicatricibus confpicuam , ut infi-

rum & aliis hiftoriis confirmentur.

nuetur, quod Chriftus Difcipulis in. £maus

1X. Ex eodem themate demon&retu,r,quoä

euntibus dixit Lue. 22. Nonne oportuit. &c,

propter tribulationes etiam , & perfecutiones

nimirum conftituta lex eft: Qaoniam per mul-

tutbari non debeant, fi triplicem finem, pro-

tas tribulationes &c. Att. 14. hzec via eft, per

äïï

pter quem a Deo ifnittuntur , bene confide-

quam caput intravit in ceelum; per eandem

rent, ícil, filialem caftigationem, probationem,

ergo & membra intrare debent. Hinc Thom.

& amoris demonftrationem, pro qua do&trina

Kemp. l. 2. c. r. Suttine cam Chrifto, & pro

fufius deducenda vide tit. Patientia.

Chriíto, fi vis regnare cum Chrifto, Dicat er-

X. Ex occafione thematis : /n. domo Patrir

go quisque cum eodem Authore l. 3. c. 56.

snei manfiones multe [unt : oftendi poteft,quem-

Domine JESU, fieut dixifti &c. Statua ve-

*

vis in ftatu fuo perfe&um fieri poffe, id quod

xillum in manibus habet, ut indicetur , ne-

T

triplici ex capite oftendi poteft. 1. Quia Chri-

minem coronatum iri, nifi qui legitime cer-

1l

Ítus omnes ad perfeCtionem invitavit dicens:

taverit. 2. ad Tim. 2. hinc Apoc. 3. dicitur:

Eftote perfe&i, ficut Pater vefter coeleftis per-

Qui vicerit, dabo ei federe &c. Hoftis autem,

i

eCus eft. 2. Ex natura perfeGionis , qua in

quem vincere debemus, fumus nos ipfi.' Non

charitate confiftit,quam fimplex annus tam be-

enim eft pejor anim?e hoftis &c. Hinc Thom.

ne exercere poteft,ac doCtiffimus quisq;, ut o-

Kemp. l. c. 3. ait, Hoc deberet &c. 4. Angeli

t

lim S, Bonaventura Fratri/Egydio dixit. 3.Ex

lï

utrinque ftipant ftatuam, ut indicetur, per eos

revelationibus variis, quibus revelavit Deus,

animas noftras in ceelum introducendas effe,

aliquos fzeculares in meritis S.Macario. S.Pa-

juxta illud Exod. 23.Ecce ego mitto Angelum

[]«

phnutio fimiles fuiffe. ÉExcitentur proin audi-

]«

meum &c. fic Lazarus portatus , Luc. 16. fic

l«

tores, ut illud Siracidis fibi di&um putent :

Chriftus Luc. 15. dixit: Dico vobis, quod ita

Confide , & mane in loco tuo , quia facile eft

gaudium erit &c. unde audiendum monitum

in oculis Dei fubito honeftare pauperem.

in cit. loc. Exod. Obferva eum,& audi vocem

Xl. Ex occafione thematis : Domine often-

ejus &c. 5. Perforamen anguftum ftatua attra-

de nobis Patrem, €2. fi

ufficit. nobis. :

oftendatur ,

hitur, ut indicetur, quod ChriftusMatth. 7. di-

cor humanum per nu

j

am rem creatam fatiari

xit: Intrate per anguítam portam &c.unde di-

j

poffe, uti ex exemplo Salomonis patet, qui

vititiarum farcina abjicienda, affe&tu faltem,fi

non prohibuit cor füuum , quin omni volupta-

effe&u non licet ; nam dives difficulter intra-

te'frueretur,& tamen in iis non nifi vanitatem

bit &c. ut Matth. 19. dicitur, 6. Hoftize dijici-

j

& affli&tionem animi reperit. Dein oftendatur,

untur, ut indicetur, quod ecclefia hodie ca-

i

folum Deum fatiare cor humanum poffe, ca-

nit: AfcendensChriftus &c.dedit dona homi-

pacem namq; Dei, quidquid Deo minus eft,

nibus. Eph. c. 4.unde credendum, quod hodie

d

1

replere non poteft. Hinc cor triangulare fingil-

Chriftus dicat : Usque modo non petiftis &c.

latim factum eft , ut innueretur, illud non per

Joan. 16. quid autem petendum fit,Elifzeus e-

rotundum mundi globum , fed per folam Tri-

xemplo fuo docuit. petens ab Elia in altum e-

T

nitatem,fatiari poffe. Vide Fabrum conc. 6.n.

ve&o : Obfecro, fiat in me Spiritus duplex

9. & conc. 7. lit. c. n. 3. Item tit. Gaudium.

tuus. 4. Reg. 2. nempe ut declinemus a malo.

ï

;

XII. Ex occafione thematis : Quodcung; pe-

& faciamus bonum, fic enim David fuafit Pf.

tieritis Patrem in nomine tto, hoc faciam: often-

36. Quis eft homo, qui vult vitam &c. Exci-

p

L]

datur,cur Deus toties non exaudiatpreces, n

tentur ergo auditores , ut ceremoniam hanc

D

Tirum. 1. Quia male petunt homines , ut i

.

ita afpiciant,ut indicatum fru&tum quoq; refe-

ll

concupifcentiis fuis infumant. 2.'Quia oppo-

rant,icg; cumChrifto vivant in terris, ut cum

J5

nunt nubem peccati. Quia Deus differt do-

-eodem etiam ad coelos afcendere mereantur.

na, ut magis grata efflciat. Videtit. Oratio. $.

Videpro hac materia tit.Charitas,& tit. Crux,

f

XI. 1. 6. & 10.

M Zuntet óm mundum univer[um qradicate

L

AEvangeliun omni creature. Marc.. 16. Diei po-

I$

PR*O FE

STOASCENSIONIS

teft, Chriftum feciffe , quod Duces belli recu-

perata famofa.civitate folent, mittendo in om-

C*THR'I'-STI.*

nia loca,qui nuncient bona nova de redactain

d

Sfumptus eft in calum , €9 feilet a der;ctrir

poteftatem civitate : feciffe 'autem hoc non

LA

DEI, Marc. 16.Ex occafione hujus tex-

tantum ut gaudeamus, fed etiam ipfi expugna-

tus-explicari poteft ceremonia ecclefizxe, qua

re conemur ; nam regnum coelorum vim pa-

g

in fefto Afcenfionis effigiem feu ftatuamChri-

:itur, Matth, II.. Dieat ergo concionator,fe o-

(E

fti in altum attrahi curat. Dicatur ergo 1.Sta-

ftenfuru, quomodo expugnari debeat, nempe,

*

la

tuam per funem attrahi, ut indicetur charitas

1. per cuniculos ( durcfi minteren ) humilitatis;

r

DEI erga nos promittentis per Ofeam .c. 11.

ific enim Chriftus humiliavit femeti

pfurp;&e.

Kkkk23

nc

AR P, Lohn, Bibl. Man, Tom. IIlf

g.,

628

Index Consondtoriur

firmiter non creditur Chrifti dictum Lac. 18.

hinc S. Paulus Ephef. 4. Quod autem afcendit

&c. vide tit, Humilitas, 2. Muros concutien-

Nemo bonus, nifi folus Deus , tanquam fons

do globis orationis , fic Chriftus integras no-

boni. Vide tit. Deus, . Quartum eft, quia pro-

&es confumens in oratione, ubi Rofarii globu-

ximum non diligimus, ut oportet: unde au-

li coimendandi, vide tit. Oratio, 3. Scalas ad-

tem hoc oritur, nifi quis non credimus firmi-

movendo mandatorum Dei ; fic Chriftus : De-

ter illud Chrifi di&um Matth. 25. Quamdiu

fendi &c. Jo. 6.Hinc quzerenti, quid facere de-

feciftis &c. Unde excitandiauditores, ut has

pracipue quatuor veritates firmiífime cre-

beat pro vita zeterna obtinenda, refpondit : Si

vis ad vitam ingredi,ferva mandata. Matth. 19.

dant, & in mente habeant, nec dubitent,quin

y

hinc pulchre Eufebius Exmyffenus: Si unus-

falvi fint futuri.

þ. N ärrari

quisq; noftrum fübdere easfibi ftudeat,& emi-

V.. ZAffumptus eft in celum. Marc. 16

nentia dominantis animi fuper eas ftare con-

poteft hiftoria Aícenfionis,& inter alia dici,vi«

fuefcat , ex ipfis fibi gradum conftruit, quo ad

deri adhuc bina veftigia Chrifti impreffa lo-

fuperiora confcendat. Sublimabunt nos, fi fu-

co, unde afcendit eaque omni fexui. & 2eta-

erint infra nos: de noítris nobis vitiis, fcalam

ti quadrare. Dicatur ergo, hzec veftigia nihil a-

facimus, fi vitia ipfa calcamus. De hac fcala

liud effe, quam abfline & [ufline , eaq; omni 2e-

Deus Apoc. 3. dicit : Qui vicerit (vitia) dabo

tati & fexuiconvenire. Oftendatur ergo, quo«

ei federe &c. Hanc Jacob Gen. 28. vidit,hanc

modo hzec veftigia imitanda.Videtit.Chriftus.

ergo applicemus, dicendo cum Plalmifta Pfal.

Item tit. Abftinentia, & tit. Patientia.

118. Juravi, & ftatui &c. 4. Portas confringen-

do, feu vim fibi faciendo, & multa patiendo,

Vl. Zffumptus efi im calum. Marc. 16. De-

monlitrari poteft magnitudo glorive Chrifti ex:

fic Chriftus: Nonne oportuit &c. Luc. 22.

tribus praecipue fontibus orta , fcilicet obedi-

hinc Thomas Kemp. l. c. 25. Unum eft &c. 5.

entia, humilitate, patientia, juxta illud Philip.

Ignem injiciendo, i. e. charitatem copiofe o-

ftendendo; Sic enim Chriftus : Majorem ne-

2. Oftendatur proin , quomodo auditores in

his Chriftum imitari, & majorem fibi gloriam

mo habet &c. Jo. 15. hinc Luc. 12. lgnem ve-

ni mittere &c. & S.Joannes 1. c. 3. Filioli,non

procurare debeant.

diligamus &c. Excitentur ergo ad oppugnan-

PRO FESTO 's.'JOAN,N'Is

dam hanc civitatem, ut cum Chriíto ibidem

BAPTIST /EF.

eternum vivere & gaudere valeant.

L T2 Lifabethe impletum eft tempus. pariendi, €

NB. Si omnes hos modos codlum expu-

"— peperit filium. T:uc. 2. Oftendi poteft,

gnandi accipere non placet,unus ex illis eliga-

qualem filium peperit, dicig;, qued tota laus

tur, & quomodo a. Chrifto adhibitus fit, & a

S. [oannis in compendio propofita fuerit a S.

ä

nobis quoque ufurpari debeat , oftendatur.

II Affumptus eft in. calum. Marc. 16. Poteft

Angelo Gabriele,dum Luc, 1. de €o dixit: Erit

enim magnus coram Domino. Oftendatur er-

narrarihiftoria de Eliain altum rapto in curru

go, quid fit magnum effe coram Domino,

ágneo, 4. Reg. 2. & dici, quod fimili modo

nempe multum ipfum diligere, & multum ab

Chriftus per currum igneum charitatis erga

eo diligi ; nam quantitas cujusq; animoe zefti-

Deum & proximum in coelos affumptus fit ;

matur de menfura charitatis,quam habet,tefte

quodque nos videntes eum oculo fidei taliter

S. Bernardo f. 21. in Cant. unde oftendatur,

aífumptum debeamus clamare cum Elifzeo l.

4. €. 2. Obfecro, ut fiat in me Spiritus duplex

quomodo S. Joannes dilexerit Deum, id quod

per duos a&us charitatis,qui pulfus anim?e vo«

tuus,eadem fc. duplex charitas,cujus proin ne-

cantur , abftinentiam fcil. ab omni inordinato

ceífitas, utilitas, & przeftantia demonítranda.

amore rerum creatarum , & fuftinentiam ad-

Vide tit. Charitas & Dile&io proximi.

verfitatum, probari p

—

oteft. Vide tit, Charita;

lV. Qui crediderit, €? . baptizatus fuerit, fat-

& tit. Patientia.

vus erit. Marc. 16. Dici poteft, non immerito

aliquos quzerere, cur Chriftus fidem tantopere

II. Zludierunt. vicini €? cognati ejus, quia Do«

ante afcenfionem commendarit ; & refponde-

minus magnificavit mi[ericordiam [uam cum illa,

€? congrutulabantur ei.. Luc. 1. Dici poteft, ho-

ri communiter, id propterea factum , ut often-

EC o diisc G " ELEL.

deret, ex vivae fidei defectu potiffimum im-

die impletum effe, quod Angelus Gabriel Za-

pedimentum afcenfionis'in coelum oriri , uti

chariz Patri praedixerat: In nativitate ejus

multi gaudebunt, Luc. 1. Oftendatur ergo in

etiam S. Therefia agnovit, dicere folita, om-

nes imperfe&tiones noftras'ex defe&tu fidei ori-

prima parte, quomodo Deus, Angeli, Paren-

ri, id quod enerratione impedimentorum fe

tes, cognati, vicini, defunéti Patres in Limbo

probaturum dicat concionator. Et primum

gavifi fint in ejus Nativitate. In fecunda vero

-

parte oftendatur, quomodo & nos fimile gau-

quidem impedimentum . ac principale eft pec-

ä

catum mortale; unde autem hoc oritur, nifi

dium per nativitatem fpiritualem feu veram

quia vivaciter non credimus, Deum in omni

converfionem ad Deum creare poífimus Deo

& Angelis (ut patet.in redeunte filio prodigo

t

loco proefentem effe. Vide tit.Przefentia Dei.

3

Secundum eft impatientia in adverfis:unde au-

Chrifto ( ut patet in parabola inventz ovis

tem hoc oritur , nifi quia firmiter non credi-

B. Virgini & fan&is, domefticis, defuncis,no-

mus, non effe malum in urbe, quod non fecit

bis ipfis ante, in & poft mortem.

Dominus. Vide tit, Refignatio, & tit. Volun-

IIL. Joannes eft nomen ejus. Luc. 1. Oftenda-

tas. Tertium eft,quia res creatas inordinate ni-

tur, quam bene olim dixeritPoéta: Conveniunt

n S. Joanné

ä

mis amamus : unde vero hoc oritur, nifi quia

rebus nomina fzepe fgis: idque i

Imaxime

In Evangelia Feflorum.

629

A

VIII. Ex occafione thematis : Q"ïoamhe: e

j

maxime apparere' , cüjus nomen idemi üginiü—

10

cat ac gratia,quze nihil aliud eft,quam amicitia

nomen ejus : oftendi poteft, quomodo S. Joan-

dU

cum Deo. Oftendatur proin, quam fincerus &

nesid, quod noir

a

n ejus figuificavit, imple-

verit, & quomodo & nos nomen in Baptilmo

[l*

dile&us amicus Dei fuerit . Joannes,idq; pro-

du

betur ex continua familiaritate eum Deo, dein

acceptum implere debeamus , preecipue no-

l4

quia omnia habebat communia, & tandem

men Chriftiani, Vide tit. Chriftianus, & Fa-

brum conc. 6. n. . 5..

Ie

quod animam fuam pro amico pofuerit. In

lin

fecunda parte oftendatur, quod de hac amici-

XL. Ex occafione thematis : Eli[abethe im-

tia veredicere potuerit: Venerunt mihi om-

gletum . eft. tempus. pariendi ,. €9 . peperit Filium :

u

nia bona pariter cum illa : Eccl. 8. nam famus

oftendi poteft, quomodo non tantum conci-

illi honor & lzetitia inde parta eft. Excitentur

pere bona propofita , fed etiam parere debea-

Vl«

proin auditores, ut & ipfi hanc amicitiam

mus ; ad quem finem poffunt offerri adjumen-

lo

lta.

qu:erere tit. Amicitia & Gratia.

ta ad bene pariendum, nempe gratia Dei in-

IV. Quir putas puer ifle erit 2 Luc. 1. Dicat

vocata, patrocinium Sanctorum, prsaecipue

"

B. Virginis , obftetrix bona, feu auxilium Pa-

æ.

concionator, fe non dubitare, quin plerique

lQ«

auditorum habentium liberos cupiant de illis

trum [piritualium. Pariter poffunt impedi-

fcire, quales olim futuri fint , id proin fe illis

menta felicis partus indicari, nempe appetitus

W.

noxiorum , nimius labor & motus , nullum

proedicturum, nempe tales, quales in pueritia

fuerint, juxta notum illud : Quo femel eft im-

conatum adhibere velle. Oftendatur proir,

je-

buta &c. & Salomonis effatum: Adolefcens

quomodo hzec adjumenta ufurpanda, & im-

.X

pedimenta removenda fint.

juxta viam &c. & exemplum ]oannis , cujus

X. Ex occafione thematis :

Bänediäïm Do-

(l«

vita puerilis cum virili comparetur ,. & quam

i.

fimilis fuerit, oftendatur, D«in excitentur au-

minus Dems l[rail : oftendi poteít, quomodo

ln

pro beneficiis acceptis ftatim gratias agere de-

ditores , ut diligenterin pueritia inftruant;aut

inftrui curent fuos liberosin pietate & timore,

beamus , & quem fru&um ex tali gratitudine

fperare poffimus. De quibus vide nos fuo lo-

*

in bonis moribus , in proficuis -artibus. Vide

co, uti & Fabrum conc. 6.n. ó

j

tit. Pietas & Timor,

V. Et enim manus Domini erat mm illo : Luc.

XI. Ex occafione thematis: Quis puta

Í pue)*

ifle erit ? poteft oftendi, quam vere Praecur-

1. Dici poteft, eximiam quidem elffe vitam &

foris nomen & officium impleverit S. Joannes

14

opera S. Joannis Baot. fed hoc. mirum videri

elt,

non debere, cum manus Domini fuerit cum

Baptifta 1. Quia przecurrit efficaciter pro no«

a

bis intercedendo ; non enim furrexit major,

jllo, cui manui nihil impoffibile eft. Oftenda-

ergo nec gratior ipfo, 2. Przecurrit protegen-

|S

tur ergo, quomodo fuerit cum illo in vita tam

Erï.i'.

do : przecipue contra vitia, praedicando & ex-

afpera continuanda : in exercitandis homini-

hibendo poenitentiam, 3. Procurrit vit»e e-

&«

bus ad poenitentiam : in morte pro Chrifto. In

m,

fecunda poftea parte oftendatur , quomodo

xemplo, przecipue innocentia , infigni con-

nab

temptu mundi, humilitate, patientia , zelofa

lr

& ipfi poffint obtinere, ut manus Domiai fit

charitate, ad quas proin virtutes imitandas

1-

cum illis, fi fcil. cam Davide fiant viri fecun-

excitandi erunt auditores.

'ffe

xdum cor Dei, & faciant omnes voluntates e-

id

XIIl. Ex occafione thematis ejusdem d

if

jus: tunc enim implebitur promiffum DEI:

poterit, hanc quzeftionem jam folviífe ipfum

2d

-Qleo fancto unxi eum:manus enim mea auxi-

Chriftum , dum dixit: Non furrexit 1ajor

V0«

liabitur ei &c. in obtinendis bonis temporali-

bus:in adminiftrandis officiis: in tribulatio-

Joanne Baptifta: fed quia multi dubitabunt,

VA

unde provenerit hzec majoritas, 1deo hoc ex-

ad

nibus perferendis. Vide tit. Fortitudo.

T$

plicatum iri. Dicendum itaque, eam ex ge-

VL JVequaquam , [ed ^ vocabitur joamner:

nerofa fui vi&toria proveniffe juxta axioma:

Luc. r. dici poteft, non fruitra hoc nomen ei

Tantum proficies , quantum tibi vim intule-

a Deo datum eífe, fed propter officium Prz-

[]o«

ris; unde oftendatur. :. Quomodo fibi vim

(l

curforis, quod fufcepturus erat ; ad hoc enim

intulerit in vi&tu & veftitu moderando. 2.In

P

wel maxime conducebat, ut effet fan&us, &

afperitate vitze. 3. In tolerando martyrio,

gratus Deo , ac non tam verbis, quam exem-

v

alisque adverfitatibus. Deinde declaretur,

eus

plis przedicaret, & proediceret Chriftum,& poe-

quomodo per hanc vi&oriam profecerit in

loïn

nitentiam. Oftendatur ergo, quomodo S, Jo-

gratia, meritis, virtutibus, gloria.

annes exemplo confirmaverit ea, quze przedi-

ftne

D

cavit, maxime poenitentiam, & patientiam, &

PRO FESTO SS. PETRI

quomodo ipfi etiam auditores exemplo magis,

ET PAULI.

(ero

quam verbis,fuos inftruere & erudire debeant,

n

fam

VII. Ex occafione thematis : Julti in nati-

I.'T

U er Pefrm, £2 fupz;r hanc petrum ædijicæ

uitate ejus gaudebunt. Luc. c, 1. oftendéndum,

bo ecclefiaum meam. — Matth. 16. dici po-

Deo

quomodo & nos fpiritualem nativitatem, quae

teft, quod, ficut Carolus Imperator olim duas

igo

confiftit in firmo propofito declinandi a ma-

columnas in mari pofuit, iisq;'infcribi curavit:

J

lo, & faciendi bonum, procurare debeamus.

Non plus ultra : fic Deus SS. Apoftolos velut

0*

Dein oftendatur, quale gaudium viventes &

duas columnas ecclefize & fidei catholicze po-

defunéti, przecipue veroipfe ante, in & poft

füerit, iisq; pariter infcripferit: Non plus ul-

»Hda!

mortem habiturus fit, Vide Fabrum conc. 1.

tra: credendum fcil. quam ilii verbo & exem-

junt

in boc Fefto, Item tit, Gaudium.

plo doguerint. Oftendatur exgo , quomodo

i

hkk3

fidem

iv

/

Tuáex Concionatortut

p^

630

j,z

fidem catholicam non verbo duntaxat , fed e-

proiverint , & quomodo adeo nos quoq; illos

J

tiam opere docuerint, quamque firmiter illant

imitari debeamus. Vide tit, Poenitentia.

VIIL. Ex occafione thematis : Zu er Petrus,

Ü

defenderint, ficq; vere iÍobiles columnze ex-

[

fiterint, & quomodo auditores quoq: 'eosdem

€9 fuper haunc petram edificabo ecclefiam meam.

Matth, 16. Poteft oftendi, quam firma fit petra

l

ín hac firmitate imitari debeant. Vide tvit'.

j

ipfa ecclefia , utpote tot procellisEthnicorum,

Fides.

L. Tu es Chriftus Filius DEI vivi. Matth.16.

Judesorum & Hiereticorum concuffa; unde

excitandi erunt auditores , ut fuper hanc pes

poteft oftendi neceffitas confeffionis fidei, fi-

train zedificent fidem & vitam fuam,certoque

fnulg; modus faciendx hujus profeffionis de-

monítrari, quod fcil. corde, ore & opere fit fa-

fibi perfuadeant, quod portze inferi non prae-

cienda, exemplo SS.Petri & Pauli:& quo curü

valebunt adverfus eam.

fru&tu talis confeffio fit facienda, quod fcil. ve-

VilI. Ex occafione thematis ejusdem ofteh-

rificandum fit illud Chrifti promiffum : Qui

di potcft, quomodo S. Petrus & S. Paulus ec-

ä

confitebitur me &c, Vide tit. Fides.

cleftani fundarint indefeffo labore praedicatio-

f

£

II Quer Petrur, &2 fuyer hanc petram aedi-

nis, vitae & morum fanétitate, virtute miracu-

ficabo ecclefiam meam. Matth. 16. Poteft dici o-

loruim: inartyrio & fanguine fuo. Unde more

lim Conftantiam effe reprzefentatam per pe-

Societatis ]É.fa eisdem tanquam fundatoribus

candela ardens , id eft, ob vitve innocentiam

tram in mari fitam cum hac infcriptione: Nec

flumine, nec flamine, nec fulmine: ( lzedor aut

candida, ob virtutum colores varios depicta,

t

dimoveor) Oftendatur proin talem petram

& per fervorem vitae & boni exempli accenfá

?

fuiffe fanctum Petrum, & probetur, quod nec

offerenda eft. Vide Fabrum in Silva nova feu

iC

a flumine feu fluxis voluptatibus,nec a flamine

Auctario,

L

feu oblatione honorum, nec a fulmine mina-

IX, Ex óccafione thematis :

Sujäcgr hïme

d

yum, quibus cruciatus & mortem Tyrannus

getram. adificabo. ccclefiam. meam : ottendi pof-

minabatur, diroveri fe a verze fidei confeffio-

funt motiva credibilitatis , precipue ex mira-

[/

ne fit paffüs; quomodo :proin ipfü

LOI )

k a

cülis petita, fimulque auditores excitari, ut,

I

res in hoc imitari debeant.

m audito-

ficut hanc unam efle veram fidem agnofcunt,

ÍV. Tibi dabo claver regni calorum.

"

Matth. 16.

ita debitas pro a cofnunicata gratias petfol-

Dici

otelt, haec verba prze aliis effe obfervan-

vant, eandenmique bonis operibus confiriment,

da

u

t

jote quze fundamentum continedht no-

& condecorérit. Vide tit, Fides. $. 11. n 5. &

fira fidei ; nam ex Judicis defectu neceffario

alibi.

wnultas lixrefes füifle exortas; unde demon-

X. Ex occafione themati

s : Tu e Chriftus

ftrandum, quod hzeretici non habeant verum

am merito

Filius DEI vivi: oftendendum,

"

Judicem : habeant autei Catholidi, ut qui

dixentS, Therefia, otnries érrores

peccata ex

continuam fücceffionem jJudicum 4 fan&o

defe&tu fidei vivse óriri, átque ádeo primo o-

Petro usque ad modernum Pontificem proba-

'e poffint,

ftendatur, quid fit viva fides, feil. ea, qua certi

r

u

2

quidam articuli fidei in recenti femper memo-

9

n dicunt hoimines. effe. Filium hominis ?

ria hàbeantur, quales funt, Deum wubiq; prae-

ï:äj

Matth.r6.Oftendi poteft, quomodo nos ad hanc

qudeftionem refpondere debeamus , & dicere

fentem effe: ominia in bonum noftrum or-

dinare: tanquam fontem omne bonum con-

[

àd Chrifíturn, Tu meus es principalis Spettator,

tinere; quie proxirno fiunt, fibi fa&ta reputa-

utpote qui folus intime cognofcis a&tiones

meas,& de iis ferre judicium potes,& cui pla-

re, Deinde oftendatur, quod is, qui talem.

j

confeffioném facit, fit petra feu immobilis in

cere plus eft, quam fi omnibus hominibus fi-

adverfis & tentatiónibus füturus.

Vide tit.

mulíumptis placerem. Tu meus es Zfdjutor

Fides & Tentátio.

:

maximus, quia tu fcis , potes , & vis juvare. 3.

þuüt'

(

XI. Ex occafione themaàtis : Quem di

li

f

Tu meus es AMagifler optimus, qui artem utiliffi-

:

fiomines e[fe Filium hominir ; oftendéndum eft,

ma

m, diguiffinam & jucundiffimam amandi

t

Deum doces, verbo & exeimplo, & adjutorio.

cur & quousque hominés curam boni nomi-

nis habere debeant, nimirum z, Quia Deus

ü

'Tu es meus Con[olator maximus, quia confola-

eéxigit dicens per Siracidem càp. 41. Curam

tiones veras, folidas (id eft,animum fanantes)

habe de bono nomine.

2. Quia proximus

& conftantes cofunicás. s. Tu meus es Pra-

miator maximur , quia mercedem füimam, prae-

éxigit ; nam, tefte D, Auguftino, due res fünt

neceffarise, confcientia tibi, fama proximo, 3.

n

fentem , zeternam offers, quze omnia facile

5

f

ex iis, quie tit, Chriftus di&ta fun

)

Quia proprium tuum bonum exigit; quià bo»

&

offunt.

äp'rpbari

na fama nihil eft praeftantius, hinc natum pro»

verbium : Omnià fi pérdas famam fervare

VI. Tibi dabo claver regrà calorum. Matth. 16.

jumvor

X

P

e

g

inemento , quia, ut idem Siracides dixit, h?ec

Dici poteft,

imnerr

to magnum beneficium col-

látum cenferi S.Petro,dum ei claves regni cc-

magis proderit, quam iille thefauri, Dein

oftendatur, quomodo -confervari poffit, fcil.

leftis collatze funt, nonminus táien nobis e-

rara converfatione, cauta collocutione , &

tiam collatum cenferi poffe, dum clavem pce-

mitentix nobis concedere paratus eft, fi eam

bona operatione, de quibus vide tit, F'ama.

$. 7.'& Fabrum :conc, 6

acceptare velimus, Oftendatur ergo, eam effe

optimum medium ccolos aperiendi. Deinde

l

XII. Ex occafiorie thematis : lii Joamm

a

riter demonftretur, quomodo SS. Apoftoli

Bagitiflim, alii autein Eliain, aut nl ex Pro-

oftendatur, quam vYaria fint humana

phutis :

ïzlf

5

etrus & Paqlus eandem egerixït, & )'*eXemþl-c*f

judi-

d

»

- n Bvougilia E]lorum.g

16313

Judicia, atque adeo nen curanda. Interdum

pariter demonftretur; pro quibus dilatandis

tamen prudentes, pios, & zelofos viros inter-

vide fpeciales titulos, Ebrieta

N.

s& Purggto-

rogandos ; Vos autem quem me effe dicitis ?

rium.

ut corrigi queant, quze his corrigenda viden-

Vl. Benedifla tu inter mulierer, Ll/lc.- t. Dici

tur. Vide tit. Judicia temera

"

ria. Itam Fa-

poteft, magnum quidem fuiffe hoc elogium,

bruxy conc. 8.n,2.& 3.

fed majus longe effe , quod'benedi&a , id eft,

meritis & gloria excedens fit omnes San&os,

PROFESTO VïSITATIöNlS

P

hoc autem elogium vere illi convenire, often-

B. VIRGINIS.

furum fe ex praefenti concione: pro quo vi-

deatur tit. Hyperdulia Mariana. $. 9. n. r. 2.

AXurgen? Maria abüt cum fejiinagione.

& 3, & inde concludatur, quantopere síti-

"E

Luc. 1. Poteft dile&tio B. V. erga proxi-

manda, invocanda & honoranda fit hzec Vir-

mii demonftrari ex tribus przecipue a&tibus. t.

go, id quod variis fententiis & hiftoriis ex eo-

Quod prompte eam exercuerit exurgens cum

feftinatione. 2. Quod efficaciter eam exercu-

dem titulo S. 2. & 3. defumptis probetuf,

erit, tum verbis , fuaviter Elifabetham falu-

PROFESTOS.MARIJ/E

tando & alloquendo ; tum operibus , per tres

ä

menfes ei inferviendo.

MAGDAL" ENZE

3. Quod conflanter

?

ilam exercuerit, nec difficultates itineris ,

I V.ïdeï hane- hmiieïf&z? Luc. *. Dicat, f'e

nec moleftias obfequiorum przeftitorum hor-

hodie gratum fpectaculum feu ' comcee-

rendo.

Dein oftendatur, quomodo audito-

diam auditoribus repreefentaturum, fcilicet B.

res quoque eandem.imitari poífint & debe-

Magdalenam. Et in primo quidem a&u gec-

ant. Videtit. Dilectio Proximi, &. Hyper-

dulia Mariana.

P

cantem , ut inde miferum peccatorum ftatumi

[-

dilcant , & quomodo luxuria preecipue in va-

lL. /ntravit in domum Zachariz ,.69' fatuta-

ria peccata przecipitet, pro qua affertione pro-

vit Elifabeth. Luc. 1. Declarari poteft, quos

|

banda vide tit. Luxuria & Peccatum. In fe-

fru&us afferat Vifitatio Deiparze ante, in, &

cundo penitentem , ut inde difeant modum

:

poft mortem, de quo vide tit. 7, Hyperdulia

poenitendi, & caufas ; ad quam probationem

Mariana. $. ro. n. 17.

conducere poteft tit. Poenitentia. S. 9. n. r. &

i

IIL Exultavit infams in utero mt£o. Luc. 1.

S. 10, n. 4. In tertio gloriofam, ut appareat fru-

Oftendi poteft, quoód magni quidem & multi-

&us poenitentioe; ubi explicati ex vita S. Mag-

lices fuerint fru&tus falutationis attivze ; qua

dalense poffunt favores a Chrifto eidem poft

B.V.S.Elifabeth falutavit, non minores tamen,

converfionem exhibiti, & per eos auditores

nec pauciores fint falutationis paffivze, qua a

ad fimilem poenitentiam animari.-

nobis per falutationem Angelicam falutatur.

Il.- Lacrymis ceyit rigare. peder. ejus. Lue. 7.

ä

Unde commenda iftam falutationem. 1.abAu-

Explicari poffunt quinque fontes, ex quibus S.

thoribus. 2. a brevitate. 3. ab efficacia, quam

Magdalena has lachrymas haufit, & ipfi quoq;

fs

habet ad impetrandas varias gratias: ad repel-

auditores haurire debent, quos vide tit. Pce-

!

lendos hoftes : ad felicem horam mortisobti-

nitentia.

nendam , pro quibus omnibus vide tit. 7o. $.

: Dici

fj«

.

Il. Fidertua te falvam fecit. L. 7

]«

3.An.74. & $. 12. a n.

oteíft, recte fidei adícribi falutem S. Magda-

IV, AMaunfitautem JMar

la cum zllas '*qua*fz "d

enze, quia per eam quinque impedimenta po-

ibur tribuz. Luc. 1. Oftendi poteft , quornodo

n

tiffima pcenitentive agendz removit, quae'im-

At

M

B. Virgo, ficut Elifabeth ad partum felicem

pediimenta videantur tit. Poenitentia, & quo-

obtinendum juvit, ita nunc quoque ad tripli-

modo a S.Magdalena remota fint, & abaudi-

cem partum felicem, corporis, anim?e, anima-

u

toribus quoq; removeri debeant, oftendatur.

lium, agrorum , hortorum, &c. de quo vide

1V. Laerymis: cayit rigare pedes ejus. Luc. 7.

h

tit. Hyperdulia Mariana. S. 10. n. 28.

Poteft lacrymarum utilitas ex comparatione

ml

V. fntravit in domum. Zacharig. Luc. . Di-

earum cum variis aquis demonftrari. Et r.

2

ci poteft, quod S. Ambrofius de Virginitate

quidem cum aqua per cineres percolata feu li-

m

Deiparz dixit: Sit vobis tanquam in imagi-

Xivio, dum a fordibus peccatorum lavat. 2.

!u

ne defcripta Virginitas vitaque Mariv; hoc

Cum aquis calidis thermarum , dum morbos

i

multo magis de Vifitatione B. V. dici poffe, ut

radicitus curant. 3. Cum aquis pluviarum,

i

Ícil. ex illa tanquam exemplari difcant audi-

