- VII. Audi, popule Pculte, qui non habes cof;

dinis , & filii ejus erit fpes.-

in ng

'V- 21-

qu1 liabentes oculos non. videtis ; & aures, &

XXV Timenti Dominum bene erit in ex- ECCI r

- nón àuditis. Me ergo non tlmebltls ? ait Do-

tremis, & in die obitüs fái benedicetur.

*

Caff

minus, & a fácie mea non dolebitis ?

XXVI. Timenti Dominum non occurrent Eccl. 33.-

füptr

Jer.ixo

VIHI. Quis non timebitte, o Rex enti-

malá, fedin tentatione Déus illum conferva-v. x

Brái

Y .

um ? tuum eft enim decus : Inter cun&os Sa-

bit, &hberabtt a malis,

( red

pientes gentium, & in univerfis regnis eorum

XXVIl. Mifericordia ejus a progenie inpe, p;

nullus eft fimilis tui.

progenies timentibus eum.

V. 50.

Eccl. 18.

-IX. Homo fapiens in omnibus metuit,. &m

XXVIII. In Deo (pefäw nón tlmeba, quid Pf. 55,

SAng

V. 27

diebus deli&orum attendet ab inertia.

faciat mihi homo ?

V. 5

pi

$. re

Apoc, 14 X. Et vidi alterum Angelum volantem per

XXIX. Divitize falutis faplentla & felentla If, 35.

s M.

v. 6,

medium coeli ,

habentem Evangelium 2eter-

timor Domini ipfe eft thefaurus ejus.

L

; Mi

P

num,ut evangellzaret fedentibus fuper terram,

XXX. Fallax gratia, & vanaeft pulchritudo: Prov. 31

CU

V. 30.

&fuper omnem gentem, & tribum , & lin-

mulier timensDominum ipfa laudabitur.

& 10

guam, & pópulum, dicens voce magna: Ti-

XXXI. Timor Domini apponet dies, &Prov. zo,

qmete Dominum, & date illi honórem , quia

anni 1mp10rum breviabuntur, .

Y. 17.

v*emt hora Juchcn eJus

guvzmdz tás.

Necej]' tái

XXXII Beatus homo , qui femper eft pá-. Prov. 38j

C t

vidus : qui vero [mentis e& dure, coxruet m v

ht i

Ecc! 27

XI. Si non in timore Dornini tenüeris te i in-

malum.

623

V.. 4

ftanter, cito fubvertetur domus tua.

XXXIII. Dabo eis cor unum , & viam -u- Jer. 324

Eccl, r2;

nam, ut timeànt me univerfis dlebus

& beneï*- $9»

V. i3.

XII. DEUM time , & mandata er;S obfer—

Va ; hoc eft enim oninis homo.

fit eis, & filiis eorum poft eos,

Pt 13,

XIII Contritio & infelicitas in viis eórum,

XXXIV Qui timet Dominum , nihil trepi- Eccl. 34

& viam pacis non cognoverunt : non eft ti»

dabit, & pavebit ,

quoniam ipfe eft fpes ejus. ** 16.

mor DEI ante oculos eorum.

XXXV Tlmor Domml ficut- Paradlfus

Bccl 40

Jer. 2

" XIV. Scito, & vide, quia malum,& amarum

benedi&ionis.

28.

Y« I9*

. eft, reliquiffe te Dominum DEUM tuum , &

XXXVI. Nihil melius eft ,

quam t1mor

Ecel 23*

non effe timorem mei apud te, dlclt Dommus

Dei: & nihil dulcius, quam refplcere in man-

Vb 37

DEUS exercituum.

datls DEI.

Titulus CXLII. Timor D.

369

01' 4*

ur.anima bene mobi- S. Bonäv.;

Ü

Deut, 6,

XXXVII. -Præcepitque nobis Dominus ,

. VI. Per ipfum reddit

v. 24.

ut faciamus omnia legitima hzc , & timea-

is ab infpirationibus .5

piritus fan&ti, & qua-to.5.!. de

S

iritui fan&to om-€P

t, donis

mus Dominum Deum noftrum, ut bene fit

fi per talem. timorem fe S

nobis cun&is diebus vitse noftrae.

nino fubjicit, & in nullo repu

gnat, prout5 ;

rit.: $..

-

h

poffibile eft in via, unde Gilbertüs Porfteta-

v

Deut.ro,

XXXVIIL Et nunc Iífrael, quid Dominus

V. I2.

Deus tuus petit a te, nifi ut timeas Dominum

nus dicit, quod timor ille filialis , quid ni-

Deum tuum, & ambules in viis ejus , & dili-

d

fi amor effe conatur, quia jam nefcit offi-

gas eum, & fervias Domino Deo tuo in

cium timoris , & pene timor eífe. defit ?

toto corde tuo , & in tota anima tua , ut

Hunc timorem fibi charitas perfe&e colla-

terat indivifibiliter.

bene fit. tibi.

N

^

Pfal. 30.

XXXIX. Quam magna multitudo dulcedi-

VII. Beatus es, fi cor

tuum triplici timo- s. Ben

v. 20.

nis tuxe , Domine, quam abícondifti timen-

re repleveris , ut timeas quidem pro accepta fer, s4.in '

li

N

tibus te.

gratia , longe amplius pro amiffa , longe plus Canz.

Pral, j 85.

XL.L

ztetur cor fneum , ut timeat no-

pro recuperanda; time ergo, cum acceflerit

V.lT.

[

gratia ; time , cum abierit; time, cum denuo

men tuunm.

Eeclef. t.

XLI. Timor Domini delectabit cor , & da-

revertitur. Succedant fibi viciffim in animo

V. 12.

bit letitiam , &

ii tres timores fecundum quod gratia vel

gaudium , &ï longitudinem

adeffe dignetur, vel offenfa recedete , feu ite-

TS,

1dierum.

o

Di nitafb 3

rum placata redire fentietur. Cum adeft, time,

um.

neindigne opererisex ea; nam hoc monet

Pfal. rr1.]

XLII Beatus vir, qui timet Domin

v. 14 . Potens in terra erit femen .ejus, & genera-

Apoftolus. Vidéte, inquiens,ne in vanum gra-

:: 1

tiam recipiatis. Si recefferit, multo 1magis tl-

:

tio ipfius benedicetur. Gloris 1& | divitize in

mendum, quia ubi tibi delicit gratia, ibi defi-

Ü

domo ejus.

s

Ecclef.25.

XLIH. Quam. magn

us ,' qui invenit : fa-

cis & tu. Time ergo fubtratta gratia, tanquam

mox cafuürus. Time, quia reliquit te cuftodia

JYJ$ pientiam & fcientiam : fed non eft fuper ti-

PA

mentem Dominum. Beatus homo , cui do-

tua. Pro omni tempore time Deum , & ex

natum eft habere timorem Dei; qui tenet

omni corde tuo. Tunc demum , fi plene,fi per-

fe&e timueris, dabit tibi faporem charitatis.

h

illum, cui affimilabitur ?

Judithió. XLIV. Qui timent te, ma

VIH. Aliud eft multas divitias fcire ,' aliudTdem fer-

gni. x'erunt apud

offidere , nec notitia divitem facit , fed pof- mo z. in

EM te per omnia.

$. li.

leflio. Sic prorfus aliud.eft, noffe Deum , & Cant.

lh

aliud timere ; nec cognitio fapientem , fed ti-

mor facit, qui afficit; & bene iuitium fapien-

.EX -äs,-/ PATRIBUS

AT

Dualifiar.

tim timor Domini , quia tunc primum Deus

J 349

anims fapit, cum eam afficit ad. timendum,

j

S;äregor.

i timet Deum , nihil negligit: time-

non cum inftruit ad fciendum. Times Dei ju-

in mor,

L QU

re eum, eft, nulla , quze facienda

ftitiam , times potentiam; & fapit tibi juftus,

h

funt, bona przeterire.

&

potens Deus, quia timor fapor eft. Porro

Caffiodor.

II. Cum audis, quod

Dominus Deus tuus

:

fapor fapientem facit , ficut fcientia fcien-

fuper id. - dulcis eft, attende, quid diligas. Cum audis ,

Pí, dulcis

tem, ficut divitize divitem.

uod re&us eft, attende, quid timeas , ut

.[X. Timeat Chriftianus, credat ,

-R inrello Angui. -

& re&us.

more & timore Dei excitatus legem ejus

]

gat, fe peregrinari a Domino ,

quamdiu vivitferm. 214

f.

. cuftodias.

1

in corpore, quod corrumpitur ; & aggrava

l

( de temp. j

»

S.Auguft. [IL Sicutmelior

es funt, quoä dirigit amor,

7

animam. Tanto minor fit timor, .quanto pa-

epift. 59- ia plures funt, quos dirigit timor. -

tria, quo tendimus , propior ; major enim ti-

S. Grego- IV. Plerique divins diftriüonis judicia

qmor debetefífe peregrinantium , munor pro-

L

egorius) metuunt, & tamen pra-

rius Msg. ( inquit S.Gr

in r.Reg.

Eïnq/uantlipm , nullus perv-eni-entiqpy

€.12,V.19.

va a.gef e non

»

defiftunt; cujus rationem reddit:

&

M

2f

Paventi qui

dem corde futura judicia cogitant,

Aece[fitas.

2

»

& 20,

devidi, mala comitte-

fed praefenti voluptate

w Nubes carnalium cogitationum & affe- S. Laur.

*

Io

re nequaquam vitant. Bene ergo poft timo-

Y

i ad momen- Jutt, ligu.

yem Domini ejus. fervitia memorantur, quia

&ionum (timor) fugat ; Nam f

] a/c- 2,

tum a domo mentis difcedat timor , quafi ab-

de tim,

[

ille folus timor probabilis, qui dum mentem

fente domina , cogitationum fe clamor, veluti

Dei,

concutit, ad boni operis ftudium trahit.

N

Caff, col.-

V. Quisquis in hujus fuerit charitatis per

f—u

ancillarum garrula turba multiplicat , & affe-

&ionum carnalium ignis accenditur ; ut vero

la. 1t. Qione fundatus , neceffe eft;ut. ad. illum fubli-

àd mentem timor redierit, mox confufio tu-

$/23* . imijorem timorem gradu excellentiore conícene

qultuofa compefcitur , &, more ancilla-

A

dat, quem non poenarum terror, non cupido

rum, fe ad injunctum opus mens ipfa tacite

roemiorum , fed amoris generat magnitudo ,

uo vel filius indulgentillimum patrem , ve

teprimit.

XI. Dic rogo,

Paule, quid tibi vis? Non s,cgr&n

1

frater fratrem , vel amicum amicus, velcone

ut me audiatis , fed , ut cum timore £9 tremo-to.4 ferm,

qugem conjux folicito reveretur affe&u , dum

Nefas eft enim2 ad Fhi-

eius non verbera, neque convitia, fed vel tenu-

ve vt[iram [alutem operemini.

l

:

p

eum , qui fine timore vivit, quipplam reCcum

'em amoris formidat offenfam , atque in omni-

bus nonfolum actibus,verum etiam verbis atto-

& admirandum edere ; neque tantum dixit

?h

itur,ne erga fe quan-

timore, fed addit, & tremore , qui major

nitafemper pietate diftend

tior timor eft, nimirum

tulumcunq

: fervor dileGionis illius intepefcat.

id

R. P.

guidam 1& vehemen

Lohn.Bibi, Maj. Tom, II .

N

A

*

370

Bibliothec Manualis: Concionatorie

id findens ; àtllds; deedtiotoeréddat.Hüne

,äqu?zlitm*.

f

a

.— habebat timorem Paulus ; propterea etiam di-

XXIH. Duis.n

oftrum vitam preecedenti

jul

us

um S Gregor,

d

cebat: limeo mequo modo,cum alür pradicave-

atrum valeat fuperare vel affequi ? & tamenLa4, c. 7,

b

por

rim, ipfe veprobur efficiar: Nam fi quze ad vitam

avid dicit: Ne intres in judicium cum fervo

hanc pertinent, fine timofe recte acquiri non

tuo. Paulus,cum diceret : Nihil mihi confcius

poffuat, multo minus fpiritüalia?2 Quis artem

fum: cautefubjunxit: fed.non in hoc jufti-

fine timore tenuit 2. Quod fi, ubi non iminet

ficatus fum. Jacobus dicit: In multis offen-

sc

diabolus,fed fola negligentia impedimento eft,

dimus omnes. Joannes dicit: Si dixerimus ,

ho

tauto opus eft Jabore,ut folam illam naturalem

quia peccatum noón habemus , ipfi nos fedu-

al p

" negligentiam vincamus; ubi tantum impendet

cimus , & veritas in nobis non eft; quid er-

bellum;tanta impedimenta, qui fieri unquam

go facient tabule , [i tremunt columnze ?

Thg

aut quomodo virgulta ftabunt immobilia

?

din.

'potefï/'ï,*u.ï fine tixpore *falutem confequamur?

fi hujus

Bextl

pavoris turbine etiam . Cedri qua-

7

Lj

6 Ant-dé XII. Ne fpes þræmmptione ckqorrmnpatu'r5

tiuntur?

Pad. in

(ita difcurritS.Antonius de Padua ) debet ti-

XXIV.. Vs»e etiam laudabili vitze &ominum,

Dom.in- inor conjungi, qui eftinitium fapientize, ad cu-

fi remota pietate judicetur ? quia diftricte

[bidem;

frao&av. jus faporis dulcedinem nullus poteft perveni-

difcufía , inde ante oculos

Epiphsn. ye. gifi prius deguftet timoris amaritudinem ,

fulpicatur, obruitur.

Judj.cig , unde fi

unde Exod.r s. dicitur , quod filii Ifrael , ante-

Utlitas.

quam venirent ad Mann» dulcedinem , inves

XXV. Timor pr

2efe

j

ns fecufitatem generat .SiAuguü,'

nerunt in Marat aquze amaritudinem.

fempiternam. Time Deum , qui fuper omnes fup. Pfal,

$L

iS, Laur,-

XIIL Quicunque defiderat fapientia & fci-

homines eft,& hominem non formidabis.

A

jd

auit

Juft. c. entia repleri , & qui falutari fpiritu munitus

XXV. Noveris te ; ut Deum timeas : no-S, Bern. f,

te

Cap. VLI.;

anhelat ad culmen pertingere virtutum, non

veris ipfum, utque ipfum diligas. In al-f:27-fupee

Á

^A

aliunde incipiat , quam a timore Domini; nam

tero initiaris ad fapientiam , in altero con- "nt«

ipfe tinor eft robur animze , lumen intelli

gen-

.

fummaris, quia iuitium falutis timor Domi-

tix* , & fpes falutis. -

E

:

ni, & plenitudo legis eft charitas.

B. Her. tr,

XIV. Qui fanttior & fapientior eft, plus fem-

XXVIL Solus efbtimor Dei, qui m

entes Sa.Chryf;

de m-: rt.

per timeat ; nam qui altior eft, cadens majo-

corrigit , fugat crimina , innocentiam fervat, f«de 5. Jo,

S, &uieb.

rfes caius recipit. Efca diaboli ele&a eft , de

& omnis boni tribuit facultatem.

Bapre

H

malis no3ca3:cat, quia fui funt. " Cecidit ille fa-

din

XXVIII. In veritate didici,nihil zeque efficax s. Bers, ;

atj

piens Salonmion, cccidit & ejus genitor David,

effe 'ad gratiam promerendam , retinendam , 44. fuper

ele&us fecundum cor Dei. "imeatis, fratres ,

£j

recuperandam , quam fi omni tempore coram Cant.

iterum rogo , undque timeatis ,

Deo inveniaris non , altum fapere & timere.

eít vir tiinpens Dominum.

quia þeatus

d

AXXIX. Mens noftra tanto valentius fex&roresä.Grevgqræ

S.Auguf. XV. Ideo B.Petrum paululumDominus fub-

rerum temporalium defpicit, quanto fe autho- l. r» mor.

fer, i^ fe- deferuit;ut in illo totum genus humanum. pof-

ri earundem veracius per formidinem fübdit, — 13*

4.. Pall.. fot agnofcere , 1

XXX. Ad omne opuä.boüum ducit amor xs,Aug, in

lere.

;ihil fe fine Dei gratia praeva-

x

& timor Dei. Ad omne o

J

S.Gregor. XVI.Vze miferis no

bis , qui de ele&iöne no-

amor & timor mundi..

pus malum dug?t femem.

lib.. ;9.

ftra nullam adhuc Dei vocem cognofcimus, &

XXXL Tenendum eft, animam Dei timo-g, Cyrl,lus

mor. 9^ 13m in otio quafi de fecuritate torpemus ; de-

re velut muro obfeptam ,fortem éffe, & quo-1.2, in Ifa;

bet profecto,debet non folum infpe effe fecuri-

dammodo invittam , & vires eorum , qui c. 16,

tas,led etiam timor in converfatione , ut & illa

n

manus cum ea conferunt, expugnare,

certantes foveat, & ifte torpentes pungat.

AXXII. Timor Dei velut gladius anceps et, S.Ephre

S. Ber.n.,

iu f, de

f. 20, in

XVII. Deum time, & mandata ejus obferva;

omnem concupiícentiam pravam excildens.

Cant.

hoc enim eft omnis homo; ergo fi hoc eft om-

pat.

nis homo, absque hoc nihil eft homo.

/. XXXIIL Nifi bonus eífet timor ; filiis patres s Chryr

sChyf, AXVIIL Si Dei timorem habeamus ,

nihil

Peedagogos non przeponerent,non legisiatores hom. 15,

in horn,ad DObis eft opus : fi vero hunc non habeamus ,

civitatibus praeficerent ullos Magiftratus. Ubiad Pop,

adPop. 'etfi regnum ipfum

Ml

po(ïid.eamus , umus omni-

timor eft, livor non elt: ubi timor eft, pecunia- &nt.

hu

Antioch. um pauperrimi.

rum amor non vexat: ubi timor eít, extinctus

s. Cypria,

XIX. Deus, quantum

Patris pietate indul-

de |

füror eft,cupiditas improba correpta , omnis

lii

delapis gens femper & bonus elt, tantum judicis ma-

irrationalis paífio exterminata. Nec hoc folum

jeftate metuendus eft..

eit,quod ex timore lucramur , verum & aliud

S.Bern.in- XX. Prima gratia e

t timor Domini. Sine

imulto majus; non enim improbas tantum ex-

tr. de do: bac gratia prima gratiarum , qu totius reli-

pellitnoftras paífiones,fed & omnem cum mul-

nis 3Pf3eionis exordium eft, nullum bonum pullu-

ta facilitate virtatem inducit. . Ubi timor eft,

lare vel manare poteft.

ibi.& eleemofynze ferventes, & continus , &

5 .Chryf,

XXL . Qui nan vivit in timore , /re&

eiliim

gemitus multam habentes compun&ionem.

hom.15. agere non eít facile: licut viciífim cum timo-

XXXIV. Utilitas-eft, 1i fperemus , nosS.Hieron,

Pa

ad B()'Do

re viventem eft impoffibile peccare.

len

Antioch,

C* TT

po/fe delinquere ; fperando enim timebimus, de €ultu

. C Ea

Dis

XXII. Nemo potelít itt fenfa, cordis Deum

timendo .delinquere; |fperando enim time-

S.Diado-

amare,nifi prius toto corde eum timeat;timore

Qu

chus tom

*

bimus , timendo cavebimus, cavendo falvi

l

5 Bibl.5S,

enim Dei efficitur,utanima pura & mollis effe-

erimus.

S ? Greg; L

o

PP.a7. Caad exercendam

charitatem fe applicet.

us timöris.

8l

AXXV. Apchora

Ucord,iys eft p;)rxd

Ms

XXXVI,

)

Titlus CXLII. Tümnor Dii.

371

6 taur.

XXXVI. Z'enite , €? audite ane , quia. timorem

interfogans etiam Angelum ïucis nofter es ,

Gfegæ6

juit, c. 1. Domini docebo vos,

Non curfus fiderum , non

an adverfariorum ?

d 65

de tim. rerum naturas, neque coelorum fecreta , fed

XLIV. Timor Dei fic. vulnerat ,

qüomo do/S. Auguft,

Dom.

Jomini timorem docebo vos.-

Horum fcientia

medici ferramentum putredinem tollit , &tr.9 ini,

fine timore inflat ; timor autem absqqeïfci—

quafi videtur vulnus augere; ecce putredo Joan.

entia illorum falvat.

quando eratin corpore, minus erat vulnus ,

XXXVIIL. Timornihil aliud eft quam mu-

fed periculofum ; accedit ferramentum medi-

S.Chryf,

munimentum , ac turris inexpugnabilis ,

ci, minus dolebat illud vulnus , quam dolet

hom.as, fUS,

.

ad pop.

eteni

m multa nobis munitione opus elt, quia

modo , cum fecatur; plus dolet , cum cura-

multe funt undique infidize.

tur,.quam finon curaretur; fed ideo plus

HugoCar-

XXXVIII. De timore venitur ad dile&tio-

dolet accedente medicina , ut nunquam do-

din.in P, nem , & de declinatione mali ad executio-

leat fuccedente falute.

Beatus

nem boni, unde addit: in mandatis ejus volet

XLV. Cum timetur poena ,

quam fnina-»S.Aügunf.

yir.

nimir. Bene dicit, vole£, quia ubi non poteft

tur, dicitur amari proemium , quod pollice-ferm. 254;

TT

homo plus facere , fufficit bona voluntas. Be-

tur; ac fiper timorem poen: bona vita reti- de temp.

ne dicitur, volet mimi;,.quia plus debemus

netur, per bonam vitam bona conífcientia

velle, quam poffumus facere, & talis viri , fci-

comparatur ; ut per bonam

^

Wconfcientiam nul,-'ï

licet timentis & volentis , potens 1m terra erit

la poena timeatur.

N

s

femen. ejus , quia Prov. 14. in timore Domini

XLVI. Thefauru

sinterdum vocatur repofi- Dionyf.

t

Agyf

fiducia fortitudinis, & filiis ejus erit fpes.

torium, quo divitive continentur; interdum ve- Carthuf

x)' Pm.

& utro

f

C

!

S,Laur.], XXXIX. Si Deum metueret, illiusque beata

ro thefaurus pro divitiis fumitur ,

"

]ue in

1. de fpr. vifione privari expavelceret, nequaquam tam

inodo timor Domini filialis , caftus & fan&tus,

jer f

anim. in. im

teritu.

pudice peccare praefumeret. Nam ubiad-

qui permanet in f2eculum fzeculi,eft thefaurus

T üper

eft timor Dei, abeft procul dubio delinquendi

falutis ; per timorem enim falus confervatur ,

T

voluntas,levis praevaricatio, dominandi ambi-

quoniam timor Domini expellit peccatum ,

tio, praefidendi amor , odium proximorum ,

quod folum aufert falutem. "Timor etiam in

terrenarum facultatum imoderata cupido , &

tantum ornat , perficitque falutem & fapien-

nhry (,,

tiam, ut in libro Job dicatur: Ecce timor

e3.]n,

quicquid divinze adverfum gft voluntati.

pïo

Domini ipfa eft fapientia ; Et Ecclefiaftic. 23.

HugoCa- XL. Beatus i)iæ*,*'qui femgper eft. pavidus.. Pavi-

Dbatus , cui datum eft habere timorem Dei ; ltem-

Bem.f.

din. fupra dus pro poena futura , ad quam initialis timor

cit.Prov.

que Pfal. 33. Z'imete Dominnm omnes. Santii ,

Tüper

unum habet oculum ; &alium ad gloriam ,

quoniam nilil . deeft. timentibus ewun. — Quod. au«

]l

28. V.24.

tem timor Domini fit thefaurus falutem cu-

propter quam, etfi fecurus effet a poena , nullo

modo peccaret.Beatus autem dicitur pavidus,

ftodiens, maxime conítat ex eo, quod fcri-

1teQ0r,

ptum eít. Ecclef. 27.. Si non .in. timore Domin

i (D0T,

primo, quia quanto plus timetur poena , tanto

folicitius cavetur culpa ; & quanto minus ti-

temueris te inflanter , cito [ubvertetur domus tua ,

1

ideo cum Pfalmifta dixilfet ; Beatus vir, qui

metur, tanto diftri&tior portabitur ira judici :

Gloria

Anp.it

Secundo, qàia per timorem firmiter itat homo;

timet Dominum , poft pauca adjecit :

LT.

unde Ecclefiaítici 27. Nifi tenuerir te inflanter in

€9 divitim in domur ejur, hoc eftin corde ejus,

timore Domini , cito fubvertetur domus tua.. 'Ter-

per gloriam, intelligens falutem , per divitias,

yrls

tio , quia betificat animam ; Ecclef. i. . Zmor

fapientiam atque fcientiam.

N

EU

Domini dele&abit cor. , €2 dabit lgtitium , €9 gau-

; 16,

dium in longitudinem dierum. |Quarto quia ti-

XLVII. Hujusm()d/i timore correpti, o Quam SEar

mor eft thefaurus Domiii, Ifaie 33. Divitig

falutaria concipiunt defideria , confilia pro- futt. lib z.

jphrem

vida, fanctos cogitatus , affe&us pios , vota de fpir.

f de

falutis fapientia. €9 — [cientia , timor. .Domini ip[e

eft. thejaurur ejur.. Quinto , quia timor abun-

caítifima , ex quibus pariunt laudabilia opera "!

g

dantiam five plenitudinem bonorum operum

virtutum , germina morum , fragrantitfimos

rf

tribuit ; timor Domini ad'vitam i inï pleni-

flores fpiritus , & uberes fru&us , de quibus

tudine coronabitur.

F

Apoftolus : Fru&ur autem Syiritur €9 charitas ,

"A

Dop,

S. Lant.

XLL. Timor hominum peccaudi differt fa

gaudium &c. Vides, quam foecundus fit hujus

F

L

fan&i timoris Domini concepus ,. quamque

juft. c.r. cul

tatem, & operationem , non autem au-

de timore fert , fed retinet voluntatem , donec habeat

fru&uofus exitus, per quem anina placens

Dei.

efficitur Domino , commendabilis proximo ,

oportunitatem vel occafionem , unde & quos

utilis fibi ?

y

Y

füfpendit a crimine , avidiores reddit ad cri-

XLVIII. Quamvis dia

bolus colligat fibi tur- s Amfjr.

j3nen, & xftuat animo quousque per(üiciat ,

bas,& crudeli eas armet infania , tamen facile ferm.z. de

quod malum cogitat.

Solas Dei timor eft ,

deftruuntur , quia melioribus populum fuum Eliíao.

3

&

.qui nocentes corrigit , fugat crimina, & per-

Salvator circumdat auxiliis , ait enim : Ange-

petem confert bene agendi voluntatem.

lus Domini imminet in circuitu timentium

eum , & eripiet eos, Quod fi Angelus Domini

Pet» Cel-

XLIL Qaafi cuftos füper innumerabiles Ga-

fretoth

lenf. l, de

zasictimoriu ultimo charifmatum ponitur

timentem eum de periculis eripit , non poteft

ent

timere barbarum, qui timuerit Salvatorem ;

pezn. €.1.. ad confervandas innumerabiles gratias. -

l. C:h

Guerr.

XLIII. Pone tibi virilem & fidelem cu

&odiQ

nec poteft metuere hoftis impetum, qui Chrifü

Abb L fe re

praecepta fervaverit , praecepta enim Chrifti

am,qua omni cuftodia fervet cor tuum ; dico

imo I. de

autem timorem Domini , qui nihil negligit,qui

arma funt Chriftianis , & divinus timor ter-

S,Bened. nullum indifcuffum intrare permittit , foepius

torem, a vobis hoftilem. pellit.

Sfega L

4(aa2

XLIX.

| 5024'

R. P. Lohn,Bibl. Man, T: onjz.* ÀII.

372

Bibliothece Manuali: Conc;'ohatoriæ

S,Hieron, XLIX. Timor Domini fiduciam fortitudinis

LVIIL Timore & amore affe&a anima , ve-S.j;Bern 1.

f0

C i4P.ov. praeftat , quia nimirum mensnoftra tanto va-

lut quibusdam duobus brachiis fuis compre- 5. de Con-

U

lentius terrores rerum temporalium defpicit ,

hendit, ample&itur, ftringit, tenet , & ait : fider:

quanto-fe Auctori earum veracius per formi-

tenui eum , nec dimittam.

dinem fubdit. Filii autem timoris Domini di-

pu!

cuntur, qui divino timore reguntur.

A& 1V,

n2

Rahanus;

L. Quanto quis magis Deum timet , tanto

in c. tr.

fapientior apparet , & quanto fapientior, tan-

EX LIBELLO-DE IMITATIONE

Ecclef,

L

non

Mi

to plenior fruCibus bonorum operum

?

&WQ

enimtimor Dei eft otiofus, fed donis virtutum

CHRISTI

replet vitam hominis, & thefauris fcientize

Qu.czlifaf.

fpiritualis cor ejus. illuftrat,

LG

Emper San&orum fecuritas plena.timoris

L C.zc'i.'

erat, nec eo minus foliciti, humiles in fe . $« 3.

Fakilitar.

p

fuerunt, quia magnis virtutibus & gratia emi-

V i

cuerunt.

SChry LL Beafi omner , qui bbunt Dominüm, re-

M e,ce[/itïaf.'

fwir

in Pf 127.Ce dixit :

Omnes; fignificans ,

quod five

P;Ut

pauper, five mancus & mutilus corpore , ac

II. Quii tiraore

m Dei poftponit, diu ftare in, l. C. 24.

»»t

bono non valebit , fed diaboli laqueos citius

7*

.denique quicunque fit, nihil eorum vetat.

incurret,

quo minus habeat h

beatitudinem.

anc, quam ipfe dici; ;

*,4 s VEqualitat,

| äucuhdim.f.

III. O quam profunde me fübjicere debeo

1.3. €. 14;

füb abyffalibus judiciis tuis , Domine , ubi ni-

e

Peiig

Paulfus de

JEIUTimor eft letitia ,-quia, ut nibil homie

hil aliud me effe invenio, quam nihil & nihil!

Chrit.

Paiat. a-

T

pud Man-

nis animum magis debet contriftare, ( intelli-

IV. Intonas fuper me judicia tua, Domine ,

M

fi difc. 12,8

entibus loquor) quam peccatum, ita nihil

& timoreac tremore concutis omnia ofla mea, .

Ibid.&.x,

n, 3. mnagisexhilarare, quam carere peccato ; At

& anima inea expavefcit valde. Sto attonitus,

Vit.?

timor Dei expellit, non admittit peccatum.

& confidero, quia coeli non fünt mundiin con-

LYAP

Probate ( inquit Thomas de Villanova ) obfe-

Ípectu tuo. Si in Angelis reperifti pravitatem,

cro, & videbitis , quanta fitanimze confola-

nec tamen pepercifti , quid fiet de me? Ce-

|tio, quanta confcie

,

ntize fecuritas , & tran-

ciderunt ftellae de coelo ,

,quillitas.

preefumam ?

& ego pplvis ,quid

S.Bonav.

c.6.Dial.

LIIL Habet amoehitatgm : ücüt paradifus

V. Nulla eft fanctitas, fi manum tuam, Do-

[bid, äZæ

dulcedinem & delectationem, unde in Pfalmo:

mine, fubtrahas. Nulla prodeft fapientia, fi

*

Paf

falut. c.x.

üam magna multitudo dulcedinis tug , Domnine ;

gubernare defifias. Nulia

juvat fortitudo , fi

$ g

. quam ab[condifli timentibur te V.

"

confervare definas. Nulla fecura eft caftitas,fi

»,16

Dionyf,

LIV. Replens pacem , id e

ít

t, in preefenti

eam non protepas. Nulla propria prodeft cu-

Carthuf. pacem pe&toris, & in futuro pacem seternita-

ftodia , fi non adíit tua vi

in c. X,

gilantig ; nam relicti

Eccl.

tis perficiens , per hoc, quod facit inquietudi-

mexfgimqr , & perimus.

P

nem vitiorum vitari, & per hoc pacem illam

- Utilitar.

s

fupernam , quse exuperat omnem fenfum ,

- Ihm,.

VI. Si vis aliqu

id proficere, conferva te in lr 6.21.

adipifei, ideo fcriptum eft Pfalmo 33.. Nijil

timore Dei , & noli effe nimis liber,-

& T.

T AEN

deefl timentibus. eum.

S, Chryf.

LV. Dei timor ftabilis eft immotusquex ,&

VII. Quis tu, ut timeas a mortali homine ? l3. c. 36,

hodie eft,& cras non comparet. Deum time, 8 3.

hom.'$. tantam emittit letitiam , ut nullus nos alio-

AdPoP. vum malorum fenfus cápiat; Deum enim fi-

&'hominum terrores non expavefces.'

$ d

cut oportet timens, & in ipfo confidens , vo-

! Jucunditas, —

- |uli

luptatis radicem lucratus eft, & omnem ha-

VIII: Non e

lgl«

" betletitioe fontem. .

ft vera libertas,nec bona Letitia,

SPCC

nifi in timorey Dei cum bona conícientia,

Ibi(;. 8.2:

Dg

S.Augaf, LVI. Jucundetur cor meum, ut time

Xät nos

inPfal35.men tuum. Ergo timor in jucunditate eft. Et

15

quo jucunditas , fi timor ? nonne timor ama-

$. V.

rus folet effe ? erit ergo aliquando jucunditas.

/EXEMPLA

CATHOLICA

fine timore ,. modo jucunditas cum timore,

EXTERN A.

Nondum enim eft plena fecuritas , nec perfe-

&a jucunditas. Ergo & jucunditatem afper-

I.

.. Qualitas.

gat, & timorem incutiat, ut de dulcedine ju-

. Bdias difpenfator domus Achab time-

cunditatis perducat nos ad fedem fecuritatis,

3.Reg $.

* bat Dominum 1frael valde , & ideo ,

V.« 4.

fdeo fic dicit Pfalmus : Servite Domino in

cum Jezabel interficeret Prophetas Domini ,

N

timore , &nexultate ei cum tremore.

tulit & ille centum Prophetas , & abfcondit

eos,' ac pavit.

" ]); enitas.

A

N

II. Jofaphat conftituens Judices in cun&is z Par, 19,

S.Chryf, KLVIL Nihil 2e

quale Deum timenti; timor

hom. 69.

civitàtibus Juda, inter czetera przecepit eis: — v.7.

ad on.

enim Domini omnia fuperat. Hunc poffidea-

Sit timor Domini vobiscum , & cum diligen-

Antioch

, musitaque, omnia propter hunc faciamus,

tia cuné&ta facite ; non enim apud Dominum

s

- ut hunc affequamur timorem.

IgoPcrum eft 2equitas,

j

EII.—jTOG

i fïtulrtx' CXLIL Timor Da.

375

i

;Cunæ

Tob, r, v,...T1l. "Tobias fenior píus timens Deum, quam.'

nus, ventos excitatl ,jäc*üïatur fulgura: de coe-

h

2I.G , II.

egem, rapiebat corpora occiforum , & tepe-.

lointonat, ut terrigenas ad timendum fe fufci-

liebat. Sed & filium ab infantia timere Deum

tet, ut coráa eorum in memoriam faturi judi-

docuit ,

& ad convivium fuum timentes

cii revocet, ut fuperbiam eorum dilfipet, &

Deum vocari fecit.

;

conturbet, audaciam, reducto ad mentem tre-

Dan.:3. . IV. Suíanna ad fcelus invitata dixit : Me-

mendo illo tempore, quando ipfe ccelis & ter-

v.23. lius eft mihi absque opere incidere in manus

ris ardentibus venturus eft in nubibus , cum

«

veftras, quam peccare in confpectu Domini.

,poteftate magna & majeftate, ad judicandos

?. Matth,

V.Cum plagis perimeretur Elzearius, dixit:

vivos & mortuos , ; propter quod oportet nos

6, v. 3C«

Domine, tu fcis , quia cum a morte poffem li-

admonitioni ejus.coelefi debito cum timore

-berari, duros fuftineo corporis dolores , fe-

& amore refpondere , ut quoties aere comoto

cundum animam vero , propter timorem

manum ad feriendum quafi minitans erexerit,

C20,

P

: tu-

j

um, libenter hzec patior.

nec adhuc tamen percutit , mox ejus implo-

remus miíericordiam , & difcuffis penetra-

];:b. 5t..

VI. S. Job de féipfo faffus eft : Semper quafi

v. 23.

tumentes fluctus timui Deum.

libus cordis noftri, atque expurgatis vitiorum

VIL Quidam fanétus Eremita,cum divinitus

ruderibus , folicit

l

Rodríq.

l, ne unqgam percuti me-

cognoviífet, quanto in periculo verfaretur ho-

reamur,.agamus. .

,

-

U 24;

p 5.

XIII. Godefridus Comes

Sil?;ïüs

h

€, II.

mo, indutus lugubri cucullo faciem obnupfit,

Coppenbergenüs ;

£, Jar.in

nihil ut przeter terram afpiceret, neque mor-

vir fumma manfuetudine , & gratia fingulari ,

Vitiv

talium ulli loqui amplius volebat. Caufam ve-

confilio prudens , & in militia ftrenuus , fed

xo horum rogatus, nihil aliud refpondit,quam:

militandi Regi immortali, & cum illo fereudoe

c'

Sinite me , quia homo fum.

crucis, cupientiifimus ; cum aliquando fuos

Pedagcg, — VIIL Triafunt, ajebat Abbas Elias, quse

videret aliena diripere, & przedas agere, fic

Chrit. r. horrorem faciunt cogitanti , egrelfus animae

Dominum eft deprecatus: Obfecro imenfam

$. ** 23« e corpore , evocatio ad tribunal Dei , & pro-

bonitatem tuam , bone JESU , ut me e medio

'V

Mi

$

*

ferenda a Judice fententia.

iniquitatis hujus eripias , & in die judicii pu-

cum qüæ-

rum & immaculatum me tibi exhibeas. Scio

Vi Pp, . 1X. Abbas Agathon moriturus,

p.2..1g1, teretur a fratribus, an timeret coram Deo

enim, ?equifime udex , in meum redundare

comparere? refpondit : Laboravi quidem vir-

caput, quidquid a meis relinquitur, &, fi quid

^tute, qua potui, in cuftodiendis mandatis

a me diffimulatum erit, teid feveriter vindi-

Dei, fed homo fum , & nefcio , an placuerint

caturum. Cum adhuc fzeculari tegeretur ha-

opera mea Deo. Hinc non prz

:

bitu , bellum ei fecere cives Monafterienfes.

nifi venero ante Deum.

*

famo de illig ;

Itaque quidam ex miniftris ejus cum multis

!Qz

Ruffin, in

X. Arfenius , cum nul

lum la;:rymandi fi-

aliis multa pecora abegit, & cum illa przeda,

vit. PP. nem faceret, rogatus, an non cum tot lac-

ftante.in porta Comite , gloriabundus adven-

D, 163.

rymis fecurus ad Deum accederet? refpon-

tabat. Sed vir pius, juftitize tenax, ubi cogno-

dit: Fratres mel, metuo , & nec moniento

vit, quid ab illo effet a&um , animo coifno-

" fine metu fui, ex quo hanc vitze normam fe-

tus, ait ad fervos fuos: Ite ad. nefarium il-

cutus , me Deo confecravi.

lum raptorem , diciteque illi, ne fit aufus un-

S, iBern,

XI. S. Bemardus de feipfo fatebatur: Ego,

quam in meum venire confpectum , nifi prius

fatisfaciat eis, quos przeter jus fasque lzefit ,

M

Hom.«6. quoniam peccator fum, diffolvi non. cupio, fed

inCant. formido , fciens , quia mors peccatorum peffi-

reftituatque praedam univerfam; Ktíi enim

L

ina

cives Monafterienfes in przefens nobis, fortaf-

? 36&

Formido exire, &in ipfo contremifco

portus ingreffu, dum non confido prope a

fis non absque. culpa noftra, infefti funt, non

3

H?-

tamen debuit temerarius homines ruriculas

ftere , qui excipiat exeuntem.

:

S, Beda

XIL inter varia virtutum mer

l

ita, quibus in-

innocentes füb noftri nominis przetextu vexa-

M

j 4.hift, fignitus erat Ceadda , in Meritorum Provincia

re & affligere. Hs»ec poftquam ille refciyit, (in-

Anglc.4. Epifcopus , in tantum erat timori Domini fub-

gulis quibusque res ablatas anxie reftituit.

Spec. ex,

M

ditus, in tantum noviffimorum fuüorum in om-

. XIV. S.Bernardus, primus S. Francif. fo- Menfi

Dift. 3.

nibus operibus fuis memor , ut, fi eo forte le-

Cius, morie

N

qxo 3,

ns dicebat: Nunc fentio, quid fit 'dü*.'-ö-n-

. gente, vel quid aliud agente, repente flatus

in Dei timore vixiffe; nunc enim pro toto

ventimajor affurgeret, continuo mifericordiam

mundo nollem me aliam vitam inftituiffe.

Domini invocàret, & eam generi humano pro-

Nunc gaudeo, & exulto, quod mundum fpre-

verim , quod in humilitate & paupertate

pitiari rogaret. Si autem violentior aura infi-

Deo ferviverim.

À

fteret, ja

i claufo codice procideret in faciem,

^ XV. S.Philippus Nerius, qnando jam erat Idem difc,

atque obnoxius orationi incumberet. At fi

procella fortior, aut nimbus perurgeret, vel

in maxima exiftimatione fanctitatis , ditatus $: n.5.

17

etiam corufci ac tonitrua terras & aera terre-

extafibus, revelationibus, vifionibus , donis

rent, tunc veniens ad ecclefiam folicitus ora-

miraculorum & prophetize , quando penetra-

bat fecreta cordium ,

oracula fummorum

tionibus ac pfalmis,donec ferenitas aeris redi-

ret, fixa mente vacaret. Cumque interogare-

Pohtificum , & apud. omnes in fumma vene-

