deft, etiamfi fenfus noíter ad praefens intelli-

ninirum quod hoc verüm [it, non 'quoad

gentiam non capit; quoniam,ut diximus , &

eflestiam , fed quoad efficientiam , fecun-

bone virtutes , quze nobis adfunt , reficiuntur

dum Gloffam. Quinimo major tractus fequi-

$ Hte

&pit

in his fermonibus , & pafcuntur.

tur ex verbo Dei pr?edicato , quam Corpore

D

Auth.op.

VL. No[e debet , quomodo verbum .Dei fru-

Chrifti fumpto: Nam per facramentum nul-

imne:f,

&uofe audiezndum fit; id quod apte per fimili-

lus juftificatur ,

fi accedit indigne, & in-

hom. 4t,

tudinem oftendit Author operis imperfetti ,

contritus , fed augetur iniquitasfua ; fed ob-

dum ait : ficut qui mittit in os fuum fragmen-

Ótinatiffimi homines audiendo pradicatio-

SL[

nem convertuntur.

Y

ferm,

tum panis,aut qualemcunque cibum , primum

molit eum dentibus, & ita demittit ftoma-

delz

X. No[fe debet. neceffitatem verbi divini , quam Philo 1. s.

chum; fic & , cum audimus omne verbum,

quidem Íat clare Philo fequentibus verbis *llegor.

neceffe eft ipfum meditari, & in ore fenfus ,

oltendit : Ut vera fanitas , quam nullus mor-

quafi quibusdam dentibus , id eft tractatibus,

bus przeceffit in corpore, a folo Deo largitur

molere, & videre, quid eft, quod dicit, aut

quidem, fed ejus liberatio per artem & medi-

unde dicit,aut propter quam rem dicit. Aliam

cinam, dum finit & a fcientia , & artifice nos

induftriam infinuat Manfi dicens : Experien-

juvari in fpeciem, ipfe fanans vel per hzxc, vel

tia docet, quod terra fru&um referat illius

citra horum operam ; fic etiam animae bona

fementis, quze füper ipfam difperfa fuit, v. g.

& alimenta largitur Deus per feipfum; per

fi fuper terram feminatum eft triticum, germi-

verbi autem preedicationem , quidquid ad

vfa—

nat , & maturefacit triticum ; fi avena , ave-

nandos animi morbos pertinet.

nam; fihordeum , hordeum; & ita de aliis

XI JVoffe debet, fru&um. verbi: divini multum Ori8. ho.

n B5X-

feminibus difcurrere licet. Veruntamen ob-

ab hominis cooperatione pendere: id quod pul-f-

d

fervandum eft, veriffimum effe, quod Apofto-

chre Origenes fequentibus verbis oftendit: Vi-

lus ait , fcilicet: JVegue , qui. plantat: eft aliquid ,

detur mihi unusquisque fermo divinze Scriptu-

neque qui rigat , fed qui incrementum dat, Dous ;

rze fimilis effe alicui feminum, cujus natura

haec

LU

Titulus/ CX2

r

P

Verbum Déà.

429

heec eít, ut, cum ja&um fuerit in terram, rege-

opulentiv natura , quo foderis altius, hoc

neratum in fpicam , velin quamcunque aliam

magis exundant divini fenfus. Fons enim eft

generis fui fpeciem multipliciter diffundatur ,

nunquam deficiens.

Alibi vero iterum ait:!dem he.

lïalaw

Ce lii

& tanto cumulatius , qüanto vel peritus agri-

Sicut quifenfibiles the

T

os effodere conan- 29 m'uen,

Y

cola , plus feminibus laboris impenderit, vel

tur, non in. fuperficie fo

um fodiunt, fed. in

beneficium terrae foecandioris indulferit. Nec

profundum defícenduaut , penitiores terrze fi-

tamen propterea terreatur, íi fructum non

nus fcrutantur , tametfi Depe poft labores &

ftatim adverterit , fed potius doctrince ab eo-

füdores vix paucas portiusculas afferuat.Non

: üfiïg,he.

dem Origene datzefit memor: Solent, in-

fic in fpiritaalibus, fed labor hic mihor &

20,:in[e-

OY

iij/c

€

ii-

íum Nav,

quit, medici interdum przebere cibut

major ubertas ; ita & nos ad ima defcenden-

quem , interdum etiam potum dare, v. gr.

tes fcripturarum , vim in breviculis verbis

ad difcutiendam caliginem vifus , nec. tamen

latentem inveftigemus. Ttem , ficut hi, qui in'dem ho.

in edendo ipfo cibo , vel in potando fentimus,

terris metallà fodiunt, ne minima quidem 2.in Efat.

quia utile eft, & prodett oculis ,

ed cum

frufta prostereunt , verum ubi na&i fuerint

tranfierit vifum cibiillius, aut poculi virtus,

aliquam venam auream , meatus omnes- exa-

paulatim purgat afpectum , & tunc demum

Ge circumfpiciunt ; iulto magis hoc facere

fentire incipimus ,

quia cibus ille

A

vel potus

nos oportet in S. Scripturis. Sed nec illud

profuit oculis. . Hoc ergo modo credendum

S.Auguftini omittenduta- monitum :Verbi Dei S. Augutt,

eft etiam de Scriptura fancta, quia utilis ett,

^

auditor, inquit, fimilis effe debet animali

L

bus, € t«3 de

& animve prodeft, etiamfi fenf

U

is nofter ad

qu?e ab hoc , quod ruminant , munda effe di- Y*'8 'n-

oc,

prefens intelligentiam non capit : quoniam ,

cuntur , &non pigeat cogitare, qua ia' alvo

ut diximus, & bons virtutes , qux nobis

cordis accipit, & cum audit, fit fimilis eden-

adfunt, reficiuntar iniis fermonibus, & pa-

ti:

cum audita 1n memoriam re

vocat , fit

fimilis ruminanti.

Ícuntur, & contrariz torpefcunt iis medita-

Viteen,

tionibus & effugantur.

AXIV. .Noffe debet , duar qraecipue ;Zo):?; inar i

H4m

Oftin.3.

XII JVoffe debet : curandum : ut fibi pre alüs

interpretatione S Scripture obfe vandas. (ffe, qua-

* familiarir fi£. facrarum. literarum le&tio ; eumque

rum primam offert S.Petrus , dum ait: Hoc ».Petr.r.

ofsco

$. Ch

5 de

*tYf. in finem' nautas imitetur , ut S. Chryfoíto-

primum intelligentes , quod omnis propheti- v. 2o.

P* inus fuadet, qui, cum procella digrelfi fue-

ca fcriptura non fit privatze interpretationis.

rint, & multum deinceps pelagus curientes ,

Alteram S. Auguftinus tradit, dum monet , S.Auguft,

in portum deceíferint quietam , demitten-

ut cum quis in facrarum voluminibus litera-d* pre-

rum , aliqua velut diverfüm fonante fenten- ef gac

tes vela , deponentes remos , egredientes na-

vem , quieti fefe , fomno. corpus recreantes ,

tia folicitatar, certa & inconcuffa fide te-

robuftiores conatns reliquam ad navigatio-

neat, nusquam deeffe veritatem

3

etfi non

TnpoCir-

facile propter magnitudinem rei. intelle&tus

nem preparant, Sic ergo & ipfi omni procel-

i^. Manfi

la, tumultuque & fla&ibus liberati, quafi

querentibus occurrit.

;

j(e, w

loífe

tranquillam ad quzerendum portum fcriptura-

XV,

va

debet , potiffimunr fru&um , quem

nl !.

rum ad lectionem impellamus, animas.

d,

S.Gregor.

in verbi le&ione , auditione, £2 pradicatione qug-

in moral.

quod S.Gregorius quoque fuiafit , dum dixit :

*

rere. quisque debet , effe. impletionem. verbi./ SicS.Chryf,

divinas Scribturas íf

3

[6 9

pius le:^, imo nunquam

enim diferte monet S. Chyfoftomus, dumin P(l.gs.

Ánton,

de manibus tuis facra le&io cebonatur.in fa-

ait: Sint.Scripturze divinze femper in mani-

4 t g.

cris Scripturis, per quas folas plene potes

bus, & jugiter mente volvantur; nec fufficere

C Ih

Dei intelligere voluntatem.

.

Quid autem in

tibi putes , mandata Dei memoria tenere , &

hac le&ctione obfervari f»eci

L

L€A 1]

al

iter debeat, pul-

$YXTÀ

operibus oblivifci, fed ideo illa cognofce, ut

irY

S.Hieros.chre oftendit S . Hiero

313 i

nus ,

dum dixit :

facias,quidquid didiceris ; non en

lti

Audito-

eþit - -

Damaf

Utere leCione divina vice fpecul

i, toeda cor-

res legisiufti funt,fed factores. Cui confentiens

rigendo , pulchra confervando.

S. Bernardus : Sic ait, ferva fermonem Dei , S. Bernr,

ferm de

XIIT. JVoffe debet utilem €9 [olidum modum tra-

quo modo melius fervare potes cibum corpo-

ciii

$63 Y3

adrent,

Gandi S. Scripturam , quem quidem . breviter

ristui ; nam & ille p

is vivus eft; & cibus

t

S.Chzyf,

& beneinfinuat .S. Chryfoftomus, dum ait:

Íerm. 4.

mentis. Beati, qui cuftodiunt illud. Ergo

Agriclola , poftquam totius vineze vindemiam

trajiciatur in vifcera qu»dam auimoe tus,

de Laz,

hilo |. 2

peregerit, non prius defifit, quam fingulos

tranfeat in actiones tuas , & in mores tuos.

]legot.

etiam minutos acinos decerpferit. Cum igi-

!

tar nunc quoque videam , Ífub literis velut

N I

fub foliis latere fenfus occultos, age & hos

rurfus diligenter amputemus , pro falce fer-

CONCEPTUS ,QPRæDïCABHJES'. :

mone utentes. Siquidem vinea poít fructus

femel a vindemiatore defeQtos , ftat nuda fru-

L E?X occafione thematis : Panzi celi dedit &lf: 9fal, 77.

&u, nihil habens preeter folia; verum fpiri-

qanem A'ngglo?'um mandaecavit homo : po- v.24.

tualis divinarum . Scripturarum vinea non

teft. verbum Dei cuz manna comparari.

item , fed quamvis , quidquid videbatur fu-

1.Quia de ccelo defcendit ut manna.. 2. Quia

ftalerimus, tamen adhuc amplius fupereft tol-

parvum eft afpectu,fed magnum efficacia & vir-

)rïg h lml

lendum. Itaque eomplures ante nos differue-

tute ,

ut manna.

3. Quia diveríos fapo-

res continet, ut manna.

M It

runt in hanc Parabolam, complures fortaífis

4. Quia diverfos

d.

habet effectus , ut manna ; nam aliquibus in

& poft nos differturi funt, nemo tamen po-

falutem, aliis in damnationem cedit, fi de-

terit totas opes eruere ; nam ga eft hujus

bito

Hhhs3

u

430

Bibliothecae Manmlif Concionatorig

bito modo non fumatur ; Unde tres doCtrinze

Quia Concionator non placet ; Qüi refutandis

erui poffunt. Prima, ut inde colligatur, quan-

ex fimilitudine cibi vel potus , qui fi fapiat,

ti divinum verbum fit faciendum , tum ob lo-

parum curatur, qualis coquus aut hofpes fit ,

cum , unde venit, tum obeffe&us , quos pro-

qui eum coxit vel obtulit. 2. Quia ipfa concio

ducit, non in corpore tantum, ut manna , fed

non placetj, vel quia nimis longa vel incul-

in ipfa etiam anima. Secunda, quod mane, id

ta eit, velantiqua inculcat ; qui refutentur

eft, mature, colligendum fit verbum divinum,

oftendendo iterum in conviviis , quam nec

ne alioqui occafio -non fit amplius id audien-

longitudo , nec repetita appofitio ciborum,

di, dum vellemus. Tertia, ut quisque tan-

abiis abfterreat, & famelico quivis cibus fat

tum collgat , quantum pro fe & animabus

fapidus exifítat.

3. Quia ipfimet fibi docti

fibi commiffis fufficit , quze omnia facile fufius

fatis videntür

aut nihil retinere poffunt ;

& practice explicari poffunt.

qui refutentur ex eo, quod, licet do&i fint ,

Luc. $.

V.lI.

lL. Ex occafione thematis: Semen eft verbum

non tamen fibi applicent ; & aqua defuper ex

Dei : poteftoftendi, quam re&te verbum Dei

coedo cadens multo . melius irriget, quam

o

femini comparetur, 1. Quia vere etiam indi-

quze ex terra afcendens fuper agros transcur-

get, utin terram bonam, id eít, ab omni

rit.

Deinde etfi non omnia retineant, tamen

Cluniac,

t,2538

peccato, cura, & finiftro affecu liberam

aliquid maneat, ficut cum cibus fumitur ,

animam , projiciatur.

2. Quia . perinde ut fe-

aut aqua per cribrum transfunditur. Videatur

men occultari & confervari , & per influxum

hac de materia fufius difcurrens Faber them.

coli fertile effici debet.

3. Quia multo ma-

2. au&. in Dom. 4. poft Pentec.

gis, quam femen, aliud trigefimum , aliud

XII

fexagefimum , aliud centefimum fructum re-

ALLII CONCEPTUS.

fert, dum alii affe&tus & propofita vi» pur-

"

gativie , alii illuminativze , alii unitivae con-

Qualitas.

.

venientes ex audito Dei verbo referunt; de

ufiota, in epiftola ZofimoS. lfidcr,

LQ lüdorus Pel

quibus videri poteft Faber conc. z. & s.in

** presbytero fcripta , cum retuliffet angu- |3.cpitt

Sexag. fufius . differeus.

Ítiam, quam quidam premebatur ; eo quod ab 2**

Jsc.. 1.

IIl. Ex occa(ione theinatis

-Cämyaarabi tur

aliquo facramenta receperat,divinaq: myfteria

Y. 23«

viro confzdemnti vultum. nativitatis

[ue in [pe-

participarat,qui ob vitam fuam lubricam peffi-

culo: poteft verbum Dei fpecalo comparari ,

ma fama laborabat ; fignificat , fe talem homi-

uti fuafit S. Hieronymus dicens

Utere di-

nem fequentibus verbis inftruxiffe: Nullo de-

vina Scriptura vice fpeculi. Itaque 1. often-

trimento is , qui fufcipit, afficiur, etiamfiis ,

*

datur , quam re&te Verbum .divinum fpeculo

qui tribuit , indignus effe videatur

j

neque in-

comparetur , cum vere fit lucidum , teíte Da-

contaminata mylteria confpurcantur , etiamfi

vide, illuminans oculos, & fuam cuique fa-

facerdos omnes mortales improbitate fupe-

ciem animze oftendens. 2. Quam libenter &

ret. . Id quod exemplo corvi Eliw probat,

frequenter hoc jpeculum infpici debeat , cum

qui , licet avis fit deformis , cadaveribus be-

totum vere fundamentum Chriftianz perfe-

füarum foetidiffimis devorandis affueta , vo-

&ionis pofitum fit in notitia fui , quze per in-

rax, rapax, cunctisque exofa , nihilominus a

e&ionem hujus fpeculi obtinetur. 3. Quo

Deo electus fuit, ut Prophetam adeo fanctum,

á

ine & fru&tu debeat infpici hoc fpeculuu, fci-

adeoque bene meritum, pane & carnibus

licet, ut , quemadmodum D. Hieronymus

mane & vefperifuftentaret : Neque Elias pro-

monet, foeeda corrigantur , pulchra confer-

vifionem hanc per longum tempus ab hoc

ventur & augeantur , quod per aliquos ca-

corvo accipere renuit., fed gratanter & li-

Varhunc

fus & exempla practica facile amplius often-

benter eandem acceptavit, ut vitam fuam

tonc, À

di 'potett.

L

1

mortalem cibiq; indigam hacratione fufterta-

: Dom

Matth. .

IV. Ex occafione thematis : Simile efl re-

ret; Imo nonnulli facri expofitores in ea funt

Qud,8

1331 gnum cclorum grano [inayit: poteft verbum

opinione, carnes illas & panes ex facrilegi

Dei grano finapis comparari ; & 1. oftendi ,

Achab inimiciDei menfa fuiffe furreptos: Quod

quod , ut finapis habeat quidem magnam

fi mihi diffidis (fcribit Ifidorus ad Zofymum )

acrimoniam , magne tamen falubritatis fit.

corvum cogita , impurum, inquam illud atque

2. Quia licet , ut finapi , fit contemptibi-

in pullos fuos crudele animal, cujus opera ille

in codlum excurrens , ac coeli civis, Elias

le, magnam tamen habeat efficaciaut, cum

illuminet intelle&um , roboret mentem , ac-

alebatur : Quotiescunque igitur anima no-

cendat charitatem , praefervet a vitiis , pro-

ftra pane verbi Dei indiget ( non enim in folo

vocet ad poenitentiam , incitet ad virtutem ,

qane vivit homo , [ed. in omni verbo , quod yro-

foletur in adverfis , quze omnia fufe & accom-

cedit de.ore Dei ) audaCter alimentum hoc fpi-

modate ad efficaciam finapis oftendit Faber

rituale & falutare accipiat, licet ei a corvo

conc. 6. in dom. 6. poft Epiph.

3. Quia , ut

id eft homine avaro, carnali, iracundo , aut

alias vitiofo , fubminiitretur.

granum finapis non habet efficaiam, nmifi

mafticetur, & per feriam confiderationem

lI. Vera eft etiamnum Ezechielis querela Manfi,

ld |

ruminetur.

cap.33. Fa&um e[t verbum Domini tanquam. cay- SifC. 2t.

V. Ex occafione thematis :

Et cæperu;at f-

quen mu/icum.

Audivittis fubinde nocturnos

Ws

Lue. 14.

4

*

Meir

mul omnes. excu[are : potfunt proponi & refu-

graffatores, qui gr

« LiLliii

nam.faciunt muficam ,

V' - 380

tari excufationes , per quas fe aliqui ab audi-

nunquid placuit ? & complures exle&ulo ad

Gone verbi. eximere volunt.

Nempe, 1.

feneltram excivit ; fed quid finita mufica dixi-

füs,

G ,

T itulus CXLV. Ferbum. Dei,

431

ftis , aut certe cogitaftis ? cogitaftis certe: o

vum , nigrum cygnum invenies, quam verbi

quam bene ! & ad lectulum rediiftis. Forte &

divini auditorem fedulum , qui malus fit.

ventriculum noétturno ex frigore infrigidaítis.

VI. Convivium inftruxerat Dominus ,

& S.Cyrillus

Verbum Dei tanquam carmen muficum. Sic

quidem ultimum , cui etiam Judam adhibuit , Alex. l. g.

C. IO.

fit multis peccatoribus , . altum ftertentibus.

eique manu propria bucceliam intinctam in

concilonatorem audiunt ,

evigilant, appro-

fignum finceri amoris porrexit.

Cum ergo

bant, nifi forfat ftomachentur , ad lettulum

accepiffet ille buccellam , exivit continuo:

redeunt, & concionem habent pro carmine :

erat autem nox, Joan. 13. v.3. quid ita pro-

vox, praetereaque nihil ex omnibus retinetur;

peras lada ? tam cito fatur es ? tot te ur-

debet retineri verbum Dei , inquit Magnus

gent negotia ? Mane faltem cum ceeteris ,

Gregorius ; fi cibus non retinetur in itomacho,

donec pro more gratias poft menfam dixeris,

quid prodeft homirni ?

annon refpectum habes cazeterorum? quid di-

cent de tua hac incivilitate ? quid fufpica-

ANecelfitas.

buntur ? At Judas nihil horum ponderat,

]oannes

III. Joannes Cluniacenfis, & plures alii, du-

fed currit feftine. Permittamus illum curre-

Cluuiac. bitare coeperunt,quo my(íterio fa&um (it, quod

re. Quam timeo , ne incurrat in laqueum , &

to.2.5.38. Chriftus nullum, quantum quidem ex Evange-

hzereat.

S. Cyrillus Alexand. l.9. c.19. quze-

liftis colligi poteft, patravit miraculum benet-

rit, quo initigatore properaverit Judas ? &

cium tempore pallionis fuze;przeter hoc unum,

refpondet ,Ífine omni dubio impulforem fuif-

quod Malcho amputatam auriculam repofuit

fe illum , qui homines a. concionibus abftra-

ianam. Quamobrem vero per talis miraculi

hit , vel extrahit ante finem. Stratagema hoc

operationem tunc fe potif'imum prodere Chri-

fuit nequiffimi hoftis, qui fufpicatus eft fu-

turam probabiliter a coena concionem ,ficut

fti potentia voluit, qui alia antehac ufitata

prodigia facere , & vel leprofos fanare, vel

etiam fuit pulcherrima , defcripta a Joan. c.

f

Cpiit

oculorum ufu donare czecos , vel membrorum

13. 14. 15. 16. 17. qua illos hortaretur ad con-

0,

agilitatem reftituere claudis & paralyticis po-

ftantiam , revocaret ad frugem ; & cum de-

terat ? Id procul dubio fa&tum , ut fignifica-

beret effe ultima concio, omnes nervos elo-

retur, quahta Ífit & utilitas , &^ neceffitas

quentize intenderet ad perfüadendum : timuit

praedicationis verbi Dei, quod auribus hauri-

idcirco diabolus ne fuum Judam perderet :

tur; Fider enim ex auditu ,. auditur autem . per

veni proinde cito foras, mi pullule, prius-

verbun Chrifi , Rom. 10, 17. Cum ervzo tem-

quam audias, & convertaris de peccato ad

pus adveniffet, quo Chriftus & fanguinem &

juftitiam , de perfidia ad pietatem , de inimi-

vitam daturus erat, prius improbi fervi aurera

citia ad fidem. Timebat diabolus , ne moran-

curavit, velut dixiffet , parum profuturam

do locus poenitentiv daretur: hac de caufa

fuam paffionem , parum utilitatis allaturum

feftinat. Tta D. Cyrillus.

fanguinem , quem effufurus erat , nifi praeter

ryf.

cruciatus, quos tulit, & cruorem , quem fu-

VIL. S.David Pfal. 46. ait: Omnes gentes S.Ch

dit, relinqueret przedicationem.

Aut hoc

plaudite manibus , jubilate Deo in voce exul-

in Pf. 4.?.

indicare certe voluit, quod propter przedica-

tationis ; Et paulo infra : Subjecit populos no-

tionem patiebatur, id eo fpe&are , ut lur-

bis, €$ gentes -[ub. gedibur noflfris v. 4. quando

dz» cararentur, & szegro fanarentur aures ;

nimirum Apoftoli indomitam gentilitatem ju-

Quserit hoc loco

uomodo enim audient fine praedicante ? ig—

go Evangelii fubdiderunt.

uiebat Apoftolus.

S. Joannes Chryfoftomus , quomodo mundus

Haftunc.

IV. Cum fcandalum dedoceret

Magifter di-

fubattus, & tanta variarum gentium ferocia

Conc. Àu!

- vinus, etfi jufferit & oculos erui, & pedes ma-

domita fuerit ? Refpondet , id fattum in vo-

in Dom.a

a

nusq; abfcindi , eo.quod. melius fit. lufcum , vel

ce exultationis, verbis Evangelii, hoc eft,

Quad. 8.1,

claudum in-calum intrare , quam . duos oculos €9

votivis ,

& gaudiofis nov2 gratio nun-

geder , manusque hubentem mitti in ignem cternum.

tiis. Subdit autem mox S. Do&or:

Solent

Matth. 5. & Marci g. de auribus tamen nihil

exercitus , quando iuclinat exercitus ho-

dicit, ut abfcindantur, fi fcandalizant ; quafi

ftium , non uti extrema victtoria, fed concor-

infinuaret, placere illum Deo non poffe, qui

di voce & clamore, fractos jam , & abjectos

eorum animos conquaffare : quod eft clarze

auribus caret. Cuin enim fime fide impo[ficile

fit placere Deo , Hebr. 11. v. 6. . Fides autem ex

viétorize

?

& trophoi maximi argumen-

tum ,

fed

auditu. Rom.10. v.17. auritos vult omnes , qui

quando bellum non manuibus

omnes defiderat effe fideles. Quid ? quod con-

clamore decernitur., isque loco manuum,

& armorum fufficit

tra oculos excipiat: JBeati,qui mom viderunt ;

ltaque pugna ma-

auribus vero beatitudinem addicat: JBeati,

nibus geritur ,

vocibus victoria debetur.

qui audiunt.

Dicit nunc Propheta: .jubilate Deo'in vote

Utilitas.

P

exultationit: velut diceret ; Labores & füdo-

Idermn 1. 2.

res praeli , quo contra inimicos noftros di-

i V. Magn:e vir experientize fcripto configna-

il

vit, fe per quinquaginta & amplius annos

micatum, debentur ( neque hoc negari po-

Ab

tres homines quzefiviffe, & nuspiam vidiffe ,

teft ) fanguini quem magnus Dux nofter

legiffe, audivilfe ; videlicet laboriofum , qui

Chriftus fudit, verum triumphus & victoria

voci divini

verbi adícribenda funt ;

Ver-

panem non habuiífet; abítemium , qui brevis

?evi fuiffet ; fedulum' verbi divini auditorem,

bo enim Dei profcripta funt idola ; ver-

bo Dei

qui probe non vixiffet.

Citius album cor-

boDei converfa eft geutiltas ; ver

pro-

e

Bibliothece [lanualis/ Concionatoric

432

[ Plrd'

proclamata eft pro coelo vi&oria ; verbo Dei

Jeietis , quia ego Dominnr. Et vero vix pro-

erudiuntur peccatores, & omnis nobis felici-

dicare ccperat, cum ecce Propheta dicit :

(ius $p

pid. N

tas paratur: Bellum non manibus,fed clamore

Fa&us eft. fonitus , prophetante 4e , €$ ecce com-

decernitur , isque loco manuum & arimmorum

Th

motio, €9 accefferunt offa ad o[fa , €$ unum-

2 Pof

Tertull, fufficit. Huc allufit Tertullianus, quando de

quodque adjuntzuram [uam; fleterunt — [uperye-

Doin, 4

l.de Pa- Chriíto hzec dixit lib.de Patient. Taceo, quod

tien,

des [uos exercitus grandis sümis.

Ecce tibi,

Quidts

figitur ; ad hoc enim venerat ; de Domino fit

quae& verbum Dei patrat miracula , nimirum

Magifter ; tanquam dixiffet : Plurimas gratias

defunCtorum offa revivificat, & revirefcere

debeo Redemptori pro immenfa liberalitate ,

facit, atque ex frigidis cineribus integros

qua in crucis ftipite facrofanttum fuum fan-

armat exercitus.

guinem fudit ; contentiofiore praelio decerta-

renon potuit, quando tam pretiofum liquo-

X. Myfterio 1*;011 vacat tributum illud ,

Idetm difc,

rem inter dimicandum fudit :

At enim de

quod fubditi Prophetze Jobi, poft fuperatas

IS. D«OI.

Domino fit magifter , nec videretur etiam ita

omnes illius 2erumnas , revereuter, & obfe-

quicquam praeftitiffe;nifi magifter fa&tus,& ipfe

quiofe eidem obtulerunt : dicit enim facer

nobis verba falutis annuntiaffet, & alios £van-

textus : Dederunt ei unurquisque ovem unam, €9

gelii fatores, ac praecones , ignaro rerum falu-

1

721

D

IUTOR OUICGm Wua.

Enim vero quod ei

tis fuxe orbi terrarum, fubmififfet.

ovem unam finguli donarint, haud difficul-

(5S.Bernar.

VIII. S. Bernardinus utilitatem hanc exem-

ter intelligitur, cur id fecerint , quia pre-

tit.2.$.9.

plo Lazari demonftrat dicens: unde anim?e in

tiofiores ilius feculi divitize , non in ar-,

in x, Dom

Quadr.a,

'peccato mortali defunc&e refurgent ad vitam

gento & auro, fed in gregibus , armentis ,

2,C. I

gratize, nili ex vivificante calore divini verbi?

aiusque fimihbus rebus fruttiferis confifte-

Hinc Prov. 13. dicitur: Lex Dei, fonr viteg , ut

bant; quod vero vel maxime admirationem

declinet a ruina mortis.

In fufcitatione Lazari

meretur, eft , quod finguli przeter ovem ,

voce magna clamavit : Lazare veni foras ,. €9

etiam inaurem auream unam obtulerint ; quae

flatim prodiit , qui erat mortuus , ut oftendatur ,

enim eftinter ovem , & inaurem proportio ,

quod fimul hzec duo conjunxerint ? Pro re-

quod in verbo Dei animam vivificante, eft ve-

ritas in voce ,charitas in magnitudine , & po-

Íponfione advertendum eít, inaurem auricu-

teftas in clamore, ftatim prodiit ad vitam gra-

ke effe ornamentum, mylticeque denotare

tive,qui mortuus fuerat in interitu culpze Joan.

facilitatem , optimamque difpofitionem. ad.

$. 'enit hora , €9 nmunc eft , quando mortui audient

audiendum ; ac proiude ovi , qu:e anim2e, ad

vocem Filii Dei: €2 qui audierint , vivent,

gloriam przedeftinatz eft fymbolum , merito

Manfi dif.

IX. Deus olim Ezec hielem Prophetam ad

inauris adjungitur, ad denotandum, quod

13. h. €.,

agrum quendam remifit , calvariis , nudisque

audiendo , & adimplendo vocem Dei, zeterna

mortuorum offibus plenum, qui;cum in eodem

predeftinatio comparetur: nam, ut Didacus

loco hinc inde circumfpexiffet, 'a Deo in haec

Stella ait: Habent divina verba, nefcio quid

verba interrogatus fuit: Fl hominir: putarme ,

divini, & paterni amoris, quod audientes

viveut o[fa ifla * cui Propheta refpondit: Do-

Fhi Dei, qüi ad seternam beatitudinem de-

Ide

mine Deus, tu nofti : Proecepit igitur illi Deus

ftinati funt , in ip

fis agnofcunþ ; gaudent, &

exultant.

dicens : Zaticinare de o[fibus ifis ,..€9 dicer. vir;

o[a arida audite verbum .Domini.

At vero

JDignitar.

quodnam in eo latet myfterium , quod increa-

ta fapientia Ezechielem huic tam ingenti of-

^ Xl. Guerricus Abbas , tres ait effe Chrifti Guerricus |

fium mortuorum multitudini , quze. nec aures,

matres, quarum prima Virgo Maria , fecunda 5.5- de na.

necanimam , nec intelle&um habent, pra-

*

Gratia, tertia Sapientia, quze fuis erga Chri- "at

dicare jufferit , dicendo

e

o[fa arida , " audite

ftum officiis fibi admodum fint fimiles , il-

verbum Domini ! Quo fine jubebatur divinum

ludque commune habeant, quod fuo qusx-

ipfius verbum praedicare in vanum ? /Awc di-

que modo illum inumbret , contegat, & ob-

ct Dominus offibus bir ( verba funt Prophe-

nubat, & major fit omnium erga illum . reve-

rentia.

tv profequentis relationem ejus, quod ope-

Mox ut natus eft Chriftus, Mater

ratus eft Deus

Écce ego intromittam in vos

MARIA quibusdam affumentis pannorüm in-

fyiritum ,. &2 vivetis, €2 dabo [uper vos nervos, €

volvit infantem. Sic mater gratia difpenfa-

Juccrefcere faciam [uper vos carnem , €9 . fciwetis,

toris fpeciebus rerutm ( panis puta , & vini

quia ego Dominus.

Enimvero continget non-

in Sacramento Euchariftz ) ejusdem facri

nunquam,quod peccator aliquis habituatus,in

Corporis nobis obtegit veritatem : Sic etiam

ceujus offibus hoc , vel illud. vitium firmi-

mater fapientia zenigmatibus, &figuris ar-

ter radicatum Ífit; hujus cor aridum fit in-

canam divini verbi contegit majeftatem , ut

ftar filicis ; continget ; inquam , quod fi ta-

fit majore in pretio , enixiusque colatur,

lis przedicationi cujusdam Ezechielis v. g

quod minus intelligitur.

Hinc accipio,

hA

vel alterius apoftolici preedicatoris proefens

quantum revereri debeamus praedicationem

l. de f

affiftat , fub eaque compunétus in corde fuo

V[rg (

divinam, & fapientiam evangelicam ,. cum

convertatur , fuamque priftinam duritiam de-

fit Mater Dei & verbi seterni, per. quam

LEUN

teftans , ad vitam gratize redeat ; de hoc

fit, ut in animabus noftris generetur. Cer-

tunc vere dici poterit: JEcre cre[cere . faciam

te cultum illi nihilo inferiorem debemus ,

fuper vos. carnem , €9.— [uper extendam , in vobis

quam Matri gratio , quase in auguítiffimo

altaris Saeramento elucet.

cutem , €2 dabo . vobir fpü'itum ; €5 vivelir , €9

A

XII.

e

Ó

Tituut CXLV. Virbum D.

433

s. Pafehae ,. ll Vendidi£ magifrum fíuum judas,

fti, quam concipiendo carnem Chrifti. Hzec S.

fius apud * tfiginta non amplius argenteis vendidit:

Anguftinus. Quanquam nec ventre conccptu-

Did. Ny, Conflituerunt. ei triginta. argentcor , inqdit S.

ra Chriftum fuiffet Virgo benedi&ta , fi mente

2. Poft

$. 8. Fer, Matthzeus c. 26. Quzerit S. Pafchafius ibidem;

f

jus non. concepiffet , antequam parturiet ;

quod confilium effe potuit perfidiofi & infa-

:

Doin,

eperit , inquit de Deipara, Vates Evaugeli-

Quadr

*

3: mis difcipuli, qui triginta folum argenteis

cus Ifa. 66. v, 7. in quze verba Rupertus c. 31.

Chriftum vendidit ? Refpondet, id Judam.

inIf. Antequam filium vifibilem ederet , pe-

ac Judzeos feciffe, ut eum utrimque, quam

perit, & mater ejusdem verbi effecta eít ; con-

pollent, defpicatiffime abje&um facerent,

cepit enim corde, & verbum Dei peperit o-

adeo triginta ( quod nulli homini alteri pro-

re. Quare & prvdicatores omimes in matre

brum accidit ) argenteis venalem dediffe,Tri-

endf,

ginta actres annos inter homines homoChri-

Dei figuratos vult Bernardus ferm. g. MARIA

254

praedicatores fignificat : qui enim aliis evan-

ítas egerat, ex quibus triginta priores totidem

gelizant, quafi JESUM in utero portant: &

argenteis , uno videlicet quemque annum ar-

alüs pariunt. Beati proinde, qui audiunt ver-

genteoemerunt,quo fignificare voluerunt, tam

bum, ut concipiant in corde füo JESUM..

vilem ac fordidam fuiffe ipfius vitàm, ut ma-

joris, quam argenteo , unusquisque illius an-

XV. Sed & ex eo colligi videtur þoïïe ve

r. Hartunck

bi divini dignitas , quod majorem apparatum * * $. g

nus emi nec poffet, nec deberet, niíi quod

etiam fic nimiam in illo pecuniam collo-

adhibere DEUS vifus fit concionatores infti-

tuendo, quam divinilfimam. Kuchariftiam

cari putarent: Tot argenteis emitur, quot

annis peregrinatus eft in hoc mundo us-

difpenfando: ad hujus enim preeparaticnem

que ad baptifinum , inquit ille. Hic ergo il-

pedes Apoftolicos , adhibito in minifterium

aquax elemento , abluit ; at vero, cum praedi-

lud quaero, qui fa&tum, quod reliquis tribus,

quos Chriftus fupra triginta vixit, annis non

catores adornandi , Spiritus fanctus in ignis

conftituerunt pretium , non deputarunt fuum

( Elementorum principis ) fpecic coelo defcen-

dit, & non pedes modo, led.caput, & manus,

cuique vel argenteum? Caufa fuit, quodii fu-

erunt anui przedicationis , quibus fuam illis

& Apoftolos totos depuravit, ut füa proedi-

doctrinam miniftravit; & quanquam eam au-

cando divino verbo conítaret diguitas : Jea-

ü, qui audiunt; verbum Dei,

diffent ab homine, de quo abjectillime fenti-

ebant, fat illis tamen erat ,"fuiffe praedicatio-

XVI. Pater zeternus, qui ante Filii in carne

nis eos annos , ut nullum iis pretium defigna-

[bid, $ c.

apparitionem, non nifi femel locutus dicitur:

rent: Tametíi enim improbiífimi & conta-

Semel locutus efl Deus, Pfal. 61. v. 12. poftea-

minatiífimi effent Scribze ac Pharifzei, tametfi

quam unigenitus przedicationis fuze officium

perfidiffimus Judas, par tamen iis annis pre-

inchoaffet, femel iterumque loqui auditus

tium invenire non poíle putabant, quos vel

eít: Hirefl Filiur meus. dile&ur ,. ipfum . audite,

Chriftus , quem viliffimum habebant, prazedi-

cando transmiferat.

Audiri jubet Filium,non videri, non taugi,

nonguftari. Cur audiri potius, quam mira-

Ibidem,

cula fpe&ari? quamCorpus facrofan&um man-

XIIL Aod,cum defignaffet animo necem,

quam inferre Eglon Regi volebat, fedentem-

ducari? quam fimbriam veftimenti ejus con-

que: illum in/zeftivo coenaculo folum reperif-

tingi? imo , quam cum eo tormenta futtine-

re ? cum eo facrificium litare? Sacrijäcium es9

fet , fic appellavit: Zerbum Dei habeo ad . te.

udic.:3. 20. Vix audivit mentionem verbi

oblationem noluifli , aures. autem — perfecift: mili.

yerrieus

Dei fieri Eglon , quando, tametfíi erat craffus

Pfal. 39. Non imperat facrificium offeren-

s. den

dum , fed aures verbo divino audiendo com-

rift

nimis, ut eum fcriptura delineat, & Rex, , fta-

tim furrexit de throno. Quareiftud ? Refpon-

modandas ; quia a verbo audito verz felici-

det Abulenfis : In reverentiam verbi Dei, ut

tatis fumitur exordium.

Audire divinum

verbum, eft Filio Dei affimilari, & inFilium

non audiretillud fedendo. Dixerat Aod , ver-

bum Dei fe habere , quod illi annunciaret ,

altiffimi fauftifia metamorphofi transmu-

tari ? Dixit id Pater coleftis ore Davidico,

quando is ftatima fella fe proripiens conftitit,

uteo Dei verbum cultu deveneraretur, in-

Pfal. 81. v. 6. Ego dixi, Dii eftir , €9 filii Ex.

dignum arbitratus, fi illud fedens aufcultaret.

celfz omnes.

Repetit eandem confirmavit-

que fententiam Filius Dei. Joan. $. lilos dixit

Atíihomo gentilis tantum detulit Dei ver-

bo, quantum illud obfervare debet Chriftia-

Deos, ad quos fermo DEI fa&tus eft. Ut in-

nus Catholicus, quod eft mater Sapientize,

dubitatum fit, ratione divini fermonis , di-

vinum homini Nomen communicari, inquit

quod eft ros animarum , & nutrimentum ea-

rundem, quod aperitfores gratize , & inducit

Eminentifiimus Cajetanus.

in gloriam *

Damnum negle&i verbi diüini.

$, Aug.

XIV. Tante dignitatiïs divinum verbum

l, de San.

XVIL Ex Genealogia Chrifti excludünturlbid. 8.44

Virg. € 3

eft,ut major ex digniffima eiusdem perceptio-

a S. Matthzeo tres: Ochozias, Joas, Amafias;

ín tr. J

ne Deiparze accedere vifa fit dignitas,quam ex

cur hi praeceteris, quos extra dubium eft fce-

fup. [oa

pn,corporali verbi incarnandi conceptione. Non

leratiores hac triade fuiffe ? Refpondet S. Au-

mea, fed magni Auguftini bzec eft oratio: Ma-

guft. q. 88. in nov. teft. Quia alii nequiffimiRe-

terna propinquitas nil MARLE profuiffet, ni-

ges, qui nominantur, habuere parentes faltem

