.cum fortiore: quia hoftis infidize non viden-

virtutum profperitate coafiderant,quodam fu-in moer,

m

tur : quia adverfarius nec labore deficit, nec

pernze difpenfationis moderamine exerceri e-

tiam tentationibus exultant, quia tanto robu-

vi&tus aliquando difcedit, fed tanto atrocior

"

redditur ,quanto eum per divinam gratiam

ftius acceptam virtutum gloriam cuftodiunt ,

debellari poffe. contigerit.

j

quanto tentationis impulfu coacuffi, infirmita-

S. Qkuxsz.

VilL. Noli ergo timere , p

ermiffum fäcer&

tem fuam humilius agnofeunt.

,

in Pf, 6x. aliquid tentatorem ; habes enim mifericor-

XVl. Ad magnam utilitatem .

fldeliurh ma-S$ Profp.

teria eft refervata certaminum , ut non fuper- 4€ voc-

"diffimum Salvatorem.

Tantum permittitur

Bent,

illi tentare , quantum tibi prodeft, ut exer-

biat fan&itas , dum- pul(atur jafirmitas.

XVil. Molefta eft luc&ta,fed:

fructuofa , quia,xS. Bern.

S An(], Cearis, ut proberis , ut, qui te neíciebas , a

non $e dom.

ap. Drex, teipfo inveniaris.

fi habet poenam , habebit & coronam

int, €, E*

i Palzeft, ([X. Tentationes non fentire,eft angelicum :

nocetíenfus , ubi non eft confenfus ; imo

3l A

coronat.

p. 2. C $:tentation

P

es fentilre,& vincere,eft c(hriliïianum:

quod refiftentem fatigat, vincentem

Ilq p

2

X ïvll.-[ü :

tr 4.c

7

"

RV

Titulus CXL. Tentatio

3!5

XXV. Hoc senerofe ac Deum amantis

IJ,fet;s XVIIT. Praemonitos effe volo , neminem

Chryf,

li

in pf. Qui fnper terram absque tentatione victurum, ut,

animze officium eft , afflictiones & adverfita-

in dictum

4

habitat. . ci forte tollitur aliqua , alteram fecurus ex-

tes ferre. Ceeterum generofe tolerare tentatio- Apott. Ha

V. tkor,

fpettet. Qua in re confideranda nobis eít tam

nem, atque mfuper ei gratias agere,qui fe ten- bentes

29v

bedigna divinze pietatis difpenfatio,ut quibus-

tari permlttlt, id demum fumma fox tuudlmsau"*m e-

dam nos tentationibus patzatur diutius occu-

merito videri poteft , animzeque vigilautis, &

lritum.

pari, ne forte periculofiores occurrant : ab ali-

quae ommbus humanis affeQibus fit fupenor

quibus vero citius liberet, ut poífimus in aliis

quas utiliores nobis previdit fore , exerceri.

j

J'ucunditas, .

XIX. Deus te hactenus ut Mater brachiis

S. Chryf

XXVI Quia Deus nofer liberalis eft , &s, Chryr

N Cteg

l. 1. de

geftavit , nunc vero in aquas abjecit , ut tuo

Rth

nofirze falutis curam gerit, ea de caufa quaüho. 34,in :

.

prov. Dei dxfceres natzue cortice ; hzec ad probaodam

&

fi dem ,

'ad exercendam virtutem, ad augen-

lu&tam & exercendi materiam nobis proponit,

ut fi, quod noftrum eft , declatemns , largiore

dum pro*nentum fiunt.

Jdem in

XX. Ne exiftimemus effe fignum, qued nos

dignetur nos cura. Quod cum feimusne tri&e-

mur inentationibus, fed gæudeamus cum B.

la

Gen.ho.

derelmquent & defpiciat Dominus , fi tenta-

22.

tiones nobisinferantur,fed hoc maximum fit

Paulo dicente.Nunc enim gaudeo in afllictioni-

bus , fi autem in atlli£tionibus gaudebat, quo-

nobis indicium , quod Deus noftri curam ge-

modo unquam putuit in triftitia effe

rat ; nam & fi habeamus s peccatorum farcinas,

quæ nos premant, potefimus magnam pa-

lrz

$. 1V.

tientiam & gratitudinem declarando leviores

facere; & fi non multa habemus peccata ,

EX LïBELI O DE IMITATIONE

iterum maiore fruemur gratia, fi grato animo

CHRISTI.

tulenmus

l

n $ Aur,

Mcqg;tm

I Nitlum omnium malorum tentationum ,,, I,C. 13

Q la, d

i

inconftantia animi ,

ClZ ojuic

& parva ad Deumg 5.

Ion 0)

S. Aug.

XXI. Vita noftra in hac peregrinatione non

confiderantia.

-

fuper Pf, .

. poteft effe fine peccato , fine tentatione , quia

6c.

nec fibi

II.. Per folam fugam non poffumus vincere, Ibid, 8,3.

]

rofectus nofter fit per tentationem ,

fed per patientiam & veram humilitatem,om-

quisquam innotefcit, nifi tentatus :

nec po-

] n

nibus hoftibus efficimur fortiores.

[* (

emib

teft coronari , nifi vicerit :

nec vincer Qu

Illil

] ü

IIl. Vigilandum eft praecipue circainitium — Ibid.

certaverit : nec poteft certare , nifi inimicum

tentationis , quia tunc facilius hoftis vincitur,

:

& tentationes habuerit,

S. Hier. in

quando oPuum mentis nullatenus mtrare

I$

XX. Vinci vel vincere nonnunquam in no-

finitur.

c.6. ep. ftra eft poteftate , czeterum tentari in potefta-

ad Galat. te tentantis eft ;

fi enim Salvator tentatus eft,

iV. Primo occurrit menti ümplex cogita-lbld 8.9..

t

tio : deinde fortis imaginatio , poftea delecta-

1 de temp.

quis poteft efíe iecurus

intentatum fe Hujus

vitve maria traníire ?

tig & motus pravus ; & affenfio ,

ficque pau-

h

u

latim ingreditur hoftis mahgnus ex toto, dum

s. Bern

XXIIL . Donec in carne eft anima, inter fp1-

l*

ei non refiftitur in principio.

li

feff. 48

nas profecto verfatur, & uecelfe eft , ut patia-

V. Non debemus defperare ,

in Cant.

tur 1nqu1etudmes tentscionum, tnbulatmuum-

cum tenta-ïbld $. 2.

h

mur , fed eo ferventius Deum exorare , qua-

que aculeos

Quod fi lilium eft, juxta Sponfi

tenus nos i omni- tribulatione dlgmrm adju-

l

verbum , videat, quam vigilem , folicitamque

vate , qui utique fecundum dictum Pauli fa-

eífe oporteat fuper cuftodia fui, fepta undique

1

s

ciet emam cum tentatwne proventum

28

fpinis hinc inde aculeos intendentibus ; nec

enim velleviffimam fpinze punctionem ullate-

nus fuftinet floris teneritudo , fed mox ut imo-

VI Quldam a magms téntationibus cuffo- Jbid.g 8.

j

dluntur & in parvis quotldlams fzpe vin-

dice premitur , perforatur. O tener & delica-

z

cuntur , 'ut humilitati nunquam de feipüs in

te

oS, o candens lilium , increduli & fubver-

magnis confidant, qul in tam modicis infir-

o

forés funt tecum , vide , quomodo caute am-

!

mantur.

bules inter fpmas. Plenus eft mundus fpinis ;

A

'àn terra funt, in aerefunt ,

in carne tua fünt,

VIL Scito, quod antiquus inimicus omnino , AE

nititur 1mpedlre defiderium tuum in bono , &a. 4-

Verfari in hls & minime lædl

divinze poten-

ab omni devoto exw&:mm evacuare, a 'Sau&u-

"$, Grtt

tize eft, nonvirtutis tuze.. Etfi igitur undique

rum ícilicet cultu , a pia paffionis mese memo-

j n It

tibi profpicias tribulationum tanquam tribu-

eo

ria, a peccatorum utili re 'cordatione , a proprii

lorum aculeos intendi, non turbetur cór tuum,

cordis cuftodia, & a firmo propofito pmüc en-

[«

neque formidet, fc1ens quia tribulatio patien-

di in vir tuïlbus

Multas malas cogitationes

tiam operatur, patientia probationem, proba-

ingerit , ut tzedium tibi faciat

& hux rorem,

a-

tio fpem, fpes autem non confundit, Confide-

ut ab oratione revocet ,.& facra leCtione. Di-

ra lilia agri, quomodo inter fpmas vigent &

fplicet illi humilis confeffio

,5 ho

nitent.

& fi/poffet, e-

"n $06

tiam a Communione celfare faceret

ngmm.r.

I

gento

s Bem

VIII. Certa tanquam miles bonus : & fi in-

Ciimacus

XXIV. Nullum certius argumentum eft ,

terdum ex fragilitate corruis , refume vires

ml- I

[0

apud Ro- quod dcemones vicli fint a nobis, quamfi nos

fortiores prioribus,confidens de ampliori gra-

riq. p.

tia mea.

acerrime impugnant. -

1r.4,C, 3

R. P. Lohn. Bibl. IMan. Tom. 111

Rro

Ne-

asiaAh idec m

316

JBibliothece Wianualis : Conctonatorig

I

ii PP f

Neæff ilar.

III. Tobize feniori ideo fuam tentationem , Tob. 2.

qu:e per czecitatem obvenerat ,

permifit nerl y. 1.

.

L,g c,3;. IX. Fili, nunquam fecurus es in hac vita,

Deus , ut poíteris daretur e*(emplum patien-

$. 1.

fed quoad vixeris, femper arma fpiritualia tibi

tioe 1lhus

funt neceffaria. lnter hoftes verfaris,& a dex-

IV. Job variis modis tentatus a «liabolo , Job. z.

tris & a finiftrisimpugnaris. 5i ergonon undi-

que uteris fcuto patientize, non eris diu fine

-qui plenam in eum poteftatem ,

excepta ani-

ma, acceperat, generofe tamen omnes tenta-

vulnere. Infuper fi non ponis cor tuum fixein

tiones fuitmult &in omnibus nori peccavitla-

me, cum mera voluntate cuncta patiendi pro-

biis fum, nec Fuh;e quidquam contra Deum lo-

pter me, non poteris àrdorem iftum fuftine-

cütus eft

re , nec ad palmam pertingere Beatorum

V. Di*üt Dominus ad Philippum: Unde e- Job.6. -

dütits

1.c. Y3«

X Quamdiu in mundo fumus , fine tribula-

Vr u

S 1

memus panes,

uthimanducent ? hoc vero.

tione & tentatione effe non poiïumu . Unde

dlwbat tentans eum.

]an

in Job fcriptum eft: Tentatm eft vita hominis

À

VI-' S. Macarius vidit aliquando doemonem Spee. Ex

fuper terram.

fratres tentaturum , vefte linea indütum , & dif

Ib. $. 3.

XI. Non eft homo fecurus a teümüomüüs

i 385

pluribus ampulhs ; in quibus v*mas ftehï"ï'()

quamdiu vixerit, quia in nobis Éft;u vzäc tenta-

num i

naterias habere fe dice

at

llifü uctum.

r-ä-;

UL X

fumus;

mur , ex quo in concupifcentia n

VH. Quidam frater tentatus , ut exiret e Vita PP

od

2. €. 9,

XII. Nullus Santtus fuit tam alte m* tus;.&

plllc

$. 7

iliuminatus ,

non fue*'lt

monafterio, femper vefperi dicebat: cras abi- l. 9

J*j

qui prius vel poie:-w

bo.

Mane autem fatto dicebat: Extorquebo ,

tenta

] E

non enim dignus. efi

lbl COon-

eg;L

ut etiam hodie maneam propter Dominum.

n;pïaüme

qui pro Deo non

t exercita-

Etfic novem anuis faciens t&nzïem hDer tus

tus aliqua tribulati one..

eft a tentatione.

Li.c.I

AIL, Quidam in prmcmo con

iionis

fase

VIIT. Pmacuo:eä:a quidam ab Angelo Cif- Spec, Ex..-

S. 64

gravmïes tentationes patluntur

*srm m au

avo

cumäu&zw cum fup

r

monaíterium innumera

teminfine. Quidam vero quä per totam

- diabolorum

—Lvitam fuam male habent, . Nonnulli fatis leni-

E gä,"zïa fuper perta civitatis ve-

YO UH!QUM& üæmemm otmfam vw:&üe,qnæx ens

ter tentantur fecundum divinse ordinationis

(ex Angelo caufam vifionis , intellexit, Ldeo üe

fapientiam & zequitatem , quae ftatum & me-

num toti civitati fufficere

uuod ple:*nque jam

rita hominum penfat ,

cun&a ad ele&orum

alioqui ipfi devoti & Obedientes eflent; Reli- -

fuorum falutem præordmat

giofos autem,cum jurati daemonum hoftes fint,

Utïhmf.

integris agminibus e*æ:ï,ugnarl debere & ta-

men vinci vix poffe.

Tb. $. 2.

XIV. Sunttentationes homini fzepe valde

IX. Euphrafia Virgo , cum in facro parthe-Vua anud

Vi P

utiles|licet moleftze fint & graves,quia in illis

l9

none humilibus offici;s fe totam impenderet , Rofvveta

homo humiliatur, purgatur, & eruditur.

diabolus odio illius accenfus fecit,, ut ,. dum* I

lbäs

- XV. Ignis probat ferrum, & tentatio homi-

hauriret aquam ,

in puteum demderet fed

nem juftum. Nefcimus fæpe quid. pofüxmus ;

cafuinnoxio , nam quia funem fitulee appre-

fed tentatio aperit, quid fumus.

hendens opem fororum mclamavcrat ab iis

Ib. $- 8

AVI. In tentamombus & tribulationibus

incolumis extracta eft. llla vero jam extra

Md

'& ibi ma-

probatur homo,quantum profecit

puteum fübridens dixit : Vivit Chriftus , quia

jus meritum exifüt , & virtus melius patefcit

mon vinces me , diabole ,

nec cedo tibi.

Ha-

&enus unam tantum hyduam culinze detuli ,

jucmzdztaf.

-verum ex ifto: die laborem mulïigbcabo &

pofïhac duas afferam. Quod dixit ,

fecit.

XVIL. Solet fequentis confolationis præce-

X. B. Macarius ,

cum carnis rebeïhonenï Pallad, c.

dens tentatio effe fignum ; nam tentatiónibus

:

:

f

fentiret , fex menfibus in palude veftibus re- ?9

probatis celeftis promittitur confolatio. Qui

je&is fedxt

& vefparum morfibus fe expo-

v1cer1t inquit, dabo éi edere de ligno vitze.

fuit , quae adeo eum vulnerarunt, ut aliis le-

e fola voce ä"mfcus

prmus videretur ,

Eofvs i

O s

XLDON Catharma Senenfis, cum die qua-. Surius

n vit.|

EXEMP LA CHRISTIANA

dam moleftiffimam turpiffimorum phantafma-20- Aptil. -

fOl 59

tum cogitationumque lu&am fuperaffet , &

Quaizta.r

Chriftus praefentia fua omnes virgineze mentis

nebulas disjeciffet,Heu me ! mqmebat ad fpon-

Matth, 4.

ESUS du&us eft in defertum a fpmtu

fum fuum,;ubi eras,mi Domine,cum tam nefan-

Ve3e,

-

ut tentaretur a diabolo. Et cum ]ejunaf

d2e animum meum imagines fohcltabmt ? cui

fet quadraginta diebus , & quadraginta noGi-

Chriftus: In corde tuo Spe&tator aderam, mea

bus, poltea efuriit Et 'accedens tentator di-

Catharina. Cumque illa ulterius diceret: Et

xit el:

fi Filius Det es; d1c, ut lapides ifti pa-

qui fieri potuit, uteffes in corde tam fordidis

nes fiant.

cogitationibus infefto ? fübdit, Chriftus : Pla-

Gen, 22.

II. Tentavit Deus Abraham, & dixit : Tol-

cebantne cogitationes iftae ? refpondmte Vero

Vs I,

le filium tuum unigenitum ,. quem diligis,

illa: Abfit, o Domineabfit ; nihil gravius aut

Stin

1íaac , & vade interram vifionis, atque ibi of-

moleftius mihi accidere petunï"ct dixit: Atque

Vil ?

feres eum in holocauftum fuper unum mon-

hoc ipfum eft,quod mea preefentia effecit, fine

Mart

tium , quem monfítravero tibi.

qua facile confenfum fpurcitiis illis præbmffes.

*

XIL Ab-

| Titular. CXL. Timtatig

oO

IT

WTOb. t

Yat,

VitaPP, — XII. Abbatiffa Sara tredecim annis a forni-

XIX. S. Benedi&us , quia vehementil

l'o 6-

fime S. Greg.

cátionis fpiritu impugnata, nunquam oravit, tentatusa carne, infentes fe abiecerat,

A D

Ló

tus elft.

nun- än vita.

ut recederet ab ea hujusmodi pugna , fed hocquam amplius deiuceps ten

P

»

folüm dicebat: Da mihi fortitudinem Deus.-

. XX. Difcipulus quidam g

ravi

ter a fpirituS. Doro.

'l]obi !n

Cum vero aliquando infeftior effet illi inimi- ^ fornicationis impugnatus, cum a fene fuo in- deO 13«

. cus, illa afcendit orare fuper le&um füum,ubi terrogatus füilfet, an: Juctam hanca Deo per

apparuit ei corporaliter fpiritus fornicationis,

preces amoveri optazet? Refpondit : Kquidem

. & dixit ei:

N

Tu me vicifti, Sara. Cui illa re- laboro,Pater,ut vides, contlictorque haud mo-

lpondit: Non ego te vici, fed Dominus meus : dice, fentio, tamen hoc lucri mihi accedere,

efus Chriftus.

:

.Joh 6

qued fzepius ad Deum per orationem mortifi-

Surius in

.XIH. S. Antonius, cum d

;iaboli, varias for-

)

cationemque reCurro. Quare Deum potius

Vita 17. mas beftiarum indutijipfum cingerent, & ve-, ora, ut mihi patientiam & conftantiam lar-

an.

lut jamjam laceraturiterrerent, impavidus ad . giatur, ut incruentam ex hac tentatione viéto-

15.Dec. Ix

: Q (

'eos dixit : Si quid virium haberetis adverfus riam reportem. Recreatus hoc refponfo fenex,

:C' 1851

me, unicus fufficeret , quid ergo opus appara- nunc demum cognofco, inquit , fili mi, quau-

[

tu tanto ? En adfum,lacerate me,fi permiffüm — tas in via virtutis progrefliones facias; nam

eft vobis : fin tninus fruftra eft rabies veftra.

dum quis infefto cuipiam vitio ftrenue it ob-

gVita p 1

Rodiiq.

XIV, Shmaragdus Abbas,narrat,sliquando .. viam , manet hu

1-.«-;?.«

iillilÓ ,

L

folicitus , anxius ; his

P. 2. C« 7- vidiffe religiofum quempiam duos doemones 'anguftüs,laboribusque fenfi

s

m ad confür

n

inter fe fabulantes, quorum alter, Hem , ait,

tam animi puritatem pertingit, -

ut tibi fuccedit cum tuo monacho ? Ex fenten-

- XXL S. Ephrem in fumma animi malaci

m

€4

S. Clim,

tia,refpondit alter,nam, quidquid ipfi fugzero, | ac tranquilitate'Deo fupplicabit, ut fibi pugnas «« 29.

arripit, & cogitando fove

t

:

-9 C

Pifa

dumpoftea rele- . tentationum pridem pugnatas inftauraret,ne- :

Spet, Er, f

git, & ortum, occafionem, progreffum,moram —que materiam meriti ac triumphi denegaret.

d

)

inquirit , mifero cerebrum perturbo, & adin-

. XXII. Cum. quidam | Abbatem Paftorem Redtiq.

faniam prope redigo; Át ego,inquit alter, conveniens dixiffet : Páter, ecce jam tandem ». 2. t

cum meo monacho admodum nihil promo- X pugnas mihi Deus abftulit, optatiffimaque pa- 4- &

veo, quia,quamprimum ipfi cogitationem pra- ce commutavit. Cui Abbas. ocyus , inquit ,

vam injicio, mox ad Deum aut aliam cogita- ad Dominum redi, pagnasque tibi ut reftituat,

ll

tionem recurrit, unde nullus mihi ad eam — ne focorsfias, ora. Abiit frater ad dominum,

;

acceffus, patet. -

qui & imperium fenis approbavit , & fratrem

TA

i

Uülitas.

prifinis tentationibus fubjecit.

f

i

« Vits amud | Vi;:a' PDP,

XXIIL . Cum miles quidam & dominus ca- Spec Ex-

u

: XV : C&xh ï;ehþexquiäam fïizïml!';ätusf'ä cogi-

ftri cujusdam fauc

to cuidam Patti confeffus , V. Poeni-

,Rg"vveta

l..9.

tationibus defperaret, & ad fzculum redire Variis poenitentiis velut impoffibilibus recufa. t£2:€*9

mc. xl'

ftatueret: vocem audivit': Tentationes , quas

tis, tandem hanc unam 3cceptaffet , ut in ec-

(

novem annis fuftinuifti, coronze tuze erünt, clefia per ünam rioctem in,'Oïatione perfeve-

revertere ergo-in locum illum , & fublevabo raret, ad iftam poft fe conferens , quater a

IN

te à cogitationibus tuis.

deemonibus , nunc fpeciem fororis valde ipfi

Ü

Marchant

XVL Canon Alexandrinus caftimonivm a- grat? , nunc uxoris dile&e, nunc facriftani

ld

mantiffimus facerdos ,licet de ceelo animatus . ignem templofubjectum mentientis, nunc fa-

vocem audiviffet dicentem : Tolera, & perfe- cerdotis Matutinum dicere volentis , i

deoque

vera: adéo tamen a tentationibus carnis im-

ipfum velut excormunicatum abire

jubentis,

i

petebatur, ut locum mutandum decerneret ,

ad exitum tentatus,

leinper immobilis perfti-

feciffetque , nifi S. Joannes Baptifta tutelaris tit. Unde revelatum

poftea fuit fanttis Patri-

; il

ejus divus fe cum his vocibus objeciffet; Si. bus , quatuor ipfum infignés co

'70'

averfaris pugnam,perdidifti coronam. Refum-

) drupliich;n vi&orïam retuliffe,

ronas perx q?a.

(*

pfit ergo ani

mos , & fortius pugnavit, felicius-

*

M

e-

* que vicit.

$. VI.

. Eofrveid. . XVII. Difcipulus quidam religiofi fe

nis Ín

* Süfiüs

.àn vit, PP.'Thebaide, cum femel circa ferum vefperum a

EXEMP,L A WD OM E 5 TCxA, " !

D aptl

er1. 590.

magiítro fuo pro moreinftru&tus, eo obdormi-

Ícente, & ipfe pariter ad fomnum capiendum,

anläfm.

&

ib

fepties tentatus, toties conftanter fortiterque T.

reftitiffet, eadem adhuc no&te fenex evigilans,

: v.Ignatiuä 3jebat,valde a äæmeneöbfab Ribad vit,

. Vari notutnum tempus, cum quis ex-1, s. c. ro

& meditationi infiftens ad. colum raptus

citatur a fomno, ut feeda ftatim obiicint,prius-

ul

eft, ornatiffimumque folium & in eo fe

ptem | quam a Deo fan&is occupati

onibus occupetur.

4

coronas vidit, difcipuloque fuo paratas in-

Tentationis vero tempore valde juvari ali-

W

tellexit. Quare interrogato poftea difcipulo,

quem,fi femper habeat, a quo confiliis fuften-

quid egiffet ? ubi, quodres erat, audiit , fa-

J5

tetür. Proprium etiam effe divinze bonitatis ,

)

cile feptemplici certamini easdem coronas

eo vehementius defendere, quo acrius a dia-

in praemium praeparatas. advertit.

L

f0

Surius in

bolo impugnamur , & refiftendi moleftias fe-

X

-

VIII. S. Thomas Aquinas, poftquam pro-

üt

7 vita 7,

quenti confolatione compenfare.

Il2

cacem feeminam titione fugavit, Angeli per

. II P. Petrüs Faber nulla animi zeeritadine Vita l. 2.

, -'Mart.

quietem baltheo renes in fignum conceibe t

i(2

entatus fuit,quin fimul divinitus doctus fuerit t ??

coelitus perpetuae continentie ftrinxerunt.

5

modum curandi illam affli&ionem. 1n dij udi--

2

]

Y

J2

CAn-

318

Bibliothece | IManualis Concionatoria

Candis autem v&l fuis, Väl aliorum tentationi-

tionem,fed quietem,requirere. Idem dein viro

bus, motibus, artibus fatanze, & fpiritibus di-

nobili religionem meditanti, confulentique ,

nofcendis, nunquam meminit fe deceptum.

qui fuaderet , iis verbis focietatem perfuafit ,

ExM;.

:

Ü

Senec.ï

IIi. P.Leo, Re&or Collegii Conimbzicenfis ,

ut noftri pudoris fit referre.

d prOj':

I»zolft. vidit aliquando diaboluminter fratres fub fpe-

X. Biturigis in focietate no

ftra adolefcens&ï"- Frazi

ci? Coll,

of

quispniamfuaviter errati cujusdam a Preefide

ituric.

€.13. 233 cie zethiopis, fingulorum pulfum explorantem,

qui, cum cujusdam fratris pülfum tetigiffet ,

admonitus, denuo reciderat. Arripuit homi—lmg.

vehementer exultavit ; conftituerat autem fra-

nem tentandi anfam doemon. Siftit fe illi P.Mi-

ter ea noCte ex focietate aufugere.

niftri fpecie , ait, eum ad focietatem ineptum

Ex epift,

: IV. P. Thomas Sanchez, fi tentabatur, tan-

effe , paucis proin diebus adhuc retentum iri.

Drer. i

;Jefus cruci-

Mirari hic nofter tam fubitam denuntiatio-

Hifp. & tum hzec verba proferre folebat :

piedt

"s

ann. Gra- fixus, SS. Sacramentum , Virgo MARIA : &

nem, eam tamen adhuc velut experiendi fui

P.g.C)ö

nat.1619. ('atim a tentatione liberatus eft.

f

caufa faCtam patienter ferre. Rediüt doemon

W

V. MichaelSartre Coa

d

jutor ruri habitans,*i

TW

Ànn 'Lug'-

i

jam literas, inquiens, dimifforias a P, Provin-

dun. Coll. cum

fzepe graviífime contra caftitatem tenta-

ciali allatas , quibus dimitteretur,proeverterct

Aven,

retur, ftatim in genua procidens vota fua re-

ergo ultro dedecus , & prius dimifforias char-

1599.

novavit, & ftatim a tentatione liberatus eft.

tas a Praefide peteret, officio interim fuo abfti-

Hift. Soc,, XVl.Laureti magifter quidam,cum humanio-

neret. Cum vero nofter per oblivionem idem

l, 15.

ribus literis infudaret,doernon eidem in fpecie

officium repeteret , denuo fe illi: cacodoemon

fodtit.

a. 14.

S.Pauli apparuit,hortatusque eft,ut reliéto va-

eadem forma fiftere,& jam clare apparere, di-

no illo literarum ftudio ífoas potius epiftolas

cere,eum ad focietatem ineptum effe, Permo-

£. T

p 2, tf

tus hic nofter rem Patri fpirituali aperit , ille

pervolveret. Ratus zuapifter hanc vocem S.

Pauli effe , protinus Tullium abjicit " S. Pauli

P. Re&ori,Re&or P.Miniftro,qui,cum negaret,

verbulum hac de re fe feciffe , doemonis aftus

epiftolas arripit, easque cum diu legeret,fupe-

rioribus omnino infciis, eo tandem progreffus

apparuit, qui magno jam vulnere affectus,No-

Til

eft;ut focietate exiverit,infelici prorfus eventu.

ftro vehementer exprobravit, quod rem tam

. Vil. Panormi Novitius contra vocationem

levem vulgaffet. Jufferat P. Re&or venienti

Ann. Sicil

1594. & mire tentatus, Retorem adiit, eique tentatio-

doemoni os confpuere,quitamen, ubi hzec im-

nem aperuit, a quo cum S. Ignatii imaginem

properans rediit, adolefcens, velut obriguiffet,

oblatam ofculari juffus fuiffet , ftatim ab omni

nihil contra movere potuit. Ultimam ergo

liet C

'tentatione liber Novitius evaüt; quo remedio

machinam doemon adhibiturus die , quo no-

lures Re&or curavit.

d

ftri vota renovari erant, juvenem accedens ,

Ann. Boet

VIII. Coadjutor quidam ita perturbatus e-

P. Re&or , ait, vult te unum abeffe a Con-

H

Coll, Pa-rat, ut omnino conftituerit efocietate egredi.

ventu Sociorum , cogita igitur placere Deo ,

$. Irnat

morm.

inrpo

1601.

Incidittandem uni ex Patribus,ad S.lgnatium

reliquorum pro te , & tuam quafi vicem fatta

de mot,

effe confugiendum. Perfuafit igitur fratri , ut

véta. Hic nofter animofior factus arreptum

w d

vel unicum Pater & Ave ante imaginem 5. Ig-

aquze luftralis urceolum in veteratoris faciem

ftern,

natii oraret ; orat ille, magis importunis preci-

impingit. Quo fa&to evanuit ille, necunquam

bus, quam fpe ullaremedii adattus.Finita ora-

deinceps rediit.

STucundi 77

tiohe ad cubiculum redit , fed cum eo priftina

f: | - Domin;

tentatio tam fortiter, ut aliis.noctu dormien-

XL P. Joannes Hieronymus ftupend»

tibus, ipfe cubiculo expulfus in hortum pro-

&itatis & eruditionis vir, cum quondam a

d Prof. Hifp

Ann. Boet

ruperit, crebros ad Deum cum lacrymis cla-

Inquifitionnm citaretur, ea ipfa hora in oratio-

1605.

mores effundens. Hic fefe S. Ignatius paulo

ne erat, fuper hac re cum Deo agens ; cumque

fublimior obtulit, clariffima circumfufus luce,

poft longas preces , tandem fe Deo ad hànc

blandeque alloquens perfeverantiam in focie-

publicam infamiam ( erat enim publicus Prin-

tate fic perfuafit, ut illico omni perturbatione

cipifbe concionator ) integre refignaffet, ma-

Y Gt

'evanefcente niliil illo tranquillius effet.

gno perfufus gaudio , turn demum citatur ad

tni P

fift, Soc.

IX. Joannes Verdolajus , qui tanta do&ri-

inquifitionem , fed mox honorificentiffime ab-

na & authoritate apud omnes erat , ut eum

folvitur ; nam cum fummo mane fe ad iter pa-

irig P

p.l.8.

1

tft4; C. l

, 134.

S. Pater Ígaatiusipfe datis literis ad focieta-

raret, Nuntius affertur, Po

l

ntificem deceffiffe.

tem invitarit. At ille vivente S. Ignatio rem

Sic ergo manfit.

jiam Landfperge, cum ne- Ann.Ger-

diftulit: eo mortuo ingreffus eft , tanquam co-

XII. Novitio cuip

man, füp,

lumna fubdu&a , authoritate fua. focietatem

fcio quo morore affligeretur, noctu dormien-

V h

fuftinens. Sane hzec vox populi crebro audi-

ti Chriftus apparuit , duasque coronas efenti- ? **

: lfl

taerat, eíffe debere aliquid 1n focietate , cur

bus,quarum altera perquam horrida erat, ma-

tam fan&tus vir fenex quafi ingredi illam. vo-

nibus geftans , alterutram eligere eum juffit ;

qui cum horridiorem elegiffet, ab eo tempore-

luerit. Perftitit aliquandiu hic cum magno

gaudio , dein fcrupulis agitatus eft, & oborto

fuper evangelizandi labore, tzedio, fimulque a

mira femper gnimi fuaviþate repletus eft. -

$. VIL

regendo abhorrens , nec de fummo bono con-

templando fat temporis na&us, ad Carthufia-

SIMILITUDINES.

nostranfüit ; Rogatus dein,qui abundaret tem-

pore ad contemplandum, ingemifcens refpon-

; taalätaf.

.

dit, fe o&tonis horis quotidie cantando fa-

Icut uva & oliva, quamdi

u pendent in vi-S. Aug.

I.S

vinumiu Pf g3.

tigari , reliquum tempus non ad contempla-

te& arbqre non premuntur,fed nec

aut

hg

D

Tïtulm CX.L. Tmtatio.

1

319

aut oleum przebent , ita homines in fzeculo fi-

ceciderit , fplendidius rurfum apparet ; lutum

ne preffura tribulationum libertati fuze reli&i,

autem & foenum , five aquis immifceri acci-

imodicum aut nullum fructum ferunt.

dat, hoc quidem marceícit; illud vero diffol-

Senec, 1.

II. Sicut tot amnes, tantum füperne deje-

vitur; five in ignem ceciderit ,

hoc quidem

V LX"n. Trty

de prov.

&orum imbrium , tanta medicatorum vis fon-

Vi Cl

€Q I. &2

fugïtur illud autem combuntur fic certe ju-

ïurle

tium non mutant faporem maris , nec ïeïmt-e

Itus & peccator , ille quidem , five remiffione

ita tentationum impetus viri

1613

tunt quidem ;

fruatur, manet fplendidus , ficut aurum aquze

fortis non mutat animum., Manetiníftatu, &

immerfum,five in tentationem ceciderit /fplen-

didior fit, ficutaurum in igne ; Peccator Vero

quidquid evenit ; in fuum colorem trahit; eft

enim omnibus externis potentlor

five remiífione contriftatur , dllïololwtur mar-

ï

-

Drex. in

]il Sicut Pharmacopole inaurant catapotia

cefcit, ficut lutum & foenum aquae innatans ;

ipslaefira.

feu pilulas , ut avidius glutiantur ; ita diabo-

five tentationem futtineat, comburitur, perdi-

il

p.3.60.6..

*v

2.

lusinaurat ea, quæ dottis perfuadere cupït

tur, ficut lutum & foenum ab igne.

IV.

Sicut fures aliqui holofericis veftibus in-

Ib $. 5.

Necejf ilaf.

duti incedunt , ut omnem furti fufpicionem

amoveant , famhoremqucad hominem accef-

fum habeant

ita diabolus omnem mentitur

XII. Sicut caro , fi fale - non. afpefgamr Orizenes

quamvis fit magna & praecipua, corrumpitur ; -fuper lib.

humamtatem ut facilius admittatur ad ho-

ita & anima, nifi tentationibus alfiduis fah*a—

um.

&

minem , & dec1p1at'

tur , continuo refolvitur , -& relaxatur.

"

Ms Sicut in naviculam evangelicam mox,

ja

Rodiiq.

XIlI. Sicut cifta plena veftibus fi dmunanW

L

p 2.tr.4.

ut a portu folvit, venti procellofi quafi figno

fuerit longo tempore, putrefiunt veftes it-.ea;

C. I,

dato irruerunt, actantum non obruerunt ; ita

ita & cogitationes in corde noftro , fi non fe-

cum anima noftrain corpore velut nave male

cerimus eas corporaliter , tempore longo ex-

S

materiata naviget, perpetuis tentationum pro-

terminabuntur & putre efiunt.

cellis. eft obnoxia.

|

XIV. Sicut homo quandoque neceffe habetBirg. rev.

Ibid.

Vf, Sicut venatores non cicuribus armentis

I« 0327

liquoribus fpiffis, qui, licet non multum profi-

i

boum & ovium,fed cervis,pernicibus, & dam-

ciant ad corporis fuftentationem , profünt ta-

j^

nis infidiantur ; ita doemon iis , quorum Deus

men ad corporis & cerebripurgationem & fa-

;

perficit pedes tan';uam cervorum, & quos fu-

nationem ; fic etiam cogitationes mabe funt,

per excelía virtutum ftatuit, imminere folet

quia qaamws non impinguant, & fatiant ani-

Ydemc.7. Vll. Sicut'ftimulus circa noxam & vulnus

mam, ut oleum bonarum cogitationum,tamen

propellit pecüs ; ita tentatio non nocet,fed ala-

p*'oüm ünt ad anima purgationem , ficut

l-

crius tantum in via virtutis progredï facit.

finapiad *)urgatmncm cerebri ; nifi enim quan-

VIIL Sicut foemina cum virorixans,fi hunc

S. Tgnat.

doque intervenirent COgltathï]ES mal*e , tunc

in reg.:2. COnfpexerit erecto & conftanti vultu fibi obfi-

effet Angelus;& non homo , &v

utarct hnmo

É

de mot,

anim di-

ftere,abjicit illico animum, ac terga vertit ; fin

omnia habere a feipfo. Ita Chriftus 5 Bll*g;ït&æ

vero timidum fugacemque effe ammadvertit :

fcern,

in extremam furgit audaciam, & illum feroci-

Ühülitas.

ä

ter invadit ; fic & doemon animo & robore

XV. Sicut triticum , quo fïcql,,entxuq perAmnym.

plane deftituitur, quoties fpiritualem athletam

cribrum agitatur, hoe purius efficitur ; ita ani-

Domit

imperterrito corde , ac fronte ardua tentatio-

ma tanto magis paleis vitiorum purgatur ,

nibus videt relu&ari ;

Pro(Hify

fin autem trepidet ad

quanto crebrius cribro tentationum agitatur. -

inn, Doe

primos motus fu&menuos , & quafi animum

XVI. Siceutin fragmen tegube crud:e in fun- i pp,

t05,

defpondeat , nulla eft beftia fuper terram ini-

damento mittatur,ubi juxta ütfluvms non fu-]

A60

mico illo efferatior,acrior,& pertinacior in ho-

ftiaet unum diem ; co&a autem pemanet Ves

minem,ut cum pernice noftra malignzeque ob-

lutlapis ; ita eft homo , qui carnalem fapien--

Hmatæque mentis fuze defiderinm adimpleat.

tiam habet & non eft tentaüonum igne exe

coctus.

$. - Greg.

IX..Sicut aucupum princeps cura eft , ut,

apud Ro— quaeq; aves quibus efcis dele&entur,probe cal-

XVII. Sicut laplq in frontifpicio: collocan- -Vita-PP.

)-

(-

driq. p. *-eant, quo eas facilius illaqueent; ita daemon

dus, ipfümque adeo veftibulum ornaturus, de-l« :6.

EW 'praecipue ftudet cognofcere, quibus pomïïmum

bet creberrima tunfione elaborari; ita, Chri- |

rebus quisque afficiatur, & per has in laqueos

ftus nova referandi coeli porta futurus , infini-

fuos przecipitare conatur.

tis i&ibus fe expofuit , eademque fors ele&os

Ann, Gete

fuElU fuP-

S. Ephr. -

.X. Sicut incus aliqua, licet quidem femper

manet; nam hic mundus eft locus , in quo

de fide,

verberetur , ; non tamen dat tergum , neque

lapldes templo coelefti expoliuntur. -

1553

concavitatis formam in fe recipit, fed eadem

XVIIL Sicut mare procellofis Hadbus ini- Rodriq. p.

l-

femper manet ; fic & qui verum fe vult gere-

pulfam , fordes univerfas ejectat ;

fic animus ?

vt

re Chnfhanum inter diverías tentationes at«

ventistentationum perflantibus omni fzece ;* ?

que tnbulatmnes five extrinfecus ab homine

quam malacia collegerat , liberatur.

Gerfon

illatas contumelias , perfecutiones , damna ,

XIX. Sicut plantas enutriunt venti, ita ten-

indufir 6,

at; alia hujusmodi five intrinfecus a fpiritibus

tatio confirmat animoe fortitudinem.

de myft,

mahgms indu&tas anguftias,unus & idem ma-

XX. Sicut hirundo infirmo applicata , to-coníd.

Nilus Abe

neat , oportet , fortiter qu'ecunque obvenien-

tum, fi poffet , fanguinem exugeret, medico!

bas apud

tia perferens.

interim nonmü humorem noxium extrahi

Rodiiq.

S. Cht

XI. Sicut aurum, etfi aquis immoretur,pro-

permittente,utfanitas obtineatur ; ita doemon

L c.6

i«5 u

ho; 4,.18 pnam proeftat fpec1em five in conflatonum

omnibus nos bonis fpohare nititur , Deuss, Greg.

n!l

1Pf. i^

au- .

aptd enti4

| Pæno

.

dem Cls /

Bibliothece Manualis Concionatorie

320

autem non plus eripi permittit, quam prodweä'e,

homines fragiles,parumque in virtute conftan-

nobis confpexerit.

tes,quacunque tentatione evertit; fed ad fupe-

ibid,

XXI. Sicut nutrix aut mater filiolum pedes

randos viros juftitia & charitate munitos va-

promovere addocens,aliquantulo fübinde fpa-

riis utitur ariiüciis,& fortiffimis tentationibus.

tio a fe removet, fed mox ad fe retrahit , nec

curat , licet fubinde pufillus cadat, fatius hoc

$. VIII.

eífejudicans , quam fi omnino ambulare non

MOTIVA.

lpoc ?

addifcat; fic Deus quafi NutritiusEphraim,ad

$. 25

lapfus ele&orüm fuorum ex infirmitate contin-

ld tentationes patientek ferendas.

gentes connivet, ut fecurius meliusque in via

I. Y Eæjlita:: quia tefte S. Hierbnymo im- S. Hier,

perfectionis progredi difcant.

S. Chryf. XXII.Sicut focus pofitus fuper terram com-

