.€o tempore, quo divina diis fuis obfequia per-

quidum illud elemettum generofa fide calca-

folvebant , praeconis officium fuerit, ut omnes

re cceperit, cumque ad Chriftum propinquius

divinis affiftentes , fanum circumeundo , mo-

accelliifet , impetuofum quemdam validumque

ventum fentiens, metu gravi percuffus fue-

. deftize & füentii his verbis commonefaceret:

. Fauete linguis , filentium ob[ervate.

-

rit: proptet quod Chriftus illum increpavit

dam Adi—

dicens: Modicze fidei , quare dubitafti ? Ubi

Rupert. !.

VI. Rupertus Abbas prolixo quo

Mang

1. inc. 2 fcurfu detonat adverfus

templum Jerofolymi-

D.Chryfoftomus ait: Magna cum fiducia in.

Jerem.

aquas defcendit, ad ventorum autem. impe-

di(z 1f

tanum , utpote quod cum omni füa magnifi-

lf

centia, divitiarum amplitudine, & infinita ,

tum , animi magnitudinem retinere non po-

tuit, praefertim cum jam . prope Chriltum ef-

quam penes univerfum mundum habebat, ve-

neratione , poftquam tanto cum difpendio,

fet: maxime autem propofito noftro defer-

ingentiumque thefaurorum plusquam regio

viunt fequentia ejusmodi fan&i Doctoris ver-

fumptu fabricatum fuiffet , impedire nequi-

ba: Nihil certe prodeft, loco juxta Chri-

vit, quin illud per manum exercitus Baby-

ftum effe , fifide non fis; quid enim pro-

deft, fi domum Dei frequenter vilites , ubi

lonici accenderetur , & penitus conflagraret:

Erudiendus namque erat mundus , inquit

Sacramenta adminiftrantur, ubi coelorum the-

fauri difpenfantur ; ubi fignatura eft gratize ,

Venerabilis hic Abbas , eateaus juvenis &

luxuriofüs , ne putaret , quod habitator coe-

ubi Deus ipfe corpor

aliter praefens aífiftens ,

loram Deus auro templi manufatti, vel civi-

fiqui eo accedere debeas, ut bonis hisce

tatum -opibus dele&etur, & non potius ho-

locupletareris , eo tecum intentione Deum.

minum fide & bonis operibus, quibus intus

.per fcandala & dilfolutiones injuriis affi-

in anima templum illi przeparatur , quo folo

ciendi , domumque ejus fanctam

dele&etur , ubi adoretur, in quo videri ,

profanadi - canferas.k

A

J YANGECE

À D

7

Nf ARU äfz»,wä*'/;& H

:

L

15

$

..

TITAU

CXXXIX,

J

JUOTOBOM POUCS

bj

|

N l

$. H

d

E

D

äXS;

jmþïuäAf'

QUOAD ESS

:NTIAM.

xQæa*lims. r

piitio.

Cce mnunc tempus acceptabile : -ecc-eï 2. Cor, 6,

L

.E

nunc dies falutis.

V. T.

Il. Tempus breve eft : reliquum elft, ut qui r, Cor.7.

';Arïfiat. l.

ST juxta 'Arif*cötelem; numerus motus

1

bd.die.

4. Phyfic.

fecundum prius & pofterius; feu, ut

utuntur hoc mundo, fint, tanquam non utan- z7.

T.

tur:. preterit enim figura hujus mundi.

alii explicant , & quantitas continua

lL. Sene&us autem venerabilis eft non diu-Sap. 43

certo partium numero circumfcripta,

v. 8

turna,neque annorum numeró computata :

Fab. coäc. þer fea

pta menfurata motum. . Unde veteres

cani autem funt fenfus hominis , & zetas fe-

6.in fefto pinxerunt tempus fuper globum ftans , quia

ne&utis vita immaculata.

S,Cah. — femper rotatur : alas i plantis gerens, quia

IV. Omnia tempus habent,

& fuis fpatiis Efcleü

femper avolat: novaculam in manu gerens ,

V

€.53.

tranfeunt univerfa fub coelo.

quia omnia conficit: fronte capillatum , & re-

V. Omni negotio tempus eft, & opportu- Ibid. e,8.

tro calvum,quia inftans folum ca

pi polïeü, ela-

nitas , & multa hominis afflictio.

pfum autem. revocari nequit.

E. Non- eft veftrum , noffe tempora., A&. s.

vel momenta, quze Pater pofuit in fua po-

Divifio,

"n

teftate. -

i

VIL Efttac

e

*hs, non habens fenfum lvoque-ï Eccl. «'

fhïlip. 1.

]L Dividitur in Prateritum, Pr?ejkm & Fa-

10. 6.

M. 3.

furum: de quibus Ápoftolus locutus eft di-

]e ; & eít tacens , fciens tempus aptum.

"Thren.

VIIL. Vocavit adverfum me' tempus.

cens;: Qux quidem retro funt , oblivifcens ,

€. 3.

ad ea vero, que funt priora , extendens

JX. In timore incolatus veftri tempore

1,etr.c. x

meipfum, ad defünatum perfequor ad bra-

)

Acorwerfa,ïn.ini,

vium fupergæ vocationis.

Ut

Bibliotheca Manualïj Concionatorie

304

Ütlitas. .

tum Deus; quia fi diabolus' haberet unum

Egdïfl'ïüs

modicum tempus, in quo poffet poenitere , fi-

i Mont

X. Momenta/ne/um hoc & leve tribuiatioQ-

ChUSI

2,Cor.c.4.

cut nos, ipfe falvaretur,& acquireret Deum, &

nis noftrze , zeternum glori pondus opera-

perconfequens tantum valet tempus , quan-

;

tur in. nobis.

?

tum Deus.

N

Tempyoris. ufus.

VIII. Tam pretiofum . eft tempus , qubd $ Antoni-

Ephef.5

damnati darent omnes thefauros mundi,fi ha- gug 5, s.

XlI. Videte , fratres , quomodo caute am-

berent in poteftate fua, pro habendo momen- t.g. c. 14;

V. I5.

buletis, non quafi infipientes, fed quafi fa-

$. fatt.

quoniam dies

tum temporis ; in quo poffent poenitere, & $. :.

uft, 0£

pientes, redimentes tempus ,

/

evadere tantas poenas.

vit folit

mali funt (id eft miferi & serumnofi. )

G I

Eccl.14.

XII. Non defrauderis a die bono , & parti-

.IX. Heu! quam mortalium eft ifta plan- s Tauy,

V.Iq-'.

cula boni doni non te proetereat.

genda conditio , deteftanda ccecitas, infelici- Juft, 1. e«

tas fugienda. Abutuntur perverfi homines na-

Ibid, 4.

XIII.Fili, conferva tempus, & devita a malo.

V.25.

XIV. Dum tempus habemus, operemur bo-

turalibus bonis ; veniv tempus otiofe con-

Gal. 6.

num ad omnes, maxime ad domefticos fidei.

veríando confümunt. O fi agnofcerent, quan-

'v.OT Iq.

ti aeftimandum fit, quod fine confideratio-

Joan. x2

XV. Ambulate, dum lucem habetis , ut

V« 35.

neamittunt. Coeterum quid pretiofius tem-

$Bern

non 1'vos tenebrae: comprehendant,k

pore?. quid, quaefo, illo fructuofius ? quid

Scholatt

carius ? quid excellentius. ? quidve amabi-

$. .

lius? fed , pro dolor! pene ab omnibus nihil

EX SS. PATRIBUS ET.

habetur vilius, nil, tractatur ii

l

indignius poffidetur.

i

;utxiliuys rl

DOCTORIBUS.

X. Vita noftra qua

fi mercatus eft, cujus tem-

S.Gregor.

pus cum abiérit, tempus amplius non erit

Naz. apud

E. Qualitg.r.v :

eimendi, quze velis. Non debemus perdere oc- Manfi

S.Augufi. ]. (CyUid. familiarius & notius commemora-

cafionem redimendi tempus , quando nobis difc. 14.

l1. con(,

«* mus,quam temipus ? & intelligimus uti-

offertur, fecus incurremus periculum perden-

n,7.

S F. que,cum id loquimur : intelligimus etiam,cum

di lucrum , qpod facere poffumus , quod eft

. alio loquente id audimus. Quid ergo eft tem-

omnium maximum, ac propterea , dum' tempus

habemus , operemur . bonum.

.pus?, fi nemo ex me quzerat , fcio : fi expli-

care velim quzerenti , nefcio.

XL Ineffabilis Dei pietas humano

: provi- Aleuip.

bBE li

S.Bern.

II. Nihil pretiofius tempore,& heu! nihil ho-

debat generi, breviter laborare , & szeternali- e. x,

fe

ferm. ad . die vilius reputatur. Trapfeunt dies falutis, &

ter coronari , ideo pretiofa nobis debent effe

softDot

u

Scholar./ »omo recogitat. Nemo fibi perire diem,& nun-

tempora, ne perdamus per negligentiam,quod.

.. quam rediturum caufavit: fed, ficut capillus de

per bonze vitze ex

'

T

. capit

zeternum.

ercitium habejre— poterimus

"

liem

e,fic necmomentum peribit de tempore.

S.Auguf. ij Quideft redimere tempus , nifi , cum

XIl.Caetera , quze habemus in

mundo a no- S.. La:,ir,

hom. 1, 1

l[fopus eft, etiam detrimento temporalium

bis aliena funt , tempus autem proprium no- Juft. l, e,

tir, 40.

ftrum eft,fi tamen illo utimur ad falutem.lllud

f

commodorum, ad zeterna quzerenda & cape;fg

f Bern

fenda, fpatia temporis comparare.

j

D

fiquidem divina nobis clementia contulit , ad

ia

S.Hieron. V. Ne dicas , prio

fa-tempora me

1iorzi fue-

plangendum errata , ad. poenitentiam facien-

$264

in c. 14.

Eccl.

re, quam nunc funt : virtutes faciunt dies bo-

"

dam, ad promerendam indulgentiam, ad virtu-

nos, vitia malos.

tes acquirendas, ad multiplicanda merita , ad

S,Bermar- V. O vita przefens , quam mul

tos d;ecipis :

vindicandam gratiam;ad inferni fupplicia eva-

dinus to, quze dum cognofceris , nihil es; dum videris,

.

denda , ad zeternam gloriam confequendam.

Y

11"(

1. fer.3.

umbra es; qui

te quzerunt, non te cognofcunt,

XIIL Ille prudentiffimus eft , qui fic fcitgso a.

n&

B, 3.

tranfeuntiain ufum vertere,ut tamen non no- S, Vi&.

& qui te cognofcunt , non te quzerunt ; qui te

Y

fugiunt, ipfi teintelligunt. Vera non eft via ,

rit in eorum defe&tu mentem a fua ftabilitate hom. xs,

quam tu oftendis , fugitiva eft velut fomnium.

inclinare , omnia enim 1íuo tempore bene in Eccl.

Aliis oftendis te longam, ut perdas in finem;

utenti funt bona.

;

alis largam, ut faciant, quzecunque volunt ;

XIV: Fruftra. eft triftitia, temporum laben- e« o

aliis anguftam, ut non faciant bonum; aliis tri-

tium perditorum (ita difcurrit Simon de Caf- qe Camia

fia ) reprehendi folum poffunt, aut in tabula

l x3.

tem, ut non confolentur de bono. .Hoec funt

duodecim pericula , quibus Pfalmifta in per-

damnata depingi tempora vacua, quze praete-

fona hujusmodi peccatoris dicit, gericula. in-

ritum in fuo jure fufcepit ; corrigi autem nun-

ferni $nvenerunt. me.

nunquam, nec in charta. fatisfactoris adfcribi.

S. Laut.

VI. Unaquzeque res eo magis diligenda. eft,

Potius,male actum per poenitentiam fequentern

Juft. de

diluitur, quam recuperari poffit bonum , quod

vit fofit,

quo pluris effe cognofcitur ; praeftat quippe

C, AO.

zeftimationem rei ipfius agnita virtus , quze

excidit ex incuria aut negligentia, vel quo-

tunc apparet amabilis , cum prim?e innititur

modolibet. przetermiffumi, — Non ergo proete-

reamus horam noftram, quia nefcimus horam

veritati, & quaeftu fuo locupletes fuos effe fa-

cit in coelo. .Hinc indulti temporis pretiofi-

divinam. Hora noftra eft actionis, dijudicatio-

tas commendatur.

nis eft hora divina;ait enim ipfe Salvator,vigi-

8. Bernar-

late itaque,quia nefcitis diem,neque horam,

S. Auguit;

VII. Diffipat fubftantiam

fuam, fcilicet töm-

ferin,

7«

din. to,4.

us,quod eft majoris pretii omnibus aliis re-

. XV. Si tibi vinum minuatur in utre , triíta-

de yerc,

Ierm. 18.

ris ; diem perdis, & gaudes.

Dom,

Sl un

pv/ I.

bus mundi , quia tempus tantum valet , quan-

XVI

dtt

d

a

Titulur CXXXIX. Tempus,

355

vel unam horam in hac vita faciasx? An forte sj tor,

Eucherius XV Lxïllun;x diem vixiffete &omputa, quem

&

^d Mon&, non malitia, non invidia ,

non fuperbia com-

mente excidit, quod Salvator in Evaugelio vic.

chus,

maculavit, qui peccato non cefíi

dicit, Z'igilate, quia mefcitis diem, neque horam :

þt, qui diabo-

Quapropter diícute torporisintertiam,femper-

lo rgpugnavit. q

que memento , quia regnum codlorum non

g-AntOzai.

ns P' !n

; : Uiilitaf.*

tepidi, non molles, non defides, fed violen-

9' cl I*:

ts aa:qqe ferventgs diripiunt. |

,

sS. Laur,

XVH. Qnuis mente affequatur. ut pretiofum

Juí de eft tem

: S * ITJ!'

s

d

vit. folit,

pus?aut quis lingua cliaritatem ejus ex-

)

3 Lmr.

plicet) norunt, qui amiferunt, hi enim grato

J

€. IoQ.

jl L

animo erogarent opes, honores, delicias, &

E XENP LA CATH OLICA.

quidquid eft voluptatis pro una horula ; nam

exiguo illo tempore poffent iram ac furorem

Qüälfïfäf €? efüimatio.

divinze juftitize fedare, Angelos exhilare,flam-

sic

mis setert

PT

Id

'Auguüinus,qiianti faceret texflþiïs,iþfe4 S-;Augnfï,

. conf,

ifci.

fe eripere, & coclefte regngnii adi-

met teftatus eft, dum dixit: Caro mih;*

L 2*"*

SBem.ad XVIII. Nemo veftr

i

V

um parvi vfiimet tem-

- valent ftillze temporum. Alicui hzec verba fcri- ^

pfit: Sed mi frater, & tu, credo, quod nove-

Scholarespus , quod in verbis confumitur otiofis. Volat

verbum irrevocabile, volat tempus irremea-

ris, quanta fint in manibus meis , quibus ob

I*d.'ep, 1*3&

i

bile nec advertit infipiens, quid amittat. Libet

diverías curas , quas noftrze fervitutis necefli-

tas habet, vix mihi pauciífimse guttee temporis

fabulari, ajunt, donec hora proetereat. O ! do-

2

nec hora przetereat! quam tibi ad agendam

ftillantur, quas aliis rebus fi impendero,contra

S Gtepor,

.officium. meum mihi facere videor.

/

poenitentiam, ad obtinendam veniam , ad ac-

Manfl

v

II. S. Bernardus , ut redimeret praeteritum s. gern

$

quirendam gratiam, ad promerendam gloriam

dilt, lls

miferatio Conditoris indulferat.

O ! donec

tempus, fic allequebatur Deum : De mea mi-oo n

1

fera vita fume obfecro refiduum annorum Cantit,

tranfeat tempus ! quo divinam propitiare de-

"bueras pietatem, properare ad angelicam fo-

meorum ; pro his vero, quos vivendo perdidi, -

. quia perdi

t

N

cictatem , fufpirare ad. amiffam hzereditatem,

e vixi,cor € ontritum & humiliatum |

/

ne defpicias.

"d

excitare remiffam voluntatem , flere commif-

Aleuin,

- fam iniquitatem. -

HE.S. Barlaam fenex;;mï*fi rogatus a Jofa- s Demaf.

8S, Bern.

ator , temporis -pretioüäae

6I

XIX. Vide, pecc

phat Principe, quot annoruni eifet? refpndit, nv

Fer. 4.

tem, quia modico tempore poteft homo lucra-

annos ni fallor, quinque & quadraginta natus

puiïDr;m

fum. Rurfuüs vero miranti Priacipi refpon um

i.

'ri veniam, gratiam, & gloriam.

C

(g'-ad.

. XX. Temprstapntum valet, quantum

Deus:

tale, dixit: Si annos meos ab ipío vitze ortu

-ldem. quippe in tempore

noffe quzris, rec&te fane eos plus,quam feptua-

bege confï;xïzpt? tomþa-

ginta effe conjeeifti ; at mihi quidem nullo

$. Ltur,

-ratur Dgus.

Jn&l hci

'7 Dmh/numf.,i

.ominino modo inter vit» annos cenfentur,

quiin mundi hujss vanitate cunfumpti funt.

S Hern.ro.

XXI jSi non vigilaveris , veniam ad te tan-

]V. Clemens VIII. vari

is de jactura rerum Egïeæ»äi..4«

. fer. 13.

8.346.4.

quam Ífur; etiam ad hoc venit, ut thefau-

fuaruri conquerentibus refpondif'efertur,eami Coio.

rum indiligenter cuftoditum tollat. Thefaurus

-ja&uram rei gravillimam ef

le, quo feme] amif-Emp. $ 2.

*

:i',» 'Fz

-utique indiligenter cuftoditus eft pretiofifimni

fa recuperari non poteft, eamq; temporis effe

Novianni,

tempus , quod merito Dominus peccatori tol-

V. Quidam miles, curà Antverpize in No-

Jbia.

lit, quia iftud male vivendo in lucro non po-

focomio le&o 2ffixus contabefceret, cum nec

Matt. 13 nit; Unde Matth. 13. inquit benedictus ]efus;

rofarium noffet rccitare, doctus eft ita id reci-

Hugo d

12. & 25.

Qui evim habet , dabitur ei, €9 abundabit, ei au-

tare, ut fingulis, quibus vixit, diebus (erat au-

$. Vi&.

29.

homn 139

tem qui non. habet , €9. quod videtur habere , - au-

tem fexagenarius ) unum rofarium refponde-

inEen.

feretur ab to. Habet utique juftus tempus,quod

yet ; incepit ergo triginta diebus fingulis ro-

bese expendit; huic tempus habenti, tempus

faria recitare, & eo numero poiïc"bi'ennium

infine datur, & fpatium cogitandi & etiam

completo e vivis exceifit.

Simon

urgandi confcientiam fuam; & abundabit,

Sfbid. -

de Csf

VL Mulier quzedam ]aponänfis nomen À-

Ícilicet plenitudine vera, venia magna, gratia,

midze fui fingulis diebus 14000. pronuntiare,

n

larga, & gloria infinita. IHe vero non habet,

& adhoc a dzemone bene mane excitari folita,

qui m

ale vivendo amifit pretiofiffimum ter-

oftea ad fidem catholicam converfa, toties

us ; & divino judicio , & diabolico opere fit,

SS]JESU&MARI/E nomina recitavit,

ut , ficut peccator ftalte tempus, cum viveret,

atque ad hoc facilius

»

preeftandam ab Angelo

amifit ; fic ftultiffime in incerto tempore mor-

É

&

tis fperet. Ita, quod, dum tempus penitendi

bono excitata eft.

"

h

Vi Cum vir quidam religiof

À

s audiviffet tb. mz

in fine fe fperat habere, digno judico D ET

N

horribilem ejulatum, quxrens, quis, & qua de Humberto

per inexfpectatam vel fubitaneam mortem

caufa fic lamentaretur ? audivit, fe unam exde 7. do-

fpatium poenitendi non. valeat obtinere.

nD1$,

z

animabus damnatis effe, nihilque fe & alios

Ufur.

dámnatos lugeïe magis, quam

g A.

ram.

?emporig jactu-

ferm- 7.

35&0*'-1- XXII Cur tibi adhuc proferänäa ta'äï"lüna

VIH.

. Fä:an'cifcusäaïeüus de.fe ipfo fcri- 5 Frànc;

je t^

de con-

fom,

e

10porum p

romittis fpatia ? Into etiam fi

g:ïïï: Ah ! quando confidero ,

quibus :h.?ï 6*8- S:, füüäl:

fi&.

gat

q

nus

7« eP(II.

&. P. Lohn. Bibl. Man. T'om. 1.

Bibliothece Manualis Concionatorite

396

nus impenderim tempus D ET , magnis pre-

fibi adhuc temporis fupereffet zeternitati vitae

nov3e exercitiis curandze, & in hac vita meren-

i

i

g

mor anguftiis , timens, ne me velit excludere

ab zeterna gloria; hanc euim non nifi tempus

di , quod fufficeret ad recitàndum unum Zfve,

bene impendentibus comunicare intendit. Ex

libentiffime alteroiterum trieniiio acutiffimum

quodvis podagrae genus ultro toleraturum ;

quibus hoc jam conficio argumentum, quanto

majorem illi habebunt occafionem timendi

modo tantillum temporis tantis doloribus e-

DEUM, qui tempus inutiliter profundunt in

mere poffet.

XV. Cum quidam dives

Clericus vigilaretBellov,

ludos, recreationes, convivía, ac fimiles diffo-

fpec, p- 6.

lutiones, funtque hoftes laboris ?

Parifiis ad feneftram ftudens, & quidam canta-

l, Bo/diüDGE

, Vita L r..

retin vico quandam cantilenam, quae dicebat

fol. 29.

IX. Domina de Cantal fuit primogenita fpi-

ritualis filia S. Francifei de Sales, necnon pri-

Gallice : Tempus vadit , €$ ego nifal feci , tem-

fib,

ma petra fundamentalis ; cujus opera ille infti-

gus vent , €9 ego nilil operor : incepit recogita-

$m

tuit Ordinem Vifitationis ; De ifta in vita fua

re circa dulcedinem cantus, & poft circa verbi

& Cat

h1

legitur lib. 1. p.' 28. quod toto tempore vidui-

fententiam cogitans , quod fibi competeret ,

tatis fuze nurniquam vifaaut inventa fuerit otio-

quafi fermonem a D E O fibi miffum illum

recipiens,in manu omnia relinquens, Ordinem

X

ía,in ipfismet converfationibus non abhorre-

Fratrum Praedicatorum intravit.

bat laborem. Cuidam illam roganti , ut fpiri-

Manfi dif; .

tum nonnihil relaxaret, & arcum nitnia occu-

XVI. Magnus quidam vir toties fufpirabat,

$ Ang

quoties audivit fignafonantis horologii ; inter-

In, -9.v

patione tenfum tantifper remitteret, gratiofe

&

y,, d

Yeplicans dicebat :

Si unicum momentum

rogatus, cur fufpiraret toties, fapienter refpon-

verb.

temporis perderem , furti me ream exiftima-

dit, non parum fe inde aflligi , quod fciret, fe

"

rem, illud enim ecc

)

lefize & pauperibus totali-ï

t

D E O redditurum rationem, quo videlicet

ferlir

ter dedicavi.

modo tempus impendiffet, rec non de omni-

ipthet

X. Servus D EI Juvenalis Ancinz dignus

bus defe&übus ab eo tempore commilfis , quo

C, 14«

yexb. í

filius S. Philippi Nerii, de cujus beatificatione

rationis ufum 'haþere- coepiffet.

jam agitur in Congregatione Rituum,erat ini-

!

ul

il

|

micus otii ; Unde in ejus vita legitur, quod,

X

,

$. XV..

cum frater ejus illi (cripfiffet, ut inter domefti-

cos computos inquireret, & videret, quanta

EXEMPLA PROFANA.

effet füumma pecunive , quam quidam deberet,

ut illam exigere poffet, refpondit: Sufficit,ego

1. SI

milius, cum plures annos in Proefe&urap;g Caf-

non habeo tempus inquirendi hujusmodi quis-

invitus,feptem vero duntaxat ultimos in fius in vita

fuburbano przedio cum quiete, transegiffet, fe- Adiiani.

Men

quilias ; malo fraudem pati, quam tempus pre-

;

)

tiofiffimum conterere.

pulchro fuo infcribi juffit : Similius hic jacet,

cujusaetas raultorum quidem annorum fuit,

XI. Beati Coelites,inter czetera S. Mechtildi

feptem tamen duntaxat annis vixit.

nequ.in p.

dixerunt : Si homines pretium temporis, &

ot uno die, bono ejus ufu, meritorum cu-

.JI. Simonides rogatus , quot annis vixiffet, stobeus f.

3. lfagoge qu

refpondit: Tempus quidem

—exiguum , annos^"*

i

co 4-

.inu

los exagerare poffent, bene apprehende-

vero multos.

rent, continuo ,, ubi mane evigilarunt, in la-

SNQ Hïer. in

TII. Titus Vefpafiani

filius , tum' quadam

ep.acGal,

bores pro D EO incumberent, nec momen-

nocte recordaretur, fe eo die amicis nullum

C. 6, V. IO,

tum infruCtuofe praeterlabi finerent. -

bene

fi

Y

icium contuliffe, cum gemifu dixit: Ho-

lbidem.;| XII. Cum Epifcopum quendam virum pro-

die diem perdidi,

[isn

bum in extremis agentem adiiffet Cardinalis

]V. Alexander Magnus, cum quidam dice- £lian. l. 1.

doctus fimul & fanctus, rogaffetque, qui animo

ret, fe grànum ciceris per foramen acus, quo-*

valeret ; refpondiffetque ille , Bene , nullius

ties vellet, trajicere velle, graviter ei fuccen-

enim , inquit, peccati, quod fanguine Chrifti

c',ov VO ]

abluere non fim conatus, me remordet con-

fuit, quod re tam vana difcgnda tantum tem-

poris perdidiffet.

fÍcientia.Bene habet,inquitCardinalis,& verum

V. Cato Uticenfis nunquam fine libro Cu- Val. l. 2

te loqui arbitror, fi de peccatis commiffionis

agitur ; fed fi de peccatis omiffionis examen

riam adire folebat, ut illud temporis , quo Se- - *

natus coit, fabulis non confumeret, otiofus

DEUS inftituat, quid refpondebis ? Heu

non permaneret.

s

me! intulit ille cum àlto fufpirio & lachrymis,

Vl Platonis ea conit

a

fi omiffiones meas appendere voluerit DEUS,

intia fuit in legerido, Idem c.2;

ut moriens Sophronem Poetam Syracufium :

quo ibo?

capiti fuppofitum habuerit.

Bairy in

folitud,

XIII. P. Paulüs Barry narrat, doemonem

Seten

faffum, fi D E U S illi poft diem judicii indul-

$. VIIL,

EP* 490

256.

geret unicum punctulum temporis ad prome-

rendum cclum, facturum fe plus pro D E O,

quam fecerint omnes SanGi. Alius juffus dice-

SIMILITUDINES.

re, quod tormentum fit füunmmum apud

: infe-

Qualitas.

S ht

ros? dixit: jactura temporis.

Cycieus de

XIV. Vir quidam admodum religiofus ,

l. SI

cut unda undam perpetuo propellit ; ita Roterod.

n fimil,

tient, l, T.

qui toto triennio acutiffimos podagrze dolores

dies diem trudit.

h

*8. :

ertulit usque ad obitum, mortuus cuidam vi-

TI. Sicut a currente flumine tantum habes, — |dem;

ifl Pmu

:

quantum hauxis ; ita ex annis femper euntibus

ro fpectabilem fe dedit, dixitque :Si tantillum

nihil

N

Tituluu CXX XIX, Tempus.

397

nihii accipis nïf'i quod in res duraturas colloca-

Paradifo delapfus eft, tot (jecula emenfa volu-

r15

?

ta funt. Ubi funt przeterita tempora ? Sic pau-

Mem. ]l Sieut ciconi

as nemo advenire fentit x,

—

ca, qu:e reftant, utique pertranfibunt. Sitoto

- fed adveniffe; nemo difcedere, fed difcelTife,.

illo tempore viveres, ex quo Adam de paradi-

,eo quod clanculum faciant utrumque ; ità

fo dimiffus eft, usque in hodiernum diem,cer-

tempus juventutis non fentimus advenire, fed

te videres, vitam tuam non fuiffe diuturnam,

adveniffe: tempus fene&utis non fentimus

qus fic avolatfet.Unius autem cujusque homi-

IBEHov,

difcedere , fed difceffiife.

nis vita quanta eft? Adde quantoslibet annos,

: fpe(' þ. 6.

! a i,

duc longilfimam fenectutem , q

ukid eft ? Non-

Ulus temporis.

ne àura eft matutina 2.

x

II. JVobilitas temporis : de qua re&e

Fab, cón,

concio- Enge!glr.'

6 inFeíto

IV. Sicut fartor,quando parum habet pan-

nator quidam hortatur : Cogita de tempore, in Fcfto

S. Cath,

ni ad conficiendam veltem , tunc antequam

quod perdis, quodilli , qui in inferno funt, Nevi

darenttotum mundum , fi haberent, pro eo. **ni-

R,

i

eam fcindat, fedulo metitur per ulnas, & nihil

temere abjicit, fed,. quibus poteft , modis ex-

lL. Jrrevocabilitar: nam , ut re&te Seneca

Serzeea de

tendit; ita, quoniam fcimus, pauculos effe dies

dixit, Nemo annos, nemo tot dies optim

OS t'e- brev. vit,

Mu df

noftros , fedulo eos metiri , nihilque perdere,

ftituet, nemo iterum te tibi reddet. Hinc illac, ,.

fed omnes horas utiliter collocare debemus.

cujusdam lamentatio :

ïs* no 9-

S. Aug, f.

V. Sicut das nummos , & panem emis, aut

ApudDre-

24. de

Damna fleo rerum, fed plus fleo damþ;a die-

rum.

xe:o C. uiïh

vinum,aut sliud quidpiam; fic perde nummos,

vverb. Á

'ut emas tibi quietem, id eft, tempus D E

O&

Rex poterit- rebus

tibi vacandi.-

E

bus,

fuccurrere, nemo die;f*uïif-

Beiclinck,

in theat.

VI. Sicut nemo balfamum vel aliud 1

b

: 1' etiO-e

IV.- Quia tempur n

la þmi?e *eji ver[atili, cui

vérb. eod, lüm unguentum abjicit in cloacarm, vel calceis

fi materiam utilem proterendam, & frumen- Penneq;

é.

à

inunguendis impendit; fic neque tempus abji-

tum, hordeum , aliadve hüjuscemodi fubjece- diflert.

cere , aut rebus inutilibus impendere oportef.

ris, non fine fru&tu eam tibi reftituet ; fin vero "- 1e-

arenam, aut paleam ; & illam corrumpes , &

Anonym. — VIT, Sicutmerito graviter culpandus cen-

feretur cellarius, qui epiftomium dolio non

fru&u , quem alioquin colli

*

L

:

gere poteras , tuaïl

dilizenter applicaret , & pretiofiffimum vinum

incuri

a & vecordia carebis.

V. Quia exempla. agricolarum , vinitorum , $. Bern.

in terram eflluere fineret ; ita non minus re-

|Dio Cif-

prehenfione dignus cenferi debet, qui tempus,

lnfüitorum , Pauperum , tempus fementis, pu- 4€ rPl*

*

1 (ins Inviti

quo nihil eft pretiofius, fine fru&u elabi finit.

tationis, nundinarum, eleemofynz accipien- "

. Adlimiu

dze, tam ftudiofe obfervantium excitare debe-

Idem,

VIIL Sicut Telonarii nullum viatorem

?

tranfire finunt, a quo telonium non exigant,

reni*.

)

$. VUL -

ita neque homo ullum deberet tempus tranfire

finere, a quo non telonium boni operis petat.

j stobgnef

MEDIA.

»596'

IX. Sicut fi pauperi thefaurus regius aperi-

retur , cum facultate eo die, quidquid poffet,

AA eundem jinem.

s Rier. i

T

exportandi, nec momentum is fine exporta-

ep.t l,

tione abire fineret; ità.cum jJam merendi tem-

Ntenüo hona ; hzec enim eft , quze tempus S. Bier.in

n t, 6,VI IO'

pus habeat homo , nullum negligere deberet.

i

€. 5

ep,

I

redimit, nec fine fru&tu abeat, Hinc S.

adxï.?p

h,

Idem.

X. Sicut mercatores nundinarum tempus

Hieronymus ait: Quando tempus in bono

accuratiffime obfervant , ita non minus tem-

confumimus, emimus illud, & proprium faci-

, Bll

A: Il

pus hujus vitze, quod nundinis comparantSS,

mus, quod malitia hominum venditum fuerat;

z-

/. Patres, diligenter obfervari oportet, monente

ficque dies malos in bonos vertimus , & faci-

mus 1ilos non przefentis féculi , fed futuri.

j

69. V. ?* ecclefiafte : Quodcunque facere poteft

À

manus

tua, inftanter operare.

IL, Ordimir, diurm - exa&a — ob[ervatio :, fic

enim fiet, ut a paffionibus non abripiamur ad

,Tl

(

;

.(', 60

$. VIL.

multa ociofa & inutilia opera perpetranda ,

cum animus femper certo operi affixus fit.

J$

MOTIVA.

IL Gratim €9 Glorig diving digna aflimatio:

hzec quippe faciet, ut non minus avide harum

0 flencas

Ad tempur. utiliter collommium.

lucrum quefituri fimus, quam mercatores lu-

i

cro tempox*aligm divitiarum inhiare iïOIBHIXlta

Seneca

'I;B

Revitas temporir : hinc.- Seneca*/; dicere

ep. 49»

folebat: Eo magis indignor, aliquos

$

IX.

ex hoc tempore (quod fufficere,ne ad neceflaria

quidem poteft , etiamfi cuftoditum diligentilfi-

/ASC E TSAI*(C A.

me fuerit) in fupervacua majorem partem ero-

4

$, jac.c.4.

gare. Ejus brevitatem etiam S. Jacobus infi-

LT

Nyprimis noffe debet äeta, Cur 'tantopere S, Bonav,

nuatdicens: Qua ff vita noflra 2 vayor eft ad

afimandum fit tempus ; id quod S. Bonav. in Pfalim.

modicum aypparens , deinceps. exterminabitur, Et

his verbis indicavit : Ecce tempus ,. quo nihi] '18

Rotcrod;

j

S Aug, Confirmans id ipfum 5. Auguftinus : Recole,

pretiofius ; quapropter magnopere penfan-

inPfalm, ait, annos abAdam usque in hodiernum diem,

dum, qualiter difpenfandum, ne fortaffis in-

36

rcurre Scripturas. Heri pene Adamille de

decenter in defe&tibus expendatur. | Kt nota,

$, [j

C as

us

Qqa

quod

R. P. Lohn, bel. Man. Toin. !H.

398

Bibliothggjfz AManualis: Concionatorie

7

quod tempus plangendi , tempus acquirendi;

quit, redimimus , quandó ante 28am vitatn,dife. x4,

& tempus cuftodiendi; quorum primo nihil

quam lafciviendo perdidimus, flendo repara-n. 4

mus; dum enim male agimus, tempus, in

pretiofius poenitenti ; fecundo nihil pretiofis

perficienti , tertio nihil pretiofius pervenienti.

quo bene operari deberemus , amittimus ; fed

Diocn.

Il Noffe debet , quinam fimt. dies mali , de qui-

damnum temporis redimimus, fi ita vitam

— Carth.in bus Zlpoflolus Eph. c.. . dixit : Kedimentes: tem-

commendamüs', ut ea bora, quae olim fa-

eit. loc. us, quomiam dies mali Junt : Nimirum , ut Dio-

cere negleximus , & ea , qu»e nunc facere de-

nyfius Carthufianus interpretatur , dies mali

beinus , faciamus.

Ariftot, 1,

fuut, non quod dies in fe mali fint, fed quia

V. No[fe. debet , mom male impendi tempus ,

2. Rhetor.

mala infunt hominibus in diebus fzculi hu-

cum relaxationi honefle impenditur ; Nimirum

8

jus viventibus; fcriptura enim tempori ea ad-

omnium rerum vicillitudo jucunda eft, tefte ^

Ícribit, quae fiunt in tempore

; quemad-

Ariftotele; quia, quod femper eft idem, in ex-

modum. r. Machab. inducitur: 7idens jjo-

uberantiam tranfit, & praefentem habitum cor-

nathas , quia tempus eum. juvat.

Hinc enim

rumpit- .Hinc & Seneca, inter fe, inquit, ifta Senec,

Salvator, Sufficit, inquit, diei malitia [ua ; & in-

Ícilicet, quies & aCtio mifcenda funt, & quie- Ep. 3.

Genefi Jacob alfe

fcenti agendum , & agenti quiefcendum ; cum

(

ruit : Dter pe?fegiæzationi: Imea

rerum natura delibera , illa dicet tibi , fe diem

muli €9 parvi. -

W. ANofe. de

bet, qüod nu&llumk temþm afti-

feciffe & noctem. Unde. religiofum ex Ordi-

mamdum fit, nifi quod in. borir operibus con[um-

ne Ciftercienfi Robertum nomine, quem ni-

mia animi applicatio rationis ufu dejecerat,

,' - gtuin efl. Hinc Saul duobus duntaxat annis re-

)

ita S,

gnalfe dicitur,quia, licet multis annis regaave-

apud S. Birgittam pro ejus valetudine depre-

Birgitt.

5 G

rit, iliis tamen folis regna!le dicitur, in quibus

cantem condemnat D E U S, hac in medium

N2

$n 16

innocens , & humilis fuiffe perhibetur, ut ait

allata fimilitudine: Unus aliquis ad excolen-

S.Greg

?

in

dam vineam conductus fuit, quae , cum pluri-

xeg. C.

S. Gregorius, qui & addit : lllo. ergo folum

C

13

tempore nos vixiffe gaudeamus, quo iunocen-

mum dierum laborem exigeret, ille lucri ca-

f

ptas cupiditate , totam culturam uno die vo-

ter & humiliter viximus ; nam illa tempora,

! quze in fzeculi vanitate , & fluxa carais vita

luitabfolvere ; ac vimia laboris contentione

F

in morbum incidens, & vineam majori ex par-

Richardi

coafampíimus, quafi perdita minime memo-

I5Srantur., Unde & Richardus Vi&torinus , Me-

teiucultam reliquit, & mercede fraudatus eft;

V;:^t tr.de

Hoc fcilicet damni intulit indifcreta cupiditas:

lior eft, inquit, fene&us morum, quam anno-

diif.facrif.

dm,meritorum quam temporum. Perfecta

ego tamen tuis precibus inclinatus hominem

priftinze fanitati reftituam. Re&te ergo S.Bern. & peg.

eft »tas, ubi perfecta virtus eft. Nec male

;

Poeta :

Sponfze exemplum adducens, Ut potita, in-femm $7. -

S. Ang.

quit, votis anima,aliquatenus tanto ardentiusin Can. -

eivift. 16,

Vive preco

r , fed vive Deo: nafn viVäre

mundo

redeat in idipfum , quanto infructuofius inter-

ad.Püulipo

mififfe meminerit, & iterum fumpto contem-

Wortis opus ; una eft vivere

vita D.

plationis guftu,valentius ad conquireadalucra

foiita alacritate recurrat.

Z

S.l Thom. 1V. Na[fe debet, quomodo. grateritum. tempus

in p ft. sd redime:e. queat.; id quod . praeclare S. Thomas

VI. Noffe debet , quomo

do ejurmodi tempusPtato La

Ecd

Epa. '5.' c.,

oítendit, dicens: Contingit quandoque, quod

utiliter ufurpari queat ; fcilicet ut, quemadimo-d. republ.

aiiquis per imagnum tempus vitze vivit in pec-

dum Plato monuit, medicin?e loco adhibea-C 4*

2

tur. Medicina fumitur in remedium reftitaen-

cato, & hoc eft tempus perditum : fed quo-

modo redimet, cum homo non fufficiat ad de-

dze fanitatis per labores debilitate, ut nimi-

hita perfolvenda ? refpondeo : diceadum elt,

rum priftinis recuperatis viribus rurfum opera-

S Hier.in

quod tanto magis debet vacare operibus bonis,

ri poífimus ; ita fiatin hone't'is recrcationibus,

ep adPau-

lin.

quanto prius inftitit malis, Nam, ut S. Hiero-

omnesque, qui virtutem amant, femperque fe

nymasaitfübitus calorlongum teporem vin-

fatigare conantnr, cogitent neceffe eft; etenim

cit. Hinc cum quondam S, Gertrudis peteret

Spiritus quidem promptur efl, caro autem infirmas

aDEO & Sponfo fuo Chrifto, ut peccato-

ut igitur in curfu perfectionis perfeverare, ten-

rum fuorum & defettuum non recordaretur

tationibusque refiftere, ac majori conatuin

Tn(in. 1. 4.

amplius, rapta eft a Chriftoin ceelum , & cum

fervitio proficere valeant , refocillatione opus

c. 380

vefte laciniis & centonibus confuta coram Pa-

eft. Verum illud quoque obfervandum , quod,

tre coelefti apparuit; ubi, quamprimum Chri-

quemadmodum medicina nociva effet , nifi

ftus pro ea peroravit, & pretium vitze ac fan-

potio fumenda fit limitata & moderata juxta

