ratione degebat, folitus tamen erat dicere

5190

tura fuis, quare hoc faceret , refpondebat :

Nonlegiftis: Quia intomut de celo Dominus ,

Deo: Domine , noli mihi fidere , quia. ego

te tradam, & prodam.

& Altijfumur dedit: vocem [uum. — Mifit, [agittas

[uas ,

€9 diffipavit eos : fulgura multiplicavit,

XVI. S.Hieronymus dicebat :

,Ego peccato- S.Hïeroä

€9 conturbavit eos ?

rum fordibus inquinatus , diebus ac noctibus epift. 5, -

Movet enim. aera Domi-

Aaas3

ope-

374

l

Bibliothece quualis Concionalorid

operior cum timore reddere noviffimum qua-

ÜUtülitas.

drantem, & quod mihi dicatur: Hieronyme ,

veni foras;

ji.

XXII. Timuerunt obftetrices Dominum , & Exod. 1;|

fcrit

To. Rho. Vl.

XVIL Andream Avellinum C. R. Theati-

ideo illis domum :edificavit, ( id eft, benedi- v.21«

$.

^C5 -.nuny fenio, ac magnarum virtutum experi-

&ionem in temporalibus dedit. )

mentis nobilem , fublimis hic timor adeo cor-

XXIIL Timens Deum Diaconus cum exu- Spec. Ex-

dift,

ripuerat , ut omnia etiam tuüta verentem do-

lare potius mallet , quam Évangelium in pec- empl.

meltici admirarentur.

Nam fpius in die

cato mortali legendo, Regis mandato pare-4 949

humanze confuetudinis labeculas , quse fan-

re, revocatur mox a Rege , & promilffio-

€is etiam viris afperguntur , plurimis prolu-

nem proxime vacantis Epiícopatus

tus lacrymis abluebat, vereri fe dicens , ne

meretur.

: accipere |

divino judicio, in quo nihil diffimulari poteft,

fatis mundus fifteretur,. & quod timentium

: Dignitän

argumentum effe confuevit, vel adolefcen-

tiores interrogare non dubitabat ,. fperarent-

XXIV. Judith erat vidua famofiffima, quià Judith. $.

ne , fibi olim bene beateque füturum ? Agno-

Sirt

timebat Deum valde, nec erat, qui loque- "V. &

hxmc

fceres Apoftoli difcipulum , non fine. timore

retur de ea verbum maluin.

&T

falutem operantem ; & certe quo ditior eft

navis, eo acrior navarchum timor excitare

U5 Ut

confuevit.

Cs

i|bd. n.4.. XVIIL. Cum joannes a $. "Facuhdo f2e-

'EXEMPLA.DOMESTICA

ieol

/

pius in die peccata füa . confiteretur , movit

Ignatius , cum fratrem fegnifer laboran-f?

iB,in Vits

infueti moris religiofa diligentia Joannis col-

l$,

tem interrogaffet, cui opus illud faceret?

ful- 31«

legas , ut de illo publice Petrum in conventu

& ille, Deo, refpondiffet ; graviter illum in-

quererentur , factique rationem repofcerent.

crepuit , dicens : fi homini id faceres, tole-

Ad eas voces humi abjectus Joannes: Vos ve-

rabilior foret negligentia , nunc vero cum

ro Patres, mihi parcite,inquit; morimur im-

propter Deum id facere te fatearis, gravi fa-

provifi, & nulla non hora mors ante oculos

ne poena dignus es , ut qui minus ejus con-

A

eft; & quis noftrum novit, odione fummi

fpettum , quam hominis ,. vereraris.

liL

Principis, an amore, fit dignus ? Ego qui-

Il S. Francifcus Borgia ad omnia pavidus,

Vit.l4

&f

dem f»epius in die peccata eluo ,

C. 4

quia üngu—

dicere folebat: Judicia Dei videntis & viven-

G

lis horis fzepius pecco.

tis quantum a mortàli judicio difcrepant ! ti-

À

.

Ibid- n. 5'.

XIX. Alexander Luzagus: nobilis Brixia-

meat itaque, qui fapit.

muscum füb ipfa coena fübvereri coepilfet ,

TIL. P.Ludovicus de Ponte confid

erans illud vVit.l,"a.c.,l

-

*

ne lethali fe nexu obftrinxiffet, hzefit primulm,

fponfze de fponfo prolatum elogium , quo to-

mox zeftuantis ab illa fufpicione animi agi-

tum defiderdbilem dixit, non poterat commo-

yil

tationem non ferens, proripit fe &celeriter

veri timore poenarnm ( quod enim in eo vide-

e convivio , ad vicini: Curionem advolat ,

tur amarum ac terribile , ut eft juftitia vindex,

tam eft amabile, quam fua bonitas) fed eo fo-

ejusque fuper ea cogitatione fententiam rogat,

opem, fiopus foret,imploraturus. Senfit pru-

lo, ne Deus ipfum deferat , unde fæpek*folebat

dens facerdos,hominem longe ab ea contagio-

dicere: Noh me derelinquas usque quaque.-

"

Hift Soc;;

ne abeffe, juffumque de divina clementia bene

IV. Vallifoleti anno 1545. inftar miraculi

fperare, lerenato animo tranquillum rémifit

habebatür , quod P.Faber, & P. Araozius cum

.Iil5.

Di«

ad fuos. Rideant Alexandri timoresf, qui icto

omnl genere fexuque promifcuo verfarentur

n,63.»

cum inferis federe , veluti putrida cadavera,

innoxii. Neé dubitavit Melchior Canusin me-

^ wel altas plagas.non fentiunt. Sana corpora

dia cária jocàri , dicere, Patres Societatis Je-

minim3e-mordent punctiunculae, - -

fu herbam habere; qus» vim habeat interi-

menda libidinis, Ea vox cum fenfim fparfa

Ibidinio. — XX. S. Petrum Alcantafanum, Cum vöx

& vità jam deficerent , nondum faluberrimus

ad Regis aures perveniffet, ille Joannem de

Zuniga magiftrum morum ad fatres mifit, in-

hic timor deferebat ; Eo monitore frequens

inter fuprema ea illi vox : amplius lava me Do-

quifiturum de herba, cui P. Araozius refpon-

dit, omnino fe habere talem herbam, quze non

mine. .Quin algentem cilicio cum adduca ve-

modo centrà libidineni, fed etiam contra alia

, fte operire paulum vellet fratrüm unus , ad-

li

dens , fineret fe foveri, ipfe animo minime

vitia , praefentiffimum fit remedium, eam au-

tem corhuniter timorem Dei nuncupari. Re-

infra&o : Sine, inquit, fili , fine me : ad-

huc certandum eft ; nondum extra i&um. fu-

tulit Zuniga hoc refponfum Regi, totaqueid

D

aula cum approbatione audivit.

mus ; quid arma ponamus?

'JV.'P-. Robertus Bellarminus , cum audiffet

Vit, €.36

f

Nece[fitas,

magnum quemdam virum, morti propinquurà

ita de fua falute fecurum difcedere, ut omni-

Tixeoph;

XX S.- Pomem Abbas de S.Arfenifo dice-

Bern. de

bus diceret, bono animo effent, fe falvum fo-

bat: Beatus es Arfeni , quod tantopere in

re ; extimuit, diabolicam fraudem videns ,

d

perfev.l

hac vita planxeris; qui enim hic non plan-

A S- C,2»

nec icoinifit , quin morituro confeítim occur-

reret, faluti ejus profpiceret, ac nimiam illam

xerit , ibi, ibd fero , lugeþit-.

fecu-:

j

Titulus. CXLII. Timor Déá,

375

fecuutatem menü eximeret ,

tunoremgue

ftea fponfa, & uxor Ifaac ; ; ita Deus fzepe mit-

tt timorem fervilem velut alterum Eliezer

Ed t

perfuaderet.

V.

Wibl

& VL P. Antonius de Padilla , cum in fuprea

( qui idem fignificat ac Dei adjutorium ) ad

fcupt.

inter

Soc,

mo agone anxius Deum formidaret; & qui-

tractandum . matr rimonium

Vll tutem

dam fcifcitaretur ,

an forte peccan morta-

amoris divini & animam ; fi tamen anima.

h Is.

ml df

lis fcrupulus 1pfum angeret ,

ESU bone,

venitfub ductu timoris ,

non id fit ex eo,

refpondit ,

quid hoc mon&n? Rehgwius ;

40X "

quod illa velit ei nubere, nam fimul atque

« ethale crimen!

obvium habet amorem , ei ftatim fe unit, &

deferit timorem , qui tamen manet cum 1pfa

$. VII

ut ferviat data occafione amori & ammæ

amorofe ,

ficut Eliezer domum reverfus in

Dd

SIMILITUDINES

obfequus 1faac & Rebeccz manfit.

VHIL Sicut videmus per fetam introduci S. Auguft,

lmum quando aliquid fuitur,

fetaque prius tt. 9»'5 eps

Jadith

Qualitas,

intrat, fed nifiexeat, non. faccedlt linum ; fic 15 Joan,

V.d

S&egor.

cut in via feculi timor debilitatem , ità

QID mor.

Lgi

timor primo occupat mentem, non autem ibi

in yia Dei timor fortitadinem gignit ;

remanet, quia ideo intravit, ut mrroduceret

€.13.

- &ficut in via fzeculi audacia fortitudinem ,

cha ritatem.

áta in via Dei audacia debilitatem pamtb

—]X. Sicut vuluera, que carpau acmduwt erlmck.

medicinam non fentiunt, dum adhuc q:aahfia in fe'to

Caffian, I.

lL Sicut crucifixus non pro animi füi vo-

funt ; fecus Vero ,

fi purgata fünt ;

ita anima 59 fle..

h m.;.

bt vit

4.Coll.35to membra fua movendi habet poteftatem ;

Dei tubunal & 1 t1m0 'em non fünuï dunr ad-^

ita & nos voluntate$ nofítras ac defideria

huc peccatis fuis obvoluta eit; fe;:as vero ,

Jiat.

non fecundum id,

quod fuave eft, & de-

fi .ab iis purgata ,

fanari. lnf'lpja'c

le&at ad prefens , fed fecundum lege*n Do-

X. Sicut ad con&rueuaam fornicem prius

mini, quod nosilla conftrinxerit ,

applica-

ligneus quidam fornix conítruitur, cui la-

re debemus;

fic enim vefte dicere pofï'umus,

dum firuitur ,

mnltatur

pideus ,

quique

[

quod crux no&m timor Domini fit.

hoc exfcru&o fubaucatuf ; ita ad chantatls

& ea con-v

fr.deSales -

Ill Sicut Matronx , dum adhuc in ope-

ere&ionem timor, fuppeditatur ,

L1r.de re laborant,

fi alia res facienda occurat ,

fummata foras mlttltar.,

Vl 104.

Gb

amore

non omnino acum deponunt, fed tel» vel

XI. Sicut filius füper omnia timet mfenfam S.Benav-

€, I7.

cuffino infixam relinquunt; ita divina.pro-

patris , etmmü pater non intenderet eum per- in| Dizr,

videntia,d'im opus praetexatum amoris divini

cutere; fic, qui habet timorem Domnn filia- faluc. tit,

lem, mücar.-bom filii timet, & cavet offenfam 6€. d.

Vitha

in nobis operatur, femper timorem Dei pectori.

infixum relinquit ,

ut fuo tempore ita ufui

Patus coeleftis , etiamf ex

offenfa illa. nihil

6&9-

mali deberet fibiaccidere. De hoc etiam ti-

effe poffit.

bid. 16.

IV. Sicut Vngmes opera Phrygia facien-

more dicitur in P. Z?mor Domim Jautiur per-

fed

tes acum panno infixam non habent ,

anünet dn fæculzzm Jaculi.. ite timor a- fanctis

er illam fil

a traducunt in pannum ;

1ta

Dottoribus vocatur caftus timor.

Sine. hoc

b

eus utitur quidem fervili aut mercenario

timore verecundiz nihil rectum effe potcnt i

timote ad charitatem introducendam, ubi ta-

nihil honeftum ,

-ut dicit Tullius.

-

men hzec introduGa fuerit

expellit ,. & re-

XII. Sicut demm lla, ne panem otiofa come- S, Frmc

Hln Soco

movet illum timorem.

dat, inftar mulieris comendato a Saloi inone , 5alefins

le5

ibld.c.n

V. Sicut naut»? , dum, e portu folvunt ,

femper efi intenta labori fuo,tclam acu piagit, , apudMans

DA

flante Favonio, non ideo omittunt accipere

inducendoque diverfi coloris fila ferica, auram ""* 6'10-4-

i

-

yudentes & anchoras

qu tempore tempe—a

argentumque, varios intexit flores ,totamque

üatls funt neceffarice ;

ita & fervus Del,

hoc opus perfimt ác pehorät, ablcu:nquu fila

cet magna fruatur qmete & fuavitate amo-

ferica, vel aurum aut at gentum innectere co-

ris, nunquam tamen debet effe fine judicio-

gitat ; Aft acum tele non infig

t, ut ubi maz

rum divinorum metu, fed hunc femper apud

neat femper hzerens ,fed ut in tl oducat dunta-

Y

fe habere. debet ,

ut Lentationum Huähbus

xat aut fila ferica, aut argentea,vel aurea, poft

Ad

infurgentibus eo uti poffit.

quorum zutmduähqnem acus extrahitur.

eundem ,

cum divina bomtas varias animoe

VI. Sicut juvenes incipientes e(jiuutar*c9 fi

Ibid.c 18.

noftrae Vntütes inferere . eamque fpeciali fan-

equus, altius nonnihil faitet genua conttrin-

&i fuiamoris auro contexere intendit , adhi-

bet acum timoris fexvxhs

gunt, &. ambabus. manibus li.phlppmm ape

qua puumt COY da

pr ehendunr

aít.ubi melius fuerunt exerci-

noftra, at non femper ibi remaaet

l'l'lZ ü Unm

tati, firmiter in fuo fitu manent; ita Tiro-

gientie timor I)omzm quia timor locum præ-

nes in fervitio Dei inter diaboli infültus ti-

parat charitati (fi pof"* prefatam fimilitadinem

Vltl

morem fervilem aut mercenarium adhibent,

exponit S. Augufünus ) cum autem coeperit

erfe&i vero.absque eoin divino fervitio ma-

charitas habitate, pellitur timor,

qu1 e;. pï B-

nent imm obllesb

paravitlocum, quantum enim illa crefcit , ille

Ibld 0017

VIL Sicut Rebecca ab Ehezer ad domum

decrefcit ; & quantum illa fit interior, timor

-Abrahz du&a ,

fimul atque obvium habuit

pellitur foras. Mawr charitas, minor timor ;

Ifaacum, Eliezer der eliquit ,

& cum in con-

minor charitas, major timor ; fi autem nunus

clave Sarze introduda eft , manfit femper po-

timor , non eft, qui intret chantasb

!

ecef

L

Y

É

3190

Bubliothecee Manuali& Conciomtoriæ

f, Bot

Neceffitas.

omnium deli&orum ; fic timor Domini . eft

En Dla

radix & cuftos omnium bonorüm,

tit.b.

Idem lib.

XXIIL Sicut quercus altis defixa. radici- Beirl.

Xil. äicuif tion femper acus opefi perfe&o

ita them.3. i

| $.desmoO-&- comp]eto infixa relinqui folet , nifi quan-

bus, nullis ventorum procellis fternitur ;

!repw?.

animam in timore divino folidatam. null

us fCRo Pü—-

riücat-

c. 17.

do operans ob urgentia aliqua negotia ab

i

tentationum turbo. concutiet.

lien

opere f«

ed

i

vertere cogatur, tunc enim acum

operi ,

quod habet prze manibus, finit inhze-

XXIV. Sicut procellarum furorem & in-S,Chryf.

fultus Nauclerus fua peritia frangit ,

& elu- him. de

rere, & abit; Eodem miodo, quando Deus

nobis intexit virtutes, praecipue vero fanctunr

dit ; ita timor Dei omnem tentationum tem-

2?: An-

*

füuum amorem , imprimendo. illum cordi no-

peftatem fua virtute fup

V

erat.

XXV. Sicut lignum , cui carbones igniti B. Anton;

ítro, ibidem relinquit timorem fervilem &

mercenarium , quousque in .mobis perficiat

fupponuntur , fenfim ab iis. con

fumitur; itaP-4.tit-14.

c.[!g

homo carnalis paulatim deftruitur, fi timor

charitatem , qua perfe&a acum pungentem

tollit,ficquein hac vita, in qua nunquam

Dei in eadem mente cum illo conjungatur.

$, C

charitas adeo perfe&a erit, ut ab omni peri-

ho, 53

XXVL Sicut in domo, ftante milite fem- S.Chryf.

Jou,

culo exiftat libera, femperjindigemus timore.

non alius ho, .5.

per armato , non latro, non fur ,

S.ChryG — X]V. Sicut equi indomiti multa inc*urfefeh.t

quis talià mala patrantium apparere pro

pius Pop. An-

t1o9ci.,

hom. 2. ad

detinen-

pracipitia, & nos fecum przecipitarent , -nifi

audebit; fic & metu animas noítras

pop

freno .coercerentur ; eodem proportionali

te , illiberalium perturbationum nulla facile

furrepit, fed omnes fugiunt, & pelluntur,

-

iodo afferere poffumus , quod in curfu vitze

noftrze adeo diflicilis & laboriofze omni paffu

(

timoris imperio undique exattoe.

laberemur , nifi timoris fraenum dirigeret

XXVIL Sicut Molis coluber /Egypti

acorum Salian., de

/ pro

.

r mor in, .

ac repri

meret effraenem eq

i

uum aPpetitusno-

/Magorum ferpentes devoravit ; ita timo

l.

ftri fenfitivi.

!

Dei omnem alium timorem abfumit.

Gnti

XXVIIL Sicut igni , quandocunqu

e

ferrum S.Chryf.

dutt

S.Bonav.

.. XV. Sicut in Ca

pitulo ihcrepatur,- & reco-

fe&um , inPfa.xo7.

atf

l.

€,

enofcitur , & punitur culpa; ita in hoc capi-

ceperit contortum, vel rubigine con

tulo timoris Dei corriguntur peccata, quia, ut

clarum reddit ac pulchrum , ferruginem ab-

T'imor Domini odit malum ; &

ftergens, & , quod in eo erat pervérfum

dicitur in Prov.

ficut religio nu

lla effet , fi corre&io Capituli

inflexum ; perfe&iffime corrigit ; ita Dei ti-

inCapitulo cordis non ef-

nior velexiguo tempore facit omnia.

deficeret; fic,fi timor

fo eft affluentia amoe-

Dionyf.

|. fet , totum veritatis zedificium deperifet..

| XXIX. Sicut in paradi

Farthuf.

nitatis , & miri decoris arborum , & herba-

rum , fluminum & gemmarum ;

fic timori fi- 2

cc

l.

aM

S.fraüc. — XVI Sicut Naucleri , dum fecundo Ventxc]),

Saleüus & aura propitia e portu , foluto fune , rece-

iali annexae funt virtutes , & dona , fru&tus

lu c.

dunt,non oblivifcuntur funium , anchorz,alio-

& beatitudines, confolationes ac merita.

Hínc Ecclefiaft. c. 4o. dicitur: Timor Domini

rumque,quibus tempeltatis tempore indigent;

$. i

Itaanima, quantumvis divini amoris fudo

ficut. paradi[us. benedi&lionis.

,

e

fer

ate potiatur ,

XXX. Sicut qui habent corpori

s membra S-Baü-ïua

Pt

gaudeat , confcientizeque ferenit

M. :n Plal;

non propterea tamen oblivifei,. & ab animo

clavis transfixa, ad a&ionem quamlibet im-

93-

menteque fua eliminare debet timorem divini

mobilia retinent ; fic ii quorum animant oc-

cupavit Dei timor, omnem prorfus impor-

judicii;mortis, & inferni,ut vehementioris ten-

tationis tempore fe defendere ac tueri poffit.

tunam peccati & obftreperam occafionem

XVIL Sicut fundamentum eft principium

vitant.

Lyra&us

is Iiönx defu-

HugoCars

in C. X

domus intrinfecum ; ita fimiliter Domini ti-

*

XXXI. Sicut principium arbor

dino apud

$0

Eccl.

mor eft principilum intri

mitur a frondibus, a fructibus, a ramis, a

Manfi difc;

zedificationis.

nfecum fpiritualis

trunco ; fed a radice, quze degit füb terra , yo, n, s.

hü.lg

m

Gran, in

XVIl. Sicut navis

fine faburra fecura non

nec videtur ; eadem proportione dicere pof-

Duce pec.eft , fed a quovis vento non fine periculo pro-

fumus in hac myftica arbore , nimirum ho-

f- 4'87'

elitur-; ita & anima periclitatur , quze

mine, qnidquid boni producitur & confpici-

$K

Íaburram feu onus divini timoris non habet.

tur, cum. videlicet flores odoramur multo-

XIX. Sicut ignis in carbone , nifi cinere te-

rorum bonornm propofitorum, cum multorum

ü f

Fab, conc.

7. inDom. gatur , brevi extinguitur ;

jta San&itas & Ju-

Qp

erum virtutis guftamus fruCtus, cum trun-

18. poft. fritia absque timore Dei cito evanefcunt.

ci. admiramur foliditatem ,

id eft, rectitudi-

Pent.

nem & ftabilitatem in bono , totum hoc effe

S.Gregor

XX. Sicut majoribus & ditioribus navi-

1. 6, mor,

'"bus majori anchora opus eft; ita, quo ju-

effe&um timoris Dei , qui veluti originale

principum in quodcunque , quod agimus,

c/. 14-0

itiot homo eft , eo majore timor

e eget

i

opus bonum , fuum transfundit vigorem.

Cornelfug

Uhilitas.

XXXII. Sicut agricolae, dum arborem ex-

a Lapide

colere volunt, excolunt ejus radicem fterco-

in c. E.

S. Climac, XXL Sicut folis radius per forameh il-

rando: & irrigando ; ex radice enim pendet to-

Eccl,

lg,

quidquid in domo eft , illuftrat, ita

ta atboris fertilitas ; ità pariter fi fapientiam

Y, 2

gr. 2$. - ]apfus ,

—

pud Gran. ,& ve]

minima videantur ; ita Dei timor

omnemque virtutem vis excolere & augere ,

£683- um difcretione natus in corde, omniaejus

excole & auge timorem Domini , hic tibi da-

G

Vi

S. Bern.

peccata. prodit.

bit omnem fertilitatem yfpiritualem.

in ferm.

XX. Sicut

f

ecuritaä

vel defidia eft caufa

a

XXXIH.

(

T. i;fulul- CXLIT Z nnore DEIT.

377

| S. Bonav,

XXXIIL Sicut thefautus , uni eft res pre-

1f. ZA guitar: Uti iþ.þ'fe Chri&üs inünüavit,þfï&ïfh-fäi

- inDizet,

tiofa , facit hominem femper folicitum de cu-

dicens : Nolite timere eos , qui occidunt cor- ** 28

?i

ï-itb -6- C- IQ

Ítodia ; fic timor Dei de fe & de virtu

tib us

Pua

femper eft folicitus, & de Dei gratia, cum

. pus , & animam, nonautem poffünt occidere ;

. fed potius timete eum , qui poteft & animam

habetur ; de perdita , ut recuperetur; de re-

& corpis perdere in gehennam.

N

cuperata, uta recidivo coníervetur.

YX

AL Utlitas: De hoc enim vere dixi

t 5; t Tim, 4,

de

.Id'e"m.

XXXIV. Sicut nautee videntes naufragium

Paulus: Corporalis exercitatio ad modicum ": 9*

än-

imminere , merces , quie in navi funt , pro-

utilis eft: pietas autem ( fen , ut aliqui intet-

Jiciunt in mare , ut evadant periculum nau-

, pretantur , timor Dei ) ad omnia utilis eft ,

'fOB.'L

fragi; fic timor Domini bona temporalia

promifhonem habens

facit abjicere , ut poílit ab zeterno naufragio

& in futuro.

;Vitæ, quæ nunc eft ,

| .

l

liberari, & propterea dicebat Job :. Seper

1'V.,;, Iignitas Q;u

am brevi , fed pg"*ücïam à ïïce!.x I4.

quafi Fumentes [uper. me. flu&us tinui. Deum ,| €9

DN

elogio Salomon indicavit ,

dum . dixit: V-—U*l?-

$. Chryf.

pondus ejus ferre mon potui.

Deum time, & mandata ejus obferva ; hoc

AXXV. Sicut quercus altius demiffis

vradi'-

y

ho. 53. ip

eít enim omnis homo; adeoque ,. ut re&te S

Oa

cibus nullius venti viribus fternitur ; ita ani-

Bernardus concludit , absque hoc nihil eft

Át-

mam divino confixam timore nullus tentatio-

homo, cum hic folus filiorum Dei fit pro-

num ventus evellet ; clavis enim affixum effe

prius,, & hominem in fupremo fuo (iue

amplius eft, quam radicatum effe; idcircoin-

conftituat,

[

quit Propheta

Conjige timore tuo carnes meay ;

V. gucunditas : tum quia Deus vo

lunfat'emþfï 1144» a

ita & tu conli

gere, quafi clavo quodam , &

timentium fe faciet: tum quia timenti Do- " 19

adhæreas.ï

minum non occurrent mala : tum quia timen-

:

.'de

- ZEquitas,

ti Dominum bene erit in extremis : tum quia

. timor Domini ficut paradifus benedi&tionis,

Y

Granat.in

.

. ut fupra S. 2. ex S.

l

1

duce pec-

XVXXVL 'Sicut, fïiinäximus exerci&u.s effet

batum eft.

f

.fcripturæ te&imghüs pro-

]

31270

in campo , & ornibus effet divinitus revela-

Cat, f 53.

:

VI. Securitat : Nam , qui timet Deum , ni- Eccl. 34«

tum, cafurum paulo poft fulmen, & majorem

d- Y- 16

partem percuffurum , merito gravis omnes

hil trepidabit , nec contriftabit juftum , qui

^ Prov, I2.

!

- quid ei acciderit, uti ipfe etiam Deus p

er

metus incefferet ; ita cum revelatum fit , om-

V:. Z2Í»

neés peccatores fülmine ultim?e fententize fe-

:

Maiam promifit, dicens : Servus meus es tu,

tiendos effe ;

?

netimeas, quia ego füm , nempe qui te pro-

& nemo fciat, an odio vel amo-

t

re dignus fit, 2equum eft

; teget, ideoque velut virum fecundum cor

Is

, ut omnem fngtg—

meum oleo fancto meo inungam , manu

mena aux

rem timorem concipiant.

[

lliabor, & brachio meo conforta-

bo.

Digiitas,

gina Aizgeldrmäz : de jqula;i fie di,fgurx*it S L;uQ.

5. Laurentius Juftinianus : Si Angelis peccan- Jattin. r

S. Ambr, XXXVU. Sicut i.»fimülacmmkfnajofem* ha-

j

fer. 5.ih bet gratiam , fi in bafi ftatuitur à

ftandoque

tibus Deus non pepercit, fed rudentibus infer- 4- *€ti-

moreDeif

Ei.rr8.

nidetractos in tartarum tradidit cruciandes,

]Pl&L'

accipit. firmitatem ; ita & virtus majorem for-

i

i

titür dignitatem

n judicium refervari ; & qui non. fervaverunt

,fi timori Dei velut ürmüü—

-

fuum principatum , fed dereliquerunt fuum

-/,

/

m þaü inüftat.

domiciium, in judicium magni diei, vin-

€ulis zeternis fub caligine refervavit; quanto

Jucundi fas. :

D

Wi

magis, qui habitant domos luteas , & terre-

:

num bhabent fundamentum , confumentur

pud

S Chryf, XXXVIIL Sicutin mare decidensimilnen-

d

ho.18. adfum fcintilla exigua facile extinguitur ; fic

velut a tinea, fi mandata Dei przeterierint. )

L

pop.

VHE.. Confideratio mifericordie DEI ( at S

Idem,

quantacunque Deum timenti. illidantur , ve-

lutiin vaftum ltitize pela

Laurentius Juftinianus fuadet) quam nobis

gus incidentia ex-

exhibet in przefenti , quze eftjudicium magni-

tinguuntur , & perduntur.-

S.Bonav, XXXIX. Sicut ebrietas corporalis a

Llfeft

tudinis juftitize , quam exhibebit in futuro.

Lento enim gradu ad vindi&am íui divina

in Pf 9. officium membrorum , ufüm fenfuum ; fic

, procedit ira, tarditatemque fupplicii cum gra-

ebrietas fpiritualis : unde cowfige timore tuo

£ürnes iear , ut fenfus me

. vitate compenfat, Altiffimus enim patiens eft

i non habgant pote-

redditor. Patiens redditor dicitar, quia, quos

fatem , nifi ad Deum.

diu , ut convertantur , tolerat, non conver-

fos durius damnat; & quanto diutius ex-

$. VIII.

fpe&dat, ut emendentur, tanto

- cabit , fi neglexerint.

graviusv judi-

J

MOTIVA

y

"]

ii

h

I

Ecc'. c. IQI. *

IX. Confideratio fac

ilitatis gereundi fpiritualz';'

Idem,

N

Ecefjätaf : Timor Domini ehim*te&e Säa

e

v

1

ter €9 corporaliter ; quod quotidie 1n multis

— — lomone, expellit peccatum : Nam qu

cernitur.

Unde nimium prsceps eft, qui

fine timore eft, quis poteft juftificari ? Hinc

tranfire contendit , ubi ACOnfpexerit alium ce-

Gen.20. & Abraham ad Abimelech dixit: Cogitavi

cidiffe ; & vehementer effrzenis eft , cui

V. II

mecum, dicens : forfitan non eft tinior Dei

lynon

inloco ifto , & interficient me.

incutitur timor de|[alieno cafu.

Bbb

/X ^5 Cïi o

R.'*P. Lohn, bel. Aan. XT om, ITI.

378

A Bibliothecee Manua!i:l XComiqnaioriæ.-

Idem.

X. Criminoforum homimum timor ; de quo

IlI. Coguitio DEI : Si enim column:e coeli fob, 26,

fic idem Santtus loquitur: Si tamen timet a-

contremiícunt , & pavent, ad nutum ejus ; & v. r1.

liquis criminofus, qui fcit, fe reum effe unius

ut S. Gregorius loquitur , ipfe virtutes cocle-l 17.mors

criminis , cum eft in confpectu unius terreni

ftium, quze fine ceifatione Deum confpiciunt,

sf

Principis, quantum timere debet, qui multo-

in ipfa coftemplatione contremifcunt ; quan-

02

rum fe reum eífe cognofcit deli&orum , de

to magis homo p

eccatis undique involutus

ii

trepidabit ?

examine Regis z:terni ? Etfi tanta cura per-

N

timefcitur judicium pulveris , qua intentione

V. .Cognitio.

fui : Nam fi ignoras te , inquit Serm.36. :

recte S, Bervardus, non habebis timorem Dei .

cogitandum , & qua diligentia formidgndum

eft judicium tante Majeftatis ?

in te. Et alibi : Ergo tenetis memoria, nemi-

;Manfi dï['c

XL . Timor inferni : Nam Aphorifmus medi-

nem absque fui cognitione falvari: de qua ni-

5.1]. 9.

cinze eft ; Ignis igni remedio eft ; ne ergo ze-

mirum Mater falutis humilitas oritur , & ti-

ternis cruciemur, & ardeamus inferni flam-

mor Domini , qui & ipfe , ficut initium eft fa-

mis, ünicum illud adhibendum eft remedium,

pientize , ita & falutis. Nam quomodo non

vere humiliabitur, ( & timebit, ) in hac co-

nimirum , ut illas timeamus , quämdiuï */vivi-

x

mus. .

gnitione fui anima , cum fe perceperit o-

;(deiix n.1o

N d

mor vita longiffung : cum in omnibus

neratam peccatis , molehujus mortaàlis corpo-

risaggravatam, carnalium defideriorum fzece

ante aCtis feculis experientia. docuerit, eos

diutius vixiffe fanos, & incolumes ad ultimam

infettam, czecam , curvam , implacatam mul-

tis erroribus , expofitam mille periculis ? -

]

4

-

usque fenectutem , qu

3

iDeo/ 'm fancto tiïnqre

hcma,s

- fervierunt,

. jjudicia DEI occulta & admiranda in An-T

d

Kemp.1.2

gelos €9 homines lapfos. frequenter pouderare ; fi

C- I4bä. I.

^

N

$. IX.

enim ccli non füerunt mundi in confpe&u

G

W

ejus, fi in Angelis reperit pravitatem , dé ho-

ol

65

5

M E DIA.

minibus quid fiet ? maxime cum, ut S. Gfeg. ApudFab,

ait, pleramque in confpectu fordeat seterni Ju- conc. in

S. Chfy& L

dicis , quod in intentione fulget operantis. Et

OIn,.IS,

T

[

tom.4.ho,

:

R;Bfg*niia DEI ob orïü!o,c;habimx; fic 5.

poft Pent.

y. f

29

Chry'oftomus fuafit , dicens: Q'a ra-

S.Augultinus : Vze etiam laudabili vitze homi-

l. 9, conf,

1870

8. ad Pni-

tione hic in nobis excitabitur timor ? Si illud

num, fi remota mifericordia difcutias eam!

c. 12.

hpp.

N

in animo habuerimus , ubique adeffe Deum ,

Ut adeo merito füpradi&us Afceta exclama- Thomas

omnia audire , omnia videre , non ea folum ,

rit : Intonas fuper me judicia tua , Domine , Kemp.l.c,

E

quae fiunt ac dicuntur, fed etiam quzecunq; in

& timore ac trþmore concutis omnia offa

cordibus & récelfu mentis latent.Quod con'r-

Imnea.

VL AMeditatio

S, Thom,mans S. Thomas Villan. Solo, inquit, homi-

.novifþmamm ; ita enim kcde- Bedl. T

V. 406

Vilao.fer.num timore multi arcentur a malis ; fi non

fiafticus fiiafit, dicens: In omnibus operibus

;

'dfa'iïkur'iäc.efï*et ]Judex,, quot mala fierent ? O hominum

*

*

tuis memorare noviffima tua , & in 2eternum

ftultiifime, ümes alium hominem fui fimilem,

non péccabis. Certe huic confiderationi negle- Deut. 32;

Qw ipf. eus populi füi peccata adfícripfit ,

V. 49,

qui forte nefcit peccatum tuum, aut fi fciverit,

poteris fagere eum, aut decipere, vel placare;

dum dixit: Gens absque confilio eft , & fine

& totuin, quod poteft facere , eft auferre a te

prudentia : Utinam faperent, & intelligerent,

$]

vitam temporalem, quam aliquando reli&urus

acnoviffima providerent.Hinc recte S.Bernar- S. 28. in

es, & non times Deum , qui totum, quod agis,

dus : Filioli mei, exclamat , memoremur haec illud. Job.-

Infex. tris

videt ; neque potes ab eo fugere, vel decipere

noviffima noftra, ne peccemus : nam & per

Y,^b. $.

eum, qui quotidie poteft tibi reddere mille re-

ignem robis tranfeundum eft, & uniuscujus-

u/l.. .

'Con;!bln

tributiones , & poftea infernum ? Et Boetius

que opus , quale fit, ignis probabit. Ibi enim

inquit, magnam nobis , fi diffimulare noli-

aurum noftrum vertetur in fcoriam : ibi denu-

.mus, neceílitatem indi&ctam effe probitatis ,

dabitur univerfa impuritas ; ibi veritas ipfa

cum ante oculos agimus Judicis cuntta cer-

accepto tempore , quod. nobis interim datum

nentis. Unde Dominus in Evangelio : JVoli-

contemnimus , juftitias judicabit. Quid vero

le Himere £os , qui occidunt. corpus , €2 non habent

illic omnes juftitize noftrze, nifi pannus men-

amplius , quid. faciant , [ed. ewm. timete ,. qui po-

ftruatze , reputabuntur ? quidquid nunc quafi

Leli

£.

parvi pendendo tranfimus, palpando tegimus,

l, Oratio fervenr , uti S. Auguftinus fuafit,

diffimulando negligimus , quanto illic crucia-

S. Àu

tu vindex flamma confumet ?

lib.de

his verbis : Certum eft, nos mandata fervare

grat, & li-po

ffe , fi volumus ; fed quia przeparatur volun-

VII.. Confiderare lap[ur eovum , qui poft

m&.f fos

beroarbit,tas a Domino, ab illo petendum eft, uttantum

amnos im [umma | [an&üitate tranfasor iuryiffime

$. 1G

^velimus, quantum fufficit, ut volendo facia-

tandem lapfi. [unt , €9 perierunt , fic enim fa-

mus. Certum eft nos velle,cum volumus , fed

cient alie/na/päricula cautum &'timidum,

ille facit, utvelimus bonum , de quo dictum

eft: a Domino gre[Jus honinis dirigentur , €9

L

VIHIT. .lmertz'tääimm j?zlutu : fkpa qonderare : Eecl, 9;

1

viam ejus volet : de quo di&um eft: Deus. of ,

vere enim nefcit homo,an amore , an vefo oev,. s.

qui operatur in nobis €$ velle €? perficere, Certum

dio , dignus fit.

Hinc re&te S. Leo dixit : Serm. g.

V8

H»ec San£tis eft. caufa cremendi ac metuen- 4€ Fpiph.

B

eít , nos facere , cum facimus, fed ille facit,

h(

ut faciamus, przebendo vires efficaciffimas vo-

di , ne ipfi pietatis operibus elati, deferan-

luntati , qui dixit: Faciam , ut. in juflificationi-

tur ope gratize, & remaneant in infirmitate

bus meis ambuletis , €9. judicia mea ob[eruetis ,

natur æ.

€? faciatis,

$x

4

[

3,"79'

Titulm &'XLI[. Timor DEI.

S. Bern

*

$X

p

U. JVoffe debet , huuc ümowm nunguam. deyo-

l,

in Digt. .

r

Y

nendum efje , quantumcunque ijuis in Jan&litate pro-

ASCETIC..

fecerit;nti praeclare S.Lowaventura per fequen-

tlt, 6o ga 'Iö &

tem fimilitudinem indicavit dicens : Timoy :

Nte. omnia. moffe deröet ZAMceta tïïþ.lizf?hz di-

Domini eft ficut bonus ferrarius vel fpecula«

; 'S.Thom*ï; A

9. 2. q.19

verfitatem timorir, quam S. Thomas

tor.Sicut tempore belli nonfinit dormire mili-.

art, 2,

tes ; fic timor Domini, cum fit modo tempus

d, 360

fequentibus verbis affignat: Quilibet timor ,

aut filialis , aut initialis , aut fervilis,aut mun-

belli contra carnem, mundum, & diabolum ,

danus eft : Hic eft fermo de timore , ut per ip-

non permittit dormire fpiritum per dele&tatio-

fum homo a Deo vel avertitur , vel ad eum

nem, vel confenfum, unde dicitur : Deatur ho-

convertitur : fi avertitur a Deo propter mala,

1mo, qui femysr efl pavidur.. INon. folum. autem

quax ab inimicis Dei timet, dicitur timor mun-

tempore belli debet homo effe pavidus,imo e-

danus; fi autem ad Deum convertitur , & ei

tiam tempore pacis debet eífe timorofus , ft-

inhzeret propter poenze , eft fervilis ; fi ob ti-

cut videmus, quod magni Reges & fapientes, "

morem culpze , eft filialis, quia filius timet of-

quamvis a&u non fint guerra, muniunt tamen

caftra fua. De incautis dicit Apoftolus : Cum -

fenfam patris ; fi propterutrumque, eft initia-

lis. Licet autem priores duo timores minus

dixerint,pax €9 [ecuritas tunc repentinus eis fuper-

veniet interitus.Et Ecclefiaftes : Qui timet Deum

perfecti fint , non tamen propterea minus uti-

les cenfendi , aut omnino negligendi funt,

nihil negligit ; quia nec bonum nec malum tan-

cum & bonum habeant objectum , fcilicet in-

quam nocivum & bonum formidat, & nefcit ;

jutis

columitatem fui , & fru&tus optimos , dum &

fi eft gratum, unde dicit Job :, 'erebar. omnia

13

a peccato retraliunt hominem, & viam ad ju-

opera , [cienr. quis non qarceres. delinquenti, imo

MT

ftitiam & charitatem parant ,uti preeter alios

tefte S. Auguftino: quidquid aliquod proípe-

Caffianus

coil

clare Caffianus docuit, dum dixit : Eft gra-

rum eft, fratres , magis metuerdum eft, quae

RTA

putatis profpera, magis tentationes fant. Na-

C. 8

'^^ dus cujusdam profe&us , ut , dum vel poena-

Cl

rum metu, vel proemiorum fpe, incipimus

ves ditiores , & onuftiores facilius in-

m,ls.

Brt,

Tfsiz 26. vitia declinare , ut ad charitatis gradum tran-

currunt ; ac proinde magis timere debent pe-

v. 18. .oxfire poffimus. Hinc & Ifaias teftatur : À timo-

riculum fubmerfionis in aquis dulcibus flumi-

tünf,

2

J

t2 70.l. €-re tuo concepimus fpiritum falutis. Re&e ta-

nis,quam in aquis falíis,& tempettuofis maris;

|

[

i!as

€. I4.

men idem Caffianus monet,in hoc timore non

