oleo delibutum , cruces, literas in pulvere

retulit, dum in preffura ingentis c

&c. coelitum utique minifterio. -

multitudinis hominum , urgendo templum

v

!

ingredi conaretur, & juxta templhi portam

dem,

XVIII. B. Bertha,—Hemici Hiipol&öinii &

iyi

pofita nulla ratione penetrare polfet, quin

, Berthze filia, coenobium , quod Biburgi ex-

otiüs fe invifibili-quadam virtute bis terve

Jerry it

ab Ecclefi» foribüs retrahi & dimoveri ex-

^m

ftruxit, ipfa adjuvit manuum labore, lapi-

7 6, de

des & comenta nudis pedibus apportando.

periretur, tandem in limine eccleíze divi-

jot, $

Idem legitur de matri Eberhardi Biburgen-

nam ergafe experta eft pietatem , figuidém

fis Abbatis , poft etiam Archiepifcopi Salis-

ad femetipfam convería, fuammue indigni-

IjC,GO".

j Mif 3

burgenfis ; quod exemplum plurimze füeminze

tatem confiderans, atque ab invifibili quo-

tunc fecutze , utrique fe focias addidere.

dam divinze mifericordiz radio tacta , fuífce-

o

pit mifericordiam fuam , non in medio, fed

AIB;:N:.

in ingreffu templi fui , docuit eam viam

XIX. Eft in oppido Mitivo templum S. Pe-

RenovVÍ- tro facrum , quod. dicitur boemice sliwice ,

bonam, per quam ingrederetur ; nam intrin-

chi c.3.

t.

quod latine fonat: lverunt plures : Quia il-

fecus in corde fuo compuncta vitam fuam pro

lud templum magno miraculo nunquam ita

viribus emendare decrevit , pectusque fuum

l'homt

Jgok

oteft hominibus repleri, quin plures capiat.

pércutiens , & peccata fua amare deplorans

l[iz'n,glv

jus ftupendi miraculi modum .d

eprehenfuri

ingreffa eft, talemque infe mutationem ex-

& fubditos

nonnulli nobiles conípirarunt ,

perta fuit, ut ex tunc vitam poenitentem , ri-

fuos. ad multa millia ad certum diem addu-

gidam , & immaculatam , ut omnibus con-

xere. Templum ipfum verrea catena circum-

ftat, exorfa fuerit.

Pp

Irreve-

R, P. Lohn.k Bibl. Mon, Tom, 11l.

29

i

g

Biblioxthecær ,M«unual.ir Concionatoria.

Irreverentia cafligata.

teft humanitate, num Velit' fe de rebus chri-

ftianis edocentem audire : libertatem pollici-

ep. ad fo-

XXIV. S. uAthanaii-us circa annum trecen-

tusi, fic Chrifto fe adjungeret. At is actis mo-

litarior,

tefimum quinquagefimum fextum refert,quod

defte gratiis de fui cura atque ftudio, libere ei

m

Conftantio Imperatore Ariano imperii habe-

refpondet, fe jam prope ftatuiffe fieri Catho-

5

nas gubernante, multi diffoluti juvenes Ale-

licum ; fed. poftquam iu templis Chriftiano-

xandrinam ingreffi fuerint ecclefiam , quorum

rum tantam vidit licentiam in. multis, quas

unus ingenti cum petulantia inthrono epifco-

obibat, urbibus, certim fibi nunc effe, eam re-

pali fe ad fedendum collocavit, ac demum

ligionem non fe&tari ; ubi Deus coeli & terrae

éundem contemptibiliter a loco fuo dimovere

ita vilifieret, etiam 1n locis cultui fuo dedica-

conatus fuit: omnes autem fornicarios roü-

tis. Si (addebat) in noítris mofchzeis , in qui-

chos nulla majeftatis loci facri ratione habi-.

bus tamen non profitemur modo tam fingu-

yaii

ta ducebant e naribus : fed mnon diu abfuit

lari, uti apud vos Deum coli , leviífime in

E

ultrix Dei manus.

Nam ut Azotii olim aufr

modeftiam & reverentiam loci peccaremus ,

arcam tangere interibant ,. fedium tormentis

nemo noftrum graves admodum poenas effu-

prius excruciati , ita quoque mifer ifte aufus

geret. Qu reverentia, quam in religione

Baron.

fedem convellere

fragmento ligni inde.in

noitra Divinitati tribuimus , |me convincit:

am*!.*-(

ventrem ipfius refiliente , & quafi ab ipfa ul-

ibi plus effe lu

C

)

Lis coeleftis , plus& modeftize .

12

tione impa&o, fua inteftina perforavit , & ea-

dem vi, quà folium disrumpere conabatur,

ac venerationis. |

—

arupta alvo 'fuä-inte&ina effudit.

j 2

$. V.

S.Gr*ego'r'. :

Tur.c.105

AXV. S.;Grägoriusl* Turoneïï*HS a].teri' 'cui-

E

X

k--ElVIPL

de glor. |

dam e prophariatoribus, irrogato (fupplicio te-

A-PROFANA.

Matt,

ftimonium per fequentem perhibet a fe con-

L (CYHBlata S. Francifco ovis ad B. V. deVit« S.

Ícriptam hiftoriam: -Cum Chilperici milites

anc, l.r.

Portiuncula , fuit ei percara, eam*t

C 8.

^in homines paffim defvevirent, multi ad eorun-

monuit, utlaudibus divinis intenderet, & ab

dem declinandam barbariem , in Bafilicam

omni fratrum offenfa caveret.

Ovis autem

5.Vincentii confugientes , in eadem fecuros

juffa miraculofe executa eft. Nam audiens

fe futuros effe credebant. . Milites autem in

choro cani, adfuit, &fponte genua curvavit,

eandem Bafilicam nusquam invenientes. adi-

balans ante aram B. Virginis., velut eam fa-

tum, primo quidem. Bafilicze foribus ligneis

lutaret, fub elevatione item genua fle&ebat,

ignem admoverunt , qui, dum omni fua aci-

idque nemine docente.

vitate deftitutus nihil eis commodi przeftaret,

- ]. S. Ambrofius fcribit, Alexandro facri- S. Ambr. -

illas fecuri confregerunt ; direptisque, quze in

ficante Macedonum Rege, puerulum barba-

l..g. de

Bafilicam intulerant , cunctis eorum bonis,

rum, qui ei lumen aecenderat, excepiffe

Virg. pra-

gladio tandem omnes in Bafilica repertos tru-

einit, -

ignem brachio: atque adufto corpore manfiffe

cidarunt : fed non diu h»c re

,

nferunt in-

immobilem, nec dolorem. prodidiffe gemitu ,

ulta, alii a dzemone correpti

, no

Á

inulli in flu-

nec tacito poenam indicaffe fletu: tanta in

wmine Garumnee necantur , multi etiam a. fri-

puero barbaro fuit difciplina, reverentize ,

gore occupati, diverfis in partibus- divetrfo-

ut naturam vinceret; atque.ille deos, qui

rum morborum genere vexebantur.

nullierant, fed Regem timebat. Qui enim

Wanfi loe.,

x

XXVI Aretas Archiepifcopus circa an-

Cita n-33. n

timeret eos ,

qlli, fiidem ignis eos contigiffet ,

um 912. de Alexaündro Imperatore fcribit,

arfiffent ?

quod ingentem die quadam ex naribus & fe-

MI, Seneca teftatur , ipfa quoque collapfo- Seneca ad

cretioribus corporis fui partibus fauguinis co-

rum templorum rudera , lapides & coemen- Alb. 31.

piam egefferit , indeque mortuus fit , eo quod

*

ta, e cceecis gentilibus in fumma habita fuiffe

arroganter, & ex mero contemptu , contecto

veneratione : Non magis, inquit , contemni-

capite ecclefiam fuerat ingreffus ; Et quia

tur fapiens , cum jacuit , quam factarum

alias facram menfam in. templo fpoliaverat ,

gdedium rüinze calcantur , quas religiofe, zeque

in mentis incidit delirium, a quo vix ün-

ac ftantes adorant.

qqäm( poftea fibi pletie reftitutus fuit.

IV. S. Hieronymus Philofophos Platoni-S. Hieron,

cos & Stoicos, ut majorem in virtutibus mo- L2 contra

" hoinas

XXVII. Narrat P. Thomas]e Blanch, cum

ralibus facerent progreffum in domiibus, quae JoVin-

Blansch.de i

Chrift.

ter per varias provincias faceret , & doleret

facrislocis vicinze erant , comorari folitos fu-

anodeft, iG

plurimum, in templis jam nullam effe Chri-

iffe, his verbis fcribit: Platonici, & Stoici in

templ,

ftianorum modeftiam ; fibi ab infigni focieta-

templorum locis & porticibus verfabantur, ut

tis noftrze viro, qui P-Thomse füper ea re do-

aámoniti auguftioris habitaculi fanCtitate ni-

lorem non ignorabat, fequens factum fuiffe

Apudïï:

m

hil aliud quam de yirtutibus cogitarent.

narratum. Cum Pater ille ante annos aliquot

V. De Turcis refertur, quod coenaculum Novaris,

| ( dj

Tulli conciones haberet , rogatum fe a Przefe-

montis Syon, in quo fan&iflimum altaris Sa- spudMan-

l, 1$

i die. X«

&üs claffis maritimze, ut Turcam induceret ad.

cramentum infütutum fuit , ingreffuri, pree

; 110 ?a

fidem catholicam ample&endam; erat is ca-

reverentia , qua locum illura venerantur, fefe

ptivus,& ob egregiam indolem , ac fidelitatem

omnibus carus.

difcalceent, nudisque illud pedibus ingredien-

Pater, qui multos ad fidem

tes, interdictum fibi effe per(uadeant , ne oris

redu:&e;*at, aggreditur Turcam, quanta po*

fui falivamin illud exfpuant ; habetq; hzec ve-

nera-

t

thulw CXXXVHI Ttmplum.

209

neratio fuam.ab antiqua quadam tradltmne

rum,qui ab orthodoxis, colebatur ,umqüe cafti-

originem, quase inter turcas -circumfertur ,

gaturum iniquos, qui illum offendunt, & auxi-

quod nimirnm Chriftus eodem in loco olim

liaturum iis , qui ipfi fideliter ferviunt: Cum

igitur Wanc

ïa

LA

folemnem quamdam inftituerit czeremoniam.

lt ariana. labe refpeiü ecclefias

r, Efdrse

ME

Catuohcoram contammaffent.C

abaoni miltan-

Cyrus Rex templum Jerofolymita-

m

num denuo in honorem Dei fabricari & re-

tes exercitus Hs recedertibus easdem eccle-

ftaurari precepit , eumque in finem pluuma

fias fic prophanatas mundabant , & expolie-

fubfidia iubmmutmwt

Protulit va

fa templi

bant , gratisque & odoratis faffitibus adimple-

Domini ,

quz tulerat Nabuchodonofor de

bant, mios quoque catholicos. facerdotes fuis

Jerut dlem & pofuerat ea in templo Dei ful,

denuo honoribus & ecclefiis reititutos, in pri-

omnia vafa aurea & argentea , quiuque mil-

ftinum dignitatis & authoritatis Gvadum re-

lia quadringenta.

ponebant ; Qua executione per fuos facta. Ca-

Mafifi 1.c. -

baon adverfu51 imicos füos exermtmn movit,

n.8.

.VIL. Darius pariter Cyri exemplum imita-

tus, licet & ipfe idololatra effet,

'idem Dei

magnamque inillis ftragem edidit ,

adeo ut

tumgl um honoravit ,

ilud fuis fumptibus

pauci ex iis ad domum -propriam reverti

perfici curando.

poffent.

Baron.

VIIL. De Alarico Gothorum Rege iu Anna-

X. Orofius, & ex ipfo fanQus Bernardinus, Orof, &S.

ann.4.0. libus ecclefiafticis refertur, quod , tametfi in

de Pompejo Magno fcribunt, quod , pofhïua;n Bernard,

Vo'zg'

cunctis aliis actionibus barbarus effet.attamen,

viginti duoq in Oriente Reges debellaffet,mul-

l

poítquam poft diuturnam obfidionem urbem

tos que de omnibus inimicis fuis , contra quos

almlcavei at,

romanam poteftati füze tandem fubieciffet ,

retuliffet plonofm tuumphos

vetuit per ediétum publicum, ne ulla iis infer-

tandem quoque Hlevmolymam artta. obfidio-

ne diu cinctam invaferit ,

retur moleftia,qui fecuritatis caufa ad loca fa»

uwsque

qui ad

cra, & preecipue in Sanctorum Petri & Pauli

templum confugerant , occidei rit, 1Uudqae in

1 $

coufug;l fent Bafilicam. Accidit autem, ut,dum.:

Pcabuhm equorum convertens ,

fuos in eo

eq,uoq collocarit :

"n lT

potens quidam Gothus per urbem oberarus in

.unde dwmo ]üwlüü factum

d

certa quadam domo Virginem facram prove-

eft, inquit 5.Bernardus,

urante 1n omni-

bu,s victor erat,

Ge zetatis inveniffet,omne aurum & ara*entum

po& hoc mfehater victus

fuerit.

ab eafibi extradi poftularit. Cui virgo con-

ftanti fide animoque, magnam auri argeqthue

XI. In quàdam urbe regni Pegu vidit Rey; Ex lit«cis

-

fibi quidem copiam efle,refpondit, eandemque

P. Mendozius idolum , quod dictum eft Deus Palsrs

ei videndam ob oculos pofuit(erant enim vafa

fomni , quia füb capite habebat 48. pulvmaua

dais:554.

facra penes ipfam majoris fecuritatis caufa in

e faxo, fuit idolum longum 9o. pedes , & ja-

cens uno brachio faciem tegebat.

Rovaü in-

Ànbr,

cuftodiam depofita, quze haud fine divina in-

fpiratione barbaris revelanda effe cenfait)cum-

cole,

cur deos tam magnos efüngerent re-

4 de

irg, ntO-

que barbarus hic Gothus mgentem hunc the-

fponderunt quia Deus ipfe effet magnus, de-

t It

cere eam magnis rebus repreefentari.

Ih eo

faurum fummo ftupore vidiffet, virgo Chrifti:

En,inquit, hxc funt vafa facra S. Petri Apo-

regno templum eft, cujus idolum dicitur ab

incolis effe Deus cehtum & decem millium

ftoli rapeilla,fi audes, & videbis,quis inde tibi

eventus fit fecuturus,ego interea,quae ad hunc

deorum Dominus ,

dicuntque effe inibi toti-

N

thefaurum a raptoribus tuendum minime fuf-

dem deorum hmulacxa qua tamen numerare

j

*

11£10 ,

Patrem , qui inibi fuit , pigebat.

illa quoque mihirefervare non preefu-

mo. Barbaru.s autem h?ec omnia ad Alaricum

XILT emplum Dianze ephefmæ 2:20. annis aMal** ucin

tota Afia zedificatum. eft ,

camc col-

retulit,qui omnia przedictà vafa facra ad Bafili-

in quo aliud quod-7

LA

— À

cam Principis Apoftolorum fine mora depor-

dam miraculum erat, columuæ 127. a finga-

enett d

f 971

tar 1

praefatam quoque virginem ,.

& omnes

lis Regibus factze,69. pedum altitadine.

fb 311

Ibidem,

Chriftianos ; qui praedicta vafa facra ad Bafi-

XHL T emplum Upíabe tant» erat venufta-

licam usque S.Petri comitarentur, cum omni

tis, ut pavimentum, muri,

coiuinnæ auro te-

fecuritate ab omnibus i nnurus immunem tuta-

&æ ipfum quoque te&um ex auro -confectum

fuemt

& catena infüper aurea totum tem-

'xi mandavit. Magnalmtur cutn pompa omnia

illa vafa aurea & argentea a diverfis fuper ca-

]um amblveut

putimpofita prolixo itinere ( cum domus prze-

XIV. Vefpaf anus Imperator in refhtutlone Suetonins

Hierons

fata ab Ecclefia S.Petri procul pofita effet) de-

compufti capitolii ruderibus purgandis manus'

vit.c.8.

», tOR

portata fuerunt , ftipantibus utrumque porta-

primus admovit, ac fuo collo quzedam extulit.

Jflfls

K!Mherus

torum latus plunmls militibus diftritum in

XV. In eo diplomate , quo Sinarum ac Tar-

ia Ch: LE

manu fua gladium tenentibus , decantatisque

tarorum Rex Xunchi anno r650. templum

H

il uftri p

ublice tàm a Romanis, quam a bàrbaris

à P. Adamo Schall Pecchini reftructum ho-

2,C. $.

honorem Dei hymnis & canticis

noravit ,

& legem Chrifti approbare fe di-

x

deïan

IX. Idem de quodam Maurorum belli duce,

EE &läudare tandem fubjungit :

ldeoque

fi diic, vr. Viro fagaci & experto,cui nomen Cabaon erat,

ad perpetuam hUJU.S rei memoriam hunc il-

(oari?

nI8. refertur, eumfuorum nonnullis przecipiffe, ut,

lius ecclefive titulum praetigo :

Tien hiven

hia kim , id eft,

udMan-

fi Wandali exercitum moventes , aliquas or-

excellens penetrando coelo

dic E

locus

n1

thodoxorum ecclefias prophanarent ipfi eas-

dem ab hoftibus dehoneftatas repararent,& ad

XVI.

Adftabat Chn[hanorum facnficmïo Rho, ];

cultum Deo in iis debitum exfolvendum di-

Rex chriftianze adhuc manfuetudinis ignarus, ?* B7«

dicebat enim Deum Chriftiano-

& quamquam fuüb ramalibus a facerdote fie-

f poqerent

R.P. Lo/m Bibl, Man. Tom. II[

P2

rot;

300

JBibliothecee . IManualts Conczonatowæ.

ret, majeftas nihilominus , & latens myfteriis

cum divinis mancipamur obfequiis vel offi-

D1vm1tas attonitum habebat

animoque fu-

ciis.

In eodem fermone fubjungit dicens:

fpenfum. 1Ínter hzc nobiles E phebos ante

Non dubitare licet, ubi dominici Corporis

mapalis oftium pelfhepentes audit, ratüsque

violatam ,

& Sanguinis mylfteria geruntur , fupernorum.

ut non inepte interpretabatur ,

civium adeffe conyentus , qui monumevtum

pr?efentis 'Numinis majeítatem. non nifi ado-

quo venerabile corpus poütum fuerat & jam

leícentium cgede poffe expiari, rapi illico ad

refurgendo abí cefferat tam fedulis excubiis

fupplicium jübet.

fervavei unt;

Luiffent fangume irreve-

debet igitur eis adfiftentibus

p

rentiam adoleícentes ,

nifi Lufitanus docuif-

reverentia exhiberi.

fet, Deo

uti quam maxime cordi fit reve-

ILl. Paganorum emmplzmz, nam, ut Conci- Concil,

rentia ,

magis tamen adhüc manífuetudine

lium epheümrn ait , fi falfa veterum Pagano- Eph h.«s.

€9 2!*

illum delectari , eo praefertim facrificio , quod

rum religio, quae qu1dv1s obvium pro Deo co-

& Dont

áncruentum effe fancwlt

lebat , àdeo fupelüxtloms fuze fervans fuit, ut

ul

altaria non qm busvis , fed facerdotibus dunta-

sw

xat ad hoc inítitutis, committeret , neque , fa-

u

nafua rurfum ubilibet, fed in arcibus aliisque

imunitioribus lócis

SIMILITUDINES»

tantum erigeret

ibique

idola fua magna cum veneratione adoraret,

Dion.Car-

tbuí, in c,

4

1cut coelum empyreum eft locus con-

quanto magis par eft , ut rehgmuem noftram

; ita Ecclefia materialis eft

omni cum ob(ervatmne pietate, ac diligen-

56. !faiae,

templatloms

locus orationis ,

non quod oratio & con-

tia obfervare tuerique nitamur ,

ad quos

Deus ipfe cum vero religionis ct iltu

coelo

templatio de neceflfitate determinent vel exi-

I

gant locum, fed quia fic decet,

ut in loco

interim non deferto , defcendit.

altiffimo habltent

Ill Deimnonum exemplum nam , tefte Chry- S.Chryf..—

deded

qui Deo fruuutur , & in

l]om- (5

locum confecratum conveniant, qui Domi-

foftomo, domum ,

ubi repoütum fuerit thus:

timet diabolus , nec audet accedere ; multo

Q

num deprecantur

Msnfi

lL. Sicut is, qui eodem tempore, quo Hen-

magis ubi reponitur Corpus Chrifti. & ceie-

diíc.4-n.9. rico III. memomale praefentabat ,

cultrum

brantur divina Mytteria.

Idem quoque fan-

ipfum contrucida-

&us Dottor ,

doemones ecclefiam ingredi mi-

quoque in eum ftringens,

dicit :

Extra eccleflam i

vit, parricida erat; 1'ca quoque

fi is

qui ad

nme preefumere ,

eccleüam orandi cauïa accedit ,

eodem tem-

quit, ftat chabo]us quippe facrum iftud in ovi-

pore per 1rreverent1am

dmolutmuem &

le non audet intrare; ubi enimChrifti grex eft,

lupus non comgparet ,

fed foris ftat.

Hs

icandala fua, domum orationis prophanat

Deum utique mortaliter offendit.

IV. Brutorum exemplum , quod S. Aïïlbl'OflaSS Ambr.

fequentibus verbis ob oculis ponit: Frequens 3. de

1d. difc, 6,

IIl. Sicut in paradifo terreftri Deus vitze

n. 6,

fermo eft, cum plurima ranarum murmüura

arborem plantavit ,

qua mediante homo in

longiftimum usque tempus produc&urus fuif-

religiofe auribus plebis obftreperent , facer-

dotem Dei przcepiffe, ut. conticerent, & re-

fet vitam quandam inalterabilem & felicem:

verentiam facræ deferrent orationi , tunc fu-

N

]ta quoque divina & infallibilis providentia in

bito circumfufos ftrepitus qulevuï"e

Silent

. paradifo ecclefive fuze , ad fpiritealem & im-

igitur paludes, homines non filebunt ? Et ir-

mortalem animarum noftr:u um vitam promo—-

rationabile animal per reverentiam reco-

vendam & confhmandam arborem verae vitze

hugo

gnofcit ,

quod per naturam ignorat, homi-

plantavit : Ego fum panis vivus ,

qui de calo de-

num tantam effe immodeftiam , ut plerique

vl

Jcendi : fi quir. manducavit ex hoc pane , vivet. in

G]

eciernum.

deferre nequeant mentium 1ehg1.om

quod

De qua arbore multi fervi Dei

deferunt aurium. voluptati.

parümp&ntes ad noftram utilitatem quotxdle

V. Utilitas ; quam paucis explicavit S. Ca-S Carol,

multa operanturf mirabilia.

rolus Borromseus his verbis: Hoec facra loca P. 7- a&t.

Id dlfc iC

IV. Sicut arca Domini, & Dagonis 1dolum,

L]

n. 1.

elegit Deus ,

utiniis fidelium orationes ex«

fefe mutuo in uno eodemque templo non com.

audiat ; ut medus facramentis fnam nobis

40-

qui fublata a locis

patiebantur ; ita quoque ,

1arg1atur gratiam ; ut mediante facrofanc&to

facris debita reverentia diabolo potius, quam

Deo in iisdem ferviunt ,

Verbo fuo przedicato donis nos fpiritualibus

a Deo protinus

locupletet. [n facris hisce locis per facerdotes

deferuntur ,

. quia domum Dei. decet fan&i-

tudo.

aliosque miniftros ecclefiafticos cceleftis bea-

Qnæ enim partcipatio juflitie cum . int-

torum Angelorum & Sanctorum Hierarhia re-

Gf

quitate ?

gut qu [ocietas luci ad temebras ?

præfentatur eo fideles concurrunt, ut in una

däv

qua com/mtzo Chrifli ad Belial ?

fide, in uno fpiritu,& quafi uno eodemque ore,

Cler

tanquam unius ej jusdemque ecclefize membra

$. Vi

orationes füas unanimiter perfolvant. Hzec &

alia multa bona in ecclefiiscopiofe recipimus.

M,O T.1 V.X

Cui confentiens S. Chyfoftomus :

Qui huc , S.Chryf.

inquit , cum fideac ftudio ventitat,

1nnume- tom. T.

QBOn RV. I

Ngelorum exemplum de quo fic S Bona—

ris thefauris ditatus abfcedit, & fi tantum og ^0m.59.

€* I

dehc.

ventura locutus eiï: Debet enim reve-

aperueri&; omni fuavitate continuo , aC fpiri-

rentia ipfis adítantibus exh1ber1

& gloriofi

tualibus opibus complebit illos , qui congreffu

angelici fpiritus nobis adeffe credendi funt

ejus. fruuntur & fi fexcentoe 1nzruermt cala-

mita-

!

30f

Titulu; C'XXXV III; - Templum,

/

cuffe templorum. frequentation; wam, ut S.Ber- s, fucn:

mitates, omnes sequo animo feret , utpote qui

ex fcripturis divinis patientize philofophizeque

nàrd. bene advertit , ille cabiculum fuum in- to.2.S.:0.

fufficientem occafionem hinc acceperit. Et ite-

trat, qui omines humanos fenfus. ad interiora s 3. C. .

rum: Neque vero tantum ex admoaitione, fed

revocat: ille quoque oftium fuum claudit, qui

etiam ex precibus , ex paterna benedicone ,

cordis cogitationes,ne extravagantur , fraenat;

ex communi conventu, fratrumque charitate ,

Unde hisce verbis Chriftus unius cujusque

atque aliis fexcentis ex rebus, multa utilitate,

privatam ( quoad. faciendam orationem ) ne-

atque omni oblectatione percepta , folet di/ce-

quaquam domui Dei proferre voluit.

V. No[fe debet , cur. templa a

uro €9 aliis rebus Rupertus

"ontll

defe,atque innumera bona domum reportare.

ertus Ab- Abb lib. v,

pretiofis orngnda fint ; id quod. Rup

e div,

äïh h.s,

$. VIIL.

bas his verbis indicat : Àuro , & argento, la-

$2

S.Bonav,

ASCETIfjAb

pidibus pretiofis , pro poffe fidelium , fingulis

'of[?.c.;'ï!» 23.

Nj

in locis fplendet feftiva devotio; quae , cum ta

in Pf, 117. l. 11

primir moffe debet Hjäeifä cgufas , ob quas

graci[e templa, intramus ,

quas S. Bona-

frecularibus ambitionis infignia fint ,'in eccle-

ventura his verbis indicat: Quatuor de caufis

fiafticis & divinis rebus pietatis officia funt ;

intramus ecclefiam : ut laudemus Deum , un-

non quia Deum, qui fpiritus eft, plus aurea,

de hoc: Laudate [ervi .Dominum ; quandoque ,

quam lutea, plus gemmata, quam nuda, dele-

ut oremus : Domus mea domus oratioms ; quan-

&ent corpora ; fed quod homines , quod dili-

doque, ut inftrnamur :. //enite ad me , €2-ego

gunt, cum Deo libenter offerunt , dilectione

f

docebo vos ; quandoque , ut reficiamur fufce-

Dei, qua illud a fe

;

eparant , quiäquid illud

ptione Sacramenti ,

fit, Deo pretiofum efficiunt.

N

:

quod in Ecclefia pre-

S.Aä/gz;u&,

fentatur.

VL .Noffe debet , quod magis. decor

e$ (;':fnatm

$

S

Idem S.4.

il Noffe debet , cur Ecclefia. domus orationi

interiorir templi , feu anima, procurand.

us fit , uti deutemp

s

ï.Chry[,

de dedic, voce/ur ; nimirum ob o&o caufas , ab eodem

re&e S.Auguftinus monuit dicens : Decorem

iom, b

YR

Saucto indicatas? Prima eft, quia ibl peccator

domus Dei, & locum tabernaculi charitatis

re&te orans obtinet peccatorum remiffionem.

eius diligimus, & nos ipfi fumus ; quid enim

Secuuda, quia tentatus, ibi rette orans,obtinet

decor eít domus Dei,& locus tabernaculi cla-

liberationem. — Zertia, quia contra fterilitatem

ritatis ejus, nifi templum ejus, de quo Apo:to-

obtinet ejusdem frecunditatem. Quarta, quod

lus dicit : Templum enim. .Dei [angmn eff , quod Xdem. S, -

infirmus impetratfalübritatem. Quinta , triftis

eflis vos : ficat ergo in fabricis manufattis,cum 255. de.

confequitur jucunditatem.. )Sexta , alienigena

eleganter & magnifice conftruuntür , corpora-temp.

impetrat profperitatem. Sepiima , converfus

lis nofter mulcetur afpe&us , ita cum lapides

. ad Deum habebit vi&oriam. Oevws , quod

vivi, corda fidelium , charitatis vinculo conti-

S,Ambr,r

captivatus adipifcetur incolumitatem , & qui-

neantar, decor eft domus Dei , & locus taber-

l4, de

. dem, ut idem doctor Seraphicus notat, omnes

naculis claritatis.ejus. Et alibi: Quamvis

firg

- ve utilitates, quas in domo Dei confequimur,

fanéta fint templa , quze videmus de lignis &

a Salomone 3.Reg. c. 8.€9 2. Paral.x. 7. Ípecia-

lapidibus fabricari, tamen plus apud Deum

tim expreffe fuere. Etpro his octo benefi-

retiofa funt templa cordis & corporis noftri,

ciis, inquit idem Seraphicus , qu:e conferun-

quia illa fiunt ab homine carnali , ifta ab arti-

turin domo orationis , celebravit Judas Ma-

fice mundi. Hiac & Rupertus TuitienfisAbbas Rupe:t l,

chabzeus per oCto dies folemnitatem dedicaæ

circa-populum hebr»ume Bab

ylonia redeun- * de div,

Oilc.C,23. -

tionis , ficut dicitur 1. /Mach. 4.

tem obfervat , quod reverfus de Babylonia

Hnugo

. .HI. JVoffe debet, cur Ecclefia fit. aptior

| LZ; P Y£

populus altare taatum fecerat fortuitis ( ut ait

ard. in (5$ Do g

:

fferendas ; id quod Hugo Card. fe-

Hieronymus ) & impolitis lapidibus, absque

€, 4 Jo

quentibus verbis indicavit: Notandum , quod

templo , & putabant minorem effe cultum re--

locüs facratus Deo; & benedittus, aptior &

ligionis,quia templo ornatus deerat, nec intel-

utilior eft adorandum. Primo, quia ibi magis

$ Carol,

lisebant , omnipotentem Deum non aurum

.7.3&«

excitatur devotio ,

& ferventior fit oratio.

gemmasque , & hottiarum multitudinem quze-

Med, f

- ]tem benedictio epifcopalis & oratio ejus ma-

19j

.. jorem efficaciam confert orationi ad impe-

rere , fed offerentium VQlunt&tC(IH. |

tràndam , quia affociatar orationis ecclefize

UM

generalis; item quia Dominus domum fibi di-

catam, & habitantes & pfallentes in ea,

:MISC*ELJ;ANEA ET CONCEPTUS

| ;

quadam fpeciali gratia cuftodit & vilitat. Cui

Gerfon. r.confentiens Gerfon, Sanctius , inquit, & Deo

PRJEDICABILES,

)

2. de vit,

placentius & fru&uofius & regulariter orare

: Quql itas.

Cler,

Deumin templis, & locis fibi dicatis , quam

in aliis; hujusque afferti fui rationem his

IN Uæruhtl nonnulli , 'cür,potius"" Seraphi- Manä át.

ni, qui fupremze Hierarchize & celfif-

verbis alfignat : Valor quippe orationum ibi

3. n. 10.

z

fattarum cumulatur ex oratione generali , &

fiii chori eminentiffimi Angeli funt, tam ab

c Chryh

loci majeftate, ex qua fit devotionis major

Evangelifta,quam a Propheta evangelico, vifi

incitatio , propterea non absque grandi ra-

fuerint, & non potius alii fpiritus inferiores ,

iof. ^

hom. 59

tione fedula. religió Patrum noftrorum par-

maxime quando de obfequio & reverentia

ticularia oratoria vetabat.

à

Deo in throno Majeltatis confidenti exhiben-

IV. ANoffe debet , Chriflum , dum $u

.tt , ui tin

da agitur. Sed facilis eft refponfio, fi confide-

eubiculum pro. oratione intremus , non prajudi-

remus, quod, quanto magis lumen eft, quod

p3

babent

302

Bibltothece Momualir Confianqtoriæ

habent AÁngeli, tanto pariter magis in ipfis

mercatus ex facerdotum non tam permiffto-

proportionaliter crefcat, & augeatur eorum

ne, quam juffu, non fiebat in fanttuario , nec

erga Deum reverentia. Etideo obfervandum,

in atrio interiori , fed in ultimo & infimo in-

quod de Angelis, qui Dominationibus com-

fütuebatur, & tamen idem Albertus ait: Non

parati minorem Dei habent cognitionem , di-

erat licitum, quia Domino fuit dedicatum; un-

catur, quod laudent Deum ; (quem laudant 4n-

de facile arguere licet , quantum divina puni-

grli) Dominationes vero , quoe minus illitmi-

tione juftius corripiantur fideles Chriftiani,qui

nate funt, quam poteftates , adorare Deum

Deum in ipfomet fanctuario , in illo fcilicet

dicantur : (adorant: Dominationer) at vero po-

loco, in quo jam non Arca , fed fan&iffimum

teítates , quze in cognitione Angelis & Domi-

Corpus Chrifti a coeleftium fpiritaum Hierar-

nationibus fuperiores funt , tremere dicantur:

chiis cum metu & tremore adoratur , afper-

(tremunt Poteflates ) ac proinde Seraphini, qui

nantur, vilipe ,Znt, variisque irreverentiae

'N?'; R

cunctis fpiritibus angelicis in lumine few co-

& fcandali gc;.

-

E5

gnitione infinitz illius Majeftatis przecellunt ,

us contugïeliaütur.

L^f

merito lfaixz? adeo venerabundi & obfequiofi

IV. In levitico poena quzedam defcribitur ,

1 i LA

Manfi

ante thronum Dei ixi templo refidentis , ex-

quam divina juftitia Nadab & Abiu fümmi

É dif(:O 16,

hibiti fuerunt, ut/nimirum: ab ipforum an-

Sacerdotis Aaronis filiis, immifit: Dum enim

: n.fI.

gelico exemplo difcamus , qdat fit immen-

hi in minifterio fao fe exercentes, ut Deum

fa & inexcufabilis irreventize noítre enormi-

pro fuis aliorumque peccatis placarent, ad in-

tas & gravitas, qui non folum Angelis , qui-

cenfum Deo offerenduni ( quod ad facerdo-

bus loca divino cultui confecrata plena funt ,

tum manus proprie pertinebat ) fefe accinge-

nullum refpe&um deferimus , verum etiam

rent, accidit, ut ab igne coelitus defcendente

ne ipfum quidem Deum , quem adorant Do-

vivi combuíti & coniumpti fuerint :' Egreffu-

minationes, tremunt Poteítates , prout par

que igmr a Domtino. devoravit. eor.

eít, reveremur &. colimu

Sed quod-

?

& tamen Chri-

nam, obfecro, deli&ctum eorum fuit, ob quod

ftiani fumus, magnoque fidei lumine illumi-

tanta cum feveritate

p

€x.

]

J

Jeo cafügati fuerunt?

namur, ac proinie mirum non eft , fi fuo

Nimirum pro adolendo incenío igne propha-

quoque tempore rigidius puniamur, unde

no & communi,non veroíacro ufi fuerant:

cuilibet illorum Chriftianorum dici poterit :

Et hoc proprie eft delictum,quod hodie fingu-

Sicut lumen ejus , ita 62 tenzbra ejus,.

lis diebus multi Chrifiani parum timorati

Tbid.

committunt tametfi enim in ecclefiis frequen-

II. Alia jquæftio eít, cur Seraphihi , quos

ter effe, inibique longam "moram trahere vi-

vidit l'aias , faciem velarint ; hi vero, quos

deantur, attamen fulminum indignationis &

]oaanes viderat, id minime faciebant , « ta-

ire divinze rei fiunt. ,Et caufa eft, quia qui

men utroque in loco Seraphini clamabant :

cordium faorum thuribulis ignem facrum , id

Saniur €7c. & refpondetur , diverfitatis vatio-

eft, defideria & affe&us pietatis , religionis &

nem effe , quia Joannes Seraphinos illos ante

devotionis, immittere, eoque fine ecclefias

thronnm Dei in codo empyreo circumftan-

N

ingredi debebant, ut divinze majeftati cultum

tes confpexit : Ífaias vero illos vidit in tem-

& obfequium debitum exhiberent, atque ex

plo Hierofolytitano ; illi autem ,

qui in pa-

bonis, quze ibi difpenfantur , eximie profice-

radifo erant, nullam habebant faciem fuam

rent,corda fua econtra lafcivo & impuro amo-

velandi caufam , eo quod nihilibi videatur.

d

re fuccendunt , nec quicquam aliud cogitant ,

quod offendere poffit. JVihil coinquin

atum 1n-

quam ut carnales appetitus fuos nutrire & fo-

trat in regnum calorum. In templo autem plu-

vere poffint. Deum interea , ejusque Sacra-

rima ejusmodi offendicula . confpiciuntur , &

menta parum aut nihil curantes , qui proinde

ideo puriffim illi fpiritas fuam, obtegebant fa-

ciem , ne populi illius in' ecclefia irreveren-

ab ira Dei valde fibi cavere debe-nt.

tiam, fcandala , diffolutiones videre cogeren-

V. Difficulter quidem credi poteft, (iuod de

fbid.difc.

difat,

tur, de quo populo idem lfaias ait: J/e genti

antiquo Salomonis templo narratur, verunta-

57- ntl.

4PByi

peccatrici , populo gravi iniquitate ! In medio po-

men, quia id facra Scriptura perhibente affe-

puli polluta labig habentis ego habito.

ritur, in dubium vocari penitus nequit. In illa

B.Alber«

namque fabrica ter milleni & trecenti opifi-

Ti cor

tus M.

TIl. B. Albertus Magnus quatuor fämpli

cum magiítri , & o&tuaginta tria millia artifi-

i fe

in Jaa.

Hierofolymitani atria fuiffe obfervat, videlicet

cum, quos Rex Tyri miferat, & totidem ab

S h,

atriuminterius, in quo altare holocauftorum

AEgypti Rege , miífi laborabant ; & tamen in

potitum erat, in quod folis facerdotibus & le-

hac innumerabili mutariorum, lapicidarum &

vitis ingredi licebat. Secundum erat, in quod

fabrorum ferrariorum mimultitudine, in tam va-

fzeculares illi, qui mundi erant , folum ingre-

ria tot inftrumentorum ex . ferro & chalybe

diebantur, ut ad przedi&ti atrii fores fuas Deo

confecCtorum, limarum , martellorum , ferra-

oblationes immolarent. Terti;um atrium illud

rum, trullarum(

C

]

ue congerie, unicus duntaxat

erat, in quod etiam mulieribus , qua mundae

Regis nutus fufficiebat , ut ne vel minimus

erant, ad faciendas orationes fuas,aditus liber

b

[

uspiam audiretur laborantium ftrepitus : /Mal-

patebat :. Quartum atrium immundorum , in

leus €9 [ecurir. €$ . omne | ferramentum n

on funt

Yl

llip.

quodetiam gentiles aliquando intrabant, &

audita in domo , cum edificaretur. . At vero

in illo animalia. vendebantur, juffu. facerdo-

dicite fodes , nunquid verum eft, quod ece

tum ; adeoque hic vendentium & ementium

plurquam Salomon hic ? . Et tamen Redemptor

nofïer

: m;;, CXXXIX. Temput.

3o$

nofter per totDecteta, tot Cänones, Synodos,

prefens agnofci dignetur , fine quo fruftra

foris lampadib

Concilia, Leges ecclefiafticas a fidelibus fuis

us vel auro temþïliw manu-

hactenus obtinere non potuit, ut in domo fua

fa&i requiratur,

-

VIL. Obfervant aliqui, quo

d S. Petrus ali- s.Chryf.

linguas fuas refrzenarent , caverent garrulita-

tum ftrepitus , & venerabundi inibi & reve-

quanto fpatio a.Salvatore fuper mare ambu- ho. c.s. i&

.xentes morarentur. Qua in re Pagani nos uti-

lante remotus , poftquam magna cum fïduciaEïfm

-

que confundunt,de quibus Seneca fcribit,quod

dixiffet: 9ube me ad. ad te venire [uper aguas ; li-

