injectos enumerat , nec tameninter illos ada-

Virginis clavis exftitit paradifi , & in oGo di-

mantem pariter nominat, cum tamen valore ,

&Cionibus,tanquam in o&o linguze quafi clavis

zeftimatione, & pulchritudine omnes alias gem-

revolutionibus,aperuit cceelum. S.Bernardinus

mas forfan longe fuperet. Curigitur hunc in-

enim obferyat, quod beata Virgo o&o verba

ter alios pretiofos lapides omiffurm fuiffe exifti-

protulerit, ut verbum Patris in finum fuum

matis ? Pro refolutione fciendum , quod gem-

evocaret; unde idem Sanüus ait; Angelo

m2 ille varias proefiguraverint virtutes, qui-

nuncianti refpondit oCto verba , fcilicet : E-

bus locupletatus effe debet facerdos ; ac pro-

ce ZIncilla Domini; fuat wühi fecundum. verbum

indeex fingulariMyfterio adamas aliis gemmis

tuwm ; isque di&is, Filius Dei in ejus ute-

non annumeratur , qua fymbolum eft affectio-

ro praefens fuit. Atlonge major eft in hoc

nis ad fanguinem, ad parentelam,, & confan-

facerdotalis dignitas , & poteftas , cum per

guinitatem, a qua Ecclefiaftici remotilffimi ef-

quinque confecrationis verba: januas ape-

"

fe debent; habet enim hzec gemma illam pro-

riat paradifi , atque de celis ad terram

prietatem , quod , tametfi a nullo alio etiam

Chriftum trahat.Secundo excedit poteftatem

nj

ferro & chalybe frangi poffit,attamen ab hirci

Virginis in majoritate : nam cum Chriftus in

üt.;

fanguine continuo frangatur.

uterum Virginis venit , carnemque affum-

y

'Tertull.

l

XILI. Confeftim , ut populus Ifraeliticus in

pfit, tanta brevitate circumattus eft, ut , fi

c.3 adv,

t fuper

Gnoftic.

deferto idololatrare coepit, Moyfes de monte

ja.m conceptus in Virgine pofitus fuiffe

pal-

*

: Titulut CX X V E. Sacerdos.

107

palmam mänus,ï vixeum humanus oculus per-

Gareturin difcrimine , reliqlli autem vettores

cepiffet , licet divinitus & anima , & corpore,

tripudiarent feftive, nonne omnes amentes ,

atque omnibus interioribus , & exterioribus

fatuosque appellares ? Hoc mare magnum ,

membris, & lineamentis , perfeCte completus

de hoc f2eculo aftruit Pfalmifta, nosque. chri-

eifet : Sed ad facerdotis prolationem verbo-

ftiani per Dei gratiam omnes navem confcen-

rum defcendit Chriftus , tam magnus in ma-

dimus ecclefiz , ut ad littus paradifi adnavi-

nibus ejus , ficat in altiffimo coelo regnat.

gemus: fed eheu ? 7eni in altitudinem murts

Tertio excedit Virgiuis poteftatem in immor-

€? tempeflas demerfit me. . Quot. equidem ten-

talitate.

Nam in ventre virginali mor-

tationuum , periculorum , &. difcriminum

talis fuit ,; in altari vero eft impaffibilis & im-

procellze nos in abyffum usque demergunt ?

inortalitate dotatus. Quarto Virginis quoque

qui noftri funt naucleri, qui hanc dirigunt

poteftatem antecellit in replicabilitate ; nam

navem , nifi Ecclefiaftici ? qualiter ergo quis-

fi beata Virgo millies replicaffet illa fui con-

quam noftrüm gaudere, aut exultare przefu-

fenfus verba , fcilice& : JEcce ancilla. Domini ,

met,fia

E

uando eos humana ífra

gilitas peri-

fiat wl fecundum verbum tuum ; Filius Dei nun-

clitari fecerit ?

d

quam amplius de illa fumpfiffet carnem : nam

ficut impoffibile eft Patri producere verbum ,

$. XIV.

pro eo quod verbum fuum genitum fit perfe-

&ilfimum, totamque potentiam generandi ex-

MISCELLANEAï

haufit; ita in tempore impofílibile eft Matri

poífe parere. alium Filium unigenitum Dei,

Qualitar.

cum per Chriftum in fua conceptione potentia

ns ex divino S:

i

concipiendi Deum, quze fecundum corpulen-

I. Me

iritu du&ä,& fufücierg- BHitorseles

terfirmata, adjungitur Deo, Simi-apudLan-

tam fubftantiam ab Adam in Virginem defcen-

le enim ad ejus fimile accedere necelffe eft.ciz.Oput-

dit per lumbos Patrum , ita exhaufta fit , quod

Quamobrem folus facerdos fapiens appella-cul 13.

impoffibile effet Virgini, alium Filium Dei ge-

tur, folus enim eft Dei amator, folas Deo'* !9*

nerare; fed facerdos toties, quoties fecun-

preces effundere novit, (olus Deum honorare

dum ritum, quem tenet ecclefia , confecrat

Ícit, quique dignitatem non confundit, quique

corpus Chrifüi ,

colo Filius Dei.

toties ldefcendit de poelo

imprimis hoftiam feipfüm producens,propriam

animam

1

Sacerdos . malus,

cat.

quafi iïmulachmm quqddam zediá-

IL. Sacerdotes veteris Iegis accipiebant eXTg . s.

, Dern,

( Matfhora. - XIV. Apud S. Matthzeum de Salvatore no-

9t

ial odl ia

. 9. S.Chry ftro dicitur :

J/enit in Synagogus : €9. ecce homo

victimis pe&ufculum , linguam , & ventricu-Malach,

l.:0- a:Xl

. foft, S.62.

lum, ut , quemadmodum S. Hieronymus ait,

manum habens aridam,€3 ait homini: Éxtende ma-

h

num tuam., €9 extendit : €9 reflituta eft famitati.

eorum tria oflicia denotarentur , per linguam

;

concionatores , per

E

ectufculum confeffores ,

*

OR

Enim vero fi Chriftus in fynagoga eum , qui

manum contractam habebat, tolerare non po-

per ventrigulum facrificia.

tuit, fed eundem miraculofe fanare voluit:

IIl Sacerdos fuüi curam ne

glivens fimiliS Beffzeus

quanto majorem curam habebit , ne altaris fui

eft Naupeg

is Arcae Noe alios falvantibus, &in proem,

miniftri,quia facratiffimum ejus corpus quoti-

interea diluvio perierunt. Item' aquze baptif-

die tractant, manus habeantaridas & contra-

mali, quaealios abluit , & ad coelos trans-

&as.Obfervandum quoque, quod Evangeliíta,

mittit, cum tamen ipfa fordes contrahat, &

dum nobis in fynagoga infirmum ob oculos po-

interram effündatur. Similes quoque funt

nit, non reprzefentet aliquem , qui paralyticus:

facibus, feipfas, dum aliis lucent, confu-

vel caecus, velmutus, vel fardus fit, fed homi-

mentibus; aut Uriz Hethoo, literas mor-

nem manum aridam habentem ; quze utique

ï

tem decernentes in finu portanti.

L

omnia in figura contingebant ; per hoc nam-

[4

que incarnata Sapientia nobis infinuare vo-

IV. Moyfes in tabernaculo.labrum äeheumE

/

X

Od'ggv

luit, unum przecipue in ecclefia morbum ne-

defpeculis mulierum fecit, ut monerentur fa-

cetffario curandum effe & fanandum , fcilicet

cerdotes , feiplos prius ad:morem mulierum

tenacitatem cleri in difpenfandis reditibus ec-

folicite infpicere , & quaenon munda fatis de-

clefiafticis, atque ideo Chriftus hunc homi-

prehenderint , ftudiofe tollere.

num manum fuam extendere juffit ;; unde D.

- V. Origenes confiderans mandatum ,

Chryfologus ait: Orate, fratres , ut fola fy-

qUO Ho., 9. in

jubebantur olim facerdotes arcam Dei hu

me- Jofue,

nagoga tali debilitate fufcetur, nec fit in ec-

ris portare , ait , hoc ideo factum, ut fignifi-

clefia, cujus manum arefaciat cupiditas, con-

caretur , illos demum effe veros facerdotes ,

trahat avaritia , rapina debilitet , tenacitas

qui non tantum alios ad legem Domini fer-

vegrotum conftringat , & fi acciderit idipfum,

audiat Dominum, & cito eam in o

vandam excitant , fed ipfi etiam eidem hu-

meros fuübjiciunt.

extendat.

pere pietatis

ManB

AV. Si quando inter horrendam maris

Definlitiof

diíc. 25

tempeftatem navis, cui quis ineft , pericu-

n,

7*

lum incurreret fubmerfionis, ob ventoram

VI. Etfi lege divina olim Deus caverit , néNum,

violentiam & undarum fluxum atque reflu-

unatribus cum altera matrimonium iniret ; fa-

36.

xum, ipfeque navis gubernator extremo lu-

cerdotibus tamen conceffit , ut cum tribu re-

2

]

gia

. .P. Lohn. Bibl. lan. Tom. 111. |

T

108

N

Bïbliothecæ AManualis/ Concionatorie

gia , nempe cum tribu luda contrahere pof-

admifit, ut indicaretur, eum dignitate unf-

fent , ne regia trib

verfo populo parem effe , graviusque cenferi

videretur.

us fupra facerdq'taiem effe

peccatum folius facerdotis ,

VII. Sacerdotes funt in ecclefia lu

fnihare

: guam totius

Beff.l. x.

populi.

e, Io

majus, quod prefit diel, id eft, operibus

fpiritualibus; Reges autem funt lumináre mi-

äucz;ndims.

nus, quód noQi, id eft , operibus & rebus

^X u d o dl a dl «

temporalibus , praefit.

VIIL. Sacerdotes , tefte Beífzeo, funt per-

nàm, quam olim vidit Jeremias, typum &ePitt. 59

Loc. cit.

imaginem facerdotii fuifle ; nam ut exterior

( Don

Co 2'0

fe&ionis fpecula, munüdi Philofophi , Ange-

nucis cortex afper & durus eít , fed nucleus

ye

lorum condifcipuli , populorum du&ores, ani-

fat3

dulcis & fapidus ; ita facerdotum ftatus. ex-

$1

marum p?edagogi, religionis fülcra , opera-

terius quidém laborem ac difficultatem proe -

Üj 2

riiin meífem vocati, & patroni fidelium.

fert , fed interius jucundus ac gratus eft.

Ibid. c, $.

IX. Aaronem Deus voluit triplici colore,

nempe hyacintho , purpura cocceo veftiri , ut

'$. XV.

oftenderet , facerdotes dignitate & poteftate,

Angelis pet coeleftem hyacinthi colorem figni-

AUTHORES.

ficatis, & Regibus per purpuram indicatis

L Fr-an"cïfc':üs Labata in

zequales effe.

verbo : Sacerdos.

| llrocist gommunibus,

Aleiatus

X. Afinus Ifidis Dei effigiem portans cum

II. Nicolaus Lancizius to. 2. opufc. 13.

Embl. ?O

omnes coram fe flectere videret, ideéoque

IlI. Petrus Beffzeus in regali facerdotio.

infolefceret, & fupra alia bruta fe efferret, Asa-

IV. Ludovici Abelis chriftianus facerdos.

fo latus tüandens, non tibi, inquiebat, fed

lfüidi honor hic defertur.

V. Joannes Trithe

*

mius de facerdotum vita

Idem fibi di&um

inftituenda.

rl

facerdos putet.

VI. Ludovicus de Ponte to. 3. de perfe-

&ione.

Q. x. ià

Xl. Theodoretus obfervat, facetdotem pro

Levit,

fuo peccato non aliam offerre hoftiam debuif-

VIL. Jacobus Marchantius in horto pafto-

äg

rum de virga Aaronis fiorente.

fe , quam fi populus univerfus idem peccatum

M&«wææw»æw&æwæwæm 241 0s0-dIHuróedeein d urd deteyn d

TITULUS CXXVIL-

-

SS; OBLATIO.

W -SACR*SII:*ICII . MI

imaneret , facerdotem fecundu-rh ordinem

Melchifedech fe in zeternum conftitutum de-

clarans , Corpus & Sanguinem fuum fub fpe-

qUOAD ESSENTIAM

: Birl

[

ciebus panis & vini Deo Patri obtulit. -

Inthe

yi hu

?'ef«szitin.

'IH.I, Fuit autem Chriftus non folum facer- Dionyf.

|

loc d

ft a&üs 'rläliäiöni*s , quo Deo tan-

dos, & hoftia, fed facrificium quoque , quia utCath.l. de

Paeden.

Chrift, p,

quam fupremo Domino , corpus

ait Auguftinus 1. 4. de Trinit. omne facrificium Vita cur.

*

.

IC c. 9.

E

& fanguinem Fihi fui incruento

vifibile eft invifibilis facrificii Sacramentum ;

S- 26

modo offerimus. Unde nulli unquam San-

id eft, facrum figaum. Ideo expofitio , qua

&orum , fed foli Deo , offerri poteft , ut Con»

Chriftus tam infallibiliter fe expofuit in extre-

Seff. 22, cilium Tridentinum exprelfe docet.

€

mis in hoftiam & facrificium , tam in ifto Sa-

cramento, quam in crucis patibulo, fignum eft

Cow,Tü . Il Chriftus Corpus & Sanguinem fuum fub

illius ineffabilis expofitionis & facrificationis,

dent, feff, fpeciebus panis & vini Deo Patri obtulit, &

qua Spiritum fuum jugiter immolavit Deo

Mlieh

22.c. 1 lub earuündeur rerum fymbolis , Apoftolis ,

Patri pro nobis in templo latiffimo cordis fui ,

Ya

in quo feipfum obtulit a conceptionis fuz in-

quos tunc novi teftamenti facerdotes confti-

tuebat,ut fumerent, tradidit,& eisdem eorum-

ftanti, usque ad horam mortis ; univerfa , quze

l COI'l I

que in facerdotio fuccefforibus , ut offerrent ,

dixit , fecit ac pertulit, pro noftra agendo &

Y 16.

przecepit per hzec verba: Hoc facite n meam come-

patiendo falute , ad gloriam Patris. Omnia

morationem. Ktfi femel feipfum in ara crucis ,

namque quze Chriftus fecit, ac paffus eft ,

morte intercedente, Deo Patrioblaturus erat,

meritoria nobis fuerunt. Ideo tota vita Chri«

lüan, DA

ut zeternam illic redemptionem operaretur ;

fti in feculo quafi una folemnuiffima miffa fuit,

* 10

quia tamen per mortem facerdotium ejus ex-

in qua ipfe fuit altare & temp

lum : faceijf

ftinguendum non erat, in coeena noviffima, qua

dos & ho&ia.

nocte tradebatur, ut dileQ?e fponf» fuze ec-

clefize vifibile, ficut hominum natura exigit,

IV. Sacrifïcinïm miffe a tribus offertur , a Bellar, L.

[f'()[' Y,

relinqueret facrificium , quo cruentum illud

Chrifto , ab ecclefia, a miniftro; fed non eo-2.de miffa

femel in cruce peragendum repr?efentaretur ,

dem modo ; Chriftus enim offert qua prima-*: ^

ejusque memoria iu finem usque fzeculi iper-

rius facerdos, & offert per facerdotem homi-

nem ,

:|

CWN

Titulu; C .X X V. II Sacrificii Mif Oblatio.

109

nem , ut per fuum proprium miniftrum ; ec-

V. Habemus altare , de qüo edere non ha- H ebr, rg.

clefia non offert , ut facerdos per miniftrum,

bent poteftatem , qui tabernaculo deferviunt. v. 1.

fed ut populus per facerdotem. .Itaque Chri-

Groecus textus habet : Habemus facrificato-

ftus per inferiorem offert , eclefia per fuperio-

rium.

rem ;facerdos enim quatenus talis, major

VL Hoftiam & oblationem noluifti, cor- rjia v, &

eft reliquo populo, quippe qui ut mediator

pus autem aptafti mihi. Holocautomata non

tibi placuerunt, tum dixi: Ecce venio, ut

;

quidam pro populo apud Deum . intercedit ,

2

neceft proprie in ea re minifter ecclefize,

faciam voluntatem tuam ; Ín qua voluntate

fed Chrifti principalis.

fan&ificati fumus per obl

S- Boïïa-

V. Quritur, quare miffa fic nominetur ;

fu Chrifti femel.

ationem corporis Je-

z

vent.l.4. etfi in omni facrificio mittatur hoftia ? Re-

VII. Tradidit femetipfum pro nobis ho-Eph,;.

fent. 3.

fpondeo , miffa dicitur , quia mittitur coeleftis

ftiam & odorem fuavitatis.

V. 2,

diit, 1.

du 2

miffus. Coeleftis ille miffus ( ficut exponit In-

'VIIL Quid retribuam Domino pro omnibus Pf, 1r5,

nocentius) eft magni confilii Angelus, l/te

quze retribuit mihbi ? Calicem falutaris acci-v. 12.

mittitur ad confecrandum , quia ifte eft facer-

piam , & nomen Domini invocabo.

dosinvifibilis , qui confecrat, & conficit hoc

*

Sacramentum, ubicunque conficiatur. Con-

Utilitas..

firmatque hactenus di&a authoritate Hugonis

de S.Vi&ore p. 9. c. 14.ita fcribentis : ipía ho.

IX. ïnfïnitüs eft thefaurus hominibus , qUO Sap. 7.

E

f

U d.

a

fta facra miffa vocari poteft , quia transmiffa

qui ufi funt, participes fa&i fun

micitize Dei. v. i4.

. eft : Primum fcilicet a Patre , ut effet nobis-

X. Sifanguis Hircorum & Taurorum, & ci- Hebr. g.

cum ; poftea a nobis Patri, ut apud Patrem

nis vitulze afperfus inquinatos fan&tificet ad V* *3-

pro nobis intercederct. Primum a Patre nobis

emundationem carnis , quanto magis fanguis

Chrifti, qui per Spiritum fanCtum feipfum ob-

mittitur perincarnationem ; Secundum a no-

bis Patri per paífionem ; fimiliter in Sacra-

tulit immaculatum Deo , emundabit confcien-

mento : Primum a Patre nobis per fanüifica-

tiam noftram ab omni peccato ?

?

Xl. Hic eftfanguis ineus novi teftamenti , Matth. 46

tionem , qua nobiscum effe incepit ; poftea a

nobis Patri per oblationem , qua pro nobis in-

qui pro multis effundit

*

ur in zemiffionem pec- v. 28.

tercedit. ldem Seraphicus Dottor alibi de ex-

catorum.

XII. Vos autem facerdotes Domin

1 Voc'abim»l)f. c. 6r.

pofitione mifle tra&tans, idipfum confirmat

inhec verba: Dicitur autem miffa a mitten-

mini , miniftri Dei noftri , dicetur vobis , for- v. 6.

do, & reprzefentat legationem inter homines

titudinem gentium comedetis , & in gloriam

earum fuperbietis.

2

. & Deum; & Deus enim mittit Filium fuum

Chriftum in altari, & iterum mittit ecclefia

fidelis eundem Chriftum ad Patre

| Dignitäf.

m , ut pro

- XIll. Qüid eft bonum ejus, & quod pul- Zach. g.

Y peccatoribusf intercedat.

Divifio.

chrum ejus : nifi frumentum electorum , & v. 17.

vinum germinans virgines ?

XIV. Quis poterit ftare in c

onfpecttu Domi- I.Reg.ö.

"Baiünk 4 VE Dividebatui' olim.- in facfifïdu& feu

in theatro miffam Catechumenorum

, & Fidelium ; quarum

ni Déi fan&i hujus ?

Vit. hum.

nobis ?

& ad quem afcendet .g V. 20.

tyf

hpc f;'it.

prior durabat usque ad oblationem , ( tunc

hid B

enim Catechumeni exire jubebantur ) pofte-

3 CUf

Ed

;'ior GMque ad finem e?:þe.ndEbatur.

*

t. I6C

EX SS.PATRIBU S

$: i

: Qualitas.

EX SSSCRIPRURA.

muia Q.ual'z'tm.

Y

I. Q

Uoniam' facerdotes defcendäns de cce- s; Laur,

lo in carne Verbum contrectant mani- Ja&in. f.

Malach.», N omni loco facrificatur , & offertat no-

bus , populis , in feque fufcipiunt , & Angelo- corpore

v.) XI-

mini imeo oblatio munda , quia magnum

rum five adftantium , five miniftrantium , vj- Chrifti,

eft nomeu meum in gentibus.

ce fanguntur ( quod nunquam datum eft An-

1.Cor.ro. . II Calix benedi&tionis , cui benedicimus ;

gelis ) potius angelicam, quam humanam, de-

v» 16,

nonne communicatio fanguinis Chrifti eft ?

bent confervationem habere. Accedatigitur

&panis, quem frangimus , nonne participa-

facerdos ad altaris tribunal ut Chriftus , affi-

tio-corporis Domini eft ?

:

T

ftatutAngelus,miniftret ut fan&us,populorum

Jüan; 25

. M. Omnis homo primüm bonu

m

vinuih

V, 1O.

offerat vota ut Pontifex , interpellet pro pace

ponit, & cum inebriati fuerint, tunc id, quod

ut mediator, pro fe autem exoret ut homo.

deterius : tu autem fervafti bonum vinum us-

que adhuc.

II. Inoblationis hora , quantum fas eft cre-1dem 1, c.

dere, aperiuntur codli , mirantur Angeli.

If. 6!! VO

IV. Erit firmamentum in terra ,

iu fl

Quamobrem colligitur, quanta cum veneratio-

x6.

montium. Quem textum multi ex Hebrzo fic

ne ibi debet affifterefacerdos, cui cónfecrandi

Jnt. lo

je i

vertunt : Erit pugillus frumenti , vel erit pla-

poteftas, atque intercedendi pro populo eft

centa frumenti in capitibus facerdotum.

impenfa authoritas.

O J-3

IIL Ve-

"f

110

Bibliothecg Mauualis Concionatorie

$Lt

Cafarius

IH Vere unica & perfeGa hoftia, fide vefti-

peccata mortalia in eis delet, non ficut caufa

f !

Atelho. manda, non fpecie ; non exteriori cenfenda

roxima, fed in quantum gratiam contritionis

inftit

17. de

eis impetrat,

praii

Pafch.

vifua , fed interiori afpectu.

IV. Agnus Dei pro te immolatur , fanguis

XI. Solet , qui beneficium aliquod ab alio Oforius

lS'. Chl'y rn

impetrare defiderat, muneribus datis ejus vo-tom. 4. de

f.doEuch.

fpiritualis ex facra menfa. refluit : Seraphim

luntatem difponere; fic ergo Patris zeterniferv. Mifi

adítant fex alis faciem tegentia , omnes incor-

orez virtutes pro te cum facerdote interce-

voluntatem cura tibi Chrifti oblatione,ut nihil

tib neget eorum, qu?e petis. Sed obfecro, qui

duntignis fpiritualis ecaelo defcendit, fanguis

in cratereintuam purificationem ex immacu-

gratis & fine ullo pretio innumera bona con-

lato latere hauftuseft : Et non erubefcis , re-

cedere folet , quiprominimis maxima donat,

quid tibi negabit Chriftum offerenti ? obtulit

[

vereris, & confunderis, neque Deum tibi

"

(els

propitium facis.

ÁAbraham filium , & continere fe non potuit ,

quin diceret : enedicens benedicam tibi , €2 mul-

S. Bona-

V. Non minus videtur Deus facere in hoc,

vent.t.7. quod quotidie dignatur defcendere de coelo

tiglicabo femen tuwm ficut flellas li ; quid nega-

bit offerenti Chriftum ? Quid amplius eccle-

de ::&1;

fuper altare , quam cum de ccelo defcendens ,

fixe dari potuit , ut confidenter univerfa pete-

z C. 1X*

naturam humani generis affumpfit factus ho-

mo ; &ideo hoc eft memoriale totius dile&io-

ret , quam Chriftus , quem offerat , in eorum

pretium , quze petit ?

nisfie , & quafi compendium quoddam om-

XIL Sane nullo alio facrificio honorificen-S. Laur.

nium beneficiorum füorum , quod nobis reli-

fuit. (erm

quit , & incarnationis , redemptionis,, glori-

tius Jaudatur Deuüs., quam per altaris imma-

de Corp.

culatam hoftiam , quam preecipue ob divinze

hrifti,

ficationis , & juftifi

piationis figuram in hoc in-

laudis - exhibitionem complendam , ecclefize

$. A

clufit.

Idemcom Vi Miifa tam plena eft Myfteriis, ficut mare

fuze Chriftus offerendam infütuit.

x

[US l- 2

XIIL. Optima beneficiorum cu

ftos eft ip'falS- Chryf.

ib

pend.

guttis , ficut fol atomis, firmamentum ftellze,

ho. 26. in

T

D g'

'T heol.

ficut ccelum empyreum Angelisl.

memoria beneficiorum, & perpetua gratiarum

Matth,

Virt. 1,6.

actio, propterea & reverenda, ac falutaria illa

Neceffitas.

Mylteria, quze in omni certe ecclefize congre-

gatione celebramus, Evchariftia, id eft,gratia-

Rup. Abby

VIL Aufer a coctu. ecclefize. quotidianas

rum a&io , nuncupatur. Sunt enim. beneficio-

de div.Off 5alv

atoris noftri hujusmodi exequias , & vide,

rum recordatio plurimorum , caputque ipfum

ï

] 2. c. 10. quam merito dicat ipfe Salvator : Que utilitas

divinze érga nos charitatis oftendunt, nosque

in fanguine mto ?. Refrigefcente enim ea , quaa

faciunt debitas Deogratias femper exolvere.

in hoc mundo nunc ubique calet, ejus me-

XIV.Si Pater negotiatori filio decem millia Ofor.tom

moria, refrigefcet univerfa charitas , muta

auri talentà daret;ut negotiaretur,parva adhi- 4- 4.conc.

Greg.4,

erit fides, claudicabit fpes,contitefcet magnus

bita diligentia maximum reportaret lucrum ;

e alV.

éeDig]:

Sacrific.

$68

ille clamor fanguinis jüfti Abel, qui per tradi-

áttende quas tibi Pater in miffa dat, ut fimilis

tum tanti facrifiéii ritum, quotidie laxat os lu-

fishomini negotiatori quzerenti bonas marga-

gentis & vociferantis tefroe, fcilicet.ecclefize,

rithas; cura, ut plurima tibi acquiras ; dat ti-

maledi&um coarguens Cain , & mature indi-

bi Chriftum Dominur , £2 qui proprio Filio [uo

gne fufi fanguinis vindi&am repofcens. Ca-

non peyercit , fed pro nobis oumnibus tradiditillum :

lente ergo memoria tam celebri, charitas

quomodo ton cuim illo omnia. uobis donabit ? Do-

Chrifti concalefcit , perftat fuper fundamen-

nat ergo tibi Filium , & omnia illius merita,

tum fuum zedificium fidei.

fatisfa&tiones , & inveftigabiles ejus divitias ,

S.Bonav,

ViII. Tolle hoc Sacramentum de ecclefia ,

ut eorum particeps fias. Ecce qu?e quotidiein

de prze.

& quid erit in mundo, nifi error & infidelitas?

miffaaccipias. Sed quze lucra reportafti ? Es-

par. ad

& populus chriftianus erit quafi grex porco-

ne deillis, de quibus Paulus ait : quoniam di-

Miff. c. 2 rum difperfus , & 'idololatrize deditus, ficut

vites eflis fatti inillo, in omni gratia ? Si ditiffimus

non es, id negligentia tua fa&um ett.

expreffe patet in coeteris infidelibus.

?

.. XV. Qui miffam audivit,profperabitur in il- Difc.ferm

Utilitas.

lo die in laboribus,in artificiojin emptionibus, 48-

$ (hiry

Difcipul.

IX. Tanturm valet celebratio miffzé , quan-

inperegrinationibus, & Dominus confortat

4

ferm. 48.

tum mors Chrifti in cruce ; unde Thomas de

eum in corpore & anima. Si contingeret te

l. de

inillo die , quo miffam audiítii, mori, tunc

ä

ht

Aquino ait : inqualibet miffa invenitur omnis

fru&us &utilitas, quam Chriftus in die pare-

Chriftus przefens erit tibi in extremis , & vult

Íceves operatus eft in cruce cum morte fua.

tibi aftare, ficut tu przefens fuiíti, & fibi adfti-

S. ThOmO

tifli miffam audiendo. Angeli deleCtabiliter

$d

X. Dicendum , quod Euchariftia non tan-

jn 4. fent,

tum eft Sacramentum , fed etiam eft facrifi-

morantur cum illo hemine , & folicite eum

it Pi

dift. 12.

cium , in quantum autem eft Sacramentum ,

cuftoáiunt , qui ipfe fe fecit focium ipforum in

q. 2. 8, 2.

habet effe&tum in omini vivente , in quorequi-

ad4.

affiftendo , & laudando Regem Angelorum.

ritur vitam przeexiftere ; fed in quantum eft Sa-

XVI. Is , qui in fe refu

rgens a mortuis iam S. Greg.

crificium, habet effe&tum etiam in alis , pro

non moritur, adhuc per hanc hoftiam in fuo

e

om. 38.

—

inE vang.

quibus offertur, in quibus non preeexigit vi-

Myfterio pro nobis iterum patitur. Nam quo-

tam fpiritualem in a&u , fed in potentia tan-

tiesei hoftiam fuze paffionis cfferimus , toties

nobis ad abfolutionem noftram paffionem il-

tum, & ideo, fi eos difpofitos inveniat eis gra-

A hg

tiam obtinet,virtute illius veri facrificii, a quo

lius reparamus.

ii

omnis gratia in nos influxit;& per confequens

LEN

XVII. Ni-

*

IÍT

Titulus C X X V L. Sacrificii Mifg oblatio.

S.Laur.

XVH. Nihilhoc facrificio acceptabilius Deo

fplendidiffimis, nudis pedibus , ihtentis Ocu-

juf. de

Patri pro reconciliandis peccatoribus , nihil

lis, pronze altari, magno cum filentio & reve-

inftitut,

pro expiandis fceleribus,pro captivis fidelibus

rentia quoad venerandum illud myfterium ex-

tits

Przelat,

d de

€. 20,

redimendis utilius in ecclefia offerri potett :

pletum fuit, circumfteterunt. Deinde huc il-

quippe cum fit memoriale efficaciffimum illius

luc fingulze per totam domum diffüte , Kpif-

Mif

TiotY

ii ii

excellentiflimee charitatis , quam ipfe Domi-

copis, Presbyteris, & Diaconis diftributio

nus Jefus Chriftus ultimum Paífcha celebra-

corporis-& pretiofi fanguinis miniftrantibus

turus oftendit : quamque in crucis patibulo

adheeferunt, fatagentes, & fedulo adjuvantes.

ioriendo notam fecit , in ipfo idem Domi-

XXIV. Quis fidelium habere dubium poffit, c «

nus quotidie myftice immolatur.

in ipfa immolationis hora , ad facerdotis vo-], ,. Dial,

Ídem l. de

XVHIE Nullus profe&o valet humano ex-

cem ccelos aperiri , in illo Jefu Chrifti myfte-c. 56.

Oobed.

plicare eloquio,quam locuples fru&us,quanta-

rio Angelorum,choros adeffe, fummis ima fo-

ve ex hujus oblatione ac perceptione 5acra-

ciari, terrena coeleftibus jungi , unumque ex

invifibilibus & vifibilibus fieri ?

C-

L d

^

menti fpiritualia exuberent dona. Reconcilia-

tur quippe peccator Deo , juftus autem juftifi-

. XXV. Nunc. etiam carnalium facrificiorum s. p

varietate ceffante , ómnes differentias hoftia-fecm. g

catur adhuc,lzetificantur Angeli , cumulantur

merita, facinora remittuntur, augentur virtu-

rum una corporis & fanguinis tui implet ob-depaffion.

" tes,refecantur vitia,diaboli machinamenta fu-

latio, quoniam tu es. verus JJguur Dei, qui

AQt,

tollir peccata mundi ; & ita in te univerfa perfi-

. tm

perantur ; fanantur zegri, eriguntur lapfi, debi-

o

les refocillantur ; famelici faturantur, & defun-

cis myfteria , & ficut unum eft pro omni vi-

&i fideles iftius Sacramenti liberantur effectu.

Gima facrificium , ita ünum de omni gente fit

S. Alge- XIX. Multiplicitatem facrificiorum vete-

regaum.

x

La Ral od il ii

XXVI. Nec folum

rusl.2. rum fingularitate fui facrificii abbrevians , oc-

pius Domirius umbras & $. Aige-

ohryf

de Sacr, cupationem exteriorem nobis minuit, bene-

figuras veteres & fuperfluas , füpervenientel. ^. de

26

C,

L

t

ficiorum nobis gratiam multiplicavit , uno

novitate & veritate fui facrificii , diftulit; fed'?*T- € 3-

& multiplicitatem facrificiorum veterum fi

$

X.

l-

unico facrificio fuo remiffionem , redemptio-

nemque peccatorum faciens,profe&tuque fidei

gularitate fui facrificii abbrevians , occupatio-

nem exteriorum nobis minuit, beneficiorum

ccterarumque virtutum ad vitam zeternam

perducens.

Caeterorum omnium hoftiarum

nobis gratiam multiplicavit, uno unico. fuo

vim & dignitatem magnitudine fua & przefta-

facrificio redemptionem, remiffionemque pec-

ä;

bili dignitate obruit. Hic. holocauftum , hic

catorumque faciens,profectuque fi

A vi,

dat

caetera-

"hoítia pacifica.; hic

rumque virtutum ad vitam sternam pordue

yt.tom

continetur.

| propitigþorium facrificium

5

cens. Sciendum enim , quod ideo Deus tam

, C0NC,

Mu G?eg- 4.

AXX. Hec namque fingulariter victima ab

multa facrificia dedit in lege , ut nullum eo-

TU

de Dial.

tiic.

€. 58-

zeterno interitu animam falvat , quze illam no-

rum fufficiens effe oftenderet , quia csetera ef-

bis imortem unigeniti per myfterium reparat,

fent fuperflua , fi unüm fufficere potffet , 'ut

. qui licetrefurgens a mortuis jam non moritur,

unum fuum fufficiens magis deflderaretur..

f-e

XXVII. Qua nulla major ho

itioc

nullauts-

& mors illi ultra non dominabitur , tamenin

S. Laur.

feipfo immortaliter atque incorruptibiliter vi-

lior,nulla amplior,nullaque oculis divinzeVaie-

A

.

J;g:"?* fknïl

MEL.

ftatis eft &ratior, dum honorem

AL

i

£3

5 ,L-iii'&,tu;i

A nogcl

1

$ de corp.

vivens,pro nobis iterum in hoc myfterio facrze

oblationis immolatur. Ejus quippe corpus ibi

contubernium , exulibus colum , religioni Chritti.

^. fumitur: ejus caro in populi falutem parti-

*

cultum juftitixee debitum , normam fantütati

tur: ejus fanguis non jam.in manus infide-

obedientiam legi, gentibus fidem, letitiam

linm, fed in ora fidelium funditur. Hinc ergo

mundo , credentibus gaudium , unitatem po-

pulis , Sacramentis legalibus finem , initium

penfemus, quale fit pro nobis hoc facrificium,

quod pro abfolutione noftra paffionem unige-

gratie , virtutirobur , hominibus pacem , lu-

niti Fili Dei femper imitatur.

cem mentibus,fnem laborantibus, peregtinan-

tibus viam, & pervenientibus tribuit fpeciem.

XXVIII. Quando facerdos offert hoc facri-

[clem

ISuarriug

,

Digæzita:.

ficium, Pater zeternus intuens donum illud , di&, 79

S. Chryf. XXL. Per idätempus & Angeli fäcerdgti 'ä.f'-'

non fiftit in facerdote , fed in illo refpicit per- ferm. g.

i

€

fonam Filii fui, quem repraefentat , & ideo ac-

ä

facr.

fident, & coeleftium poteftatum univerfas Or-.

do clamores excitat, & locus. altari vicinus

ceptat illam puriffimam oblationem , & füm-

inillius honorem , qui!immolatu)r j

| Aungelo-

me gratam & acceptibilem fibi.

rum choris plenus eft.

XXIX. Offerturzeterno Patri Nati affampta e r ,.

m

XXIL Quod datum non eft Angelis , con-

humanitas , quatenus cognofcat ipfe, quem Jof. ae

Sll

i

:

íal

ceffum eft homini.

Sacerdos.enim ineffabile

genuit,quemque pro hominum falute mifit in Chritti

hoc conficit myfterium , & Angeli conficienti

terras, ut interventione ipfius, delinquentibuscorpore.

veniam, lapfis manum , & juftificatis proroget

quafi famuli affiftunt. Super hoc tam infigni

tf

privilegio ftupet ceelum , miratur. terra , ve-

vitam. Clamat idem Redemptor ad Patrem ,

.a

retur homo, horret infernus, contremiícit dia-

corporis fui cicatrices oftendens , quatenus ab

fyug

bolus, & veneratur quam plurimum angeli-

zeternis fuppliciis fua homines interpellatione

ca celfitudo,

cuftodiat. Zdvocatum , inquit Joannes Apofto-

8. Nilus

lus habemur ad. Patrem, Je[um Chiriftum juftum ,

XXIIL Cum copiffet facerdos facrificium

inEpift. feu oblationem facere , plurimze ftatim ex il-

€s ipfe eft propitiatio pro. peccatir. noffrir , non

ad Anait :c virtatibus coglo defcendentes , ftolis indu-

gro nofiris. autem. tantum, [ed eiiam pro. totius

mundi ,

guc

"T

xxs x

&I2

. Bibliothecte Manualit ;! Concionatoria

ä

mundi. Vides perfpicue, nullum acceptabi-

tormentis putas me divina pandere facrificia:

"

lius Deo poffe offerri facrificium , ad impe-

1

Audifti Myfterium crucis , audifti myfterium.

exe

*

facrificii fancti. Credideris Chriftum Filium

gt

trandam indulgentiam.

P

$.

Dei, qui crucifizus eft a Jud?eis, verum Deum

$. IV.

effe, pandam tibi, quo ordine occifus vivat A-

gnus: qui cum facrificatus fuerit, & comeftus,

LO DE IMITATIONE

integer tamen , & immaculatus in fuo regno

EX LIBEL

Ü

CHRISTI.

permanet. /Egeas dixit: cum fit occifus, & ab

omni populo ( ut afferis ) devoratus, quomo-

Qualitar.

dointeger perfeverat, & vivus ? Andreas re-

fpondit : Si credideris ex toto corde tuo , di-

1. 4. c. X.

I. SI

hoc fan&iffimum Sacramentum in uno

Icere poteris ; fi nor credideris , penitus nun-

$. 12.

tantum celebraretur loco,& ab uno tan-

quam tu ad indaginem hujusveritatis attinges.

tum confecraretur facerdotein mundo; quan-

II. Cum S. Evortius Àurelianenfis Epifco-Idem 7.

to putas defiderio ad illum locum , & ad ta-

lem Dei facerdotem homines afficerentur , &

pus rein facram aliquando faceret, ecce ipfaS

ept..

hora confra&ionis panis cceleftis,cum ex more

divina myfteria celebrari audirent ? Nunc

facerdotali hoftiam elevatis manibus tertió

autem multi facti funt facerdotes , & in mul-

Deo benedicendam offerret, tanquam nubes

|

tis locis offertur Chriftus, ut tanto major'ap-

Íplendida apparuit füper caput ejus, & manus

pareatgratia, & dile&io Dei ad hominem ,

porre&is digitis tertió oblatam benedicens.

quanto latius eft facra communio diffufa per

Y

Rite autem peratto facrificio , dixit vir fan-

ll

orbem.

&us ad eos, quiaderant, incipiens ab Epifco-

1. Non fis in celebrando nimis prolixus ,

1, 4. €. 10

ünm communem mo-

pis usque ad extremum de plebe:dicite,quzefo,

$.7

aut feftinus , fedferva bon

beatiffimi fratres, num quod miraculum fub

dum; cum quibus vivis. Non debes aliis ge-

nerare moleftiam, & tzedjum, fed communem

facrificio videritis ? illis negantibus, fubdiaco-

nus Baudilius, cujus tum erant minifterii vi-

fervare viam fecundum Majorum inftitutio-

ces ; vidi ego,inquit,fed prze timore vix aufüs

ä

nem ; & potius aliorum fervire utilitati,(quam

füum eloqui. Videbatur mihi te elevante ho-

. proprize devotioni vel affectui.

ftiam, manus de nübe , quze operuerat caput

l. 4. c. 1o.

