tionibus refiftitfed ficut pulvis jaCatur a fa-

mas guttas dividitur,utin minimas etiam her-

cie venti, nec veftem habet juftitize,nec orna-

bas plantasque placide fe infinuet, omnibusq;

Pafch,

tum fapientize, nec fruttum bonorum operum.

viventibus fuam portioném , diftribuat ; ita

Utilitas.

x

i,

Spiritus fanttus neminem adeo negligit, ut

Fäb.conc. XIV. Sicut mater infantem deferens , nu-

non fufficientem ei gratiam i:npertiat ad hoc ,

2.inDom.tricem) ei relinquit : Pater filium a fe able-

ut converti, vivere Deo , ac crefcere in virtuti-

4. po

bus pofhit.

y

Paích.

gans, Paedagogum ei aífBgnat; ita Chriftus

ab eccleíia recedens non relinquit eam orpha-

XXIV. Sicut du&or vive gnarus, & peritiffi-Idem Fer,

nam , fed Paracletum ei dedit.

mus Navarchus maximo funt folatio & prazefi- 5 Peutec,

S.ICyrill. XV. Sicut paradifum totum fons unus ir-

dio iis, qui iter terra marique faciunt, ita €one. r.

Catech. rigavit , & una pluvia in univerfum defcendit

etiam Spiritus fan&us , cam fit Dux & Na-

1er

10.

varchus ecclefize, omnibus fideiibus füummam

mundum, quae alba quidem fit in fpinis, rubra

ebet.

'ncc 80

in rofis, purpurea in hyacynthis, ac in diver-

afferre confideutiam d

Dom,

fis fpeciebus divería , & in omnibus fit omnia,

R

1t6C,

MOTIV A.

cum nihilominus eadem fit , ejusdemque fpe-

ciei ; fic & Spiritus fantctus , cum fit unus &

ld Spiritum S. amandum. $ invocandum, .

idem , & non divifibilis , unicuique dividit

Eceffitar : quia tefte S. Auguítino, quod . Aug,

Damsft

I.N

eft anima corpori hominis, hoc eft Spi- feif. 2..

de fide

ratiam , prout vult.

Fer. ,

S. Chryf.

XVl. Sicutnavis, quze profpero flatu fertur

ritus fan&tus corpori Chrifti, quod eft ecclefia,

g

in epift. in pelago, non poteft impediri, neque demer-

atque etiam cuivis particulari mermbro eccle-

Pentec,,

'de ho-

ad Hebr, gi; fic anima adjuta a Spiritu fancto, omni-

fize ; meritoipfum perinde ut animam noftram

NG

bus rebus fuperior exiftit , & omnibus fluttua-

diligere,cuftodire;ac confervare debemus;quid

- tionibus vitze eminebit.

enim prodeft homini, fi mundum univerfum Matth, 16

S, Bafil.

XVIl. Sicut corpora illuftria , pellucidaque

lucrctur,anim?e vero faze ( hujus maxime, íci- v. »g.

deSpir.

'conta&a radio folis , fiunt & ipfa fupra modum

licet Spiritus fanct ) detrimentum faciat ?

IL. Utilitar : Si enim pietas , tefte S. Paulo , r, Tim.4,

eyrlïnk

fplendida , & alium fulgorem ex fefe profun-

fi s

dunt;Ífic. & animze fpiritu afllatze ac fpiritu

adomnia utilis eft , promiffionem habens vi- v. 6.

t to 3'

te ,qus nunc eft, & infuturo ; qffanto magis

illuftratze , fiunt & ipfe fpirituales , & in alios

gratiam emittunt.

ipfe pietatis au&or S. Spiritus hanc utilitatem

Orig, in

XVIll. Sicutíi naviges, & in navi pofitus

in fupremo gradu continebit?

Pf. 36.

videas terras,& promontoria,& montes trans-

]. Digmtar : Sienim tanto mal

ori seffima-

|

ho. 5.

Anonyin

il

euntes, non quod illa continuo moveantur ,

tione ac honore res quzelibet digna cenfetur ,

fed quia tu vento profpero flante tranfis illa,fe

quanto praeftantior eft forma , ex qua compo-

fubducere videntur ac fieri ; ita & in hoc fze-

nitur; quis negat, fummo honore dignum ef-

culo,fi fan&o Spiritu mentem tuam perflante

fe eum, qui Spiritum fanQum velut alteram

& fpirante, fecundo ac profpero naviges curfu,

animam fibi unitum habet ?

]V. Jucunditar: Si enim tam jucundum ac

pertranfibis fenfü tuo omnia hzec, quze viden-

tur,quia temporalia funt, & intueris illa , quze

gratum eft, cor amore creato occupatum ha-

zeterna funt, fine dubio dices,quia hzec omnia,

bere ; quanta erit voluptas, amore increato

; Dl

] J'.sPi*

us videntur,jam non funt, quia futura funt.

pe&us animamque impletam experiri ?

i,

Didym,

XIX. Sicut difciplinze & virtutis affumptor

Alexand. fienaculum & figuram ( ut ita dicam)in fuum

M E D 1 A.

1. r. de

fenfum xecipit ejus fcientize, quam affumpfit ;

A. Spiritum S, vecipiendum.,

iSpir. S,

fic & is, qui Spiritus fancti particeps effici-

I.P

Eiccati fuga : Sicut enim vultuum imagi- S. Chryf,

nes non in qualibet materia redduntur, in Ifa,

tur , per communionem ejus fit fpiritualis pa-

riter & fanctus.

m & pel-

fed in iis, duntaxat; »quæ laevore

lucen-

Bibliothece IMusualis: Concionatorie

248

lucentiam quandam habent, ita non in qui-

fanétus.

Unde recte. Theologi triplicem in

buslibet mentis operatio Spiritus , fed iis,

Deo atfignant, effentialem & abfolutum, qui eft

u:e nihil habent obliquum , nihil obtortum.

omnibus perfonis communis : JVotionalem pro,

S. Chry(.

lL. Carnalium dele&ationum odium ; Nam ficut

ducentem , quo Pater & Filius producunt Spi-

e pur

hom.24. aranearum [tamina flatum venti non fufci-

ritum fantctum : £t notionalem produ&um, quo

"

in ep, ad

modo JSpiritui fan&o appropriatur.

Unde

[/7!

Hebr,

piunt; ita nec anima fzecularis, nec homo

animalis gratiam poterit Spiritus fanc&i fufci-

merito colligitur, Spiritum fanctum effe ter-

pere , ut re&te advertit S. Chryfoftomus ; po-

tiam & diftinétam Perfonam , quod difficulter

Gen. 6.

teritque huc non immerito illud Genefis 'di-

probari poffet , fi. non etiam a Filio procede-

ret. Hinc de Spiritus fancti adventu dicitur :

V. 3.

&um applicari:Non permanebit Spiritus meus

in homine , quia caro eft.

Fattus eft repente fonur: ut indicetur , quemad- A&. 2,

Aseor. 2,

Il. Panitentie fufceptio : c enim S. Petrus

modum íonus ex collifione duorum corporum

f d

v. 37.

]udseis dicentibus: Quid enim faciemus , viri

exoritur ; ita Spiritum fanttum ex conjuncta

(at

fratres ? refpondit: Ponitentiam agite, &

Patris & Filii fpiratione, mutuoque amore

baptizetur unusquisque veftrum in nomine

procedere.

Jefu Chrifüiinremiffionem peccatorum veftro-

rum , & accipietis donum Spiritus fan&i..

IL. Alterum eft , ut bene cognofcat caufä;,

Luc, tr.

IV. Orattonis frequentatio : fic enim Chriftus

ob quas Spiritus fanttus miffus eft, quarum

V. 23.

ipfe indicavit , dum dixit: Si ergo vos , cum

tres afiignat Ludovicus de Ponte , fcilicet 1.

fitis mali , noftis bona data dare filiis veitris ,

charitatem Dei & bonitatem infinitam , quze , Lud. de

quanto magis Pater vefter de coelo dabit Spi-

uti inovit ipfum ad unigenitum Filium dan-

Ponte p.

A&. I!

.med. 2x

V. 142

ritum bonum petentibus fe ? Hinc & Apoiíto-

áuin , ita etiam ad Spiritum fíanctum mitten-

li; accepturi Spiritum fanctum , erant perfe-

dum permovit ; quemadmodum amicus,

Mat

i

verantes in oratione unanimiter.

füuum amorem abundantius oitendere volens,

V

S. Aug,

V. Pacis €9 concordia; fl'udium ; quia , utre&e

poítquam omnia fua dedit, etiam cor dare op-

feif. 2,

advertit S. Auguftiaus, ficut fpiritus humanus

tat, ita & ipfe poft Filium fuum datum, e-

ad FF, in

Eremit.

nunquam vivificabit membra , nifi fuerint u-

tiam cor fuum,id eft,Spiritum fanctum, daret.

nita ; fic Spiritus fan&tus nunquam nos vivifi-

2. Merita Chrifli,qui morte,& palfione fua hanc

Eccl. 25.

cabit, nifi pace uniti fuerimus. Hinc & per Si-

gratiam promeruit , fedensgjue ad dexteram

V- Io

racidem dixitDeus : In tribus placitam eftSpi-

Patris velut Advocatus nofter, hanc Paracle-

ritui meo,quae funt probata coram Deo & ho-

tuin petivit, & obtinuit,ut impleret,quod pro-

minibus : Concordia fratrum. & amor proxi-

miferat, dicens : Ego rogabo Patrem,& alium

morum, & vir & mulier bene fibi coafen-

Paracletum dabitvobis. 3. Moffram necefitatem J091«. Ut

Vo[ .

tientes.

€$ mif[eriam : Quae exigebat , ut Confolator de

A&. zx.

VI. Quietis amor : ita enim ipfe iterum Deus

coelo mitteretur , ficque impleretur illud Da-

indicavit,dum Apoftolos Spiritum S. acceptu-

vidis : Mifeticordia & veritas obviaverunt fi-

ros federe voluit,& cum quiete orationi vaca-

bi , juftitia & pax ofculatze funt,

re; ficut enim apes fugiuntloca inquieta , &

mella non colligunt, nifilocis pacatis & a tur-

III. Tertium eft, ut fines miffionis hujus e-

ba femotis ; ita Spiritus fan&us quietem in

tiam cognofcere ftudeat, quorum quatuor af-

cordibus , in quibus operatur, requirit.

fignat idem Ludovicus de Ponte, videlicet 1. Lud. de

Beyrlink,

VII. .Bonorum operum €9 virtutum exercitium :

Ut Chrifto fuccederet in officio Proteétoris , Ponte L.c;

Fer. 2.

ficat enim lucernze lumen oleo fovetur, eoque

Advocati , & Confolatoris; hincipfe Chriftus pun&. s.

Pentec,

confumpto illud quoque evanefcit; ita Spiri-

dixit : Ego rogabo Patrem & alium Paracle-J?*

n. L4«

e. 3.

LJ

6.

tusfantctus quoque , velut animze ljumen &

tum dabit vobis , ut maneat vobiscum in 2e-

ignis, nonnifi bonis operibus cuftoditur.

ternum. 2. Ut eidem in officio magifterii fuc-

Idid,

cederet ; hinciterum dixit Chriftus : Cum ve-

u p

nerit Paracletus, Spiritus fanctus, quem mit-

Áockl1i1cs.

tet Pater in nomine meo ( hoc eft, loco mei )

L (

Uinque fere fünt, quze Afceta præcïpue

ipfe vos docebit omnia, & fuggeret vobis om-

» de hoc diviniffimo Spiritu fcire , alios-

nia. 3. Ut interne illis teftimonium daret de

que docere debet. Primum eft,ut bene cogno-

Chrifto, quis effet. 4. Ut hujus mundi vitia re-

Ícat naturam & proceffionem ejusdem , quod

4

prehendat, corrigat , eumque deillis convin-

fcilicet fit vere idem cum Patre & Filio Deus,

cat ; ut iterum Chriftus dixit his verbis : cum Jo- 16.

ab utroque tamen procedens' ; uam dum Pater

venerit ille Paracletus, arguet mundum de "- **

feipfum & fuam effentiam comprehendens ,

peccato , & de juftitia, & de judicio.

producit vivum conceptum & perfe&am ima-

IV. Quartum eft,ut dignam de facratiífima

ginem fui,quafi in fpeculo fuze effentize fe con-

Perfona aeftimationem concipiat , quam qui-

templaus,& haec imago Filius eft,ejusdemque

dem facile hauriet, fi bene ponderet ,. hoc

cum Patre fubítantize , diciturque Verbum

effe donum illud , quod Chriftus in coelum a-

Dei : quem Filium dum Pater amat amore in-

Ícenfurus mundo miffurum fe promifit ; ex

finito, quia bonitasinfinita eadem, & infinitze

hoc enim merito colligitur, illud omnium do-

PFOV. 4

perfectionesin ipfofunt ; & ob eandem ' cau-

norum pr2eftantiffimum, ecclefizeque ac mem-

Y.0

bris ejus utiliffimum effe debere , cum fit uti-

LUCx U

fam etiam a filio viciffim amore infinito ama-

U

tur, procedit ab utroque tanquam ab uno

que amori Chrifti infinito, quo humanum ge-

principio amor infinitus, qui eft ipfe Spiritus

nus femper amplexus eft , proportionatum.

V. Quin-

249

Titulus CXX XIV. Spiritus Sanus.

V. Quintum eft, ut folidum fciat modum di-

Spiritus San&us. Nempe 1. quia ignis apte

fponendi fe ad recipiendum hunc diviniffimum

fignificat ejus divinitatem ( femper enim pro

hofpitem, qualis quidem optimus eft, fi cor ab

fymbolo divinitatis habitus eíft ignis ; unde

$ Bern./,.Omni amore creato evacuetur; nam , ut recte

& imperatores,tefte Alexandro abAlexandris, Aj... ag

6. de af-advertit S, Bern. errat omnino,fi quis coeleftem

facruma ignem. velut imaginem imperii , fibi Alexaed,

cenf,

ilam dulcedinem huic cineri, divinum illud

praeferri finebant, eoque proecipuo infigni, &l i. ge-

balfamum huic veneno,charifmata illaSpiritus

fingulariornatu utebantur ) & Perfonalitatem neat.

mifceri poffe mundi hujus illecebris arbitratur.

( nam uti ignis in fphaera fua nihil producit,ex-

Quis enim fectans lenocinia carnis fuze illam

trafe vero plurima, ita Spiritus Sanétus intra

N

fperare audeat gratiam Spiritus vehementis,

fe nihil, extra fe vero omnia, cum Patre & Fi-

lio producit). 2. Quia per iguem fignificatur

quam ne cumipfa quidem carne Verbi obtine-

re Apoftoli potueruut ? Hinc idem S. Doctor

aptillime primarius ejus effectus qui eft calefa-

[dem. in

cere, &accendere, & omnia, in-ie convertere,

Cant.

alibi ait: Quomodo agnofcere potero Spiri-

tus hujus praefentiam: nonoculis, quia colore

calore & fervore charitatis Dei & proximi, id

caret ; non auditu, quia fonus non eit : non ol-

quod facile exemplo SS. Apoftolorum & pri-

fattu, quia fine odore eft. Cognofcam ergo il-

morum Chriftianorum probari poteft.

3.

]um mutatione cordis meli, cum e terreno il-

Quia perignem pulcherrime etiam fignifican-

tur feptem dona, velut nobiliores operationes

lud coeleíte fa&um video, e carneo fpirituale.

S. Spiritus ; nam ficut ignis conterit petras,&

A de

X

?ontep,

montes fubvercit, ita Spiritus fan&tus fuperba

;'medl ZI

CONCEPTUSPR/EDICABILES.

corda per donum timoris compefcit: Sicut

ignis liquefacit congelata & indurata objecta,

Matth

X occafione thematis : Quid prodeft fto-

itaSpiritus fan&tus frigidas & congelatas men-

V. 26,

A6.T. E

j

mini, fi univerfum amundum lucretur , ani-

tes liquefacere in lachrimas cogit, juxta illud

mt vero fum detrimentum patiatur'? poteft Spi-

Davidis : Flabit Spiritus ejus, & fluent aquae:

ritus fan&tus animze comparari, & r. quidem

Sicut ignis confolidat humida & vifcofa , ita

oftendi, quomodo exerceat officium quadru-

Spiritus fanctus per donum fortitudinis vafa

plex animze, fitque id, quo vivimus,itt eft,vege-

ele&ionis confolidat, & ad omnes tribulatio-

tamur, & alimentum triplex, Verbi Dei, man-

nes fortiter ferendas indurat: Sicut ignis lu-

datorum divinorum, & SS. Euchariítize attra-

cem,ardorem,calorem producit,& orania pene-

himus : Sit id, quo fentimus, id. eft, videmus nos

trat, femperque furfum tendit; ita Spiritus

ipfos, creaturas, Deum ; audimus loquentes

fanctus furfum tendere facit per donum fapi-

Iom. !40

nobis utilia Deum & homines ; odoramur ex-

entize , illuminat per donum Íícientize, pene-

r. i6.

empla Chrifti & hominum fan&orum ; gufiz-

trare omnia facit per donum intelle&tus, &

mus coeleftia, & nauíeamus vanitates mundi;

tandem torporem excutit per donum confilii.

pud

tangimu; pexicula, fentientes frigus animze ,

Unde merito quivis cum S. Auguftino excla-

Marchan,

ignem concupifcentize , fugereque conamur:

met: O ignis fauce! quam fuaviter ardes

5tr. 4 le&.

fit id, quo movemur, deferentes creaturas velut

quam fecrete luces, quam defideranter aduris!

2. infin,

terminum a quo, & per Chrifti velut vize no-

Vse iis, qui ex te non ardent, qui pert e norfol. 209.

ftrze imitatlonem tendentes ad Deum , velut

lucent; tempore enim füuo naufeam & vomi-

Lod, de

terminum ad quem : fit id, quo intelligimus;

tum Deo provocant, & caligine circumdati,ad

Ponte lts

Quod ne fiat,

apprehendentes & xeftimantes coeleftia, judica-

ignem tenebrofum pergunt.

n t.

mus fincere de Deo & proximo, aliisque rebus:

oremus cum ecclefia: Veni San&e f[fpiritus

joan. 140

V l6.

appetimus & elicimus virtutes, averfamur vi-

reple tuorum corda fidelium , & tui in nobis

tia: meminimus Dei, & delectamur in eo ;

amoris ignem incende.

Et iterum : Illo nos

peccatorum noftrorum, & deteftamur illa. 2.

igne, quzefumus Domine, Spiritus fanctus in-

If

Oftendi poteft, quomodo hanc animam &

flammet, quem Dominus nofter Jefus Chriftus

fpiritum tueri & confervare debeamus, caven-

mifitin terram, & voluit vehementer accendi.

dofedulo omnia ea, quae unionem cum ea

Qui tecum vivit &c. Vide Marchant. l. c.

tollere poffun:, fcilicet ne per ignem concupi-

III. Ex occatione thematis : fa&us ef repen-

fcentixze comburamur : Per aquam delectatio-

te de calo [onur, tanguam Spititus. vehementis :«

num terrenarum fuffocemur : Per latrones, id

Foteft Spiritus fanctus vento comparari. i.

w3

eft, malos focios jugulemur : Per vulnera pec-

Quia ficut venti originem ne

ia

o Ícire potuit ;

]0. 16.0

cati pereamus : Defe&tu cibi fpiritualis feu im-

ita nec Spiritus fan&ti; hinc Chriftus apud S.

0.

letionis mandatorum divinorum, Verbi Dei,

Joannem ait : Spiritus, ubi vult, fpirat, & vo-

Jo.3. v. 8.

Euchariftiv ; famc fpirituali contabefcamus :

cem ejus audis, & nefcis, unde veniat, aut quo

Aut ob refpirationem feu orationis ftudium

vadat. 2. Quia easdem habetproprietates cum-

impeditum ftrangulemur: Ne ex alto przecipi-

vento vehemente; ut enim hic eft velociífi-

tati Spiritum elidamus &c. fed potius femper

mus, omniaque fibi fubjicit, dejiciendo tur-

ob oculos habeamus illudSalomonis monitum:

res, fcindendo rupes, arbores evellendo ; ita

Omni cuftodia ferva cortuum, quoniam ex ipfo

Spiritus fan&tus nefcit tarda molímina, & om-

PR;OV. 4.

vita procedit. Vid.Engelgr. in Fefto Pent. $.2.

nia, qus ipfi adverfantur , potenter vin-

V. 23'

Luc. x2.

IIl. Ex occafione fententize: legnem veni mit-

cit, uti in

rimo adventu fuo fuper Apo-

tere in terram €9 quid. volo , nifi ut. accendatur ?

V. 49.

ftolos fufficienter oftendit, per quos to-

poteft oftendi, cur in fpecie ignis apparuerit

tam Gentilitatem ,

infer«

R. P, Lohn. Bibl. Man. Tom. l1

1

ipfuwmque adeo

num

Bübliothece . -Manualis Concionatoric

250

num etiam fortiffime expugnavit, fibique fub-

gulam, & gravitatem virilem fervans;ad quod

obtinendum Spiritus fanttus confert donum

jecit. 3. Quia eosdem etiam affe&us & com-

moda habet cum vento ; ut enim hic aerem

timoris, quo reverenter & cafte velut Deo

urgat ac ferenum efficit, calorem zeftus tem-

przefente & audiente loquamur :

Italicam, ut-

perat, agros fertiles reddit,naves propellit,mo-

pote ornatam & urbanam linguam , ut fcili-

las verfat;ita fan&us Spiritus purgat animam

cet, quetnadmodum S. Ignatius in regi mode-

ftie monet, in omnibus verbis & geftibus mo-

a peccatis,ferenam facit confcientiam,mittigat

deftia & humilitas cumreligiofa maturitate ap-

nimium calorem concupifcentize , fru&tuofas

efficit mentes hominum,propellit in via perfe-

pareat; ut enim mollicalum aut infractum vo-

cis fonum aut geftum corporis non probo , in-

&ionis, & molas trumentum fpirituale Verbi

Dei conterentes, id eft Praedicatores, animat,

quit S.Bernardus,ita nec agreftem & rufticum:

pro hoc fine donum fcientize datur decoru

m

atque ad idem verbum Dei digne tractandum

ab indecoro difcernere docens: Gallicam . id

inítruit: quze omnia facile per exempla, ab

Apolítolis & primisChriftianis defumpta , con-

eft.fuavem & hamanam, qua in hortationibus

reprehenfionibus, & lefionibus preecipue

firmari poffunt. Vide Fabr. conc. 1. in'er. 3.

Pent. aut Beffzeum in Dom. Pentec.

utendum, utpote in quibus cafibus femperSpi-

A&, 2. v,

IV. E£x occa(ione thematis

ZAAyparuerunt

ritus amoris potius, quam timoris, regere lin-

g.

illis difpertitz lingue tanquam . ignis, [cditque [u-

guam deberet, quod per.donum pietatis rnon

gra [fingulor eorum : potelt oftendi, cur Spiritus

difficulter obtinetur : Germanum , id eft vera-

cem & finceram,ad quam loquendam, quia fze-

fanétus in linguis igneis apparuerit, nimirum

1. Ut oftenderet, ob quem potiíffimum finem

pe refpe&tas humanus & timor incommodo-

miffus fit , ícilicet propter geminam flammam

rum füperandus eít,merito donum fortitudinis

a fanctoSpiritu confertur.

"

4

Afferantur mo-

charitatisDei & proximi accendendam,id quod

mox in exemplo Apoftolorum & aliorum pri-

tiva, cur pro hislinguis ad.i/cendis libenter

morum Chriftianorum patuit; utpote qui &

hunc magiftrum adire & audire debeamus, vi-

P. us

füuum erga Deum amorem , tum abftinendo,

delicet tum ob ipfius excellentiam ac peritjam,

y, 10

tum fuftinendo, ipfaque morte tam gloriofe

quam in exemplo Apoltolorum fatis oftendit,

primus autem difcendi ardor eft nobilitas

obita ; & fimilem erga proximum charitatem,

dum eorum erat cor unum & anima una, tam

Magiftri,) tum ob linguarum itarum neceíhita-

tem , utilitatem ac facilitatem,quae omnia fa-

egregie probarunt. 2. Ut oftenderet, quo me-

cile uberius dernonttrari poffunt.

dio potiffimum hanc duplicem flammam in

cordibus hominum eflet accenfurus , fcilicet

VI. Ex occafione thematis fupra allati: .Ef

A& 2.

apparuerunt illis difpertite lingum : poffet. dici,

per ferventes & zelofos Praedicatores, qui non

verbo magis, quam exemplo, duplieis hujus

ideo etiam Spiritum fan&um in linguis appa-

charitatis duplicem legem effent promulgaturi,

ruiffe, ut oftenderet, fe ad artem loquendi,ut-

id quod difpertitze linguze fignificabant, & eti-

pote omnium difficillimam , quam, qui novit,

am ecclefia indicat, dum in hymno quodam

perfe&tus eft vir, tefte S. Jacobo, docendam

adveniffe, unde de hac arte per tres Ferias

canit: lgnis vibrante lumine linguze figuram

L2

- detulit, verbis uteffent proflui,& charitate fer-

Pentecoftes tres utiles conciones inftitui pof-

ho. 30.

S Greg.

"vidi. Et confirmat S. Gregorius, dumait: In

fent; & in prima quidem alferri quinque re-

gulae , qu» ab ifta arte praefcribuncur, fcilicet

fupci- Ev.

linguis igneis apparuit Spiritus , quia omnes,

quos repleverit, ardentes pariter & loquentes

ut pie ( ift eft, ab omni noxa abftinentes ) ca-

: b

facit. Linguas igneas Doctores habent, quia,

tholice, confiderate, charitative, [eu benigne , €9 ve-

u

dum DEUM amandum prvdicant, corda

raciter [eu fincereloquamur. In fecunda explica-

audientium inflammant. Vide Fabr. conc. 2.

ri poffent quinque motiva impellentia ad hanc

in Fer. 2. Pentec.

artem. addifcendam, fcilicet mece[fitas , utilitas,

A&.2. v. V. Ex occafione thematis : Repleti [unt Spi-

dignitas, jucunditas €9 facilitar hujus artis. In

Q.

ritu. [an&lo, €9 ceperunt. loqui varüts linguis : Po-

tertia fuppeditari poffent quinque media ad

eandem addifcendam, videlicet, oratio, filen-

teft dici, adveniffe novum magiftrum lingua-

rum, fcilicet Spiritum fan&um , & 1. oftendi,

tii amor, tarditar'in loquendo ad confideratio-

nem verborum ferviens, mul&la pro transgref-

quales linguas potiffimum doceat, fcilicet H-

bream, qu:e eft divina lingua, & docet nos re-

fioiibus impofita , & radicir, ex qua defectus

&e cüm Deoin orationibus loqui, id quod per

in loquendo oriuntur, extirpatio, quae radix a

Toma Kempenfi indicata eft, dum dixit:

donum fapientize efficit Spiritus fan&tus Lati-

nam (eu Romanam, qu»e docet nos loqui confor-

Multum libenter de his , quae multum diligi-

miter ecclefi» catholicze , & verze fidei, quod

mus,vel cupimus,vel quae contraria fentimus,

per donum intelle&us obtinetur: Gracamjd eft

libet loqui & cogitare.

Pro quibus omnibus

accentus prze aliis linguis ftudiofe obfervan-

fufius deducendis poterunt non modice fervi-

re, quge Rodriquez p. 2. tr. 2. habet.

tem,atque adeo circumftantiarum , que in lo-

quendo'fervari debent,obfervationem coinode

VII. Ex occafione thematis fupra citati:p . 15

lIgnem veni mittere in terram, €9 quid volo, nifi ut q, 49,

defignantem, ad quem finem :donum confilii a

S. Spiritu datur : Hi[panicam, id eft, gravem,

accendatur ? poffet per easdem tres Ferias

u REg,

ita ut , quemadmodum S, Bernardus monet,

Pentecoftes oftendi, quomodo Spiritus fan&.

ignem triplicis charitatis in cordibus accendat.

10, V. &5

vox ipfa noa fit remiffa, non fra&a , nihil foe-

mineum fonans, fed formam quandam , & re-

Ex primo quiderm die oftendi poffet, quomodo

ignem

251

T: ;'t-uluf- CXXXÀIF. Spiritus San&us.

ignem charitatis erga Deum aceenda*þ, id quod

ci caput fitChriftus, collum Deipara, oculi an-

tifites, lingua do&tores, dentes religiofi,

per tres przecipuos. actus charitatis divinz fa-

cile probari poffet, fcilicet per infentionis - puri-

aures confeffarii, manus & pedes caeteri fide-

tatem , qua femper furfum tenditut ignis: per

fes, cor autem ipfe Spiritus fan&us , idque ob

tres caulas.

I. Quia ficut cor eft fedes

a&onir intentionem , jua omnia cum fervore

agit, quae Deo placere novit: per adverfitatum

amoris, ita & Spiritus fan&us eft fedes

amoris illius, quo Pater & Filius fe mutuo am-

tolerantiam , qua amor maxime probatur. Al-

tero die oftendi poffet,quomodo ignem amo-

ple&untur. 2. Quiaficut cor eft fons caloris &

ris proximi accendat, impellendo ad obfer-

fpirituum vitalium. quos toti corpori fubmini-

vandas binas regulas hujus charitatis, fcilicet

ftrat; ita Spiritus fan&tus eft origo gratize,om-

ut, quze fieri nobis nolumus, alteri non facia-

niumque virtutum. 3. Quia ficut cor, tefte

Ifidoro, a cura di&um eft, quia perpetuo vigi-

mus; & quod nobis fieri optamus , proximo

quoque przeftemus. Tertio die oftendi poffet,

lat, & in motu eft ; ita & Spiritus fanttus per-S. T. L.

petuo vigilat pro ecclefia, eamque in mem-11. Etym.

quomodo ignem charitatis ordinatze erga nos

ipfos accendat, adjuvando , ut regulas tres ab

bris fuis animat, confolatur,inftruit,arguit, pu-

hac charitate przefcriptas fedulo obfervemus,

nit, ut merito dicere pofit ecclefia : Ego dor- &*nt- *.

videlicet ut finem, propter quem conditi fu-

mio,& cor meum vigilat. Cum ergo cor fuum"" ^

mus ob oculos femper habeamus : Media ad

dederint Deus & Chriftus, & cor iftud fit re-

eundem neceffaria fedulo adhibeamus, qualia

Giffimum,quia amat re&iffime, ideft, non nu-

fuat virtutes & opera bona: Impedimenta ab

dis verbis, fed etiam opere & veritate: Con-

ftantiffime, quia usque in finem ; merito hzec

eo abducentia, qualia funt paíliones inordi-

natz, & peccata inde prodeuntia, fortiter re-

eadem in noftro quoque corde viciífim requi-

moveamus.

Quem in finem fervire poffunt

rit Deus, quod proinde, quomodo in praxi fie-

Fabri conciones. 6. in Fer, 2, Pentec. 2. in

ri debeat, paulo explicatius eft oftenden-

Dom. 12. & 17. poit Pent.

dum.

XI, Ex occafione thematis: Eco rogabo Pa-

[oh, v4,

J Pf r43.

VIII. Ex occafione thematis : Spiritur tuur

V, 46,

YV. IO.

bonus deducat me in terram | retiam : Poffant po-

tren ,. €9 alium Paracletum dabit vobir ; Poteft

oftendi, quam perfe&e Spiritus fan&tus Con-

tiores Spiritus fan&i proprietates & operatio-

nes explicari, & 1. quidem oftendi, quam vere

folatoris munere fungatur, nempe quod tr.

fciat, goffit, €& velit confolari, ex quorum trium

dicatarSpiritus bonus,tum propter intrinfecam

bonitatem, tum propter extrinfecam homini-

defectu plerumque vana aut nulla ett hom. .

bus communicatam. 2. Oftendi poteft, quo-

confolatio. 2. Quod Jolide €9 copiole €o:iolc-

A .

tur, cum fit fons & origo verze & folidoe boni-

snodo deducat,fcilicet ut olim Ifraelitas, per co-

lumnam nubis ( id eft, beneficia ac promilffio-

tatis, 3. Quod conflanter confoletar, utpote

qui nullis temporum autlocorum cireumftan-

nes fuas ) in die profperitatis, & per columnam

ignis,feu ardentem charitatem,in nocte adver-

tiis circumfcribatur,& coerceatur. Excitentur

proinde Auditores, ut, quoniam ex una parte

fitatis,

3. Oftendi poteft, quomodo deducat

in terram reilam , id eft, terram promiffionis,

dulcius ex ipfo fonte petuntur aqu ; ex altera

melle & la&e abundantem, id eft , coleftem

vero confolationes & delectationes carnales

cum fpiritualibus fubfiftere non poffunt , illas

patriam. Quse fufius deducta videri poffunt a-

pud Marchant. tr. 4.leCt. 1. in HortoPaftorum.

generofo animo contemnant, ut his tanto co-

piofius frui mereantur.

Eph. 4.

IX, Ex occafione thematis : Zfrendens. in

v. 8.

altum , captivam duxit. captivitatem , dedit dona

& Xxr*

hominibus: Poteft dici, Spiritum S. effe hoc do-

num, utpote qui pluribus ex capitibus fumme

MISCELLANEA.

fit zeftimandus , ideoque merito multis donis

zequiparandus. 1. Quia eft donum przeftantif-

Qualz'm.f.

fimum , fi in fe fpe&etur , eum fit infinitzebo-

I A

D ignem ab initio fuccendendum uti- Beffzeusin

nitatis & dignitatis. 2.Quia etiam is,qui donat,

mur ftramine, ftupa, & fimili tenui ma- Dom.

eft aitiffimusDei Filius, omnes homines digni-

teria ; at jam fuccenfo grandiora injicimus ]i - Penc.

tate infinities fuperans. 3.Quia affettus dantis

gna; fie Spiritus S. primoin Apoftolis velut vi-

eft pariter infinitus,eum abinfinitate donantis

libus feftucis accenfus erat, poftea Reges,Prin-

accipiat dignitatem fuam, 4. Quia etiam re-

cipes , totumque orbem pro alimento habuit.

fpe&tu noftri eft donum maximum , utpote in-

II. Ethnici in medio arz perpetuo ignem

Ibid.

finitam utilitatem continens, cum pietas, quae

fovebant, quafi mediatorem inter Deos & ho-

eft particula duntaxat hujus bonitatis , fit ad

mines; quidni magis ignis divinus, [cilicet

omnia utilis, tefte S, Paulo. Merito ergo hoc

Spiritus fan&us! ob hanc caufam in pectore

donum fumme seftimandum, defiderandum,

chriftiano foveatur ?

Ibid.

petendum, excipiendum, confervandum. Quze

III. Legatis olim pro infigni legationis lin-

[06. 1

omnia fufius apud Fabrum conc. 1. in Fer. 2.

gua dabatur; fed & diis pro felici Legati fuc-

Pentec. videri queunt.

celfu linguze offerebantur. Similequid SS. A-

(

4. Reg.

X. Ex occafione thematis

INumquid ef

poftolis fa£&tum.

X9, V. 15* coy tuum rettum cum corde meo , ficut. cor meum

IV. Reliquize. Agni Pafchalis igne abfumi Exo4. z4.

debebant ; quidni ergo & Apoftoli, velut reli-

cum corde tuo ? poteft Spiritus fanctus cor ec-

clefixe dici, utpote cujus velut corporis myfti-

uizx ex Ágno in cruce immolato relictze ?

li 2

V. Ven-

R. P Lofhn. Bibl. Man. Tom. I1I.

252

Bibliotheee JMunualir Concionatoriat

T

Beff, - c,

V. Ventos Perfze inter deos numerabant,

'XVI. Cum campanze fundendze fixnt,magnoBeiT. l. c;

;,fio

50 1

-quod iis vitam hominum acceptam ferrent, at

igne opus eft; quidni ergo ad Apoftolos , vel-

41

uüt campaaas totum orbem ad cultum Dei

errabant; at Spiritus fanétus elt ventus, in quo

vivimus, movemur , & fumus.

convocaturas , coeleftis & maximus ignis recte

Ibid,

VI. Cor Caligube Ceefaris, cum cadaver

adhiberetur ?

in rogo fuiffet exuftum,ab igne intactum man-

XVII. Euripum, fepties in die reciprocari

Idem Fer;

.rentec,

fit ; confulti Augures refponderunt, veneno

folitum, cum capere non poffet Ariftoteles, in

plenum effe,unde theriaca perlitum,facile exu-

eum fe praecipitem dedit, dixitque: Quia te

Abuïe:';'

ftum eíft. Idem contingit hominibus, cor pec-

non capio, tume cape. Quanto magis hoc re-

q 5/

cati veneno infectum habentibus; nam & hi

fpectu S. Spiritus, per feptem do»a toties in

H

|

ignem $. Spiritus recipere non poffunt, donec

mentes hominn reciprocari foliti, dicendüi eft?

theriaca poenitentiv perlinantur.

XVIIL. Olim dum totus mundus diluvioB.y:linck

ÍIdem Fer,

VIL. Nilus feptem oftiis in mare devolvitur;

aquarum merfus erat, fola columbe illius tem-in Fer. 2.

$. Pent. Spiritus fan&us per feptem dona in animas

peftatis oftendit finem,dum emilffa extra arcan, "entec.

hominum.

ramum olivze virentibus foliis ore detulit , pa-

- Neceffitas.

cem mundo reftitutam annuncians. Idem po-

Ibid.

VHI Duse terreftres perfonae interitum hu-

ftea fecit S. Spiritus in columbze fpecie fuper

man genti intalerunt ; du?e ergo etiam per-

Chrifto apparens.

fonze falutem afferre debebant ; Filius, ut pec-

Ibid.

XIX. Si campi, vinee, horti, diutina ho-

cata lueret velut fatisfactor : Spiritus fanttus,

minum focordia excreverint in fyleas, nihil

MC:

ut elaeret velut fanctificator : lille, ut hoftes

igne ad illos afpinis purgandos eft aptius; cum

23

Ibid,

ejiceret, hic, utpraefidium gratiaríi imponeret.

ergo & orbis terrarum fpinis errorum fuitfet

z. Cor,

IX. Ecclefixe navim inftruxeratChriftus.gu-

obfitus, merito hic ignis cceleftis miffus eít,qui

Y

bernatoresApoftolos dederat,fideles in milites,

eum ante,

. quam ab Apoïïoljs extoletur pur-

facramenta pro armis , virtutes pro telis, cru-

garet.

cem pro malo , folus ergo ventus deerat, qui

Dz'gæzz'tdr.

decjluceret in terra

mrecam; hic datus eft.'

XX. Cum olim

in capite L. Marii flammu- Beff. in

Dom.

Utilitas.

la apparuiffet, Augures regnum ei offerendum

E. s

2. Par. Z. X. Cum Salomonis templum dedicandum

Pentec.,

.

portendi auzurabantur; rectius hoc de Spiritu

effet, ignis de coelo lapfus id dedicabat; fimili-

5. fuper capia Apoitolorum in fpecie ignis ap-

ter Spiritus fan&tus exemp!a fpiritualia, Apo-

parente dicitur.

.

XIL

ftolos aliosque fideles , dedicavit.

Beffzeus

Xl. Cum domus pefte infecta eft, igne pur-

AUT

HOX EkS.

in Dom.

gatur; unde Hippocrates, ad Greeciam hac

A.poc.

Pentv

L. Jacobus Marchantius in horto Paftorum

In

lue infe&am purgandam, totam filvam incen-

tract, 4.

dit, & fic feliciter patriamliberavit, Graviori

lL. Laurentius Beyrlinck in theatro vitze hu-

pefte infectum mundum Deus pet Spiritus

manze. V. eodem. Item in promptua-

fan&i ignem liberavit.

rio mor. Fer. ?. Pent. trex. 3.

Ibid.

XIl. Tria femper expiationum genera fue-

III. Petrus Beffeus in Dom. & Fer. 3. Pent.

L 1

runt, ventus, aqua , ignis ; eadem

pro mundo

IV. Matthias Faber inDom.Pent. con.2.3, 4.5.

V-"l

adhibita per Spiritam fan&um.

l1tem Fer. 2.Pent.conc.1.2.3.Item Fer.

$. Don

XIII. Figulus vafa e molli luto efficta igne

3.Pent.conc. 1. Item inAuctario Dom.

Ibid Beff.

1 Centi

durat; ita & Spiritus fanctus mollia corda fi-

Pent.them. 2, Itei Fer.2.Pent, them.

log.p,.

delium fuze charitatis igne confolidat.

1. 2. Item Fer. 3. them. r. 2. a.

» 17

i

Ibid,

