Quam male agant & imprudenter ii,qui literas

adjicientur vobis,nulla re excepta) & levitate

has vel.non procurant, velprocuratas abji-

mutue obligationis, nempe, ut quzeratur jufti-

ciuat, vel abjectas nou ftatim recuperare fata-

tiajid eft, obfervatio mandatorum, que, tefte

guut. 2. Quam male agant divites, in divitiis

fuis fperando, pauperes vero,literas has negli-

X.Joh.5. S. Joanne, gravia non funt, fed vere juguia

v. 3.

fuave, & onusléve. 2. Ex parte dantis,qui &

gendo,quae funt efficacius, facilius, & fecurius

Matth. r 1«

v. 30.

oteít dare, quod promifit, ob omnipotentiam,

medium neceffaria impetrandi. 3. Quam ftulte

(.'-L'o

Acy

ant parentes,laborando, ut filiis fuis copio-

& vult propter Fidelitatem , id quod exemplis

ex utroque teftamento petitis facile vrobari

fa patrimonia relinquant, &non potius procu-

rando has literas,ut dicere illis cum Tobia pof- T'ob. 4.

poteft, ut adeo merito Ecclefiafticus dixerit :

£cd.2. Refpicite filii nationes hominum , & fcitote,

fent: Fili mi, pauperem quidem vitam geri- V. 23.

V- I I"o

quia nullus fperavit in Domino & confufus eft,

mus, fed multa bona habebimus, fitimue-

quis invocavit illum, & defpexitillum? 3. Ex

rimus Deum, & recefferimus ab omni"pec-

feptem figillis appenfis, id eft, feptem tituli ,

cato , & fecerimus bene.

propter quos merito fperare quivis Juftus po-

V. Ex occafione thematis : Habe fiduciam in Prov, ;

teft, Deum illi omnia neceffaria provifurum,

Doinino ex toto corde tuo : Poffunt explicari mo- v. s.

quorum primus eft , quod fit fiomo creatura ex

tiva ad fpem noftram in Deum excitandam.

Et r. quidem : fi fupra nos convertamur ad

omnibus in terra exiftentibus nobiliilima,pro-

pter quam ipfüm mundum creavit; fi ergo

Deum, offertfe titulus Dei fumme boni,Patris

Deus lilia fic vetit, & aves, aliasque creaturas

amantiffimi, Benefactoris maximi ; lItem pa-

fic nutrit, quze funt mancipia hominis, quanto

trocinia À. V. & San&torum. 2. /nfra nos de-

magis ipfum hominem velut eorum Dominum

fperationis barathrum,locus omnium mileria-

non derelinquet ? Secundus, quod fit ovi*

ruüm, & quidem perpetuarum. 3. Éxtra mos

tot exempla eorum,qui Dei fidelitatem & libe-

pretio fanguinis Chrifti empta , & poftquam

perdita fuerat,tam folicite qusefita & empta. 5i

ralitatem funt experti. 4./ntra nos : Propriam

impotentiam & neceífitatem, qu»e merito nos

ergo paftores ovibus etiam non fuis pafcua

cum tanta cura queerunt,quis fummum & opti-

ecarrere cogit ad eum, a quo omne datum

mium paftorum fuis & tanto pretio conftan-

optimum & omne donum perfectum deícendit.

tibus ovibus nonfimilem charitatem exhibitu-

Qu?e omnia motivafufius explicata videri pof-

rum credat ? Tertius eft, quod fit Chriffianus :

funtapud Fabr. conc. 6.1n Dom. 18. poft Pent

fi enim Ifraelitis & turbis fe fequentibus tam

VI. Ex occafione thematis : /ihi adherere Pfat. »s,

liberaliter manna & panem olim obtulit,annon

Deo bonum efL, €9 pouere in. Domino [pem meam : v. 28.

de Chriftianis, qui veri Ifraelatze funt, & greffu

explicari poffunt tria praeeipua incitamenta

fpei, quae S. Bernardus fequenti fententia in- Serm. 3;

Mu

mentis potius, quam corporis, eum fequuntur,

idem beneficum magis fperabimus ? ideo

dicavit : Tria confidero, in quibus fpes mea de7. pan.

Y, 37.

nempe dixit in Evangelio : Nolite foliciti effe

tota confiftit,charitatem adoptionis,veritatem -

&c. hzec enim omnia gentes, qui Deum & pro-

promiffionis, poteftatem redditionis.

Pri-

m, quibus

miffiones ejus ignorantk, aut non credunt,

mum ergo explicetur per medioru

adoptio-

Tituus CX X XIIL Sve & Fidüria in Deum.

237

lz).

oftendi, quomodo ut ga]liüa äx amore & cura

adoptionem illam procuravit, proeftantiam,

nempe per incarnationem, paílonem, facra-

x

erga nos debilitatus & infirm.tus fuerit, affu-

mentorum inítitutionem. Alterum declaretur

mendo humanse nature infirmitates & paf-

Hebr. 6.

fiones.

2. Quomodo ad efcam invitet , tum

u

tum per fententiam S. Pauli dicentis : n quo

V. 17.

abundantius volens Deus olftendere pollicita-

S5. Corporis fui , & Verbi divini ; tum cor-

tionis hzredibus immobilitatem confilii fui,

»

poralem cibum, quem magna cum charita-

interpofuit jusjurandum, ut per duas res im-

te & folicitudine providet. 3. Quomodo ut

)N

mobiles, quibus impotlibile eft mentiri Deum,

galiinà fub alas fuas colligat , & ab accipi-

tris infernalis unguibus deféndat. Inferatur

fortiffimum folatium habeamus, qui confugi-

mus ad tenendam propofitam fpet : Tum ab

dein, quantopere oporteat nos pullorum af-

ipfa experientia, qua habetur, nullum , qui in

fe&um induere , & fub alas bonitatis & mi-

Pfal. 56

* Deo fperavit,confufum effe, meritoque S. Da-

fericordize divinze per veram fiduciam confu-

v.25.

3f

vid dixiffe: Juniorfui, etenim fenui, & non

gere.

Qua de re videri poteft Fraucifcus A-

Pfal. 33.

v. 8N.

vidi juftum derelitum. Et iterum : Timete

rias in thefaur. tom. 2. tr. 3. c. 7,

Dominum omnes Sancdi ejus, quoniam non

XIII.

1.

Jerem.12. eft inopia timentibus eum. Tertium probetur

ATITCONCE?PTUS

V. 27.

Num

tum ex ipfo Dei teftimorio, dicentis

LQ Gregorius Nyffenus quzrit, cur facerDiz. Nyt-

quid mihi difficile erit omne verbuin?tumAn-

^* Propheta tam multis Pfalmis hzec. pau- fen. $ r.

n** b.

geli, prouunciantis : Numquid Deo quidquam

cula praefcripferit : /m finem ; quibus nos ex-in 5

DDom

»

hortatur, ut intentis femper oculis finem "*

r

*

Genef.18. eft difficile : tum ipfa experientia , qua habe-

Quadr,

YV. d4e

mus, ipfum totum mundurm folo verbo creaf-

fpe&emus. Textus gracus habet: lw villori- "

n

ii

fe, & etiamnum om:

iviventia paícere.

am ; tanquam admonens, utvictoriam habea-

Hebro Iol

V1II. Ex oecafione thematis : JVolite amittere

mus ob oculos , Dicit nunc Nvffenus : Quor-

*V. 25'

confidentiam, que magnam habet remunerationem ;

fum tantopere nobis commendatur confide-

ratio finis, & vi&torie ? Forte an malum et-

pöte& ext

licari remuneratio fpei , eumique in

Serm. 9.

linem ufurpari illa S. Bernardi fententia : Di-

fet cogitare initium ac bellum , quando eti-

[

fuoer Pf,

citfides , parata funt magna inexcogitabilia

etiam rilitia efl , necaliud quidpiam , vita ho-

Qaài ha-

N bi tat-

bona a Deo fidelibus fuis, ( ubi breviter ex-

minir fuper terram? — Job. 7. v. 1. Qnare ergo

plicetur beatitadinis natura & proftantia)

tanquam negligentes principii femper refpi-

Dicit fpes : mihi illa fervantur (ubi explicen-

ciamus finem , aut velut incurii pugnze fpe-

turtitüli, ob quos fperare quis merito pofiit,

G&emus victoriam ? refpondet Nyffenus Tra&.

- fe beatitudinem confecuturum, quales in Zo-

2.in Pfalm. Cum omnis certaminis viéctoria

diaco P. Hieremize Drexelii & aliis reperiun-

fit finis, ad quam , qui certamen ingrediun-

tur) nam fertia quidem charitas, curro ego,

tur , omnia fua referant , eaque freti pugna-

ait, ad illa; per hanc enim anima appropin-

nare incipiant, mihi plane perfuadeo , íinis

nomine, velut brevi quzedam commonitione

quat, & unitur Deo, atque adeo fperatam

beatitudinem acquirit ; quze fingula proin fu-

excitare omnes , qui in hujus vitze ftadio per

;

fius erunt explicanda.

virtutis exercitationem decertant , utfinem

VIII. Ex occafione ejusdem thematis folvi

refpicientes , fpe corom» obtinendze, certami-

& refutari poffant objectiones , qux plerum-

num laborem levent& minuant. Variis in hoc

que homines a fpe retrahere folent, quales

mundo urgemur undique przeliis;monftra £e-

pra reliquis funt 1. Indignitas noftra ; cui ta-

pe multarum & magnarum miferiarum fubi-

l]

men opponatur'dignitas meritorum Chrifti,

genda;ut vero quisque ardenter puguet,& for-

& neceílitas noftra, unde dicere poffumus,

titer dimicet, praeliatoxbus ommnibus occla-

quod ruftici de facro. epulo ufurpare confue-

mat contenta voce David : /n fimem , in vitfori-

verunt : Bin ichs nicht würdig, il doch mein Seel

àm; tanquam diceret: Certa viriliter, fortis

Athleta Chrifti, committe intrepide , animofe

uotldürftig. 2. Experientia, tot pauperes &

miferos oculis noftris objiciens :

cul occur-

congredere, fidenter dimica, quando vides,

yatur, oftendendo rationes, cur Deus tot pau-

quodad remunerandum tuos labores,ad prz-

miandum tuos fudores, ad compenfandum tu-

peres in mundo relinquat, fcilicet ad humani

generis confervationem , ad Dei gloriam, &

as fatigationes, coelüm coronas tibi 2eternas

remedium divitum , ad noftram inftru&io-

adornat, & lauros perpetuas paratas fervat.

nem , adbonumipforum ; quas fufius apud

Et quis non fe ipfum ad pugnandum excitet,

Fabrum conc. 4. in Dom. 2. Adventus expli-

qui certa conftituta operis fioe praemia , ea-

7à

que tam prezeclara certo novit ?

catas vide 3. Repulfa tot precum a variis ía-

&arum : cui refutandoe oftendantur rationes,

II. Huc allufit Salomon, cum ait : Exaltatic [bidem.

quare Deus fepe non exaudiat,nempe ob dit-

oculorum eft dilatatio cordir ; Proverb. 21. v. 4.

. fidentiam noftram, probationem , & melioris

Qui tametfi difficilis fitlocus, ob variam in-

cujusdam utiliorisve doni largitionem.- De

terpretum expofitionem , rei tamen przefenti

1.7!'

fervit cujusdam moderni (Salazar' commen-

h

quibus vide Fabrum conc. 4. in Fer. Ro-

tarius, qui id fic dictum vult a Salomone,

Mütth&?-g tIX. Ex occafione thematis : ;Jerufalem, JJe-

ut , fi quis anguftiis pe&toris inter hujus vitze

m

V. 37*

adverfitates , *quae tolerantur , laborans

p

rufatem,quotier volui congregare filios tuos , quem-

admodum gullina: cougregat pulior. [uor fub. alas :

dilatari animo, & ex serumnarum aríto in

poteft bonitas Dei ad fper incitantis,per gal-

apertum evadere velit, non figat obtutum

in calamitates prefentes, fed erigat magis

linze fimilitudinem explicari; & i. quicieæ

N

Gg3

Bibliothecom Manualit! Conctionatorice

238

& furfum afpiciens videat,paratam effe his af-

ex eo nafcantur, quod quis terram fpe&tat, &

fli&ionibus gloriam, conftitutam his zerumnis

folas adverfitates praefentes confiderat, fac, ut

remunerationem, atque hinc futurum,ut miti-

fubducant oculos, & in gloriam, quietemque,

gentur dolores, extenuentur angores, refpirct-

quz illos pofthzec expectat, figant, ita efficies,

que interanguflias, & dilatetur animus. Nec

ut minus clament, lacrymasq; illis abfterges,

euim aliud eft, quo latius exfplicatur, quam

& cor dilatabis. Sic enim habet Tertullianus 1.

quod certo fciat , conftitutam effe fuam cuique

ad Martyr c.3

*

Nihil crus fentit in Nervo,

jabori, & adverfitatum tolerantive, remunera-

cum animus eft in coelo., Ornantur compedi-

tionem. Et hoc eft,quod ait Salomon: Zxalta-

bus, non onerantur pedes eorum, qui animo

tio oculorsre eft dilatatio cordir.

Scilicet mag-

ccelorum amplitudinem , gaudia , voluptates

num illud robur venit ab oculis,qui furfum fe-

penetrant. Le enim funt quaeftus,, aut lucri

dulo fpectant, & quze merces fortiter adverfa

vires, ut omnem zerumnarum velut confopi-

ferentibus pr?eparata fit, diligenter confide-

ant acerbitatem & amaritudinem.

$

rant. Hincillad Marci Senecv epito. con-

od

trov. l. 5. controv. 1. Tolle fpem hominibus,

V. S. Auguftinus in tit. Pfalm. 47. ufitataS.Augu&. :

1ü i

nemo victus tentabit arma , nemo infeliciter

fua fubtilitate fic in ea ver:a inquirit: Si ergoin Pf. 47.

expertus negotiationem , alios appetet quae-

nondum habes petitiones cordis tui , unde de-

ftus ; nemo naufragus vivet.

Spes eft ulti-

lectaris in Domino ? Gaudemus rebus przefen-

ruun adverfarum rerum folatium.

cbidem.

tibus, futuram autem exfpectamus, quamcun-

ill. Populus Dei, quem mifera confufae Ba-

que petimus a Deo, felicitatem,quid ergo jubet

bylonis fervitus oppreffum tenebat, de feipfo

David dele&ari in Domino ob ea, quze ab illo

quidplam pronuntiat, quod obícurum habet

petimus, neque hactenus habernus, fed dein-

fenfum : Super flumina Babiylonis illic [edimus, 72

cept fperamus,& praeftolamur ? Nonne magis

evimus , dum recordaremur tui , Sion; ajebat

confequens fuiffet, fi jutfiffet tunc gaudere,

Píalm. 136. Eft hzec figura eorum , quae Chri-

cum eorum, quae rogabamus, copia nobis fa-

ftianis in hac mundi Babylone captivis acci-

&a effet,ex quibus betitia oriri poterat? Quid

dunt, donec furfum in fuperam caelorum Sio-

mihi przecipis,dele&tare in przefenti, cui & ais,

nem emergant. Sed animatvertendum ftudio-

dabit tibi in futuro ? Refpondet Auguftinus :

fe diligenterque quod ajebant : Super flumina

Magno myfterio factum, quod juffus jam nünc

Babylonmis? illic fedumur: quod. quis five trifti,fi-

in praefenti dele&tari, quanquam ea, quze nunc

ve hilari animo in viridi, & opaca ripa pellu-

petis,pofthzec primum esaccepturus;Quia cer-

cidarum aquarum przeterlabentium fedeat,

tam tenes promiffionem ejus, qui fe efficit pro-

id quotidie videas; led ut quispiam incon-

mittendo debitorem. Suadet, in przefenti gau-

ftantibus & fluxis in aquis , tanquam in foli-

dere de bonis, qu:»e rogatus Deus futuris die-

do ac firmo pavimento fedeat,aut hzereat, nec

bus dabit, quia illius verba tam funt certa ; &

fubfideat , qui fieri poffit ? At fiita eít, quid

promiffa tam firma atque infallibilia, ut de eo,

eft, quod captivi ifti ajunt , fe tam fuiffe agi-

quod ab illo fperas, tanquam fi habeas, gaude-

les, tam leves , ut fuper aquas federint, nec

re poffis, & de eo, quod defideras, tanquam fi

abrepti ab eis aut merfi fuerint? Super flumi-

j

e

offideas, lzetari. Ea propter dicit Auguftinus,

na fedimus. Undeillis tanta tum agilitas, tum

praevelle fperare ea,quee Dominus promifit,

ftabilitas, ut nec forbere eos aquze , nec de-

quam poffidere quzecunque hzec vita dare po-

orfum , abftrahere fecum potuerint ? Non vi-

teft: Omnes delicize meze in hac vita non funt

des, quid ipfiilli dicant : Super flumina [edi-

in re, fed ipfa fpes tam certa eft, ut omnibus

anui , dum récordaremur tui Sion : Gloriam Sio-

hujus fzeculi divitiis praeponenda fit ; caufam

nis animo volvebant ,

quietam coelorum,

diéti fübjungit, dicens: Vita enim hzec qua-

zeterna praemia cogitabant hzec illis inter me-

libet redundans felicitate multos fallit , Deus

dias aquas tantarum adverfitatum addebant

neminem , quia promifforum videri, & haberi

alas, & ftabilitatem , ut nec per triftitiam

tenacem, fummz»e gloxfiæ duciþ.

eosforbere, nec per defperationem abripere

poffent. Abbatis Tuitienfis hzec tam fapiens

VI. Tertius liber Reäum memorat , ita pe-$. Antio-

eft cogitatio, quam talibus verbis reddidit :

ne congelaffe Davidem , ut, cum operiretur ch. ho.a.

Illorum erat hoc dicere, qui recordabatur

veftibus , non calefieret.

Deliberarunt ejus

Sinn. Tales nimirum non fub aquis fluminis

famuli, quo remedio afferre calorem regi füo

abforpti erant , fed fuperfedebant, fimiles

poffent , opportuniffimumque vifum eft, ac-

avicülis, quas aquze imperio Dei produxe-

cerferepuellam , qu:e illi accumbens frigida

runt paratas ad volandum.

Theo-

membra concalefaceret ; Quweramur Domino

IV. Defubulcis fcribit Theophylactus : Por-

mofiro Kegi virginem. adole[ventulam ; ajebant,

phyla&uscorum paítores cum non poffunt compefcere

Dc.I

€9 foveat eum , dormiatque in finu. fuo, €$ cale-

Luc,

$* porcum clamantem, refüpinantet illum effici-

faciat Dominum noftrun. Regem ; 3. Regum z.

unt, ut minusclamet. Debent hoc agere pa-

verf. 2. Diétum fa&um, conquifitaque Vir-

Íftores, & praedicatores cum rationali grege,

go .algidos frigidi fenecionis artus calefecit.

Nitol,

quam illis Deus commendavit. Si quem vide-

S. Antiochus hom. 2. quxrit , quid illo

fitin

rint, qui z2erumnarum impatiens demurmu-

22 G

fatto fignificatum ? — Refpondet , in Da-

ret, qui calamitates animo iniquiore ferat,re-

vide frigidum inertemque peccatorem ad-

fupinantes illum efficient , ut minus clamet,

adumbratum , eum, qui ad virtutem incale-

eum obmurmuratio & impatientia hominum

Ícere nolit, neque excitare fefe , ad ftrenue

ineun-

j

-

£39

Titului CXXXHJT Spe:. €? Fiducia in Deum.

riar , Genef. 27. 3. 4. Nicolaus Lyranus que-

ineundum pietätä-ä currieutum. Duo vero. is

remedio curari queat , & inflamari ? Quzera-

rit, quam ob rem Ifaac przecipere a filio cibos

mus adolefcentulam virginem ; prodat fpes

voluit, priusquam illi extremam benedictio-

nem relinqueret. Refpondet , quia filius roei-

przemii, dormiatq; cum delide, quia hzec illum

calefacit,cun&antemq; ac fegnem adeo confir-

xiens benedictionem, debeat patri facere ob-

uium, & fervirein menfa. Propofitam erat

mabit, & excitabit , ut ex teftitudine in aqui-

feq

jatri, extremum bene precari filio, utq

ue hip

lam vertatur. Hzec enim eft efficacitas lucri, &

V

vis gloriz, qu:e certo ex

f

E

D

ecatur. Propterea

illum obfequiis eo impelleret,& parenti quan-

dam benefaciendi obligationem filius adierret,

etiam fpes (ut eft apud S. Eligium hom. 11.)

voluit Jfaac deceffurus e vita accjpere ab --

eít di&a, quod.fit pes, & progrediendi facul-

tas, quod claudo pedes , manco lacertos ac

íau efculenta , ut pro his illi relinqueret be-

nedictionem.

Qui officium idem vices mu-

brachia, omnibus denique vires miniítrat,

tuas reddendi nece(litatem admittit, fperare

it^vinrfibi im via virtutis inferant.

d

4

r

S, Chryf.

VIL Quartus liber Regum narrat,

GU

iCc

endif-

autem ab illo beneficia, cui nulla przeftiteris

1n

€

1

offiia, ftulta prefidentia eft, & inhgnis

tugu&.

hom.?8. (o indecur

rum igneum, fia

iil

[6,

N

i

ue equos qui

a

in Ger,

bar

EC

amentia, .ein viereckete Narrethey, oder T horhait.

*

! 4'7-

Ícintillas emitte

it, ut Eliam e terris in cce-

lum fübveherent : Kcce currus igneus ,. €9 equi

IX. Davidpropter ferocientisSautis imnia- Abulenfis

nitatem e

PoWU

*z1

L inte

: ESCPY

Yi

im Regis Archis tranfit,in e. 27. L

ignei, € afcendit Elias per turbinem in calum ; 4.

; * egi

cumque videret non fine moleftia Rezis fieri,

*

Regum 2. Veríic.'r1. Vix currum Propheta

r

4*

etur, altériusloci gra-

fanttus vidit , quando fubintravit.-

uis non

quod in aula ejus verta

admiretir fa&um Prophete , quodque nihil

tiam petiit , ubi citra illius incommodum de-

gere poffet, dicens :^ 1 imveni gratim in oculis

veritus ignem, nihil extimefcens fiamas, quas

tuis., detur auihi locus in una urbium regionir hu-

ejaculabantur equi, currum intrepidus con-

o

9d

g. 37. 5. Dedit ei itaque

fcenderit? Przefertim cum nihilfit, quod homi-

jus, ut hubitem ibi; 1.

1140

LA CT

rit À-

p

:

" Achis in die illa Siceleg. ibid. verf. 6. Q

nimajorem metum af

rat,quam ignis, ut pro-

adifi excubitor pofi-

bulenfis, dominium ne civitatis; an utum fo-

pterea inlimine oftii

*y:d.ï

tus fit Cherub cum gladio flameo, qui aditu

lum petierit David. Refpondet q. 2o. Dicen-

dum, quod noluit urbem vetere in titulum ;

prohiberet intra volentes ,

de quo 5. Bern.

fed quid caufie habuerit fan&us David , ut fo-

ferm. 5. de verbis |faize fic ait : Nec incongrue

lum domicilium petierit; dominium autem

ferm. s.de verbis Ifaize fic ait: Nec incougrue

fimul rogare adfüs non fuerit ?. occurrit ite-

forfitanCherubino flameus traditur gladius, ut

2

ruüm ; Qu

iicu.

verecundum fibi erat , quod ipfe

a ligno vitze incifio pariter & incenfio, quibus

ulum a Rege Achis

uihil carni terribilius, manum prohibeant cor-

peteret, unam urbem in tit

cui nihil unquam fervierat. Nulla extabant

poralem, At fijamforraidabilis eft ignis, quo-

modo nonabfterrent Eliam flamze,nec moran-

Davidis in Regem Achis officia, qua fronte

1

iv

tur fcintil

Hosr

quin plenus animi, nihilque ve-

ergo ab illo civitatis dominium exfpetaret 2

Vana elt fine meritis fpes omnis mercedis.

ritus ineat currum igneum, tanquam is ex ar-

h

Verecundum erat Davidi petere ab eo , cpi

gento, vel auro conflatus fuiffet? Difcuffit fa-

pientime hanc du

bitationem S. Bafilius Va-

nunquam fervierat,.

14

lCL

XVVQ j:.'*

enus homo de Baptifmo : His tam po!

S, Juftas

bis

Elias currus, equosque igneos minime

X. Difcedebat ab opulenta & lauta pronfi

Oigelit.in

expavit,verum itineris fuperni defiderio incen-

fuidomo fponfa, jamque aliquantum abierat,

c.6. Cant,

quando ille dulcem coniugem fuam bis verbis

fus,contra formidolofa eft aufus,ac hilaris gau-

N

den

"PA

H

c

n flam

iil«

s

ntes afcendit currus,cum ad-

identidem revocabat, dicens : Revertere, Sula-

'öki

mitis, revertere, revertere, u$ intuamur te, — Cant.

huc effet in carne. H»ec ille. Sciebat facer va-

p

X

N^ 63 .(;

A U

i alua,

6. 12, Quxri hocloco poteft, cur tot voces de-

tes,non effe aliam currum,quo iretu

t

u

derit fponfus, ut fponfa rediret, & videndi

fciebat illo peti ac penetrari paradifum, itaque

fpernebat fcintillas ; cum enim gloriam ob o-

copiam faceret, cum vox una facile fat fuerit

1

M

illi revocandse , cujus folius res hic age

n

tur,

culos haberet, ad quam ifle currus fübvche-

5e-

bat, nihil extimuit, fpes namg; przemii, & de-

& fponfus nihil utilitatis ex reditu illius ex

4

hatie,

ac tantop

j

fiderium glorize ridet pericula, & flocci facit

Garepotuerit, cur ergo toties

]i

;

Z

h

ev

o

o

illam inclamavit? Refpondet egregie 5. ju

omnes diflicultates : Itineris fuperni defid

Lb

£

1 AA

Or

:

»elitanus : Idcirco tam crebro ei, rever

incenfus,contra formidolofa eft aufus,;ac hia-

nf

ULL

ltii»5.

1911

rfa deligaerit, in de-

ris gaudensque flammantes afcendit €

dicitur , ut fi jam conve

fperationem non decidat, fed a peccandi.con-

Nam,ut eftapud S. Chryfoft. hom.28. in Gen.

i

1 -«f)n. €x

1Uda

t. Quicre-

- 'Talisneque gladiumtimet,neque przecipitium,

fuetudine fpei indulgentia refip

Tb5

bris-vocibus abeuntem quempiam

iW

vocat,

neq; ferarum dentes , neque tormenta, neque

quantum illius reditum expetat, fatis indicat,

liétorum manus, neque aliquid trifte in hac

»

vita, fed etíi carbones videat fubftratos , quaft

cujüs uaaquazeque vox defiderium, quo erga il-

prata & paradifos videns tranfilit.

Jum fertur, velut proclamat. 'Propterea fpon-

fus abeuntem a. domo fua fponfam tot voci-

Nico.Ly- VIIE Ifaac in confinio mortis pofitus, & fu-

bus revocat ; ut ei animum fidenter reverten-

raninc. premam benecictionem primogenito fuo im-

di faciat,ne timeat, quantumvis offendiffe fci-

27. Se pertire cupidus,dicebat ad Efau: Tolle arma tut,

at; nec defperet , graviffime licet atque enor-

pharetram. €$ arcum, €9 egredere forar, cumque

miffime irritaffe noverit ; qui enim tot clamo-

venatu. aliquid. appreheuderis , fac iif inde put-

L4

1

b)-

res edit,ut eam revocet,admittere illam

:M'l e

á J'.! S;..]

Ya*

mentum , ficut velle me nofli , €9 affer, ut con

ot

Idcirco

tiam priflinam vehementer defider

4 "n

dàm , €$ benedicat tibi anipma mea, antequam mo-

tarmm

! Bibliothecæ AWanualis: Concionatorim.

240

tam crebro ei dicitur revertere , ut etiamfi

taret totius terrze dominium , fi illi offeretuf;

convería deliquerit, non decidat in defpera-

fed cum onere longe exfpeGationis , nul-

tionem , fed a peccandi confuetudine fpei in-

lus ei honor offerri videretur , plus enim

^^

dulgentia refipifcat.

torquet fpes, qua dií

lertar, quam impe-

rinm, quod longe lateque diffunditur. *

S. Gteg.

*

XI. Gregorius Nyffenus verba hzec : Quo-

XIII. Cornelius a Lapide verba illa Salomo- Cornel, ts

am mille anni ante oculos tuot tanquam . dies he-

A

Nyff.tr. 1. !

nis : Sper, qua differtur, affligit animam , (Prov.€. 13-

rov,

in Pf.9r, flerna, que preterit: fic explicat : Licet vi-

13.) fic explicat: Sicut corpus cruciatur,dum

y o

cl 7.

oA

ta infinitis fcelerum maculis notata fit ,. ut

extenditur ultranaturalem modum,&jfitum in

collectio illa peccatorum mille annorum effe

equleo ; fic pariter.c

LU

Yi

ciatur animus , dum

videatur, pro nihilo tamen illam congeriem

extenditur diltenfione fpei, & longa expe&a-

tione rei defide

lato-c.

$56 f0

reputatum iri, dummodo pedem referat;

Quod. ergo eft corpori

nam divinus oculus przfentia fem

13

i

i2

er intue-

equuleus, hoc eit anim:e dilatio rei fperatae.

nih

tur, preteritum vero non zftimat, fed in-

Ut enim corpus f

Lkílt;

us immodice coutentis

ftar unius diei vel noCüs , quze jam preeteriit,

luxatur, fic anima dilatione diuturna poena-

a Deo habetur. . Hec ille tr. z. in Pfalm. c. 7.

liter convellitur, & diftrahitur.

Senfus ergo Davidis ex commentatione Nyf-

XIV, Duo poli , quibus omnis bona &D:d.Nyg,

feni eft, de benignitate Dei , & peccatorum

)

rudens gubernatio nititur , & geminze co-P-2- Pelit,

&i

fuorum remiffione diffidere neminem debere,

|

ummnes , quae

futt

/

&2 l4

tant virtutem , conftabi-7?

li

ii 090f

Uilv

[0, 505

GU It

£ fove

fi modo peccaffe ferio doleat ,. quamvis pau-

&

juit

1, coercent, recteque infor-

UW af x

culo tempore tam multis flagitiis fe contami-

mantmores, funt

þni&.a

s & juftitia, fuavitas

naverit, quanta alius per millenos, & his

& afperitas, timor & fpes, fupplicium &

plures annos vix perpetrare potuerit, idque

premium , laurus & gladius. — Hsec, funt

(3 g,.m

H

eam ob cauíam , quod plurimum amet v

w Co

fandamenta , ex q

&

tü"ï

$

,

PL.

I

omnis bon?e affe&tio-

nis. felix fucceffus p

LA

2

;:

1

j'

f

ïä.

etz

His duobus fo-

poenitentize ftudiofos , & praefenti tempore,

r

quo poenitentiz ftrenuam dant operam, fic

ciis comitatus homo per viam fuam animo-

0

oble&tetur, ut prseteritos annos , quos pec-

fus , fecuru

54

c tutus pergit. Si autem ab

alterutro horum deftituitur, aut deficiet ani-

cando exegerunt, non eítimet, . fed inftar

unius dieculee , ejusque jam. dud

1mo aut fuze confidentize manibus conficietur,

habeat.

um elapfze,

ac peribit. Jnter fpem & metum , tanquam

XII. Propheta regius ait: Credo videre bona

duas molas verfari debemus , inquit Ponti-

Idem in

otát,a, de

Domini 1n terra viventium ; Pfalm. 26. 13. hoc

fex Maximus Innocentius IIL ferm. 1. Dom.

*

eat,

eft : Firmiffima fpe teneor , quod oculis ali-

3. Advent. ut videlicet timor temperet fpem,

quando ufurpabo ea Domini bona , quibus vi-

ne profumamus, ípes vero timorem , ne

gentium terra fruitur ; S. Gregorius Nyffenus

defperemus.

Palam eft, quod re&e moli

ait, quosdam velle, Prophetam regium Da-

triticum , commodaque pani coquendo fari-

videm deilla terra materiata hic loqui , in

na confici nequeat , nifi faxum faxo immine-

qua boni & mali , fancti & peccatores coha-

at, ejusque rapido , & valido rotatu tri-

bitantes vivimus. Verum huic ille fe opponit

tum frumentum pro rubicundis, autfulvis

opinioni, aitque, Davidem, cum iíia ex

granis candidos pulveres reddat. Concurre-

Nam

fuo omniumque fervorum Dei nomine dixit,

re ad eum effe&tum faxa neceffum eft.

non fuiffe tant corrupto palato , vel judicio,

id , quod in orbem' femper, agitur , parum

ut praemio tam exili, tenui ,. paupere conten-

efficit absque focio , & illad, quod immo-

tus effet, fuosque labores digne remuuera-

tum perpetuo jacet; non fatis eít folum , fi

1.5 putaret hujus peritura , caducseque ter-

non juvetur db eo, quod nunquam conquie-

rv exfpectatione, ab eo maxime ,. cujus tan-

ícit, ambo faxa , quod impendet, quod-

taeft munificentia, tamque generola proli-

que fuccumbit, conjuncta aptant comniodio-

&

xitas, ut exigua officia, & parvas zerumnas

ri alimonim triticum. — Jam ut frumentum

animo magno pro fe toleratas ingenti merce-

inter duos lapides molares verfari debet, quo

de foleat compenfare. Videamus caufarn, ob

apta pani, & vi&tui farina inde fiat, inquit

quam non cum aliis confentit Nyffenus, qui

Innocentius: Sic etiam vita foiritualis , &

in Orat. 2. de beatitudine fic habet : Quid igi-

omnis bona reipubl. procuratio inter fpem &

tur opus eft iis inferna terra , quorum vita

timorem, rigorem & lenitatem , gaudium &

Ípe füfpenía eft ? Omnes jufti, & fanci fide a

dolorem , poenam & remunerationem, pieta-

Deo infufa noverunt , pr?emium extremum,

tem & juftitiam veríari debet , ut afperitatem

quod pro fuis laboribus expectant, non in hac

unius leniat fuavitas alterius, & rigorem

Dioy

paffionibus obnoxia, fed in illa gloriofa terra

N

timoris mitiget dulcedo fpei; hzec enim nos

lp'lk

conferendum. Quamdiu hic mortales vivunt,

roborat, quando ille angit, & in officio ti-

£ "

femper anhelant,perpetuoque fufpirant vitam

mor continet eos, qui a fpe intumefcunt fu-

zeternam, exclamantque identidem cum Pfal-

perbia. Huc procul dubio allufit fecundum

mographo : Zfeu qmfi, qniaiucolatus meus prolon-

fenfum fpiritaalem Dominus in lege veteri,

gatusefl ! Pfalm. 119. 5. Heu quantum tardat

quando & hanc , praeter multas , tulit, qua

tam longis votis expetita patria ? Dicit Nyf-

feveriffime cavit, ne quis pignoris loco ab

fenut : Spes protracta, & diuturnum defideri-

Hebrzolapidem qualemvis molarem aufer-

um ejus, quod appetitur, tam acerbe cruciat,

ret, quo ille ad molendum feu triticum,

tam acriter afflictat, ut juftus luto vilius pu-

neceflarium famili

feu aliud guodcgz*zquc

efui

Tiuu. D XX YIH: Selata Seiriucha.

24t

kefu.ï , & ufui frumentum uteretur : Non ácct-

amabiliorque forma, fpes enim preesmii vehe-

gies loco pignoris inferiorem , €2. [uperiorem ftio-

menter allectat , & roborat. Si autem fpes ni-

lam , ajebatille 24, 6. Aliauid myftici fentus

mis provfidentem faciat papillam timoris inva-

fubeft huic juffioni, quod nobis indicatum vo-

.

de, ut is immodicam temperet praefümptio-

nem., Una enim mammilla absque altera per-

Ccfüel,ïnv

luit legislator.

C, Ia

BU

fecte, ut videtur, nutricari, & confervare a-

r

S. Laur.

XV. Subnotavit S. Laurentius Juftinianus

mantem'in ftatu gratize non poteft.

Juft. o.

myfticas circumftantias, quze concurrerunt in

de Ágon

Tuffus ia

Chrifti.

converfione Vicarii Chrifti, quasque divinus

XVII. Decreverat Dominus nominare fum-

c, £. Eccl.

Magifter conjuugit, ut infidum ad relipifcenti-

mum Sacerdotem fratrem Moyfis, ad placan-

am & lacrymas permoveret difcipulum,de quo

dos animos, praeoccupandamque , & averten-

Lucas ibid. 62. £t egreffus foras. Petrus flevit

dam omnem tanti honoris ambitionem. Prae-

anm

(s Ub 3

ar?

cepit ergo, ut quisque duodecim tribuum

commigransque e Babylone palatii

tranfiit ad contritionis Jerofolymam. Concur-

Princeps virgam adferret,cujus fummitati no-

runt autem cantus galii , & vifus Magiftri ad

menuniuscujusque infcriptum eíffet. De Aa-

Dd .

Quid vero fibi

rone hoc feorfum mandavit: AINomen . gutem

converfionem facri Apoftoli.

TM

vult ifta rerum talium conjun&io , cum nul-

Zlaron erit. in tribu Levi, Tum juffit, ut virgas

a

)

J

la fitin fcriptura , & Domini noftri geftis

in tabernaculo collocarent, & ab ea, quze fola

circumftantia , quze plurimis gravida mytte-

ex omnibus germiparet, difcerent,quis fummt

riis ? Refpondet magnus Venetorum Patriar-

Pontificatus fedem occupare deberet. Obtem-

cha de agone Chrifti cap. 9. In gallicautu [u-

peratum eft divino hortatui , & die fequenti

dicis terror , in afpe&u Chrifti gratize coeleftis

admirabile vifum portentum , quod facer fcri-

infufio. Prezecedit judicii pavor , fubfequitur

ptor his verbis exponit ; /nvenit /Moy[er germi-

autem benevolentia charitatis. Ambo tamen

na[fe virgam daron , €7 turgenii

c

/

"j gemmi; eru-

P

immutant propofitum , adducunt fletum , di-

perant flores.qui folüis dilatat

$9 d

n amiygdalas defor-

le&ionem ingerunt, amoris enutriantflamam ,

mati funt ; lbid. v. 7. Dubitari poteft, neque

convertunt ad Chriítum.

Gallus regie

denihilo, quo confilio Dominus , cum tam

Majeftatis eft fymbolum. Corona, quam ca-

admirabili modo Pontificem , & faummum po-

pite praefert,; hocloquitur. Vox illius ferociifi-

puliSacerdotem declarare vellet,ad hanc rem,

mum quemvis leonem terrefacit,ut ajunt Pie-

uti voluerit arida,& exíucca v;

x

L.

Yoa

quae repen-

rius, Bercorius, Ricciardus, Bartholomoeus ,

te viruit, fronduit , floruit, germibavit, cum

alia media prodigiofa infinita illi 0n deeffent,

Anglicus,& Vincentius Belvacenfis & alii non

pauci. Eft przeterea contentiofum , &pugna—

quibus indicare polfet illo munere digniffi-

cillimum animal, cujus feveriorem indolem

mum , quemque ille prae omnibus aliis Ponti-

ficem cuperet. Cur aita illius providentia ele-

produnt & erectum collum & rigida cervix, &

flagraates oculi, & ipfa inceffus immdica gra-

git virgam primum ficcam, deiade viridem, &

vitas. Oculi Domini plurimum funt pietatis

florentem,qu»e defignaret eum,qui ex univerfo

illius, & amoris figzna. Confperfze funt divinse

populo aptiffimus effet tam fublimi minifterio?

Multi

multas

&

literze crebristeftimoniis,quae hanc veritatem

acutas ,

congruentes

hujus fa&üi rationes excogitarunt , do&ti vero

comprobent. Quod ergo ad convefionem Pe-

tri , & ad extrahenda ab intimo illius corde

alicujus de hac re cogitatus caufz proefenti

