V. Judzei, quando €3j: :æïnnerator jovxq fi- de Legat.

Cuius periculum fa&urze tres virgines, quam-

muïaahmm in templo

]ero! olym tano poniad uajum

primum illi confeffxe fant , propofitum fervan-

]afïevat adeo idfenferunt,ut cedere potius ur-

)

di virginitatem concepcumt

bibus & o:mnibus uäolïeugo* übus fuis mallent ,

"

Re!ot

X["*( P. MatthzeusFrancifcusCyprianus de

Rï'lam

eain abominationem cernere Unde d1-

fniffa a

Catalaunia febri ardenti laborans, cam ad tri-

Ce! nt-

Id fi non impetramus ,

ecandos nos

Patriarch.

bunal Judicis per vifionem vocatus effet

'ei-

AEthiop.

pr Uesz ,ne v1deamus v1v1, quod eft morte

raDes

que fua gloria oftenderetur, & optio daret ar

gravms

^

(4

ea fruendi,vel ad terras "edpundl refpoudit :

$. VIII.

Si me;L Vc)luptatl fervire cogitomanere v« )ï u-

SEWILITUDINES

pe eft : f1 vero tuze, 6 Deus , velificari glorize

|Pe.

. redire in vitam cupio, etíi non absque pe;

Qualitas.

aquaram vence, etfi nullus aquatum S. Chryf.

nl.

lo falatis proprize , etfi unam tantum animam

l. SICW

veniat,

manant tamen, & fonte

EY

3. La-

V.5

.

quam-!

Zàro,

lucraturus fim. Juffus ergo redire, fimulque ei

vis hauriat nemo, tamen L.gtebraa emittunt ;

11509

figm icavit Deus , naviri, qua veheretur, pro-

Y

& mercatores in tabernis fedent ,

etfi nul lus

pter vifcera

4 vectorum

z)?,

rituram , ipfixm vero

ITnerc:

cæntus deziffa nube Vemt thmno Goam us-

es emptürus accedat; ita verus z«lator

g]üï;

divinze & falutis auimarum couatum

que deferendum , & tum in Japoniam migra-

omnem in iis promovendis , adhmet ctmmiï

turem,ibique portas Japonis Xogoni hucusque

modmus fructus fequatur.

occlufas aperturum.

Poftea

perfecatlofne

Il. Sicut coquus , dum cibum alus præga» Anonym.

tamen navis fervata eft ob veétorum poeni-

rat, bene coll ocaaumä iborem fuum putat,eti-

tentiam , ob unius maxime , qui. B. Virginis

amfi ille ftatim & quaíi momento ab xamatur ; :

imaginem pugione transfodere voleba at, quam

ita & operarium pzs»em non debet laboris ,

tamen leviter tantum perítrictam Angeh in

coelum tulerunt , ubi ea P. Matth2eo data, ea-

quem in cibis fpiritualibus przeparandis a« ihl-

bet,licet forte illius laboris fructus brevi tem- Ribad. !

dem obices Japonis perfracturo, quiilla often-

:

pore fit duraturus. Certe S. Ignatius dicere fo- Vit c. 9.

fa di&um cxleftum prlmo crimen fubticen-

4l

tein convicit, & ad paenitentiam adduxit.

lebat , fe omnem laborem & fumptum, quem

in domo pro converfis mulieribus 1m:urhc

eJucunditas,

[

zedificanda impenderat, optime: collocatum

putaturum , fi unica tantum noéte a peccato

Hift. Soc,

XX. P. Henricus Henricius affirmabat ,

illze. abftmerent

P. 1-).8- tantam in mediis pro animarum falute labori-

III. Sicat concha yprius femfam expk»t&s Bero.

k.-a!.

n.133.

perficit , & po

ea primum. qiaor! fupereft, aliis ;

. bus copiam effe divinarum confolationum ,

. Cant,

utquivis mallet his laboribus perpetuo frang1

diftribuit ; ita qui curam auorum fufcepit,pr ius ""

feipfum perficore & donis

fpiritu: ilibus reple-

uam fubito in coelum rapi.

AnnuaPe-

XXI. In .fede Julienfi Provincize Pemanæ

re, & tum primum ad. f !m dona aliis pro-

ruandc

noftri/omni terreno folatio carebant , licet

curauda del ccndere debet; benigna enim pru-

1603

fummos labores in animarum falutem exhau—

densque charütas afHliuere | confuevit

non

R. P. Loln. Bibl. Man. Tom. L1I.

efflluere.

Ttt

IV. Si-

4

514

Bibliothece IManualis Concionatorie

Jo.Gerfon

IV. Sicut manus non ceffamuslavare pro-

Ui tzlztm'.

intr. d

xterea , quod faciamus , mox iterum fordidas

parvul. ad

reddendas ; ita non ftatim a peccatoris cura

Xil Slcut is , qui filihm aüt fponfam Regls

ldem;

q [)mny(

Chriftu

ab

It£

f4i

chariffimam ex igne , in quem jam jamque ca-

trah,

nendum, quod fciamus denuo lapfurum.

S. Greg.

Sicut herba quselibet nafcendo prius a ter-

debat,

erxperet non levem haud dubie gra-

Cæl Hlff

tiam praemiumque a Rege acciperet ; ita non

mh-

l.2. moralra producitür , aura & zeftibus tangitur, fóle

C. 28.

ac pluviis nutritur , & tum demum ad profe-

minorem apud Deum gratiam & mercedem

- obtinebit ,

quia animas Deo dile&iffimas ab

rendum fui femnns germen aperitur ; ita, qui

curam animarum 1ufmpmnt ad exteriora of-.

2eterno mtevn:u liberaverit.

Idem.

ficia provehi non debent, nifi per humilitatem

XIV. Sicut is, qui faceret,ut legatlo Princi-

pis, quam maximis illeimpenfis adornarat ,

diutius in mundl contemptu & virtute foli-

dentur.

in.qua falus totius reipublicze verteretur, feli-

cem fucceffum fortiretur , gratiffimum utique

Rodtiq.

. VI. Sicut i ingenuo filio patrem füum effli-

P. 3. €. 0. Ctim amanti nihil poteft effe antiquius,quam fi

obfequium przeftaret ,

nec vile praemium ex-

fpectarét; ita qui facxt

ut Chrifti incarnatio

atrem in fummo honoris gradu .collocatum

videat ; nihil item gravius , quam fi quapiam

& paffio fructum , ob quem fa&ta funt ,

obti-

affici vi-

neant , rem fane Uratlfhmam Deo fummaque

injuria,quam füa graviorem. cenfet ,

*

deat ; ita quem fincerus Deizelus habet ejus

mercede dlgmmmam praeftabit. -

in omne vulgus augendze glorize cupiditate

XV. Sicut nutrices, dunmi Regis filiis lac Roderiq.

flagrat, uniceque afiligitur, fi vel minimam illi

proebent ,

nihil deperdunt, fed potius pluri- p. x. ur. r.

mum lucrantur, dum & onere laétis levantur, * 9.

per peccatum injuriam irrogari advertat.

$.Aug.

& fimüle Regia cibos & alimenta accipere

T. II

VII. Sicut galliaa ex amore pullorum fic

Vitp.3

'fu? infirmatur,ut, etíi pulli non fequantur,matrem

merentur ; ita & curator animarüm , dum

&

Joan, 4

'proximis alimenta falutis miniftrat,non zolum

.ex alis demiffis, & voce rauca, intelligant; ita

. qui fincere falutem animarum defmerat in om-

onere,quod i»fi talenta fua , fi ea utiliter non

1mþenderet caufarent, levatur fed infupera.

ni aGione füa tale defiderium prodit , volens

congregare & fovere animas, quemadmodum

füprema coeli aula cibos f; pmtaales anim»e fuze,

aliaque neceffaria , accipere meretur.

P

allina congregat pullos faos fub alas.

S Chlyf

VIII. Sicut miniftri medicorum, quo erga

XVI. Sicut puteus ,

quo crebrius ex eo a-

Ibid

ferm. x..

qua hauritur,tanto hmpldmr efficitur ; & gla-

dominos füos benevolentia majore afficiun-

de Prov,

tur, eo pluribus verbis in folandis vegris utun-

dius fmndendo acuituf ; ita, quo. ferventius

Dei.

tur, eoque folicitius & curiofius) circa segrum

quis fe animarum faluti impendit , tanto ma-

gis in eo proprize gerfe&wms ftadium atque

fatagunt fic paftores ammarum,quoDeum im-

penfius diligunt, tanto majorem 111arum (ani-

profectus augetur.

X

XVIL. Sicut tanta vis eft ignis, ut,quidquid ldem.c.r1

!

marum ) curam gerunt.

|.rrend

-

tangit , in fe convertat , fi quldem dhpontum

Nece[httar.

fit ; Im autem, dïfponat ita quem zelus

HO-

80

S. Marar.

IX Sicut aurum facile reperitur , margan—

ris 'divini i invaferit, hoc ipfo etiam alios ii inceu-

dere,fibique aHzm.;are conabitur. Hinc S.Pau-

hom.38. t»» vero & ; gemm;e pretiofze nonitem: fic mul- :

- tos quidem reperias fui, paucos autem anima-

Jas dixit : Opto omues, qui audiunt hodie, fie-

rum finceros amatores & zelatores.

r1 tales

uahs & ego fum.

Theophzl

X. Sicut qui coeco equo infidet, licet gene-

XVIH S:cv t malignus fuafor peccati,etiam- S, Aug.

lo pttudi

fi non perfuaferit , m

foanim

Bernard.. yofiffimo , graviflimo . feipfum pemculo expo-

1erito deceptionis poenam]. t. con»

6 260

depertes, -pit,

maxime fi per confragofa exitiumque mi-

incurrit ; ita fidelis juftitize praedicator,etiam- tr« Cre-

180-7

nantla loca iter faciendum fit; ita qui arden-

fi ab hominibus refpuatur, abfit, ut apud " Pt

tiffimum quantumvis zelum concepit, nifi ra-

Deum officii mer cede iz*augcmr

tionis & diferetionis dictamine eum dmgat

MX Sicut ad füccenfam ollam mufc»e non AbbssPof

feipfum & ahos perdet.

mnmeums 'mn

appropinquant, fi vero tepida fuerit ,infident

Vitis, PP

/Eqmttz.r.

in eam, & faciunt vermes ; ita & fuccenfum

» 7- €.39.

igne divini Spiritus dcemones fugiuat ; tepi-

Anonym,

XI. Sicutis, qui fciret templo ahcm Ham-

dum vero illudunt & mieüuuntur

me materiam jam fubditam efle, omnibus vi-

ribus eam fübtrahere,incendiumque impedire

XX. Sicut prune lucem proxime emit-Stsplet.

conaretur ; ita qui homini,velut gratiffimoDei

tunt, lampades vero fplendorem longius fu

11« them, T.

templo , peccatum quod eft materia fummi

in Dom.

dunt fic qui virtute & apientia funt praediti, ,

ft

seternique incendii , occulte jam fübditum vi-

& chantate inflammati,non folum propinquos, Pa

ec,.

det, omnem merito laborem & conatum adhi-

fed etiam Ionffe dlüantes illuftrant do&nna &

Á

d

4

N

^

. bet, ut id füubtrahendo templum hoc ab inte-

vitze fanctimonia.

a

mea À

ritu præfervet

mhlk le

ldem,

XlI. Sicut is, qui omnes totius munch mor-

ngmi a.

bos ab hominibus auferre poífet, utique bea-

I-fl*gf

tum fe crederet, nullique labori ad effectum

XXI. Sicut Reges nonnifi eosProvmcxarum Ib. them

gubernatores confüituunt ,

quos fibi fideliffi-2, inDom,

*

hunc obtinendum parceret ; ita multo magis

laborandum eft, ut peccatum vel unicum ab

mos , & honoris regii fhsdwüshmos arbitran-2.poít Pa-

HO'U 1

anima proximi auferamus , cum tale pecca-

tur, ideoque quantum fieri poteft , fanguinefcha.

in pl

tum omnibus munch morbls fit gravius.

conjunähiïimos praeficiuntjita & Deus nonnifi

Nam.

r

€os ,

Titulus C .L rï Il. Zeus.

515

femel propter ipfum moritur , hic vero millies

eos, quos per virtutem. & zelum aptiffimos

. digniffimosque noverit, ad animarum curam

propter gregem.

VI. Quiagratitudo talem a nobis zelum exi-

ïdem;

eligit aut optat.

Si Dionyf.

XXII. Sicut quo altius eft officium,cui quis

git : nobis enim poft remiffa tot peccata dicit

C.q

e

praeficitur in aula, tanto honoratior, Principi-

Chriftus , quod olim doeemoniaco.a daemone

Czel.Hier-

liberato dixit : Redi in domum tuam, & narra,

-

&rch.

e , cui fervit , dignitate propinquior cenfe-

tur ; ita cum omnium divinorum diviniffimum

quanta tibi fecit Deus; idquenon verbo dun- f,uc,$, v,

taxat , fed ipfo fa&to, ut , quemadmodum tu 39.

fit , cooperari Deoin falute animarum, merito

ex mifero mundi & peccatorum ftatu extra-

Idem,

fuprema quoque dignitate przediti reputantur

ii , quibus ejusmodi officium commiffum

&us es per mifericerdiam Dei, & itatu per

€1t.

mifericordiam tuam alios e fimili fiatu extra-

*

$. IX.

here coneris.

VII. Quia ipfe proximus , velut creditor ,

MOTIV A.

quafi titulo jufiitiz,zelum talem requirit : nam,

ut loannes Avila fapienter difcurrit, Deus fe

Uia hunc zelum ipfa glow'a— Dri mere-

erga nos gerit ad modum alicujus , qui alteri

I.Q

tur; cum, enim hoec pluris facienda

magnam pecunize vim mutuo dans,addensque

fit, quam omnium hominum falus , imo quam

alia haud vulgaria beneficia , dicat: Horum , tj « .a

cherïq,

ipfa humanitatis Chrifti vita, zequiffimum uti-

quze tibi feci aut dedi, nihil admodum mihiFilia v 95

, I. (r' I'

em laborem ac conatum

que eít, ut non minor

opus eft: quidquid proinde juris mihi com-

^

in ifta, quam in falut

e hominum omnium &

petit, totum in egenum iftum, aut cognatum

aimus.

Angelorum promovenda pend

meum , aut fervum , transfero ; huic proinde

Vita p 3.

. Il. Quia Chriflo nihil gr

atiu

s eft, quam fi

folve , quod mihi debes: id fi feceris, fatis

b zeterno exitio li-

animze ab ipfo red

emptae a

mihi fecifti. Hinc S. Jacobus dixit : Qui con- fac. s. v.

berentur; nam,ut 5

. MariaMagdalena dePaz-

verti fecerit peccatorem ab errore vize fuoe,2o.

zis in rapt

3 quodam vidit, ad Chrifti in cruce

falvabitanimam ejus a morte, & operiet mul-

transüxi fimilitudinem anim»e transfi gitur cor,

titudinem peccatorum.

quando percuffa vulneris amore,anxio defide-

ALITA

Lbil,

rio defiderat,ut omnes creaturze convertantur

ad Deum. Et ficut Verbum mifit Spiritum S.

fic illum certo quodam modo mittit anima

VII. Chrifli exemplum ; quod fic proponitS, Bern.

cum Verbo,quando cum afpiratione attrahen-

S.Bernardus : Ipfe diligit vos,tanquam vifcera ep. 109

f

do illum ad fe, illum deinde infundit per fpiri-

fua , tanquam fru&um pretiofiffimum crucis

tualem comraunicationem & admonitionem

fuv , tanquam digniffimam recompenfatio-

dem i

in alias creaturas,quze fünt aptze ad eumn reci-

nem effufi Sanguinis fui. Qui animam pretio

1. z. revel. piendum. Hinc & 5. Birgitte quondam dixit:

fanguinis fui cenfuit dignam,illemet eft,de quo

c. 30.

O amici, fic tenere diligo oves iftas , ut , fi

fcriptam eft : Spiritum ponderator eft ; non.po-

]amvis earum

poffibile effet , adhuc propter q'

teft ille falli nec declpi, fiquidem S. Joannes

cruce

emel pro om-

ait: Jp[e enim feizbat , quid e[]et $n homine.. t S.

fpeciali morte,qualem in

nibus paffus fum, mori , magis eas redimere ,

Auguttinus fcribit : Nemofallit&edemptorem

fuum : egit hic commercium , pretium folvit ,

quam eis carere, vellem.

Inparaii- ll Quia ipfa amimartun preftantia hunc ze-

fangninem, inquam , fudit unicus Filius Dei

5 Aug.

O anima , erige te, tanti vales ;

.[, €ot

foanim, lum exigit ; quam breviter indicavit B. Al-

pro nobis.

C€. 260

bertus Magnus ex S. Bernardo,dum dixit:Heu

uia Filius Dei dedit vitam fuam, num diffici-

n

cent, G.5

quod tam |

g

»arum attendimus anim?e nobilita-

le nobis videbitur impendere labores, & fufti-

abfentia

nere adverfitates pro eodem lucro ?

tem, qua proefente corpus vivit; cujus

probat, quid ejus przel

entia contulit; quam

IX. Eccefie exemplum : de quo fic

loquitur S. Csrol,

S. Carolus Borromzus : Hunc ecclefize fpiri-

Borrom,

*

AbbesPol

Deus tanti zeftimavit, ut Unigenitum fuum

Ual ..

in &Ct. Me-

tum nobis Joannes oftendit przeclara illa;q

menins t

pro ea daret : quam diabolus tanti reputavit ,

fitis DP

ut pro ea totum mundum offerret.

defcripfit, vifione : Signum magnum . apparuit in

cielo , mulier amita [ole , €9 luna Jfub pedibus ejus,

vX

1V. Quia vocationis beneficium avdentem . e-

usmodi zelum jure faüo vendicat : cum enim

€9 in cayite ejur corona fiellarum duodecim , €2 in

utero habens , €2 clamabat parturiens , £. crucia-

duo talentaanimarum curatoribus commiferit

Deus, fcilicet gratiam, aliaque media ad fuam

tur , ut pariai. O quam magnum habet de-

juplel

hem D

& proximi falutem procurandam conducen-

fiderium patiendi ? Anguftiatur, affligitur ,

D

cruciatur , dolet , clamat, quamdiu militans

lLU

of

tia ; an nonzequiflimum eft, ut utrumque pari

.l

fidelitate acfolicitudine expendatur ?

eít, nec ceffabit, donec perfe&te & omnino

enteC,

Apnd

triumphanti jungatur, Hoc unicum ipfius ne-

f

V. Quia praemium ejusmodi zelo promiffum

Mamh. i

gotium ,

& filiorum ejus itidem eft, hoc ma-

»

Virga Àa

"invitat ; Quze enim, ut recte Ven. Beda obfer-

xime fpe&at in omnibus actionibus , fynodis ,

ronis leG.

vatgratia fublimior, & Deo gloriofior conver-

fatio effe poteft , quam illius , qui quotidiano

vifitationibus, decretis, minifteriis , Dei verbi

I*' tr- 4.

rzedicatione , correCione , univerfo denique

exercitio alios ob auctoris fui gratiam ftudet

convertere , & crebra animarum acquifitione

regimine. Ubi & San&us nonnullorum , qui

D

», thert

gaudium i

atris coeleftis femper augere? Certe

fe excufant,fatisfecit oppofitionibus:Sed novi,

: ian)m-

quod multi dicant; Et quis illuc fe conferat ,

of De

Horn, 29, bonus Paftor , tefte S. Chryfoftomo , & talis

in epift.sd quidem, qualem Chriftus vult,cum innumeris

ubi eft fumma rerum omnium inopia ? ubi

:hfh

Kern.

difficillima loca ?

Martyribus

potelt componi, fiquidem Martyx

nonnifi przerupti montes ,

ubi

"R. P. Loln. Bibl. Man. Tom. III.

Lt

516

Bibliotk:ecæ Manualis; Concionatorie

wbi die no&uque laborandum, & incommoda

$. X.

maxima fuftinenda ? Et idcirco peribunt igi-

tur, fratres, animze , Chrifti pretiofiffimo fan-

MEDIA.

guine redemptze, ut nos commodi fimus ?

Preeferentur ergo noftroe delici; animarum

aluti 2.

Ennod. a-

I. M

Editatio : in hac qu.ip-pä vel maxime

X. Paftorum [mcularium exemplum , qui con-

exardeícit ignis hujus zeli. Ut autem

pud Man-

hoc obtineatur , fequentia fere frequenter &

fi difc.

tinuo die no&ctuque expofiti funt aeris & tem-

n, 6,

' porum injuriis, laboribus, periculis , millenis-

bene funt perpendenda. 1. Amor Dei erga ani-

que aliis »erumnis & adverfitatibus. Quamvis

mas,qui fic eas dilexit;ut unigenitum fuum da-

Jo. 3.v.16 |

ret. 2. ÀAmor Chrifti erga easdem, qui proprio

cana nivivus juga ( S. Ennodii verba fant)Al-

pium tranfituris minarentur exitium , morti-

eas fanguine redimere non dubitavit..3. Ani-

ferum frigus, & concretas algore glebas , fidei

m:2e przeftantia:ut qu»e omnes res creatas ma-

ardor exuberat. Nefcivimus parcere fanguini

teriales longiffimo intervallo antecedit ; cujus

noftro , dum fervamus alienum. Nam in tan-

pulchritudine quondam vifa S. Catharina Se-

ta circumípe&ctione falutis. omnium, folum

nenfis tantam de illa ?eftimationem concepit ,

. pro nobis timere novimus.

ut etiam veftigia eorum, qui curam earum fu-

SO Hier.

XI. Aegotiatorum. exemylum : quod S.

Hie-

fcipiunt,reverenti ofculo veneraretur, ut fupra

ep. 4-

ronymus ob oculos habendum , ruftico fcri-

dictum. 4. Diaboli in eis perdendis ftudium :

bens, his verbis fuafit : Perfpicuum eft, inquit,

de quo fic loquitar S. Carolus Borromzeus :Part, s.

fi negotiatores fzculi tanta fuftinent , ut ad

Confiderent przeterea terribilem animarum A&. Me-

ftragem,quam generis humani fempiternus ho- diel. 1. 3.

incertas periturasque divitias perveniant , &

C.2.

fervent cum anim2e difcrimine,qu»e multis pe-

fiis fathanas facit, quantam in illis perdendis

Fol. 838.

riculis quzefierunt ; qui Chrifti negotiatori fa-

folicitudinem adhibeat, quibus utatur mini-

ftris, qua alacritate,quibus lz2boribus & vieiliis

A

ciendum fit, qui venditis omnibus querit pre-

$df i

tiofiffimam margaritam , qui totis fubftantize

Ícelefii miniftri opus urgeant, indefeffi & afii-

ipCu

fuze opibus emit agrum , in quo reperiat the-

dui,iidemque perpetui & obfirmati. Quare tur-

faurum , quem nec für effodere, nec latro

piffimam rem facturos fe exiftimare debent Je-

offit auferre.

fa Chrifti miniftri , fi ita magiftri fui volunta-

Manf dife

Il Propriorum peccatorum deletio : ad quam.

tem dignitatemque fuam atque fempiterna

19,3«3» obtinendam zelum hunc efficaciffimum effe

proemia perdant,vel a chriftiana charitate tam

medium, Jofephus Manfi exemplo Davidis fic

alienos fe praebeant,ut a fathanze miniftris fu-

oftendit : Regius Propheta Pfal. 5o. modoim-

perarife finant patianturque, ut illi majori

erativo Deoloquens : Redde mihi letitism [a-

Ítudio ad fe & alios perdendos , quam ipfi ad

lutaris tui , €9. Spiritu principali confirma me. Et

fuam & aliorum falutem tuendam incum-

bant. s. Operariorum paucitas & meffis co-lo*. cit.

unde hic fan&us Propheta talem concepit au-

daciam , reus exiftens peccatorum adeo exe-

pia : de qua idem S.Carolus fic loquitur : Sed

crabilium.? Ponderate, que fequuntur,verba :

illud quoque confiderent, quanta quamque

Hn |

C

amplafit meffis, quanta fpiritualium bono-

Docebo iniquos vias tuas ; €? impii ad. te. conver-

6If

tentur 5 libera me de [anguinibus Deus , Deus [a-

rum egeftas, quanta falutariter agentium pe-

lutir mem, Qui cooperatur alterius conver-

nuria, quam pauci vero miniftri, qui fancto

defiderio incenfi , fuis commodis utilitatibus-

fioni, & falvat àánimas Chrifti fanguine redem-

ptas, quodcunque vult & defiderat, petat, &

que neglectis, folam Chrifti gloriam anima-

obtinebit,quia maximo,quod dari poteft, gau-

rumque falutem fpectent. 6.Éxempla SS.Apo-

det pignore gratize & amoris divini. David

ftolorum, Martyrum , Epifcoporum , aliorum-

commiferat adulterium, homicidium, nec non

que , qui tanto ftudio, labore, fudore, fangui-

grave populo fibi fubdito dederat fcandalum ;

ne animarum falutem procurarunt. 7. Kxem- Ho. »9. in

l8

Saulus pariterChrifti Chriftianorumque fuerat

plum paftorum oves materiales cuftodien-e»ift. ad

6

perfecutor implacabilis: Spiranr mmarum €9

tium, de quo fic diícurrit S. Chryfoftomus : *?*

Perpendamus ovium paftores illos, qui in

cadis in di[cipulor Domini ; & tamen de hoc di-

cit Deus : //as ele&ionis ef mihli ifle;/. Raptus

Cappadocum regione fünt , qualia & quanta

in paradif[um. audivit arcama. verba : de altero

pro pecorum fuorum ftudiis patiantur. llli fze-

penumero univerfum triduum nive obruti per-

pronunciavit : Jmveni homimem [ecundum. cor

meum ; defideratisne utriusque percipere me-

durant. Dicuntur autem , & qui in Lydia

rita ?Illos divina clementia a peccatis per re-

funt, non minora mala ferre, dum integros

miffionem efficit liberos , quos przevidet utili-

menfes difficilem illam folitudinem , peffima-

tati ecclefiz poft converfionem profuturos.

rumque beftiarum.plenam , vagando circum-

S. Greg.

Unde merito S.Gregorius exclamat : O quam

eunt.Si tantum erga pecora diligentive impen-

in Pfo 4.

Mif

utilis eft peccatorüm remiífio , quze converfos

dunt paftores illi, quam, quaefo, excufationem

lib di

a peccatis non folum liberos efficit, fed etiam

habebimus, quibus rationales anim?e concre-

tt (ol

alios ab impietate & injuftitia retrahens,flam-

ditze funt, quod profundum hune fomnum

ma charitatis accendit. H»ec eft enim charita-

dormimus ? Refpirare enim omnino oporte-

tis evidens probatio , ut cui per gratiam Dei

bat, quiefcere autem omnino non , at enim

circumquaque percurrere , innumerisq; etiam

contigerit a peccatorum vinculis eripi,ipfe ex

l l

zelo juftitize ftudeat ad fpem venize delinquen-

mortibus feipfos pro ovibus iftis exponere ,

tes hortari. Nullum quippe tam gratum Deo

id demum eít boni Paltoris.

An igno-

eft facrifieium, quam zelus animarum.

ras gregis hujus dignitatem? an illius gratia

Do-

Tituuus CL IQI 1. Zedus.

517

Dominus fuus innumera non fecit? an non

eft , altero, qui erigat , etiam ipfe opus habet.

Improbus fane eft medicus, tefte S, Gregorio, P

poftremo & fanguiaem fuum fudit? Tu vero

:: Paf.

requiem quzeris ? an non perpendis,quod oves

qui alienum mederi appetit, & ipfe vulnus ,

quod patitur, nefcit. Et iterum: Nulla hunc

iftas circumítant lupi multo amaricatiores &

fzeviores? an apud temetipfum non reputas ,

immunditia polluat, qui hoc fufcepit officii,ut

in alienis quoque fordibuspollutionis maculas

qua mente fit opus ei, qui talem przefecturam

fit adminiftraturus ? Et homines quidem , qui

tergat. Hinc per Prophetam Ifaiam dicitur :

populis praefunt , fi quando de rebus fortuitis

Mundamini , qui fertis vafa Domini. Etenim

vafa Domini ferunt , qui proximorum animasg.

confulturi funt, diebus non contenti , noctes

YT :

etiam vigilando adhibent, nos vero, qui pro

ad seterna facraria perducendas in fuse con-

verfationis fidem fufcipiunt: Apud femetip-

ipfo coelo certamen habemus, ipfo quoque

die dormimus ? quis quzefo , ab eo nos fuppli-

fos ergo quantum debeant mundari , conípi-

ciant; qui ad seternitatis templum vafa vi-

cio eripiet, quod iftis debetur? fi enim cor-

pus trucidandum exponere , fi innumeras

ventia in finu proprize fponfionis portant, Cer-

mortes ferre oportebat , nunquid ad hoc mu-

te quisquis juxta hoc, quod loquitur, non

vivit, quos verbo genuit, a ftabilitate rei-

nus tanquam ad nundinas currendum erat?

Hoec fane , ut verbis S. Caroli iterum utar , fi

tudinis opere evellit.

*

Vl. Humilitatis jiudïum

*

quod mediuml 8. mer.

cogitent animarum curatores, jure ac merito

fpetari debet , talibus cogitationibus quafi fa-

S. Gregorius fequentibus verbis egregie fuafit^ 2?-

Pt s

dicens : Qui mundum deferunt , ad exteriora

A. Me.

cibus quibusdam animum illorum ita accen-

fum iri , ut nullus vel maximus labor effe pof-

officia provehi non debent , nifi per humili-

diol, 14

fit, quem illi fubire recufent , ne pretiofiffimi

tateim diutius in ejusdem mundi contemptu

62

folidentur.

Citius namque bona depereunt ,

Flul: N

Chrifti fanguinis fru&us in ipfis aliisque ipfo-

rum negligentia depereat.

quze hominibus ante tempus innotefcunt,quia

& arbufta plantata,briusquam fixa radice con-

Seff, 49.

II Oratio: de qua fic S. Bernardus : Cum

in Cant,

quo fint beatze contemplationis exceffus , in^

valefcaot, manus concütiens tangit.arefacit :

intellectu unus, & alterin affe&u : unusinlu-

at fi altum radix figitur, & terrae humoribus

coufperfa folidatur , hzec & manus impellit ;

mine, alter in fervore: unus in agnitione , al-

ter in devotione : pius fane effe aftectus, & pe-

fed non ledit; hzec & ventorum flatus infle-

&endo concutiurt, fed non evertunt. Ne ergo

&us amore calens,& fan&ze devotionis infufio,

etiam & vehementi Spiritusrepletus zelo,non

eruaturvita coepti operis , diu ac robufte 1n

alto humilitatis figenda eft radix cordis.

plane aliunde, quam e cella vinaria , repor-

tantur, & cuicunque cum horum copia fur-

VH. Cum zelofis hominibur frequenter. conver-

cere ab oratione donatur , poteft in veritate

fari : ut enim , qui appropinquat igni , facile

incalefcit ; fic qui cum ejusmodi perfonis fre-

loqui, introduxit me Rex in cellam vina-

:!or. d

riam.

quenter agit, & ipfe tandem in falutem ef-

ferveícet.

ï."tg, d-

i. Solitudinis. €? fece[Jus. fuo. tempore. [u[ce-

VHL Crebrum exercitium. 2eli

Nam, ut

Civit. Dï»iptz' dinor

Nam , ut fapienter advertit S.

€. 19.

Auguftinus,etiam San&um querit charitas ve-

ignis eundo , fic zelus agendo crefcit. Etfi

ritatis : negotium juftum fufcipit neceffitas ca-

usquam alibi , hic locum habet commune il-

ritatis. Quam farcinam fi nullus imponit , per-

lud proverbium : Quo plus funt potze, plus

fitiuntur aqu.

cipiendze atque intuendze vacandum eft veri-

tati : fi autem imponitur , fufcipienda eft pro-

$. XL.

pter charitatis nece[fitatem ; fed nec fic omni-

moda veritatis deleGatio deferenda eft,nefub-

trahatur illa faavitas,& opprimat ifta neceffi-

rASCETICA

11o,t5. t

t 28 mor.tas. Hinc Chriftus, tefte S. Gregorio , cum in

QQ;R. «

c. 6.

urbe miracula faceret, in monte vero conti-

IS

Ex funt przecipue,quse afceta de hac vir-l. 4. de

lon,

tute bene addifcere , aliisque inculcareconfil e.4

nue orando perno&aret , exemplum fuis fide-

debet. Primum eft, ut bene cogno[cat naturam

|

libus prebuit, ut nec contemplationis ftudio

ximorum curam negligant , nec rurfus cu-

£? conditioner zelt , quarum prima eft , ut uni-

|

pro

verjalis fit: ideft, ut S. Bernardus expli-

ra proximorum imm

oderatius obligati con-

templationis ftudia derelinquant , fed fic in u-

cat;qui vulgus non fpernat,fed doceat : divites

non palpet, fed terreat : pauperes nou gravet ,

trisque mentem conjungant, quatenus nec

fed foveat. Secunda , ut fit ordinatur : ut pri-

amorem Dei praepediat amor proximi , nec

mam curam noftrze, deinde alienze falutis ha-

amorem proximi , quia tranfcendit, abjiciat

beamus , ad exemplum Dei, de quo ait S. Jo-

amor

el.

Epift. 42.

IV.

uritus intentiontt

nec enim pure va-

annes : & nos de plenitudine ejus omnes acci-

imus. Difce ergo & tu nonnifi de pleno effun-

lib. de vi- Jet Dei vel proximi quzerere lucra , qui pro-

ta folit.

pria non cont

empferit, ut bene difcurrit S.

dere , nec Deo largior effe velis, inquit re-!n e. r.

nemo ad

&e S. Bernardus. Huc etiam pertinet,ut inter^?-

Bernardus; & ut idem alibi ait ,

confcientiam redire amat , qui ab ea ad agen-

Jures plurimos,qui magis pietatis vel juftitize

dum re&tà intentione non proficifcitur.

vel neceffitatis majoris titulo fant conjunéi ,

;quem effectum & affe&tum exper-

In Julit.

V. Fite Janflitas : nam ut S. Bafilius adver-

praeferamus

troduxit me Rex in cellam

rigere vult, altior om-

ta Sponía dixit: In

tit,qui alium jacentem e

vinariam,& ordinavitin me charitate

m.Tertia

nino lapfo effe debet ;

qui vero zeque lapfus

e

»

Ttt3

518

Bibliothece -Manualis / Concionatorie

e"r,ut difcretus fit: Deus enim , ut S. Bernar-

latus. fum pro Domino . exercituusn. : 3. Reg. t9.

dus ait, vult fe ( & alios ) amari non tantum

Quod confirmaus alius quidam author a Man-

gf

Sefï'-w-in dulciter , fed etiam fapienter. Unde Apotto-

ant,

fi citatus, fic loquitur : [Zelus accipitur, proutManfi dite

c b

lus ait: Sitrationabile obfequium veftrum ,

eft quidam amoris affe&us ab ipfo amore or-5: P 5*

(1

Nec habet callidus hoftis machinamentum ef-

tus, ficut rivulus a fonte, & ficut ardor ab i-

ficacius ad tollendam de corde dilectionem ,

gne , ut explicat Zlrifloteler 2. Ethnc. cayp. 3. D.

quam fi efficere poffit, ut in ea incaute, & non

Th. 1. 2. q. 28. àrt. 4, PerfeGiífimus zelus di-

cum ratione ambuletur, Quarta eft , ut fit be-

manatab amicitixe amore, quo quis quzerit

mignus €9 [uivir potius , quam aujflerus : nam

bonum ipfius aniici, quia bonum eft amico :

homines in vinculis charitatis, & funiculis fe-

hujusmodi autem zelus erat inían(tis viris

cundi Adse, id eft, Chrifti, trahi cupiunt, & ef-

per refpectum ad honorem Dei, & propulfan-

Cicta

Lanciz.

s, ofí

ficacius folent, Hinc Deus B. Marize Magda-

di , quze ei adverfantur.

opufc, t.

lenze de Paz. dicebat : maxime felix Spiritus,

lL. Llterum efl , ut bene. cogno[cat. €2. praga-

f.

*

qui hodie regnat in terra , eft ille S. Ignatii ,

ref. infirumenta | , quibus potifþmum utendum

& Bet

quia,ejus filii in conducendis animabus ad

efl ad gloriam divinam. €9 . animarum. falutem

( d

Deum przcipue. procurant dare notitiam ,

"rocuraodam ; quze quidem breviter , fed re-

Bened

quantoperefit gratum ipfi Deo, & quanti fit

&e S. Bernardus affignavit, dicens : Nunc au-S. Bern.

morenti , attendere operibus internis, & in-

tem manent tria hzec, verbum , exemplum , €P- zer.

oratio , major autem horum oratio, ea nam-

terne tractare cum Deo , quia hoc exercitium

$, ln

facit , ut cum facilitate res arduas & difficiles

que operi & voci gratiam & efficaciam pro-

$. Chryt,

Byift

homines ample&antur propterlumen, quod

meretur, Hinc &S. Chryfoftomus : Poteri-

fef. : 7. de

recipit anima a Deo , a quo nafcitur amor,

mus, inquit, alios corrigere, fi ad preces fem-

.S. Gl

profe&tü,

lt

quia omnem amaritudinem in dulcedinem

per confugiamus , & oremus Deum , ut det

convertit. Quinta eft , ut fit per[everanr : nam

fermonem fapientize, & intelle&um auditus ,

log,in

proem,

gutta cavatlapidem, non vi , fed fzepe caden-

certamque & inde probabilem hujus depofiti

S. Chryf. do : hinc S. Chry'oftomus. Non folum femel ,

cuítodiam ; fzepe enim contingit, ut, quze ftu-

bo. 4:. IPinguit, atque iterum hoc facite, fed femper.

.

dio noftro corrigere non poffumus, ea per pre-

Nam etfi verbistuis non obtemperat; poftea

ces efficere valeamus,per preces, in juam, per-

obtemperabit : iterum te videns urgentem for-

petuas. Primum ergo & primarium Operarii S. Aug.

te erubeícet, & reveritus tnam curam ab his,

Dominici inftrumentum oratio eft,de qua re&te!.4. de

oétrina

Conc,. r. qU?e te offendunt,defiftet.Ict alibi addit:Quan-

S. Auguftinus dixit : Munus fuum ut przeftet

h.

S

! Chrifti

UE

de Lazaro doquidem & illud crebro.fit , ut pifcator , qui

( Operarius evangelicus ) magis pietateopu

o E.

per totum diem vacuum attraxit rete , fub no-

eit orationum, quam oratoris facultate, ut o-

Ct.

&em jam abire parans , capto, qui per totam

rando pro fe & pro aliis, quos eft allocuturus,

Yj

diem ipfum fefellerat,pifce defcendat. Etenim

fitorator ante, quam Doctor. Hinc , S. Maxi- Maxim.

Inloc,

fi agricola protinus ab agricolatione refiliat ,

mo tefte, D. Paulus ultra humana raptus inhom. r.de

quod femel atqueiterum acciderit aeris inze-

tertium coelum, fecreta coeleftia cognovit , ut3. Peu. &

Cnt,

liVv

iro

mus. Hinc S. Fran-

L.6.c.1g qualitas, fame brevi per

ecclefiarum futurus Do&or inter Angelos di-**9'e

vit,

cifcus Xaverius monebat animarum cultores,

fceret,quae inter homines przedicaret. Alterum

utnon fortius, quam perfeverantius perfer-

inftrumentum /ezrmo eft ; de quo S. Paulus di-Hebr. 4.

rent eorum vitia , infirmitatem fuftinerent ;

xit: Vivus autem fermo Dei & efficax , & pe- Y 12

frugemque fementis fattze laborumque,quam-

netrabilior omni gladio ancipiti, & perfin-

vis ferae fpei fructum, velut boni agricolve ex-

geus usque ad divifionem animve ac fpiritus,

fpe&tarent, non ignari, eos , qui feminant in

compagum quoque ac medullarum , & difcre-

lachrymis, in exultatione meffuros. Quod

torcogitationum ac intentionum cordis. Du-

fi talibus initio non uterentur, quales expete-

plex eit autem, publicus & privatus , uterque

rent, ita fe cum illis gererent , ut cum impro-

perutilis & efficax, fi reCte inftituatur, fed po-

