bos generet. 2. extinguit ignem libidinis, ut

quam melius reperit, quam apud Deum,

expertus eftmonachus juffü Abbatis vexatus ab

[j

alis;fiergo gaudes aquam offerri, cum do-

XIIL Quia tribulatio eft loco purgatorii

3

quis debitor mille talentorum pro tanto debi-

mus füccenfa eft, quidni & quando anima ar-

to unum crucigerum non libenter porrigat ?

det? 3. quia fubmergit hoftes : operuit aqua

juxta id Ecclefiaftze : Eft, qui multa redimat

tribulantes eos, unus ex eis non remanfit. 4-

parvo pretio.

nntrit pifces fideles, ne pereant, aut compu-

XIV. Quia eft fignum przedeftinationis ;

trefcant. 5. provehitfideles in patriam. 6. ex-

non enim confürget duplex tribulatio , tefte

tinguit fitim cupiditatum.

A: ejt apta ad bapti-

Nahum; vel, ut feptuaginta vertunt, non ju-

fmum fpiritualem.

dicabit Dominus bis in id ipfum.

IV. Quia ut ignis emollit, ut ex imagine

XV. Quia ficut in tribulis pulchrze aves car-

diaboli fiat imagoChrifti, facitque, ut recipia-

dueles infident, ita Angeli in tribulato corde.

mus colores pulcherrimos florum feu virtu-

tum; facile terminemur termino alieno divi-

XVI. Quia aqua tribulationum per faccum

lïumanitatis Chrifti fuit colata , de quo di&um:

1put

Tiulus CXX XH.

Solatia Spiritualïa.

213

ficut cinnamomum &c, unde Chriftus quon-

Hine ZEgyptii (id 6&2 tribulationes) cbgebant

damrevelavit : Cum homo gravatur, fiin pro-

filios Ifrael exire de /Egypto; nimium amor

j

de facilialoco fubtrahitur, in quo no

prio merito mihi illud propinaret, ego, cum

.n nifi

inde biberem , ex ore meo tantum dulcedinis

fupplicium invenitur.

ei tribuerem, unde fic nobilitaretur , ut nun-

XXV. Quia tribulationes multze funt, mul-

quam de czetero perire poffet. Sed cum homo

taora ad Deum clamantia ( juxta id : Ad Do-

inde prior. biberit , inficit illud ; & quo prius

minum, eum tribularet , clamavi &c. ) Unde

bibit, eo magis amaricatur, & arefcit, ut inde

oratio facilius exauditur, quia, tefte Hierony-

non deceat bibere,nifi poenitentia & confeílio-

mo, impoffibile eit, multorum preces non ex-

ne purgetur,

E

audiri.

Hinc & ecclefia petit, multiplicatis

x

/ch focios habere :

VII. Quia folatium

intercefforibus fibi largiri, quod petiit. Et qui-

Unde S. Bernardus, quomodocunque fzeviat

dam Do&or de Lazaro ait, quod tot habuit

tribulatio, non putes te derelictum, fed memi-

ora clamantia, quot vulnera.

neris fcriptum effe : Cum ipfo fum in tribula-

XXVL. Quia aquae multze amar, quales

tione.

Et albi: Da mihi tribulationes , ut

funt in mari, nutriunt & producunt piíces

femper poffis mecum effle, Hiuc X Doininus :

graudes, id eft, homines magn:e virtutis , &

Cum tranfieris per aquas , tecum ero. It Na-

elevant arcam,id eft juftum,in altum perfe&tio-

buchodonofor vidit in fornace cum pueris

nis. Hinc Job : Cor eorum longe eíta diíci-

uartüm fimilem filio Dei.

plina, propterea non exaltabuntur.

XVIHL Quia virtutem manifeftat , & perfi-

XXVIL Quia aque multe, maxime lixi-

&it; nam, ut aromata, tefte Gregorio, non nifi

vii, purgant & delabaut : hinc in Apocalypfi:

cum incenduntur, fragrantiam expandunt ; ita

Hi funt, qui venerunt ex. magna tribulatione,

San&i viri omne, quod virtutibus redolent, in

& lavarunt ftolas fauas, & dealbaverunt eas in

tribulatione innotefcere faciunt, t S.Bernar-

fanguine Agni. Quia multze tribulationes

/, ut

dus: Species odorem integrz quidem red-

vulnera multa veftem, ornant,

dunt, fed non tantum , quantum coníractte;

XXViIHL Quia multi ictus ! tribulationum

fic & virtutes in pace fortiter redolent,fed for-

ut ícarificatio, emittunt fanguinem peccati &

concupifcentive , a quo petit liberari S. David

tius in tribulatione, quia virtus in pace acqui-

ritur, in perfeveratione probatur, in victoria

Píalm, 5o. Libera me de fanguinibus &e. ma-

xime fi prius caro igne vel calore per vento-

approbatur.

XIX. Quia per tribulationes cuftoditur cor,

fam inflammata eft. Unde & Spiritus fanctus

ficut ignis fub cinere,femen fub nive, taberna-

prius Apoftolorum corda infiamimavit , ante-

culum fub fagis cilicinis. Hinc,tefte 5, Grego-

quam per tribulationes fanguinem emitteret.

XXXIX. Quia tribulationes funtgeimmze ve-

rio, adeo fapientiacor Salomonis deferit, quia

illum nulla difciplina tribulationis cuftodivit.

ftem charitatis ornantes ; Unde íicut veftis

XX, Quia tribulatio eft mater:a fpiritualis

non abjieitur propter gravitatem ; ita nec

gaudii; nam, tefte Seneca,nullum ita magnum

charitas propter tribulationes,

folatium eft, ficutillud,quod extrahitur de ad-

XXX, Quia tribulationes funt malleus pre-

verfitate, Hoc in aquain vinum mutata prae-

tium operibus noftris & animze imprimens, &

N

figuratum eft; nam aqua tribulationem, vi-

imaginem Chrifti.

num lztificans cor gaudium, fignificat. Hinc

XXXI Quia, ficut varietas gemmarum

ornat coronam,ita & animam varietas tribula-

Apoftolus: Superabundo gaudio in omni tri-

Y

bulatione noftra;&Pfalmifta: Lzetati fuimus pro

tionum.-

diebus, quibus nos humiliafti ; nimirum ficut

$. IIl.

zzer ob curationem , operarius ob merce-

dem, mercator ob rem pretiofam vili pretio

Circa. per[ecutioner.

emptam &c. betatur, Sed & Mater atfl

i&um

N

filiolum magis fovet.

XXXII. Quia ecclefia, & ejus filii, tefte

XXIL. Quia educit hominem e carcere , fi-

Gregorio, funt ficut Ar&urus, qui femper ver-

cut Augelus Petrum, percuffo latere ; nam la-

fatur fupra Horizontem , fed nunquam mer-

gitur; hinc Hilarius: Hoc ecclefize proprium

tus in feriptura vocantur omnes affinitatis vel

alio vinculo conjunci.

eft, ut tunc vincat, cum lzeditur; tunc intelli-

XXIL Quia funt malleus coronam fabri-

gat, cum arguitur: tunc obtineat, cum defe-

cans, de qua ecclefia: Corona aurea fuper ca-

ritur. Etalbi: Hoc habet proprium ecclefia,

dum perfequitur, floret; dum opprimitur,

putejus; nimirum nobile vincendi genus eft

patientia ; vincit, qui patitur; fi vis vincere,

crefcit: dum contemnitur, proficit ; dum lze-

difce pati,

i

ditur, vincit ; dum arguitur, intelligit; & tunc

ÉM .

ftat, cum fuperari videtur.

Circa. mumerun tribulationum.

$. IV.

XXIII. Quia hzec certa eft via ad coelum,

juxta illud : Per multas tribulationes oportet

Circa flagella.

introire in regnum Dei,

XXIV. Quia funt nuntii celeriter hominem

.XXXIH. Quia ubera matris habes, ergo &I

vocantes adDeum,|vel, ut Pater quidam nofter

verbera Patris habe; fi enim decet, per amari-

dicebat, equi curfores, juxta id : Multiplicatee

x tudinen? filios abla&ari.

funtinfirmitates eorum,poftea acceleraverunt,

XXXIV.

Dds

214

Bibliothec Manualis/ Concionatorie

XXXIV. Quia funt figna amoris ; qui enim — apud Deum eo major fit retributio, quo apud

diligit filium, affiduat ei flagella, tefte Syrach.

homines minor eft gloria.

Virga tua & baculus tuus ipfa me confolata

XLV. Quia eft fimilis Echo currens per

funt, inquit David. Sunt virga aurea , quam

concavitates aurium humanarum. Eft fumus

Deus, ficut olim Affuerus, in fignum gratioe

ex accenfis amore tui cordibus afcendens ; in

oftendit.

quibus, dum tu ignem amoris divini accen-

XXXV, Quia & granum gauderet fe flagel-

dis, fumum laudis ad te furfum in cathedram

lari,fi faperet, ut fic converti poffit in homi-

emittunt.

nem; quanto magis tu, ut convertaris in De-

XLVI. Quia ftultus eft, qui in theatro

um? Certe fic Chriftus ut

pofitus homines pauperes magis pro laudato-

gellari prius voluit.

purum granum fla-

2

ribus habere cupit ,

quain DEUM ipfum,quui

XXXVI. Quia tefte S. Bernardo ejusmodi

dives elt in omnes.

flagella funt thefaurus infinitus , quo qui ufi

funt, participes facti funt amicitize Dei.

N

$. VII

XXXVIL Quia fervi Principum non z-

ftimant colaphos a domino joco datos, fed

Circea. humanc glorie caren-

potius gaudent, & fpem promotionis inde

tiam,

concipiunt: atque luditin humanis divina po-

tentia rebus.

XLVIIL Quia totus mundus pun&um eft

XXXVIII. Quia fi exceptus es a paffione

refpe&tu coeli , & hoc plures gentes incolunt

flagellorum, exceptus es & a numero filio-

rum.

adeo diverfze, & diífitze, ut vel difficultate iti-

nerum, velloquendi diverfitate,vel commercii

infolentia, ne urbes quidem omnes agnofcan-

$. V.

tur. Certe zetate Tulii Romana fama, licetjam

adulta,ne Caucafum quidem tranfierat; an ubi

Circa gomitentie laborem,

Romani nominis tranfire fama nequit, roma-

XXXIX. Quia penitentia -omnia folvit de-

ni hominis gloria progredietur.

XLVIIT. Quia gloriam vel appetis in vita,

bita; omnia advería mitigat confideratione

culparum ; omnia contrita fanat, fcilicet corda

vel poft mortem? fi primum.tibi ignota eft ple-

rumque, cum nemo facile in faciem glorificet,

per peccatum vulnerata; omnia defperata ani-

& przeterea non tua fit/fed dicere debeas;Non

mat, fcilicet animas ad fpem venize erigendo.

nobis Domine, non nobis, fed nomini tuo

XL. Quia ut amaritudinem radicis dulce-

da gloriam. Si fecundum , veleris in purga-

do pomi compenfat, pericula maris fpes lucri

torio aut inferno , & fic non cognofces ; vel

dele&at, dolorem medicinze fpes falutis miti-

gat; ita poenitentiam fpes venize & mifericor-

eris in coelo,& fic non curabis, juxta illudBoe-

tii : Si bene fibi mens conícia terreno carcere

dize. Qui nucleum cupit , frangit nucem; ergo

E

refoluta ccelum libera petit, nonne omne ter-

& poenitentiam agat, qui seterno cupit adh2e-

xere bono: S. Hieronymus.

renum negotium Ípernet, quaxe fe coelo fruens

terrenis *gaudet exemptam.

XLI. Quia ficut pennz? avium dum por-

taritur ab his interra, portant eas ad coelum ;

ita & poenitentia hominem; unde groffefcit

$. VIIL 5

Tateria, inde farcina levigatur; & quantum

crefcit in maffa, tantum decrefcit in pondere.

e

Circa Xcarentimxn honoris,

Tefte Be;nardo.

XLIX. Quia cafum appetit, tefte Gregorio,

qui ad fummi loci faftigia, poftnofitis gradibus

$. VI.

per abrupta quzerit afcenfum. Et quia, ut idem

XLIT. Quia', tefte S. Auguftino, bonum

ait, qui nititur ad altiora afcendere, quid aliud

laudare non laudato , fed laudanti prodeft.

agit, nifi ut crefcendo decrefcat, & afcenden-

Unde S. Ambrofius ; Illo tempore potiffimum

do altius, exterius, interius in profundum de-

^

merita fan&titatis extollo, quando nec laudan-

fcendat.

tem adulatio, nec laudatum tenet elatio; lauda

L. Quia, ut zedificati parietes, fi prius

ergo poft pericu

i

lum, Rprædica fecurum, fcili-

pondera recipiant, quam novitatis fuze humo-

cet poft mortem.

reficcentur, ruinam afferunt; ita fi honoris

XLiIL Quialaus fua juftos cruciat ( unde

pondus animo nondum a fui zeftimatione va-

quidam concionator dicenti fibi : Benedi&tus

cuo, & in virtute fundato imponatur , nihil ni-

fermo oris tui, refpondit : fed maledic&tus fer-

fi ruina timenda eft,

mo oris tui, ) & iniquos exaltat, quos dum

LL.Quia ad honores vera via per folam

laetificat, reprobos monftrat.

virtutem patet, ut olim Romani gemino tem-

XLIV. Quia tenebrze mifcentur luci, vähe-

plo ita exftru&o , ut non nifi per virtutis tem-

num cibo fuavi, fi cum bono opere laus hu-

plum ad honoris zedem intrare liceret, docue-

mana conjungitur. Hinc S. Gregorius: Chari-

runt,

tatis & pietatis miracula amate , quze tanto fe-

curiora funt , quanto & occulta, de quibus

$. IX

Titulus CXX X1I. Solatia Spiritualia

215

LXI Quia, tefte Job, qui deridetur ab a-

$x

mico fuo , ficut ego, invocabit Deum , & ex-

audiet eum. Hinc olim dicentimpii : Hi fum:

ä

Circa. carentiam. fama

quos habulmus in derifum.

LlI. Quia, qui te infamant, non judicio,

Xil

fed morbo, hoc dicunt.

$

LIII. Quia teftis confcientia eft; hinc S. Au-

Circa. contemptum

guftinus; Senti de Auguftino, quod lubet, fola

me in oculis Dei coníclentia non accufet. Et

LXII. Quia quilibet, qui tezeftimat, & amat,

S. Gregorius: Inter verba laudantium, five vi-

partem cordis tui rapit. Hinc S. Gregorius :

tuperantium,ad mentem femper recurrendum

Tanto unusquisque a fuperno amore disjun-

eft; & i in ea non invenitur malum, quod de

gitur, quanto inferius delectatur.

nobis ioquuntur homines

in magnam debe-

LXIIL Quia, magiftro Seneca, fi beatus

mus lvtitiam profilire. Quid enim li non om-

nes laudant, & conícientialiberos nos effe de-

vis effe, hoc primum cogita, contemnere &

ab ählS contemni.

monftrat. Habemus Paulum dicentem : Glo-'

ria noftra hzec eft, teftimonium confcientize.

LXIV. Quia, qualis quisque apud fe latea£,

illata contumelia probat teíte S. Gregorio.

5. Job: Ecce in coelo teftis meus. Si ergo eft

nobis teftis in caelo , teftis in corde , dimitta-

LXV. Quia S. David elegit abje&us effe in

domo Dei magis, quam habitare in tabema-

mus ftultos loqui fons quod volunt.

LIV. Quia coeci fuat, qui infamant, quis cu-

culis peccatorum.

ravit coecos de fua phyfiognomia judicantes ?

$ XII

$. X

Cirta. humiliationem

cha Jimplicitatis infamiam

LXVI. Quia, tefte S. Bernardo,

bona eft

. Quia fimplicitas eft optima dlre&nx

humilitas , quze & in przefenti ab h*l asmodi

mordacibus curis mentem facit effe qu1etam

v1tæ no*tz ze, nam, tefte David, fimplicitas ju-

& a minacibus poenis in futuro iecuxam ïed-

ftorum diriget eos.

LVI. Quia cum fimplicibus fermocmatm

dit eonfcientiam.

&

ejus ; quid autem elcqum Dei dulcius ? Quam

LXVIL Quia Deus humilia refpmt

duh:la &c. vivus eft fermo &c. tefte Paulo &;

alta alonge cagnofmt Item : At q

uem mfvn-

Salomone. Omznis fermo Dei ignitus. Hinc

ciam, nifi ad pauperculum ?. &c, Qais autem

David: Ignitum eloquium tuum vehementer;

non gauderet, fi fe prze alio videret ab impe-

& diícipuli in Emaus :

Nonne cor noftrum

yatore gratiofe refpeCtum ?

ardens erat, quando loquebatur aobis, &c. Et

LXVIIL Quia, tefte Hugone, ficut mel

fponfa: Anima mea iquefa&ta ef£, ut dilectus

concordat in confe&ionibus medicinze cum

locutus eft

omnibus diverfitatibus fpecierum; fic ex hu-

LVIL Qauia, tefte S. Gregorio, nihil fim-

militatis dulcedine condiuntur omnia genua

phm cordefelicius; nam qui innocentiam erga

virtutum,.

alios exhibet,nihil e:& quod pati ab aliis formi-

LXIX. Quia fic pr:e czeteris Deum recrea-

det. Habet enim quafi artem quandam fimpli-

mus odore humilitatis , juxta id : Dum effet

citatem fuam, nec metuit pati, quod fe feciffe

Rex in accubitufuo, nardus mea dedit odorem

non memmlï

At contra mens prava femper

fuavitatis.

in laboribus eft; quia aut molitur mála, quae in-

ferat, aut metuit, ne fibi hzec ab aliis inferan-

$. XIV

tur

Cirea pudorem groprig azcu[ationir

$. XL

LXX. Quia szeger ad vitandam mortem

Cirea — derifum.

temporalem affumit amarum medicinam ;

quidni nos magis,

ut effugiamus mortem

T VIIL. Quia Tobias ab uxore & cognatis

zeternam ?. Melior e[ï inquit S. Auguftinus,

deri(us eft. Sed & Job: Nunquid derident me

modica amaritudo in faucibus ,

quam eoeter-

juniores? Difcipuli repletiSpiritu S.derifi fant,

num tormentum in V1fcer1bus.

& mufto pleni di&i. Teremias de fe:

Fa&us

LXXI. Quia, S. Bernardus, ait ;

Ama con-

fum in derifum omni populo. David : Omnes

feffionem, fi affe&as decorem ; ubi confeHio,

videntes me deridebant me, Sed & Chriftum

ibi pulchntudo & decor.

deridebant in domo Jairi, & in cruce

LXXIL Quia tempus confeffionis eft tem-

LIX. Quia funt derifores derifis deteriores

quia, tefte Salomone , parata funt, deriforibus

pus vernum fimul ( ob flores propofitorum )

& autumnale ( ob früétus poemtenuæ )

judicia, & illufores 1pfe deludet.

LX. Quia, tefte Seneca, nondum felix es,

fi te turba nondum deriferit

LXXIII

216

Bibliothecm Manualis. Concionatoria

LXXIIL. Quia confeffionale eft torcular, in

LXXXIV. Quia ut folis radii in. cloacä

quo exprimitur vinum lzetitize tum pro Ánge-

non foedantur, ita nec virtus hominis boni in

lis, (juxta id: Majus eft gaudium coram Ange-

focietate malorum corrumpitur.

lis ) tum pro nobis ( juxtaid, 5i eft gaudium

LXXXV. Quia rofz & lilia non nifi inter

in hoc mundo ) hoc utique poffidet puri cor-

fpinas naícuntur.

dis homo. Hinc Sponfa : Jam hyems ( negli-

LXXXVI. Quia, ut erinaceum fpinze con-

gentize in divino feryitio ) tranfüit, imber (la-

tra animalia, ita juftum contra vitia fociorum

crymarum ) abiit, & recelfit ; flores ( propofi-

maiorum tribu!atio defendit.

ä

torum ) apparuerunt in terra noftra; vineze

Horeqtes dederunt odorem fuum.

$. XIX.

Circa. carentiam. husmami favoris,

$. XV.

LXXXVH. Quia , fi divitias tuas rapere

Circa. accu[ationem in. gublico.

quis conaretur, doleres, cur ergo appetis favo-

rem hominum , per quern tibi cor eripiatur ?

LXXIV. Quia, ficut vengnum nonnun-

LXXXVIIL Quia, tefte S. Ambrofio, de

quam cum aliis herbis mixtum conficit falu-

divina miferatione tunc fperandum amplius

berrimam medicinam ; ita accufatio aliena

eft, quando przefidia humana deficiunt.

( etiam a malo fine profecta ) cum noftra hu-

LXXXIX. Quia maledi&ttus, qui confidit

militate conjuncta, plurimum nobis proficit

in homine; cur ergo maledicentize materiam

ad meritum, ad virtutes obtinendum.

ultro ambis ?

LXXV. Quia per publicam accufatio-

XC. Quia. manna coni'olätionum "divina

&

nem peccator velut vas luteum & contume-

rum nonnifi in deferto datur.

lize tranfüit in vas honoris & glorise.

XCL Quia, fi dimittas homines propter

Deum, centuplum accipies.

g XVI-

XCIL Quia.ut aurum in vacuo afcendit

furfam, ita & animus a fovoribus humanis

Circa. detra&fiones,

evacuatus.

LXXVI. Quia, tefte Seneca, rhalis difäli—

7

p

XX.

cete , laudari eft.

LXXVIL Quia qui propria decoratur vir-

Circa , odium/? & iæimicitim.

tute,parentum fuorum vitiis ( aut aliorum ver-

bis) non dedecoratur, ut dicitur i Decretis.

XCIII. Quia inimic;us eft meritorum oc-

LXXVHI. Quia detra&ores [funt mufcze

cafio, maxime implendi przecepti: Diligite

inimicos veftros.

moriturze , tefte S. Gregorio, cur ergo has ti-

mes,fi tu verze charitatis igne circumdatus fis?

XCIV. Quia inimicus übi- magis nocet,

LXXIX. Quia S. Bernardus dixit: Ego

quam tibi , ut Phreneticus,

plagis confcientize meae nullum judicio ac-

$- XXI.

commodatius - inedicamentum opprobriis &

contumeliis.

r Cirm carentium. voluptatum

LXXX. Quia, tefte S. Gregoris, juftus mi-

.. guftus.

randa agit , & opprobria recipit, ut, qui exire

foras per laudes potuit, repulfus contumeliis

XCV. Quiä, ficut homo per pomum eje&us

ad femet ipfum redeat , & eo fe folidius intus

eft ex paradyfo voluptatis , ita & anima gulae

in Deo folidet, quo for

is non invenit, ubi're-

dedita feparatur a Chrifto, cum quo effe dul-

guiefcat.

-

€is eft Paradyfus, tefte Thoma Kempenfi.

XCVI. Quia Ífi corpori cibus naturalis

| 9; XVII-

tam Íolicite quaeritur, quanto magis quze-

Circa — confufionem..

rendum eft anim?e convivium , de quo Salo-

mon: Secura mens quali juge convivium.

LXXXI. Quiaincitat ad quaerendum Deum,

XCVIL Quia tefte S. Hierónymo, im-

juxta illud Pfalmi:Imple facies eorum ignomi-

poffibile eft, ut quis praefentibus & futuris

fruatur bonis; ut & his ventrem; & ibi men-

nia, & quazerent Nomen tuum Domine.

tem impleat; ut de deliciis ad delicias trans-

eat, & inutroque fzeculo fit beatus.

ACVIII. Quia vinum & cibus blande in-

grediuntur, fed in fine mordent ut coluper.

Circa malam focictatem,

XCIX. Quia, tefte Seneca, venter preece-

LXXXIL Quia tefte S. Gregorio toleran-

pta non audit, pofcit, & appellat; non eft

di ubique funt proximi; quia Abel fieri non

tamen moleftus creditor ; parvo contentus eft,

valet, quem Cain malitia non exercer.

das illi quod debes, non quod potes.

LXXXIII. Quia honori ducis, fi quis Thefes

. C. Quia tefte Boetio; Felix nimium prior ze-

tas. Somnos dabat herba falubres, umbras al-

te propugnantem oppunet; cur ergo focium ,

dum virtutem tuam impugnat, adverfaris?

amnis,

tiffima pinus, potum quoque 1ubri;11-s

non

Titlus C X X XU.J Solatia Spiritualia.

hzïy

non bacchicamunera noratliquido confunde-

CXI. Quia venient noviffima , tefte Augu-

remelle, utinam modo noftra redirentin pri-

ftino , quando nulli bono erit male , nulli ma-

Ig,

Ícos fzecula mores.

lo erit bene. Hinc S. David : Labor eft ante

me ,donec intremin fanctuarium ',& intelli-

$- XXII.

gam in-noviflimis eorum.

CXIL Quia , tefte S. Auguftino ,

efi-am

Circa dijjïz:ultæt*em jejunii.

nunc malis. male eft; nam multum intereft ,

J

inquit, inter malum efle, & malum pati. Tu,

CI Quia, fi maculam in facie haberes :

quod pateris , non es. llle autem malum non

gauderes , quod illam perjejunium poffes re-

patitur , & malus eft. Noli ergo falli ; non po-

movere ; cur non magis gaudes,quod maculas

teft fieri , ut tibi male fit, quia pateris malum,

animze per jejunium pellere pof'is? an nefcis,

& illi bene fit, qui eft malus; cum enim eft

quod ecclefia canit : Qui corporali jejunio v1

malus , putas, quia non patitur malum , cuin

tia comprimis ?

patitur feipfum? tibi male eft,quia pateris alie-

CIHL Quia, fi voragini proximus optares

num malum in corpore tuo ; & illi bene, qui

aliquem , qui te, ne caderes, teneret; cur

malum fe ipfum patitur in corde fuo? tibi ma-

non jejunium amas , quod mentem elevat, ne

le eft, qui malam habes villam ; & bene eft il-

r d

:

in. gule & aliorum vitiorum voraginem cadat?

li, quia malam habet animam ?

CIIL. Quia , tefte S. Bernardo, femper vir-

CXIIL. Quia, tefte S. Auguftino , omnis

tuti cibus jejunium fuit; & de abftinentia pro-

animus inordinatus fibiipfieft poena ; cur ergo

deunt caítze cogitationes , rationabiles volu-

putas pacificum; qui, cum exteriori pace gau-

ptates , falubria confilia, & per voluntarias

deat , interiora plena domefticis hoftibus ha-

affli&iones caro concupifcentiis moritur, &

bet, juxta id Chrifti : inimici hominis do-

virtutibus fpiritus innovatur.

n

*

meftici ejus.-

CIV. Quia, fi condimenta vari

a queris ,

$. XXV.

ut cibus magis fapiat; cur jejunium negligis,

Circa dolorem €9. fletum,

quod velut praeitantifünum — condimentum

oinnes tam cibos, quam potus , fapidiffimos

facit ?

CXIV. Quia ut hoftes , quanto funt pro-

pinquiores , tanto magis cogunt ad arma re-

$. xxiL.

currere ; ita dolores ad Deum celerius cogunt

confugere. Hinc S. Gregorius : Maja , quae

Circa. triflitiam.

nos hic premunt, ad Deum ire compeilunt.

. CXV. Quia , ut frigus circumttans calorem

CV. Quia femper habes remedium triftitioe

auget, & continet , ita tribulationes & dolq-

aS. Auguítino affignatum , dum dixit: Vis

res calorem amoris divini &c.

nunquam effe triftis ? bene vive , bona vita

CXVI. Quia ut aimici [ob videntes ejus do-

femper gaudium habet.

Hinc Apoftolus :

lorem, non. loquebantur ei verbum ; ita &

Gaudete in Domino f^mper.

tentator ceffat tentare , quem

viderit. dolori-(

CVL. Quia, ui fomnium trifte fequitur fum-

bus occupatum.

i

:

e

mum gaudium; ita triftitiam mentis , quae

CXVIL Quia, qui feminant 1

n ].acfymis ,in

tranfit ut fomnium,maxima leetitia fequetur.

exultatione metent ; cur ergo parce femen

CVIL. Quia triftis eventus funt velut vincu-

lacrymarum feminas ?

lum aureum , quo Deus trahit hominem tri-

CXVIII. Quia Deus ; te

Be Davidé ; cibabit

bulatum 2d fe,cur ergo non fponte fequeris ? "

nos pane lacrymarum , & potum dabit nobis

CVIII. Quia Deus cum foenore compen-

in lacrymis in menfüra, id eft, non ultra vires..

penfat triftitiam , juxta id : Gaudete &c. quia

Hinc Apoftolus: Fidelis Deus , qui non per-

merces veflra copiofa eft in coelis. Item fecun-

mittet vos teutari fupra id , quod potettis.

dum multitudinem dolorum confolationes

- CXIX. Quia fi gauderes , aquam a teobla-

tuze letificaverunt animam fervi tui. Car er-

tam a Chrilto fuiffe in vinum converfam, cur

go ufüras hic folum conceffas non achibes ?

non magis gaudes , fi aqnam lacrymarum

CIX. Quia, fcires lapides tuos in aurum

tam copiofe olim in vinum lzetitize converten-

j

vertendos , majores & plures babere optares;

dam memineris ?

cur non & triftitias; quas fcis infolatia ver-

hs ille , qui

CXX. Quia lacrym?e funt fo

tendas ?

afcendebat de terra irrigans univerfam fuper-

ficiem terrae.

,

$ XXIV.-

CXX. Quia lacrymz extinguunt flammam

ito

iC

concupifcentize, fpiritualem intirm

tem(hinc

| Circa. tentationem de fortuna

Ezechizx di&um: Vidi lacrymam tuam, &

malorum, :

fanavi te)lavanta culpis,oculos aperiunt, ; jux-

CX. Quia non funt in manuimpii bonafua,

ta id S. Gregorii : Saepe quod torpentes latuit,

fletibus innotefcit. Hinc & Apoc. collyrio tuo

tefte Job. Hinc Seneca : Quid ftultius, quam

in homine aliena laudare ? quid eo demen-

inunge oculos tuos , ut videas ^ ferenitatem

mentis inducunt,( quia, ficut poft vehementes

tius , qui circa fe miratur, quae ad alium pro-

imbres purus aer eflicitur,ita poft lacrymarum

tinus transferri poffunt ; non faciunt melio-

fequitur,teiteChryfo-

rem equum aurei freni.

pluvias mentis ferenitas

ke

ftomo )

R, PL

ohn, Bibl. Man. Tom. I 1.

218

Bibliothece Manualis: Concionatorig.

ftomo) mentem elevant, ( juxta id , afcenfio-

CXXVIL. Quia, tefte S. Ambrofio, quo

nesincorde fuo difpofuit in valle lachryma-

diutius abeft , quod defideratur , tanto exfpe-

rum. Et multiplicatze funt aquze, & elevave-

&antis defideria majori quadam vi amoris

runt arcam infublime ) holocauftum impin-

ignefcunt. Hinc Ofeas dicit de Chrifto ; ve-

guant, ( juxta illud S. Gregorii: holocauftum

niet quafi imber fübtemporaneus & ferotinus

aridum elt bonum opus, quod orationis lacry-

terrze. Et Job : Vifitas eum diluculo , & fubi-

m2e non perfundunt ; holocauftum pingue eft

to probas illum.

bonum opus, quod cum a

mis impinguatur. )

gigur, etiam lacry-

$. XXVIII.

CXXII. Quia regnum coelorum Deus rapi

vuit noftris fletibus, quod noftris meritis de-

Circa fiudii difficultatem.

betur,tefte S. Gregorio. Hinc & S. Hierony-

CXXVIIL. Quia, tee S. Hieronymo, (i

mus: O humilis lacryma , tua eft potentia ,

quidquam eft, quod in hac vita virum ía-

tuumregnum. Tribunal Judicis non vereris ,

delictorum tuorum accuíatoribus filentium

pientem teneat, & inter preffuras, ac turbi-

nes mundi aequo animo perfuadet manere ,

imponis, non eft, qui te accedere vetet. Si fo-

id effe primum reor meditationem & fcientiam

la intras,vacua non redibis,magis crucias dia-

bolum, quam poena infernalis. Quid plura ?

Ícripturarum. Et alibi : Sicut ftellas coeli non

extiuguit nox , fic mentes fidelium inhzeren-

vincis invincibilem , ligas omnipotentem , fi-

tes firmamento S. fcripturze non obfcurat mun-

lium Virginis inclinas.

dana iniquitas. Hugo veroait: Nihil in hac

CXXXIIT.. Quia, tefte S. Bernardo , lacry-

vita dulcius fentitur, nihil avidius fumitur ;

"m?e funt delicize & vinum Angelorum , in illis

odor vitze, fapor grative , guftus indulgentize,

nihilita mentem ab amore mundi feparat ,

reconciliationis jucunditas , & ferenatae con-

nihil fic animum contra tontationes roborat,

nihil hominem ita excitat & adjuvat ad om-

Ícientize fua vita reperitur.

neopus, & ad omnem laborem , ficut ftu-

$. XXVI.

dium facræ Ícripturze.

CXXIX. Quia, tefte Chrifto , omnis fcri-

Circa defzderium communionis.

ba do&us in regno coelorum fimilis eft homi-

CXXVI. Quia obediendo obtines , quod

ni patrifamilias , qui profert de thefauro fuo

per communionem obtinuiffes. Unde obedien-

nova & vetera : Quis ergo pro hoc thefauro

tia fimilis eft hoftize. 1. Propter rotunditatem,

confequendo nonlibenter laboret ? maxime

unde Chrifti manus tornaties dicuntur. Et E-

cum Salomon dicat: divitias nihil duxi in

zechiel vidit rotas moveri, quocunque fpiritus

comparatione illius.

ferebatur. Sed & Calfianus narrat, antiquos

monachos ad pulfum campanse, vel litera im-

CXXX. Quia ftudium eft fimile venationi ;

perfecta relicta acceleraffe. 2. Propter latitu-

hinc 5.Bernardus quibusdam interrogantibus,

unde haberet fcientiam ? refpondit: vos quae-

dinem, quia ad modum hoftize latze jacet , ubi

ponitur. 3. Propter tenuitatem , quia ut ho-

ritis eam in Ephrata( iá eft,pulverulentia via)

ftia , ita & obediens , patitur fe facile frangi.

nos autem invenimus ea

m in campis filvze ;

( id eft foliis fagi v

el quercus nos docentibus)

4. Propter colorem , quia candidus eft obe-

diens per innocentiam , ut hoftia. JHinc Pfal-

experto crede, aliquid amplius invenies in fil-

miíta : Beati immaculatiin via , quiambulant

vis, quam in angulis; in lingua & lapides te

docebunt , quod a ma

giftris audire non poffis.

inlege Domini. Accedit ferenitas , de qua S.

CXXXI. Quia lab

Bernardus, ferenitas in vultu , & dulcedo in

or manducandi non mo-

fermonibus multum colorat obedientiam.

J

mf

leftus , fed fuavis eft ; at

qui non in folo pane

vivit homo, fed in omni

verbo , quod exit de

Propter faporem , quia fapit odorem cibi, de

quo Chriftus , cibus meus eft,ut faciam volun-

ore Dei. Hinc & S. David : quam dulcia fau-

tatem ejus,qui mifit me. 6. Propterimaginem,

cibus meis eloq

uia tua &c. Hinc & Hierony-

mus : Pinguiffimus fermo divinus eft ; omnes

quia ut hoftia continet Chrihi plerumque ima-

ginem,ita obediens Chriftum per imitatio-

habet in fe delitias ; quidquid volueris, ex fer-

nem. 7. Propter nomen , quia ut Kuchariftia

mone divino nafcitur, ficut manna fecundum

fignificat oblationem , ita obediens holocau-

voluntatem cujuscunque fapiebat in ore.

ftum.

CX XXII. Quia, tefte S. Gregorio , S. fcri-

ptura eft mentis oculis quafi

fpeculum quod-

CXXV. Quia vel ipfo Chrifto tefte, non

dam, utibi interna faci

es noftra videatur ;

femper tantum beatus venter eft , qui ipfum

ibifoeda, ibi pulchra difp

icimus, ibi fentimus,

portavit, fed etiam qui audiunt verbum Dei

quantum proficimus,& quantum a profectu di-

per obedientiam , & cuftodiunt illud.

ftamus. Hinc & S. Hieronymus : Utere facra

Ícriptura vice fpeculi , foeda corrigendo,

$. XXVII.

pulchra confervando , & pulchriora facien-

o

Contra ariditates,

CXXXIIL Quia ficut fJacobo omnis labor

propter amorem Rachaelis levisita & tibi pro

CXXVI. Quia Chriftus dicit : Nifi :ego abie-

confequenda fapientia eífe deberet.

Hec

ro , Paracletus non veniet ad vos.

enim eft, de qua Salomon ait : fuper falutem,

Titulus CXX XII. — Solatia Syiritualia.

210

& fpeciem dilexi eam. Hanc amavi,& exqui-

quale fit, fratres mei , perpendite , in via

fivi a juventute mea , & amator factus fum

laffari, & viam nolle finiri.

formz illius, & quzefivi mihi eam in fponfam

CXLV. Quia, cum corpus fit quafi carcer

affumere.

anim?e, quis cupiat diutius in carcere hoc de-

tineri ? Hinc Ofeze pro. beneficio datum eft ,

$. XXIX,

ut citius moreretur.

CXLVI. Quia fapiens , tefte Seneca , cogi-

Cirea. morbos,

tat qualis , non quanta fit vita. Non enim vi-

vere bonum eft , fed bene vivere.

CXLVII. Quia, tefte Ambrofio, tantis ma-

CXXXIV. Quia fi gaudes , te a Principe

vifitari , cur a Deo vifitari molefte fers ? cur

lis hzec vita repleta eft , utcomparatione ejus

non fequeris fenem dolentem, quod anno

mors remedium effe putetur, non poena ; nam

quodam per morbum non vifitatus faerit ?

ideo brevermn illam fecit Deus , ut moleftize

^ CXXXV. Quia fignum eft falutis ; nam

ejus , quia profperitate vinci non potuerunt ,

?egrum corpus fanas cogitationes parit. Hinc,

temporis exiguitate finirentur.

Zacharias dixit: Ad dandam fcientiam falu-

.CXLVIIL Quia, tefte Vincentio , fi quis

tis tuze in remiífionem peccatorum, per vifce-.

fciat , quis fit bonorum finis, quz vera feli-

ra mifericordize vifitavit nos Oriens ex alto.

cit

r

a

a

3

s; nunquam videbitur fibi præmayura mor-

CXXXVI. Quia virtus in infirmitate perfi-

te periturus.

citur , ficut difcipulus per occafionem difputa.

S. XXXL,

tionis. Item eft cambium , in quo homo pro

fortitudine . corporali reliéta recipit internam

animae fortitudinem.

Y

Circa mortem imminmtem.

CXXXVII. Quia debitum olim in purgato-

rio mille tormentis

, modo perfolvitur levis

CXLIX. Qüia ,i tefte S. Ambrofio, mors

doloris patientia.

$

corporis juftis videtur bona , in ipfis namque

CXXXVIIL Quia fi equ

um ad þräecipitia

quietis eft portus. Hinc Cyprianus : Mortali-

te ducentem gauderes ab alio. vulnerari ; cur

tas ifta Chrifti hoftibus peftis eft , ejus autem

non & cor

fervis falutaris excelfus.

firmari ?

pus in peccatum trahens öptas in-

CL? Quia mors, tefte S. Auguftino, eft reli-

CXXXIX. Quia fi duellum tibi effet cum

Cio corporis , depofitio farcinze gravis , nam

altero , gauderes utique hoftem ab amico tuo

corpus aggravat animam.

debilitari ; atqui perpetuum animze cum cor-

CLI. Quia, tefte S. Bernardo , mors jufti

pore duellum eft, cur er

bona eft propter requiem, melior propter no-

.per morbos infirmari ?

go non gaudes corpus

vitatem , optima propter fecuritatem. Item

CXL. Quia fi cauterium unius membri pa-

quia finis eft laborum , victorize confümma-

- teris, ut plura falves , cur non & corpus

