Senenf. Catharinze Senenfi fuafit. Id autem fiet , fi

ipfius accidere illi poffe , uti ipfemet olim con-

nihil , nifi quod divino beneplacito conforme

teftatus eft,cum dixit: Nonne duo pafferes affe Mat., ro,

noverimus, tentemus, omniaque divinze pro-

vzeneunt? & unus ex illis non cadet fuper ter- v. 29.

videntize adfcribere affuefcamus.

ram fine Patre veftro. Etiterum per lfaiam :1f. 45.

Rodriq.

VII.. Zxemplum fecularium ob oculos habe-

Ego Dominus,& non eftalter: formanslucem, Y: ?-

p.r.tr.g.fe ob viliffimum lucellum , aut aliud leviffi-

& creans tenebras : faciens pacem , & creans

c. L

mum bonum , totos fe aliorum voluntati ac-

malum: ego Dominus: faciens hzec omnia.

coinodantium ; certe deHarpalo legitur,quod,

Claritfime autem alibi per eundem,dum dixit:

Drexel.in

cum filium fuum epulatus fuiffet, & Aftiages

V2e Affur,virga furoris mei & baculus ipfe eft, 1. xo.

Heliotrop Rex , qui epulas illas inftruxerat , reliqua filii

inmanu eorum indignatio mea.Ad gentem fal-v. 5.

1.3.65* brachia proferri juffiffet , interrogaffetque : &

9

?

lacem mittam eam,& conti$ populum furoris

quomodo tibi hzec placent? refpondit : Quid-

mei mandabo illi, ut auferatfpolia, & diripiat

quid facit Rex, illud mihi placet. Sed & notum

pezedam,&ponat illum in conculcationem,qua-

eít, quid Judith adulatoria quapiam zequivoca-

filutum platearum.Ipfe autem non fic arbitra-

tione, fuperbiffimo tyranno Holoferni inftin-

bitur , & cor ejus non ita exiftimabit : fed ad

&u Dei illufura , olim nuntiari jufferit , nem-

conterendum erit cor ejus , & ad internecio-

pe: Qusego fum, ut contradicam Domino

nem gentium non-paucarum. Hinc olim Ti-

meo ? Omne quod erit ante oculos ejus bo-

tas Jerofolymam obfidione cingens, vifis in

1

num & optimum , hoc faciam. Quidquid au-

circuitu tot cadaveribus, aitum ingemuit , &

tem illi placuerit, hoc mihi erit

elatis in ceelum oculis & manibus dixit , fa-

omnibus diebus vito mese.

gptim'uln

CL

&um illud fuum non effe. ?. Suafit, ut firmiter

quoque crederet, eum fapientiffimum etfe , om-

L

ASCIEIICAÀ

niaque fcirein bonum convertere : nam ut re-

TY. £Uatuor fünt praecipue , quz circa hanc

&e dixit Theophilus Bernardinus, fubtiliffime Theoph.

virtutem bene obfervare , aliisque in-

fe noftris peccatis & erroribus infinuat Deus , Pern.

culcare debet Afceta.

nonut approbator & particeps, fed ut avería-1

. ET. per-

--

Vhoc exercitio

&e.

Primum eft, ut fummam de

tor & corre&tor,qui ex malis bona plura, quafig ;'

Drex. in refignationis zeftimationem habeat, certoque

ignem ex aqua , elicit. Hinc a Davide filius

Pt.'. 28.

unicornium vocatur, eo quod cornua non ha-

YV. 60

Heliotr. fibi perfuadeat, omnis do&rinze , quam Chri-

l. . €. I^. ftus tot divinillimis concionibus tradidit, ca-

beat fupra oculos, ut taurus , fed infra, ut opti-

S. r

put hoc fuiffe, ut homines doceret fuam cum

me videat,quem,& ubi percutiat. 3. Suafit,ut

divina voluntatem in omnibus cafibus perfe-

pariter firmiffime crederet, eum optimum effe ,

&iffime conformare ; atque adeo in hac con-

atque adeo velle etiam omnia in füummum

formitate omnem hominum prqfe&um con-

noftrum bonuüm dirigere : uti re&e S. Hiero-

fiftere.

nymus conclufitdicens ; Bonus eft Deus , &S. Hier.

II. Secundum eft, ut bene cognofcat regu-

omnia, quze bonus facit, bona fint neceffe eft.in ep, ad

aulam

las divinze voluntatis cognofcendze, quas qui-

Imo ut S. Bafilius vult , unum hoc in menti-

de obitu

dem breviter, fed bene , fimplex nofter Fr. Jo-

bus noftris praefamptum oportet, quod nihil

Blefillze

annes Ximenus affignaffe videtur,dum dixit ,

eorum, qu2e nobis accidunt , malum fit, autpafil ho.

Vit. P. tres effe fuperiores , a quibus femper volun-

tale, ut melius illo excogitare queamus. Cuig. ex var.

Baltha, tas divina cognofci poflet, nempe Deum in

confentiens S. Damafcenus, omnia , inquit , Quod

h

Alvar.

€, 21I.

coelo , Capitulum feu Superiorem in ecclefia

qu2e Dei providentia fiunt,pulcherrime ac di-Deus non

vel monaíterio , &.rationem domi. Atque

viniffime fieri neceffe eft , atque ita deniqu

e ,efc author

ut meliori modo exiftere prorfüs nequeant. -

malorum.

adeo primam regulam effe Dei volitionem aut

prohibitionem in lege aliqua divina vel natu-

IV. Quartum denique eft , ut folidam addi-

ralilege expreffam : Secundam omnem domi-

fcat, doceatque praxin,in hac fefe refignatione

norum, aut Majorum , aut Praefidum volunta-

exercendi, quze quidem in duobusfere capiti-

tem : Tertiam rationem feu intelleCtum pro-

bus confiftit. 1. Utaffuefcat in omnibus , quze

prium , dum fcilicet implorato prius Numinis

fiunt , ad divinam juftitiam refpicere , dicere-

S. Ignat, auxilio eligitur illud , quod Deo in talibus cir-

que cum-S. Davide : Juftuses, Domine, & re-pr. rxg,

in lib,

cumftantiis magis placere judicatur. Quoin

&um ( .id eft , ad optimum finem , nempe utv. 137.

Exerc. judicio ut minus quis aberret, fuadent viri pii

vel puniat, vel probet, vel praemiet,& hoc tri-

& prudentes , id femper praeferendum , quod

plici funiculo Adze fecundi, difficulter rumpi-

proprive inclinationi magis repugnat: quod

bili, nos ad fe trahat, fibique ar&iffime uniat ,

TSUMOUSOVITARH MRU ENIIUPNRNRAUNCNM : oA

alteri , quem deque ac nos ipfos diligeremus,

dire&um)judicium tuum. 2. Ut inftru&tus fit

fuafuri in tali cafü effemus: & quod. denique

jaculatorüs orationibus , voluntatem Dei in

Ine-

[.|

29

Tituus .C X X II I Rejigmtz'b in divinam Voluntatem.

memoriam revoc*antibusx, iisque fedulo in va-

$. XII.

riis cafibus utatur , ex qualibus totus pfalmus

centefimus decimus otCtavus eft compofitus.

C-ONCEPTU'S P R JE-

4

Pro fingulis aGionibus fequentes fervire ex:eo

DICABILES.

poffunt. Pro defiderio : Utinam dirigantur

vize me:e ad cuftodiendas juftificationes tuas!

I. EX occafione theniatis: 4nveni David, Fi- A& 13.

lum e[[e , virum [ecundum cor meum , qui v. 21.

l.

Pro meditatione : Injuftificationibus tuis me-

faciet omner voluntater mear : explicari potelt ,

ditabor : non oblivifcar fermones tuos.

Pro

e

:

examine: In quo corrigit adolefcens viam

quis fit vir fecundum cor Dei , nempe qui fa-

Cit omnes voluntates Dei, hoc eft, quod. Deus

fuam ? In cuftodiendo fermones tuos : Vel :

vult , quomodo vult, gquia vult, feu ut alii di-

Cogitavi vias meas,& converti pedes meos in

((

teftimonia tua. Pro oratione vocali: Appro-

cunt , quoad fubftantiam , modum & finem ;

A.

pingnet deprecatio me in confpectu tuo , Do-

juxta vulgare— di&ich?n illud :

mine: juxta eloquium tuum da mihi intelle-

&um. Vel: Septiesin die laudem dixi tibi, fu-

Omne tulit pun&um, patitur qüi femper

agitque ,

per judicia juftitize tuze. Pro operatione : Le-

. Quze vult , quove mo

vavi manns meas ad mandata tua,quae dilexi,

do vult Deusx .&

& exercebar in jufüficationibus tuis. Pro col-

,

quia vult.g

loquio : Inlabiis meis pronuntiavi omniajudi-

In pofferiori parte concionis explicari poffunt

cia oris tui.Pro confeíffione : Erravi, ficut ovis,

-gratize,quas Deus viro fecundum cor fuum of-

qu:e periit: quzere fervumtuum,quia mandata

fert, nempe quod oleo fan&to fuo ( i. e. confo-

tua non fum oblitus. Pro propofito : Juravi,

latione, alias terrenas confolationes , perinde

& ftatui cuftodire judicia juftitize tuze.Pro fuga

ut oleum aliis liquoribus füpernatat,exceden-

vitiorum : In corde meo abícondi eloquia tua,

de repleatac recreet ) ungat eum : manu fua

ut non peccem tibi. Pro gratiarum actione :

- auxilietur ei ( id eft , in omnibus actionibus

In zeternum non oblivifcar juftificationes tuas,

quia in ipfis vivicafti me. Pro zelo : Tabefce-

ei adfit, ut profpere eas perficiat ) & brachio

fuo confortet eum contra omnes inimicos &

re me fecit zelus meus : quia obliti funt ver-

adverfitates , ita ut non contriftet eum, quid-

ba tua inimici mei. Pro amore Dei : Portio

quid ei acciderit ; quoe omnia exemplo Da-

mea , Domine , cuftodire legem tuam. Vel:

vidis folide confirmari poffunt.

A.

Omnis confummationis vidi finem : Latum

I]l. Ex occafione thematis :

Scuto bonc vo-Pf. $

mandatum tuum nimis. Prohumilitate:. Bo-

luntatis tug coronafli nor : probari poteft , quam V« 13« —

num mihi,quia humiliafti me , ut difcam jufti-

przeclarum fit fcutum voluntas divina , fimile

)

ficationes tuas. Vel: cognovi, Domine , quia

nempe fcuto Myrtili militis , quo inprimis fe

zequitas judicia tua: & in veritate tua humilia-

t

contra hoftes in terra defendit , poftea vero ,

fti me. Pro refignatione : Paratus fum, & non

cum naufragium paffus effet,idipfum invertit,

fum turbatus,ut cuftodiam mandata tua. Pro

& fic pro navicula ufus periculum evafit, ut

morbo: Tuus fum ego: Salvum me fac, ut

cuftodiam mandata tua. Pro defolatione: Dor-

notum illud diftichon indicat :

mitavit anima mea pro tzedio; confirma me in

Effugi geminum clypeo difcrimen in uno :

verbis tuis. Contra oculorum curiofitatem :

Dum premererque folo, dum premerer-

Averte oculos meos;ne videant vanitatem : in

que faloi—'

via tua vivifica me. Contra refpectum huma-

num : Etenim federunt Principes,& adverfum

Oftendatur itaque primo , quomodo hoe fcu-

e

tum voluntatis. divinze defendat in folo, id

me loquebantur : Servus autem tuus exerce-

baturin juftificationibus tuis. Contra contem-

eít , tempore profperitatis , contra hoftes tri-

ptum,quia teftimonia tua exquifivi.Contra in-

plicis concupifcentize, divitiarum fcilicet , vo-

luptatum & honorum , cum ejusmodi homo

"

vidiam : Particeps ego fum omnium timen-

Do,

tium te, & cuftodientium mandata tua.Contra

refignatus de his omnibus non plus petat,

L

gulam : Quam dulcia faucibus meis eloquia

quam quantum Deus dare decrevit , neque in

tua :fuper melori meo. Quod fi minus placeat

datis aliter quiefcat, quam quia Deo placet ,

gon

tanta fimilium precum:copia , imaginetur fibi

ut lis ipfe fruatur , adeoque dicat cum Davi-

dhof

voluntatem fuam tanquam Goliathum , ideo-

: de: Omnis confummationis vidi finem :latum

Ub«

mandatum tuum nimis. 2. Quomodo etiam in

que fequentes quinque afpirationes velut lim-

pidiffimos quinque lapides affumat , quibus fe

falo , id eft, tribulationibus defendat , przeci-

contra eum defendat.Et quidem fi aliquid jam

pue in ja&tura bonorum , ut in Jobo apparet:

rzeteritum eft malum, dicat : Sicut Domino

incontemptu , ut David a Semei illufus ex-

placuit, ita fa&tum eft : Sit nomen Domini be-

pertus eft : in morbis, uti S. Edwina & S. Cla-

nediétum. Si praefens : Fiat voluntas tua ficut

Ya, dequibus vide Rodriq. p. 1. tr. g. c. 16.

bh

in ceelo & in terra. Si futurüm : Dominus eft,

&inipfa denique morte, uti Chriftus ipfe

quod bonum eft in oculis fuis,hoc faciat. Si a

exemplo fuo przeclare docuit. Vide Rodriq.

L

Deo immiffum: Obmutui, & filui a bonis, quia

a C. I .

tufecifti. Si ab hominibus illatum : Dimitte

TII. Ex oceafione thematis : Fratrer gaudetead Philip,

eum , ut maledicat : Dominus enim przecepit

in Domino femper : iterum dico, gaudete : oftendi 4. v. 4.

ei, ut malediceret, & quis eft , qui audeat

poteft , quomodo perpetuam lzetitiam habe-

dicere : quare fic fecerit ?

j

re poiünt Auditores , eum in finem e

xplice--

d

2

E

&ur

DL

TET

Bibliothere Manafis: Concicnatorit

429

A

— turr. quid fit verum gaudium , nempe quies

xime cum corde Deö conformati ) gaü.«'*

vitalisin bono congruenter adepto, qu:e in ra-

diuim.

tione potiffimum confiftit, & per hoc a dele-

a

Ex occáfione thematis DOEL interra pax Luc.2;

&atione in communi, & exultatione ( quze in

hominibus bone voluntatis : . oflendi poteft, 1. Y- *5-

membra exteriora diffunditur) & jucunditate,

quid fit vera pax, nempe fecuritas ebomni ho-

LD

:"'

quze in vultu proditur) diftinguitur, ut docet

fte tam interno,quam eXterno ; ut de externo

17

S. Thom. S. Thomas. Porro,quomodo hzec quies five

quidem conftat, de interno autem teftatus eft

x.2.0.3!. gaudium obtineatur, pulchre oftendit Sene-

lfaias dicens : Non eft pax impiis, dicit Domi- f 2,

o

a. 3.,

4

'ca, dum ait: Nolo tibi unquam deeffe lzeti-

nus. 2. Oftendatur, quomodo hanc pacem & y. 22.

Senec. ep.

22, ad Lu-

tiam. Volo tibi illam domi nafci : nafcitur , fi

fecuritatem poífideant homines bonze volunta-

cil.

modo intra teipfum fit. Ceeterz hilaritates

tis, quia fcilicet nec Deum timent, nec homi-

non implent pectus, fed frontem remittunt :

nes, cum illum & hos ament, omnia vero,quze

ab hominibus accidere poffunt, fciant in bo-

leves fünt, nifitu forte judicas illum gaudere,

qui ridet. Animus debet effe alacer, & fidus &

num fuum convertere. Hincmerito dixit S. Pf. 118.

N

»s.

fuper omnia ere&us. Mihi , crede , res fevera

David: pax multa diligentibus legem tuam

' Prov. 15.

S.Aug. e(tverum gaudium. Clarius vero S. Augufti-

3. Oftendatur przeclari effe&us hujus pacis

, *

3

f. 30. de

SS. Idem

nus hoc ipfum explicans ait : Scimus , fratres,

qui funt gaudium juge ( juxta illud Salomonis:

quod omnis homo gaudere defiderat ; fed non

Secura mens quafi juge convivium Jincremen-

tr.. 28.

jn Joan

a, omnes ibi quaerunt gaudium,ubi poteft inqui-

tum divitiarum ) fpiritualium maxime, ) juxta

ri; nam cum ea, quze poffumus contra volun-

commune proverbium : Concordia res parvze

frPf

tatem amittere, diliguntur, nece£fe eft , ut pro

crefcunt, difcordia maximze dilabuntur,& g/o-

iis miferrime laboremus. Hoc ergo pofito

rià; ob devi&um. graviffimum hoftem , pro-

fandamento, 2. oftendatur, quomodo is , qui

priam fcilicet voluntatem, unde merito talis

voluntatem fuam cum divina confirmat, fem-

Íperare poteft fibi accinendum , quod Davidi

piternumhabeat gaud'um, quia fcilicet femper

olim filize. Jerufalem. accinuerunt : Perculfit r.Reg.18.

habet id, quod vult Deus, hocautem, ut fupra

Saul( & alii hoftes ) mille, & David ( && om-

X. 7

Judith. 6.

Epï&.löz.

oftendimus,optimum eft. Hinc merito epicte-

nis vir fecundum cor Dei) decem millia.

v. 28.

differt. tus hominem alloquens ait :. Ignaviffime ho-

Et ut cuin Judith

femper procedat cum ma-

e. 7-

mo, aliunde expetis , quamid , quod melius

ena gloria.

eft; num vero quid aliud melius eft , quam

VÍ. Ex occafione thematis: Quicunque fece- Math. 12,

Ia

quod vifum Deo fuerit; Confirmetur hzc

rit voluntatem Patris mei,qui in calis efl , ille smeus V« 99*

probatio exemplo mendici , femper inter om-

Frater, Saror, €? Mater e[: Poteft oftendi in-

1.

nes fuas miferias gaudente , uti fufius narrat

primis , quam vere dicatur matri Chrifti fimi-

^Drexel. l. Heliotr. c. x.-

lis , qui voluntati divinz fe in oimnnibus con-

ïn.4o

. ]V. Ex occafione thematis : /Meur cibur eft,

format, quia videlicet ut illa ipfum concipit

ut faciam voluntatem ejus,qui mifit me : oltendi

dicendo.;Ecce mancipium Domini : fiatmihi

*3.*.

potelt, quam przeclarum fit convivium volun-

fecundum verbum tuum. Utilla parit , dum

as divina , fimile fcilicet illi, quod olim No-

Íe Chrifto in obedientia usque ad mortem cru-

rimbergz: apparatum dicitur , in quo tres ta-

cis perfe&e conformat. Ut iliaqlitla&e & cibo

bulz fibi mutuo fupperimpofitoe erant, & pri-

optimo ac proprio , quo libenter vefcitur , ut

: quidem meras fictitias epulas (/ Be[chuu-

ipfe apud S. Joannem c. 4. indicavit. Ut illa

E[[en ) altera meros cibos folidos ( Haupt-Spa-

infafciat fafciis candidiffimis purze confcientize,

en ) tertia meras cupedias & bellaria ( Confe&.

Ut illa ponit in pra[epio cordis tantopere exo-

continebat. Oftendatur ergo 1. quomodo vo-

ptato, ubi gratiffimo caloreamoris calefiat. Ut

luntas divina fit fimilis cibis fi&titiis, quia ve-

illa utroque brachio , fcilicet conformitate in

re illam i:on tangere & dijudicare , fed folum

profperis & adverfis portat. ?. Oftendi poteft,

admirari,& in ea videnda delettari licet, illud-

quomodo talis homo etiam favores Matri Dei

conceffos fuo modo participet, nimirum quod

que Davidis dicere : Juftus es , Domine, & re-

&um judicium tuum.. 2. Oftendatur , quomo-

ut illa , gre[ervetur a macula faltem . a&tualis

Vih

do fimilis fit folidis cibis,quia ut illi fatzat ( fa-

peccati ; ut illa, copiofis donis repleatur : ut

i 13'

ciens quiefcere appetitum noftrum , & dicere

illa, vinum btiti» interioris aliis rmpetret :

. cum pio Afceta : Domine tu fcis, qualiter me-

ut illa, felici & quieta morte defungatur: ut

. 1. 3. de

lmitat,

lius eft : fac hoc vel illud : ficut tibi placuerit.

illa,fine purgatorio, faltem gravi decedat ; ut il-

Ja , alios in gloria longiffime antecellat.

:

c. 15.$.?- Da, quod vis , & quantum vis, & quando vis )

nutrit(crefcere faciens ingratia & gloria,uti ex

VII. Ex occafione thematis : Fiat. voluntar Matth. 6.

Chrifti, B.Virginis, S. Jofephi, & aliorum pri-

tuà : poteft oftendi, quomodo voluntas DeiV: 19*

snariorum Sanétorum exemplo patet ) roborat

femper & ubique fieri debeat,nempe r. accura-

ad omnes labores & adverfitates facile portan-

te & integre : li enim S. Fratcifcus fuam re-

das,uti iterum Chriftus, & S.]ob experti funt.

gulam voluit ad literam fervari , quanto ma-

3. Oftendatur , quomodo.bellariis fimilis fit ,

gis Dei voluntas tali modo fervanda erit.

quia nulla major voluptas,quam voluntatis di-

2. Judifferenter ; (ve profpera, five adverfa

cum eadem fÍíit voluntas, Dei,

vinze adimpletio, uti tam exemplo Sanctorum

decernat ;

Dty

Eccl; 2o, conformari potett, beneplaciti divini adimple-

qua utrumque . decernit. 3. Umtver[aliter ;

Hl

v. 26.

tione magis , quam fua gloria delectantium ;

non in propriis tántum rebus , íed. com-

M

dum ex teftimonio Ecclefiaftici fatentis, quod

munibus |etlàm aserumnis.

4-. Prudenter :

ia

uon fit obletamentum füper cordis ( ma-

diligenter inquirendo , qu:e fit voluntas Dei,

ne

Tituus C XX 1I L. Refiguatio n Dwmzm Voluntatem,

31

x

ne fub fpecie divinze voluntatis propriam im-

IU Qum vere eft dedere fe Deo ? ut , quod Epift. xo.

pleamus. 5. Conflanter :

exemplo Cnrifti pai

ille voluerit , & ipfe velit ,

quod ille nolue $. '5'

lo ante obitum dicentis :

Coníum: mtum eit

t uec mc velit.

Vide hzec fufius explicata apud. Fab. p. 1. in

M . Sapientis oculi in capite eyus inquitEc- Ecclef, a.

!

lei

fefto S. Joan. Baptittve , conc. 5.

iaftes , qu«u ut S. Gregorius interpretatur ,v. 14

Luc. t1.

Vlil. Ex occafione thematis

Quin imo

qui omnem oLz;tum in Deo, Deique volunta-

V. -80

beati qm audiunt verbum Dei

€ cuftodiunt i-

te figit, hic veze fapiens e& hic, quotquot

lud : probari poteft ,

quam vere dixerit 5.

E?th oculos 5 capiti gerit mf'xos

Cathariria Senenfis ,eos, qui voluntatem füam

V.

ilud 'OJI nunqmd mittes in fulgura , Teb. a8.

&ibunt, &mve*f ntia dicent tibi :

Adfumus 9 V. 35.

divinae penitus conformatam habent, Chrifto

timiles eífe,

etiam adhuc in terra emüentes

ouchre aliqui applicant ad viros fanétos, qui,

beatitudine

Y

yui

id quod ex triplici effe&u

fi a Deo contra naturam ut fuleura denuman-Drem in

beatitudinis probari poteft, 1. ex impeccabilita-

tur , erunt celerrime , iterumque revertuntur Hdwtr.

te Sanctorum ;

quis autem hanc magis parti-

ad De üm ,

& alia fe imperia offerunt.

Sedl.2. €.4.

cipat, quam qui voluntatem Dei femper face-

haec fuïsfwa nonnifi ex nube denfa, beneque9' 8

reítudet? 2. Ex continua /mude Dei:

quis

clauxa

1d eít,

oratione ferventi , nafr'umu

autem & hanc magis continuat , quam qui

VI Qudam Prínceps füorum Aulicorum Ibid

omnia fua juxta Dei beneplamtum face-

unt dix

erat: Cras debes mecum ad venatio-

re ftudet ? ita fane S. Auguftinus teftatus eft

nem egredi.

Cut ille refpondit: Non debeo,

dicens: Vis femper laudare Deum ? benefac

fed libenter faciam. 1ta homines Deo 1chgna-

InPí.15o. omnia, & laudafti Deum. 3. Ex vmpaffibilitate

tos cum Deo agere comfemt

VII. Damnat. P

.ILLL

ïq*'

& perfeGa /atietate. voluntatis :

quis autem

non immorito illamfIbid. L. s.

& hunc eife&tum magis paiticlpat

quam vir

vulgi precationem :

Deus det tlwl quidquide. :2. S.4.

Imo :

nunquam det

ing

fecundum cor Dei ? qui hoc ipfo , quod nihil

Vehs

, fed fa-

$

aliud, quam Dei beneplacitum velit , habet

ciat

ut velis,

quod ipfe' vult.

Hæc enim

femner quod vult

; & non poteft habere

eft pura rehgm

fic te religes Deo.

6'

quOd non vult.

-Certe non contriftabit ju-

ítum ; quicquid ei acciderit. Vide Drexel. in

VIiI. Homines vere 1eüsr aati nmdes funtDrex. in

I

HehOLTOP

k:3

c. 6. & Rodriq. p

pmws ftatuis medio pioLo plumbum intus Heliotr.

V

u-

continenti iufiftenti iïïïc

autlampadibus artï

4-6.[.

Pf. 33.

IX. Ex occafione thematis : Quir eff homo,

ficiofe pendulis, quae quomodocunque mo-

VE E

V(—J.Antuïx

vel mvext&atur mox ad centrum

qui vult vitam : €$ diligit dies videre bonos: po-

teft oftendi, quomodo femper felicem annum

fuum redeunt

habere queant, fi fcilicet do&nnam a Chrifto

ipfo S. Catharinv . traditam , & fuperiori

IX. Romani olim hbe]hs fun"hmbus » QoS Tbid, c, s.

N

3. relatam , obfervent; fic enim omnia

Cæwutmdgban*c fubfcrïbeie iolobfmt Nu-$.1.

cooperabuntur eis inbonum, &feinper, quod

mini, M æcfäamque tuze devotiffimus. Quanto

volent, optimum habebunt. Vide plura de

magis hanc loquendi formulam "erga Deum

upraæ convenit ?

/

hoc in Fabr. conc. 2. in Dom. 3. Épiph. &

]

Dialogum S. Cathárinze Senenfis in fine vize

X. lfaac

quia in monte Moria cadere de-Ibid c, g.

regizé ad vitam zeternam P. Antonii Suquet.

N

r)

buerat, &liberatus eft ,

ideo in proverblumä 3-

abit

& usque hodle dicitur ;

In monte

$. xil

Dominus videbit, fcilicet affiictiones viro-

rum fecundum cor Dei ,

MISCELLANEA

ut €os 1n tempme

liberet.

Qualitar

.. XI. Job a Deo graviter aflli&us dicebatad Job 1o.

3

1p um : Mirabiliter me crucias , hoc eft, ml—V 19.

Vita PP, 1.

UI

M qmdam frater fenem mtermgaret

rifice me exerces ?zerumnis -cmpoxahbas

& Rodriq.

L3.

C

)! tr. 8.

quid faciam,ut vivam in Deo ? refpon-

incredibili interea lwtitia in mente perfun-

4

dit ille :

Deus fcit folus, quod bonum eft.

dis ,

dum tuam lzetus & volens exequor Vo-

Sed tamen audivi , quod S. Antonius ad fi-

luntatem.

milem quæfhonefn refponderit :

Non funt

mnia opera zequalia. Scriptura dicit

quia

XIL Laudatur inter judices Aod ,

qm Jud. 3.

Abraham hofpitalis fuit, & Deus erat cum

16'

utraque manu velut dextra utebatur : -tales V. 1

eo. Et Elias diligebat qu1etem & Deus erat

ambidextri funt,

qui utraque fortuna viros

cum eo. Et David humilis erat, & Deus erat

fe proebent , & Deo adhoerent.

cum eo

Quod ergo vides animam tuam fe-

undum Deum tuum.velle, hoc fac, &

XHI Cum quidam diceret :

fe fponfæ Fab.conc,

cuftodi os tuum.

amplexibus fequenti no(te frmtnrum

ad-2

.,inDom,

ftantes vero dicerent : Si Deus Voluemt re- PO'ïEPiPh

Drex. in

. ]. S. Joannes in mari cum aliis difcipulis

fpondit ille: Volente, nolente Deo potiar cu-

n.3. ex

Nic

Se-

Heliotr, confhtutus folusDominum agnovit. Sic nempe

pitis amplexibus. Sed dum cubitum it , tam,

r ano

& in gratia tantum conftituti , Deum

1.2.c. 2, pauci ,

* 2e

Ipfe , quam fponfa inortua eft. Hinc Ben-

non in profperis duntaxat ,

fed eüam ad-

fitx: natum adagium : Si Deus voluerit

verfis , cognofcunt

AE qui-

32

Bibliothece -]W.gzæzz»aïii; Concionalorig

AEquitas.

præiia'buntur. Idem refponderc inimicis fuis

Deo devoti poffunt.

$

AXXIL Heliotropio , ait Plinius , funt zeter- Pf. i. v.3

Ls

£ib.dif -XIV. Ei, quodaccidit, femper acquiefco,

PH

dicebat Epi&tetus, melius eft enim, quod Deus

nafolia: rettius viris refignatis folia non de-

c- 7.—

fluere dicuntur, uti S. David teftatur.

vult, quam quod ego volo. Adfum ei fervus

XXXIlL. Quid tibi opus eft , ut fisbonus? gpia, go,

& minifter , adeoque pedifíe:y 1s , ad eadem

quaerit Seneca, refpondet: velle.

contendo , nec alia exfpe&to. ídemque, quod

XXIV. Cynocephalus non abfimilis homi- Drex. in

ille , volam ego quoque , ac fentio.

Rath.c.t.

XV. Laudatiffim

Ruth. ad Noemi focrum

ni fenefcit cumluna, ita ut cum fidus ad . ex- 1. Helio-

Y. 1Ó6.

fuam dixit : Quocunque perrexeris , pergam:

tremam pervenit egeftaten,oculi bellusze hient toP

.ïl. 24

e

lumine vacui , & omne corpus deficiat. Ado-

€. 0.

S

& ubi morata fueris,egopariter morabor: Po-

cx Pierio.

lefcente vero luna iterum & oculorum acies ,

pulus taus, populus meus, & Deus tuus, Deus

& vires crefcant. Unde tali modo reftitutus

meus, quze te terra morientem fufceperit , ii

in pofteriores pedes fe er

.Löil. "

iouFk

& mirabili cor-

ea moriar. Haec mihi faciat Deus, fi non fo-

Bd

la mors me de te feparavit.

poris flexu , manibus ad luuarem circum ele-

de

4. Reg.2

Sed & Elifeus Eliwe abeunti dixit : Vivit

vatis fupplici geftu adorat lunam , & ubi lu-

be

na circulum fuum totum obtinuit , etiam ipfe

61

Vn 20

Dominus , & vivit anima tua , quia non dere-

limilem circulum velat diadema fortitur. Si-

linquam te. Rex Jofaphat quoque Joramo fup-

mili modofe homo cum voluug

4.Reg. 3.petias pofcenti refpondit : Afcendam : qui

Y. 7

tate divina 90'11-

meus eft,tuus eft: populus tuus,populus meus:

/fox*lï'laats habet.

t

DTos

is fimilem af-

& equi mei,equi tui.Quanto m

; ,Dz'gfäzä tar.

feägfn erga Deum gerere conyenit.

Utilitas.

XXV Vir quidam fan&us dicerf; xfoïäbat :

*

Quidquid vis , hoc es.

2

AXVI Inter bonos viros ac Deum amici-Ibid. l. 3.

*

'Taulerus XVI. Homini cuidam quaerenti , quze opti-

nicitiam dico 2* 5 $- 2

inftit.

ma effet ad communionem preparatio ? re-

tia eft conciliante virtute. .Ai

Senec. l.

imo etiam neceffitudo , & 1fimilitudo: quo-

€, 38

fponfum a Deo : Qui non t:abet , quod füium

C. T«

!

niam quidem bonus ipfe tempore tantum dif- u

eft : & qui appetit , quod faum non eft; & cvi

fatis placent, quze e ime fiunt, is me,

fert a Deo , difcipulus

ej üs ænmlat?rque &

quando

vera progenies.

-

volet, percipere poterit.

Epi&. a-

Jo. de

AXVIIL Si Ceefar te adoptaffet, quis

füpey—

"Tamhaco

XVIIL. Armigeri cujusdam uxor femper di-

cilium tuum ferret ? nunc cum Dei Filius fis

pudDrex.

cere folita in trifti cafu : hoc. tibi melius eft:

*in Helio-

in lib.

( propter voluntatis fubjeé&t

confol,

idem etiam dixit, quando maritus oculum a-

ionem ) non te trop.l3. -

sümas, & attollis ?

?

,€ 5.

r

mift. Necfefellit eventus , nam cumn Rege

z

fuo morti. proximo honoris gratia cum ipfo

mori juberetur, refpondit, parum decens effe,

jzzrz:z:mdi tay.

ut Rex tantus pro foc

xio mor;ocul&n; haþeret &

& fic mortem evafit.

XXVIII. Qui VO]UI&&ti divin2s fe in omni- Redriq. -

p. r.

JDrex. in

XVlII Clivus,in quo -olim ]erofolymis

bus conformat , Olympo mozti fimilis eft , in

tr. 8.

Heliotr,

Chriftus ad concionem dixerat , & mulier ex-

quo perpetua ferenitas , nulli venti aut tem-

1

1. 3. C. 5.

clamarat : Beatus venter , qui te portavit &c.

peftates reperit

AA

tur.

'. l.-

nunquam in hyeme arenis tegitur: in zeftate

AAXIX. S. Dorotheus dixit,

| eum; qui divi- S.Doroth

1?e Providentive fe totum gubernandum com- ferm. de

vero nunquam virenti gramine caret. Huic

onDed,

fimilis eft homo perfecte refignatus.-

mittit, cum omnibus crucibus fuis in. curri

Plutarch,

de lib,

XIX. Hierophantus Themiftoclis filius glo-

vehi; alios vero, qui hanc itineris agendi ra-

tionem ignorant , pone fequi pedites , & one-

riabatur, quidquid ipfi placuiffet , id populo

eduþ.

quoque Athenienfi probari ; fuze enim fenten-

rofas cruces morofe trahere , aut laboriofe

portare,

i

tiz? matrem fuffragari; hujus Themiftoclem,

. Drex.in

cujus univerfi

thenienfes ratum haberent

£

AXXX. Arfenius Marco Abbat

i quaerenti

*

at

eliotr,

dec

AWv

um. Multo magis homo divinze volun-

Eccur pater adnos nonrevifis ? apte refpon-,

2.€.3

dit: cum iis ,

tati conformatus gloriari poterit , quod velint

qui fupra nos degunt, melius $. 1.

;

1

omnes creaturze, quod ipfe vult , quia velle de-

mihi convenit, cum omnes ic

i

om velint ; in-

bent, quodipfe & Deus vult.

t eT

ter homines vero tanta fere voluntatis, quan-

X

ta vultus diílimilitudo elt.

P

Drex.p.z, XX. Rex quidam ita füis convivium inftrui

Rofar. c.

XXXI. Dux belli Jehu. Jonadabum affatus 4.Reg.1o.

14. S. 6.

juffitin mari, ut eo finito omnia vafa juberét

in mareconjici; quae tamen, quia retia oc-

dixit: Nunquid eft cor tuum rectum , ficut cor V- :5-

culte expandi juíferat, cum magno feenore

meum cum corde tuo ; & ait Jonadab: eft ,

pifcium recepit. Simili ergo modo . viri fe-

fi eft , inquit Jefu, da manum toam, & levavit

cundum cor Dei copiofius recipiunt ;

quae

eumincurrum. ldem coatingit homini re-

perdidifle videbantur.

&um cor & voluntatem habenti ; quiefcit enim

ValMax, AXXI. Perfarum quispiam olim de fuorum

in finuDei,velut curru , & laborem non fentit.

l.5. c. 7.multitudine gloriatus dicebat : cras folem fa-

XXXII. Stultus utluna matatur, homo fan- Eecl. aT.

gittis obfcurabimüus

cui feftive Groecus re-

&us in fapientia manet ut fol, qui;etíi nube ob- v. 12.

d .(.(.M"'

Ífpondit: gaudeo , fic enim in umpra melius

ducatur, in fe tamen fempe

i2

É

ss

L

us manet.

N-

1

V

Titulus C X X I14. Refignatio in. divinum. Voluntatem

33

Nm[ tar

e«

JPenn st [chon leifl in. Herf nicht viel,

3j

doch.zu- loben der gute ITilf.

«VS.

Senec, de

XXXIII. Caufa pendetex caufa. Privata ac

XXXVIL £in ]Wmm gericht naüch . Gottes

prov. c.5. publica longus ordo rerum trahit. Ideo forti-

Herz

j

Fït/zrf

Leben ofme Forcht. und. Schmerz.

ter omne ferendum eft,quia non, ut putamus,

ü 80'

incidunt cun&ta , fed veniunt. Ohm conftitu-

AAXVIIL Sat facit indoctus fidlcen faita-

tum eft : quid gaudeas quid fleas : & quamvis

lx In

re volenti. JPer Lufl hat zu. tanzen , dem kann

Mlo-

magna videatur varietate fingulorum vita di-

man. leicht gnug p[eiffen ; id eft , voluntas bona

')l':

ftingui, fumma in unum venit. Accepimus pe-

ad omnia parata eft.

peritura perituri.

Quid ita indignamur ?

XXXIX. Sua cuique Deus fit dira cupido

EU

quid querimur ? ad hoc parati fumus. Utatur,

Vel rectius :

jufta voluntas.

Ies ]ïw/zf hen

ut vult, fuis natura corporibus ; nos beti ad

IVl if fein Hünmelreich.

omnia, & fortes cogitemus , nihil perire de

XL. Guter JVill macht gleiche Lieb mzä Fïäfmül-

noftro.

fchuft.

Senec. l,

XXXIV. Quisquis queritar , aut plorat, &

3. Guter JP'ill ift. Gotter Sporn.

Virgilius,

de vit

beat

gemlt imperata facere cogitur , & invitusra-

3. IPer willig il ,

der hat hurtige Fü

pitur ad juffa nihilominus.

*Qus»e autem de-

. Guter. HAill, gewimnt aller Syiel.

6, I5

mentia eft , potius trahi,

Gut DFl ,

gut AVuthe.

quam fequi? quae

5

F lorlle-

ftultitia & ignorantia conditionis fuze , dolere,

6. GOttes . !71/[ Ul befles Ziehl.

quod aliquid tibi incidit durius ; aut mirari,

XL. Fac, quantum poteris, tua. fitque 111-&"151«

—

aut mdlgne ferre ea, quze tam bonis acmdunt

tentio jufta ,

quam mals ? morbos dico, funera,debilitates,

—^Ceetera füpremo cunéta æhnque Deo.

& czetera ex tranfverfoin vitam human am in-

Sic niveaintrabit mentem paxa lma quadrlga,

currentia. Quidquid ex univerfi conftitutione

Et Ietos parietfemper amica dies.

patiendum eft, magno excipiatur animo.

ZAl

wahren Eried des. Gemüthr erhalten :

4

Ad hocSacr amentum adacti fumus, ferre mor-

Sz.

AMMuyns gut : thue lu(l.f'./ ol : laft Gott walten.

Ve I

talia, necperturbari his,quze vitare noftræ po-

Vl

teftatisnon eft. In regno certe ad regnum na-

$. 2

XIV.

ti fumus ; Deo parere, libertas eft.

AUTHORES

&t

$. XIIL

L Francæfc Amas in tr. de momücatw-

Drex

AXIOMAT A.

ne;, c. rt.

[elio

13

Il Antonius Gaudier m to. de natura &

$3

XXXV Poeta quidam non invenufte

ftatibus perfettionis p. 3. £: 2. füfe.

oftendit , omnia divinae prov1dent1.æ commit-

JIL-]eremias Drexelius in Heliotropio.

tenda hIS verfibus :

Et in Rofis p. 2. c. 6.

Sicut itjire finas: fic vultDeus optlmus ire:

]V. Alphonfus Rodriquez in exercitio per-

lri

Sicut enim nunc it: fic femperi it, ivit,&. 1b1t

fettonis. p. 1. tr. 8.

W. d uiemus Nleïenbermuq in vita dwma.,

D

Hoc eft

E* in lib. de adoratlgne in ipmtu & veritate

i

( 12

)r0Ut

Lafs gehen. , wier. geht. heer. und ferr N

VI Alphonfus Madmhenfis in methodo

, de

lVul der gütigt GOtt und HErr

pexfeüce ferviendi Deo.

Hat. laffen. alfo. ge[chehen.

Vil. Theophïlus Bernardinus 1. 2. de pet-

feét. €. 15. 16.

JDenn wie es bisher. gangen if ,

Und, gehtt och, zu. diefer. Frift ,

VIH. Bernardmus Roügnohus de d1f(:1pl

"Alfo wirds allzeit. gehen.

h252 - 9g

AXXVI. Si defint vires ,

tamen eft lau--

x.ID

IX. Jo. Erardus Fullonius S. ]. in bona

danda Volu.nt:as.,

voluntate optimze confentiente.

ott

63

g

Ig [0

-s CEN

X €

d

-

— SU

C

E

e

P RE n r g.

*

x,:zþ— 'Wä?f

mäaäg 2

4f

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 11

APPEN-

37

34

Bübliothece IManualis . Concionatorig

APPENDIX

