12C107-3

z

—

P d.

—

-

Ms

CA

ARTTE

Gs

2

.

E

s

»-

—

d

s

-

$ts

T

EO

o

f

T

as

3

i

ag

*f

,

m

EC TY

t

"M

Lfie

La

Rs

Mdee

*

od

Em

m

EL

o

-

9

a*

-

[j

2

N

L

P

W

J

a

s

d

tss

E

$

A& *

1

i

m g

E

E

M

e

st

8

x

:

r

$

mj

Z

"

2

-

—

m

-

—

—

u

DSES

*5

s

--

9.

SNENG.

N

2

.

$3

w

ä

a

m

"

;0: ä

rr

&

at

s

$

:

—

rR

"

-

|

--

a.

-

i

-

v

5

d

—

3

x

E

A

.

A

?

N

5

P

m

9

^

E

$

L.

x

-

i2

W

g

D

gT.

T

ET

£

BRT

E

x*u

d-

——

25

m

RUE

d

1j

z

:

**

"

d

u

a

i«

J

di

E

E5

T

ww

M

3

?

[2

DN

"

d

p

EO

uxwä

|

,

L

E

r

TW

S

P.

€

m

-

4

N

Á

l

E

Amä

N

m

v

z

XX

ts

:

N

z

x

r

Mmirn

o

m

—

w

E

r

$

1

Es

5

J

Awa

GE

NX

x

E

E

"t

T

E

z

[

PO s

g

nw

D

M R,

ltA

«

-T

r

-

d

p

P

24

UL

p

.W

LP

^

"— 2

"a

N

221-]

P 4

r

"r

3

N

E

fs

)

P.

5

e

X

d.

LN(

RN

M

T

IIl

PA

—

.

e

m

u

*

S

(

Ts

)

N R

m

-

p

"

dm—

MA

m

x iaiP r

z

"

)

d

T

7

&

A

m

j

N

E N

5

d

M.

M

M.w

.»AF..

T

E

3

&

$x

e

v

u

5

3

AWU

M-

a

7

.c/æw

Á

z

t

*

AT

]

E

£

)

d-

EU

I

—

V

L

m

K

a

&

1

3

T

-

d

2

*

)(mxm

F

N ,

x

,2

"E

A É

"

4..!

]

(f

-

i

p

j

E

7/,

i

NU

d.

$9

?

REO

—

M

P s

..W.u...

LA

e

:

d

Á

b

9

:

ää&

b

|€

V

P

r iL

N

P

j

vu

p

Z

P

D gt

*

s

s

A

s

E

)

»

2

fs.

^"

:

y

T

7

)

--

e

"m

l

v

/ b

:

1

d

x

$;

3N

N

La

-

X

t

*

E

i

aE

N

3

3

6 df

RY

:

i

--

*

d9 J o

508

PA

&

*

Mu

*

(

i

y P

w

—

N

x

p

Y

.LHE

»

at

*

ia

i

»xP

&

:

d u

e

&02

U

T

".

/

s

E^

N

A

:

A R*

»

DA

E

Y

.

N

—

H

R

d

M

"

L

9&

4

Es

^

P

pf

E2

ä D

E I

ä !

i

n

«

&

d //

"

$

i

äxz

x

7

]

*

£ -

LA eSUS

&

2

g

Cs

ESN

-

^

5

V

*s —

2

4

d

V ain r

2

4

"

T

&^.

A

n

M s

3s)

00

a

z.

x

M

:

—

^

-

—

T

$j

o

-

AT

-

Dd

T

p

Ó

——

—

2

mEV rSS T

UE

—

C á€

—

:

—

—

EE ETE

EEE

MA FUN

à

*

b

-

Ed

d

j

*

b

e

i

C

N

M

»

&xx.

t

hE

:

-^

at

-

r À

N s

r

-

m

n

-

tx»

:

du

"

a a

L i a

N

*

CPIRE D i o

emnt

-

pE

-

at

^

"

A

&

at

-U

p

$-

v

Md

a

2*

20

AT

T

217

mwï

E

x

x

u

u

:

m

u

J———-—————— ——

—

—

^

—

Ó

i icóon

r

z

Fslb od

d

?s

p

-

[

m

S

"

stv

ERESUNUSESSIMUDEDEIUNNCI T EEZITTNXITUIEIU NOMT

7TCURSNBNST URRUR 557 T

ia n R s at

INSTRUCTISSIMA

IBLIOTHECA

MANUALIS

CONCIONATORIA

IN QUA

DE

VIRTUTIBUS,

."VITIIS, SACRAMENTIS

NOVISSIMIS ALIISQUE SIMILIBUS MATERIIS IN ECCLESIASTICA

CATHEDRA TRACTARI SOLITIS

COPIOSA ET SELECTA PRO CONCIONIBUS, EXHOR TA TIONIB US,

ALIIS QUE SPI. RI TUALIBUS INSTRUCTIONIBUS 414 TE RIA,

NEMPE

DEFINITIONES, DlVISIONES SENTENTLE SS. SCRIPTURIE & SS. PATRUM,

HISTORUE SACRJE & PROFANJE, SIMILITUDINES, MOTIVA, MEDIA, DOCTRIN/E ASCETIC/E,

CONCEPTUS PRJEDICABILES, MISCELLANEA, AXIOMATA, & PROVERBIA, & TANDEM LOCA AUTHORUM

FUSIUS DE TALI MATERIA TRACTANTIUM, EX OPTIMIS QUIBUSQUE AUTHORIBUS, SINGULARI

DELECTU ET INDUSTRIA COLLECTA, FACILIQUE, ORDINATA, ET GRATA METHODO

R

DIGESTA PROPONUNTUR.

OPUS

OMNIBUS ANIMARUM PASTORIBUS, NECNON DIVINI I"ERBI PRAECONIBUS, ET VIT/E

ASCETICAE STUDIOSIS IMPRIMIS UTILE, & .4D LEVANDOS CONCIONUM LABORES ACCOMMODATUM;

CUI PRAKTER ALIOS INDICES COPIOSUS INDEX CONCEPTUUM BREVIUM PRO CONCIONIBUS.

IN DOMINICIS ET FESTIS INSTI TUENDIS AD(.*)'ECTUS EST

d

äBïTïO NOV&SSïMA

[

MULTIS ERRORIBUS PURGATA, ET QUAM PLURIMIS HISTORIIS MEMORABILIBUS. NOVIS»«

QUE TITULIS PERUTILEM MATERIAM CONTINENTIBUS ADAUCTA.

OPERA:

89" STUDIO

R P TOBIE ]LO]H[NER SJ

"TOMUS Ill

du ao

CONTINENS

V Z

LirzRas R;

ST,

M,

PERMISSU SUPERIOR UM

VTT o r 9 o I o ol o a a

AUGUSTJE£ VINDEL. ET OENIPONTI,

SuurPTisu& JOSEPHI WOLFE. wpccrxxi

d

E

£

a

g.

x

DÀ

J

^

[

i

*

T

«5

^

——

^

E

*

as

d

s

r

E.

s m

"

A

ss

"

ag

3

r

Wa $

&

T^ d

&

(*w

E

&

ür

^^

d

LÀ

Bhuoel f

£5

j

degeb

1

EE

F

E

i d

*

á

*s

L

"

Q.W.

d duuem sU ER -- duE. — ER

ä&

X

&

D

"

—

ld

EE

á

1

L

&

5

4dés PemQ ha u S E. "— a A aA

iy

P

emg

»

E

i

s yu.wj.jf;s.ö

p

i d

P^ (4(Uem o w

«

P 4

w t

.—j "4

b

—— — P

h

v*

S: Dion.

L d

&

E

AA

deldl

E

r

(;g

i

5

';!

T

3

É

!

]

:

YU

J

Ji

"u

Jl N

»-

lm

//r

]i

M

J

L

A

2

G

i

Ull"

7

j

/

)xxxx

A

nt?)

z

MA

J^

SS P

fii

LA

d

At

qp»

1l

5

N

CVVE

(j

XN

lU

VE

Z

»

M

l

Ua

j

k

f

À

N

[

m

I$

zi

]

;

,

—

l'

u

x

n

Jj

H

L!üïw

*

,-:

—

l

TT

l

!

,.

l

,

bj

u

WA

E

É

I"U

!j

5

l

li

II' iprks.

s

ul

?

/

7

,/'

"FLAME

as u l

anffr

']l

O

h

L

J

0;!??

7

,

z

!

-;H"I

J

E

I"Hn,,m.mwül]

; W

R

h

AVU

7

Hk;, lii

ull"

PL

C

(s

!

LC

t

|]

TITULUS CXXII

A EL RI

G I

.S

G s LE

CAOP.A- P B-

S. L

fianc ob caufam ab. initio omnes religiofos

QUOAD

ESSENTIAM.

fuiffe monachos appellatos, eo, quod hoec

Deþm'tio.

nomen ab unitate veniat, atque adeo per«

Qquam aptum vifum fuerit ad unitatem illam

I

fignificandam

Platus l. z.

, quam cum Deo religiofa diíci«

ft flatus ad chriftianàm — perfe&tio-

plina gH*"lcit;

C. 2".

nem per vota caftitatis, pauperta-

tis, & obedientize tendens , uti P.

li. Aliialias defnitiones , aut defcriptio-g. um

. Hieronymus Platus definit; cujus

nes potius attulerunt. S.Joannes Damafcenus fcenus c,

definitionis clariorem & fufiorem explicatio-

dixit ; Hoc vere monafticiordinis munus eft, $. in vità

nem ex S. Thoma affert fequentibus verbis :

nunquam fpirituali opere vacuum inveniri, Barlaam,

Ligare rem dicimur, quando alteri fic eam

. AAbbas Moyfes commonebat fratres dicens :

adítringimus , ut ei facultas adimatur, alio

- Quatuor funt monacho principaliter obfervane .

divertendi, religare autem , quam iterum

daà , id eft , tacendi, fervandi mandata Dei ,.

eidem rei devincimus, cum qua prius con-

humiliandi femetipfum , & anguftia pauper«

jun&a fuerat, & a qua defluens diftare coepe-

tatis; $, Climacus dicebat : Monachus. ita ,

xat.

N

. Clim,

Omnis autem res creata ante in Deo

virtutibus affe&us eft , ut voluptatibus alius.

Ts Ka

extitit; quam in feipfa; cum vero a Deo per

Etiterum : Monachatus eft ordo & ftatus an-

creationem proceffit, quafi quibusdam palfi-

gelicus , in corpore materiali & fordido con«

bus progrefía , fefe ab eo removiffe videtur.

Íummatus.

Monachus eft perpetua naturse

Quareez quidem,, qua poffunt, & quz ejus

violentia, fenfuumque vigilantilfima & inde-

capacesíunt, rurfüm in Deum revocande ,

fe'la cuftodia. Monachus eftcaítificatum cor«

& cum eo colligandze funt. Primum autem

pus, expiatum os, animusque femper divi-

vinculum, quo homo conjungitur, &alligatur

no lumine irradiatus. Et iterum: Quis eft

eo , eft fides , cujus fidei officia, & figna ,

fidelis & prudens monachus ? qui fervorem

externis actibus exhibentur. Ex quo fit, ut

. fuum fervavit inextinguibilem , & in dies us«

religio prima ac przecipua fignificatione om-

que adfinem vitze fuze ignem igni adjicere;

nem cultum ac ceremoniam notet, qua Deum

fervorem fervori, defiderium defiderio , & s. fer; (;

rite venerantes, fidemnoftram, quzin animo

ftudium ftudio nunquam defiit.. S. Bernardus de alir.&

latet, conteftamur. Sed tamen quia Deus non

ait, religiofum ftatum effe, in quo debet effebaff, cozd. -

Íolafide, nec folisfignis fidei colitur, verum

angelica converfatio in corpore, in corde

aliis quoque virtutibus, fpe & charitate ; ideo

prophetica exfpectatio , inutroque apoftoli«

hiarum quoque virtutum opera interdum reli-

ca perfe&i(?ä

Divifio,

gionis opera appellantur, ut vifitare pupillos,

& viduas in tribulatione , queinadmodum

TIt. Dividitur in Coniemplativum, JAihwwm ,

dixit S.JacobusApoftolus cap.3. Et priof qui-

€2 lMixtum. Contemplativus eft, qui in fola

demilla religionis fignificatio in omnes Chri-

contemplatione & mentis agitatione confiftit,

ftianos convenit ; omnes enim ipfa Baptifmt

atque ad dilectionem Dei immediate ac. dire-

&e ordinatur; qualis eft monachorum SS.

profeffione fefeligant cum Deo , ac devovent

ad cultum ei debitum przeftandum. Pofterior

-Antonii, Bafili, Benedi&i,

Romualdi ,

autem, qua quibusdam charitatis operibus illi-

Brunonis & fimilium. A&ivus eft, qui in

gamur, propria ac peculiaris eft certorum ho-

operibus externis charitatis occupatur, &

minum, qui certis etiam attionibus defti-

ad folam proximi dilecionem ordinatur im-

nantur, five hze ad vitam contemplativam ,

mediate, licet indire&e , & principaliter

ac ultimate etiam ad dileciionem Dei ten-

five ad a&ivam pertineant ; quot enim funt

-$. Dion.hzc operum genera, tot religiones ad ea

dat, & tals eft Equitum ][erofolymitano-

/a*d

Fra-

?'!t

de Kccl.' exequendainftitui Po[ï'uüt.. 5S. Dionyfius putat

rumA», fanci ]agobif. $. loanuis ,

&

hier. c, I2 |

R. P. Lohn, Eibl. Man. Tom. 111

trum

»

Bibliotheäæ-]llamsalif ; Comz'omtäria.

trum de Mifericotdia , . aüt redemptione ca-

chiz, natura qaidem'ümiles, fed gradu, offi-

ptivorum. Tertius eft eorum, qui contempla-

ciisque difpares affidue Deo ferviunt. Ad utili-

tionem cum actione.conjungit, & ad Dei,

tatem vero ecclefi» tendit hoec varieétas,

proximique dilectionem ordinatur; qualis eft

quatenus per hos ordines, . quafi per totidem

Ordo SS. Auguftüni, Dominici, Francifci ,

cohortes , fortilfime propugnatur (unde ple-

rumque nova hzerefi exorta, novus quoque

'lgnatii; qui poftea in varias iterum claffes

Platus

dividuntur,

ordo-exortus eft,) per eosdem tanquam fide-

IV. Aliomodo

"'aiVidt'poteftreligiofus fta-

liffintios Dei amicos precibus javatur, & Deo

h

k4, 6

23.tu

conciliatur :

s in ftatum monachorum -,

in quo potifh-

& particularium membrorum

LA!

mum viget fan&ta illa nuditas, nihil habendo,

faluti promovendee, fecundum ingeniorum &

nihilpoffidendo, fraterna concordia , & fum-

propenfionum varietatem, diverfa & accom-

maunitas , unum corpus é multis membris ,

modata media oiferuntur.

mutuum auxilium, obedientia majorum con-

Ritur.

d

Naf

juncta cum humilitate ipfius ftatus, & cum

n

iis fruCtibus , qui ex obedientia exiftunt. Et

VH. Varii va

ris & religionibus adhib

&n«

clericorun , inquoexcellunt labor & opera in

tur, fed quinque przecipue funt omnibus com-

]»t

proxinmos ,

concilonandi ftudium ,

pugna

Taunes.

Primus eft habitus , àfecularibus &

v

cum doemone, propagatio divini honoris, di-

laicis diverfus, in quo explicando totum li-

gnitas ipfa facerdotalis, tratctatio divinorum

brum Inftitutionum fuarum confumpfit Caf-

myfteriorum. Quam divifionem , more fuo

fianus ; potiífima tamen illius caufa eft, tefte

S, Am-

]bs

brof.a

przeclare edifferens S. Ambrofius , hzec duo,

S.Dyonylio, ut fignificetur religiofis, eos cum

Pud jnquit, in attentiore Chriftianorum devotione

vefte vitam quoque mutare, . moresque à lai-

D

Platu

m,

praeftantiora efle,. quis ambigat clericorum

cis diverfos affumere debere. -

s 1

officia, & monachorum inftituta ? ifta ad

VIIT. - Alter ritus eft capitir certa ton[ura ,

comitatem, &moralitatem difciplina; illa ad

quz omnibus etiam religiofis , faltem in cle-

abfüinentiam affuefa&a, atque patientiam.

ricali ordine conftitutis, communis eft, & tum

P

Hoecvelut in quodam theatro, illa in fecreto,

ad fpineami coronam Chrifti,ut vult V.Beda :

V. Beda.

Yif

fpe&taturifta, illa abfconditur.

Ídeo- bonus

Ll.5. hift.

vel ad regiam dignitatem , cum fervire Deo

ccl, .

Athleta ait, fpe&aculum fac&ti fuümus huic

regnare fit: velad indicandam fuperfluarum g 164 1.5

Gen,

1nundo; hzec ergo vita in ftadio, illainfpelun-

curarum reje&ionem, ut vult B. Ifidorus : vel de offic,

WL

ca: hec adverfus confuüfionem f»culi, illa

denique infignum poenitentize (nam olim poe- c.4.

adverfus carnis appetentiam : hzec fubjiciens,

nitentes non nifi tonfi in ecclefiam recipie-

illa refügiens corporis voluptates: hzec gra-

bantur,) adhibetur.

tior: illa tutior: hzec feipfam regens, illa

— TX. Tertius eft probatio , tum in favorem

feipfam coercens :

utraque tamen fe abne-

If

ingredientis, tum religionis etiam ipfius iníti-

Ya

gans, ut fiat Chrifti, quia perfe&tis di&um eft:

tuta, ut hzc quidem illius mores & genium,

Qui vult venire poft me obneget femet ipfum ,

ille hujus difficultates experiri poffit ; eftque

& tollat crucem fuam , & fequatur me. Hzec

varia juxta ftatutorum & confuetudinum cu-

ergo dimicat, illa fe removet: hzec illecebras

jusque ordinis varietatem, potiffimum tamen

Eph

YV2f

vincit, illa refugit : huic mundus triumpha-

in trium votorum religiofa obfervantia, operi-

tur, illi exultat: huic mundus crucifigitur, vel

bus humilitatis & peenitentive & inftru&tione

Apfamundo, illiignoratur : huic plura tenta-

in rebus ad perfeCtionem religiofam, ac officia

Tenta , & ideo major vi&oria; illi infrequen-

ordinis pertinentibus confiftit.

Eæ*

tior lapfus, facilior cuftodia. Huc

1

[*

X. Quartus eft profeffio religiofa :

qua quis Eufzeus

Yaf

Ambtofius.

isque S.

in verum ordinis religiofi membrum affumi- de mo-

V.Denique dividi etiam poteft Religiofus

tur, ac ad valorem faum tria requirit capita, nach. fts-

ftatus in ordinem mendicantium , qui vi infti-

1. Ut fiat poft annum faltem probationis com- ^* ,

tuti fui nullos ftabiles redditus poffidere, fed

pletum. 2.Ut profitens annum decimum fex-

mendicata eleemofyna vivere coguntur, qua-

tum compleverit. 3. Ut coram eo,qui habet le-

l;

Yf

les funt praecipue Ordo SS. Dominici , Fran-

gitimam fufcipiendi poteftatem , aut ejus vi-

cifci, Auguftinianorum, Eremitarum, Carme-

cario fiat, idque vel explicite, ut fi quis diftin-

litarum , & Societatis Jefu; & non /Mendican-

&e tria vota paupertatis,caftitatis & obedien-

Mp

tium, quia ftabiles redditus poffidere poffunt;

tize voveat: vel implicite, ut fi quis fe victarum

W.

quales funt Benedictini , Canonici Regulares,

& fimiles.

?

;

juxta regulam promittat : vel facite, ut fi quis

poft novitiatum geftet profefforum habitum.

!É

Platus

VI. Porro hzec diverfitas & varietas, tum

XI. Quintus denique eft regule propofitio :

la. c.24. ad dignitatem , tum adutilitatem ecclefizein-

in qua ficut proprius cujusque religionis fpi-

Matgh

Itituta eft. Ad dignitatem quidem , quia, ut

ritus continetur, ita precipuo ftudio à fingu-

AA

in regum aulis, ita & in ecclefia, quse eft

lis religiofis obfervanda eft, utpote de qua

Dei aula, ad amplitudinem & majeftatem per-

merito dici queat id, quod poft mortem S.Be- S. Greg.

tinebat, ut quam plurimos haberet fervorum

nedi&i duobus religiofis ejusdem ordinis di-1.2. dial.

ordines, qui & inftitüto, & ipfo etiam veftitu

Cum eft, dum viam paleis ftratam, & lumini- 37-

Thta

quafi in multas claffes diftin&ti effent; & ut

bus praefulgentem confpicati, has afene vize

Vs

Yaj 4

1

hac varietate ad cceleftis Jerufalem imaginem

infiftente voces audiverunt: Hoec eft via, qua

quam proxime accederet, in qua non unus

dile&us Domini Benedittus ad ccelum afcen-

angelorum ordo, fed tot ordines & Hierár-

dit.

SHL EX

P

Titulus CX XII.

Riliciofus - Statur

3

£

?

$. Il

& li dormierint duo, fovebuntur mutuo ;

unus quomodo calefiet ;

& fi quisplam prae-

EX S. SCRIPTURA

val: ænt duo refiftent ei :

funiculus triplex

difficile mmplt—u'

Quczl ibas

XV1. Dominus bonus propitiabitur cunctis, o.Paral,.

qui in toto corde requirünt Dominum Deum 3o.v.18.

l.

L

Patrum fuorum, & non 1mputab1t eis,

quod

Matth, », Tntrare per anguftam portam, quia lata por-

minus fanähücatt fint.

V.14.

ta, & fpauoia vid eft, -quze ducit ad perdi-

XVII. Ero quafi ros Ifraéli, geminabit ficut

tionem, & multifunt; qui intrant per eam.

:14.

liiium, & erumpetradix ejus, ut Libani : ibunt , s.

Quam angufh porta, & arfta via eft; quae du-

rami ejus, & erit quafi oliva : gloria ejus,

Convertentur feden-—

- cit ad vitam, & pauci fünt, qm inveniunt eam.

& odor ejus ut Libani.

Matth

I1. : Si vis perfectus el[e, vade, vende, qua

tes in umbra ejus, vivent tutmo & germma-

19. V21- habes, & da pauperibus, & habebisthefaurum

buntquafi vinea, memoriale ejus hcut Vnygzl

in ccelo, & veni, fequere me.

leam

Luc.14.

1. Si quis venitad me, & non odit patrem

XVIII. Dedit 1lhs reciones gentïum

&

v.26.

fuum, & matrem, &:uxerem & filios, & fra-

ut cuüo

Pf.104,

labores populorum poikaemnt

V 44

tres,

& forores ,

adhüc autem & animam

diant juftificationes ejus , & leg em ejus. ï';-

fuam non pote(ï: meus effe difcipulus.

quirant.

IV. Qui non bajulat crucem füami, & venit

Ib.v.27

XIX. Si audieritis vocem meam, & cu,üo— Exod, rg.

poft me, non poteft meus elfe difcipulus:

dwrms pactutn -meum ,

eritis "mhl in pp-v.

XEccl.6

V. Ínjice pedem tuurm in compedes illius ,

mea 'eft enim

V.25

culium' de cunctis popuhs

& in torques illius collum tuum: Subjice hu-

omnis terra.

XX. Benedi&us Deus ,

l

merum tuum, & porta 1ham & ne acedlons

& Pater Domini Eph. z.

in vinculis uhm

noftri Jefu. Chrifti ,

qui. beæædlmt nos- inV:3«

)d

VI Addï

& mchva au-

Pf.44.

filia , &- Vmo

omni benedictione fpirituali , ia cmleftlbus,

hil

V.l [.

rem tuam : & Othlftcïe poï;ulum tuum &

in Clmüo

xdla,

domum patris tui.

Gen. 12.

offt,

Y.I.

VII. Egredere de terra tua, & de cognatio-

er'ejy" tar.

netua, &dedomo patris tui ,

& veni in ter-

ram,. quam monftravero t1b1

faciamque. te

NT ïam rïon eftis hofpltes & advenæ Ephw.z.

ingentemi magnam, benedicam tibi, & magni-

fed. efhs/ cives Sanctorum & 'domeftici Dei : v.19.

ficabo nomen tuum;, & eris benedhïus

fuperædlflcaü fuper fundamentum Apoftolo-

1f.26

-VHL Vade populus meus, intra in cubicula

rum & Prophetarum, ipfo fummo angularl la-

V.2.

tua, claude oftia tua fuper te, abfcondere mo-

plde Chrifto Jefu.

dlcum ad momentum donec pertraqfeat in-

XXII. Vosautem genus ele&um regale fa- r. Petr. 2,

di natio.

ceraotium, gens fa nfta populus awthtmms

V..

Eph.4

IX. Obfecro vos, ego Vm&us in Dommo ut

ut virtutes annuncietis ejus, qui de tenebris

V.2ií.

digne ambuleüs vocatione ,

qua vocati efüs,

vos'vocavit in admirabile lumen fuum. Qui

cum omni humilitate & manfuetudme ;cum

hquando non populus,

nünc autem populus

patlenüa füpportantes invicem in charitate.

Dei: qui non fecuti fmfemcordiam nunc au-

.X. Obauditeme divini fructus, & quafi ro-

tem mifericordiam cozrfecütl

Ecc!.39.

XXIIT.

Fidelis Deus

1206

v.I1

fà plantata fuper rivos- aquarum fructificate.

per quem vocati r. Cor.x.

Quafi Libanus odorem fuavitatis habete. Flo-

eftis in focietatem Filii ejus Jefu Chrifti Do- v.9.

f0

j f

rete flores quafi lilium ,

& date odorem , &

mini noftri.

frondete in gratiam, & date canticim, & 'be-

XXIV.. Sic in Sion ürmata fum

& in Ecc. 24«

nedicite Dominum in operibus fuis.

civitate fan&ificata fimiliter requievi, & in Vf5

losn.ts.

Xl. Pofui vos, ut eatis, &fru&um atï'era-

Et radicavi in

Jerufalem poteftas mea.

V.16

tis, & fmdus vefïer maneat.

populo honorificato ,

& in

parte Dei mei

heereditas illius, & in plemtudme Sanctorum

Utmhvf

detentio mea.

Pf.83

XH Qlua melior eft dies uua in 'atms tuis

XXV. Pars Dei Hraél fa&a eft manifefta , Eccl.x7.

V.I.

V.I4.

fuper millia, elegi abjectus effe in domo Do-

& omnia opera eorum velut' fol in. confps,&u

mini mei magis, quam hablïare in tabernacu-

Dei, & oculi ejus fine mtermühone infpicien-

tes in vlis eorum.

N

lis peccatorum.

Matth,

AIIL Omnis ,

qui reliquerit domum , vel

XXVI. Hzc dicit Dominus ,

creans te ]a- 1£.43.v.x

19. V.19. fratres, aut forores aut patrem, aumatïem

cob, &formans te Ifrael :

noh timere, quia & feq.

autuxorem, aut ühOo, aut agros, propter no-

red9m1 te, & vocavi te nomine tuo :

meus es

inen meum ,

centuplum acmplet

& v1tam

tu.

Cum tranfieris peraquas, tecum ero;

Seternam nomdebit

cum ambulave-

Gtep.

& flamina non operient itc :

) dxal

"Thren. 3.

XlV. Bonum eft viro, cum portaverit ]u—

ris inigne ,

non combureris ,

& flamma non

j

V.27

um ab adolefcentia fua.

ardeblt in te.

Ex quo honorabilis factus es

Eccl.4

XV. Melius eft;duos effefimul, auam unum,

inoculis meis, & gloriofus ; ego.dilexi te, &

habent enim emolumentum focwt tls fuze; fi

dàbo homines pro te & populos pro anima v.2t.

unus ceciderit, ab altero fulcietur.*

Voe. fol

tua

Jaudem

11

A

Populum iftum formzm mihi ,

G:

tLi€k

mm cecide

11!

& Ls

non habet fublevantem Ie.

ineum narrabit.

.R .t v uolm. ,bþbl ]'[m;. T()WZ l![

-

"

A

Ju-

4

| Biibliotherm lanualig Concionatoriz.

- Sücunditar.

PÍ.83.

V. Quotidie de bonis operibus vos admo- g.Chryf,

$.

* 30

XXVIL Beati qui habitant in domo tua,

nere cupimus, ut perfeCti, confummatis virtu- hom.«. i

£,al

Domine, in fzecula fzeculorum laudabunt te.

tibus vita przedita fpectabiles fa&ti fitis , irre- Gen.

u

$.Regio, XXVIIL Beativiri tui, & beati fervi tui ,

MID

prehenfibiles & finceri, immaculati filii Dei ,

uiftant coram te femper, & audiunt fapien-

& luceatis, ficut luminaria in mundo, fermo-

tiam tuam.

nem vitze habentes, in noftri gloriationem in

Pf.26

"

v.4.

XXIX. Unam petii a Domino, hanc requi-

die Chrifti, ut vel folo afpe&u his propofitis,

ram, utinhabitem in domo Domini, omnibus

qui vobiscum verfantur , ac veftrze fpiritualis

diebus vitze me?e, ut videam voluptatem Do-

fragrantize, veflraeque optimze vitze ac con-

5

"

31

mini, & vifitem templum ejus.

verfationis bonze fint participes.

VI. Attendamus nobis ipfis, ne forte dum S.Clim,

ij]ita:.

anguftam & arduam viam nos pergere afferi- gr.s. &

mus, latam & fpatiofam viam teneamus, nos- ?3-

| Prov.t,

XXX. Quiavocavi, & renuiftis: extendi

que ipfos feducamus. Anguftam tibi viam in-

Y.24.

manum meam, &non fuit, qui afpiceret: de-

dicabit ventris affliCtio, panis inedia,falubre &

Ípexiftis omne confilium meum, & increpatio-

$6

purgativum ignominize poculum, fübfannatio-

nes meas neglexiftis, ego quoque in interitu

nes, illufiones, ludibria, abíciffiones propria-

|^t

veftro ridebo , & fubfannabo, cum vobis id ,

rum voluntatum, offenfarum tolerantia, con-

$(

quod timebatis, evenerit.

Cum irruerit re-

ii

temptus noftri, murmurationum toleratio ,

p

ntina calamitas, & interitus quafi tempeftas

vim fibi in tolerando contumelias inferre, in-

ingruerit, q

jurias fortiter perpeti, detrahentibus non in-

& anguítia.

uando venerit füper vos tribulatio

dignari, contemnentibus te non fuccenfere ,

condemnantibus humilitatem exhibere. Beati,

$8

qui przedi&tam viam pergunt, quoniam ipfo-

dec

Fæmndim;.

i

ver

ler.3.

rum eft regnum colorum.

W

v. I 9.

XXXI. Quomodo ponam te in filios, & tri-

VII. Horum opes funt in paupertate , pof- S.Greg.

buam tibi terram defiderabilem, hzereditatem

feffio in peregrinatione, gloria in contemptu ,

orat. 12,

preeclaram exercituum gentium? & dixi: Pa-

trem vocabisme, &

potentia in infirmitate, foecunditas in coeliba-

poft me ingredi non celf-

tu.

Qui deliciis minime ftudere pro deliciis

$L

fabis.

habent: . qui regni coeleftis gratia humiles

rent

Ezech.

XXXII. Hs»ec .dicit Deus : adhlic'invänient

fin

funt: qui in mundo nihil habent, & fupra

ded

86. Y-37- me domus Ifrael ut faciam eis. . Multiplicabo

mundum exiftunt: quiin carne extra carnem

eos, ut gregem hominum,ut gregem fan&um,

vivunt: qui pro portione Dominum habent :

Mon

ut gregem Jerufalem in folemnuitatibus ejus :

fic erunt civitates defertze plenze gregibus ho-

qui propter regnum ccelefte inopia laborant ,

& propter inopiam regnant.

;

qünmn, & Ícient, quia ego Dominus.

VIII. Ibi diverfa funt officia, & multa exhi-

Thdm."

Ibi omnia tem- ^$5P-

bentur charitatis obfequia.

eAe

$. DL

pus habent, & ad opus fuum quisque ex obe-

fem. j [.4

dientia vadit.

Ibiinfirmus a fortiori fuften-

EX SS. PATRIBUS.

tatur.

Ibi fanus infirmum vifitans , Chrifto

lii

fervire lvetatur.

Ibiunodeficiente, alius lo-

Qualitas.

cum ejus füpplet. Ibifana membra pro de-

ID

bilibus roborantur. Ibi a&tivus pro vacante

laborat, vacans pro laboranteexorat. Ibiha-

bet homo multos pro fe orantes , & in extre-

S.Laur.

rilium animorum , atque Chrifto in fpiri-

mis fe contra diabolum protegentes. Ibi tot

]uft. apu

VO

tu inilitantium proprium hoc eífe cogno-

ur

auxiliarios invenit, quod focios habet.

ep.r.

ut magis belli, quam tranquillitatis

. IX. Vetus eft B. Antonii, admirabilisque Caffian, l.

0.1950

tempus , & potius exerceri laboribus, quam

B

ignavia contabefcere concupifcant.

fententia, monachum, qui poft coenobiale ; 6,,.

|

)

S. Bonav.

propofitum faftigia nititur fublimioris per-

dt

|

II. In hoc differuntlaudabiles religiones &

fectionis attingere, minime debere ab uno

I. de fex,

Q9.,3.

jam collapfze, non quod nullus peccans inlau-

univerfa genera virtutum expetere. Alius

dabilibus reperiatur, fed quod nullus impune

enim Ícientive floribus exornatur, alius di-

peccare finatur, & peccantiaditus przecluda-

Ícretionis ratione robnuftius communitur : al-

tur ftudiofe, ut boni corrigantur, incorrigibi-

les eliminentur.

ter patientize gravitate fündatur: alius hu-

militatis , alius continentize virtute przefer-

S. Greg.

III. Cum aliquis omne, quod habet: omne,

tur, alius fimplicitatis gratia decoratur. Hic

hom.2o. quod vivit:

omne, quod fapit, omnipotenti

magnanimitatis, ille mifericordiz ; . ifte vizi-

in Ezech. Deo novit, holocauftum eft. -

$la

S. Augft,

IV. Quoniam Qi&um eft: fili, accedens ad

lantie, hictaciturnitatis ; ille laboris ftudio

tent

fupereminet czeteros: & idcirco monachum

h

inPG83. fervitutem Dei, fta in timore, & przepara ani-

fpiritualia mella condere cupientem , velut

Mos

mam tuam ad tentationem : accedens quo-

Yerf

que ad fervitutem Dei, ad torcular fe veniffe,

apem prudentiffimam, debere unamquamque

'18

virtutem ab iis, qui eam familiarius poífident

cognofcat. Tribulabitur, conteretur, compri-

decerpere , & in fui pectoris vafe diligenter

metur, nonut in hocfzeculo pereat, fedutin

recondere.

apotþeca -Deo diffluat.

$s

Nece[-

u

9

Titulut. CXXIL Religiofus Status.

n

AVereffitas,

;

$l

quia revera tonfi funt, quibus nec corda , nec

a

;ä

$. B;m.

X. Dignus plane eff morte, qui tibi, Domi-

corpora, nec aliquid mundanum in pro-

f.20. in

ne [ESU, recufat vivere, & mortuus eft: &

prietate reli&um eft ?.

Qu afcenderunt

j

Cant,

de lavacro :

qui tibi non fapit, defipit: & qui curat effe ni-

lavacrum baptifmus eft, de

fi propter te, pro nihiloeft, & nihil eft. Pro-

quo afcendit , qui ad celfitudinem verae

pter temetipfum Deus fecifti omnia, & qui

perfe&ionis intendit ; defcendit autem , qui

ä

vult effe fibi, & non f:ibi, nihil effe incipit in-

fe vitae mancipat inhoneftse.

Omnes ge-

ter omnia.

mellis foetibus, quia verbo pariunt & exem-

S. Hilar.

XI. Ceefari, ait Dominus,

reddendum

eft infoecundus.

lo. Et fterilis non eft in eis, quia nullus

in,

im Mattb;effe, quod csefaris eft: Deo autem, que

k

ejus fünt propria, corpus, animam, volun-

XX. Ecclefiafticus miles , etiamft fpetiali- S.Leo (.4.

tatem ; ab eoenim hzec profecta & aucta re-

bus przeliis poffit fortiter facere, tutius tamen de j:jun-

& facilius dimicabit, fi contra hoftem palam 7* tmer-

tinemus, & proinde condignum eft, ut fe to-

tos reddant, cui debere fe recolunt originem

in acie fteterit, ubinon fuis tantum viribus

& profectum.

certamen ineat, fed fuüb invi&ti regis imperio

fraternis confociatus agminibus bellum uni-

S. Greg.

XII. Pleriquefunt, qui, nifi omnia relique-

L2-ep.6r. rint, falvari apud Deum nullatenus poffunt.

verfale conficiat.

Minore enim difcrimine

S. Cypr.-

XIII. Lubrica fpes eft, quae inter fomenta

multi confligunt cum hofte, quam finguli; nec

»pudLane peccati falvare fe poffe fperat. Incerta eft

citz.

facile patet vulneri locus , quem oppofito

victoria, inter hoftilia arma pugnare, & im-

Ícuto fidei, nom fua tantum, [fed aliorum

ä

poffibilis liberatio eft, flammis circumd

etiam fortitudo defendit ,

ut,

ubi eft una

gri 1

nec ardere.

omnium caufa, fit una victoria.

V

$. B&m.

XIV. Periclitatur caftitas in deliciis, humi-

XXI. Etfii non eadem eít membrorum S,Leof.:,

decon- litas in divitiis, pietas in negotiis, velrit:a,s*ine

omnium pulchritudo, nec in tanta varietate quadrag

ver. ad multiloquio, charitas in fzeculo nequam. Fu-

Cleric.

partium, meritorum poteft effe parilitas, com-

dfég,

gite de medio Babylonis, fugite & falvate

munionem tamen obtinet decoris , connexio

atu 12.

animas veftras.

charitatis. In fan&o enim amore confortes ,

Utilitas.:

etiamfi non iisdem utantur gratize beneficiis,

$: Íanc

. . KV. Secure fperet, poft hanc peregrinatio-

gaudent tamen invicem bonis fuis, & non

rent.]Ju. nem illam fupernam intrare Jerufalem ,. qui-

poteft ab eis extraneum effe , quod diligunt,

--

ftin. e.z. cunque in juftorum congregationem fuerit

quia incremento ditefcunt proprio, qui pro-

j

dedifeipl.vocatus. Magnum quippe ele&ionis indi-

fectu lzetantur alieno.

Of

cium eft, hujus fraternitatis habere confor-

XXIL Centuplam fratrum , fratrumque Caffiau.

ï

tium, facileque ab illa excluditur, qui ab hac

recipiet quantitatem , quisquis patris unius, cell. ult.

fueritfegregatus. Ideo cum omni circumfpe-

vel matris , vel filii pro Chrifti nomine , cha. : !U.

hom,

&ione & animi maturitate fe ftudeat promo-

ritate contempta, in omnium, qui Chrifto fer-

p

viunt, dilec&tionem finceriffimam tranfit, pro

vere, quisquis in Jizec fancta collegia Deo di-

D

cata vocatus eft , -ne diaboli fallacia, aut fui

uno fcilicet tot inveniens patres, fratrefque

negligentia, amoveatur ab illo.

ferventiore ac praeftantiore fibi charitate de-

vin&os. Multiplicata etiam domorum atque

Tbid.

: XVI Tllius coeleftis civitatis ite eft introi-

. tus, ifte nempe eft locus, de quo ait 5. Jacob :

agrorum poffeífione ditabitur, quisquis una

Vere non eft hic aliud, nifi domus Dei, & por-

domo pro Chrifti dile&ione relita, innume-

ra monafteriorum habitacula tanquam pro-

ta coeli. Qui hic viriliter & perfeveranter cer«

taverit, coronabitur illic gloriofe. Ambo ca-

pria poffidebit in quacunque orbis parte velut

ftra Dei, ambo fedes fapientize, ambo Sancto-

in fuzm domus jure fuüccedens. Quomodo

enim non centuplum , &;, fi Domini noftri

yum civitates: qui in hac laudabiliter conver-

!

fatus fuerit, ab illa excludi non poterit.

fententize füperadjici aliquid fas eft, plus

S.Berme. . XVII. Optimum certe caftrum tulifti Chri-

quam centuplum recipit , qui decem vel vi-

sfan L

ginti fervorum minifteria infidia & coattitia

.604'

f.3. dede. fto, f inimicis ejus tradideris clatamvallem.

dit, Eccl. Optimos inde fingulis annis & pretiofos in

derelinquens , tot ingenuorum ac nobilium

oculis füis redditus accipit: & praedam mul-

fpontaneo fulcitur obfequio ?

XXIIL Quz eít ifta, qusefo, tam pre-S.Bern.

tam, quamhoftibus eripit, in hunc munitio-

üis fuze locum folet inducere , & habet fidu-

tiofa margarita, pro qua univerfa dare de-e bor.

ciam multam infortitudine ejus. Ecce enim ,

bemus, id eft, nosmetipfos ( quia totum "* '&

dedit, qui femetipfum obtulit) ut poffimus

quos redemit de manu inimici, & de regioni-

bus congregavit eos ,

a folis qortu & occafu ,

:

eam habere ? Nonne hzc elt religio fan-

ab aquilone & mari.

&a, in qua homo vivit purius, cadit ra-

S.Lau-

XVIiLl. Eft clauftrum hortus conclufus, pa-

rius, furgit velocius , incedit cautius, ir-

ft

rent. Iu-? radifus deliciarum, thalamus nuptialis, cubile

. óe

roratur frequentius , quieícit fecurius , mo-

immaculatum, virtutum fchola, tabernaculum

ritur confidentius , purgat

Mon.con-

fcederis, reclinatorium fponfi, bellatorum fta-

neratur copiofius.

ur citius, remu-

verf.

XXIV. Modica, tran

ütofia , terrena funt , S. Berfne,

€.If.

tio, fan&titatis domus,caftitatis cuítos, pudici-

- tize firmamentum, religionis magifterium , &

ux deferis: maxima, 2eterna, coeleftia funt, €P.114-

obedientize fan&ze fpeculum fingulare.

qu:e appetis. Plus dicam, & vera dicam : tene-

SBermnin XIÍX. Sicut grex tonfarum, inquit. Quam

bras deferis, & lucem ingrederis: de profundo

flu& um emergis ad portum , & de mifera fer-

e.4. Cant, bene monachi tonfis ovibus comparagtu: )

e

Vitus

6

-

Bz'blio:;älzecæ AManualis| Concionatorig.

$b

& triftia, & loeta, conimunia effeomnium ex-

virtute ad felicem libertatem afpiras , & de

j Á

morte denique tranfis ad vitam.

iftiment.

Quipde & moeror fácilius. fugatur,

dic.

Dignitas.

cum pro virili fua omnes comportent onera,

S Hïei. »XXV. Gaudeas,

mater tuolongo martyrio

ltitizeque occafiones habent innumeras, non

€p.27. 1D- coron

Epitaph.

ata eft; nonífolum enim effufio fangui-

infuis quisque geítientes. .

S.Paula.

