am divitiarum ,

amicor um ,

cognatorumque

nuit. Ub! puer fe voti compotem factum com-

1

diffuadentium eloque11t1am fpes certas ho-

perit, mire letus inftare parentibus coepit, ut,

norum magnomm

totum fe divino obfe- .

quando eisDeus novum heredé dediffet, prio-

l-

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. i.

Nnn2a

l

rem

468

ffff::iigfh?fær AMianustit Conconatoria:

rem filium Deo coníecrarent. At illi nihilomi-

corporum materia confimilis, ánimafrum ra«-

nus pro filii confilio obitabant, & aliasMedio-

tio communis, nifi tibi pro arbitrio tuo fervia-

lanus, alias Papiam ftudiorum cauía ablega-

tur, nifi ad voluutatis obfequium pareatur,

bant,ut ibi a mente pia deduceretur. Sed tan-

imperiofus & nimius fervitutis exactor flagcl-

dem omnes parentum conatus ad nihilum re-

las, verberas, fame, fiti , frequenter & ca:ce-

cideruri. Puer ubicunque effet, per literas

re afligis , & crucias, & non agnofcis miier

fummopere noftros urgebat, ut, quemadmo-

Dominum Deum tuum, qui fic exerceas in

homine dominatum ?2

dum a Deo impetraífet, ut unicus non effet ;

impetraret ab eis, ut impedimento, quod u-

lL Quia [alur moffa a. vocatione. dependet ;S. Greg.

num erat, fublato, in Societatem adícribere-

uti S. Gregorius ad Mauritium Imperatorem! ?-epift.

*

tur ; & peridein tempus pater mortuus eft.

Ícribens, eumque ob edictum , quo militibus

Contra illa lachrymis, maternisque blanditiis

ingreffum in religionem interdixit, reprehen-

filii animum attentare , nuptiis pellicere, ho-

dens infinuavit , dum dixit, hanc legem ini-

norum illecebris irretire, idemque ut facerent,

quam effe, quod per eam multis via coelorum

claudatur ; quoniam licet multi fint, qui etiam

cognatos & propinquos magnopere rogate

Tdem

inftitit. Puer omnium certaminum victor, ad

in ftatu fzeculari bonam vitam ducere poffunt,

extremum, cum fatis pietati feciffe videretur,

plerique tamen , nifi omnia reliquerint, falva-

ri nullaténus poffunt. Licet enim vocatio ad

ad falutis perfugium ïreli&a matre profugit.

religiofum ftatum fit confilium tantum, at-

$. 1V.

que adeo per fe fine peccato executioni non

)

mandariqueat, multi tamen damnantur ob

SIMILITUDINES

peccata mortalia , in quibus Deus eos niori-

turos previderat, fi in fzeculari ftatu moreren-

Qualitar.

tur: ad quod proinde exitium przecavendum,

ilos ad ítatum religiofum | vocaverat.

Ut

Tdem dïfc,L

cut fcala per quam afcenditur in altum,

adeo merito timeri po.lit , ne tales illo Salva-

LA4

.

ex variis compofita & conftructa eft

toris Matt. 15. Sententia comprehendat : O-

mis plantatio , quam mon. plantavit Pater. meus

gradibus ; ita fideles redemptionis & merito-

rum Chrifti effe&i participes , per varios gra-

celeflis: eradicabitur, Kt ut Salomon Sap. 43.

. dus vocationum , profeffionum & ftatuum a-

p

dixit Spuria vitulamina , [eu plantee adulterina ;

fcendunt ad coelum.

qu non funt in veritate, [ed mendacio fandatm,

Anonym.

l]l. Sicut in Comoeedia non attenditur ,

non dabunt radices altas...Etfi in vamis. in. tempo-

quam perfonam quis repraefentet, fed quomo-

re germluaverint , infirmiter po[itez, a vento com-

modo id faciat,confideratur ; ita non tam cu-

movebuntur , €$ eradicabuntur ex . loco, in

randum eft, ad quem ftatum quis vocatus fit,

quo ab adultero Ífuo

güb&u collocati tcie ex-

quam, quomodo vocationi fatisfaciat.

citaruat,

: Idem,

lII. Sicut in aula Principes omines funt ho-

H Quia ipfa--mtio di&lat , milil aquius ef/e, Anonym.

norabiles, quia omnium finis eft, Principi *er-

qwrnm ut vocanti JDeo promptiffume , perjeijf-^

vire; ità juicunque Deo ferviunt, honore di-

meéjue per ommia pareamus.

Quid enim :con-

gaifurt, licet in humili ftatu conftituti fint,

forinius eft , quam ut is, qui perfonam in co-

quia fervire Deo, regnare eft.

modia quapiam fuftinere vult, circa electio-

nem talis períonze totum fe arbitrio Choragi

$ v

committat ? Atqui tefte S. Paulo r. Cor. 4.

Spetlaculum — fa&i — [umur . mundo ,. Ztngelis. -9

h*

M'OTIVA,'

P

hominibus ; cum ergo Deus, velut fupremus

hujus comoedize Choragus, per infinitam fuam

Ad vocationem

-

fedulo inquirendam: €9

fapientiam optime noverit, quze cuique per-

V

fona fit maxime conveniens ; an non zequilfi«

efcequmdam. ;

mum erit, ut perfonafhn ab eo defignatam

I Ui fic; honm; €2 gloria Dei exigit; Nam

promptiffime accipiamus , perfectilimeque

ut recte S.Climacus difcurrit: Si vocan-

repraefentare ftudeamus ? Quid itidem magis

ti nos terreno Rege, & in fuum obfequium

ratià di&ctat, quam ut fervus feu mancipiuin,

nos militare jubente, nihil moraremur, neque

lllud

domo officium fufcipiat, quod eidem

a Do

occafiones fugiendi quzereremus, fed omnibus

o fuerit przefcriptum ? An non au-

dimiffis illi fumma cum alacritate pareremus:

tem omnes homines fervi & mancipia Dei

fumus? An non omnibus dictum eft: Domi-

Attendamus nobis ipfis,caveamusque diligen-

ter, ne forte Regi Regum , & Don:ino domi-

num Deuwn. tuum . adorabis, €$ ibi foli fervicr ?

nantium, & Deo Deorum nos vocante ad

Quidni ergo officium & ftatum ab eo przefcri-

coeleftem hunc Ordinem , prorter noftram d. -

ptum libeuter ample&ctamur & ftudiofe gera-

UT

fidiam & negligentiam obtemperare recufe-

mus?An non ulteriusidem lumen noftrum ra-

mus , & poftmodum ante tribunal illud hor-

tionabile dictat, vel maxime decens, imo

rendum inexcufabiles inveniamur. Sed & S.

& neceffarium effe , ut milites in exercitunon

aliud^ munus

aut

ftationem

ambiant ,

2u5e

S.Cypria- Cyprianus idipfum indicat his verbis: Ipfe de

fervo t1o exigis fervi antem, & homo homi-

quam qua a Duce fuerint imperata ?

nem tibi obedire compellis; & cum fit eadem

Atqui tefte Job. c. 7.. Militia efl vita ho-

ut tanto

vobis fors naícendi, conditio una moriendi

minis fupe/r terrüim ; cur ergo ,

peri-

Titulus CXLVITII. Pocatio.

46

| peritiüs militemus , vi&oriamque certius ob-

paratum - fiflak , atque muagna fiduca poflulat ,

tineamus, noii ftatum & ftationem a Deo, ve-

ut ipfum in negotio tanti momenti , vel a daano-

lut fupremo Archittrarego aífignatam , »rze a-

me vel affettu , aut. homine deciyi permittat. Uni-

$. Bern.

er;$7,'n

liis nobis convenientem arbitremur, & zquif-

cum remedium feu refugium oratio eft, & tre-

7

&nt,

Ífuno animo teneamus ? Quod fi denique nos

quens gemitus ad Deum, ut quid , quando, &

ipfos, velut membra corporis myftici confi-

quatenus nos facere felit affidue nobis de-

deremus ,

infiuxum a Chrifto

omneinque

monítrare dignetur, ut ait S. Bernardus ferm.

( qui jam olim dixit: fine. me nifil. poteflis fa-

57. in Cant. aderit vero Deus optimus , & fa-

| Gttg,

2 epift

ctre ) velutcapite accipere debere credamus;

ciet cum fervo fuo fecundum mifericordiam

iD

An non iterum rationi convenientiffimum eft,

fuam atque docebit juftificationes fuas.

ut noflro officio contenti, capiti noftro perfe-

IL. Con[cientig puritatem. procurare , cum in

fectillime pareamus , & pro arbitrio non no-

imalevolam animam non interet. [apientia. Sap. 1.

ftro ; fed ipfius dirigi nos finamus , ficque in-

nec fas fit immundo, ac fpurco vafi balfamum

fluxus illius ,

& gratiam conftanter recipere

pretiofiffimum divinz gratiae committi. [deo

mereamur ?

pra omnibus mandata divina accurate fer-

Idem.

IV.-Quia certum eft , ex . vetia. ele&fione. fla-

vanda funt. juveni Evangelico affirmanti fe

Lus, vocationisque fu. impletione , magna — ex

raecepta Decalogi ab ineunte zetate obfervaf-

E

parte dependere letitiam: cordis moftri , con[cien-

fe, dixit Chriftus. Si vir perfeGus e[fe, vade, ven-

N!aïe ï?ö ïg?g

tic pacem, profeum in. [yiritu , bonam vita no-

de omuia, &2 [equere me. Hinc allaborandum,

fira dire&hionem , in. virtute per[everantiam ,. €9

ut vocationem inquifiturus, malos habitus

iplum noflram [alvationem , Contra vero ex hu-

peccatotum ( fi quos forte habet ) deponat, &

.jus ele&lione errore provenire : ut tota vita noftra

fibi difcat imperare.

Hi enim. mali habitus

multar patiatur triflitias , tribulationer in. mul-

erunt ftimuli ad peccandum,& cotfuetudinem

tir. defe&libus , €9. erroribur , cum ingenti domna-

inducent, alteram prope naturam , quxe ficut

fionis noflrm periculo. Dic enim mihi, inquit

delinquendo roboratur in malo, ita animum

idem Author, an aliquid fit magis periculo-

ad bonum prorfus enervat, oculum mentis

fum, quam quod quis graviffimum aliquod

excvecat, ut non videat, multo minus pro-

Onlc.i3

..

fibi onus imponat, non habens vires & fuffi-

bet , quze fit voluntas Dei bona, & benepla-

cientia auxilia ad illud portandum? aut quid

cens, quae fit voluntas Dei bona, & benepla-

fperari poflit de ingenti aliqua aedificii mole,

cens, & perfecta.

ethod.p,

;

fupra levi & falfo fundamento exftru&i? Quoe

IIl San&fi: cujusdam ,

uel. plurium , maxinie

I, G $.U.«

Reging Sanélerum , €9 ngeli Cuflodis opemn

igitur prudentia eft, eum ftatum ample&i, qui

nec viribus & facultatibus tuis conveniat, &

frequenter implorare , quibus fuam deliberatio-

refpondeat, ex quo non poflit aliud fperari,

nem ( rem tanti momenti) fedulo coinendet,

quam quod ipfum onus a te projicias, corru-

maxime fub facrificio miffe, poft confeffio-

atque zedificium cum jactura 3eternse vitoe?

nem , fub facra Communione, aliisque tem-

Aponym,

Quamvis enim verum fit, Deum nulli denega-

poribus , pro devotione deliberaturi.

re auxilia neceffaria ad falutem noftram con-

IV. Pia opera u[urpare , ut eleemofynas,qi ,. ,

fequendam , noítro tamen humano modo lo-

fpontaneas corporis afflidiones per cilicia g

quendo licet dicere, Deum non teneri vires

flagella, jejunia &c. Pro animabus inflammis

fuppeditare ad onus portandum, quod ipfe

purgantibus detentis frequenter divino Nu-

non impofuit, nec fubfidia ad eum ftatum , ad

mini fupplicare , atque ita in has effe miferi-

quem ipfe non vocavit; qua enim fiducia au-

cordem , ut & ipfe mifericordiam confequa-

/

xilium petesa Deo ad calamitates & aíHlictio-

tur.

nes occurrentes in eo ftatu, quem ut tuam

V.. Indifferentiam ad. ommem . flatum. procura- S. CV mae.

fequereris voluntatem, contra ipfius divinam

re, uti S. Climacus infinuavit afferens ; in di- grad. 26

elegifti? aut quomodo habebis animum ab

vina voluntate indaganda necelfarium eft, ita

eo petendi, ut eruat te e periculis, in.quae in-

nos compatare, ut noftra omnis voluntas cef-

cideris officio, quod fola tua ambitione , nihili

fet, acin neutram partem magis vergat. Nam

faciens voluntatem divinam, obtinuifti? jure

cum ea ab omni proprio affe&u purgata, &

enim tibi refpondere poterit; ut pro auxilio

nudata fuerit, apta erit ad Dei inftinCtum per-

recurras ad eum , qui te vocavit, & ut abau-

cipiendum.

Ad hanc indifferentiam pluri-

guítiis & anxietatibus liberet, qui te in il-

mum facit S. Patris Ignatii libello exerciti-

las conjecit. Ita evenit líradlitis, cum de

orum, praeludium ad electionem faciendam,

Deo conquererentur dicentes: Deur meus, cog-

in quo hzec habet; Ad bene quidpiam eligen-

novimus fanttum nomen. tuum , cur nos deferuifli

dum noftrae funt partes , ut oculo puro, ac

in angu[liis moffris, quibus ipfe per Ofeam re-

fimplici. fpe&emus, quorfum fuerimus creati ,

Ofe. 8. 2

fpondit : Projecit. I[rael. bomum , inimicus pro-

nimirum ad laudem & gloriam Dei, & falu-

fequetur. eum.

lyfi regnaverunt , €9 mon ex me:

tem noftram.

Quapropter fünt eligenda ea

Principer extiterunt, €? non cognovi.

tantum , quze conducunt ad hunc finem, cum

ubique fini medium, non medio finis de-

$. VL

beatfubordin;ri. Unde errant, qui uxorem

ducere primitus, aut ecclefiafticum munus,

M.EDTA

feu beneficium adipifci ftatuunt, atque ita de-

mum Deo poftea infervire ; utentes prze-

divinam | invocare , in qua [e ele&u-

poftere fine , ac medio, nec ad Deum ten-

l. G.Ratizzm

üd omniá

T$

Deo humilem ,

€9

dentes re&a , fed oblique ipfum ad perver-

Nnn 3

p

Bibliothece Manualis | Conciomatorie

4109

fa faa vota pertrahere conantes. Atqui e con-

confecit? Maxime, cum habeas plurimos, qui

nihil aliud tota vita fua egerunt. Hinc S. Gre-

*

rg.iH

trario plane agendum elt : Propofito primum

ep. 13..1.

divino. cultu tanquam fine noftro, & ele&o

gorius Venantio amicos fuos confulenti fcri-

bens? De caufía vitv, inquit , confilium a

deinceps conjugio , vel facerdotio , c»eteris-

que rebus omnibus , quatenus expedit, ad

fautoribus mortis quseris , qui dum non te,fed

res tuas diligunt, nulla tibi, nifi quae ad tem-

prafixum finem ordinatis. Idcirco nihil mo-

vere nos debet, ad utendum mediis quibus-

pus placent, loquuntur ; fi confiliarum qua-

vis , aut fuperfedendum, nifi hàábita imprimis

ris, me ipfum accede , nullus enim tibi poteft

tam divinze laudis , quam noftree falutis certa

d

effe confiliarius fidelior, quam qui non res

ratione.

tuas, fed te diligit. lítis, qui hacin re hujus-

VL Peritum Direttorem eligere , qui difcre-

modi homines confülunt , evenit , quod Chri-

tione polleat, puram Dei gloriam fpe&tet, ar-

ftus Dominus dixit Mart. 15. $1 cecus ceco du-

dens amore fanéto, & gravitate morum orna-

catum pra[lat, ambo in foveam cadunt , nem-

tus. Confultiffimum vero eft, ut fit ipfe, qui

pe deceptionis in hoc mundo & poftea in ip-

deliberanti eft a confeífionibus & «cui coníci-

fum infernum ; czeci enim funt, quorum ani-

entia hujus eft perfpecta:Poterit enim melius,

m»e oculos exczecat amor, nec patitur eos ali-

& fidentius dirigere, amovere obftacula,prze-

ud videre, quam quod eft carni & fanguini

fcribere media magis congrua, in pio propofi-

plaufibile.

to firmare:His ufi funt B B.Aloyfius, &Stanis-

L

S, Laut, laus Koska, ut eorum vitze referunt Caufam

ASCETIC A.

lut !. & adhibendi affert S. Laurentius Juftinianus his

obhed. c.

verbis : Vocati ad mundi contemptum , & ad

26,

obedientize gloriofum conflittum , difcernen-

Oc in genere provipue — bene ï11]irzz5£zzm

dorum fpiritaum regulam nequaquam contem-

I.'H

e[fe. oportet ajcetam, me fi ccus. cacum

ducat, ambo in Joveam cadant.

ltaque.

nant, verum neque ipfi eandem fe habere con-

fidant. Rara utique virtus eft, & pauciíTimis

l, Prio no[fe debet , €2 vero etiam ele&u-

collata, illis videlicet, ut arbitror,qui funt eor-

ro proponere fundamenta ud — vocationem [pe«

de humiles, mente puri , atque tentationibus

Gautia , que fere [equentia. ajfignantur a DoGio-

variis diutilime probati; Do;um quippe D«i

TIOUf.

eit, & a S. proro atum Spiritu, non minus ad

— Primnm e]ï,— Omnis creatura. ab ip[o matw-

illorum, quam ad ipforum recipientium uti-

re impetu ad bonum [uum apypetendum , €9

litatem. In rebus igitur arduis, & praefertiin

quareudim inclinatur ; ideo ex ipfa hac incli-

in renuhci«tione fzeculi, & in arripienda infti-

natione Philofophi bonum definiunt, dicunt-

tutione novze vitzenullus fibi inre propria cre-

que bonum effe, quod omnia appetunt.

dat:Sed eorum acquiefcat coníilio, qui difcre-

Secundum efl.. Bonum cujurque. rei milil aliud

tione pollent, & proximorum dileGione flam-

eft , quam fmir, ad quem creata eft, pofjes;

mefcunt, atque morum fanctitate clarefcunt,

fio :uti przeclare indicavitSeneca epift.76. du

Hc divus S. JoannesClimacus grad. 15. fimi-

dixit: ld cuique optimum eft , cui naícitur ,

litudine navis,neceí(fitatem hujus, cum confef-

quo cenfetur,

Navis bona dicitur, non qua

1

ario confulationis explicat : Sicut navis peri-

pretiofis coloribus picta eft,nec cui argenteum

to gubernatore inftru&a facile ad portum per-

& aureum roftrum eft, rec cujus tutela ebore

Alfpha

venit;fic anima , quze paftorem bonum dele-

c»lata eft, nec que fifcis & opibus regiis pref-

6 M

gerit, licet per fe rudis fit, facile verum coele-

fa eft,fed ftabilis & firma, & jun&turis aquam

ftis glorize portum affequitur ; at contra ficut

excludentibus fpiffa , ad ferendum maris in-

qui du&tore caret , etiamfi fapiens fit, fzepe ta-

curfum folida, gubernaculo parens , velox &

confentiens vento. Gladium bonum dices, non

1men errat in via ; fic, qui fuam voluntatem,ac

iudicium in hac vita fpirituali fequi decernit ,

cui deauratus eft baltheus, nec cul vagina

gemmis diftinguitur, fed cui ad fecandum fub-

licet omnem fapientiam obtineret folus , faci-

le tamen in animee exilium ruet. Hinc nullo

tilis acies, & mucro munimentnm omne ru-

13odo amici carnales, aut propinquiin confi-

pturus.

lium quoad hoc negotium adhibendi ; nam

Tertium :

fundementum eft. — Finis: hominis. [i-

ficut ille, qui vult zedificare, aut ex aliquo

cundum e[fe maturale [petati , eft , juxta reia

morbo decumbit, non aliquem nautam, aut

rationiy pra[criptum vivere , uti iterum Se-

fatorem vocat, fed architectum hic , ille me-

neca l. c. indicavit dicens ; In homine opti-

dicum, &uterque quidem peritum & opti-

mum quid eft? Ratio; hac antecedit arimalia.

mum: Ita in hoc tanto opere, quo ?edifican-

Deos fequitur. Ratio ergo perfecta proprium

da eítilla turris Evangelica , & doius fpiri-

hominis bonum eft, czetera illi cura animali-

tualis, quze nimirum ftet firma adverfus ven-

bus fatisque communia funt.

tos, grandines, torrentes , ac flumina, an eo-

Quartum eft, — Finis hominis [ecundum fla-

rum judicium requiramus, qui vel nullam in

tum elevationis. [pe&ati , eft , DE!TM | amare ,

his rebus habent notitiam, experientiam , pe-

€9 per hunc amorem in hac vita ip[um inchoa-

ritiam , atque judicium ? vel id ipfum ob va-

tive, in altera vero . perfe&e po[fidere, 1ta S.

*

^

rios, vanos, & fepe impios affettus perver-

Auguftinus in. Cont. indicavit, dum dixit

fum, fum? Quid ftultius , quam fi vel ter-

Fecifti nos, Domine , ad te, & inquie-

X'Coru 12

ra, vel mari iter fis fa&turus, eum ducem eli-

tum eft cor noftrum, donec requiefcat in te.

gere, qui nunquam vita omni fua iter illud

Ft clarius in Píal. 102. dum ait: Bonum tuum

qua-

[

Titulus CXLVIL - Voatio.

4

;- Gl'g. iE

Ye, o animá ; eft enim bonum aliud alteri ;

Dominus; Et Dwifiomes operationum [unt , i-

) Bl

& omnes creaturze habent bonum quoddam

dem. vero Deus, qui oyeratur ommia in omnibus,

1uum.

Quare tuum bonum, id eft, füm-

dividen; fimgulir prout vult.

mum bonum. Q«uid ergo deeít, cui fum-

MNonumn ; Sicut autemi [upremus Gubernator ,

iinum bonum bonum eít? Sunt & inferiora

qui officia diffribuit , «stiam — [umptus €9 me-

bona, quz aliis & alüs bona funt.

Pecori

dia confert , ad illa rvite admimftranda ; ita

quid bonum eft, nifi implere ventrem, care-

emulto magir Deur illis, quor. ad' certum . flatum

re indigentia, dormire, geftire , vivere,

feu vite genus vocavit ,

nece[Jaria. auxilta fuba

fanum eífe, generare ? Tale tu bonum qux-

minfirat, ad flatum talem cum debita. gerfe-

ris , cohzeres Chrifti? Quid gaudes, quia fo-

Gione €9 fatisfaGione [ufiinendum ; uti. fat cla-

cius especoris? Krige fpzn tuam ad Deum,

s

re iterum S. Paulus Philippenfibus indicavit, Phil, c, »,

bonum bonorum omnium.

dum dixit: Cum wetu É9 timore [ulutem ve-

ll . nolls

Quartum : .4mare efl idem v

firam operamimi ; Deus &

enim , qui operatur

cum ültero; per hanc quippe voluntatem ho-

in vobis , €9 velle €9 perfwere pro bona volunta-

1mo moraàliter DEO velut fummo bono uni-

te. Unde & alibifatetur : Zbundantius. illis o-2.Cor. 15.

tur, eumque , prout poteft, poffidet.

Hinc

tmnibus laboravi ; non ego. autem ,. [ed gratia Dei

!

recte nonneino dixit: Eadein velle & nolle ve-

mecun.

ra amicitia eft. Et ipfe Chriftus Jo. 15. 7/or

Decimum eft : INon. modo . non impoffibi!e-, j?ea'fk

a.f*nici mei eflis, fi

1f

feceritz'f , qua ego praciyio vo-

gotiur e contrario facile adimodum e[fe , cogno[ce-

re vocationem ; uti colligitur ex ardentiffimo

:

Sextum : Fult Deus, ut faciamur. bouum ;

illo defiderio, quo Deu;, tefte S. Paulo, o-

r T him.c.

€9 non vult , ut fuciamus peccatum: atque a-

mnes homines vult [alvos fieri, €$ ad. agnitionm

deo in his duobus capitibus tota perfeétio ho-

veritati? venire ; uti ex incarnatione Chriftüi '

minis confiftit, uti S. David Pf. 33. indica-

& adventuin murndum, qui, ut, ipfe faffus

vit dicens :

ui eft homo , qui vult vitam, di-

eft,ideo contigit, w£ lhomines vitaàm habeant ,

ligit dies videre bonos ? Declina a malo ; €$. fac

colligitur.

Ex quibus teftimoniis fic argu-

Joan.c. ros

*

bonum: Et confirmavit Salomon ecclef. 1i2.

mentari licet: Qui vult finem, vült etiam me-

Dewn time ( per peccatum fcilicet offendere)

dia ad illum finem confequendum necelfaria.

£2 mandata ejus : ob[erva ; hoc eft enim omnir. ho-

Atqui ad falutem noftram medium vel maxi-

Hmo.

(

ine necelfarium eft, ut;quisque vocationem

Septimum : In. [pecie, vult. Deur, ut quisque

faam rite intelligat, ut in priori parte often-

opera [latui €9. vocationi [ua. convenientia. faciat.

fum eft; Ergo dubitandum non eít, quod

Lt autem ftatus nihil aliud, quam certa quz-

Deus, ficut falutem noftram ardentiífime defi-

dam vivendi ratio, in corpore ecclefize my-

derat,ita & paratiíffiinus quoque fit ad volun-

ftico fufcipi peragique folita : fi cur enim ad

tatem fuam eirca ftatas ele&tionem manife-

confervationem , gubernationemque corpo-

ftandam, ut merito cum S. Davide exclamare

ris humani oportebat diverfa membra ^eune

poffimus : S?gnatum efW fuper mos lumen vul-

dem quidem finem , non tamen perinde eti-

bur tub:' Dedifli letitium in. corde meo , illam Pf )

!

am eundem ufüm, habentia eonítitui; ita in

fcilicet , quze ex cognitione voluntatis tux o-

corpore quoque ecclefie myftico convenie-

ritur. Hoc ipfam videtur Salomon fequenti- Prov. 8

bat,ut varii ftatus conftituerentur, & quidam

bus verbis indicare voluiffe: AVunquid [apien-

AdEpheC

€. 41I.

quidem, ut S. Paulus ait , effent. /Apofloli, alii

La mon clamitat, €2 prudentia dat vocem Juam ?

Prophetg , Evangelifte, DoGlores , .Paftores ; a-

Iu- [ummis exelfisque. verticibus , [apra viam , in

lii alia officia [uffinerent in. con[ummationem [an-

medur [emitis flans, juxta porlus civitatis in

ipfir foribus loquitur ,^ dicenr :O viri ad vos

Gorum , in opus minifleri , 1m. edificationem . €9

. gerfe&lionem | corporis muyflici. . Hinc. tanta of-

clamito , €$ vox mea ad filior. homimum ! Delicig

ficiorum varietas reperitur inter homines, ut

mem ele cum filiis hommum: Beati , qui. cufto-

omnes aliquod fuze capacitati & facultati ac-

diumt viar mets, Clarilfime vero S. Bernardus

. Ben*-ss.

commodatum invenire poffent, in quo falu-

id ipfuea indicavit, dum dixit: Nec enim la-

ald Ciaiï, C

tem & perfe&ionem confequi queant, fi ve-

borandum elt , ut ad vocis hujus perveniatut :.

d

lint.

Omnes autem hos ftatus dirigit, mo-

auditum.. Labor eft potius aures obturare,

vetque unus Chrifti Spiritus , qui eos charita-

ne audias. Nimirum vox ifta fe olfert, ipfa fe

te connectit, & ad propria cujusque ftatus

ingerit, ne ceffat pulfare ad oftia fingulo-

officia conformiter movet; ficut una eadem-

rum. Eft enim non tantum. vox virtutis , fed

que anima movet diverfa corporis membra.

& radius lucis, annuncians hominibus peeca-

O&lavum

Quemadmodum |in./ ordinata. ali-

ta eorum , & illuminans abfcondita tenebra-

.qua communitute "vel

republica offiia non &

rum. Qu:e fententia (inquit P. Hierony- j

latas 1.3.

guolibet gro libitu affumuntur , fed a füpremo

mus Platus ) illam quoque rationem habet

deSrat.res

moderatore diflribuuntur ; ita . in ip[a quoque

certam & evidentem, quod , cum Deus ideotig, 46.

hominum

univer[orum

tommumnitate

oljicz'um

nos vocet , ut ad fe accedamus , fruftra voca-

€9 flatum , qufze.m'quq-ue' Lenere. debet , mon pro

ret , nifi ita vocaret, ut a nobis percipi poffit.

arbitrio gproprio , fed. Deo. velut fupremo mundi

Quis enim herus fervo aliquid imperans ,

Gubernatore , affisnari convenit ; uti fat clare

uod eum exequi velit , non ita imperat, ut

gï;ï,cof, 12,iterum S. Paulus indicavit dicens ; Divifioner

ipfe intelligat ? Magiftri autem cum id fpe-

vero gratiarum [unt, idem autem: [piritur. E

Gent, ut difcipulos eradiant, non folum ea

Divifioner miniftrationum — Junt , idem . autem

, fed

aíferant oportet, que aþ illis capiantur

ad

^

47

p

Bibliotlece Manuali:/ Concionatorig

ad illorum quoque intelligentiam adhuc fatis

[an&ti auxilio, €$ SS. Patronorim

gro hoc fine e-

tenuem fefe accomodent, eaque, fiopus fit,

lé&lorum . Patrocinio ,

iplam | delibertationem ft-

;i

faepius iterent , & involuta explicent: quod

ü

quenti fere/ modo | agerediatur.

Tertio, cum

nifi faciant, vitio ipfis datur, quod quidem

trer pracipue . [vt flatus, de quibus deliberami po-

fl

vitium non cadit in Deum. Neque dicas,

tefl , an [mt fszfr*i,wimdi hempe matrimonii , «a-

fi de falute tua tantopere folicitus eft Deus,

libatur, €9 reli

f

8lomir; quivir Jeparatim — ente

cur non clariusnobis manifeítat per fe ipfum

oculos . Vatuendus ,

€9 de f[eguentibus capitilus

fuam voluntaterh , ut tanto certiores & (fecu-

difcutiendus. eft.

1. Àn fpecialis in animo in-

[

riores de vocatione noítra effemus? Nam hoc

clinatio ad ilium fentiatur.

2. Quae commo-

ipfum ob commodum noftrum non fecit,

zl'

da aut incommoda contineat ad finem ulti-

^i

fcilicet ut ocafionem exercendze fidei , obedi-

mum certius &

€i x

i

lius obtinendum. 3. An

entix , humilitatis , aliarumque virtutum ha-

Thornis

corporis animique talenta melius & perfe&tius

Kemp.12d

beremus , ficut ob eandem caufam articulos

in eo impendi queant, 4. An eundem alteri,

[ )Q,Il.fy.i;;

fidei non per fe ipfum, fed per alios revelare,

quem seque ac me ipfum noffem & dilige-

(d

Sap. c. r, & fola fide credi voluit. Unde quilibet fibi

rem , fuaturus effem , fi meamin hoc negotio

illud Salomonis monitum applicare debet:

fententiam , confiliumque requireret, 5. An

Sentite de Domino in bonitate, €$ in [imylicitate

hunc ipfum ftatum elegiffe me vellem,quando

;]

quarite illum , quoniam invenitur ab hir , qui

moriendum mihi, & fevera coram tremendo

non tentant illum ; apparet. autem eis , qui fidem

Judice ratio reddenda fuerit. 6. An plures pro

habent in iMlum.

eo, quam pro alio füfcipiendo rationes mili-

-

III. AVoffe- debet. quomodo vocatio . Foluntatis

tent; his enim accurate & prüdenter difcuffis,

cogno[ci queat nimirüm ex fequentibus indi-

electiotandem

juxta modum, qui indicabitur:

.cis, 1..9: ab ip[a pueritia diu €9 conflanter

erit facienda,

- fentiatur , potiffunum dum oratur, €9. cum

V. Nofe d:bet 6 deliberaturo | proyonere

Deo agitur, — 2. Si quir ita conflitutus. fit, ut,

commoda €9 1n commoda variorum

flatuum , quæ

nifi putaretur a Deo venire talis ünpul[us , ei-

. , dem nullo modo ob[equi vellet.. 3. .Si. femper ab

quidem [equentia feffe a(]igmntm».

À

fT — CCf v^2ca vv

eo ad bonum movtatur , milhilque mifi amime [a-

$. L

lutem. €2? gloriam Dei — [pectet.

4. $1 in illtus

ftatus , ad quem impelli fe. [entit, confideratione

ante oculos Domimi , mon item in alterius , con-

PRO IVMATRIMONIALI STATU.

]

quie[cat. . Si, dum ad talem flatum fu[cipi-

Iuncommoda.

endum [e offert , [erenum. . €9. trauquillum [e e[le ,

f

€9 bona [ve repleri ;; dum. vero Je ab. &o avertit,

Hazecin genere S.Paulus 1. Cor. 7. indicavit,

€$ alio applicat , male affici , mec fibi [atir facere

dum dixit: ,Si mupferit virgo , mon peccavit, tri-

ddvertit. 6..51 [entiat , fibi quafi vires promit-

bulutionem. tamen — carmir. habebunt hujusmodi.

ti ad conflantiam ,. €$ fervandum "probitatis teno-

In fpecie vero Chriftus in nuptiis Canze. Gali-

rem ; e conirario vero difficultates £? impugna-

lxece infinuavit, dum fex.hyárias aqua plenas

tiouer. diaboli, non horrere.

7. $i rationibur. €3

fibi afferri juffit ; cum enim per aquas in Sa-

exemplis. alio ferentibus mon multum fe affici , €9

cra fcriptura frequenter tribulationes intelli-

»f

quidquid alii faciant ,. etiam amici , perliare ta-

gantur, ut , cum Cant. ult. dicitur : Zgwu mul-

men in [uo — [entiat.

Hujusmodi voluntatis

te non polerunt extinguere charitatem :

per hy-

aife&ionibus, nifi lumen int.lle&us valde re-

j.c. 16

.drias has Chriftus /ex

Jpecies. tribulationum 'in

pugnet, & manifeftze rationes pro meliori &

flatu . maritali occurre

á

j

ntium voluitæ indipare,

convenientiori ftatu occurrant, merito quis

quarum.

j

obfequi poteft, maxime fi ad religiofum fta-

Prima efi. tribulatiomm. ex. ipfa. conjugum

[

tum inclinetur ; nam ; ut re(te aliqui a/'ver-

per[ona orientium, qui, cum frequenter ingenio

tunt , fi ad fzecularem ftatum quis impellatur,

I

acindole moribusque fint difcordes, hoc i-

l

non tam facile iis eft affentiendum ; cum in-

pfo in gravia diffenfionum, odiorum & con-

ordinatus fui amor & vitae liberioris ftudi-

Ff?cï,c. k fi

tentionum incommoda eos incidere neceííe

um hic magis fe infinuent,& animumin trans-

eft.

verfum. agant; uude ulteriori ipfius etiam

j

Secunda efl teibulationum

xex liberis: grafici-

intelle&us examine opus erit.

centium ; dum fzepenulli, licet maxime opten-

IV. JVoffe debet, quomodo Focatio intelle-

tur, haberi poffunt: fzepe nimis multi contra

&us indagari €? cogno[ci queat ; nimirum fi fe-

voluntatem, acquiruntur: fpe citius, quam

ECCL 64

quentes induftrix adhibeantur: Primo fua-

— IV — LU —— Phancms.

gratum fit, eripiuntur, &j quod caput eft,

L—4

dendum, w£ rerto quodum die, quo quir deli-

corrupta indole moribusque, & ipfa fuften-

berationem | in[ütuere — decrevit , confejfionis. €9

tationis, educationisque cura ac follicitudo

vt

——

communioris . Sacramenta devote. ad. func. finem

innumera faftidia ac . moleftias creant.

obeantur , €$ hoc megotium.. Chrift

o hofpiti il

Tertia. [pecies | efl tribulatiomum . ex' domeflicig

li. .S. Zlyofloli verbis: Domine, quid me vis

Jervis. occurrentium ; qui, cum frequenter in-

—— cmD v

facere ? [rdulo commendetur. . Secundo, ut quo-

obedientes admodum, infidi & immorigeri

mimm Deus, dumud cor logui umimm decrevit,

— Ó9

negligentesque fint, tanto graviores difpli-

EE

eam in. [olituidinem. ducere , tefte Ofea c. 2. con-

centias & indignationes creare folent, quanto

e-

— fuevit. deliberaturus a. turbir. €9. arbitrir remo-

Mtove

P 2

majora ex talibus eoruim negligentiis mori-

bum in. locum [e conferat , €? invocato Syiritus

busque damna timeptur.

E t

Quarto.

Tüuu: CX LIAIL. Foctio.

-

473

mento , quod coMjugér fu[cipiunt , oritur; fie-

Quarta [pecies. of tribulatioumi ex: confangui-

hels oriri Jolitarum ; qui hoc ipfo , quod ar-

nim cuipiam grave onus ferenti non modi-

&ius nobis conjun&ti funt ; tanto frequentio-

cum crearet folatiuim, qui medium offerret ad

rum nobis triftitiarum & dolorum caufa exi-

vires roborandas idoneum ? quidni magna

ftunt , quanto pluribus .variarnm miferia-

quoque confolatio oriatur conjugibus ex Sa-

rum, atque ipfius etiam mortis, periculis

cramento matrimonii , quod. fpecialiter infti-

cafibusque funt fubjeGti ,

uos omnes ficut

tutum eftad gratiam pro oneribus matrimonii

. ad nos quoque pertinere judicamus , ita non

levius ferendis largiendam. —Sexto denique

aliter quoque ac noftros , ejusmodi cafus do-

non minima confolatio eft , quod. ip[a etiam ver

lemus.

fanuliaris per

concordem

cohabitationem

7401

'Thomas

Quinta [vecies eft tribulationum a. vicinir , [eu

modice augeatur * cum , juxta commune axio-

Kemp, l.2 concivibus , vel. alits. , quibuscum agendum eft, aut

ma, concordia res parvae creícant , difcor-

e12:0-4. o9wtbug. fubelfe debemus ,| creari. folitarum , quzé

dia maxim?e dilabantur.

etiam tanto graviores & frequentiores funt ,

quanto pluresfunt; qui vel invident nobis

$. 1l

bona noftra, vel fubtrahere, vel minuere, vel ,

fi fuperiores funt, dure tra&are conjüges aut

- Pro Coelibatu.

!

opprimere poffunt.

- Jucommoda,

Sexta [vecier eft tribulationum a gropria cujus:

que per[fona proficifcentium ; quas Thomas Kem-

peníis indicavit , dum dixit: [nterdum reline

-Primum eft , qz;ovl oneribur €$ curir temporali-

u$ nom modice gravetur hüc flatus.

Secundo ,

queris a Deo: interdum a proximo exercita»

beris , & quod amplius eft, f'epe tibimet ipfi

quod gravibus periculis incontinentig fit . [ub-

gravis : propter faftidia fcilicet , impatientias

jeitus. . Tertium , quod m adverfis. cafibus. fide ,

& tiitias , qu?e ex oneribus & curis fuften-

anxilioque plerumque deflituatur , jàxta illud Sa-

tandse , gubernandve & confervandae domus

lomonis : 7/c foli , quontam, fi ceciderit , non fa-

& rerum temporalium oriuntur.,

bet [ublevantem. [e. . Quartum , quod. frequentibus

fufpicionibus , oblocutionibus | €9 detra&ionibus [it

Commoda.

obnoxius , maxime fi diverfi [exu; cohabitant.

Etiam hsec videntur a Chrifto indicata kin

di&is Canxe Galilzeze nuptiis, duüm aquam in

Commoda.

vinum convertit , oftenderet , fi nuptioe prae-

fente feu ex legitima vocatione & fine cele«

