3.Per protectionem, tefte S.Cypriano dicente:

n. 6. Item Fabrum conc. 4.

Qui pro nobis femel mortem vicit , femper

vincit in nobis. 4. Per Patrocinium , ut di-

t

PRO FESTO ASCENSIONIS.

&um fä& in priori numero.

j

LE

X occafione thematis ;ï[üsmptm eft in

PRO DOMINICA: VL POST

calum , €$ [edet a. dextris Dei , Marci ult.

PASUCH .

poffunt proponi caufe , ob quas Chriftus in

coelum affumptus fit ,« nimirum 1. ob gloriam

IE

T þo: teflimonium perhibibitis.. Joan. I5.

Patris, quze non modica illi orta eft ob Filium

Oftendi poteft, quomodo quivis Chri-

tantopere exaltatum. 2.Ob gloriam ipfiusChri-

fianus teftimonium de Chrifto exhibere de-

beat. 1. Corde, credendo firmiter, quzecunque

fti, quam tot tantisq; meritis comparavit. 3.

Ob gloriam noftram, pro qua nobis obtinenda

ab ipfo per fe vel per ecclefiam revelata funt.

codum referavit. Vide Fabrum conc. 3.

2. Üre, do&rinam ipfius profitendo & publi-

Q

cando. 3. Opere , vitam ipfins & mores omni.

IL Ex eodem themate poteít oftendi ,

ftudio imitando , przefertim multa cum ipfo

quod , ficut Reges ob devi&um hoftem capi-

patiendo, & martyrium fpirituale fubeundo ;

nam , ut S.Gregorius hom. 15. in Evang. recte

talem magno gaudio excipiuntur, & in fi-

gnum gratulationis. varia illis fpectacula ex-

dixit, fine ferro & fanguine Martyres effe

)zc;

hibentur, ita idipfum tanto zequtus ergaChri-

offumus, fi patientiam veraciter cuftodi-

mus. Videplura de hoc tit. Fides. & tit.

»

Íftum przeftandum fit, quanto & a graviori

hofte liberavit, & majorem felicitatem pro-

Patientia. $. 3. a. n. 36.

i

curavit, r. Itaque ignes miíliles variorum af-

lL Hec locutus um vobir, ut'mon [camda-

lizemini. |oan. 16. Poteft oftendi, quid fit

fe&tuum , puta fidei , fpei , charitatis, gratula-

!

tionis , gaudii &c. jaciendi. 2. Comoedia ex-

fcandalum activum , & quam gravia per il-

hibenda, in qua gloriofa Chrifti vita per

lud damna Deo, proximo. &.fibi ipfi creet

[gti

imitationem . reprzefentetur.

3. Certamen

is, qui alios fcandalizat. Vide tit. Exemplum

contra feipfum per generofam fui victoriam

V. Exemplum malum.

ltem Fabrum hic

d

inftituendam.

5

Conc. 3.

Iil. Ex eodem t

hämate poteft oftendi, quod

]ll. Ex eodem themate fuaderi poteft au-

là

I$

ficut Chriftus virtute propria afcendit ad coe-

ditoribus , ut fcandalum paffivum fugiant.

lum ; ita quivis Chriftianus pariter virtute

Et r. Oftendf*, quomodo committatur, &

quam ftulte agant, qui ex alieno peccato aut

n

propria , maxime per humilitatem , obedien-

tiam, & patientiam , afcender debeat; de

facto bono. aranearum more venenum fugunt

quibus vide eosdem titulos.

& conficiunt, id efít, occafionum peccandi

3

IV. Ex eodem themate pote

ft fpecialiter

accipiunt.

2. Oftendatur, quam vane &

ftulte fe excufent , dicentes, alterum caufam

;

magnitudo gloriw Chrifli , ejusque exalta-

|

tio hamilitati ejusdem adfícribi, juxta illud

& occafionem fuiffe peccati ,

cum occafio

S. Pauli ad Ephef. c. 4. Quod autem afcen-

hominem fragilem non faciat,

fed qualis

Unde

dit, quid.eft, nifi quia & defcendit.

quisque fit, oftendat, nec quisquam nifi a

(

explicetur r. Humilitas illiius per gradus.

feipfo lzedatur. 3. Unum vel alterum medium

2. Oftendatur, quomodo competens tanuts

oftendatur , quo fcandala talia vitari poffint,

defcenfioni afcenfio. refpondert. De quo vide

de quibus vide tit. Judicium temerarium, &

tit. Humilitas.

Thom. Kemp.1.2.c.24. -

9

V. Ex occafione thematis ejusdem poteft

IV. Humc facient vobir, quia mon moverunt

Patrem , neque me. Joan. 16.. Oftendi poteft ,

i

oftendi , quod. inter alias caufas , cur Chri-

ftus in coelum afcenderit, etiam fuerit, ut

quam verum fit illud S. Pauli ». Tim. 3. Om-

effet advocatus nofter , juxta illud 1. Joan. 2.

nes,qui pievolunt vivere in Chrifto, perfecutio-

lls

Sed etífi quis peccaverit, advocatum habe-

nem patientur; id enim experientia in Chri-

mns apud Patrem JESUM Chriftum. Unde

fto, Apoftols & aliis Sanctis teftatur, & con-

yide

excitentur auditores ad fiduciam im eo po-

firmant 55. Patres , quorum te&imopia

tt

I

688

Index Concionatorius

tit. Patientia f.3. a n. 41. & ratio ipfa di&at,

3. Quia invi&tus eft. De quibus vide Februm

quia ficut fimilitudo amorem , ita diífimilitudo

conc. $. lit. F. G. 'H.

odium parit; hinc impii Sap. 2. dixerunt:

Circumveniamus juftum &c. gravis eft nobis

X. Ex eodem themate oftendi poteft, quze

teftimoniatexhibeatSpiritus Veritatis de noftra.

&c. abftinet fe &c. hinc & invidia accedit :

fide, nimirum r. Confenfum SS. Patrum. 2.

utin Efauerga Jacob, Cain erga Abel, [u-

Conítantia Martyrum. 3. Multitudinem mi-

deis erga Chriftum contigit. Oftendatur 'er-

raculorum. 4. San&titatem fidei reQa ad finem

go ulterius , quod jufti propterea non debeant

hominis ultimum affequendum perducentem,

turbari, [ed pergere in bona vita , tales-

de quibus vide tit. Fides. Item Fabr. conc. ,

que afpicere , ut argumentantes in publica

Xl. Ex eodem themate dici poteft,Pilatum

difputatione doCtrinam aliorum explorantes ,

quidem olim quzfiviffe, quid eft veritas ? fed

quibus in fine gratix* aguntur pro do&ilfi-

hodie magis quzeri poffe, ubi eft2 Nam z. in

inis argumentis.

Sed & ipfi. perfecutores

cogitationibus pauci funt, qui res apprehen-

errorem füum agnofcent dicentes

Hi funt,

dant, ut vere apprehendend» funt. 2. n ver-

quos aliquando &c. Sap. 5. Vide tit. Patien-

tia & Perfeverantia.

bis quoq; pauci funt, qui faltem potentioribus

veritatem dicere audeant, 3. In fattis , quia

V. Cum venerit Paracletus , quem ego mittam

paucifunt, qui opera fuse profelffioni confor-

vobis a Patre, [piritum veritatis , ille teflimo-

mia produeunt. Vide tit. Mendacium.

nium perhibebit de. me. |o. 15. Oftendi poteft

; Xll. Ex occafione thematis: Cum venerit

1.quantopereSpiritus Veritatis fit neceffarius,

Paracletur , quem ego . mittam volis: Oftendi

utpote qui hodie necin aulis, nec in tribu-

poteft , quomodo fe quivis Chriftianus ad Spi-

nalibus ,. nec in cathedris, necin tabernis :

ritus fancti adventum przeparare debeat, fcili-,

nec in privatis domibus reperitur ; id quod in

cet 1. Secedendo,quantum fieri poteft, a tur-

Ípecie magis per indu&tionem probari poteft.

bis.

2. Orationi. vacando.

3. Concordiam

2.0ftendatur, quomodo ifte Spiritus Veritatis

fervando. 4. Cum virginea Matre preces jun-

iterum obtineri & reduci queat, fi fcilicet

gendo, Videtit. Spiritus fan&tus, & Fabrum

ipfum a. Chrifto frequenter & ferio petamus ;

conc. 2. in fefto Pentec.

hinc enim locum habebit illud Luc. r1. Si er-

go vos , cum fitis mali &c. Vide tit.Veritas.

PRO DOMINICA PENTE-

Vl Ex eodem themate poteft oftendi ra-

COSTES.

tio, cur SpiritusVeritatis vix ullibi reperia-

tür, quia fcilicet duo fpiritus contrarii illi in

plerisque locis dominantur, fcilicet fpiritus

L (CCYUm coäplermtür - dier Pentecofles. , ehmt

: —* ommer pariter eodem loco. AG, 2. Poteft

concupiícentize & timoris , id quod per indu-

oftendi exemplo Apoftolorum , quze difpofi-

&ionem facile probari poteft. Oftendatur ergo

tiones ad Spiritum fan&um digne recipien-

2. quomodo hunc duplicem fpiritum expel-

dum adhiberi debeant ; nimirum r- ingens

lere debeant , folum Deum quaerendo, ti-

defiderium indicatum per verbum : exfpe-

mendo & amando; fic enim dicent : Quid

Gabunt : nam hoc defiderium finus & faccus

mihi eft in colo. Pfal. 72. & , fi Deus pro

nofter eft ad dona Dei accipienda , ut S.Au-

nobis, quis contra nos? Vide cit.tit. & tit.

guftinus tr. 2. in epift, Joan. ait. 2. Concordia:

Concupifcentia.

VII. Ex occafione thematis : Et vosr tefli-

Erant enim omnes pariter in eodem loco ; &

multitudinis erat cor unum , & anima una.

moninm perhibebitis de me, Joan. 15. Oftendi po-

Hinc Eccl.25. inter ea, in quibus placitum

teft, quomodo quivis Chriftianus teftimonium

eft Spiritui Dei , concordia fratrum primo

de Chrifto perhibere debeat, ícilicet quatuor

loco ponitur; ficut enim anima non vivifi-

modis , quibus communiter teftimonium ferre

cat, nifi membra fint unita ; ita nec Spiritus

folemus , nempe i. Viva voce, cum occafio

fanttus communicat effectus fuos , nifi mem-

fe. offert.

2. Duorum digitorum erectione,

bris per concordiam unitis. 3. Oratio com-

fcilicet faciendo bonum & . cavendo ma-

fians: Erant enim perfeverantes in oratione:

lum. 3. Sigilli impreífione, extraordinaria

quam difpofitionem Chriftus ipfe Luc. r1. re-

quaedam pietatis opera przeftando. 4. Subfcri-

quifivit, dicens : Petite , & dabitur vobis; fi

ptione, id eft manu & opere conteftando, fe ef-

enim yos ,

cum fitis mali &c. hinc David

fe verum Chriftianum, Chriftique imitatorem

Pfal. 118. Os meum aperui , & attraxi fpi-

& difcipulum. Vide Fabrum conc. 1.

ritum. 4. B. Virginis interceffio: erant enim

VIII. Ex occafione thematis: JZc locutur

orantes cum MARIA Matre JESU: ut enim

fum: vobir , ut non . [candalizemini : Poffünt tres

Berfabea audivit: Pete Mater. mea , neque

pracipue occafiones proponi, in quibus fre-

enim fas eft, ut avertam faciem tuam. 3.Reg.

quenter homines fcandalizarifolent. r.In Cle-

c. 2. ita Chriftus Matri , de qua rettius dici-

ricis. 2. In Religiofis. 3. In Superioribus ; do-

tur : Neque enim negare tibi

quidquam po-

ceatur proin modus ejusmodi fcandala vitan-

terit. Videtit. Spiritus fanttus.

di, quem Faber tradit conc. 4. lit. C.& D.

l. Zeniemus , € manfionem apud. eum . facies

IX. Ex occafione thematis : . /lle ( Spiritus

mus.. Joan, 14. Poteft Spiritus fanctus animae

Veritatis) teflimonium yerhibebit de me: Oftendi

hominis comparari, & z, oftendi , quomodo

poteft, curSpiritus Veritatis tam exofus fit

hominibus. Nimirum r. Quia adverfatur fen-

vegetativ2e anim?e operationes inApottolis ex-

ercuerit , faciendo, ut crefcerent in virtutibus,

fui impiorum. 2.Quia eorum mores redarguit,

audirent,

2. Senfitivee, facie'ndo, ut viderent ;

olface-

[

M

In ,Evngelü Dominicarum.

u

689

olfacerent ( exempla & virtutes Chrifti intue-

tit. cit. Spiritus fan

&

:

rentur, & imitarentur ) guftarent & tangerent

Confolatio.

&uï, & | tit. | Gaudiqm,

"

(feu apprehenderent objecta cceleftia. ) 3. In-

'VH. Ex occafione thema

üs : Paracletus u-

tellectivze, faciendo, ut re&te intelligerent, &

tem Spiritur ,. quem mittet. Pater in, nomine 1eo,

efficaciter vellent, quze ad fuam & aliorum fa-

ille vos. docebit omnia. ]o. c. 14. Poifunt oftendi

lutem pertinerent. lnferatur fabinde , quan-

caüfz , cur Spiritus 5. in mundum miffus fit

topere homo folicitus effe debeat, ne per pec-

nimirum uteflet Magifter mundi. Ünde often-

catum hanc animam amittat, cum nihil non

datur, quam perfe&e omnes veri Magiftri pro-

agere & vitare foleant homines, ne animam

prietates poflideat,videlicet'. Quod fcientiam

fuam corpori unitam feparent. Vide tit. cit.

& artem omnium przeftantiffimam,utiliffima:n,

!

Spiritus fanttus.

& fumme neceffariam doceat, nempe artem

Hil. Tanquam &gnis .

amandi Deum.

2. Quod eam perfeécti(lnne

Jcdit fupm fingulos eorum.

A&. 2. Poffunt effectus Spiritus fancti per fi-

calleat , cum fit i

e

Amor Patris & Fiiii. 3.

Quod habeat facillif&um modum docendi,cum

:

militudinem ignis explicari,& 1. oftendi,quod

ficut ignis exiccet, tollendo omnem humorem

unico momento doctiffimos in hacarte efficiat,

concupifcentize malv; cum enim fit ceharitas

uti in Apoftolis patuit. 4. Quod fit fanciiflimus

divina,nullim alium amorem admittit,hinc S.

quoàd mores,ita ut nullum fit perverlionis pe-

riculum; undeSpiritus fan&tus per Antonoma-

Thei"fiia,cum amorem inordinatum erga foro-

rem quandam nullis mediis expugnare poffet,

fiam vocatur. 5. Quod fit benigniflimus, atque

fuadente confelfario , quotidie Spiritum fan-

adeo velit etiam hane artem docere. Unde cx-

&um invocavit, & mox obtinuit, quod voluit.

citandi erunt auditores , ut fe illius diíciplinze

totos committant, & ectionem ab eo praeícri-

2. Quod ficut ignis illuminet ; hinc Chriftus

]oan. 14.Paracletus autemSpiritus &c. ille vos

ptam diligenter

E

docebit omnia. 3. Quod calefaciat amore di-

ddifcere i'tudeant. 'Vide tit.

i

:

à

Spiritus fan&us,

vino ; hinc Ápoftoli: Quis nos feparabit &c.

VIII. Ex eodem theraate oftendi poteft, in

Rom. 8.Àquze multze (tribulationum) non po-

quo confiftat fcientia feu ars amandi, quam

tuerunt extinguere charitatem.Inferatur dein-

Spiritus S. docet , fcilicet in tribus praeceptis

de,quam ferventer debeant hunc ignem petere

aS.Davide Pf. 33. indicatis, quorum primum

dicentes: Veni (ancte Spiritus, reple &c.maxi-

eít: Declinau malo: nam proprium eft aman-

me cum ipfe Chriftus dixerit: lgnem veni mit-

X

tium , fugere, quidquid amato difplicet. Et

tere &c. Luc. 12..

hoc praeceptum ad:' viam purgativam fpectat.

1V.. Loquebantur va

riir linguif magnalia DET.

Secundum elt: Fauc bonum , feu virtutes exer-

A&. 2, Poteft dici, quod Spiritus fan&tus

ce; nam proprium etiam amantium eft face-

advenerit tanquam JMagifter linguarum , &

re femper, quod amato placet; & loc przece-

docuerit:Apoftolos variis loqui linguis ma-

ptum ad viam illuminativam pertinet.Tertium

eft : inquire pacem : feu. perfe&iffiimam volua-

gnalia Dei, & 1. Hebream velut fanctam, dum

nonniü de DEO & pertinentibus ad. eum

tatis. tux cum divina conformitatem : nam

locuti funt. 2. Latinam , feu. Romanam , dum

proprium amantium eft unum fieri ; & hoc ad

do&rinas fidei conformes tradiderunt. 3. Gra-

viam unitivam fpeCtat. Vide cit. tit.

SIX.FEx eodemthemate explicari poffunt con-

£&m , dum fraudes & hserefes Fixereticorum

refutarunt. 4. Hifpanicam, dum omnes levita-

ditiones ad verum Spiritus fan&i Difcipulum

pertinentes, quorum Prima eft magna afitmatio

tesin lingua fugarunt. 5. Gallicam, dum fuavi-

ter & amice loqui didicerunt. 6. Germanicam

magiflri; nam primus difcendi ardor eft nobili-

finceran , dum omne. mendacium fugientes,

tas magiitri.. Secunda conditio eft vehemens

non nifi veritatem verbis & factis prodiderunt.

defiderium artis addifcendz, quoid ex confide-

rata illius preeftantia & utilitate concipitur.

Vide tit, cit. Spiritus fantus , & tit, Lingua.

$. 13. n.6.-

Tertia elt indefeffa induftria in. ejus dottrinis

feu infpirationibus accipiendis.

Quarta con-

V. Et apparuerunt i

lis difpertitae linguæ; A&.

2. Oftendi poteft, quod Spiritus fanttus ideo

ftans exercitium in iisdem do&rinis pra&ican-

dis, & executioni mandandis.

in forma linguze apparuerit, ut doceret artem

loquendi omnium difficillimum. Demontiue-

X, Ex eodem themate poteft oftendi

; G üuO-

módo advenientem talem hofpitem excipere

tur ergo 1. in quo confiftat ars recte loquendi;

de qua vide przecepta tit. Lingua. N« Ia fECR.

debeamus, nimirum 1.Vehementer defideran-

do, ad quod prseftantia tanti Hofpitis confide-

Deinde oftendatur, quomodo Spiritns fan&tus

hanc artem Apoftolos docuerit. Vide cit. tit.

rata non modice juvabit, 2. Humiliter invitan-

do,cum ecclefia, affiduo hoc tempore dicente:

5

Spiritus fanctus. .

VL .Paracletus autem . Syiritus ,

quemï -mïittät

Veni S.Spiritus, reple taorum cordaFidelium.

3. Cum fumma reverentia excipiendo. 4. To-

Dater in nomine meo, fuggeret vobis omnia. joan.

14. Poteit oftendi, quam convenienter Spi-

tam difpofitionem domus feu cordis ei €om-

mittendo. 5, Omne, quod ei difplicet , fortiter

ritas fan&us Paracletus , id eft Coníolator ,

vocetur, nempe quia replet amore divino, fic-

removendo.

l

XI, Ex eodem

themate o[ïendi poteft,

que facit obtinere finem fuum, quze eft vera,

maxima,& perpetua coníolatio, quae proin tres

quod, cam Spiritus S. fit amor divinus , nul-

ï

lum corrivalem patiatur, atque adeo omnis

proprietates fufius demonftrentur , fimulque

oftendatur, quomodo hanc confolationem 5pi-

amor alius prius expelli debeat, przefertim la-

n explicari

xitus fanétus Apoftolis communicarit. . Vide

fcivus, fenfualis, proprius, qui proi

z

E

[

L

debeat,

K. F. Lolm. Bibl, Man, Tom. 111.

ul

600

Index |Concionatorius,

debeat, fimulque demoniï:rafi, quod omnia

amoris divini ex comparatione cum mufto, r.

bona, quze ab his percipi queant, ab illo infini-

ties melius fperari queant, Vide tit. Char.

quia ut muftum plene fatiat & inebriat;ut nul-

lam amplius delectationem ex creaturis hauri-

XIl. Ex occafione thematis ejusdem dici

re velit. 2, Ut muítum dulcedine fua mire re-

poteft, quod Spiritus fan&tus przeter alias artes

creat & lzetificat. 3. Ut muftum audaces facit

etiam artem recte loquendi doceat, unde de

& intrepidos, ut in Apoftolis cernere erat. 4.

hac arte per hos tres dies tria docenda funt,

Ut muftum loquaces facit,' ficut iterum Apo-

in quo confiftat hzec ars,quare ftudiofe difcen-

ftoli loquebantur magnaliajita ut verum fueri*

da, & quibus mediis. Hodie ergo dicatur, at-

tem hanc in tribus confiftere,, videlicet ut r.

dicere, ex abundantia cordis os loquitur. Vide

tit. Spiritus fan&us, & tit. Charitas.

Raro, 2. Confiderate, 3. Charitative loqua-

VL Et fahus efü. repente de. celo - fonus . tan-

quam advettientir [viritus vehementir. | Á&, 2. Po-

ï:nur. de quibus vide tit. Lingua.

teft oftendi, quod Spiritus fan&us ia modum

PRO FERIANMPENTE-

venti advenerit, ut oftenderet, fe vento fimi-

COSTES.

les effe&us operari, & 1. infperato advenire,

quia Spiritus, ubi vult, fpirat. 2. vehementer

Í. Q'Ic DEUS dz'lea'cit(- mundum. ]o.' 3. Poteft

impellere ad bonum; nefcit enim tarda moli-

"" oftendi, quomodo dilexerit Deus mun-

mina Spiritus fancti gratia, tefte S. Ambrofio.

dum,ut non folumUnigenitum faum,fed etiam

Spiritum fan&um velut amorem fuum infini-

3.*eltum concupifcentize plurimum temperare

qu:e orania ex dicto tit. Spiritus fan&us facile

tum & divinum daret. Declaretur ergohujus

dilatari poffunt.

amoris magnitudo ex donorum preeftantia, &

VII. Ex occafione thematis : Sic, Deus. di-

inferatur,quam aequum fit;ut viciffim noftrum

lexit mundwm , ut. Filium fuum wnigenitum daret.

amorem Deo offeramus , omnemque alium

Jo. c. 3. Oitendi poteft dile&io Dei erga ho-

amorem excludamus. Vide tit. Charitas,& tit.

Spiritus fanétus.

.

mines triplici ex capite. . Confiderando, quis

dederit. 2. Quem dederit. 3. Pro quo dederit.

IL. Ex eodem themate poteft oftendi, cur

4- Quem ob finem dederit.

5. Qua conditione

tam pauci homines Spiritum fan&um, qui eft

dederit. Vide Fabr. conc. 5.

ipfa Cbaritas, accipiant, nimirum quia difpo-

VIIL Ex eodem themate oftendi potelt,

fitionem debitam & fumme neceífariam non

quomodo Apoftoli viciffim dilexerint Deum ,

adhibent,nempe amorem inordinatum creatu-

quod explicari poteft per illa verba: Muflo pleni

rarum, feu concupifcentiam ; certe quam nul-

unt. 1.Quiaquafi emotze mentis homines nihil

lum alium amorem patiatur, oftendit per hoc,

de terrenis rebus fenferunt. 2. Quia ut ebrii

quod,tefte S. Bernardo f. 3, deafcenf. ipfiApo-

pocula & vinum, ita illi folum Deum eru&ta-

ftoli Spiritu fan&o repleri non poterant, quia

bant, loquentes magnalia Dei. 3. Quia auda-

carni Dominicze,etfi (anctze, inhzerebant.Com-

ces & intrepidos faciebat, ut ebrii effe folent.

parentur ergo hi amores inter fe ex eo, quod

4. Quia utebrii inflammabantur , fed non' nifi

Amor divinus feuSpiritus fit fan&us,honeftus,

divino amore. 5. Quia utebrii difcurrebant pet

fatiativus,perpetuus: amor creaturze impurus,

munduin provocantes ad amorem. 6.Quia

turpis, vanus, & inconftans ; & inferatur,

lzeios & hilares faciebat ut ebrios.VideF abrum

"

quam iniquum fit, hunc amorem amori- di-

€onc. 6.

vino poftponere. Vide tit. Charitas, & tit.

Spiritas fauctus,

V

IX. Ex eodem themate oftendi poteft, quo-

modo verificatum fit illud Eph. 4. Z/fenden;

HIL Zidi Spiritum de[zendentem. quafi

: colum-

in alium dedit dona hominibur, fimulque de-

bam de cerlo. Joan, 1.Poteft oftendi,cur Spiritus

fan&tus in fpecie columbze defcenderit, nimi-

clarari, quam pretiofum fit donum Spiritus

fanctus, five 1. [n feipfo fpeGetur, namut fic

rum ut,quemadmodur Ven. BedaMarc. 3,di-

infinitze bonitatis & dignitatis eft. Sive a.

xit,oftenderet,fe homines magis ad manfuetu-

Ratione dantis, quia ut fic ex infinito amore

nl v r a EU E - D t E

dinem, quam iracundiam,incitare. Oftendatur

PIDNE

L

ergo r.quantopere manfuetudo ifta Chriftianis

& liberalitate procedit. Sive 3. ex parte acci-

pientis ponderetur , quia ut fic mundo ingra-

fit neceffaria. 2.q10modo eamSpiritus fan&us

tifimo & immerito collatum eft. Sive 4. ex

Apoftolos docuerit, & hodie adhuc paratus fit

docere omnes Chriftianos. Vide

parte fructificationis fpeCtetur,quia ut fic quafi

tit. Manfue-

infinitum frutctum producit. Vide eod. . tit. &

4

do, & tit. Spiritus fan&tus

Fabrum conc. 3.

CT"C' de——— — m R

IV. Ex eodem themate poteft alia caufa af-

——

ferri , cur Spiritus fancus in fpecie columbze

X. Ex occafione ejusdem thematis pof-

funt explicari caufze, cur Spiritus S. in fpecie

apparuerit, nimirum ut oftenderet, quemad-

ignis, venti, columb»?e, nubis , linguze igneze

modum columb»e funt fertiles valde,ita fe quo-

appatuerit , & ex quavis fpeciale falutaris do-

que liberalemeffe in donis füis cofmunicandis.

&rina erui & commendari. Vide tit. Spiritus

Oftendatur ergo 1. qu»e fint illa dona. 2.quam

5, 8 7o. 0 $3. 3. 4..

(

neceffaria & utilia fint homini chriftiano,

XI. Ex eodem themate poteft inprimis ex-

l

quamque adeo aflidue illa a fan&to Spiritu

petere debeat. Vide tit. S

plicari, quid fit donum Spiritus fan&i in ge-

brum hic conc. 4.

piritus fan&us,&Fa-

nere, videlicet impulfus ad patranda heroica

virtutum opera, Deinde poffunt ex feptem ta-

V. li autem dicebant irridenter : quia, mu-

libus donis priora tria explicari, videlicet z.

ä

ffo pleni f?nt ifli. A&. 2. Poteft oftendi effe&us

Donuim Sapientig,quo contemplamur divina &

geterna,

-

-

69r

lu Evangelia Dom«z'näicamm.

geterna,& fecundüm illa derebus omnibus ju-

illud- Prov. 8. Beati, qdi 'vïgilänt,ad fores

dicamus ex fide & fcripturis facris. 2. Donum

meas quotidie, & obfervant ad poftes oftil

Scientig , quse verfatur circa res creatas, &

mei; qui me invenerint, invenient vitam,

docet nos ferre judicium de rebus agendis,mo-

& haurient falutem a Domino. Vide F

u

aþmm

dum recte utendi mediis ad falutem , aperit

conc. 9. lit. C.

fraudes daemonis, mundi, & chrnis, fug-

V. Ex occafione thematis: Égo weni, uf

gerens veritatem ad vincendas illas. 3. Do-

vitam habeant : Explicari poffunt reliqua qua-

num ZJntelle&ur , quo diícutimus fcripturarum

tuor dona Spiritus fan&i, videlicet 1. Donum

difficultates & nodos, fenfus litterales & my-

confiii, quo inftruimur , priusquam magnum

fticos, figuras & tropos, indeque falutaria do-

aliquid & periculofum aggrediamur , definia-

cumenta capimus,diícutimus etiam fidei con-

mus, mandemus, loquamur. ?. Donum For-

troverfias, confcientive fcrupulos & laqueos

Hitudinir, quo corroboratur cor noftrum, ut

tollimus, & caufas litigantium difficiles diju-

dicamus. Vide Fabrum conc. 4. lit. B. C. D.

quodvis temporale damnum pati velimus, ne

seternum incurramus, 3. Donum pietutis, quo

XII. Exeodem themate oítendi poteft,quan-

excitat nos Spiritus fan&us ad Religionem &

ta damna per linguam male ufurpatam Deo,

amorem cultus divini, nec non ad curam pro-

Chrifto, proximo, noftrae perfonze, & rebus

ximi ac cultui fe fubmittat,& ad proximum in-

noftris inferantur, quamque adeo indigeanius

clinet. 4. Donum £imori, quo immittit in

auxilio Spiritus fan&ti ,

loquendi, Vide tit. cit.

qui docegt n'qs artem

cor varia argumenta , quze füperbiam & vani-

tatem noftram retundant, ac timere Deum

faciant. Vide Fabrum fer. 2.poft Pentec. conc.

*PROFERLAHLPENTEZ

D

Z he EGESGOU

.COSTES.

: VI. Ex eodem themate oftendi poffunt

X occafione thematis : Ego veni , ut vi-

media ad artem recte loquendi, per qua:à

L

tam habeant , €$ abundantius. habeunt.

vel maxime vita animze abundantius acquiri-

tur, addifcendam, quorum primum eít ora-

Joan. 1o. Poteft inprimis oftendi, quze fit vita

Ala, propter quam Chriftus venit, foilicet

Hio, per quam dieatur cum Davide Pfal. 140.

Pone Domine cuftodiam ori meo, & oftium

vita zeterna , quzxe fola, quia caret omnibus

circumítantiz labiis meis, Secundum filentit

miferiis , & morti non eft obnoxia , vera vita

1

dici poteft. Deinde oftendi poteít , quomodo

ümor; nemo enim fecure loguitur , qui non

libenter tacet. Tertium confideratio, ut S. Au-

fuo exemplo docuerit, quomodo abundan-

guftinus fuafit dicens: Omne verbum priüs

tius participari poífit hzec vita , fcilicet per

humilitatem, obedientiam , patientiam, & fi-

veniat ad limam , quam ad linguam. Quar-

tum mul£a pro transgreffionibus imponenda,

miles virtutes.

ita ut cum Seneca dicatur: Ego mihi irafcor,

ILEx occafione ejusdem oftendi pdteü,quo&

modo vitain hoc fzeculo & ftatu vize confiftat in

& ego a me paenas exigam. Quintum 7adicis

extirpatio, quae eft, tefte Thoma Kempenfi

charitate Dei. Proximi, & fui ipfius ordinata,

l. r. c. 10. quod per mutuas loeutiones con-

& quoiiodo Chriftus hanc triplicem charita-

folari ab invicem quarimus, & libenter de

[ N n N

tem velut ignem in nobis accendat. De quo

his, quze multum diligimus, vel cupimus, vel

vide Bibl, tit. Spiritus fan&tus $. 10.n. 7.

1l]. Ex eodem themate oftendi poteft, quo-

contraria nobis funt, loquimur. Vide tit,

j

modo vitam prazediCtam anim2e confervare pof-

Lingaau.

funus, nimirum 1. Per refpirationem, id eft,

mentis ad Deum frequentem elevationem,

PRO FESTO TRINITATIS ET

feu orationem. 2. Per cibum varium , puta

,DO'

MINICA L POST PENTE-

V

verbi divini, Euchariftize , voluntatis divinze,

COSTEN.

feu mandatorum Dei.

3. Per potüm aque

ïlï

X occafione thematis : Docete omnes Gen«

falientisin vitze zeternze,feu gratize divinze,con-

tes, baptizanter eor. in nomine Patrir, €9

fervationem , vel etiam fanguinis Chrifti, ex

|s

frequenti Sacramentorum ufu haufti. 4. Per-

Filii, €? Spiritur [andi; Matt. 28.Poteft 1,often-

di,quam merito myfteriumSS.Trinitatis creda-

fomnum feu animi quietem, dum certis tem-

tur, tum ob figuras veterisTeftamenti, tum ob

f

poribus anima a curis. & negotiis fzeculari-

bus avocatur, & rebus divinis a

textum novi, tum ob miracula hunc in finem

Ícere finitur.

pplicata quie-

edita. 2. Cur quivis Chriftianus eam profiteri

debeat, nempe , quia hzec profeffio eft noftra

IV. Ex occafione thematis: Égo fum oftium:

teffera contra infideles: eft fcopus & regula

oftendi poteft, quotupliciter Chriflur fit o-

noftrarum actionum, unde dicitur:Gloria Patri

g

füum, nimirum 1. Oftium Paftoralis officii ,

&c. eft clypeus contra dzemones : eft cythara

j4

quia hoc nemo nifi per poteftatem ab ipfo ac-

ceptam habere poteft. ». Oftium ecclefize, quia

laudis divinze,per quam cumAngelis canimus:

San&tus, Sanctus, Sanctus &c. Vide tit. Deus,

in hanc nemo, nifi per Chrifti fidem & baptis-

& Fabr, c. 1. & 2,

(I

mum, ingreditur, 3. Oftium gratise; quia nemo

je

. [L Ex eodem themate 'oiitendi poteft r.

hanc obtinere poteft, nifi per meritaChrifti, 4.

Oftium glorize, quia nemo ad hanc intrare po-

cur hoc Feftum a Chriftianis füumma cum de-

tuiffet, nifiipfe coedlos referaffet, Incitentur

votionefit celebrandum ; quia fcilicet eft Fe-

proin auditores, ut de Chrifto di&um putent

ftum omnium trium Perfonarum, atque adeo

celeber-

ä

Ssssa

[ Lth. Bibl, Mun, Tom. Ill .

69

À

^

Index Concionatorius

celeberimüm, 5». Quomodo debeaf celebrari,

Patri &c. & quomodo auditores perpetuumr

EUTTE

nimirum firmiter eam credendo, firmiter in

Glofía Patri, aut Sauttur, San&tus, San&fur, &c.

eam fperando ( quia poteft juvare propter po-

juxtaSanctorumAngelorum exemplum canere

tentiam Patris , & fcit juvare propter fapien-

poffint, de quo vide tit. Deus. S. 12. n. 11.

tiam Filii, & vult juvare propter bonitatem

X. Cnjus ef imago hec ?. Matth. 22. Oftendi

Spiritus fanéti) atque adeo femper cogitando,

poteft, hominem effe imaginem SS. Tiinitatis

quze placeant illi propter Patrem , loquendo

& inde inferri,quanto in honore hizec imago ha-

propter Filium, operando propter Spiritum

benda, quam folicite ab omni macula per pec-

Íanttum.

Vide l. c.

catum contrahi folita cuftodienda, quantosque

Ill. Ex eodem themate oftendi poteft, quo-

ob hunc cultum fructus quisque fperare poffit.

3modo SS.Trinitati perpetuum G/oríaPatri, aut

Vide tit. Anima. S. 12. n. r.

j

ISanflus, Santdus. San&ur , cani poffit , fi vide-

Xl. Ex eodem narrari poteft hiífto

riaex ufpe-

licet omnes cogitationes, verba, & opera pu-

culo magno Exemplorum de fervo, qui a Do-

riffime ad majoremDei gloriam referantur;aut

mino fuo ductus ad dzemonem , eique fe man-

fi femper facere ftudeamus, quax Deo magis

cipare juffus, ubi audivit, abnegandum fibi SS.

placent, quo modo magis placent,& quia ma-

Trinitatem effe, in hzec verba prorupit : Red-

gis placent.Oftendatur proinde,quam excelfus,

do me SS. Trinitati: ficque dzemonem fuga-

Deoquegratus, atque adeo & nobis utilis fu-

vit, Inferatur fubinde, quod idem quivis homo

turus fit hic modus colendi SS. Trinitatem.

facere debeat, idque propter potentiam Pa-

Deinde quomodo hic ipfe modus pra&ice u-

tris, fapientiam Filii, & bonitatem Spiritus S.

furpari poffit, & debeat,

4

quze tres proprietates abiis,qui fervire cupiunt,

IV. Ex occafione ejusdem thematis often-

in Dominis requiruntur. Vide cit. tit. Deus

datur , quód homo peculiari ratione obligetur

NTP C CUP

ad colendam SS. Trinitatem, eo quod creatus

"XIL. Jcce ego vobiicum | fum omnibur. diebus,

fit ad imaginem ejusdem ; quem enim magis

Matth. 28. Oftendatur, queraodo SS. Tri-

amaret imago, fi poffet, quam illum, cujus

nitas femper fit hobiscum . Per bmmenfita-

eft imago ? Oftendatur ergo 1.vel ex ipfo cor-

tem & pre[entiam ; unde excitandi auditores,

de triangulari, atque anima, tribusque poten-

ut quod S.Bernardus de S. Angelo Cuft. dixit:

tiis, quod creatus fit ad imaginem SS.Trinita-

In ommni angulo . Zngelo tuo reverentiom | habe,

tis; dein quomodo imaginem hanc venerari,

mec audeas illo pra[ente , quod. me pre[ente non

mundam confervare , &, ubi opus fuerit , re-

aud:res, amulto magis erga SS. Trinitatem ob-

novare debeat.

fervetur. 2. Per potentiam , adjuvando & pro-

V. Ex occafione ejusdem thematis oftendi

tegendo nos, unde fiducia concipienda, ite-

;

poteft, quomodo quivis Chriftianus hoc die

rumque applicandum, quod S. Bernardus de

imitari debeat fervum illum,quia aDomino fuo

Angelis dixit: Fideles fünt, prudentes funt,

ad conventum doemonum ductus, & Lucifero

potentesfunt, tantum adhzereamus eis &c.

homagium przeftare juffus, renuit id facere,di-

3. Per [ayientiam, dirigendo nos, unde pro-

censque: Reddo me SS. Trinitati, Patri, Filio,

videntize illius omnia committenda, omnisque

& Spiritu fan&to: totum conventiculum dif-

folieitudo in illam

projicienda. Vide cit. tiþ;

1

fipavit. Oftendatur proin, quomodo quisque

Deus. $. 3. & 5.

fe reddereSS.Trinitati debeat, videlicet 1.Per

feriam deteftationem vitze przeteritz. 2.Per

IPRODORHNICAH;FOST

novum propofitum, ferio & conftanüter illi

PENTECOSTEN.

ferviendi. 3. Per novam oblationem omnium

uarum actionum ad majorem gloriam ejusdem

Omo /qm'dam fmt tamam mdgnam; Tuc.

SS. Trinitatis.

I.H

13. Poteft oítendi, quam vere Chri-

VI. Ex eodem themate

þ' oftendatur, cur

ftusinSS.Euchariftia cenam magnam appara-

quivis homo fe totum SS, Trinitatis obfequio

verit.Eft enim r. magna in fe propter cibi & po-

cum fumma fiducia confecrare debeat ob tria

tus praeftantiam, 2. magna propter modum

attributa eidem fpecialiter convenientia ,- fci-

praeparandi,nempe miracula intervenientia. 3

licet ob potentiam Patris, fapientiamFilii, bo-

magna propter effectus, nam fatiat, nutrit,

augmentat, pinguefacit, & deleCtat animam

nitatem Spiritus fan&i , de quibus vide Fa-

brum conc. 5

plus, quam ullum aliud convivium, ut adeo

VIL JDocete ommer genter blz]atizante: £0j in

merito etiam cum magno defiderio, przpa-

&omine Patrir, Fili, €9 Syiritur [an&ti. Matth.

ratione , & dev

,

Euchariftia,

otione fumi debeat. Vide tit.

28. Poteftexplicari pro capacitate auditorum

Myfterium SS. Trinitatis, & caufze afferri, cur

Il. Ex ejusdem thematis occafione dici po-

illud firmiter credere & profiteri debeamus,

teft,hane coenam effe fimilem convivioNorita-

de quo videtit. Deus, $. 3.a. n. & $. 5. a n. g.

berg2e per tres menfas fibi fuperimpofitas infti-

&

. ] 20 n.. .

tuto, de quo vide loc. cit. $. 12. n. 8.

VIII. Ex eodem themate oftendi poteft, cur

IIIl. Item occafione anagrammatis , quo

hoc Feftum pra omnibus Feftis devote fit

Euchariflia idem fignificat ac Cithara J ESU,

celebrandum ; & quomodo id ipfum, aptiffime

poffunt effectus potiores Euchariftize indicari,

