erat, diabolum a nobis filum duntaxat petere,

refpondit fenex: non repugnes contra omnes ,

fed contra unam ; omnes enim cogitationes

& ex eo funem nauticum texere.

| Draæ&!. in

neceffa-

XI. Cum S.Pachomius dzemni apparent

Pex

;

monachorum unum habent caput ;

paleftra.p,

rium ergo eft confiderare,qu'e & qualis fit, &

robraret, quod homines, a quibus lzefus non

^

[2

^

I.Tin £,

adverfus illam reniti; ita enim & refiduae co-

fit, die no&teque improbiffime infeftet , refpon- "

1. E(—

dit ille : nos ad fores pulfamus, dare aditum ,

gitationes humiliantur.

j

*

dleia in

Lib. 4. c.

V. S.Leo S.Gertrudem 1

nftruebat, ut; quan-

aut negare , penes vos eft: fi aperitis, mox in-

Jido,

tro ruimus, & imaginationem occupamus, un-

R

44- inüþ.

docunque accedere debet ad. aliquem locum ,

in quo füfpicatur occafionem tentationis, fem-

de facillimum nobis eft, coecam voluntatem,

perdicat verfum: Fiat ,Domine, cor meum ,

totumque hominem expugnare. Quod fi refi-

ftitis , & mox initio prohibetis ingreffu , nos

& corpus meum immaculatum. Et polt per-

fe&um opus. collaudet Dominum pro his, a

victi. fumus , & veluti fumus evanefcimus.

3

" XILAbbatem Posmenem cum:. interrogaffetIbid. e, g,

quibus eam cultodivit.

i

VÍ. B. Virgo dedit S

. Brigittze triä. remedia

quispiam , quid facere deberet, cum cogita- $.

Cum tentatione fordida

tiones iracundi»e & impudicze invaderent, re-

contra tentationes.

fpondit ille ; Quid faciebat David, quando ur-

tentaris, dicito : Jefu Fili Dei, omnium Con-

fusautleo arietem de medio toliebant ? per-

ditor , adjuva me', ut in cogitationibus vanis

non delectet. Cumvero delecat te loqui , di-

cutiebat., fuffocabat, interficiebat illos ; ita &

cito: Jefu Fili Dei, qui coram judice tacuifti ,

tu.leonem tuum iracundiam percute fuübmif-

i

»

fione , faffoca manfuetudinem, urfum feu car-

tene !

AAl

f

guam meam , donec cogitem , quid &

qualiter loquar. Cum vero deledat operari ,

nem tuam in libidinem pronam in laboribus

& jejuniis exarma.

"

vel quiefcere, dicito: Jefu Fili Dei, qui ligatus

— XilL S. Antonins fuis extrem

ufri Vaie di&u- S. Athan,

fuifti, rege manus, & omnia membra mea , ut

opera mea tendant ad bonum fidem. Et addi-

rus dicebat: Vos, o vifcera mea, admoneo, nein vit c,

tanti temporis laborem repente perdatis , va-2. « & c,

dit: Quacunque tenïätioriä tentaris, in ora-

58.

tione nibilominus ora, & conare ad orandum ,

rias dzernonum noftis infidias.: vidiftis eorum

& impetus feroces,& vires effoeminatas.]efum -

quia defiderium & conatus bonus reputabitur

fufpirate, & credulitatem nominis ejus veftris

pro effetu orationis. Et fi fordida advenientia

menti tuze ejicere non poteris , tunc ille cona-

fipite mentibus , & a certa fide univerfi dze-

inones fugabuutur. Si alacres in Domino fue-

tus tibi reputabitur pro corona, iodo non

confentias, & fint contra voluntatem tuam.

rimus, & futurorum bonorum cupido nos füc- -

Drexgl, in

cenderit, fi femper omnia manibus Dei com-

-VIL Ferdinandus Antellus Dorlani preefi-

ale(tp. dii Proefe&tus;ut Ambianum urbem in fuam re-

mittamus, nullus dzemonum ad pugnandum

:

valebit accedere.

Una eft ratio vincendi ini-

:€?:93 digere poteftatem , quadraginta milites ve-

ftibus. rufticanis indutos , fub quibus arma

micum,Letitia fpiritualis,& anim2e femper co-

f

gerebant , & faccis, qui nuces aliasque ru-

gitantis Dominum jugis recordatio.

Vïf, PP [

XIV. De Jonatha dicit. S. Scriptura , quod ». Mach.

lo a*

fticanas merces continebant, onuftos ad ur-.

bem illam mifit , ipfe interea cum. áliis mili-

cura audivilfet, quoniam regreífi funt princi- r2.

multo, occurrerit

tibus tertio ab urbe lapide fub ruderibus la-

pes Demeterii cum exercitu

eis inAÀmathite regione ; non enim, dederat eis

tuit. Poftquam ergo milites illi ad portam

appulüi faccum nucibus plenum veluti cafü fo-

fpatium, ut ingrederentur regionem ejus.

XV. Draco a S. Joanne olim vifus , cum vi-Apoc.12,

p 1.

]utum effüderunt , quas dum portze cuftodes

petulantius colligunt , a perfonatis militibus

deret, fe nec matrem nec filium devorare po-

tuiffe, iratus abiit facere przelium cum reliquis

confodiuntur, datoque fociis figno Ambianum

fine fanguine expugnatur. Simili modo dia-

de femine ejus , qui cuftodiunt mandata Dei.

Simili modo dzemon,quia nec Chriftum, velut

bolus corda hominum mucibus terrenarum

caput Écclefize , nec totum'corpus , quod per

rerum objedis in fuam poteftatem redigere

conatur.

3

mulierem fignificatur, perdere potuit,ad fingu-

Senec. l.

it Seneca , quan-.

los Ecclefize filios, eosque meliores tentan-

VilI. Numquid vides, inqu

de prov.

dos & affligendo

sfe convertit; licut enim is,

C, E.

to aliterl patres, aliter matres indulgeant ? illi

953

qu.

*

3260

Bibliothece AMamualis Comionatozfïæ

lum valet ultra, nifi ut mittatur foras, & cor-

qui cüm altero digladiatur, animadverteng, fe

eum in capite ferire non poffe , ig corpns ejus

culcetur ab hominibus: ait , quid eft concul-

reliquum ictus infligit ; fic diabolus, quia con-

cari ab hominibus , , nifi fuperari a tentatio-

tra Chriftum non praevaluit , membra illius ,

ne ? non itaque calcatur , qui perfecutionem

fingulos fideles , aggreditur.

patitur, fed qui perfecutionem timendo in-

S, Theref,

XVI. S.Therefia dicebat: Non habet daemon

fatuatur.

in itin.

potentiaur ad generofas & refolutas animas

T Utilitmj.

perf.c 25,tentandas; ab illis enim fibi imprimis metuit :

XXIV. Regina Chuneg'vu.ndis Henrico con-

Anono :

experientia quippe jam novit, magnum fibi ab

illis áamnum accidere, & quidquid producit ,

jugi fuo virginitatem fuam probavit , dum per

ac dirigit ad nocendum illis, hoc totum tam

prunas ardentes illeefa tranfivit; fimili ergo

in ipfarum, quam aliarum commodum cede-

modo, fi anima per prunas tentationum illze-

re, & fe damnum referre.

)

- fa tranfeat, manifefte declarabit , fe nulli al-

Nyffen,

XVIL S. David tentationes.doemonis ad

teri creaturse, preeterq

uam fponfo fuou»(zhri—

fto , per amorem adhoeefiffe.

N

D

'P9"gravia fcelera fagittas volantes vocat , quia ,

*e

der

e

cum vitiorum tam fint deformes vultus , curat

XXV. Cum S. Gertrudis propter minntio- Blof.c.4.

rem defectum fefe multum arguens ac repre-

monit,

Z

s- 6.

Gsemon , ut cito volent , fubitoque iétu ceu le-

fpirit,

ves fagittze cruentent , ac faucient; quis enim. — hendens defideraret , & peteret a Domino, ut

ilum penitus in ipfa emendaret, atque ab ipfa

Chriftianus patentes eorum afpeGtus arbitra-

tus, infle&i ad eorum concupifcentiam , amo-

auferret , Dominus blande illi refpondit: Et

quare velles , ut ego magno honore privaret,

remque poffit ?

,

-

Vita PP.

- XVHI. Achill

es Abbas requifitus , quognodo

& tu ingenti praemio. careres ? nam grande

lib.7.c. $.

nimis premium lucraris,quotiescunque illum

Il. 4«'5

adverfum nos poffint ádemones ? per volunta-

tes nofiras, refpondit. It adjecit : Ligna Liba-

vel fimilem defectum receognofcens , proponis

de caetero eum vitare ; & quandocunque ho-

ui dixerunt :. Quam grandia fumus, & alta , &

parvillimo ferramento incidimur, nihil ergo ei

mo ftudet pro amore meo defectus devincere,

tantum mihi honoris ac fidelitatis exhibet,

aemus ex nobis, & nos non poterit inciüere.

Venerunt ergo homines, & fecerunt. in fecuri

quantum miles ftrenuus duci fuo exhiberet ,

manubrium, ex ipfis ligais , & inciderunt. Li-

fiftrenue feipfum in bello inimicis opponeret,

gna ergo funt animze , fecuris diabolus;manu-

eosque v

ret.

iriliter expugnaret f"atgge profterne-

z.

brium voluntas noítra. Per malas er

tates noítras incidimur.

gO yolun-

XXVI. A

ntif;chenes dicebat: In au&iöne vas' Laert./ L.

Ibid- 11/030

XIX. Abbas-Pimenius rogans. Abbatem

empturus curiofe illud infpicis , pulfas , huc «r« c.8.

Abraham , quemadmodum dzemones nos im-

. Mlüc verfas, tinnitu exploras,antequam emas;

pugnent,audivit ab eo : Daemones nobiscum

. fimili modo Deus probare folet eos , quos in

non pugnant, quia voluntates eorum facimus:

amicitiam recipere cupit.

fed. noftrae nobis voluntates dzemones factze

XXVII. Numertes interrogatus, qua ratio- Drex. in

"

funt, & tribulant nos.

ne amici fidam probitatem exploraret? per

pa!aeftr. p.

Dsemones pugnave-

N

I.,4. 8.X.

rurit cum Abbate Moy

fe , nos autem jvolunta-

- fortunam adverfam , refpondit. -

tes noftrze impugnant.

.XXVIIL . Cleomenes Rex Spartanus quaefi- Plutarch.

| Ruffinus

p.v.in La-

AX. Sicut ad ollam

fuccenfam m'uf(:æ non

tus, cur Argivos victos non deleviffet ? Ne

conicis

L.5:0-201. 3ppropinquant , fi vero

tepida fuerit , infident

defint, inquiebat ,

qui juvenes noítros ex-

in ea, & faciunt vermes, ita & Monachum fuc-

*erceant. |

fol; 893«

cenfum igne divini afnoris fugiunt doemones,

Dignitar.

tepidum vero illudunt, & fequuntur.

Tbid, n.

XXI. Quidam fenex interrogatus , cura

XXIX. Cum lignum in officina. flatuarii Drexel, c,

.IB'Z-

daemonibus tam graviter impugnemur ?. re-

dolandum quereretnr , quod tam male a ma-3.proel -

Ípondit, quia arma noftra projicimus a nobis,

giftro traGaretur , refpondit ille, injuftam

id eft, patienti

a

,effehanc querelam , eo quod dedolatio ifta

üem atque obedientiam. -

am, humilitatem , maxlfuetgdi-

füummo honori fit futura , dum fic in ara col-

[

Neceffitas.

locandum , & vario cultu afficiendum effet ,

XXII. B.Syncle

tica dixit : Oportet nos ad-

quem honorem in filva confi

Vit. PP.

&ens nunquans

verfus daemones undique:armatos exiítere ,

expectare pOtuifïet. :

quoniam & exterius ingrediuntur , & deintro

movent. Sicut enim navis, qu»e aliquando ex-

. S. XIII.

terius mole flu&uum opprimitur, aliquando

interius crefcente,fentina demergitur , fic &

nos aliqnando operum exterius commiffo-

AXIO.M A T A.

rum iniquitate damnamur ; aliquando vero

KI. Tentatio eftvitä;hominwiks füper terram. lob 7.v.x.

interius nequitia cogitationum adducimur ;

lL. Ignis probat aurum , tentatio virum. ^ Eccl 2. v.

unde oportet, non folum exterius fpirituum

II Vinum aperit corda , tentatio oculos. 5;^no-

m

immundorum nos ï/mpetus obfervare, verum

IV. Major eft adjutor , quam tentator.

A

etiam

interiorem ' co

N

V. Principiis obíta , fero medicina paratur, .6o. c.

-.

Nyffen.

tias exhaurire.

gitationum 'immundi-

4

Dom. t2,

r longas invaluere mo- Ovid.l.r.-

oft Penr,

XXIIL . S. Auguftinus fupra illud Chriftiz

Cum mala pe

ra.S- 2

d.e amore,

&3. quodí fal evanuerit, in qqo falietur? ad nihi-

$.XIV.

!

Tituluf CXLL T'heologia.

327

. XIV. :

V. Nicolaus Lancizius, opuíc. 1o. cap. s. &

AUTHORES.

opufc. r. cap. 16. & 17.

l Hieremias Drexelius in Palvftra chri-

VI. Jofephus Langius in Polyanth. V. eod.

ftiana.

. VII. Laurentius Beyrlinck in theatro vitze

: II. Alphonfus Rodriquez, p.2. tr. 4. toto.

humanze. V. eod.

IiI. Bernardinus Rofignolius l. :.a c.17. usq;

VIII. Thomas Kem

ad 22. & l. ?. cap. 36.& 37. & 1. 5. c. 37.

Chrifti c. 13.

perxüg l1. de. umit.

* hon,

IV. Humbertus 1. 3. de erud. p. 1. 2. 3. 4. — ad 'vitamrdevotam p. 4. a. cap. 1. usque ad ri.».

Aj

$

8 oske E

P s

M

,F.)

p

N

NG

$

ANE

NS

d

:

2» e&

ræl.k

hod

E

t

VA

f d

TENSCEASI

—— :

Ws Kb H ERN

JTITUULUS CXLVI.k

Dom

monit,

^ THEOLOGTA

foirit,

)Lacuit C? bunc tituium libro buic im[erere , ut occafio babeatur ,. quafliones

aliquas a. Tbeologis vel omuino preteritas , vel certe vix ab wmo alterove re-

olutas , explicandi , quarum . quidem pluves P. "Tbeopbilus Raynaudus m

eruditiffmis. [uis Heteroclytis [pirituolibus propomit $ — €2 vefolvit , ex. quibus tamen

non mfieas, que w praxi frequentuus occurrunt ,. aut

N

Y

: jcita. digniores. videntur ,

]eligam.x

$.L

ci contendunt ; an vero utraque revelata effe

debeat ; uti alii requirunt. Dicitur 4. difcw rens

: Defuitio Theologiz.

per quam particulam indicatur , Theologiam

cut duplex communiter Theologia , fpe-

non immediate affentiri objecto fuo complexo,

L I

ut habitus fidei facit, fed mediate duntaxat,

culativa & moralis, traditur, ita duplex

quoque illius definitio divifioque alfignatur ,

mediante fcilicet principio revelato fide divi-

[aert ]

na credito,quod proinde juxta communiorem

& theologia quidem fpeculativa definitur

fententam pro o

b

j

il 6

Habitus de Deo . ex . grincipio revelato di[currens.

je&o formali quo feu propter

Quze definitio propterea fic formata elft, ut ab-

quam ipfius Theologize aiïigha/tur.

ftraheretur a diverfitate fententiarum , quae

circa genus & differentiam Theologiz fcho-

IL Theologia moralis I deyfmiturkhab)itus

Drex, in

lafticze a variis funt excogitatze : Hinc dicitur

füupernaturalis ad actus morales fupernatura-

1. Habitus, & non fcientia & fapientia, quia,

les in genere dirigendos ordinatus; per hoc

pr'attt p.

[.t, 4» 5.:-

licet negari non poílit, hzec przedicata etiam

enim Theologia moralis a reliquiis fcientiis

Platarch,

Theologize convenire , fi latius pro cognitione

diftinguitur, quod hs vel non ad a&tus mo-

certa & infallibili , prout abítrahit ab eviden-

rales immediate dirigendos fint infüitutze ,

pinlee

conitis

tia vel obfcuritate lumatur; fi tamen cumAri-

ut Theologia fpeculativa , polemica , & con-

f039

ftotele pro cognitione certa & evidente acci-

troverfa ; vel certe ad eosdem . non fub ra-

tione fupernaturalitatis ordinentur, ut Ethi-

piatur,certum eft, Theologiam, viatorum fal-

tem, fub fcientia & fapientia non comprehen-

Cà.

aut faltem circa eosdem in particula-

di. Dicitur 2. De Deo : ut indicaretur , quod-

ri dirigendos inclinent , ut prudentia ; Un-

Dresel.e,

de merito Doctores dicunt ,

Theologiam

&QWL

nam efífet obje&um attributionis . refpectu

'Theologize,videlicet ipfe Deus ; ad hujus enim

moralem , & Ethicam medium quafi locum

meliorem cognitionem omnia obje&ta attribu-

tenere inter Synderefin , & prudentiam , eo

ta tam complexa ( qualia funt omnes con-

quod non omnino circa univerfaliffima prin-

clufiones ex principio revelato deductze)quam

cipia actuum moralium verfentur, ut Synde-

incomplexa ( qualia funt res omnes , de qui-

refis ; nec tamen etiam circa fingularia occu-

bus eadem Theologia aliquid per principium

pantur,ut prudentia. 2.Ex hac definitione fa-

revelatum probat ) tum ex fua natura, tum ex

cile nunc colligitur, quodnam fit objetctum ma-

intentione eorum, qui primihanc Theologiam

teriale Theologize moralis ; nempe ipfi actus

inftituerunt ,inferuntur. Ex qua cadem parti-

voluntatis, prout funt indifferentes ad recti-

cula ulterius etiam patet , quodnam fit obje-

tudinem,vel irre&itudinem moralem,feu quod

&um formale, feu ratio formalis quz, ut aliqui

idem eft, bonitatem vel malitiam : unde hzec

vocant, in hac Theologia , fcilicet ipfa Deitas ,

moralitas feu bonitas fupernaturalis erit ob-

YP

utpote quae faltem fecundum noftrum inodum

je&tum formale incomplexum metaphyficum ,

& 1.*

concipiendi eft radix omnium attributorum,

cum ipfa fit formalitas feu ratio , quam prae-

] Àno

& relationum divinarum. Dicitur 3. Éx prin-

cipue Theologia moralis in at&tus voluntatis

nv

cipio revelato: & non ex principiis revelatis in

introducere intendit , a qua proinde etiam

s ul

(o. ^

plurali , ut abftraheretur ab illa controverfia ,

nomenclaturam & denominationem — Theo-

Oudl[

qua quxeritur, an ad. conclufionem theologi-

logie moralis accepit.

3. Ceeterum licet,

cam fufficiat una promiffa revelata & altera

fi hoc modo confideretur ,

non veríetur

naturaliter, aut moraliter evidens, ut non pau-

immediate circa Deum , atque adeo íub hac

ratio«

328

Jiiblothece: IManualis, Concionatorim

ratione Theologia vocari non mereatur ; quia

duplici actuum humanorum , interna fcilicet

tamen elt pars aliqua /Theologize ftri£ius ac-

feu conícientia , & externa feu lege inchoan-

ceptee , ideo adhuc nomen Theologize ob con-

tes, poftea adprzecepta in fpecie defcenden-

junctionem & fübordinationem cum illa reti-

tes, in primis preecepta virtutum theologi-

nuit; nifi dicere malis, eam pro fuo objecto

carum velutPrzeambula Decalogi; poftea przes

habere Deum per a&tus morales füpernatura-

cepta Decalogi & Ecclefize, & tandem przece-

les eo modo , quo fieri poteft , poílidendum,

pta fingulorum ftatuum, ac quze his opponun-

cum vere ad hoc fit inftituta hzec Theologia

tur peccata, explicant, coronidis loco Tratta-

moralis , ut actus fupernaturales elicere , &

tum de Sacramentis & cenfuris adjicientes.

per hos ad. poffeffionem Dei velut ultimi fi-

Alii cum Laymanno poft explicatam confcien-

nis pervenire þalïdem poffimus.

tiam & actus humanos, bonos & malos in

[

N

genere ,legemque velut regulam dire&ivam

.S. H.

illorum , acpeenas pro transgreffione legum

ecclefiafticarum decretas,de virtutibus in fpe-

Divifio .Thäologiæ.

cie agere incipiunt , & tandem Tra&tatum de

IIL Dividitur communiter Theologia fpe-

Sacramentis fubjungunt.

Alii cum Toleto a

culativa , in Theologiam ex principio revelato

facerdotum officio inchoantes per varias illius

obfcure vel clare cognito difcurrentem ; ob

quam caufam Theologiam Beatorum eviden-

poteftates occafionem fumunt ; varias quoque

do&trinas ad Theologiam moralem pcrtinen-

tiam in atteftante habentium, fpecie diftingui

tes explicandi. Alii aliam divifionem , quam

a Theologia viatorum obfcure duntaxat prin-

fibi & Lectoribus accommodatitfimam exiíti-

cipia revelata cognofcentium, docent Molina,

Arrubal, Fafolus, Valentia, &alii. Quod fi ve-

mant, eligunt. Mihi aptifinia, & ipfi rei ; ac

naturze congruentiíiima femper vifa'eft divifio,

ro etiam Theologia non fit fimplex habitus ,

quam S.Thomas in. fecunda parte fuze Theo-

fed ex pluribus partialibus compofitus , tum

logize , quze. totam fere Theologiam moralem

utramque hanc Theologiam iterum fubdividi

complectitur, obfervavit , ut fcilicet ab initio

in eam, qu:e ex utraque praemiffa revelata, &

natura actuum moralium in genere tam bono-

eain,q v? ex una duntaxat revelata , & altera

rum & malorum explicetur; poftea ad a&us

evideate difcurrit, atque utramque iterum fpe-

cie di/tin&am effe, Molina, Arrübal & Grana-

bonos feu virtutes in fpecie fiat progreflus, &

eadem opera vitialcuique virtuti oppofita ex-

dus docent. Atque hzec divifio ad Theologiam

plicentur, quaeque virtutes cuivis hominum

fecendum totum fuum obje&um complexum

ftatui conveniant, indicetur. Et tandem de

fpectatam praecipue pertinet; ífienim fecun-

facramentis velut przecipuo ad gratiam pro

dum. objectam materiale incomplexum con-

actibus moralibus rite dirigendis neceffariam

fideretur, tam communiter eam Theologi poft

obtinendam medio tl'aäïgtur.

. S. Thomam in tres partes dividunt;in quarum

"

prima de Deo tum in fe (id eft, fecundum na-

»

E

turam, perfonam, & attributa

)tum in fuis ope-

ribus, przecipue Angelis & hominibus confi-

l

ättributq Ti heologiæ.g/

derato agunt. In fecunda Deum, prout per vi-

fionem beatificam fruibilis eft , confiderant,

b Theologize fpepulätivæ attributa ( 'lätiwus

hinc tüm ipfius vifionis beatificze naturam ex-

fumendo hoc nomen pro quocunqne praedicato

plicant; tum, quibus mediis ea obtineri poffit ,

accidentali, prout ea Tannerus q. 4. procemia-

oítendunt. Quia autem ad hoc , ut ea obtinea-

li,& alii hunc titulum proponentes fumunt) fe-

tur, juftitia chriftiana requiritur in fagiendo

quentia communius affignantur. r.Quod fit ha-

malo feu peccato, & bono faciendo , feu vir-

bitus fupernaturalis,uti Suatez & Tannerus con-

tutibus exercendis confifteas :- horum autem

tra alios,qui vel omnino cum Vafquez naturále

tra'tatio longa nimis futnura videbatur , ideo

quoad fuübftantiam;vel certe cum Gillio &Fon-

S.Thomas hanc fecundam partem in alias duas

feca quoad modum naturalem effe conten-

partes f'ibdivifit, & in priori quidem ( quam

dunt, docent, eo quod ad conclufionem theo-

primain fecundze vocavit ) de beatitudine, vi-

logicam etiam habitum fidei partialiter con-

tiisque & virtutibus in genere; in polteriori

cürrere exiftiment. 2. Quod fit fimplex & uni-

vero (quam fecundam fecundze appellavit) de

cus indivifibilis habitus, uti Vafquez, Valentia, -

iisdem vitiis & virtutibus in fpecie , variisque

& alii apud & cum Taunero dub. 2. n. 4. con-

hominum ftatibus tractavit , quam fubdivifio-

tra Suarez,Molinam,& alios, voleutes, eam ex

nem etiam moderni Theologi in S. Do&oris

pluribus partialibus & fpecie diftin&is habiti-

reverentiam plerumque obfervant. In tertia

bus componi, exiftimant. 3. Quod fit. fvecula-

tandem parte de Chrifto, qui viam nobis ad

tivus habitus, uti S.Thomas,& Thomiftze apud

beatitudinem oftendit, traGant, atq; adeo pri-

mo incarnationem illius , deinde facramenta.

& cum Tannero q.3. dub. 3. n. 3. docent , eo

quod primarium ipfius obje&um, fcilicet ipfe

ab eo inftituta,& tandem finem imortalis vit»e,

Deus , non fit objectum operabile ; licet non

ad quam per paflionem ipfius & refurrectio-

neget hzec fententia, eam particulares aliquas

nem aditus teferatus eft , explicant.

conclufiones v.g. de aCtibus humanis, vitiis,&

IV. Theologia vero moralis non eodem mo-

virtütibus , ac facramentis practicas habere ,

do dividitur àb Authoribus , nam aliqui cum

ob quam caufam aliqui cum nominalibus eam

, partim

P. Hermauno Bufenbagm mox) a regula

eífe ha'bitum partim fpeculativum

practi- " |

Titulus CXLI. Theologia, -

339

prácticum contendunt, 44 Quod fit certior aliis

Licet auteri de fa&to multas oþiniones proba«

fcientiis naturalibus juxta S. Thom»e, & com-

biles duntaxat, atque adeo falfitati obnoxias

muniorem Doctorum fententiam, eo quod alize

tradere foleat,hoc tamen illi non per fejfed per

fcientize, ut loquitar S. Do&or , certitudinem

accidens duntaxat ob imperfectum modum,

fuam habeant ex lumine naturali rationis hu-

quo plerasq; fcientiasin hac vita poffidemus,&

manse, quae decipi poteít; Theologia vero cer-

res ipfas cognofcimus , convenit , atque adeo

titudinem fuam ex lumine ícientive divinze,

ipfi Theologize fecundum fe , & fuam perfe-

étionem connaturalem confideratze obefle non

quae decipi non poteft, accipiat ; licet non ne-

gent hi Authores;ut videre eft apud Tann. n. 6.

debet, quo minus ver? fcientize przedicatum

quod, fi de certitudine adhzefionis fit fermo,

obtineat.

i

Theologize affenfus cedat naturalibus fcientiis,

H Terfi/um at

tri»bututh;e.&, quod fit fimpli-

eo quod harum veritatibus ob evidentiam in-

ater gra&fica : perhoe enim a TheologiaScho-

telle&us nullo modo diífentire queat, ficut ta-

laftica potiffimum diftinguitur, quod illi fpecu-

men propter obfcuritatem veritatibus T heolo:

lativas quaeftiones difcutiendas relinquat, ipfa

gicis (faltem impradenter)negare potett affen-

vero practicas do&trinas tradendas affumat;un-

fum. Non defunt tamen; qui vel cum Vasque-

de licetinterdumetiam definitiones certorum

Zio omnes conclufiones Theologicas , vel fal-

objectorum tradat, has tamen potius ab ipía

tem cum Vega & Zummeleas, quze ex princi-

Theologia accuratius examinatas mutuatur,

quam ut ipfa ex inftituto easdem conficiat.

pio revelato,& altero naturaliter evidenti pro-

cedunt, certiores effe negant aliis conclufioni-

IV. Quartum attributum , quod. fit fimplici-

bus fcientificis. 5. Quod fit dignior aliis fcien-

ter nece[Jaria ad ecclefixe adminiftrationem,

& confervationem ;,.cum. enim adminiftratio

tiis, uti cum S; Thoma unanimiter docent

'Theologi, eo, quod tam dignitate obje&i jux-

hzec Paftoribus praecipue conveniat, hi autem

ta omnes ; tum etiam certitudine affenfus jux-

fine morali Theologia munere fuo convenien-

ta plures, tum denique ratione finis , ad quem

ter fungi non queant, merito concluditur, Ec-

ordinatur , fcilicet zeternae beatitudinis excel-

clefiam absque auxilio hujusTheologiz legiti-

lentia longe fuperet omnes fcientias naturales.

me adminiftrari non poffe ; hinc de facto mul«

6. Quod etiam utilior fit aliis fcientiis ; uti vel

tis quidem, qui Theologiam Scholafticam non

ex ipfa experientia colligitur, per quam com-

audiverunt, nulli autem,qui Theologize morae

li non ftuduerit, cura animarum committitur.

]

pertum eft, quantum detrimentum ex illius

ftudio negle&to paffa fit religio catholica, &

V. Quintum attributum eít, quod fit utilior

quantum eo reftituto Herefium progreffus fint

non aliis duntaxat profanis fcientiis, fed ipfa

etiam Theologia Scholaftica, eo ícilicet modo

inhibiti. 7. Quod non quidem fimpliciter fit ne-

ceffaria ad ecclefize confervationem,cum mille

quo plerumque dicimus , medicum, qui in me-

poft Chriftum natum annis, & amplius, nullum

dicinis pa&tice adhibendis excellit, utiliorem

effe eo, quifola fpeculatione magnam fcieatioe

viguerit hajus Theologize ftudium , & tamen

ecclefia multo latius , quam nunc, fuerit pro-

famam eft alfecutus. Certe experientia j1oti-

pagata, atque in fua incolumitate confervata;

diana conftat, illos animarum curatores, qui

fecundum quid tamen re&e neceffaria ad

'Theologize moralis fufficientem notitiam cum

hunc finem dicatur,cum conftet, nullos magis,

infigni zelo conjun&tam habent , plus in falute

»

animiarum procuranda proficere,quam eos,qui

quam hujus fcentix Do&ores pro ecclefize

catholico? confervatione laborare , ut merito

fpeculationibus folum Scholafticis affueti , in

hi Do&ores fexaginta fortiffimis, qui circum-

do&trinis Theologize moralis memorize impri«

ftant le&ulum Salomonis, comparari merean-

mendis minus ftudiofe fefe execuerunt.

tur, utpote qui & ipfi omnes tenent gladium

NI

ancipitem locorum Theologicorum ex Verbo

Qm;gjïiang.( Theoiogicæ fele&tiores varipz*a

DEI fcripto & non fcripto ( ad quie Bellarmi-

QU/ESTIO L

at

nus omnia argumenta proprie Theologica re-

vocari poffe exiftimat ) aut certe ex VerboDei

ln uni Per[onee Trinitatis magis obflrifli. fumus,

quam alteri , ' ob

f

:

peciale Beneficium :

( ad quod fcriptura faera , traditiones, fummo-

j

collatuin 2

2

fum Pontificum & Conciliorum decifiones,

SS. Patrum, Do&orum & fidelium in do&tri-

Um Theophilo Raynaudo in Hete«

Re['þ; C

roclytis p. 1. f. 1 1. nos nulli divinarü

na ad religionem pertinente unanitis confen-

fus revocantur ) & veritate naturali evidenti

i

! :

Perfonarum obligari fpecialiter ob aliquod be-

fidei articulo conjun&a confettum.

.

neficium, nec ullum innos collatum externurmi

VI. Theologize vero Moralis primum attri-

bonum, cujus €ollatione dici poffimus obliga-

butum eft, quod fit fuperuaturalis habitus, hoc

ti, pendere revera ab ulla perfona, prout perío-

na eft formaliter,fine ratione ejus, quod habet

enim praedicatum omnino ei concedendum

effe, ut abEthica diftinguatur, quze ad eosdem

effentize füuperadditum falté perconceptuni ex-

a&us morales dirigendos ordinatur, ja

plicitum. ld enim aliud. non eft, quam relatio,

x:l fupra

que non eft aliquid operativum , fed pure re«

dittum eft.

II. Secundum attributuim eft, quod fit verà

fpe&ivum. Totum autem, & unicum operan«

di, & bona in nos conferendi , atque adeo nos

Jrientia, cum . vere conclufiones plurimas cer-

obligandi principium eft potentia divina per

tas, & evidentes habeat.Quales füntv. g. con-

fcientiam erroneam non effe fequendam;licere

voluntatem liberam applicata , quze in otnni«

fecundum probabilem opinionem operari &c.

bus perfonis eft plane unica. Neg; ulla perfona

quie«

AR. P, La/ma Bibl, Man, T: otm. 1.

Bibliotheca Mamuah, Concionatoria

339

quicquam operatur ad extra absque alia, ut la-

xat eft, segrum illum'jufta omnipotentis Dei

tílime tradit Fevard; & optime Fulgentius

indignatione ccnterendum ob ingratitudinem

fragment 1. ex opere in Fabianum.

Itaque

de beneficiis creationis ac redemiptionis Patri

perfonis divinis, five omnibus,five fingulis, ni-

& Filio appropriatis ; fola DEI bonitate &

hil debemus, fi fpe&tentur formahter,quoad id,

amore, cujus via procedit Spmtus fanttus , &

quod habent fupra effentiam, faltem conceptu

idcirco ei appropriatur, poenitentiae fecunda

diftinttam : quia fub ea conüderatwne nihil

tabula donandum efle,

& oeterna clade exi-

funt, nifi relationes ,

. per quas przecile fpecta-

mendum. Si plus vohnt qui vifum illud de-

tas nihil in nos confertu(, fed quidquid in nos

fcripfit, non eft audlenduc; quia , ut praemifi,

dimanat, ratione cujus dici poffumus D E O

efique certa Theologorum em»ium doctrina,

omne beneficium a DEO nobis collatum ad

ob(tri&i , przeftatur per intelletum, volunta-

tem , atque potentiam ad efï'entlam pertinen-

oinnes zeque divinasPerfonas eft referendum;

tes.

Nulli ergo Perfonze fpecialiter obftringi-

nec pro eo ulli plus Perfonze, quam alterl,pof-

inur, neque ab ulla Perfona pendet operatio

fumus nos obftri&tos agnofcere.

externa, ratione cujus contrahimus obhgatlo-

nem erga Deum.

N

Objicies . Redemptlonem noftram plus

pependiffe a Perfonalitate Verbi ,

imo certa

quadam ratione plene ac integre 'ad eam effe

Ob]lcles I Hlfforlam que a Colle&ore

referendam ; quatenus fola Verbi perfona ter-

Speculi Exempl. V. Confefüo, exemp. 29. re-

minavit humamtatem quae per eam fuppofi-

fertur de juvene difcolo , cui graviter decum-

tationem digna facta ePc ut per ejus attiones &

benti objecta primum eft fpec1es antiqui dierfi:

fatisfactiones redlmevemur

Attiones enim

poft longam beneficiorum impenforum enu-

puri hominis non fuiffent commenfe, ut affu-

merationem , & expenfarum 1ngrat1tudmum

merentur in lytrum noftrum, juxta illud Pfal-

exprobratlonem denuntiantis juveni ,

.quod

tis ad id aptatum a S Bafilio: Frater non redi-

effet filius mortis perpetue. Deinde ob]e&a eft

mit , redimet homo? Non dabit DEO pla-

eidem fpecies juvenis, caputfentibus horrens

cationem fuam, & pretium redemptionis ani-

proeferentis, longa trabe humeros gravati ; qui

m fuze , & laborablt in 2eternum , & vivet

per corpus vulneribus lacerum manabat uber-

'adhuc in finem Ethac ex caufa Eunomlus

tim fanguine. Is zegrum percontatus, ecquem

apud S. Gregorlum Nyffenum Orat. XI. ( ve-

fe efTe putaret, denique Chriftum fe effe pro-

rius. 12. ) in Eunom. plus'a nobis deberi Ver-

feffus eft, íecundam divinse Triadis Perfonam,

be, qàam reliquze Trmltau, contendebat

cujus mïferlcordlihma pietate redemptus effet.

Sed quoniam tantam charitatem ingratiffime

repuliffet, nihil ei fupereffe , nifi aeternum in-

Refp. Negando ; nos propterea plus de-

teritum ; ac collecto in manu cava fangume

bere Perfonalitati filii ,

ut fic fpectatze; ne-

que ab ea, prze aliis Perfonal tatibus nos ob-

qui e pexiofïo latere manabat, projecit in fa-

'clem deeumbent s, & videri demt

Tandem

ftringente , prodiit noftra redemptio.

Qthd

enim Verbum terminaverit himanitatem abs-

ab zegri germano admodum pio ad fratris ca-

que conterminante alia Perfona , fait aliquid

fum accito, & vifa illa edoGo, audita Spiritus

Íí2n&i bemgmt?te

etiamfi a Patre primum

mere extrinfecum Verbo ; neque idcirco Ver-

bum ahqmd erga nos præfhtlt operando, ra-

?eterno, mox a filio gehennee filium fe renun-

tione cujus dici poífimus ei obligari , vel de-

ciatum. dlceret tamen fpem fibia Spiritu fan-

bere.

Nam debere ,

&o fupereffe 1ntelhgens, animatus ad concipi-

five obligari , fuppomt

endum D EI bonitate ac ineffabili miferi-

libertatem benevolam ejus , qui alium fibi de-

meruit, & fibi debitorem ac obftrictum fecit.

cordia pium fenfum , nec non fratris allocutio

nc ad confeffionem, & Spiritus fan&i humili-

Quis enim obligatur, aut debet aliquid alteri,

nifi fupponatur libere operatus,

aut hbere

mam advocatlonem flexus, fequenti nofte re-

proeftitiffe ,

:

creatus eft objecto vifo tertize Perfonze , cujus

quod praeftitit, cum poffet non

humero dextro nivea columbamüdebat & fe

praeftare? & hzec eft caufa cur nihil debea-

mus DEO , quia non fecit nos beftias, con-

Spiritum fan&tum profeffa peccatorum deter-

tra ftultam

fonem plenam , & poft triduum certam glo-

imaginationem gratias DEO

agentlum de eo ( ut putant ) beneficio.

rize aditionem per felicem obitum fpopondit:

quam fponfionem mors poft triduum. ( uti

ronunciatum erat ) confecüta firmavit. Ob-

Nlhll item debemus D E O Patri, quia ab

ä

ftri&iffimum fe Spiritui fancto , patri pauperii,

zeterno produxit filium fibi confubüantlalem,

folatori moerentium , perdïtorum dulci refu-

hzec fiquidem. non fuere libra D EO , atque

gio ?eger o*atione ad Spiritum fanctum verfa

adeo per ea non obítrinxit nos fibi , neque de-

merult

quam demilfi(Time profeffus eft ; quippe qui fe

Similiter ergo, etiamfi filii perfona-

2 Patre & a Filio repudiatum , a folo Spiritu

litas terminavit humanitatem , & ejus opera-

fan&o fufceptum agnofceret. Refp. hanc hi-

tiones ad imenfam dlgmtatem provexit, nul-

ftoriam prudenter elfe aecipiendam ; Sandifi-

lam tamenobligationem contraximus erga be-

