guineus continentiv voto ex timore edito fe Nov.

Potum [ervatum.

obftrinxiffet, & promiffionis imemor uxorem

Pf. 2r. 6o.],

' S David quam accurate vota fua fervave-

duxiffet,no&te infequente vir quidam gravis ad

AI$. II

ritinPfalmis,maxime 11 5. indicavit,di-

eum ingrediens dixit: Cur violata fide uxore

cens: vota mea D. reddam in confpe&tu omnis

opuli.

ducere non timuifti? quam fruftra hoc feceris,

vel ex hoc collige, quod femper eris fine fobo-

l]

ll. Jacob. Patriarcha primum votti fecit,Do-

le, & virgaeumin femore percutiens, hoc, in-

C).ng

mino dicens : Si fuerit Deus mecum, & cufto-

quit, tibi fit fignum negle&ve promilflionis,

dierit me in via, & dederit mihi panem ad ve-

quod femper curvo pede deinceps incedes.Ex-

Ícendum, & veftimentum ad induendum, re-

pergefattus ergo, & eruditus verbere agnovi&

verfusq; tuero profpere ad domum Patris mei,

cul-

Titulus CLL V cttm,

401

Culpam, monafteriumque ingreffus vitam fan-

nihüominus»tamen ipfo die renovationis vi-

&am vixit.

ciflet fefe, & cum fumma judicii repugnantia

Num

Dsnrolt,

.XVI. Cum San&imoniales füb inftituto

renovaffet , Deus talem victoriam remuaerari

Y2

E

in Catech. G. Clarze militantes a civitate Gebennenfi ex-

volens, Chriftum, dum facerdés de more ho-

hiít,

f

pul( fuiffent, reliquae quidem in catholicam

itiam in manibus tenebat, in . 5. ho

R

& corpo-

quandam civitatem fefe transtulerunt, fed una

rali fpecie oftendit, a quo mira confolatione

repletus , fed & lumine extraordinario dona-

maiuit cum ,Apoftata quodam matrimonium

j w

inire, quze tamen mox manifeftam Dei vin-

tus eít, quo agnovit ejusmodi renovationem

E

non modo utiliffinmam, fed & Deo gratiíli-

di&am experta eft, quando a marito fuq viva

excoriata eít.

mam effe. Totus itaque ia lacryinas effufus a-

$. V.

gnovit errorem fuum & deteitatus eft,rlenus-

que celeíti voluptate diu permanfit, ita ut

EXEMPLIADOMESTICA

preabundantia gratize diviuze fefe infinuantis

Bift, Soc,

vocem in verba formare non poffet.

DHLbhiI

d A

nno 1534.cum primi Patres votafaain

I' p"alo

monte Martyrum prope Parifios , ipfo

Joti violati pana.

n. 92.

-

:

À

XI. Quidam, cum e Societate

; exi*iï&tmox Ribadon.

) V. 0

fefto Aff

unptionis B. Virginis renovatfet, fua-

fitdein Ignatius, ut inter alia Spiritus con-

mente captus, & per plateas more furioft cur-

fervandi adjumenta, focii anniverfariam vo-

rens, milera denique & repentina morte

0. t,

torum renovationem', eadem in sede, eodem-

interiit.

Idem.

*, 00

que die facerent, quod & factum.

XII. Francifcus Balfamus ftudiis abfolutis;

Vital; e

Societate egreffus , ubi meffanam & domum

l. S. Francifeus Xaxerius quotidie vota

13. X5 renovabat, ajebatque, vix nullum effe hormi-

fuam pervenit, tantis doloribus morbisque

cruciatus eft, ut exarefceret, & tabefceret, di-

[

:

nibus Deifacris tutius contra diaboli impe-

ï

ceretque, fe, ex quo die Societatem deferuit,

)

tus munimentum hac quotidiana renovatio-

ne

nunquam jucunditatis & fuavitatis hora fuif-

Lud. de

fe ufum. O&o menfes intercute laborans, in-

I P. Jacobus Laynes quotidie vota in

Ponte p.5.

miffa, dum Chriftum communicaturus in ma-

flatusque decubuit, fibi gravis, domeftüicis in-

Rodrigp

de pe:f.

tolerabilis, ingratus alienis. Moriturus Pa-

&t 8

tr 8.c. 14

nibus habebat, his verbis renovavit :, Placet

4'X

2

2

trem e' Societete àccerfivit, qui, etíi propera-

quod promifi.

itap.2. 1V. Joannes Berchmannus bis quotidie ,

verat, mortuum tamen jam invenit, horribili

& feedo cadavere , tamque peftiferum odorem

psg- i54.mane fcilicet & vefperi, vota fua coufueta

formula renovavit. Deliciofifümum vero illi

exhalante , ut ad h:ec tegenda necelfe fuerit

erat triduanse colle&ionis tempus, eo quod 1e

citius eum fepelire , &Pïæteï morem Gentis

per eos cies locupletare loculos fuos diceret,

feretro includere.

XIII. Quidam Fonfeca deficiens a Societa-

panemque refectionis fpiritualis pro venturis

Idem.

te, cum quodam die in militari exercitlo pro-

neceífitatibus praeparare.

Hitt. Soz.

V, Anno 1546.in Lufitania votorum reno-

baretur, a commilitone in oculo i&tus, eum fi-

lbïd. ïco &

v.1.l 6. yatio in communi conventu fieri coepta .eft

mul cum fpiritu amifit, Eodem vero die cum

9. 92.

tanto omnium motu fenfaque, tam ingenti

P. Leo Henriquez per plateam tranfiret,& hoc

nuntio audito admirabundus crucis figno fe

collacrymatione multorum , ut tum primi ad

Societatem acceífus renovari letitia, tum

muniret, infans, qui tum cafu in platea fuerat,

repraefentari fuze. cujusque jucundiffimus de-

cum vix loqui poffet, ad patrem dixit : Nam

dicationis dies videretur.

quem aliam finem fortiri poterat is, qg; a So-

Ib. !. 15.

VI. Anno 1555. in India prima votorum

cietate deficit.

XIV. Juvenis quidam ex Lufitanis Infu-

Idem.

$ Hier,

n. ]290

renovatio facta eft ingeuti vi lacrymarum, at-

lis oriundus, quia vehementer urgebat, a So-

dDene

que inufitato quodam ardore vfpiritus & ani-

1

cietate dimiífus, poft paucos dies ab adventu

inorum.

Lancz.

in patriam fe pifcatum contulit cum duobus

Vil P. Jacobus Cerrutus ter millies quo-

e». *1- C tidie vota renovabat ; femel 24000. vicibusid

alis, cumque ille medius inter hos in rupe

mari imtninente federet , ecce fibi derepente

gon. 199* orzefüitit,

E

Aun.Lug.

VIIL. Mic

haél Sartre —Coadjutor ruri habi-

exfurgens flu&tus eum e medio fociorum eri-

Coll.

Aven,

tans, cum graviffime f»pe contra caftitatem

pit & abforbet, a nullo unquam deinceps con-

tentaretur, ftatim in genua procidens fua vota

Ípe&um, utroque iterim focio incolumi, &

1508.

cafum vehementer obítupente.

H

renovavit, & ftatim omnis tentatio velut nu-

becula evanuit.

XV. Coadjutor erat in Auítria, qui trede- Annua

Vint. MS.

IX. Alphonfus Rodriquez quotidie vota

cim annis inSocietate vixerat, fed usqueadeo 1:98. .

200.

inobediens , ut diceret, mallefe capite ple&i,

L. 1.613-62 renovabat, & hxc renovatio confervabat

eum femper vividum & excitatum ad vota im-

quam obedire,Societate,dein egrelfus, & Vien-

ais n

plenda , & Dominus clare illi fignificavit, fibi

n przefidiarius miles effectus , aliquoties ex-

0.

cubias neglexit, quare accufatus & capitis da-

id placere, monuitque, ut fe in hac renovatio-

ne exerceret, indicavitque fimul profectum,

mnatus eft. Hic ille vindictam Dei agnofcens

Patres, ut pro fe intercederent, oravit, at

quem inde anima ejus erat perceptura, & do-

na , quze ipfi ob eam rem conceffurus erat.

impetratum nihil. Ergo mifer ad fupplicii lo-

cum,qui e regione Collegii erat, ducitur,paulo

Lanc, l, 2.

X. Cum quidam magni judicii & prudentize

&.8. n.84. vir Societatem ingre

ffus, vehementer a reno-

ante profeifus , defertze Societatis hanc poe-

vatione votorum,yelut te inutili, abhorreret,

nam effe, (e nec unum diem hilarem extra eain

vixiffe:

. R. P, Lohn, Bibl, Man. T'om. n

Qqq 2

492

Bibliothecg Munnualis Concïonatoriæ

€ At l

vixiffe. Sic capite plexus eft: & ecce , decuf-

VII. Sicut vires & alize arbores(teneriaä'es

pb

fum caput illico feipfum preecipiti rotatu in

vinciri folent ad flipites firmiores,, a quibus

ä'

foedam aquam, que przeter fluebat, injecit, &

fuftententur ; fic bomines in conftantiam fu-

V

os illud, quod contra obedientiam pandebat,

am & tragilitatem agnofcentes , facile intelli-

fl

aliquando totum in fzeces illas immifit.

gunt,unihil falubrius effe,quam fi debilem hauc

u 1

N VT

iuam voluntatem in Deo fponfione voti fta-

lp

"—— v—À

EXEMPLA PROFAN A.

biliant, eique perpetuo obligentur.

U

ER

—

4. Reg. 5. T. R

ExMoab videns przevaluiffe adverfum fe

l^iolatio vott.

hoftes, arripiens filium fuum primoge-

VIIL Sicut avis transmigrans de nido fuo;Prov. 27.

V. ;*-

nitum obtulit holocauftum fuper murum, ex

fic vir, qui derelinquit locum fuum.

quo facia eft indignatio magna in Í(rael, qua-

IX. Sicut membra corporis a corpore a-

S. Bafilin

Lonaft,

Eu magi ^ d r u

re & obfidioaem folverunt , & reverfi funt

vulía :aortua fint, neceífe eft; ita monachus

conftit,

Co0c

in terram fuam.

qui reliquorum fratrum corpori firmiori nexu

Val. Max.,

6 Gfeg.

I 7.6

l. Alexander Magnus, cum voviffet ,

per vota conjun&tus eft, divcllere fe non po-

iumoräl. p

$' quod eum, qui fibi porta egreffo pimus oc-

teft, quin animae vitam ainittat, & cum ea

curriífet, interfici curaret, Agafo, qui afinum

Spiritus fanci gratiam.

[

forte ante fe agebat, ad fupplicium poftulatus,

proteftatus eft, dixitque, nonfe,íed afinum

$. V.

Ccye — — Cn

occidendum, ut qui primus Alexandro occur-

riffet.

M Ol IY .A

-

Bever. ll Antiqui Itali morem habebant Zer fä—

liackin crum vovendi, quo voto fe in magnis pericu-

Hl vota adimplenda.

theatr. V.lis conftituti obftringebant, & vovebant, fe

Uia vota opera mofira me

liora. faciunt ;ptsegg] x

eod.foL oipnia animalia(etiam pueros & puellas) quae

L Q

cum quodlibet bonum acceflione al-c, 3o,

239i.

terius boni melius fiat ; ipfa autem promiífio

proximo vere nafcerentur, oblaturos.

boni haud dubie etiam fit bonum aliquod.

J AT,

;

IL.. Quia vota voluntatem noftram ftabitunt. in

Idem.,

5 I*MVI L

TIPDINES

bono ; atque adeo hominem Beatis fimilem

c—T-^ EnESP . M r - 1 [ —

Qualitas.

faciunt, qui a bono defle&ere non poffunt.

Matth,ut,

S. A.nf'e!.

N, 28-

in libo lü 2

l. & Icut, fi quis.non fru&us duntaxat,fed ar-

II Quwia . veta copiofiorem Dei gratiam. con-

lbid,

1

mil,

—^ borem etiam donat, haud dubie gratius

ciliant; funt enim quafi canalis, per quem mul-

donatario munus offert, quam fi folos fructus

to copiofius in voventem gratia derivatur,

offerret ; ita gratius quoque obfequium przeftat

cum Deus non patiaturfe liberalitate vinci,

Deo, qui non opera duntaxat, fed etiam fei-

atque adeo haud dubie tam infignem liberali-

S Cvf

gï

fum per religiofa vota Deo confecrat..

tatem per vota religiofa exercitam liberaliter

al Theod,

Platus l.r.

ll. Sicut malum eft facere aliquid turpiter

quoque fit remuneraturus.

[

de bono

hipfam,

Sta:us re

ex fragilitate aut confilii iimbecillitate , multo

L]

IV. Quia vota fmgularem opm'bm dignita- S. Aug.

lig. c. 30,P€)U5 autem, fifiat ex deliberata voluntate

tem conferunt: Neque enim , ut recte difcur- c. g. de

peccandi , & in peccato perfiftendi; fic in vir-

rit S. Auguftinus, virginitas ( eadem eft ratio Virginit,

tutis muneribus omnia quidem bona & lau-

aliorum votorum ) honoratur, quia virginitas

dabilia funt, fed tamen fine comparatione

eft, fed quia Deo dicata ; quze, licet ferveturin

meliora, quze animo deliberate obfirmato per-

carne , fpiritus tamen religione ac devotione

aguntur.

y

fervatur; ac per hoc etiam virginitas corporis

Ibid.

lil. Sicut corporum , fic animorum quoque

fpiritualis eft, quam vovet & fervat continen-

funt vincula, fed in hoc differentia, quod cor-

tia pietatis.

poribus ut extrinfecus injici pofint , etiam in-

V. Quis per vota religiofa gratiffumum .Deo Rodriq. p

vitis, ita etiam externa vi abrumpi ; animus

holocauflum offertur ; cum is, qui illa facit, ni-3* "- 2-

autem nulla re ligati poffit, nifiipfe ligarit, fed

hil fibirefervet, quam ob caulam przeftantiffi-^ 4*

cum vel femelligavit , nulla humana poteftas

ma quaeque alia vota; in hzc religiofa vota

ä

fufficiat ad folvendum.

mutari poffunt.

S Thon,

S. Bonav.

IV. Sicutis, quinon ufum duntaxat,fed eti-.,

VL Quia vota religio[a. voventem Martyri-s. Bern. f.

2, p' 184'1;

in apolog. am proprietatem rei concedit,plus utique dat;

bus. fimilem faciunt ; ob illa quippe vita religi- 30. fup.

1

paup.

ita religiofus, fe per vota offerens Deo, ma-

ofi genus quoddam Martyrii voeatur, illo qui- Cant.

jus fui facrificium dat, quam fzecularis.

dem, quo membra caeduntur, ferro horrore

SQ Ephr- :

V. Sicut, fi quis ínunus Domino obtulerit,

mitius, fed diuturnitate moleftius.

in achort,

quod acceptum facerdos in templo feponit,

ad Novit.

CLA-

Monach.

non ampliug poteft pro fuo arbittio auferre ;

fic quoque, qui Deo ánimas fuas confecra-

runt; poteftatem fui amplius non habent,

.M-EïDIAf

ÜUtülitos.

I.C

Rebra. diving gratigm invocatio ; fic enimSap. 3.'

Vl. Sicut proci, cum virginem , quam

Salomon exemplo fuo docuit, dum de V: 21-

ï

c. 30.

ambiunt, nuptam vident, alio .cogitationes

feipfo dixit:Et ut fcivi,quoniam aliter non pof-

transferüunt; fic , cum diabolus animam per

fem effe continens,nifi Deus det, & hoc ipfum

vota Deo defponfatam advertit, omnis illi

erat fapientizefcire cujas effet hoc donum,adii

fpes praeciditur eandem rebus terrenis im-

Dominuim, & deprecatus fum illum. Quod ip-

i

plicanai.

fum etiam confirmans S. Auguftinus, eft , in-

t

quit,

l

[

Tituius CLI. Fotum.

493

S A*.ï"

auit, devotio voventis, fed eft humilitas de-

vos fine folicitudine effe ; hæc autem folicitu-

n Pfa.;r.precantis. Nemo przefumat fe viribus fuis ad-

dinis fzecnlaris 1nqu1etudo proecipue mgentur

dere, quod voverit.

Qui te hortatur, ut vo-

humini circa tria; primo circa difpeu(ationem

veas,ipie adjuvat, ut reddas.

exteriorum bonorum ,

& hzec 1oli

citudo per

S. Dafil.

Il Crebra memoria

fa&m pr ofe[f onis: Sic S.

votum paupertatis homml aufa:ituz'

Secun-

ad Virg; Bafilius

Virgini cuipiam lapíz fuafit , dicens:

do circa gubernationem uxoris & filiorum ,

lapt.

Ter-

Revoca in memoriam honeítam profefho-

quae amputatur per votum continentize

nem, venerandam congtegationem , & facra-

tio circa difpofitionem proprmï un a&aum

Prm ,

rum V1r gjinum- chorum,

Recordate dierum

Mh

qu?e amputatur per votum obedientize,quo ali-

careamum tumultu, & nottium illum inata-

quis fe alterius difpofitioni committit. 3

, Con-

: L hm

r

rum, cantilenarum. fpiritualium ,

orationum

fiderari. poteft itatazb reiigiofus ,

fewm ium

CJant

famtdi um , & cubiculi cafti ,

& virginel pro--

quod eft quoddam holocauttum, per quod ali-

greffus ,

& menfe tempemntis &e.

quis fe & tuatotaliter o

iic

ff

rt LBO habet au-

S. Greg

l1. CH)[?; à votorum renovalio : nam, ut fa-

tem homo triplex bonum fecundu'*n Philofo-

iu imoral

pienter 5, Gregorius dixit, fi laffefcere ab in-

plhum. Primo quidem exteriorum bono':m,

choatis bonis nolumus , valde neceífarium eft

quae quidem totaliter aliquis Deo offert per

Sicut

ut iuchoare nos quotidie credamus

votum voluntarixz paupertatis. Secundo au-

enim, quo crebrioribus ictibus clavus in li-

tem bonum proprii corporis, quod aliquis

gnum aut inurum adigitur , tanto firmius h-

przecipue offert Deo per votum continentize,

ret

; fic quo crebrius hzec promitfio repetitur,

quo abrenunciat maxime dele&tationibus cor-

tanto difiicilius violatur.

oris. Tertio bonum anim?e, quod aliquis of-

IV. Crebra confideratio . fru&uum ,

qm

UX

fert Deo totaliter pe

obedzentmm qua ali-

vot ZJ' 4"0;'0 ionis WZ(Z.XIWIZB oriuntur :

Phirg] r

quis enim, fi

quis offertDeo pïmx*mm voluntatem,per quam

060

centuïluan pro emsmodz votorum editione

homo utitur omnibus potentus & habitibus

promiffum confideret , non vehementer ac-

anim2e.

cendatur ad vota talia perfe&tifime fervanda,

lL. Alterum eft

ut fingzulorum votorum

Iien

ut tam pretiofi centupli & ipfe fieri particeps

in particulari naturam & obligationem bene

offit?

cognofecat ; quam quidem cognitionem ex

Mstrh.rg,.

V. Crebra ponderatio . [ententiy & Chrifto pro-

libris afcetarum ;

maxime ex Alphonfo Ro-

v. a.

Abld.

lat : 'Tolite j jugum meum fuper vos, jugum

driquez. p. 3. tt. 3 & fequentibus, facile hau-

enim ineum fuave eít, & onus meum leve. ^ic

rire f)otent

i

enim phantafiam corriget, quxe multos abíter-

Ill Tertium eft, ut tam felicitatem eo-

ret D*uiu&d ndo, difflicilem nimis effe votorum

rum, qui vota ejuf-*,modl offerunt liberaliter,&

editionem. Contra quam opinionem etiam S

ftudiofe obfervant, quam eorum, qui ea vio-

S. Chryf.

Chryloíftomus fic loquitur. Quid levius dices

lare praefumunt, infelic itatem & miferum fta-

aó Theod

acin

lapfum.

us, quar folicitudine fzeculari & labo-

tum bene cognofcere, & hoc motivo velut

ribus & metuexui ? quam ab iftius mundi flu-

$, Ang

principali ftimulo fe ad obfervantiam illorum -- Ambr.'

.5 de

&ibus fegregari, & poflidere placidi tranquil-

excitare ftudeat.

Quem in finem prodeft fe- 3 i«

Virginit

hque potius fecuntatem ?

quentem fantti Ambrofii fententiam in me-lapf. c. 2.

moria habere, qua utrumque hoc motivum

S -

virgini cuidam lapf'e fic ante oculos pofuit :

Unde incipiam ,

inquit, quod primum , quod

ASCETICA

ultimum dlcam Bona commemorem , quze

I

Uatuor funt, qu de votis fingulariter

perdidifti ? an mala defle eam, quae invenifti ?

noffe & obfervate Hebet . afcet& Pri-

Eras Virgo in Paradifo Dei,

utique inter flo-

Rodrit,

mum eft, ut certo fibi perhaieat hanc voto-

res ecclefi»e : Eras Sponfa x,hz'bu

Eras tem-

15

rum, quzeinreligione nuncupantur, triadem

plum Dei: Eras,habi itaculumSpiritus (an&i. Et

z

effe. precipuum infirumentum adipifcendze

cum dico toties: Eras neceffe eft, ut toties in-

perfe&tionis, id quod more fuo S. Thomas fo--

gemiícas; quia non es,quod fuifti. Incedebas in

S. Thom. lide fequentibus verbis demonftrat :

Religio-

ecclefia tanquam columbailla,de qua fcriptum

5 Bern.

2. p- 184* nis ftatus tripliciter poteft confiderari ; 1. Se-

eft:Pennse columboe de argentat*, & poüeno-

n. 7.

jo. 10

cundum quod eft exercitium tendendiad per-

ra dorfi ejus in pallore auri. Splendebas ut ar-

Anlt,

fe&tionem,& quantum ad hoc requiritur, quod

gentum, fulgebas ut aurum , quando cum fin-

aliquis a fe removeat illa, per quze poffet impe-

cera conícientia procedebas.

Eras tanquam

ftella in manu Domini

nullum . ventum, nul-

diri, ne totaliter ejus affe&tus tendat in Deum,

in quo confiítit perfectio charitatis.

HUJUS-

lius belli nebulas pert'mefcebas ? Quie eft ifta

modi autem funt tria, Primum quidem eupi-

fubitanea converfio ? que eit ifta repentina

ditas exteriorum bon orum qu2e tollitur per vo-

mutatio. De DeiVi n*gn? facta cs corruptio fa-

tum paupertatis.

Secundum autem eft con-

tanz, de habitaculo Spiritus fantti tugurium

dlaboh Quae incedebas ut columba , nunc la-

1

TN

cupifcentia fenfibilium dele&ationum , qus

[ 2['

excluduntur per votum continentise. Tertium

tes in tenebris ficut ftellio.Quae fulgebasut au-

autein eft inordinatio voluntatis humanze ,

rum propter virginitatis honorem, nunc vilior

quee excluditur per votum obedientizm. 2,.

fatta es luto platearum,ut etiam indignorü pe-

Confiderari poteft ftatus religiofus , fecun-

dibus conculceris. Qu:e fueras ftella radians in

manuDomini,veluti de alto ruens coelo lumen

dum quod quietat animum ab exterioribus fo-

licitudinibus, fecundum illud Corinth. Volo

tuum extinctum eft, & converfa in carbonem

Qqq3

IV. Quar-

404.

Bibliothecoe XMmua!z': Concionatorie

| lV. Quartum eft, ut, quoniam inter media

militadine cum imagine renovanda petitur;

pracipua ad exa&am votorum religioforum

ut videlicet 1. Sordes & maculz eluantur ; id

(

obfervantiam procurandam , & crebra reno-

quod per generalem eonfeffionem & frequen-

foidet.

vatio votorum,maxime ea,quze inSocietate Je-

tem contritionem elicitam impletur |2. Novi

(nh

fu cum praemiffa triduana collectione & con-

colores apponantur; quod fit per ipfam voto-

pf.it

feffionis generalis inftitutione peragitur, bene

rum renovationem , novaque alta propofita

)

cognofcere ftudeat;& naturam,ac fines feu fru-

per varias meditationes exercita.

3. Velum

&us hujus renovationis , & modum eandem

]Obc r'I()b

obducatur, ne tam facile iterura per pulveres

5

folide peragendi.Et naturam quidem quod at-

aut alias res maculetur; id quod perficitur,

SQ Ign. pl

tinet,breviter & bene eam S. lgnatius his ver-

1. confüt.

dum radices & caufze imperfettionum inda-

p at :

€. 4. &. 6,

bis indicavit: Vota fua renovare,non eft, obli-

gantur, & efficacia media ad eas deinceps re-

i

ï!

gatione.nova fe conitringere, fed ejus, qua ob-

movendas excogitantur.

ftricii funt, in Domino recordari, atque ean-

Rodriq. p. dem confirimare, cum voluptate fcil. ( ut addit

&X

I tr. 2, Rodriquez ) animiq; alacritate iterando; quod

C. 8.

femel factum eft ,. eog; teftificando,minime id

£n, f

MISCELLANIEA.

)

muftare nos, quin potius gratos, zeternumque

22;

obnoxios oftendendo tanto Benefactori, qui

Qualitar.

j

nos inter fuos effe jufferit, eamq; nobís men-

tem injecerit,ac,uifi jam nos ei in holocauftum

Engelgr.

k VOta funt nodo Gordio fimilia ; quefn,

ä

obtulifiemus, certe adhucoblataros, imo, fi

quia fine & principio carebat, nemo

p. 2. Luc,

millemundi forent, omnibus illius amore

poterat diffolvere, donec Alexander gladio

Evang.

nuncium remiffuros ; fi voluntates nobis, to-

et .ïbl. 2e

diffecuit. Hinc & Batavi in numifmate ha-

3

EXOd- 16 1

À

tidemque corda forent, omnia pariter eidem

bent vineula nodis conítria hoc lemmate

praebituros. Qua quidem alacritate fi pro eo ,.

fubjecto ; JVec. viribus ullis.

ac par eft, hzec votorum renovatio fiat, nova

,

haud dubie nec vulgaris a Deo gratia initur ;

Piolatto.

E

quemadámodum enim complacentia de pecca-

II. Rudolphus S

uevize Rex,cum fidemHen- Strigelius

to olim patrato novum peccatum eít novag;

rico Quarto Imperatori datam reícidiffet , & apud

injuria, ac novam poenam exigens; ita viciífim

paulo poft in prelio prope Moerfpurgum ini-

Beyrlinck

Levit, d.

voluptas ac complacentia re&te facti bona,

in feft. An.

to dextram amififfet,ea militibus oftenfa, hsec

nunc,te 7.

t

multumq; divinze bonitati accepta eft.

inquiebat, eft manus, qua fidem Henrico Do-

V. Jam vero finis feu fru&tus renovationis

mino meo dedi: nunc tandem confiderate.an

l

triplex aS.lgnatio re&te ftatuitur, nempe 1.De-

jufte ab eo defecerim. Idem olim dicent , qui

votionis augmentum , quam experiuntur affa-

vota violare ,. fidemque

per ea DEO | datam

Yun, ".

tim, qui fe rite ei comparant. 2. Éxcitatio me-

nt.

morit, qua obligationis, per quam Deo quisq;

frangere præfumpferi

SXH.

adítringitur , recordatur , ut firmius prom flfis

'AUT*I

2

OR E:5,

ftetur, virtutemq; ardentioribus in dies animis

I. Alphonfus Rodriquez p. 3. tr. 2

l

imbibat. 3. /Major in. [ua vocatione confirmatio:

II. Lucas Pinellus de perfe&. Chrift. l. r.

Deter i, l

ficut enim generale tentationibus omnibus

ll. Joannes Bufzus in Panario V. Voti

antidotum eít, contrarium virtutum actus

violatio.

exercere ( quoniam contraria contrariis. cu-

lV. Hieronymus Platus de bono Status

rantur)ita contra interiores tzedii diíplicentioe-

Religiofi L. 1. c. 3o.

que motus, quibus d2emon infeftat, hzec vo-

V. Henricus

E

torum inftauratio tutiffimum eft praefidium ,

emblem. 2. &. 5

.*ngelgrave p. 2. Luc. Evang.

— ; 0 9 — c—

quippe quaà & hoftis paulatim exarmatnr , &,

Vl. Laurentius Beyrlinck in theatro vite

fi quid forte per incuriam commiffum aut

humanz V. eodem & in Promptuario te. 7.

—— —— —— ——

omiffum eft, cum foenore compenfatur.

in fefto Annunc. B. Virg.

IV. Deniq; modus hanc renovationem in-

Vfl

Judic,

ftituendi optimus & folidiffimus eft, qui ex fi-

eodem.

Jofephus Langius in ]?olyanth, V.

ä

l

CORITULUS CLIL

l

H

VULNERA CHRISTI.

l.

JEXS.SCR

I

PTURA;

eft propter iniquitates noftrás, attritus eftlfaiz c.55.

)

propter fcelera noftra.

v. S.

Zachar.

Uid funt plagae iftze in medio ma-

lll. De caetero nemo mihi . moleftus fit ; Galat.c.6.

6.13,.v. 6.

nuum tuarum ? Et dicet :

His

ego enim ftigmata Domini JESU in corporeV- '7.

plagatus fum in domo eorum,

Ineo porto. .

;

qui diligebant me,

lV. A planta pedis usq; ad verticem non eftlísiz c. r.

Àl Ipfe

autem — vulneratus

in eofanitas:vulnus &livor,&plagatumens non Y* *

eft

lii lt

Titulus CLIL. P'ulnera Chriftt. -

495

eft circum ligata, nec curata medi

civitater in terra /Egypti , £9. una ïvomätm* &-

ue fota oleo.

camine, ne-

dem

vitar. Soli, €& mittet. eir. Salvatorem €? proyu-

C€. I2« 3.

V. Haurietis aquas in gaudio de fontibus

$

gnaitorem. Quinque civitates quina funt vul-

Salvatoris.

nera, inter quae vulnus lateris merito vocari

XPE 2[.

18

VL Foderunt manus meas & pedes meos,

poteft civitas Solis. . Qui has civitates in cor

dinumeraverunt omnia oífa mea.

fuum, velut terram anguítiarum & tribula-

Tob. v.16

VII. Concidit me' vulnere fuper vulnus;

15

tionum ( ita enim /Egyptum interpretamur)

irruit in me quafi gigas.

repofuerit, mox fentiet adelfe fibi Salvatorem

] Pf.65. 27.

VIII. Quoniam quem tu percuffifti , per-

& propugnatorem.

fecuti funt, & fuper dolorem vuln

H

erum meof

XVII. Quinque cubitis menfüs eft Angelus Ezech 4o.

rum addiderunt,

vefibulum templi. Veftibulum coeli eft mors

jufti, hanc Archangelus Michaél ex quinque

Figurg Zeteris Teflamenti.

vulneribus Salvatoris menfurat; fi enim opera

tua fuerint inventa in menfura vulnerum, in

Gen, 45*

1X. Jofeph dedit fuo fratri Benjamin 3oo.

horum nempe honorem peratta , juftus es ,

22.

argenteos cum quinque ftolis optimis.

]Efus

templum DEI es, colo natus es.

fuis fratribus quinque fua vulnera dat, ut pre-

tiole veftiantur. Hoc nimirum eft induere JE-

rf.'e h

Figura Novi Teftlamemti.

w"*LHC

SUM Chriftum. Quicungue enim in. Chrifto bagp-

LVang

tizati eflir ( fanguine e vulneribus profluo )

XVHI. Quinque Chrifti vulnera funtMatth.r4.

&

bl

^

Chriflum. indwflis.

quinque panes , quibus fatiat omnem multi-

]

à3

] Exod. £.

X. Quinque cortine conftituuntur ad ve-

tudinem.

ftiendum tabernaculum , quing; vectes, quin-

XIX. Sunt quinque talenta, quibus zeternas Matth.z5,

que column? in introitu tabernaculi omuibus

quinque fenfuum voluptates promeremur.

confpicu?e. Praeclara quinorum vulnerum fym-

XX. Suntquinque minz,, quas qui bene Luc, g,

bola ! hzec enim quinque cortinze funt, que

Tigelius

rus eft.

exponit, lzetifimum Euge aliquando auditu-

E

Dr

veftiunt teguntque divinitatem ; quinque co-

evrlintk

il

lumnze, quze fpem noftram fuftentant.

XXIL Sunt quinque porticus pifcinze pro- Joan. 5.

inelà

Levit. 26.

XL. In Levitico celebreillud promiffum (ta-

baticze, ad

fanentur.

5

quas languentes confhjant, ut per-

punc te7.

tuitur : Perfequentur quinq; de veftris centum

alienos. Quing; nempe vulnera devote cordi

XXII. Sunt quinque in domo una divifi, Luc. 12.

impreffa integras adverfitatum & periculorum

quia in domo cordis fenfualitates dividunt, &57?

x

ceiturias folent fugare & exterminare.

inordinatum effettum excludunt.

XlL Oblationes DEO a tribubus factae, nu-

XXIIL Sunt quinque prudentium virgi- Matth.25?

Num. 7

mero quinario conftabant , videlicet arietes

num lampades, ad adventum Sponfíi indefi

3

quinque, hirci quing; , agni anniculi quinque.

Quidquid DEO obtulerimus, placebit minus,

cienter ardentes.

fi quinque JEfu vulneribus non fit unitum.

$15

Deuter, 4.

XIII. Moyfes feparavit tres civitates trans

ordanem ad orientalem plagam;ut effent pec-

EX SS.PATRIBUSET DO-

d1res civitates funt vul-

catoribus in afylum.

CTORIBUS.

nera manuum, vulnera pedum , & lateris, ad

qua? omhni tempore,: potiffüunum tamen in

Qualitar.

mortis periculo, patet acceffus, & afylum , fi

peccata operum , omiffionum , & affettuum

I

Homo,vide,quse pro te patior, Non eftS. Berr.

nos perfequuntur, & mortalis culpz reos

* dolor, ficut quo crucior. Ad te clamo,spud Ca-

agunt.

aft. in

qui pro te morior:vide poenas, quibus afficior;*

afcic.

]udïc; 18.

XIV. Viri Dan miferunt quinque viros ex-

vide clavos, quibus confodior, cum fit dolor

M

yrrh.L.5

ploratores terrze ; Mittamus quinque vulnera

tantus exterior , interior eft plan&tus gravior,e

onfid a,

in coelum,& referent idem nobis, quod explo-

cum te tam ingratum experior.

ratores illi: Surgite, a[cendamus ad eos, vidimus

II. Ad hoc perforatum ett latus tuum , Do-

enim. terram valde opulentam ,. €9 uberem , nolite

mine, ut nobis parcfcat introitus. Ad hoc vul-qqer c,

3.

negligere , molite ee|Jare, eamus, €9 po[fideamus,

neratum eft cor tuum,ut in illo & in te ab ex-qe Paff,

nullus erit lubor.

N

terioribus perturbationibus abfoluti habita-Dom,

;.Reg.i7.

XV. David elegit fibi quinq; limpidiffimos

re poíffimus. Nihilominus & propterea vulne-

lapides, quibus fe adverfus turrim. carneam

ratum eft, ut per vulnus vifibile vulnus invi-

Goliathi armavit. Quinque Jefu vulnera toti-

fibile amoris videamus : quomodo hic ardor

dem vi&oriofi funt lapides, quibus hoftis nun-

melius oftendi poteft, nifi quod non folum

;Ifiïæ n

quam non fternitur. Teftem appelloAlphonfum

corpus, verum etiam ipfum cor, lancea vul-

L

nerari permifit ? carnale ergo vulnus vulnus

primum, contra innumerabilem Maurorum

lat

T

exercitum adhibitis quinque ]Efu vulneri-

fpiritualg oftendit.

J

bus pugnare & vincere coelitus ' edottum.

Nullus nos hoftis fuperare poterit, nullum

Utilitas.

J[jti£ G

non hoftem fuperabimus, fi quinque vulnera

n ^

cordium noftrorum fuerint infignia-

&

III. Noli dicere: In coelo non ero.

nemus mortem Chrifti.

Te-s, Augu?,

Ifaia 19.

XVI. Ifaias inter alia przedixit: Erunt quing;

Defperarem utique ;ferm 74.

fed

ad Fratr,

496

: Bibliothecm Manualis Conciqmtoriæ

fed non defpero , quia vulnerum. CHRISTI

guinem Chrifti.. Si non amaret, talia pignora

6 Bon

recordabor.

non daret.

"

S. Bern,

XIII. O homo, fecurum habes acceffum adg. gesg,i

l

IV. Simili verborum forma utitur D. Ber-

;

fer. 6s.innardus : Peccavi peccatum grande, turbatur

DEUM, ubi habesMatrem ante Filium,Filium füperCan.

fiíc,c

LÀ

ante Patrem ; Filius oftendit Patri vulnera

fi. )

confcientia, fed non pertubat, quoniam vul-

nerum Domini recordabor.

latus; Mater oftendit Filio pe&tus & ubera,

Tdem in

V. Filius DEI altiffimi jubetur occidi, ut

nulla ergo effe poterit repulía, ubi tot funt

Faícic,Ca- vulneribus meis, id eít peccatis, pretiofo fui

charitatis infignia,

rf l r. fanguinis balfamo mederetur , & fubjungit:

XIV, Refpice in faciem Chri

fü tui, qüi, ti'S: Anfel,

$uj

confid. 3. Acnofce o homo ! quam gravia funt vulnera,

bi usque ad mortem obediens factus eft , neCpislog. de

ipid.o:

recedant ab oculis tuis cicatrices vulnerum Paffione

pro quibus neceífe eft Dominum Chriftum

hi 5$

vulnerari.

ejusin perpetuum , ut memineris, quantamc. t$.

S. Aug.

Thid,co

ibid.

Vl Si quis fugiet, vivet. Tutum refu-

fatisfactionem pro peccatis noftris ab eo fu-

f

gium contra hoftes vulnera falvatoris. Ante

Íceperis.

& S. Auzuft,

te eft turris, recordare Chriftum , & intra in

.XV. Tuta & fitma requies eft infirmis

turrim, recordare cogitando, cum aliquid pa-

peccatoribus in vulneribus Salvatoris.fecur

us Mannual..

c. aX. &

teris, quis prior, plus & pure propter te paífus

illic habito, patent mihi vifcera per vuluera,

eft ; & quo fine ? ut refuürgeret , & tu talem fi-

quidquid ex me mihi deeft, ufurpo mihi ex

nem fpera, & non confenties inimico; & intra-

vifceribus Domini mei, qnoniam miferi-

fü in turrim.

cordiee affluunt, nec defunt foramina , per

i r

big, ].

€ofii

i;

Rafcic.cit,

VII. O beata lancea, & beati clavi, qui

quae eflluant. Per foramina corporis patent

l r. con-apertionem hujusmodi facere meruerunt! O

mihi arcana cordis; patet magnum pietatis

fid 9.

fi fuiffem loco illius lanceze, exire de Chrifti

facramentum ; patent vifcera mifericordisze

latere noluilfem,fed dixilfem : Herc requies mea

DEI noftri, in quibus vifitavit nos oriens ex

Tbid, co

in [gculum [mculi : quomiam elegi eam.

alto; vulnera JESU CHRISTI plena funt

Ibid n, 2.

VIII. Prenimio amore aperuit fibi latus ,

mifericordia,plena pietate, plena dulcedine &

f 13.

ut tibi tribuat cor, fuum : fibi etiam voluit

charitate ; foderunt manus ejus , pedes ejus,

pedes & manus perforari, ut, cum ad ipfum

& latus ejus lancea perforaverunt ; per has

perveneris , fic tuze manus intrent in fuas, ac

rimaslicet mihi guftare, quam fuavis eft

Dominus DEU .S meus, quoniam revera

pedes tui infuos , utíibi infeparabiliter con-

jungaris.

Obfecro fecundum Apoftolum,

fuavis & mitis & multe mifericordiz elft

.

omnibus invocantibt

"

À

s in veritate, omnibus

anima mea , omnia probra hzec coneris expe-

riri? & non dubito,quod fi fueris aperta,omnia

inquirentibus, & maxime diligentibus; co-

piofa redemptio data eft nobis in vulneribus

proter ipfum & ejus vulnera , amaritudinem

H

N

C

reputabis.

Pa

U Chrifti Salvatoris nofir! ; magna mul-

titado dulcedinis, plenitndo gratie , & per-

]b. confid.

IX. Duas habet patrias verus Chriftianus,

22. n,g. altera eft vulaerum , in qua gignitur gratia;

fectio virtutum. Cum me pulfat aliqua tur-

altera coeli, in qua renafcitur immortalis ad

pis cgitatio, recurro ad vulnera Chrifti, cum

gloriam ; utque in morte certus fis de futura

me premit caro mea, recordatione vulnerum

Domini mei refurgo ; cum diabolus mihi pa-

