ar.m.3. militant ]Zzb vexillis. hominum . , €9 eos , qui

glorize vel folum , vel maxime cavendum effe

militant [ub vexillo Chrifli ; llli proprio labore,

perfectis, quo primo enim vitio lapfa eft ani-

& fudore fatagunt fe promoverein bello, expo-

ma, hoc ultimum vincit. Hinc S. Nilus AbbasApudRvd

nendo fe periculis vulnerum & mortis , pro-

narrat , olim tyrones a provecioribus fepa-P. r.tr. 3.

prio marte & generofe pugnando viam fi-

ratim fuiffe inftitutos , & illos quidem abfti-*. 4«

bi fternunt ad vi&orias & triumphos , ideo

nentiam, ac mortifticationem pr?ecipue doctos,

merentur , ut generofve fue decertationis , la-

hos ve

/

ro adverfus vanam gloriam fuiüþ mu-

borum & fudorum erigantur illis trophoea;

nitos.

fed aliter res conftituta eft cum militantibus

VIIT. Aoffe debet: [olidism €9. efficacem: modum Und. Gra-

fub vexilloChrifti,nobis pugnantibus,colluctan

fugiendi hoc witium

.qui in duabus potiffi-

nat.loc, r,

ag

coum, 602,

] (or,

tibus cum mündo , carne & doemone omnem

mum do&rinis confi(tit , quarum prior tradi-

*

; &b

vigorem virtutem tribuit divina gratia ; Deus

ta eft a Ludovico Granaten. his verbis : Quis- "

of

nos illuminat,ut detegamus aftuti ferpentis in-

quis human-e glorize cupiditate tangitur , fibi

fidias,ejusdeq; effugiamus fraudes & nequitias

ipfi dicere debet,quod Jofeph dominse fuze ad

Quapropter quia cun&a noftre vi&torize fructus

adulterium invitanti refpondit : Ecce, inquit ,'

funt divinze aíliftentize & patrocinii omnino

Dominus meus, omnibus m

f

ihi -traditis , igno-

j

R.P. Loin. Bill, Man. Tom. LII.

'Eee

[

Nb

402

-JBibliotheee . .Manualis Concianatm*iæ

rat , quid habeat in domb' fua , nec quicqhzfm

. vitio inanis glorise. Q/uo*d nempe 1. exerceat,

eft , quod non in mea fit poteftate , przeter te,

& frangat corpus laboribus ; & ut fic latroni

quze uxor ejus es ; Quomodo ergo poffüm hoc

comparati queat ; qui affocians fe viatori . &

malum facere , & peccare in Dominum

micum fimulans , inopinato vitam adimit. 2.

meum? Vere enim omnium bonorum fuorum

Quod fpoliet meritis & proemio ; & ut fic Pi-

participes nos Deus efficiens, unam gloriam

ratz comparetur, qui naves mercibus onuftas

fibi tanquam legitimam Sponfam refervavit.

ex infidiis agereditur , & fpoliat. 3. Quod fup-

Manü dï(*

Quid igitur indignius, quam & hanc gloriam

1.11. 4'

pliciis gravibus fubjiciat , & ut fic proditori

S, Berm, Velle proeripere, & Creatoris gloriam creatu-

comparetur , qui fimulans fe amicum , hofti-

in P. Quirze velle copulare ? Pofterior do&rina a S.

bus tradit, gravibus fuppliciis aut tormentis

hab. f. 14 Bernardo traditur fic loquente: Cavete ocu-

excruciandum. Vide Rodriq. p. 1. tt. 3. c. 3-

: los bafilifei Sed cui nocere dicitur bafilifcus?

liL Ex occafione thematis : 7Zaler ai"aneælf.'sg.v.ï.,»

eiqui non viderit ipfam. Alioquin fi tu eum

- texerunt ; Poflunt vanze glorize. cupidi araneis

prior videas,jam non gocet tbi , ut ajunt ma-

comparari . 1. Propter laboris fervorem &

: gis moritur ipfe. Ita eft , fratres. Non viden-

conttauntiam , ubi fufius enarrari poffunt gra-

tes necat inanis gloria, coecos & negligen-

. viffimi labores, & maxime ardua fa&ta propter

' tes,quife ei oftentant, qui fe exponunt, & non

vanam gloriam fuícepti. 2. Propter- przed»e

potius ipfi afpiciunt: Non attendunt,uon difcu-

fperatze zequalitatem : quia fcilicet &ipfi nihil

tiuntjillam;nonjvident denique,quam fit frivola,

[

aliud, quam mufcas , id eft , tenuem , inquie-

:quam caduca;quam vana,quaminutilis.Si quis

tam , impudentem ( id eft ; omnia. confpur-

eum intueaturhoc modo,moritur hic bafilifcus,

cautem ) inanem gloriam venantur. 3. Pro-

nec jam occidit eum gloria , fed occiditur ma-

pter fimilem exitum laboris : quia fcilicet &

gis , & accidit ei

quomodo in pulverem vor-

"horum telze fübito per ventum adverfze fortu-

fa, imo redacta in nihilum. -

m aut inconílantiz humanee diffipantur ,

x.Cot, t.

IX. .Noffe .debet. qum fit vera gloria , €9 quo-

id eft, optato füeceífu deftituuntur, uti plu-

Y. 31.

y

.

/

modo acquirenda ; ea fcilicet, de qua S. Pau-

rimorum exemplis demonítrari poteft.

lusiocotus eít, dum dixit: Qui gloriatur in

IV. Ex occafione thematis: Quafi qui ay-Ec

. Domino glorietur. Quid autem fit in Domi-

grehendit umbram, €9 ger[fequitur ventum , fic €$ -^

no gloriari, clareiafinuat alibi, dum ait ; Glo-

qui atteudit ad. vifa, mendacia : poteft münda-

2. Cor. yia noftra hzec eft, teftimonium confcientize

na gloria umbre comparari r. Quia ficnt

Y n

nofttze, quod in fimplicitate & finceritate Dei,

umbra, quantumcunque corpus dut pulchrüm,

Mdem d

& non in fapientia carnali, fed in gratia Dei

aut aliüs qualitatibus & ornamentis affectum

3. Il, 2.

converíati fümus in hoc mundo. Hoc enim

eít, femper nigra, & nihil, id eft, carentia

Jer. 9. v.eft, quod ipfe Deus per Jeremiam dixit: In

lucis eft; ita omnis gloria & laus mundana,

240 '*

hoc glorietur, qui gloriatar, fcire & noffe me,

ex quacanque demum caufía oriatur, ob-

$. Bern.

Sapienter ergo S. Bernardus concludit : Vir-

fcura & vana eft, quia nihil utilitatis confert

in ferm.,

,tus mater glorize eft ; fola enim eft , cui glo-

hominr. 2. Quia ficutumbra frigida eft , ideo-

riajure debetur. Quze autem eft fine virtute

que homines & animalia xítu folis accenfa

gloria , profe&to indebite venit ,

pátfim ad fetrahit; ita multo magis gloria

propete affe—

&atur , periculofe captatur.

mundana frigida eft, feu calore charitatis di-

vinze deftituta, ad quam proin homines zeftu

M URU CIN

concupifcentize inflamati undique confugiunt,

& levamen qusrunt. 3.Quia ficut umbra eftJac. 4..

CONCEPTUS PEJEDICABILES.

vapor ad modicum patrens , & tota a folis V: 14-

. iluminantis radiis pendet; ita cam & gloria

Gal, 5. I EX occafione thematis

: Non . efficiamur

nihil aliud fit, quam aliena de nobis opinio

N 26.

inamis elorim cupidi

Oftendi poteft ,

"& seftimatio , non poteft diu ftabilis durare ,

quam vere laus & gloria humana , inanis

fed quovis fere momento accedit , & recedit.

— wocetur, quia vacua eft, & caret omni fru-

4. Quia ficut umbra hominem quidem reprze-

. &u. Nam 1. Nihil utilitatis affert bonis tempo-

fentat, fed tam imperfe&te & obícure, ut, quis,

zalibus : quia licet pauperem toto die laudes

vel qualis fit , dignofci nequeat : fic & gloria,

& przedices, nec obolo ditior inde efficitur.

licet aliquo modo hominem manifeftet- aliis ,

. 2. Non corpori : quia etfi (anitfimus & pulcher-

. & vifibilem faciat, revera tamen exea co-

ld .

'ximus prazedicetur , fi tamen talis revera non

gnofci non poteft , quis & qualis homo coram

fit , irrifio potius hzec preedicatio , quam vera

Deo, & in feipfo. 5. Quia ficut umbra fugien-

Jaus cenfebitur.

3: Non animo : quia non eft

tem fequitur , fequentem fugit ; ita hunc ip-

-hic do&iór & fan

&ior , fi laudatur , nec vilior

fi vituperatur; fed talis eft, qualis eft virtus

. fum glorize mundanze genium elfe , tum quo-

tidiana experientia, tum comune hominum

ejus. 4. Non in gratia €9 meritis: quia hoec

jüdicium oftendit.

nonnifi ex operibus virtuofis generantur.

Concludetur ergo concio illis S, Davidis ver-

bis : Filiihominum, ut qui dili

Pf

gitis vanitatem

"& quaritis mendacium ?

Matth. 6.

-I. Ex occafione thematis : ttendite , me

V. I

juflitiam | veftram — faciatir. coram — hominibus :

poffunt explicari damna, quze qriuntur ex hoc

$x

P'aua. gloría. .

493

Tiiulu: C X ,L Il.

mum igitur aftutits ferpens adVei*fit Redem-

ptorem noftrum donis,virtutibus, meritis om-

nibus cumulatum, nec poffe fibi occurrere di-

ALIIRCONC*IEPTUS.?'

tiorem praedam , tentavit illum , tunc acce-

dens tentator tentavit illum ; aft qua vid ten-

.Fugæ

tavit illum , aut quem modum fini & fcopo

fuo cenfuit effe congruentiorem;aptioremque ?

Manf difc k

Rotoparentes noftri rerüm omnium crea-

Vanam gloriam : Doemon haud fibi perfuade-

I.n.4.

- tarum potiebantur dominio: Omnia fub-

re poterat , Chriftum eífe Filium Dei , tamet-

jecifli pedibus ejus ; in fignum homagii Deus

fi coelitus audiviffetillius teftimonium, nihilo-

ab lis exegit duntaxat hunc actum inobedien-

minus vana eum palpavit laude , & glorio-

; 59«*',5.

tiz? ; ne comederent fru&um talis pomi : Je

fiffimum hunc ei dedit titulum : .5 Filiur Dai

omni ligno Paradifi comede , de ligno autem. [cien-

ef,petens fimullapides oblatos transmutari

tig bont €$ mali ne comedas. "Tametíi etiam fa-

in panes : Dic ut lapides ifli. panes. fiant.

on

mée periiffet, obedire tamen tenebatur , ad

dixit,fi efuris, ( obfervatio D. Chryfoftomi

uobilem namque creaturz ftatum eve&tus,

eft ) fed fi Filiur D ef , videlicet ; exiftimans

non ut hac , fed futura frueretur vita, creatus

poffe aliquid per laudum blandimenta fuffu-

erat. Ex transgreílionis hujus infli&a poena ,

rari: Serpenr erat callidior. « Poft adhibitam

in claram devenimus notitiam gravitatis pec-

omnem vafritiem & fagacitatem fuam, effi-

cati, quo homo offendit Deum. Cafui noftro

cacius,aptiusque non adinvenitmedium , quo ,

applicemus hanc hiftoriam

bonorum innu-

quem Filium Altiffimi fufpicabatur,daret prze-

merabilium, quibus liberaliffimus Deus nofter

cipitem,, quam vanam gloriam , hzec enim il-

in przefenti vita nos ditavit , & infinitorum

la eft , quafuffragante parantur affultus , ftru-

aliorum , quse nobis praeparavit in futura , te-

untur infidive navibus opu

s

Xxamus catalogum : Bonoruw noftrorum non

1$-ntis, : gratize mer-

X

cibus oneratis.

eget, aliud.à nobis non praetendit , nifi ut

]V. In republica apum bene or

dinata , i'funtïï?ïä- nos.

non ufurpemus , & tribuamus nobis gloriam

" g

aliquze , quze apparent effe apes , at non funt:

T

ipfi debitam ab ormanibus creaturis , ergone

fucus , genus eft infecti apis fimilitudine , fed

adeo temerarii & audaces eri

majori corpore, quod non niellificat , neque

mufs , ut illam

ipfi furripiamus.

H

operam aliquam prvbet in faciendo opere ,

confumit alimenta , quxe apes congefferunt.

Idem di(c 'Vl*I., Inter alia di&a Jobi fingulariter obfei*-

In anima alicujus hominis chriftiani reperie-

EH n 2,

vandum eft,quod dicat de deemone : Habet. fi-

tis nonaunquam multas apes , puta , virtutes,

duciam, quod influat ;Jordaner in os ejus. . Non

quae componunt, menfzeque praeparant divi-.

meminit pelagi , oceani, eft infatiabilis, fed

nz mel fuaviffimum. De fimili ape S. Urba-

Jordanis , quia fpiritu prophetico przevidebat,

nus Papa dicebat Chrifto , loquens de 5. Cze-

per hunc fluvium figurari. & denotari perfe-

cilia , quafi apis argumentofa- fibi defervit ; at

&os & fanctos : przeterquam enim. quod finu

quid contingit frequenter arte & opera diabo-

fuo complexus eft arcam Domini, vidit Spi-

lica 2 intervenit vana gloria, quze devorat &

[en

ritum fau

tum in forma columbz , & aquis

confumit meritum omnium acuum virtu-

fuis ( minifterio manuuni magni Baptiftz )

tum , qui alias veterna digni erant remunera-

baptizavit, & lavit verbum zeternum incarna-'

tione , eosque plane inutiles reddit ob vanam

tum. Ecce igitur myfterium, cur dicatur,quod

complacentiam : virtutum fucus.

N

4

diabolus fperet abforbere lordanem, quia ma-

L

.. V. Judicium cap. 12. recenfetur

hiftoria ,Ib'd », 6.

lignus hic fpiritus inceffanter defiderat devo-

quae cafui & propofito noftro accommodari

Yare innocentes:non per viam extorfionis,adul-

poteft:Reportaverat]ephte de hoftili exercitu

N

terii, apoftafize, facrilegii , aut fimilium excet-

vi&oriam ; at quiaDeo,(i vinceret, votum fe-

fuum: bene quidem per vanam complacen-

cerat, ut primum , quod ei domum redeunti,

tiam, vanamque gloriam in propriis

operibus,

& triumphanti occurreret , offerret in facri-

ficium , contigit,ut ei occurreret unigenita fi-

quae alifa.s perfe&a effent, & fanca.

l

L

lia füa cum tympanis , & choris. Obfervat

Jephte( efto temerarie ) votum factum , ac

lbid n.2

Hl . Si lucifer neque ipfum Dei Filium exi-

ropria manu obtulit filiam in holocauftum.

mere voluit a fuis affultibus & in tentationi-

AMilitia eft vita hominis fuper terram : in praefen-

bus ( difponente ita ?eterno fuo Patre , ut per

ti vita ftrenue pugnamus , & militamus vin-

omnia fratribus affimiletur: tentatum per om-

cendo pravos noftros appetitus jejuniis, difci-

nia ) cur exfpectavit ad trigefimum usque an-

plinis,vigiliis,ciliciis,eosque voluptatibus fuis,

num? Obfíervate unam vocem in S. Mat-

thzo , quse non ponitur fine myfterio : Tunc

ad quas anhelant, privando. Aggredimur pa-

riter mundum inimicum , fpernendo mun-

FSUS duttus eft in defertum a. Syiritu , ut ten-

dum , fpernendo nullum, fpernendo nosmet-

taretur, Aft illud , tunc , ad quid refertur ? Ad

ipfos , Ípernendo denique fperni & contemni;

illud nimirum , quod idemS. Evangelifta , &

humiliamus & fübjicimus nos alterius volun-

aliicum ipfo jam retulerunt de eminentiífima

tati & obedientize , mortificamus quoque ap-

fan&itate Chrifti, coelefti teftimonio palam

petitum vindicativum odii, remittimus inju-

confirmata, & a przecuríore in ripa Jordanis

rias,benefacimus his,qui oderuntnos,ac plures

demonftrata: Ece //gmur DEI Quampri-

alias victorias reportamus de pravis noftris af*

1

^»HKEeea

fe&i-

R. PLa]m Bibl. Man. .T om. I1,

494

X

Biälïoäiæcæ AManualis C'oäciamtariæ

fe&ibus & inordinatis päfïïonibus, ut immar-

J[ingula eorim La rtant , afar [ener. in ciwuifü , 66

ceffibilis glorize potiamur corona ; verum fze-

intus pleng funt ocu'ir ,. €2 requiem: non. habelant

. pe contingere folet , quod triumphantibus no-

die ac no£le dicentia : San&ius , SanBur, San&us ;

bis occurrat vana gloria, non cum tympanis ,

porro inter hzec animalia unum hominis ha-

fedblandislaudibu:non cum choris,fed applau-

bebat faciem : Et tertium animalhabens fa-

fibus nosq; intus exftimulat,ut a&us virtutum,

ciem quafi hominis ; ubi obfervandum , ean-

dona, merita, cunctaque alia bona opera offe-

dem vifionem referri ab. Fzechiele Propheta,

ramins , & facrificemus vanitati blandae. com-

at hanc ille addit circumftauntiam : /Manur ho«

placentive & van?e glorize,

tminis [ub pennis eorum, Quale illud myfterium ;

Rabanus

VI. Num. cap. 19. mira alia przefcribitur

quod manus occultaverint füb alis ? per ma-

inloc.cit, ordinatio , non vacans myfterio : //ar, quod

nus , uti fatis notum eft , intelliguntur opera :

non habuerit operculum €$9. ligaturam de[uper , im-

hzc igitur fervi Dei abfcondunt, & fubtra-

mundum £rit: Quod fi alias vas illud , mun-

hunt ab oculis hominum ; totum contrarium

dum & purum eífet, cur ut immundum &

ili, quod faciun/t,hypocritæ : oceultanda funt,

fordidum zeftimandum effet deficiente liga-

fratres . bona , que agimus( B. Petri Damia-

tura & operculo ? Quafi vas fine operculo vel

ni confilium eft ) ne hzec in hujus vit» itinere

Aigatura ( Rabani verba funt ) polluitur , qui

incauti portantes, latrocinantium fpirituum

per ftudium oftentationis patens , nullo vela-

incurfione perdamus :

^

mine taciturnitatis operitur. Vafa hzec oper-

^X. Pulchre gloffa in Matth»eum fpecu

la,tulr, Gloffa in

culo & ligatura dettituta illos fignificant , qui

qua ratione tres Re

opus aliquod devotionis exercent, v.g. ora-

ges feu Magi thefaurumC-ZfMatbb-'

fuum , quem e longinquis regionibus fecum

. tionis mentalis , mortificationis , communio-

alportaverant, nonaperuerint, nifi poft accef-

nis,aut opus exequuntur mifericordix cor-

fum & ingreffum ia. tugurium Bethlehemiti-

poraiis , ut recipiant aliquem applaufum : ta-

cum: apertis thefauris fuis obtulerunt ei mu-

les igitur in confpe&u Dei funt tanquam vaía

nera, aurum , thus & myrrham. Magnum

immunda, & fordida. Quapropter coeleílis

religionis Sacramentum hic aperitur , ut (ide

"Magitter conftituit :7uautem rum oraveris intra

provia thefauros noítros in via non panda-

n cubiculum. tuum , €9 cldufqojïio orü Patrem

mus , donec preeteritis hoftibus foli Deo ex

tuum in ab[condito, £? Pater tuuj, qui videt in abs

occultis cordium offeramus. Ezechias , quia

condito , reddet tibi. S. Bern. ferm. g. in Cant.

thefauros alienigenis prodidit , condemnatur

coiifiderando hoc confilium evangelicum ait:

inpofteris, Santti & fapientes hi Reges the-

Pnedt

Orare volentes jubemur intrare cubiculum ,

627

fauros fuos non apparuerunt in Jerufalem,mul-

ne coram orantibus laug humana orationis

to minus in itinere, fed in fupremi duntaxat

i f 180

furetur fruttum , fruftretur effectum.

Monarchze,quem pannis involutum adorave-

Stephan. . VIL. Exod. c. ^o. legitur :

Quod fi altare la-

runt , przefeatia; & quale inde documentum :

Cantuar, 7]idþu;n

feceris mihi , mon eedificalo illud. de [c&ir

habemus thefaurum in vafis fi&tilibus ; natura«

ialleg. [j jidipy,

£; Stenim levaveris cultrum fuper eum ,

li propenfione nimis ( pro dolor ) avidi fumus

golluetur : Proecepti hujus rationem redditS:e-

proprize laudis , zeftimationis , vanze glorize ;

phanus Cantuarienfis hisce verbis : altare eft

quapropter quos pro obtinenda zeterna beati-

mens'horminis, ubi non eft conftruendum 2-

tudine accumulamus thefauros, quamdiu via-

dificium de féctis vel politis lapidibus ; lapis

tores famus, diligenter cuftodire , nempe ab-

enim non politur, nifi ut videatur, unde lapis,

fcondere debemus bona opera,& merita alte-

qui in fundamento ponitur , non politur , quia

rius vit*€ , ne latrones , puta jactantia, vana

videri non poteft ; ille ergo cohfttuit altare de

complacentia , propria seftimatio nobis hunc

fettis lapidibus , qui ideo facit opera fua , ut

thefaurum fuffurentur. Solum igitur in con-

videatur : abfcondendum eft opus : quia juffur

Ípettu Dei oportetillum aperire , id eft , ope-

ut ait Salomon , quaf Jundamentum fubfifiit ;

rari , ut Deo placeamus duntxat.

N

fi ergo elevaveris cultrum , id eft, opus

tuum cura & arte

Xl. Sapiensilla mulier, infpecta eleranti Origenes

,

humana poliri- volueris ;

Moyfis facie, tribus menfibus eum occultavit; hom. 2.

polluetur.

j

Videns eum elegantem, abfcondit tribus men-

Manfdic |Vlll. Pro emblemate aliquando expofitum

fibus, non attenta feroci perfecutione tyranni

fuit ceelum ftellarum cum hoc appofito fym-

illius , qui transgrefforibus feveriffimam mini-

$. n.' 6.

bolo : Pulrhriora latent ; Et vere pulchriora in

tabatur poenam. Ex quo fa&to hanc elicit mo-

ccelo abfcondita fünt: ad eum modum de San-

ralitatem Origenes, fübdens : [ta nos debe-

&is, qui excellunt in fpiritu & perfe&ione ,

mus occultare bona , quze facimus , ne demer-

dicere poffumus : quamvis forinfecus videan-

gantur in profundum inanis glorize. Przecipi-

tur ille ecftafes , jejunia , folitudo , aufteri-

tur in Moyfe abícondito,ne bonos a&us in pu-

tas vi&tus, conformitas, manfuetudo , cha-

blico geramus , ne juftitiam noftram coram

ritas, fimilesque excellentes virtutes , ab-

hominibus faciamus ; nifi eum in occulto fue-

Ícondunt nihilominus dona , quz eximiam

rit , diripietur ab /Egy

eorum exprimunt & teftantur fanctitatem ;

mergetur.

&

ptijs ,& flu&tibus fub-

^

i

ut funt revelationes , vifionés , a&ctus interni

amoris divin

/

latent.

1, & alii hujusmadi : gulchriora

XII. S. Peirus-Chryrologus explicans ver- $. Pe'r.

ba illa Chrifti * Nefria? finiftra tua ; fic difcur- &Y 9£

Pét. Darh.

1X. In apocalypfi S. ]o.a.nn—. cap. 4 *fe lxvi-

ferm. de

rit : Putas, quam vult neicire alterum , qui te " ^'

Barbar.

diffe teftacur przeter alia : Et quatuor animulia ,

neícire?

ipfum, qui facis, vult aliqua tui parte

lhe-

/

495

'Titulu: GX/LIV. Vana gloïia.

Thema'hujus feïmonis,e(&—»: Attendite ne jufti-.-

attendite ipfum Dei oftaculum , de :(juo feri-

tiam veitram faciatis coram hominibus. Mo-

ptum eft: fpiritnuum ponderator eft ; //men

!]

vet igitur hoc dubium : Juftitia, lux rerum,

dico vobir , receperunt mercedem. [uam.

confiliis non velatur obícuris: Juftitia, cum

XIV. Toann. cap. 1o. Redemptor nofter nd— E Aueb.

fibi facto claret, omnes illuítrat exemplo. Et

bis demonítrat , quis fit mercenarius , & non intit, Ccàp.

quid eft,quod eam Dominus coram hominibus

paftor ; afferens : /Mercenarius autem , cujus non

non vult fieri, per quam ftatum capiunt res

Junt oves proprie , dimittit oves , €9 fugit , E$ [u-

humans ? Etubi eft illud fic luceat lux veftra

qus rapit, €8 difvergit over.. In fenfu morali va-

coram hominibur , ut. videant opera vefira. boua ,

rii dantur mercenarii , & quidemin fenfu ac-

€9 glorificent Patrein veftrum ,. qui m eft ?

commodo noftro propofito docet S. Anífelmus

Quomodo juftitiam vult celare , cujus . ope-

hominem deditam vanz gloriv eífe hunc

ra vult elucere ?- Et propofito noítro con-

mercenarium,qui pro applaufu mundano ven-

formiter difficultatem folvit dicens: Fratres ,

dit opera bona , quze alias apud Deum insxe-

hzec praeceptio coeleftis vult ja&antiam tol-

ftimabilis effent pretii; & quia ex iis vanam

lere, auferre pompam , vanitatem demere ,

concipit gloriam , nion jam bona funt: opera ,

fübmovere inanem gloriam., fic juftitiam vult

eoquod privent ipfum immortali retributione:

celare. Juftitia, quze per fe fibi abundat ad glo-

hujus non fünt oves proprix , quia virtutes ,

riam, fpectaculum populi,vulgi laudes, favores

quas in feipfo cuftodire' videtur , ab eo lunt

d Wf

ff

at

hominum , mundi gloriam , non requirit: a

alienze, Notatu dignum verbum illud : Omnia

Deo genita cclum . fpe&at, in oculis agit

opera fua faciunt , ut videantur, ubi notat etiam

divinis , fupernis virtutibus mixta femper a

D. Chryfoftomus : fubdens : Non hzc autilla,

Deo folo , ut glorificetur , exfpe&at : fed hzec

hoc vero expulit eos omnino a charitate. Qui

eft juttitia , quae ex Deo eft , illa vero juftitia ,

operatur bene , ut videatur folum ab ho-

quze eft hypocrifis , juftitia non eft , mentitur

minibus, is non operatur propter amorem

oculis, fallit afpettum videntibusillum, trahit

Dei , unde neceffario fequitur, tales efíe alie-

populos,fedueit turbas , famam vendit , emit

nosacharitate, qua fola valorem confert

clamorem : fit f»eculo, Deo non fitomercedem

actionibus noftris , easque Deo gratas , ac

rapit przefentem,praemium non quserit in fatu-

?etenze vitoe- melioriftas efficit.

*

YO , caecat oculos,czeca

ipfa, non videns vult

videri.

Jofeph.1,

Pineda !n

- XV, Jofephus Hebrzus refez;t in templo

XIII. Pulchre facer quidam interpres de-

Hierofolymitato quotidie tale contigiffe mi-

b ant—irq.ï

c.27. Job

|

T

LÀ

fcribit, qua ratione aranese miro artificio retia

raculum , quando nimirum pro offerendis fa-

fua texant, & conficiunt circumferentiam :

crificiis maétabantur boves, oves, aliaque ani-

primo partiuntur quatuor filis zequali fpatio à

malia, eoramque profündebatur

nquis,nulla

fe diífitis,& ad modum crucis diftentisper qua-

ibidem mufca vifa , vel etiam a

'

volare aufa

tuor partes,&ab his per circuitum ducunt alia

fuit; Econtra quando gentiles fuis fufis diis

filajita tame ut ab omni parte zequales relinqu-

in facrificium offerebant carnes fimilium ani-

ant fectiones :Nectunt fuas telas,inquit author

malium , tantus advolabat , comparebatque

ile, in quatuor circulorum quafi fectiones

mu(ícarum numerus , ut primario idolo fuo

quorum quselibet fe&io viginti item feCtiun-

impofuerint nomen Belzebub , quod iderm eft

culas alias,& fila viginti contineàat,ut infpicien-

ac Deus mufcarum. Curiofos vos effe haud

tibus curiofius conftate poterit ; oCtoginta cir-

ignoro , ut ex hoc miraculo percipiatis myfte-

culis igitur aut fe&ionibus conftat tela tota.

rium aliquod morale ; Mufca eft figura vitii hu-

Videbits hanc beftiolam , cum in labore fuo

jus vanze gloriv ; quemadmodum enimi mu-

occupata eft, centies ac millies mira velocita-

fca, íi adhzereat alicui unguento odori-

te hinc & inde currentem , recurrentem , per

fero, & ibidem moriatur ,

. dilfipat & perdit

gyrum ducentem filo, quadoque per trans-

ejusdem fragrantiam : Mufce morientes per-

gena

verfum eadem attexentem ; at quis ejus fi-

dunt fuavitatem unguenti; eadem proportio-

n,2

nis? evifceratfe , enervatque , ut rete fuum

ne dicere poffumus , quotiescunque hoc vi-

ordiatur, & perficiat. Sed auid ? Unicus venti

tium inhzeferit cordi , quod fpirat bonum vir-

flatus , unicus motus fcoparum diffipat , de-

tntis odorem ( Chrifti bonus odor fumus )

ftruit , ac fecum tollit totum iftum laborem.

fuavem odorem boni exempli, charitatis , hu-

Ecce propriiffimam pro cafu noftro fimilitudi-

militatis, obedientioe &c. perdit , & diífipat

nem. Erit quispiam Deo ferviens in timore ,

fragrantiam horum bonorum fpiritualium ;

fan&itate , & juftitia , triginta & quadraginta

etenim Deus abominatur actiones illas , quas

annorum fpatio, multa & varia colliget merita

pallio devotionis & pietatis tegimus , ut inde

bonorum operum , eleemofynarum , jejunio-

recipiamus gloriam vaniffimam & applaufum

rum , ciliciorum,mortificationum,orationum,

mundi, fui inimici. Certum eft, quod per fa-

diverfarum peregrinationum ; operum miferi-.

ctificia antiquze legis figurabantur noftra bona

m

cordise,tumfpiritualium,corporalium,at deniq;

opera,fi igitur Deus miraculum patrare voluit,

quid erit ? Vafri ferpentis infernalis firatage-

ne mufcae advolarent propius , & carnes attin-

nate concitabitur unicus flatus van:e glorize ,

gerent, eoquod fint ( licet remote ) umbra &

pet.

unicus attus proprize complacentise , qui cun-

typus vanz glorizx ; quanto magis in fanctis

lf

&os hos labores & fudores , tanto tempore e-

& chriftianis noftris aCtionibus abominabitur

antlatos , apud Deum proríus inutiles efficiet

hoc idem vitium ? Si Deus has mufcas pro-

acinvalidós : Onmia opera. [ua faciunt , ut. vi-

Ícribebat & exterminabat ab agnis, arietibus,

deantur ab iominibus Et quid iude fequetur ?

vitulis, & bob

us, qui mactabantur, quanto rha-

,

-

gis

41Eeeg

406

Bibliothece . -Manualis Concionatoria

quod Chriftus totius hxjxïailitatis confümma-

gisa noftr

.

is operigus fa&tis in lege eratisxe ,

tifimus Magifter ob oculos quinque teftium

puta, orati

onibus, eleemofynis,confeffionibus,

communione ,

& aliis fimilibus vult extermi-

redanimatze puelloe miraculum 'perpetravit . ,

cum Elias & Elilzeus, quando fimilia prodigia

nari & prof

cribiomnem vanitatem,omnemque

moliebantur,ita lucem defugerunt, tamque fe-

pruritum proprize veftimationis ,

& complg-

centi?e ?

;

creto egerunt, ut ne matres quidam parvulo-

rum, quos refufcitabant , coram adefle volue-

$:Didscus

XVI. Apud

S Matthæum plurimum horta-

WNyffen.

batur Dominus, ut, cum

boni operis quidpiam

rint. Ingeuiofa quzeftio, quam authori fuo A-

Y1om."'

exercemus , non imitemur peffimum fictorum

bulenfi difcutiendam relinquo.In cap.9.Matth.

oft Ept

fic refpondet : Dicendum , quod hoc fuit ,.

fanétulorüm morem , qui , cum bene aliquid

phan. PA* ; , unt, id faciunt, ut plaufum fibi apud fpe-

quia illi non fufcitabant mortuos , ad aliquid

. &atores conflent ; verba Domini apud Evan-

robandum , fed folum ad benefaciendum,

-

ideo teftibus non egebant , Chriftus autem

geliftam fic habent : Cum. faciy eleemofynam ,

noli canere tuba ante te , ficut hypocrita faciunt in

miracula faciebat, principaliter ad oftenden-

dam virtutemfuam,ut fciretur,quod eratMeffi-

ynagogis, €$ in vicis , ut honorificentur ab homini-

pus , liberalitatisque uliquam opinionem. fibi apud

as,&quod eratDeus,ideoindigebat teftibus mi-

eor nundinentur ; mam fiita fecerir , tuate ex-

2

raculorum fuorum:Hinc accipimus valde oc-

1

fefellit.. dimen emim

culatandumelffe opus bonum,cum folum ad be-

I

eGlatio ludet , ficut illos fi

nefaciendum dirigitur,ne quod a publico(quod

dico vobis , receperunt merce

dem. AMatth. 6. 2. Va«

-tablus hzec poftrema vertit: Zbflulerunt merce-

roclive) damnum accipiat,& de vani plaufus

ambitione téntetur , qui illud fecit.

dem [uam , hoc eft , fibi ipfis ademerunt, &

prodegerunt fuam mercedem. Translatio Va-

Ibid,

tabli non cohszeret fatis , imo pugnare cum

XVIIL ,TheOþbila*&üs ait , plux?ias , quze

no&u decidunt , majorem plantis adferre uti-

verbis Domini videtur. Cum enim Chriftus

affirmet, Hypocritas recepiffe remuneratio-

litatem & fertilitatem, quam quze interdiu de-

nem fuam, quomodo huic cohzeret, quod Va-

fcendunt , hocque eam ob caufam , quod per

abfentem tunc folem delapfo amore diutius

tablus ait, abftuliffe fibi,adeo perdidiffe illam?

xd.3:de

Abftulerunt , receperunt ? Optime convenit

frui poffint. Verba Theophylacti e

cauf. plantarum c. 17. fic habent ; No&urni

utriusque verbis; quodque Chriftus ait , rece-

imbres praeftant diurnis , fit enim ut plantae

'piffe mercedem fuam, id pulchre expofuit Va-

a;t; cum, fol non

tablus dicens abftuliffe fibi; Quid ambiuntHy-

humore potiri amplius vale

protinus illum confumat.

Subdit autem fta-

" pocritze , cum five ftipem in egenos erogant ,

five aliud quid boni operis factitant ? Refpon-

tim magnus agriculturze magilter : Et tutius

'det Chriftus : Ut honorificentur ab hominibus ,

quoque fic agi , nullum dubium elt. Si ad fpi-

ritualem agriculturam hzec transferas, mul-

ldem,

exiftimationemque aliquam fan&itatis apud

eos obtineant , quorum levem favorem fic iis

to veriora reperies. Ut pluvia terram fertilem

yebus confectantur, ut per easdem Deo place-

reddit, fic animam bona opera fcecundant,fed

uberiorem tamen faciunt eam , fi no&e irro-

re non curent. Quid ergo dicit Deus ? ltane

vero , ait, perfidiffimi , & propudiofiffimi ho-

rent , fi lucis opera in tenebris fiant, fi non in

tu-

minumHypocryt? , inanem popularis favoris

forum ad oftentationem proferantur ;

tius fic agi , nullum dubium eft, quod extra

ventum captare ftudetis per hoc,, quod bene

agitis, ut meam gratiam fusque deque habea-

per

iculum funt , quze extra confpe&um homi-

num aguntur ; experientiam hu

c adícifco te-

tis: Égo vos pro meritis habebo , faciamque,

ftem , & adftipulatricem,

ut homines intelligant , & videant, non alio

. fbid.

confilio a vobis opera bona exerceri, quam

XIX. S. Athanafius q..34. in. Script. fcifci-

tatur : quare cum difcipulis fuis poft refurre-

virorum bonorum & San&torum famam vobis

Gionem fuam Chriftus edere voluit , nec alia

aretis , ex quo confequetur , ut offenfionem,

h

niftramque exiftimationem apud illos incur-

pars eftin

venta, quam affi pifcis,& de apiario.

favo ? quo

d de favo refpondet,huc facit, & fic

' ratis ; adeoque & mea gratia excidatis, & nul-

habuit propter fignaculum, quo

iam apud eos obtineatis, & omnium jacturam

habet: favum

j

faciatis , jam nec mihi grati eritis , nec illis

per baptifm

um omnes fideles fignavit : etenim

thefaurus me

lis, quanto magis munitus eft

accepti , fed his exofi & mihi invifi. Itaque

a favo, tanto eít tutior ; confimili modo &

& receperunt mercedem fuam ab alienatione

hominum mul&ati ; quorum plaufum ,. favo-

gratize divinze tanto funt tutiores divitize , 1n

homine,fubaudi, quanto magis intra confcien-

remque expetebant, & abftulerunt mercedem

füam , dum feipfos deftituerunt benevolentia

tiam, velut alvearium quoddam abfconfze ; u

Dei , quam fibi demereri potuiffent , nifi plau-

ergo favi tenacitate liquidum mel cohibetur ,

ne ex apiario inpublicum profluens inimica-

fus humani aucupes ftulti effe voluiffent..

jdemDo- XVII. Ibat Chriftusexcitatum a mortuis fi-

rum beftiaram voracitati exponatur : fic cu-

rare debemus , ut opera noftra bona occulte-

minic. 3. ]iam Jairi Arhifynagogi, & non admifit quen-

mus, & arcze folitudinis , ac receffus includa-

poft Epi^ quam fe fequi, nifi Petrum & Jacobum , & Jo-

phin.P-4: ^ nnem fratrem Jacobi. Marci 5.37. Voluit

mus , & humilitatis cuftodia ab infeftis oculis

Elias revocarein vitam pize viduze , & hofpi-

defendamus, ut clavis adulterina vanze glorize

tis fuze filium , eamque ob rem tulit eum de

quantumvis fecretum noftrum aperire ;«& de-

n valeat.

íinu matris ejus , & portavit in coenaculum,

operire opera ea velit, no

*

XX. Novum pene acci

dit S. Bernardo,.

ubi ipfe manebat, 3. Reg. 17. 19. Hic jam in

us nata-

foribus occurrit dubitatio, quid caule fit,

quod no&e Chriftus nafci voluit, caj

lis

Tituu; C X L IV. me.. gloria. -

a^

427

lis tam ve*henien/ter omnium f»eculorum votis

humanitas , corpus, animi, þmocxius adeo, quo

expetebatur,quam erat faluti eorum , & reme-

hzec ipfa ibi latent. Quorfum iftud ? Reponit

dio neceffarius : Nonne fatius fuiffet , orbis

DoGor gloriofus: In his difcimus, in nobis

lucem in media urbe Hierofolymorum luce

quoque tria virtuofe abícondi , noíftram perfo-

media exoriri , ut omnes tam immenfo»e mife-

nam, opera noftra bona , & bonorum operum

ricordiv opus agnofcere , & pluribus verbis

intentionem. Sub ipfo Sacramento abícondi-

magnopere prodicare poffent , quam quod

