XIV. Tormenta nondum ornerata pulvere

V. Ludovicus Granatenfis inlocis com. fol.4o.

& igne a nemine timentur, fecus , fi utroque

VI. Petrus Canifius p. 1. in explie. 9. articuli

inftru&a fint; idem contigit Apoftolis non-

Symboli Apoftolorum.

dum Spiritu fan&to repletis.

VIl. Joannes Major in fpeculo Magno exem-

DBetf, 1. c.

XV. Gedeonlampades ardentes tradens mi-

lorum V. eodem & V. Confeffio.

litibus Madianitas debellavit; Sic Spiritu fan-

VIII. Antonius Dauroltius in Catechifmo hi-

&usApoftolis fuis lampades charitate& fapien-

ftoriali c. 1. Tit. 5o.

Iid,

tia lucentes tradens, mundum devicit..

IX. Henr. Englgr. in folemnitate Pentec.

| wæwæwæmæwæwzæawæw-æwæwnæuaæwæua

TITULUS CXXXV.

S UPERSIX

I

petitus, Perverfa enim celfitudo eft,deferto eo,

QUOAD ESSENTIAM.

*

De

nitio.

cui debet animus inhzerere, principio, fibi quo-

5l

dammodo fieri atque éffe principium. Hoc fit,

s. Augr l. I.

Efinitur a S. Thoma & aliis inor

diha—-

cum fibi nimis placet.Sibi vero ita placet,cum

!-Sxpe

4. de civy,

1&]35 ï

Dei c. 15.

D

tus appetitus proprize excellentize ; a

ab illo bono immutabili deficit, quod ei magis

5. Auguftino perverfze celfitudinis ap-

placere debuit, quam ipfe fibi.

Super-

253

Tiuur CXXXV. Suprbia.

dl 8

S. Thom, . Superbia nominatur ex hoc, quod aliquis

orir, quae & jactantia dicitur , quanäa homo

2. q. 162, per voluntatem tendit fupra id , quod eft; unde

[

I

non folum magna de fe fentit, fed etiam lo- ,.

i.I :kVæ4.

*ig

dicit Ifidor. in lib. Etymolog. Superbus dictus

quitur, de qua idem Pfalmifta dixit: Difperdat

efi, quia fuper vult videri, quam eft. Qui enim

Dominus univerfa labia dolofa, & linguam

vult fupergredi , quod eft, fuperbuseft ; habet

magniloquam. Superbia operir , quando homo

af

n entec.

enim hoc ratio recta, utvoluntasuniuscujusq;

exteriori quadam fuperbia , ut magnus appa-

feratur in id, quod eft proportionatum fibi. Et

reat, agit; de qua idem Pfalmifta agit: Non ha- Pf. 10o,

ideo manifeftum eít, quod fuperbia importat

bitabit in medio domus meze, qüi facit füper- v. 7.

Abuier':üs

C.

:

aliquid , quod adverfatur rationi re&ze. Unde

biam. Superbia fabitur, quando quis pretiofis

q. 53.in

Abulenfis clarius fic eam definit: Superbia eft

veftibus fe ornat, ut gloriofus appareat; con-

1$5. Matt.

Matth,1 Ij

appetitur immoderatus honorir, quo homo contra

tra quos Dominus : Qui mollibus veftiuntur,

eyrln

V. Se

lF,z.

Deum extollitur molendo. ei fubjici ,/ vel molendo

in domibus Regum funt, uti fuperbia abun-

Y

dat.

chiet,

confiteri, quod ab eo aliquid recepit , aut contra

groaimum extollitur , injufle. nocere Uoleyædo.

A&q:.

Dz'm'þ.

V]. Primus äü . humanar louder —iïnordinate Mstth, 6.

li,

appetere, ique vane dele&huri

contra quam *. 1.

Es

Chriftus monuit dieens : Attendite, ne juftiti-

S. Greg. : II; Dividitur z. juxta S. Gregorium in qua-

1.23.mor. tuor fpecies, dum ait : Quatuor funt fpecies,

am vefítram faciatis coram hominibus , ut vi-

deamini ab eis.-

quibus omnis tumor arrogantium demonftra-

T. CO]'. 4, tUI',

L Cum bonum a [e ipfis habere exiflimant

VII. Secundus, feipfumi €9 opera fum vaneProv. 17,

Y

laudare: contra Salomonis monitum : Lau-V* 2-

de qua fpecie Apoftolus locatus eft, dicens:

Quid habes, quod non accepifii? 5i autem ac-

det te alienus, & non os tuum ; extraneus, &

cepiti, quid gloriaris, quafi non acceperis ? 2-

non labia tua.

f n

VIIL Tertius, /fonorer

€? digutater inor- Matth. ao.

om,

um a Deo quidem aliquod. bonum datum cre-

Eph. 2

« dust, fed pro [uis meritir accept[Je putant: contra

dinate appetere; non obítante Chrifti. effato; V* 26

entet,

v.

$.

quos dixitidem Apoftolus : Gratia falvati eftis

Quicunque voluerit inter vos major fieri, fit

perfidem, & hoc non ex vobis, fed Dei do-

vefter minifter; & qui voluerit iuter vos pri-

num eft,non ex operibus, ut ne quis glorietur.

mus elfe, erit vefter fervus.

IX. Quartus, [an&itatem €$ jufütium . fa- Matth.a3.

3. Cum ja&ant, [e habere, quod. non habent : Quo-

modo Deus carpebat fuperbiam Epiícopi cu-

ma aucupande gratia [imulare: .contra quam v. 13. &&

Ápoc, v,

D

17«

jus

dam dicens : Dicis, quod dives fum,& locu-

hypocrifin toties Chriltus in EVangelio deto- feq-

letatus, & nullius egeo, & nefcis, quiatu es

nuit.

miferabilis, & pauper, & coecus, & nudus. 4.

X. Quintus,

'Zæfolmter f aätæ*iäuere, qua ifojz. 10,

non conveniunt : Quoinodo Rex Affur pecea- v. 13.

Cwumn . defpe&lis carteris -figulariter videri. appe-

tunt habere bonum , quod habent ; uti Pharifaeus

vit dicens : In fortitudine manus meze ego fe-

ci, & in fapientia mea intellexi, & abftulitter-

Luc, 18

. fecit, dum dixit: Deus, gratias tibi ago, quod

* non fum ficut czeteri hominum.

minos populorum , & Principes populorum

V. IT.

S. Donav.

III. Has differentias S.Bonaventura fic fere

deprzedatus fum ,

& detraxi quaü potens in

in centi- effatur:; Prima eft, quando homo attribuit fi-

fublimi refidentes.

leq.p. £. bi bonum, quod habet: Secunda eft, quando,

XL Sextus , JWente inu

niter €9 fup.f:ræ infy. 9. Auguft,

Tertim elt,

9T

etfi non fibi, tamen fuis meritis.

me[cere : de quo a&u S. Auguftinus dixit : Eft

quando jactat fe habere,& non habet ; Quarta,

fuperbia non magnitudo, fed tumor ; quod au-

uando fe exiftimat aliis przevalere.

tem tamet , videtur magnum, fed non eft fa-

IV. S. Anfelmus alias quatuor a

Hignät i

num. Hincfíuperbi Bufoni /Efopico compa-

Quzedam eft Exaltatio in opinione , quzedam u

rantur, qui videns bovem in eodem (íecum

prato pafcentem, invidere coepit magnitudini

voluntate, quoedam in fermone , qugedam n ope-

re ; Exaltiatio in opinione cfl, cum quis reputat fe

illius, eique affimilari cupiens , tanto conatu

dignum Epifcopatu , vel aliqua dignitate , ta-

fe inflavit, ut denique ruptus omnino interie-

d

men nollet eam habere. Exaítatio tn voluntate

rit

.

I)

f XI,

efl, cum quis vellet habere Epifcopatum , ta-

XII. Septimus, Elato corde aliquid. fupra

V. 20

virer temere attentare : Id quod . Apoftolus dif- :

men non reputat fe dignum , vel etiam opina-

tur. Exaltatio in fermone eft , quando nec fe di-

fuafit dicens: Tu auten fide ftas ; 1?oli altum

gnum reputat, nec vellet habere, tamen lo-

fapere, fed time.

5

XIIL. Octavus,

Zlios arroganter contemne.-/LüC- I8.

quitur ambitiofe de aliqua fcientia, ut magis

appareat. Éxaltatio in opere eft, quando aliquis

r£ : Ubi Phariteus fecerat dum dixit: Deus , ^ 9-

eratiás tibi ago, quod non fum , ficuti czeteri

nec fe dignum reputat, nec vellet habere, nec

loquitur magna, tamen exaltatur in opere, ut

hominum.

quando vocatur ad confilia & hujusmodi.

XIV. Nonus, Suo judicio €9 confilio plur - Prov. 3:

V. Adhuc aliam , prioribus non prorfus ab-

quo €$ pertinaciter imherere: cuam tamen mo-V. 5.

S.Befn, f.

$.ex parv.

fimilem, divifionem fuppeditat 5. Bernardus,

neat Salomon : Ne innitaris prudentize tuze. Rom. 13.

Et S. Paulus : Non plus fa

1fsj£5.21.

dicens: Eft fuperbia cordir, quando homo in

pere, quam opprtet, v 8

,

oculis fuis magnus eft juxta illud Ifajge : V?e,

fed fapere'ad fobrietatem. .

XV. Decimus , JDifcordiar cum alüs gerere prov. 18,

qui fapientes eftis in oculis veftris. Superbia

lia

V. O«

254

Bibliothece | IManualis. Cbnm'omitoriæ

€? fovere : Quod Salomon jam pridem przedi-

in coelum confcendam, flipra aftra Dei exalta-

xit dicens: Inter fuperbos femper funt jur-

bo folium meum, fedebo in monte teítamen-

|

gia ; nam ficut vapores terrze, in altum afcen-

ti, in lateribus aquilonis, afcendam fuper alti-

L[lc- 6

tudinem nubium, ero fimilis Altiffimo.

f 5^

dentes, tonitrua , fulmina , aliasque imprelfio-

nes tumultuantes generant; ífic füperbize va-

IX. Si mei non fueriit dominati, tunc ima-Pf. 18. v.

gb

4,

pores, de corde in caput afcendentes, difcor-

culatus ero, & emundabor a delicto maximo, 24.

y.J/*

dias & diffenfiones excitant.

ift eft, fuperbia, ut SS. Patres interpretantur.

Hugo' de

XVI. Undecimus, JVolle [e aliis fubjicere , €9

X, Superbia eorum ,

2134

frov.*

abufi^,

obedire: Hinc Hugo ait: Inobedientize mor-

dit femper.

qui te oderunt, afcen—2f

9

pj v

pf 9

fzeculi.

bus ex fuperbize tumore procedit, ac ficut fa-

Fuga..

24

nies ex ulcere, fic ex fuperbia contemptus ma-

XI. Superbiam nunquam in tuo fenfu autTob. 4.

nat.

pl

in tuo verbo dominari permittas; in ipfa enim *

*'.V. .2

2.Tim.g. XVIL Duodecimus , acceptum — beneficium

initium fumpfit omnis perditio.

claro animo extenuare , contemuere, oblivi[ci: Si-

XII. Non glorietur fapiens in fapientia fua,J*r- 9

cut Apoftolus indicavit, dum ad Timotheum

& non glorietur fortis in fortitudine fua, &V **

J. 25

dixit : Erunt noviífimis temporibus homines

non glorie*ur dives in divitiis fuis , fed in hoc

MU

feipfos amantes, cupidi, fuperbi, blafphemi, pa-

glorietur, qui gloriatur, fcire & nofie me.

eeL - lg.

rentibus non obedientes, üngrati.

XIII. In die honoris tui ne extollaris, quo-

V. 4.

SS. Bonav.

XVIIL. Brevius, fecundum Bonaventuram,

niam mirabilia opera Altiffimi folius,& glorio-

ff 100

de pugnacarnalis fuperbia his indiciis ( & a&ibus ) de-

fa, & abíconfa, & in vifa opera illius.

Y,À

fpir. €.7. monft«atur: Eft clamofa ; cum tacet, amara &

XIV. Quid fuperbit terra & cinis ?

Eccl. 10.

indignabunda,& in diffoluta lzetitia,rifus irra-

Y. 13«

$g 5

tionabilis & fine caufa ; in triftitia fua eft feve-

yt

; .Dammmz.

Ya, dura ; reprehendit eum rancore, non ex

compatfione: verba profert paífim fine aliqua

XV. Ubi fuerit fuperbia, ibi erit & contu,;- Prov, 1.

E(' "L t

10, Y

cordis gravitate, vel ponderatione ; expers pa-

melia; ubi autem eft humilitas,ibi & fapientia. V* ?

tientize & charitatis, aliena audatter injuriat,

XVÍ. Omnes autem invicem humilitatem r-Petr. 5.

EZA h

fed pufillanimiter injuriam patitur ; difficulter

infinuate; quia Deus fnperbis refiftit, humili- Y 9-

163

aliis obedit, exhortationem recipere fpernit,in

bus autem dat gratiam.

propria voluntate permanens , non vult con-

XVlI. Dies Domini fuper omnem fuper-Ifajz 2,

PrOV. C.

filium ab aliquo recipere , magis fibi credens,

bum & excelfum, &

Y 2,

;

garrogantem , & humilia-V. 11.

Ti.c.

quam fapientibus.

bitur.

v, 1'00

Filig.

XVIII. Omnis ,

qui fe exaltat , humiliabi- Matth.2.

$. Bernze

XIX.Superba ex ufu voluntas in magna fze-

tur: & qui fe humiliat, exaltabitur.

V. 22,

lit,

pe cordis inopia tumentem efficit animum ;

XIX. Radices gentium fuperbarum arefe-ÉEccl. a.

unde procedunt vana gloria, fiducia fui, negli-

cit Dominus, & plantavit humiles ex ipfis V: !9

gentia Dei, ja&antia, inobedientia, contem-

gentibus. -

5 hg

ptus, praefumptio , & caeterse animse peftes:

XX. Abominatio Domini eft omnis arro-PToV. 16.

L

M.

Quze proficifeà folent ex tumore , & ufu fu-

gans, etiamfi manus ad manum non fuerit in-

perbize.

nocens.

& Hen

$

l

XXI. Initium omnis peccati eft fuperbia.

Eccl. Io,

EX S. SCRIPTURA.

XXIL Vifitabo fuper omnem,

qui arro-sg,ph'. Y

ganter ingreditur.

v. g.

Qualitas.

XXIIIL Anima , quze per fuperbiam aliquidNum. rs.

commiferit, five civis ille fit, five peregrinus, Y- 3e

Prov. 59. L S

Uperbum fequitu.r humilitas, & humi-

quoniam adverfus Dominum rebellis fuit, per-

fs

y. 23.

lem fpirita fufcipiet gloria,

ibit de populo fuo.

i

Prov. 16.

II. Melius eft humilitari cum mitibus,quam

AXIV. Juravit Dominus in füper

forum

"wW.l 9.

bia Ja- Ames g.

I9

fpolia dividere cum fuperbis. -

cob, fi oblitus fuero usque ad finem omnia Y' 7-:

Prov. 8.

IIl. Antequam conteratur cor hominis, ex-

opera eorum.

'—V.

Y?.

altatur ; & antequam glorificetur, humiliatur.

XXV. Juravit Dominus Deus in anima fua, mos 6.

£32l1.6,v.8.

IV. Si quis fe exiftimat aliquid effe, cum

dicit Dominus Deus Exercituum : Deteftor : 9

Sap. 5. v. nihil fit, ipfe fe feducit.

ego fuperbiam Jacob, & domos ejus odi, & tra-

$

Idem 0

V. Quid nobis profuit fuperbia, aut divi-

dam civitatem cum habitatoribus fuis.

cifir

tiarum ja&tantia quid contulit nobis: Tranfie-

XXVI. Ecce enim dies veniet fuccenfa , Malach.g

runt omnia illa tanquam umbra,

quafi caminus, & erunt omnes fuperbi, & om-"* '*:

itim, ]

Prov. 60

VI. Sex funt, quxe odit Dominus , & fepti-

nes facientes impietatem ftipula : & inflaima-

fVo L i 6o

mum deteftatur anima ejus. Oculos fubl

bit eos dies veniens, dicit Dominus Exerci-

jmes.

tuum, quaenon derelinquet eis radicem & ger-

linguam mendacem.

job. c. 15.

VII, Tetendit adverfus

Deum manurh fu-

men,

Y. 16,

am, & contra Omnipotentem roboratus eft ;

XXVIIL. Initium fuperbiz hominis apofta-

Eccl. xo,

Iitoce

cucurrit adverfas eum ere&to collo, & pingui

tare a Deo, quoniam ab illo , qui fecitillum

V. 14.

? vili

cervice armatus eft.

recelfit cor eius.

totd h

VIII. Quomodo cecidifti de coelo lucifer,

XXVIII. Difperge fuperbos in furore tuo, &]ob. 4o.

Yfaje X4

5 Buf

NV. 13'

qui mane oriebaris? Corruifti in terram , qui

refpiciens omnem arroganté humilia. Refpicev. 6.

ilv pr

vulnerabas gentes ? Qui dicebas in corde tuo:

cunctos fuperbos, & confunde eos , & contere

impios

Tituus CX X XV.. Superbia.

255

pios inloceo fuo. Abfconde eos in pulvere fi-

fi decorus videatur afpe&u , tamem inutilem

mul, & facies eorum demerge in foveam. .

Lue. c. T.

eum manifeftant opera iplius, & per inceffum

XXIX. Fecit potentiam in brachio fuo,

& motum dignofcitur ejus fuperbia, & ex ver-

v. 5!-

difperfit fnperbos mente cordis fui,

bis publicatur ejus levitas. Cupit femper lau-

XXX. Oculi fublimes hominis humiliati

: Y, ä

Ifajæ 2«

dari ab hominibus, & a virtutibus, a quibus eft

V. 17.

funt, & incurvabitur altitudo virornm , exal-

alienus, praedicari geftit. Ambulat femper tu-

73-V.

tabitur autem Dominus folus in die illa;

Prov. c.

mens, ututer vacuus, & utnavis gubernatore

XXXI. Domum fuperborum demolietur

deftituta a fluCtibus hue illue jactatur.

b d i ii i d d

15: V. 15-Dominus.

VII. Nihil tam periculofum eft, quam glo- S. Hier.

Pf. 30. v.

24.

XXXII. Retribuet abundanter ,facienti-

:

ri» cupiditas & ja&antia, & animus confi-ad Fa^r.

bus fnperbiam.

dentia virtutum tumens.

Job. c. 20.

XXXIII.. Si afcenderit usque ad cslum

v. 63

VHI. Cun&is fuperba apud fe cogitatione S Greg.

füperbia ejus,& caput ejus nubes tetigerit,qua-

tumentibus ineft clamor in locutione , amari-in mor. l.

fi fterquilinum in fine perdetur, & qui eum vi-

tudoin filentio, diffolutio in hilaritate , faroy 4- - 9.

derant, dicent : ubi ett ?

Pf. 55.

in triftitia, inhoneftas in actione , tumor in

NV. I2.

XXXIV. Non veniat mihi pes faperbize, &

imaginatione , erectio in inceffu, rancor in re-

Ll

ianus peccatoris non moveat me: ibi ceci-

fponfione. Horum mens femper eft ad irro-

derunt, qui operantur iniquitatem , expulfi

gandas contumelias valida, ad tolerandas in-

Pf. 100,

funt, nec potuerunt ítare.

i

firna, ad obediendum pigra, ad laceffe

XXXV. Non habitabit in medio . domus

mios

Y. 2.

vero alios importuna.

L Inl

P

Sap. s.

mese, qui facit fuperbiam.

IX. Superbus monachus d?vmone opuss. Climac,

XXXVI. Quid nobis profuit fuperbia? aut

y. 8

non habet;ipfe enim jam fibi & daemon, & grad, 22.

divitiarum jactantia quid contulit nobis? in

inimicus, & ho&Ris eft. Alienifiimee aluce funt .

|

malignitate noftra confumpti fumus.

tenebrz , ita & fuperbus a virtute omni alie-

m

Eccl. c

nus eft.

|

XXXVIL Odibilis coram Deo eft & homi-

l[r s'

16. YV. 7. nibus fuperbia.

X. Maximum peccatum in homine füper- s. Bern,

Ezech. c.

XXXVHL Hsc fuit iniquitas Sodom» ,

bia eft, quandoquidem inde manavit noftri3, 7 in

16. v. 49. Superbia, fatu

N

ritas panis, & abupdantia,& oti-

origo deliéti. Hoc telo nos primum diabolus Pf 1:8.

x;

um ipfius,

t

vulneravit; nam nifi homo ferpentis perfua-

22

Prov. c.1.

XXXIX. Ubi

fuerit fuþerbia, erit & con-

II,

v. 2,

fione deceptus, ficut Deus effe voluiffet, nun-

tumelia.

quam feralis culpae ad nos tranfiffet hzereditas.

Ibid. c. 13.

Quid igitur hoe peccato poteft eífe deterius,

ho |

V. i0.

XL. Inter fuperbos femper jurgia funt. 3

A

quod a Dei coepit injuria ?

EX SS. PAÀTRIBUS ET

XI. Lata fovea hic, quze nolo vos lateat,de $. Bern.

ao

DOCTORIBUS,

7;.9.7! $4

18

;

qua is ipfe fuperbize fpiritus tanto periculofi-

in Cant,

Qualitas.

us, quanto occultius ( ficut habetis in Pfalmo)

i. Aug..ï.ni. j

Lia qusecunq; iniquitas in malis ope-

infidiatur quafi leo in fpelunca fua. Nam fi im-

'm&.

Reg.

ribus exercetur,ut fiant: Superbia vero

)0

Ei

pedire non praevalet actionem , tentat intei-

in bonis operibus infidiatur, ut pereant.

tionem, fuggerens & fuadens , quatenus effe-

S. Hieron.

]l. Superbia nztione coeleftis, fublimium

]. 10,

&um gratize arroges tibi ; quod quidceim fuper-

^

appetit mentes, & quafi ad proprios revolans

bize genus longeillo priore intolerabilius eífe,

;hl Iu

ortus , appetit gloriam & poteftatem homi-

non ambigas.

ql

num irrumpere, quze de gloria & puritate Àn-

. Áug.

XlL Vitia caetera in peecatis , fuperbia

E

I

gelorum erupit, ut, quos invenit participes

vero etiam in re&e fa&is timenda eft: ne illa, P* 55

jo

naturz , faciat confortes ruine,

que Jaudabiliter fa&ta funt, i

pfius laudis cupi- -

]üd.l! ? ,d e

l. Omni vitio deterior eft fuperbia, feu

ditate amittantur.

fumm.bo- 4juia a fumis perfonis affumitur, feu quia de o-

XIIÍ. Exofi funt fuperbi, non folum pro-S. Chryf.

0$ aa

no.

pere juftitize & virtutis exoritur,minusq;culpa

pter verba , fed per ipfam corporis figuram h?. 20« ad

ejus fentitur.Luxuria vero carnis ideo omnibus

ridiculi; quid enim ( die qu»efo ) cervicem in ^?-

notabilis eft , quoniam ftatim per fe turpis eft,

altum extendis ? quid fummis pedum articu-

ot 6

)

& tamen penfante Deo füperbia minor eft.

lis incedis? quid fupercilia extollis? quid

IV. Quatuor funt, quae trahunt elationis

pe&us inflas ? capillum capitis tui non po-

Idem

de CUurrum, amor dominandi, amor proprize lau-

HRotaze vero

tes vel album, vel nigrum facere, & non ali-

clauftr.

dis,contemptus, & inobedientia,

ter, quam fi Dominus effes omnium, elatus

hdu

anim. l. z. fünt jaCtantia mentis & arrogantia , verbofitas

quafi in aere incedis. Forfitan optaresttibi &

L

& levitas: Auriga in hoc curru eft fpiritus

pennas innafci, ne fuper terram incederes ?

fuperbize. A matores mundi funt, qui ferunturin

Forfitan prodigium effe defideras ? Imo vero

- hoc curtru, infrenes funt equi , volubiles rotze,

nunc prodigium ac monftrum ex te ipfo feci-

auriga perverfus,& qui portatur, infirmus.

fti, qui, cum homo fis, volare conaris, imo &

V. Omnis vere vitiofus diligit fibi fimilem,

ab intus volas.

j 10

Innocent,folus fuperbus odit elatos, unde inter fuper-

. XIV. Superbis tumor in cogitatione, cla- Bello vac.

de vilit, bos femper funt jurgia.

mor in locutione, amaritudo in filentio , dif- (P€*-mor-

i

cord. hu.

VI. Vir humilis Deo eft fimilis, fuperbus

folutio in lzetitia, furor in triftitia, inhoneftas '

3

40

S. Bafil adautem cum fit Deo odibilis, diabolo fimilis

inactione, erectio inceffu, rancor in refpon-

Fil, Spir. & Humilis licet in habitu videatur viliffimus,

fione.

gloriofus eft virtutibus. Superbus autem et-

Dumnuum,

d

256

Bibliothece JIManualis / Concionatorie

S Ch.'ï!c

Damnum.

XXIHI Jufto judicio'fuperborum facies Do- 5, Greg.

jo.5)-

Ceffianus

XV. Utgraviffimam Tyrannidis ejus poten-

minus in foveam mergit, quia intentionem . 32.mor.

1.2. c. 4. tiam agnofcamus, Angelum illum, qui pree ni-

cordis eorum fefe ultra homines erigentem in- * 7-

mietate fplendoris ac decoris fui Lucifer nun-

ferius dejicit ; ima enim refpicit; cujus facies

cupatus eft, nullo alio , quam hoc vitio deje-

foveam attendit. Et bene de fuperbis dicitur,

&um coelitus invenimus,& ex illa beata fubli-

quod eorum facies in foveam demerguntur,

mique Angelorum ftatione telo fuperbize vul-

quia ima petunt, dum fuperbiendo altiora ap-

Richard.

neratum ad inferna tuiffe collapfum.

petunt, & quo magis fe extollendo erigunt,eo

XVI. Cito mens fe in fuperbiam erigit ,

magis ruendo inferius tendunt.

'Terrenam

de S,Vi&.

in Cant,

quae fead virtutis culmen excreviffe perfpexe-

namq; gloriam quaerunt & infima funt, que

Habacus,

rit, fed quanto quis altius fuper fe per fuper-

profpiciunt,dum fuperbiendo alta fequuntur.

S. Ambr.

Pí.1:06. biam erigitur, tanto inferius fub fe, deferente

26.

XXIV. Quid hoc peccato poteft elfe dete-

S. in Pf, '

Deo, per culpam dejicitur, ficut fcriptum eft :

rius, quod a DEI coepit injuria? ideoque Scri- ,,,

ptura dicit: Dominur fuperbis refiflit, Tanquam

"Ícendunt. usique ad. celos , e de[cendunt usque

quar

ad abyffor.

fuze contumelize propulfator veluti quoddam

hO. 4;'6

S Chryf.

XVIL Etfi quis innumera bona fecerit,

fufcepit adverfus fuperbiam fpeciale certa-

hom. 3r.

E

p»

in

en

virtutemque omnem abfolverit ; fi tamen ma-

men, tanquam dicat: Meus ifte adverfarius

gnum quid de fe fentit, maxime omnium mife-

eit,qui me laceffit,mihi debetur ifta congreífio. S, Bern.

rabilis eft & mifer.

XXV. Quid fuperbis, terra & cinis, fi fu- in llor. c.

Caffianus

XVHL. Nullum eft vitium aliud , quod ita

e

perbientibusAngclis Deus non pepercit,quan- ?e-

rtutes exhauriat,cunctaque juftitia &

to minus tibi, putredo & vermis? Nihil ille fe-

l. 12. 1, 3, 0mnes v1

fan&titate hominem fpoliet ac denudet, ut fu-

cit, nihil operatus eft, tantum cogitavit fuper-

perbiae malum, tanquam generalis quidam, ac

biam,& in momento,in 1&u oculi, irreparabili-

VS. GE

peitifer morbus; non enim unum membrum

ter proecipitatus eft, quiain veritate non ftetit.

] 1680

partemve ejus debilitare contentus, fe folum

XXVI, Nulli unquam pepercit fuperbienti S Laur. .

[ 13'

corpus lethali corrumpit exitio, & in virtutum

five in ccelo, five in terra, quod Propheta cou- Juft. de

jam faftigio collocatos graviífima ruina deji-

fiderans, Dominum deprecatur dicens : Nor c9mP.

cere ac trucidare conatur.

$, litet

veniat milà pes fuperbim, €9. manus peccatorir non

de fofn

S.Auguf, XIX. Qui fuperbiam habet , fine caufa ha-

moveat me. |bi prorfus reciderunt, qui operan-

bono

s. l: Obed.2et alias virtutes, imo eas non habet, fed vide-

tur iniquitatem , expulfi funt , nec potuerunt

& humil. tur habere, qui enim hoc habet, quod Deo

ftare. Quamobrem diligenter confideret pec-

Tdem or

contrarium eft, quomodo poteft habere, quod

cator homo , fiAngelis fuperbientibus non pe-

,

j

de hum

DEO amicum eít?

percit Deus, fed rudentibus inferni detractus

S. Greg.

XX. Aliavitia eas folummodo virtutes im-

intartarum tradidit,in judicium cruciandos re-

c.

l. 3v4'mot'

petunt, quibus ipfa deftruuntur, ut videlicet

fervari, quid perpeffurus eft ipfe, fi adverfus

H

äg.; 1 ia patientiam, gaftrimargia abftinentiam,libi-

conditorem cordis fui cervicem levaverit.

de anim, do continentiam expugnat, Superbia autem,

XXVII. Humilitas homines fantis Angelis $. &ug«ad.

Lj

am vitiorum radicem diximus, nequaquam

fimiles facit, & fuperbia ex Angelis dzemones

ond

unius virtutis extinCtione contenta, contra

facit: Et, ut evideater oftendam, ipfa eft om-

cun&ta animze membra fe erigit, & quafi gene-

nium peccatorum initium, & finis, & caufa,

ralis ac peftifer morbus corpus omne corrum-

quia non folum peccatum eft ipífa fuperbia,

fed etiam nullum

pit, ut quidquid illa invadente agitur, etiamfi

$ Ayy

virtus effe oftenditur, non per hoc Deo, fed fo-

effe fine fuperbia,

peccatum pþtuit, aut poteft

N

d?üät«

gnt,

li vanze glorize ferviatur ; quafi enim Tyratius

XXVIII. Trabs in oculo grandis, & groffa in S. Bern.

quidam obfeffam civitatem intercipit, cum

mente eft fuperbia, quse quafi corpulentia fui

$. Bern

vana nonfanat, tumida non folidat, oculum

$ rd

mentem füperbia irrumpit , & quod ditiorem

Afeenf

quemq; ceperit, eo in Domino durior exurgit.

mentis obfcurat , & veritatem obumbrat.

r d

Donini

S. Bern.

XXI. Nihil ita oculos ejus ( Dei ) offendit,

XXIX. Superbia turrim evertit, linguam

Innocent.

de Vilit. .

S. in feftoficut fuperbia, quzgeAngelum de coelo, & homi-

confudit, proftravit Goliath, fufpendit Aman

! condit.

urif,

nem expulit de paradifo. Merito hzec ocu-

interfecit Nicanorem , peremit Antiochum

: hum.

los Chrifti offendit , quze pulcherrimum opus

Pharaonem fubmerfit, & Sennacherib inter-

ejus 1n ccelo & in paradifo feedavit , quze fecit

emit.

Sedes Ducum fuperborum deftruxit

de Angelo diabolum, & de homine nuper

Deus, & radices gentium fuperbarum arefecit -

creato jufto perfidum ; quze , ficut & peccato-

DEUS.

rum primum & maximum, fic & omnium re-

XXX. Sub hofte, quem profternit, mori-

lr

ina & mater vitiorum eft.

tur, qui de culpa, quam fuperat, elevatur.

S. Climat.. XXIL. Superbia eft negatio Dei, inventum

grad,

AXXI. Ad imperium coelorum non perve-S. Greg.

diaboli, defpe&us hominum, parens temerarii

nitur fuperbia, divitiis, praefe&ura,fed humili- l20. mor.

judicii, feu condemnationis alienze, mala pro-

tate, pauperie, lenitate; arcta enim & angufta

L lt

$4

genies laudum, fterilitatis argumentum, auxi-

via eft, quxe ducit ad regnum. Quisquis ergo

lii divini obítaculum , lapfuum procuratrix ,

honoribus inflatus fuerit, & auri thefauris dila-

NT

fons furoris, fimulationis feu hypocrifis janua,

tatus,tanquam onuftum & impeditum animal,

propugnaculum d2emonum , cuftos peccato-

per anguítum regni iter tranfire non poterit.

rum, immanitatis feu immifericordive caufa,

LSc

Simul etiam ut fe exiftimat perveniffe, farci-

commiferationis ignoratio, hoftis Dei, blafpe-

nam ejus exigua porta non capiens, repercuf-

95

mie radix, divini auxilii negatio.

fo limine retroríum redire cogit.

XXXI.

Titulur CXXXV: Superbia.

254

XXXII. Cum inflatum videris hominem,

V. Qui aliquid boni fibi attribuit, gratiam L. g. 5-'

eg,

S. Chryf.

4*

Ilor

ho. 59.

qui meliorem fe czeteris arbitretur, contemni-

Dei in fe venire impedit , quia gloria Spiritus ^^*

que opinetur, fi czeteris hominibus confera-

fan&i cor humile femper quzerit.

VL Quid eft homo inde melior, quia repu-l- 3. c.52:

tur, nullum jam aliud fignum vecordive homi-

nis requiras. Tanto quippe ridiculofior his eft,

tatur ab homine major ? Fallax fallacem , va- 3- **

qui natura infaniunt , quanto ipfe fponte hunc

nus yanum, caecus czecum, infirmus infirmum

fibi morbum injecit : nec hac re folum mifer,

decipit, dum exaltat ; & veraciter magis con-

verum etiàm quia in miferize fundum fe detru-

fundit, dum inaniter laudat. . Nam quantnm

fit,ut nihil fentiat. Quando enim is peccata

unusquisque eft in oculis tuis , tantum eft, &

fua, ut oportet, cognofcet ? Quando nimium fe

non ampligïs , ait h-umilis S.F rax;cifcus.

delinquere fentiet ? Certe quafi vile manci-

Itbr

W

pium & miferum, & captivum diabolus abdu-

E M

cit, agitatque verberibus, & mille contume-

l

P

liis , quocuüique velit.

EXEMPLA CATHOLICA

EXTERN A.

S, Chry;'. ,

L

XXXIII. Nullum ma

lum par elationi , ho-

ho, 43. ad

nem reddit doemonem , blafphemum, con-

Pop.

tumeliofum, perjurum , cupidum coedium &

j

| Qu/alitaf:

2

homicidiorum. Elatus femper in doloribus

T. (

vivit, femper indignatur, femper moeret, nihil

I.P

ocdvit primus homo per fparbiam , in- 9. Thom.

ordinate appetendo divinam fimilitudi-* ?4.:63

eít , quod ejus polífet explere libidinem ; ficut

m

enim avari, quanto plura acceperunt , tanto

nem , nonmodo quantum ad fcientiam boni

'pluribus egent: fic fuperbi, quanto majori fün-

& mali,quam principaliter appetiit, fed etiam

quantum ad propriam operandi poteftatem ,

untur honore, tanto plus concupifcunt.

. Greg.

XXXIV. Cum hominem Deus tumere con-

appetendo propriis viribus confequi divinam

aur'

l. 1o.mor, (oicit , fe fibi illum oftendendo derelinquit ,

felicitatem : nulloautem modo naturze divinze

d

€13: — ugtejus mens derelicta, quid fit, inveniat, quze

fimilitudinem appetit. Duplex eft fimilitudo :

4nale in fe fecura gaudebat.

una oninimod»e zequiparentize , & hanc fimi-

S. lüdor.

XXXV. Superbia ficut eft origo omnium

litudinem primi parentes non appetierunt ,

defufno criminum, ita ruina cuncarum virtutam ;

bono

quia talisfimilitudo ad Deum non cadit inap-

ipfa enim in peccato eft prima , in confli&u

prehenfione, praecipue fapientis. Alia autem

-poftrema.

:

eft fimilitudo imitationis , qualis poffibilis eft

Idemorat XXXVI. Omnis füperbia tanto in imo jacet

creaturze ad Deum , in quantum videlicet par-

de humil. quanto in alto fe erigit , tantoque profundius

ticipat aliquid de fimilitudine ipfius,fecundum

fuum modum. Eadem enim fimilia funt Deo,

labitur, quanto excellentius elevatur. Deus

enim exaltat humiles, & d

j

eponit fuperbos

& diffimilia ; illud quidem fecundum contin-

^ de fede.

gentem imitationem , hoc autem fecundum

^« XXXVII. Alia fe&a eft in Africa , alia eft

quod caufata minus habent a cauía. Quodli-

Iug."ad

in Oriente, aliain /Egypto, alia in Mefopota-

bet autem bonum in creatura exiftens , eft

m

quaedam participata fimilitudo primi boni. Et

mia. Diverfis locis diverfa funt , fed una ma-

ideo ex hoc ipfo, quod homo appetiit aliquod

tþr fupgrbia otnnes

genuit.

Fueda,

2

fpirituale bonum fupra fuam menfuram , con-

S val&nt,

fequens eft, quod appetierit div

$.Aug. L. XXXV IlLCoetera vitia in malefa&i

a

dinem inordinate.

*inam, fimilitu-

de nat.

&Íola fuperbia etiam in re&e fattis eft cavenda.

grat.

XXIX. Beatus, qui ubique te ducem habet,

-- JI. David praefumptione

virtutis elatus di- S. ,Ambr;

d

Jet,

xerat: Nom movebor in etermun : ftatim. info-?

gj-ofeph.

S.Bern. Domine Jefa, non illum refugam fpiritum,

*

$. * de qui ftatim afcendere voluit, & tota divinitatis

lentix: hujus poenam fubiiffe memoravit di- "

Afecenf,

dextera percuffus eft. Nos autem populus

cens : Zlvertiflt faciem tuam a me , € faius fum

Domini.

conturbatus, Siipfe Dominici generis au&tor in-

ytents

tuus, & oves Paftus tui , fequamur te , per te,

(ilit

adte , quia tu es via,veritas, & vita ; via in e-

folentize excepit offenfam , quanto magis nos

dit.

peccatores,quibus nulla fuffragatur praerogati-

xemplo, veritas in promi.ïfg, vita ig praemio. 1-

và meritorum,infolentize fcopulum timere de-

$.1V..

bemus,in quo naufragium fit bonorum ?

jIL In Annalibus eccefiafticis mentio fitBsronius

LO DE IMITQA.TIONE

E'X'L.XIBEL

COHRISTE

Herefiarchae Valentini, qui primo profeffione?"- 1.45j !

fuerat Philofophus Platonicus; hic poftquam

L. r. c.2.

Elior eft humilis ruftcus, qui Deo fer-

tum. in /Egypto,tum Roms promulgaffet

s. r

vit , quam fuperbus Philofophus , qui

Evangelium & fidem catholicam,ac propterea

te.

fe negle&o curfum coeli confiderat.

non effet promotus , uti przetendebat ad. Epi-

mor.

QL. 1.C, 8

II. Jugis pax cum humili, in corde vero fu-

fcopatum ( alius enim propter proerogativam,

$.3.

N

uam habebat,martyrii,ei przelatus fuit) tanta

perbi zelus & indignatio frequens.

L.rc.6 ll Superbus & avarusnunquam quiefcunt

exarfit ira,ut fide illam,quam antea praedicave-

T.

rat,acerrimeimpugnare,& dilacerare cceperit.

fantur.

pauper humilis in multitudine paeis conver-

[

IV. Annales iidem de Origine hoc referunt [dem an.

:3c6.

IV. Multum pr2ecave a vana c

omplacentia

teftimonium , quod fuerit vir fummze honefta- 156. n. 41

[Z,

E

& füperbia ; propter hoc multi in errorem

tis,patientize,filius martyris, propter amorem :

ducuntur,& in czecitatem pene incurabilem.

Y

Chrifti omnibus fe fpoliaverit bonis & di-

vitiis

R P. Lohn. Bibl. Mmz Tom. 111.

^

»

58

: Bibliothece

Manualig ancäoyaatbriæ

vitiis, aliquoties propter fidei confeffionem

nem quotidie fordidiorem,demum vero niger-

imartyrio affectus,fummo dotatus ingenio,Ma-

rimum & quafi a muribus corrofum accepit ;

gifter innumerabilium do&orum facerdotum,

utide ex 'eremo in. [zeculum reverti ftatuens ;

confefforum , & martyrum: aft quis fuit ille

dum aliisin monafterio quopiam verbum falu-

Ícopulus, ad quem allifit, & naufragium paffa

tis dividit, & ad conítantiam hortatur,fibi ap-

]

fuit navis tam opulentis onufta mercibus ?

(5

Donis Dei & gratiis fibi comunicatis bonus il-

plicans, Poenitentiam agit, & revertfitur.rl

le vir abufus fuit , quia nimium proprio fidit

Fuga. |

judicio, fibi quoque nimium credidit, plus re-

liquis omnibus praefumpfit fcire, & fapere ,

*

.XII. Superbia tentatus Liffardus, qui prius Ib. dift. 6.

majorem doctrinam ac tra

in fzeculo nobilis , poftea in monafterio fübul- ex. 27.

ditiones -egcleüa&i-

bï E"lq

cas fprevit, & contemnit.

cus fattus fuerat , cum jam deferere fequenti

in i

die ccenobium cogitareti, oftenfis ab A ugelo

Ideman, . ". De Eunomio hzeretico Galata legimus,

f

360. n.35

eum intantam elatum fuiffe fuperbiam , ut,

