II. Quia profpera feducunt, adverfa perdu-

cunt ad patientiam.

ftram infra infima quzeque detruditis.

XVIIL. Quia impoflibile eft ab extrinfecis

M. Cuia profperitas animam fufpectam fa-

cit, adverfitas probat.

laudari, nam tefte eodem Boetio, fi quid

ex appofitis luceat , ipfa quidem , qusxe appo-

. " V. Quia ut fegetem nimia fternit ubertas,

& rami onere franguntur, ita animus pro-

fita funt, laudantur; illud vero his tectum,

atque velatum in fua nihilominus feeditate

fperitate corrumpitur.

erdurat.

V. Quia adverfitas eft fignum medici divi-

XIX. Quiatefte S. Ambrofio , neglecta de-

ni nondum de falutenoftra defperantis. Vitu-

lus mactandus liber ad pafcua admittitur,

coris cura plus placet ; & hocipfum,quod nos

-

non

Titlus C X X*ïX' Il, Solatia fpiritualia.

207

ión ornamus , ornatus eft. Econtraà "'V?;e'x"'o eó

XXXL. Quia 'quanto quis altius erigiturz-,

ornatum perdit, quo fe corporalitet ornare

tanto curis gravioribus oneratur , eisque ipfis

quaerit.

A

populis mente & cogitatione fupponitur, qui-

XX. Q

Quia corpus àncilla eft animze ; non

bus proéponi

tur dignita'tfa , ut ait fanctus

decet autem magis ornari ancillam , quam

Gregorius.

:

Dominaàm.

AXXIL Qui

a eodem t(:;Pce , fepe mifericors

. XXI. Quia tefte S. Gregorio , pro fola ina-

Deus, quifuos tenere diligit, eos folicite ab

ni gloria;veftimentum przetiofius quxritur ,

exterioribus actionibus cultodit. Nam & ple-

res ipfa tetàtur; quia nemo vult ibi pretiofis

rumque paterfamilias ad eum laborem fer-

veftibus indui ,ubi àb aliis non . polfit videri.

vos dirigit, a quo fubtiles filios fufpen-

dit. "

Et, tefte S. Bernàrdo , vanum cor vanitatis

notitiam iugerit corpori , & exterior füpet-

XXXIIL. Quia majoritas ftatus inducit ma-

fiuitas interioris vanitatis indicium eft, rol-

joritatem periculi , peccati, & poenze ; nam

lia indumentaanimo mollitiem indicant. Quis

utin córporibus , ita & in imperio graviífi-

autém nolit indiciis criminis carere coram Ju-

mus eft morbus , quia capite diffunditur ,

dice àpparens ?

?

i

teíte Seneca & S. Gregorio : quanto quisque

XXll. Quia, t

efte S, Hieronymo, fi vir vel

honore fplendoris cellior eft, tanto, fi de-

linquat, peccator major eft.

muülier fe ornaverit, & vultus hominum ad fe

provocàverit , etiamfi nullum inde fequatur

XXXIV. Quia, telte S. Gregorio , f»epe

fufcepta cura regiminis cor per divería verbe-

damnum , judicium tamen patietur aeternum,

quià venenum attulit , fi fuiffet , qui biberet.

rat; & impar quisque invenitur ad lingula ,

dum confufa mente dividitur ad multa,

Quis aütem venenatum ornatum non hor--

jeat ?

XXXV. Quia, qui difpenfandis rebus ter-

XXIII. Quia , tefte S. Auguftino, verus or-

renis praefidet, occulti hoftis jaculis latius

patet, eodem tefte.

natus Chriftianorum boni moresfunt, Hinc

XXXVI. Quia filius Principis non triftatur,

Davifd': Omnis gloria fil'fää Regis ab intus.

fi caret officio vili alicujus mechanici artifi-

$. 1V.

cis ; cur ergo Filius Dei doleat, fi careat of-

ficio vili temporanex poteftatis,

H

-

Circa defeBhum habitationir.

AXXXVII. Quia, tefte S. Hugone, folus is

regnat , qui depofito cordis imperio , legera-

XXIV. Q;iia in loco p(eïegrinatïonïs nemo

tionis ordinat totam familiam motuum inte-

curat de habitatione prertiöfa» [tabili fibi pro-

riorüum, & exteriorum.

videre.

XXXVIII. Quia, ficut hominibus Reges,

.. XXV. Quia nemo gloriatur de luteis sedi-

ita & Regibus dominandi defideria dorui-

ficiis; quid autem aliud funt domus noftrz.

nantur, hoc eft regnum , molle regnare,

'Sh Vb

cum polfis, Vis ergo regnum ? Do tibi ma-

&

gnum, rege te ipfuim.

|]

Circa tarentiam i?emporælz"; poteftatir.

$. VL

,'XXVI. Quia plus ab hoftibus appetuntur

Circa carentiam lï!&erorum. :

duces, quam milites ; & vehementius a ven-

tis vexantur culmina altiora, quam infima.

XXXIX. Quia vix fïeïx;i poteft, ut non mul-

XXVII. Quam vana eft potentia, quze nec

in menfa folatii tempore eft fecuta , fed fic

tis curis ac triftitlis affligaris inde, cur ego ma-

teriam tanti mali ultro optas ?

ipfos, quibus nititur ; habet anxia formi-

A

da*e.

XXVIII, Quia , tefte S.

Àu guítino , optan-

XL. Quia, fi nomen tuum confervaripetas,

quid ftultius , cum plures forte alibi temere

dum eft, ut nonhifi coatra vitia detur poteftas,

propter qu»e vincendap otentes nolunt effe ho-

fic vocentur ? Si fenectutis praefidium , quid

infirmius ? Cum fzepe citius moriatur ? Si hao-

mines , & volunt propter vincendos homines;

redem,cur non magis eos optas , qui plus tibi

atquid hoc,nifi ut vere vi&i falfo vincant; nec

honoris & folati tum in hac , tum in altera

fint veritate , fed opinione , vittores.

vita caufabunt 2

3

XXIX. Quia , fi inter mures videres unum

aliquem fibi jus ac poteftatem vendicantem ,

[

$. VIL,

quanto movereris cachinno ? Idem eft , fi po-

teftatem intef homines arrogentur vindices.

Circa. defehum. matalium

XXX. Quia, fi quid naturalis boni ineífet

potentize,nunquam peffimis obveniret ; refpuit

XLI. Quia, utin Lib. Decretal. dicitur,Oro-

fius Papa filius fuit Stephani fubdiaconi ; Bo-

enim natura, ut contraria jungantur, .Hinc

S. Auguftinus : apud viros bonos indigna fit

nifacius filius Jocundi Presbyteri; Felix Pa-

ipfa dignitas, quam multi indigni jpoffident.

pafilius Felicis Presb. ; Agapitus Papa, filius

Et Boetius : Talia funt praedicata, qualia prae-

Gordiani Presb. ; Theodorus Papa filius Theo-

miferint fübje&a. Certe fi quis multiplici con-

dori Presb..decivitate Jerofolyma ; Silverius

fulatu fanQus ad bárbaros veniret, non eum

Deus dedit

Papa filius Siludrii Epifcopi.

veperandum barbaris potentia faceret,

Papa filius Jocundi Presb. Gelafius Papa ex

patre

A

208

Bibliotheca

Mänualf: Concionatoriag

patre Val

CLX

£ l"; £

9

Epifco

po 5,€

uf ergo A"tu erqbe-

claro genere eontemptibilem nafci

z

&

Ícis ob natalium defectum 2 (

; qui enim

de claro clarus naícitur ,

gloria claritudinis

ejs uon eftejus folius, fed

communis videtur;

XLIT. Quia , tefte S. Augu&i;lo, undecun-

qui autem de contemtibili

que boinines nafcantur , fi parentum vitia non

genere clarus egre-

feGentur, honeíti & falvi erunt; femen enim

ditur , tota gloria claritud

inis ejus folius eft ;

. Similiter qui de contempti

bili genere contem-

hominis ex qualicunque homine Dei creatura

ptibilis nafcitur , omnis tur

eít, & eo male utentibus male erit, non

pitudo folius ipfius

eft; ideo melius eft,

ut in te

ipfum aliquando malum eft. Kt S. Chryfofto-

rentes , quam tu in parentibus.

glorientur pa-

imus: Izx meretrice natus aut adultera , fivir-

tate ; ropria decoretur, parentum fuorum non

LII. Quia nobilitas extri

nfeca aliena eft ;

Unde, te

fte Boetio, illi folum fi

dedecoratur opprobriis.

unt clari, qui ob

virtutem fuam praedicantur

; quare fi tuam

XLITI. Quia , tefte S. Hieronymö, nafci de

non habes, fplendidum te alj

non efficit,

ena xclaritudo

adulterio, non eft culpa illius , qui nafcitur ;

fed qui generat; quomodo in feminibus non

,LHL Quia, qualiumcunque parentum fis

peccat terra, quaxe confovet ; non femen,

filius , fola opinione ignobilis eris.

quod in fuleis jacitar, non humor vel calor,

fi

LIV. Quia omne hominum genus in terris

quibus teniperata frumenta in.

germen pullu-

mili fürgit ab ortu ;

ergo, fi patereft Adam,

lant; fed v.

cunctorum mater

g. fur , vellatro , qui fraude vel

& Eva: Omnes nonne fu-

yi eriPit femina.

mus nobilitate pares ?

: LV. Quia , ficut Rex Fr

.XLIV. Quia femper inter illas facri ventris

ancize, cum qui&am

aiiguftias facta Dei manus o

peratur, idemque

Dux Auftrize illi fcribens 1

ongiffimum titulum

appofuiffet, repeti eum juffit, & quoties v. g.

eft Creator corporis & animze ; noli ergó de-

lecum eft : Leopoldus Dux Auftrize &c, fem-

Ípicere bonitatem figuli, qui te blafmavit,

& fecit. Ipfe eft virtus Dei , & fapientia.

per fubjecit : & ego Rex Francize ; & fic ad fin-

gulos titulos, indicans, plus effe Regem Fran:

— XLV, Quia Dominus ipfe non folum vo-

luit de alienigenis, fed etiam adulterinis com-

[

ci?, quam omnes titulos illos habere ; ita &

mixtionibus naíci.

N

anima Chrifto defponfata dicere poteft ad om-

nes mundi titulos : Et ego fum Sponfa Chrifti

$. VIIL.-

& Regina coeli: ego fum Rex coeli,

Circa carentiam nobilitatir.

5 IX

Contra: carentiam divitiarum.

XLVI. Quia , ut liber Decretalium» dicit ,

nos , qui poffumus , non ex locorum velgene- na

LVI. Quia potieifz onerant , amatze inqui-

ris dignitate , fed morum nobilitate

nt, amiffze crnciant, tefte S. Bernardo.

; innote-—

LVII. Quia terrena fubftantia, zeternae feli-

fcere debemus.

XLVII. Quia,

citati comparata , pondus eft, non fubfidium,

tefte S. Hieron;imo ; fola

tefte S. Gregorio; hinc S. Bernardus , poft-

apud Deum libertas eft , non fervire peccatis,

quam audierat, fexcentas marchas per quen-

fumra apud Deum nobilitas, clarum effe vir-

dam Abbatem fibi transmiffas eífe atniffas ,

tutibus. Et S. Chryfoftomus , ille tunc inte-

dixiffe fertur : Benedi&us Deus , qui nobis

gram fuam nobilitatem

putet , fe dedignetur

pepercit ex hoc onere.

fervire vitiis, & ab eis fuperari.

LVIII. Quia pacem turbant, & animi quie-

XLVIIL. Quia , tete S. Hieronymo, ille a-

tem ; Hinc , cum Diogeni a capite fur de no-

pud Deum przeeft potior; non quem nobilitas

&e facculum cum nummis fubtrahere conare-

generis, nec dignitas f»eculi , fed quem de-

tur. Tolle, inquit, infelix , ut facias utrosque

votio fidei , & fan&ta vita, commendat.

dormire. Idem expertus faber ferrarius fem-

XLIX. Quia, eodem tefte, nefcit religio

per cantans poft crumenam a divite receptam,

noftra perfonas accipere , nec conditiones ho-

quam clanculo hic in officinam projecerat,

minum , fed animas , infpicit.

LIX. Quia, tefte S. Auguftino , aurum eft

L. Quia , ut idem iterum ait, pleruthue

materia laborum , periculum poffidentium ;

nobilitas carnis ignobilitatem parit mentis.

enervatio virtutum , malus domi

Ll. Quia, tefte S. Chryfoftomo , patrem

tor fervus.

"

Düs , prodi-

omnes habemus Abraham ; quid ergo prodeft

LX. Quia, teft

e S. Chryfoftomo divitiarum

ei, quem fordidant mores , clara generatio 2

fequela eft luxuri

aut quid nocet illi generatio vilis,quem mores

a, ita intemperatis , furor

injuftus , arrogantia , fup

erbia , omnisque ir-

adornant ? Quid nocuit Abrahze, quod habuit

rationabilis motus,

patrem Tharam luteorum deorum cultorem ?

LXI. Quia fideli homini , rtefce Bernardo ,

Nonne feparatus a genere fuo pofitus eft in

totus mundus divitiarum eft ,

. totus plane,

caput fidelium , ut non jam diceretur filius

quia tam adverfa ,

peccatorum : fed pater San&orum ? non po-

omnia ferviunt ei.

quam profpera ipfius aeque

; ?eque cooperantur in bo«

tuerunt ejus gloriam fordidare patrum errores.

nui : ergo avarus terrena efurit, ut men-

Stanoum de argento egreditur,fed non eít ar-

dicus ; fidelis contemnit, ut Dominus ; ille

gentum ; itaque colatum argentum fervatur,

poffidendo mendicat , ifte contemnendo fer-

Íed ftannum foras expellitur, Melius eft de

vat.

contemptibili genere clarum fieri, quam de

fte Salva.

,

LXII. Quia fpiflæ divitize funt, te

tore:

A

: Titu!w CXXXIL Solatia Syiritualia.

209

vatore: cur ergo fpinam ex pede ejicis, & cor

tibi tam triftis eft, non tam molefte ferres, fi

3

tuum noxiis fpinis replere ultro fatagis ?

tanquam.perditurus habuiffes , ita Seneca.

LXIII. Quia divitize, tefte S. Aug. ingerunt

LXXVI. Quia ut nullum datur purum bo-

curas femetipfo privantes ; hinc venditts , in-

num creatum, ita nec malum purum, nec da-

quit, rebus veftris nullum majus earum accepi-

mnum purum, cur ergo malum in da

mus pretium, quam nos ipfos , implicati enim

confideras, & non potius bonum ?

mno

talibus noftri non eramus.

LXXVII. Quia arenam íi ex vefica amifi-

LXIV. Quia,ut Seneea docuit, ratio arbiter

fü, gaudes ; cur non potius , fi aurum ex ani-

eft bonorum & malorum,aliena & externa pro

"

mo & manibus ereptum advertis , quze ma

jus

vilibus habet,omne illi bonum in anima eft.Et

tibi tormentum & damnum cauíant 2

alibi : Huc cogitationes tuae tendant, huc cu-

LXXVIH. Quia palmes, fi faperet , gaude-

ra, huc opera, omnia alia Deo vota miffurus,

ret abfcindipartes fuperfluas,cur non & tures

ut contentus fis temetipfo, & ex te naícenti-

temporales, quae impediunt, ne vinum gratize

bus bonis. Et iterum: Contentus eft fapiens ad

& fpiritualis lzetitize cor tuum progerminet.

bene vivendum, & non ad vivendum ; ad hoc

LXXIX. Quia, tefte S. Auguftino, qui coe-

enim rebus multis illi opus; ad illud tantum

leftis vitae dulcedinem, in quantum poffibilitas

animo fano & ere&o defpiciente fortunam.

aámiterit, perfecte cognoverit, ea, quze in ter-

LXV. Quia fi ad naturam vives , nunquam

ris amaverat, libenter cun&ta derelinquit

eris pauper, tefte Seneca, fi àd opinionem

.

LXXX. Quia, tefte Seneca, nemo eft Deo

B

nunquam eris dives.

dignus, quam qui opes contemnit;

LXVI. Quia fumma dementia eft hzeredis

LXXXI. Quia, fi bene vivas, & Dominus

fui res procurare,& fibi omnia negare, magna

regat te, nihi! deerit tibi. Hinc S. Auguft. Tu

enim hzereditas ex amicoinimicum facit, pius

Chriftiano, tu Deifervo, tubonis operibus de-

enim gaudebit morte tua, quo plus accepit. -

dito, tu Domino fuo caro aliquid exiftimas

LXVIIT, Quia verae divitiae non opus funt,

defuturum? an putas, quod, qui Chriftum pa-

tefte S. Bernardo, fed virtutes, quas fecum

Ícit, aChrifto ipfe non pafcatur? an putas,ter-

confcientia portat, ut in zeternum dives fiat,

rena deerunt,quibus coeleftia& divina tribuun-

LXVIII. Quia,tefte S.Bern.divitiarum amor

tur? Unde hzc incredula cogitatio ? unde

infatiabilis longe amplius torquet defiderio a-

impia & facrilega meditatio ?

nimam, quam refrigeret ufu fuo , utpote quo-

LXXXIL Quia, tefte S. Scriptura, magna

rum acquifitio laboris, poffeffio timoris, amif-

gloria eft fequi Dominum; quid ergo erit con-

fio plena doloris eft, Hinc & Seneca: quid re-

fequi? cur ergo non gaudes te exoneratum re-

fert,quantum illi arca, quantum in horreis ja-

bus temporalibus, ut facilius Chriftum fequa-

ceat, fi etiam alieno inhiet, fi non quefita, fi

ris, & confequaris ? de quo S. Hier. Chriftus

quazerenda computet, non enim pauper eft, qui

eft omnia , ut, qui propterChriftum omuia di-

minus habet,fed qui plus cupit, nec qui plus

miferit, unum inveniatpro omuibus, & libere

habet, fed qui minus cupit, dives eft.

poífbit clamare: Pars mea Dominus.

LXIX. Quia negotiatores merito cum di-

XT

voPaulo dicere poffunt, fe effe in periculis flu-

- Circa þaupe'ria.tä

77 ä-a*olzm*arizzm.

minum, periculis latronum, periculis in civita-

LXXXIIL Quia tefte S. Hieron. ob hoc

te, periculis in folitudine;periculis in mari,pe-

unum eft amanda paupertas,quod, a quo aime-

riculisin falfis fratribus, in labote & seramna,

ris, oftendit; quippe non habet adulationem

in vigiliis multis,in fame & fiti;in jejuniis mul-

comitem fibi parcentem , fortunam. hominis,

tisiin frigore & nuditate.Sed & pericula inferni

& non perfonam amantem.

inveniunt eos.

&X

f

LXXXIV. Quia, Seneca/tefi'e,tria—præcipue

Circa amiffionem rerü

m iempomlium.

extollunt Philofophiam , contemptus mobilis

LXX.Quia meminiffe debes,te non femper ea

affluentize,appetitus futurze felicitatis,& men-

habuiffe;nam tefteS.Greg.magna confolatio eft

tis illuftratio,quorumprimo nihil eft honeftius,

inreri amiffioneillatempora ad mentem revo-

fecundo nihilfelicius, tertio nihil ad amborum

care,quibus aliquando non habuit;quod amifit,

compendiofam adeptionem efficacius.

LXXI. Quia non fünt bona hominis , tefte

LXXXV. Quia iterum, teftante Seneca, aut

S. Ambrofio, quze fecum ferre non poteft , er-

pauper fis, neceffe eft, aut pauperi fimilis, fi va-

o de illarum amiffione cur conqueris ?

care animo vis. Hinc & S.Au guft.inquit,Philo-

LXXIL Quia nimis avarus eft, cui Deus

fophize (tu dic perfe&tionis) magiftra inopia eft.

non fufficit.

LXXXVI. Quia paüpertas eft fanitatis ma-

LXXIII. Quia ignis coeleftis non invadit in-

giftra, curarum remotio, absque folicitadine

feriora,cur ergo anima ad coelum mente trans-

femita , fapientize reparatrix, negotium fine

lata ad terreítria inclinat ?

damno, intra&abilis fübftantia, paffio fine ca-

LXXIV. Quia omnia perdidiffe debuäras,

lumnia, incerta fortuna , fine folicitudine fe-

A

cur de parte tantum amiffa doles ? nihil per-

licitas.

didit, qui feipfum poffidet. .Cogitas, quod

LXXXVII. Quia,fi gauderes,x te Vice-Regem

perdideris, fed non , quod evaferis.

in aliquo loco ereatum, vel te miffum ab im-

LXXV. Quia eris nunc in via expeditior,

peratore, ut loco ipfius debitum fervitium aut

domi tutior. Exoneravit te fortuna, fi intelli-

honorem alicubi reciperes ; cur non magis

gis,& tutiore pofuit in loco, damnum putas ?

gaudeas, utloco Dei, quidquid in eleemo-

remedium eft. Defles miferum te ? clamitas,

Ífynam tibi datur, aut aliascharitatis exhibea-

quod opibus excuffius es, tuo vitio ifta jactura

tur,recipias? ut quafi thefaurarium ipfius agas?

LXXXVII,

,

R. P, Lohn, Bibl, Man. Tom, l,l,Z.

210

Bibliothece IManualis | Concionutorig

LXXXVIII. Quia tot in Scriptura fenten-

XCVIII. Quia, fi avem ftultam credis, cum

tizxe de pauperibus funt prolatze,ut pulpare pof-

virgae infidet vifco illitze ; cur tu prudens effe

fit pauper felicitatem fuam ; nam :. Chriftus

cupis, & tamen vücofæ mulierum converfa-

beatos dixit. 2. His præparat ccenam: Parafti

tion1 adhxerere ?

in dulcedine tua pauperi Deus.

3. Adjuvat :

$. XIV

Adjuvit pauperem de inopia. 4. Eligit, tefte

Ifam : Elegi te in camino paupertatis. Et S.

Ctrta carentiam. conjugit.

Jac. Nonne Deus elegit pauperes in hoc mun-

— XCIX. Quia, teíte S. Ambrofio, copula nu-

do? s. Defiderium pauperum exaudivit Do-

ptialis non eft quafi culpa vitanda , fed quafi

minus. 6. Memor eft illorum

Non in finem

neceífitatis farcina declinanda.

oblivio erit pauperis

7. Eft folicitus pro il-

C. Quia uxor non permittit fuum effe, uti

lis : Ego autem mendicus fum, & pauper, Do-

mdlcawt tefte Valerio Maximo ,

Matellius,

minus folicitus eft mei. 3. Factus eft Dominus

cui cum a Marw filia dote dives,forma amabi-

refugium pauperi &c. 9. Et, tefte Ifaia, fattus

lis, genere clara, fama felix offerretur, refpon-

Cum vero

eft fortitudo pauperi, 10. Salvat; nam parcet

dit: Malo meus effe, quam fuus

pauperi & inopi, & animas pauperam falvas

Marius fubjiceret: Imo ipfa erit tua; Refp.

Áacit. Et ?. Reg. 2. Populum pauperem fal-

iterum Matellius : Virum oportet eífe uxoms

vum facies,

TEI

Affumit :

'Tibi derelittus eft

Logicum enim eft adagium, talia fore pl;'ædi—-

pauper &c. Pater meus, & mater mea dereli-

cata, qualia fubjecta effe permiferint.

querunt me,

Dominus autem affumpfit me.

CI. Quia, tefte Diogene, nulla uxor eft tam

.12. Elt fpes eorum, Hinc Ifaia, in ipfo fpera-

bona, in qua non aliquidinvenias, quod con-

bunt pauperes. 13. Providet de exequiis, ut

queraris

Hinc eodem Valerio te&e cumPa-

Lazaro mendico, &c. -

chimiusRexArtio vicino fuo diceret: Amice,

LXXXIX. Quia quos morum nüirmxtas

arborem habeo in horto infelicem , in qua fe

vulnerat, paupertatis medicina curat , tefte

prima uxor mea fufpendit

& poftmodum

- Gregorio.

fecunda & tertia

Refp. Arrius , miror te in

$. X

tantis fucceffibus lacrymas inveniffe , cum ar-

Circa carentiam. amici.

bor illa iterum ac tertio tibi di ipendm fufpen-

derit. Amice, da mihi de arbore illa furculos,

XC..Quia, fi malus erat, multum gaudere

quos feram.

debeas ; fi bonus, non perchälih

quia , tette,

5. Bernardo, quando nos moriendo deferunt,

CII. Quia, ut idem Dmgenes dixit, mulier

fpeciofa eft termplum fuper cloacam zedificatii.

quos amamus IIOVXIBJJS eos non in 2eternum

relinquere non, manfuros fed aliquantulum

CIIL. Quia, tefte S. Hier. Adam,Samfonem,

Regem David, & Salomonem fcemina decepit,

. praecedere fecuturos.

XCI. Quia S. Sebaftiani ad amicos Marci

quis modo tutus erit? S. Ambr. Samfon, in-

quit, validus & fortis leonem fuffocavit, fed

& Marcelliani adhoratio folari debet ;

Noite

tunere non feparabuntur a vobis, fed vadunt

amorem fuum fuffocare non potuit ;

vincula

folvit hoftium, fed fuarum non folvxt nexus

vobis przeparare fidereas manfiones, in quibus

una vobifcum, & cum filiis veftris in perpetuo

cupiditatum; meffes'incendit alienas,fed unius

mulieris accenfus igniculo melffem füze virtu-

gaudio erunt manentes. Nolite , O amici, re-

vocare, quos diligitis, a vita ad mortem agau-

tis amifit. Sed & Valerius : Sol hominum Sa-

lomon, thefaurus deliciarum , fapientize Do-

dio ad luctum, a jumine ad tenebras,

ACII. Quia talis amor plerumque amariti-

mini üngulare domicilium, craffo tenebrarum

obfafcatus atramento lucem animze fuze , glo-

ei multum continet. Hinc Cicero: Amari ju-

cundum eft, fi curetur, ne quid infit amari.

riam domus fuze, foeminarum facinore amlfit.

$. Xl

CIV: Quia, uxor cum amatur, amaro pun-

git folicitudinis aculeo.

Hinc Hugo : Quieta

Circa carentiam familiaritatis cum

eft vita, quam non uxoris fufpicio , non foli-

mulieribus

citat ancillarum füumptus, nec conturbat filio-

XCIIT. Quia, fi venenata animalia fugis, cur

rum perverfitas, quae munditize gignit florem,

non multo maffis mulierem , qu»? venenum

pietatis parit fru&um , bonze confmentlæ pro-

fert odorem.

concuplfcentlæ animoe tuae mfhllat L

XCIV. Quia fi Sirenum cantum Vlyffes &

CV. Quia nihil magis infidiatur , quam mu-

focii deteftati funt; cur tu colloquia mulierum

lier. HincSeneca: duo generalacrymarum ha-

amas, quarum cantu tolerabilius eft audire ba-

bentur in oculis foeminarum, unum veri dolo-

ris, alterum mfidlarum Et Valerius: Amice,

filifcium fibilantem.

Tefte S. Auguftino.

XCV. Quia, fiterram fpinis confitam non

det tibi Dominus ommpotens omnipotentis

facile calcas, cur ultro te in mulierum familia-

foeminse fallacia non falli, quia audax eft ad

ritatem infinuare cupis, ubi nihil nifi fpinze cor

omnia, quzecunque velamat, vel odit foemina;

vulnerantes reperiuntur ?

& artificiofa eft nocere, cum vult. Lege Au-

XCVI. Quia Adam , Samfonem, Regem

reolum Theophrafti, & Medszeam Jafonis, &

David, & Salomonem foemina deceplt quis

vix pauca invenies impoffibilia mulieri. Sed &

modo tutaüs erit ?

Cato Uticenfis : Siabsque feemina effet mun-

AGVII. Q!ua

uti juxta vulgare prover-

dus, converfatio noftra non effet absque Diis

bium , nimia familitaritas contemptum parit

Verbo : nemo foeminarum execratur ludibria,

ita cum mulieribus fzepe contemptum parit

nifi lufus ; ut bene notavit Valerius.

CVI.

Tituus CXX X1I. Solatia Syiritualia.

2il

CVI.QuiaCicerone tefte, viros ad untiquodq;

Coepi enim jam non effe ibi, pergimus , ubi

maleficium fingulze cupiditates impelluntimu-

melior mei portio , nunquam fiquidem in

lieres ad omnia maleficia una ducit cupiditas.

me totus fui,fed in altero noilri pars major am-

CVII. Quia, eodem tefte, mulier amicitize

borum. Utrique autem eramus in Chrifto, in

inimica, ineffugabilis paena, neceffarium ma-

quo & fumma univerfitas , & portio fingulo-

lum, naturalis tentatio, defiderabilis calaimi-

rum eft.

tas, domefticum periculum , deleGabile detri-

CXVIL Quia, liberi tui thefaurus fuerunt

mentum, mali natura boni colore depicta; er-

(juxtaillud Annz: Omnia in te habentes,non

go fi dimittere illam, peccatum eft, tenere

debeamus dimitterete

)in fortifïimg coeli ar-

autem vere tormentum , neceífe eít, ut aut

ce tibi tutius affervatür. -

dimittentes adulteria faciamus, aut quotidia-

CXVIII. Quia, fi flofeulum ex horto de-

nas puguas tenentes habeamus.

cerptum non doles, fi Deo in altari cohfecre-

CVIII. Quia tefte S. Hieronymo uxorem

tur ; cur doles, recentes tuos flofculos libero-

pauperem alere difficile eft, divitem ferre tor-

rum in ccelefte templum translatos?

mentum. Pulchra cito adamatur, fieda eoncu-

CXIX. Quia, qui propter Deum reliq

uerit

pifcit. Difficile cuftoditur, quod plures amant;

flios, centuplum recipiet &c.

moleftum poffidere, quod nemo habere -

4

CXX. Quia fi e periculo vitze corporalis ,

gnatur, minore tamen miferia deforinis habe-

V. g. incendio, ereptum videns gauderes ; mul-

tur, quam formofa fervatur ; nihil tutum , in

to magis laetari debes , fi liberatu

inierni videas.

:

ma periculo

quo totius populi vota füfpirant: alius forma,

alius ingenio,alius facetia,alius liberalitate ifo-

CXXI. Quia, fi gauderes e bello reducem

licitati; aliquo modo ex

pugnatur , quod un-

in patriam feliciter appuiz/e; cur non gaudes

dique inceílitur,

vitze, quae eft militia fuper terram, finem im-

$. XV.

pofuiffe, ut zeterna pace fruatur ?

Circa amilfionem. conjugis.

CXXII. Quia voluutas Dei, tefte S. Hie-

CIX. Quia omnia bona tecum portas ;

ronymo, fola debet fufficere ad folatium, cui

cur ergo triftaris de amiflione illius, quod bo-

nulium praeponere jubemur affectum.

Hinc

num verum non eft ?

idem alibi: Placeat homini, quidquid Deo

CX. Quia, tefte Seneca , Conjunx eft ad-

lacet, ob hoc ipfum, quia Deo placet.

ventitium bonum , nec eft int

&

erilla, quze :fe-

z

CXXIIL Quia liberis quietem non negas ;

mel alicui contingunt.

cur ergo fomnum mortis non potius gratule-

CXI. Quia fic facilius in medio virtutis

ris, quam felix adeo refürrectio fequetur ?

confiftes, Hinc Deus Ezechieli : Filii hominis,

CXXIV. Quia illi gaudent fe evafiffe ex

€cce ego tollo a te defiderabile oculorum tuo-

carcere corporis; cur ergo tu doles, quod li-

rum & non planges,neque mortuorum luctum

berati fint, & retrahere cupis? non eft lugen-

facies.Locutus fum ego,inquitPropheta;ad po-

da mors, quam iminortalitas fequitur. HincA-

pulum mane, & mortua eft uxor mea vefpere,

poítolus: Nolumus ignorare vos fratres de

$. XVI.

dormientibus ; ut non contriftemini, ficut c»e-

teri, qui fpem non habent. Sed & S. Ambto-

Circa amilfionem liberorum.

;

fius: Mortem probamus non effe lu

i

endam,

. CXVII. Quia ftultus eft, tefteSeneca,qui flet

quia ad modum fomni a labore mundi requie-

mortem mortalium: periere perituriehabebant

fcere facit in-fpe refurrectionis

illi cujus magis eraut,quam tui; educandos ti-

CXXV. Quia fentire debes de liberis, ut S.

bi illos mandaverat ; recepit illos; nonabftulit.

Auguftinus de amico, dum fic lojuitur : Bea-

CXIII. Quia, fi bonifuerunt, incoelum re-

tus, qui amat te, & amicum in te, & inimicum

cepti magis tibi proderunt ad folatium & ad-

propter te; nullum enim carum ille folus a-

jutorium ; fi vero mali, de gravi es onere li-

mittit, cei omnes inillo cari füunt, qui non

beratns;imo & confufione, cum, teite Syrach,

amittitur ; te autem , Domine, nemo amittit,

confufio Patris fit filius indifciplinatus.

nifi qui dimittit.

-

CXIV. Quia raptifünt, ne malitia mutaret

CXXVI. Quia filii quafi dicuntid, quod

intelle&um, quia placita erat Deo anima illo-

Chriftus ad Apoft. Expedit vobis,ut egó vadam;

rum &c. an triftareris , fi Princeps ad fe in

fienim non abiero,Paraclitus non veniet ad vos

aulam propter talenta transtuliífet ?

&c. quia fcilicet in me folo folatium ponitis.

CXV. Quia, fi infans fuit, major eft incc-

SAVIT.

lo, quam Joannes Baptifta fuerit. in terris ; fi

Circa carentium. folatiorum. mundi.

ergo B. Elifabeth de fuo filio fibi gratulabatur,

CXXVII. Quia melius eft gaudio carere,

& per eum multa dona a Deo impetrare con-

quam de eo habito graviter poftea dolere ; at-

fidebat; an non tu magis de filio tno &c.

qui, tefte fcriptura, extrema gaudii lu&us oc-

- CXVI. Quia non funt amiffi, fed przemiffi.

cupat. Et S. Greg. Jure reftat,ut, quot prius in

Hinc dicere poffünt, quod B. Ambr. de fratre:

mundo incolumes habuimus gaudia, tot de

Quid te, mi frater amantiffime, fleam? non

ipfis poftea cogamur fentiretormenta. Hinc &

enim perdidi ufum tuum,fed commutavi. An-

inApocalypfi.Quantum glorificavit fe, & in de-

te in corporeinfeparabilis, nunc individuus af-

liciis fuittantum dateei tormentum & luctum.

fe&u ; manes enim mecum , ac femper mane-

CXXVIIT. Quia ftulte illis gaudiis reficere

bis; nunquam patria mihi eripuit,nec mihi pa-

conaris animum,que fitim defiderii magis irri-

triam przetulifti , & nunc alteram przefitifti,

tant, juxta id; quo plus fuünt potze, plus fitiun-

tur aquae,

2

AAXIX.

R..P, qum. Dibl, Man, Tom. 111,

212

Bibliothece Manualis/ Concionatoria

CXXIX. Quia, tefte S. Bernardo, illud re-

n voluntatis. 2. diffolvit vincula , uttribus

vera verum gaudium eft,quod non de creatura,

puetis in fornace ; & illi Chriftiano, quem cum

fed de Creatore, percipitur : quod cum poffe-

Saraceni exponerent ante fua caftra,fperantes,

deris, nemo tollet a te, cui comparata omnis

quod Chriftiani fic lapides in eam partem non

fuavitas dolor eft; omnis aliunde jucunditas

jacerent; ille adhortatus eft,utnon defifterent

toror; omne dulce amarum ; omne decorum

propter fe, & fic lapis conjectus diffolvitillum-

foedum; omne aliud, quod dele&are poflit,

que liberavit. 3.quiautignis probat aurum,&

moleftum..

"

vafa in honorem efformat.

4. quia ut ignis

CXXX. Quia vas cordis noftri, cum fit ad

rarefacit, id eft, ampliorem locum virtutis oc-

capiendum Deum factum , non poteft ab ullo

cupare facit;& przeterea etiam disgregat hete-

creato gaudio fatiari.

rogenea (creaturas) & congregat homogenea,

CXXXI. Quia,tefte Seneca, fola virtus prae-

[cilicet imaginem cum fuo exemplari.

fiat gaudium perpetuum & fecurum, etfi vero

ä

V. Quia purgat 1. feparat paleam a tritico,

nuübium materia interveniat, hzec tamen infra

2. fcoriam ab auro & ferro. 3. fzeces a vino. 4.

fertur, nec unquam diem vincit.

malum fanguinem a bono,ut inPhlebotomia.s.

CXXXIL Quia mundana gaudia

Tondb

noxios homores a ftomacho, ut medicina.

funt ebrietati, quze unius horze hilarem infa-

,VI. Quia eft velut pilula faccharo confola-

niam longi temporis tzedio

penfat.

tionis involuta, juxta id Davidis: Secundum

. XVIII.

*

multitudinem dolorum &c. eft cauterium ; fi

Contra [ervitutis. jugum.

ergo, tefte S. fcriptura, non eft cenfus fuper

CXXXII. Quia, licet corpora obnoxia

anim?e ?

cenfum falutis corporis; quid facies pro falute

P

fint Dominis, mens tamen fui Juris eft, ut ait

Seneca. Hinc & S. Bernardus : Voluntati nec

VII. Quia tollit curvitatem , faciens homi-

leges imperant, nec Principes dominantur, li-

nem furfum refpicere, cum ignoram::s,quid fa-

bera eft, maxime, fi fpiritu ducitur, quia, ubi

ciamus , hoc unum habemus refiduum, ut fa-

Ípiritus , ibi libertas.

giamus ad te: Item tollit czecitatem mentis

CXXXIV. Quia tefte S. Ambrofio ille fo-

juxtaid. Vexatio dabit intelle&um. Et vel pi-

lum fervit, qui vel metu frangitur, vel dele&a-

ícis Tobize oculos aperiens praefiguravit.

tione irretitar, vel cupiditatibus ducitur, vel

VIII. Quia illamiuat hominer ad videnda

indignatione exafperatur, vel moerore dejici-

mala przeterita,uti fratres Jofeph : Merito hzec

tur, fervilis enim omnis eft paffio. Hinc Tul-

patimur &c.ad fperanda bona futura ( quia tri-

lius: Liber eft »eftimandus, qui nulli turpitudi-

bulatio patientiam;patientia fpem operatur(ad

ni fervit-

Et S. Auguftinus, Bonus etiam, fi

videndumDeum (fic columbareverfa eft ad ar-

fervit, liber eft; malus autem, etiamfi regnat,

cam ) ad cognofcendum fe ipfum ; nemo enim,

fervus eft tot dominorum, quot vitiorum,

tefte S.Greg.vires fuas in pace cognofcit,fi bel-

quorum damnationem , inquit Ambrofius,

la defunt, virtutum experimenta non prode-

i

necnoctu poteft fugere, quia contra |e habet

runt.

dominos, intra

Te fervitium patitur intolera-

IX. Quia excitat a Íomno pigritize , ne

bïile &c.

perdas tempus meriti.

CAPUT ll

.. X. Quia eft veluti abfynthium , quo hi, qui

SOLATIA PRO UTRISQUE, REGULA-

funt fpiritualiter parvuli, a la&e temporalis

RIBUS SCILICET ET SJE/

2

confolationis feparantur. Hinc quidam Pater:

CULARIBUS.

Ipfe, inquit, mundus, dum tot amaritudinibus

$. L

cruciat, quid aliud, nifiutnon ametur,clamat ?

Circea. tribulationes, .

X].Quiafacit hominem recurrere ad quzeren-

da folatia divina,ficutPrinceps,qui vulta fe emi

1. Quia roborant , ut olla-

bores in mari robuftiores crefcunt,

per ignem , & ar-

vinii vel frumentum, prohibet, ne alii vendant.

XII. Quia facit recurrere ad Deum,exemplo

lI. Quia cor dilatant, ut malleus aurum, ut

Jonze. Et teftePfalmifta : Multiplicatze funt in-

fiat monftrantia, & capax divinorum dono-

firmitates eorum, poftea acceleraverunt.Nam

rum ; intribulatione dilatafti mihi,

fatigatus quzrit quietem , zeger fanitatem,

III. Quia tribulatio, ut aqua , r. temperat

naufragus fufpirat ad portum , famelicus ad

vinum Loetitize , ne rationem auferat, aut mor-

cibum , tribulatus ad remedium , quod nus-

