adeo certze & magnze, ut menfurz fpei mife-

in fe fpem ponere, clarum eft,eum, cum,accel-

ricordiarfum iisdem comunicandarum abun-

ferimus, ipfique innixi fuerimus, non fuübtra-

Gurum fefe,neque manum , ut cadere nos pe-

dantia refponfüra fit, eodem Propheta teíte:

2

m dÉ

Es

rireque finat,abfconditurum, fed ipfummet ac-

Pf.3

a.Figt mi[ericordia tua , Domine , [uper wos, quen-

ceffurum ad nos, fuisq; potentibus brachiis ac

adinodum [peravimus in te; ihenfas ejus opes, te-

benedi&is manibus nos excepturum, &, ne ca-

cundum fpei noftrae modum , nobis impertire

n

3

tof

[07480

damus, futte

urum ; quicquid ab ipfo bont

Tbid,

IV. jucunditas: Nam patit etiam fpes in ho-

Íperamus, nobis daturum , nosque conítantes

minis jufti corde fecuritatem, pacem & quie-

4

:n;!ï

faturum, ut perfeveremus, & in nobisimplea-

tem in mediis turbis, fu:

ibile

que periculis, fiqui-

rem

tur, quod ipfe perProphetam fuum dixit: Qui

dem is omnipotentem Deum protec

n*

r

ts

-

Ja-

coifidunt in Domino , erunt firmi , inque bono con-

^fuum,cui innititur, habet. Quod exper

flantes , ficst: mons Sion , qui fixur eff , neque loco

vid dixit : /n Deo [peravi, non timebo, quid [aciat

fuo mobilir. Porro ad hanc fpem juxta P. An- Lib. de

mili Romo. Dominus mihi adjutor , mon tumsbo.

felrnum, feptem caufze nos impellunt. Prima, menf.

Quamobrem

"

Apoftolus seternze falutis fpem

quia juftum illud defiderium tu das,(inquit ad Cruc- in

galeam vocat,

& anchoram; illud , quia ficut

Deumloquens ) & ad quid dares, nifi etiam ^"*

galea de

f

endit corpus, fic fpes ab omni malo

velles exaudire? Secunda;quia non ad noftram.

riorem anim?e partem, quia unitur cum

fupe

utilitatem, fed ad tuam gloriam , volumus ex-

Deo per €

haritatem ; hoc, quia quemadmo-

audiri. Terfía; quia majora, qu:»e pro nobis fe-

dum anchora hu

mi defixa navem retinet, ne

citti, animant nos, ut etiam de minoribus con-

£X

av

aut a ventis & fluctibus dam-

frangatur inm

fidamus ; omnia enim, quae petere poflumus,

num capiat, ita fpes animam in Deo,cce

*

lique

$

i& làileX

1

H

ia 6

m facit, ut folida

j

longe rainora funt, quam quod dignanter pro

comoratione fixam, & f

nobis incarnatus & pa(fus es. Quarta, quia tam

e ab ullo inimicorum

6*

.

duietaque confiftat, nequ

5

1

facile eft apud te in maximis, quam in mini-

füorum detrimentum pat

A^.

atur. Atque hzec fpei

mis, exaudiri." Quinta , quia nos ad hoc pro-

nobis impofita neceffitas eft, h»c quam iio-

vocat tuz confideratio bonitatis.

Sexta,

bis affert, utilitas, hi mira

hi

RJRA

es illius effectus.

t S.Da-

quia intercefforem te, JESU Chrifte, habe-

Pf. 39. v. imprimis jucunditas tanta ineft fpei, u

.l

jus eft no-

mus & omnes Sanctos. Septima , quia infini-

50

vid beatum dicere aufus fit eum,cu

tam ad nos habes bonitatem. Si enim modica

men Domini fpes ejus, & non refpexit in va-

dile&tio, quam ad te habemus,ad hoc nos co-

Ilb

nitates & infanias falfas. Cujus ratio eft, quia

git, ut in omnibus tuze voluntati libenter pa-

----- x

(pes noftra tam certa eít,quafi res jam perfecta

rere velimus,curidem dei

I:ie

ftimabili dilettio-

Bebr. &..fit. Hine merito S. Paulusait: Fortiffimum

ne tua non praefumeremus ? alioqui fidelio-

v. 9.

folatium habemus, qui confugimus ad tenen-

res vellemus apparere qua n tu,fi tales nos tibi

dam propofitam fpem.

exhiberemus, qualemte nobis e converío non

»

crederemus.

V. ZEquitat ; Nam homini pauperi ac debi-

J

Arias L. li naturalis ratio di&at, ut fe homini diviti, a

tur,ad-

VI. C/zrijï? amor €9 merita ;

quo' motivo B.Augoff;

quo fuítentetur , & potenti,;a quo fovea

in mann.,

S. Auguftinus fe ad fpeim excitavit dicens: Tu,

c. I2. &

jungat. T

enemur bonam vitam ducere, & bea-

titudinis co:

ifequendze incumbit nobis necet-

Domine,es vitamea;qua vivo; fpes , cui inhze-

3

reo; gloria, quam adipifei defidero. n te

fitas : Pauperes fumus,

neque boni quicquam

neque facultates ullas

Deo meo, & Domino noftro JESU Chrifto

ex nobis ipfis habemus,

noftra ad bene vivendum;

debiles fu-

dulciffimo & benigniffimo uniuscujusque no-

ex parte

ftrum & portio , & fanguis, & caro eft, quia

mus, oinni virtute ,

viribusque domi natis ad

divinae

vere nataram humanam affumpfitti, &

confequendam beatitudinem

deftituti 9 Sci-

tuae

232

Bibliotheca IManualis, Concionatorig

tuz perfonze unitam habes: Ubi ergo portio

majorem repugnantiam ac difficultatem, ho«

mea regnat, ibi regnare me credo: Ubi caro

mo magis feipfum abnegat, magis oftendit,

mea glorificatur, ibi gloriofam me effe cogno-

Íco.

quanti Deum, propter quem patitur, zeftimet,

Quamvis peccator fim, de hac tamen

fuumque Dei amorem, qui ipfum ad patien-

pi.!

comunione grati non diffido. Et fi peccata

duin movet, teftatiorem facit, & ad facienda

j

1nea prohibent, fubftantia mea requirit : Et fi

bona opera.majus in natura ( quippe quze ip-

p

delicta propria me excludunt, naturze coinu-

fum ad bene faciendum inclinat) przefidium

nio non repellit.

Non enim tam immitis eft

invenit, majoremque facilitatem ac guftum

Dominus, ut non diligat carnem fuam, mem-

fentit; unde tanta ad bene faciendum virtute,

bra fua,& vifcera fua. Defperare utique potuit-

deique amore, quanta ad malum eo, quod de-

fem , propter nimia peccata mea & vitia, cul-

cet, modo ferendum non eget, Minc fit, ut

pas, & infinitas negligentias meas, quas egi,&

quemadmodum ípes crefcit cum merito bo-

quotidie indefinenter ago corde, ore, & opere,

norum operum , fic etiam crefcat multoque

& omnibus modis, quibus humana ftagilitas

magis perficiatur per fan&am malorum pe-

peccare poteft ; nifiVerbum tuum, Deus meus,

n: tolerantiam. Quare homines jufti pro ma-

caro fieret, & habitaret in nobis. Sed fperare

gno Dei beneficio mifericordiaque deputant ,

jam audeo,quoniam fubditus ille tibi usque ad

quod ipfis in hac vita poenas zerumnasg; imit-

mortem, mortem autem crucis, tulit chiro-

tat; neque tantum eas patienter ( ad quod ob-

graphum peccatorum noftrorum , & affigens

ligantur) fufferunt, fed plus, quam teneantur,

illud cruci, peccatum crucifixit, folvendo pro

faciunt,hoc eft, amant eas, fibique fpiritualiter

€0, & mortem de(truxit, merendo nobis vi-

gratulantur. Rurfum crefcit, quia per illas ho-

tam. In ipfo confido, me per virtutem ac me-

?

1no juftus magis affimilatur Chrifto , qui pro-

rita ejus falvum fore, m

ei

u

iante, poenitentia,

pter nos paffus efi; & fic plus participat de ejus

ejusque mandatorum obfervantia , ad fruen-

meritis, donis,gratiis & favoribus, quibus vir-

dam tuam beatitudinem me perventurum fpe-

tus, & bonze vitze meritum, & fpes zeternze

ro. Tibi laus, tibi gloria, tibi gratiarum a&io,

glorize amplius crefcit. ita S. Leo Papa, Certa, $. Leo f

per omnia f7ecula, Amen,

inquit, atque fecura eft exfpe&atio promiff» 1"*r-

beatitudinis, ubi eft participatio Dominicze

patt;onis; ficut Apoftolus ait : 51 vite hujur. af-

$.X

füi£ioner

tribulationergue — tolerantes , — Chrifto

compatunur, €9 conglorificabimur, Et alibi:

MEDIAA

Putientia : g

om, 5,

robationem , wrobatio verq f[gem 'v

3

I

oyeralitur.

Arias

II Oratio fervens, £$ frequens ; cum. enimS.Auguft,

'Thef, to,

B

Ünorum oyerum. conflans -exäroïtïm; cum

procipuum Ípei noftrz fulcrum fündamen-ferm. 1.de

enim fpes przeter principale fundamen-

8. tr. 9, c.

tuinque fit auxilium divinum , crefcente hoci/unio

24.

tum; quod eft auxilium divinum , fundetur

per continuam, qua petitur, orationem, crefcit & *ra&-

etiam in meritis hominis jufti, ideo poftquam

etiam valde fpes ipfa, qu» in illo fandatur,

divina virtute generata eft, crefcitin nobis per

Quod S. Auguftinus monet his verbis: Spem

exercitium bonorum operum, viteque .puri-

tuam femper in Deo pone, & in quacunque

tatem ; Hzec enim bona opera, quia ex gratia

re, quze tibi occurrit, five bona, five mala,

Dei procedunt, merentur augmentum virtu-

tam ut facias, quod bonum fuerit, quam ut fe-

tis infufae fpei ; Unde quo plura opera bona

ras, quod malum, dic femper Deo ex toto

homo juftus facit, quoque majore cum purita-

corde tuo, & pura finceraque cum intentione:

te ac devotione ea facit, hoc illa amplius cre-

Pf.69.v.2.

Domine 4n adjutorium meum . inteude

ad in-

fcit. Etquia hzec bona opera funt fecundum

vandum me feflina. i vis falvari, ftade hunc

fpel fundamentum ac fülcrum , eadem virtus

verficulum femper in corde tuo dicere,nec un-

fpei cum ipfis fortificatur , fitque indies robu-

quam tibi inde excidat, cum hoc dormi, &

ftior ac perfe&tior. Quamobrem Spiritus San-

cum hoc vigila ; quafi diceret, cum hoc dor-

&us, qui iií divinis Scripturis nos docet jubet-

que Tperare in Deum, jubet nos fimul bene o-

mitum concede, & cum hoc expergiícere.

perari, ut fpes fit viva, hortaturque nos ad ope-

randum fortiter ac ferventer, ut fpes perfecta

IV. Proäij]?onem pramiorum ob afzzjof gone- S. Bafil.

fit. Ex[oeBa Dominum, inquit David, & dum

hom. de

ré; nam ex hac confideratione , inquit Ma-

exfpectas, noli effe negligens & otiofus,fed vi-

gnus Bafilius, nafcebatur, quod. fan&i Marty-

riliter age, operaque Domini operare.

Byar'aaam.'

res tam . generofe dedignarentur equuleum ,

tam fortiter afpernarentur cataftas , tam ma-

fbid. S-S- IL. Paüentia foftiy es9 .gonjhm; ; crefCit

gnanime defpicerent laminas, ipfam adeo

quippe etiam fpes tolerando in hac vita humi-

mortem pro nihilo putarent, ut qui non

liter & patienter, & propter Deum , res ad-

prefentem poenam, fed futuram gloriam,

verfas, & qux» hominem affligunt ac cru-

Ípectabant.

Vide, quam eleganter hoc a ma-

ciant. Talis enim magnorum malorum tole-

gno religionum Patriarcha expreffum : Pe-

rantia majoris virtutis meritique exercitium

ricula non refpicit Martyr , coronas refpi-

lsT

eft, quam bona opera facere. Idque propterea,

cit, plagas non horret , fed proemia numerat,

h Ezg

quia in malis poenze tolerandis fentit natura

AC

U

non videt li&orcs il'xfei'xle flagella

ntes, fed

Ange-

Q

&

Titulus CX X .XIII. Syes 69' Fiducia in. Deum,

233

Angelos fuperne lxtis omnibus acclamantes

poena, medicina eft. Hinc recte S. Nilus: Non

ora,ut fiant,qu2e fieri velis,fed potius ora,ficut

imaginatur, non fpettat ad temporalia peri-

orare didicifti;utfiat voluntas Deiin te. Quivis

cula, fed ad proemiorum zeternitatem.

i0d. Deus, qui dedit velle, daturus

ergo merito cum S.Greg.Naz.dicet : Ego qui-

pu.Nym V. Credere,qi

1. 6.Poüt. fit perficere, uti przectare Didacus Nyffenus fe-

dem exploratum habeo,apud fumam rationé

P.

m

LoJ

nihil rerum noftrarum expers rationis effe.

» € I. quenti difcurfu oftendit : Digreffusa [ocero

fuo Labano JaCOb Patriarcha , po&quaml mu-

VIL . F'irginir invocatio ; hzec enim eft Ma- Eeek 4;-

Hinc Y« 24- In

tuam cum illo amicitiaminftaurarat,& religio-

ter pulchize dile&ionis, & fane fpei.

*

àb ecclefia quoque Mater mu

fericordisee, &

Antiph.

fo juramento conítabilierat , profequebatur

f3

Salve Re-

iter füuum, cumque vix aliquantum proce

ii

ffet,

fpes noftra falutatur.

L

Vl Puritatis con[cientie fludium: Si enim

occurrerunt illi numerof» copi» cceleitium

cor noftrum non reprehenderit nos, fiduciam

fpirituum , quales generofi & ftrenui tmilites,

quos ut vidit, incredibili perfufus gaudio, aje-

habemus ad Deum , inquit S. loannes ; hinc

S. David monet, fpera in Domino, & fac bo- r. Toh 3.

bat: Caftra Dei funt hac ; Genef. 32. v. 2. ex-

xX P.

ercitus coelorum funt, inde huc fubmiffi, ut

nitatem , & inhabita terram ,

& fprafceris in

30. V.3

me tueantur, & firmo fuo preefidio defencant,

divitüs ejus.

ut difficultatesitineris fubmoverent, & per vi-

IX. Frequens memoria ben

äþcio*rum divinorum, L« 13. de

af

.C,

przecipue Incarnationis, & P

[6 0

fionis : nam, ut i

amillam protegerent, ac propugnarent. Prius-

quam enim ad patrem fuum per veniret, multa

re&te $. Augutt. dixit ad erigendam fpem no-

L

^

ftram nihil convenientius fuit, quam ut de-

ilium expe

C

labant pericula , quse fuperaret,

monftraret nobis Deus , quantum nos dilige-

multaimpedimenta;quee vinceret. Animadver-

y

:

endum hic, quod iter illud Dei juffu fufcepit,

ret; atqui,

ut fapienter Salvianus advertit,

qui ei dixerat : - Revertere in terram patrum tuo-

evidens eft, quod fuper affe&um filiorum nos L. 4. de

Deus diligit,qui propter nos Filio proprio non provid.

rum, €$ ad geerationem tuam. Genef. 31. v. 3.

velut pluribus dixiffet : Temipus eft, ut'paren-

pepercit; & quid plus addo ? & hoc Filio ju-

Len (

tes tnos confoleris, quare mando tibi, utpatri-

fto, & hoc Filio unigenito, & hoc Filio Dei ;

'dr.

& quid diciamplius poteft ? & hoc pro nobis,

amrepetas. Etquampuam aliquee fe offerant

difficaltates , quamq:

Ya

bCA, x

nimpedimenta occur

id eft , pro malis, pro impiiffimis, pro iniquis.

at

*31^

rant, & obftaculafe objiciantnil propterea me-

Quis hunc Dei erga nos amorem aeftim

queat, nifi quod j

uftitia Del tanta eft , ut in

tue,quia ego ero tecum,ego comitabor,culitodi-

amq;, ne quoda tergo te malum invadat,omni-

eum aliquid injuftum cadere non pofiit.

l, 5

exte

;yotens d

V aM L

ramea tuum fcutum erit, mea

4 Emm;almfum veterum conþdehztio ? Teili-

D

quze te ab omni-

cet quomodo jam olim populum fuum ex /E-

juffio tuus falvus conductus

bus tutabitur adverfis, & periculis. Ubi enim

gypto eduxerit, Jofephum de cifterna & carce-

10f

exinea authoritate defcendit preceptum,ibi ex

re, Noe a diluvio, trespueros ex camino ignis

it.de

ardentis, Danielem elacu leonum,Sufannam a

nio

mea poteftate venitauxilium : & ubi mea. vo-

luntasjubet , ibimea manus obfeq

uendi vel

morte liberarit, non enim mutavit Deus in-

dnig,

4» 1

[

4

mit, vel minuit difficultatem. Nam fi illi

genium fuum, fed novit nunc, ficut & antea,

Navarcho vela vento dare timenti, eo quod

pios eripere a tentationibus fuis, ut S. Petrus

fzeximaris furentes fluctus fupremum exitium

loquitur. Hinc & S. David tefte , Deus legem Ffal 77.

V' 5'

minarentur, Coefar,quem vehebat, dixit, ut eft

potuit in Ifrael, quanta mandavit Patribus no-

no

ftris, nota facere ea filiis fuis, ut cog

LIX

cat ge-

apud Lucium Florum l. 4. c. 2. Quid timer ? Car-

vaOYsie

o zM

la v

farem velis. . Quid trepidas, quid ve

lCii»

COIn-

neratio altera ; Filii, qui nafcentur,&

urgent,

&narrabunt filiis fuis, ut ponant in Deo fpem

jicere navem in oceanum , qui Czefarem pro-

xime'ad manum habes, cujus unicus' nutus

fuam, &nog obhvifcanïur operum Dei.

9;V42'

iratum placare mare, & omnem fedare tempe-

S

XI.

4

ftatem poteft ? Si hoc dixit homo (qui hoc ti-

ASC

ï

tulo tantopere gloriabatur, quod Czefar efiet)

ETU CUR

ut nauclerum meticulofum erigetet, cur ior-

Uafuor funt praecipue , quze de hac virtu-

midathomo, qui immenfum Deum vitae comi-

tem habet, & tutorem ? erotecum. Age er-

Q

te Afceta bene apprehendere,, aliisque

go, mi Jacob, & viam fecurus, intrepidu

sque

culeare debet. Primum efl, ut bene cogno[:t na- Arius de

turam [pei €2 fpeciatim, qualis fit ea certitudo,qu

capeffe, nam cum ad meum imperium iter fu-

tr, 3.6.25.

glerumque ei attribuitur ; pro quo fciendum , du-

3

ifil

fcipias, egote liberum,inoffenfum perducam,

s

inem, dequa hic quetio

; de

quo tendis, quantavis inte incurfarint pe

.'

PU

l-

plicem effe certituá

12f

moveri poteft. Prior diviua vocatur, & eft illa,

la. Quid timer ?. Deum vehir : Infinitam. impe-

quze in divina revelatione fundatur ; neque in

rantisDei poteftatem fociam vize habes, proin-

de tu

r

Ciri

imus vadis. Meo hortatu & mandato

hac vita fine fpecialiffimaDei gratia habert po-

teft, uti Concilia, SS. Patres, & Theologi do-

iter ingredieris profperum,itaque futurum ett,

& felicem habiturum claufülam. Quando enim

cent. Pofterior eftmoralis,quae omnem dubita-

1Y31

Dominus onüs aliquod imponit ,, aut i

Ail

s

j

erat

tionem & metum prudentem excludit, qualem

v. g. habemus nos Catholici, quod a parenti-

opus, fimul auxilium przebet, & vires, quibus

bus catholicis geniti fimus : Quod exiftat In-

confici , & abfolvi poffit, mminiftrat.

A». Drex.

VI. Frequens moditatio grovidentig . divina :

dia, Ítalia; &c. etfi nihil horum viderimus , &

Heliotce ].

hzec certitudo in fanctis hominibus reperiri fo-

vere enim, ut S. Hier. teftatur, omnia provi-

&.€. 8.S.

let,& h

aritur ex fequentibus fignis : 1. Ex vir-

€;ap. 29

' dentia Dei gubernantur, & fzepe, quze putatur

tvti;s

R. P, Lohn. Bibl. Man. Tom, 111,

Gg

de cïta;.

d

234

Bibliothecee Mauualis Concionatorice

l. 1. Dial. tutis & humilitatis præcipue ftudio,uti S. Gre-

tres, inquit, hanc amate, hanc tenete, non ta-

€, I,

gorius teftatus eft, dicens : Mens, qu: divino

men fine timore, quia qui fperat, & non timet,

Spiritu impletur,habet evidentifIima fizna fua,

negligens eft; quiautem timet, & non fperat,

virtutes fcilicet,& humilitatem ; quae fit utraq;

depreffus eft, & defcendit in profundum quafi

]

perfecte in una mente conveniunt; liquet,

2

apis. Merito ergo, ut S. David ait, beneplaci- pfal. 146.

quod de przefentia fantti Spiritus teftimonium

tum eft Domino fuper timentes eum, & in eis, v.31.

D Bafil.in ferat. 2. Ex odio peccati; nam, tefte S. Bafilio,

qui fperant fuper mifericordia ejus.

Arias

L

qq.brev. certo perfuafus elfe aliquis poteít , Deum fibi

IV. Quartuin eft, ut bene difcat exylicare €2 re-

q 120 q..

peccata remififfe, fi affe&tionem animi in fe ef-

'Thof. to,

296.

Jolvere dubium, an juflis eo usque [pes. erefcere go[-

2. tr. 3. C,

le animadvertit fimilem illius , qui dixit ; Ini-

fzt in hac vita, u eos certos de [alute efficiat 2 Ad.

5«

quitatem odio habui, & abominatus fum. 3.

quod dublum malo alienis Francifci Arize,

/ Excharitate & mifericordia erga proximos: fic

quam propriis meis verbis, refpondere. Sic er-

tr.5 inEp. enim S. Auguft. pronuntiavit, dicens: Redeat

go ille propofitam quzeftionem refolvit: Quam-

Joan,

unusquisque ad cor fuum : fiibi invenerit cari-

quam verum fit , uti facrzelitterze, commaunis-

títem fraternam , fecurus fit, quia tranfüt a

1*1

1

que Sanctorum do£trina habet, & facra Conci-

niorte ad vitam. 4. Ex inimicorum ó

L

Es

lt

ctione,

lia definierunt , hujus gratize ac mifericordize

&.Anfel. juxtaS.Anfelin. dicentem: Per hoc,quodSpiri-

Dei, fine fpeciali & evidentirevelatione, non

adRom.t. ts fanctus charitatem nobis infundit, q

1

VCLCAL

r

nos

x

j2

poffe hominem habere tantam certitudinem,

npc

facitimitatores effe diviuee charit

&

itis., ut di-

quanta eft ea, quam fi

CUU

divina in anima gi-

ligamus inimicos noltros , evidenti teftimonio

enit, fundatam in divina revelatione, totiec-

Alenfis

declarat menti noftrze,nos effe ilios Dei. s. Ex

clciïæ', aut aliquibus hominibus juftis i parti-

part 1. Q G6

,quod anima habeat lumen in parte rationa-

culari fa&a ; Nec quantam evidentia rationis

71.1ne.3.

art. 2.

li, letitiam in parte concupifcibili ,

C eR

pacem

humanum intelletctum convincens , efficit; ta-

in parte irafcibili

h

OC

enim certa

(L

le indi-

men,ficut iidem Sant

T

Ui

'ï

cexperientia teftatur,

cia eratieinfafe, Alexander Aleufis docet.

ipfag; divina docetScriptura, poteft homo ju-

n

22

Il. Zliterum efl ; ut - bene. getci

t T 527

4

l

tat potiffunum.

ftus tantam hujus gratize ac doni Dei certitudi-

Sap.1.v.1 fun

Ubb r PLl

twn,. cul [per nofira innitl debet ; quod

né habere; ut omné ei dubitationem, metumq;

eft bonitas divina, uti Salomon monuit, di-

eximat; quemadmodum videmus in multis ca-

cens : Sentite de Domino in bonita

tae

te

& iu

fibus humana teftimonia facere, quae tantam

fimplicitate cordis quzerite illum : Certe ipfe

iile

n

Blofius c,

generant certitudine

4

ut omné dubitationem

H

Chrittus S. Mechtildi quondam revelavit,& di-

tollant. Cujusmodi ce

ii

itudo eft, quam homi-

I IK MOHi*

lis fpir,

xit: Perplacet mihi videre homines confiden-

nes habent,quod fititalia,&Grzecia, &India ; li-

D

$ te

tes de mea bonitate : talis enim quicunque eft,

cetl

159

ftr

OVinc

AC x

LEl

t Dis

ACOoO» SL/

propris oculis non viderint

h

& inhoc perfeverat,fingulariter eum in hac vi-

fed folum ita perfuafum habent ex comuni om-

taremunerabor, &inaltera uberrimam ei

nium,qui eas viderunt, fermone : fimilég; cer-

mercedem conferam. Et quanto plus de me

titudiné, quze eos dubitarenon finit, habent,

confidet, tanto plus etiam a me confequetur ;

quod fint catholicorum parentum filii, quodg;

$ h

g.

impoffbile enim eft, ut , quod quis fan&te de

in tali civitate nati; Nam licet ipfi;utpote cum

me credidit, & confequi fperavit, non obti-

MY

CL

A

1dehac re

Q12

naícerentur infantes,ex fe, judici

39b

neat, cumhoc ipfum ego promiferim.. . Mihi

ferre non poflint,ex coinuni tamen multorum,

igitur fidat,qui grandia a meexfpe&tat. . Alias

qui eos nafci viderunt, fama. credunt citra ul-

- TIbid,

vero . Gertrudi dixit : F'iducia illa, quam ho-

lam dubitatione,tali fe matre,& in tali civitate

SOy

Y

l' w. i

mo in me folo collocat, credendo, poffe, fcire,

natos effe. Quet

iic

dmodum igitur humana te-

Jonne

& velle me ipfum fiducialiter juvare in omni-

ftimonia fufficiunt ad. fzciendam hujusmodi

bus, cor mihi transfigit, tantamque pietati

certi

tid

CULU.

SAng

iné,fic etiam teftimonia ad eand& cer-

mee violentiam facit, ut non pollim non ei

titucinem gignendam efficacia funt. Et quam-

LE

Jotn,

gratificari, & manus porrigere ob guftum,

quam certitudinis iftius caufa divina eft,nempe

quem ex eo, quod totus a me pendeat , capio.

viva fpes,czeteraq;teftimonia,quzeSpiritus fan-

[*l ;?'

Etmerito; fi enim Artifex, qui opus aliquod

&u

; ii

$ Ànl

1 cordibus operatur, quam ob rem aliqua

Mlon

pr?ecipuum ad artem fuaim & ingenium in eo

ratione divina certitudo dici poteft,tamen quia

oftendendum fecit, cupit illi fuam perfectione

dependet etiam a conjeGuris,fignisque huma-

dare, cavetque fedulo, ne quis dicto vel facto

nis , quze funt bonze operationes interiores &

maleid tractet, & fi forte detrimentum paf-

exteriores liberi arbitrii , quze cum Dei dona

x

$. hn

fum eft, omni modo reftaurare ftudet ; quan-

fint,hominis etiam funt o

pera, & propter fimi-

em.(

to minus Deus patietur, ut homo, in quo om-

litudinem, quam cum hümana certitudine ha-

l Cgy

nemfuumamorem & fapientiam oftendit, non

bent; dicitur certitudo moralis. Divina tefti-

pereat, fed omnem perfectionem acquirat?

monia, parata acquifitaque bonorum operum

IIL, Tertium eft , ut folidam [ciat. praxin. [pei

exercitio , patientia in adverfis , & oratione,

exercenda , quze quidem in eo confiftit , ut fem-

quze hanc certitudinem efficiunt, funt ifta : In-

per filialis cum illa timor conjungatur ; nam,

Serm.

gens peccatorum odium & horror , quem ho-

inPf.

15- ut S. Bern. ait,cumtimore fpes magnum habet

mo in füo corde fentit, firmiflimum propofi-

habitat.

"'meritum : Cum hoc metu fru&uofe fperatur.

tum non offendendi Deum ob ullam rem hu-

Prov.14.

Eft autem is ipfe timor firmiffima quzedam &

jJus mundi, a longo tempore nihil delibe-

v.16, Ser, efficax materia fpei ; cum etiam , Salomone

rate contra Dei voluntatem peccatfe , licet

35. ad tcíte , in timoreftit fiducia fortitudinis.

Hinc

Alenfp

enim multa venialia peccata per hebdomadoe,

R

Frat. in S.AÀ

hm

eremo,

Aug. Fratzes in ezemo adhortatus: Eja Fra-

adeoque per diem x íragilitate & incuria

q-2. |

com«

Titulus C;XXXIII. Sper €9 . Fiducia in. Deum.

235

L

commifetit; nullum tamen commifit adver-

mentum effe,quod anima habetgratiam a Deo

tenter & deliberate : Sentire in corde fuo ma-

infufam,quando habet lumen in parte rationali,

enum erga proximos, etiam inimicos , :a. qui-

letitiam in parte concupifcibili,& pacé in par-

bus injurias accipit, amorem , hzec magnua

teirafcibili. Intelligens, utfeipfe explicat, de

f

funtteitimonia gratize in anima,& bona figna,

mortali certitudine,qua in anima jufti experi-

ipfum in bono coepto perfeveraturum.

Alia

entiam parit, quod in fe fignaeffectusq; gratize

fpecialiora teftimonia funt, amor experimen-

habeat, przefertim letitiam & pacé fpiritualé,

à

talis Dei,ingens ac continuum defiderium pla-

quae funt divini amoris excellentiffimi effec&tus.

TA

cendi ipfi,deque hoc exilio, ad videndum eum,

XII.

CONCEPT US P

RJEDICAAILES.

perfe&tteque amandum, exeundi, facilitas &

fua;itas in domandis paífionibus , & divinis

X occafione thematis: Confugimus ad tenen- Bebr. 6.

.E

praeceptis fervandis ; contemptus fui ipfius,

dam proyofitam [pem , quaim.ficut. anchoram V* 9-

omniumque rerum temporalium

»

aonum

ha"emus anima tutam ac firmam : poteft natura

contemplationis ; pax & quies fpiritualis , fi

& utilitas fpei explicari. Et in priori quidem

valde magna fit & abundans, quam Ifaias flu-

parte natura ejus per comparationem cum an-

mini comparat, & S. Paulusait, tara magnam

chora explicari. Nam ficut anchora debet effe

& fupernaturale donum Dei effe, ut illud in-

ex ferro , ita fpes quoque firma ac folida effe

telligere, ac ponderare, omnem creatum in-

debet,utpote bonitati & fidelitati Dei innixa.

telle&tum hominum & Angelorum exfuperet ;

Deinde ficut anchora habet duas laterales cu-

ac denique Ltitia fpiritualis admiranda,quam

fpides ; ita fpes quoque duabus virtutibus fo-

Deus jultorum animabus communicat, de qua

ciata effe debet,nimirum timore Dei,& longa-

Sapiens dicit, effe quafi juge convivium fpiri-

nimi patientia. Denique ficut anchora a fune

tuale, quod fuaviter recreat, & delicate pafcit

dependere debet, ficque in imum mare demit-

animas, quas Deus per illam vifitat; & quam

ti;ita fpes quoque funiculo charitatis divinze

S. Petrus vocat inenarrabilem & glorificatam

jun&ta effe debet,ficque immenfo mari bonita-

id eft, habentem aliquam fimilitudinem

tis divinze infigi. In pofteriori parte oftenda-

Hoec

cum. gaudio & gloria beatorum.

tar finis & fru&tus hujus anbhore, fcilicet ut

funt divina teftimonia ,

quae dat Spiritus

navem cordis noítri a fluctibus variarum ten-

fan&tus jufterum cordibus, quae notitiarh ac

tationum & tribulationum illzefam fervet , id

em certam pariunt, quod homo in gratia fit,

quod variis authoritatibus & exemplis fupra

n

falvandus. Hanc ipfam doctrinam etiam SS.

citatis facile demonftrari poteft.

$.Greg.l.

1. Dial,;c,

Patres paffim confirmant,& imprimis S. Greg.

Il. Ex occafiooe thematisSpera in Domino, Pf.36.v.3.

X

Mens, inquit, qux divino Spiritu impletur,

€3 fac bonitatem,€9 ga[cerir in divitiir ejur: often-

habet evidentiíTima figna fua, virtutes fcilicet,

di poffunt tria przecipua capita,in quibus tota

& humilitatem ; quzefi utraque perfe&te in

fper exercend?e ratio & praxis confiftunt.Nem-

una mente conveniunt, liquet, quod de prze-

pe 1. Cau[a fperandi : quas tacite indicare vo-

$. Bafil in fentia fan&ti Spiritus teftimonium ferat. S.Ba-

luit S. David, dum fperare nos in Domino ju-

qq. brgv.

filius, certo, ait, perfuafus effe aliquis poteft,

bet, non quocunque, fed tali, qui ob fummam

q. I2. q.

296.

Deum fibi peccata remififfe, íi affe&tionem

fapientiam /riar , & ob infinitam omnipoten-

animi in fe effe animadverterit fimilem illius,

tiam po[fit , & ob bonitatem infinitam , velit,

ui dixit: Iniquitatem odio habui, €? abominatur

fuos fervos juvare. 2. Modus [perandi : fcilicet

S.Cyrill

3

um. S. Cyrillus : Qui omni virtute , ait, men-

ut ita fperetur, ut tamen fe quis per obferva-

l

[97

]oan.c.;.

tem fuam purgarunt, Spiritus fancti illumina-

*

tionem mandatorum dignum efficiat, qui ex-

S.Aug.

tione recepta,oculis animi habitantem in ipfis

audiatur. Hinc S. David dixit: Spera in Do-

*r. Deum videbunt. S. Auguftinus: Redeat, in-

mino, & fac bonitatem. 3. Fru&tus & effectus

5.in epift

lJoan

' quit, unusquisque ad cor fuum : Si ibi invene-

fpei, qui indicantur iliis verbis : Et pafceris in

rit charitatem fraternam , fecurus fit, quia

divitiis ejus : Nam per verbum pa/reririndica-

tranfiüt a culpe morte ad gratiz vitam. S.

tur abundantia liberalitasque divinze benefi-

S. Aufel.

Anfelmus: Per hoc, inquit, quodSpiritus fan-

ad

centize : per divitias autem fignificatur varie-

om8. &tus charitatem nobis infudit, quze nos facit

tas ac praeftantia donorum, quze per fpem ob-

imitatores effe divinve bonitatis, ut diligamus

tinentur ; ut enim per divitias omnia acquire-

inimicos noftros, evidenti teftimonio declarat

re aut emere poffumus , ita per fpem omnia,

$.Bern. mentinoftroe,nos effefiliosDei, S.Bern.ait : Si

quze. animus defiderat, ipfam videlicet beati-

ferm.69. fenfero mihi aperiri fenfum, üutintelligam fcri-

tadinem , obtinere poffumus.

inCant.. ptaras, autinfufo lumine defuper revelari my-

III. Ex occafione thematis : at miferi- Pfal. 32

fteria, non ambigo, Sponfum in anima mea

cordia tua [uper nos , quemadmodum [veravimus in V 22-

adeffe; Quodfi fe pariter infaderit humilis

te : explicetur przecipuus fructus fpei, efficacia

quaedam,fed pinguis intimse adfperfionis , de-

fcilicet ad bona celeftia a Deo impetranda.

votio, quze odium vanitatis mundi in me ge-

Eumin finé oftendatur 1. quod meritoilla aSS.

neret, ac contemptum,tunc zeternum Patrem

Patribus vafi comparetur, quod quo capacius

in anima mea adelffe non dubito.

Intelligit

ad Deum attulerimus,tanto plura ab eo benefi-

Santtus de certitudine morali , quae animam

cia accipiemus, idq; triplici exemplo, e S.fcri-

quietam ferenamq; facit, & dubiis ipfam tur-

ptura petito, probetur, quorum primum Prin- Matth. 9,

Aienf.p.g.

bantibus, affligentibusq; liberat. Doctor Alen-'

ceps Synagog»e offert,qui,quia credidis quide, "- 18.

q. 71.

memb.3,

xander Alenfis quoque docet , certum experi-

filiam fuam a Chrifto fufcitari poffe , fed ma-

Gg3

nuum

q. 2.

R, P. Lofm. Bib(. ÀWon, Tom, lll.

Bibliothece IManualis Concionotorig.

236

inquirere folent.Quartus eft,quod fit [erv;thei; Matth.25.

nuum duntaxat impofitione , non aliter etiam

Ibid.y.20, (iize refufcitationem impetravit. Alterum a

fi ergo jam olim. promifit, fe fervum fuum fu- v. 23.

muliere menftrui duodennem fluxum paffa pe-

peromnia bona conítituturum, quanto minus

temporalia,velut minimam eorum partem ne-

Hebf- 6'

titur, quae , ficut crediderat, folo fimbrize ve-

y, It

ftimenti attactufe fanari poffe,ita hoc etiam, &

gabit? Àn non dixit: Volo, ut ubi ego fum,fint Joh.rz.

& illi mecum ? Quintus. quid fit Zicur ejus ; V* 25-

Matth, g, non alio medio, fanitatem obtinuit. Tertium

v. 60

vero Centurio prebuit ,

qui uti folo verbo

fi ergo Apoftolis dixit: Vos amici mei eftis, fi Joh.15.

491 *5 U

puerum fuum fanari poffe credidit, ita audivit

feceritis, quae ego praecipio vobis : Et al

Luc. 22.

Vos eftis, qui permanfiftis mecum in tentatio-

quoque a Chrifto : Vade, & ficut credidifti,fiat

9.

tibi. 2. Oftendatur, quam zequum fit, ut am-

nibus meis. Et ego difpono vobis regnum, fi- '

pliffimam quisque fiduciam erga Deum con-

cut difpofuit mihi Pater meus, ut edatis &* bi-

pan j

batis füuper menfam meam in regno meo. t

y. 25

cipiat ; fienim Princeps quidam thelauro aper-

tocuivis poteftatem faceret tantum inde divi-

iterum: Quando mifi vos fine faculo & pera, fbid.v.

3$.

pi.3)

y.b

tiarum auferendi, quantum vas aut faccus ab

nunquid aliquid defuit vobis ?. Cur non aliis

fuis amicis idem praeftet? Sextus, quod fit. fi-

ipfo allatus caperet , annon capaciílimum

]on

quisque faccum atferre ftuderet? Quanto ma-

lius, Siergo vos, cum fitis mali, noftis bona Matth.7.

; ?

daze filiis veftris , quanto magis Pater velter, y. 1.

)5

j

gis ergo ad divitias coeleftes participandas vas

./.]

fiducize ampliffimum Deo offerendum erit , ca-

qui in coelis eft, dabit Spiritum aliaque bona

vendumq; fedulo,ne pertufum fiat , ut foret, fi

petentibus fe? Septimus, quod fit [pon[a : Quis

autem fponíam dile&tani Regis etiam terreni

Geneh

fpes noftra charitati jun&ta non foret,tunc enim

y, lh

Cap. L

vereimpleretur illud Aggzei : Quimercedes

unquam ab eo defertam audivit ? Annon A-

v.6.

congregavit, mifit eas infacculum pertufum.

fuerus Eftheri dixit: Etfi dimidium regni pe-

Hehr. 1

Matih. 6-

IV.Exoccafionethematis : Querite primum

tieris , dabitur tibi: Quanto magis, fi victum

Y 25'

v(— 53.

regnum. Dei, €2 juflitiam ejur , €9 hec omnia ad-

tantum petiiffet, negaturus non fuiffet * Àn

autem credi poterit,Deum paffurum, ut libera-

jicientur vobir: comparari poteft hzec fenten-

tia literis cenfualibus perpetuis,& earum prz-

litate a Rege terreno vincatur? an fponlze ne-

Serm. (

faper?

ftantia ex triplici capite, ex quoliteras cenfua-

gabit, quodinimicis tam liberaliter concedit?

Ex his inferantur fequentia corollaria: t

Q;lä D*

es plerumque zeftimare folemus, demonttrari.

piat

1. Ex.quantitate in iis promiffa, (hzec omnia

