cifixi & virtutum ejus neceffaria eft anim:e in

tus gloriz & vitve zeternae. Primi quatuor ad

attu: Paílionis vero vulnerum corporis in

proíentem vitam fpectant , quintus , fignifica-

preparatione animi : quia, ut docet fanctus

tus per vulnus, lateris , ad futuram. Et ideo

"Thomas, filius adoptivus aífimilari debet

Salvator vivus vulnera manuum & pedum ex-

yptllit

Rf ol

quam maxime filio naturali ; & membra ca-

cepit; at illud-ateris mortuus. At poftremum

2l 55'

hunc fontem fufpirabat Propheta , cum dice-

piti. Nec paffio Chrifti , ceu caufa univerfa-

lis, effe&um fortitur absque cooperatione

bat; jSitivit amima ad. Deum , fontem vivum. Fo-

Thominis , ut caufze particularis. Arca, in qua

ret enim exigui momenti , participem fieri

confervàtur gratia, duabus clavibus diverlis

in przefenti vita bonorum gratize , nifi adjun-

cuítoditur, neque una absque altera aperire

gantur illa glorize.

oteft.

Hae funt crux noftra , & Chrifti:

IV. David bellaturus adverfus Goliathum ,Ibid. con-

Confid.

vulnera Chrifti, & noftra. Clavis Paílionis

delegit quinque limpidiffimos lapides de tor- fid. 17.

47. lib. 1.Chriftifemper parata eft, fed neceífe eft,

n, 2,

rente, & miíi eos in peram paftoralem , quam

ei noftram uniri , quod eft , cooperari & com-

habebat fecum ; & cum appropinquaffet Phi-

pati.

Unde re&te nonnemo concludit: Quis

liftzeo, mifit manum fuam in peram , tulitque

quislivorem vel plagas pro honore coeleftis

unum]lapidem, & funda jecit, & circumdu-

Regis hic iíon füfceperit , in fuüturo judicio

cens percuffit Philiftzeum in fronte; cumque

prevaluiffet, nec gladium haberet in-manu,

miles gloriofus non apparebit.

Ibiiem;

arrepto Philiftzei gladio przecidit caput ejus.

$. VII.

Hi quinque lapides fignificant quinque vulne-

ra Chrifti, que primum in pera memorize

MISCELLANEA. ET CONCEPTUS

funt accuratiffime fervanda. Dein funda in-

i

telle&tus attente & penficulate expendenda

PR.ZEDICABILES.

( & circumducens ) circumducendo ea in cce-

Hartunek D!

Arius fepties Romse Conful, cum de

conc. civ.

"n

luim, in terras , in infernum , ubicunque ejus

Dom, in

: fuo in patriam amore fufpeQus effet ,

effettus deprehendi poffunt. Tertio in tenta-

Albis c4, hac fe fufpicione liberavit , dum vulnera ad-

tionibus óppouenda funt inimicis noftris ; cer-

verío pectore in patrive gratiam acceptata Se-

tam enim victoriam nobis adferent.

natoribus oftendit , ac dixit: Ifta meum in

patriam amorem loquantur. Simili ufus elo-

V. Inter documenta S.Mechtildi data. fuitIPid. l.2.

quentia miles Julii.Czefaris , ut laef»e Majefta-

non poftremum , ut in fuis vulneribus tan- ?nfid.z5.

tis crimen , cujus appellatus erat a fe remo-

quai in centro aut portu fecuriffimo con-

n. 3.7

veret, vulnera fuo in pe&tore accepta Coefa-

quiefceret. Et defideria quidem vulneribus

reis admovit oculis , & exclamavit: Hec ego

pedum crederet?, opera vero manu dexterz,

ro te, Caefar. Imo Ceefar ipfe Julius arte fi-

ifthinc purificanda ; affli&tiones finiftrze , iít-

millima placare Senatum populumq; Roma-

hinc velut melleo maliagmate condiendas &

num conatus eft cum fuas pro patria adverfo

temperandas ; lateri amorem , ut, quemad-

Marte toleratas cicatrices demonftravit, hoc

modum Chriftus dicebat , cor taum cum cor-

addito fuper cicatricibus acroamate

Has

de meo in unum ita coalefcat , ut ferrum

ego pro patria. Antipater quoque odii coram

cum igue, quo igne fa&um eft.

Alexandro delatus , fuam in: defenfionem ve-

Vl. Ex prudentim ferpentinz argumentis lbid, eon-

ftes difcidit , vulneraque indigitans peroravit :

non poftremum judicio fan&i Augufüni eft ,

fid. 27.

En malevolentize meze in. Alexandrum tefti-

quod ut nova fe vefte & pelle veftiat, vete-

monia, defendent illa rerum. Sicut ergo pro-

rem detrahat, transmiffo per ar&um fora-

fani ifti Duces militesque ad conteftandum

men corpore. Ut pellem vitiorum depona-

amorem non evanidum adverfus rempubli-

mus , per foramen ftigmatum Chrifti tranfea-

cam patriamve vulnera retinuerunt ; ita &

mus. Quod fit confideratione , confiderando

sl!l qü Qä

Regum Rex zeternum füum erga unumquem-

infinitam amorem, quem Dominus in illis

€r4

que mortalium conteftaturus amorem,vulnera

vulneribus demonftravit.

Eft enim in amo-

affervavit , ex quibus ineffabili proclamaretur

re vis transformandi & convertendi in unam

voce: Ecce quomodo amavi te ;

naturam.

Ubi itaque confideravit vulnera

Tbid. $.4.

lI. Elephantem cicurant venatores , dum in

tam amabilia, & amore infinito & divino

|

foffam induftrie prius praeparatam decidenti ,

plena , veftiet fe anima vefte nuptiali amo-

?-3- ïr.51

& a venatorum aliquo ex compofio vulnera-

ris , & exuet vefte peccati.

H 10.

tz beftize venatoralius fuccurrit, feque pro

VII. Montes excelíi cervis , petra refugium

VIbid. Con-

herinaceis. Maximi San&orum , fignificari fid. 3.

ea pugnare ac vulnerari fimulat ; quo obfe-

per

Titulur

CLIIL Zus.

503

pet Cervos, degunt per contemplationem in

oleo rofaceó , fed euttis prepïofifïïmï fänguia

fublimibus montibus paradifi: Inferiores ve-

nis JESU crucifixi inungite ; Hoc rofario vos

ro in petra , quze eft Chriftus: & potiffimum

armate ,

credite mihi, fugient demones.;

in éjus latere. San&ius dixerimns, aftruendo,

nihil contra vos poterunt etiam portz infe-

la*Ta

quod iidem utrobique verfentur juxta diverfi-

rorum , filebit infernalis Cerberus , cum fen-

tatem affectuum. Tempore confolationis ceu

tiet odorem harum frofarum.

"if

t*

fitibundi cervi decurrunt immenfam paradifi

lu 4

planitiem ad extinguendam in vivis fontibus

X. Septem ïimt Princip'es "eäceïlentiæ pa- Caraf 1. 2.

fadifi terreftris.

Serenitas aeris, fertilitasCohl- 89*

fitim. . Defolationis vero tempore, & cum

gravitatem fuorum delictorum ruminant, ceü

terroe , quatuor flumina arbor vitze , fruc&tus

timida animalia aut herinacei recurrunt ad

prohibitus fcienti», jufttiwe oripinalis, &

praefidium. fecurum lateris Chrifti.

certitudo gloriv» seterns. — lisdefn przeroga-

tivis fruitur anima , quaé in hoc ceelefti pa-

radifo lateris Chrifti.habitat.

Efficitur enim

Kyfell.in

VIII. Indorum Gy&inofophifïæ( fuis in at

Rofis fol,

canis prodidere : Si quis phialam oleo fofa-

expers omnis turbationis, fertilis virtutum

21. 955

ceo plenam dextera manu conceptisque ver-

operibus, ornata quatuor virtütibus cardi-

bis Deo rite obtulerit, & fe poftmodum hoc

nalibus, fapientia , juítitia, temperantia, for-

oleo inunxerit, tam gratiofum cuique Prin-

titudine; amplexatur humilitàtem , fpernit

cipi, quem compellaverit, evafurum , ut;

gloriam mundi, pacifica eft per charitatem

quidquid ab eo petierit , abnuere nequeat,

Dei & proximi, & vivit €um fpe futurz

d, tot-

beàtitudinis oéternoe.

aut denegare. Sodales! rofaceum hunc li«

U

quorem exprimite ex quinque rofis fanctiffi-

morum vulnerum , inungite veflras preces

XL Ifaias Propheta ümïmqueïnquä noftrümlfs à, ro.

pretiofiffimo fanguine JESU Ctucifixi , offer-

hortatur , inquiens : ZAb[condere in foffa humo

te illas coele(ti Patri; quid ambigitis ? certi

a facie, tunoris Dominm.

At vero. dicet fortaffe -

eítote, quicquid per fan&a vulnera flagita-

qnispiam, funquid Píalmifta ait: Quo ibo gPf

l ï35"u

r4

veritis , obtinebitisæ

Jpiritu tuo . €9 quo a facie iua fugiam ?. Si

afcendero in celum , tuillie er , fi. defcendero in

fbïdems

. IX. Rem zque mirabilem finxit Homerus ,

if

;

"

mun, üder, fb [umpfero. €9c. quocunque

cum Achilles in Trojana obfidione interfe-

demum inimicus Dei fuum accipiat confu-

ciffet he&orem , ejusque cadaver canibus ,

gium , nullibi tamena Dei füpplicio immu-

lupis, voracibusque beftiis & alitibus dila-

nis erit; qua igitur ratione lfaias fuadet in-

niandum objeciffet, Venus illud inunxit oleo

quiens : Jbfcondere in fo[Ja humo ? S. Bernar- $. Bernar

m.fefm, 6'25

rofaceo, cujus fragrantiffimus odor omnes

dus verborum illorum explicat myfteriu

in Canc

ilas feras longe fugavit , ut nulla vis illi

inquiens :

Et fi intellexerimus foffam hü

corpori illata fuerit.

Narro fabulam ; hoc

mum illam, qua ait: Foderunt manur mtaàs ,

tamenício , meos fodales effe folicitos ; ut

€9 peder meor, non erit ambigendum de fani-

aliquando in fupremo agone fint tuti contra

tate in ea citius adipifcenda animze vulne-

lupos , leones & canes illos infernales, qui

ratze, qu:e in ea demorabitur. Quid enim tam

yd, las

quaerunt , ut devorent animas noftras ; ita-

efficax ad curanda confcientize vulnera, nec

fl 15,

que hocj agite , rofarium quinque fanGiffi-

non ad purgandam mentis aciem, quam Chri«

IL 3'

morum vulnerum ,. five vefttas preces, non

fü vulnerum fedula meditatio ?

FRSHASUCHE t AUA BNCA of PA odl of lts AUE

N

TITUULUS CLlII,

-B LU

$.

ardet, omnes eodem Inflamare c*u'pïät , &i

yd, of

d.2

QUOAD ESSENTIAM.

Deum impune injuriis laceffit, advertat, inge-

mifcat , igneque illo confumente & intima vi-

fcera depafcente plane Contabefcat. HincS.

Bernardus : : Quid eft , inquit, zelus , nifi in-Hog, 48,

I;

tima quzedam ftimulatio charitatis, pie nos fo-in Cant,

5. T. qb 23*

St fecuhdum S. Thomam intenfus

licitantis 2emulari fraternam falutem, aemulari

€ 4.

amor , quo quis movetur contra

decorem domus Domini, incrementa lucrorum

illud omne, quod repugnat bono

ejus, incrementa frugum juftitiai ejus? Unde

amici ,

illudque repellit , &ea,

S. Auguftinus recte hoc nomen a zelo marita-1,85. qq«

quae funt contra honorem vel vo-

li defümptum docet; quia enim conjugis cafti-

luntatem Dei , repellere fecundum poffe cona-

tatem zelando tueri viri confuverunt, illam

P,?otr-SO tur.

Unde Alphonfus Rodriquez clarius fic

Dei providentiam, per quam preecipitur atque

9&!9. eum defcribit : Eft ignitus atnor Dei , defide-

agitur , ne anima corrumpatur, & Deos alie-

riumque ut is ab omnibus enixe ametur, ho«

ji. at

nos fequens quodammodo meretricetur , ze«

noretur, colatur, tam incenfum, ut, qui eo

lum Dei appellaverunt. -

i, 3^

Divi-

504

Bib'wtizälcæ Manualis Comionatoriæk

x

ffid

Divi]io.

falute animarum : de quo fapienter S. Augu-

ftinus ait: Munus fuum ut praeítet , magis o-

De difc, l,

II. Duplex eft hic zelus fecundum Bernar-

pus eft pietate orationum , quam oratoris fa-

8.c. 8.

dinum Rofignolium; alter eft, q:o bonnm

cultate , ut orando pro fe & pro illis, quo$ eft

proximi procuratur , & ejusdem malum aver-

allocuturus, prius fit orator, quam di&tor. Sed

titur; alter, quo Dei gloria quritur , & repel-

& S.Bernardus id confirmans : Nunc, inquit,S. Bern,

litur id, quod contra dignitatem ejus eft.

manent tria h»ec, verbum, exemplum, oratio, Ep. 2or.

AA ghus.

major autem horum oratio : ea namqne operi

& voci gratiam & efficaciam promeretur.

L*Sc co 30

III. Triplicis funt generis a&iones, tefte

Hinc S. Magdalena de Pazzis valde comenda- Vit. P. 4

Theophilo Bernardino, quz ab animarum

bat fuis monialibus , ut ardenter orarent pro

c. 38.

Zelo proficifci poffent. Primi generis funt,quze

falute animarum & converíione peccatorum ,

ad intelletum illuftrandum, & a fulfa prava-

& hoc exercitium dicebat valde Deo gratum,

que perfuafione revocandum faciunt, ut le&io,

nec hoc tantum ,fed etiam proprie faluti pro-

þ's, Coni

doctrina , fcriptio , concio , catechifmus, mo-

ficuum. S. Therefia noétes integras confume- vir. l, a,

6. 4. 5- 2

nitio, &fimilia, Secundi funt , quze ad volun-

bat orando & flendo pro converfione anima- €. 5.

tatem permovendam faciunt, ut conciones,

rum, przfertim heoerefi infectarum.

Et in

monitiones , reprehenfiones , exempla , alizeq;

Vil 6

quadraginta annis , quibus fe impendit ora-

6 12

artes plurim2e.

Tertii denique generis funt

.tioni, nihil aliud magis petebat , quaim dilata-

ezx , quibus divinze virtutis vim auxiliatricem

tionem divinze glorize, & S.fZcclefize augmen-

nobis adjungimus , ut oratio, corporis ad id

tun. Hinc etiam laudabilis ille nmio6 coeno- March, in

fufcepta caftigatio, voluptatum abdicatio, ea-

biorum S.Francifci in Hifpania profluxit , inhort. paf

rumque virtutum adeptio, qua hominem

quibus hora nona vefpertina , dum decum- tr.4. Virg.

Deo proximraum faciunt, & quodammodo divi-

bunt fratres , unus ex eis fingulorum folet&:r.te&t.

Qpife. t

TO

niorem reddunt. iinc enim fit, ut ejus, qui

circuire cellas; & oftium pulfandoinclamare, ?

talis evaferit, opera & verba omnuia, imo

ut recitent femel orationem Dominicam pro

Maechan

vel fola defideria, animos hominum quaqua

«nimabus in peccato mortali agentibus. Hoc

verfus ducendi vim fortiantur. Ex quibus fa-

remedio S.Stephanus S.i?aulum lucratus eít ;

iubot.

Pifs r

cile nunc erit, magis in fpecie aCtiones fupra-

nifi enim Stephanus oraffet, ecclefia Pau-

dici zeli ordine, quo plerumque genérari

]um non haberet.

confueverunt, enumerare.

VL. Tertius eft, lacrymare €9 condolere ob

Vita c.4.

IV. Primus itaque actus eít vehementer de-

miferum ftatum & pericula gravilfima ; fic

fiderare augmentum glorize divinze , per falu-

5.Chryfoftomus fuafit; dicens: Visfratrem

tem animarum: fic S. Maria Magdalena de

corrigere, lacrymare ? ora Deum ex corde.

Pazzis de feipfa fatebatur, & dicebat ad Chri-

&c. Quid enim magis perfequitur vitam bo-

Lanez,

ftüm: Adeo. defiderio conducere animas ad te,

norum, inquit S.Auguftinus , quam vitze. ini- [q Epift.

j

ut mihi fit poena hoc defiderium, & hzec poena

opile (

quorum ? non, cum cogitimitari, quod di-

142

eft adeo mihi gravis, quia non poffum imple-

Íplicet, fed, cum cogit dolere , quod videt ;

rehoc defiderium , ut mihi fit quali quidam

J

quoniam coram pio vivens im»ie, .etfi non

infernus. Hinc,dum legeretur quandoque vita

obligat confentientem ; cruciat fentienten:.

Vit.Rom.

S.Francifei Xaverii, & literee Japonicze con-

Hinc S.Paulus Corinthiis fcripfit: Ex mult:

! a. Cor.e,

impreff,

verlionem animarum recenfentes , videbatur. tribulatione & anguftia cordis fcripfi vobi

S V. 4

C, 97.

deficere prae defiderio manendi in illis regio-

3

per multas lacrymas, ut fciatis, quam cha-

li,

nibus, & cooperandi converfioni animarum

ritatem habeam abundantiis in vobls. Sed &

illarum , & fubeundi pro illis martyrium ; &

S.Monica hoc ipfo remedio filium S. Augu-

adeo accedebatur hoc defiderio, ut diceret , fe

ftinum lucrata eft; non enim poterat per re

invidere aviculis,quze poffunt volare, quo vel-

filius totlacrymarum.

Á

lent , eo quod & ipfa fine przejudicio faze pro-

VIl. Quartus eft, variar affüiziones fufcipe-

feífionis cuperet , fi effet poffibile, torum mun-

re pro obtinenda falute animarum , Deoque

dum peragrare propter animas convertendas.

peccatoribus placando : Sic S. Dominicus fin-

Unde etiam dormiens ex zelo animarumfom-

gulis diebus femel pro peccatoribus flagellis

niabat, & loquebatur de converfione infide-

Íe cecidit. S.Ignatius Loyola lacui frigido col-

S;Chryi'.

lium. Simile defiderium S.Chryfoftomus con-

hom. 44.

lotenus fe immenfit, ut impudicum juve-

in aCta

ceperat, uti ipfe teftatur, fic fuos auditores al-

Orlndi

nem alafcivia abduceret. S. Maria Magdale- Vit.c.99.

W l,

Apoft.

loquens: Vellem, fi fieri poffet, veftris ocu-

na de Paz. vero ex de(iderio magno juvandi .

cllau

lis oftendere ,

quam in vos habeam chari-

animas, przeter extraordinarias afflitiones & :

tatem. Nihil enim eft mihi vobis jucundius &

peenitentias , quibus fe enecabat , petebat a

defiderabilius, ne hzec ipfa quidem lux. Millies

Deo infirmitates , poenas & tribulationes , &

enim optarem ipfe effe ccecus , fi per hoc li-

omnia mala peenalia, quzxe peccatores mere-

ceret veftras animas convertere,adeo ipfaluce

bantur, & obtulit fe Deo ad ferendas etiam

Á

eft veftra falus mihi jucundior. Quid enim

inferni poenas pro animabus, fi hzec ejus effet

16'12,00

me juvant folares radii , quando , quve propter

voluntas. Cumque non raro Deus eam ex-

txie,

vos accipitur animi segritudo , oculis meis

S, Auguft.

- audiens graves dolores & infirmitates, quae

de d5&.

magnas offundit tenebras? lux enim tunc eft

per aliquot menfes durabant, immififfet, dice-

Chíf, c,

bona, quando apparet in l»etitia.

re folebat , fic pati effe fibi fingulari folatio ,

35.

V. Secundns actus eft , ardenter orare pro

poenamque hanc gloriofam vocabat.

VIIIL

Tituus CXLIIL Zelus.

595

.

Tb

1

d.

VIII. Quintus eft , opera. €9 quotidiand; [uas

XHL Decimus eft: /nimicorum conciliatio- Vit. 16

a&lones €$ laborer IDeo. in. humc finem offerre :

nem procurare : quemadmodum S. Franciícus € 12

Xaverius fuis commendavit, dum preeter alia

fic etiam S. Magdalena de Pazis facere con-

fueverat , atque id ipfum faciendum fuas Mo-

officia fuafit, ut aliquid etiam temporis inimi-

corum reconciliationi , diifidentiumque paci-

niales hortabatur dicens : Offeramus Deo pro

lm

converfione animarum omne id , quod hodie

ficationi daretur, illuque impenfe inculcarent,

0[,

faciemus. Vel : Petamus a Deo tot animas ,

in controverfiis, litibusque plerumque plus

impenbe fieri ,

quot paffus faciemus per monafterium. Vel:

quam quanti 1d fit, de quo

Rogemus Deum , ut tot animas convertat,

litigatur.

*P4o

quot verba proferemus proferendo divinum

Gradus.

)

officium. Petamus totanimas , quoties acu

filum traducemus.

XIV. Quatuor ab Antonio Glaudiefr affignan- Part. s.

IX. Sextus eft: Rüdes & imperitos inffrue-

tur, Primus eft , ut majori fit in pfetio falus fe&3.

rt , ac cathechizare : quod munus tanti faciebat

c' 170

[honem in for-

animarum , & Dei gloria , quam omnes divi-

l 3

P.s. ConftS. Ignatius,ut a Profeffis promi

tix , voluptates, parentes, & cognati, vel

15,

6.4.6.2. mula votorum exegerit,qua promittant, fe

quicunque alii amici. Secundus eft , ut etiam

peculi

arem puerorum curam quoad eruditio-

ipfa fama noftra , atque exiftimatione , potio-

Vit.] &, nem fuüfcepturos. Sed &S. Francifcus Xa-

rem ducamus Dei gloriam,& falutem aliorum.

€. 125

verius füaam de hoc opere zítimationem ma-

Tertius eft, ut ipfam quoque valetudinem &

nifefte prodidit,dum P. Cafpari Barzaeo abitu-

vitam temporalem libenter perdamus, quo 2e-

tüin

fo inter cieteros commendabat,ut hoc munus,

tcraam vitam proximo procuremus ficutChri-

, paft

utpote ad falutem animaram , hominumque

ftas pro nobis non dubitavit manibus tradi

. Vire

benevolentiam conciliaudam plurimum ha-

nocentium,& crucis fubire tormentum. Quar-

, k&.

Opnfe. r3 bens momeati, alteri non committeret. Hinc

n« 428.

de fa&o in Hifpania cura Catechifni prima-

tus eft, ut noftra quodammodo falate poftha-

bita, ad multorum falutem promovendam

riis datur profeíffis, tefte Lancizio.

incumbamus , eoquod longe plus gloriz fic,

Marchant

X. Septimus eft , conciones ad populum effi-

quam per noftram falutem in Deum redunda-

in hort.

caces & zelofas habere : quo in genere impri-

bit; ficut S. Paulus anathema fieri ex hoc

Paf, tr. 4« mis S. Carolus Borrom»eus zelum fuum prze-

clare oftendit; Nam , cum jurisprudentiz o-

zelo «cupiebat.

peram dedilffet, & ufum concionandi non ha-

$. IL

beret, & infuper linguze impedimentunt pate-

retur, nihilominus las omnes difficuitates per

Ex S. SCRIPTUR A.

zelum fuperavit, & alfidue uberrimo cum fru-

&u usque ad mortem evangelium przedicavit.

Qual itar.

Lanciz.

XI. O&avus eft , confejfioncs libenter & affi-

pf

Elus domus tu? cbmedit me,& oppro- Pfal, 68.

opufc. t3. duo audire ; qui a&tus, utpote valde heroicus

wé

T

^. 4?9- (ummopere placet Deo , eoquod immediatius

bria exprobran;igm tibi ceciderint fu- v. 1o.

er me.

quam alii conducatad animas ad fuum Crea-

torem reducendas, atque per eum oninia ope-

IL. Tabefcere me fecit zelus meus , quia Pfal- 1xg.

obliti funt verba taa inimici mel.

Y.430. !

Cor.t,

ra mifericordize tura corporalia , tum fpiritua-

lia exerceantur, ut bene P. Ludovicus de

IiI. Zelo zelatus fum pro Domino Deo ex- 3. Reg. 19

V h

*

]

ER

Ib

:

1

d. Ponte difcurrit. Hinc P. /Egidius Giouza

ercituum , quia dereliquerunt pactum tuumY I9

N

-

fihi Itrael.

poft triginta tam ftrenue impigreque in variis

Pfa]. x12«

officiis. confümptos annos, licet fexagiunta

IV. Vidi prsevaricantes , & tabefcebam ,

V. 158.

quia eloquia tua non cuttodierunt.

quatuor annorum zetate gravis , confeítiones

excepit, ut juvenem bene validorum operam

V. Quisinfirmatar, &egonon infirmor?22.Cor.tr.

V. 29.

, eequaret.

Ímo ia ultimo adhuc morbo de-

quis fcandalizatur , & cgo non uror.

cumbens in le&o confeífiones excipiebat ;

VI. Fortis eft , ut mors,, diledio: dura , Cant. 8.

V. LU

jam morti proximus, atque a mente dettitutus

ficut infernus, semulatio.

Luc. t2.

confeíliones fibi audire videbatur, atque in-

VII. ignem veni mittereinterram , & quid

V* 4O»

ter mortuis vocibus abfolutionis formam iden-

volo , nifi ut accendatur ?

, quomodo vos ad Philip.

Orlandin.

tidem pronuntiabat. Sed & S. Ignatius fuis,

VIII. Teftis et mihi Deus

uos ad nova Collegia fundanda miferat ,

omnes cupiam in vifceribus

191

fef. vx.

ut dili-

hoc oro, ut charitas veftra magis ac magis

Jefu Chrifi. Eti. Vt g.

cl 13'

inter alias leges etiam hanc dabat

,

abundet ia fcientia , &in omni fenfu , at pro-

genter ad SS. Sacramenta Confeífionis &

Euchariftize , quotquot poífunt, traducant ,

betis potiora , ut fitisfinceri , & fine oflenfa

in diem Chrifti, repleti fru&u jufüitixte. per

& adea miniftranda promptam ipfi & alacrem

Jefum Chriftum in laudem & gloriam Dei.

operam conferant.

ribundir dili-

IX. Cum poffemus vobis oneri effe , ut:jTheff. a

Annus

XII. Nonus eft , infirmis. €9 mo

& confolari :

Chrifti Apoftoli : fed

f:

16:2.Collgenter & conftanter afliftere ,

fatti fumus parvuli in"- 7.,

Mexic. quem a&um P. Gabriel de Logrono proeclare

medio veftrum , tanquam fi nutrix foveat fi-

lios fuos. Ita defiderantes vos, cupide vole-

exercuit, dum, quoties de no&e campana au-

diebatur , ftatim lelettulo exiliebat , & jaui-

bamus tradere vobis non folum evangelium

Dei , fed etiam animas noítras , quoniam ca-

toris diligentiam antevertebat , fcifcitabatur-

s fe vocaret ?

rilfimi nobis facti eftis.

que , num aliquis infirmu

Ss s

Xb Fia

R. P. Lokmn. Bibl. Man. Tom. III.

Bibliolhece . Manualis. Concionatorig

506

Galat, 4.

X. Filioli mei , quos iterum parturio,donec

$. IIL.

S: Ambr.

v.19

formetur Chriftus in vobis.

Rom. 9.

Xl. Triftitia mihi magna eft ,. & continuus

EX SS. PATRIBUS ET DO-

v« 2.

dolor cordi meo. Optabam enim ego ipfe ana-

CTORIBUS.

jolenl

thema effe a Chrifto pro fratribus meis , qui

g'iwl;-

funt cognati mei fecundum carnem.

: Qualitas.

Pfo Ia 80

Xll. Nonne qui oderunt te, Domine , ode-

YV. 2I.

I

Elur efl amor Wïwtm ,i nolens habere. con- Abulenf.

ram , & füper inimicos tuos tabefcam ?

fortium in umato , & fic viri. dicuntur 9- *.in€

20, Exod,

Aeceffitas,

habere zelum de uxoribus fuis, quia volunt,

quod uxores fuze folos illos ament: fic etiam

I. Timo 5.

XIIL. Si quis autem füorum, & maxime

Deus volebat, quod Judaei eum folum cole-

YV. 8.

domefticorum, curam non habet, fidem nega-

rent , & eum ut Deum cognofcerent; &

| vit , & eft infideli deterior.

quaudo alius coleretur ut Deus , vel cogno-

Gen. 90

XIV. Sanguinem animarum veftrarum re-

Íceretur ut Deus , dolebat , tanquam Íi vi-

V. 50

quiram de manu cunctarum beftiarum , & de

deat uxorem faam amantem alium virum.

manu hominis , & de manu viri, & de manu

fratris ejus requiram animam hominis.

II. Caufatur feu produc'tur Zelus ab amo- S.Anton.

$, Bontt

Jerem, 48 XV. Maledi&us, qui facit opus Domini

re intenfo, ut effeCtus ejus,quod oftenditur au- * ** €- 2-

inPhir, |

V. 18.

4, [" 861

fraudulenter : & maledictus, qui prohibet gla-

thoritate , ratione & diftin&tione ;authorita- ?'^"

dium fuum a fanguine.

te quidem , ut B. Dionyfii dicentis 4. cap. de

Divin. Nom. quod Deus appellatur Zelotes ,

Utilitas.

juxta illud Exod. 20. Ego fum Dominur. Deus

Sn ba"fig.

tuus fortis , Zeloter, propter. multum amorem ,

ii

Jac. «.

XVI. Qui converti fecerit peccatorem ab er-

quem habet ad cxiftentiam, & maxime ad ea,

V.

20,

rore vize fuze , falvabit animam ejus a morte,

inquibus pofuit & impreffit imaginem fuam ,

& operiet multitudinem peccatorum.

ficut ad Angelum & hominem. Ratione vero

Prov.zz, | XVII. Anima , quae benedicit, impingua-

idem probatur fic : Quanto virtus aliqua in-

& Dem,

V. 25«

bitur: qui inebriat, ipfe quoque inebriabi-

tenfius tendit in alia,tanto fortius repellit om-

$4.de

tur.

ne contrarium & repugnans ; cum ergo zelus

verb, ]f

Eccl. I t.

V.

1.

XVHL. Mitte panem tuum füper tranfeün-

proveniat ex intenfioneamoris , ut patet , ad

tes aquas (id eft , ingratos & beneficiorum

zelum pertinere videtur, quod aliquis non

Hidepen

oblitos ) quia poft tempora multa invenies

patiatur confortium vel amorem contrariuüm

A

illum.

in amato , ipfum refutans, quantum poteft,

Mmepa

1. Petr. 5,

XIX. Pafcite, qui in vobis eft, gregem Dei,

Tertio probatur idem induttive ; nam dici-

V.2.

providentes non coacte , fed fpontanee fecun-

tur quis zelare proDeo , &

pro amico ; & pro

dum Deum : neque turpis lucri gratia, fed vo-

Deo dicitur quis zelare , quando ea, quae

luntarie : neque ut dominantes in cleris , fed

funt contra honorem & voluntatem Dei , re-

forma fa&ti gregis ex animo.

Et cum appa-

pellere fecundum poffe conatur , ficut legitar

ruerit Princeps paftorum , percipietis immar-

de Elia 3. Reg. 2o. Zelo zelatur fum pro Domi-

$ hng,

ceffibilem gloriae coronam.

no Deo €9c. & Num. 25. de Phinees dicit Do-

Íip. Joim

miuus : Zlvertit Phinees Àram meam a filür I[rael,

i

Dignita;. |

quia zelo meo. [uccenfur , id eftmagno ardo-

Vg

re honoris mei motus , e/f coutra eor , fcilicet

ho, 6 in

Watth,

Dan. 12.

XX. Qui do&i fuerint, fulgebunt, ficut

virum Ifraelitam & mulierem Madianitidem,

V. 3'

fplendor firmamenti : & qui ad juftitiam eru-

interficiens eos coeuntes íimul.

Pro ami-

diunt multos , quafi ftellas in

co zelare dicitur , quando aliqua fiunt vel

nitates.

perpetuas Væter-

dicuntur contra bonum amici, quz homo

lil

Math.s; — XXL. Qui fecerit , & docuerit, hic magnus

repellere ftudet.

vocabitur in regno coelorum.

Dionyt.

Y., ?Oo

.

III. Per Phineem , qui illum perfodit , ex-

Carthuf,

gfucunditm.

prrífi funt ( inquit Dionyfius Carthufianus

)in c. 25.

viri virtutum, qui zelo Dei accenfi funt , qui , Dum.

Jerem.t5.

XXIL Si fperaveris pretiofum a vili , quafi

.v. 190

etfi propriam , non tamen Creatoris injuriam

os meum eris, ideft, omni voluptate reple-

pati queunt.

Et paulo poít: Docemur ex

beris.

fententia Omnipotentis , fa&um illud Phinees

ZEquitas.

magnifice commendantis , ac multipliciter re-

munerantis, quam acceptus fit Deo verus

2, Gor, 5

XXIII. Pro nobis mortuus eft Chriftus, ut ,

YV. 15.

qui vivunt , jam non fibi vivant, fed ei, qui

juftitize zelus, qui difcretione conditur, ut im-

pro ipfis mortuus efít & refurrexit.

molatio Dei , feu zelus divini honoris , quo

s'- Gl'eg.

zelo renititur homo pro viribus fuis omni pec-

T

Eccl. 9.

XXIV. Ne defpicias hominem avertentem

]ob.r,g,

,'I 6-

fe apeccato : neque improperes ei ; memento,

cato, & Deum ab univerfis cupit , & (ata-

git hqnorari.

quoniam omnes in correptione fumus.-

IV. ZR-

m

fip. Con

:*

f

Tituäw CALIHT. Zelzg; :

5

r

dus , fit cïr&:umfpe&ug , fitinvi&us : nec tepo-.

S.Ambr. — IV Z&ïum , qui habent , omnes fibiinimi-

ífn Exod. cos fuos putant , qui fant hoftes Dci, quam-

rem habeat ,

midus: fit.-

nec diferetione careat , nec G-

vis patrem , fratres , forores

Abulienf

V.Zelus difponit a

d vindicationem,in quan-

| XVI. Perfeétus omnis reputabitur , in cu-S. P

gmh

q. 2?.«. 5 tam importat quendam fervorem amoris , &

jus anima hzc tria congruenter atque op-'*

C

&

Maith.

amor eít prima radix vindicationis

nam ex

portune congrue videntur , ut gemere pïof g

Venf'

€o, quod quis amat Deum & proximum , inju-

fe , & exultare in Deo noverit, fimul & ütili-.

tatibus proximorum potens fit fubvenire, pla- -

Lint,

rias illis infli&tas reputat effe fuas, & vultvin-

Exi

'

dicateillas tanquam fuas , ficut Elias dixit.

cens Deo , cautus fibi , utilis fuis.

3. Reg. 1g. Zelo zelatus . [um pro..Domino: Deo

Afrael , [acerdotes tuor occiderunt ,. €9 altaria tua

; Mcüta:.

fuffoderunt. 1n quo innuebat,quod propter iftas

. Laur.

injuriasDeo illatas ipfe occidit ProphetasBaal,

- XVIL :Absque igne quis ignem accendet ?7

ufr, de

& in hocapparet,quod vindicatiofit zelus vir-

*

& fine charitate quis officia charitatis confum- Compua-

tutis , quia zelus pertinet ad charitatem, &

mabit ? Ardeat dile&tionis flamma femper in&ien,

quaelibet virtus habet radicem a

/charitatev j

te, quatenus calore tuo proximorum excu-

tiatur tepor, imo accreicat amoris incendium:

Anton,

quantum ad actum fuum. .

E'(.- 2

S. Bonav. ^ VI. Bonus zelus eft fervor animi,quo mens,

quómodo przeteritarum negligentiarum rubi-

Ed

go deleatur. Poteris plane inflammare cae-

inPtar. . abje&o humano timore , pro defenfione veri-

4 €. 56-. tatis accenditur, & eo magis commendabilis,

teros , fi fueris tu charitate concrematus.

N

quo quzelibet prava,quse viderit, corrigere fa-

tagit; fl nequit , tolerat & gemit. .

XVIIL Nullum valde magnum poteft effeS. Chryf.

VII. Comedebat eum Zzeius

offidum , quando nullum in proximos lu-

o, ZSJ m

S. Áu

domus Dei ;

l * COr.,

crum confertur: quod oftendit, qui totum

in Pf I-;g

; p

.quem tamen zelabat Chrifto , non fibi; fpon-

reddidit talentum , ,& fupplicio affe&us eft,

fus enim fibi zelat Sponfam fuam, amicus au-

tem Sponfi non [fibi eam zelare debet,

quoniam id non auxit. Tuigitur, mi frater,

.

quamvis fame conficiaris , quamvis cinerem

fed Sponfo. .

S. Bern.

Hemen—

comedas , quamvis femper lacrymis madeas,

.VIIl. Zelus absque fcientia quo ve

8.4.de tius irruit, eo gravius corruit , impingens ni-

& nihil.cuiquam proficias , nihil. magnum

fagis.

.

verb.1ía. mirum , atque refiliens.

IX. Citra profe&um proficit, quisquis alte-

Hildepert

.XIX. Angeli ng)que fine

'zle/lo nihi-l fünt, & S. Ambr,

ep. 2.

ri , cum poteft, non prodeft. Virtus eft , etiam

fubftantize fuze amittunt przerogativam , n

male ufuro virtutis miniftrare materiam.

[

;

mlin Pi.118.

idem ep.x

X. Aürum non fignatum melius rutilat ,

eam zeli ardgre fultentent.

quam fiznatum. Nihil a vilibus tophis gem-

XX. Perditorum animas Deum noürumä. Greg.

-qise differunt, nifi in. medium deducantur ;

fcieutia quoque diftributa fufcipit incremen-

de manu veftra fcitote requirere , fi tantum'3 €p- 32.

nefas , in quautum poffibilitas exigit , eien-

tum , & avarum dignata poflefforem , nifi pu-

*

blicetur , elabitur.

dare negligitis.

S, Aug.

Xl. Zelo domus Dei comeditur, qui omnia

cupit emendare : & fi

XXI. Etfi omnem ïvïi:þam no&razh ä.iligen- $, Chryf.

fap. Josn. perverfa , quae videt,

tiffime compofitam

& inftru&am egerimus ,. 3. «dv.

emendare non poteft, tolerat ac gemit. -

vitup. Vit

XIL. Nemo dicat: admonere non fufficio ,

hac non evitata. negligentia nihil .confeque-

onaft,

S. Greg.

muremolumenti,cum ea talis ac tarta fit,quae

ho. 6.in adhortzri idoneus non fum : quantum potes ,

Matth.

fola in gehennze profunda poffit immergere.

exhibe, ne male fervatum talentum, quod ac-

Si enim is , qui proximum in eis , quzead cor-

ceperas, in tormentis pendere cogaris.

pus pertinent,adjuvare noluerit, nulla ratione

lbid.

.Xil. In quantum vos profeciffe penfatis,

excufari'poterit ; verum , etfi virginitatem

ipfe fervaverit , extra fponfi thalamum proji-

etiam vobiscum alios trahite : in via Domini

focios habere defiderate : fi ad Deum tenditis,

cietur;is qui, quod multo majus eít, omi-

Jionyf

ferit ( quippe multo maximum eft animarum

Carthü

curate , ne ad eum foli veniatis.

Hinc in À-

gubernatio & regimen ) cur non mala omnia

"TA

pocalypfi legitur ; Qui audit , dicat: veni ;

uum.

ut qui jam in corde vocem fuperni amoris ac-

perpeti digniflimus exiftimetur ?

Í

ceperit, foras etiam vocem exhortationis red-

: JE quitas.

dat. Et fortaffe panem.ut indigenti porrigat ,

non habet, fed majus eft, quod tribu

«

?ï € 'va-

XXI. Nihi.l ita grafum Deo , & ita curæl.,vsa Chiyf,

f

. leat, qui linguam habet.

ut animarum falus ; ficut clamat

j

?aulus di-he. 3. in

XIV, Illi vere Do&ores funt , qui, cum þär

cens : Qui vult omner houines falvos fieri , £9 adGen.

S, Greg.

agnitionem veritatis venire , &iterum Deus ipfe

l.8.in

rigorem difciplinze patres fint, per pietatis vi-

Ícera matres effe noverunt: qui labores fan-

ait: Aolo mortem . peccatoris. , fed. ut conver-

Job. c. 9.

tatur , €9 vivat : & propter hoc etiam crea-

&e conceptionis tolerant, & proferendos Dei

filios intrauterum charitatis portant, in eden-

turam hanc omnem producit, & .nos for-

h

