?edificiorum celebritate przeftantilfima. 2. Eft

mam & omni literarum genere clariffimam

Oxonienfis, quam ipíi Oxonienfes conten-

Academiam vocant. Hic Navarrus Jus Cano-

dunt omnibus orbis Ácademiis antiquiorem

nicum docuit. Refp. 2. Complutenfem in regno

effe; fed conftans Hiftoricorumi celebrium

Caftellze, a Francifco Ximene Archiepifcopo

fententia eft, tefte Mildendorpio , eam anno

Toletano exítruttam effe anno 1517. Eboren-

fem vero ab Henrico Cardinale Lufitanize

Domini 83 3. vel juxta alios 895.ab Alphredo

five Aloredo erectam efíe,

Numeratur inter

fundatam , quam quidam putat cum cele-

praecipuas orbis chriftiani anno Chrifti 1209.

errimis Academiis certare poffe.

Gandia-

tria millia ftudioforum ibifuerunt, qui una

nam a B. Borgia adhuc Duce Gandie ere-

cum Profefloribus derepente abierunt, eoquod

&am. Refp. 3. Granatenfem , Hifpalenfem,

Rex tres ftudiofos,quorum contubernalis mu-

lleridenfem , Majoricanam , Onnatenfem in

lierem aliquam interfecerat, in proprio hofpi-

Cantabria ab Abulenfi erectam, Ofcanam, a

tio comprehenfos, & plane infontes, fufpendi

Sartorio ante Chriftiadventum excitatam,Of-

mandatfet.

De hac hiftoria Oxonienfis fic

funenfem in regno Granatenfi nihil habere

loquitur: Omnibus inter latinos extantibus

peculiare, quod de iis memorent authores.

ftudiis Univerfitas Oxonienfis

fundatione

Kelp. 4.Salmanticenfem anno 1404. erectam,

prior, quadam fcientiarum pluralitate gene-

& optimis Pontificum & Regum diplomatis

ralior,in veritatis catholicze profeffione firmior

ornatam effe; quam fcholarum magnificen-

& privilegiorum multiplicitate praeftantior in-

tia omnibus Europse Gymnafiis przeitare af-

venitur. Refp..2. In Scotia tres potiffimum

firmat Joannes Goropius.

In hac qui 20.

Academias reperiri, videlicet S. Andreze,quze

annis docuit , Illuftris habetur , & per fubfti-

anno 1411. erecta, omnium celeberrima effe

tutum docere poteft.

Licentiatus hujus A-

cademiz przefertur Do&oribus aliarum Aca-

perhibetur; Aberdonenfem, quam anno 1480.

Guilielmum — Elphinftonium Aberdonenfem

demiarum. Theologize Cathedras Benedictus

Epifcopum füb Tacobo l1I. inftituiffe affirmant;

AIIL anno 1416. inftituit. Ipfam vero Acade-

& Glafcovienfem, quze a Jurubullo Glosquenfi

miam Alphonfus VIII. Rex Caftelle erexit ,

Epifcopo inflituta, parum tamen dotata ,

Martinus V. confirmavit. Reditus illius an-

& parum celebris exiftit. .

Ld

AA

z

2

Go

GO00000000000000000000000000

TITULUS CXXV.

'"RESURRECTIO.

$. L

lem , quae confiftit in reunione anim?e fepa-

QUOAD ESSENTIAM.

rate cum corpore ; quo modo Chriftus &

Lazarus refurrexerunt. Et fvilitualem , quze

Dejinitio.

I

confiftit in recuperatione grati»e divinze

amiffe, de qua Apoftolus locutus eft, di-

Luc. 20,

Streditus a morte ad vitam,de quo dixit

cens: Exiftimate vos mortuos quidem effe Rom. 6,

v. 38.

. Chriftus

DEUS autem non eft mor-

peccato, viventes autem Deo.

tuorum , fed vivorum ; Omnes enim

V.f I'-.

vivunt. ei.

Circumjlantia;.

Dz'm:þo.

HL AMüfüo Zingelorum cam tuba & voceWa, 24.

II. Dividitur in Refurrectionem COf gora-

magna , qui copgre'gabunt ele&tos ejus a qua- v. 2 ,

tuor

n

.L.:-'(

$o

Bibliothecee

AManualie| Conciona orig

—

tuor ventis, & dicent : Surgite mortui, ve-

XIT. Sed dicet quis :

quomodo refürgentt. Cor.xs.

nite ad judicium

mortui?quali autem corpore venient?infipiens, y35.

IV. Locus , ubi refurgent, incertus eft, &

tu, quod feminas , non vivificatur ; nifi prius

ab admirabili Dei providentia dependens ; alii

moriatur.

enim in valle Jofaphat ,

ubi judicandi funt ,

XIIL Exfpectamus Salvatorem Dominum Phil.3.

futuram putant ; alii conformius putant fcri-

noftrum ,

ui reformabit corpus humilitatis v. 20

noltrze con

j

.

Jo.5.v.28 pturze , fi dicantur mortui exfepulchris fuis

iguratum corpori claritatis fuae.

L

refme&uu cum S. Joannes dicat :

Omnes ,

XIV. Ingrediatur putredo in offibus meis , Ábac. 3.

d

quiin monumentis funt , audient vocem Filii

& fübter me fcateat ,

ut requiefcam in die "-!

"

íà

tribulationis

—

Dei,

& procedent , qui bona egerunt ,

in re-

ut afcendam. ad populum ac-

furre&tionem vitze : qui vero mala egerunt

cin&tum noítrum

J

in refurre&ionem judicii.

XV. Offa arida audite verbum Domini : Ezech.3s

Marcham.

V. Termpus quoque incertum eft ; nam alii

Ecce ego intromittam Spiritum m vos , & V. 7

inHorto fora matutina ad imitationem refurreähoms

vivetis.

Paft. tr.

le&. 1

4 Chrift; alii mtempeüa nocte , juxta illud

XVI. Seminatur in corruptione , furget in 1.Cor.15.

"'hnfh media notte clamor factus eít ; alii

incorruptione : feminatur in 1gnob111tate fur-c 4

alio tempore futuram divinant potius , quam

get in gloria : feminatur in infirmitate , fur-

affirmant , ut videre eft apud Marchantium

getin virtute; feminatur corpus naturale ;

$. H

furget corpus fpirituale.

furits 1

Refurretlio | [piritualis

-

Yi

EX S SCRIPTURA

XVII. Hifunt, qui venerunt de tribulatione APW Z

l'erita;

magna & lavelunt ftolas fuas in fanguine

Agm

Job. 29. I

Cio , quod Redemptor meus vivit, & in

YV. 25

nov1 (limo die de terra fmre&urus füm ,

XVIII. Quomodo Chriftus furremt a mor-Rem. 6.

& in car—

tuis per gloriam Patris ,

ita & nos in novita- Y* 4'

& rurfura circumdabor pelle mea ,

te ambulemus.

ne mea videbo Deut meum.

furins

Tf. 26. v.

IL. Viventmortui , interfeCti mei refurgent.

XIX. Beatus. & fan&us , qui habet partem APOC- 20.

vii.fané

29.

in refurre&ione prima, in hlS fecunda mors"

Expergifcimini ,

& laudate qui habitatis in

Bronon

pulvere

quia ros lucis ros tuus.

non habet poteftatem.

2, Macch.

Ill. Tu quidem fceleftiffime ,

in praefenti

$. Ill

7. V. 9.

vita nos perdis , fed Rex mundi defun&os nos

pro fuis leglbus, in seternze vitze refurre&io-

EX 58. PATRIBUS

Marehar

ne fufcitabit.

e

3. Teff. 4

IV. Nolumus autem vos 1gnorare, Fratres

Feritas

]n horto

Y. 13

de dormientibus, ut non contriftemini ,

pittr.

ficut

demptor nofter fafcepit mortem ,

ne S,Gregor

li, xg

& c?eteri, qui fpem nonhabent. Si emm cre-

IRE

p :

mori timeremus : oftendit refurre&io-in moral.

dimus , quod Jefus mortuus eft , & refurre-

nem,ut nos poffe refurgere confidamus

xit; ita & Deus eos , qui dormierunt per Je-

fum adducet c"m eo.

I. Eftin Chrifto homine unius cujuscun- S. Maxi.

que noftrum caro , fanguis & portio : ubi erg

o inf. de

Ezech.37

V. Ecce ego aperiam tumulos veftros

&

portio mea regnat , regnare me credo : ubi

Pafch.

I2.

educam vos de veftris fepulchms

& inducam

—— — —5

vos in terram Ifrael.

dominatur fanguis meus, dominari me fentio:

ubi glorificatur caro meus, glouofum me effe

Jo.5.v.12

VI. Sicut Pater fufcitat mortuos ,

& vivi-

ficat, fic & Filius, quos vult, vivificat.

cognofco.

Qualætw

Jo.6.v.39 VIL. Hec eft voluntas ejus, qui mifit me,

Ib Drop,

Patris, ut omne quod dedit, non perdam ex

L 44

eo, fed refufcitem in noviífimo die.

III Refurgenf corpora San&orum fine ullo$. Aug.

vitio, fine ulla deformitate, fine ulla cor-inEnchir.

1.Cor.15.

VIIL. Chriftus refarrexit a. mortuis primi-

rupnone , fine difficultate ,

V.20,

tize dormientium : quoniam quidem per homi-

in quibus tanta

/

felicitas ,

quanta felicitas erit.

nem mors ,

& per hominem refurrectio mor-

IV. Refuraetjuftus utjudicet: peccator, Cæmod

tuorum ; & ficut in Adam omnes monuntur

ita & in Chufco omnes vivificabuntur.

ut judicetur « nnplus ut fine judicio punia- in Pf.

tur.

Daniel.12

IX. Multi de his,

qui dormiunt in terrze

Utzlzta.r

V.2.

pulvere , evigi labuntin vitam zeternam , &

alii in opprobnum ut videantfemper (1d eft,

V. In omni re auta&u virtus agendi fpes S. Chryf.

fupplicia aeterna experiantur. )

eft futuri :

qui enim arat,

arat, ut metat :

in Matth.

. Cot.t5.

X. Eccemyfterium dico vobis. Omnes qui-

qui pugnat , pugnat ,

ut vincat.

Tolle ergo *?

I5

dem refürgemus ,

fed non omnes immutabi-

Ífpem refurre&loms

& refoluta eft obfervan-

mur. In momento , in i&tu oculi , in noviffima

tia omnis pietatis.

tuba: canet enim tub*t & mortui furgent in-

VI. Confringi nos tanquam vas figuli nunc $. Hil. in

corrupti ( id eft , immortales. j

gaudeamus ,

ut per hunc novae nativitatis* ^ *

s. Macch.

XI. Niíi eos , qui ceciderant , re'urre&uros

profe&um , inbeatamillam ac Deo placentem

a2. V. 44- fperaret , fuperfïuum videretur &vanum pro

mortuis orare.

iteratae 1eparatloms noftrze fpeciem reforme-

imnur

$. IV

fe

Vr R qeuicuemocr s

E

W s

Tituuy C X X IV. Refurrctlio.

8t

53

$. IV.

2

VIH. Tonas Pería , cum Magnorulh Princi- Li,eleus

pes ei manuum & pedum digitos preecidi, & ?9. Mut.

EXEMPL A.

ante oculos ja&tari feciffent , dicentes : Ecce

*«

EPhi 3

V, 20

nunc digitos tuos interra feminavimus,exfpe-

Veritas,

&a inde, ut melíIis tempore multos digitos re-

cipias

2

b

Abae 3.

refpondit: Ego multitudine digi-

V. 16

in f. de

S. Aug

E. Chriffi refurre&ione. fic loquitur S.

torum non egeo , fed Deus , qui me forma-

ID

Augufünus: Écce furrexit ab antro

vit, ile tempore judicii corpus hoc refor-

PafCh.

fepulchrirediviva caro phoenicis, cum cinna-

mabit-.. ,

momum decoxerat pietatis : granum frumen-

VEreh u

V7

ti, quod folum in terra mortificatum eft in

ï]tïlihzy -refm*reä?ionif cogitata.

paffione , multum fru&um attulit in refurre-

G&ione ; folus enim mortuus eít , fed folus mi-

IX. S. Job in mediis affli&ionibus fpe futu- Job. 1g.

LCor 15

Y 42

nime refürrexit, quorum enim fepulchra in

ra refurrectionis folabatur fe dicens : Scio , V- 27

ejus paffione funt patefatta , horum corpora ,

quod Redemptor meus vivit , & in noviffimo

die de terra furrecturus fum &c. re

Chrifto refurgente, funt de pulvere fufcitata :

poütg hazec

& ficut cum Domino furrexerunt, ita cum eo

eft fpes mea in finu meo.

X. S.]acobus intercifüs, cum ambarum Sur:

u in

afcendente etiam ipfi afcendiffe creduntur. -

Surius in

manuum ac pedum digiti ei abfcinderentur , vita.

vita.

II. Cum S., Stanisiaus PolöniæEpifcopus

ad fingula tormenta benedicebat Deum , gra-

Petrum quendam,ad teftimonium de agro a fe

tias agens,quod eum amputaret quafi vineam,

Apu,*,

714

vendito coram Rege perhibendum, refufcitaf-

ut poftea repullularet , ac refloreret ,. & fru-

fet, illique longiorem vitam impetrare vellet,

&um uberiorem ac fuaviorem faceret.

-

refpondit ille , femalle in purgatorio ad modi-

tem, (

XI. S. Nicafius Rhemorum Epifcopus , cum Marchant

vl 4.

cum adhuc. tempus agere , quam ad vitam

in templo a carnifice feriretur , verfum illum : tt. 4. le&

tot periculis & moleftiis refertam redie.

Adhejfit pavimento auima men : vecitare coepit , F3« prop-

Apot.m,

Surius in

caputque a reliquo corporefeparatum, fpeciali ^'

A

vit.fancti

. III. Famofus ille Do&tor Parienfis ter e fe-

miraculo reliqua verba : ' Zivifica me fecundum -

Brononis.

retro fürrexit. dixitque : Jufto Dei judicio

verbum tuum : abfolvit.

*

agcufatus, judicatus & condemnatus fum ,

XILl. Cum Antiochus Rex feptem fratres 2. Mac^.s

quae caufa fuit S. Brunoni & aliis, ut in fo-

Machab:zeos crudeliter necari juffiffec & primo v.9.& c:.

ljitqudinem fecederent.

/

cutis capitis cum capillis abftraheret.i*

?

dixit

ad illum : Tu quidem, fceleftiffime, in praefen-

Marchant IV. S. Germamis Epifcopus , cum f&pul-»

ti vita nos perdis, fed Rex mundi defun&os

in horto

paft. tr.4.

chrum S. Caffiani Martyris adiffet , & quafi

pro legibus fuis in veternze vitze refurrectione

viventem allocutus dixiffet : Quomodo tibi

fufcitabit. Sed & tertius linguam poftulatus ,

S Gregot

le&. 15.

in moral,

prop. 3. €

ft,Frater? quomodo tecum agitur? audi-

& manus cito protulit , & cum fiducia dixit:

vit refpondentem in hzec verba : quantum ad

e cclo ifta poffideo, fed propter Dei leges v, «4.

animam , aeterna felicitate fruor

quantum

nunc hzec ipfa defpicio , quoniam ab ipfo me

s. Maxi.

nf.de

vero ad corpus, quiefcit hoc usque ad gene-

earecepturum fpero. Quartus vero dicebat:

J«(ch,

Yalem refurrectionem. Quo audito S. Germa-

Potius eft ab hominibus morti datos fpem

nus, quiefce ergo, inquit, o Frater , ad id

exfpectare a Deo , iterum ab eo refufcitandos,

tempus , & roga Dominum , ut refurgentes

tibi enima ad Vitam'refurre&ig' non erit,

beatitudine frui.

adfomrmnum tubv, tecum poffimus zeterna

wf

Tb. prop.

V. Eutychius Patriarch

a Confïantinopolie'

le&, 14.

tanus, cum librum contra refurrectionem fcri-

;c Aug'

SIMILITUDINE S.

nnetit.

pfiffet , a Gregorio legato ita convi&tus eft, ut

Imperator Tyberius ejuslibrum inignem pro-

:

jiceret, & Eutychius ipfe do&rinam fuam

| Veitas.

retra&aret, & inftante morte pellem manus

'afíod,

fuze tenens diceret: Confiteor, quia in hac

; Df

I.- SI

cut, qui videt granum, quod. cortum- $, Ciryr,

carne omnes refurgemus.

:

l

— pitur, & diffolvitur, non dubitat de ejus ho. de

VI. S. Czecilize corpus a Clemente VIIT.

refurreCtione ; fic cogita & in corpore tuo :

Iþ. prop.

3-

cum vides corruptionem , tunc

poft nongentos & amplius annos integrum

'de refurzectio«

repertum eft.

ne philofophare,

L

;' Ch;yf.

VIL Cum S. Stanislai Epifcopi corpus .in

Il. Sicut de no

&e domiifti , poftea evigi- Lu4, vi-

Ib. prop.

Í.

feptuaginta duas partes diffe&um , & avibus

lafti: fic noftra corpora recordare dormitura vet c. 7.

proje&um fuiffet, ab Aquilis cuftoditas partes

per mortem , & pofteareddenda vitas a Chri- in 'ntre-

autem clerici collegiffent, ita eze in unum

Íto ; cum apparebit Judex vivorum & mor- .* ** *d

ai).

corpus coaluerunt, àc fi nunquam divulfa fuit-

tuorum.

;m

fent. Cumque unus adhuc digitus deeffet,eum

III. Sicut artifex ftatuam a. fe fa&am , ubi S. Epih.

m

viderit mutilatam , iterum conflat ac diffolvit tt. 1. l.2,

quoquelucerna cceleftis in vicinam pifcinam

conje&um, & a pifce devoratum , demonftra-

ac reparat ; ita Deus humana corpora per ^?59.

mortem deftructa denuo reformàt , priftinze-

vit , quem exenterantes , digitum exemerunt,

fuoque loco reftituerunt.

que form reftituit.

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 1.

$. VI.

——

Bibliothecm Momnualis | Conctonutorie

82

$. VI.

naventura , perfevemn-ter refurgas in conver-

fione , ut de caetero non moriarisintransgref-

* fc 276

1

ASCETIC A.

fione, fed dicas cam Davide: Non moriar ,

fed vivam. Quse tota materia fufius tractata

l. "T Ria funt proecipua,quze de refurre&ione

videri poteft a Vatthia Fabro conc.5. in Dom.

advertere debet Afceta. Primum eft ,

Refurr. & ab Henrico Engelgr. in coelo Em-

ut poffibilitatem illius bene apprehendat, qua

pyreo in eodem fefto $. 3.

S. Áng

in re S. Auguftinus lucem praefert , dicens :

f. 34. de

Tota hujus mundi adminiftratio , teftimonium

lL. Ex occafione thematis : Surge qui dor Ephef. 5.

müs, €9 exurge a mortwir : poteft auditor ex- " "*

poft.

eft refurrectionis futurae. Videmus hyemis

citari,ut duplicis grative,quam per refurrectio-

tempore arbores fpoliari pomis & foliis, fed &

nem fuam Chriftus nobis procuravit, fe parti-

verno tempore fpeciem refurre&tionis expri-

cipem faciat, fcilicet refurre&tionis efepulchro

mere, quze quidem primo incipiunt furgere in

peccatorum, & refurrectionis a torpore igna-

gemmis,ornari floribus,veftiri foliis , poftmo-

uarric,

vize fpiritualis, de quibus fic loquitur Guarri-

dum pomis gravari. Interrogo te, infidelis ho-

cus : duplicem gratiam refurrectionis fimplex

refarr.

f. 3. de

*

mo, qui de refurrectione dubitas, ubi funt ifta,

Chrifti refurrectio praeparavit, dum & quoti-

quzetempore ifto, quo Deus difpofuit, produ-

cuntur ? Dic mihi, ubi latitant, antequam pro-

die revivifcunt a morte peccati per operatio-

nem myfterii, & hodie maxime refurgunt a

ducantur ? quze nufquam quidem videntur ,

fed tamen Deus , qui omnipotens eft , fecreta

fomno torporis per devotionem gaudii ; quis

enim ille tam piger ac tepidus, qui hodie au-

fua virtute producit. Sic & herba , quz»e ante

diens vocem ilam omni gaudio plenam ; Ae-

vixit, & moritur , rurfus revivifcit, ex femine.

Íta & noftrum corpus revivifcet ex pulvere.

Jurrexit Dominus : non totus ia exultatione fu-

Ícitetur , non totus revivifcat & recalefcat fpi-

II. Alterum eft, ut neceflitatem, aut potius

ritu. Utraque ergo hzec refurreCtio , quomodo

Phitoin

]

zequitatem refürre&tionis bene apprehendat ,

practice fieri debeat , paulo fufius explicetur ,

'.: Phædc

Athanag.

quam quidem clare Athanagoras indicavit ,

& claudatur denique concio ejusdem authoris

de refürr,

dum dixit: Nifi praemia manerent vite fe-

verbis : O anima mea , ego dormivi , & refur-

quentis, providentia, juftitiaque divina trahe-

rexi, ait Chriftus. Surge & tu , quae dormis ,

retur in dubium ; quin etiam ipfis brutis mife-

& exurge a mortuis, &illuminabit te Chri-

rabilior foret homo , qui religionis & juftitize

ftus.

gratia fe corporeis privat obleCtamentis, & in-

Annon, Fratres , mortuo fimilis , qui

adhuc ftetit orto jam fole , qui adhuc ne-

Senent

commoda fubitinnumera. Itaque virtus , reli-

eligentia & focordia premitur, quafi defpe-

' e.35,

gio, leges deliramenta forent ac dctrimenta.

III. Tertium eft, ut hujus refurretionis fpe

rato fepultus torpore, jam ubique gratia re-

furre&ionis rutilante ? Vide hzec ipfa fufius

fe ad perfectionem femper majore excitet ,

apud Engelgr. in coelo Empyreo , in. fefto re-

dl a. . Gmés .Duub

& ficat Appelles omnes fuas picturas cum ma-

gna diligentia ad perfeCtionem abíolvit , quia

furre&. S. 2.

zeternitati fe pingere dixit,ita & ipfe omnia

III. Ex occafione thematis: Hemc eft dies , Pf. 117.

operafua cum fumma perfe&ione peragere ftu-

deat, eoquod ?eternam pro illis mercedem ,

quam fecit Dominus , exultemus , €9. letemur. in v. 24

eà : poteft explicari, quare in hac die exultan-

l

laudem ac gloriam fe recepturum fperet.

dum fit nempe

1. Quia eft dies admirübilis ,

$. VII.

cum mors fuperetur , vita reparetur, aditus

Suring 2

zeternitatis referetur. 2. Quia eft dies amabilis

hi.

CONCEPTUS PRJED4-

propter gloriam Chrifti, in cujus faciem glorio-

CABILE;S.

fam defiderant Angeli & San&i profpicere.

3. Quia eft dies defiderabilis , a coelis , ut repa-

L EX occafione thematis : Surrexit. Domi-

rentur ruinze: a terris, ut illuminentur homi-

VEP B TLdo CRPPUP" ARDUCHRUPREORIANRCUR. a frost-

mus vere , €9 apparuit. Simoni : oftendi

nes fedentes in tenebris : a mortuis , ut refur-

poteft, quomodo quivis Chriftianus cum Chri-

gant, & novam vitam participent. In altera

Cen, 4

fto fpiritualiter refurgere debeat, nempe 1. Ut

parte concionis oftendatur, quam vere hzec

V: IS,

refurgat vere , ideft, cum vera contritione ,

dies etiam refpettu cujusque hominis fpiritua-

confeffione & fatisfa&ione ; alioqui enim ex

liter refurgentis fitadmirabilir propter juftifica-

defe&u unius ex iftis partibus , fi&ta duntaxat

tionem, quze, tefte S. Thoma, majus eft opus,

erit refurrectio, ut Samuelis a Pythoniffa fu-

quam creatio cceli & terrze, & quam donum

fcitati ; diceturque tali , quod Epifcopo Sardi-

glorize beatificantis : umabilir propter gaudium

Apoc. 3.

cenfi di&cum eft : Nomen habes , quod vivas ,

& fruCtus, qui ex hac jufüificatione oriun-

ä

V. I

& mortuus es.

2. Ut refurgat imtegre : nam ,

tur : defiderabilir. denique ob defiderium , quo

l

ut S. Bonaventura recte advertit , Chriftus ne-

Deus, Angeli, Sancüi, Jufti in terris , &ii

|

que manum, neque pedem reliquit in fepul-

maxime , quibus cura noftrae falutis commif-

chro ; fic tua peccatis refurgas totus,qui enim

fa eft, juftificationem noftram & fpiritualem

UT

refurrettionem defiderant.

Qua de materia

V3,

adhuc manus operum vel pedes aífe&ctuum

ä

mortuos habet , vel qui converfus injufta bo-

fufius agens Henricus Engelgr. in cit. conc.

;

J

na, velolim , vel aliud vitium non reliquit ,

videri poteft.

Miüüüug

nondum refurrexit. 3. Ut firmiter refurgat :

IV. Ex occafione thematis : Scio quod Re- Job. t9.

elx

exemplo Servatoris , qui refurgens a mortuis

demptor meur vivit , €$ in noviffimo die de terrav. 25.

Mu ?

jam non moritur ; fic ergo & tu, inquitD. Bo-

refurre&urus [um : poteft explicari gaudium

Titulus C X X V. "Refurrethio.

$3

& Íolatium , quod quisque ex refurre&tio-

nem füturam omnis naturà meditetur. Sol In aunét

äïäb

ne Chrifti, & fua percipere deberet. Et r.

demergitur, & nafcitur: aftra Ilabuntur,& re- h

[

i.l In 2?.

quidem ex refurrectione Chrifti , quia ca-

deunt: flores occidunt, & revivifcunt* pnfäïüi?ï**gfw

put ipfius eít , atque adeo ob illius gau-

fenium arbufta frondefcunt : feminà nonnifi Pe!9r

dium & gloriam ei congauderé oportet, &

corrüpta revirefcunt. 1ta corpus in fzeculo , ut

fperare , quod cum ille nunc cclos pene-

arbores tempore hyberno occultant viridita-

ple

trarit , etiam nos velut membra, fi ei per

tem ariditate mentita. Quid feftinas , ut cru-

gratiam adhereamus , in illos ingreffuri

da adhuc hyemis revirefcat, & redeat? ex-

4

fimus.

2. Ex refurrectione noftra , quze

ómnem

fpe&andüm etiam corporis ver eft.

lacrymam abfterget , & omnia ,

qua hic propter Deum dimifimus , melio«

ra reftituet, ea vero, quse hic paffi fumus,

VI. HydfargyrUm five argentum vivum ,S. Grég,

licet in minutillinas partes dividatur, mox Nyf.l. de

copiofe remunerabitur, dum ficut focii paf-

tamen in prifinam formam confluit & coale- €reat. ho.

arrie,

fionum Chrifti fumus , ita & glorize focii

3.de

futuri fumus.

ífcit, fi manu affocietar, & conjungatur ; ^ ?*

Yatr,

Merito ergo hsec fpes nobis

quanto magis Deus partes corporis diffocia-

perinde, ut S. Job in finu repofita &

N

pro

folatio in adverlis cafibus eífe debet.

tas & diïac*emtas *cpnjungeæ poterit ?

VIL Alphora primum vermis eft , poft in S. Alber-

$. ViI.

pifcem tranfit, rurfum tabe confumiptus ex- tusMaga.

e Anirs

MISCELLANEA

tra aquam, ut omnis caro ab offibus defluat

,

l.24.

fi in aquam remittatur, itérum carne vefti-

Feritat.

tur, ut prius, & quafi renafcitur , fitque

longe vivacior ,

quam li cofruptus non

fuiffet.

Plato in

h XETiam *E

thnicos cognovilfe refürfe&ioee

Phædæ

nem , teftantur verba illa Platonis :

VIII. Cum Paf entes qmdam cum filio ad $,

Eft certe, o Cebes , maxime omnium ita, ut

Jacobum Compoftellanum peregrinarentur ,

Faberin

mihi videtur; ex mortuis revivifcentes ho-

au&ar;

mines fiunt, mortuoruüm fuperfunt animoe,

& in via filius à filia hofpitis ad ftuprum fru-

ihäm; 37

ftra pelletus, & ideo calice occulte in cu-

in Fef,

atque bonis melius eft , malis pejus.

cullum impofito , furti apud judicem falfo ac« . Pafelt,

Seneca

Il. Sed & Seneca.-, deünuht , inquit , iftà ,

cufatus , & fufpenfus faiffet, Mater Compoftel-

c. 36.

la rediens, & filium in patibulo pendentem fe«

non' pereunt , etiam mors, quam pertime-

meladhuc videre cupiens , vivum effe audivit,

Ícimus, & recufamus , intermittit vitam ,

non eripit.

Veniet iterum , qui nos in luce

judicique id nunciare juffa eft,qui eum in con-

vivio exiftens gallum & gallinam forte appo-

reponet, dies, sequo animo debet reditu-

fitam haberet,mulieri dixit : Falleris, o mulier,

rus exire; obferva orbem rerum in fe re-

filius tuus vivit, ficut hae aves. Quo di&to mox

Df ttf.

meantium. . /Eftas abiit , fed alter illam

gallus & gallina vivi furrexerunt, & in menfa

annus adducit

hyems occidit , referent

ambularunt , & in locum templo vicinum de-

Vo 24"

ilam fui menfes : Solem nox obx'uit , fed

portati feptennio vixerunt ,

& pullum ac pul-

ipíam. ftatim dies aþigit

lam fimilis, id eft candidiffimi,coloris relique«

runt, ficque fingulis feptenniis idem fit a fo«

Surius 27 HL. Narrat Nicephorus feptäm Frares à

Jul.

tempore Decii Imperatoris usque ad tem-

bole. Quodque mirum , licet peregrini illac

tranfeuntes pennas ab illis auferant , nunquam

pus Theodofii junioris , annis fcilicet du-

tamen pennze illis deficiunt.

centis in quam caverna ;

fine corruptione

fui aut veftium dormiiffe ad certificandam

$. IX.

veritatem refurrectionis.

Gen. 40.

IV. Sicut olim Jofephus Patriarcha dixit

AUTHORES

Y. 13*

Piucernz Pharaonis : Tres propagines tres

adhuc dies funt ,' poft quos recordabitur

l Jacobus Marchantius in Horto Paftorum,

Pharao minifteri tui ,

& reftituet te in

tr. 4; le&. 13. 14/ & t5.

gradum priftidum, dabisque ei calicem jux-

lL. Henricus Engelgrav. in ccelo Eim'p;yr. ia

ta officium tuum. Ita & juftis olim continget ,

fefto refurrectionis , & in Luc. Evang. p. 2.

poít tres enim dies recordabitur Deus ii-

embl. 21. & p. 1. embl. 22.

nifterii & fervitii noftri & in regiam coele-

.AII. Matthias Faberin Au&ario them. 2. &

ftem affumet.

Eft autem prima dies paf-

3. Dom. Pafch. & them. 3. in Fer. 2. Pafch.

fionis in hac vita, altera dies eft dies mor-

Jtem in opere tripart

. COnc. 3. & 4. in fes

tis , & tertia refurrectionis univerfalis , de

fto Refurr.

Ofea 6.

quibus Ofeas locutus eft, dicens: Vivifica-

IV. Antonius Dauroltius in Catech, Hi«

ftorial. c. 1. a. ir.

i

v. 30

bis nos poft duos dies, in tertia die fuícis

tabis nos.

V. Jofephus Langius

Minütius

V. Pulchre Minutius Felix tefurrectionis

eod.

lfin Polyanth. Vs

Felix

volfibilitatem fequentibus verbis perfüadet:

VI. Laurentius Beyrlinck. text. to. Fer.

*

jo». 19

apudFabri/iio, quam in folatium noftrum refurrectio-

2. Pafích.

$,25

R. P. Lohn. Bibl. Maa. Tom. 11.

La

ZITU.

(

i.

84

Bübliothece IManualit Concionatoria -

1650 CROUGUD 969f 0669 10 9670 O CO Go Q CR 9990 UKX CROHOUD UFOCO 9D O

À

TITULUS CXXVL

)!

wäö

" (if

H

SACERDO S

$. L

fe vicarios fübftituit; hinc idem S. Paulus di-

1,60!0 A

xit : In quo pofitus fum ego Przedicator & A-

"

QUOAD ESSENTIAM.

poftolus ( veritatem dico, non mentior ) Do-

&or gentium in fide & veritate.

j Tim.?

Definitio. —

UP

IV. Offerre thumiama orationis per officii di-

I

vini recitationem, uti Azarias olim Ozize Regi

thymiama offerre volenti indicavit, dicens :

& Hier

Acerdos eft Clericus ad offerendum Deo

Non eft tui officii, Ozia , ut adoleas incenfümo.Par. 26,

in epift.ad

incruentum facrificium , ahaque Sa-

Domino, fed Sacerdotum , hoc eft filiorumv. 18.

Nepot,

S

Aaron , qui confecrati funt ad hujusmodi mi-

. natus.

cramenta admini&randa legitime ordi-

nifterium. Id quod potiori jure de facerdoti-

Dicitur Clericus ,

vel quia de forte Domini

bus novi Teftamenti dici poteft, de quibus re-

eft , vel quia ipfe Dominus , eft fors feu hze-

&e Alexander Papa dixit: Ipfi facerdotes pro Alex, r,

reditas illius.

Sacerdor autem appellatur ,

populo interpellant , & peccata populi come-q. 1.

To.7.

v

vel quia facra docet ; ut magifter rerum fa-

dunt , quia fuis precibus ea delent atque con-€- Sacro-

a

crarum : vel quia eft facer dux ad codlum

fumunt. Alium adhuc orationis hujus fi-'*

viam qua verbis, qua exeiplis oftendens :

nem & effe&tum affignavit S. Hieronymus ,

vel quia facra dat , id eft, SS. Myfteria di-

dicens : Oret facerdos ecclefize indefinenter, Dif. 36.

fpenfat.

Presbyter. vero. vocatur , , quia ob

ut vincat populus, qui fub ipfo eft, hoftes ,c.Si quis.

.3nunus fuum excelfum eodem, quo Seniores ,

invifibiles Amalecitas , id eft, diabolos , 'qui

M

aleeh

Porro

affidue bellum movent iis , qui pie volunt vi-

UT

honore ac reverentia dignus eft.

omnia hc facerdotum officia titulosque

vere in Chrifto Jefu. Quibus tandem tertium

l2.devi-breviter complexus eft S. Profper , dum

effe&um fuperaddit S. Chryfoftomus his ver- Ho o. ad

Cinf. f

ta con-

bis: Praefunt facerdotes orationibus noftris populum,

Y.12

- templ.c.2

dixit, dici non poffe, quam fancti debeant

effe' facerdotes , cum ipfifint , qui velut novi

obeam rem , ut populi orationes , quzeinfir-

quidam Aarones incenfum precum Deo of

miores per fe funt , validiores illas complexze

p

6, T0

ferant, illius Majeftatem placent , juftitize ri-

fimul in coelum evehantur.

Yl

-gorem impediant, iram & furorem illius aver-

V..SSS. Mifle [acrificium offerre , alia. Sacra-

tant.

Cum ipfi per Dei gratiam fiant divinze

menta adminifirare : uti S. Paulus indicavit , '

voluntatis indices , ecclefiarum Chrifü poft

dum dixit :: Sic nos exiftimet homo, ut mi-

I. Cor.

4.

Apoftolos fundatores , fidelis populi du&o-

niftros Chrifüi , & difpenfatores Myfteriorum v. r.

Áf.on

res, veritatis affertores & defenfores , falfo-

ejus. Hinc S. Thomas ait,proprium facerdo-

Y.0

rum dogmatum inimici, hzerefum flagella ,

tis officium effe, effe meditatorem inter Deum

& homines, in quantum fcilicet divina,popu-

8- P- q.22.'

. I

baptizatorum patres, rerum coeleftium prae-

cones, fpiritualium confli&uum duces : bo-

lo tradit , unde dicitur facerdos , quafi facra .

2 T.

norum operum patroni, Alphabetum virtu-

dans. Ob quam caufam S. Paulus dixit:Omnis i. í

"3

Pontifex affumptus pro hominibus conftitui- v. r,

tum , ac fidelium exemplaria.

turin iis , qux funt ad Deum , ut offerat dona

li v;

Divifio.

& facrificia pro peccatis.

IL Dividitur in fumplicem €&9 curatum. " llle

$. II

eft , qui beneficio fimplici , nullam animarum

— À

EX SSCRIPTURA.

curam annexam habente , gaudet : Ifte , qui

dictam curam fibi commiffam habet. Et hic

5 Peta

iterum fubdividi poteft in Parochum, Deca-

Quali far.

Y.4,

num , Epifcopum , Archiepifcopum , Patriar-

cham , Cardinalem , Papam.

l. Glcut mifit me Pater, & ego mittoJo.oo.

VoS

V. 2I.

A wr,

II. Sacerdotes tui induantur juftitiam , &Pf. za:.

Sanci tui exultent. Sacerdotes ejus induam V-&t6-

leyi

W

falutari ,

10 y,of

ft* officia. Sacerdotum.

tabunt.

& Sanü&i ejus exultatione exul-

2.Cor. s. III. Eífe interpretem €9. legatum' DEI, jux;-

lII Sancti erunt Deo füo , & non polluentLevit, 3i;

wv. 20.

taillud Apoftoli : Pro. Chrifto legatione fun-

FEl e i

Y.20

nomen ejus : incenfum enim Domini, & pa- Y- 6.

(

gimur tanquam Deo exhortante per nos. Ob-

nes Dei fui offerent , & ideo fan&i erunt.

fecramus pro Chrifto , reconciliamini DEO.

IV. Recedite , recedite , exite iude , pollu-1f. 52.

Etfi enim fit unus mediator DEI & homi-

tum nolite tangere: exite de medio ejus,-i*-

Hebr G1

1. Tim.2. num Chriftus Jefus , tefte Apoftolo, qui de-

mundamini , qui fertis vafa Domini.

V

v. 5.

dit femetipfum pro omnibüs , quia tamen hic

V. Nemini dantes illam offenfionem , ut?. Cor. 6.

in terris amplius non habitat, facerdotes pro

non vituperetur minifterium noftrum ; fed inY:3-

omni-

— Titulus CX»X VL Sacrdor.

$5

omnibus exhibeamus nosmetipfos ,- ficut mi-

Utiitas.

niftros Dei, in multa patientia, in tribulatio-

nibus , in neceffitatibus , in anguftiis.

XXI. Non habebunt facerdotes & levitze Dent. c,

Jo. x2.

VI. Si quis mihi miniftrat, me fequatur,

i& omnes , qui de eadem tribufunt, partem 18.v. 1.

v. 26.

& ubi fum ego , illic & minifter meus erit.

& hereditatem cum reliquo lfrael : Dominus

2. Cor. 5.

V. 18.

VILI. Omnia autem ex Deo , qui nos recon-

enim ipfe eft hzereditas eorum , ficut locutus

ciliavit fibi per Chriftum , & dedit nobis mi-

eft ilits. ,

nifterium reconciliationis.

XXIL Etífufcitabo mihi facerdotem fide- r. Reg.2.

I- COI'»

VIII. Sic non exiftimethomo , ut miniftros

lem, qui juxta cor meum & animam meam V: 35-

Yv. F.

Chrifti, & difpenfatores Myfteriorum ejus.

facit: & sedificabo ei domum , & ambulabit

1.Tim.3. . IX. Oportet ergo Epifcopum ( quidni &

coram Chrifto meo cunctis diebus.

y,2,

alium quemvis facerdotem? ) itreprehenfibi-

XXIII. Et nunc fratres mei, quoniam eftis Judith, g,

lem effe, unius uxoris virum, fobrium,pruden-

Presbyteriin populo Dei, & ex vobis pendet v. 2x.

tem,pudicum,hofpitalem, do&orem, non vino-

anima eorum , ad eloquium ve&rum corda

Pir of

lentum, non percufforem , fed modeftum , non

eorum erigite,

Q

litigiofum , non cupidum, fuze domui bene

XXIV. Non vos me elegiftis , fed ego ele- Jo. rs.

praepofitum,filios ( faltem fpirituales ) haben-

gi vos , & pofui vos , ut eatis, & fructum affe- V. 16.

tem fubditos cum omni caftitate. Si quis au-

ratis , &fru&us vefter maneat , ut , quodcun-

tem domui fuze przeeffe nefcit , quomodo ec-

que petieritis Pa

Y

txfem in nomine meo, det

lx É

clefive Dei diligentiam habebit ? -

Heb. 7. €

X. Talis enim decebat ( & etiamnum decet)

vobis.

,' Satto«

v 26.

m&a,

ut nobis effet Pontifex , fanctus, innocens,im-

pollutus, fegregatus a peccatoribus , excelfior

cclis factus , qui non habet neceffitatem

XXV. Qui do&i fuerint , fülgebunt quafi D;n. I2,

i. 36

quotidie prius pro fe hoftias offerre, deinde

Si qui,

é

fplendor firmamenti , & qui ad juftitiam eru- V. 3-

pro populo.

-

diunt multos ,

Malach.z,

Labia facerdotis cuftodient fcientiam :

nitates.

quafi ftellae Winkperpetuas eter-

vy. 7.

& ls

s

gem requirent ex ore ej

XXVI. Vos autem

Domini exercituum eft.

US , qgia Angelus

Agenus ele&tum , regale r, Petr.a

