colendos fufceperat, nunquam amplius. dimi-

nem acceperat, honorem ac laudes verfibusfoed. San,

ä

—— ] 0i n lRR —Md MO — L. L L RMED C

celebravit, ut, quot San&os acciperet, tot^2-

fit. Hincin breviario longum habebat Cata-

eos diftichis ornaret.

logum eorum San&orum , quos tanquam lo-

corum Tutelares inter peregrinandum fibi af-

X. Joannes Berchman przter alios fingu« — vj &

ä

lari ftudio S. Jofephum colebat, fatebaturque 165.

- L. 2.c, €, CiVerat. Idem tanti faciebatSan&orum invo-

cationem, ut diceret, unius San&ti confilium

fe nunquam ab eo in re ulla repulfam fuiff

:

& Patrocinium plus habere efficacitatis ad

paffum.

corrigendos hominum mores, quam cuncto-

XI. Bernardi Colnagi nomen , cum virtu-Rho. n. 5.

rum edi&a Regum, induftriique conatus. Aje-

tum multis admirabilitatibus , tum fingularicet. noft. -

bat item, pietatis chriftianze effe, certos fibi

in Antonium Patavinum, & Francifcum Pau-

prae cseterisSanttos deligere,& ad certos fines,

E Es , MÉ T m Mi " N ET o

lanum pietate,Italia tota celebratum eft, quam

divina enim providentia faCtum, ut non omnes

familiariter cum illis quafi przfentibus age-

Sancdiiisdem rebus geftis, virtutibus , fan-

ret; quam fidens ab illis, quze vellet cumque,

&itate florerent. Hinc ab unoquoque Sanco

peteret, atque auferret: quantis celebraret

auxilium petebat contra eos fpiritus,quos quis-

laudibus, vix poffit explicari. De illorum lau-

^ queadverfarius przecipuehabuiffet. Divino in-

dibus miro animi fenfu dicere, feftos dies cele-

ftin&u dicit memoriam cujusque San&i cum

berrimos agere, hymnis, & plurimo carmine,

bat, in

pietate coli , fi quis 1.Vgr'atias ageret Deo,

quod illi facili ac. nitidiffima vena flue

eorum

Titulus CX XV/IIl. San&orum Cultur €2 Fefla.

145

eorum gratiam ludere ; demum cum ipfe hu-

verus in feipfum, & ubi afpe&us & verborum

mi cubarent , illorum figilla in le&ulo molliffi-

5. Ignatii fubibat recordatio, ubertim plorans,

me collocare , ut, quantum illis tribuerit, vel

cum aliorum sedificatione, tranfegit. Ecce ob

unum Jater ; €9 Zve: amorem fanctum non

fic palam faceret,voluntarize homo fimplicita-

tis, cum alioquin divina humanaque Philofo-

modo imminutum, fed plane deperditum, mi-

phia,quam plures per annos explicaverat, lon-

fero homini invocatus S.Ignatius reftituit ,

quid non impetrabunt in hoc genere, die nata-

ge effet illuftriffimus. Sed ludente cum homi-

nibus in hoc terrarum orbe Dei fapientia ,

litiis alicujus Sancti confecrato, ferventes pre-

quid adeo mirum fit, viros fapientia ac pie-

ces , & obfequia cum ardore przeftita ?

tate infignes cum fuperis ludendi quafi licen-

$. VII.

tiam ufurpare?coeli dignatio terrze audacize re-

"

rehenfionéadimit, fiducize laudem relinquit.

SIMILITUDINES.

- Teid.n.6, XII. Quos Joannes Ledefma delegiffet fibi

patronos,eos quzefitiffimis modis colebat, at-

Qualitas.

que reliquos omnes ante Jofephum Dei paren-

tis fponfum, mortalium omnium hac fua forte

I.S

Icnt Pharao Rex /Egypti fecit Jofephum Gen, 4r;

feliciffimum. Compofuerat ipfe horarias pre-

afcendere fuper currum fuum fecundum

ces ad facerdotalium imitationem,quibus pa-

clamante proecone , ut omnes coram eo fle-

tronos fuos anniverfariis ipforum coleret ce-

Gerent; ita Deusquoque non modo ipfe San-

lebritatibus. Eos porro dies ita tranfigebat ,

&os fuos honorat , fed etiam , ut ab aliis ho-

utaut de San&torum felicitate, & quibus illam

norentur, pr?ecipit.

7

artibus invafiffent , meditando cogitaret ; aut

ärdochæum ve&i—þEüh- 6.

Il. Sicut Rex Affuerus M

in illis virtutibus , quarum ope ad tantam

bus regiis indui, regio diademate coronari ,

evaferant amplitudinem, fe ftudiofiffime ex-

fuper equum regium imponi, per plateam du-

erceret, quod & amor fimilitudinem , &

ci, & a primo de regiis miniftris proclamari

haec amorem pariat.

jubebat: Sichonorabitur, quemcunque volue-

IBïd. n.IO

XIIL. Franciico Hortulano Coadjutori ex

rit Rex honorare ; ita Deus quoque Santtos

eadem focietate debet Sardinia totSanctorum

ftola fuzxe glorize veitiri , ab Angelis per pia-

pignora, quze alte olim defoffa, nebarbaris in-

team coeleftem duci, imo & ab hominibus

fulam invadentibus ludibrio effent , per obli-

univerfis honorare cupit.

od

: Beirlinek;

vionem negle&ta jacebant pariter, atque igno-

JII. Sicut injuriam Principi non facit ,

qui

them. tx,

rabantur. Itaque haud dubio divinitatis inftin-

per familiarem ipfius quidquam ab eo poftu-

in fefto

&u àd ea refodienda , atque in lucem , hono-

lat, ut ta:to facilius ejus commendatione fre- 9O, SS,

remque eruenda Epifcopos ac Magiftratus

tus accipiat; ita nec Chrifto injuriam facit ,

Y 61

adhortari Hortulanus, ac loca monftrare,

qui per Sanctum aliquem varia a Deo dona

avia fzepe, & nulla fufpicione notabilia, ut mi-

impetrare defiderat , & conatur.

.

rarentur , qui fcire potuiffet.

lV. Sicutqui alterum honorat, aut amat , A

nonym,

| Penneq.

- XIV. Quam liberaliterSan&ietiam minima

etiam amicos ejus, & famulos,& imagines in

p. 3 l'ag. obfequia compenfent, patet ex fequenti exem-

pretio habet, & amat ; ita qui Deum fincere

l'bl

( c. 210

plo: Volebat quidam frater ex Societate Jefu

diligit,etiam San&os velut intimos ipfius ami-

yetil

oít omnia fuperiorum diffuadentium confi-

cos , fideliffimos fervos , atque imagines per-

otc, JE

lia Chrifti caftra deferere ; unus aliquis e pa-

fectiffimas, magni »eftimat & veneratur.

Idemfï

tribus hominis mifertus rogavit, ut vel unum

V. Sicut ii , qui Principis alicujus favore &

Pater & /ve paucis diebus in honorem S. P.

opus beneficiis habent, ante omnia eorum,

Ignatii recitaret ; importunis precibus victus,

quos illi intima familiaritate conjunéctos effe

mlf

romifit fe fa&urum,& fecit,fed tam negligen-

noruntgratiam & interceffionem aucupantur;

ttos ln

ter& tepide,ut puniendus potius ob focordiam

ita cum quivis homo divina gratia & favore

& contemptum, quam juvandus,videretur ; &

fumme indigeat, ipfe autem ob fuam vilitatem

æd, smo

1

hujus tamen tam proje&ze orationis fructum

iis indignus fit, San&orum patrociniis ea ob-

[

aliquem fenfit: copit enim angi animo , ut

tinere conatur.

nullam quietis partem. caperet ; hinc no&u

Vit£

confurgens , & levandi animi gratia hortum

Equiiw.

$,.

fufpiciofus inambulans , continuo fplendido

lumine circum omnia prope fe corufcare vi-

VI. Sicut Jofephum adorarunt fratres, quia f'ab.,ctmc.*

eum Principem in /Egypto conftitutum, & in

ï

. in fefto

det,atque in medio luminis adeffe S.Ignatium,

$3. OO,

[ho, hn S'

cujus afpe&u perculfus , animoque totus im-

manum ejus omnia tradita effe advertebant ;

d

mutatus , ad pedes ejus procidens. O Pater,

ita multo zequius veneramur Sanctos, qui ami-

ci DEI funt, & Principatum in regno ejus

inqui

t, tantumne mihi confers gratize pro uno

obtinuerunt.

Pater

& Ave ? Fili mi, refponditS. Pater, pau-

que. benigni(fi-

VII. Sicut modica aqüæ gutta multo

vino s. Cypr.

li

cis ego contentus fum ; oculo

infufa faporem & calorem vini induit , 3deo-

laritate

de üngu-e

mo illum intuitus difparuit: ille tum humi

rocumbens , ac pr2e gaudio lachrymis ma-

que plurimum amatur, acappetitur ; ita cum Cjeric,

dens, & inconftantize poenitens , reliquum no-

Santti Deo per charitatem intime fint uniti ,

&is profiratus exegit : ubi diluxit, fuperiorem

merito etiam propter Deum. fingulariter ho-

convenit , veniam petit, & impetrat, & fan&e

noraptur , & amantur.

dein

de vitam ad usquemortem in religione,fe-

T

Utili-

R. P. Lohn, Bibl. Man. Tom. 111 .

146

JBibliothece Manualis Concionaion'a

Utilitar.

feparati fünt, merito contemnuntur, é&in.

í

/ ' .güwïl' 243

fimetum inferni projiciuntur.

|

Grannmi

VïII; Sicut viri fortes, cum murus hoftium

jn loc.

XVII. Sicut ftellze coeli, quia in firmamen- Anonytti?

com.f. 73

tormentis & machinis dejectus eft , ibi fe ma-

to pofitze fulgore füo mundum illuftrant , ac

xime hofti fiftunt, & opponunt : ita San&i,

recreant, omnium àd fe oculos trahunt, &

cum fciant humanum genus in terris exiftens

füfpiciuntur ; ita Beati, quia exemplorum fuo-

quotidie magis debilitari, itamque Dei pro«

rum radios innos vibrarunt,juremerentur, ut

mereri, huic maxime parti fübvenire conan-

Pf :ds.

a nobis fufpicicantur , invocentur , & hono»

g

tur ; unde S. David dicebat: dixit, üt difper«

rentur,

v. 23

deret eos, fi non Moyfes elétus ejus ftetiffet

in confractione in confpe&tu ejus.

- $. Vili.

LOXM

Ibid.

c b

IX, Sicut lüce adveniente seritüdines al-

MOTIVA.

leviantur, hàmines à fnmno excitantur, aves

canunt,& beftizé àd latibula fugiunt; ita Apo-

LQ

Uia fic honor DEL exigit : nam honorae

ftolis, àliisque San&is, de quibus Cliriftus

inus reliquias Martyrum , ait S. Hie-

Epift, tä;

dixit: Vos eftis lux mundi: advenientibus,

ronymus , ut eum , cujus funt Martyres ,

fuit zédilicátus in credendis , ftécundatus in

ádoremus; honorámus fervos , ut honor fer-

bonis opéribus , alleviatus a peccatis , éxcitas

vorum redundet in Doniinnm, quiait: qui

tus a negligentiis, animatus àd contemplatio-

vos fufcipit , me fufcipit, -

1

nem coeleftium , ereptus e poteftate doemo-

L. Quia ipfe Deus. exeinplo invita ; dum ni-

Pf. 1382

num ; & quotidie hzec itetum a. coelitibus ex-

inis honorificat fervos fuos, tefte David : quis

V.

eritüt.

X

ergo non, ut Deo fe conformiet & placeat, to-

2. Clï"!a,'3

cus gr.

X. Sicut paupéres ; cum thefauros regios

tis viribus San&tos colat, fibique illud Atfueri Efth. 6;

» 15.

afpiciunt, fuam paupertatem amplius agno-

di&um applicet : Hoc honofe condignus eft, v. 11.

fcunt; ita & anima magnificas San&orum

quenicunque Rex voluüerit honórare.

virtutes conteinplàns ;

mentem fuam amplius

H Quia ficipforum Santlorum dignitas dotes- Yn ferins

. humiliat.

que mérentur : fi€ enim , tefte S.Bernardo, vit-

Fib.cone, Xl Sicut milires veliémienter- animantur,

tus mater glorize eft, & illa fola eft, cui gloria

5.in feftocum vident aliquos eX Commilitonibus jam

jure debetur, & fecüre impenditür , quidni

Mart. n.4. murós confcendiffe , & vexilia mànibüs tene-

ané&tos , qui ob virtutem fuam a Deo tanto-

|

re ; ita cum victorias San&ofum feftive cele:

pere fünt exaltati, & beatificati , omni hono-

bramus , non

parum excitamur ad ea$ pro

re digniffimos judicemus ?

R

L

z

viribüs s3emulàándas.

IV.

uig iy]a gratitudo

d

*

h«plici titulo mi 0i

;" Serm, ,

S. Chryf.

: de SS-

XII. Sicutmilites vulnera in proliis indi&ta

Wb honorem €9 amorem Sanflis impendendum

| & S.Vi&.ï

(

uvent.

Regi monftrantes, fidenter loquuntur ; ita &

obligàt, i. Ob aàmórem , & laudem , quo

Sancti abfe&a capita geftantes , & in mediüm

Beati indéfinenter & ardentiffirie Deum pro-

& Max.

afferentes,qusecunque voluerunt

;apud Regem

fequuntur ; quem próinde plures facere debe-

coelorum impetrare poffunt,

inus,quam fi nos ipfos firiili amore profeque-

—

Hom.6é4, Xlll.Sicut ex igne naturaliter emicat fplen-

rentur. 2. Ob beneficià nobis exhibita,& deine

in Matth.dot , & exunguento odor diffunditur ; fic ex

ceps quoque exhiberda, cum illi omneés felici- Barry fn

Sanctorum tiemoria ad omnes provenit utili-

tateri funime defiderent , & vehementer cu- fc&«- San-

tas. Hinc S. Chryfoftomus, fi virtutis cuito«

piant, quidquid ad falutem noftram poteft faor. pres

res lepius tecum recenfeas , in humilitatem

conferre.Si ergo nobisincumbit, ne unius qui-

& compunctionem , iu virtutum ftudia facile

Ü

e

dem viliffimi hominis erga nos benefici me-

teipfum perduces.

moriam ponere ; quanto magis tantos , & no-

XIV. Sicut Noe & filii in ar

&a falvi , peri-

ftre falutis tantopere ftudiofos coelites sefti-

culuim vitze ex diluvio amitten

»

dze evaferunt ;

ita homines diluvium zeternz damnationis

conveniet ?

que in memoria & pe&ore habere

declinant, fi mature ad arcam fpiritualem ,

V. Quia téceffikas noftra ad fimilem cultuim woi

S, Ambr,ld eft , San&orum ( quos arca illa fignificatos

d-

tompellit: cum enim nihil a Deo, nifi per

l. de arcaputat S, Ambrofius

) interceffionem confu-

-

preces , obtinere poffimus, noftrae autem pre-

Bairlinck,

ces imperfectze admodum & inefficaces fint,

XV. Sicut cervi nullo veneno ferpentis 1ae-

metito potentiores nobis Advocatos quri-

them. 3.

in fefto

di poffunt , ipfi autemoris halitu ferpentes ad

ius, quorüm interceflionibus id , quód poffi-

Vifit,

- fetrahunt; itaSanüi virtutis odore omne ve-

bilitas noftra non obtinet , impetremus.

nenum peccati confumunt, ac peccatores ver

jE

bo przedicationis ad fe trahunt,

VL Quia utilitat noftra eundem cultuin fumief:

tum quia per familiarem cum ipfis conver-

fationem eorum mores imbibimus, & fancti-

j

Dignitas.

tatem participamus : tuiün quia quo majorem

hic familiaritatem cum illis contraxerimus ,

ï

Grsb,. f : XVI. Sicut pilos Regis, quamdiu mento il-

tantó digniores nos eorum patrocinio favori«

loc, com,lius adhzerent, nemo audet

contingere, at ubi

E

V. San&.a tonfore refeéti

busque efficiemus.

funt, in fterquilinium mittun-

VIL. Quia ad gaudium noftrum tu. hac & altera

tur, & pedibus conculcantur ; ita quia San&i

tita wugendum . on. modice conducit. hic cultus

per gratiam Chrifto uniti funt , ab omnibus

fi enim unius fidi amici recordatio aman-

honorantur ; peccatores vero qui ab eodem

tem exhilarat ; fi fola hominis bene de nobis

meri-

LI

Titulus C.X X V. HIT.. San&lorum Cultus .€9 : Fefia.

147

mum eft , u£ bene cogno[cat. fundamenta , quibus

;;'Barri l.;,meriti, aut magnatis bene nobis affe&i me-

3

2

X

moria omnia faftidia expellit , animumque fe-

totur hic Santlorum cultus €9 amor innititur,quae

nonymg

quidem alia non funt,quam motiva ad dictum

renat; quid memoria , affe&tus , & colloquia

cum tot millenis fidiffimorum , qui unquam

cultum impellentia , & fupra quidem fufius

funt explicata , brevius tamen ad tria genera

fuerunt, amicorum , cum his aube coeleftis

proceribus efficient ? quantum gaudium olim

reduci poffunt, nempe r.ad motiva ex parte

percipietejusmodi cultor in coelo,fi fubito infua

Dei : nempe ad voluntatem , voluptatem , &

gloria afpexerit eos , quos tantopere in hac

gloriam , quam ipfe percipit ex eo , quod fui

vita diligebat , & obfequiis fuis demereri tam

intimi amici, & ipfein eis tantopere honore-

folicite ftuduerat ?

?

tur. a. Ex parte *pforum SanBlorum', nempe

L' 20 Vitc

V. Quia proximi etiamamor a

d lalem eül-

ad fapientiam , pulchritudinem, potentiam ,

c. Ó.

ium mnos excilat : cum enim tantum interfit

& fan&titatem , praecipue vero ardentiílunam

(inquiebat re&te P. Petrus Faber ) pietatis pu-

charitatem , qua Deum & nos profequuntur.

3. Ex warte nofira: quia fcilicet tot SpeGato-

i, $

blicze fummorum Principum ad eam propen-

fos habere animos, rectiffime fane concluditur,

rer nobiliffimos noftrorum operum: totfacun-

diffimos Zdvocator in necellitatibus : tot po-

coeleftium omnium tanti effe fuffragia , ut vel

tentiffimos Prot«fforer in periculis habebimus,

unius przfidium plus efficacitatis habeat ad

corrigendos hominum mores , quam cuncto-

quot San&tos nobis ob

fequiig; demereri ftu-

-

duerimus.

rum ediéta Reguminduftriique conatus, ut fu-

!38,

pra etiam & $. 6. n. 6.infinuatum eft.

IL. Alterum eft , wu£ fciat, quos pïæcipue San-

7'

$. IX.

&os £2 quo ordine venerari debeat. Qua. qui-

MR

dem in re optimus videtur ordo , quem ipfa

M E D I A.

Il

S. Mater ecclefia obfervat , dum Santtos in va-

l. E Requenter San&orum smodo beatitudine fru-

rias claffes diftinguit,& aliquos quidem in pri-

ferns

entium. [autitatem. , [apientiom €9. digni-

ma, aliosin fecunda, alios fub duplici,alios fub

talem ponderare ; inde enim creícet non mo-

femiduplici vel fimplici ritu coli praecipit, non

dice aeftimatio , cupiditasque , tantos Dei

quod non omnes maguifaciat , aut coli defide-

amicos cclique Principes omni ftüdio de-

retfed ut majora uuius pree altero erga fide-

-

merendi.

les effe merita oftendat, atque adeo ad majora

II Pariter eorum erga: mos.hominer charitatem

etiam grati animi figna demonftranda excitet.

€? follicitudinem ponderare , nam ut re&e obfer-

Unde licet particularibüs Sanctis fua certa fe-

Serm,'2.

vavit S. Bernardus, latitudo coeli dilatat cor-

fta affignet , aut eorum fub facrificio aut offi-

de 5,vyi&.

da, nonarctat : exhilarat mentes,non alienat :

cio divino fuffragia imploret,iion tamen omit-

affe&iones non contrahit, fed extendit. In lu-

tit, fuum etiam omnibus Sanctis feftum 'at-

mine Dei difcitur, quod nefcitur : non dedifci-

tribuere , aut eorum fuffragia coniunctim im-

tur, quod fcitur. In lumine Dei ferenatur me-

plorare. Simili ergo modo fuadeat Afceta, ut

moria , non obícuratur.

A

& privatze perfonze patronos fuos in certas

IHL. .Beneficia € favores ha&enus. ab iir. acce-

claffes diftribuant, & in prima quidem B. Vir-

"V tü

ptos memorim frequenter. animoque. objicere ; hi

inem , in fecunda S. Jofephum , S. Angelum

j ' $u

enim totidem funt carbones,quibus nofter erga

Cuftodem , fan&tum , cujus nomen in baptif-

r pre

fanctos coelites amor & devotio inflammatur.

mo acceperunt , & fi religiofi funt, fundato-

IV. Prequenter. cum iirdem per. preces €9 fufoi-

rem fui Ordinis , aut alios , fi quibus vel fpe-

ria comvr|zi; neque enim quidquam aliud

cialiter obftri&os , vel alio quovis titulo ma-

tam efficax eft ad hunc amorem augendum &

gis addi&os fe profitentur : in tertia patronos

firmandum , quam ejusmodi crebra conver-

minus principales , quos propter varios fines

fatio , utipfa experientia docet.

fibi colendos elegeruunt, in quarta San&os

V. EÉorwm egregias virtutes €9. facinora gra-

menftruos, & Sanctos illius diei: In quin-

clarà animo frequenter voluere; fic enim ad ve-

ta omnes reliquos Sanctos collocent, itaque

mulationem laudabilem , & piam veneratio-

fecum decernant, ut cogitationes , verba &

nem excitabimur.

/

operafua omnia primario quidem ad Dei,

.VI. Simgularem ad e

05 in omnibur heceþfzmtibm

Chriti, B. Virginis aliorumque San&torum

fiduciam. conflanter. tenere ; fic enim fru&uum

honorem ordinent, poftea vero etiam ad om-

ex eorum familiaritate hauftorum fuavifimus

niam San&torum honorem & gloriam cedere

guftus, ad eandem omni ftudio conferva

[

dam

velint;íic enim eos omnes tum pro fpe&tato-

& augendam incitabit.

D

ribus füorum operum , tum pro advocatis &

VIL. San&itati €$ umiomi cum .Deo infisniter

patronis habere merebuntur. Nec timeant,

ne, dum omnes colere ftatuit , fingulorum

fludere ; fic enim quo ar&tius conjuncti üni ter-

tio fuerimus, tanto etiam inter nos conjunctio-

honorem minuant; nam.cum omnes fumma

inter fe & cum Deo charitate conjuncti fint ,

res , familiarioresque evademus.

gaudebunt potius optabuntque, ut & alii om-

X

nes etiam fecum honorentur , & Deus in fiu-

CASCRE

T

I

'CA.H

gulis amplius magnificelïþitisqt.ie glorificetur.

1. ^T Riafunt , quz de hac virtute nofcenda,

III. Tertium eft, u folitum [ciat modum , eos-

aliisque inculcanda fünt ab Afceta.Pri-

iffimum

^

dem houorandi;qui S'uidem in tribus pot

^

capi-

R. P. Lohn. Bibl'. Jilan. Tom. 111.

EE

»

148

Bibliothece Manualis Concionatoris

capitibus confiftere videtur. 1. Ut certis qui-

diceret: AVoffra conver[atio n celir eft.. Quam

busdam obfequiis annuis, hebdomadariis,aut

dulce eft JESUM Chriftum inter millia mil-

quotidianis fuum erga illos affe&um & amo-

lium , auro gemmisque coeleftibus fulgen-

asss i

rem conteftetur, qualia v. g. funt eorum fe-

tium , eumque unice amantium , &. immen-

fta preemiífo jejunio aut abftinentia,flagellatio-

fis laudibus extollentium , fplendidiffimo fu-

ne aut cilicio , confeffione item & coinunione,

pra cseteros glorix; amicu radiantem in-

& fi fieri poteft , etiam eleemofina pauperi

tueri ! quis ex tali confpectu totus flammis

collata , celebtare; quotidie litanias , velom-

fan&iffimi amoris non inardefcat ? quis

nium Sanc&torum, vel fpecialiter hunc in finem

Chrifto de tanta gloria , tot fpoliis; quis

compofitas recitare ; eorum reliquias & ima-

. »»ancüs de Chrifti confortio , de tanta in il-

gines pio & religiofo cultu venerari &c. 2. Ut

los munificentia , de amicitize gloriofze 2e-

in omnibus neceffitatibus ad eosdem cum te-

ternitate , non congratuletur ? Apparuit ali-

nero fiducize fenfu confugiat. 3. Uteos in om-

quando S. Pater nofter Ignatius cum nomi-

nibus quidem virtutibus , przecipue tamen in

ne JESU in corde literis aureis defcripto ,

optim2e & perfettze vitze ftudio , imitari ftu-

ut quanto ejus amore arferit in terris, &

deat , certoque fibi perfüadeat , hunc cultum

nunc in colis ardefcat , oftenderet ; non

fore gratiffimum San&is , tum quia puri[famus

dubito, quin beatorum quisque hoc fan&iffi-

eft , tum quia epliffimur , utpote univerfa vitze

mum nomen ftylo amoris pectori habeat in-

totius opera comple&tens, tum quia conflantiffi-

:

Ículptum : O gloriofa amantium fpectacula',

inus, utpote ad finem usque vitze perfeverans,

& ad inflammandos mortalium frigidos ani-

nec per ipfam etiam no&tem aut quieteminter-

mos opportuna ! Itaque fi coetum illum Bea-

ruptus. Unde merito quivis horum San&o-

Ixf Pf.150

rum devotus cliens veriífimam illam S. Au-

torum honorare volumus , eique gratificari,

gratulemur illis, & una exultemus, quod Deus

guftini fententiam in mente & memoria ha-

illos zeternze fuse glorize non tantum confor-.

bere debet : Vis femper laudare Deum ? quid-

!

tes, fed velut przecones, fecerit: agamus cum

quid agis, bene facito, & laudafti Deum : aut

illis fanctiffimoe Triuitati pro tantis in illis col-

notum illud diftichon :

- latisbeneficiis prolixas gratias : congratule-

Santorum eft cultus gratiffimus o

ptima

murChrifto de tam excellenti laborum fuorum

vita ,

meffe, & tot voluntariis amoris fan&ti in.ze-

Hunc fi reddid

eris , qu:xe petis, accipies.

P&nneq.

ternum captivis; hoc enim maxime a nobis

inIfag. p.

IV.F.Pennequin paulo aliter de hac materia,

exigunt Sanüi , utfcilicet omnium corda in

8; c- 21'

& quidem íic , difcurrit: SSan&i tripliciter

amorem Chrifti laudationemque continuam

n., 1.

confiderari po[[unt.

1. Prout fimul conjlituunt

rapiantur ; & quodillis a nobis votum offerri

calum €9 ecclefiam. triumphantem in calis , ac fi-

. poteft acceptiffimum , hoc eft , ut cum illis ad

mul omner coli €9 honorari po[[unt.

52. Prout

amorem Chrifti puriffimum & intenfiffimum,

quirque eorum natali €9 feflo die ab ecclefia mili-

Dei gratia opitulante, afpirare, & occurre-

tante celebratur in. terris.

3. Ín quantum díi-

re aliquando poffimus.

quos eorum in patromos elegimus , aut forte ace

V.. Ut vero intélligatur , quomodo quilibet San-

cepimus , ad men[em vel annum , vel etium omnem

Borum die .[uis. honoribus fingulariter | dedicato

vite decurfum. Quantum ad primum attinet ,

non eft dubium, quin amor fanctus in fuorum

colendus fit , confiderandi veniunt. quatuor. amo-

Te$f

unur, quo Deus illum ab wtermitate. gra-

animis magnam imprimat cceleftüis illius Jeru-

tuito amore e multis millibus. elegit ad gloriam ,

falem eftimationem,in qua coeleftes cives lau-

ac feriem gratiarum toto vitze decurfu ei libe-

reati triumphant , & ami&i paludamentis glo-

raliter fuüis temporibus dandam cum fan&a

rize, in fupremi Numinis laudibus, & amore fi-

ne fatietate perennant. Collige animo, quid-

usque in finem perfeverantia , ac deinde glo-

rize fempiternze corona , decrevit ; qua jam

quid unquam fplendidum & magnificum ocu-

ipfe inter Dei amabiles amplexus & gratia-

los fpe&tantium admiratione fui tenuit defi-

xos,& lutum reputabis,fi cum unico gradugra-

rum actiones immortalgs fruitur in coelis.

|

tizve, multoque magis glorizve conferatur: quid

4lter eft amor Jefu Chrifli , quo fanBum illum

jam erit, fi cum illa Sancorum multitudine

yrofeeutus. eft. in terrír , €9 cumillo jam. conglu-

H

luminibus glorize undique corufcante confera-

tinatur in celis ; dum viveret inter hujus vitae

tur? Jam vero , fi ut quidam volunt , charitas

difcrimina , eum protexit, ejus vulnera fan-

patrize fpecie a charitate vize differt,atque ubi

guine füo abluit, & in meritorum fuorum

id contigit , inferioris fpeciei eminentiffima

com

unionem fzepius admifit , & tandem fe-

perfectio , ad minimum fuperioris fpeciei gra-

lici

tat

e perenni cumulavit. Sifingula arenae

dum pertingere, ut dicunt, non poteft ; adeo-

grana toto mundo difperfa in tot Seraphino-

ï

que minima patrie charitas,quidquid unquam

rum myriades commutarentur : imo fi omnes

in mortalium peCtoribus flammarum arfit in

res creatze,quae defatto funt,& quze creari pof-

via, pariifimo fui. ignis fplendore antecellit ;

funt, intotccelos tot Seraphinorum myriadi-

quam optabile eft alis amoris &fidei adillam

ä

ceeleftem curiam evehi , atque ibi non trans-

bus plenos verterentur,qui,quantum vires fer-

rent, fupremum Numen amarent ; nunquam

cur(im , fed aliquo tempore inter ifta charita-

tamen zequarentamorem , quo vel minimum

tis immenía incendia San&os contemplari,,

San&orum Chriftus tota zeternitate profeque-

& eorum flammis incalefcere. Ita agebatPau-

tur : O incomprehenfibile amoris incendium!

lus, & ut alii imitarentur , optabat , cum

erliur amor eft ipfiut Sautli. erga Deum &2

Q/hii-

— —

Titulus C X XFVIIlI. San&orum Cultur &'j Fejia'.)

149

tum confeCtam, & me votorum meorum com-

Dominum. noftrun. : ESUM Chriflum : Cum

enim zeternam illam fupremze Majeftatis pul-

potem continuo futurum effe crederem ; cur

chritudinem & bonitatem propius divino lu-

non etiam modo ?

mine adjuti contuentur, atque infinito , fi dari

poffet , amore dignum vident, in flamas amo-

Circa feflorum. obfervationem.

ris toti abeunt, interminabili illo pulchritudi-

nis & charitatis oceano penitus abforbentur.

VI. Hanc fpecialiter Ecclefiafticis conveni- Manfi

Cum veroin Chrifti humanitatem oculos con-

re , fequenti difcurfu probat Jofepfus Manfi : dife. 2-

apud S. LucamSalvator nofter a malignisScri-

D. 7.

vertunt,& illam propter immenfze glorize do-

norumque praerogativam fumme amabilem

bis & Pharifzeis cinctus,mirabilem iis quzeftio-

nem propofuiffe legitur : Cum intraret jefur

afpiciunt,& infuper coronam immortalitatis ,

quam geltant , ejus meritis contextam , & pa-

in domum cujurdam Principis Pharifgorum [abba-

ludamentum glorize,quo refplendent, ejus cru-

io, manducare pauem , €9 ipfi. objervabant eum :

€? ecce homo . quidam hydropicus erat; ante illum :

ore, & gemmis, refperfum tint&tumque cogno-

(cunt, & infüper ab illo fe amari inten-

€$ refpondens Je[us dixit ad. legisperitos : fcili-

cet Jabbato curare ? Supervacanea hzec. quse-

fiffime , & ita 2eternum amandos , ac ejus a-

mabili focietate fruituros , clare contemplan-

ítio fuiffe videtur;quis enim eo melius fcire po-

tur , quibus , quzefo , putamus amoris ignibus

terat, licitumne , an vero illicitum effet , in

die fefíto fanare infirmum,quando is idem ipfe

illos accendi ? S.Brigittze inter orandum,San-

&orum in coelo regnantium unus aliquis appa-

erat, qui hoc przeceptum fabbati colendi con-

diderat? cur ergo hanc iis interrogationem fe-

rens, hzec dixit : Si qualibethora, qua in mun-

do vixi, mortem pro Deo íuftinuiffem , &

cit ? Nimirum, quia omnis Chrifti a&io noftra

femper iterum revixiffem,nunquam tamen his

eít inftructio, ideo , tametfi hoc licitum ef-

fe fciret, Doctorum tamen legis , facerdotum,

repetitis fuppliciis & mortibus , grates benefi-

ciis pares referre poffem ; nunquam a gaudio-

& Capitum fynagog?e opinionem defuper ex-

quirere voluit, ut in'hoc tam anxio fanctifi-

rum ejus participatione , nunquam ab ejus

glorix; confpe&u , nunquam in ejus focieta-

cationis feftorum puntto nosinftrueret , quod

te exultantium cantu , & harmonia percipien-

quando in iis quid operandum eft, quod appa-

renter juxta exilem vulgi capacitatem du-

da vel momento defiftere poffem.

Ex his deducitur, r. San&los, qui in calis re-

bium eít, an fitfervile, an non, prius a pe-

nant, eos omnes honores , qui diebus eorum nata-

ritis , & maxime a fuperioribus , pofcendum

ü

fit confilium , eorumque requirenda fententia,

litiis ab ecclefia. deferuntur , — fupremo INumini ,

quo gratiam con[erente , €$ merita coronante ,

juxta proprium cujusque cerebrum, proce-

non vero dendum,

groficifcuntur , in grati animi. argumentum offer-

re: Si enim Joannes in Apocalypfi vidit fe-

niores ante thronum Dei procumbentes , &

VII. Modum vero convenientiüïmum talia Idem difc

fefta celebrandi fequens hiftoria , indicabit :5- n« 3

coronas glorie capitibus detrectas ad pedes

ejus deponentes ; quorfum , quzefo , id etiam

Inlibro, Summa Predicantium intitulato, de

non facerent de omnibus honoribus ab eccle-

quodam, qui certo cuidam Santto valde fe fer-

fia militante collatis? 2. Deducitur /oc etiam

venter commendabat , refertur , quod idem

habere invotis , ut,quidquid finguli vel jejumando n

San&us diu vocatus affuit, quzerens, qui tan-

tum ad eum clamaret? cui alius : inter omnes

ervigilo,uelSacramenta pemitentige && Euchariftig

in[o zorum natali die ufarpando , aut divinis officiir

San&os, poft Deum & Matrem ejus, tues

fpecialiter amicus meus, & in te plus confido,

ajfiftendo , quidquid , inquam , obfequiorum , hono-

ideo ad te in neceffitate mea clamo. 5ed qua-

rum , laudum congerimus s hoc ad. gratias. .Deo

€3 in honorir divini amylifica-

le hunc hominem a di&o San&o refponfum

pro ipfis agendas ,

a nobis refeatur :

retuliffe, putatis ? num forte in proebendo ei

tionem , quam maximo af[fettu

neque enim fibi vivunt , aut triumphant , fed

auxilio repulfam dedit ? at minime , quin po-

tius eidem dixit : Quomodo amicus ero ini-

Deo foli, cujus bonis affluunt & abforbentur.

mico Domini mei ? fi vis, quod fim amicus

Quartw aimor efl Santli erga: cultorer fuos , ad

tuus,vel te audiam,fac prius, quod tu fis ami-

cus Dei; quis enim apud mundum iftum au-

4

uos juvandor , €$ umore divino inflammandos ,

toto

fertur affetiu, Si enim Santus ille , dum

deret amicitias oftendere inimico & proditori

viveret, tanto falutis alienze ardebat defiderio,

Regis ? tandem di&tus fcriptor his terminat

verbis: Ad hoc ergo, ut in diebus feftivis

fi omnes ad amoris fan&ti figna fequenda ex-

citabat ; quid nunc agetin coelis, ubi aeternis

Deus & Sanci tibi propitientur, memento , ut

diem. [abbati [an&lificer ; id eft, fic teipfum di-

charitatis flagrat incendiis ? quze fpes tam

optatze flamm»e obtinendze fe offert , cum tot

fpone , ut tufancus fis in die fefto, Hinc

ad illam mihi procurandam & dandam vota

inter alia , a S. Francifco Seraphico fuis re-

liéta monita hoc quoque recenfetur: Feftivi-

concurrunt ? Si centum e San&is illuftriori-

bus, quorum ingentem in Deum charitatem

tates Domini , & aliorum San&orum , ma-

flammei radii circa eorum capita corufcantes

gis honorantur inopia & paupertate , per

oftenderunt,in unum fimul confpirarent , ut

quam ipfi coelum ingreffi funt , quam curiofi-

táte & fuperfluitate , per quam omnia elon-

jun&is precibus pro amore fan&to mihi impe-

gantur a coelo.

trando apud Deum ardentet age;ent,rem ego

T 3

$. XL

156

Bibliothece BManualis Concionatorie

$. XI.

miffionis, fiducize , reverentize, & laudis obfe-

/

CONCEPTUS PRJEDTE

quia exhibeamus.

CABILES.

III. Ex occafione thematis : Omnes hono- t Petr. 2:

rate: explicentur caufze, cur Sancti omnes a

1. E

X occafione thematis

Laudate . .Domi-

nobis fpecialiter honorandi fint, fcilicet 1. pro-

num in San&lis ejus ; explicari poteft mo-

pter Deum ; qui honorem illum ut fuum re-

dus, quo fancti coelites colendi funt , nimirum

putat , & perinde ut Affuerus Mardochzeum,

corde , ore , re.

Quem in finem narrari po-

ita ipfe San&os a nobis honorari cupit.

—

7

teíft, quod Philippus Diez & alii de eremita

Propter ipfos, quia funt intimi Dei amicl , &

narrant,qui, cum fcire defideraret , quod-

Principes coeli, & fumma fapientia ac fancti-

Ecc]. l

nam Deo gratiffimum munus foret, per dia-

tate praediti, qui tutuli foli vere honorem me-

YV 9.

bolum in fpeciem Angeli boni transforma-

rentur. 3. Propter nos, quia in iis fpectatores

tum intellexit , nihil Deo gratius offerre

digniffimos & fapientiffimos, advocatos fide-

eum poffe, quam fi medietatem lunze, rotun-

liffuimos & facundiffimos , & Prote&ores po-

ditatem folis, & quartam partem rotze offer-

tentiffimos habemus , quod merito magno

|

ret ; quod, cum is non intellexit, ideoque ex-

nobis folatio effe , atque ad favorem tantorum

plicationem a Deo petiiffet , verum Angelum

patronorum omni ítudio demerendum non

apparuiffe, dixiffeque , per medietatem lunze

leves ftimulos addere debet.

Vide Fabrum

literam C , per rotunditatem folis literam O ,

conc. 5. in Feft. Omnium Sanctorum.

