aut vetant, fed quia ipfa ratio dictat, hoc effe

na habeat.

XXIL An-

/

Bibliothece .Manualit: Coneionatorie.

456

Laert, 1,6,

XXIL Antifthenes dicebat, virtutem effe .

corroboramentaque virtutis

armaturam , qua detrahi non pofüt enfis e-

nim & clypeus excutiuntur ; fapiens autem

$. XV

ac virtute preeditus nunquam non armatus

eft, eoque vinci non poteft.

AXIOMATA

Plutarch.

in apopht,

XXIIL Antigonus adolefcenti cuipiam pa-

tris, viri fortiffimi, ftipendia petenti dixit ,

fe

s

Uus fibi qu1sque haeres optimus.

Quod Chrono-

nonnifi ob proprias cujusque virtutes mer-

axioma Heliogabalus Imperator pro

log. Prin-

cedem ac munera dare folere.

up inSee«

Alvar, to,

fymbolo habuit.

rie ïmper

XXIV. Arca Noeticaà ,

quia Dei juffu bx—

Il. Non gens , fed mens ; fcilicet beatum

Ibid,

€ 6

2.1. 3.p

tumine intrinfecus & extnnfecus beue oblita

uti /E-

& laudabilem ac potentem efficiunt

erat

in mediis flu&ibus navizabat fecura ;

milianus Imperator in fuo fymbolo habebat

multo magis vero anima , fi virtutibus inter-

IIL Virtus,

dum patitur , vincit :

quod([bid

nis & externis probe fuerit communita, a pro-

di&um a Conftantmo Imperatore pro fymbo-

cellis teatationum non timebit

lo ufurpatum eft.

Dz onita.

IV. Marcet fine adverfario virtus: Vale-Ibid,

XXV. Unum hominis bonum ipfa virtus

riani Maximini Imperatoris erat fymbolum.

eft , qu:e inter hanc fortunam & illam fuper-

V. Difficilia ,

quae pulchra : Conftantinus tbid.

Senece In U& mcedlt cum magno utriusque contemptu.

Imperator pro fymbolo eligebat.

eplü.

Virtus rectorem ducemque defiderat ; fed fi-

V1. Omnia una mecum porto:Valentinianus Ibid.

ne magiftro vitia difcuntur.

HI.. in fymbolo gerebat.

Sen.apud,

XXVI. Una res eft virtus , quze immortali-

VH Unita virtus valet

Othonis III. Im- Ibid.

La&Gtant

l. 3. inftit,

tate nos donare poffit , & pares Diis facere.

peratoris fymbolum.

XXVII. Dlgmtatnm VlïuhlS

qua inimi-

VH Animus eft , qui divites facit: Adol-Ibid.

Apud Fab.

tatione Chrifti confiftit, re&e (iuldam fequen-

$. Ttom,

conc.5, in

phi Naffovii Imperatons fymbolum.

4 di.3

om, r tibus verbis exprcmt

IX. Quod optimum ,

idem jucundiffimum: Ibid

qzal.

poREplph

Si Chriftum difcis,f2tis eit, 5 czetera nefcis:

Alberti Auftriaci Imperatcrls fymbolum.

Si Chriftum nefcis, m-nïeu, íi czetera difcis.

Apud Fab

- K. Sola bona , quae honefta ; Ludovici V. rbi4,

conc. 2, in

AXXVIII.. Euripides dicere folebat : Bonus

Bavau lmperatoms fymbolum.

mihi vir nobilis videtui

Qui vero non eft ju-

XI. Vilius axgentum eft auro , virtutibus Horatins.

fefto S. J

aurunm.

in Epift,

cobi

ftus, licet a patre meliore ,-quam Tupiter , fit

genitus ,

ignobilis mihi cenictur.

Wie-Silber dem: Gold nicht mag glezchen

Ibld.

XXIX. Aluhon'us Rex, cum eo proefente

Alfo mu[s Gold der.Tugend weichen.

commendarent a aliqui Vlï'tut"'* & facinora Ni-

Buchlerus

XIL Non male quoque alius canebat:

colai Piceénnini ,

unus vero imaginarize nobi-

Auro quid melius ? Jafpis, Quid Jafpide, Vir-

litatis opinione inflatus diceret : Hzec omnia

tus.

las

ial

iionis filius : fub-

aliquid effent , fi non effet

Quid virtute? Deus. Quid Deitate? nihil

jecit: E qmdem mahm Nicolaus Picenninus

XHL ZZer [elig will auf Erden. leben ,

Idem,

quam Regis filius ef'

Der [oll nach.Ehr und '"'ugend /ireben

Tucumni sz.

XIV. Virtus non eget hedera.

Tugend Florileg

Tdém con,

XkX Abraham non in die nativitatis fi-

bedar[f keines Zdu[sruffers.

p.2.

4. inDom. ]ij (ui Ifaac, fed in die abla&ationis ,

inftituit

X. po

COI]VIVIUD'I

XV. In re przefenti experimentum virtu-

piph

in quo, ut ajunt SS. Ambrofius

tis.

"Tugend. erkenut man , waunr. um . Tre[fen

& Auguümus intelligitur profe&us mentis ,

kommt.

XVI. Virtus amorem non adm1tt1t fordi-

R H]a]

quia idoneus fa&us eft Ifaac fortioris gratlæ

^

^ cibo, & virtutis alimento ,

non adhuc , ut

dum.

Toman,

Cormthu la&te potandus , - fed epulis fohdm-

l4od9.

XXXI Non male Horatius canit :

( XVI.

Non poffidentem multa vocaveris

AUTHORES

Recte beatum ; rectius occupat.

Nomen beati ,

qui Deorum

Muneribus femper uti,

Duramque callet pauperiem patl

l Jacobus Alvarez tom. 2, de adeptmne

Pejusque letho flagitium timet :

virtutum.,

Non ille pro caris amicis

IL Antonius Gaudier de perfe&mms na-

LW A

Granat.

Aut patria timidus perire.

tura. fol. 118.

122. 357.

W

XXXIlL. Liber, qui S. Joanni in Apocalypfi

IlIl. Francifcus Arias tom. 2. tra&. r.

locis com,

devorandus tradebatur ,

in ore quidem dul-

IV. Joannes Bufeus in Viridario V. eod.

f, 212.

, Ih ventre amarus erat ut mtelhgatur

V. Francifcus Labata in locis comm.

amaram quidem effe virtutis

effe

adep-

VI. Ludovicus Granat. loc. comm. f. 2or.

La&ant.

jucundam tamen polfetfionem.

T.

apud Bair

jtionem,

VIL Hadrianus Lyfaeus Apophtegmatum

m

tom.5. fe-

XI

B

l. Hoc uno beati effe poffumus in

S. Ignatii l. 3. apophth. 4.

foOO. hac vita, fifugientes illecebras voluptatum

VIII. Hugo Roth. in:via regia virtutis P

rum.

Saufto- [olique virtuti fervientes , in omnibus labori-

1-6c/5. « s. C dX &pzczs

bus miferiisque vivamus ,

que funt exercitia

IX I.-U"

o

Y

I2

Tituus CXLIIL |Un&io extrema,

457

IX, Ludovicus Cre

—[Toïius in Antologia

XII. 'Laurelïtïtïs Beyrlinck. them. 1. in

facra. Decad. 2.

fefto Vifitat. & them.5.in fefto omnium San-

X. Jacobus Marchantius in horto pa?co-k

&orum.

»

rum tr. 4. lect. 4.

$

XIII. Thomas Staple

tonuä text.rr. inDom,

XI. Matthias Faber tom.

1

3 con,c. 2.in fe-

12. poft Pentec. ltem text. 1. in Dom. 2.

.

fto S. Jacobi, & tom. 2. conc. 4, in Dom.

E

Oa

Quadr. & text. 7. Dom. 2. Advent.

Prin

poít Epiph. & conc. 5. n. 2. & tom. 3. conc.6.

D

AIV. Bernardinus Rofignolius de a&io

5

n1-

IQSe.

in Dom. 6. poft Pentec.

bus virtutum tom. toto.

IlRper

æW*ï*w&WCZ&WJQWJ& Z w&ww*æ&æ*e»w

CXLVII.

TITULU-S

UNCTIO EXTREMA. .

& L

$. III.

M

QUOAD ESSENTIAM.

EX SS. PATRIBUS.

l

Utlitas.

Definitio.

I.

Lf^yUando ungunt oleo sgros, inümhita- S.Hieron,

Dd

^ tem fidei virtute corroborant.

Corro-in c. 6,

S. Thom.

St facramentum ,a Chrifto inftitu-

|

4. dift. 23.

borant autem interceíffione & oratione fi- Marci.

q. X.a. ,

tum, ad segroto periclitanti de vi-

dei , quam Dei clementia exaudiet, & fe

i

ta conferendam falutem animse, vel

exorabilem , przftabit, cujus facramentum

etiam corporis, per unctionem olei

Cum

eft*oleum confecratum.

benedi&ci, & orationem facerdotis.

Il. Eft oleum & ad labores utile, & lu- Theophy,

fatitft

enim mortis articulus ob multa , quze tunc

apud Mar-

Epif

cis fomentum , & hilaritatis effedivum , fi-

chant, tr,

occurrunt, fit formidabilis , ftatusque vitze

guificatque mifericordiam Dei , & gratiam

6. cande-

incertus ac futurze incertior, multeque fe

tunc ingerant tentationes , opportune nobis

fpiritas, per quam a labore liberamur , &iab.le&.,;

thleras

]lucem:;,

& gradium , hila;*itatemque perci-

Chriftus providit inftitutione hujus facra-

pimus.

menti, quo fpiritualiter recreamur, & in

Iil.

Quoties aliqua infirmitas occurrerit S.Auguft,

fpem erigimur , etiam ab ea infirmitate

alicui., non qusrantur przecantores , noi

i? tr. de-

nos eximendors.

fortilegi , non carcarii, neque per fontes aut

re&it.

m

*

cath,cons

arbores, autbivia phyla&eria exerceantur

? verí(at.

Livijïd.

fed, qui segrotat, in . fola Dei mifericordia

1 lag

confidat , & Eucharifiiam: cum fide & devo-

II. Dividitur in feptem partiales unctiones ,

tione accipiat, oleumque benedictum fideli-

videlicet oculorum , aurium , narium, oris ,

ter ab ecclefia petat, unde corpus fuum un-

manuum, renum, ac pedum, eo quod in

gatur

& fecundum Apoftolum oratio fidei

Ritual,

his praecipue organa fenfuum, atque adeo

falvabit infirmum , & alleviabit eum Domi-

& fomenta peccatorum, refideant. ^ Unde

Roman.

& in forma dicitur : Per iftam facram unctio-

nus, non folum corporis, fed & animze fa-

nitatem accipiet , complebiturque in illo,

nem & fuam piiffimam mifericordiam in-

quod Dominus in Evangelio promifit cicens:

dulgeat tibi Deus , quidquid deliquifti per

Omnia, qu»ecunque petieritis Patrem in no-

vifum , auditum &c.

mine meo in oratione, credentes accipietis.

Idem in ,

$. II

IV. Nec praemittendum eft illud Apoftoli

2. de vifit.

Jacobi praeceptum : Infirmatur quis in vobis ?

inducat Presbyteros ecclefive , ut orent fuper

infi?. C,4.

EX S. SCRIPTURA.

eum,ungentes eum oleo fan&to in nomine Jefu,

& oratio fideifalvabit infirmum. Ergo fic ro-

Qualitas.

Mar2. 6.

I.

Xeuntes prodicabant, ut poenitentiam

ges de te, & pro te fieri, ficut dixitzápoftolus

n 12e

E

Jacobus , imo per Apoftolum fuum Dominus ;

* gerant, & dzemonia multa ejiciebant , &

ipfa videlicet olei facrati delibutio inte]ligi-

ungebant oleo multos zegros , & fanabant.

tur Spiritus.fan.fti typicalis unctio.

Utilitas.

y

$. IV.

]a,cl 5-

II. Infirmatur quis ex vobis? inducat Pres-

EXEMPLA

CHRISTIANA

YAA.

byteros ecclefize, & orent fuper eum,ungentes

' à

eum oleo in nomine Domini ,4& oratio fidei

Qualitus.

falvabit infirmum, & alleviabit eum Dominus;

Malachias,cum oleo facro ungi fe vellet , s Bernsr,

at

exeunte fratrum conventu, ut folemnil- in vita

& fi in peccatis fit, remittentur ei.

ter fieret, non fuftinuit , ut ad fe afcenderent , illius,

Mmm

iple

R.P. Lohn. Bibl. Ma/n. Tom. III.

Y

TN.

458

JBiibliothece IManualis Concïanatoriæ

ipfe defcendit ad eos.

Jacebat fiquidem in

VII. Quidam circa Lugdunum magno fe- Annuz

folario , domo fuperiori. Ungitur, & fumpto

bris zeftu conflictatus , inter confitendum ur-1oc.1599.

viatico, fratrum fe orationibus, & fratres ,

gente morbo de potéftate mentis exierat, fe- Coll.Lugd

commendans Deo , ad le&um revertitur.

quejam damnatum effe clamabat.

Verum

Marcha,

lI. Cum Reginaldus unus ex difcipulis S.

poftquam facro oleo inun&us eft, mox men-

l. c,le& 3. D

ominici moneretur, ut fe extrema unGione

tis fanitatem, & etiam corporis valetudi-

4

ad luttam cum daemone przepararet: refpon-

nem recuperavit.

Nider. l.4.

dit; Ego hanc luctam minime reformido ,

VIII. Rupertus Rex Romanorum cum de

formic,

quin potius ltus exfpe&o; jam enim du-

extrema unctione fufcipienda admonitus, diu

C. I T.

dum Mater mifericordize me inunxit, iu quo

reluctatus fuiffet , ubi tandem confenfit, pre-

plurimum confido, & ad quam cupide pro-

cesque confuetas recitari audivit, mentem

ficifcor.

Erat autem , ut dicebat, ea unctio

& vocem erigens , dixit: Revera fi fcivif-

ab ipfa fancüfima Virgine peracta , qu» ad

fem , tantnm valere hoc facramentum pro

Reginaldum multorum annorum infirmitate

utriusque hominis.fanitate, ut nunc perci-

detentum invifit, unguento , quod. attulerat ,

pio, & audio, jam diu illud devotiífime po-

oculos , os, manus, & pedes unxerat.

ftulatfem.

Convaluit igitur, & multis an-

FX FYX

otantem

Tbid. ex

Ill. S. Lydwinam graviter

(L*S í1

nis fancte gubernavit, & vixit.

Surio 7, Chriftus ipfo Pafchatis die cum Matre , Apo-

IX. S. Hieronymus refert ,

fanctiffimum *'9r.

April,

Beirl. 1n

ftolis, multisque Sanctis & Angelis vifitavit,

virumtHilarionem, Conftantize nobiliffimze fce-

D

ticatr. vit.

& ad lectuli dextram fedit, Matre ad finiftram

min:ce generum ex ipfis mortis faucibus er

l-hum. V.

affidente, reliquis in orbem difpofitis; quo

puiffe, & aliis quam plurimis a venenatis fer- eodem.

fatto furrexit Chriftas, & ad meníam oleo

pentibus yi&is, integram fanitatem reddidiffe.

" facro, cruce elegantiflima , & cereo totum

cubiculum illaftrante "inftra&tam , accedens ,

$. V.

fumplit oleum , eamque moroe in ecclefia re-

$ Augu

SIMILITUDIN E S.

fet, 4

cepto, fed. fine verbis inunxit, & tandem

Utilitar.

cureum in manum tradens,

Iu t

T:flü

eidem .adfcitit ;

I.Slcut oleum in mare effufum fedat tempe- Fab, eone,

donec fpiritum exhalavit.

ftates maris, ita oleum facrum homini 4.in Dom.

applicatum fedat flu&us tentationes a dae-29- poft

Neceffitas,

March, l,

mone excitatos in agone mortis, ubi maxi-"*^tet-

€, leGt.2,

IV. Quidam

vir magni meriti in extremis

ma tvvit tempeftas,

laborans, cum interrogatus fuiffet, num fa-

Il. Sicut olim lu&atores oleo ungeban- Ibidem.

cro oleo ungi vellet; refpondit : Nolite, ob-

turantelucam, quia per illud ; corrobori fe

fecro: quia omnes , qui inunguntur, ftatim

credebant; ita ecclefia quoque fuos fideles

moriuntur. Atque his di&tis fpiritum reddi-

ad ultimam luctam fortiter fübeundam in-

;( dit. Cum autem linteaminibus involvendus

ungit..

effet, fpiritum refumpfit, oculosque aperuit ,

ac dixit :

IIf. Sicut oleum vulnerem dolorem lenit , íbid n.z.

Quia extremee unctionis facra-

j

ÓH

mentum falutare abhorrui, centum annis in

& ideo a Samaritano in vulnera illius, qui -

inter latrones incidit, infufum elt ; ita oleum

purgatorio, jufto Dei judicio, torquebor. Si

extrem?e unctionis fanat , & lenit vulnera per

autem unctus fuiffem , de zegritudine conva-

latrones tartareos contra&a.

luiffem ; facra enim unctio non eít mortis ac-

celeratio, fed dilatio, quibus di&is iterum

VI

expiravit.

S.Bern.

JVIOT.IV.A.

V. S. Malachias Abbas, qui ad aliorum

in vita,

opinionem facraméntum unGionis ab zegra

Jd . wuntliongem | exiremum . libenter

muliere petitum , in fequentem diem diftule-

fufcipiendam.

Congll

rat, & interea mulier mortua fuerat, in omni-

Ld

.

I NEcej]Qtas

Cum enim in ultimo agone

Trd

um adftantium praefentia conteftatus eít , fe

pugna pugn

anda fit, a qua tota pen-

nullam confolationem recepturum, nifi, quam

det?eternitas, merito omnia media, quaxe ad

tulerat, liceret reftituere gratiam. — Quare to-

felicem | illius fücceffum preecipue condu-

tam noctem in oratione & lacrymis confu-

cunt, adhibeutur , quale utique cenferi de-

mens, & fuos quoque ad eandem exhortans ,

bet hoc facramentum,utpote a Chrifto ipfo pro

impetravit, ut mortua vitz reftitueretur, &

hoc fine fumma cum charitate & folicitu-

dine inftitutum.

ab eo inuncta mox etiam fanitatem reciperet.

Utilitas.

lL. Utilitas: Cum enim per hoc facramen-

Surius

. V. S. Maria Oegniacenfis vidit, dum zegro-

tum fingulare robur animze conferatur , reli-

quia peccatorum tollantur, & [anitas etiam

25.Jun, tifacramentum uncionis perciperent, Chri-

ftum cum Sanctorum multitudine adeffe, ze-

corporalis , fi infirmo expedit, conferatur;me-

grotum corroborare , dzemones expellere ,

rito permagni zeftimandum eft, fummaque

animam purgare , feque, cum membra ejus

cum alacritate ac defiderio expetendum..

ungerentur, quafi in lumine per totum cor-

HI. ZEquitas: . Si enim medicinze quantum-

pus diffundentem. Cum vero & ipfa unge-

cunque amarze tam prompte affumuntur, quia

retur, Apoftoli omnes adfuere , & B.Petrus

per illas fanitas corporis obtinend fperatur; an

non 2equiffimum cenferi debet, ut hoc íacra-

claves oftendens pollicebatur ,

. fe illi . cceli

januam patefacturum.

mentum , pér quod fanitas corporis & anim2e

pke-

Titwim (X.L L. Un&io extrema.

459

lt

promittitur ,

maj

jori promtitu/dinek expeta-

omnem vitam cïuæratü, & captet, ut de»vorat—'e

tur, & recipiatur.

8

?C'IW»

animas noliras, quoquo modo poffit ; nullum

Al d

IV, Diguitar: fi enim Dayidem & alios

tamen tempus elt , quo vehementius ille om-

olim magnopere honoratos credimus , dum

ncs fuze verfutize nervos intendat ad perden-

oleo in Reges inun&i funt ; quanto majorem

dos nos penitus,& a fiducia et

mi

iam,ft pollit, di-

fib honorem exhibitum credetis , qui per

vinae

3*11

fericordize deturbandos, quam cum

hoc oleum facrum fe in Regem & poffeífo-

impeudere nobis exitium vit» perfpicit.

lider L

rem regni coedleftis. un&um — & ordinatum

ütmic,

credet ?

Il. Secundum eft,ut pariter bene cognofcat

G I

naturam , & tempus inftitutionis hujus facra-

$. VII.

*

menti, de quibus idem Concilium fic loqui-

MED ITA.

tur: Inftituta autem eft facra hzec Un&io in-

JAd. extremam. | UnBionem libenter

firmorum, tanquam vere & proprie facra-

mentum novi Teitamenti , a Chrifto Domino

: fufczþimdam;

f

noítro, apud Marcum quidem infinnatum ,

C

Onfideratio charitatis ,

qua hoc facramen-

per Jacobum autem Apoftolum ac Domini

tum a Chrifto inftitutum eft : hzec enim

fratrem fidelibus commendatum ac. promul-

-efficiet , utnon facile negligamus , quod

gatum. Infirmatur quis in vobis &c. Quibns

Ut

cunmi tanta folicitudine , fapientia , ac dile-

verbis, ut ex apoftolica traditione per ma-

]QP il'l

heatr.vit,

Cione in noftram falutem ac commodum ab

nus accepta ecclefia didicit, docet mate-

eodem ordinatum eft.

um. Y,

riam , formam , proprium miniftrum, & ef-

odem,

l.. Confideratio circumflantiarum ,: quze mor-

fecum hujus falutaris facramenti. . Intelle-

xit enim ecclefia, materiam effe oleum ab

tisarticulum , & ultimum agnonem diffici-

lem faciunt , videlicet infirmitatis corporalis

Epilcopo benedi&tum ; nam unctio aptillime

quae ipfum etiam animum non parum debiltat,

Spiritus S. gratiam ,' qua invifibiliter anima

numrillic rapiatur tota

vegrotantis inungitur, reptzefentat. Formam

8. Auguft.( cam juxta S. Augufti

einde effe illa verb

fer, 48. adlitentio mentis , ubi eft vis doloris, ) timoris

a: Per iftam unctionem

FF.ia e- naturalis, qua ipfam corporis & animoe diffo-

&c.

YcHlo

'1b, cont,

lutionem , & fecaturum judicium, poenasque

HiL Tertium eft, ut dignam de hocr f:fiCi'&-jCBP. 2«

W :lm.

u

horremus : ,& tandem gravilfimze impugna-

mento ceftimationem concipiat , quod fiet , fi

: CDLGC,

tionis a daemonibus fuftinendze ; hsec enim

effectus. illius a citato Concilio fequentibus

omnia efficient , ut medium hoc ad tollendas

verbis indicatos bene ponderet: Res porro &

illas difficultates fingulariter deftinatum ma-

effectus hujus facramenti illis. verbis explica-

[bidem,

gna alacritate arripiamus.

tur: Et oratio fidei falvabit infirmum, & alle-

viabit eum. Dominus , & fi in peccatis fit , di-

lII Confideratio fru&uum , quos affert reli-

giofa hujus facramenti perceptio, maxime fa-

mittentur ei. Res etiam hzec eftgratia Spiritus

nitatis corporalis, & alleviationis fpiritualis,

fancti , cujus unctio deli&a, fi quae fint adhuc

qu:e fit per reliquias peccatorum fublatas , &

expianda, ac peccati reliquias abftergit , & ze-

bid .

fpem zeternze felicitatis obtinendoe ingenera-

groti animam alleviat, ac confirmat , magnam

tam.

ineodivinv mifericordive fiduciam excitan-

S - VIIL:.

do, qua infirmus, fublevatus & morbi incom-

moda, & labores levius fert, & tentationi-

ASUOETICA.

bus doemonis , calcaneo infidiantis facilius

refifüt , & fanitatem corporis interdum , ubi

LT

Ria przecipue funt , quze circa hoc facra-

faluti.animze expedierit, coufequitur. Quod Msreh. tr.

mentum ab afceta.fpecialiter notanda

autem hzc fanitas modo poft

facramentum 6 tan. de-

labri lect,

funt. Primum eft;ut bene cognofcat finém pro-

hoc acceptum tam raro fequatur , duplicem

pter quem inftitutum eft, qui quidem clare ac

6.

rationem affert Marchantius ;; primam, quod

Concil.

diferte a Concilio Tridentino fequentibus ver-

infirma admodum eorum , qui id. fufcipiunt,

Trid..t4. bis infinuatur: Vifum eft autem fanttze Syno-

fides fit; tefiatur quippe Evanugeliita, Domi-

do, praccedenti dottrinze de poeenitentia ad-

num apud fuos non multas virtutes feciífe

jungere ea, quze fequuntur. de facramento ex-

propter incredulitatem eorum. Alteram quod

tremae Unctionis , quod non modo poenitentize,

ferius , quam oportet, id fufcipiant; neque

fed & totius chriftianze vitze , quae perpetua

enim per hoc facramentum miracula exfpe-

peenitentia effe debet , cofumativum exiltima-

&anda funt, quale foret, fi is , qui animam

tum eft a Patribus, primum itaque circa illius

agit, repente convalefceret.

inftitutionem declarat, & docet, quod clemen-

tiffimus Redemptor nofter,qui fervis fuis quo-

O-IX.

vis tempore voluit de falutaribus remediis

adverfus omnia hoftium tela effe profpe&tum ,

CONCEPTUS PR/EDICABILES..

quemadmodum. auxilia maxima in facramen-

tis aliis preparvit , quibus Chriftiani cou-

I.E

X occafione thematis : Infrmatur quir inja , 5.

fervare fe integros , dum viverent, ab omni

volir, inducat Presbyteros, écclefim, &2 oreut

T

graviore fpiritus incoinodo polffint ; ita extre-

fuper ewun , ungentes eum . olto in . uomine. Doini-

m Uncüonis facramento finem vite tan-

tii: poffunt effe&us hujas facramenti per fimi-

quam firmiffimo quodam praefidio munivit.

litadinem olei demonftrari , videlicet ;.

Nam etfi Adverfarius nofter occafiones

per

Quod ficut oleum mundat, (unde virgines pro

R.,P.Lohn.Bibl. AMan. T'om, 1.

Mmmnzsa:

ve-

460

Bibliothece WManunalir Concionatoric

Efthero, Afvero Rege preparatze , fex menfibus oleo

nis ungitur in Regem füper domum Juda 2

v.i2, myrtino ungebantur)ita & hoc facramentum

id eft, ecclefize a&u confitentir Chriftum, & ab

animam purificet,reliquias peccatorum, id eft,

eo tempore a variis hoftibus, ( cum fit mili-

peccata venialia & poenze reatum, tollendo. 2.

tia vita hominis füper terram ) impugnatur.

Quod ficut oleum [anat, (ande Samaritanus il«

3. Sicut David denique un&us eft in Regem

lius,qui in latrones cecidit, vulnera alligans ,

luper univerfum Ifrael , & tunc in pace paulo

oleum & vinum pro curatione infudit,)ita hoc

poftregnare coepit ; ita & per facramentum

facramentum fanitatem corporis afferat.

3

extremae unctionis inungitur Chriftianus , ut

Luc. r6.

Y. 14.

Quod ficut oleum roborat ) unde olim Athletoe

fit Rex fuper ccelefte Jerufalem: velut regnum . Tim. 4.

v-;.

pugnatüri oleo fe ungebant,) ita etiam hoc fa-

veternze pacis. Tunc enim dicere poteft cum

cramentum fpecialiter pro ultimo & pericu-

S.Paulo: Bonum certamen certavi, curfum

Pfíal. 44.

lofiffimo agone confortet. 4.Quod ficut oleum

confümavi, fidem fervavi ; . de reliquo mihi

v. 8.

latificat; (jyuxta illud Pfalmiftze: Propterea un-

repofita. eft corona juftitize..

xitte Deus oleo loetitive proe confortibus tuis)

ita & hoc facramentum tanto majorein loeti-

GX

tiam afferat, quanto majorem fpem facit per-

MISCELLANE A

petuze & felicitatis & lzetiti;e obtinendse,utpo-

Gen, 28.

te quod. eft confumativum juftitize chriitianze

]acob!fcalam in ccelum vidiffet, De-

I CUm

(quemadmodum ait'Concilium Tridentinum,)

umq

ue fcalze innixum ,. mane evigilans ": '!8-

atque adeo efficit ,

u

ücut cum Chrifto

tulit lapidem , quem fuppofuerat capiti fuo ,

& erexit in titulum, fundens oleum defuper :

ioriturus dicit : Confumatum eft ; ita etiam

cum eodem vere dicere pofüit: Pater in manus

appellavitque nomen urbis Bethel. Idem tecit

tuas commendo fpiritum meum.

Pfal. 88,

Chriftus, dum lapides in hoc mundo tunfio-

II. Ex occafione thematis; /uveni David. fer-

nibus & preffüris expolitos, fibi, velut angu-

V. 22,

vum meum, oleo [an&lo meo vrai eum , manus enim

larilapidi, non prius conjungi voluit , quam

mea auxiliabitur ei , €9 brachium meum: conforta-

oleum a fe inftitutum defuper fuiffet effufum.

bit eum : potelt oftendi, quomodo hzec ipfa

Unde bis , fcilicet in principio & fine vitze ,

verba etiamDeus ad eum , qui hoc facramen-

inungiillos voluit , ut per primam unctionem

tum percipit , cum magno illius folatio dicat.

Baptifmi initiarentur velut lapides ecclefiv

Et r.quidem, quomodo invenerit fervum fide-

militantis , per poftremam velut lapides ec-

lem , qui faciatomnes voluntates ejus, dum

clefi»e triumphantis.

etiam hoc facramentum , quod per fe non eft

Il. In Levitico praecepit Deus

Anima , Levit. a,

de precepto, fed folum de confilio & benepla-

cum obtulerit oblationem facrificit Domino,

;V. !'

cito Dei, cum magna alacritate ac religione fu-

fímilia erit ejus oblatio , fandetque fuper eum

fcipit. 2. Quomodo vere etiam oleo fancto un-

oleum , & ponet thus. Quod aliqui de anima

xerit eum, oleo fcilicet facramentali, oleo &ra-

interpretantur ,

quae velut panis mundus Do-

tiz fuze fpecialis in hoc facramento conferri

mino offerri debet juxta illud S. Ignatii M. di-

folitae, & oleo interioris lzetitize ex fufveptio-

&um : Frumentum Chrifti fum , déntibus be- .

ne hujus facramehti oriri folitae. 3. Quomodo

fiarum molar, utpanis mundus inveniar.

manus ipfius auxilietur ei ; dum fcilicet , ficut

Oleum & thus fimilze imponendum materiam

olim zegris manus imponebat, & fanabat ; ita

& formam un£tionis extremze fignificant; hzec

& nunc per hoc facramentum automnino con-

enim faciunt, ut gratior Deo fiat oblatio.

fert fanitatem, aut certe moleftias morbi mi-

Itl Adumbravit Chriftus in Evangelio hoc Ms t

- TMiet Pl

tu$l, . de

tigat interna confolatione.

4. Quomodo bra-

facramentum, cum Apoftolos mifit, ut przedi-

bono fhr,

chium fuum confortet eum ; dum robur illi

carent pcenitentiàm , & ungcrent oleo infir-

telig, c,

adverfus hoftes confert, uüt poffit & fortiter

mosadíanandum eos; per hoc enim oleum

26 f.Quir

pugnare, & feliciter ac gloriofe vincere.

indicare volebat nobilius oleum ,

quod fuo

Glim,

3. Reg.1o.

III. Ex occafione thematis

Kcce unxtt. te

v. T.

tempore ad fanandos & roborandos 2egros .

Dominus [uper . heereditatem [uam in. .Principem :

inftituere dgcrevem? á

€9 liberabir populum [uum. de manibus inimico-

TM (f?z"litaf.

rum ejut: poteft explicari triplex unttio ,

m

qua Deus quemlibet hominem chriftianum

inungi finit ad fimilitudinem triplicis un-

IV. Olim fa-cx;ifïcdli facrificaturi Elamabahf :;ng, Cona.

Procul hinc fit locutus & un&tus; eo quod d2e-4. inDom,

&ionis, qua David olim inun&us eft. Nam

x.ficut ilie in. domo Patris fui unctus eft,

mones præfenti

bus Chriftianis impedirentur?20. poft

afíuüis oraculis & delufionibus ; merito er

go entec,

& per eam unctionem ad. regnum initiatus ;

ita Chriftianus in ecclefíia velut domo Pa-

Chriftiani oleo in fine unguntur , ut diabolus ,

tris fui per baptifmum ad regnum coelefte ini-

qui tunc defcendit ad hominem in Ietum, ha-

bens iram magnam, fciens , quia modicum

tiatur ,

& jus acquirit ;; quod beneficium

tanto maj

eft, quanto plures funt Ethni-

tempus habeat, artes & fraudes fuas exercere

Cl,

non poffit.

pree

uibus tantum fratribus eligitur

ipfe ad hoc regnum. | 2. Sicut David un&us

$. XI.

N.if. Lan.

eft in Hebron , ut regnaret fuper domum

AUTHORES.

m-OPUfC

100.238.

Juda, & poft illam un&ionem variis ad-

verfitatibus agitatus fuit atque probatus ;

] Petrus Canifius p. 2.- de Sacramentis

Ecclefie.

ita & Chriftianus per Chrii'ma confirmatio-

l]. Jaco-

3

465

Et;cïu: CXLV. II[. A oratic;.

Ir.

Jacobus Marchantius in Horto Pa-

*

IV. Matthias Faber cone. 4. in Dom. 20.

ftorum tr.

.

poft Pent.

Ill. Laurentius Beirlinck in theatro vitoe

V. Antonius Dauroltius in Catechifmo

bumane V. eodem.

hiftoriali c 51. tit. So. & 51.

t

)

^

v

et

at

P

T

*

X*f-*-& ä&ï x

PA Zf r AR —

| æmæmw»m

Tlm. "

LOm

TITUULUS CXLVII.

CUQEÉATIO

AD VITE STATUM ELIGENDUM

ET ,AMPL'ECTENDUNXI.

h, af

^A

" f

in eo maneant, fed ut probet eorum obe-

$L

dientiam & amorem erga fe: primum illis

infpirat affedum ad aliquem Ordinem , vel

QUOAD ESSENTIAM&

eorum complexioni minus repugnantem ( ut

Dg/iniiz'o.

poítea ad afperiorem eos inducat) vel cer-

te prius ad afperrimum illos impellit , ut

I

heroica ele&ione rei difficilioris plurimum

d

mereantur ; poítea vero ad mitiorem am-

OEatiozlis nomine hoc 1oco aliud

ple&cendum efficaciter movet, íciens, illos

nihil intellgitur, quam di[pofitio

non habere vires illas corporis , quas exigit

providentig divinge , que pro [uo be-

Ordo alperior ,vel alia ad eum requifita. Sic

meplacito diver[a , im republica. tam

videmus, Chriftum vetuiffe primum, ne

ecclefiaflica , quam yolitica, offiia ! diftribuit ,

Apoftoli gentibus przdicarent, quos tamen

&vb a,

atque ad eadem rite obeunda - gratiam — aliasque

poftea ad easdem mifit.

Sic S. Benedictus

Y

qualitates neceffarias — [nbininiftrat.

Ut adeo

ab initio vitam eremiticam duxit, & po-

uivis ex hominibus fibi applicare poffit il-

ftea primum fuum Ordinem inftituit.Sic S.Do-

lud Chrifti ( joan. 15. ) dictum : .Von. vor

minicus prius Oxonienfis ecclefie Canonicus

m elegiflir , fed ego elegi vor. Et illud. S. Pau-

Regularis fuit, deinde Ordinis Fratrum Prze,

li ( ad- Hebr. s. ) Nullus

umit fibz' houorem

dicatorum Author extitit.

Sic S. Antonius

( & officium feu íftatum

]

[ed. qui voratur a

Patavinus pariter prius Canonicorum Regu-

£0.

larium inftitutum füfcepit , & poftea ad Fran-

cifcanorum Ordinem tranfiit.

Quidni ergo

Dz'viji?.

alis etiam idem contingere pollit ? Negari

tamen non debet , quin major in tali mutas

ilier. Pla- *II. )Quemadtnn | duæy funt animi poten-

tione fufcipienda confideratio fit adhibenda,

at 6

tus1. 3. de tize principales , voluntas & intelle&us , ita

ne per fpeci

bono ftat,

illudat.

em majorig . boni amor proprius

duo quoque. vocationum genera , voluntalir. €9

L

relig. . C,

intelle&ut , reperiuntur.

Focatio .. voluntatir

26 $.Quin

dicitur , quando voluntas ad certum vitg ge-

'sii

etiain,

us fic movetur, ut eadem intelleium. rapiat ,

€? equs approbationem. quafi. extorqueat.

Foca-

tio intelle&ur ett , quando -ratio tlluminatur , ut

OEX $ SCRIPTURA

:

Quali i,

s* flatur. cujuspiam commoda : £2 aptitudinem. ad. uf-

( timum finem: ^ fe confequendum : cognofcat ,. €3

e

p

p

LN

Orvl tui*betu:r cör veftrum , in domo Pä-loo € T4»

4 Con.

fam. etiam voluntatem ad : flatum talem*nfnple-

j

tris mei manfiones multze fünt.

V. T.

; illDOm-

Gendum. 'pj'gxi*mpveat.

» PO&

II. Unusquisque , in qua vocatione voca- !-Cer.c.

enitts

HII. Alio modo etiam:dividi poteft: àn. per-

tus eft, in ea permaneant.

70V. zo.

getuam , & non perpetuam , feu ad. tempur.. Illa

IIL. Quis eft homo , qui timet Dominum?Pfal 24.

V.312.

eft, per quam quir ad. flatum vocatur , in quo

legem ftatuit ei in via, quam elegit.-

ger totam vitam permaneat ; Ifla efl , per quam

IV. Obfecro itàque vos ego vin&us inEphefc.,,

quis à Deo votatur , ub tantum per aliquod. tem-

Domino , ut digne ambuletis vocatione, qua v. r.

u in eo permaneat ; qualem vocationem dari,

vocati eftis.

Hic. Lan-

P. Nicolaus Lancizius ex communi aíceta-

V. /Equa pars erit defcendentis ad prze- r.Reg. c.

ciz.opüfe « fenfu affirmat ; folet enim fuavis Dei

lium , & remanentis ad farcinas ,

& fimili-3*. V-24.1

L5.239. t5jentia àliquibus injicere defiderium am-

ter divident.

ple&endi certum aliquem ordinem, non quod

velit, ut eum ingrediantur , vel perpetuo

Mm mg

VI. In

462

Bibliothecee Manual;'f Concianatoriæ

A&, 1o.

VI. ln veritate comperi , quia , non eft per-

rofolymis, neque in monte Garizin adorant

Patrem , quia Deus fpiritus eft ; Syiritur

ïdem-

v.34. fonarum acceptor Deus , fed in omni genere,

qui timet eum , & operatur juftitiam , ac-

qutem. ubi vult. [pirat , " & de Jerofolymis &

Britannis Pater aula coelefüs , regnum Da

ceptus eft 1111 |

4ntra mos ef[t.

$. ul

VI. Quid prodeft, quod difcedis , qui undi- gufeb. E-

que aftritus es vinculis paffionum , quem miff. hom,

hinc. atque inde circumvallant vitia fua ? 3. ad mo-

EX SS PATRIBUS ET.

Patus]

r

Quid, inquam , prodeft, quod difcedis , qui nach.

DOCTORIBUS.

quocunque locorum vadis., te tecum por-

Qualïtq:.

tas? Digne aliquis difceffit , fiillo ire pof-

. Chr

fit, ubi illam diabolus invenire non-poffit.

Y 1 N1On una falutis vxiav, nec unus mädus eft,

Nemo fe fallit, non fugiat adverfarium de lo-

(»3 C

5.

adverfíus

verum permulti ac differentes, Quod

co ad locum, fed de, vitio ad virtutem, de

vitup.mo- quidem Chriftus indefinite dicit , cum multas

paífione ad emendationem.

naít,

in Patris domo manfiones effe afferit. Paulus

VII. In quocunque ftatu five vocatione ho- HugeCar-

verofub diftin&tione quadam idem loquitur ,

mo fuerit , quamdiu ei cor eft, & refpirat,nun-din, in

z. Cor.15, fic fcribens : lia claritas folis , alia lung , €9

quam fe excufare poterit, quod Deum amare Pfal. 18.

alia. flellarum

nequeat, & proximüm propter ipfum

Non

. 4[.

eitate.

,

,*A» jiell:z enim differt a flella in. cla-

eft , qui ab[condat fe a. calore ejur. Nec. eft, qui

s. Ambr,

II. Quia omnes vult falvos fieri Dominus

ie polfit excufare. quin eum diligere non pof-

li». deJo- Deus nofter , dedit per Jofeph etiam iis, qui

fit interpretatur Hugo Cardinalis. .

x

Barrohgf

feph.c.4. (int in fervitute , folatium , " attribuit magi-

VIII. Quod martyrium . gravius eft, quam S.Bernar.

in Fetto

yrLH

fterium,ut non defperent etiam in ultima con-

inter epulas'efurire inter veftes multas & pre-

fior, E

ditione poífe mores eífe fuperiores, necullum

tiofas algere , paupertate premi inter divitias,

OQ. SS,

t9. ]1

ftatum immunem effe virtutis, fi animus uni-

quas offert mundus , quas oftentat mali

gn]us;

(

