pue conatur, ut illos vel maxime proevaricari

Yy.27.

convivium venirerecufavit, hanc transgreífio-

faciat, qui authoritate & fanctitate funt. emi-

&

nentiores.

nem tam gravem Concilium regale judicavit ,

ut decérne non dubitarit : JVou foluim ' Regem

Iil. Sicut magna crudelitas eft

4, affligere 2e- S. Benav.

grotantes; fic magna perverfitas , feducere ibid. dife,

fefit, fed £ oimnes populos €9 Principer ,. qui [unt

in cuntlis provinciüs ZAfueri : egredietur enim [er-

fimplices ; nam de pufillis dicitur; ne coram !5 " $.

N

bul. (

coeco ponas offendiculum.

|iti,

mo Regiug ad. omnes mulieres , ut contemnant: vi-

Dg.

ror fuos , €2 dicant : Rex A[fuerus juffit , ut Re-

JDumnum.

giua Vaflhi intraret ad. eum , €$ illa noliit : atque

IV. Sicut in navigatione exilis putatur er- Manfi

ror,quem quis admifer

it e communi viato- difc. 12.

hoc exemplo omnes Principum conjuges. Perjarum

n. 5«

atque Medorum parvi peudent imperia marttorum ;

yum turba : graviffimus autem & periculofif-

fimus, qui perpetratur a Nauclero ; ita quoque

unde Regisjuflu. efl indignatio. Cujus hiftorize

textus noltto imprimis favet propofito , fiqui-

in teipublicze gubernio , quando aliqua perfo-

dem docet , quod vel unica anima , quantum-

na privata peccat,fibi ipfi praejudicat ; qui au-

vis Regis gloriz fit fponfa , multisque cumu-

tem gubernium tenet, habenasque dirigit im«

lata meritis , fi tamen forte fortuito malum

perii, nocet omnibus deli&o fuo , fiquidem ad

oinnes transfunditur , & quandoque omnibus

aliquod praebuerit exemplum , principaliter

autem , quando aliis tanquam exemplar prae-

malum ejus imprimitur exemplum.

V. Sicut fol , quantumvis fplendeat, nonfbid,

Gf

lucere debuiffet, mereatur ut repudietur , &

n

zeterno exuatur regino.

tamen confideratur fingulariter ; bene tamen,

Q»

Beliov.

XIL Bellovacenfis narrat, quod Epifcopi

quando patitur ; & iterum , ficuthorologium,

L 6,

non quando fluens horas indicat , fed quan-

quidam itineri fe accinxerint, ut hzereticis Al-

bigenfibus praedicando eosdem ab erroribus

do fifit , tranfeuntium in fe oculos ra-

alum de-

& horefibus fuis fiixnoverent; adibant vero

pit ; ita quoque , fi quis fuperior m

| derit

184

Bibliothecee . .Manualis! Concionatorite

f Beth

derit exemplum , omhnes ipi'um obfervant,

nem intendemus , quóties in medio malorum

fem

h

^

ic5

]

il

murmurant , quodque pejus eft, major fubdi-

nos deprehenderimus,

2

nat

torum pars idem fibi licitum effe, & imitari

XII. Sicut rofze prope allium olent fuavius

Ibid,

poffe arbitratur.

At

&. 'Thom.

& lilia inter fpinas fpeciofius albicant ; ita nos

)l

Villanov.

Vl.Sicut, fi quod zedificium atteritur fe

medias inter tentationes & fcandala, amoa-

dià

ferm. de

ipfo,plerumque corruere facit muros vicinos,

nius florebimus, & germinabimus,

L

divellit,rumpitque pavimenta, trabes, domos-

So MiCh L

XIIT. Sicut nives in monte /Etna non abfu-

Ibid,

que contiguas ; ita quoque fcandalofus unicus

munturaflamis, fedintegro perdurant ; ita

non folus cadit & ruit, fed etiam alios cadere

nosin maligno hujus mundi igne pofiti ni-

facit amicos, cognatos,focios, omnesque alios,

veam fervare puritatem , illibatamque procu-

ad quos malum ejus transmittitur exemplum:

rare innocentiam fatagamus,

ideoque S. Thomas de Villanova nos adhorta-

Ibid.

XIV, Sicut ex boum cadaveribus apes ena-

tur,dicens: Caveamus fcandalum przebere

fcuntur; ita ex vifis aliorum fceleribus coele-

3 $ Hiet.

pufillis, & dare illis occafionem ruinze ; fuffi-

eD ad

ftes enafcentur cognationes, & mellec ad

:

ciuntnobis peccata noftra, non fimus apud

Deum afpirationes evolabunt,

ï L r

Deum etiam alienorum peccatorum rei.

XV, Sicut amara ex thymo dulciffimos le-

[bid.

Manfi

VIL. Sicut Pharaoin extremam ruinam &

difc. IO6.

gunt favos apiculz ; ita & nos ex aliorum im-

n. 7.

defolationem populum Dei przecipitare decre-

pigtate(fuavifümqm devgtionis mel fugemus,

verat,ideoqué voluit , ut fe occuparent in o-

peribus luti & lateris ; aft laboribusillis homi-

2$ WL

nes authoritate pollentes praeeffejuffit ; prae-

pofuit eis magiftros operum ; Ita quoque Pha-

MOTIVA,

rao infernalis populum electum luxuriz luto

imergere volens , ordinat , & difponit, ut ma-

I *GRauitas , quam bene oftendit Abulenfis Abulenf.

lum iis obtingat fuperiorum exemplum;dicen-

obfervans in Palzftina molendina non 3- 34 in

te Origene: ldeo preefecit eis magiftros ope-

per vim aquze , ut ufitatum eft nobis , fed ab ;; !

Matth,

rum, qui eos cogant difcere opera carnis.

aíino quodam , circumagitari confueviffe ; Et

Hbid.n.x. V]II. Sicut is, qui integram civitatem toxi-

ideo S. Matthzeus , & S. Marcus faxum iftud

"

co molitur inficere, venenum fuum fontibus

molam afinariam appellant ; vel etiam ad de-

$. Thot

injicit,qui poftea aquam intoxicatam in omnes

notandam faxi magnitudinem , quia nonnullze

Vmä!. i

molze parvee funt , quze manibus circumagun-

Fefto $,

civitatis partes derivent : fcit enim, quod hoc

, paco cum facilitate ad unumquemq; infenfi-

tur; quae trahuntur ab afinis., inquit Abulen-

Mich

fis, molze magnse funt, & hanc magnitudinem

biliter dilatandum fit venenum. Eadem quoq;

aftutia doemon utitur,quando integrum quen-

exprimere voluerunt ; quia vero dicitur, quod

dam populum, provinciam, velregnum infice-

Jufpendatur molain collo , € demergatur in mare,

voluit Chriftns tangere maguitudinem poc-

re intendit, tunc enim fontem principalem ve-

neni toxico imbuit, id eft, efficit , ut Princeps

n2 ;interra enim Canaan five Palzeftina , in

vel Rex publicum fcandalum continuo prz-

qua Chriftus erat, confuetudo vigebat, proma-

beat, quo foveantur impii: fimiliter volens fa-

ximis criminibus reos fic demergi,ideo per hoc

mili alicujus rüinam , caput domus inva-

lignificavit , quod poena, quse datur a fcan-

dalizantibus proximos , major eft , quam ma-

dit, illudque peffimis moribus vivere facit;

Deniqueintegra alicujus dicecefis perditio-

xima poenarum , quae dantur hic pro crimini-

nem meditans, Epifcopum depravat: Pertu-

bus, & ita eos terret.

Hl Feditas; Ob quam etiam Angeli dete-

TIbid difc,.

tiam. Paflorem , € difpergentur. oves gregis.:

, Anhy

IX. Sicut, dum in colo funeftus aliquis

ftantur hoc vitium, utiSalvator nofter indica-

FOUR

9.n. 6.

cometa, vel alia infaufta aeris impreflio exori-

vi, dum, ubi cominatus eftfcandalum praeberi-

i G

tur, univerfa terra exinde patitur : talia enim

tibus comeritum fupplicium , iinediate poft

l. 3.

errantia fidera famem, ftrages,peftilentias, fe-

Angelorumfacit mentionem, quod utiquefine

ditiones, terrae motus,& quaevis alia zerumna-

myfterio fa&um non eft; quia quando malum

Coreel

rum genera comminantur ; eodem modo,

exemplum proximis noftris praebemus,fumus-

3

quando qui imperio przefunt,, fübditis fcanda-

que caufa ruinze animarum illorum,eodem t&-

. lum preebent, reipublicze varia füpplicia , fla-

pore pariter Angelos offendimus , qui illarum.

gella & damna imminent.

cuftodize invigilant, qui proinde zelo exíti-

h

n

S,Chryf., X

Sicut infoecunda arbor, fi fuerit in vi-

mulati, divinze juftitize gladium contra nos

d ver)

dum fundit mortiferam fubje&is vitibus

apprehendent; ac proinde Chriftus ait : 7/ide-

—

Olb

ul

umbram , inimica non fibijfoli , ed etiam pal-

££ , tie contemnatis unum ex fis pufillis meir, dico e-

09

nim vobis, quia /Angeli illorum in calis [emper vi-

mitibus fit foecundis ; itahomo defes,ignavus,

fi praefit populis , non fibi foli fit noxius , fed

dent faciem Patris mei, qui in calir e[t ; ventt entim

multis , dum fe

Filius hominis falvare , quod perierat : quibus

exemplo.

quentes fe fuo vitiat & pgrdit

verbis rationem affignat, cur nulli hominum

praebendum fit fcandalum,quisquis demum fit,

Scandalum pa[fivum. / vitandum,

ne quidem parvulis,quia ipfe nimirum de coelo

Philipp.

artunk,

defcendit ad falvandas animas,quas fcandalo-

in Dom,

XI. Sicut fontes in hyeme calidiores propter

fusmalo fuo exéplo perdere ftudet,ac proinde

6, poft

circumftans frigus redduntur, iidem vero in

vult dicere: Angeli zelantes honoré meum,&fi-

Pafch, in *ftate propter circumftantem seftum frigus

bi coinifforum falute,fuo tépore rigorofum de il-

Conc. Civíuum intendunt ; ità nos virtutem & devotio«

lis fapplicium fumere non intermittent;nam,at

J8»

S. Dern-

i

i

|

Titulur XCXXIX. Scandalum.,

I85

S Bern, S. Bernardus in quodam fermone ait , nihil

plorem. Ifta autem atena modica peccata funt

8 ferm. r.

de .S. Mi-

zeque offendit , & ad indignationem provocat

iftius fratris, & funt ante faciem meam , & in

lii

€hael.

eos , quomodo fcandala , fi forte inveniantur

ipfis exerceor judicans fratrem : quod non

in nobis.

oportet ita fieri , fed mea magis peccata ante

Manfi

Ill /nfanabilitar; nam quando in S. fcriptu-

me debent effe , & de ipfis cogitare, & rogare

diíc. 3.

B. d

ra de aliis peccatis fermo eft, ex modo,quo de

Deum, utignofcat mihi. Audientes autem

li,

illis loquitur, fatis colligitur, quod eorum fpe-

patres dixerunt: Vere hzec eft via falutis,

retemendationem : unde & pro illis pietas

II Malitiam hujus vitii ponderire; quam S.S. Aug.

coeleftis imploratur: At vero de fcandalofis

Auguftinus fequentibus verbis depingit: vi- tr.42.in

loquitur tanquam de hominibus a Deo fepa-

dete genus homicidii, fratres: homicida di-!9*P"-

ratis, vel tanquam de membris a corpore

citur diabolus , non gladio armatus , non fer-

hil,

procifis , unde hisce null

.

a fpes vïtæ reliqua

ro accinctus ad. hominem venit , verum femi-

effe poterit.

navit, & occidit. Noli ergo putare, te non

S. Hier.

ep. 7. ad

. IV...Proclivitar: nam , ut Hieronymus ait,

effe homicidam , quando fratri tuo mala per-

Lxtam.

proclivis eft malorum imitatio, & quorum

fuades ; fi fratri tno mala perfuades , occidis:

li,

virtutes affequi nequeas , certe imitaris vitia.

quis enim nefcit , magis perfuafiva effe exem-

Id quod etiam ia naturalibus patet, fiquidem

pla, quam verba? fi quidem infallibilis eft

S. Leonis fententia , dicentis : Validiora funt

ala herba & lolium naturaliter creícit ; bo-

nam vero cum induftria & cultura producere

exempla, quam verba.

Quisquis fcandali-

neceffe eft. Quze proinde veritas nec ipfos e-

Zat, mortem infert animae proximi , fangui-

tiam gentiles Jatere potuit , reliquos inter ita

ni injuriatur Redemptoris ,

quo anima illa

dilcurrente Seneca : Unum exemplum aut lu-

tin&g , & abluta erat.

xuriz , aut avaritize, multum mali facit; con-

iolenf

viétor delicatus paulatim enervat & eimollit ;

$. VIII.

4'3; ln

vicinus dives cupiditatem irritat,malignus co-

mes quamvis candido & fimplici rubignem

A S-CETIC.A.

datth,

fuam affricat. Ita quicunqueie a curfu, qui

faciliter & naturaliter praecipitat,deorfumque

IL!

Nprimz'f noffe debet: .A ceta , :quomudo intelli- S

"'Thüm.

illan.

OW T imm.

trahit,in quo vitium denotatur, fe abripi finit.

genda [imt verba illa - Chrifti : fi oculus. tuus

fexim. de

-

V. Difficultas in reparando damno ; Non enim

candalizaserit te , erue eum ,' €$ projice abs te:

5. M.'H;h.

Villan. in

Fef&o S,

fic erit in noftra poteftate corrigere, quos l-

id quod S. Thomas Villan. explicat, dicens:

Mich,

fimus ; qui enim fcandalo obedivit , forte non

Nonad literam fuffodiendum oculum , aut

proefcindendam manum , vel pedem , intelli-

obtemperavitconfilio , & videbis fratrem in

tuo exemplo labentem , nec fuüccurrere po-

gas,fed fpiritaalem oculum , aut manum,

aut pedem , id eft amicum , qui tibi pro ocu-

teris pereunti : Unde in hoc quodammodo ab

Dv

1"(7:3

alienis peccatis magisformidandum eft,quam

lo eft in confilio , aut pro manu in a:

Á aA

]io, aut

pro pede in lucro; etfi dexter fit, & ad bonum

a proprüs , quia minus noftrze poteftati fubeft

eorum remedium & medela.

teinducit, fialias te in peccatum trahit, pro-

jice abs te , declina ab eo , fuge ,

focietatem,

fuge xillius

$. VII.

IL. Noffe debet', quod. [candali malitia tanto gra-Did. Stel-

vior[it, quonto maujor efl ejus , qui fcandulizat ,lain c. 13.

MED IA/.

authoritas ; fi enim tam gravis eft poena il-

üc.

S'.A Ambr.I.

lius, qui pufillum unum fcandalizaverit ,

Hriflüi amor , uti S. Ambrofius fuafit

quid erit de illis, quos Deus tanquam mundi

apudMan,

dicens: Quantum valeat falus fratris ,

fi diíc. 13.

lucem pofuitfuper candelabra, ut omnibus lu-

n.

LÀ

ex morte Chrifti cognofcitur. Itaque qui fcit,

cerent ? quijam Epiícopatus , Dignitates , &

quantum conftet, confirmare illum debet, non

Principatus obtinent , non ut populum zedifi-

Ícandalizare. Qui enim fcandalizant proxi-

cent exemplo , & verbo, fed in fcandalumfunt

Corael 2« mum , in Chriftum peccant, quia Chrifti fa-

Lap.

multerum , & ruinam populi totius, viden-

bricam, puta proximorum probitatem & falu-

tis eorum potentiam , delicias , avaritiam.

tem , quam Chriftus fuo fanguine conftruxit ,

fuperbiam , qui ovibus funt in fcandalum.

S, Ifidor,

3)

malo füo exemplo deitruunt , & evertunt.

Quod confirmans S. Ifidorus, Reges, inquit,

InVit.PP.

. AI.. Sua propria peccata. confiderare ; uti Joan-

*

. fent,

de verb.

:

vitam fubditorum facile exemplis fuis vel zedi-

c. 50.

Sen.libel, !!

es Major fequenti exemplo docet: Fa&us

ficant, vel fubvertunt, ideoque Principem non

9. n. g.

eft aliquando conventus inScithi, & loqueban-

oportet delinquere,ne formam peccandi faciat

tur Patres de quodam fratre culpabili , Abbas

peccati ejus impunita licentia; nam Rex,

autem Prior tacebat.Poftea vero furgens egref-

quiruitin vitia , cito viam oftendit erroris ,

fus eft, & tollens faccum implevit eum arena ,

ficut legitur de Jeroboam , qui peccavit, €9 pec-

& portabat eum in humeris fuis , & mittens

cure — fecit l[rael ; ili namque adícribitur ,

infportella modica de eadem arena ) portabat

quidquid exemplo ejus a fuübditis perpetratur.

etiam ipfam ante fe. Interrogatus autem a Pa-

Hinc etiam Innocentius III. in epiftola qua-Innoc IIf

tribus , quid hoc effet? Ille refpondit: Sac-

dam ait: Quanto Antiochena ecclefia majo- .. 3- Reg.

cus ifte,qui multum habet arenze,mea peccata

ri, Domino difponente , przeeminet dignita- * $: €P-29-

funt, & quoniam multa funtï , pofui ea fupra

te , tanto vobis eft folicitius providendum, ne

dorfum meum , ne doleam pro ipfis , &

fieri contingat aliquid in eadem,quod alicujus:

R. P, Lohn. Bibl. Man. Tom. 11I.

a

pra-

Bibliothece

"Manualz'.r Concionatorite

186

pravitatis exemplo mentes poffet corrumpere

Deum feveriffime inhibuifï'ä arbitrof , ne If—

fubditorum ; quia ea, quse videntfieri a ma-

raelitze quidquam fermenti in zedibus fuis af-

joribus, facilefolent trahere in exemplum. Et

fervarent ,. non erit fermentum in domibus vefirir,

iS. Greg. merito, nam nemo , tefte S. Gregorio , in ec-

quicungue comederit. fermentatum , peribit anima

Ib.g 11

2.C. I.

paft, part. clefia magis nocet , quam qui perverfe agens,

illa de Ifrael. Sed quorfum obfecro cum tan-

adm,

.

nomen vel ordinem fan&titatis habet ; delin-

to rigore mortis poena illi intentabatur , qui

»

quentem enim hunc redarguere nullus praefu-

mafífam hanc domi fuze affervaret 2 fcilicet ut

mit, & in exemplum culpa vehementer ex-

in eo difceremus , quod vel unius duntaxat

tenditur, & quando reverentia Ordinis pec-

Ícandalum , in fermento figuratum, fufficiens

cator honoratur.

x

pefüs fit, qus»e inficiat , morteque- mul&tet

Ideml. 5.

II Noffe debet. fraudem damonis. quoad. hanc

omnes in tali familia degentes. Unde S. Tho-

mor. €, 7. materiam ; quam quidem optime detexit idem

mas inquit: Sicut per modicum fermentum

S. Gregorius dicens: Ca

Y

À.

lidus ferpens cum a

tota malfa corrumpitur , ita per unum pecca-

bonorum cordibus repelli fe confpicit, eos,qui

torum tota focietàas inquinatur : in cujus con-

ab illis valde diliguntur , exquirit, & per eo-

firmátionem illum adducit Ecclefiaflici tex-

rundem verba Dlandius loquitur, qui plus cze-

tum : Zb una [cintilla augetur ignis , €$ ab uno

teris amantur , ut, dum vis amoris cor perfo-

dolofo augetur Janguis , & hoc quidem contin-

rat, facile perfuafionis ejus gladius ad inti-

git, dum per peccatum unius alii provocantur

m»e rectitudinis munimina irrumpat.

dequaliter ad peccandum. Quem pariter tex-

Philipp.

. IV. .Noffe debet , quomodo pa[Jwum . [canda-

tam Dionyfius Carthufianus exponens, fub ti-

Hartung. ;

um vitare debeat ; id quod Philippus Hartung

tulo fermenti ad homines alludit fcandalofos,

in Dom

6. pog huncin modum explicat :

Babylonii , tefte

dum ait : Sic unum peccatum, feu unus pefti-

Pafch.

Andrea Tiraquellotom. 4. de Nobil. c.31. nul-

lens, & perverfus, totam maffam, id eft , ve-

ftram congregationem , contaminat , inficit ,

Conc.civ.lo utebantur in urbe medico, fed infirmos

e II.

in foro deponebant, ut de origine malorum

& feducit, nifi auferatur.

pro cautela fua fani confulerent,neque fas erat

cuiquam, infirmum pr?eterire filentio, quin di-

- HII. Confideratibne dignus 'eft modus , qU(;Manü

ligenter exploraret, quo quisque laboraret ex

incarnata & increata fapientia in praeditta zi- difc, 7. n.

$norbo: itaque .confulebat fanus segroto,

zaniorum parabola loquitur, dicit enim, quod

$, Ciny

ferm.27

quanam ipfe ratione fimilem morburnf*aliquan-

fupremus ludex Angelos fuos in fine fzeculo-

do effugiffet , aut alium effugiffefciret. Ecce

rum velut totidem melforesin ecclefiam fuam

proclaram medendi methodum, non a me-

militantem miffurus fit , ut in ccelefte grana-

dicis, fed infirmis exquifitam ! Morbi animz

rium frumentum congregent,zizania autem in

vitia funt : qui fuperbia laborat,luciferum con-

ignem infernalem conjiciant ; quzerendum e-

fulat; qui iracundia furit , Cainum quzerat ;

nim hic venit, cur, ex quo per hanc malam

. qui luxuria tabefcit , filium adeat prodigum ;

herbam , velzizania , quzevis culpa, omnis-

qui avaritia corripitur, Judam interroget. Ex

que perverfitas intelligitur , nulla fiat fpecia-

precipiti luciferi cafu , ex mortifero Caini

lis peccati mentio, przeterquam fcandali ? Di-

terrore , ex prodigi fordibus , ex fufpenfi cre-

cit enim facer textus : Sicut ergo colliguntur i-

pantisqueJudze fpectaculo plus proficiet,quam

&aünia , €9 igni comburuntur ; fic erit in confumma-

ab humilis Lazari, patientiffimi Abelis

P mun"

Hone [veculi , mittet. Filiur hominir Angelos [uos ,

f

€? colügent deregnoejus omnia [candala ; cur nul-

diffimi ]ofephi &c. exemplis.

lam facit mentionem de facrilegiis, de apofta-

$358

fiis,de hzerefibus , de atheifmo,

de paganifmo,

de inceftibus,

de blafphemiis, de fimoniis , de

MISCELLANEA ET CONCEPTUS

homicidiis, de ufuris &c, ? Cur fola fcandala

PRJEDICABILES.

memorat ? fcitisne , quodnam hujus fit myfte-

rium ? hoc nimirum , quia, cum ibi deigne

Damnum.

infernali agatur , nullum eft peccatum , quod

Vaf

$. Bruno Í.

majorem cum illo igne relationem habeat i

in :. Co-

.

Brun ol Carthufianorum Patriarcha tex-

quam fcandalum ; hoc enim unica caufa ex-

dl (

* tum illum Apoftoli,in quo Corinhthiis

l4

tinth. c.o,

perfuadet, ut fcandalofum illum inceftuofum

fitit, cur Deus abyffi illius voraginem ape-

V. 2,

ruerit, etenim a principio quidem Creator

e medio focietatis fuze auferant & amoveant :

totum univerfum produxit : /n principio crea-

ut. tollatur e medio veflrum , qui- hoc. opus fecit :

vit Deus celum €$ terram , fed fine inferno

Hunc, inquam, textum exponens , fubjungit:

Quando igitur juftitia vindicativa ighem illum"

Hunc, & omne malum tollite de medio ve-

centro terrze invifceravit , ibidemque tenebri-

ftrum ; quafi dicere vellet,fcandalum centrum

effe, & omnis malitize nidum.

P

cofum illum dilatavit carcerem ? tunc videli-

S. 'Thom.

cet , ut diximus,quando Draco infernalis ter-

I1l. Apoftolus in c. s. epift. ad Corinth. de

tiam naturze angelicze partem fcandalo fuo in

& Dion fc

andalo tractans, ipfum fermento aílimilat

Carth. 1In

abyffum protraxit : /Michael €$ 4ngeli ejus pra-

cit, loc.

dicens : JVefcitis, quia modicum fermentum. totam

liabantur cum. dracone , €$. draco gugnabat , €$

malJam corrumpit ? & paulo poft, eidem allu-

fioni infiftens, quale venenum annexum ha-

ZIngeli ejur , €? mon valuerunt , neque locus eorum

amplius inventus eft im cmlo, €9 projegus eft

beat, fübnettit, inquiens : fermentum malitia

draco ille magnur , [ergens antiquur , qui voca-

€9 nequitig,

Quam pariter ob caufam olim

üld: l

fuk diabolus &? [athamar : Caufa igitur , cur

ipü

|

Tüulus| CXAXX. Scandalum,

187

iph & fequacibus ejüs barathrum aþermm

aut feparatur a corpore, imo ad pedem curan-

fuerit inferni, eft hzec, quia feduxit univerfum

dum manus confeftim accurrit, ocn!lus fimili-

ter ad qualitatem mali difcernendam quaqua-

orbem , poftquam feduxiffet magnam cæleüis

Ed D UUSUE GUBNTEUE IU ERESENO

curize partem.

verfum vertitur; denique ftomachus haud in-

- fbid,n 8.

IV. Quzri non iferito poteft, cur Adam

vitus.eft ad fuftinendam pro cura pedis dize-

&|Eva a Deo interrogati fuerint, ferpens

tam; uno verbo pro invicem follicita funt mem-

vero non item , & tamen hic inftramentum &

bra,cur igitur tam Chriftusquam S. Paulus ad

auctor omnis mali fuerit ; quod dubium Pro-

Galatas, nociva membra praefcindi fuadent, &

. copius his verbis refolvit: Mirabile vide judi-

a corpore projici; quod idem eft, ac fi dicerent,

fuü

iv

$a comunione ,

cium, deceptos interrogat,deceptorem non in-

totaliter feparetur ícandalo

terrogat, fed quafi malum & mali authorem ,

& confortio noítro, tanquam excommunica-

& penitus incorrigibilem,veniaque indignum,

tus & praefciffus. ? cur non potius ad corre--

affatur. Voluit nimirum divina fapientia ,

&ionem admittitur , & per exhortationes

quie omnia alto cum myfterio difponit, ab

ad fui emendationem permovetur & induci-

tur ? Refpondeo, profequendo eandem fimi-

ipfis mundi crepundiis nos docere , iilos , qui

olfendiculum funt, &ruina animarum, ut plu-

itudinem membri putridi corporis noftri,

rimum incorrigibiles, venizxe incapaces,& per-

quamdiu enim fpes efb;ut fanari poffit pars ali-

ditze falutis homines eife. Non enim fuit exa-

qua corporis infirma, toleratur in corpore, &

ininatus ferpens, nec vocatus ad fe defenden-

ad illud curandum omnis generis remedia ad-

dum , aut rationem de fe reddendam, ficuti

hibentur ; at vero quando evidens eft pericu-

primi parentes, fed ex abrupto maledictus &

lum, ne ex eo totum corpus inficiatur , tunc

condemnatus fuit : Quia fecifli hoc ,. maledi&as

a corpore praefcinditur , &in terra fepellitur:

eri; Non enim opus eít examine , aut pro-

eodem modo de aliis peccatoribus & vitiofis

ceífu àà condemnandum illos , qui fcandalum

dici poteft ,.quod ad faciendam poenitentiam

magis fint difpofiti;magisque emendationis ca-

praebent ; nimis potens & deteftabile eft fce-

lus illorum , & quia in flagranti crimine de-

paces, & ideo fine perverfionis periculo cüm

illis, utpote fpem falutis faze promittentibus ,

)vManü

prehenduntur , tanquam atrocium delictorum

rei, inauditi condemnantur.

tute & fecure agere & converfari poflumus ;

Tdifc. ^

$. Chryf.

V. D. Chryfologns de malitia fcandali fcri-

at vero fcandalofi funt veluti membra putrida,

ferm.27. bens,alia hujus comminatze poenze myfteria

quae fana corporis membra inficiunt & deftru-

in medium adducit ; quare , inquit, non lapis,

unt,nec aliud fapereft pro illorum falute reme-

dium , quam fectio; ac proinde beneS. Pau-

fed lapis molaris? quia lapis molaris dum tri-

ticum terit , dum farinam fundit,a polline fur-

jus ait: Ütinam ab

N

[cz'mimztw i -Et salvator :

ZIb[cinde. €9 projice.

-

(

furum dumfecernit, panem pie laborantibus

fübminiftrat. Bene ergo illi , qui eligit mini-

ViII. Manaffi gravi

flimum coelitas inflictum Tdem difc |

fter ícandali magis effe , quam pacis ad col-

fuppliciumfcripturae facrze commemorant,qui9, n. 3.

lumilapis alligatur molaris, ut hoc illum ad

ut lib. 2. Paralip. afferit, vitam fuam in prae-

mortem trahat, quodillum trahere debuiffet

dam dederat, abominationibus horrendis, ita

ad vitam, qui fenfus ad vitam datos , mortis

ut non modo carnis defideriis fraena laxatffet ,

convertit in fcandalum , fuadendo aliud vide-

fedinfuperveriDei cultum conculcaret,dicente

fcriptura facra: Fecit malum. coram. .Domina ,

re , aliud audire , aliud fentire, aliud fapere ,

quamin Chrifto erat, quamerat in fcientia

juota abominahones gentium.

Et paulo poft

falutari. Hinc angularem lapidem , hinc ad-

idem facer textus aftruit , quod populum fe-

duxerit, ut eorundem gentilium fe&taretur

jutoriilapidem, hinc lapidem fine manibus

abíciffum , quod eft Chriftus, fic pufillorum

abominationes ; igitur Mapafles feduxit po-

'circuit, &traxit ad fcaudalum, ut non panem

pulum. Et nihilominus fi totam percurreritis

vitzx , fed panem lachrymarum conficeret &

Ícripturam facram , nuspiam invenietis ; eum

doloris , fiéut Propheta te(tatur dicens: Qui

a&u aliquo pofitivo Ifra»iem ad idololatriam

ananducatis panem doloris.

À

inftigaffe; qualiter igitur eum feduxit ? fuffe-

Maufi

VI. Confiderandum eft , quo

d reus ,qui fa-

ciffet equidem Spiritum fanttum

dixiffe , quod

difc. 8.

xo ad collum alligato in mari fubmergitur, pe-

Rex idololatra erat ; hoc euim futficiebat ad

u

B.de

nitus ab oculis noftris fubducatur, noi vero

inferendam hanc aliam confequentiam,feilicet

quod populum feduxiffet ; quia, ut S. Bern.

item qui in publico foro juftitize fupplicio affi-

ciuntur , hi enim qui omnibus expofiti funt ,

ait , Principis error multos involvit , & tantis

in fpectatoribus excitant compallionem,atque

obeft, quantis przeeft ; damnum equidem exi-

ad porrigendum pro anima illorum precum

le eft,quando is, qui feandalum pzzehet, homo

ä

fubfidium populum commovent , econtra ve-

privatus eft, quia fi quis de populo deviat, fo-

lus perit ; Princeps iter faciens, numerofum

roqui in mare demergitur & profundatur ,

exofus declaratur omnibus , & indignus , qui

poft fe comitatum trahit, & ideo, fi extra viae

R

limites egrediatur, per eius fequelam omnesa

videatur, nedum adjuvetur. Hanc autem de-

teftationem & abominationem feandolofi poe-

recta femita deviant,& in praecipitia labuatur.

nz loco füftinebunt , quia exofi funt Deo ,

Unde veriífima eft illa magni Gregorii omni-

ä

hominibus & multo magis Angelis.

bus manifefta propofitio dicentis: Cum pa-

ftor per abrupta graditur , confequens eft , ut

grex in praecipitium feratur.

VII. Per experientiam videmus, quod, fi pes

: ibid. n. 5.

y. g. in offendiculum aliquod impingens , gra-

IX. Ín exodo incredibilis illa ftrages refer-

viter ledatur, non ob id fubito przefcinditur,

tur, in qua Moyfes ex infüin&tu divino ali-

A 2

R, P. Lohn. Bibl. Man. T'om. ,ljl.

qqot

—— E À ERE

188

Bibliothezge — :Ianualis Comz'ofzaäo;:iæ

Satrapae & Principes primi effent , qui coram

quot hebraici populi millia, quze fua ante vitu-

lum aureüt Zenua flexerant , peremit : Ce-

illa genua fua fle&erent; aitenimfacertextus:

cideruntque in die illa quafi viginta tria millia

Tunc congregati [unt Satrape , Magiftratus , €$

hominum; & tamen numerus idololatrarum

Judices , Duces €8 Tiyranni , ac - Optimates , qui

ad ejusdem vituli adorationem concurrentium

erant in poteflatibus conflituti , €? univerfi Prin-

utique longe major erat , qui falvus remanfe-

cipes gentium , wt comvenirent ad adoratiomem

rat; undemmerito quzerendum venit, curinju-

fiatug ; tametfi enim per quotidianam expe-

ia divino cultui fa&ta in minori injuriantium

rientiam videamus , quod infima plebs , &

—ÀÀ

numero vindi&am fuam luat ! Sed facilis eft

frex hominum prinia effe foleat, quze matuti-

ad hoc refponfio , quia Deus przecipue illos

no tempore furgens , ad fatisfaciendum de-

punire voluit; qui idololatriam promoverant,

votioni proprize ecclefiam adeat; econtra ve-

ro Nobiles & Principes ultimi effe confue-

iliiusque authores & capita fuerant , quia hi

non folum propriarum culparum rei exiftunt,

verint: Nihilominus Rex ille fapienti confilio

j Thon,.

fed etiam omnium illarum , quee ob malum

ftatuit , ut Principes primi effent, qui ftatuam

ipopult,

illorum- exemplum ad alios transfunduntur.

iliam adorarent; cujus rationem S. Hierony-

pot, R

S Tfid,Pe-

luf. l. 3.

[

Et ideo S, Ifidoruus Pelufiota ait : Cum om-

mus indicat , dum ait : Principes congregan-

ipim .

opufcul,

nes pene in deferto vitulum effeciffent , qui-

tur ad adorandum.,

Pügü. (05'

ut per Principes fedu-

152.

dam poenas dederunt , ( hoc eft fortaíffe , qui

cantur & gentes.

Afï& 1- 8'

Ícelus aufpicati erant: ? quidam autem ve-

jih.c 9.

niam confecuti funt, ij nempe, qui per frau-

XII, Ap—udl]er*enäyam Deus introducitur in ferem, gx

dem & impofturam illorum veftüigiis inftite-

zec verba loquensf Acce ad te , monr peftifer ,

rant.

Etenim ille aliqua ex parte excufabi-

ait Dominus , qui corrumpis wnver[am terrum ,

ä

€9 extendam manum: meom . [uper. £e , €9. dabo

. les cenferi debent, qui malo Princpum &

- Praelatorum exemplo provocati errant, quia

1

ie in montem *combuji*z'amf; Enimvero nullus

eft morbus , qui communiter in univerfum

i

hoc illos ineantat , illorumque fcelus certo

quodam modo canonizat.

D

populum magis dilatetur , quam peftis, nulli

Manfi

diíc. 1o.

,X. Quseftio eft, quze fueri

t origo idolola-

enim parcitfexul, conditioni aut profeffioni

trive , quze infatiabile inferni barathrum , doe-

perfonarum ; at vero quando ipfos quoque

n,

*

?

mones pro diis adorari faciendo , per tot fe-

Principes inficit, fignum eft , quod ftragem

cula implevit ?. Nimirum antiquus ferpens,

quandam faciet irreparabilem ; Utique oracu-

confiderans , homines ad delicias , volupta-

lum Propheticum non fine myfterio hanc ad-

tes, gulam, avaritiam , vindictas, & fimi-

ducit fimilitudinem , quia quando in Superio-

lia fcelera vehementer effe propenfos , deos

ribus & magnatibus fcandalum reperitur,fubi-

adinvenit ; hisce illorum appetitibus valde

to omnes inde inficiuntur. Montes peftiferi, Befloy. -

proportionatos , ut peccata przedicta per e-

inquit Bellavacenfis , funt Majores , quorump. r. fpee,

xemplum Deitatis, quam venerabantur , non

corruptio derivatur in inferiores. Unde Prin-!.3. dift,

folum impunitate gauderent , verum juxta

cipis alicujus fcandalofi regimen , per cathe- 7*

falfam illorum fidem , per imitationem me-

dram, e qua docetur, & leges promulgan-

ritum conciliarent ; fic enim pro impudicis

tur , denotatum , cathedra peftilentize appel-

adinvenitimpudicam deam , Venerem; pro

latur, de qua Pfalmifta ait: .Beatus vir , qui Pfalm, A.

avaris Mercurium ; pro vindicativis Martem,

mon abüt im confilio impiorum , €2 in via gecca-

denique Bacchum pro epulonibus.

Lorum non fletit , €9 in cathelra. geftilentim non

Tbid, n.3.

Xl. Confiderabilis eft quzedam S. Hierony-

fcdit.

Tunc autem , S. Hugo de Victore

Lal

VO [91

mi fuper Danielem fcribentis ponderatio ; Ut

ait, recte cathedra peftilentize fit, quan-

enim ftatua illa aurea adorationis cultum reci-

do parvum opus in exemplum ve-

pergt ; fexquenis emanaviF "edi&um , üt fcilicet

ni.ens, plures corrumpit.

Fod a,

d

Y

Ü

v

A

NQUESSS

u U

37

1.,

f A

4

B-

[I

z

NNXWW 777

V

a

N

A

v

—

x "

)

g;x

/'*X*S

ub

7

)

(SNE

E m

Ms

M COr' 6.

TITU-

-i-übnü*' (189) 1GNOCRÉR —

wwwæmwwwwæwwwæwww gO CRÉICRON

TITULUS GXXXI

SOCIETAS

$. I

V. Fldehs Deus , W quem vocati eftis inr. Cor. r.

focietatem Filii ejus Jefu Chrifti Dormm

QUOAD ESSENTIAM

noftri.

VL Cum Sant&to nnäns eris,

& cam viroP£ t7.

[

Definitto

innocente innocens eris, &cum ele&o ele&us V: 26

eris.

S. Them, Í

XLAt

ST duorum, plurmmve conjun&io ,

VII. Qui cum fapientibus graditur, faplensProv 3

ip opufc,

contracta ob commodiorem ufum ,

erit: amicus ftultorum fimilis efficitur.

V, 20.

cont, Re-

lig. im

& quzeftum uberiorem. Sive eft a-

Viil. Cum viro fantto affiduus efto , quem- Eccl. 57,

pugn. c.5

dunatm hominum ad ahquld perficiendum ,

cunque cognoveris obfexvantem timorem v. x5

ut S.

jThomas . definivit.

"Unde Amfi;oteles

el.

Arift 1. g. alt

Sunt Societates omnes quzedam velut

IX. Ecce quam bonum ,

& quam jucun-Pf. :33.

'[em s

th.c. 9. partes. civilis focietatis.

Conveniunt enim

dum, habitàre fratres in unum.

Y^ I,

homines emolumenti alicujus caufa , & ut

X. Ubiduo veltres fuerint congregati mMatth 18

. V. 20

fuppeditent aliquid, quod ad vitze ufum, cul-

nomine ineo ,

: ibi fum in medio eorum.

tumque pertinet.

Putant aliqui fociam a So-

XI. Si v1dems fenfatum , evigila ad eum, Eccl 6.

dali in hoc differre, quod focius proprie di-

& gradus oftiorum illius exterat pes tuus.

v. 36.

catur, quiinre feria ac laboriofa juvat alte-

