fidio deftitutos atque indigos, is, in cujus zere

non poteft homo abfcondere ignem in finu fuo,

iil 2

funt pecunize , fac, confiliotuo tecum eat, ut

ut veftimenta illius non ardeant : aut ambu- Prov. 6,

adferat egenis fratribus erogaturus : neque

lare fuper prunas , ut non comburantur plan- V. 27

contingat,ut, cum difpertiendas ipfe acceperis,

tze ejus,ficqui ingreditur ad mulierem proxi-

earum affeQu conícientive nitor, fitim, ducat

mi fui,non erit mundus,cum tetigerit eam. s.

Vital.25,

avaritize, & inquinetur. Certe S. Philippus Ne-

Ut etiam munmera €9. literas ab illis miffas tion teme-

c.15. h,

rius fuos fapienter admonuit, ut, fi vellent fru-

re facileque admittat : nam crebra munufcula ,

16.

ttum copiofum facere in aliis,a marfupiis alio-

ait S, Hieronymus, & dulces literas,& fuda-

rum abftinerent. 2. Alterum, quod fugere ftu-

riola , & przeguftatos cibos fanctus amor non

diofe debet, eft vinum intemperanter hauftum:

habet: hzc enim omnia carnem fapiunt , &

vinum quippe & mulieres apoftatare faciunt

procul funt ab amore cafto.

Quase omnia ut

i

E«ccl, 19. fapientes, tefte Ecclefiaftico ; hinc olim in ve-

tanto facilius przeftet, amorem Dei animo fuo

V.2«

teri lege , quando intrare debebant in tem-

firmiteriuferere ftudeat;cum enim,tefteS.Hie- Epift. ad

Vom, 1?;

Levit 1e.plum teftimonii, a vino, & quod inebriare po-

ronymo, valde difficile fit, animam non amare Enftoch,

Y. ge

teft, abftinere debebant. Et merito, cum nihil

rem aliquam , amore fpiritus, carnis amor de caf.

, i5

zeque & authoritatem minuat, & mentem ad

vincendus eft , & unius defiderium , alterius * &

ACV- "'

Cap, Eccl, fun&tiones facerdotales ineptam efficiat, quam

defiderio mortificandum , ut , quantum ex al-

7' 29'

4di.35. vinolentia; fummaque confufio & ignominia

tero minuitur, tantum alterum crefcat.

fit, Jefum Chriftum pauperem , crucifixum ,

Praecipuas porro iftas , quibus ornatus effe A&a Mi-

& efürientem fartis praedicare corporibus, je-

debet facerdos,dotes breviter indicavit S. Ca- diol. 0. 4.

. Cot.T2

juniorum do&ctrinam rubentes buccas, tumen-

rolus Borrom?eus,dum dixit: quam ab omni la-

car. 486.

/'14-

tiaque ora proferre. 3. Tertium , quod proe

be puros nos effe oporteat , quama perturba-

aliis fugiendum eft, mulierum familiaritas cen-

tionibus animi alienos, quam caftiffimis mori-

Epift. ad featur : nam, ut fapienter S.Hieronymus dixit,

bus praeditos , quam. omni virtutum exemplo

Ocesn. prima tentamenta clericorum funt foemina-

praeftantes, quam divini cultus zelo accenfos ,

rum frequentes acceffus: ifte fexus reprehen-

quam falutis animarum cupidos & appetentes,

fibiles exhibet clericos : quid tibi revera cum

quam doctos,omnisque difciplinze fan&tze peri-

foeminis, qui ad altare cum Domino fabularis?

tos. Etidipfum etiam confirmavit Pontificale Pontific,

te in publico cuncti , te in agro ruftici , arato-

Romanum , dum in collatione Tonfurze fic

ju- Rovman.

n.

resac vinitores quotidie lacerabunt , fi contra

bet orari:Oremus Fratres chariffimi Dominum

onjid:

depofitum fidei cum fceminis habitare conten-

noftrum Jefum Chriftum pro his famulis fuis,

?

04'

dis. Mihi crede, non poteft toto corde cum

qui ad deponendum comas , capitum fuorum

c. 2.tt. ?. )omino habitare , qui foeminarum acceffibus

pro ejusamore feftinant,ut donet eis Spiritum

€9. $7- copulatur. Hinc P. Ludovicus de Ponte me-

S., qui habitum religionis in eis perpetuum

3

60n-

rito fequentia documenta fuggerit ad hoc pe-

l

RT

r

102

Fiblüokecm JManualit: Concionatorie |

confervet, & a mundi impedimento,ac fzecula-

Niveus pudiciti:e candor effloreat in iis, qui

ri defiderio corda eorum defendat, ut,ficut im-

facris Myfteris familiarius appropinquant :

mutantur in vultibus , ita dextera manus ejus

nam quia Dominicum corpus in virginalis ute-

1

virtutum tribuat eis incrementa. Sed & ipfe

ri templo coaluit , nunc etiam a miniftris fuis

Chriftus has dotes fignificaffe videtur,dum ad

Revel. S.

continentis pudicitize munditiam quserit.

: Pi'f

-v 1

Birgit- 105

5.Birgittam dixit: Quibus ( facerdotibus ) de-

di quinque bona pretiofiora omni auro,fcilicet

X. AVo[fe debet, cur [vecialiter venerandi fint: [a- A &aMea,

c. 59.

confcientiam , intellisentiam fuper omnia ir-

cerdotes ; nimirum ob rationem a S. Carolot. 547.

rationabilia, ut difcernant inter bonum & ma-

Borromeo indicatam , dum ait: Dignitatem

lum , inter verum & falfum. Secundo dedi eis

facerdotalem, clericalemque , non aperfona

fpiritualium rerum intelligentiam , & fapien-

eorum, quiillam obtinent , five nobili, five

tiam. Tertio dedi eis caftitatem. Quarto tem-

humili genere nati fint, fed ab officii munere

Apot

perantiam omnium rerum, & abítinentiam

adminiftrationeque, pendere , nec propterea

y, 10

ad corporis moderationem. . Quinto ftabilita-

ilos 2seftimandos effe , quatenus homines

tem in bonis moribus , verbis , & operibus.

funt , fed tanquam difpenfatores Myfteriorum

V. Beda

DEI, quorum omnis admini(tratio illis com-

VI. iVoffe debet , quid. corona capitir fgnificet

l. s. de

in facerdote; neque enim ut S. Beda fcripfit ,

miffa, ad populi falutem, & perpetuam uti-

geft.

n-

litatem fpectat. D. Chryfoftemus vero ver- s. Chryf.

golr. 22.

ob id tantum in coronam attondemuür, quia at-

ba illa: Pro Chrifto legatione fungimur , ex-ho.3.ina

tonfus ita eft Petrus: fed quia Petus in memo-

riam Dominicze Paffionis ita attonfus eft , id-

ponens, ita fcribit: Quamdiu in hac fede fe- Cor. c. 5

Y

demus, quamdiu habemus praefidentiam , ha-

circo & nos, qui per eandem Palffionem falva-

ri defideramus , ipfius Paíffionis fignum cum

bemus & authoritatem, & virtutem ; additque

circumftantiam valde confiderabilem, inqui-

illo in vertice, fumma videlicet corporis noftri

parte, geftamus. Et paulo poft iterum ait :

ens : Eriamfi fimus indigni, legati enim , qui-

cunque ii fuerunt, propter dignitatem legatio-

Suo quemque in capite tonfuram ferre, ut

feirrifiones & opprobria pro illo libenter ac

nis , multum honorem affequuntur.

prompto animo fufferre , ipfo etiam frontifpi-

XI. Nq/fgvdebet, cur vitia facerdotum a gri-Mant die

cio doceant; ut coronam vitze,quam reprotui-

t^

fit DEUS diligentibus fe , femper exfpeGare,

vatis per[onis diffumulanda , €9 tegenda [int ;; ni-a6. n. 5.

mirurm propter reverentiam iisdem debitam,

proque hujus perceptione & advería mundi ,

& profpera contemnere , defignarent.

uti S. Francifcus indicavit, de quo fic fcribit

Vit. l. x.

Manfi : Tradunt. aunales Fratrum Minorum ,

Vil Noffe debet , qu prayaratio ad Jacerdo-

hzereticum quemdam facerdotis catholici bo-

€. 20,

tium fit adfibenda ; nimirum ea , quam S. Phi-

ne 170'

n:infidiantem famze, propter concubinatum

2

lippus Nerius indicavit., dum cuidam interro-

populo dixiffe,ne verbis ejusullam adhiberent

ganti, quantum praeparatio ad miffam requi-

fidem,nullumilli preftarent refpe&um, reve-

reret tempus ? Refpondit: Proeparatio equi-

rentiam,aut obedientiam : fiquidem manibus

dem neceffaria,fed omnium excellentiffima eft

iis meretricibus corpus Chrifti attreCaret ;

jugis facerdotis integritas, ita femper viventis,

san&us itaque Francifcus periculum adver-

ut quacanque hora paratus fit dicere miffam ,

tens, quod temerarius illius hominis intenda-

Tertull. & communicare. Unde Tertullianus pariter

adv. gen-

bat error, coram univerfo populo di&i facer-

efétr

tis c. 30.

ad noftrum inquit propofitum : Ei offero opti-

dotis genibus advolutus, in hzec prorupit ver-

mam & majorem hoftiam, quam ipfe man-

ba: Sitales fint manus illius, quales ifte dicit,

davit, orationem de carne pudica , de anima

nefcio ; fed licet tales forent , fcio non poffe

innocenti , de Spiritu fan&o , profectam.

inquinare virtatem divinorum Sacramento-

*S-. Bern.

VIII.. .Noffe debet, quam gratitudinem pro bene-

rum. Quia ergo per iftas multa beneficia &

Sen.tom.ficio vorationit ad jJacerdotwum . exhibere debeat ;

charifmata populo DEI fluunt, eas exofculor

I.$-20. id quod breviter indicavit S. Bernardinus

ob reverentiam eorum, quze miniftrant, & cu-

— — — —

n!. 2.C.

T'dicens: Quapropter , ficut fuper omne ho-

jusauthoritate miniftrant. Hinccerte dixitAu- Author2

minum genus propter hoc Myfterium DEUS

thor Op. Imp. Nunquid propter vilem terramoper. im-

vos honoravit ; ita & vos eumfuper omnes di-

pretiofum aurum contemnitur ? Non , fed au-Perf.

lizere, venerari , & honorare curate.

rum eligitur , & terra contemnitur

; fic & o p

D

erne

Orig. l. 4.

IX. No[fe debet, cur [umma continentia €9 cafti-

vos doctrinam accipite , & mores relinqui-;

otmm. KT.

te.

. Et in eundem fenfum fan&us Ber-a

inLevit. fgr reguiratur. àn [acerdotibur , ut Origenes in-

.2' c. 4.

finuavit: . Ante omnia facerdos, qui divinis

nardinus. Nec a tua utilitate , inquit, te tetra-

hat quorumdam clericorum deformis vita,

aíTiftit altaribus, caftitate debet accingi. Nimi-

Tertull. um cum omnes ( facerdotes przecipue) tem-

cum non defpicias in tua neceffitate candelam,

decultu. plum fimus DEI, illato in nos & confecrato

alios quidem illuminantem , feque continue

faem.

Spiritu fan&o, ejustempli zeditua , & antiftes

confumentem ; nec infuper defpicias crucem

pudicitia eft, quze nihil immundum ,. nec pro-

In capite vitze iter tibi monftrantem , nec ta-

S. Hier, phanum inferrifinat. Hinc S. Hieronymus ,

men feipfam inde moventem ; necquoque de-

ad Tit.

uid , inquit , facerdoti decentius,quam decor

defpicitur ipfa campana ad przdicationem

v puritas caftitatis ? fit pius,fit fervidus,fit hu-

alios. vocans , nec tamen ipfa aliquando ad

S.Petrus milis, fit devotus,fit quicquid vis,fi non eft ca-

Damian. ftus,nihil eft, altari non congruit. Clarius vero

prædicatiïnem defcendens.

|

: -6P/29: rationem affert S. Petrus Damjanus dum ait :

——

$. XIL

——

N

]

Tiulus CX XFVI Sacerdos.

liO

3

XII

$

cet & hi cognofcant, quanto in honore habere

facerdotes, eosque tanquam benefaGtores fuos

CONCEPTUS PRJE-

DICABILES

maximos reputare, colere, & amare debeant.

IIll. Ex occafione thematis :

Vos efis lux Mstth. 5.

Pf 158

x occafione thematis : JVimis honorificati

mundi: comparetur ftatus facerdotalis Luci.v. x4.

N .17.

E

funt dmici tui Deus :

PRMed

|

explicari poteit

Et in prima quidem parte oftendatur; qua ra-

dignitas facerdotis.

Et i, oftendi ,

quomodo

tione ipfi vere fint in candoïahw pofm dum

Xj

illos Deus honorarit, dum eos prmclpes füper

per dignitatem' facerdotalem fuper omnes

omnem terram confhtult duplicemque po-

alios homines funt eve&ti. In fecunda oftenda-

teftatem in fuum corpus verum, & myfticum

tur, quomodo officium Lucis exeércere debe-

conceffit.

2, Quantopere eos Angeh honora-

ant, purtficando , feu liberando homines a vi-

Apoec. 19 rint; dum unus quidem S. Joannem adorare

tiis:

tluminzndo , feuiuftruendo in rebus fidei,

V. 10O.

eum Volentem prohibuit dicens : Cave, nefe-

aliisque fcitu neceffariis:

calefaciendo , feu ad

ceris ; confervus enim tuus füum. Alius autem

amorem Dei a proximi, aliarumque virtutum

Clientem fuum, nec dum facerdotem , przece-

exercitium invitando. In tertia oüendatur qui-

2

[/9 93

dere folitus poPc facerdotium fufceptüm nun-

bus inftrumentis id efficere que

, nempe

quam amphus praeire voluit. 3. Quantopere

[plendore tam do&rinze , quam boni exempli ;

Chryf,

eosíantü viri honorariat, & zeftimarint, id

2v

& calore fincerze & zelofze charitatis, qua nihil

quod variis exemplis $. 5. allatis probari po-

efficacius eft ad corda in omem partem tra-

Uï ïna.

teft. 4. Quantum honorem ipfis etiam Impera-

henda.

tores &Heges detulerint, przecipue C Conftanti-

IV. Ex occafione thematls : J/or ejhrSal ter- Matth. x

nus Magnuus : etiamnum hodie deferant.

5

rg : Sacerdotes fali comparentur, 1. Propter V- 13-

Quam honorifice de fuis facerdotibus fenfe-

fimilitudinem proprietatum, nempe candorem ,

tint, eosque tractarint Ethnici ; ex quibus om-

(puritatis interioris) ficcitatem, (1. e. vacuitatem ;

nibus facile colligi poteft, quaqtum honorem

omnis affectus mordmaü erga res humanas ve-

illis Chriftiani deferre debeant. Oftendaturer-

lut fluidas &tranfeuntes) acrimonium feu effica-

£0, quibus officiis honorandi fint, nimirum 1

ciam ad omnes hominum a£tiones condiendas,

»müdlfc

Cogitatione :

magnam de iis zeftimationem

jna.

Deoque fapiaas & gratas efficiendas. 2./'Quo-

concipiendo,eor umque defectus, & acta, quan-

modo falire corda hominum debeant, nempe

tum fleri poteft, in melius interpretando , aut

qeuetrando feu ad cor loquendo :

coafzriændo l e.

excufando. 2. /"tnéo: honorifice de illis & cum

adiuvando, ut opera Deo grata efficiant : ex-

illis loquendo, neque unquam illorum famam

ficcando & confervarido a putredine peccati, &

aut honorem vel minima detrattione violan-

pericülorum animoe. 3. Qua cautione falire de-

do, exemplo ConftantiniMagni, qui integrum

beant, videlicetmoderate, (nec nimis multufn ,

quereïaz um fafciculum contra facerdotes fa-

nec nimis parum; id quod aliquot inftan itiis

&arum in ignem conjecit. 3. Opere:

tam ca-

probari poteft) zaufe; (cavendo fedulo, neeva-

vendo ab omni injuria corporali, puta percuf-

nefcat; fi enimSal ev 'anuerit, ad mhxlum ultra,

fione, aliave befione fimili ; tum exhibendo

nifi ut znlttaü rforas, & ("O*H'ul(:t tur ab homi-

figua externa honoris, debitaque ftipendii &

nibus, tefte Seïvamm) Japienter id eft, diligei-Matth. 5,

Chaïltdtlä officia pr zítando.

ter attendendo, ne, ubi acrimonia & effettus V* 13-

Jefätr l.

li. Ex occafione thematis :

1277 mn,ufm ie

falis vel necef*"auuv non eft, velinutilis credi-

V. àO,

hodie fuper gentes €9 regna : oftendi potelt, quam

tur, ultro, & cum nocumento proprio & alieno

vere dicatur, facerdotes etiam ipíis regibus

obtr udxatur

praecetlere, & quidem in tribus primariis capi-

V. Ex occafione thematls V'enite poft me, fa- Matth, 4.

tibus, e quibus Regia Majeftas potiffimum col-

cium vor Pifcatores hominum: excitentur facer- v- 19.

ligi, & zeftimari folet.Videlicet 1.Dignitate ; uti

dotes ad officium füum magni faciendum , &

S.Martinus,aliiqueSS.Patres, de quibus fupra

legitime adminiftrandum. r.Itaque oftendatur

dictum, verbo & fatto declararunt. 3. Potefla-

Houeflas hujus pifcationis, cum, tefte S.Diony-

üthor?

te:, cum terreftresReges vinculi poteftatemin

fio, omnium divinorum Hlvnufïïmum fit coope-

Xf m

corporaduntaxat, facerdotes etiam in animos ;

ran Deoin falute animarum : Utilitar, tum ab

^

illi3n terris, bi etiam in coelis, exerceant. Et

ipfis pifcibus, tum a Deo laborem praemiante

" Detti,

praeterea etiam VenCc:rpomsChmiü producen-

haunenda jucmzdzfar ob praeftantiam & mul-

m. IT

di poteftatem acceperint , quae poteftaz, me-

titudinem pifcium : Falicilas , tum ex motivis

y^ 644'

rito omnes alias poteüates excedere dicitur.3.

enarratis, tum exoccalione femper obvia, tum.

Ulilitate : cum Reges terreniReipublicze folum

ex initrumentorum copia caulata

Oftenda-

in temporahbus facerdotes vero in fpiritua-

tür, quo inftrumento potilimum üti debeant

libus & seternis prófint. Deducantur ex hoc

ad pï-a,atïonæm hanc feliciter peragendum, vi-

diícur/u tria. corollaria.Primum pro facerdoti-

delicet per rete conftanstribus partibus : z. F?-

bus,

quanti seftimare debenaut vocationem

lir inter fe optime & pro pifcibus capiendis ap-

fuam operamque dare, ut eandem dignis ope-

te connexis, per quze aCtiones & functiones fa-

ribus, virtatibusque exornent, atque confir-

cerdotales cum fervore & dexteritate obitaze

ment; Alterum pro parentibus & cognatis fa-

mtelhguntur 2. Plumbum, i. e. humilitatem &

ä

cerdotum quantopere fibi gratulari debeant ob

diffiGentiam in propmsvnlbus 3. Suber, quod

rete in alto fuftinet, & confidentiam in beo &

tautam Filiorum exaltationém , precibusque

fuis apud Deuminftare, ut gratiam vocationi

conjun&tioném cum ipfo fignificat.

exequendæ neceffariam Filiis eorum Jargiri

VI. Ex occafione thematis :

7go fum Paflor

FUAEU CIHESEREN

mgaetax Tertium pro aliis hominibus, ut fcilj-

Zronm 1

GRUN E er T

W

x

*

o

Fibliotfhecee Mannalis: Concionatorie.

bonus ; falutarisinftru&io proponi poteft facer-

ftratam. Deinde per diem deberent effe ve-

dotibus, & 1 qurrlem dignitas eorum oftendi

lut auber, id eft, tempore profperitatis eos fuo

tum ex praftantia officii, a fummo Paftore

exemplo docere, quomodo humilitatem & fub-

Chrifto in ipfos tanquam "Vicarios translati :

jectionem erga Deum confervare , ficque ex

tum ex ipfarum etiam Ovium excellentia: tum

beneficiis Dei optatum fructum referre de-

yul

ex praemii ob fldeïem cuftodiam promiffi ma-

"beant: Denique tempore noGis ,

id eft ,

ad-

verfitatis , velut columna ignir præcedere de-

ii

gnitudine.

-explicari poffunt officia ad

]

bonum Pa&orem xevmfxta , nempe ut ad

beant , docendo fuo-exemplo quomodo chari-

tatem inter adverfa exercere & confervare ,

boua ya[cua äfdumt, ht fuo tempore diligen-

ter tondeat ,

a Lupis ,

aliisve periculis de-

ficque etiam in no&e itef fuum ad. coeleftem

fendat ,

& , fi opus meut etiam animam pro

Patriam continuare queant.

ipfir 4707:(11*7 quae omnia in fenfa fpirituali ex-

IX. Ex occafione thematis : Iteadjofephum Gen.4r.

phccntar , & quomodo a Chrifto obfervata

€? quidquid ipfe dixerit vobis , faczte : poffuntY-5

íint, atque a facerdotibus curam. animarum

facerdotes Jofepho comparari.

. Propter

habenübus obfervanda , folide oftendatur.

fimilitudinem nominis , quod idem, ac augimen-

Luc, 5,

VII. Ex occafione thematis: Sedens de navi-

tum Domini figmficat quia & facerdotes prae

'V- 3.

cula docebat turbas : dici poteft, Chriftum pree-

aliis homnnb us in fcientia ac virtute exéellere

ter alias caufas , euam ideo videri turbas de

debent.

2. Propter fimilitudinem officii ; quia

navicula docmffe ut dftenderet, vitam homi-

ficut ille panem & frümentum /Egypto provi-

dit, & benigne ac liberaliter diftribuit, omnes-

num navigationi fim ilem, & hw us navigatio-

nisNavarchos feu præhaes facerdotes effe,Ita-

que ad fe confugrentes cum magna charitate ac

que r. oftendatur ,

quomodo vita humana fit

benevolentia excepit, & non nifi quintam par-

navisatio, tum propter mundi ,

in quo degi-

tem de frumento pro Rege exquifivit, ita &

mus, amarimdmem mconüanuam fluibilita-

facerdotes panem Verbi divini, SS. Euchari- Gen. 47.

tem : tum propter pericula affidua, quae navi-

ftize, & bonorum exemplorum, fübje&tis Chri- v. 24*

Theo

gantes tum a. Piratir (Diabolis 1hüd1ant1hm)

ftianis providere, diftribuere, & quintam folum.

i?

tum aSirenibus (Mulieribusblandientibus)tum

partem de fmgrbus inde excrefcentibus pro

a Scopulir (divitüs fubmergentibus) cum ma-

Deo requirere debent ,

fcilicet fruttum majo-

gno timore naufragii patiuntur. 2. Oftenda-

ris glorize divinte reliquos vero quatuor (nem-

tur

,BNavicube ht gus directionem facerdoti-

pefructum meriti, fatisfattionis Ampetrationis,

E

bus. commiffam ; adeoque triplicem ab. ipfis

& gaudii ex bono opere o foliti,) ipfis re-

notitiam requiri, nempe f'jü orum cælaylmm id

hnquere poffunt 3. Propter fimilitudinem Di-

g

eft, Dei & San&torum , ut juxta illorum afpe-

gnitatir : ut enim Jofeph proximus Regi fuit ,

&um influxum, & curfum, navim recta femita

eiquea Rege di&um eft: Tu eris fuper domum p

F'ento-

V. 40.

ad portum dmgat atque perducat:

meam, &ad tui oris imperium cun&us popu- "

zun €$ flu&iuum, €9 pericolorum, id eft, ut varios

lus obediet : unó tantum. regni Solio te prze-

motus animi fapienter difcernere, eosque pla-

cedam ; ita & facerdotes quoad dignitatem

i

care queat : ut influctibus tentationum & tri-

Deo proximi fint, uti fufius fupra $. 3. proba-

AA

bulationum contra fe & alios infargentium fe

tum eft. Hortandi proin Auditores , ut & fibi

5

aliosque dirigere, & falvum fervare fciat: &

1n variis occafionibus ,

procipue mdlgentla

ut przedi&ta tria Sirenum, Piratarum ,

& fco-

verbi divini, Sacramentcrum Confolatloms d1—

ï

pulorum pericula ftuchofe tum pro fe, tum pro

&um putent Ite ad ]ofeph

aliis declinare & avertere poffit.

lïï?f urvia ad

s

portum eetern2e felicitatis reCta ducentis: i. e.

XIII

utíciat, quibus mediis felicitas zeterna obti-

ALII CONCEPTUS

nenda üt & tum ipfe ea fedulo adhibeat, tum

alios ad illa conftanter ufurpanda perfuadeat.

Exod. t1.

VilI. Ex occafione thematis :

JDominus au-

V. 21

Qualuas*

Lem pracedebat eor , ad. oflendendam. viam . per

diem in columna nulm €9 per no&em in columna

Ngeniofa eft illa Hugoms Card fuper fe Hugo

ar . in

zonis, ut. Dux e|fet itiuerir. utroque temyore:. 1.

quentia S. Pauli verba: Pontifex ex ho-

Heb.

Pulchre comparari poteít vita Chriftianorum

minibus affumptus pro hominibus conftituitur^

edu&ioni Ifraelitarum ex /Egypto , tum pro-

iniis, quae funtad Deum; fa&a obfervatio ,

Hüüo

pter infernalis Pharaonis , id elt , dmbolz cui

dicentis : In hoc quod dicitur: ex hominibus

per peccatum ferviebant ,

fævn:tem & duri-

notatur, quod debet excédere vita facerdotis

Clm h.

Q i

tiem:: tum propter mure rubrum fanguinisChri-

vitam plebls Et ideo quando noftri ipfius ad

N

füi pro nobis effufiapertum , hoftesque in eo -

divinum perpetuum cultum factam oblatio-

fubmerfíos : tum propter terminum terrze lacte

nem, primum pedem in domum Dei figi-

mu

& melle, id eft, omni deliciarum & voluptatum

, Pfalmus 23. recitatur

, in quo Pfalmi-

cocleftium geriere , fluentis, ad quem ducun-

fta mtprrogat dicens, Qmmþendet in montem

tur.

2. Oftendatur , duces hu]us itineris effe

Domini, aut quis ftabit in loco [anflo ejur? mox-

facerdotes : qui promde inprimis debeant ef- que fine ülla hzefitatione re ipondetur: Inno-

fe fimiles columnis , re&ii per intentionem ad

cens manibus & mundo corde. Caufam vero,

Deum,

rotundi per perfeGionem vitee , immo-

ob quam heec innocentia requiritur ,

Deus

biler per conftantiam & fortitudinem in qui-

ipfe fubindicat, dum ait: Eritir-mihi fanä*:

buscunque adverfitatibus & infultibus demon-

quia fangus [um ego Dominnr;

ac proinde

quando

n

io

J

Lad

Tit;zlur CX XL Sacerdor,

quando Ejpifcopus fclerico habitum facrum

terrze dicit ad diH'erenfiam peccatorum coaeli ,

imponit, hzec verba pariter pronuaciat : /n-

quz magna eft , quia Adam peccavit in terra,

ducat te Dominur novum hominem , qui fecundum

& veniam confecutus eft ; Lucifer in coelo, &

Dewn creatus eft in jufütia €9 [aniitate veri-

diabolus factus eft : fic & differunt peccata

tatty. .

laicorum , & clericorum, qui in ecclefia pec-

-

WManü

Il. Nabuchodonofor Rex ex toto Hebraeo-

diíc, r.

care non formidant: Clerici funt peccatores

rum populo, paucorum quorundam flirpis re-

coeli , quia in domo Dei peccant , unde admi-

H. 30

gize juffit Geri dele&um,quiin ejus regia proxi-

rative conqueritur Dominus Jerem. 11. Quid

me fibi ab obfequiis aífifterent ; at vero audi-

eft , quod dile&tus meus in domo mea fecit. fcelera

te, quibusnam illi conditionibus veftiti effe de-

multg 2

ä

buerunt: de femine regio pueros , in quibus

Mf

VI. S. Auguftinus textum il.him Cantico- $. Áug.

?

nulla eíffet macula, decoros forma,& eruditos

rum.: Jentes tui ficut grex . ton[arum ; ponde-'^ 1. 44e

omni fapientia.

Quodfi igitur Rex ille hunc

rans , dicit, quid eft, dentes tui 2 per. quos

in finem in eligendis raras adeo conditiones

loqueris. Dentes igitur ecclefiv ,. per quos

defideravit, longe utique ?equius eft, ut, qui

loquitur ecclefia , quales dentes tui ? Tan-

pro domo Dei , pro templo, pro palàtio Regis

quam grex tonfarum,quare detonfarum ? quia

glorize ad facrificandum ejus minifterium eli-

farcinas (?eculi depofuerunt. Hugo de S. Vict. Hugo

guntur, virifint vita immaculata & irrepre-

de tonfura clericali di(ferens, ait : Capillos an- Vi&t. ín

?

henfibili przediti.

Ac proinde idem authof

te praecidimus, & ab eis fenfuum inftrumenta .

nt,

fubdit : nullam debent nabere maculam , ne-

liberamus, ut hoc figno curarum illebras , fre-

que in verbo, neque in cogitatu, nequein fa-

quenter redeuntes, & cogitationes fuperva-

cuas a cordibus noftris relecare difcamus.

&o , neque in opinione, quia funt pulchritudo

ecclefie , & fi mali

VIL Deus olimin veteri teftamento ordi- Ma"ü

4.4

i*

ecclefiam.

fuexfint- ,totam detu?pant

i

ifc. 3.

140

navit, ut omnia fibi offerrentur primogenita,

e

LÀ

-

Theodor. !l[. Theodoretusillum Pfalmiftze textum :

tam de hominibus , quam de pecoribus , ita

iu P(. 44. /ultum tuum deprecabuntur omnuer divites plebis ;

tamen ut certa quadam monetz fpecie redimi

explicans, per hunc vultumOrdinem facerdo-

poffent; Veruntamen Levitas nullo, quan-

talem intelligit, dicens : Sacerdotum Ordo,

tocunque etiam pretio, redimi volebat, idque

veluti quzedam facies eft ecclefize , tanquam

non quia illos nihil faceret,quin potiusper hec

majorifpiritus dignitate exornatus. Macu-

fe illos faummo iu pretio habere demonítrabat,

la enim vel labes fr in alia quacunque corpo-

quafi dicere vellet; Levitve redimendo nulla

ris parte refideat, non parit indecentiam , nec

poteft reperiri ?equivalens moneta ; vel etiam

:D, 410

tanta apparet , ficut in facie ; ita pariter de-

per hoc illis indicare volebat, quoà , ficut ipfe

p

fectus , vitia, fcandala , tantum in fzeculari-

per nullum qualecunque pretium ad illis re-

bus non pariunt pr

æjældicit?m , quantum in

nunciandum induci poterat;ita quoque juftum

Ecclefiafticis.

fit, utipfi pro nulla re hujus vitze fe permit-

Zach. 2.

1V. De facerdotibus

! divina Sa.þi.entia ait :

tant indüci ad ipfi renunciandum ; unde apud

€, V. 8.

Qui tetigerit. vos, tangit pupillam oculi meà ;

Ezechiel conqueritur, diceus : Propter fragmen

Unde per pupillam Ecclefiaftici intelliguntur.

ganis, €9 pugillum hordei violabant me : per hoc

Cui confonat epithetum , a S. Ifid. Pelus. Sa-

quoque, quod pro Levita nullamadmittere vo-

cerdotibus attributum, hos namque oculos

lebat redemptionem, vel litrum, infinuare lis-

at

ecclefia appellat. Quis autem adeo rerum

dem voluit, fe illos velle totaliter divino fervi-

ignarus eft, quod in pupillis quilibet quan-

tio fuo additctos effe , absque eo quod fe ad

tumvis minimus pulveris atomus dolorem &

quamcunque aliam rem .;erregam diverte-

y

detrimentum intolerabile adferat ? in pedibus

rent.

quidem , per quos in corpore myftico déno-

VilI. Increata Sapientia,quze omnia in pon- Num, r7.

tantur fzeculares , lutum & macula facile to-

dere,numero, & menfura dilpofuit, e numero- v. 6.

lerantur , utpote qui continuo terram contin-

fiffimo Ifraelitico populo aliquos in fummum 'lc- 5

B. .

gunt, &terunt; at vero perfonze Deo confe-

defignatura facerdotium , miraculofum adhi-

g

]i in

cratze , quae funt veluti oculi, imo pupillze

buit Virgze Aaronicze fignum , dum prius ari-

da,& ficca,confeftim florefcere ccepit:fed ecce

;.Hebi

ipfiusmet Dei , ne umbram quidem nzevi ad-

4

mittere debent.

in proceffu modum : Znvenit germina]]e 'irgam

ts al u

HI;O

Aaron in domo Levi , €9 turgentibus gemmis eru-

V. Ingeniofa profe&o eft illa Hugonis Car-

Cardiv. in dinalis fuper illaPfalmiftze verba: Prevarican-

qerant florer , qui foliir dilatis in amjgdalas ef-

tAp. 5

formats funt. . Nunquid fuffeciffet aridi fru&ifr-

Matth.

ter reputavi omnes peccatores terra : fatta obfer-

vatió : Querit enim , quonam fpectet illa a

catio ligni absque vigore * Notate fucceffum :

Davide inter transgreffores terrze , & alios,

primo namque virga dicitur ficca ; exinde ve-

infinuata diftin&io ? Eteoim poft rebellium

ro fuas producere gemmas, & flores ; & tan-

Augelorumj, quipeccatores terrae non erant,

deim dilatatis foliis apparuiffe amygdalas. In

quis eft qui nefciat, unicum & folum culpze &

eo namque docemur, omnes per varios virtu-

peccáti locum effe praefentem banc vallem la-

tutum,& non Minorum duntaxat,Majorumque

Ordinum gradus ad facerdotium nobis con-

cehrymarum ? ut proinde optime S.Bernardus

dicat : Tuta habitatio paradifus ; nullum

Ícendendum fore, juxta illud Pfalmiftze affer-

tum: Jbunt de virtute in. virtutem , videbitur

enim ferpens antiquus in fuperna aditum

habere valet ; cur igitur ait: peccatores ter-

Deus . Deorum in Sion , merito equidem in

t.Un-

re ? Demum vero refpondet: Peccatores

Sion,ibinamque temglum fabnrica].tum era

de

R. P. Lohmn. Bibl. AMan, Tom, LLI.

|

-

106

eBiäliothgcæ

JManualis: Concionatorieg

de Lyranus: Germinàt , ,ihquit', flore , cele-

defcendit, Deique contumeliati cultum & ho-

britate famze, frondet veritate , & fru&tificat

norem zelans, dixit: Siquis eft Domini , junga-

fanttitate vit?e, & ideo fibi debetur dignitas

tur mili ; cumque omnes Levitze feipfi junxif-

vitze facerdotalis.

fent,przecepit iisdem,dicens :Ponat vir gladium

Manfi

IX. Quando judas traditor pcenitentia du-

difc. 36.

Juper femur [uim,€2 occidat umusquisque fratrem€$

B. *4.

&us triginta argenteos retulitfacerdotibus, hi

amicumes proximum [uum:ubi enim de religione

illos accipere detre&arunt;hanc allegantes ra-

agitur,non eft refpiciendus cognatus,quantum-

tionem : JVon licet eos mittere in corbonam , quia

vis proximo fanguine junctus : quia proximum

qretium [anguinireft. Quia vero eosdem ultro ,

parentem , Deum, offenderant, inquit Tertull.

citroque intemplumprojecerat, illos ia rem

acproinde eos in proximos cognatos defzevi-

collocarunt pientiffimam , fcilicetin. emptio-

re voluit : at vero S.Ambrofius appofite quae-

nem agri figuli , in fepulturam peregrinorum.

rit, cur Moyfes Levitis przeceperit, ut femur

Quod fattum profetcto omnes Ecclefiafticos

fuum gladio accingerent, dicens : Ponaet vir

docet , cum quanta anxietate & folicitudine

gladium [uper femur [uum ?. quis enim gladium

tra&tandi fint reditus ecclefize , qui pretium

femorifemper applicari ignorat? cur igitur

funt fanguinis Chrifti : MNon licet zos enittere in

hanc circumftantiam fpecificat? Adverten-

corbonam , quia pretium [anguinir efl , id eft,

dum eft igitur, quod, quia in femore origo eft

nequaquam funt accumulandi ,

erogandi ag

generationis , ideo Levitas femora :

24 a

dio ac-

locupletandum parentes.

cingere jubet , id eft, irreconciliabile adverfus

Ibid. n. 6.

X. In facris Canticis dicitur: /Manus illiur

quemvis inordinatum erga coníanguinitatem

tornatiles aure , quze. verba S. Greg. Nytfe-

& parentelam affettum voluit adoriri bellum.

nus. de manibus facerdotalis exponit; hse

Ut contemplatione , atque amore reverentize

enim deaurate, id eft , charitate przeditze, &

divinze premeretur omnis affectus necelfitudi-

. auro plenze , atque infuper tornatiles , id eft,

nis; ex hoc autem fa&o tribus illa divinam

in torno elaboratze effe debent; quod enim in

promeruit benedictionem : Ut detur vobis bene-

torno elaboratur , ut plurimum rotundum eft

di&io, quiatunc nos divinis benedi&tionibüs

& fphzericum, cui fi quid füperimponatur, de-

dignos efficiemus., quando omni amore & af-

cidit fubito : tales quoque facerdotum manus

fectu -ergz(t confanguineos füperiores erimus.

'effe debent ; neque enim aurumiillis impofitum

ineis filtere & morari,fed in manus pauperum

pro eorundem fublevatione cadere debet: un-

pigiizz'ta.r.-

. de S. Gregorius Nazianz. ait: Minime , fra-

'tres, & amici mei, minime committamus ,

Mi

XIL. S. Bernardiiius hänc conclufionem cir- S, Bern,

utrerum earum: qüse nobis divino munere

ca poteftatem & dignitatem facerdotalem fta- toto. r,

OM

d

i GU

datoe funt , mali ceconomi & przepofteri inve-

bilit,dicendo: Poteftas facerdotalis fuperat po- S-29. a.r.

niamur : ne alioquin dicentem Petrum audia-

teftatem Virginis gloriofe : hisq; verbis dictis, * 7*

]

mus : Erubefcite , qui aliena. detinetis.. In fexta

ad Mariam Virginem fe convertens

dicit :

ÍfÍynodoromana fub fymnacho Papa habita ,

Virgo amorofa & benedi&ta , excufa me apud

ita inter cvetera dicitur: Nec aliquo fe ante

te, quia non obloquor contra te , cum verita-

tribunal Chriftiobftaculo muniat, qui a reli-

tem, quam dixit filius tuus , fatear coram te ,

giofis animabus adfubftantiam pauperum de-

&facerdotiumin temploipfe przetulitfüpra te.

relicta , contra fas fine ali

Etenim poteftas facerdotum Virginis potefta-

deratione difpergit.

qua Pi—etätis* cog1ü-

;

tem, juxta S. Bernardinum , in quatuor pun-

Ibid. difc,

Xl. Quzerunt nonnulli, cur in rationali Aa

&is excedit. Primo in brevitate ; fi enim quis

92.n.6. ronis,cui varii lapides pretiofi infixi erant,non

clavem haberet, quae quinquies circumverfa,

etiam Adamas repertus fit ; fed & S. Joannes

portam aliquam aperiret, hzec utique melior

pariter, ut ex apocalypfi deducitur , lapides

futura effet illa, quae ad illam aperiendam

pretiofos fundamentis coeleftis lerofolymze

oCies circumvolvi deberet: Lingua autem

