fieri poffit, de quo vide cit. $. 12. n. 1o.

fimulque quomodo h»c cithara pulfari, id

IX. Ex eodem oftendi poteft , quam grata

eft, Euchariftia fumi debeat, oftendi, de quo

ü*; Dgo laus illa Ecclefize qug canit : Gloria

vide 1. c. n g.

IV. Et |

Inx Evangelia. .üot:zinfþa;fum.

695

IV. Etcoyperunt fe ounes excufare... Luc. 14.

X. Ex ockcaïfiüne thematis : Et caperumt [e

Afferri poffunt & refutari excufationes,ob quas

omner excu[are : Poffant frivolae excufationes,

aliqui horrent venire ad hauc coenam, de qui-

per quas aliquia frequenti communione fe

bus vide l. c. n. 18.

55

excufant, afferri & refutari, quarum prima

V. Exi cito in plateas, €9 vicos civitatir,£9 pau-

eft, refpe&us humanus ; quid dicent homi-

geres, ac debiles , €8. cecos , €9 claudos introduc

nes? Secunda, quod ecclefia femel duntaxat

huc. Luc. 14. Oftendi poteft , quinam potiffi-

communionem quovis anno przecipiat. Ter-

m TUSTNUTTUTTNMUM ITH UI

mum frequenterad Euchariftiam accedere de-

tia confuetudinis male deponend?e difficul-

beant; nimirum 1. Pauperes , qui cupiunt in

tas. Quarta , quod nullus advertatur fru&us.

virtutibus & meritis crefcere ; hic enim au-

Quinta, quod frequentior ufüs pariat con-

dient illüd olim S. Auguftino di&um : Crefce;

termptum. Sexta negotiorum multitudo.Septi-

& manducabis me,& non mutabis me in te,fed

ma , quod quis non audeat amplius lzetus effe

tu mutaberis in me. 2. Debiles in Spiritu, &

ob perpetuam recolle&tionem. O&ava, quod

variis morbis fpiritualibus obnoxii; hic enim

indignus fit tam frequenti communione. No-

virtus exibit, & fanabit omnes. 3. Coeci, qui

na, quod reverentia exigat ratiorem commu-

illuminatum nondum intelle&um in rebus fpi-

nionem.

ritualibus habent ; his enim merito dicitur ,

Xl. Ex occafione

. thematis : Et vocaüvit

Accedite ad eum, & illuminamini , magisque

multor : Poffunt caufze afferri , cur folemnis

aperientur oculi, quam Jonathze guftato meile.

proceffio circa hanc oCtavam inftruatur, vide-

4. Claudi, feu difficulter ptogredientes in via

licet 1. Ut gratos nos pro beneficio Euchari-

ftize inftitute exhibeamus.

2. Ut com»enfe-

mandatorum &. perfectionis ; hic enim magis

confortabuntur, quam Elias per panem ab

mus, quod per annum negleximus. 3. Utalio-

Angzelo allatum ; quze omnia facile dilatari &

rum injurise refarciantur. 4. Ut hzereticorum

probari po?unt per ea, quze in cit. tit. $. 3. &

perfidia rederguatur. 5. Utoppida & arces mu-

4. dicantur.

niantur contra hoftes,exemplo S.Claro,hoftes.

- Vl. /Intro

duc htc. Luc. 14. Dici poteft, plä-

perEuchariftiam fugantis,Vide tit.I£uchariftia

:

rumque in particularibus ecclefiis proeter pro-

i2. H 2rn.

ceffioneim folemnem , in Fefto Corporis Chri-

XIlI. Ex eodem themate

oftendi potef*c,quo-;

fti inftitutam, privatam iterum proceífionem

modo Chriftum in corpus noítrum per pri-

inftitui, & hoc vel maxime effe cuivis homini,

vatam procelfionem introducere debeamus.

1. Praeferendo. crucem confeífionis. 2. Per-

cum & ipfe fit templum Dei, fuadendum ;

:

quo modo autem id fieri debeat , vide loc. cit.

ticas ornatas floribus per modeftiam exterio-

(

rej & interiorem corporis portando. 3. Mu-

$- 12. n. 24.

VII. Ex occafione thematis : Zomo quidem

ficos choros congregando per laudes Chrifto

fecit cenam magnam : Luc. 14. Poteft oftendi ,

cantatas. 4. Ángelos introducendo per va-

quod Coena hzec magna fitipía vita seterna feu

rias virtutes exercitas. 5. Chriftum in ar-

ä

beatitudo, quze merito dicitur magna. 1. Quia

gentea capfa per puritatem, & deaurata per

charitatem , portando. 6. Proceres feu coeli-

"

in ea reperiuntur omnis generis delitize velut

t

epule. 2. Quia ibi fatietas & abundantia ple-

tes ad comitandum Chriftum invitando. 7.

niffima habetur. 3. Quia mufica przeftantifti-

Ignes feftivos per tormentorum explofionem

ma & [fuaviffima beatorum Deum laudan-

excitando, id eft, actus charitatis erga Deum,

tium auditur.

Unde excitentur auditores ad

proximum , & feipfum exercitos.

8. Hy-

mnum Ainbrofianum per gratias acas can-

magnum defiderium hujus coenze concipi-

endum, & ut diligenter fe ad eam praeparent

tando vel dicendo. Vide tit. cit. & Fabrum in

vocationi fuze refpondendo. Vide Fabrum

Sylva xth em. 5.

ï

conc. ro. lit. c.

VIII. Ex eodem themate poteft Euchariftia

a-

PRODOMI

CA TIL.POST-:

)o

huic coerize magnze comparari , quia continent

Nþ

triplicis generis fercula iu conviviis fplendicis

PENT]L

:

OSTEN.

j

apponi folita. r. Fercula oculos folum deie-

&antia , & admiranda ( D/rhaue[fen) quiain ea

LN

Onne dimittit 9o. inde,fertok. €? vadit ad

ljurima continentur miracula , quae folum o-

illam, que perierat ?* Luc. 15. Oftendi

20

culo Fidei afpici & credi debent. 2. Fercula

poteít, quanti Chriftus fecerit animam homi-

folida (Zaupt[veifem) quia Euchariftia animam

nis, dum eam per tot annos, tot labores,

a-

tot cruciatus, ipfamque mortem qu»efivit,

[

fatiat, nutrit, pinguefacit, roborat. 3. Bellaria

( Confe& ) quia przebet delicias Regibus,id eft,

faoque exemplo etiam alios paítores ad fimi-

qui fuper feip:

Í

lem conatum pro animabus fufcipiendum ex-

04

'os regnant. Vide tit. Euch. &

tit. Communio:!

citavit, quorum aliquot exempla ex tit. Ze-

IX. Ex eodem themate poteft Euchariítia

lus, & tit. Anima enarrari poffant. Inàe in-

j

feratur, quas gratias Chrifto referre debea-

comparari convivio Afueri r. Propter digni-

tatem infítituentis. 2. Propter multitudinem

mus , fcilicet nos totos ei committendo : Si

J0

invitatorum.. 3. Propter cibos & potum pra-

enim totum me debeo &c. tit. Palfio. S. 3-

Ü,

ftantiffimum. — 4. Propter fumptionem, ad

n. 3. O quam ingrata foret ovicula, quxe a Pa-

f

quam nemo cogebatur, fed quisque fumebat,

ftore tam folicite quzefita, & in humeros fub-

d

quantum volebat, id eft , juxta di

,

fpoütiongm

jata, ultro defiliret & aufugeret, lupis ig

*

10

praedam ceffura !

Vide ]], *cc.-

$sss3-

694

Index Concionatorius

-

II /Murmurabant Phari[mi &2 Scribg. Luc.

Poenitentia, & tit. Gratiz, & Thomam Kemp.

15, Poteit vitium murmurationis diffuaderi,&

lw6

VII. Ex occa

1. quidem oftendi, in quo confiftat, nempe

i;ikone thematis : INonne dimit-

quod fit injufta querela de factis aliorum. 2.

tit. 99. oves in deferto , €9 vadit. ad illam, qu&

quam fit commune hoc vitiuin, dum paífim ta-

gerieral, Lue. c. 15. Oftendi poteft, cur anime

les murmurationes contra zequales,contraSu-

cura omnibus praeponenda fit, nempe 1, Quia

periores, contra ipfum Deum audiuntur. 3.

cum ad imaginem Dei fa&ta, & pretiofo Chri-

quare fit fugiendum, quia fcilicet eft contra

fti Sanguine fit redempta,omnibus rebus crea-

charitatem, quze jubet onera alterius portare:

tis, exceptis Angelis, przeponderat; hinc nihil

contra juftitiam , quae monet, ut neminem in-

aliud prodeft, fi anima perdatur, 2. Quia u-

auditum damnemus, contra prudentiam, quae

nam duntaxat animam habemus, qua perdita

dictat , ut medium inutile ad finem non adhi-

omnia perdidimus. 3. Quia anima eft pretio-

beamus ; quid autem juvat murmiuratio ad

fifmum talentum a Deo concreditum , de

emendationem ? contra obedientiam,quze mo-

quo proin feveriffima ratio eft reddenda.

net, ut omnia de manu Dei & Superiorum

tit, Anima.

Vidïe

2zequo animo accipiamus, dicentes cum S. Da-

VIII. Ex occafione thematis: Congratula-

h

vid: Obmatui, quia tu fecifti. Vide plura tit.

srini mihi , quia-inveni. ovem mtam, qua perierat :

Detractio ( cui affinis eft murmuratio ) & tit.

Potett oftendi utilitas peenitentize r. Ob repa-

Judicium temerarium , quod. plerumque an-

rationem gratiz». 2, Ob reftitutionem merito-

ä

tecedit murm

2

uratioqem. Vide etiam Fabrum

rum, 3.O0b reftitutionem tranquillitatis con-

hic conc. 3.

L

Ícientize. 4. Ob famam recuperatam. De qui-

. HL Quia hic Peccatores recipit ,. £? mandu-

bus vide tit, Poenitenutia

, & Fabrum conc. 2.&

cat cum illis. Luc, 15. Poteft oftendi, cur quivis

in Silva them. 1,

4l

Chriftianus exemplo Chrifti peccatores in cor

IX. Ex occafione thematis : Geidium erit

fuum recipere, & pro illis orare debeat. — Ita-

coram /Iugelir Dri: Oftendi poteft, cur An-

que 1. cur eis fuccurrere debeat, nempe quia

geligaudeant füper peccatore pcenitentiam a-

iunt membra ejusdem corporis : quia funt

gente ; nimirum i. propter Deum, cujus

fratres eodem Chrifti fanguine fpiritualiter

lmago reparatux .2, Propter Chriftum, cujus

progeniti: & quia miferifunt, & in latrones

ovicila fumme amata inventa eft. 3. Propter

infernales inciderunt. 2, Oftendatur, quomo-

Spiritum fanctum, cujus templum mundatum

do quis eidem fuccurrere poffit, nempe corde

& reconciliatum eft. 4. Propter ipfos Ange-

( compatiendo, & defiderando eis fuccurrere)

los, quorum numerus inftauratur. 5. Propter

ore ( precando pro illis affiduo, & verbis, ubi

ipfos peccatores, qui ab zeterno interitu libe-

licet, adhortando ad emendationem ) opere

rantür. 6. Propter dzemones,

quibus przeda

( varia opera pro i

pfis Deo offerendo) de qui-

gratillima eripitur, Vide Fabrum con

bus vide tit. Zelus.

Sylva them. 3.

]

c. 9.&4 in

IV. . Cum invenerit. eam , impohit in humeros

ä

X Exeodem themate oftendi poteft, cur

[uos.Luc.15.Poteft.dicijoptandn effe, ut omnes

majus gaudium fitfuper uno poenitente, quam

Chriftiani pro fuo figillo haberent Chriftum o-

99. juftis ;. nimirum 1. Quia jucundius Deo

!

vem in humeris geítantem , cum infcriptione:

fpectaculum exhibetur per vim & vi&oriam a

Alter alterius onera portate; nihil enim magis.

peccatore de feipfo relatam. 2. Quia propter

meceffarium& utile ad concordiam confervan-

peccatores Chrifti incarnatio & paffio, ex qui-

dam in communitate. Oftendatur ergo 1. quo-

bus infinita bona provenerunt , decreta eft, 5.

modo Superiores fubditorum. 2. /Equales ze-

Quia pececatores hoc ipfo,quod dimiffa fint illis

qualium. 3. Subditi Superiorum onera portare.

peccata multa,cümS.Ma

,

debeant. Vide tit. Dile&io proximi, & Thom.

Vide Fabrum in Sylva.

gdalena pius diligunt.

Kemp. l. r. c. 16.

XL Ex occafione thematis : Si perdiderit

V. fta gaudium erit in calo fuper 4no ]zzecba-

drachmam., moune accendit lucernam 2:. Poteft

fore pumitentiam agente, Luc. 15. Oftendi po-

oftendi , quod etiam damnum ex peccato ve-

tefl quantum gaudium quivis peccator per

niali ortum fit magni faciendum ac reparan-

ä

feriam pcenitentiam creare poffit Deo, Ange-

dum, quia talia peccata multa bona auferunt,

lis, Sanctis, domefticis, vicinis , fuperioribus,

puta conícientiv tranquillitatem , favorem

fibi ipfi, ante, in, & poft mortem; fimulque

DEI, meriti augmentum , gratias Dei fpe-

unum autalterum medium ad talem poeniten-

ciales, profe&tum in virtutibus. 2. Multa ma-

tiam offerri, maxime ut Chrifto pet fiduciam

la inferunt, puta maculam animz , imminus

2

Conícientia. :

appropinquet. Vide tit. Poenitentia , & tit.

tionem charitatis, virium anim2e debilitatem,

difpofitionem a

-

d peccatum mortale.Vide ibid.

. VL. Congratulamini mihi , quia inveni - drach-

them. 3.

mam, quam. perdideram. Luc. 15. Oftendi po-

XIl. Ex eodem themate poteft oftendi,

telt, quod quivis peccator , qui gratiam di-

cur Deus in nobis accenderit lucernam con-.

vinam per peccatum amifit, mox illam qu2e-

Ícienti» , nempe r, ut fciremus , quid agen-

rere debeat. i. ergo oftendatur, quam pretiofa

dum aut omittendum. 2.Utretrahereta malo,

fit hzec drachma. 2. quomodo quzerenda fit,

& impelleret ad bonum, 3. Ut a&ionum no-

nempe per fcopam contritionis , vel confeffio-

ftrarum effet teftis, 4. Ut effet accufator no-

nis, aut examinis confcientize. 3. quod non fit

ftrarum actionum , & tutor proximi. Vide

l. c. them. 5.

diH'ergnda heec inquifitio , fle quiBg; vide tit,

PRO

x « E i EE T gT E

695

In Evangelia »Domïm'cdm/m.

PRODONMINICA IV. POST

fpiritualis animze, myróthecion fpirituale , ar-

PENTECOTEN.

mamentarium animoe,optimum initrumentum

ad perfeCtionem acquir

bum Dei $. 38.

endai. Videf ti'tx.kVer-'-

X. ( ^um tu;'äæ irriærmt , ut dudirent Verbum

1

DEL.Luc.5.Poteft oftendi fervor tutbze

VIII.: Ex eodem themate poffunt proponi

in audiendo Verbo Chrifti , & afferri rationes,

& folvi utiles quzedam quzefliones de hac ma-

cur tunctam avide audierint,fimulque ofteadi,

teria. 1. Cur nullum przeceptum datum fit de

quam diffimilis fit fervor in moderhisChriftia-

verbo Dei audiendo. 2. Cur viva vox przeva-

nis,& quze caufe fint hujus teporis , nimirum

leat mortu:e voci lihrorum. 3. Cut SS. Patres

quia non credunt firmiter , do&Grinas in con-

praeferant Verbum Dei corpori-Chrifti. 4.Quis "

cione propofitas Dei Verbum effe , nec fimili

fit triplex auditus , quem Dottores requirunt

cum intentione accedunt ad conciones, qu»

ad fru&tuofe audiendum verburn Dei , fcilicet

omnia fafius demonftrentur ex iis,quae deVer-

auditus naturze,quo verbum fufcipitur;auditus

bo DEI tit. 145. dicta funt.

intelligentize, quo fenfas verbi difcernitur:au-

Il Preceptor , per totam motfem laborantes

ditus obedientize,

tit, eod. S. 1o

quo res verbi efficitur, Vide

aihil cepimus. Luc. s. Oftendi poteít, quod

plerique homines h»ec verba olim in £inze vitze

IX. Ex eodem themate poffunt alize quze-

ufarpare poífint ; nimirum *quia plerique aut

ftiones circa fru&um verbi divini proponi, ni-

mirum 1.Quis fractus fit quzerendus in audien-

mala agunt,aut extra ftatum gratize agunt,aut

fine legitima intentione ; Quam autein ftulte

do verbo Dei. 2. Àn femper aliquis fentiatur.

agant, colligi poteít ex fimilitudine illorum,

3.Cur fzepe non magnus fequatur. 4.An in tali

cafu defiltendum ab auditione. 5.An defiten-

quibus thefaurus Regis apertus eífet cum fa-

cultate auferendi inde per horam, quantumn

dum tunc a praedicatione. 6. Quomodo repor-

vellent & poffent ; an non enim tales ftulte

tandus fru&us. Quas quaftiones vide folutas

in cit. tit $. 10.

x

agerent, fi omnia alia agerent, quam expor-

X. Ex occafione

tarent divitias ex thefauro &c.Sane verendum

th&matis : Duc in altmk,

G

eft, ne verificetur olim ilIud lHfaize 16. More-

laxate retia. vefira in capturam : Oftendi poteft,

quomodo quivisChriftianus perfe&us effe pof-

bunt &c. Videtit, Labor. &tit. Intentio, & tit.

"—

Opus bonum.

fit & debeat. 1.Quia hanc perfectionent exigit-

"A. 2n verbo autem tuo laxabo rete. Luc. 5

natura, Deus,Chriftus, & exempla Sanctorum. -

Poteft oftendi, quomodo quivis homo fru-

2. Quia confiftit in duobus tantur przeceptis:

&uofe laborare poilit, li videlicet in verbo

Declina a malo & fac bonum: 3. Quia ad h»c

Chrifti laborem peragat. Hoc autein triplici-

praecepta omnes habent copiofa media,fcilicet -

ter lieri poteft. 1. In verbotuo, id eit, per gra-

Inftruttiones , auxilia Dei, Sacramentorum

tiam tuam, quze proin prius invocanda eft, di-

ufum, exempla fociorum. Vide tit. Profe&io,

«€endo cum eccleíia: Actiones noftras &c. 2.5i

& Fabrum conc. 4. & Sylva them. 4.

ad honoremChrifti laboremus,juxta monitum

Xl. Ex eodem themate poffunt proponi in-

S. Pauli r,Cor. 1o.Sive manducamus &c, 3.Si

duítrix» , quibus multa & magna merita non

ad exemplum Chrifti bene omnia agamus, ut

magno labore comparari queaut. Videlicet fi

dici poffit: Bene omnia fecit. Vidit cun&ta,

1, [Intentio fit puriffima ex folo charitatis mo-

tivo elicita. 2. Si alacritas in operibus often-

qu:e fecerat, & erant valde bona. Gen. 1.Vide

tit. Opus bonum. ,

datur. 3.Si difficultates occurrentes generofe

CV. Concdu[erunt. pifcium — multitudinem | co-

füperauntur. 4. Si liberales nos erga Deum

oftendamus. Vide Fabrum in Sylva them. 5.

piofam. Luc. c. s. Poffunt fru&us multiplices

bonorum operum demonítrari , nempe meri-

Xii. Ex occafione thematis : /n verbo tuo

torius, fatisfa&orius , impetratorius , fimul-

lnxibo rete:Oftendi poteft, quantum*' efficaciam

habeat obedientia r. ad Dei beneplacitum au-

que oftendi, quanta confolatio & alacritas in

omnibus laboribus fit oritura. Vide cit. tit. O-

gendum. 2.Ad meritorum incrementum. 3.Ad

us bonum.

D

fru&um in proximi falute. copiofum o

: €9 lava-

þtinän-

^V. Pifcatorer autem — de[cenderant ,

dum. Vide tit, Obedientia.

bant retia fua. Luc. $. Poteft examinis quoti-

diani neceffitas & utilitas demonítrari , & ab

PRO DOMINICA V. POST

initio quinque ejus partes breviter explicari.

PENTECOSTEN.(

Vide tit. Examen confcientive. -

V]. Ex eodem themate etiam frequentioris

Ifi. abundaverit jzä/iitz'a véfira plur quam

confeffionis neceífitas & utilitas demonftrari,

LN

aScribarum €9. Phari[morum , non intrabi-

ftivol'eque nonnullorum excufationes refutari

ji; in regum celorum. Matth. s. Poteft hypo-

ioffunt. Vide tit. Confeffio, maxime $. 7.

crifis vitium diffuaderi, & r. ofteudi, quid fit,-

Vif. Ex occafione thematis : Cum turba ir-

& unude cognofci queat. 2. quam commune fit

vuerent in

ESUM , ut audirent. lV'erbum Dei,

Ecclefiaíticis & fzecularibus,ita ut de plurimis

Luc. 5. Poteftoftendi.cur verbum Dei libenter

dici queat: Vox quidem vox Jacob , manus

& (tudiofe4it audiendum. Nimirum r. Propter

autem manus funt Efau, 3, quam exofum fit

Deum , cujus Epiftola eft verbum Dei. 2. Pro-

Deo & hominibus, Vide tit Hypocrifis S. 1.

pter amoremChrifti, qui eft increatumVerbum

& 9. & 10. 6.

]l Omois, qui ira[citur fratri. [uo, reur erit.ju-

DEL 3. Propter noitram neceffitatem & uti-

iitgtem!quia eft fignum przedeftinationis,cibus

dicio.Matth. 5.Poteft iracundie vitii diffuaderi,

l,

£

699

Index | . Concionatortur

& 1. oftendi, quz fit iracundia mala. 2. quam

XIL. Ex occa^one ït/hematis: V'ade priur re-

noxia fit bonis temporalibus, corpori, anim»e,

conciliari frütri tuo : Poteft oftendi 1. Cur ini-

li

focietati humanze &c. Vide tit. Iracundia. $.

micitia Deo tam exofa fit.

2. Cur Chrifíto.

11.n. $. item Fabrum hic conc. 7.

3.Cur hominibus. 4. Curi

pí iracqnd'o ; '»de

IIl. Ex eodem themate poffunt varia re-

quibus vide tit. Iracundia.

:

media ad iracundiam propriam fedandam pro-

oni & commendari, quae videre licet tit. cit.

PRODOMINICA VLPOST

S

10. & $. 11. n. 10. & 11. Itemapud Fabrum

PENTECOSTE N.

f

hic €onc. 5. |

ü

l[ereor. [uger. turbam. Marci 8. Oftendi

IV, Ex eodem poteft oftendi, quomodo ira

LM

Y

aliena comp

d

efci poffit, de quo vide tit. cit. N

*

. poteft, quinam homines potiífimum

i

&I. n..12: & V. 12. h. 1,

mifereri debeant aliorum , de quibus vide tit.

Ó

. V. /ude priur. reconciliari fratrituo. Matth. 5.

Mifericordia. S. 11. n. 2.

Poffunt oftendi caufze, ob quas quivis libenter

II. Ex eodem themate oftendi poteft , quo-

I

&celeriter inimico fuo reconciliari debeat,quas

modo mifereri debeant,feu circumftantize in

videre licet tit. Dile&io inimiciS.8.&S. 1 1.n.4.

(

mifericordia exercenda obfervandse proponi,

b

VI. Ex-eodem themate poffunt refutari fri-

quas vide l. c. n. 3. & S. 10. n. 3.

(

volz excufationes,qus a plerisque afferuntur,

li, Ex eodem poffunt caufze, ob quas mife-

3l

ne inimicis fuis ignofcere cogantur, quas vide

ricordia exercenda fit, proponi, & amplificari,

tit. cit. $. 11. n. s.-

*

quas vide tit. cit. S. 8.

VIL. Ex occafione th

ematis ; Nifi-abunda-

V. Ex eodem poffuntofferri aliquot media

verit. Juflitia veftra plus quàm — Phari[gorum.

ad mifericordiam

prompte exergendam, quae

X

f

Matth. 5. poteft oftendi, quam multipliciter

vide cit. tit. $. 9.

?

ii

vitium Hypocrifisregnet in mundo,& 1.Apud

V. Ex eodem poffan

t afferri & refutari ex-

Chriftianos , qui nomen fine operibus habent.

cufationes,per quas aliqui fe eximere volunt ab

t

Ü

2. Apud devotos, qui fi&tam pro vera & folida

obligatione mifericordiam exercendi,quas vide

g

virtute exercent. 3. Apud politicos,qui curam

tit..cif. V. II. $.34.

boni reipublicze habere prze feferunt, cum ta-

-X

cce jam Lriduo f[uftinent me. M

ärc. 8P0-

li

men nonnifi proprium intereffe quzerant. 4. A-

teft oftendi, quomodo Chriftum movere po(li-

I!

pud falfos amicos. qui veram amicitiam fimu-

mus, ut neceffaria five quoad temporalia, five

lant. s. Apud Religiofos & Clericos,qui habitu

quoad fpiritualia fuppeditet, fi fcilicet per tri-

e(

e)

perfectionem mentiuntur, nihil minus autem

duum, Zidei,qua credamus,Deum poffe,& vel-

IX

operé praeftant. Vide tit. Hypocr.

le juvare:Spet,qua ad ipfum actu confugiamus,

VIIi. Ex eodem themate-poteft oftendi , in

noftramque ei neceffitatem exponamus: cfiari-

T

x

quo confiftat vera juftitia & virtus, nimirum 1.

tatis,qua mandata ejusobfervamus,&,quidquid

»

Ut ex bona intentione eliciatur, vel ex comu-

Deus circa nos,aut noftra bona difponit zequif-

ni motivo charitatis divinze, velob fpecialem

fimo animo difponamus.

Hoc fane triduo fi

b

honeftatem cujusque virtutis. 2.Ut difcrete eli-

p

Chriftum fuftineamus, id eft, hos actus elicia-

]

ciatur ; nam difcretio omnibus virtutibus mo-

mus,tanto certius fperare poterimus, ipfam di-

dum & ordinem przefcribit. 3. Ut conftanter

Gurum: Mifereor fuper turbam: quanto gratio-

t

eliciatur; nam fié&ta in naturam fuam cito reci-

res hi a&us, quam illud triduum , funt futuri.

4

dunt, uti ex fucata pulchritudine patet. Vide

Vide pluratit.Fides,Spes,Charitas,Refignatio.

li)

tit. Virtus, & Hypocrifis.

Vil. Ex occafione thematis : - I7nde ememus

N

IX. Ex eodem themate oftendi poteft, quam

fe

gane;?. Marc. 8. Oftendi poteft, cur & quando

odiofum, inexcufabile, perniciofum, & curatu

confilium petendum ; hinc r, oftendatur ne-

fü

difficillimum,ac diabolicum fit hoc vitium,dg'

ceifitas, quia nemo fibi fapiens fatis : utilitas,

tu

T-

quibus vide tit. Hypocrifis S.

quia falus, ubi multa confilia : jucunditas,quia

- X. Ex occafione thematis: Ormir, qui ira-

flicut odoribus delectatur cor , ita bonis amici

fuitur. fratri [uo , reus. érit judicio : poteft o-

confiliis anima dulcoratur : & fecuritas, quia

ftendi, quod ira fit fimilis triplici lanceze,qua

fi quis fine confilio nihil faciat;poft fa&um non

Abfalona ]oabo perfoffus eft, nam corpori,

poenitebit. Deinde oftendatur, in quibus ca»

ï :

anim?e, & rebus fortunce tum propriis, tum

fibus fit maxime petendum,nimirum 1.Ín ele-

alienis nocet graviffime. Dein oftendatur,quo-

Gione ftatus. 2. In reformatione vitze. 3. In

Iu

modo contra hanc triplicem lanceam pectus

tentationibus & adverfitatibus, in quibus ani-

li

triplici xere, feu lorica , fcilicet confideratione

mus perturbatus, quid agendum fit, difficulter

It

longanimitatis divinze,confideratione proximi.

videre poteft. 4. In gravioribus negotiis, prae-

de

ut inftrumenti Juftitive divinze, confideratione

cipue patriz falutem concernentibus. Vide tit,

M

proprix fragilitatis muniendum fit, vide tit.

Confilium.

0f

Ifacundia.

. VIII. Ex occafione thematis: Unde iflos quis

XI. Ex eodem themate poffunt varise quze-

fit

poterit [aturare panibus? Poteft oftendi, quomo-

f

ftiones circa iracundiam proponi & folvi. Ni-

dohomines in egeftatehabere fe debeant,vide-

bog

mirum 1. Quod fit difcrimen inter iram & in-

licet per triduum Fidei ( qua credatur , ipfum

f

dignationem. 2. Quando ira peccaminofa fit,

fcire,poffe & velle juvare) fpei, (qua auxilium

Bb

3. Qui fint gradusirze. 4.Quomodo ira fit ufur-

ab ipío petatur ) & charitatis, (qua mandata

1]

panda. 5. Quibus non irafcendum; qu»e omnia

ipfius obferventur, & voluntas ipfius zequo ani-

"t

vide tit. Ira. $. 11. & Fabrum conc. 4

1no acceptetur, nec murmuretur.) Vide cit.tit.

Tie

IX. Ex

lj

ht

. In Evangelia Dommzmrum.

697

lll

(Q

IX. Ex occafione thematis : JMiJereor fuper

Deo mgrata & infipida funt. Vide tit. ïntenno

turbam :

Oftendi poteft, erga quos przecipue

tit. Gratia & Opus bonum. -

dt

mifericordiam oftendere debeamus, videlicet

ALL. Qunnis arbor bona . bouos fifuäïw facit.

1. Erga pauperes.

2.Erga afllittos. 3. Erga

Matth. 7. Poteft oftendi,

.quanti referat ad

hoc, ut arbor bonos fru&us faciat, ut ab ini-

peccatores 4. Erga defun&os, de quibus vide

tit. Mifericordia.

tio bene colatur; hinc occafio fumetur de bo-

X. Ex eodem themate oftendi poteft po*1£'

na educatione hberorum concionandi, de qua

vide tit. Educatio.

fimum motivum mifericordize exercend»e, vi-

ndi

delicet quod fit fignum praedeftinationis. ad

IV.. Jgitur ex fruä*zbm eorum. cognofcetir £of.

lt

vitam zeternam, idque probetur 1. Fx promit-

Matth. . 7. Poteft oftendi,

quos fru&tus a quo-

t

fione Chrifti :

Beati mifericordes , quoniam

vis homine exigat Deus ficut enim non a

mifericordiam 'confequentur.' 2. Ex textibus

quavis arbore quivis fru&us ita nec a quovis

U

5. Seripturze. 3

. Ex SS, Patribus. 4. Ex expe-

homine quzvis opera exigi.queunt Oftenda-

ln

rientia, qua S Hieronymus teftatur , fe nun-

tur ergo, quod imprimis quivis fru&us chri-

Yi

quam vidiffe mala morte defun&um , qui li-

ftiano homini convenientes producere debeat;

benter opera mifericordisze exercuit.

c. Exoe-

deinde opera ftatui fuo conforinia,

id quod

li

hmul—

quitate; quia conveniens eít, ut, qua menfura

percurrendo variós flatus oüendatur

át],

alteri metimur, eadem a no'ms DEUS

que probetur & rationibus & exemplis, quem-

metiatur.

vis in fuo ftatu perfe&um effe poffe. Vide tit.

Chriftianus.

d

X]. Ex eodem themate o&endl poteft, quod

m

Chriftus Luc. 6. dicens:

Eftote m1femcordes

M. Omnis arbor; qua non facit fru&um bonum,

ficut Pater veíter cocleftis mifericors eft - om-

ex[-indetur. Mátth.6.Oftendi poteft,quze pot1Hi-

X

nium doGrinarum ad mifericordiam fpectan-

muni fint impedimenta, ob quze arbores etiam

Lab

tium compendium exhibuerit. Nam r. Often-

alioqui bon: fru&um non faciant,nempe 1.Si

Jide

dit, quomodo fit exercenda, offerens pro 1dea

inutiles rami, puta vana & fenfualia defideria,

exemplum Patris zeterni. 2. Principale mo-

inordinati amores, non przecidantur. 2. Si diu

P

tivum, fcilicet fummam dignitatem ex eo or-

non irrigertur, ut faccum attrahere queantjid

0i

l

tam, quod Patri coelefti nos fimiles faciat. 3.

eft, fi orationis & Sacramentorum ufus negli-

lerdlum efficaciffimum fuggerendo, fcilicet

gatur. 3. Si vermes flores & folia confumentes

INe

t

exemplum mifericordize , quam Pater coeleftis

non auferantur,id eft,fi focietates & occafiones

erga nosoftendit, Unde merito dicitur: Non-

malv non deferantur. Vide tit. Oratio tit, So-

Ve

1.

Ius,

ne& oportuit mifereri confervi tui?Vide cit.tit.

cietas, & tit. Concupifcentia.

urt

XII. Ex eodem themate oftendi potelt, quo-

VI. JNon- omnis,

quis dicit/| mihi,

Domme

U

ud

modo milericordiam metiri & exhibere pro-

Domine , intrabit in regnum calorum. Matth g

( u

ximo debeamus, fcilicet 1. Dando menfuram

Poteft oftendi i imprimis,quam noxium,turpe,&

bonam per bonam voluntatem. 2. Confertam

indignum viro honefto & maxime chriftiano.

i

t

per a&ualem eleemofynam.3. Coagitatam per

Chrifti, qui eft ipfa veritas axfmpulum & fecta-

liberalitatem. 4. Supereflluentem per hilari-

torem fe profitenti, fit mendacium oris ; & in-

[l dl«

de mferatm

quauto deteftabilius fit menda—

4u0

tatem. Dein oftendi poteft , quomodo vicifim

accepturi fimus meufüram bonam in tempora-

cium vit2e;a quo tota falus & felicitas homiuis

lturlp

libus bonis :

confertam per augmentum . gra-

corrumpitur.

Vide tit. Hypocrifis & Menda-

AtuO.

cium, & tit. Chriftianus.

Vi

tix in virtatibus & . meritis :

coagitatam per

felicem mortem & liberationem e purgatorio:

VIf. Ex occafione thematis :

Omnir arbor

ando

[ [ig^

fupeïeäuentem per copiofum glorize augmen-

bona 'bonus fru&ur facit. Marc. 7. Oftendi po-

tum. Vide txt cc.

teft 1. Quam convenienter homo a nonnullis

It3$,

arbori inverfze comparetur, qu»e ramos verfus

pia

PRO DOMIWICA VH POST.

coelum exporrigat. 2

.Quam pracitans fit arbor,

fid

PENTECOSTE)N

five re&titudinem, five altitudinem,five foecun-

qu

la

ditatem attendas. 3. Quanto ftudio colenda,

| D0n

L

Enmnt aed vor in vefizmenm ovium , in-

cum arbores materiales longe viliores tanto

$

ftudio cclamus.

£rinfecur autem [unt Inpi rapaces. Matth. J

| de«

PotePc oftendi, qüantopere focietas malorum

VIIL. .Ex: eodem themate oftendi poteft ,

) It

hominum ad ludum, compotationes,luxuriem

quomodo arbor animoe noftre colenda fit ;

T

invitantium, przecipue mulierum,fit dev1tanda,

videlicet 1. Danda opera, ut firmas agat mdl-

ul

(et

de quo vide tit. Societas.

ces timoris Dei. 2. Ut ftercoretur, vel irrige-

r

1. A frutfibus eorum. cognofcetir eos. Matth. 7.

tur perSacramentornm ufum ahaque media ad

l tlf

Oftendi poteft, unde quisque colligere pof-

gratiam obtinendam & retinendam neceffaria.

fit,

fe frugiferam arborem effe, neimpe ex

3.Ut inutiles rami concupifcentise inordinatoe

TL

qb

fruthbus bonorum operum ,

hæc autem an

praefcindantur.

4. Ut à vermibus tentatio-

pmo

bona fint, debere cognofci 1. Éx odore, fi

num defendantur. 5. Deo velSan&is cufto-

dienda commendetur,ut olim certis diis com-

nde

fcilicet in gratia, quae fola bonum & Deo

pfum

gratum odorem tribuit operibus,

fint fatta.

mendabantur.

2. Ex tolore , li cum diligentia & decentia

. IX. Ex eodem themate oftendatur , exqui-

jf

Udata

extrmfeca fiant, non obiter , non defuncto-

bus indiciis arbor bona cognofcatur, ueme

oani

Fle ,

non tepide &c. 3. EX fapore, fi cum bo-

e ptimo ex floribus bonorum defideriorum,

jt t

na intentione fiant ; absque hac enim omnia

( aus der Blith ) Secundo ex foliis efficacium

-R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. l1.

Tttt

propo-

- Jndex . Concionatoriur

propofitorum. ;I'ertio ex fru&ibus o

ftatu convenientium.

Y

perum

'olim rationend tales prodigi reddituri fint; pfo

uo fcopo vide tit. Tempus.

X. Ex eodem themate oftendatur, quare

T. Aedde rationem villicationir tue. Luc. 16.

bonis operibus fedulo vacandum fit, fcilicet

Oftendi poteft, quomodo quivis homo librum

1. Ob neceffitatem , quia ex bonis operibus

rationum componere debeat, in una parte libri

homo juftficatur. 2. Ob utilitatem , quia

fcribendo : Zlccipe beneficium : in altera : Red-

opera ifta funt verze divitize fpirituales. 3. Ob

de [ervitium : feu quod idem eft, acceptum &

jucunditatem , quia gaudebit homo femper

expenfum. Oftendatur ergo , quam grande ex

vefpere, fi diem infamat fructuofe. 4. Ob

una parte acceptum fuerit, enumerando potio-

dignitatem, quia per bona opera affimilatur

ra beneficia ereationis, confervationis, redeni-.

Deo , qui vidit opera fua , & erant valde bo-

ptionis, juftificationis , inftitutze Euchariftize,

na: & Chrifto, qui omnia bene fecit. 5. Ob

vocationis ad ftatum &c.quam exiguunrautem

ä

facilitatem, quiaDeus magis penfat,ex quanto,

ex altera parte fit expenfum,id eft,quam male

quam quantum quis agat ; hinc Chriftus onus

fuum leve, &

compeníata & ad praefixum finem ufurpata iíta

jugum fuave »'efï'e dif:it. Vide

beneficia, id quod pariter per enumeratio-

tit. Opus Bonum.

nem oftendi

Xl. Ex occafione thematis :

Non omnis, qui

tit. Judicium.

poteft. Vide tit. lgxg/tfatituäo ,&

dicit: Domine, Domineintrabit in regnum celorum:

IV. Filii hujus [mculi prudentiores

funt. fliisiu-

Poteft oftendi , quinam hxc verba male ufur-

ci*. Luc. 16. Oftendatur prudentia & indefeffa

pent, nimirim 1. Hzeretici, qui credunt, fe

' vigilantia ac conatns fzecularium in affequen-

per folam fidem juftificari. 2. Tepidi Chriftia-

do fine propofito , quam ingeniofe excogi-

ni, qui folo nomine contenti funt. 3. Devot

tent media, & quam efficaciter ea exequantaur,

Chriftiani,qui in folis externis fignis fuam de-

id quod in mercatoribus ad augendas opes,in

votionem ponunt. 4. Inconftantes Chriftiani,

amatoribus ad explendamlibidinem,in ambi-

qui multa proponunt

, pa*uca exgquuntur. Vie

tiofis ad honores obtinendos , cernere licet,

de Fabrum conc, 4.

Oftendatur dein, quam parum homines labo-

. XIL. Ex occafione thematis : JAtterdite a

rent in fine fupernaturali affequendo, in fpiri-

falfs Proyhetis , qui 'veniunt ad vos in veffimen-

tualibus opibus, deliciis & honoribus quzeren-

tif oviutt : Oftendi poteft, quod per hos Pro-

dis & augendis. Vide tit. Prudentia,& Thom.

phetas re&te. defignentur hzeretici , qui vefti-

Kemp. 1. 3. c.

menta ovium gerunt, ob fequentes caufas.

V. Facite vobir amicos de JMammona iniquitatir.

1. Quia femper verbis apparenter piis utun-

Luc. 16. Poteft oftendi , quomodo mifericor-

tur, dicentes fe effe Evangelicos & Catholi-

dia fit unum ex certioribus fignis przedeftina-

cos. 2. Quia in aliquibus articulis conve-

tionis , idque probetur judicio Chrifti. Matth,

niunt cum Catholicis. 3. Quia affiduo S. Scri-

25. proceffum judicii proponentis, & miferi-

pturam allegant. 4. Quod quasdam dottrinas.

cordibus dicentis : VeniteBenedi&i. . Judicio

Ms d . Medif .. RE us — um

bonas & laudabiles tradant. 5. Quod in qui-

SS.Patrum. 3. Experientia,de qua S.Hierony-

