mavit , non ut pereamus , neque ut fuppliciis

da.enim prole plus laborant.

XV. Zelum tuum inflamme

t charifas , in-

nos torqueat , fed utfalvet,& ab errore libera-

S. Bern,

Talem igitur

et fcientia , firmet conftantia. Sit fervi-

tis regno. frui nobis concedat.

ha-

i'up. Cant. form

ïSssg

R.,P./Lo'lm. Bibl. Man. T 072.1 l,

-

l

-

598

Bibliothecee Mammlif Condonatoria

habentes Dominum , tam miferïcord.em, tam

monftrando eis divinarum virtutum fragran-

aigyaignum,.tam,manfuetum, tum noftrze, tum

tiam , & vitiorum maleolentiam.

fratrum noftrorum curam geramus ; nam &

hoc noftrze falutis argumentum erit , & occa-

XXVIIL Si mägnæ mercedis eft, a morteS. Greg.

fio , fi non folum pro nobis ipfis foliciti, fed

eriperecarnem quandoque morituram ; quan- 1. t9. mo-

& proximo utiles fuerimus, ipfum ad viam ve-

ti eft meriti a morte animam liberare , in coe- 3- € 16-

ritatis manu ducentes; & ut fciatis , quantum

lefti gatria fine fine vitcturam ?

bonum fit , cum falute noftra & alios lucrari,

XXIX. Ssepe una anima, quam lucrati fue-5:

Chryf,

audi Prophetam ex perfona Dei dicentem ;

or. s. ad-

qui educit pretiofum a vili , quafi os meum

erimus, poteft innumerabilium peccatorum

verf. | jud.

erit.. Quid hoc ? qui ab errore ad veritatem,

pondus abolere , animzeque noftrae pretium in

extremo die judicii fieri.

]2'(',

ait , manu duxerit, vel a peccato ad virtutem

&L

proximum induxerit, pro virili humano , me

?

XXX. Quid huic ( Zelo ) poterit 2e

q

imitatur : etenim ipfe, cum Deus fit , propter

"uiþ'ä- h.

nihil aliud noftram induit carnem , & oinnia

rari? quod neque jejunium , neque hiümicu-.

INC

alia humana fuftinuit , & crucem quoque fu-

bationes, neque pervigilize, neque aliud quid-

quam poteft efficere , efficit, fratres , pro-

icepit, nifi ut nos peccato obnoxios a male-

dicto liberaret. Et hoc quoque Paulus clamaát

curata falus. . Cogita , quam multa os tGun

frequenter peccaverit, & omnino fufcipies

dicens : Chriftur redemit a maleditlo legis., fatfur

collapfi curam ; nam hoc. uno omnem illam:

pro nobis maleditlum. Si igitur ipfe, quiDeus

maculam delere poteris?Facies,ut fitos tuum,

eit ineffabilis effentize , ob, milericordiam in-

ficut os Dei, Quid

ef'abilem hzec omnia propter nos & falutem

s

hgic honori poflit zequipa-

noftram fufcepit; cur non & nos erga fratres

ra:i ?

juíti funus , agnofcentesque eos , üt membra,

L'j,f&'»*

& eripientes ex diaboli faucibus in. viam vir-

: Difgnz;ta:.

NU

u

í

tutis inäucixmus 2

(

XXXT Omnïum divinorum divinifïïmumS.Dïemyf.

i

a

eft , cooperari Deoin falute a

3

LA

inarum.

€.3 de.

$.Chyt . XXIV. Cogita

, quamobrem Pmphetä ;

XXXIL Etü ingentes erogaveris pecunias li ier-

ii d

orat S.ade

pauperibus , plus tamen effcceris , fi conver-

verí, ju-

quamobrem Apoftolus, quamobrem. Juftf*,

ris animam.

$. Chryt

quamobrem. Angeli frequenter miffi funt,

L

daos,

XXXIIL Maj

I-'g'b

(1

VX .: e

£r

i.

-quamobrem ipfe Primogenitus Filius ac ver-

$ mi?äcuhüi'l eft, preedica-

[24

I

bum Dei advenit ?2 An non ut homines ferva-

tionis verbo atque orationis folatio peccato-*-

Di-

reim convertere ;

Exod

.Yet? An non ut eos errantes reduceret ? hoc

quam came mortaum fu. &lec.c i17

Ícitare.

Y5

idem fac , agas tu quoque. viribus tuis,omne-

que ftudium ac folicitudinem impendas ad

XXXIV, Nullum omnipotenti Deo ta!e eft S, Greg.

D

4

l

& h». :2 fu-

on,í

factiticium , .quale eft zelus animarum ,

1

1

T

reducehdum elþosv ; qui ab?fl'al'un't.' :

5

hoc propter imaginem im

per äzech

Manf

^

libus.

pæiïäm anima-

8. Bona-v."

n ;

in- phasetr

XXV. Quomödo quis poteft diïcerey

, fe dili-

XXXV. Nefcio, an majus poffit beneficium Rich. VI-

gere Deum , &

T

orius a*

div.amor,

ejus amorem appetere ,.qui

a Deo conferri , quam ut per ejus obfequium

P.MZ u

ejus imaginem videt in fterquilinio jacere , &

alil confequantur falutém, fita

i

-

pud Msrch

nen homo Deo

in horto

non curat ? aut fi cogitat, quod Filius Dei pro

cooperetur ex charitate.

Paft, t*. q.

animabus redimendis mortuus eft, & ito

fe1

:

ro

AXXVI. Unusquisque veftrum ,

in quan-V.rg. A-

auimabus mori non cupit ? Quomodo cre

dis ,

tum gratiam fapernze afpiratioois accepit, fiaron. le&

v

teamicitiam fponfi habere, qui ejus fponfam

a pravitate proximum revocat, fiexhorta

H

n ad.

?*.

ab adulterio non cuftodis ? aut eam feftizan-

ia

m

3. areg.

1

bene operandum curat , fijeternum regnt

4

hó. G. in

gei' ad fponfum non reducis 2

vel fupplicium erranti denünciat , cum fan&

o Evang.

denunciationis verb

TT

S. Chryf,

gelus exiftit,

a impendit profe&g An-

XXXVI. Feci ego coelum & teiram : eadem

A

in Gep.

facultate te dono , ut terram facias coelum.

XXXVIL Hec perfe&a charitatis regula ,S. Chryf.

ym

A aL

Accendi ego luminaria, accende tu illis cla-

hic certiífimus te

inus , hoc fupremum om-he. 3. in.

M

r

nium cacumen , quzerere ,' qu2e communem - C?r-

riora ; nam potes his , qui in errore funt , la-

L

4 Cor,

men veritatis accendere. Hominem facere

omnium comprehendant utilitatem, quod ipfe

V, 39

D

non vales , ac juftum gratumque Deo potes.

Paulus fignificans addidit : Sicut & ego Chri-

A&- P

Vide , quam te diligam ,

fü. Nihil enim nos poteft adeo imitatores

qui majqra tibi fa-

- f

Y 3

fü facere, ut proximoruni cura.

ciendi tribug poteftatem.

AXXVIH. Tam copiofo munere i

Pfa Teg, a, g.

demptio agitur,

€

Utzlitgzy.

deatur.-

uüt homo Deum Val

re .-VI.

myff. ho,

l,

lit

Idem. ho,

X

- XXXIX.. Ille in charitate Dei eft perfe&ior, ä;äfgä- :

Y

:

XVII. Ut anima corpore melior eft , ita

qui ad ejus amorem.

plures convertit , grati(fi- $- Avg.

3.in Gen his

, qui indigentibus pecunias & facultates

apu

:n

mnumque Dei facrificium zelus eft animarum

? fi difc. 10,

fuppeditant, majoribus praemiis digni funt

'& ficut Chriftus graviorem non poteít pa

t

tt, 97.n. 3

B

hi, qui admonendo & continue docendo in

perfecütionem ; quam ut quis verbo aut. ex-

viam re&am fupinos & defides inducunt,

ab ipío

üpen,

,enjplo an;xnas uo fangïline gicertäs

avet-

J

qiti 1

8 p

thulm CXL III. Ze!m

599

avertat , fic gratiorem honoratwuem impen-

dzeum, qui promfeïat

fe fidem cathclicam

dere ei non valemus ,

quam animas. devmn*-

fufcenturum fi tzpifcopus in fequentein aiem

tes convertendo ad 1pfu;n.

fupervweret ov;h Chr

il

-;3

"'eg

[* ö"' 1'w

aggregaret ; quem

lm

proia cum tota domo ipfen

eilj ..«b

C u,ham üe-

i

$. 1V.

Ícendens baptizavit, & paulo poit i Bai ens in

EX LIBELLO DE IMITATIONE

lectum mortuus eft.

VIiI. S. Dunftanus die Afcenüems ad cOe-Tbid, dift.

C ityf

CHRISTI

lefte regnuminvitatus ab Angelis , renuit ve-ex 85 8.

ï

lk

i

nire , ut eo die popalum füum verbo Dei pa-

Qualztm.

fcere poffet ;

ied fabbato fequente primum

& zelum

mortuus elt.

-3. (.-0

5

Affione interdum movemur ,

vI-

VIIL M. ]o*mnes de Nwella tauu erat Ze-Ibid, d!ft,

Dd

putamus. Parva in aliis z"emehendlmus,

71"1

li, ut, cum graviffime podagra laboraret ,

G 5. ex, 3.

& noh |à majora pertra

iil

1mus.

P

rimo fuper te ipfam; &

quïdam medicus triam hebdomadarum fpa-

l. $. €.

"v

IE

iabe zelum.

3—)

B.T.

tio eum curare pro*mäte*mu noluerit hanc cu-

tunc jutte zelare potens & proxuuum tuum

ram [fufcipere , ne interim àmime per eum

liberand:e perirent.

SV

IX. S. Maria Magdalena de Paæ*ns tam ar—Vu.c 99

x

denter fitiebat falutem . animarum ,

ut,cum

EXEMPLA CATHOLICA

EXTLRWA

P

aliquando oraret pro 1]1arum converbone

in

ec&ah eXïüe'qs

diceret

: Domine , fi non fa-

m

Cies mihi hanc Qï*ïüdm damh 1i'ms

animas.

Qualitas

quas ego peto, dicam etiam ego, nolle me ve-

Adia

1. 7.reve-

1Pcus Dommue aäeo zelab*xt De1 ho-.

nire ad gloriam, quam rmhlxemepaxuül

€ &90

L Qih

norem & falutem animarum , ut ali-

vice dïXit : Si Deus a me peteret , ut olim pe-

[

/

D ngyf

quando 5 Brigittee dixerit: 5i adhüe poffibi-

tiit a S. Thoma Aquin. quam, mercedem vel-

le effet;ut ego toties morerer,quot funt animze

Jem-pro meis laboribüs , non aliam peteïem :

if.

quarm falutem anïm

CAX

6a 3*

um.

ininferno, ita ut pro qualib jet earum . talem

niortem i

cerum fuftinerem ,

qualem tunc pro

X.. S. Therefia

um legendo vitas S.—.w&e-—v ital. 3,

Y

omnibus 2u üinui , adhuc corpus meum para-

rum iucideret in aja juos, qui multas animas* 31*

" tum e*ieï juD

ire hæe tomnia cum libenti vo-

reduxerant ad. De"m magua devotione &

)

luntaa p

lfe&mwa charitate.

teneritudine ob eam caufam rerlebatur dice-

CT C

Exod. 3:.

vä?

Hs

Mo: 'ties tanto erga populi fibi commiffi

batque, hoc fe eis magis mv&äere quam mul-

Y.31

üt dix er it cenüaenter

ta martyria , quve patiebantur :

ideoque ma-

faluzem zelo exarfit ,

1!1

Gfoq

-ad Deum ; aut Glmïtf'e eis hanc noxam. , aut

xime aeft 1mabac ïMUS onh jes, qui in

ä.w

vaná

lis.

jf

[v!]næ Cn:

i[pXx

1hr

thuf.apud

fi non facis , dele me de li

o , quem fcr ipfifh

proximis occupantur ïefreräo vél conciozan-

t Éech

Edüdhuc deiïuvele zitur. -«lum. £.t:8.V. ts

do , vel alio modo.

Si.a

ali qäu*: talium xero-

Maï*ü«nf

7

"ïi*z"ä

6. n. 2.

h utuigue À

"h for Ü ?l"gf sitad Dominum.

Nun-

taret peculiarem pro eo orationem fui

u-

bat,

rim am co5

(U" (E ifä

& redi-

e Y

quid 1.

Jeus IV f:)æ(::n uum,mxum jam declara-

Hf»' (än -l

)rfüs 4*

veratt

i CLv

n!.-!

is mundi ? quomodo igitur nunc di-

ret aá .ue à & m*s*"*?* um

0Üocur anda.

Q)ïnqxi ü

UTCh

yYatite

citur :

ina ULO

valde ? efpondet uurthuü&nus'

ahm. indo huiasmo i ïh*!ï'l contius

^

*fht

nfü

horto

jri iracundia fuit ira per zelum , fi-

non effe

ad plianctus

]ï 3&;

À &

H

Droi ulü*ï

LU

Itti fanti v

quidem divinitati

i&* 6

ls 6

more,& vera æquz&aï re-

proclivis , t*w*xe )

iv

[o m

APDO duïez,e hthms DrO-

"

nn

n LCQ

pletus, tantam omnipotentis mju*"ïam & po-

fundeh

n] ;urg

A EE

jacturam unius in ter-

teflatis a Deo collatie contemptum ; amplius

,qui tot aniu ïzs lueæ abatur pro coelo ; cum.

I; Eg

tameu at

3 wi*'

A i 1A.L

a morte frattis ne unam (uw*em

i

. ferre nequivit. Intusarfit igni$us amoris , fo-

.

ris accenfus eit. zelo (evematïs.

lacrymulam f jarferit.

] Jng

Pí. 118

II David de feipfo teftatus eft : Tabefcere

XI. S. Chriftina Mirabilis fanto erga pe-"-Surm

V. 13

me fecit zelus meus : quia obliti funt verba

catores zelo & chautat flwmuaä ut pro il-22- Tuni.

tT

firy

f

tua *m*mca mel.

lis acerbiflimas poena

in q

V.

ibus

i"me mira-

culo confiftere non pote

rat fübierit ;

nam con-

12j

^

Rom. 9.

IV. S. Paulus adeo öül"Ebat fxatres fuos ,

COI.

jiciebat fe in ardentes cishä 108 , volütabat fe

zforh

corumque ad falutem fiti ebat ut optaret ana-

v2

wema effe pro illis.. Hine alibi dixit: Quis

per fpinas acutiffimas, abdebat fe in nivem &

A&. 20. fcandahzatuï & ego non utor? quis.infirma-

glacies, in rotas, quæ aquis circumvolveban-

Y« 3t

^tur, & ego non infirmor ? Et . iterum : Per

tur, fe contorquendam äamt

neague tamen

triennium no&te & die non ceffavi cum lacry-

pars ulla corpori decedeba

ied majores fem-

Tüis monens unumquemque Ve&rum

per in plagas refervabatur.

Yfeb,

«b

XIL. Aphrates Anachoreta , cum deferta Theodor.

f ho,

V. Mathathias quanto 7e10 erga legem &

e remo Antiochiam veni&et

t,&a

Valente Im-l- 4. Piit.

0

T. Mach. 2

v 7. &"4&;

eloriam divinam arferit, tum verbo ( quando

peratore , cur quietem. folitadinis reliquiffet?

J h'

& veftiment

quæiltus effet, refpondit, id fe feciffe , eoauod

Aif.

a laceravit, & Judaeum idolis im-

"u

molantem fua manu fuper aram trucidavit )

incendium in. domo paterna , ( id e ft , hzere-

0r

d

przeclare oftendit.

fim in ecclefia novam, ) exortum advertiffet ;

X

non decuiffe proinde, ut non & ipfe ad in-

97. n.l

ELLï

Spec. Ex,

VI. S. Baühus , jam in agone conftitutus ,

cendium hoc extinguendum acce

Eccl. c.2

diít. 8.

XIlI. De zelo Elize dicit Siracides : Surrexit EerLe. 43,

petiit vitam adhuc prorogari uno die , ut ]u-

ex. 84.

Sss 3

Elias

/

SIo

Bi(b/lioi*'/zecæx Mmzïuüläy' Coucionatorig.

Elias Propheta quafi ignis , & värbum ipfiu

:

fis , ut , quid ubique fanum ac validum , quid

üuafi facula ardens.

ubique zcgrum átque invalidum , noffet, habe-

Man&dic XIV. Modum Nero tyrannus invenit ir-

bat criminoforum omnium nomina in fchedis,

ritandi & accendendi canes & feras in furo-

fuas in claffes digefla , falubribus ubique ad-

g. n. 4.

rem, & exinde in fan&tos Martyres , hos nimi-

notatis remediis, quibus facile fanarentur;cae-

terum cum toti diocefi nomiratim cogno-

rum animalium fylveftrium,puta cervorum &

fcendae,( quod ex evangelica forrula paftori

leporum,cooperiebat pellibus,ut harum extrin-

feca decepti,ac irritati fpecie , nullo habito re-

perneceffarium effe conjiciebat )impares ho-

minis unius,quantumyis gnavi atque induftril,

fpectu, in eos pleno farore irruetent ; imo eos

dilaniarent ac devorarent: Zelofus fuit hic

effent vigilize, vehementius per literas egit cum

f0

Carolo Caefare, ut e reditibus Valentiniani fa-

paftor nofter, ut morti fe traderet, animas.no-

Y Y

ftras redimeret ; at ne agnofceretur, nofira fe

cerdotii partem alternam novo Epifcopo cura-

ret a Pontifice defignari , quo in duas ea divi-

aperuit & veftivit carne, in fimilitudinem ho-

minum fa&us , formam fervi accipiens : fiqui-

fa provincia,proprias oves uterque paftor faci-

3

dem fi COg

I

N

lius ad optima pafcua poffet educere ; non e-

10viffent, nunquam Dominum ,glo-

nim pafcere polfe videtur, qui non agnofcit.

rie crucifixent.

Idem dife,

XV. Cum quadam die , advenientibus ne-

XIX. Joannis Riberae Archiepi(copi Va- Ibid, n

,

Num, 2

Cx

lentini tanta fuit docendorum populorum fo-

.-;-.1

PA

8.t

gotiatoribus, multa venalia in foro Roamanze

aciis Me

urbis fuiffent propofita , multique ad emen-

licitudo, üt, quia abfentibus concionando ad-

diolan.

**YY

d

Add

1 undique confluxiffent, contigit & S. Gre-

effe non poterat, paftoris tamen vocem a fuis

oviculis, quae illam lubentiffime fequebantur ,

gorium adhuc Monachum praeterire , qui cer-

nens inter alia pueros corpore candidos , for-

defiderari fzepius nollet. Itaque veterum mo-

refcribere aggreffus, juffitque in Conventibus,

ma pulcherrimos , vultu venuftos , capillo-

rumque nitore perfpicuos effe venales , inter-

quas dederat, lolemnioribus Feftis epiftolas

recitari , & fic infinitas populis attulit com-

rogavit mercatorem , de qua patria illos attu-

liffet, ille refpond.t : de Britania [nfula , cu-

moditates. Sed nunquam ad paftorale decus

jus incolarum omnium facies fimili candore

magis animum erexit , quam cum poft mol-

liffünas artes, quibus Mauriftos fanare diu

tulgefcit. Gregorius dixit : Chriftiani funt ii-

dem Infulani, an adhuc paganis tenentur er-

multumque, fed caffo labore , conatus, ut Ly-

EAC

cifcarum genus illud rabidum , ipfaque diffi-

Qacerd,

roribus ? Mercator refpondit : non funt Chri-

ftiani. Tunc Gregorius graviter ingemifcens :

mulstione ferum , Hifpania tota pelleretur ,

agendo, rogàndo, monendo tandem evicit.

Heu ! pró dolor ! quam fplendidas facies

Intellizebat enim , male ovibus cum luporum

princeps tenebrarum nunc poffidet ! Tunc ad

Benedictum Pontificem accedens , fummis

rogenie conveuire.

XX. Guilielimus Sirletus

Caräinalis , fancti Ibid, n. g.

ab illo precibus obtinuit, ad Infulam illam ut

mitteretur, ad eripiendas e dæmonis*'pqþeiïaf

Marci Epifcopus creatus, cum reliquis orm-

nibus, qu»? Épifcopum decent, commiffum

te ptetiofillimas animas.

fibi gregem officiis regere, tum quotidiano

Pritor

Josm.Rho XVI. Quam ardentem S. Carolus .Borro-

l:.c.a2.eus zelum conceperit , teftatur Joannes

Dei verbi pabulo, antiquorum Patrum imita-

foit. G

U. if

Rho,dum fcribit,eum fex Provincialia Concilia

tione, pafcere inftituit, memor , non ideoa

Epifcoporum coegiffeundeciesSynodum dice-

facerdotis labiis fcientiam divinarum legum

cuftodiri, ut filentio obruant, fed ut fanam in-

cefeos vocaífe , eandem per afpera mon-

tium etiam diffufam , & fummo quidem fa-

corruptamque promant. Demum , quod pro

omni laude fit ,. tantus in hoc munere admi-

bore, pluries luftraffe , cleri ac populi mores

niftrando Sirletus fuit ,, ut eum magiftri loco

lapfos caftigalfe , publicatis libellis, ac voce

continuam-morum cenfuram egiffe , religio-

habere , ejusque facta imitari fe Carolus Bor-

nes acíacra inftauraffe , nulli hominum aut

romoeus gloriaretur.

XXL Alexius

facrorum Ordini defuiffe unquam : hoc ejus

Mene

fius ArchiepifcopusIbi

d*. n. $,

Goanus defertiffimas Chriftianorum reliquias,

Theod

fuit, qui fummum decus fummo labore con-

fequendum putaret : quze omnia tamen ut di-

in afperrimis montibus adhuc perdurautes,in-

500,1

vifere ac perfonarenon dubitavit. Thomsei a

ligentifime daret perfe&a, minima fui cura

zetatem mediam laboribus abrupit. |

primo fidei conditore Apoftolo vocautur, gens

XVil. Pium V. Pontificem Maximum, janí

veteris religionis tenaciffima , quippe quse,

Tbid. n,' 1.

enem ac valetudinarium , non ideo tamen

vicinis regnis ad idola revolutis,una totius In-

fibi parcentem, fed rebus cognofcendis agen-

dix fe Chriftianam hucusque fit profeffa ; ve-

rum corrupto a Neftorio ac Macedonio Ori-

disque intentum, ut fibi parceret, atque a tan-

tis laboribus vacationem aliquam daret , cum

ente , & ipfierrorum eadem pefte afflati,con-

medici ac familiares urgerent , quafi ejus vio-

ftantiaque in pertinaciam abeunte,obftinatiffi-

laretur charitas, egregie iratus refpondiffe fet-

me retinentes, eripi fibi fuperftitionem paffuri

tur: Ego vero alienis , non meis , commodis

non videbantur.Doluit tanta fübditze fibi gen-

tis clades Menefio.& quanquam,ingentibus vi-

curandis huic admonitus fum fvigilie ; una

mihicura, ut omni officiorum genere con-

tze periculis denunciatis,femeliterumq; a Pro-

fcientize fatisfaciam : valetudinem ac vitam

regibus Go?e fit detentus, ire tamen perfeve-

l Yit

in poftremis habere Pontificem decet.

ravit, abiitque intrepidus, contemptis infidiis,

lbid. n.3.

XVilL. S. ThomasVillanovus Archiepifcop.

qu2e in illius caput fuerunt comparat2e , fupe-

gnanoAr-

Valentinus fummarium habuit»toti»us dioece-

ratisque montibus,& perfidize antefi

chidia-

iul

—

BII

-

T itulus C X L1II. Zelus.

——

chidi'acono faceffere juffo , parcecias luftravit,

teponendum, proponebatque ante oculos ho-

ET

errores dedocuit, ritus ac czeremonias,quibus

norum magnitudinem futurorum , & Dei cle-

depravatifhmis utebantur , ad Catholicam

mentiam , & beneficia retexebat inducta.

amuífim exegit, ac folemniritu chriítianze

Deinde effectus hujus zeli recenfeus pergit :

militix oleo confignatis confirmatisque po-

Quis non triftitiam apud Antonium mutavit

pulis , de manubiis animorum magno Paftori

ingaudium ? quis non iram vertit in pacem ?

Chrifto optatiffimum trophoeum.

quis orbitatis lu&tum non ad ejus temperavit

afpectum ? quis non moerore paupertatis , quo

Utilitas.

premebatur, abjecto , ftatim & divitum defpe-

xit opulentias , & in fua letatus eft pauperta-

Exod.3:, AXXII. Dum Moyfes advertens ,pr-c)pii'ium

V. 1Ó6.

fuum pro Deo vitulum adoraife, dixiffet ? Si

te? quis poítiallitudinem monachus non ejus

CAAETWRETIT O RU

eft adjutus hortatu ? quis adolefcentis zetatis

quis eft Domini, jungatur mihi ; ponat quisq;

accenlibus ardoribus non ex ejus admonitu

gladium fuum fuper femur fuum , & occidat

pudicitize amator fuit? quis vexatus a diabo-

unusquisque fratrem & amicum & proximum

—

lo fine medela rediit ? quis inimico cogitatio-

fuum ; & ideo filii Levi mandato parentes ,

nibus diftra&tus , cveca teipeftate fo

.Ho?.

um viginti tria millia hominum occidiffent ,

pitg, fe-

reno non e.greflïis eft animo ?

Num,25. a Moyfe audierunt : Confecraftis hodie manus

V. 6,

veftras Domino , unusquisque in filio & fra-

; Q?'mundi R

tre fuo , ut detur vobis benedi&io.

j

AXIIL. Phinees Eleazari filius, & Aaronis

XXVIII. Cüm S. Francifcus animarum fa- Vit, c, g

nepos , quia zelo Dei commotus virum 1frae-

lutem vifcerofa pietate appeteret , & fervida

zemulatione zelaret , fuaviffimis dicebat fe re-

litam & fcortum Madianitidem gladio perfo-

dit , non modo iram Dei a filiis Ifrael advertit,

pleri odoribus: & quafi unguento' pretiofo

fed etiam ejusdem juffu audire meruit: Ecce

deliniri. Cum fan&orum Fratrum per orbem

ego.do ei pacem feederis mei, & erittam ipfi,

peragrantium odorifera fama multos audi-

quam femini ejus, pactum facerdotii fempi-

ret ad viain veritatis induci , ex talium audi-

ternum , quic zelatus eft pro Deo fuo, & ex-

tu exaltabat in fpiritu , benedictionibus cmni

iavit fcelus filiorum Tfrael.

2

de

'acceptione digniffimis fratres illos accumu-

XXIV. S. Chryfoftomus , quia viderat,Ba-

lans, qui verbo & opere ad Chrifti amorem

s

acerd,

filium amicum fuum , ut quendam in judicio

inducerent peccatores.

periclitantem liberaret, etiam non rogatum

XXIX. S.Catharina Senenfis , cum. DeusSuug.

in media periculafe conieciffe,aliisque factum

aliquando animze in gratia exiftentis pulchri-3o. April,

tudinem ei oftendiífet, tauto internze Izetitiae

ejus improbantibus dixiffe : Ezo aliter amare

non dici: conjetturam inde accepit, eum

feafu perfundebatur, ut continere fe non pof-

,2

oves Chrifti non aliter amaturum, quam ami-

fet, quin terram ofcularetur calcatam ab iis ,

cum dilexerat, ideoque ad E

qui verbo Dei animas a peccatis ad

pulchri-

|

]

pifcopatum fq—

Pratum

fcipiendum induxit.

4

tudinem gratie divinze reducunt

XXV. Cum quidam monachus

'ad fzecu-

XXX. S. Therefize tam jucundum erat, fa- Ap.March

fpir.

* 72 um & lupanar libidinis caufa fe contulitfet, a-

lutem animarum quocanque tandem modo't 4.Virg.

lius monachus ipfum ex zelo fecutus , & e lu-

procuràre , ut diceret : Quale mihi damnum, aron,le&

panari redeuntem amice complexus,ut faltem

aut cur conqueri debeo, licét usque ad diem.

perpetrato peccato ad éremum rediret , roga-

judicii poenas purgatorii fuftinere mihi OpOr-

vit. Illo vero nihilominus in peccato perfi-

teat , modo perillud confequar , quod anima

ftente,manfit & ipfe in civitate,& manibus la-

una falvetur; quaudo ergo magis , fi agatur

borans , laboris fui fruttum tamdiu ei obtalit

de plurium animarum lucro , id vereri nequa-

ipfe jejunans , donec tandem tanta charitate

quam debuerem ?

permotus alter, ipfum in eremum fecutus eft,

H-,I

$ VE,

Theod., l,

XXVI. Amphilochius Iconii Epifcopus,

3t

$.c, i6.. CU 4

mperator Theodofius Arrianos divini-

atem Filii negantes, ut ipfe petierat, ex urbe

EXEMPLA DOMESTICA.

ejicere nollet , accedens ad aulam cum aliis

Qualitar.

Epifcopis,his Arcadio filio receuter Imperato-

ri defignato honorem gratulantibus,folus gra-

L Q Ignatius quanto zelo glorize aiv'inæ aT- Laneiz,

tulari noluit ; cumque id Pater Theodofius

ferit, vel eo fatis prodidit, quod in folisozufc. :5.

zegre ferret, & expelli eum juberet, dixit : Sic-

Conftitutionibus ducenties bis & quadragiesh- 337.

cine , Imperator, tu graviter fers contemptum

ejusdem mentionem fecerit ; & przeterea in

Filii tui ? Revoco ergo in mentem , odiffe &

ore affiduo habuerit verba hzec : Ormnia ad

Deum eos , qui per blafphemiam honoris ali-

majorem. De gloriam.

Quantum vero erga

quid adimunt Unigenito Filio fuo. Quo au-

proximi falutem zelum conceperit, vel fola ab

dito Imperator Senis prudentiam . miratus ,

eo inftituta focietas fatis confirmat

*

,utpote cui

mox omnes Arrianos urbe expelli juffit.

non folum pro primario fine falutem propriam

XXVIL. De S. Antonio S. Athanafíius fic

In Vita-

( qui ipfi cum aliis religionibus communis eft)

fcripfit : Sermo ejus fale conditus confolaba-

fed etiam alienam pro altero partiali fine ad-

tur moeftos, docebat infcios, concordabat ira-

junxit,qui finis ipfi foli proprius eft.Eundé con-

firmant CollegiumGermanicum, domus Cate-

tos, omnibus fuadebat, nihil amoFi Chrifti an-

chume-

d

SI2

Bibliothece» IManualit: Concionatoria.

fet,utvix veftieio h»ereret, nihi! tamen de

chumenórum pro Judzeis ad fidem converfis

alendis, coenobium male nuptarum, exercitio-

labore remifit, fed aegris in Noíocoinio diu

Ti

rum fpiritualium , & Sacramentorum intro-

noctuque a-iftitit.

U

du&a frequentatio.

VIL. P. AndreasOviedo Re&or Gan:

ALEX LL

':;[.Hï-

Vita l. 6,

lL. S. Francifcus Xaverius adeo ferventem

€, 10.

uno eodemque tempore Exercitia fpiritualia

habebat zelum procurand»e alienze falutis, ut

quatuordecim perfonis tradebat.

Hift, S$oe,

eiinnatus videtur. Hucille toto impetu ferri ,

Viil P. Cafpar Barzeus, ubi ad locum

QIO l. 8.

in hoc totus effe, hoc omnibus expetere vo-

quendam pervenit , aeftuaus adhuc ex itinere,

n.84. &

tis ,in hoc maxime acquiefcere, ut Chrifto ag-

concionem advocabat , & perorabat. Concio-

IO6.

y H

gregaret quamplurimos. Nec minor quoren-

nes fuas faciebat vcl apud zegrotos , vel inter

j

9H

di novos greges,quam partos tuendi cura erat.

coquendum pro inüirmis, vel dum mortuo-

2

Quippe ita eos przeceptis , atque inftitutis in-

rum,corpora pro fepultura confuebat.

ftruere eratfolitus , ut externi paítoris opera

IX. P. Chrittephorus Mendoza frepe no&ut*. 1.9.

non magnopereindigerent,nec retum adChri-

mapalie obibat, ut, quos interdiu pafcendisn 33.

ftianos fpectantium fcientia ipfis cederentEu-

gregibus occupatos erudire non poterat , no-

&u inftrueret.

ropsis. Ubique confeffionibus audiendis , re-

conciliandis diffidentibus, zegris fublevandis ,

X. P. Antonius Criminalis totam Como- Ib.n.ria.

Manaftt

czeterisque pietatis officiis dabat operam,adeo

rienfium oram, ducenta amplius paffuám mil-

pta)ïn&"l

cibi ac potionis oblitus;ut fvepe biduumque tri-

itxd' [ [:

lia , pede nudo, fingulis menfibus vifi'tabat,

omnibus omnia faítus.

duumve traduceret jejunus : fentires eum tali-

de chiri

bus minifteriis , divinoque obfequio paíci.

Xl. P. Nunnius Riberius cum per abfum-Ib. n.r23.

pwxim.

U. HS'

Hinc non contentus ad Indos & Japones fuam

ptas ob propinatum venenum vires incedere

charitatem extendiífe , ipfa etiam Sinarum

non poffet , geftari ab aliis per Chriftianorum

clauftra, feveriffimis licet legibus & cuftodiis

loca voluit, & S. Joannem Apoftolum imita-

tus, piorum inter manus convifebat ecclefiam

H4, $oc

firmata, penetrare, cum aperto capitis pericu-

NT

lo tentabat.

& faluberrimis monitis, tum univerfos , tüm

Vita l. 4.

Ill S. Francifcus B

brgia , cum ]acöbus

fingulos confirmabat.

!o Te

Laynes nomina eorum,qui vel ad Indos mitti,

XII. P. Vince:tius Rodericus cum annolbid. l. 13;

vel in Europa prima elementa pueros docere

1515.in Brafilia Catechumenum brevia bar-^ 79.

cuperent , ad fe perfcribi juffiffet , etfi legibus

baris devorandum baptizare non poflet,eique

iftis folatus ipfe tunc effet, fua tamen manu

aqua negaretur, a femina cafu tranfeunte ,

fcripfit, optare fe pro Chrifti nomine apud In-

& in cucurbita aquam ferente, hauftum aquae

LOA

dos fanguinem fundere, caputque periculis

petit, & interea ftrophiolum aqua intingit;eo-

mifa a

amore proximi objicere. Orare itaque,bona il-

que fuper ma&andum expreífo, prolataque

Pitrard

lius venie liceret in eam expeditionem profi-

forma hominem baptizat.

JEttioy,

cifci, precibusque ad Deum fufis, hanc illi vo-

XIII. P. Andreas Ortiztanto zelo ardebat, LiterePe-

luntatem promoveret.

ut, cum Ethnuicis convertendis fibi viam occlu-F!3n&

Vita l. 2.

]V. P. Jacobus Laynes Brixiam utbem jam

$ FA

ftyY

C. 190 '

fam cerneret,mox zegritüdine occupatus,

Lutherizantem fuis concionibus adeo in fide

zcli&moaeroris magnitudine animam exhalarit.

catholica ftabilivit, ut amplius mille ex audi-

XIV. P. Joasnes de Montoja tanti erat zeli, 5yll Pe-

ruant.

toribus fo offerrent , pro fide

ut feptuagi»ta annorum fenexdaoIndica idio-

lum daturi.

catholi(?ajugu-

tov. 36,

mata addifceret, & longiffima itinera aerumnis

Nov1590

V. P. Petr. Faber, etfi frequenter ad popu-

pleniffima füfciperet, quo factum eft , ut, cum

Vit.&,c. 191

um dicebat, tamen omnem vim fuam in pri-

amplius centum Leucas ia Indicis miffionibus

vatis colloquiis ponebat, & vero etiam przeci-

pedes con/eciffet,plantze ei putrefierent, & cru-

puain his gratia pollebat.TotamColoniam fuis

raicede fauciarentur, per montes enim & ru-

concionibus,orationibus,& colloquiis ab hzere-

pes nunquam ante vifas , nec humano pede

fi defendit,Sapientiffimum quemque & aptiii-

calcatas peregrinabatur, & flumina trajicie-

mum, cujus perfpecta progreffio, & authoritas

bat , rapaciffima,magna cibi & potus inopiam

plurimum profettura ad Dei glorïäm , & fala-

vexatus,& obitenerum afperitatem vehemen-

tem animarum videbatur, ad ufitata focietatis

ter afflictus. Omnis ejus confuetudo cum ple-

exercitia blande ac prudenter alliciebat , tan-

beis hominibus erat, & Indos proceros fuos

tamque fibi in iis tradendis authoritatem fa-

Comites ac Marchiones appellabat.

mamque conciliarat , ut ei fpiritualiter fe ii-

formandos multi religiofi , Epifcopi , Do&tores

AV. E. Ludokricus dePonte tam ardenti ze- Vital. o

Rift. Soc. tradiderint. Nullas praetermittebat occafiones

lo erat accenfus , ut fcripferitinfuo libello : Sic. s.

l. 3. n. 29 (erend;e pietatis. Indagabat vias omnes omni-

ad peccatorum converfionem neceffarium fit ,

bus confulendi, & quocunque ingrediebatur

me in perpetuum ardere in flammis inferni fi-

omnem fermonis occafionem intenta mente

ne peccato , me offero, D'eus, ad has flammas.

captabat. Belliifimum ducebat effe , & noftri

Alias dixit filie cuidam fpirituali , fe tantam

E Hs

Pl

Ordinis proprium , relinquere in omnibus do-

curam habere promovendi omnes , qui fecum

mibus & hofpitiis veftigium aliquod fan&ita-

113

agunt, ut nihilfit in mundo , quod etiam pro

tis: Ubique colligendum , cum debitores fi-

quolibet exiguo eorum profectu facere para-

mus omnibus , & ubique nos fpectet Deus ,

tus non fit. [£odem hominum Deo adducen-

cujus famulos & adminiítros nos effe voluit,

dorum ftudio incitatus, effli&tim profe&ionem

lm

Ibid. p. r.

VI. P. Nicolaus Bobadilla in caftris Caefa-

Tüite

Indicam expetiit;quze cum non concederetur,

lo

totum fe quorumlibet in Europa juvandorum

9.n.36. ris,etíi ipfelaboraret pefte, famque debilis ef-

curis

Dtblluif CLIII. Zsdus,

513

'x

curis addixit, nulla neque. mmna

neque in-

ferint ;

fed tám eneorum animi tam incredi-

firmitate, neque incommodo fuo abiïerrxtus

bili Vuluptate perfundc bantur,ut illa fedes lze-

Vlta Po eS

. XVI. Joannes Berchmannus ;eo cogitatio-

titi:e domicilium a noítris fuerlt appellata;

M

£ 124.

nes fuas omnes vertebat, ut ad omnes res

idoneum

etiamfi forte nunquam pïofuturas

(5 VII.

fe.redderet, ratus , debere unumquemque fo-

ï()cl

cietatis hominem habere pactus ámpium , ca-

EXEMPLA PRO FANA

(

M&

paxque vel dimiditati mundi, quare nulli par-

cebat ftudio aut labori ad res omnes, linguas,

I PLato laudando quetldle Vlrtuïem & vi- Juftinus 1.

p. & f. 4. difciplinas , fcientias perdifcendas. Quotidie

tia condemnaudo , cafusque civitatum *9- Hift. .

'29- d hod

24 orabat m facxo ut ardere poífet zelo falutis

*

hac pefte everíarum enumerando, tantopere .

proximi.

Opmbat vivere & moriin cafítris,

auditores ad vitiorum ,

luxurize præfertïm

(

adjuvandó milites pro fide certantes quaü mi-

deteitationem permovi t,at aliquos ex his con-

)

les antefignanus Chrifti.

verios effe increaibile videretur.

Il. Socrates affiduo do&rinas faas morales Libr, an-

I Itzlztzzr.

Philofophicis fuis quzeftionibus immifcens , fenifit re-

lunz.

plurimos a pravis inftititis ad faniora conüha

pon. ge-

Manuferi-

da

XVU p. Organtmus Soldus Re&or Marce-

virtutesque addumt, ut Plutarchus teftatur,

ptaIngol ratenfis tanto. defiderio multïs annis teneba-

ítad, «. [.

IIL Epi&tetus in omaibus fuis colloqt

ulis Arrlanus

de char

tur Indos convertendi , ut ;

cum morbo jam

nihil aliud propofitam habebat, quam utani- de do&r.

hi

& literas a Patre Ge-

g

pmxm;

:mom appm*mlquas et,

1105 audlentmm ad optima quæque expeten- Epi&.

n. 118

nerali acciperet, qulbuq facultas ei dabatur in

da incitaret.

confefhm fanus furre-

Indiam pmhcücmdl

IV. Metallus Pontifex per medias flammas, ptgis L

xer lf'

& in Indiam ablent

Veïtah tede fortuito igne flagrante,i mamp.,ns 1645

Hif1. Soc.

XVIII.

P. Cornelius Vishavzeus Meffanze

palladium incendio fabtraxit ,

vifumque ami-

kïz ll-gl.. anno * 55

tot virginibus perfuafit virginita-

fit; quamobrem tantoin ho: ïore habitus eít a

tem, ut Vulüo diceretur , vix in ea urbe repe-

Rom(a;næ ut curru incuriat nveheretm,qul ho-

|.tf,

riri virginem & viduam , quaur non ille Deo,

),

confect zn"*t

nm nulli ejus Ordinisad id tempus contigerat. p Iib.

fi in ejus forte manus mmderet

