Moufordns in tra&.de miferic. anim.przeftanda

QUJESTIO XXI.

€.9.n. :3. Martinus de Roa in tr.de auxil .anim.

?n animar purgantes invocare liceat 9-

C€.21.& 22. LaurentiusKeppler in fubfid. anim.

Egat major pars DoCorum, tefteRaynaudo

1.3.mot. 5.S$.1. Lucas Pinellusl. r. de altera vi-

n. 26. nominaátim vero Navarrus de Orat.

ta c. 26. Gregorius Raiv. tm Herold. c.19

Cap.r.n.2.& 27.& cap.20.n.9.CaftroPalas tratt.

Probatur 3.ex variis hiftoriis,ex quibus con-

7.difp.r. pu. 4. in fine.Vi&oria de magia num:

ftat, animas ferventiffime pro viventibus oraf-

17. ÁZor. tom. x.l.9. cap.ro. quzeft. 12.& c.30.

le , quales quamplurimas refert Joannes Ma»

quzeft. 4. Reginal. in praxi 1. 4. n. 76. & mult

jJorin magno fpeculo exemplorum V.defuntti.

apud Aragonium 2. 2. ad

^

quaeft. 83. art.

b

4

Martinus de Roa in fübfid. anim. c. 21. & 22.

"Refulutio.

& plures alii, ex quibus hiítoriis prze caeteris

Contraria tamen fententia ut magis pia pfæ-"

memorabilis eft, qu:e l.4. revel. S.Birgittee re-

ferenda videtur & probatur 1.authoritate:nam

fertur, quod fcilicet fancta ifta quondam audi-

ita fentit Theophilus Raynaudus rigidus alio-

vérit multas voces animarum clamantium :

quiCenfor minus folidarum devotionum , ci-

Domine, charitatem ilis , qui habent potefta-

taus infuper Martinum Carillium ,. Baffolum,

tem fpiritualem , ut magis participes fiamus

Bernardum a Luco,Bonacinam, Bartholomzse-

orationum: Da omnibus,

um a S.Faufto,Serarium,Mendozam,Medinam.

qui 'nobiskfuccurrunxt, !

s

centuplum in hac vita.

His confentiunt Elias a S. Therefia 1.3. Legat:

Probatur-4. ratione, quia ex una parte ani-

cap.'35. n.3. Jacobus Hautinus in Patroc. de-

mo?e hoc iplo , quod ab omni peccato fint libe-

functt.:2.c.5.8.2.n.746.Suarez l.r. de orat. c.10.

rz,funt eratilfimse & dilectifimaze Deo; ex al-

Lucas Pinellus l. 1. de alt. vità. c. 26. in finc.

tera vero parte propria experientia, dum ad-

Ubi afferit, id non prohibitum effe , & unum-

huc viverent, edocte clariffime cognofcunt ,

quemque pro devotione fua facere id polfe; &

quantis miferiis & periculis viventes eorum

de facto non pàucos reperiri , qui id

:

fäciant.s.'

amici, aut benefactores fint expofiti; cum ergo

Martinus de Roa ii fübfid; anim. c.

9.

4

bus

dubitandum nonÍit, quod & ardentius 'illos

Probatur 2; ex pluribus hiftorüis , in qui

diligant, quam in hac vita dilexerint, & prae-

compertum eft,animas purgatorii invocatas vel

terea ob clarillimam beneficiorum cognitio-

apparuiffe,& auxilium contra hoftes prebuiffe;

nem, maximamque aeftimationem gratiffimoe

vel facem in tenebris proetuliffe, vel alia obfe-

iint futurze , nefas quoque erit dubitare, quod

quia praeftitiffe, quales hiftorias plures apud

affidue eflicaciterque pro illis orent.

Martinum de Roa l.c.& apudGeorgiumRaw,in

Neque obíftat 1. quod animse ift?e necdum

Herold.videre eft. Certe D.Catharina Bononi-

Deum videant, fed in exilio potius conftitutz,

enfis faffa eft, fe plurima beneficia defun&to-

& adypoeenas exfolvendas damnatie , ipf»emet

rum auxilio , quos imploraverat, coelitus acce-

potius auxilio indigeant,quam aliis praebeant;

piffe,nec raro acciditfe,ut ea per illos obtineret,

nam g.etiam Oniam & Jeremiam 2.Mach.c.ult.

qu2e per ccelites nequiverat obtinere quod i-

non vidiffeDeum, & tamen multuni oraffe pro

pfum etiam ultro confeffam fuiffe Annam a S;

populo, fed & damnatos ad mortem in hoc

Bartholomzo Carmelitanam, fan&iffimam foe-

*hundo fzepe pro inimicis,& aliis oraffe judices,

minari Jacobus Hautinus l.c.n.168. teftatur.

& coelites ; quidni ergo & animze pofüint ?

Probatur 3. ratione, quia verifimile eft , ani-

: Neque obftat 2. quod graviffimis tormentis

más purgatorii cognofcere preces, quibus ea-

fint fubje&e, qu»e ipfas orare non finant, ficut

rui auxilium imploratur , ergo merito invo-

etiam in bac vita experimur, eos, qui gravilli-

cantur. Confequentia patet, quia cum fint gra-

mo dentium , capitis, aut cholicze dolore ve-

tiffimse benefa&oribus , & orare pro aliis pofs

Nam

xantur, ab oratione penitus impediri.

fint , ut in priori refolutione probatum eft, du«

Refp.cum organis corporalibus anim»e care-

bitari non poteft, quin etiam facturz fint. An«

ant,& poenas fuas patientiffime ferant, nec ju«

tecedens traditur ab Authoribus pro noftra

dicium illarum corrumpi, nec affectum bonze

fententiacitatis , qui & triplicem modum af-

voluntatis tolli, atque adeo perinde ut marty-

fignant,quo cognofcere poffint preces noftras ,

res graviifimis fuppliciis fubje&tos facile pro

fcilicet vel per revelationé imediatam Dei, vel

aliis orare poffe ; Certe fi ipfi damnati daemo-

per Aügelorum manifeftatione ,vel per relatio-

nes nonobítantibus fuppliciis fuis tentare nos

nem illorum,qui in purgatorium veniütit. Pro-

poffnt, aliaqäe comercia habere, non apparet ,

batur autem antecedens ex eo,quod, ut Theo-

cur anim?e pfopter tormenta fua orare non

philus Raynaudus 1.3. n. 23. ait , hzec. notitia

poffint, cum de facto divitem epulonem in me-

pertinere videatur ad fomentum, & amplifica-

diis inferni flammis conftitutum pro fratribus

tionem charitatis inter mortuos ac vivos inter-

fuis oraffe S.Lucas cap. 16. teftatur.

cedentis, átque adeo ab Amgelis in hunc finem

Ru Pa LD/Z": .BZblc th- TOI?Z, III.

OXX 4

e6

Ó

48

Bibliothecee ]Ifhnualif Cöï'z;ïmmtoïïæ

przeftari conveniat, Sicütetiam ad non exigu-

potius redimendis labor afe,quam ipfarumv prées

um cruciatum animarum facere videtur, quod

ces expolcere debebat , maxime cum fciat,eas

illis aperiatur , quanta focordia liberi & hzere-

perfe, ubi ad zeternam requiem pervenerint ,

des oblivifcantur earum, ac opes reli&tas male

benficium redemptionis grato animo agnitu-

diffipent ; hic enim fanctus ftimulus fodicante

ras,atque adeo pro Ecclefize militantis confer-

Deo & Angelis has animas pnrgare citius po-

vatione & augmento folicitas futuras effe.

Neque obftat 2.quod animze tales fint in pu-

teft. Addit Hautinus l.c. n. 746. quod ejusmo-

di notitiam exigere videatur grati animi vir-

ro ftatu patiendi, atque adeo omni confolatio-

í

tus, cum feratur ad gratiam ei,qui contulit, re-

ne carere debeant , qualis tamen non modica

foret, fi illis fubfidia a viventibus oblata , iiio-

- ferendam, atque adeo ad ejus notitiam, quoad

fieri poteft, exquirendam; & quod hoc quoque

.tefcerent ; nam refpondetur , eatenus tantum

fi votum patronorum, ab iis cognofci, quos ju-

eas dicieffe in puroftatu patiendi,quatenus per

vant, maxime fifanguine aut amicitia fint

perpelfionemac tolerantiam füarum poenarum

conjun&i ; & quod denique ex vilionibus pa-

uiliil mereri , fed tantum fatisfacere poffunt ,

non autem, quod omni folatio carere debeant,

teat, plos manes nominatim de nonnullis que-

ftos fuiffe, quod ab illis fuerint derelicti.

cum,ut ex variis hiftoriis habetur, defatto eas

Confirmatur hzec do&trina 1.ex eo,quod ani-

Angeli earum: cuftodes frequenter vifitare &

folari foleant ; & przeterea non leve folatium

t tales ex purgatorio liberatze, & in coelum

affumpte, haud dubie fint cogniturze, quornm

percipiant ex. eo , quod voluntatem Dei per

beneficio talis felicitas illis obtigerit, ut gratas

1as poenas in fe impleri videant,certoeque fint,

fefe exhibere,ac pro illis orare poflint,ergo cam

easdem poenas non perpetuo duraturas , fed

non minus conveniat,ut etiam in purgatorio fe

zeterna beatitudine fe certo fruituras.

Nec obftat 3.quod, fi animas purgatorii, per-

pro beneficiis fibi collatis gratas orando pro

benefactoribus exhibeant, »eque convenit, ut

inde ut coelites, invocare in necefhtatibus pof-

femus, tum etiam honorare eas, atque adeo

taliumv benefactorum vnot»litia iHis pox»hqyn»icetglf.

miffas quoque legere ad honorem illarum

Confirmatur 2. qu1a jukt'a commtïnämAfce-

liceret , perinde ; ut ad honorem coelitum fo-

tarum do&rinam, etfi Angeli cultodes noftri

lemus; atqui hoc eft contra comunem pfaxin

noítras cogitationes fecretas per fe non co-

usque adeo, ut non modice reprehendendus

enofcant, fi tamen nos velumus , ut ens co-

videatür, qui tales miffas dicere praefumeret.

Nam Refp.r.cum anim»e purgantes fint ab om-

gnofcant, ideoque precemur, ut Deus iplis

illas manifeftet , hoc ipfo eas cognofcunt,quo-

ni culpa liberze, atq; adeo vere fanc& ac dile-

!

niam talis notitia ad meliorem noftri directio-

&ce Deo exiftant,non apparere, cur non etiam

nem & protectionem conducit: ergo cum pa-

honorari a nobis pofhint; cum de facto honor ,

riter notitia precum,aliorumque bonornm ope-

X

qui per pompofas & folemnes funerum dedu-

ruin pro animabus oblatorum non parum con-

Giones & fepulturas exhibetur,adipfas potiffi-

. ducat ad nottrum vel illarum folatium & com-

mum fpectare videatur. R.2. cum animse pur-

modum,. dubitari vix poteft, Deum , fi roge-

gatorii fubfidio potius egeant, quam honore,

snas, ut tales preces & opera illis manife

7

fancti coelites vero nullo fubfidio tali indigeant,

X

—ftet,

tam juftis precibus delaturum. ..

ideo ab ecclefia niiffasad coitum duntaxat

Coafirmatur 3. quia dubitari vix poteft, ani-

. honorem celebrari,miffas vero de defun&is ad

mas, quoties per bona opera. viventium leva-

ipforum fubfidium potius ordinari,ne,dum ami-

1en aliquod impetrant, id vel eximininutione

ci & propinqui ex naturali ipforum amore , &

poenarum cognofcere, ut aliqui volunt,vel cer-

ob proprium folatium capiendum , plurimum

tefinunquamquoad intenfionem , fed folum

honoraáre eas fatagunt,iisdem efficacia fubfidia

quoad durationem, poenze illarum imitigentur,

-préeftare negligant. Hinc fan&i Patres patfim

fuadent,ut amici inutiles fumptus in pompam

ut aliqui putant,talem iminutionem ex Angelis

cognolceretergo cum haud dubie agnofcantta-

funebrem adhiberi folitos in miffas & preces

le beneficium grato animo,& Deum,ut tale be-

procurandas convertant, eo quod , ut recte S.

neficiam illis multipliciter compenfare digne-

Auguftinus f.34.de verb.Apoft.ait : Pompa fu-

tur, rogant, ut fupra in exemplo oftenfum ett,

nebris,agmina exequiarum,fumptuofa diligen-

"tia fepultur2e monumentorum opulenta corn-

poterit fe quis talibus earum precibus perinde,

àc orationibus viventium , comm endare.

ftru£tio,vivorum qualiacunque folatia fint, non

Conürmatur 4. quia ipfa auxilia, quze ipfis

adjutorio mortuorum. Adde, quod inulta fint,

1n5do exhiberitur ea conditione, ut, ubi libera-

quz ab Ecclefia publice-fieri non permittun-

te fnerint;benefactorum fuorum fint memores,

tur,privatim tamen tolerantur,ut in ofüciis,li—-

& fimilem a Deo liberationem, aliasq; gratias

taniis & orationibus variis videre eft.

,—

impetrent,eft tacita quzedam invocatio, ficut fi

Nec obftat 4.quod,fianimse diftin&e fuos be-

quis filium Regis in carcere vel captivitate

nefactores cognotcerent, fequeretur, eos, qui

conítitatum ea intentione liberaret, ut poítea

pro omnibus defun(ds in genere orarent ab

D

apud Regem patrem hoc vel illud beneficium

omnibus'/ cognofci debere , quod. tamen me-

impetraret, merito talis filii intercellionem

rito incredibile videtur. — Nam Refp. z. fi,

petiiffe diceretur.

quando aliquis omnes San&os invocat ,

Nec obttat |.quo

dEcclefia nunquam in facri-

omnes illum agnofcunt, non videri debere

ficio miffze,aut officio defunttorum,has animas

incredibile ,. quod idem etiam fiat , fi om-

*

i

nvocare foleat;inam cum Ecclefia velut folici-

nes defun&i invocentur, cum unum 2eque ac

tà mater per ejusmodi facrificia & officia unice

alterum fit zeque facile Deo efficere. &. 2. in

animarum auxilium,& non proprias necelfita-

tali cafu, ficut confüfe tantum invocantur, ita

confufam quoque notitiam fufficere poffe ad

tes & coinodum fpectet,hoc ipf? etiam pro illis

*

hoc

— Titulur CXLI, Theologia.

M

&

3

49

hoe , ut anihïæ pro benefaQoribus in:confu-

tum fignificari, noftra fübfidia non p?ödefïe

Ío orentygtque adeo, ut fic illis commendare

animabus purgatorii per modum abfolütionis

fe quis poffit , maxime cum fperare queat, illas

judiciariz ; tum quianullifuper terram pote-

olim in ceelo ipfum cognituras, & a Deo co-

Iiati, & multo minus privatis fidelibus,fubfunt:

piofam remunerationem ipfi impetraturas, Re-

tum quia hic non contingit , ut in Sacramento

Ge ergo concludit Suarez

tom. 4. p. 3. q. 47,

peenitentiz, in quo pars aliqua poenze tempo-

fect.2.n.9. moduin hunc in

vocandi animas per

ràlis, ex rigore luendzea peccatore, remittitur

fe loquendo non effe quidem omnino nece(fa-

eiex opere operato Sacramenti, Nonnega-

tium, pracice tamen non efle dubium , quin

tur autem eo loquendi modo , quin fuffragia

fan&x ilbe animz poffnt a nobis orari, &

noftra ficut pro vivis, ita & pro defun&is, per

quod poflimus etiam fru&um talium oratio-

modum pize fubventionis & condign?e folutio-

num media earum . oratione fperare.

Addit

2

nis, acceptentur , infallibiliter a Deo ex jufti-

Raynaudus Lc. etiamíi coatingeret, has.ani-

tia, ratione pacti nobiscum innitti.

mas non percipere orationem noftram, tàmen

Nec obttat 2.quod ex revelationibus quibus-

fic pie & ex probabili indicio elicitam oratio«

dam habeatur, animas purgatorii certa propo-

P.

faiffe futfragia, affirmantes, fi illa adhibeantur,

nem non fore inutilem apud Dgum.

Tperare fea divina benignitate liberationem

QUJESTIO XXIV.

a cruciatibus, qui modus loquendi non fonat

n . fuffragia . animabus, infallibiliter

35

liberationem certam ex juítitia, five divina

mrofint ?

Y

;

fpeciali promiffione ; nam &. eas animas me-

EN Eg;ant apu»d Ra

ynaudum fe&.3. quaeft. 3.

num. 16.. Ca

rito timere potuiffe , ne per culpam fuffraga-

jetanus ; SOtus , TCanxus ,

torum fubfidia illa ad nihil valerent.

Deinde

Angles, & alii.

*

timere etiam potuerunt, ne fpeciali aliquo

'Rg/bluäiu.

Dei judicio in ultionem peccatorum . füorum ,

Affirmat tamen proba!

oilius ipfe Raynaudus

preter communem legem, oblata pro ipfis

n. 17. allerens , generatim. animas purgatorii

.

fuffragia repudiarentur ; tametfi enim fit pro-

per nos certo juvari , cum eis rite adhibeinus

2

miífio univerfalis de his fuffragiis , cum offe-

fuffragia;& certo quoq; hanc aut illam fineula-

rentur, acceptandis; tamen interdum poteft

rem accipere a nobis fublevationem , cm ad

effe aliqua exceptio , ob fpeciale demeritum ,

eam figillatim dirigitur iutentio applicantium

quo anima fe. hic in vita reddiderit indignam

fuffragium. Ratio eft,quia extat promiffio divi-

tali fublevatione per hoc fuffragium. Et in

na deacceptandis füffraviis no(tris, five zene-

hanc rem luculentum exemplum in vitaRaba-

ratim pro animabus purgatorii,fi indetermina-

ni, quo frater, qui in vita crudelis fuerat erga

te & generatim offerantur;five figillatimw in-

animas purgatorii, eisque. fübduxerat indi-

dividuo; fi. ad eum modum (iat. fuffragiorum

&as a Rabano eleemofynas , poft mortem con.

applicatio. Atq; ita patfim Theologi indifcrimi-

teítatas eft, fein poenam fuiffe privatum fub-

natim loquentes de faffragationibus noftris,fi-

levatione per eleemofynas pro eo factzs , ea-

ve pro aliis fuperititibus, five pro vita fan'tis

rumque fruétum collatum alüs animabus.

lupponere videntur,utramque zeque elfe infal-

libilem ac certam ; & diferte qioad mortuos

/|QUJESTIO .XXV.

Ludov.a Cruce in Bullam Defun&torum dub.4.

dIn. Confeffarius pamitenti poffit Wnoponere porni-

Argent.in 4.difp.45. quseft. unica art. 1. verfic.

tentiam defun&is applicandam ?

Przeterea dabo. Suar. tom. 4. 3. part. difp. 48

Ffirmant Amicus tom.g. d.16. S. s. dub.a.

lect. 6. n. 4. & multi ; quos profert, &fequitur

A

n.63. Lugo de poenit.d.25.n.64.Pellizarius

scortia l. 2. de Miff. c, 2. n. 11. & Fagundez

in Man. cap.10.S.3.n.211. Ferdin.de CattroPa-

lib. g. in 2. praecep.Ecclef. cap. 2.n. 20.

lao tom.2.de facr.d.14.dub.6.n.9 s. ubi ait: eam

. Confirmatur hzec do&trina ex eo,quod, cam

p

ante 4o. annos Compluti fuiffe receptií

limam,

animz fidelium defun&orum in.purgatorio

& contrariam a doftis viris non fine rifu ex-

haerentes funt nobis charitate conjunétz , &

ceptam, quibus addi poffunt Tambur. 1.4. c,r.

quamvis non ultra fpe&tantes ad forum ec-

$-4-n.16,Dian. p.1.tr.4. ref. 54. & in addit. ref.

clefiafticum, ejusq; jurisdi&tioni jam fubdu&tze,

L I.p.9.tr.7.re. 57.& maxime p.r1. tr. g. re. 26.

tamen pertinentes adhuc ad ecclefiafticam

Turrianus in tr. de poeri. d. 37. dub. 4. Petrus

cofunionem ratione charitatis, ut D. Auguti-

Marchantius in Tribunali facro tom. 1. tr. 6.

nus optime docet 20.civit.c.9. cum item multo

tit. 3. q.5. teftanturque C.Lugo l. c. hanc fen-

plus fublevatione egeant , quam fuperttites ,

tentiam efle fenfui fidelium & praxi confeffa-

qui fibi ipfismet fubvenire fuis. aCtibus pof-

rfiorum multo conformiorem. .

Quibus "etiam

funt ; verifimillimum apparere , Deum , cujus

Raynaudus qu.2. n. 31. adheeret.

mifericordize non eft numerus ; ad amplifica-

Probant 1. hanc fententiam ex Catechifmo

tionem charitatis , quee ne ipfa quidem mor-

Romano,qui in fine de fatisfactione docet, im-

te abrumpi potett, inftituiffe, ut poffemus pias

ponendam effe orationem pro defünctis,in qua

illas animas charitatis vinculo nobis conjun-

includitur eleemof

y

'ma acceptiffima , & in fic

&as fuftragiis noftris juvare, exhibendo pro

liberati orabunt pro poenitente.

*

eis folutionzm condignam, appentis in eo-

Probant 2. quia pro paeenitentia facramenta-

rum bonum precibus noflris.

li poteft confefíarius injungere. eleemofynam.,

Nec obftat i. quod. fubfidianoftra defun&is

uti palfim'omnes concedünt: ergo etiam po-

per modum fuffragii prodeffe dicantur , atque

terit injungere opera animabus purgatorii ap-

adeo non ex certa promiílione acceptionis di-

plicanda, cum & h3ec fint ele

emofynz, & qui-

vius; Nam g. per hunc modum loquendi tan-

dem praeftantiflimae genus,

s

X 3

Pro-

350

Bibliothecg Manualis Coucionatorie

Probant 3.quia,fi quid obftaret ,. effct hoc,

ftionen] magnos rumores excitaffe ;nter ali-

quod fatisfattionis fruQus ex inftitutioneChri-

quosPatres Rom:e exiftentes. Probar autem

fti deberet ipfi poenitenti applicari ; atqui hoc

hzec ferteatia potiffimum unico, fed fufficienti

non obftat. Major eft Adverf. Minor probatur,

& fatis efficaci argumento,quod tali modo for-

quia licet fatisfaQtio ex opere operato proveni-

mari poteft: Satisfactio facramentalis przecife

ens non poflit alteri applicari,poteft tamé adhuc

inftituta fuit ad delendam poenam temporalem

alteri applicari fatisfactio,qu?e ex opere operan-

eccatis ipfius poenitentis debitam : ergo non

poteft ea fatisfactio ad poenam alterius delen-

tis oritur,quod Lugo n.63.tribus argumentis o-

ftendit;r.quia poenitens non tenetur illud opus

dam applicari. Confequens patet. Antecedens

exequiin ftatu gratize: ergo neq; requiritur, ut

probatur 1.ex paritate cum attritione. Nam fi-

fructus fatisfa&orius operi operantis refpon-

cutChriftus ad remittendam culpam voluit im-

dens poenitenti applicetur. 2.Quia ad confecu-

perfectam aliquarm . poénitentiam a peccatore

tionem indulgentize poteft Pontifex exigere o-

adhiberi,& perSacramentum fupplere id,quod

pus aliquod fattum pro defünctis,& concedere

deeft ad perfectam poenitentiam , licet potu-

indulgentiam ei , qui jejunat , vel 'orat pro

iffet,ut multi volunt , fine ullo a&u poenitentis

defunttis , quo cafu illud opus, quo ad

remittere omnia peccata,per folam fcilicet ab-

fatisfattionem ex opere operantis applicatur

folutionem facerdotis:ita fimiliter ad remitten-

defuncto ,

retinet tamen fatisfattionem ex

dam poenam voluit imperfectam aliquam fatis-

opere operato pro ipfomet operante ; cur

fattionem exhiberi, quae poftea virtute Sacra-

ergo confeffarius non poterit hoc ipfum face-

menti quodammodo elevetur, & majus iucre-

re? 3. Martyr poteft applicare fatisfactiouem il-

mentum accipiat ad majorem longe partem

lius paffionis ex opere operantis pro aliquo de-

poenze temporalis delendam,quam deleviffet, fi

fun&to, & tamen paílioilla habebit apud Mar-

non fuiffet conjuncta Sacramento ; ergo ficut

tyrem, quafi ex opere operato,expiationem to-

iplum augmentum ex opere operato proveni-

tius poence propter martyrii privilegium : ergo

ens non poteft alteri applicari, ita nec illa in-

fimiliter poterit opus a confeffario impofitum

choata fatisfactio poenitentis,cui illud angmen-

alferre paenitenti effe&tum remiffionis poenze

tum adjicitur,poterit alteri applicari. Probatur

ex opere operato,licet fatisfattio ex opere ope-

2. idem antecedens ex eo,quod fatisfactio ideo

yantis appliöetur defun&to. Quod ipfum adhuc

aChrifto fit requifita ad hoeSacramentum,atq;

confirmari poteít alia circumfítantia , quam

adeo.a CC. & TT. pars integralis ejusdem Sa-

Marchantius apud Dianam p. 11. tr. 7. re. 5 7.

cramenti dicatur,quia ficut per attritionem &

affert,quod fcilicet is,qui tenebatur ad officium

confeífionem reatus culpze tolliturjiita per eam

defunctorum pro defun&to legere, & non legit,

reatus poeenze tollitur, atq; adeo Sacramentum

fi poftea. confeffarius ei pro poenitentia illud

hoc virtuté & efficaciam habet, ad totum rea-

legendum imponat, neque aliam poenitentiam

tum peccati dettruendum: ergo ficut attritio &

adjungat,vere per talem peenitentiam & prio-

confeffio illius tantum peccati, quod in confef-

ri oboligationi fatisfaciat,& facramentalem poe-

fione explicatum eft,reatum tollunt quoad cul-

nitentiam adimpleat;atqui hoc fieri non polfet,

pam, ita etiam fatisfactio non alium poenze rea-

fi fru&um fatisfa&torium ex tali officio prove-

tum,quam qui ex iisdem culpis ortus eft,dele-

nientem non poffet alteri applicare:ergo &c.

bit, atque adeo non poterit ad poenam alterius

Probat 4.Raynaudus, quia ad fatisfattionem

minuendam vel delendam applicari.

facramentalem fufficit,ut poenitens oneretur &

Confirmatur h»ec doGrina r.ex natura hujus

inulctetur aliquatenus,fubeatq; noanullam pro

sacramenti,quod inftitutumeft per modum ju-

peccatis vindictam; abunde fattum erit Sacra-

dicii, ergo,ficut quando in judicio quis accufa-

mento, & ejus inftitutioni fervitum erit, quan-

tur ob varia debita contracta, non poteft judex

tum fatis. Atqui eoipfo,quod imponitur peeni-

obligare reum ad. folutionem alienorum debi«4

tenti obligatio hanc poenitentiam fubeundi ,

torum, fed. tantum ad propria debita folven-

ejusqnue fru&um applicandi alter, obtinetur fi-

da; ita nec confeffarius poterit obligare poeni-

nis praedictus gravandi peenitentem,& jufta ul-

tentem ad aliena debita folvenda, propriis re-

tione vindicandi peccatum ab eo admiffum ;

litis: maxime cum debitum proprium tam

proefertim fi peccatum illud fuerit focordize in

grave fit,quale in praefenti cafu eft purgatorium

hoc genere,quale incurrunt defides executores

aliquod annorum.Quis enim non dicat durum,

teftamentorum piorum. lgitur talis impofitio

fi non iniquum judicem,qui reo przecipere , ut

poenitentize non eft contra finem Sacramenti.

pecuniam, quam paratam haberet ad propria.

Nemo fane contendet,poenitentem,qui a fe ab-

debita folvenda, ad alterius exfolvenda debita.

dicabit fru&um fatisfattorium poenitentize ipfi

expenderet, ipfe vero reus poftea ex defe&u

injunGz , eumque adalium transferet, fecitfe

folutionis aliquot annis graviffimum carcerem

contra illius Sacramenti inftitutionem.

fubiret. Atqui fimile quid faceret confeffarius

Refolutio.

injungens poenitenti, ut fua opera pro anima-

Contraria tame

n fententi

a fpectata nafura

bus purgatorii offerat : ergo.

facramentalis fatisfactionis probabilior. vide-

Confirmatur 2.quia ex contraria fententia fe-

tur, eamque docent Joaües Sanchez in felect.

quitur, intali cafuad futuram facraméntalem

difp.16. n.1. Bordonus in confil. regul. tom. 2.

fatisfattionem, & non ad futuram ; hoc autem

refol. 20. q.4. n.16. Philippus a Cruce in The-

implicat:ergo & illorum fententia. Min. & pri-

fauroEcclef.trat.2.S.6. n. r1. Vega in Summa

mum membr. Major facile ab adverfariis con-

tom.2.c.64.caf.4. AndreasMendo in append.ad

ceditur. Alterum membrum probatur, quia fa-

Bullam cruciatve d.4.c.8.n.62.cc.apud Dianam

tisfactio facramentalis eft remiffio proprize pce-

D.fupra indicatis,ubj etiam teftatur,hanc quae-

teít al-

naze(nam nullus effectus facramentalis po

teri

*

35t

Titulur CXLI Ti Teologta,

teri applicari)per pröpriam fatiäfa&ionem pro-

terillum & noftrum cä.fïuh; quia tunc ex nullo

curata; atqui talis fatisfactio in di&to cafu non

capite oritur obligatio , fructum fatisfactionis

adeffet: ergo. Major patet. Minor probatur ,

operi operantis reípondentem fibiapplicandi ;

quia totum corpus,quatenus eft fatisfactorium

ficut tamen, inSacramenuto ifto adefle ejusino-

ex opere operantis,transfcribitur animabus,ut

di obligationem,fupra oftendi. Ad confirmatio-

volunt adverfarii: ergo nihil fupereft, per quod

nemMarchantii R.negando,ii illo cafu poffe fo-

dicatur fatisfieri Deo pro peena peccati ; fed fi

lam recitationem officii divini pro peenitentia

- Deus propter Sacramentum aliquid poenze re-

imponi;Etfi enim comuniterAuthores doceant,

mittat, talis remiffio potrus liberalis condona-

potfe poenitenti imponi opera alias przecepta,

tio quam fatisfactio, diceretur: ficut fi Petrus

id tamen femper intelligendum eft de operibus

deberet Principi centum florenos,& hosPaulo

talibus, ex quibus fructum fatisfactorium alte-

ad debita fua expungenda offerret, ideoq; Prin-

ri offerre non tenetur, idque colligitur ex ar-

ceps per talem donationem moveretur ad quin-

gumentis pro noftra conclufione allatis.

quaginta florenos eidem Petro remittendos ;

Ad 4. Raynaudi argumentum R. negando

tale debitum potius a Principe condonatum ,

pariter, finem facramentalis fatisfationis effe

quam per fatisfactionem Petri deletum dicere-

onerationem, & fnul&am poenitentis przecife ,

tur; aut certe non effet ratio, cur etiam abfente

ut fic fpectatam,fed ut fatisfattoriam pro reatu

à

Y

fatisfactorio opere no

nfolius confetllhionis intui-

pomnsme ipfius peenitentis , uti ex probatione

m

tu etiam Deus fru&tum fatisfactorium largire-

fententide noftre patet , quo fuppofito totum

ruit Raynaudi arg.mentam.

tur : ergo. Neque dicas cum C.Lugo»e, adhuc

TI.//

:

illam voluntatem bonam, qua peenitens poftea

QDJRSTPFO XX

. vult applicare jejunium pro defun&o , fuperef-

ZIn fubfidio , que quis pro' fe defunilo procurare

fe pro fatisfattione; cum enim ea voluntas non

conflituit, re&ius in vita procuret ?

offerat feiplam pro defunt&o , fed tantum alios

Ffirmat Raynaudus f.3. pu.3. quseft. 4. cum

U

A

Zerola, Fagundez,Pinello, Marchino, Ce-

a&tus, hoc ipfo foli poenitenti fatisfactio ex ea

roveniens remanebit. Nam coatra eft, quod,

redo & aliis, idem cc. ob fequentes rationes:

icet in a& fignato illa voluntas fe non o Te-

1. Hac . ratione profpicitur fecuritati exhibi-

rat, idipfum tamen in a&u exercito faciat ,

tionis fuffragiorum, caveturque ne infidelitas

alioqui, qui diceret: Volo dare eleemoly:iam

fzepillime deprehenfa executorum vel hzere«

dum avertat expenfas pro fubfidiis provifas

pro defuncto, & ftatim daret, nihil fatisfaceret

Perit

pro defun&to ; cum opus externum fine actu

in alia negotia cum fraude defuuci.

interno voluntatis , utpote libertate carens ,

enim ei fublevatio expectata, ut recte ait Ga-

fatisfactorium elffe non polht. .

briel. fe&. 58. in can. lit. B. 2. Difficilius, ac

Neque obftant argumenta in oppofitum alla-

proinde magis fatisfa&torium eft, dare in vita,

ta ; nam ad r.Refp. quod Catechifmus Roma-

quam relinquere erogandum poft mortem. 2

nus , praeterquam quod non majorem authori-

Quia juxta fententiam , quam tradit Suarez

. tatem habeat,quam ille Do&tor , qui eum com-

tom.4. 3.part.difp.48. fect.8. n. : r. & fequenti-

bus, cum Richardo in 4.difp.45. art.4. qu.5.&

pofuit, facile de fructu impetrationis intelligi

pofitquem facilius noftrzefententize Authores

Gabriele. leCt. 58. in. Can. litt. C. cum ex-

concedent animabus purgatorii applicari pofíe,

trema operis fatisfaCtorii oppofitio addat vo-

licet & hocipfam non improbabiliter neget Jo-

lantati illud exercendi portionem aliquam fru-

annes Sanchez, ratus,animabus nihil,nifi quod

&us meritorii & fatisfattorii ; fupra eam , quae

rependitur volitioni interize, is, qui poít vitzm

per modum fatisfactionis offertur , prodefle..

Ad s. Refp. negando confequentiam & pari-

fuam diftülit executionem fu»e przedictze vo-

tatem;nam fi przecipiat confeffarius eleemofy-

luntatis, privabitur eo fru&tu fui operis : quod,

apud me evinciturea ratione, qua petitur ex

nam pauperi dandam , non przecipit , ut eti-

.am fatisfactionem, quze ex tali datione oritur,

defectu formalis libertatis & honeftatis in ope-

re pr:ecife prout externo & abjuncto a volun-

applicari pauperi ; unde adhuc obtinetur totus

finisquem Chriftus in exigenda fatisfactione

tate interna, ut contingit , dum volitio prze-

pro hoc Sacramento intendit , fecus autem le

cellit in vita, opus autem externum fübfequi-

tur poft mortem. 4. Quia per fe notum eft,

res habet, quando fatisfattio animabus appli-

"catur, ut ex di&tis patet.

multo minus meritorium effe, res fuas abji-

Ad 3. Refp. negando minorem primi fyllo-

cere , cum retineri ultra non poffunt, quam

cum adhuc homo eis uti

gismi,& antecedens fecundi, ad cujus primam

poteft ? que perti-

probationem R.antecedens illud, quod fcil.poe-

net vulgatus verfus :

tua funt ;

poft mortem tunc

nitens non teneatur poenitentiam in ftatu gra-

Da tua; cum

tua non funt.

tix exequi, fatis incertum effe, & forte proba-

bilius ab aliquibus negari ; quidquid tamen fit

Hinc fancta Lucia, cum filize urgenti ad ero-

ganda bona diceret,tege oculos meos,& quod-

de illius veritate R. negando confequentiam ,

quia falté illa fatisfactio adhuc revivifcere po-

cunque tibi placuerit de iftis facultatibus faci-

teft, atque adeo illo faltem tempore applicari

to; dixit Audi mater confilium meum. Non

debet ipli poenitenti; neque enim apparet ulla

fatis Deo charus ett,quiilli hoc dat,quod fecum

folida ratio , cur Sacramenta quoad alios fru-

ferre non poteft,& quo ipfe perfrui non potelt.

Sed fi tu vis grata efle Deo,hoc illi da; quo po-

&us,ícilicet remiffionem culpoe & gratize , &

non etiam quoad fru&um remiffionis poenze ,

teris tu uti: Moriens enim nulla poteris uti,

revivifcere poífint.Ad fecundam &tertiam pro-

& quod das , ideo das , quia tecum ferre non

bationem ex inftantia Jubiloei & martyrii pe-

przevales. Vivens ergo, & falutem tui corporis

habens, da Chrifto, quod poilides.

Gtam adhuc facilius R. negando ,paritgtem in-

Reo-.-

35*

Bibliothecm Manualis Concionatorig -

Reflolutio.

ft;e'a contrahendo nihil haberet,quod pro fatis-

Probabilior tamen videtur negans fententia,

factione offerret , hoc ipíio majus commodum

quam Layman l. 5.tr.5.c. n.15. & cum eo An-

ex anticipata difpofitione non referret.

tonius Honcala opufc. 4. tr. fol. 62. tradunt.

Ad 4.R. Nimium id probare,nimirum fi quis

Et probatur 1. ex communi praxi fidelium, paulo aute mortem fua dittribueret in paupe-

ex quibus vix millefimus quisque contrarioe

res non magnum meritum habiturum , cum

fententize praxin fequitur, ad quod tamen vel brevi omnia fe relinquere debere fciat,quod ta-

maxime confeífarii, & concionatores illos ex-

. men nec ipfi adverfarii dicent; certe S. Laur.

citare deberent, fi rationes adveríariorum tam

j

non modice comendatur ob diftributionem bo-

forent eíficaces.

norum ecclefiafticorum in pauperes, licet fci-

Secundo,quia cum nemo vel unico momen-

verit, eas in manus Tyrani venturas, fiipfe

to fecurus de vita retinenda, hoc ipfo in vege-

non diftribueret. Meritum ergo & libertas in

ta adhuczetate deberet fua expendere;cum au-

eo confittit , quod , cum alias profanas difpofi-

tem & contingere poffet, ut in adultam fene-

tiones facere potuiffet , potius pias in animze

&am fuperviveret,hoc ipfo in periculum multi

fuse falutem facere voluerit,ad quod parum re-

e conjicerent,aut cafus occurrerent, in quibus

fert,an cito,an tardius opes fuas relinquere de-

prudenter , imo & neceffario aliam difpofitio-

buiffet. Adde, quod, ficut in aliis neceffariis

nem,quam prius fecerant, facere deberent.

aCionibus poffumus easdem quodammodo li-

Tertio , quia cum poft executionem factam

beras efficere per intentionem,qua profitemur,

qmnita a

dh

üc peccata committere, atque adeo

nos eam, licet neceffaria non foret, nihilo mi-.

grandem reatum poenz contrahere , & cum

nus propter Dei beneplacitum & amorem per-

eo ex vita difcedere quis poiiit , non haberet

atturos : ita iimilis intentio circa opes necef-

tunc quidquam amplius, qo reatum talen

. fario relinquendas fieri queat.

extinguere poffet, maxime 1i propinquos fibi

QUZESTIO XXVIL

