hze namque validiores funt, & majoris virtu-

fiftendum , fed ad illum fublimiorem timorem

tis ad füftentandum navis onus ; quod profpe-

np.l.c./

rum venit, magis metuendum elt. -

gradu excellentiore confcendendum , .quem

S. Bonav.

non poenaruma terrof , non cupido praemio-

IV. No[fe debet , hunc. timorem pracipue 1n cu-

l

L]

C

;

)

07'

rum, fedamoris generat magnitudo , quo vel

flodia. fenfum.| exteriorum veruri debere , uti fa-

tenuem amoris formidemus offenfam , atque

pienter S. Bonaventura obfervavit dicens :

in omnibus non folum actibus , verum verbis,

]tte vigil vel fpeculator mandat cuftodiri por-

attonita femper pietate diftendamur , ne erga

tas fenfuum,quia ibi eft quafi totum periculum:

0

?t. 34

eum quantulumcu

ficut ( ad literam ) illi qui funt in munitione ,

intepefcat.

nguäïärvor dile&tionis '*Qlius

fumme cuftodiunt portas,cum vident caftrum

ab hoftibus obfeffum ; fic fpirituales viri , qui

S. Bonav,

TL IVoffe debet caufar , ob qzm netz;'k'am perfet tz-

habent timorem Dei, cuftodiunt portas , Íci-

£t

in Pf 2.

; EOöu

qure debeant , quas S. Bonaventura his verbis

licet quinque fenfüum , ne intrent inimicil,

X fs

indicavit : Omnis perfe&us debet eum timere

timentes , quo

d dicitur, efcendit mors per fenef

. propter tria ; Propter calpam occultam, unde

ra$ : noftrar.

— hoc : Delicta quis intelligit ? & Apoftolus : Nihil

V. Nofle

debet, mmqämn /ïfæ virtuli cjuemquam S, Cyril,

mifii confcius [um : fed, mon in. hoc jufüficatus [um.

confidere po[fe ;

Nam ut recte S. Cyrillus Ale-Atex. l.

n

xandrinus dixit ,

Noftra vis ,

nifi divinitus!'- !

Propter fui infufficientiam , unde hoc : Non

]

í

funt condignze paffiones hujus temporis ad

füftentetur., nulla penitus eft ; quid fumus , fi

j

futurum &c. Et propter füturam ruinam , fci-

a Conditoris noftri protectione deferamur

"

? S:Leä fe).;

licet ne peccet in futuro. Unde hoc : £eatur fro-

Hinc S. Leo pulchre declarat caufam & fin

e,

9. de paff,

mo,qui [emper e[-pavidus.Juxta alios ad duo prze-

ob quem Chriftus Dominus permifit lapfum

cipue capita generalia revocari poffunt , nem-

Petri,dicens : ut nemo auderet de fua virtute

pe ad abyffwm judiciorum divinorun , qua tum

confidere, quando mutabilitatis periculum

nec Petrus potuiffet evadere. Quam doctrinam

antehac jam in Angelis , & praecedentibus

L

D

Manfi difo

hominibus declaravit, tum quotidie manife-

egregie confirmat Manfi fequentibus verbis

x

R

nu 89

Y

lypfi cafur ftel- "

ftarenon ceffat : tum denique in particulari &

idit S. Joannes in füa apoca

.extremo omnium hominum judicio potiffi-

larium ex firmamento coeli , quem draco cau-

mum manifeftabit ; de quibus proinde recte

dafua caufaverat : Cauda ejus trahebat ter-

dixit $. David :

udicia tua abyffus multa.

tiam gartem flellarem cali , €9 mifit eas in terram.

Pf. 35. v. Et ad abyffum fui nihil 9 imperfe&lionir , de qua

Formemus modo argumentum , quod con-

lo 9'

y2

vincit : fi fixze de coelo cadunt ftellae , quanto

Es

v.8

1. 4'- abyffo recte dixit iterum Pfalmifta : Abytfus

um

Serm, 36,

abyffum invocat. Tali nempe ordine, ut S.

magis errantes fibi timere debebunt?Si Ange-

Bernardus advertit, falubriter innotefcit Deus

limutantur in doemones , quanto magis per-

in Cant.

.cum prius fe homo noverit in neceffitate pofi-

vertentur illi,quos notat Apoftolus , futea vafa

s pariter lob : Homo

tum, & clamabit ad Dominum.

portantes , & de' quibu

^5

naiur

Ed

R. P Lahn.l Bibl.. ]Wcm.; Tom. I1l,

396

Bibliothece IMamnualis Coucionatorize

natur de multere, nunquam in eodem ftatu per-

reffit , quod czäpät & fummam fignificat. Et

S.Àug. manet ? Unde merito S. Auguftinus ad Deum

plane reverentia erga Deum , cujus caufa cul-

liiog,

c. 29. So clamat : Videmus multos, Domine, ex Pa-

pam horremus,ea eft fundamentum & initium

tribus noftris( quod utique fine magno tremo-

vitze chriftianze ; ea enim caufatur ex notitia

re non recolo , fine multo timore non confi-

& dile&tione divina.Eo enim reveremurDeum

teor ) afcendiífe primitus quodammodo usque

quia cognofcimus & diligimus ejus Majefta-

ad coelos & inter (idera nidum fuum collocaífe,

j5

tem , quam offendere pertimefc'imusy.

poftmodum autem cecidiffe usque ad abyffos,

y, V

&animas eorum in malis obftupuiffe. Vidi-

VII.. Noffe debet , quomodo. defendi poffit. illud . them,

mus ftellas de ccelis cecidiffe, ab impetu fe-

n

rientis caudae draconis.

Davidis : Non eftinopia timentibus eum ; cumt. c«

L'b)l

X

defatto tam multi jufti inopes exiftant. Ad

quod dubium refpondet S. Thomas fic lo-

Thom, VINoffe debet,ex quo fundamento tin?of dicatur

uens : Contingit aliquando,timentem Deum,

äf:

"a e

T. 12- initium [apientiz ; quam. veritatem fic explicat

parum habere,fed non contingit eum effe ino-

5. Thomas : Initium fapientize poteft dici ali-

pem ; inopseft, quife deficientem reputat ;

quid dupliciter. Uno modo , quia eft initium

qui timent Deum, his contenti funt, quoe

ipfius fapientize , quantum ad ejus effentiam ;

abent. Philipp. 4. ubique & in omnibus in-

alio modo quantum ad ejus affe&um ; ficut

ftitatus fum. Obfervat S. Auguftinus alium

initium artis fecundum ejus effentiam funt

Apoftoli textum , 1. Cor. 4. Ulgue in hanc fio-

. principia,ex quibus proceditars ; initium au-

ram e[urimus , €$ fitimus , €$. mudi [umus ; quo-

tem artis fecundum ejus affe&um eft,unde in-

modo ergo non eft inopia timentibus eum ?

cipit ars operari, ficut fi dicamus , quod prin-

Et dicit, quod Deus eft nutritor & medicus:

cipium artis sedificativae eft fundamentum ,

Medicus autem fubtrahit nutrimentum infir-

quia ibi incipitzedificator operari. Cum autem

mo , & facit efarire & fitire, quia expedit fa-

- fapientia fit cognitio divinorum , aliter confi-

nitati. [ta Deus , fecundum quod expedit fa-

. deratur anobis , & aliter a Philofophis. Quia

luti noftrze , quandoque inopiam immittit ,

enim vita nítra ad divinam fruitionem ordina-

quandoque divitias coafert, quando longi-

tur , & dirigitur, fecandum quandam partici-

tudinem dierum concedit ,

quandoque brevi-

pationem divinze naturze, quze eft per gratiam;

fapientia fecundum nos non folum confidera-

tat?m adducit.

tur, ut eft cognofcitiva Dei , ficut apud Philo-

VLH." JNo[fe debet utilem praïxin hujus tkmbrz': ;

fophos ; fed etiam : ut elt directiva ha-

quze id tribus przcipue induftriis confiftit.

mause vitze,quze non folum dirigtur fecundum

I. Ut magna cum difcretione concipiatur ;

rationes humaaas, fed etiam fecundum ratio-

etenim vera fapientia a timore incipit, nec

nes divinas.Sic ergo initium fapientize, fecun-

eft fapientia fpiritualis fine timore Dei , ita

dumejus effentiam,funt prima principiafanien-

timor Dei fine fapientia effe non debet , ut

tize, juze(unt articuli fidei,S&fecundum hocfides

recte advertit S. Ambrofius, qui & addit, ideo

dicitur fapientize initium. Sed quantum ad ef-

Ifaiam omnibus aliis donis Spiritus fanéti eum feff. - ie

« I16.

fectum,initium fapientize eft,unde fapientia in-

poftpofuiffe , ut fignificaret, timorem

eiin

cipit operari,& hoc modo timor eft initium fa-

formari per fapientiam, inftrui per intelle&um

pientize, Aliter tamen timor fervilis , & aliter

confilio dirigi , virtute firmari, cognitione re-

filialis; timor enim fervilis eft,ficutprincipium

8l , pietate decorari. 2. Ut femper cum fpe

extra difponens ad fapientiam , in quantum

aliquis timore poenze difcedita peccato, & ha«

prudenti jungatur ; id quod S.Gregorius a Deo

Eul] 4

illis verbis: Non accipiesloco pignoris molam Deut. 24..

V1

4

^

bilitatur per hocad fapientize effe&um, fecun-

fuperiorem & inferiorem : fi

gnificatum putat, V- 6

dum illud Eccl. . Timor Domin expellit pecca-

- tum. 'Timor autem caftus vel filialis eft initium

fic enim loquitur: Spes ad alta fubvehit,timor l^ 33 -mor

autem corinferius premit: una mola fine alte- * ' *

fapientize, ficut primus fapientize effe&tus.Cum

ra inutiliter habetur. Peccatoris er

go in pe-

enim ad fapientiam pertineat , quod humana

&ore femper debent fpes & formid

o conjun-

vita reguletur fecundum rationes divinas,hinc

gi , quia incaffum mifericordiam fperat , fi ju-

oportet fümere principium,uthomo Deum re-

fütiam non timeat : & incaffum metu

vereatur,& fe ei fubjiciat. Sic enim confequen-

non confidit.

it, qui

Hinc Gloffa in cit. locum ait :

ter in omnibus fecundum Deum regulabitur,

Qui praedicat peccatori, tanta difpenfatione

Brevius idipfum Paulus de palatio fic oftendit :

ApudMan

Placuit Do&oribus noftris hoc loco mentio-"

praedicare debet , ut non reli&ta fpe timorem

fi diic.

fübtrahat,nec fubtracta fpe timorem relinquat.

R. 3.

' nem effe de timore fervili , qui poenam a Deo

3. Ut pietatis exercitio fru&tuofüum & effica- Hom.ts;

timens ceffat a culpa. Hic timor , licet non fit

in Ezech,

fapientize comes,eft tamen initium,quia eft ve-

cem timorem faciat;qualis enim eftifte timor,

inquit S. Gregorius, fi cum eo pietas non eft?

luti acus ingerens fapientize filum. At nimis

qui enim mifereri proximo ignorat, qui com-

credibile eft,Ecclefiafticum fuum non variaffe

pati ejus tribulationibus diflimulat

, hujus ti-

fermonem, fed quod,ut coeperat timorem filia-

mor ante omnipotentis Dei oculos

nullus eft,

Ity 1

lem ( qui ex reverentia Dei abhorret

a culpa)

UA

laudare,ita nunc profequatur. Tunc

fenfus eft,

quia non fub;levatux ad pietatem,.

initium,caput,fundamentum

,fumma fapientise

eft timorille; Nam Hebrzis initium eft,

$. XL

»

Titulus CXLII. Timore DEL

381

$. XI.

dus, & diabolus, quamque magnum ab his

vitee non tam

periculum cuivis immineat ,

COWCEPTUS PRJEDICA-

temporalis , quam 2eternae amittendz. Ín fe-

BILES

cunda parte demonftretur .

, quam fortiter ho-

ftes omnes timor Domini rbpel at

cari nein

Qualz far

quidem timore füpplicii setetni ; mundum ve-

ro fpe melioris fubitantize & prezemii zeterni :

Pf. 33.

I

V.

iz.

X occafione thematis : /eniie , filit , au-

Diabplum denique per metum tam bono &

Thg

dite me :

ümorem Domini oloceäo UO :

ex-

omni amore digniffimo Deo, quem d»:mon

(

plicari poteít natura timoris, eumque in tinem

tam turpiter contempfit & deferuit ,

difph—

Lib,1.c:2. fervire potelt defcrlptio timoris, quam Salia-

cendi.

nus in infigni fuo de timoreDei trafä-atu, affert,

IV. Ex occafione thematis : O]lmaam volm .ue. 12.

dum ait,vultu ejus ad feveritatem magis,quam

quenm tmeatis :

oftendatur, quam merito Deusv. 5.

hilaritatem, fuiffe compofitum. Deinde in tia-

folus, & praeter eum nemo alius ,.

fit timen-

rze Pontificize lamina czerulea nomen ejus au-

dus. Nimirum z. . Quia per omnlpotentmm

reis literis effe exaratum hoc fere feníu

Ti-

eft invincibilis ,

juxta

illud Jobi ;

Qül'* f()

mor Dei juftitize divinse proles. Ín fuprema

rettitit ei

,& pacem habmt? 2. Qma per * 4**

veroparte tiarze gemmam fplendidiffimam ,

ommfmentmm fuam eft infallibilis , juxta il- ,

7?*..

€ üjüb nomen feveriftas erat , fuiffe confpectam.

lud ïeremlæ Ergo Dominus fcrutans COf ,.

Ad humeros jacuiffe , & ad utrumque bra-

& probans renes. 3

. Quia inflexibilis per jufti--

cmum pependläïe fïpanolum byffinum, purpu-

tiam , juxta 1llud Ecclehaüls

Si ceciderit li- £cel. z.

rei coloris , linguis igneis infperfum , cum hoc

gnum ad Auftrum, aut ad Aqmlonem,m /quo-v- 3-

eloquio : Semper ardet,& nunquam confamit.

cunqu-e lóco cemdent ibi erit.

Promiffam czefariem utrinquein cincinnos cri-

V

)

Ex occafione thematis ; Quir mon time-

fpatam h»ec verba innexa habuiffe :

Periculo-

bit te , o Rex gentium ? exphcentur caufze ti-

rum feges.Ín binis auribus duas gemmas ,

mendi; nempe 1.Suprafe , Deum juftum &

quarum altera inferni, altera mortis meditatio

accmatlümum Judicem , de quo non imme-

dicebataur, fuiffe pendulas In toga rafilii viola-

yito dl» $o

S. Job : femper quafi tumentes flu-

-eel colons ,ultionis exemplum dicta angelorum

&us timáüi Deum. 2. Infra fe, gehennze horri- jgt

.n/g

D6

e coelo pulforum hiftoriam acu fuilfe depictam,

bile barathrum Infernalibus Hammlmcc enfum, v.

EEUM

ad cujus limbum fententia Judicis : Ite male-

& noítris peccatis caftigandis przeparatum.

di&ti inignem geternum, qui paratus eft diabo-

3. Retro nos peccata przeterita & vitam,eheu !

lo & Angelis ejus: erat deícripta. In finiftra

in fceleribus exactam, 4. Ante nos, pericu-

manu hanc fententiam fcriptam tuliffe : Judi-

la committendorum peccatorum , & tot mife-

cia Dei abyiï'us multa. In dextra fcipionem ,

rabiles lapfus Angelorum & hominum. 5. In-

fpes venize, di&um. Denique pallio, quod pre-

ter nos ,

naturam corruptam , & ad omne

. tiofo vellere fülciebatur,& diffidentia fui dice-

malum pronam, 6

6. Extra nos , lhoftes vali-

$1

batur hanc in ora fpntentlam continuiífe: Bea-

diffunos diu 110&uque infidiantes , & in fü-

iti;

tus hc»mo qui femper eít pavidus. Quze omnia

pfemam exitium pertrahere molientes. Quze

proin paulo clarius , fed fuccincte, explicata ,

omnia fufius apudFabrum explicata videri pof-

amplam concioni materiam fuppedltabunt

funt conc. 1. inDom. 15. poft Pentec.

uti videre eft apud c1t*a-.um Salianum.

V].

Ex occafione thematis : Accepzt autem Luc. *v

omner,timor : poteft aliter oftendi ,

nam mul-:6.

Ecd. 4

1. Fx occcüone thematis

: Funiculus. tri-

L oj

Y. 12

tas graves caufas. tlmendtDeum habeamus.

plex: difficile rumpitur ; exphfam poteft, quo-

Nempe i:Propteripfius omnia cernentis afpe-

&um,

3 o

modo Deus per trlphcem timorem , fervilem

quo olim S. Ephrem 1mpud1cam mu-

f

fcilicet mercenarium, & filialem, velut tripli-

hmcalam ad Íícelus invitantem avertit. 2.

cem funiculum, homines ad fe tlahat fibique

Propter fcandala & láqueos ublque obvios ,

arctifime conjungat. Quem in finem quivis

de quibus Ifaias dixit: Qui fugerit a facie for-

horum timorum feparatim explicari, ejusque

midinis , cadet in foveam : & qui ex fe expli-

-

natura & utilitas ac praxis oftendi poteft , ita

caverit de fovea, tenebitur laqueo. 3. Pmpterïï-***

18.

tamen, ut efficaciter auditores exciteptur ad

incertitudinem.falutis , de qua S. Paulus di-?**'

fihalem timorem czeteris præferendum & re-

xit:cum metu & tremore falutem veftramp;; llipr

liquos duos nonnifi in fubfidium , fi forte cha-

operamini. 4. Propter ultimum cum morte y, 15.

ritas refrigefceret, retinendos ; quod ipfum,

conflictum , a quo pendet beata velinfelix 2e--

ut facilius obtineatur , filialis timoris prze aliis

ternitas : de quo merito dixit S. Auguftinus :

M,o

praeftantia oftendatur.

Vee mihi mifero , cum venerit dies judicii , Cap. 2

2g.

feti

& aperti fuerint libri confcientiarum , cum Medit.

Mce)]zta.r

dicetur de me : Ecce homo ,

& opera ejus.

Quid faciam nunc, Domlne Deus . meus ,

Prov. 15

]I Ex occafione thematis : Per tumortm

cum coeli revelabunt iniquitatem meam , &

V. 27.

omnis declinat a malo :

mü&atur fimilitudini ,

adverfum. me terra confürget ; ecce nihil re-

qua S. Chryfo?comus timorem , militi armato

fpondere potero,fed demiffo capite prze confu-

comparavit ante fores domus v1g11ant1 nemi-

fione coram te ítabo , trepidus & confu-

nemque, qui domino nocere poffit , admitten-

fus. Vide heec omnia fufius apud Fabrum in

ti. In prima ergo parte oftendatur

quam

auttario them. 5.in Dom 15. poft Pent. expli-

graves infidias moliantur homini caro , mun-

cata.

Bbb

Ui-

382

Bibliothece | .2Manusis Concioustor ie.

L/tzlz fa.

dum feilicet ipfam ctiam peccat! fadicem ,

'Tob. 4.

VIL Ex occafione thematis :

- .Noli timere ,

concupifcentiam , tollit. 2. per viam illminae

V. 23

hi mi , pæupeïemfwm m vitam germur, lcd multa

tiuGm; cum femper a SS. Patribus inftrumen-

bona habebimusfi jf tunuerimus Deum: potefr oftendi,

tum aptiffimum ad virtutes comparandas fit

- qualia bona per timorem Dei obtineantur.

juaicatus.

3

per vurm untwam :

quate-

Pf, 11í.

Et 1. qmdem bonum autile feu divitize ; non

nus introducit charitatem, per quam homo ar-

&Giffime unitur Deo,

Y. I0& 3-

enim eít inopia timentibus eum. Divites qui-

uti ex teítimoniüs fu-

dem eguerunt , & efurierunt, inquireutes au-

pra citatis patet

tem Dominum non minuentur omni bono.

*

2. Bonum foneflum , feu honorem & gloriam :

$. XIL.

fic enim teftatus eit S. David dicens : Béa-

ALII CON(.,EPTUS

Mnf (

tus vif

qui timet Dominum in mandatis

L] n,u

f

ejus volet nimis.

Gloria & divitive in do-

.ZVPC(J' taf.

Qui timent

Ebrzei egreffi ex mari rubro omnino il- Manfi difc

mo ejus:

Hinc & Judith dixit :

H

te, magui erunt per omnia ; quod & ipfa-

ldefi, viderunt /E.e

gyptios mortuos fuper 8 - 7-

met abunde experta eft. 3. Bonum dele&abile :

littus maris, tm:u;tque populus Videtur ra-

Pf. 35.

juxta illud S. Davidis teftimonium.Quam ma-

tioni congruentius fuiffe , fi populus hebrzeus

V. 20,

gna multitudo dulcedinis tu»e , quam abfcoa-

affectum jubili & trmmphl excitalfet , videns

difti timentibus te;ut adeo vere dixerit nonne-

fe e manibus inimicl ereptuin , a dura fervitu-

iS. Thom

Kemp.1

'mo : Si eft gaudmm in hoc mundo , hoc uti-

te liberatum , hoftem vero & perfecutorem

2 €C.4

que poffidet puri cordis homo. Vide F. abr. co.

fuum divinitus extinctum, denique juftiffimam

&. ?.

7. ia Dom. r8. poit Pent.

vindictam injuri€ Deo illatze a Pharaone;

VIIL Ex occafione thematis :

Ecce fagzt:tæ

cur igitur timuit populus ? Refpondetur,quod

1.Reg.20, j tj fo

[unt : poteft oftendi , timorem Domi-

anima, quo pluribus agnofcit e a Deo dota-

V.

p

ni efle certum fignum præde&matwnis euin-

tam efïe beneficiis ,

eo magis femper fibi ti-

mere debeat ,

ne mvmntudlms incurrat no-

que ia finem narrari 1. pactum , quod Joaa-

thas cum Davidefecerat, ut fcxl(cnt fi dice-

tam : Praeterea tlmuel unt, quia videntes pu-

XYet.

Ecce fagittze iatra te fant :

pez hoc col-

nitionem iftorum rebellium, timere poterant,

ligeret , fe effe gratiam apud Regéi: con ecu-

feveriori fe fore mulcta*«dos pæna ; i Deum

ofienderent.

tumn. 2. Probatur,

hoc juftius de fazitta ti-

il.

jutferat plentlfïlmus Salvator mofters Term.

moris divini dici, idque tum per tefti »ouia

S. Ícripturze, tum SS. Patrum , tum quotidia-

| fervis & famulis illis , qm miniftrabant convi- ferm. de

uptus

na experientia confirmetur, Vlde Drexel.in

vis in nuptiis Canse Galilacze : implete lujdrias a5

alllææo

Zodiaco figno 11.

quà ;

intendebat nimirum Dominus hydrias

[X. Ex occalione thematis :

Timor Domini

has adlmpleke generofo vino, ac difpofuit eas

exyrllit peccatum : oitendatur, timorem Domiai

prius leplfn aqua, per quam S.Bernardus in-

eife efficaciillimum medium ad vitanda pecca-

telhglt timorem Dei , & per vinvm amorem ;

ta ; eum ia finem narretur r. quod fupra $. 6.

quidnam vero hoc mdlcctm mylterio, ftatim

n.4. de hetba P. Araozi narratum et. 2,.

declarat, dicens: Incutite metum , &fpmtu

Probetur

merito tali herbze timorem Dei-

timoris non tam vafa , quam cm'da replete,

comparari , quia impellit ad pr»terita pecca-

quia, ut ad charitatem perveniant, mmandl

ta per poenitentiam expianda :

ad proefentia

Íuntatimore, ut dicant & ipfi , a timore tuo

concepimus ,

& parturivimus Spmtum fa-

per deteítationem finceram & confeffionem -

delenda :

ád futura per prudentem cautelàm -

lutis.

fef 'ü?er devitanda: ut adeo vere S. Bernardus dixe-

Cant.

H Thomas Villanovanus in expoütmneS Thom.

rit: In veritate didici, nihil effe ?eque efficax

moraliillius textus S. Lucee : /ntravit ] £,5 U. de Vill.

conc. 4.

ad gratiam divinam promerendam, retinen-

in quoddam caftellum €c, per caftellum illud in-

de

afï'u*n«

Tiemi

dam ,recuperandam , quam fi omni tem-

telligit animam hominis , in quam intrat Sal-

'ptione,

$

pore inveniamur coram Deo non alte fapere,

vator nofter, eamque tanquam locum

muni-

fed tlmere

tum inhabitat. Adaptat deinde fingula caftelli

-

Éccl. r.

X

x occafione thematls

Timenti Domz-

hüjus munimenta , eorumque munia fingulis

Y« 13.

num bene erit in extremis : oftendatur, quam be-

virtutibus ; At timori Dei qualem alfignat fta-

ne fit füturum timenti

eum 1, //nte mortem

'tionem aut officium ; Talis fane obtmglt ei

officii ratio , talis Pcatm

dum non erit ei inopia , nec occurrent ma-

a qua dependet fa-

la, S. fcriptura tefte. 2. Immorte: propter

]us ejus maxima : H'ibeat inquit, de hoc ani-

confcientiam vitze laudabiliter tranfa&te. 3.

mae caftro rigidum janitorem , timorem Do-

Po

etiam

mortem : ubi propter fidelitatem audiet

mini,qui omnes violentos appetitus ,

jucundiffimum illud elogium

Euge ferve

fenfuales in hoc oflium irrumpentes ,

facile

bone ,

quia fuper pauca fuifti fidelis , fupra

jugulet , & difperdat. Inutiles plane funt cu-

multa te conftituam , intra in gaudmm Do-

juscunque caftelliaut arcis etiam minutiffimse.

m1n1 tui.

'circumvallationes , aggeres , inutilis quzevis

Deut. 6,

XL Exoccafione thematls :Dominum Deum

annona, generofa militum audacia , inutilis

v. 13.

tuum timebir , €9 illi foli [ervier : probetur, timo-

quoque gubernatoris peritia & experientia ,

rem Dei elfe d ucem fideliffimum & peritiffi-

ad defenfionem cujuscunque -munimenti , fi

inum , qui per tres vias perfectionis celerrime

I)J

qui tenet claves porte , non eft fidelis.

AR

timori

& tutiflime ducat; & 1.quidem per viam purga-

DEI afcnbltur cuftodia talis

fitus & loci, quem cu&odm permagni inter.

&ivain ; quia per timorem declinat omnis a malo

eft ,

N

Tib -C X LIL Tior D.

383

in cadem co gnitiohe exc&lläntioms adhuc funt

&t , eaque officii ratio ei attribuitur , ut ejus

nobis intimetür neceffitas, & utilitas ; ergo

& füperant domixlationgs, dicuntur tremere.

de anima , quxe a multis obfidetur tentationi-

VI. In libro Levitici legitur de oblatione , Abulenf,

bus, & affültibus,hoc idem afferere poffumus,

five holocaufto , quod offerebatur pro expian-

q. 6.in

quodfi timor Dei cordis portam bene cuftodie-

do peccato : JVom mitiet im eam olewm , mequehuneloc

Yit, & claufam tenuerit, de nullo fibi timere

thurir aliquid imponet , quia pro peccato- eft. ,Vi-

debeat ; Unde bene ait S, Joannes Climacus :

debatur potius adhibendum incenfum, ad tol-

Fieri non poteft , ut qui vere Deum timet , ti-

lendum vel mitigandum foetorem , qui ex

miditati fit obnoxius , cum ipfe dixerit , nul-

fordibus peccati prodire folet ; cur igitur

lum przeter ipfum timendum.

prohibitum fuit incenfum ? Ratienem hujus

Manfi difc

»

IV. Job. c. 29. legitur : $7 ridebam cum [ervo

redibit Abulenfis : Caufa eft , ait, quod thus,

[

] 7enmroe. 0 , non credebot, Quid. exiftimatis fanctum

quia boni odoris eft , fignificat acceptationem

tj

virum tali modo loquendi voluiffe inferre? -

x

X

divinam , & qui pro peccato facrificium . of-

»n»y.

Interrogemus D. Greg. qui fuit fideliffimus

fert , non debet fecurus effe de acceptatione.

-hujus libriinterpres: Ridere etenim Dei eft,

Quamvis interdum exiftimemus , noftrze par-

refpondet ille, Santtorum vias profequenti fa-.

ti , & officio noftro nos fatisfeciffe pro pecca-

vore profperari , ficut de iis quoque per ufum

ti deteftatione : attamen . nequaquam fecuri

dicitur , quos in hoc fzeculo felicitatis blandi-

effe debemus : Nihil mihi-con[ciur fum , dicebat

menta comitantur : arrifit 1llis tempus ; fed e-

S. Paulus : fed non inhoc juftificatus fum ; & qua-

le£ti quique , quamdiu in hac vità funt , fecu-

lem hujus adducebat caufam ? Qui judicat me,

ritatis fibi contfidentiam non promittunt, horis .

Dominus eft

, nefciinus , an Deus accgpftet hoc

.enim omnibus contra tentamenta fufpecti, oc-

facrificium, *

S

- culti hoftis iafidias metuunt, nam fzepe multis

E

grave periculum incauta fecufitas facit. In.-

ÜUtilitas,

X

exemplum producit S. Paulum, quis non cre-

VII. Lex illa, quae in Lgxfitico fpræfcribit-ö?.fïï*;?-l*

didiffet, eum in portu tunc exttitiffe fecurum ,

quaido aliquoties jam attigerat littora coeli , '

matribus-purificationem poft partum , confi- 4 infiit.e.

deratione digna eft: Sumet duos turtures , v

raptus in paradifum ? 'ar eleftiouis eft mihi ifte?

L

timebat enim& tremebat iil mihi con[cius fwm .

duos pullos columbarumj;unum in holocauftun,€ al

Lerum pro peccato. "Tartures , uti & columbze ,

Tlert,

fed. mon in hoc juftificatur fum; Cafligo corpus meum,

€9 m [ervitutem redigo , ne forte, cum alis grae-

funt aves timidze , & iftze praecipiuntur offer-

m. d

ri Deo in holocauftum ,' & pro peccato ; quia

jytis

dicaverim ,ipfe reprobus. efficiar. Ecce arriden-

ag

ti fibi divinz gratizve ( verba funt Gregorii

ad purificandas animas noftras a peccato ti-

mor óptimum & efficaciffimum medium eft,

— M. ) jamcredit per fpem , & necdum tamen

credit per fecuritatem. Confilium. hoc nobis

Joanuis Caffiani do&rina eft : Principium

noítrz falutis , ejusdemque cuftodia, timor

fugseífit S. Auguftinus libro , cui titulus de

Domini eft; per hunc enim & initium con-

. fan&a virginitate : Noli , iaquit, altum fape-

verlionis , & vitiorum purgatio , & virtutum

ve,fedtime, ut homo nec de fuorum pecca-

cuítodia , his, qui imbuuntur ad

torum defenfione, nec de juítitize praefumptio-

zE

J

viam per-

fectionis , acquiritur.

[

ne, fe extollat. Nam & ipfe Paulus , qui di-

xit : Non enim accepiflis [piritum [ervitutis iterum.

Vill. Enumerat Propheta lfaias cap

L I;Ma*?ü äïfc

feptem donaS

"

in timore ; tamentimore comite charitatis ait,

piritus fan&ti ac ultimo loco po-7: ?*

nit timorem : eguie[cit fuper eum [viritus Domi-

cum timore €$ tremore multo fui apud. vor.

mi, [piritur [nptentur , 9 intelleBur ,

Thoft,

h

Jpirttus

vl

:L|

: "ZEquz'z;af,

à

confilii €9

fortitudinis , [piritue [zientie É9 pieta-

ync, 4

bHió, C? reoplebit eum [piritus timorir Domini,

i effum

Iaehirdifïc. V, "*Omnibus nota fünt verba illa praefatio-

Verum fi timor Dei zedificii fpiritualis animae

."':(mC-

80 n. 4'

nis: JWajeflatem tumm laudamt ZIngeli , - adorant

fandamentum eft , & hunc in finem illud. pri-

dominatiouer, tremunt, goteflater; totum oppofi-

mo jaciendum , & infüper certum eft , quod

tum videbatur afferendum , videliter quod

initium Japientiee timor. .Domini , cur igitur Pro-

Augeli ( qui funt fervi infimi ordinis ) debe-

pheta ultimum ei affignavit locum ? Refpon-

rent tremere, & non poteftates,quae fünt fpiri-

det Petrus Cellenfis : Quafi cuftos füper in-

tus fublimioris ordinis, majorique gaudent lu-

numerabiles gazas ; fic timor Domini in ul-

— mine, ac cognitione Dei; experientia comper-

timo charifmatum ponitur, ad c

tum eft, hicin mundo famulos,, & fervos in-

L

bnfervandas

inkcxomparabiles : gratias'.v

ferioris conditionis majorem habere timorem,

»

quam alios Principi familiariffimos , ita eft ;

-]X, Ecclefiafticus hanc infinuat Iïmilitudi-,sanïer.

At in Deo non militat hzec regula , quia quo

nem : Aadix ,fapientim eft. tunere /| Dominuig. n Keg.

plus aliquis proficit in lumine & notitia Dei ,

Qusenam proportio inter timorem Dei ,&ra- Mousths

divinorumque attributorum , tanto magis

dicem ? Audite Hugo Cardin, Sicut radix

in profundo terrze eft , fic timor Domini in

etiam quia cognofcit ilum -omni fervitio ,

& obfequio dignam , crefcit in eodem ti-

profurido humilitatis tenet hominem ; quan-

mor , ne illum offendat , crefcit timor reve-

to altius crefcit arbor , & ramos fuos attollit

rentialis ; ideoque dominationes , quze Ange-

verfus coelum , quo plures etiam profert. fru-

&us , tanto profundiores jacit radices fub ter-

- los fuperant in lumine & cognitione Dej, di-

are ln«

cuntüur aderaxre Deum; Potefítates vero,-qqæ

rg. Et hoc Ecclefiafticus nobis infinu

tene ;

884^

Biblfiothei'æ AManualis! Concionatorim

tendebat, quod nimirum fimus tanquam ar-

0.

fequitur deinde fermonem : Prius eft.juftitiam

bores : lignum quod. plantatum eft [ecus decur[us

facere , inquirere pacem , & perfequi eam ,

f

aguarum:quo altius confurgimus caelum verfus,

& ic demum apprehendere gaudium , imo a

meritis ac fructibus bonorum operum praedi-

gadio comprehendi.

ti, tauto magis nos deprimamus oportet,

XIIL.Legimus iuGenefi, mandatum Dei da- Manf ditc

abjiciamus , vilipendamus , femper timeamus

tum Abrabamo, ut,in holocauftum offerret r2.n, r.

ac tremamus necefie eft. Quamobrem S. Hie-

Deounicum (uum filium , indicavit infüper ei

ronymus monachos exhortabatur hisce ver-

locum,ad quem tendere deberet : Z/ade in ter-

bis: Nunquam tuta eft humana fragilitas , &

ramvifioni. Quid hoc indicatur myfterio,quod

quanto magis virtutibus crefcimus, tanto ma-

ei praefcribatur ac limitetur fitus & locus fa-

Setet

gis timere debemus , ne de fublimibus cor-

crificii ? Àn non fufficiebat facrificium ? Ad

fat.o

rüuamus. Unde & fententia S. Pafchafii pro-

quid hzec circumftantia ? vadein terram vi-

pofito noftro accommodata eft, Tunc maxime

flionis: Refpondet , & exponit Oleafter , ut

pertimefcendum eft , cum virtutibus & mira-

Abrahamum ftimularet ad ejusmodi opus he-

culis fupra nos elevantur. Tunc vel maxime

roicum , appofuit ei fanttum fuum timorem.

nobis timendum eft , quando fecundum di-

Verum poffes mihi objicere : lfaac idem eft ,

Ífcurfaüm humanum non videtur aliquid inftare

(& fonat , quod rifus : Fifum fecit milà DEUS;

quod timendum fit; tunc videmus inftare lu-

fenect

quod fi igitur hic imactandus eft, timor repel-

nz imutationem, quando eft in fua plenitudi-

let rifum . & omne gaudium. Refpondetur ,

P[OV:

ne: Luminare,

quod minuitur in confgmïna-

Deum non voluiffe eum mactari & offerri ,

tione.

fed difpofuiffe , ut vivus remaneat , cum ma-

S Greg.

X. Pluribus videtur effe paradoxon , quod

jori Abrahami gaudio & jubilo , veluti poítea

*

(irer.

l.7. mor. per viam timoris poffimus inimicum fuperare,

declaravit: unne cognov

i, quod timeas Deum ,

Tuí, i

& 33.

quia, ut docet experientia, in arte militari ti-

quotiescun.ue nos Dei timore fürulati di-

mor eft caufa perdendi vi&toriam, Audiamus

Ípofiti fumus ad facrificandum arietem , ni-

AU0

Gregorium M. In via Dei a timore incipitur,

mirum ad mortificandos & reprimendos ef-

[

ut ad fortitudinem veaiatur ; nam ficutin via

* freenes inordinatosque appetitus noltros , no-

Cles;

. feculi audacia fortitudinem , ita in via Domi-

ftrisque nos privamus deliciis & mundanis il-

niaudacia debilitatem parit, & ficut in via

lecebris, Deus corda noftra vera folidaque

fene:

f»culi timor debilitatem , ita in via Domini

)db

replet lztitia : Tmor Domini deletlalit cor ;

tunor fort'tudinem gisgnit, Salomone atteítan-

vivus remanetlfaac, nec non verum a Deo

e

M

te, qui ait: /m timore fiducia fortitudinir.

nobis communicatur Íípiritus & devotionis

X

gaudium.

Dignitas.

S. H'äf.

$. XII.

XL. Ajunt Heb

raei,cum inter czetera föx'ipta

in E.«l

5

"

€ uit.

alomors. quse antiquata fünt,nec in memo-

ria duraverunt, &liber Ecclefiaítis oblitte-

N

MJSQELLANEA

Bu

raudus videretur, eoquod vanas afferat Dei

szalimf;

V.n

creaturas, & totum putaret effepro nihilo , &

-

cibum & potum, & delicias tranfeurtes prze-

I Nterw aiia' ,þ qua erga fponfüm fuum fponfaGr;n.'ïm

ferretomnibus ; ex hoc uno capite meruilffe

olim in Canticis Salomonis oftendit,affe-loc com-

auctoritatem, ut in divinorum voluminum nu-

&us mutul indicia, illud non poftremum erat, ?"n. feff.

mero poneretur, quod totam dipofitionem

quod eundem inter ubera fua commorari di: ".

fuam , & . omnem catalogum füutm , hac

xerit, per qu» ubera Granadus timorem &

quafi coar&averit , & dixerit, finem fermo-

amorem,quibus & Majeftatem ejus & Bonita-

num fuorum auditu effe promptiffimum , nec

tem amplectitur & veneratur , intelligit.

aliquid in fe habere difficile, fcilicet Deum ti-

ll. Quam magnum a nobis timorem & re:

Ibid, |

meamus , & ejus przecepta faciamus , ad hoc

verentiam Dominus exigat, declarat ingens

enim natum effe hominem

3

ut. Crea-

,

ille apparatus ignis , & fumi , & fonitus buc-

*

torem fuum

intelligsens veneretur ,

eum

cinze , quo Deus legem Hebrzis tulit ; hinc Pxod, 19,

metuat honore, & opere mandatorum.

enim Moyfes perterrito populo, dixit: Noli-

te timére : ut enim probaret vos

S'iwunditas,

, Venit Deus,

S, Bern.

XII.S. Beïdafdu

& ut terror illius effet apud vos.

s obfervatjin nuptiis Canae

ferm. . Galileze celebratis vinum miraculofe a Chrifto

lL. Sigismundus Imperator, cum quaeftio Beirlinck

de ver^,

forte mota effet: Przeítaretne amari potius ,

them. 3.

An».a

Domino procreatum, quod przefigurabat in-

in fefto

ternam anim?e timentis lzetitiam;hoc enim vi-

quam timeri Reges ? füam ipfe fententiam

Purific,

Roim.

aperiens dixit : Superi amari volunt, ac ti-

Lungi

uum ita difpofuit Dominus,ut hauriretur ex

aPoy

meti:ita & Reges ;

hydriis purificationis : Bonum vinum non ex

timeas.

heque*enim amabis, nifi

À

Velen

