bulari appetunt,

Et poft : Hic amor cum in

poteft. Sed & Chion rogatus (fic legitur in Là-

corde imprudentis exortus radices mittere ac

ertio) quid effet difficile ? Arcanüm inquit re-

pullulare ecperit, corporalem quserit dile&i

ticere; tanta eft linguze maxime volubilis in-

prafentiam , cum eodem cohabitare, cum

$. n

continentia, cum alloqui videatur facilius,

eodem loqui defiderat : fÍicut autem ex

ln Pj

quam filere. Quanto ergo difüicilior eft hzec vir-

ipfius gaudet afpeCtu , ita abfentia contrifta-

tus, tanto etiam przeftantior mfeïito cenfetur.

tur, Solus vult cum eo, quem fenfualiter dili-

git, loqui, &c.

*

$ X

MEODIX

V. Orattonir ftudium :

Nam 9 X-th bene ad- p- 2- trl 2)

vertit Rodriquez, ficut filentium eft caufa fan- €. 6-

Manfi dif. L. F

Amiliaritas cum Deo :

bj

nam qui gandet al-

Gs contempiationis , ita & hzee viciífim eft

4. D. 2,.

loquio unius Principis, & cum eodem

caufa filentii, quemadmodum Moyfes fuo ex-

difcurrit de negotiis alicujus momenti , vel e-

emplo teftatus eft, dum dixit: Ex quolocutus ^* d. 4.

Tdenh

tiam familiariter cum eo converfatur, in aliis

96. t ]

- loqui, aut Principis alloquium declinare, non

es ad fervum tuum , impeditioris & tardio

T$ ligcx;o

Cor,

linguze fum. Nec enim, ut S. Laurentius

JU- vit. tr. de

audet, füumma enim ea effet inurbanitas. Idem

dici poteft in cafu noítro; qui Dei lumine prze-

ftinianus ait, poteft panem fzeculi cupere,

-quiorat. C, 5.

fuavi guftu reficitur Salvatoris.

ditus eft, intelligitque,quod orare eft tractare

NX Jxamen : particulare accuratum

SlCROdriq p

cum fuprema illaMajeftate, quam adorant Do-

Frater ]u

àp.

iperus integrum fex menfium filen-F & 7:

minationes,tremunt Poteftates, is ad aliorum

tium a fe iiüpetravit, dum primo die propo-

fe non convertet colloquia.

fuit nonloqui ad honorem zeterni Patris, &

Guerr- — 1l. Chrifli exemplum ob oculos habere; quod

fic reliquis diebus ad honorem aliarum

Pgrfp-

de aü-

«us c, 3, medium Guerricus Abbas, poftquam dixerat:

narum & San(corum.

Verbum seternum fub filentio fe premit : con-

Rodriq. p,

nünc,

verfo ad religiofos fuos fermone, fic propo-

VIL. Confiderare, quod os fit. confecratum .Deo

2. tf. s.

ad laudes ei. dicendar. Quod remedium fuggef-

C. 12

nit : Vobis tamen, fratres, iftud (ilentium ver-

fit S.Bernardus dicens: Inter fzeculares

nugae

bi loquitur, vobis clamat , vobis utique difci-

lunt: inore facerdotis blafphemije.

Confe-

plinam filentii commendat. /n filentio enim €9

craíti os tuum Evangelio, talibus jam aperire

Jne erit fortitudo : veftra , ficut Ifajas promittit,

illicitum; affuefacere facrilegium eft. -

qui cultum juftitize filentium definivit: ficut

eit, |

VHI. .Ponderare freg

uenter commoda. þlentz'z' : Gkad. II.

y.int

namque puer ille conceptus in utero,ad matu-

Nam ftudiofus filentii a

ppropiat Deo , ipfique

pr.e,:

ritatem partus füb alto & diuturno profecit fi-

jugiter in abdito cordis.

affiftens , illuftratur ab -

. lentio, fie fpiritum hoiminis difciplina filentii

eo, ut S. Climacus loquitur. Et, ut JoannesL r.de

nutrit, format, & roborat, & quanto occul-

- tius, tanto tutius & falubrius incrementum

de Indagine pronuntiavit, per filentium pro-Perf ord,

hibetur animus exire foras, & intus ire com- ^ ^rthuf.

S nj

proeftat. Nefcit homo animalis, qui non perci-

pellitur, feipfum bene intueri , confiderare, &

l4 d

pit, que fant Spiritus Dei , quae fit via fpiri-

fpiritualibus exercitiis proficere.

tus, $ quomodo compingantur offa in ven-

vig,

IX. Curiofitatem audiendi. tollere :

Sic Joan- fo. Eviras

tre pregnantis; fed non occultatum os meum

nes Abbas ex Cytico docuit dicens :

Qui con- in przt,

a te , aitSanttas DEO, quod fecifti mihi in oc-

culto mentis fub fecreto filentii. Sed nec a vo-

audiat.

tinere vult linguam, obftruat aures ,

ne mulþac- 187.

fl

bis occultatum eft hoc myfterium,fratres mei,

X. Radicem sarrulitatis eväl]ere: Quam re&tel^t- €. 16,

$ p

-quorum experientia & confeffio teftis mihi eft,

indicavit Thomas de Kemp. dum ait : Idcirco

quomodo quietus & modeftus fpiritus fub fi-

tam libenter loquimur, quia per mutuas locu-

lentio roboretur, pinguef?cat , & floreat ; quo-

tiones ab invicem confolari quaerimus, & cor

diverfis

s

| Tatulm CXXXVTI. T agitüæzifa;,

287

diverfis cogitationibus fatigatum optamus re-

(i/o' veniat, pr'ætver illum , qüi confurgens Pfal-

levare. Et multum libenter de his , quze mul-

mum decantatin medio, nullus hominum pe-

tum diligimus , vel cupimus, vel qu»e nobis

nitus adeífe credatur; ac przecipue cum con-

fummatur oratio, in qua non fputum emitti-

contraria fentimus, libet loqui & cogitare.

$. XL.

tur, non excreatio obftrepit, non tuffis inter-

fonat, non ofcitatio fomnolenta diffutis malis

l

ASCETIC A.

& hiantibus trahitur. Nulli gemitus, nulla fu-

ol

S. Laur.

i JVprimis natüra hujus virtutis. bene '*cbgno-y

fpiria, etiam aftantes impeditura, promuntur:

Juf.c. 15

nulla vox preiter vocem facerdotis precem

ïfer; »

de mo

- fcenda eft, quae non in eo confiftit, ut ni-

naft, dif

.. hil quis loquatur , fed potius ut fciat, quando

concludentis auditur.

loquendum fit, & tacendum; uti re&te S. Lau-

2. n Sacriflia ; uti Synodus Trevirenfis in- Syaodus

rentius Juftin. advertit, dicens: Silentii virtus

dicavit dicens : Dum facerdos milfam cele- Trevir.

hzec eft, non femper tacere; fed illa fola, quae

braturus fe praeparat, &in facrario veftibus fa-

B Lt

vit L g

loqui non licet. Hanc namque difcretiouis re-

cris induitur , íummum ibi filentium omnes

Altiy, i

gula multi ignorantes graviter delinquunt.

obfcrvent ; ne quovis modo vel caufa cele-

Quidam enim iítorum extremo fe reftringunt

brantis devotiointerturbetur , & tremendum

: Betfop.

.cc 22,

filentio , & folam taciturnitatem virtutem efie

illud myfterium fumma , qua fieri poteft, de-

putant. Tacent utilia proferre iis, quibus pro-

votione conficiatur.

D

deffe valerent,& interdum necelfaria proximis

- .8. In Refeilorio; uti S. Ifidorus monuit di- S. Ifid.

interrogantibus refpondere negligunt. Regi-

cens: Tempore convefcentium fratrum om-reg. c. 9.

um filentii iter patefacit fan&tus Propheta,cum

nes difcipliuze gerant filentium , Apoftolo ob-

i

dicit in Pfalmo : Dixi , cuftodiam vias meas, ut

temperantes, qui dicit : Cum filenfio operantes

feph de

non delinguam im lingua mea ; non ut taceam,

fuum. panem. manducent. . Certe de Elfenis Jofe

Beil

" ?

jJud

i

S. Chryf. -

inquit , fed ut non delinquam. - Quae omnia

phus Ícribit: Velut in fan&tum quoddani ter-

]l..2/06. 7.

pulchre confirm

ans S. Chryfoftomus, non eft,

plum in coenaculum veniunt, quibus ibi cum

in Pf. 38.

inquit, omne filentium pulchrum , fed id fo-

filentio refidentibus, piftor quiaem panes or-

lum, quod a mala abducit oratione , quod ju-

dine, unum autem vafculum ex uno pulmen-

fti a Deo precibus poftulant, quemadmodum

to fingulis coquus apponit.

Bonav.

Pa ia

ipfe quoque David, dicens: Pore ; Domine, cu-

4. ZInte. focum . & fornacem tempore. fuemis ;

. fpec.

W

|5 flodiam ori meo : €? gortam attentionis circa labia

nam , ut $. Bonaventura bene advertit , ufi , ,

Sce 6.

mea, oftendens autem, fe oraffe filentium a di-

tatum eft hofti , homines ad prunas feducere;

. &is nefariis ; ftatim fubjunxit : JVe inclines cor

t

1

Dominum fprevit

Idem ho.

meum in verba malitim.

trus.

P

4

Rex Joachim , neggvit Pe-

;Exod. h

lL Bene cognolcere debet , quibur potiffumum

V, 10

36. in 1.

— S. [nter lab

ores dui yor'dimzrias" occupationer, $, Taur,

/n lipo

Cor,

in locit [peciatim : obfervari filentium oporteat, ni-

de quibus fic loquitur S. Laurentias Juftinia- Juft. « 2r.

vit, tr, de

mirum :. n templo: nam ecclefia eft locusAn-

jorat,€, 5,

nus:[n fan&is cogitationibus occupanda mens de dite.

gelorum , locus Archangelorum, regia coeli,

'eft, cum corporale fit opus ; ut pariter cordis

coelum ipfum. Quemadmodum igitur , fi coe-

& corporis gratum Altiílimo offeratur holo-

Taitit.p

. Jum quispiam in anguftum redactum illuc in-

[t.7,

cauftum.

Quod fi hoc fieri nequit, pronun-

&5

ducat, etiamfi patrem, etiamfi fratrem videas,

tietur verbuin zedificationis, vel vocalis fal-

tamen prze ftupore non alloquare ; fic neque

tem non deferatur oratio, uüt Dominus dupli-

hic aliud quicquam, quam fan&ta , fonare de-

citer laudetur. Poft, licet interdum, quamvis

cet. Num

hic coelum dubitas? menfam iftam

raro , cum communia fiunt exercita, quzedam

vide, cujus gratia conftituta fit, & quapropter

Rodris p

gref-

humana & jocofa proferri verba, pro propria,

p i ?

cogita,

quis hic fit progreffurus : ante pro

aut pro fratris fublevanda fragilitate, & depri-

t 12

fum certe horrebis.

Juverit hunc impulfum

confideratio reverentiz filentiique ab Judseis

menda tri(titia. Paucorum enim eft , rigorem

od no-

ubique fervare filentii.

in templo Jerofolymitano fervati, qu

ftrarum ecclefiarum figura fuerat,

)e quo

IIL, .Scire debet , quod: filentium non modo Camald,

Arift. l.de Arifteas : Silentium vero tantum ineft,ut,cum

voce , [ed. etiam flrepitu, lgdatur , uti recte Ca- conftit. c

maldulenfes notarunt dicentes : Quoniam ve- 4?-

'Gradu IL

79. inter- feptin

genti fere miniftrorum continenter ad-

PT.€-7- &nt, & offerentium libamina multitudo in-

ro filentium. non folum loquendo franugitur,

fed etiam & magis aliquo fonitu, rumore, vel

" gens, ne u

num quidem hominem in loco ver-

;L 1.de

fari putes,

fumma namque veneratione euncta,

ftrepitu : ideo inviolabili obfervatione cavea-

erf otds

perficiuntur. Hinc me-

tur , nunquam horis filentio deputatis aliquid

(arthaf,

& magna Dei pietate,

in cella , vel extra cellam monachi , vel con-

S. Ambr. yit5 S. Ambrofius, an quidquam, ait, indigni-

C 2

1

d

us eft, quam oracula divina circumftrepi, ne

verfiin officinis quidquam operentur, quod

virg.

fonitum aliquétm aut ftrepitum po'lit caufare.

audiantur, nec edantur, nere veleatur;circum

fonari Sacramenta confufis vocibus, ut impe-

Inde ortum aliqui putant Silentiariorum offi-

j Erini

cium, non infimum in palatiis Imperatorum,

j preh

diatur oratio pro falute deprompta omnium,

UP

Caff. L, 9. cum Gentiles idolis fuis reverentiam tacendo

quorum miniftrorum. munus erat curare , ne

G. IO,

deferunt? Certe Caífianus de fui temporis mo-

quies Principis, five dormientis, five come-

dentis, fivealia negotia trattantis, ulla ratione

L.I.co It

nachis teftatur , quod cum folemnitates, quas

turbaretur.

ipfi fynaxes vocant, celebraturi conveniunt,

tantuüm a cun&is filentium przebeatur,nt, cum

^* IV. Bene. apprehendere

vdebet näææmiem €9 N'gron.in

Et neceffitas quidemT*8- 26.

in unum tam numerofa fratrum multitudo

ulilitatem hujus wrtutu.

ex

com. n. 2;

£

288

Bibliothete Mamual: , Conc?öndiorfæ ,

M o oritur, quod, cum homo ex una parte fit

$. XIE

animal fociabile, ideoque vel ipfius naturze in-

CONCEPTU

SPRZDICABILES.

ftinctu incitetur ad mutuam confabulationem

l. I2X occafione thematis

ex altera vero parte ob vitiatam ndturam non

€? cum feci[fet

modice inclinetur ad vanam recreationem ex

quafi flagellum de funiculis , omnes ejerit! de0*P* 2-

Lj

fuperfluis aut vanis colloquiis capiendam,me-

Lemplo : peteft garrulitatis vitium , in templo

rito admodum cautus effe debeat, nein ejus-

maxime comitti folitum, exagitari. Itaque di-

cat concionator, fibi videri nunc denvo con-

modi vitium a lingua preecipitetur. Ob quam

caufam Salomon dixit:Ümne aurum & argen-

tingere, quod tempore Chriíti contigit, ut ma-

gis in templo vendentes & ementes ( vanos

tum conflandum, frenosque ori rectos facien-

dos per filentii cuftodiam ; ut enim nullus e-

Ícilicet rumores & fabulas) quam orantes in-

quus, etiam modeftiffimus, dum fefforem re-

veniantur ; proinde, cum concionatori przeci-

cipit, fine freno dimittitur ; ita, quantum cun-

pue incumbat , honorem Dei templique reve-

que quis fibi prudens & cautus videatur, fem-

rentiam vindicare, facturum fe funiculum, ex

tribus offenfis, quibus ejusmodi blateratores

per filentiifreno opus habet. Utilitatem vero

cognofcet.ex eo maxime, quod filentium me-

Deum , proximum, & feipfos offendunt, de-

rito ab afcetis reputetur inter przecipua inftru-

monftratis confectum, eosdeinque e templo

menta tum perfeQionis affequendze , tum di-

eje&urum. 2. Ergo incipiat fingulas offenfas

Tien

demonftrare, & inprimis quidem ab offenía

v

fciplinze publicae confervandse , uti patet tum

ex exemplo antiquorum eremitarum , & tefti-

Dei faciat initium, oftendendo, quod gravem

À

l. r.d. 20.

comittant b/afphemiam ( uti S. Bernardus te-

monio Thomze Rempenfis dicentis: Maximi

, S Is

Sauctorum humana confortia , ubi poterant,

ftatus eft, dicens: Nugze inter faeculares nugae

funt, in ore facerdotis blafphemize : quidni e-

vitabant, & DEO in fecreto vivere eligebant:

tum ex religiofarum" familiarum conftitutio-

tiam in ore garrientis intemiplo; ( dum fi non

nibus, quae omnes przecipua cura

verbo, opere certe, quod plus eft, Deum reve-

præf:ipiunt

& urgent filentii obfervationem,

rentia indignum oftendit ) Jacrilegium. ( yaxta

eundem S.Bernardum, dicentem : Coníecrafli

os tuum Evangelio, talibus aperire illicitum,

. V. Pariter cbg'nbfære debet. cau[as poti imas,

cur filentium. tam fh;i&'um Jemper. fuerit requifi-

affuefacere , facrilegium. | Vere cnim & tales

tempore adfacra exercitia deputato abutuntür

tum ab omnibus tum- fapientie , tum Perfeílionis,

magiftris. Quam*quidem gerainam affignat S.

ad profanas confabnlationes ) idololatriom ,

* . Baäl.in

Bafilius. Prioreft,ut hac ratione loqui recte di-

dum . abominationes peffimas, ut Deus apud

reg fufior. (caimus, quze ars ob tot circumftantias ad eam

Ezechielem queritur,faciunt,& loco Dei Vàhl- c, g. v. 6,

requifitas merito difficillima judicatur. Unde

tates, qftibus delectantur, & de quibus loquun-

non perinde ut alize artes exercitando, fed ab-

tur, adorant. Deinde o&endatur,quantopere

ftinendo, difcitur, quia, cum homo non fit af-

proximus offendatur, Angeli fcilicet praefen-

tes & fumam ex tali irreverentia difplicentiam

fuetu$ tot circumftantiis, quze ad iftam artem

requiriuntur, fed tenie:e effutire foleat,quze in

concipientes: Homines pii, quibus fumum im-

pedimentum orandi, & dolor ob talem irreve-

mentem &Jinguam veniunt, filentium, ut be-

ne obfervat citatus S. Bafilius, duo ad hunc fi:

rentiam creatur:Parvuli fcandalizati, & fimilia

nem coinoda przeftat, nempeut & oblivionem

facere difcéntes, juxta anti

quum proverbium:

IV die Alten fung

ex defuetudine pariat; & ad ea, quze re&ta funt,

en, [o pfiffeten die Tungen. De-

Dv 1

Hom. if.ïn

difcenda otium fuppeditet. Hinc re&e S.Gre-

nique etiam dem

onftret, quantopere feipfum

,2

Ezech.

C. I.

gorius dixit: Ille loqui veraciter novit, qui pri-

offendat, dum patitur ja&uram favoris & gra-

jmi^at

* us bene tacere didicerit. Pofterior caüfa eft, ut

tize divinse, ut non dignetur Deus Sacrificium

noftrum afpicere

Meriti & benedi&ionis ,

Ch.ifi 1 bac ratione folitudini mentis affuefcat, & ad

20. $. t, majorem cum DEO & Sancts familiaritatem

quam Dominus orantibus largiri folet: Famze,

dum oftendit nihil boni fibi ineffe ut S. Chry-

difponatur; hincreGte pius aíceta, fi te fubtra-

xeris, inquit, a fuperfluis locutionibus, & otio-

foftomus egregie probavit , dum ait : Si vide-

ro aliquem non amantem orandi ftudium,nec

fis circutionibus audiendis , invenies tempus

fufficiens & aptum

pro bonis meditationibus

hujus rei fervida vehementique cura teneri,

iufiftendis.

:

continuo mihi palam fit, eum

nihil egregize

£

dotis in animo poffidere.

— VE Scire debet facilem €9

]jïgacenä praxin pro

hac virtute obtinenda : quze. quidem praxis in

JL Ex occafione thematis : Zomo Japien; E

.ccl'. :zo.t

duobus przecipue capitibus confiftit. 1.Ut poft

tacebit. usque ad tempus : explicati poteft natu-

accuratam meditationem , qua comoda filen-

ra & praxis filentii, eumque in finem dici,

tii obfervati, & damna violati, bene ponderen-

quod, ficut Hiftriones interdum feras ori

tür, praemiffam , firmiffimum fiat decretum

dexteritate íua agilitateque affigunt; ita e-

]

A

i

non loquendi, nifi cum neceffitas , utilitas, &

tiam quivis füo oriferam appendere debeat,

Vi4

charitas requirit. 2. Ut ftudeat quisque quoti-

& quidem talem , quae ex rotulis varias li-

die in rerum fpiritualium ufu & guftu profice-

teras continentibus' conftans, nonnifi cum

re; per hoc quippe medium radix vitiofze ad

certa verba per conjunctionem literarum pro-

contabulandum inclinationis tollitur, & fit (ut

deunt, referatur; verba autem hzec non alia

5S. Laurentius Juftinianus prudenter advertit)

efle debere , quam quase monachus quidam ja-

ut, dum illo ( fcilicet Verbi Divini confortio )

nuz fuz adícripfit, neceffitas, utilitas, cha-

palþitur, terrenum pabulum non requixfat,f

A

r;tas, uütex eorum le&ione meminerit , nun-

PVO& I

"

*

Y lj

b

quam

Titulur CXXXV Su]ezha

289

quaim ex cella fua egredi ; nifi cum una ex his

tis malis & peccatis obnoxii ünt filentii v1ola-

caufis. ipfim impuülerit.

Oftendatur ergo 1.

tores. Nam r. cofnittunt plerumque peccatum

]0-'011. 2

quoniodo neceffitas locutionem exipat,nempe

F'aniloquit,

de quo Chri(tus dixit : Dico autem yath, p2

Ya

quando Deus benedicendus ,peccata confiten-

vobis , quoniam omne verbum otiofum , quod v, 4o.

locuti fuermt homines , reddent rationem de

da,noftr?e neceffitates explicandoe &c.2.Quan-

eoin die judicii. 2. Peccatum AMurmuraotionis

do utilitas locutionem fuadet , nempe quando

augmentum glorize dwmæ,aut noftrze vel alie-

contra Deum & homines: cumtefte , Thoma L. r.e.10*

1i:e falutis promotio notabilis fperatur, aut of-

Kemp.de iis plerumquelibenter loquamm quae 3. t

ficii noítri ratio, vel etiam rei familiaris incre-

nobis adveríaria fentimus, & per mutuas locu-

menutum,

comercium cum aliis requirit. 3.

tiones ab invicem confolari quzerimus. 3. Pec-

Quando charltas ad fllentlum hon. obfervan-

catum Jketratiionis : cum experientia probet ,

- dum.nos impellàt, nempe quaudo iuítruere,

nullos magis huic vitio. obnoxiogefle ,

quam

COï"ï'lC"GX'e

folari

adhortari

aut co mveï e

garrulos:nec ullam co]loquua materiam-aptio-

rem plerumque videri , quam alienos defettus

proximum ex charitatis fraternae officio debe-

inus ; quze omnia facile particularibus cafibus

& vitia. 4. Peccatum Lnitatir: cum ejusmodi

aut ex&m*phf; fufius probari poffunt.

homines comuniter leves fint in moribus atq;

"Th:en, 3.

- HL Exoccafione thematxc:

Bonum eft prae.

adeoex abundantia cordis osloquat.r. 5.Pec-

v. 26

flolari cum filentio foz/um;e De : poffunt oftendi

catum Jattantig , quo nihil eft ufitatius in col-

:1

& explicari comoda filentii per apütudmem ad

loquiis ,

maxime apud eos,, qui iu hunmilitate

finem triplicem vize purgativze; illuminativze,

nou

;funt fundat

Ab his autem omvibus , &

& unitivze, facile,perfe&teque obtinendum. Et

pluribus peccatis aliis, cum przeclare filentium

Prov, 12.

I. quidem oüendam:*

quam multa peccata

defendat , juxta 5alomonem dicentem : Qat;

!3

vitentur per filentium , cum pleraque peccata

cuftodit os fuum.cuftodit animam:; qui auté in-

anobis in converfatione.cüm hominibus com-

confideratus eft ad loquendum, fentiet mala, id

mittifoleant: Quantum deinde etia:m trenum

eft, peccata ; annou hoc folo titulo hleutmm

injiciatur inordinatis palfionibus per fientium

fmgulan cura obfervandum erit ?

.ut quxe non modice per mutua coüoqula irri-

VI. Ex occafione thematis : Tempus: tacen- Eccl.3.

tantur, id quod per paffionem . amoris , odii ,

di , tempus loguendi : oftendi poteft , quibus po- 7-

g2..dii , triftitive , irze &c, demonftrari potef*c

tidimum temporibus tacendum fit. Nlmlrum

2. Quantopele conducat ad. viam illuminati-

I. /n templo : Hic quippe memorem effe opor

gReg6

VAln ,

dum. juxta SS. Patres inter preci-

tet templiSalomonici,cum fufo filentio aedifi- V* 7-

t5 6

pua inftrumenta ad virtutes comparandas nu-

ati,itaut malleus, fecuris, & omne ferramen-

meretut, id quod per virtutes humilitatis,mo-

tum non fintaudita : ItemChrifti,vendentes &

deftie ,

caftitatis , & fimiles conürmetur. 3;

ementes templo ejicientis:& tandem faluberri-

m adhortationis a S. Bern.factv : Parce Dei

.Quam. f ;ecialiter crmds cat ad unioné cumDeo

& familiaritatom per exercitia fpiritualia pro-

glorize, parce aliense confcientize, parce (aluti

curandam, cüm filentium fit mater or ationis,

proprie &c. 2. Tempore

uo peccator confi-

& optimum medium ad hoc, ut homo fe füper

ftit adverfum nos ; juxta exemplum Davidis :Pf. 38.

fe elevet, ficut fupra ex S. Scrlptura & SS.

Pofui ori meo cu&omam cum confifteret pec- V-?-

Patribus olïenfum ett.

cator adverfum me; fic enim ventus contmdl—

Prov. 14.

IV.

Ex occatione thematis :

sz verba funt

Gionis altera janua , id eft, ore, claufa f facilius

V.

glurima , ibi frequentir & .egrflas : Oltendantur

quiefcet. Confillit autem peccator adverfum

damna filentii violati per varias ege ftates,quas

nos,quandoin confortio mïpudjca loquentium,

garruli incurrunt. Nam r.pati coguntur e-

hügantmmve verfamur, 3. Quamdo Deus ad-

geltatem famag ; quia vixunquam homines j ju-

vemtatem immittit : tunc eni m iterum exem-

quem

plum S. Davidis ob oculos habendum eft , de

dicant, eum egredias dotes poflidere ,

gamuhtaü vident obnoxium ; Íciunt quippe

feipfo dicentis :.

, Obmutui, & non aperui os.Ibid.v, 1o

tanto fonan-

vaía, quo imagis inania funt

meum quomam tu fecifti : [1 enim dum Princi-

tia magis effe.

B. E ge&atæ*-m etiam virtutum

pes,

dum medici aliquid circa nos ftatuunt ,

patuntm quia verum eftSalomonis effatum:

mox acquiefcimus , & filemus, quanto magis,

Vidifti hominem velocé ad loquendum ? Stul-

fifapientiffimus & noftri arnan tifimusDeus ali-

titia magis fperanda eft,quam illius correptio

.quid de nobis difponat , cum 'filentio acquie-

C & profectus in virtutibus). 3. Egeftatem pa-

fcendum erit?Certe Mariam Diazam quondam

Ectl, 20

quia

n

riter ccleflium . con[olatiomum incurrunt :

de frigore querentem his folis verbis compe-

Spiritus 3. author earum confolationum cor

fcuitChriftus:F Ego hoc frigusfeci, &tu quereris?

quietum & humile , ac tremens ad fermones

VII.. Ex occafione thematis : Qui cu[todit 05 Prov. t3.

Dei quzrit. . Hinc & Chriftus orbem fuo ad-

iISap. 18.

Juum , cuflodit. animam fuam comparari potelt v. 3.

YV. 44

ventu confolaturus, fub ito&is filentium. venit,

filentium janitori ,

diligentem cuftodiam

juxta illud Salomonis:Cum qmetum filentium

oris velut janu:xe habenti ;

ficut ergo hono-

contineret omma

& nox inífuo curíu me-

ratiores . domus plelumque januas domus

claufas habent ,

dium iter haberet omnipotens. fermo tuus

aut certe janitorem ap-

exiliens de coelo a regalibus fedibus, durus

ponunt oftlio , 1ta & viri perfe&mms ftu-

debellator, in mediam exterminii terram pro-

diofi

filentium

velut fedulum janitorem

filivit.

ori fuo adjuugunt ,

- praecipue tamen ob tres

Pvov. ro,

V. Ex occafione thematis: 7mmultiloguio

caufas.

I. Ne exeat devotionis fervor, &

v. 19.

non deerit peccatum : demonOretur, quam mul-

tepor m orationis ftudio fuccedat ,

cónftat

K. P Lohn. Bibl. Man. Tom. Il]

0 o

qu1ppe

—

290

- Hibliothecm Manualir Concionatorig

quippe uulla re magis,quam frequentibus-col-

tur , de iisdem verificari poffit : V?;re' Dominus

loquiüs devotionis Ífpiritum imminui. 2. Ne

efi in loco

1

exeat virtus , & vitia fubintrent ; in multilo-

»oria cali.

jflo, non eft hic aliud mjï domus Dei €9

quio enim non deerit peccatum : & qui multis

V. Confilium , quod D.-Chryfo&omus hacD. Chry

utitur verbis, laedet animam fuam. Hinc non-

in materia valde utili & neceffaria pofteritatiho. 5*- f»

nemo recte dixit : Quoties inter homines fui,

confecravit , fuit illud : Magis quam pupillara Matth:

L.*.c. 8. minor homo redii. 3. Ne exeat fama, & infa-

2e.

oculilinguam tuam cuftodias. E.cquis ignorat,

3ma fübintret : nam, ut re&e Thomas de Kem-

oculi pupillam obfufcari & obtenebrari quo-

pis advertit, fvepe accidit,ut perfona ignota ex

cuunque etiam minuto pulveris atomo ? Ad

bona fama lucefcat,cujus tamen przefentia (&

eundem modum, inquit , & infert S. Do&or ,

collocutio ) oculos intuentium

( & colloquen-

puritas anim:»e & confcientia noftra unico folo

tium , audientiumque ) obfufcat.

verbo malitiofo, aut malitiofe prolato , macu-

lari poteft. Ad hzec notetur diclio illa : Zagir,

- $. XII.

etenim fi obfcuretur oculi pupilla , deperditur

lux corporalis : at fi obtenebretur lux animze,

;& difc.

n4

ALII 'CONCEP;TUS,.

nempe gratia, amittitur zeterna falus: Ecce

quantus ignis quam magnam fylvam incendit.

; Qualitar. .

Lingua conftituitur in membris noftris , quze

I/(icbïard. LC

Biervaftüsne in Canticis labia Sponfe

maculat totum corpus , & inflammat rotam

de Vict.

affimilari vittze ? Sicut vitta coccinnea

nativitatis noftrze, inflammata a gehenna, ait

S. Jacobüs.

inc.4. labiatua. Richardus de S. Vi&ore exponit

apt,

myfterium : Labia Sponfe, inquit,vittze com-

.. VI. Portatis, fratris mei, vobiscum, porta- S. Petru

parantur: quia ficut vitta confítringit crines ,

tis clavem cellube,portate & clavem linguze ; Damatc $

opponitis peffulum oftio, adhibete retinacula f** 4 -

ne diffolute diffluant: ita devota anima labia

fua ligat , & cohibet, ne mala vel inutilia lo-

fz?lubriter ori veftro.

£.

quantur. Verum advertendum , fponfum non

JAmquitàs.

dixiffe duntaxat : ficut vitta: fed adjunxiffe:

coccinea, alludendo ad charitatem , quae expri-

mitur colore rubeo,quo voluit nobis fimul in-

VII. Anima n?üra fuperni Regis e&fþonfa; Idem.

dicare , quod filentium alicujus animze perfe-

cui accepto pignore S.Spiritus,fignaculo fidei,

€e virtuteque praeditze procedere debeat ex

eftdefponfata.Maneat ergo in fuis penetralibus

.motivo charitatis, non ex quadam caufa poli-

virgo ; non indecenter in publicum prodeat ,

tica : debeat habere pro obje&o amorem Dei

non per oris limen egreffa in fupervacua fe

& proximi, ad hoc ut fit a&tus virtutis & me-

verba ac Ífvcularia effundat , ne Íi deviare

titi : ac propterea addit idem Richardus : quze

eam fponfüs a modefta fux pudicitize gravi-

.1

vitta coccinea dicitur; quia per coccinum cha-

tate confpexerit, quandoque objurgans di-

ritas intelligitur, quo labia hzec ligantur.Huic

cat: Siignorar te , o pulchra. inter. mulieres ,

noltro propofito infervit quoque textusille A-

egredere , €$ abi poft. vefligia gregum. . In cubi-

poftoli ad Theffalonienfes : /tr autem , qui ejut-

culo igitur füo , virginali more , refideat ,

anodi [unt, demunciamus , €? obfecramur in. Domino

oris oftium claufumteneat , & nunquam, nifi

— etfu Chrifto, ut. cum flentio operanter fuum pa-

qu:xe ad exfpectandum pertinent Sponfi ccele-

n 0

ftis adventum, locutura-

;

nem manducent. In graeco textu loco dictionis

procedat , fub umbra

n C*:'[

hujus , filentio , legitur: cum quicte operantes ,

filentii fe reprimaxt.k :

-

hii

s

Juum ip[orum panem edant ; Ex quo colligitur

relatio , quze eft inter filentium , & pacem,

!

Av Utz'—lz'iaf.

J

a

Stobeus — l. Stobziverba funt: aut dic aliquid fi-

- VIlI. Quandb Zacharias ab Angeloffelix il- Manfi difc

il

lud fauftumque recepit Evangelium de nativi-1- n. 1.

"$

fer.34. lentio melius , aut file. Pythagoras dicere fo-

lebat , aut oportet filere , aut afferre meliora

tate Joannis Baptiftze, filentium fimul eidem

filentio. Aut filentium tempeftivum , aut ora-

intimatum fuit : JErce eris tacenr, €9 mon po-

tionem utilem habeat,

terir loqui. Etcur in fammo gaudiorumapi-

Manüdife IlIl. Dion Philofophus dicere Wlfolebat, natu-

ce bonus , & fan&us hinc fenex affligitur,pri-

9.n. 51. ram probe egiffe , quze geminas aures & lin-

vatur ufu loquelze, ac mutus efficitur? omnia

in figura contingebant illos: Partus in lucem

guam unicam nobis fabricavit, ut ad audien-

. dum effemus ,

edendus qualis erat, //ocabir nomen ejus jo-

Ep&

ptiores.

quam ad loquendum L prom-

annem , quod explicatur per gratiam ; ad hanc

1

affequendam optima difpofitio filentium eft.

Mcej]itar,

De quo S.Antonius difcurrit in hunc modum:

)

IV. Dixit quidam expertus , quïdquid boni

Gratiam pofitive gignit , in cujus figuram Za-

ts

Tdem n.y6.

tacendo colligo,hoc fere totum loquendo cum

charias tacens ]

oannem, qui gxplicatur per

*

N

hominibus difpergo. Docet experientia, quod

gratiam , genuit.

WY

in domibus religioforum , in quibus regularis

IX. Multa jurgia ceffare facit,qui tacet. Cuildem difc,

viget obfervantia , filentium excitet fpiri-

conformiter ]propofito Drexelius facetam re-?- n« 6

tum devotionis, virtutis, perfeCionis, & se-

fert hiftoriam : Mulier quzxdam confeffario

dificationis,adeo, ut quia nullus ibi ftrepitus , .

fuo dolenter exponebat multa jurgia & rixas

hls

fed magna quies & mentis recolle&tio adverti-

quas cum marito fuo frequenter habebat, eo«

feiT d(

quod ,

faciy

Titulus CXXXVH Taciturmitar.

20r

affiduo taceret ? Refpondit , 3ucurdum qui-

quod hic dómum rednet femper ebrius, &

quotiescunque ab ipfa lepïbhenuervtur toties

dem , fed quo jucundius eft, eo magis opor-

ille majori accenfus ira pefivne ipfam tracta-

tetin hoc àmicis concedere.

D hy

0 & f

ret. Confeffarius tales excipieus queïelaq pro

. V. Socrates admonebat difcipulos fuos , ut Max. f.1&

Mstth

remedio fuggeffit mulieri , ut aquam videlicet

tria przecipue femper obfervarent ;

in animo

rudentiam, in vultu verecundxam in lmgua

ex certo quodam foute hauftam tandiu in ore

filentium.

teneret , donec maritus

ebrius domum re-

diturus, óbdormiviffet. Obedivit illa , cumque

VL Autfilentium tempéftivum ,

aut ora- Stobzus

tionem utilem habeas. Verba üïentlo

filen- fef 13.

aliquot vicibus eo remedio ufa fuiffet; bonum

ceflantis litis effectum, quem inde experieba-

tium tempeftivitate clàudas.

tur,aàcceptum teferebat virtuti talis aquae ,

VIL Cato adhuc puer ; cum filentii caufa Plutarch.

apud Lan-i

non refle&tens fe ad filentium, a quo prouede—»

éarperetur, carpant, refpondit,taciturnitatem,

ium in

bat. Quam opportune & appoüte ei dici po-

modo vitam probent. Et addidit :Tum demum

olianth,

abrumpam hoc meum filentium, cum ea loqui

terat: Qui dimittit àquam , caput éfl jurgiorum.

1d difc, 7.

X. Notanda funt verba illa Jeremize Pro-

potero , quze funt indigna filentio.

134

phetae càáp. 8. Bzgr édiamur civitatem munitam ,

VHI. Epi&etus in omni negotio nihil adeo InEnchxr

profpiciendum dicebat, quam ut tutum , fe-

€2 fileamus ibi: quae comparatio inter filen'clum

Eft autem tu-

á civitatem fnunitam ? fi dixiffet ,

dormia-

curumque fit, quod agltur

mus fine périculo, fine timore vivamus, tran-

tius , mqmebau , tàcere , quam loqui.

IX. Cum Careo loquáculus ab Ifocrate Ora- Stobæus

ife poffet ; atfileamus , cum quo hoc concor-

dat ? In fenfu mv&lco Ii intelligàmus verbà

tore inftrui cuperet , faciam, is inquit, fed du-

$ Pag

, Prophetzx , alludit ad animam, qu:e bene cu-

phcema te mercedem poüulo ; unam , ut lo-

Dama

alteram , ut ta2cere , te doceam

iBf

ftodit hnguam quam diu hzec taciturna eit ,

qui ;

non eft, quod vereatur infidias aut affaltus an-

X. Dæmon qui oimnes carnes. Jobi con- Cap. 19,

tiqui adverfarii, fecura vivit, ae fi munitam in-

fumpht mtegra tamen labia reliquit, ut pro- V- 29*

Hinc

habitaret arcem. Celebre eft illud Ag,zmcms

nam peccandl occafionem reliaqueret.

Abbatis exemplum in vitis Patrum: Tribus

ipfe Job dixit : Pelli meze coniumptls carnibus

àdheefit os meum ,. & dereliéta funt tantum-

annis ille geftavit in ore lapillum , ut fileatii

modo labia circa dentes fneos.

Iden,

"& cuftodice linguse acquireret habxtum quae-

ro, cur in hunc effectum elegerit fibi lapldem

XI. Pythagoncum olim senigmá emt Hi- In apol.-

rundmem in locum non fufcipiendam , id eft,3dv. Ruf-

potms quam lignum , vitrum,aut ferrum ali-

nu.

quod, vel plumbum , aut aliud quid fimile ?

£arrulos & verbofos füb eodem tecto non

omnino mihi imaginor, & credo, eum allude-

habendos , ut S. Hleronymus mterpretatur

Xlb Quod oftreo cancer facit, dum incaute Plutarcb

re voluiffe ad myfterium muri repnmentls

ut claudere fe!-

dp ani-

hoftis affultus , puta , ad taciturnitatem & fi-

fe aperienti lapillum injicit ,

mo in-

lentium : quis ignorat ; murum aedificari ex

non poffit ; hoc diabolüs loquambus facit,dum ,

lapidibus ? ergo fi murus eft , videlicet filen-

Ícilicet per. violationem filentii garguhtatl aí-

tium zedificemus ; in feipfo fan&us illé fenex

fuefacere eos facit , ficque efficit,ne deinceps

dicere poterat.

os claudere amphus poffint.

Dignitar.

-Xill. Nihil zeque proderit , quàm quiefce- Seneca

