
ex Raynaudo funt dicta, tum ex refutatione

tiva, quze eft mera carentia fcientize,absq;debi-

principii generalis , cui haec doCtrina nititur,

to vel decentia fciendi; alia privativa, quze eft

quod Ícilicet omnia, quae ad fanctitatem & di-

rerum, quas deceret, vel oporteret fcire, lllam

gnitateim fpectant , & fine inconvenientia at-

ignorantiam,cujus depellendze nulla eft necef-

tribui poffunt Dei matri, ei concedenda fint,

fitas,vel decentia,cogimur planeB, V. adfribe-

cum illa fit Idea divinse liberalitatis, & benefi-

re. Neq; enim fi Chrifto Domino omnimoda

, centi:e, & cofnunicationis ad extra, quam De-

fcientize plenitudo debebatur, quippe homini

us pur» creatur contulit. Hoc inquam,prin-

Deo; idem de B. V. pronunciandum eft, cujus

.cipium cum fupra jam ex fenfaRaynaudi refu-

ftatus & dignitas longe minus poftulat, quam

tatum fit, oftenfümq; menfuram grati»e Chri-

dignitas & ftatus Chrifti; varias congruentias

ad hanc ignorantiam B, V. concedendam con-

fto, & B, V. conceffze non tam ex eorum dig-

nitate, juam ex Dei omnia ad regulas zeternze

globat Toletus Luc. 2. annotat. 83. Ea tamen

fue fapientize difponentis voluntate accipien-

ignorantia,quam dixi vocari privativam,in B.

dam effe ; hoc ipfo quod fübrutum fuerit pri-

Virg. non cecidit. Nihil enim unquam ignora-

maftium hoc contrarize fententiae fundamen-

vit eorum,quze decebat ipfam fcire. Quod vi-

tum, etiam ipfam corruere neceffe eft.

detur notum ex terminis. Quomodo namque

Neque obftat 1. quod Angelis fimile aug-

Deus Verbum in tollenda tali indecentiaMatri

mentum in ftatu. vize concedatur,ut qui fecun-

amantiffimze defuiffet ? Hinc 1. conceditur,

dum totam latitudinem fui habitus fint opera-

eam in primo fuze creationis inftanti perfe&tii

ti; Nam Refp. cum Angelorum via unico tan-

habuiffeufüm rationis & liberi, arbitrii, uti cla-

^ tum inftanti duravit, facile capi, quomodo hoc

re S,Bernard. Sen. indicat tom. 2.ferm. 55 a 2.

eis augmentum concedi poffit, & debeat B. V.

c. 2. ubi ait: Ex di&is fequitur, quod B.Virgo,

autem via,cum 72. annis continuata fit, imper-

etiam dum eratin utero matris, habuitufum li-

ceptibile merito videtur , quod fecundum to-

beri arbitrii, atq;lumen perfe&um in intellectu

tam intenfionem. habitus fui operata fit.

& ratione: proinde fecundum quosdam fuit

Nec obftat 2. quod ut Bourghefiusin Socie-

tunc in fublimiori contemplationis ftatu,

tateDeiparze facra teftatur, B. Virgo per Mar-

quam unquam fuerat aliqua creatura humana

tinum Guttierez gratias agi ju(Terit Suarezio,

perfe&a aetate.2.Eidem conceditur fcientia in-

quod pro honore fuo augendo hanc fententi-

fufa per accidens omnium earum rerum natu-

am excogitarit, & defenderit; Nam Refp. per

ralium, quae ad perfectam S. fcripturze intelli-

hoc plus non probari, quam quod effe&tus, &

gentiam , ad doctrinze Theologic?e perfectio-

bona voluntas Suarezii B. Virgini placuerit,

nem,ad penetranda, explicanda , & fuadenda

non autem,quod vera, certaque fit fententia,

fidei myfteria fuit necetfaria, & expediens. Ita

ficut & iis, qui immaculatam ejus conceptio-

S. Antonius, B. Albertus M. Pitigianus, Sua-

nem defenderunt, multos favores & beneficia

rez, & alii ab his citati. Ratio eft : quia nulli

contulit, nec tamen

confertur finis, nifi per media neceffaria &

proPterfea certg haec fen-

tentja eífe creditur.

B Vir-.

egpedientia ad illum obtinendum, fed

gini

351

Titulu; C X L L T heälogia.

gini- fuit collata pe&e&a S. Ícripturze intelli- meliam prolis , quia ejus mater eft peccatrix.

gentia, perfe&tiffima fapientia Theologica , & — 2. Effet in detrimentum matris, quia fic dam-

in heroico gradu donum fapieütize:ergo etiam

,nari potuiffet. 3. In damnum generis humani,

fcientia per accidens infuía omnium earum re-

. 4. In contemptum totius divini intenti , quia

rum naturalium,quse ad iillarum perfectionem

totum Incarnationis opus fufpecum non im-

fuit neceffaria & expediens. Minor , de doao

. merito reddi potuiffet. Neque tamen per hoc

fapietnize patet ex dictis,quia B. Virgo habuit

libertas B. Virginis fuit fublata , ut in Chrifto

gratias gratis datas in gradu heroico fibi infu-

& Beatis, quia in his ifta impeccabilitas ex

vifione beatifica ftabili,aut decreto abfolutode

fas. Defapientia Theologica ex immediate

dicendis, de perfe&ta autem S.fcripturze intel-

nonprzbendo concurfü.ad peccandum ori-

ligentia, probatur. Quia inprimis praecipua

tur; quorum neutrum in B. Virgine reperie-

inateria S.[cripturze funt myfteria fidei noftrze,

batur ; fed confirmatioipfius in gratia confiftit

vel in figuris , velin feipfis ad credendum no-

'in ubertate auxiliorum congruorum , quibus

bis propofita ; fed hzec myfteria B. Virgo per-

voluntas eflicaciterillicitur ad bonum, tametfi

fe&iffime cognovit, tam per fidem divinam ,

eluctabiliter , atgue adeo cum poteftate pec-

quam per infufam fcientiam, ergo etiam per-

candi. Ea enim ubertas auxiliorum corigruo-

j

fe&iffime S. fcripturam intellexit. Deiude in-

rum jun&a divinze proteCtioni externse fuffi-

ftru&io five fcientia fieri nequit ; fed B. Virgo

'cientiffma eft , ut intellizamus, hominem in

L

in facris literis & myfteriis fidei poft Chri(tum

gratia fancificante firmari , id eft, ita in ea

ftabiliri, ut certo ea non excidat, quamvis pof-

inftruxit Apoftolos : ergo ipfamet perfectiffime

ea fcire, &intelligere debuit, tefte Richardo a

fet excidere , fi luberet. Uti ;Rayn

äü?ius p. 2-

S. Laurentio lib, 1. partic. 2. ubiait: Maria

q. 9. : 35. docet,

Apoftolorum Magiftra facta eft, & afcendente

Q.U E

STï(K)XIX.'

À

i

Domino Apoftolos novuta docuit teftamen-

2 .A'f/z B. Fi

rgo laurtolezm. Martyrii .promerita

tüum. Quod vero etiam habuerit fcientias om-

fit, €8 fuerit Uera Martyr ?

nes naturales infufas , probabilius negat Kay-

naudus p. 2. d. 8. n. 3. eoquod non occurrat

l.

A

ffirmativam partem apud Raynaudum l.

folidum fandamentum eas concedendi. 3. Ei-

C. n. 19. tenent non pauci SS. Patres fu-

l

dem conceditur fcientia acquifita & experi-

fius citati ; fed & Spinellus,Carthufianus, Pel-

mentalis, quia continuo fe exercebat in variis

bartus, Catharinus, & alii,quibus noviffimee-

aibus , & hi fpeciem fui relinquebant ; hzec

tiamAuthor libri de perpetuoDeiparze gladio a

!

tamen fcientia non ab intro ftatim tota fuit in-

momento conceptionis ad fuam usq; mortem

:

fufa,fed íucceffive juxta profe&um oetatis

accedit, ubifequentes affert rationes pro fua

crevit, utietiam de Chrifto conceditur.

fententia. x.Martyres czeteri,quo plus inDeum

flagrabant, eo minus fenfere cruciatus divina

ll

Refp: .5. Quoad voluntatem & appetitum

confolatione leniente dolores; e contrario B.

$

fenitivum communiter ei extinctionem fomi-

Virgo,quo plusamabat(& intenfiffime amabat)

tis, feu inordinatorum appetituum carentiam

eo acerbius cruciabatur,quia ficutamor incen-

concedi, eoquod fomes ifte fit unus ex pri-

fus erga aliquem leve reddit, quod pro eo quis

mariis peccatisoriginalis effe&tibus ad peccan-

patitur, itadurius eft, quem tenerrime diligas,

[1).

dum inclinans , atque adeo non decuerit Ma-

confpicari gravi cruciatui fubjacentam. 2. Alii

trem Dei, unde appetitus illius fenfitivus ,

Martyres in fola carne fua inimica fpiritut , &

tefte S. Bernardino Sener/l ferm. 4. de con-

digna muictari , ple&ebantur: at Deipera in

cept. a, r. c. 4. in tanta dominii plenitudine

corpore Filii innocuo & digno quocunque a-

fub voluntatis imperio fubdebatur vi origina-

more cruciabatur. 3. B. Virgo pluris seltimavit

lis juftitize , ut ferri non poffit in objectum. ali-

Chrifti vitam, quam quilibet Martyrum zefti-

maret fuam : Atque adeo plus doluit Deipara,

quod contra imperium voluntatis & rationis ,

nec alio modo, quam voluntas & ratio impe-

quam omnes Martyres. 4. Martytes alii pro

Deo patiebantur; Deipara ficut Chriftus pro-

d

rabat:ergo nullum motum involuntarium fen-

"

fit, nec primo primum , nec fecundo primum :

impiis & peccatoribus tolerabat.5.Martyrium

)

hoc autem praecavebatur per juftitiam origi-

Deiparze ex Bern.ferm. de verb. Apoc. fignum

nalem , prout illa dona alibi enumerata inclu-

magnum fuit martyrium cordis, in quo pro

dit, ad quod multum deferviebat fublimiffi-

.angoris incremento augefcit cruciatus, qui in

1a contemplatio,& amor in Deum, item fum-

carne patientibus obtunditur , & hebefcit pro

ma ejus prudentia , providentia , cautio cir-

tormenti atrocitate. 6. Martyrium Deiparze

cumfpectionis, & folertia in motibus illis prae-

protra&um eft a primo incarnationis momen-

cavendis : Quibus adde extrinfecam Dei pro-

to ad mortem usque ipfis Virginis ultraannos

te&ionem , qua Deus cavebat , ne fenfibilia

6o. vel etiam 7o. juxta fententiarum varieéta-

contra rationem B.Virginem moverent. 2, l-

tem. Ceeterorum autem Martyram perpeflio-

nes, quam celerrime funt confummatoe. 7. A

l

tiam impeccabilitatem,feu carentiam potentiae

tam phyficze, quam moralis ad peccandum

pofteriori licetcolligere przecellentiam marty-

communiter ab authoribus concedi,id , quod

ri Deiparz ex prxcellentiore ejus aureola ;

S. Bern. Sen. fer. 51. a. c, 2. ex variis conve-

de qua Suarez tom. 2:. 5. p. dift. 24. fe&t.

l-

nientiis probat,dicens:fi B.Virgo potuiflet pec-

4. & Spinellus in throno Dei cap. 11. num.

j

care(intellige potentia morali ) plura inconve-

2. Unde ecclefia , quae coeterorum Marty-

nientia fequerentur. 1. Redundaret in contu-

gum cruciatus

quotannis recolit , Deiparee

u

mare

R. P. Loin. Bibl, Man, Tom, III.

N

338

Bibliothecz IManualis Concionatoria

martyrium quot hebdomadis peculiari fefto in

fit monenti in B. Virgihis äclientel/a,ita ut fpes

fabbatho celebrat, Heec Author preedi&us ,

magna fit,neminem, qui B. Virgini pieac per-

|

aftruens martyrium Deiparz longe przecellen-

feveranter famuletur, male periturum. Haud-

tiusaliorum quorumcunque purorum homi-

quaquam enim vana fpes injicitur, quod, ficut

num martyrio, atque adeo etiam longe V.rlxobi'-

de B. Barbaraad bonam mortem interpellata,

pie creditur fuis apud Deum precibus , Mater

liorem & illuftriorem augeolam.

optima, vel impetrabit auxilia,quibus in finem

MI

Re[olutio.

i

convertatur ad corjita ut juftificetur, fi in pec-

Negativa tamen fentertia Raynaudi i

ny tf.

cato erat , vel exorabit beneficium affequendi

Sacramenta , per que Deo concilietur, quod-

de Martyr. per peftem n. 4. & p.32. q. 19. n.

22. ubi Suarez, Salas, Abulenfem & alios ci-

aliquando factum eft fuper natuxfam.

tat , duo ad verum martyrium requirentes ,

QUJESTIO XIL

fcilicet ut mors vel reipfa obita, velin perfe-

cutione & caufa naturaliter fufficiente ad mor-

tem inferendam , & in odium fidei illata fit ;

n praeter pfbpr?um "Ingelum cuftodem adhuq*

alios habeat homo pluribus homnibus cu-

atqui neutrum habuit B.Virgo : ergo nec mar-

u

tyrium re&te perpeffa,& illius laureolam obti-

:

( flodiendis. deputatos.

nuiffe dicitur. Poteft quidem eminenter Mar-

tyrdici, quatenus plura pro Chrifto fubiit ;

Afio dubitandi eft, quia , cum quivis An-

quam multi Martyres: & gladio doloris ani-

" gelus cuftosfuo clienti deputatus abunde

ma ejus transfixa eft patiente Chrifto,non ta-

fufficiat ad eundem cuftodiendum , non appa-

men idcirco dicenda eft fuiffe proprie & for-

ret ulla neceffitas a

d alios eidem affignandos.

maliter Martyr, atque adeo neque donata eft

Refolutio.

aureola illa peculiari, quze formaliter marty-

Sed i'e&iüs affir

mat PaulusBarry in Pzeda-

ribus rependitur ex divinalege. Rationes ve-

gogia coelefti c. 10. ubi fic loquitur: Certum

ro, quibus Deiparze martyrium longe przecel-

eft, Deum regnis & provinciis cuftodes Ange-

lentius aftruebatur , adeo leves funt, ut pecu-

los conftituiffeiita üt quodvis regnum ac pro-

liari confutatione non egeant, fuppofitis iis ,

vincia peculiari fit commiffa. De regnorum tu-

quie juxta cornmunem fenfum hominum ad

j

telaribus ambigendi locus non eft ; quando-

"

quidem hoc e Daniele Propheta difcimus cap.

Inartyrium ver um re quiri diximus..

11.V. I4. Angelum regni Perfarum Angelo

QUJZESTIO XI

populi IHraelitici, qui tunc in Babylonia capti-

n cultus. B, Virginis fit ineffabile fignum gra-

; us detinebatur,reftitiffe, Simile argumentum

i

- deflinationis ?

(

de provinciis habemus,quandoA ngeli,quos]a-

cob'e Mefopotamiareverfus vidit Gen. 32.Cu-

' Hifmanf multi. SS. Patres & DoGores a

ftodes earum provinciarum erant;qua ille tran-

Raynaudo citati, inter quos S. Anfelm.

fibat : hzec omnia cum S.Bafilii fententia con-

dixit : Sicut a te averfus neceffe eft;ut pereat;

gruunt, qui aitlib. 3. cont. Eunon. Moyfen

ita ad te converfus , impoflibile eft, ut pereat.

hanc veritatem fatis nos in fuoCantico docuif-

Sic & Blofius ib. cit, ait: Fieri non poteft;'ut

fe,cum dixit * Deum filios Adze diftribuiffe,iis-

pereat, qui Marize fervus & humilis cultor

que pro numero filiorum fuorum fines ac ter-

minos regionum affignaffe : ubi feptuaginta

extiterit. ;

Refolutio.

vertunt,juxta numerum Angelorum : Quando

Sed re&tius contrarium tenet Raynaudus

feparabat filios Adam, conftituit terminos po-

ipfe, fic n. 38. difcurrens: Eftfpes magna om-

pulorum, juxta numerum Angelorum , Deut.

nibus fervidis Deiparze cultoribus repofita ,

32. V. 8. Idem S. Clementis fenfus eft,qui ait :

quod non peribunt in zeternum. Infallibilem

KEft unuscujusque gentis Angelus, cui credita

tamen refipifcentiam a peccato,vel perfeveran-

eft gentis ipfius difpenfatio.Clem.Rom.1. 2.re-

tiam in gratia, neminem quamtumvis erga B.

cognit.Aliqui longius progrediuntur, afferunt-

Virginem religiofo fpondere poffumus absque

que, Principatus regnis, Archangelos provin-

errore ; cum perfeverantia non cadat fub me-

ciis effe proefectos;ut eorum curam fufcipiant.

ritum, neque ullum fuppetat coelefte diploma,

Molina in z. p. q. 108. fed & urbes & familias

quo piis Deiparze cultoribus auxilia congrua

fuum peculiarem tutelarem habere,idem Bar-

certo & infallibiliter fint promiffa. Unde nolim

ry c. 11. affirmat ; In cujus rei fidem Deus per

fubnervari ullo modo affectum erga cultum

Ifaiam Prophetam c. 62. ait, fe pro tutoribus

B. Virginis , quem tot exempla teftatiffimum

urbis Jerofolymze Angelos przefeciífe

fuper

faciunt , fru&uofiffimum effe , quamvis citra

muros tuos , Jerufalem, conftitui cuftodes to-

infallibilitatem 2eternse falutis. Eum animum

ta die ac nocte. Quem locum Do&i eo feníu

induerunt erga Deiperam EleQi omnes , fed

intelligunt , quem adduxi, comprehenfis his

cum timore & tremore falutem fuam operan-

etiam Angelis familiarum fervatoribus, qui ad

tes : de protectione quidem & patrocinio tan-

tutelares urbium Angelos junguntur. Etpro

tze Matris plurimum concipientes fpei bonze,

cuftode familiarum etiam Toftatum & S.Tho-

citra omnem infallibilitatem ac certitudinem.

mam affert dicentem: Angelum , qui Agar

Neque obftant dicta SS. Patrum in contra-

ancilam ad. Ahrahamum adduxit fuga ela-

rium citata ; nam longe alius illorum fenfus

pfam, fuiffe familiae ac domus S. Patriar-

chzxe , cuftodem.

lmo etiam templa & fa-

eft; tantum enim monfítrare volunt, quantum

cella

Y

N

Tituus CXLI. Tleologia.

339

1

ci;.lla, aras, födaïitates ; & fimiles coetus füos

fuze cuftodize æm,rhïïïum iri& hic amot nun-

habere peculiares cuftodes,idemAuthor c. 12.

quam fuit interruptus. Noneft quidem negan-

& 13. Tum authoritate S, Thom:e, tum ratio-

dum, nos a San£tis, quorum nomer gerimus ,

ne,tum exemplis probat. Addit que c. 14. etiam

ab ipfo baptifmo amari, acin fingularem tute-

Angelos tutelares confanguineorum , amico-

lam recipi. Sed hic amor non tam mature ini-

rum,& aliorum,quibuscum agimus; Hi,inquit,

tium capit , neque tam peculiaris illis noftri cu-

funt amici tui,tuorum commodorum,ac falutis

ra eft,qualis ab Angelis noftris habetur, qui in

unice ftudiofi: neque enim minori charitate

hacinfima zetate maxime, majorem noftri cir-

R

te ample&tuntur, quam ii, quorum filius;clieus

ca fanitàtem,& millena corporis pericula, foli-

aut amicus es , quosque illi arcanis inftin&i-

citudinem, quam tota vita teliqua noftra ex-

bus ad tui amorem , ac conftantem benevo-

x

ercent,ut tutelares noftri Angeli folicita chari-

111

At

lentiam , quam in te concepere, invitaat. Ifti

tate rationis judiciique,qüo tunc caren

s, de-

quodammodo femper funt tecum , & quoties

fectum comipenfent,quibus fi effemus inffruti,

cum proximis tibiapgis,Angelum tuumcuftode

aliquantulum nobis ipfis cavere poffemus. 2.

conveniunt, ibique interea verfantur, dum ta

Quodde illorum amore in nos multo certiores,

cum cognatis £uis loqueris, tractas, incedis &

quam de aliorum,fimus ; illorum circa nos be-

commoraris. Angelica & Pelagia pize monia-

neficia tam funt perfpicua , ut dubitationis lo-

les e tertio S. Fraucifci de Paula Ordine, cum

cus non fit. 3.Quia fiugulari ftudio illa quoque:

chriftianze charitatis ergo, cui fe fere femper

negotia noftra procürant , quze non tantopere

impendebant, in egentes exercendze , urbem

adífalutem noftram promovendam pertinent.

obirent, perfzepe vifi funt càm ipfis duojuve-

Ita Àngelus S. Petrum de caxcere eduxit Att.

nes rara & exquifita forma iucedere; omnibus

€. 12. lta S. Opportunam Virginem Angelus

ad comitatum illum obftupefcentibus ; cam

palam ad monafterium , ubi vitam agere reli-

hine monialis utriusque perfpetta probitas ac

giofam cogitabat , deduxit. Ita S. Martinum

virtus effet ; inde affequi non polfent, quinam

Turonenfem, quiin fcalze defcenfu lapfus pe-

juvenes illi effent , nulli e vultu cogniti , cam

dem afflixerat, Angelus affufo pretiofo unguen-

to,quod fecum attulerat, curavit, etfi medici

interim in illorum elegantia quidpiam appare-

ret humana majus. Sed tandem patuit, cujus

putarunt, nullam illi medicinam profuturam.

conditionis ac

bï«

oor

À

jeris illi effent.Quodam enim

4. Quia etiam nobisomnino immerentibus a-

die omnium pulcherrimi ac fplendidiliimi ap-

morem fuum non negant, etíi centies itetum-

paruere ; admirabili claritate circumfufi. Unde

que centies ingratis animis,criminibusque no-

firis occafionem illis praebeamus nos deferen-

deprehenfum eft,eas virgines religiofas,publi-

cze charitati intentas , Ángelos fuos fecuia in

di,omnemque nobiscum amicitiam abrum-

comitatu habere; quibus gratum fuit , illis ,

pendi : necfic tamen definunt nobis bene vel-

quoties Sanéto cuipiam ejusmodi operi vaca-

le & facere.5.Quia non folum quavis hora fuis.

rent, focios fe adjungere. Ad rationem dubi-

beneficiis nos obruunt, fed & quzecunque pof-

tandi vero refpondetur cum S. Thoma q. 113.

funt, bona nobis procurant, aliis etiam in ope-

ad 1. quod alicui homini adhibetur cuftodia

ris fui focietatem vocatis. Preeterea femper

dupliciter ; uno modo, in quantum eft homo

Deum precantur,ut nobis benedicat,banas«jue

fingularis,& fic illi debetur quoque fingularis

tentes admonent , ut clientum fuoram malis

cuftos ; alio modo , in quantum elft pars alicu-

aliquod folatium fuis precibus afferant, quan-

jus communitatis, & fic toticommunitati ali-

doin flammis & tormentis purgatorii dctinen-

quis Angelus przeponitur , ad quem pertinet

tur. Nullum eft bonum ; nulla felicitas, quam

providere ea , que pertinent ad ünum homi-

non conantur nobis comparare , aliis etiam

nem in ordine ad totam communitatem.

ad hoc adhibitis, fi ita fierifit neceffe. 6. Quia

amorum noftrorum fidiffimos internuntios

QDUESTIO X —

agunt; illi enim noftros amores trattant,

Zn pofi. 3 ES UM , Marim , JJofephim.|, me-

.

Deoque fignificant, & viciffim Dei amorem in

mini plus amoris , quam /dugelo: cuflodi.

nos nobis exponunt, illi noftra vota & defide-

no[flro , debeamus.

ria explicant : illi ad nos coeleftia dona , con-

'Egativam partem fuadere videtur u

folationes , certamque fiduciam adferunt, be-

munis praxis, & fenfus hominum , quo-

ne nobiscum actum iri, omnesque noftros co-

rum pauci fane reperiuntur , qui tale in fe de-

——

natus optatos fucceffus effe confecuturos. Ip-

bitum agnofcant; hinc tottempla & altaria

forum gratum munus ac provincia eft, ad

anathematis in aliorum Sané&torum honorem

Deum, qui animarum noftrarum amor. ac de-

fufpenfis repleta confpiciuntur: vix ulla au-

licium eft , avolare,, & inde ad animam Deo.

tem in S. Angeli cuftodis honorem tem

dilectam reverti. Nunc ad dile&um meum, ait

tru&a , aut anathemata affixa.

u

Bernardus, ut eum animze fibi creditze edo-

Refolutio.

ceant : paulo poft ad dilectum redeunt , ut re-

Affirmativam tamen partem fufe & efficaci-

fponfa ad illam referant,, ut eam confolentur,

ut, qua funtei agenda, fuggerapt. Tunc

ä

ter propugnat Paulus Barry c. 4. Pzedag. coel.

per fequentes rationes : 1, quia illi nos a mul-

iterum ad Deum evehuntur , paria negotia

to longiori tempore, quam ceteri' omnes a-

peracturi : Inde rurfus ad animam fe dimit-

mant; cum ab eo die, quo anima noftra fuit

tunt , ut ejus fufpiriis fatisfaciant : Nunc ad

nunc ad dile&am :

creata, nos amare coeperint,conícii, ut quidam

dilectum ,

]ta qui-

Do&ores affirmant, nos die nativitatis noft

dem , utfi res ferat , & amor fit ardens,.

r

i

Uu a

An—

R.P. Lohn, Bibl. Man, 7: om. I11,

^

Bibliotrea: Manualis: Concionatorig

340

hoc fere unum agant, ut eant ac rede-

plures fimul zeftimentur,(quidquid impruden-

Angeli

tes & ambitiofi aliter fentiaat) tum quia coeli-

/:;

ant, mandat

a & refponía ultro retroque nunc

a nobis ad

Deum,modo inde ad nos ferant;id-

tes fumme fe invicem amant,atque adeo hono-

1

rem aliis exhibitum, fuum quog; zeftimant , &

j

q

ue noftro bono,ad promovendos anim» pro-

ffus,ad noftrze falutis , fummique momenti

omnes fecum honorari gaudent potius quam

gro

zegre ferunt. Sed neque obfequia in eorum

negotium conficien

dum. Ex quibus facile pa-

tet, contrariam praxin fidelium potius ingrati-

honorem przeftita,iodica refpe&u tantze mul-

titudinis cenferi debent, cum alfe&tum potius,

- tudinem & focordiam , quam Angelorum cu-

quam opus attendant, Íciantque tenuitatem ,

ftodum ïdemeritum arguere,

ac infirmitatem noftram, atque adeo facile &

ERN LCE EOE A TPNTES

benigne admittant,agnofcant obfequia noftra;

x

E

N-

aguæsfïoxw;

alioqui certe nec ecclefia ad omnes Sanctos

4An prater. Patronos [reciales. etiam omner San-

die eorum fefto, & alias ad eos colendos inci-

&Bos colle&ive acceptor in. Patrouos elige-

tare nos deberet.

IOR

—

i

T& , €9 :cageïe conveniat 2 -

QUJESTIO XV.

dicwe

N

Egativam opinionem videtur communis

4

fas fit, perfonas adhuc viventes opimone vul-.—

hominum Chriftianorum fenfüs , & praxis

gi fan&las , uti fantlos privatim colere ?

UL dl

——

approbare, quorum plerique paucos duntaxat

TEgare videtur S. Hier. in ep. ad Philem,

d

patronos fibi eligunt ; tura quia talis electio

,d

icens : Si quis hominem,qui fanttus non

in patronorum fpecialium przejudiciumicedere

eftfan&um effe crediderit, & Dei eum junxerit

cenfetur,quorum honor & cultus tanto magis

focietati, Chriftum violat ; cujus corporis om-

nes membra fumus.Qui dicit(inquit)juftum in

minuitur, quanto ad plures extenditur; tum

quia obfequia , qu:e in eorum honorem prze-

juftum, & injuftum juftum, abominabilis apud

ftantur , erga tantam multitudinem vix quid-

Deum uterque eft. Similiter qui fan&tum dicit

quam zeftimabilia videntur , de quibus proin

effe non fanttum,& rurfum non fan&tum afle-

merito dici queat : Et hzec quid inter tantos,

rit fan&uim,abominabilis apud Deum eft.Om-

Refolutio.

Pa

nes credentes (fecundum Apoftolum ) Chrifti

X

| Aerma.tiv*a/ tamen fententia, quze in libello

corpus efficiuntur/ Qui in Chrifti corpore er-

«X

rat,& labitur, afferens membrum ejus,vel fan-

Qïiexgei/ïliche;,ä urfertigu

tig Vocato.p.t.tit.7.propo-

nitur,& fuadetur,merito przeferenda cenfetur,

&um effe, cum non fit ; vel non fan&um efle ,

cum fan&um fit , vide , quali crimine ob-

. ob fequentes rationes : 1. quia ipfius ecclefize

praxis eam confirmat , utquae non folum fe-

noxius fiat. Atqui homines viventes hoc

ipfo

,quod viatores fint;non funt certi de períe-

ítum peculiare in omnium SanCorum hono-

rem quotannis iniftituit,fed paffim etiam in o-

verantia

(hinc S. Franc. Seraphicus dicere fo-

lebat: Nolite me colere ut fan&um , quia ad-

tationibus fuis przeter merita,& interceffiones

privatorum San&orum , etiam omnium San-

Tiuc filios & filias generare poffum)ergo neque

ut San&i coli poffant.

&orum merita, precesque allegat. 2. quia 3e-

- quiffimus eft hic cultus ; fi enim is,qui amicum

Refolutto. .

/| Contrariam tamen fententiam tenet Ray-

haberet totis diebus in amando, laudando, &

. honorando ipfo occupatum, zequitfimum judi-

naudus l.1.Heter. fe&. 3. p. 1. Et ibidem tradit

Bellarm.l.1. deSan&. c.10.docetque fattum S.

caret , ut viciífim illum ardentiffime coleret ,

& amaret ; quidni & nos zequiffimum cenfea-

Leonidis,pufionem fuum Originem in le&to ja-

centem,poft initiationem per baptifmum vene-

.mus, ut San&os,qui in Dei laude & amore ar-

.dentiífimo jugiter occupantur,propterea omni

rantis appreffo pectori ofculo, ut narrat Kufe-

bius 6. Hift. c; 2. multo magis fas elffet priva-

ftudio & honore profequamur; cum honorem

& laudem Deo exhibitum pro majori benefi-

tim colere ut Santtum eum,cujus fan&itati di-

vina revelatio privata atteftaretur.Quin etiam

cio reputare debeamus, quam fi nobis exhibi-

N

tus fuiffet. Certe haec fola ratio bene perpen-

5

. Anton. Patav. hominem nequaquamíingu-

laribus fignis venerationis legitur elfe profe-

- fa, fola fufficiens videri poteft ad di&um cul-

tum perfuadendum. 3. Quia utiliffimus quoque

cutas,quia certo divinitus compererat , illum

aliauando San&um Dei, & Martyrum futurum.

eít hic cultus, nam qui, ut fuppono,omnia fua

Defanctum itei, qui haberi poflit coelo illatus,

- opera poftDei gloriam etiam ad omnium5an-

&orum honorem dirigit,omnes illos SpeZatores

fas effe privatim colere , re&e pronunciat Na-

varrus €. 1o. de orat. concl. 6. n. 69. poft In-

in operibus, Z/dvocatos in neceffitatibus,& Pro-

nocentium,& communem.Sic igitur res habet

ic&ores in periculis habebit ; quanta' vero

hinc utilitas fperari queat, quis non videt ?

quoad cultum privatim delatum. At cultus pu-

4. Quia jucundiffimus quoque hic cultus

blici slia eft ratio; is enim folis mortalitatem

eft, fi enim tam gratum , atque jucundum

transgrellis exhibetur publico judicio ; de quo

cultu S. Hier. in contrarium citatus intelligi

nobis eft familiariter cum perfonis potentibus,

debet.Certepalfim viros fan&titate& miraculis

. fapientibus,& maxime pulchris agere, & con-

verfari, quantum folatium ex familiaritate

celebres inmagna veneratione fuiffe habitos ,

contracta cum ccelitibus , qui omnes homines

manuumq; ac pedum ofculo a fummis etiam

potentia, fapientia , & pulchritadine, ac ama-

Principibus honoratos,quotidiana teftatur ex-

perientia ;hinc idemRaynaudus etiamSalomo-

bilitate longiffime fuperant , fperari poterit ?

Neque obftant argumenta in contrarium allata

nem , Conftantinum M. , Ludovicum L. & fi-

miles , quos probabile eft, coelitibus annu-

tum quia honor in :eftimatione externis ope-

concedit.

!

ribus declarata cogfü*cit, quae non minuitur,fi

l

meratos elfe, privato culturcoli poffe

QUJE-

Tituus C X L. Theologia.

34t

DxESsTIO XVi

hac hoftia confecrata,qu»e abäque vacillatï;)ne

publice colitur, & fzepe ad eam edunitur mira-

an&for Canoniz1tos a Pqntijice

än de fide fit, f«

e[Je vere fanttos ?

cula in gratiam ple credentium,eam effe con-

' iH'lrm'ant apud Raynaudum fe&. 3. cit. fol.

fecratam, cum tamen de nulla fingulari hoftia

fas fit alferere , tanquam ex fide certum, quod

249.col.2. Catharinus, Valent.Bzovius,Co-.

fi£ confecrata ; quid fl enim creditus facerdos

;

varruvias, « plures alii, quiatota ecclefia non «

non fuit baptizatus, vel caruit confecrandi in-

poteft errare, quod tamen contingeret, f; Pon-

tentione ?Igitur neque cultus San&i receptus,

tilice declarante aliquem effe fanctum , & fe

coelo illatum, res fecus haberet. -

neque miracula( quz fuppono non fuiífe edita,

i

ut conítaret de veraSantti beatitate,fic conte-

Refolutio..

ftanteThavmaturgo,fic enimfi falfum effet,tale

Negant tamen probabilius Raynaudus l, c.

eífe beatum,impedirentur a Deo) eviucunt ad

"

m

fol. 25o0. & apud hunc Suarez, Turrianus, Mal-

fidem divinam perti

iiv

re id , de quo agimus ,

derus,Bellarminus, Vafquez, & plures alii, ne€

etiamfi verifimile adítruant, coelitem vindica-

1]

diífident pleriq; ex iis,qui dicunt, fanCtitatem,

tum effe revera coelo illatum& fanctum.Et ve-

beatitatem hominis Canonismo decorati ha-

ro dé iis,qui nondum funtplane compertze fan-

bendam effe certam , & ecclefiam in eo nego-

&itatis ( &idcirco nonnifi beati nuncupantur,

l

tio errare non poffe. Id enim intelligunt non

inftituto humano vocem illam ad. talem fen-

de certitadine fidel divinze,fed de alia inferio-

fum accoinodante)fit facrum,& narrantur ple-

t

ris notx» certitudine, de qua ambigere foret

raq; illorum miracula. Et tamen eorum fan&i-

l

horribilitfimum,ut dixit S.Bonav. , agens con-

tas & beatitas non dicitur pertinere ad fidem

1

tra Guilielmum de S. Amore: non eft tamen

divinam , fed ex prudenti tantum judicio co-

l

tanta, ut qui nollet aífentiri,reus effet violatze

luntur. idem ergo fiatuendum eft de fanis

divinze fidei, cujus certitudo mon poteit cade-

vindicatis,quorum fan&itas & beatitas in ver-

re, nifi in propofitionem , autin verbo tradito

bo Dei fcripto aut tifadito 'non e& expreffa.

]

d

contentam, vel certe inde deducam per cer-

tàm & evidentem confecutionem, cujusmodi

QUJEST LO XVII.

P WE CM

|

non eft propofitio,de qua agimus, v.gr. quodS.

n reïfe faciat : qm ommem Jatisfa&tionem , Jfive

]«

Gregorius coelo iliatus, & Santüs annumeran- -

dus. Neque enim habetur in feripturà , vel in

in vite a. feipfo obvenientem , five poft mor-

»

traditione , S. Gregor. effe fan&um , & codlo

tem ab aliis trans[criptam animabus

C

illatum,neque poteft deduci ex iis,quae in. fcri-

s

- gurgantibus £rans[cribit.

d

e-

ptara vel traditione habentur,nifi adhibito fylo

Egant, fufeque refutant anomalam hanc ,

* * uti ipfi loquuntur,pietatem, Theoph. Rayn.

0

gismo,cujus major propofitio ad fidem pertine-

It

bit, non aute:zn minor, qu:e ex folis humauis,

p- 2. Heter. fe&. 2. q. 2. & fe&t. 1. n. 18.& Ar-

falibilibusque tefümoniis confirmabitur in

riaga. Moventur 1. & przecipue,quod tales fa-

hunc modum: Qui pie vixit & pie mortuus

cjant contra praceptum charitatis ordinatoe

Y3

fum

elt.fan&tus eft , & p-üü' deterfum ex vitve pra-

ergafeipfum,hzec enim requirit,ut quis fei

p

fentis maculis cont

,5po

k

&um reatum, eít beatus,

prze alio liberet a graviflimo malo & participé

|

ac ccelo infertur. Hoec major eft certa ex fide :

faciat fumni boni ;atqui tale male eft poena pur-

$

Atqui S. Greg. pie vixit & pie mortuus eft,hxec

gatorii; & tale bonum cít participatio beatitu-

minor pendet ab hamanis t

eftimontis falibi-

dinis, ergo ad illam vitandam , & hanc procu-

ln

&c/ igitur

e-

libus, ac proinde non eft certa ex fi

randam fibi ipfi prae omnibus aliis inciinabit

conclufio , quae femper fezuitur pt zemiffam de- ^

ordinata charitas. 2. quod faciat faltem contra

teriorem, non eft certa ex fide : Qaamvis poft

perfe&ionem di&ze charitatis, uti fufe conatur

4

oftendere Arr.t.5.d.40.S.2.tota,pro qua do&ri-

interpofitam ccclefize declarationem nemoCa-

tholicus revocaturus fit in dubium conciufio-

na probanda fupponit fequentia fundamenta.

j

un

nis illius veritatem , perfuafus Deum ecclefre

1. Indubitatum efie, quod Beatorum amor in

fuze affiftere inre tam gravi, atque adeo ccclg-

ccelis erga Deumfit zratiffimus Deo,& in ma-

[g

xim2m ipfius gloriam redundet , etiamfi omni

ii

'üam non poffe ig tali negotio errare.

libertate careat,ata; hocjudicium multo magis

fü

no

M O

ant

ferendum effe de aliis actibusvirtatum,quos li-

15

| S£1nt qui ad contrariumxaüruehdum all

miracula,quee femper Canonismo przecurrunt.

bere iidé beati eliciunt.2.Eosd& a&tus multo ma

d*

Tiv

Ca V

am , fed neutra ra-

gis generofos effe,quam nofros, eoqod iu illo

nn

Alii aáducuntcultum fei

tioeft idonea. Nam miracula etiam vera non

ftatu fiant fine fpe ulla praemii. 3. Omngm con-

xet

tinuationem liberam actus nonminus effe gra-

fubminiftrant neceffarium argumentum ad ,

u

jyrobandam veritatem doCtrinze , ut ex muitis

tam Deo, quam fi plures a&us diftincti elice-

:m

P

*

rentur.Hincdeducit citatus author n. 21. Be2-

Patri

bus confirmant Maldon.Matth.7.ad illud,

Jo

tum aliquem,qui citius,quam ego duobus die-

gt

virtutes mult

as fecimns, . Toletus]oan.g.Àn-

not. 9. Quam

multa vero miracula edita refe-

