Mo-rob

XI. Nihil tam cognatum fapientise , quam

re , & cum alis minimum loqm , plun- Ep.10g.

mum fe-cum

in.Satu- locis & temporibus aptare fermones , perío-

ralibus, narum, qu:»e aderunt , æfhmaüone in medium

XIV. Ahenea turris omnibus ülentlum eft: Jamb, Ve-

Vvocata.

tus,

cunditar

Silentium rebus gerendis omnia eft :

9A

Utilior haud eft ulla res filentio.

Vita P?

XII. Quidam frater/ interrogávit fenem,

X Dav1d tam imulta arcana in fecreta

VManfi die

in l. 7.

usquequo fervandum eft filentium ? Refpon-

I.n XO

c. 32

manfione cognoviffe dicitur, quia amicum

dit fenex : usquequo interrogeris ; in omni

Chufi , qui idem ac fllentlum flgmflcat ha

enim loco, fi taciturnus fueris, requiem

buerat

polífidebis,

XVI. Secundum Thalaifium filentium & Hom. «,

$. XIV

MISCELLANESRM

preCes maxima virtutum arma funt mentem de An-

enim fimul purificant , ac perfpmacmrem red- nunt,

Quahmf

dunt; juxta S. Gregorium Nazianzenum con ho, 1e2.

tinentize & caftitatis eft mater filentium.

Epift, 46, l I S

Eneca falubriter monet : Sumia ergo

fumrmarum h»c elft,

tardlloquum te

XVII. Re&te cecinit nonnemo Poeïa :

Borbon

eífe jubeo,

Nobile lingua bonum , fi fari in tempore no-

vit.

Jamb.Ve-

]l. Aut dic ahquld mehus filentio , àut file,

tus.

Expers periculi eft przaemium filentii.

Nobile lingua malum,fi fari in tempore nefcit.

Dicebat ólimi Vetus Jambus.

XVHl. Auguftus Imperat;or ita filiam &

Sueton

apudDre- .

Val, Max.

Hl Xenocrates, cum nialedico fermom in-

neptes inftituit , ut nihil agerent, nihilque lo-

xel. in

L

tereffet , quaefitus, cuf aliis loquentibus ipfe

querentur , quod nonin diurnos commenta-p Phaetont,

Idem dlfcu

taceret ? Refpondit, quia dixiffe me poeni-

nos referri poffet.

C. 41.

in J

tüit aliquando , tacuiffe nunquam.

: XIX. Omnis inftitutionis ràtio, inquit Sim- $. 4.

Stobsus

IV. Clean thes rogatus ,

an non jucundum

plicius , eo refertur, ut & a rebus externis, &

brutis fuis affe&mmbus,&a corpore ad felpfum

feff. de

effet confabulari cum amicis ? cur ergo ipfe

ani-

tacitur,

R P LOhne szl Mane Tüm. llIB

'Ooz

-

,^

02

Bibliothecg Dlonualis Concionatorie

In c. At | ánimus ávocetur , ut fuo modo , eodemque

XXVII. Abbas Sifoy dicebat : Crede, quia. Vit« PP.

Enchyi;

perpetuo tenore vivat. Quam ad rem filen-

Epitt

ecce triginta annos habeo , quod non. depre- - 5. hbel.

* 39*

tium plurimum confert. Ut enim fenfus ani-

cor Deum propter peccatum fed orans hoc 4- 8

mum ipfos aufcultantem ad exteriora trahunt

dico :

Domine,protege me a lingua tea.

fic animum etiam fermo ad exteriora €FFL1I1-*

Et usque nunc per fingulos dies corruo per

dit, cujus eifufionis remediurm eft filentium;

1pfam &. dehnquo

ïä-'mus

XX. DTyrannus quidam Tryzus ,

ut occa-

XXVIII. chente quodam fratre Defidero fs. 1. 1.

Lr4,c.25 fiones conjurationum précideret, vetuit lege;

cuftodire cor meum : refpondit Abbas Si-n. a7.

ne incolarum quisquam alteri vel publice vel

foy : Et quomodo poffumus cuftodire cor no-

privatim loqueretm

Igitur incolz nutibus ,

ftrum , fi lingua no&ra januam apertam ha—

& vulta animi fenfa mutuo infinuabant. Sed

beat

&illud Rex ubi intellexit , cavit alia lege.

Tum quidam tyrannide nimia offenfus acrius

,J ucunditas.

in forum progreü"us

Ibi ftans fervide lacry-

$ bon

XXIX. Angeronam fllenm deàro ore obfi- Macmbï

Gld

iatus eft : quem muititudo confluens fecuta;

ans

DE'

in fletum publicum erupit.

Quo mtelle&n

gnato reprvfentarunt prifi , & in itemplol

t

0

vel£

tyrannus feftinaturus, ut etiam id proh1be1 et

olupiv , quae; deleQàtionis & gaudii dea

fuerat , collocazunt, ut tacité fignificarent,

cum cuim fuis ftipatoribus armatis advolaret

ad fedandas lacrymas; cives a longe illo vi-

eum , qui filere roiï'et ingenti deLe&atmne

fo , eripientes arma militibus , tyrannum in-

ac voluptate per xuium iri

$ Ba-n

tel fecerunt

M

gui

J nii

o0, iif

Utülita.

$V

&L

— Gellius l.

AXIOMATA

XXI. Papyrlus praetextatus, patns in fena-

1623 nàtum comes, amatre ad prodenda confilia

Drexel iü

Curoh

folicitatus ,

d1x1t confultum in fenatu elfe ,

l. Vetus Germanorum proverblum eft :

Phaeth.

hA&

Duorurm fapientior tacebit prius.

Der chhez

utrum videretur utilius relpubhcæ unusne

Were giebt. mach , und. [clngeigt.

"'e. 68. 8.6s

jel. r

vir duas uxores , an una duos mms habeat.

ÍId. in Ro-

ij

Quo audito mater cum aliis matronis roma-

II Laedi, & filere ,

fumma fortitudinis

fisp, X

eft.

Lejden , und fc/qweigm if die grajfte

6.3. $ 75

nis cum ad curiam larrymabunda veniffet ,

JKunfi.

fides Papyrii ita enituit; ut ei foli hceret Cu-

Seneca in

riam intr ar e

-HL Alium filere , Guod voles ,

prius file.

Hippolyt.

If/as du almn wiffen wzllji jïrezch dem andem

Wicht am die Zahn,

.ngmtaf

IV. Selnecigen und dænkm

Largius

inPo-

Plutarch, XXII Magna fapientia eft tempeftwum filer-

.am miemand kræncken,

liantli

in opufc. tium , & omni certe fermone longe praeftan-

v. Tacit,

V. Sc/zwezgm ifl ein Kunf ,

Bucce-

tius.

V1el reden bringt Jf lifguijt.

Prov. 27.

XIH. Re&e dixit Salomon: Stultus quo-

VI. Smwezgezz und bedacht ,

rus

V. 18

que fi tacuerit ,

fapiens reputabitur : & cum

Hat ntemand. Smnden bracht.

ldem.

idem.

comprefferit labia füa , 1nte111gens Hinc Al-

VII. Bej]ef ifl viel wæ[fen , alr viel . 7edm

ciatus quoque fic cecinit :

VII. Zer wenig redt , hat nicht vicl. z ver- Flor leg.

Cum tacet, haud quid quam differt fapienti-

aniworten,

uD

lbld:,

tibus , amens :

IX. ]Wzt Scweigen vewedt man . fich . nll/lt

Stultitize eft'" index, linguaque , voxque

fuze

AUTHORES

Ergo premat labia,digitoque filentia fignet.

Et fefe Phárium vertat in Harpocratem.

Lphonfus Rodrlquez de perfe&mne p;

Pythago

XXIV. Quidam a Pythagora quaerens, quo-

s

2.À1,.2- 0. 4«

3*

jin fuis

inodo inter fapientes difcipulos compq;arl

lL. Nicolaus Lancizius. opufc 5.n. 46. &

Pr&ced. poffet ? hoc ab eo refponfum audivit: Serva

opufc, 9. c. 6. n. 135.

filentium ; donec neceffariam tibi fit loqui.

lII Julius Nigronus in feg. 26. comumum

Si nihil dixens

Soc. Tefu.

mifi quod bene fcieris; fi

gefferis optima , & locutus fueris pauca.

IV Hierémias Dxexehus in Rofis. part. 1.

"

ca

Negej* taür.

V. B Albertus Magnus in parnd1fo animze,

cap.

Clto/ lo X.

XXV. Vetus antiquorum effatum érat:

VI Eufeblus Nlerenberglus in do&rma Af»

dift. 12.

Non ulli tacuiffe nocet , nocet effe locütum.

cetica. 8. c. 1.

2.

dDrex. in

XXVI. vaocau&um calidum fine oftio;

VII Jacobus Alvarez tom. 2. l 3. €. 9.

Rof.p.t. vas vinarium fine operculo , lingua fine jfilen-

€,3

.

'tio, necillud calorem , nec iftud odorem ,

VlI,I ]ofephus Maufi Bxbl mor, tradat.

neque hzec animi fervorem confervabit

88.

TITU.

/

Ms

)(zæï

:

IMDp

o

"

ibe]

1 39

TLTULUSCXXkWM'

.qFKE;»Bi PNIJIIJBQ,I

255

LA

$

poftuletis, Qua igïtüf Xatione þofïïhüe erit ,

quod ob fines hosce przedi&os ecclefiam ad-

Definitio,

euntes, nullam proríus detis operam , ut in

)

ea revetenter, devote, filenter , in vobis-

I,

metipfis recolle&ti, & ad omnia , quae in il-

lis ftunt , aut dicuntur prompti & parati ,

"

ittob)

S' Bonav.

S T locur fd?zäif, Ojäerzbm dejimaiw & f"h*

divinis officiis affiftatis, & fequamini przces

S. 1. de

cel orationum frequentationt , divina: lau-

ptum Sapientis , qui dicit: Cuflodi pedem tuum

"

De.ic, Ec

dir dedicatiom , €9 veri Jacrifici obla-

ingrediens domum D ; refreenando videlicet

elefize,

tioni. Quod confirmans S. Bernardus : Quis

omnes tuós affedus, cavendoque , ne quid«

inquit , ecclefize parietes fanctos dicere verea-

quam loquaris, aut committas

tur, quos manus facratxe Pontificum tantis

illius fanttitati repugnet.

. quod loci

S. Bern,

apud

fancttificavere myfteriis ? Ex tunc quoque &

Mani tr

deinceps inibi le&ionum refultare frequentia,

$.L

200, diíc,

fanctarum orationum devota murmurare fu-

2.11, I

furria , fanctarum reliquiarum honorari bea-

ta praefentia , fan&orum

fj

NEXS,SCRïpTüR&,

!

pirituum indefeifa

nofcitur cuftodia vigilare.

Qualitas.

À

vexdi

Eaïoïxis

.Al S. Carolus Botrom»eus finem templo-

nteth,

jn A&.

rum fufius declàrans fic loquitur : Quod fi

L. T TNam petii a Domino , hane requiratn , pf. 25;';'*

.M

;Med. p.

j n -

7.hominues'in aCionibus & negotiis mundanis

ut inhabitem in domo Domini omni-

non cafualiter, aut modo fortuito agunt , fed

büs Hie

bus vitze me?, ut videam voluptatem

$p T

£. 1?388

perjudicium & prudentiam fe gubernantes ,

Domini , & vifitem templum ejus.

J

; v

M

]. Domum

optime id, quod faciunt, confiderant ; ficut &

;

Y

enecam

finem , ob quem ita faciunt , ut eam operi fa-

tudinem dierum.

tuam deget fgn'&itudq in 1on

gl- PQ 92;"'

lil. Domus mea domus brati'onis 'vocabi-

ciendo adhibeant diligentiam & induftriam ,

tur.

j

f

Mgt'tþ. aE

quam operis qualitas & momentum requirit ,

vglu

quanto eft rationabilius, quod, quando ad ec-

IV. Ego

autem in "multitudihe .'miferifcol'- Pf s.

Po:

sntli

clefias, ftationes, & indulgentias ( tantae nimi-

dize tuze introibo in domum tuam.

Tactt,

rum confiderationis negotia ) contenditis, be-

V. Domine, dilexi decorem domus tuo

ucdee

ne confideretis, quid facturi fitis, aut quo fine

& locum habitationis gloriz tuz ; ubi habi

L :

i

illud facere debeatis ? Ecclefize eo przecipue

tans glorificaris ;in

quit Interlinearis , ut non

[iems

fine vifitantur , frequentanturque Domini no-

fibi , fed tibi detur gloria, & ideo non fim-

[defn,

firi & Sanctorum folemnitates,utmyfteria illa-

pliciter habitatio

nis , fed ubi habitat gloria,

ior'egs

rum folemnitatum colantur , & venerentur re-

dicitur.

T

1

liquize , ad participandam earum virtutum &

RUR DominuS in tem

a facie ejus omnis terra.

plo fah&o 'þub»;' fileat Habaeuc:

J

eflicaciam,ut per illas adSan&orum excitemur

€.. 9.

exempla ; ut dies illi fanctificentur ; ut San&is

ViI. Introibo in domum ïtu—arh. * -adotab'o

Pf s.

illis mediantibus peccaterum veniam,aliasque

ad templum fan&um tuum in timore tuo.

a Deo gratias, obtineamus, ltem ecclefize

- VIII. fntroibo domum tuam in holocauítis, P. 635.

eo fine frequentantur,ut venerando & tremen-

reddam tibi vota

do altaris facrificio praefentes adfimus;ut fru-

bia meá.

f!me-a , qua 'diif-iïinxeïunt la-

Gum moitis & paffionis Chrifti participemus;

IX. Introibimus in tabernaculum

'er-Sk Pf xarm

ut pfalmodiam & hymnos ad divinze Majefta-

adorabimusin loco , ubi fteterunt ,

pedes e-

tis laudem &gloriam decantatos aufcultemus;

ius.

)

N

E

—X. Vete

D.

ominus eft m loco ifto.

ad ecclefiam ideo acceditis,ut orationes veftras

?

. & ego ':Geh.. cag

fimul cum precibus totius ecclefize catholicze

nefciebam , pavensque , quam terribilis eft ,

a facerdotibus oblatis conjunctas divino cón-

inquit ; locus ifte ! Non eft hic aliud , nifi do-

fpe&tui preefentetis ; Ideo eo contenditis ,

1mus Dei, & porta coeli.

ut Sanctorum interceffiones pro vobis pro-

XI. Ne appropinqua huc, folve calceamen- Eod. c. $;

tuín de pedibus tuis ; locus enim .

curetis ; ut pro peccatis veflris mifericor-

, in quo

diam, atribulationibus & serumnis mundi

ftas , terra far;&a eft,

hujus liberationem,in neceffitatibus veftris di-

/

vini auxilii fubfidium , contra tentationes vi«

&oriam, & pto virtutibus acqnirendis gratiam

005

Ül

204

XBibliotltece - Manualis: Concionatorie

L Quippe fi orationis domus eft, id äbi—-Mana dife

opportet agere, quod vocatur , id eft orare , 3. n.3.

Pf é4. ä(lï.kïäepïeb—irhw in bonis domus tuse, fan-

; f

pfallerc ; peccata confiteri , amaris oculorum

&um eft templum tuuin.

'i

XIV. Si deprecati te fuerint in loco ifto ,

lacrymis, & mentis gemitibus peccata ablue-

s har.

re, & fiducialiter veniam de commiffis culpis

(,ift

dimitte peccata fervis tuis, & doce eos viam

implorare ; eft quippeibi fpecialiter refpeGus

bonam, per quàm iügrediantur.

cit j

Pf. 49:

XIV. Saácrificium laudis honorificabis me;

divinus. Affiftunt ibi angelici ordines pro po-

[17

pulo deprecantes , qui preces noftras ad au-

& illic itér, quo oftendam illi falutare Dei.

[3.3.

XV. Quam dile&ta tabernacula tua , Domi-

res perferunt Domini Sabaoth.

IV. Omnes ad orandum . in idem loci cón- S. Ignat,

ne virtutum ! concupiícit & deficit anima mea

venite , fit una communis precatio , una fpes M. in ep.

in atria Domini, cor meum & caro mea exul-

taverunt in Deum vivum: Etenim paífer in-

in charitate & fide inculpata in Chriftum [e-*d Maga.

fum , quo nihil przeftantius eft; omnes velut

venit fibi domum , & turtur niduin fibi, ubi

unus quispiam. ad templum Dei convenite ,

ponat pullos fuos , altaria tua , Dómine vir-

velut adunum altare , ad unum Jefum Chzi-

tutum , Rex meus & Deus meus : Beati qui

ftum Sacerdotem.

t

habitant in domo tua , Domin

j

lhioc foïum divini tirhorig S. Euch,

culorum laudabunt te;

e; in fzecula f2e-

V, Non autem in

0. Opor-

ófficium eít , ad domum Del corporaliter con-

tet fem-

: Aäucuhdiiar;

venire, & vifibiliter genu fle&tere, fed animam pe; orare,

fupplicationis affe&u impetrationis fructu di-

gnam facereé., & àd exorandum (ide & operi-

5 Bem

Ia.c,56. XVI, Ábducam egos. in möntäm Hfän&um

P

u

meum , &leetificabo eos in in domo oratio-

bus pr?eparare.

l

nis meze , & holocaufta eorum & victimse

VL Filiationem ve

ffif"aïn ; 'bh'ai'ifümi, coim- Cencil,

gest.

monemus , ut convenientes ad facratiffimu

m gueddam

/

Don,o

eorum placebunt mihi fuper altari meo,quia

apudMan-

pit?e

domus ea domus orationis vocabitur cun-

Dei temiplum , üt diligenter pertractare ftu-

tf 20,

n

&is populis.

deatis , ad quod veniítis ; fi enim veraci- 4

ïfC. 4'.

ibid.e.66. XVIL Quae eft ifta domus , quam edifica-

tet creditis templum Dei effe illud, ad quod n,

9.

bitis mihi ? & quis eft locus quietis meze ?

convenitis, id procul dubio inibi operari de-

Pf, 42.

betis , quod ei placeat, cujus templum eft,

.XVIII.. Introibo ad altare Dei , ad Deum ,

qui lzetificat juventutem meam.

àd quod convenitis. Cum enim ubique Deus

fit, in fuo tamen templo fpecialiter * debet

ïrrevermtja,

requiri , & quantum ipfe infpirare dignatus.,

fuerit, inibi quod ei plàcet, debet expeti.

-I'er. é, II XIX. Quid 'ef,t, quod äilq&us mäu's iri domo

mea fecit fcelera multa ?.

VIL Wolens aliquidin domo fua terfänav Beda

P. 73.

.XX. Incenderunt igni fan&uarium tuum ;

negotiationis, ne ejüs quidem, 'quse honeíta i^ --

putaretur , exhiberi, difpulit negotiatores : /?*^

polluerunt tabernaculum nominis tui.

Qerfo

Agg c. x.

XXI. Refpexittis ad amplius , & factum eft

Quid ergo , fratres mei, putamus , faceret

Don

minus; & intuliftis in domum, & exfufflavi il-

Dominus, firixis diffidentes , fi fabulis va-

paz?þc

cantes , fi rifü. diífolutos, vel alio. quolibet

Jud ; quam ob caufam, dicit Dominus exerci-

tuuim ? quia domus mea deferta eft , & vos

Ícelere reperiretirfetitos , qui hoftias, quae

fibi immolarentur , ementes in templo vidit ,

feftinaftis unusquisque in dpmum fuam.

& elimináre feftinavit ?

ln

NTIl. Quid facis homo, mülieris fpéciem & Chryf

Yi de

EX SS. PATRIBUS ET DO-

curiofus in ecclefia perfcrutaris, nec horrefcisho 74.in

tanta templumDei afficiens contumelia ? Pro- Matth.

C TORIBUS.

ftibulumne tibi videtur ecclefia , & foro igno-

^ Qudlitm;- :

bilior ? Nam in foro erubefcis , etiam times ,

"

ne quis te videat mulierem fe&ari ; in ecclefia

Conc,

nc & iüü& q'uoquä accidet, ut omnium

vero Dei, cum ipfe Deus te alloguatur , &

Epiph

i IïHI

pene mentibus infitum fit, naturrali-

ab iftis deterreat, eo ipfo tempore maxime

5- cl 21.:

fornicationi & adulterio vacas , quo tibi ma-

terque perfuafum , quze Deo femel dedicata

fünt, ea neque prophanari, neque ulla ho-

gna voce intonatur , ut àb his fugias, nec

horrefcis , nec ftupes.

sminum infolentia , divina vi obnitente, poffe

attingi, quo enim pàtto fieri queat , ut ea pol-

IX. Adumbrat locusifte ( faäfey €9 labrum Oleaft, ia

luantur , quze fuapte natura femper funt mun-

&neum ) exatnen,quod quisque facere tenetur, c. 3o.

cum ingreditur domum Dei , ut nonnifi locus ? €X«

da , ceteraque emundant omnia ?

L $0

Abulenf, 1[. Maxima feverentia exhiberi debebat in

ingrediatur, fed timendum valde eft , ut Au-

in c. 34. Joco,ubitalis manifeftatio Dei in figno fiebat ,

guftinus notavit , ne maculasa corpore exter-

to, 1.

Ex.

& fic nos, cumin omnibuslocis deputatis ad

gas & laves,non autem a mente. Mirum valde

cultum Dei , eum colamus , nullus tamen eft

eft, quod non audens illotis manibus aut ore

ecclefiam intrare, audeás véro illotamente,&

locus, in quo magis eum 1n» reverentia magna

. habere debeamus, quam ubi eft facratiffimum

plenus perjuriis & adulteriis, & idgenus aliis

corporis . Redemptoris , cum nihil fit , in quo

peccatis, ecclefiam introire. Si macula in

manifefüor Dei praefentia appáreat.

corpore aut vefte apparet , non audes in-

trare

Titulus CX X XV III- Temyplum.

205

trare : fiverofordida mens & conícientia , ni-

quze funt hujusmodi , quzeque poffunt te a pec-

u due

hil times.

catis ad juititiam revocare.

M

Specula mandat Dominus poni

juxta fontem aquae : fpecula vero tua, manda-

XVI. Vitze diligentiam & pur:tatem nih ] 1demho,

tafunt Dei. Tunc, ait Juftus , non confzmdar,

fic efficit, & corrigit, ut continuain templis 59*

cum pro[pexero. in ommbur mandotis tuis.

- CO! weriatlo &alacre ad audlend.um verbum

S. Aug.

V.Reitituat Dominus fidelibus fuis tam pie,

Dei itucuum

$. de de-

tam hilariter, tam devote iíta operaatibus, ut

dicat, Ec-

clei

eos quoque ipfos in fuzs fabricze conítru&tione

$. IV.

componat ; quo curruntlapides vivi fide for-

formati , fpe folidati, charitate compatti ; ubi

EXEMPLA SACRA

hg,

fapienus ille Architectus Apoftol.s findamen-

m ep.

| Maga

tum pofuit Chriftum Jefum ; fundamenta er-

szlz fa.

go in cordibus veftris apoftolica & prophetica

- monita jacite, hamilitatem ficut pavimentum

L DAVld Rex fapra omnes veteris teftamen- Manf difc

fine offenfione profternite; falutarem in cor-

ti fanctos hnoc encomioinfignitus & no- 1. n. 2.

de veftro do&rinam orationibus ac fermonibus

blhtqtas fuit,

ut ab illo vocaretur vir fecun-

Va

tanquam firmis parietibus commuuite; divinis

dum cor Dei: Inveni-virum [ecundum cor meum:

) Opof

eos teftimoniis tanquam luminaxribus illufra-

fed quonam merito hoc fibi prmlemum prae

tfem

te ; infirmos ficut columnze fufferte ; inopes

omnibus aliis comparavit ? Certe non alio,

T Ofare)

ficut te&o protegite, ut vos Dominus in zeter- -

quam quia pre czeteris honorem & decorem

domus Dei zelavit; quis enim alius per tot

num profe&os , dedicatosque poffideat.

S. Bern.

XL. Terribilis plane locus , & dignus omni

fieculorum curricula de erigenda Dei dómo ,

apud Én- reverentia, quem fideles viri mhab1tant ,quem

ecclefia, vel templo aliquo adeo fumptuofo

t d

gelegr.

1 ddám

D

Angeli fan&ti frequentant , quem fola quoque

- cogitavit aut folicitus fait, quam ipfe, qui pro

uu(.]vlm

9 ye.

przefentia Dominus ipfe dignatur.

hoc sedificio ad honorem Dei erigendo tot

pof Pent,

IT 20

Ibid,

XIL. rítlocus Angelorum, locus Archange-

auri & argenti milliones congregavit,cui ope-

1C4

lorum, regia ceeli, coelum ipfum : Quemadmo-

ri adeo intentis erat , utpro vehementia foli-

096

citudinis oculi ejus fomnam vix ,capere pof-

dum igitur fi coelum quispiam in anguftum re-

fent? Sticut juravit Domino , vomm vouvil Leo

dactum illuc inducat : etiamfi patrem , etiam -

fi fratrem videas, tamen prae ftupore non allo-

Jacob ,

f j introiero in taber mzculum domur metm s

quare: fic neque hic aliud quidquam quam

f afcmdw o in leffum ftrati mei ; i dedero fomnum

fancta fonare debent.- Idem S. Nilus inculcat :

oculir meir , €9 palpebrir meir dormitationem , €$

,réquiem tfm;ao, ibur meis

, donec mwmam Ío-

ut templum aditurus, fe coelum ingredi cogi-

C, r Auri-

tet : Ecclefiam , inquit, non fecus ac coelum

cum Domino, tabemarufjm Deo ;jucob : Detti-

fod. Dfe

navit autem pro fumptu templi & reliquit cen-

xe "us

Bedt

frequenta , mhllque in ea aut loquere à aut

tum.& otto millia talenta auri ,

16 2«

age, quod terram fapiat.

argenti vero !p. 3.

Uhtilitas.

decies centena & fev te:;demm millia. Haec

o4n

Gerfon,

XIlL.Inter fzevientes turbldosque aerearum

omnia auri & argenti talenta pene per millies

Dom, rg. poteftatum ,

ac fpiritualium nequitiarum in-.

. decies centena millia nummorum noítratum -

aureorum conficiunt , hoc eft ter mille millio-

po& Pent-fultus , inter crebra periclitantis muudi di-

nes

- fcrimina, fummus Architector Jefus domum

Cornelius a Laplde ait :

Salomoni pro

ftruxit, aeternis bafibus ftabilitam , quze eunti-

templo reliquit pater bis mille & quadringen-

tos milliones auri.

Ratione monete ltalicse

bus in ipfam effet in domum refugii , in afy-

lum prote£tionis tutiffimum.

facitauri & argenti Ducatos 3282. milliones :

Idem de

infuper centum triginta quatuor millia & vi-

XIV.. Crux & Crucifixus nonne loquuntur,

dul

yit.cler. t poenitentiam agamus? cum talem ipfum

ginti quatuor. Ad calculum Hifpauicum facit

g 74W

Chriftum ante oculos ftatuant, quo nullus un-

ea fumma 2812. milliones,octo mllha, trecens

latth,

quàám- ácerbius doluit, non pro fuorum , fed

tos feptuaginta, quinque ducatos Hifpanicos,

pro noftrorum fatisfactione peccatorum. San-

Ad Gallicum calculum 2745. milliones unum

&orum rurfus , Sanctarumque imaginesidem -

& quinquaginta millia, fexcentos & fexaginta

fuadent , mgerentes memorize noftrze, quod

fex aureos nummos Gallicos. Hanc auri fum-

mam, uttota ex auro fit, non ferrent decem

per multas tribulationes oportet nos intrare

in regnum Dei.

Denique tumbarum fculptu-

millia curruum nongenta & ottoginta , quam«

r2 magnis nos vocibus & lamentis ad poeni-

vis finguli currus caperent ducenta & quin-

tiam provocare non ceffant, ingerentes quid

quagmta millia aureorum , ut ait Salianus ,

illze funt, quid fuerunt, quid 110b1smeruerunt

de amore Dei lib. 8. c. 7. in fIne.

In hoc templo

Pæ-ahp.

yloif, i

quid exigunt ut fuum, quorum corpora inci-

zedificando. laborarunt hominum fupra cen-

, 90

nerata tegit tellus.

tum fexaginta quinque millia.

Proefectorum

) e

XV. Habes ecclefiam , facrificium , quod

tria millia trecenti :

Profelytorum in monte

S, Chryf.

. to, t. ho, per

ficitur, habes patrum orationes, habes Spi-

onera portantium feptuaginta millia :. Lato-

. 6g.

ritus fancti domum, Martyrum memorias , &

morum & faxa templo parantium o&ogmta

millia.

San&orum congregationem , multaque aha $

]ta Chronicon Regum.

W. De

296

Bibliothet -Manualit Concionatorim

Didacus

iL De Mattl'e S. Gregorii fcribit Ny'ITenus :

Nyft. p.2.

VIIL. , Francifcás Xaverius memor Apo- Jo. Rho.

$-s5 Dom

quodin conventibus locisque facris nunquam

ftolici dictilevabat ubique manus fuas in ora- . 8- . T-

ilius vox audita fit , neceffarias tantum illas,

ult. poft

tione, fed nihilominus, cum in templis ado-" *

Pent.

& myfticas excipio,utnullum ab illius ore ver-

randi,eexorandique Dei copia dabatur, in ea fe

bum in ecclefia prodierit;nifi qnod cum lacry-

libentiffime abdebat,& noGes infomnes ante

mis Deo funderet. Plus ille dicit de religio-

aram traducebat :certe templum illi Goze pro

fifima matre fanctiffimus filius : venerandae

conclavi fuit , in quo quietem in precibus ca-

menfe nunquam.terga vertit, nec divinum

peretque , nihilque illis demeret,nifi quantum

folum confputando inquinavit. Tam urbana

fibi inelu&abili fomnus raperet neceftitate.

erat erga lacram aram , ex qua panis, qui de

IX, Carolus Scribanius e Societate Jefü , Ibid.

ccelo defcendit, difpenfabatur, ut religioni du-

vir rebus agendis , & literarum ftudiis , fcri-

ceret, dorfum illi obvertere,ipfum autem pavi-

bendisque libris occupatiffimus,profeftis tama

mentum templi fic devenerabatar , ut labem

diebus aras, & totius templi ornatum ipfe per

foedam facro loco afferre putatet,fi vel excrea-

fe componere confueverat. Haud fatis erat

ret ; rufticam etiam profanationem , aut pro-

[ il f

homini religiofiffimo auctoritate , qua pluri-

nb

fanam rufticitatem arbitraretur , nifi muto fi-

mutm valebat , apud viros principes lac ditiffi-

lp »

lentium, & toto ad reverentiffimam obfervan-

mos mercatores fntagere, ut magnifice templa

Gb

tiam compofito corpore locum coeleftem , fo-

oinni facra fupellecuüli inftruerentur ; nifi fuam

lium permagnificum, imperialem thronum aa-

quoque operam adjungeret,ac laborem ; quod

guftiffimze omnipotentize Dei quam utbanilfi-

tanto eft laudabilius , quanto in hujismodi

me coleret. O divina mulier ! fi infolentias ,

peccatis, ac litera

tis hominibus rarius vi-

vanitates , impietates , quze iatemplis Dei a

detur.

nobis hoc tempore exercentur ,

videres, vi-

X. Jacobus Granadus ex cadem focietate , Ibid. n. 6.

vere dolor non (ineret.

facras Deo zedes , luteas fcilicet has noftras

S.Hir, — IHI. S. Hieronymus de feipfo fcribif*: quan-

coleftium templorum imagines, cum prae-

contra i-do iratus fuero,& aliquid mali meo animo co-

tertranfiret , aperto capite, ubi primum fuerat

gilant. 3 pitavero, & me no&

V. 4.

urnum phastatma delufe-

confpicatus ; incedebat ; in peregrinationibus

rit, bafilicas martyrum intrare non audeo ,ita

vero,cum oppidorum procul turres & tecta

totus & corpore & animo contremifco.

umma cceperant apparere,tum primaGranado

iS. Ni'us

IV. S. Nilus in' epiftola quadam ad Ana-

in ep, ad

cura^templi oculis perveftigandi , quod mox

Anaít,

ftafium de D. Chryfoftomo miffam celebrärlte

detetto ad reverentiam capite facris hymnis,

ita fcribit : cum coepiffet facrificium , plurimae

ac precibus confalutaret. Quorum vero tem-

Bmr,

ftatim ex illis virtutibus,e coelo defcendentes,

plorum curatio focietati- obveniffet, ea quam

$&

ftolis indutze fplendidiffimis, nudis pedibus ,.

Yi I,

inagnificentiffime fplendere' cupiebat, & qui-

intentis oculis , pronse altari, magno cum fi-

dem cum res adipfum fpettaret,ne quidquam

lentio & reverentia, quoad venerandum illud

ad ornatum elegantiamque defiderari poffet , -

mylterium expletum fuerit, circumfteterunt.

nulla fumptuum habita ratione , procurabat.

Amphil,

V. Amphilochius de S. Bafilio M. refert ,

n *ita 5,

quod vix un

Enimvero fi domini eftaurum , illi jure opti-

quam celebraverit, quia femper

1mo redditur.

»

Baü!.

ceeiefti aliqua vifione frueretur: femel tantum

XI. Superiori fzeculo in folo

regnö M.erxica- Seribanus

culpa Diaconi cujusdam , qui ei affiftebat, illa

no , vix tum ad Chrifti fidem tradu&o , fuerein olit.

privatus remanfit, eoquod Diaconus ille lafci-

extructa octoginta religioforum . domicilia ; P*

ïat.

yum in mulierem oculum defixiffet, tunc enim

Deinceps autem , hoc eft, ab ejusdem fzeculi

fubito Angelici fpiritus: difparuerunt, quem

tamen mox ut a fe removit

anno feptuagelimo numerata f'int feptuaginta

; priftinqs viciffim

& eo amplius templorum millia , a Caftellze

favores experiri coepit.

Manfi difc

Regibus ibidem condita ; in quibus funt qua-

3.n.3

VI. De Abulenfi Leontio in Prato fpiritua-

draginta ampliffimi & ditiffimi Epifcopatus.

j

li refertur,quod Angelum dextero altaris$ cor-

Al Jaco

f

bus Rexr 2000. templa B. V. zedi-

nui affifentem confpexerit, fibi dicentem :

ficavit.

í

Miden

Ex quo fanétificatum eft altare.

Xlll. Reges H

iftud , ego juf

ifpanize in folo Occidente Berry it;

giter illi adftare juffus fum.

fupra feptuaginta tem

Parad.a, 3

Drexel.

VII. Drexelius fcribit, Philippum II. dum

letate erexerunt.

plorum 4Vm'illia di/tifüma

[2

e

[ 2. Tri-

: 8.

rei facrze regio ftipatus comitatu intereffet,du-

XIV. Templum S. Sophize Conftantinopoli V?*

bun. c, 9,

os e fuis magnatibus fibi vicinos familiarius

» T.

ea fuit majeftate , ut cum dedicatio ejus cele-Jac.Goar.

inter fe fabulantes obfervaffe, redeuntem vero

braretur primo, exclamaffe feratur Juftinianus

in Miff. S.

in conclave,illos ipfos atroci vultu notaffe, ac

Chryfoft,

Tmperator : evixseo cs Ze^onor ; Superavi te,

n

dixiffe: Vosa confpe&u meo pofthac abite ;

Salomon. Unde & in ejusdem t

empli pariete '

quo velutfulmine icti ita perturbati funt;ut al-

quafi victus & moeftitià perfufu

s pictus erat

Ál

ter moerore fenfim contabuerit ; alter remota

Salomon,ceu victum fefe a Juftiniano doleret,

mente,attonito fimilisiin omnem vitam manfe-

UT

fi viveret , ac videret Sophize templum.

dli v,

rit ; quid eritafpe&u Dei , in quem defiderant

XV. Ferdinandus Magnus Caftelloe Re)'c:Thomas

Bot

Angeli profpicere,& in quo omne bonum con-

cum mortem

1 :

pro

pinquam fentiret , Sacrum Blank in

templantur , in aeternum arceri ? quod Ifaias

fieri juffit in zedeS.IfidoriHifpalenfisiin eoque* ^^ 9?-

praedixit olim populo facrilego : /n terra San-

facra fe comunione refecit. Die fequenti voca-

tis Epifcopis, Abbatibus, & vitis religiofis ad

&orum iniqua ge[fit, hon videbit gloriam |.Domini.

ec-

J

]

297

flïtulw CXXXV. III. T emplum.

TM

c cl efiam diademate coronatum, & regali cul-

dederunt, vifuri , num forte parietes diíce-

130.7.

derent , ut tanto populo locus fupereffet ;

hi 2.

tufulgentem deportari fe juffit , cumque ad

S. Hidori tumulum veniffet, coram eo ad-

fed immota catena , immotisque parietibus

ftans, clamavit ad Dominum alta voce : Tua

ingreffo populo univerfo fupertuit locus plu-

eft provincia , tuum eft regnum, Domine , tu

ribus ingreffuris.

In co templo ftatua ef

es fuper omnes Réges, tuo imperio. omnia

S. Petri lapidea, olim e terra eruta, qude

interdum dicitur. fieri tam gravis ,

ut à

fübjecta;. quod te donante accepi, reftituo

tibiregnum, tantum animam in 2eterna jubeas

nemine loco moveri poffit.

Alias templo

luce collocari.His dictis exutus regalibus or-

illo egreffa. viatoribus 1

li,

n vüs publicis oc-

namentis pro venia exorabat: Et recepta

currebant.

ab Epifcopis poenitentia, & extrema unctio-

ne, indutus cilidio & cinere . confperfus ,

-XX. Narrat Sigonius fluvium Athefis an- Cer, Si-

in urbe

Veronenfi. adeo inundaf- gon. . r.

duobus diebus in poenitentia fupervixit.

no 589.

an.589. de

fe, ut ad ecclefiam S. Zenonis usque per-

. ln hift Se-

XVIL. : Franlcifcaniv cum initio in tugurio

tigerit, ubi tametíi portze paterent, ipfe-

italia, :

TR ph. Re:—

derelicto: extra urbem Affifium habitarent,

que fluvius ad feneftras usque templi ia-

lig. 1. 1.

6

& libris ad pfallendum carentes , rogarent

tumuiffet , ipfum tamen templum minime '

Patrem unum eruditum , qui de cruce Chri-

ingredi preefumfit. Sic quoque 5. Gregorius

fti jugiter eis habebat fermonem , ut ipfos

Thaumaturgus montem quemdam , qui ec-

clefize cujusdam , quam dictus Sánctus mo-

doceret oràre , dixit: Cum orabitis , dicite,

Pater nofler , &: Adoramus te'Chrifte, ad

liebatur erigere , fabricam impediebat , re-

tro cedere , fufficientemque . muris Eccle-

omnes ecclefias tuas , quse funt in toto

il s. 6,

mundo, & benedicimus tibi , quia per cru-

fze fabricandis fitum

& fpatium indulge-

cem tuam fanéttam redemifti mundum. Do-

re jullit.

cuit preterea Deum laudare in omnibus , &

ex omnibus creaturis przecipue honorare fa-

XXIH..S. Clemäns .teftius þontifex fummus Joh. B«pt,

cerdotes; fervabant illi hzc diligenter, &

lib. i. Recognit. circa finem , teltatur , feigonius

ad omnes ecclefias & cruces, quas e lon-

cum S. Petro vifitaffe fepulchra civitatis Je- de 53 Re-

rufalem , quorum in uno duo fratres Mar- "!* 25«

ginquo videre poterant , .fe humiliter pro-

fternebant.

!

tyres erant fepulti: quod per fingules an-

nos ipfo die natalis eorum mirabiliter fpon-

Bavar.

XVIIL. S. Bruno ex Ragfpurgenüum fami-

te fua dgalbatur,

$an&,

lia poft P. M. Leo IX. dictus, Norimberga

vol, 1,

iturus a duobus nobilibus viris a Schwartzen-

burg invitatus, ut facellum, quod in tranfi-

tu effet litum ,. confecraret , du&a manuin

XXIIL S Maria JEgyptiaca Vïtäm "duxe- ?»*ïanfïvdif.

modum crucis, fic ut equo infedit , nulla

rat lubriciffhmam & libidinofiffimam , & ta-6, s.2

aliaadmota ceremonia nobiles dimifit; illi

men quando Hierofolymis templum S. Cru-.

haud dum rati facellum confecratum una ma-

cis ingreffa fuit ,

non tam . ut adoraret,

nus inflexione , rogaverunt , ut dignaretur in

Seribanti

quam utab amafiis fuis adoraretur, Deus

in polit,

ipfo templo confecrare templum. At ille, fi

ibidem cor ejus tetigit, mox ut pedem fuum

non omnes confecrationis notas reverfi in fa-

Unde li-

»græfat.

facro templi illius limini intulit.

'cello videritis , revocate me , inquit. Nobi-

cet Pfalmiíta, dicat : .fufcepimur. ani[ericordiam

les reverfi , omnia pro more indicia confe-

tuam in medio templi tui , attamen peccatrix

crati templi reperere ;

Templum éícilicet ,

illa , ut ipfamet Zofimo fanciflimo monacho

H

'1:

1

üsdam

