tur. Durarunt hzec quinquefiio, quo toto tem-

Deiparz , & blande Catharinam compellans

dixit: Abjicea te vitiofum amorem,& purum

pore an nullum amorisDei fuper omnia actum

?ï:rus |

atque laudabilem cordi tuo inferam. Credidit

exercuiffe putabimus ? imo vero frequentiffi-

& bon'

mos & heroicos: teftantur id fanguinez illze

hut, rel

illa vere effe beatam Virginem,quia tum tem-

D

oris ab ea füpplici prece flagitabat, fibi a Fi-

lacrymz2e , illae ad pedes Superioris abjectio-

G 3I

l

l

o Dei amorem impetraret. Itaq; ftatuit apud

nes,& fuze accufationes, illud continuum par-

fe amori proprio ftrenue bellum inferre , ac

tis fuperioris cum inferiore in retuntendis

profertim voluntati, proprioque judicio per

murmurationibus certamen, quas etfi perfen-

obedientiam fraenum injicere, utíe comovere

tifceret, ferebat tamen in vita, & pro virili ab-

non auderet Superiorum injuffu:(erat ex Ordi-

jicere conabatur: quod ipfum deinde illi appa-

ne S.Clarze) dzemon ex adverfo contra res a

rens fignificavit Chriftus,dicens nullam ab illa

inter tot dz2emonis infultus, & praelia culpam ad-

Superioribus injunctas ingentem cogitationum

multitudinem continenter exfufcitat , & vel

miffam , plus meruiffe , dum ad facram

CQI'IIu.-

nio-«

Z Ippendix Hijiariæ,

535

nionem cum lucta accefferat, quam fi fuaviffi-

illi vifio, quiafe repetitis toties vicibus obji-

ov f

inze voluptatis fenfu ;

Xl

fa fuiffet; quo tamen

ciebat , illead cor primum , deinde in Indias

ipfas rediit, & plures illic annos non fine fin-

Deus illam deinceps donavit.. Hoc lumine illa

:

jlluftrata gratias egit Redemptori fuo longe

gulari animarum fru&tu egit. .

j

3

.

Salutir alieng cura a C

/

aT1

lo commendata. -

maximas, quod vita tam admirabili per conti-

nua certamina tenebraque mentis hcrribiles.

XXII. P.Didacus Martinez, Soc. Jefu, coram Nadaf, iu

Contemptur opum. laudabilis.

Crucifixo orans, ut fciret , quo in opere maxi- ann, eru-

if, heb-

Idem p.2.

XX. Duo fratres rebus humanis abjeis fe

me vellet Deus fe occupari , juffus et a Cruci- €

€174.J7.intra coenobium abdiderant, ibi triennio exa-

fixo retro fle&tere oculos. Flexit, & ecce Indus

Om. 4-6'

&o cum facultate Prelati in filvam haud pro-

in medio conclavi fletens , Deo fupplicabat ,

ut fui curam Didaco mandaret, juffitq; forma-

cul a Babylone feceíferunt, fpecusq; ibi reper-

tas non admodum interfe disjunétis ingreili

ta voce Crucifixus,miffa ut ftudia faceret , feq;

illinc herbis & glandibus victitare coeperunt :

daret Indorum procurand:e faluti totum.

Feftis tantum diebus fimul conveniebant,aliis

Gaudium ob martyrium,

diebus , etiam dum herbas ad victum qu?ere-

XXIIL Recrudefcente in. Ja»onia bello ad- Rho, 1 x.

bant, feor(am uterque abibatin diverfa,ut alter

verfus Chriftiani nominis cives pariter,ac per- e. 9. ex-

ab altero femper unum aut alterum mülare

egrinos, atq; in fidei magiítros fievientibus ty- empl, 6,

diftaret : Comes illis & confolator adéffe fole-

raüis,duo in primaacie depugnarunt viri fortif- ** PeRtr

bat Augelus: Accidit vero,ut,dum feorfum ita

fimi ex duabus ecclefive delectis conortibus.

Minorum obfervantium Ordine ac Societate

incedunt , alter alterum uno a fe ftadio remo-

tum videret fubfitentem,ac deinde facto figno

Jefu. Nomen primo Petro ab AfcenfioneJoan-

crucis locum illum ingenti faltu trajicientem ,

ni Baptiftee Machiado erat fecundo. Hi cum

producerentur,que in vitze curfu maximelzeta

acfi laqueum tranfiliret : miratus altj&r faltum

& fugam fratris luftrandi loci caufa progret-

computarent ; amica. fermocinatione invicem

fus videre voluit,quid accidiffet fratri: venit,&

dixerunt, eodem enim carcere inclufi inftantis

invenitingentem auri acervum , fufisque ad

jam necis denuntiationem, decantato folemni

Deum precibus,exutum pallium auro implevit,

Lletitiae carmine, 7v Deum laudamur: Feftis vo-

& vix oneri ferendo par,magno labore illud in

cibus exceperunt. Mox Petrus fibi gratulaba-

fpeluncam fuam intulit: [nde in urbem profe-

tur, quod tandem auditus effet a Deo, fe enim

Étus , rionafterium ac hofpitale erexit,dotavit;

fupremis illis diebus hoc unum inter facrifi-

ac reliqua in pauperes diftribuit, ne denario-

candum a Deo poftulaffe, ut pro ejus nomine

mori liceret. Machiadus tres fibi dies ltiífi-

lum quidem in ufum (uum retinens:re,ut puta-

bat,przeclare gefta,gloriabundus,& fratrem ni-

mos illuxiffe narrabat; qua olim Societati no-

men dederat,qua captus & in carcerem abdu-

mize fimplicitatis hominem apud fe reputans,

qui tali occafione ad Dei gloriam uti nefciiffet,

&us,& illam ipfam, qua mortis fententiam ex-

ceperat.His animis inftru&ti,cum progrederen-

tedibat ad cellulan, cum Angelum obvium ha-

buit;qui atroci vultu illum intuens, dixit: Fra-

tur,admirationem barbaris attulere, haudfatis

explicantibus, unde hominibus carnificis ma-

trem ejus plus auri contemptu fugaque apud

Deum collegiffe gratize & przemii, quam ipfe

nu morituris , gaudia fuppeterent. Nimirum

ignorant barbari veternitatis jam . vicinae aura

hofpitalis & monafterii molitione, czeterisque

largitionibus effet confecutus: ac quia fuperci-

invitante ve

rno cum rifu florere lætitias..'

liofe fratrem, ut fimplicem defpexerat, fratris

Gaudium in martiyrio.

.

atura ibïd. 6X«

deinceps confpe&u, fuoq; privatum iri: exora-

XXIV. Ut rofis inter fpinas riderea n

to tandem multis precibus & lachrymis An-

datum eft; fic chriftianum gaudium inter cru- P^ 7-

geli poft feptem dies reditu, juffus eft ab illo

ciamenta exultare fatalis quaedam gratize in-

columnam prope Edeífam aícendere , in qua

dulgentia videtur,quod Joannein Ogilbzeo ma-

poít vomitentiam quadraginta novem annis

xime comprobatur. Aipice mihi tu illum fuze

feveriitime exactam & terribllia cum daemoni-

necis privilegio (& agendus in furcas erat, to-

bus certaminaAngeli iterum confpectu recrea-

taque illi hzerefeos exfaturanda crudelitas)pe-

tus, & de fratris in ccelo beatitate certior fa-

des abluentem , atque hilaritate mira noctem

&us, cui paulo. poft comes futuruserat, diem

piiffime traducentem: Intuere ofcula infigen-

fupremum , t

otius hiftorise fex

3

tem ferali trabi, carnificemque, a quo paulo

le prius Epiff:o-

po patefa&ta, feliciter obiit.

poft djiciendus , ac plusquam barbaro laniatu

femivivus concidendus in frufta,exenterandus,

elixandus erat;ar&tiffime complectentem, atq;

uie proyria falutie aliormh poflponenda.

Pltusio. XXL. Alphonfus Roza , ubi plures Indicis

dulciífime fuaviantem,quem illi animum,quam:

alienis ab hac noftra mortalitate tentatum

ac bon. laboribus annos dedit, Hifpaniam religiofze

ftat. relig. quietis ergo fibi repetendam duxit. Jam enim

gaudiis fuiffe dices ? H2ec vix opinor , intelli-

gent, quibus in lubrico hujus ?evi opes & fpes

€3L jolebat poft navatam diu aliis operam , etiam

fuse ad. felicem hinc exitum przeparationi va-

fitze funt , haud enim fupra homines gaudent,

qui nihil fupra illos fpirant.

care. Verum quoties fe ad ferio meditanda di-

vina componebat , toties praefentem fibi, &

Perfidim recujatio. fr

u&uo fa.-

. XXV. Pius V. fan&te etiam cum ficariis im- Ibid.l4, e,

fpirantem in cruce vulneratum Chriftum afpi-

cere videbatur, & fimul audire dicentem voce

portunisque latronibus fervandam effe amici- 19.m.12.

tiam arbitrabatur;Marianus quidam eratAfcu-

querula,quid demum effe caufze, cur fe in cru-

lanus latronum du&or, magni per czedes. &

ce üp derelicto,fuae potius quieþi &uderet?Qqæ

Ícelera

B

536

Bibliothece Manuali; Concionatorig

fcelera nominis, qui cum impune per agtos

Bapti[mi virfus in. corgore,

volitaret , fparfog;.late metu . pontificiam

XXIX. In quodam pago regni Junquinenfis, tn nelat,

ditionem folicitam haberet, nec ulla Urbani

Leccoy di&o , gentilis aliquis admodum fu- Miff. Jap,

Preetoris diligentia , quamvis fubmiffis militi-

perítitiofus, graviter zegrotabat, quo in morbo 1649.

bus, homo cautus & ferox comprehendi po-

adaemone dire fuit excruciatus : modo enim

terat.

Sed amicorum unus fcil. fi argentum

manus ejus retro ligavit ;; modo capite deor-

daretur, proditurum pollicitus , Proetorem per

fum demiffo,eum e trabe cubilis a pedibus fu-

internuntios convenit, facile hoc fibi elfe , qui

fpendebat : alias eum extra domum violenter

uno familiariffime uteretur.

Sed. Pius violari

foras raptabat, & multis modis dire affligebat,

qualem demumeunque amicitiam rem longe

ut tamen ipfe dzemon nulli- videretur. Áccur-

indigniffimam ratus, perfidi hominis opera uti

Prazetorem vetuit , fperare fe fine alicujus fce-

rentes aliquando ad ipfum ChriftianiDeum pro

illo orabant: Inter quorum preces & lachry-

lere , hominis fcelera demum poffe puniri.

mas zveger mirabile oftentum vidit. Matronam

Refcivit hoc latro , & Principis reverentia ca-

ptus, Pontificis ditionibus excedens dimiffo

fpe&tabat plenam majeftatem,qu:e le&ulo vici-

na, manus pe&ori ejus imponebat, ubi przeci-

fuorum globo, voluntarium 'abiit in exilium ,

pua doloris fedes fuit, & valetudini reftituit.

pacemque provinciis reddidit ; faciliorem ex-

Tum in throno confidens elegantem librum

pertus Principis juftiffimam indignationem,cui

manu tenebat,quem eum jubebat capere;ac le-

caput crederet fuum , quam perfidorum homi-

gere. Accepit ille,& intellexit , librum effe fi-

num amicitiam , qui illam commodo fuo cul-

tam venalem haberent.

dem chriftianam. Ita vifio illa defiit. Ipfe fta-

tim baptizari petiit,& praemiffa brevi Cateche-

fi, celeriter, ut zegritudo videbatur poftulare ,

AMafcula, MMatromg.| conftantia.

ï

Ideml,5.

baptixatus eft; uti & uxor ejusante obftinatif-

XXVL. Nova inter Majeftatis laefze crimi-

fima./Eger accepto baptifmo,ftatim totus con-

9132-5. pna, quz ab hzereticornm injuria prodierunt ,

valuit: qui palam fa&urus,quam ferio Chriftia-

facerdotum . catholicorum hofpitium , atque

nus effet, magicos omnes libros, ut putabat

amicitia, ut przegrande fcelus continetur. Hu-

quidem, exufüit; fed quadam die, cum omnium

jus rea quum Margarita Mideltonia peragere-

tur, quamvis diriffimis vexata minis,, atque

minime cogitaret, ftabantante ipfum duo viri

horrido ac nigro vultu,qui furore pleni dice-

fuppliciis ; indicium tamen peragere, conftari-

bant; fe ab ejus domo prius non abfceffuros ,

tia plusquam matronali viriliter abnui. Ergo

quam definere magicum librum domi afferva-

ab Huntingtono Comite, quem herefis effe-

re. Hoc di&to ftetere immoti, Neophytus tre-

rebat, peracuto lapide renibus fubdito inje-

mens; dum omnes domi angulos excütit , re-

&aque tabula, mille pondo füperimpofito , di-

perit tandem in receffu quodam involucrum

rumin modum, novo tormenti genere , tota

chartz€ magicas artes continentis, easq; con-

eliditur , atque conteritur.

Cum duceretur ,

feftim exurit. Tunc duo illi ZEthiopes illico

augerentque minis atrocibus inftantis jam ne-

evanuere , terrorem maximum

vin- Neophyti

cis acerbitatem , illud unum repetebat : .Sive

animo relinquentes.

hoc five alie, mortis geuere. hinc abeundum fit, aque

Fervor tn. chrifliana fide

-ampleä*mda.

brevis ad. celum via,

XXX. Paulus Mandarinus in regno Junqui-

- Fundatio Monafleriorum plurium.

nenfi columna fidei in eo regno, cum effetju-

XXVII. Carolus Magnus fundavit tot Ab-

venis, erat Regi feniori percharus, & hodierno

batias , & quidem largis reditibus, quod li-

etiam nunc Regi,cujus in ludis & exercitiis co-

terze. funt in Alphabeto : Et harum Abbatia-

mesfuit &focius. Eo jam adulto & conjugato,

rum fingulis unam ex Alphabeti literis no-

cum P.Alexander Rhodes in quadam aulze re-

*

minis loco impofuit.

gize domo praedicaret, filiola Pauli a Deo mota

ä

Fideé chrifiame cflimatio.

cafu in concionanté incidit, quo audito, baptif-

Bartol.in

XXVIII. In China latrones invafere , & ex-

murm petit,& accipit, Agatha vocata. Et quia

Iiden,

China 1 4. Ípoliatus occidere, viatores capitibus amputa-

erat accenfa fiti rerum divinarum , ceu altera

'fol.xo64. tis ; erant latronum decem: qui poft tarmam

Thecla, coepit P.Alexandrum fequi, toto enim

viato.um ita occifam, qui erant omnes genti-

die extra paternam domum erat. Revería dein

les, tandem & Chriftianum invafere, cui cum

domum,firogaretur a Patre,ubi fuiffet, refpon-

e manica, przeter alia fpolia , rofarium quoque

dit, fe cuidam Reginze de fe bene meritzeinfer-

extraxiffent, rogaverunt, quid illud effet?Chri-

viffe, & intelligebat fidem chriftianam , quam

ftianus, fe Chriftianum effe refpondit , ac rofa-

audiendo conciones perdifcébat ; Tandem Pa-

rio fe Deum coeli colere: ac invocare. Ubi au-

dierunt, cum effe Chriftianum, omnes in eum

ter voluit puellze piam fraudem detegere; qua-

re diequodam eam clam infecutus,Jubi eam vi-

converfi, propius eum confiderabundi accede-

dit domum ingredi, ubi P. Alexander przedica-

bant, ac ei bene precabantur , invidentes illi ;

re folebat,a tergo illi fuit,& male verberibus

ut dicebant, innocentem vitam, cujus ducen-

ex ceptam acriter increpuit; illa patienter tulit

de gratiam a. ccelo accepifet ; quodfi habe-

utrumque;fed ubi apatre fe vidit liberam, ela-

rent, unde vitam tolerarent, ftatim fe deferto

pía domum penetrat: fequitur pater. Sed quia

latrocinium Chriftianos fore. , Eum igitut hu-

concio jam fuit coepta , noluit tumultum exci-

maniffime ac blande habuere ,ut rem facram ,

tare; quare & ipfe auditor initio invitus adítat,

rogaruntque pro pignore fui defiderii, vellet

fed fingula verba in eo fulmina erant , & jam

fibi rofarium relinquere.Atque ei, czeteris om-

totusardebat,& primum fignum permoti animi

& n

nibus occifis comitibus , vitam fervarunt.

fuit erumpens cum]lagrymis plan&us. Ad fin&

hotyr

RofOL 47.1.

! COn-

AApyendix : Hï/lo'ria.

537

toncionis alta voce baptifmum poftulavit,

ficario ab ejusdem famulis tribus globis inter-

l Reht

Sed P.Rhodes afferens, praecedere debere in-

fec&to ; is fepultus eft in templo S. Auguftini,

lil Jap

g,

fiitutionem, filiam el pro magilftra tribuit. Pa-

foffe impofitus altiori, & ponderis majoris

ter magna modeftia audivit filiam magiftram

fuperimpofito marmore.

No&Gu hic vocem

non minori ardore docentem: quo exemplo

audiit, quze nomen ipfiusinclamarat, jubebat-

utriusq: tota familia baptifmum expetiit.Neq;

que prodire. Ad quod confidens, & plura con-

poft multos dies magna folemnitate & gaudio

tre&ans cadavera,fenem venerandum viderat

adhortantem,ut exiret: fed cum alter vulnera

Chriftianorum Pater & filia baptifmo fuit do-

nata. Erat ante Paulus admodum Bagodibus

caufaret,brachiis przefertim infli&ta, inftitit fe-

addi&us, quibus templa ftruxit, magnam par-

nex, fanitatem pollicitus & opem. Igitur fanus

tem fuis fumptibus, fed nunc Zach»?ei inftar

furgit, & amotolapide prodit. Tum aiter fe ef-

in Chriftum iuit liberalior, proxime aulam

feS. Auguftinum, cui dicatum effet templum,

ftruxit Chrifto templum , quod ceu aliorum

profeffus , mandavit , Principem de Avellino

mater ob magnitudinem & majeftatem habet

adirct, diceretq; ni vivendi rationem mutaret,

primas: Ad quod feftis diebus ad tria & quatu-

defereretq; pravas confuetudines, brevi vindi-

or millia confluunt, & tunc menfam habebat

ceri Deiiram fenfurum : quibns di&is eva-

omnibus acceptam.

Addidit campum non

nuit. Alter pulfata fzepius facriftize janua fa-

procula templo fepulturze pauperum Chriftia-

criftanum tandem rexcitavit: fed ad illius con-

norum deftinatum.

In domo ejus & multa

fpe&um, quem heri tumulaverat, territus fu-

facella eleganter ornata & depi&a, plena libris

git; dum ad alterius preces redux, rem omné

piis, quorum lectioni profertim junior fuit

ordine intelligit, fommo mane monitus Prin-

valde addictus, Mira fuit ejus conflantia in ad-

ceps, vitz| rationem emendavit , vivo ifto e

verfis, quos quidam e fuis male moratis filiis

mortuis monitorein ejusdem deinceps palatio

eicrearunt; nec minori exemplo fuit in fu-

commorante.

Concordig amor.

premo morbo : quem ubi videt fibi plane effe

fupremum , magno pietatis exemplo voluit,

XXXIIL. S. Francifcus Salefius adhuc a'Lyræïus

dolefcens Patavii zeger a medicis defpereba-de imit.

fe cum & in le&o ad templum a fe ftru&um

deportari. Cujus facti tres rationes afferebat.

tur. Oeconomus,igitur eum rogat, fi moriChrifti l.

Primo, quia templum propius effet ccelo. Se-

contingat, quid fieri de fuo corpore veli

t2 cuit * *-

OC. 24«

Franciícus : Omnia charitati tu»e relinquo,

cundo, quod ibi mori vellet, ubi toties adoraf-

fet Deum, & in cibum Creatorem fuum fum-

hoc folum expeto, ut, cum exfpiravero, cor-

pliffet. Tertio, ut minori incomodo Chriftia-

pus hoc diffecandum medicis, Chirurgis & A-

natomices Studiofis tradas.

Hoc enim mihi

norum poffet vifitari, majori vero füo como-

do, cum ipfe locus invitaret ad Deum pro fe

folatio erit, me etiam poft mortem aliis pro-

óorandum, & pia colloquia.

Verfabatur inibi

deffe poffe ; nam impediam tunc faltem tot ri-

totum diem in exercitio actuum puleherrimo-

xas,tot diffiora, & caedes, quze inter Defun&o-

rüm, virtutum variarum : nunc orabat, nunc

rum parentes, aut confanguineos, ac medici-

nse Candidatos eveniunt. Ta&Gus enim ali-

legebat, aut legenti attendebat, nunc filiam

fuam varie hortando. Quotidie prope inibi

quando non mediocri dolore fuit , cum ejus-

miffam audiebat, confitebatur, comunicabat

modi altercationes ipfeinibi vidiffet, ubi defi-

ciente, quem quotannis Magiftratus dare fo-

Ífzpius, Rogatusa Patre fuperiore, num ti-

meret mori, refpoudit, fe omnes cum Deo ra-

litus erat , alicujus Rei cadavere , Academici

tiones compofuiffe , nec aliud quam mortem

defün&orum quorumlibet corpora fepulchris

defiderare. Duobus menfibus tenuit eum mor-

extrahere conabantur; hi vero , ad quos fpe-

bus ille: Tandem . O&obris fan&e obiit,

&abant mortui , armati fe opponerent: unde

natus annos 74. a Baptifmo anno 22.

jurgia , czedes, aut lethalia vulnera.

AVeoylujtorum | Jubonen[fium.| fervor,

pinm in ro[ar conver[a.

,

1

Ibidem.

XXXI. Cum P. Hieronymus Majorica ,

XXXIV.. S. Francifcus Seraphicus, u

Dl IOCi.Idem«l. g

Neapolitanus in Regno Tunquinenfi aliquam

fan&itate pelle&us Sublacum venit , ubi fe o-c, 6.

ejus Provinciam vifitaret, venit ad pagum,

lim S. Benediéctus in fpinis volutabat, vifis ve-

quo tempore celebris Magus eodem appulit,

prium & fpinarum frutetis , infolito pietatis

ardore füccenfus, exclamavit : I/lg mon [ping,

cujus maleficio etfi a«quze pulvive ita decide-

rent, ut viderentur omnia aquis mergenda,

fed rofg [unt : exinde dumeta attre&tans & ex-

fuit tamen tantus fervor Chriftianorum, poft

ofculans, facto figno crucis, in rofarium pul-

cherrimum convertit divina virtute. Inde ve-

plurimum dierum continuam pluviam, ut, etfi

aqua in foro ad jugulum usq; incedent/bus af-

rerum illud mirze virtutis rofas produxit, 2e-

furgeret, viri tamen & foeminze,& harum mul-

gris falutares.,.

tze cum infantibus brachio fuftentatis, füumma

hilaritate & fervore advenirent ad templum,

Reliquie mi;rabz"litez* excepta.

quod etfi capax, vix tamen adventantes ca-

XXXV. Refert Paulus Morigius , S, Diony- toan, Fer,

eret.

i

fii Mediolanenfis Epifcopi, quem Conftantinusdifq. Re-

S. Auguflinus. per. mortuum . ad. pamiten-

imperator Arianus in Cappadociam ablegaratliq. l. 2. e«

tuym monet, ,

in exilium,facras reliquiasMediolanum repor-?: ** T*

Schrim:

XXXII. Neapoli accipimus 1649. quen-

tatas, D. Ambrofium obviam illis prodeuntem,

beck in dam animo enecandi explofo fclopeto, leviter

atq; adeo referata capfula eas humiliter com-

ple&i molienté peramanter falutaffe ac dixiffe;

notat. p. tantum perftrinxiffe Principem de Avellino,

73

g.fol, 471.

R, P, Lo/mT Bibl. Man, Tom. 11J.

yy

.*

538

Bibliothece MManualis Comz'onatom'æ

vt Frater Zmbrofi: & a ripa fluminis Adze ad

fe alterius cadaveris pollicem abfciffum Patri-

Bafilicam, in qua erant facra lipfana religiofe

tio viro dediffe, Rex, ubi S. Auguftini corpus

componenda, ftupente populo, multa cum S.

alfervabatur, locum patefieri juffit ; fanctoq;

Ambrofio defide catholica & Chrifti divini-

corpori dextrae pollicem , praeterea nihil de-

tate collocutas.

effe cognovit,

MM DI RReR I MUET o o Vr TTR

| Reliquig Santi. Martialis azpüvor

Variwn nunguam. Santlorum,

liber]ant.

XXXIX. S. Euphrofyna nunquam fed'ereDæxeL p.

vifa eft. Ifidorus nil nunquam veftis linezx? ge-5. Auri

Jo. Bspt. X)&XVI. Cum reliquie S. Martialis Le-

ftavit. Or Abbatem nullius unquam di&i poe-fod. c. 7.

Sign:us

movicenfis Pontificis ad templum deferren-

nituit. Macarins a baptifmo nunquam in tér-

de Rel, c,

34

tur, a S, Eligio illi ftru&um , poterant illze

ram exfpuit.Theonas annos triginta nunquam

fem Lt

quidem alia via rectius & compendiofius por-

locutus eft. Joannes Abbas annis quadraginta

[ 758

tari: voluittamen fanctusEligius, utalia irent,

nunquam mulierem, nunquam peeuniam vi-

futuri miraculi caufa. In via enim illa carcer

dit, ne ipfe comedens aut bibens vifus eft.

occurit, ubi feptem captivi tenebantur, Cum

Paphnutius annis o&oginta nunquam duabus

igitur S.Eligius cum facris reliquiis illac prze-

tunicis ufas. Gaddana toto vitze tempore nun-

'teriret, repente bajulus SS. reliquiarum gra-

quam fub te&to fuit. Abban nunquam cubare,

vi onere depreffus , folo affixus reftitit, neque

fed vel ftare, vel genua fle&ere confuevit. A-

progredi potuit. Interea captivi lenis toni-

cepfimas annis fexaginta neminem nunquam

trui vocem audiere: & ftatim vis quaedam

vidit, nemini locutus eft. S. Joan Chryfofto-

cum magno impetu adveniens, totum ab

imo carcerem concuffit, & effraftis omni-

Duis HunquaT ulli maledixit.

bus feris ac nexibns dillipatis carcer patuit.

Gentilis cum.| Chriffianis vincit,

j

Tunc mox iterum SS. pignora jam leviora

XL. In Infula Cuba Indiz occidentalisg, i.

portari fe alio paffa fupti

Regulus quidam victorias multas eft confecu-Niermb.

tus adveríus finitimos populosS, non alia ra-in Troph;

Corpora Catholicorum miraculofe — —

tione, quam quod ufus eft Chriftiano quodamMer.1 a,

cogmnita,

Duce copiarum fuarum. Is autem pergebatint 4* .

Jo.Fer.l.c, .X-XXVIL Cum

Mediolani ob gravem in-

hoftes, geftans in peCtore imaginem B. Virgi-

ter Hoereticos & Catholicos conflicttum cor-

nis, ac protinus illos in fugam verfos fupera-

pora occiforum ita inter fe effent permixta,

bat. Cumq; diffenfione orta inter Indos, prze-

mutuoque in fanguine natantia, ut Catholici

ftantiorne foret imago B.Virginis, quam Indi-

ab hereticis fecerni non poffent : S. Ambro-

orum Deorum, & idcirco ad arma veniretur,

ä

fius Deum oravit, ut fecernendi facultatem

convenere, ut in lata quadam planitié duo ju-

praberet ac indicium. Vix oravit, cum ecce

venes hinc inde brachiis ad terga ligarentur

ar&

ili

1

tdi

l54

repente omnium -Catholicorum corpora di-

ime, & duo quidem nomine Marize ab

vina vi mota fefe obvertunt & fupina coelos

adverfaria parte vinculis conftringerentur ;

afpiciunt.

Arianorum contra cadavera verfis

duolndicorum Deorum nomine fimiliter ab

in terram vultibus prona jacuerunt. Ad h»c

alia parte: quorüm vero manus fponte folve-

Catholicorum fanguis miraculo coagulatus &

rentur , ii viCtores effent, ac pro veritate cre-

in rotam globumque divina vi rotundatus

dentur pugnare. Res ita acta eft ; & continuo

circumvolvi coepit, . ac per totam urbem mi-

innümeris videntibus, inclamante Regulo: -

rabiliter a&us ad fan&ti Stephani Promarty-

ve Maria , aftitit Matrona mirabili Majeftate,

ris Templum usque

perrexit : vubi a tellure al-

qua ? adíuos appropinquans, & virga manus

!

tangens, illos exfolvit , vinculaque fe ad alios

J

tiü"lma abforptus eft.

"

duos exadverío pofitos devinciendos conti-

nuo contulerunt.

Fraus circa. Religuias detetla,

Quo peraco, vifum eft i-

Idem 1, 3.

XXXVIIL Vir nobilis , genere Senenfis,

dem certamen renovari ; ac rurfus idem mira-

c.Io, a, 2ereliquias deS. Auguftino pietatis caufa habere

biliter evenit. Hoc paffim divulgatum pluri-

volens, Ticinum abiit, & a San&i corporis

Inos ad Chriftum adduxit.

cuftode multa pecunia voluitimpetrare, qui

veritus fanctum corpus violare, e cadavere

. Providentig divingymirum fpecimen,

BärthOL

paucis ante diebus defuni pollicem abfcif-

XLI. Dum P.Stephanus Fabri inChina per-

e

fum illi pro S. Auguftinidedit; eum vir ille ho-

currit miffionem Jamhien, vidit in flumine ho-

in China

norifice habuit. At nocte quadam non plene

l.

. fol.

minem à ftomacho aquis eminentem iinortíi

^ LI25.

dormienti S. Auguftinus apparet multa luce

Pater a comite quzerit, quid hoc fibi velit ,

&

clarus,eumg;fraudis & erroris admonet,often-

num quispjam fubmerfioni proximus fit, qui

ditq; fe digitos omnes habere; hunc autem,

fua ope indigeat, ne mergatur. Sed alter re-

quem pro fuo acceperit, non effe faum. . Sed

fpondit, hunc effe hominem ob graviífima

ne vana, inquit, fit fides tua, accipe. digitum. hunc

fcelera ad hoc damnatum , ut in medio flumi-

meum ; ftatimq; ademptum dextre fuse polli-

ne effet, dum moriatur. Contrita effe illi, &

cem ei dono dedit ac evanuit. Multa enim vir

cominuta pedum & erurium offa, & ipfum in-

ille digito ifto miracula fecit.

Quod audiens

fidere faxo. Si quis pietate comotus ei fruftil-

Longobardorum Rex fan&ti corporis cuíto-

lum panis objiciat, inde vitam illi prorogari:

dem in carcerem conjici juffit, voluitque rem

prope jam per menfem eum hoc tormento

penitus cognofcere. Cuftode vero affirmante,

cruciari. Motus Pater comiferatione oculos

L

n

1

/ïppmdzx Hifloria,

539

.in colum levat, & a DEO donari fibi hanc

do&rina fuit de fide: Altera le&io exemplum

'Tum a-

animam pu&ulat adhuc idololatrze.

fuit, quo eis praeluxit,neque parentes gentiles

quam ingreffus, loqui de zeterna falute ac fide

zegre ferebant filios ab eo erudiri: quod fcho-

coepit, & quantum neceffe eft, & tempus fert,

la Pauli ad honefïa-tem, modeiham affiduita-

hominem erudit. Mifer ille tandem annuit,

tem in ftudiis erudiret , domi & in urbe paffim

& magna figna credentis & dolentis dat. Tan-

pro miraculo habebatur , eam Juventutem

dem Pater hominem in ipfo & ex ipfo flumi-

videre; & beatum fe credidit, qm filium in

]fx.xel p

: ne baptizat: & Patre digreffo , alter mox fe-

ejus d1£c1phna habuit.

&le

Q 61

liciter exfpirat.

Pulli in mamu examf

AVira.| Converfio,

XLIIT. S. Kcenginus aliquando in Quadra- Nierem.

Idem l. e,

XLII Quidam literarum in Sinis Profeffor

gefima in folitudinem feceílit: ubi dum mo- d* mirat.

$. €, 9.

fol. 38&.x ( qu:e eft honoratiffima inter eos conditio) a-

re fuo manum per /feneftram ad coelum lewa-^

deo fuit ferocis ingenii, ut omnes ab eo ceu

ret, ei forte merula infedit, & quafi nidum na-

rabiofa beftiafibi caverent. Hic fubito praeter

&a ova excludit, cui praedi&us San&us tanta

manfüetudine & patientia indulfit, ut nec ma-

omnium exfpe&tationem ad P. Julium Alenum

in Provincia Foceu animarum faluti intentam

num clauderet , nec retraheret ; fed usque ad

venit, animo Chriftiana facra fuüfpiciendi, adeo

plenam puHorum exclufionem. eam exten-

mcdeftus ae mitis, ut alius ab ipfo videretur,

fam teneret.

In hujus rei memoriam imagi-

fed quia fides ei nondum habebatur, ter repul—

nes S. Keengini per Hiberniam in manu ex-

fam, & eam patienti animo tulit. Poft paucos

tenta merulam habent

DN

dies iterum adeft, eadem fubmitffione, adhibi-

4

tis etiam chrlfhams amicis fidej ufforibus : ubi

cm'ez ardor,

tam ferio caufam fuam peroravit, ut Patri vi-

XLIV. San&a anus in ]apoma feptuagmta hlï*DP-

feb

deretur, credi ei poffe, aceum erudiendii fum-

o&o annos chriftianse fidei retinens, parvu-;

aflna

in M:ff,

Vletmp.

plerit cum tota ejus familia , jam ante ab ipfo-

lam crucem capillis clam invexit,& utlateret

: jap.lib, z.

1 Tropti

omni crinium comptura & lotione abftinnit,

i.l 4

1et fupplice fidei conciliata: Ipfo die baptit-

!

' mi Pater in amplo conclavi ad id ornato cum

neque ab alia fe pP&l tolerabat ,

fene&utem

i.

ejus cognatis eum opperiebat ;

qui infolito

caufata , qu»e eas elegantias nevhgeret Sed

apparatu ad baptifmum accxplendum com-

ahqaandü ejus cognate vi eam pectinarunt,

aruit. Dextera facem acceníam tulit, & fab

& inventa in crinibus cruce, iliem ut ream ad

finiftro brachio veftem, quam fibi detizxzt &

Judicem detulere, verit» ultima fupplieia , fi

reticerent, & res aï unde innoteíceret ; voca-

alia infignia literati Xozai, hoc eft, Baccalau-

rei, cojus gradum tenebat. Ita ftans coramPa-

ta ad judices vetula conítanter retmuxt & pro

tre, Hic habitus, inquit, fcio non eft mearum . cul-

eo longls e& fanphtns enecta.

parum reus; m/rzlonzmm mnecain eomque deliquit,

quia ih eo habitu liberum |habui: acce]fum ad. Ian-

Marti yriü de/' derium.

darinos, €2 fribunalia , €9 dicendi arte abufus ,

-XLV. Incendium , quod in regia urbe [a-

Ibidem.

millies injuflas caufas 70; opugnavi, fecique ex immo-

poni- Yendo triduum duravit, anno 1658.

Chriftianis fuit attributum. Et cum Namrafa—

L'/'?Z['ï/"lf Teof, £ Telf 112H0€€i UY le,/ï (ia ei vendi-

tiu, qm plmu emeret, Nunc auiem in omnemn vi-

chi inquireretur, num illic effent Chmfham ac

muiti re *mä ti effent ,

£am, quam modo fufcipere paro ,

hac ve[le me' ex-

volebant judices in eos

fïmlm dc cum ed gmdu lztemfz, es jþmm £ ab-

ut mcendu au&aïes animadvertere. Citati ro-

dico illo-privilegio , quo. auditus in tribunalibus

gatiq; fatfi funt cordate, feChriftianos effe,nec

(s

fui , nullamque poft hanc. caufam [u[cipiam * Tdque

ulla tormenta formidare ; Chriftianum ve-

ro neminem effe auctorem incendii ;

Chrifti

tam [erio ac bona fide' uí n ommi vita murquam

velim ad - fioc /hïdzz genür redire , uti mumquaem

enim ïege bonaeffe a fepro malis reddenda fe

fum: deincepr induturur ; ; quo di&to veftes in i-

tamen etiam fic mori paratos : neque fecum

gnem conjecit. Inde gembus fupplex bagtif-

extinctum iri Chriftianos , quorum in regnis

mum accepit, Paulus di&us.

Pofï P: auculos

Omure & Arim:e effent ad quadraginta mil-

dies, poft exactum in vitze proeteritoe errata e-

lia. Ergo ad cavendos tumultus rem oinnem

xamen, majoribus literis in folio grandi ma-

diffimularunt tunc [udices, ac liberos dimife-

runt, Venere tamen literze

1660. nunciantes,

ora fua peccata confcripfit; & e muro ejusdem

"n hwl,

Aule fufpendit, ut omnium, qui mtraxenï 0-

Tyrannum Chriftianos ,

ut incendii reos, ad

decem millia occidiffe. Fmt tunc tantus feïvor

; Chins

culis pateret: ut, qui le&uri elfent, ac pethimf

T fol

ejus vitze ftatum cum praefenti ab illo tam di-

omnium pro Chrifto moriendi, ut etiam par-

pj

vuli carnificibus fe ultro ad cædem offerrent,

fpare compararent, mtelhgeïent legis noftrae

fancimoniam , quze ita fuos feCtatores poffet

altaque voce faterentur , fe Chriftianos effe.

ifnutare. Retinuit áutem primum foum mu-

nus erüdiend»e juventutis, cujus faluti potius,

Hilarir patientia,

quam doctrinze intentus , intra paucos menfes

XLVI Fuit in ]agama fenex Petrus nomi- Ibid. c,

3o. juvenes ad fidem adduxit. Supra portam

ne o&toginta annorum bono zelo & pietate in :

.queq fuze domus chartam affixit, in qua ma-

Deum plenus, & gratiofe fanttus, fcriba infi-

gnis, ob bonitatem etiam gentxhbus Carus.

is

joripus literis m*ofïtebatm , fe pauperec: gratis

docere: quo vix le&o, fcholam habuit ita ple-

in perfecutione bonis omnibus fpoliatus, cum.

nam. ut locus dlfCipulOS vix caperet. Prima

juberetur infuper monetam exfpoliatoribus fuis

R P, Lo/m Bibl. Man. Tom. 11

Yyy2

largiri

Bibliotfecae Mm:uli: Concionatoria

m

largiri,

illudendi illorum procacitati, dicebat:

& opera; rubrzfunt ejus vulnera & þafüq,

lbidn S' s

fe monetam elfe,

fi monetam vellent , expen-

nigrae jufta & occulta Dei judicia.

derentíe pro quacung;re vellent. ltérum ro-

gatus,

ut pro merenda vitulum iilis daret, ait,

AMatrimonium a C/m'fio 4 irgz'm' in-

- fe vitulum effe; lixarent fe,

aut affarent pro li-

| pemtum.

bitu, mortem intentantibus refpondit, nihil

aliud in. votis fibi effe; fedtandem, poítquam

L. B. Lucia Narricenfis a Chrifto amantis Ibid.lib.6.

Ípecie adhuc feptennis puella defponfa fuit ,c. 12.

coram judice etíi iniquo panegyrin. de fidei

annulo aureo in digitum inferto. Cum, ecce

Jaudibus habuit, lf;ber dimifífus eft.

idem Virginis Filius eidem imperat, ut illuftri

Scruplus innocenr. Neophyti,

ex Comitum genere adolefícenti nubat , man-

fura Virgo. ltà inaudito exemplo virgo voto

Ibidäem.

XLVII. Ibidem fenex quidam, ardente fua

domo, omnium aliorum oblitus cupiebat u-

virginitatis obftricta, a Chrifto jubetur matri-

monium inire: In eo fui & auxilii divini fecu-

namimaginem e charta falvam Chriftiin cruce

interlatrones pendentis. Ítigitur per medias

ra ligneum crucifixum medio femper in tha-

