dum fertilem reddit animum, & varios fru-

y

tores, malas quidem vifitationes devitare, bo-

&us producere facit: pro q

!110

04

nas autem írequentare; qusenam autem illze

Lacrym:e.

fcopf) . vide tit.

It

fint, in praefenti concione demonftratum iri.

V. Rem

ittuntur. illi. peccata muïljtd, qu/oniam

eC

In prima ergo parte oftendatur, quaenam (int

dilexit multum. Luc. 7. Poteft dici, multum

1alz vifitationes,nempe diurnze hofpitiorum,

cuidem difputare Philofophos, an detur cau-

jl

aip

noéturne 1aulierum ; diurn & noctur-

falitas & prioritas mutua: in S.Magdalenze ta-

nz fimul aliorum bonorum per fartum : qua-

men converfione eandem datam fuiffe merito

l

rum omnium vifitationum damhfa oftendan-

videri poffe, utpote in qua dilettio caufavit re-

tur. In fecunda parte bon:e vifitationes decla-

miffionem peccatorum , uti ex cit. textu pa-

"]

rentur, nempe templorum, zegrorum , purga-

tet; & viciffim remiífio peccatorum caufavit

torii per auxilium animabus illis przeftitum ;

dileQionem, juxta aliquoríi interpretationem,

»7.0,

u citato

"

quartum omnuum vifitationum praeftantia

volentium, par äiculam quoniam in text

idem

"^

L d

63

Index Comxionïæztoäm.

P

idem fignificare ac propierea, unde explicetur,

ra; qus omnia fufius

f

nitentia,

probata vide tit. Pæa

in prima parte fufius, quam efüicax medium

Üi

fit dile&tio ad peccata delenda, pro quo vide

XI. Ex occafione thematis : Lacrymis ca-

(i

tit. Charitas. $. 3.n.25. & 27.In fecunda vero

git rigare peder ejus : poteft oftendi, quod lacry-

Y

parte oftendatur , quomodo remifífio peccato-

12e non tantum fint vinum Angelorum eos-

t

rum ad dilectionem merito invitet , pro quo

dem lzetificans, majusque gaudium creans fu-

fit

ferviet pulchrum exemplum tit. Poenitentia.

per uno peccatore, quam fuper 99. juftos;.fed

VI. Hac autem ex quo intravit , mon ceffavit

etiam Deumi, qui tefte S. Chryfoftomo, delin-

pOI

ofculari peder meor. Luc. 7. Poteft demonttrari

quentium gemitus efurit & fititlacrymas pec-

lic

catorum :^ & proximos , quibus jucundum eft

fiü

qualitas poenitentize a S. Magdalena füfcepte.

videre Fratres emendatos & ferventes: & fe-

Quod videlicet 1. fuerit Genero[a ob infignem

[o

fui & refpectus humani viéctoriam. 2. Copiofa,

ipfum; eftenim quzedam flere voluptas. Vi-

fü

de tit. Lachrymze S. 7. n. 4. & Fabrum con-

quia lacrymas copiofas fudit, ofcula copioía

cion. 4.

p

fixit, unguentam copiofum fudit, in quo imi-

tanda per varios actus poenitentize, qui tit.Poe-

XII. Ex occafione thematis: Qu €9 qualir

pOl

eft mulier , quia peccatrix . eft : Oftendi poteft,

nitentia explicati videri poffant. 3. Fru&uo[a,

qu

ob peccatorum remiílionem, Chrifti defenfi-

quod peceatores non temere judicandi, nec

di

onem contra Pharifzeum, multiplicem confo-

fpernendi fint ob fequentes caufas- 1. Quia

lationem , dum quotidie per 3o. annos coele-

forte jam emendati funt. 2, Quia forte brevi

po

de

ftem muficam audivit ; frequentem Vifitatio-

convertentur. 3. Quia forte in uno tantum

bi

né,qua Chriftus ultra centum vices eam vifita-

deliquerunt, nos vero in pluribus. 4. Quia

rit

forte graves tentationes palfi funt,

5. Quia

vit, inexplicabilem gloriam , quaipfam poft

Unde merito fuafi

id

mortem donavit. Excitentur proin auditores

forte meliores refurgent.

u

ad fimilem poenitentiam a

gendam, ut ümilcs

S. Bernardus: Excufa intentionem , fi opüs

füs

fructus participare queant.

non pótes, puta ignorantiam, puta fubre-

e

VII. Ex occafione thematis

Vides Ms

ptionem , puta cafum. . Vide hunc conce-

mulierem ? Oftendi poteft inprimis, quam gra-

tum fufius explicatum apud Fabrum conc.

n

1. & tit. judicium temerarium. -

vis peccatrix fuerisS.Magdalena,utpote ex qua

a

feptem daemonia, i. e. feptem peccata morta-

p

lia, ejecta fint. ?. Oftendi poteít, quomodo ex

J PROFESTOS.JACOBI.

ho

eccafione tantorum delictorum caufam ar-

fac

dentillimze dilettionis fumpferit,& viciffim di-

L.]

)

.[c; ut fedeant hi -duo Fili mei-,l umur aá

be

le&afit, extraordinarios favores accipiendo,

^ dextram, €9$ alter ad fmiftram, Luc 20.

"utadeo nemo ob przteritam vitam malam

Pot

eft dici, Chriftam quidem corripuiffe Ma-

(

defperare, fed oceafionem peenitentive arripe-

trem hanc cum Filiis, quia honorem inordi-

xe debeat,& dicere cum S. Bernardo adDeum:

nate ambierunt : Concionatorem vero ipfis

De mifera vita mea fume , obfecro, refiduum

hodie libere conceffurum , imo hortaturum,

Qu

K

annorum meorum : pro his vero, quos viven-

ut honores ambiant, & quserant, duinodo id

dó perdidi, quia perdite vixi, cor contritum &

faciant per debitam viam & medium; quod-

Hl

humiliatum non de

nam autem hocfit, fe in przefenti concione

tentia.

fpicies.y Vide tit. Poeni-

demonitraturum.

Ó

Dicat ergo hanc viam

ün

VIIT. Ex occafione thematis: £Erat mulier

perveniendi ad honores verosfolam effe virtu-

tem, uti 5. Bernardus teftatus eft, & Romani,

fi

in civitate peccatrix : poteft S. Maria Magdale-

j

na poenitentibus in exemplum proponi , quia

quorum fententias vide tit. Virtus. $. 9. n. 3.

1. Poenitentiam cito arripuit. 2. Quia intime

id probetur amplius ex natura honoris veri ,

i

dein ex exemplis Santtorum honoratorum

confufa & contrita erat. 3. Quia perfecte & co-

ob virtutem a Deo & hominibus: pro quibus

[

piofe fatisfecit perafperam vitam 3o.annis fu-

fi

Íceptam, & quis inftrumenta malitizein inftru-

amplificandis vide tit. Virtus, & tit. Fama &

Tü

imenta dilectionis & obfe

Honor.

?

.AL. Nefeitis , quid. petatit.. Luc, 2o. Poteft

T

tit. Vide Fabrum conc. 2.

quii divini co,rfver*'-

1

invectio fieri in ambitionis vitium, & r. often-

Q

. XL Ex occafione thematis : Remittuntur

di, in quo confiftat ambitio , de quo vide

ei peccata. multa , quoniam dilexit multum : Q-

p

ftendi poffunt motiva, quae S. Mariam Magda-

tit. 3. Ambitio, $. 1. 2. oftendat, quam no-

0

xium fit vitium , quia honor per illam que-

di

lenam ad tantam dilectionem moverint, &

fitus indebite venit, prsepropere affeCtatur ,

quemvis peccatorem movere debeant, fcil.

periculofe captatur. Vide eod. tit. $. 13. n. 3.

de

perífona offenfa, perfona offendens, offenf»e

l

& 5. $. 15. 3. Oftendat unum vel alterum

qualitas, effe&tus, multitudo, de quibus vide

medium ad hoc vitium vitandum, pro quo

tit. Poenitentia.

vide cit. tit.

It.

&l

: Pof-

te

X. Ex occafione thematis: L cognovit, qudd

IIl. Potefüs bibere Calicem ? Luc. 20.

E[ur accubuerit in domo .Pharifei : aiferri pof-

funt proponi motiva, ob quse libenter cali-

if

unt rationes , cur poenitentia non fit procra-

cem Domini bibere debeamus , quse vide

o

m

ftinanda, nimirum .. quia talis dilatio pericu-

propofita tit. Patientia.:

lofa eft. 2. quia valde nociva. 3. quia nume-

IV, Poteflis. bibere. Calicem 2 Luc. 20. Dici

t

rum peccatorum a Deo definitum citius im-

poteft, S. JacobumApoftolum quidé cum Fra--

QU

pleri facit. 4. quia poenitentia fera raro ve«

tre prompte ad hanc quzeftionem refpondiffe :

Poffumus;

. d Ewngelz'a Fefforum.

-

633

Poffumus; Verum hodie plurimos effe , qui

funt , utifunt viventes boni , & defun&i. 5. [n

refpondeant: Non poffumus ; de quibus illud

fanitatem propriam. Quae omnia vide fufius

dictum verificetur : Et cceperunt fe finguli ex-

explicata in tit. Patientia.

cufare; unde excufationes eorum in concio-

X. Ex eodem themate dici poteft , fi hodie

ne refutare proderit, de quibus vide tit. Pa-

Chriftus eandem queftionem proponeret,mul-

tientia, fimulque oftendere , quomodo nullam

tos refponfuros : Non poffumus ; nam alii di-

fimilem excufationem S. Jacobus attulerit.

cerent, eum fibi immerito offerri: alii, fibi

.. V. Dicunt &i : Po[fumur. Luc. 20. Oftendi

folis exhauriendum quererentur : alii nimis

poteít, etiamfi multis impoffibile videatur, ca-

amarum, alii nimis capacem effe, quiritarent:

licem paffionis bibere, & deliquium timeant ,

alii contra perfonas offerentes exciperent :

non difficulter tamen illum bibituros,& dictu-

quas omnes excufationes refutat

"

as vide apud

ros : Poffumus : fifpirituale myrothecion u-

Fabrum conc. 5.

furpent ( ein Bal[am Büchslein) ex variis exem-

AlI. Ex occafione thematis :

Nejlitï: ', quid

plis compofitum , quod vide cit. tit.

petatis: Oftendendum , quid & quomodo pe-

VI. Ne[citis , quio: petatir. Luc. 20 Dici

tendum , nempe honorifica Deo, utilia pro-

poteft, hanc fententiam & correptionem folis

ximo , falubria fibi.

Petenda autem ab in

quidem duobus filiis Zebedzei & matri dictam

gratia conftituto , cum debita refignatione ,

effe ; fed hodie majori hominum parti repeti

ferio , & ferventer , cum longamini perfeve-

poffe;quid enim plerique aliud petunt & defi-

rantia ; de quibus vide tit. Oratio.

derant, nifi ut divitiis,honoribus & voluptati-

XII. Ex occafione thematis : Calicem quidem

bus frui queant? Atqui his omnibus jure me-

meum bibetir ; Oftendantur rationes , cur Deus

ä

ritiffimo dici poteft: Neícitis , quid petatis :

lis, quos prae aliis diligit, calicem paffionis

id quod per tres partes concionis agatur , de-

exhauriendum propinet , nimirum 1. Ut occa-

monftrando , quanta damna afferat inordina-

fionem majoris glorize promerend»ze offerat.

tus divitiarum , honorum & voluptatum ap-

2. Ut Chrifto conformiores fint. 3. Ut contra

etitus , pro qua probation

:

diabolum eos perfequentem gloriofe trium-

H

onor , Voluptas. :

e vide tit. kDivitiæf,

phent , uti fufius probatur in tit. Patientia.

VII. Ex occafione thematis

Alccoffit: ad

eum mater filiorum Zebedei. Matth. 20. dicere

poteft concionator , reprehenfos quidem effe

.PRO FES.TO S. IGNATIIL.

hos filios , quod matrem ad hanc petitionem

E S

Teut lumbi veftri praccinBli. Luc. x2. Oftendi

faciendam inftigarint ; fe autem permittere li-

poteft, quod Ignatius generofus quidem

bere, imo fuadere,ut ad matrem fuam, nempe

miles füerit ante fuam converfíionem , fed

B. Virginem, accedant, & cum eo ad regnum

multo generofior poft converfionem ob duas

ccelette admittantur. Oftendatur proin, quam

caufas. r.Quia arcem multo nobiliorem de-

merito confugere debeant ad hanc matrem,

fendit , fcilicet ecclefiam. 2. Quia generofio-

ä

ri & feliciori modo eam defendit cóntra Lu-

1,

quia poteft impetrare, quod petit, tanquam

Mater Chrifti , cuiille perinde , ut Salomon

therum aliosque haereticos , uti fufius often-

d

matri fuze , diécturus fit: Pete, mater mea,

ditur in feptima In&ru&ionel mea.

neque enim fas eft , ut avertam faciem tuam.

Et impetrare tanquam mater viventium ,

l. Sint fümbi veeri pm—cz'n&,z' , €9 lucerng ar-

unde re&e B. Virginis amor inter potiora

dentes im mamibur veftrir Luc. 12. — Poteft ze-

;;

figna praedeftinationis cenfetur. Vide tit. Hy-

lus S. Ignatii commendari, & dici , quod S.

2

ls

perdulia.

Ignatius fit ille ignis, de quo Chriftus Luc.12.

ViII. Ex occafione thematis : Dic ,

ut e;

dixit: lgnem veni mittere &c. uti ipfum no-

deant hi filii mei , unus ad. dextram , alter ad [mi-

men etiam prze fe fert, quod unica litera dem-

j

firam : Poteft oftendi , ambitionem effe ille-

pta idem fignificat , acignitus feu ignis es tu.

I$

gitimum modum perveniendi ad honores ; ve-

Unde oítendendum , quomodo zelum fuum

rum autem efficacem modum oftendiífe Ro-

inftar ignis exercuerit; de quo vide Inftru-

manos, dum duo templa, alterum honori ,

&iongm IlI. p. 1. & tit. Zelus. $. 12. n. 1.

"

alterum virtuti zedificarunt tali fitu , ut , qui-

j

cunquein templum honoris ingredi vellet,

III: Beati fervf illi , quos ,^ cum venerit Domi-

da

üv

prius per virtutis templum intrare deberet.

nus , invenerit vigilantes. Luc. 12. Dici poteft,

0

Oftendatur itaque,virtutem effe optimum me-

Deum tempore S. Ignatii merito repetere po-

dium ad honores obtinendos , confervandos,

tuiffe illud AG. 13. & Pfalm. Inveni David

[

deponendos. Vide tit. Honor & Virtus, item

&c. & quomodo is vere fecerit omues volun-

Fabrum conc. 2.

tes ejus , & hinc tanti obedientiam fecerit, ut

J

IX. Ex occafione thematis : Potefüis. bibere

eam notam, per quam fui focii cognofceren-

calicem , quem ego bibiturur fum ?. Oftendi po-

tur , effe voluerit. In altera vero parte often-

lu

teft,cur calicem paffionis libenter acceptare &

datur , quomodo Deus in ipfo impleverit,quod

exhaurire debeant homines,nempe 1.propter

de Davide przedixerat : Oleo meo fancto un-

f

xi eum &c. vide tit. 123. V. Refignatio. $. 13.

j

offerentem , qui eft Deus. 2. Propter com-

jé

memorationem Chrifti velut fummi Impera-

toris &Benefactoris.3.Propter conformitatem

I,L IïJ.'. Beati funt.|fervi &illi, Luc. 12. Dici po-

cum San&is , qui prius illum exhauferunt. 4.

teft S.Ignatium fimilem fuiffe illi mulieri,quae

(

uma

aa

Infanitatem eorum , qui Deo bene addicti

quondam Ivokn'i religiofo S. Dommici pé

— R, P. Lohn. Bibl, Man. Tom, I11,

V

a

654

Index | Conctonatorjuf,

Ludovico Rege Gallize ad Magnum Sultanum

telle&um & voluntatem, tamvb*ene collocárit,

T

miffus fuiffet , occurrit, & una manu ignem ,

& duo alia talenta , nempe falutem propriam,

l

altera lebetem aqua plenum tulit , & quid his

& alienam tam folicite lucrari ftuduerit.Unde

M

facere vellet, rogata, refpondit, fe igne coelum

in duas partes dividi poterit concio , & in pri-

1

ma oftendi, quanta cura in falutem propriaim

comburere, & aqua gehennam extinguere de-

tt

fiderare, ut omnes deinceps homines in actio-

per virtutum ftudium incubuerit, femper ob

nibus fuis nihil, nifi gloriam Dei qusrant.

oculos habens illud Chrifti : Quid prodeft ho-

fo

Oftendatur ergo in prima parte quomodo

mini &c. Infecunda vero oftendi poteft , quo-

d

femper majorem Dei gloriam quzefierit inten-.

mnodo alienz faluti invigilarit. Pro quo vide

(

ive , faciendo femper , quae Deo magis place-

tit. ult. V. Zelus. $. 1, n.3. &

I Iol"n! 2,

Ü

bant , ideoque generofe fe vincendo, & tribu-

PRO FESTO S. LAURENTIIL

dei

lationes amando,confolationes refpuendo &c.

tul

& extenfiue , cupiendo femper plures & plures

Ifi granum frumenti cadens im terranimore

ad Deiamorem attrahere, unde dicerefolitus

tuum fuerit., ipfum folum mamet. oh. 12.

qu

au

erat fociis : Jte, omnia accendite. In fecunda

Dici poteft , illatam quidem a plerisque nunc

0i

parte oftendatur , quomodo Deus viciflim ma-

meffem corporalem effe; an autem periade

li

jorem gloriam S. Ignatii quefierit, illum tanti.

etiam fpiritualefn intulerint , dubitari merito

Ordinis fundatorem conftituendo , tot mira-

poffe. Verendum profe£to effe , nec de labori-

hu

culis illuftrem faciendo, focietatem ipfius per

bus & a&ionibus hujus anni multi audiverint

Ie8

orbem univerfum dilatando , utin filiis fuis

illud Aggsei c. 1. Ponite corda vefira fuper

vias veítras. Seminaftis mültum, & intulifti$

fei

magis glorificaretur. V

:

ide—tit. Iptgntio bona.

Tho

Zelus.

parum. Quare hoc? quía artem feminandi ne-

Íciverunt,quare hzec doceatur. Etin prima

£0l

parte dicatur, quod S. Laurentius agrum bo-

pta

V. Ut,cum v&ner»it .,Ei,yu'lþzüerit í cc;nfejiim

lis

aperiant &i. Luc. 12. Dici poteftimpletum hoc

num elegerit, Ícilicet Chrifttum,in quem femea

inSS. Ignatio videri, ut, qui talem gratiam con-

aétionum füarum conjecit, propter ipfum enim

qu

vertendi animas habuerit , ut mox, ubi pulfa-

Diaconi munus fufcepit & fuftinuit,& eleemo«

t

Tef

vit , corda ei aperta fuerint , ut ipfe Deus ali-

fynas diftribuit, martyrium toleravit,ut eccle-

quando S; Magdalenze de Paz. dixerit , 1naxi-

fia confitetur , dicens : Laurentius ingreffus

ftn

me felicem fpiritum,qui hodie regnat in terra,

&c.Excitentur proia auditores ad agrum hunc

do

f

effe fpiritum & zelum S.1ghatii. Qualis autem

eligendum;utpote bene aratum per paffionem

ille fuerit, dicat concionator , fe in coticione

juxta illud Pf. 128. Supra dorfum mneum fabri-

citi

demonftraturum. ln prima ergo concionis

caverunt ( velut aliilegunt;araverunt ) peeca-

il

dUX

parte oftendat, qualis hic fpiritus fuerit, quod

tores &c. Videtit. Intentio. In fecundo do-

fcilicet homines .ad cognitionem & amorem

ceatur , quomodo femen etiam bonum , imo

&

Dei trahere ftuduerit, hinc duo erant ipfius

optimum elegerit. fcilicet eleemofynas & tri-

fur

deíideria; O utinam homines te noffent ; &

bulationes ; hoc enim centuplum fructum re»

ite, omnia accendite ; huc fcholze , huc con-

fert , uti de eleemofynis teftatus eft Chriftus

U

ciones, confeílionalia , vifitationes segrorum ,

Matth. 19. Amen àmen dico vobis, quod om-

W

tü

exercitia fpiritualia , tendebant. In fecundo

nis, qui reliquerit &c. de tribulationibus vero

oftendatur hunc fpiritum merito feliciffimum

. Paulus Rom. 8. Non funt condignse &c. Vi«

te

judicari ob tres caufas : 1. quia efficaciffimus

de tit. Mifericordia &Patientia. In tertia parte

&

eft;nam charitas omnem animi languorem fa-

u

oftendatur , quomodo bene occaverit agrut,

nat &c. vide tit. Charitas. $. 3. n. 27. 2. quia

& texerit femen juxtailludMatth.6. Attendite

Jro

hic modus facillimus eft,& omnes difficultates

&c.thefauros namque in oculo diftribuit, nihili

Qu

tollit:nihil enim durum &c. vide l. c. n. 66.68.

h

faciens favorem Imperatoris & aliorum.Exci-

5.Quiagratiífimus & jucundiffimus,quia natu-

tentur auditores adidem fa

A

ciepäümiVide ite—

ee

rale & jucundum eít homini amare , maxime

rum tit. Intentio.

P

pta

finem, ad quem creatus eft, unde S. Augufli-

nus dixit; Verus amor non fentit &c. vide l.

CL Si quir mili, miriftrat, me feguatur.. Joan.

]u

12. Oftendatur , quid requiratur ad Chriftum

u

c.n. 51. Hinc alibi dixit: O. quam fuave mihi

Ti

(

fuübito fa&um eit càrere fuavitatibus nugarum:

fequendum , nempe quod ipfe Matth. 16. di-

xit: Si quis vult venire poft me , abneget fe-

i

& quas amittere metus fuit,jam dimittere gau-

metipfum, tollat crucem fuam,& fequatur me,

dium.erat. Ejiciebas enim eas,& intrabas pro

Dividatur itaque concio in duas partes , & in

ne

eis. Excitentur proin auditores, ut imaginen-

prima demonftretur, quomodo S. Laurentius

Q

tur fibi S. Ignatium dicentem : Tranfite ad me

abnegaverit femeitipfum,pro quo videatur tit,

p

omnes, qui concupiícitis me, & de generatio-

Abnegatio. Ín fecunda oftendatur , quomodo

nibus meis adimplemini : Spiritus enim meus

dulcis,hzereditas mea füper mel & favum. Et

1'

fuftulerit crucem, fübeundo martyrrum, pro

quo videatur tit. Patientia & tit. Crux.

d

iterum : Venite ad me omnes &c. Mat

th II.

M. .Qui odit animam fuam. in hoc mundo , in

At

jugum enim meum -fmgve &c.

vitam etermmm cuflodit eam.. Joan. 12.. Often-

Qu

te

VI. Beati ./'m;i illi , quos , cum venerit *//Dolfmi-'

datur. 1. quid fit odiffe fe, fcilicetbona negare;

Xà

nus, invenerit vigilanter. Lc. 12. Oftendi poteft,

mala inferre: Hi enim funt actus principales,

quam vigilans &fidelis fervus fuerit S.Ignatius;

quos ergaodio habitos exercere folemus. 2.

toi

um erga fe

Wt

ut qui duo talenta fibi concredita , fcilicet in-

Oftendatur , quomodo lïwc odi

: Sl Lau*

EN

Ín Evangelia

Feflorum.

635

S.Laurentius exercuerit. 3. Oüehdatut quo-

Rionibussio-Derbdifobibüs d metet Vide

modo vitam veternam per hoc odium obtinue-

tit. Mifericordia. Item Fabrum conc. r.

rit, juxta illud Chrifti Matth. 19. Centuplum

VIIL. Ex occafione thematis : Nifi granum

accipiet &c. &Matth. 5. Beati, qui períecu-

frumeuti mortuum fuerit , ipfum — f[olum. manet :

tionem patiuntur &c. Vide tit. Ab

Jnegatio &

Oftendi poteft , quam vere dicatur de S. Lau-

tit. Patientia.

rentio , quod grtanum mortuum fuerit morte

IV. Ubi fum ego, €? . illic €? minifler meur erit.

corporali per difce(füm anim?e a corpore , &

joan. 12. Oftendatur triplex titulus, ob quem

fpirituali per fui abnegationem. Deinde quam

deceat Chriflianum ibi effe debere, ubi eft

copiofum fructum attulerit Deo per gloriam

Chriítus , videlicet quia Chriftus eft Dominus

ipfius augmentatam , proximo per eleemofy-

ob creationem, Magifter ob inftru&tionem, Re-

nam & exemplum fortitudinis , fibi per prae-

demptor ob redemptionem. Deinde oítenda-

mium beatitudiuis obtentum. Excitentur

tur , ubi fuerit Chriftus , nempe in cruce; &

proin auditores , ut faltem

fpiritqaljter mori

quomodo ibi etiam fuerit S. Laurentius , &

Rudeant.

auditores effe debeant,dicendo cum S. Andrea:

O bona crux &c. & cum S. Paulo ad Gal. 5.

IX. Ex occäüon& thematis : S? quir mihi mi-

Abfit mihi gloriari &c.

niflraverit , me [equatur : Oltendatur , quomo-

.V, Si autem mortuwmn . fuerit ,

multum frd-

do S. Laurentius Chriftum fecutus fit, cum

&um affert. Joan. cap. 12. Excitentur audito-

ivfo & pro ipfo moriendo,& quidem raorte cru-

res ad mortem fpiritualem , exemplo S. Lau-

deliffima ; & quomodo a Chrifto honorificatus

E

rentii. Etin prima parte oítendatur , quid fit

in ccelo per gloriam fingularem , in terris per

mori fpiritualiter , nempe animam feparari a

cultum fpecialem fuorum clientum , in purga-

corporefpiritualiter, ut nec divitias, nec volu-

torio, dum privilegium illi conceffit, ut fingu-

ptates,nec honores hujus mundi defideret,fed

lis fextis feriis purgatorium ingredi

TU

? & ani:n

his omnibus utatur , tanquam non utatur , id

mam eripere queat.

AC

quod colligetur , fi hzec omnia fine dolore di-

ä

mittantur,tunc enim fignum eft,ea non adhzx-

X. Ex occafione thematis.? Ui ego fum ,

Q«

rere ; id quod fecilfe S. Laurentium demon-

ibi €9 minifler meus erit ; Ottendatur, ubi Chri-

ftretur. In fecunda parte oftendatur , quomo-

ftus fuerit in hac vita, nimirum r. In iis, quxe

u

do homo mortuus taliter multum fruétum af-

Patris fui erant. 2. In civitatibus benefacien-

ferat Deo & Sanüis per creatum benepla-

do corporaliter. & fpiritualiter. 3. In cruce &

citum & honorem : fibi ipfi per beatitadinem

paione. Excitentur proin auditores, ut etiam

j

in hac & altera vita obtentam : proximo per

in his effe & occupari ftadeant , ut aliquando

cum Chrifto etiam in coelis effe po(lint.

auxilium & exemplum. Vide tit. Abnegatio

(

& tit. Exemplum.

XI. Ex occafione thematis: Qui odit ani-

VL Zlmen dico eobir, nifi grauum frwmenti in

snam [uam , inveniet eam : Oftendatur r. quo-

ä'

terra mortuum fuerit , ip[um [olum manet. ]oan.

modo S. Laurentius oderit animam fuam

12. Dicatur , hoc vel maxime de divitiis dici

tam crudele ignis tormentum tam fortiter fu-

poífe, quze nifi in agrum pauperum jacian-

ftinendo. 2. Oftendatur, quod ficutii , quorum

!)

tur, folze manent, id eít, nihil profunt, fi au-

manus v.g. ab igne adufta eft,eandem igni ad-.

Hi

tem in pauperes diftribuantur, multum fru-

movent, & curant,ita S. Laurentius per ignem

&um afferunt. Unde in prima parte oftenda-

fuperarit ; unde deeo di&um eft: Fortior erat

l,

tur , quomodo eleemofyna fit danda,nimirum

ignis , qui intus arfit, quam

qui fpris uffit. Vi-

prompte , liberaliter , hilariter, humiliter ; &

datur tit. Charit.

i

il

uomodo has conditiones impleverit S. Laur.

XlI. Exeodem themateoftendi poteft,qua-

j*

Í

n

fecunda oftendatur fru&us,quos affert talis

lesfru&tus feu effe&us ignis S.Laurentiiin au-

eleemofyna , nempe quos Chriftus Luc. 6.

ditoribus producere debeat, nempe r. Calefa-

promifit : menfuram bona; , in temporalibus ,

cere, & ad tribulationes fortiter ferandas ani-

juxta exemplum Monafterii duos fratres : Da-

mare. 2. Illuminare , ut cognofcamus , quam

If

te , €9 dabitur : habentis , quod vide tit. Mife-

fideliter & potenter Deus adjuvet fperantes in

m

ricordia erga vivos. S. 2?. Menfuram confertam

fe., & pro ejus honore certantes. 3. [gnem in-

l«

ferni nobis in memoriam revocando, ubi nun-

le.

in gratia & virtutibus : menfuram coagitatam

in felici morte & liberatione a purgatorio obti-

quam dici poterit: Affatum eft fatis : atque

ii2

nenda: & menfuram fuyperfiuentem in gloria

adeo efficiendo , ut timore illius ignis tempos

ralem ignem tribulationum pr?efentium facile

colefti promerenda , pro quorum omnium

"

il$

toleramus. Quem conceptum fufius ex

MU

grobatione vide cit. tit.

g;icaf

do

| VIL Ex confideratione thematis : 51 s2or-

þum vide apud Fabrum conc. 6

y0

STO ASSUMPTIONIS

iuum fuerit , multum: fru&um affert : Poteft

PRO» FE

grano eleemofyna comparari, oftendique ,

B. VIRGINIS.

quod in hac vita afferat fru&um trigefimum in

"

)

temporalibus bonis obtinendis : in morte fe«

!M

ARLA optimam partem elegit. Luc. ro.

It,

xagefimum |propter fpem beatitudinis , quze

Oftendi poteft , quomodo B. Virgo

toties in Evangelio mifericordibus promitti-

optimam partem elegerit in bonis corporis ,

A

animse , gratize , glorias, de quo vide tit. 70.

tur, certo obtinend» : poft mortem centefi-

l

mum in gloria : qui enim feminat in benedi-

3-

R& -Pw LOhn! iblc M(/m. Tüm. Illc

S I0.n. 3

L1112

l..A

636

Index

Concioratorius

IL. Z[ffunpta ef. MLARIA : in. ciblum. Eccle-

przecipue refpe&tu Chriftianorum , velut dile-

fia in officio Fefti.

Poteít explicafi trium-

&ipopuli Dei. 2. Quia eft Mater agnittonts,

phus, quo B

. Virgo in ccelum deducta eü:y ,de

«

agnofcens etiam , & remunerans minimum

uo vide l. c. n. 234.

cultum ipfi exhibitum. 3. Quia eít Mater

ä

Il Exaltata efl . DEI Genitris: fuper cho-

jJan&iz [pei , utpote quae nullum "unquam ad

t

ro$ Zngelorum. Yn officio Fefti. Demonftre-

fe confugientem dereliquiffe fcitur, de quoe

tur magnitudo glorive , quam in ccelo B. Vir-

conceptu vide cit. tit. Hyperdulia, & Fabr,

go adepta eft, eum in finem videatur cit. tit.

Cconc. 8.

19 S.9.n.3. & ex magnitudine gratize oftenda-

X. Ex eodem themate oftendi poteft , quo-

ä

tur gloriz;e magnitudo, fimulque . Auditores

imodo Chriftum in domo cordis noítri digne

ad illam zeftimandam , invocandam & vene-

excipere poífimus , fi videlicet juxta exem-

randam excitentur ; pro quo videatur cit. tit.

plum Marthae a&tiones & labores corporales

:

3

70. S.2. & 3.

ad obfequium Chrifti fedulo peragamus ,

l

1V. MARIA VArgo a[fumpta eft ad. cethereum

juxta exemplum S. Marize Magdalen?e ad pe-

thalemum.

In officio Fefti.

Demonftretur ,

des Chrifti fuo tempore fedeamus, i. e. a&tio-

[2

B. Virginem fa&am efle Reginam coeli , &

nes fpirituales , orationis , confeffionis, come

L

omnium San&orum , & merito , quia plus ,

munionis, auditionis miffae , & concionum

fe

quam omnes SanGi , fe humiliavit , id quod

cum magna devotione perfolvamus , quam

oftendendum. . Dein excitentur auditores ad

effe optimam partem, feu efficaciffimum me-

rb.

D

eam tanquam Reginam fuam falütandam per

dium ad reliquas actiones fru&uofius

peraf

i

Antiphonam Ave Regina : ad homagium ei

gendas , fufius demonftretur.

:

per renovationem formulze Marianze praeftan-

Xl. Ex themate : Optimam partem — elegit

$i

ü

dum : ad eandem quotidianis officiis veneran-

MÁARLÁA: Excitari poffunt auditores ad co-

tn

dam, & in neceílitàtibus invoca

$

ndam 1 pro

lumnam ad honorem hujus Virginis in cor-

quo vide cit. tit. 70.

$

de fuo erigendam , fimilem illi, quam Maxi-

lk

V. Exaltataeft [an&a DEI

Gen-i trix. In Of-

milianusl. Ele&or Bavarize in foro medio

Wi

(

ficio Fefti poteft B. Virgo Arcse Noe compa-

urbis Monacenfis erigi curavit,ita ut r. Pro

rari, ut indicatur in tit. 70. & 1o. n. 39. Ubi

bafi ftatuatur magna zeftitnatio de hacVirgine.

Tl

tamen przecipue infiftatur caufze finali,& pro-

2. Pro columna fiducia erga ipfam. 3. Pro

la

tà

betur B. Virgo amorem effe fignum przedefti-

imagine imitatio ejusdem. 4. Proquatuor mi-

nationis. 1. ex S. Scriptura. . 2. n. 45. 2. ex

litibus contra draconem pugnantibus poteft

le

SS. Patribus. S. 3. n. 67. 3. ex revelationi-

ftatuigenerofa victoria coritra quatuor impedi-

de

bus. :4. ex hiítoriis variis. s. ex amore illius

menta a fincero cultu B. V. abfterrentia , doe-

h

erga humanum genus. Pro quo videPiftorium

monem, tepiditatem, inconftantiam, diffiden-

h

in Matre admirab. c. 20. p. 1. n. 4.

tiam. 5. Pro quatuor lucernis ftatui poffant

-VI. MARIA optimam partem elegit. Luc. 10.

D

quatuor modi culttm B. Virginis in aliis pro-

Unde & nos vult illius participes facere, di-

movendi, videlicet defiderio , exemplo, ora-

T

cendo illud Sap. Qui me invenerit , inveniet

tione , verbo. Quem conceptum vide fufius

ilk

vitam , temporalem, fpiritaalem , zeternam ;

explicatum in Inftr. 7. fol. 137. Item tit. cit.

Yif

uti tit. 70. S. 10. n. 41. infinuatur.

t

XII. Ex occafione thematis: ejusdem dici

.VII. Ex occafione thematis : J Z RI.A

poteft , multos defiderare ad coelum perveni-

fi

optimam yartem elegit : Luc. c. 10. Oftendi po-

re,fed non omnes veram & fecuram viam am-

f

teft, quam vere dicatur , B. Virginem opti-

plecti ; optimam autem videri B.Virginis amo-

(of

mam partem elegiffe ante mortem , dum vitam

rem; 1. Hzec namque eft via certiffima , quia

voluntati Dei undequaque conformetu vixit,

recte ducit ad coelum. Via plana & trita, quia

ubiquefamiliarem fuam formulam : Ecce An-

per illam plerique Catholici ad colum ten-

cila Domini , fiat mihi fecundum Verbum

p

dunt. 3. Via fecuriffima ; quia tefte S. Bona-

jie

tuum: ufürpando. a morie, dum. przefente

ventura, non fic timent hoftes vifibiles caftro-

Wi

Chrifto & Apoftolis ex amore , & absque do-

rum multitudinem copiofam , ficut aereze po-

fen

lore occubuit : pofl mortem , dum corpore & a-

teftates MARLE vocabulum , patrocinium &

Qu

nimo a(fumpta in ceelum , exaltata eft fuper

exemplum. Vi

/

de plura titf cit. & Inflr. 7.

Di

omnes choros Angelorum. Unde velut Regina

fol. 133. :

VIl

cceli peculiari ftudio colenda eft. Vide tit. H

perdulia. Item Fabrum conc. 4.

«

E

lén

PRO FESTO $. BARTH oLo.

Itj

Vill. Ex eodem themate oftendi poffunt

I

füe

caufze tantze exaltationis , fcilicet humilitas ,

L RLit duodesup E

[

z; Luc. 6. Demon-

obedientia , patientia, ita ut de ea vere dici

dl

. ftrari poteftlegitima vocatio ad Apofto-

Vo

potuerit : Humiliavit femetipfam obediens

latum. r.Quia non proprio motu hoc offi-

f

facta usque ad mortem : propterea exaltavit

cium fufcepitfed a Chrifto ad illud ele&us eft.

eam Deus, & dedit illi nomen füper omne no-

ant

2. Quia etiam locum, in quo Apoftolatum

i

men. Pro quo conpeptq vide cit. tit. & Fabr.

á

exerceret;non proprio arbitrio elegit, fed for-

(

conc. 5.

te accepit. 3. Quia non exivit, donec virtute

IX. Ex occafione thematis : Dic ergo illi , ut

indueretur ex alto. 4. Quia pelli & animoe

me adjuvet : Oftendi poteft, cur peculiarem fi-

[

It

fuze non pepercit in Apoftolatu fuo. Unde

«uO

duciam adB.Virginé habere debeant Chriftia-

duo Corollaria ernenda pro Auditoribus. r.

tionis ad

b

ni,&idelicet 1. quia eft mater pul;hræ dile&ionis,

Ut inde cogngfp;mt *bengüqipm Voca

^

DN

fidem

In Evangelia

Fq/lo'rz;m.

637

fidem Catholicam , utpote que a perfonis le-

nis, id eft, electioni Apoftolorum orationem

gitime vocatis propagata eít, & etiamnum

proemifit , oftendit orationem omnibus actio-

propagatur, & pro eo gratias agere ftudeant.

nibus effe preemittendam ad orationem a S.

2. Ut, cum quisque ad certum etiam ftatum

Thoma judicatam, quam vide tit. Oratio. $.9.

vocatus fit juxta illud Proverb. Sortes mit-

n.r. & 3. àn. 25.. 2. Dum in montem afcen-

tuntur in finum , & a Domino temperantur :

dit , oftenditlocum pro oratione eligendum,

atque adeo cuique perfona fua velutin comoce-

fcilicet folitarium,& a diftra&tionibus liberum,

dia affignetur , quisque vocationi fuze refpon-

ut olim Matth. 6. monuerat : Tu autem, cum

dere,& perfonam fuam re&e füftinere ftudeat,

oraveris &c. 3. Dum perno&avit , infinuavit

Íciens ,. non referre , quam perfonam , fed

conftantiam , jam olim in parabola amici pa-

quaàm bene a

gat. Vide tit. Fides , & Acceptio

nem petentis Luc.11:.indicatam. 4. Dum vir-

perfonarum.

tus deillo exibat & fanabat omnes , oltendit

IL. Zenite. poft ime , faciam vos pi[catores

fru&um orationis, feilicet , quod omnia impe-

hominum. Matth. 4. Oftendi poteft 1. Quam

trari perillam poflint, uti tum Chriftus Jo. 14.

excellens fit officium horum pifcatorum,quod

Quodcunque &c. tum S. Bernardus indicavit,

ex praeftantia animarum colligi poteft, de qua

dicens : Nemo &c. vide tot tit. 107.przefertim

vide tit. Anima. 2. Demonftrari poteít, quam

hanc fententiam $. 3. n. 9o.

E — A—Á d

fedulo S. Bartholomzeus hoc munus . veri Pi-

— VI. t qui vexabantur a. [piritibur. immundir ,

Ícatoris impleverit ; 1. Laxando retia in verbo

curabantur. Luc. o. Dici poteft, fuiffe olim Re-

Dei , id eft, juxta nutum ejus , fciens , alioqui

gem , qui judicem injuftum excoriarijuífit , &

1

nihil fe effectarum,juxta illudChrifti : Joan.15

pellem in fede tribunalis infterni, ut alii judi-

Sine me nihil poteitis facere. 2. Indefeffo ftu-

ces deterrerentur : aliter tamen ecclefiam

la

