eosque profequuntur, & hortantur,ut commu-

idque perinde fuilTe ac fi dictum effet: Erat &

nem Dominum communibus officis colant,

non erat terra, quae nec oculis expofita, nec

ullis ufibus commoda.

Propterea Theodo-

pari obfervantia venerentur, ament, adorent.

Hinc enim amoris erga Deum fervor dignofci-

tion apud. eundem Nyffenum vertit: T'rra

tur, fi totis viribus huc coneris,ut omnes ad il-

erat inamis €9 mulla. Et Aquila : Erat nihil,

lius amorem & obfervantiam adducas,fi pluri-

& nihilum pro nihilo erat, qua ad nihilum

mos in illius caftra pertrahas, qui fub illius fi-

valebat. ltaftatue de fcientia & eruditione

Uuua

tua,

. R. P. Lohn. Bibl. Mau. Tom. 1II.

5

^

-

4

Blibliothecg IManualis. Conconatorige

tua, eam, quantumvis magna fit,nihil eífe, nifi

Hoec ille in c.1.Genefeos,quze fi vera funt,quo-

ad pofe&um aliorum vertas. Nam ut Eccle-

modo fol, & luna vocantur luminaria magna,

fiafticus c. 20. v. 32. üit: Sayientia ab[cona, €9

tanquam vaftitatis mole fingulariter h»e faces

thefaurus invifus, qua utilitas in utriusque ?. quid

excellant : quod Sol majo:is luminaris illuftri

refert plurima & fcire,& habere,fi nulla ex his

appellatione donatur, nihil incommodi habere

utilitas ad ignaros egenosque redundat;Cure-

videtur; ad quod luna fimili grandioris lumi-

mus ergo, ut quomodocunque poffumus , aliis

naris nomine infignitur, quse tanto minor eft

commodemus, ferviamus, ufui fimus.

Tdem in

omnibus confpicus aftris, quomodo reéta co-

Phoenice-

'"VII. De magno Sacerdote & Rege Melchi-

hzerere cum ratione poteft? Refpondet quzefi-

fedech affirmat aliquid Apoftolus.quod fit dif-

to, magnus Do&Gor, dicens: Luna vocatur ma-

idem .

l, 2. €. 3.

Gb

ficile creditu. Sinepatre, fime matre, fine genealo-

gnum luminare , non quantum ad rem, fed

gia fuit, neque qmitium dierum , meque fmem habens.

quantum apparentiam ; propinquitas enim

inquit, Hebr, 7. 3. Abftrufum habent ea ver-

hujus orbis ad nos, in comparatione ad alias

ba fenfüm , in quem penetrare nemo facile

orbes,facit magnitudinem apparentize. Omni-

queat. Cum enim Melchifedech fuerit creatu-

bus aliis planetis, & ftellis, quze fub vifum ca»

ra, omnis autem creatura fuam habeatorigi-

dunt,oppido minorem effe iunam,inficiari ne-

nem, & definitos durationis limites, quid eft,

mo poteft, nam cum reliqua fidera magnitu-

quod fan&us Apoftolus de Rege & Sacerdo-

te fummi Dei Melehifedecho ait, fuiffe finePa-

dine octupla eam fuperent,facile eft intelligere,

quantus fit vaftitatis exceffus.

Vocatur nihi-

tre,fine Matre, & neque initium dierum,neque

lominus luminare inajus , non quod abfolute

finem vitze habuiffe? San&us Joannes Chry-

majus fit, fed quod tale videatur, eo quod illa

foftomus orat. 12. in c. 7. ad Heb. paucis de-

plus lucis terrae affundat, quam caeterze ftel-

cidit hanc difficultatem, dicens: Sine Patre, &

le conjuncim omnes.

Ut ergo facer fcri-

fine Matre,neque initium dierum,neque finem

ptor nos doceret, bona usque eo magna

habens, propterea quod ícripta non fünt.

effe, quo talia fe vifui & ufui offerunt, gran-

Res indubitata eft habuiffe Melehifedech

ditatemque illorum non in eo pofitam effe,

patrem, & matrem, velut caeteros hominum;

ut fint, fed ut videantur & appareant gran-

item vivere coepiffe , ac defiiffe, quemadmo-

dia,idcirco lunze datur nomen luminaris ma-

dum homines alii nati funt, ac denati. Quod

joris, quia etfi minor ftellis, magis tamen iis

ergo dicitur, nec primordia vitze habuiffe, ne-

lucet; poft folem namque nihil eft, quod ze-

que finem,& parentibus caruiffe,id fit,quia ori-

que terram irradiet illuftretque, ac luna.

go ejus,& claufula nullis eft literis confignata,

ut proinde notitiam hominum parentes ejus

EKO Pärdi&icilia quoque videri pofTunti' Ver-

dbid. :

fugiant, omnesque láteat , qui vitze illius in-

ba S. Joannis przecurforis, quando de Chrifto

troitus , quis exitus, propterea quod feripta

dixit: Qui pof! me venturus efl : quid enim fibi

non funt; nam tametfi res aliqua fit, aut fue-

vultiftud, qu: poff me venturus eft ? "Triginta

rit, quamdiu h»c ignora funt,perinde eft,ac fi

anni, & fupra funt,, quod illum jam tunc ve-

nunquam in mundo fuerit. Ut eleganter dixerit

niffe nuntiavit , etiam: inde ex obfcuro alvi

Magnus Bafilius in Pfal. 48. Si quce in cordis

maternze ergaftulo , adventamque ejus fingu-

arcano bona quis habet, nolit in apertum fer-

lari inauditaqie exultatione gratulabundus ex-

mone expromere, buic illud dicetur: Sapien^ia

cepit, & nunc illum venturum ait!

ul ventu-

octulta. €? thefaurus ab[conditus , qum. utilitar

rus fl ! quomodo hoc re&e intelligi debet ?

in utroque ?. Ecclef. 20. 32. Si quis ingéntes

Huic difficultati occurrit Abulenfis Epifcopus

omnium fcientiarum copias intra pectoris ar-

Toftatus q. 66. c, 3. Matthzi dicens: Chri-

marium reclufos teneat, neque in publicüm

ftus jam venerat, quantum ad fubfiftentiam

forum ufümque per linguz fores prodücat,

perfonalem, quia jam erat ; non tamen vene-

quid eze commodi-adferre hominibus queunt?

rat, quantum ad operationem, ad quam ipfe

Bonum enim quod non lucet, fed oculos fu-

mittebatur. Triginta annos jam in mundo exe-

gerat Chriftus , ergo tanto ante homo per na-

non effet.

git, & in ufum non venit , fic eft, tanquam

.

lbid,

tivitatem etiam advenerat ; verum officio, ad

VIII. Difficultatem ingerere in bona Aftro-

quod ab veterno patre inprimis deftinatus fue-

logia poteft, quod facer hiftoriographus, cum

rat, ita fuperfederat, veluti nondum adve-

infantiam mundi, & exortus illius primordia

niffet.

Ut nos redimeret, & in libertatem af-

defcribens ait, quando de fole, & Iuna lo-

fereret, non folum nafciillum oportebat, &

quens refert, duas a fupremo artificelampadas

in mubndum venire , fed etiam concionari :

ex czerulea teftudine hujus templi, cujus orbi-

novas leges ferre, facere miracula , denique

bus undique includimur, fufpenfas,ut alternis

fucceífionibus mundum viciffim illuminarent:

poft acerbam paffionem pretiofiffimum fan-

guinem fuum inligno crucis fundere. Quo-

Fecit, inquiens, duo lumimaria magna, lumi-

niam vero in illum diem usquenihil earum re-

xure majur, ut prae[fet diei, €9 lumimare m

rum operatus fuerat, dicebatJoannes,Meffiam

mur, ut prae[fet no&i. Gen. 1. 16.1n his lumi-

venturum: qui venturur efl. Hec ita dilu-

nare vocat etiam lunam. At fi bene res ex-

cidat Toftatus : Chriftus non venerat in mun-

pendas, inquit fapienti(fimus fcripturae expo-

dun, ut homo effet , fed ut falutem noftram

fitor Toftatus, invenies, quod fecundum de-

operaretur. Et quia Chriftus nihil adhuc fe-

monftrationes Aftrologicas quolibet aftro vifi-

cerat de illo, ad quod veniebat, re&e dicitur

bii luna ad minus o&o vigibus minor eft.

nondum veniffe.

Hinc illud documenti erui-

Ius,

Tituus CLlIT. Ziu;,

$25

mus, qþöä *gratiäe, dona , & quzcunque five

dinem infinuate , ut nimia familiaritate nón

corporis, five animze facultates , velut non

folum nihil commodi pariat, verum etiam

funt , quamdiu apud nos feritatze deliteícunt,

corruptelam forte adferat, & deftruat,quos ae«

nec ad ufum aliorum exprimuntur. Qui enim

dificate oportebat:fecus decurfus aquarum,

vires exercendi alicujus operis accepit, easque

ut finitimum, non demerfum intelligas.

in opus demandatum non exerit, is eft tan-

quam non fit, inani

XI. De paterna Patrisfamilias vigilantia &

Toid.

mae ftatuze, quam vivg

amabili diligentia hoc nobis dicit fan&us E-

homini, fimilior.

vangeliftaMatthzeus,quod plenus curarum füb

creperam matutinam abierit , ut vineze fuze

idem 1. 4 X. S. Ambrofius acute notat diítantiam, ä

c. 60

cultores conquireret: Axit primo mane condu-

Iegio Propheta tributam myfticze illi arbori,

cere operriosin vineam [uam: inquit ille c. 20. 1.

quae tam copiofos & optimos reddit fru&us :

Tterum . áutem. egre[fus eft. circa. horam . tertiani,

Et erit tanguam lignum , quod plantatum eft fe-

Non remi(it de ftudio ad meridiem. Non dor-

cus decur[ur aquarum , quod. fru&um [uum dabit

mivit nona hora, neque undecima curam fo-

tn tempore [uo : .. €9 folium ejtr non defluet , €$ o«

licitudinemq; depofuit: fterum exiit circa fexe

»tmia, quacunque faciet profgerabuntur ; inquit

tam Cj nonum horam , circa undecimam vero. &x«

Pfal. 1. . Nemo, quantumvis ambitiofus, &

iit.

Nonne advertitis, quomodo fuaviífimus

anhelus rerum fecundarum infe&ator, po-

Pater, noftri amore inflammatus , ardenter in

tuit fibi majorem expetere felicitatem ea,

forum profilit, ut vineze cultores conquirat,

quae hae metaphora defignatur arboris, quze

idq; omni tempore & quavis hora.

Cardina-

ífuo tempore plurimos ubertim edit fructus ,

lis Cajetanus hoc loco dicit: Potuiffet com-

neque ullo unquam deftituitur folio, & opta-

poni parabola, defcribendo patremfamilias

tum femper habet eventum omnium coepto-

continuo manentem in foró , fed non defcri«

rum: Jam pervulgatum eft, per folia hujus de-

bitur continuus , fed certis horis, atque ut di-

fignari verba , quae procedunt ab ore jufti , &

Ícreti nomen ei conciliatetuf , non dicitur ju»

opera hujus bona per illius fru&us denotari.

giter hzefiffe in foro. Át fi operarios indaga:

lta communiter fentiunt Expofitores, Hugo

bat, fi homines colendze vineae perquirebat,

. Cardinalis , Jacobus de Valentia , Ludolphus

?

quam ob rem fedulus pater non totum in fo-

Carthufianus, Joannes Baptifta Folongius,Ti-

roexegit diem ? Noluit omnes diei horas in

telmannus, & alii fine numero. At videamus

foro transmittere , ut fibi prudentis opinio-

nunc quisnam ille tam felix, commodus & op-

nem conítaret: proinde magno myfterio non

portunus locus , in quo illa ex omni parte fce-

Dhid

deícribitur continuus; qua re monitos voluit

cunda & facunda, inque foliis & fruGibus, in

Patres fpirituales , & Przedicatores, & quot-

verbis & operibus,fumme felix arbor fita fuit.

quot funt ab. officiis fupremi Domini in caufa

Lignum hoc plantatum ef [ocut decur[us aqua-

animárum, & in procurandze falvationis fuino

rum, inquit Propheta poenitens. Et.S. Ambro-

negotio eidem feryiunt , quod facris veftigiis

fii comentarius in hunz Pfalmum tom.

2.ita

divini Patris inhzerere debeant, qui nona pri

habet: Plantatus ergo juftus recte dicitur fecus

mulo diluculo in feram no&tem in foro hzefit ,

decurfus fluminum, non in ipfis decurfibus,ut

dum operarios quaefivit, & conduxit, verum

fiditimum, non demerfum intelligas. Aquse

commniodo tempore, & opportunis horis abiit,

funt fymbolum populorum , fecundum id,

rediit, remque füam confecit : Non defícribi-

quod Angelus e coelo delegatus dixit difcipu-

tur continuüs, fed certis horis.

5i nunquam

lorum chariifimo Joanni, Apoc. 17. 15. Velute-

in forum exiiffet, fru(tratus amor fuiffet: Si

nim aque alize poft alias jugi & continuo flu-

perpetuo in foro hzfiffet, modum ftatio ex-

xu tranfeunt, & omnes fua mari tributa pen-

ceffiffet fupervacanéaque & inconfulta mora

dunt : ita omnes quafi aqua dilabimur , & ad

fuiffet. Quid ergo faciendum Patribus & Prae-

mortis mare properamus, ubi flumina quaeq;

dicatoribus ? illud, ut commodis horis, & op-

etiam abundantiffima perdunt fua nomina, &

portuno tempore prodeant , juftamque folum,

omnem deponunt autoritatem. Ad rem nunc.

& fufficientem moram adhibeant; forte enim

Quonam inloco plantata fuitarbor proferens

tantum damni adferre poteft, fi continuo affi-

fruttum, quo aluntur & nutriuntur folia illa

tam medica & utilia?Secus decurfus aquarum,

ftant, quz?mtum , fi nunquam accedant.

Utilitas

non in ipfis aquis feu fluminibus. Nam quae

velin mediis fluminibus , vel nimis remote ab

aquis plantaretur arbor, non redderet 'optatos

XIT. Fabula eft,quodlancea Achillis habue-

fru&us. Ut vero expectatos liberaliter profe-

rit virtutem curandi vulnus ab eadem caufa-

rat fructus, ubi ferenda? Secus decurfus planï-

tum, catholica veritas eft, cujus & teftimoniti

tandum fruttiferum lignum , ut finitimum ,

perhibet Spiritus fan&us in Deuteronomio,

non demerfum intelligas. Quod fifiat, tunc

quod eadem lancea juftitize & zeli Dei percu-

aqua facit, quod ignis facere ex jufta diftantia

tiat & fanat: Ego occidam, €9 ego vivere faciam,

folet, Ea myftica comparatione arboris mo-

ercutiam, €9 ego [anabo. Fervidus zelus, quem

nemur , quod humo juftus & vir fpiritualis, uf

oftendit in caftigandis & puniendis peccatori-

optatum fructum proferat, nec tam procul

bus, ad eorum emendationem & converfioné

fecedere debet, ut nunquam fui copiam faciat

ordinatus eft amore & clementia. Tanta fumni

aquis, hoc eft, populis, nec tam penitus fe in-

Patris pietas ( ait S.Paulus,) ut etiam ira ejus

gurgitare in aquas, hoc eft, in vulgi confuetu-

mifericordia fit, & ideo caftigat, ut parcat.

Uuu 3

igni-

526

Biblioihecm Mdnüäli! Concionatorims

Dienitar.

fi, in höfpitio non diffoluti, in convivio non

XIII. Quando Pbinees lafum DEI hono-

effufi , ubique & in omnibus circumfpett.

rem propugnavit ac vindicavit,arrepto pugio-

IV. DEUS olim Ezechieli przecipit aífu- Ezech, 4.

ne transfodiendo Principem de cognatione &

mere fartaginem ferream, & ponere tanquam3-

tribu Simeonis, ob enorme fcelus patratum

murum ferreum inter fe & civitatem. Super

S, Greg.

in confpectu totius populi, fa&tum hoc DEUS

quae verba S. Gregorius ait: Per fartaginem

I2.

frixura, per ferrum vero fortitudo oftenditur., ,

plurimum cornendavit hisce verbis : Quia zelo

commotus efl contra eos, . Non conftat , coelitus

Quid autem ita Magiltri atque Dottoris men- Ezech.

eum recipiffe quandam revelationem,vel com-

tem, quam zelus Domini,fraugit & excruciat?

V. Rachel olim ad Jacob dicebat: DamihiGenef 3o.

miffionem exequendi hujusmodi heroicam a-

V. F.

&ionem ; fi ergo ad hujus executionem pro-

liberos,alioquin moriar; cui Jacob refpondit :

prio motus fuitzelo, cur ait DEUS : Zelo meo

Num pro DEO ego fum , qui privavit te fru-

commotus efl. Refponderi potcít, Deum tanti

&u ventris tui ? innuens generationis authoré

appretiari zelum zelantis honorem Dei , &

non tam hominem effe, quam Deum ; quanto

magis de fpiritualigeneratione cenfendum eft?

propter amorem illius ab homine fufceptum,

ut illum reputet tanquam fuum proprium , fi-

. VI. Amianus,;utiZufebium e folitudine edu- Theodor

bique illum tribuat nuncupando fe zelantem ?

cere poffet, fic eum affatus eft: Dic mihi,opti-l 2. hift..

Eso fum Dominus DE US tuus zelotes. Dominus

me, cuinam placere exiftimas laboriofam hancrelig.

zelotes nomen ejus; pretiofifüima gemma,

fordidamq; & fqualidam vitam fecutus ? Cum

quze thronum fupremee divinzeque Majefta-

autem ( ut par eft ) is, Utique, dixiffet, Deo,

tis, imo diadema illius adornat, eft ipfe zelus:

qui eft virtutisLegislator &Magifter: Quoniam

Zelotes nomen ejus.

ergo eum amas ( perexitulterius S. Amianus)

ego tibi modum oitendam, per quem & amoré

XIV. Joannis cap. 1o. legimus h»c Chrifti

verba : Sicut novit me Pater, €9 ego cogno[ca Pa-

tuum magis accendes, & quem amas, fervies.

irem, €$ animam m;zm pono pro ovibur meir. Scire

Nam quod omnis caro tua. & induftria in te-

cuperem , quam haberent connexionem po-

ipfum convertatur, non effugiet, ut fentio,

fteriora verba cum prioribus ; quxe connexio

crimen nimii in teipfum amoris,

Lex enim

divina jubet proximum amare ut teipfum.

reciproc?e cognitionis inter Patrem & Filium

cum expofitione vit€e pro falute animarum ?

Multos autem opum participes facere, hoc eft

Ecce, quantiChriftus appretiatur animas! vo-

proprium veri muneris charitatis.

Vi 9.4,

G I,

luit indicare, quod in hoc manifefte oftendat,

VII. Chriftus aliquando S. Brigittze dixit:&- ?- rev.

"

zeterni Patris fui fe effe Filium,& quid& przedi-

Tribus hominum generibus amici mei fuc- '

le&um, quod vitam faam morti exponeret pro

currere poffunt- 1. Damnatis (1. e. viventibus

animabus: ac fi aperte dicat (fubdit S. Girego-

quidem , fed a Deo reprobatis ob eorum de-

rius ) in hoc conftat, quia ego cognofco Patre

merita) excitando eos ad aliqua bona, & impe-

$. Grep,

diendo majora eorum peccata, ne profundius

Ont, 1.

& agnofcor aPatre, quia animam meam pono

pro ovibus meis, i. e. ea chatitate, qua pro ovi-

in infernum cadant. 2. Peccatoribus przedefti-

natis ad falutem, docendo eos, quomodo re-

bgs morior, quantfi Patrem diligam, oftendo.

furgant, cautiores fiant, & proficiant. 3. Ju-

XIV.

ftis & perfectis,incitando eos,ut femper magis

MISCELLANE A.

roficere,meritaq;fua & gloriam augere poffint.

N 71 »

VIII. S. Maria Magdalena de Paz. inter alia

Vito p, 4

Qualitas.

monitajetiam hoc dabat Operariis: Ne cura-

C. 33.

Ín exam. [

rent facere res magnas in apparentia, quia in

C 1. 8. $.

Ignatius in Conftitutionibus fuis fapien-

* ter praecepit, ut impen[e in falutem pro-

inhis, dicebat, occultari fuperbiam pernicio-

ximorum tcumberent füi, ut per hxc verba

fam animze; Sed quze fiant magnae & füblimes

Vit € v

fignificaret,omnes, animi vires , imo ipfam e-

per ordinationem earum ad altum finem re-

SDioy

tia:. vitam impendendam effe, fi opus fuerit;

&a intentione , quia talibus valde delectatur

de Ect,

4. Reg: 4 fequendum item exemplum Eli(zi, qui dum

DEUS, & funtabfícondit»e ab adverfario.

ierreh

VA 34-

83

puerum viduze refuícitare voluit, ejus corpori

IX. S. Ignatius dicere folebat: Qui aliis cu- Vit. 1. $.

incubuit, manusq; manibus, & pedes pedibus

piteffe utilis,eum imprimis fibi vacare debere, 11

junxit;fic enim & ipfos operarios omnibus

& ardere ipfum charitate,fi aliosincendere ve-

omnia fieri debere , & fingulorum genio fe

lit, fuperare inanem metum , ambitionem tan-

accommodare, ut omnes lucrifaciant,

quam peftem fugere , voluptatis illecebras o-

Rodriq.p.

IL. Vir quidam religiofus a cura proximi

mniaque carnis blandimenta afpernari,& quid-

3. tf. I

ad quietem fecedens fatebatur, femper fibi ob

quid vitiofum eft , a fe repellere , ut omnibus

€. 6,

oculos verfari Chriftum dicentem : Cur me

turbidorum mortuum radicibus evulfis divi-

dereli&to in hac cruce tu tuam quietem com-

nos fatius & infe aptius accipiat,& in alios uti-

modaque fe&aris ? ideoque iterum ad cu-

lius effundat; cum alia vitia omnia declinanda

. ram animarum reverfus eft.

lib, 4. de

effe, tum ea cuiq; potiffimum , ad quze procli-

III. S. Bernardus Miffionarios fic inftruxit,

vior cujusq; natura fit; ab iis enim maxime

€onfid.c.4 &

voluit effe tales , qui fint in judicio re&ti, in

impendere ruinas,nifi quisq; diligenter fibi ca-

confilio providi, in jubendo difcreti , in agen-

veat. Factis liberaliorem oportere efle , quam

do ftrenui, in loquendo modefti, in adverfita-

verbis, ut, quod in diem craftinam promi-

te fecuri, in profperitate devoti, in zelo fobrii,

feris, id, fi fieri poteft, hodierno przeftes. Di-

LCOT'U

inprimis

V.9

in mifericordiar non remiíü, in otio non /otio-.

-

cebat praeterea in rebug'gerendis illud

tenen-

hm

L

»

| "Titulus CLII Zel?tfa

51

tenendum,ut te rebus, nón res tibi fubmittas,

modo adverfarii ? & refpondet: Quod multi

l. e. ut rei gerend?e , non tue incommoditatis,

adco relué&tentur, indicium eft Evangelicze vie

90h [

Yationem ducas , negotiorumq; utilitati dili-

&orize: Nusquam enim nocentilfimus ilie ad-

gentef fervias & tempori. Si quis quid petat,

veríarius initatur gravius, quam cum fuoruta

quod tu:e perfonze indecorum judices, ab in-

inftrumentorum multa fibi eripividet. Verum

Gl'eg

nos, ubi magnum aliquid & egregium facere

u

in

dignatiorie temperandum, & id curandum, ut

id, quod poftulatur, neges , & amicum tamen

ftatuimus, nequaquam conftitutum id fine la*

ic $?

Zech

eum, qui poftulat, benevolumq; dimittas. De-

bore fit: cogitemus, fed utilitatem mag

ie IU*

OT

nig; in vocandis hominibus ad virtutem fuis

fpiciamus. Vides igitur exemplum ejus inPau-

V

armis petendum fatanam, iisdemq; uteidum

lo, qui nihil, quod multi effent adverfarii,cel-

artibus ad falutem,quibus,ille abutitur ad pet-

fat, verum quod magnum pateret oftium, in-

niciem. Quippe eum viri ju(ti animze petere

ftat diligenter negotio, & ifthic pertinet; hoc-

aggreffum, non continuo apertis confueviffe

que fignum erat ejus cum diabolo lu&ze. Ad-

fraudibus & infidiis,fed te&tis & quafi quibus-

verfus eos enim , qui humilia & levia operan-

dam cuniculis oppugnare: ac primo quidem

tur, nihil invehitur lethalis illa beftia.

tetdor

nihil re&is ejus aCtionibus adverfari, quin po-

/IEauitas.

tius callida omnia diflimulatione probare ,

lg

2 hi.

XIV. S. Catharinze Senenfi Chriftus dixit: Dial.e.

xa'()s

multa etiam , quze fpeciem przebent honelti,

Ego vos affectuofe deprecor,ut aífidue me ro-

aftute fuggerere, atqueitafenfim in ejus fami-

getis pro falute peccatorfi,quorum a vobis exi-

liaritatem fefe infinuare , dum ad extremum

go fudores, atque lacrymofas orationes, ut eis

fimplicem hominem , & veteratorize fraudis

impendam, ut opto, miíericordiam gratiofam,

ignarum, laqueis fuis irretiat, implicatumque

Dignitas.

teneat.Idem ergo in alliciendis ad falutem ani-

XV. Carolus Borromsus dicere folebat : vit, 1. 9.

mis faciendum. — Laudanda prudenter initio,

Paitorem animarum non tantum debere ha- c. xo.

quze funt in hominibus recta, vitiis parumper

bere defiderium obeundi mortem pro iliis, fed

intattis,acleniterineorum gratiam irrumpen-

plura perferre, quam fit, femel pro iliis vitam

dum.Qua conciliata tum demum admovendam

profundere : labores enim & moleítize in auxi-

morbis animi medicinam,ut,cum ingreffus eo-

lio animarum acerbiores funt, quam femel ca-

rum quódainodo fuerit, exitus noftri fint.

pitis przecifionem per martyrium pati.

Vit. p. 40

X. S. Maria Magdalena de Pazzis dicere fo-

XVI. S. Athanaáfius & S. Auguitinus dixe- *. Arh«n,

x f".

C, I.

funt, converfionem animarum patrationió? bum.

h

lebat,non fatis effe,tantum defiderare falutem

l

; V€£D, tT.

& virtutem anim:e aliis, fed etiam ut habeant

miraculorum, imo etiam mundi creation

E

multa merita, & utfiant alter DEUS per par-

proeferendam.

7- i:n 30&

XVIL S.Cat

harinaSenenfis de fihcefis &ze-

ticipationem.

*

Dial. c

S. Greg.

XIl. Medici ani

marum fcopus eft, inquit S.

lofis Operariis dicebat: Vere tales appellari ,,,

Orat, x.

Gregorius Nazianzenus, anim?e pennas adde-

poffutalter JESUS Chriftus Crucifixus Uni-

re, ac mundo eam eripere, Deoq; dare , divi-

genitus meus, ex eo , quod affumpferint offi-

namq; imaginem aut manentem confervare,

cium ejus. Relucent in eis lapides pretiofi vir-

tutíi cum vera patientia, füpportando defectus

aut periclitantem tulcire, aut dilapfum in pri-

ftinum ftatum revocare, Chriftumq; per Spiri-

aliori, Ifti funt hami, quibus capiunt animas.

tum fan&um . in domicilium pe&oris admit-

$. XV.

tere,atq; ut fuinatim dicam, eum, qui fuperio-

(itl ?Q 4.

5

ris agminis fit, DEUM efficere, & fupernam ei

beatitudiné comparare, Huc magiítra lex ten»

AUTGHORRS

[. Nicolaus Lancizius. opufc. 13.

à

dit, huc exinanita Deitas , huc affumpta Caro.

Vit. e. 7

XII. P. BalthafarAlvarex dicebet ex S.Dio-

*

IL Alphonfus Rodriquez p. 3. tf. 1. prope

S.Dionyfnyfio, neml

nem tuto poffe;agere magiftrum in

toto, przecipue tamen c. ro. & fequent.

IIL. Theophilus Bernardinus de perfeveran-

de Eccl. rebus divinis,qui non has habeat conditiones,

Bierarch. & Ut t DEO fimilis. 2. Utis illum exponat

tia rel. 1. 4. toto.-

C

LA

ad volandum. 3. Ut non incurius tale munus

IV. Bernardinus Rofignolius de difc. Relig.

Q Ls

l

TE

I

aggrediatur. Hoc autem confequetur, fi per

orationem pendeat a DEO , magna fide ac fi-

V. JacobusAlv

arex li3, de adept. virtut. p. 2.

ducia auxilium ab eo accipiat, a quo tüittitur;

nec patietur, ipfum in eo negotio perire, quod

PONS älbse'ft.'hälägna in Paradifo animze c. 26.

« ipfius juffa aggreditur. Ex partetamen fua co-

VIL. Antonius Gaudier de Natura perfectio-

nis p. 2. . 3. c. 17. & 18.

nari debet, ut plurimos habeat oculos, quem -

admodum coeleftia auimalia , feq; valde conti-

VIIL . Matthias Faber in au&ar.

them. 3. in

nere,ne liberam det oculis, linguae ac manibus

Fefto SS.,Simonis & Jude.

IX. Joanues Bufzeus in Viridario V. Zelus.

libertatem , nec ingerat fe occafionibus; quas

P

offet vitare; ex eis enim lapfus eveniunt, non

L

X. Jacobus Marchantius in Virga Aaron tr.

vero ex i

Ll £,

llis, quibus DEUS illum immittit.

Xl Vhomas Stapletonus in Dom. ir. pof

Nece ztdf.

Pent. text. 1. & Dom. 23. poft Pentec,

.text. 1. Item.Dom. 4.poft Pent. text. 1.

1. Cor,t6.

XIII. S. Chtyfoftomus illud. S. Pauli pon-

Et tandem Dom. 2, poft Pafch. text.2.

v

5

derans : Oftium mihi apertum eft magnum,&

XII. Jofephus Manfi Bibl. Mor, tt. 97.

hom. 43. adverfarii multi, fic dilcuxrit; 51 magnil, quo-

N-

528

Billiecothg IManualis Concionatorig

. APPENDIX,

five

TITULUS

PECULIARIS, -

varias memoratu dignas comple&tens

HISTO RIXS.

ffiodo

Sieyd..

PROOEMIUM.

n

Vlf& P

E

lipp, à

Aler

Um magnam partem bujus Bibliotbece Hifforiarum marratio

—— fibi vendwet , earumque fructum €7' utilitatem ipfa - experientia. tefletur;

vifum ,efl opere pretium fove , fi pauca quedam de bac ipfa utilitate pre-

qmittantur , ad majorem buic Titulo c[hmationem. conciliandam,

Deinde,

cum pa[fim varie , exque [atis memorabiles Hiftorieg , ab Autboribus veferantur,

que vd ad reliquos . Alpbabeti Titulos commode veferri nom po[funt , vel fi potui[-

Jent , tardius. oboiam facke [unt , cum interin libvo buic. coronis mponeretur a Ti-

pographo, etiam iffas appendicis loco. breviter bic vecen[ere opere pretium duxi, ita

tamen, ut; quo facilior fit earum u[us , accuvata. illarum in Indice libri bujus uni-

verfali fiat snentio. Denique vero , ut. de ip[arum etiam autboritate £? qualitate

con]let , brevis indiculus motiorum Zutborum . cum eorum Elogio adjicietur.

m*

III. Porro :utilitatem hiftorix* quod atti.

X

net, ca femper maxima AuGoribus eft vifa,

DE ESSEENTIA, UTILITATE,

utpote continens fequentes fru&Ctus ; Et pri-

mo quidem conducit ad DEUM glorifican-

ET DIGNITATE HISTORTIJE.

dum, quem in finem Chriftus dixit Matth. 5.

Tis]

$lat

L DRimo itaque fciendum eft, hiftoriam in

Apoftolis : Zs eflis lux mundi ; fic ergo luceat

fün,

genere recte definiri veram rerum ge-

lux. vefira ( & exempla bona ) coram hominibus,

ftarum expofitionem. .Unde & imago verita-

ut videant opera. vrfira bona, €9 glorificent Pa-

tis dicitur, ut fignificetur, primariam hifto-

trem. vefirum , qui in calis eft.

rize proprietatem effeipfam veritatem , fine

qua hiftorize nomen obtinere non poteft.

IV. Secundo conducit ad San&os optimo

cultu honorandos ; nam , tefte S. Auguftino,

Il. Dividitur autem cormiuniter in hifto-

fumma religio eft, imitari, quod. colimus.

riam fimplicem , qua unum tantum fatctum

Cum etiam S.lldephonfus adftipulatur,dicens:S- Ildeph;

enumeratur; & multiplicem , quze plura eo-

Imitamini WMatrem V'irginem, €9 Sanflos omnes ,fer. 1..de

Affumpt.

dem libro fa&a enumerat ; & fiquidem anno-

quos laudatir ; quoniam non . tantum illir prodeft

rum ordinem obfervet, Annalium nomen

noftra laudatio, quam nobis eorum imitatio. Un-

fortitur ; (i vero dierum ^ordinem obfervet,

de Spon[o magir placet. imitator devotur , quam

D.arium feu Ephemeris appellatur. Alii hifto-

laudator otibfw,: tamen wera laudatio cordis

S.Hieron;

riam in communi in quatuor fpecies dividunt:

Imitatio e[t oyerir. Et S. Hieronymus : Jgitur

fer. de Af-

vel enim de varietate locorum agit,eorumque

dilectiffuni , amate IMariam, quam colitis : coli-

originem , fitum, praerogativas exponit, &

te, quam amatis ; quia. tunc vere colitir €4 ama- Mapt,

hzec Geogra»hia vocatur; vel tempora , qui-

matir.

tis fü imitare velitir ex toto corde, quum a-

busres qulibet geftze fuerunt, enarrat, &

VGtepy

h»c Chronologia appellatur ; vel generatio-

^L Di],

nem & fucceffionem integrarum familiarum

M. Telrtio conducit ad virtutes exercen-Eraím, in

D'oen,

proponit, & hs»c. Genealogia nominatur,

das, & vitia declinanda, uti fapienter advertit prafat. in

vel denique nuda fa&a absque refpe&u fpe-

Erafmus dicens: Nullis ex libris plus utilitatis "9 ***

ciali locorum, temporum, familiarum, e-

capi poteft, quam ex eorum mónumentis, qui

narrat, & h»ec nomen hiftorize velut propri-

um fibi retinet.

res publice privatimq; geftas bona fide pofte-

S r

ris prodiderunt.Ex bAonæ enim fidei Sc

riptori-

h yih f

bus,

Vl x

Aipyendix . Hiftorig.

529

bus fuper alias innumeras hz»ec przecipue capi- .

chi& falfo religiofi nomine glorior.

Vidi

tur utilitas,quod bonorum Regum animos ad

Kliam, vidi Joannem Baptiftam in deferto ,

'res cum laude gerendas accendit: vel tyran-

cum vidi Paulum in Paradifo.

norum cupiditates cohibet ac refrenat, dum

VIIL Sexto conducit ad animos efficacius s,Chryf.

utrique cernunt horunr literis . fuam vitam

moveridos; nam tefte S. Chryfoftomo ; /Multohom. '2.

omnem, mox in totius orbis, imo fzeculorum

fidelior &2 certior. eft do&trina operum , quam fer- €od. pop.

omnium theatrum producendam; Et quicquid

monum, ANam qui talis efl , etiam filens , €89 cum

in abdito nunc vel patrant, . vel afcito fuco

non videtur , docere poteft ; €9 altos quidem , qui

praetexunt, vel metu diffimulari cogunt, ve-

ilum vident; alios vero , qui de illo audiunt ; €9

rius quam ignorari, paulo poft clarilfima iu

multa fruetur. .Dei gratia, non tantum wropter [e ,

luce füb oculis omnium traducendum, quam

fed. etiam propter alios , qui illum vident, €? inci-

jam metu pariter ac fpe libera pofteritas , ex

iantur , ut glorificent Domimum, Talis per mille

illo corrupta ftudio, magno confenfu re&e

linguas €9 multo plures , gratias referet. €8. lauder

cit :S. Laur,

fatüs ap

jdaudet ,

parique libertate his diver-

Deo. Hinc & S. Laurentius Juftinianus di

fa explo

d

et, exibilabitque.

Dabis voci tue vocem virtutis, fi quod. [uadet ,

jj Itttin.de

Dtodor.

confliét.

VI. Quarto conducit ad prudentiam acqui-

prius gerfuafifle cogno[caris; validior operir, quatm

iat,

Sicul. in

progzm.

rendam ; uti recte Diodorus Siculus indicavit

orir vox efl , fac , ut loqueris.

Unde Petrus Laüciz:

Vito Phi"

dicens; Nihil utiltus , jucundiusque cogitari

Faber verba dividebat in verba verborum , ops(e ,a.

lipp. &

poteft,quam in humane vitz theatro, quod hi-

verba cogitationum , & verba factorum , aC n.

384.-

Alex,

ftoria partibus omnibus mire inftruCtum habet,

per hzec exempla intelligebat, quze czeteris ef-

fedentem periculis avorum , fine fuo periculo

fent multo efficacior ad perfuadendum.

cautum, fapientemque fieri : Exempla capere

IX. Septimo conducit ad proximum in odo- S.Gregor.

omnigena, quae ad ufum tuum utiliter quali-

rem virtaütis trahendum ; uti S. Gregorius infi-hom, 24.

betinretraducas. Cumque maximorum ho-

nuavit,dicens: /olantia amimalia [e viciffum [»- " 9*

minum de fummis rebus maximis confiliis 1n-

riunt alis [uir , quia [antforum mentes. in eo , quod

terfueris,id quod. cupidiffime homines avemus,

fuperna apypetunt, confideratir invicem. alternis vir-

eorundem etiam eventibus intereífe , & quod

tutibur excitantur; ala. enim [ua. me percu[fit , qui

per anguftiam vite hominum impoffibile fit

exemplo [an&bitatis me ad. melius. accendit ,. €9 ala

alioqui,fzecula tota memoria conjungere: ma-

mea vicinum animal fzrio, fi aliquando alteri opus

ximorum Imperiorum aufpicia , progreffus &

bonum, quod imitetur , oftendo. . Et confirmans

finem videre: malorum feu privatorum, feu

id ipfum S. Bernardus , qui fuper illa verba : S.Bernar.

Trahe me poft te ,

curremus in odorem unguento-ier. 21« —

publicorum caufas liquide cognofcere: in om-

ni ardua, magnaque re, quiante te periclita-

rum tuorum €9c. pulchre fic difcurit : O qu[. Cant,

tur, qui in difcrimine te przecedat,habere : nec

chra , o felix , o beata , ediffere mobis . hujur di-

usquam experimento certo deítitai, ac utin

füin&lionis rationem.. Trahe me , ait, quare me , &

fumma e retroattis (quod proprium fapientis

non nos 2 an hoc bonum invider nobis? ab[it: Ne-

viri officium eft ) futura fcienter omnes even-

que enim protinus dixiffer, adolefcentulas e[]e tecum

tus perfpicere, prafentia judicare. Et con-

curfuras, fi fola poft. [ponfum ire voluiffer. - Cur

fentit Plinius dicens : Hiftorize utilitas eft ma-

ergo plaraliter mox [ubjunttura : curremus : trali

Plin.l. g.

2d Lace-

gna. H»ec enim felicitatem nobis participat,

te fingulariter poftulafti 2 Non curram ego fola ,

£um,

& citra ullum documentum prodelft homini,

etfi [olam me trahi petierim : current €9. adole[cen-

Quid enim pulchrius, quam non , quod alii

tulg mecum. . Curremus pariter , curremus. fimul ,

egerint, quzerere , fed quid optime actum fit ,

ego odore unguentorum tuorum ,. tll meo excita-

im exemplo, €9 hortatu.

