tationem ,aut contra hoítes victoriam , non

IX. Nec fummi Paftons degener, officio li-

opes aut glonam fed fanitatem tantum , pe-

cet minor , nequaquam tamen in ?egros (uos

reíoleret, tefte Czelio Rodigino.

charitate, S Carolius Borrom»eus Cardinalis &

VI. Ob eandem caufam Cicero & alii anti-

Archiepifcopus Mediolaneníis fuit, de quo fic

quiores fcriptores hoc exordio inchoare:Si va-

Carolus a Bafilica Petri l. 7. c. 5. fcribit: Vále-

les,bene eft,ego quidem valeo;& his verbis:va-

tudinarium pro domelfticis ?egris conftituit, in

le,valetudiné tuamdiligenter cura:claudere fo-

quo falutaribus remediis juvabantur,quos ipfe

lebant,& merito ; nam Satyricus recte cecinit:

invifebat, certis przefeCtis ei muneri conftitu-

Si ventri bene, fi lateri,pedibusque tuis, nil.

tis , quibus inculcabat frequenter, ne quid ze-

Divitiae poterunt regales addere majus.

grotis deeffet, fibi nunquam miniftros fatisfa-

ViiLl. Pro eadem confirmatione non parum

cere poffe proteftans, donec id plene cumula-

conducet ftudium , quo aliqui in fanitatem

teque perfeciffent. H»ec tantopere in zegrotos

officia illi haerebant in vifceribus , ut ex fum-

füam vel aliorum confervandam mcubuerunt

Pro quo ftudio demonftrando fufficiet unicum

mis rebus, quas animo quotidie agltabat adea

citati S. Ignatii fingulare prorfus exemplum ,

frequenter refpiceret. Cum pene moribundus

quod fequentibus verbis proponit Lyrzeus:Ol-

Mediolanum veniffet;jamq; per gradus zedium

vierio Manardo Collegii romani Re&ori man-

fuarum afcendens fuftentaretur , tanto ftudio

datum dederat,cubicula, fuppellectilem , vi-

quendam ex fuis Praefecto commendawt qui

&umque pararet ad duos & feptuaginta focios

gegrotus itidem venerat, ut de illo multo ma-

gis, quam de feipfo folicitus videretur.

Cum

novos excipiendos, Hoc ille impigre exíecu-

tus eft,& cum jam omne opus confectum &

ad Brixienfem eccleliam, ait praefatus Author,

cubicula inftructa effent,ea ut luftraret,vir fan-

in morbum incidiffemus , benignus nos invi-

&us aífcendit.Probavit quide pleraque , verum

fens,pannum, quo openabamur fuis manibus

ei difplicuit, quod cubicula in granario ftru&ta

tentabat, leviorem exiftimans, quam opus ef-

non alio operimento contra aeris injuriam de-

fet, aptiorem lecto fuo detrahi jufht atq; affer-

ri,ut incommodo fuo nobis commodaret.

feuderentur, quam ipfis te&ti imbricibus, tegu-

lisque, & ad Re&orem converfus , pauperem

X. Sed & S. Ignatius praeclarum iterumhac

de quo Lyrzeus

quidem vitam, inquit, fervos fuos vult degere

in parte exemplum reliquit ,

Deus, at non tam incommodam , uttu quidem

iterum fic fcribit : cum ex laicis adjutoribus

videris velle. Anin divinae prov1dent1æ the-

quidam fzeva confli&aretur febri,ad eumq; re-

fauris tantum non fupererat nummorum , ut

focillandum meliori cibo opus efTet tres eam

ad tabulatum conítruendum fufficerent, atque

unam in rem nummos infumi juffit,ac refiften-

ti paulifper obfonatori , nihilque praeterea pe-

adeofub tegulis , & iub dio propemodum ha-

bitandum arbitreris ? juíht igitur id acturum

cuniz ad czeteros alendos fupereffe dicenti,

parari.Ad eandem bcm gnitatem, refero,quod,

Atqui nos quidem,ajebat, valemus, arido pane

cum przeclaros quosdam adoicfceites magna

proin contenti effe poterimus,atq; ita languen-

ingeniüfpe, doctrinzque praeditos , aut la-

ti coemptum obfonium eft. Cum aliquem e

borum ftudendi magnitudine debilitatos, aut

fcholalhms romani Collegü in morbum inci-

ditfe

R. P. Lohn, Bibl. Man. Tom. 11I.

i

n

16

P d

Bibliothece -IManualis ! Concionatoria.

diffe audiret,totus quodamodo prze metu con-

XII. S. Francifco Borgize Robertum adjun-

tremifcebat,& jubebat ftatim, ut quis in mor-

go Bellarminum romani Collegii tunc Recto-

bum incidiffet,ad fe referri,& quidem non per

rem,exin S. R. E. Cardinalem,quem non tam

alium nuntium, fed per ipfum Re&orem : Ob-

fua purpura, quam virtus , vitzeque fanctitas

fonatorem vero domus , bis quotidie fibi re«

eminentiífimum reddidit, de hoc ità Silvefter

fi

nuntiare, num praefecto infirmorum eruiffet ,

a Petra fan&ta l. 2. c. 10o. fcribit: Si cui ?egri-

quax adipforum ipfe ufum poftulaffet. Quod

tudo recens ingrueres, fubitus aderat , cujus-

fi pecunia ad fuimptus non fuppeteret,ftárineas

cunque Ordinis effet,jubebatque ftatim medi-

lances, vel quadras perpaucas, quze in dóme-

cum acciri,& nihil omitti ex his,quze ille prze-

ftica fuppelle&ili forte reperiebantur,vendi pri-

Ícriberet. Poft invifere interdiu folebat, & no-

mum , deinde le&torum ftragula diftrahi jube-

Ctu-fzepius, atque adeo commiferari ex animo,

bat. Accidit, ut,cum ipfe graviffime langueret,

fi acerbius niorbo afflictaretur. Interdum cum

& adillum fublevandum, Patruim, qui Rorize

artis przefidia deficerent, conftans opinio fuit,

tum quidem erant; precibus cogeretur tempo-

eum cceleftibus remediis multos faluti refti-

f;

ftituiffe.

L

"

raneum vicarium admittere,omnibus,quze do-

mefticus miniftef ad fe refette ex praefcripta

XVIL Ludovicus IX. Rex Galliv fanaiffi-

officii fui regula deberet, in vicárium rejectis,

rius?eque ac potentiffimus honori ducebat ,

illa tantum exceperit,quae ad curam, falutem-

non invifere modo cegrotos , & praefentia re-

que eorum;qui zegíà effent valetudine,pertine-

gia cohoneftare, fed tractare etiam & comple-

rent,hzecenim ad fe tunc quoq; referri volebat.

&i, & fingularem in eos benevolentiam effun-

Addit vero idemRibadeneira ad rei tantze con-

dere. Qu res illum & Deo charum, & mun-

firmationem,quod ipfe hac in parte faerat ex-

do mirabilem , & meritis reddidit opulenturn.

pertus : cum ; inquit, zegrotanti mihi de nocte

XlV. Quoingenere Placilize quoque Augu-

fanguis ex brachio effet extra&us, cuftodesq;

ftze Theodofü fenioris conjugis memorabi-

qui excubias agerent,Ignatius appofuiffet,reli-

le eft facinus , quo in fe merito omnium ocu-

ä

ui vero fe quieti dediffent, ád multam no&,

los convertebat. Solebat enim adire hofpitia

aliis dormientibus,bonus follicitusq; Pater vi-

languidis hominibus referta , & zegrotis in le-

gllabat. Bis,terve mifit;qui brachium explora-

Go cubantibus curationem adhibere , panem

ret,circumligatumne effet comode:ne forte fo-

frangere, czeteraque obire,quze ancilloe folent,

luta vena fanguis efflueret, & füubitum ( quod

cujus illud erat acroama in ara seternitatis

nonullis evenit)interitum adferret,& erat tunc

confecrandum zurtim quidem diftribuere, f[ummi

dictus Ribadeneira circiter quindecim annos

doininatus eff proprium , ego vtro pro ipfo domi-

natus. lmo contigit non raro,ut alios excitari

natu. , illi wfi qui dedit , hanz operam. lubenr fero.

nolens, aut fomnum eorum interturbari, ipfe-

Theodor. l. 5. c. 18.

s

met przefertim Novitios,tan,;uam minorem fui

X

V. Sed nec Ethnicorum hoc in genefe de-

curam gerentes,adiret, & num bene haberent,

funt exempla. Nam Alexander M. , cujus ut

i

brachiumque tuto colligatum feret,inquireret.

infinitam gloriam bellica virtus , ita precinu-

Alias duotyrones,unus Hifpanus,alterGallus,

üm amorem infignis in fuos charitas, clemen-

ut auctor eft Daniel Bartolus 1.5.vix pedem in

tiaque imeruerunt, dum gentes omnes in fati-

domum intulerant,cum in morbum inciderunt,

gabili curfu luftrat, tempeftate nivali oppref-

erat autem res familiaris admodum angufta ,

fus,fenio jam confe&um militem Macedonem,

plures domi variis morbis proftrati,quare fuit;

nimio frigore obftupefa£turm ; ipfe fublimi, &

qui éos cenferet ad nofocomium deportandos,

propinqua igrii fella fedens, animadvertit. l'a-

donec valetudinem recuperaffent;iNequaquam

&aque non fortunze, fed zetatis utriusque »efti-

vero,nequaquam id fiat;ait vir fan&us ; an do-

matione , defcendit , & illis nianibus , quibus

1ni noftrze locus hon erit eis, qui mundum to-

opes Darii afllixerat, corpus frigore complica-

tum pro Deo reliquere ? Quzratur locus,illis

tum in fuam fedem impofuit: id ei falutare fu-

ä

profpiciatur, & Deus propter illos nobis quo-

turum dicens; quo apud Perías capitale ex«

que providebit,

tiffet , folium regium occupaffe. .

XI. S. Patrem fuum filius quoque S. Fran-

. XVI. Cajus Julius Czefar vero, dum Cajuri

cifcus Borgia przeclare imitatus eft , de quo

Oppium militem fuum fubito morbo correptum

fic fcribit Ribadeneira l.4.vit. Eximiaillius in-

intellexit, diverforio, quod unicum erat, ceílit,

zegrotos pietas exftitit, nihil ut deeffe illis ,

ipfe vero humi fub dio accubuit.

qu:e medici requirerent, patéretur. Socii om-

XVII.Trajanus quoque Iniperator,poftquam

nes probe norant, tuto in illius aures ac finum

cum Decebalo Dacorum Rege plenis caftris

deponi omnia,quze cruciarent; moeftitiamque

conflixiffet, vulneratis fuis,cum faícize ad obli-

libenter detegere folere, five corporis morbis;

gandas plagas deeffent , pro fauciorum copia

five animi laborarent.Neque importunos fe fu-

paludamentum proprium conícid

turos, aut moleftos metuebant,nec ut plerique

milites partitus eft. :

1

1t , atquein

folent, de temporis anguftiis expoftulaturum:

XVIII. Finem facio cum Imperatore Tito,

quare dicere folebat, fuperiorem non unum fi-

qui vel hinc, licet coetera defuilfent , orbis a-

bi caput, binos oculos,manusque attribuere o-

portere,fed plurima membra cum czeteris ha-

mor , atque delicium dici potuiffet,dum zegro-

tantes milites non folum invifere, fed etiam

bere comunia. Quo fieret,utin fratrum fuorum

per femetipfura reficere folitus, quanti eos. &

calanitate,fenfum doloris ad fe quoq; pertine-

fanitatem faceret , liquido demonftravit,

|

re exiftimaret,fic fore,ut unius omnes corporis

COAX TUU TE

membra effent,& quod Apoftolus dicebat:Qwir

De mediis con[ervandi: fanitatem,

imfirinatur , €8 ego non infirmor 2 1. Cor. 11. de

XIX. Duo ordinarie praefcribuntur, quorum

g

fe quoque diceretur.

prius

ïïtuïu: CX LX Sahitär.

163

prius remotius eft , nimirum temperamenti , a

tiam fovere & confervare poffünt, inter quze

quo inultum dependet fanitas homiuis , ut fa-

cum ab hominibus plerumque numerenturjo-

pra di&um,cognitio; Alterum proxime neceffa-

ci & iimilia;ideo illis maxime dediti folenteffe

rium ad fanitatem coníervandam , videlicet

qui temperamentum funt nacti,nifi extrinfeca

ufus varlarum rerum ad eandem confervyatio-

aliqua caufa prohibeat, uti quandoque in reli-

nem conducentium, qualia juxta aliquos fuüt

iofis , & viris gravibus, contingit.

aer, cibus, potus, fomnus, vigilia, exercitatio,

XXIII. Probl. 3. Cur fauguinei ramores no-

excretio, retentio,animi alfectus, & fimilia, de

vos tam libenter audiant ? R. duplicem hujus

reirationem effe.

i

quibus proinde fiagulis nunc agetur.

Eft communis omnibus

I

hominibus , qui libenter nova audiunt ; Nam

äenfi hominir.

De notitia T. em;aär;,z

de illis libenter audimusloquentes, qu?e ve-

XX. Quoritur quodnam temperamentum

hementer amamus , cum ergo vehementer a-

hominis fitoptimum? pro R. nota r. Tempe-

memus , vel amicorum profperitatem, vel ini-

ramentum nihil aliud effe, quam certam mix-

micorum infortania,talia autem plerumque ex

turam quatuor qualitatum,fcil.caloris & frigo-

narratione intelligamus , aut certe intelligere

ris, ficcitatis & humiditatis. Nota 2. Quatuor

fperemus; ideo vel ipfa fpes audiendi talia,ad

communiter talia temperamenta numerari ,

narrationes tales defiderandas nos impellit. 2.

fcil.fanguineum, in quo fanguis praeponderat ;

Ratio eft fpecialis fanguineis, hi enim cum ob

phlegmaticum , in. quo phlegma feu pituita

fanguinis abundantiam & mobilitatem confi-

praevalet ; Cholericum,in quo praeponderat a-

ftere diuin uno objecto non poilint, necefífa-

tra bilis ; melancholicum,in quo bilis flava ab-

rio ad varia objecta mentem ditrahunt, & fo-

undat. r.Aeri. 2. Aquae. 5.lgni. 4.Terrrae com-

latium eidem quarunt extrinfecum ; quale

paratur. R. a plerisque judicari, optimum tem-

cum reperturos fe fperent ia novarum rerum

peramentum effe fanguineum. Ratio eft, quia

auditione , hinc taatopere narrationibus tali-

hoc,tefte Ariftote , optimum eft pro fun&ioni-

bus inhiant, & quidem tanto avidius, quanto

bus iatellettus. Przeterea vero alios etiam ef-

plus commodi pollicetur talium rerum narra-

P

fectus habet, qui comparati cum effectus cae-

tio, unde non magnopere geltimus cognofce-

terorum temperamentorum haud dubie me-

reea , qu:e ad noíftram utilitatem

parum emo-

liores funt. Kífectus hos'fcola Salernitana fe-

lumenti adferunt.

[

quentibus indicat.

XXIV. Probl. 4. Cur fanguinei ad luxuriam

Natura pingues ifti funt, atciue jocantes ,

& gulam tam pronifint ? Reéfp. Ra3tionem r.

Rumoresq; novos cupiunt audire frequenter,

partis effe, quod tales potillimum materia apta

Hos Venus & Bacchus dele&ant,ferculi,rifus,

generationiabundent,ut quae ex fanguinis co-

Et facit hos hilares, & dulcia verba loquentes,

pia nafcitur. Unde fit, t perpetuo natura fefe

Omnibus hi ftudiis habiles fünt,& magis apti,

ab onere tali liberare cupiat.Atque hinc reddi-

Qualibet ex caufa non hos facile excitat ira.

tut ratio,cur juventus ad libidiné pronior fit ,

Largus,amans,hilaris,ridens,rubeique coloris,

quam zetas fenilis aut virilis.Ratio vero 2. par-

Cantans,carnofus;fatis audax,atq; benignus.

tis eft,quod fimilia fimilibus ferventur, cum er-

Quorum omnium effectuum caufas fequentia

go vinum & cibi optimi ordinarie ad fanguiué

problemata fufius explicabunt.

nutriendum fint aptiífimi, utpote calidi & hu-

AMeibrum . £L

midi,hinc fit, ut avidiffime appetant vos cibos

Je Temperamento: fanguineo.

& omnia fimilia, utpote per quze tüm maxime

XXI. Probl. 1. Cur fanguinei fünt pingues

allimilare poffünt paftum , tum & Letitiam

ordinarie

9

r

*

pro R. nota, dum pingues dicun-

fuam bonosque fpiritus confervare;

i

tur, hoc non effe de pinguedine propria intel-

XXV. Probl. ;. Cur fanguinei ad rifam fint

ligendum ( hzec enim ex frigiditate oritir,qua

proni. Pro Refp. nota, rifum h. m.definiri : Eft

utique non przediti funt fanguinei ) fed de cor-

concitatior quidam animi motus ex re jucun-

pulentia , daf$ fie leibig und wohl befetzt. fegm ;

da,ad conceptuminutra gaudium explicandum,

Hoc not. R. Rationem hujus effe, quod tales

quo thoracis , & oris mufculi impetu quodam

hoc ipfo, quod fanguinis copia abundent, vir-

moventur, Hinc quatuor actiones interveuire

tutem affimilandi habeant valde potentem ;

neceffe eft in rifu 1. Apprehenfio & judicium

Unde fi calori intra debitosfines manenti bo-

de percepto bono. 2. Álteratio cordis & effu-

ui fanguinis accedat copia, neceffe eít, ut cor-

fio fpirituum & fanguinis. 3. Succeffio mu-

pulentia fequatur; ideo Avicena ait,corpus car-

fculorum thoracis. Oris didu&io. Quia fcilicet

nofum absque multo adipe & pinguedine eft

fpiritus , dum effanditur , in laryngem & cz-

calidum & humidum , i. e. fanguineze naturze

teras vocales partes attingit, ideo fonus in ri-

elfe dicitur , quia tunc infantes & plerumque

fu audiri folitus oritur. Hoc not. Refp. ratio-

funt corpulenti, nequetemperamentum eft vi-

nem probabilem effe, quia fanguinei, cum fan-

tiatum. Patet etiam caufa, cur plerumque filii

guinem valde benignum, copiofum , lucidum

hominum Nobilium & Principum fint fangui-

& tenucun habeant, facilius hic fanguis effun-

nes naturze,quia fcil, parentes habent bonum

ditur,atque adeorifum concitat. Praeterea ve-

valde fanguinem ob bonoscibos , &. confe-

ro etiam facilius objecta apprehendunt ut bo-

quenter talem etiam filis communicant.

na, unde ex apprehenfione ifta facilius etiam

AXII. Probl. 2. Cur fanguinei plerumq; joco-

alteratio cordis oritur.Hinc colliges,cur Chri-

fi fint ? R. hoc fieri,quod ex fanguinei amoris

ftus & alii, maxime Philofophi, toto vitze fuse

benignitate fpiritus valde fübtiles & perfecti

teporenunquam riferint,quia videl.tales omnia

generentur. Unde fit, ut laeti femper fint, 1. e.

objea apprehendebant,ut in fe erant,neq; ex

animo alacri, & ea appetant, quze talem Lzeti«

fümabant,ut

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 1.

rebus iftis gïeatis

2

-quidque adeo 2e

dignum

Bibitotheee Blanualis, Concionatorie

134.

TY

dignum judicaverint,propter quod aliquis fin-

Inde & maguarimi funt, lafgi , füumma pe-

—

tentes ,

gulari betitia efferretur. Patet etiam, cur zegri

Má€—————— —— M————MM

vt

& melancholici nonfacile rideant,quia videli-

Hirfutus, fallax, iraícens, prodigus, audax ,

cet corruptum plerumq; fanguinem habent.

Aftutus,gracilis, ficcus, Croceique colozis.

.

XXVI, Probl. 5. Cut fanguinei ad ftudia a-

Horum omnium indiciorum & effectuum cau-

fas fequentia problemata indicabunt.

ptiores funt czeteris ? Refp. Hoc provenire ex

fanguinis bonitate,ex quo proveniunt fpiritus

XXXI. Probl. ?. Cur cholerici plerumque

meliores, & confequenter ob bonitatem fpiri-

fint ambitiofi ? R. Hoc fieri propter caloris

tuum velut inftrumentorum anima. eft magis

abündantiam , & naturae excelfam indolem ,

apta ad apprehendenda & judicanda objecta,

quze ficut comparatur igni , qui fine pondere.

aliasque animze functiones exercendas. Nota

femper evolat, excelfaque loca fibi quzerit in

tamen, eos, qui nimium fanguine! fünt , non

arce, ita ad ignis modum femper fublimia pe-

femper effe aptos ad ftudia ; tum quia perpe-

tit,omnesque homines tranfcendere cupit.Ac-

tuas inflamationes patiuntur,, tum quia pro-

cedit,quod tales bomines hoc ipfo , quod pro-

pter mobilitatem fíanguinis non poffunt uni

pter innatum vigorem ad operationes valde

obje&to diutius inhserere, quod tamé vel maxi-

prompti fint; defiderant fibi materiam operan-

E — u —— — o —— CUM U.. - ER u .

me requiritur ad altiores fcientias addifcendas

di offerri, qualis cum in honoribus feu confe-

XVII. Probl. 7. Cur fanguinei non tam fa-

quendis feu confervandis reperiatur , hinc fit,

cile irafcuntur,ac czeteri ? Refp. Hocfieri,quia

ut honoribus avidius, quam alii, inhient.

iraexífervore bilis provenit , quem fervorem

XXXIl. Probl. 3. Cur cholerici leviter di-

fanguis fua humiditate temperat , atque adeo

fcant ? R. hoc provenire ex eo, quod habeant

facit, ut non tam facile ad iram concitentur

valde calidam cerebri fubftantiam,quaze formas

fanguinei. Unde comuniter. fanguis vocatur

cito ac facile (ufcipit ; hinc Galenus mentis

froenum flavae bilis. Przeterea vero etiam ían-

acumen & prudentiam a biliofo humore pro-

guinei non funt valde apprehenfivi , ficut funt

ficiíci dixit. Pfzeterea , cum laudis & honoris

melancholici & cholerici. Unde non modica

fint valde cupidi, magis etiam fe applicant ad

iterum materia irze. fubtrahitur , utpote qu»e

ftudia, & majorem conatum adhibent, unde

plurimum per apprehenfionem concitatur.

ob majorem animum ad difcendas fcientias

Hinc quo vehementius homines objectum ali-

major etiam facilitas nafcitur.

quod apprehendunt , eo vehementius quoque

XXXIIL. Probl. 4. Cur cholerici fint multi-

in iram excandefcunt.

vori, & cito crefcant? R. rationem effe rz.par-

XXVIII. Probl. 8. Cur fanguinei fint auda-

tis , tam quia fortem habent calorem conco-

ces? Refp. Hoc provenire partim a fanguinis

quentem , tum quia ipfis pef omnem cutem

caliditate,quae multum promovet audaciam ,

plus digeritur & in aerem ambientem evacua-

ficut in animalibus patet,& przeterea etiam ex

tur, quam aliis corporibus. Ratio vero 2. par-

eo colligitur, quod illi plerumque fint audacio-

1

tis eft, quia validiffimus calor,quo pollent, or-

res, qui plus virium fibi fappetere adventum ,

es actiones naturales adauget , & confequen-

quales ordinarie funt fanguinei ; partim quia

ter etiam eam, qua corpus ad fummum incre-

cumapprehenfivi valde non fint;pericula laten-

mentum perducitur. Hinc experientia docet,

tia non fatisadvertunt,aut certe f1 advertunt ,

Gigantes & fimiles homines magnze molis ple-

ob generofitatem animi , quam fanguinis boni

rumque cholericos fuiffe.

copia affert , facile contemnunt.

XXXIV. Probl. 5.Cur cholerici funt magna-

XXIX. Probl. g. Cur fanguinei plerumque

nimi ? Refp. Hoc provenire ab innata vi & in-

fint liberales & benefici ? Refp. Hoc fieri par-

dole,quam cholerici igni non abfimile fortiun-

tim ob pronitatem adamorem, quam plerum-

tar. Unde ficut leo fumme magnanimus eft ,

quefanguinei,ut dixitfupra,experiuntur ; unde

quia a fole nafci fingitur, ideo ob igneam

vim etiam cholerici maxime magnanimi funt,

cum amoris proprium fit , communicare fe &

fua aliis,etiam hi adlargienda aliis bona fuain-

Haec magnanimitas,licet rarius , etiam in mu-

clinantur ; partim vero ex affabilitate & focia-

lieribus reperitur, ut in Tomyri Scytharum

bilitate naturze,unde fit,ut vehementer defide-

Regina apparet, quze vi&ta a Cyro, & filio pri-

rent quamplurimos fibi amicos & focios bonos

vata,tamen non defperavit,fed exeffe regno per

efficere; Quod cum noufacilius obtinere pof-

Legatos viétorem juífit, nolentem fimulata fu-

fint, quam munerum largitione, hinc ad largi-

gainregnum pellexit, obruit milite , vicit,

tionem talem prz aliis inclinantur ; partim

& vi&um in faccum fanguine plenum immer-

vero ex ipfa fanguinis bonitate, qui hominem

i juffit , ut vel fic fanguine fatiaretur.

benignum , & bene affe&tum aliis facit. Unde

- XXXV. Probl. 6. Cur cholerici fint hirfuti?

naturaliter affe&tus liberalitatis confequitur.

R. Calorem hujus rei caufam effe ; nam per o-

Aembrum 1[.

itnnem cutem femper aliquid difflatur

De "Temperamento cholerico.

à calido, quod fecum etiam interim humoris

nofiihilad cutem aufert, unde pili generantur.

XXX. Probl. r. Quibus ex indiciie choleri-

ca natura cognofcitur ? Refp. Cum fchola Sa-

XXXVI.Probl. 7. Cur cholerici funt praeci-

lertana ex fequentibus : .

pites ad iram ? R. hoc fieri ob animofze faculta-

Eft humor cholerz ,

qui competit impe-

tis vehementiam , magnum caliditatis excef-

tuofis ,

fum,facilébilis comotionem & caloris in corde

A äHoc genuse

ft hominum cupiens przecellere

fervorem.Hinc enim fit,uta talifervore abrep-

cunéftis ,

ti perturbentur in intelle&u,& fic cogitare fa-

Hileviter difcunt, rnultum comedunt , cito

tis non poffint,quid hic & nunc faciendum fit,

crefcunt,

Qu

165

Titulus CXXIX. Santas.

. XL. Probl. 11. Cur cholerici plerumque fint.

Quse quidem proprietas eft valde peäcuïo?a ,

maxime hominibus ad ardua deftinatis , quia

Croceo colore przediti ? Refp. hoc fieri , quia

cum cutis hominis fit pellucida , ab huimore

er illam fe & integras res publicas evertunt.

XXXVII. Probl.. . Cur Cholerici fint pro-

exuperante inundata colorem trahit; cum

ergo cholerici bili abundent, quae crocei, id

digi. Refp. Hocfieri, quia a nativa indole ad.

fummos honores confe&andos impelluntur ;

eft, pallidi aut flavi coloris eft, necelfe eft, ut

color ifte etiam in ipfis membris externis,vul-

cum erg

o ad hos optimum medium efle norint

Fa

tu maximeappareat, & quidem tanto copio-

prodigalitatem , hinc in iftam totos fe e

nun-

fius,quanto magis ipfa bilis fe effundit. Unde

dunt. Sic Cleopes /Egypti Rex , ut famam

fibi perpetuam relinqueret, tantos fumptus

colligunt medici , certiffimam fucci animalis

fea temperamenti cognitionem ex colore da-

in unam Pyramidem fecit, ut ad inopiam,

redatctus fit, & coa&us filiam exponere ve-

^

ri,licet quandoque per accidens fallat, ma-

.

Xl

me fiad affe&us cohibendos fiat progreffus.

nalem ad meretricium quzeftum. Sic Plinius

Hine Socrates cuidam arguenti, quod ebrio-

de Neroneteftatur, felicem Arabiam non tan-

fus fit ob vultus ruborem , refpondit: Effem

tum odorum annuo parere, quam ille noviffi-

talis ; ni Philofophia me cohiberet.

* qo pomp:ze fuze die concremavit ; nullam ve-

ftem bis induit; nunquam carrucis minus

Alembrum [If.

mille iter fecit; theatrum totum auro ope-

ruit in honorem Tyridatis.

Cubilia viatoria

De. Temperamento Phleginatico.

unionibus conftruebat Tredecim , quibus re-

XLL. Probl. 1. Quibus ex indiciis tempera-

gnavit,annis,quingenties quinquagies centena

mentum phlegmaticum cognolcitur ? Refp,

millia aureorum effuditin varias donationes.

Cum fchola Salernitana ex fequentibus :

XXXVHI. Probl.9. Cur cholerici plerum-

Phlegma dabit vires modicas,latosque bre-

que fint aftuti ? Refp. Hoc provenire ob flavze

vesque ,

:

bilis tum caliditatem, tum mobilitatem. Hinc

Phlegma dabit pingues, fa

nguis reddit me-

celeres redduntur ad vàrios aftus inveniendos,

diocres ,

&ideooptandum eft,ut duces belli vel ob hunc

Otia non ftudi

otradunt , fed corpora fom-

effectum fint cholerici. Nam cholera dum ip-

no,

fos etiam ad fuia impellit,& confequenterad

Serifus hebes, t

ardus motus , pigritia, fom-

famam ex vi&toriis comparandam , etiam ad

ftratagemata , quibus vi&oriam ab hofte obti-

Hicfomnolentus, piger & fputamine ple-

neant,excogitanda impellet.Sic Epaminondas

'nus,

5

vagantibus de die hoftium foeminis extra moe-

Eft huic fenfus hebes, pin

guis , facie color

nia fuos milites mulieri veftitu indutos mifcuit

albus ,

& fic illi iutra portas recepti oppidum fuis a-

Quorum eife&uum rationes in pofterioribus

per

uerunt.SicZopyrus nafum fibi & aures ab-

dabuntur.

fcindens , & fimulans fe tam ma

e affectum ad

hoftes fugit, ibique poft aliquot praelia parva

XLII. Probl. -.2. Cur phlegmatici viribus

felicitergefta dux conftitutus urbemDario tra-

funt infirmis & invalidis ? Réfp. Hoc fieri ob

didit.Sic Hafiibal,dum Romani Tarentum ob-

frigoris abundantiam ; cum enim phlegma fri-

fidebant,Eoneo proditori fuafit,ut quotidie no-

gidiffimum ac humidiffimum fit omnium, quae

&u egrederetur, quafi venaturus, cui fubmini-

in animali habentur, mobilitatem corporis in-

frabant apros, quos duci romano velut ex

nati, & quze inde oriuntur facultates omnes,

venatione captos offerret, tandem ergo his ve-

magna ex parte obtundit, ac debilitat , & oc-

natoribus poenos fuos mifcuit Hafibal,qui cu-

cafione quidem frigiditatis torpidum, pigrum-

ftodibus occifis portam aperuerunt, & adirum

que corpus ad omnes naturze a&tiones reddit ;

in civitatem fecerunt. Sicilla Regina arcem

Humiditatis vero ratione nervos ormnes rela-

defendens Burghufianam,cum unicam tantum

xat, &languidos facit, quo fit, utphlegmati-

fcapham frumenti haberet , eam per muros

ci , in quibus humor hic prevalet,in omnibus

fparfit;umde putans hoftis obfeffos frumento

motibus voluntariis pigritiam fentiant. Hinc

abundate,folvit obfidionem.SicZugienfes olim

caufa etiam redditar , cur in hieme homines

a reliquis Helvetiis vi&ti,pulfato in fylva tym-

fint magis infirmi, & difficilius curentur ? Cur

pano, unde putantes hoftem ibi latere , tor-

item fptentrionales populi fint minus robufü

inenta eo exploferunt, interea vero ab hofti-

/

"fl

& validi.g

bus circumventi & coefi funt..

ciles ple-

XLIII. Probl.3. Curïphllegmatiai plerumque

XXXIX. Probl.10.Cur cholerici gra

funtlati & breves ? Ref. Hoc fieri ob debili-

rumque fint & macilenti ? R. Hoc fieri , quia

tatem caloris innati, ex huius enim . defettu

cum exuperantem nimium calorem habeant,

eumque iinodice difflent,non non peflunt facile

corpus in longum extendi non poteft , porri-

gitur ergo, & in latitudinem protenditur. Ta-

pinguefcere, cum pinguedo ex frigore nafca-

tur ut fupra di&um.Talis naturze videtur fuiffe

lis temperamenti crediderim fuiffe Maximi-

PhiletasCatus elegiographus,quiadeo tenui e-

num Imperatorem, qui adeo craflus erat, ut

uxoris fuze dextro cherio uteretur loce annuli.

rat corpore,ut neceffe fuerit plantis ejus plum-

tum adhibere , ne ventorum flatu raperetur.

Dionyfius Heraclotas 'Tyrannus adeo ventro-

]dem patetin canibus venaticis,quos Anglicos

fus fuit, ut no&u hirudines admovere debue-

vocant, & in aliis animalibg cholericze naturae.

rit, quze humorem

3

lfuperfluum exugerent.

5

166

Bibliothecee Manualit. Concionatorim

XLIV. Probl. 4. Cur phlegmatici funt ple- — gnari : 1.eft adufta &

naturals ; h»ec nafcitur,

rumque pingues &obefi ? Refp. Hoc ob fri- cum fangi

v

h:

(e

inis limus diutius moratur in cor-

i

gus & humiditatem fieri ; nam adeps vel pin-

pore,& neq; per alic

Juem fenfibilem fluxum ,

ii

guedo fuperflua frigiditatis & humiditatis ex-

neque occultum, excer

ceffum fignificat,& temperamentum phlegma-

nitur,fed transmutatur,

—

fi

corrumpitur , & putrefcit; hic enim humor j

(

ticum ; quidquid enim in fanguine pingue eft,

cum amplius incaluerit, nigram bilem efficit.

& tenue, id in calidioribus corporibus alimen-

j

2. eft non naturalis , quze oritur ex aduftione

|

tum quoddam calido fit , in frigioribus ferva-

aliorum humorum,v. g. flavee bilis,& fubfiden-

j0

tur, cumque id venz extra fe transmiferint ,

ti in dolio vini feculze, aut amurca , i. e. fzeci

ubi in frigidas particulas incidit , quod genus

olei refpondet. 5. fpecies eft non naturalis

,quae

i

membrane funt, iniis concrefcit,& in adipem

originem ex lapidofa concretione fumit

, quae

feu pinguedinem convertitur.Unde forte ratio

oritur , fi medici nimistrahentia medic

amemn-

reddi potelt,cur aliqua animalia,& forte etiam

r

. ta applicent

; tum enim tota diffipata fubtili

homines, facilius in hieme pinguefcant,

fubít

C

XLV. Probl. 5. Cur phlegmatici plerumque

antia morbidi humoris,id quod reliquum

Pl

valde fint ad otium & ignaviam inclinati ? R.

eft, plus deficcatum , lapidis duritiem confe-

quitur, atque in melancholicum humorem

Hoc fieri propter inftrumentorum torporem ;

j

cum enim .ad operationem humanam potiffi-

vertitur. 4. fpecies eft iterum non naturalis ;

que oritur ex permixtione alterius humoris

ma inftrumenta fint facultates hominis,eze au-

cum melancholia naturali, quod dum fit , dul-

tem per frigus, ut fupra di&tum, valde torpidae

reddantur, neceffe eft, tales homines ex de-

coratur & mitefcit magis , nifi cum alterutra

bilis adufta huic commifcetur. Et hzec ultima

fettu inftrumentorum bonorum minus prom-

optima eft , priores tres fere

deteriores funt.

ä

ptos effe ad labores fufcipiendos. Nihilominus

XLIX. Probl.

3. Cur melancholici

plerum-

tamen poteft hzec inclinatio naturze per ipfam

que fint pertriftes ?. R. hoc fi

eri ob turbidos

animi generofitatem corrigi. Unde fit, ut e-

' nimium & tenebricofos fpiritu

tiam phlegmatici, fipigri funt , odiofi fint.

S, qui ex me-

lancholico humore procreantu

r; quemadmo-

Hinc Athenienfes homines inertes non aliter,

dum enim puri actenues fpiritus

lzetitiam, ita

ac graviter alias delinquentes , caftigabant.

Malfilienfes omnino finibus fuis abigebant.

e contrario turbulenti ac crafíi tri

fütiam con-

trahunt.Talis naturae creduntne f

u

iffeCraffus,

! XLVt. Probl.6. Cur phlegmatici plerumque

Cato, Socrates,qui nun

fint valde fomnolenti. Hefp. Id fieri ob

quam ridere vifi funt.

L. Probl.4. Cur

melancholici taciturni fint

multam cerebri humiditatem & frigiditatem,

& paucorum verb

orum ? R. hec fieri tum ob

h:e enim qualitates faciunt,ut fenfus & organa

frigiditatem , quae perinde f

facilius obftruantur , & fic fomnus caufetur,

lentium generat ,

ut caliditas garrulitatem ;

tum ob tzedium ,

Unde infantes & fenes plerumque ad foimnum

quod habent er

magis inclinati fünt,quam alii homines. Quan-

de iis

8a resfere omnes , unde cum

tantum rebus libenter & multum 1o-

dotamen aliqui tamdiu dormierunt , ficut 7.

quamur,quas amamus,ifti utpote pauca aman-

dormientes 196. annis , aut ficuti Epimenides

tes pauca lo

fexaginta duobus , id vel miraculo contigit,

quuntur ; tum denique ob pruden-

tiam & perfpicaciam, qua facilea

gnofcunt pe-

cige

vel extra extraordinaria corporis aü"e&yi.one.

-ricula, quze ex nimia

garrulitate fequuntur ,

quze proinde tanto

cautius vitar

$

AMembrum IV.

e ftudent ,

quanto ea vehementius a

pprehendunt. S»pe

tamen virtutis & fapienti

ae ftudium faciunt fi-

De Temperamento WMelancholico,

lentes etiam fanguineos,

uti inS.Thoma Aqui-

nate apparet, quem condifci

puli bovem mu-

XLVIIL Probl, r. Per quae indicia cogho.

tum appellabant,&in Pitha

fcatur temperamentum

melancholicum ?

goreis, qui biennio

Reíp. Per fequentia

conticere debuerunt.A

gatho vero lapidem per

j

, quae fcholg Salerni-

triennium in ore tenui

tana indicat :

chre vero Cato ob ta

t, ut filere difceret, Pul-

citurnitatem reprehen-

fus dixit : Carpant ta

citurnitatem , modo vi-

Reftat adhue triftis cholerze fubftantia nigrae,

'tain probent.

Tum demum abr

Quae reddit pravos , pertriftes, pauca lo-

umpam hoc

U

meum filentium ,

cum ea loqui potero , quaze

quentes ,

funt indigna filenti

0. Zeno vero percontanti-

Hi vigilant ftudiis,nec mens eft dedita fomno,

bus Ptolom»ei Le

o

g

atis ,

Servant prohibitum , fibi nil rep

-quid de ipfo Regi fuo

Lïfarlt fore

effent nuntiaturi , dixit

: Nuntiate, vos fenem

tutum ,

vidiffe, qui in convivio t

acere potuerit. Cum

Invidus,& triftis, cupidus, dextrzeque tenacis,

