mortuorum foétidis fepulchris,a tentatione li-

j2 4

quemadmodum fcribit Theodoretus , afferue-

beratus, & invocatione coufervatus eft. —

fit,

git

xit,nihil effe in divinisquod ipfumlateret ; eo-

- XIlI.. Abbas ifidorus , quoties co

«(.7)1,3,

atio illi Vita Pp,

quod divinam comprehenderet fübftantiam ,

dicebat: Quia magnus es :

refooiidit : Nun-

eandemque cum Deo, qua cognofcit feipfum ,

quid talis fum,qualis Antonius, aut certe Ab-

bas Pambo, vel reliqui Patres , qui Deo pla-

haberet cognitionem , undehzeretici hujus af--

feclze dicere folebant, ita fe co

gnofcere Deum

cuerunt. Et quoties hoc cog

itabat , requie-

ficut Deus cognofcit feipfum.

Ícebat.

XIV.

Idem 362 — Vl. Hilarius ecclefize romans Diaconus

'S; Hieronymus de feipfo faffas efi: ni- S. Hïer.

D. 224.

non fe feparavit duntaxat ab ecclefia catho-

hil ita a pueritia vitareconatus fum , ficut tu-in epift.

lica, verum etiam eandem hzerefi infecit ,

mentem animum , & erectam cervicem lei

afferens, baptifmum h»ereticorum non effe ad-

contra fé odia provocantem. Novi enim , Ma-

mittendum. Miffus erat hic Hilarius a Liberio

giftrum & Dominum meum in carnis humili-

tate dixiffe ; Difci

Papa ad Conftantium una cum lucifero Lega-

tea me, quig ;nitäs ;& hu- -

[u

to,& poft verbera & carceres perpeffus, taadé

milis corde.

0pe

JDomnum.

y, od

cum lucifero relegatus fuit in exilium ; at in-

RD

felix homo.a&tus in füperbiam,propter gloriam

CA David, quia ex fuperbiä quadam popu- Q.Reg,. 24.

nobilis fuze confeffionis , defpiciendo czeteros,

lum numerari juffit, graviffima peftilentize re-

non fchifmaticus folum , fed etiam hzereticus

gnum faum devaftantis poena punitus eft.

fattus eft. Pelagium infuper legimus ja&antem

.XVI. Nabuchodonofor propter füperbiam Dan.

5.

fe , & gloriantem , quod fteminarum cinctus

fuam de reg

R.

tutus . eft.

no depofitus , & beftiis ailimila-

caterva ne minimutm infeftaretur aut molefta-

ie

retur a concupifcentia, multo minus ei fubje-

XVII. Antiochus ,

M

quia þræ fuperbia— exi-2.

"

ach.v 3

, &us effet : etenim de me dittum eft, ( fic ja-

ftimabat , fe terram ad navi

gandum , pelagus

Zach. 9. Ctanter de feipfo lo

quebatur ) lapider fantti ele-

16,

ad iter agendum dedu&u

rum ;'a vermibus

vabuntur [uper terram; ac propterea (imiles

confumptus interiit. -

haud fentio moleftias,utpote qui virtute liberi

»SXVIIE

lafphemus clericus fententiam il- Spec, Ex.-

arbitrii,circumfem trophzeum Chrifti.

lam : Omnis , qui fe exaltat,humiliabitur : £a]- d. z. ex.-

fam dicens, fülmineo enfe in acie transfi

gitur. 9*

Cafarius — VIl. Obfeffüm quendam ämici fui ad quod-

XIX. Delucifero dicit Ifaias: Quo

todo ce-

^

It 14. v.-

l. 4 c, 5. dam coenobiumOrdinis noftri, fpe liberationis,

cidifti de coelo lucifer, qui mane oriebaris

? I3.

traxerunt. Ad quem egreffus Prior , affumpto

corruifti in terram,qui vulnerabas gentes.Qui

fecum monacho, magne opinionis adolefcen-

dicebasin corde tuo :In ceelam confcendam,

te, quem noverat Virginem corpore , ait dze-

fuper aítra Dei exaltabo folium meum , fede-

moni : fi przeceperit tibi monachus ifte , ut

bo in monte teftamenti, inlateribus Aquilo-

exeas, quomodo audes manere ? Refpondit

nis, afcendam fuper altitudinem nubium fimi-

*

domon : non eum tifeo, füperbus eft enim.

lis ero Altiffimo, V

!

erumtamen ad infe

T

«mum

i

Gen. 3.

VIII. Eva propter appetitum excellentize ,

detraheris, in profundum laci.

cum audiffet a ferpente: Eritis ficut dii; de

1

XX. Simon de Torniaco, quia de humilita-Spec. Ex.

ligno vetito comedit.-

teChrifti difputans, elato & procaci animo di- dift. 5.

Gen. iI-

IX. Superbia Babyloniorum volentium 2e-

ex« 99.

xerat, tres fuiffe in orbe feductores primarios,

dificare turrim,cujus culmen ad coclum pertin-

Moyfen Judzeorum, Chriftum Chriftianorum,

gat,& per hoccupientium fibiimortalé famam

Machumetem Turcarum , mox everfis oculis

comparare,confufione linguarum damníata eft.

pro humana voce mugire coepit, & epilepfia

HGe"nQ 16

X. Agar ancilla Sarai concepiffe fe videns,

in terram elifus , omnique fcientia

V. 90

defpexit dominam fuam , fed paulo poft cum

tertia poft die mortuus eft.

fp?liatus 3

E

partu fuo ejecta domo audiit ab Angelo: Re-

AXI. Circa anuum Domini r370. VefperiPzden

vertere ad dominam

?

poft Completorium vifi Neapoli in quodamChrif. p.

nu illius.

tuam,w humiliare fub ma-

ccnobio longo ordine accumbentes, quos':*-7:

Spec,Ex. Xl. Monachus quidam , cui Deus pr—opxter

cum Prior domus in virtute V. Sacramen-

d.2, ex. 3. virtutem quotidie panem mirze fuavitatis &

ti , quod manibus pratendebat , ju(lif-

candoris in menfa pofuerat , hoc meritis fuis

fet dicere , qui effent , refpondit unus ,

adfcribens & fuperbiens,ab initio quidem pa-

fe omnes

qui Cætggis praeeífe vidgbatur ;

fuiffe

T:tulm CXXXYV. Sypirifus Sangus,

550

fuifï'e iftius. ordinis rmhgwfos do&tores, Dac-

femel dixiftis ad me,vade & tace, & ab illo di

calaureos, Prlores, Subpriores, Lectores,jam«-

" femper tacui, nifi interrogatus fuiffem. Tunu

que ob fuperbiam & ambitionem damnatos

Abbas dixit : quare tu fleviíti,cum illum S. e«

effe.

Quo di&to , didu&is tunicis , ardere vifi

remitam comunicavi, & tu rififti,cum ille ma«

funt ,

& evanuerunt.

lus latro poft nos cucurrit,volens nos ipohare,x

Revel, 1.5

XXII. Quaedam perfona ad purgatorium

vel occidere, & fic peccando in peccatis fuis

C. 52.

damnata 5. Drigittze dicebat , guou i cet gra-

obiit. Tunc frateri refpondit : Pater, caufa fle-

viffima fentiret in aliis membms tormenta ,

tus mei fuitifta , quia cum comu mcafh illum

nullum tamen adeo cruciaret, ut rumpere vi-

eremitam infirmum , tunc latro ftetit foris ad

dit, f

l

deantur ; hanc vero poenam propter fuperblam

januam exhumilitate cordis , dicens : o fi ef-

I27

fuiffe irrogatam.

fem talis, qualis tnes? & eremita refpondit

Marchant

in tuüba

XXIIl. In Peruenfi regno fuüit magni nomi-

in elatione mentis : Hoc poftes hbenter veliej

nis Theologus , qui familiaritate cujusdam

& fic mortuus eft , & damnatus , ideo flevi ;

W

— fac. tr.!r.

!Pa41

mulieris extafes patientis usque adeo dece-

fed latro, qui poft nos cucurrit, habult firmüm

z

fine.

ptus eft,ut crederet,fe Regem & Pontificem

propofitum confitendi ,

& non fpoliandi,nec -

occidendi,& fic currens cecidit, & obut,& An-

ila DP

futurum,fibi quoque fanctitatem füpra omnes

— Angelos & Sanétos conceffam , quin & unio-

geli ejus animam rapuerunt,& ad ccelum cum .

nem hypüftaücam oblatam , quam tamen no-

gaudio deduxerunt,quia fua contritio fuit taa- "

luerit acceptare. Denique datum effe mundi

ta,quod delevit poenam & culpam,ideo rifi.

Redemptorem quoad efficaciam,cum Chriftus

XXV. Virgo quzedam a. juventute fetvivit [ ^; in

quoad fufficientiam duntaxat fuerit. Omnem

Deo , quandam tamen fpiritualem fuperbíam P:óin J.x

THier

ftatum ecclefiafticum , & coelibatum clerico-

in fe habuu: in complacentia fui ipfius. Quze Lit

€XxX. Zïl

&il

ruüum tollendum

multitadinemque uxorum

venit ad extrema, & Epifcopus illius loci per-

concedendam. Quareinquifitioni traditus ,

fonaliter eam vifitabat , & cum Sacramentis

cum ad fanam mentem adduc:1 non potudï'et,

eam procurabat, & propter fanétitatem vitoe

- flaimis abfumptus eft.

ipfius virginis dixit circumfítantibus : Merito

die& ifta eft celebranda,in qua ifta virgo devota

Sper Ex,

XXIV. Refert Fr. W1lhelmus Lugdunen«

& fancta eft moritura

a.lila verba ifta audivit, &

: v. eedem fis Epifcopus , quoniam fuit qmdam frater in

valde fibi ipfi compl awut & fieobüt ; &infra

n, 5

monafterio quodam multum verbofus,& femel

fpatium 3. dierum apparuit ipfi Eplfcopo di-

LC

accidit,quod loquebatur de non fibi commifis:

cens,fe effe damnatam propter fui ipfius com«

tunc Abbas illi fibi feriofe : vade, &tace. Qui

piacentlam & fpiritualé fuperbiam,quam in fe

recedens ab Abbate , & cordi fuo imprimens

habuitin extremis fuis , quandb ila verba

m

illa verba Abbatis ,

amphus in monafterio fi-

audlvm

entium tenuit. Et cum fic tacult tunc ab intra

XVVI. Alia quzedam virgo devota tàm m Iäw feif.

in fpiritu in tantum profecit ,

quod Deus fibi

&am vitam duxitjejunando,vivilando,oraud

hi &

13

& caftigando fe, quod ab homlmbus fancta re-

rjulta fecreta revelavit , ita quod alii fratres

mirabantur de taciturnitate fua. Accidit au-

putabatur. Contigit autem eam infirmari us

tem, quod quidam eremita in filva non lon-

que ad mortem ,

cujus confe[honem quidam

gea monafterio infirmabatur,qui mifitad Ab-

devotus facerdos audivit, & fuam fpiritualem

pet x

batem, ut ad eum veniret, & fibi ecclefiaftica

LLX

fuperbiam ignoravit. Cui poft obitum ipfa ap-

Sacramenta porrigeret; tunc Abbas duxit il-

paruit nigra valde & horribilis, Et facerdos

gt

lum taciturnum fecum,& ivit cum Sacramen-

expavefcens,quzefivit, quidnam effet. Et ipfa

[v

tis ad cofiunicandum illum eremittam. Tunc

fatebatur, fe effeillam virginem , quze ab ho«

I5

in via quidamlatro audiens campanam: par-

minibus quafi fantta reputabatur,& fubjunxit

vam fecutus eft eos usq; ad cellam eremit»e &

dicens : Ego infelix tradita futn infernalibus

incendiis cum mfeuombus doemoniis, & cum

manfit foris , reputans fe indignum, quod de-

beret intrarecellam tam fandi viri , fed poft-

infimis damnatis »eternaliter crucianda , pro»

quam eremita confeffus eft, & communicavit,

pter vanitatem , & meam propriam compla-

tunc latro ftans propejanuam cum humilita-

centiam, & fpmtnalem fuperbiam, quam ha«

te cordis fui dixit :

N

o fi effern talis , qualis es

bui, quod nullum aequalem mihi reputavi, fed

tu! Et eremita in' elatione menüs & com-

fuper omnes me extuli, & alios homines judi-

9^ E

placentia fui ipfius dixit : Hoc libenter debe-

cavi, fprevi; propterea ad profundum inferni

1K h

res velie,quod effettalis quahs ego fum. Tunc

defcendi, dequo nunquam liberabor. Nam fi

X 99

.. frater ille taciturnus coepit flere araaré,& poit

ficcatze effent aque maris, & fundus jreple-

quamAbbas &frater ille recefferunt.tünclatro

tus papavere , & una avicula omni 'anno u«

ille cucurrit a remotis poft eos, & invocavit

num granum educeret quod & tünc poflem

Deum , ut datet fibi centrmonem veram , &

falvari, omnes poenas mferm eligerem usque

vitz:e emendationem , quia profuit illi Abbati

ad illud tempus fuftinere, fi finito illo tempo-

confiteri, & amplius nunquam peccare velle,

re coelum poffem intrare ; fed non ita non fiet,

fed poenitentiam pro peccatis affumere ; &

quia ex inferno nulla: !redemptw Unde pater

hi

fic in veloci curfu ille cecidit, & mortuus eft

fancte, nec tu , nec aliquis alius oret pro me ,

;, 6f

immediate. Quod videns fxatc,r ifte, coepit I2e-

quia nunquam liberabor.

tanter ridere ; fed poftquam Abbas cum ifto

XXVII. In quantam fuperbiam afcenderit y , Mach,

fratre ad Conventum rediit, quafivit ab ifto

Antiochus qum ex abundantia cordiros loguitur, e. 9 v. gà

fratre, quare fic taceret? & relpondit : Pater,

ex vexbis ejus id mtelhfnmus qm i fibt videbae

z

R.P. Lohn. Bibl. Man. Tam. IH,

tur

260

Bibliotheze Manualir. Concionatoria.

l

iur etiam flu&ibus maris imperare,[upra humanum

rediifti ; refipifce &c. At ille infolentior quo-

modum [uperbia repletus ,. €$ montium altitudines

tidie fatus , omnes alios habuit contemptul.

Juffus eft ergo iterum in Hungariam redire :

V H

Ibid, v. .in flatera appendere. . Paulo ante facer textus,

ntom.

25

qualis prius erat , jam indicaverat, nempe fu-

non longe aberat ab urbe, quando ad fo

E

fedens, & manducans cum fociis, prius petü-

perbia repletus , ignem fpirans; at fubito,

.quando jam in fupremo elationis & fuüperbize

lanti verbo, dein cultro unum fauciavit. Re-

tractus ad Capiítranum , conje&tus eft in car-

gradu conftitutus erat, obruit eum , ac tetigit

"y'imL

ira divina : Humiliatur ad terram in. geflutorio

cerem ; deinde poft aliquod tempus expleta

6 IT

gortabatur , mamifeflam .Dei. virtutem in [emet-

poenitentia aufugit in regpum Neapolitanum,

ip[o contefians , ita ut. de corpore impii vermes

ubi ea perpetravit, ob qu:xe iterum reiegatus

eft in urbem, & iri vinculis mifere decc'Uit.

[caturirent , ac viventis in doloribus carnes. ejus

effluerent , odore etiam . illius €9 [etore. exercitus

XXX. Bubulcts filium fufceperat, queim ut Majol,

Tit

gravaretur , €9 qui paalo ante fidera cal contin-

e facro fonte fufciperet , Confülem loci illins ^ :84

rogavit;isnegat, & per jocum infuper ad

gert fe arbitraliatur ,. eum nemo goterat. propter

intolerantiam. fatoris portare.. Hinc igitur. conpit

Principem ablegat , futurum haüd dubie pa-

ex gravi

trinum, paretfimplex Bubulcus, & fane Prin-

&-

Juperbia. dedu&us , a

d agm'tiongm f[ui ve-

nire divina udmonitur plaga.

ceps re intellecta,obfequitur voluntati paupe-

nf

ris , finitoque baptifmo , jubetapud hofpiteimm

NUN

Bellovac,

-XXVIII Epifcopus Bellovacenfis profert

l. 3. fpec

exemplum Sennacherib , Regi Antiocho non

laute hominem haberi ; interim Confulem vo-

cat, ejusque füperbia exprobrata, mandat, &

p. 3. dift. a

bfimilis. Contra Deum fuperbierat, ut legi-

i.

tur 4. Reg. c. 18. quem ut magis confunde-

impenfos convivio fumptus , & quinquaginta

ret , noluit eum occidere cum fuo exercitu ,

taleros inopiBubulco perfolveret: Sic luit mi-

Vitsl.

una fiquidem no&e Angelus de'coelo veniens

$U

fer conful jocum etiam officio fuo deje£tus.

L, 4 Reg,magnam ín exercitu fecit ftragem, occidendo

€.19.v. 35centum o&toginta quinque millia hominum ;

XXXI. Saceräos quidam Nicolaus Rom:e Pictr. Me-

ipfum vero Sennacherib refervavit vivum, ut

fpe cupiti honoris excidens, indignatus,in O- fs p. 4.

rientem abiit, ubi plurimis Saracenis a fein^ F

V,

folus rediret confufus , & reverfus, trucidare-

turafilis: namin terram fuam confufione

fraudem addu£tis,a veriDei cultuipfejam alie-

nus,fuafit quidem, utidola defererent; fed fe-

Wif i

reverfus , coram Deo fuo in templo ejus , ubi

adorabat, ad majorem Íui confuüonemï a fi-

querentur non aliam do&trinam, quam ipfe eis

P

effet traditurus. Ibiin Mahometem incidens

(

y

liis fuis occifus :e[ï.

erudivit, promifitque, Regem eum Saraceno-

S. Bonav. . XIX. F. ]u&inuä, qui opulento Baronatuï,

rum fe fa&turum: id aítu egit. Columbam e-

in Riblio-& Regis Hungarize favoribus fpretis , Inítitu-

nim e nido fumpfit, eamque affuefecit, e Ma-

'the';, paue

.

tum Minorum fufcepit , contemplationi dedi-

chometis auribus cibum capere. Ita columba

per!

tus, initio fzepe ecítafes patiebatur & ra-

fenfim affueta fuis auribus , ubi primàm Ma-

&piit

Ex'Hti

Ambitio.

ptus. Sui inftitutoris veftigia, & SS. limina

hometem vidit, ad hamerum ejus advolans ,

Bqur-gü

veneraturus, venit in Ítaliam , ac demum in

roftrum auribus applicabat. Ibi ergo omnes fui

Vïta :

urbe fübítitit. In conventitarze coeliqui nuper

fequaces Saracenos Nicolaus collegit,dicebat,

de gt

expedire,ut eum Regem, fibi deligerent,quem

przf

adObfervantes translatus fuerat,dum quadam

die pro more inter prandendum pia Santto-

Spiritus S. in forma columbse delapfus mon-

ftraret. Affentientibus illis, mox dato confciis

rum gefíta legerentur, extra fe raptus , diu

immobilis,& velut exanimis manfit, in altum

fraudis figno, columba emiffa, pro veteri con-

corpore elatuse regione cujusdam imaginis

fuetudine in humeri&m Mahometis infidens ,

$ylii

B. Virginis fuper fratrum capita depitize, ubi

auri roftrum admovet. Eo miraculo, ut cre-

Prori

Perua

retractis cruribus in modum genuflexi in aere

debant , moti Saraceni, Mahometem Regem

pependit. Aderat tunc B. Joannes Capiftranus

pronunciarunt. Aliihanc circa Mahometem

Ordinis Vicarius,qui dimiffis fratribus in tem-

fraudem Sergio fe&ve Neftorianv tribuunt.

Idem mentiebatur , fe jumento , Klborac di-

plum, ut gratias agerent fecundum cofifuetu-

dinem, folus cum focio claufo oftio remanfit,

&o , vectum , fpatio unius horze quinquaginta

milliaannorum iter confeciffe. Unum coelum

finem exploraturus.Poft longam moram vidit,

omnia fe bene habere , & ex fignis placidze

ab alio diftare quingentorum annorum itinere.

mentis, fereni vultus, humilitate animi, aliisq;

In feptimo cclo vidilfe fe innumeros Ange-

notis;alienum hoc effe a vanitate & przeftigiis.

los, quorum quilibet millies füerit miajor

HisauditisEugeniusPontifex hominem accer-

toto mundo ; quemvis horum habuiffe feptua-

fit,ac pedes ofculari volentem ulnis excipit &

ginta capita; in quovis capite millies millena

ofculo, juffitque prope federe:Longo dein tem-

orafuiffe ; in quovis ore feptuaginta millia

linguarum, quibus Deum laudabant , feptin-

Eroi,

pore protra&o fermone , munufcula addidit ,

& lndulgentias. Inde fa&us altior Juftinus ,

gentis millibus millium linguarum feu idio-

32,

domum regreffus alter ab illo, qui erat egref-

matum. Idemfingit, Deum in fine mundi

fus.occurrit Capiftrauo, eoque corporis habi-

omnem creaturam occifurum , & neminem

fore vivum,nifi Deum & mortem,quz eftAn-

tu & vanitate coepit ja&tare Pontificis infe be-

V G

nevolentiam, ut, quem ante per revelationem

gelusquidam Adriel di&us ; eum dein Deus

Qt, c

jubebit feipfum occidere. Ait etiam , in coelo

acceperat,ejus cafum nunc coram experiretur.

Igitur ingemifcens ait : Heu fratercule ! ita te

Angelos fore tam pulchros,& adeo magnos,ut

re diftet,

honores mutarunt ? Angelus abiifti, diabolus,

oculus unus ab aitero totius diei itine

$. VL

461

- Tituu C X X X111.- Solatia Syiritualia.

AR

UIV

tionis fuze fe fupra homines extulit , ipfum ,

EXEMPLA DOMESTICA

quem comimunem cum homimbus habebat,

fenfum amiíit.

Vita.1, 5.1

Ignatius adeo omnem de feipfo exifti-

(. p

IIl. Diocletianus poft tnumphum de Perfis Msrch. ia

mationem depofuerat, ut fateretur,ni-

humanam. fortem oblivioni tradens, ut Deustu^a S«m

hil minus fe, quam fuperbiam, timere, addide-

adorari voluit, & frater folis & bunoe haberi,e& I 3

ritque,fe intra viginti annos ne minimam qui-

Unde coram eo fe homines profternebant , &

dem hacin materiatentationem paffum fuiffe.

Vital, 4.

pedi ofculum figebant

Sed fuperbiam L*ïam

€, If,

I[. S. Francifcus Xaverius plerasque fuas

immox ultio divina fubfecuta eft ; nam toto cor-

exhortationes "fere ponebat in atrogantia &

pore intumuit, lingua blafphema verrmnes focti-

proprize virtutis opinione radicitius ex animis

diffimos protulit, poftremo autem cams mfcar

1

U

evellenda.

fcetidam animam exhalawt

M

Vita,

III. P. Jacobus Laynes,dum ultima Socie-

IV. Caligala, ut pro Deo co]eïetur hacPhil 1. de

tatis monita dabat, inter alia addebat:

Am-

ut&

ratione perfuadere id conatus eft : Ovium pa-c Legat, ad

Cajum,

bitionem imprimis fugiendam cenfeo ,

ftor non eíft ovis ,-nec bonum bos , nec capra-

difcordiam ; conjun&ionis enim civilis peltes

e? maxim: funt, eruntque femper. :

rum capra , ergo nec hominum homo. Quid

Hift. Sac.,

ergo ? Deus. Unde infignia deorum , nem»e

É

n P !woæus Equia ( qui communiter

!36..9 San&tus a. liebat) folebatfrequenter dicere ,

Mercurii caduceum & talarla,Apollvm, radia-

tam coronam , arcum & fagittas ; Martis tho-

illum qui putat, aliquid fe fcire , parum fci-

OM

re ; Qui vero putat ,

multum fe fcære nihil

racem, gladmm & clypeam affumebat.

V. Alexander M. diu Jovis filium fe appe

]- P'ataceh

omnino fcire.

lari paffus eft, donec tandem , fagitta per-

& Ca

l

a ao ii

Vita l. 3,

V. P. Cafpar Barzaus dicebat : Qui habet

de re-

cuffus , fangumemque afp1c1ens dixit: Om-y. Alez,

8. 19

aures audiendi, audiat, & corde intelligat ,

nes me

fillum Jovis , omn»es DEUM

ut nemo fe fuo fpu itu declplat fed femper fe

!t Me

& immortalem dicunt; fed hoc. vulnus , &

M

provehat,de fe non przefumat ; fpiritus quippe

hic cruor me hmnmem moxt1 obnomum ev1-

[,

Societatis non poteft effe fuperbu's

i

Vita,

denter demonftrant.

VE B. Aloyüus tanta fe demiffione tracta-

- VI. Machiavellus, cum ex una parte cogl- Ma*ch . !,

bat,ac ( ex mendicatis fordibus fublatus elfet.

Hift foc,.

taret, Ariftotelem, Platonem Alexandrum M. f't"a [2

VIL.. S. Francifcus Borgias fub fzeculari ad-

elfe damnatos ; ex altera vero parte eos , qui'*

d

P

: hachabitu hasthefes compofuerat : ex nihilo

c. 89.

inter Beatos cen(entur homines ut pldrxmum

: fattus fum. Ad nihilum redactus fum. Quid

fzeculo defpe&os confideraret,in hanc infanain

fim ,

ignoro.

Si aliquid fcio ,

hoc tantum

icio, nüemum domum meam eiTe Problema ;

erupit vocém :

Malo cum illuftribus viris in

infernum defcendere , quam cum hls infirmis

ex meipfo facio nihil.

in ccelo degere.

Ex Hifp.

VI. P. Thomas Sanchez ut novitium primi

"VIII. Domitianus edici juffit, utne fcmpto

La- g*ms

epift. &

anni per totam vitam fe gelfit , & ita habe-

Polianth,

Burgn

ti ab omnibus voluit

quldem aut fermone aliter,

quam Dei nomi-

Àü ügo

ne appellaretur. Statuas fibi in Capitolio non-

Vita to.

IX. P. Francifcus Suarez , cum ad fummum

de grat

nifi aureas & argenteas poni permmt Hmc

prafixa,

literarum famzeque faftigium perveniffet,can-

illud adulatoris carmen :

dide tamen fatebatur, fe animi elatione neuti-

Edi&am Domini , Dexque noftri,

quam moveri ,

quod fciret etiam rufticum

Quo fubfellia certiora fiunt.

quemvis ,

fi nsdem

quibus ipfe, a Deo ju-

VIII. Menecrates nullam ab iis , qu.lbus Idid.-

varetur auxiliis , do&xorem evadere potuilTe.

medebatur, mercedem folebat accipere ,

fed

Syliabus

X. Augi iftinus de Petra fancta Coadjutor

hoc tantum petebat, ut liberati fe fervos illius

L

Provinc,

tanta auimi contentione fuperbize fibras exci-

Peruan,

faterentur, eumque Jovem dicerent.

dere ftaduit, ut ne diem quidem elabi permi-

IX. Tigranes Rex Armenize e tenui & con-Plar. in

;ä

ferit, quo cum elatione & arrogantia manus

tempta exorfus fpe,multas gentes in dïtlonemLucuUG-

non confereret ; ;quarefingulis noctibus cubi-

fuaim redigit. Unde fpiritus concepit tam ar-

D

|

. culum P. Re&oris adiit , eique non fine ube-

rogantes , ut , quidquid mortales optant, rion

fe lacrymarum profuüone omnes animi etiam

tantum in. arbltno fuo , fed propter fe effe na-

ä

leviffimos motus , quos ea die expertus fue-

tum arbitraretur. Reges multi ei ferviebant;

rat ,

pacefemt

quatuor Reges habebat in comitatu füo appa-

iA

t

ritorum vel fatellitum loco. Hi ,

fi equo ve-

Y

$. VIL

heretur, pedes juxta in tunicis currebant. In

EXEMPLA PROFANA

folio fedenti, & refponfa gentibus danti, ad-

La ia nl

ftabantpectinatim complicatis manibus , quae

Exod. $

I !)Harao tam arrogans & fuperbus fuit , ut

erat confeffio fervitutis,quafi vendita libertate

V.2.

dicere aufus fit : Quis eft Dominus , ut

offerentium corpus ad patiendum,quam agen-

M d Émsss t

audiam vocem ejus , & dimittam lfrael ? N ec

dum, promptius. Lucullo mittenti Appium

fcio Dominum , & Ifrael non dimittam

ad fe Claudium Legatum,indignatus eft, quod

S. Greg

lL Nabuchonofor ftatnam auream fieri

in epiftola Regem fe tantum , non autem Re-

mor, c. 6 przecepit, ut in ea tanquam Deus adoraretur,

gem Regum falutaffet. .

hinc tefte S. Gregorio , quia elatione cogita-

K

3

$. VIH

262

Bibliothecæ IManualir Concionatorig

ng.

nullum jam äliud fignum vecordize hominis

exquiras. Tanto quippe ridiculofior hic eft

*siMILITUDINEs.

lis, qui natura infaniunt , qu

€

£X

uito ipfev fponte -

hunc fibi morbum injecit.

Qua(ita:.

XII. Sicut fi quis plurium annorum decur- S. Bern.

fu percurriffet maria , magnamque accumu-de paff.

erfh;

tub. fac,

I Slcut fpecula quædäm fallacia fänt,&

laffet pecunize fummam, przedivitem congre- Dom. e.-

tr, I,

quod longius vel minus eft , tat propin-

gallet thefaurum,hunc vero fponte predze ex- !7

lea. 80

quius vel majus reprzefentant ; ita fuperbia,

poneret piratarum, an non amentem illum & -

que infe parva funt;ut magna fuperbis often-

^

fatuum pronuntiares ? Talia eft fuperbus,qui

dit, & per hoc altos fpiritus excitat.

dum propter operüm bonorum merita fuper-

Lang. in

II Sicut ignis omnia extenuat,& annihilat ;

Poljanth.

bit, & intumefcit, cun&torum facit jacturam

S. Bonav.

ita fuperbus nullius alterius focietaté tolerat.

meritorum , 2eternamque amittit mercedem.

HI. Sicut fumus, quo altius tollitur, hoc

in dizte

Multe virgines excluduntur ( ait S. Bernar-

falutis tit,

magis evanefcit; ita fuperbi, quo magis ele-

dus ) quia fuperbarum nulla ingreditur. Ani-

1. C. 3.

vantur, tanto magis in fenfu & cogitationi- !

ma in poenam fuce füperbize omnibus exuitur

bus vani efficiuntur.

divitiis & thefauris fpiritualibus, & ad extre-

S. Chryf.

IV. Sicut avari, quanto plura ceperint,tan-

mam redigitur inopiam ; Unde S.Joannes Cli- S, Clim,

ho.43. to plura concupifcunt; fic fuperbi , quanto-

adpoP- majori funguntur honore, tanto magis novos

macus ait : Superbia eft extrema animze ino-gra. 23.

pia, quz fibi divitias in tenebris fingit, adeo-

honores appetunt.

ue execrata illa peftis non folum progredi

Stapl.text

V. Sicut ridiculi nobis videntur pueri , qui(**

I.inDom,vde

non finit adfcendentem,fed ex alto etiam de-

Xo. po

pileoauttunicanova fibi vehementer pla-

turbat. Etin progreffu ejusdem gradus de

cent,& aliis ideo fe praeferunt ; ita non minus

hoc przecipitio ita difcurrit : Qui a fuperbia

ente !

coram Deo & Angelis ridiculi, imo & exofi

occupatus eft, & captus, auxilio divino in-

funt , qui de donis a Deo acceptis fuperbien-

diget; Vana enim apud hujusmodi falus ho-

. di occafionem fumunt.

minum ; quod idem eft dicere, falutem zeter-

Ibid.

VI. Sicut ii, qui ex modico vino aut ce-.

nam fuperborum effe difficilem.

revifia inebriantur , per hoc oftendunt , feca- -

put infirmum habere; ita qui ex modicis do-

Damnum.

nis & talentis extollu

2

antur , de

2

bilis fe ertutis

$NI

effe oftendunt.

XIIL. Sicut przedones in eam pb'tiHïmuan. Nilus

lo ci

Ibid.

VIL. Sicutignis fulphureus aqua inje&ta ro-

navem , quze mercibus onufta eft , impetumde o& Vi-

$4

boratur, ipfa aqua materiam ei & alimentum

faciunt; eodem quoque modo diabolus pecca-tiof.cogit.

. proebente, quae tamen czeteros ignes foletex-.

toribus non admodum infeftus hoftis eft, ve-

104 d

tinguere ; fic fuperbia crefcente virtute & re-

rum juftis acerrimum bellum indicit.

Ónt;

bus przeclare geftis magis inflammatur , -&

XIV. Sicut fuperbia eft origo omnium cri- $- Been:

B. 4lb

ilis quafi materia utitur, cum tamen alioqui

minum ,itaeft ruina omnium virtatum. I

in o

L

píae. 40, de-

g. l

Ibid.

ex c?etera vitia pertimere foleant.

enim eft in peccato prima

2

ipfain confli&uint. dom,

VIIT. Sicutumbra corpusfemper & ubique -

poftrema ; ipfa aut in exordio mentem per

confequitur,nifi cum in Zenith feu fümo apice :

peccatum profternit, autin fine de virtuti-

cceli fol confiftit; fic fuperbia virtutem femper

bus dejicit. Idcirco eft omnium peccatorum

comitatur,donecaliquis ad eum perfectionis a-

peffima, quia tam per virtütes, quam per vi-

Man£

picem veniat;ubi nulli amplius vitiolocus eft.

tia, humanam mentem exterminat.

Ibidetext. — TX. Sicut mare , ut feipfum purget , folet

IL.0,

vicina litora foedare,fordes fuas in illa ejicien-

XV. Sicut fumus magis afcendendo defi- Iläidei;u

cit : fic fuperbus plus exaltatus , plus evaie-?. Aug. ^

do ; ita fuperbi, ut fe mundent , aliis male-

fcit, juxta illud: /ox ut honorificati fuerint, &i Pf. 36«

dicunt , maculamque afpergunt. -

exaltati , deficientes , quemadmodum fumus de[j-Y: ?9*.

cimt, Fumus alongo ignis erumpens in al-

Manfidift X. Sicut exercitati ac dextri praedones & .

?.».9. fures per foramen puerum prius in domum in-

tum extollitur & ipfa elatione in globum e-

rumpens intumefcit,fed quanto fuerit ille glo-

tromittunt,qui domus aperiat oftium,per quod

bus grandior, tanto fit vanior,ut videas ipfam

ipfi poftea intrent domum fpoliaturi; eodem

uitur artificio fagax ferpens infernalis : tenta-

ei obfuiffe magnitudinem. Ipfa experientia

hoc & ipfum verum effe cómprobat , quod

vit primo protoparentes noftros vanitate,prze-

fumus tanto citius evanefcit , quanto altius

fumptione, & arrogantia, & poftea in illos in-

exaltatur ; idem accidit fuperbis , qui quando

travit cum tota peccati malitia , fpolians illos

funt in apice fuze arrogantise , cum fint exofi ;

innocentia & juftitia. originali.

non Deo duntaxat, fed &i

S. Chyy, XI, Sicut fi quis, cum ftatura ::ubit'um non

cafui tunc funt viciniores :

pfis hlq'minibus ;

Matth,

ho. 59. in fuperet;inftar montium,

imo altiorem fe putet,

"Tollunter. m altun :

ac ideo fe quafi montes exceffurus erigat, nul-

Ut lapfu graviore

ruant ;

lum aliud argumentum fuze infanize quseri-

mus ; fic cum inflatum videris hominem, qui

Fumus infuper nuncupatur fuperbus , quia

N

meliorem fe czeteris arbitretur, contemnique

p

dum afcendit in altum , & in camino ventum

Ongr,

opinef:ur ; fi cæteris hominibus conferatur,

um repel-

obvium habeþ fibi obfiftentem, quie

2 at,

E

Titulur CXXX V. Superlia.

)

263

pellat , & redire cogat,totam adimplet fua ca-

'XX!. Sicut ventus lumen exxtingu?t I,,, l'G&SS.Bäämv.

ligine domum,ut omnes, ne coecutiant, & of-

rem exficcat, pulvefem excitat; fic fuper. ia

f

1196 E,

fendantur oculi , domo cogantur exire. Idem

bia lumen

fapientize obfufcat, exficcat rorem ^.

Ain

Ber,

iC

plane eft cum arrogantibus & fuüperbis , pro-

gratize , & pulverem . vanitatis fufcitat.

: paü'

rumpunt in actus iracundizeindignationis,im-

€

Om. t

^

properii,clamoris,infolentize,ac propterea,quia

XXH'.' Sicut aranea, ut mufcam capiat, fe- $ n

V.

redduntur intolerabiles , neceffe eít , illos de-

ipfam texendo evifcerat ; ita fuperbi , ut xu.in di:

L

clinemus, & fugiamus , nifi velimus incurtere

fcam ,vanze zeftimationis & famse acquirant , ?2 iic-

pericülum rixandi cum illis , & frangendi pa-

feipfos confumunt ; & bona fua pfodigamt. E,ü

fY

cem & charitatem. Neque folum fuümus u-

"u

É

7

perbize fugat homines, fed etiam ipfum Deum

XIII. Sicut gallina clamore fito ova prodit, .

S

&

& perdit ; fic fü

ibid,

a nobis recedere facit, Unde D.Chryloitomus:

perbus bona fga per jactan-

Ne extollaris in fpecie tua,ne forte propter fa-

tiam amittit.

perbiam tuam avertatur Deiüs. Fumus przete-

rea eft effe&us, & certiffimum fignum iznis ;

XXIV. Sicutis , qui oculis baptus e&/,zäbj 3. Chryt/

.

CU- ^.

no,.dc.

fuperbia pariter magnam habet connexiosem

omnibus facile offenditur ; ita füperbus o

i

'v Chm,

qum igne infernali ; quamvis enim peccatum

lo mentis delítitutus

E

'ib omnibus fagilä Cu-

:a. 23.

accenderit infernum , füperbia tamen princi-

Qpitukï.

palis extitit caufa,quze incendit,& aperuit for-

nacem illam extinguibilem ; fuperbia quoque

.XXV. Sicut aquila ad piædazï.l nata teftas, Béfizus

teftitiidines, nuces & fimilia altiffime eveh

&E in 1JOH.

fumus appellatur fpecialiter ; hic enim caligi-

ne fua privat nos lumine, & fplendore, oculo-

ut in petram deje&ta elidat, fic arrogantia ( 1* 9?

L4

p

perbos evehit, ut confringat juxta illud Pfal. ;

»

rumque obtenebrat lucem ; idem pariter eífe-

t

V. 28:

miftz : Dejecifti eos, dum allevarentur, Ht

&us eft,quem operatur fuperbia in anima no-

illud Poetze : Tolluntu

fira; lumen, quod quis primo a Deo olitinue-

:

b

r in altxum ; Au*c[ *cafur |

graviore ruant.

rat, difperdit, divinaque gratia, quze eft lux

vera, quze illuminat nos, privat : Ut tenebrze

TE

eius

XXVI Sicut modicnm fellis optimum o^

T

alienze fünt a luce ( inquit Climacus, ) ita fu-

queinque fuccum

iuit

b

ii

perbus ab oimni virtute eft alienus.

thü.fv » 49

nem virtutem. -

'dgi'trquit; ita iþp?rbi*a Onm-

S. Nilus

XVL. Sicut contagiofus morbus in totum

V

(

Niüus

loc.cit, -

a

l

e of Vi-

corpus , fic i

/Á

mam ferpit.

pfa quoque fuperbia'in totam ani-

: szftga.

*s

ofcopit

$. Aug.

XVIL. Sicut navis absque gubernatore a

104,. de

ventis hinc inde agitatur , ita & fuperbus le-

- XXVII. Sicþutkiä(q, qui ceïlam q

u1dem .am-R cïv eotn.,

Orat,c

plam habet, fed vino vacua&m , ftuite ob il- i ecad.

? vis circumfertur inftabilis per actus fuos.

Bv

Á

-

lam gloriatur ; ita nec ob ingenium aut nara- Ponor.

, Dern,

in Dom.

A5.S. XVIIL Sicutfulmen quandam brevem clari-

ram ad ícientias & virtutes aptam quis pru-

tatem habet, fed tamen teneris creaturis val-

40 &

$. Ad

denter extollitur , nifi actu illas poffideat.

t dom,

b nocuam ; ita etiam eft de füperbis, quia lu-

cere volünt in hoc f»culo per elatam fuper-

XXVIIL Sicut i$ ,

: qüi, 'pi&tori im.—agine'rx(l— Mardoch,

biam, per quam tamen pauperes incenduntur;

artificiofiffmam & perfe&iffimam pin

R.actr,

genti , ï

le&. g

dicitur enim in. Pfal. g. -Dum fuperbit impius,

alias lineas & colores fuper

inducere vellet,

incenditur pauper.

merito injuriam faceret ; ita qui homini, ve-

Man$ difc

