per quartam rotze partem vero literam R , fi-

IV. Ex occafione thematis : lia claritas t Cor. xs.

V. 4I.

gnificare, atque adeo per omnes tres literas

folis , alia claritas lum , €$. alia claritas. fiella-

Prov. 23. conjunttas cor indicari, quod ex omnibus do-

rum : flella enim differt a flella in claritate , fic €9

V. 20

nis , quze Deo dari poffunt, gratiffimum eft ,

refurre&lio mortuorum : poteft oftendi diverfi-

hinc iftud folum perSalomonem petiit dicens:

tas glorize Santtorum, & falutares inde dottri-

Przbe,filimi,cortuum mihi. Simili ergo

nz» hauriri. In priori ergo parte oftendatur.

modo dicatur, Sané&os nihil aliud petere ,

ipfa diverfitas , nempe quod Chriftus merito

quam cor tuum,id eft ut obfequia tribus literis

folis fplendorem obtineat, ut qui fit fplendor

ht &

hoc vocabulo contentis przeftemus. Et 1. qui-

& figura fubftantize Patris fui. B. Virgo vero,Hebr, 3.

( Y 4b

dem Corde colamus , virtutes & gefta illorum

cum inter Sanéctos, velut inter ignes luna mi- v. 3.

ftequenter recolendo, & magnam de illis ze-

nores refplendeat, merito lunze preeconium

ftimationem concipiendo. 2. Ore proedicemus,

obtineat; reliqui vero San&i ftellis merito

tum eadem illorum gefta frequenter comme-

comparentur , quos proinde in claritate diver-

morando & laudando, aliosque ad eorum ve-

fos effe, patet ex triplici capite, nempe ex di-

nerationem & imitationem incitando ; tüm

verfitate temporir, quia aliqui ferius, alii citius,

in neceílitatibus eosdem cum magna fiducia

Deo fervire, meritaque congregare coeperunt ;

invocando. 3. Ke , id eft , opere, varia in eo-

alii ante, alii poft rationis ufum ex hoc mundo

rum honorem obfequia przeftando , virtutes

translati funt : ex diverfitate flatuum & . of-

Ápx $

H

vn 9!

illorum imitando,& quod gratiffimum effe prio

iciorum: ut enim etiam in aulis , quo dignius

ri paragrapho in fine infinuatum eft, optiize

quis habet officium , tanto majus etiam ha-

vitzepuri(fimum , ampliffimum, & perpetuam

bet falarium , fieo munere bene füngatur ; ita

Matih.zl

Y, 12

cultum exhibendo. Vide Fabr. conc.6. in Feft.

in coeleftiquog;aulamajus utique praemium erit

Omnium . Sanctorum.

ilius, qui Deo in falute animarum coopera-

Efth. 6.

ll. Ex occafione thematis :

Sic honombi-

tus , officio omnium officiorum diviniffimo

V.5

tur, quemcungue voluerit..Rex . honorare : Often-

ut S. Dionyfius vocavit, fun&us eft,quam qui

datur , quomodo Deus .San&os fuos honora-

fuze tantum faluti invigilavit & ex diverfitate

rit , fcilicetad morem , quo olim Rex Affue-

fervorir , quam ob caufam Chriftus in parabo-

rus Mardochzeum honoravit. Nam 1. & ipfe

la de operariis vineze dixit, etiam eos , qui ul-

eos induit veftibus regiis feu ftola glorize im-

tima hora in vineam vocati funt,par praemium

* Vi bp.

mortalis,quze plus eos exornat,quam ullum ho

accepiffe, quia fcilicet defectum. temporis

ls ll

minem veftes quantumcung; pretiofze. 2. Su-

fervore actionis. compenfarunt.

In fecunda

H

per equum Regis 'pofiti funt, quatenus per

parté ex hac doctrina tria corollaria eruan-

L.2. c.9.gratiam Dei( de qua dixit Thonías Kemp.

tur.

I. Quod nemo de Sanétorum meritis L. 3. c.

« l.

fuaviter equitat, quem gratia Dei portat)

& przecellentia multum altercari debeat, quia 59* 3- ?-

ita roborati funt , ut ab omni peccato & per-

ut Thomas Kempenfis loquitur, talia vel-

turbatione liberi , fuaviffime in Deo requie-

le fcire ( cum Deo foli nota fint ) nullum fru-

Ícant.

3. Coronavit eos diademate , juxta

&um afferunt, fed magis Sancs difplicent.

Pf. 8 v.6.,

illud Davidis teftimonium. Gloria & honore

Sed neque de hominibus in terrà adhuc exi-

coronafti eum , Domine, & conftituifti eum

ftentibus ejusmodi judicia ferenda funt , quia

fuper opera manuum tuarum.Et iterum : Prze-

ut idem au&tor ait, merita nonfunt ex hoc ze- l^ 2 e 7

Pf. 20,

venifti eum in beneditionibus dulcedinis , po-

ftimanda,fi quis in altiori ponatur gradu , fed

Y.4

fuifti in capite ejus coronam de lapide pretio-

fi vera fuerit humilitate fundatus, fi Dei ho-

fo. 4.Per miniftros quoq; füos primarios in coe-

norem integre femper quoerat &c. . 2. Quo

lum deducijuffit, fcilicet per Angelos, ficut o-

nemo alteri invidere debeat talenta & fortitu-

lim Lazarus eodem eft deportatus. Dicergo,

dinem fuam,cum &ipfiSan&i fua forte conten-

nihil aliud fupereffe, quam utnos quoque eos

tiffimi fint,nec alter alteri majorem felicitatem

T

honoremus,& genua flectamus,id eft,varia fub-

invideat, fed omnes in jufüflima Dei volun-

Y. 16

tate

Titulus CXXP'IH. Sanfiorum Cultus €$ . Fefla.

15i

cate & diiributione acquiefcant. 3. Quod

lud Elifzei dicere poffumus : Noli timere, plu-

Va

nemo triftari debeat vel ob humilitatem fta-

res enim nobiscum funt , quam cum illis.

ha

tus , vel ob tenuitatem talentorüm , vel vi-

VIL. Ex occafione thematis

Gaudeamur

ccl. in

rium impotentiam , cum non ille, qui plus ac-

omner in Domino ,. diem . feftlum. celebranter. [ub;

nttoitü

cepit, fed qui melius impendit, in gloria ma-

honore SS. Omnium : doceri poteft , quomodo Miff.

jor fit futurus, hinc Chriftus etiam illi,qui non

pie & fru&uofe Sanctorum feltivitates cele-

nifi duo talenta acceperat, dixit: quia fuper

brarre debeamus , eumque in finem ufui effe

pauca faifti fidelis, fupra multa te conftituam.

poteft fequens S.Bernardi fententia: Tria funt cerm, in

Vide Hent, Engelgr. in Dom. 4. Quad. $. 2.

qua in San&orum feftivitatibus vigilantef V.g. Ap.

V. Ex occalione theniatis: Specier reli glo«

confiderate debemus, auxilium Sanét, exem- ?stri &

Eccl, 43

4

ellarüm , munduüm illusmnans $n excelfir : po-

plum ejus, & confufionem noftram ; qu»e tria ?auli.

«

v. IO. ï:l

dici per has ftellas te&te San&os intelli-

fufius explicatà vide fupra S. 3. n. 1. Poffunt

etiam pro fingulis pun&tis fervire fequentes

gi, utpote qui funt pulcherrima coeli empyrei

Ípecies & decor; praecipue tamen ob tres

hiftoriolae. Et pro primo quidem hiftoria Ab«

caufas ftellis re&e comparantur. 1. Ob malti-

batis Moyfis diicipulo füo , qui conliliütà pro

iudinem : de his . enim re&e dicitur , quod

tent:cionibus, quas graviffimas pati fe quere-

Deus Abrahatno dixit: Sufcipe coelum & nu-

batür,vincendis petebat, nunc ad ó&Cidentem,

inera (tellas , fi potes. Certe non defunt; qui

ubi ingens infernalium hoftium eXefcitus cer-

D

dicant, in folo Martyrum ordine tot San&os

nebatur: nuné ad orientem , ubi imajor coele-

in ccelis reperiri, ut fi in fingulos anni dies

ftium Spirituumnumerus apparebat, atque ad

diftribuerentur , quevis die ultra triginta mil-

fpem in ipfis ponendam excitavit , refpicere

lia proponi poffent. 2. Ob perfeftionem : quam

juffus eft. Pro fecundo pun&o fervire poteft

indicat rotunditas ftellarum , qus»eque tanta

hiftoria, quzé de S. Auguftinó narratur , quod

ícilicet, cum coóntinentiam fervare fe potfe de-

eft, üt minimà ftella decies o&ties muodum

Íperare magnitudine dicatur , licet nobis vix

fperaret , caftitàs multis pueris & puellis co-

pila major effe videàtur ; fed major longee

initata eldem' apparuerit, & fubridens dixerit:

Matth; $. Sanctorum perfe&io , utpote qui in Deum

Nunquid tupoteris , quod ifti & iftze potue-

E

Y. 48.

perfe&e abforpti , nihil nifi de Deo cogitàre,

tünt? Pro tertio fervire poterit hiftoria mo«

loqui, &agere poffünt, & nunc vere implent,

nachi, qui celize fuze inferipfit : altiffima paue

quod: Chriitus olim difcipulis dixit : Efto-

pertas , angelica caftitas , perfectiffima obe-

te perfe&i , ficut Pater vefter in ceelis pet-

dientià , fummáà utilitas &c. ut , quoties in-

feétus eft: 3. Ob effetur : illuminant enim,

furgere : fuperbize tentàtio ; Virtutum harum

recreant, & ad vitam animo pariter ac

lectione tàandem reprimeret.

corporis confervandam conducünt , uti faci-

Vill. Ex occafione thematis : Per. mult

$; À '

:

1

L

tribulationer oportet nos intrare regnum. .DEI:

le per varia exempla oftendi poteft.

Ápoc 9.

Vi. Ex occafione thematis: Et palme n

excitari poteft aüditor ad viam crücis poft

andnibus eorum: dici poteft, nonimerito Chri-

San(tos alacriter , fortiterque currendaim ; eo

v. 9.

quod omnes conditiones ad viàm optabilem

ftum, quàndo Jerufalem olim ingreffus eft , a

tffi«:

Matth.21. turba palmas in manibus ferente exceptum ;

requifitas contineat. Eft enim r. via cert

V. 12.

voluiffe enim pef hoc indicare , quód, cum re-

ina; nam juxta pium Afcetam , non eft falus

j

anim3e, nec fpes seternize vitze, nifi in cfuce. 3.

gnüm coélorum vim patiatur, & violenti ra-

piantillud , nemo in coeleftem . Jerufalem fine

Eft via re&iffima [eu breviffima : quia non. finitL.z. e, ra,

hominesin viis aberrantibus & flexuofis va-$. 2.

palma, id eft, fine victoria fui admittendus

fit. Oftendatur ergo 1. in quo confiftat victo-

narum dele&tationum morari. 3. Eft via tri-

ria füi, nempe in fubjiciendo voluntatem no-

fliffuna : quia omnes Sàn&i eàm calcaruntCrhi-

ftram divinze , nàm ut recte ex antiquis Pa-

fti veftigià fecuti. 4 Eft via jucundiffima : quia

fecundum multitudinem dolorum, confolatio-

Pfal 39,

Vita PP.

tribus quzefitus,quze ar&ta effet via ad coelum?

L

Refpondit: ar&a via eft; ut quis cogitatio-

nes divinze lzetificant ambulantes in ea , tefte- '

l5 lbell.

üibus Ífuis violentiam faciat , & abfcindat

S. David ; hinc S. Paulus defeipfo fatfus eft :.

Xt.

2. Cor, a,

proptér Deum voluntates füas, hoc enim eft

repletusfum confolatione, füperabundo gau-

P

;

4.

fcriptum de Apoftolis : Ecce nos reliquimus

dioin omni tribulatione noftra.

s.

. Eft via fe- '

6

curiffima : quia hoftes ab - eo .longiffime fu-.

' L

omnia, & fecuti fumus te. 2. Quam nobilis fit

hzec vi&oria , tum propter hoftis magnitudi-

giunt,ut ecclefia in officio canit : Ecce fignum

nem ( quis enim habetfortius certamen,quam

crucis ; fugite partes adverf»e, vicit Leo de

tribu Juda : Hinc eadem alibi paífi pfallit:

qui nititut vincere feipfum? ut rette Thomas

Kempenfis dixit ( tum propter temporis diu-

Omnes San&i , quanta paífi funt tormenta; ut

turnitatem ( non enim una tantum aut alterà

fecuri pervenirent ad palimam martyrii. Quid

hora vel die,fed per totam vitam durat hzec lu

ergo times tollere crucemi,per quam itur ad re«

67

&a ) tum pfopter praelii difficultatem , non

gnum ? Certe fi melior fuiffet via ad coelum ,

Chriftus verbo & exemplo dócuitiet.

enim procul aut fub muro , led cominus cum

hofte pugnandum eít, 3. Quantopere ad hanc

|X. Ex occafione ejusdem thematis , pof-

vi&toriam condueant Sán&i, tum afpectu fuo,

funt explicari caufze , cui Deus voluerit , ut

omnes per imültas tribulationes introirent in

quatenus agonemi noftrüm Ípe&ant, & ani-

4. Reg. 6 Imos praefentià addunt fua?tum exemplo,qua-

regnum Dei, nimirum :-Ne patriam in boc

W. 16.

tenus vi&oriv confequendz fpem excitant:

exilio quzeramus ; fi eniri nünc praefens vità ,

cuin amaritudinibus abundat, tantopere atmà-

tum gdjutorio, ob quod.jure animze noftree il-

tur »

&.

P.

Bibliothece Manualü Concionatoria.

£5

j

tur, quid üefet , fi deliciis f&ateret ? ut re&e

€9 Sanile Dei intercedite pro nobis : r&folvi "ti-

liter poffunt tres fundamentales quzeftio-

in Merel. $. Gregorius argumentatur.. $. Ut coelo di-

gni fiamus ; nam dulcia non meruit, qui non

nes , fine quarum refolutione ftare non poteft

guítavit amara.

3. Ut dulcior nobis evadat

invocatio Sanétorum. 1. Ergo quzeratur , an

fciant San&i noftras preces & miferias? & re-

& D

gloria tot laboribus & fudoribus parta ; ple-

dib f0f

rumque enim magis amamus & zeftimamus,

folvatur affirmative, juxta veriffimam S. Gre- L. moz;

4513

quod caro conftitit. Vide hzec omnia füfius

gorii fententiam, qua dixit: Quid illi non vi-** 5

dent, qui omnia videntem vident ? 2.An pof-

apud Fabzüm in auctario them. 4. in Dom.

6. poft Epiphan.

fint nos juvare ? iterumque refpondeatur affir-

mando ; fi enim , icum vivebant, hoc potue-

runt ; cur jam non poffint ? 3. Àn velintfuc-

X. Ex occafione fupra cifati thematis :

Gaudeamus omnes in. Domíino , diem feflum . cele-

currere ? & refolvatur , dubitari non poffe ;

brantes in honore. Sanflorum. omnium : explicari

non enim , ut recte dixit S. Bernardus , cum

poffunt rationes,cur hoc feftum praecipua lze-

putredine carnis fimul fe exuunt viíceribus

titia ac devotione celebrandum fit 1. Quia eft

pietatis : nec fibi ficinduerunt ftolam glorize,

feftum totius ecclefize triumphantis ; Si ergo

ut nolirz pariter miferie , fuzeque miferi-

cordiv oblivionem induerent. |Non eft terra

particularium San&orum fefta cum tanta fze-

pe feftivitate celebrantur , quid in tot Sancto-

oblivionis, quam anima San&orum inhabi-

rum folemni die facere par erit ? ?. Quia hoc

tàt : non terra laboris, ut occupenturin ea :

Msb

^

2, Il. ö'

feftum eft dies natalis noftrorum parentum,

non denique terra , fed coelum eft. Nunquid

avorum, fratrum , aliorumque cognatorum ,

coeleftis habitatio animas , quas admittit , in-

benefa&orum , & amicorum : fi ergo Nata-

durat, aut memoria privat , aut fpoliat pieta-

. Adverfus

lium fimilium perfonarum in hac vita tam fe-

te ? Si Apottoli & Martyres , inguit S. Hie

vigilant,

ftive celebramus, licet Natalis triftitize potius

ronymus, in terris coníütuti poffunt orare

procaeteris , quando pro fe adhuc debent effe

fuerit, quam lzetitize: qua letitia oportebit

celebrare eum Natalem, quod ad zeternam fe-

foliciti ; quanto magis poít coronas, victo-

licitatem funt nati? 3. Quod hoc feftum fin-

riszS Q« triqmphos'?

gulis annis crefcit innumerorum Sanctorum ,

quos hoc die colere oportet , acceffione , cura

25c X

dubitari non debeat, quin quotidie non pauci

ALIICONCEPTUS.

moriantur, & ad coelum perveniat. Si ergo

obje&um cultus & leetitize crefcit , caufzeque,

ob quas celebritas hzec inftituta eft, augentur,

Circa fq/iorum ob[ervationem.

cur non & in nobis devotio & loetitia crefcat?

Lg

Bernardinus ingeniofe obfervat, quodS. Bers.

ä

Gaudeamus ergo inprimis de ipfa San&orum

Deus decem Decalogi przecepta con-tr. *. $-

gloria, eisque fuam felicitatem ex animo con-

IO.n, I.

|

Í

dens, nulli alteri myfticum hoc verbum:

k lii o

gratulemur. Gaudeamus & nos de tanto Ad-

memento , przemiferit, nifi huic tertio , in quo

vocatorum & Protettorum, imo & Sociorum

fabbati fan&ificationem hominibus folicite

aliquando futurorum numero ; & ut cum iis-

precipit. Confideremus , inquit, recordatio-

dem ?eternum gaudere , fociique glorize effe

nem , quia ait, memento.

In nullo aliorum

poffimus, prius paffionum & t

przeceptorum Dominus hoc verbum «memento

focii efíe ftudeamus.

tibulationum

ufarpans , previderat humane fragilitatis

conditionem , & quantum in aliis diebus to-

| Dan. 5.

XI. Ex occafione thematis : Benedicite San-

tius hebdomaáda» mundanorum folitudines

v. 87:

&i €9 humiles corde Domino : poteft explicari

memorias hominum occuparent , intelligen-

potiffima , fed fubtilior caufa, cur omnes San-

tias excederent, & voluntates deleciabili-

étos fummo amore cultuque profequi debea-

ter infifterent , ideo ut animarum provide-

mus , quia videlicetipfi Deum fumme amant,

retruinz , tutasque redderet ante cafum,

laudant & colunt; Unde fequens difcurfus

memento, ait, ut diem fabbati fan&tifices :

ln iif

formari poteft. Deum,fi veri Chriftiani fumus,

dicit enim in fronte hujus p

7' nl 5

Xræc?pti , me-

plusquam nos ipfos diligere debemus , ergo &

mento,

officia , quzecunque ipfi ab aliis exhibentur ,

pluris seftimare & compenfare debemus,

Il. Adrichomius in defcriptione terrae fan- Arich.

oc. Em-

quam fi nobis ipfis hzec omnia exhibita fo-

G circa vocem Engaldi refert , in JEgyp-

&ad. '

rent ; atqui fi nos tantopere diligerent , lau-

to quemdam fcaturire frontem , in quo fan-

darent, & colerent, prout nunc Deum amant,

Giffima Virgo , Herodis fugiens perfecutio-

& laudant , iniquiffimum cenferemus , fi non

nem , divinum fuum lavit infantem , qui

omnem ipfis vicifim amorem cultumque

proinde J E SU fons communi nomine ap-

oftenderemus , ergo multo magis nunc zequif-

pellatur; cujus aquis hortus quidam bal-

fime id a nobis fieri cenfebimus , atque adeo

fami, eidem fonti contiguus , irrigatur;

omnem dabimus operam , ut vel hoc folo ti-

quia vero aqua hzec horto illi irrigando non

tulo , utpote honeftiffimo & efficaciffimo,San-

fufficit, ex vicino quodam puteo, median-

!

&os totis'viribus amemus , laudemus , & co-

te rota a 4. bobus gyrata, hauritur aqua,

lamus, id quod in particulari magis demon-

quanta pro horto fufficit; idem vero au-

ftrandum eft.

&or ad intentum noftrum fubdit ; Mirum

XIL. Ex occafione thematis : Omnes San&i

di&u , verum tamen , a meridie fabbati us-

que

ï

|

Tz'tul&: CXXVIIL Sancorum. Cultus && Fefia.

153

que ad aurorám diei Lunze, boves nullo ver-

profanorum, aliarumque vanitatum idola pro-

bere impelli poffunt, ut in protrahenda aqua

ponere foleat,ne ecclefias adeant, neve ex fta-

laborent: quod eft fidei noftrze teftimonium

tionibus, indulgentiis, aliisque lucris fpiritua-

celebre.

libus, quee per horum dierum fancficatio-

nem confequi

trj

S.Bemar- [I]. S. Bernardinus verba illa, quze Chriftus

E

ficiant.

.poiï-'en(t- , in animabus pro-

di;n-- x tomo

paulo ante Apoftolis fuis dixerat, fcilicet : //or

4. $.

Ibïdl nl 60

* afcendite, ego enim mon a[cendam ad. diera. feftum

VII. DEUS olim þer Malachiam Prophe-

iflum, confiderans quzerit : Quid eft, quod Sal-

tam comminabatur, dicens: Difpergem. uper

vator nofter dicat; non af[cendam, cum . tamen

vultum. veftrum — flercus — folemnitatum veftra-

paulo poft ipfe afcenderit? moxque ex ore

rum: fed quo fine Spiritus fan&us vili adeo

ipfiusmetSalvatoris refpondet : fgo mon afcen-

loquendi Phrafi hic utitur, ut fefta non obfer-

demad diem . feftlum iflum , ícilicet ad ifta fefta

vata, fed profanata, turpis ftercoris nomine

mundana, vana, & temporalia.

Alia funt fpi-

appellet; fcitisne caufam ? ideo nempe id facit,

ritualia fefta,&ad illa ivit Chriftus in occuito ;

quia ficut exomnibus fordibus,qu» ex quibus-

Fefta fpiritualia funt difplicentia peccati , do-

vis domus alicujus locis, vel ex plateis vicinis

lendo de peccato facto ; fimiliter gaudere de

colliguntur, quidam fit fterquilinii cumulus ,

bono & Deo.

ita & dsemon in magnam noftram perniciem

Manfdfe. IV. Olim Manna in deferto quotidie He-

& probrum ex omnibus gule, lafvivize, avari-

s. n. 8. brzeorüm populo depluebat, folo die fabbati

tize, vanitatum , luxuum , inimicitiarum, alio-

excepto, & quidem, ut hoc die perfectius feri-

rumque vitiorum immunditiebus turpe quod-

ari poffent , voluit Deus, ut preecedenti die

dam congregat fterquilinium , quo feftorum

veríog

Obfervantiam defeedat, & coinquinat; vix

duplicem fibi colligerent annonam.. Die fex-

lint,

to collegerunt cibos duplices, quos fi aliis die-

enim ullus eft vitii exceffus, qui in fanctis

bus congregaffent, fubito inde vermes fcatu-

nt

illis diebus a. daemone colligi non pofüit. -

riffent, hujus autem divinze provide

AiU

i ra-

Tdem dife,

VIIL. At dicet aliquis : nonne Deus idem

.

8 n.

*

tio hzec unica fuit; quia requies. Domtui [an-

ipfe erat,qui in Exodo, Levitico & alibi, facri-

&ificata efl Domino : pari quoque modo , fi nos

ficia, holocaufta, victimas, oblationes, incen-

feita debite fanüficaremus , juftumque Dei

fa, thymiamata, fefta, can&tasque alias folem-

cultum in iis exhiberemus Domino , Manna

nitates & ritus facros, in honorem fui exhiberi

saudiorum & confolationum . fpiritualium

preceperat? cum igitur Deus de feipfo di-

nobis utique defuturum non effet; quia vero

cat: Égo Dominus , €? non mutor , qua ratio-

illa transgredimur, vermes, id eft, malze con-

ne nunc rejicit, repellit, & abhorret, quid-

Ícienti» remorfus ex

)

perimur , corda noftra

|

quid in divini cultus fui hónorem an

tea prae-

corrodentes.

Y

ceperat? quo pa&o. dicere potuit : Calendas

.nl[l

Id n.9. V.S. Paulus in I.PEp, adCorinthios his ver-

veftras , folemnitates veftrar odivit anima mea ,

bis exhortatus fuerat : Pafrha. no[ftrum immola-

quando hzec fefta ejus erant, quae in faum ob-

fus eft. Chriftus ; itaque epulemur. mon in. fermento

fequium celebrari jufferat? fed facilis eft ad

veleri, meque im fermento malitie €9 nequitim ,

hzec refponfio ; etenim verum quidem eft,

edim aggmis [fimceritatir €9 veritatir.. Ex. quo

quod h»ec omnia fefta ab eo ordinata fuerint,

'Textu D. Chryfoftomus deducit, quamvis a-

quodque populus ejus illa adimpleverit : at

nimam fidelem quovis tempore iuum poffe

vero in honorem ejus idipfum non fecit; unde

celebrare Pafcha : nam , ut idom Do&tor ob-

S. Hieronymus notat, quod non fuas nominet

fervat ,. quando Apoftolus hzec Ícriplit , nec

feftivitates, fed eorum , qui male his abutun-

Pentecoltes nec Paícha erat , ac proinde indi-

tur: ideoque Deus in illis folemnitatibus

nihil fuum cernebat, illa quidem folum quo-

cat, non tempus , fed confcientiam mundam

feftum efficere, nihil enim aliud gignit, quam

ad externam appàrentiam ad fe ordinata eífe

bonorum operum confcientia.

videbat; caeterum vero eadem ob fines & lu-

idem difc.

VI. Salomon , ut Deus olim Davidi Patri

cra fua temporalia celebrari, non ignorabat.

7. . 5.

ejus przedixerat, fümptuofifimum — Jerofoly-

,

mnis Templum erexit, ut ad illud ex omni par-

Circa ,Cultizm SanBorum.

te concurrerent , quotquot veri Dei fidem &

IX.Tobi c. 33. v. 20. defcribit Eliu hominem Phil. Har-

rith,

notitiam habebant , ibidemque. per obla-

tung

^ EBL

tiones, facrificia & alios facros ritus debitum

adextrema redactum, cui nec panis fapiaf,

Conc, iv

"

nec quidquam defiderabile hujus vitze. Jbo-

*

m

Deo cultum in folemnitatibus, in ejus ho-

5

norem inítitutum , exhiberent: at vero Jero-

minabilis ei fit m vita. fua. panis , €9. amima tlliuirgog P

--

beam mox, ut decem tribuum Rex creatus

cibus ante defiderabilir, tabefcet caro ejus , €7 o[[a,fcha.

fuit, in Samaria, nimirum in Dan & Bethel

qu& te&la fuerant , nudabuntur. Si ad. extrema

duo idola erexit, fuosque fübditos ad ea. ado-

redigantur omnia, jantque defperent medici ,

adhuc eft referva quaedam v; 23. 551 fuerit pro

randa conftringendo , populum a templo fan-

&o ferofolymitano divertit; Omnia in figu-

eo /Ingelus loquens. Per hominem, cui abomina-

bilis fit panis & cibus defiderabilis , intelligi-

ra contingebant; hoc enim eft ipfummet Sata-

nz artificium, quod , ut Chriftianos in dierum

tur Catholicus , cui non amplius fapit panis

animze, verbum DEI; non vult amplius au-

feftorum fan&ificatione ab obfequio , Deo

debito , feducat , iisdem varia lafcivorum ob-

dire conciones, nifi tales, ubi fit humanum

illicium, do&ze fabulze, copia verborum , acu-

jecto

rum, luctorum fzeculariumfpe&taculorum

*

inen

R. P. Lohn, Bibl Mm. Tom. I1£

As

154

Bibliothece Mauualis Concionatorig

men conceptuum;non autem, ubi veritates 2e-

& Sampfon Dolenfis: 28. Julii Beata ani-

ternze proponuntur fimpliciter, & Apoftolice;

ma, qua Patronos fuos ita obftrinxit obfe-

item fi defipiat le&io librorum fpiritualium ,

quiis, ut pro illa in articulo mortis juvanda

oratio, templifrequentatio , imo & cibus deíi-

fuerit infer Patronos amica ;oncertatio.

derabilis, Euchariftia. Cum ejusmodi homine

fine dubio periculofum eft, nulla medicina per

Xf. Periiffet Loth . cum Sodomitis nifi prolbid. S.3.

os, per aures, per oculos, per cor poteftintro-

eo interceíhiffet Abraham, cum enim Dei de-

mitti. Nihilominus fi fuerit. Zingelus. loquens

cretum percepiffet, his fe verbis interpo-

unu de millibur ( fant tot millia Angelorum ut

fait: Zbfibe te, ut rem . hauc faciar , & occi-

pene fuperentomnes arenas & guttas maris,&

da; juftum. cum impio.

Quafi dicat, Domine ,

atomos aeris ) miferebitur ejus ( Angelorum &

decetne hoc mifericordiam tuam, ut filius fra-

mifericordiarum Pater ) €9 dicet ( ad Advoca-

tris mei, pro quo intercedo, pari calamitate

tam ) libera eum, ut non de[cendat in corruptio-

involvatur ? & fuit tam efficax oratio, ut

nem. Quafi dicat: dono tibi talem miferabilem

dicat fcriptura Gen. 19. v. 29. Cüm fubver-

creaturam, erue eam ex manibus mortis, ex

teret Dominus ! civitater regionis. illius , recor-

faucibus orci. Siunus Angelus tantum poteft,

datur Zbrahm , liberavit Loth de [ubverfione

quid facient novem,quid duodecim legiones ?

urbium, Periiffet Aaron propter vitulum fa-

quid millia millium ? omnes invocantur his

brefactum, nifi interveniflet Moyfes. Perüf-

diebus. Omnes Angeli & Archangeli ! omnes

fet populus Ifrael a faperbo Nicanore oppref-

Sanéti, beatorum Spirituum Ordines ! Intel-

fus, qui urbem cinxerat, templo ruinam

f $.

liguntur quoque nomine Angelorum, omnes

minatus fuerat, facerdotibus necem, popu-

|

animze Sanctorum, quia iis dicitur: Erunt fi

loque vaítationem intentarat, nifi Santti in-

terveniffent.

cut Zngeli Dei. ,Matth. 22. v. 3o. Praefertim

Cum enim fortiffimus Judas

viri Apoftolici: Jte ZIngeli veloces la. 18. v. 2.

Machabseus folicitus moerore collaberetur,

Sa.erdoter omnes Malach. 3. v. 1. Si unus de

vidit in fpiritu Oniam facerdotem, qui ante

millibus exorari fe finato quam bene tibierit,

paucos dies vita excetferat, fibi alioquin a-

ne pereas.

:

miciffü«:num , fupplices Deo manus tenden-

Ibid,

X. S. Gennadium Epifcopum a Sixto. II.

tem pro populo. Poft hune vidit virum zeta-

Pontifice in Gallias miffum , pro uniüs mori-

te, & gloria mirabilem , & magni decoris

bundi protectione , cum aliis codlitibus difpu-

habitudine, quem cum noffe cuperet, .au-

tantem audiamus: ita fcilicetSancti miferorum

diit; Hic eft fratrum amator, & populi

Patrocinia /affe&tant, [acebat quidam adole-

lfrael , hic eft, qui muitum orat pro populo,

Ícens Prito moribundus in villa , monafterio

& univerfa fantta civitate, Ffieremias Prophe-

ta Dei.

.

S. Salvatoris, in quo S. Gennadii coluntur re-

liquie, propinqua ; ac propterea a dicti mona-

XIL. Sunt Sanüi ftellis fimiles , majores

Ibid.

fterii Religiofo omnibus Sacramentis ad mor-

& minores, uti 5. Paulus r. Cor. 15. difputat,

tem munitus fuerat; cam ecce audiuntur cum

Sicut ftellze influunt in corpora , ita Sancti

j Bil $

demonibus pugnantium voces, dicentium-

& incorpus, & in animam, Planetze certis

que: quid , maligni fpiritus, hic exfpeGatis?

membris communieant fpeciales operationes,

nofter hic eft per Dei clementiam. Nam de no-

quod ex Calendariis novimus; eerti San&i

ftris religionibus huc peregrinus advenit, di-

etiam praefunt certis aífe&tionibus : capiti

gnumque ett, ut, quorum fervus fuit corpore,

B, Virgo Lauretana, vel S, Csefarea, oculis S.

ab ipfis fublevetur in zeterna requie : dzemoni-

Lucia, dentibus S, Apollonia , gutturi S.

bus vero contra dicentibus, homines, qui

l

Blafius, manibus S. Gerebrenus, peGori S,

aderant , voces quidem audiebant: Cum ecce

Martyr Ignatius, pedibus S, Julianus,, inte-

adfuit continuo ad. caput infirmi S. Gen-

fünis S. Era(mus.

Non vult Deus operari

nadius, fagatisque daemonibus, converfus-

in mundo, nifi mediis ftellis; ita & gratias

que ad tres Epifcopos, qui aderant, & inter

fuas non vult concedere, nifi medianteSan&o-

quos cum daemonibus fuerat altercatio, dixit:

rum interceffione, Meliori jure dicere poffu-

Quid hic Domini expeGatis? Refponde-

mus de Sané&tis, quod Abfolon dixit ad animos

runt, fe effe dominos ipfius infirmi, Epi-

devinciendos lfraelis, 57 on eft aliquir confti-

Ícoposque Britannive , veniffeque, ut eum

tuture Rege im Palatio : quem interponat , aul-

in veternam requiem perducant. Tum Genna-

lum bonum recipiendum a — Rege [peret. — g.

dius: Benefeciftis, inquit, quod veftrorum

Reg, 15. v. 3. addo, nullum malum averten-

curam habetis: hunc. vero a meis mona-

dum.

:

äf

chis Sacramentis munitum , mihique com-

XIIL Ifaias c. 1. Deum defcribens ait; d- S-4:

miffum mese tutele relinquite: dignum e-

Erit. juffitia cinflorium — lumborum ejur; €$ f

nim eft, ut quem ha&enus cuftodivi, ego

der cimgulum renum ejur. Septuaginta , quo«-

ipfe Domino JESU offeram: atque his au-

rum verfionem fequebantur Apoftoli , legunt:

ditis recefferunt tres illi Proefules ; moxque

Erunt jufli cinforiu . lumborum . ejus

,

des

infirmus apertis oculis, quorum fuerunt,

cingulum renum '"ejus.

Quafi dicat,

cin-

quas audierunt voces, & Epifcoporum no-

gent renes & lumbos Dei. Et quze ifta lo-

ä

mina aftantibus manifeftavit, moxque iterum

quendi forma? an lumbos Deus habet, &

iis claufis expiravit.

Erant autem Epifcopi,

cingi fe patietur ? Myfterium ! Jufti Deum

li

Paulus Przeful Lernenfis, de quo. :2. Martii.

cingunt & continent, ne contra nos jufto in

Machulus Alethenfis, de quo 15. Novemb.

furore procedat, Ligavit illum, Moyfes adhuc

1

|

i

g

kTitulm CXXFIILL. Szmz?ïorum Cultus €$ Fefla.

15

3

in terra conflitutus, cin&torio precum , ita ut

diftin&as , ftella dilfert a ftella in claritate, fie

Deus ligatum fe aguofceret : Düimitte- me ,

& refurretctio mortuorum.

At vero Chriitus

ut irajcatur furor meus eontra tos, €9 de-

Dominus indifcriminatim omnes beatos futu-

leam £05, Exodi 32. v. 10. Diffolve mihi vin-

ros aílerit infiar folis.

Tunc jufli fulgebunt

M

cula, quibus me ligas, & non perinittis, ut

ficut fol in regmo Patrir eorum. —^ Matth. 13.

vindicem. Non dicit Deus, dimitte me, ut ar-

V. 4-3 LJ

Si omnes; ut fol, ergo (tellae non

erunt,

ripiam fulmina , ut extraham gladium, ut ja-

Origenes hom. in cap. 13. Matth.

culer fagittas; fed , ut iraícatur furor meus,

ait, Paulumlocutum deSan&is, dum adhucin

quia oratio jufti non tantum Deo ligat manus,

terris funt; in ordine ad efficaciam precum,ita

fed voluntatem, ut ne quidem exurgatira ; ni-

ut unus magis profit; quam alter ; at vero in

fi Dei amicus non intercedat. Sunt lumbi,

regno Patris, etíi pari gloria praediti non fint,

locus voluptatum , juxta Philofopaum : vo-

quilibet tamen eorum folem refert; quia unus-

luntas juítitize eft, ulcifci, hanc oratio jufti li-

quisque omnia

fufficit.

lheminibus bona procurare

gat. Cant. 4. V. 3. Sponíus coeleftis labia

Íponfa comparat vittze coccines : Sicut vitta

ena

XVII. Dicebat Dominus ad Abimelech de D

coccinea labia tua.. Ad. quid coccinea vitta ? ut

Abrahamo : Orabit pro te, €9 viver, Gen, Ny:

£«

liget Deum & ligatum ducat, quo vult. Labia

20. Audit hec Rex , €$ tulit over, €8 boves,

!

*

89;' h9g deAÀs-

jufti Dei manum ligznt, ut non

punire queat,

Jervor , €9 ancllas, €9 dedit. Zdbr.

aham , bid.

brai & ^.

quod vidimus in Moyfe.

V. 14. Qul eis ex rebus valdelocupletatus fuit,

Ibid s.qe.

XIV. Exodi 25. v. 3o. Przecipit Deus : Po-

t

Sed quam ob rem illa dedit? Refpondet Abu-

e$

per menjam panes propo[itionis in confpe&tu

lenfis: ut inclinaret Abraham ad rogaudum

4Ht0

fe

myer. Duodecim panes illi, juxtaOrige-

pro fe, dedit & munera.

Cogitavit nimi-

nem Homil. 13. in Levit. adumbrant duode-

rum; quantum preces juftorum apud Deum

cim Patriarchas , quorum memoriam Deus

valeant, & quam facile iram illius mitigare

femper vult in facris effe adytis; ut Deum

queant. Pulchre & apte in rem iftam dixit

propitium reddat. Multum enim valete eorum

Philo judzeus in lib. de migratione Abrahze :

recordatio , qui jam vivis exceffere & funt

Revera fulerum generis humani juftus eft,

fuas

quodammodo panis Dei. Et cur fub panere-

dotes communicans ,

& in

oublt-

praefentantur ? Commune hominis nutrimen-

cum ufüm conferens.

Idem quidquid apud

tum panis eft, fine quo vivere non poffumus.

feipfum non invenit, a Deo folo ditiífimo

Nutriunt quidem alia, fed fine illis vivere pof-

pottulat ; at ille aperto coeli promptuario , ni-

füumus, Collige, quam non utilis modo, fed

vis imbrisque in morem bona depluit affa-

neceffaria fit Sancorum interceffio, quorum

tim,utinde omnes terrenze lacunz reftagaent.

fola memoria reprzefentata eft inftar precum

Quid amplius dici, vel exfpe&ari pot it ?

jid

ad Deum fufarum.

Profecto quisquis juftus eft, idem bafis eft &

XV. Matth. 11. Laudans Dominus S. Joan-

columna mundi, & Atlas, qui fuübje&is

nem Baptiftam , inquit : 47 diebur autem ;jo-

fuarum virtutum , ac fantctitatis humeris, er-

annr DBapüifle regnum celorum vim — patitur ,

bem terrarum excipit, ac fuftentat, fuorum-

€? violenti rapiunt illud. Quid coelo vim infer-

que ineritorum opulentia homines reliquos

re aufit; an fabula haéc eíft, an parabola ? veri-

locupletat.Quod fi ei defint, quae in alios di-

fnertiat

tatis ipfius eft oraculum , & apertiíima veri-

mox ad Deum confugit, atque ex

tas: S. Joannes Chryfoftomus homil. 33. in

illius copiofiifimo zerario füis precibus tan-

Matth, quem refert S. Thom. Aquin. in Cate-

tum exobfecrat, quantum mundo beneficiis

i

