gentias; inreditu autem, O res admiran-

fiftentiam

da' cum ad . locum , ubi mzifæ meritum fibi

i

il

De hoc autem pufü:no Principe

aliasinter virtutes principaliter memoratur &

per Simoniam compararat, perveniffet, prae-

Qd

m,

illa, quod dum miffze affiftens fub tentorio fuo

di&um rufticum ex arbore quadam fufpenfum

invenit.

Deo idipfiim permittente , eo-quod

(1m

fæpe fzepius ad conflittum invitaretur & provo-

jni

caretur ab hoftibus,docerentque circumitantive

tam vili pretio inzeitimabilem miffze thefau-

i

"

f0

illamopportuniffimam nequaquam omittendam

rum vendiditfet, feque validiffimis privaffet

przeliandi occafiohem , nihilominus pientiffi-

armis ,

quibus inimico infernali refiftere

j

Nobilis

autem in devotione miflze

U0S

mus Rex fe nec pedem promoturum afferue-

potm at.

rt

donec miffam finiiffet facerdos ; ac pro-

audiendz magis confirmatus ,

deinc eps fem-

Ie-

inde facra illa hoftia fortificatus & a-umatuq

per, quoties tentabatur, miffe facrificio ad-

(!iS

hibito vi&or femper evafit. Merito igitur S.

n

poftea prorupit in Danos , cum '*101 iofitfimze

"

victorize fucceffu.

Ignatius Martyr primos ecclefize Ephefinze

n

n

Maxcfi

fideles ad müTam audiendam his Vi?lbls affi-

XXXVI. /Eneas Silvius, qu1po'ïea fummus

| £0

diíc. 8

Pontifex fa&us Pii lT. nomen fibi affumpfit ,

due invitabat : Date operam , ut fzepius con-

u

n, 30.

hiftoriam quandam réfert, proefenti propoüto

gregemini ad Euchariftiam & gloriam Dei

tf

cumenim fepius in idem loci convenitis

, la-

yen

peropportunam ; dicit enim in Provincia Iftrize

nobilem quendam fuiffe admodum pium , qui

befactantur vires fatanae.

Hilfx

XXXVII

1[À

tamen, Deo ita difponente , a dzemone cons

EUA

118

Bibliothece WManualii, Concionatorig

|

Rodrid. p,

XXXVIH. S. Ferdinandus de Talavera pri-

rit, fuam prudentiam & anif magnitudinem

í

g. tr.'S,

oftendentia. Vacantibus ecclefiis nullus Pon-

coxo

mus Archiepifcopus Granatenfis, dum in aula

al

ageret, multis gravibusque occupatus regni

tifex celerius ac maturius confuluit; Notarios

negotis plurimos patiebatur semulos, qui,

& Tabellarios , utpote fanguine pauperum &

f

cum innocentem accufare non poffent , ad-

litigantium viventes, a fe ut peftiferos amovit.

Surius

pl

verfus quotidianum ejus facrificium murmu-

XLI. S. Cuthbertus Epifcopus Lindisfar-

20. Mart.

rare coeperunt eorum aliqui , qualiter fcilicet

nenfis tantum compuncionibus erat deditus ,

Ü

tanta, tamque ardua pertractans negotia, ani-

tantum coeleftibus ardebat defideriis, utmit-

X

mum difpofitum , quietum, &ad quotidie ce-

farüm. folemnia celebrans , nequaquam fine

(

iebrandum recolle&tum habere continuo pof-

profufione lacrymarum implere poffet ofh-

qw

"fet, quaíi in monaíterio degeret ; quod cum

cium : fed congruo fatis ordine, dum paffio-

[

CardinalisHifpanus & Archiepifcopus Toleta-

nis dominicae myfteria celebraret, imitaretur

nus,Joannes González de Mendozza,die qua-

ipfe, quod ageret, feipfum videlicet Deo in

It

dam eidem familiariter infinuaret , refpondit

cordis contritione mattando , fed & aftantes

á

fervus Dei: l1ta Domine, quia Majeítas fua

furfum corda habere, & gratias agete »o-

tam arduis me implicavit negotiis , onusque

mino Deo noftro, magis ipfe cor, qua

mihi impofuit, meis fuperius viribus, ideo, ideo

vocem exaltando; potius gemi

endo, qüam

ne in terram prolabar, quod unicum mihi

canendo , admoneret,

g

füpereft refügium , inquiro quotidie , fcilicet

fi

altare fan&um , ut eo mediante negotia feli-

: /f/ïi[fa audz'te(z.'

£

citer terminare , optatamque de omnibus va-

XLIL Frater Francifcus Duraffe in Oieta , Manfi

| leam reddere rationem.

:5

f-2 tu.ön

f

Religiofus Francifcanus, culinse fervitio defti-

ü

JMiffa le&a.

natus, quotidie pro fuá devotione multis mif-

H

C

fis infervire folitus erat; at vero cum die qua-

Suiusia XXXVIIL Surius in vita S. Petri cceleftini

dam ob ejus a culina abfentiam in przejudi-

r

vitaS, .yefert, quod, dum die quadam ex luna parte

cium refectorii notabile daimnum' aceidillet, a

Ccleft- (iblimem de coelo in fanGiffimum facramen-

n

füperiore juffus eft poft miniftratam primam

tum & facrificium defcendentis majeftatem,

Miffam fubito in culinam fe recipere, nec ab

:

ex ália vero parte indignitatem fuam confide-

ea recedere, cui precepto prompte obedivitita

tamenut quotiescunque audiretfignumeleva-

us

raffet, fimulque in memoriam revocaffet Pau-

.1:70

lum primum eremitam, S. Antonium Ma-

tionis hoftize , genua fua flectendo in terram,

1

'à

hoftiamillam elong

4

"ï

nquo edoraret. Áccidit ve-

hig.

gnum, S. Francifcum Affifinatem , pluresque

ata

alios Dei fervos altiffimum miffe myfterium

ro: quod dum in przecipua quadam folennit

p

[2 v

at

3-

?e, omni-

exercere aufos non fuiffe, circa frequentiam

fignum elevationisin miffa foleni f

[

hujus myfterii multum anxius per aliquot dies

bus fimul campanis compulfatis dari audiret, in

q

pr timore ac reverentia tanti Domini , ab

zenua corruens, dixerit: O dulciffune falvator,

hoc fanttiffimo Sacramento & Sacrificio ab-

ex quo Praefidum voluntate in culina detineor,

ftinuerit, donec tandem Romam accédere de-

careo ea voluptate, quam mihi dulciflimam

i0ttüs

intid

creverit, fummum Pontificem confulturus, an

pariebat cultus divinze hoftize coram adora-

ä

ipto,

non inelius foret, ac celebratione illius facrifi-

t»; fed bene ac beate res habet, quam tu

p

;

Vix autem hovc

4 U.

cii per tempus aliquod totaliter abftinere ?

utcunque habere voluifti.

deSui

"]

l

Cum igitur cum hac intentione Romam ver-

verba elocutus fuerat, cum ecce inauditum

Jile,

i

fus iter inftitueret , fan&us quidam Abbas,

hoc contigit miraculum ; nam muri inter

f

templum & coquinam interjeQi aperti funt ,

haud pridem mortuus, in via apparuit, a quo

ü

habitu monaftico indutus fuerat ,. qui ei dixit:

adeo, ut Dei fervus Chrifti corpus in ara

|

Quis eft, O Fili, qui, licet Angelus fit, celebra-

cernere & adorare poffet, qui tamen conti-

.

D

tione hujus myfterii dignus diei poffit ? Ve-

nuo rej

un(ifunt, non obfcuris ref:eifus hujus

M

runtamen fuadeo tibi, ut cum amore & reve-

prddjgïeü notis reli&is.

rentia erga Deum , prout ha&enus confuevi-

Á

Jua-

-T*

füi, celebrarepergas.

z

— XLIII. Anno 1570. Menfe Nov. fequens hig

Msnnti

k

Tdemin

XXXIX. S. Thomas He

ri*ärden fis in An-

prope Romam accidit cafus. Tres Eugubi- bif.. fz-

Y

vita 2.

glia Epifcopus , vir cibi & potus abftinentize

enfes ad nundians convenerantinloco, cuile&.c.

OO.

m

deditiffimus, & caítiffimus, tanta animi pieta-

nomen Cifterno, idemque elegerant hofpitium. 145*

te & devotione rebus divinis intererat , utin-

Finitis nundinis, duo illorum de itinere cras

Cz" "

tuentium fidem & mores informaret, tanta in

inftituendo difcurrere coeperunt, concluferunt-

t

—

que füb auroram difcedere, ut eodem velfperi in

miffe facrificio lacrymarum ab ejus oculis

copia manabat, ac fi coram fe Chriftum Do-

patriam pervenirent. Audiens hoc alter prote-

minum in carne humana patientem vidil-

ftari ccepit,dicens: Ego quidem cras, cum fit

fet.

z

dies Dominicus, facro inaudito nullo paé&to di-

Daurolt.

XL. Scribunt Hiftorici, neminem ante Ni-

Ícedam, ideo fi fimul abire volumus; prius mií-

€.5.15,27. colaum III. Papam religiofius facrifüicare vi-

fam audiamus, ac deinde paululum cibo refecti

exemP. fium, cumfemper, dum folemnia ageret, lacry-

in nomineDomini proficifcamur. Quodfil&ugu-

*

mas funderet: erat enim religionis obfervan-

bium pervenire nequibimus, inOppido Caltelli

tiffimus, dotibus animi & corporis ornatilli-

diverfabimur. Saluberrimo hujus confilio non

CoL$ o D oco p L—jPtco

fe po-

mus, adeo ut multa iïeciäritfplul'ïma intentave-

acquieverunt cætieri , fed replicantes, fe

iridie

—

,Titului: CXXV. Sacrificii MiJæ'Oblatia.

IIr9

Á

[]l

l«

ftridie vefperi Eugubium omnino pervenire

figura. PartaVi&oria Comes Caftellze accerfi-

velle, Deumqgue ipfos, fi pro ifta vice mifíam

ri juflit PafcualemVivas, ut ei gratias referret

9s

&

audire non poífent, excufatos habiturum ; fe-

pro obtenta victoria. llle vero in ecclefia erat,

i

quenti die Dominico facrze rel adeffe non cu-

nec prz» pudore ad comitem venire volebat.

]-3uting

rantes, fummo mane equos confcenderunt ,

Addu&tus tandem eft , apparueruntque in ar-

S-

0. gt

ac Eugubium . verfus iter dirigentes , ad flu-

mis ejus & equo ictus & vulnera, quse vifa

men usque Corfuone appellatum , a Cifternze

fuerunt in ea, qui ejus perfonam fufceperat in,

l-

V

oppido per duo fere milliaria diftans, perre-

praelio. Ex quo omuibus manifeftum fattum eft

xerunt, cumque ambo ligneum pontem ejus

propter viri illius fingularem devotionem ad

1

concendiffent, utilumen , quod ob magnos ,

MiffzeSacrificium, Angelumloco illius pugnaf-

qui proecedenti noCte defluxerant , imbres val-

fe, ac hoftes profligaffe, quia tunc penitus de-

w

de rapidum erat, pertranfirent , pons valido

victi Mauri fuere, cum oCtava miffa finita fuit,

i

68

aquarum impetuiétus repente decidit, ambo-

Sicut ergo audiente illo facrum , Angelus

que una cum pecuniis, quas ex mercium ven-

ejus perfonam fufcepit, & melius pugnavit ,

0-

ditione fecum deferebant, jufto Dei judicio de-

quam ille pugnalfet , ita audiente te devote

merfi funt, ac eodem punécto vitam,. facultates

facrum , Angelu

Wl

uam .tu.

x

s negotia tua gergt, melius

(&utinam non animze falutem) miferrime per-

diderunt : quorum corpora jam extincta avici-

XLVIL. S. Wences

ïaus Bohemorum Rexsmï'"ï in

t.

nis, qui illuc accurrerant, adripam extracta

non contenus erat miffe Sacrificio quotidie "'

fuere, equis in tuto deduttis; qui quidem pons

prefto adetfe , fed etiam mellis & vindemize

eo temporead perpetuam hujusrei memoriam

tempore , oblitus quafi dignitatisfuze , mete-

? :1E-f.f1ü

bat & vindemiabat, qiize pro facrificio facer-

i

146

/^ punquam refectus fuit. Alius, qui remanferat,

focius prudentior & timens Deum, audita

dotuim' manibus afferret.

;l.

à

-miffa, & ipfealacri animo ingreffus eft iter,

XLVII. Thomas Morus - Martyr ,

: Regni VEta C 6;

cumque ad flumen perveniffet , in duo focio-

Anglize Cancellarius, quod ad Dei cultum at-

dl

rum cadavera nihil tale cogitans, ibidem prope

tinet, religiofam pene vitam ducebat; (ingu-

T

ripam jacentia, magno animi terrore incidit ,

lis diebus ante alia. negotia quxecunque (ftu-

m

quo fa&to valde commotus , cognito Dei ju-

diis interdum valde. matutinis exceptis) (a-

dicio, gratias ipfi Deo agens , fuum iter fan-

crum audiebat.

Quod quidem quotidianum

À

Gius coeptum , felicius abfolvit.

penfum ita defixum habebat; ftricteque obfer-

Rayn.

vabat, ut a Rege ipfo forte accerfitus, quum

XLIV. S. Ludovicus Rex Franciv , rato

ann.1270. 4 ccidebat, quin quotidie duas miffas audiret,

facro audiendo intenderet, ad Regem iterum

n.

L

& tertio vocatus venire noluerit, donec totum

& frequenter tres vel quatuor ; cum autem au-

diffet, quod nobilium aliqui murmurabant fu-

abfolutum fuiffet: vocantibus & urgentibus

nl

per hoc, quod tot miffas audiret, refpondit:

eum , ut relidto facro Regem accederet , re-

u

quod fi duplo tempore poneret in ludendo ad

fpondens, fe meliori Domino obfequium prze-

aleas, & currendoper fylvas pro venationibus,

ftare & perficere prius oportere. Quod me-

n

& aücupiis , nemo fuper his loqueretur.

morabile fattum plane fimile eft ei, quod

Oforius

XLV. Erat Comes Caltellie. Garfias. Ferdi-

Carolo Magno Imperatori exhibuit S. Lud-

inhift,

nandez filius infignis Comitis FerdinandiGon-

gerus primus Epifco

Hifp-t()-

i

pus MonafïerienQS vir

il

4. conc.

zalez in oppido, quod nuncupatur , Santifte-

fanctiffimus.

&áe Sarif.

namde Garmaz. Venit contra eum Rex Cor-

XLVIHL S. Eli

f

abetïl 'cxcniy"uevit ab adoleVit. l 2v

Miffze.

dub» nomine Almancor cum ingenti Mauro-

fcentia fua cum humilitate maxima miffarum . z1-

|e

femper facris myfteriis intereíffe. Oculis nam-

rum exercitu. Decrevit vero ComesCaftellze in

f ,

craftinum pugnaminire cum Mauris ; furumo

que fidet excellentiam ineffabilem intuensSa-

"

ergo mane Comes cui fuis Sacro audito ia

cramenti, ad propriz conditionis parvitatem

Tel

pugnam prodiere. Sed inter nobiles milites

refpiciens, ornatum corporis exteriorem, ca-

U»

quidamerat, qui dicebaturPafchual Vivas, cui

pitis, pectoris, brachiorum, digitorum , caete-

tantainerata multis annis affectio ad miffe

rorumque membrorum intra, mifte officium

Ár

- facrificium, ut, cum femel in ecclefiam intrat-

folvit, imminuit, inclinavit, vel penitus re-

"

R

movit. Hora vero Evangelicze lectionis , &

liU

j

fet, ab ea non exiret, donec omnes milfas, quze

fs

n illa celebrabantur, audiret, Hic ergo folus

Canonis, & qua dominicum Corpus & San-

armis circumdatus in ecclefia, quze divo Mar-

guis immolatur.a facerdote & fumitur , hanc

(

'8& [

m l4)o

tino facra erat, manfit, dónec octo miffze cele-

humiliationem przecique ftuduit exhibere.

Flagrabat erga Sacramentum hoc fervore om-

t

25

brate funt, is enim numerus facerdotum Re-

ligioforum in ea erat domo. Minifter vero

nium medullarum , ftupore admirans gran-

anuam erat tenensDomini

]i

ejus ante ecclefize J

di illam chariífimam dignationem, & digniffi-

fà

füi equum, lanceam & fcutum , & incufabat

mam charitatem.

ilt

Dominum , quod ad pugnam non prodiret.

XLIX. S. Homobonus ad aram B. Virgi- Nadaf ia

nis omnia facra audiebat, & ibidem poft fa-anno

d

Reportatainfignis vioriaa Mauris, eft: fed

uch,

omnibus vifum eft , folum Pafcualem Vivas

crum & communionem expiravit.

u

L. Lotharius Imperator tetnas quotidie

hebd, 36,

gu

eam obtinuiffe , quia ille vexillum Maurorum

mifífas audiebat.

R. 9.

proftravit, & antefignanum eorum occidt, &

Sigon.1.4,

Ü

14

XI. S. Brigitta vidit ignem de coelo

f uper de regn.

j

plurimos alios, ita ut ei foli vi&oria tribuere-

tur, curh ille in ecclefiafuiffet, nec pugnaffet ;

altare defcendere, &in pane agnum vivum, &ltal.l. 6.

j0nl

in agno faciem quafi hominis inflammantera ,"*V

el.

10

pugnavit vero. ejus loco Angelus Dei in ejus

ó,

& deni-*

w

310

I20

Bibliothecee Manualtet: Conctonatorte

& dehique in elevatione juvenem mirze pul-

fratre Joanue accerfitum percipit; excitatur,

Crex "——

facerdotem adit, & ait:

pl

(/iu.L

pE

etne Pater fà-

-cliritudinis, quidixit: Benedico vos creden-

tes ,

non credentibus ero judex.

crum facere ! Tmc vir Dei cognovit, Ange-

'Thom.

Bozius L

LII. Anno Domini 1 583. triginta zegri Japo-

lum, non religiofum, facro miuiftraffe.

.l

nenfesin eadem domoFunai decumbemes cum

LXHL P. Francifcus Maftrilli,

dum in ut-

Manfi

]

$. de Sie-

lfc 10,

Bycicn

vis Eccl

impetraffent, ut facrum coram ipfis legeretur,

be ftudiis vacaret , quodam vacantiarum die?

Y*3

lfh l n

C. 2.

' eo peraGo omnes fani fürrexerunt.

ad domum abiit Profeiïam focietatis ]efa

tAj

Staplet.in

LIII. Thomas Morus ,

cum quondam fub

ingreffusque facriftiam , Patrem Evangeli-

Milimh

—

vit.c.6. facro, quod quotidie ante alia negotia rehglo-

ftam de Gatti, ut jam jam celebraret , procin-

—

fe audire confueverat , ad Regemtertia vice

&um reperit , fed clerico miniftro defhtutum

Y

vocaretur, ad finem usque manfit, & urgen-

quare illefuum obtulit fervitium. At difcretus

tibus accelerationem dixit: Se mehom domino

Pater primitus repulfam dedit, dicendo, diem

"—— — w

obfequium przeftare, & adeo id perficere prius

illum ftudentium recreationi deftinatum effe,

eT

oportere

ideoque tardius eum ad villam venturum cum

7

Pinellus !.

as

2. de mif,

LIV. Capitaneus quidam ducis Galeatii

reliquis, maxime cum ipfe celebrans in miffa

a

€,2

nunquam ab inimicis , qui tamen illum conti-

admodum prolixus effet , nihilominus adole-

!

nuo infequebantur,

capi potuit,

quamdiu

fcens fuze infiftens petitioni ,

contentionem

(

quotidie miffam audierat: donec tandem eo

vicit, ad altare miniftraturus abiit. InMemen-

femel omitfo occifus eft

toigitur miniftrum remuneraturus celebrans ,

ipfum efficaciter recommendavit Deo , qua-

;i

Sacr zþczz miniflerium.

tenus hujus aGionis merita fpecialia aliquo

promiaret favore. Poft multos vero annorum

Suriuds In

LV. S. Ofwaldo Eplfcopo Wigornienti mif-

circulos dictus Maftrilliin Goa ante S. Fran-

yit.c, 26. fam. celebrante, cum minifter illius. vifione

g

cifci Xaverii fepulchrum orans ,

caufam pe-

admittenda territus fuiffet , extra Sacellum ,

tiit, quare tot inter alios, fe longe capaciores,

Angelus illius officium fupplev1t & ad üqgu-

ad illam Japonize leüonem

tot S. Patris

la verba facerdotis de more refpondit.

prodigiis comprobatam , ele&us fuiffeta Deo;

Idem7.

ï

LVI. S. Thomas Aquinas quotidie poft

cui 1efpond1t San(&tus , id factum fuiffe in re-

Mart.

facrum a fe celebratum , etiam alteri cele-

Ü

munerationem minifterii, & fervitii illius,quod

--——

branti miniftrabat.

ante tot annos tali die Nea*)oh praeftiterat ,

Beirlinck.

LI. S. Mechtildis vidit animam cujusdam

miff»e miniftrando Patris Evangehfïæ in qua

tit 5actri- converfi i

in magna claritate, eo quod ipecmh

Pater ille magno cum fervore oraverat pro

fic.

4* devotione & ftudio , ublcunqüe poterat, ad

, quo audito , relationem fubito per literas

altare ferviebat.

Neapohm mifit Patïl immenfas pro ejus in-

Tbid

LVHE Petrus Juvenis religiofus cumAb-

terceflionegratias agens. Etfane quimartyrii

baü fuo miniftrans abfolutionem de more de-

illius coronam fervitio dicto radicaliter adícri-

—— o "929 . : LDJ/m

votius acciperet, vocem de cclo dicentem

beret, nequaquam a vero aberrraret, praefertim

fibi audivit: Dimiffa tibi funt omnia peccata

fi fequentis orationis fecretze enucleatius con-

tua.

fiderentur verba: In tuorum , Domine, pre-

Ibid

LIX. Joannes Rheatinus , ob minifterium

tiofa morte juftorum facrificium illud. offe-

]

facrificantibus fedulo 1mpenfum aliquot die-

rimus , de quo martyrium omfe füumpfitprin-

bus Philomelam. fuavxter ante fene*' ras can-

cipium.

Iu

tantem audivit, per quam fe ad Paradifum

LXIV. Fuit in civitate Swollenfi meo tem- Thom.

u

invitari

f

dixit.Hinc paulo poftad miífam mini-

pore (inquit Thomas a Kempis) civis qm-KemP P.

ftraas, vifa fuper altare luce Divina, vegrotare

dam Hermannus de Oever nomma , dives &

2.ferm. ad

. No

vit.7.

coepit, & magna cum devotione obiit.

honeftus, pius & mifericors fuper pauperes

? num, 21«

Barrad.

LX. Sebafüianus Rex Lufitaniz finguhs

atque in hofpltahS Spiritus fädehs infirmoru

m

Y

eo

pa

ch quadam tur-

fabbatis poft miffam publice austam priva-

& egenorum procurator.

i

H

tim altari miniftrabat.

batione orta in civitate contra eum , & quos-

3.

pw

AT, lo

LXI:

Cum quxdam Virgo miffam audiret ,

dam concives ejus, confugit ad inonafïermm

Ü

nTes

& facriftanus poft Evangeliüm receffiffet , dl-

I

C A.

noftrum in monte S. Agnetis Virginis, hofpi-

cente facerdote: Per ommia [tecula fæculomm ;

di gratia. Qui pro fua probitate, & manfuetu-

K

audivit ipfam B. Vlrgmls imaginem refpon-

dine fufceptus eft, & benigne tractatus cum

Ü

dentem.

multa charitate

& fraterna. benevolentia.

H

Chron.

m:n,tom.

LXIT. De Fr. Toanne Parmenfi fic fcribit

Modico autem tempore tranfa&o didicit Con-

:

Chronicon Minorum : Factum eft, utdiutur-

fittor legere , & facerdoti ad miffam miniftra-

t

2. ]. t.c.

37*

nioribus antelucanis precatwmbus fatigatus

re, licet jam fenex effet, & literas penitus

l

itafomno'oppreflus jacuerit, ut hora etiam

ignoraret; quod cum tanta diligentia & de-

miniftrandi facro proxima nihilominus con-

votione fec1t ut aliis aliunde occupatis, f»epe

il

fopiretar. Interea vir fanttus miniftrum per-

bis vel ter uno die facerdotibus ad miffam li-

:

quirit, nec reperit; Sacris fe accingit per agen-

benter &alacriter miniftraret. Siquidem vene-

dis, fpe miniftri proxime more fuo venturi.

rabili Patri noftro Wilhelmo Vormker, tunc

e1

Hora conftituta aderat, nec comparebat fra-

temporis Priori domus nofire,

fpecmh

ter,adeftAngelus, & fit mmlfter vultuac velte

t

amatori S. Agnetis,

frequenter infra fum-

p

referens religiofum. facrificio ad finem per-

mam miffam, choro canente, ipfe retro in

in fomnis fe a

q

du&o adhuc quiefcens frater

Ecclefia , fupei pellicio indutus, magno cum

&

aliectu

121

Titulus CX XVII. Sacräcii Jä[fæ Oblatio.

Iuf

affe&u miniftravit. Nondum enim fua refi-

$r

tendi toto animi nifu, tam devote, quam con-

gnaverat, fed ficut hofpes & amicus fidelis in-

ftanter exercuit. Jejuniis namque & vigiliis,

BY

]oe.

ter fratres in ambitu clauwfïri habitabat.

verberibusque & variis cruciatibus jumentum -

: ;

lafciviens, hoc eft, corpus fuum , fecundum

Vi

Pane indigne facrificantium.

qi ,

Apoftolum caftigans, qui concupifcentias fuas

[

;.'

Breden. LXVÍ. In Teutonicis partibus Presbyter

fequendo reprobus fa&us fuerat, eas in fe

le

E

bach.l;,quidam ; dum religiofam vitam agere vi-

ipfo damnando ele&orum numero adjungi

/dl

€. 45.

deretur, & poene quotidie facra miffarum fo-

elaborabat. In qua corporis & cordis contri-

ln

lennia celebraret, dumque fibi minu: caute

tione multo tempore emenfo, cum ejus men-

um

provideret, hoftis antiqui infidias incurrit, &

eLüs

tem de venia pr»íumere fecurior iam con-

inturpem, fed occultam, peccati foveam,car-

fcientia fuaderet, adiit Epifcopum, & quid ege-

llem

nis deleGationem, delapfus eft. Sanctimonia-

rit indicans, utrum, ut ante confueverat,adSa- *

ejle

EEE

lem namque quandam, dum imprimis vifita-

cra accedere auderet, coufíuluit.

Qui non-

Qm

n

tionis gratia adiret, ad poftremum affiduitate

dum plene Deo reconciliatum metuens, ut ad-

ii

ll

colloquii, & incauta familiaritate alle&us, mi-

huc poenitentize infifteret, admonuit, quate-

iole.

ferabili cafu in illam incurrit.

Qui cum poft

nus dignis poenitentive fructibus Deo exhibi-

T1e]

e

lapfum ad cor redire, & quam citi(fime redire

tis, pirgatior & fecurior congruo tempore al-

hetl«

debuiffet, proprüs facibus delecatus diu

taris facramenta, non ad judicium,fed ad falu-

dtig

converti diftulit, & peccatum peccato adjun-

tem percipere poffet zeternam. . Acquievit ille

qua-

gens, ufum peccandi fecit, ficque longum

falubri admonitioni, & ad propotitam poeni-

iquo

funem, quo ar&ius ftringeretur, affidue pec-

tentize reverfus, tota carnis & fpiritus virtute

j

cando contexuit. Cumque in luto fcelerum

ad fores divinze pietatis pulfabat,& fpiritu con-

jeu

volutaretur, non verebatur tamen ad altare

tribulato, lacrymisque indeficientibus , iram .

Lpe-

Domini irreverenter accedere, &facramenta

Domini in mifericordiam converti cogebat.

Jfes,

redemptionis noftrze, miffam, frequentius ce-

Quid multa ? longo rurfus temporisfpatio in

attls

Aebrando temerare.

Quod cum loungo tem-

hac poenitudine tranfa&to, adEpifcopum rediit,

Jeo,

pore, abjecto Dei timore, agere non formi-

eique ut patri fecreto cun&a pandens, ut

|fe-

daret, iram pariter & mifericordiam Domini,

facramentorum particeps effe mereretur , fup-

quod

ut fubjeQa declarant, erga fe miferabiliter per-

plicitet deprecatus eft. Cujus converfionem

fenfit. Nam cum & fcelus non defereret, &

jam Deo acceptam, tam ex his, quze ab eo au-

nt,

Qu

.. Sacra divina impuris manibus(ut fzepe dictum

diverat, quam ex his, qu:x in eo videbat, con-

4

s

"rederetur,

p

eft) attre&taret, contigit quadam die, dum us-

fidens, ut facerdotale officium ag

85^

Eer

que ad perceptionem facri corporis Chrifti,

affenfit.

Quod ille de. Domini bonitate, &

$ 1«

.totam de more miffam explicaffet, jamque- fe

confcientixe teftimonio confifus, non jam prz-

ad facramenta ipfa fumenda pararet, repente

fumptione, fed devotioneimplere curavit: Ac-

yri

Lïc E

caro Chrifti cum fanguine, tam immundum

cedens itaq; adaltare, totumque fe lachrymis,

ultra non ferens habitaculum,ab ipfius jam pe-

& contritione cordis immolans Deo, usque ad

Tüm

: COT

netenentis manibus evanuit: admirans ille,

perceptionem Sacramentorum univerfa rite

& obftupefcens , ab altari citiffime, miffa fi-

peragens pervenit.

Etecce novo & inaudito

pre

olie-

nita, receffit.

Cumque indignationem Do-

noftris duntaxat fzeculis miraculo , trium ante

mini, tam evidentis figni oftenfione, cirta fe

dictarum miffarum panes, qui indigne fumere

n-

commotam cognoíceret, volens tamen hoc

volenti fublati faerant, coelitüs allati funt, eo-

tem-Thom

certius comprobare, fecundo miífam aggret-

que jam divino judicio ad hzec fumenda digno

fus eft. Cul univerfa, ut prius, peragenti,

facto,ante eum fuper altare pofiti apparuerunt.

qu

l Kenop.

[l

Mderm.t

cum ad facramenta fümenda ventum eftet, fi-

Cumq; etiam oculos in calicem admoviffet,

Movi. 7«

.mulomnia; ut prius, fübtrada funt. jam

confpexit pene usq; ad fummitatem fanguine

jl S'num. at

um

vero,ut dignum erat, in metum & trepidatio-

repletum, & illarum miffarum detrimenta ad

nem non modicam perdu&tus, ut de toties re-

iftius proveniffe augmenta. Admiratusigitur,

tur-

petito miraculo jam absque ulla hsefitatione

& toto hominis interioris jubilo Deo gratias

äUOS'

certiffimus: redderetur, tertio quoque, quod

agens, fuamque pceeniteatiam füfceptam , ac

"rf

jam his contigerat attentare veritus non eft:

DominiMajeftatem placatam cognoícens cer-

p

tus fattus eft de Domini mifericordia, & qui

üetu-

fed, cum omnibus, ut ante, peractis, 1am folici-

tior, quze oppofita erant, oculis obfervaret, &

unum appofuerat, quatuor panes, imo unum

: Cum

manibus contre&aret, usqüe ad fümendum

Chrifti corpus, & fanquinem , cum multa, ut

onftd.

aptaret, fubito oculis, manibus, & ori, ter-

dignum erat, exultatione percipit.

r

Surius

tio invifibiliter fublata difparuerunt. Tandem

LXVIL. In vita Hugonis Lincolnienfis Epi-

I 7o NO'-

jl«

igitur tam evidenti miraculo.tremefactusPres-

Ícopi, qui ante trecentos annos virtutibus

em

Qitus

byter, fe peffime egiffe , feque terribilem Dei

paítoralibus ornatiffimus apud Anglos floruit.

[de-

iram incurriffe, absque ulla dubitatione co-

fic Surius ex antiquo fcriptore fcribit : In vil-

fepe

gnofcens, & qualiter evadere ex tanto pericu-

lainquit,quadam facerdos erat vitze valde dif-

mli

lo poffet , folicitus cogitare czepit. Ultimum

folutze; quem hoc ordine divina bonitas ad

&ene-

ergo peccantibus remedium efle fciens peeni-

poenitentiam vocavit. Celebrans ille.miffa-

tune

rum folennia, manibus ccepitindignis Regem

tentiam, ad eam toto corde confugit, pro-

Weciüli

'priumEpifcopum adiens,ei euncta,quze fecerat,

tractare Majeftatis: cumque veniffet ad illum

fum

qu?eg; contigerant, cum Jacrymis multis pa-

locum, ubi hoftia frangenda erat, fanguis pro-

f0 jn

tefecit, impofitumq; fibi ab eo laborem poeni-

Vjt

tinus emanavit; teriritug ile, vitam muta

in

cuni

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom, LLI.

[*

fodu

)

1

d

2

**Bib.liothecæ Manualis Concionatorie

(i

in melius,cun&isque audire volentibus fa&um

cerent, eum, cuim rem divinam faceret, fubla-

f

tum a terra vifum.

publicavit.. Áccidit autem B. Hugonem per

lb

eam villam iter facere, facerdotemque accer-

III. S. Francifcus Borgia Sacris operaturus, Vit. L 4

(l

C. 4- nh

fitum, non propter miraculum , fed ob vitze

horas aliquot precationi impendere, feq; pro-

12« & I4e

fan&itatem, dequibusdam fpiritualis vitze ftu-

be excutere folebat. Quotidie item confeffus

[

rem divinam faciebat.Ín media Liturgize par-

diis interrogare. Tanta enim poenitentize au-

fteritate priftinam vitam jam correxerat,ut fan-

te,lacrymas illi ubertim fluere folitas obferva-

f*

tum.PoftSacrum gratias diutius agere folebat,

&um eum fama cunctis proclamaret ; cumque

Í

fan&o Epifcopo narraffet prodigium , quod

ut non nifi zegre ad prandium,& cum fufpiriis

duceretur. Iter faciens , quo facrificium mitfze

ipfi. acciderat, hortatus eft eum , ut cruorem

ipfum tanquam veritatis teftem infpiceret, fed

facereliceret,vel ad duo millariaavia decedere

non dubitabat , & diverforii incommoda liben-

penitus non acquievit: Quinimo famulis fuis

SIOUI

idem fuggerentibus ita fertur refpondiffe: Ha»

ter ferre, dum Sacris operari poftridie liceret. VET u

S(H

beant ipfi figna infidelitatis fuze; nobis autem,

IV. P. Petrus Faber Liturgiam omnem di-4.

qui verre credimus, füb fpeciebus facramenta-

ftinguebat in tres partes, quzetribus tempori-

libus verum corpus & fanguinem Chrifti con-

bus Chriiti refponderent.Prima ab exordio us-

ïw,'l

tineri, figna quid proderunt? Quosdam etiam

que ad confecrationem, tempori ante adven-

gö.i

abire volentes,ut viderent,durius objurgabat,

tum : altera ad communionem, commoratio-

ni in terris: tertia ad finem ultimum, tempori

quod non devotione , fed curiofitate id face-

rent,fiquidem fcriptum noverat: .Beati , qui mon

ab afcenfu. Atque in fingulis partibus hisce

viderunt, €9 crediderunt.

L

^

confentaneas temporibus exercebat petebatq;

1f

virtutes.

Annue LXVIIL In Paraquaria, cum puer q

uidam

Vit.c.rr,

]y nertt-

Paraquar. decennis miffam die fefto neglexiffet,cozetanei

V. P. LeonardusLeffius fimul ac primo ma-

hi

1627.

foneti-

j

pueri in foro concilium congregautes , convi-

ne e ftrato abierat, meditando, orando, fufpi-

ynto

H

tiis,pugnis ac verberibus,velut dzdemonis man-

rando, eo usque fe occupabat, dum a miniitro

præ&m.

cipium, afficiebant, &, ne contaminarentur, a

fub horam feptimam ad Sacrum evocaretur.

fuo ccetu profcribebant.

L

Interea nec literas ad fe delatas referare , nec

Scorttiade LXVIIL Perufize cui

dam die(fefto Sacruni

colloquium nifi neceffarium admittere , nec

ï

Miffal. 2. andire nolenti dzemon cervicem frangens di-

cubiculo, vel afpera etiam hyeme abire, ne

€.20.1.4- vit : Quia noluifti audire miffam in Dei tem-

forfan alienze cogitationes obreperent, Is erat

|

ii

plo, audies lamentationes in inferno.

facrificantis habitus, qui adftantes ad compo-

T

Idem

LXIX. Regis Congenfis Socero Chriftianis

fitionem devotionemque permoveret ; vultus

ato.de

anno

pel

adícripto tanta erat divini hujus facrificii re-

hilaritet modeftus, oculi pie demiffi, inceffs

af

1484.

verentia,ut, cum facerdotiSacris operam dan-

gravis, ftatus ere&us, inclinatio profunda,

ä

&

Di

ti puer unus ex affeclis ad facelli fores licen-

pronuntiatio integra, diftinda , clara ; affectu

ü

tiori joco inter Sodales obftrepuiffet, eum ju-

plena. Animo fic przefens erat, viresque om-

nes ita expendebat, ut oppidolaffus finito fa-

beret e veftigio morte mul&ari : nec evafiffet,

nifi adolefcentis minime mali nondum fatis

crificio vix confifteret. Afacrificio per horam

integram cum fancto, quem receperat, ho-

maturam zetatem Regi obtendentes intercef-

1

fiffent.

*

fpite fe occupare folebat. Vidiffes illum in ipfo

Yi ng

Suiusin LXX.Cum Aur

iga impize Drahomirze Bo-

facrificio prze doloris acrimonia, quem com-

Tj pit

H

vita S. leslai Regis nutricis forte audiens pulfari in

moti calculi procreabant, dentibusinfrendere,

Wences- vicino templo ad elevationem , e curru de-

ingemifcere,lacrymari , contorquere membra;

nx

'SW

lai c.'8- (condiffet ad videndum, & adorandum Domi-

pergebat tamen generofus lu&ator, donec per-

ni corpus; Drahomira eum execrans unacum

aCto facrificio , non finefudore, & interdum

l

non fine fanguine victoriam referret.

"

l

curru & fociis abforpta eft. —

.Vit. l. 3.

VI. P. Ludovicus de Ponte tantum hujus

c. 9.

li

$. VI.

cibi defiderium habuit, ut annis quadraginta

nf

lj

quinque una folum die, pauloante mortem ab-

YT

l

ftinuerit,non absque dolore. Faffus eft autem,

EXEMPLA DOMESTIC A.

Lanciz.

fub facrificio animam fuam copiofis deliciis

Ignatius dicendo miffam adeo inflamma-

fuiffe perfufam , ut in ipfum corpus redunda-

l

opufc.13.

L $,

batur, ut tota ejus facies rüberet inftar

rint, alias vero repentinis motibus amoris,hu-

n, SkZQ

eancri coécti; tantoque ardore seítuabat, ut

militatis,làudis,& aliis non fine teneritate cor-

quandoque ab altarialienis manibus deportari

dis commoveri, ita ut exclamare cum Regi-

in cubiculum debuerit , unde nifi validis effet

na Sabza poffet: Beatifervi t

coram te femper.

gli, qui hic ftant

viribus , facrificare non poterat. Semel in die

Natali duo continua Sacra legens, in lethalem

VII. P. BalthafarAlvarez magna fe diligen- Vit. e. 6.

morbum incidit.

tia ad facrificium miffze praeparabat, ftudendo 3* t*

hr ]

Vit. l. 6.

Il. S. Francifcus Xaverius, cum ad confe-

maximam confcientive fuse puritatem habere:

DOte 4 it

e, 5

crandam & füumendam KEuchariftiam veniffet,

f'epius eam in die examinans, fuosque defectus

LE

ln.C

.d(

manantibus gaudio lacrymis ora complebat,

frequenter confitens , & aliquid temporis re-

iC

