coronavit, apud.memorias eorum , quos co-

auxilium Sanci, exemplum ejus, confufio-

ronavit, quo ex ipforum locorum amore ma-

Dmäü l

nem noftram. Auxilium ejus, quia qui potens

Ixepl f

jor affectus exurgat ad augendam charitatem,

in terra, potentior eft in ccelis ante faciem Do-

&in illis , quos imitari poffumus , & in illo ,

mini fui. Si enim, dum hic adhuc viveret, mi-

quo adjuvante poffumus.

lertus eft peccatoribus, & oravit pro eis, nunc

" VHI. Injuria eft orare pro Martyre , cujus S. Aug.

ä

quanto amplius,quanto verius agnofcit mife-

nos debemus orationibus commendari : Nam $- 1. de

0

cenes

rias noftras , orabit pro nobis Patrem ? quia

SS. Martyrum orationibus propitiatur Deus?* Steph.

hot

yeu 13 :

beata illa patria non mutavit charitatem ejus,

iA

n

peccatis populi fui.

Omnes Martyres , qui

fed augmentavit: imo potius movit fibi-vifce-

cum Deo fünt, interpellant pro nobis; nec

ra milericordize , cum ante fontem mifericor-

tranfeunt eorum. interpellationes , nifi cum

dize affiftit. Debemus etiam vitam ejus atten-

tranfit gemitus nofter.

Gaudeant de nobis ,

dere ; quia , quamdiu in terris vifus, & cum

ä

qui orant pro nobis.

hominibus converfatus eft, non declinavit ;

IX. Athanafium laudans virtutem lauda- S.Greg.

neque ad dexteram , neque ad finiftram , fed

bo, quoniam omnes virtutes complexu fugo de laud.

$. Dett

viam regiam tenuit , donec veniret adillum,

tenet. Virtutem autem laudans, Deum . ]lau- 9- &na&.

quidixit : Egofum via, veritas, & vita. Item

1 *æþgx

dabo, a quo virtus ad homines promanat, cu-

diligentiori intuitu confufionem noítram afpi-

l

jusque beneficio nobis contingit , ut ad eum

ciamus, quia homo ille fimilis nobis fuit,palfi-

per cognatam illuminationem evehamur , vel

bilis , ex eodem luto formatus, ex quo & nos.

potius revehamur

Quid ergo eft, quod non folum difficile , fed

X. Fidelis fermo , & omni acceptione di- $. Berg,

impoffibile credimus, ut faciamus opera, quae

gnus , ut, quos folemni veneratione profequi- $. 1. de

fecit , ut fequamur veftigia ejus ?

mur,etiam fimili converfatione fequamur : fefto O.

Ibid.

II In Sanctorum feftivitatibus & gaudere,

quos beatiflimos przedicamus, ad eorum bea- San&.

& confundi debemus : gaudere , quia patro-

titudinem tota aviditate curramus : quorum

nos praemifimus ; confundi, ;quia nos fequi

dele&amur proeconiis , eorum fuüblevemur

non poffumus.

$ Thom.

:

patrociniis.

l onfs

S. Chryf.

IIl. Qui Sanctorum merita religiofa chari-

Áp i

j -

ferm. de tate miratur:

2

XI. Si SanCorum confortio gaudere veli- $. Aug.

(ilt, 3

Confeff,

quicunque eorum glorias fre-

mus, imitemur eos: nam ut pro nobis absque S. 3o. de

n. 80

|

quenti laude colloquitur,eorum mores fanctos

ulla dubitatione intercedant, neceffe eft , ut Martyr.

f

atque juítitiam imitetur ; quoniam quem de-

aliquid in nobis de tuis virtutibus agnofcant.

lectat alicujus Sancti meritum,delectare debet

XII. Quotiescunque , Fratres chariffimi , IdemS.47

par circa cultum Dei obfequium. Quare aut

5S5. Martyrum folemnia celebramus : ita ipfis de San&t.

imitari debet, filaudat,aut laudare non debet,

intercedentibus exípectemus a Domino con-

fi imitari detre&at , ut qui Sanctorum merita

fequi temporalia, utipfos Martyres imitan-

admiratur , mirabi

do accipere mereamur zeterna.

datur.

"

lis ipfe Vi.t;æ'fan&itate red-

Ab ipfis e-

S, Hiern.

nim fanctorum Martyrum in veritate feftivita-

IV. Nihil folicitius prövidendum eft, quam

Xitets

in epi *

ut folemnem diem non tam ciborum abun-

tum gaudia celebrantur , qui ipforum Marty-

or, 30

rum exempla fequuntur ; Solemnitates enim

Nu,

dantia,quamSpiritus exultatione, celebremus,

quia valde abfurdum eft,nimia faturitate velle

Martyrum exhortationes funt martyriorum ,

?,

ut imitari non pigeat,quod celebrare dele&tat.

honorare Martyrem , quem fcimus Deo pla-

XIII. Obfecrandi fant Angeli pro nobis,

cuiffe jejuniis.

qui nobis ad przefidium dati funt. " Martyres

S.Eufeb. "V. Quze eft ifta juftitia, Sant&tos colere, &

ïl

Emyffen. SanCtitatem contemnere ? Prim

obfecrandi, quorum videmur nobis quodam

in hom.

us gradus pie-

pignore corporis patrocinium vendicare. Pof-

tatis eft, fanCtitatem diligere , poftea Ssan&os;

funt pro peccatis rogare noftris , qui proprio

quia non Santi ante fanctitatem fuerunt , fed

fanguine, etiamfi quze habuere, peccata, lave-

$. H

fan&titas anteeos. Sine caufa ergo Juftos ho-

LE

Ó

*

runt. Ifü enim Santti Dei Martyres, noftri

l

norat, quijuftitiam fpernit.

Proefules , Speculatores vitze actaumque no-

S.Hiern.

VI. Non moremus , quod talem amifimus,

in Epi- fed

ftrorum. Non erubefcamus eos interceffores

gratias agimus , quod habuimus , imo

noftrze infirmitatis adhibere.

taph.Pau- hab

emus; Deo enim vivunt omnia, & quid-

l2e epift.

XIV. Omnes feftivitates pro varietate re-S,Tfd. l.

ä

&I.

quid revertitur ad Dominum , in familize nu-

ligionum , diverfaque in honorem Martyrum r. deOflic

À. Btm

fnero computatur.

temh 5

tempora , ideo a viris prudentibus inftituta Pecl e

i

10

Tfidorus

VII. Feftivitates Apoftolorum,feu in hono-

funt , ne forte rara congregatio populi fidem 9*

l. 1. de

re Martyrum folemnitates,antiqui Patres fan-

minueret in Chrifto ; propterea ergo dies ali-

Eccl. offic. xerunt in venerationis myfterio celebrari, vel

€. 24.

adexcitandam imitationem,vel ut meritis eo-

qui confütuti funt , ut in unum omnes pari-

ter convenirent , ut e confpectu mutuo & fi-

rum confociemur, atque orationibus ad juve-

des crefcat, & laetitia major oriatur.

ä

- XV. Je-

us

Titulus C X X l/ "P PE 'Sa-nä?orum Cultus €?. Fefla.

135

-

P

í

e

$. Chry.. XV. [judoei putant;, fibi fabbatum otii gra-

bus mundanis : & infiftemus divinis , jam-

€onc,

tia fuiffe datum : verum non iíta eft. caufa,

que corda noftra preguftando fuavitates &

(«

1, deLaz. (oq potius, ut abducti a caris rerum tempo-

praeludia zeternorum, delicata fabbata cele-

l«

ralium , otium omne confumerent in fpiritua-

brarent ; fed infidiante humani generis ini-

d

libus; quodenim fabbatum non otii, fed fpi-

mico , quod ftatutum fuerat ad. Dei gloriam,

s

ritualis a&ionis, materia fi£, dilucidum ett

& noftram falvationem, jam utique conver-

Qs

exipfis tebus.

fum eftad Dei ignominiam , & noltram dam-

S. Petr;

XVIL. Hlle fabbatum-Domini veraciter cele-

nationem.

l

Damian. brat, qui ficab his , quze mundi funt, operi-

XXIII.. Chriftiano fpirituale fabbatum age-S. Petr.

L46p.16. bus vacat, ut a fpi

vits

ritua

libus. támen actibus

re eit, a laboriofa rerum temporalium cupi-Dam. l. 4,

non quiefcat : unde Veritas ait: aut non le-

ditate. quiefcere, folis orationum , ac le&io-€P- 16-

lsS, Aug.

Á

giftis, quia facerdotes jn templo fabbatum

num ftudiis infudare, f»cularium negotio-

violant, &fÍine crimine funt ?

ms' I-de

rum pondus de mentis cervice projicere, ad

Ocigenes

XVII. Si ergo definas , inquit Origenes , &

contemplanda coeleftia tota cordis intentio-

1l

hom. 13.ab omnibus fvcularibus operibus vaces , ad

ne vacare , carnis oblectamenta contemnere,

inNum. ecclefiam convenias , leCionibus divinis au-

de fola. fpe codleftium fpirituali jucunditate

v

rem praebeas,& de coeleftibus cogites,de futu-

gaudere; de hoc enim dicit Apoftolus ; Ke-

sï

ra fpe folicitudinem geras , venturum judi-

lnquitur ergo [abbatifinur populo D.

,

cium prze oculis habeas,non refpicias ad prze-

XXIV. Sanctorum folemnitates cele

bran- Con(:ïl.

fentia & vifibilia, fed ad, invifibilia & futura ;

das Patres cenfüerunt, ut vel eorum in ani- Narbon,

1« t

h:zc eft obfervatio fabbati cliriftiani.

mis noítris excitarent imitationem , vel ut' 999

il de laud,

*

S. Beda

XVHL Confcientia, cuma vitiis purgata

eorundem meritis coafociari beataram men-

H. S.ADIR.

l-

Deo inhabitatore gaudet, Jeruíalem rece po-

tium precibus juvaremur : nam , utait Au-

l.» 4.alleg.

teft vocari ; quze funt hujus portze Jerufalem,

guitinus , folemnitates Martyrum exhorta-

nifi fenfüs corporis noftri, videlicet vifus ,

tiones martyriorum funt , ut eos imitari non

u

auditus , guftus , olfatus, & tactus , per

pigeat , quos celebrare delectat. -

quos illa, quae foris aguntur, ad notitiam no-

XXV. Martyrum Fefta non ex dierum cir- s, Chryf,

h $ ben,

Yu1

ftrze mentis, quafi intrando pertingunt , quos

cuita folum , fed etiam eo

EoVe

m anuimo, quiä 1. fer.

il- V 1. de

in die fabbati claudere jubemus , ut, cum

ea celebrant, se(timantar.

ia D

34," x

d feitoQ,

emipli caufa :59

Deo vacare, Píalmis five orationibus nos

Imitatus es Martyrem ?. virtutem ejus semu-

,. 9n&,

occupando, quirimus , omne , quod exte-

latüs es? etiam cum feftum non eflet Marty-

li

rius agitur , ab animo procul ejiciatur ?

ris, celebrafti feftivitatem Martyris. EHonor .

ür

——— P Ó

S 'Thom.

XIX. Debemus in iis cavere culpam ; nain

Martyris imitatio eft Martyris.

1

XXVL Fefta non multitudo convenien-

Ideä äo.

Ap Manfipeccatum opus fervile eft; quia, ut dicitur

- $ hg.

dife..3. Joann. g. Qui facit peccatum , fervus eft peccati :

tium facere folet, fed virtus ; non fumptuo- 3. de .

eS.a.de

B.

Ld

unde , cum dicitur: Omme opus [ervile mon ja-

fus veftitus , fed pietatis ornatus , non men- Anna.

y Nartyt

fze dapfilitas, fed cura animze : maximum

cielir im o , poteft intelligi de peccato, &

ideo contra praeceptum hoc facit quis , quan-

enim feitum eft confcientia bona.

d j Iemfa]

do in fabbato peccat, quia operando & pec-

XXVII. Quemadmodum divinus ait Pfal-5 LCyf*iU.

[ deouxd

cando Deus offenditur.

Et ideo Deus apud

tes: Tempus faciendi, Domine , fanctam vi-

eX. lio,

Ifaiam proteftatur inquiens ; Sabbatum €9. fe-

delicet purillimamque celebritatem, ufitatum p;r.y

u

livitates aliar non feram: & quare ? Quia imi-

eít plerumque feltos dies agentibus , veftibus

Qs

qui funt cotur veftri.

egregie nitidis cultos atque ornatos confpici,

1*

Nicetas

XX. Quocirca fefta celebramus, non , ut

omuique labe fordium purgata indumenta

j

mos eft in publicis feftis & folemnitatibus ,

or. 38:

geítare, ea namque tempori convenire ali-

Naz.

per luxum & lafciviam , atque hujumodi ob-

quis dixerit. Veruntamen haudquaquam , ut

le&ationem , fed fpecialiter , atque ut Deo

externis tantummodo effulgeamus ornamen-

um U Kur GC CNM

gratum eft , non mundi ritu , id eft , volupta-

tis, dandam a nobis operam effe , arbitror ,

A

xie, &mundi princeps cupit ; fed fupra mun-

fed ut animze fordes eluamus , omni a nobis

9

diritem , id eft, angelice, non res . noitras

ftudio laborandum puto.

id eft, quze ad cultum & obfervantiam noitri,

XXVIII. Ecce Paíchalia folemnia agimus, $ Greg.

rvenire ad 2e- spudMan-

fed quze ad cultum Chrifü fpe&tent,curantes.

fed ita vivendum elft nobis,ut pe

XXI. Nobis folicitius providendum eit, ut

fi difc, x3.

l)

S. Hier.

ternafefta mereamur, Tranfeunt cuncta, quae

L

L

e-

ad Euft. folemnem diem nontam ciborum abundaa-

temporaliterfeftiva celebrantur : curate, qui

11

tia, quam fpiritus exultatione celebremus,

his folemnitatibus intereftis , ne ab zeterna fo-

lemnitate feparemini. Quid prodeft , intereffe

0-

quia valde abfurdum eft, nimia faturitate

(s

velle honorare Martyrem, quem icimus Deo

fe(tis hominum,fi deeffe contingat feitis Ange-

lorumm ? umbra venturs folemnitatis eft fo-

placuiffe jejuniis.

S. Bern.

XXII. Tanta eft nequitia doeémonum , &

lemnitas przefens ; idcirco hanc annue agimus,

e- S, Iäd: !'

; eUine

temp.2. nocendi cupiditas, quod, quidquid a Deo

ut ad illam, quze non eft annua , fed continua,

ECCL c'

$. 10.

&.

[

r«

nentanda ,

Lü

pro charitate generanda, & au

perducamur, ; Frequentatione gaudii tempo-

5

& confervanda inftitutum eft , totum conen-

ralis ad zeterna gaudia mens incalefcat , &

l

$Ó

tur avertere in opprobrium divinze dilectio-

ferveat,ut ex veritate lzetitia perfruatur in pa-

tria,quod de umbra gaudet meditator in via.

l-

nis, & detrimentum noftrae falutis. Statue-

rat Deus facras folemnitates & dies feltos ,

X X1X.Quid prodeft qualescunq; feftivitatesRup, Abb,

ä

ut ceflaremus a vitiis, vacatemus ab operi»

are deforis,nififeftivitas contemplationis!. 2.inNa-

celebr

n

um * cqzt

22

136

Bibliothecæ Manudlis Concionatoria.

$bt

in mente fuerit ? proinde celebra, Juda, fefti-

propenfiore tunc cura & ampliore cultu,quan«

infettm.

vitates tuas, & redde vota tua. Pfalmiftam in-

tum poffumus , adornamus : Nonne dignum

terroga, & ifte tibi dicet, quomodo facere de«

eft, ut anima chriftiana , quze verum vivum-

beas. Quoniam ,inquit , cogitatio hominis confi-

que Dei templum eft, fpeciem fuam pruden-

tebitur tibi , €9 reliquiz cogitationis diem feflum

tef exornet, & omni circumfpeQione prse-

agent tibi,vovete €9 reddite Domino Deo veftro om-

caveat , ne ulla eam macula iniquitatis ob-

$

ner, quiin circuitu affertir munera.lftze funt tuae

fufcet ? quid prodeft honeftatis formam pre

fefüivitates, ut cogitatio tua Deo confiteatur ,

fe ferens cultus exterior , fiinteriora hominis

rianl ]n

de r

& fi non omnis cogitatio feftiva effe poteft ,

aliquorum fordeant contaminatione vitiorum?

ulit

& Íplendida , faltem reliquive cogitationis

Omnia igitur , quze animi puritatem, & fpe-

diem feftumagant, id eft, faltem pofít infefta-

culum mentis obnubilant, abftergenda fe-

tiones malarum cogitationum , locum mentis

dulo.

XXXIIL. Ineptum), fi fan&is , qui res or- S. Bafil,

obtineant cogitationes bonz , juxta illud :

^

peccaíti ? quiefce.

bis univerfas contempferunt, his effe opushem. !9.

ä

, tantam häbefe

commendatidnibus putamus , igitur noftr

i1n Otü.

P

g, Mu*

$. Chry.. XXX. An non abfurdum

Magn.

de S.*hi- curam rerum corporalium , ut appropinquan-

tantum caufa profe&us , fat fuerit illorum ce-

m ,

lipp.

te fefto multisante diebus veftem e fÍcrinio

lebrare memoriam ; nonenim indigentlaudi-

Matt

Tauricih :

depromptam diligenter appares , emas cal-

bus noftris ornari, fed nos ipforum vitoe hi-

k

ceamenta, menfalargior fplendidiorque pa-

I

ftoria & commemoratione imitationis gratia

$. Crr-

retur, denique variam undique rerum co-

indigemus ;

quemadmodum enim .ex igue

foltin 3.

piam excogites , omnibusque modis temet-

naturaliter emicat fplendor,ex ungento quo-

Min.s ,

ipfum ornes, anim?e vero neglectw , fquali-

que przeftanti diffunditur odor , fic e fan&o-

Ju VCUG" F

rum commemoratione feftorum a

1.

Y

dae , fame contabefceutis nullum hab'gas re-

-

d 'omnes

fpectum.

provenit utilitas.

[iemr,

Orig.ho. XXXI. Habes

Deus dies feflos fuosx; -eft

XXXIV. In SanGis fuis laudari Deus defi- Decreta

ls. 5f

25, in

um,

enim ei magna feftivitas humana falus.

Ego

derat & honorariinterris, ut accidat, quod Ecclef.

Mitä*u a

puto , quod per fingulos quoque credentium,

ait Pfalmographus: .Laudate Dominum in Suy. G. l 4

!

per fingulos, qui convertuntur ad Deum,

&irejut; non quod honorem noftrorum aut^ !*

qui proficiunt in fide, feftivitas Domini ori-

laudum preeconiis egere nofcantur, fed,ut per

$ Bsfilos

lo, 2,in.

tur. Quomodo putas , lxetificat eum , cumiis,

merita gloriofa Santtorum , quos veneramur

qui fuerat impudicus , fit caftus ; qui fuerat

in terris , eorum interceffionibus adjuti propi-

quidr,

tiationem mereamur obtinere in coelis.

Di-

1

injuftus , juftitiam colit ; & qui fuerat impius,

Mart ï

À

efficitur pius ?Iftz omnes fingulorum quorum-

vus quoque Chryfoftomus aliam quandam

adfertrationem,dicens : Atque ex feptem his

Y

que converfiones feftivitates generant Deo.

li

Nec dubium , quin & Dominus nofter Je-

diebus unum ad communis omnium Domini

cultum fervitiumque coliocandum merito ar-

&

fus Chriftus , qui pro falute noftra etiam

lx

fauguinem füum fudit , agat feftivitatem ma-

bitramur; nonne ridiculum eft , ut famulos

noftros in noftris femper negotiis occupatos

&

ximam ,'cum operze pretium videt effe, quod

fe humiliavit , fa&us obediens usque ad mor-

velimus , nos vero nullum Deo exhibere fer-

tem. Agit fefta pariter & Spiritus fanctus, ubi

vitium , praefertim cum noftra omnis fervitus

à

plura fibi videt in iis, qui convertuntur ad

nihil ei quicquam conferat ? Deus enim nul-

$ nf .

Deum, templa praeparata. De Angelis ve-

la reindiget, fed ad noftram penitus redun-

& Dart foc

dat utilitatem.

ro quid dicam , ad quorum feftivitatem lze-

$a

tantium dicuntur accedere omnes , qui con-

XXXV. Populus Chriftianus memorias $. Aug.

vertuntur ad Dominum ? Aut non eft illis

Martyrum religiofa folemnitate concelebrat,c- 21.

contra

magna feftivitas , cum letantur in celo. fuper

ad excitandam imitationem, ut meritis eorum

Fauftum,

unó peccatore pumitentiam agente , magis quam

confocietur atque orationibus adjuvetur.

»

uper nonuginta movem juflis , qui . monindigent

XXXVI. Quotiescunque Martyrum memo-1dem $.

26. de

panitentia ? Agunt ergo etiam Angeli diem fe-

rias celebramus , praetermiífis omnibus fzecu-

SanGis,

ftum, lzetantes füper his, qui refugientes con-

lia&ibus , fine aliqua dilatione concurre-

re debemus ad domum Dei , reddere illis ho-

fortia doemonum , per exercitia virtutum an-

gelicis fe feftinant fociare confortiis. Mirum

norificentiam , qui nobis falutem effufione

Lg c!s*la

(2

fortaffe fit , quod dicere volo. Caufas ( ut vi-

fui fanguinis pepererunt,qui tam facratam ho-.

detur ) feftivitatis & lzetitize nos Deo & An-

ftiam pro noftra propitiatione Domino fe ob-

:

qi

gelis damus, nos occafionem lvetitize & exul-

talerunt : praefertim cum dicat ad San&tos

lef

tationis, in terris pofiti, coelo praebemus ,

fuos omnipotens Deus : Qui vor homorat, me

fed

honorat: €9 qui vos pernit , me [pernit.

.dum füper terram ambulantes , converfatio-

t P ]

nem habemusin ccelis , & per hoc fine du-

XXXVIL Tunc pro nobis San&us, quid-1dem $.

lo

bio diem feftivum cceleftibus virtutibus gene-

quid petierimus , poteritobtinere, fi nos fefti-

de S, Jo-

&pt.

ht

ramus.

vitatem fuam fobrios , caftos, absque ullo

Omn

S', Leo

XXXII. Cui feftivitas eft celebranda fubli-

turpiloquio, cognoverit celebrare.

,

1Qe

$.3 de miorjipfe quoque in eareperiatur ornatior : Si

Neceffitas.

fi

quad,

enim rationabile, & quodammodo religiofum

; XXXVIHW. Qui San&tos Domini tetigerit , s. Hioe:

m

lls

videtur, & per diem feftum in veftitu nitidiore

fic eft,quafi vexare cupiat pupillam oculi ejus inillud -

!V

:9: IT

& illuminatur claraluce privare, de qua lo-Zach. z.

prodire, & habitu corporis hilaritatem mentis

qui teti«

0n

quitur Matth. s. Vos efüs lux mundi

PT

-o.fte'ndere;, fiipfam quoque orationis domum

XXXIX.

gerit.

137

Titulus CXXF. III, San&orum Cultus 6'5' Fefla.

S. Bern,

XXXIX. Summopere nobis defideranda

Neæfjitaf.

,

inferm. ífunt fuffragia San&orum, ut, quod poflibib-

tas noftra non obtinet ,

eorgm interce(üone

IV Qui unum de minimis meis ( SanGis )1. . c. $8.

donetur.

contempferit, nec magnum honorat, quia pu- 3- 4

*

fillum & magnum ego feci. Et qui derogat ali-

Utilitar.

cui San&orum,derogat & mihi, & czeteris om-

S. Cy— XL.Magnus illic nos charorum numeruüs ex-

nibus in regno coelorum. Omnes unum funt

prian. ].

per charitatis vinculum ; idem fentiunt, idem

de mor-

fpe&tat, parentum, fratrum, filiorum, frequens

talit,

nos & copiofa illic turba defiderat, jam defua

volunt, & omnes in unum fe diligunt.

immortalitate fecura, & adhucde noítra falute

Ukilitas,

folicita. Quis autem ambigat cum ratione de

S fl

ampliffima eorum poteftate, gratiaque apud

- V. Melius eftSan&os devotis precibus & la-Ibid. S. 7:

hOm. gg.

Deum, a quo, ut canitVates regius , confti-

crymis exorare, & eorum gloriofa fuffragia

n Gord,

tuti funt Principes fuper omnem terram.

humili mente implorare, quam eorum fecreta

lag

S. Maxi-

XLI. Cum his nobis familiaritas eít, femper

&

vana inquifitione perfcrutari.

mus dé nobiscum funt, nobiscum morantur,hoc eft, &

Mart,

"Tauricis.

in corpore nos viventes cuftodiunt, & de cor-

ore recedentes excipiunt.

S. V.

S. Chry-

XLII. In manibus abfe&a capita geftantes,

foft.in 53. & in medium afferentes , quzeque voluerint,

Maxim.& ,

a

EXEMPLA CATHOLICA

Juventi-

þu*d Regem colorum impetrare po ffunt.

num,

Proinde magna fide promptitudineque huc

REXT,ERNA.

veniamus.

XLIIL Habent vim pro nobis, & quidem

Daeretà

hom. 5.in

Idem..

P dius:

BAOE

EE

Matth.

maximam, orationes , fupplicationesque San-

&Hu l 4;

&orum ; fed tunc profecto, cum nos quoque

Paulug

Onftantinoþoli cum ortä inter quoä—

Barrus ia

Ó 151

idipfum per poenitentiam poítulamus, & ad

*I.C

dam difputatio effet, num S. Grego-

T

ftudia meliora confugimus.

,

rius Theologus, an vero S. Bafilius,autS.Chry-

fced.Hag.

S. Bafilius

XLIV. Paratum hic eftChriftiani

s auxilium,

. X

ho, 25. in

foftomus gloria alterum fuperaret? tres illi

[

quadr.

eccleíia videlicet Martyrum, exercitus trium-

Do&ores Joanni Euchaitarum Antiftiti fe

Mart,

hantium, chorus laudantium Deum. Seepe

l

j

a

boraftis, fzepe operaim dediftis, ut unum pro

oftenderunt,jufferuntque,eundem diem tribus

feftum fimul celebrare, trigefimo videlicet Ja-

M

vobis orantem inveniretis, quadraginta funt

nuarii. Quod ad nos, ajebant, tres fumus, in

hi,unam orationis emittehtes vocem. Ubi

Chrifto tamen unum fumus: inter nos nul-

1l

enim funt duo vel tres congregati in nomiue

l3

la contentio eft, nemo inter nos primus, nemo

Domini, ibi Deus eft. Ubi vero quadraginta

fecundus; qui unum e nobis appell

08

E

at, cæteros

08

fuerint, quis dubitet, Deum effe præfen*tem?

quoque comprehendit.

]T. S.GregoriusNazianzenus S.Bafilium pro — Apud,

z

JJucunditas.

ftimulo carnis avertendo fic orabat : Tu,Bafili, Beirl. in

üs

e1to' co.

$. Chryf.

:

. XLV. Non enim poi'tus tam idonei ad 1e-

facrum ac divinum caput, ex alto nos refpice,

35. them.

de Mart.

focillandos nautas, quam recreantur fideles

& carnis ftimulum, inftru&ionem noftram no-

Sancorum memoriis.

bis a Deo datam aut tuis fifte precibus,'aut CA

"T

fortiter nos ferre perfuade.

Ibid.

v n

$. IV.

IlII. S. Hieronymus Paulam poft mortem in

A ,

eontta

coelos affümptam credens,fic allocutus eft:Va-

UmFamïum-

"EX LIBELLO DE IMITATIO-

le, o Paula, & tu cultoris ultimam fene&u-

NE CHRISTI.

u

fien $.

tem orationibus juva: fides & opera Chrifto

$.de

te fociant, praefens, quod poftulas, facilius im-

AU uf

Qualitas.

petrabis.

i

4

ho

IV. Origenes de feipfo ait

, Incipiam meOQrig 1 g.

3. c. $8. I

Oli inquirere, nec difputare, de meritis

genibus profternere, & deprecari univerfosin Job.

ont

ä

í g.

** San&orum, quis alio fan&ior fit , aut

San&os. O San&i Dei, vos lacrymis & fle-

ho

quis major fuerit in regno coelorum. Talia vel-

0b

tus pleno dolore deprecor, ut procidatis mife-

le fcire & inveftigare,nullum fru&um afferunt,

ricordiis ejus pro me mifero. Heu Pater Abra-

fo$

fed magis Sanctis difplicent.

n

Ibid, $. 4.

i. Quidam Zelo dile&ionis trahuntur ad

ham, deprecare pro me. .O beate Job vivens

in perpetuum apud Deum, & victor perma-

(

hoc vel ad illos ampliori affe&u, fed humano

nens in confpe&u Regis Domini, ora pro

Ji

i ]àen

y

potius, quam divino. Ego laudandus fum in

nobis.

]e ?

omnibus San&is meis; ego fuper omnia bene-

Annal,

2 Baptc

V. Quidam Sodalis morti vicinns poftula-

Sodal,

dicendus fum, & honorandus in fingulis, quos

vit omnium Sanctorum menftruorum fchedas

fic gloriofe magnificavi & przedeftinavi , fine

1598.

e collo fibi inftar monilis fufpendi ; ut fiden-

ullis precedentibus propriis meritis.

tiori animo poffet mortem excipere.

—lg 2.€. 790

.

[]

III. Circa principalia fefta renovanda funt

cnïua

1

bona exercitia, & San&orum fuflragia ferven-

VI. Epifcopus quidam religiofam vitam 2-Jacob. de

)u

Zach i

gens, beatum Andream inter caetero

S, &yoragine

"

eti4

tius imploranda.

fupr

Qin vit. $,

1'.1ït

K T.

Lohn. Bibl. Man. Tom, I1I. |

Andrea,

catlh

^

sE a

138

— Bibliotheg Minwalis: Concionotoria

xpf

fupraSanctos czeteros in veneratione habebat,

nus venit ad oftium , crebris i&ibus, & ma-

(

ita quod in cun&is fuis operibus hunc fem-

gnis clamoribus fibi poftulans aperiri.

Cum-

(

per titulum proeponebat: .J4d honorem Dei,

que fibi aperire nollent, & ille- clamoribus

^re

€2 beati /Andrem.

Invidens igitur viro fan-

& i&ibus nimis eis fieret importunus , inter-

tUl

&o hoftis antiquus, ad. eum decipiendum

rogat Epifcopus mulierem, fi ingreffum -il-

yYel

tota calliditate fe contulit, feque in for-

lius hominis acceptaret.

Cui illa dixit : Pro-

v OC

mam pulcherimae mulieris transformavit.

^

ponatur fibi aliqua quseftio fatis gravis , quam

llf

Venit igitur ad palatium Epifcopi, afferens ;

fi enodare fciverit, admittatur;ífi autem ne-

(i0l

fe velle confiteri eidem. |Mandat Epifeopus,

Ícierit, tanquam . infcius & indignus Epifcopi

reu

ut fuo poenitentiario confiteatur, cui pleni-

przfentia, & quis fufficiens effet hanc quze-

füe

tudinem tradiderat poteftatis. Renunciat il-

ftionem proponere , fcifcitantur. Cuinque

Re

la, quod nulli hominum nifi fibi fecreta fuze

nullus fufficiens inveniretur , Epifcopus di-

bea

confcientix: revelabit; ficque vié&tus Epifco-

xit: Quis noftrum ad hoe fufficiens eft,

Cui illa:

Epi

pus, eam ad fe venire praecepit.

quam vos , O Domina, qua czteros nos &

pit

Obfecro , Domine, miferere mei.

Ego enim

eloquentia przeceditis, & fapientia plus nobis

m

in annis puellaribus, ( ut cernitis ) conftitu-

omnibus rutilatis? vos ergo hanc proponi-

plu

ta, & a pueritia delicate enutrita, nec non &

te quafüonem. Tunc illa dixit

'Inter-

fx vitii

|

regia fürpe progenita, huc in peregrino ha-

rogetur, quod eft majus miraculum , quod

bitu fola veni. Nam pater meus Rex , utique

Deus unquam in parva re fecerit ? inter-

jr Em 21

$ A. era

valde potens, cuidam magno Principime vo-

rogatus de hoc peregrinns per nuncium , di-

ftu

lebat in conjugium fociare, cui refpondi,

xit, diverfitas & excellentia facierum.

In-

qui

quod omnem thorum abominarer maritalem,

ter tot enim homines, qui fuerunt ab initio

cha

quia virginitatem meam Chrifto dedicavi in

mundi, & usque ad finem futuri funt, duo

'

t0f

perpetuum , & ideo nunquam poffem in car-

reperirinon pol'unt, quorum facies per omnia

nalem copulam confentire.

Denique fic ar-

fimiles effent. In ipfa quoque tam minima

pa

vot

&ata , quod oportebat me aut ejus volun-

facie Deus. Omnipotens omnes fenfus cor-

bat.

tati durilfimze obedire, aut certe diverfa fubi-

poris collocavit. Audientes omnes ejus re-

re fupplicia, latenter fugam innii, magis eli-

Íponfionem , admirantes dixerunt: Vera &

Vi

bus

gens exulare, duam fponfo meo fidem infrin-

optima eft folutio quaeítionis,

Tunc mu-

gere. Audiens vero veftrze fan&titatis praeco-

la

lier ait: Proponatur ei quzeftio fecunda gra-

LUH

nium, fub alas veftrze proteGionis confugi,

vior,in qua melius poífimus ejus fapientiam

fperans me apud vos reperire locum quietis,

experiri: qusratur ab eo , ubi terra fit al-

fept

a i

ubi polfim contemplationis capere fecreta fi-

tior omni cclo? percontatus de hoc pere-

lentia, przefentisque vitze vitare naufragia, &

p

grinus, refpondit: in coelo empyreo, ubi

fel

perturbationes mundi perítrepentis fugere.

refidet corpus Chrifti. Corpus enim Chrifti,

Admirans in eaEpifcopus nobilitatem generis,

quod eft altius omni coelo, eft. de noftra car-

VO

tum

pulchritudinem corporis , tam immenfum

ne formatum, porro caro noftra quzedam ter-

fervorem, & tantv eloquentiz: venuftatem,

reafubítagtia eft: cum igitar corpus Chri-

i

placida & benigna voce refpondit : Efto fecu-

Ífti fuper omnes coelos fit, & de noftra carne

qu

ra , ofilia, nec formides : quia ille, ob cu-

gen

originem duxerit, caro autem noftra de terra

Cela

jus amorem te & tuos, & tua, tam viriliter

fit condita , conftat , quod , ubi corpus

contempfifti , fibi ob hoc & in preefenti cumu-

Chrifti refidet , ibi procul dubio terra altior

in$

2

lum grativ , & in futuro plenitudinem glo-

adl

ccelo manet. Refert muncius, quid refpon-

rie largietur. Sed & ego fervus me & mea

derit peregrinus; ecce omnes refponfionem

pari

tibi offero; eligasque tibi, ubi placuerit ,

ejus mirabiliter approbant, & magnifice ejus

de

manfionem ; volo autem , ut mecum. hodie

fapientiam laudant. Tunc iterum illa dixit:

ll

prandere debeas. Cui ila: Noli, inquit,

hh. ;

l

fiat ei tertia quzeftio graviffima , & ócculta,

Pater, noli de hac re me rogare, ne forte ex

& ad folvendum difficilis , & obfcura, ut fic

: $t

hoc aliqua fufpicionis caufa proveniat, &

ejus fapientia tertio comprobetur, & dignus

im

nitor famze veftrae denigrationem aliquam pa-

fit, quod ad menfam Epifcopi merito admit-

tific

tiatur.

Ad quam Epifcopus dixit : Plures

Qn

tatur. Quseratur igitur fic ab eo, quantum

erimus , & non foli, & ideo nullus malee fu-

fpatii fit a terra usque ad coclum. Requifi-

HPH

fpicionis fcrupulus in aliquo poterit generari.

tus de hoc peregrinus, nuncio dixit: Vade

(ito

Venientes itaque ad menfam, Epifcopus &

ad eum, qui te mifit ad me, & de hoc eum

aDi

illa ex oppofito confederunt, cseteris refiden-

diligentius percontare, ipfe enim melius me

don

tibus hinc & inde; intendit in eam Epifco-

novit hoc, & ideo tibi de hoc melius refpon-

COnc

pus crebro, ejusque faciem intueri non defi-

debit, nam ipfe illud fpatium menfuravit,

àliq

nit, & pulchritudinem — admirari , ficque

quando de coelo in abyffum cecidit, ego. au-

Vere

dum oculus figitur, animus fauciatur; &,

tem nünquam de coelo cecidi, & ideo nun-

Yeri

dum ejus faciem non definit intueri, antiquus

quam illud fpatium menfuravi. Non eft enim

fünt

hoftis cor ejus gravi jaculo vulneravit ; per-

mulier, fed diabolus, qui fe pofuit in fimi-

litudinem mulieris.

du g

pendit ipfe diabolus hoc, & pulchritudinem

Audiens hoc nuncius

f

füam coepit magis ac magis augere.

]amque

vehementer expavit, & ea, qua audierat,

Epifcopus proximus erat confenfui, ut eam

Vant

coram omnibus recitavit. Mirantibus itaque

de illicito opere attentaret, quando poffibi-

omnibus & ftupentibus, antiquus hoftis de

qua.

Mi

litasfe offerret. Tunc fubito, quidam peregri-

medio

n

Titulur KCXXV I f.A Simitorüm Caläm € Fefla.

H

F

ó

9

medio eorum evanuit. Epifcopus autem re-

citatio: fex enim integrà luftrà occupavit ;

diens ad fe , amare redarguit femetipfum , &

necill facilis, aut prompta via, quum &

de perpetrata culpa veniam lamentabiliter

transeundus/£lius pons,zeftivis caloribus infa-

precabatur. Mifitque unum , ut introducere-

mis, & hyberno coelo bona urbis pars lutofis

tur peregrinus, fed nequaquam amplius in-

usque viis effet luftranda.

Tenuit tamen in-

venitur. Epilcopus vero tunc populum con-

ceptum vir vere magnus: nam quse do-

vocavit, & ei evidenter expofuit ordinem ge-

mi nullo labore nafcuntur, ea sevum no-

ftze rei, praecepitque, ut omnes jejuniis & ora-

ferunt, .

tionibus infifterent, fi forte Dominus alicui

X. Cum in die omnium San&orum eccle- Petrns de

revelare dignaretur, quisnam ille peregrinus

fivze fan&i Petri cuftos ex devotione omnia al- Natat, !.

fuerit, qui eum a tanto periculo liberavit.

taria circuiffet,& omniumSanttorum fuffragiaso. e. x.

Revelatum eft illa nocte Epiícopo, quod

imploraffet, & demum ad altare fanci Petri

beatus Andreas fuerit, qui pro liberatione

rediiffet, ibi paululum conquiefcens extra fe

Epifcopi apparuerit in habitu peregrini. Coe-

rapitur. Et ecce vidit Regem Regum in folio

pit igiturizpifcopus in devotione beati Andreae

fublimi confiftentem, & omnesAngelos in ejus

magis crelícere, & eum exinde in reverentia

circuitu commorantes. Tunc Virgo virginum

plus habere.

in diademate przefulgenti advenit, quam in-

[|

Ex vitis ;

Vil Fuit quidam Frater magnae devotionis

numerabilis multitudo Virginum, & conti-

| FF.Erem,

ad Deum , & Sanétos ejus: hic tam devotus

nentium fequebstur.

Huic Rex protinus af-

|s. Aug.

erat ad fefta Chrifti , quod quodlibet ejüs fe-

furrexit, & pofito folio juxta fe federe fecit.

ftum habebat figillatim in charta depictum, &

Poft hoc advenit quidam veftitus pilis Came-

quamdiu quodlibet feftum durabat, tamdiu

lorum, quem fequebatur multitudo venerabi-

chartam illius fefti depi&ctam (quam in inchoa-

lium feniorum : deinde advenit alius pontifi-

tione fefti in pariete cellae fuze pepeuderat )

cali habitu decoratus, quem aliquorum cohors

pendere dimifit, ante illam fedendo, & de-

in habitu confimili fequebatur,

Poftea vero

ä

vote'infpiciendo orabat, gemebat, & plora-

procefüit innumerabilis militi:e multitudo.

bat. Tam devotus etiam erat ad fefia beatoe

Poft quos advenit turba diverfarum gentium

Virginis , quod. quodlibet ejus feftum aliqui-

