tus Deus nofter abícondere noftra docet , ut,

/

Chriftus fe intra ftabuli latebras retrufit,& ob-

velat ille albo fpecierum facramentálium pal-

fcurse no&is tenebris involvit, talique velut

-dio circumtegit perfonam, opus , & modum,

pallio contexit, ut nemini eífet conípicuus ?

Jta nos quoque abdamus , non folum , quze

quid ergo nobis liber Sapientize : c. 18. dicit:

bona facimus , fed confiliam etizm , quo 1l-

Cum quietum filentium contineret omnia,€9 nox in

:lafacimus, utfimusipfi nobis quxedam Sa-

fuo cir fu. medium iter fhiberet ,| Qinniyotens fermo

cramenta ,' dum fecreta fervamus,, veleque

tuus de calo a. regalibur [edibur profilivit ?. Quis

modeftie, & larva humilitatis

| fcglgm'us ; li

Rex ditionum fuarum poilellionem aditurus ,

quid ex virtute- agimus.

non maximos , & magnificentiffimos appara-

tus infiruit,ut glorie fuze ac potentize oltenta-

$. XIV.

tionem faciat ? quorfam ergo Chriftus Regum

MISCELLAWNE A.

fapremus tam filenter, humiliterque in mun-

dum advenit? Si Bernardo tam perfuafum

N

Qualitas. |

erat id ob unam maxime vané glorize cupidi-

Dbid,

tatem damnandam fa&um , ut indignabundo

*

Ulþhre feniores noflri. naturam, morbi Caffianus

;

1

A

1

LP

;

milis exclamarit : Jam vero nocte voluit na-

hujus in modum ceptze , bulborumquel. !1. inft.

Íci, ubi ergo funt, qui tam impudenter geítiunt

defcribunt,quze uno decorticata tegmine, alio**

oftentare femetipfos ? Ita ille ferm. 3. de Na-

rarfus inveniuntur involuta, totiesque reperi-

A

untur obte&ta, quoties fuerit exfpoliata. .

tivit. tanquam putarit , poít tam luculentum

fubmiffionis exemplum neminem poffe vanx

Il Vires & efficaciam glorixe non male de- O vid. 14«

fcripfit Ovidius , dicens :

deponto

laudis ambitu obleCtari,nifi qui verecundise fi-

nes femel totus longe tranfierit, Itaque quo

Excitat auditor ftadium,laudataque virtus eleg.

Crefcit, & immenfum glorize calcar habet, Ovid.l.s.

primum pede Chriftus terram preffit, eodem

;

formam exprelífit , quamin vani plaufus con-

Ill. Et alibi :

trift. 15,

temptione imitari debeamus, tenebrasque

Denique non parvas animo dat gloria vires , Id. 1. 4.

nobis oflendit , quas petere debeamus , cum

Et fecunda facit pe&tora laudis àmor.

;trïü. eleg,

*

9s

lucis opera facere inftituimus.

1V. Ardua per praceps gloria vadit iter ,

idem.

XXI. Sed quam divine nos fi

ul imitat*ïoh'e

V. Propertius q

"

Heque idipfum mnürmaüs

P

Proþeft.'

ad eandem humilitatis virtutem, & vani plau-

canit :

.

l. 4. el, 1X

fus contemptionem erudiit,cum facramentum,

t afcendo , fed dat mihi gloria

Magnum ite

-

fub quo nobis femper corporaliter, quanquam

vites,

*

Non juvat ex facili le&a corona jugo.-

invifibiliter,przefens adeffetjinftituit! Hoc opus

reli&i Corporis & fangainis fui in alimoniam

VI. Trahimur omnes laudis ftudio , inquit g;æm'

Cicero, & optimus quisque maxime gloria pro Ar-

noftram, in cibum & potum noftrum , tam eft

admirabile, ut fit omnium prodigiorum Dei

— ducitur. Ipfi illi Philofophi etiam in iliis libel- chia Poe-

quzedam füumma & compendium , quod his

lis quos de contemnenda gloria fcribunt , no-

verbis predixiffe & przedicalfe S. David 'vi-

men füum iufcribunt : in quo proedicationem

ii

& nobilitatem

detur , cum ait: Jemoriam fecit mirabilium

;

defpiciügfr, preedicari fe ac no- /

4

fuorum mifericors , €$ miferator Dominus, e[cam

minari vol

ur

CA

it,

Senerain

dedit timentibus [v Pf, 110. v. 45. forte an in

VII. Duplex eft gloria jux

tä : Senecam , una

adumbrata , & ex populari rumore progenita,

l.18. ep.

hoctantoopere , quo thefaurorum fuorum in-

finitas copias, & ardentiffim»e charitatis in-

propagataque, quze nec judicio provenit , nec

cendia oftentat, oblitus fuit nos docere , quo-

firma perdurat: quam velutü vitium fapiens

modo noftra opera bona obtegere , & virtutes

minime expetit. Áltera vera & folida ac du-

diffimulare debeamus ? Minime omnium, imo

.Yabilis , quze ex confenfu bonorum naàfcitur ,

in hoc uno myfterio plusquam in alio quopiam,

- ficut enim confuetudo fermonis eft confenfus

eruditorum , ut Quintilianus ait, fic confen-

hujus rei preeceptiones , ac modos pulcher-

rimos tradit. Angelicus DoGor.S. Thomas ,

tiens laus bonorum gloria appeliatur , quam

opufculi 57. c. 8. ait , in hoc diviniffimo 5a-

D. Augüftinus dixit effe opigionem hominum

cramento patefcere veritatem Vaticinii Ifaize,

bene de nobis judicantium ; hizec autem bonis

qui c.,45. V. 15. Deum eucharifticis fpeciebus

'Niris non eft contemnenda , cum fapiensnon

gloria, fed confcientia

tectum appellans dicit: Zere tu er Deur. ab-

m&e factorum virtutem

fconditus , ive Deus ab[confionum : ( ut alii ver-

metiatur.

VIIL Democritus dicere folebat : Oratio

tunt ) JJeur lfrael/ Salvator. . Abconfionum

autem plurium Deus dicitur, quia non u-

operis eftumbra , figniticans, laudem ex fa-

nàm tantum rem in Euchariftia abfcondit, &tis, non aliis qualitatibus nafci.

fed plures, fcilicet perfonam fuam , opus , &

IX. Socrates hanc viam compendiariam ad

modum, inquit Angelicus ecclefive DoGor, gloriam dicebat,fi quisque id ageret, ut ,.

latent omxiia in hoþ Sacrgmento ; divinitas, qualis haberi vult, talis fit. -

*

X. Aæ

408

Bibliotheca Manualif Concionatori&

Hefüda

Langius. X Antiqui vanam gloriam per pavonem

tum, ut eum veneno infe&ctum ad pullos re-

in Poli-

anth, f.

reprfentabant , quia hic pennas fuas tunc

mittat , eosque occidat , inftin&u naturali la-

potiffimum explicat & oftentat, cum pluri-

jjidem ( qui gagates vocatur, & venenum ex-

481.

mos ad fpe&andum conveniffe advertit.

pellit ) nido fuo insedificat , & in illa parte ,

Ibid. !

XI. Alii per bullam exprefferunt, quse in-

ex qua ventus fpirat,collocat ; lapis autem hic

flata vix comparet , & iterum evancefcit.

Chriftum fpiritaaliter denotat,qui contra ven-

Lanciz,

XIL. Plato dicebat, vitium inanis glorise

tum inanis glorize cordi inzedificandus eft.

opufc. J.effe veftem , quae omnium ultimo exuitur.

XXl. Animalia , quze olim Ezechiel vidit , 5tspl. t.3

1n Dom.3.

Bochl

D.z *

Cui confentiunt, tefte Lancizio , fantti Pa-

quatuor habebant alas , quarum duabus cor-

poft Épi-

tres , affentientes , effe origine primum , &

pora tegebant , duas fur(um ereétas habebant

»phan.

conflittu ultimum.,

hze fignificabant operafurfum tendentia , illze

Plinius .

XIIl. Plinius ait , olim malum punicam &

timorem & humilitatem , quibus ea ab homi-

b 17- hif vitem fine foliis repertas ftirpe fra&tum tuliffe,

nibus abfcondunt.

natl co 25.

non palmite & ramis ; quod idem viri boni fa-

XXl. Nec male alius :

Jac.Bilf,

ciunt , non amiantes folia laudis & glorize.

Effe Deo quisquis cupit ergo fulgidus , ipfi

snt^ol,.

ldäm 12.

XIV. Idem Plinius narrat , ad extremos fi-

Hoereat, & mundi fpernatsnane decus.

C 2.

nes Indie gentem Alftomorum degere fine

uisquam eft magis fulgi- Sacr.

Nam quo mortales q

dus inter ,

ore , corpore toto hirtem , aveftiri frondium

lanugine , halitu tantum viventem , & odore ,

-Hoc minus eft magno fulgidus ipfe Deo. .

"Boet. 1.2.

quem naribustrahunt. His fimiles funt inanis

XXXIII. Confentit Boetius , fic canens :;etro, 7,

glorize amantes;os enim non habent ad Deun

Quicunque folam mente przecipiti petit ,

', & alios laudandos, veftibus virtutum carent ,

.Summamque credit gloriam.

foliis tantum apparentis virtutis ornantur ,

Late patentes zetheris cernat plagas,

fed aura vanze glorive vivunt.

y/

. Arttumque terrarum fitum.

Herodiam, XV. Tifandri filius Hippoclides, cum A-

Brevem replere non valentis ambitum

Dred,

Pudebit 2ucti nominis,

cmul

"

l6.snte gariftam Clifthenis filiam ambiret, ideoque

Seneca,

omnem artem , qua excellebat in faltatione ,

XXIV. Sittibitam trifte laudari a turpi-

64

lbid,

adhiberet, pater Agariftze hac gefticulatione

bus, inquit Senea, quam fi lauderis ob turpia.

offenfus eidem dixit: Perdidifti conjugem fal-

Lzetior efto , quoties difplices malis, & malo-

tando, 0 Hippoclida. Idem plerumque eve-

rum de te zeftimationes pravas veram tibi

nitiis ; qui hominum laudes venantur, ut,

laudationem adícribe. Se&ator epularum non

Ànon

dum placere maxime volunt, difpliceant.

de bene vivente , fed de bene paícente , lau-

Epi&e*.

XVI. Epitectus nobile documentum quoad

dabilem profert fententiam.

apudStob

hanc materiam relinquens , ficut fol , ajebat ,

XXV. Thymiama juxta ritum legis confe- Pxod. 20.

deþxln

?gf preces , aut blandimenta non exfpecat, ut

&um Deus füb intermiaatione mortis in ufus * ?*

Dte

exoriatur , fed ftatim fulget, & ab omnibus

fuos converti vetuit ; quid autem aliud gloria,

falutatur ; fic tu nec plaufus exfpecta, nec ftre-

refervatus ?

nifi 'hongr foli Deo

Damnum.

J

pitus vel laudes ,. fed fponte/bene facias , &

z

pariter ac fol carueris. -

XXVI. Puellze filize Loth in monte patrem

]

Ro&riq.

— XVII. Sicutinter verum maritum & adul-

inebriantes de eo conceperunt; fuper quo

Origenes ita ait: Obfervare debes, ne for-

to. $.

p. r.tr.3.terum hoc diferimen eft, quod ille bonum

- prolis, hic folam voluptatem quzerit ; ita inter

te , cum effugeris flammas fzeculi ad inftar

Origenes

|

veros Dei & falfos amatores pariter hzec dif-

Loth,& ad fcientize altitudinem velut ad quae-

apud Gra-

ferentia eft , quod illi folam Dei gloriai

n, hi

dam cacumina montis perveneris,tibi infidien-

nàt, 'oc,

hominum laudes , qu»erant,

tur duze filize tuze, a te non difcedunt, fed fe- ccm.£ 602

Deut.15. XVIIL. Non fruftra Deus in Deuteronomio

quuntur etiam cum afcenderis ad montem ,

v.19.

praecepit: Non tondebis primogenita ovium ,

nempe vana gloria, & major foror ejus fuper-

st

S. Greg. nam ut S. Gregorius explicat, tondere primo-

bia. Quze idcirco filize dicuntur , quia non no-

bis extrinfecus veniunt,fed ex ipfis operibus

$. mar.C- genita ovium , eft occultationis fuze tegmine

4'.

hu

1

nis oculis inchoantia opera bona denu-

perfectionis nafcuntur. Vide ergo , ne de his

date, Cum ergo vita noftra fimplex quid at-

generes filios, quia qui de his nati fuerint ,

que innocuum inchoat, dignum eft , ut fecre-

non ingrediuntur ecclefiam Dei.

Drex. ïxi

Setn

ti fui velamina non relinquat, ne nudum hoc

. AXVII. Cum olim accipiter infultaffet tro-

amuff, !.2.

Jtole

chilo , quod mufcis tantum. & vermiculis vi-

humanis oculis quafi fubdu

i

&o velleref often-

€. 40' ä- 6.»'*,

Y

dat.

veret, refpondit trochilus, non invidere fe

kCIii)ïän.

XIX. S. Maccarius percontanti cuidam,cur

ipfi delicatam menfíam perpetuo. bello para-

colloq, 5.fame ab hora tertiain eremo pulfaretur,qui in

tam, cum tamen ipfe viliore fua. menfa cum

; co l 2'0

coenobio integris fzepe hebdom. refeCtionem

pace fruatur ; timendum quoque,ne menfa illi

fine difficultate contempfiffet ? Refpondit :

fua fat caro conítet pretio. Et ita contigit,

Quia nullus hic eft jejunii tui teftis, qui te

nam paulo poft accipiter columbas infidia-

ífuis laudibus nutriat; ibi autem te digitus

tus a rufítico capitur, & ex turri in terrorem

hominum & zenodoxi?e refectio faginabat.

l

fufpenfus eft , quo vifo trochilus dixit: Quam

Fuga.

*

longe , Ó frater , vitze tuze confultius fuiffet ,

Plinius -

una mecum vermiculos in cibos legere, quam

hi

l, 10.

XX. Utfugiamus venenum in

anis gioriæ 1

US

c. 3*aquilam imitari oportet,que, quia, Parias fer-

l

alienas aves infe&ari ? Applica ad glorize va-

nat.

na venatores.

* pens pullis ejus infidiatur,trahendo ad fe ven-

XXVIIL

y

Tituus CXLV. Vi Eïbulm D

409

Hérodli, XXVIil. Ágafides ab Halicarnaffeis in

Ein forchffamf Haaj?n-ï&bäz fiikï'ä

exilium relegatus eft, quod tripodem , quem

Der uath. Lob und Ehr. trügt Begierd.

ludis obtinuerat, DEO non dedicaflet , fed

XL Glorie umbra eft

Ibid. ex,

domum retulitfet.:

Quid ille, qui vitam fuam

fillis maxima.

parva nlagnis , pu-

monaíft.

f

DEO non dedicat?

r

'Trochato,

«* grüffer du dir [elber . bift,

S Y

Je Meiner. der Lobs. Schatten ifl.-

h

Stïïpl' t'g

o

AXIOMATA.

XIL Compendio

B

«aiï'ecl'ui VIS gloriam 2 gon—

Doft i.

BI multa laus , ibi multa fraus.

temuito.

Buchlexjus L u

Viel Lob , wenig Prob.

Zu Ehr der kürtzift — M^eg wird g'acht,

;þhan.

. À. Nec te collaudes, nec te culpaveris ipfe,

Ifenn -man von Hewtzeh]ig verücht.

Hoc faciunt ftulti ,

inanis.

quos gloria vexat

/,K 5- XV:L

| IPer

ial

fich. felbft. lobt und. fchündet viel , —

&htool,

Für pnen Narrn g'acht werden will.

QAUTHQRE&Wj

L

1lI.Qui fefe laudat,laudis fe munere fraudat,

Laus vera alterius femper ab ore veuit.

rj ärenlias Drexellus ia Amulf l.c.4. & 5/

Der fich . [slbft rihmet oft und viel ,

.ÀM.. Joannes Bufzeus inPan. V. Inanis gleria.

.BOPL la.

V'erderbt fein eignes Lob. und. Syiel.

Ill. Ludovicus Granatenfis i

?

Tiétto, 7,

lV. Laus propria fordet.

l

munibus fol. 597.

à

n lo';:ïls com-

£igener Lob finckt,

— 1V. Bernardin. R

V. Al

.oügrno'l,x I:2: de dilk. c: 24

Und hüfilich hiukt.

phonfus. R'odriquezï. p. 1. t 3. €. .

V.Eft nimium rar, qui laudis non fit aVaruS.

& feqx .

Ein. feltzuams WAldbrett wird gefchützt.

Vl. Eufebius Nierenbergius de

Der. nicht von Lobr-Begierd wird g hetzt.

| xadog. : in

Dred. ikn

fpu. & vertüt. D 256, 2f

Seneet,

cmult 1,2

Vl. Glorize ambitio viro

rum morbus e& fe-

VIL. Joannes Caffianus l. 11. de Inftit.

€. 4. B.

licium.

VIH. Jacobus Alvar. de extin&. vitiorum

^

Ibid, &.-

Z

VII. Gloria umbra virtutis

etiam invito$ Co-

to. 2

l

Es

€. 15. & 16.

mitatur.

»

IX. Hadrianus L

yrus þin. apqpthegmatis

Jer Tugend-Schatten dfl die Ehr,

S. lgnatii- l. 3..c. 11

.

Sie folgt ihr allzeit. binden her.

X. Matthias Faber conc. 3

: in Fer, cin. &.-

Anonym.

.. VIIL. Gloria fp

in Auctario them, 5. in. Dom. 3. poft Epi

amantem.

ernentem fovet, | averfatur

^

a

Tod, to,

& the, 2. in Dom. 23. poft Pent.

f.36

- AFF'en du nacheylft , fliecht dich die Ehr,

. XL. Thomas Stapletonus text, 2. in Dom 3.

IPenn du fie. fliechfl, bleibt. fie. dir. mehr.

Adv. & text. 3. poltpiph. & text. 6. Dom. 4.-

Dtex. 1. c.

. Facilius eft, gloriam ornnino fugere,

Quadr, & text. 5. Dom. Palf. & text. 1.Dom.r.

J quamrite quzerere.

poít Pent. & text. 7.Dom.

7. poít Pent, & text,

Die Glory leichter wird verflucht,

7. Dom. to. poft Pent.

dilr auf die rechte. Weifs. ge[ucht:

.XII. Jofephus Lan

X. Vitam agit leporis,quicunque vanus au-

Verbo Gloria.

gius in Polyanthzea.

ceps gloriz eft,.

XIIL. Jofephus Manfi in Bibl. mor. tr. 95.

z

Orgents

Tàt, '0t,

syud Grt-

/

TITULUS . CXLV.

T M

DO E LE

E

B UM

I.

erat Verbum. Ittud eft Verbum Dei'ifl tämþo-

QUOAD ES

S

EENTIiAM. |

re ad Angelos vel homines prolatum, de quo

S. Paulus adHebraeos locutus eft,dicens:Mul- Hebr, 1.

xD.efim"tio.

tifariam multisque modis olim loquens Deus Y« 1.

Drer. i

Serar. in

.

-

gmHH. l^

prolez.

ST id, quod loquitur Deus, ut de-

Patribus in Prophetis, noviffime diebus iftis

finit Serarius ; fic enim etiam

locutus eft nobis in filio, quem . conftituithze-

4

€. 8. q. ?.

Verbum . increatum

invdlvitp.r.

redem univerforum.

Quod fi tamen -folum creatum

III. Subdividitur z. in fcriptum

i & nou fcri-

2 Theíf.a

Verbum, de quo hic potiffimum

ptum. | Illud eft, quod im Scriptura feu Biblüis

V. d56 -

fermo erit, definire quis velit,dici poteft, quod

continetur. Hoc eft,quod a primo fuo Autho-

fit fermo a Deo immediat

re fcriptum non fuit , fed folum oretenus tra-

e vel medi4atev (Per'

bomines ) prdlatus;

ditum eft, unde & T*aditio vocatur, de quo S.

Paulus Theffalonicenfibus dixit: Tenete tra-

Divi/io.—

ditiones, quas aecepiftis,five perSermonem,fi-

II. Dividitur r, in /mcreatum & Creatum.

ve per Epiftolam. Iterumque fubdividitur in

3083- X

YV. M.

Illud eft ipfa zeterna DEI Sapientia , feu filius

divinam, qu3e ab ipfo Chrifto Apoftolis tradita

Dei, de quo S. Joannes dixit: In principio erat

eft, qualis eft Sacramentorum materia: Z/poflo-

Verbum,& Verbum erat apud Deum, & Deus

ualis eft

N

licqm, quae :::lb A?öïïolis' accepta eft, q

R. P, Lo/m. Bibi. Man. Tom, 111. :

w

p

Bibliothece Manualis xCencimmüorïæ

419

jejunium Quadragefimze , &qüatuor tempo-

ribis lezem Dei nofri, Quo. mihi mü?ïïtud.?;-

nem victimaru

TO

AAX

veftraruin. ?2

rum & fimilia: & ecdefiafficam, quoe nihil

eterr

aliad.eft, quam confuetudo quzedam antiqua,

XII. Qui declinat aures fuas, ne audiat le- Prov. »8,

gem, oratio ejus erit execrabilis.

i

15, Y

qu'e vel a Przelatis, vel a populis inchoata, ta-

cito confenfu vim legis obtinuit.

XlIl. Ecce dies veniunt, dicit Dominus; Amos, $,

Pfal

Mare. :€,

& emittam famem in terram ; non famem pa- v. 12.

VD

IV. Subdividitur ^. in Verbum praddicatum,

y, li

5.

de quo Chriftus: Euntes in mundum univer-

nis, neque fitim aquze, fed audiendi Verbum

Luc. 11

Domini

-

fg

v. 28.

fum prazedicate Evangelium omni creaturae;&

Y

auditum : de quo idem dixit ad turbas : Beati,

XIV. Ecce ego inducam fuper civitatem Ierem. 9.

9. d.

*

hanc, &fuper omnes urbes ejus univerfa ma-

j

qui audiunt Verbum Dei , & cuftodiunt illud.

id.

& Io.

y, O

S. Bärn.

X.S Bernardus aliam quandam accidenta-

la, quze locutus fum adverfus eam , quoniam

L. V. 48,

Cant

fero i!l

induraverunt cervicem fuam, ut non audirent

y

lem affignat,dicens : Arbitror, non incongrue

m

Dom. 4. quinque lapidibus iftis quinque partitum ver-

fermones teos.

poft Pent.pum intelligi, fcilicet comminationis , promif-

.XV. Propterea. abundantius oportet obfer- He

i;l', 2;

fionis,dile&ionis, imitationis, & orationis. Ho-

vare tos ea,quae

1

,/audivimus,ne forte pgreæua- v

mus

rum quippe verborum late patens copia in

Utilitas.

divinarum reperitur ferie fcripturarum; & for-

]o. 1

XVI. Vivus eft

fermo Dei, & eHïcäx, & þe-

te ipfa funt quinque verba, quorum meminit

Hebr. .465

ng;ut.

- Paulus, malens quinque verba loqui in fenfu,

netrabilior omni gladio ancipiti , & pertin-

V. AT. 70

LA

uam decem millia in lingua , &c.]Jam vero

gens usque ad divifionem anim:e ac fpiritus,

Yiá.]

colle&os iítos lapides, contra fuperbize fyiritus

compagum quoque zc medullarum.

10 Y

dimicaturus David in vafe memorize fuse re-

XVII. Omnis Scriptura divinitus infpirata

z. Tim. 8;

utilis eft ad docendum, ad arguendum,ac cor-

V. 16.

ponat, confiderans, quanta nobis comminetur

Deus, quanta promittat, quantam nobis ex-

ripiendum,ad eradiendum in juftitia, ut perfe-

hibeat charitatem, & quam multa nobis fan-

&us fit homo Dei, ad omne opus bonum in-

]ie, 1

ftructus.

2

&itatis exempla proponat , quemadmodum

XVIIL Quaecunque fcripta funt , ad noftram gs

P t0T,

denique orationum nobis ubique commendet

m. 15,

Vb

doctrinam fcripta funt, ut per patientiam &

Vo4.

^ inü'agltiam.i-

A AT.

E

corfolationem fcripturarum, fpem habeamus.

Ron.

v. 131

XIX. Noniníolo pane vivit homo, fed in Mstth, 4.

k

I

EX s.

SCRIPT*URA.K

omni verbo, quod procedit ex ore Dei.

V. 4

]t.1

E2

-

D

Qualitas.

XX. Verba, quze dedifti mihi, dedi eis. &lo. c, 17.

Prro V. $.

Ufti fant omnes termones mei, non eff in

ipfi acceperunt, & cognoverunt vere, quia a " 9

te exivi.

X

/V.

eis pravum quid;neque perverfam : recti

XXL. Sciant filii tui , quos dilexifti

Domi- Ssp. ka,

.. funt intelligentibus , & aequi invenientipus

n

Ícientiam.

?

ne, quoaiam non nativitatis fruétus pafcunt" 26,

Y x

Prov. 3c,

]L Oais fe

rmo Dei ignitus clypeus eft

homines, fedfermo tuus hos,qui in te credide-

"nE

rint, confervat.

i

fperantibus in fe : ne addas quidquam verbis

illius, & acguaris inveniarisque menda

X.

XXII. Sufcipite

infitum Averbui,r'*nï, qügd po- Iac, c r,

-

g.A Pätr. 1.

AlL Noa volustate humana allata e

ft ali-

teit íÍalvare animas veftras.

V. 2Y.

u quando Prophetia, fed Spiritu fantto infpira-

XXHI. Beati, qui audiunt Verbum Dei,Luc. c.: r.

i

& cuítodiunt illud.

V. 28.

1.Cor. 10.

ti , locuti funt SanGi Dei homines.

ij

»

.

J

vV.il

V. Hoec omnia in figura continge

bant illis,

XXIV. Declaratio fermonum tuorum il.Pf.:&.v,

2$

luminat, & intellectum, dat parvulis.

:

Ial)' Vid.

5, Uetr, 1

fcripta funt autem ad correptionem noftram,

fer-

& v. ros,

Á

* V. Habemus firmiorem propheticum

XXV. Verbum meum, quod egredietur

lia c. 55«

Yv. 19.

monem, cui benefacitis attendentes, quafi lu-

de ore meo,non rcvertetur ad me vacuum,fed

V. IH

O

cernzx lucenti in caliginofo loco, donec dies

faciet, quzecunque v

elucefcat, & lucifer oriatur in cordibus veftris.

his, ad quze mifi illud.

jJlui , & profperabitur in

t Ti

Y,3

Pía 118. V[. Lucerna pedibus meis Verbum tuum,

XXVI. Suftinuit an

ima mea in verbo eijus. Pfal, 159,

MLLS & lumen femitis meis.

XXVIIL In corde meo abícondi eloquiav. 5.

^

al, .18.

E011. 2[.

VH. Verbum Zapiens

quokcfcunquef audie-

tua, ut non peccem tibi.

V.

YI.

lst

y. 18«

rit fciens,laudabit, & ad fe adjiciet; audivitlu-

XXVIH. Tuus Domine,fermo fanat omnia.

safï?') 6'160

xuriofus, & difplicebit illi, & projiciet illgd

;

XXIX. Nunquid non verba mea funt

V.

z

oft dorfum fuum,

quafi ignis, dicit Dominus, & quafi malleuslerm. ag,

7

t

:

v,. 26.

Ioo C, 63

Vill- Verba, qu». ego

| lc;cu'tus fum vO-

conterens petram ?

U

V. 6à-. bis, Spiritus & vita funt.

XXX. Fa&us eft fermo Dei, quafi ignis ex-I: m. e.

oeítua»s in corde meo.

/aQ. V, 9,

lo. c. 8

XX. Qui ex DEO eft , verbaDEI audit: pro-

v. 47* . |pterea vos non auditis$, quia ex Deo non eftis.

XXXL Affumite gladium Spiritus , quodEpi. c. &,

eft Verbum Dei.

»

;

V. 17.

BPl ri. X. Pgnitum eloquium tuum vghementer,

XXXll. Dominus d

abit Verbum Exfange-

Pial. 62,

Ms

v.140 & fegyus tuus dilexit illud.

lizantibus virtüte multa.

V. 12,

--

l

rA IS

N erej]ïfar

.XXXIll. Oves meze vocem meam audiunt,, n

(waci XL NH Dominus exercituum reliquiffet

& ego vitam azeternam

(iïo eis, & non peribunty, aT.

Ed

v9

nobis femen, quafi Sodoma fuiffemus, & quafi

in zeternum.

XXXIV. Amen, amen dico vobis, qui ver-Id. c. s;

Y l?

Gomorrhae fimiles effemus. Audite verbum

nam.

V. 54«

Domini, Principes Sodomorum , percipite àu-

bum meum audit, /habet vitam eter

J ucun-

Tiiului E'CXI—LI V.y Ferbum D

m

4H

Jucunditar.

E Hoc dicit Doiipus - I ámtaudiofo

Er. c. 260

M

tis me, ut ambuletis in lege mea

, quam dedi y. 6

e

Jerem. e, . XXXV. Inventi funt fermones tui, & co-

vobis, ut audiatis fermonem fervorum meo-

15.v.16. medi eos, & factum eft mihi verbum tuum in

rum Prophetarum, quos ego mifi ad vos, &

It g

gaudium & in lzetitiam cordis mei.

1' 12.

non audiítis,dabo domum 1ítam ficut Silo, &

V. I4.

Píl r138.. XXXVL [n via teftimoniorum tuorum

utbem hanc in maledi

delectatus fum, fieut in omnibus divitiis.

bus terrze.

&ionem cunctis genti-

*

Pf. 95. v.

«te

H

u

12.

XXXVII. Beatus, quem tu erudieris

; DO-'

. LIV. Cui loquar ? & q

uen/l conteftabor, utib. c. €,

mine, & delege tua docueris eum.

audiat? Ecce incircumcifze aures eorum , &* 19.-

"

Pf x18.

AXXVIII. Quam dulcia faucibüs . meis

L5

:fö'c h

V. 103.

audire non poffünt : Ecce verbum Domini fa-

eloquia tua, & füper melori meo,

5

&um eft eis:

Cant, 4.

XXXIX. Favus diftillans labia tua , Spon-

Hiud, -

Win* opprobrium, & non fufcipient

LE

II.

ilx il

fa, -mel & lac fub lingua tua.

LV. Qui fperfïit me,

& non a&:&ip'it verba

LUE

mea, habet, qui judicet eum ; fermo quem lo-

Jb' "(4- l 20

! Vgrbum Deài audim"dum.-'

cutus fum, ille judicabit eum in noviífimo ie. M ;48'

LVI. Propterea abundantius oportet ob-

Jo. 8. v. XL. Qui ex Deo 6&, Verbä Dei audit. Pro-

fervare nos ea ,

.Heb*r. C.2.

quae audivimus, ne forte per- v. r.

!;7

kbr 4

47.

pterea vos non auditis,quía ex Deo non eftis.

effluamus : fi enim , qui per Anagelos dittus Vi4, eti-

ÀJeut, txr,

XLI. Ponite hzaec verba miea in cordibüs

eft fermo, fa&tus eft firmus, & omnuis przevari- sm Matt.

W. à8.

& in animis veftris, & fufpendite ea pro fi-

Vid. Job.

catio & inobedientia accepit juftam merce—«c'f'vj?&

IO. v. 4-70

gnoin man

R

ibus, & inter oculos veftros col-

dis retributionem , quomodo nos effu

Tim, 3

locate.

,

gien;ms,

B

fi tantam geglgxerimus falutem ?

F acienqlum.

*

.S. Hf

Jae. r. v

X IIf .VE&dte—fa&ores; verbi, & non audi-

EX SS.PATRIBUS ET DO

22

]

-'x

" tores tantum, fallente ; vosmetipfos.

CTORIBUS.

Prov.

6.

XLIIL Fili mi, cuftodi fermones

yïmeqs,-« &

Q ualitas.

.

ïäm. !

V. i.

recepta mea reconde tibi.

I )Lus eft, verbi

pabulo vitturam in perpe- S. Greg.

Rom.2. . XLIV. Non auditores legis jufti [ünt a-

tuum mentem reficere , quam ventrem ho. 6.ap.

v. 13.

pud Deum, fed factores legis juftificabuatur.

moritura carnis terreno cibo [àtiare.

vang.

h

Jac. 1. v

23.

XLV. Si quis auditor eft verbi, & non fa-

Il. Seriptura , ut fidelis fpeculi nitor , nul-

S. Aug. l.

2 6I

Gor, hic comparabitur viro confiderantia vul-

lius accipit adulandam perfonam , fed ad lau-

22, conua

b

tam nativitatis fu»e in fpeculo;confideravit e-

nim fe ,

danda & vituperanda hominum facta, illis i- Fauft.c.e5

K

a

& abiit , & ftatim oblitus eft , qualis

«

pfa indicat,vel legentibus judicanda proponit.

1. 15,

fuerat.

III. Mare. eft facra fcriptura , habens in fe

:0 2()-

Matth, 7.

Y- 26.

XLVI. Omnis, qui audit verba mea hzc,

fenfus profundos, altitudinem Propheticorum 3- Am,bi'--

& non facit, fimilis erit viro ftulto, qui zedifi-

znigmatum, in quod. mare plurima introc-* 7- €P-

cavit domum fiíam fupra arenam, & defcen-

i CT

unt flumina: ex hujus fluminis plenitudine^*

2I

dit pluvia, & venerunt flumina , & flaverunt

quicamque acceperit ,'" elevat vocem füam: ex

venti &irrueruntin domum illam

hoc flumine aqua faliens in vitam zaetern

'U:. (« .L

illius magna.

V

KC fuit ruina

(

-

^

2

que letificat civitatem Dei.

]ac.* I. V. | XLVIL Qlli :

P

Verfpexïerit in legemkþerfe-

1V. Scriptura Sacra cibus eft nobis in ob-s q

reg.

: l ;S-F,

25.

&am libertatis, & permanferitin ea , non au-

30.Tid,

Ícurioribus, quia quafi exponendo frangit

.'-Ir) l-moräl; c-

LY !0f

ditor obliviofas fa&tus , fed factor operis , hic

& mandendo glutitar: potus eft in locis aperi- 21.

beatus in /fa&o fuo erit.

2

oribus , quia ita abforbetur, ficut inveuitur.

'5 f, 55«

Á

Il,

Praedicandum.

V. Arcus eit Scriptura, de qua ad corda ho- ldeml r9.

minum, ficut ferientes fagittze, fic terrentes "9- €-28.

nTma XLVIIL. Pre

V. 3.

dica verbum , infta opportu-

fententize veniunt. Hunc autem Deus tetendit,

'm, 129'

ne , importune arg

ue, increpa , in omni pati-

quia per fcripturas peccatoribus minas exhi-

entia & dottrina.

bet; in eo paravit vàfa mortis, quia fecundum

fil, 19

H

1558. .. XLIX. Clama, ne ceffes, quafi tuba exalta

eloquii fui fententiam eos, qui nunc corrigi ne-

i

1.016

vocem tuam, & annuncia populo meo Ícele-

gligunt, reprobos damnat.

N

i

ra eorum...

-

Vl. Tanta eft Chriftianarum profunditas $. Aug.

UL

rm, 4j,

G3. 1. v. L. Notum facio vobis Evangelium , fra-

II.

literarum, ut in eis quotidie proficerem, fi eas"

Voluf.

?h

tres, quod evangelizatum eft a me, quia non

folas ab ineunte pueritia usque ad decrepitam

m,

fenectutem , maximo otio, fumnio ftudio, ine-

eft fecundum hominem ; neque enim ego ab

) Y

homine accepi illud, neq

liore ingenio conarer addifcere , in quibus la-

) €. 60

velationem Jefu Chrifti.

ue didipi, fed per re-

tet altitudo fapientize, ut animofiffimis , acu-

J

Ll. Euntes in mundum univerfum pra-

tiífimis, flagrantiffimisque cupiditate diícendi

J 6

hoc contingat , quod eadem Scriptura quo-

2

cate .Evangelium omni creaturae.

dam loco habet: Cum confumma

Damnum . megleft verbi. Dai. -

À

verit homo,

, 6l

0

tunc incipiet. '

[

4

Eccl. c.or.

LII. Cor fatui quafi vas confratum, & o-

L)

VII. Scriptura & creatura ad ho

c funt, ut Id?m L

l

mnem fapientiam non tenebit. Verbum fapi-

P

V. I7

fe quaeratur, ipfe diligatur, & qui ipfam cre- de .Trin.

|e5

ens quodcunque audierit fcitus, laudabit, &

avit, & qui illam infpiravit.

ad fe adjiciet.

VIli.Sicloquitur S. fcr

Ititudine ldem l.2,

W

A. D.

FRifis..

iptura, uta

h

Lofn. Bibl. Mah. Tom. IHIL'

fuper-

412

Bibliothece Mwnualz: Concionatorig

(

zu

R

Ó

lN

in Gen, Íuperbos irrideat, profunditate attentos terre-

poterit , qui alimentum cibi coeleftis acquirit ;

C« 19

at, virtute magnos paícat ,"affabilitate parvu-

ipfa eft enim omnium refettio, quae faginat

$, Vina

los nutriat.

animam, quae impinguat vifcera ,

cum de di-

fer. 5

Belloy, 1,

IX. A quocumque proferatur verbum DEI,

vinis fcnptuns mbum eloquii perennis acci-

fU Dotn

1. di-

:uon eft attendendum, a quo proficifcatur ver«

pimus,

püiï?af

3. p.

C, 10,

(5 Dum , fed cujus fit verbum , quia Matth. ro.

dicitur : JNon vor eflür , qui loquzmzm

fed.. [ptri-

XVIL Quserit anima verbum,

Cül CQII*S Bern f

-tus Patrir vefiri ,

qui logutur in voli;.

fentiat ad correcionem , quo illuminetur ada:. fup..

A

Nece[htàs.

cognitionem , cui innitatur ad virtutem , quo Cant.

S. Aug. in

X. Tentavimus coníolari eum de verbo

retormetur ad fapientiam , .cui conformetur

f. 36.

Dei, fed ille non erat de fapientibus formicis

ad decorem, cui maritetur ad foecunditatem,

quze fibi zeftate collegemut unde hyeme vi-

quo fruatur ad jucunditatem.

XVIIL Omnium medlcmarum the"zu:uuz-;g Chryi'

vant ; Cum enim res funt tranqmllæ tuncho-

mo hm debet colligere verbum Dei, & recon-

divinze fcripturse funt, &, five ftultitiam exue-:

63. de

dere in imis cordis fui,

e

quemadmodum for-

re, five affe&üs feaare five pecuniarum cu-

mica abícondit in cavemoüs penetralibus

pidltatem expeliere ,

hve dolores contemne-

labores :eftatis ; per zeftatem enim vacat hoc

re , five fortem animum induere , five adverfa

agere, venit autem hyems id eft; tribulatio,

zequo animo tolerare velimus ; quam plurima

4

& nili intus invenerit ,

quod edat , necefle eft,

hinc remedia invenire poflnmus

ut fame dilpereat, ille enim fibi non college-

XIX. Paradifus eít S. fc nptum in quo ar-s. Ambt,

& Tho

rat verbum Dei..

bor vitze bonos fructus facit, & seternze fpeil ^. ep.

Vill, s

S. Bern.

Xl Quid .eft fides , mü humanæ intlli-

4,

to,

LJ Iol

mandata diffundit peruniveríos populos.

Sexug

ngcagen

itioe lumen 9/11*1: unde in hoc lumine illu-

XX. Omnis dottrina c: kmhe lux nobis S.Cypria.

minantur Chmmam

niffi per verbum Dei ?

aditer vic eft, quae lacernze modo in hac no-in *f 118.

ldeo dicitur ad Rom

10. F'ider ex auditu

l-

&e fveculi præ*ïerenda eft,cum aliquid aut agi-

ditus autem per. verbum. . Dei

Ergo fi deficeret

mus, aut cogitamus, aut loquimur, ut ea in

verbum Deiin mundo, deficere fides Chri-

omnem pmgreFfum cujaswmque oper.xtwms

s, mb

fu,& omne lumen neceffarize veritatis.

utamur.

TM

S Ch: yf.

Mi Apud ,os homo eff, non is tantum,

XXI. Utere S. fcripturz vice fpeculi, foedaS. Hieron,

td- $o f

47.

qui pane vefcitur, fed qui priusquam de nillo

corrigendo, pulchra confervando, & pulchri-tPift. ad.

.

cibo, divinis, aeipmtuahbuq eloquiis perfru-

ora faciendo, fcriptura enim eft fpeculum,

itur. Hoc autem hominem effe ,

difce ex his,

faeda ofiendens & corrigi docens,

que Chriftus effatus eft : Non in folo pane vi-

. XXIL Qui Verbum divinum libenter au-

s Aug ho,

t Den,

26. ex. 50,

12

vit homo, [ed in omni verbo , quod qrocedit de. o-

dit, inaures aninve de pátria paradifi trans-

It Do

ye D. ltaque duplex eft vitze noftrze alimen-

mliïas fe fufcepiffe non dubitet.

Quadr,

tum, unum deterius, alterum vero przettanti-

XXIIL Ama fcripturas fan&as, & amabitS. Hier,

[

ep,a

ol

us, & hoc przecipue capeffendum eft, ut & a-

te fapientia; dilige eam , & fervabi tte: hono-

Ineitr,

nimamaleré poflimus, neque fame 1Ham tor-

raillam, & amplexabmur te.

queri finamus.

- XXIV. Evangeliir przecepta , fratres dle-'ï Cvpr.

XllL. Titabat fïdes

fi divinarum fcri 1ptu-

&iffimi, nihil funt aliud , quam magifteria di- d* orat-

S, Anguft,

Porro-fide titu-

e

^dedo&, farum vacillet authomtas

vina, funda*ne*»h vdificandze fpei, firmamen-

Chtllto

banteipfa etiam charitas languefcit

ta corroborandzs fidei ,, manimenta fovendi

cordis, gubernacula dirigendi itineris, pra fi-

Utzlzm:.

dia obtinend?e. falutis.

XXV. Eadem divina quzedam,

& ineffa- em ,o.

S. Chryf; —

2. xie Pæn-

XIV Tn Scripturis ignorans invenit , quod

bilis eft paffionum extincio; nam & fpinas

fup. Matt, difcat: contumax, quod timeat: laborans proe-

paífionum exirpat , telluremque puram red-

24.

rnia, puh]lammls mediocris juftitize cibos, qui

dit, feminaque dimittit pietatis , atque ad vi-

etíi pinguem non faciunt animam , mori ta-

gorem ifruttum agit.

men non permittunt.

Qui autem efï magni

XXVL. Eft ecclefia Dei mercatus quldams Chryf,

animi; invenit ibi fpirituales eícas , que per-

fpmtuahs

medlcorumque officina amma—hm 2.

ducant eum prope ad Angelorum naturam,

