nobis proponere adimitandum ; feniorum con-

filia, quos longasetas prudentiores efficit, lau-

X. Oftavo conducit ad virtutis ftudium fa-S.Gregor.

dantur a junioribus : at hos tanto antecellit

cilitandum , cujus rationem S. Gregorius affi- P.Paftor.

g.

hiftoria, quanto plura exempla comple&itur

gnat, dicens: /lla vox /Zluditorum corda liben-

diuturnitatis , temporis , quam hominis zetas.

tius penetrat , quam dicentir vita. commendat , quia,

$. Iieph

Proterea juniores hiftorica le&tio antiquiori-

quod loquendo imperat , oflendendo . adjuvat , ut

fef- L ;—de

bussequat prudentia. Adde quodnata majo-

fiat. Non enim difficile eflimatur , quod. jam fa-

;äfTUmPt'

&um con[vicitur. Propterea ut vult S. Chryfo-S. Chryf,

ribus rerum experimenta fubminiftrat , priva-

tos viros imperio dignos efficit. Imperatores

ftomus , San&lorum vitar €9 conver[ationem inftrm. 11.

ob immortalem gloriam ad preeclara facino-

divinis Sripturir pra[criptam Spiritur [ontti gra-P'aP-Gen.

ra impellit: &, ut in fumma dicam, omnium

tia reliquit , wut difcentes, quod , licet. ejurdem fue-

$ Hietoh

rerum feries , quibus hominis felicitas para-

rint naturte, virtutibus tamen . fluduerint , me fi-

fef.deA"

tur, tribui hiftorize debet ; eft enim cufítos

mus nos idnavi, €9 defider im dirdem exercitur.

funp*

eorum , quze cum virtute acta funt , teftem

Hinc S. Augufüinus de fe ipfo fa

ffus . eft :S.Auguft.

l. 1, Conf,

fe malefattis preebens.

Exempla fervorum tuorum, quos de nigris

€.

e

S-Gregorc

VII. Quinto conducit ad humilitatem exer-

lucidos, & de mortuis vivos feceras, congelta

l.r.Dialinc o dam; uti S. Gregorius fapienter notavit

in finum cogitationis noftrze urebant , & ab-

Ól

prezm.

dicens: Fit plerumque in audientis animo duplex

fumebant gravem torporem, nein ima ver-

frim

f

adjutorium . in exemplis Patrum , quia . amore

geremus, & accedebant nos valde. Ut adeo

merito dixerit Thomas Kempenfis: Etíi one-

"hom,

Sgeh

venturg vita ex prccedentium. comparatione . ac-

Kemo.l,;g

cenditur, €9, fi fe aliquid. exiflimat , dum meliora

rofafit praefens vita, facta eft tamen jam per

Cc,if8 ä I.

$ Hieron.

in vita 5.

de aliis cognoverit ; humiliatur, Hinc S.Antonius

gratiam tuam valde meritoria, atque exemplo

a S.Paulo revertens dixit: Heu me miferum

tuo & San&orum tuorum veftigis ,

Pauli Ex-

inürmis

em,.

pe

ccatorem , qui nonnifi umbra fum mona-

tolerabilior & clarior.

AXX

XU. Nono

R, P. Lohn, Bibl, Mon, Tom, ILI.

539

Bib!iot(zecæ J-Manualis Concionatorig

S. Ambr.

XI. Nono conducit ad animum & corpus

Ob[ervantia filialir.

fup.Píal.-recreandum ; nam, ut S.Ambrofius re&e ad-

' V. Francifcus Calendonius jam vir, & juris- fo, Rho;

Beati im-

prudeutize fama , ac celebritate in patria prin- Var hift,

vertit : Eft infinitum nobis, ut caftum pudicus , [a-

macgl.

gientem. prudens , mifericors liberalem affe&u. yio

ceps,& conjuge ac prole au&tus,nullam tamen lib-4. c. 4«

n. IIO

diligat, €? virtuter [uar in aliis amet.. In plerisque

fibi abire diem voluit, quin ad honeftze Barul-

jufti afpe&us. admonitio correGionis eft, perfc&lto-

lize parentis genua accidens eam fibi bene pre-

JÉneas

ribuslatitia eft, . Et de Alphonfo-Rege Arago-

cari poltularet ,ac fi materna quadam fenectute

Sylv. de niz fcribitur, quod capuze laborans adverfa

illa moras necteret, nihilominus modeftiffime

di&is Al- yaletudine, medicis multa medicamenta ad-

perfeveraret.

Quodfi quacumque demum de

caufa id domi fub vefperam exequi non potuif-

phaqn

hibentibus , in graviffimo morbo Quinti Cur-

tii hiftorias de Alexandri Magni rebus geftis

fet, ubicumque fequenti die matrem obviam

habuiffet, vel in ipfo foro officium reponebat.

defcriptas legere ceperit, cujus lectione dele-

&atus cum omnem morbi improbitatem fu-

Quod enim rubefceret natur? jura farta tecta

peraffet , fanitati reftitutus. —Valeat, inquit ,

fuo exemplo tueri , qui Czefaris celeberrimus

Avicenna,valeat Hypocrates, & alii medici, &

effet interpres ? Nulla interpretandi nobilior

vivat Chriftus reftitutor fanitatis meae.

eft ratio , quam fa&to exequi.

XIl. Decimo conducit ad fideles monitores

Laért.lib,

ZIngelur ger tres muncios de. morte monens,

5.c.5. procurandos; uti Demetrius Valerius indi-

VI. Preenobilis adoleftens fupra mortales

S:Antoä

curas feattollens , humana paulatim contem-

nin. p. 2,'

cavit, qui Ptolom»eum adhortari folebat, ut fi-

ünma

bi pararet libros de regno, deque militari im-

nere,feriisq; ftudiis ad seterna tendere occoepit::

tit. .9.

Ícilicet angebat hic animum metus , ne morti

perio gerendo tractantes , eosque evolveret:

Propterea quod ea , de quibus amici non au-

quondam, fi qua improvifo raperetur, impara-

dent admonere Reges, inlibris fcripta ha-

tus,inermisq; occurreret. Eam ob rem affiduas

)

beantur.

preces, vel certe fufpiriria crebra funditabat,

H

quibus unum hunc favorem a fuperis eblan-

MEMORIALES

'HISTORLE.

diretur, ut divinitus moneretur,, &ir

Yf

44

dian-

Erpel-

tem a tergo mortem tempeftive exfpectare pof-

gf' W.M«

—Jn communibus iitulir mon contenta ; tumul.

fet. Hzec tam pia poftulata a Deo impetravit ,

luc, £,

tuarie exhübita.

Dominic

& genium fuum tutelarem in confpectum ha-

:Damnum' voti non fervati :

buit, qui affeveravit e vita prius non abitue-

Quin,

s« L

l 3. àial.

S.Gregor.] fX Uidam S.Benedicti monachus, cum mul-

rum, quam nuntiis a fe proemiffis monitus, ac-

tis precibus impetraffet, ut difcedere

cingi fupremo itineri plus triduo poffet. Hoc

& 45.

ex monafterio poffet , vix monafterium egref-

nuntio accepto, non opprimendum incautum,

fus , draconem aperto fibi ore infidiantem

coepit fe ludis , lucrisque dare, ubique relin-

confpexit. Quare magnis clamoribus fratrum

quens figna ltitize : actandem per abrupta

auxilium invocans , ab iisdem accurrentibus,

vitiorum praeceps,in deterrimum repente eva-

fed nihil videntibus ,. tremens ac palpitans

fit ; necjam parentes, non propinqui, non Ma-

ad monaíterium reductus eft.

giftratus valuerunt a vitze licentia revocare ,

- Utilitar voti.

*

quibus hoc unum ut clypeum objiciebat:prius

Rodriq. P.. .]]. Cum Chriftus aliquando S.Francifco ap-

ego, quam mors occupet, refipifcam. Evenit,

g.tr.2,C.I.

ut iter illi in vicinum oppidum effet , in quo

paruiffet, atque , ut trinam ipfi oblationem fa-

ceret , praecepiffet, Francifcus autem , fe nihil

itinere e faltu latrones in hominem involant ,

per quorum micantes gladios, fubditis equo

amplius habere refpondiffet, juffus eft manum

calcaribus non fine vulnere in tutum anhelans

in finum inferre, &, quod ibi inventurus effet,

zeftuansque fe fubducit.

En primum mortis

offerre, Quod cum illefecitfet, prima, fecunda

& tertia vice numum aureum bene grandem

nuntium , quem in hac tanta mortis vicinia

fcitumque , qualem; nunquam vidiffe fe memi-

nec refpexit innuentem, nec andivit increpan-

tem. Sed condono hunc tibi ftuporem. .Mox

nerat , invenit, quibus tria religiofa vota figni-

ficari intelligebat, quze ipfe fatebatur tam per-

alterum, quae cceli facilitas, monitorem habe-

bis.Vix tum vulnus in cicatricem coierat,cum

fette fe obtuliffe, ut nihil circa eorum obfer-

vationem propria

efferatze mentis adolefcens navi confcenfa,mo-

Woyigg

| ipfum confcientia redar-

re fuo fudo liquidoque codo ingreditur 5 in

t tnn,

guerit.

It n

l'otum [ervatum.

altum provectum tempeftas excepit:alii clama-

i,

re, manus tendere , fcelerum. veniam rogare ,

2, Para].

X5. V 18.

III. Rex Afa , cujus cor erat perfe&um , te-

vitzeq; mutationem fpondere. Solus hic nofter,

fte Scriptura , cunctis diebus ejus , ea quze vo-

quamvis palleret vultu, animo tamen obftina-

to, nec falutis anxius, nec fcelerum memor

verat Pater fuus, & ipfe intulit in domum Do-

mini, argentum & aurüm, vaforumque divet-

perítabat. Interea defevit tempeftas , fic ta-

men, ut h»c ntaris rabies monentis fatis vi-

fam fuppelle&ilem.

y,Reg 1

IV. Cum effet Anna amaro animo, oravit

cesegerit. His periculis perfunctus, non mul-

V. iO.

ad Dominum flens largiter, & votum vovit di-

to temporis intervallo , poft acutos capitis

cens: Domineexercituum , fi refpiciens vide-

vifcerumque -cruciatus , febris.hominem ad-

ris afflictionem famulze tuze,& recordatus mei

orta, quae paucis diebus ita confecit , ut pro

fueris, nec oblitus ancillze tuze,dederisque fer-

depofito conclamaretur: Medici , parentes

v2» tuze fexum virilem ,

dabo eum Domino

propinqui , 'confeffarius de proefenti difcri-

omnibus diebus vitze ejus, & novacula non

mine commonere; urgere lachrymis, pre-

afcendet fuper caput ejus.

cibus, confiliis mature curam falutis fufcipiat.

Duraï

531

Appendix :

Hijïoria.

' Rho

Durat & perftat adolefcens ftolidus nuntium

lam hujus tam dirz lanienze caufam arguere ;

exfpectare, qui mortem jamdum in vifceribus

benigüiffime tamen ad veniam invitare non

t hi&ï

)4(:4.

graffante nuntiaret. Cum ecce tibi adeft tute-

deftitit. Erubuit ad hzec Catharina , & ícelus

: ll.

laris genius,ut errorem animo excuteret,quafi

exofa,'fingularem políthac vitze fanctitatem

nullum monitorem habuiffet. Quem ut 2ger

exoría eft.

agnovit, audiitque , vix breve- momentum fu-

Rara Dei erga yeregrinum . grovidentia.

pereffe, perturbatus coepitexpoftulare, ut qui

IX. Peregrinus quidam , Chariton nomine ,

pramiffis triduo ante nuntiis monitum iri fe

cum Hierofolymam tenderet, latronum infi-

crederet; cui tranquilleAngelus,quam fideliter

diis interceptus, in fpelaeum eorum tractus, &

catenis alligatus eft. Latronibus alio ad prze-

pactis fteterit, quam tempeftive monuerit,quos

nuntios fubmiferit, exponit: cum nuperrime

dam dilapfis, Chariton hoc unum agere,Deum

per latronum ficas , & paulo poft in mari per

divinamq; potentiam maximis laudibus extol-

naufragia,ac tandem per morbum fuo judicio,

lere,inopinatam illam permiffionem fecum ex-

medicorum lethalem moneri feci, an non hoc

pendere , ob.eamq: Patri amantiffimo gratias

triduum eft ? praeterea medicos inftigavi , qui

agere, eidemg; fe impenfiffime comendare,nec

mortem indicarent, contempfifi ; parentes

aliud velle, quam divinam in fe voluntaté per-

fübordinavi , qui monerent , rececifü ; Curio-

fici. Dum hec animo volvit, ferpens e latebra

Ms

nem legavi, quifuaderet, exclufifti ; & tamen

0. p 3j

rorepit ad fcutellam lactis plenam; bibit hinc

(Qmà

nuntios adte meos veniffe negas : & adhuc

argius non vocatus hofpes ; fed pro fymbola,

lt .

fidem., quam fregerim incufas ? Secundum

quod ingrati folent , venenum refudit. Ubi

haec verba ex oculis evanuit, & adolefcens ,

latrones in notum cubile redierunt, primum

cum quod acciderat , circumftantibus 2egre

erat, ardentem fitim lactea promulfide propi-

recenfuiffet , infelix animam exhalavit.

tiare: biberunt liberalius quam ferpens,fed ita

ut nil biberent amplius, Nam paulo poft con-

Spon[us ipfa nuptiarum die occifus.

cepto intra venas veneno, extincti funt omnes.

Engel-'

VII. Accidit, ut moris eft per hilaria ante

Ergo jam

ariton latronum ex affe hzeres, &

griVoPtgo

cineralia Parifis, ab hinc annis duodecim, re-

folus infamis latibuli Dominus , divinz provi-

Luc. Hv,

dentive ardentius quam unquam fe comenda-

Dominic.

gali luxu nuptias celebrari, in zede viri praeno-

bilis, quipuellam duxerat, quam plures proci

vit. Nec fruftra: vinculis ope divina laxatis,pro

Quinq.

deperierant.Hi indignati fibi praedam ereptam,

miferabili ergaftulo , habitaculum reperit opu-

S' T

funeftam plane tragoediam adornant, menfis

lentum , & pecuniam quidem illic inventam ,

remotis, omnes larvati hiítrionum in morem

partim fublevandis egenis,

artim monalterio-

fubintrant ; fponfum aftu, in. vicinum cubicu-

lo condendo adhibuit.

Ip

;

am Jatrocinantium

lum fevocatum ftrangulant, ac veftibus conti-

fpecum in templum mutavit ; ubitam judzi,

nuo exutum ; aliisque mortuariis indutum, ac

quam idololatraeChriftianis facris imbuti funt.

larva perfonatum,in convivantium coetum hu-

meris fuis inferunt: faltumq; funebrem exorfi,

Admiranda u[urarii. penitentia.

mire omnes obleCant, dum tandem figno da-

. X. Volco facerdos in Francia vir miize fan- Bzoviss

to, avolant, & fe Euro ocius ex ?edibus pro-

&itatis, apud foeneratorem cum quibusdam

'ad anp.

ripiunt, reli&to fuper pavimento, ut putabatur,

Clero pranfurus, culinam ejus adiit, o

h

focio larvato , qui mortui partes egerat. Hunc

percu a Iläfi. Ile

*

a vafis removet, reperitq; omnia fercula in bu-

jam ceeteris dilapfis convivze trudunt, vellunt,

fones & ferpentes abiiffe. Movit ea reshomi-

ut affurgeret; ad hzec omnia imoto, fponía

nem, ut Volconi fupplex, omnia injufto lucro

forte larvam detrahit :

& o ludum infolen-

parta fuis dominis retituerit. Supererat inter

tem ! oferales nuptias ! ecce fponfus, verum

hzec vas tritico oppletum , ultimum ufurze

funus exhibetur, compertumque a lavernioni-

fpolium ; cujus forte non meminerat : iftud

bus, ob fponfum fibi praereptam, morte cru-

Volco przefente Clericorum comitatu recludi

deliffima praefocatum , & omnibus oftentui ac

juffit; & ecce novo protento inter bufones in-

ludibrio expofitum fuiffe.

gentes ferpentum copiam offendunt. Mox ía-

Mira puelle la[cive metamorphofir.

cerdos fan&tus divino imperio afflatus ad foe-

B2ovius

VIII. Rom?e puelila fuit Catharina nomine ,

neratorem. Si verus tibi de peccatis dolor eft,

&d ann,

a formze venuftate pulchra cognomine, fed fa-

nudus iftud vas ingredere; nec mora,ufurarius

£22I, D.

mze proftitutze, ad quam omnis juventus con-

infilit, ftatimque Volco vafe claufo , juffit fo-

19.

cios craítina luce reverti. Tum autem remoto

fluebat : dum vefpere quodam fpeciofum prae

czeteris ad fe juvenem divertentem confpexit:

operculo nihil praeter coftas. tibias, calvariam,

quem dum coena( ut conditio poftulare vide-

ac oíffium congeriem repererunt; qu:e eaufa

batur)fatis dapfili exciperet, mirum ecce o-

fuit, ut Volco offa tanquam veneranda vere

ftentum : quodvis ut menfze inferebatur fer-

peenitentis affervari jufferit: Ubi ob[ecro. quid

culum, fanguine largo afperfum apparuit. Quo

l

fimile legiffi , vidiffi , audif.

71

prodigio adeoilla non perculfa , ut menfis re-

Confeffa

iu; cum pamitente im inferhum

motis,eum in penitius cubile dedu&tum,ad fla-

pracipitatus,

gitium pellicere aufa fuerit:non invitus fuccef-

XI. Degebat inItalia infignis ufurarius, qui, Ptdagog.

fit ; ac iftic loci , derepente( o inauditam me-

cum turpem illum queftur dimittere nollet,in

t. Con-

' ri—ftia,n.

tamorphofim) fpeciofur forma pra filiis hominum,

peenitentiz foro ab urbis parocho & noftris pa-

fefí.c.15.

toto corpore vulneribus faucium , & plagis

tribus rejectum, in monachum tandem incidit,

Jlividum fponfum fanguinis fe exhibere , tot-

qui. caeteros ar&tioris confcientiae & fcrupulo-

que ora, quot vulnera vifus pandere, quibus il-

fze infimulans, hominem , quoties collibitum ,

abfol.

R.P.Lohn. Bibl. Man.

om,. 11I.

AXX3

y)

t

Bibliothere Manualir ! Concionatorie

53

abfolvit; quo ita fe in ufurarii !*ujus gratiam

rum amonitates evanefcat: Alter idem fibi,

infinuavit, ut familiariffime fe uteretur, & pro-

dum illa confpiceret, in mentem veniffe affir-

mat; nequ; hic hzeferunt, fed mutuis ad amo-

pe indies menfze adhiberetur. Accidit , ut li-

beralius una ccenaffent /jamq; fero vefpere vir

rem zeternorum colloquiis accenfi, votum de-

religiofus fe aá clauftrum contulerat; ipfe vero

ferenda vita liberiore, & ample&enda mo-

vix cubitum fe receperat, cum fubita morte

naítica emifere,in qua fcilicet fine impedimen-

extin&tus eft. Atque illico duo ex orco genii ,

to vacarent amori pulchritudinis nunquam

ephoebos-ementiti, ad coenobium convolant ,

periture. Refloruit nimirum ex illo florum

quantociushunc monachum a tali viro acciri

afpectuin eornm animis fides, & hzec fuis flam-

denuntiant. Ad nuntium hunc ille mirarimox

mis voluntatem accendit. Adeo verum eft,

repentinum morbum forte exortum fufpica-

pium filentium Dei cognitionem acuere , & ob

tus, praeeuntes cum focio fubfequitur; jamq;

excitatum amorem fanctum inö animis noftris

in forum devenerant, dum cernit ufurarium

pere longe maxima.

hunc Lune beneficio in talari tunica inambu-

inqementa cà

Leffio fru&uo[a.

lantem: quem non fine ftomacho , num fe ri-

. XIV. S. Auguftinus refert, quod , cum duos. Auguft,

deat, percun&tatur ? Refpondet alter alto cum

Aulici Theodofiüi Imperatoris in eremitorio L.&.Conf,

gemitu, fe vivis exceffifle, zeternis poenis ad-

quodam vitam S. Antonii legere coepitfent ,

di&tum ob ufuras,& potiffimum ob facrilegum

unus illorum adeo imutatus fit , ut conjectis

facramentorum ufum; in quo cum ipfe partem

in amicum oculis eum ita compellaret : JJie;

non minimm culpz habeat , feque cum cor-

que[o te, omnibus iflis laboribus noftrir quo ambi-

ripere debuiffet, tacuiffet , una fecum zeternis

mur pervenire ? majorne [pes noftra poterit. effe in

inferorum fuppliciis craciandum. | Quo di&o

qalatio , quam ut amici Imperatoris. fimus ? €2 ibi

quid non fragile plemunque periculis * &2 quamdiu

immani terra hiatu panditur, & hos duos fi-

mul cum ephoebis illis tartareisaffumpfit , at-

tflud erit 2 amicur autem. Dei effe fi. voluero , ecce

tonito & in mortuum fimili focio reli&o,quiSu-

nuncfio. Dixit, & iisdem amoris, quo flagra-

periori omnem attee rei tragoediam enarravit.

bat, facibus, focii animum accendit,amboque,

Pefiequin

ZIrdens. patiendi defiderium.

abjecta rerum. humanarum cura, novze vitze

XILS C

atharina Bononienfis, cujus corpus

in monaftico feceffu fundamenta jecere: ha-

in [fagog,

p.rc.:8..

etiamnum incorruptum Bononie vifitur,dicere

bebant ambo fponfas , qu»e hoc audito etiam

n, 6,

folebat: Deus fcit, qui zeítus illos amoris iple-

ipbe virginitatem Deo dedicarnnt.

met in corde meo accendit, me foeepius cum

Chriflus in. Spon[um cle&tus.

lachrymis & fufpiriis,& firma comparataq; ad

XV. S. Afra , S. Hilarii filia, que r5. De- Penne-

patiendum voluntate illi fupplicaffe , ut mihi

cembr.inter Sanctos colitur, petebatur in xna- quin p. t*

hanc taceret gratiam,fi per meam ad inferos

trimonium a viro nobili, de quo pater certior €?- ?- 9-

relegzationem & condemnationem honori ejus

fa&us rogavit, differret in reditum füum,inve-

glorizq; poffet aliquid accedere, mihi ipfe lo-

niffe fe fponfum longe preftantiorem , qui e

cün in profundidimo inferorum receffu prae-

ccelo genus & originem duceret, cujus pulchri-

pararet, in quem ego totius orbis peccatrix

tudo rofas & lilia vinceret, cujus opes & fapi-

maxima & abominabilitfima recludar, & tan-

entia czeteris anterirent: adducturum illum 1e-

quaam incus omnium .carnificum malleis ex-

cum, cum ab exilio domum reverteretur ;

poíità, tormenta omnia, quze fuerunt, funt &

quam ob rem tantifper exfpeCaret. Credidit

erunt, meo corpore excipiam :: Ego ,ex cordis

parentis denuntiationi puella, & tam arriden-

intimo affe&u & re confultata, verbisque ad

tibus ille&ta promiffis, omnium procorum am-

trutinam libratis, offero me continuo ad has

bitioni nuntium remifit, aditumque przeclufit

Redux pater,cum illi huncSponfum JefumChri-

poenas fubeundas, plus inde capiens volupta-

tis, quod inferno exhaufto nulloe amplius in

ftum effe aperuiffet , & effufus in tanti Spon-

Deum voces erumpent , & ex tot animarum

fi laudes,demum rogalfet,an fe illi vellet dedi-

redemptione , quze Deum »eternis laudibus

care, annuit virgo , tantaq; animi propenfione

gfï'erent , quam de mea un'ius falute.

confenfum dedit, ut parenté rogaret, id quam-

primum ,fi fieri poffet, executioni mandare-

Florum aumamnitas utiliter mnþdemt(z.

tur.

Hinc excitatus S. Epifcopus precibus

Tdemc.t. . XIII. Anno circiter 1280. duo viri nobiles,

apud Deum tamdiu inftitit, dum fili:? mortem

».2. quorum alterCarolus, (qui poftea Abbas Villa-

dulciffimam adinftar fomni fine morbo aut ali-

rienfis fanctitate celebris pedum iftud illuftra-

cujus doloris fenfu ille impetraret, quo aman-

vit) álter Gerardus vocabatur, ab equeftri ha-

tillimi fponfi complexibus seternum in coelo

ftiludio, quod torneamentum vocant. Worma-

frueretur; cumque idem beneficium rogaffet

tia Moguntiam iter cum relegerent , & longo

filixe mater, idetiam S. Epifcopus precibus

a Deo conceffum fuit.

tta&u prata vernantia,variisq; floribus infper-

pædag

fa, occurrerent, convenerunt inter fe de filen-

Triflitia per orationem in gaudium conver[a.

Cvf

&t [ecc

tio fervando toto illo tempore, quo amoenita-

XVI. Àn 1585. Hifpanus vir nobilis alicujusidem p.3,

(f

tes illae oculisilluderent; ac deinde quibus in-

criminis reus, mandato Regis conje&tus eft inc.9.n.4,

Y

terea temporis cogitationibus animum occu-

carcerem;ubi in mortis cogitatione timoremq;

paffent.utrumq; fefe comunicaturos fpoponde-

defixus, dum fepte menfes differtur fententia,

runt. Alter ergo amoeno illo illo itinere confe-

ita moerore contabuit, ut, qui ejus curam gere-

'&o, vidiffe fe dixitin illisflorentibus campis

bant,pr2e triftitde magnitudine moriturum cre-

mundi fugientis imaginem,cujus dona delicize-

derent. Ubi tandem intellexit,fe ad morté con-

que citius deflorefcunt,quam omuis illa agro-

demnatum , fibique in carcere carnificis manu

gulam

Appenäix

Hiftoria.

533

gulam effe frangendam,toto corpore inhorruit,

coinendationibus animum, zegre induéta fuit ;

& voce intercepta,fuiq; prae anguftia vix com-

quze tandem totam fe ad fpartam illam exco-

pos, poft aliquod filentium tandé in fufpiria &

lendam,Deo, & uni de focietate, a quo dirige-

fingultus érumpens exclamavit : Ergone mihi

retur, meditandi alioquin infueta fortiter ob-

carnificis manu moriendum ? ergo laqueo fau-

tulit. Vix primas confiderationes define homi-

ces frangendz? o laqueum! o chordam ! o quze

nis & mediis ad illum finem abfolverat , cum

nuntia aures mentemq; percellunt! o inferni !

divino igne fuccenfa DireGori fuo dixit: O Pa-

o fempiterna tormenta! Tres illi conceffi erant

ter,non eft ultra Deus irridendus : video, quid.

dies,quibus fe pararet ad mortem:; hic fanctio-

a me exigat: volo ex integro ejus effe,totisque

riconflio & cceleftis gratize fubfidio ad ora-

viribus iacumbere , ut ad ejus majorem glori-

am brevi non qualiscumque, fed magna fancta

tionem velut ultimum afylum confugit; purgat

fe facramento poenitenti»e, & coeleíiti pane fe

evadam: Deiude fcripto manu propria exarato

corroborat: resmira; in hominé alterum pror-

coram Deo proteftata eft , fe nullum deinceps

fus mutatür,tirnor mortis, horror carniticis &

praeter ipfum amare velle, nuntium omnibus

p

laquei evanefcünt ; mille vitasoptat, uteas

rebuscreatis mittere, tamque pura intentione

& Corf

omnes Deo in facrificium olTerat.; omnia mar-

ejus voluntati morem gerere, ut, fi poft vitam

tyrum fupplicia omnibus corporis membris ex-

ejus obfequiis impenfam ad inferos detrudere

cipere ardenter in votis habet: quin & mani-

vellet, nihil contra obniteretur, hoc folum op-

bus oculisque erectis in coelum a Deo poltulat,

tans, ut in fe divinum beneplacitum implere-

ut beneficii loco fupplicium fuum proroget ,

tur; quod fcriptum manu fua fignatum lateri

tortoris manum prze turbatione aberrare per-

Crucifixi inferuit; ac pari deinceps paflu in re-

mittat, ac fzepius intercidere ac prolabi, ut vel

liquis progreffa,omnibus divinis monitionibus

annum integrum imperfe&is ftrangulationibus

etiam in rebus difficillimis parit, linguee fenfu-

difcrucietur, mortemque non inveniat ;.& qui

umq; diligentitfimse cuftodive incubuit, cogita-

paulo ante tortorem & laqueum exhorruerat,

tionum evagationes cohibuit , fui fere femper

nunc a centum liGtoribusligari, & per urbem

victrix, &: minimorum lapfuum , quantum po-

cum ignominiofis proclamationibus circum-

teft infirmitas humana,expers, ad cruces, quae

-

duci impenfe defiderat: nocte integra ante

fe offerebant, excipiendas animofa , nunquam

diem fupplicio deftinatam voluit fibi manus &

querula, nec levamentum quzerens; de alienis

gulam laqueo vinciri, ut tanto diutius hocDei,

erratis nec inquirens , nec fermones mifcens:

ut ajebat, beneficiofrueretur: Deniq; qui prius

Colloquia cum fzecularibus,quantum neceffitas

ente-

ad folum inferorum nomen contremifcebat ,

permifit, omnia declinavit, de verbis mordaci-

Uin p h

jam tanta fiducia in Deum & pace fruitur , ut

bus contomptuq; inde proveniente parum foli-

2, 0 6,

dicat, videri fibi a divina mifericordia calce &

cita ; omnibus reculis fe fpoliavit , etiam ima-

caxemento inferorum portas occlufas , & quem

ginibus, & reliquiario, ac crucifixo argenteo ;

triftiti?o magnitudine moriturum credebant ,

facculo & corio aliquas duntaxat reliquias'in-

tanta nunc exundat lzetitia, ut dicat: Si, cum

ferens, quascollo geftaret; Seceffu abfoluto,&

peccata mea defleo,tantis inceffo gaudiis,quan-

exercitiis fine impofito, ilium , quem jam de-

tis brevi,ubiDei confpectu frui dabitur, perfun-

fcripfi, in actionibus fuis, quas altiffimo cha-

dar?ejus verba & voces ita inDei laudes & gra-

rit

aL

t'«

»

fine dirigebat,usque ad mortem ( quam

iarum actiones abeunt, ut admirabiles in ad-

anno poft fanctiffime obiit)curfum tenuit: Alio-

ftantibus excitet motus animorum. Exauditus

rum verba , contemptusque uni Deo placere

fuit a Deo in eo,quod tortorem attingebat: ille

ftudens femper flocci fecit, bis. quotidie fla-

"s

enim,dum gulam frangere conatur, animo per-

gellis fe verberavit., dum 2egrotis infervit , ad

turbatus,dum vix advertit, quid agat, quartam

exemplum 5S. Catharinw Sen. uliorumque ,

fere horze partem in eo ultimo funeftoq; actu

ex ulcere manans forbuit, ita fui Domina,

ut nihil cum anxietate-expeteret, nihil cum

pofuit: reo interim tam fereno vultu & con-

ftantia omnem hanc carnificinam excipiente,

animi perturbatione pertimefceret, imo in re-

ut nec pedem , nec manum, aut aliam partem

bus adverfis, injuriis, affli&tionibus verbo vel

corporis moveret, nec verbo querelam profer-

fatto irrogatis geítiret prze lzetitia, & majores

ret, adítantibus ad tantam patientiam & tran-

optaret. Ín ultimo morbo diem illam bene-

quillitatem ftapore defixis,& nominatim patre

dixit, quo ad exercitia facienda íecefferat ,

aria,qui fpe&abat, & morientem in hoc ultimo

quod tum demum clarius perfpiceret, quantos

certamine juvabat, quiq; hzec omnia literis ad

inde fru&tus collegiffet ; addebat, fi fanitati

pofteritatis memoriam confignavit ; ut , quan-

redderetur' fe menfibus fingulis illa repetere

tum habeant mortales in humili & perfeveran-

ac iterare velle ; Obiit denique fanctiffime, &

te ac fideli oratione fübfidium, agnofcerent.

tüm beneficiis in aliquas fanctimoniales ex ea-

Pedagog.

Mira Bonaventurte monialis conver[io,

rum voto collati, tum coelefti revelatione Vir-

Chrif&, tr,

XVII. Maria Bonaventura fantctimonialis in

gini fanctiffimze facta cognitum eft, quam exi-

ac feceífu

turri fpeculorumRom:e ex S.Francifcoe Roma-

mia in coelis beatitate frueretur, ut merito-de

ij *

«onfid. r.

n, 84

n2e fequacibus virgo nobilis,uti coeterae ex eo-

ila dici poffit: Confummata in brevi exple-

C.9o"'4'

dem contubernio,indolis generofz , ad rei fpi-

vit tempora multa.

tus utriusq; ftudium accurandum parum pro-

Zddmiranda: weccatoris. ob[linatio . graviter

caftigata.

d

penfa, dumodo culpas graves vitaret , reliqua

hominum judiciis, honorisque exiftimatioue

XVIIL.Dum S.Fran

cifcusBorgia iter

haberet 'dem. dit- |

metiri folita: ad feceffum, exercendumq; facris

? oppidum , intellexit vi- fert.2.m.2,

per ali?deifpani

Axx3

rum.

—

534

vBibliothecæ Manualis Comionatoriw

yum nobilem de vita periclitari, & tamen nol-

exiguze morulze inducias non conceäit. Illas a

fe abdicare Virgo dum conatur, operam fe per-

le confeífione, & accufatione peccatorum fe ad

mortem difponere, pofitis,Pater ante crucifixi,

dere videt, fupcriorem adit, bellum inteftinum

aperit,veniam humi proftrata humillime poftu-

quam fecum ferebat,effigiem genibusChriftum

fuüppliciter rogat, vellet homini mifero fuccur-

lat: fed fruftra omnia: cogitationes & judicia

rere.Audivit Chriftus ejus preces,dixitque,iret

contra obedientiam dzemon exaggerat, inde

perturbatio animi,anxietates, triftitize, pufilla-

ad segrum,fe in habitu medici comparaturum,

Jie p

& dum ad confitendum peccata homin& indu-

nimitates, quze nova appartitione dzemonis in

(

cere conaretur, fimul opem fe laturum ; quod

formam Chrifti deformati incrementum fum-

fere. Increpabat illam acriter fuppofitius ille

& praftitit, quamdiu Pater hominis pertina-

ciam frangere, & confeífion& perfuadere nifus

Jefus,quod fuum fibi cor illa fuffurata effet; &

.

eft,Quod dum fruftra fit,difparuit,& paulo poft

cum peteret, qui

hoc fieri potuiffet , cum effet

etiam Pater domum. reperit, atq; ibi ante cru-

egentiffima, nihilg;: in hoc mundo poffideret ;

cifixumi proftratus ardentius, quam ante, de-

addidit d2emon . transformatus , non effe ita

recatur,fibiq; falutem animze iftius donari ef-

pauperé, ut fe ja&tabat dediffe fe illi tres facul-

tates, intelletum , voluntatem atq; memoria ,

flagitat. Tum ad illum Chriftus, Ut videar, in-

quit,quam miferi iflius hominis [alur mihi cordi fit

& illam viciffim per obedientize votum fibi illas

reftituiffejnunceas ipfam refumpfiffe, & in hoc

cade,€2 me in effigie ad illum defer. Redit itaq; ad

zegrum Pater, & crucifixi effigiem oftendens ,

ejuslatrocinium confiftere. Illa vero arbitrata

per imenfam,quam ejus caufa Chriftus in cru-

hoca Chrifto dici propter mulitudinem cogita-

ce moriens teítatus eft,charitatem illum etiam

tionum obedientiam impugnantium , quibus

atq; etiam rogat,ut beneficio fanguinis pro fe

continuo infeftabatur,dixit: Domine,quid hacin

effafi uti velit; dumque ille non flectitur, ecce

parte fieri a me defideras , cum iftze cogitatio-

nes non videantur eífe in mea potelítate, & in-

omnia Crucifixi vulnera fanguine manare in-

cipiunt, & Chriftus ipfe voce intelligibili in

vitam occupent?Tum deceptorius ille Chriftus.

Accipe, ait, intelle&tum,memoriam & volunta-

medium adferens ea,quze pro ejus falute paffus

tem. & ne permitte , ut alteri rei fe occupent ,

eít, monet , ut in bonumfuum ea convertat :

cumq; hic in perficacia perfeverat, tum avulfo

quam fuperiorum exequend: voluntati. Qui

a cruce brachio, fanguinem e latere fiio.deflu-

id faciam, inquit illa, cum illis potentiis pro li-

entem manu corripiens,illum in ejus facié pro-

bitu imperitare non poffim, & contra volunta-

jicit dicens: Quandoquidem in tui falutem hoc [an-

tem intellectus judicet fübito , & memoria eti-

am alicujus rei recordetur ? Imo vero, inquit ,

guine uti non vis,fit ille tibi in condemnuationem;cum

larvatus dzemon , velle tuum Superiorum vo-

mifer blafphemaus continuo expiravit.

Gravi[fima tentatio fru&uofe tolerata.

luntati fübmitte:nihil aliud velis

nolis,quam

quod illi probaverint ; resfugitivae te non re-

]4^m».r. XIX.Supra nominata CatharinaBononienfi,

€.6, D. 3. uti fanGitatis & gratiarum miraculum fuit, ita

morentur; omni promptitudine obedientiam

ro Dei amore certaminum theatrum incom-

exerce,& omni aCtiont punctum aliquod paffio-

nis meze admifce. Atq; his aliisque comemora-

arabile; occafioné przecipuam dedit levis cul-

pa,& occulta preefumptio: Aggreffus erat illam

tis evanuit. Interea clafficum fortius canit, pu-

doemon,& cogitationis cujusdam importunita-

gnamque cogitationum acrius renovat, tacitis

murmurationibus., & alienationibus animi a

te perturbare ejus animum conabatur;cum illa

id advertens,doemoniq; infultans dixit: Artes

Superiore menté ejus implet: Illa vero omnia

tuas novi , non poteris deinceps tam fubtiliter

Superiori aperire,ad pedes ejus accidere, cul-

tentationum tuarum telam contra me ordiri ,

pam deprecari, & lacrymis pavimentum fpar-

quin egoilias deprehendam. Difplicuit hzec

gere,idq; tam abundanter,ut deficiente humo-

re aqueo fanguinem oculis funderet ; inde ari-

animi przefidentia amantiffimo ejus Sponío

do & exficcato cerebro labor oritur ingens in

Jefu Chrifto, utqueillam puniret, purgaretque,

& ad profundam animi demiffionem experien-

precibus horariis perfolvendis; hinc moeror &

perturbatio, qua, quo fe verteret, non videbat ,

tia infirmitatis proprize adduceret; laxavit ha-

ut illam occultis

benas dazemoni , permifitque

adeo ut a defperatione, imo & infania propius

machinis,& fallacibus vifis,di

äisq; infraudem

abeffe videretur: cum ad facram Synaxim ac-

cederet, horrore concutiebatur , & ne recede-

adduceret, quod tanto fecit artificio , ut illam

moerore prope confectam de ftatu mentis quo-

ret, manibus prope aftantium retinenda erat :

dainodo dejiceret.

Induit aliquando formam

Cimeriis in animo tenebris obfepta videba-

