tius efto mihi peccatori. Projicio iniquitates

& negligentias meas in abyflum miferationum.

rum ac fpinarum fuapte fponte feracem effe.

tuarum. Renuntio omnibus, quze tibi difpli-

LXXX. Ita 6. Thomas Kemp. in perfona Thomas

.N3

cent,& quidquid tu non es,relinquo. Propono

Chriii hominem fic animans : Animoequior Kemp. l.

0

pergratiam tuam corrigere me:ablue me pre-

efto , & ad majorem fuftinentiam accinzere. 3: ** 57

tiofo fanguine tuo.In te fpero , Clementi(fime

Non eft totum fruftratum, fi te fzepius percipis

mi,& amabilem dexteram tuam, quae me ca-

tribulatum, vel graviter tentatum. Homo es,

& non Deus, caro es, non Ángelus.Quomodo

dentem femper excipit , deofculor. Preeftat

omnino poft peccatum. aámiffum mox rever-

tu poffes femper in eodem ftatu virtutis per-

! [ S'

ti, quam diuin peccato difcutiendo occupari

manere, quando hoc defuit Angeloin coelo, &

detinerique. Neque enim contraca diffimi-

primo homini in paradifo. Ego fum,qui moe-

litudo melius alibi, quam in Deo deponetur.

rentes erigo fofpitate, & fuam cognofcentes

Revera cum Deus fitfons immenfe mifericor-

infirritatem ad meam proveho divinitatem.

diz , non poteft non fuccurrere , non poteft

nonignofcere ei, qui ipfum humiliter & con-

COROLLARIUM XI

fidenter invocat, etiamfi is peccata totius

LXXXI. Colliges z1. Te nullits perfocutionis Perfecu-

mundi millies commmififfet. Faíciculus lini in

cauja. ira[ci , aut indignari. debere , cumnemo tibi Cones.

ingentem ignem conjectus , non tam repertite

incenditur , quam paratus eft Deus veniam

nocere yo[fit , aut plus , quam Deus. permittat , te «

affiigere : quidgquid autem Deur permifzrit , id to-.

gor.di

dare homini pro peccatis fuis vere dolenti.

ii

Inter bonitatem Dei & peccatorem poeniten-

£uim in [umnmnun bonum tuum ordinet,

N

Aetils

D

tem nullum prorfus medium eft.

AVotge.

bid.

LXXVII 1Ita 3. idem Blofius fic loquens :

Afceta propter eos!defe&us,quos nulla ratione

LXXXII. Ita 1. Chriftus non aperiens os ',.

cum confifteret peccator adverfus ipfum.

infe devincere poteft, non perturbetur,fedDeo

fe refignans , reputet illos velut fimum effe ,

LXXXIIL 1ta 2. S. David dicens : Dimitti- L. 2. Reg,

1

j

J

quo confperfus ager animae fuze uberiorem

teeum. , ut maledicat : Dominus. emim precepit &i , €- 16.

fru&um alfert. Deus enim nzevos aliquos fpi-

ut malediceret David ; €9 quis eft, qui audeat dicere,

j

rituales,& modicum quid reprehenfibile,etiam

quare fic fecerit ?

in chariffimisEle&is fuis bepe relinquit ( qui ut

LXXXIV. fta 3. Thom. Kemp. ficloquens : Thomas

emn,

plurimum ad iram & vehementiam proclivio-

Quis tu, ut timeas a mortali homine ? Hodie

Deum time , &

l3 e. 36,

res ,fun.tv ; ve1 primorum motuum moleftia lon-

eft , & cras non comparet.

homi-

F3/

?

-

"

46

Bibliothece IManualis 'Concioæ;toriæ

plus te diligat, quam tu te ipfum. Sed & ipfe

hominum terrores nonexpavefces. Quid po-

teft aliquis in te verbis, aut injuriis ? fibi po-

feipfum animabat, & fpiritum refumebat , al-

tias nocet, quam tibi: nec poterit judicium

loquens feipfum, & dicens : Erras, fi cogitas,

Dei effugere, quicunque eft ille.

te integrum, & non bene contufum , perven-

LXXXV. Ita 4. S. Antonius dicens dvemo-

turum ad coelum : coelorum enimregnum eft

nibus , in diverfis formis animalium apparen-

detruncatorum, tentatorum, afflictorum, cou-

tibus: Si quam Deus dedit vobis poteítatem

temptorum regnum, & qui has & fimiles alias

in me, ecce , irruite in me ; fi autem nullam

zerumnas & calamitates experti fant.Quomo-

doigitur auderes inter tot adeo celebres &

laboratis ?

a Deo ad hoc poteftatem habetis , cur fruftra

«

decantatos duces, accapitaneos comparere,

LXXXVI. Ita 5. S.Lupus, qui, €

um ab At—

adeo timidus ? //it. c. 20.

tila Trojam Gallize urbem occupare volente

COBDLLARIUA Xil-

quaefiiffet, quis estu ? & ille refpondiffet , fe

effe flagellum Dei, mox aperiri portas juffit,di-

LXXXIX. Colliges 12. Etiam in fummis de- Defolas

cens : Salveflagellum Dei. Ergo & tu latiffime

folationibur gerfe&am animi equitatem fervare de- tiones.

aperi portas cordis tui , & perfecutorem cum

maximo charitatis & gaudii affectu excipe.

bere s. cum [emper tibi folida illa , quam querere

Vita Pþ.

LXXXVII Ita 6. Monachus ille, qui,quan-

debes , conjolatio ex voluntatis diving adimpletio- .

l. 7.c. 7.

to plus eum aliquis injuriis afficiebat, & inci-

" fuperjït.

Notg.

D. T.

tabat, tanto magis ad eum recurrebat dicens:

XC. Ita 1. Chriftus triftisusque ad mortem,

Ifti funt, qui nobis occafionem przebent ad per-

fe&ioneni noftram ; qui autem beatificant

ufurpans illam

xoïationem: Pater fi po[fibile eft,

nos, ipfi decipiunt nos, & femitam pedum

€$r.

noftrorum fubvertunt.

j

XCL Ita 3. Amicus ille Chrifii, qui poft Rodriq.

L. 3. In;-

LXXXVIIL 1ta 7. Chriftus S. Gertrudi ,

quinquennalem defolationem Angelos confo- P- 1. tr. 8

fin. c. 63. cum turbata ob aliorüm perfecutionem effet ,

lari volentes refpuit, dicens , abunde fibi ad * *

dixit : Ne contriftare, delector enim tua coha-

confolationem fufficere , quod Dei in fe volun-

bitatione , ideo ut mecum maneas, mitto tibi

tas perficeretur.

amicos contrarios,ut , dum in nulla creatura

XCII. Ita 3. A

lius Dei famulus dicens : Jam Rodriq.

quadraginta annis Domino fervio, & in ora-l c

fidelitàtem reperis; ad me plenius recurras.

d

Alias vero eidem dixit : Singula verba detra-

tione me exerceo,nunquam tamen ullam in eo

hentium fume tibi loco virtutum, quibus exor-

confolationem vel guftum habui , quo tamen

die in eam incumbo, eomagnum poftea in me

nata pervenies ad me, & ego compaffiva pie-

tate mea compulfus, benigne fufcipiam te. Et

vigorem,ad quzelibet virtutis exercitia fubeun-

da fentio ; at fi quo die eam omittam, eo adeo

quanto plus converfatio tua fine culpa repro-

torpidus & flaccidus fum , ut me ad opus ali-

batur, eo amplius cor meum amatoria beatitu-

dine tibi condefcendit , quia per hoc efficieris

quod bonum faciendum ne aterra quidem

2

mihifimillima, quiin operibus meis femper

ale valeant fuftoilere.

p

L. 4.e.60.habui perverfores. Et iterum, dum eidem di-

XCIIL. Ita 4. S. Catharina Senenfis , fic fe-Idemtr. $

xit , feideo prze czeteris creaturis, quze in hu-

ipfam defolationis tempore alloquens : Tu vi-c.28.i

liffima peccatrix nullis confolationibus digna

manitate ipfi defervierunt ad commoda cor-

es. Quid enim ? nonne tibi fatis fuerit ,fi non

poralia ( ut funt vafa , quibus in infantia bal-

neatus eft ) multo majorem honorem fpineze

damneris , etiamfi toto vitze tuze tempore has

$N

cruces & tenebras ferre deberes ?2 Certe non

coronze, lance3e , &c. contuliffe , ut &ipfi di-

le&i adverfariis majorem amorem , quam be-

ideo elegifti fervire Deo, uthic confolationes

nefa&oribus impenderent.

ab eo recipias , fedut in coelofruaris illo in ze-

LXXXIX. Ita 8. P. Balt.

Alvarez, dum i:em-

ternum.Surge igitur, & confueta exercitia tua

Vit, c, 40.

peftas aliqua gravis contra ipfum fervebat,tan-

profequere, Dominoque tuo fidelis permane.

' tum folatium in oratione & facro ponens ; in

XCIV. Ita 5. Mituila dicens : Infinities plus Avilain

eft , ac dignius , in adverfitatibus, cruce, de-

c. 16. Àu4

quo, cum aliquando effet valde compreffo ani-

i filia,-

mo ex re adverfa , accepit fequentia refponfa.

folationibus , ariditatibus & tentationibus ju-

giter vivere, fiid ipfe ita velit, quam quos-

x. Fidelis eft Deus, qui non. gatictur te tentari. [u-

cunque guftus , confolationes , & contempla-

gra id., quod potes. 2. Sireligioni ejusmodi fel

deeffet, quidtibi mei caufa ferendur fuperef-

tiones habere , Dei voluntate cum iis non

fet 2 & tunc mihi occurrebat, quod fi ego ef-

concurrente.

fem,qualis effe deberem , debuiffem potius fi-

XCV. Ita 6. preeclare Taulerus in hunc' Tanlerus

miles fellis hauftus,imo etiam amariores,opta-

modum : Poftquam homo ab omnibus ab-apudBo-

ftra&us jam puer effe defiit, & abunde re-

in appens

L

re: & fi hujusmodi difficilia & ingrata vitzé ju-

focillatione divinsee dulcedinis

roboratus

dice po.

ft

fti delint, idem effe, ac fi Chrifti Domini co-

inftit. fpi«

ron? fpinze deeffent, aut auri cufpides pretio-

eft, tum DEUS panem cibarium ei por-

rit.

rigit, utpote viriles annos in fpirituali vi-

||

fze vefti. 3. Hoc fac, id eft, fanguinem corpus

meum fume ( erat enim fub facrificio ) ex quo

ta affecuto; expedit prorfus; ut ille foli-

viresaccipias ad anguítiastuas ferendas. 4

do duroque cibo pafcatur, nec decet eum

deinceps laGe foveri.

Necelffe eft, utipfe

Conquiefce, & in hoc tefolare , quod hzec tua

prefura geratur,vidente& cognofcenteDeo,qui

jan puerilbus ludis relidis negotiari, &

yictum fuo labore gpnquiïere i

coelique fze-

etfi poffet, non tamen Qlam remoyet, etiamfi

VitialR

Titulus C X X 111 Refignatio in divinmm: 'oluntatem.

.

vitiam àc tempeftates perferre difcat.Deus igi-

luicem mutari; omnino tamen , fi vera pace

tur vaftam, tenebrofam , defolatamque viam

vult gaudere, debet in huj usmodi. derelictione,

illi proponit;per quam eum deducens aufert &

preffura,& fpiritus paupertate refignatus effe,

occultatab eo dona oninia , qu illi unquam

atque ab omnibus internis deliciis animum li-

largitus fuerat.

Hic jam homo totus fibi ipfi

berum,expeditumque habere.Deprimat igitur

relinquiturjtaut nullam Dei notitiamin fere-

fefe in gratiffimam Dei voluntatem , paratus

manfiffe putet. Omnia exercitia fua , & quae-

hanc calamitatem fuftinere,quamdiu illi vifum

cunque facit, aut dimittit

prorfus infipida

fuerit. Profecto multo v

Verlus ,

utilusque in

funt, unde & anima illius prae tzedio in illis

tanta fpiritualis hiemis afpemtatD Deum prze-

dormitat.

Vix ad momentum in pia aliqua

fentem habet , quam unquam in omnibus ju-

cunda confomtloms zefiatibus habuit. Porro

cogitatione perfiftere poteft,adeo inftabilis eft

mens ejus: fiad Deumfe revocat,utilli inten-

interim dum tantis afflictionibus a Domino

dat, mox inde veluti repellitur, excutiturque.

exercetur ,

fatis edat, & bibat , ut parfit illis

Totum tempus fuum fe perdere, & in his, quoe

ferendis. HLqusmodl autem preffurze nonnun-

ols

agu(quantumvm ea bona fint)cceleftem Spon-

quam ex naturali hominis indifpofitione, non-

of

fum fe oftendere arbitratur ; pro quibus etiam.

nunquam ex aeris mæquahwto noniruinquam

graves poenas polt hanc vitam fe luiturum

ex maligni fpiritus operatione oboriri folent ;

formidat. In initiis converfionis ejus Voïeas

fed undecunque accidant,

de manu Domml

eum Deusadfe allicere,ficut auceps avem efca

fufcipiendze fünt, cujus permliï'u eveniunt.

objecta allicit, crebro fuis illuftrationibus v1fi-

CXVI. Ita 7; Llofms. Quando videris tibi .

Blof fpec.

i it.

tabat , fuaviffimoque amoris fui igne inflama-

magna obfcuritate, ariditateque contabefcere, ?

bat,& dulcedmem fuam guftare faciebat, mu-

& Orawbas anguftiis premeris,fi tunc confor-

neribus gratize fuævelunta temejus ita tranens

mis divinae VOhhltatl

miferiam & atlflictio-

tif

ut, quidquidipfe vellet,etiam ille vellet. At

nem illam cum benigna tranquillitate propter

tb

nunc alia via ei

gradiendum eft.

j]am enim

Deum toleras, multo eratior Deo es

]uam fi

h

Deus aufteritatem proetendit, & dura atque a-

divino lumine multum irradiaris

& intus

fpera exhibet. Unde ille fibi derelictus gravif-

florerent omnia. In preffura & afflictione ho-

fimamüin fe rebellionem fentit, & talem;ac tan-

mo non ita facile feipfum quxrere poteft ,

ii-

ii

tam preuuram plei umqus, incurrit, ut, utrum

cutin fenfibilis dulcedinis , couïo]atiolu qve

Deum unquam bene habuerit, vel etiumnum

affluentia ;

ü

in hac enim plel umque natura fe

habeat, penitus ignoret. Tam acerbo dolore

admifcet, & anima,fi incautior fuerit, perimo-

coaïcmtm

ut amph Ifima mundi fpatia iili ni-

dicam dek&atwnem cito maculam coztrahit.

mis angufta effe videantur.

Deum non fentit.

Sane fieri non poteft , ut aliquis refignato cor-

Denum non aovuoicüc

&tamen cstera omnia

de quidpiam faftineat pro gloria 961 quin fa-

nihil eum öele&ant nihil fapiunt. Ipfe itaque

porem quemdam divinitatis percipiat. Licet

pendet velut inter duos parietes , in quorum

enuim illi nihil fortalTis fentire, id ePci nfibiliter

neutro requiem capere potelt. Non eft, quofe

guftare contingat (. Deo fe ad tem

)us occul-

vertat , non eft , quod agat , nifi hoctantum ,

tante ) hoc 1pio tamen ei, quod paümr bene

ut feceï um femmat, & dicat ; falve amamwdo

fapit, qaod fe illud ad zeternam Dei gioriam.

entt.à

amar

iffim

$) £X

^

L,(D

ratize plena. Certe fi infernus in

ferre velle, cognofcit.ldem in farrag. fic loqui-

hac vita haberi polfet

5 0

oraviusinferno fibi vi-

tur : Si quando fentias naturze torporem, moe-

deretur

t effe, impenfe amare Deum, & tamen

ftitiam,& grave pondus,teque guftu,appetitio-

eodem dilecto penitus carere.

]am vero f-

ne, & 1mpu1fu ergares fpmtuales deftitutum,

d2e acerbzeque cogitationes, & viüa, quze jam

1te1nque miferum , inopem, defolatum , atque

&

pridem fe viciffe credebat, vires in eo refu-

fine ulla confolatione relittum effe a Deo ,

munt,graviimeque illum impuguant, & for t;,

quodam erga quae vis,tam externa quam mter—

molefäms,q uam olim , cum iisdem vitiis ma

na exercitia tzedio laborare, nihil hinc animo

fubjefh s viveret. Sed plerumque , quo faC? a-

confterneris , fed Domini manibus te permit-

tiora funt tempora , eminentioresque folenni-

tens ac refignans,illius optes fieri voluntatem

visin

1É Aui

tates, eo inagis aiïhoxmr obruiturque impedi-

& quod ad ejus fit honorem. Crede mihi, hze

mentis,ita ut nec unam orationem Domini-

fa.

atra ac triftis nubes propediem dilfipabitur, &

cam vcl falutationem Angelicamlibere exple-

lux,fplendorque radiantis folis ( qui eft Domi-

re polfit. Infuper permittit Deus, ut omnis vi-

n nofter,Jefus Chriftus ) majori cum gratia

ta & converfatio ejus, tanquam vana a pluri-

ac confolatione te perfundet, atque illuftrabit,

mis irrideatur,utque ipfe etiam ab his,qui boni

quam unquam antea , atque hoc ipfo fenties ,

effe, & exteriori fanCtitate przecellere videntur,

te diligi a Deo,teque illi placere. Si quis ma-

n

vilis habeatur, contemnaturque. Tu quisquis

gnopere cuperet, divinam intra fe confolatio-

gdpo

E

1(3

hzec exi

r)b

eris, non declines ad vana folatia,

nem, Deique præ&nüam inftar aliorum pio-

zppe"'

n hominum fentire,Deus autem hoc illi ne-

edaf

fed eíto fidelis coelefti Sponfo , viriliter age ,

j f

probe te gere , nam certiffime Deus tuus tibi

garet,& ille hac in parte fetotum pro Dei glo-

muito

,

proxime adeft. Tante vivze fidei ftipiti forti-

ria, divino: beneplacito refignaret

ter innitere,indubitanter melius habebis, om-

verius ei hoc ipfum preeftaretur , quam fi fenfi-

nia profpere cedent. Sed quid dicimus, cum

biliter idem percepiffet, In propria fiquidem

hujusmodi defolato ac mifero homini , quam-

voluntatis abnegatione. centuplo plus gratiee

diu in hac gemebunda afllittione poütus eft ,

ac przemii eft, quam in ipfa fenfibili confola-

perfuaderi nequeat, intolerabilem hanc obfcu-

tione ; in qua proprietas xetinetur.

XCVH

ntatem,w internas tenebras, poffe unquam in

49

Bibliotheco IManualis Concionato:ie

Thomas

XCVII. ïta $. Thomas Kernipenfis : Noneft

tibi atque infinitier prezfleutior. laur € gloria ex

€.9.1.2. erave , humanum contemnere folatium , cum

!tc CI

beæzeplacito divino offeratur.

adeft divinum. Magnum elt, & valde magnum,

tam humano, quam divino carere poffe fola-

- ANotg.

?

tio ; & pro honore Dei libenter exilium cor-

dis velle fuftinere, & in nullo feipfum quzere-

-

CI. Ita S. Chryfoftomus : non laudet ille ,S. Chryf.

TO; h

re , nec ad proprium meritum refpicere.

nihil enim profuerit ; & fi vituperaverit , nihil ho. 43. ad

Vitac,so. XCVIIL. Ita g. P. Balthafar Alvarez dicens:

nocebit , in Deo enim utraque habent aliquid P9P-

Intellexi , Deum parcius confolationes fpiri-

lucri vel jacturze ; at apud homines omnia va-

TP

tuales elargiri, eoquod.ad ipfius obfequium

pa, & in hoc zequamur Deo, quod abhomini-

«l

ita expediat; nam eo anima eft melius prae-

bus ille gratia non indigeat ; ait enim : Glo-

5111

parata ac difpofita, quo magis affimilatur fuo

riam ab hominibus non cupio.Parumne igitur

Redemptori, qui in hac vita fuit calamitatibus

hoc ? cum noles gloriam contemnere,dic:Deo

plenus,ejusque anima multis defolationibus &

par fio, fi contempfero , & ftatim contemnes.

triftitiis referta ?folatium autem fimile debet

*. CIL 1Ita 2. S. Clara de fe faffa, quod fia to- Vita p.2.

eífe refrigerio & levamini, quo viator in hofpi-

to mundo honoraretur,nullam mutationem in *: 27*

ti, eft refectus, non utin eo maneat , fed ut

fe nec initium habituram ; nec , fi ab homini-

majori animo & robore pergat ulterius.

bus vilipenderetur , fe ob id turbatam iri.

Rodriq.

XCIX. Ita 1e. Rodriquez fic difcurrens :

Qui Thomas -

CIII. Íta 3. Thomas Kemp. inquiens :

Kemp.l.2

1.2.c,26. Verum ut clarius perfpicias fru&tum ac valo-

temporalem requirit gloriam, aut non ex ani

E d

—

rem talis orationis, quam ipfa grata fit Deo ,

c. O,

mo contemnit,minus amare convincitur cccle-

peto ego abste , quam meliorem Numinique

ftem. Non es fanctior , f1 lauderis ; nec vilior ,

acceptiorem poteft quis facere orationem ea,

fi vitupereris; quodes, hoc es; nec major dici

quze multum fudoris,fatigationis, patientize,&

vales,quam Deo tefte fis ; fi attendiS,quid apud

in Deum habet reíignationis ? qüidnam vel

te fis intus, non curabis, quid de te loquantur

aliud vel majus in noftra oratione quzerimus?

homines foris. Item : Quomodo potelt eriziL, 3. c.14 -

quando igitur Deus mittitariditatem,tentatio-

vaniloquio , cujus cor in veritate fubjectum

nemquein illa, cur non conformas te Deo in

eft Deo ? noneum totus mundus eriget,quem

ila ? cur non patienter acceptas iftam animi

veritas fibi fubjecit : necomnium laudantium

ä

C 1

defolationem ? ex qua maximos, praeftantiffi-

ore movebitur , qui totam fpem fuam in Deo

mosque actus patientize amorisque Dei potes

firmavit. Lege utrumque caput totum , uti &

efficere ? Dicitur,& verum eft, amorem confi-

l. 3. c. 9. 40. Et dic cum eodem : Qusrant

ftere in patiendo prore amata ; & quo labor,

Judeei gloriam, quze ab invicem eft: egohanc

qui fertur, eft durior, hoc & amor major. Jam

requiram, quz a folo Deo eft. Omnis quidem

igitur labores feryorum Dei omnium duriffi-

gloria humana , omnis honor temporalis,om-

Perfe

mi funt cruces, & mortificationes iftze fpiritua-

m& 4

nis altitudo mundana zeternz glorive tuze

e

les , nimium quantum moleftiores temporali-

comparata, vanitas eft , & ftultitia.

bus iftis,aut etiam corporalibus, quae ex vale-

CIV. Ita 4. natura beneplaciti divini , quod

tudine & fortuna fentiuntur.Eo igitur afcende-

eft praemium maximum , ( nam San&i praefe-

re, ut dictze cruces & moleítize 2equanimiter ,

runt illud glorize fuze ) przefens,( nam confer-

imo & cum gaudio portentur,etiam ( fiita Deo

tureo momento, duo opus peragitur ) inaufe-

videretur ) per longiflimum tempus, omnemq;

ribile, nam fieri non poteft,;ut, quod femel Deo

vitam , idque tantum amore Ipfius ; profecto

placuit, pertotam zeternitatem non placeat.

res eft altiffima, & fummzae perfectionis, talis-

CV. Íta 5. S. Thomas Aquinas , quzefitus a Surius .

que oratio maxime proficua, adeo certe,ut ali-

Deo, quodprzemium peteret ? & refpondens : Mart.

Blefn

qui Doctores tales appellent excellentes Mar-

Non aliud , quam te, Domine.

famg

tyres. Ultimo tantum peto , quo alio refpicias

CVI. Ita 6. S. Ignatius intra multos annos Vit. l, s.

& collinees in oratione , nifi ad acquirendam

ne minimam quidem vanz glorive tentatio- c. 3.

humilitatem & cognitionem tui propriam ?

nem paffus , dicensque , fe nihil minus, quam

Quoties petivifti a Deo cognofcere , quis fis ?

illam timere.

!

Ecce tibi jam hocobtinuilti : per hunc enim

QDROLLABRÍIUM XIV.

1nodum Deus tibi aperuit oculos cognofcendi

CVIL Colliges 14. T? turbari non debere , Tentatio-

um —

teipfum. Aliqui fundant orationem fuam in

multis lachrymis , & magno fenfu doloris pro

fi varüs tentationibus Deus. vexari te permitiat ,nes,

peccatis. At errant. Hoc enim Deus facit,non

cum has ipfar püffuma .Dei : voluntas $n bonum

ipfi.Sed fi ibi hzereas;ut faxum & flipes,hoc tu

Luum ordinet , mec ga[fura fit, te tentari [upra

es,& nifi Deus faxum percufferit, non fluet in-

id, quod potes , €8 pregterea [cuto bong: volunta-

Noiti

de nec aqua,nec mel.In hoc igitur cognitio eft

tü u te protegat.

Jotg.

m

tui, fons mille bonorum , quorum plenam u-

ii

1 30,

tramque manum habebis, fi fis, ut dictum eft ,

CVIIL.[ta: 1. Deitsscóc$t furrtinit in.-nndia Dodt «

*

in ejus voluntatem refignatus, hic fiquidem

tui Propheta ( diabolus ) €9 dixerit tibi : Egmus, 13.

D

effe debet orationis tuze fru&us & pretium.

€9 fequamur

eor alienos ( creaturas ) €9 fer-

COROLXLARSTUM XIL

viamus eir ; mon audier verba Prophete illius eut

fomniatoris : quia tentat. vos Dominus. .Deus ve-

La & — C. Colliges 13. Te nullius. laudis, aut. vane

Jler , ut palum fiat , utrum diligatir eum , annon,

"—— —

vana glo-g/orie cau/a quidquam agere debere , cum alia

in tofo corde, & im tota anima veftra.

rja.

CIX.

49

1 Titulur CXXIII. Reþg&zatiä in dz'vimm Voluntatem

CXVIL Ita 3. S. Bonaventura dicens, mul-S. Bonav.,

Jac. c. r.

CIX. Ita 2. S. Jacobus : Omne gaudizm eXi-

flimate fratres me , cum . in tenlationer varias ; tos homines magis fervire Deo fine poffe

[Tio- de pro-

ï&ïü'.l. 1.

incideritir, [cientes , quod probatio fidei vefir? — ne virtutum defiderando tamen eas , quam fi

C 33.

qatieutiam. operatur , patientia. autem. opus per- — eas haberent ; quia hoc modo ambulantin hu-

lyt.

fegum. habet.

militate, folicitifemper ire de virtute in virtu-

tf2

).43. n

Tobo c. 120

CX.

Ita .3.

Angelus Tobio : Quia ac- tem & per hoc ipfum recurrun

LE ræ-

pius ad De-

ceptus eras JDeo , mece[Je fuit, wt tentatio pro- um; &fivirtutes haberent, forte intumefce-

b(/lïb iÍ

rent, exiftimantes, fe habere jam oinnia, qui-

Vita Pa-

CXL. Ita 4. Abbatiffa Sara tredecim annis bus egerent, & ulterius progredi penfi non ha-

trüm lib,

forni

b

(*2

atio

Al

11;

s fpiritu tentata, & nunquam .berent.

3

5. 1. TO,

orans, ut recederet ab ea hujusmodi pugna ,

CXVIII. Ita 3. Rod

riqïïlez , fic difcurrens :Raänq.

fed hoc folum dicens : Da mihi fortitudinem | Quemadmodum in fumma Dei voluntate to-P.;.tr. g.

Deus.

A

tus debes conquiefcere,

quomodocunque 7- 30.

:a P- 20

CXII. 1ta 5. Chr

iftus S. Brigittze querenti,

tractet te i oratione, ita & conquiefcere debes

h

quod cogitationibus inutilibus , & tentationi- in eadem, quomodocumque tractet te in

bus vexaretur, dicens: Hic vera eftjuítitia,

alis omnibus virtutibus, donis, ac praeroga-

ut, ficut prius delettabaris in vanitatibus — tivis fuis fpiritualibus. Optimum eft, fanttum-

Omag

mundi contra voluntatem meam, ita modo — que defiderium omnium virtutum , optimum-

)

nla

tibi moleftze fint varize perverfzeque cogitatio- que fufpirare,enixeque ; laborare proillis con-

Veruntamen

fequendis.

Verum enim vero, ita femper

nes contra voluntatem tuam

time Judicium meum moderate, & cum difcre- — defiderare debemus ex iis proficere, ut ta-

tione, firmiter femper confidens inme Deo. men, fi eas non confequamur, Dei volunta-

tuo.

Certillime enim ícire debes , malas co-

ti obfecundemus , conformemurque. Si Deus

gitationes , quibus mens reluCtatur, & quas neget tibi puritatem, caltitatemque . ange-

j6n

deteftatur, effe purgationem- animo atque

licam , fed velitte multis gravibusque exer-

coronam.

ceri carnis tentationibus, perfer eas, nec

: tenta-

'Thomas

CXIIL. Ita 6.. Thomas Kemp. funt

multüm te defe&tu tant» puritatis evifcera.

Kemp. l.

tiones homini fzepe valde utiles, licet mole- Plus fiquidem tibi commodabit patientia. Si

1. 6; r4.

volit tibi dare humilitatem fan&i Fran-

ífte fint, & graves: quia in illis homo humi- JDeus:

ür.

P

[2 u

/T

liatur , purgatur & er

udiéu

cifci, nec ?

oyfis , aut fancti Davidis maa-

.fuetudinem , nec Jobi patientia

1

*

n, confunde-

re, & humilia te tango magis , occafionem-

COROLLARIUM XV.

3li

que hincpete , tibi tanto am

k—LL

us difblicendi.

Perfä&us CXIV: Cblliges x d AE Wneque triflari debe-

Nonautem multum querere, & inanibus te-

in Virtu- re j

fi non. proficias n fludio perfe&tionis , quan-

ipfum ob id curis confume; alioquin vera

te,

tum velles ,. cum fummus profeélur tuus- fit. velle ,^& folida pace nunquam gaudebis. -

quod Deur vult , atque adeo [atis tibi e[fe debeat ,

te emn men[uram. n profe&tu . €9 meriti.r. fuper-

COROLLARIUM. XVI.

naturalibus | attin

X

'tibz pra-

fixit.

gem ; quqm. Deus

CXIX. Colliges 16. .Etium im morbis teMorbi,

tranquillum. €2 . refignatum e[fe debere, cum E2

D

M otæ;

hi à voluntate divina , perinde ac [anitis , pro-

ficifcantur , atque adeo ad. fingularem. utilitatem

iutT.

TU

Blofius in CXV. Ita 1 : Blofu;s: Licet jucundum

fuum a Deo ordimeutur , ita. ut. infirmtas gra-

farrag.

id vis mon fobrimm duntaxat (ut Eccl cap. 31.

fit, cum pro virtutibus & gratia oramus ,

itn ll 5*

obtinerea Deo , quod petimus , longe tamen dixit) f[ed. etiam

Jan&iam , €9 meritir pmgum?z fa-

)

dele&abilius , atque utilius eft, totum fe Dei ciat animum.

Super omnia enim ,

beneplacito refignare.

Note.

qu2e vel facere , vel dicere poffumus , hzec a

nobis maxime expofcit Deus , ut intus in

Rodriq.

corde dicamus: Domine , fiat gratiffima vo-

CXX. Ita 1. S. Clara 58. annis morbis gra-

.i.tr.8.

viffimis exercita, & Reginaldo confeffario .di-

ntátio

luntas tua.

$,

CXVI. Ita 2.

Avila : non credo ullum un- cens: Ex quo Domini noftri Jefa ,Chrifti ^ '

quam in terris fuiffefan&um, quin

ondefide- gratiam per fervum ejus Francifcum cognovi,

is dira. vifa fuit , nutia

ravit effe perfectior ,

meliorque, quam fuüe- nulla mihi infirmit:

*

Rodriqg. rit, fed ex hoc ipfi pacis interne ]

aCuram poena molefta , nulla poenitentia onerofa.

P.r.trB.nallam fecere, quia hoc non ob propriam

CXXI. Ita 2. Senex ille difcipulo vegrotantilbid.

n,

e

voluntatem , quade nunquam dicit, fufficit, dicens: Noli, fili mi, ob hanc infirmitatem

fed propter Deum defideraru

nt , cuius bono-

contriftari, fed ingentes Deo potius propter

p 6

rum divifioni acquieverunt ,

etiam fiillis pa-.. eamgratias age; fi enim ferrumfis, per hunc

1

ignem rubiginem & fcoriam depones: fi au-

rum donorum fuorum communicaffet, exifti-

mantes, verum amorem magis elucereexeo, rum, per eumdem purgaberis, & purior red-

quod

quis contentus fit eo,quo

dDeusdat,quam deris; magna quippe virtus eft, & infignis

defiderare amplius ,

etiamfi amor porprius

religio , in infirmitate Deo gratias agere.

fugerat ,. defiderium hoc effe ad majorem Dei

CXXIL. Ita 3. Blofius : Si voluntasDei tibiBlofius in

dulcis eft, quando ipfete fanum effe, & vivere*arrag.

glor

jam.

R. P. Lohn. B

AE Suan; Tom. 1.

vult ;

!

i

Bibliotheem Manualis Concionatorie

M

d

vult; amara vero eft, quando tevultinfirmum

ter iteratis rogamus & pofcimus , utaccele-

eife, vel mori , nondum plene refignatus es, ;

ret dies regni, fi majora defideria & vota

nondum habes cor fatisrectum ; fi vis utipfum

potiora funt, fervire ifthic diabolo, quam

cor tuum jam non fit curvum, fübjunge illud

regnare cum Chrifto ?

in omnibus voluntati divinve, quae femper re-

CXXVIII. Ita 3. S. Ambrofius fic difcur- S. Am-

brof, l, de

&a eft. Unice opta, ut femper voluntas ejus

rens: ChriftasRex nofter eft, & ideo , quod

b

fiat, & eadem yoluntas fit fummxa.confoliatio

&

Rex jubet, deferere non poffumus, & contem-

£t

tua.

nere. QuantosImperator terrze hujus in pere-

Caffinus

"CXXIII. Ita 4. Caffianus: Corporis infir-

grinis locis aut honoris fpecie, aut muneris

c. 7.dein- mitas nullum eft ad cordis puritatem haben-

alicujus caufa , jubet degere ? numquid hinc

it,

dam impedimentum, quin imo mirifice ju-

inconfulto Imperatore difcedunt ? Et quanto

vat, fi quis illam ita, prout oportet, novit ac-

amplius eft, divinis parere, quam humanis ?

cipere: vide ergo,ne corporis zegritudo ad ani-

Vivere ergo fantto Chriftus eft, & mori lu-

crum.

mam transeat, quod fieret, fi ex eaoccafionem

proprize voluntatis faciendze, aut impatientize

CXXIX. Ita 4. S. Bernardus dicens : Volo S. Bern.

occafionerh fumeres.

te mortem, etfi non e*Ffu.gere, certe non time- €P. IoS.

Vitt

Vitac,.2x. - CXXIV. Ita 5. P. Balthafar Alvarez, qui

re. Juftus quippe mortem etfi non cavet , ta-

ferventi Operario conquerenti , quod ob mor-

men non pavet, denique fi morte przeoccupa-

bum nec orare, nec facrum facere , nec con-

tus fuerit , in refrigerio erit.

L

feffiones excipere, aliaque munera, quz fanus

preftiterat, obire poffet; refpondit, pluris fa-

'COROLLARIUM VXVKIII.,

cereDeum , quod quis eum per menfem fufti-

CXXX. Colliges 19. 7* a mulla calamita- Calatnita-

neat, ac toleret, quam quod in ejusmodi mini-

tes pro»

fteriis per integrum annum illi ferviat.

Et

te propria, liberationem petere debere , mifi. adje-

reCte, cum enim Deus vult religiofum 2zegro-

&a claufula : V'eruntamen mon mea , [ed' tus vo-

priee.

luntas

at.

$t

tare, nihil ille tunc facere poteft , quod ejus

Imo qerfefhiur abfolute faceres, fi

divinze Majeftati magis placeat, quam tolera-

non defideres aut. laborés a. eruce liberari , fed ad

mortem wsque cum Chriflo $n eadem. per[everare

re bene, quod ille mittit , & propterea , quia

ille inittit.

optef.

Notg.

Vihe

'COROLLARIUM XVIVI..-

Mortis

M

CXXV. Colliges r7. Neque de mortir ge-

tempus

nere du hora mumium folicitum e[fe te . debere ,

CXXXI. Ita 1. Chriftus nolens defcendere yatth;s7,

& genus,

decruce, licet Judzei dixerint: .Si Filius .Dai 4.

um eu hora aut genus optimum tibi e[fe de-

&5 , de[cende decruce.

í

beat , quod.— fapientiffuma .Dei/ voluntas tibi. or-

CXXXII. Ita 2. S. Andreas rogans D

eum ; Suiïi:s in

dinavit, utpote qui folus novit, quando ob om-

ne fineret eum deponi de cruce.

nef cz'rcumjï

antias tibi expediat ex fDhac wiia

CXXXIII. Ita 3. Thaulerus fic loquens : Blofius c,

Felixeft, qui anguftiis & poenis affli&us, non ?. Appen-

difcedere.

aliquid inquirit, quo eas evadat, fed ad finem, dicis fol.

ANotg.

& ultimum usque punctum eas fuftinet , no- ***

lens de cruce defcendere, nifi Deus illum fol-

Á

Blofiusin CXXVI. Ita x.Blofius: etiamfi non ita pri-

vat ac deponat. Felix plane, qui fein abyffum

fpec. €. 9. dem incepifles melius vivere, &jam tibi mo-

divini beneplaciti itá demergit, & terribilibus

riendum effet, nihilorainus fis refignatus, nec

occultisque Dei judiciis ita refignat, ut in

fcire aut perfcrutari velis, utrum te Deus poft

hujusmodi doloribus ac preffuris non tantum

mortem miffurus fit ad purgatorium , an mox

una hebdomada, aut uno menfe, fed usque ad

recepturus ad coelum : fic tibi placeat dul-

extremi judicii diem, vel etiam perenniter

cedo mifericordive ejus , ut tamen non difpli-

perfiftere paratus fit, non recufans ipfius quo-

ceat pulchritudo juíftitize illius: vox hominis

que infernitormenta (fi Deus ita Vellet) fubire.

bene refignati h2ec eft: Domine Deus meus,

Qus quidem regfignatio omnem aliam refi-

!fi in tui vergeret laudem, ut poft obitum

gnationem longe vincit. Vel mille mundos

meum annis 50. flammis purgatoriis crucia-

relinquere, in hujus refignationis compara-

rer, illoco me füb pedes tuos abjicerem, & in

tione, nihil eft. Hocipfuüm, quod San&i

tai honorem psenas illas animo paratiffimo

Martyres animas pro Deo füderunt, huic re-

acciperem.

S.Cypria-

CXXVII.

fignationi collatum, parum eft. Illi enim di-

nus in

Ita 3. Santus 'Cyprianus in-

vina confolatione affluentes,, poenas omnes

laud,

quiens : Meminiffe debemus, voluntatem nos

pro ludo habebant, hilariterque mortem ex-

non noftram, fedDei facere debere, fecundum

mgrt.

cipiebant: fed intus carere Deo, poenas om-

quod nos Dominus juffit quotidie orare.

nes incomparabiliter excedit.

.. Quam przepofterum eft, quam eft perverfum ,

CXXXIV. Ita 4. Virgo illa, quae interroga- Idem in

ut, cum Dei voluntatem fieri poftulemus ,

ta, quibus exercitiis ad perfe£tionem perve- monil.

quandoevocat nos, & accerfit de hoc mun-

niffet ? refpondit: Numquamita doloribus & * !*

do Deus , non ftatim voluntatis ejus imperio

preffuris obruta fui, quin majores pro Dei

4 Cl

pareamus? quid oramus & petimus, ut ad-

amore perferre optarem , indignam me illis

veniat regnum colorum, 1i captivitas nos

ipfis tam praeclaris Dei donis reputans.

m

terrena delectat ? Quid precibus frequen-

CXXXV.

þgfï&f

i diviuam V uïw;tdi;mæ.

5i

Titulus CXXIIT. Refignatio

