modicum fruü&tum przevidente

; quem inde ho-

tum iuctur permoti funt. Scio mores eorum,

IS. Anton,

minibus reportaturi effent.

pa*um temporis tranfibit , & obliti verborum

XLI. S. Antonius refert , quod, cum qua-

P.« tit. 4.

omnium, nil facient de his, quze propofuerant

C X1. $. .

j

dam vice quidam magnus przedicator deberet

agere , & inde omnia verba audita erunt eis

certa die affignata fermonem facere ad popu-

lum,ipfa die ftatuta infirmatus eít graviter;po-

ad majus judicium : quo di&o , evanuit.

pulus autem venit ad ecclefiam illius Ordinis,

XLII. Rufticus quidam, Qui nunquam vole- M«nfi,

cujus erat ille frater , copiofiffime ad audieu-

bat audire aliquid de Deo, mortuis eft : cuin dife. 16.05

Matth,

dum: Prior autem illius Conventus multum

ad ecclefiam effet delatus , & facerdos & alii 8

y 2,'

anxiabatur fuper tali defeCtu przedicationis,&

clerici officium , legendo & cantando circa

cum. per Conventum difcurreret, cogitaudo,

corpus, peragerunt , imago crucifixi ceepit ob-

A& 4

3

quid agendum effet , ecce (ubito venit ad por-

turare aures fuas, manibus a cruce feparatis:

tam quidam notabilis frater illius Ordinis in

quod cum omnes adlítantes afpicerent , mira-

apparétia, fed diabolus latens in effentia, tan-

bantür. Tuncfacerdos ait: Scitis , quale fi-

quam hofpes, & petit Priorem: Ducitur ad ip-

gnum eft hoc? Vos fcitis, quod ifte,qui hic ja-

fum , & poft falutationem confüetam-refpicit

cet , nunquam voluit audire verbum Dei & i-

n

ille fimulatus hofpes in faciem Prioris,& dicit:

deo eft modo in manu diaboli: idcirco Chriftus

j,Cota

.. Pater piiffime, ut perpendo , vos debetis effe

obturavit aures füas,ne audiat preces,quas pro

V. 12'

amaricatus fuper aliquo negotio ; non miror ,

eo fundimus: & ceffaverunt omnes orare.

hoc enim feepe folet contingere Praelatis,prop-

re

ter varios cafus,fed oportet habe

onam pa-

XLIIï. Apud ]anum Nicium n libro de vir- Idem dite;

. tientiam: nece[fe efl , ut dicit Evan

i

ium, quod

tutibus & vitiis fequens legitur, quod Genu 27-n.8..

N

veniant. f[candala ; compatior vobis ; fi placeret

p

circa quosdam juvenes diffolutionibus fuis

vobis mihi referare.materiam veftrze anguftize,

prodicatorem fub concione turbantes , acci-

libenter, fi poffem, in aliquo vellem juvare re-

dit memorabile exemplum. Hi enim in ?edes

- fpondit Prior: Revera verum eft, quia multám-

facras coibant, ea przefertim hora, qua concio

triftitiam habeo, & caufam vobis explano, de-

tota rerum divinarum interpreti operam da-

w

clarans defe&um przedicationis faci&dze.Tunc

bat , ibique tota populi iftius offenfione con-

Vits l

CA

ille, fcilicet diabolus, bone Pater, inquit, con-

currerant , impudentiffime mulierum formas

fidatis in Domino Deo, quia non deficiet vo-

contemplari , inter fe colloqui, cachinnos tol-

bis: Ego fpero in Deo , quod ipfe fupplebit per

lere, multaque alia facere, quibus ludibrio ha-

Viis,

1ne defectum iftüm , ita quod auditores rema-

beri Deus videbatur. Concionator nullum pri-

nebunt confolati : fcitis, quia omnia nova pla-

vatis admonitionibus relictum effe locum ani-

cent, & egofatis ftudui,& habui practicam bo-

madvertentes, ftatuit, impiam illorum contu-

nam in arte hac; faciatis,poffum intrare libra-

maciam de loco fuperiori palam . arguere ;

rium , videndo aliquos libros ; cito inveniam

quod cum, magna vi vocis & contentione ani-

. quod mihi erit neceffarium. Interrogat de ali-

mi ageret , ad objurgationes minas addidit ,

quibus libris folemnioribus, utpote Surna fan-

atque inter ceetera interminatus effe dicitur,

&i Thom , cum fcriptis & operibus Alberti

fi impii in Deum effe pergerent, neque mores

magni,& illis fibi oftenfis, revolvit libros hinc

iltngh,

corrigerent , fore , ut ille crucis baculo ipfo-

inpraf;

inde, populo innumerabili congregato afcen-

rum nequitize obviam iret. Quiailli orátione

hr, cu

dit frater diabolus umbonem. Advenerat au-

vehementer commoti , nniverfi eum adiere ,

tem ad przedicationem quidam vir fanctus,qui

ac verborum contumeliis antea oneratum mo-

e' 220

videns aícédere illum pulpitum,& cognofcent

nuerunt, ut linguam compefceret; nam fi per-

diabolum, obftupnit, nil tamen alicui dicit,fed

geret effe moleftus, ac dicere, ipfos crucis ba-

culo verberandos, fore , ut alius antea illi va-

expettat finem videre. Coepit frater diabolus

Vg

praedicare de bonis paradifi,de pcenis inferni ,

lido fufte fcapulas & brachia dolaret. Quibus

:

li 0

de peccatis,& miferiis mundi, propter quae &

vir Deiin przefenti quid. refponderet , non ha-

T

illa perduntur, & inferna fequuntur; & cum

buit, verum rem totam in Deum rejecit. Ne-

tanta efficacia, & rationibus, quod commovit

que vero praedictionem fuam fefellit eventus :

omnes ad lacrymas compun(tionis. Finita

Nam Deus ínjuriam fibi fa&am ultus eft pro-

,Radems

Wi

praedicatione defcendenti illi occurrit fan&us

be, fiquidem intra anni unius fpatium ad unum

vir,& vocans eum ad partem,& conteftans ex

parteDei,inquit:O mifer;& deceptor hominum,

omnes fero interempti perierunt.

teagnofco , quomodo praefumfifti tantum of-

XLIV. Cum vivente S. Laurentio ]u&iniaQ Idem difc,

ficium Chrifti & Apoftolorum fufcipere ? etfi

no Venetiarum Patriarcha , respublica illa 24.0.3.

S. Bünav

Ípecialem caufan;l nefciam , fcio tamen , quod

propter bella, quze eidem cum Duce Mediola-

] 8- yït

nenfi

!

419

ütulm CXLF. Verljum L&Dei.a

nenfi inferce'debvant ; 1D g'x'a?i perditiqnis pe;ri-

penetrans intima cördis , cum non humaneze

culo confifteret , Senator quidam Venetus ad

inventionis ornatum przetenderet, fed divinze

quendám fanctiffimze vitze eremitam , qui illis

revelationis afflatum redoleret. Ejus affidua.

temporibus in corfu morabatur, accelfit , ut

erat concio, JAbor modicus , voluptar aterna ; .

ab hoc fervo Dei, quemnam bellum illud for-

voluptar smodica, pama yerpetua ; multorum vo- Surius. fu

turum effet exitum , intelligeret : qui eidem,

tatio , paucorum ele&tio, omnium vetributio.

vit.

juxta revelationem fibi coelitus factam , re-

LIV. S. Vincentio Ferrerio verba faciente

Ípondit , Deum Venetis graviter effe iratum,

interdum 80ooo. hominum ad ipfum audien-

eo quod populus ille verbum Dei penitus ne-

dum confluebant , ita ut fze

pe in campis illi

gligeret, jamque dudum civitatem illam in

praedicandum foret.

juftam injurie illuus vindi&am in defolatio-

LV. S. Antonium de

nem futuram fuiffe redactam , nifi B. Làu-

Padua pcrpuylus;xetiäm Fab. cont,

ardente fole & ftillante

pluvia füb dio audie- in Dom.4.

rentius Juftin. eandem efficaciffimis fuis pre-

bat; quin & pifces ad illum audiendum litori Poft Pent.

?

)

pibus confervaffet.

fluminisMarecchize adnataffe fcribuntur.

LVI. S.Equitius, cum quidam interrogaret, S.Gregor.

hvfi

(P/ædicat?nï.

cur ipfe facris Ordinibus non initiatus con- Dial. l.1.

I

lt if

Matth, 7.

cionari przefumeret ? refpondit, quadam no&e € 4

Y» 29.

XLV. Chriftüä prodicabat verbum ,Dei

Ipeciofum puerunr fibi apparuiffe , atque in

ut poteftatem habens , erat

que fermo illius

X

lingua medicinale ferramentum , feu phlebo-

oteftate plenus.

tomum pofuiffe dicendo : Ecce pofui verba

;a;æ )v

XLVI. S. Petrus, cum ipfi & S. Joanni ef-

mea in ore tuo, egredere ad przedicandum.

fet a principibus facerdotum przedicatio in-

Ex quo die, etiam cum voluero , de Deo ta-

terdicta, dixit ad eos : Si juftum eft in confpe-

cere non poffum

&u Dei, vos potius audire, quam Deum, ju-

LVII. Fulco de Gandavo, Canonicus apud

| Cantiprat

dicate : non enim poffumus ,

í

qua vidimus ,

Iufulas , cum a Jacobo Vitriaco Legato Apo-l.t apum.

& audivimus , non loqui.

Y

x.Cora2.

örin'thios

ftolico rogatus , ut fecum crucem per Flan- * 22

V. 12.

XLVII. S. Paulus de feipfo ad C

driam przedicaret, conftanter id renuiffet, Ja- —

Ícribit: Ego, cum veniffem ad vos, fratres, ve-

cobus rogavit Deum , ut eum non folum ad

ni non in fublimitate fermonis aut fapientize ,

hoc opus , quod fpreviffet , fed alia etiam

j dïfü

annuntians vobis teftimonium Chrifti : non

omnia , inutilem redderet ; ad quz verba

'.H.&.A

2. Car. 3.

enim judicavi , me fcire aliquid inter vos, nifi

mox eum quartana febris invafit, & usque ad

J]efum Chriftum , & hunc crucifixum. Et

V. 17*

finem vitze per viginti quatur annosirremedia-

iterum : Non enimfumus, ficut plurimi, adul-

terantes verbum Dei , fed ex finceritate, fed

biliþer lecto affixum retinuit..

*

Áicut ex De

V

4

o, coram Deo , in,VChriPco ]efu.

loquimur.

EXEMPLAD

Vita ]

04

XLVIIT. S. Dominicus multas füb concio-

O-MES TICA.

C. 4..

nelachrymas emittebat , unde mire audito-

I

»

Ignatius cenfebat föcietäfem non poffe Hift.Soe,

res commovit, multis

melius innotefcere , quam concionibus p.t.l.16.

ex oculis elicuit.

que fecum lachrymas

di&uri funt, diligenter fcribenda

, & multo an- "* 31-

Vita.

XLIX. S. Thomas Aquinas multam habe-

te praemeditanda effe:nihil temere afferendum:

bat gratiam in concionibus, in quibustamen

vitia hominum potius modefte caftiganda

' Ribad, L5

vitabat ea, quze ad. curiofitatem potius , quam

quam plaufibilia afferenda , quze aures tantu

m

C. I[.

utilitatem auditorum , pertinere videbantur ,

dele&tent. Suarum vero concionum materia

ad hominum illorum , quibus concionabatur ,

erat, vitiorum deteftatio, virtutum praedica-

captum fe accommodans , & acutas fubti-

tio, & ut peccatores ad cor redirent , & infi-

lesque di:

fj

amandans.

putationes ac quseftiones ad fcholas

nitum. Dei in fe amorem agrpfcerent. :

TR

Balin gh .

L. S. Petrus Martyr ,' ut de eo fcribit An-

II. S.FrancifcusXaver. Bononize cu

inprzef,:d tonius Ba

mingen- Vital, r,

loc, com,

linghem, tanto cum confluxu popu-

ti fru&u concionabatur. Modus ejus erat, ma

—c. 7.

c- 22.

li concionabatur, ut in carruca pi&is afferibus

ximus ardor , fententize graviffimze, nullus fa-

claufa fuerit ad cathedram deportandus, ne a

cus orationis,totius corporis ad modeftiam &

populo , utantea fieri confüeverat, tantopere

humilitatem conformatio, emicans ex ore &

comprimeretur.

oculis pietas , quze oftendebat, quidquid dice-

S.Gregor.

Ll. S. Gregorius Nazi

anzenus per plures

ret, ex intimo pectore proficifci: Materia ejus

Naz orat.fzepe horas differuit, tanto cum fru&u, folatio,

erat amor timorque Domini. Unde una dié in

32. d- 2. & aviditate auditorum , ut nullum murmur ;

Infula Travancoride decem hominum millia

nulla tuffis, nullus fcreatus audiretur

:

, fed foli

chriftianze fidei amore accendit , Chriftoque

frequenter gemitus erumperent.

per baptifmum genuit. Nec dubitavit Thomas Bezius, 1,

Raderus

LIL Venerabilis Beda , cum aliquando ob

in vita,

Bozius dicere, plures ab eo per decem annos 6-defiga,

defe&um auditorum concionem finiret, lapi-

ad catholicam fidem adduétos, quam per uni- ?

. des refponderunt: J/men , venerabilir Pater :

unde hoc nomen ei deince

verfos hæreti/cos feductos elfe. .

tum eft.

ps conftanter da-

*

IHI. Primi decem pätres,dum in diverfis Ita- Hift, Soc.

ndifc

S.Bonsv, LIIL De S. Francifco fcribit D

; Bonaven-

lc;'

lize civitatibus anno 1537. concionari incipe- P* 2. n.

3. 8. Yit. tura : Erat verbum ejus , quafi ignis ardens ,

rent , hunc fibi concionandi modum przefixe- ***

runt,

&. P, Lohn. Biblf Man: Tom. I1I,

G'ggz

&

l o

420

Bibliqthecæk AManualis Concibnatm*iæ.

runt , ut in auditorum pecCtoribus ftudium vir-

poris ere&us & exeelfus, augufta facies , vox

- tutis ingenerent, & odium acre vitiorum , de-

fonora, infitus quidam a natura lepor, tantus

vero zelus,ut Aabcademicis alterPaulus dice-

24

n

calogi , ecclefizeque praecepta diligenter enu-

ho

cleent',' &ad ea fervanda lempiternis aut Su-

retur. Materia illius erant quatuor novillima ,

f ?

perum przemiis objiciendis impellant, aut in-

incertitudo falutis , peccatorum deteftatio ,

ferorum fuppliciis, omninoque intelligant, fibi

mundi vanitas.

In omni concione fenten-

D

Aau

tiam illam!Vanitas vanitatum &c. & momen-

a4magis agendum ad populum ardore animi at-

B

»

tum, unde pendet zeternitas &c. inculcabat.

que oc.lorum , quam oratione compofita ,

dele&tuque verborum.

Solebant plurimi dicere, vereri fe,ne Barradi-

Vita I.g.

'Biacionatorxem'

üm in die judicii accufatorem habeant. Anno

IV. P. Petrus Faber ajebat, c

€, [90

eofpiritu dicere debere, quo concepit ; conci-

1592. tot juvenes nobiliffimos fuis concioni-

bus in Francifcanorum coenobium movit, ut

. pere autem debere ex Spiritu fantto; fic Chri-

itum veniffe in templum. Cum eum latera in-

Guardianus diceret, optare fe , ut fuperiores

lo. Rhc

I

I;C

20X

* " H

miora & crebrze valetudines a fuggeftu arce-

vel Barradium amoverent,aut eos, qui admitti

2 IIOR'

,cup,erent' in füuum ceenobium , in fuam focie-

" rent, ubicunque tamen pedem poneret, in Ita-

lia, Germania, Hifpania, Lufitania, frequentif-

tatem admitterent. Tanti vero erat vel afpe-

hi.

.fimo celebrabatur concurfu bominum , quos

&usillius,ut multi dicerét,plus fe illius afpectu,

LU(H. h

fuaviífima de rebus ad animze falutem fpeé&tan-

quam aliorum comptis concionibus morveri. -

ob

Coll.

tibus confabulatione fzepius cger, ac decum-

XI. P.Joannes de la Placa Hifpanus concio- Col!.Mex;

bens detinebat,atq; arcana divinze, interiorisq;

nator erat efficaciflimus , fine fuco , plenus mo?-*""*

o

fapientize edocebat. Itaque illius diverforia

gravitate & ratiocinationibus , fic ut divites

fugerent ejis conciones , ne ad paupertatis

erant admirabilium fermonum officinze , qui-

bus libenter infcriberes vetus illud antipho-

amorem perfuaderentur. Etfi pauciffimos ha-

Àm. Ve

nis: His moerentibus confolatio adhibetur.

beret auditores, veque concionabatur, quia,in-

1605

Tbid. l. g.

V. P. Jacobus Laynes fepe octo , novem-

quiebat , S. Angelus Cuftos, licet tantus coeli

n.18. -que auditorum millia habuit. Una concione .

princeps, non dedignatur uni tantum homini

alliftere , & confilia fua licet fzepe repulfa de-

de S. Magdalenze lacrymis o&o meretriculas

convertit.

AX

nup inítillare. Is erat concionis ejus fcopus,ut

Ibid.p.t. V. P. Francifcu

Pv N

s Stt'adg Lov';miiAMeta.phy- |

unicuique perfuaderet, tutitlimam & facilli-

ann. T

l 4.n. 48. fice ftudiofus , & annorum-viginti quatuor ,

mam ad coelum viam effe , fi fuum quisque

2

Mogon

fuggerente materiam P. Petro Fabro, concio-

offictum perfectiffime impleret.

]

h

Qoll,

nabatur przecipuis Theologizé Do&oribus tan-

u o

P. Gonfalvus Silveira conciones

fuas Vifa lo gdï

Viti l

€. I2.

NUM

to fpiritus ardore, ut ubertim illis lacrymoe ex

multo niagis divina meditando , quam libros

oculis fluxerint. Concurrebant & foeminee lin-

legendo apparabat; longo enim tempore prze-

guse latinze ignarze , tantum ut os fpe&tarent

ter breviarium, Biblia facra, & vitas Patrum,

agentis, & a facro illius igne incalefcerent.

alium prorfus non habuit. Chrifti cruci affixi,

."Unde & Brixiz intra modicum tempus cen-

& Deiparz effigies ejus erant praecipui libri ;

tum & plures adolefcentes , licet. ipfemet.

hzec ille volumina maxime volvebat ,-cum fe

ad concionem parabat , unde tam inftructus

adhuc adolefcens concionibus ad varias reli-

-giones perduxit.

redibat, ut plerumque duas aut tres horas (fe-

VIL P. Bafilius

ïbïdo J.Is.

Avila cum Hifpäli de con-

mel omnino duodecim fine interruptione &

j

1. 93.

donandis injuriis fuiffet concionatus , elatis

tzedio auditorum ). peroraret.

x

Bern. i

XIIL. P. Michael a font

ug eft Àn. 1606:

in media oratione clamoribus multi profetfi

ibus fzepe juffi

rov. Árre

Bo |

funt eodem in-doco fe cuncta remittere, hic

inter unius & alterius horze fpatium concio-

120 SI

Dom.PIO'

p

f4.

' patris necem, ille matris , terti*qs filize , ini-

nari; mox ut obediret , ad Chrifti crucem fe

Valent,

5

micitias alii inexpiabiles.

rofternens, ex illo libro conciones fuas facie-

Pedagog.

VIIL P. Francifcum Riberam S. Andrev

bat, & dein ad ftaporem dicebat ; neque de

ardore-conciodaudi remittebat , etíi

Chrift.p.2 fefto concionantem , ingens vifus eft circum-

paucifü-

N

c. 22. $. 1 micare fplendor ; & Chriítus fereno vultu di-

mos haberet auditores.

centis inniti humeris , ac velut complexuü fo-

XIV. P. J. Baptitta Parma, cum Font

ene'ït'l Hi&. Soc;

Fufel

vere. Dum ille interim ex multis , quze in fo-

in Parafceve de Chrifti paffione concionare- p. r. l. 14.

1.8de;

Ynn

lito fervore dixit , hzec ferventius pronuntia-

tur , tanquam iple lacrymarum copiam fudit , n.68.

vit.. O admirandam Dei , & S. Literarum

ut ex ipfa concione àliquot ex primoribus ve-

]l

d

dignitatem

nullum habent apicem SS. pa-

rii, ne inter lacrymas & fufpiria fpiritus &

vita eum deficerent, fuggeftum conícende-

ginze, qui non divinis fit plenus miferiis. Sub

hzec pia anima, cui haec omnia dabatur intue-

rint, monituri , ut«libi- parceret.

ri, Chriftum dicentem audivit: Hic eft, o filia,

XV. P. Ottellus Florenti» concionator , tbid.1, 7;-

qui germano fcripturas meas fenfu , & ea

etfi nibil in eo pictum, nihil elaboratum effet, n. 27.

veritate , quam ipfi infundo , explicat.

fed miferabili voce cachinnos potius ab initio

M.S

IX. P. Joannes Fernandius , cum jam fenex

moveret ; ubi tamen illius fervorem confpe-

ob imbecillitatem ad fuggeftum ducendus ef-

xerunt , omnes in laerymas & lamentabiles

fet , inter dicendum ita exardefcebat, ut nul-

voces erupere. .

lus juventum eo intentius ,

XVI.. P. Antonius Madridius Novitius ita Hif.Soe4

Á

' val&diusgue con-

TJ"i ta i tï—

cionaretur.

concionabatur, ut populus diceret , ipfas CO- 16.0.57.

MT

X. P. Sebaftianum Bar:

adium Deus & na-

lumnas ejus verbistremefieri. Is,camaliquan-

nerario

ln

præüxa.

oncioni

IT

v

turain conciqgato;äm formaverat.Status cor«

do convexfgrmn m-eretrigium inopiam c

u

COlnA

As

E

*

|

Tiulus' CXLV. V??*bæm Dez'r.'

421

commendaret , üäünf quädra ginta viri focie-

Dei omnes compluit , videat q&üsduä * *qu.a]em

tatem inivere , ut refipifcentes foeminas fin-

radicem habeat; videat quisq ; quo trahat plu-

ulis diebus invicem alerent.

viam bonam. Si eam trahit, ut generet fpinas,

Tb.p.2.1.8.

& Viginti

nunmiquid Dei pluvia accufanda eft ; antequam

B. 26.

XVII. P. Joannes Ramirius duas

pellices una concione convertit; in Quadrage- -

veniatad radicem? dulcis eft pluvia illà,duice

fima vero ducentis religionem perfuafit.

elt verbum Dei, donec veniatad cor malum.

n

.,Idemho.$8

Ib. l, 14.

XVIII. Bononix deícenderant aliquando

1I. Sicut medicusex herbarum , arborur

metallorum venis & fuccis , vel animantiu

tu im LEVit.

R

in templum P.Sylvefter, & P. Palmius. Cum-

que ante Euchariftiam orarent , & quilibet al-.

naturis medicamenta componit, quas tamen,

terum concionaturum putaret, monuittan-

antequam in medicinam aptentur , parvi fa-

dem ZEdituus, tempus elfe, ut unus ad.concio-

ciunt homines ; fic licet verbum Dei fecun-

nem diceret. [uffit ergo Silvefter Palmium

dum fe vile appareat ; fi tamen a Deo &

afcendere, qui non paruit duntaxat,fed tantos

ejus miniftris medicinze loco of.femtür , ma-

3

etiam motus'excitavit , ut populns effufe la- -

gni seftimandum eft.

Ü

S.Greg;, in

IlI. Sicut ex auro uno a

lii murzenas,alii an-

crymari cceperit, multique tum viri, tum mu-

Regift.l.z.

lieres fe in monafteria abdiderint. ^

:

nulos, alii dextralia ad ornamentum faciunt ;

Ann.

ita ex una Scripturaefententia expofitores qui- :

XIX. P. Ignatius Martinius vir ad' mira-

Lufit.c. — cula usque fandus , Sebaítiani Regis Lufita-

que per innumeros intelle&us quaft varia or-

9l Mer;

ISQ() *

namenta compénünt, qu» tamen omnia ad

oll.

cize concionator ftupendus , faffus eft tamen

020f

ftea , cum pofito hoc munere catechifinum

decorem coeleftis fponfze proficiunt.

Commbr. P?

—*1V. Sicut artificiofze pi&urce cortinis

obve—FäB. cone; ,

Ocere ,

zegros invifere , diutius contemplari

in Dom,

lantur, non ut omnino negetur intuitus, fed ut 7-

coópit, omnés illos annos, quibus tam elegan-

»ftimatio concilietu?, & defiderium videndi?

. po

ter perorabat, mifere fibi periiffe.

BH

*

Ann. Ven,

XX. P. Octavius Gondius conci

onator ad-

acuatur; fic Deus facram Scripturam corti-

1608. À

mirandus , ante quamvis concionem fe , licet

nis parabolarum & obfcuritatis involvit , ad

Majeftatem ejusdem infinuandam , mentem-

debili effet corpore,flagellabat, & per duas ho--

ras anteChrifti crucifixi imaginem muitis cum.

que le&ionis defiderio accendendam. .

V. Sicut una & eadem fpecies mann ,

Origen.

lacrymis fuam concionem Deo proponebat. :

ho. 3. id

Prov.Rho

XXI. P. Conradus Onnekink folebat con-

alis vermes & putredines generabat , aliis

N

vero falubrem cibum conferebat , & vitze ne-

anu.1607. ciones fuas flexis genibus fcribere , quafi a

*

Mogunt.

Deo illas excepturus.

ceffarium

P]

ita & noftrum manna eft verbum

Goll,

[ic L ;o

Vita 1l

.

-

2

.XXIL P. Petrus Canifius Auguft in

a-

Dei, & apud nos fermo Dei aliis echitu—r ad

z

N

I2

falutem , aliis ad poenam.

f, I9r.

dragefima- concionatus , nunquam ad dicen-

tempore cond Ma;t;ü

dum acceffit, nifi cum ingenti praemeditatio-

VI. Sicut agricola nonnifi in

Me, 5,

gruo , & menfe opportuno feminat, propitias-

ne, multis ad Deum fufis precibus

i E

que conftellationes obfervat; ita quoque, quif* 9*

corporis ain&atione;

in animabus fru&tum producere contendit, fi-

& VI. |

milem habere debet providentiam, ut verbum

- Dei tempore , loco, & occafionibus oppor-

tunis diffeminetur. Unde apud Amos dicitur:

.EXEMPLA PROFANA.

À

ldeo prudens in tempore illo tacebit , quia tempus.

Araöe'nus-i quidam, cum Florentize cone

malum eft, ideft, ut Lyranus exponit; ceffabita

Bem. de l S

corre&ione veftra , videns quod non effet ad

n hf

Butíto p.

cionem audiens in lacrymas folveretur ;

rov, Átts

cür fleret ? refpondit: Saracenorum .

veftram emendationem , fed magis ad.pecca-

120.9ar. fOgatus ,

f.3.

calamitatem, & Chriftianorum ofcitantiam at-

torum veftrorum aggravationem.

lalent,

VIL Sicut femen non fubito fru

&um fuum Ibid. n. 7:

que ingrátitudinem defleo ; fi namque hec.

concio Damafci fa&ta effet in centum millium

producit, fed poft multos menfes ; ita quoque

nonnunquam accidit praedicationi verbi Dei ,

corona , plures o&toginta fex millibus ab er«:

rore converfi fuiffent.

quod non fubito operationem. fuam exerit , .

?

fed fuo tempore idipfum faciet.

EufebCet . 1l. Theodorus , cum in tragcedia fenten-.

id.n.7.

nft, $G

L8depred tlis. S. Scripturz ad jocos & rifum abutere-

. VIII. Sicüt femen inprimis ra

dices agxilt, de-lb

idac,

i L I' 14'

inde furgit in caülem ,: ooftea in arborem

Evang. tur , continuo czecitate percuffus, elt.

* Stella, in;

h

III. Theopompus hiftoricus ,. cum ex vete--

frondibus, ramis, floribus, fru&tibus ornatam

:

Tbid.

LHF-

riteftamento quzedam profanz fuse hiftorize

fic. verbum . divinum in animo humano hz-

. ridicule conaretur inferere , fubito in terram. *

rens , radicibus primum , deinde virtutibus

,' decidens infanire cæpit.

omnibus coloratum , ramis, fleribusque, vi-

refcit, donec perfe&tum in gloria fempiterna

l

TL

cultori fuo fru&um. parit.. Hoc eft, quod

"m

$. VIL

Chriftus dixit : Aegnum JDei inira wor eft.

SIMILITÜDINES.

Heec verba de hoc femüne intellexit , quia

*

4

verbum Dei producit , & virtualiter con-

tinet in fe regnum Dei : Ex verbo enim Dei

2 Qualz'if*tiïf. «

oritur fides , & ex fide fpes, charitas, cv-

Hmüäoc:ï

BEU p

terzeque virtutes , '& opera bona , quibus re-

s.nüg. de l.

Icut pluit Domi

16,11057' |

Benediét,

nas,fed fegeti pl

uit ad-horreum,fpinis ad . ..

y

gnum coelorum. debetur.

Manfi, lu,

e

IX. Sicut femen tunc in fecuro eft pofitum

*'n4.

Eíaun& — jgnem, & tamen una

Fc .plu'via- 3 -'üc verbum

-

deque

Jaco5.

Ggg3

L

422

Bibliothece Wanualit: Concioiatorie.

däque ipfo fperare licet , quod radices & g*er-

XV. Sicut corpus fine alimento fübfiftere Glofa iaj

mina producturum fit , quaudo eft terra coo-

nequit ; ita nec anima vivere poteft fine verbo 3. Reg, z.

$rP

pertum;femen enim nudum & publice

Patens

Dei. Elias bis paftus exprimit noftrze naturze I9

a volucribus facile devorari poteft.

kEodem

a C

infirmitatem , quibus non fufficit fimplex pa-

&b

modo [perare licet, quod verbum Dei tunc

ftus, fed duplex , 'quatenus ad fuperna valea-

praecipue fruttus in nobis fit producturum ,fi

mus afcendere;ficut enim corpus fine alimen-

Íbid.n.ro.

illud in corde noftro repofuerimus.

to corporali fubfiftere nequit

$f

X. Sicut femen copiofiorem eft allaturum

vivere poteft fine verbo Dei.

"

, ita nec aqima

,

ho. n n

G..

fjuctum, fiterraa fpinis, herbis perniciofis ,

. XVI. Sicut tempore meffium,vel vindemi

ä— S. Auguft;

lapidibus, tribulis , aliisque. fimilibus rebus

rum, unde caro noftra poffit füftentari, colli

gl- fztrn. 26.

noxiis fuerit repurgata ; eodem quoque modo

tur; ita in diebus Quadragefim:e , quafi in fpi- de tempz

verbum Dei majorem in anima pura & mun-

rituali vindemiarum vel meffium. tempore ,

jen, h

do corde profe&um faciet, quam in corde

quodam multis inordinatis affe&ibus coin-

unde anima nofítra in zeternum poffit vivere ,

g,inGBU

congregetur; quia ficut negligens quisque, fi

quinato: Ac

proinde Jeremias Propheta ait:

opportuno tempore nihil collegerit , per to-

AVovate. vobis

nowle , €9 nmolite ferere fujafr

tum anni fpatium fame torquebitur ; ita qui

Ivinar.

10c tempore fpirituale triticum . & czelette

Dionyf.

XI. Sicut unusquisque libenter audit lo-

Carthufe

muftum 1n horreis animse fuze providere ne-

in c. 3. Io-

qui dere, quam diligit ; ita, qui diligit Deum ,

glexerit, inzeternum duriffimam fitim, & cru-

an,

& vitam beatam , Dei verba libenter audit, &

delem inopiam fuftinebit. Certi(fime fcitote,

gined.

affectuofe confervat ; & in hoc falus noftra

fratres, quia qualis eft caro, quze poft imultos

Mat,

confiftit. Debemus ergo verba facra cum ma-

dies percipit cibum: talis eft anima , quze affi-

Jod,

gna attentione, intima affeCtione,humili reve-

due non paícitur verbo Dei : Et quomodo

Vieain

rentia legere, audire, proferre , tanquam epi-

caro per famem & inopiam tenuis & ficca ve-

c,y.Ma!f.

ftolas nobis divinitus miffas. Beda aliam ha-

lut quoddam fimulacrum efficitur ; ita & ani-

bet confiderationem , quze etiam in aliis legi-

ma, fi verbi Dei cibo non paífcitur , arida &

Tiem it

tus; dicit enim : Interroget fe unusquisque, fi

inutilis, & a

[

verba Dei in aure cordis percipit, & intelliget,

invenitur.

d nullum opus bonum congrua ,

direrl,

unde fit. Coeleftem patriam defiderare veritas

XVIL Sicut caro þafcitur cibo ; fic refici- Idem. 1. c,

. jubet, carnis defideria conterere , mundi glo-

s; Cyriul

tur anima Dei verbo, ut totus homo, id eft, &

itlo.c1

riam declinare, aliena non rapere,propria lar-

exterior & interior , de fan&o & falubri con-

giri.Penfet ergo apud fe unusquisque veftrum,

vivio fatiatus exurgat. Nam fi fola caro refi-

fi hzec vox Dei in cordis ejus aure convaluit ,

citur, & anima Dei verbo non pafcitur, ancil-

. & quia jam ex Deo fit, agnofcet.

la fatiatur, & domina fame torquetur.

Sa Ch' Vf.

Author.o-

Il. Sicut cibus non prodeft , nifi cam fue-

XVIIL. Sicut lanze , ut colorem imbibant

S, Chryfo.

1o, ,

per. im- yit mafticatus, &

hO,eXdiV.

lajam,

perf.hom,

in ftemachum defcenderit ;

f»epius intingi debent; fic opus eft, nt anim

oe

fic non proficit ad. falutem verbum , nifi cum

nofirz continuo in fermones divinos intin-

4r

fuerit intellectui & memoriz traditum : Nam

gantur , ut abluamur quidem a veteri oppro-

f

. ficut cibus nihil prodeft , fi manducaverimus,

brio, induamur autem nova pulchritudine.

&iterum evomimus eum de ftomacho; fic ni-

f5 dela

, XIX. Sicut in bello non omnis, qui pugnat, Idem in

hil in nobis prodeft verbum; quod audimus, fi

vincit; nemo tamen vincere poteft, nifi pugaa- M th..

oblivifcimur illud; cibus, qui in ftomacho ftat,

ille confortat ; & fermo, qui in memoria ma-

verit ; fic non omnes , qui ftadent & audiunt "9- 19*

verbum Dei , acquirunt fcientiam fpiritua- .

5 ieton

net, ille fglvat.

)

lem, nemo tamen acquirere potett, nifi qui at

ftudiofus fuerit ad le

i

gendum , vel ai'iiïd.uus ad

*

' Mcq[]itaf.

audiendum.

S Ambr,

XX. Sicut terra pluviis non rigata, etfi infj- Idemfer.z

8 Bere

XIII. Sicut luce femper yindigemus m tene-

nita fufceperit femina, fpicas proferre non po- spud M

VzinLu-. bris noCtis,& multo magis in die:Ideo no&ur-

teft ; fic animus diviuis Scripturis non irriga-

o

diu, «t, j

no tempore accendimus lucernam;de die vero

inDom

tus , etiamíi quis innumera apud eum effun-

Quigr,

folfuum nobis lumen copiofe miniftrat ; eo-

dat, fructum nullum proferre poteft,

dem iodo verbum Deilucerna appellatur,

AXI. Sicut formica »eftate colligit, unde in-

S. Aug,

quia.lumen nobis przefert , ne offendamus in

iyeme pafcatur ; fic unusquisque chriftianus

dedecem

Bellont

grelfibus noftris : JLucerna pedibus meis verbum

in rerum tranquillitate, quam fignificat zeftas,

3.Iec

uum, inquit David. Et S.Ambrofius ait: Nobis

chord, c,

P-I-di&.

colligat verbum Dei , utin adverfitate & tri-

IIO

lo

lucerna ejus luceat, ne poflimus errare: & lu-

bulationibus , quze hyemis nomine fignifican-

cerna verbum eft, ficut verum lumen eft ver-

bum , quod totum illuminat mundum

tur, habeat, unde fpiritualiter vivat.

XXII. Sicut hi, qui in labyrinthofunt, fru- Folong. in

S.Bermar- — XIV. Sicut, juxta Philofophos, omnes mo-

ftra exitum quzerunt fine duce ; ita nec innu- Pfalm.119

dinus to.4 rerentur, fi un

a die ceffaret fol facere curfum

ferm, 5.

meros vitz hujus Meandros evitare quis po-

Dom, t

L

"" fuum , qui habet fplendorem, calorem, & vi-

teft , nifi per verbum Dei ducatur.

Quadr

gorem ; ita fi verbum Dei non przedicaretur ,

70 lO.

Ti u

XXIII. Sicut is, qui in alto mari navigat , Fab.conc,

non.communicaretur animabus , ut pof-

femper ad acum nauticam recurrere neceffe 2-ih Fer.g.

fent incitari , & illuminari Íplendore verita-

habet, nifi aberrare velit ; ita , ne a falutis iti- ! &t

tis, & calefieri in ardore illius, om

nes fpi-

nere deflectamus , ad verbum Dei recurre-

ritualiter morerentur.

re oportet.

Maf

?

Utili-

?;

Vïarl)wm Dei.

4?3

;IOEQ im

Titulur CXLK

; lifar.

&us frumentum , & alia grana pipgerminan-

"

egz

S.Greg.

. XXIV. Sicut columbz juxta fluenta refi-

tur, quze vitam corporalem in nobis nutriunt;

in Cant,

- dere folent,ut infidiantium avium umbram in

ita pretiofüum hoc femen verbi Dei vitam in

€, I,

aqua videant; fic fan&i viri in Scriptura facra

nobis fpiritual?äm & immortalem gignit, alit ,

& fuftentat.

fraudes daemonum profpiciunt, ideoque in il-

la legenda & meditanda affidue occupantur.

XXXIX. Sicut ignis natura , quanto magis lSüChryf.

XXV. Sicut ex thefauro fi quis vel modi-

S.Chryf.

auri naturze adhzerebit, tanto magis rubigi- ho. 46.

he,2.in cum auferre finatur , magnas tamen parat di-

nem confumet; fic & verborum timor, quanto

At

en.

vitias; ita in brevi licet S. Scripturae fenten-

magis menti imprimitur , tanto magis pecca-

ul p

C IEmpa

tia ingentem

equenter fructum fpirituales-

tum impudicitize noftrze purgatur. Hoc igne

ue divitias reportarunt.

nos examinemus , verbo Ícilicet doctrinze ,

Idem, ho.

XXVI. Sicut floridum pratum varios &

quo minus idipfum cogamur examinar

s

URT

4a,inGen. omnigenos flores & herbas, ad fanitatem non

hennz igne.

"

arum conducentes, offert; fic S. Scriptura

.XL. Sicut in ff

P

: eCiüo vides tuam türpifuäþ S. Bernaea

Chrifti & San&orum virtutes nobis proponit,

nem, & aeformitatem , &, fi habes aliquam' di

n 8.7.de

undit,

ut & fuavem boni exempli odorem inde hau-

tin&uram in facie, illam vides & cognofcis ,

cord.a, r.

riamus, & per imitationem animz nofirze fa-

& fic te levas ; Ita eft verbum Dei , per quod

c. &8.

lutem promoveamus.

L

vides tua peccata, & potes illa cognit

;

a lavare

idem ho.

. XXVII. Sicut gladius carn

es przecidit; Hc &

per confeffionem & poenitentiam.

$inc.4. fermo divinus concupifcentias carnales.

XLI. Sicut medicina corpus ma

le aü'e&kum Manufi

Matt.

XXVIII. Sicut medicina languenti corpori ;

purgando, vifcera interius commovendo, pra- dife,g.n.2;

Ibid.

fic verbum Dei prodeft animze vegrotanti.

vosque humores evacuando, fitim communi-

Idein in

XXIX. Sicut pluvia irrigat terram , ut fru-

ter provocat ; Eundem quoque effectum ver-

e.7.Matt,. um proferat ; fic verbum Dei hominem irri-

bum Dei in peccatore habet; efficit enim , ut

gat, ut juftitiam operetur.

peccata deteftetur, omnes malignitates per

Idem in

XXX. Sicut imber in ignem cadens facile

confeflionem foras ejiciat, dumque ei falutem

diverf,

