cceli patria , fac in vita przefenti fis vulnerum

Cinfa

1S

rat infidias, fagio ad vifcera ihifericordise

Ib. confid, s

Domini mei, & recedit a me; fi ardor libidi-

3b Feít,

a

35. h, 2,

X. Clavi, qui manus pedesque transfixe-

tl $

runt, perpetuis diabolum fixere vulneribus,

nis moveat membra mea, recordatione vul-

fic fuama Chrifto corfummante vi&oriam , ut

nerum Domini noftri Filii DEI extinguitur.

in ipfo omnes , qui in eum crederent, trium-

In omnibus adverfitatibus non inveni tam effi-

arent.

cax remedium , quam vulnera Chrifti; in

Tb.confid. X| |nde tolerantia martyrii provenit ?

ilis dormio fecurus , & requiefco intrepi-

43.

quod in Chrifti vulneribus tota devotione ver-

dus, Chriftus mortuus eft pro nobis , nihil

Id Ls

letur & jugi converfatione demoretur.

Et

tam ad mortem amarum , quod morte Chrifti

Confld,QE

addit caufam ; quia non mirum, fi exul a cor-

non fanetur, tota fpes mea eítin morte.Do-

pore dolores non fentiat corporis. Neque ta-

mini mei; mors ejus meritum meum , refu-

1nen ob id redditur infenfibiles ; quare fequi-

gium meum, falus, vita & refürredio mea ;

tur. Submittitur enim fenfus , non amittitur,

meritum meum miferatio Domini; non fum

nec deeft dolor, fed fuperatur, fed contemni-

meriti inops, quamdiu ille miferationum Do-

tur; & nonfacit hoc ftupor, fed amor. O

nus nondefuerit, & fi mifericordiee Domini

felix tranfitus a vulneribus corporis proprii

multe , multus ego fum in meritis. Quanto

ad vulnera corporis Chrifti, a corpore mor-

ille potentior eft ad falvandum, tanto ego fum

fecurior.

tis ad corpus verze vitze ! Si in femetipfo ha-

4

-bitaret Martyr, ferrum profe&to fentiret , fuc-

XVI. Quicunque vult perfe&e D E

O ad— S. Albert.

cumberet, negaret.

At vero commorando

hzxrere , fe totum intra fe recipiat, necM. dead-

in corpore & vulnetibus Chrifli non pavet

aliud unquam objectum inibi mente attendat, hr- Deo.

RU

ferrum , dolorem nefcit, & invi&us perfiftit

quam folum |ESUM CHRISTUM vul-* ?

in voce fortiífimae confeffionis.

neratum, ficque per eum , id eft,'per ho-

Cl

S, Augut, XII. Attendamus ad judicium dile&ionis,

minem in Deum, per vulnera humanita-

ibd,fol, & promilhonis DEI. Quales arrhas accepi-

tis ad intima divinitatis fuze fedulo & obnixe

338.

intendat.

mus? tene;nus mortem ChriXPd', tenemus fan-

/

J can-

Vulnera.|.Cj rifft.

497

Titulzb CLE I

J ucunditas.

IV. Piifimus. Bamberge Epifcopus ]oan-kKiffe Al-

nes Godefridus de fe ipfo dixit: In veritate veo c, in

S.Bonsv.

XVIL Bonum eft nos hic effe , fcilicet in

egojam.inde a prima pueritia femper dilexi Betii ««-

or 4. SD

V D]

apud Ca- Vulneribus Chrifti , & faciamus hic tria taber-

quinque vulnera Salvatoris, & quandocun-

lptCap,

raff, in nacula, unum in pedibus, unum in manibus,

$ 2.

Fafc. con- jliud

que ad ea fub meis orationibus cogitationes

continuum in latere ; ibi volo quiefce-

mneas animamque converto , fingulari fenfu

fid. 1.

re, & vigilare, bibere , comedere , legere ,

pietatis & motione quadam fuaviffima coeli-

adorare , & omnia mea negotia pertractare ,

tus afficior; quotiescunque vero ab illorum

ibiloquar ad cor ejus, & ab ipfo , quod vo-

Ípirituali contuitu non advertens mentis o-

$ lnfel

luero, impetrabo.

culos defle&o , in varias illico evagationes

Ditlg de

S.Auguft, . XVIIL. In. vulneribus eft multitudo dulce-

fione

ibid.c.n- dinis

abripior, & fine devotione preces moeas ab-

i $

, plenitudo gratizé , & perfectio virtu-

folvo.

c* ISD

fid. 35.

tum.

. V. S. Mechtildis a Deoainfpirata hac uteba- Caratfa iu-

Ibid,con-

XIX. Accurre anima, ex confilio S. An-

tur oratione: O falutifera vulnera dulcitfimi fatc. 1. 2.

fid- 870

felmi , ad facra vulnera, & fuaviitimas illas

(

mei Ji?SU Chrifti, falvete, falvete , falvete «ontid. 3.

) lol

guttas lambe ; Accurre cum Auguttino ad

j

a-

Marmil,

in potentia Patris, quivos dedit; infapientia "?

aL«

crum pe&ttus MARI/E, & lac dulciffinum

Fili, qui in vobis fuftinuit; in. benignitate

20

At

fuge, & cum eodem dic : Hinc pafcor a vul-

Spiritus- fan&i ,

qui in vobis

nere, hinc lacor ab ubere, pofitus in me-

redeinptionis perfecit,

M noftroe

dio , quo me vertam , nefcio.

Vl. S. Bernardus affiduo dicere folebat : Ibid. n.3.

Ibid L3.. XX. Hzec vulnera quinque fan&iffima plus

Nolo, Domine , vivere

line v uhmre ; cum

confdl.7. sulchritudinis, decoris, & charitatis toti

te video . vulneratum.

coelefti curiz? conferunt, quam omnia alia,

VII. Revelavit-aliquando Deus S. Catha- Ibid,n.r.

qua in vita perenni ( excepta Divinitate )

rinze, quod, cum via ad coelum deftru&ta effet,

habentur.

miferit Filium in noftra carne in terras, ut illa

Ibid. con-

XXL O cccitas filiorum Ad», qui per

inftar pontis uteremur,& per vulnera ceu gra-

fid, 13.

hzec vulnera in Chriftum nefciunt intrare. An

dus fcanderemus a terris in ccelos : eos, qui in

igtiorátis ,

uod Chriftus eft gaudium Beato-

peccato mortali occambunt , decidere ex: hoc

rum ? cur ergo tardatis per fui corporis fora-

onte, & preecipites in infernum ruere,

mina in illud gaudium introire ? Ecce aperta

Vill. S. Edmundus , antequam exfpiraret , Harienck

eftjanua paradifi, ecce lignum vitze tam in

vulnera Chrifti exofculatus , a modo hauriam Dorm. in

ramis , quam.in ftipite perfoffüum : in quibus

aquas de fontibus Salvatoris, dixit,

a v5*

xit.

COnc.civ.

foraminibus nifi pedes, id eft affe&tus , po-

$. 9.

fueris, non poteris capere fru&us ejus.

Uülitas.

ETE

1X In prato fp'ïïi'fu&]'i legitur de viro quo- M«nfi

dam devoto, quod, quia, in honorem s.dfe. 19.

NEXEMPLA SACR A.

vulnerum quotidie magna cum devotione fpi- ?* 7:

:

ritus s. Pater €9 /hwe recitabat, . eidem die

Cultur.

7

quadam Redemptor nofter apparens, per

Caraífa

Francifcus Xaverius identidem orabat

"unumquodque vulnus adeo immenfam fua-

N

in Faíc,

vitatem & gaudium communicarit ,

ut de-

8

* hanc collectam : Domine JESU Chrifte,

con(t, 8,

Deus cordis mei

incdps omnia mundi gaudia faftidiverit , nec

,

per quinque illaà vul-

nera, qus tibiin cruce noftri amor infli-

in ulla alia re confolationem fenferit , quam

in paffionis Dominicze recordatione.

xit, tuis famulis fubveni ,

-guine redemifti.

quos pretiofo fan-

X. Narrantannales Eremitarum S. Augu,- Ha:tunck

ftini, beatum Joannem de Incontris , juve- Dom.s. ia

fbid.1.3, II. B. Virgo reVelaVit s. Birgitte , omnem

nem tenerrimum , cum rigorem Ordinis in Qusérag.

059

confid,a3. luI Vitàm mixtam füiffe doloribus, & con-

tyrocinio ferre non poffet ; reditum ad f»-

folationibus ; doloribus , propter vulnera filii;

culum cogitaffe, cui afpe&abilis JESUS la-

confolationibus , quod noffet eam effe Dei

tus füum detexit & dixit: Fili, ubi cibus

voluntatem , cedereque in falutem hominum:

tibi arridior le&us durior , moleftiores fue-

Quando confiderabam loca clavorum in ma-

rint vigilie , ingredere vulnus hoc , & in-

nibus , quas fecundum Prophetas crucifigen-

tinge illa in fanguine lateris mei, & illico

das audivi, tunc oculi mei replebantur la-

dulcefcent omnia. Paruitjuvenis, & para-

chrymis , & cor meum quali fcindebatur proe

difum habuit in terris.

triftitia , fed confolabar,

cum confiderabam

potentiam Deitatis ejus , quod ipfa íic vellet,

XI. B. Alquirinus Ciftercienfis

roggtus Tbid.Dom

in. Albis

& fic expediret ; & íic erat femper Letitia

in agone , quomodo haberet ; Bene habeo ,

$ At

COnt. viv.

y, deat*

mea rgixta cum dolore.

refpondit, parata fünt omnia , przeventus

ä. 7-2

ll,ær' DCO.

IIl S. Comes Elzearius fic ad conjugem

fum in benedictionibus dulcedinis.

Roga-

Ibid. l. 2.

lc. 2'

confid.3o.fcripfit; Si me videre cupis, quzere me in

tus denuo, nunquid vifione quapiam cce-

litus donatus effet ?

vulnere lateris Chrifti ; ibi enim habito , &

Modo , refpondit,

apparuit mihi JESUS |Chriftus, qui fereno

ibi me 'pqteris invenire,

me vultu intuitus vulnera fua oftendit , &di-,

R. P. Lohn. Bibl, Man.ï Tom, IU.W

Krr

XIt

L

a

1

408

Biblïetlzeþæ Mauualis Cämianatoriæ

xit: Ecce peccata tua deleta , veni, vide , de-

$. VI

oículare vulnera, qude tantopere dilexiíti , &

toties in meis infirmis fovifti ; Ecce , qui in-

SIMIULUITUDIRNKE :S,

firmos fovet , vulnera Chrifti fovet , fovendus

ab iisdem, cum in fine vitze,tum in vita altera

I.SICU&t Noe in arca januam fecerat, per Beyr inc;

fine fine,

quam intrarent animalia non

XII.

S. Mechtildis audivit Chriftum de

diluvio

periturain fefto

Jhid, &

Ibid.S.2.

Sic Chriftus, cujus typum gelfit $-T»om.

fd; 9,

hisce vulneribus ita loquentem: Vulnera mea

. d

Noe, in arca corporis fui januam hanc ape-

4

funt animarum gazophylacia , ad fupplendam

ruit, per quam qui intraret, non interiret

earundem paupertatem ;

funt lavacra,

ad

diluvio veternze damnationis.

j

abluendas earundeni fordes ; funt gratiarum

ll. Sicut germen arbori infertum. fru&um Ibidem;

fluenta, ad merita perticienda.

Ibid.

adfert, vimque ejus , cui infertum eft , ac-

XIII. Similter foror B. Mechtildis S.

' Ger-

cipit; ita inferimur nos quoque Chrifto:

trudis, cum opera fua vulneribus Dominicis

Vulnera fciffuree funt , Chriítus arbor $

commendaffet , vidit perfici , & emendari

quo omne robur accipimus.

fingula, & fupplementum ex iis copiofum

HI. Sicut quandoque infirmos videmus ita

Ibid,

ad placendum Patri, placandumque eundem

male fe habere , ut medici eos tolli, & in

accedere ; Unde hanc fuadere folita eft pre-

alio folo ceelum mutare przecipiant , ita pa-

catiunculam in fine przecipuorum operum di-

cendam :

tria noftra vulnera Chrifti funt, per qu»e re-

Supple pie Jefu

per Vulrlel'a tua

nati fumus, utpote e quibus noftrz falutis

imperfectum meum.

medicinze profluxerunt facramenta , ut di-

!bido 'n.?.

XIV. Confueverat pia quaedam perfona pro

cit Gloff. Ordin. in cujus fi

.

animabus purgatorii recitare quinquies Pater

gaum e latere ejus

exivit fanguis & aqua.

& Ave,in honorem quinque vulnerum, quae

etiam affectuofiffime eodem fine fuaviabatur.

$. V.

Forte pium hoc opus exercens pro certa qua-

MÜOTIVA.

E Ieid.eon

dam anima ad ofculum lateris , ecce confpi-

cit profluere fanguinem & aquam de fe va-

fil,;5],

LfQUia vulnra Chriftüi funt -o;at.z'nmhz Q10- Cataf, Fa«

porem quemdam. exfpirantes.

;Quod erat in-

diun ad gratitudinem Deo. exhibendam (cic. V. 2.

dicium liberat2e animze.

uti recte indicavit, qui dixit : Quid retri.confid.7.

Yb:d.

XV. B.Joannes de Alvernia obfecrare fo-

buam Dominio pro omnibus beneficiis ejus? P*T

lebat per interceífonem San&orum vulne-

Vulnera Salvatoris. Quid retribuam Domino

rum a Dei mifericordiam animabus purgato-

pro omnibus peccatis meis ?

Vulnera Re-

ri: & ecce aliquando tantam inde multitu-

demptoris. Unde & S. Cyprianus dixit: Zor

[bid, con«

dinem vidit prodeuntem , ut multitudinem

facite in meam commemorationem ; id eft , j

fid. 34.

fcintilarum e magnua & ardenti fornace.pro-

meam imitationem , feipfum in mortem of-

D« Ie,

deuntium exequaret.

ferendo , ficut videt, fe Chriftum offerre. Eft

Ibid' lb 20

XVI. Recenfuit quondam Chriftus D. Ger-

confid.*.

hzec, eft fola retributio, cum fanguis fanguine

n, 3.

trudi ,quod femper ante Patrem ftet, vulnera

Confid,

compenfatur. Sed & S. Mechtildi idipfum in-

Ibid. 1. $.

offerens in fatisfaCtionem noftrarum culparum.

dicatum eft; cum enim aliquando exquire-

confid.1a.

29,1.2,

Et quidem pro peccatis cordis hominum of-

n, 2.

ret a Domino , quid agere tandem poffet ,

ferre fe cor fuum immaculatum; pro peccatis

ut fe pro beneficio vulnerum gratam often-

operum vulnera manuum & pedum.

;

deret , apparuit Chriftus , & dixit ? Pro vul-

]bid. conf,

16.n.3.

XVII. Apparuit aliquando Chriftus S. Mech-

neribus pedum offeres

mihi omnes tuos

tildi, & dixit: Sepeliintra cor tuum me &

affectus & defideria :

pro vulneribus ma-

vulnéra mea ;

eritque cor argenteum ha-

nuum offeres a&iones tuas & paffiones ;

bens operculum aureum in fignum puritatis

conïid,'?,

pro vulnere luteris perfe&am conformitatem

^l

Jbid. conf.

& charitatis,

'.cum'., voluntate mea.

2I. n.3.

XVIiI. Viro eximize fan&itatis inter precan-

dum medium efficaciffimum pro excitando in

h. Quia optimum [unt. medium ad .. [atisfa&o-Ybid.L a.

^ fe amore divino flagitanti , refpondit Chriftus,

nem pro peccatis pra[tandam. Hinc, cum devo-confid.g.

ut fe in confideratione fuze humanitatis vul-

ta quzedam anima Deum precaretur, ut fe id ,

D. £.

merate , &in pallione fauciate , exerceret ;

quod homini fumme foret utile , edoceret ,

fiquidem inilla mirum in modum refplendet

refponfum accepit: utilillimum fore homines

charitas Dei: Exercetein humanitate mea

fcire, & in memoriafpius habere, quod

paífionata vulnerata; nam in ea maxime lu-

ego Virginis Filius pro. falute eorum ad-

cet mea charitas,'non aliter, quam fol in fuo

fto ante Deum Patrem ,

& cum. ex hu-

fplendore, rofa rutilans in fuo odore, ignis

mana ífragilitate delinquunt corde , offero

vehemens in fuo flagranti zeftu & ardore.

pro eis cor meum imnaculatum , & transver-

Hartun(.:k

XIX. Sub Friderico Imperatore miles trifur

Dom, :n

beratum : & cum offendunt opere, exhibeo

Albis,

triduo in patibulo vivus hzefit, nec mori va-

manus meas perforatas, & ftatim innocen-

dum facramentali abfolutione a facer-

con:c,civ. luit ,

tia mea placo Patrém. Et vero etiam confir-Ibid. eona

$. 9.

dote expiaretur, eo quod, fceleratus licet,

mavit S. Catharina Senenfis; quam cum! 25.

honori SS. Vulnerum quinquies orationem

ad defperationem deducere cupiens daemon "3*

Dominicam & falutationem an

increpabat de vita peffime a&a, libere illa

die recitaffet.

gelicam qu,oti-

refpondit: Vera funt, quae dicis, ego me

pecca»

|

Titulur bLIL lulnera Chrijti.x

499

peccatricem fateor. Verum Domini vulnerum

VL Quia funt optimum medium ad demonir

ibid !, x.

recordor, in quibus omnem fpem meam repo-

tentationes vincendas.

Hinc Mariam M.

fui. In. Domiai vulneribus abfcondar, & ejus

agdale- couf, 15

nam, in deferto vehementer a do2emo:

ibus op-

pretiofo fanguine abluam animam meam ; &

pugnatam , apparens Aagelus munivit cruce

erig

| feflo

*

omnia peccata mea delebo. Fregere tam po-

Domini. Videbantur in ea quinque vulnera &

tentia verba dzemonem, & in fagam egerunt.

T Um'

Tbid, eog.

myíteria paffionis. — Erexit autem eam ad

04,

fid,

12,

lL. Quia. funt optimum. medium. ad judicium

oftium fpeluncze : ex quo tempore immunis

divinum. mitigandum , uti fequens vifio indicat:

.3,

fuitab infultibus Magdalena. Et con(ürmans

5.Mechtildem in vifü raptam ad judicium ac-

idipfum S.Ambrofius: Si in te , inquit, infur-

bilen,

cufarunt Angeli fanci, & creaturz omnes;

rexerit lupus, petram cape , & fugiet.

Petra

Seraphini ob teporem in amando ; Cherubini

tua Chriftus elt perforata vulneribus. Hanc -

ob exilitatem fciendi; Throni incufabant defe-

petram quzefivit Petrus, cum titubaret in flu-

&um pacis; Apoftoli exiguam do&rinze fuce

Cibus : & invenit, quod

quzefivit. quia dexte-

curam ; Martyres in fortitudine pufillam

ram amplexus eft Chritti

L

nagnanimitatem ; B. Virgo negle&am in fi-

VIL. Quia. optimum, funt. medium ad. aduer[aYoid. V. o.

Ibid,

delitate erga Filium fuum integritatem ; Om-

fortiter toleranda. . Nam , tefte S. Bernardo ,confid. 22.

nes creaturze ir ufu fui abufum.

Inter hzec

ideo voluit Chriftus oculos in fua fuftollj'*i: & 3-

Chriftus ad Mechtildem verfus, eam bono ani-

vulnera , ut exemplo fui reddat ad toleran-

mo effe juífit , & intentata crimina diluit. Ex

dum fortiores.

Non enim fentit fua vulne- '

quo illa animofior fa&ta, talem ac tantum ad-

ra miles , qui fui Ducis vulnera intuetur.

vocatum in brachia fumpfit, offerens ejus vul-

Hinc , cum quzdam perfona vehementer

nera, & inde manantem fanguinem cum me-

afilicta effet, hanc audivit vocem : Surge,

ritis paífionis pro fuis defe&ibus, & quidem

& cogita vulnera. me

Fecit, & fe con-

humiiitatem pro fua fuperbia, charitatem pro

folatam mox invenit. Alius, quia religio-

fua tepiditate, Hac itaque oblatione fatisfecit

ne ad foculum, revertebatur, a Chrifto his

]udici , & judicii poenas declinavit.

vocibus in propofito confirmatus eft: Omne

Ibid.con-

1V. Quia [unt optimum medium ad — peccata

iïd, ?5.1, T. 'Ui

[

L

afperam intinge in latus meum, & erit tibi

Anf, f

inda, uti P-;Caralfa indicavit dicens : Una

dulce.

Tribulatio , inquiebat S. Catharina

d l a.

vulnerum Chrifti memoria tantarum eft viri-

Senenf.fimilis fit daro pani, qui in Chrifti

onfids,

um, ut quemadmodum a luce tenebre

,

a

fanguine intingendus elt.

hI

vita,mors, fic ab ea pellatur & deítruatur

VilL Quia ophtimum [unt medium ad virtu- Ibid. COf«

omne peccatum , de peccato damnavit pec-

ber acquirendas, — Nam in SS. vulneribus, juxta fid, 22.

catum , inquit Apoftolus , Chriftus fuis vul-

5. Bonaventuram, eft fuidamentum fidei, ere-

yXd, COf«

neribus, hoc eft, facrificio pro peccato ob-

Gio fpei, inflammatio charitatis. Kít funda-

lato, damnevit & deftruxit peccatum. Et S.

d. 3.

mentum fidei, quiia illis Chriftus fe demon-

lI

Bernardus: Tanta eft virtus vulnerum Chri-

ftrat verum Deum, & verum hominem ; ut

füi , utad eorum memoriam totius

p»eccatix &

dolorofus verum hominem, ut gloriofus ve-

mortis fügetur exercitus.

Confid,

rum Deum. Eftexercitamen vere fpei , ob

"Dïd. !0 3)

V. Qeia [unt optimum medium ad voluptater

pretium fanguinis. Eft incendium amoris, ob

on(id 12«

29. 1. 2.

J[pernendas , nti experta mulier, ad quam ab

fummum . dolorem.

Fadem funt exemplum

I 2

amore carnali & mundano convertendam ap-

quatuor virtutum Cardinalium , prudentize ,

paruit Dominus ceu noviter paffus , quafi pla-

temperanti? , fortitudinis, juftitize .

?

Pru-

gis recentibus crucifixus , & dixit ei : Me di-

denti$ , dum afcendit in arborem crucis , ut

leí

-—

-

ligas, qui fum formofus, bonus,dulcis & gene-

ligno vitz «

3

lVi

rueret lignum mortis; Tem-

roius

His dictis evanuit , mulier vero plena

Ibid 1.5.

perantie, non refigendo manus, fed clavis

confid, 7.

jubilo & exultatione omnem tentationem ex-

n. 3

affixas tolerando; [uftitiz fatisfaciendo pro

cuífit. Sed & alias cuidam , creaturarum pul-

libertate manuum Adami fua conclavatione ;

chritudini plus zequo alligatze, apparuit Chri-

Fortitudiuis, inceptum opus redemptionis

ftus oftendens vulnera pulcherrima & glorio-

non iunterrumpendo usque ad mortem.

in

fifüima , itaque recentia , ut ea horà inflicta

bidl &

iisdem fan&ifflmis vulneribus deprehendun-

onfid. j

viderentur : tantumque fuit lumen & pulchri-

D [.

tur in excellentilfimo gradu virtutes humili-

tudo , quze inde promicabat, ut anima illa ca-

tatis , obedientize , patientioe.

Quze major

pta Chrifti amore omnem creatum exuerit.

humilitas, quam pendere ceu principem in

5. quoque Therefia ex folo unius vulneris ma-

medio latronum ? Quse major obedientia ,

nus afpectu ita immutata animo fuit, ut hanc

quam pro obedientia mori ? Quze major pa-

illius pulchritadinem & lucem adamaret fu-

tientia, quam pro malo reddere bonüm, &

per omnia, & ab illa hora omnem amorem &

orare pro iis, qui defacto in crucem agebant

pulchritudinem mundi abhorreret.

Quare

& fubfannabant?

optime hinc deducit Blofius, quod poft Deum

IX. Quia funt optimum medium ad gelum. accen- Ibidem,

maxima coeli pulchritudo confiftat in?Chrifti

dendum , uti iterum Caraffa indicavit dicens : confid.1o.

vulneribus. H?ec quinque vulnera fan&i(fima

Medium efficaciffimum in nobis zelum anima-

jíd, totl

plus pulchritudinis , decoris & charitatis to-

rum excitandi eft attenta & devota confidera-

i 25

ti ccelefti curive. conferunt, quam omnia alia ,

tio vulnerum Chrifti. Vulneratus eft propter

Y 30

qu?e vita pereni(excepta Divinitate) habentur.

iniquitates noftras , ut nos ab eis liberet. Ea

Hinc pariter deducamus , quantopere dolen-

nihilominus pro zelo retinuit, ut eis Patrem

dum fit, quod in tantam hzec vulnera obli-

mundo reconciliet.

Itaque fi amas Chriftum

vionem devenerint.

vulneratum, cooperare ejus fini & fcopo, falu-

Rrra

tem-

R.P. Lofmn. Bib(. AMan. Tom.

yi

.Bibliothece Manualis: Concionatorie

500

nibus meis defcripfi te, clavo.ufüs pro cala-

temque animatdm procura, poftulando omni-

bus affe&tum. facrorum vulnerum. Confidera

mo , fanguine pro atramento. Qui me vulne-

rat, Chriftum vulnerat, qui Chrifti amat

itaque cum S. Auguftino in vulneribus dolo-

rem & amorem ; quantum pro qualibet anima

vulnera, me pariter amare tenetur, eo quod

z

dolorem exhauferit , quantopere dilexerit. Ad

propter me illa fufcepta & fervata fint. 4. l; tb d.S. 8.

ut fuppleret: defeffus: moftros , €?c.. 'uti Chriftus

faftinendum | exemplo Chrifti pro falute anui-

marum omnem dolorem , & contemnendum

iple S. Mechtildi revelavit, dicens: Vulnera

oiunem alium aimorem.Eadem confideratione

mea funt animarum Gazophy!acia ad fup-

plendam earundem paupertatem; funtlavacra

Chritus piam quandam animam roboravit.

Apparuit ei in forma crucifixi [przeferentis

ad abulendas earundem fordes, funt gratia-

rum fluenta ad merita perfic

101

E

ida. Hanc fua-

vülnera recentia , & fanguinem ftillantia , di-

dere folita elt precatiunculam in fine praeci-

xitque: En contemplare , chariffima , ut vul-

nera mmea clamant ad te, ut te in falutem ani-

puórum operum dicendam : Supple Jefu pie

per vulnera imperfe&uim meum. s. Ut fignaTbid. . 9-

fiuronc

marum impendas , ne fruítra fanguinem fu-

(onc. C

deri, & fine caufa mortem perpeffus fim.

radeflinationis forent cultoribus [us; funt enim

illa civitates refugii. r.Paralip. 0. Sunt quin-

n Dom.

Eandem ob caufam, priusquam Apoftolos in

que portze ad templum glorice , omnibus mo-

p

äf&ä

4

mundum ad praedicandum . dimitteret, often-

[

dit eitmanus & pedes, ut ex vulnerum con-

rientibus apertze ; funt petr refugia , a fa-

cie timoris Domini. If.2. Sunt. cavernae mace-

fpe&tu eum fervorem conciperent, qui prae-

rix contra iram aquilze, divinze, inquam, jufti-

dicatoribus n?ceiïarius elt. -

L

ti; , & contra infernalis accipitris. aftum ac

]bidem

infidias.

6. Caufa a S. Eufcbio Em[[eno. affi-

^

^ confid.28

X. Quia fuut. optimum -n«zadi?z-m ad beaiituoli-

nem certo obtinendam ; Hinc S.Bernardus ait:

onatur dicente : Hoc modo facit Dominus nofler ,

l.3

Valnera Chrifti fant clavis referans & clavus

i

quomodo . fortiffumi quique . bellatorer €2. princi-

etrans. Neque unus effe&us ab alteto fe-

pes cun&his hoftibus facere folent ,. qui: non folum

pen

jaratur. Et clavis & cl

avus. Eft clavis , quia

vi&orias , fed. cicatricer , [uas. exprimi , €9 patrie

tibi referat coelum ; Kítclavus, quia tibi car-

a[pettibus exponi volunt.

Hi itaque inclitt Duces

men transfigit ; quod fi mortificationem clavi

inter laudum . celebranda praecouia . gloriofe gefta ,

fugis, fcito te confolationem clavis quoque

gaudent exprimi | etiam - vulnera fum , . gaudent ,

optant inter. coronas. iuferi. excepta. duris o[fibus

perditurum. . Quid cogitas, fi in Chrifto non

fuit clavus tantum referans, fed etiam pene-

tela , ut inter umbratos. colores. anerita. viri fortis

velut proyrio cruore pingammiur , €9 praferant

trans ; Oportuit enim pati Chriflum , €2 intrare

in gloriam [uam ; an aliam in te legem fperabis,

non. [olum letitia: triumphantem , [cd €9. pugna

volesque claves absque clavis ? Hanc ergo,ut

vincentem : ut*hoflilis Janguis afferat . fortitudi-

veritatem certiffimam animo tuo infculpe.Cla-

nem , proprius pietatem ,. ac propugatorem fuum

vus tribulationis cum patientia fupportatze eft

plus diligat per horrentes plagar. reftituta. liber-

li

tas.

clavis paradifi: neque illi clavis erit paradifi ,

Ita €9. Dominus si'zq/ï.'m' Qj?*efæ,.r C/zri]ïu.r non

nifi prius fit clavus tribulationis. Non eft cla-

folum Divinitatem , [ed. étiam. crucem. in mortem

vis referans , nifi prius fit clavus penetrans.

fuam goft. futuris voluit . [mculis celebrusi, ut a

Sultinuit S. Carolus a calvo in proceffione fibi

geccatis , propter que moriebatur , non [olum nos

Wt Con

pedem transfigi, ut tolerato clavo mereretur

Dei maudata revocarent , [ed illata. pro. nobis

fid, , il

5

agnofcere clavem. Arbitrare , hzec tibi a clavo

fupplicia €? vulnera. deterrerent.. Hinc S. Augu-

tribulationis dici : Patientiam habe in me, €$ om-

ftinus dixit: Poftquam intellexi me pretiofo

nia reddam tibi. Suftine, & falvaberis. Suftine

fanguine Chrifti redemptum , nolui me am-

-

plius venalem exhibere.

clavum ,. & habebis cïaverg.

e talia grandioraS. Pefrus

$. VI.

II JNoffe debet , cur quinqz),

ASsCtETIUA

vulnera recipere voluerit: cujus ratior

jem af- Damianus

spud Har-

fignavit S. Petrus Damianus , dum ait: Vul-

tunk conc,

$. Berner. ]. Nj./w*imü no[Je debet a[ceta cau[as , cur Chri-

nera Redemptoris quinque funt , quia nOS;iv, Dom,

fer.de paf-

u; relinere vuluera. etiam. po[t mortem vo-

eramus quinque feniuum vulneribus fauciati ;in Albi..

fion.e.3. , rit ;

- quze quidem fequentes ab Authoribus

& per has quinque plagas faluti fumus re- 8.'*

fütui. Peccavimus cogitatione & defiderio ,

allignantur ; 1. Ut amorem [uum clariur demon-

flraret ; propterea namque ,. inquit S. Bernar-

quafi pedibus animx , pedes enim animz

dus, vulneratum eft.cor Chrifti, ut per vulnus

funt affe&us , inquit S. Auguftinus in Pfalm.

vifibile, vulnus amoris invifibile videremus ,

94

Ad qus peccata abluenda facratiífi-

quod vulnus quamdiu videri poteft, tamdiu

morum pedum Ífuorum fanguinem Salva-

tor offert; peccavimus lingua , ex plenitu-

de perentiante ejus amore dubitari non poteft.

Hartunckh, — (7t ad mutuum amorem incitaret ; f enim Caze-

dine cordis os loquitur,.cordis proinde fan-

Dom. in

conc.civ. fum Suevam mille vulneribus lacerum hoftes

guine peccata lingusee Chriftus eluit : pec-

amarunt, & vulnera deofculati funt; quidni

cavimus opere & omiílione , ecce vulnera

Alb. $.5,

amemus Jefum amicornm . chariffimum, qui

dextra & (mniftrae.

ld

S.Bonav,

L

vulnera fervavit in corpore, ut nos vulnera-

IIL. |AVoffe . debet. finem. confideratiomis : vulnc-

in

Caraífa

3

ret fua charitate ? 3. Ut proximum noftrum

rum. Chrif , quem quiem triplicem. a[fignavit

.

Faícic.

Ibid.8. 7.

ardentius amemus.

Nam de unoquoque no-

S.-.Bonaventura , dum dixit; Ka confiderari, enfid,aí,

debere.

i

"d imitandum |.€8 compatiendum. /. A. a.

ftrum apud lfaiam fcriptum eft ; Ecc? in ma-

*

Haec .

^w

äïtzælur CLII Fuluera - Chrifli,

5oI

Hoec fit noftra confolatio, fubdit idem , pro-

confiderabis dolores Chrifti,in Ave Maria do-

greffus in hac imitatione , ex qua nafcitur

lores B.Virginis. Ad hzec in quolibet vulnere

condolentia fentiens dolores perfonoe ama-

nova gratia novunque beneficium petitur ;

M.

tz , & per imitationem expreíffe , ceu pro-

in vulnere pedis finiftri remiífio "peccato-

l

rios.

2. Ad admirandum

€9 »exultandum.

rum ; in vulnere dextri acquifitio virtu-

Admiranda immenfía charitas Dei: Exultan-

tum, maxime fortitudinis adverfus tenta-

m

tiones; in vulnere manus finiítrze liberatio

dum de fru&ibus vulnerum , de redemptio-

*

ne generis humani, reftauratione ruinze. an-

ab inferno-

2

in dextra adeptio gloriv»; in

gelic'e, & gloria Dei.

3. Zld refolvendum

*

latere purus amor |:SU & MARLE. In fine

€9 quiefcetidum , fe in. Chriftum trai

jsf

ii

orman-

cujuslibet decadis dices: Sancta Mater iftud

do ,

&. quiefcendo in ejus fan&iffimis &

agas, Crucifixi fige

lide.

Amen.

pl'agka.s.;cordi meo- va-

dulcifimis vulneribus , absque ulla alia fo-

licitudine.

uD

H

Hartunck

IV. Noffe debet ,

q-.u.id in SS. vulneribur pra-

VI. NQ/]E debet , quomodo [alutari debeant

. Ibi4. fol,

Conc.c:v.

haec ,SS, vulnera ; vidclicet hoc modo: . Sal-

380.

jn Dom.2

cipue. confiderandum fit , id quod Hartunck fe-

'quentibus verbisindicat: Si fuaviores tibi me-

vete monumenta charitatis , teftimonia obe-

Qäavfrag.

dientiz , figna viflonis paternv ,. & pretia

FE L2l

ditandi praxes arrident , meditare ad vulaera

pedum , quanta pro te itinera Salvator tuus

redemptonis humana.

Salvete fortitudo

(*

Coni

Ls

ecerit , perpende ad vulnera manuum

Martyrum , patientia Confeforum , gaudium

Apoftolorum ,

gloria SanCctorum omnium.

quo miracula & beneficia perpetrarit ; reco-

gita ad vulnus lateris ,

uanta te ingratum

Salvete , falvete.

Santtificate animas no-

charitate Deus homo dilexerit , & ex hoc

ftras in potentia Patris , in fapientia Filii , in

latere fimilem cum — Auguftino vocem audi-

bonitate Spiritus fan&i.

Salvete nos ab

re cogita; Non ita Longini quondam fz-

vterna damnatione, * & fanttificate nos in

veftra. dilectione, cum abundantia veftra-

viit acuta cufpis ac fcelera tua ; quoniam

er te, & propter te, apertum latus eft, &

rum gratiarum in hac vita, & cum pleni-

Vel fi fin-

intrare noluifli, infer ergo digitum tuum huc,

tudine glori» in altera , Amen.

& vide manus meas , & alfer manum tuam,

gula quis feorfim faiutare velit , id fequenti

& infer in latus meum , & agnofce, quae pro

modo przítare poterit.

te, & a te , 0 impietas humana, pertulerim.

Poteris & ad. vulnera tuas tuorumque necef-

ZAd ïdfxäerdm manum,

fitates commendare; Benefactores pone in

Ave manus dextra Chrifti , perforata plaga

Ibid; fol,

vulnus dextrum ; inimicos tuos in finiftrum ;

cordi vulnerato chariffimos tuos commen-

trifti ,.nos ad dextram jube fili, quos per

486.

da: ad pedem dextrum 'ora pro juftis omni-

crucem remeditti. Pgter noíter. Áve.

bus, in quocunque ftàtufint, ad finiftrum

pro peccatoribus , 1iisque potifimum, qui

Ad þni[tmm manum.

in proximo damnationis seternz difcrimine

confiftuut, Sed & Chriítus fan&tam . Gertru-

- Ave manus Chrifti leva, five confixa ma-

Fafc,Con- o

i docuit ,

uid. faciendum fit, cum ima-

nu feva, nosab omni malo leva , quod pro-

fid. 4. üib.

duxit mater E.va. Pater nofter. Ave.

ginem Crucifixi intuetur. Imaginabitur, in

mOw

-

uiebat fe has a Crucifixo voces a

Peit

WL LA

j

e:

]

-

U

n vides, quomodo prote fum vulneratus,

J dextrum pgd?m.

in corde. Si faluti tu»e expediret, vellem pro

*

;A'K

Ave vulnus dextri pedis, pedem mentis

tefolo tolerare omi

Ó . q;uiæ

toleravi pro to-

pie lzedis , dum ad eaim fzepe redis, efto nobis

to mundo. Tantus eft amor, quo te profe

Ífpes mercedis. Pater nofter. Ave.

'elfüf

quor, tantum tuze in me falutis defiderium.

mianus

g Har-

S. Brigittze haec dixit: Si fieri poffet, ut to-

- Zd. finiftrum. pedem.

ties morerer , quot funt animo in inferno,

K ConC,

. Dom,

ego promptiffima voluntate & perfe&iífima

Ase vulnus bhevse plante , qua virtutum

Alb

charitate corpus meum traderem : eandem-

crefcunt plant?e , nos ab hoíte füpplantante,

1 In

que paffionem & mortem pro qualibet ani-

contuere poft & ante. Pater nofter. Ave.

ma fuftinerem , quam fuftinui pro omnibus,

d vuluus. lateris. !

Idem fuum defiderium aperuit Chriftus car-

po vindictam de fcelerato quodam poftulan-

Ave latus þerforatum , unde fluxit flumen

ti, cui apparens cuth vulneribus hzec dixit:

gratum , praebe nobi$ conducatum, ad . zeter-

Paratus fum corpore iterum pro falvandis

hominibus pati. Tu, Carpe, mortem pecca-

nae vitze ftatum. Pater nolter. Ave.

tori illi poftulas; fcito tamen , me tàm pro

ft propter iniquitates no-

ipfo , quam pro quocunque hominum para-

Y. Vulngratus e

ras.

tum effe denuo pati & mori.

Ibid.fc!,

V. Noffe debet , quomodo Corolla de SS. vul-

R. Attritus 'eft proptfer fcglera noftra.

onal,

373*

neribus vectari debeat ; Nimirum quod

onti-

Qariltà

Oremus.

. neat hzec corona in fe quinque decades, qua-

!*CiC.

rum quslibet divifa eff in quinque Pater no-

lnüdo"l

Domine JESU Chrifte, qui pro falute hu-

fter,& quing; Ave Maria. In Pater nofter con-

mani generis quinque vulnera pati voluifti:

ll 3,

KIrr3

Tri-

202

Bibliaü:ecæ AManualis/ Conctonatorie

Tribue, quzefumus , ut ob reverentiam illo-

quio ita fibi elephántem demeretur,ut eundem

raüum vulnerum abfolvi merear ab omnibus

deinceps cicurem & per omnia promptum ad

peccatis meis & przefentem vitam bono fine

obfequia circumducat.

Ecce Chriítum vul-

terminare, & a tuve dulciffimze vifionis con-

neratum, ut efferos noftros cicuret animos,

-

templatione nunquam feparari.

Qui vivis

fuique rapiat in amorem.

& regnas Deus per omnia f»cula foculo-

Hii. Haurietis aquas ingaudio de fontibus Caraffa

rum.

Salvatotis,

Sanctus Bernardus per hos Sal-in Faftie,

Confid,

VIL.. No[fe debet . Optimum colendi illa mo-

vatoris fontes iutelligit quinque vulnera : Pri- 'yrrs-lt,

mus fons eft mifericrodize , fecundus fapien-

€onii, 4.

20.lg. dum e[[e imitationem , uti iterum Caratffa no-

fter indicavit , dicens : Imitatio Chrifi cru-

ti» , tertius grative , quartus charitatis, quin-

