busdam bonis operibus fint valde ferventes

Bu

b

mus dixit: Non memini, me legiffe, mala mor-

V. g. in oratione, verbi divini auditione, elee-

tefuiífe defunctum,qui libenter opera charitatis

mofyna danda, & fimilibus. Quare detrahan-

exercuit, habet enim multos interceffores, &

tur illis hzec veftimenta, oftendendo, quod

impoffibile eft multorum preces non exaudiri

lupi potius dicen

"

di funf:(, oþ infidias veris ovi-

Vide tit. Mifericordia.

bus ftructas. -

VL ucite vobir amicor. Luc. 16. Poteft mi-

$3 ( CT o - |,)

.PRO DOMINICA Vr

fericordia erga animas purgatorii comendari,

—

—

& probari,quod hzec mifericordia fineulariter

-

'PENTECOST*EN..-

conducat ad conciliandum Deum, atque ad fa-

lutem noftram affecurandam, pro qua materia

-—

I lfamtu; eft. agud ;'lglum ;

- quod' diffipaffet

vide tit.Mifericordia erga defun&tos.Sy.10. n.5.

bona [ua. Luc. 16. Dic

ere poteít 'con-

V|I. Ex occafione thematis

Diffamatus

cionator , fe miram propofitionern probatu-

eft agud eum, quafi diffipaffet bona illiur. Luc. 16.

rum ; nempe quod avari fint maxime pro-

poteft oftendi , quam multi fint ejusmodi vil-

digi. Oftendatur ergo ab initio , quinam fint

lici diffipantes varia bona, Et 1. quidemBona

avari, idque par varios a&us probetur ; dein

anim?e, puta gratiam & virtutes, fcientiam &

oftendatur , quomodo tales bona fua, quze in-

doctrinam, honorem & famam. 2. Bona cor-

lt

jufte retinent,reipfa diffipent,dum iisdem neq;

poris , puta format & pulchritudinem , robur

ad honorem Dei , nec ad falutem propriam,

& valetudinem,ipfam vitam. 3.Bona fortune,

pu

nec ad commodum proximi utuntur. Inferatur

üh

ergo, quam feveram olim rationem fintreddi-

puta divitias, nobilitatem, dignitatem, fruges;

fel

turi.

quze omnia quomodo diffipentur , vide apud

Vide tit. Avaritia.

Fabrum conc. 3.

J

i

ll. Ex eodem themate oftendatur , quinam

" VHI. Ex eodem

bu

themate oftendi poteft,pef-

l

fint maximi diffipatores & prodigi, nempe qui

fimurm villicum diffipantem bona Domini fui

tempus inutiliter tranfigunt,&fine fru&u elabi

effe, qui tempus diffipat. 1.Quia nihil nobilius

Day

finunt. Demonftretur ergo r. Quam pretio-

tempore , utpote per quod Deus emi poteft.

do

FBI' |

fum fit hoc tempus. 2, Quam multi fint , qui

2. Quia damnum temporis irrevocabile eft. 3.

illud diffipant, id quod per varios ftatus ho-

Quia tefte Seneca;omnia aliaaliena funt,folum

li

minum facile probari poteft. 3.Quam feveram

pus.

t

"

þempus noftrum eft. Vide tit. Tem

N

x IX. Et

L]

$

Ó

In Evaugeia Dominicarum.

609

H

IX Ex occafione £hematis: l'acite vobir ami-

illis verbis: Jerufalem , ],erüfälem , conver-

€0; : Poteft oftendi, quod amici prze aliis fa-

tere ad Dominum DEUM tuum.

lÓ

Poenitentia.

- Vide tit.

cienti fint pauperes. 1, Quia potentes funtad

intercedendum pro nobis, utpote ab eleemo-

II. Pidens. civitatem fïwit fuper illam. Luc.

fyna comitati. 2. Quia fideles funt, utpote ad

19. Oftendi poteft, quam juftas hodie caufas

ipfum usque Judicem comitantes. 3.Quia mul-

quisque habeat flendi fuper civitatem, in qua

Dä;

ti funt ; impoffibile autem eft,

habitat, nempe 1. Qaod. Deus tam graviter

|21

ces non audiri.

Vmultorum pre-

10

offendatur, & tam parum colatur. 2. Quod

X. Ex eodem themate poteft oftendi, per

plerique terrenis tantum opibus inhient, ni-

T«

0s amicos potiffimum intelligi a SS. Patri-

hil de futura vita cogitantes. 3. Quod chari-

i,

bus fan&os in coelis exiftentes. Utpote qui 1.

tas & concordia in exilium expulfa fit, dum

N

fciunt juvare , utpote plenam miferiarum no-

omnes, quae fua funt, quzerunt, non quze alio-

uv

ftrarum notitiam habentes. . 2. Poffunt juva-

rum; hinc nulla Jaftitia ia tribunalibus, nulla

Lità

re, utpote intimi amici Dei, & funa ac Chri-

fidelitas inter vicinos & domefíticos, nulla

10

Ífli merita preetendentes. 3. Volunt jnvare,

mifericordia erga infirmos & pauperes ; qua-

Q

quia fumme diligunt nos , ideoque fpecialiter

rum omnium caufarum gravitas ex damnis fa-

curabunt, ut , ficut ipfi recepti funtin zeterna

cile defcribi poteft. Vide tit. Charitas

l

tabernacula, ita & nos quoque in iila recipia-

tia, & tit. Difcordia.

,& Jufti-

mur. Vide tit. Sanc&tor

fa

t

um ;ultus, & Fabrum

l]. Ex eodem themate poteft oftendi, quas

2

conc. ll. lit. F.

*

alias caufas homo habeat, lacrymas faltem in-

XI. Ex occafione thematis : Fucife -vobz'mmï—

ternas fundendi, de

quibus caufis vide tit. La-

ï

;l,

cos de Mammonza. iniquitatir : Explicari poteft,

crymse $. g. n. 3.

ln

cur divitize Mammona iniquitatis vocatze fint.

IV. Item ex ejusdem thematis occafione

Dl«

Nimirum 1. Quia fzpe per iniquitatem compa-

poffunt effe&us & fru&tus piarum lacrymarum

q

rantur. 2. Quia facile iniquos faciunt. 3. Quia

oftendi, quos vide l. c. $. o. n. 2. & $. 3. toto,

faepe cum iniquitate ufürpantur. 4. Quia fre-

00

V. .Non . relinguent in te lapidem fuper lapidem,

MC

quenter inique & inzequaliter difpenfantur;

€o quod mom cognoverir temyur vifitatiomis fum,

en

unde auditores excitandi funt, ut melius eas-

Luc. 19. Poteft oftendi, quam variis modis

dem ufurpando vitium illarum cerrigant.Vide

J

tit. divitiz.

Deus nos vifitet. Nempe 1. Per occultas infpi-

rationes. 2. Per concionatores vivos & defun-

XII. Ex occafione thematis: Filii /rujur fe-

&os,id eft, libros fpirituales. 3. Varias tri-

T

culiá pmfdgntïm'þj' jïmt fl?iä' ÍIucis : Oü'endi po-

bulationes immittendo, Oftendatur proin,quo-

teít, in quo fint prudentiores , nimirum r.

modo hze fieri foleant: quanta cum reveren-

Quia magis feduli & induftrii funt ad.fagi-

Ul

tia & promptitudine accipiendze : & quam fe-

efje

nandum corpus. 2.Qnuia magis attenti funt

vera vindi&a timenda fit iis,qui non agnofcunt

ad temporalia bona obtinenda. 3. Quia plura

tales vifitationes. Vide tit. Poenitentia & tit.

|cio

T2epefaciunt & excogitant, ut tueantur fua fce-

:nf,'-

Verbum Dei. 1item Fabrum in Fefto S. Jo-

lera, ut defendant & propagent haerefes. — 4.

annis Bapt, conc. 7. lit.I..

U

Quia diligentius fibi in futurum profpiciunt de

VlI. Cayit ejicere n illo €2. ementes, £? venden-

AU$

rebus neceflariis in hac vita, quam jufti pro

?eternitate.

ter, Luc.. 19. Poteft oftendi, quantopere Deo

Unde inferendum cum Thoma

difpliceant diftraCiones in oratione, pro quo

itl

Kemp. l. 3. c. 3. Erubefce ergo, ferve piger

vide tit.Evagatio mentis. $. 3. Deinde propo-

& querulofe , quod illi paratiores inveniantur

nanturaliquot media ad tales diftractiones vi-

JJj«

ad perditionem , quam tu ad vitam. Gaudent

tandas, que vid. tit. cit. $. 0. & i0.

rl

illi amplius ad vanitatem , quam tu ad veri

, VII. Ex occafiohe thematis : /"enient dizs in

E(f.t

tatem. Vide cit. caput & Fabrum conc. 1I.

te, €$ circumdabunt. te inimici tui vallo. Luc. 19.

4

lit. G. & Sylvam them. 2.

Poteft oftendi, quomodo hxc omnía in morte

fla

l

hominis przefertim peccatoris contingent. Et

j)

1. Inimici circeumdabunt vallo, nempe dsemo-

W

PRODOMINICA XL POST

nes, peccata , curce fieculares. 2. Coangufta-

PENTECOSTEN.

1(7

bunt undique, quia fapra fe videbit feverum

Jh

Judicem, infra fe infernum aut purgatorium,

I WV Enient diee in te , €9. circumdabunt te ini-

intra fe vermem conícientize , ettra fe amicos

J1à

&

mici iui. Luc. 19. Poteft miferandus

& bona deferenda, ante fe mortem appropin-

of

ftatus peccatorum explicari, & 1. quidem op-

quantem , poft fe judicium incertum. 3. Ad

Jur

pugnatio & everfio urbis Jerofolymitanze pa-

terram profternent, id eft, fepulchruim, ut efca

,

thetice deferibi. Dein fpiritualiter ad peccato-

vermium fiat 4. Non relinquent lapidem

rem applicari,dicendo, quod inimici daemones

fuper lapidem, quia-omnibus.fuis- bonis tem-

05,

ud

circumdabunt, ne effügere poffit : coangufta-

poralibus, imo & fpiritualibus, fi in malo ftatu

bunt peccatorum commifforum, confcientia :

eft , privabitur;

interram profternent partim in defperationem,

Fabrum conc, 1

quas omnia vide fufius apud

yel

füi

partim in mortem & fepulchrum przecipitan-

VIII. Ex occafione thematis : "idens Jeru-

do: non felinquent lapidem fuper lapidem,au-

falem flevit : [uper illam: Poteft oftendi, quod

JUS

'eïrt-

ferendo omnia bona corporalia & fpiritua-

Chriftus quadruplicis generis lacrymas ef-

lia,nudumque in alterum orbem rapiendo.Ex-

fuderit in vita. 1. In infantia lacrymas na-

)

ceitari proin poffunt auditores ad peenitentiam

turae,

2. In morte & refürrectione Lazari

um

Tttta

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 111.

lacry-

[

100

- — Index :Conciohatbriur

-

lacrymas amoris. 3. In fletu fupef]er-ufalem

fru&tus inde fp*eranduä , qu» omnia facile ex

pO

lacrymas admonitionis. 4. In cruce, dum

Si

tit. Gratitudo S. 1o. & feq. ;iie/mon&rari pof-

du

offerendo fatisfattionem fuam effudit lacry-

funt,

mas fatisfactionis ; ex quibus ómnibus mora-

H Aon fum þeut*cæteri hominum. Luc. 18.

(ü

sj

les doétrinae eruendæ,'uti Forerus in hac Do-

min. oftendit.

Oftendendum , «ur nullus fe aliis przeferre

hH

debeat. 1. Quia alia funt judicia Dei, quam

IX. Ex eodem themate oftendi þþo*te'ft, du-

hominum. 2.Quia 'de noftris nobis vitiis &

plicis generis lacrymas effundi ab hominibus

j

peccatis conftat, non autem de aliorum, cum

jei

folere. t. Bonas, quze velex devotione aut

interiora non cognofcamus. 3. Quia ignora-

auditione verbi divini, vel ob peccata pro-

mus, an permanfuri fimus in bono, fi quod

(

pria aut aliena, vel compaífionem cum pro-

habemus. Vide tit. Superbia, & Thom. Kemp.

^

ximo eliciuntur. 2. Malas , fi ex dolo & fal-

loneg &l

|

pe

fo corde, aut invidia, pufillanimitate , aut

lV. Qui fe exaltat , humil

ï&bf;ur. L;IC. 198.

li

J

defperatione , ex ira , aut immoderato lu-

Poteft oftendi, quam nullus homo ullam cau-

&u fuper mortuos fuünduntur; quarsm am-

fam fuperbiendi ob quodcunque donum fhia-

$

barum utilitas vel damnum demonttretur.

beat, de quo vide cit. tit.

*

di

Vide For. 1. c,

$. 12. n. 1. in In-

h

ftract. 8. fol. g».-

]

X. Ex occafione thematis ::5i cognovi[Jer £?

V.. Qui fe hum

iliat, exaltubitur. /Lifc. 18. Po-

t : Oftendi poteft, quantopere conducat ad

fit

tefthumilitas commendari,& 1.Oftendi,in quo

vitam melius inftituendam noviffimorum con-

confiftat. 2. Rationes afferri, ob quas fi»gulari

|

a

lideratio juxtaillud Siracidis:In omnibus ope-

ftudio exercenda fit,

ribus tuis memorare novi(fima,& in zeternum

pro quo vide üt. Humili-

tas.S. 9. & 12, n. 3. -

non peccabis:id quod clarius per indu&tionem

-Vl. JDefcendit — dnc. jufffiratus im — domum

i

probari poteft. Vide tit. Mors, Judicium, In-

fuam. Luc. 18. Poteft vis & efficacia contri-

f

fernus, Beatitudo,

K

je

tionis commendari, & r. Quidem ottendi, in

XI. Ex occafione thematis : Domm anea do-

quo confiffat. 2. Quam vim habeat ad homi-

mus orationis eff ; Oftendi poteft , non tantum

nem juftificandum , Deoque reconciliandum.

:x

p

eam eíle domum orationis, fed etiam recon-

3. Quantopere ob varia pericula & cafus a-

ciliatiouis pro poenitentibus, inftru&tionis pro

fuefacere íe debeant homines ad illam cre-

audientibus verbum Dei, & jubilationis ac

bro eliciendam, ut per ipfam defectum con-

laudis juxta Pfal. 37. In ecclefiis benedicite

feffionis fuppleant. Vide tit. Poenitentia , &

Deo. Unde excitentur auditores ad templa

Charitas,

ob hos fines fre

Vil. Ex occafione thematis: Deur gratias

Vide Forer. 1. c.

quenter & devote Viiitgt:d;i.

ago iibi. Luc 18. Oftendi poteft, cur gratize

D

VII. Ex occafione thematis : Cayit ejicere

Deo devote per/olveidse. Quem in finem eb

hi

in illo €9 ementes, €$. vendentes : Oftendi poteft,

oculos poni poffunt tot fluminain órbe creata,

l

quomodo triplici funiculo ejici debeant garri-

ut ab illis grati effe difcamus ; nam r. Sicut

entes in templo ; quorum primus eft offenfa

omnia flumina exeunt a mari ità omnia benefi-

Dei, quia blafphemia , facrilegium, & idolo-

cia proveniunt a Deo. 2. Sicut omnia flumina

latria committitur. Secundus offenfa proximi,

redeunt ad mare, & quafi cum gratitudine refti-

nimirum SS- Angelorum & reliquorum coeli-

tuunt mari aquas,ita & homo per gratitudinem

Y

tum, quibus hzec irreverentia fumme difplicet;

Deo fua beneficia reftituere debet. 3. Sicut

hominum devotorum ; quibus impedimentum

flumina intrant mare , ut iterum fluant ; ita

Ü

& dolor creatur; parvulorum, qui graviter

homo gratus effe debet pro beneficiis, ut nova

i

Ícandalizantur. Tertius offenfa propria , per

recipere mereatur. Pro

quo conceptu vide tit,

n

jacturam favoris divini

Ineritorum, & benedi-

Gratitudo.

ol

&ionis divinze, famze.

VIII. Ex eodem titulo oftendi poteft , quod

b

Deus omnia beneficia optimo modo contulerit,

PRODOMINICA X. POST

videlicet in creatione dando intelligere velut

V

PENTECOSTE N.

optimum effendi modum: in Redemptione

i

(e

totum fanguinem & vitam profundendo, cum

d

Uo homïnes afcenderunt in. templum ,. ut

unica gutta fuffeciffet: in Euchartftia totam

orarent. Luc. 18. Poteft oftendi, quo-

divinitatem & humanitatem cum omnibus

modoin templo fit orandum, fcilicet cum

[

communicando: in Juftificatione gratiam ve-

:

quinque conditionibus a. Pfalmifta Pfal. 46.

lut praeftantiffimum Entis genus infundendo,

per. vocem Pfallite quinquies repetitam in-

cum fola voluntas fuffeciffet : in glorificatione

v

(

dicatis, nempe per linguam diftincte, per me-

vifionem beatificam conferendo , cum mille

moriam attente, per intelle&um intelligenter,

alios modos obfequia noftra compenfandi ha-

per voluntatem aífectuofe feu devote, per cor-

fi

buiffet. Unde inferatur , quod deceat etiatn

li

'pus reverenter ; ubi varii defe&us contra has

modo optimo gratias agere,fcilicet omnes graà-

Q

conditiones committi foliti enumerari & cafti-

titudinis gradus implendo, id eft, cogitatione,

gari poffunt. Vide tit. Oratio. -

verbo, & opere gratias agendo, feu agnofcen-

lii

Il. DEUS, gratias ago tibi : Luc. 18. Potelt

do, laudando, & ferviendo

$

perfectilfime, Vide

gratitudo erga Deum commendari; & r, o-

tit. Gratitudo.

L

ftendi,ob quz beneficia debeamus gratias age-

(l

IX. Ex occafione thematis : Duo fiominer

T

re. 2, Quomodo id preeftandum fit, 3. Quis

Oftendi

afceifderunt in templum , u£ . orarent ;

poteft,

V

In Evangelia. Doiminicaruia,

r7öl

poteft, quid in templis agendum , fcilicet 1.

V. Oftendi poteft, quomodo -iiliïïïbet Apfe»

Silendum. 2.Senfus culftodiendi. 3. Vigilan-

mmet vinculum linguzefolvere , & ut recte lo-

'dum , & non dormiendum. 4. Corpus debite

quatut, efficere queat per media tit. cit. S. 11.

'componendum. 5. Orationi vacandum, 6. Fi-

& S. 13.n.7.

*

fecit. Matc. ?. Poteft do-

1fis officiorum divinorum exípecandus. Vide

VI. Bene 'omnia. fe

Fabrum -conc. 2.

eri ars auri conficiendi, id eít, bona opera,

X. Ex eodem themate 'oftendi poteft, qua

quem totum conceptum v-idc tit. -Lnteäntie bos

preparatione :ad templum fit accedendum,

PIla- * II I. .1;]*0 2

x

ä

Ícilicet 1. Corde contrito. 2. Cura exclufione

*Vil. Ex occafione the

matis : Adducunt -&

curarum domefticarum. 3. Cum humilitate.

furäum €9 amnitum ; Matc. 'c. 7. Oftendi poteft,

4.. Cum bona intentione. 5. Cum debita tem-

quomodo quisque proximum . füum ad. Chri-

ftum, ut curetar addücere debeat, fcilicet ora-

peftivitate. Vide Fabrum conc. t

XL. Ex occafione thematis : Qui Je exaltat,

tione,verbo, & exemplo, juxa illud S. Bernardi

fuumiliabitur : Poteft oftendi, quod neque r.

ep. 101,Nuncautem mauent tria hzec,verbum,

"ERL. X-- "UE - -* *

Sapiens ob fapientiam fuam ; nec 2. Divesob

'exemplum, oratio; major namque horum ora-

divitias faas, etiam fpirituales feu opera bona;

'tio,hzec namque operi & voci gratiam & effica-

tiani tribuit. Dein ofteadatar, eur eüm di&o

nec 3. Fortis in dignitàte & poteitate magna

conftitutus ob fortitudinem füam, gloriari pof-

modo addacere debeat;fcilicet.1.Quia voluntas

fit, fed ob hoc folum, quod fciat, & nefcat, &

Dei & Chrifti id exigit. .2. Quia Chriftiaaum

]

ametDeum. Vide tit. Humilitas.-

tanquam fratrem id decet. 3. Quia dignitas &

"XIL. Exoccafione thematis : Qui fe lhmili-

ütilitas operis id fuadet. Vide tit

: »Zgïu's. 1tem.

Fabrüm in Sylva them. 1.

at , exaltabitur ; Poteft oftendi, quomodo hu-

miles exaltet Deus , dando ipfis nomen &»e-

- Vill. Ex occafione thematis '

: ïoqzæbdttæ-

ln

füimationem, apud coeleftes, terreftres, & in-

reidt : Oftendi poteft ex ipfa lingue ftru&tura,

feros; quxe omnia facile per varias5.Scripturze

quomodo re&e loquendum fit, Nam :. Lin-

l

& SS. Patrum fententias hiftoriasque probari

gua radizem in corde habet, ut corde confen-

tiat. 2.Unica eft, ut loquaris parce. 3.In ote ca-

poffunt. Uti fuo 10;*0 videre licet.

?

lido eft, ut fpirct zedificationem & amorem. 4

DOMINICA XI.POST

In ore hümido eft, ut loquaris, caute. 5. Inr-

-,:PR'*O |

PENTECOTE N.

fra oculos, aures & nares eft fita, üt loqua-

X

ris, poftquam &udieris, circumfpexeris, & do«

«cueris teipfur. 6. Ori quafi carceri inclufa eft,

| a

Däuäunt " fm'dum. Matc. 7 | Oïïe'n,dli

J

'* potelt, paucos quidem effe furdos 'cor-

fepta dplici vallo dentium & labiorum, ut ra-

hy

pore, multos autem fpiritu, ac proin hos in

yo & confiderate loqvaris, vide F abrum ià

)

hac concione adducendos & curandos effe r.

Sylvà them. 4. & tit. Lingua. —

Ü

lgitur dicatur, aliquos furdoseffe in audiendo

^ [X, Ex eodem them

ate'o

ftendi poteft,quan-

do tacendura fit, nempe 1. Quando nullus

ut

Leo vocante ad. certum ftatum, qüae fürditas

l

pt? coeteris periculofa eft; quíà hi andient

fructus fperatur. 3. Quando arcana funt cre-

lÀ

dita. 3. Quando fermo proximo eft nocivuüs.

quondam illud Prov. 1. quia vocavivos &c. 2

i

Alii furdi fünt in audiendo verbo divino, dum

4. Quando beneficium alteri collatum elt.

T

velomnia non, vel non fructuofe audiunt.

5. Quando propria caufa agitu

*

5

r | Vide Eabrum

üt

3. Alii in audienda voceSuperiorum,dum nón

in Sylva them. 5.

a

obediunt. 4. Alii ad correptiones five voce,

X, Ex occafione themat

is : Zdducunt ei fur-

five flagello fa&as, qui omnes proin quo-

dum :.Oftendi poteft, quinam male fint furdi,

Tà

lt

modo Íurditatem hanc deponere debeant,

-& curatione egeant, nempe 1. Qui bona con-

[

N

filia & corre&iones nonaudiunt. ^. Qui verbo

ftendatur. Vide .tit.'ïOþedientia-, & tit. Ver-

od

bum Dei.

Dei aures occludunt. 3. Qui litigantium cau-

"t

Il. Zdducunt.ei mutum. Marc. 7. Paritet

fas non audiunt, vel expediunt. 4. Qui veniam.

LIL,

varii muti addüci & curari poffant. 1. Mutiin

petentes audire nolunt,

lut

—XI. Éx occafione thematis :

Beni oimnia fe-

nc

templo, dum orandum eft. 2. Muti in cathe-

dra, dum concio habenda, & vitia increpanda.

tit : Oftendi poteft inprimis hoc elogium effe

n

ATl

4. Muti in confeffionali, dum peccataà expli-

omnium praeftantiffimum, €um juxta alcetas

canda. 4. Muti in veritate dicenda , quando

fumma Chriftiani perfeQtio fit , quotidiana o-

Ju$

pera bene perficere. Dein oftendatur, quid

(

opus eft ad propriam velalienam correctionem.

bene fiant, nempe :. ut cum

Vide tit. Mendacium. tit. Confäiïio, tit. Ac-

fequiratur , ut

09

ceptio Perfonarum.

bona iutentione fiant. 2. Ut ftudiofe & hilari-

ne

]l

DI Solutwum eft vinculum lingue - ejus, €? lo-

ter peragantur. 3. Ut fortiter & conftanter

quebatur. retie. Marc, ^7. Poteft oftendi, quam

fiant. 4. Ut in gratia Dei fiant. Vide Rodriq.

h

tr. 2. item tit. Perfectio, & Fabrum conc. 5. -

m

neceffarius fit modus re&e loquendi, & a quo

poteft,

confiítat ; de quo vide tit. Lingua.

5

5

.

. XIL Ex eodem themate oftendi

iC

IV. Deprecabantur. eum , ub imponat.

1

illi *maQ

quomodo Deus omhia bene faciat, id eff,

i?

num. Marc. T. Poteft oftendi ,. cur ,Chriftum

ad falutem hominum dirigat, idque probe-

ntibus

E

en

aifiduo deprecari debeamus , ut linguam no-

tür, 1. Ex fcriptura dicente, quod dilige

.....

i

De

um

omnia cooperentur in bonum.

2. Ex

ftram curet, ob varia damna quae ex lingua

male cuftodita oriuntur variis perfonis , quae

SS. Patribus dicentibus,Deum omnia tam be-

T2)

vide tit. Lingua. S. 13. n. 5.

ne facefe, ut melius non poílit. 3. Ex xfatione

Tttt 3

cum

j

À

102

dndex | Concionatorius

cum enim bonitas Dei fitinfinita, optima eum

placitumDei, & operatione totis viribus fa&a;

facere neceffe eft. 4. Ex experientia multarum

hinc enim Sponfee dixit: Pone me ut fignacu-

hiftoriarum. qu:e tit. Refignatio videre licet j

lum fuper cor tuum, & fignaculum fuper bra-

unde inferatur, quod hoc fundamentum fingu-

chium tuum. Seu in faciendo, quz ipfi magis

lariter conducat ad fummam voluntatis fuse

placent, quomodo magis placent, & quia ma-

cum divina conformitatem,anim

2

ique trgnquil- gi

s placent. Vide tit. Charitas.

litatem obtinendam.

IX. Ex eodem themate poffunt oftendi duo

charitatis officia per pulfum arterise ; ut enim

PRO DOMINICA XII. POST

hzec duplicem habet motum, unum, per quem

PENTECOSTEN.-

putridum a&rem repellit; alterum, per quem

recentem aérem attrahit;ita charitaslperunum

lliges Dominum DEUM twim ex toto

ip

motum creaturas a corde repellit; & per alte-

corde tuo. Luc. 1o. Oftendi poteft ,

| rum ad fe trahit Deum , & per illum vivit.

cur DEUS fit ex toto corde amandus,quia fci-

. Vide tit, cc.

licet in eo tanquam fonte infinities melius re-

X. Ex occafione thematis: Proximum au-

periuntur cauf2e amoris ab Ethnicis affignari

tem ficut. te. ip[um : ORendi poteft, quomodo

*

folite, videlicet pulchritudo, bonitas , fimili-

quis proximum ficut feipfum diligere debeat,

:tudo,amor; quze omnia facile ex iis,quse in tit.

nimirum fervando regulas a Deo & natura

Charitas &tit. DEUM dicuntur, demonftrari

J

-

praefcriptas : Quod tibi vis fieri,etiam alteri fa-

& probari poffunt.

cias, & quod tibi non vis fieri,alteri non facias:

l. Diliget. proximum tunn , ficut teipfum.

qu: regule aptis inftantiis funt illuftrandae,

Luc. c. 1. Poffunt inprimis rationes demon-

& exemplo pulchro in append. Speculi magni

ftrari, quare proximus fit diligendus , de qui-

.€x. 12. confirmandse funt.

Vide etiam Dile-

bus vide tit. Dile&tio Proximi. $. 13. n. g. &

&io proximi.

. 1. Deinde vero regula gemina dari , juxta

XI. Ex eodem themate declarari poffunt

quam hic amor exercendus eft, quze vide tit.

.caufe, cur proximus fit diligendus; nempe

cit. $. 1. v. ACtus.

1. Quia eft imago Dei, quidquid proximo con-

Ill, Hoc fac, &9 vives. Luc. c. 1o. Poteft

fertur, fibi factum reputantis. 2. Quia eft

oftendi neceífitas dile&ionis Dei & proximi

membrum corporis Myftici feu ecclefize, cujus

conjungendze , pro qua vide tit. cit. $. 3. a

caput Chriftus eft. ?. Quia frater nofter eodem

n. 26. Subinde poffunt explicari potiora offi-

Chrifti fanguine renatus, & coeli cohzeres.

De

quibus vide tit. cit.

cia dilettionis proximi , prout tit. cit. $. 12.

n. 9. indicantur,

,

;

XII. Ex eodem themate poteft alia Yeguüe

IV. Homo quidam de[cendebat ab Hüeru[a-

la dari,ut fcilicet diligatur proximus,ficutChri-

lem . in JJericho, €9. incidit in Latrones, Luc. 10.

ftus eum dilexit, videlicet 1. Prudenter, prae-

-Poffünt mali focii latronibus comparari, prout

mittendo bonam intentionem. diligendi eum

eos S. Bernardus vocavit, fimulque oftendi,

propter Deum. | a. Univerlaliter, omnes -

quanto pejores fintlatronibus corpus occiden-

quali amore dilizendo ; pro omnibus enim

tibus, de quo vide tit. Societas,

mortuus eft. 5. Efficaciter , falutem illius pro-

V. Ziliigavit vulnera ejus. infundens oleum. €$

curando,etiam cum fanguinis & vitze profufio-

vinum. Luc. 10. Oftendi poteft, quomodo cor-

ne. 4. Conflaftter ; cum enim dilexiffet fuos, in

reCio & fanatio proximi exerceri, & efficacia

finem usque dilexit, tefte S.

cum fuavitate conjugi debeat, de qua vide tit.

Joanmï. Vide cit.

tit. Dile&io proximi.

Dilettio Proximi S. 3. a n.

j

X46. & $. 12.n. rc.

&

I

n. I.

PRO DOMINICA XHL. POST

VI. £t vifo illo præterivit; Lub. 1o. Often-

PENTECO,:SZTEN.

di poteft, quinam veri amici cenfendi fint,

quod quidem colligi poteft ex actibus ad ve-

ram amicitiam requifitis, quos tit. Amicitia

L. T. Evaverunt vocem. dicentes ; jES U Pra.-

$- r. n. 3. &feq. indicatos vide, & pro am-

ceptor , tmi[erere noftri. Luc. 17. Poteft

plificatione ac probatione,

quz fübfequun-

luxuria leprs comparari. r. Quia deturpat

tur , lege.

4

. & commaculat corpus. 2. Quia eft h»eredi-

VIl. Ex occafione them

atis : Diliger Domi-

tarium peccatum, ut lepra, 3. Quia eft difficil-

num DEUM twm. Luc. 10, Declarari poffünt

limae curationis, ut lepra. Hinc optimum me-

tres praecipuze caufze, cur Deus diligi debeat.

dium recurfus ad Deum, juxta exemplum

Nimirum 1:. Quia Deus eft fons omnis boni,

Salomonis Sap. 8. & ut fcivi &c. Deinde ad

in quo omne bonum purius,recentius & abun-

Chriftum in SS. Euchariftia ; nam duo hoc Sa-

dantius invenitur. Quia tuus eft, id eft,omnia

cramentum operatur in nobis &c. Vide tit,

propterte & tuam utilitatem fecit. 3. Quia

Euchariftia. $. 3. n.15.& ad B. Virginem, quae

Dominus eft,& continuus benefa&tor,te creans,

folo olim afp

ectu amorem caftitaþis inftillavit.

confervans, protegens, nutriens, praemians, &

Vide tit. Luxuria.

ï

quidem excellenti modo, Vide Fabrum in

ll Jte, offendite vos Sacerdotibur. Luc. 17.

Sylva them. 2. & nos.

Confeílionis neceffitas, utilitas & jucunditas

VIII. Ex eodem themate oftendi poteft,

demonftrari poteft; (imulque excufationes vel

in quo confiftat vera dile&tio, nempe in purif-

caufze abfterrentes refutari.

fio.

IO. & 11.

; Vide tit. Confef-

fima intentione faciendi omnia propter bgn?f

E. Unus

;;

X

In Evandeha

Dominicarum.

293

d

M

nis setern?e. 4 Refpe&u vermls conícientize.

a

TIl. Ünus aütem , ut vidit , qma imundatus. eft,

regreffus. eft cum magna voce magnificans Deun.

5. Refpé&u fru&us ex ea percipi foliti. Vlde

[

Luc. 17. Poteft gratltudo perfuaderi, & 1. il-

Fabrum in Dom.. 3. Adv. conc. 6.-

iiv

XI. Ex occafione thematis:

Non £

inven-

lius gradus explicari, dein motiva potiora ad

eam impellentia proponi & commendan

tus, qui rediret, €9 daret gloriam DEO ? Oftendi

lu)

Vide tit. Gratitudo.

m

poffunt & declarari mgraatudmls gradus,quo«

IV. JVon efl inventus, qui rediret , €9 dmet g/o-

rum primus eft oblivifci beneficium. Secundus

m

riam Dco ? Luc. 17. Poteft. oftend1 quanto-

debitum fibi beneficium reputare, Tertius be-

&f

pere vitium ingrati animi difpliceat Deo &

neficia nonDeo , fed alteri Authori adfcribere.

d

hominibus noceat;fimulque unum aut alterum

Quartus omnino illud repudiare. Quintus in

ite

medium,przefertim exemplum brutorum, füb-

injiriam benefa&oris convertere, & malum

YIt,

miniftrari ad tale vmum devitandum. Vlde tit.

pro bono rependere. Quorum promde gradu-

Á

lngraumdo

um turmtude &indignitas ultemus demonftre-

(1]

V. Cecidit ante faciem ejur gratias agens. Luc.

tür. Vide Fabrum conc, 1.

Xdo

XIL. Ex occafione- e;usdem thematis oP(en-

17. Poffunt fru&us gratitudmls oftendi, prae-

al,

fertim autem , quod fit optimum & efïïcamiïï-

di poteft,quanta mala incurrat ingratus; nimi-

Ufd

mum medium ad nóva & plura beneficia impe-

rum 1. Malum maledläwms 2. Malum infa-

miae.

tranda, id quod teftimonio S. Scripturze, SS.

3.Malam culpz. 4. Malum poenz; de

la$

Patrum, exemplis , fimilitudine fluminum ad

qmbus vide tit Ingratltudo & Fabrum conc. 3.

d

mare recurrentium, ut iterum fluant, & noftra

PRO DOMINICA XIV. POST

ipforum confuetudme qui illis libentius da-

3

mus, quos gratiores effe cognofcimus, probari

PENTECOS SE N.

poteft Vide tit. Gratitudo.

ünt

VI. Ex eodem themate oftendi poteft, qui-

N

Emo poteft dzmlmy Domzmr fervire. Matth.

|

bus potiffimum grati effe debeamus; videlicet

6.. Poteft oftendi, cum | nemo. poült

n

duobus Doiminis fervire, per confequens etiam

J

1. Parentibus. 2.Przeceptoribus, qui dederunt

d

bene effe. 3. Benefa&oribus. 4.Inimicis & per-

nemo mundo & DEO fervire fimul

queat.

iüi

]

fequentibus nos, quia funt virgaPatris coeleftis

Oftendatur ergo , quanto ?equius 5.t DF 0;

lem

caítigautis,& dant occafionem virtutum & me-

quam mundo, fervire, five perfona 1pfa,

Dje

|

ritorum , uti argumentantes ín dilputatione.

cui fervitur :

five fervitia , quae praeíftanda

Vide cit. tit. Gratitudo, & tit. Pletas in Paren—

fünt: five merces, quce ab utroque promit-

tes. Item Fabrum hic conc. 2.

TUe

titur, confideretur. Vlde tit. Deus, 5 12. &

lfl

VII. Ex occaüone thematis : Occurunt tllz

tit. Mundus. $. 9. & 10.

decem leprofí: Luc. 17. Poteft peccatum mor-

IL. .Non poteftis DEI fervire €? Mammonæ.

ia

vt mmmeener m

im

tale leprze comparari. 1.Quia gravem feetorem

Matth. 9. Oftendi poteft,quam grave fint impe-

. y

creat, utlepra; hinc Angelus quondam coram

dimentum divitize ad ferviendumDeo,eumque

in finem dici, quod Mammona fimilis fit /E-

m

peccatore tranfiens nafum comprelfit. 2,Quia

10«

ä

fode commaculat animam , ut lepra corpus.

gyptiis,qui,ut Exod. c. 5.legitur, oppreflerunt

3. Quia exofum eft Deo & Jufhs ficut lepra

lífraelitas laboribus , ne Deo fervire & facrifi-

[i

fanis,hinc etiam feparationem ab utrisque per-

care poifent. Exaggerentur ergo ifti labores di-

in

at

petuam inducit.4.Quia difficilis eft curationis,

vitam, in divitiis acquirendis , .confervandis,

ut lepra. Vide tit. Peccatum mortale. Item Fa-

augendis, & oftendatur ,

quamodo a cultu

brum in Sylva.

DÉEI per orationem, Sacrificia, & Sacramenta

VlII. Ex occafione thematis : Jfe , offendite

ufürpanda impediat, quamque adeo vere di-

vos Sacerdotibur: Poffunt refütari excufationes,

xerit Servator, Matth. r9 Diffieile effe divitem

ob quas aliqui horrent fe confeffariis oftende-

in regaum coelorum ingredi. Vide pro hoc

re, quarum prima elft erubeícentia. Secunda

Ícopo plura tit. divitie.

timor infamize apud confeffarium incurrendoe.

IH.

Nolite — foliciti effe', quid manducetir,

Tertium horror poenitentioe imponend», &

Matth. 6. Oftendi poteft , qualem folicitudi-

et

reprehenfioms patiendz. Quartum defperatio

nem hic vetuerit Dommus Ícilicet eam , qua

pat

emendationis. De quibus videFabrum mDom.

homo omnem fiduciamin fua induftria & viri-

(j«

3. Quadrag. conc. 6.

bus ponens , putat fe 1on nifi proprio labore

1

ïX Ex eodem themate poteft oftendi, qui-

obtinere nece(farla ad fuftentationem poffe ;

Y

nam non vere fe o&endant facerdot1bus,v1de-

hzec enim cum DEI providentiam & fideli-

m

licet 1. Qui tantum in genere fe accufant , ut

tatem ipfo facto neget, non poteft non ei fum-

)

hzeretici folent.2.Qui peccatum aliquod grave

mopere difplicere, uti ex exemplo de duobus

7:

operariis, quorum alter noétu dieque laborans

voluntarie committunt. 5.Qui debitas cireum-

i.

ftantias non exprimunt. 4. Quifine debito do-

vix neceffaria obtinebat, alter quotidie SS.

Iv

lore confitentur. Vide Fabrum in Dom. 3.Ad-

miffze facrificium audiens & moderate labo-

ji*

rans ditefcebat, patet. Oftendatur ergo ulte-

ventus conc. 7. & nos fuo loco.

X. Ex eodem themate poteít oftendi, quod

rius,quze fit moderata & licita folicitudo,nem-

1]

frutra homines difficilem íibi confeffionem

peea, quz ante.omnia Deo debitum cultum

45

imaginentur,cum multis ex capitibus ejus faci-

& fervu:mm praftat ,

poftea ordinaria media

jd

litas demonftrari'queat. 1. Refpettu expiatio-

ftatuifuo convenientia fedulo & cum quiete

Q

num ab aliis nationibus peragi folitarum.2.Re-

adhibet, & de reliquo omnem folicitudinem

fpe&u tribunalis mundi.3. Refpe&u damnatio-

Deo committit, quae omnia poffunt exemplo

Jacobi

E

&

Index Conmnatorm:.

794

Jacobi Patriarchze fingularem a Deo benedi-

X. E:c eodem themate certze aves variis pet-

ttionem obtinentis, ut ex. c. 3o. & feq. Gen.

fonis in exemplum proponi poffunt. Et 1. qui-

atet , confirmari. "Vide tit. Spes & Fabrum

dem Clericis paffer Canarinus ( Camrri-PA ogel)

conc. 9. n. 4.

cum lemmate:Sic pfallere pulchrwum efi;ut difcant

IV. Quarite regnum Da ,

69' ]u/iztmm ejus,

potiífimum fuum munus effe, Deo pfallere. 2.

Reipublicze apes,cum lemmate: Sic vivite civcr:

€$ hec omnia. adjicientur vobir. Matth. 6. Pot-

funt hzec verba optimis litteris fenfualibus

unde difcatMagiftratus fine aculeo regcre; fub-

comparari, quem conceptum late explica-

diti veroapum more obedientes effeSuperiori-

bus. 3. Conjugatis turtures ,

cum lemmate :

tum vide cit. tit. Spes $. 12. n.

V. Nomme plus eft, quam e[cn ? Matth.

Sic vivere di]cite [ponfi; nimirum cafte & fine fel-

6. Poteft imprimis anim»e, atque exinde ipfius

le iracundize. 4. Juvenibus Parum (einMai[en)

etiam hominis przeftantia demonftrari , & ex

cum lemmate: //iridi ne credito ramo; ut difcant

