ipud

unde? De vitze fan&itate ? Sed. fpiritus eft ,

is pofuerunt , inodo pravi, modo magni funt,

modo nulli,fecundum quod adulantium lin-

.top,

qui [angificat ,

fpiritus dico , non taüus, fed

1n

DEL £tíi prodigiis aut fignis effulgeas,

jis vel vituperare placuerit, vel laudare.

*

E

Ü

XXVIL Oves non tondentur in hyeme,

Steplan, :

non manu tua fiunt, fed virtate DEI. . Án

tep.|,

blanditur popularis favor ,

quod verbum bo-

fed in 2eftate, ne afperitate hyemis oppriman- Cantuar.

Toof

num & bene forte deprompferis? Sed Chriftus

tar. Hyemseft vita praefens,zeftas vero futura, in €. 15

?am. il

et,

Oves in hyemetondet,qui caufa inanis glorize "eur.

donavit os & fapientiam ; nam lingua tua

quid, nifi calamus fcribze ? & hoc ipfum mu-

opera fua zeftimat ; in seítate vero, qui pro

:

)

vita ?eterna laborat.

tuo accepiíti.

iaeft, cum habe- $, Chryf,

Mem4e XVL Noverat Apoftolus, gloriam propri-

XXVIIL Nonne dement

Tieron

as theatrum in ccelo conftitutum, SpeGatores ho, 17. in

tripl.glor, am effe Creatoris, non creaturze : fecundumil-

(2 d

ud : Gloriam meam alteri non dabo , itemque:

tamen interra tibi deligere? Athfeta,ubi certat, epift. ad

lach,

ibi & probari cupit. Tu cum in fuperioribus i

Non nobis Domine, non nobis, fed nomini tuo , da

flanus

cloriam. Sed confideravit, rationalem creatu-

certes, ia inferioribus coronari quzeris? Videa-

mus tamen, fi placet,coronas. Illa quidem fu-

[2! 0.7.

ram adeo affe&are gloriam , ut, aut vix, aut

defiderio polit,

perbia conftat, hzec autem invidia: Quzedam

nunquam , ab hoc compeíci

ex ironia & adulatione , propter pecunias &

quippe qu:e ad'imaginem f.

a

&a ett Creatoris,

alia; nonnulla etiam ex fervili miniíterio.

propterea fecundum datam fibi a DEO fapien-

tiim falaberrimum adinvenit confilium di-

Quemadmodum enim pueri ludentes ex fceno

coronas alicui imponunt,coronatum autem fu-

cens ; Quondoguidem per[uaderi nobis mon poteft,

non gloriari , faltem qui gloriatur, in ,Domz'm glo-

um poft tergum irrident ; fic fzepe fit, ut;qui te

Jqietür

b

in faciem przedicant, apud femetipfos clancu-

l

M

(ebius

S. Chryf.

XVII. Po

1

rro honoris effe negligentem, ma-

]um fubfannent.

O,.

EN

XXIX. Nemo Satellitum

in hujus fæciiiire— S. bhryf.

ET

Ti

?. *é ximo labore in

diget magnze philofophize, &

; om, 28.

nàc),

licze, & quae ipfum ver-

giis,iis omiffis, quibus coronatoRegi & in fo-

LU

animze cujusdam ange

lio fedenti placere oportet, graculorum voces,!

ticem cardinis coeleftis attigerit, certum argu-

mentum.

mufcarum &- culicum. obvolantium ftridores

SS, Hiern.

XVIII. Nec fatis religiofa velis videri , nec

profequitur. Neque enim iis ulla ex parte po-

tiores hominum.laudes inveniuntur.

S. Hieron,

loZ-eP. 170 plu

s humilis, quam neceffe eft , ne gloriam

in vita $,

; fagiendo quaeras ; plures enim paupertàtis,

XXX. Fugiendo gloriam gloriam

Paul.ä

merebatur, quae virtutem quafi umbra fequi-Paulg,

mifericordiz, atque jejunii arbitros declinan-

rofpet

tes, hoc ipfo cupiunt placere , quod placere

tur, & appetitores fui tugiens , fequitur cop—-

temptores.

nj

contemnunt, & mirum in m('pdum laus, dum

l,

vitatur, appetitur. -

"Dæmnum.

Hugo

Car4., in

i XIX. Valde caven

dum eft vitium , quod

XXXI. Time fagittam ,

*

leviter volat, Ie; S. Bern.in

erims

Pal .

de vi&oria furgit vitiorum.

p

ibi, non leve infli-'

$. Chryf.

XX. O infipiens , qui

d ti

bi prodeft .homi-

viter penetrat, fed dico t

git vulnus, cito interficit. Nimirum fagitta

füp. Matt. num memoria,fi, ubi es, to

rqueris ; & dbi non

w

$

es, laudaris ?

hoc vana gloria eft.

S.Greg. 1;

Iüd. l :.

is ex deteriore jam melior effe

XXXli Cum per, accepta

bona reprobi

8. mor.

jetn,

de fumm,

XXI. Quisqu

m

coepit, cav

eat

de acceptis extolli virtutibus,

fualaude fe elevant,ipfis muneribus contra lar-

bono.:

gitorem pugnant. Inde quippe contra dantem

pl

/ne gravius per vanam gloriam corruat, quam

vitiorum jacebat.

fuperbiunt , unde & amplius humiles effe de-

prius per lapfum

buerunt.

E

S. Gregr.

XXII. Laus fua

juftos cruciat, iniquos exal-

te virtutis ab huma-

Tbid,

XXXIII. Qui inchoa

in Mor,

tat; fed juftos, dum cruciat, purgat; iniquos,

no honore laudem receperit, quafi ligni plan-

dum Letificat , reprobos monftrat.

tati fra&tus ante tempus comedit.

idem. ia XXIIL Nefcit laudem, cum fuppetit, fugere,

XXXVL Quafi latrunculus e

ft appetitus Idem l.22;

Paftor.

ui ad hanc didicit, cum deeffet, anhelare.

S. Greg.

laudis humanze; qui recto itinere gradientibus iBor,

l, 8. mor,

ex

XXIV. Qui pro yirtute, quam agit humanos

9, 28.

b

392

Bibliothece .Mapualis. Concionatorie.

ex latere jungitur, ut ex occultis , edu&o gla-

IV. Vere inanis gloria mala päfüs , Vanitas 1.3. c, 4€; |

dio gradientium vita trucidetur.

S. Baül.

maxima ; quin a vera trahit gloria, & coelefti * 4.-

€onit,

XXXV. Inanis gloria eft dulcis fpiritualium

fpoliat gratia; dum enim homo complacet fi- -

operum exípoliatrix, jucundusanimarum no-

Luft 8'

IDOD.C, IO,

ftrarum hoftis, blandiffima bonorum . noftro-

bi, difplicet tibi: & duminhiat humanis lau-

Y 39'

dibus, privatur veris virtutibus.

rum deprzedatrix, eademque mellis illitu frau-

V. Non placeas tibi ipfi, de habilitate autl. r..c, 7.

dis fuze . coloratrix ,

mortiferi hominum

ingenio tuo, ne difpliceas DEO , cujus eft to- 8 2.

g Gregt

mentibus poculi porrectrix , quod ea de caufa

tum, quidquid naturaliter habueris.

loc, db

facit, ut vitio fe 1lli avidius ingurgitent hoimi-

VL Omnis gloria humana , omnis honor

L-zo

40.

nes, neculla illius expleantur fatietate ; dulce

$

*

temporalis, omnis altitado mundana , zeternoe

S.huguf, €'im quid imperitis eft gloria,

giorize comparata, vanitas eft & ftultitia.

j

19. conf, , ^^ VI. Qui plus gaudet laudarife, quam

VII. Quid eftomnis caro in confpe&tu tuo

c;l:g. C. 14. |

c36, donum tuum habere, undelaudetur, ifte te

numquid gloriabitur lutum contra formantem ?' *

vituperante laudatur ab hominibus. Et melior

fe? Quomodo poteft erigi vaniloquio , cujus

jam eft ille, quilaudavit, quam iíte, qui lau-

cor in veritate fubjectum eft Deo ? non enim

datus eft ; illi enim placuit in homine donum

Dei, huic

totus mundus eriget,quem veritas fibi fübje-

placuit gmplius donum horminis ,

cit : nec omnium laudantium ore movebitur,

quam Dei.

qui totam fuam fpem in Deo firmavit. Nam

S. Greg;'

I.ïzo. mor. eje

XXXVII. Sub hofte, quem -pro&emit, mo-

& ipfi, qui loquuntur, ecce omxues nihil , defi-

ur,qui de culpa, quam fuperat, elevatur..

cieuot enim cum fonitu verborum: Veritas au-

ldem l.ar,

,AXXVIIIL. Quicuuque fe, dum benefacit ,

tem Domini manet in zeternum.

iDoOf,c, 14.

€ 9.

$ Betni

extollit , majorem culpam fuperbiendo pera-

VIII. Qui extra me voluerit gloriari, vel in

g-.

;

*

fera, d

gitquam bonam mercedem largiendo; fitque

aliquo privato bono dele&ari , non ftabilietur

f

lp

nudus,dum nudum veíüt, & fit dete

putat melio

A

Ya

m.

4

:

rior,ldum

in vero gaudio, neque in corde fuo dilatabi-

tur, fed multipliciter impedietur, & anguftabi-

$, Chryf.

XXXIX. Mater gehennz eft inanis gloria,

'tur. Nihil ergo tibide bono adícribere debes,

0. 55

$

iig

»

Atf

*2 &v

queillum vehementer accendit, v

ep

Io hd

me

R.

X

nec alicui homini virtutem attribuere, fed to-

Gor.

mique peftiferum confovet.

tun daD E O, fine quo nihil habet homo.

S. Cluyr, — XL. Intolerabilis quzedam ebrietas eft vana

Hiec eft veritas, qua fugatur glorize vanitas,

Y

hc. 2. in gloria:quem fuze fubjecit ditionijis zegre in fa-

2, C. 62

lu 1,

Jo,

IX. Qüi totum DEO adícribunt, .quidquid

;

4

14

nitatem reftituitur. Et quam peltifera tabe in-

boni acceperunt, gloriam ab invice

m non-

. fecit animam, a czelo abfcindens terrze affigit,

quzeruut, fed gloriam, quze a folo DEO eft, vo-

neque amplius finit, ut ad veram lucem poffit

lunt, & DEUM in fe & in omnibus .San&is

dirigere intuitum ; qui enim hoc morbo affici-

laudare fuper omnia cupiunt. & femper in id-

Maf d

tur,nullo Przeceptore omnia fua fponte opera-

ipfum tendunt.

x

A

u

tur,quze aliis placere arbitratur: üt aliis admi-

j

. X. Qui nullum pro fe extrinfecus teftimo-

l. 2. CQ '60

l

rationifit, preceps agitur.

P

E

d

x

nium quzerit, liquet, quod totaliter fe DEO

4

S. Greg.

XLI. Eleazar in prselio Elephante

m feriens

coiiifit; non -enim qui feipfum commendat, il-

€, 13.

119 mor«ftravit, fed fub ipfo, quem extinxit, occubuit.

le probatus eft, fed quem Deus commendat,

Quos ergo ifte fignificat , quem fua vi&oria

"

oppreffit,nifi eos, qui vitia fuperant, fed fub

.. Xl Facile erit contentus , & pacatus, cujus Ibid, $. 3.

confcientia muda eft. Non es fan&ior , fi lau-

A.Reg,'u

ipfis, quze fübjiciunt, fuperbiendo fuccum-

daris: nec vilior, fi vituperaris. Quod es, hoc

bunt? quafi enim füb hofte, quem profternit,

es, nec major dici vales, quam Deo tefte fis..-

moritur,qui de culpa,quam fuperat, elevatur. .

Eranc Lu-

XII. Si dederit homo omnem fubftantiaml.a. e. x1.

XLII. Peftis infidiofa , inquit, laudis amor,

fuam;adhuc nihil eft. Et fi fecerit posnitentiamS- 4-

Gebur g. in clam

"

enim per cuniculos quosdam in homi-

€, 6, Matt

magnam, adhucexiguum eft. Etfiapprehen-

'num mentesirrepit, dum virtuti incumbunt,

derit omnem fcientiam , adhuc longe eft. Et

atque ipfa opera fanc&ta absque ftrepitu maxi-

fi habuerit virtutem magnam, & devotionem

ma cum quiete emedullat, folisque reli&tis,

nimis ardentem,adhuc multum fibi deeft: fci-

Ms

Y, i2

inanibus paleis, absque ullo fenfà prudentis,

licet unum, quod fumme fibi neceffarium eft.

Quid illud ? Ut omnibus reli&is fe relinquat,

cun&a , quae intus funt, aufert,

£ IN

& a fe totaliter exeat, nihilque de privato

*

amore retineat, cumque omnia fecerit , quae

| EX .L*-IBEVLL

O-SDE

. IMITATI

E

NE CHRISTI

j

facienda noverit, nil fe feciffe v»f/efntiatf.

N

|

,]- 2. CQ 60 I'.

Rrevis gloria, quze ab homine datur, &

)U

Buf

$. 2.

accipitur, Mundi gloriani femper comi-

A

'DHOLIC

Vit e.(

äXEMPLA'c

A.

tatur triftitia. Bonorüm gloria in confcientiis

4

eorum, & non in ore hominum.

EXTERNA.

Tbid.

II. Qui veram & internam gloriam defide-

Fuga,

rat , temporalem non curat. Et qui tempora-

L. f^Hriftus de feipfd dixit : *E"go*non quaero J&. 8. v.

lem requirit gloriam, ut nón. ex animo con-

gloriam meam, fed ejus, qui mifit me, so.

7

temnit, minus amare convincitur cocdleftem.

Et alias frequenter, cum al

Matth. $,.—

1. 2.'c. 10,

ios vel a lepra vel

4.

III. Pleni veritate & gloria coelefti non funt

alio morbo curavit, iisdem dixit: Vide, nemini

S.

Chryf,

"

vanze glorize cupidi. In Deo confirmati & fan

s

/

dixeris. Super quae verba S. Chryfoftomus ait:

he.

26, in

dati nulló modo poffunt effe eiatï.

Ideo .ni.hil diccre jubet , (?.ocexxs non

diligere Matt,

oíten-

h.

.Iïtulur CXLIV. Vana. gloria,

39$

649]

o&entationem & hönorem nam quod alio

vana gloria fe tentatünf advertébat, dicere fo-

litus eft: . Pro

loco fanatum afe Chriftus jubet beneficium

pter te Wnon COepi , propter te

publicare,non divulgari feipfum jutfit , fed dari.

non definam. .

Luc. &. gloriam Deo. . Narra, inquit, quanta tibi fecit

VI. Gregorius Turonenfis Eþifcoþus femper Sutius.

(«

v.39. Deus.Per hunc ergo leprofum inftruit nos, non

reliquias Sanctorn

e cello geftabat , ut quo- in vita.

O

eífe vane gloriofos , per iftum autem non effe

ties miraculum ederet , non fuis meritis, fed

ingratos,fed omnia ad Dei laudem referre.

Reliquiarum beneficio adfcriberet.

É

(

Sur;ia'vit;

4f

S.Gregor. Idem binos illuminans cccos przecepit eis :

VH, S.Udalricus AuguftanusEpifcopus cum

[

loc.cit — //idete, ne quir friat, illi autem exeuntes diffa-

die Jovis fan&o vifi effent cumeo facrum faci-

saverunt eum im tota terra illa. . In quem lo-

entes SS.Fortunatus &AdalberoAnteceffores,

Sed

cunr ita commentatur D. Gregorius.

dextra quoq: manus confecrans tempore com-

014

- - quzerendum nobis eft, quid fit hoc, quod

munionis Clericis , qui viderant porrectzeos

- ipfe Omnipotens , cui ipfum eft velle, quod

compreffit,ut vifum occultarent,& poft fub pce-

poffe , & taceri virtutesfuas voluit, & tamen

na vitze admittendee vetuit , ne patefacerent.

ab his, qui illuminati funt,quafi invitus indi-

Eadem de caufa cum morbum caducum cura-

catur? nifi quod fervis fuis fe fequentibns ex-

re poffet, publice id petentibus negavit.

Sur in vit.

emplum przebuit, ut ipfi quidem virtutes fuas

VIII. S. Nicolaus Epifcopus ad pauperes fi- & Dec.

occultare defiderent, & tamen ut alii eorum.

las elocandas argentum occulte per fene-

exemplo proficiant, inviti , & quidem fua oc-

firam injécit, & tertio hoc faciens , ubi fe

cultando, feipfos cuftodiant, fed dum produn-

confpectum advertit, celerrime proripuit.

turinviti, bonaad proximos fuos exempla

IX. S.Eligius Epifcopus cum cceco largam Sur.invit,

g

$. Bernar. transmittant. Bene notat D.Bernardus, quod

eleemofynam obtuliffet;illeque manum fubtra-

er.2, de

Épiph,

Filius Dei Rex glorize non. potuerit fubje&us

hens,potius oculorum ufum reftitui fibi petiif-

effe vanze gloriv , cur igitur femper oftendit

fet,manu mendici arepta dixit: Tu,amice,nec-.

fe alienum2 Nunquid inanem gloriam metue-

dum nofti te fignare, docebo itaque te. Simul-

bat? quid timeret ab inani gloria, qui eft glo-

que fignuui crucis fronti imprimens vifum re-

ria Patris ? utique timebat, fed non fibi, time-

ftituit, totumque miraculum fidei hominis

bat nobis ab illa, quibus noverat effe timen-

attribuendum . afferuit.

«. *

f.i H Vi*Q

dum , nobis cavebat, nos inftruebat.

X. De S.Thoma Aquinate produht hif'coriæ,s'ï

.Mart.

l.c' j

Luc, r,

. l. B. Virgo , cum S. Elifabeth eam lauda-

eum per omnem vitam nunquam vana gloria

v.47.

re, & inter mulieres benedictam dicere cc-

fuiffe elatum, five ex profundiffima,qua excel-

piffet, mox ad Deum refundens eas laudes

lebat,cognitione , five ex intelle&u ipfius vere

dixit: Magnificat anima mea Dominum S.

angelico, five ex aliis ampliffimis donis , quze

Msnfi di, Thomas Villan. exiftimat , B. Virginem nulli

in ipfum divina bonitas plena manu effi

5" n, 8.

rat. Vid. de eodem n. 20..

u;de-

prorfus , neque etiam ipfi Jofepho fponfo fuo

revelaífe altifümum illud lecretum , tametfi

XI. S.Guilielmus Epifcopus Parifienfis,cum

(f

ipfum videret totum anxiofum , fciretque ad

aliquando a vana gloria fe pulfatum advertif-

ipfum pertinere coeleftis illius partus educa-

fet, recede,ajebat,recede, o gloria , & vade ad

tionem , fed exfpectalfe tempus ,. quo ei ex

Deum , ad quem folum pertines.

parte Dei Patris per coedleftem nuncium hoc

XII. B. Clara de fe dixit, fe, fi

a toto mun- V tà p. 2.

M

ipfum declaratum fuit..

. Reg, :o.

do honoraretur , nullam mutationem infe, & — €:27

II. jJoab dux militize cum regi

iam civita-

nec initium vanve glorie habituram ; nec fi.

tem Rabat oppugnaret, jamque in fua fere

ab omnibus vilipenderetur , & vituperare- -

tur, ob id turbatum iri.

»

CeI[l

poteftate haberet, huntios ad Regem mifit

Drexel 1.

. dicentes: Nunc igitur congrega reliquam par-

XIIL Sara facrarum virginu

m Antxfhta à

muff.

tem populi , & obfide civitatem, & cape eam,

cum d2emonem tredecim annis impugaantem

c94o äoSo

ne, cuma me vaftata fuerit urbs, nomini

viciffet ; illequeipfi in faciem diceret: Vicifüi

meo adfcribatur victoria.

me , Sara , vicifti: Refpondit illa: Non ego -

A€t. 3.

IV. S.Petrus , cum ob claudum ab eo

.faina-

te vici, Dominus meus [efus.

X

Y. 12.

Lyreus i5

tum populus vehementer obftupefceret, & ad

XIV. Joaunes Avila fi quando ad utilitatem

apoph S.

ipfum quafi gratulaturus accurriffet , eidem

eorum, quibuscum agebat, quidpiam dicen-

gno l, a.

dixit : Viri Ifraelitze ,. quid miramini in hoc ,

dum incideret, quod fibi alias accidiífet ,

f

3

aut nos quid intuemini, quafl noftra virtute

femper iftud velut de tertia

per?kgna dexter-

ac poteftate fecerimus hunc ambulare ? Deus

ï

rime exnaraífe dicitur,

Abraham &c.

XV. S. Auguítinus non obftante ,

quo

d S.Auguft

Suríus in

Ep. 64. ad

V. S.Bernardus cum ob varia , plurimaque

damna hujus vitii optime cognofceret, & con-

Aurel

vita €.6.. ivacula multum ab aliis laudari & zeftimari fe

trarium ageret, dolenter conquerebatur : Hoc

adverteret,in hzec verba prorupit: Ex Scriptu-

mihi ipfe canto quotidie, & tamen vehemen-

ter cum adverfario dimicans fzepe ab eo vul-

ris deduci, figna fieri vel per perfectos, vel per

fi&os. Ego nec perfectionis mihi fum confcius,

nera capio , cum dele&ationemt oblatz lau-

necfictionis. Nihil ergo mihi & fignis iftis ,

dis mihi auferre non pofífum.

N

D

l

8

XVI. De S.Dominico legitur,quod cum prze- Vita L. 4.

uandoquidé meze illae famze magis,quam vitze

hh

noverim exhiberi, nec ad meam fieri comen-

dicando & concionando, copiofitffimam anima- * 1?-

dationem , fed ad commemorationem . po-

rum collegiffet meífem , ac propterea ab omni-

bus ei applauderetur, honoresque exhiberen-

ä'hryfl

tius, ad fru&tum autem aliorum, & ad foven-

.20' it

dam de iis bonam opinionem. Sed & alias fi a

tur maximi , fugae fg dedexit ; interro

gaþus ;

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom. II

&

AE

304

Bibliothece Manualis Concionatorie

euatin

i r

cur id feciffet, refpondit: quia pluresibi me ho-

complacere videretur, loquitur & ipfe'—de fein

norant, hic vero omnes me impugnant : quod

tertia perfona. Eratrecumbens unus ex difíci-

P'I 6

dixit eo in loco, ad quem fe receperat,ubi plu-

u

lis ejus in finu Jesu , quem diligebat ';Jesus.

Ü

bi bene obfervat S.CyrillusAlexandrinus,di-

rimos videlicet habebat perfecutores, & con-

tinuas cum haereticis controverfias.

cens: Nomen fuum celavit,ne inanis cujusdam

Manfi,

XVIL . S.Antonius inumerabiles doemonum

glorize caufa diligi fe aChrifto dicere videretur.

difc. 3.

Diceres fortaffis,aliquantum falté proprize lau-

n.1e9.,

affultus fuftinuit, praefertim vero eo tempore ,

quando jam in perfe&ione religiofa vitzeque

dis ex fuo profluxiffe calamo,cum fcribit: Difci-

fanCcitate multum profecerat ; .nihil tamen

ulis ille erat notusPontifici.Verum refpondeo,

l|pfum hocfcribendo voluiffe potius tegere, &

effecerunt, fed femper confufi & fatigati ab-

jerunt. Unde unus formam in fe fufcepit

celare amorem fuum,quem prze aliisApoftolis

adolefcentis zethiopis, & ante pedes fervi Dei

habebat excellentiore 1n Chriftum, dum ipfum

6 3

in paffione femper fecutus fuit; hanc enim con«

fe profternens dixit : Multos ego decepi, mul-

tosque magna etiam fané&itatis viros adla-

tinuam fequelam fuam palliavit hoc praetextu ,

píum protraxi & feduxi; fed a te me fateor

quafi familiaris & amicus aulse huc accefferit:

vi&um. Quo ftratagemate aftutus ferpensAth-

Animadverte (ait D. Chryfoftomus) quomodo

letam Chrifti ad vanam gloriam pertrahere

proprice laudi demit,ne quis enim diceret,quo-

fperabat, & pertraxiffet fortaffis, nifi Deus

modo omnibus aufugientibus ipfe ingreffus

daemonis aítutiam ei- manifeftatfet.

eft,caufam affert, quod effet notus Pontifici.

| Maníi.

difc,.ó.n

. XVIII. De S. Philippo Nerio in ejus vita fe-

XX. S.Thomas Aquinas femotus fuit ab om- Vita l. 2;

"quentialeguntur: Multi quotidiana ejus gau-

ni umbra vanze glorize,ut,tametfi tempore fuo

c.19.

ROd[iqn

dentes converfatione obfervarunt, quod in fuis

totius Chriftianitatis fuerit oraculum, tum ob

"

pb tf/

6 6

, aCtionibus nunquam propriam habuerint com-

eminentem fuam fapientiam , tum etiam ob

placentiam;ita humilis extitit , ut, ficuti de S.

admirabilem fan&itatem, nunquam nec per

Thoma Aquinate legitur, vanze glorioe nullum

umbram infeftatus fuerit a vana aliqua com-

prorfus fenferit ftimulum, curam infuper omné

placentia; unde in vita ejus poftremo in lu-

adhibuit, uti fui hanc conquirerfent virtutem ,

cem edita a P. Paulo Frigerio Ordinis fui fa-

Fib, cor

& quemadmodum S.Joannes Evangelifta con-

cerdote, legitur,quod a primis annis hoftis ex-

3. fer

tinuo fuis inclamabat difcipulis: Diligite vos in-

titerit applaufus popularis in ftudiis, & ad imi-

qinet,

r

vicem, ita Philippus aliud non dicebat, nifi:

tationem S.Ephrem Syri,defideraverit non vi-

Eflote. huniler, Ydque femper urgebat. Quapro-

deri fán&us, fed potius effe, nunquam ex ore

Vil Á

ter, cum die quodamFrancifcusMaria Tarugi

ejus audita fuerint verba proprive ?eftimatio-

45

ermonem haberet, magnoque fervore fpiritus

nis, nunquam etiam in anima fua fenferit de-

exageraret excellentiam & utilitatem patien-

le&ationem aut complacentiam vane gloriz:

tiz , idque cum univerfali aufcultantium ap-

unde cumbonaoccalione dixit & confeffus eft

laufu, fanctus Pater audiens hunc difcurfum,

P. Reginaldo : Deo gratias ago immortales,

quía fafpicabatur verbi divini, praeconem vana

cum inanis fuperbize morbo nunquam labora-

verim. Vid. etiam de eod. n. 1o..

*

;

Á

inde correptum effe gloria,folito more fuo ftre-

pitum excitare coepit, ac furgens poftmodum,

XXLIn vita S.Ruggerii Ord. S.Francifci le- Manfi,

Vit ]

manuque columnam vicinam compulfans,om-

gitur,quod poft eximia a Deo recepta dona pa- difc. 6.

n,IQe

nium auditorum ad fe pertraxit vultus, quod

trifuo fpirituali dixerit : Quid habet homo, de

tam diu continuavit, quousq; fermoni fuit im-

quo gloriari poft ? De gratiis & donis , quze

ofitus finis ; at quam primum Concionator e

ex liberali Dei manu fufcipit , tanquam de re

cathedra defcendit; ipfe afcendit, altaque voce

fua, quze ad ipfum folum pertinet , gloriari po-

Vit ton

dixit, neminem e Congregatione fua habere

teft? Solebat infuper dicere, quod, fi ipfe om-

dtdng,

occafionem fefe jactandi & fuperbiendi , eo

nium hominum elfet probiffimus & integerri-

pf

mus,id non ob aliam caufam & finem fciri de-

quod nullus in eam usque horam inventus fu-

iffet, qui minimam fanguinis guttam pro Chri-

fideraret, nifi ut Deus laudareturin donis fuis,

fti amore profudiffet ; bene quidem ex illius

quibus ex infinita fua bonitate viliffimum quoq;

honoravit vermem. Hac munitus humili co-

fervitio & fequela reportaffent, ac reportarent

continuo honorem & reverentiam ; & hanc

gi

tatione & opinione, nunquam ullum vange

materiam fatis dilatabat cum magna aufcul-

glorize paffus eft ftimulum,

Vi P.

tantium zedificatione. Exhortabatur fuos infu-

- Damnuia.

E

Bub 4

Vü, Qd

per, Dominum Deum orarent, ut , fi quam eis

XXII. Ezechias Rex , quia fuos thefauros 4 Reg.2o.

dignaretur elargiri virtutem, aut donum ali-

omnes Áffyrijs oftentavit, graviter a Propheta

quod, prorfus celarent , quatenus fe contine-

increpatus,& gravius in filo punitus eft, a quo

rent in humilitate, nec fuperbiendi caperent

Affyrii omnes illas divitias abftulerunt. -

occafionem ; unde quotiescunque aliud dice-

XXIILS.Pachomius monachum afferentem, v:t, $. p,..

Vi | j

bant;quod in eorum refultabat laudem , fubito

fe fuas duas uno die ftoreas contexuiffe, &va- chom.

refpondens dicebat :

Secretum meum mihi ,

nam inde gloriam capientem, non modo gravi-

fecretum meum mihi. .

ter increpuit, fed infuper przecepit , ut ftoreas

x

XIX.S. JoannesApoftolus, qui XEv*angeliftæ

ante fratres fuos humeris

O

rtans rogaret , ut

So Cytil'.

&

. Alexand. fungebatur officio, in fua hiftoria fimul men-

Deum pro fe precarentur,

veniam, peterent,

c.9.In lo.tionem facere voluit fpecialis eximiique illius

ut qui duas ftoreas pluris,quam regnum coelo-

€15. fhonoris a cclefti fuo Magiftro fibi exhibiti ,

rum, feciffet. Deniqne injunxit etiam , ut per

quod videlicetfupra pe&us Domini in coena

quinque menfes cellae inclufus , & a nemine

vifus binas quotidie ftoreas conficeret.

recubuerit; Aít ne defuper gloriari übiäue

XXIV.

thulm CXLIF. Vamz gloria.

395

Salutins

XXIV B. Clarze de monte Falco propter

VIT. Bemardmus Picinus, cum in tota Si- LyræuS L

in fpeculoexiguam tentationem van?e glorize fübtractus

cilia tam fcientiz;,, quam virtutis fama cele- 3. 8p0 ht

P..C I2fuit a Deo annis quindecim divinse dulcedi-

berrimus'effet; ultro P. Generalem exoravit ,

Ign.12.

nis & fpiritualis illuminationis influxus; nec

ut in Italiam migrare, Tiburique i ignotus pue- EL

prlus potuit eum recuperare ,

quamvis "mul-

ros docere (Jramaticam poffet.

tis lacrymis , jejuniis , c1hc11s flagellis

&

orationibus pro eo inftaret

$. VIL.

/&'&I

EXEMPLA PROFANA

$. VI

'EXEMPLA DOMESTICA

Qualitar

sb lib.5,

natius ,

licet ab initio vehementer

I

€. 3.

ISIg

id tamen

vana glona fuerit tentatus ,

. Dei mlfeucordïa poftea eft confecutus

ut

CUmD

iogenes aliquando in fümmo frigo- Laert.1.6,

re pene nu

per multos annos , antequam e vita difcede-

dus in aquis congelatis confi-

fteret, ideoque plebs fnedam commiferatione

ret, nullam inanis gloriz cogitationem ha-

tangeretur, fupervemens Plato ad aftantes di-

beret imo dlcebat

nullum fe vitium mmus,

xit: Si hujus hominis mifereri vultis , eum-

quam vanam gh)uam timere ,

quaeex igno-

rantia plerumque & coeco fuüi amore ortum

que hac moleftia liberare, difcedite.

Signifi-

L

Y

habet ,

& vel cedros ipfas Libani evertere

cans hoc dicto , id Plogenem tantum vanae

Rodriq.

folet. -

Sed & magnus Hifpanie Prolatus

glorize aucupandz ftudio feciffe.

p.r. tr.3.

T. 'V[enecrates medicus , cum Jovis titulum. Z-Eban L^.

E

de ipfo narravit, quod rogatus ,

aliquando ,

quonam modo 1pf'1 mentalis oratio fuccederet,

affectaret, Phllm*ms u)amdonum Rex eum ad var. hx&

convivium qutdem invitavit

fed folam. acer-

refponderit nolle fe id dicere , nifi in quantum

utilitati aliorum defervir

et; 111ud enim vanita-

ram apponi, & fuffitum velut Deo fieri j ju t ,-

tis,hoc charitatis necefhtausque effe. Alias di-

unde fame & fiti urgente tandem hommem

fe faffus eft.

Fab. conc, C€T'€ 1olcbat

Ut fanus fim in his, quz ad

1.

3.in fer,' Deum pertinent ,

vehementius tamen mihl

Plinius de: fe ipfo. fcripfit :

Ego veroP lm- l2.

ciner,

celebritate nominis mei gaudere non debeo? pit,

verendum elt, & cavendum ab his qui me.te-

mere inflant : Laudantes enim me flagellant.

ego vero gaudeo , & gaudere me dico, & cur?

Qma nefao quis alteri dixerit: Vide hunc? .

Vita l. 6.

II. S. Francifcus Xaveriusajebat , eum , qui

Plinius eftt.

€,I5

non fegniter fuos defe&us & peccata confi-

ab in

derat, aliud, fi a mündo laudetur, cogitare non

IV. Archite&us ' au1dam Venetlanus próa

u&, th,€.

duabus infignibus columnis er

ecus non aliam mDGm. d.

polfe, quam quod ridere ipfum & fubfannare

velit, nec aliter accipere laudes illas atque en-

petiit mercedem , quam ut luforibus qui- pottiz pi p.

buscunque fieret libertas fub ea quocunque

comia, quam pro vera ignominia &i 1Il]ü1'18. 3

modo 1udend

novit enim, omnem fubftantiam tanquam ni-

V. Haron Dux Carthaginenfium multo la-

^hilum effe in confpe&u Dei.

Id

Vlta l 40

III. S.Francifcus Borgia, cum aliquando ab

bore docuit aves cavea mclu as hv»c verba:

Ms

É.

Hanon ett.deus : pnronunciare: fed ill;e liber-

poftPent

o

aliquo variis titulis & encomiis compellaretur,

faffus eidem eft,fe plus titulorum illorum enar-

tati reddite ad fuum naturalem redlemnt can-

E

tum, nec Hanonis amplius meminerun

ratione , quam. longo , quod paulo ante confe-

cerat , itinere, fatwatum fuiffe.

VI. In Japonia operarii ,

licet ma'mo illis Maf*f us

pro labore merces ofï'etatur

Vita tom.

lV. P. Franmfcuq Suarez,licet ad füummum

triftes .tamen hift Jap;

de Ànz

recedunt, fi duo illa verba : Optlme laborafas

famze faftigium perveniffet, candide tamen fa-

non audlant

Pr&xa. tebatur, nulla fe vanze gloriz- titillatione mo-

^

Fuga.

veri. Vitabat hominum congreffus, quantum

. poterat , ne, ut fit, inter invitandum laudibus

VII. Phocion , .cum inter orandum ejus Plotaich.

oneraretur :.

id vero.cum fiebat , mox rubore

fententiam univerfa concio magno affenfu ex- in Phoc.

fuffufus manu vultum tegebat.:

cepiffet , ad proximos converfus , me mife-

?Vita P,

V. Cum Chriftophorus Gonfalvus magna

rum inquit, vereor enim , ne quod nuhl ftul-

Baith. A- cum laude curfum theologicum in Hifpania

tum verbum exaderlt.

var, €«46, perageret, & ob id vana gloria tentaretur,effe-

VIIL

Terentius monumentum: flbl exf*rwäafmns

ptt

cit,

ut, falvis ftuduüs ,

parum

vetalt his Velbls Impenfa monuimenti fu Jer-l 8.apoph

putarcnt alii ,

1pfum fcufe a quo tempow ad excelfum ora-

vacanea eft, memoria noítra durabit, fi vita

memmus

Excelli animi ett ,

tionis domum promotus eft,

cum præclaxa

Vita ]. 5,

VI. P. Jofephus Anchieta ita virtutes fuas

gelferis, gloriam contemnere.

arte admiranda hnmilitatis velo obteaebat

A

TX. Demofthenes, antequam eloquio Groeco E MM

JUU

.ut ipfam etiarn humilitatem depnmeret non

inotuilfet, operofions cultus nitorem appetufïe amulr. j.2

enim ille fua fa&a elevando humilitaté proefe-

dicitur; faciebat enim a purpura vendi caufidi- c.4 :S. 6.

rebat, fui ludibrio venerationé aucupatus(ver-

cum; at poftquam facundize famam affecutus

futa üqmdem eft plurimorum improbitas,cum

eft,toga viliore contentus dicebat , malle fe a

feipfo,quam a vefte aut cultu exthto,glomam

ipfum honorem, quem fpernere videntur,am-

biunt quam maxime ) fed fplendorem , qui ex

quzerere;quem enim fauus attollit honor,vilita-

tem alienam non deprimere ; fed nec ahenum

eo erumpebat, ne emanaret logius, per mul—

tam diffimulationem obfcurabat.

erigere honoré , quem fua vilitas hümo affligit.

R.P. Lohn. Bibl. Man. Tom. ILI.

dd 2

Dam-

306

- Jibliothece Manuqiir Conciohdtariæ

Dammum.

XIL Sicut probatur in conflatorio argeïï:»Präv.zw

Faber|

X. Thurinus Vetronius, quia Principis be-

tum, &in fornace aurum ; ita probatur ho- v. ex.

,cenc. 3.in nevolentiam fimulato commendationis be-

mo ore laudantis.

fer, ciner. neficio vendere folitus erat , a Severo Impe-

AIIL Sicut pueri ludentes ex foeno coro-S. Chryf--

ratore fumo perire juffus eft , quod futnum

-nas alicui imponunt; coronatum autem füumhem. t7.

vendidiffet.

in epift,

ACGt. 12.

poft tergum irrident ; fic fzepe fit, ut, qui te in

ad Rom,

À

Xl. Herodes Rex, quia a plebe fibi occini

faciem przedicant , apud feipfos clanculum

*2L permifit; Dei vox, & non hominis: confeftim

fubfannent.

percuffus ab Angelo , & a. vermibns coüifum-

XIV. Sicut mulier quotidie fe ornans, ütStapïet-y'-,

ptus expiravit. .

alienorum virorum oculis placeat, merito nor

jin Dom,

t. poft

levem. marito fuo difplicentiam generaret ; z

ent.

$. VIIL.

ita & is non minus difplicet Deo, qui laborat,

ut hominibus placeat.

SIMILITUDINE S.

XV. Sicut venti globus convolvit ftramina, Faber.

conc. 3.

i

& in altum evehit,, mox tamen iterum dimit-

in Fer.cin;

ualitas,

S.Bern. f.

cut bafilicus neminem interficit., nifi

tit; fic gloria inanis repente evehit homi-

x4.in Pfal,

l. SI

nem , fed repente etiam deferit.

-

M

quem prius ipfe viderit; quod fi vero ipfe

.XVL Sicut aranea multo qnidem laborelbid-m.z.

m')f lf'

qui habi-

tat,

prius videatur , interit: ita & vana gloria coe-

telas texit, ut mufcas capiat, fed illoe levi

cum quidem , negligentem ac videri ab homi-

vento aut motu rumpuntur ; ita qui mufcas

nibus volentem Llxdit, non tamen perinde eum,

qui prius ipfam viderit, hoc eft , qui confide-

vanze glorize captant, telas aranearum texunt,

2

s

Sihnl

tefte lfaia.

raverit, quam vana, falfa,& perniciofa fit.

XVII. Sicut pfo neceffitate quidem cibuslfaie 55.

Bufeusin |l. Sicutumbra corporis , quocunque colo-

V. 5.

Epip

fumitur , fed in ipfa comeftione furtim gula

S.Gregor.,

Panar.V. re corpus imbutum fit , femper nigra 'eft; fic

furrepit , & edendi delectatio mifcetur; ita li-

lib. 34.

gloria và-fic omnis fzeculi gloria vana

cet opera noftra cum optima intentione in-mor, c.16,

na.-»9*. ex objecto nafcatur.

: elt; quocupque

x

IIl Sicut larvà occultat vilitatem hoóminis

choentur , facile tamen vanze laudis & glo-

S.Chryf, :

hom. 43.. s

que ad vefperam , dimiffo autem theatro,

riv cupido ac delectatio irrepit. :

Mor

di.:

ad P9P- ynusquisque apparet, quod eft; ita fi poft

XVIHI. Sicut ärbor, quo altius fe erexit , S.Gregor.

multas tuas laudes auditas domum revertaris,

tanto ventorum vim vehementius fentit ; ital22. mor,

& folus fis , omnis gloria defluxit.

Roterod,

quo plus quis majoribus operibus attolli- *5*

IV. Sicut Chamzleon non alio pafcitur ali-

tur eo ampliori ab ore

i

infimi. |ménto, quam aeris, & idcirco os femper hians

tigatur.

lau)dantium flatu fa-

Y

& dpertum habet ; ita quosdam aura popula-

.XIX. Sicut gulofi & honeftat

is expertes S-Gh'yf;

risalit, nec quidquam ca

adregale convivium vocati, nec congruam

oin, 46,

nes laudes & gloriam.

ptal?t preeter ina-

&

shco

Pluïärrh.

horam exfpec&tantes , parvulorum infantium

FL

S C

V. Sicutlumen magis prodeft iis , qui vi-

