flammas deprimit ; ita concupifcentias evane-

fpiritualem conciliat , fimul in eo fitim ejus-

fcere facit fermo Dei in animam admiffus.

dem divini verbi provocat adeo ut , quantum-

&* Lt

S. Cyrill.

XXXL Sicut fi quis fcintillam in foenum

vis frequenter illud aufcultet , nun

í

quam ta-

inlo.c.15. projiciat, totum foenum accenditur ; ita ver-

men audiendo fatietur.

bum Dei, in anima receptum, eam totam in-

XLII. Sicut medicinze fzepe fum

untur e- Idemxdïfö,'

tiam ab hominibus fanis , tanquam p

rzeferva- 9.u, 9.

flammat.

4

SQ Chr?f-

XXXII. Sicutgranum finapi, licet minimum

tivum ad occurrendum morbis, qui furtive nos

Phryfo,

ho. 5. in, jnter femina , fitamen in terram jaciatur , fit

aggredi poffent ; Kodem quoque modo, licet ,

. ex di,

lfaiam.

dum in timore Dei vivimus , hoc remedio non

maximum ; ita verbum Dei , licet minimum

appareat , fi tamen in anima debito modo fo-

admodumindigeamus, fervittamen velut prae-

/

veatur, in maximos-fru&us excrefcit.

fervativum contra maia ventura , a quibus in-

S.Gilryf.

XXXIII. Sicut artifices per inftrumenta ar-

feftari poffemus ; unde Plalmifta ait: /Incorde

f.3.deLaZ ts fize, quidquid faciendum fufceperint, perfi-

meo ab[condi eloquía tue, ut non peccem tibi. Proe-

emin

ciunt ; ità & nos per Scripturas divinitus in-

terea, licet medicina ab infirmo medico prze-

T

n

fpiratas animam noftram depravatam CcOrri-

fcribatur , eosdem tamen operatur effectus fa-

imus , & inveteratam renovamus.

nandi , ac fi ab homine fanitffimo adminiftrata

S.Hieron.

XXXIV. Sicut ramus abfciffus , fi juxta

fuiffet; eodem modo, licet verbum Dei prae-

in Pf. 136. aquam plantetur, ftatim virefcit; ita fi pecca-

dicetur ab homine impio peffimique exempli ,

tor verbum divinum frequenter audiat, viret

non tamen per hoc fua deftituitur virtute fa-

nandi infirmitates noftras fpirituales. Deni-

mer/

eius anima , & in peenitentiam convertitur.

i Mte

S .Bernar-

XXXV. Sicut folis natura eft, eis, qui in

que , ficut medicina nifi tempore opportuno

diu. -r. 9. hoc mundo funt , ordinante Deo corporaliter

adhibeatur , ad nihilum prodeft, quin potius

D,

in Dom

obeft; ita quoque nemo nefcit, quod fermo

* dare vitam, illam confervare, infuper & aug-

,

?OP-

Ou:ar. ;

mentare; fic etiam verbum Dei in anima hzec

portunus eft optimus.

XLIII. Sicut filex , cum

fit lapis durusl,! & S.Gregor, -

tria fpiritualiter operatur.

bum Dei aäternum ef?:

Ànf,

Bellovsc

XXXVL. Sicut ver

frigidus,nihilominus percuffus fcintillas emit- ho. 22. in

jeceta

1.3. fpec.,

' pabulum Angelorum in cclo; ita verbum Dei

tit; fic verba funtfacri eloquii,quae quidem per Ezech,

)l'd: ^

eít pabulum fan&arum animarum in terra;un-

narrationem literze frigida tenentur,fed fi quis

p- I-di&.

1O.

de Chriftus dixit diabolo , qui jejunus erat ab

hzec,afpirante Domino, intento intellectu pul-

hoc cibo : JVem in folo pane vivit homo , [ed in

faverit , de myfticis fenfibus ignem producit ,

utinejus verbis poft animus fpiritualiter,ar-

omni verbo €?c. hoc cibo Magdalena reficieba-

onp ii

tur ad pedes Domini, audiens verba oris ejus,

deat, qui prius perliteram ipfe quoque fri-

In1j

ut oblivioni traderet cibum ventris.

gidus audiebat. '

XLIV. Sicut gl

adius ferire nequit»', nifi fit M«nfi

XXXVIL Sicut de[cendit imber €9 mix de

Ve :00

calo , €4. illuc ultra mon revertitur , [ed inebriat

nudus;nam intra vaginam conftitutus , quan- dift. 11,n;

A

terram, €9 infundit eam , €9 germinare eam facit

tumvis fit pretiofus & acutus,non fcindit,nec 19

tj

vulnerabit; ita verbum Dei, ut impiorum

€9 dat [emen Jerenti , €9 panem comedenti ; fic erit

l

uerbum meum , quod. egredietur deore meo , non

corda vulneret, nudum effe debet, id eft, fine

yevertetur ad me vacuum.-

figurarum Rhetoricarum ornamento , aut va-

ronunciari.

Manfi

fi

eminibus herbae , fru-

nze eloquentiee floribus , djebeg p

XXXVIII Sicut ex :

XIAV- SiC"' ;

Qifc.s.n.x.

*

424

Bibliothere Manwalir: Concionatorige.

SO' Ghryfo

S(LV. Sicut corporalis cibi appetitus indi-

LV Sicut non eft audiendus ulceroms,xciim Fáb. cone.

ho. 22,n

cium eft bonze valetudinis; ita defiderium fpi-

in ulcerum purgatione vel uftione reclamat ; 4.in Dom.

Gen,

ritualis doctrinze , manifeftiffimum atzumen-

ita nec concionatori curanda reproborum ob- t* poft.

tum eftanimee bene habentis. Multi autem

locutio, cum falubriter increpantut , fed poti- Pet- n-4-

funt, qui przedicationem aufcultant ex confue-

us iisdem cum S. Auguftino dicere debet :

tudine, ut faciant, quod alii faciunt, non vero

Emendate vitam & mores veftros , & ego

emendabo linguam meam.

propter finem, ob quem,eü: inftituta.

on,

i

LVI. Sicut patrisfamilias eft , filius panem Idem e

Dignitas,

fcindere, vel frangere , : non ipforum parvu- 7- :nDom,

Mi

lorum, ne feipfos v:ilnerent; i& non eft Laico-

3. pó

M 4'

S.Chryf.

XLVI. Sicut in fcriptis fecularibus fpe

Pent. n, 44

ho. 20.

rum fcripturas exponere , & fibi ipfis concio-

Gen.

i^. vel unam fyllabam deeffe , plurimum refert ;

nari, fed pafïoyum ecclefise.

ita in Scripturis facris nec apiculus elt vel

fyllaba , in qua non fit thefauru

'

s, modo a?*

j

Darünmn.

ldrbm. in.c.

tenta mente omnia confulamus.

(.

XLVIIL. Sicut margarite incluf» coc

hl&is

pofitze funt in profundo maris; fic myfteria di-

VII. Sicut /V*non poffe pércipere

cibum S, Ántoni-

corporalem, eft fiz

gum mortis corporalis ; ita nusp.-.1.9

vina verbis inclufa ,

pofita funt in gltitugühe

non percipere legendo , vel audiendo ver- c. 12.$. 2.

fenfus facräe Scripturz.

bum Dei , quod eft cibus animze , eft fignum

mortis anim?e.

/

jucundi m,

LVilL Sicut aqua in horto deficiänte , flo- Manfi

res, fructus, cunctze

que alize tenellze plantulce d 2398

Cuit. 4

22»

ldemhom XLVIII. Sicut vinum, dum bibitur , trifti-

arefcunt , & languent ; ita quoque vivo hoc *

v

tiam fedat , & cor mutatur in betitiam; fic &

fonte verbi divini in ecclefia deficiente,omnes

fpirituale. vinum Scripturarum

in betitiam convertit animam.

,dum bribi'tuxr ;

virtutes Janguefcunt, & tabefiunt.

S.Greg.

. XLIX. Sicut manna habuit omne delecta-

- . VIlI.

6 IIIOI:-C.7'

Pïm":g

mentum ; ita dum electus quisque S. Scriptu-

vä 5'

ram utiliter juxta modum fuum intelligit ,

. quafi acceptum manna in volun

.

tarium fapo-

Pnl.t

rem vettit.

JAd verbum Def avide audten-

ï'ï)'.l

unt.

$3

.Juxditio. |

t0, l&t

Fab. cont,

Uia. frequens Sïa'þdula verbi divini tuditio e

L. Sicut in tonvivio multa fercula ap-

fignum. pradeftinationir : uti fequentibus

Qu

S.in Dom.

ponuntur, nemo tamen cogitur de omnibus

Sexag.

verbis S. Chryfoftomus indicavit :

TBuméen- s.Chryf,

. 4.

comedere , fed ex iis fólum , quae magis fa-

tum mihi eft hoc veftri in divinis p

rofeCtus , hom. 32.

piunt aut conducunt ; ita & in concione mul-

quod tanta. promptitudine quotidie conveni- in Genef,

tz fzpe doctrinze proponuntur , quas tamen

tis, & fpirituali doctrina. expleri non pote-

non ornines implere neceffe eft

ftis; nam quemadmodum corporalis cibi appe-

alterave bene applicetur.

, inodo upa ;

titus indicium eft bonz valetudinis ; ita defi-

$ Tho

Fab. conc.

Vl

.. LI. Sicut ftru&ores in corlsviviis' no——n'/xr—.übi,

derium [piritualis do&trinze manifeftiffimum

Seug,

5. no 3.

fed aliis dividunt cibos ; ita multi verbum

eft argumentum animz» bene habentis, &

Bern

Dei audientes , non fibi , fed aliis illud

ficut ignis ceram emollit, & tra&abilem fa- Fab. cone;

1,1" 11'. 3.

applicant.

cit, atque ad omnium rerum formas recipien-

fermi.

das difponit ; ita fpiritus fanctus habitans in

Wl,ye

S-thyf'

LII. Sicut, cum Regis leguntur literze , al-

ho, r4. in tum eft ubique filentium , & aures eriguntur ,

homine , difponit ipfum ad recipiendum ver-

Y

Gcn. *

bum Dei eique obediendum.

ut fciant , qu:e regiis literis manifeftentur ,&

lL Quia eft optimum inftrumentum €$ funda-

quisquis vel parum tumultuatus fueritiin ma-

gno periculo eft ; ita multo magis cum magno

mentura ad infignem profe&ium in. fanBlitate C per-

S.Ehryf

fetlione facimdum ; nam , ut re&e S. Chryfo-

ho- 8. de

tremore adftandum eft, & altum filentium ha-

ftomus advertit, ficut arbor perpetua irrigati-

AÀana &

bendum,& pellends» cogitationes turbulent»e,

k

4

ut verba Dei intelligere poflimus , quo Deus

one crefcit in mag

'am altitudin6; fic & divj- Samuele,

Belloy

norum eloquiorum doétrina affidue irrigatus ,

la

approbata obedientia noftra. majoribus nos

ad virtutis faftigium pervenit, Hinc Tobias £e-

dil, x

muneribus remunerari dignetur.

lBïd;

nior filio-dixit : /ludi , fili mi , verba oriz mei, &

LIII. Sicut apes omnibus floribus infident,

ea in corde tuo quafi fundamentum conftrue : Id

& melle fe onerant, ita quoniam eloquia Do-

mini funt fuper melori meo

ipfum quoq; a verbo incarnato unicuig; animae

, cum magna foli-

fideli dici videtur. At vero, dices, quzenam

citudifne exciperg oportet.

inter verbum Dei , & fundamentum etít pro-

j

portio ? Fundamentum totum fuftinet zedi-

L

Pr&dicatio,

ficium, aulas , cubilia, c

oe

acula , ambulacra,

folatia, atria, & quicqui

id

boni & pulchriin ,. -

Toid.

LIV. Sictitjgemma magis fülget,quändo aä«

S. Auguft

STh

vafta aliqua fabrica continetur.

Cogitas

9 xc.de

-

nulo inferitur; fic cceleftis doCtrina voce prae-

magnam fabricam conftruere celfit

udinis 2

vert

ill,?igw

dicatorisa Deo vocati propofita fortius lucet

ac movet, quam fimpliciter tantum ]e&ta.

quserit S.Augu&inus, defundamento pr

ius co- Dem,

gita

z2

T itulu; CXZïVZ Verbum Da.

425

COnt

-gfta hum'ilitäti's' ( nos in.przefenti dicere*poffu-

tus eft calor charitatis in ore meo, Prov.

1 D()m,

mus, de fundamento prius cogita verbi Dei )

6. INunquid poteft homo

ab[condere isnem im finu

Yi

Kt quantam quisque vult & difponit fuperim-

Juo , ut veftimenta ejus mon. ardeant ?. fic impof-

ln l.

X

ponere molem zaedificii, quanto erit majus

fible eft, quod homo abfcondat verba Dei,

cum inflamatur cor charitate.

sedificium , tanto altius fodit fundamentum.

Sed & S. Bo- s.

B—on-sv;. L

Quanto quis in perfectione altius defiderat

naventura exponens illa difcipulorum in in €. 24

*

proficere, tanto profundius verbum Dei fun-

Emaus euntium verba :-. /Vonme cor noflrum ar- Vuc.

ul

dens erat in mobis , cum . loqueretur. in vim €sc.

inDo

damentum debet jacere , quia huic omnes fo-

lidiffimze virtutes unice innituntur,

ita fcribit: . verbum namque Chrifti inflam-

vt

Matth.4,

lE. Quia eft cibus fpiritualir anime, uti Chri-

maverat corda eorum, quia verbum Dei igne-

'nt. l, 4'

V. d

ftus dixit : Non in folo pane vivit homo ; fed

am habet naturam propter inflanmationem

in omni verbo , quod exit de ore Dei. Si ergo

amoris ; unde Jeremias : JVunquid non. verba

cibum .corporis tanta folicitudine conquiri-

mea quafi ignis. ?^ Ét: omitum eloguium tuum

mus, & quotidie bis aut fzpius fumimus ;

vehementer , €$ [ervus tuus dilexitillud : Hoc au-

quanto magis verbum Dei velut cibus animze

tem facit verbum , immittendo Spiritum fan-

&um. Unde Beda: Ex audito fermone , cor

! qmani-

folicite quotidie fumendus eft, ut animam

nutriat, pinguefaciat, & roboret.

»

prius torpore incredulitatis & timoris frigi-

8p. 1,9

I $,

IV. Quia eff murothecion [pirituale. anima ;

dura, jgne S.Spiritus eft accenfum, ut fuperno

defiderio ardeat ,

quot enim preecepts in-

continet: quippe diverfa balfama, id eft, do-

&rinas aptiflimas ad animam in vario genere

ftruitur homo,

m

tur.

guaü tot facibus. inflamma-

deliquiorum ex adverfitatibus occurrentibus

fuborientium roborandam.

X. Quia contra deemonem defendit ; nam fer- S. Bernar,

aj

Cant, 4

V. Quia eft armamentarium. feirituale. animee ;

mo Dei ignitus eft clvpeus , tefte S. Bernardi- te-2.f£ 9^

V. d.

no, in quo clypeo fecundum Apoftolum ad *:3: € ?:

de quo Sponfus in canticis dixit : Sicut tur-

ris David. collum taum ( per quod procedit

Ephef. 6. Extinguuntur omnia tela ueguiffami ho-

verbum Dei) quze zedificata eft cum propugna-

füs.

Tela enim nequiffimi diaboli funt om-

culis : mille clypei pendent in ea, omnis ar-

nes modi,

quibus non tentat ; Unde Pfíal.

Prov.3e. matura fortium. t Salomon idipfum confir-

ait: Scuto .te circumdabit. veritas efus , fcilicet

Vl 5.

raus, omnis , inquit, fermo Dei igaitus

verba ejus: JVou timebis a timere no&urno ,

clypeus e

J

ít , fperantibus in fe,

a fagitia €7c. ibi euim exprimuntur feptem

Pía21. t13.

VL Quia a peccatit gre[ervat , juxta ilud

modi, id eft feptem tela, quibus daemones

yIII.

nos impugnant , qui omnes extinguuntur

S. Born,

Davidis: /m corde meo ab[condi eloquis - tua, ut

t0, Íer. 10,

non peccem tibi. Hinc & S.Bernardinus , ver-

per verbum Dei.

EE wI

[ Es

in o

i

bum Dei,[inquit , purgabat delinquent

,quia

XL Quia experientid certa docet ,. tefte S.S Ber. ï*,c.ï

Quiiadr,

per verbum Dei, cognita Veritate,animze a fuis

Bernardino, populos tantum a Doimino flagella-

Íceleribus convertuntur. Unde Pfalmiíta ait :

ri , quantum rebelles , inveniuntur. in verbo .Dai.

, Chry

)ort, 12

Lex Domini imumaculata , convertens animas; eo

XIL Quia plurimas utilitater ! alias. affert

, S.Bonav.

quod Dei verbum eum, quem reperit imma-

n Gendf,

eft enim verbum Dei frequenter prodicatum

:2. de E-

culatum, a culpa praefervat, &, quem invenit,

Primo mentis illuminativum : Secundo affe- vang.

inquinatum , purificat, & immutat.

&us inflammativum : Tertio affe&us adju-

S.Thomas

vativum , [five firmativuim ;

Quarto eft ad

Vill, in

VII.. Quia emollit induratos.. Cfaantos, inquit

S. Thomas Vill. peccatores induratos & vi-

gloriam seternam inductivum,

Quid ergo

Sexag.

dimus , &legimus , ex auditu verbi Dei fuiffe

melius ? Quid animse dulcius ? Ouid homini

'ab, cottts

S Bernar. Converfos , mutaffe vitam , emendaffe mores!

fru&uofius , quam ut verbum Dei proedica-

infit.h

ferm, de S. Bernardus in fermone de multiplici uti-

bile audiamus devote ? Hinc iftam utilita-

?cut, "

utlverb. ]itate verbi Dei in hzec verba fcribit : Si cor

tem iutendens ecclefia , inquit S. Augultinus,

tuum induratum efít , memento fcripturze

cum excludat a miffa ,

& a divinis Offi- S. &uguft,

dicentis : Emittet verbum [uum , €9 liquefaciet

ciis interdi&tos, fchifimaticos , excommu.- 2^ud Van-

1 difc. 1.

£d.

Et item

.

L)

nicatos , hzereticos , infideles , a prsedica-

ZInima mea liquefata eft , ut

". g.

Dile&us locutus efl.. Si tepidus es, & evomi

tione tamen non feparat quemquam:;

Stet

o

jam formidas, non difcedas ab eloquio Do-

populus fine pradicatione triginta annis;

"T5

mini, & inflammabit te , quia eloquium ejus

& confueto modo aüdiat miffas; alius quo-

Ti

Bellovac.

ignitum valde.

que confimilis populus 'absque celebratione

uml

miffarum , ftet etiam per totidem annos , &

l. 3. p. T.

VII. Quia vigorem amimo confert ; nam

dift. 1o.

hoc inebriati martyres, fe rebus temporali-

flpe audiat verbum Dei ; & licet utrum-

bus denudabant vulnera , & cruciatus corpo-

que nocivum fit , tamen coeteris paribus ,

experientia tefte ,

majus incomparabiliter

ris pro nihilo ducebant , imo ad mortem ala-

criter properabant: Subditque authoritatem

fentiret in fide,

& moribus detrimentum ,

absque audientia veftbi

Dei ,

S. Bernardi dicentis : Quem talis guftus in-

quam fine

ebriaverit , ad omne opus, & omnem labo-

miífarum celebratione.

Nonne quotidie ex-

rem hilarefcit, laborat, nec laffefcit : feftinat ,

perimur: Quis timor Dei , vel amor ? quee

cognitio divinorum ?

Quis eft peccatorum

nec deficit ; dolet, non fentit ; laceratur, &

nefcit ; irridetur & non advertit.

feetor, & horror ? Quwe cognitio virtutum,

S. 'Thomas

g gf

IX. Quia ad charitatem excitat , uti S. Tho-

atque amor ? Qu Sacramentorum venera-

in Pí21.38

mas indicat, verfum illum : Concaluit cor me-

tio, atque frequentatio , ubi abfuerit ver-

d

3

s.

wn intra me : ita exponens. ld eft, concita-

bum Dei?

Hhh

Dort

AIII.

426

Bibliotheqæ AMManualis ! Conctonatorie

IV- Libertar a curis €2 vanitatibur fecularibuf : Langius

S.Bemar, XIII. Quia ?jl Eyiftola bei; uti S. Bernardi-

to,*.c.r. nus indicavit, dicens: fi unus magnus Prin-

nam ficut pluvia fuper lapidem cadens , defu- Polyanth.

. €0Q0.

in Dom.r,

er quidem fuüdare eum facit , ab intus autem.

Quadr,

ceps fcribit unam literam fuo populo, omnes

convocantur , & omnes praeparant fe ad audi-

ficcum relinquit, quia non defcendit humor

P. 3.

endum, cum magno defiderio fciendi, & cum

ineum; ita & homini mundiali quando lo-

* epiitus

magnareverentia , & Cancellarius afcendit

queris verbum Dei , tantumodo fonus verbi

n Pv

in altum coram populo, & cum magna reve-

defüper percutit aures carnales illius, in cor

ejus autem nihil defcendit , fed & idem me-

rentia aperit literam : quia reprzefentat perfo-

nam Domini, & omnes ftant reverentes & at-

dium füadens Origenes, tu, inquit, fi filium Origenes

amo 22.

tenti. Si igitur hoc intemporalibus fit , quan-

tuum fcire vis literas liberales, v.g. Rhe

tori-.

in Exod,

to magis in fpiritualibus, cum przedicator fit

cam difciplinam , nunquid eum vacuum & li-

cancellarius magui Regis ?eterni.

berum effeconcedis ab omnibus aliis ? omif-

$. Ambr.

fis czeteris,huic uni ftudio operam dare jubes?

XIV. Quia equitar hoc exigit, tefte S.Ambro-

16.5.1:35 o dicente : Videte, fratres, fi juftum eft, ut

pedagogos, magiftros , libros, impenfas das?

caro de terra facta, interdum bis in die capiat

nihilque deeffe concedis, quod ad. profectum

cibum, & anima noftra, imago Dei, vix vel

eius ftudii faciat ? quis noftrum ita fe ad di-

« poft plures dies accipiat Dei verbum.

vinze legis ftudia. convertit ?

V. ZIrdenr defiderium: nam, ut S. Hilarius S Hilar. ig

pIX

re&e dixit , ficut per os in alimoniam cibos a^ r18.

$ Ambr,

MEDIA.

corporis fumimus ; ita per corad vivificandum

ferm,s.

Langius in [.

Uritas con[cientiz ; nam quomodo poffunt

animam efcas do&trinze coeleftis. accipimus ,

Pa 1.

'POlyannV.

P

verba Dei dulcia effe in faucibus tuis,

qu2e , nifi amplificato & patente corde attra-

qodem. . quibus eftamaritudo nequitive , inquitre-

&a quodammodo fuerint , non adibunt.

&e S.Auguftinus. Certe ficut in magno vafe

Vl. Sedula meditatio

nam, ut fapienter S.Chryf,

advertit S. Chryfoftomus , ficut lucerna , hotm. $.

aceti,fi quis guttam mellis imifceat , etiam

,.in €C. 24e

mel perdit,& acerbitas aceti nonmutatur; fic

nifi ei fubminiftraveris oleum , extinguetu

5 Matt

h.

homini,in hac malorum multitadine confti-

fic verbum fidei noftree , quod credentes

ac-

tuto, fi collocutus fueris juítiti»? verbum , &

cepimus , nifi affiduis nutriatur do&rinis &

Dzloy]

verbum perdis, & ille non temperatur in con-

meditationibus fcripturarum , extinguitur ,

& non fatis illuminat animam.

Et, ut

4544

cupifcentia mundanarum rerum. Hinc meri-

10

Jos.T. to S.Joannes dixit : Si quis voluerit volunta-

S. Auguftinus olim fimilitudine confirmat ,5. Aug.in

ficut thus non redolet, nifi ponatur in igne:!pecu'.

^1T. tem ejus facere, cognofcet de do&trina, utrum

ex Deo fit. Nam, ut recte dixit S. Auguftinus ,

nec virtus finapis fentitur, nifi conteraturPe'cator.

S. Auguft

*bona vita , quze ex przeceptis Dei agitur, tan-

in lapide; ita nulla S. Scripturze fententia

in PfaLg;

LJ

vim Ífuam declarat, nifi coéta in corde. Ut

uam ftvlus eft, quod auditur, ícribens in

corde. Siincera fcriberetur , facile delere-

adeo vere S. lIfidorus dixerit: Quanto ma-S.tfid I.x.

gis quisque in facris eloquiis affiduus fuerit , de fummo

tur ; fcribite illud in cordibus veftris, & mo-

o.

ribus , & nunquam delebitar.

tanto ex eis uberiorem intelligentiam ca-"*"

Ydem ad

II Oratio : nam, ut fapienter advertit idem

it

S Cyrillus

Qiofium. S. Aucuftinus, ficut folem non videt oculus,

VIL Solicita inquifitio : quippe , ut S. Cy-

l. 30 in 10.

nifi in lumine folis ; fic verum & Dominicum

rillus ait, probus auditor acfapiens, quae in-

c. 39.

tellexit, nulla intelligentia remoratus , mentis

]umen non poterit videre intelligentia , nifi in

ipfius lumine , de quo ait Propheta : Domine ,

ea thefauro ftatim commendavit ; fi qua vero

in lumine tuo videbimus lumen.

Quod con-

ardua videntur, fzpeac multam inveftigans

S.Gypir&. firmans S.Cyprianus: Ambulantes , inquit , in

atque interrogans, tandem aflequitur , ve-

de fingul.

tenbris fibimetipfis lumen non poffunt often-

natorios canes apprime imitatur , qui huc

Clerie,

atque illuc percurrunt , feras quzerentes. Sic

dere , nifi ultroneum feipfos non videntibus

offeratur lumen; ita humana c?ecitas adDeum

alfectum effe fapientem propheticus quoque

non dirigit viam,nifi ipfe lucernam legis often-

fermo denotat dicens: Conquirens quasre,

& habita mecum. . Quaerendum enim fem-

S.Chryf. dat. S.Chryfoftomus quoque calculo fuo id-

EU

om. g. déiofnm confirmans: Nihil aut parum fructus ,

per eft , ut apad eum habitemus, & ad alienas

ft3. d

incompr.

feutentias non efferamur.

Quod ipfum ele-

Robertus

temp

inquit, capi ex Homilia poteft, nifi oratio ad-

'Tuit. 1. in

gat. div.

jungatur. Porrofermoni oratio debet anteire,

ganter confirmans Robertus Abbas Tuitien-

Matth,

fis, ficut ait, Jacob luctatus eft cum Angelo ,

fic Apoftoli dicunt : Nos in oratione & fermo-

nis doCtrina perfeverabimus. Sic Paulus fa-

in quo Deus erat, qui & vi&um fe fatebatur ;

cit, cum in exordiis fuarum Epiftolarum orat,

ita luctari debet verbi Dei amator cum fermo-

ne vel fcriptura, in qua Deus eft , quce ex Deo

utperinde quafi lumen lucerne, lux ipfa

orationis regat fervorem ac dirigat.

eft, nec dimittere ante , quam vinrcat vinci

volentem , fenfumque comprehendat utilem

S,Gregor.

III. Ae&a intentio : nam ut breviter & recte

in moral.

S. Gregorius dixit, verba Dei tunc verius

inlitera jacentem. Lucta enim pulcherrima

Fab. conc, mens intelligit , cum in eis femetipfam quze-

eft, tamdiu perfeverare petendo , donec in-

Mar

veniat ;

l

4.in Dom. rjt, Et, ut alius advertit, ficut gladius rectus

pulfando, donec aperiatur: hzec

l(C, n

4. po

nonintrat in vaginam curvam ; ita nec ver-

lu&a placet Deo , hac ipífe cupit vinci,

n' l

Pent.n.2.

bum Dei in os hominis finiftra intentione

ac fortitudine opus eft, utnobis aperiat ,S, Auguft,

detortum ; non enim in malevolam animam

& det Spiritum 1lanctum.

Unde S. Augu-term yr.

eft hoc 24e Mannt«

tiaroibit fapientia.

fünus , de mapna differens : Quid

inquit ,

C.

Tit-ulu.r CXLVE. Verbum Da.

427

Mbite

0l

inquit, manna ergo interpretatur,quid eft hoc?

voluntas per fervorem &devotionem difpo-

Ytp,

(

i

vide, fi nonipfa nominis virtus ad difcutien-

fita fit ad faciendum fructum ex illo, quod

dum te provocat , ut, cum audieris legem Dei

auditum fuit. Hinc divus Chryfologus: Pe-S. Chry-

recitari in ecclefia , femper interroges & dicas

&ora parate , non chartam , íenfum acuite , fo!. ferm,

Do&oribus, quid eft hoc ?

non calamum : & audita non atramento , fed

48.

S.Bafilus

VIL Zribulatio: quod medium infinuat

fpiritu miniftrante , defcribite : in ipfa arca

in Prov,

S. Bafilius his verbis :

Quemadmodum

animze , in ipfa bibliotheca interni fpiritus eft

parvi pueri do&riria defpicientes , ob ferulas,

locandum. Sed & S. Thomas Villan. Necef- s Thom.

tipete

æ'*æ

flagellaque, quae magiítri & pzedagogi ad-

farium eft primum , quod audiat corde bono Viil. in

"

l häüd

hibere folent, attentus ditctata fufcipiunt,

& optimo. Audit corde bono , qui audit li- Sexagef.

& ipfefermo ante plagas non auditur , poft

benter, & càm gaudio, & fine faftidio: Au-

verbera , doloresque, velut ftatim apertis au-

dit corde optimo , qui audit intcntione & :

)

ribus & auditu excipitur oratio , & memo-

defiderio proficiendi.

ria cuftoditur; fic qui divina audiunt prze-

X

cepta, &ad ea fervanda. negligenter fe ha-

F

bent, poftquam a Deo difciplina ipfis inftin-

ASCE

'I1C A.

&a eft, ad ipfius mandata fervanda , ac ei

ht i

obtemperandum voce quadam excitari vi-

L JNprimis moffe debet afceta ,. cur mullum praz- $ Bernar-

il uj

dentur.

ceptum. datum fit de verbo. IDei. audiendo ; 992- t 2.,

«10, à,

2

3.

S.Ambhr,

IX. Tüimor Dei ; nam bafis quzedam verbi

id quod refolvit S.Bernardinus dicens, id non

Cc. 2.

ferm,5. in Dei eft timor fan&us ; ficut enim fimulacrum

fa&um ab ecclefia propter obligationem cu-

Pa ecn. aliquod , fi in bafi ftatuatur, tunc majorem

ratorum ; nam qui habet animarum curam,

habet gratiam , ftandique accipit firmitatem ;

tenetur populo fuo praedicare , prout habe-

Cyf,

ità verbum Dei in timore fantto melius ftatui-

tur , difl. 36. c. Qui . Ecclefiaflicir. Et ideo: non

! $,

tür ,

fortius radicatur in. peGore timentis

fait necelfe praeceptum iterare ; DieBus ete-

6 24

i.

Deum , ne labatur verbum de corde viri, ne

nim ex praecepto feftivis illis ; quibus anima-

veniant volucres , & auferant illud de incu-

rum cura incumbit , proeceptum erat, ut in

riofi & diffimulantis afe&u.

medio miffae verbum Dei annunciarent: Qui

Bsllov.I

ritus etiamnum in multis Dicecefibus , & fpe-

X. Magna e[limatio ; nam infinitus eft the-

3 ».3.dift, faurus, ait Bellovacenfis, hominibus,non Deo,

cialiter in Germania , confervatur. Secunda

iO.

A

id eft, ad utilitatem, non Dei , fed hominum,

ratio , quam affignat, eft, propter paucitatem

E

m

(

praedicatorum , quia rari funt ; rariores qui

;

(

à

üt,

tam ipfius , cui fervandus committitur , quam

illorum omnium , quibus comunicatur. Per-

praedicent Chriftum. — Tertio propter incom-

moditatem.

git idem Praeful ulterius , & oftendens , cum

qua reverentia & devotione verbum audien-

H. JNoffe debet ,

pir viva vox qravalest S. 'Thom,

(id L.

dum & cuftodiendum , fequenti utitur poten-

mortum voci librorum ; quam quaftionem S, Vill ferm.

l

ummo

Thomas Vill. decidit, dicens: Nec mihi di-i1»ex«8-

tiffimo argumento :- Si fudorem , qui fluxit

noD

e Corpore Chrifti, vel lachrymam de oculo ,

cas, fapiens fum , literatus fum, habeo in

vel füllam fanguinis de quocunque membro

domo mea fermones Auguftini , Bernardi ,.

Cyrillu

poffemus habere , cum magna reverentia fer-

Chryfottomi, quos legam. . Nam litera mor-

2,H 10.

!^

varemus; quanto magis verbum, quod de

tua eft, vox viva; Habet enim nefcio quid la-

"Y

9

tentis energiv vox viva, quam non habet li-

cordis ejus intimis manavit ? Pfalm. 44.

Erufluvit cor meum verbum bonmm.

Hoc, in-

tera; vivus eftenim fermo Dei &c. non fic

quam, verbum de corde Dei produ&tum per

litera; plus enim movetfermo, quam lectio :

Pradicator enim vox Deieft, qui loquitur

legem, Prophetas, Apoítolos vobis miffum ,

imo & per ipfum Dei Filium , verbum fcilicet

in illo ;

non venis audire hominem , fed

«

Deum in homine.

carnem factum , nobis audibile, vifibile , &

legibile , verbaliter propinatum , ut faltem

T. ZVoffe debet, cur apud. tam

1mzzlifo:' tm;a par- Mnfi

verbum ejus contemnere non poffemus.

vum fruihum afferat verbum Dei ; nimirum difc 599

e

quia, ficut femina a formicis arofa non ampli-

: S. Augutt,

XI. Silentium €$ quier, uti S.Auguftinus com-

f.128. de

mendavit dicens: Rogo vos , fratres charif-

us crefcunt, ita idem in nobis perfzepe ferpens

yertus

temp.

fimi , ut fecundum confuetudinem fidelium ,

fraudulentus operatur ; ne enim femen hoc

j L i

cum filentio & quiete ea, quze a nobis praedi-

in beneficium noftrorum fruttificet , ipfe effi-

i

cantur, accipiatis. Animus enim nofter, quan-

cere conatur, ut nos illüd finiftre interpre-

temur , exiftimando , quod alüs, non vero

do potuerit , donante Deo, aliquid de lectio-

ne[ían&carum Scripturarum concipere , fpiri-

nóbis, hoc vel illud proedicatum fuerit, vel

tualem nidum in cordibus veftris defiderat in-

etiam, ne przedicatori fidem adhibeamus, effi-

venire,, & ideo velut ceftiffimi turtures , di-

cit, ut bonze praedicatoris famse interius in

vina verba fancti Spiritus fervore in nido

corde noftro detrahamus.

Aliam rationem

cordis veftri fovere contendite.

infinuabat concionator quidam , qui fuis Au-

-

t

ditoribus dicebat: Optar

L

i

n vos omnes men-

Maníi

XIL. Difvofitio bona animi ; ficut enim eo

tempore , quo terra nive contecta eft, granum

fze verbi Dei accumbere , tanquam convivas ,

,ditc. 27

noü vero tanquam fectores epulares: Co:i-

n, 1.

fuper illam non ejicitur, eo quod intra frigus

illud fine fru&tu. congelaretur ; Kodem modo

vivc etenim ex appolids cibantur epulis ;

Augüü-

ut verbum Dei in nobis fructum proferat, ne-

fe&tor vero epularum appofitos cibos dividit

1 )

ceffum eft, ut omne frigus abfit, noftraque

alis, fibi aliud nihil refervans , przeterquam

Manne

-

'nuda

Hhh25

R.P. Lokn. .lïibl.,Man. Tom. 1LI.

"p

428

Bibliothece Manuqli: Concibnatoriæ

nuda offa. Multi funt, qui, cum fpiritualem

xmen enim calore, motu, & 1uc€ folis in-

verbi Dei cibum in memoriam, in intellectum,

diget, nec non influentiis coeleftibus, pluviis,

in cor fuum tanquam in ftomachum repone-

frigore, calore , & aliis fimilibus qualitati-

re deberent, cibum illum pro aliis przepa-

bus , fingulis quatnor anni temporibus cor-

ratum effe exiftimantes, eundem fcinduat ,

refpondentibus : Ab his namque femen ad-

dividut, & partiuntur, quicquid audierunt ,

jutum , fübtiliores terrze partes fibi attrahit,

his videlicet documentum — aliquod ,. aliis

easque in propriam fubftantiam convertendo

quandam reprehenfionem , aliis cominatio-

fractum producit , & fuo tempore maturefa-

!(r,n

nem, actandem fibimetipfis nihil refervant,

cit. Eodem igitur modo anima ( difcurfus eft

q). ?Ilt

nifi quod loco profe&tus animse propric ac-

án M

Patris Arize ) verbum Dei, quafi femen Chri-

quirendi ,

fti intra fe recipit,illudque in corde fuo repo-

proximos.

fuos innocenter cenfumverint

fitum meditatur, amat, eiq; fubjicitur,& in vir-

" $. Chryf.

IX.. IVoffe debet, cur non defiftendum fit a pra-

tute illius novum hominem , novumque .fpiri-

to.s.CODC» doretione uprbi divini,,

etiamfi fru&us . mon [equa-

tum producit ; Ad hoc tamen necaffarium eft,

$.0e-12 w.: Nedicamus, inquit S. Chryfoftomus ,

ut Soljuftitive cor moveat, calore , & luce fan-

quid nobis opus eft tot verbis ? nulla ex hoc

&arum infpirationum fuarum excitet, & flam-

fermone promanat utilitas. Nam & agrico-

mis divini fui amoris calefaciat ; Ífic enim

la, ubi femel atque iterum ac fzepius femen

tandem fiet, ut animaab hac coelefti virtute

arvo coimmifit, nec votis refpondet proven-

fortificata, partes viciniores fibi, puriores-

tus, rurfus eandem exercet fegetem ; ne-

que, id eft, potentias fuas, memoriam, intel-

que rato fit, ut totius temporis jactaram uno

lectum , & voluntatem , illarumque operatio-

farciat anno ; Ííic & negotiator ,quanquam

nes & effe&us fibi attrahat, ut ad producen-

crebrofecit naufragium , nontamen abítinet

dum-vitz zeternae fruttum , qui ex divino/hoc

a portu, fed pofteaquam navem. detraxit, &

femine exfpectatur, eidem uniantur.

nautas conduxit, pecuniis muto acceptis ea-

VII. ANoffe debet , quis pracipue fru&us. qug- S.Vineen.

dem aggreditur negotia.

rendus fzt in .auditione verbi divim ; ille nimi- fet- 4 in

omin. 3,

Orig. a-

V. Noffe debet , quod., licet fru&um non . fen-

rum , quem( ut fupra Jam infinuatum eft )

S.Viucentius Ferrerius indicavit dicens: Ver-

poftPafch,

$. Cv

pud Manfi/gmus, nmon tamen mullum referamus ex werbi

N

di.2.h.6.divimi auditione , uti pulchre oítendit Orige-

bum Dei, quando eít digne prodicatum ,

nes dicens: Solent medici preebere interdum

& devote auditum , facit tria: Primo illumi-

cibum aliquem , interdum etiam potum dare,

natin cognitione de rebus fpiritualibus : fe-

v.g. ad difcutiendam caliginem vifus, nec

cundo inflammat in dileCtione de bonis coe-

leftibus :

tamen in edendo ipfo cibo, vel in potanáo

Tertio purificat ab infe&iose de

fentimus , quia utile eft, & prodeft oculis ;

culpis mortalibus.

fed cum tranfierit vifum , cibi illius aut. po-

Vill. JVoffe debet , triplicem auditum e[fe nc- BugoCar-

&

culi virtus paulatim purgat afpe&um ,

ceflariun auditeribus verbi diviui ; at tugo Car- din. Manfi

tunc demum fentire incipimus, quia cibus ille

din. notat , fcilicet auditum natu:

CL

CA

, quo ver-

lifc. c7*

vel potus profuit oculis ; fed & in aliis fimili-

bum fufcipitur; auditum intellgentivw , quo . "**

S r

ter corporis partibus eadem fieri folent. .Hoc

fenfus verbi difcernitur; auditum obedien-

PT

inmo

ergo modo credendum eft etiam de Scriptura

ti» , quo res verbi efficitur. -

fantta (& idem affirmari poteít de praedicatio-

ÀX JVoffe dehet,quomodo intelligendi fintS.S, F P. S.Anton,

ne evangelica ) quia utilis eft, & anim»e pro-

quando verbum .De Corgori. Chiifli praferunt ; P2 tt 9.

€. Il

