infinita. Omnes igitur ante Regis folium ad-

bus diebus ante fufcipiendo dicebat mille Ave

venerunt, & ipfumflexis genibus adoraverunt.

Maria.

Tam devotus pracipue ad feítum

Is autem, qui in pontificali habitu erat,matuti-

omnium SanCtorum , quod antea per unam

nas, czeteris profequentibus , inchoavit : An-

feptimanam jejuniis , & caftigationibus fe

gelus autem, qui praedictum cuftodem duce-

ad fafcipiendum feftum ipfum praeparabat, &

bat,eidem vifionem expofuit, afferens , Virgi-

per o&o dies ad honorem omniumSanétorum

nem in prima acieMatrem Dei effe: veftitum

j

feftum devotione fedula peragebat. '"Tam de-

de pilis camelorum[oannem Baptiftam , cum

,

votus infuper extitit in fuis miffis, quod mul-

Patriarchis pariter & Prophetis, Pontifi-

tum gravabatur, fi minifter vel alia pet-

cali ornatum habituPetrum cum creteris Apo-

fona ítaret, ubi faciem ejus videre poterat,

"T

ftolis, milites, Martyres. "Turbam reliquam ,

quia de oculis ejus fluebant lacrymze, quibus

confeffores. Qui ideo omnes ante Regem ve-

€«o

—

genas fuas ubertim irrigabat, quod hominibus

nerunt, ut pro honore fibi hac die a mortali-

celatum effe cupiebat. líte vero tam devotus

bus exhibito gratias agerent, &pro orbe uni-

in SanGtos,in die omnium San&torum migravit

verío orareut. Deinde ad locum alium ipfuüin

ad Dominum. Qui poft aliquas feptimanas ap-

duxit, & utriusque fexus homines aliosin ftra-

l-

MTt

paruit cuidam de voto fratri in fomnis pul-

tis aureis,alios in menfis gaudentes diverfis de-

cher , & jucundus, indicans, fe Sanctorum col-

liciis , alios nudos & inopes auxilium mendi-

$

]

legiis feliciter fociatum.

cantes oftendit. Dixit autem hunc purgatorii

io.Rho. l

AU. . Clauferat pretiofiffimis ex divite me-

locum effe, abundantes vero animas illas effe,

tallo affabre fa&o thecis, Philippus.II. Phi-

quibus ab amicis per mülta fulfragia. copiofe

g €, $. d.

lippi IHl. Pater, undequaque quaefitas, & Pon-

fübveniebatur. Egentes vero effe,quorum cura

i

tificum bona venia adEfcuriale collatas San-

nullatenus habebatur. Juffit ergo, ut omnia ifta

&orum reliquias, ingentem, & pio Rege dig-

fummo Pontifici intiniatet , ut poft feftum om-

num thefaurum. lllasergo thecas, atque con-

niumSanétorum diem ftatueret animarum, ut

j*

ditoria, fi quid pulveris adhzefiffet , penicilo

faltem generalia fuffragia pro illisilla die fie-

a Philippo jam Principe tergi atque in fplen-

abere nequirent.

rent, qui fpgcjalia h

Veritas.

dorem dari jubebat. Princeps, ne paterne

5

concederet pietati, lubentiffhime , atque, ut

XI

Cum poít obitum B. Hieronymi Petrus

aliquid adderet de fuo , preeftabat de genu. O

hxrefis quzedam Giraecorum pullulaifet ,

af- Equili'

vere nimis honoratos Dei amicos, ut Davidis

ferens, animas Beatorum usque ad corpo-

nus ], 7.

Catal. 5S,

verbo utar, quorum honoribus famulares

ris refarreCionem gloria non frui , ideoque

c. 6.

funt Regum manus.

*

S. Cyrillus Hierofolymitanus Epifcopus tri-

1

- 1X. Incredibile prope videtur, quod deCz-

duanum jejunium indixiffet, ut Deus ec-

l Ibid. n. 4

faris Baronii in Principes Apoftolorum obfer-

clefixe fuze fubveniret, S. Hieronymus KEu-

vantia narratur: nulla enim illi dies abiit ,

febio Abbati oranti

apparuit ,

atque ut

qua Vaticanam Bafilicam, animo fupra tem-

corpora trium juvenuim illa nocte in Beth-

atem conftanti, venerabundus

lehem defun&orüm ad fepulehrum fuum

peüatum variet

non inviferat ; neque uniusanni ea 'uit exe

deferrentur,praecepit;quod ubi factum, mox,

p

ubi

* « C»

- R. P. Lohn. Bibl. Man. T'om. I11.

140

JBübliotheca. Mdnualif Concionatorig

übi cadavera corpus S. Hieronymi contige-

dere,eo quod ad unam portamS.Eucharius,aä

runt, juvenes quafi ex fomno evigilantes fur-

alteram S. Maximinus vigilarent, S. Nicetius

rexerunt.

veroin medio perambularet; ab his enim fe

l. 4. vit.S.

XII. Mortuo S. Malachia Epifeopo, S. Ber-

Bern.

impediri, quo minus urbi nocere poffent.

S. Áu-

apud,Sur,

nardus offerens falutarem pro eo hoftiam, ex-

XIX. Florentius Hipponenfis, homo pau-

uft. l. r.

pleto jam facrificio gloriam ejus agnovit, qua-

&9, Áng.

re incollecta adhuc formam orationis mutavit

per & pius quia veftem noi habebat,ad viginti d

e civ. cC.

Martyres, quorum memoriaHippone celeber-

[7]

& dixit: Deus , qui B. Malchiam Pontifi-

rima eft, confügit, atque ut veftem impetra-

cem Sanctorum tuorum meritis cozequalti ,

rent, oravit. Inde digreffus pifcem grandem

tribue, quaefumus, ut, qui pretiof»e mortis ejus

in littore palpitantem vidit, & apprehenfum

fefta agimus, vitze quoque imitemur exempla.

coquo. Chriftiano trecentis nummis vendidit,

Dein aecedens facra. ejus veftigia reverenter

exofculatus eit.

qui cum eum apperuiffet, annulum aureum in

ventriculoinvenit , moxque hominis mifertus

Blofiusin — XIII. S. Mechtildis , cum Feria quarta poft

append.t. diem Pafch»e inchoaretur introitus: //enite be-

ipfi eum redidit dicens: Ecce quomodo vigin-

ti Martyres te veftierunt.

Beroto.

de 4. 58. »ditti Patritmei :

ipfa ingenti quadam & in-

XX. Religiofus quidam ex ordine Eremita-

n vita

c, Anto

Foemin.

folita lzetitia repleta dixit ad Dominum : O fi

rum 5. Áuguft. cum per oGo dies ad feftivi- hujus

^

una effem ex illis benedi&is, qui hanc dulcis-

tatem omnium Sanctorum per orationem&ordf

fimam vocem tuam audituri funt ! Et Domi-

feveram corporis caftigationem fefe praepara-

nus ad eam : Certo fcias, te unam ex illis eífe.

re, & feftum ipfum per totos oCto dies maxi-

Et, ut nihil dubites, ecce ego do tibi cor meum

ma, qua poterat, devotione celebrare confuef-

in pignus amoris, & in domum refugii, ut fem-

fet, tandem ipfo omnium San&orum fefto de-

[jem . £6,

jo, n

per maximeque in hora mortis tuze, confola-

fun&us, poft mortem cuidam per quietem

Tom.

tionem & requiem in eo invenias. Quod & fa-

pulcher & jucundus apparuit, dixitque , fe

&um ; nam inftante mortis hora Chriftus lu-

u

felici omnium Sanétorum focietate ac colle-

mine divinitatis fuze illam illuftrans, blandaq;

gio gaudere, gavifurumque seternum.

voce allocutus, dixit.

Veni benedicta Patris

Peulus

AXI. Tempore, quo S. Mechtildis agoni-

Barrus

mei , poífide paratum tibi re

*

gnum a conftitu-

zabat, vifi funt Sanéti, dum litanize recitab

&T7 fced,c. 0.

tur, finguli an fuum nomen incredibiligau

dio

tiq&e mundi.

affurgere,ac demiffi coram Deo in

ÜUtilitar.

genua,mer;-'

tà fua pro moriente offerre.

AXII. Alteri cuidam moribundo B. Virgo

Valerian.

Barrüs in XIV

«

. LaurentiusSurius inagone fuo omnes

Prac, p. 2

Præf at-

inter SS. Apoftolos Petrum & Joannem cum

le 4- [oP4 3'-

Foed.facr.

Sanctos,quorum vitas in tomis fuis defcripfit,

omnibus Apoftolis aliis, Martyribus , Confef-

p&g, 471e

fpectabiles habuit, ab iisque auxilium & robur

foribus , Virginibus in fuos choros diftinis,

inillo periculo accepit. -

ibid,

& cereos accenfos manu ferentibus aderat,:

XV. Cum S. Mechtildis in fefto S. Agnetis

eumque in ceelos deducebat, quod fibi & San-

ardorem illius meditata aflligeretur,quod non-

&is omnibus unice devotus fuiffet.

dum perinde ut illa totis animis Deum amaf-

XXIL S. Silvanus Archiepifcopus in Na-S. Cyril-

fet,ServatorS. Agnetem juffit omnia füa bona

us epift,

opera illi dare, Unde illa intellexit,Deum San-

zareth S. Hieron. tam devotus erat , ut, quid-

ad ,S. Au-

quid faceret, Dei nomen & B. Hieronymi prze-

guft, &

étis hanc gratiam & poteftatem feciífe, ut, quae

miffum invocaret.

Quare Diabolus famam

ex eo

ipfi pro Chrifto egere, aut paífi funt, poffint

cum iis dividere,

Santtitatis invidens,ejus formam affumens,fte-fpee, Ex

quos charos & devotos fibi e

minam nobilem in le&to dormientem ad fcelusV. Diffa-

,

mortalibus habent.

invitavitjilla vero renuente & clamante,fub ]e- mareex 7.

Mmä d-

Lipelous

AXVI. Cum aliquando Veneti & Mediola-

to. I.

&o fe abfcondit;ubi,cum ab accurrentibus de--

fce y^ ü.4, |

nenfes cruenta inter fe diffidia ac bella gere-

prehenfus;horrenda etiam verba effutiret, tan-

rent, 5. Laurentius Juftinianus precibus fuis

dem cum violentia & rancore ex domo extur-

ftuduit Deum Venetorum caufz conciliare.

batus,fparfa facinoris fama,S:Silvanumin fum-

Unde Deus virocuidam fanéto revelavit, abs-

mum apud omnes homines odium , liypocri-

que illis precibus Venetos fuiffe penitus pef-

fum ituros.

?

fisg; turpiffimze infamiam conjecit. Quae ta-

S. Greg.

men omnia ille fumma cum patientia & lzetitia

l. x. Dial

XVII. In Provincia Valerize Lohgöbardis

tulit. Ut tamen fubditorum fcandalnm paulu-

'inmonafterium S. Equitii irruentibus, mona-

6.4.

lum mitigaret, poft annum deferta civitateNa-

chi ad fepulchrum S. Equitii confugientibus

zareth ad fepulchrum S. Hieron. confügit;ubi

. dixerunt: Heu, heu, S. Equiti, placet tibi, quod

cum aliquamdiu oraffet , nefárius quidam in

trahimur, & nos non defendis ? quo dicto pro-

eum gladio irruens occidere parabat, fed quia

tinusLongobardos fzevientes

fpiritus immun-

ille more folito S.Patronum füum Hieronym.

dus invafit.

i:Sut. T.

invocarat , fceleftus ille gladio erga fe verfo

ort. in

XVIII. Cum foeda lues Treviris grafï'äretur,

feipfum interemit. Quod cum fecundo etiam

Vi ta S.

. S. Nicetius eorum Epifcopus SS. Eucharium

ac tertio contigiffet, quartus ad fores currens

& Maximinum Urbis Patronos, ut malum ab

Nicet,

ecclefize, homines clamore evocávit, & S. Sil-

urbe averterent , fuüppliciter rogavit.

Poft

vanum trium illornm hominum occiforem

quas preces noctu aliquando terribilis fragor

proclamavit, Cum ergo ob hanc caufam gra-

fuper pontem mofellanum excitatus, fimulque

viter verberatus,jam etiam ad fupplicium rape-

tetur, adfuit tandem S.Hieronym. multa luce

vox audita eft jubentium focigs.' ab urbe difce-

corqfcu.s

m dN

Titulus CX X TE Sanforum Cultus €8 Fejïa.

s

d

corufcus, & iis quidem, qui eum tenebant, ut

no homine dignam, animarümque falute

N

f

illum dimitterent, imperavit, diabolum vero

conferat

in cafu vero contraventlonis , fe

in energumena , quae tunc ad templum addu-

contra hujusmodi transgreffores per poenas

l. sAu.

&a fuerat, exiftentem coegit, ut publicecom-

comminatas, imo & t perexcommunicationem,

miffum a fe diffamationis admiffe, & i 1n3umæ

proceffurum minabatur.

Ugult l ]

'Thom.

C dn c !

5. Viro illatze, Ícelus profiteretur quod & fe-

XXVIIL In Germania miles qmdam melfo-

cit non fine magno populi fenfu.

Cum vero

Ga ntip. L

res ad prata demetenda fub paüo ftipendio

2,

apurm.,

S. Hieronymus San&tum interrogeffet , quid

conduxerat ; quia vero in fequentem diem fe-

o 5nS.

f

ulterius a fe peteret ? illeque, ut eum fecum

i

ftum ahquod San&i cujusdam ir

icidebat ex g,

duceret, ora(let, S. Hieronymus quidem voti

preecepto in foro feftivum, ideo Vefperarum

compotem fore d1X1t

& difparuit, Silvanus

tempore unus e melioribus a czeteris laboris

vero poft horam expirans eum fecutus eft.

confortibus paravit difceffum, dicendo: Jam

IN

Ul

fequentis die feftum fuum fumit exordium ; -

Pena Inhonorautium.

quem hi deridentes, minime vero imitantes,

Baton.to,

coeptum füum profequebantur laborem : ille

d* In V

AÁnno

XXIV. Donatus. Afer ,

Presbyter eccle-

vero poftridie diei fefti ad laborem fuum com-

hoits

&t

397*

fi»e Mediolanenfis, quia in convivio conftitu-

plendum reverfus,quia multa adhuc illi deme-

H

tus S. Ambrofio jam fuperis adícripto gravi-

tendateftabant ex iis,quee alii pro partefua de«

d

cuíferant ,

Xl

ter detraheret, fübito gravi vulnere percuffus,

a cveteris tanto magis derifus fuit.

aliorum manibus fuklevatus & in le&o po-

Qui patienter ferens rifus omrmnium & cachin-

al

fitas mifere occubuit.

nos, ubi falcem ad manum pofuit,ante fe pen-

Ie

Idem to,

XXV. Cum Blithgarius thefaurum eccle-

dentem in furculo graminis Drachmam mirze

Cmïn

yo, anno [i»e cuguadam auferens, famulos S. Remigii

Dom.,

&invifie magnitudinis auream mox invenit,

le

HaO*ehs ejeciffet ,

iisque S. Remigium invo-

curvatus ergo genibus cum lachrymis Doml-—

i

841

cantibus dxxuïet Modo patebit, qualiter vos

num benedixit. Ad quam melfforis fortunam

S. Remigius adjuvabit : Videte, quomodo in

miles prati Dominus, aliiq; collaboratores, ac-

|

j

Prrlnt

Batros

veftrum admtomum veniat ; fubito vociferari,

currentes vident divinum miraculum, fcrlptu-»

T

ti

fedie

ftupendum in rnodum intumelcere copit, &

ramq; miles literatus in nummo voce patria

dio

tandem omnino medius crepuit.

legens,hzec, ut interpretari pomlmus contine-

T

AXVL. Frater quidam Ordinis S. Franc-

bat: /Munus Dei me compegit, && indomum me rcde-

Valeríüt

fci, cum S.Barbarze devotus, a multis per eam

git pauperis, qui non infreeit diem Sanflo ce[ebrem.

" periculis defenfus fuitfet; tandem folita negli-

XXIX. Chriftophoro Columbo tantam fui

[' 0 .Rho le

Prie .

.c6n

t'LI4cä

gens obfequia audivit ab illa in fomno appa-

fe facrorum dierum religionem , ut fefta luce

rente: Tu me confuetis obfequiis dereliquifti,

nunquam anchoras tolleret, nunquam vela fa-

e-wg, ?

Nimirum

'is,

& ego folitis adjutorns deftituam te. Et ita e-

ceret, fortaffe non omnes norunt.

it,

vemt, nam írater primum Apoftata factus,

inter. affultantis Oceani fremitus, ftridorem

an

tum Noribergam profectus , brevi ad extrema

rudentium , naturarumque clamores , modica

.ibi deduétus ett, &, licet a P. Conrado Ordinis

hzec interpellantis religionis quies minus ani-

)

veftem re-

Vs

Cvr

focio ad 1eüp1fcent1am invitatus ,

madvertitur. Semel creberrimis ac periculo-

ji-

u ejil

ligiofam denuo oblatam abjecit , ficque mife-

fiffimis in navigationibus neceffitati paruit,

q 5 At

re in defperatione periit.

veritus, ne, cum füprema jam fames alimentis

mïw*&

confumptïs immineret,religio temeritatis vici-

atf ey eo

je-fper, FX

Fiflorum obfervatio.

na in fuperftitionem migraret.

ii

. XXX. Invitaverat Dominicum Anfalom- Ibid, n. 2,

91

as

Manufi di-

XXVII. S. Ambrofius invenerat in Archie-

|

jl mátetx ]

um puerulum novennem Antonius Pater , ut,

fc. 2. n.4. pifcopalis fuze cure initio , in dicecefi fua diu-

quoniam profefhs diebus fcholarum molefhfl

(

At

turno ufu receptum fu1ffe, quod dies fefti hu-

fimis occupationibus impediretur, quo minus.

jusimodi mercatibus, tripudiis, haftiludiis,cra-

auram liberioremad marisoram , ipfoin portu

J*

Wa

pulis, ludis, aliisque fimilibus infolentiis , in-

Meffanenfi obambulans caperet; fefto die con-

differenter contaminarentur : quibus proinde

Ícenfo fecum curru, liberiore ccelo frui vellet,

fi«

d

fenfim- & paulatim. eliminandis abufibus toto

cuiDominicus zetatem pietate praevertens:Ego

pectore incubuit, fuosque dicecefanos ad tan-

vero, Domine , inquit, feftis diebus longe ma-

titid

tam demum obfervantlam reduxit, ut non fo-

joribus occupationibus diftineor ; hi enim di-

illl«

.Jum Mediolani, fed & in. univerfa illa vaftiffi-

vino cultul ac magno Matris venerationi de-

N

ma dicecefi qua populus diebus feftivis nulli

bentur: ob hanc rem . bona tua venia ego ad

ibl

[

alteri rei. ; quam miffis, predicationibus, ex-

templum adibo; O puerum jam coclo- dignum,

fjf

hortationibus fpiritualibus, aliisque devotio-

ubi aeternum feftum agat felicitatis !

qma

nis exercitiis deditus effe cerneretur.

Inter a-

XXXL. S. CarolusBorromzus, ut lapfos 1n Ibid, n. 4

! Vm 4

lia vero, quae parochis præfcnpüt ut anima-

hac etiam parteChriftianos mores ad veterem

érlo

bus fibi fubje&tis omni cum folicitudine in-

revocaret difciplinam, leges fanctiffimas tulit.

j

culcarent, unum fuit, dierum Sanctorum fan-

Annonam publice vendi , quamdiu matutina

ens

Gificatio; voluit namq;, ut quilibet parochus:

facra folemni ceremonia fiunt, aut vefpertinze

i

eidemq; fubjeäh fideles, fuum agnofcerent de»

preces decantantur, mterdmt Circulatores

»reïï'

bitum, facrum illud tempus in exercitiis fan-

per idem diei tempus circulos in foro cogere,

glll

Gis , chriftianzeg; pietatis opéribus fructuofe

perfonatum quemquam etiam in ipfis Bacha-

j

nalibus incedere,militaresludos five haftis in

impendendi,quantumque id ad vitam, chriítia-

lüce

j

apu-

[cus

A

142

Bibtiothecæ JManuali; | Coucionatorie

annulumy inferendis,five in pe&us ex adverfo

1

egreffus fuärat, jamque multos fegetum mani-

[

conccurrentium adigendis, frangendisque ex-

pulos collegerat, crimen hoc gravi poena lue-

erceri, nulla virorum Principum, offenfione

re debuerit. Nam aer denfiffimus crevit in nu-

aï

deterritus, conftantiffime vetuit. Contra ve-

bes, & tempeftas fzeva exorta eft, fulgura ven-

1

;

Tà

ro ne iners otium populi cauffari quisquam

tique vehementer undique ferebantur, coru-

poflet, exercitationes pietatis plurimas , quas

Ícationes quoque valde terribiles & fülgura di-

fl

K

folerter excogitavit, feliciter in mores indu-

fcurrentia horrorem nimium mortalibus inge-

xit, quibus hodieque Mediolani plebs dies

rebant, factumque grande miraculum, Do-

feftos magna ex parte fanctiffime tranfigit.

mino difcernente inter venerantes, & feíta

R1

Ébid. n. 5.

XXXII. StanislausHofius Cardinalis,ut Fe-

u-/

San&orum ejus contemnentes; omnes enim

ftorum devotioni tranquilliori animo ferviret,

acervi frugum, quos mifer ilTe ea die meffos

(

D.

quod contaminatis hzeretica pefte in pagis ur-

congefferat, coelefti igne confumpti funt, cze-

bibusve minus commode fieri poterat , lon-

teris, quos vel ipfe, vel concives ejus pridie

giffima itinera diu noétuq ; fine cibo ac fomno

meffuerant, illzefis permanentibus.

continuare non dubitabat, ne facras illas dies

j

i, d a

$pe &

XXXVI. In vita Camilli de Lellis, magn

c. 16.

v &

Jif

b

in terra tenebrarum agitare cogeretur.

fervi Dei, & religionis miniftrantium infir-

bé

D

bid.n,6, XXXIIL San&orum dierum religionem

mis inftitutoris , eum in obfervantia fanttifi-

cationis dierum feflivorum adeo exactum &

ftudio literarum minime violari , fapientum o-

imnium fuffragiis conftare, non dubitabat, opi-

punctualem fuiffe fcribitur, ut ne quidem ec-

P

nor, Petrus Pitoeus, vir longe doctiffimus, nec,

clefiam fcopis emundari, autaltaria in illis die-

fi quid ex illo lucri capitur, ejus quafi fordibus

bus accommodari permiferit, fed ejusmodi

fe

infici eorundem fan&itatem. Veruntamen ne,

opera pridiano die fieri praeceperit; quia vero

IT

in Bachianico, Patrio videlicet folo, nonnullos

f

qualis ea cumq; demum effet , ex falariis fpor-

tulisve aut minervalibus crearetur injuria, &

pauperes a divitibus in diebus fetüis ad laboran-

It

ne velleviffima querelze daretur occafio; quze-

dum cogi advert, iisdem imminentem Dei

Lt

cunq;facras diebus füo ex munere ( eratautem

vindictam przedixit, praedicando, quod, nifi

ab ejusmodi facrilega temeritate abftinerent,

tü

patronus celebris, qui caufas ageret magnas,

er

& dejure confulentibus refponderet) lucra fa-

agri eorum penitus de vaftandi effent ; id quod

I

ceret, ea in mendicabulorum ftipem fponte fe-

poftea reipfa, prout praedixerat, evenit ; nam

ü

pofita, illis exinde fumma fide diftribuebat, ra-

paulo poft regio illa per tredecim dies conti-

V

tus, pauperum bono atque commodis facrati

nuos tanta nivium copia oppreffa fuit, ut mul-

tze inde arbores olivarum, aliorumque fructu-

a

temporis otium honeftiffimas per artes optime

Ie&

tranfigi, ac minime fordido, fed illuftri ac ma-

um feraces, ruptae, irreparabilia incolis damna

concillarint.

If

xime decoro negotio implicari. lItaque ut

c

religioni latisfaceret , mifericordiam inten-

XXXVII.

k

Gregorius Turonenfis deS. Greg.

Vi

e glor,

at

debat. :

quodam refert, quod , cum feftum diem S.

conf, c,

Mariani, exemplo aliorum concivium con-

18.

IV

! Pæm FV'iolantium Fe a;

celebrare, & fanctificare abnuiffet, ignis qui-

dam ccelitus .fuper domum ejus delapfus fue-

Td, v,

Boll, in X'XXIV. Bollandus de S. Anfchario refert,

rit, qui omnem ejus fupellectilem , omnesque

Tefnm

li

vit. c. 16 quod

illius greges & armenta, fine ulla vicinorum

n. 65.

| poftquam in Frifia praedicando fan&ifi-

7

D

cationem diei Dominico debitam inculcaffet,

vel minima befione abfumpfit.

i

XXXVII

l. BeatusPetrusDamianus in fer—S- Petr.

iis,qui in eodem per opera fervilia przevarica-

C0

bantur, gravia fupplicia comminando, non-

mone quodam de S. Ruffino nonnullorum re-

am,5.de

-

Ruf-

te

nulli auditorum fuorum parum timorati , quia

fert lamenta, qui fefta in honorem hujus 5.

fino.

o

coelum ferenum affulgebat, vix ab aufcultato

Martyrisinftituta, ab operibus fervilibus abfti-

i

Viri Dei fermone , templo egreífi, arrepta fal-

nendo celebrare abnuebant. Tumultuabantur

li

ce ad prata fe receperint, ut f»enum demete-

enim, onerofum effe dicentes, populum gerni-

Vi

rent, demeffumg; fzenum in cumulos adege-

natis unius San&i folemnitatibus feriari ; Un-

(

rint;fed quisnam indefubfecutus eft eventus?

de contumaciter cceperunt cum fuis mulieri-

h

Advefperafcente die omnes illi acervi, qui ea-

bus non modo textrinis operibus audacter in-

dem die facti fuerant,divinitus igne confumpti

fiftere, verum etiam ruralibus exercitiis liberi-

di

funt, illzefis illis permanentibus , qui in anteri-

us infudare. Sed protinus in eos fententia di-

aj

oribus diebus in medio proreparati conftabant;

vinse animadverfionis ulcifcitur; Cafas eorum

quo faéto populi in circuitu manentes,fumum

&

repente flamma corripuit, & non folum dome-

Qu

a longe cernentes, hoftes adeffe putantes , ti-

ftica quaeque; fed quze in agris erant, omnia

muerunt valde.

1

i

Ídem in

globis inextinguilibus conflagravit. Cumq; ad

XXXV,. In vita pariter

S. Rabani xMauri'

extinguenduüm huncignem omnes ad vicinum

It

Vït. /s. Ra-

Qu

banic, 7.

Ícribitur, quod, quia occurente SS. Martyrum

flumen accurrerent, inilludq; multa, quze jam

Januarii & Magni fefto, omnibus, qui jurisdi-

dlg

n. 43.

ab igne correpta ardebant,injeciffent, elemer-

&ioni monafterii Fuldenfis fubje&i erant, tam

tum illud ignis fibi a&ivitatem vindicavit, ut

ài

te

viris,quam mulieribus opera fervilia. exercere

perfpicue probaretur, hoc non cafum,fed divi-

prohibitum erat, quidam ex iis Chriftianis, qui

ni furoris effe indicium ; quicquid mergebatur,

n

H

in illa quodam fervitutis jugo adftricti erant,

extingui non poterat. Miro igitur modo ele-

cultum & venerationem przedictis Sanctis de-

mentum illud vires fui ejus & partiumtenebat,

la

bitam contemnens in campum ad metendum

& ex parte prodiderat, nam & liquida erat

lï')i& "

Mi

aqua

li

Titulus CXXVIIL San&*or?gm Culius €3 qu

CI

aqua, ut immerfa quaeque flu&u dehifcente

ret fpe vendendarum carnium, temporalibus

reciperet,& quodammodo humida non erat, ut

mercantiis füb fumma miffa occupatos, non-

ardentia extinguere poffet. Sed quid minimis

nullos etiam otiofitatis caufa confabulationi-

immoror, cum & ipfa hominüm membra

bus & levitatibus ante lanionum domus tem-

flamma profiliens occupaverit , ut extinctio-

pus expendentes, & diem fabbati violantes,

nis remedium invenire, quocunque fe verte-

zelo Domini tat&us in fervore fpiritus, ut ve-

rent, non valerent? Tandem uftulati, fumiga-

rus paftor, errantes oves ad viam veritatis re-

ti, & in modum ruris combufti, ad altare B,

dücere przedicationibus & admonitionibus

Ruffüini cum ululatum ftridoribus confu

gi-

laboravit, minitans vindi&am Dei ipfis af-

unt, indulgentiam petunt, & commiffi p

ia-

füturam, nifi a tam enormi, mandatorum ip-

?

culi emendationem de cztero per poeniten-

fius transgreffione refipifcerent. Et quoniam

tiam pollicentur, & incolumes ad propria

funt reverfi.

populum durze cervicis fübito a tam prava

!

confuetudine omnino revocare non potuit ;

3R t

XXXIX. Duobus

8

$pec ex

calceamenta facienti-

laboravit ad hoc, quatenus, etfi omni fab-

bato deberent merito, maxime tamen in qua-

€X. s.

v. ecclef, bus, & juxtafe laborantibus, unus quidem ha-

bebat filios multos, uxorem , & patrem , &

tuor principalioribus feftis anni, circa vifita-

matrem ; vacabat vero ecclefiz fine inter-

tiones ecclefiarum occupati, ab hac peffima

ü

miffione, & omnes propter Deum alebat de

confuetudine animum revocarent. Aderat er-

go non longa poft tempora feftum Penteco-

ï

arte fua. — Alter autem , quamvis do&ior ille

effet, eo quod non permaneret in ecclefia,

ftes, & quidam facerdotis fui przeceptis atque

fed etiam Dominicis diebus laboraret, feip-

imprecatione conterriti, timore vindittze ip-

fum tantum nutrire valebat. Invidebat ergo

fius mandatis, imo non ipfius, fed Domini,

obediebant.

Unus vero filius Belial animo

ifte vicino fuo, & una vice non füfferens

invidiam , dicit. ei cuni ira: Unde tu fic di-

pertinaci macellum ipfum carnes fuas vendi-

53

ves factus es; ego vero vacans plus quam

turus ingreditur, quosdam de fua forte con-

N

tu arti meve, in paupertatem deveni ? Dicit

tra facerdotis imperium animando

Et ecce

ergo ei volens facere eum vacare ecclefize:

virga Domini fuper eum. . Nam fecunda aut

|

k

tertia die Pentecoftes tantam aeris inclemen-

Invenio pretium in terra, & inde paulatim

dives factus fum, fed fi vis, femper voco te,

tiam, Dominus excitavit, corufcationes at-

veni mecum , & quidquid invenerimus, ac-

que tonitrua , ut porta civitatis ipfius i&u

ciplies dimidium. Cum ergo ille adquiefce-

fulmineo fcinderetur , defcendensque fulmen,

ret, & fequeretur eum euntem ad ecclefiam,

vaccas fuas, inter quamplures alias vaccas fub

fine intermiífione benedixit ei Deus, & di-

eadem porta quiefcentes inveniens , extinxit

Z:

Gteg,

vitem fecit: propter hoc ergo fan&tus Patri-

continuo, ut fcilicet palam daretur intelligi,

ror,

archafecit illum bonum confiliarium pres-

quoniam dhszec vindi&a effet inobedientize

M

i

:

byterum , tanquam dignum ; erat enim Le-

contemptorisiliius. Domus quoque iftius la-

&or.. Ex vita S, Joannis Eleemofin, S..48..—

nionis eodem fulgore ita quaffata eft, ut fcu-

Ib:d. v.

Xl. Legitur in vita S. Hugonis Lincol-

tellis , ollis, atque cacabis tinnitum dantibus,

Feftuta

ipfa cafum fuübitum minaretur.

Fattus eft

nienfis, quomodo piftor quidam femper die

ex, 7.

Dominica farinam confperferit , atque fer-

poft hoc vir ille infamis in tota illa civitate,

ientaverit, de qua nocte fequenti panes de-

omnibus clamantibus contra eum , quoniam

Pelr,

coqueret, quos die fequenti venderet recen-

digna eum plaga propter fabbati irreveren-

1,5,dt

tiam Dominus tetigiffet.

hf

tes: quos dum femel mane fecundze ferize

1 U

extraheret de clibano, unus panis calidus

frangitur, unde mox rivus fanguinis, qui pa-

$. VL

nem circumquaque infecerat , effluxit. Expa-

vit ille, & panemiftum cruentatum fruftratim

EXEMPLA DOMESTIC A.

comminuit, & per fingulas fra&uras cruorem

ftillare vidit.

Alios etiam omnes panes fimi-

I Sæ Ignatius peculiari femper affe&tu & ho-

nore S. Petrum Apoftolornm Principem Gloria S,

liter cruentatos invenit, quos panes per octo

dies apud fe occultavit, fed mercenarii hoc

profequebatur ; hinc ab eodem . apparente,Ign. c. 4.

morbi depulfi, fimulque converfionis religio-

ad publicam notitiam perduxerunt Epiícopi,

fze beneficium aecepit. Sed & alios Sanctos

& ad ejus przefentiam unus panis fuit allatus,

Íftudiofe venerari & invocare confueverat ;

quem fic effe confpexit. Erant etiam alii panes

hinc nonfemel illieidem apparuerunt, maxi-

in clibano pofiti, qui poft crepufculum diei

Dominicze erant fermentati & impofiti , qui

me dum conftitutiones fcribebat , quo tem-

pore fic eos afpexit, ut ipfe modum , quo eos

cum extraherentur, & frangerentur , nil pro-

digiofum habentes in fua naturali qualitate

viderat, explicare fe poffe negaret.

Primi au-

ad ufum hominum vendebantur.

II. S. Francifcus Xaverius peculiari devo- Hift. Soe,

tem per monafteria & ecclefias in monu-

tione in S. Hieronymum ferebatur ; hinc ab P- 1. l. 2.

méntum facinoris de transgreffione fabbati

eodem vifibiliter in

j

gravi morbo libera-P- ??-

tus eft.

ad terrorem hominum dilig'enterl eonferva-

l

bantur.

)

IH. S. FrancifcusBorgias Divorum cultum Vit, 1. 4;

Ibid ex, XLI. Cum quidam devotus paftor in- par-

*

ut excitaret,augeretque,Rom:e in zes graphice C- 4. u.19.

80

'tl

bus Weftphalize nonnullos Laniones vide-

mnes

incifas, & afi"abreq Ículptas imagines, in o

pro-

144

Aibliothecm . IMunualit Concibmtoriæ

€, I7,

Provincias mifit. Quin & archetypa donavit

quod eum ab zeterno prazedefüinaffet, & vocaf-

fociis & diftribuit. [Ipfe vero Sanctorum re-

fet ad gloriam, & per fuas gratias perduxiffet.

liquias &imagines religiofe venerabatur,fplen-

2. Si easdem gratias B. Virgini. S.Angelo Cu-

dideque adornari curabat, nusquam affirmans

ftodi, aliisque coelitibus perfolveret, quod. ad

gemmas, aurüum , argentumque dignius im-

ejus falutem. & gloriam fuiffent cooperati. 3.

Si ad Deum & San&um illum pro iis five vi-

pendi, vertique, quam in Auctoris Dei Di-

vorumque cultum. Dum manibus eas tracta-

vis, five mortuis, qui procipuo eum cole-

ret,fumma animi voluptate in has voces erum-

rent, aut coluiffent, honore, preces fterneret.

ebat: Salvete pignora nobis in hoc exi-

4. Si Deum ftudiofe rogaret, utejus litera-

f

o, lacrymarumque valle degentibus a Deo

rum monimenta, fi quze forent, rerumque ab

reli&a, atque depofita : Salvete falutis noftrae

eo geftarum meraoriam cuítoditam & con-

fpes atque folatium. Erit, erit dies illa, cum

fervatam vellet. Denique fi pares ejus offibus,

decorem induti cineres, hofpites nunc beati,

ubi ubi effent, tribueret venerationis honores,

; ïbidln' 6'

.?eterna illa luce perfruemini, & animoe fole

& ex iis aliquid, undefe muniret, & tueretur,

candidiores, throrusque vefter fupra firma-

exquireret. "Valde praeterea pium cenfebat,

mentum clarefcent. Ex hoc ipfofonte manavit

optareacprecari,ut, quae 5ancti, dum mor-

pia, folemnisque, focietatis confuetudo , ut,

talem vitam agerent , habuiffent de honore

fingulis menfibusSanttorum nomina forte efi-

Dei & proximorum falute vota, ea omnia

tulaeducantur, diftribuanturque fingulatim :

complerentur, ut poffet hac quoque ratione

quo die votis conceptis , religofeque perfolu-

de fingulis dici: Defiderium animze ejus tri-

tis opem fui quiqueDivi implorant. Ipfe multa

buiftiei: gratias etiam agendas Deo de do-

hoc die fociis indulgere, & precationi etiam

nis univerfis, quie ullo unquam tempore per

lus temporis impendere folitus erat.

Sanctos aliquo modo 'ecclefize tribuiffet. Su-

Vita.

IV. B. Aloyfius Gonzaga,ut fuum erga coe-

per haec animadvertit , ad 5anctorum auxilia

lites affe&um copiofius poffet demonftrare ,

emerenda commodiiiimum effe, Angelos ve-

dum triclinii curam gerebat, fingulas menfas

nerari & allepáre,qui eorumia terris cuftodiae

peculiaribusSanétis affignare conlfueverat, nec

praefuiffent. Àc proiude quotquot in coelum

]i n.xo.

e terris evecti funt fauncti viri & foeminze , eo-

1

minore devotione ac diligentia apparabat,

quam fi ipfi coelites in eadem pranfuri effent.

rum ipfe cuftodes. Angelos appellabat, per-

Vita com.

V. B. Stanislans Koftka, ne fine facro viati-

que hos ab illis & a Deo alia atque alia, ut

pend,

co ex hac vita decederet , & conftantem erga

conveniens erat, munera precabatur. Opta-

SS. Euchariftiam devotionem atque amorem

bat, ut quod fibi deforet, praefertim in hono-

retineret , peculiari honore cultuque S.Barba-

randis eorum facris reliquiis, ii conferrent, ex-

fam venerabatur, unde factum, ut, cum in

plerentque,quibus daretur adelTe praefentibus.

f

gravi morbo conftitutus ab hominibus facrum

VII. P. Marcellus Maftrillus praecipuo at- Vit. c. 7.

illud epulum accipiendi occafionem non ha-

fettu S. Fraucifcum Xaverium colebat, ad

aï

beret, ipfa ei apparens per SS. Angelos eam

quem proinde cum in ultimo jàm prope mor-

comitantes id praeberi juíferit.

tis articulo conftitutus confugiffet , memora-

Vital, 2.

VI. Petrus Faber inter alios San&tos prze-

bili prodigio ac favore fanitati veftitutus eft.

-|E Pure

aT

6 8. V

cipue colebat SS. Petrum & Paulum, & S. Jo-

6 2l,

annem Baptiftam, quorum in feftis femel in-

.VIII. P. Cofmus . Alamannius fupputatopgig,

Sanctorum numero, quotquot unquam in-Seript,

gentem divinitus flammam & jucunditatem

venire potuit, ne quem infalutatum relin-Soc. JES.

fenferat. S. item Apolloniam,cujus invocatio-

queret, ferdel minimum unicuique oratio-

ne puer adhuc a. dentium dolore liberatus in

nem Dominicam, & falutationem Angeli-

tunem vitam fuit. Item . reliquos Apoftolos,

cam recitabat.

iisque fimiles, qui Evangelium in diverfas

mundi partes intuliffent , eo quod focistas

IX. Quidam e focietate noftra fingulo-paulug

rum Divorum , quos per menftruam fortitio- Barrus in

noftra illos imitetur. Quos vero Sanctos femel

