bus intrat coelum, & iis diebus laudat & hono-

lió

rat Deum, petinde effe magis placentem Deo,

runtur in grati

am conceptionis imaculatze B.

943

t tamenliquet, eam veritatem non

'& de ipfo magis merentem,quam fiin hac vi-

-

n

Virginis? E.

eífe fide divina cert

am.Adquod exemplam il-

ta me fuperaflet omnibus illis aCtibus, feu ( ut.

X

clarius res exprimatur)perinde acfi ille feciffet

liditur quog;

altera probatio dicta ex cultit pu-

"

blico. Atiuente enim,imo in

ftante ecclefia,con-

hic centum opera meritoria,G& ego tantum duo

f

lata colitur , ex prudenti.

ex illis.4, Tandem fupponit,in materia fpiritua-

ceptio pur

a& imacu

u

d nulli errori pra&ico eft obnoxi-

lifemper quemlibet debere feipfum aliis proe-.

judicio , quo

ferrejita ut malit ipfe Deo frui, quam ut quili-

lit-

um,ut definivitSixt

us IV.Neq; tameninde ha-

ffe certam certitudine

bet alius eo fruatur. His fuppofitis, concludit

betur, eamveritatem e

idem author , perfe&ioris longe charitatis

divinæ fxdei.l Simi

le ex?mplum duci poteft ex :

e e,

23

342

Bibliothece . .IManualit. Concionatorie

effe, fibi ipfi opera fua fatisfa&bria, quam ani-

citius & abundantius oBtinendani; atqui hoc

mabus purgantibus, applicare,additque n. 23.

facit,qui opera fua ditto modo animabus tran-

eos, qui contrarium fentiunt, valde indiftincte

Ícribit: ergo &c. Major per fe patet. Minoris

in hoc puncto procedere,multaque dicere,quae

veritas oftendeturin fequentibus quzeftionibus

pia magis funt,quam in fcholaítico rigore ve-.

ubi probabitur, quod per talem fublevationem

ra.Unde ipfe füuam fententiam íic tandem ftá-

non modo plus inereamur, impetiemus & fa-

bilire conatur : Optare, ut alter citius, quam

tisfaciamus , fed etiam in fpem certam ve-

ego, ingrediatur coelum , nihil aliud eft, quam

niamus purgatorii evitandi.

optare,ut ille magis laudet Deum, magis Deo

Neque obftant argamenta in contrarium pro-

placeat,magis fe reddat dignum amore divino,

pofita ; nam ad 1. Refp. tranfeattotus primus

quam ego,ratione fcilicet omnium eorum bo-

Ífyllogismus , nego tamen fubfumptum , quod

norum operum plurium,quz faciet ex toto tG-

tacite fupponitur, quod fcilicet.quis per hanc

pore,antequam egoilluc veniam,in quo excef-

charitatem non magis fibi fapremam felicita-

fu femper ab illo fuperabor per totam zeterni-

tem & liberationem a purgatorio procurarit ,

tatem,etiamfi a quo tempore ego ingreffurus

quam fi pro feipfo omnia opera fua obtuliffet.

fum coelum , eliciam ego deinceps femper 2e-

Quod,ut appareat, ponamus duos homines ,

qualia opera cum illo ; femper enim fuperabit

quorum uterque eadem opera cum eadem in-

tentione peragat.fed cum hoc difcrimine , ut

me in iis,qu:e antea fecit, & per ea fpecialem

Dei redamationem & complacentiam prome-

alter omnem fru&tum fatisfa&orium & impe-

rebitur ; atqui noneft e perfectione charitatis,

tratorium fibi applicet : alter vero animabus

optare,ut alter me fuperet in laudando Deo,

purgantibus totum applicet. Hoc pofito exa-

multo minus autem erit ex eadem perfectione

minemus,quis in tali cafu plus fibi de fuprema

optare,ut,fi unus e duobus, ego fciliöet,vgl ille,'

felicitate procuret, & meritorium fupernatura-

id faGurus fitmalim,ut ille laudet Deum,quam

lium acquirat ; nam prior habet quidem occa-

ego; ergo illa communicatio fatisfactionum

fionem exercendi ordinatam charitatem erga

non erit e perfectione charitatis. 3.Quia etiam

feipfum, imo & actum charitatis divinze, qua-

contra perfectionem charitatis erga Deum a-

tenus defiderat cito videreDeum poft hanc vi-

gunt; hzc enim vel maxime amantem incli-

tam,eumq; perfectiffimo modoin coelis laudare

nat ad fruitionem amati,quam celerrime po-

fed hi ipfi a&us , quia nullam prope difficulta-

teft.procurandam ; hinc fi duze effent fpoufze ,

tem continent;non funt adeo magni meriti, &

& earumaltera,cum poffet,ipfamet fponfi prze-

praeterea etiam periculum magnum eft, ne ex

fentia & amore frui,alteri fponfze captivae po-

inordinato & nimio fui amore oriantur ; econ-

tius hanc conditionem & occafionem cederet,

tra vero alter exercet inprimis actum perfe-

talis fponfa diceretur quidem infigniter füuum

&iffimze charitatis erga Deum , quatenus fuis

amorem erga alteram fponfam,non vero per-

impenfis procurat,at plures anim?e veniant in

inde amorem erga fponfum , declaraffe; atqui

coelum, eumq; perfectiffhüme laudent; exercet

fimili modo fe res in noftro cafü hahet,cum is

przeftantiffimum actum charitatis & mifericor-

Es

qui eam tranfcriptionem facit,paratus effe de-

dix erga proximum , dum eum a graviffimo

buerit ad tempus etiam longiffimum in purga-

malo liberat , & accelerationem beatitudinis

torio tranfigendum , ut alize interea animoe a-

per muitos aiios procurat, cujus tamé beatitu-

Ífpectu & amore Dei fruerentur : ergo. 4. Quia

dinis unicum momentum pluris faciendum eft

etiam contra juftitize perfectionem agunt ; hzec

quam omnia hujus mundi gaudia etiam poffi-

enim prius inclinat ad debita propria , quam

bilia.Éxercet infuper egregium actum vi&toriae

aliena , perfolvenda; hinc nemo diceret, bene

fui ipfius,dum vincitinre tanti momenti fe ip-

feciffe eum, qui, cum vix haberet fufficientem

fum,& amorem fui,qui ipfum ad illa merita fi-

pecuniam ad propria fua debita folvenda,eam

bi applicanda inclin*t ; vincit item horrorem,

tamen ipfam pecuniam expender

quem merito concipere poífet in poenis purga-

et adv aliena

debita extinguenda.

torii fubeundis ; qui omnes actus tum propter

Verior tamen eft contraria fententia , quam

finceritatem purioris motivi merito incompa-

acriter tuetur Jacobus Hautinus in patrocinio

rabiliter majores cenfentur,

Defun&. 1. 2;c. 3. S. 1. & feq. citans etiam Lu-

Adfecundum Refp. r. Arriagze do&

finam

gonem, Suarium, S. Thomam, S. Bonaventu-

falfis fandamentis niti ; nam r. falfo fupponit,

ram, & Magiftrum fententiarum, affertg; S. 5.

quod charitas ordinata erga feipfum femper

differtionem integram P. Francifci Vecheni e

hominem inclinet, ut plura fibi bona quis pro-

Soc. Jefu Theologi Pontificii , qui fufe propu-

curet , quam alteri ; hoc enim falfum effe ,

gnant hanc fententiam,improbatque,quod Ar-

conftat ex eo , quod poffim alteri fuadere , ut

riage fententia ex eo etiam capite multum

fübeat martyrium graviífimum ex perfectiífi-

probabilitatis amittat, quod tam ob leve, imo

mo amore Dei, autvitam fan&iffimam,& per-

nullum fere. fundamentum a coimuni fenfu ac

fectiffimam inftituat, quod fi is exequatur , fi-

pietate difcedat,Eandem tenet etiam Eufebius

ne dubio me multis partibus in gloria fupe-

Nierenbergius inl. de purgat. & prae czeteris

rabit, perfeCtiusque in omnem oeternitatem

efficaciter proponit & defendit Jacob. Munfor-

laudabit Deum , nec tamen propterea quis-

dus in l. de auxil. anim. przeftando, cujus ar-

quam facile dicet, me contra ordinatam

gumentis przecipue fulcietur fententia.Poffunt

charitatem feciffe hoc ei confilium fuggeren-

autem omnia revocari ad hunc fyllogismum :

do.

2. Supponit falfo , hunc Patrem animas

lile non male agit,qui opera fua difponit & or-

e purgatorio liberando tantum feciffe , ut ille

dinat ad beatitudinem divinae viüonis certius,

perfectius ament & laudent Deum , & neu-

tiquam

343

Titulus, CXLI. T, lzebïlogiæ.ï

tiqu'äm'maïoremkglor;am efTemberitum, quam

lud pro alio ex magno charitatis affe&u. Unde

meritus fuiffet,fi fatisfattionem fuam fibi refer-

neceffe eft,ut fit hoc opusDeo magis acceptum,

vaífet , cum tamen contrarium concedendum

longeque gratius,quam fi ex hoc charitatis af-

effe infra clariffime fit oftendendum. Refp. 2.

feCtu non procelfliffet , ac proinde majus apud

Eadem fundamenta Arriagze nimium , atque

Deum przemium hoc folo nomine promeretur.

adeo nihil probare ; nam imprimis probarent,

Clarum enim eft ex variis fcripturze locis,cha-

etiam seque contra ordinatam fui charitatem

ritatis affe&um rebus etiam minimis magnum

fore,fi quis ipfi Chrifto,fi in purgatorio exiíte-

valorem pretiumque imponere.

ret, fuam fatisfaCtionem applicareteumque ex

Secundo , quia idem a&us poteft ex variis

purgatorio liberare conaretur.Deinde probaret

motivis elici, niinirum 1. Ex puriffima eximia-

male ab ecclefia aut faperioribusRelig. przeci-

que in Deum charitate elici poteft. Deinde 2.

pi utopera noftra pro animabus purgantibus

poteft ex infigui gratitudine proficifci, 3. E-

offeramus, cum, ut fic faciamus,ut animse illze

manare potelt ex ardentiffimo . defiderio pec-

liberatze per omnem zeternitatem nos fuperent

cata noftra per obfequia Deo gratiffima com-

in illis virtutibus , & benevolentia Dei, quam

penfandi. 4. Tandem profluere poteft , & qui-

in coelis fibi procurarunt. RKefp. ergo 3. di-

dem fuaviílime , ex tenerrimo finceriffimi a-

ftinguendo minorem,non eft e perfectione cha-

moris affectu in Chriftum Dominum,qui,quod

ritatis ; ut magis optem,alium laudare Deum,

minimorum fuorum fratrum animabus , fit, fi-

meque füperare in perfeGtione , fi tale votum

bi fattum ducit ; adeoque fingularum harum

non ferviat ad hoc ipfum,ut ego magislaudem

virtatum meritum & przemium continet. -

Deum,tranfeat: fecus, nego minorem & con-

Tertio, quia hic ipfeactus veriffime dici po-

fequentiai* ; nam paulo poft oftendetur,me

teft,& comprehendete fingula,& tranfcendere

per hoc,quod procurem,ut anim?e e purgrato-

univería illa mifericordi» opera , qus adeo

rio liberatze magis ament , & laudent Deum, .

Chrifto Domino grata funt, ut propter illa no-

etiam elficere, ut"ego (uo tempore habeam

minatum 2eternam regni coeleftis poffeffionem

Tuajus lumen gloriz, atque adeo perfe&ius

fe in die judicii daturum profeffus fit. Nam,ut

habeturMatth.25. Tunc dicet his,qui adextris

amem laudemque Deum,& illi placeam,quam

laudaffem, amalffem , placuiffem, fi eadem illi

ejus erunt : Venite Benedi&ti Patris mei,poffi-

opera pro me folo obtuliffem.

/

!j

dete paratum vobis regnum a conftitutione

fd 3. Refp. Patet ex allato fyllogifmo prin-

mundi:Efurivi enim,&dediftis mihi manduca-

cipali pro noftra fententia, maxime fi is in fe-

re:Sitivi, & dediftis mihi bibere:Hofpes erain,

quentibus quzeítionibus fufius probabitur.

& collegiftis me:nudus,& cooperuiftis nre : [n-

Ad 4. Refp. Neque juttitize repugnare hunc

firmus,& vifitaftis me:In carcere eram,& veni-

attum ; nam licet ifta inclinet prius ad debita

ftis ad me ; hic, inquam, a&us uuicus a feipfo

propria folvenda,hoc tamen non aliter exigit ,

comple&itur hzec fingula mifericordize opera,

quam quando & quatenus creditor exigit;cum

eaq; excellit univerfa.Qui enim animam inpur-

ergo Deus non exigat determinate, ut in hac

gatorio miferrime cruciatam ad coeleftem bea-

vita fatisfaciamus , fed potius vel maxime ra-

titudinem promovet,non quidem panis fruftu-

tum habeat , fi propter eum fatisfactiones no-

lum elargitur efürienti,fed panem Angelorum

ftras ad aliena debita perfolvenda applicemus,

c?eleftesq; epulas donat animze usq; adeo efuri-

merito ^nihil contra juftitiam facere cenfebi-

enti,ut nulla cum hac fame tormenta conferri

mur , fi interea pro noitris debitis fatisfacere

poffint.Non aquze frigidze calicem. propinat fi-

omittamus ; quamvis neque hanc quidem fa-

tienti,fed ad ipfum fontem aquze falientis in

tisfactionem omnino amittamus, cum hoc ipfo

vitam zeternam admovet animam.tauta hujus

quod Deus ut fibi fattum reputet, quidquid al-

aque laborantem fiti,ut fi fi&a illa Tantaléa fi-

teri propteripfum praeftamus,jam quodammo-

tis veriflima effet, cum hac tamen fiti coliata,

do fatisfacere dici poffimus,

adhuc nonuifi fictitia effe videretur. Non ho-

dgm alteri fatis-

fa&tionem applicamus.

fpitem unius no&is tecto excipit , fed in ipfas

QU/ESTIO-XIX

manfiones cceleftes per omnia zeternitatis f2e-

ZIn ger. tran[criptionem. operum | mo[t

cula recipiendam trausfert animam a creatio-

rorum plus

mereamur , quam fine illa 2

nis fuxe exordio fua. domo pulfam, externasq;

Negat Raynaudus & Arriaga ll. cc. ut qui

femper in peregrinis &infeftis regionibus exu-

utant,tranícriptione talem hoc ipfo, quod ve-

lantem.Non ille pafiofa vefte nudum cooperit,

nialiter faltem peccaminofa fit,utpote ex inor-

fed ftola imortalitatis mifellam animulam in-

dinata fui charitate profecta, omnis meriti in-

duit,qu?e dies noctesq; tota nuda, non quidem

capacem effe,cum Deus nequeat actionem ma-

frigidioris aurz injuriis expofita, fed atrociffi-

lam approbare, multo minus vero przemiare.

mis,calidiffimisq; ipfius purgatorii ignibus im-

Refolutio.

pofita remanfit. Non ille, fateor, infirmum vi-

'Sed re&ius affirmat przeter Hautinum & a-

fitat,non fua praefentia & alloquio confli&ante

lios Jacobus Munfordus in tra&t.de Miferic. a-

cum 2zeftuantis febriculae ardoribus recreat ;

nim. praeft. c. 8. illudque efficaciter probat fe-

at animam Chrifti Fratris in ipfis purgatorii

quentibus argumentis : Primo , quia juxta S,

flamisjam modo zeftuantem,ad beatificam Dei

Thom. l. 3. contra Gentes c. 158. affliCtio cha-

przefentiam non pro brevis horulze fpatio, fed

ritatis in eo, qui in amico patitur, facit magis

ad eam tota zeternitate perfectiffime poffiden-

fatisfa&tionem Deo acceptam, quam fi pro fe

dam,perducit. Non denique ad vin&umiin car-

pateretur. Hoc enim eft promptze charitatis ,

carcere folatio aliquo^afficiendum benignus

illud aütem eft neceffitatis. Ex quibus verbis

vilitator accedit ; at ex igneo ergaftulo capti-

fic licet argumentari: Ille, qui offert bonum

vam educit animam , & in gloriofam filiorum

opus pro alio in fumma neceflitate conftituto,

*

Dei libertatem tranfcribit,

non folum facit opus illud bonum, fed facit il-

Quar-.

344

Bibliotheca; Manualir Conciönatoriæ.

Quarto , quia hanc fubventionem Chriftus

eft , ut liberetur ab impedimento confeqüändi

perinde acceptat,praemiatq; ac fiipfe quoad a-

illam,& quo magis, & melius operatur, magis

nimam e purgatorio fuiffet ereptus juxta pro-

ab illa liberetur.Nam fi dignus eft vita zeterna,

priam ipfius affertionem Matth. 25. c. Quaindiu

potieri ratione dignus eft,ut tollatur ab eo im-

feciflis uni ex fratribus his. minimis , mihi feciflis.

pedimentum,confequendi illam,quale impedi-

Quis autem non juftiffimam fpem fuini meriti

mentum eft poena interim folvenda. Hzec om-

conciperet,fi Chriftum e purgatorio liberaffet?

nia Vafquez. Quisquis ergo przeftat opus ali-

Quinto,quia non folum animse ipfze in cce-

quod, quo gloriam in.eminente gradu prome-

lum affumptz erunt gratiffimoe, fed etiam ea-

returjiidem uno eodemque tempore,juxta hanc

rundém cuftodes Angeli, & Patroni omnes ,

folidiffimam do&trinam, praeftat etiam opus,

omnes amici & familiares, propinqui, affines ,

quod in gradu non minus eminente efficax eft

& cognati, imo & quotquot in coelefti curia

ad tollendas poenasillas,quarim perpeffio val-

verfantur beati Spiritus, quia tam arcto inter

de retardat a confecutionc illius glorize,quam

fe charitatis mutuo vinculo omnes in coelo

confequi per hoc opus eft promeritus.

San&i copulantur,ut eorum finguli non minus

Probatur 2. quia poteft hic a&us ex talibus

de beneficiis proximo fuo przeftitis , quam de

motivis procedere, utfiat actus fummi amoris

bonis fuis propriis gaudeant, & loetentur. -

& charitatis in Deum,cujus majorem gloriam,

Neque obftatargumentum contrarium,nam

& laudem ex finceriflimo in ejus infinitam bo-

tum ex hic di&tis, tum deinceps adhuc dicen-

nitatem affectu prorogare cupientes, id preci-

dis,facile patebit,non modo contra charitatem

bus noftris efficimus, ut plures in dies animze

fui ordinatam non peccari , fed potius id fieri ,

ex purgatorio ereptze,Deum nou iminus, quam

Q ta?i,s modus fubvenieadi qmittatur.

reliqui beati ardentiffimo amore profequantur

in eeternum,laudibusq; celebrent fempiternis.

QUJESTIO XX

]am vero non pauci DoGores , fed ut ait Co-

n per eundem tranr[criptionem plus [atisfacia-

ninck,Theologi omnes communiter concedunt

mus pro peccatis , quam [ine- ea.

1

per acum amoris,etiam fuina cum deleCtatio-

N

Egant & hoc Arriaga , & Raynaudus , &

ne elicitum, poffe aliquem fatisfacere pro poe-

praeter fzepius citatum fundamentum, a-

nis fibi debitis. Haec ille verbatim. Quae do-

&rina videtur fcripturis ipfis valde conformis.

junt manifeftum videri,nos nullum fatisfactio-

nis fru&um per opera noftra fatisfatoria nobis

Hinc Luc. 9.ait Dominus: Remittuntur ei

ipfis acquirere,quando hzec eadem opera, pro-

peccata multa , quoniam dilexit multum. Et

adhuc plenius Proverb. c. 10, univerfa deli-

ut fatisfa&oriafuntpro animabusin purgato-

rio offerimus ; ficut enim in eaderm pecunia ,

&a operit charitas. Sed nota hunc tam perfe-

qua amicorum ineorum debita diífolvo , mea

Gum eximisx charitatis actum, communiter

debita diffolvere non poffum,ita per eadem o-

loquendo , non nifi cum difficultate aliqua ,

pera fatisfa&toria,per quze fatisfacio pro anima-

& labore elici folere, eoque nomine magis fa-

tisfactorium merito babendum effe. :

rum peccatis,pro meis non potero fatisfacere :

ac proinde manebo ipfe graviffimarum poena-

Probatur 3. quia idem actus eft quoque prze-

rum reus,dum alienas poenas tam folicite ex-

clariffimus amoris actusin proximum noftrum.

folvere fatago, quze videtur valde przepoftera

Primo quia liberat eum a fummis illis malis ,

mifericordia,& quidem contra ipfam bene or-

quae fuftinet in purgatorio:; e.quia accelerat ei

dinatae charitatis virtutem, quae fibi primum,

poffeffionem zeternam immenforum bonorum,

deinde proximo , benefaciendum fuad

et.

quae funt in coelo. . Jam vero fi S. Petrus hor-

Refolutio.

tetur nos, dicens : Ànte omnia mutuam in vo-

- Contrariam tamen fententiam iterum forti-

bismetipfis charitatem habentes,quia charitas

ter propugnat Munfordus,probatque argumen-

operit multitudinem peccatorum. Ego certe

tis. Primo hic actus nonfolum eft quomodo-

longe efficacius ex hoc eodem motivo vos

cunque meritorius,fed eft meritorius eminente

omnes ad hunc charitatis aCtum hortari pof-

admodum gradu, ergo hic idem a&us non fo-

fum , quia fi ulla in proximum charitas opetit

lum eft fatisfa&orius quomodocunque, fed fa-

multitudinem peccatorum, id de hac przeftan-

tisfaCctoriusgradu non minus eminente, quam

tiffima charitate, qua tantum proximo aufer-

eft &meritorius.Ratio defumitur ex illa do&ri-

tur malum, tantum proximo confertur bo-

num, fine dubio dicendum eft.

na, quam optime tradit celeberrimus Theolo-

gus,Gabriel Vafquez,tom.4.in 3. part, q. 94.a.

- Prpbatur 4. Quia inter a&us ad fatisfacien-

1. dub. 5. n.4. Qüia fiin operibus meritoriis

dum pro peccatis idoneos , przecipue aétus

concedimus condignitatem ad vitam ?eternam,

mifericordize numerantur , nam de eleemofy-

& ad augmentum glori , cur non etiam

na, quze nonnifi corporalis mifericordioe actus

eft, fic in S. fcriptura ipfa habetur: Quo-

ad poenze remiíffionem , cum remiffio poenae

temporalis ordinetur- -aàd confecutionem glo-

niam eleemofyna a morte liberat, & ipfa eft,

ri»e ? Qui ergo fuis operibus condigne me-

quae purgat peccata, & facit invenire miferi-

retur confequi gloriam ( & quidem in gra-

cordiam , & vitam aeternam, Tob. 12. Etite-

du eminente ) non tantum plus glorize me-

rum : Quoniam eleemofyna omni peccato , &

retur , fed magis appropinquat confecutioni

a morte liberat. Tob.4. Et iterum : Ignem

glorize. Ergo magis le expedita debito poenze

ardentem extinguit aqua , & eleemofyna

temporalis, fatisfacit ergo proilla. Hzec ibi &

refifüt peccatis. Eccl. 3. Et iterum : Quod

ftatim n. 7. Qui bene operatur, non tantum eft

fupereft, date eleemofynam, & ecce om-

nia imunda /qunt vo»bis Luc. 21. An non

dignus laude vitze zeternae , .fed. etiam dignus

Vl*

—Tituus CXLI. T/zäologia.

345

vides,quam incredibilem fatis'färciendi vim ha-

! tLtiiTem; ficut minima acicula& pun&iuncula

beat eleemofyna etiam corporalis? Quam igi-

malum appellari non poffet , fi quis eam tole-

tur fatisfaciendi efficaciam putabimus ineffe

rando totius mundi obtineretimperium. Ad-

huic noftrze fpirituali eleemofynze , per quam,

. de,quod , qualescunque fint , quze me fortaffe

ut dixit,malum ingens aüfertur, & bonum im-

manebunt in purgatorio, poenze , per pium in-

menfum confertur? donantur ipfa coeli gaudia

dulgentiarum ufum evitari poffint , & quidem

citius perfüenda, condonantur ipía purgatorii

non admodum difficulter. Unde licet fatear,

tormenta , longe fortaffe alioqui tempore per-

verum effe, me eadem pecunia, qua amicorum

ferenda? edncitur anima fratris noftri ex ftata

meorum debita diffolvo , mea quoque debita

maxime miferabili, & ad ipfiusDivinitatis pof-

diffolvere non polfe , fieri tamen poteft, ut is,

feffionem feliciffimam deducitur. O qnibus

cui debitor maneo, ea przeditus fit liberalita-

verbis hoc tam ineffabilis mifericordice opus

te,ut mihi difficile non fit, interpofita alio-

depraedicabo ? S.Thomas in 2. 2. q. 32. ante

rum , deeo optime meritorum , gratiofa in-

art. r. generatim differens de przeftantia ope-

terceffione, id efficere, ut debita mihi omnia

rum fpiritualis mifericordize refpectu operum

.non minus perfe&e remittat, quam fiea ad

mifericordize corporalis, diferte affirmat, fpiri-

ultimum usque. quadrantem hac eadem nu-

tualis mifericordize opera effe aliis tanto prze-

me;*ata pecunia diiTOlviiTgm.

ftabiliora, quanto'animus eft corpore nobilior.

Age nunc, revocain memoriam, quoe jam

QUJSTIO XX

modo ex fcripturis ipfis attulimus, quibus ftu-

n ger eandem traus[eriptionem merito [yer. inge-

penda & pene incredibilis ad peccata expianda

vis & efficacia uni tantum ex mifericordi»e

meretur purgatorii vel omnino , uel magna

corporalis operibus, foli nimirurm eleemofynze

ex parte, evitandi 2

attribuitur. Jam fic fübfume ex S. Thóma :

Atqui hzec eleemofyna fpiritualis illa eleemo-

xN ];gabunt iteram fapra cc. Authores, ut qüi

^ hocipío,quod omnia noftra opera pro ani-

fyna corporali eft tanto przéftabilior , quanto

mabus offerri poffe negent, przecipuum me-

o

animus eft corpore nobilior , ergo ejus vis &

dium ad pur

o

atorium evitandum velï minu-

n

efficacia ad peccata noítra expianda longe ad-

enduim auferunt.

huc inagis ftupenda & incredibilis erit.

- Refolutio.

:

Ad , argumentum oppofitum refpondet Mon-

Nih.ilöminus e

tiam hica

ff

irmativam feüten-

fordus n.4.gratis concedo tibi, nos, quando a-

tiam merito przefert Monfordns , probatque

&iones noftras pro animabus in purgatorio of-

fequentibus argumentis; Primo ex facra Scri-

ferimus, nihil omnino pro peccatis noftris fa-

ptura, quze fzepius ait, per charitatem operi-

tisfacere(quod falfum omnino effejinferius de-

ri multitudinem peccatorum, uti 1. Petri 4. &

monftrabitur ) dico tamen, hoc incommodum.

Proverb. 1o. univerfa deli&ta operit charitas ;

per alia longe majora commoda compenfari.

cum ergo ex di&tis conftet, a&um . mifericor-

Primo enim hic charitatis & mifericordize a-

dize animabus illis praeftitve effent proeftatif-

&us tam ingentes nobis meritorum thefauros

fimum actum charitatis ; meritó fpes concipi

in ceelo cumulat per totam zeternitatem poffi-

poterit cum omnia ipfum exercentis opera

dendos,ut temporale damnum , quod. incurro,

fic operturum , ut nihil purgatoriis flamimis

nihil penitus faciendum fit refpe&u lucri tam

expiandum fuperfit.

ingentis, femperque duraturi. Damnum, quod

. Secundo probat id ipfum ex aliis fcripturze

fortaffe fuftinebo, quafi momentaneum eft; lu-

locis de eleemofyna prolatis, ut dum dicitur:

crum, quod certo comparare poteram, eter-

Eleemofyna ab omni peccato & a morte libe-

num eft. Stultus merito haberetur mercator ,

rat, & non patietur animam ire in tenebras.

qui nollet cenfum vitalitium fihi perire,fi ex il-

Tob.4. Date eleemofynam; & omnia mun-

lius ja&ura certo fciret perpetuum fibi cenfum,

da funt vobis. Luc. r8. & alia hujusmodi.

& quidé mille culpa parte auctiorem, poftitem-

Jam vero fi tam ampla privilegia concedantur

pus admodum breve proventurum. Nunquid

eleemofynz ,.quando nimirum cópiofe datur

& ego imprudens mercator ero, qui, fi hzec o-

(nam, ut fcite Chryfoftomus. Non dare , fed

pera pro animabus offerre voluero,eminentio-

copiofe dare eleemofyna eft ) fi, inquam, tam

rem in gloria coelefti gradum , ex tam merito-

ampla privilegia concedantur eleemofynz ,

rio charitatis & mifericordize a&u mihi ipfi

quze non nifi corporalis mifericordize opus eft,

comparare potero, nolo tamen hzec opera pro

quid dicemus de hac fpirituali eleemofyna ,

animabus offerre, ne fcilicet damnum fortaffe

qua&, ut ex S. Thoma nuper videmus tanto

temporale in purgatorio fuftineam. Hoc dam-

przeftabilior eft corporali eleemofyna , quanto

num evitare, bonum quidem eft, fed tempora-

animus efít corpore nobilior.

Qualis enim ,

le,quafi momentaneum. At privari minimo

Deus bone! eít hvc eleemofyna, qua non

illius fempiternze glorize momento,damnum eft

aliqua corporis füblevatur miferia , fed ipía

irreparabile , non qualicunque boni , fed illius,

anima ex acerrimis tormentis imisque purga-

quod mille purgatoriis,per millena licet fzecula

torii flammis ad colum usque elevatur ?

duraturis, prudentiffime emeretur. Unde ma-

Qualis eleemofyna ,

qua non mundi the-

lum,quod in unico fuftinendo purgatorio con-

fauri , fed coleftes , fed immente , fed 2e-

tinetur, quodque jam quidem ex parte vitabo,

ternse divitide conferuntur !- Qualis elee-

vix poteft dici. malum refpe&tu tam ingentis

mofyuna, qua non omnium rerum creata-

boni, quod illo malo fuftinendo ac

quirere po-

rum; vel creabilium certa po

N

fed. ipíe

Ó

X

X

Q"elüo ^

Deus

&. P. Lghn. Bibl. Man. T 0ffi, IJ.

1

L

346

- Bibliotheca Manualir Concionatorie

Deus seternum poffidendus donatur animze ,

beraliffimus ille & Cienllenti.HimUS-Dominus

quze, nifi hujus eleemofynze facta fuiffet parti-

hac fatisfattione, non admodum improportio-

ceps, hoc ipfo tempore , quo tam lveta & felix

nata, ex parte placatus mitius nobiícum agat,

agit in coelo, moeftiffima & affli&itfima arfif-

quam peccata noftra alias mererentur.Imo for-

fet in purgatorio. Nunquid igitur potiore jure

te harumanimarum precibus meritisq; permo-

' .de hac tali ac tanta eleemofyna dicemus eti-

tus,vel nobis contritioné adeo intenfam & per-

am, quod ab omni peccato liberet , & quod

fe&tam imitteret , ut una cum culpis univerfis

non patietur animam in tenebris ire, nec ut

univería remittatur & poena, vel ita res difpo-

cadatin obícurum, fed fignifer S.Michael re-

net;utindulgentiam plenariam in morte confe-

prfentabit eam in Incem fanctam ? Quod fi

ui poffimus,vel certe multis infpirabit, ut nos

forte timeatis , ne vitze immundioris obfter

í

u

h

is precibus potentius longe juvent , quam fi

featus, quo minus in civitatem illam , in

noftris folum fatisfactionibus fuiffemus adjuti.

, quam nihil coinquinatum intrabit, expeditam

Plus enim multorum operibus , quam noftris

inveniatis ingreffum , hanc excellentem da-

tantum fublevabimur. Unde idem Monfordus,

te eléemofynam, & ecce omnia munda funt

poftquam hzec omnia motiva fufe propofuit ,

vobis. Non funt hzec mea, fed Chrifti, verba ;

tandem fic loquitur:Concludo igitut,&;ut arbi-

Quare veriffime dicit S. David: Beatus, qui

tror, evidenter, quod offerre aCtiones meas pro

intelligit fuper egenum & pauperem, in die

animabus in purgatorio, nihil fit contra chari-

mala liberabit eum Dominus,

tatem mihi ipfi debitam;effe vero contra chari-

Tertio probat ex Chrifti promiífione , qua

tatem, id omittere,cum ex omiffione hac mani-

dicit: Qua menfura menfi fueritis , eadem re-

fefte fequatur,me diutius purgatorii peenas to-

leraturum,adDeum videndum vel nonomnino,

metientur vobis. Cum ergo Chriftus omne ,

quod uni ex minimis ejus przeftitum eft, fibi fa-

vel certo perventurum tardius,Deumq; per to-

&um reputet , quis non-merito fperare poteft,

tam zeternitatem minus perfe&te polfefiurum.

eum, qui Chriftum toties in animabus rede-

Unde & illud etiam confequetur, fanctiffimum

mit , fimilí quoque modo a purgatorio libera-

Dei nomen à me ininus perfecte in 2eternum

tum iri; Id fane jam olim Gertrudis experta

glorificandum. Nihil dico de ingentibus malis,

eft, quze inter alia pietatis exercitia hoc quoq;

in quibus proximum purgatorii ardentem flam-

eximium habet (quemadmodum alicubi refert

mis imnifericorditer deferimus; nihil de imenfis

Dionyf. Carth. ) ut omnia fua opera fatisfacto-

bonis, quibus totanim»e prze focordia,vel duri-

xia pro animabus in purgatorio fuüblevandis

tie noftra,deftituuntur; nihil de gaudio, quo ha-

oiferret. Hinc fa&tum , ut morti vicina, cum

rum animarum tutelares Àngeli, Patroni, affi-

ex una parte peccatorum fuorum mültitudi-

nes,familiares, beatiq; fpiritus univerfi cumRe-

nem eo , quo Sanéti folent, animi fenfu per-

ge fuo Chrifto Domino noftro colendiffimo,no-

penderet, & confideraret attentius , ex altera

ftra etiam negligentia privantur; nihil denique

vero parte recordaretur , omnia opera fua fa^

dico de fuimo glorize incremento, quod Deo ipfi

tisfactoria non pro fuis, fed alienis ,, expiandis

quodainodo invidemus, dum totanimas ad fa-

peccatis fuiffe impenfa , agni nimium coepit

cratilfimum ejus nomen in ccelo gloriofius ce-

animo , & vehementius extimefcere, ne quid

lebrandum perducere non curamus.

Quare

acerbius de anima fua , fic undique deftituta ,

nec ille Deum, nec proximum , nec tandem fe

a fevero judice ftatueretur. Dum haec.| folicita

ipfum perfe&a chàritate profequitur, qui fide-

volveret revolveretque , Chriftus fuaviffimis

lium defun&orum animas fuis fuffragiis pro-

his verbis ancillam fuam recreaífe memoratur:

fequi, poft tot propofita incitamenta, adhuc

Ut intelligas, quam grata mihi fuerit charitas

immota ad pietatem mente recufaverit.

tua, qua erga animas ufa es , remitto jam nunc

QUZ/ZESTIO XXII.

"

z

omnes poenas, quee tibi effent fubeundae. Et

Jin animm purgantes orare

go[fint pro.

qui pro uno fpopondi, centuplum liberalitatem

viventibus.

meam modo oftendam,tamque gloriam cumu-

1

4

Egant tefte Raynaudo p.2. Heteroc. Spirit.

labo.

- £.3.q.4:pu. 1.n. 24. fere antiqui Theologi,u£

RA

Quarto, quia ex variis hiftoriis habetur ani-

Alenfis 4. p.quzeft.26.memb.3.art.4.S.4.S.Tho-

mas hujusmodi liberatas fideliter vel monuiffe

mas 2.2.q.83.art. 11. ad s. Navar. in przeludiis

de periculo inftantis mortis, vel ad ipfum fata-

de orat. num.26. & 29. & cap. 20. n.11, &, ut

lem lectulum defcendiffe, & ad mortem

lib.

videtur , Azor. tom. 1. lib. 9. c. 3o. quzeft. 4.

obeundam animaffe, uti Martinus Roa in

moti ob rationes infra in folutione objeCtio-

»

de animarum auxilio , & Greg. Raw in legato

num proponendas.

1

anim. pluribus exempli confirmant.

. Refolutio .

Quinto probatur , quia, cum in prioribus

.. Probabilior tamen videtur contraria fenten-

quaeltionibus oftenfum fit , hunc actum miferi-

tia, quze probatur 1. authoritate S.Scripturze,

cordize, quo opera noftra pro animabus offeri-

qu2e variis in locis teftatur, Patres in limbo

mus,effe tam eminente gradu meritorium , &

commorantes pro gente fua judaica Deum

proeterea usque adeo ad quidvisimpetrandum

oraffe,uti ex 1.2, Machab. c.ult. videre eft; cur

efficacem,& denique tam nobile genus fatisfa-

non ergo etiam animabus purgatorli , quae

&ionis continere , videmur hinc non leve ha-

vque funt fingulariter dile&tze a Deo , & in

bere fundamentum affirmandi, hunc actum

gratià conftituta , ifta gratia concedatur ?

partim,qua meritorius eft, a Deo quafi de con-

Probatur 2. authoritate Doctorum. Nam:

hanc fententiam tenent Gabriel, Medina, Bel-

gruo promereri, partim, quia impetratorius

eft,ab eodem efficaciter obtinere poffe , ut li-

larminus,Suarez,Leffius apud & cumLayinafi,

14.

4

p

Tituus CXLI. Theologta, |

347

La.tr.r. c.1. n.5. Jacobus Háutinus 1. 2. Patto-

Neque obftat '3.quo»'6[* nobis «**ki'nf*efiores fint;ut

Cin. defunct.art.z. n.742. Eliasa S.Therefialj3. .S. Thomas argumentatur. &. enim ; praeter-

Legat.Ecclef. triumph.c.35. ubietiam Alphon- quam quod propter impeccabilitatem & con«

fum dé Mendoza,& Stephanum Binetum m:6. firmatiónem in gratia nobis fint multo fuperio-

€it.TheophiiusRaynaudus in Heter. Spirit. to. res, hanc ipfam inferioritatem non obftare,quo

15.5.3.pu. 1.quzeft.4. n.24. ubi praeter aliosjam

minus orare pro nobis poflint , cum paffim fi-

ànte hic citatos etiam Valentiam, Thyrzenum,

deles pro fummo Pontifice aliis

que Superiori-

Bartholomzeum a S. Faufto , Ferdinandum de

bus orent; imo & pro Beatis, utipforum gloria

Caftro Palao,]ulianum Toletanum refert.Todo-

accidentalis augeatur , licet hi multo nobis

docus Anudrier in tra&t.de anim. purg. Jacobus

fint fuperi

ores & digniores.

