uscujusque cognofcat , carnem fervituti fub-

ditam eífe , non mentem , multosque fervos

quas defrderat' nofter appetitus ?. ^

effe dominisliberiores, fiin fervitute pofiti

$. IV.

a fervilibus putentoperibus abftinendum. Ser-

vile eft omne peccatum , libera innocentia ;

EXEMPLA SACRA

unde-& Dominus ait: Ommir, qui facit. pec-

l'ocationis,

catum , ]ervu.r efl. peccati.

L

$.Chryf..

IIL. Vere admirari licet vehem&nter jufti

Per vanitatem. mundi oflenfam.

hom. 432.

hujus (Loth) virtutem , quod: converfans in

Olandus , cum diem integrum laetus in- PI«tus l.g.

in Gen,

I.R

medio tam impiorum non folum non fuit inde

ter convivia , choreas , ac lufus exegif- «.ultimo.

negligentior fattus , fed & majorem virtutem

/fet, tandem vefpere ad fe reverfus haec animo

prae fe tulit, & cum omnes ( ut ita dicam ) in

volvit: Hem ! ubi nunc eft feftum , quod egi-

przeceps ruerent , ipfe folusin tanta multitu-

mus? ubitota hujus diei lzetitia, quae jam ab-

dine rectam ambulavit viam. Ubi igitur funt,

iit? Itaque fecum perpendens, fic totam vitam

qui dicunt, quod non fit poffibile in media ci-

abituram , nihilque permanfarum przeter do-

vitate verfantem fervare virtutem , fed opus

lorem, & p

cenitentiam , poftero- die D. Doml-

eífe . feceffu. & montana quadam converfatio-

ne , & non poffe domui fuze praefectum, & ha-

nici religionem 'ingreiï"us eft.

hentem mulierem,& filios curantem ac famu»

IT..Joannes Da-rius, cum juris effet lbo&or ,Nadefi g,

los, virtute przeditum effe ? videamus ergo

videretque caufa juftiffima. cecidiffe . quem- Junii ann.

juftum illum. cum muliere, & pueris, & fa-

piam, propter potentiam partis adverfz , dier.

me-

Inor,

SOC.I

mulis , & in civitate degentem, &'inter tam

motus fuit, ut fzeculum nequam fugeret

? Jefu.

malos ac impios converfantem; & quafi fcin-

& religioni fe junxit.

tillam quandam in medio mari lucentem , &

IIl Joannes Nicolaus Pedelo:

a

E

gus , .Cumldem IIj

non folum non extingui, fed & quotidie lu-

jurisprudentize peritiffimus videret-innocen- O&ob. ex

cem clariorem emittere.

tem quempiam contrajus & fas damnari a

d Aun. Nea-

Bbidem;

IV. Kthaecdico, non prohibens feceffum

mortem , crudeli fzeculo nuntium remifit , &

golit.1679

facultatibus fuis in e

ab urbibus, neque interdico, montium & foli-

h

tudinum converfationem ; fed monítro vo-

genos diffq*ibutis i yreli-

lenti fobrie agere & vigilare , nihil inde ob-

gioncm eft amplexur's.

ftaculi effe. Sicutigitur negligenti ac fupimo

Per wecg[]äta;fem. |

nihil prodeft folitudo: neque enim locus nos

virtute ífacit przeditos , fed mens & mores ;

IV. Abbas Mdyfes metu mortis, qua ei Rro&

Ánonym.

ita& prudens atque vigil non offenditur,

pter homicidii crimen intendebatur.,

1m-in metho«

etiam in media civitate vivens.

pulfus ad morafterium fe recepit; . qui itado elig.

S. Hieron.

V. Non Hierofolymis fuiffe, fed Hierofoly-

neceífitatem . converfionis arripuit, ut eamMat.

epift, 13. mis bene vixiffe, laudabile eft ; finguli creden-

in voluntatem propria animi virtute. con-

tium non locorum diverfitatibus,fed fidei me-

vertens

nerit.

, ad perfettionem fummam perve-

rito ponderantur, & veri adoxatores neque Je-

d s.läafi. |

Titulus CXLV 11I. ïV oca-tïo,

463

Idem.

V. S. Paulus eremita primus , dum fugiens

illerum , qui tunc folum aperïunt oculos, cum

Decii & Valentiniani Imperatorum feevitiam ,

cedunt in fepulchrum , nunquam furre&uri.

cafu fpecum ingreffus aliquamdiu lauiffet ,

Poft ex fe ipfe inquiritans , quanto tunc fecum

ccepit dele&ari folitudine, & quod prius ne-

beatius ageretur , fi Deo fe facraffet , & ratio-

Epfeb, l.

hifi hx

ceflitate fecerat , deinceps voluntate tota vita

nibus externis,quze Reginze oculis in Dei con-

tenuit.

3' ad mn.

temptum, & religionis facrofancte, tum ege-

hàch,

Per contemptum honh'mzm.

rat, tum paffüs fuerat, atque profuderat, ma-

Platqs Le

VI. Petrus Confalvus ad delicias , & mundi

gnam fui concepit miferationem , & horro-

vanitatem omnem pronus, cum quadam die

rem; & ex p

Po

Ya

teriti revocandi defperatione,

equo fuperbe ve&us , totam urbem cum fuis

tam ardens & conftans emendandi futuri pro-

vqualibus obiret , accidit , ut a jumento

j

politum, ut per annos exinde quatuor füpra

lafciviente in profundum lutum excuteretur ;

quadraginta , alius omnino ab eo, qui fuerat ,

ex quo ccenofus extra&us a puerorum grege

vixerit ( erat vero tunc annorum triginta ) &

circumftante , & aliis procaciter fannis , ac

FageC

quotidianis virtutum-acceffionibus vitam cu-

rifibus exceptus vehementer confufus fuit,

mularit, ac fe totum daturus , facrze religioni

din, in

Tl vg,

fibique iratus, quandoquidem , inquit, o

addicere decreverit, in Societatem ]e*fu a

munde, fic ate trator , cui tam gnaviter

P. Everardo Marrcuriano Prapofito Gene-

fervivi, ego quoque viciffim te , prout me-

rali receptus.

reris , tractabo.

Itaque eo momento. ftatuit,

Deo fefamulaturum , atque paulo polt eít

executus,

Per mo:rti.f tin

ZQFE?H.

"

Serr, |

Bartolu:]

VII. Solebant Londini in An

glia dies Chri-

Boïtezus

J Peflo

P. f. Hi-fto naíce

VIII. Gerardus a Kempis Toparcha opulen-

in Larva,

Ítor. Ea-

nti, & Epiphanize interjecti , chorea-

tus amplas fibi edes, ac percomodas exftru-

,00 N

mundi

tOp. l. r.

rum,mufices,ludorum & comoediarum appa-

xerat, fuppelle&ili omni non modo neceffa-

praefat,

L

!

c

ratu incredibili celebrari ; concurrebat flos

ria, fed perquam fumptuofa adornatas. Ad

Londinienfis & circumvicinz juventutis fpe-

hasregio epulo inftrué&to dominos fuo territo-

Gaturus , aut fpe&taculo futurus. Inftituendi

rio vicinos invitarat, ut geniali haftu novam

fefti, & füumptuum cura penes illum erat,

fabricam irrigaret.

Capaciorem forte fub

cui prze caeteris demandare illam Reginze pla-

beliarius fcyphum manu prenfans. convivas

cuiffet, Incidit in Thomam Pondo anno 1:569.

percunctatus eft, quid fibi , quid fuze fortunze

fibique plurimum gratulatus eft honorem ju-

deeffe putarent: an nonfe, ut vere felicem ,

. venis, quod & in fumptu faciendo videri gau-

fufciperent ? omnibus applaudentibus unus

deret fplendidus, & quod arte faltandi

9 V

& ele-

mentis candidze hzec effatus eft ; Cognate mi,

gantia corporis, parem aula haberet nemi-

has, quas zedificafti, ?edes percommodas &

, PlawS IlSu

nem. Ejus fpecimen artis,& magifterium edi-

- (.ültimo.

amplitlimas, cenfeo efle imperfectas , quia fo-

turum , faltationis elegit formam , quze in fu-

ramen aliquod prius obturandum eft , ut opus

)

- ftentando pedis unius extremis articulis , &

omnibus numeris abfolitum cenfeatur; Et

El

circumagendo fimul in gyros corpore defivit,

»

quodnam illud ? querit Gerardus ; reponit

durante per tot vertigines puncto nixas, agili-

alter oftium , per quod ex hoc diverforio

i

tate & roboris & capitis firmitate.

Saltavit

brevi ad caemeterium tranfiturus es , & hanc

Thomas tam eleganter, & do&eminimum

domum brevi alteri relicturus: Quod viri

verfatilem egit, ut ei tota acclamaret , & ad-

fane prudentis dictum ita Gerardi animum

plauderet fcena , manum ejus Regina prende-

movit, ut feculo fpreto ad religiofum clau-

ret nuda manu, faltationis datze praemio valde

ftrum commigravit.

Nf g,

fingulari ; galerum Comitis Leiceftrienfis,ope-

. J at

riendo fudanti mitteret , ac poftinterludia

IX. Francifcus Cajetanus cum videret do-Rho. , s.

diet Ime

'nor, $06

queedam invitaret ad faltationem iterandam.

meftici famuli adolefcentia ,

iorum comi-€. 8 P.3.

j ]em.

At hic arre&to in pedis articulos córpore, dum

tate florentiffimi, repentinum funus; quod ex noft;is,

Ífe rotat, agensque in gyros multiplices ve-

diu coxit, maturavit, & ne ardor mundi

|dem IN

xat, obnubilante oculos vertigine capitis , hn-

infidi relinquendi remitteret, calvariam cu-

. QRob,ex

mi toto corpore fternitur; exploditurque haud

Ànfi, Ne-

biculo intulit , eique pulvino fubjectz in-

minori fannarum , & ludibrii fonitu, quam

dormivit.

-

:Polit.löw

quoilli ante adplaufum fuerat ; Regina in-

X. ]oannes Ribera ad focietatem venit , Ann Phi-

dignans dedecoratam ab eo fefti lvtitiam ,

illa fibi canens

Fallax gratia ; & vana eft

ippinae

1Ó62r.

infultat jacenti , & furge bos, inquiens, crude-

pulchritudo : ea videlicet. occafione , quod

li farcafmo rifus integrat fpeCatorum , cum

tanta

confanguineze [fuse pulchritudinem

?

ignominia jacentis. Alfurgit in genu cernuus,

oinnium . oculorum admiratione laudatam ,

vidiffet in morte re

& venerabundus fe illi inclinat ; illud quidem

tacite apudíe muffitans, fic tamen , ut perci-

dum fodatam.

pente miferandam in mo-

Maonyrh

ip metio

peretur a circumftantibus: Sic tranfit. eloria

1d0 Clig'

mundi. Exin aulam,& urbem,& publicum exo-

Per. in[oirationer.

fus,Belmonitio fuo fe condit folus , ubi fuo ex

1üar.

| Platus 1.5,

^

cafu, ejusque mercede przemium reputans

XI.- Cum Claudio Aquaviva veniffet i

n

C' 8:30

fervitutis, in mundi obfequio collocatz , viro-

mentem illud Domini dictum:

Üuer mem vo-

rum ftultiffimum fe incufat , & ftultiffimorum

cem meam audiunt. Jo. 1o. invafit: eum timor ,

miferrimum; haud tamen (quze Dei eft gratia)

ne, fi coelefti illi confilio non obediret , non

effet

464.

-Bibliothece Manualis Concionatorig

q!

effet ex ovibus Chrifti.

Qua de caufa ea-

tolle , lege. Arripui, inquit libr. 8.Cbnfej].. ape-

dem hora & pene momento ad Societa-

rui, & legi in filentio capitulum , quo primum

tis Jefu domum venit,

feque ei toto animo

conjecti funt oculi mei: JVom im come[lationi-

'fhomas

addixit.

bus, €$ ebrietatibus , non. in. cubilibur , €? tmpudi-

Bozius l,

XII. Alexander Capochius Florentinus tri-

citis , non im contentione , €9 cmnlatiane : [ed

(Pä

xr. de fi-bus noGibusterillum verficalum infufurrari

induimini Chriftum Je[um : . €9 carnir gruden-

"

!

gnis Eccl. fibi audit: Docebo iniquos vias tuar &c. Pfal.5o.

Hum ne feceritis im. concupi[centiir. . Nec. ultra

Quo incitamento ille fe Ordini Proedicatorum

volui legere , nec opus erat.

Statim quip-

devovit, in eoque fancüiffime doé£trina, virtute,

pe cum fine hujusce fententiv , quafi luce

& miraculis clarus vixit , praefertim dono

finceritatis infufa cordi meo omnes dubita-

ä

curationum celebris.

tionis tencbræ : diffugerunt.

Ann.Belg.

XIII. Bertrandus Cornelius hilarem illam

1603.

t

ante cineres noctem agebat lzetus in foculo

XVIII. S. Hilarius Abbas ex Tufcia oriun- Petrus de

—

juvenis, ingenio tamen turbido, & ad vana

dus , cum puerulus epiftolas S.Pauli legeret , Natal. lib,

projeéto.

Repente illa no&te ta&us divinze

divino fpiritu inflammatus, & a Seniore quo- 3- c.136-

lucis radio de zeternitate ad focios tanta effi-

dam de vita folitaria inftru&us annorum

cacitate verba fecit, ut, qui nugari homi-

tredecim, Deum rogavit, ut eum ad lo-

nem primo putabant , ubi ferio ágentem vi-

cum deduceret, ubi ipfifervire poffet ere-

derunt , ftapuerint mutationem dexter?e ex-

mita,

Cui Angelus apparuit, & eum urbe

celfi : duobus, quiaderant, viris primariis

romana eductum ad montem ZEmilie com-

b-—— RÀ —— 488 — RRR — E — 995 — 5 1

repente hujus oratione ad meliora conver-

mitatus eft, ubi in fanGitate vitze Deo foli

e—

-—

fis. Ipfe vero focietate illa deferta Societati

vacare coepit.

Jefü fe addixit, exquifite ad omnem rerum

divinarum & officii fui apud cegros tracta-

E*X TE NMTLA

tionem attentus.

. fÁánn. Nes-

XIV. Sacerdos quidam omni ftudio dili-

Perfeäïaruäz in vario flatu.

Efther, c.

. poLArüc. gentiaque fibi a quorundam Religioforum con-

XIX. Efther vixit in aula Regis gentilis

160r.

fuetudine cavebat: verebatur enim , ne, qua

& idololatro , cui acceptus erat Aman, non

14. « 16,

dicendi arte pollere illos exiftimabat , facile

defecit tamen, imo crevit in fpiritu & fer-

perfuaderent , ut nuntium terrenis rebus mit-

vitio veri Dei, veluti colligitur ex ejusdem

puuu-———— —— E EE RE — MR -- ol

teret. Hzecdum forte fecum agitaret,quandam

proteftatione, quam fecit: 7w [rir nece[fita-

Bll e,

voem dicentem fibi exaudire vifus: Non elt,

tem meam , quod. abominer . fignum fuperbie €2

y

cur de me queraris in extrema judicii die, re-

glori meg Cjc. €9 munquam lmtata fit ancilla

ligioni tibi nomen dandum effe preedixi, falu-

tud,ex quo hunc translata [um, usgue in pra[en-

tis viam oftendi, tuum erat, vel hanc ingredi,

vel alio te conferre. Permotus liis vocibus ad

iem diem, nifi in te , -POinine Deus Abrahum,

Nïantï

Religiofos accurrit , rem aperuit , omnibus

XX. In vita D. Gregorii Magni legitur de

ifCo s.

z

.. precibus admitti petiit , & exauditus eft.

quodam S.Eremita , quod muitis annis vixe-

n

r

rit folitarius ; poít aufteras frequentesque

Per Lmditifmem verbi divini.

peractas poenitentias aliaque devotionis &

orationis exercitia, inftanter Deo fupplicavit:

Vita,

XV. S; Antoniuskingre[ï'us ecclefi*am ; 1ib'1-

E

ut dignaretur ei manifeftare praemium in coe-

que audiens ex Evangelio

Qui non odit pa-

lis fibi przeparatum propterea , quod defer:if-

trem 65 matrem , €$ jilior , in[uper €$ animam

fet domus fu:e delicias , ac Deo in ifta mendi-

fuam , non potefi effe meus. difcipulus :..Et. i vis

citate ferviviffet. Nocte in fomno ei refponfum

qperfetius e[le , vade €9 vende, qum haber, €9

fuit, tale fibi exfpe&tandum praemium , quale

da pauperibus ,. €9 . fabebis thefaurum . in. celo ,

deberetur paupertatiGregorii Papoe; Audiens

€2 veni, [mquere me ; Luc. 14. Proceptum

hujusmodi refponfum eremita,attonitus & tur-

hoc Domini velut fpecialiter ad fe directum

batus hzefit, exiftimans Deo non placuiffe pau-

cum fumma cordis compuntGione fufcepit ,

pertatem fuam , fi non majus, fed idem cum

confeftimque cunctis renuntians fecutus eft

tam divite Principe, qualis erat Gregorius ,

Chriftum.

"

proniünm recepturus effet; & quia die noctu-

. Vita.

XVL. S. Francifcus audiens Évangelium de

que deplorabat infelicem fuum ftatum, dormi-

SS. Apoftolis recitari , & in eo illis prohi-

ens alia nocte audivitDominum fibi dicentem,

.beri, ne aurum argentumque polfiderent ,

nonbona , neque bonorum poffeffionem face-

pecuniam in zonis , in via peram ne ferrent:

re homines divites , fed affectum ; Quomodo

nec duas haberent tunicas , vel calceamenta,

tu , inquiebat , divitias Gregorii cum tua pau-

divina luce fuit illuftratus , calceos exuit,

pertate conferre & comparare audes, qui

baculum pecuniamque abjecit, una conten-

cattum, tugurii tui incolam , pluris zeftimas

tus tunica , cingulum coriaceum , quo fuit ad-

& diligis, quam Gregorius omnia fua bona ,

ftrictus, pofuit, & fe fune fuccinxit, atque fic

cunctosque quos poffidet , thefauros, quos

vitam apo&olicam inchoavit,

ne quidem amat , fed fpernit, & animo bene-

fico erogat in pauperes , ut proptereain cor-

DPer. le&lionem.

[4

S. Auguft,

de fuo te fit longe pauperior ?

l, 8. con-

XVII. S. Auguftinus, cum cogitationum

XXI. Non abfimile exemplum legitur in lbid.n.s.

fef — 2eftu miferrime agitaretur , audivit: Tolle, lege,

vita 5. Severini Archiepiícopi Colonienfis ,

quod

Titulus CXLVTI. Vocatio.

465

quod hucusq; di&a mirum in modum confir-

"Videns ergo comes, fe aftringi, dixit: Triginta :

mat.Magnus quidamDominus ipfo die nuptia-

jam completi anni funt, quibus una cum con-

rum fuarum ab Angelo invitatus fuit, ut i-

juge mea vixi uti frater cum forore:fufcepi au-

pfum fequeretur, defereret fponfam d1v1t1as

tem ex ea tres filios ; horum' enim cauía fo-

dominium, & omnia, quae haberet in fzeculo.

luminodo cognita mihi uxor eft, nec praeter

Condu&us ergo fuit ad eremum, ubi pluribus

eam alia, nec ipfa ultrajam cognita. Suícipe-

annis vitam duxit valde aufteram cumque &

re hofpites nunquam ceiïzwl fed ita eis mini-

ipfe die quodam curiofitate comperetur Ícien-

firavi,ut neminem ante me pateret advenienti

di, quale fibiin Paradifodeftinatum effet prae-

occurrere peregrino

Non dimifi unquam

mium, in quadam vifione intellexit, parem i-

de domo mea hofpitem fine viatico, paupe-

pfum effe Severino Archiep. Colon Quare

rem nullum defpexi, fed. quae neceffaria fu-

hunc fine dilatione videre defiderat, accedit,

erunt, przebui.

Si in judicio fedl, nec filii mei

intrat eccleíiam, & Severinumin throno Pon-

perfonam contra juftitiam accepl. Alieni labo-

lss

tificali confpicit, fedentem cum magna maje-

rum fru&tus nunquam introierunt in domum

l)

meam litem fi vidi ,

do-

ftate , totum ftipatum Clero, pluribusque aliis

nunquam preeterivi ,

Gn$

Principibus & Nobilibus. Sacro finito pergit

nec reconciliarem dilfidentes ad pacem. Ne-

ad palatium , ubi fanctum Archiep. deprehen-

mo unquam deprehendit in culpa famulos

dit przelidem lautiffimze menfee ,

cui & pluri-

Ineos,

Nunquam greges mei beferunt fruges

mi affidebant Comites & Nobïles Hec omnia

ahenas

Quantum in me fuit, nunquam per-

ubi fpectat eremita, abjicit animum , fufpica-

mifi , ut potentior infirmum premeret. Sem-

turque, Deo forte minime effe gratam vitoe

per Ptuduï in vita mea , ut neminem contrifta-

fu:e aufteritatem, eo quod promitteretur re-

rem

udicium fi fuit apud ine, neminem con-

tributio przemii æquahs utrique , fibi,

& tali

demnavi,

fed dillidentes revocare in concor-

diam i"tudm, Hsec interiu

mihi vitze inftitutio,

Preefuli, qui viveret in tanto Maj eftatis fplen-

dore , in talibus deliciis. Verum no&e fequen-

Deo donant

hactenus fuit. Audiens hzec Pa—

ti Angelus ceeleítis melius ipfum inftruxit, er-

phnutius, Comitem ainplexatus eft, & dif-

roremque fuuin ei detexit ; nempe quod nimi-

ficulter ab eo receífit, cogitans apud fe: Si

her, (

um laguncule fue (hanc cmgulo appenfam

qui funt infculo, tot & tanta faciant opera

V'ïü

geftare Íolebat). Severinus autem nullum

bona ,

quanto magis nos, qui perfectionem

prorfus haberet affectum ad honores , thefau-

majorem profitemur ,

bonis operibus infuda-

ros & delicias, etfi quis eitotum donaret mun-

re & vacare debemus ? vidit poítea animam

dum.

comitis hujus ab Angelis deferri in cceelum ,

Paflad C,

XXII. In vitis Patrum legitur de S. Abba-

53.

qui cantabant: Beatus , quem elegzjiz 69 a]fumf -

te Paphnutio éremi cultore , quod fecunda

fit, inhabitabit in. atrüs tuis.

Manfi di-

vice ei irrepferit defiderium fmench cui San-

XXIIL B. Catharina de Genua, quæ vive-

fc, 6 n.6.

&orum fimilis haberetur ,

apparueritque ei

bat in fzeculo, die quodam rehgwi"um audi-

vit fibi dlcontem

Angelus dicens: Tu es fimilis Protocomiti vi-

quod in religiofo ftatu

anf

cini hajus pagi. Parodoxon hocilli videbatur

Deum longe fe: ventius amare poffet, quam in

I $

quod aliquis homo fzecularis nobilitate , divi-

fzeculo ; id audiens repleta fancta quadam in-

l, O

tiis, dominio praeditus

fibi in vita fpirituali

dlgnaäone refpondit: Nullam hucusque cre-

quam jam pluribus annis tranfegitfet in variis

aturam iibl fuiffe impedimento vel obílacu-

virtutum exercitiis , comparari poffet; Unde

lo, auominusDeum amaffet

quantum volu-

acceífit illum, & fublto Comes occurrit ad-

iffet & potuilfet

ventanti hofpm

eumque humilime excepit,

introduxit in domum, proftratusque ante pe-

XXIV. Refert Theodoretus , Angelumpauadma

Dei tradidiffe Paphnutio regulam in coelot

5.

des ejus , utiin more habeat , profufis lacry-

mis illos plus abluit, quam aqua. Proftitohoc

compofitam, quam per multorum annorum

charitatis officio, S. Eremitam deduxitad au-

decurfum obfervaverat, & quia eidem con-

Jam , ubí menfam laudiffimis inftru&am repe-

formem etiam, immaculatam, fummeque au-

fteram duxerat vitam ,

rit cibis.Hifce omnibus fpectatis attonitus Pa-

optabat divinitus in-

phautius intra fe dicebat : Ego in horrido illo

formari, quis fimilis fibi effetin curíu perfe-

&ionis ; unde Deus five ad mortificandum il-

deferto inter afperrimas rupes me affligo, con-

tmuus ferarum focius,famelicus ; & hic homo

lum , five ad excitandos fzeculares in perfici-

inter delicias domus fuæ lucmbu:ur coelum ?

endo curfu virtutis & falutis, per Angelum ei

intimari curavit, Alexandric morari aliquem

Quocirca inter epulas ab hofpite fuo petit

qui attus ei

quod ftudium, cujusque operis

fiftulatorem & tympániftam, qui ei in merito

& fanGitate æquahs effet. Quare fine mora in-

haberet exercitia , proteftaturque , nihil fe ex

cibis fumpterum , nifi prius vitze fuae inftitu-

quifivit illum , & invenit; atquo propius ac-

tum fibi referret; tum dixit Comes , magnum

cedebat, eo magls fJ(Tlebat ille, ac fi ex inftin-

fe effe peccatorem, nec quicquam fe przeftare

&u profundze humilitatis voluiffet ad imita-

boni, neque dignum fe effe, qui ei folveret cal-

ionem S. Petri dicere: Exi a me, quia homo

ceamenta; mirabatur vero Comes Paphnuti-

peccator fum. Tandem tamen fubftitit!audi-

um tam avide inquirere in vitzefuze inftitutum,

ens Dei voluntatem revelante Angelo ma-

& quia illins petiit fcire caufam, refpondit S.

nifeftatam, ut huie eremitae totam vitae fuae

Erem,ab Angelo fibi fuiffe di&um: Vade, quia

referretferiem ; retulit poft modeftam reniten-

tiam, & dmt

Nihil quidem boni mihi

xld nJO

ilie Comes ^inultis. monachis evafit fuperxor

R. P. Loln. Bibl. Man. Tom. 1.

Nnn

[]

fum

466

Bibliotheee Marua'ig; Condonastorie

fum confcius , n'fi quod, c:m elapfo tempore

ad domum probationis , in ipfo itinere mutas

cum aliis latronibus & lupis ulularem , pere-

vit mentem, flexit in patriam mifer. Vix eam

grinantes exfpoliarem , c?eteri vero collegze

attigerat, cum ab homine nefcio quo, qui fe

1rpel intercepiffent virginem aliquam, cui ho-

in hoftem fuum incidiffe putabat , gladio fuit

norem & pudorem eripere vellent, ego defen-

trajectus. In terram ruens. Has, inquiebát,

derim illam ; eripiendo illam ex manibus eo-

do peenas ob neglectam religionem, ad quam

rum, & reftituendo domui fuze intactam &

vocabat, & expiravit.

]nnse

lizfam ; ex quo etiam periculo eripui plures

alias mulieres ; fubjunxit deinde, quod fre-

XXVIL Philippus quidam domus illu-Madsf ia

15910

quenter diftribueret eleemofynas pro liberan-

ftris germen egregium, cum flagranter So- Annuis

dis captivis: lllud vero, quod lucraretur ex

cietatem Jefu expeteret, parentis blandilo-trift.i

erte fiftalandi. erogaret in pauperes ; totam-

quentia obflitit & animum mutavit.

Paulo

que fuam curam in eo pofitam elfe , ut proxi-

poft in pugna cum Nobili orta confoffus occi-

mum fuum amaret & juvaret , eique bene fa-

dit, nulla facramenti ope adjutus.

ceret. Audivifüis jam hujus fiftulatoris bona

opera, cum hifce optarem nunc eonferri ipí;-

XXVIII . Quidam in Hifpania Nobiliffi-

P. Cafp,

ena,s. Jp

us Paphnutii exftafes, vifiones; revelatio-

mus juvenis . vocationem habuit Sociatatis

nes, raptus, miracula , prophetias , con-

Jefu, fed ei reítitit per annos aliquot, & di-

ftulit.

verfiones, folitudinem ,

cilicia ,

rigorofa

Factus dein Canonicus Toletanus in-

jejunia, vigilias, aliasque fimiies aufteritates;

ter divitias & luxum vitanique vitiofam pe-

nunquid miram & conlideratione dignum ,

nitus evanuit, & vocationem neglexit. Mo-

quod cum omnibus hiíce operibus & aufíteri-

uebatur f»pius , abftineret a vita flagitiofa,

Ànnog

tatibus Paphnutii, ipfo judicio Dei , concer-

quam ( etíi non notorie ) vivebat, & confite-

tent merita unius fiftulatoris ? Publicani &

retur.

Fruftra.

Auftric

Quodaia tempore faciebat

5

peccatores preecedent vos in Regno Dei.

iter Toleto Complutum, hic incidit in febri-

Mans di;, XXV. S. Franciólcie Roman», .quamvis

!

culam, ied quam contemnebat. . Vifebat ii-

$. n, :,'

tota proclivis effet ad vitam religiofam , Deus

lum P. /Emilianus G&àrcias Socictatis concic-

tamen mediante confeffario.fignificavit, di-

nator fan(tus, & modeite ad confeílionem

vinze fuze eífe voluntati conforme , fi nuberet,

hortabatur. Promitit ille fe fatturum, cum

& ia ftatu conjuzali ei ferviret ; obedivit illa,

convaluiffet : Inftare Pater fzpius , tandem

regimen domus & familize conjunxit cum foli-

poít triduum fe confeffurum pollicetur juve-

Atme

Polon,

tudine mentis , cui Depe ipfa vacabat, absque

nis. Tune in aurem infuüfurrat medicus prze-

1602,

tamen domus familizeque detrimento ac prze-

ftantifinus , ipfum tamdiu .non vi&urum ;

judicio, fimulqne adimplevit illud S. Hierony-

quare magis facerdos urgere, ille abnuere;

mi confilium , quod olim fuggefferat Celan-

hic rem acrius aggredi, & zegro denunciare

tiz€ dicens: Ita habeto folicitudinem domus,

medici fententiam, non fore fex dies reliquos;

ut aliam tamen vacationem anim»e tribuas :

Imo medicus Patri ingerere: fed neque fex

eligatur tibi opportunus & aliquantum a fami-

horas.

Ridere Canonicus , abnuere , relin-

lixe ftrepitu remotus locus , in quem velut in

Con-

querent fefe ,. nolle fe nunc. confiteri.

portum multa tempeftate curarum te recipias:

vocat ergo omnes dominos extra cubiculum

Átnoe

tantum ibi fit divinze le&ionis ftudium, tam

Mech i

ftantes concionator, periculum denunciat,

crebra ! orationum vices, ut omnes reliqui

ante sgrum in genua procidit, orat, velit

1627,

temporis occupationes facile hac vacatione

fibi confülere ; orant alii, fed irritze fuerunt

compenfes. Duo S. Francifca felegerat fibi e-

preces, renuit infelix.

Tum Sacerdos , O-

remitoria , unum in füblimiori parte domus,

remus , inguit, pro obftinato, producit Cru-

alterum in aliqua horti caverna, ubi a firepitu

cifixum & incipit Pfalmum De profundir, coe-

domeftico feparata , mente in Deum elevaba-

teris profequentibus.

Cum perventum fuiffet

tur, & frequenter orabat.

In voto , quod

ad illa verba : Fiunt aures tucm intendentes &c.

compofuit Carnalis Bellarminus in ejus ca-

Chriftus crucifixus brachiis & manibus fpon-

nonizatione , reperimus, ipfam in ecclefia

te e crucis ftipitefolutis aures fuas obturavit,

Dei lucidiffimi inftar fpeculi proefulfiffe in va-

mifífis in auriculas digitis, & converío ab ze-

ris vocationibus : B. Francifca omni ftatui,

Bndií

'

gro ( pallente, & fudore mortuali perfufo )

tJu: vil

omni fexui, omni gradui exemplar virtutum

vultu intonuit, Quia voravi, €9 remwifli , ego

f d.

proponitur, quippe ab ipfa infantia multis

quoque in interitu. tuo ridebo,

Recenfuit Patri

annis virginitatem coluit. aliis non paucis in

Stephano Vito Soe. JESU P. Cafpar Mena

caíto conjugio verfata eít, poftea et'am la-

Theologi»e Profeffor, qui hoc fattum Sal-

boriofam viduitatem, exercuit : ad ultimum

manticae coram aliquot millibus narravit.

vitam perfectam & religiofam in monafterio

duxit: Itaque & virginibus, & conjugatis,

Viti

& viduis, & fan&imonialibus ejus declarata

XXTX. Juvenis quidam Svocietatem Jefu Annuz

fan&itas mirifice proderit.

ingrediendi inftin&urn voto firmaverat : ve- Granar,

rum, nefcio quo fuüorum fuadente, in ipfo ad 1651. ,

- Pane megle&e vocationis,

Novitiatum itinere ad aliud inftitutum de-

flexi. Dum cujusdam bonorum przefe&tura

Annuae

XXVL Anno i5or. quidam Taurini ad

X

Ur.

fungeretur, animo femper moeíto erat ; at-

certam Religionem admiffus, cum properaret

quea conícientia torquebatur ; demum flu-

X59f.

&u-.

Titulu CXLVÍII. Pocatto

467

&uantem mors inexfpectata occupavit. Nam

quio

Afceterium | ingreffus — mancipavit ,

cum aliquot Hifpanis colloquentem absque

in quo mirus dl*"apmlæ vigebat rigor.

XITXtae

- - —— 2

ullo, quod hominem 2eternitati proepararet,

AXXVI. S. Beroardus religiofum ftatum

verbo, velfieno , vita deferuit

-

*

meditatus, a parentibus, cognatis, amicis fuit

/

graviffime oppugnatus, fibi t tamen fortis con-

Penug avocuntium a vocatione,

ftitit, & triumphavit tam feliciter , ut diífaa-

dentes in fuam traxerit fententiam. Nam

Annuz

Mediol

XXX. Taurini Adolefcens quidam ad cer-

fuo patruo , fratribus tribus, & aliis triginta

Mist ; Ü

159I«

tam religionem animum appulerat, fed acce-

vitam religiofam perfuafit , & cum iis Citer-

&nnm;

ptis literis ab amico diffuadente abjecit confi-

cienfi familize nomen dedit,

hL;

XXXVIL Albertus ex Germania oriun-

lium; tum facerdos quispiam re cognita dif-

Palatus ].

fuafon fcripfit ,

admonens :

Ut , fi bene alteri

dus illuftri admodum familia , quippe Fal-

Retulit in

ckenbergenfis Comitis filius,

ng [ 3-4—'-

ellet, adhortaretur ad 1ngreü'um.

& Regi Gallize-

lu eris hiftoriam de juvene ex alia Provincia,

affinitate jun&us,, ad quem milfus fuit , ut

qui,

cum Deo non pateret vocanti ,

affum-

cum Regiis liberis Lutetize educaretur. At 1lle

P. (f

L

ptus in partem facinorum a latronibus , eo-

ad coeleftem militiam animii adjecit, eamque

rum fcelerum & fufpendii particeps fuit. Pau-

in facro Przedicatorum Ordine eft agereffus.

.

cis poft diebus comprehenfus cum turba graf-

Quod ubi ad patrem perlatum eft, etfi jam

fatorum, & conjectus in vincula ad eundem

natu Grandls effet Lutetiam tamen cum ma-

dedit literas, veniam petiit , fimul atque figni-

gno füorum comitatu advoiavit, ómnesque

ficavit, fibi commiffam fcelus cum fociis capi-

machinas ad filii unici voluntatem piam ever-

I

tali fupplicio effe luendum.

tendam admovit ,

fed fruftra : Amor divinus

Annue

XXXL Alius Adolefcens refícivit, fuum

carnalem vicit

& noyum Chrifti militem

i

Auftriacze

1513

condifcipulum , Societatis JESU ftudiofiffi-

firmavit

Succeffit

pugna fere difficilior

mum ei fe velle dedere. Quod cum matri re-

'Theodoricus

confobrinus dolore ardens:

1

omnia tela vibravit ad fternendum facrum

uliffet, caufa fuitillius e fcholis educendi;gra-

vés propterea poenas dedit; nam ex eo tem-

'Tyronem, puta lacrymas, preces, argu-

l

menta familiw; defertv» , ftirpis periture ,

]

pore adeo infaufta illi omnia acciderunt;ut fi-

biipfi vitam eripuerit,& dein a canlbus fuerit

matris denique infelicitatem , quam prae dó-

n

dïfcerptds

loris magnitudine, aut jam mortuam effe ,

Annume

aut moribundam decumbere lameutabatur.

Polon

" XXXIL. Cum ad Societatem ]ESU adole-

1602

cens quidam animum adjeciffet ,

& parenti

Confederant ambo e regione iconis cujusdam,

aperiíTet, nec affenfum impetrare poffet: hanc

in qua Chriítus ( ut pingi folet) inter Matrem

tandem ab irato extorfit vocem , me fuperfti-

& Joannem difceipulum in cruce pendebat.

:

te vide, ne quid ejusmodi in mentem inducas

Tum Albertus oculos, ac digitumin eam ta-

tuam , me fublato e vivis, fastibi erit, quo vo-

bulam intendens , En, inquit, DEI Filius,

les aggredl

Mirum vix biduum intercelfit,

cum Matrem &.confobrinum , utrumque

cum parens redente moritur , & filius cogita-

fibi tam charum , doloris gladio confoffum

ta perficere toto pectore laborawt

videret , tamen e crucis patibulo ( quod facile

:

ÁAnnuse

"XXXlIL Mechlinienfes anno 1627. per-

potemt) defcendere noluït fed in eo cum fuo,

Mech in.

hibent, Juvenem religioni nomen dare op-

&illorum cruciatu usque ad mortem perman:

1627..

tantem, a matre, atque vitrico prohibitum ef-

fit. Quare necego hanc crucem vitoe religiofze

fe, ac Lovanlum rmiffum, ut confortio utere-

deferam unquam ; quamvis & matrem, & te

tur unius ibi degentis cognatl ; cuimater cu-

confobrinum ad pedes meos exanimes jacere

ravit fignificari ,

malle fe filium fibi pefte ab-

viderem: quin tu potius hanc eandem crucem

reptum , quam religioni adfcriptum audire.

mecum confcendis, teque mundi hujus laque-

Non multo poft illam peítis vivis eripuit ,

is expedis, in qulbus cum tanto periculo hze-

vitrico & filio mox fecuris.

res? quid plura?Tantum valuit conítantis ado-

lefcentis orátio , ut eum permovertit ad idem

b

Genero[a executto. vocatioms,

infitutum ample&endum , tota civitare ob-

Beada in

XXXIV. S. Columbanus obftanti matri &

ftupefcente; eo magis, quod is antea omnibus

vanitatibus fuiffet admodum addittus.

ejus vita

limini oftii inhzerenti fupplicavit, annueret,ac

£.2

benediceret properanti ad monafterium : At

XXXVII.

Puer quidam Taurienfis cum

Annuüe

ediol

u

illa ejulans ,

acpavimento proftrata negavit,

fibi aditum in Societatem JESU undique

3

4

fe id perm1lTuram Hic adolefcens limen, ma-

claufum videret,quod & unicus effet,& patris

tremque tranülut

& ad cænoblum confu-

confecta jam aetate filius , facinus edidit me-

morabile. religiofiffima ()ppldl Taurini tem-

Vite.

XXXV S. Joannes Chryfoftomus foli-

pla adit, Deum, Deique Parentem , Divosque

omnes enixe orare inftitit, ut alterum parenti-

tudinis, & divini fervitii amore captus , fan-

( Annug

&ocque a&tus inftin&tu , nihil matris quamvis

bus fuis filium darent, quo fibi libet, & expe-

, Grinils

viduze, nihil foroculze precibus mortus fuit.

ditus in Societatem pateret mgrefïus Nec il-

i^

Nec curans fecundiffimam auram popula-

lum fua pietas,nec fpes fefelit. Haud ita multo

)

rem divitias paternas,tlorem zetatis,affluen uti-

poft pater fexagenarius ex conjuge filium ge-

