habet obvia , & plur'es quotidie confluebant

arcibus ante occupatis expelleret.Et hi demit

Hoftem nactus ad pugnam provocat, dum ejus

opeProregisOrmuziani pacé iniere.lta viCtores

claífis hoftiles interea naves in portu exurit.

rediere adDarium,nullis promiffis aRegeBan-

Neque hoftis pugnam detre&at , victores /E-

tàm redenti,magnis fpoliis & przemiis graves,

Hinc

thiopes hoftium ducenta rillia ocmdere, capti

quæDanus, etfi fibi oblata,illis remifit.

30000. equi 160000. plerique magni pretii.

ita eos coepit amare,ut absq,eorn confilio nihil

lfaac parta vi&oria Deo fe gratum exhibuit

ageret. Quin & Legatzs olim czefis dictabant

publicis fupplicationibus inftitutis.

Nequeta-

modiüRegis /Ethiopii occidendi, fi belli denuo

men animos hoftes pofuere, fed anno fequenti

illis effet.Tandem cum folis illis feptem & ali-

majori cum exercitu reverfi alio loco /Ethio-

quotephebis ad venationem leonum egreffus

piam adorti funt. Vigilabat interim lfaac , &

eít; ubi cum in uno conficiendo fruítra labo-

intra tres menfes hoftem iterum ad pugnandl

raiï'ent fat1gat1 in filva & umbra quiefcunt; &

neceffitatem adigit.

Darius ardens vindictze

mox unus e feptenis duos ephebos occidit ;

ftudio, dum e Proceribus unum fternit Ifaaci,

omnes Regem invadunt, & equo alligatum

ratus Regem fe occidiífe, fuos 1 | jam fugam me-

per ignotos calles ad maris portum ,

& inde

ditantes ea fama revocat; fed iterum vincitur,

navigio in /Ethiopiam ad Regem faum per-

& extra fines/Ethiopze cum fuis ejicitur.Non

ducunt.

At Rex nihil in

ilum crudele

"UUKX G RR

tamen deftitit denuo ad belli focietatem folici-

flatuit , fed paftoris habitu indutum jufit

tarejam feffos,&quia opes jam erant exhauftze,

porcos paícere

quod per annus cuos

denuo

a quodam Dynafta Cambale in China ma-

praeftitit

dertio

anno Regio

R, P, Lohn, Bibl. Man, Tom. LL

Dddd ao

veftitu

580

Dibhothece Manualir Concionatorise

veftitu indutum jubet ad fe adduci,& eum allo-

hvereditatis obtiaend ftudio. Czefa dicuntue -

cutus,video nunc, inquit, quam exigua fit po-

fex,ab aliis octo, ab aliis etiam duodecim mil-

tentia tua , quando in tuomet Regno captus,

Cordie

lia. Hos inter primus fuit Cafparus deColigny

b 4« g'

in meo fubulcum egifti : & nunc, fi tollere &

Galliz,, ut diximus , Admiralis: eodem furo-

velim e medio, nemoeft, qui prohibeat; te,

re occubuit PetrusRamus, Eloquentize & Phi-

inquam, qui aufus es filiam meam ambire,cu-

lofophize Profeffor Parifiis : Hanc fzevitiem

jus poítrema ancilla vix dignus effes ; accedit,

alize quoque urbesGallixse in Hugonottos fe-

quodMahometi te addixeris, & ejus fectae Re-

eutze füunt, ut menfe non toto viginti millia

gibus. Sed vidifti utique caufze meaze tutorem

eorum fint czefa. Sancerrze urbeGallize quidam

Deum. Darius aguofcit errorem, precatur ve-

prae rabie evulfum hom

*

inis occifi ;or crudum

niam, & cupit pro mancipio a Rege hiaberi,fe-

'devoravit.

licem fe tunc tore.

Imperator'ei refpondit:

Quia te fubmififti, & agnofcis, te me longe in-

Stratagema | elufum.

feriorem effe, ac nihil mihi comparatum,poft-

CCLIIL Tempore Michaélis Orientis Im- Thom. de

hac amici loco te habeo: ac totius victorize

peratoris Arabes parabant Edeffam aftu occu-

Planck ex

p hd

loco mihi fatis eft,fuiffe in poteftate mea, po-

Fulgof. 1.

C. 120

pare. Quare duodecim e przecipuis fecti quin-

I« C, 3.

tuiffe te occidere, fi lubuiffet. Tunc juífit na-

gentos camelos duxere, quorum quilibet in

ves parari,quibus ad mare, & inde ad regnum

duabus utrinque ciftis duos milites latentes fe-

fuum reduceretur,multa nobilitate comitante,

rebat. Fingebant hi, fe dona Imperatori ferre,

regiis etiam donis ornatus.Eo temporeDarius,

& fecuritatis caufa petebantin urbem ea no&te

quamdiu vixit, fingulari veneratione Ifaacum

recipi Interim . medicus Armenus, peritus

profecutus eft , & omnem de fe faítum pofuit.

linguze Arabicze eleémofynam petiit ab iis,qui

nondum urbem erant ingreffi : & audiit mili-

Ve[pere Siculg.

t

tem e cifta vel corbe rogantem czeteros,ubinam

Cabml (QiI Bol

quam

Á

Anno 1267. Carolus An-

locorum modo effent. Medicus igitur ad ur-

l. 4.c. 1. degavenfis invaforSiculiRegni,evocante ad id

bem feftinus Gubernatori rem narrat, Is duo-

Clemente (non, utalii , Urbano ) Pontifice.

decim Primatibus conviviuminftruit,ac fecum

Conradinum Suevum Ducem, & legitimum

retinet. Eodem tempore cum fuis urbe egre-

Regni illius hzeredem,bello vicit,& a fuga an-

ditur przefidiariis,& e corbibus extractosAra-

nulo indicio, prodente nauta fuit cum Frideri-

bes ad unum necat : tum duodecim duc&tores

co Auftriaco Neapoli capite plexus , Gallicse

occidit, excepto uno, qui manibus ac naribus

copize & miniftri in Sicilia omnia rapinis & li-

mutilatus rei geftze nuntium ferat.

bidine complebant. Hinc inftigante praecipue

Ibidl I' 4.

Joanne Pochyta, cujus uxorem deperibànt,

Martyref ldolorum.

c) X' nl I'.

Siculi conjurarunt, omnes fe Gallos ad unum

- CCLIV. I

n Regno Indize Garcopa, & civi- Anton:

interfe&uros, quotquot in infula effent ; id fa-

tate ejusdem nominis,Pagodis Idolum magno &^*

,

ea

ttum eft 128 1 ipfo diePafchatis,& conventum

ritu. & curru circumvehitur. -

4

Ó

Rotx currus ^*

fuit, ut, cum daretur campanis fignum ad ve-

praminentes habent clavos inftar. novaculee

l. 3. c. 6

fperas, omnes in Gallorum necem ruerent.Ita

acutos : durante fupplicatione multi accedunt,

intra duas horas czedesGallorum fatta & exei-

& Pagodi vitam fuam confecrant: flexis enim

dium ; nec fzeminis, nec parvulis,nec fenibus

genibus humi profunde proftrati rotis currus fe

arfum ; fi quze fzemina nupta Gallo uterum

fubjiciunt, a cujus fimul pondere oppreffi, &

ï;

gerebat, e diffe&ze utero partus evulfus. Ultra

rotarum aculeis acieque minutim fe&ti,pro fan-

novem millia occifa , ducenti vel trecenti in

&is deinde & Martyribus habentur. Multi fe

arce fecuri conditionibus certis vitam foli fer-

alii ante curruita fauciant vulneribus,ut mor-

varunt. Martino dein Pontifice Gallo, nequic-

tui ante idolum corruant. Horum Pagodurn

quam ulcifci gentis fuze injuriam volente , Si-

fuperftitiofo cultis deditus Rex Cochinenfis

ä

culi Petro Arragonix: Regi fe dediderunt. Et

non ida pridé mortuus,habitusq; pro viro pru-

ex eo tempore Sicilia

penes Hifpanos in hunc

denti,& gübernandi perito,aliquando guberna-

diem manfit.

tione pofita, pauperi habitu quinq; ipfos aiios

Steyh, B

Matutinum: Parifien[e.

adPagodesndas folus & ignotus peregrinatio-

Det jn

:

Pid.|4. CCLIL

Anno 1572. Pariíiis fuere Matuti-

nem inftituit, multa idoli gratia probra & mi-

feholg,

Cc, 2.

na S, Bartholomi zeque cruenta Sabbato in

Q'ol, c , !

ferias perpeffus, ceu apud nos Alexius aliquis,

S' 4;

1

Dominicam vergente. Tunc enim, ut Prote-

Reverfus ad Imperium , dum iterum fimilem

ftantes,quorum tunc admodum infolefcentium

peregrinationem fufcipit, in itinere moritur.

!

dux fuit Admiralis de Caftillion ,, cum fuo

Ejus filius & regni hzeres patrem fecutus, quo-

f

duce tollerentur e medio, qui magno numero

tidie multas boras domi fe inclufit conclavi ,

& pompa nuptiis Henrici Regis Navarrze cum

ubi cultuiPagodii vacabat; & cum effet egro

?

Margarita RegisGallize Caroli XL. forore , &

t

corpore,ea feveritate deftructa valetudine,ultra

(

PrincipisCondzei cumMarchioniffa de Isle ade-

abumregnum ac vitam non tenuit. Monitus a

rant,una hora omnes occiderentur,duabus ho-

medicis, ut fibi parceret, neg; longis precibus

jl

ris poft mediam noCtem 24. Augufti campana

(

& folitudine vitam fibi facere breviorem , rc-

t

ad S. Germanum datum eft fignum. Tunc edi-

fpondit, pluris fe facere minimum pietatis in

ta ftrages,nulli zetati ac fexui parfum.Alii prae-

Pagodem exercitium, quam mille vitas, quas

textu religionis etiam hoftes fuos Catholicos

tamen omnes, fi totidem haberet, libentiffime

Ll

h

occidere ; alii etiam fuos fratres & cognatos

in Pagodum fuorum cultum impenderet.

— Mater

H

Appendix i Hijlorid.

581

Mater a filio malé traä?*atæ.

Oculi effaffi veflituti.

Cordier

CCLV. Mäfer quzedam exprobrabät filio,

CCLIX. Scribit Francifcus Guicciardinus

» Franc. de

c. 4. 8. 2. quod ab illo male haberetur, cum tamen ma-

Hyppolitum Eftenfem Cardinalem amaffe pu

- Rofet poít

ter effet, & novem menfibus eum in utero ge-

ellam, c

uj

ftaffet. At tilius illudens matri, cum me conce-

jus formam, quia timebat , fratri fuo bifl. 5.

Julio fore obnoxiam , quserit ex puella, quid

pifti, inquit, voluptatem , non me, quzerebas:

potiffimum in Julio amet: refpondit illa o-

cum tulifti utero,& genuifti;jnon potuifti natu-

culos. julius ergo mox in venatione infidiis

r2 curfum impedire : at officium , quod erat

fratris oculos amittit, omnino erutos, quos

proprium matris, la&are fcilicet uberibus tuis,

tamen medici tam apte reflituerunt, ut iis

mihi negafti, & ab ortu meo me a té repulifti.

poffet ut ante uti.

'hom, de

F'aella urbem fervat.

- Mutatio fortung,

lanck ex

Ibid. 1. g.

CCLVI. Cum preffi ar&a obfidione, & fra-

ilpof 1

C 12,

CCLX. ! Quidam ab Anneberg in Mifnia ex Zeill:

TT

&i infultibus incolze. infulam ac urbem Myti-

auri aliorumque metallorum fodinis in eas o- *€ht- £.

lenen dedere jam cogitarent ( quze & Lerbos

pes excrevit, ut cuivisPrincipi par effet ; quo- ? dgne

dicitur ) & jam Genuenfes, qui eam tenebant,

ties in publicum,vel balneum vehebatur,mul-

& cives impares defenfioni fe putarent ; puella

to comitatu cinctus , fubftratos pretiofos tape-

eos hortata & precata eft , ne Chrifti caufam

tes auro illufos calcabat; in balneo durato, vi-

contra infideles deferérent , & arma induens,

noque malvstico macerato pane pedum fo-

moenia, quaze quaffabantur,acceffit, taliaq; edi-

leas patiebatur fibi atteri fricarique, ut orexin

dit facinora, ut alii omnes exemplo permoti,

magis ad cibos & potum excitaret. At demum

mutato confilio, urbem tuerentur , ac tandem

in eam paupertatem incidit , ut ante templo-

Turcarum ftragem ederent, ut vix tertia pars

rum fores & oftiatim meüdicaret.

hoftium ad naves redierit. Ea di&a eft a qui-

busdam Ariana,filia Grzeci facerdotis. Ac fa-

Frigur mirabiliter joulfum;.l(

cinus hoc edidit poft JoannamGallicam annis

CCLXI. Bernardus ab Hazfeld , Dominus tbidem

D

feptuaginta tribus/..

in Wildenberg, cum per feptentrionales Re- epift, 52,

Salomongum judicium. in piole agno--

giones Liflandize, Islandize, &c. rheda vel tra-

cenaa,

ha veheretur,virum juvenem frigore prope ex-

Tbid. l, 4.

CCLVII. A fcorto Romano Germanus mi-

tinctum & rigidum trahze impofuit, delatum-

Antot;

€. .I- n I, ]es abiit, quo diu abutebatur , exercitum fecu-

que ad hofpitium, hofpiti curandum tradidit,

tus: poftridie in amores Hifpanus involat: me-

qui hominem toto corpore in frigzidiam demer-

(r0T63

retrix poft novem menfes, cum Germanus

fit; unde cum extraheretur, frigus extractum

hi. 0

rient.

rediit, elegantem prolem mafculam enixa eft,

e corpore füit, totumque corpus velut crufta

TL

uterque voluit effe parens.

Litem Philippus

glacie fuit obducttum : tum hofpes ei pocu-

Archintus urbisGubernator decidit; puer bel-

lum mulfo plenum mixtumque contrufo cin-

lariis, quze fitim provocarent,data opera datis,

namomo, cariophillis, flore mofcatz obtu-

agubernatore detinetur, dum fitiat ; rogat is,

Iit, le&oque bene texit ad fudorem usque; ita

num bibere placeat: cum infans e binis vini &

convaluit, nifi quod extrema acumina digito-

aqu: lagunculis, quae offerebantur, frigidam

rum dentiumque excfllglere,

ftrenue hauriret, Germanus eum , ut degene-

X

rem, averfatus , ultro caufa ceffit, magno a-

Con[cientim remor fus.

ftantium plaufu, & Philippilaude, quiinde

Salomon a fuis dictus eft.

CCLXII. Hofpes inGermania.celebri urbe — Schaz«

fervum ( einen Hausknecht ) habebat, qui hofpi- Fammer

Pofagm curata.

rerum

Steph. Bi-

tis filiam fzepius pro conjuge a patre petebat

? merior,

net in

CCLVIII. In Gallia quidam

Podagfa erat

fed negabatur, licetipfe probe caetera cum fid

e

fchola z.

fellze mifere affixus fine fpe convalefcendi. E-

domi adminiftraret. Interea hofpes cum, con-

ratibi homo ftultus e Burgundia, qui fclopum

gl'O!o C. 3.

juge & filia thermas adit, adminiftrationem

E

nacus,cum aliam jaculandi metam non habe-

domus fervo committit, qui mercatorem illic

ret, exoneraturus animi caufa, in segrum col-

divertentem clam necat, fpoliat, & in ftabulo

limat, & jam paratus explodere, jubet obvium

fepelit. Reverfojam Domino, fingit fe literas

fibi quemque confulere. /Eger ubi videt, ni fu-

accepiffe, quibus juberetur, patre mortuo do-

giat,acum de fe effe, nec a quoquam juvare-

mi hzereditatem adire: abit zegre ob fidem in-

tur, ut evaderet mortis periculum, oblitus po-

dulgente hero, exhibitis prius oCtoginta duca-

dagre fugit, infequentem dein ac globum ex

tis, velat in fubfidium vize domo miffis; paulo

ultabunde explodere geftientem ftultum pari

poft redit, iterum auro gravis, & fpe majoris

celeritate conatur evadere , donec ea feftina-

domi repófitze fortunze ab hofpite filiam im-

tione penitus convaluit. Gaudent igitur fe me-

petrat;vivit cum illa honefte,fit Senator.Porro

tam laborum contigiffe, ftulto fua extorquet

inSenatualiquando fententia capitis ferenda

arma, & ad fuareverfus, fellam, fulcra, bacu-

in latronem erat, cum ille fceleris confcientia

lum , fclepum, fp

hyngem in fafciam gompin-

prope excruciatus, ftatuit fe magiftratui czedis

git, & incendit.

reum prodere: Mane illoab uxore Jaute

fe cu-

Dddd s

pit

582

Bibliotheee Manualis: Concionatorie

Lucenfem civem occifum ; fe, licet teftes non

pit habeïi,l & fe male habere ; & cauíam gra-

vem ac diuturnam in magiftratu fore. Appo-

defint,malle rem filentio tranfigere. Mercato-

rem hominem exterum & ignotum patronis

nitur inter alia caput vituli, quoille confpetto

]i

humanum caput exclamat,apponitis:perfuafus

carere; ipfum, fi fibi non defit, facile poffe ela-

£33

zegre,vituli illud caput effe, parum de czeteris

bi. Hoc dicebat judex, velut aurum fitiret,quo

fperaret fe corrumpendum, licet nihil minus

libat, Dein in curia juffus fententiam in latro-

nem dicere, fe ait czedis reum, feque nil aliud

cogitaret. Tum latro,divinitus hoc eveniffe,ut

petere, quam ut fimplici confeffione conten-

res detegeretur,fe foli rem dicturum. Tum ju-

dex ratus rem falvam fore, fcribam publicum

ti, tormentis abftineant plura elicere, fe hujus

unius fceleris confcium, petere;ut lata in fe ca-

vocat,qui di&a confignet. At reus videns aliud

pitis fententia, morte confcientize fupplicia e-

agi,negat omnia,& in carcerem re infecta mit-

titur, Ubiab aliis captivis.edo&tus,ad aliud tri-

vadat. Laborare primo animo creditus, cum

conftanter idem diceret ; tandem cumlatrone

bunal appellat , judicemque ac-lictorem reos

agit, & quidem falfi ob fictas debiti literas.Ci-

in foro capitfæ ple&itur.

1

tatus ergo judex magiltratui feriem omnem

recenfet, quo fa&to aliquantum quiefcitur. Bi-

Ludus puerili: infelix.

got vero clam Parifios profectus, facinoris in«

Ibideþ.

- CCLXIII. Afio 1 55 1. 21.Nov. in pago quoä

dicia colle&um , prope Argentivillam docetur

El

dam propterAnneberg rufticus vitulum jugula-

ab illius loci. Praetore (.Landvogt) ab aliquot

bat, evifcerebatque fpe&antibus parvulis libe-

menfibus in vinea cadaver jacere, prope a ca-

] 2j

ris, qui abfentibus paulo peft parentibus pa-

nibus & corvis depaftum:cujus rei teftes tabu-

trem imitaturi, in cunis jacentem parvulum

lz Bigoto dat»e. Dum hzec fiunt, mendicus il-

le ceecus, a Bigoto ftipem petit in hofpitio,

fratrem cultro jugulant , quo fa&to in. furnum,

aliqua fceleris puerilis confcientia impulfi, fe

qui coecus; ubi de illorum controverfia audiit,

abícondunt; donec mater caede viía reliquos

recenfet, quze nuper prope vineas eveniffent ;

j

Bigotus ex illo quzerit, num hominis , quem

in furno repexit.

,

tunc compellaffet, vocem noffet? Refpondit il-

le, fe non dubitare. . Quo diéto Bigot fecum

Homïcz'diwgn .mz'n ääte&um.

Romam mendicum equo ducit: Romozeqg; cau-

[bidem,.

i CCLXIV. Lucenfis qüidam mercator inAn—

fam, & coeci fermones ac indicia exponit.Coe-

glia diu comercia exercebat , ibique moraba-

cus igitur denuo a Magiftratu rogatus, omnia

Suelo

repetit,neque dubitare, quin e voce fit agnitu-

vits À

tur ; cum defiderio Patrize L'ucze domum con-

ducit,poft fex menfes fecuturus,& ibi reliquam

rus homicidam, .'Tunc ad reum a longe duci-

[ i

vitam exa&urus. lgitur ex Anglia cum Gallo

tur, acíine mutua compellatione, ad elicien-

das fceleris notas exhibetur. Mox viginti ho-

famulo profectus, venit in civitatem Rotoma-

gum, ubi aliquot dies moratus, viam & iter

mines temere juffi finguli loqui, quibus audi-

Parifios inftituit; cum prope urbem Argenti-

tis rogatus ccécus, num quis hominum effet ?

^

villammontem confcendit, a fuomet fervo oc-

refpondit, neminem ejusmodi vocem habere.

ciditur, cadavere in proximam vineam conje-

Ultimo, cum reus loqueretur, ait, hunc ipfim

effe, quem nuper in vinea refpondentem fibi

&o. Paulo poít eodem die coeceus cum duce

cane pr2eterit, qui audito ejulatu vocis aucto-

audiffet. Sed nefraudis judices pollent argui,

rem fcifcitatus ab ipfo latrone'docetur, aegrum

aliquoties ifta vocum permixtio facta eft; fera-

perque a coeco idem refponfüm, quo fa&to

quendam deceffiffe. « Coecus ita pergit, & fa-

mulus ditatusParifiis debita extorquet,exhibi-

ipfe latro pro reo habitus, & tortus omnia faf-

tis in eam rem fyngraphis. Interim in Italia

fus eft. Depique rota fractus.

toto aíio mercator exípeCtatur : tum amici ex

L

a

liain Angeliam hominé ablegant, qui de die

Conflantia in urbe defenfa. —

Idem t

á

fceffus ejus Londini edo&us, Rotomagum

CCLXV. Rex Caftelbe fan&us Tariffam Lipfius

li,

redit, ubi intelligit, ante fex menfes hic merca-

torem divertiffe, aliud fe nefcire: Nuntius ma-

( olim Carteia,five Tarteffus) de Mauris cepe- tmon- pol:

giftratui rem indicat , qui feveri tribunalis ju-

rat/fed anxius tenend. ob,hoftium viciniam,&

L I/. n.-?-;

imanes fumptus,fufcepit ultro in fe curam Al-

dicem,& Mamecum Bigot Regii concilii Roa-

nenfis Advocatum jubent inquirere. Judicis

vhonfus Perefius Gufmanus, Bonus dictus, &

pv

juffu primo li&ores jubentur explorare, num

partem ftipendii de fuodaturum promifit.Rex

alia ageret : Paulo poft fraterRegis Joatiis ad

quis a fex vel feptem menfibus tabernam ape-

ruerit. Exploratur quidam ; tum judex fingit

Maurum tranfit, & copiis ab eo acceptisTarif-

literas debiti duorum millium coronatorum,

fam obfidet, Cives nil trepidant, & obfeifi. In-

quos mercator ille novus fpoponderit, fe op-

terim filius Alphonfiin agris interceptus,capi-

pignerata vita & fortanis certo tempore folu-

tur, & ab hofte ad evincendam deditionem o-

turum. Juffus mercatorfolvere,negat,fe debe-

ftenditur,interfecturos fe,nifiAlphonfus urbem

dederet. Atille negat, fi vel centum filii peri-

re, hacoccafione negans ad carcerem ducitur;

.R' Märtïn

in via imprudenter mercatori excidit, hauc

clitentur : gladiumque ad interficiendum fili-

rem fe facile diluturum, fed num aliud judex

um per monia dejicit,ita abit & prandet.Mox

:;. I; 'hi&-

moliatur ?. Lictor, quid fecerit, fcripto judici

ejulatus civium denuo vocat, quzerentiqueAl-

tradit; qui nixus imprudenti mercatoris quae-

phonfo,quz confternationis caufa, refertur, fi-

ftione cum folo agit humaniter: fe quidem

lium a Barbaris occifum. Hoc erat? inquit ,

colore alieni d^biti eum captivum habere,rem

credebam urbem ab hoftibus captam. Ita part

autem aliam Jatere; certum enim fe»eiïe,ab eo

tranquilitate ad menfam & uxorem rediit.

l'ani-.

1

583

Zlppttidix : -H'ïjïcïïd.

quinquaginta filiis in montés fecemt, Paier

V'anitas rerum mundanarum.

cum totidem mare petiit; fa&a divifione re-

gnum accepit Huvuong, & ex hac familia Re-

Ibid. |.». CCLXVI. Giïime'r Rex Wandalorum /,'in

i

ges octodecim fecuti funt; donec deficiente

€.13.n.11. Africa a Belifario vi&tus, in excelfum Numi-

prole mafcula unicam Regis filiam montani

dize montem Pappum fugit. Illic aliquamdiu

fimulac marini hzeredes prenfarunt. Tandem

tolerata obfidione,defperans ad Pharam mifit,

Rex decrevit ejus fore filiam, qui prior ei (gen-

aquo Belifarii imperio obfidebatur : Actum

tis more ) dotem afferret. Praevenit mariti-

fuper deditione, fimulque petitum , panem fibi

mus: quare montanus iaüdignatus tantum non

mitti, fpongiam, & citharam. Panem levandz

defperavit,& cum maritimo, Thui Tinh di&o,

fami, fpongiam ficcandis oculis, citharam le-

inimicitas exercuit ; Unde montanus, San

--

niendo animo. Dedit ea Pharas, & mox fe Gi-

Tinh di&us, aquas mari quinquennio fubtra-

limer, quiad Belifarium deduGus, nil niti rifit.

xit, ne flumina intrarent: Unde hzec aquis de-

.Intriumpho Bizantii ad Juftinianum & Theo-

ftituta navigationi reddebantur inutilia. Ex ea

doram Auguftos addu&tus , id tantum dixit:

fabula nata eft opinio, etiamnum retenta, flu-

F'anitas vanitatum, €? omnia vanitas,

xuum & refluxuum maris effe certamen,quod

a duobus illisrivalibus originem habuit: & fi

fudicium hominum perver[um.

vident fluxum maris retro fluminum agentem

Eiianus

CCLXVII. Polycletus eodem tempore duo

ajunt, Tui Tinch bellum montano facere ; fi

L24c15."imulacra fculpfit, alterum ad arbitrium ple-

autem aqua refluat, a San Tinh hoftem mari-

bis, alterum juxta artis leges. In priori ad fin-

gulorum hominum acceffum &-mentem trans-

tim'qm repelli.

pofuit, & commutavit aliquid, uniuscujusque

ligoria mirabili,

4

judicio obfecutus, Ita propofuit utrumque :

Ibiäem "

. alterum, quod omnes funt admirati , a popu-

CCLXXI. Exciti cives & incoläe Tunqui-

lo vero riutatum toties rifere. Tum ille: At-

nenfes jubebantur arma contra AnRegniTun-

qui illam vos feciftis, alteram ego,

quinenfis invaforem ferre, cum in ditione,

Che Dao di&ta, triennis infans loqui matri &

lugufli humilitas umbratilis.

agere de bello incipit. Accito etiam Manda-

rino, tunc inibi milites cogenti nuntiat,Regem

Sueton in. CCLXVTII. Auguftus C»efar templa, etiam

velit adire, rem ejus bono loco & falvam fo-

vita Áu-

alias pro Confulibus poni folita in nulla pro-

re, modo fibi mittat ferreum equum, & cen-

guiti,

vincia, nifi coiuni fuo, Romaeque nomine

tum fportas oryzae , ac totidem vini boni men-

fufcepit. Argenteas ftatuas fibi pofitas confla-

furas : eam annonam ut accepit , in przefentia

vit omnes, & inde aureas cortinasApolliniPa-

plurimorum omnia abfumpfit. Dein equum

latino dedicavit. Dictaturam magnam ei offe-

ferreum confcendit, & virga ad curfum inci-

rente populo, genus nixus, dejeGta ab humeris

tat,ut volare magis quam currere videatur,quo

toga,nudo pectore deprecatus eft, Domini ap-

in carfu viam ita aperuit, disjectis ftirpibusac

pellationem ut maledittum & opprobrium

ramis arborum, ut regni exercitus laxe tranfi-

femper exhorruit. Cum fpe&tante eo pronun-

re potuerit. Tum vero cum hujus ope Rex ho-

ciatum effet: O Dominum azequum & bonum:

ftes triumphaffet, puer rebus geftis elatus, in-

indigne tulit, atque edit&to vetuit,fe Dominum

-dignatusque minora meritis przemia fibia Re-

dici; nec a liberis quidem vel ferio, vel joco.

ge dari, in fumitatem montis cum ferreo fuo

Oppida ingredi egrediq;; aut mane aut nottu,

folebat, ne quem officii cauía inquietaret.

: equo e&üfus, inde uno faltu in cceli: penetravit.

Sumptu z'muglito Legatus exceptus,

Idem ia

Pquus flulte. honoratus.

Calig,

CCLXIX. Caligula equi ( cui nomen Inci-

CCLXXH. Quidam Rex Tunquinenfïs, ut Philipp.de

:

arinit,

fiptor

tatus erat) ftulto amore captus pridie Circen-

oftenderet , quanta in regno fuo effet ferici

I. C.' 3.

mon. o^

fes ludos, quos equi caufa indixerat,ne inquie-

copia, infanos fumptus fecit. Excepturus enim

l. I. ncly'

taretur,vicinize filentium per milites indicere

Imperatoris Chinenfis, a quo ut ejustributa-

olebat; praeter equile marmoreum , & pr»efe-

rius novum fupra alios Reges titulum pete-

pe eburneum , przeterque purpurea tegumen-

bat, Legatum toto fuo regno juffit promulga-

ta, ac monile e gemmis , domumetiam & fa-

ri , ut, quidquid fericiin toto regno per trien-

miliam & fupelleétilem dedit , quo lautius no-

nium colligeretur, fuis impenfis exquifite la-

mine ejus invitati haberentur, Confalatum

boraretur; &ut vafalli effent ad hoe promptio-

quoque creditur deftinaffe.

res, omnia eistunc tributa remifit. Ubi autem

intellexit, Legatum ante monitum a fe per

Partüs anivabilir.

nuntium , in procin&u eífe , curavit vitam

omnem Damaíceni operis ferico infterni ac or-

g, Martän. :

nari, quam longa & lata ea eífet: hoc eít, a

]o Io hi&(

CCLXX. Auco Rex tertius Regni Tunqui-

£. l.

nenfis prolis loco monftruofum partum ha-

Chinenfis Regni finibus usque ad Regiam fu-

buit, centum fcilicet ova uno involucro , quze

am urbem, ita quidem ut & folum incedentes

deinde pullorum inítar funt fuis ovis exclu(a,

Damaíceno ferico exciperet , & fuüpernze um-

LO

centum maículi. Ne vero olim inter eos rixze

bellz inftar cortinze tegeret. Accedebat ad

orientur, fatta eít feparatio : Mater cum

viae maje&atem, quod & obftantes montes 3e-

j

quaren-

584

Biülliothece Manualis Concionqtoriæ

3

quarentut, & valles implerentur, & obliquze

fhiip

fierent re&ze vise: flumina vero pontibus jun-

Fraus admz'fanda detetia.

$, Tri!

gerentur, ita ut totumiter re&iffima linea du-

(arme

4

ceretur, nec aliud fupra vel infra quam feri-

CCLXXV, Bonzii Tunquinenfes, ut & ipfi

sin, Ü

cum appareret: quo etiam columnze fuerr.st

Chriftianorum more viderentur mira patrare,

[dem 1, 4;

eni ] '

obdu&tze, quibus tentoria feu perpetuus papi-

in eum finem juvenem educarunt, üolidum,&c' i

&

lio incumbebat.

M

prz atra bile ita ftupidum, ut verbum profer-

re nullum poffet. Tum vulgarunt paífim, illum

eíffe idolum e cceelo demiffum , volentem in

Regentis laus unde petenda,

Ibidem.

CCLXX!li Confufius Chinarum Plato,

ipforum monafterio habitare, Deum afpecta-

cum ad urbem accederet, quant unus e difci-

bilem fe reddidiffe. Credidere omnes vera di-

pulis fuis gubernabat, Zu Lu dictus , totus ge-

ci. Unde undequaque multe aclautz venie-

füens exclamabat: O quam bene gubernat

bant eleemofynze, & ut plura dona confeque-

Zu Lu: idque repetiit, cum in urbe fuit,ac ter-

rentur, idolum illud vivum paífim per pagos

circumduxere ferico & auro tectum idoli in-

tium dixit; cum ejus palatium intraret,rogatur

Tiem. ].

a difcipulorum uno, cui Zu Cum nomen , cur

ftar, & pagusjlle ac oppidum beatum fe credi-

«6

ter Zu Lu lauóaffet, priusquam de ejus mori-

dit, cui licuit illud excipere: hine paffim ado-

bus & gubernandi ratione fuiffet edoctus. Cui

rabantur.Tandem favente fraude aufifuntBon-

ille, Quid neceffe eft, inquit, inquirere in ejus

Zii etiam civitatibus idolum fuum inferre , tri-

vitam? an non claravoce agri loquuntur bene

umphi inftar. Fuitque fuma pompa & venera-

culti, vize bene ftratze,aquae du&us integri, vi-

tione receptum. Gubernator provincize Au-

ne cultze, arata terra, horti fruCibus & pere-

ftralis ad fe quoque evocavit, & licet Bonzii

fibi male conícii timerent, fraudem fuam de-

grinis arboribus pleni ? In urbe ipfa zedificia

Íunt reftaurata , muri refecti, & munitionibus

te&am effe,aut detegzendam; ad ubi videreGu-

firmati. In palatio autem vidi aulam,ad dicen-

bernatorem flexis genibus idolum venerari ,

da caufas factam, non litigantium jurgiis per-

fronte in terram demiffa plaudebant. Itapro-

ftrepere: Mandarinum agere, ut patrem inter

be ditati & faginati Bonzii metuebant, ne tan-

$

filios.

dem fraus pateret. Statuunt igitur idolum oc-

danuft i

Aloy.Ci

Stultitia Regir fapienter. corre&a.

cidere,ac publicare,idolum in curru igneo vel-

hevig.ctt

Idemc.to.,

CCLXXIV. Rex quidam Travancoris invi-

le ad ccelum remeare per ignem. Fama adRe-

&ss,

debat Brachmanibus , quod eorum origo fua,

gem defertur & Reginam : a quibus ut & cze-

qui Rex effet,nobilior haberetur; quare unum

teris ad tam longum iter multiplex annona &

e Brachmanis rogat, num fieri poífit, ut & ipfe

munus offerebatur.

Bonzii dein locum deli-

falvaRegis dignitate poffet fieri unus e Brach-

gunt, Phuong Tay di&um, ubi ingens theatríi

manis? cui alter refpondit:Facile id effe, 1 cu-

fecere, & ingentem ligni ftruem ac materiam

raret fundi vaccam auream, intus excavatam,

igni ohnoxiam accumularunt, ut cito Deus

& ita capacem , ut ipfe in ventrem introire ,

conflagraret. Tum idolum potu incantato fe-

veluti, qui noviter conceptus,poflet per ejus os

cerunt fui impotens, & fine fenfu, ac regio mo-

exire. Ibi enim in eo ventre poffe illum Regis

re veftitum, cum regia corona & fceptro inter

& Brachmanis perfonam nancifci , ut Rex fit

plaufus , & populi innumeri acclamationes ia

fimul & facerdos , prius non amittens, & fe-

theatrum eduxerunt, & rogum inibi pofitum.

cundum nancifcens. Rex gaudio geltiens cu-

Et mox facto ingenti filentio Gubernator pri-

yat mox vaccam ex auro fieri, & eam jam fe-

mus omnium idolum adorat, tum alii ab eo

nex fubintrat, & per os exit jam novus facer-

precantes falutem corporis, opes, thefauros,&

dos, & feftum haberi eum diem, ut natalem fu-

bona hujus vitze alia , in quibus fuam felicita-

um,voluit : ac-ut effet faCti memoria l»tior,il-

tem ponunt. Imobilis ille Pagodes & extaticus

lius auni tributum populo remifit.

Interim

videbatur eam perfonam cum majeftate tueri.

Brachmanes aurea vacca ceu fpolio gaudebant

Finita oratione e fumo illum Bonzii in pyrze

Hunc errorem Regi quidam e vuigo ingenio-

fundum dejicere, & mox accenfo rogo ex om-

fe detexit. Ubi enim didicit diem huic fecun-

ni parte vivum exulffere : ubi mox fuffocatus

Vefpucc

dze nativitati ,,cum jumento in foro apparet,

"lnawg, :

interiit;ac ita combuftus eft in cineres, ut ejus

quod erat macrum,gracile & parvum ; id fpe-

nullum veftigium fupereffet ; id quod Bonzii

f, 9t

füerie, :

étante Rege pe&tinabat eburneo peCtine , aqua

volebant, ut dum nihil de ipfo videretur refta-

odorata lavabat, blandiebatur manu, ac lauti-

re, crederetur in igneo curru ad coelos evolaf-

us ei pabulum dabat, ita denique tractabat,ut

fe. Bonzia tunc allecta tanto honore, qui ei i-

Rex inde recreatus fcire voluerit, quis ille jo-

dolo habebatur , & animata a Bonzis ac per-

culator effet. Ubi vero intellexit, eum homi-

Lïld(w

fuafa ftatuit exemplum fequi, ac & ipfa ad coe-

Von, b

nem prudentem ac ingeniofum effe , ad fe vo-

lum hac via abire , ac effe Regina. Jam enim

catum rogavit, cur ita blande afinum illum

illic regem effe praemiffum , qui eam in coelis

üvlg l

I

tra&aret? cui alter refpondit : Ut afinus ifte fi-

coronaret. Applaufit populus, favitque Bon-

6

at equus. 'Tum Rex , recte dixi , inquit, hunc

Zize: quare exitu eodem vitam finitura in eun-

Tj

hominem ftolidum eífe : quis enim unquam

dem fe mox rogum injicit, & pari modo con-

vidit,afinum fuiffe mutatum in equum? cui al-

fumitur. Ut autem deinceps hoc facinus Bon-

ter, ego, ait ftolidus habeor, quod ex afino fie-

Ziorum non erumperet in publicum, matrem

aP-. 499 4 — . MM ov

ri equum velim, & Rex ille fapiat meus , qui

idoli exufti fobornarunt, e vulgo fzeminam,ac

fibi perfuadet, poffe fe a Rege fieri Brachma-

os ei 5o. fcutatis obturato nifi funt ; fed tamen

—— 0 $——

nein ex aurea vacca.

res tandem erupit.

Perfidia

585

äppendix.; Hijïmfid. |

Perfidia raro [upplicio gunita.

tus refpondit : Audesne his oculis,quibus tot

Philipp;s CCLXXVI. Ante paucos annos Baffa , cui

Ícelera patrafti, eum videre velle? At alter ,

S. Trinit, Babylon erat commiffa , ultimum fibi fuppli-

fi videret Prophetam Mahometem , eo vifo,

Carmel in ciü

m a Turcarum Imperatore metuens , ultro

hl IN

itinn Ofi—

ait, fe fibi bina lumina effoffurum. Demum

h

ent.l, 2

ad Regem Perfarum , Abbas nomine , confu-

deprehenfus Sidi ajebat, Mahometem in coe-

' giens , deditionem urbis illi obtulit. Sed mu-

e.7.

tato confilio illum advenientem delufit. Tan-

lum ab Angelis ablatum effe , & Chriftum ad

ejus pedes federe,

dem ab ipfo obfidetur & capitur, & ut duobus

V'enenum impune hauriri. folitum,

Regibus perfidus inaudito fupplicio perimitur.

CCLXXXI. Sultanus Cambaiz , quze urbs |dem1, 4

Nam per triginta dies oppipare vefcens dor-

eft ad flavium Indum fita fuit tempore roma- c. e.

mire prohibetür : cum autem fomno preffus.

ni Patritii , cui mane furgenti debebant fem-

dormituriret , ftatim przeacutis ftimulis con-

per adduci quinquaginta elephanti , qui a to-

fodiebatur. Sic intolerabili mortis genere per-

tidem viris reverentize caufa jubebantur Regi

fidiam luit.

genua flectere. Pilis e fuperiori labro enafcen-

, Judais nonï dendum.

