cet Domino, sequoanimo füftinebo. Unicus

vare & reformare, ininfigne illud antiquum

fimilitudinis deterni Dei, apud quem non eí

raptus elt filius? durum quidem, fed tolera-

transmutatio, nec viciffitudinis obumbratio:

bile, quia fuftulitille, qui dedemt?

quippe ficut'ipfe, ita & tu eris in hoc mun-

Utilitas.

do, nec in adverfis timidus , nec in profperis

S.Chryf.

diffolutus.

?

hu,

f.de Zach.

XI[. Magna vis

eft voluntatis , quaé efficit

nos poffe , quod volumus ,

Y .

& non poffe /illa j

XXIV. Vis gaudium habere fempiternum ? $. Aug.f. ;

quze nolumus.

20.de

S.Aug.

XIII. Con

adhzere iilli,v qui fempitemus eít.

fanct,

lasar

ftanter Deo crede, eique te totum

Y 420

de quant,

perinitto, quantum potes. Noli effe velle quafi

N "IN

anim,

C,20,

proprius, & in tua poteftate, fed eius clemen-

LÓ DE IMITATIONE

EX LIBEL

n

C,4l

tiffimi & utiliffimi Domini fe fervum effe pro-

CHRISTI..

$

fitere. Ita enim te ad fe fublevare non definet,

".

nihilque tibi evenirepermittet , nifi quod tibi

ofit, etiamíi nefcias.

Qualitm.

Í

-

fot: atl F*

,

de fpicit,

XIV. Si te quotidie ex integro divinse vo-

I

pereg:.

luntati ad omnes illius nutus promptum para-

ili, oportet te ad

h.uc multum addifcere,1.s c.xz.

funtS.r.

propt7. tumque offeras , veniam noxis obtines, tan-

quae necdum bene didiciiïi, $: M.

haec

—

itulus —CXXIII.'Rejigndtio in Divinam Poluntatem.

23

hzc, Domine? ut defiderium tuum ponas to-

Deo obtulit occidendum & comburendum.

taliter fecundum beneplacitum meum, & tui

Sed & S. Bern

ardus ait; Intemerata Virgo Io,2, f.s1.

ipfius amator non fis, fed meze voluntatis cu-

habuit continuu

m afpectum ad Dei beneplaci-

pidus aemulator.

$

tum, promptumque confenfum.

3. €.3T.

Teftantur id

Il. Dixi tibi fepiffime, & nunc iterum dico,

verbailla: Ecce ancilla Domini, fiat mihi fe- Luc.r.

$

3»

relinque te, refigna te, & frueris magna inter-

cundum verbum tuum.

na pace.

Da totum pro toto: nihil exquire,

Ill. Abraham, ut notant Hebroi, decies ri- Drex.

nihil repete: fta püre & inhzefitanter in me ,

gide tentatus a Deo, femper fibi fimilis, & j Heliet.

m

& habebis*me.

divinam voluntatem refignatus manfíit.

d t t.

20

IV. fofephus fratribus fuis timenti

bus , ne .G-'etg,sd.

| Ngæfþtw.

injuriam illatam vindicaret, dixit : Nolite ti- v.1

div,

L4. c.8.

9.

flm,

Ill Quid magis a te requiro, quam ut te

mere: num Dei poffumus refiftere voluntati ?

ftudeas mihi ex integro refignare ? quidquid

Vos cogitaftisde me malum, & Dominus con-

vertit in bonum.

X

proeter teipfum das,nihil curo : quia non quz-

|

Olf,

ro datum tuum , fed te.

Sicut non fufficeret

V. Tobias fenior czecitatis plaga immiffa Tob.3.'

tibi omnibus habitis, przeter me, ita nec mi-

dixit : Juftus es, Domine, & omnia judicia tua V: 14 6,

hi placere poterit, quidquid dederis, te non

jufta funt.

Et nunc, Domine, fecundum vo-

ä':anus

ALO,

oblato. Offer te mihi, & da te totum pro Deo,

luntatem tuam fac mecum, & przecipe in pace

)

& erit grata oblatio. '

D

recipi fpiritum meum. Sed & uxori ad mur-

murandum contra Deum incitanti refpondit : €2« V.18..

Ukilitas.

Nolite ita loqui :

quoniam filii San&orum

IV. Quare vano moerore confameris ? cur

'?rym.

'!..3.40.2,7.

ale

fumus, & vitam illam exfpectamus, quam da-

PA

fuperfluis curis fatigaris ? fta ad beneplaci-

turus Deus eft his ,

qui fidem 'fuafn nunquam

h.

tum meum, & nullum patieris detrimentum.

mutant ab eo.

13. €.25.

V. Non te magni reputes , aut fpecialiter

Y*

VI. Heli auditis per Samuelem gravibuä Lr. Reg.

dile&um exiftimes , fiin magna fueris devo-

poenis, quibus Deus ipfum & filios ejus cafti-*3. V-18-

tione atque dulcedine: quia in iftis non co-

ü$

gare decreverat, dixit:, Dominus eft, quod

Itip,

gnoícitur verus amator virtutis; nec in iftis

bonum eft in oculis fuis, faciat. '

ltl

confiflit profe&tus -& perfeCtio hominis. In

ViL David, cum e confpe&u Abfalon fuge- 2'-R€ge' €.

quo ergo Domine? in offerendo te ex corde

re cogeretur, 5adoch facerdoti cum arca pari- 5 V-26.

voluntati divinze,non quzerendo,quze tua funt,

X

ter fugienti dixit: reporta arcam Dei in ur-

nec in parvo, nec in magno, nec in tempore,

bem: fiinvenero gratiam in oculis Domini ,

reducet me.

nec in?eternitate, ita ut una zequali facie in

i autem dixerit mihi, non pla-

gratiarüm a&tione permaneas inter profpera

ces: praeítofum, faciat, quod bonum eft co-

il

[

& advería, omnia æqga 1ance penfando.

ramfe. Sed &in aliis calamitatibus dicere fo-

l

1.3. c.2x.

litus eft: Obmutui, & non aperui os meum ,

1.

l

Sucunditas,

quoniam tu fecifti.

l

VI. Nihil amatorem tuum, & cognitorem

VilI. Job omnibus fuis b

onis fpoïiatus &F

o

fï!- E S.V.

beneficiorum tuoruin ita betificare debet , fi-

gravibus infuper corporis ulceribus vexatus ,

cut voluntas tua in eo, & beneplacitum seter-

non peccavit in labiis fuis , fed hanc. unicam

p

hof,

nz. difpofitionis tuze. Nam voluntas tua &

deterna memoria digniffimam fententiam pro-

amor honoris tui omnia excedere debet ; &

tulit: Dominus dedit, Dominus abítulit. Si-

plus eum confolari magisque placere, quam

cut Domino placuit, ita fa&um eft. Sit

ynomen

1.2.c.4.

omnia beneficia fibi, data vel danda.

Domini benedictum.

S.r.

VII. Si nihil aliud, quam beneplacitum

IX. S. Paulus in terram a coelefti voce pro- AGt.9,

;Emp f

D

)

*

ii

ei, & proximi utilitatem intendis, & quz-

ftratus,converfionis fuze fundamentum per has

G

voces: Domine, quid me vis facere? pofuit.

ris, interna/ libertate perfrueris.

X. Auguftinus de feipfo dixit : Vellem, ut l. de

w M

nihil aliud agerem, quam reddere me, cui m

e

quant,

" anim.

maxime debeo,atque ita Dei fieri, quod.Poét

À c.oo

EXEMPLA"CATHOLicA

ait, amicum mancipium Domino.

!

Qquzzli fa.

Xl. S. Clemens de S.Petro fcribit , illius Init.re-

To.4.

L. )hriftus de feip

fo dixit: Meus.cibus eft,

dogma fuiffe: -Nos Chriftiani de nulla re vel cognit.

v.34b

: ut faciam voluntatem ejus, qui mifit me,

"

eventu folliciti fumus, fed in. Dei providentia

p

Luc.21i

ut perficiam opus ejus. In monte Oliveti ora-

plane conquiefcimus, fcientes nos illi curze ef-

vit: Pater, fi vis, transfer calicem iftum a me,

v.42,

fe, atque ab eo per omnia diligi, ut cun&ta no-

verumtamen non mea, fed tua voluntas fiat.

bis cedant in bonum.

Part. 4.tit.

ILB. Virgo, quantopere refignata fuerit in

XILI. Fr. Reginaldus, cum B. Virgo comi- Annal,

35. C.4.

voluntatem divinam, teftatur S. Antonius fic

tata a 5S. Czecilia & Catharina ab eo pericu- Domin.

S- 1.

alloquens illam : O Domina, ita divinze volun-:

p ría.

lofe zegrotante peteret : quid tibi vis, faciam,

tati conformis fuifti, ut audeam dicere; fi nul-

fili, admonitus ab. una duarum virginum

c.83.

lus fuiffet, qui filium crucifigeret, ut adimple-

illarum dixit : Domina mea fuaviffima , cum

retur voluntas Dei, ipfa illum in cruce pofuif-

non habeam aliam voluntatem a tua, in eam

[

fes & clavis affixiffes. Neque enim minoriste

& manus tuas benedi&as me totum conjicio.

obedientize fuiffe credendum eft, quam Abra-

Quo di&o B. Virgo eum oleo linivit, & exem-

hami, qui proprium fiülium proprüs manibus

plo fanavit.

!

Xl

ä

à

b

24

Bibliothece Manualis Con(imzato'riæ.

Vita p.2.

XIIL S. Catharina Senenfis, cum Chriftus

fcilicet , quam Deus mififfet, nec aliam fe

*

c-4.

ei fpineam & auream coronam offerret, & al-

velle.

C^

Qu

terutram eligere juberet, eidem cum reve-

XXIIL Severus Sulpitius narrat, S. Ma

Y- RO dr iq.

—

tinum toto, quo vixit, tempore nunquamP-f

tr.$.

rentia dixit: Diu jam eft, Domine, ex quo

omnem voluntatem meam tu intime con-

iratum fuiffe vifum , aut triitem , eo quod ^*

voluntatem fuam cum divina perfe&e con-

junxi, ac proinde in mea poteftate non elt

formaffet.

í

jjeliott

ullius rei ele&io; fi tamen velis, utjuxtafen-

Ai!c":«"

fum meum refpondeam, fpineam prazeonto, ut

XXIV. Cuidam virgini nefcienti , in quoRus-

verà devotio & oratio confifteret, ideoquebroch. in

z

tibi pro me fpinis coronato fimilior evadam.

ne oper.

Dixit, & fimul fpineam coronam arripiens ca-

fummopere afllictze,apparuit fpeciofiffimus in-

fans, dixitque, veram devotionem in abnega-

piti impreffit.

Ruffinus

XIV. S.Macari

us rogatu;s a duobus,quomo-

tione contemptuque fui ipfius, & perfecta re-

$ a,

Aquil. n.do orare deberent? . refpondit, non eft opus

fignatione in manus Dei, confiftere.

208.

XXV. Epictetus & Aítion martyres cumRofvveis

i ïïtg

Mon

multa verborum copia, manus ad Deum cre-

PU

al

brius pandendze ; clamandumque : Domine

ad omnes Latroniani judicis quzeftiones nihi]dus in vi-

iS

1

6

Deus, quomodo vis, & ficut tibi placet, ita

aliud refpondiffent, quam: Chriftiani fu-

mus, fiat voluntas Dei noftri in nobis ; non

C.;Z.

fiat. Siquidem ipfe novit, quid nobis expediat. -

'T om.20.

XV. Alius quidam homo, tefte Salmerone, »*folum mirum inter omnes cruciatus robur ipfi

tr.1t.

fenferunt, fed etiam vigilantium judicis affef-

alphabetum recitavit, & dixit: Domine , tu

VitCot

p.103.

jurn

ge literas, & quod tibi magis placet, mihif 5

forem permoverunt ad Qdem catholicam am-

penä.«ï.'l

que magis expedit, largire.

le&endam.

XVI. S. Gertrudis a Chrifto fanitatem &

XXVI. S. Claralicet per annos o&to & vi-

Sariusin

Blof 1.4..

vit, c.12.

div.in fin, morbum offerente,

cum neutrum elegiffet, fed

ginti gravifimis morbis exerceretur, nun-

Ug

€,23.

plicatisin crucem manibus electionem ipfius

quam tamen vel minimum queri, fed potius

!

1

voluntati refignaffet, audivit hzec verba: Qui-

continuo Deum laudare eft audita. Cumque

cunque cupit a me fzepius adiri , fuze volunta-

inextremo morbo per feptendecim dies ne

tis clavem mihi offerat, nec eam a meunquam

bolüm quidem guftare poffet.

-"Confeffario

repetat. Quo audito S. Gertrudis precatiun-

ipfam confolari volenti dixit: Ex quo cogno-

culam hane: Non mea, fed tua voluntas fiat ,

vi gratiam Domini mei Jefu Chrifti perfervum

tuum Francifum, nullus unquam mihi mor-

mi amantifime jefu: trecenties fex agies

quinquies quotidie repetivit.

bus durus , nulla poena molefta, nulla

pæqi-

1d. in tmo.

XVII. Cuidam fibi devoto cum Deus co-

tentia gravis eft vifa.

Dienitas.

nilfpir, piofas confolationes fuiffet largitus, ille has

c- IOO

deprecatus rogavit, ut in defolationes. verte-

XXVII. S. Jofephus adeo voluntati divinae Áliment.

fe conformabat, ut quotidie diceret : UtinamPiet. €.7.

rentur, quas cum quinquennio integro gravií-

e

2

j

fimas tuliffet, angelum Deus mifit, qui fola-

vivam, & voluntatem Dei adimpletam vi-5*-

LÀ

tium denuo offerret, fed ille & hoc depreca-

deam.

Itaipfa Dei SS. M

ater S. Brigittze re- S Brieitt,

tus, hanc unicam fibi füummam confolationem

velavit, addiditque , hanc effe caufam , cur

M

tà

Pann;mi

fore dixit, fi fciret, Deo placere, quod in his

tanta in ccelo gloria frueretur.

vit, .

zerumnis fit conftitutus.:

XXVIIL Virquidam eruditus & pius morti Taulerue

ne

piouli,

Drex. in

XVIII. Vir quidam & eruditione, & virtute

vicinus, cum ab amicis rogaretur , ut doctri- in

e

rm. de

Heliotr. maximus dicere folebat: falveamaritudo ama-

nam aliquam monumentiloco relinqueret, fic

D

fanctis.

l.3: 2« riffima, omnis gratize, benedictionisque plena.

eis refpondit: Virtutum fummarium, & omnis

L]

Drex i

Quo unico dicto fe in omnibus folabatur.

do&rinze breviarium eft, omnia, quze nobis

Naucler.

XIX. S. Lupus cum ab Attila Trojam Gal-

Deus evenire permittit,ab illius manu accipe-

Heliotr,

vol.2.

H

A

6 l,

lix? urbem occupare volente quzefüffet, quis

re , nec aliid unquam velle, quam omnia ad

Q

apudi

effet: & ille refpondiffet, fe effe flagellum Dei,

divinze voluntatis perpendiculum facere.

Rodr. -I« mox aperiri

Jucunditas.

portas juffit dicens : falve flagelf

Blofius in

tr.8.€.83- 1. Dei.

XXIX. Theologus quidam o&o annis pe-

inftit.fpi-

Raderus

XX. S. Elifabetha audiens Ludovicum ma-

tens a Deo gratiam & occafionem cogno-

rit. inap«

volum. t.

ritum fuum in expeditione facrze militize de-

B

fcendi, in quo vera animi quies & folatium pend. ex

fun&um, dixit ad Deum: Nofti, o Domine ,

confifteret, tandem mendicum ante füresT aulero,

San&.

quod przefentiam mariti omnibus mundi deli-

templi vidit, cui cum bonum imprimis, dein

tiis przeferrem, fed quia tibi eum eripere mihi

fortunarum , tandem etiam felicem vefperem

placuitjita acquiefco, ut, fi vel minimo capillo

precatus effet, refpondit ille, nunquam fe ma-

eum revocare preeter beneplacitum tuum

]Jum aut infortunatum diem habuiffe, eo quod

poffem, nollem id facere.

omnia de manu Dei accipere confueviffet &

Utilita.

ea, qua permittit ille, aut ordinat, optima

Caatius

fibi effe crederet.

N]

XXI. Quidam monachus per refignationem

Viï, iU l

L10. Dial.goluntatis fuze cum divina adtantum fan&i-

XXX. S.Catharina Senenfis a Deo fupplici-Tn. Dial,

c.6.

tatis pervenit gradum , ut ad folum veftium

ter petens , ut modum oftenderet veram ani-

1

aut cinguli ejus contactum zegri fanarentur.

m2 pacem obtinendi, a Chrifto fibi apparente

TIn vit.PP,

XXIL.Agricola quidam ex agris fuis femper

didicit, breviffimam effe viam di&tum finem

& plures, & meliores fru&tus cum reciperet,

obtinendi, fi & crederet, Deum effe potentifJi-

rogatus caufam a vicinis, refpondit, fe femper

mum, atque adeo fine ejus permiffione nihi! ei

tempeftatem , quam vellet, habere, eam

accidere pofle : fapientilfumum, qui fciat omnia,

quae

Titulur C X X HIL jïg?gii;ïtiü-«zrz diviium . Voluntatem

25

qus accidunt , in bonum convertere : & op-

,

1

Juntas in cco, ficfiat, — Alias in literis ad S. Vital.3

tümwun , qui nihil , nifi quod , optimum cui-

gnatium fcriptis flexis genibus petiit , ut fibi* 2. Pen-

ue eífe judicaverit , permittat.

impe

Tyaiwr

ULCLUS

negnin.in

tij

o

rattam ad Dei cognofcendam vo-

Lia

T

.ad

Suiusto. XXXI. S. Lydwina id identidem repetebat:;

lurntatem,eamque perfectffime adim

T

: tr'gl

7*

plendam.

amor. div,

Hoc mihi, Domine acceptiffimum erit, ut af-

4l S. Francifcus Borgia cum Deus

1953.;;, Le2.

ligens me dolore non parcas, cum tuze volun-

optionem dediffet, mortem velvita

mr conju- Vit. L. 3.

tis impletio fit mihi fümma confolatio.

gis eligendi , inlachrymas folutus refpondit :*« 12

Hehotrop XXXII. B. Jacoponus dicere folebat, fe a

Domine Deus, unde hoc mihi, ut arbit

liX

i

tui

TAR

confcientia fua quaefiviffe, cur fe non ampiius

din

2;0.4.

committas meo, quod in tua fol

ius eft pote-

$. 4

ut olim affligeret? cui illam refpondiffet: Hoc

Oper,

ftate ? mea permaguirefert,tuam fequi in om-

ea de caufa facio, quia te divinze voluntati

nibus voluntatem. Quis enim rectius novit i

. penitus permififtt, & ia eo , quod illa ftatuit,

quid e re mea fit, quam 'Tu mi Deus?2 Tua

absque omni expoftulatione acquiefcis.

itaque voluntas fiat

us

1c*

nec de uxore folum ,

S, Hier,

AXXAIII Monach

quidam bis quotidie

fed de liberis etiam, deque me ftatuas , rogo ,.

v Yele

in Reg.

faxum ingentis ponderis per tria milliaria por-

Invi-

quidquid tibi Dlacuerit : fiat voluntas tua.

Monsü, tarejuífus, cum octo annos in hoc labore

Pt

Ce.21.

IV. P. Ludovicus .de Ponte, quantopereVit: L.2.

"

infumpfitiet , interropatus , quo animo tan-

1uam cum divina voluntatem conjunxerit, te-e. 3. $. s.

tum laborem fufcepiffet ? tam lzeto , refpon-

ftatus eft ipfe hisverbis: Gavifus fum defe&i-

dit, acfi mihi res omnium honorificenti(ífima

—

bus naturalibus meze perfonze aclingze , &

injuncia fuiffet;

alis, quia Deus me illis voluit ita effe nota-

Vit.Cam-

E

XXXIV. Ferdinandus II. Imperator ita vo-

tum. Gavifus tentationibus , quas patior , ac

pend. c.6. luntatem fuam cum divina refignaverat;ut de

usj

miferiis internis &externis,quia Deus ita vult.

, c- 120

feipfo diceret: Jam pridem me moleítize con-

5i Dei voluntas eft,ut mille annos vivam one-

y

- fecitlent, nifi me, meaque omnia providentioe

ratus majoribus laboribus , ac tenebris inter-

divinze commififfem. — Quotidianze ipfius pre-

nis & externis , dummodo ipfum non offen-

€cs erant: Domine , fi eft ad laudem tuam &

dam, id volo. Mihi coelum eft facere volun-

gloriam,& falutem meam,ut major fim, quam

tatem Dei, cum ipfo habeo , coelum in terra.

fum, exalta me, & glorificabo Te: Si eft ad

Crebro id habebat in ore, Deum optime fcire,

laudem tuam , decusque tuum , in gradu, quo

quid nobis'expediat, qus verba tanto fpiritu

fum, conferva me., & ego glorificabo Te : Si

animare confueverat, ut iis omnem animis

eit ad laudem tuam & gloriam , ac falutem

audientium perturbationem inadverfis ablue-

meam, ut in humiliorigradu fim, humilia me,

ret. Sed & in confiliis dandis tam conftanter

& ego glorificabo Te. Cum aliquando fermo

& alfeverate ea pronuntiabat , ac fi volunta-

inciditfet de malis ubique ingruentibus, dixit :

tem Dei legiffet, vel ex tabulis recitaret. Sin-

ment,

*

Faciamus, quod in nobis eft, & finamusnos &

gulis diebus repetebat votum a fe brevi hac

M

hzec regi ac dirigi a Deo , nos ejus, voluntati

forma conceptum : Fiat, Domine , in me, de

conformemus , fatagamus , ut coelum lucre-

me,prome, circa me & omnia mea fan&if-

mur, & Dens omnia bene difponet.

fima voluntas tua in omnib

gt

Psnormi-

nünc & in zeternum.

i

us, & per omnia

XXXV. Alfphonfus Rex Arragonize inter-

A

tanus in rogatu

s,quemin hoc orbe beatum effe crede-

at

(b

vir, Al-

V. P. Balthafar Alvarez de feipfo tefïatus Vi

ta C. 2.

1lerné

ret ? refpondit eum ;

qui feipfum fumma pie-

eít, quod, cum aliquando aliquii . peteret a

ïi

phonfi,

tate & aífettu Deo committit, & omnia, quae

Deo, quod pro ipfius obfequio cupiebat, intel-

n, de

illi eveniunt ; non aliter, quam rem a Deo

lexit, omnem perfe&ionem confiftere in fa-

Qs

factam laudat & acceptat.

ciendaivoluntateDei;& maximum omnium fa-

Drex. in

XXXVI. Eudoxia AuguftaTheopholi Impe-

*

criticiorum facriticium effe, cum eadem con-

Heletr. yatoris Conjux,czetera non laudabilis, hoc uno

-

formari ,

unde ipfe totis viribus fe huic

2

A

]

. ï.cl Iä.r

ta

S.2.

i -

men plurimum commendanda , quod cum

ftudio dedit,& vero etiam maximam ejus per-

filius ejus morbo graviffimo decumberet , &

10'&'

if

fectionem affecutus eft, Dicere folebat', proe-

Epiphanit

u)

]

alaminis in CyproEp

ifcopus ac-

cï"; 48.

fins

cipaum omnis bonze orationis frictum effe ,

cerfitus,ut precibus filio fanitatem reítitueret,

dare Deo, quidquid ille a nobis petierit, ma-

it.fi-

operam fuam fpopondiffet , fi Diofcorus hzere-

gnaque conformitate ei acquiefcere in omni-

inap.

ticus urbe exigeretur,illa dixerit: fi Deo vifum

bus,quz ipfe de nobis ftatuerit. Cuidam reli-

jj, &X

deto»

fuerit, vivet filius: fin eum ille , qui dedit ,

giofofic fcripfit: Cupis proficere, tuzeque

é 34».*,

:

auterre voluerit , fiat voluntas ejus.

orationi beneattendere, ut placeas Deo ? per-

x

S. VI.

|

mittas te ab eo gübernari,& incipias amorem,

quetii erga illum habes, in eo oftendere, quod

EXEMPLA DOMESTICA.

v

fis contentus & pacatus,quandocunque & qua-

8

* Qualitar.

L

C

cunque via volueritille te ducere, & cum eo,

Ó

I ghzzïius tam perfe&e fiiam Vo].untafein

quod ille dare volucrit,modicum aut multum,

Ribad.l.s.

cum divina conformarat, ut totius e-

vit, 6 h

aut nihil. Et credo certe te, magis illi placitu-

tiam focietatis , quam tanto labore erexerat,

Dis

rum,fi gaudeas,& tranquillus fis cum tua pau-

diffolutionem 2equo animo laturum fe d

1

pertate, quamdiu ille te non edüxerit ex ea,

fi fine.culpa fua id accidiffet.

iceret,

quam fi obtineres imaginariam illam celfita-

]. S. Francifcus Xaverius ad.AMäzzriceïlfes

tem. Satis hatctenus eo modo fervivifti Deo ,

iturus, amicis evidens vitve periculum often-

qui tibi placuit: incipias jam fervire eidem

dentibus ; id unum refpondit: Sicut fuerit vo-

veluwico die, quomodo ipfe cupit.

R. P. La/m. Biü!. AMar. Tom. 11f

L

| VICP,

L

Ji

3—4

gl

26

szlzothecæ AManugii; Concaonatorig

Annua

VI. P. Sebaftianus a Campo in agone hzec

cedentis poffefforis; ita perfettus homo fe-

169t.

Prov.

verba magna fpiritus exultatione dicebat:

metipfum reddit mambus divinis ,

ut impo-

Sardinize.

Impleatur , impleatur, fcilicet voluntas Dei.

fterum nolit effe fuus ,

nec Vlveie fibi,

nec

ova , nova perfe&io.

edere ,' nec laborare ,

nec dormire pro fe ,

Ann. Lu.

—

M

coll. Ebo

VH. Vincentius de Rocha fcolafticus, cum

fed pro fola gloria iu1 Creatoris.

facra ipfi prorecuperanda valetudine offerren-

Il. Sicut nummularii monetam adulterl— D»-exel in

16

tur. Non ita, ajebat , fed ejus propagationem

nam aut a tinnitu, aut a fignis &infcriptione Heïwtfo?

vel ademptloaem Deo committamus,utraque

norunt, & rejiciunt, ita nos , quidquid vel te- du

e

nuem umbram vitii pr? fe fert , abominemur'*

fors mihi grata eft ex ejus voluntate & decreto.

$. VII.

tanquam divinze voluntati contrazium

Hf. Sicut helitropium de die cum fole fe,154, c, 2,

hD

EXEMPLA PROFANA.

5 pOh

1.3. dxffer.

etiam nubilofo tempore circumagit, nottu ve- $. 3

conc

c02 r

FR

Pi&etus de feipfo ficfcripfit : Appetltum

ro ejus defiderio florem czeruleum contrahit

D.2

meum obedientem praebui Deo: vult

ita & homo vererefignatus in omnibus, etiam

ille me febricitare? Volo & ipfe. Vult me ali-

adverfis , fe divinze voluntati conformat, con-

qua re potiri : volo & ipfe. Non vult :

nolo.

tmuoque ejus defiderio, cum nox defolatio-

Mori me vult ? mori igitur volo. Vir prudens

nis ingruit , languefcit..

ita rem confiderat,hanc rationem fecum init:

IV. Sicut Levitze olim omnia. vafa fan&ua- Ivid. q.6.

fi Deo fe dediderit ,

fe iter tuto confecturum.

Cifpit

rii hyacmthmo pallio involvebant, & defuper

TH]

Quid eft illud, dedere fe Deo ? ut, quod ille vo-

operimentum extendebant ; ita quisquis feDeo

in fmad

luerit,& ipfe veht & quod ille nolaerit, &1pfe

commifit ,

nihil videre aut fcire cupit earum

do.p

nolit. Qui ergo iftud fiet ? quomodo fieret ali-

rerum, quazin coelefti fan&uario divinse vo-

c 10

ter, nifi confideranda Dei voluntate, & admi-

luntatis geruntur.

niftratione. Quid mihi dedit meum, & mei ju-

V. Sicut cithareedus tamdiu trahit , mten-ldem, "

ris ? quid fibi ipfe refervavit? liberam yolun-

dit aut remittit fides citharoe,donec affonent ; )c.3. $. 8.

tatem mihi dedit:& quze in mea poteftate funt,

ita tamdiu voluntas noftra Vd aditringenda ,

ea nec impediri,nec prohiberi poffe voluit. Et

vel retrahenda eft, donec voluntati divinze

l.3

. diff. ahb1

Mihi quidem optabile eft a morte me

concordet.

l)

e. 5.

jnvadi,nulla alia re, nifi voluntate mea curan-

tius À

V. Sicut duo funt in capite ocuh quorum S. Anfel,

320

da occupatum , ut perturbatione vacuus & li-

unus non poteft videre, quod a'fer non videat, l. Simil.

ber , dicere poHim Deo:

Nunquid przcepta

CIjA

&licet obje&tum ab utroque oculo videatur ,* P$-

tua violavi? nunquid ad alia abufus facultati-

ipfum tamen in fe eft unum; ita Beati f coe-

bus, quas mihi dedifti ? num fenfibus ? num

lo,

& perfetti homines in tems divino nutui

te unquam incuíavi ? num gubernationem

in ommbus fe conformant,

quia in omnibus

tuam reprehendi ? zegrotavi, quia voluifti : 2e-

ordinem divinz juftitize ad quem diriguntur,

. grotarunt & czeteri,fed ego volens. Pauper fui

vident.

k

te volente , fed betus. Non i Amperavi, quia tü

AEquitas.

voluifti : Nunquam appetivi imperium. Nun-

H

Hngo

VII. Sicut zeger fanguifugzs patienter tole-g Greg.

pui

. quid me unquam hac de caufa triftiorem vidi-

rat, donec medicus eas removeat; ita cuml. 3. mor.

in Esl

fti ? nunquid unquam vultu minus hilari teac-

l3

ceffi ? Paratus, fi quid mandes , li quid impe-

tnbulatlones pariter vitiofum fanguinem pec- €. 3?.

N

catorum noftrorum eliciant , merito zequiíi-

res. Hzec me cogitantem , hæc fcmbentem

i animo tolerandze funt , donec Deus eas-

$ Cb

hzec lezentem occupet mors.

hx I|

Epift, 66.

dem auferat.

Iep.1

Il. Seneca de feipfo dixit: In omnibus quæ

VIII. Sicut non dubltantel credl.mus G riberin

adverfa videntur, & dura , fic formatus fum.

Mi Vr

obfequimur horologio , quod. fcimus a perito feftos.Jo.

Non pareo Deo,fed affentior. Ex animo illum

aftronomo dirigi ; ita libenter oranes affli&tio- Bapt.

hi

nonquia neceffe elt fequor

Nihil unquam

conc. 5.

mihi accidet, quod triftis excipiam, quod ma-

nes acceptare debemus , quia fcimus a Deo

^

in füummum noftrum bonum directas.

lo vultu : nullum tributum invitus conferam.

IX. Sicut olitor horti fui rivulum füb füaDrex. in

Omnia autem, ad qux? geminus , vel expave-

fcimus , tributa vitee funt.

poteftate habet,& ad quascunque vult arbores Helmtr

velareolas educit ;

ita Deus omnium homi-*

c. 5

Tnquzft.

TlI. De Socrate fcribit Cicero :

Hoc nec hi-

Tulcul. lariorem quisquam , nec triftiorem vidit , qui

num corda in manu füa habet , & perea gra-?'

Retriq

tias & dona fua , imo & aquas tribulationum,

M

2equalis femper fuit in tanta mæquahtate for-

"4

tunae usque ad extremum vit?e.

prout cuique expedlre novit , diftribuit, ac

proin gratiffilo animo omnia funt acci-

pienda.

$. VIII

Ht

X. Sicut fi quis te ferrea chirotheca caedat ,Idem 1. 3.

& fanguinem eliciat, non chirothecse, fed ma -6 $. 2

SIMILITUDINES

nui ictum adícribis; ita cum quis per homi-

nem lditur , non hic , fed manus Dei

Qualitar

percutiens , refpicienda eft. S. Jobi exemplo

dicentis :

Miferemini mei faltém vos amici Job. t9.

Lud.

ISI

cut clericus refignans beneficium fe-

mei, quia manus Domini tetigit me.

YV. 21.

Á

Gran. in-

ipfum penitus illo privat,& arbitrioPrze-

duce pec-lati committit ,

ut difponat de illo fecundum

Nec&]ätmr

cat, f787 voluntatem fuam fine contradictione pree-

XI. Sicut aer & ventus,, quia non funt cibus Rodeig,

I

pro-.

pP.t

tr.8.C. 5.

L

AT

Titulu C X X EL T. Pofgnatio in diitom D'olunfatem

propoüfionatus- corpori, fatiare illud noa pof-

$X

funt ; itacum omnia creata fint vanitas, & fo-

MOTIVA.

la voluntas divina cibus animze proportionem.

fit , hxec fola fatiare eum poterit.

Qm'im : tum quia juftus eft, & re&a ju-

dicia ejus: tum quia potens eft,, & PC 118,

ibid,

XII. Sicut lingula horologii a magnete ta-

d-

confilium ejus f

L

abit, ac. voluntas ejus

fiet: Y: 137

&a non quiefcit , donec feptentrionem refpi-

l, 46. v.

ciat; ita cum homo quivis a D«o ad volunta-

tum quia bonus eft, & fuaviter omnia difpo- ,

[9)

nit in fuum & noftrum finem & bonum.

- Sap. g,

te ejus implendam creatus fit , tamdiu non

IT Neceffitas : quia. in ditione ejus cunca v. r.

quiefcet, donec ad eam faciendam animum

funt pofita, & non eft , qui poffit refiftere vo- Etth, z5. .

convertat.

,

Fabl Dom

XllHl.Sicut qui absque regula ?edi

üCi um

luntati ejus. Sed ut Ecclefiaíticus teftatar ,v.9- — ^

omnüe , quod voluerit , faciet : & fer-

5.poftEp. mmolitur, gravis erroris periculo fe exponit ;

conc. 2.,

mo illius poteftate plenus eft: nec dicere ei

jta qui absque divinze voluntatis regula aGio-

n.2.

nes fuas peragit, nonnifi ruinam exfpectare

quisquam poteft; quare ita facis ?

X;/

1

- II Utilitas : 'Tum quia voluntas Dei eftfor-pr. ,.

u poterit.

tiffimum contraomnes adverfitates fcutum , v, ya.

i

Utilitas. :

juxta illud, Davidis : Scuto bonz voluntatis

À

tuze coronafti me : tum quia eftoptima difpo-

Cafþafus : XIV Sicut corpus perfe&e quadratum ,

fitio hzec conformitas cum voluntate divina ,

'[aufch.

ad divina dona accipienda , uti Ecclefiafticus

in matre

quocunque projiciatur, immotum & ftabile

manet; ita & vir perfe&te refignatus in omni

infinuavit dicens: Conjunge te Deo, & fu-

dol. p. 2.

ftine, ut crefcat in noviffimo vita tua, id eft,

€. 1O.

divina difpofitione acquiefcit. Etideo verba

illa : ab aterno ordinata [um : que Rabbi Him-

fan&itas, in qua vera vita confiftit : tum quia

li

manuüelvertit : a feculo teffelata fum : Salazar

fpecialiter etiam conducit ad omnia, quze

h

petuntur, a.Deó impetranda , uti Chriftus

B. Virgini accommodat , ut quze per modum

cubi in omni Dei

S. Birgittze dixit : Quia tu mihi. nihil. negafü

*

; Qrdinatione fuavifïime

interra, ideo ego nihil tibi negabo in, coelo ,

uievit.

j

Julius Fa

XV. Sicut qui naviculam fluctuantem , &

voluntas tua. complebitur.

l

tius de

gaortif,

fübmerfionis periculo proximam triremi cafu

IV. Dignitas: quia per hanc virtutem homo l 1 tevel.

2

tranfeunti alligaret , prudenter ageret , falu-

i

Jeo con-*^ ?4-

€. 13.1

magis, quam per ullam aiam. cum

—

temque fuam in tuto collocaret; ita idipfum

juagitur, eique familiaris, gratus, & fimilis ef-

ficitur ; hinc S. Catharina Senenfis virumDeo

facit, qui inftabilem voluntatem fuam divinze

í

refienatum perinde ut Chriftum beatitudine

'allgat, & coxl/format.

quadain etiam in terra frui dicebat.

V. g'ucunditar: Quia talis refignatio facit :

äucunditaf.y

ut femper habeat quis, quod vult, & nihil

male velit ; in quibas duobus capitibus vera

Hagos- ^ XVI. Sicutaccidens adeft & abeft proeter

i

^

pudDrex. fübjecti corruptionem ; ita praefens tribulatio

beatituc?;o confiitit , tefte 'S. Augu&ipb,

l

fs

in Heliotr & ;orimna adeft & abeft przeter juiti contri-

As

l. 3. C 1.

$. X.

|

ftationem & conturbationem.

E

$S. r

XVII. Sicut coelum altius e

ft imbribus ac

OM BDIA

S. Chry

hom. it.

'pluviis, & cum nubibus obducitur , pati qui-

Irma fider , qua credatur , n

ihil fine Dei S. Cath, :

LE

in ep. 2.

dem putatur , fed nihil patitur ; fic & nos etíi

providentia fieri , & quidquid ab illa Sen. ia

u

ad Cor.

putamur pati,nihil patimur,id eft,triftitia quafi

permittitur , in fummum bonum noftrum ce-

ialog,

*

.

^mubibus obduci putamur, fed non triftamur.

dere. Hinc illud S. Auguftini femper ob ocu-

D

Ethici

Toid.

XVIII. Sicut fi exiguam fcintillamin ingens

l

los habendum : quid timet honio in finu De

cut Arl«

pelagus inijcias, eam protinus extinxeris ;

pofitus ?«tu. de finu illius noli cadere, &

ftot,

eodem modo moleftia omnis,quamlibet ingens

quidquid tibi illicevenerit, in bonum cedet.

In

fiinanimum fibi bene confcium ( & divinse

iL Intenfa €9. fervens charitas : nam proprius

voluntati conformatum ) inciderit , .confe&im

effe&us amoris eft unire inter fe amantes ,

15'

erit , & evanefcit.

;

quodcumrealiter per phyficam unionem fieri

Radriq

x XIX. Sicut rubus

ardens Moyfi oftenfus

nonfolet, moraliter faltem per' voluntatum

p.rir.8

' confumi videbatur,nec confumptus eft ; ita ho-

c. 4.

i ]

conjunCtionem fieri oportet.

mo refignatas , licet per varias tribulationes

HL Jortificatio :.INam. ficut duo afferes ,

Rodriq.-

tanto facilius con- P» 1: £:

afiligi videatur, revera tamen non affligitur.

quo melius dedolantur

XX. Sicut tres pueri in babylonica fornace

glutinantur & uniuntur ; itahumana voluntas ^ ?'

/Tbid.

v

ignem, quafi ventum roris flantem , experti

tanto perfe&tius divinze conjungi poteft, quan-

,

funt, ideoque Deum laudabant; ita qui vo-

to diligentius per mortificationem obftacula

luntatem Deo unitam habent , omnes tribu-

funt remota.

;

lationes fuaves & jucundas. experiuntur ,

IV.- Providentim diving exempla. frequentey Seneca

e cons-

obijcere, przecipue Jacobi Patriarchze, Tofephi ,

pro iisdem Deum benedicunt.

Anonym.

XXI. Sicut Hebrzei , dum manna . olim co-

'Tobize, Eftheris, Judithse , Saulis,Davidis,Jo-

ftant. 6.?.

mederunt, omne guftus delectamentum in eo

bi &c. nam, Seneca tefte,quisquis divinam cir-

repererunt ;

.jta qui divinam voluntatem fe-

ca omnia Providentiam, & oculumillum nun-

mel guftare cceperunt , in ea , quidquid defi-

j

]

qüam* dormitantem confiderat , contumelias ,

lq,

hones

derant, inveniunt.

verba probrofa,ign

j omjujas , & ceetera de

R. P. Lohn, Bi

bl. Man. Tom. IIZ |

2

a

"RU

|

28

: Bï&liotlzecæ Muanualis Cömiomtoriæ

ftamenta, velut clamorem hoftium fert, & e

in hora mortis, aut in judicio «äxtremo coti-

longinquo tela faxaque fine vulnere circa ga-

ftituti , fa&um a nobis fuifie.vellemus , jux-

leas crepitantia excipit.

ta notum illum verfum: Fac modo, quae

Anonym. V. Obedientia fuperioribus terremis prafüita :

quondam fa&a fuiffe velis.

fic enim paulatim voluntas debilitabitur,, &

IlI. Tertium eft, ut fundamenta;quibus tota

tanto facilius divinze fubjicietur , quanto 2e-

hzec conformitas & refignatio innititur , bene

quius eft Dei, quam hominum, implere volun-

intelligantur, quze quidem ab ipfo Chrifto S.

tatem.

Catharinze Senenfi olim funt indicata, dum ei-In Dialo-

inDialogg. Vl. Cubiculum ex voluntate divina fibi exftruere,

dem i. Suafit,ut firmiter crederet, eum effego S. Ca-

. Cathar & in illud. fe includere : uti Chriftus olim S.

thar. Se-

gotentiffimum , atque adeo nihil fine voluntate

f,

