
tres Reges Coloniv devote vifitaret, & fex

runt, ne perdam propofitum monachi.

millia marcharum auri pauperibus in eorum

Fider catholica ubi invenienda,

honorum erogatfet, quadam no&te tres Reges

Annug

in fomno vidit, quorum primus ei dixit:

CLXX. Hildefii adolefcens lutheranus

? Soc. 1610

Fratermi,feliciter venifti,fed felicius remeabis.

audiens fuos contribules catholicum nome

n

Tum ei pyxidem auro plenam offerens, accipe,

fibi ufurpare velle & folere , experiendze rei

fOL .397 *

inquit , thefaurum fapientize, per quam fubje-

gratia 2edes aliquot Lutheranorum adit ,. ab

&um populumjufte judicabis , quia honor Re-

iisdemque percontatur, ubinam Catholici ha-

gis judicium diligit. Secundus dixit: Frater ,

bitent? fed cum femper ad Orthodoxos remit-

Àtw]

multa tribuifti , fed tecum plura reportabis ;

teretur , Luthero renunciavit , & ecclefize

. p

offerensque ei pyxidem myrrha plenam, acci-

reconciliatus eft.

BU

pe, ait, myrrham poenitentize , per quam car-

Cura cgrorum. compen[ata.

nis motus illicitos refrenabis, quia optime re-

gnat , quifuper feipfum regnat ; non enim be-

CLXXI. In Romana provincia medicus Annales

ne regere alios poteft, qui feipfum non coercet.

Viterbienfis follicitam zegrotorum in conven- Capucr.

Tertius dixit: Frater mi , fidem oftenditti , fed

tu curam habens, bis quotidie invifebat, o ex "- 99

expletis viginti tribus annis jugiter in coelis no-

humanis exépto fucceffor ipfius raro zegros in-

biscum regnabis ; & ofzerens pyxidem thure

vifens,cum aliquando rus pergeret, defunttum

plenam, accipe, ait, thus devotionis devotze

medicum,ut vivus folebat,equo infidentem fibi

ebviun?,

(

— Zyyendix : Hifloria.

l

563

obvium habebat ; cümque ab initio territus ,

tum [ratrem profecutus 6s in maximum

fed poftea confirmatus quzreret , quo perge-

meum & filii mei honorem redundat,

ret? refpondit ille ; ad Capuccinos mihi iter

eft ; etenim cum iis ?egrotantibus mea, dum

quitu: z';nfolituf in funere. Calviniani.

viverem, officia bis in die folicite przeftarem,

id modo purgatorii poenis detentus ex Dei

CLXXIV. In tra&u . Vivarienfi homo Cal- Theophil;

clementia tuli , ut bis quotidie ab iis liber ad

vini veneno imbutus fubíannare folebat ritus Rayn. in

Capuccinos abeam, tantundem cum his fola-

catholicos,praefertim qui in exequiis vita fun-rat. ípi-

d.l

tii capturus, quantum iis mea opera conferre

&orum adhibentur, lugubre concinentibus in- H*- 5« 3-

pend,

d

confueveram. Tu quoque, fi cupis , iis omni

ter profequendum fünus facerdotibus. Hunc

ftudio operam tuam impendes , ut tuis in fu-

cantum fpurcus ille, Calvini combibo,ruditum

turum rebus confulas, atque ita evanuit,

afininum appellabat: & quoties in deducentes

funus facerdotes incurrebat , efformare nite-

- Jndorum admiranda erga infirmos

batur rudientis afini clamorem , effuto cum

chmfitaf.

rifu fuorum ; magna vero cum defpeGione

catholici agminis cadaver efferentis ad tumu-

Anrus

-CLXXII. Indofum erga ?gros mira eft

lum. Rependit Deus impio fubfannatori ju-

Soc, an,

Cura, uti erga peregrinos ; nullum eft oppi-

ftam mercedem. Siquidem haud ita muito

1584. &

dum, ubi praeter Xenodochium , quo fumma

1 596.fol,

poft fato fun&us eft ; & , cum ritu Calviniano

humanitate peregrini omnes,tum maxime fa-

efferretur absque cruce, cantu & lumine, tur-

898.

cerdotes , fufcipiuntur ; Nofocomium aliquod

ma duntaxat reformata fandapilam confequen-

paratum non fit , ex a2edificiis omnium nobilif-

te , affuit afinus magnitudine inufitata obitre-

ímum , fzepeque magnitudine fuperans oppi-

pens, ingenti ruditu , nec ullo unquam pufil-

dum. Nullos. hzec. valetudinaria reditus ha-

li gregis ftudio, five jaCtatis in afinum lapi-

dibus, five fublato in eum multorum conten-

Ydexp

bent, & tamen melius, quam multa ex Hifpa-

nic optimis nofocomiis , adminiftrantur ; vi-

tiffimo . clamore, effici potuit, ut averteretur ,

de plura valde infignia loc. cit. inter quze ad-

& confequutione funeris perpetuoque ruditu

ditur: Inde valetudinario gravi afflicta morbo,

abfifteret. Ad extremum , ubi profanum ca-

omni humana ope deftituta, amiffa omni cu-

daver. fuperje&a humo conditum eft , & qui

piditate cibi, vidit admirabili fplendore virgi-

funeri operam dederant digredi coeperunt ,

nem, quze cibos przeberet vegris duabus , co-

afinus aliquot circum copus circuitionibus per-

mitatanrduabus eximia venuftate virginibus,

actis, & longo contentoque ruditu .veluti pa-

qu*e lances prandiumque fuis manibus fuften-

rentans derifori exequiarum catholicarum ,

tabant; cumque eas propius accefliffet , tum

fubduxit fefe, nec ulli deinceps mortalium vi-

vehementius mirari pulchritudinem coepit ,

fus, aliud fuiffe re ipfa, aliud extetna ipe-

& indignum judicare, ut tali dignitate mulier

loco tali verfaretur : Verum admonita eft a

gie przetuliffe , infinuavit.

,Tiü PP-

Ib

duabus virginibus, ne timeret , effe enim coeli

AMMatris periculum . ultro. adeuntis horren-

Reginam , comites vero Catharinam & Mag-

dusg cafus,

Dd

dalenam; hze cum mundiftimam mappam ex-

pandiffent , acceffit cceeli Regina , & cibum in

CLXXV. Viduz nobilis zetate adhuc flo-

Ibid. $.10,

/

os inferuit , quo illa mirabiliter recreata , ad

rentis & nondum quadragenariv filius annos

fanitatem eft repente perdu&a. Fama ergo

duo deviginti natus pudori pediffeque, quse in

vulgavit, B. Virginem in nofocomio fedem

matris domeftico obfequio erat , pereleganti

delegiffe, maxime cum aliquoties fe ibi vegris

fpecie, infidiabatur , nec ullum przetermitte-

folatii & auxilii caufa fpectandam dederit.

bat ad flectendam puellam genus lenocinii.

Ibidem videre eft , cujusque hebdomadis fe-

Monuit puella heram de filii petulant/ia, expo-

cunda feria virorum ac mulierum agmen fco-

nens, quantis ille dolis ac verborum & mune-

pis inftrué&tum per mediam urbem ad verren-

rum illecebris ab aliquo jam tempore pudici-

dum valetudinarium , vafa purganda , zegro-

tize fuze infeftus effet,Hera condicere jubet fi--

Annug

tis pia operaá minifïrandu-m incedere.

lio optatos amplexus in proximam noctem ,

jot, 1610

fimulque puellae mandabat , ut clam omuibus

ol 39*

Cura iw]ärm

orum quam grata Deo

de hirfutis vepribus, & palluris flagellum con-

€9 Sanilis,

cinnet, quo fubeuntem puellze thorum excipe-

ret. lis inftructa armis mater in ancilloe leGto

Annal,

- CLXXIII, Paulus a Colovello , qui intem-

componit fefe. Nec mora,filius ad leCtum ex

Capuce, plo a B. Virgineapparente mire recreatur, au-

condicto per tenebras furtim irrepit , pediífe-

1583.1.87 diens. vocantem ?egrum , cujus cura ipfi com-

quse( ut putabat ) focietate fruiturus. Sed heu

miffa erat, Virgine reli&a , tatim eo feftinat ,

heu fragilitatem humanam ! Mater , quze tru-

cui ubi debita officia perfolvit, ad templum re-

ces fpiritus in filii fpurcitiis induta periculo fe

diens, Deiparam adhuc exfpe&tantem reperit ;

commiferat,& naturce imbecillitate, & fatanae

Anmm

cui Paulus: Ne, quzefo, mihi fuccenfeas, quod

artificio mollita, ad primos novi Oedipodis

te reli&ta ad infirmum accefferim ; cui illa: Ne

contaétus filet , fenfimque abftra&ta & illecta ,

p, 09

in horrendum vel feris ipfis inceftum plene

te, fili , fa&i poeniteat ; rem mihi tantopere

gratam preeftitifti, ut gratiorem nunquam ;

confenfit, ex quo etiam przegnans facta , ger-

charitatis enim & obedie

1

d

m mifero

1tize opus,quo zegro-

manam patrjs prolem pepeyit ; ta

z

eventu

.R P. Lohn. Bibl. Man. Tom. [1I,

Bibliothece Manualis: Concionatoriz

564

eventu doa , qui non refugit periculum , illo

fublegandam intra templum h?efiffet,cogitavit

perire , jufte ulcifcente Deo nimiam fecurita-

deratione, qua . minus incommode noctem

exigeret , craftina luce cum primum pateret

tem , & de fuis viribus przefidentiam.

1.5

templum, absque ftrepitu difceffurus, ltaque

Sucerdos ex Religiofis Turca adJcriptus.

fubiit concionale fuggeftum ad pernoCtandum.

Et ecce altera poft mediam no&tem hora , fpe-

Iié$:2. CLXXVI. Religiofus e fan&a quadam fa-

milia ( nomen confulto reticeo , plerisque re-

&aculum trifte, imo ferale,& tartareum, quod

centi adeo tragoedia minime ignotum) per in-

miferum hominem horripilatione affecit. Tra-

cautam converfationem infimulatus criminis

hebatur ab infamium porcorum coetu infelix

peífimi, aut quod poftea deprehenfum dicitur ,

puella , ut mactaretur , & tumulo inferretur ,

per Syncophantiam ea labe gravatus , a prae-

queftibus ac gemitibus implens omnia, & nunc

fortem fuam , nunc patris orbitatem deplora-

/

fidibus propter fufpicionem illam exofis , ex-

a&tus eft, & nexibus votorum folutus. Regref-

bat , nunc fupplex fiebatpro vita fua & pro

fus vero ad fuos initiatus eft facerdotio, & Le-

anima fua. Obteftabatur Deum vindicem, in

cujus confpe&tu fufura effet inquinatum alieno

gato Gallize, proficifcenti Byzantium , adjun-

éus, cum puella honoraria e gyneczeo conju-

potius, quam fuo fcelere fanguinem. Intenta-

gis Legati foedum commercium aliquamdiu

bat humana judicia, & deprehendendam, gra-

coütinuat, donec extumefcente puelize utero ,

viterque luendam ferius ocyus iniquitate. Sat

Eam domus fuze

deprehenfa eft iniquitas.

fe ludibriorum & contumeliarum paffam con-

dehoueflationem impatientiffime tulit legati

teftabatur. Itaque rogabat, juratum de priori-

uxor , per quam exafperatus maritus , & ipfe

bus injurüs filentium exquifite fervaturam.

non mediocriter ex larium fuorum foedatione

Tantum ne miferam, & admillis fpurcitiis for-

faucius poenas de fpurco facerdote fümere co-

dentem, zeterno exitio addicerent, Has voces

gitabat. Necid infelicem reum latuit , qui ut

lenire fibi vifus eft e graffatorum illorum nu-

vitam fuam in tuto locaret, ad turcas defecit,

mero unus facerdotio initiatus, offerens ei ab-

& Saracenio cauterio inuftus , foedze fuperfti-

folutionem de peccatis , ad quorum confeflio-

tioni nomen dedit , Tulbano caput opertus.

nem miferam eft adhortatus. Fecit illa, quod

Haud tamen fatis tutus fub ea ambella fuit ,

monebatur , five mortis impendentis timore ,

mox per condu&tos ficarios trucidatus , &in

five qualemcunq ; moram, eo przefertim loco,

Mahumetis paradifum non ficca morte aman-

fle&tendos truculentos lanios,opportunam rata.

- datus eft, mifere in turcifmo vomens fput-

!

Sed fruftra rebatur; nam paucis ( ut in illa tri-

cam animam.

bulatione ) quae occurrebant peccatis expofi-

tis, & abfolutione impenía, fruftra divos, fru-

Monfirum. [celeris ex faditate [acrilega €9. carde

horrenda . corre&um.,

*

ftra mortales conteftantem transadactus gla-

dius perculit, fimulque fpirans , & fuo fangui-

lpid.$.15. CLXXVII. Narrabat vir optimus & ahti-

ne perfufa , in jam apertum conditorium de-

E

que finceritatis Francifcus Maillardus in fua

truditur , fuis operta veftibus muliebribus ,

Burgundia Francica, haud ita procul Divione

quales per diem geftare folebat , quze illi pro

fuiffe cauponem , qui propter viam publicam

findone, & fafciis fepulchralibus fuerunt. Pro-

tranfeuntibus cibos & vinafuppeditabat; Erat

fpe&tabat e fua fpecula tragcediam hanc uni-

in vicinia coenobium , quod minus bonze fa-

verfam tremulus viator , folicitus pro fuo pe-

moe,Sarabaite verius quam coenobitze incole-

riculo. Neque enim fi deprehenfüs effet, eva-

bant, dzemonia incorporata jure dixiffes,adeo

fiffet impias manus, de filentio tam horrendi

tetram vivebant vitam. Cauponis filiam ele-

facinoris cumprimis folicitis tetris graffato-

ganti fpecie, & vernanti zetate , defiderari fu-

ribus. Itaque tametfi identidem fuftollens ca-

bito contigit. lllexerant enim eam propudia

put omnia notarat, per no&is filentium mini-

illa hominum, & a paternis zedibus fraude ab-

mas fucceffiones expavefcebat, gnarus de vita

du&am , in haram ( non enim coenobium ) fe-

fua actum effe , fi atfuiffe immani fpe&aculo

agnofceretur, Securi e templo exceffere fica-

duxerant, ubi ad fatietatem per vices. infelici

libidinum fuarum victima abufi,nequis flagitii

ri. Viator reliquam noctem in maguis ango-

rumor ad patrem permararet, mactare de no-

ribus, & horroribus exegit, & ubi primum di-

luxit & valvze templi patuerunt , de fuggefto

&e miferam , & fepulchro juxta aram templi

maximam domefticis condendis deftinato in-

defiluit, exportans e templo ingentem horro-

ferre conftituunt,fub ipfius Dei oculis. Sed vi-

rem, quem utlevaret, ad cauponam haud ita

gil de codlo tantum fcelus patefecit infolito

rocul pofitam divertit. Patrem vere pro filize

r

ovidentize genere. Homo de via feffus , ad-

pridem defideratze abfentia anxium transfixit

h

uc multa luce,apertum ccenobii templum in-

viator immani doloris vulnere , cum expofita

greffas , prze laífitudine , in templi angulo fo-

per ordinem facti atrocitate, ex notis exhibi-

orife dedit; & non advertente, cum templum

tis comperit, haud dubie fuam effe filiam ; in

biig.

occlufit, »edituo, intra 2edem facram conclufus

quam ita fzevitum effet ab impiis vicinis, quos

e&, nec prius fopore folutus,quam alta nox te-

ita pridem fufpectos habuerat , ut tamen con-

Ubi difcuífo fomno

nebris offudiffet omnia.

vincere fceleris non poffet. Monitus mox

cogitavit egreffum, agnovit fe per errorem ae-

per miferum patrem fenatus , referato fepul-

ditui in templo obferato occlufum, — Veritus

chro, & refoffo cadavere fceleris conviétos di-

autem deprehendi, & pro facrilego expilatore

re multavit , domumque univerfam in fceleris

mul&ari,;quafx meditato ad facram fupelle&ilé

dete&ationgm dirui juffit.

T'eme-

565

Appmdix : Hifloria,

Principe, qui illud judicium ad fe pertinere

Temeritar caftigata.

contendebat, pene a czede patrata ad patibu-

lum rapitur, Erat adolefcens ille patibularius,

1bid,$.16, CLXXVIII. In valle Segufiana , Taurinum

fingulari in Deiparze cultum affe&tu. Et in de-

haud ita pridem

etenti narratus 'eft ftupen-

ductione ad patibulum voto fe obítrinxit ze-

dus defultus e co

j

e, cui S. Michaelis Abbatia

dem Deipare Lauretanam invifendi habitu

eft inzedificata. Locus eft mire praeruptus, &

peregrini : Quod votum rifu in illis adjun&is

editus. Inde puella rufticana, fed moribus, &

excepere plerique; fed illze in Deiparze inter-

integritatis illibatze ftudio nobilis , dum petu-

pellationis jugis erat, Cujus tutela clientem

lantiam militarem fugit, praeceps in fubjectam

fuurh in eo pun&to non defecit. Itaque cum

vallem , & altitudine prorfus infigni devolvi-

admota ad collum refti , a carnifice ter in ejus

tur, de vitanda offenfa numinis , & corporis

humores valde infiliente de furca deturbare-

foedatione, quam de vita folicitior. Et affuit

tur, & obitum fuum in Parentis optimze tute-

propitium numen non adeunti ultro pericu-

la, flagrantius reponeret, matronam confpe-

lum, fed majus exitium refugienti. Itaque in

xit, collum fibi molli fudario przecingentem ,

imam vallem defiluit plane indemnis , mirata

ne reftis appreffione & conttrictione lzedere-

fe ipfam, & bonam fortem fuam , quod tan-

tur. Pependit e furca horas complures, De-

tum fpatium emenfa effet , rotatu adeo praeci-

nique recifo laqueo ex alta trabe, e qua pende-

piti citranoxam. Cum ergo eam ob caufam,

bat, forti in folum fubje&umallifu lapfus , &

quam retuli, haud fecus ac Romana quondam

ro mortuo fublatus, cum a piis f?eminis ad

j

e

Clzelia celebris effet , aufa eít extra necefllita-

pulturam in findone confueretur, earumque

tem fervandze pudicitioo eandem viam rele-

una acum incogitans in carnem infixiffet ,

gere , probatura induítriam, & felicitatem

perfenfit iftum, & alte ingemuit. Mirati om-

Íuam in precipiti defultu : At is altera hac vi-

nes, qui aderant, & percontati, quomodo poft

ce temere fuíceptus, peífime ceffit puelloe.

tam diuturnam infurca moram fuperftes eífet,

Defiluerat enim primum citra contritionem ,

Deiparz favorem erga clientem fuum didice-

ac lzefionem omnem; quia jüftus cum cecide-

runt, Cognatio ejus, quem letho dederat, re-

rit, non collidetur, eo quod Dominus fupponat

centi vulnere adhuc faucia , repofcebat mife-

manum fuam. Atex pofteriore defultu , quze-

rum iterato ad ponam, Sed pars fanior &

rebatur tantum vanitatis argumentum & ten-

numerofior evicit, ut qui Deo benigne, &Dei-

tabatur Deus ; qui proinde ruentem permifit

para tutante certam mortem evaferat. mites

fibi , inde fzediffime conqualffata priusquam

ac noxze immemores mortales experiretur.

folo illideretur , temeritatis fuze obita morte

Ille voti memor promiffum fideliter exfolvit :

&

oftmoduim in familiam S. Therefianam

Eoenas dedit.

Ruflicus mirabiliter a pefte liberatus,

Deiparze addiiffimam adfcriptus eft.

Tbid. 819.. CLXXIX. Andreas Caderius narrat , dolae

Præfa)/iifwm judicium "eteBtum.

apud Sequanos non ita pridem, cum fzeva pe-

ftis graffaretur , rufticum , quod peftem con-

CLXXXIL Narrabat Eminentiffimus Al- Ibid. 8.53.

traxiffet, ab hero domo exactum , cum hac il-

phonfus Card. de Richelieu Lugdunenfis Ar-

lacque aliquamdiuincertus oberraffet , ad ex-

chiepifcopus, in quadam religiofa familia, fibi

tremum pr2e laffitudine projeciffe fe fübter u-

bene compertum lu&tuofum eventum accidif-

nam arborem, tantillum quietis capturum,ve-

fe.Vifitator Ordinis prz duritia re&tionis adeo

lut Eliam fübter juniperum, Ibi cum jaceret,

exacerbavit unum coenobitam, ut actus in ra-

rofiliens e vicina fepe anguis, involat in pan-

biem , e Conceilanei fapellectili , clam ipfo ,

cultellum acceperit,quo inftru&us noctu inVi-

num luis peftilentis, quem rufticus collo nu-

do, tetrum ac diri fucci refertum przeferebat ,

fitatorem irruit, eumque jugulavit, & cruen-

exugitque penitus abditus luem. Diícuffo ad

tum gladium in cubiculo relinquens , nemine

mortalium conício , feceffit in cellam fuam,

eum fuctum fudore,rufticus non absq;horrore

affurgit,miratusfe fanum,ac pefte prorfus libe-

Crwede vifitatoris agnita , conquifitio folicite

rum, ferpentem vero ( contra quam accidit in

facta eft,& cujusnam effet gladius cruentus ne-

exemplo ferpentis fugentis faniem, apud Cae-

fari operis inftrumentum , diligenter veftiga-

far. l. 10.c.70.) in fuis oculis haufti veneni vi-

tum. Agnovit fuum effe is e cujus cella fum-

rus non ferentem, emori mox confpicatur.

ptus fuerat, Itaque tanquam czedis auctor, in

barathrum eft conje&tus, in quo pane tribula-

mirabiliter a Deipara

tionis & aqua anguftiz per folidos feptende-

,Syfpm[w

Jervatus,

cim annos fuftentatus utcumque eft , pro tru-

culento homicida habitus. Exacis annis fe-

Ibid,8.50.

.CLXXX. Quidam adolefeeus in agro Bi-

ptemdecim, Cain, quem dixi czedis verum au-

G&orem , gravi infirmitate correptus eft, qua

funtino,ex Archiepifcopi familia , quod licen-

tius viro nobili refpondiffet , alapa multatus ,

fceleris füi per tot annos, etiam inter facra-

mox etiam calce percuffus , a&tus in furorem ,

mentaliter confitendum preffi , non imemor ,

catapultarize glandis ja&u nobilem . confecit.

rogavit fupereffetne vitze fpesaliqua. Ubi ac-

Gens tota, quze opibus & fervore poterat plu-

cepit medicorum judicio fe conclamatum , &

rimum , czedis auCtorem ad furcam popofcit.

inter paucas horas tigrandum effe,acciri coe-

Nec mora, fruftra renitente A.n—tlfcite S. R. J.

nobiarcham curavit, conícientiaum exonera-

,.

Bbbbsa

turus

g5

r

566

Bibliothece Manualis; Concionatorie

turus ad migrationem e vita. Per ejus confef-

Gata tunc pecude cruentus, gladium , quein e

fionem poft annos denique feptendecim inno-

pecudis gutture extraxerat , fanguine ruben-

xius ex ergaftulo eductus eft ; & evidenti ar-

tem manu tenens accurrit,ecqua rumoris cau-

gumento monftratum,judicia mortalium prze-

fa effet, refciturus. Omnibus , utin hujusmodi

propera, & tenuibus nixa indiciis ( quale hoc

tumultibus ufuvenit , conturbatis ; lanius illis

fuerat ) fallacia plerumque effe, & cum inno-

5

adjunctis cruore perfuüfus , & gladium fangui-

xiorum gravi damno conjunéta.-

ne rubentem przeferens, inopportune advenit.

Non nemini quippe de ccede vifus eft fufpe-

JFacinus. Haretici horrendum.

&us, vel etiam compertus. Itaque per appari-

tores, qui mox advolarunt, compreheníus eft,

Ibid.$.57. — CLXXXIL. Tillemontium urbs eft in Bel-

1154

!

delatione eorum , qui ipfum viderant circum

gio, qnze Caftillionzei caftrorum przefecti hae-

corpus demortuum , gladio fanguine perfufo

retici copiis fuba&ta,ante annos paucos ad bar-

inftru&tum. Abduéctus in carcerem, tametfi fe

baram matronarum ac puellarum,qu: intem-

plane innoxium conteftabatur, nec nifi fortui-

pla fe receperant,ftragem ac foedationem,non

to interveniffe affeverabat ,. gladium autem ,

prius illic vifam, cohorruit, Ibi virgo facra ad

quem deprehenfus erat geftare perfufum fan-

tumultum irrumpentis in facram vedem mili-

guine , affereret a mactata fub eur temporis

taris globi, non fecus ac columba ad milvi in-

articulum pecude ad macelli ufum,non autem

curfum,perculfa,hac illac diffugiens, nec ullibi

ab hominis in vico czefi fanguine, rubuiffe; ta-

tutum receptum agnoícens, non ignara moris

men, quod alius non compareret czedis au-

hzereticorum , pone facrum tabernaculum , in

tor, & indicia patratz a lanio czedis videren-

quo divina hoftia affervatur , latibulum fibi

tur.criminis ei impatti veritatem evincere ,

captavit, rata pudicitiam fuam illic pro Dei

poft aliquam ex forenfium tricarum ufu com-

przefentis reverentia indemnem fore,Sed falfa

perendinationem informi letho addictus eft ,

eítfpefua. Advertitex impiorum ficariorum

ab alta trabe fufpendendus , eo ipfo in loco ,

globo unus quispiam latentem przedam. Itaq;

ubi czedes patrata per euxi fupponebatur, Ubi

confeftim advolat, & quod puella effet elegan-

perventum eft ad pstibulum , exorata dicendi

ti forma, oculos fuos ftatuit declinare in ter-

ad populum, qui confertiffirmus aderat, facul-

ram, fpecie decipiente , & concupifcentia fub-

tate, repetita, quam tenere coeperat,nec defe-

vertente cor ejus. Horrefco ad nefarium au-

ruit unquam , juftificatione fua circa czedem

fum, neque tamen quando huc deveni,referre

iunoxii, ex qua damnabatur , faffus tamen

pedem licet, tametíi contremifcentem pro a-

aperte eft, fe mortem commeritum, & judicia

lieno fcelere. Mifellam ergo, & fruitra Deum

Dei jufta agnovit, quibusaddiceretur ad luen-

facrarum fpecierum te&orio obductum , fru-

dum, quze olim eo ipfo loco impune patrarat.

ftra Chrifti plagas & fanguinem,frütra Deipa-

Nimirum quod, juvenis cum effet, in patrem

re merita interponentem , vi prehenfam ab-

fuum eodemmet loco infurrexiffet, & verberi-

ftrahit, & fuper altare , in quo immolatur ag-

bus male multaffet , ac convitiis nequiffime

nus puriffimus , ubi vota fidelium facri mini-

oneraffet. Hoec eft ( inquit ) caufa vera, cur

fterii interventu pervehuntur ad coelum, loco

apprehenderunt me hzec'mala. Difcant exem-

coeleftibus fpiritibus venerabili, vere terribili,

plo meo contumaces filii in patres contume-

domoque Dei & porta coeli,violenter dejectam

liofi, atque injuriis vigilare providentiam, nec

ati coegit, ad quod abrumpo fermonem ; no-

j

í

ens chartam ac calamum tanta fceditate in-

inultas etiam in hac vita finere hujusmodi

noxas, quibus violatur a filiis pietas erga pa-

ceftare. Quamquam cumulus atrocitatis prze-

rentes. Talia prolocutus, ac preces fibi aftan-

tereundus non eft, ne cogitationem legentis

tis turbze fidelium apprecatus , repetita per

fugiat , qui pridem humanitatem non prorfus

facerdotem , qui ader

at, abfolutione, excepit

exuerit, & inferam diabolumve tranfierit.Sa-

patäenter judicium.

tur libidinis nequam ille virginem ( neque e-

Totrum facimus celerrime vindi-

nim, Auguftino tefte , apud Deum defiüit vi e-

repta renitenti virginitas ) virginem, inquam,

catum.,

affedu & voluntate, minas ab irato Deo in-

. CLXXXIV. Turca quidam efferus inciditIbid S.z2.

tentantem , & pelfimz vitze finem peffimum

Conftantinopoli infuze fectze mulierem admo-

denunciantem , ftriéta in pe&us fica. immani-

dum comptam , & caput variis monilibus ac

ter confodit: Duplex in una hoftia martyrium

gemis gravantem, Quod locus effet a frequen-

faciens , pudoris & religionis , ut S. Ambro-

tia remotus, nec ullus tunc adeffet,qui arcere

fli huc voces transferam.x

Íceleratas manus poffet ,. aut peracto facinore

infimulare iniquitatis, educit gladium in mu-

Juftum rei nunc mnoxzz Jupplicium,

lierem,quam pene fequebatur, & recifum ejus

caput facculo,qui ad manum erat , injicit, nec

fhid.8.57. | CLXXXIIL Lugduni ad templum q;mn-

levi (ut rebatur) przeda ditatus,lembo in alte-

dam S. Eulalize ( nunc S. Georgii ) macellum

ram urbis partem freto fejun&tam , tentat tra-

eft, unde carnés tra&ui illi fappeditantur. Ibi

Jicere. Aderat auceps Imperatoris Turcarum,

lanius , dum cultrum collo ovis infigit , cieri

accipitrem manu geftans.Ales ad carnis recen-

audivit rumorem in vico fere ad domus fuze

tis odorem commota , & inqnies, aucupem

oftium, Rumoris caufa erat czedes fübita ho-

permovit , ut , ubinam caro a lanio recens in

ïpinis illac Præterguntis; lanius, ut erat a ma-

lembo effet, exquireret; conje&ans vere quod

erat,

Zpyendix : Hijloria,

567

erat , id eft, laterein faccu!o alterius ve&oris

abavum. Ab hoc ufurpatum pþrïmo effe Eaffel-

carnem , urget, ut eam expromat , & reniten-

lum, & per occafiones civilium bellorum con«

tem fpoliat per vim facco, in quo caput adhuc

tra jus fasque Domino vero fübdu&um ; Id

calens, & rivis fanguinis manans deprehen-

avum refciviffe, neque tamen, quod fuum non

dit. Impius homicida tanti fceleris comper-

erat , abjeciffe ; Patrem de illegitima Caftelli

tus , in mortario piftillo tufus , poenas dedit

ad fe transmiffione ambiguum , retinuiffe ta-

men , quod ad fe pertinere exploratum non

juflius, quam Anaxarchus,

Locus infeftus ob majorum ini--

habebat, negleCta dubii difcuifione. Itaque

uitatem, -

À

omnes ob eam noxam -eternis ignibus a jufto

Jbid.$.87.

CLXXXV. Nuper in Belgio, h

aud procul

Judice effe addi&os. Sibi uni , quod bona fide

Bruxellis , caftellum erat infeftum notturnis

caítellum poffediffet, nec de alterius in illud

tumultibus, quibus una quaedam ejus pars in-

jure fuiffet ambiguas, retentionem innoxiam

habitatione prohibebatur. Dynafta caítellanze

fuiffe; jufto tamen Dei judicio haerendum fibi

in flanmis emendatoriis fore , donec caftel-

jurisdi&ionis , poft diuturna ex terriculamen-

tis illis faftidia,& fruftra adhibitum genus om-

lum reftitueretur legitimo Domino ( &defi-

ne remediorum facrorum, Bruxellas petit , &

gnavit e filii familias fervum, Joannem nomi-

levandi potius moeroris , quam confilii expe-

ne, genere nobilem , fed pro more mortalium

tendi caufa, in Bruxellenfe Societatis Jizfu

ad eam fortem dejectum ( ei reftituti a filio

Collegium fe recepit,ubi in Patrem incidit ap-

caftellum , vel certe'cum eo de re tota amice

& jufte tranfigi pofcit: Et Patrisfibifacrificia . -

9

prime religiofum fimul & animofum , & in ea

provincia primarium. Is non modo Dynaftam

apprecatus, remque quamprimum confici eni-

in praefentia eft folatus,fed etiam ultro obtulit

xe rogans, placide abfceffit , czeteris jam ante

fefe ad locum deinceps infeftationeilla liberan-

ad damnationis ipforum enunciationem dila-

dum cum bono Deo.. Itaque poftridie ex con-

pfis.. Securus quietis Pater , focium ad reli-

di&o eo ferecipit cum focio , & in cubiculo

quam no&em tranquille exigendam & fom- .

aulze przegrandi adjun&o , quod maxime infe-

num capiendum invitat. Affuit mane nobilis ,

& rem totam edoctus, majorum fuorum for-

ftum ferebatur , quietis fibi per eam noctem

jocum deligit, una cum focio obferato rite o-

tem veritus , de Patris confilio foluta , qua

ha&tenus caítellum poffederat, bona fide , fta-

ftio & accenfis aliquot luminibus. Sub medi-

am noctem, cum adhuc preces, inquas primo

tuit animam Patris fui levare , fe di(crimine

in cubicalum ingreffu fe dederant , magno af-

zeterni exitiiliberare , & confcientiam ante

fectu prorogarent,exaudiunt in vicina aula tu-

omnia in tuto ponere,

Itaque advocato in

multuofam unius cujusdam diícurfationem ,

Patris confpe&tu Joanne ,. paratum fe profite-

qua conclufa eft valida pulfatione ad oftium

tur in ejus gratiam caftello cedere , ni malit

cubiculi tertium repetita. Nihil autem repo-

pinguem conditionem admittens firmare hac-

tenus injufte retentam polfeffionem. Annuit

nentibus , nec fignum ad ingreffum dantibus

iis , qui conclufi erant, fubit cubiculum poft

joanne-s; & herum jam non herum , deinceps

tertium i&um , referato violenter ofítio hor-

amicum ac focium futurum , jure caftelli con-

rendum fpe&rum hominis, cui ex oculis fcin-

ceífo,fecurum facit: nec ulla deinceps terricu-

tillabat ignis fubniger,exferta lingua,depreffis

lamenta toto caftello audita.x-

genis , & fpecielurida, atque exfucca. — Nihil

Jl'ïonjimfm eventus licentiuz

M

tertius Pater generofa & contenta voce inter-

lorum,

ocu-

L

rogat, quisnam effet , quid eum locum infe-

ftans quxereret.Spectrum fedetn e regione po-

CLXXXVL Intercefferant Cajo viro no-Ibid S-gr.

*

el

bili aut militari inimicitize in faeculo cum alio

2

fitam occupans , Zludier , inquit, a proxime af-

futuro, Poít quartam horze partem affuit non

quodam , quem fors faufta alio abáuxit. Poft

diffimili tumultu aliud. fpe&rum priori confi-

aliquod tempus , uteunque fopitis potius ,

mile, quod eadem interrogatione a Patre pul-

quam reftin&tis irarum ignibus, Cajus afflante

fatum, occupata confequente fede, idem cum

Deo coetum quendam Ííacrum cogitat , & re

priore refponfum dedit : Zludier a proxime af-

ipfa init. Tyrocinio pofito, aliquot annos in

TAU

futuro , quid hic qugram , €9 quorjum fin. huic

religiofa familia exigit , homo in fpeciem mi-

loco infeflur. Idem ad fimilem intetrogationem

nime malus.Sacris deniqueOrdinibus inaugu-

refpondit tertius, qui poft alium quadrantem

ratur, & de more facra obit, autita brevi tem-

eodem impetu ac tumultu fubiit, & fedem ter-

pore. Contigit autem , ut inter Sacra operan-

tiam tenuit. Quartus denique eodem interfti-

dum Lutetize in templo , quod ad piateam re-

giam eft, cum non iatis oculos cuftodiret, a-

tio temporis fervato affuit, fed longe alia fpe-

-

cie,ac externo habitu. Videbatur enim alba-

ftantem facrificio pacis,in Clathris facrae arae

tus , lztaque facie , & permodefta totius oris

circumductis , deprehenderet 'illum ipfum ,

ac corporis compofitione. Is cum aulam cu-

cum quo in fzeculo inimicitize illi interceffe-

biculo adjunctam tranquille & fedate decurrií-

rant. Ettransfixus per eum confpe&tum , in

fet , cubiculum fubiit, adjun&is quafi ad pre-

ipfa ara concepit dolorem, mox pariturus ini-

candum manibus.Hunc Pater placide & reve-

quitatem. Redaccenfo enim validitlime igne

odiorum, cum primum ex altari excelffit,& fa-

renter afíatus, deque caufa adventus fcifcita-

tus, audit, animam effe Patris DynaftzeCaftel-

cras veftes depofuit , nihil nonnovit ,ut, ubi-

nam fuus illehoftis degebat , compertum ha-

lani, qui illos excepiffet hofpitio. Tres, quibus

ftibus &

affidebat, majores fuos effe, patrem , avum ,

beret. Id ubi refcivit , fzecularibus ve

armis

568

Bübliothece Manualis Concionatorie

arxhis clam conquifitis , per pofticum abjecta

ad hoc a nobili juvene invitaretur, elevans in

coelum oculos , vidit fibi füpra caput. adftan-

religiofa vefte transgreffus , ad hoftem adit,

quem ftupore defixit condicens duellum. Ta-

tem Dominum JEfum vulneribus toto corpo-

metfi enim & ipfe homo militaris erat, tamen

re concifam,manibus,pedibus,ac latere multo

fanguine fluentem, & facie laboranti fimilem,

provocationem ad certamen ab homine facro,

ac multo fudore madentem , qui illam com-

cui paulo ante facrificanti affuerat, exhorre-

fcebat. Pro ufu tamen fzeculi , & torrente mo-

pellans , //ide, inquit, filia, quam graviter me af-

ris humani , in illius conditionis hominibus ,

ficit foc

iurum tuarum levitas , in quam te infmwuas.

Monet illa matrem ,

ac cum ea & fororibus

provocationem, admittit , & in campum pro-

greffus, dimicansque cum Cajo , ab eo cg)nfo-

domum fe recipit, ac dein mundo valedi-

ditur, & vita fimul corporis animzeque , in le-

cens, eas elegit focias , apud quas Salvat?ri

thali culpa ftratus privatur.

fua vulnera non eiï'et vrenovkatura.

Cehirint

j ) Dit

B, Virgo potens contra carnis tentatfo-

Crudelis mnäz*?a

10gn c' ]

nes remedium.

Dil$96. CLXXXVIIL Immanitatis diabolicze exem-

u

CXC. P. Bernardinus Realinus Soc. JEfi

,Nadafi in

plum noftra memoria vidit Allobrogum Me-

- ann. Mar.

tropolis; ad cujus pomcerium B. Marize /Egy-

vir magnse virtutis,adolefcenti indolis praecla

2616

riífimze frequenter impudicis Afmodei affult

j-n

