cognofcimus , expellitur omnis infolentia. Co-

cidantur : fru&us, id eft, op

era bona & merita,

gita ipfam naturam humanam , quod nihil fit

di[pergantur : Fugiant beflig,

qua fubter ea funt,

homo. Prefentium rerum vilitatem cogita,

id eft, appetitus inferioris

paífiones eis rebel-

& quod ab umbra fomnioque nihil differant.

les fiant: volucrer coli, id eít, Angeli & San&i

Hsec poterunt nos a tali propofito abftrahe-

ab iis recedant : Germen radicum ejur, id. eft,

re, Q'veomnia fufe & copiofe apud Fabrum

P5

vita corporalis , relinguatur : alligentur. vinculo

in Auttario them. 4, in Dom. 10.poft Pentec.

J

explicata videri poffunt.

erreo €9 areo , id. eft diverfis peccatis inter fe

Tnho 40

concatenatis , & ex fuperbia oriri folitis :

Y I4

IV. Ex oceafione thematis : In ipfa initium

rore cali , id. eft , aquis variarum tribulatio-

fumpfzt omnis perditio : oftendi potgft per indu-

num , quae cogiparatione ?eternarum

poena-

*

Yuln

/

Titulus CXXX. F. Superbia.

269

N

«Io

rum modic & leves funt, adeoque rori meri-

III. S. Climacus fabulam de cornice narrat, s ch;m

V]g

:

to comparantur , tingatur : & cum feris, id eft,

qu:e ab omnibus & fingulis avibus aliis unam pr, 25.

peccatoribus & daemonibus, fi£ pars illus, — 3

mutuo acceperat pennaimmn , ac propterea pul-

va

9imiliter oftendatur, quomodo cum eodem

chra ac fpeciofa quadam vice coram omnibus

! 2

-. Io.

Nabuchodonofore ex mifero ifto ftatu liberari

comparebat, & de fua formofitate non parum

debeant , fcilicet levando oculor ad. celum pet

glorians,& fuperbiens,credebat fe czeteris for-

orationem, femfum humilem recipiendo per

mofiorem ; at fingulis avibus propriam ex ea

obedientiam , benedicendo Altiffimo per agnitio-

recipientibus pennam remanfit cornix cum

Ntm, ;

Y

nem. & prazedicationem magnitudinis ejus &

priftina fua deformitate delufa , rifui expofi-

^g

ta.

debitam fubje&ionem.

KE

Turpe eft, alienis plumis fuperbire. Sed

externve dementize, ob coeleftia dona extolli,

Amog i

eaque fibi arogare.

DEUS nofter fuperbis ve-

V7.

gmi

fifiit ; Si fuperbus extollitur propter dona a

DEO illi conceffa, fubito DEUS 1lla tollit a

l1

ALII CONCEPTUS

fuperbo, qui tum

daemonis.

x

rifui & prod»e fexponitur

. Anton.

Antonius Paduanus, declarando hunc

d

Pad. fetm*

ï.S

in abb,

' textum Evangelii : Qui fequitur ime ,

IV. In mare intrant innumerabilia & nävi- Manfi dïifïx

hebd. 4. "ou ambulat n tenebris ; ingeniofam noftroque

Euadr.

gabilia flumina : ( omnia flumina. intront in ma- Y4- n. 2-

f0y, 29'

propofito conformem habet obfervationem,

re ) illud tamen minime intumefcere faciunt,

Ü 23.

dicens

Qui [equitur me ,. non ambulat in Lene-

neque funt in caufa, quod mare tempeftuofas

brir ; Magna gloria eft, fequi DEUM, dicit Sa-

excitet extollatque undas ad ftellas usque, &

piens, & fingulariter dicit, feguitur; quia fuper-

profunda abyffo abforbeat naves mercibus o-

bus vult DEUM przecedere, ut praetíumtuofus

nuftas & przedivites ; fiquidem mare non re-

& arrogans, cui dicitur : Vade retro ,. fatanad

dundat. At quis caufat tempeftates? quis tumi-

eft adverfarie, quia non fapis, qua Dei funt; tales

dum efficit oceanum? quis navibus infert nau-

enim , quia hane lucem non íequi , led praece-

fragia ? Ventus. Neque aqu: tribulationum

dere volunt, in manus incident inimici.

in caufa funt, ut in mari hujus vitze animse

Manf dí. 1] [nfonis quidam Artifex, imperante Ti-

fubmergantur, & deglutiantar a profunda in-

k4» A t

berio Caefare , vitrum confecerat, cujus mate-

ferni abyffo. Bene quidem totum hoc malum

riam talibus fecretis naturse qualitatibus fibi

caufat ventus fuperbize. Ormnia flumtua intrant

notis temperaraverat , ut in terraim feu corru-

n mare.

Continget , quod domus aut familia

ens, feu projeCum, non frangeretur. Timens

aliqua plurimis opulentis gaudeat reditibus, &

ergo Imperator , ne propterea aurum vilefce-

tamen mare non redundet, nimirum, non pro-

ret, vitri hujus authori exiguam retribuit mer-

pterea dives illefuperbiat;quia mens iliius non

cedem, cum illum morte mul&ari juffit , pro-

agitatur vento vanze glorive & arrogantiae; &

hibuitque fimul hujus fecreti notitiam, & pra-

unde hoc procedit ? non faperbit terra & ci-

xin. Aftutus ferpens ( ferpens erat callidior €2c.)

nis ; fragilitatem & vilitatem naturze fuze dili-

adinveniotfüperbiam , quase vitri inftar lucidi

genter & attente confiderat, ad ipfum nullum

fplendorem folum & fulgorem habet exterio-

habet aditum ventus fuperbie ex divitiis

rem, atquale damnum confert animabus fide-

conceptus ; fe

libus? Viles effecit ac nullius valoris gemmas,

EO

;

d cogitat, ficut wntm eft gim

quibus coronze seternze glorize concinuantur,

id eft, virtutes ac merita bonorum operum

AE Zenö Stoicus aniniadvertens juveïnemïBriiTonL

difperdit. Multorum temporum labores, &

quendam ex diícipulis inflatum ac fuperbien- x. de reg.

orationes, & eieemofynze', & jejunia, & vigi-

tem, percutiens dixit : Non, fi magnus fueris, Perfar,

tt, b

lix,fi cum fuperbia finem habuerint, pro nihi-

bonus eris, fed fi bonus , eris magnus.

2.2.1

Pietro

lo apud Denm computantur , ait S. Augult.

VI. Saeerdos quidam Nicolaus nomine

'Meffia. fil,;

loc. cit. B. Petrus Daniianus, cujus hactenus

Romze fpe cupiti honoris excidens , indigna

e

V. WVàr,

exhibuimus eruditionem mortalem,refert cau-

lurimos Saracejea

tus in Orientem abiit, ubi p

T

fam finalem, ob quam Tiberius vitri illius au-

nos a fe in frandem indu&os, a veri DEI cul-c. 1

.

AA

Gorem vita privaverit: reputans, quia fi hujus

tu ipfejam alienus, fuafit quidem, ut idola de-

ul

artis exquifita fubtilitas in comunem homi-

fererent , fed non aliam doctrinam fequeren-

num notitiam deveniret, aurum confpueretur

tur, quam ipfe eis effet traditurus.

Ibi in Ma-

utlutum, omniumque vilefceret fpecies me-

hometemincidens, eum erudivit, promifit-

tallorum. Hanc hiftoriam applicat deinde mo-

que, Regem eum Saracenorum fe facturum,

rali materize, & noftro quoque propofito ada-

idque aítu fic egit.

Columbam enim e nido

ptari poteft. Sicut vitrum fragilis natura de-

fumpfit, eamque affüefecit e Mahometis auri-

pretiat,& foliditatis robur czetera metalla com-

bus cibum capere. [ta columba fenfim af-

mendat; ita per iracundiam ( nos dicere poffü-

fueta ejus auribus, ubi primum Mahometem

mus per fuperbiam ) tota virtutum ftru&tura

vidit, ad humerum ejus advolans, . roftrum

auribus applicabat. Übi ergo omnes fequen-

collabitàr, Convenienter infuper' vitro , ejus-

que fulgori, qui «pparentia fua oculos decipit,

tes Saracenos Nicolaus collegit, dicebat expe-

adaptari & comparari poteít füperbia, quze ni-

dire, ut eum fibi Regem deligerent, quem

dum fuum habet in homine appa

irenþer folum,

Spiritusfan&tus informa columbs delapfus

non re ipfa bono,

monftraret. Affentientibus illis, mox dato

L

cons

,13

470

Bibliotkeem Muanualit! Concionatoris

afpera, nodofa , quze dum ab altera illuditur,

coní(ciis fraudis figno, colum5a emiffa pro ve-

teri confuetudine in humerum Mahometis

adveniens Architectus fecurim airipit, altam-

infidens, auri roftrum admovet. Eo miraculo

que excidit, humili reli&a. Idem fuperbis

Ízepe a morte contingit.

moti Saraceni Mahometem Regem pronun-

Tbid.'

ciarunt. Alii hanc circa Mahometem fraudem

VI. Cum duo galii acriter inter fe certaf-

Sergio fectae Neftorianze tribuunt.

fent, & alter vi&tus fugiffet, & abfcondiífet fe;

alter vero confcenfo tecto triumphum cane-

n S. XIV.

ret, cafu proetervolans aquila illum confpe-

&um invadit , & exoffat , altero fibi gratulan-

te, & gregi füo praeeffe pergente.

MISCELLANE A.

VII. Feriunt altos fülmina montes, re&te Senece.

Qualitar.

dixit Poeta, periculum fuüperbis capitibus im-

minens demonftraturus.

Prlutarchy I.

Um Philippus Rex epiftolam , & ama-

VIII. ZEfopus quondam interrogatus, quid Langius in

in Laced.

C

p

tulentam & infolentem ad devittum a

faceret Jupiter ? excelfa deprimit, & humiliapolyanth.

l /Bufcn-

extollit, refpondebat.

V. fuperb.

' 3 bZUS ll E

fe Archidamum Lacedzemonum Regem fcri-

$i

pfiffet , refcripfit ifte : Si metiaris umbram

IX. Epicrates cuidam ignobilitatem gene- Plntarch.

ris exprobranti re&e refpondit: Meum genus? Apoph.

tuam, haud reperies illam majorgm, quarni an-

/

in fne incipit ,. tuum in te definit.

te viétoriam.

Lyreus

II. Toralli inFlandria puer fep

tennis, Achäs

X. Contingit fuperbis plerumque id, quod

de imit,

di&tus, cum matrem fuam in quadam folenni-

Icaro Dsedali filio evenit, qui affictis a patre

Ghrifti !,

2. C. 5

tate videret fuperbe veftitam ad templum ire,

pennis, monitus, ne altius volaret, dum man-

eam fecutus, ubi cum aliis confediffet, digito

datum negligit, in aquas, liquefa&is a fole pen-

in patientis Chrifti imaginem intento, l/'ide,

nis, cecidit. Hinc illud Poetze :

Dum petit infirmis nimium füblimia pefiis

O;ici.ius

Trii

inquit, /Mater / Je[um Junguime rubricatum : ubi

2,

rl LÀ

tu n ejur contumeliam te. veflibus coccinelr ador-

Icarus, Icarias nomine fecit aquas.

Idem l, 3.

mafi: Cave, me gro rubore veftium. pamas ater-

. XI. Sed & Phaethon , dum majora viribus

e

Metam.

proefümit , ut habet fabula, de ccelo proecipi-

ni igmir fuflineas. Mota inde mater domi eas

veftes mox pofuit, nec amplius in vitaïre-

tatus cum equis folis mundum incendit. |

: fum?üt. !

i

Dammm.

Á

$. XV.

FYab.cone.

TII. Equus phaleris fellaque ornatus ingenti

bat, cui cum afinus pon-

AUTHORES.

4. in feRohinnitu viam curre

s.Magd. dere onuftus occurriffet , fremebundus, ad il-

I. Toannes Büfæus in Panario.

lum dixit: Quid, ignave, obfiftis equo ? cede,

1I. Jacobus Marchantius in Tuba Sacerdo-

tali tract. r. toto.

aut pedibus te conculco. Cedente ergo afino,

dum curfum ille intendit, rupto inguine , fpo-

III. Philippus D. Outreman in Pzedagogo

liatus eft ornamentis,& carri ve&tori venditus;

Chriftiano p. 1. c. 7. S. 1

]V. Petrus Canifius to. 4. de vit. capit.

quem poftea afellus faeco onuítum videns,

V. Bernardinus Rofi

Heus, bone, inquit, quid fibi vult iftud orna-

gpolius l. 2. de di-

mentum 2 Ubt aurata fella? frenum nitidum?

fcipl. Chrift. c. »3. .

]

VI. Joannes Caffia

nus l. r2. äe inftit.

Sic amice , evenire neceffe fuit fuperbienti.

. TV. Nux arbor procera

& elegans, dum vi-

VIL Jacobus Alvarez de extinct. vitio-

cinis vepribus fterilitatem , humilitatem, & o-

rum. l. r.

2' C. I e

VIII. Ludovicus Granatenfisin loc. comm.

dium tangentium exprobrat fubito diverfi ho-

mines advenientes , & nuces maturas effe ad-

fol. 588. & Duce peccat. l. 2. c. 4.

vertentes, fuftibus eam undique impetere,gra-

IX. Laurentius Beyrlinck. V. eodem,

X. Thomas Stapletonus in Dom. to.poft

viterque etiam lapidibus vexare coeperunt:quo

Pent. text. t. 2. 3. &

e

vifo vepres fibi de fua humilitate & fecuritate

gratulatee funt.

XI. Jofephus Langius in Polyanthäea V.

u erant in'i/ilva , procera al-

eodem..

»

Ibid;

V. Arbores d

tera & re&ta, elegansque;altera curva, humilis,

XII. Jofephus Manfi in Bibl. moral. tra&. 9o.

W

ÀN

R

7

L/

Sulel

z w

»

WT

NT

7 —:g

W

4

N

SS

W

TT

[

(;

//

/

-ä

ä

ATT

(53

/

g

3

M

"""" if

N

W

Z

W

i

NV

ID

j

E

E

i

N

|

:

t

P

)

1j

,

ä

z

d

w

CO

"3

*

XXQ

(ii

um

TIT U.

3l (271 )

wæææmæuææwæuaæm ? wæw&æ*wæw&æwæw

TITUL US CXXXVI

lb!do

SUPERSTITIO

W L

" XL Nonus, Zaria aniumalia — ex temyore

creare , aut ex alio loco longe diffito in momento

N

QUOAD ESSENTIAM

addurere.

XII. Decimus ,

variig mcrmtatzombw fecora

Deþmtio

aut agros alteriur inutiles. efficere. —

Lngiri

I.

Dolyanth

$. H

y. luperb, !

Bufen-

ST cultus vitiofus veri vel falfi Numi-

baus l, 3

nis, Atque adeo, ut S. Thomas dixit,

EX S.SCRIPTURA

leaxch

€, 1«

L

n Apoph

eft vitium rehgrom oppofitum fecundum

exceifum non quod Deus nimium coli

Qualita;.

poffit , fed quod cum indebitis circumftantiis

colatur exhibendo cultum, vel quem quis non

I.

Uomodp convertimini iterum ad in-Gal, 4

debet, vel eo modo . quo non debet ; vel illi,

finma & egena elementa , quibus de-v. 9.,

cu1 non debet

nuo fervire vultis ? Dies obfervatrs, & menfes,

Dwzf U.

& tempora , & annos.

Oridins

IT. Divinatio errores & : auguria, mendacia, Eccl. 34

Ibid

1I. Dividitur in Super&rtronem Cultur in-

& fomma malefacientium vanitas eít. Et ücut V. 5.

». trift

[

congrui quodd . modum colendi , qui contingit ,

dem |,

parturientis cor tuum phanatafias patitur: nifi

Metm,

quando cultus falfus, perniciofus , fuperfluus,

ab Altiffimo fuerit emiífa vifitatio, ne dederis

feu contra velfpræter confuetudinem eccle-

inillis cor tuum : multos enim errare fecerunt

fi»» D E O exhibetur.

Et incongruum quoad

rem cultam , cum fcilicet cultas DEO foli de-

fomnia, & exciderunt fperantes in illis

bitus falfo Deo velcreaturae defertur : Et haec

inalias quinque fpecies fubdividitur. Videlicet

Fuga.

Divinationem ,

per quam tacite vel expretfe

III Non declinetis ad Magos, nec ab Arro- Levit, 19.

dsemonis auxümm intocatur, ad res naturali-

ter incognofcibiles cognofcendas

Jdololatri-

lis aliquid fcifcitemini , ut polluamini per eos, Y* 31*

ego Dominus Deus vefter

üm,per quam creatura quaü Deus colitur.

IV. Noninveniaturin te, qui Ariolos fc1- Deut. 18;

I/Zmam ob[erwmtmm , per quam effectus ali-

quis medio

1mpr0p0rtronato procuratur

fcitetar, & obfervet fomnia atque auguria, nec V. 10.

fit maleficus neque incantator, nec qui Py-

JMagiam, qu:e ad. effectus miros ope daemonis

thones confulat nec divinos, aut querat a

procurandos ordinatur. JMaleficium , per quod

mortuis veritatem, Omnia emm hæc aboml-

ex pà&to cum daemone inito nocetur alterr

natur Dominus.

ZAus.

V. Hec dicit Dominus: juxta vias Genti-Jer. 1o.

um nolite difcere, & a fignis ccli nolite me- "* ?

UIT. Primus eft, Deum per. ceremonias aboli-

tuere, quze timent Gentes, quia leges populo-

jar colere.

rum van funt.

IV. Secundus, Officium aut munus publzcz Jin-

VI. Nolo vos focios fiem dæmomorum

1. Cor, 10,

niftri ecclofiaftici ibi aürrogare , v. g. Si confeffio-

Non poteftis menfze Domini part1c1pes eiTe

V. 20.

nes Liaicus excipiat, aut facrificium offerat.

& meníe Desemoniorum.

V. Tertius, proypria authoritate aliquid velut

VIL. Si furrexerit in medio tui Prophetes, Deut. 15.

ab ecclef a ad Dez cultum ordinatum. proponere ;

aut qui fomnium vidiffe fe dicat, & przedixe- Y- 2-

ut fi quis varias ceremonias in Sacramento-

rit fignum atque portentum, & evenerit, quod

rum adminiftratione adhiberet.

locutus eft , & dixerit tibi: Eamus, & fequa-

VI. Quartus, falfar reliquiar, miracula , re-

mur deos ahenos quos ignoras, & ferv1amus

velationes confingere. €$ proponere.

eis: non audies verbà Prophetze illius aut fom-

VII. Quintus ,

daemonem aut magor de rt-

nia toris , quia tentat vos Dominus Deus ve-

bur occultis confulere

fter,,

ut palam fiat, utrum dlhgatrs eum, an

VIII. Sextus , folem aut. aliam. creaturam yro

n0n, m toto corde, & in tota anima vefcra.

Deo habere ; uti frequenter faciunt Magi, dxa-

bolum cultu latri»e adorantes,

Damnum

^

IX. Septimus, /aria amuleta. aut lzgatumf

gortare contra vulnera , vel fubzmm morten , aut

VIIH. Maleficos non patieris vivere.

Exod. 22,

alior fimiles effe&us improportionatos.

IX. Anima, qu:e declinaverit ad Magos & v. 18.

. X. O&Gavus eft,

rebus facm ma]orem vim,

Ariolos , & fornicata fuerit cum eis , ponam Lev. 1e.

quam conventat , attribuere; ut fi quis aquam

faciem meam contra eam , & mterfïmam eam V*

benedictam credere habere virtatem infallibi-

de medio populi fui. .

lem ad dz2emones & homines malos arcendos.

X, Vir five mulier, in quibus Pythonicus Ibid.v.a7,

ve.

»

272

Eib/iothecæ AManualit ! Concionatorie

» vel divinationis fuerit 'fpiritus,' morte morien-

tandem veniam confequeris ? quo pa&o vale-

tur ; lapidibus obruent eos, fanguis eorum erit

bis illum denuo tibi propitium reddere ? quin

fuper illos.

potius ,nec alius quisquam pro te deprecari

Ápoc, ar.

XI. Veneficis, & idololatris , & omnibus

poterit, etiamfi tantum — valeat. authoritate

v*s-

mendacibus, pars illorum erit in ftagno arden-

apud Deum, quantum Moles. Non eft , in-

te, igne & fulpure, quod eft mors fecunda,

quam, quisquam qui hoc facere poterit. Non

: *Reg. L

lfaje 2,

XIL Projecifti populum tuum, domum

audis, quid Deus loquatur ad Jeremiam de ju-

V.

*

Jacob, quia repleti funt, ut olim , & augures

dzis? Ne depreceris pro populo ifto , quo-

niam, fi furrexerit Samuel & Mofes, non ex-

: haþuerunt ut Phili&him.

audiam illos. Adeo fuünt peccata omnem re-

$. HI.

mifhonem fuperantia, quzeque nullam reci-

P

piunt excufationem.

EX SS PATRIBUS.

" d.

A&v 13'

Qualitas.

EXEMPL A.

, o

4

Uperftitiofa illa, quze zegrotis applica-

«s Quahtas.

ho. 8.

tis, etiamfi mille modis philofophentur,

$. Chryt.I. S

I.S

ÜUbulcus quidam in baculo fuo paftoraliMajolus

qui quzeftum ex ipfis faciunt, dicentes: Deum

fchedam S.Blafii noraineinfcriptam ha-to. ?. can.

)

invocamus, & preeterea nihilfacimus ; & quid-

bebat, cujus baculi virtute porcos fuos ob o de fagis.

quid ejusmodi przetendunt, & chriftiana eft

ni luporum rabie tutos credebat, etiam fe ab-

hzec anus, & fidelis, idolatriam tamen fa-

fente. Quodam vero tempore, cum ipfe abef-

Msjolto,

piunt. Fidelis es? Crucis fignaculo utere.Dic,

AUA

fet, alius quispiam, cafuibi tranfiens, daemo-

hoc duntaxat habeo fcutum ; hoc folum phar-

nem porcos cuftodientem vidit, quem cum

macum, aliud ignoro. Dic mihi, fi medicus ad

interrogaffet, cur id faceret ? ob frultam, re-

zegrotum ,accedens, relictis medicinze phar-

fpondit, paftoris confidentiam ; nam íchecam

macis incantatione uteretur, an hunc medi-

quandam baculo inclufit, cui propter S. Biafii

cum diceres ? Nequaquam, non enim vide-

nomen divinam tribuit virtutem ; unde quia

remus medicinze pharmaca, itaneque hic quae

Blafius invocatus fvpe non venit, ego, me

fabftitui , ut hac rationeipfum fua vana confi-

funt Chriüianifmi.'

3

dentia retinerem.

7

Fuga.

.. Il. Cum aliquando vetula

quaedam a ftudio-Faþ?

f. CO,

E

S. Greg.

II. Nihil tibi amuletis, nihil incantamentis

fo quopiam verba quaedam incantatoria con-?'

Naz.ora

tra opthalmiam fcripi petiiffet,illae hzec dunta-

40. in

z

x

'-opus eft, cum quibus pravus ille in leviorum

xat verba : Diabolus tibi oculos eruat, & fora-

Tib eont

hominum animos fimul irrepit, veneratio-

Lu

Baptifms.

mina fimo repleat: infcripfit; quze tamen ipfa,

Lp&pn.

nem Deo debitam furtim ad fe transferens,

cum collo illa fufpendiffe

Trinitatem ipfi da, mannum, inquam , illud &

l

t ? peäuio Roü fana-

pulehrum amuletum.

1

Fuga. |

B, G:ud.

lH. Nec fufficit, ut a mortifero doemo-

tr. 4/in

num cibo vitam fuam cuftodiat Chriftianus,

Exod.

fed ut omnia abominamenta gentilium , &

IIl.:S. Davi:d', tefte S. Chryfoftomo , dili-s. Chryf.

gebat Filium 2egrotum, & in facco quidem &ho. xo. in

Ti

omnes idolatrizv tramites, ficut, quzaedam

Ep. ad

ferpentis diaboli venena, diffugiat. Patres

cinere jacebat ; verum neque divinos, neque

Coloff,

incantatores adduxit. quamquam tunc tales

enim idolatriee funt venefica, praecantatio-

effent, id quod in hift

j

nes, faballigaturae, vanitates, auguria, fortes,

oria Saulis liquet , fed

obfervatio omnium, parentalia.

DEO fupplicavit. .

L

IV. Lazarus Mendicus , licet morbo fic

1d€/f Idem in

S, Hitn.

IV. Poft imaginem Dei, quae t

n cordis ra-

bilitatum corpus haberet, ut nec canes ulcerao:a;.5.ad-

ad Fabr.

tione monítratur, & confeffionem fidei, quae

, de 42.

lingentes abigere poffet, haud tamen qusere-ve:rfusIu-

Manfion.

ore profertur , confurgunt ferpentes, & artes

bat incantationem, non veneficos ad. fe voca-

e£&OS,

maleficze ad bella nos provocant.

Sed nos,

qui habemus pretiofiffimum thefaurum in va-

vit, nec aliud quidpiam vetitarum artium ten-

tavit, fed prius habuitillis immori mali

squam

fis fiéilibus, qui frangi poffunt,ità ut quse-

ulla parte deferere pietatem.

dam vix tefta remahferit, in qua hauriri polffit

V. S. Bernardus , eum adhuc puerulus gra-sqtuc o6,

aqua pufillum , omni cyuf'cod/iar circumdemus

1

vi capitis dolore vexatus in le&tum decidiffet , Auguf.

] D. E

€or noftrum.

mulier quaedam dolorem carminibus mitiga-

X

tura ad eum acceffiffet,acri indignatione com-

Damnugkg :

motus incantatricem clamoribus a fe repulit,

S. Bafil.in V Videshe,quantum mali importet augura-

abegitque & impetu quodam fpiritus e lecto

tio ? qui huic incumbit, ftudiumque adhibet,

exillens, mox divinitus ab omni dolore fe li-

c'.'a. lfajae.

Dei providentia ac folicitudine deftituitur.

beratum agnovit.

Sdtgu

Plerique autem Chriftianorum fusque deque

VI. S. Paulo olim praedicante, multi ex eis, A&or. rg.

lii

habent talibus comimentis aures accomodare,

qui fuerant curiofa fe&ati, contulerunt libros,

Cf

& combufferunt coram omnibus.

6 00,

& illinc aucupari famam, nec pudet ifti omi-

nof fufpicioni ac fignis attentos effe.

VII. Philippus Rex Francorum audiens ce- Fab.cone,

ream quandam imaginem ita füo nomine in-3- in Ep.

SO,

VI. Silevi morbo aliquo tentatus illico re-

càntatam,ut ea deftruéta ipfi moriendum fit;af-

fe lg

filiens a Domino ad dæmoges accurras, quam

fumpfit

É

e

Tituus CXXXVI, Supofitio.

73

zW Damnmun.

fumpfit imaginem , & in ignem abjecit Cicens:

Videbimus, an potentior fit daemon ad pet-

IV. Regulus aufpicia fervavit, & eaptus eft.

, li:idem:;,

dendum me, quam Deus ad falvandum me.

Mancinus religionem tenuit, & fub jugum

miffus eft. Pullos edaces Paulus habuit, &

Damnum. -

apud Cannas tamen czefus eft.

4 Reg.t.

VIH. Ochozias, quia de infirmitate füa

V. Amilcari Carthaginenfium Duci contra

Dicdor,

Beelzebub Deum Accaron confuli juíht,

Agathoclem Syracufas obfidentiArufpex prae-

lf 20.

audiitt ab Elia: Nunquid non eft Deus in

dixit, poftridie Syrácufis coenaturum ; unde

lírael, uteatis ad confulendum Beelzebub ?

dum ille, hoc vaticinio audacior fa&us , acri-

R

iatcu

a eru-

quamobrem hzec dicit Dominus:; De le&u-

ter urbein aggreditar , oppugnat,

lo , fuper quem afcendifti , non defcendes,

ptione captus ab hoftibus, & in urbem in-

*

:

fed morte inorieris.

ä- *

troductus , ibidem coeenavit.

A&, 135,

IX. Elymas Magus, quia magicis artibus

VL Neroni vix triginta annos fupergreffo Petrarcha

v. I .OD

multos deceperat, audiit a S. Paulo : 0 ple-

refpondit deiphicum oraculum, cavendum il- $* Sueto-

neomni dolo, &omni fallacia , fili diaboli ,

li annum feptuagefimum tertium effe, unde "*

As

inimice omnis'juftitie , non definis tubver-

omnia aufus , & fabito a fuis derelictus, & ab

2 e,

tere vias Domiui re&as ? & nunc ecce ma-

inimicis ad necem quzefitus feipfum necavit ,

* hi,

us

nus Domini fuper te, & eris cocus , non

fuccedente Galba , qui annum feptuagefimum

videns folem uéque ad tempus..-

tertium -.ggebat. N

Majol.to,

X. Epifcopus quidam , cum per necroman-

aW VL

2.c. f 70.

tiam epifcopatum adeptus effet , acquilitis

ITUDI

poítea multis adverfariis, ex d2emone quzeli-

| STAM TE

Qualitas. —

vit, an fugere deberet? cui ipfe refpondit :

non fta fecure.

Venient enim inimici tui

L Qicut Judas cum Judzis pa&u

m inüt de Fab":öne-;

c- in -E-—,X :

fuaviter, & domui tus fubjicientur : Quod

Chriito per ofculum. tradendo , etfi ofcu-

piph.

cum IZpilcopus fic interpretatus effet : non ,

lum illud fecundum fe non fuerit fignum of-

Íta fecure &c. venerunt inimici; & caltrum

fenfionis & apprehenfionis, ffed potius bene-

fuccenderumnt. Cumque Epifcopus diaboli de-

volentize & amoris indicium ; ita qui magicis

ceptionem exprobralfet , negavitille, fe de-

ibet,to,

utuntur figuris, precibus, & fimilibus rebus,

cepiffe, fed vere dixiffe : Non fta fecure, ve-

licet hze per fe non fint malze, nec vi fua effe-

it B.

nient enim inimici fuaviter, & domui tue

Gus, quos illi cupiunt , producere poflfint, ta-

fubjcientur, id eft, ignes.

men per illos fignum dant dzemonibus, ut ex

Fab. conc,

XI. Cum in aula anglicana. duo magi con-

«

4. in

pa&o tales effe&us producant.

veniffent,& alter alteri per feneftram profpici-

H

IL Sicutlatro unus in filva vi

atorig läteri ISiä.n $.

enti fubito cornua cervina affinxiffet, ut caput

x z.piph,

fe adjungit, & latroni focio in infidiis latenti |

retrahere nequiret ; hic in pariete humanam

fiftula dat fignum , ut peregrinum vel globo

effigiem carbone pinxit , & alterum fubire

trajiciat , vel ad fe veniat, ut eum junctis viri-

coegit, qui pariete cedente ingreffus nun-

bus occidere poflint ; ita incantatores per fua

Chryf

quam amplius comparuit.

figna magica daemones evocant, ut ea ,, quae

j 10 i

* [bidsm.

XIL Alius, cum in hofpitio hofpitis focium

ipli cupiunt , faci

ant, ?ql; certe coopeyentur

X

decollaffet , eique caput reimponere vellet, 1à

in faciendis.

oloff,

hoc autem ab alio mago affidente impediretur,

Ili. Sicut dzemon,

licet fub forma äliquak Ibidem. |

inprimis eum,ne,hoc faceret, femel iterumque

hominis vel beftiae appareat, Deo tamen di- -

eft hortatus ; poftea vero videns fe nihil effice-

fponente , femper cum aliquo defe&u, ex quo

emin

re, lilium in menfa excrefcere fecit, quod ubi

N

agnofci pollit, fe vifibilem przebet, ut Delrio

a;.5,ad-

- decollavit, etiam alter magus decapitatus con-

4

ex S.Chryfoftomo notat; ita incantationes , li-

HfUSI 3

cidit.

i

cet multa bona verba aut alia figna contineant,

M

2

€

"$M.

femper tamen aliquid fuperftitiofum & di

[2 0 VAV d

WIRO

hd

[

EXEMP

LA PROFANA.

licum,. per quod cognofcantur , includunt.

IV. Sicut Chriftus luto illuminavit oculos , Ibid. n,5.

Fuga.

cum tamen lutum potius contrariam virtutem .

adexcoecandum haberet, & perhoc divinita-

yius4o.

iberius imperatör romanus Chrifto in

Jgu

l Dio, 1s7. T. "E

tem fuam oftendit ; ita diabolus mediorum ad -

terris degente, & annum decimum

effettus

producendos improportionatorum

o&avum agente , decretum contra magos &

ufum perfuadet , ut hac ratione homines, il-

aftrologos judiciarios fecit, & exteros qui-

lis divinuml quid. ineiïï/; , credant.

'dem necavit, cives vero his artiþus addictos

atria exire jufhit.

Damnumn.

t confultus a QUOdam , qui

S.A&guft. IL.Cato, cum effe

12.do&. fibia foricibus caligas erofas diceret,refpondit,

V. Sicut judæis Scriptura facra, quee (alu- pbid.n 6.

tot, 10

Chrit. — illud noneffe monftrum , fed vere monitrofum

tem illis afferre debuerat, perperam intellecta

C€. 20.

' futurum fuiffe, fi forices a caligis fuiffent cor-

perditionem attulit, duur fcilicet ea. contra

Chriftum & ad tuenda vitia abufi funt ; ita res

rofi: ficque füperftitionem alterius elufit.

lb-conc'

S.HCypr'.

1lI. Cajus Czefar, ne ante brumaminAfricam

.

facre , quze Chriftianis ad animsze falutem

nb

navi

prmfcriptte & conceffze funt, ab illis fuafu

d& IdOIO

j

garet,auguriis & aufpiciis renitentibus ,

fprevit, & eo facilius navigavit, & vicit.

daemonis ad interitum adhibentur.

R. P. Lolm. Bibl. Mon, Tom, Ill.-

M gm

V]. Si?ut

[

274

Bibliothece Maniuzlir Cbncianatoriæ.

leid;noäz,

VI. Sicut ferpentum dormitores pueris cor .

tibus tüz promptitudini , atque ex intimo

ferpentis comriedendum offerunt, ut nullum

corde preces. pro te fundentibus.

amplius ferpentem timeant , fed innoxii con-

,V. Quia omnia, quze per has magicas artes

trectare & capere audeant; ita doemon fzepe

adhibentur , media ,. glena funt. fraudibur €9

ofía mortuorum , catenas fufpenforum aut

mendacis : Certe Joannes Picus affeverat, fe , 14 picug

annulos ex iis factos aliaque Ífimilia abomi-

cum longo tempore mutationem temporum in lib.

nanda indicia adhibere jubet, ut hac ratione

obfervafiet, & ante oculos femper haberet contra

homines pudorem & horrorem exuant, & ad

altrologicas obfervationes, intra centum tri- Aftrel,

quaevis inhumana & abominanda [cele

ra

ginta diescontiuos non deprehendilfe feptem,

perpetranda difponantur.

in quibus non fuerunthallucinari. Quod idem

aiiis vanis, obfervationibus & fuperftitionibus

"N VIL -

fentiendum. JQuis ergo tam fallaci magifterio

/

MOTIVXEA.

fe fubdat, & addicat ?

.S. VIIT.

S.Auguft, l.

uia hocfx;itium eft fingulariter in Odium

]. de vera

Q

Dei a dzemonibus inventum , ut per

M E DA

: i

!

reig.c. illud cultum Deo. debitum in fe transferant ,

LA

€

enam de D potentia , fapientia €9 lo-

*

atque adeo non poteft non. graviter D«o difpli-

mitate

a[limationem — comcipere

inde

cryt: hinc re&te Auguftinus monet : Non fit

enim non modice animus incitabitur ad auxi-

ARA

nobis religio cultus daemonum quia omnis

lium ab ipfo petendum , & fperandum , uti S.

fuperftitio, cum fit magna poena hominum ,

Chryfoftomus verbo & exemplo dociit dicens: S:Chryf.' .

& periculoiffima tirpitado ,

Hoc eft mihi corona , hoc diadema ; propter inP(al..

«

honos eft «a;cx

triumpnus illorum.

te trophzeum erigere , propter te íalutem

S.Ephrelm

ILl. Quia. valde dedece

Z Chrijlimmm , ut, qui

adipifci. EHocautem dico propter eos, qui in

deabren. per baptifinum abrenunciavit d?emoni, nunc

morbis utuntur incantationibus , & alias ex-

iterum cum eo amicitiam ineat. Quze omnia

quirunt impofturas & preeftigia ad fuam le-

pulchre explicat S. Ephrem, dum ait: Abre-

vandam 2egritudinem.

nunciatio, quam in baptifmo facimus , nomi-

lI Oratione [e munire contra. d2emonum in-

nata quidem apparet parva, fed intelle&ta , ad-

fidia

it iterum S. Chryf. fuafit his verbis

Li

*

'S.Chryf.

0. 21. ad

modum magna, quam qui fervare voluerit ,

Sicut nemo fine calceamentis vel veftimentis

beatifüiimus erit: Paucis namque verbis cun-

popul.

inforum defcendere eligeret ; ita fine verbo

&a, que& nominantur, mala, qusque odit

hoc nunquam in forum prodeas , fed cum es

Deus, valere jubemus & abrenunciamus , cu-

januze veltibula transgretfurus ,. hoc prius lo-

z

jusmodi non unum duntaxat, non duo,nec de-

quere verbum : Abrenuncio tibi fatana , &

cem,fed quodcunque appellatur malum , puta,

conjungor tibi Chrifte. Nec unquam abfque

abrenuncio fatanze & cunétis operibus ejus.

hac voce:exeas, hoec erit tibi baculus, hzec

Quibus, inquam , operibus? audite , fornica-

armatura , hzec turris inexpugnabilis.

Cum

tioni,adulterio, immunditize , furto, invidive ,

hoc verbo & crucem in fronte imprime , fic

vweneficio , divinationi , incantationibur , augura-

enim non tantum homo occurrens, verum nec

tionibur , Spirituum immundorum interrogatiori-

: $g

ipfe diabolus te quicquam laedere poterit,cum

de ver

bur , quze cuncta novimus opera ac doctrinas

his te cernens armis apparentem,

effe diabolorum.

idipc

III. Confiderare, quanto magis preflet , vi- 1d,ho.g.in

1

"S.Chryf.

II Quia. turpe admodum efl , propter modi-

tam & bona temporalia amittere, quam ejus- Epift. 4

l. contra cam correptionem aut tribulationem a'Deo ad

modi mediis fervare , animamque ,& corpus 'oleff.

Jud, orat. diabolum inimicum ejus confugere. Id quod

*

necare. Qua de re iterum S. Chryfoftomus :

fequentibus verbis egregie S. Chryfoftomus

Moriéturne puer? inquis. Si hoc pa&to vivet ,

oftendit : Si tu famulum tuum flagris czecide-

tum mortuus eft. . Si vero fine iítis mortuus

ris, & ille trigintà aut quinquaginta plagis ac-

fuerit, tunc revixit. Jai fi videris Filium fcor-

ceptis illico provocet ad libertatem, aut te de-

tis deditum, mox velles defoffum, ac fepultum,

ferat Dominum fuum, .'& ad alios quopiam fe

ac dicis: quid enim profuerit illum vivere ?

conferat, qui te oderint, eosque in te concitet;

Cum videas autem falutis illum fübire pericu-

dic mihi, nutn is abs te veniam impetraturus

]um, vis ità viventem videre?

fit? an quisquam pro illo poterit effe patro-

IV. Confideráre , quam gloriofum €9 honori-

i bidem:

nus ? nequaquam. Caur ita tandem ? quoniam

ficum fit,ab ejusmodi fuperftitionibus abftinere,

officium heri eft punire talem famulum ; fimi-

easque contemnere. Quemadmodum enim SS.

li ergo modo nec a Deo ad ;dzemonem con-

- Martyribus valde gloriofum fuit , pradeoptare

fugiendum ob modicam affliéionem , cum is

cdi flagris torquerique , quam falfos

OS

$ n

per has officium Patris ac Domini exerceat.

d

241

. honorare,ab iisque auxilium petere vel fpéra-

— SChryf.

- 1V.Quia auxilium defideratum melius fugien-

re; itanon minus honorificum erit, malle

l. c,

do ejusmodi füperftitionem, quam adhibendo,

torqueri a morbis aut aliis afflictionibus ,

obtinetur , uti clare S. Chryf.iterum affirma-

quam ad ejusmodi füperftitiofas artes confuge-

vit, dicens; Neque tantum! confequentur

re, & perillas opem a dzemone emendicare.

laudes recte fattorum, verum etiam celerrima

Que' omnia fufius profequens S. Chryfofto- Id.erat, s,

morbilevatio , quum ipfa tua preeclara vo-

