fit omnibus vifum , nec aliquid marmorez

bis doCtisque viris, qui regem monere de

Ducis ftatuze potuerit fimilius reperiri aut ex-

re aliqua vellent , poteftas fiebat , ex his in-

fpden.

cogitari Romam deinde appulfus fimili arti-

ftrumentis illud pulfandi , quod cuilibet cau-

ficio e manibus attre&tata Urbani VIIIL. mar-

farum generi fuit deftinatum.

Qui juftitize

morea effigie argillaceam exqnifite prototy-

confultum ibant, zere campano ; qui legibus

po refpondentem effinxit, & complurium alio-

& religioni, tympano edebant fonum ; fi re-

rum ftatuas efformavit, Ac ne fraus fubeffet ,

gni negotia forent, tabellam plumbeam, fi

acinje&a fimulatz coecitatis fufpicio exclu-

injurize a Magiftratibus illatze , lapideam ; fi

deretur , in coco & undequaque occlufo

de carcere ac vinculis, ferream pulfabant.

Utilia fuadenti inclinato corpore multaque

cubili plaften agere juffgs e&.

honoris fignificatione gratias agebat. Ajunt,

: Pzä'oär aolmüvznolu.s;.

uno die bis e menfa furrexiffe , utcampanam

impellenti aures daret; alio.die ter balneum

Tra&, de

pia,

CCXXVI. Leonardus Vinci pi&tor celebris

reliquiffe, teraccitum eo pulfu. Aliquando

uihil pingebat , nifi prius rei naturam obfer-

tamen viro primario monenti fuccenfuit, qui

vaffet. Hincaliquando pi&turam fa&turus , in

eum coram proceribus acerbius juíto erroris

Diilg

qua ridentes exprimeret, felegit certos ho-

arguit. Ea licentia offenfus , ixox in palatium

mines, credebat ad eam rem idoneos, eos

fe proripuit, itaque tumens ftatuit monito-

invitatos ad convivium variis ridiculis narra-

rem. e medio tollere. . Conjux ejus cognita

tionibus recreabat , ut ab ignaris, cur hzec

irratum caufa, regio cultu fplendide induta

fierent, fonori paffim cachinni ederentur,

Regem adiit, a quo rogata caufam tam info-

vario ridentium geftu & ore , quos omnes

litx€ elegantize , refpondit , magnas habere

diligenter obfervavit, ac animo impreffit ; iis

caufas Regi & fibi gratulandi, quod haberet

deinde digreffis , ipfe feceffit , & eas omnes

miniftros,qui adulationis expertes verum dice-

ridentium formas delineavit ita feliciter , ut

rent; hincfe cultu illo lzetitiam teftari.

non minus intuentes ad rifum imago riden-

tium provocaret, quam ipfi erant a Leonar-

do ad rifum commoti.

Renovatio quotidiama. u[urpata.

Alius non gotens B. Virginem pingere.

'CCXXXI. Tangus I. Imperator ex familiameml,y,-.,

Xanga,. expulfo tyranno ad imperium non

b

Paeotlr. CCXXVIL Anno 1232. Florentix pi&or

fponte fua eve&us , adeo fuis civibus fuit

e,8

carus ,

ut, fi unam regni partem obiret,

peccati mortalis reus fzepe tentabat imaginem

B.Virginis ab Angelo falutatze pingere,, fed

alii in alia parte pofiti grave. fibi ducerent ,

nunquam potuit , ut volebat , exprimere; hinc

ejus afpectu & praefentia fraudari. Bis voluit

renuntiare proe modeftia imperio, fed nihil

conjecans , peccata fua obftare , confeffus

eít: Et ad laborem reverfus , dum colores &

effecit. Septennio toto cum non plueret, ipfe

fe pro populi falute piacularem victimam de-

manum parat , videt caput B. Virginis effe di-

]

ut

vinitus abfolutum , adeo excellentius operis,

vovit, fexies quotidie Deum precatus

ut dignum fit ,

Deus ( feu coelum ) placatus populo , fe ple-

um.

quod c?redatur ab Angelo fa-

&eret, Tum demum imber fecutus eít. In

Rex pi&'oï.

vafis utenfilibus gnomas juffit incidi , adrem

idoneas. Erat inter alia pelvis , quam ipfe

'Tract,

CCXXVIII. Philippus II. Hifpanize Rex in-

ad abluendam Sinarum more faciem aqua

de pi&,

terdum imagines pinxit, quas velutab alio.

calida adhibebat , in qua epigraphe legeba-

Lovi

factas vendi voluit , & pretium inde acceptum

tur :

In dies te renova , €9 iterum eodem die

SUyRy,

pauperibus erogavit , addens: H?ec eleemo-

te renova.

Id | :

Íyna eft labore manuum mearum parta. Kas

M 14.

imagines Magnates clam de auctore edotti

Nero hovuf.

1nagno pretio emerunt.

TIbidem;

CCXXXII. Kieus Imperátor Sinenfis tanto

JWodeflia. fingularis.

erat corporis robore , ut facili nifu denfum fu-

nem rumperet , hamumque ferreum trium di-

CCXXïX.- Murarii filia aliquando Regis

gitorum graffitie utraque manu arreptum in

primaria uxor ( formze enim, non generis, ra-

rectum extenderit. Fuithic zevifui Nero a Vi-

tionem Rex habuit in delectu conjugum) fem-

hia dono fibi miffa ad omne nefas impulfus.

per penes fetrullam habuit , parentis olim fui

Eam dono per fpeciem conciliatze amicitiae

inftrumentum. . Et fi filius ejus aut indignari

regulus quidam mifit, eo fine, ut Kiei ani-

copit, autinfolentius fuperbire, jubebat ei

mumi ad volnptates traduceret. Kieus auté in-

trullam oftendi, qua ufus ejus avus fuiffet. -

ter alia ftagnum navium capax juffit excavari,

Ti

aC vl-

$

— oppendi:

Hijioria.

515

ac vino impleri. In ripaillius per circuitum.

novit hic Au&or Rothomagi , quze in omni vi-

adtria millia hominum proni, canum inftar

ta , etfi varie laboraret, nulla unquam voluit

!QMmm

inde vinum lingebant potius, quam bibebant.

h

medicina uti, nec contra vulnera , nec par-

Poti ad filvam proximam feftinarunt, que

tus aut podagra dolores ; medicinze omnis

carnea dicta fuit, eo quod ex ejus arboribus

loco conítituit fibi, qui tympano, & alium,

quotidie boves, apri, cervi aliaque anima-

qui tibia feu fiftula luderet. Cumque aliquan-

lia jam affata

penderenig ; accurrentqium gu-

domagno gonagro dolore urgeretur, juffit

la parata.

cantilenam choreis propriam a fiftulatore in-

Educatio laudabili. -

flari. Fecitis juffa cum tympanotriba, ut prze

fpiritus defectü fui impos. deficeret, ac pro-

Ibidem,

CCXXX]TH. Chingi , qui Fao patri fuccef-

cideret. Remittente igitur fono medico, ma-

it, moderaor Chencungus Regulus adhuc

trona, per tres horee quadrantes vix fibi re-

puerum Chingum , juxta mortuüi parentis.fe-

fütuta, graviter illico coeepit laborare, &

pulchrum exftru&ta domo inclufum cum prze-

gravius, quam unquam fuerat. Übi autem au-

ceptore, virtuti ftudere jubet, ipfe tutelze

letes vires & tibiam refumpfit , matrona

nomine regnum adminiftrat ; fi quid tunc

momento fenfit fe malo levari,

delinqueret Imperator , Pekinum ( ita enim

vocabatur praeceptor ) verberibus- excepit,

- Trigoni. erflimatio,

; Trïgaut.

fpectante puero : fimul ut ea peena fe dignum

CCXXXVHL Chiutaifo P. Matthzei Ricci

l

agnofceret , fimul ut deinceps ita fe gereret,

1.4. 6. 4«

in Mathematicis difcipulus , vir celebris ,

ne praceptorem fuum fubjiceret verberi-

cum poít multa beneficia in P. Matthzeum

bl:ts.'

zegrum toto menfe collata , muneris loco ab

Pulchralis de regno,

eo trigonum accepiffet, aureis ille utrinque

catenulis & carmine exornavit, quo dicebat,

Ibid,l, 5,

. CCXXXIV, Peyus &Xocius Kinkoi cujus-

dam Reguli filii erant: Is moriens minimum

ac probare nitebatur, vitrum illud ( quod

pro gemma habuit ) fragmentum effe mate-

natu Xocium fuccefforem .nuncupavit , mor-

rive illius, e qua coeli conftant , vendidit de-

tuo parente Xocius natu maximo Peyo ce-

inde plus,quam quingentis florenis.

dere; Peyus autem recufans nolebat a patris

defunc&i voluntate difcedere. Urgente autem

Peyo statis in fratre przerogativam , Xocius

| Ajim in arena. captatus.

Secutus

. Alex,

fuga evaíit regnandi neceífitatem.

CCXXXIX. Sclopetarius Lufitanusin regnog

hodes in

eft hunc philofophize & quietis amore etia

unquinenfi animatus dexteritatis fuce in ja- bift/Pun-

Peyus : atque ita populus.coacus eft, fratrem

culango fiducia Tunquinenfem item íclope-quin l.r,

natu medium eligere.

t

tarium provocavit, uter re&ius metam tan- €.4.

geret. Prior Tunquinenfis ( & excellunt in

demlas -

MWW urbig morala indicium.

hac arte ) centrum tetigit; Lufitanus igitur

defperans vi&toriam , aítu ufus eft; ut enim

Ibid.1.,

CCXXXV. Hanfiniüs in utbe Lu regni Zu,

quam obfidebat, audiens voce ac organis mu-

fuo honori confuleret , fclopetum quidem ad

metam explofit , fed nullo globo oneratum.

ficis incolas canentes, dum moenia obiret ,

Cumque veftigium in meta globi quoererent ,

conjecit inde , in ea urbe , quze tantopere mu-

nec reperirent, exclamavit , per idem fe fora-

fica dele&atur,bonos mores vigere, ac fi-

men jaculatum elffe, quod Tunquinenfis fecit.

dem in Regem , cujus caufa vetuit ultima pa-

ti. Et mox jusjurandum , quo fe obftrinxit ,

Hoelvetiorum ardor,

x

- Paul. fo-

omnesíe cives incendio deleturum , reícidit,

CCXL. Cum Galli Novariam tunc ditionï

S

ac oftentato Hiangi, quod precifum a fuis

vius tO. i.

Mediolanenfis , cui prverat Maximilianus

h RE

militibus afferebatur, capite , cives fponte de-

Sfortia , oppugnarent, & jam tormentis mu-

ditos in fidem accepit.

rum ftraviflent ad Agapitanam portam , peni-

Eadem imorbos pellit:

tusque adaperuilffent,Helvetii, qui intus erant,

milites, vim tam inftru&i.exercitus , & Gallo-

Lovis

CCXXXVI Gallica Matrona juvenis ac

rum minas ita defpiciebant, ut nullum intror-

fus aggerem, morze militize, nullag; prorfus ad

t;uy var,

pia ob mariti quoddam infortunium , quod in

le&' l- 31

bonis paffus eft , tanto fuürore prze dolore per-

fuftinendum invadentis hoftis impetum muni-

qmenta fe erectüros profiterentur , fruftra obfe-

€. 14-

cita eíft, ut in momento vellet fibi mortem

confcifcere , nunc igne, nunc ferro, nunc

crantibus belli Ducibus ftalis, ut transverfam

faltem foffam juxta ruinas perduci finerent ,

voluit fe e feneftris proecipitare, bis voluit

quin ad irridendam Gallorum audaciam , qui

fiden

fe in ftagno mergere ; donec tandem, poft

remedia alia fruftra adhibita , a tranfeunte

fe mox irrupturos minabantur , nullique par-

furos , le&orum linea transverfis fufpenfa per-

forte P. Capuccino, qui in tranfitu diverte-

bat; moniti familiares , ut hominem confti-

ticis contra hiatus proftrati muri przetende-

runt, tum ludibrii caufa, tum ne intus com-

tuerent, qui teftudine coram illa luderet ,

diuque ab ea non difcederet, atque ita polt

meantes videri, aut certo jaculo peti' po-

fent , coactusque eft hoftis re infecta urbem

tertium menfem curata eft,

deferere.

Aliud . fanile,

IDelor cau[a mortir.

Idem 1.39.

Ibidem.

CCXXXVII,

Aliam matronam nobilem

o prioris

CCXLI. Erat in bel,lo. Hungaric

fzeculi

516

Bibliothecs Manualis ! Concionatorie

fzeculi inter Gernianos Duces, infignis Raifa-

fequi. Itaintra pauculoäs dies circiter quingerie

chus, Suevus, hujus filius impiger adolefcens,

tos paftores & bubulcos collegit. Horum ty-

cum ignaro parte in acie prodiiffet , ftrenue-

rocinium fuit mercatores exípoliare przeter-

euntes, przedam inter fuos optima fide diftri-

que decertans , fpe&ante ante alios & admi-

rante virtutem patre , a.cunctis effufe lauda-

buit, utindies plures accederent. Id ubi Rex

Perfize refcivit, jubet belli Ducem quendam

retur, priusquam fe explicaret ab hoftibus,

cum mille equitibus Tamerlanem capere. Sed

interfectus eft. Tum pater equitis ignoti cafu

vehementer commotus, omni laude ac publici

ille Ducem eum ita delinivit, ut ex hofte ami-

honoris funere tumulandum palam przedicat.

cus eife adjungeret, & jam majora auderet.

Interea cum. Rex Perfize a fratre quodam fuo

ld cum ab ommnibus probaretur , cadaver eft

ad patrem allatum , omnibus lachryznantibus

diffideret, Tamerlanes fratris caufam pro-

pugnans , vi&toriam & regnum ei obtinuit,

ejus confpectu

cum pater detecta caífide

[ide:

agnovit filium fuum effe , & ita repentino do-

A quocreatus praecipuarum copiarum Dux ,

per fpeciem acquirendi nova regna , militem

lore fuit perculfus , ut paulo poft rigentibus

oculis ftans ac filens mortuus conciderit.

in regem concitat , eique regnum eripit, quod

ante conciliabat, fa&tus Rex Perfize, Exin pa-

Fraus in authorem recidens.

triam fuam Saracenorum jugo liberavit,& Re-

PierMef; CCXLIL Alboinus Rex Longobardorum e

.

gem fe fuorum fecit. Paulatim deinde majori-

fiv. var. Regis Cunimundi , qui tunc i

n Italia regebat,

bus copiis, Syriam, Armeniam, Babyloniam ,

Mefopotamiam, Scythiam, Afiaticam , Alba-

le&. p. 2.2 fe devi&ti cranio poculum fecit,e quo ad me-

639

moriam vi&oriz bibebat. Cum autem in fo-

niam, Mediam , & alias provincias ac urbes

lemui convivio prvter alios etiam Rofimun-

occupavit. Fuit in fuo exercitu feu tam felix,

dae, Cunimundi filize, conjugi fuze Patavii pro-

feu tam prudéns , ut in tanta multitudine

pinaffet ex eo poculo, illa facinus averfata ,

nunquam effet orta ulla feditio. KErat enim

clam fubornatis Paradeo & Hermigio eum

admodum juftiti»e obfervans, liberaliffimus ,

honoratus afuis & amatus , fimul metu eos

dormientem occidi curavit.

Poft haec cum

Hermigio , cui fe defponfare volebat, ceu fu-

regebat & amore: habuit omnes aá nutum,

intentos. Ejus militia & exercitus videri po-

turo poft occifum maritum Rege , obftanti-

bus Longobardis , quo minus regno potiretur,

tuit bene conftituta & nobiliffima orbis civi-

cum regio thefauro profugit Ravennam. Ibi

tas , ubi omnis generis comercia vigebant, &

annon fuit affatim. Nunquam toleravit fur-

incidens in Longinum .gubernatorem , ut

ejus ultro ambientis nuptiis potiretur , fta-

ta, latrocinia, vim & injuriam , ftipendia li-

beraliter perfolvit. Dicitur habuiffe in armis

tuit oblata poft balneum potione venenata

Hermigium e medio tollere , quam ei fore

quadringenta millia equitum, & fexcenta mil-

poft balneum falutarem dicebat: At is vim

lia peditum. ' Afia minore potitus Bajazetem

Turcarum Imperatorem vicit accepit, cum

veneni fentiens , ftri&o gladio eam adorfus ,

juffit reliquum exhaurire ; ita ambo eodem

is ante Conftantinopolim obfideret, ac inde

hoc Afize difcrimine avocaretur. Is etfi majo-

tempore expirarunt.

Stupendus : exercitus.

ribus copiis , quam ipfe Tamerlanes habebat,

Maff hit, CCXLIII Citor urbs in Sang?e regno , ob

colle&is, bellum iniret ac pugnam , & haberet

exercitatum militem, ipfe Dux fortiffimus , vi-

Ino-lii. qgaieftatem & pulchritudinem umbella mun-

&us tamen fuit. Dicuntur czefa Turcarum du-

di ditta eft. Eadem urbs e Mogore Rege cen-

tum quinquaginta millibus equitum , & quin-

centa millia.

Bajacetem captum Tamerla-

nes in ferream caveam inclufit, ac fecum

gentis millibus peditum, mille cum tormen-

tis bellicis obfeffa eft; eorum erant quatuor

circumduxit , de micis menfze fuze pafcens ,

quas ceu cani ei objiciebat. Potitus Afia, Ara-

bafilici, quorum finguli centenis bovum jugis

trahebantur: fulphurei pulveris, & pilarum.

bize Regem & /Egypti Sultanum vicit, Gaude-

plauftra habuit quingenta , elephantes turri-

bat, fi hoftem nancifceretur fortiter obfiften-

tem, utin eo vires ac induftriam fuam often-

tos ducentos, fignato argento & auro in fti-

pendia militum vehicula onufta quingenta.

deret. In obfidione urbium folebat primo ten-

torium albi coloris erigere: quo fignificabat ,

Sed opidani fruftra hoftent aliquamdiu arcere

conati , prze defperatione in auri , argenti ,

vitze ac fortunarum fe gratiam incolis facere,

pretiofe veftis acervos fubjecto igne accenfos

fife dederent. Altero vero die erigebat ru-

brum: quo oftendebat, fe czeteris falvis urbis

fe ipfos injecere: quo incendio, quod tres dies

duravit, ad feptuaginta millla fexus utrius-

capita occifurum; tertio vero die nigrum, quod

que mortalium abfumpta funt.

fignum fuit, fe funditus omnia everfurum.

Scribens Pio Papze, vocabat fe flagellum

Tumerlams fortuna.

Pier.Meff.. CCXLIV. Tamerlanes, qui floruit circa

Dei. Mercatori Genuenfi fibi familiari, ac de

p.2€.25. annum 12390. initio fuit bubulcus , aut , ut alii

crudelitate comonenti, quam in dedititios

volunt, pauperculus miles , Parthus gente,in-

aliquando cives obvios exercebat , cum fuma

fim:e fortis parentibus natus, ingenio & manu

indignatione dixit, fe iram Dei effe. Poft-

quam multa regna ac Reges fubjugavit, ne-

promptus, & bellicofus ; cum pecus adhuc

puer cogeret, per jocum ab 2equalibus in re-

minem amplius in tota Afia habens hoftein ,

gem creatur, jubetq; mox omnes di&is fuis

in patriam rediit, immenfis cum opibus, at-

parere;cui cum omnes juraffent fore obfequen-

que ibi . ampliffimam urbem »edificavit. T»n-

»

tes, jubet omne pecus vendi, & fe fuaq; arma

dem obiit ibidem ad extremuun felix; íijos

-

reli-

"prmdix :

Hifloria,

5277

reliquit, fed patri difïïmiläs, ac difcordes inter

melicis convivis & folo oculó paftis excitabat.

fe. Hinc Bajazetis captivi filii nepotes in A-

Alias mappas adhibuit acu pi&as, ad quodvis

fiam preiecti cum exercitu regna recuperave-

ferculum novas, immenfum fumptu. Szepe in-

runt. ldem a&um eft cum ceeteris ejus regnis,

vitabat nunc octo calvos, nunc o&o gibbofos,

ut jami de ejus pofteritate nec umbra fuperfit.

nunc totidem podagricos, aut furdos, aut /E-

At Tamerlanes, dum vixit, felix, nunquam

thiopes, aut adipatos, aut pumilos, aliosque

fortunze aut hofti tergum vertit nunquam fuit

otto-eminentis ftatutze. Omne vero aurum,

victus, nihil tentavit, quod careret fucceffu :

quod menfz adhibebatur, dono dein ejusmodi

n:nquam illi animus, aut induftria, aut confi-

convivis dedit. Immane pretium iis perfolvit,

lium abfuit.

qui novum cibi aut condimenti genus excogi-

taffet, quodíi cibus novus ei laudatus, non ta-

Heliogabali monftrofa þita. |

men fapuiffet,in pzenam inventorem tamdiu

Ibid.c. 26.

CCXLV. Contrarius omnino Tamerlano

voluit eó folo cibo vefci, dum alium fuo pa-

eliogabalus Imperator Romanorum:. fuit ,

lato gratam excogitaffet. Amicis fopitis poít

is filius Antonii Caracallae , per omnes libi-

convivium prze ebrietate,repente juffit in con-

dines infamis : cupiebat in fzeminam exícindi

clave urfos ac leones immitti, fed unguibus ac

& amore illius fexus obtinendi, cum diceretur

dentibus carentes; quo terrore etfi vano per-

Baffianus, voluit fe Baffianam dici, omnes do-

culfi multi obiere; magno fumptu curabat a-

&os urbe expulit.

Inter hoc fuere Sabinus &

liunde adferri aliquas ferociffimas belluas. In

Ulpianus ]cti celeberrimi, curavit nunc fe tra-

omnem mortis cafum habebat parata inftru-

hi a eanibus currui junétis, nunca cicuratisle-

menta moriendi pretiofiffima. Habebat funes

onibus, nunc a nudis fzeminis ; nihil edit, nifi

e ferico , fi quando neceffe foret fe fufpendio

quod maximo pretio conftaret. Totus incede-

interimere ; venenum paratum fervabat in in-

bat in auro, & gemmis, etiam in claceis lucen-

genti pyxide, fmaragdis & hyracinthis diftin-

tibus.

Terram, fi equitare vellet, juffit aurea

/

&a. Altiffüoam turrimftruxit , veftitam intus

fcobe infterni actegi. Conclavia ejus & aula e-

tabulato ex auro & argento; unde pendebant

rant rofis, violis & liliis cooperta. Nullum in-

multa faxa, & pretiofi lapides, ut inde fe prze-

dufium bis induit, nullo linteamine ufus eft lo-

cipitaret, fi ufus pofceret, volebat enim, utiin-

folito more vixit, ita infolito interire : fed vi-

to iterum : nullum calceum bis pedibus indu-

xit, nec annulum eundem bis digitis , qui om-

liffima morte füblatus eft. À conjuratis enim

nes erant gemmis & annulis pleni. Lampadetm

in prava & vili le&ica , ubi latebat, deprehen-

domi fuze balfamo inftruebat przeí(tantiffimo.

fus & oecifus eft. Cadaver cauis iníftar per ur-

Matulee adeo erant e pretiofiffimis lapidibus

bem raptatum, & Circum maximum, ligatum

excif. Cibi ejus conftabant ingenti pretio.

adingens faxum in Tiberim projectum eft.

Triginta aurilibris,cum effet Imperator fattus,

Senatus nomen Antoninieiabrogavit, & Ti-

coenavit, hoc eft;/bis millejaac quingentis num-

berinuim dici voluit,

mis aureis feu ducatis,Una alia coníftabat fexa-

ginta millibus ducatorum.

Media itate in

Infans a lupa enutritus.

palatium curabat advehi montes nivium. Na-

CCXVI. In Picardia in venatione luporumLud.Gay.

vigans nunquam comedit pifcem , fed aves &

captus eum lupis fuit infans nudus annorumt? * l. 2.

carnes procul allatas : procul a mari diftans

circiter feptem. Hunc puellum novem men-* 3*

pifces - contra expetebat , qui per curfores ce-

fes vix natum pauperculi operarii uxor ligna-

lerrimos debebant vivi afferri. Raras efcas ap-

tum egreffa, metuque cuftodum, qui filvas o-

petebat, quze maximo conftarent pretio. Su-

beunt, aufugiens e filva prze metu oblita reli-

mebat lingüas pavonum & lufciniarum, criftas

buit.Is inter lupos educatus,& illzefus,quia for-

gallorum vivorum. Suam quoque familiam

te lupze ubera fugendo ejus furorem lenivit,&

delicatitfime aluit pavonibus, perdicibus , ca-

in matris ftadium convertit, tamdiu duravit,

pitibus pfittacorum , Phafianorum & Pavonit.

donec polt fex annos in alia venatione lupori

Canes alebat plurimos nonnifi anferum pulpa.

& ipfe captus eft.Tum loqui paulatim doctus,&

'Leones nutriebat carnibus pfittacorum & pha-

€icuratus eft.Unde agnitus eft ejus matris effe

fianorum. Inftituit, ut munia & negotia diur-

filius,quze ipfum olim in filva deferuit. Per fe-

na no&u obirentur, no&cturna interdiu. Ipfe e

ptem indeennos pavit oves,quo tempore grex

Jetto prodiit occidente Sole.

Si fuit in portu

abeo cuftoditus ita fuit,utlupi in eum nihil au-

maris, animi caufa juffit omnes naves mercib'

derent,etiam cum pauer alia pecora pafceret, a

onuftas demergi : alebat adulatores, moriones

lupis erant irhunia. Id ubi a vicinis cognitum,

& jaculatores, eos obleCandi fui caufa juffit

ut frueruntur eodem privilegio pueri , alii pa-

interdum ita floribus & rofis obrui, ut interdü

ftores aut fuumilli pecus, aut ipfum ad pecus

eorum aliquis fuffocaretur. Quandoque cibos

adduxere; ubi manu fingula attre&avit, & fa-

curabat fibiad menfaminferri arte in ligno aut

liva fua afperfa, etiam canes,ad quindecim di-

marmore expreífos , & eos contemplabatur,

es ab incurfu luporum fervavit.

Hinc mul-

neque edebat: manus tamen non fecus lava-

tum argenti comparavit; de quavis enim pe-

cude, cui manus impofuit,duos denarios, five

bat, atque fi ediffet, & ad fingulos horum ci-

borum bibébat, & bibi ab aliis volebat. Alias

viginti crucigeros, exegit. Ubi vero attigit an-

hofpites invitabat ad menfam , cujus omnia

num ?etatis decimum quartíiea facultas in eo

vafa erant e vitro, mappa autem menfee cibis

defiit pecudes a lupis reddendi immunes;1aani-

ad vivum depi&is inibi, famem & pruritum fa-

bus tergavel auriculas mulcendo; quin & lupi

R. P. Lohn, Bibl. Man. Tom. 11J.

Dddd

ante

578

Biblioih:cæ Manualit ! Concionatoriz

aute illum accedere impune foliti , eum nunc

AMMortuorum þarmmtz'q admiranda, -

fugiebant. Hinc quia ceffabat lucrum, paftori-

tiam vitam deferuit, ac militiam fecutus,fervus

CCXLIX. Cum per centum milliaria cada- Ibid. l. s«

CO 3'

militiis, mox miles cordatus ac fortis,fed prae-

ver Moguth, TartarorumImperatoris,ad mon-

dator faCctus , tandem occubuit anno £572. a

temAlchai veheretur,obvios quosque tam ho-

Ducis Albani militibus cum coeteris czefus in

mines,quam equos in itinere occiderunt,juxta

Flandria, dum contra Hifpanos pugnat.

communem eorum opinionum perfuafi , eos

etiam in altero mundi Regifervituros : itaad

| Amor admz'mndm.

viginti millia hominum occiía funt. Prazeterea

Ibid. l, 4;

CCXLVIL Veronz virgo nobilis Julietta

per quatuordecim dies eidem, acfi praefens ef-

c. 4.

e Montefchiorum familia, jam nubilis , infciis

fet, menfa in palatio inftru&a eft cibis,& pocu-

parentibus fe clam juveni nubili eCapeletiorfi

lis allatis.Sed hz»ec non taminter barbaros acta,

gente,cui cumMontefchiis capitales inimicitize

quoad ultimam partem ; fed etiam apud Chri-

erant, Romualdo fe defpondit, jungente eos

ftianos 2evo prope noftro. Idem enim in gemi-

Laurentio exOrdine S.vrancifci dePaula. Poft

na morte Henrci lI. & filii ejus Francifci il.

avunculus Juliettze, cum Romualdum invade-

Gallicee Regumaccidit. Cadavera eorum bal-

ret, is fe defendendo avunculum occidit, inde

famo imbuta, & plumbeo loculo inclufa , fub

aut fponte profugus, autin exilium a Magiftra-

lecto depofita fuere, qui villofo ferico purpureo

tu pulfus, feceffit. Julietta per fpeciem confef-

inte&tus erat. Supra lectum collocat?e effigies

fionis Laurentio cafum queritur: Is data me-

Regum, aureo panno tectum , regio cultu de-

dica potione', quze ipfam ultra triginta horas

picze junétisq; manibus. Ad dextram in pulvi-

dormientem téneat, ut pro mortua habeatur,

nari ferieo rubro fceptrum , ad lzevam in alio

jubet fumpto pharmaco in lectum concedere.

juítitiz? manus,ad pedes in alio pulvinari aureo

crux aurea, & paulo inferiori gradu vas aequze

1ta pro mortua habita & fepulta eft in tumulo,

unde Laurentius certa noctis hora habitu fui

luftralis argenteum inauratum. Supra huncle-

Ordinis indutam adRomualdum exulem edu-

&um pendebat fericum auro argentoque iute-

ceret , non procul ab urbe ia alia ditione com-

xtum conopzeum. Utrimq; duo parva altaria

morante

d

Plerumque enim apud ltalos ca-

cum candalabris inautratis,cereos albos arden-

davera rion in angutta foffa fepeliuntur, fed in

tes fuftinentibus,&c. Hoc fitu per quadraginta

cavitatem quancam fornice claufam deponun-

dies cadavera manfere, quo tempore quotidie

tur. Interea fervus Romualdi miffus Veronam

tam in prandio quam coena omnia allata ad

menfam , & praeftita officia fuere, acfi vivi

ad ]nliettam , reverf;sque ad herum nuntiat

mortuam & elatam effe iuliettam, fe fepulturae

Reges accumberent : carpti cibi , przeguftati,

interfuiffe, Romualdus affliétus mutato habitu

porrecta lintea, & malluvia ad manuum lotio-

« .clam noftu Veronam ingreditur,& a fervo ad-

nem przeberi folita, Cardinalis menfze benedi-

jutus, cum face apertam a fe tumbam ingredi-

xit: przebita phiala,quo tempore rcgibus con-

tur, & dimiffo fervo poft ofcula cadaveri infi-

fuetum fuit bibere,di&ze poft menfam gratiase;

xa, ut putabat, lethale virus fumit, & corpori

addebatur tamen : De Profundis : & Oratio:

Tuliett»e immoritur. Paulo poft difcuffo iomno

dnclina Domine aurem tuam : aífiftebant menfoe

evigilansilla,ubi ad facem illam mortuum cir-

iidem , qui Regibus vivis loqui tempore men-

ca fe videt Romualdum, ejusdem pugione fe

fze folebant, Poft hanc quadraginta dierum ac-

occidit. Superveniens Laurentius fufcitaturus

cumbendi mortualem pompam nocte una

juliettam , videt male a fe peractam fabulam;

omnis apparatus in nigrum fuit mutatus.

ac poftridie rem omnem enaï*rat».

Mira. in hoftem . clementia.

Fortuna varia conjugum,

CCL. Inter Tartaricashiftorias Arabice e- Ibid.to. 2.

!bidem. '

CCXLVIII. Adelafia Ottonis III. Impera-

ditas habetur fequens hiftoria, quze accidit aiiol- 3. c 2«

toris filia pluribus Regibus & Principibus pe-

Chrifti 1215. Imperabat tunc/Ethiopize lfaac

tita in matrimonium,& a patre negata clancu-

llI. hujus nominis , quem noftri communi no-

lo fe Saxonis ducis filio natu minori defpon-

mini Preteian,füiBelulgian vocant.Juxta hujus

dit, & fumpto fecum argento aliquo & gemmis

regna occidentem verfus erat parvum regnum

virili habitu cum eo aufugit, cum illo extra

Piamphu dictum,feptuaginta fex leucas conti-

Germaniam vi&tura. In via fuis bonis ipoliati,

nens, montofum & filvis plenum , auri & ar-

& mendicare coacti, multis oris peragratis,co-

genti ferax, fatisque opulentum : habebat

guntur deniq; infylvam fecedere, inter Aftam

quinquaginta urbes valde munitas. Huic prz-

& Savonam Italize urbes ubi carbonariam per

fuit tunc juvenis, Darius nomine, fuperbus,

ottodecim annos exercendo fe maligne fuften-

erga Reges & monarchas vicinos parum reve-

tarunt; tandem ab uno filiorum dete&ti funt

rens ac obfervans, aíferens, nullum fe Regum

miferante Deo ; Filius enim ille Imperatoris

timere. E vicinis fuit Cham Tartarorum Impe-

arma fecutus militive nomen dedit,& quia erat

rator: Argon Rex Indorum, & líaac Impera-

Othoni fimilis, & ideo habitus eft Adelafioe fi-

tor /Ethiopum ; ut fe contra omnes muniret, .

lius, agnitusque, parentum miferam conditio-

arcem munitifífimam exftruxit in edito loco,&

nem linperatori avo detexit. Is data iis venia,

inacceífo cinétam lacubus pifcofis & fontibus

au&ctos magnis opibus eos in Germaniam re-

inftru&am.Interea cumBajamTartaricemilitize

vocavit, fibi culpam ejus calamitatis tribuens,

Dux, poft occupatas vicinas ditiones vellet &

Darium effe Imperatori tributarium, aliorum

gugcjl filiam tamdiu reliquiffet innuptam.

exem-

ZIppendix : Hifloria,

519

exemplo; negàvit fe cuiquam velle fubeffe,

gnam pecunize vim mutuam fampfit, datis fuis

LA

acLegatus confeftim juffit pedem a ditione

filiabus in pignus. Interea Reges de Manvon-

L

fua efferre.Bajam tsitür, ut erat juffus, bellum

go ( qui pofteafa&us eft Chriftianus ZEthiopfs

eiinfert. Sed Darius ex alto faxa & trabes in

ritu) & de Termeda,viri prudentes, & amantes

hoftes eo nocumento devolvit, ut intra tres

pacis, fancire pacem in Axthiopum Regem &

menfes quinquaginta millia hoftium interie-

Darium ac Mahometanos ftuduerunt :

quod

rint,& cadavera peftem hoftilibus caftris infer-

& effecere./Ethiopi quoque infulas omnes a fe

rent. Itaque tantus exercitus coefus ac diffipa-

captas reddiderunt, ac infuper ducenta millia

tus nihil contra unum Regulum effecit, & in-

librarum auri, & libertatem captivis omnibus

fecta re rediit, etiam in reditu,qui fugze fimilis

Chriftianis. Qui vero apud lfaacum effent ex

erat, ab hofte czefus. Doluit Bajamo tanta cla-

hoitibus captivi, fi vellent redimi,in capita fin-

des ac dedecus,;ut qui ante feptendecimReges

gula octo librze auri penderentur, & horum e-

viciffet,ac tubutanosRegl fuo feciffet. Cui ta-

rant 40000.Darius reveríus domum,& penitus

men Cublay (ita vocabatur Rex Tartarorum)

zere omni exhauftus, damnare belia & dolere

minime fuccenfuit, cladem fortunee tribuens.

praeputiijacturam coepit. Ifaac coquebat taci-

Sed eo paulo poft mortuo, cum tres filii effent

tam inDarium vindittam,quod necem fibi ma-

inter fe difcordes,Darius nactu$ otium, & pa-

chinatus effet,& in fe alius incitaíffet. Sed quia

cem opulentam, Legatos aufus eft adfhthlopn

videbat, eum in fuis terris invadi ob annons

Regem mittere, quiejus filiam fibi in matri-

inibi inopiam non poffe ,

dolebat confilia fua

monium poüularent &quidem primogenitam.

fruftrari : ac per duos annos vindictam medi-

tando àc defperando fe emaciavit , ut coimife-

At Ifaac indignatus hzecRegulum arrogantem

audere, affirmat Legatis, fe Darium, fi coram

rationem fui apud fuos crearet,cum effetPrin-

adeífet, occifurum ; fed nec ipfos impune e-

ceps bonus & liberalis. lgitur feptem juvenes

vafuros ; mirari fe Reguli illius infolentiam,

nobiles in aula ejas enutriti conjurarunt coram

audentis petere filiam ejus Regis, qui feptua-

Rege, nunquam fe reverfuros , nifi aut occifo,

ginta duosReges haberet fiduciarios : horum

aut vivo fecum adducto Dario.

]ta bene pre-

quilibet effe Dario potentiorem : quod vero ei

cantePatrlarcha, akege & aula difcedunt ma-

hocere abfenti non poffit, ipfos coram luitu-

ximis promiílis onerati; & ad Darium con-

ros. Tum juífit adeffe feptem robuftos /Ethio-

tendunt, a quo excepti, rogatique caufam ad-

pes. qui Legatos cum tribus comitibus nuda-

ventus; aïuntfe fugitivos effe, quod virgis, ob

tos jubebantur virgis czedere ad fanguinem us-

fzevitiem in ejusLegatos exercitam,& a fe co-

que , fpectante Rege.

Dein donatos juffit ad

ram Rege improbatam, eífent czefi, rogare fe

Darium przegnantem fimiam ferre, uxoris lo-

tranfitum adRegemGrozelan, cui bellum cum

co: Dolereíe, non potuijfe fe i&us eos Da-

alio Rege effet ; velle enim fe militiam fequi:

rio infligere , quos ipfi ejus caufa toleraffent;

sed captusDanus indoleJuvenfi,eos fecum re-

atque ita dimifit. Etautem apudRegestthm-

tinuit, fuafu etiam confobrini fui:quitamen eos

es confuetum virgarum fupplicium , uti non

voluit ad explorandam eorum menté in mole-

ftis minifteriis aliquamdiu exerceri;& erat fua-

ita pridem ( ait Gugon ) juffit fuum cancella-

rium coram virgis caedi.

Darius irritatus eo

for ille Legatus olim a Rege ]Ethlopum virgis

dedecore ac refponfo, cum Rege Zeilano con-

caefus. Jatfi funt ergo extra. arcem dormire, &

tra lfaacum foedus init ,

quod preeputio fuo

Regé-cum aliis comitari, quod fecere per qua-

precifo ftabilivit, fa&us ex Idololatra Maho-

tuor menfes. Subinde Javze majorisRex bellii

metanus, juravitque fe nec Chriftianum , nec

contra Reg&éBantam fufcipiens, cogebat Reg&

Bantam, ut viribus inferiorem,auxilia a Dario

Idololatram unquam fore. Ita exercitu inftru-

&us quadringentorum millium , non indic&o

petere,qui ei 1200. mifit,ducibus fenis juveni-

prius bello /Ethiopiam invadit , omnia vaftat.

bus ; feptimum enim natu minimum domi re-

Lb'd I

lSCtBO

Ifaac fubito convocatis militiaus, egreffus ipfe

tinuit. Et ita feliciter Regem illum juverunt,ut

cum centum milibus , trecenta mllha fuorum

femper JavanoRege fuperior,ex omnibus eum

