catio enim peccatorum , cum fit opus ad extra,

nignitatemVerbi,ut fic, fed obligatio confecu-

non minus peragitur a Patre & Filio ,quam a

ta eit terminationem humanitatis,prout libere

Spiritu fan&to , neque contrarium tulit ima-

fatam interventu divino voluntatis, & poten-

ginaria illa apparitio, qua fignificatum dunta-

tie, ad nullam perfonam fpecmhter fpettan«

1

tlS,

b

331

Tiluu. CXLI. Tiieoiogiaf

l

tis,fed inclufse in eH*enti—'a Perfonis oa*ginibus . Et i. quidem fapponendum eft certum ex

fidejin Chrifti produ&ione nullum virile femen

iden?ificata x æqueïcommuni.

interveniffe, innumeris & fcripturze & Patrum

QUJAESTIOIL

teftimonis,adverfus omnis generis adverfarios,

h opeia moffra ex . Chrifli operibus

4d confirmat Canifius L. 2. Mar.a c. 4. ad g. Ex

NS

fcriptura vulgatiffimus locus eft Genef. 3. ubi

digrüficentur,

'Chriftus ferpentem contriturus,vocatur femen

T fenfus hujus quaeftionis melius intélli-

muliéris, quia ex fola muliere absque viro erat

— gatur, fcieridum eft, effe non paucos, qui

proditurus.

Decuit autem Chriftum ea for-

3nultum fe honorare arbitrentur , fibique non

matio, quod ab illuvie peccati originalis, - &

exiguum fru&um creare; fi quas pias attiones

concupilcentize parentum feedis motibus effet

exercent, eas in unione fimilis cujuspiam ope-

€o pacto removenda, juxta praeclaram S. Au-

ris meritorii olim a Chrifto exerciti elicere fe

guftini doGrinam l. 1. de pupt. & concupifc..

dicant v. g. fi jejunantes intendant eain carnis

Cap. I2. Quotquot enim ex viri & foeminse

Tuze macerationem affumere in unione iejunii,

focietate procreantur, cum ea parentum con-

quod Chriítus pro nobis per quadragenam

fufione, & pudoris protritione generantur :

'obivit; aut fi orent, & orando intendant ora-

a€ etiamfi fpeciali przerogativa, poífent jam ex

tionem fundere in unioneorationis, qua Chri-

utero matris, ac etiam ex puntto animationis

ftus Patrem in horto eft precatus : qua veluti

mundari, tamen debitum faltem peccati con-

perfufione operis noftri, per Chrifti opus, cum

trahunt,quia exAdami ftirpe vitata propagan-

quo in unam quafi maffam formatur,, ingens

tur: Unde ratione virtutis acliv?e , per quam

decus & uberrimum meritum operi accedere,

procreati in Adamo peccatore preeextiterunt,

perfuafum habent, qui eam operandi in unio-

Pa

quia quam gignendi virtutem habuitAdamus,

ie operum Chriíti rationem :comm

H

4

endgnü

eam immediato filio, & per eum reliquis pofte-

tis communicavit, atque ita qui naturaliter ex

Ls qc fuppofitg

maris & foeminze focietate procreantur, virtu-

-äefdlufiöa :

te feminis virilis , eo modo przeextiterunt in.

*adice corrupta ( hoc eft,in Adamo ) tanquam

"

: Refp. cum'fRä näudo Lrfuy '5«.;)&'ï"*i7af-

'eMectus praeexiftunt in caufa; indeque haufe-

quez ac Praepof. ib. cc.. Nibil nunc a Chrifto

runt virulentiam peccati originalis, qua care-

quantumcunque operemur, ut ejus membra,

rent, fi ex fola fjemina nafcerentur, quia foemi-

Xependi nobis fupra conditionem operis adze-

na non fuit caput humani generis, epregie

quate fpecati,attentis omnibus ejus principiis,

fatiocinatur S. Anfelmus 1. ». Cur Deus homd

& circumftantiis; quia eo patto juftificaremur,

:€. 16. l. de concept. Virg. c. 13. —

:

"&bearemur ex parte citra difpofitionem no-

Secundo fupponendumeft, exc

lufa patris

firam. Aliud ergo non occutrit, quod dici pof-

humani opera a Chrifti generatione , & quod

fit folide & fru&uofe intendere , qui operantur

Daniel przenunciarat lapidis de monte fine ma-

$n unione operum Chrifti, & fic operandi pra-

nibus abfciffione, hoc eft , Virginis utero,non

xin commendant, quam Ífi dicantur rogare

adventitio, fed indigena puerperio feecunda-

Deum, ut per meritum Chrifti fimilem opera-

to, ut fcite dixit S. Auguftinus Epift. 3.adden-

tionem quandoque operàti, diguetur acceptam

dum eft, Spiritam fan&um virilem efficien-

habere operationem noftram, ficut acceptam

tiam.per fe ipfum fuppleviffe : ideoque Chri-

habere dignatus eft;fimilem illam pueri &Chri-

ftum de Spiritu S. conceptum dici. Nam prae-

fti fui aCtionem : & nzevos eidem a&tioni per

pofitio illa., de fapplementum illud operze pa-

noftram incuriam obventuros prtzevenire di-

ternze defignat, ficut particula , ex, maternam.

gnetur, ac condonare jam contra&os. Itaque

. fübminiftrationem materi? , ut Tertullianus

operari a&iones fuas in unione operumChrifti,

potenter differit: Eandem Spiritus S. efficien-

nihil aliud effe poffe videtur, quam orare ad

tiam in Chrifti conceptione expreffit Gabriel

modum prvdictum, tametíi qui hàc praxi

Lüce r. Verbis illis ad Virginem ; Spiritus

commendanda dele&antur, videnturlatibulü

fan&us fuperveniet in te,& virtus Altiffimi ob-

modi illius loquendi, in unione operum Chri-

umbrabit tibi: Quze virtus eft Spiritus fan-

fti, captare voluiffe, ut praxis, pro qua fatage-

&us, ita ut'hoc, quod de Altiffimi virtute dici-

bant, effet vendibilior, plurisque fieret , cum

tur, fi repetitio ejus, quod proemiffum fuerat

non ftatim appareret, eífe fim

de fuperventu Spiritus fantti in Deiparam, ad

plicem preca-

tionem , qualem expreffimus.

obumbrandam illi.' Quo verbo juxta aliquos,

ut Eufebius demonftr. c. ultimo notat, fignifi-

€atur abfconfio conceptus Virginei, ut lateret

QU ESTIO TL

doinones. Juxta alios fignificatur prote&io

Cur Spirifm Santur Chrifi Pater. mon . dica-

ab seftu libidinis inter concipiendum, juxta il-

tur, cim tamen de eodem comceptus

lud ; fcabulis. fuis obumbrabit tibi : id eft, pro-

K fueriä

teget te,quze eftBedze interpretatioLuc. 1.ne€

| "

non Authoris libri de oper. ChriftiCard.Serm.

JÀ Ntequam ad '"hanc quaeftionem *re'fpanae-

de nativit. Chrifü, cum ait : Spiritu fan&to

Pa

atur, aliqua vel ex fide, vel certe com-

obumbránte incendium .originale in Virginis

ïmunio'ï' i S. S. Patrum & D. D. fenfu PI(' 2e.

canceptu a&tivo extinctum efï"e;

enda funt.

;POII

Tt2a

£. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I1I.

Refo*

!

i

33*

—)'Bibäaäthecæ AMunalis: Concionatorig -

la4

l

As t RE a. i

R eyo lufio,

bavit, hoc ipfo etiam fenten/tiäm delmmacu

. His notatis negandum e

ft, Spiritum fan-

ta conceptione approbaffe videtur, 3. Decreto

Concilii primi Apoftolici, quod dicunt Grana-

&um effe Chrifti Patrem , folamque Spiritus

fan&ti perfonam aliquid circa. Chrifti forma-

tzx€ Anno 1596. repertum in libro plumbeo, ut

refert, Moral. lib. 3, 1n Matth. tra&t. 2. in fine.

tionem proeftitiffe, quod zeque alize duse pers

Verba Décreti ifta fünt: Illa Virgo, illá Maria,

Íonze non przeftiterint. Spiritus enim fanctus

nonpoteft dici Pater Chrifti, quia,

ut recte

illa fan&ta praefervata fuit a peccato originali in

primo inftanti fuze conceptionis : &libera ab

philofophatur S. Auguft. c. 38. & 39. Enchir.

non contulitaliquid de fua fubíftantia,per quod

omni culpa, & qui ita non fenferit, non confe-

foetus conftitueretur, ut confert is, qui in hu-

quetur falutem zeternam. Alii excommiunica-

tionis fulmen in Decreti contemptores vibra-

manis pater dicitur. ldenim feciffe Spiritum

fanétum, ne fuftinere quidem valent aures ca-

tum addunt, ut videre eft apud Perlinum L. de

tholicze, ait D. Auguftinus c. illo 38. Nihil ve-

Concept, dift. 7.cap. 1. num. r.

Refolutio.

ro przeftitiffe Spiritum fan&um circa Chrifti

formationem , quod non seque prafterint

Sed re&tius Ra

ynaudus lib. 4. n. 44. cenfet,

alize perfonze AuguftiffimzeTrinitatis, inde cer»

non modo fententiam noftram de immaculata

conceptione non eífe certam fecundum fidem,

L

tiffimum efficitur, quod opera Trinitatis ad

extra fant indivifa. Cum enim ratio agendi

defectu definitionis ecclefiafticze,fed neque de«

finitum effe ab ecclefia , eam effe magis piam

74

non fit perfonalitas, quze mere terminat, fed

actutam. Quod enim Pontifices feftum con-

natura ; hsec autem fit omnibus perfonis seque

communis, merito agnofcimus, omnes 2eque

ceptionis immaculate religiofo cultu tranfi«

gendum proponunt, & id pieac fecure facien-

perfonas

"

ad Chrifti formationem efficiendam

dum docent, fatis fubfifteret pofita noftrae fen«

interveni

ffe. Et ita tradit Concil, Lateran. fub

Innoc. Ili. in confeífione fidei, ac pulchre Hu-

tentize probabilitate , quia cultus ex eo proba-

bili,atque adeo pra&ice certojudicio przeftitus

£o Vi&orinus l. 2. de Sacramentis p. 1. C.3. &

Caffianus l. 7. de Incarnat. c. 17. cujus argu-

pius eft acfecurus, & errore practico vacans:

mentio eft in hanc rem luculenta : Quod ais

ita ut, etiamfi ad eum praefupponeretur errof

fpeculativus , eo quod conceptio re ipfa fuiffet

(inquit Neftorium compellans ) quia humani-

tatem ejus Spiritus S. crearit, poffemus id nos

maculata,tamen judicium prudentiale conclu-

dens ratiocinationem, cui ertor ille fpeculati-

fimpliciter intelligere, fi agnofceremus , te id

vus intexeretur,non deftitueretur veritate pra-

non infideliter protuliffe; Neque enim nos

conceptam ex Spiritu S. Domini carnem ne-

Gica & morali, fufficiente ad fundandam reli-

iofam honeftatem actionis per eam regulatze.

gamus, fed ita tamen conceptum corpus coo-

perante Spiritu dicimus, ut creatum tamen fi-

taque quod Pontificesin re definiverunt,illud

bi.a Filio Dei hominem fuutn effe dicamus,di-

duntaxat eft, fententiam de conceptione im-

maculata ita effe piam & tutam, ut tamen non

cente ipfo in Scripturis facris Spiritu fan&o,at-

que teftante, Sapientiazedificavit fibi domum.

fit de fide,neque contraria fit formaliter hzere»

Vides ergo,quod id,quod conceptum! eft a Spi-

tica, aut vice Verfa, eo quod neutra fit contra

erbum Dei per ecclefiam propofitum, &

yltu fan&o, zedificatum a Filio Dei atque per-

fe&um eft? Non quia aliud opus Filii Dei,

heutra quoque tanquam à Deo revelata fit fis

aliud Spiritus fan&ti; fed quia per unitatem

delibus propofita per ecclefiam. Et quamvis

certum exiítimem , alteram earum efle a Deo

Divinitatis, ac Majeftatis, & operatio Spiritus

zedificatio Filii Dei fit, & zedificatio Filii Dei

Fevelatam reipfa, faltem virtualiter & implici

te, quantum neceífe eft, ut poffit ab ecclefia

cooperatio Spiritus fan&i. Et ideo non folum

definiri , ideoque concedam , ecclefiam poffe

Spiritus fan&us in Virginem fuperveniffe, fed

etiam virtus Altiffimi obumbralfe, Virginem ,

alteram e duabus illis fententiis pugnantibus

ut, quia Sapientia ipfa plenitudoDivi-

definire ex fide credendam , tamen quarpidia

legitur;

nitatis &t ,

Sapientize fibi domum sedificanti

écclefia neutrum definit, neutra eft de fide,ve

omnem divinitatis plenitudinem nemo ambi-

contra fidem.

. Neque obftant argumenta in contráarium al«

geret affuiffe.

'UJXSTIO. lV.

lata. Nam àd z. refpondet Reynaudus,przeter-

4n de fide fit,

B. Virginem «ffe

quam quod Concilium Bafileenfe quoad om-.

jïng mücula

nia decreta poft depofitionem Eugenii, inter

conceptam,

Ta quidem Clié

tovaeus, Joannes

þ—ius ; Car-

quae eft illud,reprobatum eft in Concilio Late-

I

thufianus,Pelbartus,Gabriel, Michael de Pa-

ranenfi füb Leone X. Seff. 11. ideoque non po-.

teft facere certam fidem,nihil video in ii$,quze

latio apud Raynaudum. l. c. n. 41. fenfere, moti

triplici argumento ; 1. Decreto Concilii Bafi-

ex ejusDecreto retuli, quod ferat definitionem.

leenfis Seís. 36. quod definivit, fententiam de

de fide. Poflet enim opinio pia, cui fubfcripfi-

mus, omnibus illius titulis decorari , tametii

immunitate Virginis a peccato originali efle

jam, & confonam cultui ecclefiaftico, fidei

non definiretur. Et revera hoc tempore polt

catholicae , rectze rationi, & facrze Scripturze;

conftitutiones'Pauli V.& Greg. XV. quibus in-

ideoque ab omnibusCatholicis ample&endam

terdicitur promulgationi cuicunque fententioe

& approbandam, nullique de coetero licitum

ftatuentis, conceptionemDeiparz effe macula-

tam,&Decreta Sixti IV. & Conc. Trident. rata

efle, contrarium przedicare & docere. 2. Au-

thoritate Julii II. qui, dum regulam Monialium

habentur; videtur Eccl. omnia illa tradere de

pia fententic,quze tradidit de eaConeil.Bafil. &

fub Titulo immaculatz: conceptionis appro-

tamen

333

Titulur CXLï /Theblgo»g-i;z.

noftra poteftate, Secunda; ut fit opus bonum.

tatem ecclefiain Däeretis Pauli & Gregorii,

diferte conteftatur , fe eam non definite, tan-

'Tertia, ut fit melius, quam oppofitum; atqui

imaculata conceptio B. V. habet illas tres con-

quam de fide. Itaque neque innitendum eft ei

Decreto Bafileenfi , quafi faceret rem de fide,.

ditiones, ergo : m. p. de tertia, de primis enim

duabus res clara eit, quia id eft melius, quam

neque in illud conclamandum eft.

e

Ad fecündum relpon

det idem

Raynaufiïu/s

ejus oppolitum , cui favent Pontifices fupre-

ma authoritate utentes, cujus oppofitum pro-

n. 42.quamvis corunitet recte ftatuatur,Pon-

hibent przedicare,laudare, & defendere,id ejus

tificem non poffe errare in approbatione fta-

tus religiofi, ac regule cujuspiam, tamen hoc

Tonoremindulgentize, & confraternitates con^

ceduntur, quod deniq; dignitatem & excellen-

intelligitur quoad fubftantialia ftatus fpeGan-

tiam redemptionis Chrifti, & Deiparze magis

tia ad mores chriftianos, & perfe&ionem,v. g.

exaltat; fed imaculata conceptio hzec omnia

quod licitum fit vovere talem. abftinentiam,

habet,ut patet ex Buliis Pontificum, ergo.

aut profiteri talem obfervationem. — Nihil au-

tem neceffe eft, ominia quomodo libet in regu-

AdArgumentum vero Adverfariorum Refp.

cum Azorio to. 1. l. 1 r. c. 1. . 5. fufficere ad

lis approbatis memorata cenfere definita ex fi-

;

de , Quin etiam ut regula, obfervationem alt-

jurandum ( & confequenter etiam ad votum)

Ü

ut, quod affefitur, ipfum verum fit,& qui jurat,

F

quam indicens,approbetur fpecialiter, fatis eft,

ita effe-arbitretur, non levi conje&tura du£tus,

quod e

o obfervatio ex prüdenti judicio uiur-

petur , fitqu

e piá, & bona, quod optime potelft

fed certa (qualis faltem moraliter eft fententia

bfervatione nixa notitiis fpecula-

'deimmaculata conce

:

ptione ) aut veri fmiü?,

tepeririin o

ja

4

tive falfis,nec nifi praftice veris.Itaque,etiam-

àut probabili.

Y

]«

fi approbata dire&te elfet regula indicens cul-

QU

äSTMivi

tum conceptionis iiaculatz, non fequeretur,

dicato memn

furanda fit. .B. Vu'- *

la

talem regulam vacare errore fpeculativo.M ul-

| Ex quo pra

Is

: giw*æ dignitas.

^

to magis idem dicendum eft de regula indicen-

$,

te alium aliquem a&um ob extriufecum finem

A&efolutio.

»u

honorandi iminaculatam Deiparze conceptio-

äefponäetur breviter cum "Theophilo Ray^

t

Bem. Quate ex appropatione regulze fub ho-

nore immaculatze conceptionis non 1'equ-i"tur,

naudoin Diptycha Mariana cautione. 3. n. 1.

]«

Ratum eft apud omnes , perfe&iones D. Virgi-

:eam effe ex fide credendam.

Decretum illud

mis ad maternitatem Dei effe admetiendas.

]a

- Ad tertium refpondet idem,

"

Apoftolicum aut authenticum non effe; alio-

fhec enim eft radix prima. fapernaturalium.

donorum : quia, cum quisquis prudenter ope-

qui impoffibile foret exponere, quomodo e-

ratur,muneribus, quze cofnittit, adaptat perfe-

d

jus do&rinze authoritas non colhdatur cum

&iones & dotesillis muneribus convenientes,

tefponfis Pontificum , quze ferunt, nihil ha&e-

áubitare non licet, quin Deus, qui furiam fa-

n

.nus ab ecclefia definitum . effe hacin parte,

i

ime munus,

ga

g

juod diferte habet Pius V. in Extrav. de hac

pientiam ubique prodit, quam fubl

*

& tam proxime ipfum contingens, munus, in-

[4

iüateri

3, & Sixtus IV. in Extrav. Grave nimis,

'& palfimPontifices pofteriores, aliis de hac re

quam, & dignitatem maternitatis divinze, Vir-

Decretis, Cur autem ecclefia catholica hatte-

gini Beatiffim»e decernens, confentaneis quo«

fa

que tanto muneri prorogativis eam voluerit

IS

nus non definierit, hauc fententiam elfe de-fi-

0

de, rationem ipía B.Virgo aperuit,dum B.Bri-

exornatam., Et ita fervatum videmus in inino-

xit,fe effe fine macula conce-

Y*

ribus muneribus, & Przecurforis, & Apoftoli.

gittze apparens di

iÉ

ptam,& hoc non d

efiniri ab ecclefia, ut fide-

Quia enim]oannes Bapt. affumptus eft ad mu-

les magis habeant occafionem fuum ergo ip-

- pus Precurforis praeeuntis antefaciem Domi-

!'e

ni,parate vias ejus,conveniens fuit, eum forti-

I

fam affe&um oftendendi,ut Bernardus de Bu-

f dona coeleftia ei, muneri. proportionata , &

ü

ftis $. 7. p. 1. circa finem refert.

jta plane eft fa&um. Apoftoli quoque primi-

QUJESTIO. V.

/tias Spiritüs acceperunt , & fupernaturalibus

.An immaculata conceptio B. Virginis fit mate-

opibus ditati eximie fünt, quia dele&i erant ad

l]v

ria fufficienr ad. votum vel juramentum pro .

muünus arietum gregis Chrifti. Similiter ergo,

ll'.

ejur defenfione . faciendum.

quia Deipara dele&ta erat ad munus fublimilfi«

fle

Ratio dubitandi eft, quia, ut re$ aliqua fit

mum maternitatis, conveniens ac neceffariuni

2f

füit, idem multo magis circa eam fervari, ea,

inateria voti aut juramenti, debet effe vera &

certa, & non probabilis tantum, fed immacu-

,L

i

inquam,decora illi a Deo conferri , quze habe-

rent cum fündamentario illo munere propor-

. data conceptio B. V. non eft vera & certa, fed

tionem, & tantam matrem decerent. FHoc per-

probabilis tantum , ergo : Min. prob. quia ex

ïeï

-toncefione fummorum Pontificum. póteft

fpicientesPatres,quoties de aliqua Dei erga B.

l

Virginem largitate incidit fermo, ad materni-

quis a&u interno pro fuo libitu utramque par-

tl

tem fentire.

tatem Dei , tanquam ad radicem divine erge

J

- Hoc tamen non obftante re&ius affirmati-

illam Beneficentize,rem totam referunt, ut Vi-

i

va tenetur fententia, & ex ipfis conditionibus

dereeft apud Auguftinum l. de natura & gra-

[jÀ

ad votum requifitis probatur; quia ad hoc, ut

tia c. 26.cu

m de excludendo a B.Virgine quo-

ln

Ife materià voti etiam ju-

cunque peccato diíferit, confentiuntque

S. Il-

opus aliquod poffit e

if

rati, tres conditiones fecundumDo&ores com-

dephon.

l. de perpet. B. Mar. Virg. c. 2. S.An-

(e

cept. Virg. c. 28, & paffim al

i. [

inuniter debet haberg, Prima, utfit in ilibega

fel. L— de con

X

&

AE

33

— Bibliothecre Määüa:ïi: Conctonatorie

Ex eodem pfincïipïb fatum proeterea apud

obje&um ejus, quia, tit advertit S. Thomiás dé

omnes eft, B. Virginis perfectiones effe perfe-

Villanova homil. de S. Joanne Evang. Deus;

&ionum plenitudinem. Id eft, effe in fe, ac ab-

quos diligit, diligendo optimos, & illuftres fa-

folute longe maximás , & comparative majo-

Cit, quia divina voluntas formaliter, & fumme

res perfe&ionibus aliorum fan&orum,ac nullà

bona, eft bonificans; ut ita dicam, o:ne, quod

ex parte deficientes. Hzec omnia ex jacto fun-

amat: ergo B. Virgo plus gratize àccepit in

damento perfpicue fequuntnr. Nam cum nul-

prima fanctificatione,quam ullus Angelus, aut

lum fit divinum munus purz creaturz con-

homo beatus in patria habet.

j

cefíum; quod maternitátem sequet ; quippe

Confirmait veró eandem

(ententiunt 1] ex

quze fines Divinitatis attingit , ut loquitur D.

illó S. Hieronymi Serm. de Deipara : In Ma-

4 homas 2. 2. q. 103. art. 4. àd 2. dubitare non

riam vero totius gratizve , quze in Chrifto eft,

licet, quin muneri fublimiffimo perfectiones

plenitudo venit,quamquam aliter,quia inChri-

longe maximze fint adjunCtz , fpeCtàndo eas

ftum ex jure, & fine alterius merito, in B.Vir-

abfolute, & hoc fupponunt Patres, quoties de

ginem ex privilegio & ex meritoChrifti ; fed iu

B. Virginis perfectionibus agunt. Sic Sophro-

Chriftum ex jure venit tanta plenitudo gratize

nius ferm. de affumpt. defcriptà eximia Dei in

in inftanti conceptionis, ut eadem omnesSan-

B. Virginem largitate. Talibus, inquit, decebát

&os fimul fumptos fuperarit: érgo etiàm in B.

virginem oppignerari inureribus, ut effet gra-

Virginé tanta plenitudo gratiae venit ex privi-

tia plena,quze dedit coelis gloriam,terrisDeum.

legio & meritis Chrifti : Ex quotamen non in-

Perfectiones enim longe maximas complexus

ferendum , in B. Virginem fic veniffe gratiam

eft per illam gratize plenitudinem,quamGabri-

confummatam , ficut in Chriftum, quia gratia

elVirgini gratulatus. Hinc gratiarum mare vo-

cónfummata videtur repugnare B.Virgini,tan-

catur, in quam rem Petrus Chryfologus S.

quàm pur?ze viatrici. Unde bene dixit S. Ber-

146. accoinodatiliud : congregationes áquarii

nardus Serm. de Nativit. B. Virg. Chriftum

appellavitMaria. Denique idem liquet de per-

fuiffe plenum gratia ut fontem, Mariam ut a-

fecta extenfive decorum Virginis ubertate ,

que duc&um;, alios ut rivulos. Et Dionyf.

quam item ratam effe apud omnes conceffi-

Carthuf.lib. r. de Przeconio Virgi c. 8. Palam

mus:alioqui enim decederet aliquid deilla gra-

eft, Chriftum fine menfura omnis gratice ple-

tize plenitudine, quam in B. Virgine celebrant

nitudinem fortium , huic plenitudini pratize

Patres. Quod per partes datum eft àliis,tota fi-

Maria vehementer appropinquat. Confirmat

imul venit in Mariám gratize plenitudo. Unde

2.quia B.Virgoin illoinftanti jam erat decreta

merito S. Fulbertus fer. de affumpt. ait:Loqua-

Mater Dei, & confequenter in fupremo Ordine

mur aliquid de laudibus fan&iffimze Virginis.

purz creatur3 conftitutà ; fed dona & gratize

Sed quid nos tantilliquid a&ione pufilli , quid

füperior's Ordinis incomparabiliter in perfe-

in'ejus Iaudibus referemus ; cum etfi omnium

Gione füperánt dona & gratias inferioris Or-

noftrum membra verterentur in linguas, eam

dinis: ergo B. Virpo in primo inftanti perfe-

laudare fufficeret nullus?Altior cdelo eft,de qua

Giorem gratiam accepit , quam omnes Amn-

loquimur: abyffo profundior , cui laudes dice-

geli & Beati fimul & colle&ive habeant.

xe conamur. Et infra. Sed quid dicam pauper

ingenio,cum de te quidquid dixero,minor laus

Refolutio. |

eft, quam dignitas tua meretur? Si coelum te

: wïïïe*g*ät ïfäxhän fion minus Iff*äbäbifïtär 'hiänfö'

vocem, altior es; fi matrem gentium dicam,

do&trinam Raynaudus Dyptych. p. 2. qu. s.n.

praecedis ; fi formam Dei appellem,digna exi-

$. eo quod nullo folido fündamento probe-

ítis:fi Dominam Angelorum . vocitem , per

tur; neque comparátio aliquà inter Chriftum,

omnia effe probaris. Qnid ergo de te digne

& B. V. fitfacienda, cum Chrifto talis excef-.

dicam, quid referam, cum non fufficiat lingua

fus gratize fupra omnes San&os colle&tive ac-

carnis tuas exercere virtutes.

ceptos conveniat ratione unionis hypoftati-

QUJESTIO VIL .

c:e, ob quam quilibet illius au&tus quantumvis.

n gratia B. 'irgini in. prima Santlification:

minutus exornabatur vi meritoria infinita, cui

concelJa exce[ferit. gratiam. éon[ummatam. . om-

quantumcung; addenfati a&us purarum crea-

nium fominum, €9 ngelorum. colle&üi-

turarum erant impro

DO

rtionabiliter & inze-

UE

umplorum.

quabiliter impares. A

t

B

.Vir

;

0 erat pura crea-

Ità probabili

tet fenferürnt P. France

f feä;

tura, nec refundebat in actus quoscunque fuos

nifi finitum & limitatum favorem.

2/7.1.75. Guerra to. 2. tr. 3.difc. 1.frag. 4.Car-

thagena, Suarez, & alii a Guerra cit. probant-

Neque obftant contraria fundamenta, quia

que tum authoritate S.Gregorii l.1.c. r. ubi in

folum probant, nullam gratiam alicuiSan&o

illa verba lfajge &c. Kt erit przeparatus mons

fuiffe conceffam, quae non & ipfi fuerit concef«

Domini in vertice montium, ait: poteft hujus

fa, quodque ratione maternitatis conftituatur

imontis nomine B. Virgo defignari ; in vertice

infuperiori Ordine a nulla creatura pura ad-

autem montium fuilfe , intelligi poteft , quia

?equabili , quod tamen . nihil facit ad przefen-

gratia, quce in aliis fuit finis, & terminus, illi

tem controverfiam. Sicut nec illud, quod ex

initium & fündamentum fuit. Tum ex eo,quod

amore, quo ChriftusMatrem profequitur, de-

B. Virgo in inftanti fuze creationis plus ama-

ductum eft argumentum ; ram ut Raynaud, p.

batur a Verbo,quam ullàs Angelus,aut homo

2. Dypt. n. 15. docet, inprimis non eft certum,

beatus, quia tunc amabatur , ut futura Mater

quod Chriftus Matrem feorfim plus diligat,

Dei,fed gratia correfpondet amori, & eft quafi

lefi»e, cum.

quam'-'toturg reliquum corpss ecc

Ambu-

)

Titulur CXLZ Tholïogïaä;,

335

^

Abulenfis prolog. 1, izl Matth. q. 19. id neget. Quam inngjehys— hic numet'us!'Quiä igitur fi non

Etlicet demus,id ad admittendum effe,Chrifto

ab uno actuunus gradus intenfionis ad 64. nu-

ut homine profequente matrem amore natura-

merum per proportionalia dupla incrementa

li, quem filius ei debet;a qua accepit effe ; inde

procedamus;imo ne a mille quidem duntaxat

d

gradibus , fed incipiamus a mille millionibus,

tamen nihil concluditur circa grative Virginis

comparationem cum gratia San&orum omni-

& vel per unum diem, non dico ad 64. nume-

unm; quia Chriftusvi Gtuli przedi&i non debet

um , fed ad milliones numerando progredia-

plus matri, qiamomnibus , nifi in iis,quazefpe-

inur, Non enim eft dubium , quin B. Virgo in-

&antad effe naturale,cujusmodi non eft fancti-

tra unum diem aliquot actuum fan&orum

milliones elicuerit, praefertim cum etiam dor-

tas & gratia. Itaq;pro exceffu gratiae compara-

tivocum omnibus omnino fan&tis collective

miens operaretur ope fcientize , & cognitio-

nis infufze , quze non dependet a phantafmati-

fumptis nihil proferri video , quod eum inter

folida Virginis decora recenfendum evincat.

bus; quam cognitionem illi quis neget , cum

contemplativis quibusdam tribuatur ? & prae-

oO DAasrio- x

^

terea nullum illi momentum fine pio a&u

i

Jz';z—B-.x li

rgo per pngulmlaäm wlþtfylicamm mär-uc':-

preeteriret ; & denique nullus prorfus a&tusil-

rit gratium €9 pramium ?

lius fuerit inde liberatus, cum haberet oinni-

N hac. Virginis deiparge . seftimationem &

um faüorum. a&tuum perfectum dominum, &

]

honorem augendum nósc parum concernen-

peccati fomite careret ? Quodíi unus dies tan-«

te controverfia non polffum non verba ip-

tum intenfionis , five divinze gratize, five actu-

fa P. Cafparis Taufch de Matre dolorofa lib.

um amoris augmentum in D. Virgine ponit,

1. C. 4. S. 2. & 3. fic difcurrentis referre : Qua

ut ad id concipiendum mens humana fatifcat;

jn re pia & fingularis eft fententia P. Suarez

quid fi augmentum illud ad integram hebdo-

eximil cultoris atq; amatoris B. Virginis, cu-

madam per dupla proportionalia continua ad-

jus ope ac beneficio,eam quaminillo miramut,

ditamenta extendamus ? quid fi ad menfem ?

do&trinze copiam& praeítantiam eft confecutus.

. quid fi ad annum ? quid vero (i ad 49. annum

Is, ut probet, Deiparam plus acquifiviffe gra-

(eum enim agebat, cam Chriftus pateretur) a

tize ac glorize, quam fit, aut futura fitomnium — primo conceptionis inftanti, a quo,& deinceps

ratione uti,& fan&e operari coepit, & perrexit,

Sancorum , non tantum feorfim fumptorum,

fed etiam fi fimul omnium in unum coacer-

continYemus,& porro ad 72.aiium, quo vitani

ä

varetur hominum Beatorum & Angelorum

hanc mortalem cum iiortali comimutavit ,

quam ille affertionem in fchqlas'xinv'exit, eum-

gradatim per fingulorum a&uum dupla in-

que deinceps multi, preefertim ex Societate

crementa afcendamus ? Qui poteft hane quafi

noitra fecuti funt ) ut, inquam, hanc affertioné

infinitatem quandam capere f,.capiat:* Sed ve-

firmet,pro fundamento ponit, Virginem tau-

reor, ut poffit.

:

J

L

.X hac do&ri

na deducit ulterius Suarez (ut

tos progreffus atq; incrementa in actibus amo-

ris erga Deum continue feciífe, utis actus, qui

hioc etiam ad laudem decus & Virginis ab illo

primum fequebatur , duplo effet intenfior illo,

Patre ei attributum addam) B.Virginem circa

& ifto tertius quadruplo, & hoc quartus octu-

finem vitxe , unico attu amoris Dei per unum

plo, & fic deinceps ( quze fecundum probabi-

momentum plus meruiffe, quam meruerint

omnes fan&i,& beati homines, & Angeli, qui

liorem, & hodie paffim receptam fententiam

fuit feptuaginta duorum aüorum) fingulos

- funt, erunt, fuerunt , omnibus fimul fumptis

a&us ita proceffiffe, ut pofterior a&us merito-

neritoriis a&ibus, omni, quo meriti fant , &

rius autcharitatis anteriorem in dupla propor«

merebuntur, tempore, eó quod actus ille fue-

tione fuperaret. Ratio ipfius eft, quia femper

rit intenfione & perfectione major, quam om-

nes fimul fampti omnium fan&orum fimul

operata fuit fecundum omnem intenfionem

charitatis & gratize, itaut verillime dicere pof-

; fumptorum; Quod illi proclive eft dicere, cum

probabile etiam exiftimet, quod etiamfi non

fet : Gratia Dei in mevacua non fuit. Ergo fi

in primo inftanti habuit v. g. gratiam & chari-

elicuiffet D. Virgo toto vitze fuze tempore per-

-«tatem ut 1000. eliceret tunc actum charitatis

fe&tiores, & intenfiores actus Deo placeuntes,

augmentum , itidem ut 10oo. atque ita eo in-

quam fuerit is, quem primo conceptionis fuze

ftanti jam hoc adepta fuit;ut haberet charitatis

inftante elicuit ( qui, ut ex recepta Theologo-

rum fententia fapra dixi, fuit perfectior ex fe, &

Z .

bis mille gradus. Sequenti igitar a&u charita-

tis,cum itidem fecundum totam intenfionem

magis meritorius, quam cujuscunque etiam

charitatis operaretur, acquifivit charitatem,ut

fublimiffimi, (an&tifimique Angeli ) adhuc ta-

quatuor millia , & ita confequenter, ut pgulo

qnen circa finem vitze ampliorem & copiofio-

ante dictum eft.-

N

rem gratize cumulum acthefaurum congrega-

ifcurfus irïwilïfam ,&à

Qu fuppofitio & d

tum per omnes vitze haberet , quam alii fancti

nobis prorfus incomprehenfibilem . non tan-

otnes, eo quod pene itumerabilis fit in tot

annis, quibus B. Virgo vixit, a&tuum multitus

tum divinze gratize copiam adftruit, fed etiar

divini amoris intenfionem. Sane Mathemati-

. do, quos fine intermiífione continenter, & fem«

cus quidam hunc inivit computum. 5i verum

per eliciebat, & quolibet tali a&u quemlibet

fanttum merito excedebat. Hoc illud eft: Mul-

eft, inquit, quod nonnulli afferunt , auguftiffi-

m:e Deipare gratiam ( idem eft de meritoriis

tz filixe congraverunt divitias, ut fupergref-

fa es univerías. Quod eo libentius ex Suario

aut amoris Dei actibus) proportionalia, & du-

pla per fingulos actus habuiffe incrementa ;

comemoro; Nam fi hoc ille fentit de actibus

continuatis, tametíi in eadem intenfione &

poft 64. aCtus creverat ea proportione, quam

riorem

habent. 13446744073709551615. ad /unum.

pe;xf)e&iene permanentibus , & ad ute

.,'0033;

N

336

Biibilothece Jl!anualü Concion&iörïæ

non progredientibus facile ab illo aut impe-

QUJESTIO. IX

trabo, aut evincam, ut confequenter dicat,po-

fito, quod auguftiflima mater creverit indefi-

Quemam in [pecie privilegia B. V'irgini ratione

nenter in intenfione actuum, itaut pofteriores

fug matermitatis fuerint conce[a ?

femper duplo effent intenfiores,quam priores,

illam tempore paífionis incomparabiliter mul-

Ro refolutione 'fupporiend'um eft de duabus

to fuiffe fanctiorem.five majorem habuiffe gra-

" preecipue potentiis, fcilicet intelleéctu & vo«

tix cumulum, quam in fine vitze habuiffet,fi in

luntate Virginis, quzeftionem hanc procedere,

. eodem tantum ejusdem i«tenfionis actu perfe-

& quamvis ulterius dupliciter formari poffe,

veraffet,eumq;fine ceffatione repetiviffet ; lon-

nimirum qui defectus tuerint ab ea remoti , &

ge enim , imo longiffimo longius in illo ftatu

quie pofitivze perfeCiones eidem fuerint ratio-

per 48.aut 49. aíios,quam in hoc per 72.majo-

ne maternitatis ;:onqgiïæ , quo fuppofito.

rem necefle eft confurgere grati»e cumulum,

ut corfideranti, & computanti eft evidentiffi-

Refolutio,

mum:& confequenter, fi tempore paffionis eli-

N

cuit actus meritorios habitui gratiae quoad in-

- Refoa. 1. quoad intelle&um,imprimis nullüm

enfionem proportionatos (hoc enim eam fem-

errorem in B. V. intelle&tu locum habuiffe, ut

.per feciffe, vult Suarez, & in hoc totum füum

Raynaudus p. 2. qu. 9. n. 2. cum aliis a fecc.

, difcurfum,ac fententiam fundat) eam jam tum

docet. Eft enim in &à defe&u magna indecen-

etiam elicuiffe aétus amoris divini tam inten-

tia, nec minor fpiritualis imperfectio, quam in

fos, ut omnium fan&orum hominum , & An-

appetitus, deordinatione nonlibera , quae ta-

gelorum fimul fümptorum , fimul fumptos

men a Virgine abeffe debuit. Accedit,quod er-

actus inten-floge excederent.

ror, ut tradit S.Aug.].3.de lib. arbitrio c. 13 eft

poena per peceatum inducta. Unde a Beatis

Refolutio.

prorfus exulabit,ex D.Thoma opufc. 7 1. initio,

. Sed hxec dottrina licet pia admodum fit, &

& 1.2.0.5.art.4.& contra Malonium ea in par-

fingularemSuarezi ergaDeiparam amorem lu-

te fingularem,Suarez lib. ?. deAngel. cap. 33.

culente teftetur, merito non fatis fundata cre-

n. 25.Quod vero ad ignorantiam attinet, diíüin-

ditur, uti tum ex eis, quze in priore refolutione

guendum eft; alia quippe eft ignorantia nega-
