:,,4.64 59)

verit: Quid mihi & tibi mulier ? 3. Quando

quoniam & adhuc eripiet, adjuvantibus & vo-

bis in oratione pro nobis. Sod & alibi fcripfit: a. Tim, z.

$

poft mortem Chrifti non perinde ut mulieres

alize ad fepulchrum cucurrit,fed certo fperans,

Scio, cui credidi, & eertus fum,quia potens eft, V 12.

Chriftum refurreCturum , totum illud triduum

depofitum meum fervare in ilium diem.

*

Xl. S. Bernard. cum gravi

morbo affli&tus Suriusso,

. in oratione & exfpeGatione Chrvifci apparentis

vifus

ug.in

confumpfit.

jam pene extremum fpiritum traheret ,

Vita.

fibi

R. P Lohn. Bibl. Man. Tom. 1.

226

Bibliothezg Manualis . Concionatorig

fibi eft ante tribunal Dei ftare. Ubi cum graüi—' j

omnes peccatores poenitens mifericordia , &

bus & improbis accufationibus a daemone ac-

quam ipfe de ea fitfecurus. Neque hancfen-

cufatus fuiffet, refpondit: Fateor, nec mihi,

tentiam San&tus fine bono fundamento dixit.

fhi

nec meis actionibus deberi ccelum : tanto prze-

Tametíi enim diabolus nequeat potnitentiam

mio indigniffimus fum. At vero duplici in re

agere, neque hoc pro eo fit, utpote obftinato,

Dominus meus id obtinuit,&Patris haeredita-

tamen fi eum poeniteret, quia talem poeniten-

te & Crucis perpeffione, altero ipfo conten-

tiam fine altiflimo, ac fupernaturali Dei fa-

tus, alterum mihi donat,

Ab hoc dono me

vore habere non poffet, fipnum clarum fo-

quoque illius hzeredem fore confido.

ret , eum , qui illi talem favorem ad poeniten-

Pf $4.v. XILS. Francifcus fuis in viaticam dare con-

dum poenitentiamque agendam daret, etiam

*

g

23-; Vita. fnevitillum Pfalmiftae verficulum : jJa&ta fu-

3

peccatorum fuoru

TY

ii

] ve

Lii.

$11

am daturum. Ethoec

per Dominum curam tuam, & ipfete enutriet.

erat fiducia, quam San&ti habebant in Deimi-

Romano autemPontifici de alimentis fcifcitan-

fericordia circa poenitentium peccatoruim ve-

.

ti dixit : Matrem quidem habemus pauperem,

niam ac falutem.

fed Patrem ditiffimum.

/i. S. Nicolaus vehementer onus fui E-Leon. Ju-

Staplet, XlIIl. Thomas Morus ad Filiæ .Margaritee

ftin. in

pifzapatus timuit, & quoad potuit, fugit; per-

ejus Vita,

de tribusobjectiones refpondens , inter alia fic locutus

fuafum habens, fe tanto muneri prorfus effe

Thomis£.eft : De Dei bonitate diffidere nolo, ut cunque

2

1

j

"

BE

AA

iüs humerisa Deo im-

IN

297.

imparem; at ubi k

* v

"m

me fragilem fentiam. Imo fi ex terroremejam

pohtum vidit, moagnopere certiffimoque in

exanpl

labi, aut omnino cum Petro lapfum, Chri-

bonitate illius ac mi'ericordia confidit, ipfum

ftumque negaffe viderem , fpero nihilominus

fibi tantum favoris impertiturum , ut abunde

fore, ut oculo mifericordi me refpiciat, &

lis omnibus; ad quze ex officio, & ex lege cha-

erigat, ut de novo veritatem confitear.

Heliotr.

ritatis teneretur, fatis poffet facere, & quod a

XIV. Cum Fridericus 1I. Dux Saxonize bel-

EO fperavit, liberaliter obtinuit ad exe-

E6 4

« 4

lum cum Friderico Antiflite Magdeburgico

quendum non modo, quod .debeat, fed multo

gefturus, exploratores mifilfet , qui de appa-

etiam plus, quam debeat. .

ratu bellico & confiliis adverfze partis cogno-

XVIL S. Hugo Epifcopus in omnibus re-Surius in

fcerent, iftique retuliflent, nil opportunum

is,qu»e illi in hac vita, quantumvis graves & P*

bello parari , Antiftitemque dixiffe, fe caufam

alporze, accidebant, aut accidere poterant, (e-

fuam Deo commiffurum, qui pro fervo fuo

curitimus, eum ingenti, quam in Deum hahe-

arnía fumeret, Alius iuquit, infaniat,& bellum

bat, g'pe, id iibiin omnibus eventurum, quod

inferat ei, qui confidit caufa füperiorem fe fu-

magis e re animze fuse foret, dum ipfe in DEI

turum Deo defenfore.

obfequio perfeveraffet. Idque fic effe feipfa

SSulpitus —.XV. S. Martinus animze fuae: þuritätb j

comperit;ut quantoipfe diligenter res divinas,

in Vita, quod eiDeus infüderat,divinze fapientize lumi-

,& qu» ad Dei cultum fpe&abant , procu-

ne, pietatem clementiamque Chrifti erga pec-

rabat, tanto ipfi facilius idem' Deus de om-

catores adeo bene cognofcebat, tantamque ac

nibus rebus neceffariis provideret. Et cum hac

tam certam fpem habebat, eum omnibus

magnain DEUM fiducia, quando fe teneri,

quantisvis peccatoribus, quos ex corde pceni-

: Tij

aut magis e re divini honoris eífe , cenfebat,

teret , veniam daturum, ipfosque in fuam gra-

non dubitabat, Regem ac Magnates peccato-

tiam recepturum,ut hancChriíti pietatem imi-

rum, quze.committebant, arguere , quamvis

tatus,& hacfpe nixus,quosvis peccatores ad fe

ipfi minitarentnr, adeoque ftri&tos gladios ca-

pro remedio confugientes,etiamfi in errores fi-

piti ejus intentarentur,quia de divina bonitate

dei, & in facrilegia contra religionem lapfi ef-

eertus erat/fe, quoad fuze fpirituali faluti expe-

fent,ad Sacramenta & unionem ecclefi? ad-

diret, ab omni periculo liberatum iri.

Q

"a

4 ct.

13

LO

mitteret, fi praemiffo diligenti examine veros

tumvis etiam gravia, periculofa, perplexa-

effe peenitentes judicaffet, quin etiam horum

que negotia fefe illi offerrent, cum hac ingen-

quosdam, quos in virtute profecille cernebat,

tiin Deum fiducia nihil turba

A

H

&X

x

tur,nec de fua

in monafterium fuum pro religiofis fufcipe-

pace& quiete quicquam perdebat,nec de necef-

ret.

Quod cum Diabolus ?egerrime ferebat,

fario ad vitam confetvandam fomno remitte-

apparens ei in forma vifibili , coepit ipfum re-

bat;faciens enim , quantum in fe erat, fibig:

prehendere, dequetanta pietate objurgare.Re-

ipfi multum diffidens, certus erat, Deum in

Íponditilli Sanétus, per poenitentiam purgari

omni re manuimm. faam admoturum, bonum-

omnia peccata, hocque mifericordiam Dei

que in omnibus exitum daturum, & quod ma-

poítulare , ut quicunque poenitentes venirent,

gis in bonum anim:e fuze diviaainque gloriam

abfolverentur, Ad quod excepit doemon ; il-

cederet, eventurum.

x

lis, qui contra fidem & contra baptifmum

Caftillo in

XVIIL B. Fr /Egidius e B. Dominici fa-

peccaffent, remedium omnino non effe.

Hic

ift. S.

milia, poftquam de fuis magnis peccatis poeni-

Omin,

San&us cum ingenti fervore, inque divinam

tentiam egiffet, multaque cum patientia tenta-

CX 96

mifericordiam fiducia exclamans : Si te mife-

tiones, & hominum dzemonumq; p

erfecutio- &2

: -

rum, inquit, ex corde tuorum peccatorum

nes gravilfimas pertuliffet ; his probationibus

poeniteret, tanta Chrifti mifericordia eft, ut e-

in virtute fpei de falute fua usque eo crevit, il-

go ex parte ejus veniam illorum tibi promitte-

lamque tantam & tam certam affecutus eft, ut

rem: fignificans per hanc exaggerationem,

adhuc mortalis magna cum fecuritate pacem,

quam ineffabilis quamque certa fit Dei erga

um fentiret.

&,quam fperabat,æternæ vit2e guít

Vixitque

Titulus 'CXXXIII. Syer €2 Fidueia in Deum

2*

Vixitque cum ingenti lzetitia, & extraordina-

do vero divinze landisincrementum. Contigit

ria confolatione, certze hujus fpei filia, donec

aliquando per viam ambulanti , ut in acceutu

in codlum abiit.

coliium ad idecliviora iterum caderet , propter

Tbid,

XIX. S. Catharina Bononienfis, cum prius

quod multo hilarior fatia in fpiritu. Domino

ingentibus tentationibus exercita, probataque

loquebatur : Amabiliffine TE£ SU, quam be-

fuiffet , ad tantam humilitatem pervenit, ut,

ne mihi contigiffetfi cafus ille mihi ad te cele-

quamvis clariffimum íanitatis fpeculum in-

rius perveniendi dediffet. occafionem ! Hec

ter ful monafterii religiofas foeminas effet, fe

verba dum inter nos admiraremur, percon-

tamen pro maxima peccatrice, omniumque

tantes,formidaretne Sacrimentis non munita

viliffima, & , quze inter ipfas verfaretur, iudi-

mori? refpondit : Toto corde Sacramentis

gniífima duceret. t cum hac humilitate fpem

falutiferis opto ante muniri, quam moriar, iis

..

falutis tam certam habebat , ut omni careret

tamen confidenter praefero providentiam , &

triftitia, jamque fibi ob eam, quam habebat,

Domini

Dei voluntatem.

Hanc faluberri-

certitudinem,coeleftis aulze cívis effe videretur,

mam non ambigo effe ad mortem przeparatio-

.. ]u.

neque hoc de fe quicquam pr2efumendo , fed

nem: Propterea morte autíubita, aut diutina,

n n

i Vifa,

totum a bonitate & auxilio Dei, in quem

utrum illi placuerit, ad eum optatius eft mihi

!

füam fpem collocabat , fperando.

venire.

Spero enim, qualicunque morte hac

Joh. Rho.

XX. Admirationi fuit conftantiffima Co-

luce defuntta fuero , Dei mifericordiam nun-

l. 2. c- 3*faris Ferdinandi II. fpes, qui rebellantium po-

quam mihi defüturam , fine qua zeque mihi

exempl.r

'pulorum, ac totius pene Septentrionis conju-

certa incubat damnatio, tam in ea morte, quze

imvr

ratione petitus,regnis,aut raptis, aut laceratis,

ia

ovifa irruit, quam in illa, quze longe ante

vultu nihilominus clades illas audiret reniden-

praevifa eft. Hoc modo in omnibus, quae fibi

ti,illud patria lingua identidem ufurpans:Deus

evenerunt, exultabat, quia fecuram femper ad

Deum habuit confidentiam , alacremque &

ex hac aqua meeruet. Nec illum fpes confu-

dit,quippe firmiffima veluti anchora folido di-

fortem aninyum, qui nunquam deficiens

| per-

vinze bonitatis fundo comprehenfo, victor ho-

Petuo florebat.

ntius ]

ftium, frementes necquicquam flu&us , cum

— Utilitar.

lor,

maxime humano judicio defperataíalus effet,

XXIII. De primisChriftianis teftatur S.Pau-Hebr. ro.

ponere vidit, immanesque conjuratorum Re-

lus,quod rapinam bonorum fuorum cum gau-": 3*-

gum conatus ad nihilum recidiffe,ac ne regno-

dio fufceperint, cognofcentes fe habere melio-

rum horum minutiis fpes magna tantum oc-

rem & manentem fubftantiam.

cuparetur, fuprem?ze admonitus neceffitatis,

XXIV. Mater Machabzorum fupra modum^?:

Mach. d

. 20,

profeffus ; fe quamquam peccatis obnoxium,

mirabilis, pereuntes feptem filios fub uniüs

nihil tamen eorum, quze meliora putaffet,omi-

diei tempore confpiciens , bono animo ferebat

fiffe, ere&iffimo ad beatitudinem animo fe

propter fpem, quam in Deo habebat

Sed &

comparavit. Ille demum juftiffime fperat, qui

adfilium natu minimum inclinata dixit:Peto, v, ag.

nihil unquam pro Deo timuit.

Nate, ut afpicias ad coelum, ita fiet, ut non ti-

meas carnificem iftum , fed dignus fratribus

Tbid.ex,?. -^L Joannes Avilapaupertatem pröfeiï'us;

utexpeditior Evangelio przedicando effet, fibi

tuis effe&us particeps fufcipe mortem,ut in il-

nihil perfuaferat defuturum ; quumque pluri-

la miferatione te cum tratribus recipiam.

mos annos eodem vitze inftituto transegiffet,

XXV. Wenceslaus Bohemize Rex cum to-

jEneas

Sylvius

ajebat fibi optimum femper füundum fuiffe il-

to exercitu profligato , & viribus fractis capti-

in hift.

lam Chrifti Domini pollicitationem : Quari-

vus teneretur, rogatus, quo animo effet ?s65h.mica

te primum regnum IDET, €9. heic omnia adjicien-

Nunquam meliori, refpondit ; cum enim

tur vobir,neque menfam hancunquam fefeliffe.

omnibus humanis przefidiis vallatus effem,vix

Qua porro fpe ad fuprema illa bona beatamq;

de DEO cogitandi fpatium dabatur; nunc

ilis omnibus exutus, DEUM folum cogito,

vitam graffaretur, vel in ipfo mortis confinio

przeclare docuit,dum aftantem fibi facerdotem

& in illo omnem fpem meam colloco; qui, fat

fcio , non me deferet, fed invocantem exaudiet.

eodem ritu facere juffit, quo de refurre&ione

fieri confuevit ; tanta enim erat animi ac fpei

XXVL Quidam juvenis monachus qua-lyitis

fublimitate , ut femimortuus refurrectionis fe-

rebat ex feniore, annon liceretfibi partem pe- " *

licitatem cogitatione przeciperet.

Quid enim

cuniz in futuros ufus refervare?2 cui fenior

temporis quamquam longiffimi moras oefti-

refpondit: Hoc fi feceris, fcito, DEUM nul-

met, qui vela pandit zeternitati?

i

lam tui curam habiturum, ut qui tibi ipfi pro-

XXIL. S. Gertrudis , qu»cunquea DE

videri ftudueris. Quo audito monachus ftatim

pecuniam a fe projecit, ut fpein fuam firmius

c;&iïloin

receperat bona, foli confidentise tribuit,, zefti-

mans illa eo magis gratuita, quanto vere gratis

in DEO collocare poffet.

nidt. 3.

jonits

atque citra ullum meritum hoc nobile confi-

( t

PA

DCR

Pll

dentixz donum a D EO gratiarum omnium

66

Largitore recepiffet.

Hae confidentia adeo

MPLA DOM E-

EXE

STICA.

confortabatur, ut morifpe numero defide-

raret,divinze tamen femper unita voluntati,cui

fe adeo conformabat, ut tam vivere quam mo-

| Qualitas.

ri perinde illi effet. Per mortem namque fpe-

Tgnatius,licet viribus fraCtus,multum in-

Ribad ]. 5,

rabat ?eternam obtinere beatitudinem, viven-

' digeret aliorum Pafrum operain admini-^ ^

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. I11I.

Í2

ftranda

E

228

Bibliothecee . Mamnualte: Concionatorig

ftranda focietate, ubi tamen e divina gloria

| p

committat: crebro etiam expertum, nunquam

cenfebat, omnes fere hujusmodiPatres a fe di-

fic agentem fpe fua deludi: & quauto magis

Y 7'

nittebat, folusque omnem molem fuftinebat.

diffidat fibi quisque, tanto majori potiri fidu-

Hift, Soc. Paulo. quarto Pontifice fatto, metuebatur ,

cia Dei. Quoties autem incidebat in hoc argu- i

^ 15.3.4: eum parum Societati faaturum. Verum S. Ign.

mentum, tanta verborum copia, tanta vi len-

cum in Sacellum fe recepiffet, totamque rem

tentiarum fuadebat hanc fiduciam, ut omnes

.DEO commendaífet, mox placido vultu &

mirifice ad eam excitarentur,

LI

animo perquam fedato egreffus, fperare fe di-

: ]V. P. Balthafar Alvarez, cum effet egeniVita 23« —

xit, fore, ut, qui metuebatur infenfus, eum,

cujusdam collegii Re&or; habébat miniftrum

0]0

*

focietas experiretur propitium,nec divina de-

valde folicitum,qui anxius ad ipfum currebat,

fideraret praefidia, fi defiitueretur humanis.

fignificans,quae deeffent,& uecelfe effet ftatim

Ib l.h

- Ribad.l. c.

p ^

Spem eventus confirmavit,

Cum quemdam

profpicere.

Cui vir fan&us refpondebat:

Principem ipfi videret fubinfenfum effe , quod

Quam anxius venis P. Minifter : communica-

alios, fe praeterito , ad. defenfionem adhibere-

ftine id cum Domino DEO noftro ? Refpon-

mus, converfus ad Ribadeneiram Ignatius, di-

debat ille : Adhue non tempus habeo orandi.

hH

cam, inquit, illi, & aperte dicam, me ante tri-

Et tunc enim magna tranquillitate dimifit il-

ginta annos didiciffe, ut in iis efficiendis,quze

lum, dicens: Hoc debuit effe primum. Eas ad

p b

DEI (unt, omnia auxilia conquiram, fed ita,ut

cubiculum & ores, & offeras tuam orationem,

non in externis adjumentis fpem meani, fedin

& poftea revertatis huc. Cogitas gregem hunc

- jpfo DEO bonorum omnium effectore, con-

non liabere Dominum ? Dominum autem ta-

ftitutam putem. Quod fiinter hzec fubfidia &

lem habet, cui non tam parvi confütit, ut peri-

efficiendi inftrumenta fe unum vult effe, liben-

re permittat, Fas in pace ,. & cogita, hoc non

ter eo utemur , fed ita demum, ut intelligat,

a tua induftria pendere. Difcedebat P.Minifter,

Hif. Soc.nos ab uno DEO pendere, & non homini-

utfaceret, quod Pater przícribebat, & b»epe,

P.'--7. busniti. Solemnis S, Patris vox erat, focieta-

quando revertebatur, iuveniebat profpettum

n. 172,

tis hominibus eniténdum effe , ut fe ipfi vince-

P

jam effe neceílitati per media judicio fuo pro-

rent, timoresque omnes abjicerent, qui D E I

digiofa, id promerente fidelitate & fiduciaRe-

4

I if

fiduciam minuerent, impedirentque , quo mi-

&oris in DEUM, .

In Proy.

»1L

nus vfpem omnemin uno DEO ïrepqne'rent.'

V. P. Joaunes de la Haie [ummam habebat

Bel:.Coll.

in DEUM fiduciam , quo tretus nihil 5on ar-

Duacenf.

Vit. l 3. IIL S. Francifcus Xaverius ingentem fpenr"i

dui fufcepit, alacriter feliciterque perfecit.Cuf r63o.

e, 2.

erga DEUM oltendit in itinere ad Mauricen-

autem rebus maxime dubiistantopere in divi-

fes; nam & amicorum preces & lacrymas pe-

na ope confideret, efficiebat, :. quod dome-

Vi p

ricula demonftrantium fola fpe in DEUM re-

fticos valde obedientes habebat. 2. Egregia

n 5

pulit; & cum navem negarent, refpondit, fe

vit2e ifiocentia. 3, Ardentilfimum divinze glorize

DEO incubantem transportaturum ad Mau-

augendze ftudium. 4. Jugis cum Numine per

ricenfes ; cum vero remedia contra venena

aíhiduas preces velut confuetudo. , Unde tam

offerrent,rejecit dicens: Ne fe tantaergaDeum

certam profperorum eventuum fidem ejus

l.2.epift.a

diffidentia onerarent. Ídem de periculo nau-

animo afllare folere, fit quam probatiffimum.

fragii fcribens, ita loquitur : Noluit Deus nos

Mirati funtfrequenter Provincize Praefides, in

]idex

ex of

erdere, fed periculis erudire, ut ufu doGti in-

eo liberum prorfus ab omni folicitudine ani-

telligeremus, quam infirmze fint opes: noftrze,

mum, quamdiu adminiftravit numerofiffimam

quoties aut noftris viribus, aut praefidiis niti-

familiam Duacenfem nullis propemodum cer-

mur humanis ; nam ubi fenferis , quam falla-

tis nitentem vecigalibus,utanguftiarum fami-

ces funt fpes tuze, & humanis opibus omnino

liaris rei mentionem nunquam fit auditus in-

diffifus, in folo DEO , qui unus perieula ipfius

tuliffe,quade re & filentio fuo interrogatus re-

caufa fufcepta facile propulfare poteft , ipem

fpondit,, non folere Numinis beneficentiam

omnem pofueris, tum vero placide experieris,

ipfius ope confidentibus Alumnis unquam de-

DEI imperio ac nutu omnia- gubernari, &

efle, qua una cogitatione dicebat, mentem

quantumvis vite difcrimen pra coeleftibus

fuam plane acquiefcere.

P

gaudiis, quze in tali re ac tempore divinitus

- Uilitas.

Vita 1, 4.impertirifolent, effe contemnendum. . Ubi-

VI. S. Ignatis folebat frequenter dicere :Ribi. 5.c.

C. 9.

cunque divinus honor agebatur, nulli cedebat

Jactemus cogitatum noftrum in Dominum, & 9:

LR

difficultati, periculove; ita nihil moliebatur,

ille nos enutriet. Speremus in Domino & fa-

A.

quod non efficeret: nihil inchoabat, quod

uf

non abfolveret.

ciamus bonitatem, & pafcemur in divitiis ejus.

Mirantibus, quomodo tam difficili tempore

Vita!, ^.

HIL P. Ludovicus de Ponte vifus eft non

nullis certis reditibus tot e iioftris aleret , re-

6 7. $ 7aliterin DEO confidere, quam foleat filius

fpondit: An nefcitis , quantas vires fpes in

aliquis tenere dilectus a patre. Quare de nullo

Deum habeat? velignoratis , parum illi effe

bono facceffu unquam timuit, neque malum

loci, ubi omnia abunde fuppetunt? quae ex-

timuit,

S?epe etiam auditus eft dicere, fe iis

plorata fi effent, & manu tenerentur, ubi effet

rebus,quibus alii ad animum abjiciendum im-

noftra fpes? Spes enim, qux videtur, non eft

pelluntur , cujusmodi funt humána fragilitas,

fpes.In magna licet domus paupertate, nullum

imbecillitas, atque peccata, animari ad confi-

ad Societatem idoneum exclüfit, fed decem

"dentiam, fi pariter oculos refle&at in bonitaté

fufcepit,fperansinDomino,necfruftra;»nam qua- Hif., Soc.

' & mifericordiam divinam DEI, cui fe & fua

am accepit.p. z. l, 9,

ternis yieibus mi;*aculoic pecuni

VILPri- n g.

—

^

Titulus CX X XIIL. Syis €? Fiduciain Deum.

—t

29

füpra e&ogefimum abitione fua , ipfam fene-

Ih.p.r.L2. "VIL Primis Patribus 1537. in fuma reruin

&utem fibi folatio effe dicebat, Apoítolicum

y.7.

jopia Romam petentibus , Tolenunumque

ilud ad levandam dilatee mifhonis affliGio-

czecis tenebris ingrelfis, fpeque de more qua-

nem crebrius ufurpans, quod fenelcit, prope

rendi cibum fublata, Simoni Roderico gra-

interitum eft. Ita demum exceffit, ut ibi jam

dienti per coenum fit obviam quidam obvolu-

eíle fibi aliisque videretur.

to capite,qui prehenfam ej

üs explicat manum,

iterum compli-

D 9

impofitisque filentio nunimis ,

$. VIE

*

cat, & abícedit.. Simon aperta manu reperit,

quantum ad pauperem coenam effet argenti, &

EXEMPLA PRQFANA;

una cum fociis laudat divinam providentiam.

Ib.

l. 12.

Revifius

E

VIIL, Salmanticze cum 1553. nihil cibi do-

L. A

Lexander Magnus mane ante omnia

Lv

.

n,

B. 49.

mi effet, jubet P. Re&or mane omnes rem Deo

diis Sacra faciebat, utpote fine quibus

offiz.1.. 3.

E

C, i.

comendare; finita oratione pul

fantur fores,

nihii fe poíffe eredebat.'

affertur pecunia, qua omnes & corpus cibo,

&

]l. Pericles fuggeftum confcenfurus femper

ibid

animum fiducia in Deum, paverunt.

rius diis vota faciebat, ne verbum aliquod

Ib. l. 14,

IX. Hifpali 1554.

cum nec panis, nec

alius

imprudenter & inconfulte evomeret.

& S. Francifcus Borgias

Plutärch.

n. 84-0,-

cibus in domo effet ,

IIL. Sylla tempore belli femper Apollinis

nihilominus fignum ad prande

ndum dari juf-

icuculam ferebat in finu, eamqueiminente

lfavit, ab Ifa-

fiffet, fübito puer ad januam pu

difcrimine ofculabatur, & velut adjutricem in-

bella Galindia cum copio

fo comeatu miffus.

d Patres converfus,

'*vocaþaþ

Quo audito S. Borgiasa

COW

Hse, inquit, funt fcholze quaedam & documen-

. ta divini Magifterii, quibus nos ad ejus fpem

erudit ac fiduciam. Intelligamus itaque, nihil

SIMILI;UDINES,

illis, qui divinze ejus glorize ftudent, vel ad ani-

mi, vel ad corporis commodum defuturum.

Qualitas.

Ib. l. 6.

X. P, Andreas Oviedus Rector Gandienfis

Proy,

n-ö 7 I»

admirans, laudansque erga Societatein DEI

cutx hedera naturaliter quaerit vallum Lud. Gr,

" clementiam,in rebus,que ad eam pertinerent,

I. SI

"C ]

feu ftipitem, cui nitatur ;aut murum ali-in Duce

icenfe

profidebatur.fe fingularem opem fumm2e ejus

tum Pecc. LU

i

Majeítatis fentire, quam non ita eXperireþur

quem, a quo fulciatur, & per quem in al

ZAC.ISQ

!

N

ferpat; ita & ipfa natura humana, tauquam *

in aliis,

inops & multarum rerum indiga, quaerit um-

Vitap.4. . XLl. Joannes Berchmanuus ajebat: Chriftus;

bram & refugium Dei.

P38- 297:etfi corpus fuum nimis debile fciret, tamen

duo homines fex-

Drexel.in

li. Sicut navi perclitante,

Heliotr. 1.

crucem humeris fuis excepit ; tu, anima mea

rore vicini periculi ita fe complectuntur, ut

5.6.5. $. 3*

obedienti? mandata ob pufillanimitatem tu-

alter alterum brachiis implicet, nec dimittat ;

am non fufcipies ? Chriftum Simon juvit, ju-

ita homio in periculo coníititutus fimili modo

vabit te Chriftus ipfe.

DEUM amplecti per fiduciam. debet.

Ibid.ex.4.

XII. Jofephum Scammacam fupremo jam

lli.Sicut tunc vel maximelocum habet'fides,Granat in

ex noftr.

cum nulla fübeft ratio humana ad credendum;loc, com.

fenio abíolutzeque difciplinze hominem placi-

de, ac quafi per ludum a nobis pauciores

ita tunc maxime commendatur ípes, cum?^ 227.

abeuntem, eaque Cepius ufürpantem : Letatur

nulla fubeft in creaturis caufa fperandi, fed

fum in his, qug di&a funt mihi, in domum Domi-

omnia exitium peftemque minantur , quando

ni ibimus; €2, Fuleize me malis, flipate me floribus;

videlicet in fpem contra fpem credimus , uti

rogavit adítantium quispiam, zetern

2e hveredi-

Sufanna fecit, cujus cor erat fiduciam habens

tatis capeffendze effetne illi certa fpes? Tum

in Domino, cum tamen ad mortem damnata

ille paululum comotus : Numquid ego Ma-

duceretur.

*

hometo fervivi per tàntum sevi, ut nunc de

1]V. Sicut qui torr

entem tranfit, non ad a- Petrus

Domini mei bonitate dubitem ? Utramque

quas, fed ad coelum oculos convertere debet,

Sanch. ip

egi Dei.

Ípei alam explicavit, quarumaltera fi defit, af-

ne per ignem patiatur ; ita qui defperationis

( Cs 5

fligitur humi fpes.

vertiginem ex peccatorum confideratione o-

)gL 5«0-

Jo.Rhol. XIIL Utriusque laudis , quze fpei contin-

riri folitam declinare eupit, non ad peccata,

2.3-eX:6. perc folet, haudquaquam egens Bernardinus

fed ad bonitatem. & mifericordiam. divinam

exnoftr. Do;

B

LU.

ita de Dei bonitate fecurus acquie-

quae omnes homines falvos fieri cupit, con-

fcebat, ut quum Lupienfe collegium rege-

vertere oportet.

retmonente non femei Miniftro, nihil effe do-

V. Sicut pater, cum

filio- parvulo iter fa- Granat. c,

mi quod fociis ceenaturis apponeretur , fubri-

ciens, ubi via plana eft, eum fuis pedibus am- . in die

bulare permittit ; ubi autém ad flumen vel ali-Pafch.

dens ille, hominisque trepidationem blande

um difficilem locunf venitur, humeris fuis

caftigans, confueta nihilominus hora dato fi-

imponit , ita Deus in facilioribus negotiis nos

gno evocarijuberet in coenationem ; nunquam

falfus;nam in ipfo rei articulo , quod fatis effet

nobis ipfis relinquit, in arduis vero fpeciali

fuo auxilio juvat.

ad religiofam refe&ionem , ex infperato fub-

VI. Sicut naucleri oculos femper in aftrumsS, Bafil.in

mittebatur. Sed beatitatis tam certa illi fidu-

cia, ut fe amicis inde adfuturum, liberaliter

aliquod convertunt, & per hoc rectam in pela-

pfinc

mens

Proverb.

&c Soc'

polliceretur, Verum dilata inannum quartum

go viam tenent ; fic in omni neceflitate

[ L 9'

,3

ad

)

220

Bibliotheceg . Mumualir Conciamfm*im

ad Deum elevanda eft, ne a recto voluntatis

equere, €9. inhabitabir terrem. cum. magna yace ,

divinae tramite aberremus.

€? pa[ceris hic divitiis , bonisque . fpiritualibus

atque eternit. Cui Sapiens in proverbiis fucci-

ZEquitas.

nit : Habe fiduciain in. Domino ex toto corde tuo.

Arias.-

II Aeceffitas ad. [ulutem ; Si. enim adeo gra-

" ibid0 Gr,

Nierenb.

VIL, Sicut quiaperto fibi regio thefauro du-

viter tulit Deus, quod Ifraelitze poft /Egypt

l.

in loc,

gbet

de aóor. bitaret, nam debitum paucorum nummorum

tot plagas & miracula nec dum'confifi funt

*com. f.

g

l. 1. c- $. folvere poffetmerito infipiens videretur; ita &

quid faciet, fi poft tot filii plagas, vulnera, alia- 295,

pinll

is, qui ambigit, an peccata fua per infinitum

que amoris evidentiíffima figna illi minus fida-

meritorum .Chrifti thefaurum deleri poflint.

V'ita P.

mus ? Certe profe&o , nifi homo fperet, fe a

VIII. Sieut, fi videremus hominem de cu-

Deo ad fervandam ipfius.,legem adjatum iri,

Balth Al-pro fervando folicitum , re&e argueremus,

Var,

ac nifi ab eodem propter bona opera beatitu-

eum multo majorem curam argenti & auri ha-

dinem fperet, neque animum ad laborandum,

biturum; ita merito credimus , Deum fingula-

neque vires ad faciendum , néque omnino vo-

rem curam hominis habiturum , cum tam fo-

luntatem ad quicquam boul defiderandum ha-

lieitum effe pro plantis & brutis videamus.

bebit. . Quare ut in vita bona elaborare, & fi-

yin i

Deontr.

IX. Sicut apis naturaíua mel fundit , acu-

ia

in Paed.

quidem peccator eft, poenuitentiam agere ; in

Chrift. p..

leum vero. non exerit, nifi injuriis laceífita;

autem juftus, perfeverare, mala fuiferre, diffi-

2. C. 29.

fic Chriftus magis ad benignitatem , fuaque

cultatesque vincere poffit, necelfe eft, ipfam a

dona communicanda , quam fupplicia decer-

Deo auxilium ad bonum , nec non bonorum

$. 6.

nenda ( quod non nifi per finalem impoeniten-

operum pramium aàc mercedem, fperare.

tiam coaftus facit, ) inclinat.

Debet enim, Apoftolo tefte in fpe, qui arat, ara-

Staplet,

X. Sicut parvuli, ubi primum aut lzetum

re; €9 qui triturat , in [pe fru&lus percipiendi , id

them.2.

"^ aliquid,aut trifte, illisoccurrit, ftatim in gene-

Dom,

4

eft, quemadmodum, qui agriculturam exer-

uadr.

tricis fuze finu abfconduntur; fie Jufti in uni-

cet, aterra, quam colit, bona fperare debet,

u En

:

A

verfis eventibus ad Deum confugiunt ; in pro-

quae nifi fperet , nec propter ea laborabit ;fic

Íperis,ut gratias agant; in adverfis,ut auxilium

qui in Dei obfequio elaborat, ab eodem favo-

res, auxiliaque ad laborandum , & fuorum la-

& confolgtionem petant.

f

Utilitas.

boram praemia fperet, neceffe eft, qua fpe fi

careat, nec laborabit, nec omnino falvabitur.

Hinc divina Scriptura paífim tradit, fpem nos

Drexel.*

in Heliot,

XI. Sicut fagitta Jonathze nunquam rediit

falvos facere, fpe nos falvos fieri. Deur, inqui£

p.5.c

retrorfum ; fic fiducia Dei cor penetrat jacu-

Daniel, [nlvat [peranterin [e.. At Apoftolus; Sye

j

: ^-]is fuis nunquam aberrantibus.

Jatvi fa&i fummus, Salvat fpes, quia homo fpe-

Gramat,

XII. Sicut canis leporem per dumeta & tri-

rans in Deum, facit, quidquid debet£ , ut eum

in loc

bulos infequitur, fpeque praedze alle&us, nec

c'm. p.

fpinas & vulnera, nec laborem curfüs , fentit;

idem Deus ab omni maloliberet; & quiafpes

viva principium ac pignus eft zeternze falutis

296.

ita quifemel firmam fpem ?eternze beatitudi-

ac glorize, Verbo: ut nemo vineamautagrum

nis concepit, omnes diflicultates in ejus confe-

cutione occurrentes facile contemnit. -

colit, qui fpem meffis aut vindemize non ha-

A*ius in

bet; ita nec animo?e fuze vineam aut agrum ex-

XIlII. Sicut anchora humi defixa navim re-

colere ftudebit,

thefaur.p,

tinet, ne a flu&tibus aut ventis jactetur, & nau-

non habet.

quizeternze beatitudinis fpem

i

D. tr. :

c. 24

fragium patiatur; ita fpes animam in Deo &

T. Utilitar:Quse triplex przecipue in fpe re- Sap. g.

zeterna beatitudine fixam tenet, ne

i

adverüs

)

peritur ; nam 1. comunicatur fperantibus in-Y- 9-

cafibus frangatur.

gens lumen ad veritates divinasintelligendas,

|-'

S. Bafil. in

XIV. Sicutiter per afpera loca facientibus

juxta illud Sapientis: Qui confidunt in Domi-

L

tzedium laboris mitigat fpes commodioris ho-

no, intelligent veritatem.

2. Speciale robur

fpitii ; ita laboriofum hujus vitze iter agenti-

confertur, quo omnes difficultates faeile for-

bus omnem diffieultatem lenit fpes zeternze

manfionis fecuturae.

titerque fuperentur, juxta teftimonium Da-

Wa

vidis : Qui confidunt in Domino , ficut mons

S. Chryf.

XV. Sicut galea principale membrum eo-

hom 9.in

rum, qus in corpore noftro funt, confervat

Sion. In quem locum S. Chryfoftomus fic

InPf.x14.

2. Theff,

loquitur : Montem dixit fpem in Deum fir-

dum caput circumdat, & undique tegit; ita &

fpes cogitationem noftram concidere non fi-

mam, & conftantem, invincibilem & inexpu-

gnabilem. Quemadmodum enim, fi quis in-

Hà

nit,fed capitis inftar erigit, nihil extraneumin

numerabiles adhibeat machinas, montem nec,

V

illam incidere permittens.

convellere , nec labefa&are poterit; ita etiam -

qui eum aggreditur, qui fpem in Deum collo-

$. IX.

cavit, revertetur domum vacuis manibus. Sed

MO T IX X

lj

cur non dixit abfolute, ficut mons , fed ficut

Franc. ].

ut ih

mons Sion ? Docens, nos non debere animam

Arïas TO.

0 Uia altiffimum. Dei proceptum eft ,

2,tr.3 C.2.

w eum [peremus , moftramque in ipfum [gem

dejicere in calamitatibus,nec ab eis peffumda-

collocemus ; idque non uno divince Scriptu-

ri, fed afpe in Deum pendentes omnia fer-

re loco reperitar. Spera in Domino , inquit,

refortiter, & bella, & pugnas,; & tumultus.

David, & /ac [pe fac bonitatem , €?. quidquid. ex:

Quemadmodum enim hic mons , qui fuerat

ribus,

Dei lege juftum , bonumque e[fe [cir, diligenter ex-

quandoque defertus & nudatus habitato

ad

N

-

E

23I

Titulus CXX XIIT. Spes €9 : Fiducia in Deum.

ad priorem redierat profperitatenr,vete

ri ftatu

mus Deum effe omnipotentäm, & infinitam

recepto , cum incolae rediiffent , miracula rur-

onitatem, qui nobis omnem ad fancte viven-

dum beatitudinemque acquirendam necelfa-

fus oftenderentur ; itaenim vir fortis & gene-

N

rofas, licet ab inumerabilibus invadatur cala-

tium favorem , auxilia & gratias dare poteft,

3

-v

G.

mitatibus, minime evertitt

A.

3. Nihil fere fic

ac vult : Ipfa naturalis ratio docet, obligatque

,

nos, utaccedamus eum, omnemnque favorem,

S Bern.incapacem facit hominem ad coeleftia dona per-

fu

& quicquid boni nobis opus eft, ab ipfo peta-

Pf.qui ha-cipienda:ita S. Bern. teftatur dicens: Dulciffi-

bitatf.15.ma liberalitas in fe fperantibus non deeft, Hoc

mus atque fperemus. Quis ex vobir, inquit Ifa-

ias, timens Dominum , audiens vocem Salvatoris,

enim totum eft hominis meritum, fi fpem po-

natin eo, qui totum hominem falvam fecit.

lii ejus, quamvis ambulaverit in. vitiorum tenc-

Hinc merito SS. Patres fpem vafi comparant,

bris, €? non fit gratie lumen &2 Quod ad om-

nem favorem, &quicquid boni defiderat, ob-

qnod quo capacius attulerit homo, tanto plura

a Deo dona accipiet; fiquidem mifericordize

tinendum facere debet, hoc elt, fperet in no-

mine, virtute, auxilioque Domini, & innitatur

Dei,ejusq;liberalitatis dona omnibus,ex corde

U

fuper Deum fuum, in eumque fpem fuam col-

in iplum fperantibus, uberrime cofuniean-

locet. O quam fecuram fpem noftram reddit ;

Arlas ibi-cup. - Sperantem in Domino, 2it David; ejusdem

4

,-dem.

mifericor

dia circumdabit , ex omni eum parte

ejusque certitudinem confirmat, quod nos

ab omnibus

D

D

-

us ipfe in fe fperarejubet ! Cum enim Deus

protegens,defendens, liberansque

malis,& implens ac cumulaus véristam huius,

in(initz potentize, & infinitze bonitatis, neque

quam alterius vitx bonis. Suntque hz mite-

ulla iu eo düplicitas aut fittio fit, cumque nos

ipfe jubeat ad fe accedere,feque niti, & noftram

ricordiee , quas Deus fperantibus in fe facit,

