cerdotum animos inftillantur, qui Deo in fin-

vitam temporalem , fübftantiam , corpora, &

ceritate cordis, fidei veritate, ac vitze mo-

fubditos dominium habet, illein animas. Im-

rumque puritate , infervire ftudent.

rat. ad

S.Naz.O- perium nos ipfi gerimus, in

quit Nazianzenus,

IIl. 7Mortificatio & generofa debellatio paf-1. ». de

multo przeftantius, & perfe&ius regno terre-

m —À

civ. Na

'no: etenim facerdotibus in exorcifmis d-

fionum & affe&ionum inordinatarum ad pec-C€ain &

catum trahentium : nam, ut S. Ambrofius ait, ^bel. e3.

mones obediunt, imo & Angeli boni , & ipfe-

cum interficitur impius, Chriftus infunditur.

|

met Filius Dei; hinc tantum eft füperius re-

Etubi abominatio oboletur, fanctificatio con-

gno facerdotium, quantum eft inter fpiritum

gregatur. Quia Dominus dixit: in ea die : quà

E

& carnem intervallum. Ac propterea ficut

interfecero omne primogenitum JEgypti,

C fn

potentes potenter tormenta patientur, ita ipfi

at

fanctificabo mihi omne primogenitum Ifrael.

uoque feveram Deo rationem reddere de-

IV. Fuga occafionum peccandi, maximelnprocm

|

bebunt , uti S. PetrusDamianus indicavit, di-

converfationis non neceffarie aut incautoe

Dam.l. 3

'cens: Quam pavendum eft, ac tremefattis vi-

epift, $,.

cum muliebri fexu; nam, ut r&Ge Beffeus di-

fceribus formidartidum omnibus, nunc in Ec-

xit, ficut vitra fimul conftipata geftari neque-

clefiattica dignitate przecellere , quos geque

unt, quin collidantur : & fru&tus etiam integer-

Vngal

nece(fe ef* & ante omnes in tremendijudicis

rimi inter fe conferti deftruuntur , & compu-

r ao

examiae refpondere? üt, a quibus judicium

trefcunt: ita non erit absque periculo corru-

ür

incipiet; ut, qui primi funt in culpa, etiam

princi

pales fint in poena.

Quod confirmans

ptionis facerdos, qui per nimiam familiarita-

S.AuguftG A

tem cum externis fzepe colliditur.Fugam amet,

uguftinus , fi diligenter, ait, attenditis,

neceffe eft, fi cum Jofepho caftus,, fidelis Dos

es charifmi , omnes facerdotes Domi-

Ber.

$^

mino, & proximam a Deo dignitatem facer-

Ts 1f

ni, non folum Epifcopos , fed etiam Presby-

dotii impetrare, & digne confervare cupit.

fet

Vil

ünt

teros, & Miniítros ecclefiarum , in grandi

periculo effe cognofcitis, fi enim pro feunus-

V. Colloquiorum piorum frequens ufus : . itaHift. Soc.

P. PetrusFaber füadebat, cun&is in hofpitiisP- 1-l- 3

quisque vix poterit in die judicii rationem

ac diverforiis non modo ftatim in congreffu' ??

reddere , quid de Sacerdotibus füturum eft,

ex praecepto Chrifti pacem hofpiti dandam ,

a quibus funt omnium animze requirend»e ?

fed etiam pietatem palam libere pzofitendam,

S D!m!

Et clarius S. Chryfoftomus, dum ait: Cri-

tum piis de Deo fermonibus inferendis , tum

t fne

minandi funt omnes, qui legem transgre-

d ene

religionis aperte colendis officiis , ut religiofi

diuntur , fed maxime omnium, qui Do&oris

viri, dum ita famze ferviunt, caeterosque a fla-

funguntur authoritate ; dupliciter namque &

gitio fuze probitatis opinione coercent, eadem

tripliciterjure condemnantur: Primum, quia

opera & pudori fuo confulant, & alieno., Nihil

transgrediuntur; deinde cum in corrigendis

euim nos ita continet in officio,ut editajam vir-

aliis ipfi claudicant: Tertio, quia, cum ut

tutis exempla : nihilita petulantiam hominum

do&ores przefideant , nequitia fua facile cze-

frangit,reprimit impudentiam,cupid;tates mi-

teros corrumpunt.

nuit, ut fobri bominis & temperantis afpg&u

]

M

.

«

97

[2

ntzglu; CXXFI Sacerdor.

VI. Mägna cum Deo Conjunilio : ita enim

ideft, do&rinal, converfatio, quantum exem« S-Hïämn.

Iöan. 15.

v. 4. :

Chriftus fuafit dicens: Manete in me, & ego

plo prodeft, tantum filentio nocet; nam & la-*P- 13

cean,

in vobis.

Sicut palmes non poteft ferre fru-

tratu canum, & baculo paftoris luporum ra-

&um a femetipfo, fic nec vos , nifi in me man-

bies depellenda eft. S.lüidorus vero idipfum 3. Ifidor,

confirmans , ficut inquit, ait, & peccatores!- 3- ent.

feritis. É£go fum vitis; vos palmites : qui ma-

T

net in me, & egoin eo, hic fert fructum

miniíterium facerdotale affequi prohibentur ,"

IO.

ded! t

multum. . Hinc S. Ignatius a fuis Filiis tam

itaindoGti, & imperiti a tali officio retrahun-

Cetd

onft,

folicite femper requifivit, ut media illa prze

tur; illi enim exemplis füis vitam bonorum

ä

A

à,

aliis arriperent, quae cum Deoinftrumentum

corrumpunt , ifti fua ignavia iniquos corrige-

conjungunt , ac difponunt, ut a divina manu

renefciunt. Hinc & Laurentius Jutlin.ait: fa-

S, Lau-

reut. Taft,

l

re&e gubernetur, qualia funt probitas ac vir-

cerdos quisque prius ftudeat fcire, quam poffe,

10 d*? f?i['.

tus, ac praecipue Charitas, & pura intentio di-

quoniam in illo poteftatem przecedere debet

animain-

vini fervitii , & familiaritas cum Deo infpiri-

fcientia. Nonne ecclefixze quoddam eft. decus,

teritus,

tualibus devotionis exercitiis, & Zelus fince-

infcium videri Presbyterum , cui utique con-

rus animarum, ad gloriam ejus , qui eas crea-

gruiterudire populum , & ad fe confluentibus

o Lt |

| Clerit

vit, ac redemit, quovi

v

s alio emolumento poft-

monita propinare falutis? Ad areutem fontem

habito.

quis pergeret, ut aquam hauriret ? fic talesIdem de

A€a Me-

zom-

V.. Oraito fervenr

t", £? crebra ; uti S. Caro-

aridi, non folum malum dottrinze imbrem po-

punct.

diolan. . ]us Borromeeus fuafit, qui a fuis dicecefanis,

pulis propinant fitientibus, verum etiam ma-

X

4.€. 468. priusquam adfacros ordines promoverentur ,

la confilia przeftant, quibus plebeculae moriun-

i

fpiritualia, unius faltem menfis,

exerci-

t

ur, unde fuperftitiones vigent, mandata con-

tia peragi volebat, fub àlicujus illuminatze ,

temnuntur, peccata fiunt. .

XL Cupiditas opum moderata; nam i

mþedi—

Salvian.l,

& ab Archiepifcopo approbatze perfonze dire-

2. adEcci.

Cione ; decretum utique celeberrimum, neque

menta hze fant, non adjumenta , tefteSalvia-

no, onera, non fubíidia ; poffeffione enim &

- tamen modernum, fiquidem juxta hiftorias ve-

/ teres multi, priusquam gradum facerdotalem

ufü opum, non fülcitur religio , fed evertitur.

Hinc lamentans Pfalmifta Pfal. 25. 10. ait:

/

aut Epifcopalem conícenderent, fündamen-

tum jacere voluerunt orationis, & recolleQio-

Dextera. eorum repleta efl muneribus: Ubi Hiugo UR« ,

j8rg. 1m

nis. Quemadmodum S. Auguttinus a Valerio

Cardinalis ait: manus enim facerdotum modo

cit, pf.

, Epifcopo , ut jugo paftorali fuos fubmitteret

inunctz funt pice cupiditatis ad tetinendum ,

humeros, adftrictus, temporis petiit inducias,

quae deberent eífe inun&oe unctione charitatis

quas ab initio Quadragefimze usque adPafcha

adlargiendum.

4

£.

proemitteret in folitudiae, mentisque adDeum

XIL ReBa diffributio reditui

m; nam tales Urbanrs

4, d

elevatione.Id quod & S.Nazianzenus preeftitit

reditus funt vota fidelium ; pretia peccato-, ^P.2PU

an&

a

fidelifime, Xium , priusquam — Epifcopalem

rum, & patrimonia pauperum ; hincclamant

difc. $6.

bEL cl30

nudi, clamant famelici, conqueruntur & di-

n, f

thronum conícenderet , ían&o vacavit recef-

fui, inquiens : bonum enim eft , & Deo fefe

cunt: Nobis fame, & frigore laborantibus : Hern,

i

parumper fübducere.

quid conferunt tot mutatoria fervata in domi- ep.sdSen.

Huyg.

VIIL. Zxemplum bonum ; nam , tefte Hugo-

bus vettris ? noftram eft, quod effunditis ; no- Fpite.

Card.Inc, ne, bona converíatio cft condimentum popu-

bis crudeliter fubtrahitur, quodinaniter ex-

5.Matth. ]i, propter hoc funt fal: fed propter verbum

penditis; noftris neceffitatibus. detrahitur ,

l p;aæm

- doGrins funt lux : prius fal, poftealux , quia

-quidquid . accedit . vanitatibus veftris; duo

. oportet priusbene vivere, quam bene docere;

denique malade una prodeunt radice cupidi-

unde de falvatore noftro ; cujus omnis aCtio

tatis, dum vos vanitate operitis, & nos fpo-

E

noftra fuit inftru&io , fanctus Lucas ait: Cz-

liando perimitis.

S, Augut. pif Jefur facere, €5 docere, . Hinc & S. Au-

XHL. Exuere aff

fe&lum | erga . con famgz:timo;x; Philo]. 22

nám, ut Philo Hebroeus fapienter advertit ,

emon.

ferm.3o. guítinusait: Paícite oves verbo, & exemplo;

ad FT.

nolite eis ccelum claudere ; clauditis, dum

Deo dicatus, ductorque. factus facrati Or-

dinis debet abdicari omnibus cognationis

non corrigitis ; clauditis ,

: dum male vivere

oftenditis.

affe&ibus, ut charitatem erga parentes , li-

S. Ber-

IX. Vigilantia indefe[/a ; nam , nt S. Ber-

beros, fratres pofthabeat religioni., Hinc S.

S.Hieron.

nard. in

nardus ait : Paftorum eft, vigilare fuper gre-

Hieronymus. de facerdotibus /Egypti , ab eo

l.2. cont,

fentent, ges, proptertria neceffaria , videlicet ad di-

tempore , quo fe Diis fuis dedicarunt , ita

lovin.

Íciplinam, ad cuftodiam, & ad preces ; ad di-

fÍcribit: Nunquam mulieribus fe miícuerunt ,

(( $o

,b '3'

fciplinam , propter morum correCionem : Ad

nunquam cognatos & propinquos, neliberos

cuftodiam, propter diabolicam fuggeftionem :

quidem , vident; quod fiigiturilli, qui Dze-

J

ad preces, propter tentationum inftantiam.

monibus in falfis numinibus ferviebant , in-

telligere poterant, quanti referret, a fangui-

$. Dama- Hinc quicunque Paftor animarum jJacob Pa-

fusine. triarcham imitetur oportet, dicentem : Jiu

ne alienum vivere, quantum hzec a parentibus

alienatio facerdotibus noftris convenientior

gt Gene' voBluaue qituurebar €8 gelu, fugiebatque [omnus ab

oculisineir. Ex quo zelo hanc S. Damatus eruit

erit? Cavendum ergo, ne verificetur illud

Poeto :

confequentiam : fi ergo ficlaborat, & vigilat,

qui pafcit oves Laban , quanto labore, quan-

- Cum fa&'or erum privaret. femin

£ Manfi à

Clerum ,

:

dife, 57

tisque vigiliis debet intendere , qui pafcet

.O.

oves Dei?

;

/Ad Satane votum [ucceffit. turba ne-"

".

X. Scentia folida ; nam absque fermone,

R. P. Lohn. Bibl. IMan. TPom. Ill .

pgtu

N

$. XL

98

Bibliothece Mänualz': Conclonatoris

$. XI.

dici queat , quod pater seternus de fimilibus Dial.c.

Operariis S. Catharinze Sen. dixit: Vere tales t19.

appellari poffentalter Jefus Crucifixus Unige-

ASCEïICA

Lud.Abe- T.

nitus meus, ex eo, quod affumpferint officium

jus inSac.

rimis iiOH'e & curare debet, uf l/ocatio

ejus.

Ipfe venit velut mediator, ut miferiam

EN

Chrift, p, .

acerdotum [olicite ac prudenter inquiratur :

auferret, & ita pacificarethominem , & míhi

IQ C. 39

Intelligitur autem hoc loco J/ocatiouir nomine

Ti

reconciliaret, tolerando multa patienter ; ita

Y 30-

nihil aliud, quam difpofitio divinze providen-

faciunt ifti cum defiderio fau&o fuo, qui Me-

tix, qua pro fuo beneplacito quosdam homi-

diatores efficiuntur cum orationibus humili-

nes feligit, &fegregat ad opus Minifterii divi-

bus, cum verbis exhortationis, & fuam vitam

ni, ipfisque qualitates & gratias ad id neceffa-

fan&am proponunt omnibus in éxemplum.

jet

m

rias elargitur. Unde patet ex tribus potiffimum

Relucent in eis lapides pretiofi virtutum cum

f 17-

indiclis colligi poffe vocationem.

1. Éx im-

vera patientia, fapportando defe&tus aliorum.

Jl

ulfione divina: fi fcilicet poft orationem cre-

Ifti fant hami, cum quibus capiunt animas.

y.0

j

ram, aliaque pia opera (eo fine, ut Deusma-

Alias vero eidem de fimilibus paftoribus dice-

nifeftet voluntatem fuam) praemiffa, bono

bat : Iíüerant veri Hortulani, qui folicite cum

fine, (qualis eft gloria Dei major, propria &

fancto Zelo ac timore Dei fpinas peccatorum

ied i

aliena falus & perfectio: non autem laboris

evellebant , plantando virtutam odoriferas in

vb

fuga, fpes quzeftus, honoris aucupatio, refpe-

ecclefia plantas: unde fubditi vivebant vir-

&us humanus &c.) ad hunc ftatum impelli fen-

tuofe cum fan&e timoreé, quotidie crefcen-

tiat. 2. Difpofitione naturali : fi videlicet mediis

"

tes velut odoriferi floresin corpore myftico S.

p

ad hunc ftatum neceffariis (qualiafunt, cáaren-

Matris ecclefize.

UR

tiairregularitatis aut canonici alterius impedi-

lV. Noffe debet & curare, ut digne vwflimetur

menti, doctrina fufficiens, vita irreprehenfibi-

talit vocatio : inde enim nonlevis haurietur iti-

lis, donum continentize, & fimilia) fufficienter

mulus ad eandem folicite implendam. Porro

inftructum fe advertat, . 3. Zlpprobatione humg-

hzec ceftimatio concipi poteft ex triplici capi-

&83: eorum maxime, quos Dei loco venera-

iT

te. 1. Ex dignitafe hujus ftatus, que tanta eft,

V.Igu

mur (uti funt Epifcopus , Patres fpirituales ,

ut Vafquez non fine fundamento ex ipfius S.

ho 1c

Confeffarii) quze tunc faltem non modice ad

Matth

Thom:»e do&rina petito doceat, conftitui pof.l. r.de

vocationem . certius cognofcendam conducit,

fe virtutis habitum ab obfervantia communi&dor. e. *.

Dit.:

quando ex prioribus duobus indiciis non evi-

t.ide),

diftin&um, circa cultum facerdotum, quod ia** !79

Dits

p. t-paft. denter certitudo vocationis cognofcitur; cam

eis fpecialis ratio eft dignitatis alterius gene-

6 &

€ 9.

enim , tefte S. Gregorio, fzepe mens fibi de

ris, quam civilis. 2. Ex poteflute: quod enim

feipfa mentiatur , & fingat fe de bono opere

datum non eft Angelis (inquit S. Auguftinus)In ?falm.

amare, quod non amat; & de mundi gloria

conceffum eít hominibus.

Sacerdos enim

non amare, quod amat ; merito ad mendacium

hoc ineffabile conficit myfterium , & Angeli

hoc evitandum, aliena requiruntur confilia, il-

conficienti quafi famuli affiftunt. . Super hoc

Prov.s, ludque Salomonis hoc in negotio prae ocu-

taminfigni privilegioftupet coelum , terrami-

Vs

v.5,

lis habetur: . Habe fiduciam in Domino

-

ratur, veretur homo , horret infernus- con-

,

ex toto corde tuo, &

^

ne iunitaris 'prudeï;tiæ

tremifcit Diabolus, & veneratur quam pluri-

tu?e.

:

mum Angelica celfitudo. Sed & de altera po-

Luc. s.

II. Noffe & curare debet , ut vadera: J/ocatio

teftate, fcilicet abfolvendiapeccatis, loquens

I

YV. I .l

10,

legitime [ufcipiatur: ad quod tria neceffaria

S. Chryfoftomus ait: Quidnam hoc aliud effer, ilaa

funt. r. Ut cüm debita celeritate avripiatur, ad

imitationem Apoftolorum, qui a Chrifto voca-

dicas , nifi omnium rerum cceleftium potefta- quodcun-

AT

tem illis a Deo effe conceffam ? quorumcun- que liga-

. ti, ftatim reli&is omnibus fecuti funtillum. 2.

que enim , ait, peccata retinueritis, retenta Yeritis

fe],

Cum debita intentione : ne fcilicet fini bono &

$

funt : quaenam obfecro poteftas hac una major **

fupernaturali, profanus atque terreftris, velut

effequeat ? Ex privilegiir huic ftatui conceffis :

principalis adjungatur : fic enim & alter finis

qualia funt immunitas a vectigalibus, a cenfu,

bonus vitiaretur, cum bonum non nifi ex in-

a tutela, fufceptione militum , a tribunali lai-

tegra caufa, malum autem ex quolibet defectu

corum, &t a nullo, nifi fuperiore, fine poena

oriatur. 3. Cum ampliffima grati animi. affetitio-

excommunicationis ,

ne: prout ipfius beneficii magnitudo re-

graviter quoad corpus

]eedi pofünt

; id quod clare Fabianus Papa in- s. q. 7. c.

quirit. Certe in facerdotibus vel maxime lo-

dicavit dicens: facerdotes , quos Doiainuseod.

cum habere credendum eft veriffimum illud

fuos effe voluit, non funt levitertra&andi, nec

S. Bernardi effatum: Nihil ita difplicet Deo ,

lacerandi, vel temere accufandi, quoniam eo-

prefertim in Filiis

'titüdo;

gratiarum, quam ingra-

ram caufas fibi Dominus refervare voluit, &

fuo judicio vindicare. Unde & ipfe Dominus , $ 4. t. c.

III. Noffe & curare debet, ut Szopus €7 per-

tefte Anacleto Pontifice, facri fui corporis tra- *99-

fe&lio vocationi prefixa. fufficienter. iutelligatur :

quze in eo confiftit, ut munera omnia ad facer-

&atores a vilibus ac reprobis, ac non idoneis

perfonis infamari noluit , nec calumniari per-

dotalem ftatum pertinentia (qualia funt, officii

mifit, fed ipfe proprio flagel;o" facerdotes e

ah

divini recitatio, facrificitoblatio, & , fi curam

templo ejecit.

|

&

animarum habet, etiam proedicatio, ac Sacra-

V. Noffe debet &curare , ut eade

;

, mentorum adminiftratio) cum magna alacrita-

m votatio , Eph. 4.

ï*

L

digne impleatur : juxta. Apoftoli mon

itaum: ob- v. z.

te, diligentia, & conftantia obeat, ita ut de eo

e am-

fecro Vog ego vin&tus inDomino, ut dign

bule-

TE od IN iA u

Tiulut CXX F I- ;S'acerdor.

99

ïi&i. t

bulétis Vocatione, qua vocati eftis, Ad hoc au-

merito ; cum enim prudentia fit moderatrix &

U.

tem przeftandum duorequiruntur, nempe ut

auriga virtutum , ornatrixque affettuum , &

mofrum do&rix, nunquam fine ea officium

qualitates , & inftrumenta ad functiones fuas

rite obeundas neceffaria ftudiofe conquirat ,

fuum rite atque fecure peragere poterit facer-

dos. Hinc rec&te S. Chryfoftomus, non folum , L. 6. d« fa-

& ut pericula , vocationis impletionem impe-

-

dientia, fortiter ac generofe removeat.

aitmundum purumque facerdotem effe opor- cerd.

Ex'od. 28.

Primumergo horum caput quod attinet;tria

tet, ut qui tali minifterio dignus habitus fit ,

v.30.

fed etiam prudentem , & longo rerum varia-

przecipue inftrumenta necelfaria funt facerdo-

ti. 1. Magnajd eft,fufficiens fcientia : ita iupri-

rum ufu experientiaque donatum , ut non mi-

norem rerum fzecularium , quam mundani ipfi

mis Deus indicavit, dum jam olim in rationali

fZ

judicio doctrinam & veritatem poni ju'it, ut

in mundo

beat.

! commoragteS , cognitionem ha-

Levit. 2x| effent in pe&ore Aaron :,c2ecos facerdotes a

v. 17.

minifterio repelli jufit : prze

b-.,[)

f*bDY)y

tum aeternum

Levit. ro, Leviticoe generationi pofait, uthabeaut fcien-

Tertium inftrumentum eft maxima fan&iitas ,

x70 9.

tiam difcernendi inter fanctum & profanum,

in puritate animi , & virtutum poffeíflione ac

inter pollutum & mundum , doceantque filios

exercitio confiftens : nam facerdotibus dixit

Deus: Sandieftote, quia ego fanctus fum.

Ifrael omnia legitima ejus : & tandem facerdo-

Ofez 4. tibus ignorantibus per Ofeam dici jufüit : quia

Et iterum : San&ü erunt Deo fuo facerdotes, Levit.vr.

v. 6.

tu fcientiam repulifti, repellam te, ne facerdo-

& non polluent nomen ejus :: incenfum enim v. 44.

|

Domini, & panes Dei fui offerunt , & ideolL*v. 2t.

tiofangaris mihi. Eandem fcientiam etiam

non obícure requifiverunt Apoltoli & SS.Pa-

fan&ti erunt. Hinc Moyfi przecepit : Appli- V 9* .

1. Petr, stres,. S. Petrus enim ecclefize Rectoribus fcri-

cabis Áaron & filios ejus ad fores tabernacu-

|

V. $ bensjparatiinquit,effe debetis rationem redde-

li teftimonii, & lotos aqua indues fantlis ve-

re omni pofcenti vos ad fatisfactionem , de ea

ftibus, ut miniftrent mihi. Super quae verba

fide, quze in vobis eft. S.Paulus Timotheofcri-

S. Ambrofius difcurrens ait : Si tot in figurisl. z. offic.

. bens, attende, inquit,le&tioni,exhortationi , &

opus erat, quid non fiet in veritate ? Difce fa- e.5c.

cerdos, quid fit veftimenta tua ablui : difce ,

x Tim 4. doctrinze. S.Chryfoftomus, boni facerdotis, in-

V. 13.

. quit,conve;fatio fine verbo tenet quidem 5an-

quidfit corpus mundum in adminiftratione

ho. 10. i

Sacramentorum afferre.

51 popuius fine ab-

t.de

Matth.

? &tos in fanGitate per fuum exemplum , addu-

dot €.!,

cere autem ignorantem adícientiam non po-

lutione. veftimentorum fuorum prohibebatur

Dift. 27.

accedere ad hoftiam fuam , tu illotus mente

30

c. ideo,

teft. S.Ifidorus ait,elaborandum elfe facerdoti-

pariter & corpore audes pro aliis fapplicare,

Ditz8 bus,utignorantiama fe quafi peftem abjiciant.

c, eod,

S.Leo: fi in laicis vix tolerabilis videtur igno-

& miniftrare? Merito ergo S. Bernardus ex-(. de con-

clamans: V, ait, iis qui ambulantes inVerfione

1 Pfslm,

rantia, quanto magis in his , qui praefunt, nec

ad Cleric.

excufatione digna eft, nec venia? Deniquee- carne, Deo placere non poffunt, & placere

c.

jusdem necelfitatem ipfa experientia, & dam-

proefumunt.

[

na exillus defe&u exorta , fatis oftendunt.

If. 5.v. 3. Nam ipfa fcriptura tefte,proptereacaptivus du-

Porrö inter virtutes prae reliquis eX*iguntur

a facerdote.

r. Devotio : hzec enim , teftefg proem,

us eft populus,quia non habuit fcientiam. Et

iterum : Speculatores czeci omnes, nefcierunt

Betfzeo, omne illius decus, fulgor, ornamen-

tum , majeftas & anima facerdotii, & potif- .

univerfi, canes muti non valentes latrare, ipfi

paftores ignoraverunt intelligentiam

; ideo

fimum illius trophaeum ac triumphus eft.Cer-

1f. «6.

10

omnes in viam fuam declinaverunt,unusquis-

te Ezechiel inter abominationes quas Deus ei Ezech. c.

n ilhnd

que ad avaritiam fuam a fummo usque ad no-

oftendit, non immerito etiam illam comme- 8.

godcut- .

A4 FF.invillimum. Merito ergo S. Auguftinus fratres

morat, quod viderit fenes & canis confperfos

neligte

tergum altàri obvertere, & ad templi januam

erem. ep.fuos alloquens ait: Eja ergo Fratres mei , qui

[eritis

37*

paftores rationabilium ovium nuncupamini ,

refpicere. 2. Caflitar : nam incorruptio facit

A

feftinate rapere non fophifimata paganorum ,

proximum Deo , Salomone tefte ; hinc Chri- Sap.6. v.

non carmina Poetarum , non argutias Philo-

ftus difcipulis dixit: Sintlumbi veftri prze- 2o.

fophorum , de quibus tam auditores , quam

cintti & lucernze ardentes in manibus veftris.

Do&ores reddituri aliquando funt rationem;

Et S. Paulus Timotheum adhortans :

Exem- ,. Tim, 4

fed fuavem. illam fapientiam fapientiarum,

plum elto fidelium in verbo , in converfatio- y, x;.

ne, &charitate, in fide, in caftitate. S

feu Theologiam ; hzec eft enim fcientia fcien-

UTO

tiarum, Angelorum ferculum, Archangelorum

quoque Auguftinus : Omnibus caftitas per- f, r.Dom.

j

i

neceffaria eft, fed maxime miniftris ecclefize ?5. poft

voluptas, Apoftolorum gloria , Patriarcharum

fiducia, Prophetarum fpes , Martyrum coro-

altaris , quorum vita aliorum debet.effe eru- 1rin.

na , robur Virginum , Religioforum refe&tio ,

ditio. Etmerito ; fi enim de Ethnicis facri-

ficulis cecinit. Tibullus.

Epiícoporum vocatio , facerdotum cellarium ,

NT

infantium exordium , viduarum alphabetum ,

old,

. Vos quoque abeffe procul jubeo, difcedite Ibid, 2.

conjugatorum pulchritudo , mortuorum refur-

ré&io , zeterna denique viventium protectio.

ab aris ,

Queis dedit hefterna gaudia no&e Venus.

Matth;lo.

.Secundum inftrumentum facerdotis eft ma-

v, 16,

ior.prudentia ; hinc Chriftus Apoftolis dixit,

Caiïa, placent Supeþis.

Matthi.24-]c(tote prudentes ficut ferpentes. Et iterum :

v. 45.

Si in veteri lege facerdotes pro populo ho-

pb

Quis putas eft fidelis fervus & prudens , quem

n

conftituit Dominus fuper familiam fuam ? Et

T

ftiam offerentes debebant ab uxoribus fepa-

Na

rari,

.R. P. Lofm. Bibl. Blan. Tom. 1.

u

NUNN

105

Bibliotlece IWlanualit /| Conctionstorig

rari, purificari, & nec vinum, nec ficeram, aut

debet, nempe in veflitu, ta,ut, quemadmodum

aliud quid ad voluptates carnales excitans bi-

S. Hieronymus monet,veftis necfatis munda,

Ej Cor.

IQoq L

Y. $.

" bereaudebant : Si S.Paulus fzecularibus fuafit,

nec fordida,aut ulla diverfitate notabilis fit,n e EPift- ?r.

u

e00;

utabftineant ab invicem ad tempus, ut facilius

digito monftretur, & hoc vitio vertatur.

s

bl

.

vacent orationi : Siherbam , cui agnus caftus

verbir: nam licet interdum honefta joca & fua-

nomen eft, quis tangens pudicus efficitur : Si

via fint, tamen ab ecclefiaftica abhorrent regu-1. 1. eifie,

aves illze, quze circa Orientem vcrfantes aro-

la: quomodo enim probare poterimus , quod€ 3-

matibus, cianamomo, & caryophillis pafcun-

infcripturze corpore neutiquam reperire eft ?

tur, corruptionem nefciunt; quanto magis fa-

inquit re&te S. Ambrofius. [mo S. Bernardus

$5

cerdos facrificium infinities perfectum offe-

dicere aufus eft: Nugo inter f»eculares nu-fInmodo

( n0d0

rens, & ad orationem pro populo offerendam

gee funt : in ore facerdotis blafphemize : Con-bene viv.

hu u

ex vocationis fuze inflituto obligatus, totiesque

fecraífti os taum Deo : talibus jam aperire illi- sd Frat.

agnum caftiffimum , arboremque vitze fumens

citum : adfuefacere facrilegium. In' moribu; : in regul.

Mtth.:

zi

ab omni luxuria abftinere debet. Hiuc , tefte

ita ut illud S. Auguftini femper non tantum

l Ti

5. Ambrofio , re&te facerdotes apibus compa-

ob oculos habeat, fed reipfa impleat: In

V« 8'

rantur ; quia ficut apes , caftitatem corporis

omnibus moribus veftris nihil fit, quod cujus-

praeferunt, cibum vitae cceleftis exhibent;acu-

quam offendat afpectum , fed quod veftram

leum legis exercent,puri ad fatisfactionem,fua-

deceat fanCtitatem. 6. Liberalitur : tum erga

ves ad refectionem,feveri ad ultionem. 3.Zelur

Peregrinos

juxta lfaite monitum: FrangeTf e;sg.

animarum : ita ut pro teffera fibi familiari ha-

efurienti panem tuum , & egenos , vagosque v. 7.

Gen. r4. beat illud Regis Sodomorum dictum : Da mi-

induc in domum.. Id quod facerdotibus prze-

V. 21I.

jo. 10. v.

hi animas , ceetera tolle tibi. Ut velut bonus

cipue convenit, tefte Gratiano, ne fit de nu- Grat.dift,

15

I, Reg'i

paftor animam fuam ponat pro ovibus fuis ,

mero eorum , quibus in judicio dicetur : Ho- 1a.c. r.

ï)f'..ög. V.

diceréque jure poffit cum S. Davide : Zelus

fpes fui, & non fufcepiftis me. Tum erga pau-

xo ho, g. domus tu2e comedit me. Éum in finem certo fi-

perer : juxta. monitum Nannetenfis Concilii

inGen. bi perfüadeat, quod S. Chryfoftomus non fine

dicentis : Inftruendifunt presbyteri,pariterque Ivo. 3. p.

fundamento pronuntiavit , inimirum hoc no-

admonendi, quatenus noverint decimas & ob-c. 20- ex

DT

On.

Chilon,

ftre falutis argumentum effe, & occafioneim, fi

lationes, quas a fidelibus recipiunt , pauperum

Nanunet.

non folum pro nobis ipfis folliciti, fed & pro-

& peregrinorum effe ftipendia , atque ideo

ximo utiles füerimus , ipfum ad viam veritatis

eadem non ut propria ufurpanda , fed velut

2. litm.

v

e

? manuducentes. 4. Manfuetudo : fervum quip-

fideicommiffa, Aurum quippe , ut reGe dixit

pe Domini, juxta S. Pauli monitum, non

S. Ambrofius , ecclefia habet, non ut fervet

? I2.

q.3.

oportet litigare, fed mafüetum effe ad omnes.

fed ut eroget , & fübveniat in neceffitatibus. c. e

od.

Id quod przecipue erga peccatores obfervan-

Hinc S. Bernardus ait:

Quidquid facerdos

Gal.6.v.

Epia'..' d

GG d n

* dum dixit : Fratres, fi praeoccupatus fuerit ho-

praeter neceffarium. vi&um , & veftitum fim-

mo in aliquo deli&o, vos, qui fpirituales eftis,

plicem de aitari retines, tuum non eft , rapi-

hujusmodi inftruite in fpiritu lenitatis , confi-

na eft , facrilegium eft.

Vse ergo, exclamat

derantes invicem, alter alterius onera portare,

alibi,vae tibi clerice, morsia olla, mors in tuis

Visla

6151

Matth, t r,

& fic adimplebitis legem Chrifti ; qui Apofto-

deliciis eft : ideo przefertim , quia, quoe come-

Y6

lis fuis dixit: Difcite a me, quia mitis fum, &

dis, peccata funt populi. 7. Tandem eft 7z-

V. ag.

humilis corde,& invenietis requiem animabus

citurnitur, & fecreti praecipue cuftodia ; facer-

vefiris. Hinc Deus in veteri Teftamento , &

dotes quippe Dei,hominumque funt Secretarii,

ecclefia etiam in novo,oleum in confecratione

unde fibi ab his contingere putent, quod Ale-

E

facerdotis adhiberi przecipit. Semper itaque

xanderkphzeftioni fecit , dum arcanum quod-

Eccl, uj

S. Bern.

facerdos fententiam S. Bernardi ob oculos ha-

V,2

in Cant,

piam illi committens, fimulori annulum , quo

L"*hf l

f.25.

beat : Difcite , qui judicatis terram,effe debe-

fecreti admoneret, impreffit. Hic certe vel Num. xo:

Y

te vos matres , non vero dominos fubditorum

maxime locum habet illud Moyfis pronuncia- V. :5

veftrorum ; ita vos gerite,ut amemini, non ve-

tum: Vas, quod non habuerit operculum,

ro timeamini ; fi vero feveritate interdum

nec ligaturam defuper , immundum erit. Hinc "*V: t1-

Cty Ect

opus eft,paterna fit,non tyrannica: Patres vos

& multela, quze per aurem concipere , & ore * ??

d gs,

gerite in reprehendendo, matres in defenden-

parere dicitur , iaterimmunuda animalia repu-

do , manfuefcite, ponite feritatem , fufpendite

tatur. Quarefemper illud Paulinum facerdos

2. Cor.1a

verbera,producite ubera, pe&ora la&e pingue-

ufurpet : Audivi arcana verba

, qua non 11

4

V.4

fcant, non typho turgefcant. Cur tam gravi-

cet homini loqui.

ter opprimitis, quorum folicitudo & cura vo-

bis incumbit. Caveant ergo facerdotes , ne

Alterum caput ad dignam vodationis

Pl w

ob negle&am hanc virtatem audiant quon-

executionem pertinens eft periculorum fuga :

i,

dam a Deo: Vos autem cum aufteritate im-

"Ezech,

quorum quidem triafünt praecipua , nempe

perabatis'eis,& cum potentia, & difperfze funt

1. Divitie : Sacerdotes quippe tales Dei ad-

S^Y-^ ovesmez. Sequantur potius confilium Ro-

jutores, tefte S. Bernardo , effe oportet,

g.Reg.

12.

boamo a fenioribus datum : Si hodie obedie-

qui Marfupia non exhauriant, fed corda re-|. , a.

YV 7

ris populo huic, & fervieris, & petitioni eorum

ficiant, & crimina corrigant : famze provi- Confid.

cefferis, locutusque fueris ad eos verba lenia,

deant fuze, noninvideantalienze: quinon dec.4. -

dote viduze , & patrimonio Crucifixi, fe vel

erunt tibi fervi cun&tis diebus, 5. Eft modeftia

& gravitar : quae in tribus potiffimum elucere

fuos ditare feftinent , gratis dantes, quod gra-

M

tis

l

À

x*

DUTDDTTITPEHRERRREHERETREEREEEREEUEECERUP R

Rs

Titulut Z?X K t114/ ]. Sacerdot,

107

tis acceperunt : qui redeant fatigati quidem,

riculum declinandum. z. JVe habitet: in eadem

fed non fuffarcinati curiofis & pretiofis. Et

domo cum feeminis,nifi quas antiqui Concilii Ni-

Epïü. 3.

id Eu.

12.d. 1, c, merito, quia, ut S. Hieronymus optime dixit,

cxeni Canones permittunt, quales funt mater,

lod

eod,

quicunque Deum poffidet , & cum Propheta

amita, foror &c. Qua dere egregie S. Hiero-

In Reg.

c. de caft.

dicit : Pars mea Dominus : nihil extra Domi-

nymus, memento,inguit, quod una foemina de

' L Gf

num habere poteft :ac fi quid aliud habet prze-

paradifo expulerit eum , quem Deus in ipfo

i

ter Dominum,pars ejus non erit Dominus. Si

collocaverat: quare merito timere potes , ne

enim aurum , argentum, poffeffiones, variam

tibi fit occafio difcedendi ex paradifo religio-

fuppellecilem habuerit, cum iftis partibus

nis,& ipfius ecclefize, ac proinde glorize para-

ttnojy

Serm. 53.Dominus pars ejus fieri non dignabitur. Hinc,

JCDe i.

difum amittendi. 2. Ne vifitet faminar fu[pe&ias,

de modo utidem alibi dixit ,

bene viv.

ignominia facerdotis eft ;

aut ab iüsvifitari [fe fine caufa. gravi permittat :

d Pnt.

propriis ftudere divitiis. Ut qui potius cum A-

ita idem San&us iterum fuafit dicens : Hofpi-

ap. Ho.

Atégu],

pitiol.

Matth, xo poftolis dicere debent : Ecce nos reliquimus

tiolum tuum aut raro,aut nunqàam mulierum

dit. 32.

125,

omnia, &fecuti fumus te. Et iterum : haben-

pedes terant, quia non poteft toto corde cum

1. 11. 6 tes alimenta , &quibustegamur , his contenti

Deo habitare, qui foeminarum acceffibus co-

V.

L]

fimus. itaque tres proecipue occafiones devi-

pulatur. Foeminam,quam bene videris conver-

tet facerdos , in quibus lepram avaritize cum

fantem, mente dilige,non corporali frequentia.

(

Giezi contrahere poteft , nempe ab tmportuna

3. Ut nunquam folus , absque graviffuma nece[fitate,

"g

4

exa&ione falarii : (ne , dum nimis emungit,fan-

cum [ola maneat : nam facerdos 1olus , teíte D.

"

l

guinem eliciat & ovium fuarum a fe animos

Thoma,eft doemonium folitarium: eoquod non C«ftill. 1.

avertat) a munerum acceptione ) ut dicere olim

habens cuftodem Angelum vifibilem , qui3:hift c.

T0 dift

L]

1. Reg.2: cum folatio illud Samuelis poffit: Loquimini

ipfum coerceat , & retrahat ab his, quse appe- .

[Z.C. I,

Y 3.

de me coram Domino, & coram Chrifto ejus,

tit, fibi ipfi eft doemon. Nam deemon videns

fi de manu cujusdam munus accepi , utrum

folum cum fola ftatim occurrit , tanquam ter-

bovem cujusquam tulerün aut afinum ) ab

tius ad illos:folicitandos ac denique illos

Y0.3.

Eleemofinarum | diftributione aut Teflamentorum

profternit. 4. JNetaugat, aut tangi fe permit- S. Greg.

« 20, EX

Ep. &d

exetutione : ut prudenter monuit S.Bafilius.: di-

tat ab ulla femina, nifi in cafu ingentis ne-

u

C0D,

Dial. c. x £

Natnel,

fChilünf

cens ; Praetextu fublevand»e pauperum inopize

ceffitatis : exemplo S. Urfini Abbatis in ago-

provideto,ne fias ftudio in explebili congeren-

ne jam conftituti, & tamen mulieri aurem ad

d:ze pecunize obnoxius, adeo, utfi quisafferat

nares,ut deprehenderet, num adhuc fpiraret,

pecunias in ufum inopum erogandas,ipfe item

applicanti dicentis:Recede a me mulier,adhuc

2 (4

certo cognoveris,aliquos fulciendze vitze prae-

igniculus vivit : paleam tolle. Nimirum ficut

; &0d,

