bis filiis fuis boni parentes, Dei benignitate

fterior , quia familiarior, & przefenti eorum ,

freti, qui hominum mentes fuo demum tem-

cum quibus agitur , neceffitati plerumque ac-

ore ad bonam perducit frugem, non diffide-

commodatior, merito efficacior quoque cenfe-

rent, tales aliquando fore , quales expeterent.

tur; plurimum enim proficit fermo , qui mi-

Num,.

Proinde nunquam definerent eos omni ftudio

nuatim irrepferit animo, tefte Seneca ; hinc P.

V5

colere , przefertim cum Deus omnium com-

Petrus Faber Germanus Apoftolus in hoc

munis parens,quamvis lzefus a nobis, benigne

*

ponebat omnia , in hoc hzerebat; & habita-

tamen facere omnibus non defiftat.Alias etiam

bat; nimirum virtus bonum confilium eft,

S. Thom.zeli naturam optime S. Thomas declarat di-

ut idem Seneca difcurrit ; confilium autemEpift, 4g.

,1.2.0.28 cens : Àmor amicitize. quzerit bonum amici ,

nemo clamore dat. Aliquando utendum eft

&t 4. ,

unde quando eft intenfus,facit hominem mo-

& illis, ut ita dicam , concionibus , ubi , quiuift. Soc.

veri contra omne illud , quod repugnat bono

dubitat , impellendus. eft. Ubi vero hoc nonl. 9.

amici , & fecundum hoc aliquis dicitur zelare

agendum eft , ut velit difcere, fed ut difcat ,

pro amico , quando , fi quze dicuntur vel fiunt

ad hzec fubmiífiora verba veniendum eft. Fa-

Epift. cit,

Vif. C 4

contra bonum amici , homo repellere ftudet ,

cilius intrant, fed haerent : nec enim multis

& per hunc etiam modum aliquis dicitur zela-

opus elt , fed efficacibus : feminis modo fpar-

re pro Deo, quando ea , quze funt contra ho-

genda funt,quod quamvis fit exiguum,cum oc-

norem vel voluntatem Dei , repellere fe-

cupavit idoneum locum,vires fuas explicat, &

eundum poffe conatur , fecundum illud : Ze-

ex minämo in magnos auctus diffunditur. Duo

tamen

)

f

J

mm CXLHIE Zelur.

519

tamen circa hunc fermonem przcepta afa- quod meas facültätes exbä&äret, nam hoc ipfo

pientiffimis illis zelofiffimisqueOperariis S. I-,

teneretur id mihi dare, 2. Tentatio eft nimium

ii

Maff. 1

*

IS.

€. 6. vi

*gnatio & FrancifcoXaverio obfervata,quorum

juvandi alios defiderium , etiam Ífupra vires ;

unde fit; ut non raro triftitia & invidia fubori-

€, 13

*

* prius a S. Ignatio dictatum eft,ut caveatur, ne

derebus etiam divinis inepte & ad fatietatem

atur, fi quis advertat, alios przec!ara opera ef-

.. ac faftidium agatur.

Alterum a /5. Xaverio

ficere,fe vero ob virium & talentorum defe-

commendatum eft;ut caveatur, ne nimia qu?-

&um ad fimilia ineptum vel infuflicientem

dam graávitas fufpicionem pr2ebeat,& reveren-

effe:cui proinde tentationi ut occurratur ,

duo quisque fibi firmiter perfuadere debet

p

.

tiam exigentis arrogantize, fed potius facilita-

tem vultus praeferat , affabilitatemque fermo-

; primum eft , Deum pro libitu fua taleríta &

Cicero1, nis ; nam , tefte Cicerone , difficile di&u eft ,

officia diftribuere, atque adeo imprudenter &

2. Offic,

quantopere conciliet animos hominum comi-

inutiliter fe aliquem ad munera offerre , ad

tas affabilitasque fermonis.

Tertium inftru-

qux Deus ipfuüm adhibere non decrevit , ve-

rendumque merito, ne illud per Prophetas

S. Bern

mentum eft exemplum feu. vitze fanCtitas: quia

* fermo vivus, ut loquitur S, Bernardus, & effi-

Jeremiam & Ofeam olim dictum audiant : Jer. 23.

f. de S,

Hyep-

et;

Bened.

cax exemplum eft operis, plurimum faciens

Non mittebam eos , & ipfi currebant.-lp

Ofez $..

" fuadibile,quod monítratur; quia plus homines

gnaverunt, & ex me non , Principes extite-

IQr

Li 7.—

oculis credunt quam auribus,Seneca teíte.Ne-

runt , & non cognovi. Ventum feminabunt ,

& turbinem metent : culmus ftans non eft in

que diflicile seftimatur, quod jam fac&tum con-

S. Amhr.(picitur,utS. Ambrofius loquitur. Alias duas

eo , germen non faciet farinam ; quod etfi fe-

hyl,

Epift.

cerit , alienicomedent eam. Alterum eft, Dei

».de

hujus doctrinze rationes affert S. Gregorius ,

.f;&ü-

S. Greg, dum ait : Fit plerumque in audientis animo

gloriam & animarum falutem. promovere ,

l. z. Dia- daplex adjutorium in exemplis- Patrum , quia

non huamanse, fed folius divinze virtutis opus

log. in

fi adamorem venturse vitze ex praecedentium

effe, atque adeo laborem & induftriam homi-

proem,

)

comparatione accenditur , & fi fe aliquid effe

'num, ut Theophilus Bernardinus recte adver-L. 8 de

tit, non aliud eífe, quam evocationem ( Perfev.

exiftimat, dum meliora de aliis coguovetit ,

CI 20

/humiliatur. Optimam autem hujus rei rationé

uafi irritamentum divinze gratize, quze fi de-

affert S. Ignatius , quia fcilicet ejusmodi vitze

fuerit, labor omnis caffus & inefficax jacet ;

lr

Sanctis hominem cum Deo conjungit, efficit-

atíife velultro, velcopiofius effuderit ; po- -

de

que adeo;utin illo verificetur illud promiffum

teft id omne fola, quod quibuscunque adhi-

trina

Jo. 15.

Chrifti: Qui manet in me,& ego in eo, hic fert

bitis praeftari aut fperari poterat , uti clare 5.

ïä&i

Y* 5.

fruü&tum multum:quia fine me nihil potettis fa-

Paulus indicavit , dum dixit: Ego plantavi , z. Ger, 3.

h

Cant.a, cere.Atq; hzec tria inftrumenta ipfe fpoafus in

Apollo rigavit,: Deus autem incrementum V. 0.

Canticis indicaffe videtur per verba illa : Sur-

dedit; Itaque neque qui plantat, eftaliquid ,

V. 13.

X

ge, propera, amica mea, columba mea,formo-

neque qui rigat , fed. qui incrementum dat

?. r de

Tn lec, cit,

Deus.

Cum ergo providentiffimus Deus noa

Cant,

fa mea,& veni. Etenim, tefte S. Bernardo, me-

r &

rito columba dicitur , quxe pro fuis & aliorum

laboribus magis , quam ardentibus preci-

liv

p

bus, aliarumque virtutum exercitiis permove-

deli&is in oratione gemens & fupplicans, civi-

nam Ífibi miferiecordiam conciliare non ceffat.

ri foleat ad grátiam efficacem lis , quibuscum

M

Merito amica dicitur,quze fponfi lucra ftudiofe

ya

agimus , conferendam, non eft fane, cur quis-

2,

ac fideliter przedicando, confulendo,miniftran-

qua

m licet exiguis talentis praeditus diffidat ,

do conquüirit. Merito quoque formofa,qua coe-

feion perinde ac alios tam Dei gloriam ,

ti defideriofulge

quam alienam falutem promovere poffe ; ma-

le!

[5]

ns , fapernze conteiplatio-

nis ( & boni e

xine cum aliunde etiam fruttum ab aliis ex

xempli ac fanctze vit"æ-;): decore

*

le

nduit.

uo labore hauftum participet, quatenus vide-

; cognoþ:*dt 'täntdäiwe: , fui-

licet unum cum 1is corpus conítituit , atque

WL Tertium eft, u

bus plerumque hic. zelug impeditur aut minultur ,

adeo , fi fuo cuicunque tandem fedulo infiftat

officio, efficiat , ut, quemadmodum toti cor-

quze quidem .ad tres praecipue revocantur. T.

eft diffidentia de divina gratia, & nimia in pro-

pori, ita illiquoque velut membro , talis fru-

"Gus adicribatur. Quod totum S. Bernardus S. Bern,

' prüs viribus confidentia, ratione cujus multis

Num. ao, evenit, quod Moyfi & Aaroni dixit Deus : quia

more fuopr?eclare confirmat , dicens : Unum

Apglog.

& buz;ze!.

V. I2«

non 'credidiftis miihi , ut fanctificaretis me

.( religiofum Ordinem ) opere teneo, czeteros

charitate. Faciet autem charitse*( fidenter lo- ^ **

coram filiis lfrael , non introducetis hos po-

pulos in terram, quam dabo eis. Cui proinde

quor, ) ut ne illorum quidem fructu frauder ,

quorum inflituta non fequor. Plus aliquid di-

tentationi ut occurratur magna.de vocatione

divina zeftimatio concipienda eft, illudque pro

cam : Tu tibi caute age ; poteft namque fieri

pi&. n

uia fruftratur laboraveris ; ut autem fruftra

' certo habendum,quod Deus,quia aliquem pro

inftrumento elegit, poffit etiam & velitid per

diligam bonum , quod.operaris , fieri omnino

(, $..

eum efficere, quod ad majorem fuam glo-

non poteft. O quanta fiducia charitatis ; alius

"

operatur non amans; &alius amat niliil ope-

Vit.C. 4 riam faceredecrevit. Hinc P, Balthafar Alva-

jt.dt.

rez dicere folebat: ex quo Deus religiofum

rans : ille quidem fuum opus perdit , illius ve-

: E

ro charitas nunquam excidit ; quia , ut S. Leo S. Leo

pofuit , ipfe eundem' deducet, etiam cum

optime dixit , incremento .ditefcunt proprio, fef. xo.

- profe&u. Quod fi plus eum oneret, quam fer-

re poffit, feipfum onerat;quia in fe recepit fup-

qui profe&u dele&antur alieno, Tentatio 1Usdr.

eft, quod fru&tus optatus labori non refpon-

plere, quod illi deeft. Id igitur ego vellem ,

uentes.

ut ipfe. manu fxxa aliquid mihi imponeret ,

däat:cqi tentation; fäpäie occurret, fi feq

tres

Z

/

i

520

Hlibliothece . :Manualir Conciom(oriæ. :

tres doCtrinas bene perpendat. r. Quod non

vitio Dei , fed laborare ,ut homo malus fiat

hocipfo , quiafru&us ftatim non refponde£ ,

melior , & homo bonus veniat ad perfectiora.

omnino de eo defperandum fit. Nam, ut fa-

Nam quicunque voluntatem haberet fibilandi

Matfh.u

Cor.c.. Y s

pienter difcurrit S. Chryfoftomus , non erexi

de Lazar.

in aures omnium tranfeun

tium , quod Jefus

929

quidem zegrotantes , attamen eos , qui valent,

Chriítus effet vere Dei Filiu

reddidi firmiores. Non abduxit quondam a

5 , acfaciendo co-

naretur , quantum poffet, ad aliorum conver-

vitio fermo nofter , fed tamen eos , qui cum -

fionem , licet nulli vel pauci conv

virtute agunt, reddiditattentiores. Supra hzec

erterentuürt,

nihilominus eandem merc

edem obtineret, ac

quiddam addam tertium. Hodie non perfuafi,

fi omnes converterentuür,

Sicut per exemplum

fed cras forte perfuadere potero. . Quod fi mi-

dico tibi : Si duo mercen

ariiéx p

reecepto Do-

nus cras,attamen perendie,aut quarto abhinc

mini foderent montem durifi

imum , & alius

die fortaífis perfuafero. Qui hodie , quze audi-

inveniret aurum ele&um ,

alius vero nihil ;

vit, repulit, cras fortaffis audiet aut recipiet ;

ibi propter laborem & volun

fortaffis poft dies complures przebebit animum

vequali mercede.

tatem digni effent

loc, cit,.

iis, quze dicentur. 2. Quod magnus fatis fru- .

&us , fatisfacere officio fuo , & Dei volunta-

V szrtkum' eft, u

t

/

tem implere; uti idem S. Chryfoftomus pul-

udeat bene ?ogno Jcere con-S, Befn.

nexionem , qua reperitur inter zelum. €3

amorem$S. 44. in

LUPT

chre indicavit,dum dixit : Utinam oratio no-

De, quam tangit quoque S. Bern

ardus

Y 139'

?

ftra aliquid profe&tus adferat.Quod fi poft lon-

dicens : Si amas Dominum Jefum toto cor

-

gam admonitionem iniisdem vitiis perfevera-

de,totaanima, tota virtute taa ; nunquid ,

verint,ne fic quidem nos defiftemus illis,quod

fi videris ejus injurias contemptumque ferre

rectum eft,confulere, quandoquidem & aqua-

ullatenus zequo animo

p

D

;oteris? Minime : Sed

Ton, to.

rum venze,etfi nullus veniat aquatum,manant

mox arrepto fpiritu judicii , &f

piritu ardoris,

Y I5.

tamen: & fontes, quamvis hauriat nemo , ta-

& tanquam potens crapulatus

4 vino , reple-

menfcatebras emittunt : & amnes/ etfi nemo

tus zelo Phinees, dices cum'

bibat,nihilo fecius fluunt : fic oportet & illum,

David : Tabe[rere

me fecit zelur meus ,

quia obliti [unt verba tua ini-

qui concionatur,quamvis nullus aufcultet , ta-

mici mei; & cum

2

]obsj.

jen praeftare, quidquid inipfo fitum eft. Si-

Doi'mino: Ztlus domur fuæ

tomtdit me,

f

A

UET

quidem hzec lex nobis , qui facri fermonis ad- .

miniftrationem fufcepimus, a benigno prz-

V. Quintum ejï , ut Z*me mgf/;b

/Zfaf dijz'rgti;)- S. Bern,

Ícripta eft Deo.. In cujus do&trinze confirma-

y.6

.xnt. 8,

nem , qua zelo adhibenida eft, Naim

, üt S. Ber- 49- in

tionem S. Ignatius hortabatur fuos , ut exem-

nardus reCte advertit , zel

us minus absque ant.

plum Angelorum tutelarium ob oculos fem-

fcientia efficax, minusque

utilis invenitur ,

per haberent , qui, quos a Deo fibi commiffos

plerumque autem & pernicio

fus valdefentitur;

habent,monent,quoad poffunt, defendunt, re-

e

quo igitur zelus fervideor , veh

Lfl

mentior fpiri-

gunt, urgent ad bonum, juvant ; fed fi volun-

tus , profufiorque charitas , eo vigilantiori

tatis liberare abutantur illi, & inobfequentes :

fi, 52 Y

opus Icientia , quze zelum füpprimat, fpiritum

M

acobfünati fint, propterea tamen nullo a-

temperet, ordinet charitatem. Alium

guntur morore , nulla afficiuntur moleftia

quoque

Inïpi&,:

diícretionis h

ujus a&tum affignat S. A

ntonius S. Anton.

Rom, ,

dicentes, Curavimus Babylonem, & non eft

de Padua , dum ait :

1of15

Primum eft difcretio ,Padg.poft .

fanata; quod neque praemio fuo labor fit

quam habet ille , qui corr

ipit de eo , de quo

om. qua-

cariturus ,licet omni alio. fru&u deftituatur ; -

ipfe non eft vitiofus :

dragefi.

fecus de illo, qui vel

A

Ribad, 1;2

id quod mirabili fententia fanttus Bernardus

facit; quod reprehendit ; vel docet ,

quod

contid,

Eugenio

declaravit ; Noli diffidere , in-

non facit ;

L

:JC. 9 )

co* 2;.

talis enim feipfum propri

o

ore

3

quit, curam exigeris , non curationem , de-

condemnat, imo tales diy

;

nique audifti : curam illius habe, & non,curàá,

inam iqdi gnatio-

*

N

nem incurrunt.

vel fana illum. Verum dixit quidam : Non eft

in medico, femper relevetur ut ?eger. At me-.

VI. ;Sextum ejï' ub bene. a;gnofazt ,'

ad quorS- Chryf. -

lius ti bipropono de tuis. Paulus loquitur :

pï'æb

ue zehum . [uum. exteudere debeat , de

.. Plus omnibus laboravi: non ait, plus omni-

*

qui— * IOO/'

1

bus

Chryfologus fic loquitur :

Afferte Do-

i

bus profui, aut plus omnibus fru&ificavi ; ver-

mino baptizandos ; afferte ,'quos fides con-

bum infolens religiofiffime vitans. Alias au-

cipiat, non caro ; afferte

, quos Dei egratia

tem noverat fiomo , quem docuit Deus , quia -

generet ,

non mundana' natura ; atferte,

unusquisque fecundum laborem accipiet, non

quos fponte venire aut neceflitas vetat, aut

fecundum proventum.

]ta. quaefo & tu fac,

zetas impedit ,

d

'aut ignorantia retardat , aut

quod tuum eft ; nam Deus , quod. fuum eft ,

delï&a remorantur.

faciet :fatis absque tua folicitudine & anxie-

tate curabit. Planta, riga, fer curam , &tuas

$. VI.

explevifti partes:fane incrementum,ubi volue-

LUC. ,

rit, dabit Deus, nontu: Ubi forte nolue-

TUS PRfEDi

V29

CQNCEP

C A-

V.

S*p. 1o- rit.tibi deperibitnihil, dicente fcriptura : Red-

X

BiLES,

det Deus mercedem laborum San&orum

l. 4.revel,

fuorum. Securus labor, quem nullus valet

L. EX occafione themätis' : ,Ignäm Veni mit-Luc. t2,.

evacuare defectus. Quod ipfum etiam B.Virgo-

C. 214

tere in terram ; €9 quid volo , mifi u accen-Y. 49

Leïiü l

S. Brigittze olim fequentibus verbis infinua-

datur

? Poffunt demonfirare conditiones ze-

Y, 8

vit: Amici Dei non habent attzediari in fer-

li(, nempe z. ut fit ordinatur : quemadmodum . ^

ignis ,

j

!

82f

Titulus CLIII. Zeluf.

ignis, dum in alia obje&ta extra fe agit,nihil de

rum fan&ificabitur laudabilis Domino. Quin-

calore proprio amittit:& vequaliter diftantes &

to autem anno comedetis fructas, congregan-

difpofitos z»equaliter calefacit, magis autem

tes poma , quze proferunt. Quod proeceptum — Apud

Matth.t1. eos qui propinquiores funt. Sic enim dicet

S. Bonaventura ita interpretatur: Arbor terrze Theoph,

V5 205

cum Chrifto: Venite ad me omner , qui labora-

fanCtze implantataille eft;qui a fzeculari vita adPern. L ?

tis,& onerati eftis & egoreficiam ( & falvabo)

fanCtum religiofe vitae pomarium translatus, ^* ?

vos, 2. Ut fit Piur : id eft, ut ficut ignis, dum

non fibi duntaxat, fed aliis etiatm fuo tempore

alios calefacit,femper interea flammas furfum

faiutares fructus proferet. Unde primus annus

ejaculatur; ita operarius quoque, dum agit

eft vera de improbitate vitze transactee poenitu-

cum aliis, mentem furfum ereCtam per jacula-

do. Secundus, folitaria vitae melioris , & fau-

torias orationes & puram intentionem habeat.

&orum operum frequentatio ; cui cum accet-

3.Ut fit Pruden;; id eft, non ultra vires, necul-

ferit habitus & firmitas, jam tertius annus ad-

trafphzeram aGivitatis exerceatur, uti nec

detur. Quartus aütem , quando ex recte fattis

ignis ultra fphzeram fuam & potentice inten-

rumufculos hominum contemnere, laudem,

fionem agere folet. 4. Ut fit /uavis & efficax: id

honoremque faftidire, puram animorum falu-

äern

eft.ad modumignis prius per calorem chbarita-

tem quzerere, affueverit. Et tum demum quin-

tis difponere ftudeat eos, cum quibus agat,

n

to anno maturatos & egregie proformatos

Pf 118. quam in eos vim fuam poteftatemq; majorem

puriffimse charitatis fructus ubertim seterni-

V. 339-. exerceat, s. Ut fit conflanr, &, quemadmodum

tati confecrabit, & ad horr

9& divina transe

ignis agere non celffet , donet extinguatur, ut

mittet,

Ó

V. Ex occafione thematis

fic cum veritate dicere queat: Tabefcere me

: F'enite poft -Mze,mïfäïïïä» ij

fecit zelus meus.

€9 füciam vos Pifcarores hominum : oftendi po-V- ?9:

Rom. to.

IIl. Ex occ fione thematis: Quam [peciofi pe-

teft,quomodo Zelum exercere & animas pifca-

VO 35— . des Evangelizantium pacem : poffunt. laudes &

ri debeant veri Apoftoli ; nimirum r. Retia &

encomia veri zeli proponi, & per comparatio-

hamo przeparando, nimirum magnam ( id eft,

nem cum pedibus monítrari. Ut enim r. lau-

fufficientem ) do&rinam , majorem pruden-

dantur pedes ab agilitate & velocitate, ita &

tiam & praxin, maximam fanctitatem. 2 Ap-

Job. 38.

Y« 35.

zelus a promptitudine. Hinc illud Jobi talibus

pendendo efcam pifcibus capiendis idoneam,

Apofítolis accommodatur : Numquid mittes

uales funt folidje. do&rinze verbo propofitze,

Detn,

Cant, g, fulgura, & ibunt: & reverentia dicent tibi,adfu-

& exemplo confirmate. Diligenter obfer-

jn

hA

mus ? 2. Sicut a fortitudine & robore pedes

vando tempora pifcationi apta; nec enim,dum

commendantur; ita vel maxime etiam zelus:

pluvium coelum eft, felix poteft pifcatio fpera-

quia fortis eft ut mors dilectio , & düra ficut

ri. 4. Cum longanimitate exfpeCtando pifca-

infernus aemulatio.

3. Sicut a mundit'a quo-

tionis exitum. 5. In nomine Domini laxando

que pedes zeftimantur , ita vel maxime zelus,

rete, vel hamum offerendo.

ut qui nihil fordidum , id eft, terrenz aut fini-

Ifa, 52. v.ftrze intentionis pati poteft. Hinc di&um olim

VI. Éx oecafione themätis : Ma/mïavit Dezz:Egcïs ",

facerdotibus & levitis : Mundamini , qui fer-

unicuique de proximo fuo: proponi poffuat. mo-V. 12.

!] ;Epi

* )tis vafa Domini. 4. Sicut pedes maxime lau-

Antofi,

Rom.c

*

tiva ad zelum excitantia. Nam r. Supra nosDeo

dantur a fpecie; ita & zelusa fuavitate vitze

gratilimum eft obfequium , fiimago ipfius &

n yit

Io. f. 157.

f qua—

fanctze & do&trinse , ut quae efficaciter men-

templum flammis eripiatur; Patri, fifilius pro-

"eli,

tes trahit,ut fufius apud Cornelium de Lapide

digus reducatur; Filio, (i ovistanto pretio em-

videre eft.

pta lupis eripiatur ; Spiritui fanfto , i Sponfaa

Luc. 9. v.

Ill. Ex occafione thematis :

Hic eft Filius

porcis abducatur, & Sponío fuo reconcilietur;

33-

meus dileflus , im quo mihi bene. complacui, ipfum

Sanélis, fi focietas eorum & Dei gloria augea-

audite : explicari poffunt difpofitiones, quas ex

tur, fraterque reducatur.. 2. /nfra nor demoni

fua parteadhibere debetis, qui ad curam ani-

nihil magis ingratum & invifum eft, atq; adeo

marum füfceptus eft; nimirum r. ut per vitam

noftrum erga ipfum odium, quod merito con-

v

occultam prius eum Chrifto proficiat , zetate,

cipimus ob fratres noftros, quos bonis fuis fpi-

u

fapientia & gratia;2,utper vcram humilitatem,

ritualibus fpoliavit , per peccatum vulneravit,

fuiqde diffidentiam , prius Spiritum S, in fpe-

& seterna morte occidit. 4. Éxtra noripfi pec-

cie columbae faecund2e accipere ftudeat ; 3. ut

catores incitant ; funt enim membra ejusdem

prius non egrediatur, quam de coelo approba-

corporis,fratres,miferi: quiin latrones incide-

tus & expofitus fuerit,diciq; de ipfo poffit:Hic

runt; quis talibus titulis non moveatur ? 4./n-

eít Filius meus dile&us & ipfum audite ; 4. ut

tra nos maximam zeli aptitudinem, five ad ve-

cumChrifto fubinde fecedat, atque orationi ac

niam peccatorum impetrandam, five alia bona

coeleftia copiofius impetranda,five ad mentem

jejunio vacet; s.ut prius triplex certamen cum

triplici concupifcentia feliciter obierit.

cceleftibus confolationibus deliciisque replen-

Luc. 24.

]V. Ex occafioae thematis : Sedete 1n civi-

dam.

v.29

tate, quoadusque induamtni virtute ex alto : . ex-

VII. Ex occafione thematis : /n funiculir 4-Q(es. 4.

plicari poffunt alio modo difpofitiones ad ve-

de traham eos , in. funiculis. charitatis : poffuntv. 11.

rum Operarium requifit:? , nempe per appro-

tria przecipua inftrumenta, quibus zelus utitur

priationem illorum verborum Dei, per Moy-

ad animas attrahendas,nempe oratio, verbum

« [2,

fen ad pepulum dictorum : Quando ingreffi

& exemplum, de quibusfupra $. antecedente

Levit. 19.

?

v. 23.

fueritis terram, & plantaveritis in ea ligna po-

n. 2. copiofe ditum eft , explicari & fuaderi.

mifeta, auferetis przeputia eorum : poma,quae

Vel per tres funiculos intelligi poífunt. r. Z/r-

germinant, immunda erunt vobis , nec edetis

dens defiderium juvandi, quod a. Deo frequen-

ex eis. Quarto autem anno omnis fructus eo-

ter pro opere reputatur, 2. Perb«: five orando

R. P. Lohn, Bibl. Man. Tom. II

Uuu

pro

525

Bibliothecee Manualir /| Concionatorim

pro converfione multorum; five per adhorta-

dacia ! mulier, non mulier ; nullum locum ex-

tiones excitando , five eosdem Superioribus ,

cipit, nihil anteponit, fine timore dicit , abfo-

confeffariis , aliisque, qui juvare poffunt, indi-

cando.

lute promittit: dicife mihii, ubi po[uiflis eum , €$

3. Oyera: puta bona exempla; vel

ego eum tollam. O mulier magna eft conftan-

opera poenitentize; vel quotidiana noftra mu-

tia tua, magna eft fides tua, fed quomodo, mu«

nià & actiones ad Deum peceatoribus conci-

lier, qua valetudine, quibus viribus, quo inge«

liandum ordinata. Vel denique intelligi pof-

nio corpus tam grave poffes portare fola? cum

funt, quze'"Theophilus Bernardinus ad verum

una fueris de portatoribus ad fepulchrum,nun-

zelum requirit,nempe vera & folida virtus,gra-

quid tecum tuas focias habere te credis? recef-

jo. ?o,

tia divina, noftra cooperatio.

ferunt. Audite, quomodo fan&us hic Przela»

V. 2I.

VIII. Ex occafione thematis : Sicut mifit me

tus concludat loquendo in perfona illius : £t

Pater, €? ego mitto vos: ptoponi poteft pro idea

£go eum tollam : amor enim impoffibile fua opi-

[deti

zeli exemplum Chrifti , eisque altitudo, pro-

nione reducit, & quod nequit efficere, poffe fe

funditas, latitudo, & longitudo explicari. Et

credit.

1.quidem altitudoillius demonftrari poteft tum

l.. Cant. cap. 4. legitur : Sicut turrir David Manfi dif.

per fublimitatem puriffimse intentionis: tum

collum tuum, que adificata eft. cum. progugnacu-9: ?- 11*

per effectum zeli in ipfis etiam coelis per refe-

hs , mille clypei/ pendent. ex/ea, omnis armaturá

5

1

rationem portarum coeleftium, & reítauratio-

fortium. Eodem cap. paulo poft legitur: Zul-

nem fedium a malis angelis reli&arum.2.Pro-

neraflti cor meun, [oror mea Syonfa, vulneraffi cor

funditar explicari poteft, tum per ipfum mo-

ineum in uno crime colli tui. Collum principalis

dum redemptionis (humiliavit enim femeti-

pars eft corporis noftri, per quod tranfeunt

pfum, factus obediens usque ad mortem, mor-

Ípiritus vitales,& e capite defcenduntad reli-

tem autem crucis ) tum per poteftatem fuam,

qua membra ; hoc igitur collum depingit Spi-

quam in ipfos infernales hoftes exercuit, & e-

ritus fanétus munitiílimze inftar turris; przeter-

tiamnum exercet, 3.Latifudo; quia vult omnes

ea fauciatum fe declarat coeleftis Sponfus ab

homines falvos fieri, & pro quovis fpeciatim

Pfal. £8.

uno crine iftius colli. Vultisne intelligere hujus

YV. 10,

adhuc mori paratus eft. 4. Lougitudo : perdiu

myfterium ? Audite Richardum de S, Vi&tore:

turnitatem,cum zelum hunc usque ad mortem

Collum caput & membra conjungit. Collum

continuarit,dicereque jure cum S. Davide pof-

itaque mihi es,dum animas convertere, & mi-

fit: zelus domus tuze comedit me. Excitentur

hi conjungere ftudes.Unus crinis collo eft uni-

proinde Operarii, ut afpiciant,& faciant fecun-

ca cogitatio, & przecipua intentio, qua circa

S»p. , dum hoc exemplar, quod illis monítratum eft.

hoc laboras. Rapitur, & fuaviter amore divi-

Y. I$.

IX. Ex occafione thematis : Zlcipict. orma-

no vulneratur Deus nofter , quanto finis ope-

turam zelus illtus: poteft armatura veri & ze-

rationum noftrarum eft lucrum animarum ;ob-

lofi Operarii explicari,fcilicet,vel illa, quam S.

fervetur hoc;nica cogitatio, quia qui Deo de-

Eph- 66

Paulus affignavit dicens : State ergo fucciacti

dicati funt, nonnifi de hoc, & de nuilo alio co«

V. 14s

lumbis veftris in veritate, & induti lorica jufti-

gitare & foliciti effe deberent,quia redemptor

tiz»e, & calceati pedibus (per contemptum mun-

nofter a facerdotis offic

5

io non quærit aurum,

di)in przeparationemEvangelii pacis, in omni-

fed animas.

bus fümentes fcutum fidei, in quo poffitis om-

III. Repetebat domum fuam Regulus ; Did.Nyff,

nia tela nequiffimi ignea extinguere:& galeam

quod cum famuli ejus fcirent, lzeti , hilaresque3* 5* in

falutis affumite, & gladium Spiritus, quod eft

ei occurrerunt, expeGatiffima filii jam fani

« 20,

-lo !6

poft Pent,

€.

L

j Verbum Dei. Vel quam S. Birgittze Chriftns

nuntia perferentes: quze cum accepiffet, inter-

ipfe praefcripfit dicens. Mitto amicos meos,

rogabathoram ab eis, in qua melius habuerit.

ut dividant diabolos a membris meis, quia ipfi

Querere hic libet, unde ifta Reguli defcende-

funt vere inimici mei. Mitto ergo eos, quafi

rit interrogatio. An forte ab incredulitate? Ni-

milites in bellum; omnis enim qui aflligit ani-

hil minus, quam primum enim audivit Chri-

mam fuam,& abftinet fe ab illicitis, vere miles

ftum dicentem, Vade, filius tuus vivit, extemplo

fneus eít. Ipfi habebunt pro lancea verba mea,

credidit.homo [ermoni, quem dixit & je[ur; quod

quze ore meo locutus fim. In manu gladium;

lisdem verbis affirmat S. Joannes: unde ergo

id eftjfidem : In pe&tore eorum erit lorica cha-

factum, quod tempus fciícitabatur , quo ?egre

ritatis, ut quidquid acciderit , non minus dili-

effe filio defierit ? Refpondet gloffa interlinea-

'gant me.

Clypeum patientize debent habere

ris, apietate egra Chriftam natam fuiffe inter-

ad latus, ut omnia patieuter fuftineant. Qnoe

rogationem , inquiens: Non diffidit de mife-

omnia non erit difficile fufius explicare ex ha-

ricordia Domini, fed defiderat , ut virtus divi-

&enus dictis.

nafervorum confeífione plurimis innotefcat.

So XIIII

Nihil ille defide verboram Chriíti dubitabat,

qui incolumen filium pronuntiarat; famu-

ALII CONCEPTUS:

los nihilominus de hora valetudinis illius me-

lioris interrogzabat, ut, cum illi intelligerent,

Qualitas.

eo momento convaluiffe Domini fui Reguli fi-

S. 'Thor.

lium, quo fanumChriftus affirmarat, etiam ipfi

Vill.apud

r S.Thomas Villan. confiderans illa S. Ma-

Chrifto crederent, & benedicerent, & famam

Manfi dif.

ri: Magdalenwe verba: £t ego eum tol-

miraculi evulgarent. Et ftudium pientiílimi

s.n.8. /Gm:fic exclamat : O adxnirabi?is mulieris au-

Reguli quam fruétuofum fuerit, mox fefe pro-

didit,

Titulus| CLIIT. Zelus.

523

didit, nam credidit ipfe, €9 domus ejus totu. Idem

gnis militent, & pro gloria nominis ej

curare debet, quisquis fidus DEI fervus videri

titer dimicent.

315 for-

lbidäme

& haberi cupit, ut parum putet, quod ipfeDeo

V. Propheta Rex a j'e'öat : Benedicam Domi-

ftudiole diligenterque ferviat , nifi etiam adia-

mum in omni tempore, [emyper. laus. ejus in ore meo:

boret, ut alios quoque ad DEI cultum obfer-

Pfal. 33. 2. velut dixifíet : Quoniam dulciffi-

vantiamque adducat. Idcirco hic Regulus non

mum Dominum & amantiffimum Patrem te

contentus, quod ipfe Chrifto crederet , etiam

nobis peromnia exhibes , ratio poftulat, utin

hoc fibi agendum putavit, ut omnem fuam fa-

laudibus tuis recenfendis &decantandis perpe-

miliam ad Chrifti agnitionem adduceret, defi-

tuus Eucomiaftes verfer,& hzec fit tota linguze

derans , ut virtus divina fervorum con

meze occupatio, ut elogia tua infatigabili ftu-

feiiione

plurimis innotefcat.

dio & magnis vocibus praedicet, paífimque

Iden:.

IV. Vix in mundum mundi falus advenerat,

evulget. Verum notate, quod vix hoc mente

quandoAngeli laudes ejus cantibus celebrare

conceperat , vix fermone expofuerat votum,

coeperunt,atq; in haec verba modulari : Gloria

quod Dominum benedicere folus vellet, quan-

la dl

in altiffumis Deo , €3 in terra. pax hominibus bo-

do adjecit: /Magnificate Dominum mecum ,. €$

) l, ].

ng voluntatis. Luc. 2. 14. Libethoc locoiterum

exaltemus nomen ejus in idipfum. ibid. v. 4. hoc

interrogare, cur bonze voluntatis potius, quam

eft: Adefte huc, mortales omnes, & paribus

acris intelleétus & ingenii,hominibus in terris

vocibus auguftum & facrofanttum fupremi Do-

pax e coelis promittitur? Refpondi ad hoc ali-

mini nomen mecum celebrate. Sed quid eft,

bi ex S. Czefario, hic nunc ex operandi modo

quod paulo ante folus Domino laudes ador-

illarum potentiarum, ir:telle&tus,ajo, & volun-

nabat, jam vero omnes ad illum glorifican-

tatis, conceptum propofitó commodum eli-

dum invitat? Refpondet S. Auguftinus, quod

ciam. Qua ratione intelligit intellettus? Addu-

David alios ad laudesDei fecum decantandas

cendo res ad fefe, ut propterea Angelicus Do-

advocavit, id perinde efle, ac fi dixiffet: Nolo

&or r. 2. q. 108, art. 1. ad 3. & 1. 2. q. 8. art.

folus magnificare Dominum , nolo folus am-

1, dixerit, intelligere idem effe, quod intus le-

ple&i. Tanto amoris Dei incendio animus

gere, atque ad feintro accerfere, quod inibile-

fan&iffimi Regis deflagrabat , ut nihil effe pu-

gat. Át voluntas quomodo amat; quomodo

taret, quod folus illum & amaret & coleret,

vult, aut cupit? Non adductione rerum ad fe-

fed omnes uni ac foli huic negotio dare piam

fe, fed infecutione earum. Ob hanc caufamEc-

diligentemque operam vellet, fic ut non vir

clefiafticus,ut hominem defcriberet,quem nul-

fupereífet, non mulier in mundo ( fi fieri pof-

la auri cupiditas abripuerit,nullus illius metal-

fet ) reliqua, quze non Deum ardentiffime a-

li fallax fplendor feduxerit five ad fe duxerit,

maret, ac religiofiffime obfervaret : Nolo fo-

ajebat: Beatus diver, qui inventus eft fime macula,

lus magnificare Dominum, nolo folus am-

€? qui poft aurum non abiit, Eccl. 31, 8. Huc

ple&i. Paucis nempe contentus eft, cui hoc fa-

tis, quod ipfe folus Deum amet , neque curat,

efiam vadit illud,quodSponfus ajebat,ut vehe-

mentiífimum fuum erga Sponfam amorem in

ut omnes , vel certe plurimos , habeat in eo

dicaret, dicens : /ulnera[li cor meum, [oror mea

amore rivales. Monet porro beati(fimus Au-

Spon[a, vulnerafti cor meum in. uno oculorwm tuo-

guftinus, ut netam illuftre exemplum przeter-

D Nf

rum , €2 in uno crine colli tui.

Cant. 4. 9. 8.

mittamus vacuum, fed mutuemur a poeniten-

n

Gregorius Nyffenus tranítulit : Excordafii me ;

teRege,quod imitemur,dicens: Excitate ergo

)om, 20.

oft Pent,

& fic habent LXX. Alii autem verterunt: cor

in vobis amorem, fratres, & clamate unicui-

inihi rapuiffi , tanquam idem fit, amore & cor-

que veítrum, & dicite: Magnificate Domi-

num mecum, fitin vobis ifte fervor. Si ama-

de deftitui,aut animoin illum,quem diligimus,

emigrare. Hinc profani amatores dicere fo-

tis Deum, rapite omnes ad amorem Dei , qui

lent,ademptum fibi cor ab amicula, quam

vobis junguntur , & omnes, qui funt in domo

depereunt. Quod ergo Angeli pacem volunta-

veftra. Ergo rapite, quos poteftis, hortando,

ti.magis, quam intelle&ui, anuntiarunt, tale

rogando, difputando, rationem reddendo cum

eít, ac fi dixi(fent. Deo magis etiam acceptos

manfuetudine, cum lenitate.

eífe, qui morem agendi obfervant, quem vo-

VI. Moyfés, cum terrze primam originem

Ibid,

luntas habet, quam qui ad modum, quo intel-

narraret , ajebat:, Zerra autem eraf inanis €9

le&us utitur, operantur.

Hoc eft, quod

vacug, Gen. l. 2. Alii transferunt: Z*rra erat

ajo: qui ad fe omnia trahunt, & in fua com-

invifibilis. At quid terrae vacuze cum invifibili?

inoda transferunt, & hoc folum curant, ut fint

nec enim ex eo,quod invifibilis erat,fieri vide-

ipfi probi , & Deo ferviant, neque fimul folici-

tur fuiffe vacuam & inanem. Refpondet fan-

ti funt, ut alios habeant ad DEI minifteria &

&us Gregorius Nyffenus : Magno myfterio

fattum, quod Moyfes ait, terram. fuiífe

obfequia focios, & culcus illius confortes, non

ii tantum placent Deo, quantum illi, qui pro

vacuam & nulli rei utilem , quando dicitur

fimilitudine voluntatis ad alios contendunt,

fuiffe invifibilem, inornatam, opertam aquis,

