pers mole ruit fua, tefte Horatio. E contra-

&a, nonfequuntur, ait Livius : Et Ariftote-

rio vero, Tacito docente, plura in fumma for-

le magiftro communis cuftodia Principatus

tuna aufpiciis & confiliis , quam telis & ma-

eít, neminem unum magnum facere. ) Ssm-

nibus geruntur. Et, Livio tefte, multa quxe

per periculofum eft , ait Tacitus , privai ho-

natura impedita funt, confilio expediuntur.

minis nomen fapra ( imo & juxta ) Principis

XV. Pvobl. 15. An prudentis Regentis fit

attolli. 2. Potentia acquiritur authoritas ;

omnia ad confilium adducere ? Refp. negative:

. Nam

R P. Lohn. Bibl. Man. Tom I1I.

!0

74

JBibltotheree IManualit/ Conctonutorie

VMH A n

Nam aliqua funt, QUæ nunquam prudenter

Do&ores , minime nocere medicos , quia nom

confilio fubjiciuntur ; videlicet r. finis , quia

uifi coemeteria implent; magis nocere Juriftas,

hic jam fupponitur in confilio , utpote in quo

quia replent patibula , a quibus etiamnum àd

tantum de mediis inquiritur. 2. Quze funt de-

coelos iter apertum eft ; maxime vero nocere

terminata in aliquaarte, vel difciplina. 3.Quze

Theologos, quia infernum implent , unde

a fortuna funt; quia hzec, cum nmon fint in

nulla eft redemptio.

noftra poteftate , fub electionem non.cadunt.

4. Quze plurimum funt diftantia; nam coníi-

ï

4 IV. Probl. 4. Unde gradus Academici ori-

lium, tefte Ariftotele, eft de his, qu»e ad nos,

gin» fuam fumpferunt ? Refp. 1. Etfi jam

aut amicos , aut patriam fpectant. 5.Quze funt

oliui apud antiquos literatis hominibus honor

fecundum curfum nàture, quia & hoc non

titulique oblati fint, tamen hos gradus pri-

funt in noftra poteftate , licet confultari pof-

mum anno M. C. L. incepiffe, tempore fcili-

fit, quomodo fe homo habere debeat in iftis.

!

cet Lotharii Imperatoris tunc enim [urecon-

6. Que funt zeterna. & immutabilia, quia de

fulti DoGores creati funt; Et Petrus Lom-

his dubium effe non poteft, Alia funt, quae

bardus primus Theologie JDoctor fuit re-

confilio rectetfubjiciuntur. Nimirum 1. pro-

nunciatus, a quo tempore conftanter mos

ventus five reditus divitiarum , ut in his ne-

ifte in Academiis retentus eft. Refp. 2. Gra-

que fraus , neque deceptio concurrat. 2. Ali-

dus hodie triplices effe , fcilicet Baccalaurea-

mentum fufficiens fubditis ; nam respublica,

tum , Magifterium , & Do&oratum. Bac-

ut fupra dictum , inftituta eft ad fufficientia

calaureatum alii z bacca. & lauro derivant,

vite obtinenda. 3. Reipublicee cuíftodia , ne

quafi dicere vellent, eum, qui prima fun-

Ícilicet afacinoribus, vel ab hoftibus, dam-

damenta altioris fcientize pofuit, fpem habe-

num grave patiatur. 4. Pax & bellum. s. Le-

re poffe , quod a baccis ad laurum fit perven-

ges & Decreta, in quibus, teíte Ariftotele ,

turus ; aliia baculis dictos volunt , quaíi fa-

URU i ii ii E OP 7 OLU Q N NOCR

cultatem haberent baculos bajulandi ; Álii

civitatis falus verfatur.

re&ius cum Pontano & Beíloldo a voce

$. r

battalum , quod idem apud Franco Gailos ii-

gnificat , ac prelium , originem fumunt;

De Per[onis literatis.

hinc Tyrones Battalarii vocabantur , quo no-

men poftea in Academia Parienfi compel-

l

L. Probl. r. An Do&orum nobilitas pluris

labantur ii, qui rudimenta artis in ftudiis

AE tb ACX Oa 24 O duy mj duuetns: r tbniem n

fitfacienda , quam eorum , qui geniti funt

artium pofuerunt, quze vox Etymi ignoran-

nobiles ? Refp. 1. Si uterque vi:tute careat ,

tia in Baccalarios, & poft in Baccalaurecs eft

Nobilitatem Doctorum .praeferendam videri

transformata.

Eft ergo Baccalaureus ille ,

in hominum prudentum 1udicio , eoquod hzec

qui confeCcto alicujus artis tyrocinio , pu-

proprio ingenio, diligentia ac do&trina obten-

blicum . progreffus fui teftimonium obti-

ta fit, illa potius fortunze debeatur? Refp. 2.

nuit. Magiftrum alii di&um volunt , quia ter

. Si pofteriores Nobiles funt , quales effe de5e-

magis doctus eft ,. quam alii ;

Alii quod

rent, eorum nobilitatem prseferendam effe,

cveteris magis poffit praeftare; Alii a ma-

eoquod fupponantur effe generofi , imagnani-

giftrando , & moderando; quidquid fit de

mi, & virtutisftudiofi, qua nobilitas fi ex-

hoc , recte hodie definitur , qui decurfis Phi-

trinfecze nobilitati conjungatur , haud dubie

lofophize & feptem artium liberalium fpa-

fui poffefforem prze reliquis Nobilem facit, &

tiis ,rite ac folenni ceeremonia hoc nomen

fupra ipfes etiam Doctores , maxime fi hi vir-

honoremque accepit. Do&tor a docendo nomi-

tuti minus ftudeant , elevat.

natur , adeoque'nihi! aliud eft , quam is,

qui publicam docendi poteftatem accepit. Li-

IL. Probl. 2. Cur Do&orum filii & nepo-

centiatus di&us eft a licentia , quod illi li-

tes non funt etiam Nobiles,ficut in natisNobi-

ceat fummam dignitatem petere & confequi .

libus contingit ? Refp. Hoc propterea fieri,

cum voluerit; unde a Pontano magilter vel

quod Do&ores Nobilitatem fuam ex do&rinze

Do&or defignatus definitur. Non conftituit

proftantia obtineant, qui titulus cum in li-

hic Licentiatus peculiarem gradum , promo-

beris non reperiatur , hinc merito nobilitas

ti tamen Licentiati in actibus favorabilibus ,

quoque illis negatur. Sanguinis vero nobili-

non autem in odiofis , pro veris DoGtoribus

tas, cum a fanguine & generatione defuma-

habentur; hinc poffunt effe Cameree Affef-

tur, merito in liberos, quie fanguine tali pro-

fores , tam bene, ac DoGores.

Refp. 5.

gnati funt, derivatur.

Infignia & cs»eremonias, quse in creatione

IlI. Probl. 3. Quinam DoGores plus utili-

DoGoris adhibentur , non effe de effentia , fed:

tatis conferant reipublicze, Medici , Juriftze ,

majoris tantum reverentio & decoris caufa

an Theologi? Refp. r. Siomnes bene fungan-

adhiberi : Et pileus quidem libertatem fignifi-

turofficio fuo , infimos effe medicinve Do-

cat, quod fcil. oromoti pofthac ferulis.aliisque

Gores , quia cavent aut pellunt corporum

pu———————HRÓ——Ó— EEE EEE

penis exempti, Do&ores ac magiftri alio-

ia

morbos ; proximos Juriftas , quia cavent aut

rum evaferint , cujus ceeremonize mos a Ro-

pellunt corporis moralis, fcilicet reipubli-

—

manis defumptus , ultimate vero a Noah or-

ce , injurias ;

praclariffimos "Théologos ,

tus dicitur , qui ad perpetuam diluvii memo-

quia anim?e morbos , id eft , peccata , praeca-

riam , quo ipfe cum fuis a Deo liberatus erat,

m

pileum eos geftare voluit. Caetera infignia ,

vent & pellunt. Refp. 2. Si imperiti fint hi

p

MRU i

N

Titulus C X X 1V. Respublica

19

puta annulus, libritraditio, Epomis &c. Do-

rarum exercentur ftudia, uti & nüncii eorum

&oralem pote&a 'em collatam effe indicant,uti

fecure veniant , & in eis fecure habitent, &

& torques aureus nobilitatem denotat. Refp

nulla veätgaha vel portoria ab iis cxxgantm

Inferiores gradus non efle de elfentia Dottora-

2. Eft,nequis (cholari ob alterius cujuscunque

tus. Hinc in Italia non requiritur Baccalaurea-

Provincize deli&tum five debitum nhqvod dam-

tus ad Doétoratum Juris & Medicinze , quam-

num inferat. 3. Eft, ut, fi litem illi quispiam

vis horum loco tentamen proemittatur, quoin-

fuper aliquo negotio movere voluerit, hujus

dagatur ,

num Candidatus fit admlttendus ad

escoram domi-

d

rei optione data fcholaribus ,

examen Do&rmæ

no vel magiftro fuo , vel 1p£1us civitatis E;pi-

fcopo, quibus hanc juusdlähonem dedit Im-

V. Probl. s. Àn do&Grinalis dignitas offi-

perator ,

conveniat. Praeter hzec Rebuffus ,

ciat no

litati ? Refp. Negative,

idque pro-

& ex hoc Joannes Niefs, de ortu & occafu la-

batur

*

U

ex natura 1püus Docte 'atüs, cum

tinze linguze in appendlce collegit rgo. privi-

enim fit publicus honor & teítimonium in-

legia, quibus tamen non fruuntur illi ftudiofi ,

inhone-

ügmb ahc ius profectus in aliqua fcientia fa-

qui infcripti non funt , qui vagi füunt:

Eb ,

are ratet tam parum NNobiles ab eo

fte vivunt ,

nec domi ftudent, nec lectiones

abhow ere debefe

obeunt,

quam parum abhorrent a

qui alios & c,lfmphnam conturbant ,

communibus teflimoniis

qua difcedenti-

blafpheml 'excomunicati,Clerici aut Monachi

bus ab Academia dari folent. Probatur

te-

fine Superiorum permiffu ftudentes

nOLen'*'

ftimoniis

tes obedire Re&tori ,

magnorum Principum ,

qui honori

artibus vetitis opm am

fibi duxerunt, his gr dibus condecorari. Nam

navantes

extra Gymnafia privilegiata ftu-

dentes. Monettamen Beffoldus ex Viacentio

Hermannus Haffize Princeps in Pragenfi Aca-

demia cum magna Car Ohhnneratom approba-

Carotio, hodie literarum privilegia parum ob-

tione magifter eft fatus. Wilhelmus Geldrize

fervari ,

& cavere debere Ícholares , ne fe

Duxfilios fuos Lutetiz magiftros fieri vo-

in iis fundent quia decipientur

juit. Slolsmundus Baro Hebeïhemwu«

inter

hOnores

quos in Leg atmnmus adeptus eft,

VII. Probl. 7. Unde mos deponendi ftudio-

primas Baccalaureatui d

letulit. Albertus le

fos ortum fumpferit ? Refp. Eum a veteribus

Bavarize Dux puahcf» infhgnia magifterii per

Philofophis exortum effe , qui neminem

plateas Lutetize tulit.

Uriel & Sebaftianus

in fuam difciplinam recipiebant, nifi inge-

Archiepifcopi Moguntini , [uris erant Do-

nium, natura, & mores ante diligenter ex-

&ores ; Reichwinus Lotharingiz; Dux, &

pïomfï" nt; ut, f qui inepti effent, mox ad

Epifcopus Argentineníis SS. Theologize ma-

parentes remitterentur ; ; Hinc E.fïæf apud Ju-

gifter fuerat ; Phlhppus IIl. Epifcopus Spiren-

dzeos neminem recipiebant ;

nifi qui bien-

fis Theologize Dottor ; Henricus IV. & Chri-

nio patientize fizna dedilffet

Athemenfes fe-

ftophorus Eplfcopl AL'(" ftani Jurium Doco-

nicuium ad portam civitatis ftare volebant,qui

Yes.

Albertus l. Comes Hochenbemenf ls ,

ingreffuros convitiis exciperet,& impatientes

Epifcopus Herbipolenfis Decretalium. E jhi-

qmde*n repelleret ; patientibus vero dlcei Bb.

Ingredere Athenas

I1dem

lippus SS. Theologive , & Joannes IIT. SS. Li-

quia dignus es

terarum

& Decretalium Doctores Epifcopi

ftudiofos novitios ab initio capitofis & petu-

Euftadieníes erant

lantibus interrogationibus vexabant ; tum per

forum ad balneum ducebant furioforum mo-

re infultantes , ut cum ratione infanire vide-

Vi.Probl 6. AÀn ftudiofi non graduau

rentur :tandem omnino liberatosin collezium

etiam fuis privilegiis gaudeant , & quibus ?

recepturi

Ad horum ergo

mmitationem

R. r. lllis fpecialia privilegia Fridericum Im-

etiamnum in aliquibus Academiis indoles ftu-

peratorem ejus nominis primum per conftitu-

dioforum advenientium exploratur , dum lig-

tionem peculiarem Codici infertam comuni-

neis aícels, dolabris, terebris , forficibus acci-

caffe,atque hujus fui fa&i quatuor rationes at-

duntur, dedolantur, tentantur, tenduntui

tuhfïb,quod fcilicet ftudiofi amorefcientize fuze

& cornua capitibus admota amputantur , qui-

bus cerefnonub admonentur ,

ut àures, ocu-

exulent ; quod ob eandem caufam e divitibus

pauperes fiant, & femet ipfo exinaniant : quod

los & czeteros fenfus purgatos adferant , mo-

preeter injurias corporales, quas a viliffimisho-

rum afperitatem, & cornua arrogantize, atque

minibus fzepe fine caufa pGïfel unt,vitam fuam

inanis perfuafionis, quibus vitiis fere ea zetas

multis periculis. exponant :

quod fcientia

madet, deponant, & ante barbam patulis au-

ilorum totus illuminetur mundus,

& ad

ribus veram eruditionem , expurgato ammo

obediendum Deo ,

& eius Magiftro ]mpera-

& humili coxde fitire dlfcant

tori vita fubje&omm informetur. Relfp. 2. Heec

privilegia non ipfis tantum , fed etiam eorum

VIIE. Pmbl 3. Unde Academiv» ortum

Profefforibus ,

uxoribus , V1du1s, liberis, fa-

fumpferunt ,

& quomodo ab Univerfitati-

1ulis

nunclis, Bidel hs , notariis

fcnbïs

tibus dlümguuntm ? Refp. r. Nomen fpectan-

& iis artificibus

qui aliquam cognationem

do, eas denominatos effe a loco extra urbem

cum literis habent, vel (ne quibus literze effe

Athemnnfem qui dicebatur Ecademia , o

nequeunt, ut funt Tvpovzaphl Bibliopole ,

quod Lcademus ibi fcholam 1n&1tul[ï'et

corni-

Bibliopegi , Pharmacopolze , pi&tores ,

tandem vero pet unius literze mutatmnem

Academia appellari coepit ter mille drach-

petere. Refp 3. Privilegia in hac conftitutione

Friderici I. conceffa ei"ff— potiffimum tria, quo-

mis emptus agellus,

ex qua Academia ut

rum 1. eft, ut fcholares ad loca, in qulbus lite-

praeftantiffimi Olatmes Poetze, & Philofophi

R. P. Loha. Bibl. Man Tom. 11Í.

A

prodie-

Biblothecg Manuslis: Conctouatorie

76

roheg

lL)

prodierunt, itanomen ejus apud gratam pofte-

locum tenet , &

i Re&tori etiam praefertur,

ritatem prze czeteris in ufu permanfit. Diftin-

non vero in a&ibus publicis. . Origo defumpta

guitür autem Academia ab Univerfitate,juxta

videtur ex more militari ,

ubi in centuria de-

Beffoldum & alios , quod in hac omniagenera

cem erant decurize , & unaquzeque Decanum

artium, non autem inilla, doceantur ; Alia ta-

habBbat

Unde etiam in prifis Academiis

men Volunt utrumque nomen idem figmiäca-

üngularum facultatum . Decani habebantur ,

re, videlicet fcholas publicas fummiPontificis,

ul fingulas diei horas in explicandis faculta-

Imperatoris , Principum confenfu approbatas,

tlS fuze dogmatibus confumere poffent ; unde

ereCtas, & privilegiis certis donatas. Refp. 2.

etiamnum hodie denominatio manfit. Refp. 5.

Academias fic ortas effe in. noftris partibus ;

Notarium , a uotan«*io di&um , effe quafi fcri-

ab initio in celebrioribus Epifcopatibus fcholze

bam Academ

; iMlius enim eít annotare,

publicee infüituebantur; cum vero Canonici

quz in Ácade mia geruntur ,

protocollum fa-

in aulis effent occupati , atque adeo ftudia ne-

cere, ]mamenm ?AIUGI'G

nomine Acade-

gligerentur,docendi munus inMonachos S.Be-

mizliteras , &tnf*ïmonm fmbere &c. Refp.

nedicti translatum efít; cum vero & hi fuis

Ó Bhiellæn effe . miniftrum Univerfitatis ,

legibus & exercitiis impedirentur , quo minus

iem tamen alii rectius fere per P fcribunt,

oro voto ftudia docere poffent , tandem Aca-

& pedellum Ííeu curforem vocant, eoquod

demi?e in eam , quam nunc confpicimus, for-

ipfi Rettori a pedibus fit ,

& ad vana nego-

mam funt redactz , idque aliqui accidifle pu-

tia Rectoris exequenda dlfcurmt

tant tempore Caroli Magni , licet aliquze Aca-

demize jaCtent , fe antiquiores effe, maxime

?. PfObl TO .4"

] de Academiis Italize ob-

fervandum ? R

xl 1)

b U

I. iomanam Academiam

Patavina, cujus initia ob vetuftatem plane

ignoratur. Refp. 3

. Academias in fummo fem-

celebrem fuiffe 7

. àni H.

ulïc Chrifti nativi-

per honore apud Prmapes fuiffe ; nam Philip-

tatem, poftea Vexo cum negleét

ta effet, Ponti-

ficum romanorum ftudio reftauratam effe ,

pus Imperator ftudiofos vocavit 'confcholafti-

[2 5».]

cos. Joannes II. Filius Ferd. Arrag. Regis eos

Tiaxime Ur!

-6X

ni.4.5. Thom. Aquinatem evo-

focios &fratresappellavit. Galli»e heaes Aca-

cantis, qui omnibus honoribus & dlgmtaübus

demiam Parifienfem filiam vocant, & nublRe-

CU*]tEIïlPïlS totus in ornandam & raiïau Ya

&or inpublicis aCübus omnes, etiam Nun-

dam iftam Academiam incubuit,& multa pree-

clara in huma

ÁA4cta

1121

tios Papee & Cardinales: antecedit.

n & divinam Philofophiam

IX. Probl. g. Quid de penoms inAÁcademiam

Commentaria hortatu Pontificis Maximi reli-

conítituentibus notandum ? Refp. 1. Rettorem

quit. Refp. 2. Bononienfem Academiam a

Univerfitatis perpetuum non effe, ne uni tan-

Theodofio Imperatore fundatam effe,fed eam

tum onusincumbat, & leCtiones impediantur

poítea nonnihil collapfam , a Carolo M. reftau.

Omnes etiam Epifcopos przecedit, quia Prin-

ratam fuiffe, tandem vero Pontificum & Impe-

cipis locum tenet. Injuría Re&orem afficiens

ratorum munificentia ita e gcrevnf&, ut bono-

capitis poena ple&titur juxta Juriftas. Portatin-

rum Pcudw um mater appelletur ; hinc j juxta

fignia , ex quibus colhgltur jurisdictio , quam

Gl ;,"'am in Clement. de magx&ms dicitur Bo-

fi non gerit , pro tali non reputatur. Ref P.

nonia, quafi fuper omnia bona ,

vel bonor um

^

ume

Cancellarium plerumque loci Epifco;

notitia nimis amabilis. Nfalee tamen juris-

exceptis Academiis qu1bubdam H» rotlu

prudentize ftudium hic floret, unde Bartholus

in quibus nullus omnino eft. Cancel larius

do&or inde prodiit. Refp. 3. Ferrarienfem

ePc Vicarius & quafiLegatus fummiPontificis,

juxta aliquos a Friderico Imp. in odiumBono-

ad hoc praecipue conftitutus , ut invigilet , ne

nienfium excitatam effe , juxta alios vero ab

indigni ad. honores Academlces promovean-

Alberto Ferrarize Principe, quam anno 1316.

tur. Refp. 3. thuor ordmare colleeia in

a Bonifacio 8. confirmatam Eftenfes Princi-

Academia reperiri, & hoc ordine dïgmtatls

pes mire exornarunt. Refp. 4. Florentinam

Theologicum, Juridicum , Medicum, Philofo-

excitatam effe a Cofimo Medices, & a nepote

phicum. In Academia tamen Parifienfi pri-

ejus Laurentio mire exornatam , potiffimum

mas tenent Phllofophl & ex iis folis eligitur

1n ea florent ftudia ,

humanwrum literarum

-

Re&or. Et fane ( inquit Beffoldus ) fi ifti an-

Unde & Paulus 5 deferta romana Academia

tiquum Philofophize fpolendorem tuerentur, &

ad hanc miegravit

Vehementer commen-

Pythagorz , Platonis, aliorumque premerent

datuf bibliotneca a Laurentio Medices in

veftigia, vel omnium primi ,

vel ftatim poft

ufum) hujus Academi» exítru&a. Refp. s.

Theologos locandi effent; erat namque olim

Mediolanenfem Academiam inter antiquiffi-

Philofophia rerum divinarumllEncyclopaedia

mas effe,

de qua Alexander V. affirmabat ,

atque comprehendebat,quidquid mens huma-

primum "Theol logiz:e Profefforem .S. Barna-

na fcire aut capere poteft. Sed nunc artium

bam fuiffe, quam | S.Ambrofius & S. Auguftin.

liberalium Rudimenta tantum tradit , & aliis

egregie promoverunt. Ibidem etiam Vn*vx ius

fuperioribus difciplinis fubalterna magis eft

literis operam dedit. Refp. 6. Neapohm fem-

quam collateralis. Unde etiam in jure diffe-

per Mufarum fedem habitam effe , utpote in

rentia conftituitur inter Philofophos , &

qua pr2eter ceteros Virgilius, HoratiusClaudia-

artium liberalium . Profeffores.

Refp. 4.

nus. Petrarcha & alii ftuduerint , Academiam

Quodlibet horum collegiorum fuum De-

tam modernam Fridericus l. fundavxt

&

canum habere, cujus officium eft ,

caufas

ut florentem reddéret ,

prohibuit ,

n& qt ïg.

collegium fuum concernentes moderari

quam extra regnum ftudiorum caufa profi-

ac procurare , unde primum iu Collegio

cifceretur. Eam po?cea Robertus & Alphonfus

Arrago-»

j

Tituus C X XI V. Refþublim.

hd

Arragonum Rexinftauraverunt; quam tamen

quod locus ille a'ptifïïfilus fuerit Vathematicis

poítea graviífima bella iterum interturbarunt ;

obfervationibus, qua occafione optime ufus

hodie maxime florere dicitur. Refp. 7.Papien-

fuit Archimedes, qui etiam inter balneandum

fem a Carolo M. non diu poft Parifienfem ere-

Mathematicas figuras oleo in corpore fuo de-

&am effe , in quam alterum eorum monacho-

Ícribebat; przeter hauc etiam Melfana, & Ca-

rum, quiex difciplina Venet. Bedse prodeun-

tanenfis reperiuntur.

tese Britannia in Galliam venerant,& fapien-

tiamfe venalem habere profitebantur, mifit,&

XPoprDhh wcOBbNS Gorninnue- Acada-

primum Rectorem dedit. Maxime hic floret

miis notatu dignum occurrit? Refp. r. Colo-

"theologia, unde civitas non Ticinum , ut olim

nienfem , cum femper antea celebre Colonize

fed Papia dicitur, quafi piorum virorum pa-

Gymnafium fuiffet, ab Urbano . VI. anno 1388.

tria , five pie & verz religionis patria fedes.

impetratam a Colonienfibus per 4. monachos

Primus hic docuit Theologiam ( ante Acade-

ad ipfum milfos fuiffe, & iisdem , quibus Lute-

iniam ere&am ) Syrus Aquilienfis eo tempo-

tia gaudet, privilegiis donatam. ln hac Uni-

re, quo S. Petrus eam Rom:e dacebat. Jurant

verlitate Rector quater per annum eligitur,

in hac Do&tores, quod velint idoneos promo-

ordine ex fingulis facultatibus obfervato. [u-

vere. xefp. 8. Patavinam a Carolo M. an. 791.

ris

Canonci.vel civilis Dotctores raro hic

conditam eíle, vocatur hzec Academia a non-

fiunt , nifi zetate, dottrina, ufu rerum przeftan-

1

nullis totius Italize celeberrima, & quaf! Athe-

tiffimi, unde a vic

lii

in

i

s omnibus plurimum iis

nienfis Areopagus ; Itcm Jurisperitorum coro-

tribuitur , & gravioribus de rebus a Regibus,

na,omnium literaram Emptorium. Ín hac duo

p

Principibus & rebuspublicis confuluntur.Cum

funt Rectores,unus Univerfitatis, qt

[1007

Medici-

tanta vero folemnitate Doctoralis pileus ru-

nam &Philofophiam complettitur ; alter ejus,

'beus imponitur,ut totam uürbem in admiratio-

quae caeteras facultates docet.Praeterea hortus

ne rapiat, & vix alibi fimilis czeremonia con-

in civitate Patavio eft exftructus, infinitis her-

fpiciatur. Cum equitatu exornatiffimo , in-

bis refertus,ingratiam ftudioforum Medicinze.

ftru&oque clariffimo comitatu, amicos & con-

In Tribunali hzec verba leguntar : Excute ma-

vivas per urbem invitant, & fplendido theatro

nus ab omni munere,patienter partes audi,be-

in zede Metropolitana heroice promoventaür ,

nigne refponde;jufte judica. Refp.g.Perufinam

inde gratiis Deo a&is, falutatisque tribus

circa annum r29o. florere coepiffe, maxime [u-

Regibus ad epulum Dottorale honorificentif-

risprudentielaude. Inhac Bartolus vitam fi-

fime proceduut. DoGiffimiinde viri femper

niit. Refp. ro. Pifanam anno 1339. inftitutam

prodierunt, unde fumme femper aeftimata eft,

effe, inquam Roma ftudium transtulit Alevi-

& honorata a Pontificibus , Imperatoribus ,

nus,eamque cum Radana, Claudio &c. funda-

Regibus & Principibus. Leo X. certe agri Do-

vit.Poftea vero 150. annos deferta jacuit,cum

minici piiffimam cultricem appellabat. Ingol-

demum eam Laurentius Medices reftauravit ;

ftadienfes publico fcripto ftudiorum paren-

Huic Academiz Aldus Manutius $8000o.li-

tem vocarunt. Hofius Cardinalis aperte fa-

brorum teftamento legaffe dicitur. Refp. 11.

tetur, Colonize deberi, quod reliqua Germa-

Salernitanam nuncíere temporis injuria, &

nie pars ad Rhenuma fide non defecerit, pri-

aliarum Academiarum fplendore obfcuratam

vileglis quoque extraordinarilis donata eit.

effe ; olim tamen Medicinz ftudiis celebrem

Refp. 2. Bafilienfem a. Pio Il. anno 1459. in-

fíe

3A .

fuiffe. Unde ab Anglorum Rege confulta pul-

füitutam , & variis privilegiis exornatam e

chrum librum de confervanda valetudine ícri-

Pector hic fingulis annis eligitur , & viget de-

pfit. Maxime autem in ea floruit Conftanti-

poüitio ftudioforum. Refp. 3. Dilinganam ab

nus Afer , qui ftudiorum gratia Babyloniam,

Ottone Truchfeffio , Cardinali Auguftano

Arabiam, Perfiam, /Egyptum, JEthiopiam pe-

& Germanize Protectore erectam effe, potifi-

netrans,& 39.annis ibi vagatus,mirifice eorum

mum eoíine, ut preeter humaniores literas

doGrinis excultus eft, unde cum in Africam

Theologia exa&e traderetur. Refp. 4. Dua-

ediffet, Afri eum interimere cog;tabant,quod

cenfem a Philippo Rege Catholico priori fze-

ille advertens Salernum venit, & tandem reli-

culo ere&tam , ne belgica juventus literarum

é&ds omnuibns inCalfinenfi coenobio monachus

caufa ad exteros proficiíci cogeretur, hoere-

effe&tus eft. Refp. 12. Senenfem Academiam

fesque imbiberet. Refp. 5. Erfordienfem in

varias quidem in exordio vexationes pertuliffe

Thuringia circa annum Domini 1391. fur-

fed anno demum 1387. a civibus renovatam,

datam, & a Bonifacio IX. & Pio II variis

& tandem a Pio II. Pontifice admirabiliter ex-

privilegiis ornatam effe. Refp. 6. Francofur-

ornatam eife. Florent in ea maxime [uris-

tenfem anno 1506. per Joachimum , & Alber-

prudentize & Medicinze ftudia, in ea Panor-

tum Marchiones Brandenburgenfes fundatam

mitanus docuit. Refp. 13. Venetam fere cum

eífe. R. 7. Friburgenfem Brifgoisce ab Alberto

ipfa civitate ortam elfe, in eaque pr»eftantiffi-

Auliriaco circa annum Domini 1466. funda-

inos viros floruiffe , maxime humaniorum li-

tam effe, & anno 1472. fub Friderico Impe-

terarum, nimirum Manutios , Bembum &c.

ratore non parum reftauratam & au£tam effe.

M

Refp. 14.

Y

lantuanam Mutinenfem , Parmen-

Refp. 8. Gripfualdenfem in Pomerania ab

fem , Bergamenfem , Taurinenfem , Montis

Uratislao IX. Pomeranie Duce anno r450.

regalis, Maceratenfem , Anconitanam , Car-

inchoatam effe. Refp. 9. Hoeidelbergenfem

notenfem nihil fpeciale habere, quod de iis

a Rudolpho Il. anno Domini 1346. infti-

commemoretur. Refp. 15. In Sicilia prze czxe-

tutam efle, & ab Urbano VI. inftar Parifio-

teris celebrem omnium fuiffe Academiam Sy-

rum confirmatam. Ín hac tria, quae Acade-

racufanam, maxime Mathematica fcientia, eo

iam maxime exornant, reperiri dicuntur,

Cl*

Kg,

xNo

b

Bibliothece Manualis ! Concionatorig

[

14

fütutam effe, & ab Urbano VII. confirmafam,

fcilicet do&rina excellens, ordo fingularis, di-

N

iw entia maxima.

Refp. 1ro. Herbipolenfem

pr1v11eg11sque donatam etfe , fed in hunc ordi-

primoa Joanne ab Egolftein Epifcopo authori-

nem &locum abAlberto II. dedu&am Rector

g

tate Bonifacii IX. &RupertiRegis anno 1403.

bis inanno eligitur,quatuor eli fciplones prze-

erectam,fed cum Fundatore poit 7.annos mor-

feruntur. Refp 21. Wittenbergenfem a Joan-

Í

tuo ingens detrimentum accepiffet; a Julio E-

ne Friderico Duce Saxonive anno 1502. fün-

pifcopo anno 1585.iterum reftauratam; ea ma-

datam , a Friderico II, inchoatam , a joanne

gnificentia fuiffe;ut fuerint,qui dicerent,fe nec

confer Vatam a Mauritio mitauratam ab Augu-

in Italia, nec in Germania, nec Gallia , nec Hi-

fto exornatam, amplificatam & confirmatam

fpania fplendidiora unius Priacipis literarum

le. Refp. 22. Cracovienfem Academiam a

1

& religionis monumenta vidiffe. Refp. r1. In-

Cafimiro anno 1367. inchoatam , & 1400. in-

;

ftauratam effe, poftque Regina Hedmgw Ula-

golítadianam a Ludovico divite HenriciAvari

filio ex ingentibus a patre relictis opibus fun-

dislai uxor moriens ingentem pecuniam in

datam eífe; fed ab Alberto Duce catholico

hunc finem reliquit.:

1

j!

mire poftea adauctam & exornatam An. 15

F-ll-v

571

XII. Probl.

12. Quid de Galliz Acad miis

Refp. 12. Lipfienfem anno Domini 1408. pro-

notandum eft ? Refp. 1. Parifienfem a C

arolo

pter fe&am Huffitarum erecam effe ; cum

M. circaannum 791. ex Alcvini Pra;eceptoris

ub

v

enim Teutones Pragenfem Academiam gu-

fui, & venerabilis Bedze difcipuli confilio ere-

&am credi: cum enim duo monachi Scoti in-

[

-

bernaffent , & Huffitarum opera a magiftratu

dejecti effent commoti magiftri ac difcipuli

ter alios mercatores in Galliam appulfi clama-

ZY

"Teutonici generis, & jurejurando adacti ,

uno

rent : Si quis eft avidus fapic

ii

tie , veniat ad

die fupra duo millia fecuti , apud Llpuam Mif-

nos, & accipiateam ; & Rex ab iis ad fe voca-

nize civitatem trium dierum itinere Praga di-

tis quzereret , quid peterent pro ea , refponde-

qe— b M Ro s

ftantem univerfale ftudium erexerunt,quam in

runt ii, fe tria petere, fcilicet loca oppm*tam

4.Academias &Nationes diviferunt,Mifnicam

auimas ingeniofas , & illa, fine quibus vita ifta

Mu

M^

Saxonicam,Bavaricam & Polonicam,quze po-

tranfigi non poteft, fcilicet alimenta, & quibus

eeam.

ftea a Pioll. & Alexandro V.confirmata,atque

tegamur. Rex talibus dictis permotus,alterum

cum nonnihil collapfa effet, a Gregorio Duce

Ticinum mifit, & Academiam inchoare juffit,

Saxoniz reftaurata. Refp. 13. Lovanienfem a

alterum Parifiis retinuit , eique Nobiles pue-

ros comendavit ; quo audito Alcvinus author

oanne Duce Brabantive anno 1426. inchoa-

tam , & a Martino V. privilegiis confirmatam

fuit Imperatori, .

ut Ácademiam erigeret. Ex

ORE Ó

effe. Dehac Joannes Goropius Beccanus te-

bac tot Theologi prodierunt, ut Poffevinus

ftatur, nullam reperiri facile Academiam, quae

dicat , 4oo. annis vix alicujus nominis Theo-

cum Lovanienfi fitus eiegantia jucunditateque

logum alibi extitiffe. Tertiam Civitatis par-

£— — gU m o d m o u o a,

Scholas Sorbonicas

comparari queat. Cui multum fplendoris ab

tem ftudiofi occupant.

——

Adriano VI. Pontif. eft additum per egregium

primus infütuit Robertus Sorbonius Doctor

.it

Collegium fub Adriani nomine ab ipfo ere-

Theologus. Refp. 2. Andegavenfem a Ludovi-

&um. Refp. 14. Marpurgenfem in Haffia an-

co Xl. inftitutam effe eodem fere tempore

no 1526. erectam ,

. & anno 1535. a Philippo

quo . Heidlbergenfis erecta. eft.. Avenionen-

- Principe wfïamatam effe Mechlinienfem vero

fem vero olim, cum Pontifices ibi refiderent ,

olim ceïebex rimamtoto orbe Academiam fuif-

florentiffimam fuiffe. Aurelianenfem a Ph1hp-

r

fe,fide digni authores commemorant apud

po pulchro anno 1312. excitatam , fed fupe-

Mil dendorpiuml,. 5. Acad in qua aliquando g.

rioribus annis oppreffam. . Hic S. Ivo ftu-

EL

Resum filii,

Pri

J.lb

pum 24. Comitum 29.,

duit ]uri Canonico.

Refp. 3. Biturigen-

eodem àuno üuduennt Refp: .15. Mogunti-

fem a quodam Duce Biturigum erectam prio-

nam a Diethero lfenburgico Archi-Epifcopo

ri f2eculo adeo a clariffimis vms excultam eí-

fe , tefte Münftero

circa annum Domini 1432. inftitutam effe , in

utjam literarum decus

äï

qua tamen ftudium Philofophie & Theolo-

& emporium doGiffüimorum virorum dic

*

gize tantum nunc floret. Refp. 16. Pragenfem a

poffit. Burdegalenfem vero Academiam pe,

|

KN

Carolo IV. erectam effe anno 1360. quam ob

excellentiam Aquitanicum Gymnafium vo-

Hufitarum herefem, & crudeliíffima bella

cari, quod in nulla alia Aquitanize Academia

pene oppreffam Ferdinandus 1. & Maximilia-

omne artium genus publice tradatur.Dolanam

nus II. reftituerunt. In hujus Academize Audi-

in Burgundla veterem quidem effe,fed florere

torio Juridico legitur ,

quod Profeffores

qui

ccpiffe anno 1484. quamvis jam iterum ob

20.annis continuis docent in aliqua famofa

perpetuos bellorum motus Mufze perturbatze

Univerfitate, ipfo jure efficiantur Duces & Co-

fint. Refp. 4. Lugdunenfem przecipue circa

Amites. Refp.

17. Roftochienfem in Ducatu

annum 830. fioruilfe , etfi nunc fere intercidit.

Megapolitano ad annum. 1451. a Principibus

Refp. 5. Monüspe[ï"ulanam anno I106. ere-

Megapolenfibus & civibus Roftochienfibus

&am, olim Jurisprudentive , nunc Medicinoe

miffa in urbem legatione impetratam effe. R.

ftudiis frequentiflimam effe , quam Henricus

18. Trevirenfem ab aliquibus antiquiffimam

Rex egregie promovit

1 hac Rettoris

anta

credi Academiam, fed ob mutationes tempo-

eft authoritas ,

ut ftudiofi quacunque etiam

Vgl

rum collapfam, ope S. Agritii ab Helena impe-

de caufa egrealentem comitari honoris gratia

trati refmmatam effe. Refp. 19. Tubingenfem

cogantur. Refp. 6. Pictavienfem alterum polft

in Ducata Wirtenbergenfi anno 1477. ince-

Parifienfem locum obtinere juxta Münfte-

ptam effe abEduardo f. Wirtenbergenfi Du-

rum ,

in qua omnium artium ftudia . fre-

c,e-,penm'ïþ sixti,V. & Friderici Imper. Refp.

quentlfïimls Auditoris , & a fapientiffims

accurate tradantur ,

20. Viennenfem anno 1237. AF rldenco Il in-

viris ,

preefertim.| Ju-

rispru-

&

Js.

Titzzlw CXX V. Refurreäïia.

19

risprudentia. Refp. 7. Tolofanam non ita diu

nuifünt 300o0. aureorum. Refp. s. Toleta-

poít Parienfem fuüiffe ere&tam , in hac Juris-

nam & Vallifoletanam , & Palentinam non

confulti etiam feftis diebus , przeter Domini-

peculiariter celebrari ab authoribus ; Valen-

cos ,& B. V. ac Apofttolis dicati funt, Lectio-

tinam vero anno 1470. floruiffe & clariflimos

nes habent. Studiofi vero teftimonia peten-

Profeffores habuiffe, quos audivit S. Domi-

tes, non tantum annorum, fed etiam menífium

nicus.

& dierum rationem reddere coguntur. Tanta

XIV. Probl r4. Quid de Anglic Acade-

vero diligentia hi frequentaffe Icribuntur , ut

miis notatu dignum eft ? Refp. r. In Anglia

quidam fummo mane in fcholam ventitarent,

duas potiffimum celebres effe Academias. z.

& Nobiles quidam fuos miniftros mitterent

Eft Cantabrisienfis , quam aliqui a Sigeberto

ad opportuna loca preeoccupanda. Necimme-

Anglorum Rege anuo'630. alii a Cantabro

rito , cum quidam ftudium luris totius orbis

Hiipanorum Regeannoante Chriftum natum

celeberrimum hic reperiri dicat ad Mildendor-

375. ereCtam volunt, qui patria pulfusin Bri-

pium. Refp. 8. Rhemenfem, Caturcenfem

tauniam immigrarit , & pro liberali hofpitio

Maffilienfem , licet olim floruerint , munc ta-

men fere obfcuras effe.

gratiam relaturus Academiam illam fundarit;

licet poftea nonnihil collapfam Sigebertus ite-

XIL Probl :r3.Quid de Hifpanize Acade-

miüs obfervandum ?

AX

i?

um reftaurarit. Hic Venerabilis Beda , AI-

efp

I. Conimbricen-

cuinus, Thomas Morus, & alii fleruerunt,

lem a Rege Lufitanive Joanne III. exftructam

Habet Collegia II. Aulas IV. eaque omnia

efle, quam quidam & loci natura amoeniffi-

