fic religiofam perfe&tjonem confequitur.

permovetur , nulla fuperbia , nulla contentio-

ne,

Tz'tulm CX XITI.

db

Religiofus. Status.

i

ne, nulla xmulatione füccenditur, non de

do a peccatis, ad quze propendent, abftinent,

praefentibus doletinjuriis , non przeteritarum

&fic fe Deo offerunt in odorem fuavitatis. 2.

jam recordatur, feque, cum adhuc fpirat cor-

Ex natura mortir: quia ficut mors corporis a

pore, cunétis elementis crediteffe defun&um:

divitiis,amicis, & omnibus rebus mundi fepa-

illuc praemittens fui cordis intuitum , quo fe

rat, ipfasque partes corporis fejurigendo per

non dubitat illico tranfiturum ; ita nos quo-

tormenta graves cruciatus infert; ita religio-

que crucifixos 'oportetkhis omnibus.,, id eft,

fus ftatus feparat per tria vota ab omnibus

non folum carnalibus vitiis, verum etiam

rebus creatis , tantoque majorem cruciatum

ipfis elementis, mortuos etffe, illuc habentes

affert; quanto magis ejusmodi bona plerum-

oculos aninue noftrze defixos, quo nos fperare

que per affectum folent ifhzerere; & quanto

Eugelgt.

in fefto

debemus momentis fingulis tranfituros. 1ta

feipfum quisque magis diligit, quam bona fua.

trium

Calfianus. Quod totum bene agnovit S. Igna-

Hinc Paphnutius Abbas Tyranno varia tor- Platus l,

martyr,

tiusLojola, hinc in praefatione veteri confti-

menta minitanti dixit: Putasne, tuze hzec tor- I- €.12.

Iapon.

tutionum dixit: homires mundo crucifixos ;

menta adeo mihi horribilia videri, ut propter

S.4.

& quibus mundus ipfe crucifixus fit, vitoe no-

ea Deum verum negandum putem ? quin imo

hoc fcito, noflras monaíticas conftitutiones

ftrze ratio nos effe poftulat. Hinc merito Gon-

falvus Silveira focietatis noftrze facerdos di-

multa plura in fetormenta continere , quo-

xit: Non fiftam gradum, donec cum Jefu affi-

niam in multis exercitationibus alfidue tenta-

gar cruci. Quam altus vero fit hic gradus ,

mur. Sed Salvator nofter ita nos corroborat,

Chriftus ipfe olim Rudolpho Converfo ordi-

utomnia perferre, &fuperare poífimus. Quare

nis Ciftercienfis oftendit ; dum ei cum aliis

idem etiam nunc corroborabit ad tuam hanc

quindecim ordinis illius religiofis in cru-

fzevitiam fuperandam. — 3. £x diuturnitate du-

ce fuffixis apparuit, dixitque, hos folos ex

rütioni, de qua S. Bernardus dixit: Genus9.Bern.f.

illa congregatione fecum elfe

crucifixos.

martyrii eft, Spiritu facta carnis mortificare

30.in

' Cant,

Vide hzc fufius diducta apud Engelgrave

:

ilo nimirum , quo membra cveduntur ferro

?

loc. cit.

horrore quidem mitius , fed diuturnitate mo-

Ioan.x5.

IL. Ex occafione thematis ; JMajorem hac

leftius. Atquiin oculis Dei, inquit Richardus Rich.

y.12.

dile&ionem memo fabet, ut amimaem [uam go-

Vi&orinus, majoris eft meriti, fzepe mortifica- Viet. in

DO

ri, quam mori. Nonne mors martyrum tan-

nüt quir pro amicis [uis: poteft religio mar-

tyrio comparari, quia, tefte S. Gregorio, duo

to eratpretiofior, quanto mortem praecedens

funt martyrii genera, unumin mente, alterum

pona productior? quibus volentibus mor-

$.Greg. in mente fimul & actione. Itaque martyres

tem non dabatur occid1.

Qua de materia fu-

hom,35,.

effe poffumus, etiamfi nullo percutientium

fius difcurrentes videri poffunt Hieronymus

de

inE vgng.

ferro trucidemur. Mori quippe a perfequente,

Platus l.2. c.12. & Nicolaus Lancizius opufc.

I. C' *

martyrium in aperto opere eftferre vero con-

tumelias, odientes diligere, martyrium eft in

. HlIl. Ex occafione

'thematis: Dux fuifli -in Ex;:d.xg.

occulta cogitatione. . Potiffimum vero probe-

sifericordia populo, quem redimifti : €9 portafli v.13.

J

tur hzec affertio triplici ex capite. r. x forma

eum. in fortitudine tua ad . habitaclum. fan&ium

le

maürtyri, quze in eo confifüit, quod, ficut in

tuum : potefít vocatio & religiofum 1ftatum

carnis martyrio perfecutor Chriftum eripere

edu&ioni populi Hfraélitici ex /Egypto com-

conatur erepta fide; ita in martyrio mentis diá-

parari; nam , uti re&e S. Bernardus dixit.

S.Bern. f.

bolus, quo nullus eft immanior hoftis.

Chri-

Ibi populus eft de /Egypto,hic homo de fzecu-

.

ftum (aliis virtutibus ereptis) eripere conetur.

lo. Ibi profternitur Pharao ,

hic diabolus :

$.Aug.l.

Cäht.

HincS.Auguftinus ait: contra mortifera blan-

ibifubvertuntur currus Pharaonis,hic carnalia

250. de

dimenta luctemur, fcientes in eo etiam quoti-

defideria, quze militantadverfüs animam. llli

temp.

diana martyria chriftianis deeffe non potfe.Si

in fluGibus, ifti in fletibus ; Marini illi, amari

enim caftitas & veritas,& juftitia Chriftus eft;

ifti. Puto & nunc calamitare dzemonia, fi for-

fic & ille, qui eis infidiatur, perfecutor eft, &

te contingat incidere in.talem animam : Fu-

iamus Iífraélem , quia Dominus pugnat pro

2

ille, qui ea in aliis defendere, & in feipfo cu-

ftodire voluerit,martyr eft. Cum ergo religio-

eo. Precipue tamen hazec comparatio inftitui

fus tres primarias virtutes, fcilicet pauperta-

poteft quatuor ex capitibus. 1. Ratione populi

edu&i,fcilicet Ifra&lis,qui interpretatur videns

tem, caftitatem, & obedientiam, fingulari ftu-

dio & fortitudine defendat, merito martyrii

Deum, fuit populus ele&tus, & fpecialiter di-

S.Bern. . palma illi non negatur. Hinc de paupertate

lectus a Deo, quae praerogativze multo magis

m

1. de SS. quidem dixit S. Bernardus : quid fibi vult ,

conveniunt ipfis religiofis, ut facile oftendi

quod eadem promiífio fa&ta eft pauperibus &

poteft. 2. Rationeloci, ex quo funt edu&i, vi-

delicet ex /Egypto, ubi onerabantur labori-

maxtyribus , nifi quia vere genus martyrii eft

s. AmbrO

paupertas voluntaria? De caftitate vero jos

bus, flagellabantur, & a cultu Deiimpedie-

].r. de

Ambrofius ait, non ideo laudabilis eft virgini-

bantur, qude mundo reQius attribuuntur, ex

quo educi fünt religiofi. 3. Ratione modi

Virg.

tas, quiain martyribus reperitur,fed quia ipfa.

S. Theod, martyres facit.De obedientia denique S.Theo-

eductionis: fcilicetin die per nubem in nocte

f.3g.

dorus Studita ait, inhserere fragend»e volun-

perignis columnam, & per viam maris rubri,

Lanciz.

opufc.t.

tati, martyrium eft. Et S. Gertrudi revelatum

& deferti; quae poffunt explicari deChrifti ex-

&38-

olim fuit , religiofos fub una regula obedien-

emplo, utpote qui vere nubi comparari queat ;

tize viventes martyribus annumerari,quia pro-

deilluminatione Spiritus fancti , qui columna

pr

jze voluntati refiftunt, & fenfus mortifican«

ignis vocari poteft; de remiffione peccati per

poni-

ha

R. P. Lohn. Bill, Mah. Ti on. 4If.

T

18

Bibliothecæ Manuali: Concionatoric.

$T

ponitentiam obtenta, quae poteft itineri per

bis: Etfi quifpiam prsevaluerit, duo refiftent

5

[

mare rubrum comparari. Et tandem per reli-

ei; nam, ut S. Bernardus ait, in religione tot

&ionem omnium rerum , quae poteft vize per

funt auxiliarii, quot focii, & tales, qui dicere

D

defertum attribui. 4.Ratione termini,ad quem

poffunt cum Apoftolo : quia non ignoramus

educ&us . eft, fcilicet terram lacte & melle ma-

aftutias inimici. Congregatio enim pro forti-

nantem, virisque fortiffimis conftantem, quae

tudine fua terribilis, ut caítrorum acies ordi-

ad puritatem vitze , confolationum abundan-

nata. Quse fufius didu&

!

a videri poifunt apud

tiam, & fortitudinem religioforum trahi pot-

Platum l.1. c.29.

funt.

Videatur de hac materia fufius difcur-

rens Hieronymus Platus l.3. in prooemio.

LAS

Matth.,

IV. Ex occafione thematis: T^ollite jugum

MISCE

LLANE SZR.

I1.V.29. ;mewin fuper vor: . jugum emim meum [uuve eft,

Ph

€9 onur ieum leve: potelt qualitas religiofi

Qualitas.

H

ftatus explicari. Et :. oftendi, quodnam fit

jugum illud, quod Chriftus tolli preecepit ,

,I.S. Climacus monafterium 'appellat faluta- S.Ioann.

Matth.

nempejugum crucis , de quo ipfe dixit : Si

rem Fullonum officinam , in qua dum Climac.,

16,v.24. quis vult poft me venire, abneget femetipfum

monachus contumeliis & ignominiis ,. & fra- gr-?8-

& tollat crucem fuam, & fequatur me.

2

trum vexationibus extenditur, atque intelle-

Oftendatur, cur jugum dicatur , quia fcilicet

Gualiter pulfatur , fortaífis etiam fenfibiliter,

non folus religiofus id portat, fedChriftus cum

calcibufque tunditur, & conculcatur, fordes,

ipfo, utpote exemplum przebens , ut, quem-

quae animze veftes commaculaverant, di-

luuntur.

x

admodum ipfe fecit, ita & religiofus faciat. 3.

Ottendatur, quomodo fit jugum fuave, & onus

]I. Pambo Abbas dicebat, religiofum de-In vitis

leve; tum propter gratiam vocationis ; tum

bere eífe fimilem corpori mutaüo , quod ne-PP.

tum

propter confolationum abundantiam ;

que fenfum, nec Voluntætem habet: aut qua-

propter contuplicem promiffionem. — Quze

lis baculus in manu fenis ,

omnia fufius apud Platu

trium utitur.

qui eo ad arbi-

m l.3. c.4.7.13. & aliis

| videri poffunt.

III. S. Laurentius Patrilrcha Venetus ado-

Surius in

Yi

Pf.83.

V. Ex occafione thematis :

. Beati, ;]m' ha-

lefcentem nobilem ex monafterio domum re-

*

1á

V.5.

bitant in domo tua ; . D'omine ,. in [cecula: [gculo-

mifit, hac folum de caufa, quod fratrum con-

1l

vun laudabunt te :

poteft roligiofus ftatus

filio & perfuafione vitàm . monafticam fuiffet

cum paradifo coelefti comparari. 1.Quia fi-

amplexus. Caufam vero fcifcitanti dixit, reli-

cut in coelo nulla eft-divitiarum, voluptatum

gionis propofitum a Spiritu.fan&o effe debe-

li

carnis, proprize voluntatis appetitio,ita nec in

re, non ab humana fuadela.

cll

religiofo ftatu.

2. Quia ficut in coelo nihil

IV. Quidam dicebat, tunc religiofum vo- Enä.elgr.

aliud agunt, nifi ut Deum laudent ; ita &in

cationi fuze fatisfatturum , fi tria SSS. ferva- de comm.

religione hoc folum agitur, utpote in qua

Confeff.

verit, Ícilicetfpernere mundum, fpernere ne-

in exord,

omnia ad laudem Dei referuntur; fic eniim,

minem, fpernere fperni.

S, Aug. inut ait S. Auguftinus, Jaudas Deum, cum agis

V.. Alius dicebat, tria religiofum ad mona- ,,.

d.

Pf.146.

negotium : laudas, cum cibum & potum

fterium afferre debere.

Dorfum . afinium, ut

capis: laudas , cum inlecto requiefcis: lau-

omnia portet.

Or porcinum, t omnia, quae

das, cum dormis.

3. Quia ficutin coelo fum-

apponuntur, comedat. Cor columbinum, quod

ma eft tranquillitas & felicitas , eo quod in

nullam amaritudinem habeat.

uno, eoque fummo bono dele&entur beati, ita

VI. Caffianus dicere folebat , neminemïbhgd,»

füumma quoque eorundem eft felicitas.

Quae

poffe effe verum religiofum, nifi fardus, mu-

NT

omnia fufius apud Platum 1.3. c. 15. videri

"

tus, & csecusfuerit; hanc enim effe vi&to-

|de !

poffunt.

riam, qus vincit mundum. .

VI. Ex occafione thematis: O quam bo-

Pf.131t.

VII. CharaGer veri religiofi eft altitudo Platus

V.Ie

nun €2 jucundum efl , habitare fratrer in umum:

quzedam animi, qui füper omnia, quze in hoc l.. c.6.

poffunt explicari utilitates, quze ex religiofo-

mundo fünt , ere&us , . omnia quafi fuübter fe

rum unitate percipiuntur , quaeque a Siraci-

habet, omnia defpicit, ac pro nihilo ducit, ac

La

Eccl.4.

de jam pridem indicatze funt, dum dixit : Me-

non modo eanon qusrit, ut mundani, fed

on

lius eft duos effe fimul, quam unum ; habent

etiam oblata, & ultro affluentia,

enim emolumentum focietatis fuze : Ífi unus

lïut lutum &

x

Ítercus abominatur.

ceciderit, ab altero fulc'etur.

Quibus ver-

VIII. Sicut duplex eft hominis perfectio, ef-

vIder;x 1,2.

bis primusfru&tus indicatur, fcilicet quod a fe

fentialis una , quaé hominem completum effi- c.1o.

mutuo fübleventur, & erigantur, partim pre-

cit, & accidentalis altera, quze etiam venufta-

cibus, partim adhortationibus, partim exem-

"

tem & fpeciem addit, ut fi homo non integrum

plis. Unde mox addit: V»ae foli, quia cum

duntaxat corpus,fed etiam venuftum habeat ;

ceciderit, non habet fublevantem fe.

Alter

ita duplex etiam chriftiani perfe&io, quarum

fruttus indicatur his verbis: Et fi dormie-

prior & quodammodo effentialis in plena man-

rint duo, fovebuntur mutuo: unus quomodo

datorum obfervatione confiftit ; pofterior

calefiet ? nimirum ficut carbo junétus aliis

vero etiam obfervationem corfiliorum -fu-

ardentibus carbonibus fponte inardefcit, ita

peraddit, & talis eft, ut afpicientes

perixnde ut

idem tepido religiofo evenit, [iferventibus

vultus formofus in amorem rapiat.

jungatur. Tertius indicatur fequentibus ver-

IX. S, Bernardus pulchre explicat perfe-

Gionem

'eoé

;

thzzlm CS(XII Relhmfuy Statu;

9

j

g

S.Bern,t, Cionem: ad- religiofum requifitam, dum ait:

alia cibaria groffa.

Totum hoc a provi-

fadFF.deUnitas Spiritus cum Deo homini furfum

dentia mea pxocccht

quia de illo curam

monute

cor habenti , ploümentis in Deum volunta-

C(WDI

qui mihi de fe totaliter curam .com-

I25

niit

tis eft perfectio ,

cum jam non modo vult,

omnino derelinquendo . femcupfum

fed fic eft non tantum

Exrgo,

dilectiffima filia ,.

vides aperte ,.

quod Deus Vult

aífectus ,.

fed in aue*tu perfe&tus, ut non

ouanta requie conhftant hi

peï*amabdes

poffit velle, nifi quod Deus vult. Velle enim,

pauperculi mei..

quod Deus vult, hoc eít, jam fimilem Deo ef-

szztm'

ie: non poffe autem velle, nili quod Deus vult,

XVL S 'Therefia dïr*cbüt

Vita bom reli- a

'rhereg

giofi, & ejus, qui vult effe ftri&us amicus Dei

initin.

hoc eft, jam effe, quod Deus eft, cui Veüa

effe 1dmium eft.

elt. 1ongdm martyrium.

perf.e.12,

JAgquitar.

A MILSS. Agïïes dixitS. Birpittze : ma rtyrii La.Rev,.

Platus

X I fEfrldms

cum aliquando ex literato

genus eft, delicias habere, & deliciis non uti. e-17.

L3. €.38. quifiviffet, num crederet, magna effe preemia,

AVIIL, S. Julianus, poftquam cum Bafiliffa Lanciz,

"

qu2e przeparavit Deus diligentibus fe? & isaf-

Vnghnmtem illibatam fervare decrevit, vidit?Pufe. z.

firmafíet, fubjecit F gidius :

Atqui ego often-

inter cvetera cum fponfa allatum a duobus ?99-

.dam, te non ctedere.

Quantum valent pof-

angelis librum ar srenteum & in eo aurels li-

feümnes tue2 Mille

aureos, ait ille. Si hos er-

teris exara

tam hanc fententlam

$3*

Quisquis

£o, ait ille, fic colloc

P d

e þoffe s,üt centum mil-

mei defiderio mandum contempferit

iils an-

]e fubito eihberent nonne ftatim eos expone-

numerabitur , qui cum mulieribus non funt

res ? ergo cum non exponas, manifefte appa-

conmumatl

ret, te non habere fidem Chrifti promitto..

XIX. S. Gregorius Nazianzenus de religio- S Greg.

fis ordinibus cucvt

omnes funt trreftre coe- orat uit.

XI. Re&te quidam de inundo cecinit :

Mundus non mundus ,

qui mundos polluit :

lum, omnes funt gregis Domini prnmme «co- i Tul.

ergo

lumne, & corons fidei, pretio;e margaritze,.

- Qui manet in mundo ,

temp 11 dh us lapides, cujus iundamentum &

quomodo mundus

eqt?

lapis

eulatis eft Chriftus.'

Utilitas.

)*QX b Laurentius Juftinianus ait : OmnesS. Laur.

H

Vita 9P,

XIL. Fuit quidam magnus inter przeviden-

funt ter

'ra mn&a in quibus. pbl'lt*"ttïs cufïodl-ï

!A&I n,

e 34 Hü-

L.6. libell. tes ; ; hic affirmabat dicens: quia virtutem,

tur candor, &, quantum fas eít, coe leftis vitze*

LI

I.D,19.

3

quam.vidi ftare fuper baptifma, vidi etiam

preeferuntur iunfignia.

Íuper veftimentum monachi, quando accepit

AXI. ]o'fd'u*vs Generalis Wïam&er ordm;s Platus

habitum fpiritualem,

S. Dominici.dicere folebat, 1ehg10fos effe ve-"39- €:38.

1.3. in fin.

XIIL Cum S. Gertrudis fe ad iter ahquod

lut cubicularios fupremi regis, qui ab eo inti-

c.64.

icet. viribus corporis. deftituta obtuliffet ,

me ac familiarifime adhibentur ;

fæcuïares

7f,

»]

Chriftus de cruce in amplexus ejus demittens

autem fervire velut in coquma alusque V1h—-

im,

dixit : Bene veniàs mihi, chariffima, vulnerum

bus miniiteriis.

j

meorum ermplaftrum leniffimum, omniumque

XXIL. Fr. ägidlus Francifcanus ahquandoBe rl.

Yd

dolorum meorum levamen fuaw üimum.

In

elig.

interrogatus, quid de relieiofis familiis fen-t.

quibus verbis intellexit, quod quando aliquis

tiret? ræfgoz dit, curiam effc magni regis ,

in**

oftert n;te"*"am voluntatem fuam ad omnue be-

quam ingredi cuivis datam eft , & nullius re-

nepia.atum Dei, hoc Dominus tali modo acce-

putatür ams at non itabene & convenienter

Pidt

quafi homo ille tempore paffionis ejus

in ea converian.

-

omnibus vulneribus leniffima adhlbmfict em-

jlaftra

L

»eiti

AXIOMATA

-

Anfel

XIV.

S. Anfelmus ait,

fi illi tantam. a

qui divitias

L. Servire Deo, regnare eft

Lde fimil. )eo eratiam fperare poffun

Anonym.

fuas Veïut frut&tus Deo coniecxant, quantam

II. Pàuca fcribere, pauca legere ,

& multa Hugo

facere, " officium elt veri religiofi.

Roth.

in

merabuntar i.

qui etiam feipfos velut arbo-

tem eidem oücmnt quemadmodum 104510(1

Iil. Summa religiofi perfectio eft, commu- Vi reg.

em.

faciuat ?

nia quzeque rehgïomq ofíicia peifePe obire.-

Lanciz.

AV HU h*'ln[US auondam S. Catharime Se-

IV. Nonhabitus & tonfura, fed vita religio- Thom.

temp.

opuféI. nepfidiyit: E.gonunc*uam in me vere fperanti-

fa facit monachum. -

n.139.

V. Monachus extra monafterium, & plfmsl H C18.

bus in aliquo deficio, fed gratiofe provideo.

Et unde procedit,

extra fluvium, uterque tendit ad interitum.

quod homo quandoque

Lz'

ftans in deliciis cum pannis multis, & in ma-

GÉ

.

XIV.

gna cura proprii corporis, habendo quotidie

cibaria delicata, continue tamen elt infirmita-

AUTHORES

te gravatus. 'Poftquam autem amore mei fe

I. S. Joannes Chryfoftomus lib. tribus con-

& ampi xatus eft voluntariam

tra vituperatores vitze monaftice.

contempht

II. S. Thomas opufc.1g. contra impugnan-

paupertatem, unico fibi veftimento refervato

tes religionem.

ad cooperiendam corporis nuditatem , ipfe

IIT. joannes Caffianus de inftitut, coemo-

idem efficitur corpore fortis atque fanus ; &

non videtur ,

' quod aliquid ei noceat ,

neque

biorum.

IV. B. Albertus magnus in defenforio men-

confequitur, quod. illi. corpori fuo detrimen-

tum aliquod inferant frigora, five colores, vel

dlcautlum.

C

t

F.

V. Hie-

R. P Lo!zn. Bibl. IWan. Tom. . 1

U 4

m

aQ

| Jiibliothece IManualis.| Concionatorta.-

fo64

V. Hieronymus

Platus de bono ftatus '

VIII. Robert. Bellarminus lib.2. controv.

religiofi.

IX. ManualeSodalitatis B.V. c.13. part.4.

Rob

Vf. Nicolaus Lancizius opufc.1.

& Íeqq.

"

34

VII. Laurentius Beyrlinck in Theatro vitae

. X. Henricus

E

Engelgrave in codlo Empyr.

de communi Confeff.

humana. Vid.religio : & religiofus.

E.

fn5

o d!eeeie,

a i m

IQueeeÉ!eosocooceem

f17

i.v

TfrULUS*tXXJJL

ypdti

v

RESIGNATIO IN DIVINAM -

VOLUNTATEM.

z

$I

quoniam tu fecifti. Hice*nim, tefte B;oäthio;Bcä'th. L

T,5o.".

quidquid citra fpem videas geri ,

rebus qui-4 decon-

QUOAD ESSENTIAM.

dem re&tus ordo eft, opinioni vero tuze pe

1

.. folat. phil,

;l

verfa confuíio.

rof, 4

Toech,

Definüia.

VII. In benevplacito Dei folo füper omnia

Vi2

dele&ari, exemplo SauCtorum, qui magis de

*

executione voluntatis divinze, quam de fua

ft actus charitatis divinze , quo homo

gloria, lzetantur. Quo fenfu etiam pius Afce- L.3. de

]05.22,

faam voluntatem cum divina in

tadixit: Devotus homo ubique fecum fert imit.c.x6.

E

omnibus conformat.

Y42,

/

4

confolatorem fuum Jefum, & dicit ad eum : $.2.

Pigp.

- Diivifio,

Adeíto mihi, Domine Jefu, in omniloco &

1)

L.3.c37. 1l. Dividitur a Thoma Kempenfi in per-

tempore.

Hoec rnihi fit confolatio , libenter

$a.

Et fi tua

E

fetfam & imperfetiam , dum ait: Quidam fe

velle carere omni humano folatio.

Coloff

refignant , fed cum aliqua axceptione: non

defuerit confolatio , fit mihi tua voluntas &

enim plene Deo confidunt, ideo fibi pro-

L

jufta probatio pro furamo folatio.

videre fatagunt.

Quidam etiam primo to-

Gradus.

tum offerunt, fÍed poftea tentatione pulfa-

VIIL Primus eft , voluntatem Dei in rebus

ti ad propria redeunt, ideo minime in vir-

Hi ad feram cordis li-

przeceptis accurate exequi, & quzecunque his

tute proficiunt.

advería peccata ftudiofe devitare, exemplo S.

bertatem & jucundse familiaritatis mese

Davidis de feipfo fatentis: Iniquos odio ha-Pf.:1:8.

gratiam non pertingent,

nifi integra refi-

bui, legem autem tuam dilexi. Hinc & Apo-Y- 33«

gnatione, & quotidiana tui immolatione

ftolus Theffalonicenfibus fcripfit :

H:ec eft

Mitihs

prius fa&a , fine qua

Y3L,

unitio fruitiva.

non Rat , nec ftabit

voluntas Dei, fan&ificatio veftra, ut abftinea- 1. Theff,

tis vos a fornic

ione, &c.

*

e

- Aflus.

!

a!t

iIX. Secund

us e

ft volantatem feu benepla-

Gen., 45.

IIL. Omnia, quee accidunt, divinze volu

u

citam Dei etiam in confiliis Evangelicis ar-

li,

v.2. Iob tati adfcribere, exemplo Jofephi Patriarchze

I.v.zt.

fratiibus dicentis:

ripiendis exequi, exemplo Apoftolorum, alio-

r

Uv

Non veftro coníilio, fed

rumque tot millium religioforum.

Dei voluntate huc miífus fum.

Et. Jobi di-

X.Tertius eft,etiam inaliis materiis & actio-

centis : Dominus dedit, Dominus abftulit :

31

Eccl.z,

nibus ea, quze Deo magis placent, eligere, &

J*

ficat Domino placuit, ita fa&tum eft.

fümmo ítudio perficere, exemplo S. There-

IV. Voluntatem Dei in omnibus ad. juftam

fiz?e, quae, ut magis Deo placeret, ad ea, quae

agnofcere ac venerari, exemplo S. Davidis di-

perfectiora judicavit, eligenda voto fe adftrin-

Niti "

Pf.144»

centis : Tuftus eft Dominus in omnibus viis

xit.

Quos omnes tres gradus Apoftolus Ro-

Y.oI

V.I7.

fuis, & fan&us in omnibus operis fuis ;

manis olim fuafit, dum dixit: Obfecro vos,

I.Io. à

nam, ut recte S. Auguftinus ait, poteft Deus

fratres, per mifericordiam Dei, ut exhibeatis Rot. 12.

V.ko

V.I^,

aliquos fine bonis meritis liberare, quia bo-

membra vefira hoítiam viventem, f.:3am,

Ma[/ïh.gl

nus eft ; non poteft autem quemquam fine ma-

Y4ó.

L.3.eon-

Deo placentem

xationabile obfequium ve-

tra Iul,

lis meritis damnare, quia juftus eft. Unde re-

firum.

&e infert S. Gregorius , rationem . de occulto

"a Em

61118-

Dei confilio quzerere nihil aliud effe ,

quam.

contra confilium ejus fuperbire;*

V. Omnia ad divinze voluntatis nutum fa-

EX S. SCRIPTURA.

cere velle, & ideo nihil odiri nifi eadem prius

1.

A&.9.

Qualitas.

Yaj

Vv.6.

explorata, exemplo S. Pauli dicentis : Domi-

]üb 1

ne, quid me vis facere : ne cum Ifraélis Prin-

I.D'enefaciat vobis Deus, & det vobis coraMachab;

Yat

Tof.9.

cipibus decipiamur,fi os Domini prius non in-

omnibus, ut colatis eum, & faciatis1.v.2.

Colü[r I

v.19.

terrogemus.

ejus voluntatem co

;

rde magno, & animo.

N

VI. Adverfa, quae accidunt, generofo fi-

volenti.

Pf.38.

V. iO.

lentio concoquere, exemplo Davidis di-

-H. Meuscibus eft, ut faciam voluntatem *

r2

centis: Obmutui, & nonaperui os meum ,

Mi

uN

ejus , c/lui mifit me , ut pe;*fïciam opus ejuszv.

s

0

)

——

N

Tituur CX XIII. szzgmtio in Dizzümm V'oluntatem.

2i

Yo.6.v.

III. Defcendi de coelo , non ut faciam vo-

37*

mater eft.

mei, qui in czelis eft, ille meus frater, foror,&

luntatem meam, fed ejus, qui mifit me.

Rom. 12.

IV. Nolite conformari huic fzeculo, fed re-

AXIIL Vobabitur tibi nomen nnovun»ï, quod If 6

V.2.

formamini in novitate fenfus veftri, ut probe-

os Domini nominavit, & eris corona glorize in

?. V. ?-

tis, que fit voluntas

manu Domini, & diadema regni in manu Dei

& perfecta.

(Dei bona, beneplacens,

[

tui. Non vocaberis ultra derelicta,& terra tua

EPhS- ü

V. Nolite fieri imprudentes, fed intelligen-

non vocabitur defolata , fed vocaberis volun-

vV.1T.

tes, qu: fit voluntas Dei.

tas meain ea, & terra tua habitabitur,

Ibid. v.8.

Vl. Ut filii lücis ambulate

; probantes, quid

XXIV. Quid adhze

r.Cor 6,

fit beneplacitum Deo, & nolite communicare

tus eft. -

!

ret,quin?, unus Spiri-

: 1

V'O?b

cum operibus infru&uofis tenebrarum. .

7.Petr 4,

AE quitas.

vO*I.

VIL.. Chrifto paffo in carne, & vos eadem

cogitatione armamini , quia qui paffus eft in

XXV. Si bona fufcepimus de manu Dei

»Iob.s.

carne, defiit a peccatis: ut jam non defideriis

mala quare non fufpiciamus ?

V.10O,

hominum, fed voluntati Dei, quod reliquum

XXVI. In die bona fruere bonis, malam

Eccl.7.

à ]

eít, in carne vivat temporis.

diem praecurre : ficut enrm hanc, fic & illam

V-ïlu

00«

1f 50.v.5.

fecit Deus, ut non inveniat homo contra eum

phil,

Viit. Dominus Deus aperuit mihi aurem,

ego autem

non contradico , retrorfum non

juftas querelas.

4

abii.

!

Ezech. r.

N

V.i2.

IX. Ubi erat impetus Spiritus (id eft, Spi-

Jucunditas. -

ritus fan&t infpiratio) illuc gradiebantur (ani-

.. AXVII. Agnofcent, qui derelicti funt, quo

-F;ccl.zx.

malia fcilicet ab Ezechiele vifa) nec reverte-

niam nihil melius eft, quam timor Dei : & ni- V.37.

de

bantur, cum ambularent.

hil dulcius, quam refpicere in mandatis Do-

(3

VLuc.zz.

.. K. Pater,fl vis, transfer calicem iftum a me :

mini.

V.42.

verumtamen non mea, fed tua voluntas tiat.

XXVIII. Utinam attendiffes mandata mea !It4g.

Pí39.

XI. In capite libri fcriptüm eft de me , ut

facta effet quafi flumen pax tua.

V.L

Y.8.

faciam, Deus, voluntatem tuam : tunc dixi :

XXIX. Qui me audierit, absque terrore re-Prov.t,

Écce venio.

quiefcet, & abundantia

Colof. . XII. Non ceffamus pro vobis orantes & po-

perífruetur, timm'e ina-v.33.'

Y.9..

lprum fublatq.

ftulantes, ut impleamini agnitione voluntatis

ejus , in omni fapientia & intellectu fpiritua-

li, ut ambuletis digne Deo per omnia placen-

(5 Iil.

tes, in omni opere bono fructificantes, & cre-

2

L

EX SS. PATRIBUS.'

l

! Ícentes in fcientia ]?'ei.

54

$

«

: Q.'ualz'tkaf.ä

[]

h

Necelfitas,

ui fünt re&

icorde? quinon reprehen-

Ang.-äx

i

duntDeum, qui non voluntatem fuam ad* * 32

V,

Matth—.'z.

y.21,

XIHI. Non omnis, qui dicit mihi, Domine,

Domine, intrabit in regnum coelorum, fed qui

Dei voluntatem diri

b

?

facit voluntatem Patris mei, qui in ccelis eft,

ad fuam curvare conantur.

gunt, non voluntatem Dyei

ipfe intrabit in regnum coelorum.

IL. Optimus minifter tuus eft, qui non ma-141 ,

Lue.t?,

XIV. Servus qui cognovit voluntatem, do-

gis nititur hoc a te audire, quod ipfe voluerit ; Conf.

V.AT-

fed potius hoc velle, quod a te audierit.

€.26,

minifui, & non praeparavit, & non fecit fe-

cundum voluntatem ejus, vapulabit multis.

li. Oportet nos in eundem affe&tum quan- Td.1.de d-

Eccl.2,

XV. Conjungere Deo, & fuftine, ut crefcat

docunquetranfire, ut, quomodo Deus omnia lig.Deo.

Y..

in noviflimo vita tua.

effe voluit propter femetipfum, fic nos quoque

nec nos ipfos, nec aliud aliquid vel fuiffe, vel

"Utilitas.

effe velimus, nifi aeque propter ipfum, ob fo-

Mätïh* p

y.2tr,

XVI. Qui facit voluntatem Patris mei, qui

Iam videlicet illius voluntatem, non

À

(no&raxxn

in coelis eft, ipfe intrabit in regnum coelorum..

voluptatem.

x.1o.2.

XVII.. Qui facit voluntatem Dei, manet in

IV.. Tu teputasin virtutem. cu

v.i7.

cternum.

lnäine COIl- $ Efier,

Io IZ?

ftitutum, fi partem offeras ex toto. Teipfum Ep.ag Iu-

—-Maïth.z.

XVIH. Omnis, qüi audit verba mea hzec, &

vult Dominus hoftiam viventem : te da Deo,lian.

v

non ttia.

S

S

facit ea, affimilabitur viro faþienti, qui cedifi-

cavit domum fuam füpra petram , & defcen-

V. Quod fzepe diximus, illi funt recti cordis, S. Aug.

dit pluvia,. & venerunt flumina, & flaverunt

qui fequuntur in hac vita voluntatem Dei. Vo-in P£35.

venti, & irruerunt in domum illam, & non

luntas Dei eft aliquando, ut fanus fis, aliquan-

cecidit ;- fundata enim erat fuper petram.

do,ut zegrotes. Si, quando fanus es, dulcis

XIX. Mihi

autem adheerere Deo bonum

P(.72.

eft voluntas Dei, &, quandosgrotas, amara

v.258.

eft, ponere in Domino Deo fpem meam.

eft voluntasDei, non recto corde es.

Quare ?

Tob.22.

XX. Acquiefe igitur ei, & habeto pacem ,

quia non vis voluntatem tuam dirigere ad vo-

Y.2EL.

lr,h&þJ

& per hzec habebis fru&us optimos.

luntatem Dei , fed Dei vis curvare ad tuam.

Coloü:. *.

XXI. Implebitur agnitione voluntatis Dei,

Illa recta eft, fed tu es curvus.

Volutas tua

y.9. .

& volunktas» Dei in manu ejus dirigetur.

corrigenda eft ad illam, non illa curvanda eft

ad tuam, & rec^m habebis cor.

Dignitas.

VI. Nemo me,..5 ordinat , quid agat, nifiId. de Ca,

Matth,m.

e facit voluntatem Patris

v. 500

qu

qui paratior eft non agere, quod divina pote-tech. rud.

XXII.. Quicun

^A

3

Biblïai!zecæ Manualis , Concionatorig.

22

tumqu

gratize mereris, ut boffis non, tantum

flate prohibetur, quam cupidior agere, quod

TU

in

i

CL

orüm rogos,

Y

fed & piaculares flammas

humana cogitatione meditatur.

non timere.

Sincera hec tui oblatio ad

AEguitas.

omnem Dei voluntatemi exequendam poeni-

A

XII. Solus Deus, quidquid vult; debet velle

tentiarum & indulgentiarum loco elt.

)l

S.Agfel.

XV. Nec aliquid, in nobis libera voluntas

propria voluntate, ita ut aliam, quam fequa-

Cum igitur homo

melius agere poteft, quam ut iili fe commen-

tur, non habeat fupra fe.

vult aliquid per propriam voluntatem, Deo au-

det, qpi male ager

e non poteft.

r

Dignitas.

fert quafi coronam fuam. — Sicut enim corona

foli regi competit, fic propria voluntas foli

XVï.L'TotiLïs hu

militatis fumma in eo vide- S.Brrn. f.

tur confiftere, fi voluntas noftra divinse, ut di-

quom,

Deo. Etficut regem aliquem inhonoraret, qui

vei.no-

gnum eft, fübjecta fit voluntati. -

ftra div.

[4 04

fuam coronam ei auferret ; ita homo inhono-

rat Deum, qui aufert ei propriv» voluntatis

XVIl. Summa juftitia eft voluntas Dei':

3alvian,

fumma prudentia eft, divinze voluntatis ac di-apud

rivilegium, habendo, quod ille folus debebat

Drex.in

h

abere.

vinze providentios decretis placido animo ac-

:

Heliotr,

8. A'ug.

VIII. Itaque, fratres mei, Judas malignus

quiefcere.

in Pí.61.

XVIII. Qui

d eft hoc aliud dicere:' Fiat vo- ^::

traditor Chrifti, & perfecutores Chrifti mali-

gai omnes, impii omnes, iniqui omnes, dam-

luntas tua, ficut in coelo, &in terra: quam utQsitenug

fint homines fimiles angelis; & ficut volun-eoilat.g,

nandiomnes: & tamen Pater proprio filio

tas Dei ab illis impletur in coelo, ita & hi, qui e.2o.

fuo non pepercit , fed pro nobis omnibus tra-

diditillum. Difpone, fi potes : diftingue, fi po-

in terra funt , non fuam, fed ejus univerfi fa-

ciant voluntatem ?-

]

j

cl'.

tes: redde Deo vota tua, qus diftinxerunt la-

/ï

biatua. Vide, quid tibi feceritiniquus, quid

XIX. O admirandam virtutem , qu?e ad feEothym.

accedentes ad tantumextollit honorem , utisc 12.

juftus : ille voluit, ifte permifit: ille injufte

ipfos Chrifti faciat effe cognatos! Reverafum-

atth./

la 62

voluit, ifte jufte permifit. Voluntas injuita

damnetur, permi(lio jufta glorificetur. Noli er-

mum vite bonum eft humause voluntatis

$o

cum divina conjunctio.

go mirari, permittit Deus & judicio permittit:

permitttit, & menfura, numero, pondere per-

XX. Super omnia,quse vel dicere, vel face- Blofius

-

in farrag,

mittit.. Apud illum non eft iniquitas,

re poffumus ; hoc a nobis maxime expolcit

in&it, —

ïtu tan-

Deus, ut intüs in corde dicamus : Domine,;fiat

tum ad eum pertine.

1d, apud

IX. Si bona eft arbor, inquiebat olim Ada-

gratifhma voluntas tua. Interomnes preces,

quas Chriftus in hoc mundo fudit, illa fumma

Drex.

mus, cur non tango ? fi mala eft, quid facit in

Heliotr.

& excellentitfima fuit:

paradifo ? Huic Deus : ideo eftin paradifo ,

tua, voluntas fiat.

Patér, non mea, fed

1.2. €,4.

quia bona, fed nolo eam tangas, quia obedien-

S-

tem te volo, noncontradicentem fervum. Ec-

jzzcmzdimy.

^XXL. Talis conformitas maritat animam S.Bern.f.

curhoc? quiatu fervus, & ego Dominus. En

verbo, cum, cui fimilis eít per naturam, fiini-58. in

tibi mille rationes in una, quia Deus nofter eft

15.64

Dominus , & voluntatem fuam nobis fequen-

lem etiam ipfi exhibet fe per voluntatem, di- 9*

I

dam propofuit, nonjudicandam , nos autem

ligens, ficut dile&a eft. Ergo fi perfeGe diligit,

nupfit. Quid hac conformitate jucundius ?

fervi fumus ; zequilfimum ergo eft, has nos ire,

qua nos ducit voluntas Domiri.

*

»

D

L

XXII. Si mens in Deum forti intentione di-S.Grez.

rigitur, quidquid fibi in hac vita amarum fit ,1.7.:or.

S.Hier.(

X. Aurum deponere, incipienti

um eft, hon

Ep.28. ad perf2Ctorum ; fecit hoc Crates. Thebanus, fe-

dulcezeftimat: .Omne, quod affligit, requiem 7-

Lucill,

cit Autifthenes: feipfum offerre Deo, proprie

putat: tranfire & per mortem appetit, ut ob-

chriftianorum elt.

tinere plenius vitam pofiit.

IKTYT

""

S.Hier.ad

XL Bonus eft Deus, & omnia, quáe bonus

AXIIT. Eris inter adverfa & profperas Bern, f.

Paul. de facit;bona fint,neceffe eft.. Mariti orbitas irro-

mutabilium temporum ,

tenens quandamat.in

obitu Ble-

vternitatis imaginem , dum te coeperis reno-Cant.

filla,

gatur ? plango, quod accidit: fed quia fic pla-

