quam in dottrina vel aliis donis naturalibus

S Gtepo

imnem bonitatem & perfeCctionem hominis in

& humanis , conftitatum effe ducerent; illa e-

Nyfien,

virtute confiftere , quia hzec fola omnes con-

nim interiora effe , ex quibus efficaciam ad

de vitpi

ditiones ad verum bonum requifitas continet.

exteriora permanare ad finem nobis propofi-

&

Nam i. hzec fola directe ad finem ultimum

tum oportet. Denique /fecuritatem etiam. ma-

A

ducit, ob quam conjunctionem ( puta cum

gnam continent; nam a triplici periculo, quod

fummo bono,feu bono per fe) quzelibet res,fed

plerumque imminet operario , fortiter eum

reecipue homo , refpective bonus dicitur. 2.

defendit ; non enim permittit eum efferri per

sec lola in cujusvis hominis poteftate eft, &

vanam eloriam ex profpero operum fucceffu ,

»

quovis tempore,ftatu & loco exerceri & poffi-

cum doceat ipfum , ejusmodi fucceffum non

deri poteít. 3. Haec fola inauferibilis eft, cum

fibi, fed gratize Dei adícribere, dicere

que cum ef. rr4. v,

etíi omnia alia cum ipfa vita auferantur , haec

S. Davide: Non nobis, Domine ,

non nobis , r.

tamen nolenti eripi nunquam queat , ut adeo

fed nomini tuo, da gloriam; & cum S. Paulo: r-Cor. 15.

imerito Philofophus quidam rogatus , an non

Abundantius illis omnibus laboravi, non au- V. 19-

doleret, fe bonis fuis exutum, & e ggtria pul-

tem ego; fedgratia Dei mecum. Nec finit per

fum eífe , refponderit: Cur doleam ? omnia

converfationem cum peccatoribus eorum

1nea mecum porto. FHoc fundamento pofito ,

vanitate imbui ; quia illum perinde ut tres pu-

oftendatur, quam infipienter agant, graviffi-

eros Babylonicos ab igne concupifcentize f»e-

meque errent, qui vel in divitiarum, velin ho-

cularis defendit , exiftens fimilis Filio Dei :

norum aut voluptatum fenfibilium abundan-

eftque ea ipfa herba, qua olim P. Araozius e

tia fuam felicitatem pofitam exiftimant , cum

Soc.Jefu fatebatur fe in aulaverfantem. ab omni

omnia hzc extrinfeca fint , & a. fortuna vel

graviori lapfu fuiffe praefervatum. Nec denig ;

aliena voluntate dependeant, ideoque contra

finit adverfis cafibur frangi , & ab incepto defi-'

voluntatem auferri poffint. Qu2e omnia con-

ftere; quia propter amorem fui, velut pulcher-

firmentur tandem exemplo Salomonis , haec

rimae Rachelis, omnes labores & adverfitates

omnia prae omniþus. hominibus abundanter

ei breves & leves facit, ut adeo merito animze

veri

N

Tinlu: CXLIL. Firtut,

451

operarii virtute hac inftru&t illud fponfe elo-

datamque exiftimare poffis : reliqua nempe o»

gium applicetur: Quoe elt ifta, quze progredi-

mnia abfunt, ubi non adeft illa: Et fi omnes

tur quali aurora confurgens ( propter intenti-

adfünt ( puta virtutum quarumvis facultates )

Akvls-v.s

onis rectitudinem ) pulchra ut luna ( propter

illa tamen una remota fit ab animo illo viduo,

nulla exiftit utilitas.

»

Ícientize abundantiam ) ele&a ut fol ( propter

AÁnafla

fervorem charitatis ) terribilis ut caftrorum

II[. S. Joannes Clityfo

ft

lomtis apüd Ána-

acies ordinata ( propter conftantiv , Patien-

icenüs,

ftafium Nicenum q. 18. magnopere admiratur

ti* , humilitatis ,

aliarmïlque fimilium vir-

Moyfen, quod tantum veftium ornatum Aa-

"

tutum .copiam. )

foni concefferit , quo ad minifterium Dei ute-

.4 X.II ci'

retur , ipfe vero nihil pontificalium ornamen«

ALII CONCEPTUS.

S. Ambr, I

torum fibi ufürpaverit , qui tamen cum Deo

10'3 cde fpil', :

1 ISaias vidit Dominum in throno excelfo

familiarius, quam Aaron , quin & facie ad fa-

. €, I8.

& elevato,& duos Seraphim, qui conten-

cem loquebatur. Erat Moyfes illa vefte nus

tis vocibus , & alternis vicibus illi occlama-

datus , Moyfes non fuit un&us oleo , non ge-

bant, Santur , Sanitur, Sun&us, 1(a. 6. 3. Ergo-

ftavit veftem facerdotalem, inquit ille. Quam-

ne aliud nihil aut viderunt aut invenerunt

obrem vero non fimiliter ac Aaron, cum vefti«

in tanta majeftate ardentes illi przecones,quod

tus facri majeftate ille magis uti debuiffe vide-

admirarentur,ac dilaudarent,quam unicam fo«

batur, qui cum Deo familiarius communica-

lamque fanctitatem? Non poterant przedicare,

bat? Refpondet fan&us Do&or: Ut difcas ,

omnipotentiam , omnifcientiam , juftitiam ,

quod ei, qui eft fecundum Deum perfe&us ,

mifericordiam , & ex infinitis attributis ejus

ornamentum fufficit virtutis. Quod Moyfes

alia aliqua? RefpondetS. Ambrofius , a fan-

non fplendide, ut Aaron & cseteri facerdotes ,

&itate potiffimum extuliffe Deum,ut intellige-

fe veftivit, non id fa&tum , quod ejusmodi or«

remus, nihil debere effe nobis antiquius, nihil

namenta non plus illis mereretur, fed ut nos

carius aut venerabilius. Deum enim ipfum

admoneremur, perfeciionem neque in pon«

itm. 167

cum a fan&itate laudamus , a digniore com-

tificia, nequeinalia, feu regia feu majore ,

mendare non poffumus :: Nihil pretiofius in-

poteftate pofitam effe , fed in eo, quod quis

venimus, quo Deum nominare poffimus , nifi

A.

fit impiger Dei fervus, & gratiofus illius; feu

ut fanctum appellemus:, inquit ille lib. 3. de

pontificiam cidarini , feu regium diadema ca-

Spiritu S. c. 18. Plutarchus Trac&t. de doctrina

pite geftes, nihilo illuftriorem facit ornatus ,

Cott,

Principium(utne illud Ambrofii nimium mi-

fi gratia nudus eft animus : Ei vero ; qui eft

I

reris) plus dixit: Non felix eft Deus vitze fpa-

fecundum Deun perfectus

* ornamentum

tio, inquiens , fed eo , quod eítprinceps virtu-

virtutis lfuffi'c'if.

tis: nifi enim Deus effet zeque fanctus, ac »e-

ternus, miferam ageret »eternitatem,aut oeter«

jV. Qiis Cheiite 'eogtu&ior lu elris , Epph la.

nam miferiam. Quomodo ergo poflit homo

quanm qu:e illum peperitterris? cui alteri türn h&r« 79.

tb Cot«

de quacumque gratia gloriari,dum illa careat,

propenfe addi&us illefuit, quam fuz fancuf-

A

charum,gratumque Deo qu:e facit ? Ut defint

fimze Matri ? Erga illam prolixus fuit, quans

c&etera, hzecuna illum locupietitfimum facit ;

tum erga aliorum hominum neminem. In il«

abuudet aliis, absque hac omni mendicabülo

lam |congeífft donorüm & gratiarum orna«

magis mendicus eft.

S. Gregor,

menta , quanta conferri in creaturam ali-

4

ll. Lucze 15. ajebat Dominus : Que mulier

quam poffunt,. & hoc tamen illi non dedit ,

Nyiïäm Ü

h

de virgin,

abens drachmas decem , fi. perdiderit. unam. dra-

quod plurimis aliis longe itferioribus ; ut fo-

C€, X2«

chmam, monne acceudit lucernum ,. €9 everrit do-

lemnem baptifmum conferre , confecrate ,

mum, €9 querit diligenter , donec inveniat eam 2

benedicere , & alia his affinia facere poffet ;

S. Gregorius Nyffenus plurimum admiratar

fed neque hoc indulfit, ut Regina mundo im-

tam fedulam, folicitam , & avaram hujus mu-

peraret , quod mulieres alive. nonnullee feces

lieris in conquirenda una drachma curam ,

runt.

Quamobrem talia matri optimo fi-

qu2e fecit, ut & Iucernam medio die accende-

lius potentiffimus negavit? S, Epiphanius l.

ret, & everreret, tantumque non everteret do-

3. heer. 79. refpondet : Non permitit DEUS

mum, & omnia locis fuis moveret , & nullum

BEAT/E MARLE dare baptifma , non be-

L ITAY,

angulum inexploratum relinqueret. Si no-

üedicere difcipulos , non imperare in terra

'vem reliquas perdidiffet , magnitudo jacturzé

jJuffit , fed folum ipfam fanctificationem elffe

(or.1

voluit.

[?

tantum conquirendi laborem meruiffe videri

Exornavit locupletavitque Matrem

poffet. Quze vero drachma illa fuit,quam tan-

fuam ea virtutum copia, ea fanctitatis afflu-

to ftudio indagavit , fine qua nullam putavit

entia , qua nullum in terris hominem, nule«

habere reliquam , tametfíi novem fupereffent ,

lum in coelis Angelum , cui baptizandi , cons

qua fola fe magis divitem putavit , quam cze-

fecrandi , benedicendi munia non conceffit ,

teris ompibus? Refpondet S. Nyffenus , hanc

ut hinc intelligeremus , beatitudinem etiam.

drachmam effe gratiam Dei, quze nos. in illius

vit»e praefentis , qua. mater ejus füper omnes

amicitiam afferit,quzenosilli acceptos & ca-

gavifa fuit, pofitam effe non in dignitatibus

- f0s facit. Ea vero fola tam ftudiofe ac folici-

officiorum , nonin honorum titulis , non ir

te invefügatur, czeterarum prae liac ratio nulla

majeftate imperii, fed in fola fanctitatis gra-

habetur. Quzegratia Dei deftituta eft anima ,

tia, inque Dei amicitia, ut proinde fola ea

ea tam eft orphana, tam vidua , ut c»eteris o-

omniftudioanxie quaeri, & ardentiffimis vo-

innibus bonis, donis, ornamentis exutam, nu-

tis expeti debeat..

R. P. Lohn, Bibl. IMan. Tom, I1I,

L11.3

-

CA

Bibliothecm . IManualis Comï&mtorïm

LL

^

Chryf. . V. Poftquam e terra & aula Regis Abime- ?&'f duo pojult'ex tuo ventre dividentur , gopu-

t^ CA

)9.R.

"?

"

[2 ]

n

etn.

lech lfaacPatriarcha notter expulfus fuit,appa-

lusque populum . fuperabit , €$. mojor. [erviet. mi-

ruitei noCte quadam Dominus, utque timore

nori : Gen. 25. 23. hoc eft, Efau Jàcobo. Sed

perculfum & anxium in mediis folicitudini-

cur minor Jacob reportabit benedictiones ,

.bus confolaretur, ait : Ego fum Deur. Zlbrahem

& obtinebit primogenituram , ceterisque

gutris tui , moli timere ; quia ego tecum . fum ;

privilegiis domus Ifaac potietur, & meliorem

Genef. 26. 24. Quamdiu enim ego lateri tuo

locum occupabit , quam natu major Efau ?

adhzrebo, non erit, quod formides conjuratos

una omnium expofitorum refponfio eft, id

in tuatn perniciem hoftes,aut perfecutores ad-

fatctum , quod Jacob effet vir fan&tus, perfe-

verfarios pertimefcas. Videtur hoc locoDomi-

&us, & qui ad amuffim voluntatis Dei vitam

nus imperium fuum anguftis limitibus circum-

fuam inltitueret ;. Efau vero homo ( ut illum

Ícripfiffe, & plurimum coar&affe jurisdi&tio-

Apoftolus vocat. Heb. 12. 16.) profanus , fi-

n6, inquit fere fan&us Joannes Chryfoftomus,

moniacus, gule deditus , aliisque flagitiis ad-

cum feunius tantum fubditi Dóminum facit.

dictus , quibus animam fuam contaminavit ,

At nonne ad oftentandum magnitudinem po-

& genus fuum dedecore afperfit. Prazecedat

tentiye, & amplitudinem regni fui melius fecif-

erzo fanCtus peccatorem , profanum religio-

fet, fi terrae coelorumque Dominum , & totius

$ln

fus, quanquam profanus & peccator tempore

gii.

univerfi Monarcham abfolutum fe pronuntiaf-

fit major, priorque ab utero matris in mun-

fet? Quid ergo eft, quod jurisdiCtionem fuam

dum prodeat, ut hinc accipiatur , illum in do-

& monarchiam ficcontrahit, ut unius tantum

mo Dei effe antiquiorem , qui virtutum diti-

hominis Dominum fe vocet; Refpondet Chry-

or; illum effe majorem tempore , qui bono-

foftomus homil. 52. in Genef. orbis conditor,

rum operum meritis affluentior. Ille primus

unius hominis Deum fe dicens, non éoncludit

eft ( inquit fanétus Petrus Chryfologus ferm.

& abbreviat cum Patriarchze appellatione fu-

73. de his ipfis gemellis loquens ) quem cce-

um Dominum. 1ta, inquit, eum mihi feci pro-

leftis gratia generat , non natura mortalis ;

prium, ut apud me reputetur tanti , quanti alii

ille primus , quem gratia femper beate victu-

homines.

Quod ergo unius Abrahze Domi-

rum gignit, non quem caduca natura pro-

:num fe Deus vocavit, ea re non in ar&um

pediem diffolvendum enititur.

coegit fuum imperium, fed indicare voluit, u-

. VIIL. Sacer fcriptor ,. cum ab annis Abra—orïgenes

num Abraham íibi omnium reliquorum ho-

ha num honeftamque ejus conjugem defcri- Adamen-

minum inítar effe. Docemurea re, veriffimum

be-ct, quos habebant, quando Ángelus mi-tius in

effe, quod hujus capitis titulus habet, nempe

raculofam & fan&am illis pofteritatem pro- Gen-ho.3:

magnitudinem rei cujuspiam non in multitu-

mittebat, fic ait : Erant ambo [ener , provette-

dine,neque pretium in mole, fed in valore &

que etatis ; Genef. 18. 11. Origenes Adaman-

qualitate, pofitum effe. Nam unius Abrahze in

tius, hom. 3. in Genef. & Philo. Alexandri-

una bilancis parte politi pondera apud Deum

nus lib. de Abraham hunc facri textus loquen-

graviora erant,& pretium majus, quam totius

di morem diligenter expenderunt , atque il-

imundi reliqui : Ita cum mihi feci proprium ,

lud in his verbis fubnotarunt , quod horum

ut apud me reputetur tanti , quanti ali: homi-

conjugum proveGtior aetas prima commemo-

nes.

Sic videmus unum folem ftellis omni-

ratur, fic ut majorum ,

uos habuerunt , nul-

bus potiorem effe , adamantem unum 1ultis

lus fenex fattus in ulla

í

cripturae parte fuperi-

rudibus faxis praeftantiorem.

ore narretur. Hunc primum nominant feni-

Güi' '.EbO'

f&C, 10 C,

VI. Concepit fterilis Rebecca, & geminos,

orem , inquit Philo ,, quamvis majores ejus

2$. Gen.

Efau & Jacob quanquam magnis cum dolori-

triplo & amplius longzeviores fuerint, quo-

bus , enixa eft. Quorum ille abominabilis fuit

clauf.4.

rum neminem legimus hac appellatione di-

g. 12.i

Deo, hic pergratus oculis fuprem»e illius Ma-

gnum habitum. Quid myfterii habeat , quod

jeftatis. Fuit conceptio miraculofa, & poft-

primus hic- nofter Patriarcha Abraham vene-

quam Jacob peperit , alios pofthzec edidiffe

rabili fenis appellatione cohoneftari meruit ,

liberos,facer textus non memorat , qui tamen

cum illum ad id temporis usque plurimi an-

hoc non diflimulaffet , fi illa prolem aliam

nis plurimis fuperarunt ,. & non pauci fecula

mundo dediffet. Quoxrit ergo nunc eruditus

tota, neque pauca fupra quam ille, vixerint ?

interpres Guilielmus Eboracenfis in cap. 26.

Seth fuit annorum nongentorum & duode-

Genef. clauf.4. q. 12. quamobrem formofa Re-

cim , Enos nongentorum quinques Cainan

becca finem. pariendi fecit , poftquam mun-

nongentorum decem , Malaleel oCtingento-

dum felici illo partu Jacob nobilitavit ? Re-

rum nonaginta quinque, Mathufalem non-

Petrt

fpondet quzeftioni : Quod . non plures filios e-

Lt

gentorum fexaginta novem , Lamech feptin-

ln me

r

diderit , hoc ideo forte fuit, quia poft dictum

gentorum feptuaginta feptem , & alii pluri-

miraculum rediit ad priftinum ftatum , fcili-

mi in longiores annos vitam fuüam produxe-

cet fterilitatis ; debuit enim illi fufficere genu-

runt, quam Abraham. Quid fibi vült ergo,,

iffe Jacob , qui appretiari poterat fuper mille

quod his tam decrepitis , & Abrahamo tam

alios filios.Plus fatis erat fterili matronze,quod

multo provectioribus honorificus fenum ti-

Deus illi aperuerat focunditatis fores per

tulus denegatur, quibus debitiffimus videba-

quas ad illuftrandum mundum prodiret tam

tur, & uni credentium Patriarchze ante omnes

magnus & infignisPatriarcha,quam erat Jacob,

tribuitur ? Refpondet Philo : Proavorum A-

qui folus liberos millenos exzequare poterat.

brah?e neminem legimus hac appellatione di-

$, Petrus

VlI, Sacrum oraculum , quod inter angu-

gnum habitum , & merito. Cur merito ?

&hryfol. S

ftias pofita Rebecca confuluit , hoc illi re-

Nam revera fenior non. ex longitudine

73:

fponfum dedit: Dum genter f;ænt in ulero tuo ,

tempo-

"d

NT CX)

Titulur

CXLFI. Vitur.

453

temporis, fed ex laudata vita , putatur. In il-

confenuit in ufü virtutum , & incanuit in bo-

la coelorum Regia non vocatur antiquus , qui

nis meritis.

longos annos exegit , nec qui fecula plufcula

XI. Sapiens , cum de annis loqueretur , Robertus

transmifit, fed qui multis meritis excellit: Et,

quos vivendo improbi homines percurrunt , Holkot.

quoniam Abraham majores fuos omnes , a

ait, perbreves fore , & anguftis limitibus cu'-le «79. in

roy,

quibus zetate fuperabatur , virtutum copiis, &

cumfcribendos ; ]uftorum econtra prolongan-

perfe&ionis gradu longe infra fe relinquebat ,

dos & extendendos

Verba illius Proverb.

Io. verf. 26. fic habent :

idcirco huic gloriofum fenecionis vocabu-

Timor Domini appo-

lum conceditur, non illis. Ex quo intelligi-

net dies , 69 anni impiorum breviabuntur, Ha-

bet fuam heec fententia difficultatem. Nam fi

mus, antiquitatem , ut eam Deus fupputat,

nach . G Ottes Reulmztnä ,non a longis annis,

ita eft, ut Salomon affirmat , quomodo cam

fed a multis & magnis meritis, zeftimari

fi-

illo cohzeret , quodindies crebro experimen-

quidem , ut Philo -Hebrzeus in hujus rei am-

to difcimus , homines fan&iffimos mague fze-

plificationem porro inquit

quae multum 9g

pe compendlo exigere vitam ,

confceleratos

tatis in tempore vixerunt fine probitate, lon-

vero, qui nulla, nifi peffima ex Hamtns , fama

2ev1

ueri dicendi funt

funt mügueu, longos annos degere, & tota vi-

S.Tgnat.in

IX. Ablegebat Dominus Jeremiam ad prae-

vendo f»ecula exzequare, non etiam nunquam

epift. 6.. dicandum cum ampliflima commiffione u£. e-

fuperare? Secundum hzec quomodo illa Salo-

velleret , €2 deþrueret

& di[perderet , €9 dilfipa-

monica parcemia accipienda , quae feram seta-

rel,

€ï aificaret. ,

€? plantaret ,

conflituens il-

tem timenti Deum fpondet, impio autem par-

lum. fuper. gentes , E [uper regna.. Cum fe tam

va temporis fpatia minatur ? Occurrit huic

fublimi provincim impofitum ,

tantique mu-

difficultati Robertus Holcot. le&t. 79. in Pro-

neris dignitate auttum fanttus Propheta cer-

verbiis, inquiens: Poteft dici

quod dies bo-

neret ,

oculosque ad rudem setatem fuam

norum augentur, malorum autem abbrevian-

converter et, & annos teneros cum afperitate

tur, quia folusille dies dicitur nofter

in quo

operofi officii componeret, deprecabatur tam

bene viximus. Ét quoniam unumquodlibet

grave onus, zetatem przetendens, que tam ar-

opus bonum velut dies quidam eft vitoe , &

duo & negotmfo muneri praemodum impar

jufti opera bona plurima facere ftudent ; pro-

rigeneg

eífet. Praetextum alium, quam zetatis imaturze

pterea de iis dicitur , quod multos annos vi-

diman

& perimbecillis, nullum reperit, quo praefectu-

vunt, de improbis vero, concifum setatis tem-

US n

rz tam gravis pondera a fuis hümeris prohi-

pus degere, eo quod 1Hos operum laudabili-

10

1onffe effe

beret. Verum Dominus refpondit ,

um & virtutis fpiritus defüituit. Itaque plus

infirmiffimameam rationem , qua inj juncti offi-

V1V1t

qui plus boni opeïatur , & qui diem

cii fufceptmnäm effugere poITe putarit , inqui-

quempiam [ine boni alicujus operis exercita-

ens : JVoli dicere ,

puer fum 5 Jerem. 1. 7. non

tione transmifit, illum oahtemre & e numero

eít bona de paucxtate annorum petita excufa-

dierum vitz fuoe expungere poteft ,

adeo

tio, non enim in annis pofita eft virtus, fedin

non vixiffe putet annos , quos male vixit.

retto rationis judicio , & fenfuum maturitate

XIL. Refert facer textus obitum Ifmaelis » Lyranus

hc enim eft quze annos facit, & annofos eos

& Abrah:ze patris ejus mortem quoque narrat. in c. 25.

qui rudes zetate. Nam , ut fan&tus Ignatius

Et Ifmaelis quidem occafum fic deícribit: 7f»- G

epifl, 6. tom. 3. .Biblioth. Fet.PP, habet: non an-

ni vitg Ifmaelis centum triginta [eptem. Genef.

nofi continuo fapientes funt , nec fenes intel-

25.17. Ábrahze vero totam setatem ad hunc

modum receníet

Fuerunt dies vite Abralue

hgenuam poffident ,

fed fpmtus qui in ho-

minibus eft. Samuel parvulus Heli nonagena-

cenium | feptuaginta quimque amni : lbid. v. 7

rium reprehendit ; fimiliter Jeremias audit a

Sed eft obfervandum myfterium, quod habet

Deo:

Ne dicas , junior fum. — Adolefcentia

textus hebrzeus in computatione annorum vi«

igitur non eft contemnenda , quoties Deo

te Abrahe , quiapud Nicolaum Lyranum

confecrata fuerit ; verum is contemnendus

Abulenfem & Honcalam talis eft :

Puerunt

eft , qui 1mprobo eft animo , tametíi mul-

dies umnorum vite ZIbrahe centa um ünm , €9 fe.

torum dierum tempore plenus fit.

Ín do-

ptuaginta anmi , €9 quimque aum. 'Tam diftincte

mo namque Dei,

qui fanctior ,

idem ànti-

annos límaelis idem textus non enumerat ;

quid ergo facramenti fubfit ,

quod fan&ti Pa-

quior ,

& qui virtutum fplendorem habet

majorem j.1s decentiore loco honoratur ,

&

triarchze auni tam artlcuïatïm partite , diftri-

c»teris aufertur.

filii autem anni confufe

buteque calculantur ;

Petrarcha

X. Ignaviflimorum quorundam hommum

verbo, ut fic dicam , unico , indicantar ? Re-

l. r.inve&. confuetudo eft , ut, cum inter vitia fenuerint ,

in med,

fpondent Do&tores paulo ante nominati, quod

nullique pares fint fola fe praeferant fene&u-

vita Abraho per caeteros annorum articulos

id fa-

te, inquiebat F rancifcus Petrarcha in quadam

tam encleate diftincteque digefta fuit

Invett. in me dic. lib. 1. funt neque pauci ,

qui

&um, ut figuificaretur,quia Patriarcha in qua-

in folis carnis omne exiftimationis fuze præü-

libetzetate congruam ei perfectionem habuit :

dium habent conítitutum ; & ob unicam diu-

illic autem non e*(phcatur nomenannorum per

cule actam vitam ,

& exactam aetatem omni-

fingulos numeros ,

quia Ifmael pluribus vitze

bus magnze venerationi & admirationi effe

fuze annis minus ple vixit. Sic Lyranus:

Vi-

volunt. At (tultum eft ,

ex ea re fola fingula-

ta ergo Abrahze per certos numeros difcreta

fuit, Ifmaelis non item ,

^ut indicio effet, quod

rem obfervantice cultum in domo Dei expe-

&are , in qua ille antiquior habetur, qui

Abraham vitam femper integerrimam, perfe«

boil3

&amque

A

454

Bibliothecee Manualis; Conctonatorie

&amque duxit , zetatem fuam fructuofe trans-

effeeminatus Rex Herodes$ , & decollavit

mifit, & vitam pretiofiffimam, hoc eft , cum

eum iu carcere. Marci 6. 27. Fuit Joannes , fi

virtute conjunctam , vixit, atque idcirco dici-

virtitum ejus copias fpedtes , maximus ; fi vi-

tur , quod diem fuum obiit plenus dierum , ii

tze fanctitatem & prorogativas confideres ,

nempe funt pleni dies, & vita plena atque per-

illuftriffimus ; & omnium 'ex mulieribus ori-

fe&ta ea vocari poteft,quze bene & laudabiliter

undorum eminentifimus. Hoc de illo pro-

operando exigitur.

Non fic loquitur facer

nuntiavit perfecionum , quze in hominem ca-

Ícriptor de Ifmaele, cujus anni omnes velut

dere poffunt, fcientiffimus , & juttiffimus, &

Gentd

conglobatim aut cumulatim exprimuntur.,

cpiü.go'

falli nefcius arbitrator , fpirituum ponderator

quafi unus annus fuiffet omne tempus, quo vi-

Dominus , Proverb. 16. ?. penes quem funt

xit, quia minus pie vixit, & probabile eftmale

pondera, numeri , & menfurze meritorum o-

fdem d

collocatfe fuos annos,adeo virtutis annum nul-

mnium , Chriftus , ;eterna fapientia Patris ,

lum'Yixit, quae forte caufalit , quod deficiens

H

cujus eft illud effatum: Non furrexit inter natos

mortuus effe dicitur, hoc eft, jam mortuus oc-

mulierum major. Joanue Boytifla ; Matt. 11. 11.

cubuiffe. Nam qui vivit , & vite fuze tempus

quod , cum ita fe habeat, cur tam parum vi-

nonexigit in a&tionibus fanctis & laude dignis,

xit, & aunos vitz triginta tres non explevit?

ille cum moritur , fepulchro infertur non tunc

Trigintà duorum & femis effe voluit : Tri-

primum defunctus,fed pridem in vita praemor-

ginta duobus annis & medio folum fpiravit

tuus. lllenimirum poteft dici vivus, qui bo-

hominum poft Chriftum ejusque Matrem

Kiffeius

norum meritorum eft ftudiofus ; ille mul*os

t0, r,cont

Virginem optimus, maximus, inquit venera-

annos habet, cujus animus multis virtutibus

bilis ille Doctor. lib. 2. de Saer. Alt. cap. ?. Tom.

( s T.

eft collocapletatus. Huc fpeGat , quod noiter

6. Bibliothec. Fet. PP. Cur non exzequavit an-

Cordubenfis Philofophus Seneca epi:t.03. ait:

nos Abrahz , setatem lfaci, & tempora Ja-

Non, ut diu vivamus, curandum eft, fed ut fa-

cob, & vitam Patriarcharum aliorum , quo-

tis , nam ut diu vivas , fato opus eft; ut fatis,

rum fuerunt longillimi dies , & vita prolixif-

Street |

animo, longa eft vita, fi

2. de iïa.

plena eft, li conferta

fima , ut fupra dicebamus? Cur? ut intelliga-

Lonzona

meritis, fi dives virtutibus.

mus, annorum multitudinem & vitzxe longzevi-

spud Did.

XliL jacobus de Lonzona ap1d Holkot

tatem, non de numero dierum, fed de cumulo

Nyff, p. 1, Inemorat , rebus publicis bene inftitatis olim

metitorum, seftimandam, adeoque Joannes di-

pol, L43. maguze curze fuiffe defipnare homines, qui ex

utius omnibus vixit, quia intra paucum illud

Tlemepi

officio totas oftiatim obirent civitites , do-

tempus incitatiore curfu majora fpatia emen-

6(»

mosque ex ordine fingulas inviferent, &, qui-

fas eft, quam aliiomnes. | Ét ut multum iti-

bus ftadiis quisq; in diem fupremum ufq ; oc-

neratus dicitur , non qui multas horas eundo

cuparetur, lolicite perquirerent, diligeater ad-

trivit, fed qui plura milliaria poft fe reliquit,

notarent, denique poft cujusque obitum , fub-

fic ille multos annos vixiffe dicendus , qui

Hens,

dutis accurate rationibus, non alios vitze dies

multos bene vivendo confumpfit. :

1.

nuamerarent,quam quos bene agendo transmi-

XV. Fulcrum fubiiciam huic veritati re-

E

Vita c, 18;

fiffet. Poftquam ergo ad calculos o;nnia fide-

f»onfo, quod Barlaam Jofaphato dedit , cum

liter revocaffent, »etatem virtutis,non vit?e di-

in illius colloquium primo venit. Venerabatur

es, tumulo ejusadícribebant.llli dies fic colle-

hicillius canos , fufpiciebat vultum , admira-

Ylen

&i in fine fculpebantur in fepulchris eorum ;

batur fenium , quod tam longzevum illi vide-

)

ita quod unus, qui quadraginta annorum erat,

batur, tanquam ex primis mundi hominibus

etiam quatuor habuit, & fic fimiliter de aliis.

Ó

quidam fuiffet.Interrogatus autemBarlaam de

Stiplet

H»ec ille ibi. Fiebat ergo, ut alicui, qui annos

aiiis,quos exegiffet,refpondit: vitze annos qua-

them, r

natus quadraginta vivere defierat , ejusmodi

L]

draginta quinque, neque plures numero. At-

Donin,:

1fnonumentum ponerent

*

Hic homo quatuor

qudr,

tonitus inexfpe&ata refponfione Jofaphat .

tantum annos vixit ,. €$ mortuus eft quadragefimo.

comiter illi , ac perturbane his fere verbis oc-

Alterius epitaphium tale erat , Áhic homoobit

currit: Fieri non poffe videtur , ut frons ho-

quinguagenarius , 69 nullum diem vixit. Alteri-

minis non adultioris tam crebris & profundis

us fepulchro illud ex Sap. 4. 23. infculpeba-

(ant a,

fit exarata rugis, & vir decrepitus, qualem tu-

BU

tur : Confunmatus in brevi exyplevit. tempora

um canum caput loquitur, non longiores vi-

multa, five: Hic jacet , qui anno atatis trigefi-

xerit dies. Cui venerabilis & fan&tus Senecio

erurd

mo mortuuz, annor fupra mille vixtt. Nam,ut Se-

apud B. Joannem Damafcenum hiftorize Bar-

neca epiftola illa fuperiore 93. dicebat , octo-

Disl, v

laam & Jofaphat capit. 18. Si computem an-

ginta annis quis vixit. [Intereft,mortem ejus ex

nos,quibus Deo vixi,ii tantum funt quadragin-

quo die numeres. At ille obiit viridis, fed offi-

ta quinque, & hos tantum annos vitze compu-

cia boni viri, boni amici executus eft, in nulla

to; czeteros , quos in vanitate tranfegi , mortis

parte ceffavit, licet ejus 2etas imperfe&a fit,

annos reputo. Itaque defines mirari, poft-

vita perfecta eft. Octoginta annis vixit , nifi

quam ex his , quze dixi , accepilti, a Deo illos

forte fic vixiffe eum dicis , quomodo dicuntur

tantum recenferi in annis vitze, quos bene

fbid.

arbores vivere.

merendo bene collocamus ; illos vero nume-

. XIV. Antiquus pater Algerus quaäriït , qua

rari in annis mortis, quos peccando male pro-

caufa fit, cur Dominus permittere voluerit,ut

laer|

digimus. Non vivit peccator ; nunquam mo-

charus illius praecurfor in teneris vitze fuze an-

ritur juftus , & qui in plures incumbit virtu-

nis inter mortales agere defineret ; in floren-

tes , 1s magis l,ongægus zeítimari poteft.

tifima quippé zetate | juffit illum obtruncari

s

VA

Tiu /| CXLVT. Virtus.

455

honeftum aut turpe.

$. XIV.

XL. idem difcipulis füís dicere folebat ,Tpid,

virtutem effe rem operum , non autem mul-

MISCELLANEA.

l

tis verbis indigere.

XlL Rede dixit quispiam ;

De virtute loqui facile eft, virtutibus uti , Apud:

1 Qualitas.

eier],

Hoc Samfonis opus.

them.r. ín

Senäca

' XIlI. Nec male Horatius virtutis genium

epift, 8o.

l. NUlli preclufa eft virtus , omnibus pa-

fefto Vifit,

tet, omnes admittit, omnes invitat ,

expreffit fequentibus verfibus :

Lib. 3.

non eligit Dominum ,. non cenfum , nudo ho-

Virtus recludens immeritis mori.

Od. 2,

mine contenta eft.

Idem ep..

Coelum negata tentat iter via.

*

ll. llle bonus artifex eft , qui de omni ma-

Coetusque vulgares , & udam.

teria facit optimum, quod fieri poffit, ut Phi-

Spernit humum fugiente penna.

dias de omni materia faciebat optimam ftatu-

XIV. Cum Philippus Rex Macedo poft Pluta:ch,

am; fic fapiens , fi licebit, virtutem etiam in

vi&um proelio Archidamum Regem Lacedoe- in Lacon.

divitiis explicabit ; fin minus in paupertate ,

monix , infolentem illi epiftolam fcripfiflet ,

quamcunque fortunam acceperit ,

refpondit Archidamus. Simetiaris umbram

memorabile ex illa efficiet.

.Xgliquid

tuam, haud quaquam reperies majorem fa-

Kiffelius

lll. Quintus Greecius virtutem in hoc fche-

&am , quam erat ante victoriam.

tO,£,C^tc, in

&A

Px

ite depinxit : ln altiffima rupe ftat procera

66-5.7. palma , plena fru&ibus, inter quos in pul-

| Necemtaf.

chro folio virtus aureas coronas projiciens

XV. Cum duo fratres ad Senem in Scythi yita pp.

fedet ; fed ad hanc rupem & palmam aditus

fpinis eft obfitus.

veniffent, & eorum alter diceret : Abba , to-

Seneca l,

lV. Non , ut quibusdam vifum eft , ardu-

tum vetus & novum teftamentum memoria

2.deir*. qm in virtutes & afperum iter eft: plano ad-

comprehendi

refpondit ei fenex : implevi-

euntur. Multo difficilius eft facere ifta , quae

fti aerem verbis.

Cum vero alter diceret :

tacitis. Virtutum tutela facilior eft: vitia ma-

Ego utrumque teftamentum fcripfi : iterum

gno coluntur.

dixit fenex : Et tu implefti feneftras chartis ;

Idemepift V. Poteft' excafavir magnus exire , & ex

anignoratis , quia dictum eft : regnum Dei

67.

j

- humili deformique corpufculo formofus ani-

non eft in fermone, fed in virtute.

mus acmagnuus. Quosdam itaque videtur mi-

XVI. Charislaus interrogatus , quam rem- piutsech,

hi in hoc natura tales generare, ut approbet ,

publicam judicaret optimam ? eam refporl-ilxapopllr,

virtutem in omni loco nafci.

dit, in qua cives interfe de virtute conten-

x

fIdem ep.

derent.

V]. Qui virtutem fuam publicari vult , non

11$.

virtuti laborat , fed glori:e , Non vis effe ju-

XVII. Bias ad ]Egypþios eunti filio, & per- S. Bafiius

aC t

ftus fine gloria ; ac me hercule fzepe debebis

contanti ; quod ei maxime gratum faceret ? orar. 7, de

juftus effe cum infamia. Et tunc, fi fapis ,

Viaticum , refpondit , fene&utis poffidendo , Virt-

mala opinio bene parta delectat.

virtutem intelligens.

Idemn ep.

XVII. Recte

necelfitatem

Virtütis Ovi- . 4. Trift.

L]

VIl. Virtutis pars difciplina conftat, pars e-

epift. 3

xercitatione: & difcas oportet, & , quod didi-

dius fequentibus expreíhit verfibus :

N

cifti. , agendo confirmes.

Materiemque tuis triftem virtutibus imple.

Staplet.

them. r.in

Vlll. Omnes prazclari effe&us a Deo in

, Ardua per przeceps gloria vadit iter.

monte fere funt patrati : 1n monte Moyfi le-

He&tora quis noffet, fi felix Troja fuiffet?

Domin. 2.

quadr.

gem, Elize audientiam dedit. 1n monte Olive-

Publica virtutis per mala facta via eft.

ti Chriftus in czelum afcendit. ln monte Cal-

Ars tua Typhi jacet , fi non fitin zequore flu-

ctus :

variz paffus eft; ut difceremus , viam virtu-

tis arduam effe , nec fine labore ad eam per-

Si valeant homines , arstua , Pähoebekjacet.

Cant.3. Y.

veniri. Hinc & Salomon in throno fuo recli-

Quase latet , inque bonis ceffat , non cognita

rebus ,

iO.

natorium quidem aureum , fed afcenfum pur-

pureum fecit, & media charitate confítravit.

Apparet virtus , arguiturque malis.

Petrarch,

Dattibi noftra locum tituli fortuna , caputq 5

IX. Proprium eft virtutis, non quid actum,

Dial, 1o.

fed quid agendum fit, nec quid adfit fibi, fed

Confpicuum pietas , quo tua tollat , habet :

quid defit, attendere; unde eft , ut fzepe illam

Utilitar.

non de quzefito gloriantem , fed de quzerendo

folicitam, videam. Dicerem, fi liceret, ava-

ram, aut certze avaritive fimilem effe virtu-

XIX. Nulli non virtus , & vivo & mortuo,sgnec.ep.

tem. Jugiter fitit, quotidie inardefcit: quo plus

retulit gratiam , fi illam bona fecutus eftgo.

quaefierit , eo fibi pauperior videtur, & plus

fide.

appetit. Nullus ei defiderii modus eft: Nul-

XX. Phocion miffam fibi ob virtutem ab Rodriq. p

lus fat magnus cumulus meritorum.

Alexand. fexaginta millium aureorum fum-3- * 3-

Laert. 1l.6.

X. Antilthenes negabat fapientem vivere

mam remifit,dicens:Sinat igitur me effe talem.

juxta leges ab hominibus inftitutas , fed juxta

XXI. Socrates interrogatus , an Regemry ..

normam virtutis ; fentiens non ideo quid fa-

Perfarum judicaret felicem etfe ? refpondit :4, $,

ciendum aut vitandum , quia leges jubent,

nefcio , hercle , quantum virtutis & difcipli-

