ex comparatione leprze demonftrari , fimul-

fum dignus , u£. intres. fub. te&um . meum : Poteft

que oftendi , quantas caufas habeat peccator

duplex dignitas Communicantium oftendi ,

ad Chriftum , ejusque Vicarios facerdotes ,

quarum prima eft ex parte. communicantis ,

f — CM —

confugiendi. Vide tit. Confeffio $. 12.n. 5. &

& tantum requirit, ut faciat, quantum in

tit. Peccatum.

/

fe eft, & hzec fufficit. Secunda ex parte Chri-

f

— H. Zade, €$ oflende fe Sacerdoti; Matth. 8.

fti, quam nullus hominum participat , hinc

p

Póteít oftendi neceffitas confeffionis , & utili-

l

nec requiri poteft. Oftendatur ergo , quomo-

tas , eaque variis fententiis S. Scripturze, SS.

do,quod in fe eft,facere queat, fcilicet 1. Mun-

l

Patrum , & exemplis probari, de quo vide

dando cordis hofpitium feu habitaculum per

&

tit. Confeffio. $. 2. 3. & 5.

confeffionem. 2. Ornandoillud virtatum tape-

K

dare; Matth.

HIL. Domine, fi vis ,poter me mun

tibus propriis, vel aliunde mutuatis. 3. Sa-

$. Poteft dici, non tantum peccatorem poffe

Jutandoreverenter hofpitem per varias preces,

hoc verba ad Chriftum dicere ,. fed viciífim

& in hofpitium cordis introducendo cum gau-

l

etiam & multo magis Chriftum eadem verba

dio. 4. Converfando fiducialiter cum eodem ,

l

tepetere ad peccatorem,& dicere : Si vis;pqtes

Gratias

0r

fuasque neceiüþates exponendo. 5.

am-

Ü

üi

E

)n.

|

n Evangelia Dami;zicarzmz.( |

665

t

-miaplïflïm'as agendo pro- dignatione vi(itatio-

a.Oüenäipote&, tjuomodo, fiDetsimperes

J«

nis. Vide tit. Communio.

&

Xl. Ex occaíione thematis : Mu/ti &aä

cordi humano, id eft, folus queratur, & ames

tur, mox fiat tranquillitas magna , juxtaillud

v

Oriente €»? Occeideste vesient : Oftendi po-

1

S. Auguftinil. 1. conf. Fecifti nos, Domine, ad

teít, quam graviter olim . Aulici, Milites,

te, & inquietum eft cor noftrum, donecre-

Id*

Mercatores, Operarii nos accuíaturi (int,

quiefcatinte. Videtit. Charitas.

m

quod illi tanta & tàm difficilia pro cemporali

V.. Jpfe autem dormiebaz. Matth. g. Po-

,

lucro, aut glotia, aut hominis gratia egerint,

ày,

teft diverfitas male & boni conícientiz de-

quorum nos nec centefimam partem egimus

monflrati per varios effectus utriusque, mae

pro gloria Dei, & animze falute.

at

! Vide Tþvo-

xime fecuritatem & timorem;

de quibus vi-

mam l(cmp- lc 3- Cg L

de tit. Conícientia.

Jüg

XII. Exocca(ione thématis: Zzde, zecui

, VH.. Ex occatione thematis: !Domizfz; fa--

ia

dixeris: Oftendi poteft,quantopere vana glo-

v« U0$, perimus: Matth. g. Oftendi poteft,

riafügienda fit,. ut que hécbonis temporali-

e

-quid in tempeflate affiitionumagendum fits

Jyfl

bus, nec corpori aut animo, nec gratiz aut

nempe id, quod nautz faciunt. 1. Anchota

otll

meritis augendis profit, fed potius corpusla-

fpei figenda. 2. Onera peccatorum ejicienda,

p

boribus frangat, animam meritis & premio

3- Vela liberioris vitz contrahenda,

4. Stre-

t

fpoliet, & tandem omnino in infernum aut

nue laborandum.

j. Ardenter invocandum

le.

purgatorium przcipitet. Pro quo vide tit.

Dei auxilium; quas.omnia füfius explicata vi-

n,

Vana gloria.

de in Fabro conc. 4. &Sylvanovathem. 6

9

EN

VIII. Exoccafionechemartis: Ecce "otus

r

DOMINICA IV POST

. PRO

*X

cmpaguus facus eff im savi: QOltendi poteft,

i

EPIPHANIAM-;

quid agendum , (i motus concüpifcentiz in

em

animo exurgant, nempe 1. Dicendum: tace,

Ve

LET? ecce trotus VIQDRUS fa-ä?us eff im mari.

Oobmutefce. 3. Contemaendi, quia non nocet

| Matth. $.

Olftendi poffünt caufir, ob

13.

fenfus, fidefit confenfus. 3. Animus peran-

)Imt

quas Deusjuftos tentari

en

explicatastit. Tentatio.

permittat; quas yidc

choram fpei fixam colligendus. 4. Mens avo-

-canda per varias Occupationes.

. Deus in-

l. Zpfe vero dormiebat. Matth.g. Poteft

ftlanter invocandus. De quo con

ceptu vide

efe

l

oftendi (ecuritas & quies hominis jufti & cum

Fabrumconc. 3.

k

? tlb

divina voluntate conformati, & probari, quo-

IX. Ex eodem themate poteít Ecclefíia

modo dormiat, feu quietus fit, -etiam inter

navicule comparari, caufieque offendi, cur

graviliiumos (lu&us centationum a Deo, ho-

eam Deus totfluCtibus concuti permirtats ni-

minibus, diabolis ex

W*

.

ortos. Pro quo vide tit.

mirum 1. Proptergloriam Dei, ut babeatoc«

le-

Retignatio.

cafionem fuügz potentiz, (apientiz, & bonicatis

llI.. Quid timüdi eflis wodica fíd,

z? Matth,

Qul«

oftendendz. 5. Proptergloriam Chrifti, ut

) d

8. Oftendipoteft, plerosque bomines fimiles

effe infantibus, qui quodvis etiam fictitium

Ecclefia firmam de ipío fidem concipiat, quod

m-

promiffa füa fitimpleturus, &non permiffa-

phantafmg (eim Pockelmann) ximent ; quod-

rus, ut porte inferni ptzvaleant adverfus

que hic timor ex defe&n fidei firmaeoriatur,

u

eam. . 3. Proptergloriam Chriftianorum, ut

Jf

quod non credamus vivaciter, nihil (ine Dei

woluntate acciderepoífe , eum non paffurum,

eandem per varias tribalationes fortiter tole-

p

xatas augeant, variosque aliarum virtutum

ene

ut ultra vires teacemur,fed fa&turum cum ten-

aCbus eundem in finem elíciant. Vide Fas

tatione proventum. Faciat proin Concionator

La

brum in Sylva nova them.

8

3. ubialias adhue

cum Auditoribus, quod nonnulli cam equis

adducitrationes.

pera

timidis folent facere, & impellateos ad obje-

ecur

.X. Ex occafione thematis: 7»/e vero dor«

&a, quae adeo timent, accuratiusconfidéran-

Wiüebat: Oltendi poteftquanta a

yetit

da, ut videant, quam nullas timendi cauías

nimi tranquile

ID.

N

litate in mediis tempeftatibus

fruantur , . qui

babeant. Videtic. Spes.

Deo fe totos commilerunts. qui nimirum cre-

IV. Domine, falva nos, perimus. Matth. 9.

n5

dant, has rempeftates nihil nocere (ibi peffe,

Oftendi poteít, quomodo in tempelftatibustri-

fed.diligentibus Deum omnia cooperari in bo«

otol

bulátionum nos gerere debeamus; videlicet

üdir

num. Videtit, Refignatio; & Fabrum conc. 5,

1. Diffidere nobis ipfis: perimus. 3. Confi-

Xl. Ex eodem themate 'oftendi poteft,

ntiä»

n m

derein Chrifto: falvanos. 3. Accedere adip-

quod etiamilli, qui bonam confcientiam ha-

fum per adualem recurfüm, 4.Sufcitare eum

Af

perfzriam & repetitam orationem.' Oftenda-

bent, femper leti & tranquillimaneant ante;

hine

in & poft mortem, juxta illud Thomz Kemp.

tur aurem e€ contrario , quam pauci homines

|. 2. c.6. . Si gaüdium.eft in hoc mundo, hoc

o«

bas doCtrinas obfervent, quamque adeo meri.

T .

utique poffidet puri cordis homo. — Vide tit.

to locum habeat illa;Chrifti apud Thomam

Conícientia. Item Fabriüm conc. 6.

L per

Ke

m

2

jp. l. 3. c. 30, adhortatio: Fili, ego Do-

'XIl.. Ex occafione thematis:

Quid timidi

v

minus &c. Videetiam tit. Spes.

eflis suodice fider :

] Sa-

Oftendi poteft, omnem

V. Pmperavit veutis ? mari , €7 fääï/t ef?

timorem & pufillanimitatem in adverfis ex

oC05,

tranquilitas magna. Matth.8. Poteft oftendi

d

1. Quomodo omnis motus in corde humano

modica /fide oriri, quia fcilicetn on credimus

: €a a Deo provenire, ad Dei gloriam , no-

im»

eriatur ex concupifcentia, juxta illud Jac. 4.

ftramque falatem ordinari, id quod ex variis

ts

Unde.bella & lites &c. & exemplum Salomo-

particularibus ca(ibus oftendendum;. fimul-

m-

üis Ecclef. 2. Vide plura cit. Concu

pifcentia,

que Auditores ad eam excitandi per memora-

&. P, Loba. Bibl. Man. T'om. 1.

"

Pppp

bilem

p

666

Index Concionatorius.

bilem S. Chryfoftomi fententiam : Quid ti--

ftorum oboculos poni , & excitari Auditores,

met homoiafinu Dei pofitus? tu de finu iiiius

ur malint effe tricicum, & flagellari in hoc

?

mundo, & in cceleftia horrea congregari,

noli cadere, & quidquid ibi evenerit, inbo-

l

quam cum Zizaniis colligari in fafciculos , &

num cedet. Vi:de tit. Spes & Fides.

eternisignibus comburi, Vide tit. Beatitudo;

:

PRO DOMINICA V. POST

judicium, Infernus.

4

. EPIPHANIAM.

VII. Exoccafionet

hematisä Sznite utra-

quecvefcere : Matth. 12.. Oftendi poteft, cur

äm'i)zavit bomm]ämen inagrofuo. Matth.

Deus malos inter bonos toleret, nimirum 1.

;lb.

1G

Ut exerceant bonos.

5. Wt remunerentur a

13. Oftendi poteít, quam folliciti fint

Deo propter exigua quedam opera charitatis.

H

homines, ut bonum femen in sgris füis mate-

sialibus feminent; quanto magis ergo foili-

3. Ut appareat Dei clementia, juflitia, &

fh

citi effe debeant, ut in agro fpirituali animz

potenria; de quibus vide Fabrum conc. 1. &

Oftendatur ergo

in Sylva conc. 3.

bonum íemen íeminent.

Gone-thematïs: J'eait in1-

il

uid fit bonum femen, fcilicetoperabona, &

VIII. Ex occa

i

micusejus, Cv füper [eminavit Lizxauia: O-

quid ad ea re

uiratur, & quam rzclarum

lucrgm & meffem inde fperare poflint, " Vide

ftendi poteft, cur Deus peccata permittat ;

ü

tit.

nimirum 1. Ad majorem Dei gloriam; quia

pera bona.

(f

IL Zenit inimicus bomo , Cv fupev[emina-

Majeftas, Sapientia , Bonitas, & Potentia

wit Lisania. Matth. 13.. Oftendi pote(t, quo-

magis inde manifeftatur. a. Ad bonum pec-

Á

modo diabolus conetur füperfeminate Ziza-

cantis, ut agnofcat fragilitatem fuam , fc hu«

!

nia femini bonorum operumnof(trorum. Etr.

miliet, & fortior refurgat. 3. Adbonumju-

ftorum, t caíus alienus cautiores faciat, &

quidem , quomodo initio a&ionum füper-

Vide

feminet Zizania, efficiendo, ut vel nullam bo-

eorum virtus per peccatores probetur.

ïg

FabruminSylvathem. 1.

nam intentionem faciamus; vel ompino ma«

lameliciamus. 2. Inprogreffu operum, labo-

IX. Exejusdem thematis occafioneoften-

rando,ut vel ne

igenter ea faciamus, vel va-

datur, cur mali vocentur Zizania; nimirum

1

fl

ria vitia & defe

a

us, puta irz, impatientiz,

1. Quia mali cum fint, voluntboni videri, &

H

bláfphemisz, fraudis, injuftitiz mifceamus. 3.

inter triticum computari. 2. Quia bonaterre-

firia ad fe trabunt.

3*

uia conantur bonos

Infine operum, ut vanam exiis gloriam con-

i

'cipiamus, vel ex malo fücceffu pufillanimes

quafi frumentum deítruete füa converfatio-

ne & exemplo. 4. Quía igni velut inutiles

efficiamur, & deinceps talia opera omnino

)

negligamus.-

Doceatur ergo, quomodo vi-

herbz adjudicantur. Vide Fabrum in Sylva

ilandum, nezizaniaifta fuperfemin

nova them. 3.

"

Ü

;c.I V:ide

X. Ex occafione

ü

tit. Intentio & Operabona.

thexhat'is : Coäz'gz'te Zi-

Iil. Ex eodem themate in fpecie oftendi

zania, C? ligateea infafciculos; Offendatur,

Ti

poteít, guomodo varios defe&tus velut Ziza-

quznam Zizania fint eradicanda, videlicet im-

fl

niaimmiícere conetur Dzmon 1. In oratione,

puri, blafphemi, otiofi, hienim potiffimum

0

2. Inlabore. 3. In refectionibus & recreatio«

qua verbis qua exemplis nocere fg'entbono

nibuscorporis. 4.Innegotiationibus. j.In

tritico, ideft, juftis. Vide Fabrum in Sylva.

4

them. 4.

j

corre&tione proximi; qui omnes defe&tus per

"XL Ex occafione thematis: Uzde babet

fe facile occurrent confideranti; & extitulis

i

Zisania? poteft oftendi triplex cauía, ob

f

Oratio, Dile&tio Proximi, Juftitia, & tit. Ea-

bor colligi poffunt. -

quam homines perverfi fiant, quorum prima

&

j

1V. Fs imus,

ce collz'gfz'mw ea ? Sf;az't:

eft & potiffima dormitio Paftorum. Secunda

q

odium Dzmonis aliorumque inimicorum, qui

son. Matth. 13.. Oftendi poteft, cur Deus

malos tamdiu & tam profpere vivere permit-

füperfeminant zizania perfecutionum & ten-

li

tat, nimirum ut exerceant bonos ; ut pauca

tationum. — Tertia exemplum fociorum malo«

i

bona, quzagunt, illis recompenfentur; &

rum, qui varia di&tamina mala do&rinis bonis

(i

infpergunt. Vide tit. Societas & Exemplum.

ut oftendat eos hoc ipfo, quod extra difci-

V

plinamfint , veros fuosFilios non effe, fedin

Xil. Ex occafione thematis: JVozze o*

zeternum rejectos; quz tres caufz facile fu-

num [euen feminafli in agvo tuo ? Oftendipo-

35

fius deduci poffünt , tum ex Píàl. 72. tum ex

teft triplex femen, quodinagro cordisfernina-

f

tract. S. Auguítini fuper Pfal. ;4. ut videre eft

ri debet, quorum primum elt triticum feu

Secundum

ll

in 3. nocturno Coenz Domini ; tum ex tit.

ufus legitimus Sacramentorum.

t

Deus V. JuftitiaDei.

Siligo (/ockez) bonorum operum, pracipue

li

V. Undebab

et "Zisania? Mätth. 13. Pof.

orationis, & eleemofynz.

Hordeum poent-

Li"

/ü

funt oftendi damna ex mala Societate orta,

tentiarum voluntariarum, vel a Deo: & pro-

ximoinflidarum, in quibusqualia Zizania in*

N

fimulque probari, ejusmodi Zizania; Societa-

N

£es malas ex eo potiffimum oriri, quod dor-

fpergere foleat Inimicu

[

$ ;Da:mpn ,* breyitec

miant Parentes , Patresfamilias , Paftores;

indicari poteft.

t

Ludimagiftri, & fimiles, quibus cura ado-

RST- x

lefcentiz & fabditorum commiffa eft. Vide

PRO DOMINICA VI, PO

t

EPIPHANIAM.

)

tit. Societas.

MX

VI.. Colligite primum Zizania, Matth. 13.

I. Sz'

71/

ile efh vegnum calorum grauo Sinapis.

Qu

"

. Oftendi poteft , quomodo

V

Matth. :13'.

Ecclefia

Potgü ipfclix exitus pccgatorum ; &fclix Ju-

M

5

1

--

j

Evangelia: Donnnicarum,

667

y

Ecclefia catholica vere ab initio

iminima

C

2. Tempus minimum , feu momentum , quo

7

fuerit iuter religiones ,

ficut fihapi

inter o-

Deum & colüm lucrari valemus.

(R. Mmþ—

creverit

lera 5 in quantam autem arborem

mus actus contritionis, per quem ab zeterna

ità ut volucres ?

id eít fanientiffimi etiam

damnatione liberi ,

& femplternam felicita-

)

& PotentifInni !

homines habitent fub ramis

tem obtinere poffumus ; qus proin minima

l

& p

rotecuone $jus.

Quam felices proin

fingulariter commendanda erunt juxta titu-

los eosdem.

t

Jr*ïtores reputare fe debeant ,

quod &

l,

i poffint füb ea manere , quamque adeo

IX. Ex eodem themate indicari poffunt

il parationem ab ea timere debeant.

Vide

P

tria minima mala, qu?e copiofos fru&tus ma-

tit. Fidés.

los afferunt ,

quorum primum eít cogitatio

$,

1L Ex eodem themate poteft oftendi quan-

unica moraliter peccaminofa , ob quam imul-

ta damna oriantur ex peccato veniali ,

licet

ti regnum coelorum anuferunt & sternam

damnationem incurrerunt.

minimum videatur; & quomodo deniq ; inte-

Secundum, ver-

ser? cohortes d2 monum habitent in corde

bum unicum inconfideratum , quod fzepe cze-

u

)

per venialium repetitionem in gravia peccata

des, aliaque grandia mala creavit. Tertium

hofo.

Vide tit, Peccatum.

minimum opus Ícandalofum, quod multos

Ü

vel minimum

W

lIL Ex eodem themate oftendi pote& pre-

fepe in perniciem traxit ;

num tempons j cujw* unicum momentum li-

peccatum veniale , quod tantas poenas in

ld

cet minimum . in maximam aroorem

1mo

purgatorio promeretur

praeter alia gaudia

(*

regiam ad perpetuam felicitatis fedem excre-

mala: vel minimus oculorum intuitus ,

qui

"m

fCit Enumerentur ergo fructus , qui per tem-

multos in exitium temporale & ?eternum prae-

as bene collocatum obtineri po(ïunt & eo-

cipitavit. Vide tit. Oculorum cuftodia, Pecca-

tum veniale ,

rum magnitudo tum ex S. Scriptura , tum ex

Lingua,

L]

je

SS. Patribus , tum ex exemplis probetur,

A x occahone thematis

LI

Smæzle eft

Poteít o-

Vide tit. Tempus.

regnum cmlorum gramo Sinayis :

ln.

ftendi , cur regnum colorum ( per quod

m

IV. Ex ejusdem thematis occafione pof-

hic via ad ccelum, feu vita chriftiano modo

font fru&us auditi verbi Dei explicari , ex

,Enu-

inftituta mtelhgltur ) grano Slnapm com-

quo fzepe integri populi converfi funt.

'u

merentur proin- hi fru&us , & auditores ad

paretur, nempe ut fignificetur ,

non nifi per

0$

Vide tit.

afperas tribulationes- ad. coeluur perveniri ,

eosdera participandos exatentur.

l.

l

Verbum BDei.

quod tres ob . caufas ordiunavit Deus.

les

Ne hic patriam fuam effe putent homines.

V. Simile . fattum efl regnum. celorum fer-

Va

5s0. Matth. 13. Poteft intentionis bonse

2. Ut coelo digni per preprlam merita fiant.

ellicacia demonítrari ex eo ,

3. Ut dulcior eis fiat gloria cocleftis , fi ma-

quod farinae fa-

li«

tis tribus, id eft covitatlonibus verbis, & ope-

gno pretio conítitit.

Vide Fabrum in Sylva

them.

üh

£ibus 1aporem tnb uat ,

eaque grata Deo, &

!f

hobis meritoria faciat. Ofkendaturergo quam

AX. Ex occaiïone thematis. : Simile .sjï V£-

üm

iolicite iis mifceri debeant

gnum calorum fermento :

Oftendi poteft, quo-

Pro quo vide

Jn0

txt Intentw.

modo regm coeleftis fpes tria fata cogitatio-

num, verborum, & operum condiat, utex iis

N

VL Ex eodem themate poteft exemplum

Vel

bonum ferrnento comparari, & oftendi ,

quo-

fapxdus Deoque gratas cibus efficiatur. .

per tria fata intelligi queant triplicis generis

ht

modo plurimis fatis ,

id eft, homnubus mi-

ob

ftum feu confpe&um eos pemtus immutarit ,

affli&tiones , videlicet indigentia , dolores ,

contemptus , quae homini fapidze apparent ,

jur

aliumque faporem mdzdent

Vide tit. Ex-

10

emplum bonum.

fi fpes regni coeleftis illis immifceatur. Vlde

tit. Bestitudo.

qm

VIL Ex occafione thematls

Simile eft Ft-

en

Xll, Ex occafione thematis ; .Kf f me pa-

num celorum grano. Sinayis. Matth. 13. . Pof-

rabolis . uon. loguebatur. íllis : Oftendi poffunt

lo

i

u

nt afferri caufæ, cur manfio in coehs regnum

u

$

caufze, cur Chriftus per parabolas fit locutus ;

dicatur, nimirum ob tres caufas. 1. Quia bea-

nimirum 1:. Quia Parabolze propter collano-

[D.

ti omnes ut Reges erunt fummo in honore ,

nem fenfibilium cum fpiritualibus perquam.

J

juxta illud : Nmus honorificati funt amici tui

efficaces fant ad voluntatem noftram. flecten-

por

eus : nimis confortatus eft principatus eo-

dam, uti, Propheta Nathan in Davide exper-.

ffld«

fm. 2. Hdbebunt ut Reges , quod volent ,

tus eft. 2. Quia Parabolae perienflbiles fpecies

fe

aec ullus eorum voluntati repugnabit. 3. E-

propofitje firmius haerent in memoria, uti.

Jum

runt potentes ut Reges; hinc absque ullo

1pf1met quotidie experimur. 3. .Propter mo-.

fimore caujusque mali erunt, ut merito in illis

p

rem Sapientum , & Syrorum, qui ,

ut paucis

gl

verïfxcatum cenfeatur , quod Seneca dixit :

multa & fapienter dicerent, affi duo parabolis, .

y'o-

Rex eft, qui metuit nihil, Rex elt , quique cu-

Vide

utebautur. Unde inferatur, magnam parabo-

4*

it nihil, hoc regnum fibi quisque dat

lis a Chrifto prolatis reverentiam habendam,

g

tit. Béatitudo & Fabrum conc. 3.

ma-

[

& do&rinas , quee per illas infinuantur ,

'VIIL. Ex eodem themate poffant indicari

gno fervore executioni mandandas , maxime:

tria minima bona , quz in magnam arborem

duas., quz'in hodierno Evangelio proponun-

excrefcunü

feu copmfos fru&us afferunt ,

tur ; ideoque explicandzs funt ,

v apud

Fabrum conc. 8. v1dere eft,

quorum primum eft intentio bona, quze facit ,

/Iplfl

ut omnla

era mer 1t0f 1a re

ni coeleftis fiapt.

E

-

:i

"

ET

hd

ohm. Bibl. Man.

om. I1l.

PRO

10d0

Ppppz

h

668

Index Concionatorius

tis. 2. Vineze feu animze pr'eftantia.. 5; L2«

V*— — À

PRO DOMINICA SEPTUA.

boris facilitas & jucunditas. 4. Mercedis

GESIM .

quantitas, qu3* ex vini ltificantis. compa«

ratione explicari poteft. Vide Beatitudo.

Anima. Labor. item Fabrum conc.

1. &

1]

T €$ vos in vineam meam. Matth. 2o. Po-

teft oftendi, cuilibet vineam effe commif-

them. 1. in Sylva.

fam , fcil. animam fuam ; quam nobilis au-

VIII. Ex occafione themati

s ejusdem pof—

C o 2 €S 3 n

tem hzec vinea fit, colligi poffe ex vino lzeti-

funt explicari media , quibus vinea fructuo-

tize, quod inde hauriri poteft , fcilicet zeternze

fior effici queat. Qualia funt 1. Sidiligen-

[

felicitatis, quae proin breviter explicanda.

ter ftercoretur, id quod per humilitatem fie-

|

Dein inferatur, quam zequum fit, ut in hac vi-

ri debet. 2. Si bene fodiatur per conftantem

nea ftrenue laboremus, fodiendo per humili-

laborem. 3. Si diligenter paítnetur per

ï

tatem, paftinando per mortificationem , alli-

mortificationem inordinatorum affectuum.

gando per amorem, & fimilia alia officia ex-

4. Si firmiter alligentur palmites feu a&io-

Pl

ercendo , de quibus vide Fabrum conc. 3

nes noítrz ipfi viti per bonam intentionem

(

Item tit. Anima, & Beatitudo.

feu conformitatem voluntatis noftrae cum di«

vina. Vide Fabrum conc. 3.

(

— A. Quid hic flátir tota die otiofi ? Matth, 20.

li

Poteft vitium otiofitatis diffuaderi ex damnis,

IX. Ex occafione thematis : Tolle , quod

k

quxe fecum folet afferre ; fimulque medium

tuum efl , €9 vade

oftendi poteft , quomodo

quivis homo contentus effe debeat mercede

TF

unum aut alterum pro eo de

s.

vitando offerrL

Ad

(

De quo vide tit. Otium.

fuorum operum, quam illi Deus dabit.

v

H Axüt primo mane conducere operarior.

quem finem exemplum Beatorum in colis

il

Matth. 2o. Poteít oftendi, quam felices fe

proponi, cautzeque indicari poffunt, curqui-

ü

plerumq; 2eftiment operarii, fi conducantur

vis illorum fua gloria contentiífimus fit , uti

ab aliquo, quanto feliciores autem fe reputa-

Faber conc. 4.fufe oftendit.

il

re debeant operarii a Chrifto vocati, utpo-

X. Ex occafione thematis : Zceigientermur-

9

te quorum labor eftlonge honeftior ob di-

murabant adver[us Patremfamilias : Oftendi po-

gnitatem vineze, utilior ob mercedis magni-

teft , quod nemo caufam habeat invidendi al-

]

tudinem , jucundior tum ob fociorum praefen-

teri majora dona, quze accepit a Deo. 1.Quia

d

tiam , tum ob folatiorum celeftium copiam ,

omnes 2equaliter participare poffunt füummum

p

levior ob Chrifti & gratize Cooperantis auxi-

bonum hominis, fcilicet voluntatem & benc-

ü

lium. Vide tit. Labor.

[

placitum Dei , juxtaillud Davidis : Particeps

li

IV. n oculus tuur nequam efl , quia ego bonus

ego fum omnium timentium te, & cuftodien-

umn? Matth. 20. Poteít invidi» vitium dif-

tium mandata tua. .. 2. Quia poteft quivis al-

It

fuaderi ex damnis, que creare folet , fimulque

terius donum fuum facere.congaudendo , ut

M

unum vel alterum medium ad illud vitan-

S. Ambrofius docet dicens: Habet aliquis

dum offerri ; pro quo vide tit. Invidia $. 10.

Virginitatem ?. congaudeilli, &tuaeft. 3.

hi

& 11.n. 4. & 5.

Quia fumm

commembra , fratres & focii;

b

V

-V. Focm operarior , €9 vedde illis mercedem.

Vide tit. Invidia, & Fabrum conc. 7.-

Matth. 2o. Oftendi poteft , quam magna fit

XI. Ex occafione thematis; Sic erunt novi];ï

tx

merces , quam Deus (uis operariis tribuere

fimi. primi : Matth. 20. Oftendi poteft , quo-

Ó

f

folet , id quod ex tribus proprietatibus , quze

modo brevi. tempore aliquis in meritis & glo-

in mercede optari folent , colligi poteft. Nam

ria aliis in magno gradu fanctitatis conftitu«

Y

1. Eft copiofa in fe, feu quoad fubftantiam ,

tis zequari poffit , nimirum 1. Per tres illas

Lit

utpote de qua Deus Abrahamo Gen. 15. di-

virtutes, per quas Chriftas nomen füper o-

p

xit : Ego fum merces tua magna nimis, 2.

mne nomen acquifivit , dum Jumiliavit Íe ,

NI

Eft certa, quia qui promifit , fallere nec vult,

fatus obediens asque ad mortem crucis per

generofam patie

(

nec poteft. Hinc diligenter mox peracto labo-

ntiam ; de quiþus,ï-vide fpe«

"

til

ve juífit vocári operarios , & illis mercedem

ciales titulos.

*

Xe

f01Vib

3. Secura eft , quia ubi femel accepta

XIL. Ex occafione thematis : JMurmura-

Wt

eft, amitti amplius non poteft; quae omnia

bant adverfus Patremfanilias : Oftendi poteft,-

ex iis, quze tit, Beatitudo dicuntur , facile

quomodo aliquis invidiam paífivam evitare-

l

amplificari poffunt,

poffit, nimirum t. Si nulla in re eximius

Q

VI. Multi enim [unt vocati , pauci vero

effe velit. 2. Si bona fua non oftentet. - 3.

l

elefti. Matth. 2o. Poteft oftendi, quam pauci

Si opes fuas duro labore comparet. 4. Si

at

fint, qui vocationi fuze fincere refpondeant.

bona fua libenter aliis communicet. Si con-

N

Declaretur ergo imprimis , quid fit vocationi

temnat invidos , quos evitare

nequit,- þVidQ.

Q

refpondere. . Dein quam paucifint, quiid,

Fabrum conc. 7.lit. H

«t

quod profitentur, opere confirment. Denique

o

excitentur auditores, ut faltem ipfi ex nume--

OMINICA SEX

De

Yo paucorum ele&orum effe conentur.

Vide

PRO D

GESIM E.

"d*

tit. Chriftianus.

of

VII. Ex occafione thematis : 7te €? vor in

L

vineam meam: Matth. 2o0. Oftendi poffunt. mo-

N

E

Xüt ., qui

feminat: , ]Z*;m'mre femen fum :

3li

tiva ad animam fuam velut vineamrite colen-

T7OHIENC. 8v

Poteft concionator feminanti $

ag(

dam:,, mmxrum I. Benevo?entia Dgi vocan-

verbum Dei femlm comparati , & oftendi

&t

quam

-

" Evangelia Dom;ïnïmrnm.

669

U

edis

quam divetfos fru&us & effe&us pariat hoc

& q.ui* agunt puriffime, quia Dens vult, cente-

a«

femen ; duim apud aliquos caditfecus viat ,

fimum, Sic etiam qui patiuntur vquanimiter,

g.

apud illos videlicet, qui vel garriunt, vel dor-

ita ut non murmurent, nec indigaentur, trige-

u

miunt, vel non attendunt füb concione : apud

fimum fru&um afferunt ; qui libenter & ala-

aliosin fpinas , dum illud contemnunt , vel

criter patiuntur, fexagefimum ; qui conftanter

D

aliis potius, quam fibi applicant: apud alios in

usque ad finem , centefimum.

^

3

' Vide tit.

us

petram, apud obítinatos Ícilicet, & confuetu-

Relignatio & Patientia.

h

A

dinarios peccatores : apud aliosin terram bo-

Vil Ex occafione thematis : Z[id cecidit

1à,

nam, dum audiunt, & fibi applicant, fed cum

juxta vimn , €9 concultatum vf : Luc. c. 8,

m

diverfa applicatione, unde aliud trigefimum ,

Oftendi poteft, quomodo verbum Dei juxta

aliud centefimum fruc&tum affert , apud eos

nm

pet

viam cadat, nempe r. Apud eos , qui terre-

maxime , qui etiam aliis audita in concione

nis implicantur. 2. Apud eos, qui id contem-

L

pfoponunt. Vide tit. Verbum Dei,

nunt. g. Ápud eos, quiillius ftatim iterum

ZAüc. 8. Gftendi

oblivifcunt.

Vide tit. Verbum Dei

lvl

M. ZHliud. cecidit n [uisias.

" ltem

| *ï'

poteft, cur Chriftus divitifs fpinis compara-

Fabrum conc. r.

verit, nempe 1. Quia fodicant animum poffi-

VIII. Ex occafione thematis : Zliud. cect-

tll

nj

dentis fpinis immodici deliderii , ante polfef-

üit [upra vetram : Oftendi poteft, quinam in-

fionem: curarum & timo*is in poffeffione: do-

telligautur per hanc petram , nempe 1. Du-

l000

eüe

loris & triftitize in amiflione , & przeterea fpi-

ri & obftinati. 2. Qui certo vitio adhzerent.

nis peccati & male confcientize. 2.Quia fuffo-

3. Inconítantes

hT

cant femen verbi Dei, hinc difficile intrare di-

& Fabrum lit. C.

, de quibus vide üit. citatos,

Jeii:

i

vitem in regnum coelorum. 3. Quia prae aliis

IX. Ex occafione thematis * liud cecidit

fubminiftrant pabulum igni zeterno, uti exper-

inter [pinat : Oftendi poteft, quinam perterram.

uti

tus eft dives Epulo. — Vide tit. Divitize.

fpinofam intelligantur, nimitum 1. Qui nimis

IH ZMiud cecidit fecus viam. Luc. 8. Pof

folicitudinibus fe onerant. 2». Qui divitis iü

T«

funt tribulationes comparari cum femine , &

ordinate adhzerent.

|D

V

3. Qui veluptatibus de-

oftendi , quam pretiofum fit femen , utpote

diti funt. Vide iterum tit. cc.

12

quod tantum fructum in áltera vita producit,

X. Ex occafione thematis :

Allind cecidit m

2:&

deinde vero pariter probari, quomodo apud

terram bonem : Poteft oftendi, illos homines

li

plerosque cadant fecus viam,id eft)nullum fra-

cenferi terram optimam,qui ftatu fuo contenti,

stl

Gum ferant, dum ex neceflitate potius , vel

voiuntati & difpofitioni divinze acquiefcunt

£0$

cum impatientia tolerantur, quam ex chri-

ad quod incitari deberent triplici titulo, i.Quia

l

ftiana patientia, quze omnia facile ex iis, qu?e

Deus fapienti(fime omnia difponit, atque adeo

al

tit. Patientia, & tit. Crux dicuntar , amplifi-

unumquemq; ad ftatum ei convenienti(fimum

m

cari poffunt.

vocat. 2. Quia in quovis ftatu quisque perfe-

1V. m zorde bomo €9 oplimo audientey ver-

qui$

&us fieri poteft, 3. Quia, quod deeft in ftatus

3

bum retinent ilud, €9 fruum afferunt in. pa-

qualitate , fervore fpiritus compenfare poteit.

Xl

Aientia, Luc. c. 8. Oltendi poteft , quomodo

Vide Fabrum conc. 4. -

verbum Dei audiri aut legi debeat , ut opta-

XLEx occafione thematis ejusdem poteft o«

il

tus fraé&tus referatur , fcilicet in corde bono

ftendi,cur aliqui exfeine verbi divini optatum

& optimo, feryando tres conditiones a Tho-

]

fructum non ferant.1.Quia mala intentione au-

fu

ma Kemp. l. 1. c. 5. przefcriptas, dum ait: Si

diunt.^.Quia fibi non applicant,fed aliis.3.Quia

*

u"

vis profectum haurire , lege humiliter ( cum

non confervant, nec ruminant. Quae fuftus vi-

! as

voluntate parata ad omnem Dei nutum ) fim-

de fno lóco, Item in Fabro conc. 5. & 6.

!0

pliciter ( veritatem in fcriptura concionibus

XIl. Ex occafione thematis: Éxiit , qui fz.

Jex

querendo , non éloquentiam ) & fideliter

minat , feminare [imen fuaum : Poteft oftendi

( utilitatem in verbo Dei quzrendo, non fub-

triplex femen,quod Deus fpargitin agrum ho«

ptf

tilitatem fermonis: necindagando, quis di-

minis , quorum primum funt infpirationes di«

xerit, fed quid dicatur. Vide

plura c. cit. &

vinze; Secundum occafiones bene agendi; Ter-

tit. Verbum Dei.

tium occafiones patiendi ; fimulque declare-

i/

u

21

V. d tempus. credunt , 69 in tempore tenta-

tur, quam diveríum fru&um in diverfis homie

tionir recedunt. Luc.8. Oftendi poteft , unde

A

colligi poffit, quod verbum Dei in terram bo-

nibus afferant hzec femina. Vide tit. cit. -

Ju3

nam ceciderit , fi videlicet radicem fixerit in

*

PRO DOMINICA QUIN-

animo auditorum , id eft, fi ferium & folidum

4

M

n

vropofitum: eonceperint do&rinam propofi-

tamita practicandi, ut pernullam tentationem

Cre afcendimur Sterofolymam, & tonfumm&;

jd

a tali praxi abduei fe (inant. Quales téntatio-

LP

buntur ommia, que [cripta [unt per Prophies

nes aliquot breviter proponi poffunt. Vide tit.

has de filio hominis Luc. 18. Oftendi poteft ,

Perfeverantia, & tit. Verbum Dei,

quomodo vere paffio Chrifti hoc tempore re«

Vl Et ortum fecit fruftum centuplum. Yuic. g.

novetur , quamque adeo triftari potius & con-

Oftendi potefít, quomodo ex iis , quae agimus

dolere Chrifto hoc tempore, quam lzetari muia

& patimur,alia trigefimum,alia fexagefimum,

tum debeamus.Vide tit.Bacchanalia.S. 10,n.2,

alia centefimum fructum referant , nempe qui.

IL. Cacur quidam fedebat juxta viam.. Luc.184

H

agunt, qua? Deus vult , trigefimum; qui agunt

Oftendatur , quam apte hoc Evangelium hoc.

"

etiam modo, quo Deus vult, fexagefimum ;

tönïpö'r'ä legatur ,

quia nunquam tmagis coeci

il

fupt

'PPPS

670

Index . Concionatortus

funt homines , quam hoc tempore ; cum nec

tandi oftendi , nt Faber corc. 2. & in'Sylv'a—

vanitatem , nec ftultitiam , nec infelicitatem

them. 3. facit.

eorum , quz& his diebus infaniunt, videant; di-

XI. Ex occafione ejusdem thematis oftendi

ä

cat ergo concionator , fe vifum illis reftitutu-

poteft, quze fit bona ftultitia; nimirum 1. Qui

rum , & facturum , ut hzc tria omnia clare

non vindicare ftudent. 2.Qui cceecam obedien-

P

videant, Videl. c. n. 5

tiam exercent. 3.Qui mundi vanitatem conte-

Ill. Domine , ut videum. Luc.18. Poffunt

mnunt. 4. Qui timoratze funt confcientize. De

fraudes , quibus dzemon hoc tempore homi-

quo conceptu vide Fabrum conc. 7.

qï

n1

nibus illudit, detegi , fimulque modus , quo

..XIL. Ex occafione thematis ejusdem poteft

Ü

eas declinare & eludere poffint , oftendi,

oftendi origo Bacchanalium, & inde deduci ,

r

pro quo vide l, c. n. r.

quam foda & damnabilia fint Bacchanalia ,

IV. Ex eodem themate oftendi poffunt va-

quamque adeo caute celebranda ; quem in fi-

rie ftultiti:e , quze hoc tempore committun-

nem illa Abimelechi cautela inculcari poterit:

tur , nempe ftultitia larvatorum, potatorum ,

luforum; & fingulis larvze detrahi , id eft, eo-

Quocunque perrexeris , memento te depre-

henfum. Vide Fabrum conc, 4

j

xum ineptize demonftrari & corri

vide l. c. & tit. Ebrietas.

gi; de quo

PR 0 FE Rlïäx] .1'v, : 'CIN"E-

V. Idem ex eodem themate poffet narrari ,

g

velin memoriam revocari hiftoria de Regeil-

lo, cui Senex grandzvus fapientiam vendidit,

I.

U,

"n jej-zmatz'.r' , molite feri ficut. hurpocri-

juffitque aate omnes a&iones confiderare ,

C

t« trifle. Matth. c. 6. Oftendi. poteft ,

quem exitum fint habiturze , quam vide tit.

cur jejunium quadragefimale fit inftitutum ,

120. $. 7. Simulque fuaderi , quem exitum

Ífcilicet propter quatuor effe&tus ab ecclefia

f

habitura fit res familiaris feu opes , dein cor-

in hodierna

praefatione indicaþos ; Quos vide

us, & tandem anima feu conícientia , fi

tit. 2. S. 1 1. n. 4.

Q

3

octempus , utíolet , tam infolenter tranfi-

II. ÉEx eodem themate oftendi poteft , ec-

t

gant. De quo vide tit. Bacchanalia varia

clefiam imitari hoc tempore Reginam Efther.

damna exemplis demonftrata.

á

;

