facerdotium,gens fancta,populus acquifitionis, v. 9.

0703l

Cant. ,. XII. Oculi ejus ficut columbae fuperþ rivos

ut virtutes annuncietis ejus , qui vos de te-

opulum,

V. 12.

nebris vocavitin admirabile Ilumen fuum.

aquarum , quae lacte funt lot?e , & refident

1

juxta fluenta pleniífima.

— XXVII. Tu es, Domine, qui vitze & mot- Sas, ,6

T

Jo. to.

XIII. Bonus Paftor animam fuam

dat p1;o

tis habes poteftatem : qui deducis ad portas v. 15.

V. 1lI.

ovibus fuis. Mercenarius autem , & qui non

mortis & reducis.

eft paftor, & cujus oves non funt propriz , vi-

XXVIIL. Videntes autem turbz timuerunt, Marth, 9.

det lupum venientem, & dimittit oves , & fu-

& glorificaverunt Deum , qui dedit talem po- v. $

git, Xlupus rapit , & difpergit oves.

teftatem hominibus.

t

A&. 20

XlV. Attendite vobis, & univerfo gregi ,

XXIX. Ecce dedi vobis poteftatem calcan- Lae, 16,

y.28

in quo vos Spiritus fanctus pofuit Epifcopos

di fuper ferpentes & fcorpiones , & fuper om- v. xg.

( & paftores ) regere Ecclefiam Dei , quam

nem virtutem inimici, & nihil vobis noce-

rp: q-Ml

acquifivit fanguine fuo.

bit.

Tim. 2

XV. Labora ficut bonus miles Chrifti. Ne-

XXX. Qui tetigerit

,vos , tangit pupillam Zach, 2,

ï'.

3.

mo militans Deo, implicat fe negotiis fzecu-

oculi mel.

v 5

d5

l

laribus , ut ei placeat, cui fe probavit.

XXXI. In anima tua time Dominum , & Eccl. 4«

Ibid. vrg XVl. Solicite cura teipfum,probabilem ex-

facerdotes illius fanctifica. In omni virtute v. 3x.-

ibe te Deo, operarium inconfufibilem , recte

tua dilige eum, qui fecitte, & miniftros illius

tractantem Verbum veritatis. Profana autem

ne derelinquas : da illis partem , ficut man-

& inaniloquia devita , multum enim pro-

datum eft tibi , primitiarum , & purgationis.

ficiunt ad impietatem.

XXXII. Qui vos audit, me audit: & quife. 10*

vos fpernit , me fpernit.

*

Y. 16.

u Pefr.s. XVII. Pafcite, quiin vobis eft, gregem,

Y. 2,

non coa&e , fed fpontanee, fecundum Deum,

XXXIIL Presbytero humilia animam tuarn.

ccl, 4,

neque turpis lucri gratia,fed voluntarie,neque

XXXIV. Qui bene praefunt Presbyteri, du-

VY

plici honore digni habeantur , maxime qui la- x.Tim. 4,

),20,

ut dominantes in cleris, fed forma facti gregis

ex animo.

V. 37.

p

borant in verbo & do&rina.

[ gb

Levit. c.

XVIIE Eritis mihi San&i , quia fanctus fura

XXXV. Nimis honorificati funt amici tui , pf. rag,

&6

Deus

Nimis confortatus eft principatus v. 17.

1o. y. 26. ego Dominus , & fe

paravi vos a cætelfi.s po-

eorum.

. pulis , ut effetis mei.

XXXVI. Omnes quoque primitize ,

quas Num, 5.6

rj

Eecl. c.45 XIX: Ipfum elegitab omni vivente , offer-

offerunt filii Ifrael , ad facerdotem pertinent ,

AU

YW;20.

re facrificium Dec ,

immenfum & bonum

& quidquidin San&uarium offertur a fingulis,

6

odorem , in memoriam placare pro populo

fuo.

& traditur manibus facerdotis , ipfius

exit,

j

I

Hebr, c,5. XX. Omnis Pontifex ex hominibus affum-

Sacerdor. malus,

V.I

ptus, pro hominibus conftituituriniis , quze

funt ad Deum , ut offerat dona, & facrificia

(or.6

pro peccatis.

,XXXVIL Sacerdotes non dixerunt : ubti eft fer. & a,

j

L 3

Do-

Y« 9.

86

Bibliotheiee JManualis | Concionatorig

Dominus? & tenentes legem nefcierunt me,

& paítores prevaricati funt in me,

indignis humeris impofita, quam gemhue

Ofeac.4 XX

moniliaque luto ccenove fuperftrata ?

y. 6. &

XVIII. Quia tu fcieatiam repulifti , re-

VIL. Sit facerdos in cogitatione mundus , . Greg.

? pellam te , ne facerdotio fungaris mihi. Et

erit ficut populus , fic facerdos.

aCtione praecipuus , difcretus in filentio , uti- pat. p. 2

Malach.

lis in verbis , benignus in omnes, oimnia cori-

C. 5.

AXXIX. Non eft mihi voluntas in vobis ;

feq.

€I.V.19-dicit Dominus exercituum

fiderans, humilitate bonorum focius , jufti-

fufcipiam de manu veftra.

1 & munus non

tize zelo erga improbos feverus.

Tbid. c, 2.

VHE. Sicut ego excedo omnes creaturas,

S. Greg.

V. 8'

XL. Vos autem receffiftis de via, & fcan-

0, II. in

f

atqueab univerfis , quze a me fa&ta fuünt, fe-

"

Levit.

&uüm Levi.

dalizaftis plurimos inlege: irritum fecifti pa-

gregator, ita & vos fegregati eítote ab omn

1i-

p.?fp [

Propter quod & ego dedi vos

bus, qui nonfüntían&i , nec DEO dicati ;

m

contemptibiles, & humiles, omnibus popu-

fegregati autem non locis , fed affe&tibus ;

lis, ficut nonfervaftis viasmeas , & accepi.

non regionibus, fed converfationibus.

ftis faciem in lege.

Ofea €-4 XL[. Peccata populi mei comedent , & ad

IX. Mirum valde eft , quod te folo fit Deus.S. Cypr.

YV.

tuus contentus , neque velit aliam przeter tei? c- : 8

iniquitatem eorum fublevabunt animas eo

y

hzereditatem habere; tu vero eo non conten-

e

rum.

Malach.c.

XL. O Sacerdotes ! fi nolueritis audire,

tus , ad terrenas inhies divitias , & haeredi-

tates: fufficiat tibi, quzefo, Deus tuus , fi-

2Vb & fi nolueritis ponere fuper cor, ut detis glo-

cut tu fufficis Deo tuo.

Schn'z

riam nomini ineo, ait Dominus exercituum :

X. Eum quippe , quiregendos alios fufci- . Chryf.

Omyr.

mittam ia vos egeftatem , & maledicam be-

pit, tanta decet gloria virtutis excellere , ut!

O. 1O. 1ü

$, Boht.

nedictionibus veftris, & . maledicam illis:

1

L adTimO

[ 1de

quoniam non pofuiftis faper cor.

inftar folis , ezeteros veluti ítellarum ignicu-

Seterd,

los , in fuo fülgore obfcuret. Debet hujusmo-

$, Ciry

S«- 11

di vitam immaculatam , atque compofitam ,

|,5de

ut omnes in illum , & in ejus vitam , veluti

EX SS.*PATRIB'U"S läT

in exemplar aliquod excellens , intueantur.

a.

DOCTORIBUS.

Xl. Attendat ftudiofe facerdos,

.

ut fignum Dura:;du;

fine fignificato non ferat

2

id eft, ut veftemapudMane

|

fine virtute non portet ,

ne forte fimilis fitfi. difc. 7.

Quali a.

fepulchro foris dealbato , intus vero omni*?- 9

S, Chryh l.

fpurcitia pleno : quisquis enim facerdos in-

ho. 6. in

SAcerdos quafi communis quidam om-

dumentis ornatur, & honeítis moribus non

I. Timc 26

nium Pater eft ; dignum eít igitur, ut

omnium curam agat , omnibusque provideat,

induitur, quanto venerabilior apparet homi-

Mem ho

ficut & Deus ,. cujus füngitur vice.

nibus

5

m

Idem l. 9.

DEUM.

tanto redditur —indignior apud

II. Necdum horrefcis, quod ad tale mini-

deSacerd. fterium me nitebaris inducere ? indutumque

Uhtülita;,

fordidis veftibus, Sacerdotum inferere dignita-

ti , cum talem Chriftus a Conviventium con-

gregatione feparaverit ? Splendore etiam vi-

Mi

i

XII. O magna & inclyta Dei inftrumenta , A&a Ees

te,totum illuminantis orbem , ful

gere def

Sacerdotes ! a quibus omnium populorumclef. Med,

l2t4

bet animus Sacerdotis. .

pendet beatitudo. Spiritus eft, qui vivificat.

p. x

S.1fido-

III. Tantum intereffe debet inter Sacerdo-

concil.rr.

rus Pelu.

XIII. Sacerdotes per Dei gratiam fiunt di- s. Pro-

fiota l, ?.

tem , & quemlibet virum probum , quantum

5 hv

inter coelum & terram difcriminis eft. . Nihil

vinv voluntatis Judices , ecclefiarum Chrifti fper 1. 2,

13 de

ep. 205.

poft Apoftolos , fundatores, fidelis populi Du-de vit.

dterd

petulans ac juvenile agere debet, verüm tém-

ces, veritatis Affertores ,

"3

perantem ubique, ac probe moderatam vitze

pravse dottringeCohe.e. *«

rationem pr»efefetre.

:

z

z

hoftes, omnibus bonis amabiles, vindices

S. Ambr.

IV. Cum igitur nihil excellentius in hoc fze-

opprefforum , Patres in fide catholica rege-

e.deSa- culo Sacerdotibus , &

cum dignitatem eo-

neratorum , przedicatores coeleftium, phalan-

cerd.dign

ges, praeliatores invifibilium przeliorum.

&

rum oculis demonftramus , ut cognofcamus ,

quid fumus ; & quid fumus profeflione, attio-

à, de

ne potius , quam nomine demonftremus , ut

XIV. Ipfi funt ecclefi; decus, in quibusidemc.3

"i, Apo

amplius fulget ecclefia ; ipfi columnze firmif-

UI

actio refpondeat nomini , & nomen cum ope-

fimze, quibus in Chrifto fündatis innititur

ribus incidat.

omnis multitudo fidelium. Ipfi januze civita-

S. Aug.

V. O Sacerdotes ! fi'anima cujuslibet Jufti

tis.zeternze , per quas omnes, qui credunt in

in c. 1 1.

fedes eft Dei , multo magis fedes & templum

M AMbr.

AYf.

Dei vos effe debetis mundum & iinaculatum.

Chriftum , ingrediuntur ad Chriftum. Ipfi

C')de

Salviax;l.

janitores , quibus claves datze funt Regni coe-

VI. Cun&os , qui facri altaris fuggeftu emi-

lorum. Tpfi etiam difpenfatores regize domus,

Üpsit

Maffi'.l.2.

nent , tantum excellere oportet merito, quan-

qid, 3C

ad Eccl,

tum gradu & dignitate.

Nihil enim in mun-

quorum arbitrio in aula Regis zeterni, divi-

liene .

CIthOlo

duntur gradus , & officia fingulorum.

y [

do haberi poteftindignius , quam fi quis ad

W.

d

bonorum faftigia fublimatus , meritis fit infi-

XV. Presbyteri, qui bene przefunt vita & S. Aug.

hm

mis , quid enim eft imperium meritis expers

do&rina , digni habentur a fubfidiis duplici füper x«

& vile? quid honorum proderit titulus , ubi

honore, fcilicet ut fpiritualiter eis obediant , « " 15

ipfe defecerit homo ? aut quid eft dignitas

& exteriora bona miniftrent.Boni enim difpen-

fatores

,Fy'x

E

Titulus C X X V. F. Sacerdos.

87

fatores & fideles non folum honore fubliml

XXVIL O Sacerdos Dei , fi a]txtudlnern cce- Ciffian ii

üs?

praemiari debent , fed & terreno, ut non con-

li contempleris ,

altior es ; fj pulchritudinem Cstal

triltentur mdlgentla fumptuum , & gaudeant

folis , & lunze , &&ællamm, pulchrior es ; fj 89*

La

obecientia fpiritualium : inftantior enim fit,

difer etwnem Anwmmm difcretior es ; fi om-

fi non humiliatur inopia, & crefcit in illo au-

nium Dominorum füblimitatem, fublumor es,

thoritas, cum videtíe etiam in przefenti la«

folo Deo & Cteatore tuo inferior es !

Greg

boris fructum percipere, non ut abundet, fed

XXVIIL Vere veneranda facerdotum di-5 Àug.

H.m

ut non deficiat.

gnitas , in quorum manibus Dei Filius, ve-ho: . i

j

Gloff. fu-

XVl. Qui animarum curam pro Domino

PL g*

lut in ütero Matris , incarnatur.

per Prov. fufcipit , uterrantes doceat, ut confoletur moe«

XXIX. Omnium quidem bonorum magna S.Chzyf

i1,

ftos, vel tcmporahbus füftentet, vel renitentes

eftgratia; intef omnes autem maxima eíihom. z5

in Matihli;

ad remedia falutis protrahat , Velpa&ore de-

facerdotalis dignitas, fi quis eam immaculate

ftitutos gubernet , ut fecum plures ad Domi-

Cuftodiat.

,

num perducat, fapienseft, quia fibi, utfubli«

XXX. Ut enim , qui facerdotium dixit, *. Die-

nyf e. t.

l,

mius cum Domino regnet procuxat.

facrorum fimul omnium uno vocabulo figni-

de Ecgl,

ficavit Ordinem ; ita & qui facerdotem. &Her

Dignitar

Pontificem d1x1t anguftiorem , prorfusque :

divinum münuawt virum , totius fancte con-

S.Ign.ad XVII. Sacerdotium eft fümma bonorum

fcientize peritiffimum , in quo liquido ac per-

"hnf

Smyrn

omnium , qua in hominibus confiftunt.

1 i

lpicue facratus omnis Ordo fuus & perfpe-

(Tin,

S. Ephr.

XXVIII. Sacerdos eft miraculum ftupendum,

Cus fit ,

& poffit agnofci.

f. 1.de

poteftas ineffabilis,coelum attingit, cum ange-

XXXI. Flos funt ecclefiaftici germinis, de- . Cyp.

Sacerd.

lis verfatur, cum Deo familiariter agit.

cus atque ornamentum gratize fpiritualis, Dei ? habitü

ug:

S. Chryf,

XIX. Qul in terra verfantuür,his commiffum

imago , refpondens ad fanctimoniam Chrifti,

l. 5. de5a- eft, ut ea, quze in ccclis funt,difpenfent: iis da-

cerd. c. 3. t eft ,

111ufïr10r portio gregis Chrifti ; uti ]ofephus

ut poteftatem habeant, quata Deus

Manfi illis accommodari poffe , ait.

tndut

optlmus neque Angelis,n eqUeArchancrehs da-

XXXIL. Magna dignatio Domm1 fi tamen Olesfter

il

tam effe voluit. Habent quidem & terreftres

in e. 18

,

eam facerdos cognofcas , quod velit Domi-

Num

Principes vinculi poteftatem , verum corpo-

nus Deus tuus effe parstua, & h*ereditas tua.

[

rum folum ; id autem, quod dico , facerdotum

Quid non habebis ; fi Deum habeas ?

vinculum 1pfam etiam animam contmgit at«

XXXIIL Afcendit ad fainiliaris digmtatem

etyüsg

que ad coelos ufque pervadit.

In opere creationis non fuit ,

qui adjuveratBlef. f,

Idem ho,

XX. Sacerdotium eft ipfo etiam fegno ve-

Spm*um Domini , aut ccm:harms ejus effet ; 47-

5. inIf.

nerabilius & majus. Medius ftat facerdos inter

in Myfterio vero Redemptloms no&ræ Volult

Deum & naturam humanam

ilinc venien-

habere coadjutores, dicens : Hoc facite t

tia beneficia ad nos deferens,noftras petitiones

& Dommum iratum recon-

mei commemorationem., -Eft ergo facerdos coad«

illuc perferens ;

jutor Redemptoris.

cilians.

XXXIV. Vide facerdotum dignitatem,quod Theophi-

S Clem.

XX. Quanto anima corpore przeftantior eft,

IB Cs

3 E

1.2.€.4

divina fit : Dei enim eft , remittere peccata ; 13

Q

Med,

tanto eft facerdotium regno excellentius : fol-

fic igitur illi honorandi funt ut Deus ; tiam?

[2,

vit enim , aut ligat , fuPphclo vel remilffio-

quamvis indigni fint , quid hoc ? Divinorum

ein

ne dlqnos,

donorum miniftri funt

& gratia operatuf

P0«

IS. Chryf,

XXII. Sacerdotium in terris quidem pera-

per eos.

12,

l.5. de

gitur ,

fed in coeleftium rerum claffem ordi-

XKXXV, Quemcunque ad fan&cum altare Basagt,

Vil

i3Sacerd

C.C. l'

C,

nemque referendum eft atqueid perquam me:-

divina vocat gratia , fidemque ejus eleCtio S. Abbt. 1, «

rito ; quippe non mortalis quisquam, non An-

Spiritus facerdotali dignitate remunerat , eoin Gen,

gelus ,

non Archangelus,

non alia qusevis

ipfo quod vocatur & eligitur ad tale munus , 32

creatura , fed ipfe divinus Paracletus ordi-

profetto jubetur illi ,

ut tollat fihum: fuumi ,

nem hulusmodl difpofuit.

quem diligit ,

Ifaac

.eumque Domino in

IS. Profp,

XXIIIL Ipfi funt ecclefize decus , in quibus

terra vifionis in holocauftum offerat,

l. 2. de

vit. Apoc

amplius fulget ecclefia :

ipfi janua Civitatis

XXXVL Hoc honore nihil in hac vita ptze- S; Aug.

n65

C, 2I,

zeternze, per quos omnes, qui credunt inChri-

ftantius & acceptabilius apud homines effeep. 128

ftum , ingrediuntur ad Chriftum

ipfi janito-

poteít , nihilque etiam apud Deum beatius ,

res , quibus datze funt claves regni coelorum ;

fi eo modo in eo imilitetur , quo coelettis 1pfe

ipfi etiam difpenfatores regiae domus.

Imperator jubet.

A? Ambf.

XXXVIL Nihil honorabilius facerdotibus ; Flaviaii.

c. 2. de

XXIV. Aurum non tani pretiofius eft plum-

bo, quam regia poteftate altior eft dignitas

omnis noftra fpes , atque falus , & reprom1f-»ep ad

digait

facerdotalm

i

eornetiü'

diit, 36.

XXV. Quis dubitet ,

facerdotes Chrifti

fio promifforum bonorum , ln lis eft ;

P aps

Tdem c. 2«

L

Regum & Principum , omniumque fidelium,

AKEquitá.

$. 7. dift.

patres & magiítros cenferi ?

96.

S. Ephrni

XXVI. O poteftas ineffabilis, que in no«

Ffonor es Sacerdotibus: exlabtti.

Jufe

deSacerd bis digna eft habitare per 1mpofit10nem 1na-

tb

nuum facrorum facerdotum ? O quam ma-

3

XX*(VHI Honorate facerdotes ut Patres & Clem,

gnam infe continet profunditatem formidabie

« Dominos ; ut beneficos & bene viveridi &ü- 1.5 Conf,

le, admirabile facerdotium !

thores,

. Apoft,

XXXIX

€, 325

[

Yi

Bibliotheco Manualis: Concionatorig

88

P. Tgnat,

XXXIX. Honorate facerdotium fecundum

LI. Omnes , qui adverfüs patres , dd eft ; Telefpho-

MA

M. 1. 2.

rus Papa

Epi

Chriftum ,. & poft etiam honorare, oportet

facerdotes armantur,infames effe cenfemus.

; q.-I. c.

!

: 53? Regem.

Sacerdotium enim eft füumma om-

eod,

nium bonorum, quse in hominibus exiftunt.

Sacerdos. malus,

S. Greg.

in Ep. ad

XL. Sacerdotibus non ex terrena poteftate

Maurit,

Dominus nofter citius indignetur , fed excel-

LII. Vere magna confufio facerdotum , & Author.

lenti confideratione propter eum, cujus fervi

Imper.

omnium clericorum , quando laici inveniun- 2Per-imp.

[J

funt, ita dominetur, utetiam debitam re-

tur fideliores ac jufliores; quomodo autem

verentiam impendat.

non fit confufio, effe illos inferiores laicis,

S. Chryf.

XLI. Sacerdotes merito non modo plus ve-

l. 5. de

quos etiam effe zequales, magna confufio eft ?

facerd.

reri debemus, quam vel Principes, vel Reges,

LIII. Aurum quippe obfcuratum eft, quiaS. Greg.

verum etiam majore honore , quam parentes

roprios, honeftare.

facerdotum vita , quondam per gloriam virtu- hom. 17.

V

$. Clem,

tum clara , nunc per a&iones infimas oftendi- ?

Conftit,

XLII. Sic de parentibus carnalibus ait fcri-

tur reproba ; color optimus eft mutatus, quia

ptura : Honora patrem tuum & matrem tuam,

Ap.l. z.

ille fanctitatis habitus perterrena & abjecta

c. 330

ut bene tibi fit; quique maledixerit patri aut

opera ad ignominiam defpectionis venit ; di-

matri,morté moriatur ; quanto magis de

fperfi funt lapides fan&uarii in capite omnium

patribus fpiritualibus verbis Dei monemur ,

61

platearum. Eccejar pene nulla eft fzeculi a-

l

ä

honore & charitate eos

profequi ut beneficos,

&io, quam non facerdotes adminiftrent : in

|

& ad Deum legatos.

NicolPa- XLIII. Ergo Imperator confidera,fi ( Deus)

capite omnium platearum difperfi funt , quia

& jacent per minifterium operis , & honora-

paad Mi-illos dixit audiendos ,

chzeum

qui fuper cathedram

ri volunt de imagine fanctitatis.

7

Imp.1

Moyfis fedebant; quanto potius ,

ul fuper

cathedram Petri fedent, effe | exiftimes au-

LiV. Plerique facerdotes fuze magis utili- S. Tfidor.

t. 9. ca

* diendos ?

tatis caufa , quam gregis, praeeffe defiderant ; 1. 3. fent,

eod,

nec ut profint, Praefules fieri cupiunt , fed ma- * 38-

$. Chry.

XLIV. Sacerdotes Chrifti vicatii funt; &

hom.1:7. Qui honorat facerdotem Chrifti, honorat

gis , utdivites fiant, & honorentur, fufcipiunt

fublimitatis culmen , non pro paftorali regimi-

in Matth, Chriftum: & qui injuriat facerdotem Chrifti,

ne, fedpro folius honorifica ambitione , at-

Anjuriat Chriftum , cujus eft vicarius & fa-

cerdos.

que abjecto opere dignitatis folam nominis ap-

etunt dignitatem.

NicolPa- XLV. Si de Domini facerdotibus , qui vere

LV. Nihil eft turpius , qüam. excellentem Salvianus

padit.69patres funt, aliquid contigerit vos audire ,

co 8-

effe quemlibet culmine, & defpicabilem vili-!. 2. ad

quod confufionem piis mentibus iugerat, non

tate. Quid eft dignitas indigno , nifi ornamer- Pccl-cathe

- fceleftum , fed pudoratos filios Noe imitan-

tum in luto.? & ideo cun&tos , qui facrialtaris

1140 co 5.

tes, paternam de reliquo verecundiam con-

fuggeftu eminent , tantum excellere oportet

a

tegatis, ut affluenti, quemadmodum & illi ,

merito , quantum gradu.

benedictione repleri , moderante Domino,

mereamini.

LVl. Ingrediuntur ele&i , inquit , facerdo- S. Greg.

tum manibus expiati, coeleftem patriam , & loc. cit.

S. Greg.

XLVI. Si David Regum juftiffimus in Saul,

facerdotes ipfi per viam reprobam ad inferni

l44n

l.12.ep. quem conftabat jam. a Deo reprobatum &

fupplicia feftinant.

$

9. ad Fe- abjecCtum effe ,

manum mittere non przefum-

Cuiergo rei fimiles di-

ic.

xerim facerdotes malos , nifi aquze baptifma-

pfit; quantó magis cavendum eft, ne ma-

tis, quze peccata baptizatorum diluens , illos

num detraQionis , vituperationis aut calum-

nix in facerdotes,

ad regnum ccoelefte mittit ,

tamus ?

qui funt un&i Domini mit-

cloacas defcendit:

,& ipfa poftea m

S. Anst. XLVIL Rogo vos , neminem judicate,

Sinaita f.

praecipue autem Domini facerdotem , fed vi-

$. IV

de com,

va fide, pura confcientia , & efficaci poeni-

EX LIBELLO DEIMIT A-

tentia ad Myfteria Dei accedite , atque ita fan-

TIONE CHRISTI

&ificabimini ; eft enim Dei Angelus feu Nun-

tius, qui offert incruentum facrificium,

Qualitas.

l

Täeaäor,

Ínterus

XLVIIL Abfit, vt quidquam finiftrum de

*5d

Tün,

Papa rr. illis arbitremur, qui Apoftolico gradui fucce-

q.3.6,

I A ttende tibi , & vide , cujus minifterium L.4.c.5. -

€od,

dentes , Chrifti corpus facro ore conficiunt ;

tibi traditum eft per impofitione manus $- 2

quorum induftria facti fumus Chriftiani , qui-

Epifcopi.. Écce facerdos fa&us es , & ad ce-

que claves regni coelorum habentes ante diem

lebrandum confecratus ; vide nunc , ut fide-

Idemqlll

judicii quodammodo judicant.

liter & devote in fuo tempore Deo facrificium

S. Hier.

XLIX. Vita illius laudanda eft , qui vene-

b Lejt

offeras, & teipfum irreprehenfibilem exhi-

Epif.r. rationi habet facerdotes Chriftüi , & non

beas. Non alleviafti onus tuum , fed ar&io-

adHeliod detrahit gradui , per quem fa&us Chriftia-

ri jam alligatus es vinculo difci

H

nus.

plin; , & ad

majorem teneris perfe&tionem.

Fabian.

L. Sacerdotes , quos Dominus fuos effe vo-

I1l. Sacerdos omnibus virtutibus debet effe

Tbid.

Papa2. luit, non funt leviter tractandi , nec laceran-

'-13. & ;

ornatus, & aliis bonze vitze exemplum przebe-

M

q. 7. &"Pdi, vel temere accufandi, quoniam eorum

€od,

re. Ejus converfatio non cum popularibus &

Val,

caufas fibi Dominus refervare voluit, & fuo

communibus hominum viis , fed cum Angelis

judicio vindicare.

30.18

in ccelo , aut cum perfectis viris in terra.

III- Sa-

V.gg.

!

Es d

Titulm CXX UI S-aæfaïof.

$9

Tkl

t Sacerdos facris veftibus indutus Chrifti

Ibid, $. .

licet falüfïïmas fervavit, excepto cafu, quo pa-

1 g,

vices gerit, ut Deuin pro fe & pro omni po-

rum honorifice & reverenter facerdoti fum-

pulo fuppliciter & humiliter exoret.

Habet

mo refpondiffe arguebatur. .

T

ante fe & retro Dominicz crucis fignum ad

III. De facerdotibus & monachis primaiti- Hift.geat,

3nemorandam jugiter Chrifti Paffionem. Ante

v:e ecclefize anglicanae Ven.Beda fcribit : Tan- 45g-5 *

Ài hOr.

fe crucem in cafula portat, ut Chrifti veftigia

ta tunc fuitfolicitudo Do&oribusil'is Deo fer. "* x

Netty,

0m3

diligenter infpiciat, & fequi ferventer ftudeat;

viendi, non fzeculo, tota cura cordis excolen-

Pott fe cruce fignatus eft, utadver(ía quzelibet

di, non ventris; unde & in magna veneratio-

ab aliis illata clementer pro Deo toleret. An-

ne tempore illoreligionis habitus, ita utubi-

te fe crucem gerit, ut propria peccata lugeat.

cunque clericus aliquis aut monachu$ adveni-

j Greg

Poft fe , ut aliorum etiam commiífa per com-

ret, gaudenter ab omnibus tanquam Dei fa-

0f, r

i by

palfionem defleat , & fe medium inter Deum

mulus reciperetur. Kt fi in itinere pergens in-

& peccatorem conftitutum effe fciat , nec ab

veniretur, accurrebant , &flexa cervice, &

oratione & oblatione fan&a torpefícat , do-

manu fignari, vel ore illius fe benedici gau--

debant.

nec gratiam & mifericordiam impetrare me-

Verbis quoque horum exhortatoriis

reatur.

diligenter auditum praebebant. |Quod (i quis

facerdotum in vicum forte deveniret, mox

-1.4". ecr cdV. O'(iuäm munds» debent effe manus

congregati in unum vicini, verbum vitze ab

.$.6. & 7.illoe, quam purum os , quam fan&um corpus ,

illo expetere curabant.

L

quam immacultum cor erit facerdotis, ad

]V. S. Paulus olim accufatus , quód facer- A&. 23.

quem toties ingreditur au&tor pufritatis ! Ex

dotem debito honore non affeciffet , protinus " 5:

ore Ííacerdotis nihil nifi honeftum & utile

crimen hoc a fe propulfavit, dicens: Nefcie-

$. [idor,

N

procedere debet verbum,

qui tàm fpe

bam, fratres, quia Princeps eft facerdotum.

3. fenf,

Chrifti accepit Sacramentum. Oculi ejus fim-

V. S. Antonius ipfos facerdotes, tefte S. Ín vita

C 28.

Athanafio, in fümma veneratione habuiffe di-

plices & pudici, qui Chrifti corpus folent in-

tueri. Manus purae & in ceelum elevat»e , quae

citur, folitusque iisdem caput fübmittere, be-

creatorem coeli & terrae. folent contrectare.

nedi&ctionem cà

&

p

Xtare , & pro magno beneficio

Sacerdotibus fpecialiter in lege dicitur: San-

dicere , fi accepiffet.

Benav. ia

&i eftote; quoniam ego

:

VI. S. Francifcus .dicere folebat, fe fi cui

fgn&us fum Dominus

San&orum in terram lapfo, & fimul etiam

Vi t c. As

Salviatut

Deus Vefter—.

facerdoti occurreret, prius facerdotis manum

L2«l

ad ofculum expetiturum , deinde primum re-

eclenth,

,mymh

verentiam Sancto fatturum. Sed & indignum w,usius

L 4. C. 5.

N. Grände my&erium, &*mägüa dignitas

fe judicans tanto honore, folo Diaconatu,i.

3. Ce ïäs

: X,

facerdotum, quibus datum eft, quod Ange-

quoad vixit, contentus fuit.

lis non eft conceffum. Soli namque facerdotes

VIL. S. Martinus ab [mperatore Maximo ad Severus

, Greg,

rite in ecclefia ordinati poteftatem habent ce-

prandium vocatus , arreptam pateram prius ^ ' vi^

loc, cit,

lebrandi, & corpus Chrifti confecrandi.

facerdoti, quem fecum duxerat, quam Impe-

460- XI)

VI. O quam magnum & honorabile eft offi-

ratori, tanquam magis digno, propinavit. Ki-

s

cium facerdotum , quibus datum eft Domi-

dem cum aliquando Valentinianus Imperator

num Majeftatis verbisfacris confecrare , la-

ad fe venienti non affurrexiffet , atque etiam Marculaa

biis benedicere, manibus tenere, ore proprio

"

rem petitam fubiratus negaffet, fübito flammal 2: & 5:

fumeæ , & ceteris miniftrare !

ex fede erumpens vel invitum furgere, &,

quodpetitum erat , concedere coegit. Quam

[

eandem hiftoriam profequens Baronius ,

E

1u- aïOnb

anno anf.

ftumque Dei ponderans judicium, circaValen-

EXEMPLA CATHOLICA

525.0: 15*

EXTERNA.

tinianum demonftratum, remitaenarrat, quod,

*

$

cüm hic adveniente S. Martino Epifcopo , .e

throno furgere , & coram eo in pedes ere&tus

. Aflimatio,

"T'heodor,

reverenter ftare noluerit, ignis a fede ipfius

eus, ut oftendere

t, quanta fit digni«

egreffus fit, qui ipfum adegit , non folum , ut

?5.1n,

n

tas facerdotis ;

Aàronem fummuni

furgeretEpifcopo, occurreret , faumque caput

Num.

1: 40 c' 5'

facerdotem , etiamfi idem cum Maria forore

ejüs imanibus fubmitteret, verum etiam, ut ad

$

peccatum commiferit, non tamen eadem poe-

pedes ejus fe venerabundus profterneret,

VIII. Conftantinus Imperator tanto hiono- Pad.

na punivit , fed fatis habuit , per fororem le-

Idetm q. 1.

ra percuffam caftigare. Sed & in lege juffit

te profequebatur facerdotes, ut diceret, fe i C fiï*?iiu

L

E

2

in Levit. 6 fio peccato vitulum faginatum a facerdote

facerdotem cuüm muliere publice peccantem

"

s

$4

3

olferri, quod facrificii genus nunquam alias ,

videret, propriis euni veftibus te&urum. Iden

nifi quando totus populos peccavit, exegit ;

integrum Jibellum caliminiis contra Epifco-

utoftenderet, facerdotem toto populo fupe«

pos & facerdotes refertum accepit quidem ,

tiorem effe.

fed mox non le&um comburi juífit , indeco-

f

.l. 3. ep. 8.

II Chriftus, utS. Cyprianus teftatur, usque

rum afferens ; ut, qui judicari ab aliis de-

beat , ipfos judicet.

dit.93. ad paffionis diem fervavit honorem Pontifici-

c. eod,

bus & facerdotibus, quamvisilli nectimorem

IX. A Maria Ogniacenfis veltigia facerdo- Ibid. n, 8,

Jo. 18.

Dei, nec agnitionem Chrifti fervaffent. Hinc

tum furma demiffione & reverentia deofcu- -

Y.23,

& fii

entium in tota f«a paffione ad occafiones

lgbamr, ;

M

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tomn. L.

9go

Bibliothecæ JMannalir: Concionatorig

Sudusto. X.S. Hedügis Polonize Duciffa quam plu-

cerdotem, quelescunqueill/fint, ob amorerm

5x.C.8. rimos poterat facerdotes ad S. miffze officia

Domini, cui ferviunt, ubique veneraretut :

y1t.

celebrarda conducebat, quos deinde, ut ma-

convenit enim, inquit, utbene attendas, non

nus capiti fuo imponerent, & bene precaren-

quales fint facerdotes Domini , fed quid ipfi

tur, rogabat, afferens, fzpe id fibi tam

Dei nomine loquantur; necaliud quidpiam in

quod animam , quam, quoadcorpus fuiffe fa-

facerdotibus fpe&are debes, quam quod ipfi

lutare.

-

in beneficium ecclefiaram & falutis tuse labo-

Nadafiin —XI. Dequaezus S. Francifci Salefii confef-

rent. Certum eft enim, quod illis nequaquam

anno Án-(arius cum S. Angelo fuo cuftodi fecum vifi-

inferiores effe dices fuper cathedra Moytis fe-

gel. he

' biliter ingredienti & egredienti honorem pri-

dentibus fcribis, & Pharifzeis, de quibus Chri-

agf n. 8.

mum detuliffet; poftquam tamen facerdos

ftus ait : Qucunque. dixertnt. vobis, fervate €9

factus eft, femper ipfe praecedere Angelum

facite, [ecundum opera illorum nolite facere ; Hoc

REVE! [ !'

juffus eft.

igitur confiderans , o Imperator , dicito : fi

62

Chriftus eos, quifuper cathedra Moyfis fedent,

Manfi

XIL. Marcellus Corvinus in vita Cardinalis

difc, 5. n. Bellarmini , tanta do&rina, raraque fanttitate

audiendos effe affirmavit, quanto magis eis ,

10,

qui in cathedra Petri fedent, benigne , &

infignis, tradit, quendam apud eum propter

morigerze proebendze funt aures ?

certa delicta accufatum fuiffe facerdotem ; quze

S. Vin«

ubi negaffet delatus, innocentem judicavit

XVII. S. Vincentius Ferrerius in quodam

cent. - .

fermone reverentiam , antiquitus Clero de-

Ferr. S.de

Eminentiffimus , inquiens, verifimile neuti-

ferri folitam , his verbis deícribit : Antiqui-S . Marco..

quam videri facerdotem aliquod mendacii ver-

bum prolaturum. .

tus , inquit, quando unus Clericus tranfibat

per viam, vel per vicum , omnes affurge-

S. Bet-

XIIL Gloriofus Francifcus ait fratribus

bant, dicendo: Deus me habeat in veftris

nard.Sen, fuis : Audite, fratres mei, fi BeataVirgo hono-

orationibus : modo autem funt tot vitia &

tom. IO

ratur, ut dignum eft, quia Filium Dei portavit

ferm. 20.

vanitates facerdotum & Clericorum , quod

fmnt,

€,1,237,.-

in fanctifimo utero fuüo; fi Baptifta contre-

pejus loquuntur de ipfis ,

Turrat

muit, & non aufus eft contingere fanctum Dei

illorum mala vita.

quam de ]udæis ex

verticem , fi fepulchrum, in quo per aliquod

S. E-

] 2de

XVIIL S. Ephem de facerdotio fcribens ,

phrem.'

Hierare

tempus latuit, tanta reverentia veneratur ;

fuadet, nequispiam debitum facerdotibus ob-

de Sacet-

(rdinat,

quantum debet effe fan&tus & juftus, & dignus,

fequium, & reverentiam exhibere detrectet ,

dotiao :

qui jam non mortuum, fed glorificatum , & in

?eternum victurum, in quem defiderant Ange-

eo quod antali honore digni fint, ignoret:

quia ad hos refpiciendum non eft, fed ad

li profpicere, contre&tat manibus, corde, at-

Deum, qui facerdotes honorandos eífe prze-

— $à

que ore affumit, & aliis quoque porrigit ad

fumendum?

cipit; dicit enim : Quod fi de illo , qui facer-

dos eft, ignoras; dignusne.an indignus fit

—

Baron.

XIV. Cardinalis Baronius de Leontio Epi—

tanta fublimitate, tu ob praeceptum ipfius

ann. 325. fcopo Tripolitanoin Lydia fcribit, quod, cum

Chri-

n I5.

fti eum non defpexeris.

ab EufebiaAugufta, muliere fuperba & faftuo-

XIX. Bafilius Imperator Leonem filiumBibl. PP.

fa vocaretur , is ei hunc in modum refponde-

fuum exhortans ad honorem & obedientiam* 5: * 3-

rit; quod fivelis, ut ad te veniam, confervata

ecclefize , ejusque miniftris , exhibendam, ita

in omnibus Epifcopis debita reverentia , ego

loquitur : Honor enim , qui facerdotibus ha-

intrabo quidem ad te, tu vero fubito de füblimi

betur, ad Deum refertur; & ficut propter te

—

folio tuo defcendens , reverenter mihi occur-

miniftros tuos inhonore habere juftum eft, ita

res, & benedictionem a me receptura, caput

&te propter Deum, facerdotes ejus magnifi-

tuum meis fubjicies manibus, moxque ego fe

care, &in pretio habere, fanCtum.

debo, tu vero magna cum modeftia ftabis, do-

neca me federe jubearis ; fi hze tibi placent

Fuga Sacerdotii.

conditiones, veniam utique ; fecus vero, fi il-

XX. B. Ammomius contra voluntatem fuam Petrus

las abnuas: Huncque honoremLeontius, tan-

3 furente populo ad facerdotium & Epifco-Pleff. ep»

quam facerdotio debitum, ab Augufta exige-

patum tractus, auriculam fibi fuccidit, dicens:

.

bat; quem Epifcopum Baronius proinde a

Lex divina neminem przecifa aure permittit

nonnullis Regulam ecclefize appellatum fuiffe

fieri facerdotem. Cum nihilominus populi ad

dicit, propter exactam rituum Ecclefiaftico-

Timotheum Patriarcham recurrerent, uteum

rum obfervantiam, licet alias a Communione

per obedientiam adítringeret, utfote propter

catholica exclufus effet.

fan&titatem tali digniffimum gradu, quantum-

Eufebius

XV. Eufebius in hiftoriis fuis venerationem,

vis auribus & naribus deftitutus effet ; Redu-

1.3

. e

qua Conftantinus Magnus Ecclefiafticos, ma-

vit. Con

ci itaque, fibique violentiam inferenti populo,

ftant,

xime inConcilio'Niczeno profecutus fuit, his

refpondit intrepide: Linguam meam, pro-

verbis refert : fignificabant hoc oculi fubmif-

pter quam vobis placeo, fi me ulterius cogitis

fi, rubor in vultu, decens ingredientis motus,

propriis dentibus amputabo : & tandem fibi

morum humanitate , imperialisque clemen-

reli&tus eft.

tiz2 manfuetudine permixta, pofita modica

. XXI. Non abfimile nobis exemplum VitzeVitapp;

Lm

quadam fede non fedit , priusquam miniftris

MI-

ecclefi»e annueretur.

exhibent SS. Patrum, de B. Theodoro, qui,p.2.S.xt«

Baronius

cum Diaconatus Ordine infignitus effet, ut ad

