büs ; & par eít,ut , ficut qui ad nundinas veni-in Gen.

qui vero eit vulneratus a diabolo , invenit ibi

unt,

inde multis mercibus conqguifitis redea-

cibos mediclnales, & falutem per poeniten-

mus; vel quafi e medici domo , receptis, quae

tiam.

X

animabus noftris congruunt , medicamentls

exeainus.

S. ffid, 1.

XV. Geminum confert donum le&io fcri-

AXVII. Vide, quam congrue dicitur Ver-S. Anton;

3. de 1urn. tuxamm fan&arum , five quia mentis intel-

bum Dei femen : ücdt enim in terra femeau fe- Paduan,

bon.

le&um erudit , feu quod a Vauitatibus mundi

minatum germinat,& crefcit: Primo enim, utin fexage

j Aug(

ab(tra&um hominem àd amorem L)el perdu-

dicitur Marc. 4 facit herbam ,' & deinde fpi-

81 de

S, Kmhr

cam , deinde plenum frumentum in fpica : fic

temp

XVI Quisquis verbo Chrifti pafmtur, ter-

verbum Dei feminatum in corde peccatoris,

in fer. 40

renum pabulum non requirit. Nec enim po-

primo facit herbam contritionis, fecundo fpi-

teít panem f»eculi capere,qui pane reficiturSal-

cam confeffionis ,

quze fe in altum erigit per

vatoris. Negligit famem corporis, qui pabulo

fpem remiffionis. Tertm plenum frumentum fa-

le&mms mtend1t nec ventns curam habere

tlsfattl.oms, de quo Pf 64. valles id eft, hu-

Iblles

C

l erbum . Dot.

Tituu CXLI-

413

ol

miles peenitentes , aBundabunt frumento fa-

gr. fi tribularis, confolatur te dicens: 'CmL con-

tisfactionis, ut poena refpondeat culpze.

tritum €$. bumiliatum Deur non de[piciet. Si le-

'S. Vänc.

XXVIIL Verbum , jquando eft proedica-

taris profpere, cumulat tibi gaudium , diceus:

Fer.

*4. tum digue & auditum devote, illuminat aud--

Latanini in. Domino, €9 exultate juft. Si ira-

in Do

n ..

pü&?afcïx.

tores in cognitione fpiritualium ; quia illa ,

cundus es, mitigat te , dicens : Domimur fanat

juze funtfidei, per aures debent intrare cot.

omnes languores tuos. Si paupertate' confume-

n

non peroculos, nec aliter.

lta funt alta &

ris, conlolatur te, dicens : Domius fufcitat

igp.

AL

tranícendentia illa quze. fidei funt, quod non

de térra inopem , €$ de. flercore. erigit. pauperen.

poffunt intrare in cor , nifi per aurés; v. gr.

Sic ergo manna verbi Dei reddit in ore tuo

vos creditis, quod quando homo moritur , &

faporem, quemcunque volueris.

EO

anima feparatur a corpore, quod vivit, & va-

XXXIIL Verba . Dei funt pafeua vitze ,. Pern.

10. in

dit in Paradifum, fi füit bonze vitze, vel in pur-

refectio animze, dulcedinis pocula, dile&torum

s'Q

;- Chry[

Coen. Do.'

gatorium; vel fi fuit impoeuitens, in infernum:

Chriftiletificantia corda , chariora diligenti-

^

MT

d

lita veritas non intrat in cor veftrum per o-

bus Chriftum fuper aurum & lapidem pretio-

culos, quia non potefüs videre animam,

fum multum, & duleiora füper mel & favum.

$, iïäreg, r

quando recedit a corpore, quantumcuuque

XXXIV. Manna habet omne deleca-

6' C.7

mentum, & divinus ferino omnibus congru-

»

,g]()[. Y

refpiciatis: fed ifta veritas intrabit per au-

res , quia ita dicit Apoftolus : Fider ex audi- ,

ens qualitati audientium condeícendit, quem

tu , auditur autem. ger ve;*äum-/;&'zærwi

i

dum elettus quisque utiliter juxta Àodum fu-

1

;u Ambf,

um intellizgit, quafi aeceptum ma

S Thom,

nna in vo-

.:'"', gpo

XXiX. lonumeras utüitatles( facit verbum

luntarium faporem vertit.

Pa

*

Vill, 8, i!]D

exag.

eiin anima, ut ait Bernardus, nam frsenat e-

AXXV. Quoties Epifcopi . &

ilakceïdotæsvs»,äaä 4ho,*

.'^ A'x;p.'i,

am a peccatis, vivificat, illumiuat, inflammat,

in ecclcfia- praedicant, toties convivium proe- 2 de jej

TTE

mundat,pafcit; confirmat, fanat, foecundat , e-

paratur; in hoc autem cónvivio tales potio-

nes, taliaque infirmis antidota anteponun-

inollit, & totiusboni capacem facit; Ktenim

verbum, Dei eft frenum, vita, Iux, ignis,cibus,

tur , quibus ceci illuminantur , leprofi mun-

s Ampe 1üedicina, virtus. & purificatio cordium.

dantur, paralytici curantur, mortui refufci-

XXX. Ibi bonum confilium, ubi bonum

tantur, omnes

!

ü

in P. 4

que morbi , omnesque yiani.rmi-

flieren,

eft Deiverbum. MititDeus verbum fuum , ut

tates fanantur.

E

^OXXXVL Favus dift

. Bern de

A^

48

faparet hominem, non ut

z

perdgretl, Hoc ver-

llans labia | tua, e-xþo.—x3

fitio facratum fcripturarum, mel & lac in do. &sntic-

bum medicing' e&.

Grina tua füb lingua tua , eo quod latte par-

Ang ho,

vulos nutris, in melle diverforum vulnerum,

$ ex, 0,

s. B;ern.-ä AXXX, Sæpe ad auditum e;;us' mollitur , &

L. 2. $.8. ceditilla otiofa duritia cordis, in qua homo

peccatorum putredines toliis.

in

o, f.

Quadr,"

non fentit fe, nec alium veretur , Pietate non

, Hier,

' Dignitas.

t

? tiDes

flectitur, nec precibus removetur, exemplis

XXXVIL Si in viris praden

16l

non inducitur, minis non terretur , benefticiis

tibus 'exfþe« $, iiilar. in

Gari id maxime folet, ut ea, quze loquuntur, Pf. 135.

indüratur non eruditur flagellis, frontofus ad

. Crpt,

turpia, pronus ad illicita, fubdi nefcius, nifi

gravitate eorum , do&trinaque digna fiut , o-

P onl

miisque fermo non fit fortuitus & vagus, fed

cum refiftere non poteft.Et in omnibus exeim-

Jl

ex rationabilibus caatis profe&tus, & exípe-

. plum fit tibi Pharao cordis duri : fancta eft e-

nim violentia, & virtus Dei, non ut fit cor pe-

&ationi audientium utilis, & authori cogni-

tus differentium. Quanto magis id in coelefti-

trinam, & durum , qiod fentiens vires illius

-non confringatur , & emollefcat : Unde Jer.

bus eloquiis opinandum eít , ut, quidquid in

jem l,

23. Ferba mea funt quafi ignis ardens ,. dicit Do-

his excelfum eft, divinum, rationabile, &

TU Elæn'

erfettum effe exiftimetur.

minus, €? quafi malleur couterens. petras.. 1n vi-

tis Patrum,ait Joannes Abbas: Quid durius

XXXVIHL Major eft hujus fcripturee au-s Aug.rs.

thoritas, q

lapide ?. quid mollius aqua ? Et tamen

uam omnis ingeniixþumani perfpi- fup. Ggg.

cacitas. -

i

CGutta cavat lapidem, non vi , fed fæ';oe'x Cü-

AXXIX

£no.

. Tanta ac talis eft ,dixvi/næxfcyfi-»ï*dem' in.

. Chyrf,

pturze fublimitas, ut non folum verba, quze a 9-

ff 2

Sic verbum Dei cor purum aperit ad timo-

yGet.

rem,& amorem Dei. Unde Pfalm. 17. 9. Jgnir

Sanctis, vel ab ipfo Domino di£ta referuntur,

fed etiam circumftanti»e rerum, que fimplici-

a facie éjus exar[it, id eft, ardens a notitia Ver-

ter pofitae v

,

bi Dei defcendit: carbones, id eft, homines in

identur, fpiritugli*bus ünt ple/næ

pe*ccayis;excoecati ; fucc,enfï fupt ab eo.

myiïeriis.

AEquitas.

XL. Vellem fcire, fi ab illa hora , qua'veï.-aþlAug';fo.

, Ántot

3ucumälimf.

idotll

bum Dei praedicari coeperit, femper pre- ro.ho.26.

(exije

| s. Aug. $s XXXII. Nunc feftinemus cvæleüe*männa

tiofiffüas gemmas , & inaures , vel an-

er, de

nulos aureos erogare volemus, utrum fta-

fufcipere ; iftud enim manna, prout vult quis-

temp.

que , talem faporem fapit : Audi enim & Do-

re, vel accipere vellent filiz? noflrz ? fine

ulla dubitatione, cum, grandi ambitione ,

minum dicentem his, qui accedunt ad fe:

qu2e illi offeruntur , acciperent. Nos vero,quia

Fiat tibi [ecundum fidem Ltunm. t tu ergo fi

verbum bDei, quod in ecclefia praedicatur,

ornamenta [corporalia offerre nec poffümus,

nec volumus,ideo non libenter audimur ; fed

tota fide, & tota devotione fuícipias, fiet ti-

non eft juítu

m, ut fpiritualia miniftrantes fu-

bi,;ipïfum verbum, qgodctxixmque defiäeragv, Y.

perflui

Fffla.

-

414

Bibliothegæ Manuali: Concion;ïtoriæ

perflui judicemur, Qui verbum Dei libenter

4Àl. Sed de Efdra harrant S. Literze, quod Efdr. . :

audit, inaures aureas , de patria paradifi

cum librum legis populo praelegeret, tantus in*- 8-

Ile f

trausmiffas , fe fufcepiffe non dubitet.:

eo clamor & tumuitus fuerit excitatus , ut

S. Bernar-

XLL. Interrogo vos fratres, velíorores, di-

compulfi fint Levite populo filentium . &

io

din. . 2 $. cite mihi, plus effe videtur, Corpus Chrifti, an

quietem imperare.

Sed & aures populi o-

Piron..

€

Y

^^«5 verbum Chrífti ? Si vero vultis refpondere,

*

mnes erant erre&e ad librum.licet a mane us-

ana, 20

hocdiceredebetis, quod non fit minus ver-

V

Aug. in

que ad mediam diem legeretur.

ferm,

bum Dei, quam Corpus Chrifti : Et ideo quan-

IlL. Cum Chriftus in terris concionaretur,

Luce4 &

quod,

ta folicitudine obfervamus , quando nobis

turbzxe irruebant in eum,ut audirent verbum e- Marc. g.

Wiris1

.Corpus Chrifti miniftratur, ut nil ex ipfoe

jus, ita ut neque poffet panem manducare.

manibus nofítris in terram cadat ; tanta folici-

IV. CumPaulus &Silas Beream veniffent

Don.

-

^ AGQ. 7.

tudine obfervemus , ne verbum Dei quod

nobiliores fufceperunt verbum cum omni a

-nobis erogatur , dum aliud aut cogitamus,

viditate.

aut loquimur, de puro corde depereat;

Eufeb,

V. Conftantinus Imperator Eufebium Coe-

æfu L' 4.

j Po.

quia non minus reus erit, qui verbum Dei

farienfem concionantetn audiens, non nifiífta-

de vid.

1628

negligenter audierit,

quam ille , qui Corpus

re voluit, dicens: Verbum Dei a ftantibus au-

. Chrifti fua ne

i

Confcadt,

merit.

gligentia in terram cadere per-

diri debere, ut altius arimo infideat. v. n. 19.

. VI. B. Francifca a Jefu difcalceata magna

vóluptate & copiofo lacrymarum imbre ver-

xäudiehdum.

A.

S

WRern,

bum Dei excipiebat, cumque interrogaretur,

S.2. in

XLII.- Unum tinfeo, ne toties aud'it;a ver-

quomodo interdum conciones tam ineptas

feft,

M

a falutis vilefcere nobis incipiant, tanquam

35.

tanta cum voluptate audire poltfet? refpondit:

Petei &

verba hominis. Vilis fiquidem & volatilis res

Peregrini, exulesque , qui literas aut nuntios

Pauili,

verbum hominis,nullius molis, unius ponderis,

nullius pretii, nullius foliditatis. Aérem ver-

de patria, cognatis aut amicis audiu nt, parum

admodum de eleganti eorum elocutione aut

berat, unde & verbum dicitur;& ficut folium,

literarum ftylo curant, duramodo gratiffimam

quod vento rapitur, effluit & non eít, qui con-

habeant narrationem; quidui ergo, quicunque

fideret. Nemo veftrum, fratres, accipiat, nemo

peregrinamur a Domiro, etiam minus diferte

]b ex.4

fic defpiciat verbum Dei: dico enim vobis,

de eo narrantes libentiífimis

3

.bonum illi fuiffet , fi non audiffet homo ille.

mis hauriamus ?

7,auribug ac ani-

Frucus vitee funt verba illa, non folia, & fi fo-

VII.' Margaretha conjx Ludovici — X][.Engelgr.

lia, fed aurea fünt. Proindenon parvi pendan-

p. 1. Luc,

tur, non pertranfeant , non prsetervolent. ].

tranfiens atrium quoddam , cum confpexiffet

EV- Düm.

Alanum Oratorem valde difertum , dormien-

Sexag.

pía quoque col/igite frasmenta , ne gereant. 'Ter-

tem, accelfit, & ofculum genis impreffit. Cui-

p

ra enim , quze fiepe fupervenientem füfcepe-

dam vero miranti, & dicenti, cur hominem :

rit imbrem, fi non tecerit fru&um, terra repro-

l

tam deformem ofcularetur ? refpondit , non

ba eft, proxima maledicto.

j

A. Greg.

XLIIL In finu cordis abfcondimus , quando

hominem , fed os illud aureum exofculor, e

l (6. mor. mandata illius non tr

quo tot flumina falutaris doctrinze ac moralis

anfitorie, fed implendo

prudentive profluxerunt.

c. 16.

opere audimus. Hinc eft, quod de ipfa matre

$. Auguft,

Virgine, fcriptam — eft: JMaria autem. con-

VIIL S. Auguftinus dicebat: Egö folis iis

[2

19.ad

Ícripturarum libris, qui jam Canonici appel-

X

Jrvazat omnia. verba heec conferens in corde [uo.

lantur, didici hunc honorem timoremque de-

N

Præditæ&dum;

ferre, ut nullum eorum Authorum fcribendo

S Prof'p;

aliquid erraffe, firmiffime credam. — Alios au-

XXIV. Prudentibus viris non placent

| phxa-

l, 3. de le

rata, fed fo:tia: quando non res pro ver-

tem italego, ut, quantalibet fanï&itate doctri-

At

vit, con,

bis , fed

n3e praepolleant, non ideo verum putem, quia

Titsc, 2

c. ult,

pro rebus enumerandis verba funt

ipfi ita fenferunt : fed. quia mihi vel per illos

$. Chry- inftituta.

íol. £, 18.

Authores Canonicos, vel probabili ratione ,

XLV. Verborum flofculos non: quzeramus ;

quod a vero non ab

J

hkorreat , perfuadere po-

qui maturitatis fructum qux»e

tuerunt.

na camporum.

rit, defpicit amo-

Luc 10,

S. Aug.

1X. S. Maria Mägd,älena fedens fecus pedes

XLVI. Ego quidfum, niíi cophinus femi-

Domini audiebat verbum illius,ma

gno utique

v- 3pþ

ho. :6.ex.natoris? ille n meponere dignatus eft,quze vo-

defiderio & attentione.

59.

bis fpargo : nolite attendere ad vtilitatem co-

. RKufeb. 1.

X. Romana ecclefia fecundo die ]amïäri

1

phini, fed ad claritatem feminis,& poteftatem

celebrat commemorationem illorum SS. Mar-

thiiï.ch-

feminatoris.

"

S. Gf;*gf

XLVIL Ut przedicandi veritas fer

tyrum, qui fpreto Diocletiani Imperatoris e-

-ho. r:.n

þ,

dicto, quo facri Codices tradi jubebantur, -

Ezech, :

vivendi altitudo ter;eatur.

yetur ;

.

potius corpora carnificibus

; quam fancta dare :

/ IV.

canibus xpaluerunt.

f

ïufeb.l.j

EXEMPLA CATHOLICA

Balingh;] :

A: 33.

EXTERNA.

XI. S.'Carolus Borrom»eus nudo capite,

&

in praef ad

flexis genibusSac. ijlïa le£titare confueverat.

loc. com,

Verbum De eflimatum, feu ejur dignitar,:

Lue. 2. v.

Virgo, ut Lucas teftatur, omnia ver-

$2v

Lp

XII. Alphonfus Ara

gonum Rex facrum Bi-ïbiä. e P

* ba, qu Chriftus lo

quebatur ad i-

bliorum volumen decies quater evolvit, idque

f

Á

píam , confervabat -in corde fuo.

etiamCommendariis illuftravit, unde ita illos

N

inemo-

[

Tiurs CXL V'

- Ferbum. Da,

1

415

( &

-

:

memorie impreffit, ut 5;9318 longas päites ver-

bitu tamdiu, confüitiffe vultu 0011&21&0; & de-

botenus recitare poifet.

preffa voce, atque tanta prudentia, & modera-

Ihidv e. 5'.

XIH. S. Czecilia facrum Evanzelii Codicem

tione, ut przefentium animos coelefti diíciplina

perpetuo geftabat in finu, & s(o—lrveb*a.tc.

initiare, ac devovere videretur. vid. n. 5.

Baron. ad

AX. Surius in vita S. Antonii de Padua re-Sur. c, zäu

&nu, 20,

XIV. Alatini in África, cum fidei hoftes,

fert,quod cum devota quadam mulier avida

Diocletiaai ju/fa facros in ignem pararent in-

L

e, l

: 4

eflet Apoftolicum hunc virum przedicantem

larc j

jicere, repent

?

cet fereno ccelo, copiofus im-

audiendi,nec tamen maritus infirmus dimitte-

ber de ccelo delapfus ignem extinxit.

" SSuriusró,

re eam veliet;ut foris extra civitatem in cain-

AV. S. Edmundus, cum quadam die S.

AR

ov,

Scripturam legens obdormiiffet, & interim

po quodam fpatiofo ipfum przedicantem au-

i*

dire poffet, afcendit in folarium domus fuae, &

caudela in Codicem decidiifet, ubi evigilavit,

-Codicem, licet candela ardens diu il

ex feneftra locüm concioni deftinatum cupida

Ueb,

S

]i inhæfe-

refpexit; ut vel fic nonniliil fuo defiderio fatis-

af |

I U

rit, proríus illzfüm reperit.

? Vid

1o. Rho. f,

XVI.

faceret. Accidit tum res admiratione digna ;

Joannes Francifeus Binnatus,Ordinis

dum enim ad duo milliaria abeffet locus ille,

ultadt.

1.6,2,€X7. Viin

imorum, dies, noctesque de Deo fermo-

vocem viri Dei przedicantis audivit.

Cujus

nem continuare didicerat, modo qui audire

fuavitate deleCtata,hzefit diutius ad feneftrram,

vellent,non deeffent: nec dicenti nulla oborie-

quam vir ejus ferre poffet;qui etiam eo nomi-

batur laffittido, quin ab aliis operibus defelfus

ne objurgavit eam : fed illa refpondit, fe Pa-

his colloquiis vires fibi maxime inftaurari fen-

trem. Antonium audire concionantem , quod

tiebat. Fuit quum de Petri lapfa difputans,

ille audiens , irrifit eam, delirare eam exifti-

tanta diceret incitatione animi , corporisque,

. mans. llla contra afferente fe optime audire

ut illius vim hoc nor affequens, fa&o quafi vi-

eum, afcendit vir ad feneftram eandem, &

tze divortio fine fenfu concideret; ubi vero fibi

etiam ipfe viri Dei vocem 1

n

eritis fidelis con-

redditus fati potuit,leniffina voce, vultuque

t

jugis percepit , a

que ab eo die nunquam ab

x

in modeftizx argumentum compofito; MiDeus,

illius concione abeffe voluerunt.

inquit, ego altius,quam poffüm , volui evolare.

AXI. In vita B. Joannis Columbini legitur, Manfi d-

E *Ib.- &X

AVIT. S. Philippo Nerio , ore fuaviífimo de

quod ultimo vefperi dierum Bacchanalium infe« 3. u. 6«

DEO loqui da

f:

t

J

m eft, tanta exteritate atque

hofpitali civitatis Aretinze in menfa cum mul-

eilicacia, ut & faimiliariffime congrederetur,

ngelr,

&

vehem

peuu

Vkbl

tiffume: flexanima illa fuavilo-

tis aliis conftitutus,tanto cum Spiritu & ener-

L Lt

gia de Deo ratiocinari cceperit, ut. difcarfum

quentia hominibus animos immutaret. Diffe-

y, Don,

fuum per totam no&em (ine ullius faftidio,

Xig,

ruit ille interinitia novae difciplinze e függeftu,

vel naufea continuarit, adeo ut illucefcente di-

1

utebaturque fubmiffo atque pedeftri dicendi

luculo fine ullo cibo fumpto ad ecclefiam pro

genere, cujusmodi a fuis voluit ufurpari ; ve-

rumn quum impetu amoris in Deum ageretur,

accipiendis facris cix1erjbtls properarint. -

abítiaendum cenfuit a publico, domefticisque

..XXII. Simile fa&um in vita S. Clarz virgi-

collocutionibus agendum. lItaque frequenta-

Ibidï

*

nis legitur; cum enim fzepius fan&tum Franci-

batur ejus cubiculum a fummis civibus,atque

, Angnft

fcum, cujus fpiritualis filia erat , inftanter ro-

p 1j,ad

Priucipibus. Hos folita exceptos hilaritate ,

. gaífet, ut folitam refe&ionem una fecum die

jactisque facrae confabulationis feminibus, ju-

; Hh,['

quadam fibi collibita fumere dignaretur; vir

cundilfime detinebat, quos divinis plenos co-

autem Seraphicus hanc ejus petitionem mul-

gitationibus a fe dimittens, meffem ipfe colli-

gebat ampliffimam. .

.to tempore diffimulaffet, tandem die quadam

conventum eft inter utrumque, ut ad eccle-

Surusin

XVIIL In vita S.Antonii dePadua refertSu-

fiam B.Marize Angelorum fimul fe conferrent,

vita e, ag- rius, dum przedicante hoc fervo Dei , nobilis

ubi cum frugalis menfa przparata fuiffet,

quadam matrona compungeretur in. corde,

jamque prandere ccepiffent, Seraphicus Pater

ingentemque fpiritus conciperet fervorem,

de rebus divinis tanta cum fuavitate fpiritus

dvinon, ut hunc verbi Dei effe&um in ipfa

difcurrere coepit, ut'relicto penitus ci

bxo** ; 0om-

impediret, fpeciem cürforis cujusdam. affum-

ET d

At 10,

piit,eique filium ejus ab inimicis in fervitutem

nes in gcft(aiïm) evecti fuerint,

, 22,

abdu&um, & occifum effe annunciavit. San-

/

R

; Utilitäf,

&us autem vir Dei, fraude dzemonis, cenfpe-

Ellfeb- l'

&a' in przefentia totius populi matronam his

5; I;ias('a'

- XXIII. S. Ludovicus feu AloyfiüsïrBe;"t.fann fo. Rho. 1.

verbis affabatur : Ne timeas, Domina , filius

dusOrd.Preedic.fabulabatur cumJoanne Alar-': €. a. ex.

tuus, & vivit, & recte valet; curfor autem ifte

conio , fodali fuo, de rebus divinis, & qui ho- ":

diabolus eft;ad

quas- v?ces inftar fumi, curfor

minis,cum in eos ingrederetur fermones, mos

evanuit.

erat, ardenti animo, atque ore differebat. De-

Rufeb.l.s, AIX. Conftantinus Magnus integris horis

Verbum Dei,ftans in pedes ere&us, fuina cum

tinuit ea fpecies hominem adolefcentem, qui

: 23*

acceptam injuriam , fufte fub pallio armatus,

Singl

veneratione audiebat; qui cum ab Epifcopo fe-

uitum ibat. Enim vero concepit e propinquo

ïOCI com'

dere juffus effet, refpondit: Nefas videri, infti-

divini amoris ignem,quo iratum flammze con-

tutis deDeo difputationibus aures przebere ne-

L

' federunt. Itaque propius accedens: Sofpitet

D h

gligentes ;

uin etiam ipfummet Imperato-

te Deus, mi Pater,inguit,prohibuifti a me hoc

rem , fi qua inter dicendum incidiffet occafio,

tuo fermone fcelus ,.

paratamque mifero pe-

ftem avertiíli.

ïpquenfää de Theologia, affurrexiffe,eoque ha-

XXIV,

AtÓ

Bibliotheem Mantialtt ; Concionatosrtee

Beï'ov, H

XXI

i miraculis B Andææleg tur,cum

dum dimifit, 2ui ecclePam, 1n q»a S.Eleuth

3. p !

3

Í

diii, 10

Andreas convertiffet concubinam cujus-

rius praedicabat- militibus /uis cinxit, Ipfe ve-

dzm

Praepofiti in prædlcanone fua, dedit ei

roinftar furibund

leonis eccle&am ingreffus

ngelmm ut iilud portaret, & ut ejus me-

fulminà irze & faroris fui in eua evibrare con-

mona & virtute ipfius, a peccato fibi caveret:

ftituit; fed quid accid

dit? Ubi vidit Epifcopum

uxor autem przedicti Praepofiti adhuc habens

f æavüïimum du&rmæ flaentim

ä"O U;A(i

X'ï—t

tem

eam fufpe^tam, fecit eam capi, & ad lupanar

& ornatiffime pietatem annunciantem

trahi

& leonibus tradi ,

ut ab eis ludificare-

, qui cum eo verfabantur, mirum in modum

admwabatur Chmh virtutem, & itatim muta-

tur, & cum accedebaut ad eam, perdebant

vires fuas.

Cum autem veftem ejus fcinderet

ta fzevitia ( vilus eft enim , habere animum ap-

unus ex eis, & ea de finu ejus ceadente, vellet

tum ad fufcipiendum femina Qleï'itls) fit ovis

vim ei mferre illa clamante ad Dommum le-

cipulus :

S!US

prolupo, & pro perfecutore dif:

no fuffocatur ; & Angelus apparuit ei confor-

verbis illuminatus , & bapuzatus idololatrise

tans eam, & hberaas ; fi haec in ando , quid

caligine exultur

m vir 1d1 ?

Vir. PP, ]

S. li beil

XXV. In Vitis Patrum ]egltur quod frater

XXVIIT. Comes qvudam Mbncus, cum d:uMmG df2

interrogavit fenem dicens : Ecce ergo rogo fe-

in peccatis vixiffet ; & femc! ecclefiam intra- (c, 1o,n. 6

IC! B, 97.

nior«s, & dicunt mihi de falute animze mexe, &

ret,& verbumDeir Audlæmïm d Ezech. 18.Qua-

mhü retineo de verbis eorum ; quid autem ro-

cunque hora ingemuerit: peccator, €c, ad fe ip-

go eos , nihil proficiens ? Totus enim fum in

fum reverlus,imploravit Dei inifericordiam,ut

unf

lmmunaütla. Erant autem duo-vaía vacua, &

fibi fua peccata iadulgeret, quiaa; nphas ei üs-

ült. 5

dixit ei fenex.vade & affer unum de vaíis iítis,

que ad mortem fervire vellet t, & poitea mun-

H. 59

dum deferuit ,

& mitte in eo oleum & accende intus ftup-

religionem i5travit, & Deo fi-

pam, & refande oleum, & pone in locum fu-

deliter. fervmt & poft mortem ejus inventum

um; & fecit fic; Et dixit ei: Fac iterum fic; &

eít (upra fepul chrüm ejus fcriptum literis au-

cum feciffet hoe fzepius, d1x1t ei fenex :. Affer

reis illud Pfalmi : ./nmmifit Deus verbum. fuum,

modo utra; vafa, '?J Vlde

- quod eorum mun-

€9 [amvz: eum. Quis obftinatior & durior re-

dius fit, & refpondit; Illud, ubi oleum mifi; cui

periri poterat S. Auguftino, quiusque ad zeta-

refpondet fanex.: fic eft & anima de his, quze

tem triginta trium annorum in luto carnalita-

interrogat, quamvis nihil retineat eo orum, quae

tis fuze defixus; tot divinas infpirationes , tot

audlt, tamen plus ipfa mundabitur, quam 1l a,

amicorum , & pracipue |

andliumæ matris

u non interrogat quidquaim.

fuse, falubemma monita,

um ad refipifcenti-

S. Vmcen

. XXVL S. Vincentius Flerrerius fimilem ca-

am exftimulantia, fmdv—: aurmus £xcep1t? Ec-

S..in um refert de quodam , qui fanctum quendam

quisnam veromalleus ille ! fuit,qui cordisipfius

om, 3.

duritiem contrivit2 Sola $. ;kmbmün concio,

eremitaim convemens ut &Jdü&?t verbum Del

contriftabatur, quod nihil memorize ipfius: ad-

quam frequenter aufcultabat , non ut fru&um

hzerefceret eorum, quae audiebat ,

fed confe-

inde anime(uve adferret,fed aeïe&atmms CAU-

|

ftim cun&orum obhv1fceretur

Tunc fan&tus

fa ob eximiam ejusdem S. Do&oris eloquen-

homo volens illi oftendere ad. oculum effe-

tiam exftimulatus ad eam acceífit. Cum cor

&um verbi Dei, in purificando a culpis & ma-

aperirem, inquit iplemet Auguftinus, ad exci-

culis peccatorum , mifit eum ad fontem cum

piendum,quam diferre dicerct,pariter & intra-

una ciftella foraminibus plena & immunda,ut

bat,quam vere diceret, Stabat namque atten-

portaret fibi aquam in ciftella, Ille autem no-

tus,& a verbis S. Ambrofii pendebat, non con-

lens fan&to homini contradicere , ivit, & im-

fiderando res, quas diceb: at, imo potius illas

plewt ciftellam, fed quando extrahebat eam

condemnendo, fed in fóla ipfius eloquentia fe

de fonte, ftatim ciftella evacuabatur, fed fuit

oble&ctando ; & tamen ferimo dicentis 1pfum

vere converte*zdl vim habwt

purificata.Qui veniens de fonte,dixit,fe aquam

$

non poffe portare. Sed eremita ait: Quando tu

con/,

ivifti ad fontem,eratne ciftella immunda? Re-

XXIX. In vita S. Phili; ppi Nerii feribitur, Vita 5,

fpondit,quod hc & modo eft pulchra. Ita pa-

quod die quadam vocato ad fe poenitenti cui-

ilippi

er. l

Zs

ri modo, quando tu ivifti ad fermonem,de quo

dam fuüo coram fe genuflexo ,

cui Francifcus

C, 1$., De

Eccl. 1. Konr fapientim verbum. Dei . in exfflf D

Zazara nomen erat,(qui adolefcens exiftens,ut

L

ciftella immünda, eft confcientia & vagabun-

ditior fieret,ac fibi famam in ur be conmharet

&

da, & crapulofa,& quando audis verbum Dei,

Jurium.Civilium ftudiis operam dabat, in iis-

un

1mp1etur tota; & licet memoria nihil retineat,

que fe perficere fatagebat,ut inCuria Romana

tamen purificatur : Adducitque fupra dictam

magnus evaderet ) ablandiri vir Dei coeperit,

ex Joaune a thoritatem :

n U05 mundi eflüs

dicendo :

O te beatum ; nunc ftudiis incum-

$I

gropter [ermonem.

bis, mox. Doctoratus laux'eam confequeris :

i

Surnusris.

XXVIL.Surius de S. Eleutherio, a S. Anice-

Hinc factus jure-Confultus vim argenti ma-

April

to Papa ad preedicandum miffo, rcfert , quod,

ximam comparabis , familiam opibüs ac

eum multas converfiones mfidehnfehmter O-

fplendore amplificabis, ac tandem quis dene-

peratus fuiffet,inimicus iufernalis truculentam

get te ad maximas diguitates evolaturum ? O

quandam adverfus ipfimHadriani lmperatoris

te certe beatum! Tunc magnus factus, me pu-

fufcitaverit perfecutionem, in nua praefat' Im-

fillum afpicere dedignaberis. E. xiftimabat j ju-

l

perator eum ad mortem inferendam quserens,

venis , hzec ferio a viro fan&to proferri,

cum

G.p

Felicem,exercitus fux ducé,ad eum inveltigan,

protinus fibi 1pfum pectori admovens fic ejus

n

" auribus

^

1

Titulus CXLV.. Verbun Dei.

417

auribus infufurrat. Et quid tandem? Alteani-

in nudum mendlcum , cui detra&am veftem M atth. 19

1no vox hzec juvenis animo hzefit , ut domum

dedit ; ipfe vero prope nudus cum ab aliis ro- v.2r.

reverfus

id unum fecum repeteret Ego ftu-

garetur quis eum tam mifere fpoliaffet ? digi-

in-

deo, ut in mundo promovear, & quid tandem?

to in Cocicem, quem fub axilla gerebat ,

Qu2e cum defixa cogitatione perpendiffet, nec

tento: ZHic eft, ajebat , qui me fpoliavit.

a mente fua illa deponere poffet , ftatuit dein-

XXXV. Unica Evangelii lectio , qua S. Si- bed

ceps coleftibus duntaxat divitiis , honori-

meon Stylites illa verba legerat :

Beati paupe- Matth. 5.

busque comparandis incumbere , ac demum

rer Spiritu , quonigm ipJorum eft rednurr*cælo«" $

Philippo mortuo noftram Oratorii congrega-

rum , Beati , qui lugent , quoriam mnfolabuntur

tionem ingreflus eft , in qua maximze integri-

effeat ut o&ogmta annis in columna ftaret ,

tatis facerdos, probrs magnisque viris appri-

orationi affiduo vacaret ,

pene fine cibo &

me charus, & de congregatione optime meri-

potu viveret ,

( & Angelus potius quam homo

tus vixit. Qu1 cum fibi injunctam beati Patris

videretur..

inter Sanctos referendi caufam fummo labore

XXXVÍ. S. Ephrem quondam orans hanc $- Chry.

hom. 2325

ac ftudio executus effet , atque a facra rituum

vocem audivit : Ephrem mundura : cumque ille ;

in Geni

tf d

congregatione approbatum de illo officium ad -

refponderet: quis mihi cibum dabit ? Xterum vox

iC lon 6.

libitum recitandum obtinuiffet, tandem ab op-

dixit: 44bi ad Bafilium , hic te doccbit, & pa-

timo parente fuo , ut pie credi poteft , ad me- .

nem eternum tibi porrwet

Confeftim ergo

horem vitam evocatus fuit.

furgensEphrem $. Bafilium querit,eumque in

Manfi

XXX. Jofephus Manfi de feipfo fequentia

facra sede concionantem reperit , Unde facile

difc. r3,

narmt Cum effem in alma urbe Notarius, mi-

collegit, verbum Dei eífe cibum illum, quen

n. 5.

hique pro ftipulando inftrumento quodam ex-

manducare juffus erat ;

-maxime cum videret

eundum effet , folis ardores ingentes ,

quia

columbam $. Bafilio 1n aurem fuggerentem i

geftas erat, fugere volens, per eccleüamS

Uquuld in medium proferebat.

Marize de Vallicella eo tempore, quo praedi&ti

XXXVIL S. ida San&imonialis C1fterc1- pæd,g,

fermones habebantur , tranfiens, curiofitate

enfis non infrequenter totam concionem coele- Chrift, p.2

du&us, aufcultare volui., quid Pater ille, qui

fti-rore mzdentem vidit, quamdiu ex fuggeftu c-22. $. 2.

dicebatur ,

pQro tempore fermocmabatur in medium ad-

1mp1ente fcilicet Deo , quod olim ?* $-

duceret ; Audivi igitur illum de poenarum in-

petebat Moy es: Concrefcat in pluvmm do&tri-

feruahum zeternitate differentem , ac tandem

na mea:fluat,utros, eloquium meum,quafi im-

hac ?eternitate cum. voluptatum carnalium*

ber füper herbam & quafi ftillae fuper gramina.

brevitate comparata, faepius exclamantem : O

L]

—

zeternum,quod nunquam habiturum eft finem!

j'ucundzta.r.

Qu:e verba cordi & memorize meze adeo tena-

citer remanferunt impreffa, ut, quotiescunque

XXXVIII De. duobus fratrlbus legltur in Dellovac,:

de lafciva focietate, cui innexus eram, cogita-

vitis Patrum,quod cum comparaffent refectio- L3.p.t.

. Io,'

bam, femper cordi meo infonari hzec verba vi-

nem poftjejunium , inceperuntloqui de Deo ,

derentur: O veternum! five fcriberem, five ani-

& usque in craftinum ita loquendo de Deo af-

fidue perfeveraverunt ,

quod cibum- corpons

ii caufaper prata obambularem, five manda-

carem ,

five quidquam aliud facerem, femper

accipere obliti fuerint.

hze voces mihi obverfabantur: O zeternum ! il-

XXXIX. Bolandus in vita S. Brigidze virgi- Botlandus

lzeque fufficiebant, ut fufceptæ cum lafciva il-

nis refert, quod fequitur: Cum convenirent in I Febr,

164.

la foemina converfationi nuntium rehutterem

unum locum fan&us Pater ( de S. Patritio lo- f-

fa&aque generali confeffione mundum pedl—

quitur) &S.Brigida cum fuis , beatusPontifex

bus meis fuübfternerem , vitamque poemten-

Patribus per tres dies & no&tes non ceffavit

tem & religiofam ample&erer

raedicare verbum Dei, & nec fol occidit eis ,

S.Àu

.Lb8o

XXXL S. Auguftinus, cum diu fecum circa

fed omnes putabaut effe unam horam;cumque

Viis $

p Em mutationem vitze luctaretur , denique audita

forinfecus perturbarentur , dixit illis S. Ponti-

voce: Tolle , lege: Sacra Biblia in manus fum-

fex: Per quadraginta dies, & noétes ita fuiffe-

Flhlhpm

fit, & , ubi illa verba : Non in Come|Jationibus

Tnus ,

nifi aliquis indicaffet nobis,

& nullam

Qef ld d.

t [S D

€c. leglffet lux & ferenitas cordi illius infuü-

lafütudmem vel efuriem fenfrifemus

p

u

fa, omnes dubitationis tenebras difcuffit.

$, Iheron.

1n vit3.

XXXII. S. Paula jugi S. Scriptura le&ione

Damnum [preti verbi Da.

usque adeo fe roborabat, ut in quovis eventu,

quantumcunque finiftro

, femper eadem &

XL. Wolftanus Wigornienfis Epifcopus

]aeta appareret.

folebat omni die Dominica , fedula Gevotione

G. Bonav,

1n vita.

XXXIIL S. Francifcus Seraphicus ; cum il-

opulo verbum Dei nrædlcare

Et quidem

laEvangelii verba: Nolite poffidere aurum,ne-

verifimile eftidipfum fe01[Te priusquam Epi-

*

que argentum , neque pecuniam in Zonis ve-

fcopus effet, quem frater qu1dam increpans ,

ftris, non peram in via, neque duas tunicas ,

folius aiTerult effe Pontificis , przedicare; Mo-

neque calceamenta ; ftatim fibi eam regulam

nacho vero filentium & clauftrum compete-

fequeudam propofuit.

re: cui fan&us refpondit , verbum Dei non

Fab. con.

effe alligatum , nihilque Deo gratius, quam

XXXIV. Serapion Anachoreta, cum in fa-

Chriftum annunciare , populumque ab errore

6QPCREPI-

phan.n,8. cro Codi

ice legiflet : /ade ,

vende omnia , qua

vize fuae revocare , 1deoque fe non omiffurum

hælm €? da pauperibur ,

foras egreffus mc;dlt

node fequente frater ille lad tribunal ignoti

- R. P. Loln. Bibl. ÁMan. Tom. I1I,

Ggg

Judi-

,

!Q

418

— Bibliotheca Manuali: Cahþionatoriæ.

judicis invifione du&tus , & cur fervum faum

non nifi ex mala intentione egifti. Unde ad-

obiurgalfet, redargutus, in pavimentum vifus

juro te per Deum vivum , ut dicas mihi cau-

eft terni, & coedi:Lacrym»e in maxillis,& livo:

fam hujus operis. Tunc frater diabolus adju-

res evidentes in fcapulis evigilantis , apparue-

ratus, inquit: Táàcere non poffum caufam ,

runt. Vult enim Deus, ut non defint ininiftri ,

propter quam affumpfi ,'ut vides, fpeciem fra-

qui verbum fuum annuncient ; ac proinde vze

tris praedicatoris ; caufa, ob quam praedicavi ,

ilis, qui nihil inde proficiunt ! quod fi vero

eft ifta. Ecce audifti , quot & quanta bona di-

nonnunquam przedicatores ad manum non

xi de gloria paradifi, de poenis inferni , & de

fint, id fepe fit, ut minus caftigemur , Deo

peccatis horum populorum;& vidifti,ad quan-

