funt extructi? Pro refponfione nota, veram

&ione oriantur, quando in diverfa ftudia eli-

religionem duabus partibus conítare , recto

gentium mentes rapiuntur. 3. Quia fecurior,

Ícilicet fenfu de Deo , & re&o cultu in Deum;

nam, utidemTacitus prudenter dixit, pravze

Pietatis eft

nam de Deo optime exiftimare.

aliorum fpes cohibentur, fi fucceffor non in

exordium, tefte fan&to Auguftino.

E con-

incertofit; fed &ipfe Regens per hanc viam

trario vero, ut Silius canit, primz fcele-

fecurior eft, quia liberis fuis velut pluribusmu-

rum caufz mortalibus segris naturam nefci-

nimentis infiftit; Oraculum enim efít, non

re Deum. -Porro cultas Dei nihil aliud. eft,

quam cogniti Numinis veneratio , certis legi-

claifes, neque legiones perinde firma effe im-

perii munimenta, quam numerum filiorum. 4.

bus ceremoniisque definita; dividiturin in-

ternum & externum.

Quia diuturnius conftituit imperium, quia fic

Ille eft, quiin animo

Regens non fibi tantum, fed poftcris etiam re-

& ex animo Deo vero preces concipit, lau-

gnum ftabiliet , & augebit, cum de ele&o ti-

des, grates: Ifte, qui hzec eadem per ritus

mendum fit , ne cum Ezechia de pofteritatis

& geftus expromit.

Caeterum optimus ani-

fpe dejectio dicat : Bonus fermoDomini, quem

mus, tefte Seneca , pulcherrimus Dei cultus

eft. Et Lac&tantius, Chriftianorum, aitomnis

locutus eft (mortem mihi minitando) fit tan-

tum pax & veritas in diebus meis. 5. Quia ipfe

religio eft, fine fcelere , & fine macula vivere.

Deus hunc modum praetuliffe videtur , uti in

Hoc notato Refp. Religionem fortiffimum

continua prope fucceffione Regum 1frael pa-

effe reipubl. murum, Probatur primo , te-

tet. 6. Quia libertas magis retinetur , cum

ftimonio omnium nationum, quze femper pro

eligzendi per eligentium favorem m

ac

o

Es

:u

s devin-

potifimo medio confervandi rempubl ha-

&i videantur. Mihi utraque fententia proba-

buerunt religionem. Hinc Plutarchus ait :

bilis videtur, prior tamen fere magis placeret,

Facilius urbem fine folo condi puto, quam

maxime fi imperium non fit pure monarchi-

opinione de diis penitus fublata civitatem

cum, fed ex Ariftrocratico mixtum ; fic enim

coire autconftare. CertePeruaniReges, Iu-

incommoda , quz ex electione timentur, fatis

g? vocati, quando Regionem aliquam armis

cavebuntur, uti patet in Ecclefiaftico Regi-

fubegerunt, mox primam partem vectigalium

mine.

x

cultui deorum dedicabant.

5. Ex Politico-

rum teftimonio; certe Machiavellus vult, Nu-

VI. Probl 6. An in fucceffione expediat

mam plus de reipublica Romana meruiffe ,

Majoratuspotius, quam parentum, aut ami-

religionem fundando, quam Romulum , mu-

corum voluntas determinans ? Refpondetur

roserigendo. Hincilla Machiavelli mala prin-

H

affirmative,, quia fi bona vequaliter dividan-

cipia: Principi ante omnia optandum eft,

tur, Ícindentur regna, ut patet in impe-

ut pius videatur , etfi non fit. Princeps, fi

rio Occidentali inter filios Caroli Magni, &

uid in religione falfi eft, id confirmare

poítea Lotharii divifo; fi vero minor prze-

debet, dum id ferend»e religioni profit. Sed

feratur majori, facile graviffima odia & in-

& Athei, tefte Dodino , nihil majoris mo-

vidia exurgent, cum quibus pax confiftere

menti efle ad reipubl. confervationem, quam

non potelft.

Deinde quia primogeniti fünt

religionem , putant. Unde merito Papinia-

Patribus magis dile&i, utpote primi fru-

nus: Summa ratio eft, quze pro religione

&us, & ob ipfam etiam zetatem honorabi-

facit.

3. Philofophorum teftimonio. Arifto-

liores, ergo hos decet praeferri.

Tandem

telesait, in omni republ.primum eft cura-

confirmatur longa experientia, & recepta

tio rerum divinarum; quia fic .populi de

apud plerasque gentes confuetudine , opti-

Principe bene exiftimant, de injuriis fibi non

mum effe, fi Principatus in primogenitum

transferantur.

timent, ejus vitze non infidiantur, quod,

Certe graviffima incommoda

cum pius fit, & Dei amicus. Deum habeat

ex neglecu hujus fucceffionis exorta effe ,

defenforem. Plato ait, quod, ficut beftize,

paffim fcribunt AA.

quze fe defendere fatis non poffunt, indigent

providentia, & dire&ione hominis , ita ho-

VII. Probl. 7. Anre&e dixerit Tacitus , im-

mines ob eandem caufam indigeant

tia Dei.

providen-

perium iis artibus facillime retineri, quibus

inc La&antius: Religio & timor

partum eft ? Refpondetur affirmative, fi qui-

dem bon:e fuerint.

Dei folus eft, qui caftodit hominum inter fe

I. Quia hse cum fenium

focietatem. 4. Authoritate facrz Scriptu-

ferant, & experientia probatze fint, certiores

re: Nifi Dominus cultodierit civitatem ,

funt; cum ceeterarum ob novitatem incer-

tus fit vigor & exitus.

2. Quia confervatio

fruftra vigilant, qui cuftodiunt eam. 5

Quia experientia docet, negle&a religione,

eft quzedam quafi continuata produGtio, ergo

graviffima

mala reipublicz eífe

illata.;

ezedem ad utrumque artes recte adhibentur.

Hiuc Poeta; Dii multa negledi dederunt

Hefperioe

T: iiu?w CXXIF. Rerpublica.

69

Hefperize mala luctuofe : EtSymmachusVa-

hujismodi autem media funt tria, nempe

lentiniano conqueftus , facrileg!o , inquit, hic

fcientia, habitus morales boni, bona exte-

annus exaruit ; nece!le enim erat omnibus pe-

riora, qualia funt divitiz:e, viQus, veftitus

rire, quod religionibus negabatur. Documen-

od

rc. 2. elt, removere, qux impediunt a talis

to fint domus Jeroboam, Aft», Vitiza Rex Hi-

fi

141

s confecutione ; qualia maxime f[funt,

Ípaniz oculis & vita orbatus, Carolus audax

indebita fucceffio hzereditatum, intrinleca per-

DuxBurgundize victus abHelvetiis, & adNan-

turbatio civium , ac violentia infurrectio ho-

cejum miferrime trucidatus; Joannes Frideri-

ftium externorum. 3. Eft, actualis directio

cus Dux Saxonive ob mutatam Lutheri fuafu

fubditorum in civilem finem, ad quam

religionem captus, & Electoris poteftate, do-

directionem neceífaria funt hxc tria bonum

minatuque privatus. 6. Quia eadem experien-

confilium , obfervantia legum , remuneratio

N

tia docet, Deum Regentibus religionem co-

benefa&ogum.

lentibus fumme favere; Hinc Ariítotcses ait,

Deos proniores effe in eos , quiipfos maxime

, HL. Probl. 3. Quze dotes fabiant abfolutum

colunt

Documento fint Conftantinus Ma-

Rectorem ? Refp. Duas, virtutern, & pru-

znus, 'Theodofius, & filii ejus Arcadius & Ho-

dentiam. Howcenuim utraque fumme neceffa-

ria eít Rectori.

norius: Hugo Capetus, ob honorem offibus

Et virtus quidem multas ob

D. D. Wilerici& Richerii impenfum, fceptrum

caufas; r. Quia decorum etl, ut probitate emi-

Galliz; adeptus; Robertus ejus filius, qui ea-

neat, quidignitate. Hinc Cyrus non cenfe-

)

dempietate regnum 600. annis ftabibivit, &

bat convenire cuiquam imperium, qui non

apud poíteros retinuit ; Rudolphus Habfpur-

melior effetiis, quibus imperet. Etjam olim

gicus ad imperium evectus; Stephanus Bat-

Poeta : Qui re&te faciet, non qui dominatur ,

eritRex. 2. Quia. fama ejusfic poftulat; Nam

torius in Principem Transfylvanve primum,

tum Regem Polonize electus. Re&e ergo Fer-

omnia facta , dictaque Re&orisrumor excipit,

dinandus l1I. cum Proceres fuaderent, ut tem-

tefte Seneca, nec ei magis, quam 5oli latere

contingit.

Hinc jure cavere debet, qualem

plum B. Virginis prope muros Viennenfes di-

rui juberet ,, ne defenfioni obftaret, vetuit di-

famam habeat, qui, qualemcunque meruerit,

rui dicens: Si Deus & B. Virgo pro nobis,

magnam habiturus eit; Nam ut Tacitus pru-

quis contra nos ?

denter advertit , invifum femel Principem feu

bene, feu male facta premunt.

3. Quia regni

$ d

firmitas fic pofcit , qu.ia , ut Seneca ait, ubi

non eft pudor, nec curiajuris, fanctitas, pie-

JDe Regenie Rempublicam.

tas, fides, inftabile regnum eft. Quia qua-

les inrepubl. Principes funt, talesreliquifolent

I

" BZ Robl. .1. An Regens fibi magis proüt;

effe cives: nam componitur orbis Regis ad

bonum commune procurando, quam fi

exemplum; Et hzc eft conditio Re&orum ,

ut quidquid faciant, przecipere videantur,Hinc

proprium bonum attendat, & curet? Refp.

Affirmative , idque tres ob caufas, r. Quia

reCteSeneca: Rex velit honeíta, nemo non

eadem volet. Prudentia vero Rectori fummo-

ipfius bonum privatum ia tribus confiftit, fcili-

cet in favoreDei, benevolentia populi, & quie-

pere etiam neceffaria eft, 1. Quia, tefte Arifto-

ta ac bona confcientia ; Hzecautem tria obti-

tele, fieri non poteft , ut quisquam vere pro-

bus fine prudentia audiat. Cum enim pruden-

net, melius bonum commune pr?eferendo.

Nam 1. Deuin magis faventemfibi habet, quia,

tia juxta Lipfium fit intelle&us & dele&us re-

tefte S. Chryfoftomo, nullares Deo gratior eft,

rum, quze püblice privatimque fugiendze , aut

appetend»e funt;tam parum virtus fine pruden-

quam ut univería ad commune commodum

conferas. Hizec enim perfectae chrittianze re-

tia, quamArchite&ti opus fine libella & linea

ligionis regula eft, hic certiffimus terminus,

procedet. Hinc re&e Cicero dixit, artem vi-

hocfüummum cacumen, quzerere, quze com-

vendi effe pradentiam , ut medicinam valetu-

munem omnium comprehendant utilitatem.

dinis.

2. Quia juxta Menandrum famulatur

omne, quidquid eft, prudentize, etiam ipfa for-

2. Benevolum facit populum, nam, tefteSene-

* ca, illius Regentis magnitudo ftabilis fundata-

tuna ; nam fapiens ipfe fingit fortunam fibi ;

que.eft, quem omnes tam fupra fe effe, quam

re&e igitur, juxta Sophoclem, longe pruden-

P

profíe, fciunt. 3. Confcientia bona fruitur,

tig felicitatis primas tenet.

quia ut fervus fidelis confcius eft talenti bene

IV. Probl. 4. An seque laborare debeat

collocati, hinc fumma voluptas, etenim recte

lüdorus: Vis nunquam triftis effe? bene vi-

Regens, ut fübditi, quam ut ipfe fit virtuo-

ve; & S. Auguftinus, tranquillitate confcien-

fus ? Refp. Affirmative, r. quia, quod de

oppido Plautus, hoc de omni ftatu re&te

tize nihil excogitari beatius poffe, cenfet. Me-

minerit ergo Regens , civium non fervitutem

dixeris: Si incolze bene moratifunt, pulchre.

mhünitum arbitror; fi aliter , centuplex mu-

fibitraditam , fed tutelam ; nec rempublicam

rus rebus fervandis parum eft. Hinc re&e

fuam effe, fed fe reipublicze.

Polybius , Ille, inquit, reipubl. ftatus optabi-

lis & firmus eft, in quo & privatim fan-

1. Probl. 2. Quod fit in fpecie officium bo-

niRe&oris? Refp. Id triplex effe, :. eft, ut

&e, innoxieque vivitur, & publice juítitia

2. Quia facile impe-

provideat media, quibus fubditi poffint ci-

ac clementia vigent.

rium in bonos , tefte Plauto , e contrario ve-

vilem finem (qui eft bene vivere) obtinere;

I5

ro,

28

Dibliothecege IManualir, Concionatorim -

ro, ut bene Saluftius advertit, peífimus quis-

Nam tefte Salomone Prov. 29. Rex juftus eri-

que afperrime Re&torem patitur. jure igi-

git terram; Rex qui judicat in veritate pau-

tur Princeps dat operam , cum ipfe bonus at-

oeres , thronus ejus in aeternum firmabitur.

que ftrenuus fit, ut

quam optimis imperi-

tet.

5. Quia, juxta Ciceronem, fundamentum per-

petue commendationis & fam»e juftitia eft,

fine qua nihil poteft effe laudabile. . Hinc re&te

V. Prob. 5. An Primas in Regente jure te-

fenfit Auguftinus : Pietate , &juditiaPrinci-

neat religionis ftudium ? Refp. Affirmative ,

pes dii fiunt. Nec minus eleganter vereque

1. Quia decet, quod optimum eft, ab opti-

Xenophon dixit: Ego nullas opes viro,

mo coli; & quod imperat, ab imperante.

ac praefertim Principi, pulchriores honeftio-

2. Quia nihil eft, quod ita nequeat occafui

resque cenfeo, quam virtutem & juftitiam.

fübjacere, quam vera religio ; nihileft, quod

Prudenter hoc obfervavit "Trajanus, dum

lumine clariore fulgeat, quam vera fides in.

ProtciRomano gladium, poteftatis Infigne,

Rggente. 3. Quia fic expedit ad tutelam pro-

tradens dixit: Accipe hunc enfem, & fi qui-

priam, nam, ut prudenter Cyrus, fi fami-

dem recde, & e republica imperavero , pro

liares omnes (eadem fabditorum eft ratio) Dei

me; fin fecus, in me utere,

Nec ablufit

metuentes eflet, minus aut interfe aliquid il-

Philippus Pulcher Rex Gallive , juramentam

licitum patrarent, aut in ipfum. 4. Quia fic ex-

exigens àfuis , quo promittant , fe mandatis

pedit ad augmentum imperii. Hinc Cicero

ejus, fi cum ?equitate pagnarent, morem

1

gloriari aufus: Romanos non calliditate aut

non effe gefturos.

Porro a4d

H

ianc juftitiam

robore , fed pietate ac religione omnes gentes

exercendam fequentia fervet Princeps; 1.

nationesque fuperaffe.

5. Quia fic Dei favo-

Nihil in penatibus venale fit, aut ambDi-

rem magis conciliabit.

Nam, tefte Juftino,

tioni pervium. 2. Caufas reosque audiat, quia

jureillea diis proximus habetur , per quem

deorum Majeftas vindicatur.

inauditi atque indefenfi tanquam innocentes

pereunt, Tacito tefte.

3. Leges ne violet ;

VI. Probl. 6. An prudenter puniat Regens

nam , juxta Ariftotelem, in Legibus falus ci-

omnes, qui in religione diffentiunt ? Hefp.

vitatis fita.

4. Interdum temperet rigorem ;

1. cum Lipfio : fi publice diffentiant, & alios

nam, fi Columellze credimus , jam olim fum-

fecum trahaut, re&tius puniri; expedit enim,

mum jus antiqui fummam injuriam putarunt.

ut membrorum potius aliquid , quam totum

5

Novas leges parce ferat; nam & illud

corpus intereat: nam quod in religionem di-

Taciti verum effatam: Corruptiflima repu-

vinam committitar , in omnium fertur inju-

blica plurimze leges; certe fi hoc zevum

riam, tefte Juftiniano. Refp. 2. Si fubita

afpicias, fateare, ut antea flagitiis, fic nunc le-

coercitio plus damni in rempubl. inferat, re-

gibus, laborari.

6. Legesipfe obfervet, tur-

&ius videri Lipfio punitionem omitti , faltem

peque credat illud : Licet, fi libet. Potius cum

ad tempus ; nam in morbis nihil eft magis

Senea dicat: Minimum decet libere, cui ni-

periculofum , quam immatura medicina , te-

fte Seneca.

mium licet: aut cum Rege quodam: Cum

Et re&te notat Livius , medicos

omnia poffimus, fola credamus licere nobis

plus interdum quiete, quam movendo , atque

laudana.

agendo , proficere. Refp. 3. Si privatim dif-

fentiant, non puisendos videri; neque enim

VIIL Probl. g. Quze caufa fit, cur Regen-

Rex perinde animis imperare poteft , ac lin-

tes plerumque ad vindi&am proniores fint ,

guis.

Nam mentium Rex Deus eít, tefte

quam ad gratiam ? Refpond. cum Tacito,

Augult. Et certe terrore id folum efficitur, ut

hoc ideo fieri , quia gratia oneri ,

ftui habetur.

ultio quze-

vultu, qui maxime fervit, aífentiatur , nun-

Nam officiorum remuneratio

quam corde; nihil enim tam voluntariuim ,

ex eofere nafcitur, quod Regens debitorem

quam religio (ut bene La&antius advertit)

Íe recognofcit, quze res ill, ut plerisque aliis,

iu qua fi animus adverfus eft, jam fublata ,

gravis &.molefta eft , cum quisque malit alios

jam nulla. Fictiones potius hic terror inducit,

obítrictos habere.

Vinditta vero in eo debi-

& Princeps purpurze fuze cultores aliquot effi-

ciet, noit Dei.

to fundatur , quo reus devinctus tenetur; Un-

de facilius inclinatur ad exigendum hoc

VII. Probl. 7. An juftitixe proximus polt

debitum , quam .alterum illud reddendum.

Religionem locus merito concedatur ? Refp.

Affirmative, r. Quia , tefte Plutarcho , nihil

IX. Probl. g. An Nobilibus potius , quam

tam egregium , nihil tam proprium Regis effe

ignobilibus, honores przemiaque diftribui

videtur, quam juftitiae opus. Nam hac una

conveniat? Refp. 1. Univerfim a. Regente

Reges olim funtífine creati, dicerejus po-

pulis, injuftaque tollere facta, ut Hefiodus

illud Hannibalis obfervari debere : Qui fro-

Íftem feriet, ile mihi Carthaginenfis erit.

cecinit. 2. Quiatanta hujus virtutis vis eft ,

Ita ergo & Regens: Merenti dabitur hic ho-

tefte. Cicerone, ut nec ii quidem , qui fce-

nor

Is autem eít, virtuti qui ftudet. Hoec

lere ac maleficio pafcuntur, poflint íine ul-

enim unica ad veros honores janua eft ; utjam

la particula juftitixve vivere.

3. Quia jus &

olim eleganter Romani indicarunt per gemi-

eequitas funt vincula civitatum, eodem tefte.

na templa , Virtuti & Honori , ita exítru&a ,

Hinc recte S. Augultinus : Remota juftitia ,

ut nulliad templum Honoris pateret aditus,

L]

eiiiinida

quid fünt regna , nifi magna latrocinia ? 4

qui per Virtutis templum non tranfiífet. Fi-

Quia fic 'expedit ad. firmamentum regni ;

xum itaque fit in menteRegentisHieronymia-

nuii

Titulus CXXIF. . Refpullia.

74

num illd effätum: Nefcit religio . noítra

füas non nifi fpä&atäfïïmo' cuique mandet ,

avl

[2 ]

perfonas accipere, necconditiones, fed ani-

& [fallentes cum powa talionis amov

decet.enim, utípongis fiant ejusmodi exa-

mos refpicit fingulorum ; fervum & nobilem

de moribus pronunciat. 5ola apud Deum li-

Ctores

& exprimantur, poftquam affatim

biberunt.

Difpenfatio refiricta fit, qua-

bertas eft, non fervire peccatis : Summa apud

4

Deum nobilitas, clarum effe virtutibus. Ra-

lis in familia boni patris; nam exiguam in

tionem eleganter dat Seneca: nemo in glo-

pubiicum impenfam quis gravabitur, fi vi-

deant Regentem continenter fobrieque viven-

riam noftram vixit, nec quod ante nos fuit ,

noftrum eft. Animus facit Nobilem, cui ex

tem , ac nihil vane effundentem ? 5. Utjufla

quacunque conditione fupra fortunam licet

& uniformis contributio fit , nec per bo-am

malamve gratiam hunc füblevet, illum pre-

furgere. Refp. 2. Si Nobiles zeque virtutis

fint tudiofi , re&ius hoc prz aliis ad hono-

mat; fed , utíol & dies in commune omni-

res a Regente evehi. Sic enim ad quietem

bus nafcitur, ita & ipfe civium commocda non

divellat, fed omnes eadem zequitate conti-

falutemque imperii expedit. Certe Ludovi-

cus XIL. Gallpe Rex & nobilitatem avertit,

neat; vix enim credi poteft, ubi inzequalitas,

& in periculum amittendi imperii conjecit ,

quam angantur infita humano generi invidia ,

quod futori Fecialis , tonfori Legati , medico

ut pari dolore aliena commoda, ac fuas inju-

Cancellarii munus obtulerit. lWec minores

rias, metiantur.

calamitates paffus eft Philippus pulcher , al-

ter RexGallize , quod Cognatum & Marinia-

XIProbl r:. An clementia potius quam

nuni nimis evexerit ; eidemque caufze turbas

feveritas deceat Regentem ? Pro refponfioue

fub Henrico 4. Anglixe Rege exortas adícri-

nota, clementiam rette Lipfio hoc modo

bunt nonnulli. Re&e proin divinus Spiritus

defniri: eft virtus animi a paena aut vindicta

Eccl.c. 10. Eft malum , inquit, quod vidi fub

ad lenitatem cum judicio inclinantis. Hec

fole, quafi per errorem egrediens a facie Prin-

ergo omni quidem homini convenienti/iima ,

cipis: pofitum ftultum in dignitate

divites federe deorfum.

fublimi, &

quia humaniffima , fed, telteSeneca, nullum

ex omnibus magis, quam Regem aut Princi-

pem, decet. 1. Quia plus habet apud illos ,

X. Probl. io. An pIuS profitRegenti ad di-

vitias proprias augendas, fi tributa modica

quod fervet, ac in majore materia apparct.

2. Quia omnia'ei conciliat, quae fceptro fuut

exigat a fubditis, quam fi multa imponat, &

digna , fcilicet amorem , juxta illud Senecze :

accipiat? Refp. Affrmative, & r. proba-

tur teftimoniis fapientium ; ita enim Augufto

qui vult amari, languida regnet manu ; fecu-

ritatem , nam tefte Plinio, clementia eft arx

Amperatori ejus Meceenas dixit, opes amplze

melius colliguntur paucis expendendis , quam

inacceffa, inexpugnabile munimentum , mu-

nimento non egens ; firmitatem , nam , ut

multis accipiendis; nec. male Cicero opti-

re&teLivius ait, firmiffimum imperium , quo

mum vectigal parfimoniam dixit ; & Tacitus,

obedientes gaudent: contra autem inviía

pecuniis acerbe conquirendis plus invidize fi-

imperia nemo retinuit diu ; documento efíe

bi, quam virium, addere putavit. 2. Quia fub-

diti fant ovibus, fontibus, herbis fimiles, ergo

poffunt Auguftus Ceefar, qui, quia Cinnze

iufidiatori

confulatum dedit, & Cinnam

malle debent cum Tiberio tondere pecus, non

fideliffimum effecit , & omnes coeteros infidia-

deglubere ; & cum Alexandro dicere: Odi

hortulanum, qui ab. radice olera exfcindit.

tores placavit; & Alphonfus Rex , cui cle-

mentia inAntonium Caldoram hoftem, quem

3. Quiafi populus dives fit , femper ab eo ac-

bello captum inter aulicos adoptaverat , re-

cipere poterit; cum enim puteus plenus eft ,

facile hauritur aqua. Recte ergo Ariftoteles :

gnum neapolitanum peperit. E contra vero

Rex Sicilixe , quia Meffanenfes levibus condi-

Optimus Regis thefaurus, & qui tardiffime

tionibus propofitis in ditionem recipere nole-

perditur , eft populus, cum diligenter cufto-

bat, ab iisdem defperantibus invafus, &

ditur. 4. Quia per exaGiones nimias nihil

fode fugatus , totaque Sicilia privatus eft.

nifi odium , & diras populi conciliat, quas ju-

reHenricus III. GallizssRex magis fe timere di-

]dem expertus Ludovicus Malunus a Ganda-

venfis urbis civibus, nifi quod regnum non

cebat, quam hoftium arma.

Itaque exactu-

amiferit, fed brugenfem urbem tantum.

3'

rus tributa Regens, haec quinque Lipfii monita

obfervet: 1. Det operam, ut omnes intel-

Quia gloriam parat maximam ; nec enim,

telte Cicerone , ulla re propius homines ad

ligant, fi falvi elfe-velint, neceffitati effe

Deum accedunt, quam falute hominibus dan-

parenduim ; ita enim re&eTacitus: Nec quies

da; Unde re&te Seneca :

gentium finearmis: nec arma fine ftipendiis ,

nec ftipendia fine tributis haberi queunt.

2. Moderate exigat, nec rem auferat cum

^ .Pulchrum eminere eft inter illuftres 'vi-

pulvifculo, ut Plautus loquitur; fic enim,

TOS

tefte Plinio , zerarium fpoliarium effet civium,

Confulere ipätriæ ;

,par-.cere afflictis , fera

cruentarumque przedarum receptaculum. Ne-

Cxede abftinere, tempus atque irze dare,

mo certe amatRegentem , qui pennas ita

Orbi quietem , feculo pacem fuo ,

Qui

nimis

incidit, ut renafci nequeant.

Haec fumma virtus, petitur hac ccelum

emungit , fanguinem elicit.

3. Coerceat mi-

VÀAAR.

niftrorum gvaritiam , idque obtinebit, fi res

4- Quia.

g'

22

Bübliothece Manualir/ Concionatorig.

4. Quia rigor poenarum nec publico ex

in alios beneficüs, quafi illis demotis, au-

ufu eft,

quia feveritas amittit alliduitate

Gam lenitatem tuam teftificando ; alterum

authoritatem , ut ait Seneca; & nefcio, quo

derivationem , puniendo rerum atrocium

obnitendi vitio videbis , inquit idem, ea fze-

miniitros ,

Gaudet enim vulgus recidiífe

pe committi, qua fepe vindicantur:) ne-

iram in ire miniftros, nec ullam poten-

que ex privato, quia, Senecatefte, ut ar-

nam.

tiam fcelere quæütgm- cuiquam effe diutur-

bores quaedam recife repullulant , ita Regia

crudelitas auget inimicorum numerum , tol-

lendo.

XII. Prc;bl. 12. An Ceníura fit neceffa-

Temperatus enim timor eft,. qui co-

hibet; affiduus & acer in vindiGam exci-

rium Regentis inftrumentum ad rempubli-

tat.

Adde, quod juxta eundem, Regenti

cam defendendam ? Pro. refponfione nota.

non minus turpia funt multa fupplicia , quam

Cenfuram juxta Lipfium nihil aliud effe,

medico funera.

5. Quia venerationem adi-

quam animadverfionem in mores , aut luxus

mit; nam , ut bene Plinius advertit, male

eorum , quilegibus non arcentur. Hoc not.

terrore veneratio acquiritur; longeque va-

Refp. Eam fumme Regenti effe necef[fa-

lentior amor ad obtinendum, quid velis,

ram, quia, ut bene Tacitus, ea paula-

quam timor.

Ergo difcat Regens, tacito

tim omiffa, funditus rempublicam tra-

hunt.

Do&ore , omnia fcire, non omnia perfequi.

Quid enim prodeft foris eífe ftrenu-

Parvis peccatis veniam , magnis feveritatem

um , fi domi male vivitur, inquit Valerius

commendare, nec poena femper , fed poeni-

Maximus. Profecto, ait idem , nifi fingu-

tentia contentus effe.

Et eodem fuafore,

lis hominibus officium ac verecundia fua con-

amorem apud populares, metum apud ho-

füterit, partarum rerum ?equatus colo cu-

ftes quzrat.

]ta Biantis illud eveniet, ti-

mulus fedem ftabilem non habebit.. Eliga-

mere fubditos non illum , fed pro illo. Cer-

tur ergo unus, alterne praefe&us moribus ,

te, fi Saluftio credimus,qui benignitate ac cle-

magifter veteris difciplinee, ut fciant om-

mentia imperium temperavere, his candie

nes, fi quid in moribus labat, non de-

Materies

da & lseta omnia fuiffe, compertum eft,

futurum . corrigendi authorem.

etiam hoftes vequiores, quam alii cives.

Si

hujus cenfurz fint mores ac luxus , maxime

tamen poena infligenda fit, fequentia obfervet,

in pecunia ; nam turpi fregerunt fecula lu-

1. Tarde veniat ad fupplicia, prope enim eft,

xu divitize molles, tefte Juvenale. CerteSa-

ut libenter damnet, qui cito, Seneca'tefte.

luftius dicere aufus eft : Szepejam audivi, qui

Fixum fit illud Ciceronis : melius fanare vi-

Reges, quz civitates per opulentiam ma-

tiofas partes, quam exfecare. 2. Non nifi

gna Regna amiferint , quae per virtutem ino-

utilitate publica fuadente puniat, aut certe

pes ceperant. Et alibi ait: Ubi divitiarum

fi fua res agitur , diffimulet, & vultum in-

cupido invafit, neque difciplina, neque bo-

duat, tanquam invitus & magno cum tor-

nae artes fatis pollent ; Nec quisquam fe at-

mento ad cattigandum veniat.

3. Ad exem-

tollere poteft, aut divina mortalis attinge-

lum omnia referat, non ad ultionem ; ita-

re, nifi omnis pecunize & corporis gaudiis.

que abftineat abira, nam quis membra fua

Sed quo telo hzec cenfüra peragetur ? Du-

odit, cum abícindit? 4. Poenze fint e mo-

plici, ignominiz ,

& multe ; Nam cen-

vibus, receptoque ritu; nam Ldit, quidquid

foris judicium nihil affert damnato , nifi ru-

inhis novum , aut nimium, crudelesque me-

borem , fi tamen reus effrons fit , mul&a ad-

Yito cenfentur, qui puniendi caufam ha-

datur, ne exfanguis illa & ferrea frons

bent, non modum. Oportet, inquit Ari-

nequicquam notis convulneretur.

Id fi a-

ftotoles , fupplicia more patrio fumi. 5. /E-

fperum videtur cenfori , facile mitigabit hac

qualitatem fervet, nifi forte aliud in Wobili-

triplici obfervatione: 1. Si ipfe fit füb cen-

bus prudentià fuadeat ; nam video, inquit ,

fura, id eft, vitam fuam ad eam normam

Plinius, & amedicis, quamquam in adver-

componant, ad quam alios format.

Nam

fa valetudine nihil fervi a liberis differunt ,

vita Principis , teftePlinio , cenfura eft, ea-

mollius tamen liberos, clementiusque tra-

que perpetua.

2. Sinon omnia fimul emen-

&ari.

6. Ipfe fupplica nunquam exigat,

det, fed paulatim; Neque enim, ut pru-

mam, tefte Xenephonte, viro principi, ubi

denter advertit Cicero, poteft quisquam

poenarum aut coercitionis res eft, aliis id

noftrum fubito fingi , neque cujusquam vi-

delegandum ; ubi praemiorum aut mune-

ta repente mutari ,

aut natura converti,

rum, ipfi obeundum. Hinc Nero, tefteTa-

Quosdam pudor, inquit Tacitus, alios ne-

cito , fubtraxit oculos, juffitque fupplicia ,

ceffitas, nonnullos fatietas in melius mu-

non fpe&avit. 7. Si rarum fupplicium a

tet; nam Valerio tefte,

quorundam ani-

multitudine exigendum fit, omnes tollat

mus peregrinatur in nequitia, non habi-

tat.

uno icu, Lipfio Tacitoque fuaforibus , nam

3. Si przmia bonis dividat; Nam

tepetita & frequens vindicta paucorum odium

praemio & poena rempublicam contineri, jam

reprimit, omnium irritat.

Incidas femel,

olim Solon dixit.

Cavet ergo Regens, ne

inquit Lipfius, quidquid incidendum eft,

fit benefa&is tantum ex conícientia m

ces

2

& tum mal.agmaþa adhibe hzec bing : Prius

XIII. Probl,

3.

Tituus CXX I V Respublica.

13

XIII. Probl. :r3. Quibus artibus regnum

narh , tefte Livio , parum tuta fine viribus eft

facile fervare poteít Regens ? Refp. Dua-

majeítas. Eft autem potentia hzec nihil aliud,

bus :

I. Eft benevolentia, nam ab eo ,

quam ad fua confervanda , & aliena obtinen-

quod placeas hominibus , acionum effica-

da idonearum rerum facultas, quales maxime

cia eft. Porro haec benevolentia triplici pa-

funt opes , arma, confilia , foedera ; fortuna :

ratur via r. Lenitate , haec eluceat in co-

nam ut quisque fortuna utitur , ita preecellet,

mitate & alloquiis , & imperio , ut fcili-

atque exinde, fapere eum , omnes dicimus. 5.

cet tranquillum ac lene fit , nec alia ejus

Moribus interuis & externis. Interni funt vir-

facies , quam fereni coeli , ac nitenti* . quia

tus, maxime pietas & providentia, nam minus

remiífius imperanti melius paretur, imo &

injuftum aliquid fubditi fperantab eo Regente;

fidelius. Nam juxta Ceefaris effatum , po-

quem religiofum , Deorumque verentem exi-

tentia mediocriter exercita , omnla quae-

ftimant. Sed & providentia animis hominum

19

3

fita confervat.

2. Beneficüs ,. melius enim

iiabit

ul

praetexta velata , fi nihil aut fufcipis,

beneficiis, cuftoditur imperium , quam ar-

aut agis , nifi lente , & circumfpecte ; externi

qnis

Sic Auguftus, teíte Tacito , militem

mores funt geftus,ut fit compofitus ore, ad fe-

donis , populum annona, cun&os dulce-

veritatem , non ad minas flexo , ut auguftus

dine otii pellexit.

Idque effufius Regens

appareat,non acerbus. Etiam habitatio ad-

zmulabitur in novo imperio.

Sic enim

fert aliquid dignitatis , fi in loco fplendido fit,

fubditi & novis rebus aucti futura & praefen-

atque illuftri. Principem ergo urbem Princeps

tia , quam vetera periculofa mayis va-

eligat, unde in omnia regimen. Secedat ta-

lent.

3. Indulgentia , ut fcilicet quatenus

men interdum , ut vitato aíliduitatis faftidio

hor

fine morum corruptela poteft, populum la-

aut

iiv

itatem abfentia tueatur.

xe habeat , in vi&tu maxime , curando ,

XIV. Probl.r4. An potlit Regens commo-

ne neceffaria defint ; & jucunde , puta iu

deregnum fiae civili coafilio adminiítrare ?

ludis & ejusmodi receptis voluptatibus ; nam

Refp. notando. Confilium nihil aliud effe,

vulgo,inquit, Seneca , ficut pueris, omne

quam humani intelle&tus pra&ici de dubiis &

judicrum in pretio eft.

Veriffimum eft, ait

incertis peragendis aut vitandis inquifitionem

Tacitus, voluptatibus Romanos plus adver-

inter plures Confultores habitam. Diftingui-

fus fubje&tos , quam armis valuilfe.

2. Áxs

tur hoc in domefticum ,. quo iuquiritur. de

regnum confervandi eft authoritas , qu

dubiis in regzimine domus aut familize contin-

nihil aliud eít, juxta Lipfium, quam im-

gentibus. Militare , quod eft inquilitio de du-

preffa fubditis, five exteris opinio reverens ,

biüs in belli adminiftratione occurrentibus.

de "'ege, ejusque ftatu.. Hzec , Curtio telte ,

Nauticum , quod eft inquifitio de dubiis in re

nautica, & regulatióne navis occurrentibus. Et

Majeftasimperii eft, ac tutela. Et hzec tripli-

ci.via paratur.

. Forma imperiü, quam

denique in civile, quod eft inquifitio de dubiis

ic

Paf

Lipfius vult, effe feveram ( quia affidua le-

pro falvanda & rette difponenda

publica.

nitas contemptum facit; hinc re&te Saluftus :

Hoc notato. Refp. ad quzeftionem nepative. 1.

in hac colluvie morum, & hominum haben-

Quia Spiritus S. ipfe Prov. 3. ait: aftutusom-

dus metus, autfaciendus eft. Et juxta Ci-

nia agit cum confilio. Et alibi: Fili mi , fine

ceronem ; falutaris feveritas vincit inanem

confilio nihil facias, & poít fa&um non pce-

nitebis.

fpeciem clementize ) confiantem , ( id eft , uno

Hinc & Tobias filio fuo : confilium

& veteri tenore fluentem , re&e Alcibiades

femper a fapiente perquire. 2. Quia confilia

jam olim cenfuit apud Thucididem , eos ho-

verfantur circa fingularia ; Inhis autem maxi-

minum tutiffime agere,qui przefentibus moti-

me prodeft experientia , atquehanc magis uti-

bus, legibusque , etiamfi deteriores fint , mi-

quehabent pluresquam unus ergo. Hinc ro-

nimum variantes rempublicam adminiftrant.

te Cicero: melius accurrantur , quze confilio

Neque convalefcit planta , quae fzepius trans-

geruntur,quam que fine confilio adminiftran-

fertur. Sciatergo Regens , Tacito docente ,

tur. 3. Quia Deus adhibet in mundi admini-

)

tqdus

fuper omnibus negotiis, melius atque rec

ftratione caufas fuas, quemadmodum & Prin-

cipes. 4. Quia fic ad. reipublicze falutem ex-

olim provifum ; & qus convertuntur , in

deterius mutari.

Ideo juxta Valerium : in

pedit, nam juxta Salomonem , falus, ubi mul-

minimis quoque rebus omnia antiquze con-

ta confilia. Et re&e Saluftius: Ego comperi ,

fuetudinis momenta fervanda , nifi necefütas

omnia regna, civitates, nationes ufque eo pro-

aut fummautilitas aliud fuadeat ; nam inter-

fperum imperium habuiffe , dum apud eos ve-

dum prifcusrigor, & nimia feveritas nocet,

ra confilia valuerunt;ubicunque gratia, timor,

cuijam pares non fumus , fed tunc leniter &

voluptas ea corrupere , paulo poft imminutze

lente id fiat ) adflrium, ut apad. Principem

opes, deinde ademptum imperium , poftremo

fervitus impofita eft. Nempe, vis confilii ex-

fit precipua vis & honos ( nam Reges Domi-

nirerum temporumque trahunt confíiliis cun-

