dii, facientes bonum & malum, fa&i funt non & íis, ar-

]0 ï—V'EO.

re ac difficultate przevaleas.Principium noftrae

tantum jam fui, fed & diaboli, fane diabolotitr.

falutis,fapientizeque , fecundum Ícripturas ti-

nos mancipat noftra voluntas , non ipfius po-

Gen4,

mor Domini eft. De timore nafcitur compun-

teftas. Noftra autem voluntas perfecta non

n

&io falutaris ; de compunctione cordis proce-

erit , quousque fuo Creatori perfecte fübjecta

dit abrenuntiatio,id eft,nuditas & contemptus

non fuerit. Profetto expedit nobis magis om-.

omnium facultatum : de nuditate humilitas

nino non effe , quam noftros permanere.

procreatur : de humilitate bortificatio volunta-

XVII. Aperiendi fünt mentis oculi , ut nos 'fsiss. Ab

tum generatur : mortificatione voluntatum - extir-

ipfi cegnoícamus, fciamusque, Dei inimicum

OrAt, 23.

. $. 13

pantur , €9 marce[cunt viiia ümiver[a : expul-

conftitui, qui propriam fequitur voluntatem.

ug

fione vitiorum virtutes fru&ificant, atque fuc-

XVIIIl. Si quis perverfe voluerit imitari;, p

al.

7o

»

crefcunt: pullulatione virtutum puritas cor-

Deum ,ut, quomodo Deus non habet , a quo conc. 2

dis acquiritur : puritate cordis Apoftolicze

formetur; non habet, a quo regatur; fic ipfe

ITR AU

charitatis perfe&io poflidetur.

velit fua. poteftate uti.

Hoc diabolus fecit ,

S.Cimar, Vlll. llle profe&o fané&us eft, qui volunta-

imitari Deum voluit ; fed perverfe, non effe

apud Jul, t proprie abrenunciavit.

i

IX. Nemo in coeleftem thalamum coronatus

fub illius poteftate , fed habere contra illum

Fatium

poteftatem.

€. Xr.

ingreditur , nifi qui primam , & fecundam, &

XIX. Sola voluntate mifer qui

sque EH'ici— Idem de

b, A-

Jdemgr. tertiam negationem impleverit, ut fcilicet pri-

2e

tur , fed miferior , cum defiderium malee

;Voü yer

e

mo renunciet rebus omnibus humanis & pa-

luntatis impletur.

rentibus: fecundo voluntati proprize : tertio

XX. Non eft, quod cuiquam noftram ad- S. Ambr. ,

inani glorize,quze folet obedientiam fubfequi.

Ícribamus serumnam , nifi noltrze voluntati, d€ *it*

b

*

[T]

Caff, Coll.

X. Qui funt hi violenti , qui regnum coelo-

Nemo noftrum tenetur ad culpam, nifi vo-

24. c. 26:rum rapiunt ; nempe illi, qui non aliis,fed vo-

luntate propria .deflexerit.

$. Ang. [.

luntatibus fuis proclaram inferunt violen-

XXI. Ceffet voluntas propria , & infernus S. Bern.

1. de l-

qt, De,

tiam: qui vim faciunt perditioni fuze ; per-

non erit; in quem enim defzviet ignis ille,nifi feff. 3. de

ditio autem noftra eft oble&tatio vitze praefen-

in propriam voluntatem ? nam propria volun- refürr.

Idem de

tis , & ut expreffius dicam , executio VQIUQta-

tas Deum impugnat , &adverfus eum extolli-

[b stbl

tum, defideriorumque noftrorum.

tur ; Ipfa eft, quae paradifum fpoliat, infernum

S.Doroh Xl. Siliberari perfe&te volumus , & ab hoc

ditat, fanguinem Chriíti evacuat , & ditioni

do&ir. x fzeculo difcedere , oderimus inprimis volunta-

diaboli nundum fubjugat,

Ibid.

,tem noftram ; & fic brevi , divino przefidio ad

XXIL Dico fiducialiter: nemini, qui fitin

$ Thot,

opufc. h

impoffibilitatem animi perveniemus.

propria voluntate , poffet mundus univerfus

C: Io'

. Diado.

Xll. Omnes homines fumus ad imaginem

fufficere. Utinam propria voluntas iftis foret

C« 40

Dei ; illad autem ad fimilitudinem , illorum

rebus contenta, nec inipfum ( horribile di&tu)

tantum eft, qui per multam charitatem, liber-

defzeviret authorem : Omnino enim- vellet ,

tatem fuam Deo in fervitutem addixerunt.

Deum peccatà fua , aut vindicare non poffe ,

Quando enim non fumus noftri , tunc fimiles

aut nolle, aut ea nefcire. Vult ergo eum non

fumus ei , qui nos fibi

per charitatem recon-

effe. Deum , quzx , quantum in ipfa eft , vult

ciliavit.

eum aut impotentem, aut injuftum, autinfipi-

S. Bern

XIII. Fuge fanguifugam hanc, & omnia re-

entem effe. Crudelis plane eft, & omnino exe-

f.71.in

liquifti;hzec enim omnia trahit ad fe: pone

cranda malitia, quze Dei potentiam, juftitiam ,

€ant,

hanc, & jugum quam multiplex abjecifti.

fapientiam perire defiderat. Qui autem vult

"m

Deum effe injuftum, vult Deum non effe Deum

bts ofal,

Damnum.

& qui defiderat, Deum non eífe, quantum

ch

Tbid.

in fe eft, Deum occidit.

gand. i

XIV. Grande malum voluntas propria,qua

t^

XXIII. In corde duplex eftlepra; propria

]bïdo /

fït, at bona tga tibi bona non fint, qui?. nihil

VO«

—

48e

Bibliothecie . IManualirt Concionatorie

voluntas; & propridm confilium, lepra utique

& oftendens, quibüs viis ad vitae fantimio-

numis peífima, eoque peraicioilof , quo ma-

niam pervenerit , ait : Humilitatis & obedien-

;

gis interior.

tix difciplina omnes fuas mortificans volun-

Ídem,

XXIV. Quofurore proprià voluntas Dos

tates , per hanc extinxit omnia vitia , cun-

i t

minum Majeftatis impugnet , audiant & ti-

&asque virtutes confummavit.

meant feryi proprivé voluntatis. Primo nam-

VI. Dofitheus S. Dorothei difcipulus,quan- LudGrán,

[

que feipfum fubtrahit & fubducit dominatui

do languere coepit , audivit a quodam , ova feff. 94.

ejus, cui tanquam authori fervire jure debue-

forbilia multum conferre his , iqui fanguinem !ev- com.

rat, dum efficitur fua. Sed nunquid cóntenta

exfpuunt. Áit ergo magiltro fho Dorotheo :

"

erit hac injuria ? addit adhuc , & quod in fe

Pater, audivi ova forbilia conducere ad fa-

ePg,.omnia quoque, quae Deiíunt, tollit &

nitatem meam , fed rogo te per Deum , cum

tu non pr?eveneris, ut dares mihi, noli am-

S. Bafilius HXI;:;:V. Quidquid ex voluntate propria con-

plius exbibere propter animi mei cogitatio-

in reg.

cupifcitur, id alienum eft pietatis cultoribus.

nem, que me infeftat.

1

brev, 24.

VII. S. Dorotheus de ipfo faffu

s eiï,d& üna- S Doroth

$SAV-

quaque re fe libenter confultare cum proxi- de

19«

Ti

mo , & illius fententize füuam accommodare,

EX LIBELLO DE IMITATIONE

etiamfi contraria & adverfía videretur. Nun-

CHRISTI.

quam fe , quidquid contigiffet, voluiffe hu-

mano fenfu difcutere ,fed cum pro fua virtute

l. 1. c; g. I V

Eré bene do&tus eft, qui Dei voluntatem

feciffet ,- omneim poftea eventum commififfe

$. 6.

facit, & fuam voluntatern relinquit.

LT.C Il

II. Grave eft , affueta dimittere,fed gravius

Deo ; eum enim , qui non habuerit propriam

voluntatem , nihil etiam exterius proprium

.eft, contra propriam voluntatem ire.

lhid, c:

3

.,C. 2

7

lll Si qu. ris hoc vel illud, & volueris effe

habere , contentum effe quacunque re, & ita

g..

b

f'

nunquam propriam voluntatem íacere , neque

fol as

ibi velibi, propter taum commoduimn & pro-

velie res fibi evenire ad vota , fed eas velle ,

prium beneplacitum magis habendum , nune

ut evenerint.

quam eris in quietudine , nec liber a folicitu-

dine, quia in omni re reperietur aliquis defee

Damnum,

&us,& in omni loco erit, qui adverfetur.

'.l- 2- Cll 490

; VïIL Quidam frater ex Ordine S. Augu- Spec, Ex,

IV. Oportet te novum induere hominem ,

ftini poft mortem apparens dixit, damnatum dift. 7.

5 4- X5 & in alterum virum mutari. Oportet te f^epe

eX.

g.

fe effe, eoquod voluntati fuze omni tempore

agere, quod non vis; & quod vis, oportet re-

fit reli&tus.

*

linquere. "Propter hoc natura quandoque

contriftabitur , & magnum , fi filens porta-

IX. Quidam Anachoreta coa&us a fratri- Vits PP.

)

bus hofpitibus hora non confueta comedere , * 3: '-159

veris.

'lbid.

V. Vix eft aliqu

id tale, "in quo tantundem

& qu?efitus , an non propterea triftis eftectus

effet ? Refpondit: tunc eft mihi tribulatio ,-

mori indiges , ficut videre & pati, quae vo»

quando propriam fecero voluntatem.

;; luntati tuze advería funt.

X. Cum Abbas Abraham Abbatem pafto-Ib. lib. re

rem interrogatfet , quare doemones ipfum tan-n. 625

s- Xrö j

topere impugnarent? Refpondit pailor: non

pugnant nobiscum daemones , quando volun-

'EXEMPLA,—

tates noftras facimus , quia voluntates noitrze

Fuga.

dcemones factzefunt, & haefunt , quze tribu-

N

lant nos, ut faciamus eas.

tiftus de feipfo dixit: Defcendi de coc»

10.6. '628);r' CI-II

XI. S. Antonius ad fuos fratres fcrivfit: Ve-8. Anton,

S Min

Q

0,non ut faciam voluntatem meam ,

re ,filioli, anima mea phantafma patitur ,

& £P* 5 ad

f

fed voluntatem ejus , qui mifit me.

l-

. Arienoit,

Blot e. 11

li. Idem aliquando S. Gertrudi dixit: Qui-

fpiritus meus in pavore confiftit , quod un

monil,

verfi nos velutgurgite immerfi fumus , & ve-

cunque cupit mei liberam fecum commoratio-

lut ebrii mufto confiftimus, cum unusquis no-

nem, clavem propri»e voluntatis mihi refigna-

ftrum propria diftrahitur voluntate.

re, nec unquam illam repetere debet.

Xll. S. Auguftinus defeipfo fcribit :

Ex 5 Aug.

N'ita PP.

Iil. Joannes Abbas, cum rogaretur mori-

]. &. conf,

1 s. libellturus, ut verbum aliquód hzereditatis loco re-

voluntate perverfa fa&ta eftlibido: & dum fer-

6, S.

vitur libidini, fatta eft confuetudo : & dur:

1.n. 19. linqueret , dixit: Nunquam feci propriam vo-

confuetudini non refiítiturfa&a eft neceffitas ;

luntatem, nec aliquem quicquam docui, quod

quibus quafi anfulis quibusdam fibimet inne-

prius iple non fecerim,

xis( unde catenam appellavi ) tenebat me

'IV. Abbas Jofeph Thebseus dixit : Tres Or-

obítri&tum dira fervitus.

Ib. n.9,

Anony

dines funt honorahiliores in counfpectu Dei.

Primus eft, quando homo infirmatur , & adji-

ciuntur tentationes, fed cum gratiarum actio-

$. VI.

ne fufeipit eas. Secundus, quando aliquis om-

EXEMPLA DOMESTCA.

nia opera fuafacit munda coram Deo,nihil ha-

]

bens humanum Terttus eft, quando aliquis fe-

lgnatius P. Ludovico Gonfalvo dixit,(e Lenciz.

opufr. 10,

detin fubje&tione & przeceptis Patris fpiritua-

^^* totum fundamentum ad perfe&tionem

nD, 202«

Ceffisn, . Jis, & omnibus propriisrenunciat voluntatibus.

religiofam ponere in mortificatione & abnega-

coil, $.

e. Io

V. De AbbatePaphnutio fcribensCaffianus,

tione propriæ'*voluntatis,atque adeomagni fa-

ccre

N

Twulus CXLLX. Voluntas gropris.

[

- $8t

cere indifferentiam àc probationes Societatis

Iil. Sicut is; cui gratxa hæc fo'erretuu"9 ut ;aefæö

ex quibus de aliis virtutibus, & non ex orati-

pro intelle&u fuo humano & debili deinceps

one ferebat fententiam , nififorte ex illà ;

Angelicum habere poffet, merito ftultus & in-

u2 ex his nafcebatur.

fanus diCeretuüi ,

fi hanc gratiam recufaret ;

Vita C'5. ]IL P. Balthafar Alvatez in omnibus fe fefts

ita non minus mhplens cenfebitür , qui, cum

i JdGm.

fol, 63

C94

gnavit,& obedientize f'übjecit, contemnens fu«

a Deo voluntas divina pro humaána. oiï"eratur

lUy Cgm

as repugnantias ,

magnamque gloriam mdl-

gratiam hanc ominibus. Voüs exfpe&andam

s Orie«

ton acceptat.

càns, quod eas vinceret. Hinc illa quies

batur , qua in officiis etiam vilioribus libentef

IV. Sicut arena exxgua in littoré maris $. Magädl

occupabatur.

Expertus autemi erat ,

; quod ;

ejus flu&üs refrenat , ne ultra profundantur j de Pazz,

quamv1s interdum. occurreret contmnum p

fic àmór proprius & propria voluntas obftatb 3 vits

jus,quod obedientia injungebat , parendo ta-

éurfuüi & flümini divinz gratie , quae alio-9'

men, deprehendebat rectius fu1ffe quod obes

quin fine ullà difficultaté totum genus huma-

3. Uorofiy

dientia praefcripferat ;

ac propterea eain ap-

num tralieret ad Cdeluni:

pellabat confilium ac dnpoütwnem Dei

hf ,

Tb

d,

Damüni.

*

-

TL Quidam Proviucialis Caftellanze pro-

vincigé dicebat, quod quando ex urbe ad ali-

N E

quam obedientize ordinationem mittebatur ;

V.Sicut illi,qui cum Chm&o regnabunï nul-S Aü?ïuïï

ut hoc vel illud determinate faceret , videba-

las in fe malae voluntatis reliquias hábebunt ;d6 &&

tur fibicoelum aperiri, & cor fuunyexultare :

itá illiqui erunt in fupplicio ignis zeterni; nul-

quarido autem fibi dicebatur, ut , quld agen-

latenus bonam poterunt hàabere Voluntatem

dum effet, cogitaret, ehgeretque, quodwdare-

VL Sicut, 0bhqua1egula etiam ea, quzxe re- $ Doroih;

tür, tunc fe in magnis ariguttiis fuitfe.

&a fürt;inflexit & vitiat; ita Voluntas piopria do&, 19

Tbid, c.357.

IV P. Francifcus RLbera cum P. Martinó

fOlb

omnes homuns a&wnes depravat,.

339: Guttierie adhuc fzecularis facerdos dixiffet, fe

conftituiffe recipere fefe ad quandam domuir

$. V.

fuxe patrize , prope quoddam facellum B. Vir-

MOTIVA

ginis, & inde ad conciones, habendas prodire;

Spet

zX

reliquuri vero tempus libris fcribendis im-

Zld propriam voluniatem exuendæm.

Q 3

pendere ,

dixit e1 P. Martinus :

Domine Dos

&or , placet hujusmodi decretum , fed atten-

Uia finis honinis , quaiemzf creaturà elt, S, Anfeam

ex. (

"Q

dat , quod tunc retinet fibi optlrnum pignus ;

hocrequitit; cum enim tefte fan&ode [ncátids

[

quod habet, fcilicet propriam voluntatem 5

Anfelino , folius Dei proprium fit; propriam * 4

|

)

j

5

qua verba adeo moverunt Riberam, ut ftatini

habere voluritatemi , ; ld eft, quze nulli fubdita -

decreverit Societàti Jefu nomen dare , utpote

fit, facile apparet; eam creatui?e non conves

in qua tam przclaram haberet occaüanem

pire, alioqui eriim ; ut idem San&tus ait, ad

voluntatem füam abnegandi.

fimilitidinem Dei per ràpinam niteretur , &

Vide plura fupra tit. Obedient. $. 6..

Deum proptia dignitate & üngularl excellens

[b. lib, to

tia privaret.

n Á

$. Vil

.TIl Quià finis hömmls

quátenus homo eft Thecp?-

idem exigit: nam ,. ut re&e difcurrit Theophi- Berrera.

SIMILITUDINES,

]us Bernardinüs ; cüm homo decernente iapl-l .2:de perz

entiffima Dei prowdenua factus fit , ut ratio- *** * 16

Qualitas.

ne regi & perfici debenat;facile äpparet fumo-

À

)

S Macaf,

pere 1111 curaüdum effe, ut iusquatn foras im-

$

A

ham.

cut fervus ; qui ad palatlum ahthd dce

pitie, ne quidem ad res optimas ; ratione nori

j

ISï

Arietol

cefferit, ut tractet füpellectilem minifte-

preecedente , voluntas procedat.

. rio Regis deputatam fumma prudentia ac dis-

III Quia finis liominis , quatenus Chmjïumms Cyï'"aï"

cretione opus habet , ut nonjuxta fuáàm vo-

eft;iideii fequiriti nam ut fagamtei S. Cypria-

m EX,

p!an Orata

luntatem , fed Regis , omnia difpenfet ; ita &

nus advertit, fi filius obaudivit, ut faceret pa-

Domm

anima , quxe per gratiam & Spiritum Deo fer-

tris voluntatem,quanto magis fervüs obaudire

$ Àug,

Vlt

debet,ut faciat Dei voluntatemi ? Nar ; tefte gaivisn,

j , cu

non parva difcretione & prudentia opus

j 9

habet ne fallatur in fupelle&ile divina;uempe

Salviano,nulli fervorum licet ex iis; quæDoml—l 1 de

in minifterio fpirituali , habens propriaim vo«

nus fuus imperat;eligere pro arbitrio; quid ve- Previde

luntatem granæ non confentientem.

lit facere, quid nolit , & mfolentlihma abufio-

r

fie, qu dpläcuent a[Turnere quod difplicue-

F uga

fit , repüdiare, Si enim pro. arbitrio fuo fervi

Ánonym.

ÍL. Sicut Princeps ille, qui experientia didi-

dommls obtemperant,ne in iis quidemiin qui-

ciffet, Przefectum a fe famulis conftitutum fa-

bus obtemperaverint , obfequuntur. Quan-

cilem riimis iisdem effe; neque eos fufficienter

do enini fervus ex' domini juffis ea tantum

in officio continere,, utique eo remoto alium

facit, quae vult facere, jàm non dominicam

fapientiorem quam primuni fübftituit; ita ani«

voluntátem implet , fed fuam.

ta,quee videt, voluntatem fuam, quae rehquas

IV. Quia finis homlms quatenas religtofut ; Caffl.ade

[nt!

10,

otentias in officio continere debux(ïet , male

aut alio titulo ad perfe&wnem fe&andam obli- inftft; c.g;

À

oc fuo officio fungi, merito ea remota volun«

gatus eft;,hanc voluntantis propri:e abnegatio-

n 00

taté divinam autSuperiorum pro ea fubfttuit.

nem exigit;uti fat clare indicat Caffianus,dum

R P. Lohn, Bibl, AMan. Tom, IIL

Ppp.

ait,

482

Bibliothece Manualis: Concionatorie

ait, communem oiim fuiffe inter feniores afce-

renunciatione voluntatis a S. Bonaventura

tas perfuafionem, éos duntaxat afcendere pof-

aíhgnantur, quorum primus eft , refi(tere vi-

fe fumma perfectionis culmina , qui didice-

tiis, qui eft ftatus continentium. Secundus eft

runt fuas vincere voluntates,& ftudiofe in his,

Tertius ,

lof.c

t

paffionibus imperare , & pace frui.

(é iin

qu:»e animo contraria funt , fuerint exercitati.

Deo adhzerere & uniri , quando

fpitit

Et nullatenüs poffe eum iram, auttriftitiam ,

tranfeunt in affe&tum cordis.

jam virtlltes

t

vel fpiritum fornicationis extinguere, nec re-

II. Alterum eft, ut fciat praxin hujus abre- Ge:fon 1.

tinere veram cordis humilitatem, & cum fra-

nunciationis, de quo breviter & bene difcurrit contr. :

tribus perpetuam concordiam , & diutius in

Gerfon, dum ait: Pro quadam regula generali Pufill.

conobio permanere , qui prius voluntates

tenendum, ut omnia, ad que voluntas cum

quodam impetu & vehementia, fine przevia

fuas non didicer?lt- fuperare.

deliberatione, inclinatur , quantumcunq; ap-

d Selx.

pareant bona, habeantur fufpecta, quia commu-

M E DELU3XA

niter funt motus fenfualitatis & paffionum ,

1. 2. C.

quibus hoftis antiquus perfzepe fe immifcet.

H

rifli exemplum [aye ob. oculos ponere , il-

S.Doroth, .

$2*

X

lisque pii afcetze verbis alloquentem

Clarius vero & fufius S. Dorotheus,nec quisq;

*

doétr, x.

ait, difficile hoc putet & arduum, cum brevi

imaginari: Quid magnum , fi tu, qui pulvis es

& nihil, propter Deum tehomini fübdis, quan-

compendio ac fpatio quis feipfum poffit, fi ve-

do ego Omnipotens & Altiffimus , qui cuncta

lit, decies abnegare. Quod quo patto fiat, edo-

cebo. Obambulat aliquis ,. & quidpiam con-

creavi ex nihilo, me homini propter te humi-

liter fübjeci ? factus fum omnium humillimus

fpicatus , perfuadetur a cogitatione , ut id ad-

Vi P.

vertat; atis cogitationi & non bonze perfuafio-

Li,übfn

& infimus,ut tuam fuperbiam mea humilitate

nirepugnat, Ííefeq; avertit. Rurfum invenit

1011

vinceres. Difce obtemperare , pulvis. Difce te

humiliare, terra & limus , & fub omuium pe-

quis nugis & variis rumoribus occupatos,per-

dibus incurvare. . Difce voluntates tuas fran-

fuadet, utfe quoq ; turbze immifceat, & verba

pariter inferat, id negat fe fa&urum,& averfus

gere, & ad omnem fubjeCtionem te dare.

frid,libe

.S.Augf, ll Dei majeflatem. €9. goteflatem. gonderare :

alio, propriam voluntatem abfcindit.

]tem

m

fuccurrit illi, ut cocum adeat interrogetque ,

| ip Pf. 32.

ita S. Auguftiuus fuafit,dicens: Aliquid propri-

quid paret obfonii , non adit , ac fe cohibet.

um velle,difficile eft,ut tibi non contingat; fed

"s

ftatim cogita, quid fit fuprate; illum fupra te,

Cernit aliquid in culina , quis illud attulerit ,

follicitatur interrogare , comprimit appetitum

te infra illum; illum Creatorem,te crezturam;

& vocem, & nihil percun&tatur. Sicque, dum

illum Dominum , te fervum ; illum Omnipo-

tentem , te infirmum: & corrigens te, fubjun-

parva quaeque pr2efcindit , fenfim quzecunque

advenientia praefcindere affuefcit,& jam fum-

]

gensque volutati ejus, acdicens: Verum non

ma cum requie nihil praeter voluntatem fuam

CsF.L;;A

uod ego volo, fed quod tu vis, Pater. .

D

Dial. c 9.

fentit fe habere, &, quidquid factum fuerit, eo

- IIl Z'irtutir fludium; nam , ut Chriftus S.

ita contentus eft, acfi ad vota fua evenilfet.

"Catharinze Senenfi dixit , virtutes intrinfecse

demonftrant voluntatem eífe mortuam , &

Qui enim proprium nihil habet , aut vult ,

quidquid fa&um fuerit , id proprium putat.

perpetio fe occidere in fenfualitate, ex af-

Ill. Tertium eft, ut, quemadmodum S. Bo- $. Bes»v.

fe&tu amoris virtutis.

naventura monet, etiam in indifferentibus al- €. 4. de xc-

S.Doroth.

IV. Mortificatio [enfuum : Tic enim S. Doro-

doctr. 1. theus indicavit , dicens: Nihil adeo hominem,

terius potius voluntatem , quam fuam , fequi "ed. e-

*

ftudeat ; imo femper in exterioribus acioni-

adjuvat ad hoc,quam fenfus füos odiffe. It id

S; Bernar,

ipfum confirmans S. Bernardus, oculus in-

bus aliorum beneplacita affe&tans , cum omni

hom. 3t.

vigilantia in licitis adimplere ftudeat.

ad FF, in

quit janua cordis eft, & nuncius ; claude ocu-

IV. Quartum eft , ut neceffitatem hujus ab-

*

Erem

lum & voluntas habendi non erit; ceffet vo-

luntas, & ecce infernus clauditur.

renunciationis bene apprehendat , qua in re

proderit notaífe, quod in vitis patrum in hzec

Vita PP,*

Brexel,

V. Exercitium continuum | abnegande. volun-

verba legitur : Apud antiquos Monachos do-

lbid. eo

J. 3. Helio- £a£i;: ficut enim Citharoedus tamdiu trahit, in-

trop. C. 3 tendit , aut remittit fides citharze , dum affo-

cetur aliquis primitus fuas frangere volunta-

1f

* 5'

tes; pronunciant enim, nullatenus monachum

nent; ita qui totum fe dedere cupit in arbitra-

przevalere poffe irze, vel triftitize , vel fpiritui

Dj e.

tum Dei, tamdiu neceffe eft voluntatem fuam

exerceat, fubigat, aftringut, dum obfequatur.

fornicationis , nifi prius didicerit per obedien-

S.Doroth,

tiam fuas mortificare voluntates; fed nec hu-

Vl. Contemnere mundi gloriam : ità. enim S.

militatem quidem cordis veram, nec cum fra-

do&tr. 12- )orotheus indicavit , dicens , eum, qui non

tribus concordiam firmam, poffe retinere, nec

contempferit mundi gloriam , & corporis

in monafterio diutius permanere eum, qui vo-

quietem , & juftiti:e denique opinionem ,

Surius X.

haud poffe

u

luntates fuas non didicerit fuperare. Hinc S.

jan.

lbld, »

fe removere.

nquam propriam volunt'fltem a

Fulgentius Epifcopus dicere folebat, illos effe

veros monachos , qui mortificatis voluntati-

$. x

bus fuis parati effent, nihil velle , vel nolle,

fed Abbatis tantum confilia vel ':praecepta

ASCETICK.-

fervare.

Et Chriftus S. Brigitt?e quondam

dixit: Via, quze ducit ad amorem meum,

Tauler,

S. Bonav.ï-

U

inq;præcipue fant , quxe dehac matgä-

eft perfecta abjeCio & abnegatio proprize

ep'sc

"tr, de re-

Q

ria bene noffe & obfervare debet afce-

voluntatis ,, quando homo confiderata paíTio-

form. p. I

C. Ia.

. tata..P.rimum eft , ut fciat gradus , qui in hac

ne & charitate mea non curat facere

volun-

Titulus| CXLIX.

Volunta; proprit;:.

493

tatem fuam , & refiftit totisviribus , & cona-

ADamnum.

tur femper ad majora.

Blof.c. 5.

V. Quintum eft, ut cognofcat, quam Deo

VIII. S. Antoniüs dixit : Maligni fpiritus S, Anton,

de inftit,

grata iplique operanti meritoria fit h»ec ab-

fpirit,

cognofcunt, fe inter filios diaboli effe reputa- ep. 2. ad

renunciatio; id quod breviter fequentibus ver-

tos propterea , quod conantur unicuique no- Aríen.

Itrfon J

bis docuit Blofius: Nihil Deo gratius offerri

Ítrum propriam ingerere voluntatem.

Ontt.

m

poteft abnegatione propriv voluntatis , quia

IX. S. Maria Magdalena de Pazzis in quo- Vita p. 3.

nihil eft carius homini ipfa voluntate & arbi-

dam raptu exclamans dicebat: Ab amore pro-$. 1.

trii libertate.

Quando quis propter Deum

prio & propria voluntate impeditur flumen

fenfualitati, voluntatique propriv , etiam in

divinze gratie , tanquam aggeribus quibus-

rebus minimis relu&atur , ac fe mortificat ,

dam ne adeo fe excommunicet, & expandat,

rem ipli Deo magis gratam facit , quam fi

& redundet in animas , uti Deus faceret , fi

multos mortuos ad vitam revocaret.

hzec impedimenta abeftent..

X. Marius feptimus Romanus Imperator Drex. in

XDotelh

$. XL

o 1,

uno die factus eft Imperator., altero regnavit, Hel'otr.

tertio a gregario milite interfettus eft , qui ,& ^ & 7

MISCELLANEA.

dum ficam in pe&tus ei adegit , hzec verba ad- ?* 9*

didit: Hic eft gladius , quem ipfe fecifti.

Fuga.

Idem olim dicet Deus, voluntatis proprize

fectatoribus.

Vita PD.

l. 5. tibell,

I. DI

y:emht quidam Senes : Si videris juve-

^XL. Abbas paftor dicebat : Ferreus murus S.Doroth.'

XO,n.III.,

nem voluntate propria afcendere ad

eft propria voluntas, a Deo nos fejungens & 4.

codlum, tene pedes ejus, & projice eum in

feparans.

terram , quia non ita expedit ei.

. XII. Chriftus cuidam virgini dixit : VoloBlof. c.xo.

te noífe, quod omnes poenze , quibus homines monil,fpir

in mundo affliguntur, in voluntate confiftunt;

Jid.libe] 1l. Rogatus quidam fenex , qüænam effet

It.

anguíta via ad ccelum ? refpondit , angufta &

quia , fi voluntas effet ordinata , & concors

artta via hzec eft, ut cogitationibus füis homo

violentiam faciat, & abfcindat propter Deum

cum voluntate mea , careret quodammodo

ocena.

voluntates fuas ; hoc enim eít fcriptam de

XIIL. Cum quidam frater ex Abbate Achil-Vita PP.

Apoftolis : Ecce nos reliquimus omnia , &

le quzefiviffet , quemadmodum adverfus ho-l. 5. libell,

fecuti fumus te.

mines pugnent dzemones ? refpondit fenex :7-6-1$--5-

per voluntates noftras. Etadijecit; ligna Liba-

CaffT.1,4.c,

III.. Qua ratione voluntas propria abnegan-

ni dixerunt: Quam grandia nos fumus & alta,

35*

da fit , pulchre oftendit Abbas Pinufius , di-

& minimo ferro incidimur. Nihil ergo ei de-

cens: Sed forte dicas: quomodo poteft homo

mus ex nobis, & non poterit incidere. Vene-

crucem fuam portare? vel quemadmodum vi-

runtergo homines, & feceruntin fecuri ma-

vens quis poteft effe crucifixus ? audi ratio-

nubrium ex ipfislignis , & itainciderunt. Li-

$. Benr.

nem breviter: Crux noftra timor Domini eft ;

gna ergo funt animze , fecuris diabolus , ma-

ficut erzo crucifixus jam» non pro animi fui

! 4 dett

nubrium voluntas noftra eft. Per malas ergo -

voluntates noftras incidimur.

ied, dt

motu membra fua quoquam movendi vel

,

convertendi habet poteftatem ; ita & nos vo-

luntates noftras ac defideria non. fecundum

$. XIL

id, quod nobis fuave eft, & delectat ad prze-

fens , fed fecundum legem Domini , qua nos

ille conftrinxerit , applicare debemus.

AUTHORE&

Vin )

I.' Francifcus Afrias de Mortif. c. 1 r.

ibid.cou, IV. Abbas Joannes ajebat, finem m.ohachi

]T. Bernardinus Rofignolius l. 2. de difcipl.

C. 18.

Chrift. c. 29.

/

elfe omnes fuas crucifigere & mortificare vo-

luntates.

IlI. Hieremias Drexelius in Heliotropio

D6al, c. t.

V. S. Catharinze Senenfi dixit Deus : Si

l. 4. toto.

(

peteres a me, qui funt ifti: tibi refponderem :

.IV. Theophilus Bernardinus l. 2. de per-

ipfi funt alter ego , qui fponte perdiderunt &

fev. c. 15. 16. & 17.

abnegarunt eorum propriam voluntatem, fa-

V. Nicolaus Lancizius opufc. xo. c. 14.

&i mese voluntati conformes , & uniti , &

VI. Julius Facius de mortif. c. r1.

in omnibus ea.- induti.

VILI. Joannes Buf»us in Panario V. eo-

j

Ibid) CO 40

VL. Alias eidem dixit: Dico tibi

1, & patri

dem.

.

faríts *

Jlns

animze tuze , quem dedi tibi fuper terram , ut

VIIL Jofephus Langius in Polyanthea V.

viriliter toleretis ea , quae conceduntur vo-

eodem.

bis , omni voluntate propria fenfitiva perem-

IX. Hadrianus Lyrzus ]. z

apoph. S.

pta; hac enim ratione omnes virtutes ac-

Ignatii apoph. r2.

uiruntur.

X. Ludovicus Granatenfis loc. comm.

"'Tauler,

VII. Taulerus dicere folebat : Omnem

fol. 93.

ep. 8.

diem amiffam credite, quo Dei amore pro-

Xl. Laurentius Beyerlinck in theatro Vi-

te hum. V. eodem.

pri.am non fregiftis voluntatem.

R. P. Lohn. Bibl, Man. Tom, 41I.

'Pppz

TI TU

—

454

| Bibliothece Manualis Concionatorig

du

b

kR

a

s

&em [

E:

&

N

5

NS

0"5

J:;:(

7

^

BUA

d

PTAR Iuf o

.

EONSEI

p

]

TITUUL US . €L,

XOLUPTAS

$.

VII. Tenent tympanum & cytharam,& gau- Job. 2x.

dent ad fonitum organi , ducunt in bonis dies V: **

T

QUOAD ESSENTIAM.

fuos, & in puncto ad inferna defcendunt.

d u

uc. 6.

| Defiaitio.

VIIL Va vobis, quiridetis, quia lugebi-L

I

tis, & flebitis.

v.25.

IX. Vidua ( & quivis alius homo ) quae in*: Tim. $.

Cicero

St juxta Ciceronem jucundus motus

V. 5'

lib. 2. de

in fenfü. Vel juxta alios , quies vi-

deliciis eft, vivens mortua eft.

finib,

I!.

talis naturalis in bono congruenti

adepto. Unde tria ad illam requi-

EX $5 PATREIBUS.

/

Rich. de

runtur.

ualita.

$V&

1. Ut adfit adeptio vel con-

& S.Hieron.

1 de t

jun&io boni , faltem putata. Ut bonum id fit

I.S

Emper voluptas famem fui habet ,

epift. ad

inter. o

congruens & proportionatum anim?e appe-

transacta non fatiat.

Damaf.

CI loo

II. Nihil prodigze fatis eft voluptati. Sem-S, A«br.

tenti; hiuc enim varios varia delectant, quia

non omnibus eadem proportionantur. 3. Ut

per famem fui patitur, qu?e alimentis per-fup Luc.

C

cognoícatur bonum & congruum effe ; fi enim

petuis nefcit impleri.

II Non imerito fan&us Moyfes dele&atio- Idem ep.

alterutrum lateat, non erit vera voluptas.

Ariítot. Unde Ariftoteles dixit: Eft voluptàte affici ,

ném ferpentis figuravit fimilitudine; prona eftd sbin.

lib. 3. de aut dolere, nihil aliud, nifi partem eam ani-

enim in ventrem ficut ferpens,non pedibus in-

cedens, aut ullis elevatis crüribus , fed finuofo

anim.C,7.mj, quze fenfus eft particeps , aut bonum ,

aut malum , aut alia ejusdem generis conver-

flexu totius vel corporis fui lubrica. Eiterra

tere & adhibere ; in quo quidem & declina-

cibus eft, ficutferpenti , quoniam efcam nefcit

cceleftem. Corporalibus enim paftitur, & in

lt

tionis , & appetitionis ufus cernitur.

31 40

varias mutatur fpecies cupiditatum, & tortao-

Diifio.

fis angulatur anfractibus. Venenum in denti-

W Desanar tà

bus habet, quibus unusquisque fe eviícerat

[pidor.

fpiritualem , €8 carnalem feu

corporeaim ; illa eft , quze ex obje&o folis ani-

luxuriofus, helluo internecat , abligurior peri-

m:e viribus fpiritualibus perceptibili hauritur;

mit. Quantos ruperunt vina? diffolvit ebrie-

tas ? diftendit cruditas ?

x

ifta eft, quae a potentiis anim?e externis per-

z. Gor.2.

cipitur ; de quibus Apoftolus dixit: Animalis

IV. Felix anima, quze hujusmodi dele&atio- ?- Auguft.

Ti 8

V* Id«

autem homo non percipit ea, quae funt fpiri-

nibus delectatur , uti turpitudine nulla inqui-

er.5. de

ve:b. A-

tüs Dei; Stultitia enim eft illi.

natur, & veritatis ferenitate purgatur.

;

poft.

Damnum.

H.

V. Voluptas eft veluti quidam hamus dia- S. Ambr.

boli, ad perniciem nos trahens. Voluptas ma- |.6. ep.42.

C&x $ SOCRIPTURA

ter eft peccati,peccatum autem ftimulus mor-

ualitas.

tis. Voluptas nutrix eft zeterni vermis,quze ad

Did.s:

Ecc. 2.

I.DI

xiin corde meo : Vadam, & affluam de-

tempus quidem demulcet fruentem, ac

poítea

v. T.

liciis, & fruar bonis. Et vidi, quod hoc

felle amariores retributiones facit.

quoq; effet vanitas. Rifum reputavi errorem ,

VL Nihil dzemoni tam gratum , quam deli- S.Chryf.

& gaudio dixi: quid fruftra deciperis ?

cie funt & ebrietas, quoniam omnium fons ?P 7l

'Eþcl. Tls

IL Aufer iram a corde tuo, & amove

eft malorum & genitrix.

Per hanc lfraelitas

V. IOO

malitiam a carne tua 5 adolefcentia enim &

demum in idolorum cultum przecipitavit. Per

voluptas vana funt.

hanc fodomitas in nefarios accendit amores.

JOb. Io'

Ill. Laus impiorum brevis ,

Per hanc alios perdidit innumeros, & geheiize

vO S'

& gaud)ligm

hypocritz inftar puncti.

tradidit. Quid enim mali non operantur de-

Fuca.

licize ? Ex hominibus porcos efficiunt , &

Rom.!3.

IV, Sicut in die honefte ambulemus, non

porcis. deteriores ;

porcus enim involvitur

V»13.

in comeffationibus & ebrietatibus , non in

cceno , & ftercore paícitur ; hic abominabili

cubilibus & impudicitiis, non in contentio-

magis menfa vefcitur, illicitos excogitans

ne & smulatione ,

fed induimini ]JESUM

coitus, & nefarios amores.

Chriftum.

S.Bafil.in

Vedt

VIL.Oblectatio corporeze voluptatis plus do-

V

Eccl. 11.

V.Si annis multis vixerit homo , & in his

loris habet, quam jucunditatis. Nuptize enim Pfal. 33-

v. $.

omnibus lzetatus fuerit, meminiffe debet tene-

faepe fteriles funt , viduitates continent & ftu-

brofi temporis,& dierum multorum , qui cum

pra, agricultura fterilitatem , mercatura nau-

venerint, vanitatis arguentur przeterit?e.

fragia, divitize infidias patiuntur, fed & deli-

Damnum.

tize & fatietas, & continens voluptatum frui-

ApoC. I8.

VI. Quantum in deliciis fuit, tantum illi

tio multos ac varios iecum trahunt morbos ,

v. 7- date tormentum.

ac aHb&ionum varia genera.

VIII.

Titulus CL.. oluptas.

485

jdem in — KVIXII. Eft totüm corpus caftigandum , ac fe-

diin omnibus vanitatem & afflidionem ani-

mi, & nihil permanere fub fole.

ho. deleg: rze cujusdam inftar cohibendum, & ab ipio ad-

Lb. Get- verfus animam tumultus orientes ratione ve-

IL. Carolus Imperator, cum Bruxellis re- Engelgr.

l:[ï.

luti flagello compefcendi , ne frenum volupta-

gnum univerfum in Philippum filium trans- in Do

'A- E *

tis omnino laxando, mens velut auriga ab

ferret, coram toto Senatu non fin lacrymis *

equis contumacibus mifere rapiatur ; ac inter

teítatus eft, fe toto vitae decurfu , quantumvis

cetera pythagorze meminiffe oportet , qui

profpero , ne ad unum quidem horze quadran-

videns quendam fe cibis laute curantem & fa-

tem puram meramque habuille letitiam , fed

a,

