
Aon omnes curant.

Oftendatur ergo ex eodem

Vide tit. Pax.

If

VI. Ex occafione thematis :

Ego fum, mo-

capite, & maxime ex c. 23. quid requiratur,

d

& illa quatuor, quae magnam pacem im-

In

lite timere5 Indicari poffunt caufze , cur quis

refente Chrifto timere non debeat , quia

portant, fufius explicentur.

Vide etiam tit.

VM

videlicet eft prudentior , fidelior,' poten-

Pax, &tit. Refignatio.

:

t«

V. Ex eodem themate

dici poteft , mirari

tior quocunque exercitn humano & ange-

f

lico..

Hinc merito cum S. Davide dicere

quidem nonnullos, cur homines tam pa-

u

oteft : Si confiftant:adverfum me caftra,

rum pacifici & concordes fint , cum tamen

08

non timebo, quoniam tu mecum es. Vide

cztera animalia pleraque tam pacifica lint;

]l*

tit. cit. Pax,

verum caufamin promptu effe, quia radi-

n

cem difcordiarum nunquam evellunt. Unde

fe

PRO "JGMINICA IN

dicatur r. quaenam fit heecradix, ex Sene-

e-

ca tit. Pax. ,2. Oftendatur, quomodo hzc

ALBIS.

radix auferri poffit per tria media in eodem

JESUS , €9 fletit in medio. Joah.

titulo indicata.

T. þ*Em't

204

VI. Oftendit eir latur €9 manur. Joan. 20.

$.

Oftendi poteft, quod felices qui-

dem judicati fint' Apoftoli ,

quod JESUM

Oftendi poteft , cur Chriftus fua quinque

in meédio ftantem videre meruerint ; fed

vulnera retinere voluerit, nempe ut elfent no-

bis quinque afyla, 1. contra iratum Deum ob

fía

multo feliciores nos fimus , qui non femel ,

12

fed femper eum in medio habere poffumus ,

noítra peccata. 2. Contra tentantes daemo-

nes. 3.Contra perfequentes homines. 4. Con-

dc

nempe fi eum habeamus femper in memo-

tra cruciantes morbos, aliasque tribulatio-

ria prefentem , cogitando : in intellectu,

a-

credendo, quod omnia in eo habeamus:

nes. 5.Contra mortem inftantem. Oftendatur

l

Rrrr

ergo

R, P, Ltmh. Bibl Mon, Tom, HL,

682

Index Concionatortus

M

ergo , quomodo in his omnibus confugere de-

PRO DOMIN*ï CAVIL POST

4

beamus ad hzec vulnera , & quomodo revera

PASCH A.

YO

experturi fimus id, quod S. Auguftinus faffus

D

eft:: In omnibus adverfitatibus meis non in-

Go fum Pajioi' bonus, joan, 1o. Poteft

LE

gf

veii tam efficax medium , quam vulnera

oftendi , quam vere Chriftus dixerit :

fi

Salvatoris,

Vide Paffio Chrifti. Fabrum hic ,

Ego fum Paftor bonus.

I, Quia cognovit

c.3. & Vincentium Car

omnes oves fuas.

affam in fafciculo

2. Quia faluberrima pa-

j

myrrhae.

Ícua SS.Euchariftze & verbi Dei ipfis providit.

VIL Ex occafione thematis: Jax vobis:

3. Quia a lupo veniente, nempe diabolo, for-

qh

ii

Jo. 2o. Oftendi poteft, quomodo pacem cum

titer eas defendit. 4. Quia animam fuam pro

. Deo habere poílimus, videlicet per duo me-

ilis per tot cruciatus pofuit. ^ Declaretur

P

diaa Davide indicata :

Declina a malo , &

ergoin fecunda parte, quomodo oves vicif-

fac bonum, inquire pacem , & perfequere

fim ipfum agnofícere, amare, vocem ejus

tt

eam, Vide Fabrum conc. 1. lit. B.

audire, & vitam etiam, fi oportet , pro ipfo

VIIT. Ex eodem themate oftendi poteft,

fio.

ponere debeant.

Vi»de tit. Chriftus & Paf-

quomodo pacem cum proximo habere poffi-

»

)

mus, Ícilicet per mutuam dilectionem , per

IL. Mercenarius. autem. fugit , quia mercena-

unam religionem, per mutuam fubventionem,

ü

j

riur efl. Joan. 10. Oftendi poffunt varii mer-

W

de quibus vide 1.c. lit. C.-

"

cenarii, qui vident lupum venientem, &

IX. Ex eodem themate probari poteft, quo-

dimittunt oves. Nempe r, Parochi, & alii

modo pacem nobiscum ípfis habere poffimus,

fe

animarum curatores , qui curàm ovium non,

Ícilicet 1. eradicando concupifcentiam , juxta

habent, nec Sacramenta debito modo ade

f

illud S.Jacobi: Unde lites in vobis? nonne

miniftrant,

2. Magiftratus, qui videt vitia

hinc ? ex concupifcentiis veftris. 2. Tollendo

graffantia, & non punit. 3. Patresfamilias ,

Ü

nimias folicitudines ; .de quibus Thomas

qui malas focietates domefticorum non ar-

1

Kemp. 1.3. c. 30.

Quid importat folicitudo

cent. 4. Ludimagiftri, qui ignorantiam &

de futuris contingentibus , nifiut triftitiam

otium non arcent a difcipulis. s. Domettici ,

ä

fuper triftitiam habeas. . 3. Conformando vo-

qui non indicant exceffus graves liberorum

, luntatem fuam cum divina; fic enim nihil

aut confervorum ; qui omnes proin , quam

H

contra voluntatem íuam fiet. Vide tit. Re-

À

gravem olim rationem reddituri fint, fuftus

2

fignatio & Concupifcentia.

oftendi poteft ex comparatione ovium & ani-

^

X. Exoccafione thematis :

V QJefur, €9

marum ,

preemii feu mercedis à Deo &

)

fletit in medio :. Oftendi z. poteft , quomodo

hominibus dari folitze. "Vide tit. Zelus, &

Dei przefentia femper ob oculos haberi pof-

tit. Anima.

fit. 2. Frua&tus hujus proefentize explicari pof-

HL Lupus vapit, €9 difsvergit over, Joan.xo.

funt , fcilicet puritas mentis in fugiendis pec-

Poffunt niali focii lupis comparari , tüm pro-

catis , quorum, tefte Seneca, pars magna tol-

pter Ínimicitiam, quam erga bonos velut oves

litur, fi peccaturis teftis affiftat : Ardor ad

gerunt, juxta illud Sap. c. 3. Circumvenia-

pugnandum cum hoftibus, Duce infpectante:

mus ergo juftum &c. tüm propter fraudes,

Collecio in oratione; quis enim afpiciens

quibus utuntur: tum denique propter mor«

coram fe Regem non attendat fedulo ad eum?

Oftendatur

tem ?eternam , quam inferunt,

Confolatio fpiritualis ; juxta illud Davidis:

ergo unum vel alterum medium , quo evitari

Renuit confolari anima mea: memor fui

poffint. Vide tit. Societas.

Dei, & delectatus fum. Hinc S.Ephrem di-

-xit : Semper Dei memineris , & coelum mens

IV. Fieh unum ovile, €? unur Paflor. Jo. 10.

tua evadet. Vide Fabrum conc. 6.

:

Poteft veritas Catholicze Fidei demonftrari ,

1

! itizhz

XL. Ex occafione thematis : Z7nfer dig

& oftendi, quod vere Ecclefia Romana fit

iuum huc: Oftendi poffunt caufze, cur Chri-

ovile Chrifti ob unitatem , fanctitatem, & uni-

1

. ftus quinque vulneraretinere voluerit, fcilicet

verfalitatem , & quod Romanus Pontifex fit

1

1. Propter gloriam & beneplacitum 2eterni

verus paítor hujus ovilis per. continuam fuc-

Patris |.2. Propter gloriam fuam. 3. Propter

ceífionem deductus. -Inferatur dein , quan-

gaudium Beatorum. 4. Propter terrorem

tum beneficium a Deo collatum fit auditori-

r d

damnatorum. 5. Propter folatium & auxi-

bus, dum.in hoc ovile funt recepti: .quan-

lium viventium.- Vide ti£. Vulnera & Fa-

topere proin paftores fuos revereri & amare,

brum conc. 3.

—

eorumque vocem audire , & cum magna cha-

XII. Ex occafione

thematis : Beati, qui non

ritate & concordia in hoc ovili vivere de-

r an»- ]

viderunt , €9 crediderunt : Oftendi poteft , quid

beant. Vide tit. Fides.

—

r

potiffimum credi debest, ut etiam in hac

V. Pocem meam audient. Joan. 1o. Poteft

vita beati fimus , fcilicet ut Chriftus S.Catha-

oftendi, quod fit przecipuum fignum- ovium

finam Senenfem docuit, potentia Dei , fine

Chrifti, feu praedeftinatorum , fi vocem pafto-

Ea 65 C2 — k»

qua nihil fit in mundo : fapientia illius , qua

ris libenter audiant ; fimulg; probetut triplici

fnalum in bonum convertere novit: bonitas ,

modo , Paftorem Chriftum loqui z. per occul-

qua omnia ad fummum noftrum bonum ordi-

tas infpirationes & vocátionem ad ftatüm, cui

f

nat. 2. Oftendat, quomodo, qui credunt ifta,

proin refpondendum. .2. Pet concionatores ;

beati fint, quia femper habent, Vide tit.

quorüm proin vox cum oimni reverentia &

Refignatio.

fubmiffione excipienda & implen

da, - 3. Per

^ Supe-

In Evangelin. Dominicarum,

683

Superiores, quibus proin obediendum perfe-

cet Sacramentorum & verbi divini

tam

?

Giltime.

Quod autem hsc auditio triplicis

traditi quam ícripti, ufum.

Vide Fabrum

b

vocis fit unum ex certioribus fignis praedefti-

conc. $. , & H.

lt

nationis, probari potet ex iis , quze de obedi-

entia t

t

»PRO DOMINICA li. FOST

funt.

it. 103. & Verbo Dei tit. 145. dicta

PASCHA

N

Dà

du

VI. Coguo[co ove mear. Jo.xo. Poteft occafio

r

fumi manfuetudinis coiendands , utpote

I.A 4

Odicum , E9 ^non b-icff!)z'f

ir me, loan. 16.

quae eft genuina proprietas ovium; & r.oiten-

Poteít vanitas rerum mundanarum o-

]to

tüt

di, inquo confiltat manfuetudo chriítiana ,

ftendi , procipue honorum, divitiarum , vo-

de quo vide tit. Manfuetudo.

2.Quos truttus

"

luptatum ; quam vere de iis dici poffit : Modi-

afferat, nempe a Chrifto Matth. 5

itik

icatos,

cum & non vid

X dul

r.'d:'!;

itis, & cum Jonatha Saulis

mw

Dig

dum dixit : Beati mites, qaoniam poilidebunt

filio 1. Reg. r4.

Guitaus guitavt paululum

)4í

terram , quintup

alv

liep:

nícilicet, quam vide l

iellis ,« ecce morior. Ex

xXA Ui

s

ps

: h'

Ya Vero parte

Cc. S. 12. n. 2. indicatam.

oftendatur, quam longa & acerba fit mors

236v

"AA

Írg öve-:

0;704

VIL Ex occafione thematis : Cos

A

aut tormenta , quo per hoc modicum emi-

"e5. |oan. ro. Oftendi poteít , ex quibus in-

mnus; quamque adeo vere di&um fit : Modi-

ier

i*

diciis verc? oves Chri(ti , feu . proedeitinati ad

cum!, quod delectat; ve

[ vp

num, quod cruciat -

&

vitam ?eternam coguo!ci queanut. . videiicet r.

Ifar wwohl thut , wührt ein keine Zeit , var weh

4l

IH

^5

[ s

Ex man!uetudine.

* d

ix patientia. 3. Ex mi-

thut, wührt in Ewigkeit. Vide tit. Voluptas,

T'On

fericordia. 4. Ex humilitate. De quibus vide

Honor, Divitize /Eternitas, ltem.h

D

om. Kemp.

d

Fabrum' conc. 6.. lit.

B. C D. K. & Au&.

ll 3' C. 12-

]

üà

them. 3.

IL. Ex eodem themate pote

?c br-e*-vi,tas; Vitæ

a$,

: VIIL. Ex eodem themate poffunt alia indi-

& mortis incertitüdo demonflrari , &inde ex-

Y 7N TS 1

af«

€ii verarum ovium pro

H

iAX LA

, nimirum 1. Ji-

citari auditores ad dignam proeparationem

n&

mor peccati. 2. Fuga luporum , id. eft, malo-

E

a

pro morte quovis momento fubeunda iuftitu-

du,

rumí

OCI

VL

orum. 3. Sacramentorum pius & fre-

endam. Vide tit. Mors & Thomam Kemp. 1.

FUtI

queas ufus, velut proprius paftus oviutu Chri-

c.23. aut fl placet, hortari ad divitias &

üam

ifüi. 4; Concordia, s. Obedientia. Quze omnia

( npe

opes pro akera potius vita , ubi eeternum ma-

(i

l

finimis multa videantur pro una €

iA

no,

nemdum , quaim pro hac , ubi tatitimi per mo-

[

fl

poteít unum tantum autalterum , maxime ex

dicum viatoris tranfeundum , congregandas.

tribius ultimis, affumi & dilatari. Vide Fa-

HlI. Ex eodem themate poffunt auditores

&

brum locis cit.

excitari ad tribulationes fortiter ferendas , &

IX. Exeodem themate oftendi poteft ex

oítendi , quam fint modicum comparatze cum

.0

ipfüis Chrifti verbis, quse conditiones ad .ve-

eecernitate feliciflima, quam per easdem com-

n

ram ovem requirantur, nam 1. ex illis verbis:

paramus , 3uxta illud 5. Pauli 2. Cor.4. Quod

Coguo[cant me mie : deducitur, üdem , per

in przefenti momentaneum &c. Et exiitimo,

JY

t$

Ti

li

al

quam Chriftus agnofcitar , effe neceffariam.

quod non funt coudignoe &c. Quamque adeo

verum fit axioma :

Q65,

2. Ex verbis: Zocem paftoris audiunt, €9 [equun-

Momentaneum , quod

tur eum ; obedientia paltoribus exhibenda col-

crüciat: mternum , quod dele&at: a wih

Jiof

r

tüf

ligitur. 3. Ex verbis : Zfiemum non feguuntur ,

thut, asührt eim blee Zedt: warisohl that

fod fugiumt : faga hoereticorum , & diaboli

aübrt im Euwieket. Vide

Itafl

'cit.r Patientia. tit.

1

colligitur, de quibus vide Fabruin conc. g.

Crux. tit. /Eternitas.

Dt D

i.

1V. Ex eodem poteft probar

i, quod vita

X. Ex eodem themate deduci potett, qui-

nofira comoeedia fit, hic mundus theatrum ,

I0,

nam non fint vera oves,feá hoedi: nimirum

A uX

TY

ta

Deus, Augeli, & homines ípectatores, jt

i,

1.Qui facile tranfiliuat mandata;ut h»edi fepta,

illud S. Pauli x. Cor. 4 Spectaculum fatti &c.

Y

t

nocentque tenellis arboribus. 2. Qui piles ha-

Unde excitari poffunt auditoeres, 1. Non cu-

Wi

beut verfus terram pendetes , ut hzedi,id eft,

rent, quam perfonam habeant , cum Deus

x fit

non nifi terrena fapiunt. 8. Qui propter ma-

tanquam .comicus fciat ,

qua euique conve-

j

Á

f

onam bene

ja exempla graviter feetent, ut hzedi. 4. Qui

nientifima fit.. 2. Ut conentur pei

OM

Jan

per inimicitias proni funt ad arietandum , ut

agere, nec in ea ad

A x

emplum hominum , fed

LL

e* s.

.T.

nda

yu

(fa

hzedi. Vide Fabrum conc. 7.

Chrift inftru&toris

E ET

ut pf2emium

XL. Ex occafione thematis: Ego /mu Pa-

nom ab hominibns, fed a Deo exlpectent,

UAD

e 083

"u2

flor bonur: Oftendi poteft , quomodo quis-

cui pl

CA AL

re plus optandum eft , quam fi quis

1. Domi-

a«

)

que paítor fui ipfius effe debeat.

omuibus hominibus placeret.Vide tit.Jutentio.

(

nando affeCcibus , fenfibus , & membris.

V. Gaudium wefirum aemo toll/t « vobis. Jo.

2, Seipfum & fuos defe&us |cognofcendo.

16. Oftendi poteit, in quo verum gaudium

confiítat, nimirum in fine fuo,ad quem creatus

!

,l

3. Ad bona pafcua educendo. 4. Vires fuas

cuftodiendo. $. Proiisdem pugnando. Vide

eft,polfidendo,feu amore Dei, juxta illud S.Au-

TUf

jfo

Fabrum conc. 5.

guftini : Fecifti nos, Domine ad te , & inquie-

XIL Ex occafione thematis : i& uwaum

tum eft cor noftrum, donec requiefcat in te.

ia

cu

ovile , €? unur Paflor: Demnoftretur veritas

Oftendatur ergo 1. Quod gaudium verum a

noítrae fidei ex eo, quod habeat r. Unum o-

nulla creatura haberi poffit , quia cum cor tri-

eu

vile,fcilicet ecclefiam. 2. Unum Paftorem,

angulare fit,non poteft illud mundi globus im-

f65,

Ícilicet Pontificem. 3. Unum pafcuum , fcili-

plere. 2. Oftenda

tur,quomodo in Deo folo

.

R, P, Lohn. Bibl. Man. Tom, 111.

Rrrrz

verunm

pat

684

Inásx Com(:z'o;-zatorim

)

verum gaudium reperiatur. Vide tit.Gaudium

fpem certam felicitatis. perpetuse obtjnendze

——Ó—

u

ingenerat. 5. Quia tolii invito non 'poteft. Vi-

lio!

10

& Thom.Kemp. 1. 3. c. 16.

VI. Zimen,amendico vobis ,quia plorabitis €$ fle-

de tit. Confcientia & Beatitudo.

!

tül

(

bitis vos , mundus autem gaudebit. jo. 16. Potett

coni

oftendi diverfus ftatus eorum, qui mundo, &

PRO DOMINICA POST

f

PASCHA.

eorum, qui Deo ferviunt , id quod potillbimum

pefe

ex fine & exitu vitze utrorumque demoa/tran-

«orT

dum: uti appofite nonnulii per gallinam &

I.þ

7/do ad ewm , qui mifit. me. Jo. 16. Oftendi

(eht

falconem declararunt ; ut enim hic , dum vi-

poteft, quomodo quivis hzec verba fibi

f0

etiam occinere , & inde ad vitam rite iníti-

(

vit , optimum cibum, & cor de przeda accipit,

& in manibus portatur : poft mortem vero in

tuendam excitari debeat. Dicatur ergo, quod

Q1

fimetumabjicitur, gallina vero in vivis in fi-

quivis homo ad hunc finem miffus fit, ut Do-

1ol

meto grana & victum colligere debet ; poft

minum Deum fuum laudet, revereatur, amet,

€au

mortem vero mundatur, coquitur, argentece

eique ferviens falvus fiat: eum in finem om-

[9.

nes creaturas fubjectas effe pedibus ejus , va-

jl

patinze imponitur, menfee Principis infertur,

& in ilius ftomacho fepelitur; ita fimilis eft

riaque talentacredita. Unde femper cogitan-

d

P

exitus &. ftatus fervorum mundi & Chriíü.

dum: Vado ad eum, qui mifit me; qui ratio-

41

20

Vide tit. mundus, & tit,

eub.

nem feveriffiam exiget , quomodo finem

H

VIL Ex occafione thematis : /Modicum , €9

meum fe&tatus, creaturis ufus fim, talenta ex-

l[ï

nc

non videbitis me. Joan.r6. Poteft oftendi, quam

penderim &c. Vide tit. ludicium.

02)Y

omnia fint in mundo modica. 1. Dignitates ,

.M Quo vadis ? jo. 16. dici poteft, re&tus

& honores. ?. Robur & pulchritudo corporis.

hodie mirari quem poffe , quod fere nemo fe-

ipfum fincere interroget , quo vadis? cum ta-

3. Divitiae & voluptates. 4.Favor & gratia ho-

H

men in hoc tota ferelalus vertatur. Olftenca-

"m

filol

brum conc. I

minum. s. Regimen & imperium. V ide Fa-

turergo 1. omnes ire ad. domum zeternitatis,

l

VIIL Ex eodem themate oftendi poteft ,

Ecclel. c. 12. & quidem miferze vel beato, &

*

ïv

modicum temporis quam ftudiofe obfervan-

ad hanc duplicem portam ducere, latam & au-

bl

dum. 1. Quia maxima per illud bona obtine-

guftam, quemlibet proin nunc cum Hercule in

bivio ftare. Oftendatur ergo , cur ar&tam por-

WO

re poffumus.

2. Quia graviffima per illud

)l5

damna incurrimus. 3. Quia feverillimam de

tam potius, quam latam eligere debeant. Vide

Vide

tit. Patientia, & tit. Crux

T

illo rationem Deo reddere cogemur.

Fabrum conc. 23.lit. B. G. H.

. HL. Quia hec locatus. [um vobis, triftitia im-

fím

|X. Ex eodem themate poteft duplex me-

glevit cor veftrum. Jo.16. Oftendi poteft, cur

Is

moria zeternitatis , mifere & felicis, pro my-

merito ob Chriftum abeuntem & a fuo corde

la

rothecio fpirituali ( Für ein Bulfam- Büchslein)

expulfum quivis peccator triitari debeat,quem

T

offerri , fimulque oftendi, quomodo per il-

infinem Chriftus qua. Deus fonti comparari

fuf

lud in abftinendo ab illicitis voluptatibus , &

poterit, & oftendi, quomodo in eo omnia bo-

tolerando temporales adverfitates roborare

na recentius , abundantius , conftantius repe-

ge

C0l

& folari debeamus. Vide tit. /Eternitas, Bea-

P

riantur, quam adeo ftulte peccator deferto

titudo, Infernus.

7

hoc fonte ad res creatas velut citternas con-

W

T

X. Ex eodem themate oftendi poteft vitze

vertatur. Unde merito Deus per Jeremiam. c.

noftre brevitas, & inde tres do&rine erui.

2.tam patheticis verbis queritur : Obftupe-

&

1.Ut nonfimus nimium foliciti de divitiis ac-

fcite &c. Vide tit. Peccatum.

IV. Expedit vobis ,utego vadam.Jo.16. Often-

Càt

-«cumulandis, quia brevi itineri modicum via-

ticum eft neceffarrum. 2. Ut bonis operibus,

di poteft, quod hoc ipfüm etiam quivis de oc-

Q

cafionibus & focietatibus malis dicere queat ;

qU

quibus in zeternum frueremur , accumulandis

impenfe ftudeamus. 5. Ut miferias hujus vitze

expedit enim 1. ut vadant & difcedant a no-

[kl

patienter . & alacriter fuftineamus , utpote

bis ad rerum temporalium augmentum. 2.ad

nonnifi modico tempore duraturas.

animze falutem. 3.ad proximi cedificationem ;

EU

Xl. Ex occafione thematis : Gaudium ve-

qua omnia facile copiofius amplificari pof-

rum nemo tollet a vobis : Oftendi poteft , quo-

funt,& pro coronideilla Chrifti fententia ufut-

q

modo folidum ac verum gaudium in folo Deo

pari. Jo.18. Si me quaeritis, finite hos abire.

ejusque amore inveniatur, eumque in finem

Vide tit. Confuetudo & Societas.

à

V.Si enim non abtero , Paracletur non venset ad

t

referri poteft, quod de Martyre quodam re-

fertur, qui, cum inter tormenta fe continuo

vof. Joan.16. Oftendi poteít inprimis quanto-.

V

ltum oftenderet, caufam hujus Letitive ro-

pere Paracletus nobis fit neceffarius ad inftru-

gatus refpondit: Quia Deum meum tollere

endos', confortandos , & confolandos nos. 3.

Q1

nemo poteft. Oftendatur proin, quod iioc

Quod iftum accipere non polfimus , nifi omni-

l

gaudium fit. 1. Solidum & verum, utpote fa-

busrebus creatis valedicamus ; nam, teíte S.

tians animam. 2. Sit purum, quia nulli pecca-

Gregorio, bonorum Authorialiter inhzerere

Ti

to immixtum. 3. Sit perpetuum, quia contra

non poffumus, nifi cupiditatem a nobis , quoe

voluntatem amitti non poteft, Vide Fabrum

omnium malorum radix eft, abícindamus ,

M

conc. 6. lit. B.

z

y

hinc, ut S.Bernardus f. 3. de Afcenf. ait , ipfi

e

XIIl. Ex eodem themate oftendi poteft

Apoftoli Spiritu fan&o repleri nequiverant ,

f

quia carni dominice etfifancze inhzerebant.

gaudium bonz conícienti" 1. Quia eft tefti-

V

monium gratize apud Deum invente, 2.Quia

Vide tit. Cencupifcentig.

Yi. Cum

In Evczn'g;zliä Domiuicarum.

685

VI. Cum venerit ille, arguet. mundum de pec-

tio dicamus : O quam fordet mihi terra ,

cato. Jo. 16. Oftendi poteft, quomodo ii , qui

cum cclum afpicio, & confidero. Vide tit,

aliorum curam gerunt, & fpiritu bono regun-

Beatitudo.

tur, gerere fe erga illos debeant, & non folum

XIL. Ex occafione thematis : Kxpedit vo-

confolari, & blande tra&are , fed etiam argue-

bis, utego vudam : Oftendi poteft, quam ex-

re de peccato. Unde r.'demonftretur, quam

pediensíit, ut Deus quandoque a nobis difce-

dat, & in varias tribulationes , defolationes ,

xddl

neceffaria , atque adeo & obligatoria fit hzec

corre&io. 2. Quomodo utiliter fieri poffit &

tentationes , imo & peccata cadere permit-

i

Il

debeat. Vid.tit. Dile&io proximi V Corre-

tat. 2, Ut ad ipfum in tribulationibus & ten-

£&io proximi.

tationibus recurrere ftudeamus , juxta illud

qod

"

I

ViL Ex occafione thematis :

Quo bgïdi.r ?

Pfalmi : Multiplicetz funt infirmitates eo-

ofwendi poteft, quomodo femper memoria

rum, poftea acceleraverunt. |2. Ut in defo-

let

Qm.

mortis inmente fit habenda ob triplicem

lationibus eum pure quzresre ,

eique pro-

priis expenfis fervire difcamus, 3. Ut propter

T

d*

caufam, 1. Ut mature difponamus doxmuino-

firee przeparando nos ad eam. 2. Ut modere-

lapfum in peccata humiliemur, & cautiores

ïen-

fiamus. Vide Fabrum conc. g. lit. C. —

L0

mur cupiditatibus noftris, cogitantes, nos non

habere hic manentem civitatem. 5. Ut facilem

iem

PRO DOMINICA V. POST

nobis illius adventum reddamus , uti Seneca

Q

fuafit dicens: Effice mortem . tibi cogitatio-

PASCHA,

ne familiarem , ita ut fi fors tulerit potüis illi

lu$

obviam ire.

Videtit. Mors. l1tem Fabrum

I. vEtiie, 6 æccz'pz*ää'if. Je Ib Poteft oftendi,

!

tuuc a. lE I

cur frequenter & ferventer fit oran-

(

Gum, nempe ob ingentes utilitates oratio-

VIIL Ex occafione ejusdem thematis often-

U&

di poteft, quod frequenter etiam judicii poft

nis, quas vide tit. Oratio. $. 9. n. 2.

3

mortem fecutari memoria fit habenda,ob tre

II Ex eodem themate poteft oftendi , ar-

U

pariter caufas. :. Ut judicem nobis mature

tem orandi effe qus»eftuofiffimam & facilli-

Akiíito

YYcr

iliare ftudeamus.

25

mam, ficut artem mendicandi ; ob quam men-

jer grata illi opera co

"u

Ut ad qusftiones ibi proponendas

B3

H

nature

dicus quidam omnibus liberis pedes & crura

nos przparemus,

3. Ut patronos, qui ibi no-

fregiffe fcribitar, ut mendicare cogerentur.

Vide

Demonftretur ergo, . quomodo tempore ora-

bis aflifant, varlis oblequis conciliemus.

Vide tit. judicium.

tionis ut mendicos gerereé fe debeant. 1.Agno-

d-

fcendo & monttrando fuam infirmitatem, 2.

IX. Ex eodem themate oftendi poteft, quod

Qut

fimiliter ob tres caufas memoria purgatorii

Ferventer orando, & clamando.

3. Non de-

fitendo, etiamfi non ftatim detur. 4. Non

ytde

fvepe fit refricanda. 1. Quia conducit ad venia-

qem.

lia peccata, quze tam graviter paniuntur, zefti-

indignando, licet omnino non detur.

Vide l.c.d

12.1. I4. & r5.

and

manda & fugienda, 2. Quia excitat ad fatis-

Ts

factionem in

Ai«i

P

- Hi- Si quid. getieritis

Patrem in nonmine meo 3

C vita pex opera bona & indul-

ept-

gentias przeftandam. 3.Quia incitat ad miferi-

dabit vobis. ]o.:6. Oftendatur, quid fit in..no-

mine Chrifti petere , nimirum 1. propter vo-

fet

cordiam purgantibus animabus exhibendam ,

^

Con-

utíimilem 2l

iqui

ndo mifericordiam experiri

luntatem ejus , & mandatum petere , quia

toties hortatüs eft ad orationem, 2.Per ipfius

] C

mereamur. Vide tit. Purgatorium.

X. Ex eodem themate oftendi poteft , quod

merita petere, ficut ecclefiafacit , claudens

v/e

orationes per verba. Per Chriftam Dominum.

etiam memoria inferni tam a juftis,quam pec-

catoribus frequenter ob tres caufas fit refri-

3. Orationes fuas cum orationibus Chrifti jun-

gt

6

canda. r.Quia conducit ad peccata mo:talia ,

gere , ficut malum nummum cum cumu-

lo bonorum. 4.Ad exemplum Chrifti petere ,

[ M

quibus ea poena decretaeft, odio habenda &

fugienda , üt dicamus: non emo tanti poeni-

maximein horto Oliveti orantis. Vide tit.

no-

Oratio. S. 12. n. 22.

tere. 2. Ut omnes hujus mundi miferias fa-

zad

cilius toleremus, fi cum S. Francifco Borgia

I1V-- Usque modo non peti

iflir qzädqmm. Io. 16.

Jup

Poteít oftendi, multis, etfi f;ope orarint,tamen

ad mentem reducimus , quid in inferno ob

poï-

peccata fuftinere debuiffemus. 2. Ut zelum

dici poffe: Usque modo non petiifüs quid-

ujur-

ad fuccurrendum peccatoribus concipiamus ,

quam. Hinc merito tales audire increpatio-

pI

nem S.Jacobi c. 4. Petitis, & non accipitis ,

& ne ipfi veniant in locum horum tormen-

torum , cum divite Epulone

eft; quod raale petatis. Oftendatur ergo, quo-

tl

Vide tit. Infernum.

foliciti yfzmus.

modo rite & efficaciter orare debeant, de quo

mnto

XL Ex eodem themate oftendi potelt,

vide tit. $. 1. n.4. $.12. n. 19.

f

V. Petite , €9 accipistis. ]o 16. Poffunt enar-

quod przefertim memoria beatitudinis ?eter-

$2

na affiduo fit recogitanda , ob tres pariter

rari utiliter, & efficaciter refutari tentationes,

xm

ni

caufas. r. Quia conducit ad fervorem in bo-

per quas diabolus homines- retrahit ab ora-

M

2

tione, quas vide tit. cit. $. 11. n. 6.

nis operibus frequentandis excitandum,

fert

Quia ;conducit ad tribulationes fortiter &

VI. Ex eodem themate poteft oratio fa-

gitte illi, de qua 4. Reg. 2. dicitur : jJuce

qu

cum gaudio fuftinendas, dum credimus, non

effe condignas paífiones hujus temporis ad

jagittam , [agitta falutir Dominäx; comparari, &

H'LES:

tum utiitas, tum proprietas ,

tum praxis

o

futuram gloriam , quse revelabitur in no-

Ant ,

bis. 3. Quia conducit ad fafüdium rerum

orationis demonftrari ,

56 IZ- l. 2.

uti videre ekft cit. -titg

pant

temporalium i

t

ggenerandum ,ut cum SJgna-

Rrrr35

VII. Ex

1

m

686

Index. Concionatorius

:;:

VII. Ex occcadone themätis : Petite , €9 ac-

I;B.OBnam intentionem Chriftum quiserendi ha-

buerunt.

2. Stellam Ducem fecuti funt , &

cipielir : Poteft neceffitas orationis demonttra-

Yl ex quatuor caufis, 1. Ex voluntate Dei ,

devote Chriftum àdorarunt , quod & pere-

qui rogari vult,ut dona accipienda mereamur,

erinantes facere debeut, non difcedendo a

eaque cum majori folatio accipiamus ; fimulq;

vexillo, & in templo preces devote perfol-

g

Deo magis familiares efficiamur. 2. Ex in-

vendo. 3.Munera obtulerunt, quos imitari

debent peregrinantes , thus devotze oratio-

digentia noftra, tam quod corporis, quam ani-

mi neceffitates. 5. Ex frequentibus peccatis,

nis, myrrham contritionis vel confelbonis ,

aurum charitatis olferendo. 4.Per aliam vi-

quorum veniam impetrare cogimur. 4. Ex im-

pugmatione daeemonis, contra quam aíliduo

am reverfi funt in regionem fuam ; peregri-

nantes autem per finceram vitee emendatio-

j

Dei przefidioindigemus. Vide tit. Oratio, &

Fabrum conc. 1.

nem. Vide Inftru&. 7. £. 157.

lI Ex eodem themate oftendi pote

ft, tuhc

. VIII. Ex eodem themate poteft jucunditas

orationis demonfítrari ex variis titulis. i. Quia

fimiles proceffiones fru&uofe infüitutum iri ,

1

mendici fumus ; quid autem jucundius men-

fi procedat terribiles , ficut caftrorum acies

dico,quam mendicare poffe a tali Domino, qui

ordinata. Et r.quidem omnes fani fint, non

2. Sl

liberalem ftipem certo porrigat? 3. Quia. Ae

tam quoad corpus, quam animam.

nontantum plebei, fea etiam primari per-

fumus.& ad graves ptenas purgatorii vel infer-

ni damnati ; quid autem jucundius reo , quam

fonze velut Duces compareant. 3. 5ibonum

ordinem fervent, ut in exercitu fieri folet.

cum judice loqui , & veniam impetrare poffe ?

3. Quia di[ripuli fumus ;; quid autem jucundius

4. Si bene conjun&i & concordes fint. — 5. Si

difcipulo, quam a fapientilfimo Magittro in fa-

armis fpiritualibus , puta rofariis & libellis

luberrima fcientia inftrui poffe? 4. Quia' Spon[a

precatorüs , benefint inftru&H. 6. Si non di-

Dei funt animz noftrae; quid autem jucundius

Ícedant ante finem proceffionis & gratias

perfolutas ob felicem fucceffum. . Quae omnia

fponfe , quam cum amanti

flimo fponfo coilo-

qui poffe? Vide tit. Oratio.

fufius explicata videri poffünt in cit. Inftru£t.

iLatüifastrntio:

7. f. 158. n. 5.

?

IX.Ex eodem themate pote

nis demonftrari, probando veritatem fententize

IIL. Ex eodem themate oftendi poteft, quod

ä

in proceffione oratio fit Deo gratior & eftica-

a S.Auguftino prolatz: Re?: movit vivere , qui

re&e novit orare, Nam t. utilis eft ad peccata

cior obtres caufas. 1.Quia per illum Sanctum,

vitanda, quia, tefte S. Chryfoftomo; impoífibile

ad cujus honorem proceflio iuftituitur , Deo

eft, hominem orationis ftadiofum ( faitem gra-

offertur. 2, Quia plures fimul orant; multi

viter)peccare. 2.Utilis eft ad virtutes plantan-

autem minimi, tefte S. Ambrofio , dum con-

das; uti Chriftus S.Catharinze indicavit,dicens:

gregantur unanimes , fiunt magni , & multo-

Noveris, filia chariffima, quod in oratione hu-

rum preces impoffibile eft non audiri. 3. Quia

mili, continua. & fideli cum perfeverantia lu-

oratio humiliantis fe ( id quod peregrinantes

cratur anima perfedionem & omnem virtu-

pedibus incedentes faciunt ) penetrant nubes,

&, donec propinquet, nou confolabitur,& non

tem. 3.Quia perorationem gultat anima,quam

fuavis fit Deus; atque adeo guítato fpiritu de-

difcedet, donec Altiffimus afpiciat. Vide cit.

Inftr. £, 162. n. 6.

fipit omniscaro. Vide cit. tit.

. X. Ex eodem themate polffunt circumftan-

IV. Ex eodem themate pot

eft ofï:endi,'un-

tix; orationem efficacem facientes exoplicari,

de natum fit proverbium , quo dicitur : Qui

Videlicet 1. Reverentia interior & exterior.

enultum peregrinautur, varo fanäïäþmntur. Nimi-

2. Fiducia firma. 3. Perfeverantia. De quibus

rum ex defe&u verz intentionis: Quia 1. ali-

vide nos, item Fabrum conc, 5.

i

qui comitantür proceífionem, utlocum, ad

Xl. Ex eodem themate poffi

n

jtw caufoe &

quem tendunt, ejusque thefaurum, velalia

vifu ibidem digna videant , & mala curiofitas

remedia diftrattionum proponi. Videlicet r.

Culpa mordens. 2.Cura pungens. 3. Affectus

eft. 2.Alii, ut cognatos & aimicos vifitare que-

ant,& inanis vanitas eft. 3. Alii , ut comedere

vigens. 4. Tribulatio crucians ; de quibus

vide nos l. c.

& bibere, vel alia comoda temporalia partici-

XII. Ex eodem themate oftendi poteft ,

pare poffint,& turpis quzeítus eft. Melius ergo

quomodo occurri poífit tentationibus circa

4. alii eunt, ut zedificent, & bonum exemplum

orationem occurrentibus, quarum prima eft

aliis prebeant , & prudentia eft. Et tandem

confolationum defectus. . 2». Defe&tus atten-

optime alii 5.eunt, ut zedificentur, id eft , vel

tiónis.

3. Defe&us temporis ad orandum.

gratias pro accepto beneficio referant, vel va-

rias gratias fibi aliisque impetrent, & hoc cha-

4. Defe&us exauditionis ; pro quibus remedia

ritas eft, facitqne , ut tales peregrinantes vere

vide tit. Oratio. $. 11:n.6,

fanctificentur. Vide cit. Inftr, £. 157.

V. Ex eodem themate proponi polfunt ,

| PRO FER

I1S ROGATIO-

NU M.

& refütari excufationes frivoize, propter quas

aliqui fe proceffionibus fubducere conantur,

LJ

[]

uif habeb ami-

I.E

X oc.cäüone thematis

quarum prima eft refpectus humanus : Quid

cumn ,€9 ibit ad illum ? Luc, 11. Oftendi

dicent homines ? Secunda timor damni in bo-

poteft, quomodo proceffiones pie & fructuofe

nis temporalibus autlucro ceffante patiendi,

fint inftituendze, videlicet d exemplum trium

Tertia horror moleftiz:» per peregrinationem

fubeunda , cum tamen Deus & . San&i ubi-

Regum ip Bethlehem peregrinantium , quia

que

In Evangelia Damz'nfamzm.

687

que quari & invocari queant ; quas excufa-

nendam. r.Quia poteft a Patre'omnia impe-

tiones vide refutatas in cit. Inít. 2. f. 165.

trare ratione meritorum fuorum.

2. Quia

"d

VI. Ex occafione thematis : Pulfate , €$ ape-

vult impetrare ratione fraternitatis, quam no-

yietur vobis

Declarari poffunt caufze, Deus

biscum participare dignatus eft.. 3. Quia fcit

ii

non ftatim , aut omnino non audiat ;preces,

caufam noftram agere,ratione infinitze fapien-

5

Nempe 1. Quia male petitur, hinc S.Jacobus

tivx fuze ; ut adeo nihil defit, quod ad advo-

dixit: Petitis , & non accipitis, eo quod.

catum undequaque abfolutum requiri polfe

male petatis. 2. Quia fepe non exaudit ad

videatur.

Vide Fabrum conc. 3. lit. E.

*

CENUCS at gt

votum, ut exaudiat ad falutem ; ficut medicus

Vi. Ex eodem themate poteft oftendi, quo-

cum zegroto , aut mater cum filio noxia pe-

iodo non obftante afcenfione dixerit Chri-

tente facit. 3. Quia differt fua dona , non au-

ftus: Ecce ego vobiscum fum usque ad con-

fummationem fzeculi.

fert, ut ardentius petamus , magisque 2aefti-

Nimirum 1. manet per

memus , fi difficilius fuerint obtenta ; nam ci-

realem exiftentiam in Euchariftia. 2. Per co»

to obtenta vilefcunt, diu defiderat dulcius ob-

operationem in operibus noftris, uti ipfe infi-

]

tinentur , tefte S.Auguftino. . 4. Quia oppo-

nuavit dicens : Sine me nihil poteftis facere.

Ji

nunt nubem peccati. Vide tit. Oratio. $. 11.

3

