tam , tum per Chriíti: imitatores chriftianos.

rendum , de quo vide tit. Beatitudo.

2. Qma humana natura per incarnationem

VI. I'afzfzjï' in cayite ejur. coronam. de lepide

x n

fupra omnes Angelos exaltata eft. 3.Quia hu-

pretiofo. Pf. 2o. Oltendi poteft , qiam pretiofa

102no generi falvator natus eft, multo benefi-

fuerit corena Stephani ex lapldæbas tribulatio-

enat

ligi)lil

centior , quam fuerit Jofephus falvator /Egy-

num facta. 1. Quia per hanc corónam fumme

ptius,quiaa graviori jugo liberavit,frumentum

placebat Deo , Chrifto, & Beatisin coelo. 2.

HMD

ubernaïïlt

nobilius przeparavit, fapientius

Quia ob eam etiam fummam laudem & hono-

Qe(x

- XL Ex occafione thematis :

i

t m ierra pax

rem apud homines promeruit. 3.Quia per Cam

eq

har;zmzbm boug voluntatir : Oftend atur i. Ín

regnum caelorum , & beatitudinem comparae

emd

quo confiftat vera pax animi , fcilicet in hoc ,

vit. Vide tit. Patlentla, & tit. Beatitudo.

/e 0

ut nihil contra voluntatem accidat. 2. Often-

. VII. Ex occafione thematis: Benedidur, qui

lom

TOl

datur , quomodo h2ec pax per voluntatem bo-

venit in nomine Domiri : Matth. 23. often di po-

nam, i. e. voluntati divinze conformem , obti-

teft, &qmm vere dicere potuerit S. Stephanus

u rj

.

cum 5S. Paulo: Bonum certamen certavi ,

fi-

neatur. 3. Quomodo Chri(tus hanc pacem

attülerit , dum ab infantia voluntatem fuam

dem fervavi , curfum confunmavi, de rehquo

9U

cum dlvma conformare .docuit.

Vide tit.

repofita eit mihi corona juftitie &c. quamque

hm

Refignatio & Pax.

nobilis hzec. fuerit corona propter viéto:ise

de

(ut-

XII. Ex occafione thematis : Tmnfeamqu,

difficultatem, quam reportavit de fe ipío ,

s d-

Bethlehem , € videamius hoc verbum , quod fadum

inimicis , de dlabolo Pro quo conceptu v1de

WSH'

(f exphcam poffunt. cncumf*fantlæ nativita-

tit: Dlle&m inimicorum.

((en$

tem Chrifti comitantes. 1. Quis ad nos venit?

VIII. Ex eodem themate o&endantur mo»

Jectu

2. Ad quos venit? 3

. Quomodo venit? 4. Ad

tiva, cur inimicos exemnlo S. Stephani dilige-

QUO'

quem finem venit ? '2 qu2e omnia fufius expli-

re debeamus, fcil. i. Quia conducit ad placans

a

cata vide apud Fabrum in filva conc. 1.

dum Deum juxta illnd: Dimittite , & dimitte-

PRO FESTO S STEPHANI.

mini.2.Quia conducitad placandum mmucmn,

qua-

ruiti,

Tephauus. autem glenur. gratia. €$ fortitadi-

queim fepe conciliatam fuiffe per talem con-

A.

donationem ,

varie featentiae Doctorum . éc

(Q00

ne faciebat prodigia €9. [igna magna in po-

» liE

;/o A&. 6. Poteft oítendi, qualia prodigia fe-

hiftoriae tdïaatur

3.. Quia conducit ad fe-.

"56

centS Stephanus , nempe fequentia tria. 1.

ipfum placandum , i. . odium & cupiditatem,

pïï

nnns

vindi-

X

Index Concionatorius

654

vindi&z , qux hominem maxime inquietum

mini recubuit , & HuenfaxEvangelii deipfo fa«

*ä

cro Dominici pe&toris fonte potavit. Dein o-

reddunt, deponendum, plerumque animo pa-

cem reftituendam.

Vide citatum titulum.

ftendatur , ob quam caufam fic intueri folem ,

f

IX. Ex eodem themate proponi polffunt ex-

id eft, Deum, potuerit , quia fcilicet mundum

cufationes , ob quas homines fere impoffibile

cor habebat, hinc in illoimpletum.Beati mun-

l

li

judicant, injuriam dimittere, quarum r, Defu-

do corde &c. Excitentur ergo auditores , ut

in

füitur ex injurize gravitate. 2. Ex perfonze vi-

ipfi huic munditize ftudeant , utin hoc & al-

V

litate aut ingratitudine, 3. Ex aliarum per-

tera vita Deum clarius videre mereantur, Vi-

de tit. Deus, & Fabram conc. r.

[

fonarum, quibus injuria cognita eft, & qui ti-

b

midum judicabunt , fi non ulcifcatur , refpe-

II Recubuit in cama fuper petfus ejur.. To. 2 1.

d

&u 4. Ex proptize fam?e confervandze necef-

Oftendatur imprimis , quid fit fupra pe&us

t

fitate. 5. Ex naturali ad vindi&tam fumendam

Chrifti recumbere , nimirum caput füuum cor-

inclinatione , ut in ipfis beftiis patet j quae o-

di Chrifti, fau voluntati ejus, conjungere & u-

mnes excufationes folide refutentur , prout

nire, feu clarius, voluntatem fuam voluntati

gl

ejus conformare. Dein oftendatur , quomodo

li

cit. tit. S. r1. n. 5. videre eft.

X. Ex eodem themate ofteudi poteft, quo-

S. Joannes non tantum materialiter, fed etiam

modo difficulter ignofcendi poffit tolli , infpi-

nioraliter dicto modo recubuerit fuper pe&us

i

ejus ; & tandem quem fru&um inde reporta-

n

ciendo exempla aliorum, przecipue Dei, Chri-

fi

fti, S. Stephani & aliotum Sanétorum, Ethni-

verit, fcil, fuunmam & jucundiffimam quietem

corum, ex quorum confideratione tria hauri-

actranquillitatem animi. Excitentur proin

entur commoda , quorum primum eft corre-

auditores, ut ficut Joannem propterea feli-

h

&io Phantafiz* , qua creditur tam difficilis

cem judicarunt, quia fuper peétus Domini re-

vindictze omiífio, Secundum falutaris rubor ,

cubuit, ita hanc ipfam felicitatem per confor-

quod leviora dimittere nolimus , cum ipfi tam

mationem voluntatis fuze cum divina parti-

pL

graves offenfas dimiferint. Tertium genero-

cipare ftudeant. Vide tit. Refignatio.

fus impulfus ad injurize oblivionem cogitatio-

IV. Tu we fequere..— Jo. 21. Oftendi poteft ,

p

ne, verbo & opere fufcipiendam. Vid. cit. tit.

quomodo S.Joannes Chriftum fecutus fit. r.in

H

L

XI, Ex eodem themate oftendi poteft, quo-

vocatione, relictis retibus, & Patre, 2. in con-

10odo Deus Stephanum ad talem pugnam

folatione in monte Thabor, 3

in paffione ,

fortiter fufcipiendam animarit, fcil. coelos a-

nempe ad montem Oliveti & Calvarive ; &

poftea in exiliurm , in martyrium , faltem in-

J

pertos oftendendo ; ex quo probetur , unum

Ü

ex efficaciffimis fignis praedeftinationis ad vi-

tentatum. 4. in gloria, ut verificatum fuerit

di

tam ?eternam efie dile&ionem inimicorum ,

illud: Sicut focius palfionis erit, ita & glorize:

di

uti facile textibus S. Scripturze & SS. Pa-

Vide tit, Paffio Chrifti, & l. 2. c. rr. de imit.

fc

trum , & hiftoriis probari poteft.

. V.. F'alde honorundus eft B, J'onnner. Ecclefia

M

XIL Ex eodem themate oftendi poteft,

in Breviario. Oftendi poteft , cur honoran-

quam vere S. Stephanus Protomartyr dicatur,

dus fit. B. Joannes , nempe ob triplicem

f!

nimirum .1, Quia primus novi teftamenti

laureolam , Virginum, DoCtorum, Martyrum,

m

martyr poft Chriftum fuit. 2. Quia pulcherri-

quie proin quomodo illiconvenerit, oftenden-

al

mum pofteris exemplum przebuit , quomodo

dum: quomodo item füo modo auditores hz-

H

fe erga perfecutores gerere debeant. 3. Quia,

rum laureolarum fru&um participare queant.

dum ccelos apertos vidit , ipfo hoc facto con-

Vide tit. Caftitas & Patientia, &

"

t1t Verbum

firmavit SS, Martyrum privilegium, quod re-

Dei.

0

Lv

&a & [fine purgatorio ad coelum afcendant.

. VI. Quid ad te ? tu me [eguere.. Jo. 21. O-

le

Excitentur proin auditores ad hoc exem-

ftendi poteft, cur de alienis faQtis & moribus

n

plum , faltem per martyrium fpirituale , cor-

dijudicandis foliciti effe non debeamus , quia

di

porali martyrio quidem mitius , fed diuturni-

talis folicitudo vana eft. ( utpote ad nihil con-

Ül

tate longius & crudelius , fortiter fequendum.

ducens ) injufia , dum invadimus jurisdi&io-

nem alienam , fcil. judicis fupremi : moxiz ,

0)

PRO FESTO S. JOANNIS

quia laedit Deum, proximum, nos ipfos, dum

E£VANGELIST E.

a melioribus cogitandis & pra&ticandis abftra-

Dd

hit. Vide lib. deimit. 3. c.24. In fecunda par-

h

ddi

Eallam: diþipulum * äuem.r diligebat

te oftendi poteft, quomodo quivis fequi de-

l

Lgd

a(

t

j Ejfws, Joan. 21. Oftendi poteft, qua-

beat Chriftum dicentem : Veni, non ut faciam

re Chriftus S. Joannem tantopere dilexerit ,

voluntatem meam, fed ejus, qui mifit me. Vi-.

tl

nimirüm r. ob caftimoniam corporis. 2. ob

de tit. Obedientia.

ln

vitzx innocentiam. 3. ob fiduciam fingula-

VIL Ex occafione thematis : Zidit illum

rem. Ad quas virtutes imitandas excitentur

difcipulum ,. quem diligebat 3 Efut.. oan. 21. c.

& ipfi auditores. Vide tit. Caftitas & Cha-

poffunt oftendi caufe , propter quas S. Joan-

yitas.

nes tantopere a Chrifto dileCtus fit, nimirum

|

IL Scimur , quia verum eft. tefltimonium. Aejw.

1. Ob pulchritudinem animz, ratione cujus

To. 21. Poteft oftendi, non immerito S, Joanni

candidus & rubicundus dici poterat. 2. Pro-

f

aquilam appingi, eo quod, ficut nulla avis ocu-

pter fiduciam fingalarem , quam erga Chri-

p

lis fuis magis infpicere poteft folem, ita & ille

Íftam multis documentis oftendit. 3. Propter.

te

re c»teris Evangeliftis altius de divinitate

.

teneriorem amorem, quo Chriftum profecutus

€r.

1

qa

pferit , utpote qui etiam fupra pe&us Do-

eft. lncitentur proin auditores ad hos modos

d

prome-

hr

Q

In Ewmgälia Feyïofum.

655

f

a^

nO-

promerendiChri&i amerem pariter adhiben-

fiam natum agnófcere. Vide Fabrum in hþc

L

dos. VideFabrum conc.

Fefto.coac. 3.

Á

m

."VIII. Ex eodem themate afferri poffunt

ll. Ex occafionethematis: Surge & acci-

lf

rationes, curS. Joannes fpecialiter a nobis di-

Je puerum €? Matrem ejus , & fuge in Z gyp-

n

l

ligendus & bonorandus fit; nimir. 1. quia il-

zui: Poteft obedientia S. Jofephi commen-

|

al

lum fingulariter diligebat ]Efus, unde & nos

dari,uti & B, Virginisobtrescauías. 1. Quia

y

in hoc conformari ipfi debemus. 2. Quia ipfe

erat prompta, dum flatim furrexit. .. 2. Quia

viciffim fpecialiter diligebat [Efüum, quem

erat c2ca4 , & non inquirens,. cur Deus non

2[

amorem nos perinde, imo pluris xftimare de-

alio modo Chriftum cuftodierit,

3. Quia

(Tüs

bemus , ac fi nobis exhibitus effet. 3. Quia

erat fortis, nullam difficultatem pretendens,

(Qr

clariorem nobis de divinitate & humanitate

de quibus vide tit. Obedie

ntía, & Fabrum

u-

notitiam perapocalypíin füam communicavit.

€ODC. 60 n. 29

*

HI. Ex eode

lat

4. Quia noftro nomine/füb cruce ftans B. Vir-

m themate oftendi potefl,

Q

MU

giném in matrem accepit; atque adeo pecu-

quod mali focii adole(centiarm fcandalizantes

t

liari titulo Fraternofter eft.

plus noceant,quam (atellites Herodis. 1. Quia

(tüs

IX. Ex eodem themate of'tendagur, cur

Afti tantum corporalem, illi fpiritualem vitam

3«

tanta rerum coeleftium notitia illi (it commu-

adimunt. 2. Qnia farellites publice, focii ve-

nicata, ut pro fymbolo illi aquilaappingatur,

tem

ro occulte & fraudulenter perimunt. 3.Quia

toun

nimirum quia, cum refte Chrifto beati fint

fatellites femel dumtaxat , focii fzpius occi-

mundo corde, quoniam Deum videbunt;

dunt.' 4. Satellites biennes dumtaxatoccide-

(s

n

I! Te

hanc munditiem S. ]oannes pecu'iariter fem.

runt, fed bi adultiores, quod magis dolen-

perprocuravit, & cuftodivit,

Oftendantur

dum. j. Satellites tantum Infantibus nocne-

nfor

qrti.

proia media ad eandem exemplo S, Joannis

runt, focii mali etiam Parentribus & confan-

procarandam.

guineis. . Unde monendi Parentes, ut mature

l,

X. Ex occafione thematis: Quid ad te? .

fubducant liberos talibus fociis j ipfi liberi

poteft oftendi multplex curiofitashominum

vero, ut ftudiofe fügiant.

L

M

in rebus ad fe non pertinentibus fcrutandiss

IV. Ex occafione thematis: Mizfezsoc-

nimirum 1. In rebus fidei, & judiciis divinis

cidit omnes puevos : Oflendi poreft Innocen-

ne,

examinandis. 5. In aliorum moribus & factis

tium preces valdeDeo gratas effe obtriplicem

;u

judicandis, 3. Inrebus inutilibus & noxiis vi-

titulum.

1. Quia puro corde offeruntur. 3.

I Ie

Uefit

dendis vel audiendis. 4. In futuris rebusin-

Quia, utalii Martyres, fanguinem füum pro-

dagandis: pro quibus omnibus efficacia me-

jin m

fufüum cumprecibus offerunt. 3. Quia valde

dia proponantur, illud maxime a Cbriítopra-

multi funt; impoflibilleautemeft, multorum

preces non exaudiri.

lf

Ícriptum: Tu me

"

? fequerc'. Vide Fabrum

In altera parte often-

conc. 4.

datur, aquibus przcipue invocandi fint, vi-

ran

XI. Ex occafione thematis : Mic autem

delicet 1, ab Adolefcentibus, quia, cumin hoc

iCem

quid? dicatur, hancquzftionem fatcrebro a

ftatu jaciantur füundamenta futurge vitz, hi

TUlb

pre aliis indigent auxilio, quod Innocentes

n

multis male ufürpari , hodie tamen non male -

ad czremoniam vini in honorem $. Joannis be-

illis, utpote fimilibus, libenter preftabunt.

s hz

nedicendi moveri; quare oftendendum 1.

£a

3. À juvenibus, quia hic flatus propter calo-

unde ortum duxerit hzc confüetudo. 2. ob-

rem internum , vigorem corporis , ínfidias

Jum

quem finem benedicatur, fcilicet 1. in hono-

lenonum, Diaboli oppugnationem, parentum

rem Dei & S. Joannis. 2. in fignum fraterns di-

conniventiam, ztatis licentiam, majori pe-

.0

le&tionis.

us

3. Ín fanitatem noflram, ut per

riculo innocentiz perdendz fübjectus eft. ;.

merita & interce(fionem S. Joannis ab omni

A Parentibus, ut SS. Innocentes gratias im-

q

là

damno, quod pervinumcreati poffet, cufto-

petrent pro novellis arboribus rite colendis,

Cote

diamur; quz omnia exemplis confirmare -

& tanquam exercitus eorum liberos ab hofti-

(ie

oportet.

i

J

bus, qui adolefcentize maxime infidiantur,

X

XIL Exoccafione thematis: Aecubuit u-

protegant ; unde hortandi Auditores, ut huic

dum

per petius J Efu: poteft oftendi, quantus hic

exercitui flipendium quotidiani cultus & pre-

yia-

honor fuerit: deinde quomodo & Auditores

curm diligenter perfolvant.

L par

illum per fingularem dile&tionem & fiduciam

V. Ex eodem themate dicatur, morem,

de

ad Chriftum participare queant ; dequo vide

quo Infantes anfzdlet merden , nonomnino (

Ciam

tit. Charitas & S

reprehendendum , eo quod per illum innua-

. Vl-

them. 15.

pes. Item Faþrum in Silva.

tur, correCionem liberis neceffariam effe;

unde oftendatur neceffitas, utilitas , & mo-

j

u)

dus hujus correCtionis, qui in tribus przcep-

m

.PRO FESTO INNOCENTIUM.

tis confiftic, nempe utopportune, fuaviter,

lt

LEx occafione thematis: Mitfeus occidit.

natio.

efficaciter (üfcipiatur, de quo videtit. Ordi-

;

jrum

" ommes Pueros. Matth. c. 2. Oftendipof- -

u;us

funt caufe, cur Deus Innocentium cxdiem

VI. Ex eodem themate oftendi poteft,

pn

permiferit; nimirum r. Ob Chrifti dignita-

quomodo. Satellires Herodis infernalis dig-

Jl

1«

tem & manifeftationem. 2. Ob gloriam Dei,

nofci poffint, videlicetex caputiis tedtis (/Ve-

optef

qu& non modice augebatur ex tot victimarum

&elkapp) nam 1. Aliqui nigra habent, qui ad

eitus

gratiffimarum oblatione.

3. Ob bonum In-

nocturnas graffationes & levitates invitant.

odod

fantium, neadultiores faGti perirent. 4. Ob

2. Alii rufa (Jezzfar?) qui ad carnis illicitas

lod

correptionem parentum, qui noluerunt Mef-

voluptates alliciunt.

j. Alii viridia cum

fira-

656

Index Conciouatorius.

V. Hodie falus domui bure facta eff. Luc.

U

ftraminea corona; qui ad eompotationes in-

citant. 4. Aliidifcoloria, quivariaaxiomata

19. Poteít imprimis indicari praftantia tem-

berverfa inftillant.

i omnes cur & quo-

pliSalomonici, & probari ex impenfis in id fa-

(

t

modo fügiendi fint, o

D.

endendum. Videtit.

&is, de quibus dixit David 1. Paralip. c. 29-

Ego autem totis viribus &c, ex magnitudine,

Educacio & Societas.

j

opus enim grande eft &c. ibid. ex elegantia,

PRO FESTO DEDICATIONIS

quia auto undique ornatum füerat. Deinde

!

[

/

TEMPLI.

Oftendatur, quanto przftantius templum fit

anima easdem circumftantias fpectando,quan-

g

I.Ho

die fi:lus domui buic faca eff. Luc. r9.

toque adeo id magis Majeítas Dei fitimpletue

Poteft oftendi, cur dedicatio inftitu-

ra, & precesin eo exauditura.

Índe infera-

4l

ü

tafit, nempe ob tres caufas. 1. Ut memo-

tur, quanzacura fit hoc templum mundum cu«

riam recolamus beneficiorum per templum &

ftodiendum, lausDei inillo celebranda, adil-

ft

lud confugiendum, &c. Videtit. Oratio.

b

án templo collatorum. 2. Ut debitas pro iis

gratias agamus. 3. Ut veniam petamus n

Qe

. NI.Heceff domus Domini.Eccl. in Breviar.

l

Oftendipoteft, quando ad Eccleíiam recurre-

eligentiarum in templo talicommiffarum, &

. defe&tus tales fincere emendare (tadeamus;

re debeamus, tunc nempe, quando ad domum

materialem recurrimus.. 1. quando aliqua re

' quiquidem defe&us enumerari poflunt, nem-

pe negligentia in eo frequentando, in cultu

indigemus. 2. quando pluviz ingruunt. 3.

quando cibum fümere volumus. 4. quando

divino ibidem re&te peragendo, in Miffa, in

verbo divino rite audiendo, in Sacramentis

hoftisnos perfequitur. ;.quandoquiefcere &

dormire volumus; quz omnia in fenfu fpiri-

fructuofe füfcipiendis, Vide tit. Sacramen-

tum & Sacrificium, & Verbam Dei.

tuali domui facrz (íeu templo accommodari

M. Hodie im demo tua oportet me mauere.

poffunt, de quo vide Infiru&t. 7. pro Fefto

Luc. 19. Poteft oftendi, quomodo dedicatio

Dedicat. ubi plures conceptus reperies.

VII. Ex occa(ione thematis: £odie /alus

digne celebrari poffit , fi fcil. mens noftra,

quz efttemplum Dei, denuo dedicetur divi-

Ja&a eff buic domui. Luc. 19. doceri poreft ars

nis ufibus. In prima ergo parte oftendatur,

bene adminifítrandi familiam (/7/o/ zulmukq)

quomodo antiquum zdificium ; v. gr. lupa-

quinque doGtrinis comprehenía, quarum pri-

nar, hofpitium, tabernadeftrui, id eft, pr-

maeí(t: Reddite, quz fünt Dei, Deo. Secun-

teritaconfüetudo deponi debeat. ^ In fecun-

da: Reddite, quse fünt Caaris, Cazfari, feu

da, quomodo nonnifi divina officia, id eft,

Proximo. Tertia: Date, & dabitur. Quarta:

Concordiares parvz crefcunz, difcordia ma-

opera ad honorem Dei pera&a celebrari de-

ximz dilabuntur. Quinta: Facquod tuum eft,

beant. Videtit. Intentio bona , &tit. Cpn-

Deus faciet, quod fuum eft. — QuasdoGtrinas

1

fuetudo,

IlI. Hodize falus fa&ta ef

buic (Iaï;zui. Luc.

vide füfius explicatasin 1

fttu&. 7. f. 225.

VIII. Ex eodem the

m

ate oftendi poteft,

19. Poteftoftendi, quomodo poffit quivis pro

dedicatione jucundum convivium Deo, San-

qualis Ecclefiafit domus. 1. Ezz Betbaufs. : 2.

Q

Ein Proviantbauff, quia ibi cibus anim:e per

e

&is, Amicis, fibi parare, illud nempe, dequo

Salomon Prov. 15. dixit: Secura mens quafi

conciones & Sacramentum Euchariítiz porri-

gitur. 3. Em Lasaretbauf , quia ibi morbi

jugeconvivium. Oftendatur ergo, quomodo

bona conícientia lztificec Deum, &Sandos,

animz per confetfionem aliaque media curan-

& proximos, & maxime feipfum, ante, in&

tur.

4. Ein Wachtbauff , quiaibi anima re-

l

tt

ofít mortem, & quomodo hoc convivium

peritfortiffimumprafidium. 5. Eig Luffbaufs,

quia in templo reperit anima fummas animi

Q

"Zachzus Chriftroinflruxerit. Vide ti;. an-

delicias.

6. Ein Ratbbauf, ad quam, ficut

Ícientia. S. 12. n. 3.

IV. z domo tua oportetue zmanere. Luc.

Moyfes , prodivino refponfoconfugiam. 7.

(

19. Oftendipoteft, quomodo fequi quisque

Ein Wobabauff , xanquam palatium. fummi

debeat confilium S. Auguftini dicentis f. 25 2.

Regis, in quo proin audientia apud Deum,

j

b

detempore: Quotiescunque, Fratres catifli-

variaque dona impetrari poffunt, de quibus

3

mi, altaris veltempli feftivitatem colimus, fi

vide dictam Inftru&. 7. f. 221.

IX. Exeodem themate oftendatur, quare

fideliter ac diligenter attendimus, & fande

acjufte vivimus , quidquid in templis manu-

& quomodoin templo fe gerere quisque de-

k

beat, nempe 1. quircQte novitvivere, quire-

d

fa&tis agitur, totum nobis fpirituali edifica-

&e novit orare. a. In oratione obíervetur

tionecompletur. Demonftretur ergo, quo-

s

monitum S. Davidis Píal. 46. monentis: Pfal-

modo r. dedicatio prima celebrari debeat,

deputando nos ipfos totos divinocultui. 2.

lite Deo noftro per linguam 4z/Zzze: per

memoriam azfezte: per intelledum zz1eliz-

[/

quomodo annua dedicatio fieri debeat, per

renovationem annuam , in qua agamus gra-

genter: per voluntatem ardenter: per cor-

p

pus reverenter: Videtit. Oratio. -

H

tias pro beneficiis collatis, petamus veniam

negligentiarum commiffarum , novum con-

X. Exeodem themateoftendi poteft,quo-

modo Auditores perpetuam dedicationem

d

cipiamus propofitum divino fervitio & cultui

nos totos mancipandi. 3. quomodo dedicatio

habere poffint,- & femperlari effc , fifcilicet

tü

extraordinaria, feu reconciliatio fieri debeat

voluntatem füam cum divina conformare ftu-

!

- poftpollutionem templi fa&tam per peccatum

deant, uti Chriftus ipfe S. CatharinzeSenen(i

[

mortale. Vide tic.. Poenitentia ; &Inüru&«

oftenditin Dialogo cum ipfa inftituto , quem

l

7. pro Fefto Dedicat.

vide tit. Refignatio.

| Xl. Ex

In Evangelia Feftorum.

657

b

XI. Ex occafione 'thematis : Hodir oportit

XIL Ex Qodemithemäte poffant. äbüfus,

ie in domo tua manere : Poteft oftendi, quomo-

qui in dedicatione intervenire folent , indicari

do Chrifto ex voluntate divina gratiffimum

& reprehendi. 1. Quia templum Dei , id eft

convivium. infirui poffit : hanc quippe gra-

animas, plurimi Baccho & Veneri confecrant.

re,

tiffimum fibi cibum effe , ipfe Chriftus often-

"

2. Quia loco templi frequentantur hofpitia, &

le

dit dicens: Meus cibus efít , ut faciam vo-

loco orationis lufibus & compotationibus va-

luntatem Patris mei. Quod autem optimum

catur.. 3. Quia loco renovationis interioris re-

lit

fit convivium , probatur r. quia continet epu-

novantur peccata & mala propofita peccandi,

"

las fiétitias ( Schuue[len ) non enim licet tan-

& varias alias abfurditates & fraudes commit-

gere & examinare voluntatis divinze juftitiam.

tendi. 4. Quia loco Kleemofynarum , quibus

2. Continet Haupt/peifen , quia fatiat , nutrit ,

l

pauperes hoc die recreare deceret, pecunia in

i

augmentat, & roborat , ut cibi folidi. 3. Con-

convivia füperflua & lufus impenditur.Ut ergo

tinet bellaria dulcia ( Confz ) id eftl (ingula-

a talibus abufibus auditores tanto diligentius

rem animo letitiam & quietem affert. De qui-

abftineant, oftendatur , quantum ex illis in-

it.

bus effectibus vide p

lura tit. Refl'gna.tie.-'ltem

juriam. Deo & Sancis, quanta quoque fibi

Inftru&. 2. fol. 237..

igüs & aliis -ngmn—a crgent.

-

m

Ie

)

do

rl

INDEX CONCIONA

TORIUS *

i

lo

In deinicas.

PRO

INIC

A

&iones þr0poner£das uin examine Lpr'äefc:ïfent .

u

V

E

NTUS.

I- A. D"

quantaque diligentia fead illas preeparaturi ef-

At$

n

fent ; quanto majori proin folicitudine quivis

I

homo , cum ipfe Chriftus velut Examinator

u

quaeftiones proponendas in judicio manife-

!

ftarit. Matth. 25. fe ad eas bene refolvendas

fed

* Runt figna in f;)le* C? luna , €8 jïelïif.

.Luc. 21. Poteft Judicii extremi hor-

per mife

yri(;ordiäf&iægæpaxgte wdgþ—egkt. : Vidg

d

ror demonftrari ex S. Anfelmi de

tit. cit.

ld

— (imil. mundi fententia , dum ait: A

V. Refpicite , €8 levate cayita vejh»a , quoniam

l

dextris erunt peccata accufantia , a

appropinguat redemptio veflra. Luc. 21. Oftendi

n

finiftris infinita doemonia , fubtus horrendum

poteft,quinam cum gaudioJudicem venturum

afpe&uri fint , nempe illi , qui prius feipfos in

chaos inferni, defuper iratus Judex, foris

eli

mundus ardens , intus Confcientia urens &c.

hac vita dijudicaverunt, juxta illud S. Pau-

quz omnia vide tit. Judicium. $. 3. n. 2. ubi

li : Si nosmetipfos dijudicaremus, non utique

pS

judicaremur. 1. Cor. 11. In fecunda poftea

tti

etiam plura p

--

ro amplificatione r:eperien-

turf

parte oftendatur, quomodo feipfos per poeni-

l

tentiam dijudicare debeant , in fpecie autem

n

II. Tünc videbunt Filium hominis venientem

per frequentem contritionem elicitam , per

[

in nube. Luc. c. 21. Poteft judicium extremum

quotidianum examen confcientize , per feriam

!R,

tempeftati in ccelo ortze comparari, & in fe-

confeffionem ; pro quo vide tit. Poenitentia ,

unt

cunda parte oftendi , qu3e in przefidia contra

& tit. Confeffio, & Examen confcientize.

(et

VI. F'erba mea non grateribunt. Luc. 21. Po-

hanc tempeftatem adhiberi debeant , quem

teft oftendi , quam confolatoria fint hzec ver-

conceptum vide cit. tit. $. 12. n. 2.

m

VT. E in terris pre[fura. Gentium. Luc. 21.

ba , & quafi mirothecii loco variis perfonis ,

)f

Poterit oftendi, 1.Qualia ifta preffura fit futu-

praecipue pauperibus, infirmis , peccatoribus,

contemptum patientibus , pro quibus fingulis

Du$

1a, nempe illa , de qua Sophon. c. r. dicitur :

Dies irze diesilla &c. 2. Unde oritura fit,nem-

probandis vide tit. Paupertas, & Patientia, &

J

peex fignis precedentibus, comitantibus, fub-

Humilitas. Item tit. 40. $. 2. n. 10. & $. 3.

fequentibus. 3. Quomodo fe quivis armare de-

n. 16. Item tit. Spes. Vide etiam totum con-

de

'te

debeat contra hanc preffuram , de quo vide

:

ceptum hunc dilatatum in Inftru&. 7. £. 67.

— Vil. Ex occafione thematis : /:tuter calo-

tUL

cit. tiþ. $- x1.n. 14. .

rum movebuntur : Luc. 21. Poteft Judicii ex-

) lalo

tremi timor inculcari , eoquod Judex fit infal-

pEl'

IV.. Tunc. videbunt Filium hominir. Luc. 21.

Poteft judicium Examini pro afcenfü & pro

libilis propter omnifcientiam : inevitabilis pro-

[

praemio comparari,& 1.Oftendi,quam feverum

pter omnipotentiam : inflexibilis propter jufti-

of

fit futurum, tum ob feveritatem examinantis :

tiam ; quze omnia facile fententiis & hiftoriis

tum ob rigorem examinis , quia cunéta , quae

probari poffunt , uti fuo loco videre eft.

luo-

fiunt, adducet Deus in judicium. Eccl. 12.

VIII. .Ex occafione thematis : Z/idebunt Fi--

yum

tum ob fententiam non folum negantem a-

lium hominis venientem in mube cum poteflate

ie

fcenfüm ad coelos , & przemium,fed etiam de-

magna €9 MajW: Poteft proceffus terribi-

ii

trudentem ad infernum. 2. Oftendatur, quam.

lis judicii extremi explicari ex quadrupli-

atl

felices fe judicarent Difcipuli , fi omnes quae-

ci capite. 1. Ex Judicis majeftate & potentia.

:m

2

X

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. L1I.

QOO

P

Iudex ^ Concionatoriur,

658

?. Ex praefentium multitudine. 3. Ex omnium

ftantize , de quivide tit. P

*

effevexfahtia. ,&

a&orüm revelatione. 4.Ex fententi»e ferendae

varia media.

irrevocabilitate ; de quibus vide fuo loco.

H. Quid exiviftir videre , hominem mollibus ve-

I[X. Ex eodem themate poteft dici, Deum

Htum?2 Matth. 11. Poteftluxus véftium re-

nuncin hac vita agere,quod Tamerlanes Tar-

prehendi & diffuaderi,ob quadruplex damnum

tarorum Princeps fecit , qui civitatem oppu-

1. Ob prodigalitatem pecuniarum. 2. Ob pro-

gnaturus :'primo vexillum album fufpendi

digalitatem temporis in apparandis & in-

r lo AMFE cudED weca "m — A o us UA

quffit : fecundo rubrum : tertio nigrum , ut in-

duendis veftibus. 3. Ob prodigalitatem famse,

dicatet ,fe,fi primo die fe dederent, vitam

quz& plerumque non modicum detrimentum

donaturum ; fi fecundo fe non dederent.omnes

patitur. 4. Ob prodigalitatem innocentize vel

occifurum ; fi nec tertio die fedederenttotam

gratiz. Pro quibus

civitatem vaftaturum. Nam & Deus primoper

Fama ac Gratia.

vide tit.» Temïpus , &tit.

— .A g f" aem,

profperitates ad poenitentiam & fui deditioné

II Quid exiviftis videre? Matth. 11. fPoteft

invitat; deindepertribulationes : quse fi non

de contemptu mundi & rerum creatarum in-

proficiunt ; tandem in interitum hominem

ftitui concio, & occafio ex illis Thomse Kemp.

l. 1. c. 20. verbis fumi : Quid potes alicubi vi-

praecipitat ; quze omnia pulchris hiftoriis pro-

r D - MO - R od

bari poffunt, uti fuo loco videre eft.

dere, quod poteft diu füb fole permanere,&c.

X. Ex eodem themate Judicium extremum

eum in finem adducatur exemplumSalomonis

cum tempeftate comparari poteft, fimulque o-

c. 2. Ecclef. omnia enarrantis , in quibus pu«

ftendi, quod optimum contra illam remedium

tabat fe fatietatem inventurum , & inde con-

fit,fi fübB.Virginis pallium velut Laurum con-

cludatur,fi tant»e divitishonores & volupta-

fungiant, nam ficut Laurus a fulmine fecura

tes fatiare non potueruut cor Salomonis,quan-

dicitur, ita qui fub praefidio Virginis conftitu-

to minus particula aliqua fatiatura fit. In fe-

!

tus eft, a fulmine ultim?e fententiz : Ite ma-

cunda ergo parte oftendatur , quomodo hzc

ledi&ti: tutus eft, ut ex iis , qus di&a funt

omnia multo perfectius in Deo velut fonte re-

tit. Hyperdulia, videre eft.

periantur , & claudatur hzec vrobatio illis S.

XI. Ex occafione thematis : erba «ea non

ä

Anfelmi verbis : Quid vagaris per multa,

prateribunt : poteft veracitas Dei in promilfis

ó homo , quzerens bona corporis & animze ?

premiis,in comminandis füppliciis , & in

quare unum bonum , in quo eft omne bo-

.auxiliis conferendis demonftrari, atque inde

num

Mundus. :

1 , & fufficit. Vide tit. Concupiii;en-tiaïglc,

auditores ad falutarem timorem, ad fiduciam

& fervorem in fervitio Dei animari.

IV. Beatureft , qui non fuerit fcandalizätmäïn

me. Matth. 11. Poteft de fcandalo agi , & na-

XiLl. Ex occafiore them.atis : Levate capita

tura ac diverfitas fcandalorum proponi, ac o-

vefira , quoniam- appropinquat redemptio ve[tra :

ftendi, quam facile homines fcandalizari fo-

Oftendi poteft, quomodo quivis Chriftianus fe

leant, quamque adeo merito beatus dici queat,

tempore Adventus gerere, & ad Natalia Fefta

qui nunquam fcandalizat

1

us eft in *'gliis. " Vide

ïä

praeparare debeat. Nempe 1. ardenter defide-

tit. Exemplum.

yando Chritti adventum, & clamando cum an-

V. Preyarabit viam tuam ante te. Matth. 1 r.

tiquis Patribus : Rorate cocli defuper,& nubes

Poteft oftendi , quam viam paraverit S.Joan-

pluant juftum. 2. Purgundo habitaculum cor-

nes, fcilicet viam poenitentize , eoquod hzec fit

dis füi per finceram confeffionem & contritio-

via certa ad coelum ; via trita feu ab omnibus

nem ; ideo enim ab ecclefia color violaceus,

San&is ufürpata ; via fecura, quia nullis peri-

qui eft figaum triftitize , adhibetur , & illa S.

culis & infidiis hoftium obnoxia ; pro quo vie

Pauli verba occinuntur : Fratres, hora eftjam

de tit. Poenitentia.

nos de fomno furgere , abjiciamus ergo opera

VI. Cum audi[fet Joamner in vinculir. Matth.

tenebrarum. 3. Ürationi ardentius infiftendo :

1r. Poffunt afferri caufze,ob quas Deus juftos

ideo enim & gb ecclefia plures hoc tempore

variis tribulationibus & perfecutionibus ex«

Tiffz cantantur,& longiores in Breviario pre-

erceri permittat; & quod propterea magna

ces przefcribuntur. 4. Operibus borir fedulo va-

cum patientia & alacritate excipi debeant, de

ä;

cando , eaquejuxta exemplum Chrifti cum

quo vide tit. Patientia.

majori dilisentia obeundo ; fic enim ecclefia

VII. Ex occafione thematis : 7u e; qui £l«

monet, utarma lucis arripiamus,, & Chri-

turus er , an alium ex[peffamus ? Poteft examen

ftum induamus. -

Vide Fabrum conc.'r r. in

particularis judicii explicari, & 1. Quidem o-

Dom. 2. Ad-v.,:I

ftendi, quanti momenti fit,cum in eo deafcen-

fu in coelum , vel defcenfu in purgatorium vel,

PRO DOMINICAIL AD-

infernum agatur. 2. Quam rigidum fit , utpo-

VENTUS.

te in quo . ad omnes quaeftiones circa a&tiones

& cogitationes noftras refpondendum erit. 3.

Uid. exiviftis videre ? arundinem vento agi-

Quzenam fint quzeftiones proponendse ; vide-

ä

I. IQ

tatam ? Matth. 11. Oftendi poteft,quam

licet quomodo Deum & proximum dilexeri-

inconftantes fint homines , maxime fi tribula-

mus , vocationi noftrae refponderimus , quam

tio ingruat,atque adeo merito comparentur a-

folicite & ftudiofe proin ad has quzeftiones.nos

rundini, a vento & aquis tribulationum agita-

at

(:;

PV

andiffimus. Vide Fabrum conc. 2.

tx. In fecunda dein parte oftendatur, quomo-

LEx eodem themateoftendi poteft;quo-

do fe firmare debeant per virtutem | con-

ticulari

moglq nos ,a-d.Chkriiti adventum in par

a, s

jüdi-.

*

1

n Evangelia Feflorum,

i

659

I

; 'judicio prseparare äebäamus*.Videlicet I.Lumn-

cari poffit , quzerendo , Tu

quis es 2 1. fecun-

Ut

bor pracingeudo , id. eft , concupifcentias do-

dum naturam. 2. fecundum religionem. 3.

mando , & fic a vitiisabftinendo. 2. Lucernar

fecundum ftatum & officium !

. pro quo vide

üm

ardentes bonorum operum in manibus gerendo,

cit. tit, 24. S. 12. n. 2.

T

3. Ex[peitando Domini adventum, id eft, para-

hL. Confeljus eft, €9 non negavit. Joan. 1. Po-

ll«

ferendo. De

tam femper ad moriendum voluntatem pr»elfe-

teft de confelfionis integritate & neceffitate

"3

quo conceptu vide tit. Judicium.

utiliter inftitul conc

F

io , .de quo vide tit. Corïf

uU

S. 12.n. 4

[

feffio S. 11. n

IX. Ex occafione thematis : Pauperer evan-

i

IV. Quid ergo baptizas? Joan. x. Poteft ex«

üt

gelizantur : Oftendi poteft , cur Deus tot pau-

plicari obligatio, quam quivis per baptifmum

peres in hoc mundo vivere permittat, nempe

contraxit, nempe ut quze patrinus olim in

1. propter majorem fuam gloriam. 2. Propter

rtle&

baptifmo promifit loco baptizati, ipfe nunc

Pm.

umani generis confervationem. 3. Propter

opere compleat, de quo vide tit. Baptifmus.

