IX. S. Romualdus jam fenex per iept/en- S.Dsmian;

dus, dum tractans illa verba : Ipfum

nium inclufüus in S

filentium.

ytria inviolabiter tenuitilj vita,

audite : fic loquitur : Ecce Domine JESU, vel

X.S.An-

"

281

m imlw CXXXV 1l. Tacdturmtas.

".'S.Hïemn, uE 8 Andrcnïcuä cum'S-.Athanaüa üxore

nueponti*ä ipfam murmurabä Judas, nuläufn

|-3n reg.

fub virili habitu pariter monaítico , nec illi co-

proríus legimus prolatum ab ip/a verbum : &

. Monsch. epita de facie,tum in longiffima peregrinatio-

totium hoc fingularis iuze virtutis ac perfectio-

L

-co :m.-'-a

nis erat indicium.

I y^

ne Jerofolyiitana, tum in eadem cella duode-

cim annos Athanafize rogatu penitus filentium

N

obfervavit.

t

Á

XIX. S. Gregorius Nazianz. per integl'äm S. Greg,

ir- fit,

Vita Pa-

Xl. Agatho toto

triennio: ]apiäem in ore

quadragefimam penitus tacuit, cujus rei ratio- ^

SBG[[] f.

trüim.

e

uadra

$

m.

geftavit , ut filentium facilius obfervaret.

nem ipfe reddit his verbis : Tum denique pio-

)

jejun i.

it f m

Genna- .

XIL. Severus Sulpitius in fenectute a Pela-

rum virorum pr?eícriptis obtemperans , labia

Dópu,

. dius in

*

/. Catal, vir. !

anis deceptus , agnofcens loquacitatis: cul-

mea quafi peffulo quodam obdidi : cujus fa-

&i mei fi caufam. quseris, idcirco a fermon

iliu&r,

pam, filentium usque. ad mortem tenuit,ut

peccatuim, quod loquendo contraxerat

i

xrorfus abftinui, ut fermonibus meis modera-

do penitus emendarit.

.

ï;tacen-

ti difcam.

Poftea ; Nam qui res parvas aífe-

i )Dre?ï in

XIII. B. Godefridus Am

biani Przefül, quo-

quitur, non fatis certus eft, an magna quoque,

^ Phaeth., c.

At

LE

tiescunque iter faciebat, comites femper prae-

etiamfi impenfe cupiat, alffecuturus fit.

cedere juflit. Caufam hujus moris rogatus re-

qui in majoribus rebus fuperior exiftit , perfpi-

La hifor,

Ípondit: ne otiofis fermonibus occafio detur.

cuum eftfane, eum minores quoque , fi ita li-

643,

Ribera in . lV. S. Therefia in coelo jam gloriofa vo-

beat, egregie confecurum. Atquehzec mihi

twit. l. s.

lebat, utífuze filize filentio effent addi&te ; unde

caufa fuit, cur fermonis vim omnino conftrin-

gerem; fie enim fore fperavi, ut non jam ex

:, c, '4"1

fi quando aliqux tempore lilentii loqueban-

—

tur,audiebant tres ictus fiper portam cubiculi,

ore meo fermo immodicus exuudeg

ac fi Therefia illos admoneret íilentii religiofe

integreque fervandi.

XX. Quodam die in. conventu Fratrum Laur.Snr./

A

Laberhit.

XV. Cum quidam fub charitatis eolore in-

quidpiam prolocüturus S. Arnulphus non po- in vita c.

in medit.

firmum vifitare, & eo tempore, quo-tacendum

tuit more Francorum exacte verbum exprinie- 915 Aug.

29.

erat, colloquio recreare vellet, diferte vox e

ré: Dixit ergo ei Abbas , ut ad horam fileret,

crucifixi Chrifti ore audita dixit: Non placet

ne utilitas cau&e differetur. Quod fileudi

mihi ifta charitas.

mandatum ille corde fimplici, & verae obedi-

Hif.Lauf — XVl. Pambo Abbas, cum illum Pfalmi tri-

entize zelo per menfes aliquot obfervavit , do-

ii DPflc.',

l.:1o. & gefimi octavi verfum : Dixi, cuitodiam vias

nec a Fratribus nunciatum eftAbbati. Qui co-

54.

gnovit ex eo, caufam diuturni filentii fuiffe,

61$,

meas, ux non delinquam in lingua mea : audi-

viffet, fatis eft, inquiebat, reliqua audiam,cum

quod ipfe eum tacere juffiffet : & admirans in

hoc opere implevero. Malto deinde tempore

eo renovatam Pauli fimplicitatem, przecepit,

poft reverfus cum interrogaretur , cur ad ma-

ut »edificationis caufa Fratribus interdum mu-

giítrum redire tamdiu diftuliffet? nondüm fe

illud,quod didicerat, perfeciffe, dixit, fcriptum

-—tuæ cdllocutiopjs ofücium 'A-exvhiberet.

lii 6j

autem effe ab Apoftolo: Eftote factores verbi,

Noceftar. -

& non auditores ftantqm.

XXI. 'S;]orda*nes , .qui Dominico proxime Rerd, Ca-

XVH.' De. hoc Abbate nonag—enariü tria

in gubernatione Ordinis fucceífit , dicere foli- fto! ». 2.

it praed.

commemorat Heraclides, quod fcilicet nun-

tus erat fuis; ftudiofo perfeCtionis non modo bi

verba otiofa , & quse ad rem non pertinent ,

quam mentitus fit, nunquam alicui maledixe-

:2 s.(?.

effe vitanda ; fed etiam, qu»e res ferias conti-

rit, nuhQuam citra"'nec?iüt,atem, locutus fit.

[ Lent,

Manfi

nent, & zedificant, fi multa fint, & di&tius per-

6 4

J VH S. I;ucas Evangelifta Eva*r*:gälico füo

trahaatur.. Nam homini loquendi avido pro-

2.n. q

penicillo Mariam Magdalenam in dono 5imo-

clive eft, ex bonis fan&isque colloquiis, filon-

nis Pharifzei depinxerat initio peccatricem. Ef

giora fuerint,in otiofa proiabi,& inde in noxia

ecce anulier, quee erat in. civitate geccatrix ; Sur-

decidere. Quemadmodum in concentumufi-

fexit illa nihilominus a pedibus Salvatoris

corum accidit, in quo eantorum voces ex arte

munda & fan&a, & quidem fan&titate eminen-

fymphoniam in choantes paulatim a regula,

|figs

menfuraque defle&tunt, vel mentis inconfide-

tis perfe&ionis : JDilexit multum , fcitisne cau-

onach D

fam? charitas patiens eft; fed in qua reeluxit

ratione, vel defatigatione gutturis , unde ne-

ceffe eft'a chori magiftro ad leges muficas &

hzec charitas patientize ? Quando audivit im-

propria & oprobria Pharifzei, non aperuit os

harmoniam fymphoniaeos ab errore lapfuque

fuum,nec minimum defendit fe, imo caufam

revocari. Quod fi non ob aliud, certe ob lon-

fuam ad pedes Salvatoris peroravit filentio.

gitudinem, peccatur ; quia, ut ait vetus auctor

In alia pariter oc

j

afione, quando in Bethania

epiftolze ad Demetriadem , quod laudabile eft

Martha foror ejus ipfam reprehendit , quod

in genere fuo, fit de nimietate fua cu?pgb?let

noníe occuparet quoque in parando convi-

vio , fed. tacita ad pedes fui ccleftis Magiftri

XXII. Abbas Paftor quæfwit ab Abliaate Ve.-.Belï:;v.

pec, p, t,

federet, ipfanec verbulum refpondit, ac pro-

ftorio, unde tantam acquifiverat virtutem, ut,

l. 3. dift.

yrips i

pterea Chriftum habuit fui defenforem, ipfam,

quando Abbas aliquid injungeretin monafte-

T.

hifce laudantem verbis : /«Maria optimam par-

rio, ipfe non loqueretur.

"Ait adjuratus : "

4f

tem elegit, que mon auferetur ab ea:

ia quadam

Quando intraviin monafterium, dixit: Tu, & .

vice, quando pretiofiffimum illud. profudit.

afinus unum eftote , ut, ficut afinus verbera-

Dumitlh'

Vlt D

unguentum füpra Caput Chrifüi , de-

quo ftre--

tur, & non loquitur, injuriam patitur, &

Nn*—-

non

K. P. Lohn. Bibl. AMan. Tom. ZII. !

»

284

Bibiiot-hec& Manualit: Concionatorie

X

ä

non refpondet, fic & 'tu ; ficut in Pfalmo legi-

fortes, ut unus eorum pro Duce—neearetur,

t 6f

tur: ut fumentum fatlus um apud te.

nunquam in vitos DEI ceciderunt , unde ob-

Manfi di; XXIIT. Homo quidam magn3e experientize

M

fcupefa&i milites liberos eos dimiferunt.

5.n. 2. (&fÍpiritus dicere folebat, quod ad reforman-

. XXXII. Cum B. Maria Oegniacenfis ali-Sur. a3.

f

dam religionem aliquam fufficeret,eandem re-

formare in filentio ; quia, dum quilibet fibi at-

quàndo afefto S. Crucis usque ad Pafcha Do- lax.

mini ne unum quidenmi verbum locuta eflet,

tendit, ceifant lamentationes & murmuratio-

tam gratum id DEO fuit, ut ex Spiritus 5.

nes, ceffant circuli, converfationes, ac tempus

utiliter impenditur orationibus,. & ftudiis.

revelatione didicerit, eo vel maxime fe impe-

VitaPP.1,

traíffe, ut fine poe

l

»

d. $t

XXIV. Vidimus alium non procul a civi-

lum.

na purgatogii migraret ad coe-

I

LÀ c.ï II

tate in folitudine, nom ne Theona, virum fan-

pl

&um,in domuncula feorfum inclufum, qui

jucunditm.

nlg

L. Iüfin;

iL

tempore viginiti annorum filentium exercue-

XXXIII. S. Gertrudis de feipfa fic loquitur:

a p, 6t

rat: is cum plurimas virtutes perageret, habe-

C. 14.

Ro«e*nüs

batur pro Propheta: Exibant enim ad ipfum

Dedifti mihi intelligere, quod tu, o unice cot-

fgm

dis mei,a diverfis hominibus convitia & perfe-

M

multitudo aegrotantium, quibus manus impo-

cutiones paffus, expeteres a me domicilium

nens per feneftram dimittebat eos ab re falvos.

ä&

Amil

Licebat videre ipfum habentem vultum ange-

cordis, ad requiefcendum in eo. Hinc per tres

I ol N

illos dies ( Bacchanaliorum ) quoties ad cor

4j if

li, lætisyoculis, & totum plenumkmaxima gra-

^

meum redii, videbaris mihi ad fimilitudinem

A

tia.

languentis fupra pe&us meum decumbere.Per

L. * infin.

. XXV. S. Gertrudis de fe ipfa teftata e

f,

€. 3. & 23.

totos illos tres dies nihil inveftigavi , quo tibi

nunquam fibi vel ad ictum oculi fubtractam

gratiorem refe&tionem poflem monftrare ,

per novem annos Chrifti przefentiam, nili per

quam ut orationibus, filentio , & caeteris affli-

[]

undecim dies, ob mundanam quandam, ut ipfa

*

/

&ionibug pro gmendatione þqminum infuda-

loquitur, fermocinationem.

«

rein

Ib.'l. 3. c.

XXVI. Alia vice intellexit divinitus , quod,

Digutas:

3e.

cum homini libuerit videre, vel loqui verbum,

in quo parvus vel nullus eft fru&us, fi hocfta-

.XXXIV. De monafterio Cl-aræ?valle«rnüv fab Vita 1. x.

Brobaus

- tim perficit, & pro nihilo reputat, ficutex vafe

S.Bernardo fcribit vitze hujus S. author, quod * ** «

in er, d

perforato effluit dile&io DEI. Si vero pro-

media die.medize no&s filentium a fuperve-

A i

pter DEUM continere proponit, tantum ea

nientibus inveniebatur, przeter laborum foni-

erefcitin corde , quod vix fuperare valet.

tus, & fi. fratresinlaudibus Deioccuparentur..

Belv. in

Viucent, XXVIL Duranus Epifcopus vanis & ridi-

Porro ipfius filentii ordo & fama tantam apud-

culis verbis affüetus, quia ad monitionem Ab-

fzeculares homines fupervenientes fui faciebat

Ípec.

'2?-batis Hugonis refipere noluit, poft mortem ap-

reverentiam , ut & ipfi non dicam prava vel

€. 15.

ociofa, fed aliquid etiam , quod ad rem non

ltid.

parens, graviffime fé in purgatorio levitatem

illamluere confeffüs eft.Nec prius eft liberatus.

attineret , ibi loqqi vereruntur.

quam monachi feptem per integram feptima-

nam filentium pro illo tenuerunt.

$. VI.

Hom. 1.

*

XXVIII. Ezechiel Propheta ad loquendum

fup. Ezeh

.mi

ffüus a DEO feptem diebus fedens mo-

EXEMPLADOMEST ICA.

rensque tacebat;hinc S.Gregorius ab eo argu-

tmentatus, Si; inquit, qui ad loquendum miffus

Ignatillism, tefte Cörneïio a Lapide, tria IQ ;ap.ag,

eft, tamdiu tacuit, penfandum nobis eft, quan-

X

* dabat figna, ex quibus quis perfpiceret, Ifajae.

ta culp

a fit ei non tacere, quem nulla ne

an in monafterio aliquo vel collegio bona ef-

T.

fet difciplina clauftralis, fcilicet fi bene fervare-

tas cogit yïloqui.

tur claufura ; fi omnia loca effent nitida , &

U t:l!taf

compofita ; fi bene fervaretur filentium; non

effént fabulee, ftrepitus , clamores. Hinc fi

PIntard

S.Ephr XXIX. S Arfenio quære*nfi»,- qua ratidne

ftrepitum aut fermonem tempore filentii ipfe

Y vit,

t. x. in

proficeret ad falutem , vox coelo delapfa dixit:

audiret, mox delinquentem äd fe vocabat, &

IDWE

apoph-.

monebat.:

thegem.

ätsxge, tace, quiefce, hzec funt P?iïlcipia falu-

II. B. Aloyfius obfervantiffimus erat legis Vital s,

'Thom.

XXX. Radulphus monachus poftquam

filentii, idque duplici ex caufa. 1. Quia apud e r

Cantiprat.fexdecim annorum fpatio necfyMabam quidem

Deum offendere verebatur ; hinc illud crebro

Senen.

Vit, b

l.2.apum.pronuntiarat , excitato incendio dicens : fta

ufurpabat : Qui non offendit in verbo, hic per-

€. 14$.4-ignis hac hora : flamma penitus conquiefcas:

feCtus eft vir. 2. Quia coeleftes mentis delicize,

ftatim ignem extinxit, quze virtus filentio

quibus affiduo fruebatur, Omnem Letitize cu-

"

ejus attributa eft.

piditatem, quxe ex mutuis colloquiis hauritur,

Spec.

XXXI. Cum duo monachi Cluniacenfes

penitus extinguebant. Hinc onge jucundius

.

Y

Exemp.

capti a militibus barbaris, noctu filentii tempo-

llli erat tacere, quam loqui.

;

"

Mif

)

II Joannes Berchmannu

s interrogatus ,:Vïta P. x.

7' nl 9;

dift, 4. 37.1e loqui nollent, Dux militum equo ferociter

in illos irruitfed equus phaleratus in latus re-

quomodo filentii lex perfe&te fervari poffet ? fol. 36.

filiens fefforem humo afllixit, quem fecuta fe-

refpondit : Ego, fi quis obvius mihi venit,fub-

brislethalis omnino extinxit. Miffz fubinde

erbo unico

miífe falutcï: fi quid intemiogat X

refpon-

1

'Titulu.-" CXXXFII. : T a;itüV7zitaf»,

tore factam; unde hoftiliter quidem currebant

tef ondeo, & vel aïtefum füpervacaneum d-

f.66. jicere caveo, Undenunquam veteranus cum

per urbem, at ficut monachi filentium tenen-

tes.

|

l

feparato locutus eft, nunquam legem filentii

p.8. .37.fregit. Aliquando vero cum pater quidam pe-

VI. Cum quidam ad

| Cleanthem dixif?&t :Sþmþ. 3.

: Sllr, 3.

regre adventans, longius fermonem protra-

quid taces? atqui jucundum eft cum amicis***

ix,

813* geret, negavit, fe habere facultatem diutius

confabulari. Jucundum quidem, relpondit

loquendi , ideoque eam petiturus fuperiorem

Cleanthes,fed quod jucunäum eft,xeo'ämagis' in:

h

adivit. Inter tria, de quibus fuperiori fingulis

hocamicis oportet concedere.

. . Plut.

«pud

hebdomadis rationem reddebat , erat, a fden-

:

Vil. Refert Plutarchus , Catonem, cum eiw;,

fi dif.

- tium fervaffet ?

»

diceretur : Improbant iftam tuam taciturnita- xo, n, s.

Hilt. Soc.

IV.. Joannes A

ntonius Apulus Novitius, üt

tem , fapienter conformiterque. propofito no-

p.r. l. x1

ftro refpondiffe: Dummodo vitam.non im-

X. .38'

'filentii legem fervaret, faepein ore calculum

geftabat.

probent: Ego vero tum demum taciturnita-

; c' x4l

üs A öc;allus ut filentium

tem meam abrumpam, cum: talia dicere vale-

P. Greg.^. V. P. Hieronym

Ro(effius

.

accuratius cuftodiret, fi qua re indigebat,

bo , quae non funt digna taciturnitate.

:

f. 3. in

fchedul:e eam infcribebat,

MTIR Xenocratäs dpud Stobzeum , iïn.gulisxsf*ïb' Ser.

z

M. S

Veirque : EU acci-

Annal

*

pere poffet, dedit.

negotiis diei partes aflignans, filentio quoqueg g q;.-

;

VL Mortuus erat prope Neapolim Theo-

fuam partem dabat. Harpocratem Philoío- v.s in 1.

*

Goll Ne-

phuni, qui rebus omnibus filentium antepo- i, c. - de

i

ap. 1605.logus quidam ex noftris, qui poft mortem ap-

I

i

paruit cuidam intimo fuo focio, dixitque, fein

nebat, tanquam D E U M. Groeci. coluerunt , civ. DEE

eumque digito labra comprimentem finge-

purgatorio graviter vexatum. effe , quod olim

in facro aliquantulum confabulati effent , nec

bant. Quantum cordi effet Pythagoree, legi-

DL

ftis. Corroborat hanc rationem naturalem 5a-

vcorifefïi ; iple proin adhuc confitergtur.

lomonis locus de tempore duplici tacendi &

E

loauendi jnunquam fatis laudatus. . Ad: hoc

D

[

$. ViL.

incitamentum referre placet quam pauciffi-

mis, decem rationes colendi filentii , quas fu-

i

EXEMPLA PROFANA. |

fius explicat Turrecremata. Prima, quia vi-

Vifl l. L r

*

tantur peccata , quae a loquacitate oriuntur.

t

[

E

Stobsus I

DI

ogenes ad quendam, qui fe contentio-

2, Vitantur fcaudala diffenfionum, & pericula,

!

|

E

in er. de

fe Philbfophum profitebatur: Vah

4 "tacit.

in quze loquaces incurrunt.

3. Quia convenit

j«

amifer, inquit, cum id , quod optimum eft in

ftatuidifcipulorum , filere, quales funt reli-

Lan. 3

vita Philofophi, corrumpas , verbis tamen au-

i

des te Philofophum jactare : eft autem Philo-

giofi, qui exercentur aflidue in fchola virtu-

tüm. 4. Juvat homines ad perfe&ionem, in

t

fophi etiam munus tacere, cum res refponfi?-

Y

ne digna non eft.

N

qua Philofophi ipfi requirebant filentium. — .

j

i'ehenfüs de fi-

Operatur ad veritatem religionis, quze fine fi-

IL. ZEfchines Socraticus rep

lentii ratione aliqua vana reputatur. 6. Robo-

- Jentio, cum Socratem przeceptorem habuiffet:

rathominem, cum portam obftruit hoftibus,

. Non loqui folum, dixit, a Socrate, fed etiam.

.

7. Adjuvat pacem focietatis , quae in clauftris

filere, didici. In eodem fermone recenfet,

maxime neceffaria eft.

8. Praeparat ad. con-

quod occurrit Soloni, homini pariter fapienti:

templationem , & collocutionem cum D E O.

-Solon interprocula tacitus, interroganti Peri-

0. Confervat fervorem devotionis.

IO. BSi-

andro, an propter inopiam verborum, aut ob

ftultitiam , taceret, refpondit : Atqui nullus

gnum eít fapientis, & argumentum prudeatis

1[n p

viri. Ex his rationibus aliquot exemplificatze

: ^ "fhultorum in convivio filentium przeftare po-

funt a me : nonnulle in fruc&ibus continen-

352

teft.Ex hifce veterum Philofophorum, aliisque

:

tur, reliquxe fqnt affidua mþditatiþne digniffi-

fimilibus, quze teferre poffem , refponfis aper-

1nee.

te colligitur, ipfos etiam majorem partem per-

1X.Pythagoras legem deditfuis difcipulis,

S. Bern. l.

fe&ionis collocaffe in cuftodia linguze.

*

de ord.

ut per quinque annos tacerent, ficque loqui

vita.

lL Ariftoteles Callifhenem - auditorem

addifcerent ; & tu , inquit 5. Bernardus, non

i

þlutar*ch d

N

(uum ad Alexandrum mittens monuit, ut cum

ju vit. À-

l

D

vis tacere , cui virtus filentii propria eft.

lexo i

.eo quam rat

ffime, aut quam jucunditfime lo-

X. Plinius de palatio Trajani ImperatorisIn Psn

e-

queretur,quo fcilicet apud regias aures, vel fi-

grt

fá

loquens,fic ait: Magna ante te, magna poft te,

jani.

sfiss

lentio tutior, Lvel*fermgne effet acceptior.

juxta tamen maxima quies. Tantum ubique

dc- I'

SeBeca de :

IV. Tradit Seneca, gentiles in egreffu

filentium, tam altus pudor, ut ad parvos Pe-

lorum fuorum hanc adhibuiffe diligen-

nates & Larem auguftum, ex domo Principis,

vit,beat, temp

modeftize & tranquillitatis exempla referantur.

'a

.tiam, pu

blice nimirum. curabant proclamari

Ó

& divulgari filentium , acclamando :

Fuüvete

XI. Apollonius Thyraneus , quod tacere

nefciret, quinquennale Pythagorse filentium

Nigronus

*

dinguir , filentium obfervate..

in reg.27.

fibi indixit.fervavitque tam exacte, ut Impera-

com,

tori interroganti non voce, fed fcripto , re-

Manfi dif. V Refert ]oVius in vita Sditnanni Turca-

7. 0. 9. fum Imperatoris, quod ipfo ingrediente Rho-

fponderet,

3

dum urbem principalem Lycize cum exercitu

Xll. Zeno, cum

LegatosAntigoniRegis mif- Texr. in

At

fosAthenas cum nonnullisPhilofophis ad cce- offic. L. 5.

fl 9

tringinta millium militum, nec unus ex illislo-

qui auf

us

fuerit, ob prohibitionem ab Impera-

nam invitaífet;ac czeteri omnes verborfi multi-€* 37»

m

n2

tudine

.R,

P. Lohn. Bibl. Man, Tom. I11.

(

j

284.

Bibliothecg IWuanuilir: Concionatorig

tudine do&rinam fuam oftentarunt, folus ipfe

nec cor devotionis in fe poterit gratiam con-

gonyn

tacuit. Silentii caufam percontantibus Legatis

fervare, cujus os non fuerit gratia filentii re-

refpondit, longe difficilius effe tenere ,

quam

clufum. . Kandem hanc fimilitudinem in alio

roferre, fermonem.

Plutarch.

quodam authore expreffam reperio hisce ver-

XIII. Grues Taurum montem tranütun

bis ;; Sicut clibani ore obftructo calor intrin-

de Selert.ne aquilarum illic degentium infidias incur-

fecus convofetur , ita fervato filentio gratia

animal,

rant, & clamore fe prodant lapillo fibi os

Spiritus fan&i in animo confervatur.

obturant

IX, Sicut qui vult aliquem audire, a tumul- ROd"q

Vitac.12,

XIV. Hirundines in Oppldo Alviano, cum

tu & ftrepitu remotum effe oportet ; ia quiT $o^ :

L

S. Francifcum concionantem íua garruhtate

DEI infpirationes & illapfus divinos percipe- "

1mped1v1fï'ent

illo filentium imperante, mox

re cupit, colloquia & converíationem cum ho-

-

conticuerunt.

minibus fugere debet.

:S, Ambr

XV. Alibi, cum plurima rànarum turba re-

X. Sicut urbs patens , & absque murorum P'ev. 25.

l. 3. de

ligiofe plebis auribus obftreperent, facerdos

V. í0e

Virg.

ambitu, ita vir, qui non poteft in loquendo

DEI przecepit, ut conticerent , & reverentiam

cohibere fpmtum fuum.

facrze orationi deferrent ; ad quod imperium

Al. Sicut qui equum regere cupit, frenum Anonym.

mox orimnes accuratiüïmum fervarunt ülen-

ei circumdare debet; ita qui linguam fuam

tium.

Taoderari, & a damnis inferendis cohibere de-

fiderat, frenum filentii adhibeat oportet

S, Bern;

Prov, 10

$. VIII.

XII. Sicut qui calorem, hypocaufti cnofer

de paff,

vare vult, raro, nec fine neceltlitate , januam

Dom. c.

Y. l9o

SIMILITUDINES

aperit ; ita internus animi fervor non ünp OflS o1.

accurata cuftodia filentioque confervatur.

Qualsz

Utzlztaf

Drexel.in

!

Phauh C

ISI

cut Auceps non dlmlttlt falconem, do-

nec Ardeam videat: nec venator canem,

41. $- 4

XIIL. Sicut ignis, quanto magis in unum S, Laur.

5. Bern.

usque dum feram confpiciat ; ita nee oris la-

coiligitur , tanto amphuq nutritur ,

& furfum Juft de di-

xandum eft frenum, verbaque emlttenda do-

flammas magis projicit; ita & mens, quae diu-

(cip!. mo-.

de p:&

nec utilitas appareat.

naft.c. 15.

2

Plutarch,

tius intra fe commorata fuerit , ardentius pet

]

Il. Sicut Artifex peritus jaculandi ftatim

amoris incendium in fe uritur, & per defide-

in moral íe

opum petit ;

ita qui artem loquendi & fi-

rium elevatur in D EU M;

fed fi tunc verba

lendi didicit, non multis verbis utitur , fed

quaedam protulerit tota 1ffmta fapientise ne-

auca ad rem pertinentia loquitur.

Gare condita , Veritatis fplendore irradiata, &

S. Dorc-

III. Sicut loculos argento plenos ,

non ni-

theus.

fi, cum manifefta neceffitas utilitas aut chari-

dlvmaïum laudum fuav1t'1te plena erunt.

tas id exigit, referamus ; ita nec os

, ubi unus

XIV Slcut matris officium eft, non folum Niernb. in

do&tr. a(-

ex proedictis t1tuhs non apparet apemre debe-

foctum concipere ,

— fed etiam alvo retinere

! cet. l]. $.

SS. Chryf.

remus

À

animare , & nutme, ut in lucem fuo tempo- x 4o.

in Pfalm

IV. Sicut fine clave aperiri nequit Janua Oc-

re perfe&tus prodeat; ita prudentize quoque

140.

clufa , ita oris noftri oftium nunquam aperire

officium eft, non folum imperare fermonem,

poteumus fine clave rettze rationis ;

fi illud

fed prius eundem per filentium excoquere.

fervaverimus . occlufum , munm hac clave

Hinc Salomgn ait: Os jufti parturiet fapien-

Plato a-

nunquam errabimus.

tiam.

V. Sicut navigamus aliquando velis naves

pud.Manfi

XV. Slcut is, qui diverfas inter fe cogxta,tlo- Rodriq. p..

d:íc. zo.

exphcantes aliquando anchoris frzenantes reti-

nes agitat. facile decipitur; attentus vero ad ? de perf.

n. 6.

nemus : ÉEadem gubernatio ob linguam adhi-

unum, difficiliime ; ita preefra&or filentiiff- 2 - 6-

Ciff Co

benda eft, ut aliquando filentio reprimamus

Dæmonum illufionibus obnoxius eft ; non

l 69

N

item taciturnitatis amator, & fedulus cuftos.

Nece[[ tas

XVI. Sicut ii,qui canes latrantes aut alvea- Drexel.in

ria cum filentio tranfeunt, illzefi manent ; fe- Phaeth. c.

S.Bern,$. VI. Sicut qui thefaurum cuftodire cupit,

cus vero, qui cum iisdem altercantur ;

lta 2-8 6«

5. in dieoftium claudit; fic qui cupit animam fuam cu-

nullum ad fe cóontra mordentium aculeos de-

Ciher,

IS. Chry

ftodire,os fuum claudere debet. HincS. Chryf.

fendendum efficacius remedium eft filentio.

in ?falm,

-dixit: Os noftrum perpetuo cuftodiamus , ei

Hinc S. David dixit: Pofui ori meo cuftodiam,

rationem quafi clavem adhibeamus.

Ob

140.

cum confifteret peccator adverfum me,

IS. Éphr.

VII. Sicut avis folo pedis ungue illaqueata,

inutui, & humiliatus fum.

de malig.licet totum reliquum corpus liberum habeat,

ing.

XVII. Sicut, fi ager aliquis, hortus , vel po- Manf dif,

nihil ei libertas talis prodeft,cüm totum adhuc

marium fepe aut muro circumdatum eft ad-*. n. $.

corpus retineatur ; itaquamvis religiofus re-

eftfpes colligendi fru&us , non ita quando

liquos omnes aftuti ferpentis fugiat laqueos;ni-

cujusvis tranfeuntis rapinse expofitum eft

fi tamen omni diligentia fimul cuftodierit lin-

Hoc idem accidit in cuftodia linguae; fi refrze-

guam, feducit cor fuum : nifi refrzenaverit

linguam fuam , hujus vana eft religio.

natur, fi reprimatur difcreto decentique filen-

tio, copiofe inde fperari polfunt virtutum ac

S.Bern.S.

VIII. Scut forna*(

cujus os feniper aper-

meritorum fru&us.

deOrd. . tum eft, non poteft in fe retinere fervorem, fic

vit,

AEqui-

285

- Titulu: CXXXVIL 'Taciturnitan

AEquitas.

eft, experientiä dobente,quod,ubi cenfara h»c

XVIIL Sicut patetfamilias habens canem,

filentii fervatur arCtius, ibi religio viget lauda-

*

gnonym;

qui dimiffus alios, imo , & ipium Dominum,

bilius, & perfectius. 3. Z1d orationem fru&iuo-

ius inflituendam ; quam utilitatem S. Bafilius

graviter lederet,haud dubie firm?e catene al-

ligaret , aut cavea coucluderet; ita cum icia-

lic proponit: Levavit fe fuper fe: fe elevat fu-

pra fe, quiaDeum efuriens anima a terrenis fe

mus,quanta damna cujusque lingua Poticflori

fuointulerit, & etiamnum inferat, merito eam

rerum obtutibus erigit, & in divinze contem-

Rodrlq

plationis arce fufpendit. Huic conformis eft

LPQU

intra duas

n $

tenet.

januas oris & dentium cgncmfam

doctriaa S. Bernardi: Eft fru&tuofum , inquit,

|Asonym. — XIX. Sicut Rheda Principis aut Reyis dili-

& negotiofum filentium 3. tacendo enim apud

homiaes meliusloquimur Deo; imulte eniin

genter cultoditur , caveturq; fedulo, ne aut

luto aut alia fimili re inficiatur ; ita qui firmi-

coaütemplationes fuat , quibus anima devota

PIOV 25

Deo tacendo inirabiliter pafcitur. — 4. d Da-

V 180

ter credit , linguaim fuam etfe vehiculum, per

monir infidiar €9 iu[ultus fuperandos : Nam , ut

quod SS. Chrifti corpus in ventrem devehitur,

meritooperam dabit , ue per imimodefatas aut

S. Climacus advertit, filentium cum pruden-

Anttyn,

tia fea ícientia. conjunctum , nón folum ani-

minus honeitas locutlones deturpetur.

j

itc

fto

snecacce-

$

main ab hoftibus defendit, fed ho

IX-

dere quidem propius permittit.

s. d artem

Hogo eää,

MOTITYA.

S- VS&. ü. j

logueudi addifcendam ; 1d qupd Salomon ecclcf.

$. initit,

5,Beto;

d pü

Prov. ro. I N

Eceffitas : Ob periculum peecandi ( in

C. 3. iudicavit, dum non alt : tempus loquer- Menaft. -

9f (,

Vfgo'

multiloquio enim non deerit pecca-

di, & tempus tacendi : fed fempus tacendi,

2l,

tam,tefteSalomone) aliaque damua incurren-

€$ tempus loquendi , quia prius in filentio for-

di, qualia funt devotionis, quietis temporis, &

ma loquendiiumitur, qua poftmodum tem-

fzepe etiam famze jaCctura ; ut enim , f1 dolium

pore loquendi in voce teneatur. Hinc & Eze-

chiel Propheta, antequam praedicationis offi-

claram & multum fonum edat , cum percuti-

tur, arguitur vino carere; itaplerumque vacuil

cium fumcret, revelationum imylfteria vidit,&

$, Laur,

virtutibus creduntur , qui garrulitati funt ob-

Domiuum audivit. ad fe loquentem verba

41J

Duft ded-

S.Ber&. noxii Hinc S, Bern, dicens: Nemoíibi de re-

haec : i homiwis , oimes: fermos

i

€£ TH£Of, U05

(eipl, mo-

de paff,

-ligionis habitublandiatur, qui adhuc lisguam

lopuor ad te, aj[ume 1n corde tuo, €9-auribus: Luis

ts

C.Z *

audi , €3 vadeyugredere ad tranmmigrationem , ad

fuam non didicit religare;religa tuam linguam,

fi viseffe religiofus, quia fine linguze religio-

filios I[rael , €8 logueris ad. eos, €$c. Propterea

ne religio vana eft:Unde Patres fanétilimi re-

quicunque fapientize verba utiliter fari defide-

ligionum Ínftitutores, & eorum fequaces fapi-

rat,infilentio prius diícat intus , quod poit-

entilime ( ficut a fpiritu fapieutize dotti fue-

modum viva voce foris loquatur ; Re quippe

—

rant) diftri&te infüituerunt obfervationem fi-^ vera nullus fcit fruétuofe loqui , qui ignorat

lentii, non ignorantes, quia ficut urbs patens,

prudenter tacere ; taciturnitas namque bene

"

Niernb.

dottr. a

& absque murorum ambitu, ita vir, qui non

loquendi principium elt.

poteft inloquendo ípiritum. fuum cohibere.

Brevis hzec utilitas fic pro

poni *pote&; qpoä

f i'; ligno

eet, ]. 8

vitz:r de

EC

Hine omnes boni tanto magis ftudent filenti-

nim. faciat tum ad devotionem confervandam

Orat. €. 4.

um fervare, quanto virtutum cuiturze vicinio-

& augendam ( nam ut S. Laurentius Juft.nia-

ho 2. de

res exiftunt;junde de fratre quodam, qui diíce-

nus ait, libenter ie infundit Verbum exfpe- Aununc,

. &anti & tacenti ) tum ad virtutis ftudium accent. z. v.

re volebat, & quafi in ufum reducere linguse

corréttionem , legitur, quod per triennium

" profettum promovendum ( nam füentium

&67.

&. Lsur.

quendam lapidem portabat in ore ; de alio ve-

preces maxima virtutum arma funt, tefteTha-

Juft de

ro, quod triginta annos non fuerat locutus

laifio ) tum ad artem Joquendi addifcendam

di [

Rodtit,

;

? depette

juicquam.

E

— (nam, fecundum S. Laurentium Jultinianum, monag,

t 266

I Caff Cont.

regula prima bene loquendi eft, ut prius difcate. i5.

]l Utilitas multiplex , ad. perfe&tionem affe-

14. €.9- guendum, de qua fie loquitur Caílianus : Ob-

quisque tacere, quam loqui ) tum ad difcipli- .

Íervate igitur imprimis,& maxime tu Joannes,

nam dometticam confervandam, (ad quam P.

cui magis ad cuftodienda hzec , quae dicturus

Hieronymus Natalis focietatis 'jE'*SU facer-apud, Ro-

Dæxel.in

dr. p. 2.

Phaet C

fum, zetus adhuc adolefcentior fufiragatur: ne

dos. introducendam primarium putabat efíe

tr. 3. c, 6,

' ftudium leGionis,ac defiderii tui, labor vana e-

inftrumentum , ) tum ad fcientias & fapien-

620 s* 6'

latione caffetur , ut indicas fumum ori tuo fi-

tiam addifcendam, ( nam, juxta S. Diado-

lentium. Hic eft enim primus difeiplinze actu-

chum, filentium eft mater fapientiffimorum

alisingreffus ; omnis quippe labor hominis in

cogitatuum.

L

oreiphus; & , ut omnium feniorum inftituta

Hi. Jucunditar: Quia, ut i

.mpofïibiïe ef)f; te- Vita Cap.

fte B.Magdalena de.Pazzis,ut anima religiofa, 44.

atque fententias intento corde , & quali muto

thü difa

ore, fufcipias, ac diligenter in pe&tore tuo con-

quae non delectatur filentio, guítet res Dei; ita

nemo aptior eít ad divinas confolationes per-

7 D 5.

dens,ad perficienda ea potius,quam ad docen-

da,feftines. 2. /d. religionem con[zrvaudam , uti

cipiendas, quam filentii cuftos, juxta illud Je-

remize : Sedebit folitarius, & tacebit, & levabit Thren, 9.

fapienter advertit Geríon dicens: Religionum

fundatores confiderantes multiplex in linguse

füpra fe. Id quod aliqui fimilitudine linguze v. 28.

l

vitio pendere anims periculum , fanxerunt

bovinz probare conantur; ut enim hs»c,

quamdia vivit in ore bovis,hifpida & guftui in-

providentiffime pro fuimo remedio juge pro

. joco & tempore fuis fequacibus filentium ,

fuavis eít, at ubi excotta, & dulci jufculo con-

dita fuerit, non modicam gufítui voluptatem

certas poenas , in robur fanctionum fuarum,

creat ; ita & humana lingua quamdiu mor-

contrá transgreffores adjicientes. Et clarum

l

/Nng

tiücaþa

^

—

86

Bibliothecee Manuali: Concionatoriæ

tificata non füerit , mentem potius ingrata a-

modo e contrario per verba, velut quandam

maritudine, quam fuavitate replet, fecus vero

paralyfin, diffolvatur, & defluat, quomodo

fi per filentium mortificata, & dulci charitatis

marcefcat & aridus decidat. Denique fi in fi-

divinae brodio fuerit dulcorata.

lentio fortitudo non effet , Salomon nequa-

IV. ZEquitat: Utenim quo plures in aliqua

quam dixiffet : .Sicut urbr patems- €$ absque

civitate thefauri,autIncolze przeftantes reperi-

murorum. ambitu

o

, la vir , qui non poteft. cobibe-

untur, tanto accuratius port?e cuftodiuntur;ita

r£ fyiritum fuum

quanto quisque majoribus virtutibus meritis-

HL ZffeBuum — moderatio ; nam, ut recteStobeus

$, Iu

que eft praeditus,tanto majorem linguse cufto-

u&,c.ï

Stobzus advertit, continentia linguze , nonfet: 33

de m

diam filentiique ftudium adhibere debet.

exigua virtutis pars, rationi fübjici, & mori-

ngf( dlf(

]ae.3.v.2.

V. Dignitar: Quia ut lubricitas & garrulitas

cura & induftria

gera fieri non poteft, nifi quis multo ftudio,

linguze hominem virtutibus inanem arguit ;

peffimos affe&us , qualis ira

ita virum perfe&tum & qui etiam reliquas po-

eft, devicerit.

tentias velut freno circumducere queat,lingüa

. I1V.. ZImicitiar particulares devitare , ut quae S.Lauren.

continens probat, tefte S. Jacobo. Nam, tefte

funt magnum obftacalum.taciturnitatis; nam Juft. 1. de

s. Hïero

S. Hieronymo , tanta hujus mali libido men-

;d Celant.

hze, ut recte S. Laurentius ]uftin. advertit, fo. difcip. &

rt.mon,

tes hominum invafit , ut etiam, qui procul ab

cum gerunt lethale venenum , & fimplicium Be

£a

aliis vitiis recefferunt, iniftud tamem, quafi in

animas valido perditionis mucrone confodi- '

extremum laqueum diaboli incidant. Unde

unt. Semper hujusmodi difcurrunt, femper

Ariftoteles interrogatus a quodam, quis arca-

fimilium confortia quzeritant, in angulis &

num fermonem retinere poífet ? refpondit, qui

latibulis filentii tempore ut plurimum confa-

carbonem quoque ignitum lingua retinere

