Quia eft etiam paratus docere, ut qui ultro in-

mos de arboribus refecare , & domrnum ferre ,

vitat ad fcholam; & pariter maltis in vita in-

quia ipfum ducem ducentem audiverunt :

diciis populum docendo probavit. 3. Quia ha-

Quod me videritis facere , & vos facite: Si

bet facilem modum docendi,utiThomasKemp.

milites Alexandri magni per medias nives &

l. 3. c. 43. in perfona Chrifti oftendit , dicens ;

prarupta montium alacres perrexerunt, quia

Ego fum, qui humilem in pun&o elevo men-

Ducem pr2eeuntem viderunt, quidni idem po-

tem, ut plures zeternze veritatis capiat ratio-

tiori jure exemplum Chrifti efficiat? Certe ob

nes quam fi decem annis ftuduilffet in fcholis.

Si ergo juxta .S. Ambrofium primus difcendi

hanc caufam Sponfa Cant.r. v.12. Fafciculum

myrrhze, non fafcem gravem, vocavit dilectum

ardor nobilitas eft magittri, facile patet,quan-

fuum. 3. Solatio [uo : ficat enim boam juga

to cum fervore hic magifter audiendus fit, illa-

mollibus pannis fulciuntur , ne nimium lze-

que pii afcetze verbal.2. c.2. ad eum dicenda:

dant, aut gravent , ita Chriftus jugum fervis

Loquere, Domine, quia audit fervus tnus &c.

VII. Ex ejusdem thematis occafione decla-

fuis imponi folitum confolationibus fuis ful-

cit.Hinc S.David Pfal. 93. ait: Secundum mul-

rari poffant conditiones difcipuli, quarum pri-

1

titudinem dolorum &c. & S. Paulus 2. Cor.7.

ma eft a Chrifto ipfo Luc. 14. indicata : Nifi

v. 4. Repletus fum coníolatione &c. ut adeo

quis renuntiaverit omnibus , quze poflidet non

verius Chriitus de fuis legibus, quam M. Au-

poteft meus effe difcipulus. Secunda, ut dili-

genter aufcultet magiltrum loquentém verbo

relius [mperator de fuis dicere poffit : Leges

:

mez tum juga funt, fub quibus mali arant:

aut exemplo, ejusq; doctrinam magni zeftimet,

tum ale, quibus boni volitant & libero czelo

ferio ponderet , & praxin illius bene addifcat.

Z

fruuntur. Excitentur proin auditores , ut ju-

Tertia , ut affiduo lettionem preeícriptam re-

gum hoc tollant alacriter, & portent conftan-

petat;in eag; fe exerceat. Quarta, ut fzepius fe

fuper eandem reflectat , & quantum profece-

ter, ut in hac & altera vita refici mereantur.

Vide tit. Exempl. & tit. Chriftus.

rit, vel defecerit, fe exanimet. Quinta, ut gra-

V. Difcite a me, quia mitis [um, Matt

h xrdix

tiam divinam frequenter & ferventer implo-

hujus fententiae occafione dici potett, efle con-

ret, de quibus vide tit. Humilitas.

fuetadinem aut legem in aliquibusAcademiis,

VilI. Ex occafione thematis : ZJifcite a me,

quia mitir fum €$ humilir corde, oftendi poteft ve-

ut üinguli difcipull duas. le&iones audire co-

gantur. . Eundem. morem fervare. Chriftum ,

ritas fententize a Thoma Kemp.l.1.c.2.prolatze:

— g -- — ——

hinc duas le&iones przefcripfiffe, humilitatem

Hiec eft altiffima & utiliifima lectio, fui ipfius

& maufuetudinem, de-quarum priore quia ali-

vero cognitio & defpe&io : oftendendo , quod

as.dictum nunc pofteriorem commendandam.

humilitas fit efficaciffimum medium ad tripli-

cem viam perfe£tionis, purgativam fcil.illumi-

Dividatur ergo concio in duas partes,& in pri-

:ï

ma quidan oftendatur , quomodo munfuetudo

nativam, & unitivam, celeriter decurrendam :

fit exercenda , preecipue 1. in con[ervatione e-

velad triplicem finem, glorize divinze, proprize

& aliens falutis, obtinendum, pro quibus con-

xemplo Chriíti, de quo S.Bernardus fc.inCze-

na Dom.ait: |IEfus erat dulcis in voce, dulcis

ceptibededucendis videri poteft tit.Humilitas.

IX. Ex eodem themate occaíio fümi poteft

in facie, dulcis in nomine,dulcis in opere.Hinc

Sponfa Cant.4. de ipfo ait: Favus dittillans la-

media ad veram humilitatem acquirendam de-

bia tua &c. 2.in contradi&lione feu per[ecutione:ut

monítrandi , quorum potiífimum eft cognitio

fui, uti docuit fenex, qui quzefitus, quomodo

non refpondeatur dure , nam fervum Domini

non-oportet litigare , fed manfuetu

m effe ad

humilitas obtineri poffit, refpondit: fi fua tan-

omnes, tefte Paulo 2. Tim. 2, Refponfio enim

tummodo, & non aliená, mala quis confideret,

mollis frangit iram. Prov, 15. v. r. ut Abigail

Quod ipfum etiam S. Bafllius confirmavit di-

exemplo fuo docuit. 1.Reg.15.3: in rorreptiont:

cens; Tria funt , quae radicata nutriunt humi-

E

litatem, fcil. affiduitas fubjectionis, confidera-

juxi

ta monitum D. Pauli Gal. 6. v. r. Fratres ,

fi praeoccupatus &c.

Hinc przeclare S. Augu-

tio proprixe fragilitatis , & ponderatio rei me-

ftinus tr. 7. in Ep. S. Joannis ait: Breve tibi

liores , de quibus vide cit. tit. Humilitas.

X. Ex occafione thematis : At invenietis re-

proeceptum proponitur: Dilige , & fac, quod

vis. Radix fit intus dile&ionis, non poteft de

guiem animobus veflris. Matth. 11. oftendi po-

teft , quomodo humilis triplicem requiem in-

illa nifi bonum procedere. . Vide de hoc plura

tit. Manfuetudo. $ rr..n. r. & . tit. Dilectio

veniat, fcil. cwum Deo , qui dat humilibus gra-

Ín fecunda parte

tiam, eosq; fpecialiter amat & fovet : .cum

proximi $. 3. a n. 46.

Proximo , qui humilem fingulariter zeftimant

oltendatur., quale przemium fperare poffint

difcipuli Chrifü, qui lectionem manfuetudinis

& amant; unde ficut inter Superbos funt fem-

per jurgia, ita inter humiles pax & concordia

diligenter didicerint, fcil. illud, quod Chriítus

Matth, 5. v. 4. promifit, dicens: Beati mites ,

viget: Secum ip[o , quia hoc ipfo, quod hono-

f'idebunt terram , quadrupli-

res & gloriam hominum non appetat , ab o-

quoniam. ipfi po

qmnibus folicitadinibus & motibus, quibus am-

cem fcilicet, quam dicto tit. Manfuetudo

S.12.

n. 2. vide explicatam , ubi etiam plures con-

bitiofi inquieti redduntur , liber eft. Vide tit,

Humilitas , przefertim $. 9. n. 3.

ceptus de hac materia reperies.

VL Ex occafione thematis : Ji[rite a me ,

XI. Ex occafione fententize : Difcite a me ,

quia mitis fuin: oftendi roteft, quam manfuetus

guia mitis um : Matth. 1. oftendendum eft,

fuerit Chriftus, uti tit. Manfuetudo $.5.n.1. vi-

cur Chriitus pro magiftro eligendus & audi-

dere eft ; &

ex a&tibus $. 1. iadicatis ulterius

e;;dusf Neæpe 1. Quia eft axtis, quam docet,

liir3

pro-

622

Index Concionatorius

probari poteft. Unde inferatur, hanc virtutem

rit: Inveni Jofeph virum fecundum cor me-

prze aliis decere Chriftianum , uti S. Chryfo-

um, qui faciat omnes voluntates meas, 1. e.

ftomus indicavit, dum accepto a Sami Prze-

leniper faciat, quze volo, & quomodo volo , &

fecto colapho dixit

;

: Repercufliffem, nifi Chri—

quia volo. Unde & ulterius de eo dicere po-

ftianus effem. '

tüit ; Oleo fan&to meo ( lzetitize ) unxi eum ,

XIL Ex occafione thematis : Jugum enim

manus enim mea auxiliabitur ei; & brachium

sneum . fuave eft , €9 onus meum leve. Matt. 11. 0-

meum confortabit eum. Quos effe&us etiam

ftendatur , per quze media jugum Chrifti leve

2uditores fperare poffünt , fi cum eo

efficiatur , nimir, per gratize comparationem;

fecundum, cor Dei effe ftudeant.

dem viri

hinc S. Paulus dixit: Omnia ( facile) poffum

IV. Ex eodem themate fumatur occafio

in eo, qui me confortat. . Per fuum exem-

Jofephum cum fofepho JEgyptiaco compa-

plum & SanGorum , imo & filiorum fzeculi ;

randi , preecipue in tribus. 1. Ín conveni-

nihilenim difficile zeftimatur , quod jam ab

entia nominis, quod idem fignificat , atq ;

alio factum confpicitur. 3. Promiffione prze-

augmentum Dei , vel Filius accrefcens in

mii, de quo fic loquitur S. Chryfoft. Si nautis

gratia & gloria, in qua juxta Suarez & alios

minaces pelagi flu&tus, fi tempeftates atq; hye-

omnes Sanctos proter B. V. fuperavit. 2. In

mes agricolis, fi vulnera czedesq; militibus , fi

virtutibus , przecipue in caftitate & patientia,

graviffimi i&tus plagzeq; pugilibusleves viden-

in qua utraq; excelluit Jofeph Prorex, fed ma-

tur atq; tolerabiles propter fpem temporalium

gis S. Jofephus, 3. In officio & fidelitate ,

ac pereuntium honorum , multo magis , cum

quia domum fummi Regis, i.e.Familiam

coelum proponatur pro przemio , nihil ex ad-

Chrifti, fumma cum folicitudine adminiftra-

verfitatibus his przefentibus fentiatur , vide

vit. Quare excitentur auditores , ut dictum fi-

tit. Exemplum & Beatitudo.

bi in necelfitatibus fuis putent: Ite ad Jofeph :

PRO' FESTO:S$

OSEPHI.

magnag; ad eum cum fiducia confugiant.

I.E

X occafione thematis : ;Jofeph autem vir

V. Ex eodem themate

poteft oftendi preti-

ejus cum e[fet juftur : Matth. r. Poteft o-

um & utilitas laborum

corporalium propter

ftendi, in quo juftitiam exercuerit S.Jofephus,

Deum fufceptorum

, cum $. Jofephus potitfi-

fcil. inhoc, quod cuig; jus fuum tribuerit, Deo

mam vitz? partem in laboribus corporalibus

debitum obfequism, per impletam perfe&e e-

confumpferit, & tamen ad tantam gloriam

jus voluntatem: Proximo, per laborem fabri-

eve&us fit, ut merito dicere

potuerit : Videte

dR O . i i . n a.

lem in ejus utilitatem fufceptum, & Chriftum

oculis veftris ,

quia modicum laboravi , &

Servatorem folicite nutritum & cuftoditum :

inveni mihi m

ultam requiem. Oftendatur

Sibi ipfi, dum animze fuze falutem tam ftudio-

ergo , quomodo S.

Jofephus labores fuos per-

fe procuravit; unde excitentur auditores ad

egerit, quid ante

;"n &.

juftitiam hanc pro viribus procurandam , fi-

Vide tit. Labor. $. g. & 1o.

poft i;lps egerit.

mulque fru&us hujus juftitize oftendatur , de-

VI. Ex occafione thematis

: Cum effet. de-

monftrando , quod in eo impleta fit fententia

J[ponfata Mater ejus Maria

JJoltph. Matth, c. 1.

Salomonis Sap. c. 8. Sijuflitiam quis diligit,

poftunt Maria & Jofeph i

n fpeculum conjugi-

iabores hujus magnam habent virtutem; ante

bus proponi, & oftendi.

f

1. Quomodo in de-

mortem, quia quzerenti juftitiam, tefte Chri-

ponfatione fe gerere debeant, voluntatem di-

fto , omnia neceffária adjicientur ; in morte ,

vinam fedulo indagando. 2. In conjugio, amo-

quia non contriftabit juftum, quidquid ei acci-

rem conjugalem , concordiam & fidelitatem

derit,atque adeo neque mors ipfa ; poft mor-

exercendo. 3. Poft conjugium , in morte con-

tem , quia jufti in perpetuum vivent, & apud

jugis modi

ce de

plorando, honefte & pie fepe-

Dominum eft merces eorum.

jendo , co

]. Ex ejusdem textus occafione oftendi

currendo.

piofis & efficacibus fuffragiis fuc-

De quibus vide Fabrum Domin. 2.

poteft, quod S. Jofeph non immerito Patronus

Epiph. c.

3. & tit. Matrimonium.

g

eorum , qui vitam occultam degunt, dicatur ,

PRO FESTO S. ANNUNCIA-

quia fanctitas ejus vere occulta erat. Itaque in

TLIONWIS.

prima parte declaretur, quid fit vita & fancti-

P gratia plena, Dominus tecum, Luc. z, Ex

tas occulta; fcil. ut opera privata , quze extra

[

occafione hujus textus oftendi poteft ,

confpectum hominurm fiunt , magna cum dili-

quomodo B. Virgo vere fuerit gratia plena ,

—

r —

gentia ad Dei honorem peragantur , & gene-

uti demonftrari poteft tum teftimoniis SS.Pa-

rofe quzedam de feipfo viCtorize foli Deo no-

trum tit. Hyperdulia Mariana

tve reportentur. In fecunda parte oftendatur ,

$.4.1.45.& feq.

tumex titulis & fontibus

, ex quibus hzec ple-

quem fructum ex hae vita occulta reportave-

nitudo proceífit, quos vid

el.c.'

: 9. 1.& 3.

rit, quod [cilicet cum Chrifto setate non

Unde auditores ad fiduciam &

venerationem.

materiali duntaxat , fed etiam fpirituali ( de

excitandi, cum pàifim videamus,eos, qui mul-

quaS. Gregorius dixit: Vitze Chriftianze dies

ta a Rege impetrare cupiunt, ad illos maxime

funt virtutes fingulze, menfes autem multipli-

confugere, quos Regi magis gratos e

ffe CO«

cia facta virtutum ) Sapientia, feu fapida co-

gnofcunt. Vide l. c.

.4.

5

M E cj——À—Rp —— Cc C OGG— xv

gnitione Dei, & gratia apud Deum & homi-

IL. Spiritur fanBur. fuperveniet in te.. Luc. f

nes profecerit. Unde auditores ad imitatio-

nem excitandi.

Ex cujus textus occafione demonftrari poteft,

N

quod B. Virgiui contigerit , quod Eftheri olim

III. Ex eodem themate deduci poteft, Jofe-

evenit; nam &i

pfa per aliquotannos przepara-

phum ita fe in omnibus divinze voluntati con-

Ü

ta erat in templo,& inde prze reliquis placebat

formafle, ut merito Deus de ilJo dicere potue-

SpirituiS.ab eog;inSponfam acceptae

It,ex quo

!

Ín Evangelia. Feftorum.

6

a

»

»

dignitas incredibilis ei exorta,que explicanda

ac adverfis ufurpatum,id quod totam ipfius vi-

tam percurrendo facile probari poteft. 1n fe-

& probanda ex titulo Filize Patris,MatrisFilii,

& Spiritus fan&ti Sponfze. Unde excitandi au-

cunda vero parte oftenii poteft , quod per &

ditores ad amorem, cultum, & fiduciam , pro

propter hs»ec verba opere completa facta fit

quibus vide l. c. S. 3. n. 58. & 78. & feqq.

MaterDei,ata; adeo etiam Regina coeli;fi enim

lL. Eece concipies, in utero, €9 parier Filium ,

juxta Senecam, Rex eft, qui metuit nihil, Rex

— —— — —— -

£? vocübir nomen ejur 3 E[um.. Luc. 1. Ex cujus

eft, quiq; cupit nibil, hoc regnum fibi quisque

textus occalione dici poteft, etfi videri pofhit ,.

dat , merito B. Virgo prze omnibus hominibus

B. Virginem tantum effefactam MatremChri-

Regina dici potuit , ut quae prze omnibus nihil

fti , vere tamen etiam factam effe Matrem no-

cupierit praeter Deum,ita ut cumEfthere c.14.

firam , cum ipfo , quoá Chriftum Servatorem

V. 18. dicere cum veritate potuerit: Tu fcis ,

pepererit, ctiam nos regeneraverit, unde Chri-

quod nunquam lzetata fit ancilla tua , nifi in te

ftus hoc die, nempe 25. Martii,etiam pati,& in

Domine DeusAbraham. Deinde vero etiam ti-

cruce dicere voluit: Ecce Mater tua, Oftenda-

muerit nibii,quia cum veritate applicare pote-

tut ergo in prima parte , quam perfecte ma-

rat illudS.Chrvfoftomi:Quid timet homo in fi-

]

terna officia generando , alendo, protegeudo ,

nu Dei pofitus? tu de finu ipfius noli cadere,&

]

heereditatem zeternam procurando exercue-

omnia,quzetibi evenerint,jin bonum cedent;ve-

rit. In fecunda vero parte oftendatur, quomo-

re enim diligentibus Deum omnia cooperan-

do viciífim officia Filii amando , confugiendo,

tur in benum.Rom.8.v.18.unde dicebat cumS,

honorando exercere debeamus ; pro quo vide-

Paulo l. c. Quis me feparabit&c. Excitentur

tit. Hyperdulia Mariana $. 5. n. 10. & feq. &

proinde auditores, ut, cum fervire Deo regna-

ï;

$. 4. a. n. 9. & ibi paffim.

re fit, & hoc regnum fibi quisq; det, ipfi quoq;

IV. Ecce ancilla. Domini , fiat mibi [eceundum

veri Reges fieri ftudeant,affumendo DB.Virginis

.

verbum tuum. Luc.1. Oftendi poteft , quam ve-

fymbolum,& ubig;dicendo: Fiat mili €9c. eum-

re officium fidelis & humilis ancillze impleve-

q; in finem B. Virginem rogent , ut, quemad-

"H

]u

rit B.Virgo, ita ut de eo verius,quam deDavi- modum Berfabea Salomoni Filio impetravit

de Píal.88. v.21. dicere potuerit Deus: Inveni

regnum l. 3. Reg. c. 1. ita & ipfa gratiam fal-

IS

&c. quifaciet omnes voluntates meas ; facien- tem impetrare dignetur, qua regnum hoc no-

ii

do femper, quze voluit Deus,quo modo voluit,

bis ipfis di&to modo procurare , ficq; ejusdem

o

& quia voluit, juxta notum illud diftichon :

velut verze Reginze veri Filii, & regni quoque

X

H

'lOmne tulit

pun&um ,. patitur qui femper

cceleftis participes fieri poffumus.

agitque ,

- VII. Ex occafione thematis : Z

vt gratia ple-

"; poteft dignitas & plenitudo gratize demon-

.. Qus vult, quove modo vu

ItDeus, &

quia vult.

ftrari, quam B. V. accepit per & propter ma-

TThun allzeit,

wa5, tele, welle Gott will,

ternitatem , ita ut Suarez probaverit, eam in

r'

IHfts Men[chen allerhochfles. Ziel.

d

primo inftanti conceptionis omnes Angelos &

Ín fecunda parte oftendatur , quomo

do Virgo,

homines colle&ive fumptos fuperaffe, & hanc

ficut cum Davide fidele Deo fervitium preefti-

gratiam fingulis momentis duplicaffe. Unde

titjita fimile quog; praémium obtinuerit, nem-

auditores ad eam condigne zeftimandam &

pe quod Deus oleo fancto unxerit eam , manu

honorandam excitentur. . Pro quo conceptu

fua auxiliatus fitilli,& brachio fuo confortarit

videtit. Hyperdulia $. 3. n. 39. & 45. & leq.

,

J

eam; qu;e omnia vide tit. Refignatio S. 9. n.1.

item S. g. n. 3. item S. 1r. n. 6.

7.

V. Beneditla tu inter mulieres. Luc.r.Ex hujus

Viil. Ex occafione thematis : Benedila tu

textus occafione demonftrari poteft , quod fi-

inter mulieres : oftendi potelt , cur benedicta

(;

cut Deus voluit B. V. eligerein Matrem Filii,

merito dicatur, nimirum primo , quia Mater

À

atque adeo in reparatricem fecundariam falu-

Dei eft. Secundo, quia Mater viventium. Ter-

tis noftrze,ita etiam per illam velut przecipuum

tio, quia Mater defun&orum. Unde excitandt.

auditores, ut tanquam Matrem Dei magnifa-

poft Chriftum inftrumentum exequi velit re-

déptionis & przedeftinationis noftrze benefici- -

ciant, & peculiari cultu venerentur, tanquam

)1

um,& nullam gratiam conferre,nifi per ipfam,

ad Matrem fuam fingularem femper fiduciam

itaut merito collo in ecclefize corpore com-

gerant, & tanquam Matrern defunctorum illis

:

paretur, per quod ex Chrifto velut capite om-

per varias preces & obfequia conciliare ni-

tantur. Vide cit. tit. ,

nes gratize defcendere debentin reliqua mem-

bra, unde S.Bernardus f.in Nativ.Virg.ait: Ex

IX.Ex occafione thematis : JVe timear Maria,

hoc Beatam te dicent &c. vide tit. Hyperdul.

imvenifli enim gratiam apud Deum: oftendi poteft,

Marian. $. 3.n.63. & S.Germanus f. de Zona

quam nullam habeat, caufam timendi,qui gra-

B. V.Nullus eft, qui falvus fiat &c. ibid. n. 51.

tiam apud Deum invenit , ut qui dicere pofüit

cum S. Paülo: Si Deus pro nobis, quis contra

;;

1n fecunda parte oftendatur,quomodo idipfum

*

.

I

in praxi

femper fit obfervatum,ita,ut,ficut olim

nos? Oftendatur ergo in fpecie, quomodo non

0-

timere audeat Deum, homines, diabolos , fed.

Pharao Gen. 41. dixit fubditis aliquid peten-

tibus: Ite ad Jofeph; ita nunc dicatur Chriftia-

merito illud S. Chryfoftomi fibi applicare

poffit. Quid timet homo in finu Dei pofitus ?

nis aliquid petentibus : Ite ad Mariam, ad

tu de finu illius noli cadere , & , quiáquid

ä

quem finem fervire poffunt plurima exempla

cit. $. 4. a n. 40, & S. 3. a n. 58.

tibi illic evenerit, in bonum cedet.

X. Ex occafione thematis

Kcte. ancilla

:

VEFiat mihi fecundum verbum tuum. Luc. 1. Ex

t

hujus textus occafione oftendatur, quod hoc

Domini : poteft oftendi , quomodo B. Vir

go fe

l

ut

fuerit fymbolum B.Virginis, in profperis 2eque

b

^

p

Index Concionatorius,

4

utancillam viliffimam,& omni bono indignam

cultus $..3. n. 12. & oftendatur , quomoao $.

Georgium imitari debeant, in patientia prae-

reputarit: viliffimis in officiis fe . conftanter e-

xercuerit & nihil fibi attribuerit ex laboribus

fertim, & certamine contra daemones &c.

& operibus fuis,fed omnia Deo lucrata fit: ab

L. Sine me nihil poteflis facere. Jo.15. Dicatur,

hominibus defpe&um & injuriam illatam pa-

quaerere aliquos,cur S. Georgiusin equo cum

tientiffime tulerit; unde inferatur, cum nos fi-

lancea draconem perimens proponatur;

d

quari quzeftionem varii varie refpondeant; op-

li fimus hujus ancille , & partus fequatur

ventrem juxta Juriftas , zequiilimum effe , ut

timam autem videri, quod ecclefia velit , ut

nos quoq; cum ea non tam verbis, quam ope-

afpiciamus hoc exemplar , & imitemurillud

re per illius imitationem , dicamus : Ecce

perimendo draconem toti humano generi no-

mancipium Domini.

centiffimum. Quis autem hic draco fit, & quo-

XlI, Ex occafione thematis : Benediffa tu in-

modo ad exemplum S. Georgii fuperandus &

ter mulierer : poteft infüitui comparatio inter

occidendüs , in hac concione dictum iri. In

ilam & Evam , quod fcil. ficut Eva per in-

prima ergo parte oftendatur , quod draco ifte

obedientiam perdidit mundum , ita ipfa eun-

non alius fit , quam ira , cum fit torva afpectu

dem per obedientiam repararit, atq; adeo ma-

uti in iratis patet: in/verato invadens, cum irati,

ter viventium, ficut I£va morientium, fit facta,

ubi minime timebatur, invadant: graviter no-

& ideo merito benedi&a dicatur ; unde hor-

cens bonis fortunze, corpori, animze, uti patet

tandi auditores,ut eam & ipfi nontam verbis,

exemploHerodis innocentes occidi jubentis,a-

quam operibus benedicant, quod fiet,fi omnia

liorumq; tyrannorum , maxime autem illius

fua opera poft Dei 2loriam ad honorem ipfius

Itali,qui inimicum fuum cum in terram proftra-

|

referant, & hac ipfa de caufa cum magna dili-

viífet,primo mortem minatus eft,nifi Deum &

gentia & perfectione abfolvere conentur. Vi

Sanétos abnegaret,qua abnegatione facta,mox

de tit. Hyperdulia $. 10. n. 22.

M

gladium cordi ejus infixit, & poftea etiam fibi

XII. Ex occafione thematis : Zlve gratia yle-

ipfi, ut ftatim cum ipfo in infernum defcende-

24: potelt D.Virgo E(theri comparari ob quin-

re,& zeternum cruciare poff:t.In fecunda parte

que titulos, fcil,palchritudinem, gratiam apud

oftendatur, quibus mediis S. Georgius draco-

Deum, liberationem populi chriftiani, dimidi-

nem interemerit , fcil. equo & lancea ; per e-

quum intelligatur gratia divina juxta illud

um regni (,i.e. mifericordiam) non promiffum

duntaxat, fed coliatum, ob duas ancillas , an-

Thom:e Kemp. l. 2. c.9. Satis fuaviter equitat,

gelicam & humanam ; unde excitandi audito-

quem gratia Dei portat.Hic merito illius Salo-

res, ut ad ipfam perindeut Judsei ad Eftherem

monis Sap. 8. Scio, non poffum effe continens

confugiant , & liberari ab interitu petant.

( etiam ab ira ) nifi Deus det : & illud Chrifti

Xlil. Ex occafione thematis : at mihi fe-

cübee . df ieskesÉs m m A ClecdNE TR W n Es MATM .

Jo- 15. Sine me nihil poteftis facere, Per lan-

cundum verbum tuuin : poteft imprimis oftendi ,

ceam ferro munitam intelligatur ferium pro-

quid iuvolvant hzec verba, fcil.ut quis femper

pofitum abftinendi , quia, tefte Thoma Kemp.

faciat, quze vult Deus, quo modo vult, & quia

l. 1. c.19. Secundum propofitum noftrum cur-

vult , fcil. propter folum ipfius beneplacitum.

fus profectus noftri &c. ubi narrari poteft ex-

— r LA x

». Demonftrari, poteft efficacia horuin ver-

empl. illius Domini, qui , ubi famulum fuum

borum, eo quod ad illorum prolationem Chri-

ad iram fumme pronum advertit , ob paucos

ftus incarnatus fit, & vero etiam nuncin men-

nummos promiffos tam facile ab ira abftinuif-

tibus eorum,qui ea cum veritate proferunt,fpi-

fe , etiam ipfe fibi emendationem quoad hoc

ritualiter incarnetur,i.e.moraliter cum homine

vitium poffibilem judicavit, & manum adhi-

]

uniaturjita ut dicere poffit cum S. Paulo: Vivo

buit. Vide plura tit. Iracundia.

autem jam non ego,vivit vero in me Chriftus.

II /anete in me, €9 ego in vobis.]o. 1x5.0fïen-

.

!

di poteft, quomodo illa tria erga S. Georgium

PRO FESTO S. GEORGII.

obfervare debeamus;qu:e S.Bernard.in feftivi-

LAnele in.me . €8 ego in vobir. ]o.15. Po-

tatibus SanCtorum confideranda effe dixit,ne-

f(;.

;

teft oftendi , quod S, Georgius merito

pe auxilium San&Gi, exemplum ejus, confufio-

dicatur eques , eim Kitter , eo quod habuerit

nem noftram; quamfententiam vide tit.128.S.

omnes conditiones ad verum equitem requi-

3.1.1. in quo loco etiam reliqua ad conceptum

ä

fitas. Nam r. fuit Nohilit non profana & falfa,

hunc dilatandum opportuna reperientur.

fed vera nobilitate, de qua S. Bernardus dixit:

5

IV. Qui manet in me , €9 ego in eo, hic fert fru-

Sola vera nobilitas eft, clarum effe virtutibus,

&um. Jo. 15. Oftendi poteft, quomodo manere

Unde explicentur potiores illius virtutes,prze-

debeamus, fi fcil. ei uniamur per fidem, firmi-

:

cipue Fides, Spes, Religio,Prudentia, Tempe-

ter credendo , quidquid. revelavit; per [gem ,

rantia & fimiles, 2.Fuit /iles, fortiter certans

Íperando firmiter , quod promifit , nempe fe

contra tyrannum & doemonem, qui per draco-

manfurum nobiscum usq; ad confumationem

nem illi appingi folitum intelliguntur. 3. Ge-

foeculi: per charitatem, omnia ex amore illius

ä

ftavit in pe&ore torquem aureum , & in eo

faciendo & tolerando juxta illud 1.Cor.10. Si-

pendentem Chriftum crucifixum , quia amore

l

ve manducatis &c.HincSponfze Cant, 8. dixit:

Chrifti omnia promiffa & minas tyranni gene-

Pone me ut fignaculum.. Deinde oftendatur ,

rofe contempfit, dicens cum S.Paulo Rom. 8.

quem fructum fperare poffumus, fi in ipfo ma-

P

In his omnibus fupcramus &c. & quis me fepa-

ncmus dicto modo,nempe augmentum gratize,

rahit &c. Excitentur proin auditores, ut ob o-

gloric, & loetiti»e internze, qui omnes fructus

&

culos habeant S. Auguftini f, 47.de Sanct.fen-

W

facile dilatari poffunt; fi infpiciantur tit. Gra-

tentiam : Quotiescunq; &c.vide tit.San&orum

tia. tit. Deatitudo. üit. pax, & coníc

lentia.

V. Ego

í

n Eva*þgelia Feftrorum.

625

M Ego fum vilis, vor galmite. Joan. 15. Ex

Xl Ex occafione thematis : Sicut dilexit me

occafione hujus textus excitentur auditores

Pater, €9 ego dilexi vor : oftendi poteft , quod,

ad fpem in Chrifto ponendam ob tria incita-

ficut Pater dilexit filium fuum deputando ad

mortem corporalem, ita diligat Chriftus fuos

menta fpei a S. Bernardo ferm. 3. de feptem

Pan. affignata , dum dixit: Tria confidero , in

deputando ad mortem & martyrium fpiritua-

quibus fpes mea tota confiftit, charitatem ad-

le, per patientiam & mortificationem ; expli-

;cetur propterea, quam vere dicantur hze duze

optionis,veritatem promiflionis, & poteítatem

redditionis, de qua vide tit. 133. $. 12. n. 16,

virtutes martyrium Ípirituale, & quomodo

uti & reliqua pro probatione.

früctus & privilegia Martyrum, fcilicet confo-

« WE t man[eritis. in me , €2 verba mea in vo-

lationes, liberationem a purgatorio , Laureo-

bis man[erint , quodcunque . volueritis petitir , fiet

"Á

lam Martyrum , participet. De quibus vide

vobir. Jo. 13. Potelt oftendi, quomodo femper

Fabrum in hoc fefto conc. 5. n. 2. 6. ac 7.

]tem tit. Mortificatio.

x

obtinere poíffint, quod volunt, fiícil, mane-

ant in Chrifto, Unde in prima parte demon-

XIl. Ex occafione thematis : Qui manet. in

ftrari poteft, quid fit manere in Chrifto,nempe

t2 , €2 ego in eo, hic ferb fruum multum : often-

di poffunt fru&tus, quos percipiunt ii , qui per

unum cum illo velle & nolle: id quod tam

per profperos, quam adveríos cafus probari

charitatem in Chritto manent, quorum pri«

poteft. 1n fecunda parte oftendatur, quomodo

mus eft meritum coleftis proemii, fecundus

fatisfactio propeccatis, & liberatio a purgato-

talis omnia, quze petit, obtineat, quia nihil a-

liud petit,quam quod placet Deo dare, hoc au-

rio: tertius impetratio variarum gratiarum &

tem femper obtinere poffit juxta illud :

donorum coeleftium : quartus zedificatio & fa-

IPunn wir theten war wir folien,

lus proximi; de quibus vide Fabr. eonc. 7. n. 3.

!

Hatten wir. allzeit war wir . wolten.

VIII. Ex occafione thematis : $i quir non

manferit in me , mittelur forar : Oftendi poffunt

- VII. Ex occafione thematis : JManete in me,

mali fructus peccati mortalis, quod fcilicet x.

€9 ego in vobir. Jo. 15. oftendi poteft, quomo-

mittatur foras, feu feparetur a Deo , ficut pal-

do S. Georgius manferit in Chrifto, ut qui tot

mes a vite ; 2. arefcat,feu nullum fructum bo-

]

tantaq; tormenta pro eodem füftinuerit;ut ju-

norum operum ferat; 3. colligatur a d»mo-

re merito dicere potuerit cum S. Paulo : Quis

nibus, quorum poteftati traditur ; 4. inignem

1ne feparabit a charitate Chrifti? Excitentur

inferni mittatur ; 5. ardeat in eodem igne. Qui

proin auditores ad chriftianam hanc fortitu-

omnes fru&us füfius explicati videri poffunt

g

dinem pro viribus imitandam. Quem in fi-

apud Fabrum conc. 3. tota. Vide etiam tit.

hem vide tit. Fortitudo & Patientia.

VIIL. Ex occafione thematis : Ezo [um vi-

Peccatum morþale & infer'nus.*

Lir, vos palmites : oftendi poteft, quam pretio-

.PRO

FESTO SS. P HILIPPI

fa vitis fitChriftus; id quod ex vino ab hac vite

i

ET JACOBI.

proáucto

robari poteft, nimirum ex fangui-

?

1

ne pretio

, per quem Angeli & homines lz-

LE

G-,O fum via , veritas €? vita. Jo. r4. Su-

8

tificantur, confortantur, inebriantur : qui tres

matur exordium a confuetudine arbo-

affectus fufius explicari poffunt, fimulque au-

res majaleserigendi, & dicat Concionator, fe

duas arbores in Auditorum memoria ere&tu-

ditores invitari ad hoc vinum bibendum per

illa verba: Venite, inebriamini, chariffimi, bi-

rum, fcil. SS.ApoftolosPhilippum & Jacobum,

bite vinaum quod miícui vobis. Vide Fabrum

ut pote qui ficut arbores majales erant decorti-

in hoc fefto conc. r, . n. 2. lit. O,

caüti, & liberati ab omni affettu mundano: alti

IX. Ex eodem themate oftendi poteft, quod

propter perfectionem & dignitatem Apoftoli-

cum homines fint palmites hujus vitis;eosdem

cam, de qua S. David Pfal. 72. dixit : Nimis

fuo tempore. circumcidi per mortificationem

honorati &c. & in fuprema parte virenter zelo

oporteat ; demonftretur propterea modus

Apoftolico alienze falutis augendze.Hi ergo fta-

hanc circumcifionem feu mortificationem

tuendi cum epigraphe: Afpice,& fac fecundum

:

inftituendi, de quo videt

Y

it. --(Mortificati.b $8

exemplar, przecipue in. Chrifto fequendó , &

II n. 4. & alibi.

"

vocatione implenda. Unde r. oftendatur,quid

X, Ex themate : .5:n

e qe m'/)z'l poteflis facere,

fit fequi Chriftum, fcil. abnagare feipfum , &

/

u

dicatur, S. Georgium plerumque ut equitem

tollere crucem fuam,feu abftinere & pati; un-

cum dracone pugnantem, & per hoc fanttam

de antiqui etiam Philofophi fapientiam in

Margaretam liberantem, pingi,ut indicetur no-

duobus verbis: Abftine, & fuftine, ponebant;

e

bis, quomodo ad illius exemplii contra draco-

hinc, tefte S. Auguítino, demon duplicem

nem ferociffimn, fcil. peccatum,pro animano-

contra nos aciem educit, blanditur, ut decipi-

ftra liberanda, cum lancea generofze fortitudi-

at: terret, ut frangat. Nec propterea exigitur,

$

ut omnes ftatum füum deferant, & divitias ac

nis pugnare debeamus;unde in prima parte fiat

comparatio peccati cum dracone : in fecunda

uxores relinquant, fed tantum ut fequantur

parte oftendatur dignitas & pulchritudo ani-

do&rinam & confilium Apoftoli 1. Cor. 7.Re-

12e quze merito excitare debet,ut libenter pro

liquum eft, ut & qui habent &c. atque adeo,

ea pugnemus: In tertia parte oftendatur,quam

unusquisque, in qua vocatione vocatus eft

z

convenienter lancea cum fortitudine compa-

in ea permaneat.

2. Oftendatur, quomodo

I$

retur, & quomodo ufurpanda fit. Pro quibus

fequi debeant, nempe 1. /ere;id quod pau-,

dilataadis vid.tit.Peccati. Anima acFortitudo.

ci faciunt, tefte Thoma Kemp. lib. 2. cap. rt.;

/

Multi

R. P. Loím. ,Bib(. Man Tom. lil.

-

Kkkk

626

Index. Concionatorius.

Multi JEÉfum fequuntur &c. aliter Apoftoli ,

2. tribulator : Sicut focii pafïïonum &c. 5.Cof.

qui in adverfís zeque, ac profperis adhzeferunt

1. de quo vide tit, Crux. 3. fideliorer in' talento

Chrifto, ubi explicandum martyrium eorum.

impendendo, uti probat parabola de diverfis

It« ergo & nos; nam, utrecte S. Auguftinus in

talentisMatth. 25, nempe fpectaculii fa&i fum.

)

Pf. 36.ait, Nemo &c. vide tit. 22.$.3. n. 2.& 3.

I.Cor. 4.non refert, quam perfonam habemus,

hinc aliqui diferimen inter veros & falfosChri-

fed quam bene; unde S.Marcarius,qui per plu«

ftianos effe ajunt , quod. eftinter cereos veros

rimos annos in eremo cum fuino rigore vixes

ex aromatibus,& inter falfos ex pulvere factos,

rat, cum fcire cuperet,cui in meritis fimilis ef«

quorum hi igni applicati ignes evomunt , illi

[

fet,jutfus eftAlexandrize duas mulieres conju

"

bonum odorem exhalant , & fplendorem gra-

ga

tas quzerere,quibus fimilis effet &c. Animen-

tum emittunt, 2. Sequi debent ceieriter, ut A-

tur ergo auditores, utunusquisq; in ftatu fuo

poftoli, qui ftatim omnibus relictis fecuti funt;

permaneat, & illud eccl. 1 1. Confide in Deo, &

fi enim Principes non ferunttarde exequentes

mane in loco tuo &c. ob oculos habeat,& pere

mandata , quanto minus Chriftus? Hic certe,

fonam faüam beneagere ftudeat , ut audiat il-

f ullibi, locam habet illud S. Ambrofii : Nefcit

lud Chrifti Matth. 25. Euge ferve bone &c.

ä

tarda molimina Spiritus fanéti gratia; & illud

IV. .Non turbetur cor veftrum. Jo. 14. Ex oc-

|

'Thren. 4. Bonum eft adolefcenti &c. & cuivis

homini; bonum ad augendü meritum , & pro-

cafione textus hujus utiliter ageretur de fcru-

pulis,quibus plurimi homines fubje&ti funt. Et

J

movendum profectum , & ad facilitandum ob-

1. quidem oftendi poteft, quid fit fcrupulus, &

fequium; experta virgo, quzeChrifto relicto ad

quae illius indicia. 2. quam noxii fint tales

portam vocata fe contulit,de qua vide tit. 103.

Ícrupuli, utpote qui impediunt gloriam Dei ,

$. 5.n. 32. & $. 1. n. 11. 3. Conflanter fequi de-

meritum proprium, pacem & lzetitiam animi.

