parum aífettos, & fua potius

s

quærent?s, quam

Confultiusne fit imagnam . yecunig fummam in mox

aliena curantes , haberet,

pro defuublis dicendas mi[Jar , an vero in fun-

. Quarto, quia ad reatum poenze delendum in

dationer perpetuas expendere ?

"

vita, habet multa alia media,v.g. iniulgentias,

Identur cumPhiliarcho fundationes

præfe-

communiones , tribulationes patienter tolera-

rend?e, cui etiam Raynaud.qu. 6.n.51, ad-

tas , eleemofynze moderatas elargitiones , ut

ftipulatur ex parte,dum ait; Ajoigitur,tametfi

adeo non videatur neceffarium , tam diíficile

res habet, ut dixi,me tamen noluiífe afferere,

plerisque medium eligere.

przeligendam fimpliciter effe acervationem

, Quinto,poft mortem conftitui poffent facrifi-

fubfidiorum , quam faffus fum przeeligi opor-

cia in altari privilegiato offerenda. pro anima

tere, fi fermo przecife fit de fublevatione ani-

per illa redimenda, qui fru&us participari non

marum. Propter alianamque capita confultius

pote:t per facrificia anticipando procurata.

frequenter eft, inftituere fundationes perpetu-

as: :naxime, quia inde poteft crefcere

ampli-,-

Neque obftant arguinenta contrarize fenten-

ficari divina gloria, fuppeditando ftipendium,

ti». Nam ad r. R. cum fupremz voluntates

& cum eo congruam füftentationem faltem ex

fanctve haberi debeant, magnam ordinarie cu-

parte, additis divino cultui perfonis, a quibus

ram a Magittratu tam ecclefiaftico, quam poli-

plurima alia bona fient, quorum fruétus re-

tico, fufcipi, uttales voluntates executioni

dundabit in fundatorem. llla item multiplica-

mandentur. Dein ubi juftus timor concipi pof-

tio fücceifiva fubfidiorum poteft cedere in pub-

fet,ne propinqui exequantur fupremam volun-

licam utilitatem , quatenus plebs fidelis repe-

tatem , prius certa quantitas in fidas aliorum

riet v.g. alicubi certo tempore facrum,ubi alio-

manus committi poffet, quoe poft mortem in

/ qui non audiretur; vel intereffe poterit officiis

decreta fubfidia procuranda |expendatur.

divinis, que alioqui inibi non celebrarentur.

Quodíi vero & executio omnino negligeretur ,

Ob quas rationes dimiífis aliis minuscommo-

fperari tamen merito poffet,Deum, qui appro-

dis, quas adhibet Philiarchus de Off. facer-

bat voluntatem, ubi nan invenit facultatem ,

|

dot.r.part. l. 2. cap.13. non poffunt excufari a

illam fatisfactionem,quze ex negleCtis operibus

gravi culpa, qui perpetuas fundationes pro

obventura erat, autper fuam benignitatem

mortuo non vindicato relinqunnt , praetextu ,

fuppleturum, aut per a

pplicatas aiias fatisfa-. quod ea anima non tamdiu manferit in purga-

&iones compenfaturum.

torio. Nam quamvis praefixus unicuiqüe ani-

A. 3.R. Meritum illud , quod ex difficultate

mx2e terminus purgatorii incertus fit,& nifi per

oritur, poffe facile aliis operibus piis, maxime

fuffragia brevietur , poffit effe valde longus,

eleemofynis, in quibus eadem f»epe difficultas

tamen quidquid fit, an anima illa perfeveret

reperitur, compenfari; dein non omnia ftatim,

in purgatorio ,. caeterze rationes allatze fem-

quze magis meritoria funt , fufcipere oportet ,

per militant. Itaque fundationes bonze & fan-

Tmaxime fi graves rationes ad omiífionem il-

Gze funt , poteftque etiam contingere , ut pro-

lius impellant, quales funt ,

fint animabus tantundem, quantum acervae

fententia funt allatoe.

guæ pro noftra

tio fubfidiorum: Non quidem attendendo ,

Ad 3.R. Incertum imprimis effe,an opus ex-

quod praecife occurrit nobis, fed fpe&ando ,

ternum, etiam prout a Raynaudo fumitur, ali-

qua Deus , cui homo ea fundatione perpe-

quid ponderis ad meritum adjiciat , cum fatis

tua rem. acceptiffimam facit ,

per benigni-

multi Theologi id negent. Deinde vero licet

tatem-fuam curare poteft, excitando varios ,

plus tanc.íi in vitaipfa bona fua diftribuat,me-

ut eifimu) varia fubfidia applicent , unde non

one di-

reatur,x fatisfaciat; quia tamen pro reatu po-

minus fublgveth , quan £f fundati

1

mufla

35

23

^5

Titulus CX*LI.?— leeologiæ.

miffa intentus tantum fuiffet , in acervandum

ipfe ait, Do&ofugn fui temporis fententia;nem-

fibi cumulum fuffragiorum ftatim aut mox ab

ye quod Deus füppleturus fit baptifmum, & in-

obitu. Sed & Jacobus Hautinusl.3. a.2.n.894.

fantem gratia & gloria donaturus,fi contingat

puerum baptizandum emori inter baptizantis

confentit, fi toti purgatorio, five omnibus ani-

mabus in communi , fubfidium ferre quis dcfi-

manus,ante perfcétum baptifmum ; vel fi mo-

riatur in via,cum ad baptilmum defertur,adhi-

deret , quia fic crefcit fru&tus pecunise , atque

in perpetuum por

beturque diligentia, ut baptifmo iritietur; vel

rigitur, ex eaque amm?f pe-

renniter juventur.

fi excutiatur e matris utero per abortum poft

coinendationem ejus ad Deum, ut baptifmum

Refolutio. :

Contraria tamen fententia,quze merito qui-

fuppleat.In omuibus his eventibus baptifmum

a Deo fuppleri cenfüit Pelbartus. Nec diffimi-

busdam magis placet , fi przecife animaczum

fubfidium fpeGatur , quam docent Major, Ga-

lia quoad baptifrai fuppletionem per orationé

briel, Palud. Petanus apud Raynaudum l. c.n.

parentum habent alii,ut Cajetanus 3. p. q. 68.

2. 2in condic integris.Gerfo 3. p.ferm. de nat.

42. Probatur 1. quia fuffragia non caufant re-

miffionem reatus , nifi prout exhibita. Igitur

B.V.confid.2.& confirmari poteft per paritatem

cum peenitentiae Sacramento,ubi, fi poeniteus,

quantumcunq; fint per longam moram multi-

plicanda fulfragia, tardius proderunt animze ,

quantum infe erat, fecerit, & a confeffario le-

quam fi quamprimum exhibeantur.. Katenus

gitime abfolutus non fuerit(quocung; ex defe-

&u id acciderit)fupplcri hunc defettum a Deo

'enim profunt fuffragia , quatenus. decurrant

fpatium purgatorii. Szepe autem continget, ut

& gratiam facramentalem nihilominus tribui,

non pauci docent. Cajetanus idipfum ex alio.

pauciora fuffragia,quam quae usque ad mundi

finem interventu fundationis exhiberentur,

fündamento admittit.contendens in ea fumma

7

realis baptifii adminiftrandi difficultate , ve-

fufficiant ad animve liberationem.

, Prob. 3. Quia per talem fimultaneam ]

.aräi—

riusimpoflibilitate;baptifmi locum tenere poffe

/s

tionem avertitur grave periculum,in quod fre-

parentum preces,& foetus oblationein,ut fiebat

inlege naturze & mofaica,NamSacramentum,

quentiffime veuitur pofitis:fündationibus. Ni-

mirüm quod fzepe per avaritiam eorum,qui o-

quo infantes in lege naturze a peccato originis

neribus fundationum fe gravant, nova fabinde

mundabantur,aliud non fuit,quam talis aliqua

onera fimilia fufcipiantur. Ad quod licet reme-

precatoria oblatio , ut Hugo Vittorinus tr. de

dia quzedam fuppeditet Gabrlel le&.27. ii ca-

Sacramento legis naturze re&e docuit.Nec ali-

non.lit. P..& Q. ac R. tamen vegre revocantur

ter juftificantur infantes poft inftitutam cir-

ad praxim. Szepe idem, quod ipfe Gabriel ect.

cumcifionem , fi ante oCtiduum vitoe, quo cir-

cumcifio conferebatur, e vita excedereut.Imo

28. lit. M. ex Gerfone fufe profequitur , iuci-

dunt caufze, ob quas fuffragia vel minuuntur ,

ne illo quidem o&tiduo aliter juftificabantur,fi-

vel tolluntur, Ejusmodi caufa nominatim eft,

ve foeininze ( ut notam eft,cum in eis circam-

cum bonis , quibus inzedificata eft fundatio ,

cifio locam apud Hebrzos non haberet,quid-

pereuntibus,aut alio verfis,ve injuria,five ma-

quid fabulatus fit Strabo l. 15.)five mares, re-

fpe&u quorum circumcifio erat tantum . figna-

litia eorum; quibus funt concredita, fucciditur

fperata perpetuitas füffragiorum. . [dem fzepe

culum juttitize fidei,& nota corporea ad fecer-

nendum populum Dei. Et cum in ea. confere-

accidit tempore rerum edaci, fyngraphas con-

fümente;aut incendio, vel fimili fortuito even-

batur fanctitas infanti, nequaquam confereba-

ta,cenfum fuftragiis continuandis nece(farium

tut in circumcifione, praecife ut circumceifio e-

rat, fed prout adjunttam, vel confertam habe-

dilfipante. Quod fi non cedere placeat,bona il-

ja authentica fcripta,quibus hzec eorum onera

bat oblationem przedi&tam,& ex ea mente pet-

agebatur illa infantis truncatio.Vitum ergo eft

continentur,non intercidere;tamen facile con-

tingit, ut experimento quotidiano compertum

Cajetano,hoc baptifmi fupplementum potte in-

eft , ut rerum pretiis mutatis, cenfus , qui ad

fanti prodeffe in przedi&ta impolffibilitate admi-

baptifmum.

mülta fubfidia erat fufficiens , tempore fanda-

niftra;1di ei re ipfa

Á

tionis, evadat notabiliter tenuis , nec nifi ad

Refolutio.

| N;egät Raynau

dus , aitque

Cajetani pla-

pauca fufficiens, Hinc enim fere ortze funt

redu&iones illze miffarum, quas Tridentiuum

citam improbalfe Pium V. & expungi juffiffe

ex romana Commentariorum Cajetani editio-

permifit Expifcopis; & ut ea facultas a Con-

cilio conceffa fit intelligenda , de quo litigant

ne,quam czéterze deinceps funt a2emulatze,unde

varii apud Dianam p. 2. tr. 14. refol. 1. & ali-

in eis nunc non comparet illa Cajetani do&ri-

na. Suarez ait;effe placitum temerarium,& er-

quotfequentibus. Neque obftant argamenta

in contrarium allata , quia probant potius , fi

tori proximum.Sed breviter ratio eft,quia ver-

ba Chrifti funt abfoluta ; & per negationem ,

viventium commoda five propria , five aliena,

x,þ

fpe&tentur , fundationes ejusmodi effe przefe-

quae malignantis naturz eft, proecidunt non

rendas,quod facile conceditur, maxime fi mo-

renatis omnem fpem glorive. In qua ergo po-

nafteria,& Xenodoxia fundentur ; fed hoc e

teftate Cajetanus fupplementum aliquod ba-

j

)

extra przefentem controverfiam.

ptifmi excogitat , diverfum a perfecta in

Deum converfione actuali, cujus infantes

Q U JE S T I O XXVIII.

non funt capaces ? Eodem modo urgendi fünt

AAn . Deus. fuppleat: defe&um . parvulorum fine ;

alii, qui divinant forte Deum in tali necef-

baptifimo morientium., eisq

ue gi'at?'am

fitate ad preces parentum infundere infanti

largiatur ?

gratiam, & fupplere baptifmum. Poffet hoc

Ita arbitratus eft Pelbartus de communi, ut

onunciavit

fane Deus, fi luberet , ut re&te pr

" Adria-

*

y

R. P. Lohn, Bibl, Man, T omfI 11.

354

Bibliothecæ JManualis ! Concionatorie

Adrianus ; tamen quod ita faciat , abfurde ja-

tius habuiffe volitionem veram, ut applicären-

&atur,cum praeftet peremptorium Chrifti edi-

tur ; etiamfi ob difpofitionem, & curfum cau-

&um arcens infantes quoscunque aditu glorize

farum naturalium , quem invertere non tene-

nifi baptifmo perfundantur. /Eque explodendi

tur, vel ob perverfitatem miniftri,quem vultil-

funt,qui exiftimarunt,non privari fruttu baptif-

libatis fuze libertatisjuribus frui,contingat me-

mi eos, quos fola miniítri perverfitas & mali-

dia illa, omnibus parvulis provifa , in uno ali-

gnitas exfortes baptifmi fecerit.Hos merito re-

quo fpeciali eventu aliunde,duam exDei inten-

fellit Alanus , quia undecunq; proveniat defe-

tione,deficere,eumque defettum & non appli-

&us medii ad gratiam preecife neceffarii,occlu-

cationem Deus alia fecündum noftrum conci-

/ditur via ad gloriam,& falus fit defperata. Im-

piendi modum concomitante volitione permit-

pofuit profecto omnibus hisDoGoribus fpecies

tat. Non enim volitio , ut fuppetant his parvu-

miferationis erga parvulos vero baptifmo de-

lis media ad falutem fufficientia , pugnat cum

ftitutos in maternis vifceribas,vel ob tniniftro-

volitione permittendi non applicationem, five

rum iniquitatem. Vifum quippe eis eft admo-

defe&um eorum,qui aliis caufis przevidetur e-

dum durum admittere, relinqui a Deo absque

venturus , & cum morali impoflibilitate appli-

unico falutis remedio tot peccati actualis ex-

cationis confecuturus,fuppotito carfu rerum ,

pertes animulas.Verum non debent nobis Dei

quem Deus;ut generalis duntaxat provifor fu-

confilia dura videri,quantumvis fint infcruta«

pernaturalis, non tenetur immutare vi inten-

bilia; fed dimiffis divini illius confilii caufis

tionis illius, verze quidem ac non ementitz ,

quarum aliquas proponit D.Aug.dicendum eft

fed tamen nonnifi inefficacis,quem de omnium

cum eodem,nimize vanitatis & czecitatis effe,

plane, etiam parvulorum,falute habet. Eaque

velle judicare, cur una eademque parvulorum

ratione incolumis retinetur ordo perfeGtze pro-

caufa.fuper alium veniat mifericordia ejus, fu-

videntiz in Deo gratize Authore. Et verum

per alium veniat iraejus ; cur, inquam , unus

quidem eft,adultis extrema falutis neceffitate

praecife neceffarium gratie & seternze falutis

laborantibus, in naturali impoffibilitate perve-

medium absque ulia difficultate affequatur, a-

niendiad baptismum,fübveniri a Deo per mi-

lius extreme neceffitati fpirituali fubjaceat,nec

raculum : quod exempla permulta teftatum

fit ad manum, unde ei (übveniatur, cujusmodi

faciunt ( unum perilluftre profert Francifcus

nominatim eft,qui deliteícit intra uterum ma-

Picus Theorem. 1. de fide ) & Theologi uno

tris , ubi baptifmum recipere non poteft, fine

ore confirmant: qui modus extraordinarize

quo eft periturus.Quid ergo?Admittemus hu-

providentize non folet adhiberi erga parvulos,

jusmodi infantes deferi a Deo in extrema illa

in fimili naturali impofübilitate percipiendi

neceffitate fpirituali ? Apoftolus diferte pro-

baptifmi. Difparitatis caufam affignat Suarez,

nunciat,velle Deum omnes homines falvos fie-

quod,ficut adulti per propriam cooperationem

ri;quae verbaD.Aug.ad parvulos quoq; mater-

falvari debent , ita dignum ac juftum fit , eos

nis uteris abditos pertinere docet. Et vere ne-

non perire, nifiinterveniente proprio demeri-

gari non poteft , eos ad finem fupernaturalem

to, quo carere fapponuntur , cum eis Deus ex

ordinari. Alioqui non haberent peccatum ori-

machina per miraculum opitulatur, quze ex-

ginis,effentque in ftatu purze naturze. Tlla aute

traordinarive providentize ratio ceífat in infan-

ordinatio nihil aliud eft, quam intentio , qua

N

tibus , uj: eft pegfp—icþuum.»

Deus illis gloriam naturze ipforum indebitam

volnit. At ea volitio & intentio finis , fi vera

fuit, habuit neceffario adjunctam volitionem

^ QUAESTIO XXIX.

- n liceat fe Baytifmo Janguinis ingerere 2

providendi media fini illiconfequendo idonea

& faltem fufficientia , cujusmodi diximus effe

VI

detur id omnino licitum , quia exempla

baptifmum,qui tame his infantibus utero con-

plurimorum : Martyrum id teftantur , &

clufis adhiberi non poteft.Res eft profecto non

praeterea ad defenfionem catholicze fidei

parum implexa, & utait Junilius , de talium

fzepe id neceffarium eft. -

per-

abortivorum ftatu merito fubtilis caufa dubius-

Re[olutio.

que tractatus eft. Nec aliter Profper:Sunt cer-

Negant id perfe licitam effe S—.Thomas,Cxä-

te, qui haftam abjiciant,& difficultati fuccum-

jetan. Sylveft. Navarr. Sanch. Layman & alii

bentes negent , provifa iftiusmodi infantibus ,

apud & cum Gobat , tum quia homo non eft

qui intra maternum uterum inexpiati obeunt,

vitze fu2e dominus , tum quia non licet, per fe

fufficientia falutis media. Ita Gregorius, Vafq.

loquendo, dare alteri graviffimam peccati oc-

Becan. aliique nonnulli tum recentiorum ,

cafionem, tum denique quia ita fe ingerere fi-

tum antiquorum Theologorum, quibus in fpe-

ne neceffitate,eft quzedam tentatio Dei, Unde

ciem favent S.Auguftinus;Profper, & Fulgen-

fi S.Sebaft.2o.Jan.S, Mennas 1. Nov. S. Thom.

tius. Sed przftat dicere cum Vega, Bellarmi-

Cantur. 29. Dec. S. Emerentiana, atque alii

no, Suarez, Trigofio, Deum parvulos iftos non

permulti partim in Martyrol. partim in ipfo

dereliquiffe usquequaque, fed vere, ficuti

Breviario , celebrantur etiam idcirco , quod

eis gloriam voluit, quantum eft ex fe , ita iis-

fe ultro ftiterintTyrarnis,eos etiam graviter ob-

dem falutis media fufficientia providiffe,quan-

jurgando : dicendum eft hic inprimis cum S.

tum eft ex fe,& faltem in caufis univerfalibus,

Athanafio.Quod,(iquidam ex iisperfecutoribus

& quantum eft ex fe , mediorum illorum ap-

fe dedidere, non temeritate eo rapiebantur ,

plicationem neque impediviífe , neque, ut per

fed paffim apud omnes profitebantur a

Spiritu S. hanc fui oblatiqnem-profe

&am effe;

aliosimpediretur,effeciffe vel intend.iffe,fed po

adeo-

*Titülu: CXLI. Theologia.

355

adeoque tribuendum , id eft ei peculiari inftin-

die filii Ifrael typicum agnum comedebant per-

&ui Spiritus S. Deinde permulti id fecerunt :

petuo ; & eadem die Dominus difcipulis fuis

quia prudenter,etfi forte decepti exiftimabant,

carnem fuam & fanguinem dedit,& in memo-

id ceffurum in defenfion em,amplificationemq;

riam fui idipfum faciendum coinendavit : ita &

glorizeChrifti;inqueroborationem timidiorum,

nos eadem die carsem agni,qui tollit peccata

utinfinuatSanchez,Layman,& alii;quod etiam

mundi,edamus.Quamvis igitur fit exploratum,

infinuat Origenes l. c. fubdens, tales eífe ob

inducam effe proceffü temporis tepiditatem

promptitudinem fortitudinemque dignos ho-

in fumptione Euachariftize, tamen initio Chri-

nore apud Servatorem, quem confelli fuerint.

Itianifmi ufusEucharilt. fuit frequentiffimus,&

QUIESTIO XX

id femper optarunt Patres;inter quos S.Ambr.

n [atiur fit , [myiur Eucharifliam a loicis ,

f.28. de Verb. Dom. fic loquitur : Si quotidia-

quam rüro , accipi.

nus eft panis, cur poft annum illum fumis,

' Egant aliq

ui apud Raynaudum pu. 4, n. 2.

quemadmodum Graeci in Oriente facere con-

eoquod timeant irreverentize & veluti con-

fueverunt? Accipe quotidie, quod quotidie tibi

temptui tanti Sacramenti, prae nimia quafi fa-

profit. Sic vive;ut quotidie merearis accipere.

miliaritate. Qua ratione abítinere frequentia

Quomodo S.Job pro filiis offerebat facrificium.

communionis, actum effe religionis, notatSua-

Mors Domini, refurre&io Domini,elevatioDo-

rez.Item zeftimantfuam indignitatem füis mo-

mini fignificatur & remiffio [peccatorum : &

mentis, cum tamen anguftiffimi hujus Sacra-

panem juftum vitze noftrze quotidianum non

menti tanta fit fantitas, ut fummam depofcat

affumis?Qui vulnus habet;medicinam requirit;

in fufcipiente puritatem.Quo ex capiteSan&os

vulnus eft, quia fub peccato fumus : Medicina

plerosque refugiffe comunicare,habent acta S.

eftcoelefte & venerabile Sacramentum.Panem

Margarithze Reginze Scotize, Addunt iidem ,

noftrum quotidianum da nobis hodie. Quoti-

cum quibus agimus,exempla totfanttorum A-

die fi accipis , quotidie tibi hodie eft Chriftus ,

nachoretarum, qui olim parciffime frequenta-

banthoc Sacramentum, & evaferunt tamen in

tibi quotidie refurgit. S. Chryfoftomus quoque

hom. 5. in 1. ad Tim.magnze notat impruden-

Sanctos eximios. S. Chryfoftomus teftatur, faj

tize eum,qui aufit facrificio adftare absqueper

temporis Anachoretas comunicaffe tantum fe-

ceptione Euchariftize. Talem fe, ait, condem-

mel in anno,fzepe etiam,inquit,poft duos aíos.

narefuomet judicio, & in poenitentium ordiné

Re[olutio.

redigere.Soli enimin poenitentia conftituti ar-

Ihilominusindubitatum effe debet,hanc ef-

cebantur aaitu ecclefize tempore facrificii. Qui

fe germauiffimam pietatis anomaliam cum

ergo extra poenitentiam conftitutus ecclefiam

Chrifti mente,ecclefize fenfu, & arimarum bo-

adibat , nec communicabat, eo ipfo indignum

no pugnantem, inquit Raynaudus n.2. affertq;

fe pronunciabat, qui cum fidelibus admittere-

in hanc rem inprimis exempla & di&aSan&o-

tur In ecclefiam ad orationem , de Chryfofto-

rum.Nam Act 2.cum narratus effetaliquot mil-

ini eo loco fententia. Itaque ficut frequentatio

lium baptifmus , fubditur , eos fuiffe perfeve-

ecclefize ad communem orationem, & aífiften-

rantes in cofnunicatione , & fractione panis ,

dum facrificio, debet effe admodum frequens,

id eft in communioneEuchariftize. Liquet qui-

ita & frequentatio Euchariftize , nexa illi adi-

dem,quod pedentim indu&ta eft circa hoc ma-

tioni & affiftentize,de Chryfoftomi quidem fen-

gna varietas , ut videre eft apud Pamelium in

tentia/fed & Francif. Seraph. fer. 7. hortatus

l. S. Cypr. de Orat. Dom. n. 4. & Walterum

eft faos facerdotes , ut urgeant fideles ad fre-

ac Henriquem. Audiendus Petrus Blefs.Quot-

quentem confeífiónem & communionem. Et

quot intererant confecrationi Kuchariftize a

pro ifta (zepe frequentanda fic differit : Si hic

communicabant eidem. Índe eft, quod colle-

cibus eft animze,üne quo languet & marcefcit,

&e, quas poft communionem dicimus, plurali

cur non quotidie ad. menfam , in qua proponi-

numero cenfentur, v. g. Refe&ti cibo potuque

tur cun&is,cun&i federe & manducare defide-

fpirituali &c. Et iterum : Sacramenta , quae

rent? qui itineris fatigatur moleftia, plus indi-

fampfimus &c. Poftquam autem crevit nume-

get cibirefrigerio : fi ergo omnes viatores fu-

rus fidelium , nec omnes accedere ad Eucha-

mus, & ad patriam pergimus, cur pretiofo &

riftiam vifam eft,ftatutum eft,ut faltem diebus

Dominicis fideles communicarent. Cum vero

fapidiffimo cibo confortari non appetamus ?

Elias hunc in figura comedit, & ambulavit in

paleze fupercrefcentes coeperunt cooperire

fortitudine illius ; fi fepius hunc panem , ficut

grana , & multorum refrixit charitas , & cre-

decet,fumeremus,magis in via virtutis profice-

vit iniquitas , & perpauci inventi funt idonei ,

remus, & ad.deitinatam nobis patriam robu-

qui calicem falutaris acciperent,decretum eft,

ftius pergeremus. Quod fi rationis fuffragium

ut faltem per tres folemnitates in anno fideles

exquirere placeat, argumentari infuper licebit

communicarent: In Pafcha , Pentecofte, &

ex eo,quod Euchariftia panis nofter eft & vere

Natali : quia hunc modum przecepit Dominus

cibus, utique animarum ; nam propterea poft

Patribus antiquis, ut omnis mafculus in 1f-

coenam primum porrecta eft,ut obfervavitGiof-

rael ter in anno appareret in confpe&u ejus ,

fridus Vindocus f. 3. & nonnifiin permodica

fed non vacuus. Nunc autem, quoniam dies

quantitate fümitur,quia non tendit ad faginan-

mali funt,& omnes fere declinaverunt,& inuti-

dum corpus & animam. Quid autem frequen-

les fatti funt , non audeo dicere, ex przecepto

tius ufurpatur , quam panis , fine quojvita non

ecclefize , fed ex tacita permifífione ipfius ,

fubfifteret 2 nihil igitur mirum, fi , qui obli-

introdu&Ctum eft ,

ut femel in anno con-

vifcuntur comedere panem hunc [íuum,

gregentur in ecclefia ad communicandum ,

percutiuntur ut foenum, & arefcit cor eorum.

quod przeterire fas non eft, ut ficut a

Eft item hoc Sacrame

fidium

R. P, Lohn. Bibl. Man, Tom. I11,

ntum : forte prae

ad-

Ty

-

356

ibliothece JManualis! Concionatorice

B

L

adverfus juges diaboli infultus , & ignita tela'.

neanniverfaria quidefm dignä eft præfumerida

Qui igitur in continuo przelio verfamur,debe-

communio,ut quidam faciunt,qui in monafte-

mus hac lorica affidue tegi , cum absque hoc

riis confiftentes,itaSacramentorum.cceleftium

munimento omne fpirituale praelium fit ple-

dignitatem & fan&ificationem aC meritum

num periculi. Ad hoc fit Euchariftia;ait S.Cy-

metiuntur,ut aeftiment ea, nonnifi fan&tos atq;

prianus Ep.54.ut poffit accipientibus elfe tute-

immaculatos debere przefumere,& non potius,

utfanctos , mundosque non fua participatione

la,quos tutos eífe contra adjutorium volumus,

munimento Dominicz faturitatis armemus.

per&üciant. . Qui profecto majorem arrogantize

Et mox de przeliantibus prelia Domini. Mens

praefümptionem,quam declinare fibi videntur,

deficit,quam nonrecepta Éuchariftia erigit &

incurrunt;quia vel tunc,cum ea percipiunt,di-

accendit. Alias ad hocipfum rationes ultra vi-

gnos fe ejus perceptione dijudicant. Multo e-

ginti addenfat Madridius opufc. de frequen-

nim juftius elt, ut cum hac cordis humilitate ,

tanda communione c. ult. & bene plerasque

quà credimus & fatemur, illa facrofan&ta my-

attigit Stapletonus orat. 15. Academica, quze

fteria nunquam pro merito nos poffe continge-

eít de frequentanda facra fynaxi.

re,fingulis ea Dominicis diebus ob remedium

Ad argumenta vero in contrarium al

lata R.

noltrarum zegritudinum praefumamus , quam

breviter camRaynaudo;timorem deminuenda

ut vana perfuafione cordis elati,vel poft aum,

erga Chriftum reverentia per frequentiam

diguos eorum participio nos effe credamus.

communionis vanum prorfus acementitum

effe. Non enim accidit in converfatione cum

QU/ESTIO XXXL.

Chrifto,ut inter homines, quos minus venere-

n quotidioma communio facerdotiu mon initia-

mur diu cognitos, quia detegimus varias eo-

7

rum imperfectiones prius occultas,ob quas vi-

tir Chriftianir permittenda ?

lefcunt nobis. At Chriftum qui intimius per-

A

Füirmant Joannes Sanchez difp. 22. ex fuo

fpicit , & diutius frequentavit, ac obferyavit ,

X

illo generali fandamento,quod unica adEu-

fanctiorem femper ac perfe&tiorem deprehen-

chariftize ufüm difpofitio ex necelífitate adhi-

dit. Itaque non eft timenda ex frequentatione

benda fit,ftatus fcilicet gratize : aliunde autem

myfterii,ac veluti familiaritate, contemptio &

tot & tantafint bona perEuchariftize ufum ob-

2

irreverentia. Huc facit luculenta de hac re di-

venientia,ut nullo modo videatur quis eo pro-

fputatio S.Chryfoftomi, ubi nonnul!a praelocu-

r

hibendus fit,qui confcientiam peccati mortalis

tus de poenis etiam corporalibus,quibus Deus

non nabeat.Laudatque pro hoc fuo placito be-

mul&at communicantes indigne , 'fabdit : Et

nemultos récentioresa n. 18.& ex antiquiori-

quomodo, inquies, ifta perpetimur, cum femel

bus Gabrielem, quibus addere poterat Wala-

tantum per annum ea Sacramenta fumamus ?

fridum fic fcribentem :Videtur ratione plenis-

Hoc nempe eft, quod univería perturbat , quia

fimum, ut per fingulos dies occupemur officiis

non munditia animi,verum intervallo tempo-

& quantum mentis vel corporis graviores ma-

poris longiore, conftare meritum putas, fum-

culze non obfiftunt,panem & fanguinem domi-

mamque arbitraris reverentiam ac religionem

nicum, quibus fine vivere non poffumus, jugi-

effe,fi non fzepius coeleftéillam adeas menfam.

ter ambiamus,& defiderio illius fun&ionis po-

Ignoras,quoniam indigne accedere,etiamfi fe-

tius, quam przefumptione noftrze puritatis, fu-

meltantum fiat, te fupplicio tradit: digne ve-

marmus, imitantes primitivze ecclefize ftudium

^

N

falutar

ro, etiamfi fzepe accedas,falutem inde conqui-

e;de quo in actibusApoftolorum ita fcri-

ris.Non eft audacize fzepius accedere ad domi-

ptum eft :Erant. autem perfeverantesin do&ri-

nicam menfam, fed indigne accedere , etiamfi

na Apoftolorum,& communione fractionis pa-

femel tantum quisplam toto vitze tempore ac-

nis,& orationibus. Et infra : Quotidie quoque

cedat. At nosadeo ftolidi , adeo infeníati fu-

perdurantes unanimiter in templo,& frangen-

mus,ut cum itumera pertotum annum fcelera

tes circa domos panem,fumebant cibum cum

perpetremus,nihil ea curemus exuere. Csete-

exultatione & fimplicitate cordis , laudantes

rum fatis effe arbitramur,finon afüdue praefu-

Deuin. Et iterum : Omni autem die in templo

mamus, atque contumeliofe Chrifti corpus at-

circa domos non ceífabant,docentes, & evan-

tingere; neque intelligimus miferi, quod hi ,

gelizantes , CHRISTUM JESUM. Nota, quod

qui cruci Chriftum affixerunt , femel tantum

dicit,prius eosfregife panem, ac deinde fum-

id fecerunt. Non igitur, quia femel crucifi-

fiffe cibum.Jam olim vero apud S.Aug. ep.118.

xerunt, minus idcirco delitum eft: & qui

c.3. aliquis idem plane ex eodem fündamen-

Chriftum prodidit,femel tantum prodidit;nun-

to fenfit ; fic enim ibi fcribit S.Aug. : Dixerit

quid ergo hoc illum fupplicio eripuit ? Quid

aliquis, non quotidie accipiendam Kuchari-

igitur hanc rem temporis lege metimur ? Ad

ftiam. Quaefieris quare ? Quoniam, inquit, eli-

indignitatem vero quod attinet, refpondet re-

gendi funt dies, quibus purius homo continen-

&e Caflianus coll 23. c. 21. his verbis: Nec

tiusque vivat , quo ad tantum Sacramentum

tamen ex eo debemus nos a Dominica com-

dignius accedat,Qui enim manducaverit indi-

munione fufpendere,quia nos agnofcimus pec-

gne, Judicium fibi manducat, & bibit. Alius

catores, fed ad eam magis ac magis eít &

contra, imo, inquit, fi tanta eft plaga peccati ,

propter, medicinam & purificationem fpiri-

atque impetus morbiut medicamenta talia

tus avide feftinandum ; verumtamen ex hu-

differenda fint,authoritate antiftitis debet quis-

militate mentis ac fide, utindignos nos per-

que ab altari removeri ad agendam poeniten-

ceptione tantse grati» judicantes, remedia

tiam, non ut arbitrio fuo, cum libet , vel

potius noftris f(ulneribus expetamus, Adioquin

auferat fe commiunioni , vel reddat. Coete-

rutm

357

Z'itutm CXLI. Theol;)gia.

admiffis-difiraGiónibus de rebus fjecull extra-

"ruxh ü þeccäta tantà non funt, ut excommuni-

Z

candus quisquam homo judicetur , non Je de- ^

neis a Dei negotio, ac etiam a diftractionibus,

etiamfi non formaliter voluntariis, confequen-

bet a quotidiana medicina Dominici corporis

tibus voluntariam uliginem anteriorem, e qua

feparare.Quare nullo die(per fe loquendo ) ve-

tatur comunio,imo eft in confilio pro bene di-

offuciae iftze ac nebulze ferenitatem anim»ae ob-

nubilantes oriuntur. Przeterea confiflit ea di-

fpofitisiidque in ufum induci Concilium Trid.

valde optabat. Et in hunc fenfum accipiendi

fpofitio in peccatorum venialium , przfertim

íÍcienter contractorum abíterfione : maxime

unt omnes Patres, qui quotidianam commü-

nionem fuadent,nixi nominatim verbisillis pe-

cum non-eft difficile , huiccordium pulverem

excutere. Tandem fita eft in mediocri faltem

titionis Dominicze : Panen noffrum quotidianum,

qu»e verba plerique interpretantur de Eucha-

diligentia eliciendi bonos actus congruentes

riftia;ut propterea,tefte Walafrido,aliqui olim,

füfceptioni corporis Chrifti: atque adeo in de-

ulfione focordize cujusdam & füpinitatis;per-

fi qua die non communicarent, abftinerent ea

die recreatione Dominicsorationis. Quamvis

inde fere fe habentis ad hujus panis fufceptio-

nem, ac fi eífet panis,natura autem,non folum

autem aliqui fimul illa accominodent adpanem

materialem, quo cibamurad vitam mortalem,

externa fpecie,communis;quod eit fane ingens

)

incommodum, & ab ecclefia habitum pro gra-

tamen alterum quoque fenfum admittunt, qui

inEuchariftiam cadit , ut Tertull. Cypr. Greg.

vifimo. Nam maxima ex parte 2etas minuícu-

la idcirco exclufa eft ab ecclefia participatione

Nyff. , Germ. Conítantinop. Petr.Loadic. &

Auguftinus. Alii vero fimpliciter exponunt ea

Kuchariftize , quod prae inopia judicii non di-

fcernat fufficienter cibum eucharifticum a vul-

verba de pane euchariftico : & favet admo-

gari: & quia huic irreverentive in pueris ob

dum grsecus contextus,in quo habetur eausciov

faperftantialem:qua voce notatur quaedam pa-

1udicii imbecillitatem mederi non licuit , pree-

ftit,tam pretiofum cibum, tametfi illis uti-

nis praecellentia,quze zegre aptatur pani mate-

teriali ; bellilfime autem convenit pani eucha-

lem futurum , fubducere , ne viderentur jaci

margarit» ante porcos. Siigitur aliqni gran-

riftico.Librat atrumque fenfum petitionis prae-

dictz in oratione Dominica Suarez, & Bellar-

des natu,quibus fol fationis internze bene illu-

xit,eodem modo in Euchariftize fumptione fe

min. Ex eo ergo, quod nofter fpiritualis panis

five Euchariíia dicatur panis quotidianus ,

habeant, multo magis ob ufum libertatis, quo

haud leve argumentum fumitur , quod quoti-

pueri carent , cenfebuntur itreverenter fe ha-

die fumi pollit ab iis, qui apte & convenientet

bere, nec eífe convenienter difpofiti ad com-

ad eius fumptionem [funt quotidie difpofiti.

munionem, quantumvis careant labe mortife-

ra, & communicando fru&um ex opere opera-

Conürmatur ex praxi primorum Chriftiano-

rüm ; nam olim in primitiva ecclefia potieban-

to divinitus conftitutum fint reportaturi. llli

autem,aquibus omnes hze minutize defectuum

tur ( faltem fub Apoítolis, & Alexandrix lub

Marco)ea exquiüita difpofitione a&tualis de-

;

integrantes fufceptionis irreverentiam abe-

runt, plene digni haberi debebunt , qui com-

votionis & reverentize convenientis erga Eu-

chariftiam pleriq; omnes fideles, de quibus in

municent, etiam quotidie, fi ea difpofitio cer-

hunc modum S. Chryf: : Unde quotidie com-

natur in llhs per fingulos dies.

municabant, ldque ab Apoftolis traditum effe,

Refolutib,

N

& a Romana ecclefia teneri , ut omnes audito

facro comrmunicent (audiebant autem facrum

Cogltrai;iam/fententiam tenetRaynaudus n.27.

quotidie ) afirmat Anacletus. Expende illud :

& alii ab eo citati , qui fic de re hac difcurrit:

omnes comurirent.Non igitur folus Camillus,qui

Sed quia hzec fortitudo paucorum eft,& pleri-

tatum ecclefioe finalis,

eft fenfus,quo Suarez,Henriquez ac Salaz,cum

que potius pertinent ad

Anàcleti locum enervant. Romae aütem & in

