numero quotidie nafcuntur : voluntas illorum

a Dei voluntate ficfüaviter fopita eft , ut,

| Roäriq. '. XXVIL. Ita 6. Rodriquez fic loqil»ens: Qui-

fa , fan-

p.r.trS8 cunque igitur hanc conformitatem —fue

e 4

cum Videant a Deo proficifci univer

eiihi-

[2

*

4eo

Bibliothecg IManualis: Concionatoric ;

$ Pun

PC

ä'ätiüïmamque ejus voluntatem in orunibus

matorem tuum , & cognitorem beneficiorum -

implert , moleftize ipfze zerumuzeque particu-

tuorum , ita lzetificare debet, ficut voluntas

612

lam gaudii fecum afferant,quiain his ipfis mo-

tuain eo, & beneplacitum »eternze difpofi-

Rodii

ff

leitiis aerumnisque dtvinam voluntatem repe-

tionis tue : de qua tantum contentari debet

p l

riunt, & cortius , quam in rebus fecundi(fi-

& confolari, ut ita libenter velit effe minimus,

e. 1

mis. lta quietem illorum altifltimam , fi for-

ficut aliquis optaret effe maximus : & ita,pa-

cificus & contentus in novillimo , ficut in lo-

te quid incurrat , nihil eft certe , quod ever-

tat. Qui conjidunt in. Domino , ficut monr Sion,

co primo : atque ita libenter .defpicabilis &

"on commiovebitur 1n aternum.

abje&tus , nullius quoque nominis & famz ,

Ín Dia!.

XXiX. Ita $. Deus ipfe fan&e Catharinze

ficut czeteris honorabilior & major in mundo.

Serenfi dicens : Volo te noffe, quod omnes

Nam voluntas tua , & amor honoris tui, om-

peense , quibus homines in hoc ,mundo afili-

nià exced.re debet & plis eum confolari, ma-

guntur , in voluatate coufiftunt, quia fi volun-

gisque placere ,

quam omnia beneficia fibi

tas effet ordinata , & concors cum voluntate

dïata xvci:l danda.

mea,careret quodam mo«io poena. Quam vis e-

nim is , qui hac fautcta ordinataque voluntate

COROLLARIUM II.

preeditus eft/fentiatlaborem & dolorem, quid-

XXXIV. Colliges 3. T* non triftari debere: Talentoa

quid tamen amore mei fponte patitur,quali fi-

rüm di-

ne poena portat, libeatiflime enim fultinet il-

fi advertas , te minora , quam al , talenta po[fi-

ftributio;

lud ,'confiderans & fciens, meai effe volun-

dere , quia omnia talenta [unt tantum inftrumenta

ad voluntatem. .Dei. faciendam ,' unde fi pauciora

tatem atque permi.tionem, ut patiatar. Mens

ejus in quovis dolore corporali libera eít , cum

tibi dedit talenta , minus quoque a. te requiret , at-

que adeo geque poteris beneplacitum diviuum per tua

voluntas ipfiis in omnibus fit conformis &

Lx

unita voluatati me?e.

í

aminora tülenta ,quam alius per majora, pro-

(COROLLURFUM -

cumz*e/;

j

d

Note.

l 'Invigia,

JUOL Colliges. 2. nulli hominum te ob ullüm

tempo-ale , aut [pirituale bonum invidere debere

?

cum Tomper occafionem habeas eodem. bono fruendi

XXXV. ]ta z. S; Hierönymus Idocuit, di-S. Hier;

cens : Í[n templo Dei offerat unusquisqu

ein prolog: -

fc.il'ic'etx beneplacito Dei.

raleat,

rk

ANotg.

)

quod poteft , alii aurum & argentum , & la-

-

pides pretiofos: alii byffum & purpuram,

XXX. Ita 1.David exemplo fuo dodütLäum

& coccum offerant , & hiacinthum ; mecum

;.PF. 118.

dixit: Particegr egoMfum. omnium timentiun te ,

bene agetur , fi obtulero

pelles animalium :

€9 cuftodientium mandata tua.

& caprarum pilos. .

Senec. in . XXXIL. Ita 2. Senecadicens : Scito, quod

AXXVI. Ita 2. ]oannesAvi»la:x Nullum cre- Avila e.

23. füup.

epiít,

- nulli invidet virbonus; quis autem magis bo-

do in mundo fuifle fan&um , qui non voluerit

nitate przeditus eft, quam qui in omnibus re-

effe melior, quam fuit, fed non propterea an;- Audifilis.

gulze omnis bonitetis , id eft, voluntati divi-

mi fui pacem hi amittebant, neque enim id

tam ex propria cupiditate , utpote qu&e nun-

—qne,fe conformat ?

XXXIH. |ta 3.. Thomas Kempenfis, fic

quam dicit,füfficit,deliderabant, quam propter

4..3. de

imit,c.22. Deum alloquens : Omnia, quae in anima habe-

Deum, cujus divifione ac diftributione mune-

rum fatis erant contenti, etfi ipfis dediffet mi-

Inus & corpore, & quzecunque exterius velin-

terius,naturaliter vel fupernaturaliter,polfide-

nus, rati in illo veram amorem confiftere ,

mus, tua funt beneficia, & te beneficam,pium,

quod contenti viverent eo , quod ipfe iis da-

ac bonum commendant , a quo bona cun&a

ret, quam ininulta habendi defiderio , etfi

Indiffe.

tentis,

accepimus. Ktfialius plura,alius pauciora ac-

id amor proprius nounifi ad me

»-

j

lius Deo fer-f

Vviendum fieri dicat.

cepit , omnia tamen tua funt: & fine te nec

miuimum poteft haberi. ille, qui majora ac-

XXXVIL !ta 3. Thomas Kempenfis ,

fic Thomas

cepit,non poteft meritofuo gloriari, neque fu-

Deum alloquens;inquit : Unde, Domine Deus, Kemp.l.g;

c€. 22.

pro magno etiam reputo beneficio, non multa

per'alios extolli,nec minori infultare ; quia il-

le major & melior, qui fibi minusadfcribit, &

habere, unde exterius & fecundum homines

$, Porl

in regratiando humilior eft,atque devotior. Et

laus & gloria apparet ; ita ut confiderata quis

L

paupertate & vilitate perfonze fuze, non mo-

qui omnibus viliorem fe exiftimat, & indignio-

Cor, "

rem fe judicat , aptior eft ad percipienda ma-

do nullam gravitatem, aut triftitiam, vel deje-

jora.

Qui autem pauciora accepit , contri-

Cionem inde concipiat, fed potius confola-

$ À.

ftari.no: debet, necindignanter ferre , neque

tionem & hilaritatem magnam: quia tu Deus

- 10,C0n.

ditiori invidere : fed te potius attendere , &

pauperes & humiles , atque huic mundo de-

fefï.c.zg

fpettos, tibi elegifti in familiares & domefti-

tuam bonitatem maxime laudare , quod tam

aflluenter, tam gratis & libenter, fine perfona-

cos. Teftes funt ipfi Apoftoli tui , quos prin-

Fue-

Vih

rum acceptione , tua munera largiris. Omnia

cipes fuper omnem terram conttituifti.

exte, ideo in omnibus es laudandus.

Tu

runt tàmen fine querela converfati in mundo

fcis, quid unicuique donari expediat, & cur

etiam humiles & fimplices , fine omni malitia

ifte minus,& ille amplius habeat,non noftrum,

& dolo , ut etiam pati contumelias gauderent

1

fed tuum eft hoc difcernere , apud quem fin-

pro nomine tuo : & quze mundus abhorret ,

Thomas

Bmp

ipfi ampleterentur affe&u magno.

gulorum definita fuut merita. Nihil ergo a-

f

U

Á

XXXVIII.

4

— —

Tituus CX XIII. Refignatio

i dz'vinam Foluntatem.

4t

$. Panlus

XXXIIL ita 4. S. Paulus: Hizc omnia ,in-

ad 0!'. I e

damento ftatus cordis , hoc eft , nifi fteteris in

€.12.

quiens, operatur unur at

que idem fpirz'tw , divi-

dens fingulir , prout vult.

me , permutare te potes , fed non meliorare.

Roderiq.

XLV. Ita 5. Rodriquez fic loquens:: Appo-

Rodriq.

XXXIX. Ita 5. Rodriquez dicens : Omnino

fita eft ad hanc rem declarandam fimilitudo * !9

P. I-f8. convenit, unumquemque iis talentis intelle-,

€. I5.

eorum , qui comoedias exhibent, quorum laus

&us, ingenii, habilitatis aliarumque qualita-

non regulatur a perfona, quam reprzefentant ,

tum efle contentum , quze [divina bonitas ipfi

fed a modo, dexteritate & gratia, quacum re-

communicavit, nec propterea,quod in iis mul-

praefentant, agunt, movent, loquuntur. Unde

tis fortaffe aliis concedat,debet animo effe de-

fi hzec melius przeftet is ,. qui rufticum expri-

je&ior. Resiftze ita in hoc mundo funt ordina-

mit , eo, qui Czefarem , laus & praemium ab ze-

tze atque difpofitze,ut nero fit,cai non aliquid

quis cenforibus illiadfipnatur, non huic. Ita

defit:& tametfi videantur fibi aliqui in nonnul-

quod Deus in nobis potiffimum attendit in

lis rebus effe eximii, & vero etiam fint, habent

hac vita ( quze quid aliud eft , nifi comoedia, &

nihilominus femper etiam alia ; quze ipfos hu-

utinam intragceediam non terminetur 1) non

milient, in quibus opus habent hac conformi-

eft perfona , quam reprzefentamus , v. g. fupe-

tate. Viri fanci , quia periculum magnorum

rioris , concionatoris , facriftze feu zeditui , ja-

talentorum vere penetrabant , non folum ea

nitoris,fed illud unum,quam benefcilicet füuam

ilentos

non prenfabant, fed & ferio refugiebant. Audi

quisque perfonam reprzefentet.Quare fi melius

Im di-

Davidem : Jb altitudine diel tiniebo : & hinc

tutio

2

munere fuo fungatur coadjutor fuperiore vel

Deo magis placebant, qui fervos fuos humiles

concionatore, recipiet majus his in coclo

s

vult, non elatos.

O fi femel capaces fieri

preemium , magisque a Deo honorabitur.

pof/emus faluberrimze dottrinze hujus, omnia

Non potuiffet interdum aliquis reprzefentare

videlicet effe nugas & vanitatem, przeterquam

perlonam regis , reprzefentando vero perfo-

facere voluntatem Dei.

51 tu absque literis,

nam famuli vel paftoris, honorem laudemque

vel faitem iis leviter tin&us , plus fapis & pla-

retulit; fic non fuiffes tu fortaffis idoneus ad

ces Deo ; quid tibi cumliteris ? fi ob aliquem

finem deberes illas velle,certe ob id unum vel-

fuftinendam perfonam concionatoris aut fape-

rioris , jam vero bene laudabiliterque fuftines

le deberes,utDeo placeres; jam fi Deo plus

Hier;

perfonam confeffarii, miniftri, vel coadjutoris.

places , vel nihil, vel parum fciendo,uti reve-

Novitoptime Deus dare cuique , quod ipfi con-

tprelog:

E

raplus places, quandoquidem: ipfe eft , qui

It[est,

gruit, & fecundum propriam virtutem. Nemo

hanc dittributionem fecit , quorfum te ipfam

igitur aut effe&tet , aut appetat perfonam fibi

affligis ?cur vis efferlus, cum te Deus velit

.../3(7—

non convenientem , nec talentafibi indebita.

effe minus ? non placuerunt Deo magna illa

/Sed hoc fit ftudium cujusque,ut donum,quod

facrificia,quae ipfi Rex Saul voluit offerre,quia

Deus ipfi eft elargitus,fructuofe ad ejusdé elo-

res non erant conformes divinse voluntati ,

ivl &,

riam collocet, hoc enim & Deo erit longe gra-

quare nec placebunt eidem alta tua fublimia-

tius, & copiofius in ccelo praemium percipiet.

j. fup.

,que defideria. Non confiftit bonum noftrum

udi fl

XLVI. 1ta 6. S. Tgnatius Lojola , afferens

: S, Tgnat.

nec in profe£&tu noftro literario, nec in magnis

eos,quiin Societate vivu

nt,debere effe indiffe- p.7 couft.

qualitatibus,nec in re alia ulla,quamin volun-

rentes, ad proficifcendum, & refidendum inc. r. $. r.

tate Dei,& in bona exatctaque reddenda ratio-

quacunque plaga mundi , quocunque eos mi-

neeorum, qua Deus nobis tradidit. In his

ferit obedientia, inter fideles & intideles , five

figendus eft oculus cordis , & non in donis.

ad Indos,Hzereticos, &c. Et quidem circa hoc

COROLLARIUM IV.

faciunt Profeffi quartum votum folenne Ro-

mano Pontifici, obligando fe ad eundum

- Indiff-

prompte & libere nulla obtenta excufatione

I XE, Colliges 4. Te ad ommia Íoca €9 officia

ad quamcunque mundi, ad quam eos fua fan-

rentia.

indifferentem . efe debere , cum . in uno mque ac

&itas miferit, nihil petendo viatici, nec per fe,

altero occafionem haber , finem tuum , id eft , be-

nec per alios, nec temporale quicquam,

"homás

neplacitum dz'm'num ? obtinendi.

idque five pedibus, five equo, cum pecuniis ,

emp.l:gä )

n[

D

JVotg.

vel fine, petendo eleemofynam , prout fancti-

tati fuze melius in Domino videbitur.

Et af-

S. Paulus. XLl. Ita r. S. Paulus dicens: Speflacu-

ferit ibi S. P. N. finem & intentionem facien-

y.ad

lum fati Jumus aumndo , ngelir €9 hominibus ,

di hoc votum effe ,

ad conformandum fe

Cor. 4.

€9c. non ergo.refert. ,. quam per[onam ,. [ed quam

n

magis voluntati divinze, cum enim primi illi

bene agay.

Patres diverfarum effent regionum , & non

S. Aug.

XLII. Ita. 2. S. Auguftinus : /Optimus mi-

conftaret , ubinam terrarum magis effet pla-

l. 10. con* nifter ille eft, qui non magis nititur a te au-

citum Deo , ipfos occupare, fidelesne inter,

feff-c.26. dive | quod ipfe voluerit, fed potius velle,

aninfideles, ad conftituendum fe in bilance

uod a te audiverit.

divinze voluntatis , confecrarunt fe per hoc

Vita,

XLIHI. Ità 3. B. Aloyfius dicere folitus, re-

votum Vicario Chrifti, utipfe difpliceret, quo-

ligionem navi effe fimilem ,in qua zeque ma-

nam potius ad majorem Dei gloriam efíent

gnum fpatium vehendo conficiunt, qui ad

mittendi. Ipfa vero perfona Societatis ( in-

remos , quam qui ad clavum fedent.

quit ) non fe debet intromittere,nec ullo mo-

"Thomas

XLIV. [ta 4. Thom. Kemp. munit parum

do procurare , ut vel eat, vel confiftat in uno

Kemp.

locus , fi deeft fpiritus fervoris ; nec diuftabit

loco potius, quam in alio,fed debet effe omni-

l. 3. c.27. pax illa quaefita forinfecus, fi vacat a vero fun-

20 iudifferens, totam difpofitionem relinguen-

R. P, Lohn. Bibl. Man. Tom. 11I.

do

42

; Bibliothecg Mam.iælif Concionutorig

do in manibus fuperioris , qui loco Dei ipfum

Notg.

gubernat, ad majus obfequium & gloriam

fuam. Ut autem videamus,quam indifferentes

XLIX. Ita 1. 5 Auguftinus inquiens : VisS. Aug.

nos effe hacinparte voluerit S. P. N. legimus

femper laudare Deum ? benefac omnia, & in Pf.138.

in vita ipfius,dixiffe ipfi aliquando Patrem]a-

laud'flfï:i Deum.

cobuni Laininium,fentire fe defiderium ad In-

dos proficifcendi , ad procurandam falutem

, L.v Ita 2. Bioüus dicen;si Verifürha devotio S. Biof. in

gentis illius, defe&u operariorum miifere per-

fita eft in verilfima refignatione,abnegatione, farrag.

euntis. Ego vero, inquit Ignatius, nihil horum

nihili penfione , & annilatione fui ipfius.

defidero, rogatusque ejus rei caufam, refpon-

Hanc habet , quisquis divina fretus ope , Deo

dit , quia nos cum devoverimus fummo Pon-

femper inhaeret per amorem, idque perinde in

tifici, ut ipfe exploret , ubinam majus Dei fer-

penuria,ut in abundantia,in moerore utin gau-

vitium obeatur , indifferentes nos eíffe conve-

dio.

Itaque qui in quibuscunque eventibus

nit , ita ut non magis ad unam, quam ad alte-

integra cum Deo pace Deo unitus permanet,

ram partem inclinemus. Imo ( addit) fi ego

is, quid fit vera & integra vita, veraque de-

me fentirem inclinatum,uti tu, proficifci inIn-

votio, perfectum habet. Et in fpec. fpirit. c. 9.

diam, conarer me impellere in partem al-

Nihil melius poftulare, nullam przeítantio-

teram , ad attingendam illam 2equalitatem

rem orationem fundere potes coram Deo ,

indifferentiamque , qux» ad confequendam

quam ut petas fieri volgntzgtem ejus.

obedientize perfe&ionem eft neceffaria. Neque

ideo dicere intendimus , mala effe vel imper-

Ltl ha $P BalthafarAlvarez e Societate Vita c. 5,

fecta ejusmodi defideria ; funt enim vero fan-

Jefu , qui cum adverteret nimium in fe defide-

&a , quin & bonum eft , ea füperiori propone-

rium orationis, ftatuit non plus temporis ora-

re, cum Deus illa infpirat.

Sic enim dicit

tioni dare, quam obedientia permitteret, am-

ibi P. N. gaudent füperiores, fibi talia expo-

ple&tens pro regula fus orationis confilium

ni: figna enim funt divinze vocationis ad lo-

Tobize de eleemofyna filio datam : quomodo

ca, & fuavius hoc modo omnia fiunt. Sed id

Solli

potueris , efto mifericors ; fi multum tibi fue-

do d

tamen dico, ut videatur indifferentia , ani-

rit, abundanter tribue ; f1 exiguum tibi fue-

mique promptitudo , quam P. N. vult in no-

fro&

rit , etiam libenter impertiri ftude. Cum enim

bis vigere ad eundem , manendumve in qua-

orare fit effecum Deo,fiquo tempore ille vult

cunque mundi parte.

opera tua uti, ipfum hac defraudes , jam non

T

erit ipfe tecum. Et fi ille tecum non fit , quo-

4

modo tua folitudo poterit effe oratio ? fervus

-

Annud, — XLV U- Ita 7. B.- JEgidius,cui S. Frahcifcuä

faciens,quidquid dominus ejus jubet, tempus-

Franc,l.7. licentiam dederat eundi,quocunque vellet,ha-

C. 5.

que in eoexpendens, quod ipfe przecipit,para-

láis

bitandique in Provincia & monafterio , quze

tus ad omnia, quze ejus funt obfequiinon gra-

ipfi magis arriderent , omnimodam ipfi, ob

tis comedit panem,poteftque omnem depone-

ipfius merita , & fan&itatem, relinquendo li-

re fcrupulum. Alias vero dicebat cuipiam : cu-

bertatem ; quid fit ? vix quatriduum in ifta li-

pis proficere, orationique tuze bene attendere , Ibid. c.34.

centia exegit , cum magnam fentire coepit in

ut placeas Deo?permittas te ab eo gubernari ,

animo inquietudinem. Reditigitur ad S. Fran-

& ,cipiasamorem, quem erga illum habes, in

ciícum, petitque inftantiffime , ut locum mo-

eo oftendere , quod fis contentus & placatus ,

nafteriumque ipfi defignet,in quo ipfum de re-

Lib

quomodocunque & quacunque via voluerit il-

TeV.(

liquo velit vivere, magno ipfi hanc libertatem

le te ducere, & cum eo, quod ille dare voluerit,

licentiamque ftetiffe , certumque fe effe, libe-

modicum aut multum,aut nihil.Et crede certo,

ram , largamque hanc obedientiam nullam ipfi

te magis illi placiturum, fi gaudeas , & tran-

quietis partem reli&uram. Boni ferventesque

quillus fis cum paupertate,quamdiu ille te non

religiofi pacem adimpletione proprize volunta-

duxerit ex illa,quam fi obtineres imaginariam

tis non inveniunt, fed turbas & »maritudi-

tuam celfitatem. Satis hactenus eo modo fer-

nem , ac propterea nec hunc nec aliumlocum

viifti Deo,qui tibi placuit, incipias jam eidem

affeGant , fed fefe totos in manu Dei fuperio-

i

fervire, vel unico die, quomodo ipfe cupit.

rumque perfe&e conftituunt , perfuadentes

fibi id, quod vere eft, hanc effe voluntatem

Cum vero quondam videret,fe multis externis Ibid.c.so.

occupationibus premi, & proponeret Deo te-

Dei, in qua fola conquiefcunt.

neras quasdam querelas quod fibi tempus de-

effet ad manendum cum ipfo feorfim , fatum

eft , inquit, hoc verbum Dominum in me:fatis

7"ODROILLARBRLIDA.Y.

tibi fit, quod opera tua utar , quamvis te non

habedm mecum: Ex quo manfi jucundus &

oratfonïs' XLVIIL. Colliges. 5. Turbart te non. debere ,

loetus. Alias circa eandem materiam hoc fen-

hr

tnodica

tm.:

j mdvertas , ie modiwum tempus €9 occafionem

fit : fieri quidem poteft , ut multis hominibus

lo

occafio, "jabere wultas orationes peragendi , cum ideo [o-

focietatis tempus defit liberum explend2e fuze

lum | debeas orationi vacare , quia. " Deus. vult,

voluntati: fed non deerunt, occupationes

eaum te peragere ad. laudandum ip[um , | varia-

& opportun occafiones ad explendam divi-

que tibi €9 alits dona. ámpetranda ; — .-Hos. fimes au-

nam. Quod fi, ut granum frumenti frutum

tem melius obtinere. po[fis , fi ex voluntate Daài

afferat , neceffe eft, ut moriatur ; quae melior

aliquid agar.

/

& major felicitas ? quae vero major ftultitia ,

quam

P

43

Tituluy.C X XI IÍ Rejignætio in divinam F'oluntatem.

quam dolere de tali occupatione ? fi Deus ele-

fic oportet & illum, quii- concionatur ( & con-

Gionem nobis mortis permitteret , quamnam

verfatur)quamvis nullus aufcultet,tamen prze-

.I

À

3ucundiorem invenire poffemusilla, in qua ne-

ftare,quidquid in ipfo fitum eft. Siquidem hzc

lex nobis,qui facri fermonis adminiítrationem

que cauteria , neque opprobria adhibentur ?

quid autem aliud funt hominum focietatis oc-

fui'cepimus , a benigno praefcripta eft Deo.

ü

cupationes, quam ftationes , in quibus Deus

illos ponit ; fpatia quzedam ipfius obedientiis

LVI. Ita 4. S. Bernardus Eugenium fic ad- S. Berä.

hortatus: Noli diffidere , inquit, curam exi-

l, 4. de

plena; venze apertze , ex quibus totus fanguis

confider.

efflluit propriarum voluntatum : quze magis in

geris, non curationem. Denique audiíti: Cu-

e

hd

rambhabe illius, & non, cura , velfana illum.

oculis Dei fplendent, quam lapides pretiofi :

aptiffimze ac tutiffimze vize ad perfectionem ?

Verum dixitquidam : AVon eft im medico [em-

At melius propono de

Dicebat etiam , przecipuum omnis bonze ora-

per relucetur ut wger.

tionis finem , & optimum fru&tum ex ea col-

"tuis tibi. Paulus loquitur ; Plur omuibus labo-

L

TGUI.

ligendum effe : dare Deo,quidquid a nobis pe-

Non ait, plus omnibus profui, aut

plus omnibus fru&ificavi, verbum infolens

tierit; magnaque cum conformitate acquie-

fcere ei in omnibus, quaxe de nobis ftatuerit.Et

religiofifflme vitans. Alias autem noverat

velut honefíta uxor non alia de caufa fe exor-

homo,quem docuit Deus, quia unusquis-

nat, quam ut marito placeat, cui fi fine his or-

que fecundum fuum laborem accipiet, non

fecundüm proventum. Ita, quzefo , &tu fac,

namentis placeret,parata eflet illa mox abjice-

re , etfi ab aliis deformis haberetur, & con-

quod tuumeít: nam Deus, quodífuum eft,

2

fatis absque tua anxietate & follicitudine cura-

temneretur: ita & nos in omnibus foli DEO

*

placere ftudeamus.

bit. Planta, riga , fer curam, & tuas explevi-

fti partes ; fane incrementum , ubi voluerit ,

LE

dabit Deus, nontu. , Ubi forte noluerit , tibi

COROLLARIUM VE

deperibit nihil, dicente fcriptura Sap. ro.

Reddet .Deus mercedem laborum: Santtorum [uo-

Sollicitu-

LIL Colliges 6. T* im twir negotiir non tuf-

rum, Securus labor , quem nullus valet eva-

:

do de

bari debere , [i optatus fru&us mon [equatur ;

cuare defectus.

fructu.

cum intentio tuu ad [olam —beneplacitum. divi-

LVIL 1ta 5. S. Ignatius,qui, fi quem omnia

num ferri debent , quem fru&hum. femper. obtine-

expertus, tamen e peccatorum ccno extrahe-

re goter , fed €9 de reliquo i fru&ur laborum

re non potuiffet, non ideo contrahebat ani-

l

optimus cen[eri debeat, quem grovidentia divina

mum, velíe angori dabat, quafi oleum. &

-

no&is .comqmt..

Nota.

"

operam perdidiflet , fed confcientize & officii

fra&u contentus , acquiefcebat in alto provi-

dentioe divinze confilio. Idem alios, tefte Ri-

lia c,5. , LIII. Ita 1. Deus ipfe diceus : Quid efl, quod

" debui facere vineme- mem , €2non feci ?. Segnvit

badeneira 1. 5. c. 1 1. facere hortabatur, Ange-

lorumTutelarium exemplo, qui quos a Deo fi-

eam , €8 layides elegit ex illa , €9 plantavit eam

- eleflam , €9 edificavit turrim in. medio ejur ,. €9

bi coiniffos acceperunt,monent quoad poffnnt,

t

defendunt,regunt,urgent,& ad bonum juvant;

expellavit , ut[aceret uvar, €9 fecit labru[car.

fed fi voluntatis libertate abutantur illi, & ino-

ANunc ergo , hubitatorer Jeru[alem , €7 viri ,J uda,

bedientes atque obftinati fint , propterea ta-

judicate inter me €9 voneam meam.

LIV. Ita 2. B. Virgo S. /Birgittze dicens :

men nullo anguntur moerore , nulla efficiun-

Lib, 4.

tur moleftia ; curavimus , inquiunt , Babylo-

rev.c, 21. Amici Dei non. habent a

tt»ediari in fervitio

nem , & non eft fanata.

»

Dei ; fed laborare,ut homo malus fiat melior ,

LVIIL. Ita 6. Thomas Kemp. loque

ns-'* *inT

ïmmas

&homo bonus veniat ad perfectiora. Nam

" p'e

perfona Chrifti : lil , defideria te fepe accen-

« 3 C. ETo

quicunque voluntatem haberet fibilandi in

dunt, & vehementer impellunt : fed confide-

aures omnium tranfeuntium , quod JESUS

ra, an propterhonorem meum , an propter tu-

&2?«

Chriftus effet vere Filius Dei , & faciendo co-

um commoduia, magis movearis. Si ego fum

naretur , quantum polfet, ad aliorum conver-

in caufa , bene contentus eris, quoinodocun-

fionem , licet nullji vel pauci converterentur ,

nihilominus eandem mercedem obtineret,

que ordinavero : fi autem de proprio quzeftu

aliquid latet, ecce hoc eft, quod te impedit &

S 0,

ac fi omnes converterentur, ficut per exem-

gravat. Etiterum : Quare vano morore con-

pluin dico tibi:Si duo mercenarii ex praecepto

fumeris ? cur fuperfluis curis fatigaris ? Staad

Domini foderent montem duriffimum,& alius

inveniret aurum electum , alius vero nihil,

beneplacitum meum, & nullum paderis detri-

]

mentum. Si quaris hoc vel illud , & volueris

iti propter laborem & voluntatem digni effent

'

effe ibi vel ibi, propter taum commodum , &

iJ

zequali mercede. :

[]

:-.

LV. Ita 3. S. Chryfoftomus fic loquens

L

proprium beneplacitum magis habendum ,

S, Chryf.

nunquam eris in quietudine, nec liber afollici-

hom. 3. in

Utinam oratio noftra aliquid proficiat ! quod

fi poft longam admonitionem in iisdem

tudine , quia in omni reperietur aliquis defe-

x, Cor.

&us : & in omni locoerit ,, qui adverfetur.

vitiis perfeveraverint, ne fic quidem defi-

ftemus,illis, quod rectum eft, confulere, quan-

COROLLARIUM V.

doquidem & aquarum venze, etfi nullus veniat

aquatum, manant tamen : & fontes , quamvis

LIX. 'Collïge"s ; Ktam tunc turbari Yt»y laa -

hauriat nemo , tamen fcatebras emittunt: &

non d:bere , quando occafionem mon. hiobes pro- simarum.

amnes , etfi nemo bibat, nihilo fecius fluuat ;

La

?

X

EK. P. Lohan. Bibl. AMan. Tomf I1f.

ä:

Asl

*I

44

Bibliothece A7:Manualig/ Conrionatorie

ximi [iutem procurandi ; quia & hanc non ali-

noncopulo. lta mortuus debes effe talibus

ter, quaim juxcbamen[uram beneplociti divini procu-

affeCtionibus dile&torum hominum , ut ( quan-

rart vtlle deber, €9 praterea. voluntar cum divina

tum ad te pertinet ) fine omni humano opta-

res eífe confortio.

L

conformata, optimum etiam medium efl , proxi-

me necearia ad. [alutcim auxilia impetrandt.

LXVIIL Ita 4. S. Hieronymus ad Paulum : S, Hier.

Bonus eft Deus, & omnia , quz bonus facit , ep.adPau.

Nota.

bona fint;neceffe eít. Mariti orbitas irrogatur ? lum.

plango quod accidit,fed quia fic placet Domi-

no , zequo animo fuftinebo. Unicus raptus eit

Bloflüsin . LX« Afa I.Bloüus dicens: multoacceptius

farrag.

Deo eft : ut cum Apoftolo ex animo dicamus:

filius ? durum quidem , fed tolerabile , quia

fuftulit ille qui dederat.

Domine , quid me vis facere ? quam fi mira. qui&e-

dam, voluntate propria, pro illius amore nos

libenter facere velle dicamus : fuper omnia

LXIX. Ita 5. S. Auguftinus fic adhortans : S. Aug.

Illum quzre , qui deeffe non poteft ; fubtra- in PL 34

namque , qu:e vel dicere velfacere poffemus,

huntur, qus» dedit, nunquid fubtrahitur , .

giolt

hoc a nobis maxime defpofcit Deus , ut intus

qui dedit? Applica ad ipfam etiam volun-

inft

voluntas tua.

corde dicamus : DOlïlinej , fiat gratiflima

:itl c'

tatem diyinam. p

A vila ,

LXL Ita ». M. Avila cuidam fcribens:

ne,

quzefo , refpicias ad id, quod faceres, fi fanus

COROLLARIUM IX

Epiüc !

eífes , fed cogita potius, quam placiturus fis

LXX. Colliges 9. Te ob nullum. eventum fu- Sollieitus

Deo, fi in morbo tuo ( aut aliquo opere ) cum

turum inordinate angi debere , cum certo ger[ua- do de fud

Dei voluntate te conformes.

4

dere tibi po[fis , €8 debeas , id futurum , quod Deo türis,

S.Bomv, LXil. Ita 3. Bonavenura dicens: perfe&ius

glacuerit ; 1d autem tibi malum mon futurum , nt-

de grad,. eft, adverfatolerare patienter, quam bonis

fi fu. per voluntatem | gropriam . tibi in malum

virt. c.24. operibus infudare.

torquear.

Vitac.ag, LXIlI. 1ta 4. P. Balthafar Alvarez,qui,cum

degrotum quemdam vifitaret, ferventem valde

JVota.

/

operarium , & conquerentem , quod in lecto

jacens nec orare poffet,nec facrum facere, nec

LXXL Ita 1. Chriftus exfpectans usque ad Matth, 6.

confeífiones excipere, aliaque miniíteria prze-

paffionis tempus, & tunc ad orationem confu- c.

giens, dicens : Pater , fi po[fibile eft , tranjeat. a

22

. ftare, quse (anus faciebat, eidem dixit , pluris

me calix

facere Deum , quod quis eum in morbo

z. Etiam alios tam follicite monuit:

per menfem fuftineat , ac toleret , quam quod

Nolite folliciti e[fein craftinum , craftinus enim dies

l

in hujusmodi miniíteriis

per integrum annum

follicitus erit ib ipfe. — Quarite. primum. regnum

illi ferviat. .

( id eft voluntatem ) Dei €? fhgc omnia. adji-

*s

cientur volir.

COROLLARIUMvm.

LXXIL Ita a. Thomas Keinp. inquiens : Th. K.1..

Cafustri — LXIV. Colliges 9. £tf fiumanum fit , cafibur

quid importat follicitudo de futuris contin- c. 3.

gentibus , nifi ut triftitiam füper triftitiam ha-

ftes ami- amicorum . condolere , munquam. iamen te inordi-

beas? Credein me, & in mifericordia mea ha- .

corüm. «gío ob eos triflari. debere ; cum eadem caua

te iovere debeat ad eos de[erendos — ,

quge ad

beto fiduciam.

agendum cum iir te impellere debeat , [cilicet: be-

nueplacitum. divinum.

LXXIII Ita 4. P. Balthafar Alvarez, qui Vita e. $,

i

eum, qui fub obedientia vivit , nolebat cogita-

Nota.

re , quid crás de fe futurum effet , aut quidipfe

acturus effet ? Refponfio enim in promptu eft;

$.Bonav, LXV. Ita z. Chriftus valedicens Matri fuze,

Faciam, quod jubebor ; erit, quod volet

jn vita

haec viciffim Filium dimmittens ad mor-

Deus. Etita hoc totum meum lucrum eft,

Chriti, tem tam acerbam, quia fic Deum velle vi-

te Deum meum contentum habeam , tibique

r]

debant.

fatisfaciam.

ETOP

]ob. CJ IO

LXVI. Ita 2. S. Job in oppreffione lib

rum idunum ingeminans.: Sicut. Domino yla-

COROLLARIUM X

cuit , ita fa&um efl ; — fit nomen Domini bene-

difum.

LXXIV. Colliges ro. Neque de rateritis te Angor.de

triflari inordinate , [ed in providentia divina, qua presterit,

"m

'Thomas

LXVII. Ita 3.. Thomas Kemp. in perfona

Kemp.l. Chrifti ficloquens : Fili, fi ponis pacem tuam

ob altiffimas. caufas talia fieri permifit ,^ acquiefce-

tl

9.6.42, cum aliqua perfona propter tuum fentire &

re debere , €9 vero. etiam utiltus pox e.

convivere,inftabilis eris & implicatus. Sed fi

JVotg.

. recurfum habes ad femper viventem , & ma-

nentem veritatem , non contriftabit amicus

LXXV. Ita z. S. Catharina Senenfis in qua-S. Cath.

recedens, aut moriens. In me debet amici di-

dam epiftola fic fcribens: Si omnia peccatain EpUt.

le&tio ftare: & propter me diligendus eft,quis-

fimul in.uno homine coacervata effent non

quis tibi bonus vifus eft, & multum charus in

deberent eum impedire , quo minus fructum

hac vita ; fine me non valet,nec durabit ami-

fanguinis Filii Deiin fe reciperet , modo vera

citia ; nec eft vera & munda dile&io,quam ego

fides & fpes infinitze mifericordiæ Dei in eo

rema-

j i^

Nj

Lj

X Titulu; CX XI1 LI Ó Rz»fzgmtio in divinum . V'oluntatem.

45

remanerent. Cum peccatum folummodo in

go tempore fatigantur ) fibi & aliis cogniti ,

^

mala perverfaque voluntate fitum fit, homo

magis humilienturjndeque gratia,quan

i

a Do-

videns bonam voluntatem fibi a Deo concef-

mino acceperunt,velut ignis fub cinere occul-

fam effe , debet omni confutione fpiritus ab-

tetur, ac melius confervetur. Scepe numero

K

9

abyy.

je&ta.perfeverare in fanctis operibus & exerci-

accidit,ut hi,qui refi

bii

ati adhuc funt, & gran-

l

tiis, ambulareque in lumine gratize, quam in-

des in oculis fuis , virilius primos in fe motus

venit in fe abíconditam inmunere Dei, qui

compefcant, & fortius adverfa quzeque extrin-

Debet

bonam voluntatem in fe confervat.

fecus perferant, quam humiles & vere refigna-

diabolo , confufionem vel defperationem fug-

ti Dei amici. Ifti enim fecundum interiorem

gerenti refpondere : Si gratia Dei in me non

quidem hominem tranquilli in adverfis perma-

effet,& ego pravas fuggeltiones tuas fequerer:

nent, fed fecundum fenfualitatem plerumque

ïug,

jam vero confido in pio Domino meo Jefu

turbantur,atque peenas exhorrent. IgiturAicc-

j 3b

Chrifto,qui me femper intuebitur , ac falvum

taroget Chriftum , ut omnem fuam imperfe-

faciet,propter immenfam mifericordiam fuám.

&ionem fuppleat;5ilonga nimis fuerit,tandem

Blofius in

LXXVÍ. Ita 2. Blofius, dicens : Quando

ab ipfo Chrifto iftud intus audire merebitur:

inftit. fpi- Afceta peccat , fibi foli peccatum fuum impu-

Gratias tibi ago , Fili , quod. defe&tus tuos ad

£it, c. 8.

tet, magisque doleat & deplangat,quodDeum

finem usque patienter tolerando, mecum cru-

t

fideliffii«num — dulciffimumque Patrem fuum

cem meam portaveris.

offenderit, quam quod commeruerit, ut gravi-

LXXVIIIL Ita 4. Idem: San&ti

Patres affir- Idem in

[lb

bus,vel etiam ?eternis fuppliciis puniatur. Mo-

mant,eum,qui Dei erga fe juítitiam perinde ut pecul.

de fis

z

leftiam illius acerbze reprehenfionis, qua tanc

mifericordiam , ad zeternam ejusdem fui Do- ^"

u

NI

intus a Deoconteritur , non quzerat effugere ,

mini gloriam exofculatur, ac diligittam facile

fed humiliter illam, tanquam falutare antido-

peccatorum omninm , & poenarum illis debi-

tum fuftineat.Exaggeret quidem offenfas fuas,

tarum plenam veniam obtinere , quam faci-

non taimen defperet. Si ex lapfu factus eft hu-

le uná aquae guttula in ardente fornace con-

milior atque cautior , res jam non ufque adeo

fumitur.

P

male fe habet. Ergo poftquam lapfus eft, non

LXXIX. Ita 5. B. Aloyfius exemplo fuo do- Vit. l.2.

cuit, qui, fi quid. deliquiffe fe cognofceret,non ** 5

nimis fcrupulofe perquirat, unde id acciderit,

u

neque diutius, quam oportet, defectum fuum,

nimia triftitia contrahebat animum, fed femet

apud fe ( quafi fugiens a Deo )revolvat : fed

Y

ad pedes Domini projiciens, feque confeífione

cito fe in Deum recipiat , & contrito atque

expiaturum peccatum decernens , animoque

d!

amanti corde adChriftum converfus ( etiamfi

dolens acquiefcebat. Dicere item folebat , ni-

fenfibilis contritio non adfit) dicat: Domine,

mium.de levibus erratis afiligi , indicium elffe

ego ad te confugio , culpam agnofco : propi-

hominis femetignorantis , qui enim fe norit ,

non poffe effe nefcium ; hortum fuum tribulo-

