poífibile eft , animam humanam non ! 4:e 26,.

in €, 3.

burit radices herbarum , ut in loco illo non

tentari ; unde & in oratione Dominica dici-

Mart.

mus:ne nos inducas in tentationem,non tenta-

amplius nafcantur herbz ; fic & tentationis

ignis pofitus fuper carnem comburit radices

tionem penitus non refutantes, fed vires fu-

ftinendi in tentationibus deprecantes. Certe

concupitcentiarum in ea , utnon facile concu-

ifcat.

ipfe Chriftus tentationum expers effe noluit ,

LMIC&.S«

Langius

. XXIIL.. Sicut cibi

4quiþdam funt conco&u dif-

&ut S. Chryfoft, affirmat, nullus unquam ex 9. Chryf:

'It

e

yin

in Poli-

ficiles , fed femel conco&i folidiffimum pree-

his,qui Deo maxime chari ac acceptabiles fue-

anih.

provid,

: s

'Tentat.

" flant alimentum ; ita & tentationes noftrze

runt fine preffuris vixit, etiamfi non ita nobis

DEI

Ciffod,

fuas difficultates & morofitates a principio ex-

videatur ; nam fi B. Paulus tantum negotii fu-

ftinuit ( nullus vero Paulo major eft,a:it etiam

fupf:; H

hibent,fed femel evicze animum no&rum"'maä-

)t

xime firmant.

zequalis) qua tandem ratione alii credantur

hujusmodi auxilio non indiguiffe.

Dignitas.

lL. Utilitas : nam 1 purgat animum a vi-

tiis, & fplendidiorem cfficit, ficut ignis aurum

Rodriq. — XXW. Sicutarboris firmitatem Ventoru*n;

excoquit, & fulgentius reddit. ?. Eundem ani-

p.2.tr

mum abftrahita mundo; nom ut S. Gregorius

1 or, 10

c€

e

* ^ tempeftatumque impetus & robur militis are-

y. 3.

na oftendu»t ; ita Dei fervus non devotionis

reé&te advertit,pio Dei confilio agitur, ut hujus

Rüf'ä".'d.

tranquilitatisque ,

peregrinationis tempore IZlectorum vita tur-

fed tentationisï, tempore

pió.

virum fe probat.

E

betur ; via quippe eft vita proefens , qua ad

$. Ambr,

XXV| Sicut gu

bernator ille räelior eft , qui

paradifum tendimus, & idcirco occulto judicio

feü. iuper

n tempeftate navim gubernat, qui adverfus

frequenti perturbatione conterimur , ne viam

?l. ;1 ,

ventos infurgit, renititur adverfus fluCtus, non

propatria diligamus. 3. Cognitionem fui pro-

timet , vel cam undis elevatur navigium , vel

curat,& fic humilitatem generat;jnam utidem

cum ad ima profundi deponitur ; ita & ille lau-

S. Do&or advertit,mira hoc nobiscum difpen-

dandus eftgubernator fui, quia ea,qu»e adver-

fatione agitur, ut mens noftra culpze nonnun-lIdem c.s7

fa funt,vincit patientia, virtute fuperat, fecun-

quam pulfatione feriatur. Nam effe fe magna-

dis non extollitur , adverfis non frangitur.

rum virium homo crederet, fi nullum unquam

Rodr. l.c,

XXVI. Sicut probata amicitia magnam ho-

earundem virium defectum intra mentis arca-

minibus deleétationem afferre folet ; fic quo-

na fentiret. Sed cümtentatione irruente qua-

titur, & quafi ultra, quam fufficit, fatigatur ,

LIeh s

que Deo comperta jufti fidelitas in tentatione

"$

fummopere placet , gratumque illum Deo

ei contra hoftis fui infidias munimen humili-

facit.

"

tatis oftenditur,unde pertimefcit,enerviter ca-

Idem,

XXVII. Sicut olim tempore

Noe: tfohüpli-

derejinde accipit fortiter ftare.4. Ampliffimum

t

- catze füntaquaxe , & elevaverunt arcam in fu-

a Deopraemium ac coronam obtinet ; cuivis

l?ï*w

"

blime; ita aquetribulationum actentationum

enim tentato applicari poteft illud Saulis pro-

Reg. 15

Gf

in apice perfectionis conftituunt.

miffum : Virum , qui percufferit eum ( dia-t.

S. Chryf.

XXVIIL Sicut unguentum etiam in hyeme

bolum , mundum , aut carnem ) ditabit Rex Y- 25

Mmh *f

in c. 1,

floridum eft, & boni odoris, & homines fuo

"ceeleftis ) divitiis magnis , & filiam fuam

M

Matth. | odore dele&at , & impinguat, cum ex eo un&i

(

vifionem beatificam ) dabit in uxorem.Quod

Caff, cai,i,;

fuerint ; fic Juftus etiam in hyeme tentationis

ipfum confirmans Caffianus , Majora nobis ,

immarceffibilis eft , & manet fidelis.

inquit, per colluétationem tentationum laudis

14. C 28

Iderm ho.

XXIX. Sicut qui ludicrum inftituit agonem,

contulit praemia, benigna erga nos gratia Sal-

56. in

fi cuüi. Athletarum jungitur vinculo amicitize,

vatoris, quam fi omnem a nobis neceffitatem

Matth.,

3 Ch.":f.

nunquam eum , nifi defcenderit in certamen,

certaminis abftuliffet.Etenim fublimioris, prze-

lia

coronabit , qui proprium videlicet laborem il-

ftantiorisque virtutis eft, paífionibus , zerum-

Jrou

lius defiderat ; & quo magis diligit , eo magis

nisque vallatum manere femper immobilem ,

UMT

vi&torem effe cupit ; fic & Chriftus, quo magis

& acquirere quodammodo de infirmitate vir-

Soü

quemque diligit , eo magis illam non folum

tutem, quia virtus in infirimitate perficitur.

fuo auxilio, fed a feipfo vult probari.

Il.

quitar: quam S. Hieron. indicans ,S. Hier,

Hefor

XXX.Sicut fragilis paries facile ruit,& qua-

legimus , inquit, in volumine Job, tentatio, fi-ad Jemet

Pintusi cunque machina evertitur, fed fortiffimus mu-

ve( ut melius habetur in Hebraico) militia eft €P- 8

C.4. Math. yus fortiter refiftit, & opus eft hoftibus machi-

vita hominisfuperterram;ad hoc enim labora-

nas bellicas adhibere , & moenia illa valigdifi-

inus &in fzeculi hujus periclitamur malitia, ut

infuturo fzeculo coronemur.Nec mirum hoc de

mis tormentis fortiter concutere ; fic dianlus

ho«

Titulus CXL. | Tentatio,

32t

hominibus credere , cum Dominus ipfe ten-

ca, ac munitiffimus clypeus.

Nimirus quivis 2 Par

tatus fit. Et de Abraham fcriptura teftatur ,

potefï: cam optimo Rege Jonatha dicere :

In

V«i2.

d

h

quod Deus tentaverit enm.

nobis quidem non eít tantà fortitudo ,ut poffi-

mus huic multitudini refiftere,quae irruit fupei

AV. Jucunditas : quid enim jucundius gene-

rofo militi accidere poteít, quam fi frequenter

nos,

Sed cum ignoremus, quid agere debea-

v*

mus, hoc folum habemus refidui ,

ut ocuïos)

cum holte congredl inagnumque fibi.nomen

obtenta victoria comparare queat? Hinc Deus

noftros dirigamus ad te.

Ill Gladius verbi . Dei

fic S; Paulus fuaht E?hefö

Apoc. e. in Apocalypfi dixit: Vincenti dabo manna ab-

t7

v. ?7. iconditum, & dabo illi calculum candidum, &

dicens

Et galeam falutis affumite

& gla-

Hoc

in calculo nomen novum Ícriptum , quod ne-

dium [piritus ,

quod eft verbum Dei.

S,Hie

1no Ícit ,

gladio Chriftus tentatorem fuperavit.

Hoc

1* 40

nifi qui acaplt

M. ngmt[l.f fi enim hoftes corporeos &

B.Paula, teíte S.Hieronymo ; Quin 5. Grego- S. Gregor.

non admodum fortes vincere in hoc mundo -

rias adeo neceffarium putavit hoc medium, ut l9. mor.

c, uit,

tum gloriofum videtur ; quanta gloria digni-

dicere aufus fit :

"Refittere tentationibus om-

tasque obtinebitur per victoriam de hoftibus .

nino non fufficit , qui hunc verbi Dei gladmm

male vivendo poüpomt

invifibinbus, & quidem tantis obtentam ? an-

non quisque dicat meliori jure cum Azaria &

IV. Humihtas :

fi enim S. Antonio , dum

*(S Chryf,

1. de

1. Mach. s. 'Jofepho : Faciamus & ipfi nobis nomen, &

L

e

mundum totum laqueis circumdatum Vldenq

&

-

eamns pugnare adverfus gentes

quz in

quzefivit, quis evaturus fit? Humils , refpon-

ptoyid

circuitu noftro funt.

fum eft. Hinc & S.Laur.]uft. dixit:

Qu1squ15 S Laur. de

"

Caffio!.

VL Fucilitas :

etíi enim , telte Caffiodoro ,

trophzeum certaminis :de malignis fpiritibus cstt con-

cu Cv

fuper PL bellum fit grave ,

quia occultum quia cum

reportare coucuglfat necefle eft , ut duplici

54.

fortiore ,

armorum genere munitus fit ;

a ün&rls qui-

quia hoftis infidize non v1dentur ad-

verlarius nec labore deficit,nec victus ahquan-

dem humilitate , a dextris Vero oratione fe

je

do difcedit; paratum tamen a Deo copiofum

protegat. Nimirum ficut Antheus. ab Hercu-

auxilium eft; fidelis enim Deus eft, qui non

-Je fuperari nunquam potuit ,

quando in ter-

l

patietur vos. tentan fupra id , quod pote&ls

ram fe proftravit ;

fic nec humilis a d2emo-

I$

fed faciet etlam cum tenta-

ne, quando fe humiliat.

x Cor, 1o, ifiquit 5. Paulus,

I$

13.

tione pr oventum(ui eft,

ratiam copiofam da-

V DDetetlio :

ita jam olim S. Detrus Apofiïo- ,Petr. L

Rofwmd bit

lus fuafit, dicens

f«

Jut poflitis fuftinere. Flinc olim Mofes Ab-

Unusqmsque quöd, eum 3; recol.

em,

£2..638.

bas Ifidoro fugam meditanti, immenfam qui-

movet, & partem,quam dolet ia animo, fatea-

t

dem ab initio. multitudinem dz2emonum ex la-

tur, ut poifit confequi medicinam; quae enim

tere occidentis oftendit; mox vero etiam ad

filentio conteguntur,velut multi tempams vitia

—

j

Orientem refpicere Jufht, ibidemque majorem

difficilo curantur ; & ideo , quoniam tacenti-

longe SS. Angelorum ad auxiliandum ipfi pa-

bus non poteít. facile medu,ma opportuni &

ratorum copiam monftravit.

neceffarii fermonis adhiberi, proferre debet

ldemc.s?

quisque,in quo animus per ignorantiam lan-

$. IX.

guet ; tacenti vero dare remedium, folius eft

d-

MEDIA.

Dei. ldlp um coníirmans S.Cyprianus, facilis, S. Cynr. I,

Jd tentationer fuyemndaf,

inquit,eft cura,ubi plaga perfpicua eft, & cito yde '1810

d«

ad fanitatem. medela fubveniente peïdaamx

l^

1Petrs,. I

^ feu fiducm in Deum :

quod medlum

vulnus, quod videtur.

Uti exemplo proprio

V. 8.

S. Petrus fuafit,

dicens :

Adverfarius

didicerunt Serapion Abbas , qui furtum & gu- Caffiod,

j

vefter tanquam leo rugiens , circuit quzerens,

l peccatum Abbati coram aliis aperiens, d2e- Coll. z:.

quem, devoret , cui refiftite fortes in fide;jnam

-

moné in fpecie lampadis accenfe e finu egre-

S.Gregor. idco, tefte S. Greg. Sanos tentari permittit,

dientem videre meruit,& deinceps liber a ten—

ä

l. 9. mor. g. dum pulfata mens trepidat, in folo Dei ad-

C

*

tatione manfit. Item Aftion M. qui turpem co-Rofweid,

jutorio, fpei pedem robuftius figat.

gitationem. magiítro fuo epi&teto revelans, vi-folers.

r MH

v. 25

Matth, 26,

lL. Oratio: fic Chriftus ipfe monuit, dicens:

dit puerum nigrum cum facula de finu egredi- -

y

Vigilate, & orate, ut non intretis in tentatio-

entem, & hs»ec dicentem audivit.

Confeffio

n

& una

nem. Hinc Joannes Avila dicere folebat: Ten-

tua, Aftion , magnas meas contrivit ,

d

tatio ad te tu vero ad Deum.

lQuemadmo-

oratio VePcra me in omnibus inermem ac de-

(f eoll

1625

dum puer uli perterrefacti,ftatim coufagmnt ad

folatum fécit.

-Sed & alius quidam fenex , Vit, PP.

finum matris ; fic nos, cum aliqua tentatione

cum fratrem quemdam - a cogitationibus tur-l 5. . 12.

?

julfamur , per preces confugiamus ad Deum;

pibus , quas ei aperuerat , liberaffet., eidem

S Cheyf,

dixit: Non concedas dlabolo

nec relaxes ani-

inquit.5. Cuyioit Quem in finem ]oaunesAb-

j«

lib.a. dé bc verfi

um: Deur in. ad;utommz. Íinglariter

mum tuum , fed magis, quotles moleftus eft

rovid.

ü-

Ga(f.Coil, COmmen

dat ; habet enim, inquit , adverfüs

dzemon, veni ad me, & increpatus abícedet ;

n*hll enim fic extæchat daoemonem formcatlo-

2o.c1o. univerfa difcrimina invocationem Dei , habet

r-

humilitatem pize confeffionis , habet follicitu-

nis, quomodo fi revelentur ftimulationes ejus.

habet

dinis ac timoris perpetui Vlgl]dïltlaïïl

Et nihil enim fic letificat, quomodo fi abfcon-

p Hler

confiderationem fragilitatis fuae , exaudltlo-

dantur cogltatlones fimilis nimirum in

hoc , S.Tg na*,in

nis fiduciam, configentiam pxæfentls femper-

quémadmodum. $. Ignatlus dicebat ,

impuro

I&€g

üc

&CPS*

Hic verficulus omni-

amatori, qui puellam feducere Volems, nihil diferet,

que adfhntïq proefidii.

1

bus infeftatione daemonum laborantibus inex-

magis ftudet; quam ut puella conatus qus pà- Spir.S.x3,

trono non indicet.

!j

pugnabïhq murus eft, & impenetrabilis lori-

le

R. P. Lohn. Bibl. Mmz. Tom, I11,

Ss

V1 Prin-

322

Bibliothece IManualis Cokcionatoriæ

S.Chryf.

VI. Principiit obflare: nam , tefte S. Petro

reoportet tentationes,adhibitis earum contra-

ferm, .. Chryfologo , diabolus femper primordia boni

riis,ut, cum quis ad fuperbiam animadvertitur

pulfat , tentat rudimenta virtutum , fan&a in

elle propenfus, exerceri is, debet in rebus ab-

6G

S. Hieron.

ipfo ortu feftinat extinguere, fciens , quod ea

je&ioribus, quae ad humiliandum ipfum utiles

fubvertere fundata non poffit. Hinc S. Hieron.

j j, D

futurze videantur ; & fic de aliis pravis animze

""

Cant, 3.

monet, ut, dum parvus elt hoftis, interficiatur,

propenfionibus; nam diabolus, uti Chriftus S.

[]

ut nequitia elidatur in femine, & fponfus hor-

Birgittze dixit, eft quafi canis venaticus , cur-

Pl

tatur,ut capiantur vulpes parvulze,quxe demo-

l.4. revel,

]

Puii

1-36

rens ad te cum tentationibus & fuggeftionibus

C I4. -

94

v

liantur vineas.Beatus enim,tefteDavide,qui te-

fuis; fed fi oppofueris ei aliquid durum, quo

].COI

SO

nebit & allidet parvulos Babylonis ad petram.

Aug.

dentes fui doleant & obftupefcant, ftatim refi-

UT

Pfal.48

LJ

"" Quod pulchre confirmans S.Aug. aDeo, in-

liet a te,nec nocebit tibi. Quid vero eft durum

quit, quid di&um eft ferpenti ? ipfa tuüm ca-

opponendum diabolo , nifi charitas divina, &

put obfervabit,& tu ejus obfervabis calcaneum

obedientia mandatorum Dei,quze cum viderit

diabolus calcaneum tuum obfervat, quando

diabolus perfe&e in te, ftatim 'dentes ejus, id

laberis, ut dejiciatte. Ille obfervat calcaneum

eft, conatus ejus & voluntas fruftrabitur , quia

$.A

jem, ;

tuum, obferva caput illius. Quod eft caput il-

confiderat, te omnia contraria ma

gis velle pa-

de ver

lius? initium malze fuggeftionis illius. Quando

Don.

incipit mala fuggerere,tunc repelle, antequam

ti , quam mandatis Dei contraire.

r

10,

furgat dele&tatio, & fequatur confentíio , &

E X

tunc vitabis caput illius , &inon apprehendet

ille calcaneum tuum.Talisres eft malitia,inquit

ASCETIC A.

SChryf, S. Chryf. fi, cum primum initium duxerit ,

I.S

I ulla alia materia fcitu neceffaria eft afce-

d* contin.non cohibeatur , tan

quam ignis arida ligna

tze,hzec profecto cenferi debet,ut ad quem

g*entl e

corripiens, fic in immenfam affurgit altitudi-

proprie pertinet , non modo quoad fe fraudes

Vi f

nem. Imo, ut fcintilla, fi forte immenfam ma-

&laqueos daemonis ftudiofe devitare, fed alios

]4de

teriam corripuerit,non ante fubfiftit, quam to-

etiam ab eorum incurfu fagaciter tueri. Unde

tient,

huril,

tam depalcatur; fic & peccati natura, ubi ani-

ficut plurimze funt fraudes & aíftus daemonis,

mi cogitationem aliquam adorata eft,nec quis-

quibus decipere conatur; ita non pauciores

quam eft, qui malum reftringuat , procedens

funt doCtrinze , quae ad easdem evitandas ob-

alterius magis indomita efficitur ; qua utique

fervari debent ; led omnes feread tria capita

ratione complures videas in omne genus pec-

reduci poffunt, nimirum ut bene fciatur , quid

catorum imprudentes prolapfos, quod flamam

ante, quid in, & quid poít tentationem obfer-

initio exorientem non extinxerint.

vandum fit.

$. Clim,

VIIL. Fortiter refiflere :: nam, tefte S. Climaco

LL

/81'- [N

II. Antetentationem itaque tria obfervanda $ Gegor.

:f

Y, 4

inimici noftri intuentur animarur noftrarum

funt. r Ut certo fibi perfuadeat

,p01

tquam ac-L9.mor.

vultus,& fi illos viderint formidare, contrahi,

ceffit ad fervitutem Dei, animum ad tentatio-

C Zz2. !

vel immutari , contra nos acerbius armantur.

nem parandum effe ; imo quo plus in fan&i-

Intelligunt enim verfutiffime timore noftrum.

tate profecerit, tanto vehementiut oppungna-

Magno igitur animo adverfus illos arma capia-

tum iri, cum, tefte S. Gregorio, hoftis nofter in

mus; contra enim, qui alacriter pugnat, nullns

hac vita pofitos, quanto magis nos fibi rebel-'

oppugnando przevalet. Quod confirmans S.

lare confpicit, tanto amplius expugnare con-

SS. Bern. Bern. Videte, ait, quam debilis eft hoftis no-

ferm,«.in (ter

tendat. 2.Ut firmiter quoque credat,Deum,uti

Quaadr. ,

;qui non vincit,nifi volentem. Poteft inimi-

S.Paulus 1.C.10.v.13. monet , fidelem effe, at-

. cus excitare tentationis motum ; fed in te eft,

que adeó non paffürum; ut fupra vires tente-

anvelis dare vel negare confenfum. In tua fa-

tur; fi enim, ut rectedifcurrit S. Ephrem , ho-

S.Ephrem

$n

cultate eft, fi volueris inimicum tuum facere

mines cum tam parum fciant, fciunt tamen

ferm. de

1 ptí

lervum tuum , ut omnia tibi cooperentar in

Drex. pa.

difcernere, quantum oneris fingula jumenta patient, -

leftr. p.3.

bonum. Hinc religiofus quidam, cumaccerri-

ferre valeant, tantumque imponunt, quantum

€. 4. 8. 2.

mas fuas tentationes Patri fpirituali expotuif-

eorum vires.tolerant; fi etiam figulus vafa ef-

fet, & remedium petiiffet, hoc unum accepit ,

formans novit, quanto ea tempore in igne re-

4

ut femper diabolo Nolo refponderet,quod poft-

linqui oporteat,ne, fi diutius relinquat,aduran-

P

quam fecit, brevi omnis tentatio evanuit.

tur, fi minus diffolvantur; quanto magis Deus,

E contrario vero alius quidam frater juvari

cujus eft infinita potentia & fapientia , novit ,

non potuit, quia in tentatione pofitus non refi-

quibus tentationibus aut probationibus indi-

Rodt p » ftebat, nec ad orationem furgebat,ut fufiusRo-

PM |

Vi

geant animze ipfi placere volentes, neque ma-

tr4. c.22.driq.l.c. refert. Merito ergo S. Jacobus dixit :

/

Jores permittet,quam ipfarum utilitati condu-

J«c 4. "-7 Refiftite diabolo

,& fugiet a vobis.

cat? 3. Ut pariter firmiffime credat, non no-

S. ti*ron,

VHI. Occafionum fuga : nam,ut re&e S.Hier.

LT

cere fenfum in tentationibus,fi abfit confenfus,

V

?P* 47-. dixit.fi quis putat, poffe fe verfari in deliciis,&

ut enim ignis fub cinerelatet ; etiamfi cineri-

deliciarum vitiis non teneri , feipfum decipit.

bus totus videatur fepultus; ita & charitas in

Quid ergo tibi neceffe habes,quotidie aut peri-

corde effe poteft, licet ob tentationum gravi-

re aut vincere ? quis unquam juxta viperam

tatem videatur penitus extincta.

fecuros fomnos capit ? fecurius eft, perire non

IlI. In ipfa tentatione quinque doGrinz ob-

$ Tgn.p 3.

poffe,quam juxta periculum non petiiffe.

fervandee funt. «. Ut non concidat animo , fí

P

conftit,c,

IX. Firtutis contrarig exercitium : ita fan-

tentationum procellz exoriantur; ut enim , fi

2. 5"13. Cus Ignatius fuis fuafit, dum dixit; Anteverte-

nauta femel a timore occupatus eft, ad navim

Tegens

Yas

Ti

[

323

lu CXL.. Tenjtaiio.

Yegendam prorfus ineptus evadit ; ita animus

fervanda. 1. Ut debitze De'o pro obtenta ?i—

tentati, fi timori cefferit, manifeito victorise

&orize gratize ferventer perfolvantur , dicendo

amittendze periculo fe exponit. Unde fapien-

cum S. Davide: Benedi&us Dominus Deus pti, 43;

ineus,qui docet manus measad praelium,& di- — v, 1.

knd.. . 7 Ed

S.Gregor, ter monet. S. Gregorius : In tentatione depre-

l3.mor, henfus tenebras moeroris incide,ne,qui in tanta

gitos meos ad bellum. Aut: Non nobis, Domi- Pfal. r13.

ne,non nobis,fed nomiui tuo da gloriam. 3. Ut V. 9

€312. animi tranquillitate alta de te fenferas,in per-

l4 N

turbàcione quoq; deterius cogitationum caligi-

non putetur debellatum effe , fi femel victoria

Matth, 26, ne te confundas. 2.Ut Chrifti confilium fequa-

obtenta eft ; nam, nt fapienter advertit vene-

CI 14'

V.41.

tur dicentis:Vigilate & orste,ne intretis in ten-

rabilis Beda, fzepe antiquus hoftis , poftquam Ven.Beda

I: Cor.16. tationem. Et vigilantiam quidem etiam S.Pau-

menti noftrae tentationum certamen inflixerit, (ap. Lu-

lA Sa

lus comendans, vigilate, ait, ftate in fide , viri-

ab ipfo fuo certamine ad tempus recedit , non c&m.

. liter agite & confortamini: orationi inltante ,

,ut illatze malitize finem przebeat, fed ut corda

vigilantes in ea. Qua ratione autem fufcipi de-

qu3e per quietem fecura reddidit,repente redi-

beat hzec vigilantia , pulchre docuit S. Augu-

ens,facilius inopinate irrumpat.Huc etiam per-

S.Aug. [tinus,dum fic Evangelium Zigilate claufit: Si

'tinet, utnon abjiciat animum,aut contriftetur,

íerm.23. ergo dormiturifumus , quando vigilabimus ?

fi devi&is gravioribus hoftibus advertat,fed ad-

de verbx

Y

:

Doimn,

corde vigila, fide vigila , fpe vigila, charitate

huc a minoribus infeftari,nam,ut fapienter di-

* vigila, operibus vigila. Hodie laboramus , &

fcurrit S.Greg.hoc divina difpenfatione agitur, S.

Grägors

iQog,

lampades rnoftrze inter ventos fzeculi hujus ten-

ne ex omni parte virtutibus fplendens in ela- l4« mor.

tationesque flu&tuant , fed ardeat in robore

tionem fublevetur: ut,. dum in fe parvum quid

reprehenfibile videt, & tamen hoc fubjugare,

flaina noltra, ut ventus tentationis augeat po-

tius, quam extinguat. Oratio vero quomodo

non valet, nequaquam fibi; fed Authori viGto-

riam tribuat in his,quze fubigere fortiter valet.

practicanda fit, pulchra fimilitudine declarat

Vit pp, Abbas Joannes, dicens: Siimilis debet effe mo-

Quod ad hoc agitur, ut ad virtutem mens pro-

- ficiens juftitia fua , melius infirmitate robore-

1.3.de pa- nachus homini fedenti fub arbore grandi , qui

£s

tien. & refpiciens feras diverfas & ferpentes venien-

tur; & inde verius in bonis luceat, unde etiaim

humil,

nolentem parva reprehenfibilia humiliter ob-

tes ad fe, cum non poffit eis refiftere, fubit in

arborem, & falvatur. 1ta & monachus fedens

fcurant. Unde & bene cum lfraelitico populo

'percepta promillionis terra divideretur I:ph-

in cella, & videns pravas cogitationes, confu-

ciat ad Deum perorationem , & falvabitur.

raim Tribui, Chananzeus gentilis populus non

occifus, fed fa&tus eft tributarius. ReCte autem

Ítem fimilis debet effe homini habenti a fini-

/ ftraignem, &adextra aquam , ut,quoties fue-

tributarius effici dicitur,quia hocipfum vitium,

- quod fubigere non poffumus , ad ufum noftrze

rit fucceffus ignis, tollat de aqua ( puta ora-

$G.

'LX-I-C-IS- tione) & extinguat illam. . 3. Ut initiis tenta-

utilitatis humiliter retorquemus , ut eo.de fe

29 01

V. $ tionum fortiter invigilet, & refiftat : quia. , ut

niens in fummis vilia fentiat , quo fuis viribus

m

bene monuit pius . Author libelii de Chriiü

etiam parva qu:e appetit,non expugnat. Unde

imitatione , facilius ho

TE

iti

s vincitur , fi oftium

z

& bene rarfam fcriptum eft: H»e fünt gentes,

inentis nullatenus introire- finitur ,' fed extra

quas Dominus dereliquit , ut erudiret in eis

limen ftatim,ut pulfaverit, illi obviatu:

" Ra

A a X

Oon-

" Ifraelem.Ad hoc namque quxedam minima vi-.

tia noítra retinentur , ut fefe noftra intentio

trario vero,fi tentationi in carne nafcenti fefti-

ne non refiftitur, eadem , qua nutritar , hora

folicitam in certamine femper exerceat, & eo

de victoria non füperbiat, quo vivere in fe ho-

roboratur;& exiftens foris in operibus vix prze-

valet, quia ipfam intus membrorum dominam

ftes confpicit, a quibus adhuc vinci formidat.

3.Ut, fi quis in tentatione cecidiffe àc fuccu-

mentem captivam tenet , ut fapienter notavit

S.Gregor. S.Greg. 4. Ut non obiter & perfunttorie refi-

. buiffe fe advertat, animis non concidat , fed

5 Ephtem

potius falubrem Thomze Kempenfis do&trinam E. c.6,

(erm, d . |

in paftor, [tatur tentationi & hofti, fed penitus, quantum

fieri poteft, deleatur; quod fiet, fiipfa etiam

ac confilium fequatur. Certa tanquam miles

putint,

bonus; & fi interdum ex fragilitate corruis,re-

tentationum radix & occafio tollatur. Eít au-

tem hzec radix non alia, quam concupifcentia,

fume vires fortiores prioribus, confidehs de -

ampliori gratia..Nam, ut re&te advertit S.Gre- ? Gregor,

3&&;4.-V.I.uti clare S. Jacobus indicavit, dicens: Unde

om, 34.

lites & bella in vobis? nonne hinc, ex concu-

gorius; Sicut dux in praelio plus eum militem

diligit , qui poft fugam reverfus , hoftem forti-

in bïag'g,

pifcentiis, quze militant in membris veftris ?

4

-Hsec aütem radix tunc tollitur, fi a creaturis

ter petit, quam illum,qui nunquam terga prae-

buit, fic Deus fzepe illos plus amat , qui poft

Pisl. $6; ad Deurn transferatur juxta doct inam S. Da-

V. . vidis dicentis : Delectare in Domino , & ipfe

. peccatum ferventius illi fervierunt , quam qui

peccato mortali non commiffo , tep

4

tibi dabit petitiones cordis tui ? Et Salomonis;

ïgOS fe in

Sap. r3, Quorum fi fpecie dele&tati , deos putaverunt,

ejus fervitio exhibuerunt.

$

XI.

[]

v.3. fciant quanto his dominator eorum fpeciofior

eft, fpeciel enim generator haec omnia confti-

CONCEPTUS"

PRJEDICABILES.

tuit.

s. Ut ad. pugnam fe variis, preefertim

Dei & totius curie cceleftisagonem fpectantis,

LEX occafione thematis: Quid dabitur km'ro., /,,Re*g,m

- & animos addentis,przefentia cogitata excitet;

074 qui gercufferit Philiflhewn hunc ? poffünt

væISQ

.quemadmodum S. Steph. exemplo fuo docuit,

motiva ad tentationes fortiter fuperandas im-

pellentia proponi , nimirum r. Quod. ewn dita-

coelos apertos,& Jefum ftantem a dextris con-

templatus, dumlapidibus impeteretur.

bit Deus. divitiis. multis ;

puta virtutibus & -

- JV.Poft tentationem tria fpecialiter funt ob-

meritis,quae folae funt verze & przeftantiffimze

DS

—

R.P. Lohn. Bibl. Man. Tom. IIL

divi- :

324 -

Bilaiiafhecæ JAMauualis Concionatorie

divitiz:a. 2. Quod domum ejus fäciet absque fri-

accipientis,quod facili labore proeftiterunt:tum

buto:d eft liberabit a miferiis & triftitiis animi,

Horatii militis Romani contra tres Curiatios

quibus omnes homines fubjacere confueve--

milites Albanos pugnantis, & quia fugam fi-

Prov. 12 runt,nam juftum, qualis eft utique, qui tenta-

mulaus unum polt alterum aggreffus ett,felici-

Y.21.

tiones omnes ad peccatum fortiter fuperat ,

ter fuperantis. 2. Contra maximum: uti olim

non contriftabit, quidquid ei acciderit , Salo-

Rex Syris fuis przeceperat dicens; Non pu-

mone teíte. 3.Qwod filiam fuam dabit &i ; id eft,

gnabitis contra majorem aut minorem quem-

| f

gratiam ac gloriam , quze funt principales Dei

piam, nifi contra Regem Ifrael folum. . Kt Da-3-Reg 22.

creaturze, & animam , cui uniuntur ,. ad fum-

vid exemplo fuo docuerat, dum contra folum

am amicitiam cum Deo, atque adeo etiam

maximumPhilifthzeum pugnando totum exer-

dignitatem maximàm , evehunt. Qu omnia

citum fugavit. EtJudithHoloferne interempto,

facile fufius diduci poffunt. Animentur pro-

omnes.ejus affeclas in fugam precipitavit.

inde Auditores, ut cum Davide animos fu-

3. /Magno emimo agrediendo : quia diabolus eft

mant , fundam generof»e refolutionis ant cha-

leo , fi cedas: fi ftas, ut mufca redit. Quem

l

l

ritatis divinze cum lapide contemptus illius

infinem ferviet exemplum de adolefcente ;

boni fenfibilis ,. quo allicit & tentat adver/a-

qui ab Angelo fuo cam magno terribili gigan-

*

.rius, arripiant , & fic in nomine Domini , id

teo objecto pugnare

juffus, cum formidaret

]

eít, cum gratia divina auda&ter agg

redian-—x

congreffum, iterum ab eodemAngelo admoni-

tur hoftem , feliciterque fternast.

tus eft, ut aggrederetur

;

duntaxat illum ; Iox

Job.7.v.t. 1. Ex occafione thematis: AMilitia eft m'm

enim fe auxilio venturum.

- fhominis fuper terram : poteft explicari natura &

1V. Ex occafione thematis : Certa bonum.Tim.6..

periculum tentationis, idque ex triplici capite

certumen : vel : E'ïc-ijefbrtef tn bello ,. €9 pugna- v.12. Ec-

oftendi. :r.Ex qualitatibus adveríarii, utpote

te cum antiquo ferpente; poteft pulchre oftendi ,clefia in

[5.4.C

fcn

ie valet

qui eft invifibilis, & calliditate , u

TL*C»,lc

quomodo juxta exemplum $. Georgii po[fig 9 iete

44 1 infml

plurimum, quippe qui cum tot tantisque viris:

quisque cum dracone infernali, id eft, diabolo,

pugnarit, necraro victor evaferit: preeterea

pugnare.E.t in prima quidem parte poteft often-

Jo*. ^. fic pollet viribus, ut, tefte Job , quafi paleis

di, quam re&te d2emon draconi comparetur $

OV* 18. ferrüm,& quafi lignum putridum ses , zeftimet.

nempe quia & feedi(imus :afpe&u eft, & cru-

Sed & tanta eit vigilantia proeditus, ut d.es

deliffimus, non corporali tantum , fed etiam

mo&tesque impugnet: tanta pertinacia nos ob-

fpirituali vitre infidians, atque adeo corpaus fi-

fidet atque oppugaat, utnon uno tantum vel

mul & animam tollens, In fecunda parte de-

altero menfe aut auno , fed per vitam univer-

monftrari poteft, quomodo fit fuperandus , fci-

fa;n,hoc pr»elium continuet.' Odio denique in-

licet infidendo. equo albo , de quo pius,Author

fiperabili ad eos potiilimum devorandos fer-

dixit: fuaviter equitat , quem gratia Dei por-

tur,qui arctiffimis fe cum Deo vinculis: devin-

tat. De hoc enim vere illud Chrifti verificatur:

xerint, ut vere cibus ejus ele&us ab Abacuc

fine me nihil poteltis facere.. Deinde lanceam

Ahas. r. i dicatur. 2. x modo pugnandi : neque enim fub

generofe relolutionis & cooperationis affu-

V.16. qntenipus, aut deftinato ad pugnam certo tem-

mendo, & verfus draconem detorquendo. Et

N

po:e, puguandum eft, fed femper in armis &

tandem lorica firmi propofiti nonpeccandi fe

prolio ftandum, femper aperto campo & co-

H

armando ; his enim armis haud difficulter ex-

minus cum hof

ie pugnandum , ut merito ma-

pugnabitur hic draco. In tertia parte often-

.. gna femper vigilantia , preeparatione , & forti-

di poteft, quomodo fe quis excitare debeat ad

tudine fitopus. 3. Ex; momento pugne: non enim

hoc certamen alacriter fübeundum , fcil. pro-

hic agitur de pace aut. bonis temporalibus

ponendo fibi S.Margaritam virgine fpeciofam,

confervandis , fed de falute anim?e, & de feli-

quam per hoc certamen eripiat, animam fcil.

citate aut infelicitate zeterna ; fi ergo illi, qui

propriam, cujus dignitas a

D

c pulchritudo bre-

vident pro anima rem agi, totis viribus decer-

it.

tare confüeverunt; quanto. magis quivis Chri-

v1te1f explicari pote

$. XII.

Drexel,

,ftianus pro anima fua tam pretiofa fortiter fe

l

ptlas

ELLA/NE A.

H

adverfariis fuis opponere debebit? Oftendatur

MISC

g

proinde, quomodo certare debeant , eumque

Quahtas.

1

in finem exemplum Chrifti, triplicem de hofte

L(^Um quidam f

e

nex dixiffet ad aliu

m: Ego Vit, PP,

vi&toriam obtinentis , nec aliis armis, quam

jam mortuus fum mundo ; refpondital- ! $.

gladio verbi Dei, utentis , afferatur.

ter,ne confidas in te ipfum , donec egredia-

5. Tim. 4.

lil. Ex occafione tliematis: Bonuwn certamen

ris de corpore hoc ; nam etfi dicas , quoniam

v. T.

certavi, cu: [um confummini , fidem fervavi ; in ve-

mortuus fum , diabolus tamen . necdum eít

lijuo repofita. efl mihi coroma juflitim : — poteft

mortuus, cujus innumerabilia funtartis mala.

oftendi, quomodo quivis Chriftianus pugnare

Il. Cum quidam frater interrogaret fenem ,

(bid 1. g.

debeat

ut victoriam obtineat. Videlicet r.

dicens: Si fuero in aliquo loco, & orta mihi

contra umum duntaxat, quia juxta commune

fuerit tentatio , nec habuero, cui me commit-

proverbium,nec Hercules contra duos. Quem

tam, &indicem paffionem animi mei, quid fa-

in finem ferviet tim fattum Sciluri Scytharum

ciam? refpondit lenex: Credein Deo, quia ipfe

Regis o*toginta filiis fafciculum totidem fagit-

mittet Angelum fuum , & gratiam fuam , &

tarum offerentis, & frangere jubentis;cumque

ipfe tibi eft confolatio, fi in charitate rogaveris

id nequiiffent, foluto fafciculo fingulas cuique

eum. Et addidit dicens : audivi , quia in Scy-

athet

fagittas porrigentis, iterumque frangere pra-

thia erat quidem , qui fuftinebat tentationes,&

d& u

c' Il

non

T itulm CXL. Teniatio.

325

non habens fiduciam in aliquo, cui confitere-

citari jubentliberos 'ad fïudia mature obeuhda

feriatis quoque diebus non patiuntur effe otio-

tur, parabat vefpere melotam fuam,ut difcede-

yet; & ecce no&ugþpamit ei gratia Dei in

fos, & fudorem illia, & interdum lachrymas

excutiunt ; at matres fovere in finu, continere

Ípecie virginis , & rogabat eum, dicens: INus-

in umbra volunt. nunquam triftari, nunquam

quam vadas , fed fede hic mecum ; hihil enim

]aborare.

Patrium habet Deus erga bonos

ex his male fit, quie audifti , qui credens ver-

viros animum, & illos fortiter amat, ut ope-

bis ejus fedit, & itatim fanatum eft cor ejus-

3-Reg 3

Iil.. Cum Paftorem Abbatem aliquando/Ab-

ribus inquit ,' & doloribus exag

3.

verum colligant robur.

(itentur , ut

: lþidefn.

bas Ammon deimundis cogitationibus inter-

TX. Sicut Didafcali puero

s docent in Alpha- Drexel, 1.

rogaret,quae in corde hominis generantur, &

vanis delideriis,refpondit ille: numquid gloria-

beto unam literam poftaliam , ita & diabo-€. P. 8 e.

lus fuos difcipulos , ut primo a

dmittant cogi-?-8- 1«

bitur fecuris fine eo;qui incidit inilla? & tu er-

go non porrigas eis manus,& otiofze erunt.

tationes malas , dein blandiantur , mox con-

IV.- Cum quidam. frater ad fenem diceret :

fentiant , dicant, feu ore proferant , exemplis

i Ibid.

doceant, opere faciant.

quid faciam , quia multve cogitationes; folici-

hicus dicere folitus

tantime, & nefcio , quomodo repugnem eis ?

X. S. Francifcus Serap

