XIX. Sicut elementum ignis innatam fibi

lut imagini perfe&ze Dei , colores fplendoris

I-.7.3. habet proprietatem , ut femper afcendat , ita

& vanitatis extrinfecze addere ftu

[idem

det , non

v

j

Aop, !

füperbia, veluti fupra jam dittum eft, afcendit

leviter eivd?m Deo difplicebit.

,.;

P(.3

femper. lgnis nunquam fatiatur quacunque

20,

materia combuftibili; fuperbus etiam nun-

8 BO

quam fua forte contentus eft,infatiabili corde ;

ignis vult effe füperior , & eminere fupra alia

MOTIVA.

elementa; talis pariter fuperborum natura eft,

ambiunt femper przeeffe aliis. Ignis lucet , &

!Q

Um contra naturam humanam eji Juperbia , S. Gf*e;*ä-

refplendet, at generat fumu

,qui obescat ,

ut S. Gregorius infinuavit dicens : ex l- 21 mor

aut ad minus obfufcat lumen oculi ; fuperbus

cap. 9. Genef. .Ef terror vefler ac tremor f^.*

quoque 'in honoribus , obfequiis, in imperio

[uper. cun&a amimalia terrg ; Non enim ait : fit

& regimine fuo timetur,refpicitur, honoratur;

fuper homines qui faturi funt , fed fit fuper

at eodem tempore amittit lumen divinum,in-

cunéta animalia terrae ; homo animalibus ir-

tellectus & judicii füi ,lux manet obfufcata.

rationalibus , non autem cseteris hominibus,

Iguis fubjectum fomentüm , quo converfatur

natura przelatus eft , & idcirco ei dicitur , ut

& alitur , confumit ; fuperbus pariter opera,

ab animalibus, & non ab homine , timeatur ,

& merita vitae zeternze

| difperdit , &-deftruit

quia contra naturam füperbire eft , ab zequa-

vX

fuperbiendo.

s

li velle timeri. Cui confentiens S. Laurentius

S. Lauf.

XXIL Sicut bafilifc

Rieheom,

us fefe refþicien'do fe-

Juftinianus : a propria , inquit , COgnitione ,

inacad. ipfuminterimit, reflexione quorundam radio-

& laudabili virtutum :ftudio , cofnunique de-

honor.—

rum ab ipfiusmet oculis procedentium ; ita fa-

viat lege naturse , quicunque iuperbiz in-

perbifeipfos & füa dona confiderando,fplendo-

flatus fpiritu , renuit humiliare fe Deo , ipfi-

usque preecepta fervare , cui profecto cuntta,

re eorum fibi ipü,s'*mortem anim:e accerfunt.

N

quzg

264

Bibliothece . :Manualis Contionatorie

| (uin

&us ) fuperbiä, a qua omnes Job. 41.

qu fa&ta funt , five fuperc

cleftes fpiritus, ( ita declarat 5an

D

Y

12' [71

vize diaboli procedu:

x Ipfe eft &ex fuper ini-25.

throni fcilicet , dominationes , principatus ,

virtutes ; feu coeleftia cor-

wer[os filios. fuperbie.

hinc com-ídem ia

poteftates , atque

V. Quia divinis gratiis priv

at ;

Diszet. tit.

pora, fol, luna,

f

&

ftellze : five quze vegetantur

ia ventus extin-

adiuntur fuper terram, vel mo-

paratü

r vento propter tria, qu

I. C. 30

in terra, aut gr

& exficcat rorem,& exfufflat pul-

ventur inaquis , o

btemperant; quibus omni-

guit lucem,

rerem ; Sic fup

erbia extinguit lumen fapien-

bus, perhibente

Propheta, przeceptum pofuit,

exfufflat pulverem a. Reg. c.

non przeteribunt;

hinc hominum coritumacia,

tize, exficcat rorem gratize,

vanitatis mundan?e. Un

d

e de ea Prophe-s.7. V2X

hinc merito inobe

dientium redarguitur fuper-

: Montes. Gielboe , nec

biz» vitium , dum creaturis c?eteris proprio

ta locutus videtur dicens

ros, nec pluvia veniat. fuper vos. Per]

H

os montes,

/authori famulantibus , ipfi fe extollentes ei-

denotabantur

fuüperbi, in

qui erant altiffimi ,

dem negligunt effe fübjecti.

uit,nec infundit rorem gra-

üria , ut S, Bona-

quos Deus non infl

IL. Quia Deo direte contr

tiarum fuarum ;

fupra hos tnontes merito

S.Bonav ventura oltendit dicens :

In. hoc autem con-

cum omnia fubj

ecta fint

fuit extinétus Saul ;

fiquidem cum in primo

lr.de trariatur Deo, quia

regni [ui ingreffu val

de humilis effet, ( abfcon-

uris, & fpoliat eum debi-

c. g.

prot.rel- &i - jpfa vult effe fui j

derat namque [e , ne inves

üretur, ) adeo fuperbus

$ n

to honore fuo, id eft, univerfali dominio,quan-

ut Deo rebellis,

& propter

$i

tum eftin fe. Et S. Bernardus: Ille primus fu-

evafit poltmodum ;

faperbiam,cum fai

inaxima confufione(veluti Cafarius

TT

S.Bern. perbus,

- qui fecundum fcri

pturam rex eft juper

iuelem. Deus fignificariArel ho.

ur , altior

éi per Prophetam 5an

$.s.in ommes fili

o5 fuperbie, dixiffe non legit

jutlit: ) regno

exutüs

fuerit. ld quod Cae- 4*

Vigil. Na- ero | fed ero inquit fi

milis Altiffimo. . Attamen

m fimilitaidinem declarat di-

farius per apta

tiylc.

non mentitür Apoftolus ,

quoniam ille ex-

cens : Optime noitis ,

quia pluvia, fi mon-

quod. dicitur Deus , aut

rit,cito in vallem

2. Theff.

- tollitur /fupra omne ,

tem nimis erettum invene

quod

colitur.

Horret

humanus auditus ver-

d accipiendam be-

A

9. 4.

fed utinam horreat fimiliter animus co-

decurrit, & ideo , qui fe a

inai

$en. t^

bum,

nedittionem humiliter inci

;tes , quafi val-

$ den

gitatum

malignum pariter & aí

ecum.. Dico

vinze benedi&tionis

zmon, fed &

les faciunt, ipfi pluviam di

4

Luc, 3"./ 3.

edt

enim vobis, quod non tantum d

accipiunt ; & impletur in e

is illud , quod fcri-

omnis fuperbus extollitur fupra Deum. Vult

€2 ommis

ptum eit :

Omnis vallis. implebitur ,

-enim Deus fieri voluntatem , & fuperbus

mons €9 col.

lir humiliabitur. Quid eft : Omnis val-

vult fieri voluntatem fuam , jam vide-

fs. implebitur ,

nifi omnis qui fe humiliat , exalta-

tut zequalitas ,

fed attende male congruam

uidem in his tantum ,

bitur 2 Inde S. Bernardinus exponens ver-

P

roportionem ; Deus q

ba illa : rraverat in fosi:udine , 1n loco inaquo[o,

quze ratio 'app

Yobat , fuam vult fieri

volunta-

fic ait: Nec mirum , quod folitudini huic íma-

tem , fuperbus

vero & cumratione , & contra

ut dicatur in folitudine, inina-

)

quofum additur,

in folitudinibus aquae de-

rationenl.

auofo ; Sicut enim

effefolent, &l

oca deferta fterilia quoque &

S.Bgnav, li. I.Ql«z'i(,z &idbolo

affunilat. ; ipfe;enimä eft

arida effe confueverunt ,

fic fuperbiam im-

wperbig. Unde ficut Do-

1.2 comp. Rex fuper ommer filios

p

cenitentia comitatur , elatum enim durum ,

TTheol.l. minus ait de charitate z Ín hoc co

gno[rent. om-

& expers eft pietatis ,

ignarum compunétio-

3. 15.

joan. 1

nes , quia di[cipuli mei eftis , fi diletionem habueri-

nis , ficcum ab omni r

ore gratize fpiritualis ,

* fis ad invicem ; ita poft diabolus dicere de füper-

milibus autem dat

85.

quia fuperbis Deus refiftit, hu

;

bia. Ubinam lucifer pofuit ac plantavit me-

gff'atzqm.

s

? tyrannidis ? quis ita ignarus ,ut

tropolin fü

Hugo Vi-

Tioc nefciat

? In Babylonia , quae fuit fuperbize

M Quiaþip[q/m Deum aufert

; uti Hugö Vi-

&o:, apud

T,

$, Es

ftructa fuit a gigantibus , qui

Manfidifc

fvmbolum & con

&orinus infinuavit dicens : Superbia aufert

fem de

ex turris illi

us altitudine cum Deo contende-

mihi Deum, invidia proximum , in meipfum.6,n, ,.

& ,

itendebant. Notatu dignum

nt,

re & dimicare con

Superbia Deo

eft odibilis, & quidem pre

eft di(crimen iftud , q

uo

d affignat D. Augu-

Deo exofum eft, non

Dei & diaboli : Qua-

czeteris hoc peccatum

$, Ch

fünus inter civitatem

quia D

eus a nobis reced

it, fed quia Deum

,

in civitate Dei, &

ho ro

propter ait

*

quod nunc

fuperbi

a noftra fpernimus , & . conculcamus.,

Ton,

civitate Dei

in hoc fzeculo peregrinanti maxi-

Audite m

t

odum loquendi fuperbum : Qui dixe-

datur humilitas, & in ejus Do-

me commen

yunt Deo:

Recede a.nobis,[cientiam 'arum tuarum

tnino, qui eft Chriftus ,

maxime pr?edicatur ,

Yc

4

uti elationis vitium in

nolumur. Quis eft omnipotens, ut ferviamus & 9

contrariumque huic vi

S. Aug.

us, maxime do-

ejus adverfario. qui eft diabol

"VI. Quia cau[a eft pal]ionï: Chrifti , uti S. Au-

in P 18

minari facris literis edocetur ;

profecto ifta eft

guft.indicavit dicens : Propterhoc vitium,pro-

unde loqui-

magna differ

entia , qua civitas,

pter hoc magnum fuperbize peccatum , Deus

mur, utraque

difcernitur , una fcilicet focietas

humilis venit. Hzec caufa, hoc peccatum ma-

jorum hominum ,

altera impiorum , fingula

gnum,ifte ingens

morbus animarum omnipo-

s ad fe pertinentibus , in

tentem medicum

de coelo deduxit, usque ad

'quieque cum Angeli

quibus przeceffit,

hac

amor Dei , hac amor fui.

formam fervi humiliavit , contumeliis egit, li-

tatu eft ponderatio five ex-

tantze medicinae

Digna quoque. no

gno fufpendit,ut per falutem

ofitio illa, quam S. Anton

ius de Padua adhi-

curetur hic humor. Jam tandé erubefcat

homo

73 0THHETL

humilis

Eccl.s. 1! bet huictextui Ecclef. Non ventiler t2 i

/

quae eft

effe fuperbus, propter quem fa&u's eft

»

Deus.-

ventum , C4 mon eur im ommem viam ,

m

56

»

Titulus CXXX L. A'Supeïbia.

H

gantis, an &ultiïj, ita unum eft' ä.tque,idem in

Caffian L DEUS. . Et confentiens Caffianus, ideo, in-

12, c. $. quit, univerfitatis creator & medicus Deus,

utroque vitium, Nam &alius item barbarus

dicit ; Ego fum .DEUS , €9 non homo. Rur-

caufam principiumq; morborum cognoftens

l

fum & alius: JVon goterit DEUS [alvare. vos,

t.t

effe fuperbiam,contrariis fanare contraria pro-

Et /Egyptius ille,

3

curavit, ut ea fcilicet, quze per fuperbiam cor-

aut exipere ex muuibus antir.

Dominum, inquit, rion novi ;. & fiultur ille apud

ruerant, per humilitatem refurgerent. llle

namqg

1

Vi

ie dicit : /n celum con[cendam ;. hic dicit:

Prophetam talis eft, dicens ?n corde [uo, uon eft

D. C

rra anima mea. 1lle dicit: Ero

DEUS.

Hunmiluta eft 1n te

Ya

X. Qui excufa

Honem non hubet; at S. Au-S, Aug.

fiimilis dttiffumo ; hic, cum g/fkt in forma DET,

.

*

guítinus re&e advertit dicens: Simp

liciter di- 8o. g. de

exinam

fUl

it' femetip[um ,. formam fervi. accipiens ,

humilitavitque. [e , fatlus obedieny usque ad. mor-

co vobis, omnia peccata odio habet DEUS, O5»e4 7-

mendacium , perjurium, furtum , & c?etera,

tem, lle dicit: Super aftra celi. exaltabo [oltum

meum; Mte dicit: Difcite a me , quia mitis Jum

ia quibusfi quis deprehenfus fuerit,non poteft

oculos levare, fed hic eum habemus quafi exe

€2 humilir corde. llle dicit : Mefcio Domnum €5

crabilem. Si quis fuperbus eft, multo pejus fa-

. Jfrael uon. dimittam ; Vite dicit : Si dixero, quia

nomn novi eum; ero fumilis volir mendax, fed. iovt

cit, quam adulterium, & tamen loquitur cum

eo; qui fornicator eft, poteft aliquid dicere :

eum , €9 mandata ejus [ervo.

S. An.xbr.

ibnz'y huma-

Vicit me caro mea, fuperavit me adolefeentia

S.

n

VIL. Quia. pariter eft caufa. gerdit

mnea

Non dico, quod fibi hoc facere liceat,

irins

ng ; utirecte advertit 5. Ambrofius' dicens :

| ho,

Pf. 118.

2

aut quod fe excufare debeat, fiquidem & hoc

Maximum peccatum in homine fuperbia eft,

odio habet Deus , fed in. comparatione mali

quandoquidem inde manavit noftri origo deli-

dico : Quicunque aliud peccatum fecerit, v. g.

&i, hoc telo nos primum diabolus vulueravit,

fi' furtum, fe exculare poteft, quid enim dicit?

ac perculit. Nam nifi homo' ferpentis perfua-

propterea furtum feci, quia algebam , quia fa-

fione deceptus effet, Deus effe noluiffet.

$

Superbus

S. Bern.

ie moriebar, quia 2egrotabam.

VIIL, Quia eft fignum. reprobationis ; uti ipfe

quid dicere poteft ? Ideo fuperbia majus ma-

Sen. to.3.

3.5

S, de rec

?.

DEUS per Pialmiftam indicavit dicens:

lum eft, quia excufationem non habet.

: Non habitabit in medio. domus mec, qui facit. [u-

XI. Quia vitiorum omniwn Regina. €8. Boter

8. Gyfeg.

ccel. c.-

l.'4r mor.

gerbiam. Et xatio triplex eft: Prima ; quia in

eft, tefte S. Gregorio dicente: Vitiorum Regi-

L l7-

regno DEI eft omnimoda fubjecio quoad

na füperbia, cum devi&um cor plene ceperit,

Deum ; fuperbus autem non vult fubjici Deo,

mox illud principalibus vitiis quafi quibusdam

nec poteft, quia fubje&us eft diabolo, quieft

fuis ducibus devaftandum tradit, quos videli-

Rex fuper omnes filios [uperbie. — Secunda ratio,

cet duces exercitus fequitur, quia ex eis pro-

quia in regno DEI eft omnimoda pax & con-

cul dubio importunze vitiorum multitudines

cordia quoad proximum , juxta Pfalmiftam :

oriuntur.

Cui etiam confentit S. Profper di- $ Profp,

Pax multa diligentibur legem tuam, €$c. Super-

d difcor-

cens : Initium, inquit Scriptura, omnis peceatil. 3. de

bus autem non poteft effein pace, fe

z

fuperbia,non alicujus,ut evidenter oftendere

t, Vit. con-

dat cewn alüs : Proverb. 13. f" f

[7

iperbos

quod ipfa fit peccatorum omnium caufa; quo-

^

templ c:&.

femper jurgia. — Tertia ratio, in regno Dei eft

D

niam non

folum peccatum eftipfa , fed etiam

omnimoda qui

etatio quoad fe ipfum, quilibet

nullum peceatum fieri potuit;poteft, aut pote-

enim contentus eft eo , quod habet ; fuperbus

rit fine ipfa: Siquidem nihil aliud omne pec-

vero non, fed femper extendit fe fuper termi-

catum , nifi Dei contemptus, eft, quo ejus

nos per appetitum voluntatis. Unde dicit An-

"

roecepta calcantur,

felmus in lib. de fimilitud. quod fuperbia dici-

Il Quia brutir pfir. deteriorem. efficit :

'luti fa." S. Chfyf-

tur , quia fuper ea, quam debet,graditar. Hinc

fugo Y

pienter S. Chryf. advertit dicens : Unde igi- 39- ad po*

V

, ul

$. Esj & S. Ephrem dixit: Initium defertionis homi-

tur, o homo, dignus es brutis imperare ? ex P*-

rem de re. nis eft receffus ab humilitate. Qui autem a

lasfidilt

ratione. Sed non ineft fuperbo; cum enim ea,

VAE

&a Viv. DEO deferitur, ab improbo

N

fpiritu pf'æfoca-

non ut debet , 'utatur,ïetiam'illisïpejor e&, :

ratr

bitur, ficut Saul.

$

X.

$. Chryf.

-3X.. Quia. fumma ftultitioe eft indicium ; nam,

ho. ro. ad

tefte S. Chryf. natura ftultum eífe, nihil habet

M.E

L A.

Rom.

criminis ; magnifice vero de fe fentiendo ftul-

tum fieri, venia caret, & majus adfert füppli-

0?4760!" W'ä r æceþtztm €s eäceq:zpluhz Chri-

ft, qui enim famulorum auderet aurea

cium. 'Tales funt, qui in fapientia fuperbiunt,

inque extremam incidunt arrogantiam ; nihil

vefte fuperbus incedere,fi Regem & Dominum

'faum vili lacerna indutum cerneret ? Quo-

j Atf

enim adeo ftultum facit, quemadinodum ar-

rogantia ; unde & Propheta barbarum ita vo-

modo ergo fervus Chrifti non erubefcet , fe fu-

UI :

cabat dicens : Stultur autem ftulta loquetur.

per alios efferre , fi Dominum fuum & tantum

Ut autem ab ipfis verbis ftultitiam ipfius di-

tantopere humiliatum , & infra omnes homi-

fcas , audi, quid dicat : Supra aftra cali ponam,

nes depreffum, videt. Hinc re&e S. Thomas $, Thom.

Villanov. exclamat: O miferandam ftulto- Vill. S. de

inquit, f/mromum qmeum ,. eroque þm'ilif ZAltiffimo.

cen,

Agprehendam inanu. nea. orbem ,

ficub. aviculg

rum hominum infaniam , & phrenefin nimis

dolendam ; o mentis cecitatem nunquam

ullum, €9 ficut ova reliia tollam illum. His ita-

que verbis quidnam poterit fieri tultius ? Si

pro merito deploratam ! Qui Chriftiano no-

mine cenfentur , qui fidem Chrifti ejus-

fingula arrogantium verba in medium adduxe-

ro, cogüoíci non poterit, verbane fint arro-

que do&rinam Evangelicam profitentur ,

-

quid

R. P.'Lolm.'Bibl. M'an. Tom. I11.

466

Bibliothece Mamualis Conciomtoriæ

quid díco profitentur, imo qui de populi Chri-

VIL Confderare D E I excllentiam. geni-s.Doroth,

ftiani ducatu, magifterioque gloriantur , hi fu-

tiu5; nam, tefte S. Dorotheo, Sanüi viri,tr. 2. de

1

perbize facibus magis ardent, hi honoribus &

r?num.

quanto propius & vicinius ad D E U M acce-

ciat.

dignitatibus infatiabilibus ínhiant ; horum

dunt, tanto viliores fe afpiciunt & peccatis

omnis cura & folicitudo eft, qualiter inter ho-

magis onuftos; fic Abraham, cum videre

mines magni & honorati videantur. Quid de-

Dominum meruiffet, terram fe vocavit & ci- -

lirius, quid infanius , quam faüb humilitatis ve-

nerem. Job. 42. June oculus meus. videt te, id-

xillo ambitioni militare ? Et in magiftri humi-

circo me reprehendo.

lis fchola . fuperbiam profiteri? Quomodo hi

VIII. Confiderare — Humilitatis præjianffams. Ephr,

audierunt coeleftis verba magiftri: Difcite a ime,

€9 amare; uti S. Ephrem fuafit dicens : Humi-de recta

quia süifir um €8 humilis corde?

litatem diligito , & nunquam laqueis diaboli Y!Y- rat. c«

Il Confiderare B. Firgimis humilitatem ; ut

capieris : Velociffimis enim humilitatis alis^' *

enim, qui Pharmacopolium ingreditur, invitus

femper fublevatus fublimior eris, quam ut ini-

etiam odorem fecum aufert; fic qui przedictam

mici retibus capi poffis. Idipfum etiam S.Bern-s p.,,.

humilitatem confiderat, non poterit non ad

hardus confirmavit dicens : Diabolus per fuü-ferm. 97.

eandem fectandam excitari.

perbiam & cupiditatem dixit ; in celum a[cen-de modo

S, Paulus

IIl Confiderare , unde f. a. quo €$ cur accepta

dam : Chriftus cum humilitate dixit: /ugmili-bene vie

v.7.

1. Cor. 4. fint dona : uti S. Paulus fuafit: Quid habes,

tata ef. in gulvere aniima mea : Diabolus per fu-Vendi.

quod non acceperis ; fi autem accepifti , quid

perbiam & cupiditatem dixit: Ero fimilis Alti[-

gloriaris,quafi non acceperis? in quem fenfum

fmo ; Chriftus per humilitatem fatfur eft obe-

Épi&etinetiam Epictetus monet : Nulla debes aliena

diens Patri usque ad mortem. Ad . ultimum dia-

B

proeftantia gloriari. Equus quidem elatus, fi de

bolus per füperbiam przecipitatur in infernum,

4l ]j,CO

Enchïr;.

feipfo jactabundus diceret : Quam fum egre-

Chriftus vero per humilitatem ad coelos eleva-

Ls

gius ! foret tolerabile. At fi tu dicas : IN2e ego

tur. Unde rec&e concludit albi: idcirco nifi

egregium equum poffideo; nihil aliud , quam

oimnia opera noftra humilitas przecefferit , co-

de alieno bono fuperbis ; tuum autem quid efi?

mitata , & confecuta fuerit, propofita, quam

nempe folus opinionum ufus , quem fi fecun-

intueamur ; appofita, cui adhzereamus ; inter-

dum naturam habueris , tum gloriare ; ita de-

pofita; qua reprimamur, otum de manu extor-

mum enim de propria excellentia gloriaris.

quet fuperbia; quantalibet fit Juftitia operis

Gaffianus. Hinc Caffianus monuit dicens, itaque hunc

apud internum Judicem , nulla eft, fi hanc

' 126 9- nequiffimi fpiritus laqueum taliter poterimus

elevet tumor mentis.

evadere, fiin fingulis quibus fenferimus nos

— IX. Confiderare peccata [ua. €9. eadem ob ocu-

virtutibus profeciffe, illud Apoftolicam dixe-

lot habere ; fic enim more pavonis pennas de-

rimus: JVon ego, fed. gratia D E 1 mecum , €9

mittet; hinc S. Bernardinus dixit: cum ho- S. Bern.

Sen. de

gratia D E I [um id , quod. [um.

mo confiderat , quod propter fuperbiam primi

S. Chryf.

IV. Confiderare vanitatem rerum , de qui-

hominis exul factus eftin hoe mifera vit,atque

multipl,

ho. g9. ad bus oritur fuperbia: Uti S. Chryf. fuafit di-

tot & tantas miferias hicin fe & a fe fentit, ma-

lu&u S.4,

W

pop.

a. I. C€, 2s

Card

cens : Fortis es, & altum fapis, nonne propter-

gnam habet materiam & occafionem, imo ne-

L

ea magis humiliari debes ; Quare fapis altum

ceffitatem fe ipfum bumiliandi :

in re viliffima ? nam & leo te eft audacior , &

10. quid f[uperbit terra €9 cinis?

Unde Eccl

aper fortior. At pulcher es, & fpeciofus. Cor-

Et albi quidam ait:

nicum oftentatio ; non es pavone pulchrior,

neque propter florem , neque propter alas.-

Unde. fuperbit homo , cujus conceptio culpa,

- ANafei pana , labor vita , wece[fe mori ?

Bell,v l. 9.

V. Confiderare conditionem Vilitatir fum , uti

$T

Spec. p.3. Bellovacenfis indicavit dicens: Ab hujusmodi

, Poft hominem vermir ,

l eit

difc, 1

horror 2

gojt veïmem f?tor €9' :

appetitu debent nos retrahere vilitas humanse

conditionis, fragilitas noftr»e corruptionis.

| Sicin mon hominem Kvertz'tui'( ompis khome.

S, Chry. Unde S. Chryf. Qui te vocabo , inquit? Quo-

O. 20,

&

Rom.

*4 modo arrogantiam dejiciam? fi cinerem te di-

$. XI.

xero, & pulverem, humum, & coenum, vili-

tatem quidem dixero, nondumtamen fatis ex-

ASCETICA.

a&te fimilitudinem eam, quam volebam, con-

Ex annuis

fecutus fuero. Hinc Rex Mogoris mire pru-

I. NO[,Te debet , quid. €?. quale vitium jüperbü

dens,fi quos homines, ignobileslicet & exter-

fit. Nam, ut S. Gregorius fapienters, Greg;

1591.

nos, deprehendebat officio apud fe gerendo

advertit, difficile in fe quisque inveteratamin morsl,

idoneos, eos in fuam familiam adfcifcebat, ac

fuperbiam: deprehendit; quia nimirum hoc *24-C.28-

munere aliquo impofito honorabat.

Verum

vitium , quanto magis patimur , tanto minus

videmus,

ne inde füperbirent, volebat ut fignum prioris

fui ftatus palam ante fegeftari currarent,inftru-

IL. Noffe debet , quando fuyerbia - peccatum

mentum artis, quam profeffi funt.

S. Bafil; in

moriule fit ; id . quod ex S. Thoma di-

S. Thorn,

VI. Confiderare odium D E T. erga: [uperbiam,

Ícere poterit dicente: Superbia eft ex ge-

2. q. 26.

reg. brev.;it4 S. Bafil. monuit, dum interrogatus,quomo-

LÀ

[]

nere fuo peccatum mortale

?

quo quiss. 5.

do fanari poffit fuperbus? refpondit , fi fidem

D E O rebellis fit.

Rationem affignat :

habenat fententize illius,

Superbia humilitati opponitur

H

humili-

qui dixit : Dominu; fa-

bje&ionem

?Erbi.r lreþjüt.

tas autem proprie refpicit Ííu

hominis.

267

Titqlu: CXXXV. Suyerbia.

3

höminis ad D EU M. Unde e contrario fu-

Thomas negat eam effe capitale peccatum;ad S. 'Thom.

2.2.4. £02.

t $ de

perbia proprie refpicit defe&um hujus fubje-

quod dubium.ipfe refpondet hoc modo: Su-

remm.

perbia dupliciter confiderari poteft, uno modo

ao 8-

;ciat.

&ionis, fecundum fcilicet quod aliquis fe ex-

tollit fupraid, quod eft fibi praefixum fecun-

fecundum fe; prout fcilicet eft quodam fpe-

dum divinam regulam , vel menfuram : con-

ciale peccatum ; alio modo fecundum quod

habet quandam influentiam in omnia peccata.

traidquod Apoftulus dicit 2. Cor, ro. JVor

autem non inmen[um gloriabimur , [ed. [ecundum

Capitalia autem vitia ponuntur quaedam Ípe-

men[uram, quam men[us eft nobis D E U'S. . Et

cialia peccata, ex quibus multa genera pecca-

torum oriuntur.

Et ideo quidam confideran-

ïs' Ephr.

ideo dicitur Eccl. ro. quod imitium [uperbie

hoinis eft apoflate a D E O, quia fcilicet in

tes fuperbiam , fecundum quod. eft quoddam

Viï. n[. C.

hoc radix fuperbize confideratur, quod homo

fpeciale peccatum , connumeraverunt eam

aliis vitiis capitalibus; Gregorius vero confi-

aliqualiter non fubjicitur D E O , & regulxe

ipfius, Manifeftum eft autem, quod hoc ipfum

derans univerfalem ejus influentiam,quam ha-

betin omnia vitia, non connumeravit eam

$ B

quod eft non fübjici D E O, habet rationem

aliis capitalibus vitiis, fed pofu

[

peccati mortalis. Hoc enim eft averti a DEO.

S

it eam reginam

d

de modq. :

;

Sed h»ec omnia funt intelligenda de completa

vitiorum & matrem, ,

bene v

— V. Noffe debet, cur. hoc. vitium ab

: o'mm'äm

s. Chryf.

Vendi,

fuperbia, quia , quamdiu homo vult manere

ho.in lo

fubje&us, adhuc aliquid habet humilitatis, ac

quidem , [ed fpecialiter ab — 4 [ceta , vitemdum fit,

Caffian i

proin fuperbia illius eft imperfecta, & veniale

quia, teíte 5. Chryfoftomo , nihil longius ab,, inft,

.

amore Dei abducit; nihil tam facile in ge-c. x

duntaxat peccatum.

S Banav.

cur. fuperbia z'm'/tium otmmis

hennam intrudit, quam fuperbiz infania: &

IIT. Aoffe debet ,

quia juxta Caffianum morbus fup

erbre , licet

1. .Comp.geccati dicatur ; nimirum triplici ratione juxta

ultimus fit in conflidto vitiorum , origine ta-

c'(IS' |

S. Bonaventuram. Primo propter caufam

men & tempore primus eft. Szeviffima, & fu-

quze invenitur in omni peccato , quia in omni

perioribus cun&tis immanior bejtia, perfe&tos

peccato invenitur contemptus D E I, qui eft

maxime tentans.

quaedam caufa peccati; ifte autem contem-

VII. AVoffe debet cau[am,

;)b' quam. I) E. öCäüïanus

ptus eft averfio a Creatore, quze in omni pec-

topere £x

0

J fit: fuperbia : eam Caffianus hisl. 12. €. 7

cato eít, ubi praeponitur bonum. commutabi-

/tzm

le bono incommutabili ; quia ficut fine cha-

ver

bis affignavit : Quantum eftmalum fuper-

ritate alize virtutes nihil funt, ita fine fuperbia

bia, ut non Angelum, non alias virtutes fibi

conttarias , fed ipfum D EU M adverfarium

alia vitia nihil. Secunda ratio, quam adducit,

eít: quia primum peccatum fuit; hoc enim

habere mereatur! Notandum fiquidem eft,

quod nequaquam dix

erit fuper his, qui czeteris

genere peccavit diabolus in coelo , & homo in

funt vitiis involuti, quod habeant fibi Deum

»'S. Ber,

paradifo. Tertia ratio , quia ex ea nafcuntur

$en, dt

refiftentem, id eft, DEUS gaftrimargis, for-

milipl,

glia- vitia , fecundum prius & pofterius.

"

nicariis, iracundis , feu philargiris adverfatur,

lu $4

fed folis fuperbis. llla namque vitia vel in

Hugo

IV. Nofle deb;at 3 cm* geccatum 'maximum' dï-

;i! I. (2

Card. in

catur ; Nimirum , ut Hugo Card. explicat,

unumquemque, delinquentium tantummodo

Pf. 118.

origine, genere , numerofitate, temporis anti-

rfetorquentur , vel in fuos participes, id eft in

alios homines , videntur admitti : hzec vero

quitate. Origine dico, quia ,ut dicitur Ecclef.

1o. Jnitium ommis peccátà fuperbia ; genere, quia,

B

roprie pertingit ad DEUM, & idcirco

ut dicitur in gloffa. Superbia natione coeleftis,

eum

fpxecialiter digna eft habere contrarium,

(

füblimium mentes inhabitat. Paulo aliter S.

- VHL ANoffe. debet radicem luijur vitii, quo fa-s. Geeg. l -

'Thomas hané quzeftionem decidit dicens: Su-

ciliur. €2 efficacius d. ejur. extirpationem. queata4 mor.

$. T hom,

perbia dicitur graviffimum peccatorum ex eo,

cooperari. . Sic enim S. Gregorius monuit di-* ?8.

1' ciltc ad4c

quod per fe competit principio, ex quo atten-

cens: Vitium fuperbize ab ipía radice fecan-

diturgravitas in peccato. Etideo füperbia cau-

dum eft, ut, cum latenter oritur, tunc vigilan-

ter abícindatur, ne profe&tu vigeat, nec ufu ro-

fat gravitatem aliorum peccatorum. Inter gra--

viora peccata primum eft fuperbia,ficut caufa,

boretur. Porro radix hujus vitii potiífima eft,

per quam alia peccata aggravantur. Etid,quod

quod bona , ob quse quis effertur , ut propria

eft primum in caufando peccata, eft etiam ul-

afpiciat, & plus zequo seftimet ; unde duo po-

timum in'recedendo, ideo fuper illud Pfalm,

tiffimum media ad hanc radicem extirpandam

Emundabor a deliflo maximo , dicit gloffa, hoc

adhibenda erunt. Primum eft, ut certo fibi

|

eft, a deli&o fuperbize, quod eft ultimum rede-

$, 6u

quisque perfuadeat, omnia bona, quze habe-

untibus ad Deum, & primum recedentibus.

mus, D E I dona eífe , ac proin non modo ob

jn mort»

Unde re&te notat Beirlinck dici graviffimum

ea extolli non debere, fed graviter potius time-

ao

eccatum , non quod in fe fit graviffimum in-

re, ne, quo plura funt collata, eo graviorfeve-

ter omnes fpecies peccatorum (cum odium

riorque a nobis ratio exigatur. Alterumeft, ut

DEI fit gravius ) fed refpe&ive tantum, refpe-

pariter bene fibi perfuadeat, alia longe effe

&u eorum , in quibus averfio interpretative

D E L, quam hominum, judicia, ut adeo me-

,s' Thom.

tantum, & non dire&te volita cenfetur,ut funt,

rito SS. Auguftinus & Gregorius dixerint :

que ex ignorantia, infirmitate , vel alicujus

Vae laudabili vitee hominum , Ífi remota

h q,26l

quia unde ante oculos

1 $

boni temporalis amore perpetrantur.

pietate judicetur ,

obruitur.s. Bern,

V. AVo[fe debet , cur inter vitia cayitalia com-

Judicis

fe- placere fufpicetur ,

Id ipfum con

firmavit S. Bernardus per hze

cf.'erm. 17e

muniter mumeretur

uperbia , cum tamen S.

2

verpa :

in Cant,

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. L11.

/

/

268

Bibliothecm Manualis. Concionatorimg

verba : Quemadmodum ex).v notitia tui Venit in

cionem, quomodo omnis perditio ex. fuper-

tetimorDEI, atque ex DEI notitia D E.f

bia originem fumat. Et 1. Quidem per

ditio n Eccl, I0,

itidem amor; fic e contrario de ignorantia

tui fuperbia, ac de DEI ignorantia venit de-

bonis temporalibur: Quia radices gentiu

m fuper- v. 18.

barumarefecit Dominus, utiSiracides teftatur,

fperatio. Sic autem fuperbiam parit tibi igno-

2. In fama : Quia ubi fuerit fi uperbia , ibi erit & Prov. xo.

rantia tui, cum meliorem,quam fis, decepta &

contumelia , juxta Salomonis effatum. 214*

deceptrix tua cogitatio te effe mentitur.

corpore : Quia, cum inter fuperbos femper fint

jurgia,facile praefumi poteft,inter illos nec vul-

$. XIL

nera, nec mortes defuturas. 4. In anima: Qui

2 Num. rz.

CONCEPTS PRDICABILES

anima, qua fuperbiam aliquid commiferi

t,v. 30.

quoniam adveríus Deum rebellis fuit , perib

It

]xer- '9.

X occäüonä thematis: Non glorietur [a-

23.

v E

de populo fuo, uti jam olim Deus praedixit, &

piens n Japientia fua €9c. Poteft oftendi,

minatus eft. 5. In gratis : Quia juravit Domi- Amos $,

cur non fit fuperbiendum 1. Ex dignitotibur,quia

nus in fuperbia Jacob , fi oblitus fuero usque V- 7

nemo propterea vere major eft. 2. Ex diviiiis,

ad finem omnia opera eorum. 6. [n gforiz ; Malach.4,

quia funtlaqueus diaboli potius, quam orna-

Juxta illuaMalachize:Eece dies veniet füccen- Y- T*

menta hominis. 3. Ex pulv/ritudine ; quia va-

fa quafi caminus, & erunt omnes fuperbi , &

i 5 hat

na & fallax eft. .4. Ex [rientiir; quia funt lu-

| Pl fef'

omnes facientes impietater; ftipuia, & inflam-

ii

men a DEO mutuatum. 5. Ex Porir operibus ;

mabit illos dies veniens.

hell. 4

qui funt pannus menftruatz, —Vide Fabrum

Eumdt,

conc. 4. in fefto S. Marize Magd.

V. Ex occafione thematis :

Superbum fe-

Prov. 2g.

Prn Y. 6

II Ex occafione thematis : Zbominatio Do-

quitur fhumiitas, €9 humilem

friritu. fufcipiet

V« e9.

v. '9.

Bloria: poteft pulchra illa

mino efl omnis .arrogans : poteft natura fuper-

hiftoria exAcroama-

bize ex comparatione cum aliis vitiis demon-

tis Bidermanni recenferi de Rege, qui, cum

ftrari.

I. Quia caetera vitia interdum ceffant

nollet credere , veram effe fententiam illam :

Depo[uit potentes de [:de :

hominem impugnare defe&u loci, temporis,

aut in fe impleri pof-

materize opportunze ; füuperbia autem ubique

fe, miffo Angelo, p

erfona illius affum

pta re-

gnum adminiftravit, in f:

immam egeftatem &

& femper impugnat. 2. Quia alia vitia confor-

miferiam incidit, fed ta

X

tiogaudent, füuperbiaautem folitudinem amat,

ndem fuafu cujusdam

TT

nullamque vult habere pacem. 3. Quia alia vi-

eremite fe humilians iterum regno reftitutus

4, nl 5'

eft ; fimulque per partes explicari , quomodo

tia nonnifi a vitiis & materia vitiofa generan-

tur & foventur; fuperbia autem ex ipfis vir-

idem fuo modo füperbis eveniat. Et . Sicut

1

tutibus & fanttiffimis operibus nafcitur.

huic Regi, dum in aquis caloris temperandi

gratia veftes ablatze funt; ita & fuperbis veftis

Quia reliqua vitia fingulas perdunt virtutes ;

gratize & charitatis eripiatur. 2. Sicut ille re-

fuperbia autem omnes deftruit, & omnia bona

, radicitus tollit. s. Quia caetera vitia cum aeta-

gno fuo exclufus, & a fuis Aulicis

defertus eft;

ita fuperbi jure ad re

gnum ecelefte priventur,

te languefcunt; fuperbia fola tantze eft perti-

gratiaque DEI & hominum excidant.

naciz, ut reliquis vitiis devictis fola aüdeat in

3. Si-

campo manere. Vide fufius hzec in Stapleto-

cut illein fummam miferiam incidit , ita

idem

fuperbis accidat, dum radices , ex quibus eo-

no fol 233. text. r. in Dom. 1o. explicata.

rum temporalis & aeterna felicitas oriri debe-

Luc. *8.

l. Ex occafione thematis: Ornir, qui fe

V. n4. — exaltat, humilitabitur : Poteft 1. Superbia Go-

bat, arefactze fünt. 4. Sicut ille per humilita-

tem omnia priora bona & dignitatem recu-

liatho comparari, tum propter magnitudinem,

peravit; ita idem Íu

tum propterjattantiam , tum propter confi-

perbi fperare poffunt, fi

. dentiam in armis fuis,gladio fcilicet poteftatis,

fimili modo fe humili

ent, ad quod proin fa-

ciendum ferio

funt adhortandi;

haíta dignitatis & eminentize , clypeo divitia-

rum, &c. 2. Poteft oftendi, quomodo hic Go-

VI, Ex occafione

thematis : Ejibient te äbDa"' 4«

liath exemplo Davidis fuperari & humiliari de-

hominibus ,

V. 12.]

€$ cum befliir ferirque: erit habitatio

beat tribus etiam armis, fcilicet funda, lapidi-

fua: poteft oftendi, quomodo fuperbis idem

bus, & nomine Domini, id eft, confideratione

contingit, quod olim Nabuchodonofori eve-

magnitudinis divinze, infirmitatis propriae, &

nit. 1. Ergo dicatur, quod fint arbori illi ma-

S. Ch.yr, Vanitatis bonorum, de quibus fuperbiunt ho-

gnae a dicto Reg»e vif2e fimiles.

2. Demon-Ib. v. z:;

ho. 43,ad miines; hzec enim tria media fuggeffit S.Chry-

ftretur, quomodo in illis impleatur

fententia & fegq.

pop.

foftomus dicens : Quomodo poffumus fuper-

pona DEI in illu

«

licet cireumcidentur

m decreta: Quomodo fci-

biam extinguere? SiDEUM agnofcamus;

, per amiffionem gratize &

namfi ex ignorantia Dei naícitur, cum ipfum

amicitize divinze, rami ejus,

id eft, virtutes pra-

