Um bec materia , fiulla alia ; in Vp';'faxi fer'*aiatxad folidam. pevf^chionem , ve-

C

vamque amimi quietem. acquirendam , non. parum ad . eam magis illuffrandam

€9? confirmandam conducere vifum eft , fi compendium . doctrimarum | ad. eam

pertinentium , ab Aceta quopiam colle&tum , &? Dialogus de bac ip[a snateria in-

ter Chriflum 69 S. Catbarinam Senenfem infiructus veferatur ; in bis emm devotus

Cri

volamtatis divine emulator imveniet, quicquid ad perfecham diche Refignatiomis

derare potejt,

rür

prqxin defi

—

Thc

Ken

6

PAwSL :

Continens DoGrinas & fündamenta ad ve-

r d

ram K efignationem obtinendam pertinentia,.-

: 05

tePc/.m -Et hzc Beatos fic AafEcit, u'tjto'fis vi-

ribus, & quam ardentiffime velint Deum

effe, qui eft, tam fapientem ac potentem ,

PRO OEMIUM.

tam mifericordem ac juftum, quam eft , tam

I

Áb

diguum omni honoris & glorize amplitudine,

Mse

Ac r/najeftate,

C

] vis ad þveram perfe&ionem, animi-

que tranquillitatem per breve com-

,Notæ

pendium pervenire , ante omnia la-

Poit

"borandum tibi eft, ut fequentia tria

Il [ x DEDS fan&be Catharume Se«

pl

. fundamenta bene percipias , & per

nenfi, cupienti veram & brevem viam ad

6 l.

ea in omnibus cafibus particularibus te

: diri-

perfe&ionem cognofcere , indicavit his ver-

gas, ut infra declarabitur.

M

bis

Scias ,

fervorum meorum falutem

perfectionemque

hoc uno confítare ,

ut

meam folius faciant voluntatem , atque eam

FUNDAMENTUM L .

fummo femper ftudio adimplere nitantur,

quantoque diligentius inid incumbunt , tan-

Sz,-f-mma'nojh'æ fgli?itatik , e pärfe&io in laäc

to perfe&üoni propius accedere; Quoniam

€$ altera. vita , confillit. in . perfe&ta. conforma-

mihi ,

qui fumma fum perfectio ,

magis

tione voluntatis, noftrg — cum.| divina , quam

preffusque adhserent. Addidit, hoc exer-

Lanti faciunt ipfi etiam. DBeati , ut etium. glorie

citium omnes virtutes , fcripturarum volu-

fue longe preferant , ideoque coronas [uas. ante

mina, & multiplices praedicationes comple-

qedes ejus ponant , paruti. amittere eus , quando-

&i, ita ut , fi ipfa fuam ibi faciem contem-

cunque fic. [an&iffume ejus voluntati vifum — fo-

platura fit , feque ad illud compofuerit, quid-

Drex. in 7*t.

Uti. pulchre P. Jeremias Drexelius

quid patet, & latetin divinis fermonibus ,

Heliotr. oftendit, fic loquens : Illud hic fingulari-

adimpletura fit, &

1.2.C. 4. ter obfervandum , Beatos in colo copio-

Íruitura.

l

fempiteþna 'l.ætit;/ia pace

z

fius lzetari de executione voluntatis divinz,

quam de magnitudine fuze glorie. Hinc

? H. Ia 2. Thomas Kempenfis , in perfona Tho;,,,s

omnes & fuo finguli. praemio contentiffimi

/ Chrifti ficloquens: Non ergo vettimes , te ve- Kemp.

funt,nec ulli difplicet , fe minus altero ha-

ram pacem inveniffe, fi nullam fenferis gravi-l. 3. c. 25-

bere. Sic enim, qui Deum vident,.ad di-

tatem : nec tunc totum effe bonum , fi nemi-

vinam

voluntatem non tantum conforma-

nem pateris adverfarium : nec hoc effe per-

fectum, fi cun&a fiant fecundum tuuüm affe-

ti , fed ab illa etiam abforpti , transfor-

matique funt in illam ,,ut jam folius Dei

&um. Neque tunc aliquid magni te reputes ,

velle velint , & magis gaudeant, hanc elfe

aut fpecialiter dile&um exittimes , fi in ma-

Dei voluntatem , ut fint Beati ,

quam fe

gna fueris devotione atque dulcedine : quia

beatitadine hac ftui.

Hanc humaneze vo-

in iftis non cognofcitur verus amator virtutis :

luntatis cum divina conformitatem fequi-

nec in iftis confiftit profe&us & perfetio ho-

minis.

tur excellentiffimus amoris aífe&tus ,

qui

ln quo ergo Domine ?

non tam

couformitas

?

quam humana

oluntati

voluntatis cum divina unitas vocari po-

Ín oifgrendote ex tuo corde tuo v

divi-

& 6

Titulu C X X 111. Refignatio in divinam Voluntatem..

35

divinze , non quaxrrendo quze tua funt, nec in . DEI : Plena do&rinze hujus omnia funtEvan-

parvo nec in magno, nec in tempore , nec in

gelia, plena Pauli Epiftolze , pleni San&torum

zeternitate; ita ut una zequali facie , in gratia-

libri. Zoc eft. maximum €3 primum . mandatum,

rum actione permaneas,inter profpera & con-

Charitas eft vinculum perfeGlius.. Major horum eft

traria, omnia zequa lance penfando. Si fueris

charitas €$ amor Dei ; hujus autem majoris

tam fortis & longa nimis in fpe , ut fubtra&a

Dei pars altior, purior , perfe&ior , eft ithzec

interiori confolatione, etiam ad ampliora fu-

cum voluntate Dei conformitas in omni-

ftinenda cor taum praeparaveris, nec te juftifi-

bus. . Eadem velle, & eadem nolle , fir-

caveris,quafi hzec, tantaque pati non deberes;

ma amicitia eft, vox eft magni Hieronymi ex

fedme in omaibus difpofitionibus juftificave-

Cicerone petita. Quanto igitur ar&tius quis fe

ris,& Santtom laudaveris,tunc in vera & reCta

adítrinxerit voluntati Dei, tanto melior erit

via pacis ambulas,& fpes indubitata erit,quod '

perfectiorque. Przeterea clarum etiam eft,

Crito-

riim l. 3.

rurfus injubilo faciem meam fis vifurus. Nihil

nihil voluntateDei melius effe,nihil perfe&tius.

"Thom,

ergo amatoremtuum , & cognitorem tuorum

Ergo perféctiffimus is erit, qui fe Deo perfe-

Kemp.

beneficiorum, ita lzetificare debet,ficut volun-

&itlime conformaverit atque conjunxerit.

€, 232.

tas tua in eo, & beneplacitum ?eternze difpofi-

V. Ita quinto Blofius his verbis : QuisquisBlofius ta

tionis tuz? , de qua tantum contentari debet ,

ita bona prasditus eft voluntate , ut fefe abne- far :

& confolari,ut ita velit libenter effe minimus,

get, & proprize renuntiet voluntati , feque ];-vtiliff. in-

ficut aliquis optaret effe maximus. .Kt ita pa-

berrime refignet, ac dedat voluntati Dei , e.!üitut.

cificus & contentus in noviffimo, ficut in lo-

jus bona voluntas eft perfe&ta , idemque abs-

co primo: atque ita libenter defpicabilis &

que formidine, & anxia fui cura vitam tranfi-

abjectus , nullius quoque nominis & fam:ze, fi-

git, caducaque aclabentia cun&a proculcat,

cut czeteris honorabilior & major in mundo.

& de vita veterna obtinenda quandam fe fen-

.Nam voluntas tua, & amor honoris tui, om-

tit haberecertitudinem. Ejusdem in omnibus

nia excedere debet ; & plus eum confolari ,

cum Deo voluntatis eft, & pacem habet cum

magisque placere , quam omnia beneficia fi-

Deo & in Deo imperturbabilem. Hic ex Deo

bi data , vel danda.

natus, & veras Chrifti difcipulus eft: quia

Alþhon-

Ita 3. Alphonfus Madrilienfis c, 1. & 2. fu-

mitis eft, & humilis corde. Moderate , fuavi-

Madri. íe & bene addens, hoc exercitium. alia in

ter, ac tranquiile ferre novit, & verba afpera,

* &2 tantum füperare, quantum fol fplendorem

& truces geltus, faeva opera;, & quidquid de-

candele , & mare integrum unicam guttam

excedit.

mum injurie , five in ipfum , five in amicos

ejus conferri poffit. Eum mihi perturbare po-

Rodriq.

IV. Ita quarto Alphonfus Rodriquez fic lo-

teft, neque jactura rerum terrenarum , neque

P. r.tr.8. quens : Coeterum caput diviniffime ipfius do-

corporis adverfa valetudo , heque ignominia ,

G. I.

&rinze princeps hoc fuit, ut fan&tiffimze ipfius

neque mors , neque vita, neque purgatorium,

voluntati, plene , integre, perfe&eque nos de-

neque dzemon,neque infernus. Quia enim

deremus , confecraremusque rebus in omni-

ex vero amore divinze ferefignavit voluntati ,

bus ac fingulis. Neque vero verbis duntaxat

& nullius mortiferi peccati confcientia mor-

( quando orare nos docuit ) ita inftruxit,ut ab

detur , facile il!i tolleratu eft , quidquid de eo

zeterno Patre poftularemus fieri voluntatem

mandat fieri Deusiin tempore & seternitate.

ejus ficut in coelo , ita & in terra, fed & ipfe

Itaque cum aliquid patitur, & in omni rerum.

huic fe doctrinse perfectiffime accommodavit;

eventu, ita cogitat; acdicit: Domine, ficut

d hunc etenim finem de[cendi , ait ipfe , de celo ,

ipfe ab zeternitate, antequam ego effem, volui-

non ut faciam. voluntatem meam , [ed. voluntatem

fti, itafiat, & non utego volo.. Non meum

ejur, qui mifit me.. Atque implere jam volens

commodum , non meam oblectationem quse-

opus redemptionis noftrz , in oratione illa fa-

rere debeo , fed tuum honorem & tuam lau-

&a in horto,tametfi corpus, appetitusque fen-

dem. Gratior mihi eft tua fan&Gia. voluntas

?

fitivus naturaliter mortem refugeret , quod fa-

tis i

quam optandi libertas. En igitur me ipfum

*

pfemet expreffit, dicendo : Pater , fi po[Jibi-

dedo, refigno , & permitto tibi, Deus meus,

le eft , tran[cat a. me calix ifle : nihilominus ta-

non in tempore modo , fed etiam in zevum

men voluntas appetitusque fuperior promptus

fempiternum.

expeditusque femper fuit ad calicem , quem

VI. Ita fexto Paulus ad Romanos fcribens

*

: S. Paulug

dederat illi Pater alacriter bibendum ; unde

111 ad Rom,

$

Nolite conformeri huic [mcilo ,. fed veforma

mox fubdidit : Non quod volo ego , fed quod. tu.

in movitate [en[us vefiri , ut probetir, qug fit vo-c. xa.

Ut vero hanc rem in radice penitusque infpi-

)

luntas Dei bona ( id eft, quoe Deus vult, be-

ciamus, duo hicbfevia quidem at fubftantialia

ne placeant, & quo modo Deus vult ) € per-

fundamenta debemus fupponere , quibus, ve-

fetla ( id eft, quia Deus vult, fingula facientes)

luti duobus cardinibus, totius fequentis difpo-

uti docet P. Gaudier p. 2. S. 2. c. 12. his ver-

fitionis fuperinjetta moles, debet inniti. Pri-

bis : Perfettaà conformatio voluntatis noftrze

mum eft, omnem profe&us perfe&ionisque

cum divina requirit, utnon tantum velimus

rationem in hac conformitate voluntatis no- -

idem , quod Deus vult, & nolimus , quod non

firae cum divina confiftere, ita ut , quo hzec

vult, fed etiam id velimuus , & nolimus eo

fuerit major, eo major etiam futurus fit profe-

modo , & propter eandem

;'ationem , propter

é&us. Facilis ac plena eft fundamenti hujus in-

quam, Deus vult.

telligentia. Certum enim eft, perfectionem

VII. Ita feptimo P. Antonius Gaudier , ad-

effentialiter confiftere in charitate, timoreque -

dens,hanc praxin habere tres proprietates val-

p

e

R. P. Lohn, Bibl. lMan. Tom. 11

r

d

Bibliothece Manualis: Concionatorig

36

$.

Gkaudïer- de optandas, 1. QUOd fit valdefacilis,& idcirco

P. 2. $:2 maxime convenit, non eruditis tantum, 1ed

U

€, 19.

FUNDAMENTUM II

etiam rudibus & idiotis , przecipue iis , qui in

affli&ione aliqua pofiti, divini confilii ratio-

IX. Se

myer m noftra poteftate eft , [upyofito ordi-

nes non intuentur , nec facile aliis mediis

narig gruütice diving auxilio , voluntatem

pervenire poffunt a

d perfe&ionem , cum fze-

divinum, gerfe&le adimplere , cum ad fhoc plur non

pe impedi

antur ,

ne multa agere pollnt,

requiratur , quam utjaciamur , qug DEUS vult,

dentur requiri ad perfectio-

que tamen vi

quomodo vult , €9 quia vult ,

nem ; nam iifacile hoc uno. a&u. juvantur.

unod» Jemper in

nti ignoranti,& cae-

Preeterea quid facilius infa

^

»

nojiïcf eft. poteflate.

co, quam matris aut alter

ius ductum fequi ?

ANota,

qu

idergo pariter facilius, quam. fe projicere

in amplexus opti

miPatris, & tutiffimum pro-

X. Ita 1. DEUS ipfe dicens : JMandatum hot, pyeuter

videntize divinae

finum ? 5. Secundo quod fit

€! » c. 30.

quod ego pracipio tibi hodie , mon. [upra. te.

maximefimplex; paucaenim requirit , ea-

H

neque procul pofitum , mec in celo fit

um €9c. Set

D

tu, & tamen, licet

que non difficlliia cogni

juaxta te eft fermo valde , in ore tuo , €9 vin corde

m

fit fimplex , involvit omnem perfettionem

tuo , ut facias illum.

imaginabilem , ficut a&us ipfe voluntatis

XI. Ita 2. Chriftus, dum

,S. Catharine fcire Dial

9

Dei . fimpliciffimus omne prorfus bonum

cupienti , quae fit voluntas ejus, dixit his ver-

habet pro obje&o , tam proprium, quam

bis : Sipaucis & collectim fcire defideras vo-

creaturarum,quae creaturzefi quid perfe&tionis

luntatem meam, h:zec eft , utfaümme & femper

habent, vi illius actus unius habent. 3. Quod

ames me. Siautem me perfecte amare vis, hzec

tria facere neceffeeft. 1. Ut voluntatem tuam

fitvalde expedita; nam idcirco tam multa,

eaque evidentia figna voluntatis fuze dedit

ab omni amore , affe&tuque terreno & carnali

Deus , utfacile in omnibus pene rebus & a-

prorfus amoveas,ita ut nihil temporale ames ,

Gionibus poífimus eam cognofcere , quo

nifi propter me , quoniam divinus amor tre-

valde nos juvat , ut facile & expedite eidem

Ó

reni affe&us, aut alterius amoris , confortium

nos conformemus.

pati non poteft. 2. Ut omnes cogitationes

.1 ID

VIII. Ita 3. Jeremias Drexelius fequentibus

. & opera ad. meum honorem. & gloriam diri-

Drex.'

verbis: Omnes human» actiones pretium

gas, & des operam verbis,precibus, & exem-

in Heliotr

fui habenta fine, quem fpe&ant; hinc illee

plis, ut alii quoque omnes me unum norint,

ament & colant. 3. Ut nolis non folum ma-

Ht tam bonz velmale , qham illarum finis

eft. At vero finem actiionum noftrarum nec

lum, fed & bonum , quodipfe nolim , atque

meliorem , nec fublimiorem reperiemus ul-

adeo per quemcunque cafum non frangatur

lum voluntate divina , hoc eft, ipfo Deo:

mens tua , fed inconcuffa fide femper teneas,

Ergo nec meliores , nec fublimiores actiones

me Deum tuum omnipotentem magis ,amare

j

ulle funt, quam quae proximse huic fini.

te, quam tu tfe ipfam.

Hinc illud Bafilii Magni effatum , totam

fanctitatis fummam in homine Chriftiano

XII. Ita 4. Joannes Ximenus Coadjutor e,,. b

effe, ut is rerum omnium, qua. grandium ,

Societate Jefu , qui dicere folebat, fe tres ha-B alth.AT-

k

exilium

caufas

ad unum folum-

bere interpretes voluntatis divinse, [cilicet var, c er,

q

ua

que

DEUM referat , & fefe in omni-

-Deum in coelo , fuperiorem in capit

Ro d

-

bus divine voluntati promptiffime fubji-

tioiem domi.

ciat.

Hoec illa eft fan&üis Patribus ,

&

XIIL Ita 4. P. Gaudier dicens: hzec effe

fanétioris vitze.magiftris toties ac tantope-

te commendata Refignatio , quam. vocant ,

figna voluntatis divinze : 1.Praeceptum. 2.Con-

filium Dei. 3. Chrifti vita & exemplum. 4.Vo-

principium omnis tranquillitatis , ut qua

catió Dei ad ftatum vel officium. 5. Obedien-

hominem in DEI longe tutiffima nmianu

collocat, ita quidem ut homo jam nolit

tize vox , five vivafuperiorum, five mortua re-

gularum & confuüetudinum. 6, Confilium vi-

effe fuus , fed DEL , nmec fibi vivere , fed

DEO , & nihil non facere propter DEUM ,

rorum bonorum , eorum przecipue , qui poft

fuperiores animarum noftrarum directores

tam adverfis contentus ,

quam profperis.

Hoc DEUS adeo in amoribus & deliciis

.funt, imo vero aliorum omnium judicium ,

habet, ut hebraeum regem David, augu-

quod non eft malum , etfi noftrum videatur ,

füffimo titulo.donans , appellarit virum fe-

melius, tamen humili , & Deum amanti ordi-

cundum cor fuum ,

qui faciat omnes vo-

narie fequendum eft, nifi aliqua alia figna

luntates fuas.

Adeo enim Rex ilie affixum

Dei voluntatis obftent. 7. Operationes Dei

-

habebat |,cor divino cordi, ut ad. omnes

fupernaturales , v. g. iufpirationes , exem-

'pla aliorum , przedicatio. 8. Permiflio pecca-

Dei nutus fe promptum ac paratum fifteret.

Hac omnino ratione plurimum quotidie

torum. In dubiis autem idem affignatfequen-

*xnw

testres regulas. 1. Caeteris parií&us fem

Pts.

pr

omereri quis poteft, fi actiones illas om-

nes ex

fe nec vituperio , nec laude dignas,

inclinandum eft in id , quod vilius eft , & plus

abnegationis continet ; hoc enim tutifhi

iti funt' edere , bibere, deambulare, dor-

mire, &c. ad divinam referat voluntatem ,

mum, & non tantum noftro merito, fed

uod efuriat aut

etiam evangelice regulae , quze jubet novit-

neq

ue ideo edat aut bibat, q

eft :

fitiat ,

fed quod Deo id fieri placeat,

finum locum /eligere j conformiusï

&

N C

N s

Y

P

37

Titulus C .X XIII. Rejgnatio in divi;zmn P'oluntatem.

& certum elt, id magis placere tunc divinze

ftrze gratia , ut per ea, que videntur vobis

majeftati. 2.In dubiis femper inclinandum eft

mala a pravitate corrigamini , & ad virtutem,

in favorem proximi , & amplectenda pars ipfi

: qua itur ad verum & fummum bonum, vobis

utilior , honoratior, lenior , & quze futura eft

incognitum perducamini.

Cognofces praete-

majori zedificationi , & minus periculum per-

rea hoc fidei lumine illuftrata, me Deum

turbationis continet. 3. Si neutrum hoc fuffi-

. tuum magis fcire, poffe, & velle bonum

cjat , duo funt facienda. Imprimis res accu-

tuum , quam tu, teque id nec poffe,nec fcire ,

rate Deo femel iterumque in oratione com-

nec velle absque gratia mea.

mendanda eft. Deinde proponendum conftan-

ter, quod velit majorem Dei gloriam querere,

: XVI. Ita 2. Salomon: JBoms €9 mala , v/z'ta Eccl.c. zr

idque eligendum , quod videbitur ad hunc fi-

€9 mors ,

nem convenientius ; fieri enim non poteft,quin

! fuat.

paupertas —€ï - honeflas , a DE h

1

Deus fignum aliquod aperiat, quo vel fuam

voluntatem declaret, vel faltem ad profperum

: XVII. 1ta 3. S. Auguftinus diceng.: Pror- S. Aug.

fus ad Deum tuum refer flagellum tuum ,inPÉ .

deducat exitum , quod tam fincere ad glo-

i

riam fuam deductum eft.

quia nec diabolus tibialiquid facit, nifi ille

permittat , quidefuper habet poteftatem.

GH

i,

- XVIIT. Ita 4. Rodriquez fic difcurrens : A1.- Rodriq.

FUNDAMENTUM lL.

J

terum fandamentum eft : Citra voluntatem p. t. n. 8

r

. Dei nihil prorfus in mundo poffe contingere ,

€, i.

XIV. Hoc ipfo, quod Deus fit f[umme yo-

feclufo peccato , cujus. Deus auctor nec eft ,

tenr, [apiens , €9 bomur , potefi, [cit ,€$

nec vero effe poteft. Sicuti enim nature ignis

vult [zmper id , quod optimmm eft, -circa mor

repugiiat frigefacere , aquze calefacere, folis

ordinare , nec mos quidquam qelius optare , aut

obtenebrare , ficinfinities magis repugnat im-

eligere po[Jumus , quam quod de fa&o de mobir

menfe bonitati Dei, amare peccatum. « /Mun-

ip[e difpo]uit ; cum

jï-ng ilius .Uolzm*mte— fieri u-

. & [funt oculi tui ( loquitur de Deo Abacuc ) ne

)

hii .poüït.

E

videas malum , €2 re[picere gd. iniguitatem mon

. Notg.

In Dial.

. XV. Ita z. Chriftus S. Catharinz Senenfi

gotertr; ficuti cum volumus dicere de aliquo,

^quod alterum oderit, dicimus: Non poteft

cupienti viam cognofcere , qua poffet ad per-

fectam voluntatis fuze cum divina conforma-

illum videre. Quoniam.non Deus volens ini-

quitatem eft. De hoc Dei erga peccatum o-

tionem pertingere,indicavit his verbis: Volo

dio plena eft omnis fcriptura. Hoc inquam

ut certa fide, alta mente, ac frequenti eonfi-

deratione mediteris , me Deum tuum glorio-

fepofito , alia omnia , etiam mala poenze , ex

voluntate Dei eveniunt , & fortuna in mundo

fiffimum , quite ad beatitudinem fruendam

Bona

creavi, zeternum elfe, fummum , omnipoten-

nulla eft, quod ethnici fomniabant.

enim, quze mundus fortunze nominat,non ab

tem, vobisque omnia , quze mihi funt placita ,

hac , fed a folo Deo funt. Ac tametfi non ne-

facere , nec effe , qui vel tantillum meze pot-

gemus etiam caufis fecundis fuam efficien-

fit refiftere voluntati , nec quidquam fine ea-

tiam, certum tamen eft, nihilfieriin vafta hac

11.12!-

dem voluntate mea vobis accidere, nihil pror-

mundi republica, nifi voluntate , ordinatione-

fus nifi me permittente provenire, ut per Pro-

LA

quefummi illius Imperatoris & Monarchz ,

phetam vobis enuntiavi, non efle malum in

Dei, qui eam modoratur.

civitate,quod non ipfe fecerim , id eft, permi-

Refpe&u Dei

cafus nullus eft, fed dextera Dei facit om-

ferim. Mediteris pariter , me Deum tuum

- nia.

effe fumm:e fapientize, perfe&tiffirnze cognitio-

Unus ipfe in numerato habet omnia

offa corporis , omnes capillos capitis tui ,

nis, & intelligenti» , omnia certa ratione

videntis , & acutiffime penetrantis, utad

eX quibus nec unus peribit fine nutu , per-

miffuque Dei ; Sed quid dico de homine?

colum, terram , mundum totum , & uni-

nec avicula quidem laqueo venatoris , fine

verfa gubernanda, nulla poffim ratione falli ,

difpenfatione Dei, implicatur. JWonne duo

nullo errore turbari : quod fi non ita effet ,

pa[erer veneunt. denavio 9. €9 unus ex dür non ca-

nec Deus feffem, nec fapientiffimus. Et ut

tantillum percipias vim hujusfapientize mez,

det [uper terram fme Patre veftro ; fed nec fron-

des moventur in arbore fine Deo.

Et. quid

fcias, de malo culpee & pon me longe

l

majus bonum , quam fit malum , elicere.

de ipfis fortibus ? mittuntur in finum , fed

a Domino temperantur; fic & fors cecidit

3. Velim confideres , me eundem Deum tuum

non minus fumme bonum effe, & hac de

fuper Matthiam , non cafu, fed decreto &

|

5

caufa non poffe, nifi quae bona funt, utilia ,

providentia magni Dei, qui illum habere

ä

voluit Apoftolum per hanc viam.

& falubria , tibi & aliis velle ; non poffe a me

aliquid malumprovenire, nihil oditfe , & ho-

XIX. Ita 5./Drexe].ius fic loquens: Omnia Drex. in

minem, ut mea bonitate creavi , ita per me

mundi'mala ( peccatum excipimus ) a Deo ef- Heliotr.

femper inzeftimabili dile&ione profequi. His

fe, hac ratione docent Theoloypi.

In omni l1. c. 1.

vero per firmam fidem mente ac meditatione

peccato duo funt: culpa, & poena. Deus?:*

colleétis cognofces , tribulationes , tentatio-

eft auctor poenze , quze in peccato elft , fed rieu-

nes, difficultates, dolores , infirmitates, & ad-

tiquam culpze. Ideo fi demamus culpam , nul-

verfa omnia ob nullam aliam caufam me gu-

Jum eft malum poenze , quod non fiata Deo ,

bernante provenire, nifi utilitatis & falutis ve-

aut ipfi non placeat. Sicut autem ma]a pecca-

3

tis

2-

395

Bibliothecie Manualis/| Concionatorie

ti, feu poenze , fic & mala naturz oriuntur

lius fic narrat : Fuit olim magni nominis

a divina voluntate.

Nature mala vocamus,

Theologus, qui octennium ipfüm affiduis pre-

famem, fitim , inorbos, dolores , &c. qu

cibus Deum obfecravit, hominem fibi mon-

fepilime nihil habent cum peccato com-

ftraret, a quo viam doceretur ad coelum com-

mercii . ltaque Deus . reipfa

& ut

in

pendiofifimam. Eo igitur die', quo hujus ho-

fcholis loquuntur , effe&ive pohitive ) om-

minis alloquendi defiderio maximo teneba-

nia poenze naturzeque mala vult ( intentio-

tur , nec aliud mallet, quam videre magi-

ne faltem fecundaria ) ob juftiffimas càu-

ftrum tam arcanze veritatis , vocem coelitus

fas , folum peccatum , feu culpam permit-

allatam audire fibi vifus , quae fic moneret :

tit.

Ideo hzc Dei voluntas permittens ,

Exi foras ad templi veftibulum,& qualem quze-

ila ordinans

vocatur.

Id igitur omne ,

ris, reperies hominem : Prodiit ergo in publi-

cnuod nos malum vocamus , a Dei volun-

cum, & ad zedis facrze limina mendicum in-

tate eft.

Ita Theoloszi.

Hoc

fundamen-

venit tibiis ulcerofis, & multo pure fluenti-

tum altiffime ia animo jaciendum , maxi-

bus ; veftis mendici vix trium obolorum erat.

mi enim refert , probe iftud capere , id-

Huic "[heologus candidum precatus eft &

que femper perfuafiílimum habere , poena-

profperum mane. Cui mendicus: Non me-

rum & malorum omnium caufam primam

mini, ait, me unquam habuitfe adverfum. Hic

effe voluntatem divinam , culpa tamen ,

/

- literatus ille, primam falutationem velut cor-

ut monuimus , feclufa.

|

reCurus : Eja , inquit , fortunatum te reddat

Deus: At ego, inquit mendicabulum , in-

'Thomas

XX. Ita 6. Thomas Kempenüs his verbis:

fortunatus nunquam fui. Obftupuit ad hanc

Kemp.l.3.Qui in me confidit , nec proprio judicio ftare

- vocem Theologus , fed ne forfan erratfet au-

e, 46,

appetit,absque humano terrore erit. Ego enim

diendo , votum fuum repetens, fed paulo aliis

"fum judex & cognitor omnium fecretorum :

verbis ; ecquid ais , inquit , felicem effe teju-

ego Ício, qualiter res acta eft ; ego injuriantem

beo. Mox iterum mendicus ; nunquam , ait ,

novi, & fuftin .atem. A me exiit verbum iftud,

infelix fui.

Theologus argutari credens di-

me permittente hoc accidit , ut revelentur ex.

cacem mendiculum , & ut hominis ingenium

multis cordibus .cogitationes. Ego reum &

experiretur: Eveniant , inquit, volo tibi,

innocentem judicabo , fed occulto judicio

que optas, atque iá fiat. Non eft, aitifte, quod

utrumque ante probare volui.

Atque hsec

hic querar : omnia fiunt, ut volo; quamvis

funt tria illa fundamenta, quibus, ut dixi, fir-

fortunze mea confilia non applicem. At Do-

miífime homo inniti debet , fi ad folidam per-

&or ille denuo falutans an valedicens: Servet

fectionem per compendiofiffimam viam per-

te Deus , inquit, vir bone , fi quidem fortu-

venire , veramque animz tranquillitatem

namoderis. Sedfic obfecro , tune folus inter

obtinere cupit, id quod ex fe

quentibus co-

calamitofos mortales beatus ? Job ergo fal-

rollariis clarius intelliget.

fus , qui afferit: Homo natus. de muliere , brevi

vivems Lempore , vepletur multis mi[zriis , & quo-

, 5 9 IV.

modo tu folus evafiftiomnes malos dies ? non

COROLLARIA EX DICTIS FUNDA.

fatis affequor animi tui fenfa. Ad quae men-

dicus; ficeft, mi Domine, utdixi. Optanti

MENTIS DEDUCTA.

mane prolperum, negavi, me unquam habuif-

e inprofperum. Sorte mea, quam mihi

COROLLARIUM. L

Deus hic aífignavit, contentiffimus fum :

non egere felicitate , felicitas mea eft. Mon-

| Tri&itia, XXI.lTaque ex dictis fundämentis. colliges

ftrailla, fortuna & infortunium neminem

1. Te nondebere de ulla re trifbu i , quam

l2edunt nifi volentem , aut certe timentem

de peccat

o , um hoc folum [eparet. te a voluntate

laedi: nec ego unquam fortunze fupplico , fed

divina , atque adeo vera felicitate te privet , reli-

Patri coelefti , quirerum omnium eventus gu-

qua vero omnia [eparare te a voluntate divinà

bernat. Ita me nunquam infelicem fuiffe ajo ,

son po[Jimt , sifi u ip[e con[entias.

utcuiomniaex voto càdunt.

Quod fi fame

urgear, Deum providiffimum patrem ob id

. NNota.

r

laudo. Si frigus me urat, fi nimbus in me

ruat, fi aliis coelum injuriis me impetat, Deum

$alomon

XXIL Ita r. Deus per Salomonem : /Von

. €eque laudo ; cum aliis ludibrio fum , horum

Prov.

contriflabit jufhum ,. quidquid. ei. acciderit.

omnium auctorem effe Deum , nec pofle

C€. 12,

XXIIL Ita 2. S. Paulus dicens : Diligenti-

non effe optimum , quod Deus facit.

Id-

S. Paulus bus .Deum omnia cooperantur in bonum.

circo quicquid Deus vel tribuit , vel evenire

adRom,

AXIV. 1ta 3. S. Auguftinus , fic animans :

permüttit , gratum fit an ingratum , dul-

€. $

Quidtimet homo in finu DEI pofitus ? tu

ce an amarum , jüxta habeo , nam hec o-

S. Aug. de finu illius

noli cadere, & quidquid ibi

mnia velut de manu Parentis optimi loetus

S.de ver

pafius fueris, ad falutem valebit , & non

D

.

accepto ,

& hoc unum volo, quod vuk

ad perniciem.

j

Deus ; Ita omnia fiunt , ut volo.

Mifer eft,

Rodriq.

XXV. Ita 4

. S. Catharina Senehfis dicere

qui fortunam aliquid in fe poffe credit,

p. 1. tr. 8-folita: Juftos Chrifto fimiles effe; qui etiam

[

& is demum vere infelix eft , qui neício

c. 4.

in hac vita non caruit beatitudine.

quam felicitatem in hoc orbe fomniat. Hoec

Heliotr.

] | ROdrïq.

L2.6.1

AXVI. Ita 5. Mendicus , de quo Drexe-

vera eft felicitas in hac vita , 'foli volun-

M tj

tati

84

e

39

Tituls CX Xlïf. Refignatio in divinam P/oluntatem.

tati divinve cuam tenacilfime inlzerere. DEY

voluntatis cum divina integre nerfeCteque at-

voluntas optima , re&iffima voluntas , quze

tigerit, omnia tanquam de manu Dei deícen-

dentia cupide amplexando , hic utique beati-

non reciorfieri, nec mala effe poteft. Hoec

de omnibus judicat, dehacnulla. Ut hancie-

tudinem polfederit in terris, fruetur enim

quar , meumego ftudium omne confero , in

perfundeturque perenni quodam gaudio , &

banc unam curam tota mente incumbo , ut,

lotitia inenarrabili auimze , qua quidem feli-

quicquid vult Deus, hoc & ego nunquam non

citate gaudent in hac vita magni fervi & ami-

velim.

ciDei Certum fiquidem eft illud Apoltol;-

-a de cauía nequaquam infelicem

me cenfeo, quando meam omnem voluntatem

cum :- JVon eft regnum. Dei e

[ca - €9 gotus , fed

*

4

[2

fic integre in divinam transfudi, ut apud me

juflitia €9 pax , €9 gaudiu

Spiritu. fan&lo.

non aliud velle fit , aut nolle,quam quod Deus

Merito autem dicitur alma hzec pax beatitu-

vult, autnon vult. Itane vero, inquit Theo-

do, quodam enim modo fíacit nos fimiles

Beatis. Uti enimin colo nulla eft viciffitü-

logus , tu ifta ex animi tui fententia profers ?

fed dic, obfecro, eademnetibi mens effet, fi te

do, nullum , utfic dicam, vade & veni, fed

Deus ad inferos ftatuiffet przecipitare ? cui

jugis confiftentia Beatorum in uno effe, gau-

prompte mendicus , me , inquit, ille ad infe«

dendo in & de Deo : ita & illi , qui hicadepti

ros przcipitare ? ad inferos ille ? At fcias ,

funt di&am conaformitatem , ut omnis ipfo-

rum guftus & oble&atio fit ipfe guítus & be-

duo.mihi effebrachia miri roboris, his ego il-

lum arciffime ítringerem complexu infolu-

neplacitum Dei, exulat omnis inquietudo,

bili. Unum brachium eft, fubiectiffima hu-

atque turbatio, quce aliis ex rerum aujus

militas per fui oblationem , alterum charitas

mundi viciffitudine perpetua accidit; etenim

finceritfima per Dei dile&ionem. His ego me

illorum mens ita abforpta in Deo eft , ut, cum

videant a D'eo proficifciuniverfa, & in omni-

brachiis Deo fic innecterem , ut quocunque

ablegarer,illuc enm una mecum traherem. Et

bus impleatur fan&iffima , rectiffimaque ejus

fane multo foret optatius, extra coelum effe

'"voluntas, inoleftize ipfe, curoeque vitze prae-

cum Deo , quam in ccelo fine illo. "Theolo-

fentis, vertantur ipfis ingaudium, quia mágis

CA L

at

us ad has voces attonitus, cum animo fuo

quzerunt volun

em Del, quam fuam. At-

que ita nihil eft , quod illis aliquam poffit in-

agitare coepit, hanc illam effe compendiofiffi-

mam femitam ad Deum. . Sed libuit ulterius

generare-moleftiam. $i enim adverfa omnia,

Ícifcitari, & fapientiam in domotam incom-

uti jam diximus, ab ipfis accipiantur,tanquam

.—/ï

moda habitantem elicere inapertum : Etunde

fingulares a Deo immiffi favores , & confola-

—

tu,inquit, hucadvenifti ? a Deo veni , re-

tiones , nihil profetto eft ,. quod altiffimam

illam eorundem quietem poffit

fpondit mendicus. Cui Theologus iterum ,

,Vd in minimo

& ubinam locorum , inquit, reperifti Deum ?

interturbare.

Übires creatas omnes, ait ifte, deferui. Theo-

(

logus denuo, ubi vero , ait , Deum reli-

quifti ? Subjecit pauper: in mentibus puris ,

XXVIIL. Tta 7. Drexx.elius his verbis verita- Drexel.3.

acbonw voluntatis. Ecquid tandem homi-

tem hanc confirmans: Quisquis hanc pro-e.6.

nis es ? ait Theologus. Mox alter , quisquis

priz voluntatis cum divina conformationem

perfecte attigeris , omniaque velut de manu

fim ,inquit, forte mea tam contentus fum ,

nteari cum omnium Regum opulentiüs non

Dei cupide amplexatus fueris : hzectua in hoc

commutaverim.

Rex eft, quisquis fibimet

orbe inferiore beatitudo erit ; frueris perenni

novit imperare. Ergone te Regem credam ?

quodani g

audio, & leetitia non multis nota ,

E:

inquit alter, ubi regnum tunum? lllic, ait

hac enim

elicitate ffuuntur homines intima

familiariate Deo confünctt: Beatus es, &

endicus, & fimul digito coelum monftra-

vit: Rex eft , cui regnum illud in'alto certis

benetibi erit. - Certum fiquidem Paulinum

chirographis tranfcriptum eft. Denique Theo-

illud : Non eft regnum Dei efca & potus, fed

logus finem fa&urus queeftionibus , quis

juftitia, & pax , & gaudium in Spiritu fancto

ifta , inquit, te docuit, quis hunc tibi animum

Qui enim in hoc fervit Chrifto, placet DEO,

& probatus eft hominibus. Uti autem in coe-

injecit? refponditalter, dicam Domine : to-

tos ego dies fileo & jam vel precibus , vel

lo nulla éft viciffitudo, nullum ( ut fic lo-

piis cogitationibus vaco : & hoc unice curo,

quar ) heriaut hodie , fed continuus qui-

ut Deo femper fim conjun&tifimus. |Conjun-

dam fibique femper fimillimus ?eternze volu-

&io & familiaritas cum Deo divinaque vo-

ptatis affluxus, isque invariabilis,, & nun-

luntate docet hsec omnia.

quam non fimul totus: Quoniam mille anni

Plura queerere

volebat Theologus , fed in aliud tempus id

ante oculos tuos tanquam,dies hefterna , quze

differendum ratus , in prevfenti valedixit.

proteriit: Ita & i, qui hanc fuze & divinze

Dum abit , multa fecum cogitans : En - aje-

voluntatis unionem adepti funt, jam pene

bat ipfe fibi, do&orem reperifti rectiffimze

immutabiles ,. quicquid 2erumnof vicifüitu-

dinis intercurrit , rationis imperio premunt :

ad Deum vize. Quam vero Auguftinus : Sur-

gunt indocti, & cclum rapiunt , & nos cum

omnis eorum guftus & oble&atio eft Dei be-

doGrinis noftris fine corde, ecce ubi voluta-

neplacitum ; exulat hincinquietudo atque tur-

-

batio, quarum alioquin alize atque alize. fine

murin carne & fagguine ?

