& ex illorum nocibus fibi cibos pararent, uti

Sigebertus in Chron. An. 851. teftatur, Apud

ceps , quousque ad ipfam etiam linguam hzec

tra&tio proveniat, ab eaque faliva, hutnorque

Anglos füb Rege Guilielmo aliquos ad extre-

infitus auferatur.

4

mam inopiam redaétos vicinorum pueros ra-

puiffe , & devoralfe , /Emilius lib.'3. teftatur;

CXXXVIII. Probl. g. Cur, qui multum fan-

fub Totila civés romanos in propria mem-

guinem fuderunt, fiti admodum gravi vexari

jos fines

bra pr fame converíos , refert Sigonius

fe fentiuat 9 Refq». quia, cum inter al

R. P. Lohn. Bibl. IMan. Tom. ILI.

potus

1278

JBibliothecem I[Mamualie Concionatoriiz

$

potus etiam ifte , ut ficcitatem membrorum

contingere anguftias , qux a compreífione

temperet, fimulque remoretur celerem ex-

pinguedinis obdurantur, utfpiritus libere di-

tinctionem humidi naturalis, fanguine exhau-

Ícurrere non poffit , unde poítea calor iniatus

fto aliud humidum m

:

extinguitur , maxime cum aeris refrigeratio-

fitis oritur,

embra gppetant ; ficque.

nem non capiant.

CXXXIX. Probl. 6. Cur, fi humidi copia

g. m.

longioris vitze caufa eft , homines przecipiti ze-

JDe JWMorte,

tate , cum jam funt ad moriendum vicini, hu-

more fcateant, uti colligitur ex frequenti ex

creatione & fphafmate, quo infeftantur ? Refp.

Etiam demorte & vita, quoniam ex defe&u

id non provenire ex aereo vitali humido , íed

aut abundantia cibi vel potus fzepe oriuntur,

ex aqueo duntaxat, & excrementitio , qui na-

vifum eft,aliqua problemata hoc loco adjicien-

tivum calorem prorfus iaterimit,

da effe. Sit ieitur

Á

CXXXIV. Probl. 1. Curhumidum innatum

CXL. Probl. 7. Cur manuum gefticulatio-

nes in morbo funt fignum mortis imminentis?

beneficio humidi nutrimentitii non poteft ex

Refp. quia capitis affectionem maximam in-

zequo refarciri,atque adeo in multa fzecula ho-

dicant ; hinc enim imaginatio vehemens , fi-

minum vita prorogari ? Refp. quia femper id,

milis illi , quse per fuffuliones contigit , oritur,

quod in locum innati humidi reponitur, dete-

& hinc fales gefticulationes caufantur.

rius eft,habetque fe ad illud;ut aqua ad vinum,

CXLI. Probl. g. Quibus rebus mors homi-

quod fui permixtione decolorat & debilitat.

nibus accelerari coufievit? Refp. quatuor

Tribuit enim natura in primo ortu humidum

maxime , quxe fequentibus verfibus indicane-

longe melius , quam velartis induftria, vel ci-

borum exquifita bonitate , aícifci queat, quafi

tur:'

propria preftantiffimi humidi officina fit ma-

ternus uterus,ejusque materia nativa illa,quze

Foemina chara nimis , curarum copia & aurze

Peffima temperies , luxuriansque gula ,

juventutis formam primo excipit.

CXXXV. Probl. ?. Cur mors omnium terri-

Hizec fünt , inceptae quae rumpunt ftamina vitze

Mgturum hzec perimunt fzepius ante diem.

bilium terribilittimum dicitur, cum tamen

natura eveniat. Refp. Ariftoteles, id propterea

CXLII. Probl. 9. Cur ex medulla & fpina

cenferi,quod,cam mors fit ultimum, nec quid-

hominis mortui putrefcentis vermes potius &

quam bonum vel malum praeterea mortalibus

ferpentes,quam alia animalia,nafcuntur?Refp.

videatur effe. Alii propterea cenfent,quod alia

S. Auguft.S.48. ad FF.in eremo,id fieri,ut foe-

1nala uno bono privent, v. g. bellum pecuniis

ditas peccati monttraretur, quod author eft o-

& opibus , morbus fanitate & voluptate,

mnium calamitatum, & corruptionis no&rze,

iors vero ominibus fimul fpoliet. Unde illis

ut meminiífemus,ferpentem;uti primi peccati,

potiffimum terribilis mors eft , qui multis in

ita peccati quoque fubfecuti authorem fuiffe.

hac vita bonis fruuntur, neque ob peccata

meliorem vitam fperare poffunt ; fecus vero fe

CXLIII. Probl. 16. Senesne an juvenes plu.s

xes in hominibus virtuti deditis, aut etiam fe-

mortem reforinident ? R. pro utraque parte

nibus habet, fenum enim natura fimilis eft lu-

probabiles rationes occurrere. Nam quod fe-

cernae ad extinctionem paratze ; Unde ut Pla-

nes mortem plus reformident, fuaderi videtüur

to ait , interomnia mortis genera mors, quae

3. ex parte fubjeGi, quiafenes , uti fupra vidi-

natura provenit, leviffima eft, & cam volupta-

mus, funt valde timidi,ergo vel maxime time-

te potius, quam cum dolore , contigit.

buntmortem , qu3e omnium terribilium terri-

CXXXVI. Probl. 3. Cur morshomini, quam

biliffimum eft. 2. ex parte objectiidem fuaderi

brutis,terribilior eft ? R. id duplicem ob ratio-

videtur , quia mors eft fenibus magis vicina ;

nem contingere, r. quia csetera animantia

atqui mors vicina multo magis movetanimam

folum circa praefentia verfantur , foius homo

ad timorem atque triftitiam,quam remota, uti

autem etiam futura profpicit, & formidat. 3.

patet tum exemplo Chritfti fanguinem fudantis

quia homo privatur nobiliori vita, ratione cu-

in horto, tum eorum, qui ad fupplicia ducun-

jus videlicet eft & plurium bonorum capax,

tur. 3. probatur experientia quotidiana , qua

puta, glorize , divitiarum , & fimilium. Unde

merito mors magis terribilis homini eft , quia

habemus nullos prope homines magis vitam

diligere,& mortem timere,quam feniculos, er-

huic majora bona eripit.

CXXXVII. Probl. 4. Cur bibones , & qui fe

go recte dicuntur hi magis morté timere,quam

juvenes. 4.quia juvenes plerumque funt ad-

frequenter ingurgitant , mortem fibi accele-

huc innocentes, ergo magis optabunt difcede-

rant ? R. quia afcititio calore humidum pri-

re ex liac vita, quam alio tempore, ne malitia

migenium celeriter abfamunt , ipfumque calo-

rem nativum evanefcente ejus pabulo diffi-

mutet intelle&tum. Quod tamen juvenes mor-

tem magis reformident , etiam fuaderi poteft

pant; fecus acciditiis , qui moderato vino

utuntur ; hoc enim nativus calor juvatur , &

1.ex parte fubjecti;jnam juvenes;ficuti funt cali-

dioris naturze,ita etiam ad lzetitiam magis funt

ciborum deco&tio promovetur.

inclinati, ergo mortem utpote rerum omnium

CXXXVIILProbl. 5. Cur ,qui nimia & im-

triftiffimam maxime averfabuntur. a. Idem

moderata craftitie funt obfiti , fubita frequen-

probatur ex parte objeCi , quia mors refpectu

ter morte occupantqr ? Refp. id ob venarum

enim eos

juventutis eft majus mglum ; privat

majo-

Titulus CX XIX, Sanmtas,

170

inajori bono , jucundiote fcilicet 'vita, hila-

pertus adftipulantur , & alii. Apud Conimbr.

riori zetate , grandiorifpe , ergo magis etiam

t. inlib. de Sene&. cap. 3. n. 4. & colligi po-

mortem àverfabuntur juvenes

quia fenes

teít ex ipfa facra fcriptura,quae Gen. cap. 3. fic

plerumque multis malis & moleftiis funt refer-

loquentem introducit-Deum : Nunc ergo , ne

forte mittat manum fuam , & fumat etiam de

ti,ergo,cum malis hisamovendis przeter morte

1

vix aliud occurrat medium , merito hoc prae

ligno vitxe , & comedat, & vivat in ?eternum.

aliis omnibus zetatibus optaie dicentur. 4.quia

Etüi autem fan&us Augultinus lib. 8. de

juvenes funt plerumque minus fapientes, quam

Genef, ad lit. C. 5. putet , inditam illis pomis

fenes; ergo minus moderari didicerunt timo-

fupernaturalem quahtatem fuiffe, per quam

rem, qui ex mortis propinquitate cogitata ori-

hominis vitam & juventutem confervare po-

tur. 5. Senes jam fzepius fuerunt in periculis

tuiffent ; S. Thomas tamen ,

Hügo de S. Vi-

&ore & Conimbr. loc. cit. ce*nfent

natura-

mortis, ergotimor mortis utpote affuetus m1-

nus illos vexabit.

lem fuiffe eam qualitatem ,

quze proin altri-

CXLIV. Probl. r1. Poteftne mors naturalis

cem facultatem ,

omnesque potentias minl-

u

non folum fine dolore , fed etiam cum volu-

ftrales ita roboralfet ac defendiffet , ut neque

p

.ptate accidere? Refp. affirmative cum Ari-

a&ione cibij, neque alterius externze caufse

ftotele, Platone & plerisque interpretibus, uti

occurfu infringerentur , aut deficerent : prze-

videre eft apud Mendoz. in Virid.lib. 4. Probl.

terea vero etiam primos parentes ab omuibus

noxiis rebus , & extrinfecis incommodis, tum

10. Et probatur hzec opinio r. exemplo cygni,

qui moriens tam fuaviter modulatur , eoquod

ipforum propria cura, tum etiam providen-

fanguis calidus ad cor fluens fingularem in eo

tia defendiffet ,

ut adeo facile per talia me-

letitiam & dulcedinem caufet

atqui fimili

dia infinitas feculorum getates vitam protra-

. modo etiam ii, qui naturali morte moriuntur,

here potuiífent.

calore abundant ( calor enim perfentiens de-

CXLVI. Probl. 3. Cur primis temporibus

fe&um humidi vehementius excitatur,& cona-

tam diu vixerint homines ,

non perinde au-

tur agere,quam poteft, in illud, quod refiduum

tem noftra setate ? Refp. id contigiffe , tum

- eft, atque ita, dum in humidum tam multum

quia illis temporibus complexio humani cor-

fimul agit, quaü revivifcit, quamvis mox ite-

poris erat melior robuftiorque , tum quia ci-

rum ob confumptum vehementiori actione

bus erat magis fimplex & naturalis , major-

humidum extinguitur ) er go etiam fimili mo-

que continentia ; tum quia genus humanum

2. Idem proba-

magis multlphcandï.xm fuerat ;

tum quia de-

do poffunt fine dolore mori.

tur ex revelationibus S. Brigittze apud Canif.

mque fic exigebat 'VCLentlarum artlumqueJn-

lib. 5. c. Ex quibus habetur, B. Virginem ta-

tentio , quze nonnifi per longam experlentlam

li morte fuiffe defunttam, & haud dubie etiam

acquiri poterant

Ífimili modo fuiffet mortuus Chriftus, nifi vio-

CXIXIL Probl 3 Cur etmm nofïns tem-

lenter a Judzeis fuiffet occifus. Neque obttat,

quod amiffio vitze, utpote rei omnium chariffi-

poribus aliquibus in locis omnes vel plerique

m2 , non videatur fine dolore accidere poffe,

homines tamdiu vivunt ;

nam fanttus Augus

;;

Nam refp. omnino poffe ,

cum fapientes hoc

ftinus lib. 15, de civit. De1 docet, fuiffe in

ipfo , quod fciant naturaliter fe vivere fem-

Hifpania vicum centum domuum , cujus om-

;ä

per non poffe, neque defiderent vitam perpe-

nes ihcolze erant oriundi a fene quodam qui

tuo confervare , atque adeo potius cum ma-

adhuc vivebat ,

ita ut propinquitatis nomen

gna quiete dicant notum illud : Si aliquando ,

deeffet, quo minimus natu vocaretur. Sed &

cur non modo ? aut illud Poetze:

Piinius lib, 7, c. 2. refert , in India gentem,

Vixi, & quem, dederat curfum natura , per-

quze Pandore dicebatur, in convallibus fitam,

errl

annos 200. folitam vivere. Refp. caufam hujus ,

Neque enim obftat Ariftotelis dl&um quo

tam longee vitze probabiliter in codleftem in-

fluxum , & foli regionisque bonitatem ac

- probat, mortem , quocunque modo eveniat ;

malam eftfe , eoquod alioquin etiam in Deós

clementiam, referendam efle utramque enim

cadere poiTet Nam Refp. Ariftotelem ibi de

hanc caufam multum conducere ad vitze lon-

morte violenta potiílimum locutum effe,quam

gitudinem , teftatur tum Ariftoteles , tum ipfa

fine dolore accidere naturahter NiX pofï"e

experientia ; cum enim , ut. Ariftoteles lib

ultro concedlmus.

. ait , hic mundus inferior con-

Meteor. cap. 2

tiguus fit fuperms üatwmbus ab iisque rega-

tur, dubitari non poteft, quia viventia pro ra«

$ IV

tione afpeCtuum nunc beneficam qualitatem

m

De.Vita hominis

ad tuenda corpora ,

nunc adverfam , e coeló

recipiant.

Pari ratione cum frigus ac aeftus

CXLV. Probl. x. Poffetne homo vitam fuam

perpetua alteratione corpora vehetenter af-

fligant ; & atterant, merito longam vitam fpe«

naturaliter: perpetuo confervare ? Relp. ita

Y

obabilius S. Auguftinum lib. 13. de civit.

rare pofTunt qui temperatam foli complexio-

ba

ei cap. 20. & a3. fentire, ubi ait,

homi-

nem funt nacti. Ob quam caufam Plinius l. c.

tum a

nem, nifi peccaffet , efa ligni vitev ,

narrat , in quadam Indize plaga homines non

nece(ütate moriendi liberandum , tum in flore

expuere., non capitis , aut dentium , aut ocu-

juventutis perpetuo confewandum fuiffe, Cui

lorum, raro aliarum corpons partium, dolore

fententize etiam fané&tus Chryfoftomus ;

Ru«

affici.

R. P. Lohn. Bibl, Man. dom. 111

5 4

CXLVIU

189

Bibliotheceg Manualis Concionatorig.

CXLVIIL Probl 4. Quodnam ex quatuor

Curas tolle graves , irafci crede profanum ;

temperamentis ad vitze diuturnitatem aptiüs

Parce mero , coenatum parum ; non fit tibi

eft ? Refp. fanguinem probabiliter prze czete-

vanum,

ris ad hunc finem conferre; hoc enim opti-

Surgere poft epulas ; fomnum fuge meri-

mam calidi & humidi permixtionem fortitur ;

dianum,

in reliquis autem cum vel calor vel ficcitas,ut

yvives.

Hzec bene fi ferves, tu longo tempore

incholerico ; vel humiditas;vel frigus , ut in

phlegmatico; vel frigus & ficcitas, ut in me-

Der unmafi Zorn [of von dir weit ,

lancholico, praedominentur, merito minus

Der Sorgen hüt dich. allezeit ,

comoda cenfentur ad vitam prorogandam.

Halt me[flig Mahlzeit , fits; nicht lang ,.

CXLIX. Probl. 5. Cur ingeniofi plerumque

non tamdiu vivünt, quam qui fimpliciore fünt

Flieh Mittag-Schlaf , er macht. dir bqng. :

p w

mente ? Refp. rationem efle, quod priores per

Ratio eft primze partis , quia curze corpus ve-

exercitationes frequentes ingenii multum de

hementer extenuant & exiccant, fomnum im-

fpiritibus & viribus corporis abfumant, & non

pediunt , vires deftruunt, febres accendunt ,

pál, 1

modice conco&cionem alimenti in membris

inelancholiam generant , & calorem innatum

vitalibus peragendam impediant ; Pofteriores

extinguunt ; quod idem detriftitia dicendum,

vero fortiori plerumque fint corpore ac mem-

& timore. Ratio fecundze partis eft,quia, cum

Prov, H

bris, & per confequens etiam vita diuturnio-

per iram calor in extimas partes corporis dif-

Matths

re, quia ordinariis laboribus moderate fe oc-

fundatur , neceffario corpus immodice calefa-

"B0

cupantes minus nutritioni

cit, & fic febrem nonnunquam accendit ; un-

peragendze impef

dimentum objiciunt.

de magis nocet natura fervidis ; frigidis vero

Aorar:

CL. Probl. 6. Fierine poteft, uthomo dupli-

quandoque prodeft. Ratio tertize partis eft ,

cet vitze fuze fpatium ?. Refp. bene vivendo,

quia vinum moderate fumptum calorem na-

6b

ita enim Mart. lib. 10. docuit , dum cecinit :

tivum auget. Ratio quartze partis eft,quia exi-

a. i

guus cibus a facultate vinci facile poteft ; fe-

Ampliat;aetatis fþatium fibi vir bonns,hoc eft,

cus, fi nimius fit, quia ficin fomno concoqui

lj

Vivere bis, vita poffe priori frui,

nequit. Ratio quintze partis, quia cibus fump-

CLI. Probl.7. Qu vita eft omnium ju-

tus facilius hoc modo defcenditin imum ven-

triculi, in quo concoGio peragitur. Ratio

cundiffima ? Refp. quze in fervitio confumitur.

Matti, T

Hinc 5. Bernardus * O vita fecura , ubi con-

fextze partis eft, quia fomnus, qui cibum fta-

tim excipit , fumofis exhalationibus caput re-

VI 4[0

Ífcientia pura : Sgd & S. Auguf?inus $

plet, diftillationesque parit.

]talus tamen

quidam, qui centum & quindecim annis vi-

Vive diu , fed viveDeo ;nam Yivere mundo i

: viva eft vivere vita Deo.

xerat, quzefitus, quo medio vitam prorogaffet

Vatih v

Mortis opus

Et alius fic :

tamdiu ? refpondit, cibum bonum comeden-

y. 6.

Vi;ie Deo grat

us,totimundo tumulatus,

do , pedes focculis velando , caput fedulo te-

gendo , curas omnes fugiendo. Kadem fcho-

Crimine inundatus, femper tranfire paratus.

la Salernitana medici loco hzec tria fübftituit,

ly.cr

CLII. Probl. 3. Quibus mediis poffit procu-

Si tibi deficiunt medici, medici tibi fiant.

rarilonga vita ? Refp. a fchola Salernitana

hilaris , re

RUIRNNURUERUUUETETPEUETINETU TTR

Maleh,

hzec media offerri :

Hec þria, mens

dizeta.

quies modegatg ;

62 "4

M gt od o eko ol oles o

—— — MM D CM

YCer c

ææææææææææææö

A

TYTIRPUSEETIX

SCANDALU M.

,

$. I

x

)' Eölmor

$ Grtg

Divz'fw;

$,

QUOAXD,/ESSENTIAM. !

II. Dividitur r. Iu fcandalum datum , €$ ac-

ceptum , [cu athivwm . €9. paffivum. — Tllud. eft. di-

Dq/initio.

&um vel faffum. occafionem . ruinm. alteri pra-

S.Hier, l.

ben;, ut füpra di&um. Etillud , juxta T heo-

Candalum ( de qüo hic fermo eft ) 9f

logos , femper eft in peccatum in eo , qui

apudBair-

di&um . vel fa&um aminus re&ium, quod

S

Ícandalizat , cum ipfum opus fit peccatum ,

dem,

ex . fe occafionem ruime prabet . alteri,

vel fpeciem habens peccati ; unde vitandum

Unde Tertullianus ait: Scandglum non bo-

eft, ne proximus ad idem pedem impingat, &

nzx rei, fed male, exemplum eft, sedifi-

labatur. — Jfhud feu pa[fivum eft., quod. provenit-

candi ad deli&um ; nam bonv.res nemi-

ex bono alterius opere , aut faltem. ex diído fatfo-

nem fcandalizant , nifi malam mentem , ex

ve [peciem boni habente ; & hoc proprie in eo,

fe enim , quod re&tum eft , potius inftruit ,

qui fcandalizatur, locum habet , eftque pari-

$ d

& munit proximum ad tutum vize progref-

ter peccatum , fi quis fine rationabili caufa

fum.

occafionem fuze ruinze accipiat.

h

III. D;—

181

Titulu C X X X. Scandalum.

TiI. Dividitur 2. Z2 fcandalum per [e , €9. per

quia cum homo: viderit hominerg bonze con-

Ícienti? negligentius viventem , sedificatur

accidens. IHllud committitur , quando dire&ie inten-

ditur ruina alterius , ut fi adulter alienam foli-

nonad ea , qu:xe perfcrutatur, fed ad ea , quze

fufpicatur : neque enim poteft intrarein con-

citet ad adulterium. J/lud eft , quando non qui-

dem dire£le intenditur talis ruma , previdetur. ta-

fcientiam tuam, quam videt Deus. Conicien-

men probabiliter fecutura, ut fi coram pufillis

tiatua coram Deo eft ; confervatio tua coram

fratre tuo, fi de te ille aliquid mali fufpicans,

quis peccet, vel die vetito cares comedat ,

perturbatus zedificatur ad aliquid faciendum,

dicendo, quod habeat yeniam.

quod te putat facere , dum fic vivis, quid pro-

$. H.

fit , quia venter confcientize taze haufit aquam

KFX S 5CRIPTUR X

puram, & ille de tua negligentia converfatio-

nem bibit turbatam ?

Uftodi me a laqueo, quem ftatuerunt

Pffd- 140.]. C

IlI. Si etiam perfe ipfas graves fant deli&o- S. Chryt.

n

mihi, & aícandalis operantium ini-

rum noftrorum poenze , ubi & iftze accedent , hom

NI

uitatem.

C

(

Píal. 139.

Ícilicet exemplorum malorum , quando falva- "

]I. Funes extenderunt in laqueum : juxta

bimur ? non enim putemus, nos excufationem .

iter fcandalum pofuerunt mihi.

;

I

Fuga.

*

habituros,fi quando deli&torum focios invene-

rimus , nam iftud fupplicium magis augebit.

EE RE EEE

Prov, rs5.

III. Via Juftorum absque offendiculo..

Damnwm. -

Matth.

ov a

IV. Vade poft me fathana ; fcandalum es

IV.Peccata majorum,i.e. Principum fzecula- Be!l

c. 16.

mihi, quia nonfapisea , quze Dei funt , fed

rium,&Przelatorum ecclefize,praecipue faciunt

pud Manli

us hominum.

tt/27 difc

nomen Dei inflamari , unde minores excufant

IO h. 9.

A&orum.

V. Stüdeo fine offendiculo confcientiam ha-

fea peccatisfuis propter peccata Majorum.

Apot,

Greg.

c.24.

bere ad Deum , & homines femper..

V.Scire Przelati debent,quod,fi perverfa un- 5

Damnum.

$

quam perpetrant,tot mortibus digni funt, quot *

3. paft.

L] (?.G-

Ezech. €.

VI. Homo de Ifrael , quicunque f«

caädalum

14.

ad fabditos fuos perditionis exempla mittunt. 455 ,

iniquitatis ftatuerit , contra faciem fuam , po-

VI. Qui alios fcandalizant, & impie con-

LDion. Car

nam faciem meam füper hominem illum , &

verfantur, Deum , quantum in ipfis eft , viliü-

thutinc.

i. Petr. z.

faciam eum in exemplum , & proverbium, &

care & maculare feruntur ; propter quod Deus

difperdam eum de medio populi mei.

per Ezechielem ait Judzeis : Commaculaftte INo-

Matth. 13 — VIT. Mittet Filius hominis Angelos fuos,

anen [au&ium meum. . Et iterum 1. Polluiflis No-

v. AT.

& colligent de regno ejus omnia fcandala , &

men meum in gentibur.

*

o

VILSi D

ominus preti

um fänguinis dedit in

S. Been,.

eos, qqi faciunt iniquitatem , & mittent eos

apwj Man-

:

in caminum ignis.

pretium redemptionis animarum , non tibi vi-

»i;:- ]3!

Matth,x& — VIII. Qui autem

fcandalizaverit unum de

detur graviorem fuftinere ab eo perfecutione,

v. 6.

pufillis iftis, qui in me credunt, expedit el, ut

qui fugzeftüione mala, exemplo perniciofo ,

fufpendatur mola afinaria in collo ejus , & de-

Ícandali occafione avertit ab eo animas, quas

redemit,quam abillo,qui fanquiné fuum fudit?

mergatur in profundum maris.

Luc.c7. 1X. Impoflibile eft;ut non veniant fcandala;

VIII. 5i eripere pallium vel tunicam alicu- 8. Thom.

vie autem illi, per quem veniunt fcandala.

jus,malum eft;uxorem vero pejus,& vitam de-

Villanov,

Malach,

erm, de

X. Scandalizaftis plurimos, propter quod &

terius ; quanto omnium horum peffimum eft ,

S, Mich.

€. ?. -8« ec0 dedi/vos contemptibiles omnibus populis.

ejus animam interficere , eam zeternis ignibus

x« Gor. c.

XLPeccantes in fratres, & percutientes con-

perpetuo torrendam adigere ? // , qui devo-

-

8. V. $- fcientiam eorumi infirmam , in Chriftum pec-

rat plebem Domini , ficut e[cam panis,

atis.

IX. Igitur & tu quoque, fi reliquis perdi-

S, Chryt.

.L

ham,. 25,

tionis caufa fueris, graviora patieris,quam qui

ad Rom.

EX SS. PATRIBUS & DOICT

per te fübverfi fuerint, neque enim peccare

RIBUS.

-

tantum in fe perditionis habet ; quantum quod

Qualitas.

inducuntur.

E

religui ad peccandum

p5

S, Greg. f !

Alumniatores dicere poffümus omnes

lp göumor.

iniquos, non folum, qui exteriora bona

PLA SACRA.

€, 100*

EXE:M

( Quulitas.

rapiu

nt, fed etiam qui malis fuis moribus &

vitze reprob

z exemplo interna noftra diffipare

*

L. )

Rigo primaria, feu primus.

fcandali in- Manf

contendunt ; i

lli namque ea , quae nobis extra

L]

ventor lucifer fuit, qui peffimum hoe li. 7-

füntjnvadere ambiunt ; ifti vero nos preedare

folium primo in paradifo coelefti feminavit, & "* ^

t. £t tandem paulo poft fubjungit, in-

poftea in terreftri, prius in natura angelica, &

quaerun

poftes in humana,qui tertiam ftellarum parté

quiens :

Quantnm morum vita a rerum diftat

fubftantia, tanto gravior ca

lumniator eft, qui

feduxit, preecipitavit, & ex firmamento ?eter-

no extraxit,easque in lethalesfecit degenerare

male vivendo vim infert noftris moribus,quam

qui vo

lentes opprimendo damna ingerit re-

cometas;quibus transactis adEvam fe contulit,

hil ifte de noftra fuftentatione fubtra-

eamque feduxit , easque mediante Adamum.

bus ; ni

Atque hanc ob caufam Verbum incarnatum ,

xit, fed exemp

Ja nobis perditionis appofuit.

Y

Necelfitas.

quando Petrum redarguit,ab humanz redem-

tionis calice bibendo eum retrahere volentem,

S. Aug.

1. Sunt homines, qui putant.fibi inbene vi-

tom. 9,

vendo fufficere confcientiam, & non valde cu-

fathanem nuncupavit , dicens: J'ade poft «me

t. 9.

xit Y2^

rant,quid de illis aliter exiftimetur,ignorantes,

Jathann ; cujus hanc immediate fubjun

ï-:iü"" i

3

*

182

Bibliotheca Mmuali;r Concionatorig

tionem : Scandalum es mi/ziw; volens per hoc de-

prianus etiam veneratur difcurfu fequenmti :

monítrare , eos doemones potius, quam homi-

Non juvenibus tantum , fed & fenibus con-

nes , appellandos

gruit, fratrum imbecillitati confulere , ne fe-

| effe, qui aliis praebent fcan-

dalum.

ne&us perire provocet juventutem , ex qua

Fuga.

debent omnia falutaria documenta procedere.

S. Hier.

jn c. r.

Il. Chriftus Matrem fuam S. Jofepho de-

Maluit vitam fuam tormentis objicere , quaim

fponfari voluit,ne lapidaretur a Judzeis ut adul-

cuiquamt caufa perditionis exiítere ; & nos

Matth,

tera ; five ut omne arceret fcandalum , quod

ubi nulla tormenta funt , fluxibus folis nolu-

alias Judaei ex ipfius nativitate concipere po-

musfalvandos fratres anteponere , nec con-

tenti fumus fine ullis cruciatibus tam nobis

tuiffent; Idem quoque Redemptor nofter ab

m ————————ÓÀ—H—BH—ÉSÉZD m —————————— ——

omni erattributi debito immunis , utpote in

prodeffe , quam czeteris , cum ille noluit vi-

vere moriturus.

cujus femore fcriptum erat: Kex Regem , €9

Dominus Dominantium ; & tamen S. Petrum

VI. Surius de S. Procopio Martyre refer

t,Sutiüs

folicite ad mare dimifit, utlex ore pifcis mo-

quod in perfecutione Diocletiani manibus il-$

L] ul.

netam erueret , qua pro fe & Petro tributum

lius a judiceigniti carbones impofiti fuerint ,

exfolvere poffet, idque, ut fapiens Magifter

utab eorundem ardore vi&tus eosdem fuper

Dios.

nofter ait, u£ mon [randalizemur eos ; ob ean-

aram projiceret, atque hocfigno circumftanti-

tf

dem quoque rationem circumcidi, & infami

bus, fe Diis facrificare, declararet ; at vero in-

MZ-G

filiorum Adze figno notari voluit.

vi&tus Martyr manus potius fibi comburi per-

Baron.t

IIl S. Theodorus Studita videns, quod per

mifit , quam ut tale circumftantibus praeberet

n,57.

anno 285. peffimum Conftantini VI, Imperatoris obfcoe-

fcandalum. Similiter de S. Barlaam, qui,utpo- Baron,

nitatis exemplum , quod legitimam conjugem

te rufticus , vilibus quidem erat natalibus o-ann.304.

fuam a fe repellendo edebat , multi quoque e-

riundus , fed per Martyrium valde illuftris fa-&. 63.

tiam in remotis provinciis fimiles exceffus

&us, referunt Annales ecclefiaíitici , quod pa-

committerent , repudiando a fe uxores fuas ,

gani,pofito fuper altareigne,manum dexteram

aliasque juxta libidinem fuperinducendo , ne

prunis incenfis repletam violenter coegerint

hoc venenum ferperet ulterius, poítquam

in altare excutere; ille veroin manum in me-

illum acriter reprehendiffet , contra ipfum in

diis carbonibus tenuit immobilem , illamque

ejus preefentia , & in confpe&tu omnium , ex-

pottus conflagrari permifit, quam ut fcanda-

communicationis fulminavit fententiam.

lum daret. Unde S. Bafilius ilum merito Deo

S, Bern.

V. S. Bernardus de femetipfo ait : Mori ti-

dicere potuiffe ait : Tenuiflüi manum dexteram

€, 35, de

meo, quoniam non fum paratus ; malo tamen

inten, do-

meam ; €9 in voluntate tua deduxifli , €4 cum glo-

mno,

mori,& mifericordize Dei me committere,quia

benignus & mifericors eft.At vero quamobrem

ria fufcepifti me.

fello

dDamnum.

1

s.f

. Doétor hic mellifluus mori cupiebat magis ,

Tor

quam vivere; num forte ecclefize aliqua hze-

: V II Suppliciu

m,quo divina juftitia inR

egemLib. 9. ",

$ ü:xi

€.22,

refium,fchifmatis,vel perfecutionis imminebat

Achab animadvertit , feverüm quidem & rigi- *€8

gravis tempeftas ? aut vero mortem defidera-

dum fuit , multo atrocius fuitillud , quod de ** 4

Reg.

bat, ob habitualis & poenofze cujusdam infir-

&

Jezabel conjuge ejus fumpfit; ille enim in bel- ",5/

mitatis,qua tenebatur,violentiam ? aut vero ,

lo infeliciter mortuus eft , & modicam fangui-

quam fieri poterat, citiffime Deo uniri anhela-

nis füi partem canes linxerunt: feptuaginta

bat ? nihil horam ; Sed audite verum hujus

quoque capita totidem filiorum füorum , a Je-

defiderii motivum, ipfiusmet melliflui Docto-

hu, qui ei in regno fucceffit, praefciffa poft

h

Y.3]

- Yis ore expreffiím : Malo mori, inquit, quam de

mortem ejusim aliquot cophinis miffa fuerunt;

mala mea converfatione alicui fcandalum da-

Jezabel autem efeneftra proecipitata , & to-

re ; & tamen non jam dico;anima ejüs,fed cor-

taliter , excepto cranio pedibusque ac fummis

pus ipfius vehementer extenuatum,uütpote ve-

manibus, a canibus devorata fuit, Abulenfis

rum sSpiritus fancti facrarium , ad integrum

caufam examinans, cur hzec majori cum rigo- Ábul. q;

quendam mundum 2edificandum fufficiebat.

re punita fuerit, inquit: Quanto peccata funtà4 i? 4-

Lc 2& Ma'*'

V. Eleazarus fenex, ab amicis multisque a-

chab, c. 6, lii

majora, tanto gravior eis poena correfpondet "*

sfuafus, utad dandam Antiocho fatisfactio-

& tamen czeteri de progenie Achab occiden-

nem faltem fimularet, fe vetitas in lege carnes

di erant , & Jezabel peccaverat plus, quam

manducare , intrepide refpondit, pramitti f

omnes illi , ergo illi debebatur poena major,

vtlle in infirmum, 'Cujus hanc fubjunxit ratio-

quam mors , & iftud erat, quod proculcare-

nem : JVon emm etati nofirg dignum eft , figere,

tur ab equis , &laceraretur a canibus. Inalia

ut multi adole[centium, arbitrantes , Elensarum

vero quaeftione difficultatem totaliter folvit,

nonaginta annorum tranfifle ad. vitam alienigena-

dicens ; /p[a incitabat dchab ad. omne malum ;

rum , €9 ipfi propter meam fimulationem . €$ pro-

erat enim calix aureus Babylonize , qui illum

gter moricum corruptibilis vita tempus , decipian-

iur,

inebriavit ; qïlia nihil fere iftorum feciffet ,

Radicemne fru&iferorum horum ger-

nifi Jezabel moviffet eum.

i

minum dignofcere cupitis ? a puero optimae

S Greg.

VIII. De Heli & filiis ejus praedixit Deus:

^

i—

nl. 2.

converfationis aCtus , per nonaginta folidos

Facio verbum. , quod quicumyue audierit , tim-

REg. Cs 2eo

yP

r, annos vitam duxerat exemplarem, virtutemq;

nient ambe aures ejus,

At vero cur , ob-

Bt

^

&i

ofl. folam colere didicerat;hic unius impulfus erat,

fecro , divina juftitia indignata tot in hanc

qui eum ab omni etiam fcandaliumbra avelle-

domum irze ífus»e fulmina vibravit ? Sacer

Textus ait : Erat ergo peccatum — puerorum

.bat & abfterrebat. Cujus Conftantiam S. Cy-

gran-

Titulus, CX XX. Scasdalum,

183

erande nimis corum Domino ; At vero in quo-

illos in faftu & pompa equorum, comitatuum.

EE C C hat

aliarumque fimilium vanitatum ; unde hzere-

nam illud peccatum confiftebat ? num forte

in eo, quod carnes.facrificatas fibi rapuerint ?

tici Ícandalizati dicebant ; Ecce quomodo ifti

fi ita et, peccatum hoc adeo grave effe non

preedicant nobis Chrittum Dominum fuum ,

videtur , cum Deus per os Píalmiftze dicat

equites peditem , divites pauperem , pompofi

humilem. Ktfic fine fruttu de terra confufi re-

ANunquid manducabo carnes taurorum , aut [angwi-

nem liürcorum gotabo ?. Refpondeo igitur , ma-

cedere debuerunt. Supervenit igiturS. Domi-

litia peccati ipforum non confiftebat in eo, fed

nicus , qui omnia ab Epifcopis & Abbatibus

data fcandala reftauravit, dum ad illos difcal-

execrandus exceffus , quem Deus in illis exe-

crabatut, fceandalum publicum erat,quia retra-

ceatus venit, & nudis pedibus fpinas calcavit,

hebant homines a facrificio Dei ; £t ideo S.

pauper, humilis, & cilicio veftitus, quo habi-

Gregorius ait: Grande nimis peecatum effe

tu illos compunxit, convicit, omnesque Deo

T

hl

cognofcitur , quod poenitentize lachrymis non

jucratus fuit.

deleatur. Et paulo poft ait: Grande nimis

XIII. Florentius Presbyter, dum felicia in- S. Greg,

peccatum erat coram Domino, quia ad. pec-

ftituti S. Benedi&i aufpicia, cujus tunc primal.2 Dial,

candum alios pertrahebat.

jaciebantur femina, tolerare non poffet, furiis *.8.

Dïoä. Car

IX. Simeon in

tov

C aL

fratres

fuos folus a Jofe-

ftimulatus infernalibus, feptem induxit mulie-

thuf. in

phoin carcere fuit retentus; quia , ut Diony-

res, que nudze in horto faltarent, monacho-

€.42. Gen.

fius Carthufianus ait, magis peccavitin Jo-

rum illorum incolatui vicino ; quare & Sanctus

feph fua crudelitate , & alios incitavit contra

di&tum fubito deferuit locum , cui veluti tri-

Ito,

eundem. Digaum autem erat, ut plus caítiga-

umphans illzetatus impius, folario domus fuze

1.39l,

retur, qui reliquos animarat fratres ad tribu-

ex improvifo oppreflus fuit, a qua ita in ver-

$

lationes contra Jofeph , quando eum occidere

ticem ipfius iniquitas ejus defcendit.

meditabantur, & tandemmorte in fervitutem

SuM,

frunt.

commutata, ipfum' ut marncipiumx vendide-

X. Quisquis libros

/Regum 'evolvet, inve-

/|SJIMILITUDINES.

niet,nullum inter omnes Reges Ifrael atrocius

fuiffe a-Deo caftigatum, quam Jeroboam ; fze-

a Qualitas.

pe autem, dum fulmiaum , a divina juftitia in

cut I;iajcrem univerfaliter admir

af.io,nem Salmer,

ipfum emifforum , fit mentio , ratio illorum

m Sï

126 & Ífo- 3pudMan-

his verbis infinuatur : quia peccare. fecit. Ifrael,

ftuporemque caufant eclipfes lur

ü difc- 12,

duos enim vitulos aureos a fübditis fuis ado-

lis, quam . aliorum inferiorum planetarum de-

:

.

Bellov. p.

r

andos erexit ; uhum in Bethel, in Dan vero

fectüs; ita quoque fi quis privatus mala vita ' ^

8. fpec.

fua proximos fuos fcandalizet,minus damnum

mor. 1. 3

alterum jduo autem vituli, ut Bellovacenfis

lb $;

ait, duoexemplorum malorum genera fignifi-

caufat, quam alius in dignitate conftitutus.

3. dift.17.

]l. Sicut in exercitu omni , ut. experientia Ibid. n. 2

(p444,

cantjin Principibus, Magiftratibus Cecularibus

(54

&c. alterum in Preelatis & perfouis eccieíia-

docet, oculus & cura in defolationem & con-

&

fticis; liic eft vitalus , quem pofuit in Bethel.

tritionem intenditur principalium ; ita quoque

|9,

.

inimicus communis in bello ifto , de quo fcri-

id eft, in domo Dei, ad fuinam populi: vitulus

in Dan, qui judicium exponitur, fignificat e-

ptum eft : Militia eft vita hominis. fuper terram ;

Ipfe enim inimicus infernalis ad hoc przeci-

xemplum malum terrenorum Principum.:

Efh.e,r. XI. Regina Vafthi, quia invitata a Rege ad

