utpote frigidi & tardi(nt loquitur S. Bonav. )

Hifpaniis ad fuum usque tempus duraffe eam

idcirco paucorum eft comunicare quotidie :

confuetudinem,teftatur S. Hier. Ep. ad Lucin.

plerisq; autem omnibus rarior ufus congruit.

Porro duplicem ad hune finem difpofitionem

In quam rem idem S.Bonav. l. 2. de Prof. Re-

neceffariam volunt hi Authores,fubftantiale &

ligiof. c, 77. habet hzec infignia verba : Vix:a-

accidentalem, ut Raynaudus infinuat his ver-

liquis ita religiofus videtur & fanctus,exceptis

bis:Quotquot igitur ad modumiftiusmodi fan-

facerdotibus,quin femel in feptimana fufficiat

&arum animarum inveniuntur rite & apte di-

eiex confuetudine communicare, nifi fpecialis

Ípofiti ad excipiendum quotidie Chriftum,funt

caufa quandoque , vel ratio plus fuadeat,

infrmitasve-fuperveniat , vel fingularis fe-

in ftatu ecclefize primitivze,ut loquitur ad hoc

inftitutum S.Bonav.in 4. d. 12.p.q.2. de cujus

ftivitas folemnis. Optima & fapiens optimi ,

fententia excipiant fane quotidieEuchariftiam

fapientisque Do&oris propofitio , in qua ex-

cum gratiarum actione, & facient laudabiliff-

cipit facerdotes ,. quia ob perfonam publicam,

me. Confiftit autem,ut dixi,apta illa & conve-

quam fuftinent, & necelffitatem facrificii,a quo

niens difpofitio,primum in capacitate potíeu-

totius humani generis falus, & orbis inco-

di fra&ibus Sacramenti ex opere operato ob

lumitas, ac perfeverantia pendet, expedit

defe&tum conícienti»e peccati mortalis: quze

eos cominunicare quotidie , etiamfi non adeo

eft veluti fubftantialis difpofitio ad commu-

exa&am adhiberent difpofitionem , cum qua,

fi laici effent, finendi effent communicare.

nionem. Accidentaria , quae , fcholaftice lo-

quendo , fita eft primum in pia, nec vana &

Gloria enim Deo redundans abunde ex facri-

ficio, & bonum copiofum inde tam multis de-

praepoftera communicandi intentione : puta

ta ad Dei gloriam , bonumvé fuum, non

rivatum,compenfat illum minus accuratum di-

autem ad gloriam inanem aut hypocrifim,

fpofitionum apparatum,qui in laico fibifoli per

communionem proficiente non compeníatur,

Deinde in vacuitate a. yoluntarüs & ultro

ncee

Yy 3

358

Bibliotheze Manualis Con cionatoría

uno & altero vini fympullo minifterial,diutur-

nec fuppletur aliunde.Exclufis ergo facerdoti-

niorein fecumChrifti moram captarent ; quod

bus, intervallum ordinarie abftinentize ab Eu-

chariftize ufu ftatuit S.Bonav. octiduanum, ita

facere folitum virum & religiofiffimum & do-

Giffimum,cujus laus fuit in aula regia,per an-

ut is frequentiam laudabilé adhibeat, qui quo-

nos multos non dubiis teftimoniis comperi.

libet octiduo comunicat : quod pro laicis,prae-

Refolutio.

fertim fecularibus &conjugatis,approbantSua-

Negat Raynaudus l. c. tum quia fententia ,

rez & JEgidius. Quin etiam eandem duntaxat

frequentiam pleriq; fan&i fundatores religio-

et[i vera effet,& gratia major obveniretex diu-

num fuis indixerunt , & fervatam a plerisque

turniore Chrifti in ftomacho perfeverantia &

difpofitione hominis meliore, non funt tamen

olim in eremo,fzepelegimus apudPalladium a-

liosq; vitze PP. fcriptores. Que eft ipfiffima e-

affumenda omnia media augend?e gratize,cum

tiam S.Thom. d.3.q. 8o. a.1o.fententia,hisver-

habent adjunétum incommodum, ut hic con-

tingit.Utrumque breviter monftro.Ac primum,

bis concepta:Circa ufum hujusSacramenti duo

poffunt confiderari,unum quidem ex parte ip-

gratiam non conferri poft manducationem,re-

&e ftatuunt Sot. & Vafq. quifententiam con-

fiusSacramenti,cujus virtus eft hominibus fa-

m

lutaris;& ideo utile eft quotidie ipfum fumere,

trariam paulo feverius notant :Tametfi fuflicit

ut homo quotidie ejus fructum percipiat.Unde

dicere, eam fententiam non quadrare verbis

Chrifti,eexquibus conftat;promiffionégratizeper

Ambrofius dixit : Si quotiescunque effunditur

hocSacramentum ex opere operato conferen-

fanguisChrifti, in remiffionem peccatorum ef-

funditur , debeo femper accipere ; qui femper

dz ar&atam eíféad manducationem , de ea

quippe fola eft mentio;quoties de vita autgra-

pecco, debeo femper habere medicinam.

Alio modo poteft confiderari ex partefumen-

tiaper Euchariftiam impertienda agitur in E-

tis,in quo requiritur, ut cum magna devotione

vangeliis,;non autem de alio quovis contactu

corporisChrifti v. g. ofculo.Eamque ob caufam

& reverentia ad hocSacramentum accedat.

- Ad contrarise fententi»e argumentum R. lu-

( uthoc obiter dicam ) folida doétrina refpuit ,

crum ex communione tepente aut frigida non

quod tanquam pro infigni favore narratur de

S. Bonav. quod impos manducandi immitten-

effe,quantum inconfulta paritas arbitratur;fed

nullum aut modicum,ut ait S.Bonav.in 4.d.12.

te Angelo per apertum pe&tus acceperit divi-

nam hoftiam. Hoc non fuiffet manducare,atq;

p:2.a.1.q.r. Nullum vocat, id eft, pene nullum

ob exiguitatem.quze inde eruenda eft,quodSa-

adeoea hoftize perceptio non fuiffet facramen-

cramenta nov?e legis, etiamíi caufant gratiam

talis,& gratize ferax. Ar&tata itaque a Chrifto

eftgratize collatio ad manducationem, Atqui

ex opere operato circa difpofitionem ac-

cipientis, tamen in fufcipiente difpofito multo

inexiftentia Chrifi intra ftomachum non eft

plus agunt:& quo melior eft difpofitio,eo ube-

manducatio, gratis itaq; & absque Chrifti pro-

miffione adverfarii contendunt , gratiam ex o-

rior eft fru&us etiam in opere operato ; uti

plures Authores a Raynaudo cc. docent. Fa-

pere oper. conferri,trausacta jam ante aliquod

cile igitur accidere poterit,ut comunicans poft

tépus manducatione,quamdiuChriftus duran-

tibus fpeciebus durat in ftomacho, fi mutetur

octiduum admodum reverenter ac pie , multo

plus lucri ex opere operato Sacramenti con-

hominis difpofitio, cum tamen Chrifti promif-

fio ad folam manducationem arctata fuerit.Ne-

fequatur ob appofitam. difpofitionem , veluti

proritantem vimSacramenti , quam affecutus

que dici poteft , perfeverantiam intra ftoma-

fit quotidie communicans tepide & absque di-

chum effe manducationem in fa&o effe : quia

quod tribuitur foli motui manducationis , non

fpofitione. Idque diferte agnofcit Laurentius

"

Juftinianus ferm. de Euchar. -

potelt tribui quieti in termino ad quem. Sicut

QUJ/ESTIO XXXIL

gratia baptifmalis non poteft tribui baptifnro

infatto effe. Nec. dici poteft,gratiam baptifmi

4fn liceat. copiofiores [pecies. euchariftices [umere ,

ut diutius £? majore cum proventu gratie

ex opere operato, fi hominis difpofitio mute-

| gerflent in flomucho ?

tur, crefcere ob perfeverantiam in aqua, cujus

affufione fit baptizatus. Accedit, quod eo pa-

A

Ffirmant Suarez, Valentia,/Egidius, Caje-

tanus apud Raynaud. n.53. Quibus vifum.

&o melior effet conditioperfonze habentis fto-

eft, tametfi Chriftus eft totus fub quovis fra-

machum debiliorem & tardius digerentem

gmento hoftize confecratz , veque ac ub ho-

fpecies, quam alterius melius affecti corpore ,

ftia integra;plus tamen prodeffe,fi hoftia gran-

paris tamen virtutis ac pietatis; Sacramentum

enim in perfona valentiore non poffet tamdiu

dis, vel plures fimul parve hoftize, fumantur ,

quatenus ob diuturnioré perfeverantiam plu-

fru&ificare ex opere operato. Tandem juxta

rium hoftiarum,vel unius grandioris,in ftoma-

adverfarios is,qui peccaret mortaliter durante

toto tempore,quo Chriftus effet in ftomacho ,

cho ( tardius enim digeruntur fpecies multze ,

quam exiguse,ut per fe liquet ) gratia plenior

effet facrilegus,ultra peccatum, quod tunc ad-

obtingit non modo ex opere operantis , conti-

mitteret ; quia fic peccando contraheret no-

vum peccatum, ponendo obicem efficacitati

nuatis adChriftum przefenté ferventioribus a-

&ibus;fed etiam ex opere operato,duinodo per-

Sacramenti. Fixum igitur efto,gratiam Sacra-

feveranteChrifto in ftomacho difpofitio homi-

mento Euchariftize ex opere operato debitam

nis mutetur,fiatq; melior ob intenfionem majo-

non conferri , quamdiu Chriftus fub fpe-

rem, five ob folam diuturniorem perfeve-

ciebus perfeverat in ftomacho , etiamfi ho-

rantiam primi actus ; vel certe ob 'pofitio-

minis difpofitio mutetur: feu non conferri

nem novi & perfe&ioris actus. Tunc enim hi

poft manducationem , ficut neque confertur

DD. perfeverante Chrifto in ftomacho putant

prius , hoc eft , cum fpecies ore excipiun-

tur

2

aut dentibus fubiguntur, vel com-

gratiam femper augeri ex opere operato.E:t hac

ipfa ex qaufa reperti funt,qui in calicem effufo

molantur , ut male cenfuit aliquis, qui idcirco

hri-

Titulus/ CXLI. — Theologia.

359

Chriftum diutiffime in ore äetmebat,utfpecæs adhibet Gerfo 1. p. tr. de commun. Laic. füb

diutiuseffent incorruptz,, & ablutionem quoq; utraque fpecie, quam Bohemi pervicaciter

trajiciebat meditatio ante fpecies inftoma- idcirco pofcebant, quod velcum h»erefi vel-

chum ; ut refert Joan. Sanchez, fed valde hal-

lent effe neceífariam ad falutem,vel juxta pro-

lucmabamr id enim non eft manducare

unde babilem aliquorum Eheologoxum contende-

homo poft fic commolitum cibum,vel os riga-

xent,effe fruttuofam,ob majorem gratiam inde

tum potu, adhuc cenfetur naturaliter jejunus,

obventuram

fic communicanti. .

Refpondet

Poteít ergo comunicare, quia non manducavit,

Gerfo :

Sumptlo talis temeraria eft ; & prae-

neque bibit. Neque item confertur gratia du- fumptuofa, icandalofa, feditiofa, & ecdeflaül-

& ex confequenti 3

eternae

rante toto.motu manducatioms,qma fic gratia ciritus tarbativa :

conferretur fucceílive , quod eftalienum ab e-

damnationis inductiva.

Nec valet cum indu-

cunt ,

jus natura.Deniq; non confertur gratia in alti-

quod laici plus merentur fumendo fub

mo non effe manducationis, quia tunc non eft utraque fpecie,quam fub fola forma p ? anis. Re-

adhuc manducatio; erit autc immediate poft ;

fpondetur enim,falfum effe,quia melior eft ob-

Ted confertur gratia vi Sacramenti,aut in pri- edientia ; quam vi&tima. Et quia poteft eccle-

1uo non eífe motus manducatmms ut fentlt

fia prol11bere aliqua ,

quze poffunt. aliquando

Valentm,ä Henriq. ; vel potius confe1 turim- meritum augere in ahqmbus propter melius

mediate poft ultmmm non effe ejusde motus bonum commune adipifcendum,vel malumde-

clinandum.Ín hac autem uberiorum vel gran-

manducationis , five immediate poft nühmsx,

quo manducatio extrinfece incipi5;nam in cor-

diorum fpecierum ufurpatlone eftillud incom-

poris humani partibus, per quas manducatio modum, quod per illam fternitur via ad erro-

exercetur,eft aliquis termmus iadivifibilis, ad rem fuperiusrejectum de Chrito partibiliter in

quem cum primum cibus pertingit, manduca- .

Euchariítia locato ; ita ut plus aliquid Chrifti

tio IIICIPH extrinfece:cum primum auté ex ter- recipiatur,quo fpemes funt uberiores,aut gran-

mino pertranfito, & decurío toto fpatio, quod diores. Rudis enim quisque , ubi animadver-

elt ab eo termino usque ad veutriculum;cibus

teret a. peritis captari tales fpemes exiftima-

ventriculoconditur 1b1q, quiefcit, manducatio bitid eos idcirco facere, quod plus Chrifti ac-

cenfetur integre confumata , & cum omni fua cipiant ; ficque detrudetur in errorem. Unde

perft,&iom quandoqmdem perventum eft ad non immerito Hifpani Quaefitores , referente

finem, in quem motus manducationis affum-

Henriquez, damnarunt eam plumum fimul ho-

ptus elt.Efto: effentia manducationis conftituta ftiarum porre&tionem eidem factam.

fit in tranfitu cibi ultra terminum a(ïlgnatum

QUJ/ESTIO XXXIIL

[

& duret, quamdiu decurritur fpatium interje-

Aïn Eucharzjha per accidens. caufet pr zmam

ratidm ?

&um a limite illousq; ad ftomachi orificium.

Ajo igitur, gratiam conferri imediate poft iu-

Egat Vafqueï eoquod Sacramenta novae

N

f[ans qui eft terminus extrinfecus motus, quo

legis id e1fic1ant,quod (igmficant non enim

- fant nuda figna ; & vacua,ficutantiqua Sacra-

limes feu terminus przedictus pertranfitur

in quoetiam finitur motus, quoilluc usque dn- menta; Atqul Euchariftia,cum fit inftituta per

ductus eft, falvojeiunio: quia tunc licet. dicere - modum cibi ac potus ,

fignificat refectionem

hominem manducare; At manducanti hi mc ci-

anim»e,vel corroborationem in vita 1pmtuah

bum fpondetur gratia : manducanti , inquam, €normutem fufcitationem a morte auim»e : re-

non ei, qui manducavit, Chriftus enim dixit :

fettio porro illa & corroboratio non eft nifi

Qulmanducatme nonautem:qui manducavit ; viventium, qui foli poffunt comedere , non

me,;vivetpropter me:Totus,inquam,gratize Sa--

item mortul.

Igitar ex natura & inftitutione

cramento debitz effe&tus fimul confertur man-

Sacramenti Euchan*hæ non poteft colligi ,

ducationi , fecundum unam fui parté integral8. .

.quod vis ejus extendatur ad. remittendas per

tuncincipienti. Nihil quippe vetat, rem, quxe | accidens (Iiveinterveniente bona fide, & igno-

tota fimul incipit,produci eo modo, attendente rantia invincibili ) culpas mortales ; quarum

Deo ad unum aliquod inftans, poPc quod ve- confcientianon habetur ; fed potius ex vi hu-

lit rem , etiamfi impatibilem, flatim produce- jus Sacramenti inítitutionis in ratione refe-

re, ücut eam jam ante productam confervat ,

&ionis colligitur contrarium.

flatim ,poft inftans illud.Addebam vero etiam- .

Riefolutio.

fi ha&enus convulía ftaret inconcuffa, verumg;

. Affirmat Raynaudus cum S. Thoma Alano,

juxta eam effet , gratiam augeri toto tempore Bellarm. Valent. /Egid. Salaz. ]uxta hos ergo

perfeverantizeChrifti in ftomacho,nihilominus | Do&tores Euchariftia , cum bona fide fumitur

inconfultum fore;ut pertinens ad pietatis ano-. ab eo;qui eft in peccato mortali,de quo aliqua-

maliam , famere plures fpecies, v. g. hoftiam — tenus dolet , confert ei primam gratiam. Ra-

grandlorem, aut plures fimul parvas hoftias,

tio eft, quia Chriftus Sacramentorum Author

vel uberius vinum ; quia , quamvis fuppoüta omnino videtur voluiffe, quod fapiens &

illa fententia id effet utile ad augendam gra- provida eorum inftitutio ferre debeat; nempe

tiam, tamen non omnia augende gratizve me- — ut przeter gratiam,quam dire&te & per fe con-

dia fant femper affumenda,cum habentadjun- ferunt, poffent etiam gratiam conferre indire-

&um incommodum.In quam rem füperius pro-

&e & ex accidenti ,

utpatet ex Sacramentis

tulimus nonnulla exempla;difputantes contra. mortuorum,quae fi repemant primam gratiam,

parcitatem jufto quzxeftuofiorem Joannis San-

opere operanüs jam comparatam non pro-

eoquod licet

chez , fed [ufficit exemplum communio-

ducunt illam , fed augent :

nis füb utraque fpecie , quod in hanc rem . per fe prlmo non fint mlhtuta ad augendam

gra-

360

Bibliothecæ Maquali: /Concionatgriæ.

gratiam,non debeant tamen carere effe&u fuo

nicandi voluntate, aliunde impedita, ex fe au-

tem habitura effe&tum , & hominem ad com-

particulari ob meliorem fubjecti difpofitionem.

Similiter itaque Sacramenta vivorum , quam-

municandum indu&ura. Hoc fuüppofito.

-vis per fe.& dire&te fint inftituta tantam ad

Affirmativam fententiam tenere videturCa-

augmentum prim2e gratize praehabitve, tamen

bafilas apud Raynaudum , ubi proefatus, ani-

coufentaneum fuit, ut füppofita fübje&i difpofi-

mas imortuoruim prze ardenti Euchariftize de-

tione producerent primam gratiam ; fienim ex

fiderio per hoc Sacramentum juvari , fubdit :

parte fübjecti nihil vetat , cum quis bona fide

"go dixerit quispiam , fi quis etiam vivorum

acceditad Euchariftiam absque mortalis pec-

boua quidem, quze dicta funt, in anima ha-

cati confcientia faltem attritus, confentaneum

beat, ad myfteria autem non accedat, habebit

fuit,virtutemSacramenti,quod per fe idoneum

iliinc níhilo fecius fan&tificationem ? Non qui-

eft,augere gratiam,producere illam primo;quia

libet, fed fi quis non poteft corporaliter acce-

non requiritur m

a

J

dere ? ficut defunttorum anim:e , quales fue-

jor virtus ad gratiain primo

caufandam , quam ad augeudam.

ruutii, qui in defertis errabant , montibus, &

Ad fundamentumVafquezii Refp.Sacramen-

fpeluncis, & foraminibus terrze , qui altare & ,

ta quidem nove legis efficere,quod figniticant,

facerdotem nullo modo videre poterant; eos

fi agatur de effettu per fe,non tamen de effectu

enim Chriftus ipfe hac fan&ificatione invifibi-

per accidens. Nam poenitentia fignificat era-

liter fan&ificabat. Undenam poteft hoc fciri ?

fionem peccati , & tamen fzepe per contritio-

quod vitam in fe habebant, non habituri , nifi

nem przeviam deftructum eft peccatum, prius-

hujus elfent Sacramenti participes. Ipfe enim

quam gratia conferatur per poenitentize Sacra-

Chriftus dixit : Nifi comederitis carnem Filii

mentum. Tuuc ergo Sacramentum non facit ,

Hominis, & biberitis ejus fanguinem, non ha-

quod fignificat,fed hoc eft per accidensob an-

bebitis vitamin vobis. Et ut hoc fignificaret,

teceífionem contritionis perfeCtze,quze non de-

multis horum Santtorum mifit Angelos dona

bet excludere effectum fübfequentisSaczamen-

ferentes. S1 quisautem, cum poflet, ad men-

ti poenitentize , ne pejus fit homini melius di-

fam non accefferit , fieri non poteft , ut , que

fpofito.Etidem eft de baptifmo, cum confertur

ex eis provenit, fan&tificationem affequatur ,

adulto,qui praeelicuit amorem Dei perfectum,

non quod non accefüit folummodo ; fed quod

vel contritionem ; non enim gratia.quam con-

cum poffet, non acceffit , & propterea clarum

fert, facit hominem tunc primo ex Deo nafci,

eft, quod bonis , qus»e debentur Sacramentis ,

qui per acceptam anterius gratiam jam natus

vacuam habetanimam.Vides Cabafilam agno-

eft ex fpiritu, fed quia procelfiffe aCtum fanci-

Ícere , communicantem fpiritualiter defe&u

ficantem eft per accidens,nec decuit fubjectum

facerdotis realiter impertientis Kuchariftiam

melius affe&um privari fructu baptifmi;propte-

percipere ftuctus Sacramenti, Erit, cui videa-

rea Sacramentum baptifmi per accidens non

tur,favere quoque huic Cabafilze placito eos ,

efficit primam gratiam,quam fignificatfed au-

qui hanc communionem fpiritualem ajunt effe

gettantum quamvis non fignificet hoc au-

f

communionem in voto, eamque adhibentes

gmentum.IdemdeEucïlariRia pronuntiandum

non aliter participare fru&um . Sacramenti

eft in eventu, de quo agimus.

À

i

L

Euchariftize,quam ii, qui baptizantur in voto,

QU/ESTIO XXXIV.

vel habentes votum Sacramenti poenitentize,

n communio [piritualis equiparetur reali ?

percipiunt fructum illorum Sacramentorum.

P

Ro refolutione hujus quzftionis notandum

Ita Henriquez . 8. c. 12. n/^1. lit. C. Et vide-

eft cam Raynaudo p. 6. n. 8. ut quis dica-

turDeus ipfe approbaffe hanc fententiam,quan

tur coinunicare fpiritualiter, neceffe eít,ut ha-

do fepius tale defiderium habentibus parti-

beat ardens defiderium communicandi , quod

culam ex hoftia confecrantis facerdotis decer-

'ex fe eífet efficax , etiamfi ob defectum facer-

ptam in os iimifit,uti Dauroltius c.s.tit.18.ex ?.

dotis miniftrantis non polfit impleri. Sicut de-

pluribus exemplis demonftrat ; fed & B. fo-

teftatio peccati commiífi,quod homo nollet fe-

anna de Cruce affirmabat, fe in fpirituali

ciffe,quod homo ob impoflibilitatem, ut res fa-

communione iisdem gratiis cumulari folitam

&a fit infecta, non fortiatur effectum , tamen

eífe , quibus in reali communione fruebatur.

eft a&us ex fe efficax, &ita promovens volun-

Hinc fufpirans , o przeclaram , ajebat , com-

tatem;ut fi *es poffet ab homine przeftari, fine

municandi methodum , in qua neque confef-

- mora przeftaretur vi iftiusmetactus immutati.

fario , neque fuperioris facultate, neque illius

Tale ergo effe defiderium communicandi , ne-

alloquio opus e

ceffe eft;ut illud nomen fpiritualis comunionis

fc ^ præt*etquam tuo , o Deus

mep.s !

fortiatur,quod reCte traditCabafilas in expofit.

Refolutio.

Liturg. c. 42. & aperte idem fupponunt , qui

ftatuunt eam communionem in ardenti defide-

Negat iþfe Raynaud. n. 7. nam, ut 'ipfer/ait,

rio, quod tanquam manu animze Chriftum

longe alius eft fru£tus comunionis facramenta-

prendit.Nam ardor defiderii eam , quam dixi ,

lis,czeteris paribus , quam fpiritualis. Nec qui

attus efficacitatem fonat.Luduntergo plerique

communicatfpiritualiter tantum,dicendus illi-

feipfos,cum cenfent fe comunicare fpiritualiter

co eft participare fru&tumSacramenti reipía fu-

nec tamen communicant defacto , etiamfi fa-

Ícepti: non modo,quia quantumcung; perfecte

cramentaliter poffent , fi luberet. Eo ipfo

quis fpiritualiter communicet , gratia non da-

namque communio fpiritualis non peragitur ,

tur ex opere operato , utrette notat Henri-

quse conftituitur in ardenti & efficaci commu-

hoc vo-

quez, fed etiam guja longe aliud. eft

tum

Titulus CXLI.. Teologia,

36r

tüm Euchariftie , quam quod,licet non con- — dant.

Tbi igitur brevis debet effe oratio, ubi

ferat gratiam ex opere operato, confert tamen

brevitas ejus devotioni aliorum orantium mi-

€x opere operantis perfeCtze,vel baptifmi füfce-

litat & defervit.

E

ptio, juxta doCtrinam S. Anfelmi. At votum

Rejolutio,

itudEuchariitizx poteft effe nudum defiderium

Medium ergo hic tenuere beati,qui regulam. :

tcommunicandi, quale certum eft non conter-

a focietateJefu facerdotibus fuis praefcriptam

re gratiam,poteftq;a peccatore in peccatis hae-

obfervant, quze fic habet: Ceremoniasmiffze ex:-

reute concipi. Unde ad allata exempla refpon-

u'u romano accurate unusquisq; obfervet, in

deri poteft, Deum per illa voluiffe oftendere,

eaque celebranda pronuntiationem, & quam-

quod valde fibi placeat ejusmodi tommunio

cunque aliam exteriorem actionem ita mode-

fpiritual's, nonautem quod femper zequivaleat

retur, ut non minus aliorum zedificationi,

reali comunioni, nifi propter extraordinarium

quam proprize devotioni, ferviat. Kt ideo femi-

fervorem & multitudinem a&uum compenfe-

horam in faciendo facro nec multum excedat,

turid, quod ex opere operato acquirit, quos

neque ita brevis fit, ut illam non expleat,

modo forte B. Joanna de Cruce per actus ope-

rantis fructum operis operati adzequavit.

4QUJESTIO XXXVL^

QUJ/ESTIO XXXV.

"

: .,dn imper

fe&lionbr clavibur ltgitime

An brever gottus sz]]æ , quam lon

X fubjiciantur ?

F

rmant nonnulli apüd Rvayn;a'UdUm*ä»Pfæq-

zommmdandæ 2

gi , fint | A

praxi fuam fententiam comprobantes,

UI breves praeferendas effe cenfent, impri-

quibus etiam recentior quidam Scriptor afce-

mís praetexunt faciliorem diftra&tionum , ticus celeberrimus ab ipfo te&o nomine cita«

devitationem, deinde tzedii affiftentium remo- " tus accedit, eo quod talis confeflio ad humili-

tionem, item celeriorem exorationem bonorü — tatem , &- majorem péenitentis . confeffario

facrificio captatorum, v. g. liberationisanimze

faciendam contrition

c

l

em €onducere videatur.

e purgatorio. Et propterea illud mandatum de :

efolutzo.

Agnó myltico fibi quog; datum imaginantur :

- Negat iþï'e Ray

naudus um

oan. Sanche'z

À

Comedetis fetinanter. Contra quos fic Ray-

d

ad quid enim fubfternas abíolutioni id , quo

naudus perorat: Nemo fatis explicet, quan-

per eam laxari nequit? Nec humilitas ( cujus -

tum ex tumultuariailla & properata facri cele-

exercitium ea imperfeionum dete&tione €a- -

bratione malze edificationis exciteturapud af-

ptatur,& a S. Bonav.in hane rem urgetur) ju-

fittentes cordatos & pios, ütut unus aut alter

vatrevera ufum illum ; tum quia facile erit,

Semichriftianus applaudant, & fortitudinem

eandem utilitatem percipere expofitis alibi illis

illam devorandi quam celerrime diviniffimi il-

imperfe&ionibus, tum quia nominatim in ma-

lius miniíterii collaudare non erubeícant. Sa-

^ teria caftitatis przeftat parciorem effein expo«

ne fi quis apud terrenum Principem de rebus

nendis non neceffariis, quod aliquid femperex

nullius momenti fermonem ferens , ea perni-

ifto cceno & lutulentia affricetur, dum contin«-

citate & incondita agilitate agat, qua facerdo-

gitur quoquo modo. A dde,quod velihze & aliae

tum plerig; cum Deo, non ferret impune; &

imperfe&iones proponuntur in confeffione tan«

audet homunico in facrificio, cui cum horrore

quam peccata,& hic efterror corrigendus; vel —

adftantAngeli,& in quo Chriftusipfe raactatus

non proponuntur üt peccata, & fic oneratut

& occiíus offertar,adeo feftinare, ut quid effa-

confeffarius iis ibi audiendis, quze ad rem non. .

tiat verius,quam eloquatur,conítare vel atten-

pertinent,& fzepe fatigatur patientia aftantium,

tiffimis non poífit. Finitoautem facro non nifi

praeftolantium confiteri ; & raro probetur

ri(us, & altius füblati cachinniexaudiuntur ob

materia fermonum , protra&ta confeffione ad. -

&àdeo fubitam conclufionem operationis apud

longam moram,quod neceffario iis faciendum .

"Cxteros diuturnioris;tamefi revera non rifum

eft, qui imperfectiones aperiunt, Sunt enim in-

ifta, fed lachrymas , merentur.

numerz, & quae brevi tempore expediri non

-Qui prolixitatem amant, partim commemo-

poffunt, Hzec vero major eft imperfeGio,quam

yatione plurium facienda partim affe&ibus pi-

ipfa imperfe&tio , quze fufcipitur aperienda in-

is eliciendis,partim reverentia majeftatis tanto

confeflione, etiamfi füp

facrificio debitafe defendunt; Contra quos ta-

ponatur, eam -expo-f |

men Guilielmus Parifienfis meritofic detonat:

- fitionem vacare peccato,

Qui miffas adeo longas faciunt, tzedio prolixi-

QUASTIOJXXXVI

tatis fuze corda circumftantium & a gratia de-

- n rejeffio divinorum. confiliorum. €7 infpi-

. votionis arefaciunt, & ipfam refectionem fpiri-

tualem , quam in miffis percipere debent, in

fationum 'fit confitenda, -

moleítize amaritudinem eis vertunt.Dehis igi«

» |

À

A Ffirmat Toletus apud Raynaudum 1. z. c.

2. D.

^

tur poteit conqueri populus miffis circumftans

6. agnofcens veniale peccatum in

& dicere: Dederunt in efcam meam fel, Stul- tali r

9

titia igitur hujusmodi hominüm h»ec eft;ut pro

je&tione ob irreverentiam, quxe per eam -

tantze DEI Majeftati exhibetur,

pugillo devotionis,quod eis in miffis tribuitur,

totius populi devotionem auferant; & pro

- &Refolutio.

tribus vel quatuor ( üt ita dicam ) lachrymis

compunctionis & devotionis, vafa magna, i. e.

: Negat. "iþ'fe'*cum S. Thoma Suarez, Joh.

itorda devote & lachrymofe orantium effun-

Sanchez, Diana, Tannero jb, cc. Et ratio eft,

Z

quia.

: .R D, þohnz Bibl, Man., T. onm. Ill

865

| Eibiiot&ecæ Manualis. Conciotatoria

quia confilium non éft przeceptum; igitur non

quia beatus eft vir , qui femper eft pavidus, &

exequens infpirationem de opere confilii, non

quod bonarfi mentiii eft, facere confcientiam,

violat praeceptum ullum , atque adeo nullo

ubi de necelfitate non effet aliquando facienda;

mndo peccat, ac ne venialiter quidem. Tene-

expedit detalibus confiteri,& non fine confilio

tur quidem homo agnuofcere; eàs infpirationes

prudentiii & expertorum,talia nihili pendere &

effe beneficia divina ; unde nifi de eispratias

cortemnere in fe ipfis. In opere, quod infcribi-

agat, poterit delinquere contra gratitudinem /

turDo&rinaS.Bern. ifta leguntur: Si per no&é

DEQO deébitam ; tamen non tenetur aquiefce-

illufio tibi acciderit,ne contrifteris,fed in crafti-

no confitere; & aliquo teinvitante ád miffam,

£e ei divino beneficio ; quo vocatur ad alicu-

ius voluntarii opeéris executionem: quia Deus

utminiftres,caute coram omnibus excufa te pef

quoad tale opus hominem reliquit in manu

fignum, ut eft confuetudinis, quatenus omnes

€onfilii fui, nec, fi divinum monitum refpuat,

illam tuam pollutionem intelligant. Fecit hog

illum idcirco ple&tet. Suppono tamen, abeffe

aliquis apud nos etiam,nullo iuvitante ad mif-

contemptum; narm hic non vacaret peccato:

fas,ut magis erubefceret, & a tentatione carnis

ut fi quis Deum ad talia vocanté impudentize,

liberatus eftiin tantum,ut vix aliquidtale poft-

aut inconfultee folicitudinis infimularet ob

modum fenfetitnec nifi femel,vel fecundo pef

hujusmodi confilium ; vel fi obaudire nollet

annum pruritum hujusmodi pátiebatur.Ex quo

pro defpe&u, & vili zeftimatione, quam de

patet,quam vera fit fententiaDei dicentis:Ego

Deo conciperet. Hoc enim nemo non videt

lorificántes mne glorificabo. Et: Omnis;qui fe

umiliat,exaltabitur. Et: Humilibus Deus dat

fore conjun&tum cum fcelere, idque effe unum

de capitibus, quibus attus ex objecto venialis

gratiam, Przefcribit diferte S. hic Do&tor con-

poteít &randefcere , & tranfire in peccatum

felfiones de nocturna foedatione , etiaumfi in fo-

mortale, communis eft doctrina. Suppono

mno & absq;libertate contigerit. Culpam in

átem abeffe indignationem , qua quis renueret

hujusmodi eventibus agnofcit S. Ifid, ex quo

acquiefcere divino confilio, nec confolatione

fequitur, hane miferiam effe legitimam mate-

illaDeum demulceàt,quám ex talis operis, ad.

riam confeffionis. Idem fuit fenfus S. Wiperti

quod vocat, execufione perciperet. Siquidem

Antiftitis quondam Auguftani, qui etiam jam

beatusHerlucaemoniali,cui tale quid obtigerat,

ea quóque per indignationem repudiatio valde

forderet. Itaque repudiationem divini confilii

graviter indixit, ne templum eà die fubiret, &

pure & próécife, quatenus eft commoda huma-

noxam aliquot orationibus prae templi publici

n libertati , quae non-inclinatur in rem fuze.

foribus expiaret; S. Alto fimile quid mandavit

optioni yermiffam ; velle enim fua libertate

alteri moniali, quze, cum nihili mandatum fe-

potiri, & jure fibi divinitus conce(fo uti, vocat

ciffet, cruciatibus purgatorii expiavit eant cul-

prorfus peccato , eftque a&tus charitatis pro-

pem poft obitum. Utiümq, narratut & Paulo

prize, qui plane innoxius eft,nec vitio verti,aut -

Bennedenfi in A&is S,Herlucaé.Apud Petrum

poenze fübjici debet, atque ita non poteft effe

quoq; Damiani Opuf. Satan Joanni Aufeé Exe-

materiaremotaSacramenti poenitentize. Quod-

mitze,à quo validilfime adjurabatur,ut defere-

fi repudiatio divinze infpirationis fpe&tet ali-

ret arreptivum, objecit noCturnum hujusmodi

lndibriti, tanquam mobilem triumphi fui mate-

quod peccatum ; quia fcilicet Deus fua infpi-

Yatione inonebat vitari culpàm , quie tamen

riam, atque adeo, ut noxam in confeíflione ex«

vitata non eft, Deo minime audito; nec fic

piandam. S. Valachias Hibernus Diaconutm,

u

idem infpirationis; repudiatio eft matérià

qui nocturno fomnio delufus pollutionem paf-

$

acramenti poenitentize,cujus facienda mentio

fus inter dormiendum fuüerat, juffit confeffione

à poenitente. Nam ea repudiatio fatis intelligi-

fe purgare. Deniq; in PeenitentialiGreg.TlI. va»

tur exprimerido peccatum, quod admiffum eft.

rize ob hujusmodi labé indicuntur poenitentize,

contrà infpirationem divinam ab ea àverten-

quae fane non imponerentür feclufo peccáto.

tem ; fignàtum quippe fuper nos eft lumen

ARefolütio.

vultus Dei: Et quoties peccatum admittimus;

; Negat ipfe cum

S.Profp.1.3.de v'it.cont:efnpl».

necéffe eft Deum nobis przelucere ad contrariii:

fic loquente: Ille corporis fluxus,qui fit in dor-

aCtum velfaltem ad abftinendum attu . pravo;

mientibus fine culpa,interdum vigilantib' con-

cujus àdiiffione peccatur. Eo ipfo igitur,

tingit ex culpa.Aliud eft enim, quod in dormi-

uod homo exponit , fe tale peccatum corni-

ente fit;aliud,quod vigilans facit. Ibi naturali-

fiife,fufficienter aperit, fe non obediiffe divinse

ter plenitudo humoris expellitur ; hic turpitet

infpirationi,quà monebatur ceffare a tali opere,

concupifcentia publicatur. Agaofcit pollutios

'QUIESTIO XXXIIX...

nem nocturnam culpa vacare; ex quo fequitur,

u noBürie illufioses in. confeffione explicanda ?

ut negeteam effe poffe máteriàm rermotareSa-

AF5

rmat cum S. Ifid. Gerío ?. p. opufc. dé

cramenti peenit. , ad quam materiàm pertinent

po

ll. no&t. fic loqueüs: dilficile eít; vel

fola peccata.Id& argumentum peti poteft ex in-

impoffibile, absq; divina revelàtione cogno-

figni in hanc rem S.Athan.difputatione tota e«

Ícere generaliter & certitudinaliter radicem & '

piftola adAmon,monachii, ubi fic pr?eter czete-

caufam pollütionis noCturnze , fi videlicet pro-

Yaloquitur:Diaboliartes nequeo non mirari,qui

veniat ex confeufu vero, vel interpretativo,aut

lues & corruptela ut fit, fanctitatis & puritatis

a confenfu direCto velindire&to, aut a confenfü

fpecie plenas rationes fubjiciat.Atid potius,ut

pleno vel imperfecto: àut fi absq; ullo confen- -

infidietur,quam ut probet,;facit.Ideo n. ifta au-

fu fuperioris rationis vel infetioris provenerit.

ribusAfcetarum infufurrat, quxe nihil in vitam

Puto propofitionem hanc confiderantibus elffe

'coodi àliud quaàm quod novitatis& nugarum

(utantea

notàm., 'Ex quo -confequen*te'r-infe;ft-ur , quod; plena/s rationes diligenter evitandas

1monul

Tn tulu; CXLI. Theologia.

2537

monui ) conferunt. Ut dum eos e confulto &

dalofa fit v1fa utpotequa & authomate & ra-

falutari ftudio revocarit,regnare folus,& rerum

