& quomodo zquivalentem

etiam affequi queat qüivis Chriftianus, ficafti-

fon& potentis, fapientis, amantis, przemiantis ;

'dequoconceptu videtit.103. $. 13. n. 7«

tatem fuo ftatui congruentem illibatam fer-

vàt: fi alios quantum ftatus füus permittit,

H F»eiam vos péfcatores - bominum.

inflruere laboret: fi tribulationes amore Deéi

Matth. 4. Expllcam peteft, quam pnobilis fit

pátienterfüftineat. VideFabrum cónc. 4.

pifcatio animarum; 1. Obpifces, qui capiun-

Vlil, Ex occafione thematis ejusdem o-

tur, fcilicetanimas, de quarum prz(tantia vide

'

ftendipoteft, magnam quidem fuiffe pulchri-

tit. 12. V. Anima. $. 3. 11. & 12. 2. Ob in-

ftramentapifcandi, videlicet orationem, ver-

tudinem S. Catharing corporalem ; utpote

quam etiam Cefar concupierit; fed fpiritua-

bum, &exemplum, de quibus vide tit. 153.

V. Zelus. $. 11. n 2. 3. Oblucrum inde fpe-

lém longepraftantiorem fuiffe, ita uc de illa

merito dici potuerit ,' quod Sponfa de Sponfo

randuni feu premium zelofis pifcatoribus ani-

(]j

dixit: Diledus meus candidus & ruübicun-

marumpromiffum, de quo vide l.c. S. 3. an.

dus.

Undeoftendatur, quam candida fuerit

237." Oftendatur dein, quomodo S. Andr. im-

pleverit hocofficium pifcatoris, & quomodo

S. Catharina per candorem puritatis corporis

& anime: & quam rubicunda per M.ærty

Auditores quoque eundem pro fuo flatu &

rium & fanguinis effufionem.

vocatione imitari debeant.

IX. Ex occafione thematis : Prudmtes

IV.- Relilis vetibus €&? Patre jäcutz furzt

eum. Matth. 4. poffunt proponi & refutari

Virgines acceperunt. oleum im vaffs fuis cum

:

lampadibus : oftendi poteft , quam prudens

impedimenta ,. ob que aliqui zgre vocem &

fuerit S. Catharina, dum Sponfüm cceleí(tem

verbum Déiaudiunt, .de quibus videtit. 103.

terreflri, regaum ceelorum regno mundano,

$. 12. h. 4. & tit. Verbum Dei.

voluptates & coclefles & perpetuas terrenis

V. Secuti funt eum. | Matthi 4. Oüendl

& perituris przpofuit, & quibus motivis fe

poteft , quam perfede S. Andreas Chriftum

ad hoc faciendum excitarit. -

fecutus fit, implendofcilicet conditiones, quas

X. Ex occafione thematis : $zmile ef?

ipfe Chriftus Matth. 16. indicavit dicens:. Si

vegnum calovum decem F'ivginibus : oftendi

quis vult poft me venire , abneget femetip-

poffunt pramia Virginum a dignitate , utili-

fum, tollat criicem füam,& fequaturme. De-

tate, & jucunditate, quge omnia facile am-

clareturergo in prima parte, quomodo abne-

ï

plificari poffuntex iis, quz tit. Caftitas funt

gavcrit femetipfüm, pro quo vide tit. Abne-

dicta.

gatio. In fecunda vero explicetur , quomodo

XL. Ex eodem titulo' occaf' io fumi poteft

füftulerit crucem faam; ita. ut non folum li«

benter; fed etiam alacriter & con(tanter eam

potiores virtutesindicandi, qua a virginibus

Obfervari debent, quales fünt cauta & rara

tulent dequo vide tit. Patientia. & cit. Crux.

cum altero fexu conver(auo, amor folitudi-

"NE Exejusdem thematis occa(ione often-

riis, fehdadevotlo, cauta & infrequens locu«

di, poteft, quare S. Andreas cum Chrifto tam

tio, fenfüuum accurata cuftodia, obedientia

hilariter crucem portaverit,quia videlicet non

prompta & fi mlles, de quibus vide fuo loco,

adexteriorem preffuram, fed ad fructum intus

& Fabrum conc. 2.'in hoc Fefto.

latentem oculos reflexit;perinde ac is,qui cru-

dem—1 1 473 — -- — Db P .

"XIL. £x occafione thematis: Ef que pr:-

cem ligneam , intus cavam &auro impletam

yateerant , iutraverunt cum'eo: indicaripo-

cum gaudio domum portaret; unde often-

teft, quomodo fe quevis anima Chriftiana ad

dantur & enumerentur fructas latentes füb

cruce & tnbulat:ombus, & probetur, quam

mortem parare debeat, fcilicet 1. Lampadem

cordis oleo cheritatis divinze & dilectionis

illa dignae fuerint, ut $

. Andreas cum gaudio

crucem falutaret & fufcxpcret,& verum etiam

C UVENTHINETIUSIUL ERUAMIES — 75 l

proximi implendo. 2. Vigilando, & adven-

tümSpon(i in fingulas horas exfpectando. 3.

in hoc Auditores ipfum imitari debeant. Vlde

Eundo illi obviam, ideft, prima'ejus volun-

tit. Crux. $. 10. & tit. Patientia.

tati circa mortem pleniffime fe refigoando.

'VIi. Ex occafione thematis:. P"euzte þo/l

a—À — F— o À

me: poffunt explicari.caufz , cur S. Andreas

Proquo conceptu videtit. Mors, & Fabrum

conc. j.

crucem tantopere amarit, nimirum quia vide-

bat in ea repeririomnes titulos, ob quos alii

*

PRO FESTO S. ANDRE/E

gloriantur, & fefelices putant , nempe veras

illi contimuo veli&lis vetibus fecuti funt

divitias, dignitates, voluptates, utadeo me-

iAt

eum. Matth. 4. Poteft oftendi, quo-

rito dixerit cum S. Paulo: Mihi autem abfit

gloriari, nifiin cruce Dominimei JEfu Chn[h.

modo qulsque vocationem fuam implere de-

[

beat; nimirum 1. continuo feu ftatim fequen-

Vide tit. Crux. S. r1.n. 2.

—,.ULABN.,LLAEM "m ERE -u

VIII. Ex eodem titulo oftendi poten, quo-

do ;uxta xllud Píalm. 94. Hodie i vocem ejus

prne

moco

Iu Ecanpelia Feftorum.

649

Mu

modo crux fit tollenda & po(t Chriftum por-

PRO FESTO S. NICOLAI.

T0«

tanda, nimir.

1. Ardenter eam defiderando.

adidit àllis bonafua.. Matth. 25. Oftendi

I.Tr

hri

2. Alacriter & cum gaudio eam fufcipiendo.

poteft, quomodo Deus omnes res crea-

W.

3. Coníftanter eam usque ad vitz finem por-

tas homini tradiderit ad ufüm, juxta illud

"0

tando, exemplo Chri(ti, defcendere ex ea

Pfal. . Omnia fubjecifti ei &c. & quomodo

nolentis, etiamfia Judzeis ad id incitatus fue-

proin illa tria cujusdam S. Patris dicta fibi ap-

Q

rit, quz omnia quomodo S. Andreas obferva-

plicare debeat : Accipe beneficium , redde

am

rit, facileex illius vitaoftendi poffunt.

fervitium, time füpplicium: quz proin am-

ICet

IX. Ex eodem themate oftendi poteft, cur

pliusexplicari, & quomodo bonis (ibi traditis

lm

S. Andreas decruce deponi noluerit, nimirum

S. Nicolaus fit ufüs ad finem de(linatuim, id

)er.

1. Propter exemplum Chrifti pariter defcen-

eft, ad fervitium Dei , oftendi.

Vide tit.

[

derenolentis. 2. Propter defideriumlaureo-

Amor. & tit. Deus,

d

le Martyrum affequendz.

3.,;Propter amo-

TL Euge Servebone C? fidelis. Matth. 25.

Mft,

rem Dei, quo de(iderabat diffolvi, & effe cum

Oftendi poteft, quis fit fidelis (ervus, & quo-

» (it

illo. Oftendaturitaque, quam pauci fint, qui

modo omnia talis fervi otficia impleverit ex-

Ut

ipfum in hoc imitentur; & quomodo in cer-

aditfime S. Nicolaus, de quo vide tit. Deus.

]

^

Ide

tis caibus optare, & petere poffimus, utde-

S. 12.n. 3.

i

ponamurdecruce. Videtit. Crux.

Hl. Dormizue, duo talenta tradidifti mibi.

Vele

X. Ex occa(ione thematis: Z//i autem ve-

Matth.2;. Explicari poteft, anomodo quili-

litlis retibus flatim fecuti funt eum : oftendi

bethomo duotalenta, intelle&tum fcilicet &

n

ipe.

poreft, quomodo quivis Chriftianus Chriftum

voluntatem, a Deo acceperit, ut perea acqui-

ati-

Íequipoffit & debeat. 1. Quia ab ipfo emptus

rat alia duo talenta ia hac vita, ícil. cognitio-.

nem &amorem Dei, & duo ipaltera, vifio-

4l

& redemptus eft proprio fanguine, unde lo-

It

cum habet illud S. Bernardi; Si totum debeo

nem nempe & fruitionem Dei, & quomodo

hzc duo talenta lucratus fit S. Nicolaus, &

odq

mepro me fado, quid addam pro me rcfedto

TA

& redempto? 2. Quia Chriíftianus propterea

ipfi etiam Auditores lucrari debeant. — Vide

tit. Amor. & tit. Beatitudo.

dicitur, üt Chriflum fequatur. 3. Quia ficut

focius paffionis & doloris fuerit , ita & gloris

IV. Unicuizque fecuudum propriam virtu-

fmnt

tem: Matth. 25.. Oftendi pote

t

; quomodo

tart

ac honoris erit. De quibus videtit. Chriftus,

&

n&

& Chriftianus.

quisque talento füo contentus effedebeat, &

XI. Ex eodem themate oftendi poteft,

in primis quoad dona naturalia , puta confti-

lO,.

quomodo quivis homo omnia relinquere, &

tutionem corporis & animi, de quo vide pul.

cherrimum caput in lib. de imit. Chrifti. l. 3.

ndi

pauper fpiritu effe poffit , i fcil. con(ilium S.

mm

Pauli fequantur, & (i, qui habent uxores, tan-

c. 22. Deinde quoad bona fortung, de quo

videtit. Paupertas, &tit.Divitiz. . Denique

1035

quam non habentes , & qui utunturhoc mun-

NI

do, tanquam non utentes fint, & qui divitias

quoad conditionem ftatus & officii, ut memi-

habent, cornon apponant; fic enim & de A-

nerit, quemvis fpe&taculum factum effe Deo

ii

De

poftolis dixit S. Gregorius : Hacinre, Fra-

& hominibus, atque adeo nonreferre, quam

trescari(imi , affe&um potius debemus pen-

Per(onam, fed quam bene agat.

Quz omnhia

b'ïc-

)nt»

fare, quam cenfüm ; & ut S. Ambrofius dice-

proin quomodo S. Nicolaus obíervarit, &

re folebat, voluntas divitem aut pauperem col-

quisque ex Auditoribus obíervare debeat,

od

fufiusoftendawur. Videtit. ReGgnatio.

1 [is

lationem facit,& pretium rebus imponir; hinc

Exremitz quondam dicebatur, ipfum majorem

V. Opevatuseft inezs, €P lucvatus eff alia

m

quinque. : Matth. 2;. Oftendipoteft, quomo-

a

affectum babere ad fuam felem, quamS. Gre-

gorius ad omnes füas divitias & honores ha-

do foeneratus fit S. Nicolaus, ftatimab adolef-

l«

beat.

2. Oftendatur, quomodo etiam Chri-

centia facultates füas pauperibus diftribuen-

Am

[tianus quilibet centuplum fperare poffit, &

do, itaut dicere cum Jobo poffet: Ab infantia

non

mecum crevic miferatio &c. . Job. 3 1. & dein-

n

quid fit illud centupl

i

üm; de qqp vide tit.

x

Paupertas.

ceps hanc mifericordiam per totam vitam con«

xru

XIL. Exoccafione thema

tis : K./Ezciam vos

tinuando, id quod facile ex vita in Breviario

tam

pifcatores boininum: Dici poteít, S. Andream

deícripta oftendi poteft. Addatur, quos

let«

& focios reliquiffe quidem retia materialia,

fru&us exhac mifericordiaretulerit, &quos

(üb

non tamen fpiritualia ; hec enim tanquam

Auditores quoque fp

1

erare pöHïnt. Vide tit.

gam

Mifericordia.

pifcatoribus vel maximeerantneceffaria. O-

dio

ftendatur itaque 1. quznam fünt retia fpiri-

VL Uni dedit quinque talenta, alz duo..

1

Matth. 26. Oftendipoteft, quomodo S. Nico-

tualia, fcil. a&tiones ad proximi falutem procu-

/ide

randam ordinate, qua nondcbent efferupte

laus artem eleemofynas fructuofe dandi do-

feu obiter facte , & fuo tempore perrenova-

cuerit, obfervandoífcil. 1. Perfonas, qux ma«-

w

tiones fpiritus refici. Item debent habere

gis egebant,ut patet in tribus Virginibus,quas.

reas

plumbum humilitatis & difhidentiz in pro-

dotabat. 2. Modum fecuriffimum, nempe oc-.

culte dando,& fic obfervando con(ilium Chri-

íde-

priis víribus: & füber confidenti« in vocatio-

alil

nisgratia. 2. Oftendatur, quomodo uti hoc

fti Matth. . 6. Cum ergo facis &c. 3.

Quanti-

tatem , dumomnia fua diftribuit juxta conf(i-

eraó

reti debeat, fcil. ut ad imperium Chrifti ejicia-

o

tur; ad dextrum latus in verboDei laxetur;

lium Chrifti Matth. 19. $i vis perfectus effe

ut fociis annuatur ad auxilium ferendum. Vi-

&c. Excitentur proin Auditores ad hanc mi-

ii

il

de tit. Zelus S. 12.n. y. ubi alius modus hanc

fericordiam & liberalitatem imitandam,quem.

t. Mifericordia..

artem p

ifcandi exercendi affignatur.

in finem vide ti

VIL Ex

y

R. P. Loba. Bibl. Man. Tom. 11I.

Nnnn

od0

Ifzdex, | Concianatariu&.

632

PRO FESTO IMMACULATA :

VII. Ex occafione thematis : 2Dosmine;

duo talenta tvadidifii mibi , ecce alia duo fuper

" CONCEPTIONIS.

lucratus fum: Matth. c. 25. oftendi poteft,

I. Jacob. autem geuuit Zofepb virum, Maria.

ng

uomodo S. Nicolaus duotalenta , corporis

) Matth. 1. Poteít oítendi, quale fit hoc

Feftum,& quantopere placeatejus devota ce-

ï

fcil. & animz vires, fideliffime ad majorem

Dei gloriamimpenderit, & alia duo, nempe

lebratio, & quis fitoptimus modus celebran-

[

di, fcil. per immaculatz vitz ftudium; de

"

j

propriam & alienam falatem,lucratus fit; quz

omnia ex ipfius vita dilatari poffunt.

quo conceptu vide tit. 7o. $

. lo- no 30 3 00190

& S. 4.an. 19.

;

^

(i

VIII. Exoccafione thematis: Euge ferve

boue , €7 fidelis , quiafuper pauca fuiff i fidelis,

Il. Exeodemt

bemate ofïendi'pdtefl;vquo-

0

modo.in conceptione B. Virginis impletum

Ü

füper multa te conflituam, iutra ingaudium

JDominitui: explicari poteft, in quo fidelitas

fit illud Canc. 6. Sicut lilium inter fpinas &c.

f

ifta confiftat, ut fcil. per fervitium (uumnon

de quo vide tic. 70. S. 10. n. 1.

pl

füumlucrum, fed Domini fuiquarat; atque

llI. Item quomodo verificatum fit in illa

adeo cum Dei lucrum fit ipfius gloria, eam

id, quod Cant. 4. de Sponfa dicitur: Totapule

:

femper inta&tam relinquat, nihilque de eafibi

chraes &c. dequo conceptu videl. c. n. 2.

attribuat , fed cumS. David dicat: Non no-

IV. Item quomodo verificatum fit illud

l

bis, Domine, non nobis, fed Nomini tuo da

Gen. 3. Inimicitiam ponam &c. dequo vidc'

*

A

D

l.c.n. j*

f

gloriam. Dein oftendatur, quomodo Deus

cam füper multa conftituerit, dum eibeatitu-

V. Item quomodo hoc die aurora, feu po-

"

dinem contulit , de qua jure dicere potuit:

tiusaurea hora, ut S. Birgitta revelatum eft,

W

Venerunt mihi omnia bona cumilla, & innu-

exorta fit, dequo videl. c. n.4.

j

merabilis honeftas per manus illius. Vide

VI. Item oflendi poteft, quomodo hoc

i

Feftum devctiffime celebraripoffit, nempe 1.

:

sit. Beatitudo & Intentio.

IX. Exocca(ione thematis: . Tradidit il

lis

Cogitatione, firmiter credendo immaculatam

i

conceptionem , pro quo fine poffunt afferri

bonafua: explicari poteft, quam laudabilem

[

mifericordiam exercuerit S.Nicolauserga tres

rationes id credibile facientes.

2. Verbo;

pradicando aut afferendo immaculatam con-

Virgines pauperes: dein oftendatur,quomodo

il

quisque eum imitari poffit in triplici miferi-

ceptionem, (id quodperofficium immacula-

f

tz conceptionis quotidie recitatum fieri po-

Cordia erga pauperes, peccatores, & animas

l

purgatorii exercenda. Dequo videtit. Mife-

teft) eamque contra Adveríariorum argumen-

t

ta defendendo , prout non pauci etiam voto

ricordia erga viventes, & defunctos, & Zelus.

. X. Ex eodem themate oítendi pote(t, cur

ad id feadftringunt. . 3. Opere feu perimma-

1

culatz vitzfludium, quimodus, cum fit pu-

füum quisque talentum bene impendere de-

beat, (cil. 1. propter dantis benevolentiam &

riffimus, ampliffimus, & conftantiffimus,

X)

merito B. V. quoque gratiffimus cenferi po-

fapientiam,qua convenientiffimum cuique-ta-

lentumlargitur. 2. Propter noftrum commo-

teftac dcbet: de quo videtit. Hyperdulia. $.

:

dumper illa verba : füper multate conftituam:

2. 3. & 4. ubi S. 10. reperientur etiam alii

indicatum. | 3. Propter timorem poenz ob ta-

conceptus ad B. V. pertinentes, & omnibqs

lentum male collocatum infligenda.

Feftis communes.

à

VII. Ex occafione them

atis: Sfacob au-

ä

XL Ex occafione thematis: Urzz dedit

quiuque talenta alii duoy alii vero unum: o-

tem genuit Zofepb virum Marie: oftendi po-

il

ftendi poteft, cur quisque talento fuo conten-

teft &probari, B. Virginem effe fine macula

.(t:

tus vivere debeat, nempe 1. QuiaDei volun-

originali conceptam 1. excongruentiis. 2. ex

variisrevelationibus. 3. ex miraculis huncin

k

tas & difpofitio ficordinavit, quz, ut pius Au-

g

thor ]. 3. c. 22. dixit , plus eum confolari ma-

finem patratis. 4, ex authoritate & unanimi

confenfü Doctorum plerorumque & pio affe-

gisque placere debet, quam omnia beneficia

)

fibi data.vel danda. 2. Quia majorem habet

&u Fidelium. $. exratione, qua S. Augufti-

nus & aliiafferunt, B. Virgini attribui debere,

in

occafionem fidelitatis fuz oftendendz : hinc

[

dictumeftfervo, quia fuper pauca fuifti fidelis

quidquid fibi in. convenienti tribui poteft.

Unde Auditores ad hoc Feftum (ngulariter

&c.3. Quia qui minus accepit, minus ratio-

colendum excitentur.

Q

nem reddere debet. Vide pulcherrimum ca-

| Vide inftruction. 7.

fol.112,

*

Y

put ciratum, & huc applica.

"n 1

D

XIL Exeodemthetmate o

ftendatur , quo-

. VHI. Ex eodem themate,(jftendiv.'pot(:w[l,

modo Paren:es fuis liberis ad imitationem S.

cur Feftum . hoc fpecialiter celebrandum fit;

(

lbt

Nicolai tres globos aureos largiri debeant,

nimirum 1. quia B. Virgo ipía revelavit, fibi

Ícilicet 1. Tímorem & amorem Dei per ob-

gratiffimam efíle hanc celebrationem, dum

H

us

fervationem mandatorum Dei demonftran-

Clerico fübmerfo, &a fe vitz reftituto prae-

dum: (icenim diccre poterunt ad illos: Pau-

cepit, ur in grati animi fignum hoc Feftum

de

celebraret.

perem quidem vitamgerimus, fed multabona

2. Quia per illud celebratur

habebimus, fi timuerimus Deum, & feceri-

memoria ilius privilegii, quod illi foli ex

l

mus bene.

5, Sedulitatem in fcientiis & arti-

omhnibus puris hominibus convenit: unde

bus, quibus vita [üftentanda eft, addifcendis.

ficat Virgini cuipiam fümme.placeret, 6

diceretur omnium pulcherrima, ita B. Vir-

D

3. Modeftiam & civilitatem morum , ut quz

ol

maxime Adolefcentiam exornet, & pertotam

gini gratiffimum fore creditur, (i fine ma-

Vide tit. Timor Dei;

cula concepta dicatur. 3. Quia hoc ipfo,

W

vitam obfervanda fit.

circa

Orium, &Modeftia,

quod nihil ab »E?cleüa deünitum fit-

hané

In Evangelia Fs orum.

651

L

dhanc materiam , atq; adeo liberum fit cuivis

Joanues Avila , Chriftianos male viventesaut

defendere hanc immaculatam conceptionem,

Hiereticorum carcere dignos effe , quia non

merito valde illi placiturum creditur , fi quis

ad partem magis honorificam illi fe deterimi-

credunt ea,quae de futurze vitze gaudiis & po-

nis fides docet; aut ftaltorum cavea , fi nem-

net, & fuum erga illam affe&um hoc modo

pe credant ea, & tamen pergant peccando vi-

clarius oftendat.. Unde plurimi etiam voto fe

tam ad coelum occludere,& ad infernum ape-

ad eandem Conce

ptionem defendendam ob-

rire. 2. privat preefentia & gratia Chrifti , qua

ligarunt.

nihil eft utiliusjucundius, & optabilius,uti e::

IX. Ex eodem themate

| B Virgo Eftheri

€.7. & 8. l. 2, de imit. patet. 3. privat faculta-

comparari poteft 1. Quia ut Efther, erat inter

te bene operandi , cum , qui veram fidem non

omnes mulieres pulcherrima, utpote cui in re

habet, oculo quafi fpirituali animze careat , ac

dici queat: Tota pulchra es amica mea,& ma-

proinde nilii! operari poffit ad vitam zeternam

cula non eft in te. 2. Quia, ut Efther, prze aliis

pertinens; quze ja&ura quam gravis fit

3 o&enï

placuit Deo, & invenit gratiam in oculis ejus.

datur. Pro quo vide tit. Hzerefis.

3- Quia, ficut Kftheri Afveras,ita Deus B.Vir-

li. Ex ejusdem thematis occafione poteft

gini dimidium regni , id eft, mifericordiam ,

incredulitas czecitati fpirituali comparari , &

fervata fibi omnipotentia , non promifit tan-

oftendi inde damna illius, ob quae merito di-

tum, fed & actu contulit. 4. Sicut Etther duas

catur: Ein blinder Maun, ein armer BMann. N am

ancillas habuit, quarum uni innitebatur , alte-

D

1. non fecure incedit, fed in periculo manife-

ra veftes colligebat , ita B. V. pro ancillis An-

fto eft, ne a vera via ad coelum aberret. 2. pa-

j

gelicam. & humanam naturam fervientem ha-

riter in periculo eft , ne in foveam inferni ca-

buit. s. Quia ficut Eíther populum Judaicum,

dat. 3. nihil operari poteft ad falutem, ut cce-

M

ita B. V. Chriftianum ab interitu liberat , un-

cus 4. privatur gaudio, quod ex afpe&tu cce-

l,

de merito hic ad eam clamat : Sub tuum prze-

li, & coeleftium incolarum , &ipfius Dei alii

fidium confugimus , fanctta Dei Genitrix , no-

percipiunt & ipfe quoq

1

LY

d

ftras deprecationes ne defpicias in neceffita-

Vide tit. Hxrefis.

i percipere potui(ïet,

tibus noítris. Vide tit. Hyperdulia.

IH Thomas unus ex duodecim , qui dicitur

]

X. Ex eodem themate oltendi poteft, quod

Didiymus , uon. erat cum és. Jonn. 20. Oftendi

"

ficut matres pulchrze fummopere gaudent , fi

poteft, quze fit potiffima caufa incredulitatis

filios, aut filias fibi valde fimiles habeant , ita

& hzerefium, nempe quia non fociantur Apo-

immaculatz conceptze Virgini fumme placi-

ftolis feu Icclefie Apottolicam do&trinam te-

Ü

turum fit, fi liberi fui effe pulchri ftudeant, &

nenti; unde probetur, quomodo ecclefia. hanc

la

macula iniis non fit. Unde inferendum ett ,

do&trinam femper tenuerit, quamque adeo me-

hunc modum obfequii illi gratitfimum fore.

rito eidem quivis firmiifime conjungi & ad-

!

iX, Ex eodem themate oftendi poteít , B.

herere debeat, pro quo vide tit. Fides.

Virginem hodie in auroram confurrexitfe. r.

IV. Beati qui non viderunt, E$ crediderunt.

$

Quia ut aurora eft proenuntia diei & folis ; ita

Joan. 2o. Poteftoftendi ,, quam vere beati di-

li

B. Virgo erat praenuntia Chrifti , qui fol eft

cantur, qui veraru fidem tenent , ig accepta-

juftitize, venturi. 2. Quia ficut aurora eít Ma-

ü$

tione , exercitio, prvemiatione fidei, pro quo

ter roris, ita ipfa B. Virgo fuit Mater Chrifti,

vide totum tit.Fides przefertim verot.12.n.12.

de quo clamabant Patres: Rorate cocli defu-

V. Erant di[ciguli intus , €?. Thomaf cum eir,

Jls

per, & nubes pluant juftum. 3. Quia ficut

Joan. 2o. Poteít oftendi utilitas focietatis bo-

aurora per rorem foecundat terram & fructus;

n» , quia fcil: excitat exemplo ad bonos mo-

n

)

ita & B. Virgo foecundavit mundum perChri-

res, frai facit praefentia Chrilti ( qui in medio

In

ftum. 4. Quia ficut aurora homines ad far-

eorum eít, qui congregati funt in nomine fuo)

gendum e lecto & laborandum invitat, ita

& fingularem lzetitiam affert juxta illud Pfa]-

nl

"

B. Virgo verbo & exemplo fervos fibi devo-

miftze : O quam jucundum eft habitare fratres

tos ad excutiendum focordiz foporem , &

in unum: & contra hoftes defendit, quia

l

labores animze utiles Deoq;

d

gratos fufpicien-

frater, qui juvatur a fratre , quali civitas

3

dos excitat.

firma. Vide tit. Societas.

l

. XII. Ex eodem' themate oftendi poteft,

/

«

qued ex

VI. Zenit. 3. Efus. janüs clauji;f.v Joan. 2o.

o

Y WV

titulo immaculatze conceptionis

Poffunt explicari fru&tus przefentize Chrifti, &

(

3

ve

re de illa

dicatur: Qui me invenerit , inve-

ad eos participandos auditores excitari , de

niet vitam , triplicem nempe, corporalem per

quo conceptu vide tit. Deus. S. 12. n. g.

,&,

confervationem: fpiritualem per gratiz re-

VII. Ex eodem themate : Quia vidifli me ,

Ó

cuperationem ; seternam.per gloriae adeptio-

Thoma , credidifii : Joan. 2o. Oftendi poteft,

b

nem: qua ficut ipfi prze aliis debetur, ita ipfi-

quod , ficut mercatores ditefcere volentes in

us quoque cultoribus merito confertur, Vi-

remotas regiones auri & argenti feraces pro-

æu

filcuntur , & ob hujus lucri fnem omnes la-

de tit. Hyperdulia.

/fi

PRO FESTO S. THOM X.

bores & pericula cum gaudio tolerant, pretio-

t

fifümas merces emunt, &in iis iterum ven«

24

n N'Oti

effe incredulus? Jo. 20. Poteft oftendi,

dendis nulinm tzedium concipiunt, etfi totos.

je

qu

anta damna afferat incredulitas ;

dies in nundinis confuümere debeant ; ita S.

nam 1. eft radix omnium peccatorum , ut jam

Thomas quoque has omnes conditiones ftu-

M

olim S. Therefia affirmavit, & facile per indu-

diofe impleverit , dum in peregrinas regiones

&ionem fuaderi poteft , ita ut merito dixerit

profe&us , folas animas velut pretiofiílimas

ZI

Nnnn2a

Terces

0

Rf, P. Lohn. Bibl, Man. Tom. Í1I,

v

t

u$

Index Con'cionatmiu.ä

Unde utraque hzc cäufa füüus ofi'endendä; &

|

merbas quaefivit , & propter illas lucrandas

T

nulli labori , imo nec vitze & fanguini

f

quomodo eundem.imitari debeant auditores ,

cit, Vide tit. Anima , Zelus.

peper-s

demonítrandum. .. Vide tit. 2

ï

í

3. V. Chri&u?;

VIIL. Ex occafione thematis

: Noli, e[fe in-

$.3..3. n..24. & 30.

l

eredulus, [ed.. fidelis ; poteft oftendi , quod re&e

lL. Evangelizo vobir gaudium magnwn. Luc.

dixerit. S.Therefia: Omnes. fere defettus ex

f

2. Oftendi poteft , quomodo de Chrifto multe

defe&u vivse fidei oriri; id quod ex inductione

verius, quam de B. Virgine dici queat : Nati-

acile probari poteft, & teftimonio Davidis di-

vitas tua Dei Genitrix Virgo gaudium annun-

(l

centis: Dixit infipiens , noneft Deus ( cogno-

ciavit univerfo mundo, fcil. Deo, Angelis,

Ícens, judicans, puniens,vel praemians) corru-

Patribus in Limbo, animabus purgatorii , ho-

11'

ti & abominabiles facti funt usque ad unum.

minibus, quia fcil. his omnibus natus eft fal-

"

í

Vide tit. Deus.& Dei proefentia.

'ator; unde excitandi auditores ad gaudium ,

j

IX. Ex eodem themate oftendi poteft,quem

gratitudinem, & Chrifti merita per bonam vi-

SUTIDn.6.

fru&um perceperit S.Thomas ex fuo lapfu,, vi-

tam applicanda. Vide cit. tit.

q

delicet ingentem dolorem de fua incredulita-

ML Ef peperit Filium [uum ^ primogenitum.

te; ingentem ruborem de fua fragilitate & in-

Luc. 2. Poteft eftendi , quis fit optimus mo-

ik

coníiantia : & ingentem fervorem. in fecuta

dus fuum amorem erga Chriftum oftenden-

confeílione Fidei usque-ad vitze fanguinisque

di, fi videlicet illum tra&emus , ut B, Virgo

|

z

profufionem. protracta. : De

quibus vi/de tiþ.

eum tractavit, concipiendo, generando, pan-

Fides. Contritio. Fervor..

nis involvendo &c. quae omnia fuüfius

W»V

A. Ex themate : .Beáti , qui non vi

ermmt ,€9

prOpol—-

fita vide cit. tit. Chriltus. S. 11. n, s.

crediderunt: poteft oftendi , quam beati & fan-

1V. Ex ejusdem thematis occafione poteft

& futuri fint etiam in hac.vita , qui credunt

oftendi , quomodo confuetudo natales dies

wiva fide quatuor has veritates : Deus ubiq;

magnorum principum celebrandi obfervari de-

ü

praefens , & omnia videt: Deus omnia fapien-

beat erga Chriftum, & in prima quidem parte

I

tiffime adminiítrat , & ad fuam majorem glo-

. demonftrari, cur hic dies prze reliquis feftive

&

riam, ac noftram falutem dirigit: / in.Deo ve-

celebrari debeat , nimirum quia fummus Do-

]ut fonte omne bonum .purius, recentius ,

minus natus eft, dein quia natus eft nobis, id

E]J

abundantius reperitur: Deus , quidquid pro-

eft, in noftrum commodum & totius generis

;

ximo facimus , fibi factum reputat. Quze o-

humani. In fecunda parte oftendi poteft,quo-

mnia.ex titulo Deus & Dei

præiþxztia facile

modo debeamus celebrare, nempe concipien-

ä

deduci poffunt.

:

.do gaudium "magnum & congratulationem ,

Xl. Ex occafione thematis: .

omibus meus *

inftituendo certamen ( Turnier ) contra vitia

ac Deus meus : oftenái poteít , quomodo Chri-

noftra & patfiones per confeffionem & feriam

Í

ftus nofter Deus ac Dominus dici queat;nimir.

emendationem , fumendo convivium magni-

1. Quia ut ecclefia canit, fenafcens dedit fo-

[

ficentillimum Euchariftize , excitando ignes

cium. 2. Quia convefcens fe dedit in edulium.

mifiiles variarum ardentium precum, quibus

3. Quia !e moriens dedit in pretium. . 4. Quia

fane modis Deum & Angelos, & homines re-

tà

P

regnans fe dabit in proemium : quorum bene-

creabimus. Vid. tit. cit. S. 11. n. 7.

N

ficiorum magnitudo facile fufius amplificari

V. Gloria in excelfis Deo ,. € interra qax ho-

poteft ex tit. Euchariftia , paffio Chrifti,beati-

minibus bona voluntatit, Luc. 2. Poteft oftendi,

tudo. Item ex Fabro in filva nova th. 1.

quomodo Angeli canere potuerint , Chriftum

.XIL. Ex occafione thematis : /ufer digitum

venifle ad pacem mittendum, cum tamen ipfe

jt

HU

tuwm huc, €9 milte manum duam in latus meum :

oftea dixerit: Non veni.pacem mittere, fed

poteft oftendi, quem fructam vulnera Chrifti

gladium : & refolvatur , eum non veniffe ad

[1]

afferant , fi corporaliter ,. velfpiritualiter per pacem falfam, quam mündus dat, uti ipfemet

confiderationem intelleQus attingantur, quod

Jo- 14. refolvit, fed ad pacem veram , quae o-

Q

videlicet 1. Excitent amorem, dum pro nobis

ritur ex eo, quod gloria & voluntas Dei in om-

li

d

ea paffum videmus. 2. Excitent dolorem de

nibus quzeratur & adimpleatur, quae proin

peccatis , dum tantopere per ea vulneratum

amplius explicanda.

Hni

fummum : noftrum benefattorem peníamus.

l. 3. de imit. Chrifti.

Vide tit. Pax. & c. 25.

liQ

I.'.-

3. Excitent fervorem in tolerandis adverfita-

— VL. Invenietir infantem' ponni involutum : €$

dt

tibus; non enim fentit fua vulnera miles, dum

gofitum in práfepio. Luc. 2. Poteft dici, olim

ü

RI

ducis fui vulnera intüuetur, pro quo conceptu

?

Hebrzeos habuiffe morem, ut, fi triftitia quze-

dilatando vide tit. Vulnera , M

; piam eos invafit, mox fe mutuo excitantes*dï*ä

yrghæ fafcmu-

Ü(

lum P. Vincentii Carai"ï'æ.

xerint: Eamus ad Filium Marize, ut hilares fi-

amus; eoquod Chriftus etiamnum adolefcens

(

'PRO FESTO NATIVIT

Lpl

ATISi

parvulus tam amabilis fuerit , utfolo afpeQüu

;CHRISTI.

luo afpicientes exhilararit. Dicat ergo concio-

nator ;; fe quatuor turmas liodie ad. praefepe

qu

L. AZtus. eft vobis hodie fczlz*'atbr. Luc 2 0-

adducturum, & facturum, ut hilares fiant, qua-

C

.^. ftendi poffunt caufze duse potiílimze ,

rum prima eft pauperum, fecunda infirmorum,

propter quas natus eít Chriítus, fcilicet ut per

tertia contéptum patientium , quarta peccato-

paflionem nobis aperiret coelum , & per vitze

rum: oftendat ergo , quomodo fingulz hae

fuze exemplum oftenderet breviffimam , cer-

türbze Chriftum in przefepio afpicere,& ejus e-

n

xemplo folngi flek debïea.nt.,Vidle cit.

:

tit.Chriftus

Q

^VIL Ex

In. Ewangelm JFe jlomm.

655

/

ii

ts

Vïï Ex occafione thematis: ANafur eft vobis

Quod. veritatem..tam aperte , quam quia vix

m

die Salvator.. Luc. 2. declarari potelt triplex

hs

ullus, aut cette pauciffimi dlcere audent, me-

nativitas Chrifti. 1. /Eterna , quxe admiranda,

rito pmdw*u loco haberi pote& UN Quoa 14-

veneranda, gratuhnaa eít. 2. Nativitas tem-

Lue

L

pides taim alacriter exceperit , ut Ecciefia de

poralis , quze cum ma

Cl.

o gaudio celebranda,

eo canat, quod dulces eidem faerint. :8« Quod

Jilir]

t

cum iingulan devotione & gratitudine pera-

inimicis tum generofe ignoverit.

Oftendatur

genda. 3. Nativitas fpiritualis pervit?e emen-

ergo füfius, quam grandia fuerint hzec prodi-

TU

i

damonem .quae Chrifto gratilfima eft, quia ett

gia, & quomodo auditores eaimitari debeant.

cultus pu srilfimus s amïl ifunus & comtagmf—

Vide tit. l'ortitado & tit. Dilectio luiimici.

ut Cnrilti nativitas fuum fi-

fimus, 1au1fcque

A. AVe flatwas ilfit hoc geccatum , quia mþ;m:zt

lal

nem c& iructum obtmeat ; unde hzec nativitas

quaa f&ll"ï mt. AG. 7. Poteft dicere concionator

üm

maxime fuadenda.

.Vide Fabrum in hoc fe-

fe paradoxum in hac concione probaturum ,

IN

Íto conc. 2.

fcil. .quod S. Stephanus fe vel maxime de ini-

VIIL Ex eodem themate OLLLIIdl potefc

micis vindicaverit , nempe per dile&ionem

MT

quod tres przecipue perfonze hodie fing ulari-

eorundem, quse eft honeftiffima, efficaciffima,

Ino-

ter gaudere debeant. 1. Peccatores,

qmbus

& longil (fime durans ultio ; de quo Vlde tit,

len«

natus eft falvator. 2. [ufti , quibus natus eft

R

. . .

-

44-

II£0

hodie magifter. 3. Triftes & affli&i ,

quibus

Il Ex eodem themate probari pote& cut

Yt

hodie natus eft confolatez

Qui tres tituli

S.Stephanus tam ferventer oraverit pro inimi-

000-

r

oin fufius & cum emphafi explicandi erunt.

cis, nempe quia confideravit exemplum Patris

V

ide tit. Chriftus, Poenitentia.

zeterni, Chrifti, Sanctorum, puta Davidis & fi-

oteft

IX. Ex occafione thematis : /nvenietir mfcm—

milium, ahaque motiva fibi propofuit , de qui-

bus vide tit. cit.

Ile

tem gannis involutum , €? pofitum in pro[zpio :

..10. Ítem tit. 42. S. 8.

Ti

Dici poteft , ficut olim S. Augultinus de cruce

IV. .. Ecce video m*'w apertos ,. € Filium homi-

drte

dixit, quod.noa fittantum le&ulus morientis ,

Wif jimztem a dextris virtutis Dei, - AC 7. Potelt

v

fed etiam cathedra docentis, ita hoc 1pfum ;

oftendi , qualem fibi imaginatus fit Lhmmm.

Do-

etíam de przefepio dici queat. Oftendatur ita-

Nempe r.ut magiftrum dilectionis inimicorum.

que, quomodo tres principales virtutes , quas

. ut re«

s

2. ut jwonoth tam feu. fpectatorem. 3

lii

" Balthaíar Alvarez e Soc. JEfu tres comites

muneratorem; & ideo tam fortiter ce rf:s verit,

buh voa&bat

paupertatem fcil. per indi-

Quo

& odium inimicorum vicerit. Videcit. tit. 44

al

gentiam , humlhtatem per contemptum, pa-

V.. Lapides £orrentts illi dulces fuerunt, Eccle-

tientiam

er dolores docuerit ,

pro quo con-

£n

fiainbreviario. Oitendi poteft ,

quïd lapides

üa

ceptu vide Fabrum conc, 4. & d

hos ip(is dulces fecerit, uempe

Amor Del,

X. Ex occafione themams Glomz in excel-

Tan

de quo vide tit. Chariias.

26 An nor Chrifti.,

jan

fis.Deo: Oltendi potePc quanta cum gratitudi-

de quo videtit, Chriftus. 3. Amor inimico-

ne hoc feftum fit celebrandum. 1. Quia Deo

Enes

rum , de quo vide tit. Dile&tio. inimici.

4-

famma gloria inde obvenit, tum per Chrifti vi-

Amot fuiordinatus attendens przemium offe-

1US

SIe

