per oculorum feneftras pignora doloris, ad la-

commodus venit, & fic habet: Virga , qua

Aaronis electio defignata eft,floruit, cum effet

crymas , inquam , proliciendas concurrerunt

tertor feveritatis adumbrat» in gallo, & dulce-

arida, ut fignificaret , etiamíi virgam nobis in

do pietatis natze ex benevolo intuitu Domini,

uperiore eligamus excifam trunco , nihil hu-

id factum, ut judicio & documento effet,quod

moris ab arbore, aut terra trahentem , & ari-

ad converfionem peccatoris, & gratize divinze

dam, facturum Deum, utflorefcat , & fructus

ftabilitatem fovendam , confervandamque ,

nobis pariat. Sic Tuffus in c. 8. Eccl. v. 7.

nulla funt aptiorz , & commodiora remedia ,

Hinc accipiemus , quod Dominus , cum alicui

quam terror judicii, qui eft pater timoris, &

oflicium curandum imponit, aut committit ;

fuavitas divinze clementize , quze eft fpei ma-

quamquam is truncus fit,vel fpes,vel lignum

ter. Ex his parentibus nafcitur perennitas &

aridum, faciet,ut virefcat, frondefcat, fragret.

confervatio ftatus divinze gratioe.

Quod Dei juffione & ordinatione fit,quantum-

vis fit arduum, ac diflicile, id femper feliciter

Dioyfius

XVI. vaVida natura duo ubera conftituit,

perficitur, qui, cum onus immittit, vires

fimul fubmittit , quibus ferri queat ; Pro no-

Nyll. p.2tanquam duos fontes,qui fuam infantibus dul-

apolt. -I.ci fcaturigne alimoniam la&eam fundant.

mine fuo preliantibus auxilium pollicetur.

€, 7!

Sunt autem gemini fontes, ut, cum unus fati-

Certiffima eft victoria , ubi ex Dei imperio e-

gari coeperit , alter illum fuo onere tantisper

tiamn cum innumeris hoftibus pugnatur.

levet, pietatisque minifterium levius illis acci-

dat, dum per vices obeunt. Sic etiam ut cha-

XVIll. Propheta Regius inter alia dicebat:9. Ambr,

ritas nutriatur , & crefcat, utroque timoris &

Fiat mi[ericordia. tua ,. wut. con[oletur me , fecun-

L]

fpei ubere alenda eft, inquit S. Laurentius Ju-

dum. eloquium tuwm [ervo tuo , Pfalm. 118. v.

in P[ïug,

76. Alia verfio habet: Fiat mijericordia tua ,

ftiniands, ambo amoris enutriunt flammam.

Quodfi te alterum uberum fua horribili *fpe-

ut exhortetur

9H£.

Quamobrem Propheta

cie terreat , arripe alterum, cujus elegantior,

R

rogabat,

ut Dominus ilum & adhortare-

R. P. Lohn. Bibl. Man. T'om. 11l

tur

,H h

242

Bibliothece Jïfanuafif Concionatorice

tur ad paffionem , & fui eloquii decreto , divi-

Vill. Mendicus fuiffe dicitur, qui, ubi man-ibid. q. 4.

nzeque voluntatis fuze mandato decerneret 2e-

ticam bene oppletam vidit.tum demum dixit:

rumnas,quascunque toleraze neceflum effet ?

jam ipero. Hiuic plutes ex hominibus fimiles.

Cur tam anxie obfecrabat pofitusinter adver-

IX. Thales fcifcitatus , quid maxime com-

fa David,ut hoc Deus illi fignificaret, fingulari

mune effet omnibus ? Spes , refpondit , hanc

providentize ejus confilio, conftitutum effe ,

enim etiam illi habent, qui nihil aliud habent.L^ 2- €P-

X. Effe&us fpei pulchre defcribit Tibullus , ^

j

quicquid calamitatum fubiret, quod hoc ipfi

vet,

maximam inter graviffimas zerumnas confola-

dum canit :

tionem allaturum effet ? Huic quoefito re-

Spes alitagricolas:fpe

ä fulcis credit arantis

Semina,quae magno foenore reddat ager.

Pal*

fpondebit S. Ambrofius O&onario ro. in Pf.

Chá

118. inquiens: Non omnis paílio digna con-

. Hsec laqueo volucres, haec captat arundine

262

folatione eftfed quze paffio proChrifto eft,haec

pifces ;

d

Cum tenues hamos abdidit ante cibus.

confolationem Chrifti meretur. Pulchreautem

Rib

addidit , fecundum verbum tuum [ervo tuo , ipfe

Spes etiam valida folatur compede vinctum,

enim Dominus pro fuo nomine preliantibus

Crura fonant ferro,fed canit inter opus.

invit

.

auxilium pollicetur, Optabat ergo Propheta

Xl. Sed & Ovidius non male eos expreffit; o ,i4 | ,.

fcire, ex Dei ordinatione venire,quod adverfi-

dum cecinit :

de Pont.

äsi Numina

tatibus affli&taretur, cum hoc non ignoraret ,

Hoec Dea, cum fugerent fcelerat

el. 7.

certo adfuturam fibi Domini opem , fi quam

terras.

ex illius conftitutione fubiret calamitatem.

' InDiis invifa fola remanfit humo.

Semper enim Deus fuum pollicetur adjuto-

Hæg facit,-ut fo

flor vivatquoque compgde

Iu

rium his,qui pro illius nomine ac juffu incom-

vinctus ,

i Pl

moda tolerant. Pulchre addidit, fecunduin ver-

Liberaque a ferro crura futura putet.

£1098

bum tuum [ervo tuo. , 1mperet Deus pugnare ,

Hxc facit , ut , videat cumterras undique

Diu.

& indubitata fequetur vi&toria. Injiciat Deus

nudas.

humeris cujuspiam onus tribulationis , &

Naufragus in mediis brachia ja&et aquis.

non deerunt vires ferendi.

Szepe aliquem folers medicorum curarelin-

uet.

l

$. XIV.

Nec fpes huic vena deficiente cadit.

MISCELLANE A.

Carcere dicuntur clauíi fperare falutem.

Qualitar. .

Atgue aliquis pendens in cruce vota facit.

Dex.i

Petr.Sau— I. j

A Squinus pifcis, tefte S. Ambrofio , cum

Neceffitas.

Míp,

chez. p.4«

* ^advertit tempeftatem, tam ar&te rupi ad-

61

€. S.i

hzeret, ut nullis flu&ibus ab ea divelli poffit.

,Xll.xVenatores Elephantem captufi árbo- Drexel.in

l]. Livius narrat, Terentio Varroni e Can-

rem inimo ita fecant , ut (tare quidem adhuc Heliotr.

lib. 22.

nenii clade infeliciffime redeunti, fenatum po-

poffit, fed minimo motu concidat ; huic ergo!

. 5. €. 10.

dum Klephas fomnum capturus fe acclinat,&

N 2.

Ànon

pulumque romanum quafi re bene gefíta oc-

curriife, gratiasque egiffe, quod de republica

ipfe & arbor magno impetu corruunt. Simile

Proy,

non defperaffet, fed quantulumcunque fuper-

quid acciditillis , qui fpem fuam in homine

YU

erat de exercitu , reduxiffet.

fragili potius , quam Deo ponunt. Hinc Ori-

Senen

Drexelin - lll. Coefar afcenfurüs navim, in terram pro-

gines illam fententiam : Maledi&tus homo, qui

Vede

R»fis p- ?- nus cum corruiffet,milite nonnihil perterrefa-

pendet in ligno : Explicans , ait idem effe, ac

maledictus homo, qui confidit in homine. Ex

Pgtrare

€. 8. $- - (1o. " Teneo te , ait , o terra mater , teneo te.

Dl (

— ]V. Spem in te caduca collocatam fic prifci

ligno namque pendere eft fpem fuam ex ho-

Átony

depingebant : Arborem proceriffimam ad flu-

mine , velut fragili trunco, fufpenfam habere.

Bnchi

Ide:þ $.4.

Xlll. Alii ejusmodi humana auxilia hederze Jon. c. 5.

ldeg

minis marginem ftatuebant,quae prona in ftu-

men brachia extenderet. Ín arboris vertice

Jon:e fimilia dicunt, quze uno die exaruit , & v- 4.

virguncula mifere haerebat, aurea catena col-

omnem Jonz fpem lzetitiamque corrupit.

ligata. Haec imminentem arboris rainam ex

XIV. Amilcar Dux Carthaginenfium obfi- Valer.l.r.

continua fluminis alluvione cernens, defcen-

dens Syracufas, cum fub fomno audiviífe fe - 7-

fum ex arbore tam periculofa omnibus viribus

crederet vocem dicentem , quod proximo die

moliebatur, ne trunco radicitus fubruto prze-

in urbe coenaturus elífet, mane fa&o lvetus ur-

ceps in aquas raperetur, fed aurea vincula vel

beni oppugnavit, fed a Syracufanis erumpen-

invitam retinebant.

tibus captus , errorem fuum agnovit.

Ídem iw

V. Plato dicebatfpes mortalium nihilaliud,

XV. Scipio, cum miles quidam fcutum ali- Drexel.in

Heliotr, quam fomnia vigilantium , aut potius defide-

quod fuum impenetrabile gloriofe oftentaret , Rofis p. z.

C. $.

Lyantium effe.

increpuit ipfum, dixitque,Romanos non in 12e- : 9 - 33*

VI. Maximilianus II. Romanorum Impera-

va manu & clypeo, fed dextra , id eft, gladio,

Ibid. c. 4. i

r

quotiescunque res adverfze animur fo-

fpem fuam repofitam habere.

S0y

fetï de

licitabant , familiare fibi fymbolum profere-

XVI. Mythologi fpem fallacem hominum

Ibid.

&t

bat: Dominus providebit.

apte fequenti Apologo explicarunt : Bubulcus

VIl. Marcus Anachoreta dicere folebat:

ftabulum ingreffus , boves mire laetos reperit,

Tbid, c, 7.

S. 1.

qui Deo non fiditin his caducis, quanto mi-

caufam betitize interrogati,refponderunt fom-

nialfe fe, fe,quod hunc diemin pafcuis pinguic-

nus in aliis a?ternitatem fpectantibus fïdet.

Inis

Titulus CX X.XII. /Solatia Splrztualm

243

Prævalet in manlbus fexcentis una volucris.

fxrms fint tranfacturi ; qu1bus Bubulcus re-

Ibid

ïld.g i

fpondit: Aft ego fomniavi, vos hodie aratrum

Es ift befler ein F'ogel in. der Hand, als t:ujnd

tra&uros , fimulque eidem illos alligavit.

im Luft. Eriftbeffer. ein Spatz; in. der Hand ,

als ein. Kranich au[ dem Dach,

Utilitas. .

VL Der, Ackermann verlaft fich. auf. da.r

ü

hr.

2ep

XVII. Spes omnis oblivifcitur pencuh,

| neu 5(7

Hoffen - darf mun nicht. kaufen.

Jamb

Edulcat omnes optima fpes moleftias.

- Holïimng UM.&LEkWt alle Ai"l)ält und JBe-TFloril. v.

vet

eodem.

Speres meliora : quidquid accidit , feras

fehieerni

AE Hofnuno macht lange Ztehn , und wa]e-

Paeda.

XVIII. S. Paulinus dicere folebat : Illi, qui

rig Maul.

Chift, p. fpes fuasin Deo collocavit, funt telae aranea-

XIIL. IPer viel lzaft mufl vidl forgen.

2. €.23,

S

e

rum pro fortiffimis moenibus ; ficut ex adverfo

AXILL Hoffen und harren , macht groffe

fortiffima moenia illi , qui rebus humanis niti-

Narren,

Ribaden.

tur, nonnifi aranearum funt telze. Sic S. Felix

FV. Es4ft bein füffer Leiden , alf Hof-

" Nolanus, dum hoftes fügiens inter duos parie-

in vita 14

tes fe abfcondit,fubito aranearum opere tectus

fen.

Jan.

XF. Das Beft foll man hoj]ïn,olaji Bæj.? 7

: Pont,

fex totos menfeslatuit, nullo alio ufus cibo ,

fw fich felb/ï

quam quem mulier,licet ignara rei,eo fubinde

:

recondebat ; potu autem, quem Deus immiffo

$. XVI

quot1d1e rore fufficiebat.

X

AUTHORES

cunditas.

XIX. Blas rogatus, quid effe dulce hom1n1

Langtus

in Poliant

bus ? fpes , refpondit.

tF

Ranc1fcus Arias in thefauro mexhaufto

tom. 2. tr.

f. 1088.

XX. Francifcus Petrarcha de fpe fic loqui-

IL.

acobus Alvarez to.2.1. $ ps €c4wWt

Dial. 1og.tur: Vereitaque bona fpes eft, quae de vero

bono rite concepta eft. Hanc,qm habet, ftrin-

HI. Theophilus Bernardinus de religiofze

gat, teneat, neque abireeam velin ultimis fi-

perfeverantiae praefidiis 1. 5. c. 7.. & feq.

IV. Hieremias Drexelius in Heliotr op1ol

nat, fororesun illi fuas jungat charitatem &

5. C. r. & feq. Etin Rolüis p. 2

C 8

fidem Hoec fpes dulcis, lzeta, verax, felix eft,

qu2eque nec fperantem fallit , nec confundit ,

V. Philippus D' Outreman in Pædagogo

chriftiano p. 2. c. 2

AE

fed ad optlmum provehxt animumque intefim

VI. P. Nicolaus Sault in fonte folatii, feu

fperati boni anticipatione lzetificat.

tractatu de fiducia in Deum,

Drex. in

XXI. S. Auguftinus dixit, fpem effe beatitu-

Rof. p.2- dinem hujus vit2e mortalis.

VIL Alphonfus RodnqueZp 3: t£i 1. . 15.

€, 8

& feq.

. VHIL. Bernardmus Rofignolius de difciplina

rexelit

$. XV

chrlfhanæ perfectionis l. 3. c.: 5.

jeliott

AXIOM A.

5610

IX. Thomas Stapletonus theim. 5. in Dom.

|

2

m ipn'o fpero, recte dixit nonnemo.

14. poft Pentec. them. 3. in Domin. 18. &

Anonym. l DU

»

them. 4. in Dom.23. Item t. 4. inDom. Pafch.

Prov, 13.

II. Spes , quze differtur , affligit ani-

text. 1. in Dom. r. po& Pafch t. 4. in Dom.

V. 42«

-mam: Lignum vitze, defiderium veniens.

HI. Qui nihil- poteü* fperare, defperet nihil,

4- poft Epiph.

Senecain

IV Magnus labor exfpe&are. .

X. Matthias Faber conc. 6. inDom.18. poft

Medea

Pentec.

Petrarcha

. In portum veni, fpes & fortuna valete.

XI. Petrus Sanchez in regno Dei p. 4. c

L

Dial. tog.

Nil mxhl vobiscum : ludite nunc alios.

Ánonym,

. VI. Sapientis in fpe vita femper fic decet.

XII. Jacobus Marchantius in Horto Paito-

Buchler.

. VII. Capta avis eft pluris , quam mile in ru

mis tr r

XIIL Jofephus Manfi Biblioth. mor. tr. 85

ot, €.5

Idem. - gramme rufris.

L

æMMæamæMæä ææ&ææfæmææææawwæææwæ

TITUL US, CXX XJV.

Tiler] t

h

SANCTUS

SPIRITUS

vocatur quia 1pfius velut amoris divini, pro-

rium eft ad fantctitatem perducere.Tice

t auté

Q UOAD ESSENTIAM

etiam Pater & Filius vereSpiritus fanCtusfint,

E

yexelil

fisp.!

dicique poffint,hoc tamen nomen Períonze ter-

V

Deþmtzo

tize per approbationem eidem attributum eft,

$. Cypr.

t tertia Perfona in- dmms a Pa-

tum quia nomen aliud proprium non habebat,

. felt. de

Pent.

tre Filioque procedens. Vocatur

ut Pater & Filius ; tum quia, ut S. Auguftinus c. Auj

]i

IES

Spiritus a vento , tefte S. Cypria-

dlfcumt,convemebat ut, ex nomine,quod utri- | z. de.

no,quem trahimus , & afHamus

ut refpi-

que convenit,utriusque comunio fignificaretur Trinit,

fufpiratio ,

mfp1rat1o ex-

tum quia,ut S.Thomas ait,proprium eft amoris * 11.

ratio, afpiratio ,

fpiratio, e Spmtu fan&o & caufam habeat

per quem Spiritus fan&tus procedit, quod mo- S. Thom.

& materiam , & proventum. San&us autem

veat & impellat voluntaté amantis in amatum. *« P- 0:36,

* 9

R P. Lolm. Bibl, Man Tom. 11l

2

g

244

Bibliothece Manualir Concionotoria |

D;)na 5 joqz'ritm. fangi.

Taiz r1.

II. Super quem videris Spiritum defcenden-Ibid, v.323

II. Sunt feptem, per Ifaiam lindicata : Et

te, & manentem in eum ,

?. Z,

requiefcet fuper eum SpiritusDomiui Spiritus

Zatin Spiritu fanéto.

hic! eít, qui bapti-

j

Sapientize & intelle&us, Spiritus Confilii, &

in^!

HI. Hoc cum dixiffet, infufflavit, & dicitJo.20.

Lï.jC.

. Fortitudinis, Spiritus Scientize & Pietatis , &

eis : Accipite Spiritum fan&tum.,

V 224

replebit eum Spiritas Timoris Domini.

Marti

IV. Nefcitis , quia templum D

ei ePci.sk VOS ,

v

i. Cor. 3.

16.

il

1Ii. Donum Sapientig eft internus quidam,

Spiritus Dei habitat in vobis.

eii

ac fuavilfimus guftus & fapor, quo etiamnum

V. Bonum depofitum cuftodi

Burd)

per Spiritum z 'I;'m L

interris exiftentes coeleftia gaudia przeliba-

fanttum , qui habitat in nobis,

mus, &an

gelicam vitam vivimus , juxta il-

VI. In hoc feimus , quoniam manet in no-

ff- 33. V.lud Davidis : Guftate, & videte

n

"

fuavis eft Dominus.

; quoniam

I

bis, de Spiritu, quem dedit nobis.

$, G

VII. Tres funt,qui teftimonium dant in coe- 1. Joatt; s.

i mo

Lud. de

IV. Donum Scientiz eft, quo noftrze naturze

Pontep, fragilitas,&divinze voluntatis regula ac falutis

lo , Pater, Verbum, & 5piritus fan&tus , & hiY- 7*

tres unutmn funt.

5. mmed,

via cognofcitur , fraudesque acaftutize mundi,

VIIL. Ego rogabo Patrem , -& alium Para-Joan. 14.

27.

carnis ac doemonis deteguntur.

cletum dabit vobis, ut maneat vobiscum inY- x6. ;

V.-Donum Zntelleus elt, quo dubia , pet-

zeternum , Spiritum veritatis ,

Y

quem mundus

plexitates , nebulze, diffidentize & torpores in

non potett accipere.

operando, credendo, & fperando pelluntur,

IX. Divifiones gratiarumfunt ;

yidem'auteni 1. Cor. 12.

]iem

& pax gaudiumquein articulis fidei credendis

j

Spiritus.

communicatur.

Q z?:i!iäzr.

fianibuä

V. Donum Conf[ilii eft, quo in occa

X. O quam fuavis

eít,Domine,S

piriftis tuus. iSap. r2.

peccandi media nobis falutaria ad vitandum

Xl. Spiritus omnia fcrütatur,etiam profun-Y- !«

peccatum & interitum fuggeruritur.

da Dei.

^

1. Cor. 2

M

VII. Donum |Fortitudimis eft, quo cor no-

-XIL Signati eftisSpiritu promiffionis fanéto, Y- !9

ftrum imbecille ac timidum roboratur,ad tem-

iph. r.v.

poralia detriment

qui eft pignusähæreditaüs nofirae,

i3.

i

a Íp emendg*, ut zeterna eva-

damus.

Neceffitas,

Tder!

- VIII. Donu

n 1 Pietatir eft , quo cor noftrum

tb

I .Cor. Iz.

"emollitur ad benefaciendum proximo , mife-

XIIL Nemo poteft dicere D

ricordiamque in occafionibus praecipue vindi-

Fiü. in Spiritu fantto.

omin—qsy j&fus ;

v z

&te exhibendam.

l

$ Ber

[

Ufifitaz;. ?

infeff,

" IX. Donum 77moris eü, quo fpiritus fuper-

Pat,

bize reprimitur , animusque ad fecreta & tre-

: RXIV. Sp

irifus fanttus doc

ebit 'vos i

hora , quid oporteat vos dice

J

n ilabue ï""

menda judicia Dei exphvenda compungitur.

re.

: Unde patet , per prima tria hominem in ope-

XV. Charitas Dei diffufa eftin cordibus no-Rotn. 5.

ribus vitze contemplativze perfici ; per ultima

ftris per Spiritum fan&tum,qui datus eft nobis. V: 5

XVL Ubi

[

tria vero in operibus vitze aQivze dirigi, &

i

Spiritus Domini, ibi libertas.

Y

2. Cor, 3.

ergafeipfum , proximum & Deum ordinari.

AVIIL. Emittes $

AUs

piritum tuum, & crea-Y:!7.

buntur, & renovabis faciem terrze.-

" 101303.

Donum Confilii autem in medio velut folem

o)

effe, & lumen circa agenda

.

; Vuti*iüsq;*ag | vitae

XVIL I

pfe Spiritus teftimonium. reddity

'praeferre.

Spiritui no

ftro , quod fumus Filii Dei.

V« 16,

0!!?4; 8. :

Num. 8.

V.

e

X. Hxec ipfa dona aliqui volunt per fäptem

XIX. Dabo eis cor novum, & Spiritum no- Ezech.1z

Yaj

- lucernas , quas Dominus voluit in tabernacu-

vum tribuam in vifceribus eorum : & auferam V. 17*

lon,

Gen. $1. ]o lucere,defignata fuiffe : Alii per feptem fpi-

cor lapideum de carne eorum, & dabo eis cor

i Lu

N d.

ln

Zsch

cas,quasPharao in culmo uno pulcherrimas &

carneum, ut in przeceptis meis ambulent, &

tonjl

v. 9.

pleniffimas pullulare vidit: aliiper feptem o-

praecepta mea cuftodian tfaciantque ea,utfint :

mihi in populum

Apoc.5. culos,quiapudZachariam erant in lapide uno:

N. 6.

, &ego fim eis in Deum. . Rom.g.-

. Alii per cornua feptem a S. Joanne confpe&a:

XX. Quodfi Spiritus ejus, qui fufcitavitV. 11

$G

Ezech. 40 4]ii per feptem apparitiones a Chriíto poft re-

efum a.mortuis , habitat in vobis , qui fufci-

Lyvan

li,

furrectionem fa&tas : alii per feptem gradus,

tavit a mortuis , vivificabit & mortalia cor-

quibus a loco. vulgi ad atrium mundorum in

pora veftra ,

»

ejus in vobis.

propt&er*inhabitgntem Spiritum

taberncaculo aícendebatur.

! XXI. Similiter autem. & Spiritus '*adjuvz:ttïbid.v. 26

Fru&us Sþirim Jan&i.

!

infirmitatem noftram ; nam ; quid oremus ,

ficut oportet, nefcimus, & ipfe Spiritus poftu-

Dbi

Gal: 5.

Xl Fru&us Spiritus efï,v charitas, gaudium,

V. 22,

pax , patientia, benignitas , bonitas, longani-

lat pro nobis ge'mitibus inenaxli»lrabilibu-s. "

mitas , manfuetudo , fides , modeftia , conti-

-S HES

nentia , caftitas.

OH RE

ly

À

E)? SS. PATR I,BRU*!S.

fe

la

EX S.SCRIPTUR A.

Qualitar.

j

8;2

€htet

Veritas.

I. E Tabitarein cdrpore animam,probant vita-

di Spiritum defcendentem de coelo,

S., Gr;ægf.

do. I.Vfgz.l. VI

lesfenfus corporis;habitarein animaSyi-

in mor,

$.H

quafi columbam , & manfit fuper eum.

ritum,plfobat vitafpiritualis;illud ex vifü & au-

L

N

Inttd

ditu

dt Q

245

Titulä C X XX IV Spirätw San&tur.

Ibïd, v'g

ditu congnofcitur ;iftud ex charitate & humi-

animantis. Ex quo intelligimus, n.mi de fpi-

htate , caeterisque virtütibus,

ritu mundi dici, ut nonnvulli arbitrantur, fed

S . Ámbr,

h, Q

in C, f.

ll. Nefcit tarda molimina Spiritus fan&i

de Spiritu fan&o , qui & i

píe viviücatox om-

LP

Luc.

gratia.

: AVecelfitas. -

nium a pïincipio dicitur.

u

V16

Martial,

IIT. Recedente Spiritu fan&o a tabernacu-

$. IV.

P

Epiíc, in

2Tlm I

epift. ad

lo mentis,evacuatur homo dulcedine,& imple-

V! 14'

Burdigal.

tur omni amaritudine ; nullusque ei locus in

| 'E':XE'* MPLA- CHR:ISTIAäNA; ;

ccelo eft,quia alienum fe fecit a bonitate.

X

y

I.]Oau. 3

4,

$s eritqf:

Qualitas.

ï JOAB, "

'o

S. Greg,

L Aþüzänte Chriftum S, Joanne defcendit Jo. c é.

&7.

in moral,

IV. Porro ad faciendüm bonum quid in no-

N

bí

t

bis bonus Spiritus operatur ? profecto monet,

xiritus fanttus de coelo quafi coäumþa,

& manfit fuper eum.

:

L

movet, & docet: monet memoriam , movet

es Pentecoltes , A&

l, 1 "

voluntatem, & docet rationem, nec minimam

IL. Dum complerentur di

x

: g.'/

Z

Bo

erantpariter omnes in eodem loco , & fa&tus

paleam intra cordis, quod poffidet, labitacu-

na

VE C

t advenien-

eft repente de coelo fonus tanq

lum patitur refidere , fed flatim igne fübtilifüi-

tis Spiritus vehementis, & replebit totam do-

me circumípectionis & compun&tionis exurit

I.COI, m.

mum;, ubi erant fedentes. Et apparuerunt

fpiritus dulcis & fuavis

illis difpertitze linguse tanquam ignis.

'»Icklem.

"V. Tdeirco Spiritus fan&us igne & columba

- JIL. Anno Domini 1275.quvedam mulier de- D. Anton,

nobismonftratus eft,quia videlicetomnes,quos

vota a fenfibus abftracta vidit, quod, cum Pa- p:3. hift,

"

implet, & columb:e fimplicitate manfuetos,&

tresFrancifcaniComitia generalia celebrarent, 8f 20.

igne zeli ardentes exhibet. N equaquam ergo

L. Cor,a

Spiritus fanétus fuper illos in ecclefia congre- ^ *

Spiritu fan&o plenus eft, qui aut tranquillita-

Y, 10

temanfuetudinis fervorem semulationis defe-

gatos in i"pecie iguis defcendäyit.

4

Eph' I-V.

rit, aut rurfüs in zemulation

!

l3.

manfuetüdinis amittit,

is ardore ïi?'tutem

N-

'Utilitmf

Idemho.

VI. IAn terra datur Spiritus , ut äiligatur

- 1V, ']"uveni:s qtuidaïn , cum poft juventutem Specul,

in fce

E

xempl.

! Cor.na,

2l6-.

proximus ; e ccelo datur Spiritus, ut diligatur

leragrayiflima exattam , periculofa in-:

/, Con-

Deus ; ficut ergo una eft charitas,

firmitate correptus, prima noGea Patre coele-

E

& duo pi*æ'—

feífex 29 .

cepta; itaunus Spiritus, & duo dona.

fti fibi apparente , & fequenti no&te etiam a

S. Bern.

in feff. 2.

VIL Spiritus Paracletus dat pignus falutis,

Chtiíto, fanquinem a vulneribus hauftum in il-

Pent.

robur vitze, fcientize lumen. Pignusfalutis, ut

lius vultum projiciente, fententiam damnatio-

Lu1T.

. 12,

ipfe reddat teftimonium Spiritui tuo,quod Fi-

nis »eternze accepiffet,& jamjam defperare coe-

[

lius Deifis: Robur vitze;ut, quod per naturam

piffet, junioris tandem fratris preci

D

us & con-

lo $,

L5

tibi impoffibile eft;per gratiam ejus nonfolum

filiis erectus, poftquam Spiritus fancti benigni-

poffibile , fed etiam facile fist: Lumen fcien-

tatem imploraffet,& peccata fua maximo cum

) or, $

tize, ut, cum omnia bene feceris,te fervum in-

dolore füiffet confeffus, eunder fan&tiffimum

1

1 103

utilem putes, & quidquid boni in te inveneris,

Spiritum afpettabilem tertia nocte habuit, ab

y. 20,

illi tribuas, a quo omne bonum eft. In iftis

eoque nüntium reriflorum peccatorum acci-

Rom. 8-

tribus Spiritus fan&tus docebit te omnia,quze

piens , ad cceleftia regna poít triduum iugre-

. 16

pertinent ad. falutem.

dienda invitatus eft , ficque elapfo conftituto

; Ven,Beda

Ezech,rt

VIIE. Nulla in difcendo mora eft, ubi Spiri-

tempore,cüm fumo fuo aliorum; folatio & gau-

y. I^

hom. 9.

tus fan&tus doCtor adeft. .

in Luc.

dio migravit, uti füfius loco citato narratur.

Idem in

IX. Spiritus fanétus in columba & igne ap-

V..Infirmarius quidam , qui cibos delica-

Ib, ex $.

homil.

paruit, quia omne cor, quod ejus gratia tangi-

tiores pro infirmis praeparatos gulofeabfumere

tur, & manfuetudinis lenitat

/

confueviffet,& quondam Abbati fuo ad miffam

e tra/nquillum; &

( 8- :

Zzelo juftitize fit accenfum.

fe praeparanti confiteri volenshoc delictum,re-

ID

s, Greg.:

lio, 30

X. In linguis igneis apparuit Spiritus, quia

pulfam petitionis( non adeo,ut Abbas rebatur,

i^ omnes , quos repleverit , ardentes pariter &

necelfarize ) paffus fuiffet , eo tandem defpera-

Evang.

I

loquentes facit. Linguas igneas doctores ha-

tionis redactus eft,ut in locum abftrufum fece-

bent, quia dum Deum amandum przedicant

dens, cultrum gutturi feipfum interempturus

corda audientium inflammant. Nam & otio-

immiferit.Sed ab ipfis doemonibus permittente

Deo , in praeruptum campanilis murdm , ne a

fus fermo do£toris eft , fi praebere non valet

N

,

incendium amoris.

fratribus inventus ad poenitentiam incitaretur,

Ibid.

XI. O qualis eftartifex ille Spiritus , nulla

afportatus eft. Verum cüm die Pentecoftes il-

addifcendum mora agitur inomne , quod vo-

lucefcente, Abbas cum fratribus devotiífime

luerit ; mox enim ut teti

gerit mentem, docet,

Spiritui fan&to fapplicaffent , ne miferum fra-

folumque tetigiffe, docuiffe eft.

trem perire fineret,eundem infpirato in cam-

S. Aug.

XII. Quod eft anima corpori hominis , hoc

panili femianimen inventum, cum maximo

feff.2. in

eft Spiritus fanctus corpori Chrifti , quod eft

gaudio ininfirmorum cubiculum deportave-

Fer. a,

ecclefia: hocagit Spiritus in tota ecclefia,quod

runtjibique qua fpiritualibus,qua corporalibus

Pentec,

agit anima in omnibus membris unius

medicinis tamdiu foverunt;donecreftituta ple-

corporis.

k

i

ne fanitate, fofpitatori fuo tanto ferventius de-

, Gtef

8. Hie f.

N

IIl. SpiritusD

ömini ferebätur füper aquas,

ceps fervivit,gratiasque egit,quanto majori be-

j $fs

neficio & charitate fe ab zeterno

intradit, feu ut in Hebroeo habetur, incubabat,five con-

;

interiþu prae«

in Gen. fovebat, in fimilitudinem volucris ova calore

overat,

fervatum cogn

H

[5)

VL

3

246

Bibliothece Ianualit Concionatorim

Íb, Verbo

hoc negotium ferio Deo commendaret, dicens

VL Frater quidam,cum in /Egyptum veni-

; Chr

Miferi- ens filiam facerdotis Pagani formofam admo-

eum in finem hymnum : Z*mi Creator. Syiri-

]o. ??

cordia

dum confpexiffet,ejusdem amore captus.ipfam

iu;: utlucem impetraret, qua poffet difcerne-

op. It

Dei, ex

re, quod melius eft. ld quod hac ratione fee

p

^ fibia patrein uxorem dari petiit. Verum facer-

dos,fe eam dare non poffe refpondens,nifiido-

liciter ab ea effectum eft.

lo fuo interrogato, abiit in templum , & an fi-

1dem.äï

5 ovr

liam fuam coinittere ei deberet, quzefivit. Cui

525;;1.'.

aur

doemon dixit : fi negat Deum fuum, & baptis-

mum,& propofitum monachi , trade eam illi.

S;MILITUDINES..

Cum itaque frater hoc intelligensomnia prae-

l

Qualitaz.

ftitiffet,vidit columbam de ore fuo exire,atque

ad ccelum volare. Sacerdos tamen necdum fi-

I. SI

cut ars in Eo ; qui ipfam na&us eft, fem-S.Bafil de

liam tradere volens, fed iterum idoli fui con-

per quidem przefens eft , fed non fem-S. Spir.

$. n

filium requirens, audivit ab illo : Non des illi

per operatur ; ita gratia quoque Spiritus fancti

L [ Vi

filiam, quia Deus illius non receffit ab eo ; fed

In eis , quiipfam receperunt , przefens elft, fed

adjuvabit illum. Quod cum totidem verbis fa-

juxta divinze fuze providentize ordinem diver-

cerdos fratri retuliffet,hic in fe reverfus dixit :

fimode operatur.

f.:gfc'nz!

Idem.

jo hort

Si tanta fuit bonitasDei mei erga me, ut etiam

IL. Sicutradii folis ita a quovis hominhe par-

poftquam illum tam turpiter & fcelerate abju-

ticipantur,ut,licet quivis plene iis fruatur,non.

pá, t

ravi,a me nonrecederet , cur ergo ab eo re-

minus tamen & reliqui participent; ita Spiri-

4

cedam ? ]taque fecedens,& ad fanttum quen-

tus S. fic fingulorum corda fua gratia replet ,

dam fenem fe conferens, omnia,qu?e fecerat ,

& vivificat, ut perinde etiam aliis abunde fut-

viderat, & audierat, narravit, qui blande eum

ficiat.

4

confolatus,federe fecum in cella,& tres hebdo-

IlI. Sicut ignis

äccenfu.s hanc habet natu- 5 Pafch..

mades jejunare jutfit, ipfe vero interea Deum

ram, ut, quanti ad crinem purpurci fplendoris

e Spir.3.

Fab.eot

e,inDo!

aífidue pro eo deprecatus eft,effecitque, utla-

afpexerint , tantis ufum fuze lucis impertiat ,

pía prima hebdomada frater columbam de

tantis minifterium fui muneris tribuat,& tamé

pf

coelo advolantem,fed longius adhuc diftanté ,

in integritate fua permaneat; ita fancti Spiri-

Paíeh,

fecunda juxta caput volitantem, & completa.

tus virtus, quantumlibet effluat, quantumlibet

tertia feptimana omnino per os intrantem cer-

in plurimos gratize divinze largitatis exuperet,

$. t

nere tnereretur. Quo auditofenex Deo gratias

Catech

ficut probatur recipere menfuram, ita nullam

10.

agens , dixit ad fratrem : Ecce fufcepit Deus

fentit. expenfam.

Faber

cenitentiam tuam,de czetero attende tibimet-

IV. Sicut cor per os producit flatum ; ita

conc. 8.

ipfi, & folicitus efto. Et refpondens frater di-

Pater per Filium producit Spiritum ; vel po-

ia Dom.

xit: ÉÉcce a modo tecum

ero , donec moriar;

tius ficut anima ex intelle&tione rei amabilisPentec,

quod & fecit.

fpirat & producit ejusdem amorem ; ita Pater

Surius 5.

VIII. S.Vincentius Ferrer. tam copiofe Spi-

per Verbum fpirat & producit Spiritum S.

April,

ritu fan&e repletus erat,utlicet Valentinatan-

V. Sicut ab igne manat lux & cal

or ; ita aS.Damafc:

tum velut propria fibi lingua loqueretur, a. di-

Patre & Filio Spiritus fanctus.

l. de fide

c 9:

$. Ch

verfiffimis tamen nationibus in concione pra-

'VL. Sicut Deus homini in corpore duo de-

reg.

it gií

fentibus intelligeretur,ampli(fhimosque ex

þon—

dit przecipua, caput & cor, ut refpondeant po-," q

e ho-

&d Ile)

li

cionibus fuis fru&tus reportarent.

tentiis przecipuis animze, intellectui fcilicet & mine.

$. V.

$ j

voluntati ; ita ecclefize fuze dedit Chriftum ve-

EXEMPLA DOMESTIC A.

lut caput, & Spiritum fan&tum velut cor , ut

n

T^j

ll

perhuncamaremus, per illum intelligeremus.

deSp.:

Epift, In- I.

Francifcus Xaverius Apoftolico plane

dic, 1555.

5

VII. Sicut mater filio , quem temere amat,g.. i

Spiritu divinitus accenfus , inter alias

porrigit utrumque uber, ne forte quidquam eire;, z.

Spiritus fanctigratias etiam hanc acceperat,ut

duodenis interdum aut pluribus períonis di-

defit ; fic Pater »eternus Filio dato SpiritumPent. t. 3.

fan&um adjecit , ut fuum erga homines amo-

verfiffima quaerentibus eodé tempore refpon-

rem abundantius demonüraretf

deret.. Sed & fingulis horis canonicis Hym-

Orig |

num, //eni Santte Syiritur,pro attentionis gratia

Necegitd—r.

Ibid,

ho,

impetranda praemittere folebat.

VIIT. Sicutliterz , quze fücco mali citrei

Mift. 5oc.

II. P.Petr. Faber infingulis horis canonicis,

Ícribuntur, legi non poffunt, nifi ad ignem ap-

l, 3« n.35- preter alias piasinduftrias,ad mentem ab eva-

plicentur ; ita quzecunque cceleftis Magifter 1n

gationibus cohibendam adhibitas-etiam hanc

corde hominum fcripferatjntelligere ipfi non

magno animi fui fenfu ac devotione adhibebat

poterant, donec ignis de codlo, id eft Spiri-

utSpiritum fibi bonum & fan&um ad preces,ab

tus fanCtus defcenderet , & intelligendi facul-

eo ecclefioe & Pfalmiftze dictatas, cum debita

tatem tribueret.

H

reverentia perfolvendaslargiri dignaretur.

IX. Sicut fi lucem pellas de mundo, vel de

S- Baü!.

Vita P.

de 3. Spi-

II. P.Balthaf.Alvarez, cum S. Therefiam ni-

notte lucernam e domo füpereft,ut nihil vide-

á

Batba5, mio affe&tu,& privataamicitia quibusdam per-

ant oculi, nihil operentur viventes, nec agno-

riþu.

Dïdymw

Aivar« 6 (5nis adhzerere adverteret,& per hoceam non

Aeng

llv-

fcatur rerum dignitas,fed perignorantiam au-

d di

mediocriterab interiori & ar&tiori cumDeo fa-

rum perinde conculcetur,ac fi ferrum effet ; ita

miliaritate impediri feiret, ad hocimpedimen-

in intelligibili gubernatione impoffibile eft il-

M

1

i

tum removendum fuafit illi,ut pex aliquot dies

lam infititiam manere vitam absque

Spiritu.

X- Si*

"Tiulur CXXXIV.

S piritm San&ur.

-

£

47

$. Chryf.

X. Sicut non eft poffibile, ut ex fola pla-

XX. Sicutis, qui aliqua difciplina plenus

ho. 2e, via fruCtificet terra,nififuper eam flaverit ven-

eít , qui perfecte eam habet, erudite & fubtili-

Mart,

S.Pamph,

0p. im-

tus ; fic non eft poffibile, ut fola do&rina cor-

ter deea poteft proferre fermonem ; fic qui

perf.

rigat hominem , nifi cooperatus fuerit Spiri-

Spiritam fanctum confummate acceperunt ,

ita utimpleantur eo, cum fiducia verbum Dei

tus fanGus in icorde ipíius.

Idem dec

Xl. Sicut navis, quantumcunque rebus aliis

loquuntur , quía przefens Spiritus fanctus di-

*

5, Spir.

fit inftru&a , moveri non poteft , nifi per ven-

gnam Deo vocem miniftrat.

ador.

ti operationem ; Íta , licet adfit fermonis am-

XXI. Sicut ventus , przefertim vehemens , Fab cone.

pla fuppellex , profunda eloquentia ac intel-

uti turbo, turres dejicit, arbores evertit, rupes *-iu Fer.

ligentia, nifitamen etiam Spiritus fanttus co-

fcindit;ita Spiritus fan&us per Apoftolorum? * *5tee.

lfll de

operetur , & virtutem mov

:

gndi fuppeditet,

praedicationem mundum idololatricum ever-

wplr

otiofaà erunt omnia.

tit, potentiam, fapientiam, & eloquentiam ty-

S. Be'rn;

ll. Sicut non habet corpus , unde vivat, nifi

rannorum & Philofophorum ftravit.

tr, de vit.de. fpiritu ; fic affe&us hominis, qui amor di-

XXII. Sicut paterfamilias diftribuit fami-

Ibid, -

citur, non vivit, hoc eft, non amat. Deum ,

lize fuze neceffaria ad vitam pro cujusque exi-

nifi de Spiritu fancto.

gentia; fic Spiritus fan&us in ecclefia parti-

,

Mai'chant

Xill. Sicutterra fine aqua nec confiftentiam

tur dona fua fidelibus pro eorum capacitate ,

in hort. habet, nec veftitur herbis, nec ornatur flori-

fuoque beneplacito.

Paft. tr.

bus, nec producit fru&tus,fed eft inanis & va-

XXIII. Sicut aqua pluvialis e nube effufa ,

Ibid, -

!-P^P-** 003 ; fic anima fine gratia Spiritas nec tenta-

dum per aeris regionem decidit, in minuiffi-

