P^

flainas; cum vero incendium crefceret,& vide-

lamo pofuit : Conjugem, fi forte carnis ille-

:

*ä

cebras fentiret, emicans e vultu ejus fplendor

ret,vixafe illzefam imaginem afferri e flamma

poffe,

ingeniofe pius , ac fui fecurus, convolu-

abfíterruit, & omnem libidinem extinxit, aut

tam imagiuem in os

fumpfit,& deglutivit. De-

aliis modis eam caftigavit, donec Lucia ma-

gnis ad Deum precibus Comitem induüxit, ut

in Patri noftro anxius queritar, fe id fibi re-

ligioni ducere ; cumque Pater juberet eum fe-

ipfe Seraphico Ordini nomen daret: lpfa ve-

mo eífe, mox reverfus, adhuc

ro Praedicatorum Ordini adfcripta eft.

.curo acl»eto ani

anxie dicebat: In imagine fuiffe etiam duos

*

latrones ; quare timere fe, ne, cum eos quoque

/5 Tunquimnþ.r Ecclefi laus €2 fkivor.

Philipp.

devoraffet, malus & finifter latro aliquid vitii

LI. Non vidit Oriens & quzevis aliaplaga

;

de Mar.!.

Indiz Orientalis , quam noftri a centum &

t. deMiff

fui fibi affricaret, & fimilis ei fieret ; Pater ri-

fum non tenuit, & fenem optimum amplexus,

viginti annis excolendam fufcepere, ecclefiam Japon.

ait; omnem fe illius culpam , fi quze effet, in fe

magis florentem, & fru&u copiofiorem : neq;166;.

reqipärg: ipfe vero bono animo effet.

fanctitatem magis radicatam, populum fan-

&iorem, labores magis benedictos, quam quos

Miraculofa loci. mundities,

in regno Tunquineni exantlavimus. Abun-

läiermb.

XLVIIL. Rogante S. Patricio adhuc puero

dantior eft inibi fru&us, quam fuit jactura in

de nat,

pro nutrice olim fua ab emptore, oppidi cujus-

Japonia. In Japonia quidem primis quadra-

fnir. in

ginta annis Patres noftri erant centum & tri-

Evr. l. 3.

dam domino, in fervitutem abrepta , quze co-

€. 46. —ge

batur fcopis officinas omnes intra munici-

ginta, habebant duos Epifcopos, multa Col-

& e ftabulis equorum fimum

legia, in quze erant, ubi docebantur artes libe-

pium expurgare,

habitacula illa absque hu-

rales ; Seminaria non pauca, ubi educabantur

exportare, omnia

mana manu mundara cerneba

ntur, nec infra

Catechiftae ; & tanta cultura toto eo tempore

fatti Chrifüiani ter centies milleni. Erecta de-

feu juxta fimi. alicujus veftigium cernebatur;

in Templa ducenta.

In Tunquinenfi regno

IURP!ltl

mirantibus omnibus rem infolentem , nutrix

Toyg,

tandem a fervitute eximitur. Manfit etiam

fpatio triginta annorum, fine collegiis, fcini-

nariis, Epifcopis ,'ad fummum denique a de-

Frr,

oft ejus difceffum miraculum, quod usque in

cem fociis, Í2pe paucioribus linguze illius

i6st,

præfe

ns ( ait Jocelinus ) conftat effe confirma-

tum ;

fi enim infra di&tze munitionis ambitum

gnaris , tot ad Chriftum adducti funt, ut ja-

quot locus capere poteft, ibi ag-

tot jumenta,

Ponum numerum fuperarent.

regentur, nulla ibi fimi particula reperitur.

Eít autem locus ille celebris in valle Clud. fi-

Sucuritar de rebus ad vitam [ervandam

meceffarür.

tus, lingua gentis illius Dunbreatan , id eft,

LIL Joannes Avila facerdos,dum aliquan- Vita p. z.

ï

MQns Britonum, di&tus.

do Cordubenfibus ecclefiafticis oftendit exi- 8. 3.

guum Bibliorum volumen , quod ei fempere-

Puffio Chrifii fru&uofe leia.

Lyrzus

XLIX. Duo familiares amici, alter Cleri-

rat ad manus, incidensque in eam Chrifti fen-

de imit

cus & do&us, alter laicus illiteratus, anchore-

tentiam Matth. 6. Querite primum.| Regnum

Chrifti.

Dei, €$ juflitiam ejur, €2 cetera ( utique tem-

pat. l. 6. c.

tze fimul facti funt. Clericus coepit ejus vitae

1Q»v

rigore fatigari, a

creditum meditari; alter con-

poralia ) adjicientur vobir; afferuit, fe ei fen-

,2

tra femper hilari

s erat; cum aliquando conve-

tentize lineolam fubduxiffe, atque ejus verita-

Iteri fidenter moerorem fuum

tis fecurum, fidentemq; Chrifti promiffo, nun-

nirent,Clericus a

& ejus ca

ufam exponit ; cui laicus diferte e

quam caruiíle neceffarüs fubfidiis. Et mihi a-

Paífionis Chrifti mcerorem abfterfit,

liquando dixit, ait Author, fi Genuenfis mer-

mylfteriis

L)

L

n alinm hominem mutarit,

cator aliquis opulentus idem illi polliceretur,

lib i

ut omnino eum 1

Otulo

Rogat eundem Clericus, unde hanc fcientiam

fidemque Chirographo firmatam traderet in

my&l C. l

hauferit ; cui alter: Liber meus, ait, eftDomi-

manus, fe omnibus ejus neceílitatibus provi-

IO, n' I

nicz paffio

nis & mortis, in eo triplices quo-

furum , fecurum fine dubio fore, neque de re

tidie literas lego,aureas,

rubras & nigras;fimul-

ulla folicitum : quanto potiori jure, ajebat,

em Crucifixi hominem addu-

fibi fidendum verbis & promiffis Chrifti, quae

que ad imagin

.

cens, aureze, in

quit litere funt Chrifti virtutes

fallere & tranfire non potlunt.

ï

Patiex-

,

ZLIppendix ; Hiftoria.

541

Patientia cum doloribus getenda,

baria,vafa argentea & aurea.x Superfluitas auté

ifta non eft ob aliud inventa,nifi ut pafcat ocu-

Ibd,g.s. LIII. Idem in morbis dicere folebat : Domi-

ne auge dolorem, [ed €9. auge patientiam. — Gravi-

los proprios, &, quod miferabilius eft, glienos.

ter aliquando valetudine aflli&tus, cum ejus

Miniítri obdormiiífent, & candelz quoque lu-

Ebcleþæ mutatio,

men extingueretur, crefceretq; doloris acerbi-

LVII. Cum Petrus Senonum

Archiepifbd— Ibid. c.12.

tas, noluit illos excitare. Victus tandem dolo-

.

bil l.

pus AbbatiamClarevallenfem adiiffet,ut quen- niru

8

j là

ris vehementia, Deum rogavit, ut fefe libera-

dam Converfui illic vifitaret, qui frequenter'* *

ret : paulo poft obdormiit nonnihil, & cum e-

rapiebaturin excafin , poftulavit ab eo fibiali-

vigilatfet a doloribus liber, cuidam adltanti di-

quam vifionem enarrare. Cui alter , //idi, in-

fcipulo dixit: O qualem hac no&fe alapam mili

quit, Domimsm guandam [peciofiffmunn , : auro

inflixit Deus ? quod. fcil. a Deo exauditus, plu-

€? geuimis ornatam : Ea mili. fupenti dixit: Qua-

ra tolerandi occafionem & merita amififfet.

nam [um ?. re[pondi, videri iil effe B. 'irginem,

E

tum illa : re[pice me a tergo; cumque a. tergo. vi-

Defenfio famz DEQO commifa.

derem,, vidi éam putridam , €9 vermibus . [catu-

Ibid.p. 2. LIV. Ejusdem Avilz do&rinam in concio-

rientem, .Nunc , inquit-illa , poter videre, me B.

*6. nibus carpentes apud Ínqrifitores eum accufa-

Virgiuem non e[Je [ed fum Ecclefia , qui in grimo,

runt, quali feminaret errores, coelo divites ex-

ftatu, quafiin. anteriori parte , [cil, in. Zlpoftolis,

cluderet, damnaret inconfulte mortales,& fe-

in Martyribus && Confefforibus fui pulcherrima,

duceret : Unde juffus eft publico abítinere, do-

E? decenter. ornata : fed a parte po[leriori , id df

nec eas criminationes diluiffet. Parraga, Do-

poflremo tempore , ut in modernis. Pralatis, [um

miuicauus, vir maguae do&triuze & auétorita-

quirida, [ordium €9 ign0fniiziæ plena,

tis,ei fuafit quidem, ut accufatores injuftos re-

Dotlriina potior armir,

^

criminaret; hoc enim licere, quemadmodum

lugaris

Philipy

cozitantem auferre vitam licet occidendo

LViI Callitus II qui Nicolao V. fuc-

verti. 1g.

de Mir

ceífit, & omnes bonas artes reftituit, ac fovit,

.. II.

r, del

pravenire. At ille.nihil omnino pro fua caufa

Jupon,

egit, Deo & innocentia fua confifus. Abfolutus

cum intellexit periculum , quod ecclefize imi-

,1663c

igitur, & ab Inquifitoribus juffus eft, fefto die

nebat a Jacobo Picinino belli Duce, intrepi-

in eadem, qua prius dixit, ecclefia principe S.

dus refpondit: Habere fe tria millia dottif-

Salvatoris Hifpali verba facere. Ubi in Cathe-

fintorum Virorum , quorum confiliis fapien:

dra apparuit, illico tubarum fonitu, magnis

tiaque omnes omnium fimul Europee Dueum

plaufibus, & totius urbis congratulatione ex-

conatus facile reprimi contundigue poflent..

ceptus eít; fed ille memor confilii a Chrifto

dati, fui fermonis exordium fecit a precum

Clerus malus a. Potta reprehen[us, —

Adam

poftulatione , ^gans Auditores, ut una fe-

LIX. Poéta quidam chriftianus ita olim,.

hirm-

malos Clericos fugillabat :

3

cuim eorum, a quibus fuiffet: calumnia peti-

beck. p. 2.

Curant non aras, fed haras; non vera, fed

not. faer,

tus, DEO c?nixe falutem commegdarent.

eera .

«- fol. 439.

Mehiw*dbili; iiz morbo patientia,

Non zquum, fed equos: non inopes,

IDRCïato

LV.

In nova Francia anno 1650. quidam

fed opes.-

- Libras, non libr

os relegunt, parentque mo-

novee,

Michacl E Kovaendal dictus, juvenis viginti

Franc.

duorum annorum,magioue virtutis, cum aeger

qGetae.

165C. multa toleraret a Chirurgo , morbo id exigen-

Non monitis, pretio , non prece queni-

te ; Dei caufa libenter omnia perferebat,& fe-

que juvant.

Non alleluja recitare, fed allia norunt,

ipíum animans: Si dzemones, iaquit,aut hiro-

one, quam Salomone le-

quenfes ( juratieorum hoítes) infideles meum

| Plus in Sulm

corpus fuppliciis excruciarent, coufolaret me

gunt.

ipfum , cogitans ,. Deum dele&ari patientia

mea : etfi eorum crudelitatem & peccata dete-

Conceytio Dmmaculata B. Virgihir mira-

VM p. h

ftaretur. Nunc autem, dum is, qui me aflligit,

biliter. ill uftrata,

$3

orta ime In Rälaf.

facit hoc Dei amore, cui placet. quod agat id,

LX. In Hifpania quodam vefpere

'ifþafh

mani tempeftate , inter.varia fulmina & grau-

1665.

quod mecum agit: caufam habeo, patienter

dines coelum lapidem dejecit ita micastem,ut

]

omnia ferendi, ut Deus voluptatem capiat,

quando me vi

olures alliceret ad videndum & explorandurm:

te oífendatur.

det ita pati, ut ipfe nqna ex pat«-

ac repertzefunt incifze literze hoc fenfu: Saive

AMMaria Virgo, €?- Mater. Dei, coucepta fine. «ma-

:

W'enter omnium membrorum [umptuo- |

cula' originali.

- Eadem foriter defen[a.

t RAU.

Ex eaä;

LVI. In menfa cujusdem Przelati mota fuit

LXI. Ef Matriti domicilium quoddam Do-

[diota in

minicanorum , cui nomen vulgo Collegii de

oculo

quzeftio, quodnam membrum fit fumptuofius

myf.c. in corpore humano ? refponfum fuit ab om-

Atocha, ubi inclyta miraculis imago D. Virgi-

I

' 19, 1. I-. pibus, ventrem effe.

Interrogatus poftremo

nis, quam vocant Dominam noftram de Ato-

Philofophus, qui aderat,afferuit, oculos plures

cha, publica religione colitur. Contigit autem

facere iumptus, quam corporis quodvis mem-

meníe Auguíto proxime fuperiore, ut oborto

incendio , quo & Templum Antochanum &

brum., Quia fex funt, quze fumptus faciunt ni-

Coenobium deflagravit, fubducta flaimis facra

Inios, vefteg pretiofz, equi, zedificia, libri, ci-

Yyys

imago

/

542

i

llibliothecee IManualir. Concionatorig

imago ad; Mona&erium San&ifimz Trinita-

confeftim avferendam. Interim multi e prima-

tis exportaretur.Sed brevi rezedificata eodem

ria nobilitate vel fortuito, vel rumore exciti

2&'3*

loco, ubi templum Atochanum erat , zedicula

adfunt, & caufam tumultus inquirunt: Qua in-

non incoimoda, placuit Patribus Dominicanis:

tellecta fzeviunt ipfi longe attrocius cateris ,

venerandum Statuze pignus in antiquam fedé

queruntur tantum Hifpanizx dedecus, utcui

reititaere,ejusq; translationem feu relationem

probrofum fit, Deiparze maijeftatem imminuj,

magnifico apparatu honeftare.

Facum id

gloriamq; deformari ab illis, ut ajebant, canib',

Íplendide & honorifice maximo populi con-

quorum conditor Hifpanus fuiffet. Si quid fi-

curfu, & more gentis per o&onos dies. Adhi-

mile alii Religiofi tentaffent, continuo ab his

biti quoque Regii Symphoniaci, nec defuere

ipfis de hzerefi accufandos. Supervenere qua-

per noctem feftivze faces,ignes artificiofi,miffi-

taor Religiofi, e S.Francifci familia cafu prae-

Itum e fulphurato pulvere fagittarum jacula-

tereuntes duo pedites , mulis adve&ti Benedi-

tiones, varia volantium flamarum fpectacula.

&inus unus, alter Hieronymianus. Hi omnes

Seá felicem totius fefti decurfam , oGavo die

populi furorem animarunt verbis. Poft multii

vefperafcente, turbulentus exitus excepit. Sa-

fremitum decernunt ommes , rem ad inquifi-

cros enim concentus terminaturi mulici Re-

tionem deferendam. Interea titulum in librari-

gii,coufueta claufula,qua laudesSS.Sacramen-

ls proxima officina reftaurant optimates prze-

ti & fine labe conceptze Virginis canere mo-

grandibus literis in nova tabula: & ifacelli fo-

dulate folent,finem facere parabant. Declama-

ribus affigunt,edu&tis gladiis minati,fi

guis ma-

bant illico Dominicani : Cantores contra gra-

num auderet admovere. Quodfi quispiam Deo

viter dedignantur, &.in propofito perftant.

invitus monachus id audeat, effe&uros fe , ut

Neq; loci.reverentia deterriti nudant gladios.

fentiant, quantum ipfos Virginis fan&iffimze

Denig; cohibitis refragatoribus ufitatam car-

conceptio pupugerit. Hzec autem per quintam

men numerofe pertexunt. Unde poftmodum

& fextam velpertinam gefta cum effent,adii e-

regrefhi;ut injuriam pietati fuze fatctam ulcifce-

go ipfe locum certaminis circiter octavam.

rentur, ac Patribus Atochanis degre facerent,

Needum relanguit tumultus , oppleverat pu-

ea ipfa noe chartam nigro tin&am, cui albis

blicam viam confertiffima multitudo,Cardina-

characteribus hzec verba infcripferantHifpano

lem Toletanum operiens,qui advenire diceba-

idiomate : María fanfiffima , concepta. fine. guc-

tur. Plurimi autem e turba Religiofum, qui

cato-origimali : templi foribus affigunt; Illuxe-

mane Muficori titulum refixerat, ad fupplicifi

rat poíterus dies 23.Nov. iniras tragcedias da-

turus. Hzerebat valvis epigraphe muficorum:

depofcebant , atq; in ccenobium irrumpere ni-

tebantur, refponfum eft a coeteris Dominica-

prope adítabat quidam a Dominicanis fubtri-

nis, eum effe zedituum hominé laicum, rudem

ftis, & tacita cogitatione defixus ; quem de via

& illiteratii, biennio non amplius religiofum:

confpicatus puer duodecim circiter annos na-

jam domi non effe, alio migrarejuffum. Sur-

tus:illac tranfiens, & amphoram vinariam ma-

dis hz*c canebantur, Quare non fores effringe-

nu geftans accedit,atq;horninis mororem con-

rent, ab octava ferotina usq; ad fecundam ma-

je&ans e vultu : Quid, inqu

it, enimo ver[as Pa-

tutinam ftetere pervigiles prope omnes prae

der? haud dubis. fine peccato. orcinali concepta

L

foribus Dominicani , ut fui revereptia vim at-

£fl. Cui Dominicanus

?

perge inceptum iter,

cerent. Subinde autem valvz, poftes fupcsum

atque abi,, vilis. mendicule. Tum puer convi-

limen conveftita erantepigramatis, fententiis

ET

tio nil tarbatus , Ita »efl, ait. Pater ; tametfi tibi

emblematis, ut nil vacul füpereffet. Certabant

doleat, fime peccato , originali concrpta efl, Vacet-

ingenio, B, Virginem conceptam fine labe ce-

fitus illa confidentia Pater erunipitia jurgium

lebrantes. Nec vocandi fuere, qui legerent.Si-

& contumelias. Puer ítreaue refpondet, fit

mul ortalux vigefimo quarto Novemb. con-

clamor, & ingens concurfus. Fremunt omnes

fluxere rota ex urbe fpectatores, qui vario illo

contra Dominicanum , & pueri caufam tuen-

ingeniorum partu oculos animumque pafce-

tur. Ille impatiens ia Sacellum fe recipit, ali-

bant. Ego quoq; omnia perlegi, ac prze coete-

quid quzefiturus, quo Muficorum epigraphem

; Au'thore

ris piacuit Poéma füpremo oftio magnis & ve-

b

e foribus evelleret, Tandem nodofam cannam

na&us redit. Forte in s»edicula tunc orabat mi-

nuftis chara&eribus fcriptum. Ecce autein

ex alio aliud malumDominicanis. Die fequen-

les, qui in Dominicani exeuntis ore ac geftu

ti decernitur quadam poteftate fuperiori;ut fi-

aliquid intemperiei fufpicatus , in(cquitur ; &

ne mora adimatur eis facra imago B. Virginis

aruündine titulum illum radere , refigere, ac

de Atocha, & ad Sanctimoniales

quas vocant

concepere molientem dehortatur. Renuente

Diícaleas de la Princeffa, deferretür. Tuin de-

monacho miles arma expedit, & ftricto eladio

mum fulminati eo nuntio, nec minorapericu-

vim parat , &ultarum fe B. Virginis injuriam

la veriti, fefto

B. Virginis concéptze brevi ce-

clamat. Dominicanüs fuorum opem implo-

lebrando cedendum plane cenfuerunt, & pu-

rat : [lli erumpunt, & militem quidem a vi co-

blicoe pietati obfequendum. Invitant ergo mu-

hibent, fed non illius & turbse voces. Cla-

ficos, e templo Difcalceatorum , rogantes im-

mant omimmes: ignem monafteriotnjiciendum.

penfe, ut in facellofuo Atochano Hymnos

jam illud cum templo nuper aríifíe; claroirati

vernacula lingua de iiaculata . Marize conce-

Numinis argumento. Nunc demum mona-

ptione populo audiente concinerent. Venere

chos ipfos, qui non refipuiffent, fimul exuren-

mufici: & cum illis à civico Vagiftratu non-

dos.

luterea Virginis Atochan effigiem ab

nuli, quoruin poftulatu & prope coa&u ipfi

indignis, & Dei Matris nitorem infamaatibus

lleatium

ecambomiuicani hinc atvq; hiüc e pfa

fubíel-

dpyendia s

Hijioi*i&.

543

fubfelliis

alta

ACUO

"

tnis clare,ac Depius decantarunt:

tinaciam, quam non fine multorum fcandalo

Laudetur. [auctiffimum Sacramentum , €2. puri[-

pra fe tulerat. Sed B.Virginis favore, quam a-

ima lirgo toucepta fie labe. geccati. originalis.

lias fingulariter colebat, ad vitam rediiffe; bre-

Colliqueicebant gaudio, quicunque hoc dulci

vi tamen intra novem videlicet horas denuo

fpettaculo intra sedem fruüebantur.: fed quia

fe moriturum, accitoque íacerdote, qui ei

longe arcebantur loci anguftiis, P.Prior vir au-

olim a confeífionibus erat, confeffus & abfo-

thoritate & meritis gravis,magneeq; in urbe e-

lutus eft. Exin omnes ad piam fententiam te-

xiftimationis,prodit eSacello, dat fe in lu&tan-

nendam hortatus eft. Jufculum apiis feeminis

tes cuneos, & ad mediam plateam parvam it. :

oblatum refpuit: paulo poft iterum fe mori-

ibi denique omnibus ad eum rei expeCatione

turum: eo tantum fine vitam recepiffe , utpu-

converfis magna voce illud idem clamat: Lau-

blica atque praefente confeffione przeteritze

detur SS. Sacramentum, mec. mon puriffina l/irgo

contumacize Ícelus elueret, & inaudito hacte-

concepta [ine labe orginali : fucclamavit univer-

nus teftimonio piz fententiz veritatem con-

fa multitado : //iforia / vitloria/ Idq; tam fo-

firmaret. Di&a a fe hora obiit: corpus folenni

nora &imani voce , ut nemo potuiffet toni-

rita in fublimi tumulo collocatum eft. Sicari-

trua,fi quee fuilfent,exaudire.Priorinter hilaris

us furca ezedem luit: feries miraculi in tabulis

turbae plaufus egrediens, fua ipfe manu, fpe-

alfertoribus fzepe in dubium vocata, publica

&ante populo, efuperliminari zedis tabulam

auctoritate ftabilita eft, idq; AnnoChriíti 1484.

appendit longitudine feptem pedum, latitudi-

1525. 1610. 1653. & palfim extat. Habet eam

neunius, cujuó in area czerulea literis aureis

Torres, lib.2.c. 4. Tenas Epifcopus Tortofze

inuftum erat hoc lema : Zaria f[anctiffuna conct-

in Conc, dé Concept. B. Virginis. Sebaftianus

pta [ine matula. peccati originalir: eoq; teftimo-

Abrea in t. 2.tract. s. difp. 6. fe&. 4.n. 36. Hi-

nio fuum fuorumq; fuffragium luculenter te-

ftoria Longobardica edita Argentinze. Serra-

- ftatusabfceílit. Praeterea juffi funt pofthac;qui

nus l. 2, de Conc. c, 3. Vega in Theol. Mar.n.

ad introitum templi füipem a populo rogant,

392. Bafilius Pontius. Czterum hoc unum

in fumptus cereorum, his verbis conftanter

affirmo ( ait P. Honoratus Faber, qui fub no-

uti : JJate pro. cereo SS. Sacrammti, €9 B. Vir-

mine Hugonis Siffilini latet) nullam hattenus

ginis de Rojario Marig fmzägiJWmæ coticepte [ine

exceptisiis, quzx& iu facris Codicibus conti-

nacula peccati originalis. Placuit autem ad rei

nentur, hiftoriam a ie leCtam fuiffe, quoe ma-

perennitatem eaià tabulam , quam Prior Ato-

jorem au&toritatem & fidem prz fe ferat. Di-

chanus oftio appenderat, tenacius firmari.

&us Hugo Siffilinus in libello feu opufculo

Condicitur in rc.matutinam die: fequentis 26.

exquifite docto, quod infcripfit : Corolla V ir-

Nov. Rurfus confluunt cives, indigenze, adve-

gimea, in conclufione.

nz.. Tum vero applicatis fcalis duo eFratribus

feu Laicis Dominicanis tabulam firmant clavis

Ordo S. Francifci miraculofe defenfus,

ingentibus ferreisq; fibulis tam valida malleo-

LXIII. Anno 1376, quidam Praelati vole-Biblioth,

rum impattione, ut non nifi magna vi revelli

bant Ordinem S. Franci!ci abolere, habito ali-

paup. lit.

c. de cons

poffe videatur, tubis interim ac tympanis pet-

quo Epifcoporum conciliabulo. Erant autem

fi!. rmalis,

fonantibus. Ita tempeftas refedit, permiffumq;

eain urbe in ecclefi? przecipuse feneftris de-

" Domiaicanis, ut fequenti noCte per tenebras

picte du imagines S. pauli, & S. Francifci.

alia programata tollerent uno excepto, quod

Nocte zedituus vifus eft fibi audire S. Paulum

erat ei infcriptioni fimile, quam Muftci affixe-

dicentem : Quid agir Francifce ? cur. tuam non

rant, & aedituus fuftulerat. Cui tamen hzec

defendis filiam ? Cuiile: quid faciam ? mil ha-

verba funt addita: JVe me hinc auferant, uti [o-

beo prater crucem ; , €2 hac ipja patieutig me ad-

cio n:£o fa&tum eft.

-

monet. 'Tum S. Paulus hortatus, ne,tantam fer-

retinjiriam, ei gladium fuum offert. Terri-

Eadem in redivivo. a[ferta,

tus ?edituus, fimul ac illuxit, accurrit in tem«

Authores

LXIL, An. r424. VI. Idus Septembris Fe-

plum, certoq; vidit, utramq; imaginem infi-

cit, ^ fto Nativitatis B. Virginis Minoreffze, quod eft

gnia inter fe mutaffe ; in dextra S. Pauli cru-

oppidum Barcinonenfis agri , Francifcus Mu-

cem effe, & in mann S, Francifci gladium,tunc

letus,Baccalaureus ecclefize ibidemCollegiatze

cruore ftidantem. Interim increbuit rumor,

Canonicus , a quodam Francifco Planes, dia-

Epifcopum illum, qui ejus confilii Auctor

bolo füb hominis forma inftigante, ac Muleto

fuit, repertum effe mortuum przcifa cervice.

calumniam affingente, ipfo in templo principe

Tunc & ipfum vifüm naravit, & imagines

«

pugione confoffus, & interfe&tus eft; fed vix

oftendit.

L

per aliquot horas exanimis jacuit, cum denuo

B. Virginis ope revocatus eft ad vitam, ac mul-

Pudz'citia Primiata,

tis audientibus, quorum tefítificationes publi-

LXIV. Nobilis virgo viduaze matris, urgen- Nicius E- |

ca auctoritate exceptze funt , diftincta voce af-

te neceffitate ultima , monebatur a matre, ut rith,

feruit, fe, dum viveret, tenuiffe opinionem, B.

ad cavendam famem & inopiam fe proftitue- exemp;.

140»

Virginem fuiffe cum macula conceptam, &

ret;;ait illa,diem fe unum de re deliberaturam;

pertinacius propugnalfe , & propagalífe. Hinc

interea przecifos fibi elegentiffimos capillos

permittente Deo violenta fe morte fublatum

matri vendendos tradit, qui venum expofiti

ficarii manu ! cui nullam offenfionis caufam

cuma nobili juvene confpicerentur, ac ille

dediffet; feque ad Dei tribunal, ing; maximum

quzereret, num alicujus puellze effent,quae mo-

nafterium effet ingreffa ubi intellexit rem om-

falutis difcrimen addu&um fuiffe, ob eam per-

nem,

544

Bibliothecm Mamualis - Concionatorig-

nem, virtute & mifericordia comotus , jubet

& czetera pietate miraque divini panis fame

mulierem bono animo eífe. Clam interim in

noftris adeffe . ccepit.

puellze mores & vitam inquirit, & cum om-

nia huic facinori paria reperiífet, eam indota-

Literg Chrifli. Urbem defendunt.

LXVIIL. Quamdiu Edeíff»e 1n Syria literze

Jo. Balpt.*v

tam fumma Patris voluntate uxorem duxit.

Chrifti, ad Abagarum Regem miffze , fervatoe

ignius cs

24.de Rew

funt, tamdiu urbs illa ab hofte occupari non

lïq.

Vita p. r.

Concionatoris dos pracipua.

potuit,ut refertDamafcenus 1. 4.nec in ea habi

-

c' 20 &

LXV. Rogatus Joannes Avila a quodam

"probo Theologo, quodnam fÍibi documen-

tare tyrannus, àut hzereticus, aut paganus po-

tuit; quod fi exercitus, eam cinge:et,infans fu-

geide

tum darét, quo fe utiliter impenderet praedi-

pra portam eas legendo ftatim vel hoftem pro-

WW

n

j

$h Cl

cationi, paucis refpondit : Vghementer Deum

amaret,

fligabat, vel ad [pacem petendam eo ipfo die

AT 7'

cogebat.

Providentia D-E l in mäïu fwbmïnijh;'ando.

Singularis gratia reliquiar äme'ndi."

BiBl.paup.

LXVI, Fratri Guidoni Ordinis S. Francifci

LXIX. Francifcus Hortalanus S. ]. Coad.[o. Ferr;

. Bonav,

lit. C, de

jam Grandxvo Deus lautiores cibos providit.

jutor in Sardinia habuit fingularem conceffamDifquif.

Conver.

Dedi enim felem , quze quotidie e fylva volu-

fibi gratiam, detegendi defoffas SS. reliquias.Reliq. l-

fas,

crem aliquam afferret F. Francifco montis Il-

Ante mortem ducenta SS. corpora detexit,ac

2. p. I. €«

"

Qa. 2.

cini, ejus focio, ut praepararet: Ipfo vero die,

indicavit. Poft mortem digeftus repertus eft:

quo vir fanctus obiit, ad ejus pedes felix ex-

index plurimum veterym templorum , quze u-

piravit.

binam extarent, ipfe nunquam audierat, &

T

.Eadgm in filz"o ad catholicam fidem

SS. reliquias indicavit, quze ubinam locorum.

$

reducendo,

extarent fingulis in templis.

fiden 1.

Hiftor,

Juflitia Judiciorum Dei ill

3- 2b

Soc. p, 2

V-LXVII-. Fuit ju&enis viginti quinque cir-

compyrobata.,

ufiri exemplo

l. 5,

citer annorum : quitribus cum matre & fratre

LXX. Dominus quidam per filvam equoHenricus

a Piratis e Corfica Infula abreptus Algerium

vectus crumenam in viaamifit. Ubi ad flumenin Diopta

primo, inde Conftantinopolim ducitur. Matre

acfratre redemptis inter Mahumetanos infans

ventum, herus pecuniam & vidulum defide-**etp

rat ; qucerit ex fervo , num ipfe repererit: ne-

rerum ignarus in. Mahometis cultu adolefcit.

gantem iratus ftriCto ferto petit, ác pede trun-

Grandior aggregatur Piratis , cum quibus ad

Iberium mare przedaturus navigans przedafit.

cat, ita relictofervo herus viam relegit, argen-

to quaerendo. Ad ejuladtis vocém éxcitus A-

lbidem 1,

Quatuor annis & amplius in Hifpanizx portu

nachoreta, hominem réperit male multatum.

captivus fervivit.

Quo tempore nulla ratione

^6 Ll

Solatur, ad dolorem lenit, ut poteft.?Et ratus

M.

adduci ad. chriftianam fidem potuit, fed fugam

morti proximum nionet , ut confiteri ac igno-

ad fuos, ut putabat, parabat. Demum preci-

fcere hero velit. Paratum ad omnia in celiam

bus &indultria id egerat;ut redemptionis pre-

fuam portat, ac magna cura ei invigilat. Sub-

tio iter pararet a Calpe mox enavigaturus,

inde miratus, innocentem ita a Deo aflligi to-

cum incidit in mulierem natu grandiorem.Ea

ut hominem vidit, nefcio quid 'ejus figurze,

lerari, abAngelo monetur, non finiftre de ju-

fiis Dei judiciis judicare.

Hanc paenam eum

quam filiolus olim ei impreíferat, agnofcens,

promeruiffe, quod hoc ipfo jam olim pede ju-

perculfa fubftitit. Cumque heerens in obtutu,

venis fuam matrem una vectus ex curru indi-

cujas effet, rogaffet, illeq, fe Turcam Conftan-

gnis modis deturbarit, neque unquam, ut par

tinopolitanum effe refpondiffet; contra mu-

erat, doluiffet. Herum autem amiffa pecunia

lier plus plusq; faciem filii nofcitans ac depre-

hendens , fpeque repentina ac materno fenfu

male fuiffe ufurum. Qui vero facculum repe-

$, Bee

rit, fuiffe tenuis fortunze hominem, fed inte-

ttd. Aen,

coimota: JVon itaefl, inquit , Chriflianur es. &

grae vite ac numerofze familiz , quod argen-

0m, T,

filiur meus, Delirare vifa eftilli anus, fzepiusq;

f 74

affirmantem modo cum rifu, modo cum fto-

tum repertum inox ad Curionem fuum attu-

i 2.1

lerit pro concione proclamandum. Parochus

macho abigit. Atilla conftanter Przetorem a-

dit, rem aperit, fe non dubitare, hune effe fi-

autem divinitus edoctus de repertoris inopia,

cum nemo repeteret , partem unam repertori

. lium fuum. Ita olim una captos, ita fe redem-

dedit, reliquam in reliquos egenos diftribuit.

ptam, ita eo loci veniffe. Confentire in juvene

&

lineamenta , & oris figuram, confentire zeta-

Cor ubi figendum.

UUX WE B. Arfenius, ut eft in vitis Patrum, Idiots in

tem ; fi hzec haud fatis argumento effent, nu-

ocuio

darent, in certa parte corporis geminos reper-

cum moreretur, rogatus a fratribus,pro vale-

myvít, c,

tum iri nzevos. Praetor haud negligendum ju-

diCione, ut pio eos documento muniret, di-

Trtelp

I 30 n. 13.-

T feft 6

dicium ratus , fpoliari juvenem jubet; & ecce

xit: Jbi, ubi, quo ditto emifit fpiritum. Inde

Crhiri,

n»vi, quos mulier dixerat, palam cernuntur

de verborum illorum fenfu foliciti fratres, fe-

L

ab omnibus.Hic gratulatio & plaufus,tanquam

nem quendam per literas confuluere , qui re-

l,

in exitu comico. Juvenis ftupens hzefüit. Tan-

fcripfit eis: Hwc efl, utputo, verborum intelligen-

dem matre alia füper alia figna congerente,

tia: lbi noftra fixa fint corda , ubi vera. [unt

gaudia.

cum ipfe quoq; haud fe pro filio habitum un-

quam recordaretur, nec parentes nominare

Catholicorum. fervor.

poffet, tandem fe Chrifto adjudicavit, & ma-

LXXII. InGallia ad decem milliaCatholico-In furor.

tr. Dein frequenti confefüonepeccatorum,

rii contra Hugonotas ivere, qui zelo divino inGallic.

ftructi

; .äpendix: Hijlorial'

545

ftru&i prodia ampla, uxores & liberos reli-

tis menfis, facerdos ita loquitur: Hodie fa-

querunt: Chriftoque fe devoventes ; propriis

crum faciens, ita fum precatus: JDi/cerne

militarium ftipendiis, folo vi&u contenti: de

cau[am meam degente non. [antía: . Spero me ex-

Q

igniUS [

reliquo nudi nudum Chriftum fecuti, cum

auditum. Fa&o dein figno crucis , przedican-

hac infcriptione: Eamus ad nos, & moria-

tem ita alloquitur : /nnomine Patris, €$ Filüi, €9

i L

"

Syiritur Santli, per Dei , cujus eco indignus fervus

mur cum Chrifto.

€9 fucerdos fum , - mu&oritatem €9 poteflatem man-

Catena. Chrifli felrfuis 'Dei

do iibi, ms'fligne»-v/þiritm, ut obtume[cas , mec per

fuadenda.

os illiur hiominis loguaris, Vix hzec dixit, cum

LEyrzusde

.LXXII Juvenis quidam , Martius nomi-

preco obmutuit.

Sacerdos jubet illum lo-

qui, fe refponfurum ; fe ante noluiffe cum

ft.1,2,c. 7.

ne, cum in montem Marficum folitarize vitse

amote abiiffet, pedem ibi catenze ferrze inne-

dxmone, qui per ipfum loquebatur, difpu-

tare. At ille verbum loqui nequiit, & dimiffo

xuit; hanc vero ad rupem affixit, ne longius

poffet vagari, quam catens longitudo per-

capite, pudore perfufus, inde fe prorupit.

0, Tee

Ea res elfecit, ut Palatinus ille Catholi

Yi

initteret, Ad eum explorandum mifit S. Be-

FUS

elis [

nedictis unum ex fuis , qui diceret illi : ,51 fer-

cum tpta familia f.fic*ret.

PL

vur Dei es, mon te tencat. catena. ferrea, — [ed. ca-

4 2

tena Chriff. His auditis illico Martius cate-

Quvenir feduäïl infelix: exitus,.

nam íolvit; folutus tamen longius non pro-

LXXVIIL In urbe quadam Belgii celeber- Ibidem.

ceffit , quam ante fe catena extenderat,

rima quidam a noftris mane fuit evoc^tus ad

carcerem , ut adolefcenti viginti quatuor an-

Flagellatio cali mufica.

Ibïd&m L

nos nato, capitis reo & condemnato, adeflet.

LXXIV. B. Mechtildis, dum oraret, con-

Adeít Pater; at reus attonitus poft mulia la-

centum audivit muficum e flagrorum ictibus

3; 2. 4.

menta & fufpiria aperit fe eidem, & ait, fe ipfi-

refonantem , quos moniales exprimebant, ad

us olim difcipulum fuiffe, agnovit Pater diíci-

Tetricnt

ccelos usque pertingentem : unde lvetari An-

pulum, & ingemuit, filium unicum florentif-

t Dioa

£eli, fugere dzemones , aniinze in purgatorio

fimze familiz 15000. florenorum quotannis

Xetpl

mirse vifze funt recreari,

hzeredem, olim a probitate, ingenio, moribus

tam commendatum, nunc prava focietate

JIngeli jufla. funebria perfülwht

corruptum a fe ad mortem animandum tam

Jupplicio a]feäi&

infamem. Reus rite expiatus & animatus eft,

Ibider:

l,. LXXV. B. Jacobus de la Marca , dum ver-

priusa Patre probe edo&us, & in omnibus

.7- . i. & fus carnificinam inter orandum oculos reflé-

religiofis domiciliis precibus commendatus.

'26.

&eret, admirabili vifo Deus illi oculos aperuit:

erácta confeífione noluit reus, quis & quo-

Profpiciebat ifthuc per feneftram cubiculi fui

rum eífet filius, Magiftratui aperiri, aut defua

liberatione agi. Interea carnifex ingreditur ,

Jacobus,& ecce Angelorüm cohors prae fulgida

loco imminebat, auditaq; vox ; ideo adveniffe ,

de more veniam a reo pofcit: . eo vifo, reus

quia plurimi ex eis, qui ple&untur inibi, coelefti

exclamat, &inter facerdotis brachia corruit :

dein fomentis reftauratur ; & carnificem ro-

gloria potiebantur; quibus cum jufta funebria

pro more hominum non fuiffent perfoluta ,

gat, num fe noffet; & Patrem, num. noffet

voluiffe Deum , ut ab Angelis perfolverentur.

cornificem ; negat uterque,, alterutrum fe nof-

fe. Tum reus, Pater ait, & hic tuus olim di-

Eleemofiyna þngulari;

Ícipulus, meus autem condifcipulus fuit; a-

gnovit reum carnifex , & fuam fimul ac illius

S. Berns

LXXIV. Quidam ,

cum rogatus amore

miferiam. Fuit is quidem inferioris altero

ard.Sen. Djei omnia egenis dediffet, nec petentibus

conditionis, ut tamen cenfus annos duode-

tom, i.

fer. 7.a. 2.

quidquam poffetlargiri, projecit fein illoram

cim millium florenorum numerare potuiffet ,

£ 24

