tio, vitz? janua, & perfecto fecuritatis in-

per infirmitatem aduri pateris , nt animus fa-

grefius.

netur ? Hinc S. Gregorius : Durum non »efti-

CLII. Quia mors eft debiti naturalis perfo-

mes , ob quod pateris , dum exterioribus cru-

lutio . cur ergo non gaudes tandem te impor-

ciatibus ab interna paífione liberaris.

tunitate hujus creditoris liberatum.

CXLI. Quia infirmitas addit alas, quibus

CLIII. Quia ftultum eft timere , quod vita-

anima ad Deum volet, juxta id : multiplica-

re non poffis.

tv fuut infirmita

*

tes .eor)um ; Poüea accele-

CLIV. Quia

vita no&ra exilium eft, & mi-

raverunt.

litia; quis ergo non

.

CXLII. Quia morbus eft res neceffaria &

imponi finem ?

gaudeat his per mortem

fumme utilis. Hinc quidam fenex roganti ,

ut eum a tertiana liberaret , refpondit , rem

$. XXXII.

fibi neceffariam cupis abjicere ; ut enim cor-

pora nitro , ita animze languoribus purifican-

Circa. defeum. ingenii,

tur.

Alius vero dixit, cum Deus dat infir-

CLV. Quia, tefte S. Gregorio , idcirco d/e-

mitatem , donum adeo magnum effe, ut ne-

que fi roo. annis pro ea ferviret , gratum fatis

fidiofus ingenium f»epe accepit , ut de negli-

fe exhibuiffet.

gentia juftius puniatur , quia quod fine labore

affequi potuit , fcire contemnit. Kt ideo

CXLIHWH. Quia fi poffeffio animze eft fumme

optanda, cur nonj& potentia, perquam,

nonnunquam ftudiofus tarditate negligentize

premitur , ut eo majora proemia retributionis

tefte Salvatore , anlmas noftras poffidemus.

inveniat,'quo magis in ftudio inventionis./ela-

borat. Nihil ergo eft in terra fine caufa, quan-

$ XXX.

do & ftudiofo tardltas ad praemium proficit ,

Circa brevitatem m'tæ.

& defidiofo velocitas ad füpplicium crefcit.

CLVI. Quia ficut aqua, quaxe figuram per

impreffionem cito accipit, cito etiam perdit;

CXLIV. Quia longa vita eft longa peregri-

ferrum autem tardius quidem figuram capit,

natio; hanc ergo quis amet ? Hinc quidam

fed diutius retinet; ita & res cum bono &

Pater: Quid eft vita mortalis, nifi via? &

duro ingenio fe habet,

R. P. Lohn. Bibl. Man, Tom. 11I.

Ee2

CLVIL -

220

Bibliothece IManualis Concionatoria

$. XXXVL

CLVIIL, Quia plus proficitur mediocri inge-

nio cum virtute conjuncto , quam optimo in-

genio, cui virtus conjuncta non eft. Hinc

Contra timorem — mali immi-

Hugo: Non confidat przedicator vel auditor

nentis.

verbi divini de acumine ingenii , nec de fub-

tilitate fcrutinii , nec de fedulitate ftudii , fed

CLXIV. Quia re&e monet Seneca : Non

magis confidat de bonitate Dei, de pietate

fis mifer antetempus , cum illa , quze. velut

imminentia expavifti, fortaffe nunquam even-

oraculi , dek humilitate cordis intimi.

tura fint , aut futura funt, quid juvat dolori

fuo occurrere, fatis cito dolebis , cum vene-

$. XXIIL.

rit; interim tibi meliora promitte. Aliquan-

do gladius ab ipfa cervice revocatus eft, & ali-

Circa dffe&um memorig,

quis fuo carnifici fuperftes fuit.

CLXV. Quia , tefte S. Paulo , fidelis eft

Deus, per quem vocati fumus in focietatem

CLVIII. Quia , fi amplam haberes , optare

magis reftriéctam deberes , paucorum fed uti-

filii ejus, quidni ergo focios liberet a malo,

lium capacem , quis enim fanze mentis fcri-

aut adjuvet ? an non dixit Job: Libera me

fntt,

nium aureum luto, aliisque rebus vili

Domine, &pone me juxta te , & cuivis ma-

lris t

Á

if;mis

nus pugnet contra me.

An non Ifaias : jux-

)d

recondendis applicare velit ?

t4^

ta eft, qui juftificat me,

.quis contradicet

CLIX. Quia, fi non plus fapere monet A-

mihi ?

poftolus , quam oportet, fed fapere ad fo-

CLXVI. Quia, tefte S. Auguftino , timor

brietatem , an non illud Chrifti accini nobis

profens fecuritatem generat fempiternam.

-poterit : Martha follicita es , & turbaris con-

Time eum , qui fuper omnes eft, & homi-

tra plurima , porro unum eft neceffarium ,

nem non formidabis. Etalibi: quid times

fcilicet ut cum Tobia memor fis Domini tui

hominem , homo in finu Deipofitus, Tu de

in toto corde tuo ? Certe S. Daviddicit:; Me-

finuillius noli recedere, & quidquid paffus

mor fuüi Dei , & dele&atus füm. Dic ergo,

ibi fueris , ad falutem valebit, non ad per-

quod Anna de Tobia : Omnia in te habentes,

niciem.

non debebamus dimittere te.

$. XXXVII..

$. XXXIV.

- Circa. defgerationem ob peccata,

Contra defefium [cientie.

CLXVII. xQuia , tefte S. Bernardo, ubi

fuperabundavit delictum , fuperabundare con-

CLX. Quia ,, üägaudes , materiam rumo-

fuevit & gratia.

ris, aut hydropis tibifubtra&tam , cur non &

CLXVIII. Quia, te

fte S. Gregorib , non-

materiam fuperbive ? an nefcis, quia fcientia

:

nunquam fortium culpa occafio virtutis fit.

.inflat, tefte Apoftolo ?

CLXIX. Quia, tefte S. Chryfoftomo , non

eft ad virtutem ulla talis exhortatio , qualis

- CLXI. Quia cui plus creditur , 'plus etiam

eft peccatorum recordatio.

ab eo exigitur ; cur ergo doles, quod minora

CLXX, Quia , tefte S. Ambro

üb, non qua-

apud Deum debita, quam alius, contraxeris ?

ritur , quis fuerit , fed quis fit. Et S. Augu-

ftinus: Non nocent mala przterita , fi non

$. XXXV.

lacent.

If

CLXXI. Quia Deus dat humilibus gratiam,

Circa pa[fionem. irg,

quidni & humilitatis , fi patienter ferant hu-

miliationem. ?

'ulat

CLXII. Quia, tefte S. Ambrofio , przecla-

CLXXII. Quia , ut lapfus equum fti

rüm eft, motum temperare confilio , nec mi-

ad fortius currendum , ita peccatum exci-

tat hominem ad amplius proficiendum.

noris eft virtutis , indignationem compefcere,

B Albe

quam omnino non irafci, cum plerumque id

CLXXIIL Quia,ut ex herbis viliffimis prze-

evius , iftud fortius , zeftimetur.

ftantiffima nonnunquam aqua elicitur , ita ex

3 i

peccatis aqua lacrymarum.

Pandif

CLXIII. Quia, tefte S. Chryfoftomo, fi ira

CLXIV. Quia, tefte S.

Ambrofio , novit

&tin,

Deus mut

21.

non fuerit, nec doGrina proficit , nec judi-

are fente.ntiam? fi tu noveris mutare

cia ftant, nec crimina compefcuntur,

delictum.

!

TITU-

s

C (22r) «

WWXXX*MWXXX XOCOCGGNOCROt 3CX iB u XOOOCO IU X XOOCG U ROt

TITULUS CXXXHIE

À

T FIDUCIA IN

SPES E

D E U M.

*

$.L

quze eft in intelle&u ( potentia, in qua promi&

certitudo fita eft ) proficifcitur alia quzedam

QUOAD ESS-ENTïAM.

certitudo fpei in voluntate, quze certitudo di-

citnr , quia cum intelle&us certitudine habet

fimilitudinem, deque ea participat. Et confi-

Definitio.

ftit hzec certitudo in eo, quod motus, conatus-

que voluntatis ad beatitudinis finem afpiran-

"^Pes, unaex virtutibus Theologicis eft,

tis,certus eft, neque fallitur,eumque certo con-

Frane,

quia Deum pro objecto habet, fperans

Arias to.

I.S

— beatitudinem , quae in ipfius Dei vi-

fequitur, neque in illius confecutione deficit.

$. thef,

ær. 3. c. Ic

fione ac poffeffione confiftit , eidemque Deo,

IIl. Dependet autem hzc certitudo ex Ariasl.c.

& divino ipfius auxilio ad illam confequen-

multis caufis. Prima primariaque eft Dei bo-

dam innitens. Atque ita fperat infinitum bo-

nitas & liberalitas, qui hominem ad beatitu-

num , quod Deus eft, & ad illud adipifcen-

dinem ordinavit, eique omnia ad illius confe-

dum infinite virtuti innititur, quse eft po-

cutionem neceffaria media tribuit. Altera eft

tentia ejusdem Dei. Et fequitur fidem fpes

€eodem ordine, quem virtutes inter fe habent,

fides , qua verbo Dei, qui hanc revelavit veri-

tatem credimus. Tertio dependet eadem cer-

cum generanturin anima , easque Deus illi

titudo abipfo habitu ac virtute fpei, quxe Dei

infundit : Siquidem virtute fidei , quze in in-

telle&u eft, cognofcimus & apprehendimus

liberalitati innitens voluntatem cum certitu-

dineinclinat, eamque ad confequendum hunc

bonum infinitum , quod eft Deus , idque co-

finem immediate movet. Ethoec certitudo ex

gnofcimus ut bonum noftrum , in quo noftra

confiftit beatitudo, & ut bonum,quod arduum

habitu,ac virtute fpei oriunda,propria fpeicere-

titudo eft;a fidei certitudine diftin&a. Et quo-

ac difficile, ad confequendam tamen ejus-

niamin hominibus, ufutn rationis habentibus,

dem Dei ope poffibile eft. Ex hac cognitio-

ne oritur in voluntate defiderium poffidendi

ad confequendum beatitudinis finem propria

merita requituntur, dependet hzec certitudo

Deum, eoque fruendi, ac poft defiderium

etiam a charitate , omnibusque caeteris virtu-

fpes, quae defiderio addit certum quendam

tibus , cum omnes voluntatem ad hunc beati-

conatum, ejusdemque voluntatis elevatio-

nem, qua anima Deo magis appropinquat ,

tudinis fínem, ad quem ordinantur , inclinent,

omnesque bonorum operum , quibus hunc fi-

ipfurnque Deum adipifci conatur, & ad eum

nem meremur, caufa fint; quo pacto hanc fpei

in seterna vita poffidendum, videndum,

ac fruendum accedere, idque per me-

certitudinem augent. Hinc fequitur , tametfi

in fidei certudine defectus, dubiumve effe ne-

dia a Deo ad hunc finem confequendum

quit ( innitatur foli primae,fümmzeque verita-

ordinata quæxfit.

ti, quze nec deficere , nec falli poteft; Unde

fi quis voluntarie de iis, quze docet fides,dubi-

Ibid.

1l. Hinc colligi potefï,quid fit fpes,videlicet

taret, fidem amitteret,ut fupra oftendimus)ta-

donum , five habitas fupernaturalis animze

men in certitudine fpei defeCtum effe poffe ,

a Deo infuüfus, quo fe movet voluntas , elevat-

cum innitatur non folum liberalitati ac pro-

que fupra omnes naturales vires ad fperandam

miffioni Dei, qua deficere, & falli non po-

cum auxilio & gratia divina, nec non bono-

teft; fed etiam hominis bon: vitze ac meri-

rum operum ab eadem Dei gratia auxilioque

tis, in quibus, qua homo ad bonum & ma-

procedentium meritis,zeternam beatitudinem.

lum eft liber, defectus & deceptio effe poteft.

BF. Albert, Brevius ; Eft certa exfpectatio futurze beatitu-

in dinis,proveniens ex gratia Dei,& meritis prae-

Magu.

Dim'jio.

Paradifo cedentibus. Certa,

inquam, debet hzec fpes ef-

anim, c, fe, ita ut a Deo beatitudinem , & ad eandem

2I,

confequendam auxilium , certo fperemus.

IV. Dividi poteft in fpem minus perfe&am Drex. in

Heliotr,

feu robuftam , & perfe&iffimam feu firmiffi-

Quam certitudinem accipit, & participat fpes

mam. Prior commune nomen fpei retinet ;5 ** 85

a virtute fidei, qua certiffime credimus, Deum

effe omnipotentem, & infinitam bonitatem, &

pofterior fiducia appellatur , cujus diftinctio- ^"

nem ab altera fpe clare indicavit Seneca;dum Epift. 16;

qui paratus fit , faam beatitudinem omnibus,

quia merentur, omniaque ad eam confequen-

ait :;de te fpem» habeo, fed nondum fiduciam.

l

dam ac promerendam neceffaria auxilia , &

favores dare , reque ipfa omnibus det, qui ex

A fhus

hac vita in ipfius gratia , & cum aeternae vitae

merito, difcedunt. Ex hac fidei certitudine;

V. Cum neceffitas aliqua occurrit, ftatimn

3.

e 3

222

Bibliothece Manualis Concionatqriæ.

T

p

Pf. 120. ad Deum recurrrere , ab eoque opem petere ,

N

i

I

$, 10

v. I'

exemplo S. Davidis: Levavi oculos imeos ad

C

P.

montes , unde venict auxilium mihi: auxi-

EX

ke

DOCRIPTUR A.

.A

lium meum a Domino.

p

v

Pf. »6.

VlL. Non abjicere animum , quando diffi-

l

Qualitar.

Y» 14s

cultas aliqua , autnecellitas grandis occurrit ,

yar.

fed potius ejusdem Davidis monitum fequi di-

,2

Abe äduciarn in Dominoex toto cordeProv. 3.

centis ; Exfpecta Dominum , viriliterage , &

.I. H

tuo, & neinnitaris prudentize tuze. V. 5-

yac

confortetur cor tuum , & fuftine Dominum.

V. 7'

- Vii. In adverfitatibus tacere, & ab omni

ll. Sperate in eo omnis congregatio popu- Pf. 6x.

p

Dan. 13.

li, effundite coram illo corda veftra.

V. 9.

v. 35-

murmure abftinere ; intus vero in pe&ore ad

!]l Dominus illuminatio. , & falus mea , Pf. »6.

y.l

Dominum fufpirare , exemplo Sufannze , quae

quem timebo? Dorainus prote&tor vitze meze, V. 4

falfo accufata flevit , & fufpexit in coelum ;

a quo trepidabo ?

gpï

erat enim cor ejus fiduciam

habens in Do-

V. Revela Domino viam tuam, & fpera Pf. 36.

j*

mino.

V. $.

in eo , & ipfe faciet.

Drex.]c. Vlll. Gratias agere', quod dignos nos ju-

V, Spes, qua videtur , non eft fpes , nam Rom, $,

jJe

$- 3.

dicet, qui aut patiamur innocentes ; aut certe

V. 24.

UET

fi nocentes fumus , patientia innocentiam re-

quod videt quis, quid fperet?

. Vl. Propter nos fcriptum fuit : quoniam de- x. Cor. 9,

paremus.

bet in fpe, qui arat , arare : & qui triturat, in V. 1o,

P(, 7a.

IX: Divinze voluntati fe conformare, ei-

v.38.

demque voluntate fua velut arttilfimo bra-

fpe fruttus percipiendi.

4

— VJl. -Etfi coram. homi

nibus görmenta paffi Sap. 2,

chio adhzrere, juxta Davidis exemplum:

d.

Mihi autem adhzerere Deo bonum eft, ponere

funt, fpes illqmm immortautate plena eft..— V* 4

V 9'

in Domino Deo fpem meam.

: Nece[fztaf.

jac. Alv,

X. San&orum auxilia imp

lorare , ut, qüqd

Pf)ï

de virt

meritis noítris non valemus

Vl Nolite confidere in Principibus , in pf, »4g.

, eqrum patromf

v.3

adept,

nio atffequamur.

L

filiis hominum , in quibus non eft falus.

€. 4.

Xl. Ubi omnia medi

a tentáta , & adhibita

]X. Maledi&us homo, qui confidit in homi-

Jer. 17.

funt, nec tamen , quod petebamus, imy;etra-

ne, & ponit carnem brachium fuum, & a Do-

v.

Eu

Bameh, Vimus, tranquilitatem mentis retinere , &

mino recedit cor ejus. IÉrit enim quafi myricze

Y, 1l

c. 4. v, 4,hancipfarm effe fuaviffimam Dei providentiam

in deferto, & non videbit,cum veneritbonum,

Cap. 3

-

ac ordinationem credere,fibique illud Baruch

fed habitabiti

l

.

af

i ficcitate , in deferto ,*in terra

Pror,

Prophet?e occinere : Beati fumus ifrael, quia,

Y.À

quae Deo placent , manifefta funt in nobis.

falfuginis , & inhabitabili.

XIL. Propriis meritis divinam gratiam ,&

f

Equitar.

auxilium promereri ftudere : Nam , ut recte

Jv

B. Albertus Magnus advertit;fpes fine meritis

X. Confidite , quia vici mundum.

UT

Xl. Fiduciam autem talem habemus per]Jo. 16.

non eft fpes , fed przefumptio dicenda; licet ,

cum nefciamus , an merita noftra Deo pla-

Chrittum ad Deum,non quod fümus fufficien- V. 33.

ceant, & omnes juftitive noftrze velut pannus

tes cogitare aliquid ex nobis ; fed fufflcientia *. Cer. g.

menftruatae reputentur , nemo in fuis meritis

noftra ex Deo eft, qui & idoneos nos fecit": 4-

fed folum in fuperabundantia bonitatis divi-

miniítros novi teftamenti.

Xll. Refpicite filii nationes hominum , & Eecl. 2.

n confldere debeat.

fcitote, quia nullus fperavit in Domino , & v. 11z.

confufus eft ; quis invocavit eum , & defpexit

$ G

v Gradus.

illum ?

-

3

Db m

XIll. Confiderate corvos, quia non femi-Lac. xa;

nant, neque metunt, quibus non eft cellarium, v. 24.

. Ber

Roügh-ol. XIII. Pfifnus eft, firmum concipere pro-

ff o

neque horreum , & Deus pafcit illos. Quanto

pf qn

de difc.

l.3 c.5. pofitum fperandi omnia , quze fub fpem cade-

magis vos pluris eftis illis.

hii

re poffunt , qualia funt tum ipfa beatitudo ze-

XIV. Confiderate lilia, quomodo crefcunt:

Ibid,

Chrift,

terna ; tum Dei gratia, fup

non laborent, neque nent ; dico autem vobis ,

perfe&.

grnaturalia auxki-'-

lia , & merita.

nec Salomon in omni gloria fua veftiebatur ,

ficut unum ex iftis. Si autem foenum , quod

XIV. Secundus eft , usque adeo firmiter in-

Serm, 3.

hodie eft in agro, & crasin clibanum mitti-

de 7. pa- hzerere huic fpei , ut, quemadmodum S. Ber-

tur, Deus fic veftit ;

quanto magis yos pu-

njbus,

nardus loquitur,nulla me penuria meritorum,

fillae fidei ?

E

nulla confideratio proprize vilitatis , nulla 3e-

XV. Bonus eft Dominus fperantibus in il- Thren. 3.

vü 25.

ftimatio coeleftis beatitudinis , ab altitudine

lun, anim?e quzerenti illum.

S n

fpei dejicere poffit in ea firmiter radicatum.

XV]l. Fortiffimum folatium habemus , qui He*r. 6,

l li,

V. I8.

ütil )

1

confugimus ad tenendam propofitam fpem ,

Rom. tr5.

XV. Tertius eft, cum alacritate & hilari-

quam ficut anchoram habemus anim?e tutam

$

ac firmam , & incedentem usque ad interiora

v. 13.

tate fperare: Quem quidem gradum 5. Pau-

in o

lus indicavit, dum dixit: Deus autem fpei re-

velaminis , ubi praecurfor pro nobis introivit

pleat vos omni gaudio in credendo , ut abun-

Jefus , fecündum ordinem Melchifedech Pon-

tifex factus in ?eternum. -

detis in fpe, & virtute Spiritus fan&i.

XVII.

T itulus CXX XII. Spes €?. Fiducia in Deum,

223

P a.

XVH. Sperantem in Domino mifericordia

V. In p.römiHïs verifatis nemo dubitet. Site tites,

V. YO.

ci:cumdabit.

homo, qui effe debet, & mox ei addentur

Pf. 72.

XVII. Mihi adhozerere

'Deo bonum eft, &

omnia, propter quem fatta funt omnia.

v. 28.

oncre in Domino fpem meam.

A

VI. O fidelis, noli corrumpere fpem, noli a- S. Aug.

1. 30,

.le

a9.

v. 15.

XVIll. Infilentio & fpe erit fortitudo veftra.

mittere charitatem. Quid expavelcis, quia pe

: de veib,

-

Beati omnes , qui exfpe&ant Dominum.

reunt regna terrena? ideo tibi coelefte promi

L2

Hebr. 10o.

XX. Nolite amittere confidentiam , quse

fum eft, ne cum terrenis perires. Veniet ille ,

DV3

v. 3$.

magnam habet remunerationem.

de quo di&um eft : & regni ejus non erit finis.

ót,

Nahum. 1

AXXl. Bonus Dominus , & confortans in die

VIT. Laborans meffor, quod in femine non $. Chryf.

V. 7,

tribulatiouis, & fciens fperantes in fe.

videt , videbit in meffe: & quod in fulco de- !**

Pf. 124.

x 40.

l

f

V. .'0

XXll Qui confiduntin Domino, ficat mons

flet, gaudebit in fru&u. Hodie promiflionis

h

Sion: non commovebitur in aeternum , qui

tempus eft ; audi, crede , exfpetta. Crede cre-

2, Patal.

habitat in Jerufalem..

ditori tuo , qui tibi credidit debitori fuo : expe-

3f

XXlll. Oculi Domini contemplantur univer-

&a parumper ut veniat, quite diu fuftinuit, ut

10- 9 fam terram , & przebent fortitudinem his ,

venires: da illi inducias promiffo , qui tibi ,

om' 8»

qui corde perfetto credunt in eum.

quidquid erat debiti, jam donavit. Ouare tu

n

1. Jo. 5

XXIV. Et hzec eft fiducia, quam habemus

fatigaris fpe Dei, cum genus omne hominum

V. 14-

fubfiftat fpe , fide vivat ?

Cor j

ad Deum ; quia quodcunque petierimus fe-

I0

cundum voluntatem ejus , audit nos,

Vill. Dubitas , quod dabit tibibona fua , qui?. Aug.

de verb,

non dedignatus eft fufcipere mala tua ?

Dommin.

Jucunditas.

IX. Spes noftra tam certa eft, quafi res jam

Ider ia

..2:3'

perfe&a fit. Neque enim timemus promitten-

: 133,.

Eecl. ?.

XXV. Qaui timetis Dominum , fperate in

te veritate. Veritas enim nec falli poteft, nec

v. 9.

illum , & in oblectation

fericordia.

&

em ven;þt vobis mi-

fallere.

Pf. 5.v.12

X. Nemo diffidat :

Nemo veterum con-S. Asmbr.

XXVl. L2etentur omnes , qui fperant in te:

fcius peccatorum , defperet przemia divina, i^ Lue.

f-j.4s-

in zeternnm exultabunt, & habitabis in eis.

Novit Deus mutare fententiam , fi tu noveris

mutare delictum.

?I'. Ih

, Dignitas,

Xl Si impius es, cogita Publicanum : fi . Chyt

)

Pf. 146.

XXVII. Beneplacyitum eft Domino füper

immundus es , attende meretricem — f hoini- ho. z. in

V. I

cida es, perfpicelatronem : fi iniquus es , co- * "- 59

timentes eum , & in eis, qui fperant fuper mi-

:

fericordia ejus.

gita blafphemum , confidera Paulum prius

l

Prov. z XXVIlL. Gemma gratiffima , exfpe&atio

perfecutorem , poftea annunciatorem.

1f

V. 8.

^ XIll Gaudium noftrum nond

:Umn ei

tin re, S.Aug...

praeftolantis : quocunque fe vertit , pruden-

ter intelligit.

fed in fpe. Cum credimus,fpes eft in ifto fzecu- Pf r13in

Jer: i.

XXIX. Benedictus

vir, qui confidit in Do-l

lo: cum videbimus, res erit in futurofzeculo. -

V. 80

Capitis przecelfio , ipes membrorum eft.

mino , & erit Dominus fiducia ejus.

0.16

Xll. Mihi magis videtur fidei filius, quiS. Aug.

,25

$. L.

novit,a quofperet, quam qui fibi tribuit - 5pirit. &

quod habet.

itur,

'. bot. $.

EX:æ.pATRJBUSETDo-

d

i

XIV. Sibiipfi fidere, non fidei, fed per- S Bern.

CTORIBUS.

fidize eft: nec confidentie , fed diffidentize ,feff. « ia

magis in femetipfo habere fiduciam. 1s vere

vigil,Nat,

t 2

- Qualitas.

Chrifti

ao

fidelis eft, qui nec fibi credit, nec in fe fperat,

fattus fibi tanquam vas perditum , fed fic per-

: S; Greg. T.

E fpe incaffum prafumit , qui timere

dens animam fuam , ut in vitam zeternam in

lib, mor.

D

:

luc- 12!

Deum in fuis operibus renuit.

veniat eam.

S. Bern.

l. Tu es, Domine, fpes mea. Quidquid

,- 24-

feff. ».in agendum , quidquid declinandum , quidquid

Pf qui.

Necejïtas,,

hahitato

. tolerandum , quidquid optandum , tu es, Do-

B. Zeno

mine , fpes mea. Hzec unica mihi prormiffio-

li

num caufía, hzec tota ratio meze exípectatio-

XV. Tolle fpem , torpet humanitas tota. feff de fid,

Tolle fpem, artes, virtutesque univeríze ceffa- fpec. &

nis. |Przetendat alter meritum , fuítinere fe

bunt. Tolle fpem, & interempta fünt omnia,

car,

jaGet pondus diei & zeftus , jejunare bis in fab-

bato fe dicat , poftremo non effe , ficut caete-

Quid facit apud literatorem puer, fi literarum

non fperat fru&ns ? Quid ratem profundo gur-

ros hominum, glorietur ; mihi autem adhze-

giti nauta committit, fi ei nunquam lucrum

rere Deo bonum eft, & ponere in Domino

nunquam portus defideratus occurrit ? Quid

meo fpem mearm.

qmiles , non dicam horride hyemis , aut torri-

rh!ell- 3,'

8. Aug.

Ill. Nemo defperet. Judam traditorem non

m

In lix. detam fcelus , quod commifit, quam indulgen-

dae seftatis injurias , fed feiplum contemnit ,

1ebr. 6:

fi glorize fpem futurze non gerit? quid agrico-

£ 18'

atil. pcen. tize defperatio, fecit penitus interire.

la femina fpargit , fi fudoris fui preemium

IV. Tanto fpes in Deo folidior furgit, quan-

»

$, Greg.

to pro illo graviora quisque pertulcrit ; quia

non colligit , meffem ? Quid Chriftianus cre-

in faor,

ditin Chriftum , fi promiffum fibi ab eo per-

nequaquam tribulationis gaudium de zeterni-

petus felicitatis tempus non fperat effe ven-

tate colligitur , quod non hic pia tribulatione

turum ?

femi,n'atur.

XVI.

4639 81

D!

io! imæï AManualit Concionatoria

224

$. Aug.

X*xlfl; Viator, quandolaborat ambulando ,

XXV. Dicit fides: parata funt magna , in- S. Bern,

Tolle illi

9.in

fetf. 17. ideo laborem tolerat, quia fperat.

excogitabilia bona a Deo fidelibus fuis. Dicit$

f. quiha

de veró

fpem perveniendi, franguntur vires ambu-

fres , mihi illa fervantur; nam tertia quidem ,

itat

Apoft,

landi.

charitss, curro ego , ait ad illa.

XXVI. Omnis locus , quem calcaverit pes Deut. 11.

/Eqï,iimy.

vefter, vefter erit. Super quem locum S. Cy-

V. 24

[

prianus ait : Pes vefter utique fpes veftra eft,ó&

Sx,l

S. H-ïer.

XVII. Quod fi parva animalia absque Deo

quantumcunque illa procefferit , obtinebit.

apud $,

Auftore nondecedunt, & in omnibus eft Pro-

XXVII. Tantum per nos operabitur Deus ,

Bern.

"Thom i

* .

Cat, inc.

videntia ; & quzxein his peritura fant, fine vo-

quantumi fe noítra in eum fiducia extenderit.

luatate Dei non pereunt, vos, qui aeterni

XXVIIl. Spesin zeternitatem animum eri- . Greg.

xo.Matth.

Inor.

eftis, non debetis timere , quod absque Dei

git; &ideo nulla mala, quz exterius tolerat, *

vivatis providentia.

fentit.

XXIX. Quantum nos addiderimus ad ftu-

Cefar to.

$. Chryf.

XVlll. Tua malitia menfuram habet, Dei

3. ad Mo-

orat. 3.

vero pietas & clementia menfuram non ha-

dium , tantum ille apponet ad adjutorium ; pach,

de pcen.

quantum nos appofüerimus ad. diligentiam ,

1564

to. 5.

bet. Tua malitia,qualiscunque fuerit,humana

61

eít,Dei clementia & pietas eft incircumfcripta:

tantum ille addet ad. gloriam.

ipfa igitur tuam malitiam fuperat. Cogita fcin-

XXX. Noftrum tantum fitlat. pecus, &

D. Cypr.

ep. 2.

tillam, fi in mare ceciderit, num poterit ftare,

pateat: quantum fidei capacis afferimus,tan-

aut apparere ? Quantum inftar habet fcintilla

tum gratie inundantis haurimus.

S. Ármbr,

admare, tantum ad Dei clementiam pieta-

XXXI. lbi plus eft auxilii , ubi plus eft pe-

de Jo-

temque malitia homiuis , imo vero non tan-

riculi; quia Deus eft adjutor in o

$

feph. c. $.

tun, nam & pelagus , tametli magnum fit ,

bus , in tribulatione.

pportunati—

S. Aug.

menfuram recipit , Dei vero clementia & pie-

XXXIlI. /Eterna promifit zeternus ;' fi cre-

feiT. ag. c.

Ti

tas menfuram non habet.

didero , ex mortali fiam seternus.

ö.de Verbo

c»

5S. Bern,'

XIX. Tria confidero , in quibus tota fpes

XXXIH. Tanto animus a . laboris afflictio- Dom.

S-3- de 7- ia conufiftit, charitatem adoptionis, verita-

neubtrahitur, quanto per fpem ad fumma S. Greg.

peen.

fuftollitur.

in moral.

S. Bern.

tem promiffionis, poteftatem redditionis.

XX. O nomo, fecurum habes acceífum ad

XXXIV. Ille bene novit in exterioribus mi- idem fu-

&S5 Arn. Deum , ubi Mater ante Filium, Filius ante Pa-

feriis fubfiftere ,

Carnot,

trem.

qui fcit de fpe interna fem- perEzech

£r. de lau- .

Mater oftendit Filio pe&tus & ubera :

per gaudere.

de Virg.

l

"*ilius oftendit Patri latus & vulnera. lbi non

poteft effe ulla repulía , ubi tot funt charitatis

3ucmzd£taf.

LICIS

infiznia.

'

'S. Bern.

XXXV. Modo nos ipf labores jucundant,Sþ. Aug.

XXl. Si quid illi impoffibile, vel difficile ,

feff. q.in

quare alium, in quofperes; fed verbo omnia

& letos faciunt de fpe. Si ergo labor nofter Àn Pfx17.

Pí. qui

poteft, quid facilius di&to ? an vero de facilita-

potuit manducari , & jucundare , manduca-

habitat,

tej1am non dubitas , fedtibifufpectaeft volun-

tus fructus ipfhus laboris qualis erit ?

l154

tas ? quando in fe fperanti defiitilla Majeftas,

qu?e tam ftudiofe monet in fe fperari ? plane

$. 1V.

f2

non derelinquit fperantes infe. Adjuvabiteos

& eruet eos a peccatoribus. Quare ? Quibus

EXLIBELLO DEIMITATIONE

CHRITI.

meritis ? quiafperaverunt in eo. Dulcis caufa,

1565

attainen efficax & irrefragabilis. Quis fpera-

L

vitin éeo, & confufus eft ?

Qualitas.

S, Aug.

XXIl. Tu Chriftiano , tu Dei fervo, tu bonis

operibus dedito , tu Domino fuo caro aliquid

n MOn ftes fuper teipfam , fed in Deo fpem L« r. eT.

A

tuam conftitue.

.I.

Fac, quod in te eft,

exiftimas defuturum ? an putas, qui Chriftum

& Deus aderit bonse voluntati tuze.

pafcit, a Chrifto ipfo non pafcitur ? an putas

» C, X,

l. Pone totam fidüciam tuam in Deo , &L

I.

terrena deerunt, quibus coeleftia & divina tri-

fit ipfetimor tuus , & aimor tuus.

buuntur ? unde hzec incredula cogitatio ? quid

lll. Domine, quzx& eft fiducia mea, quam L 3.c.59:

faciat in domo Dei perfidum pectus ?

.I.

in hac vita habeo ? aut quod majus folatium

S. Aug.

XXlll. Ante oculos omnium ponit folutio-

ex omnibus apparentibus fub coelo ? Nonne

in Pf.ix5. nem debitorum fuorum. — Quaedam reddidit

M&tth, |

tu, Dominus Deus meus , cujus mifericordize

fub majoribus noftris, qu»e nos non vidimus ;

non eft numerus ? ubi mihi bene fuit fine te ?

quaedam reddidit temporibus noftris, quase

ili non viderunt : per omnes generationes

aut quando male eiïe potuit , præfente te?

(

reddidit, quae fcripta funt. Nunquid propter

pauca, que reftant, infidelis eft fa&us ? Abfit,

AVece[fitas,

quia fidelis eft Deus in omnibus verbis fuis ,

& fanctus in omnibus operibus fuis.

IV. In te ergo , Domine Deus , pono totam L-4-c. 59»

.3.

fpem meam & refügium: inte omnem tribula-

Utilitar,

tionem & anguftiam meam conftituo, quia to-

$. Hier.

in epift.

XKIV. Omne opus leve fieri folet, cum ejus

tum infimum & inftabile invenio,quidquid ex-

pretium cogitatur ; & [ípes praemii folatium

tra te confpicio. Non enim proderunt multi

as

fit laboris.

amici , ngq»ue fortes auxiliarii adjuva

re pote-

runt,

9)

Titulur CXXXZI. Sper 65' Fiducia in Deum.

2

-t

5

i.

PA

runt, nec prudentes Confiliarii refponfum uti-

Il Abraham contra fpem in f;pem credidit, Rom. &

;

le dare, neque libri DoGorum confolari , nec

qui in repromiffione Dei non hzfitavit diffi- v. 18.

Quihs

at,

aliqua pretiofa fubftantia liberare, nec locus

' dentia, fed confortatus eft fide, dans gloriam

:ut. I[

aliquis fecretus & amoenus contutari, fi tu ipfe

Deo; pleniffme fciens , quia, quzcun

que .

2

non affiftas , juves , confortes , confoleris, in-

promifit , potens eft & facere.

[

gs

ftruas , & cuitodias.

llI. Jonathas ageretturus Philiftaeos , dixit - Re

V. Fili, ezo Dominus confortans in die tri-

L; 31. CI go.

Armigerofuo: Non eft Domino difficile fal-

14« V. 6,

Bem,

bulationis. Venias ad me, cum tibi non fuerit

vare vel in multis, vel in paucis.

"

bene. Hoc eft, quod maxime impedit con-

1V. David cum Goliatho pugnaturus dixit: r Reg.17,

folationem coeleftem , qui tardius te convertis

Tu venis ad ine cum gladio., hafta, & clypeo, v. 37.

Greg.

) of

ad orationem, ideoque fit, ut parum omnia

evo autem venio ad te in nomine Domini Ex-

profint, donec advertas, quia ego fum, qui

ercituum, Dei agminum Irael, quibus expro-

3

àt to

eruo fperantes in me: Neceít extra me valens

bratti hodie, & dabitte Dominus in manu mea,

ad l

auxilium, neque utile confilium , fed neque

&perc

[

[2

l

tiam, te, & auferam caput tuum a te.

d

durabile remedium.

!

V. jofaphat Rex ftans in domo Domini, in 2,Paral.2;

!;'3.

c.49. VI. Da mihi auxilium , Domine, de tribu-

*

medio ccetu Judae & Jerufalem, inter alia fic v. 1a.

latione, quia vana falus hominis. Quam fe-

.-fuam in Deum fiduciam conteftatus eft: . Ín

Cyyr,

A

pe ibi non inveni fidem , ubi me habere puta-

nobis quidem non efttanta fortitudo, ut poffi-

vi? quoties etiam ibi reperi, ubi. minus prae-

mus multitudini huic refiftere, qu?e irruit fu-

fumpfi ? Vana ergo fpes in hemimbus', falus

per nos.Sed eum ignoremus,quid agere debea-

Ánjr

mus, hoc folum babeamus refidui, ut oculos

de]o

autem jaiïorum iu te, Deus.

noítros dirigamus ad te.

Poftea ad fuos con-

l.cs

Utili tafl,

verfus dixit : Audite me viri Juda, & omnes

Ang.

— habitatores Jerufalem : credite in Domino

T

deven,

Ibid. $.2.

VII. Qui in te confidit , ac fimplici ex cor-

Deo veftro , &fecuri eritis : credite Prophetis

de qusxerit, non tam facile Jabitur. Et fiincide-

om,

ejus, & cunt&ta evenient profpera.

reg,

rit in aliquam tribulationem , quocunque mo-

VI. S. Job affli&us corpore, orbatus liberis, yop, ra;:

|motal,

do fuerit etiam implicatus, citius per te erue-

derifus ab amicis, fpoliatus omnibus op/ibus, V. 15.

lem (]-

tur, aut a te confolabitur, quia tu non deferis

dicebat tamen : Etiamfíi occideritme , in ipfo

.

erizech

fperantem in te usque in finem. — Rarus fidus

- fperabo.

amicus , in cun&is amici perfeverans preffuris.

VIL. Tobias cog

natis & uxore eum ifri- Tob.2. v.

Tu Domine, tu folus fideliffmus in omni-

dentibus & dicentibus : Ubi eft fpes tua , pro 1

bus, & przeter te non eft alter talis.

qua eleemofynas & fepulturas faciebas? incre-

l.-g. C 3.

VIIL Promiíío mea neminem fallit, nec

pans eos dicebat : Nolite italoqui, quoniam

03l

confidentem in me dimittit inanem. Quod

.Aug.

filii San&torem füumus, & vitam illam exfpe-

Ti5

promifi, dabo; quod dixit, implebo, fi tamen

&amus, quam Deus daturus eft his, qui fi-

usque in finem fidelis in düe&iüne mea quis

dem fuam nunquam mutant ab eo.

permanferit.

VIIT. Tuditha ante le&um Holofernis confi- yudith,

l z. c. 46.

IX. Qui in me confidit, nec proprio judi-

ftens, cum lacrymis dixit : Confirma me , Do- 3. v. 7.

630

cio ftare appetit, absque humanoterrore erit.

mine Deus, ut hoc , quod credens per te

fieri poffe cogitavi, perficiam. Deinde Bethu-

Jucunditar.

lize portis recepta, in primas has voces erupit:

Laudate Dominum Deum n

1.3.0.59. X. Fihiä omnium bonorum, & altitudo vi-

ofirum, qui non

deferuit fperantes in fe.

x

$

tze, & profüunditas eloquiorum tu es, & in te

IX. Tertius filius maatris Machabseorum », Mach,

fuper omnia fperare, fortiffumum fo!atium

lingaam poftulatus, cito protulit, & manus;.v. ro.

L Il cü?l

fervorum tuorum.

conftanter extendit, & cum fiducia dixit: E'

S L

coelo' ifta poffideo , fed propter Dei leges

SU M.

nunc hec ipfa defpicio, quoniam ab ipfo me

OM

$

EXEMPLA CATHOLICA

ea recepturum fpero.

EXTERNA.:

X. S. Paulus, quantam de divino auxilio, ce, ,.

, 3659

/

fiduciam conceperit, clare Corinthiis explica- v, s.

$l

| Qualitas.

vit,dum fecripfit: Non enim volumus ignorare

Virgo fpem fuam in tribus przcipue

vos, fratres, detribulatione noftra , quee fa-

Matth, | 1.l B ;

1. Quando

&a eftin Afia, quoniam fupra modum gravati

cafibus przeclare oftendit.

S. Jofeph eam dimittere volebat,ipfa vero my-

fumus, fupra virtutem,ita ut tzederet nos etiam

fterium neutiquam aperiens,fpem fuam in Deo

vivere. Sed ipfi. in nobismetipfis refponfum

collocavit.

2. Quando Minifiris in nuptiis

mortis habuimus, ut non fimus fidentes in no-

Cane Galileze dixit :

Quodcunque dixerit

bis,fed inDeo, qui fufcitat mortuos, qui de tan-

tis periculis nos eripuit, in quem fperamus,

vobis, fervate,& facite: licet paulo ante audi-

