Blef.ibid. . XXX*V. ltà 5. Alia Virgo apud eumdää;

quaim Deo placuerit , fed ea menfura contentifimm

quae ineffabili preffura Dei permiffione corre-

e[fe , quam ipfius. fumma. [apientia , €9 dmmenfa

pta, cruciatus infernales fibifentire videbatur.

Lonitas dare decrscerit, -

Am-

Et, cum ita diu fuiffet afflida , tandem toto

corde ad Deum convería dixit: dulcillime

ANota.

of L d

lQ

Deus, memor qusefo eíto, benigneque confi-

U

dera, me pauperem creaturam tuamefle, te

"CXL, -Itarx. Chriftus okrm;e' /docens, ut fiat

vero Dominum & creatorem effe meum. Ec-

voluntas Dei, ficut in cmlo €9 in terra , quod

ce, ego me in vquifimum judicium tuum

fit, fi pluris beneplacitum divinum, quam

oinne

noftrum

oifero , & gratiffimze voluntati tuze integre

emolumentum ,

adeoque

refigno, parataque fum fuftinere hunc. infer-

poffeffionem ipfam coli & terrv . ceftinie-

mus.

nalem cruciatum , quamdiu tibi placuerit :

utere me, ficut vis in témpore atque zeterni-

. CXLL. Ita 2. Beati in coelis, qui plus de Rodri-

tate. Hac refignatione fatta , mox Dominus

adimpletione divinze voluntatis ,

ueztr.8

lem.

quam deg

. L.

.Dos

virginem illam fibi univit, & in amabilem

magnitudine gloriz fuze loetantur,

Divinitatis fuzeabyffum feliciter immerfit.

Vit, c. 6.

CXLII. 1ta 3. S. Ignatius , magis volens Relat. ca«

A CXXXVI. Ita 6. Ferdinandus IL. Impera-

gloriam Dei per fattum nobile augere, & du- noniz,

tor, cujus quotidian:ze preces erant : Domine,

bius de falute manere, quam, eo omiífo,

fieft adlaudem & glóriam tuam , & falutem

ftatim ccelum fubire.

meam, ut major fim, quam fum, extolle me,

& glorificabo te: fi eft ad laudem tuam , de-

CXLIIL Ita 4. San&us Martinus dicens :

fi populo tuo fum adhuc neceffarius, non

ilimihse

cusque tuum, ut períftam in gradu, quo

P. r. Tr.

fum, converfa me, & glorificabo te. Si eft ad

recufo laborem.

$ Drü»

CXLIV. fta 5. Rodriquez dicens: Hoc eft8.e. 3t-.

i,

laudem &gloriamtuam, utin humiliore gra-

maximum in homine, fi ad conformandum

dufim, huimilia me, &ego glorificabo te.

Suf. trl 7.

. CXXXVIL Ita z. Lydwina identidem re-

fe divino nutui, velit ftatim mori , & ha-

bere minus glori;)e, quam mori poft vigin-

petens: Hoc mihi, Domine, acceptiltimum

erit, ut aflligens me dolorenon parcas, cum

tiannos, &habereplus. Etcontra, etiamfi

certus effem de confecutione veternze elorice,

" tuze. voluntatis impletio fit mihi fumma con-

(OY

l-

Íolatio.

fi jam morerer, & ego nihilominus cont

C

tus fum , ut maneam in hoc exilio, infirii-

Vitac4o. CXXXVIIL 1ta 8. Balthafar Alvarez , qui

-I.

tis zrumnis & laboribus, fi Deo ita pla-

dicere folebat, in huiusmodi occafionibus

debere unumquemque attendere omnes , qui

cet, circumfeptus & oppreffus. Et [ane

')atth.zy.

quisnam regum aut principum non putaret

in codo funt, [fancos, ipfum afpicere &

exfpettare, quomodo ipfe . difficultatem il-

íe obligatum ad confervandum defenden-

iiusin

dumque fervum aliquem füum, cui am-

lam fuperet, & ex ea proficiat; imo etiam

i.

pliffimamaliquam oflerret gratiam,eam tamen

ipfum Chriftum , ne jure conqueratur, quod

lofius t

ejus verbum & exemplum parvi faciamus.Co-

reipfa illi dare nollet, nifi prius heroicum

Apptte

ipfe aliquod. facinus patraret: quis inquam,

gita, inquit, quid fentiatfüperior, fi fe primo

"s fol,

veniente ad communes collegii occupationes,

talem non tueretur? quandoquidem ea fe

j"

gratia privatum vult fervus, in folius Do-

id non fufficiat, ut alii ad easdem exacte, &

ad nutum conveniant, & fedomum purgan-

mini ac principis fui honorem & obfequium ?

quod fi ergo homines id preeftant ingrati alio-

te, alii non imitentur , & fead orationem fur-

qui, & meritorum clientum fuüorum f»epe pa-

gente, alii ex ignavia in le&o remaneaat ; fi

igitur homo pulvis graviter fert, verba &

rum memores , quid de veterno illo Rege fpe-

rare par erit, qui fua nos gratia & preevenit ,

exempla fua optato fructu carere , quid fen-

tiet Chriftus, fi verbo fuo non obediatur , &

& comitatur , & fequitur ? quid , inquam ,

periculi timere unquam poterimus?qua ratio-

exemplum oblivioni tradatur? Alias vero

ne deferere nospoterit, quibeatitudinem no-

cuidam perfonze fic fcripfit; Magno defiderio

tenetur Deus in nobis videndi filii fui imagi-

ftram, beatificamque fruitionem in foliusipfius

honorem gloriamque inlongius tempus reje-

nem ad vivum depiciam: quod f; nos videre

vult folos, &2erumnis contritos & oppreffos ,

cimus atque diftulimus ?

non alio tendunt ejus curoe & cogitationes ,

: C'onalizfzo,

quam ut illa imago in omnibus perficiatur.

Poftquam ejus filius (in quo valde complacet

CXLV. Ille beate & peffe&e' vivit, qui

fibi) infignia illa induit, quze fides nos docet ,

acprodicat; nonpotefteidem placere; quod

femper fruitur fummo & inauferibili bono.

Seu, ut S. Auguftinus lib. 1. 3. de Trinit.

nos eisdem induinon ftudeamus; & quod,

ait, qui habet,

"quidquid vult, & nihil ma-

cum ipfe nos eis induerit, nos genua non fleGta-

le vult.

mus, & cum magni amoris ac . reverentize

. Atqui hoc habet, qui Dei voluntati per-

em i

fignificatione gratias non agamus..

þnil.

fecte ie conformat, feu qui femper agit, &

COROLLARIUM XIX.

p

patitur, quae Deus vult, quomodo vult, &

€orie

CXXXIX. Colliges 19. JVeque de bomis glo-

quia vult. Ergo femper beate & perfecte

vivit.

(

sternze fU plur

te optare mut po[filere velle debere ,

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. l11

pofteffio,

d

PARS

/

52

: Bil;liotif»ecæ AVanualis: Concionatorig

WWWQ&&&WWW&WW*WWWW&WWW&

(

PAR S.

It,

;xem-

if

DEIAELOGUS

(

k

l

Inter Chriiï:üm & S. Catharinam Senen—r

D

fem inflitutus.

f

4 Tfi inulta jam ex. boc Dialogo im priori parte fimt 1m

dicata, qauia tayuen TA

Chriffum. 67 S. Ca-

gis expediens videtur, ut totus Dialogus: prout Wwater

u conceptus eff

tbarimam. inflitutus . eff

—

, accurate perlegatur , ideo Kplyacet eundem ,

buc aþponere.

[

L

mentis agitationibus flu&uantes, extremo

Um anima quzedam ab au&;ore lucis

femper in periculo degere.

V. Videns igitur hzc omnia anima illa,

iluminata, propriam fragilitatem &

C

miferiam , ignorantiam Íícilicet, &

fpiritu. coram Domino exurgens , ardenti

defiderio ac vehementi affe&tu, ab ipfius Maje-

pronam ad malum naturam recognofceret,

ftate efflagitavit,

ut füccincte & brevibus ver-

aliquantulum Dei magnitudinem , fapien-

vellet , quibus

Rirt

bis praecepta aliqua tradere

tio Ti

tiam (inquam) potentiam, bonitatem, c?-

vita noftra fancte inftitui ac perfici poffet, quze-

I

D.

terasque ipfius praftantiz partes fufcipe-

j

Í

ret.

E

que vi fententiarum , praedicationum verita-

tem, & univerfas comple&erentur fcripturas,

I1. Vidit , quam dignum & necelffarium

e debita fervitute

quorum obfervatione & ipí

effet, ut idem perfe&te coleretur, & fan&e:

coleretur, & ex hac brevi, mortali ac-mifera

Dignus

Dignum, quia cum Pater univerforum &

vita, ad eam, ad quam creavetat , fblicitatem

Deus, ut

eifervia-

Dominus fit, omniaque, ut füum ipfius

perveniremus. -

tur.

nomen collaudent, & ad fuam referantur

VI. Deus itaque, qui & fan&a defideria

gloriam , fecerit; congruum & zequum eft ,

infpirat, & eadem fufcepta irrita non effe per-

ut fervus Dominum fuum obfervans , ei fer-

mittit, ftatim hinc animee in mentis exceffu

—

viat, & obfequio pareat. Neceffarium, quia,

conftitutze affuit , hoec dicens : Dilecta mea,

cum ipfe Deus , rationale animal fpiritu &

placent mirum in modum hujuscemodi defi-

corpore compofitum , hac conditione con-

deria tua , & adeo placent, ut eis longe magis

diderit, ut , fi voluntarie usque ad mortem

cupiam ipfe fatisfacere, quam ip/a fibi cupiant

fidelem fibi pree(titerit fervitutem , ad vitam

fatisfieri; Ingens namque meumoptatum eft,

perveniat fempiternam , aliter felicitatem l-

ea in vobis (volentibus vobis ,) beneficia con-

lam omni bonorum aggregatione cumulatam

ferre, quae faluti veftrae utilia, commoda

confequi nequeat: perpaucos a:tem hoc ad-

& neceífaria fint, atque ideo tuum adim-

implere , ficque per paucos falvari, quod

plere defiderium , & te voti compotem effice-

fere omnes quarant, quz» fua funt, non

re paratiffimus fum,

qu:e Dei.

VH. Quare:attende & diligenter obfer,-'

Vita in-

HT. Vidit przetereabreves dies hominis eífe,

certa &

va, quae tibi ipfe, ineffabilis, & nunquam

immors.

incertam horam, puncumque , quo id mo-

fallens veritas, di&urus fum,

quoniam

mentaneum promerendi tempus finiatur ; in

tue annuens petitioni

breviter , propo-

inferno vero nullam effe redemptionem , fed

nam, quid fit, quod fümmam perfectio-

B

Compens

ium perae

unumquemque in futura vita immutabili &

nem , omnesque contineat virtutes; ace

[

&tionis

inevitabili fententia praemia peenasve , prout

fimul fcripturarum volumina , & multi- enoq .

in hoc fuo vivendi genere fit meritus, juíta

plices. comple&atur prsdicationes, ut 1i

confequi retributione.

tuam tibi faciem fpeculata íaeris, & te

IV. Vidit etiam multos multa dicere, & di-

ad illud compofueris, ac fervandum for-

maveris, quidquid patet, & latet in divi-

verfimode multifariamque praedicare, ac loqui

de virtutibus, quibus Deus fideli fervitute

nis fermonibus, adimpletura fis , & fem-

piterna l»titia, & perpetua pace frui-

colatur; Rationalis autem creaturze capacita-

tura.

tem modicam, intellectum hebetem , memo-

Perfe&iio

riam debilem, ut nequeat vel multa percipere,

VIII. Scias igitur, fervorum meorum fa-

L]

inquo

Quzris . vel percepta fideliter continere, ac idcirco, li-

lutem , perfe&ionemque hoc uno conftare,

confiftat.

compen- cet multi ftudeant femper addifcere, quam

ut meam folius faciant voluntatem ,' atque

diuia viz

&d perfe-

paucilfimos tamen integritatis perfectionem

L

eam fummo femper ftudio adimplere nitantur,

&ionem 2*

ttingere, Deo, utdignum & necearium ef-

utmihi uni obfequi, meunum obfervare, me

unum attendere, omnibus vitz fuze conten-

Ecce.

fet , deförvire , fed fere omnes curis anxios,

dant

in. divinam. loluntatem

Titulus CX XTII. Refignatio

53

dant momentis; Quantoque diligentius in id

lius facere, fémper intendendo,

eraátior tibi

incumbant, tanto perfectioni propius accede-

fiam ,

& majora apud te mea fint merita.

re, quoniam mihi ,

qui fum fumma perfe&io,

ïV Volo 1g1tur, ac vehementer defidero Qus $4

magis preffiusque adhærent copulantur, jun-

id adzmplexe quod pracipis :

fled non plane V?luntas

£]U

guntnr.

fcio, quibus rebus tua contineatur voluntas ,

Exem-

IX. Ut autem planius hanc (licet ineffabi-

quove tibi fideli obfequio mancipari queam: fi

lum

lem) breviter tamen traditam veritatem in-

arrogans nonfum, & mea temeritas non abu-

Chrifti

Jefu.

telligas ; refpice in faciem Chrifti mei, in quo

titur tua lenitate, iuppicx obfecro, ut juxta pe-

mihi bene complacui. Ipfe namque exinanitus

titionem meam,

id quoque me paucis do-

fervili forma affumpta ,

factusque in fimilitu-

ceas.

dinem carnis peccati efi* 'ut vos c?eca caligine

XV. At Domvms Si paucis & collectim

obrutos, & a via veritatis averfos, fuze lucis

fcire defideras meam voluntatem, ut eam in-

fpwndmeülummaus ad rectum iter, & verbo

tegre valeas adimplere, hzec mea voluntas eft,

converteret, & exemplo. Obediens fait usque

ut fumme & femper ames me, ficut proecepto

ad mortem, fic fua perfeveranti obedientia vos

mandavi vobis , ut toto corde,

tota anima &

edoceüs,

falutem veftram ex faciendze folius

omnibus viribus vettris dil 1g,at1*; me, hujusque

voluntatis meze ftabili inftituto pendere.

preecepti obfervatione tua peïil&w contine-

tur :

X. Nam fi quis diligenti ftudio & confide-

quoniam finis przecepti eft claritas ,

&

ratione , ipfiustum vitam tum doctrinam me-

plemtudo legis eít dilectio.

ditari velit , perfpiciet procul dibio , morta-

XVL Anima ad h»c: Teneo voluntatem

lium mtecrmtatem perfectiionemque in nulla re

tuam & perfectionem meam, in fummo tui

alia con&are, quam in jugi, perpetua ac fideli

amore collocatam effe 1pfaque te (ut par eft ,

fumnmio amore ac vehementiitima dlie&wne

B&

meze voluntatis obfervatione, quod idera Dux

vefter toties atteftando repetit

Ait enim:

profequi vellem ; fed quonam pa*to id efficere

Refigaa-

ANon onmnuis ,

Domine ,. Donine ,

qui dicit miln ,

poHim aut debeam, fatis mihi compertum non

tio Filii

intrabit in Pegnum celorum , [ed. omnis , qui ffe-

eft. Quocirca orans expeto , ut me hac quo-

Dei.

cerit voluutatem Patris.

que in parte brevibus m&æuas

XI. Et attende , quod non fruftra repeüt

XVII. Tunc Deus: Audi igitur , & ad ea , Quid fit,

äiïïd[e

bis, DJemine, Domine ; ; quoniam, cum omnis

qu:e dicam , tota mentis attentione invigiia

te tria hzec face*

ttrm

tranfitoria conditio ad duo univerfalia gene-

51 me perfecte amare vis ,

fa reducatur

religiofum fcilicet, & fzecula-

necefte eít

Primo , ut volumatcm, taam ab

re ; fignificare vult, neminem, cujuscunque

omni amore, affettuque terreno & carnali pror-

fus amoveas, fegreges, mundifices, ita ut in

conditionis fit, seternse vitze gloriam confe-

cuturum, licet omnem mihi extrinfecus hono-

ifta vita mh1l tranfitorium , nihil cadacum

nec

rem exhibeat, nifi meam fecerit voluutatem.

nihil temporale ames ,

nifi propteï IDe ,

I|tem alio loco: JVom veni facere voluntatem

(quod magis & maximum eft) ames me

Patrir.. Et ite-

2u-eam ,

ed e;u.r gui mifit me ,

propter te , fed ames me proptex me, & pro«

rum: Mem cibus eft ,

u fatwm voluntatem ejus ,

ximum propter me.

qm mifit me :

Item :

ANon mea voluntas ,

fed tua

XVHI. Quoniam divinus amor terreni : affe-

Et ficutmandatum dedit mihi Pater fic

&us aut alterius cujusvis amoris confortiut

f*"cm

L

pati non potelt. Unde quantum eum terre-

narum rerum contawmne mfecel Is, tantum &

XII. Si vis ergo , Salvatoris tui exemplum

imitatura, meam facere voluntatem , quam

in mei amore peccabls , & detaua pürf eCuone

conftat effe bonum tuum , neceffe eft, uf: tuam

deperdes. Mestemquippe, utmunda & fantta

omnibus in rebus contemnas facere Vohmta-

fit, omnia quze

corpusfentit, faftidire neceffe

tem ,

illamque abneges , & extinguas: quo-

eft. Effice igitur, ne quldquam exhis, quee a

tanto ma-

niam quanto magis morieris inte,

bonitate mea veftros in ufus profe&ta funt te

gis vives in me; & quo purgatius ejicies ,

a meamando impediat, fed omnia adJleent

accendant ,

quod tuum eft, eo 'abundantius ipfe reponam ,

inflamment. . Queniam vobis ilia

uod meum eft.

creando conceffi, ut bonitatis meze largitate

upen'

XIII. Poftquam illa anima hzec veritatis fa-

latius ex ipfis dignofcentes, me abundantiore

n per

TU

luberrima documenta percepit, tota lzetabun-

amore profequeremml

ii

da dixit :

Pater & Deus meus ,

; placent fum-

XIX. Perftesigitur appetitu, lumbisquefuc-

cinctis ,

mopere, & plus quam exphcare queam, quo»e

ac v1g11ant1 cuftodia te femper obfer-

fervulze tuce narrare dignatus,& quam magias

vans, terrenis concupifcentiis, quas undecun-

poffum , benignae Majeftati tuze gratias ago :

que tibi mortalis vitze miferia, & corrupta füg-

quoniam quanta mea rudi mtelhomtla confe-

gerit natura, alacriter refifte, ut cum Prophe-

qui poffum,non aliter eft, q

uam m1h1perSalva-

ta meo dicere poffis :

qui perfecit pedes meos,

id eft , affe&us ,

toris exemnlutn præclare aclucide demonftra-

qui anim?e pedes funt, tan-

ft;cum enim tu fummum & omne bonum fis,

quam cervorum, ad fugiendum canes , id eft ,.

fe&lü

non volens lnlfldltatäïl fed juftitiam tantum,

laqueos concupjfcenüæ terrenarum rerum ,

ijta

& honeftatem, quidquid faciendum eft, pera-

fuper excelía ftatuens me , ideft, in contem-

go, fi tuam voluntatem adimpleo , fi meam

platione.

propter te abnego ,

quam tu minime violare

XX. Cum hoc primum impleveris, ad fecun-Tntentio

vis ; qaomam mihi idcirco liberam tradidifti ,

dum, quodetiam altioris perfettioniseft, per-Pura.

venire poteris , ut omnes cogitationes, a£tus ,

ut ego fponte eam tlþl fubi; endo, & tuhm fo-

3

& ope-

54

.Bibl;?oiizefæ Mammä; Conciotialoiie

& opera tua dirïgäs ad meum folummodo ho-

parum agniti Sacramenti Corpcrïs ipfius &

noiem & gloriam, femperque folius meze lau-

Sanguinis, ut in cibum fumentes transforme-

dis ftudiofiffimam des operam, precibus, ver-

mini, mutarem inique in me, acficut panis &

bis & exemplis, & quomodo poffis, ut non tu

vinum, quibus vefcimini, in fubftantiam tran-

tantum fic, fed alii omnes tecum pariter , &

feunt corporalem , ita & vos manducantes

eodem modo alfe&ti fint, utque univerfi me

ipfum, qui mecum unum eft, fub panis & vini

ünum norint, ament, colant: hocquemihima-

Ípecie, in fubftantiam fpiritualen , & in me

gis placet, quam primum, quoniam magis im-

ipfum, convertamini. Et hoc illud eft, quod

|

Auguftino fervo meo his verbis dixi: Cibus

plet voluntatem meam.

Xih

XXL Tertium, quod reliquum eit, fi affe-

fum grandium , crefce, & manducabis, nec

fine

tu me mutabis in te, fed tu mutaberis in me.

cuta fueris, tibi nihil deeffe, teque confümma-

u

tamintegritatem confecütam,fcito.Illud autem

. XXV. Cum audiffet anima illa, quzenam ef-

Def«

hoc eft, ut fummo defiderio quzeras , nitaris ,

fet Dei voluntas, & quemadmodum in eam

gül

Confor-

. ftudeas ad. hanc pervenire mentis difpofitio-

mitas

implendam neceffaria etiam erat perfecta cha-

cum vo-

nem , utmihiita conjun&a fis , tuaque meze

ritas, perfettamque charitatem propriv vo-

luntate (quce perfectiffima eft) ita fimils fit conformis-

Juntatis abnegatione conflare, dixit: Signifi-

Divins que voluntas, utnolis non folum malum, fed

cafti mihi, Domine Deus meus, voluntatem

& bonum , quod ipfe nolim; utque eveniat,

tuam ;.fignificatti, Domine, quod , fi perfecte

quidquid velit, & undecunque velit , in iftius

amavero te, nihil terrenum aut mortale , nec

vitze miferia, five fpiritualibus, five temporali-

etiam me ipfam, amabo propter me, fed quid-

bus in rebus, minime frangatur pax tua, tur-

quid amabo, fecundum te, & propter teama-

beturve quies mentis tu2e, fed inconcuffa fide

bo. Dixifti, ut fummo femper ftudio tuam fo-

femper teneas, meDeum tuum omaipotentem

lius láudem , honorem & gloriam velim per-

magis amarete, quam tu te ipfam, meque tui

quirere, fimulque operamdare, ut alii quoque

dilizentiflimam habere curam , & multo dili-

videanturfacere: & ut, quxecunque advería

gentiorem quam tu. Quanto magis fic temihi

D«

mihiin hac mifera adveniant vita, ea compo-

ha

commiferis dederisque , tanto magis te adju-

vans, tibi femper adero, & tu ipía clarius co-

fita mente & aequo animo ac lzetanti tolerare

late

contendam.

dic

gnofces, ac uberius fenties circa te dulciffi-

imam charitatem meam.

XXVT. Nunc quoniam hzec per

kpropriæ vo-

luntatis abnegationem efficiendafunt, doce

XXII. Ad hanc autem perfectionem perve-

* Ábnegae

quzefo, quonam patte ad hanc pervenire abne

7 tio am-

niri non poteft, nifi per ftabilem, conftantem

Abnega- & omnimodam fui ipfius abnegationem : quam

gationem,ac tantam virtutem comparare & af- ple&enda

tio faine-

lequiqueam: utenimper tuze do&rinze lumen

celfaria,

qui przeítare negligit, fimul hanc excellentiffi-

mam perfectionem negligit; qui vero libens

video,tantuminte vivo,quantumin me morior.

preftat, fimul integerrimam — voluntatem

XXVII.Deus autem,qui fan&ta nunquam fru-

ftratur defideria, ficintulit. Perfe&ta tui abne-

meam integerrime exequitur , mihique fum-

me placet, & me fecum habet: quoniam mihi

gatione tuum omne bonum conítare , certum

eít,quoniam te tantum mea gratia repleo,quan-

gratius & jucundius nihil eft, quam per gra-

tiam vobiscum agere, &in vobis habitare ,

tum te tua voluntate, evacuas: & perfe&tio-

nem tuam efficit participatio divinze bonitatis

mezeque funt delicize, cum filiis hominum effe,

& utvolentes ipfi (nolo enim liberi jus arbi-

iies per gratiam , fine qua humana creatura

trii violare) a me in meper gratiam transfor-

(quantum ad virtutem & dignitatem fuam) ni-

hil eft. Ad hanc igitur fi pervenire vis, tibi eft

mentur, ut fint unum mecum participatione

perfectionis meze, praecipueque pacis ac tran-

in fumma humilitate perftandum,& ex vera at-

uillitatis ine2e.

que intima miferive & inopice tu:xe cognitione

.. XXIll. Utautem planius intelligas , quam

id unum jugiter vehementerque affectandum,

ardenti defiderio cupiam vobiscum effe , ut-

ut mihi foli pareas , meamque folius volunta-

Cur Ver-

tem obferves.Quoautem id praeftare queas,ne-

bum in-

que magis accendaris ad fubigendam mihi ,

carna-

copulandamque me:e voluntatem tuam, vide,

ceífe eft,ut per mentis conceptum & animiexi-

tum,

& alta mente confidera, voluiffe me, ut Uni-

ftimationem tibi habitaculum circum undiaue

genitus meus incarnaretur, utque mea divi-

concameratum ex folius meze voluntatis mate-

nitas majeftatis dignitate fepofita, veftrze co-

ria conftruas,teque eo concludas,& femper in-

habites , ut quocunque profpicias, nunquam

pülaretur humanitati, uttanto amoris & chari-

tatis exemplo, tanta ineffabilis dile&ionis de-

afpicias,fed tuos mentis & corporis fenfus mea

femper circumftet voluntas

, nec quidquam

qvnonítratione vos ad pariter conjugendam

me veítram voluntatem , unique mihi jugi-

aliud loquaris, cogites, aut efficias , nifi quod

mihi placet, & me»e effe voluntatis credas,fic-

ter adhzerendum provocarem, allicerem , tra-

herem. Voluiffe przeterea, ut ille ipfe dile&us

que te,quidquid agendum erit,S.Spiritus doce-

bit.

Filius meus tam horrendam, immanem, cru-

delem crucis mortem fübiret, ut fuis tormen-

XXVIII.. Alia etiam via ad proprioe volun-

tis veftrum peccatum tolleret. Peccatum, in-

tatis abnegationem perveniri poteft,fi adfunt,

quam, quod inter me & vos feparationem

qui te fecundum me inftruant; regantque ,

fecerat, & meam a vobis faciem ita averte-

his propriam fubjiciendo voluntatem, te to-

rat, ut nullo vos pa&to poffem refpicere.

tam, ac tua omuia his committendo, his

XXIV. Paraffe inftï.per menfam maximi, &

parendo , & eorum femper confilia fe

quendo,

quó-

Titulusy CX XIII Reffnatzo in divinam. Voluntatem.

55

quoniam qui fideles & prudentes fervos meos

(fq&us eft enim in pace locus meus) nec erit.

audit, me audit

tibifcandalum peccati, hoceft, offendiculum

AXIX. Sedad hzec volo, ut certa fide, alta

aliquod ad peccatum ,

nec per 1mpat1ent1am,

mente ac frequenti confideratione mediteris ,

nec aliquo quovis modo.

me Deum tuum gloriofiffruQuum , qui te ad

XXXIIL. Nam pax multa diligentibus no- Pax, re-

beatitudinem perruendam creavi, seternum

men meum , & non eft illis fcandalum. Tan- fignatio.

id eft, meam

efle, fummum, omnipotentem, vobisque om-

tum enim amant legem meam ,

nia, qu2e mihi placita funt, facere ; nec effe,

voluntatem , meaque lex eft, qua cunéta re-

qui vel tantillum meze poffit refiftere volunta-

guntur , tantumque mihi per ipfam copulati

Nihilft ti; nec quidquam fine eadem voluntate mea

funt ,

& in ipfius deleGantur obfervatione,

finevo- Vobis accidere , nihil prorfus, nifi me permit-

ut everiiat, quidquid velit, . & undecunque ve-

lIuntate

tente, provenire, ut perPr ophetamvobls enun-

lit, cujuscunque generis & zeftimationis fit,

Dei&co: ciayi, non effe malum in civitate, quod non

nullare proeterquam culpa, qua fiat m1h1 an ü-

gnitione.

ipfe fecenm id eft, permiferim.

ria, perturbari queant,

XXX. Mediteris pariter, Deum tuum fum-

XXXIV. Profpiciunt namque claro & pur- Omnia

mze effe fapientize, perfectiffimze cognitionis

gatiffimo mentis oculo , a me fummo univerfiDeo bona

&intelligentize , omnia certa ratione videntis

gubernatore , mmficafapleuüa charitate; &ï"b"m&

utad codlum , ter-

-mala eu-

& acutiffime penetrantis

ordine cun&a adminiftrante, non nifi bona

pitde ma-

ram, mundum totum & univerfa gubernanda,

poffe provenire , meque fibiac rebus fuis me-

nuejus.

nulla poffim ratione falli, nullo errore turbari

lius, utiliusque profpmere quam ipfimet per

Quod fi non ita effet, nec Deus effem, nec fa-

fe fuant polfint ac velint, ficque omnibus in

pientiflimus

Et ut tantillum percipias vim

rebus, quae eveniant, quasque fuftineant, utut

hujus fummze fapientiee mese, fcias, de malo

fint, meauctorem , & non proximum, firmo

culpze & poenze me longe majus bonum, quam

confiderantes propoüto

quadam invi&ta &

fit malum

elicere

inexpugnabili patientia ita roborantur, ut non

Deus om-

XXXI. Tertio velim confideres , me eun-

folum 2equo animo , fed libenti ac gaudenti

niaad(4- dem Deum tuum non minus fumme bonum

fuftineant deguüantes in omnibus

five in-

1ntem or- eiTe

& fummo amore benevolentiaque vos

trinfecus

five extrinfecus accidunt, meze in-

dinat

compleäh & hac de caufa non poffe, nifi quae

effabilis dulcedinem charitatis : quod eft, fen-

bona funt, utilia & falubria, tibi & aliis velle ;

tite de me in bonitate; In omnibus (mquam)

(

non polfe a me aliquid malum provenire , ni-

tribulationibus , dlfïïcultatlbusque attendere,

i

hil odiffe,

& hommem utmea bonitate crea-

kendt

credere, & leto animo gratoque meditari, me

vi, ita per me femper inzeftimabili dile&ione

dlfponere omhia fuaviter, & ex profundo meze

X

profequi.

dile&tionis fonte cuncta provenire.

XXXII. His vero per firmam fidem mente

XXXV. Atque hujus ultimze confideratio- Proprize

voluntas

ac meditatione colleCtis, cognofces , tribula-

nis , compoütwmsque fanctiffimze maximum

tis mali-

tiones, tentationes, difficultates dolores in-

bonum nil aliud corrumpit, impedit & perdit

' tia.

firmitates, & adverfa omnia ob nullam aliam

quam propria voluntas veftra, & amor veftri,

caufam, me gubernante provenire, nifiutilita-

quze fi tollerentur a vobis, tolleretur & infer-

tis & falutis veftroe gratia, ut per ea, que vi-

nus a Vobis ; tum ille, qui maledi£tis zeterno

dentur vobis mala, a pravitate corrigamini, &

mentis & corporis tormento paratus eft; tum

ad virtutem, quaitür ad verum & füummum bo-

ille quem in mortali vita multiplici agltatlone

num vobis incognitum , perducamini.

Co-

an1m1

ac vario curarum 2eftu, imo fuftinetis

gnofces praeterea, hoc fidei lumine illuftrata ,

errore. Igiturfi vivere cupis, & in hoc labenti

& velle

me Deum tuum magis fcire, poffe ,

fzeculo per gratiam, & inftabili fempiternoque

bonum tuum, quam tu, teque id nec poITe nec

per gloriam, fac moriaris ,

temetipfum abne-

Ícire, nec velle absque gratia mea. Id igitur

gans, & propriam voluntatem deponens.Beati

.cum ita fit, danda tibi fummo ftudio opera eft,

enim mortui, qui inDomino moriuntur, & bea-

ut voluntàtem tuam Divinze voluntati meze

tl pauperes fpmtu, quoniam tales me vident in

prorfus fubjicias ,

quoniam fic placidafemper

peregrinatione per mutuum amorem , vifuri

mente quiefces, & me femper tecum habebis

deindein patria per gloriam & honorem,Amen.

m

[2

(

, L

42

T dl

w

E

--

X

27

U

$

iOj

()

TITU-

56

Bibliothece IManualis: Concionatorie

:

-

TITULUS

CLXXIV.

RESPUBLICA

PANRS L.

S. E

N

l

rudem hujus materiz notitiam habere-cu-

pienti.

i

$. IL

N QUOAD ESSENTIAM.

Defim' tio.

DE ORTU ET PROGRESSU

PUBLI,CJE.*

I.

ucritur 1. Quomodo genüs humanumr

ï-Q

ft communitas ex pluribus homini-

per o&o perfonas pott diluvium tam cito

bus aggregata , & füb certis legibus

propagatum ?

Simone Majolo , id fääum effe

ad bonum commune ordinatis vi-

Refp. Cum

vens.

Paulo fufius eam defcribit Ari-

fingulari Dei favore, & naturz necdum lan-

ftoteles lib. 1. Rhet. dum dixit: effe Inftitu-

guefcentis begninitate ; horum enim benefi-

tionem civitatis circa Magiltratus, honores-

cio femper fere uno partu gemini , aut plures

que publicos , quemadmodum debeant im-

etiam edebantur infantes, & nvllus interea

, authoritasque

moriebatur, unde breviffimo tempore adeo

partiri, & in quos poteftas

adau&us eft hominum numerus, ut Noemi

Ófumma debeant conferri,

|

& qui üt finis

fuafu in diverfas regiones abierint , colonïas-

cujusque focieþatis.

que diverfas deduxerint.

IIl. Quzritur. 2. Unde, & quomodo focie-

- JDifio.

tas humana originem fumpferit ?

R. Filios Adami & Evze, & poft diluvium

II Dividitur communiter in M;o narchicam ,

;ä:

quze ab uno tantum. gubernatore regitur : &

Noemi, coepilfe ab initio generatos afe filios

feorfim procurare, & fic multitudinem homi-

"Arift

1

:

*

ocraticam , quo à pluribus optimatibus

aami

niftratur: & Democraticam , quze a po-

num in familias divifam effe, quarum nuine-

r

ro continebantur filii & filize; fervi & ancillze,

pulo gub ernatur.

clientes & fimiles. Tum coiiffe inunumlocum

plures familias , & per conjun&tas domos vi-

IIL Aliter per divifionem in partesintegra-

les rempüblicam conftituentes dividi poteft

cos feciffe, exindepagos, actandem omnino

—

civitates , poftquam fcilicet müris pagos cir-

inImperatores,

Reges,Duces, Principes, Mar-

chiones, Comites, Barones,

Nobiles, Do&o-

cumdederunt, &portis clauferunt. Quia vero

numerus civium nimis multiplicabatur , inde

res, Plebejos, de quorum notitia, & difcrimi-

colonias in alialoca abduxerunt, ita tamen ,

ne, quoniam non parum a

d reipublice con»

ut femper eam civitatem, exqua abdu£u erant,

fitutionem cognoícendam , eruditionemque

cómparandam conducere videtur, infra exin-

pro matrice agnofcerent, & fua illi tributa ,

aliaque fubfidia offerrent. Verum quia expe-

ftituto differendum erit.

rientia advertebant, tantam multitudinem

confiftere incolumen non poffe, nifi ab uno

IV. Czeterum, quoniam quidem de hac ma-

teria integri eruditiffimique libri paffim funt

capite regeretur, hinc fuperiorem, a quo re-

UEEUUEEEU———-

gerentur, quemque a regendo regem voca-

confcrip

ti, quia tamen non omnibus fünt noti,

vel certe O

b fufiorem tra&andi modum non

bant, elegerunt. Tandem vero, quia vario ma-

trices erant, atque adeo varii etiam reges feu

facile leguntur, vifum eft, non ingratum Le-

&ori füturum , fi breve de hac materia com-

fuperiores ; ideo fa&to foedere regna hzec di-

verfa unum communem fibi fuperiorem con-

pendiume

iofferretur, quod quidem duas prze-

partes comple

Getur, fcilicet quomodo

ftituerunt, penes quem fummum imperium

cipue

effet, quemque nos Imperatorem vocamus.

orta

fit refpublica (ubi fpecialiter de repu-

blica-Germanorum, utpote cujus notitia me-

IIL. Quzritur 3. Quomodo diverfi populi.

originem fuam fumpferint?

FEEHUNUUEEEREPETENENUMEN

rito proe alii

s defiderari potelt , tra&abitur)

& quomodo confervari debeat.

Id unum

R, Hoc modo: Cum Armenia hominibus

tamen prius Le&torem monitum velim , cum

oppleta effet, anno ror. poft diluvium , Noe-

circa originem, & fücceffionem Imperatorum,

mum. terrarum orbem in tres partes divififfe ,

& cuilibet filio unam affignatfe : JaphetoKuro-

Regum, Ducum, & fimilium (de quibus etiam

fict mentio) varize fint opiniones Scriptorum,

pam, & AfiamAquilonarem, usque ad Paletti-

me in- eorum relatione communiorem fenten-

nam; Chamo Africam meridionalem ; Semo

tiam fecutarum, nequetantopere de fucceflio-

Juda:am, Perfiam, Armeniam,Syriam,& alios

tam occidentales, quam orientales populos

ne,quze (fufiorem tra&tatum requireret) quam

usq; ad Oceanum Indicum.

Et ab his poftea

de origine eorum indicanda , folicitum futu-

ffe; &a

va?ios populos orig?nem fuam fumpfi

rum , & quae fufficere videtur poffe Le&tori ,

Japheto

Tituhis CX X IV. Rejfpublimþ.

52

]apheto quidem & filiis ejus ortos fuiffe Cim-

auxilia Germanorum emerit, unde merito ali-

bros, Gallos, Germanos, Sarmatas, Scythas ,

qui inferunt, quod, ficut ad aquilze adventum

Medos,Graecos, Italos, Hifpanos, Thraces, &

certze aves filent,& fugiunt,ita Aquila Germa-

Mofcos, qui omnes populi in Septentrione &

norum & Romanorum alas protendente bar-

Occidente habitabant: a Chamo vero effe de-

baree nationes aufugerent,ti germaniPrincipes

rivatos. /Ethiopes, Arabes, /Egyptos, Lybios,

concordes effent,certe conítans fama eft.Tur-

Numidas,Mauros, Palzeftinos & Cananzeos in

cam nullos perinde, atque Germanos timere.

Meridionali plaga : Kt denique a Semo Al(fy-

- Refp. Quadruplici potiffimum ex caufa Ger-

[e s

av

rios, Chaldzeos , Hebroeos , Syros , Perfas ,

manis concefíam effe r.Propter r

amcencor-

& Armenios ortos effe.

diam,quze olim inter Germanos reperiebatur,

IV. Quzeritur 4. Unde Germani fuam origi-

utfupra di&tum. 2. Propter afperum vivendi

nem & nomen fortiti fint ?

modum ; neque enim olim. tam delicate , ut

R. r. Eos a Togarma fumere o'rtum,quifuit

jam, nutriebantur, fed maximo in frigore nudi

filius Gomeri primogeniti Japhet : licet autem

incedebant,folis pellibus parum tecti, quando

ftatim a principio fuerit peculiaris gens,tamen

puberes facti funt. Pro cibo autem potiífimum

eorum nomen diuRomanis & Grzecis ignotum

lac,cafeum , & carnem ferinam adhibebant.

