appendit , ne reorum poena caperet dilationes

die igitur quadam mane furgens, & laqueum

& frigus in hyeme clamabat ad filium,ut daret

ei veftem. Tandem filius emit quatuor ulnas,

cingulo fuo folito more appendens , vocem in

aere audivit: Bertolde,qui tibi primus in egret-

& dedit patri duas , & fibi duasfervavit. Hoc

fu fuo de caftro accurrerit , hoc Jaqueo iplum

li

videns fllius parvulus, accipiensillas duas ul-

[ a

nás abíconditin muro: & dum diu queere-

fufpendas. Qui vocem pro omine accipiens

cum procederet, ei quidam fultellus fuus pri-

rent in domo, & non invenirent , dicit parvu-

mo occurrit. Quo vifo cum fatis doleret, eo-

lus : Scio, ubi funt. Cui pater : Cur abícondi-

quod eum diligeret, dicebat illi : doleo deoc-

fti ? qui refpondit : Ad hoc fervabam, ut ope-

Yirem te in fenetute tua , ficut tu patrem tu-

curfu tuo. Quare ait ? quia fufpenderis.Quare

fufpendar ? Refpondente Palentino: Nefcio ,

um. Et ait pater : Non amplius facies ? cui fi-

lius : Certe in tantum, aut mirius. Quo audi-

fed praepara te per confeffionem , & ordina te

to, dixit intra fe :in caput meum iftud redun-

rebus tuis ; quia voci divinz refiftere non va-

dabit in fenio, idem faciet mihiexemplo meo

leo. Ille videns aliter non effe,dixit: Juftus eft

Dominus, & plures in domum meam decli-

inductus. Statim bonum pellicium mifit pa-

nantesinfequens occidi:multismulta rapui:nec

tri per parvulum filium, & reaffumpfit eum in

tibiDomine unquam fidelis extiti; neque pau-

domum fuam, & exhibuit ei honorem & reve-

peribus peperci. Et mirati funt omnes audien-

rentiam ; & eum amplius multum pie tracta-

vit ; ut in hoc exemplo parvulus difceret;quo-

tes ejus confeífionem, & cognoverunt, in ejus

modo ipfum in fenio fuo tractare deberet.

morte peccati païenamg Deo efle.

Filii a patre aftute devepti.

eJudicer non (facïle mutandi,

Ibid. äx.

CXLV. Quidam przedives habuit pueros ,

CXLVIIL' A Tiberio Csefare qqæütum;fuit P OM

£7.

quos nuptui tradens , ditavit eos divitiis fuis.

quare prsepofitos populi non frequenter mu-

äæ

Tandem ille depauperatus eít, & non curatur

taret, ficut & alii Principes ? Refpondit in hoc

a pueris.llle autem convocans pueros fuos,fin-

fe parcere plebeculee. Scientes enim judices ,

& procuratores, fe brevem habere procuratio-

gulis tradens claves pro fcrinio, in quo pofuit

malleum gravem, quafi eftet pecunia , retenta

nem, emungunt üusque ad fanguinem. Et qui

fibi una clave, ne ad fcrinium venire poffent ,

recentes veniunt, totum diffipant , quod inve-

dixitq; pueris: hzeredes mei & dileCti mei eftis;

niunt. Quod oftendit cujusdam vulnerati ex-

em»lo , qui cum jaceret in via , nec amoveret

poft mortem meam aperiatis fcrinium , & ibi

16.6;.

invenietis literam, per quam fcietisquautum-

multitudinem mufcarum , fuperveniens aiter ,

zeftimans , quia hoc faceret ex imbecillitate ,

"

cum unicuique legaverim. Ob hanc fpem fin-

!

13

guli certatim invitaverunt , honoraver

&

int&

abegit mufcas, quae operiebant vulnus. Ad

juverunt patrem ; quia dicebat, quod nolebat

quem ille: male fecifti mihi, quia mufcze, quas

diminuere de his, quze erant in fcrinio , ut fin-

abegifti mihi, jam plenz erant. Unde & par-

guli habeant, ad plegum, quod eis ordinavc-

cius moleftabant ine; qu»e autem fupervenient

yat. Poft mortem faam aperto fcrinio, invene-

recentes , .acxius pungen.t.

yrunt malleum , & literam hoc continentem

Dignus eft homo ille ad caput cum maileo

fCib? guomoo?& condiendi.

percuti,q

ui tantum tribuit pueris fuis, eisque

confidit,

CXLIX. Quodam -*tempor*e milites quidam 1bid fi.G.

ut diii:ra&is' omnibus nihll fibi reti-

neat.

honefti, ac nominati, aliique plures tam cleri- €x. 26

ci quam laici viri divites in eremo funt con-

Excommwnicatio cwflümatio & brutis

veríi,atque in Ordine confortati, Quidam igi-

tur ex fzecularibus przedi&ctorüm militum no-

orius IX. aliquando divi-

tus & amicus, vidum eorum quotidianum ,

ï'b;id ferm CXLVI, S. Greg

"

65. lit. M. tem excomunicavit,qui cum contemneret ex-

quo in communi conventu reficiebantur,confi-

communicationem Papze , tunc miraculo Dei

derans , ait beatze tnemorive Domino Gifilber-

ciconiz , quae nidificaverunt fuper domum e-

to eorum Abbati : Non, fufficio admirari,quod

tales viri in f»eculo tam delicati , oleribus in-

jus, a domo ejus recefferunt, & nidum tranftu-

lerunt ad'domum alterius. Quod videns victus

conditis,ipfa & lente, poffant uti. Cui ille re-

fpondit: Ego tria grana piperis appono, qui-

contumax:,, & admonitus a cognatis fuis, qui

hoc idem confideraverunt in ciconiis , poftea

bus easdem groffía pulmentaria condiuntur,ut

ene nihil in fuis fcutellis comedentes relin-

humiliavit cor fuum, petens abfolutionem. Et

quia cito fuit abfolutus , tunc di&ze ciconize

nte illo, & non intelligente , quae

quant. Mira

AU*

Aaaag,.

Bibliothece WManualit Concdionatorig

558

audierat: Abbas fabjunxit,dicenst:primum gra-

mel intrans , fufis ad Deum lacrymis dixit:Vi«

num piperis funt longze vigilie matutinarum;

deo, Chrifte Jefu, ex carne mea, qua induiifti

Íecundum labor manuum ; tertium vero de-

fpid, &t

me, penculum mihi iminere ; licet enim forti-

15

fperatio lautioris ferculi. Et ifta funttriagrana

ter animum meum fixeris , ut nullius prorfus

quibus appofitis optimi faporis fiunt pulmen-

vanitate comovear, tamen non modicum per-

t rja noftra. Et püto vehementer,quod mona-

timefco,dare me poffe caufam debilibus, ut in

chus peccet inagis ipfam fuam lenticulam pro-

tentatione concupifcentize ahquatenus agiten-

4-^1

pieor

torfiones vel humores melancholicos vi-

mifericordiffime Pater &

tur. Rogo ergo te ,

tando, quam nimis ex illis fumendo. Si enim

Domine, ut fpecæm meam in tantam foedita-

tem comutes , ut carnis dexormltas in horro-

appofita comedere noluerit, necefe eft,ut lau-

tiora vel appetat, vel requirat. 5i enim data

re potior

quam pulchritudo fuerat in hono-

fueriut ex confuetudine, pufillanimes fcanda-

re. Hoc di&o lepra ftatim imundiffima conta-

lizat ; fi vero negata, ante tempus deficit. Mo-

buit vultus ejus, erupuerunt puftulze , & oculi

nàc hus vacuo ventre non poteft bene jejunare,

tumuerunt , os & labia computruerunt , nafus.

& cum omni deformitate

vigilare aut laborare. Hmc eft, quod beatus

quoque glbbofus

in quodam fermone tales fatis acriter repre-

contortus, aliam penitus faciem demonftra-

hendit dicens

Cibaria noftra funt multum

vit. Nec mora egrediente illa occurrit mari-

confortantia ; & ideo oportet, nos ex eis fu-

tus,vixque eam per habitum cognofcens,quz-

mere adlaturitatem

rit.fi ipfa fit ? At illa dixit: ego fum. Mox ille

totus inhorruit : & ut vidit familia, omnes fi-

Penitentin. surahilir.

niul clamabant in plantctum , mirantes przeci-

ue, quid tam fubito fuze Dominse contigiffet

Idem lit, P CL.

Quläa:m in Teutonia multis rapinis &

Turbatis ergo parentibus illius ,

notis omni-

€x. 8t.

czedibus provinciam deprzedavit, qui captus ,

bus,& amicis, confulitur Phy ]ücus Refpondit,

& ad.decollandum expofitus petivit a judice ,

incurabilem lepram , nihil aliud effe confilii ,

TEUM RPPRM VN EEE UET RE C CC QUE - ER ORU M LR IRA al P RR e o cs apfi i RIl ov t gl o r SEESPRIC II TIRR UA PC ERE nE I MLA LE E E.

& obtinuit tempus pi olixius poenitendi ; &

nifi quod extra habitationem hominum collo-

Si verc a-

mox aftanti juveni confobrino ait

cetur; quod.& fa&tum eft. It audivit Frater

« micuses, cooperátor efto mihi mifero in fa- -

Ordinis Przedicatorum qui ejus eonfeflionem

audire confnevit,venit ad ii

eXLE

« Y1

lutem ; alfer, obfecro, inftrumentum ferreum, -

n,mire gauden-

quod dentrix dicitur, cum quo parant fzeminze

tem inveniens, quxrit caufam inopinati & fu-

Jinum fuum. Quo.1 ut fa&um eft,dixit juveni :

biti morbi. Lui illa omnia pez

ordinem enar-

Succide mihi maaus, ulnas & brachia usque

ravit. Frater ifte turbatus, & miratus non mo-

ad humeros. Pedes vero & tibias,& crura us-

dicum,eam increpavit dicens: O mifera & ftul-

que adnates ; poftea genitalia, aures, oculos ,

tiffima mulier,quze in contumeliam viri tui &

bid (erm

nafum & caput ad ultimum amputabls juve-

periculum ipfius opus Dei in te imprudente

s. lt V

ne ergo ficut cum dolore rogatus fuerat , exe-

inftantia deflruxifti,& parentes tuos,& amicos

quente,pcenitens ipfe unum quoque membrum

qui Deum laudaverunt, & venerati funt in te

antequam truncareturinftrumenti ferrei den-

ad blafphemandum nuncper tale infortunium

. tibus, per inflixiones multiplices & validas

cnegrfu A:z:e nunc , chariffima, peeni 'tentiam ,

diutius affligebat , dicens : Hanc poenam hic

aílifte precibus, & ad contrarium rei gefte di-

pro parte viliffma membra percipite , quibus

vinam mifericordiam inter pelles ; hoc dicto

actu nefario fcelera perpetravi,& Deum Crea-

receffit Frater. Illa autem totaliter refoluta in

torem meum offendi. Extremo igitur poü om-

' Jacrymas, oravit ad Dominum dicens : Domi-

nem poenam trunco corporis cum capite fuo

ne Pater,& Dominator vitze meze, ut liberiori

fuperfite hilari vultu dixit

O utinam tor-

mente,ut puriore fpiritu tib1 fervirem, hoc fla-

mentum illud , quod refpetctu fcelerum moo-

z:nïlum leprze a tua pietate fideliter precibus

rum parvum fuftinui, reiterare femel

jterum

expetivi.Sed quia audio a Patre meo fpiritua-

atque iterum valerem, filiceret miferrimo , &

li, ( cui me tota devotione comift ) contra fa-

in eo diutius cruciari. Et hzec dicens cum la- -

lutem meain, & te olim Dominum petiviffe ;

crymis oravit populum circumftantem fe,

rogo te per tuam benigniffimam charitatem ,

quatenus fibi miferrimo in eleemofynis nau—

utin me tuum plafmareftituas,fecundum quod

perum & orationibus iubvemrent His d1&15

tuze placuerit optimze voluntati. Mira res , vix

extendit caput ,

& mox ajtïvene decollatur.

verba compievit,& in tanta claritate cutis, &

elegantia formae fubito fit facies reftituta ,

ut

Pulc/mtudo mzmculo[e adempta €9 re-

As jn ea unius rugze veftigium,vel tenuiffima

ituta.

faltem macula remaneret.Quo vifo gaudet mi-

Tbid. lit.P. CLI In partibus Suevie , quas Alemania

les, & uxorem reputat fibi quafi redditam re-

divivam, & exultat familia, laetantur amici, &

ex,133,. Continet/fic a Fratre Ordinis Przedicatorum &

Walthero audivi - Mulier quzedam devotiffi- :

exultat patria,& Chrifti piétas in ore omnium

collaudatur. Et vix dictus miles anno dimidio.

ma erat nobilis & pulchra , etiam fecundum.

carnem inter omnes f»eminas pandera repu-

fupervixit.

"unc inclyta mulier , non imme-

tata. Ad hanc autem videndam cum multi

mor bonitatis.Chrifti, cum uwm filia , quam

proceres, nobiles & potentes convenirent , &

habebat , & poiïeü"ombus uf verfis ad mona-

illa prae vifitatione hujusmodi gravius türba-

fterium Soroxum Ordinis Przedicatorum tran-

retur ,

ne fcilicet curiofe vndmübus occafio

fiit quod de Lebental vocatur,A& in eo auctore-

Ti «

fcandali praeberetur; oratorium fuum fola fe-

"Deo religiofif&me converfabatur.

", (

Pyrés

"Iypendix

Hz:/iorz'a.r

359

Prabenda: rite ufurpanda.

mater : Adquid ? fi modo fum infirma, cras

vel poít cras ero fana. Filia vero videns, eam

fbid, ex.

CLII, Videbatur cuidam Canonico quadam

deteriorari, adduxit plures vicinos, ut eam fj-

. 126.

nocte , quod Deus federet in judicio , & ante

militer admonerent ; quibus illa : Quze dicitis,

eum totus mundus vocabatur , quilibet rece-

vel tinetis * ego non moriar ante duodecim

pturus fecundum merita fua.Vidit etiam,quod

annos; fic enim audivi cuculum

D qul lelt

unusquisque adducebat aliquem Sanctorum ,

mihi. Tandem in illo peric

ulo obmutuit. Et

cui plus fervierat , ut effet apud ChriftumAd-

tunc mifit filia fua pro facerdote, qui venit ;

vocatus fuus. líte cogitabat, quod rogaret

& attulit, quod debuit. Et adeam veniens

etiam Sanctum illum, cujus Canonicus fuerat,

quaerit, fialiquid velit confiteri. 1lla folum

cui & ferviverat, cantando, legendo, ut fecum

dicebat : Kuckuc. Iterum facerdos , offerens

iret ad judicium anteChriftum,& intercederet

ei corpus Domini, quzerit iterum , fi credat,

proeo, monens eum de fervitio fuo. Ille San-

effe Salvatorem. Etilla reve

&us refpondit :Libenteribo tecum : Et affum-

. fic obiit.

Xrtente facerdote

pfit alium fecum , quafi pro tefte , devenerunt

fimul ad judicium. Cumque veniffent ante

V'erbum bzi Jfemper fru&uofum.

Chriftum, dixit Sanctus: Domine conquerot

tibi de ifto viliffimo peccatore, qui viginti an-

CLV. QUida.m fi'ater leit ad fenem : Elcce Jbid.lic, V

05*

nis & amplius comedit & bibit przebendam in

. Abba, frequenter interrogo feniores patres,

ecclefia mea,& omne tempus fuum expendit

ut dicant mihi admonitionem profalute ani-

vivendo luxuriofe,& turpiter,nec ulla die fini-

m2 mez, & quicquid mihi dixerint , nihil re-

vit horas fuas , ficut debuit : Unde peto judi-

tineo. Erant autem feni duo vafa vacua, &

cium fieri deipfo, huic rei eft teftis ifte. Re-

dixit ei fenex :Vade & affer unum ex illis va-

fpondit Chriftus : Accipite eum ligatum mani-

fis, & mitte aquam, & lava id , & effunde , &

bus pedibusque , projicite eum ininfernum.

pone illud madidum in locum fuum. Fecitque

llle clericus evigilans quaft de gravi íomno ,

frater ita femel & bis. Et dixiteifenex: utra-

putabat jam fe effe in inferno , & dixit illi

que vaía fimulaffer huc. Et cum attuliffet,"di-

Sancto: Domine, habete przebendam veftram,

xitfenex : Quale ex utrisque eft madidius?Re-

quia nunquam plus comedam de ea , & con-

fpondit frater : ubi aquam mifit, & lavi. Tunc

verfus ex hocreligionem intravit , & falva-

dixit ei fenex : 5ic efi de anima , ffili , qui fre-

vit animam fuam.

quenter audit verba Dei, quamvis nihil reti-

neat ex his, quze interrogat,tamen plus mun-

Intentio pura fingularis.

datur, quam ille , qui nunquam requirit.

Ibidferm. — CLIIT. In vitis Patrum legitur, quod erant

| Unflio exirema mon nägligeægda;

35. li. V.duo fratres, juvenis & antiquus ; juvenis erat

verus fervus Dei : & diabolus invidens ei,ve-

nit ad antiquum fratrem dicens : Ego fum An-

CLVI. Miles quidam dives & ftrenuus , inibidem. — .

fzecularibus exercitiis,& torncamentis, & ha- ** 3e-

gelus Dei,& habeo tibi aliquid referre ex juffu

Dei, de.quibus maxime doleo.

Scias , quod

ftiludiis exercitatiffimus , & religiofos & cle-

ficos in magna reverentia & bonore habebat,

frater tuus junior eft filius damnationis zeter-

no, & fervitium fuum, quod exhibet Deo , fi-

& eisádema in domo íua liberaliter miniftrabat.

Hic , cum in vehementem languorem incidif-

bi non prodeft ad vitam zeternam. Et hoc di-

fet, & poít;fidelem confeffionem , & Domini-

&o receífit. At antiquus poft hoc , quando-

ci Corporis perceptionem, a religiofis & cleri-

cunque vidit juvenem , femper ingemifcebat.

'cis, quiibi aderant, requifitus fuiffet, fi oleum

Quo confiderante tandem dixit: Frater mi,

quare triftitiam habes ex afpe&tu meo ? Re-

fan&tum defideraret?refpondit : Ita defidero,&

ex toto corde requiro. Quod uxor ejus audiens

Ípondit, & dixit ei, ficut tibl relatum fuit ab

angelo malo. Qui refpondit: Noli triftari ; fi

& nimis carnaliter eum diligens,fieri non per-

mifit, donec intelle£tum perdidit, & agoniza-

enim debeo damnari , damnabor: fi falvari ,

falvabor ; ficut Deo placuerit, ita faciat. Non

re ccepit. Cumque fuiffet, & per fex horas ja-

cuiffet immobilis , ut putaretur effe mnortuus ,

enim fervio Deo propter regnum czelorum ,

fed propter füam charitatem & bonitatem ,

tandem refumpto fpiritn vocavit uxorem di-

cens : Heu ! heu ! uxor mea dile&ta , quid fe-

quam habetad me; & propter füam paffio-

nem , quam fuftinuit propter me : fi vult mihi

cifti : quare decepifti me, & tu decepta es ? fi

dare reguum coelorum , poteft ; fi infernum ,

cum intelle&uum habui , inunctus fuiffem, pro-

cul dubio tricefima die a tormentis purgatorii

iterum poteft. Et fequenti no&te venit Ange-

lus Dei, & manifeftavit feni , quod alter ange-

exiviffem,modo per feptennium in poenis ma-

nebo : & utique triginta annis ibi fuiffem, nifi

lus fuiffet diabolus : & dixit fibi, quia ille ju-

venis ex illa conftantia magis meruiffet,quam

religioforum & clericorum , quos femper di-

lexi, devote interceffiffet oratio. Tu vero, quxe

prius omnibus diebus vitze fuze unquam me-

ruiffet.

hujus negligentize caufa efficiens exftitifti , im-

punita non tranfibis , fed usque in finem vite

Superftitiones periculofæ,

tu: paralytica jacebis, His diétis miles in bo-

idntS CLIV, JEgrotavit quzdam mulier usque

na confeflione difceffit, Et uxor ejus incurabi-

ad mortem, & dixit ei filia fua : Mater mitte

li paralyfi percuffa, poft viginti quinque annos

ex, 19,

plena patientia migravit ad Dominum.

pro iäc&xöote, ut confitearis peccata tua. Cui

FVs-

56o

ABiblz'othecæ M,anuah': Concionatorim.

Voluntas pro fato repatata.

detexit , & dixit: Fili , ubi tibi. cibur aridior ,

le&hus durior , molefliores fuerint vigilig , ingrede-

Ibid. ex.

CLVIL. Quidam Dominus caftri habuit fa-

re vuluus huc , €7 intige illa in fanguine lateris mei,

33.

cerdotem fibi celebrantem folennia miffarum,

€$ illico " dulce[cent omnia. Paruit juvenis , &

& ipfum vocari fecit, ut fe proepararet ad mif-

paradifum habuit in terräys.

Íam. Sacerdote autem veniente, viditipfum

Doiinus caftri cam quinque doemonibus ob-

petrird

feffum ; & nullus alius videre potuit; nec ipfe

: A'entatio diabolica moriturientis

facerdos fcivit,& Angelum fuum a longe ftan-

Sacerdotis.

fo, 9f

oneo

tem : & cum appropinquaret ecclefize,relique-

Hartunck

ent; &

runt eum tres doemones. Cum autem fe omni-

CXL. Compluti ad ?egrum facerdotem ac-

Dom r.

jeuxor'

rio ad miffam confeflione fatcta praeparaffet;di-

cerfitas Dominicus Ruffola , magna fan&ita- Qusdrag,

miferunt eum alii duo, & omnes quinqne fta-

tis opinione celebratus, illum lzetum reperit ; conc.rnit.

bant quafi lupi rapaces, infidiando donec fi-

nempe doemon effigie Crucifixi perfonatus&. 5..

fefe videndum prius segro-dederat , quam

nem fuo officio dediffet. Et Angelus Domini

faltabat fuper humerum ejus. Sacerdote ftante

Ruffola adveniret. Sed ne Dominicus zegrum

ab errore abduceret, ac pro morte expiaret ,

in canone,Dominus caftri extracto gladio am-

putavit facerdoti caput füum. Interfedtione

adfuit illico ad latus lectuli altero die inferna-

lis genius, Dominici paulo ante acciti , & jam

facta,Dominus ccepit contriftari , & a Domino

Papa pecenitentiam requirere,qui dixit : Vade,

przefentis imaginem fcite mentius: Quid,dice-

& fac,quod fatuus tuus jubet te facere. Domi-

bat ? quid ifte vaferrimus doemon dolofe me-

nus vero letus ad propria provenit, & fatuum

am effigiem fimulavit, & citius adfuit ? Ego

fuum bene fecit tractare. Quodam vero die vo-

fum Dominic.Ruffola, quem tu vocafti ; cave ,

cavit fatauum fuum, & dicit fibi: Quid faciam,

i infirme, tartarei genii artes ; Non eft ille,

quod interfeci facerdotem ; qui refpondit : Si

quem optas. Paulo ante tibi Chriftus crucifi-

xus apparuit, jam ego advenio,neque ifte,qui

ipfum interfecifti,permitte & te interfici. Cum

vero fzepius hoc attentaffet , & fatuus femper

prior affuit,fed ego fum veras Dominicus , il-

le diabolus eft, & cavendus. Contra vero ve-

eadem verba refponderet, cogitante Domino,

quod aliquid fignificaret, rogavit fervum, ut ,

rus Dominicus, illum effe doemonem , ajebat ,

1

i

fe ipfiffimum Dominicum, ad excipiendam

quando veniam feciflet capt

t fuum fibi ampu-

€^M

taret. Fa&a autem venia , & extra&o gladio

confeffionem advocatum. Contra iterum ob-

nitente doemone, anceps?eger, inter duos Do-

ad amputandum fibi caput , venit facerdos

mortuus coram 2ltari,& dixit fibi: Surge, Do-

minicos eum, qui prior venerat , verumque

minus voluntatem habetpro fatto ; refigno au-

Dominicum jubet faceffere, feque ad dcemo-

tem tibi, quod mihi fecifti ; quia in gloria Dei

nem Dominici vultu te&um convertit. Domi-

Patris füum. Surrexit Dominus , & habitum

nicus verus, priusquam difcederet, manum fa-

cerdotis zegri exofculatus : Ego , inquit,

affumpfit religiofum,& ex caftro fecit fieri ca-

ftrum , in quo Domino noftro Jefu Chrifto fer-

quem tudiabolumeffe credis , fum indigniffi-

mus fervulus B. Deipare Virginis Mariz ,

vivit þu'sque in finem vitze fuze.

cnjus tu Filium Deum hominem Jefum to-

ties his digitis tenuifti, quosidcirco reveren-

'Pæm'te'z»zz*m dilata noäva.

tiffime exofculor, & me indignum agnofco ,

Hartunck .CLVIIL Obiit ante annos non multos Ca-

qui id faciam. Doleo enim , quod Deum ojti-

mum ingratus toties offendcerim , veniam ta-

Dom.Se- ponicus quidam, homo ventri & avariti for-

xag.conc.

dibus deditus, qui fibi adhuc vivens , coenota-

men a pliffima eiusdem mifericordia per Je-

T

-

rulto s. B

T

fu vulnera, &

nia

rive ubera,fpero & peto.Quoe

'phium ex zere fufo erigifecerat,in quo Ipfe co-

ram crucifixi imagine fle&ens,hzec verba pro-

ubi dixiffet, converfus ad zegrum , fuadet illi ,

"uthec demiffi, dolentis ac fperantis animi fi-

nuntiabat : /Miferere mei Deus : Moritur Cano-

nicus, tumulatur , & Conotaphio pridem pa-

gna ac. verba edere jubeat fictum illum Do-

minicum , quo pateat , quis Dominicus , quis

rato honoratur. Res mira, cum die poftera

noiiulli infcriptiohem fepulchralem lecturi ac-

diabolus fit: advertit zeger vim argumenti ,

& fi&o illi Dominico mandat, utea figna edat,

cederent,nihil ex verfu illo Davidico : /fiferere

m Deur : refiduum invenere , praeterquam

probetque quis fit; fed indignatus füperbus

doemon negat fe veniam a Deo vel petere, vel

primas quinque literas: Aifz ; partem reli-

fperare, Deum , non fe effe reum , adeoque

quam expunxerat, & obliterarat manus inco-

gnita, ut conftaret , Canonicum illum fine mi-

Deum debere culpam deprecari, non fe, dixit ;

& videri fimul defiit ac audiri, /Eger fraude

fericordia effe miferum, qui Pfalmum miferere

nonnifi poft facta orare diftuliffet.

agnita confeffus, & Sacramentis omnibus rite

munitus , pie obiit.

: P'ulnera. Chrifli falutaria.

, geuni Quaolmgïþ;mli: veneratio,

ibiA:Dom. CLIX. Narrant amales eremitarum S.Au-

CLXI. Nicephorus narrat, tantam famem Niceph.

2. Quadr guftini, Beatum Joannem de Incontris , juve-

s $.

invaluiffe,ut nec pifciculus,autullus cibus qua- !.17.&ccl.

nem tenerrimum, cum rigorem Ordinis in ty-

rocinio ferre non poffet , reditum ad faeculum

dragefimalisConftantinopoli haberetur. Man- hift«c. z2.

dat proinde Juftinianus Imperator, macella

cogitaffe. Cui aípectabilis Jefus latus fuum

ape-

ALppendix : Hiftoria.-

S56x

aperiti, carnesque venum exponi. Atiutan-

Poft annos quatuor peperititerum Grifeldis fï—

lium elegantiílfimum,quem poft annos duos fi-

to populo nec unicus füit , qui vellet emere ,

quin omnes fimul adiere Imperatorem, & ex-

mili modo auferri fecit: Nolunt ajebat, fubditi

habere talem Dominum,qui fit bubulca filius,

clamarunt : Mori malumus , quam ut de pa-

triis moribus & traditionibus aliquid mutetur.

ni tollam puerum, periclitamur ambo fortu-

"Admirandum obedientig conjugalis

narum & capitis.Sed illa fimiliter,ut ante qua-

exemplum,

driennium, refpondit. Interea fama increbuit,

Petrarcha

CLXIIL. Gualterus Marchio Pedemontii ,

utramq,prole füblatam, & jam Marchione mo-

foi. 507. habitans Salutiarum infra montem Vefulum,

liri divortium,qua ufus occafione fingit,fe Ro-

Ht

de obedr

ita venationi & aucupio deditus erat, ut alia

mam mififfe , convocat fuos palatinos, evocat

Uüm F

ent, & ^

de uxor:a.

p?ene omnia negligeret, a conjugio etiam ab-

Grifeldem,cui hzec: Amo te quidem animitus

Qidng.

horreret, rogatus eft a primoribus, ut fimilem

fed cogunt mei, confentitq;Papa, ut ducam al-

]

contumir

fibi relinqueret poft fe. Refpondit : Non pro-

teram fortunze parem,jamq; in via eft.Cede er-

)

go alteri animo forti, & redi domura tuam,tu-

pter me, fed propter vos , ducam uxorem, etfi

£ w

amore libertatis nunquam propenderim , fed

amque dotem tecum accip

v 5

nihil enim fub

fole conftans, & nihil novum. Quid illa ? vultu

ermittar ego mihi uxorem quzrere, veftrum

erit, quecunque illa fuerit , agnofcere ut Do-

pacato: Scivi, nullam elfe proportionem in-

minam, Poftaliquot feptimanas edicit nuptia-

ter veftram celfitudiné , meamq, humilitatem;

agnovi me ancillam indignam, & Deo tefte, fic

rum diem , & curat regie praeparari omnia.

Tempus erat prandii,exfpectatio fumma fpon-

me geífi dominam ; ut femper in animo ancil-

la manferim: Gratias Deo & tibi/pro honore ;

f;e,cum ecceGualterus pergit foras ad rufticel-

lum, in pago non procul ab arce , cui nomen

de reliquo parata fum redire domum,& ubi egi

Janicobee, & huic filia unica Grifeldis,qu pa-

infantiam, agere feneGam, felix femper vidua,

quod talis viri fuerim uxor. Cedo libenter no-

Ícebat oves pauculas , formofa corpore , for-

mofior animo. Viderat eam fzepius & compla-

vxe,que fit tibi utinam felix. De dote auferen-

da intelligo, quo tendas ; nihil mecum attuli ,

cuerat fibi Marchio in illius promptitudine,

Accidit, uteodem tempore hauftum ex fonte

ergo nihil referre debeo ; etiam hoc , deponit

remoto domum properanter aquam ferretGri-

mox annulos,vefítes fuperiores,& rogat,faltem

feldis, cui occurrens Marchio fcifcitatur : Ubi

corpori, quod tuli binos liberos , camifiam in-

pater tuus ? illa refpondet humiliter , domi

dulgeat.Hic temperare fibi non potuitalacry-

misGiualterus,vultu tamen averfo di'fimulans:

effe ; ad illum itaque defcendit , & abductum

rogat, visne me, quem habes dominum etiam

Serva,aitiinteriorem togam.Dixit,abiit & ipfe,

& ibfa. Ipfa quideni nudipes , comiferantibus

habere generum? ftapuit fenex , & recollecta

voce

Ego nihil volo , quam quod dominus

cunctis caulam paternam repetiit,quo ut venit,

meüs. Vocatur Grifeldis, cui Gualterus : Pa-

comotus ex prinmo ftrepitu concurrétium bonus

ter tuus vult, & ego, ut fis uxor mea, fedcum

fenex : Hoc ego femper putavi,poft primos a-

hac fola conditione,ut liceatmihi tecumagere,

mores fic fiet.Occurrensq;in primo limine,an-

tiqua vefte cooperuit feminudam. Manfit cum

prout libet, nec repugnes verbo nutuve. llla :

Nec cogitatione quidem. Imo fime mori juf-

patre diebus paucis , femper fibi fimilis, nun-

quam queri audita.Interea fpargcbatur advétu

feris, non feram molefte.Satis eft,aitGualterus,

ponfam populo, datoque

Comitis Panicii cum nova fponfa ; pridie ad-

producitque Neo -

pronubo annulo, jubet veftiri paratis ve

ftibus,

ventus Gualterus mittit ad Grifeldem , prom-

pteque accurréti demandat curam domus,utq;

& in equo niveo inducit in palatium. . Dedit

autem GrifeldiDeus gratiam,;ut placeret omni-

apparet neceffaria.llla libenter arreptis fcopis

purgataulam, inftruit méfam, lectos fternit, &

bus. Anno nondum elapfo parit puellam , qua

abla&tata, vocat folam Grifeldem Gualterus,&

viliora exequitur.Die fequenti hora tertia adeft

comes, fponfa, cognatus, aliique nobiles.Tota

ait: Scis, unde veneris , quid promiferis ; tu

[

aula in obfequiis eftjin illis etiam Grifeldis in

mihi quidem places,fed non meis cognatis,qui

tali puellze fubeffe nolunt, & quia ego pacem

obfoleta vefte, inftar ancilize, flexo genu,vultu

demiffo dominam fuam falutat. Gualterüs u

amo, cedo infantem. llla nec vultu,nec verbo

mota : Tu es nofter Dominus, tuze fumus &

ipfo prandii apparatu Grifeldem ulitro citrog;

currentem interpellat:Quid tibi videtur de hac

ego,

& h»ec innocens popula, fac de tuis,ut li-

bet ; nil difplicebit mihi, quod placet tibi.

Nil

fponfa ? eft ne fatis pulch:a ? 1lla

nulla pul-

chrior,fed cum fit tenera,fpero,non erit eo lo-

]

cupio poft Deum poflidere, vel amittere, prze-

terte. Gualterus interea vocat famulum de fi-

co ,quo prior. Non potuit ultra fe continere

delioribus unum, & jubet accipere infantulam,

Gualterus, fed miratus,& miferatus forté Gri-

feldis: O mea'zeternum mealfatis ardue tenta-

quam mater fupponens ad necem rapi, necta-

men lacrymam effudit , nec fufpirium emifit ,

ta es. Nulla tibi fimilis fuit, erit nulla. Involat

ergo in collum & ait:tu fola mea es,tu eris.Hi

fed tranquilla fronte puellam accepit, afpexit,

ofculata eft, & fignum crucis impreffit,deditq;

fant liberi tui , filia & filius; putabas divifos,

fatelliti.At Gualterus in cunis mifit Bononiam

erditos,ecce funt fimul;quam fponfam putabas

eft filia tua?cognatum fponfum rebaris,tuus eft

ad fororem fuam , quze erat nupta comiti Pa-

nicio, additis litteris, ut aleretillam tanquam

filius. llla prze gaudio tantum non ex animis,

p h

ruitin ofcula liberorum.Mox a matronis iudui-

LA

mater, & nulli diceret, cujus effet filia. Gual-

terus antem nihil unquam in vultu conjugis

tur veftibus prioribus.Fit plaufus inajor,quam

: Mif P

notavit, nihil querelarum audiit, & obftupuit.

die'nuptiarm

n. Janicola in arcem accerfitur ,

* R. P.Lohn. Bibl. Man. Tom. Í1lI.

Bbbb

& ho-

552

A siuo Mütial vt Camdonafoita

&-*-»'ho'noratur. Vixere deinceps annos multos

clementize, per quam miferos relevabis ; quia

in pace & concordia.

ficut ros herbam irrigat, ut crefcat, ita dulcis

clementia Regis usque ad fydera provehit, &

Eleemofyna pretium,

exaltat. Excitatus hoc vifo Rex vidit tres py-

Spec. ex-

xides juxta fe collocatas , easque acciplens ,

emp:. diít,

CLXIIL S. Macarius fciens virginem divi-

omnia, qu:e ei promiffa funt , explevit.

2- ex- 80

tem , fed parum in egenos liberalem , acceffit

:

Fidelitar conjugalis explorata.

eam, & ( nam prius gemmarius erat ) dixit,fe

lapides pretiofos habere , de quorum fingulis

'CLXVII. Quidam adulter adhserens dua-Ibid. in

quingentos folidos lucrari poffet , modo jam

bus amafiis , cum profe&us ad nundinas ex sppend.

totidem folidos pro omnibus offerret. Obtu-

uxore quaxrreret , quid fibi afferri ex nundinis**- ?

lit illa, & polt aliquod tempus lapides requi-

eteret, refpondit illa: Senfum & fapientiam,

rens , ducta eft a S. Macario in leprodochium

ad retrahendum te ab adulterio. Quaerens er-

viroruni & feeminarum , audiitque, hos de-

go adulter ex hofpite, quomodo hzc acquire-

mum lapides pretiofos effe.Agnovit ergo pium

re poffet, juffus eft fanguine Gallioccifi faciem

aftum , & primo quidem triftata eft de pecu-

afpergere, & fic ire ad domum amafize dicen-

Antüz

niz ja&tura, poft tamen gratias egit.

do, fe effe omnibus fpoïiatum bonis, & gravi-

MC

ter vulneratum effe; fecutus ergo ille confi-

1584

Hofzaitaliteztif fru&tus.

lium, cum ab utraque: mafia repulfus effet ,

15(&6.&

fbid. dift. | CLXIV. Hofpitalitatem exhibens quidam

ab uxore vero fola cum compaílione fufceptus,

0.

4* 47- cives Romanus , cum ad pauperiem prope re-

cognita earum infidelitate, hujus vero fideli-

dactus effet ;in fomno juflus eft tertium a. vo-

tate , huic foli deinceps adhzefit.

ce quadam mutare vineam fuam cum vinea

Paena Talionis.

divitis cujusdam , ibique in medio ejus ter-

i* Ibid.ex xe

ram effodere ; quod ubi fecit, invenit vas

CLXVII. Cum monachus quidam amb

aqua ( qua inftrumenta, quze attigit , mox au-

ens Abbatis dignitatem , puero illi miniftran-

rea eflecit ) plenum ; aliud plenum balfamo ,

ti venenum daret, dicens; Si hos pulveres fu-

quo inun&us vifum jam prope perditum rece-

pra cibos fpargeret , eum , utut iratus effet ,

pit; & tres lapillos pretiofos, pro quibus in-

mox conciliandum: puer medietatem tantum

gentes divitias comparavit.

impofuit, & fic Abbatem necavit, Succedente

Pa violate damnum.

vero in locum zemulo, & graviter aliquando

puero irafcente , puer eodem remedio uti vo-

Ibid.díft.g

CLXV. Cum gentes quzedam fa&ta cum

lens , alteram ei medietatem appofuit, & fic

ex, 169,

Romanis pace , juramentum frangentes, om-

ipfe quoque fublatus eft.

nes inventos Romanos interfeciffent , mox

tam gravis Del vindicta'fuper eos incubit , ut

H

Pamalia opera occafioni arcommodanda.

& panis ab iis fractus fanguinem emitteret ,

CLXIX. De Abbate Natherio narratur ,Vita PP.

& animalia ab iis ad filvas miferabili clamore

quod, cum federet in cella, mediocrem feveri-

. Xle

aufugerent, & caneslatrantes vindi&am ad

tatem in corpus exercuerit , maximam vero ,

morem luporam voracium expeterent , & ipfi

poítquam Epifcopus, in Pharna fa&us eft ; cu-

denique vicdi per Romanum Imperatorem

jus caufam cum quzereret difcipulus , refpon-

omnes effent, exceptis quatuor millibus , qui

dit: Fili, illic follicitudo erat, & quies, & pau-

ad montes fugerunt, fed 1bi congelati , admo-

pertas. Propterea volebam corpufculum me-

dum lapidis immobiles fa&i funt.

um gubernare, ne infirmaret ,

quzererem ,

quod non deberem ; nunc autem hic fzeculum

Pifiaatio SS. Reliquiarum gramiata.

eft, & occafiones funt excidendi plurimze. Et-

n.ex. 193»

CLXVI. Quidam Rex Danorum cum . SS.

fi infirmitatem incurrero, funt hic, qui fuccur-
