tione multum przevalet contrariw fententiog.

potiri videatur, Quid enim rogo te dlle&e Íce-

QU/ESTIO.

XL.

leris autlabis habeatjipfa quz poftulante natu-

n apririmonio Hereticorum. ab ipfjs dij]ültl

1a fitexcrcetio? Verbi caufa , quis erumpentem

quoad. vinculum licite queant 2:

e naribus mucorem , vel 1pfa oris fputa vitio

Useftio hzec praecedit de illo cafu , in quo

Q

vertat? Atqui & his ampliora longe poffumus

Sebaftianus v. g. Maritus hzretieus cum

addere ; ventris nempe disjectiones , quze ita

Catharina catholica conjun&us coram confi-

cun&is exiftunt neceffaria,ut fine his ne vivere

ftorio hzeretico comparens , & caufas ab ipfo

quidem animal natura volüerit, Denique cum

approbatas proponens, liber etiam quoad vin-

hominem manuum DEI opus effe Scriotura

culum pronunciatur, In quo cafa negative re-

docente cre damus; qui fit, ut ex munda facul-

fpondent omnes fere tam antiqui quam Neo-

tate polluti aliquid & contaminati operis pro-

terici Authores,tefte Sanchez ]. 7. de 72. n. 2

deat? Deniq; fi quod ex Attis Apoftolorum

Probatur 1,ex 1pfa continua praxi,qua (utGo-

didicimus, Dei genus fümus,immundum pror-

bàt, p. 2. Alph matrim. c. 19. n. 701. teftatur)

fus in nobis, & contaminatum nihil habemus.

omnes Epifcopi, Confeffarii, Parochi, fuperio-

Tum enim inquinamur folum

cum pelfimi

res Laici catholicarum mulierum nuptarum a-

doloris. opus peccatum operamur.

At cum

licui Lutherano , Zwingliano, aut alteri h-

fuo more naturalis aliqua excretio emittitur,

retico , matrimonia eorum tanquam valida a-

tum naturze neceffiate (quod antea diximus) &

gnofcunt eoruique liberos pro legitimis ha-

iftud cum aliis toleramus.Rette tamen monet

bent, quod tamen dici non poffet, fi matrimo-

nia talia invalida effent, cum fatendum elfet,

Raynaudüs cum Gerfone,eum, quia talia pati-

tur, praefertim in initiis, debere humiliter rem

ilia exiftimata matrimonia meros concubina-

aperire viro prudenti ac probo, a quo diriga-

tus effe,& confequenter illegitimos quoque li-

tur, ne circumveniatur a fatana, Ex quoau-

beros ex iis generatos. Probatur 2. quia ma-

tem per ejus do&rinam, & maxime per Spiri-

trimonium confummatum baptizatorum eft

tus fancti lucem, conftiterit, nullam patlenüs

fimpliciter indiffolubile, uti Theologi & Ca-

culpam ea in parte intervenilffe, fatius eft,eam

noniftze unanimiter fatentur : Atqui matrimo-

-perpeífionem pro nihilo habere; Tantum ab-

nium interSebaftianum &Catharinam cohtra-

elt, ut fit fubjicienda clavibus tanquam idonea

&um erat matrimonium baptizatorum : er-

facrlmenu poenitentice materia , cum libertate

go & ipfum erat fimpliciter indiffolubile con-

caruerit, ac proinde culpa vacaverit:

formiter Concilio Tndentmo Probatur 3. quia

QUAESTIO XXXIX.

Sebaítianus faltem ex una parte vult inire ma-

trimonium indiffolubile: ergo cum ipfius in-

4In in. confeffione. generali. nece[Jario. experimcu-

tentiofit juri conformis; jura autem potms

dum fit, quod aliquod: peccatum. clavibus

valori & ?equitati matrimonii faveant, re&tius

uunguam fit fubjeium ?

dicitur: illius potius quam fponfi intentionem.

Fürmant Thomas Hurtadus & 'Turrianus

validam dici debere, atque adeo matrimonium

apud Dianam, quibus aliqui R. R. adeo

eorundem abfolute indiffolubile fux!Te redditit.

pettmamter adl ioerent, ut contr ariam fenten—

Pefo*.utm

tiam prope fcandalofam dicere aufi fint, eo,

Videtur tamen. potius affirmative refpon-

dendum, fcilicet Catharinze licite fecundas nu-

quod eonfelffarius ahoqux nec judicium le" iti-

mum ferre queat de poenitentis ftatu,nec poeni-

ptias permitti poffe. Probatur r. authoritate;

tentiam legitimam imponere , ut qui aliamlon-

nam imprimis huc referri poffunt omnes illi

ge impofiturus fuiffe , fi peccata aliquot gravia

Authores a Suarez citati, qui docent, quando

nunquam. clavibus faiffe f ubje&ta cognoviffet.

Miniíter per cont.2?5aim intentionem vuit in-

troducere erroren in ecclefiam , non-fieri fa-

r d

Re[olutio.

L

- Negant tamen probabiliusSuarez,Sanchez,

crameritum ; cujus fententize etiam Zacharias

Lugo Bonacina,Coninck, &alu quos refert &

Pontifex fulfTe videtur, dum dixit, bapüfmum

fequitur. Dicaftillo d. 9. n. 179. cum enim cir-

per ignorantiam hngu'xe latinze invocatione

cumftantia illa ( quod peccatum nunquam ad-

Trinitatis adminiftratum non effe repetendum,

huc in confeffione explicatum fit) non mutet

eo quod minifter per talia verba non voluerit

haerefin aut errorem mtrqducere Probatur 2.

fpeciem,nec aggravet,ex altera vero parte ean-

dem exprimereinterdum fit difficile admodum

& potiffimum ratione, unica quidem, fed fuffi-

ponitenti, merito dicitur,non effe hoc onus ei

cientiffima. Sebaftianus matrimonium dunta-

imponendum , nifi gravis aliqua caufa urgeat,

xat folubile etiam quoad vinculum contrahe-

qualis hic non apparet, Nam ad argumentum

re voluit; & ipfe, & uxor ob caufam legitimam.

adverfariorum refpondetur etiam circumftan-

potuit ad alias nuptias progredi. Confequentia

tias aggravantes juxta comunioré fententiam

videtur legitima , quia cum intentio contra-

hendi matrimonium modo folubili non fit

non effe exphcandas & tamen aliam uth, poe-

nitentiam injungeret confeflarius,fi quis mille,

conformls 1111

quae ad hoc Sacramentum

requiritur , hoc ipfo defe&u legitimze in-

quam fi decem duntaxat, florenos faratus eft.

Quod idem dicendum eft, fi quis,gravi & jufta

tentionis fubfiflere facramentum non po-

de caufa unam aut plura peccata gravia coram

teft, atque adeo nec fundamentum indif-

fubfiftet.

in

aliquo confeffario reticeret.

Unde apparet,

folublhtaüs

Antecedens ,

quam imerito hzec fententia Adverfarns fcan-

quo

proban do

eft

tota

difficultas ,

R. F. Lohn, JBibl, Man. Tom. I1L .

ZZz

proba-

N

564

JBibliothecg . .Mamualit Concionatorie

probatur. Si effet aliqua ratio, cur Sebaftianus

propofitorum , nam ad pfimum refpondetur,

non dicatur matrimonium folubile contrahere

quando ecclefia, Epifcopi & Parochi ejusmo-

voluiffe, effet haec,quod habuerit faltem inten-

di matrimonia hzreticorum cum Catholicis

tionem univerfalem faciendiid,quod facit vera

approbant,intelligendum hoc effe de illis hzere-

ecclefia, & quod Chriftus inftruit, atque adeo

ticis, qui more catholico contrahunt, quod

per univerfalem intentionem tanquam magis

frequenter contiugit, przefertim ubi hzereticus

efficacé correxit priorem erroneam intentioné

conjux interCatholicos contrahit, & habitat.

velut minus univerfalem, atqui hzec ratio non

Deinde hzeretici volunt faltem contracti civi-

obftat. Major eíft adverfariorum , in ea enim

lemn legitimum facere, prout in fidelibus etiam

potiffimum eorum fündamentum continetur,

reperitur,& a rationeSacramenti feparatus eft;

Minor probatur, quia voluntas abfoluta effi-

id quod fieri poffe Vasquez,Rebellus,Hurtad',

cax non defumitur ex fola univerfali intenfione

Perez, Ponitus, Diana, Dicaftillo & aiii plures

fecundum fe fumpta , & conditione ifta : fi fci-

cohtraSanchez,& nonnullos alios docent,& ex

rem aliud eíffe inftitutum, vellem illud facere:

eo probant, quod ratioSacramenti fit pofterior

virtualiter adjecta, fed etiam ex particulari ju-

ratione contra&t (cum illi adveniat, & fundetur

dieio determinante voluntatem, ad hoc potius

in eo) adeoq; tam parum mutet rationem con-

volendum, quam aliud ;; atqui judicium parti-

tractus, quam parum ratio Sacramenti lotioni

culare determinat ad matrimonium modo fo-

fuperveniens in baptifmo mutat lotionis natu-

lubili faciendum: ergo. Minor iterum proba-

ralis naturam. Si ergo,ut probatum eft;matri-

tur; quia SePaftianus formando fuam intentio-

monium etiam in contractu, qui non fitSacra-

nem, fecit hune quafi difcurfum: Ego volo

mentnm, confiftere poteft, nimirum non eft, fi

matrimonium inire,prout Chriftus inftituit, &

liberi ex táli matrimonio, velut legitimo, pro-

vera ecclefia approbat ; fed. Chriftus inftituit

creati, ipfi quog; legitimi perinde ut infidelium

matrimonium modo folubili, & ita etiam fen-

liberi agnofcantur. Confirmatur hzec refpoufio

tit & pra&icat mea ecclefia, quam ego veram

ex eo,quodin civitatibus,ubi hzeretici cumCa-

ecclefiam effe judico, ergo etiam volo matri-

22

tholicis mixti vivunt,nemo facile faciat difcri-

moniuii !

P

:odo folubili contrahere. Certe ex

men inter eosliberos, qui ex prima uxore funt

fuppofitione hujus abfolutee intentionis tam

geniti, & inter eos,qui poft primam uxorem ex

ipfi contrahentes, quam Confiftorium hereti-

permiffioneConfiftorii dimilfam, ex alia uxore

cuni procedunt,dum ad fecundas nuptias tran-

du&ta funt geniti, & tamen certum eft,apudCa-

fitum permittunt, & faciunt.

Confirmatur

tholicos doctores hasfecundas nuptias effe ille-

hc tota dorina r. hoc efficaci difcurfu : Si

gitimas & invalidas,fi matrimonium proSacra-

per hoc, quod fupponatur voluiffeSebaftianus

mento accipiatur; ergo ex eo, quod tales libe-

facere,quod Chriftus inftituit,cenfcndus effet,

ri prolegitimis agnofcantur,non recte infertur,

particularem fuam intentionem corrigere , fe-

eorum matrimonium etiam fub ratione facra-

queretur, nullum dari materialem hzereticum,

Jmenti validum effe ac indiffolubile. Ad fecun-

quia quivis hzereticus facitiftum generalem af-

dum refpondetur diftinguendo majorem : Ma-

fenfum: Ego credo, quod Chriftus credi juffit,

trimonium baptizatorum eft verumSacramen-

& fic per iftum affenfum femper corrigeret par-

tum, fi catholico modo , id eft cum debita in-

ticularem affenfum erroneum,nulliq; adeo pro-

tentione & absq; impedimento dirimente cele-

pofitioni hzereticze inculpabiliter, & abfolute

bretur,concedo major&; fecus nego majorem, &

affentiretur ; atqui dari hzereticos materiales

fic diftin&a minore nego confequentiam; qu»e

nemo Catholicorum negat, ergo ne id, ex quo

refponfio patet ex cafu, quo duze perfonze ceum

hoc fequitur,, admittere poteft. Quod ipfum

impedimento dirimente non cognito contra-

etiam in actibus voluntatis patet, quae, licet

hentes matrimonium inirent, quo cafü fuppo-

femper faciat hoc univerfa'e Decretum : Ego

fito fic argumentari licet: vel contra&tus ifto-

nihil appetam nifi bonum: nihilominus tamen

rüm duofum conjugum fuit verumSacramen-

poteft abfolute velle aliquod malum, fi per er-

tum, vel non ; primum, quia impedimentum

rorem ipfi ut bonum reprzefentetur: ergo pa-

dirimens obftat ; non fecundum quia fequere-

rimodo etiam hzereticus non obftante genera-

tur filios ex talibus conjugibus effe illegitimos,

li decreto, quo decrevit, id folum credere,

utpote extra matrimonium progenitos , quod

quod Chriftus credendum propofuit, poteft af-

tamen eft contra comunem Dottori & altoriü

fentiri articulo falfo, fi hic fub fpecie propofi-

hominum fenfum:ergo ne hoc fateri cogamur,

tionis a Chrifto revelatze proponatur. Confir-

dicendum eft,conjuges tales habuiffe quidc in-

matur. 2. eadem doGrina ex eo, quod, ut bene

tentionem contraheudi verüm facramentale

advertit Dicaftillo, quilibet cenfeatur virtuali-

matrimonium, fed quia hunc effe&um habere

ter juxta morem loci, in quo verfatur , contra-

non potuerunt ob impedimentii dirimens,cen-

here, nifi aliunde probetur oppofitum , quia

feri interpretative faltem voluiffe contra&tum

fortiffima. praefumptio defumitur ex commu-

legitimum, qualis in talibus circumftantiis ha-

niter contingentibus; nemo autem commu-

beri potuit;id eft,a rationeSacramenti feparatii

niter cenfetur contrahere', nifi ut alii in fimili

facere, juxta notam illam regulam : A&us qui

cafu folent; atqui folent alii in illo loco, modo

non valet,ut geritur,faltem valet,ut valere po-

diffolubili contrahere, uti de Lutheranis, Cal-

teft: quo fundamento facile ratio reddi poteft,

viniftis &Anabaptiftis teftaturBellarminus:er-

curfilii ex talibus conjugibus procreati legitimi

go & Sebaftianus eo modo contraxiffe cenfen-

cenfeantur,quia fcilicet nonfunt ex mero con-

dus eft, Probatur denique 3. di&ta fententia fo-

cubinatu , fed vero matrimonio, licet nondum

lutione argumentorum pro priore fententia

ponde-

facramentali prqgen.iti. Ad tertium ref]

tur,

365

Titulu: CXLI T /zebl'ogiæ.

tur,cum Säcrahïentum matrimonii conü'ffat in

fuppetit; five ex verbo fci'ipto, fïv;rel ex t.t:aäïfo,

confenfu feu traditione mutua corporri effica-

fiveex urgente, aut e

€i & indiffolubili; atq; adeo legitimam inten-

mili ratione.

Xtäam admodum verifi-

—

fionem ex utrag;parte requirat;facile apparere,

. Quze in contrarium addueit przeter caeteros

cur, fi alter conjux habeat intentionem effica-

. Carthagena plus bombi habent, quam folidita-

cem faciendi diffolubile conjugium, matrimo-

. tis. Ex eo enim, quod fit in ecclefia poteftas

niü fine ratione Sacramenti confiftere poffit.

minittralis ad per fe remittenda peccata gravia

Atq; ex his omnibus hactenus dictis fatis ap-

in SacramentoPonitentiz , fecundario exten-

paret, fententiam hanc fecundam fatis confe-

fa ad culpas veniales, tauquam ad materiam.

quenter diícurrere, nec usq; adeo improbabile

' fuam fufficientem,tametfi non neceffariam; in-

videri poffe, uti etiam P. Gobat in prima parte

fertCarthagena,effe in ecclefía poteflati remit-

fui Alphabethi agnovit, eamq; recentior qui-

tendi veniales noxas per facramentale ab ipfa

dam ibidem fuppreffo nomine citatus abfolute

ecclefia inftitutum in eum finem. At h»c illatio

docuit,cum plane agnofcaat plures Authores,

eft infirmiffima; quia , cam nemo poffit remit-

ut fupra vidimus, poffe valide celebrari matri-

tere peccata,nifi lolus Deus, fruftra obtenditur

monium, quin fiat Sacramentum ; ex altera

poteftas ecclefize ad hzec peccata levia absque

vero parte diíficulter negari pollit , hzereticos

Sacramentis,& ifmediate extergenda, nifi pro-

faltem aliquos,apud quos confuetum elft,matri-

. feratur divinum diploma collatze ad eum ufum

monia quoad vinculum diffolvere, habere in-

poteítatis, quafi nullum profertur. Nec' fi ec-

tention£, non quidem propria , fed oublicaau-

clefia accepit poteftatem relaxandi immediate

thoritate contra&tum diffolubilem faciendi,quae

. reatuim temporarium refiduum per indulgen-

non difficulter in prima , comode vero in po-

tias, confequens eft, ut acceperit quoq; pote-

fteriore fententia concordari videntur, & ideo

ftatem ad remittendas imediate culparum ma-

merito argumenta pro eadem doGillimis viris

culas.Nam poteftatem elargiendi indulgentias

propofita valde u

Y þ-(xm

mwwt

tiafunt vifa; quia tamen — ecclefize conceffam ex. verbo Dei agnofcimus,

liattenus vix unquam conceffum eft, faltem in

non item poteftatem abftergendi venialia pec-

his partibus, ut uxor tali modo ab Acatholico

cata extra Sacramenta. Urget infuperCartha-

marito feparata ad fecundas nuptias tranfiret,

.gena confenfüm communem Theologorum,

nonaufim eam , ut veram & probabilem de-

ex quo vult conftare de fenfu ecclefize in a-

fendere, ficut & P. Gobat in fecunda parte Al-

gnofcenda hac fua poteftatefed quamvis aliqui

phabeti non amplius, ut in prima parte puta-

'T'heologi vifi fint afferere,quod contenditCar-

bat;probabilem dicere eít aufus ; folas ergo ra-

thagena, tamen omnino multi ( ut vidimus )

tiones pro ea pugnantes propofuiffe conten-

refragantur,quorum rationes funt fortiores, &

tus, judicium de veritate aut probabilitate il-

idcirco efteis inhzerenduiw. Quin etiam non

lius libente* doctiorum & fapientiorum viro-

pauci ex illis, qui vifi funt cóntrariam fenten-

rum examini, iudicioque relinguo, -

tiam tradere, aliud revera noluerunt , quam

QUIESTIO. XLIL

quod ultro damus, nempe facramentalib' pro-

n fücrameniaia vim extergendi wenialia. ex

prie dictis,quze ab ecclefia interventu alicujus

opere oyerato habeunt ?

benedictionis ad hominis nitorem plenum &

A

FfirmantViGoria, Canus, Valentia, Fagun-

muünditiem a peccatis (utique levibus) inftitu-

dez,Gretferus, & alii apud Raynaud, p. z.

. ta effe leguntur in Ritualibus ecclefiafticis, in-

docentes,quod ecclefia pro fa&a fibi a Chrifto

exiftere vim mórtalem,qua preces ecclefize ve-

poteftate depuraverit hzec facramentalia iiit-

. ]uti immiffe facramentalibus , exorentbonos

tens illis virtutem, qua leves noxas extergant,

moótus, quibus ex opere operantis exterguntur

non modo quoad reatum,fed etiam quoad ma-

macul veniales; quamvis neque ii motus,vel

culam, etiamfi nullus a&us operantis idferat,

auxilia adillos eliciendos ex opere operato ex-

fed przecife fpe&etur admotio facramentalin.

citentir per facramentale , ut vifum eft Petro

:

Refolutto.

Soto. Sic enim excitarentur infalibiliter ( cum

Sed reftius neg

at ipfe Raynau

d.cumDurän-

tamen nulla fit promiffio , quze eam certitudi-

do,Suarez,Coninck, Filliutio & aliis ; eccleft-

nem confirmet) fed tantum excitentur perim-

am enim non accepiffe a Chritto poteftatem in-

petrationem,qu2e affequitur intentum ex mero

ftituendi inftrumentum delens viífua & praeci-

.od

Dei beneplacito,plerumq; juxta regulas zeter-

fe a merito operantis peccata venialia, inde e-

nse providentize negante effeGtum ex

petitum.

ruitur , quod, cum fint feptem Sacramenta in

QUJESTIO XLIL.

ecclefia, per qu:e effe&us ille praeftari potelt,

n litere garticipationis meritorum a . Religio-

& fintetiam actus boni,quorii interventu poteft

i; dari [olitm, fint approbande ?

RO meliori intellectu hujus quzeftionis no-

poni dispofitio ultima ad remiffionem culpa-

rum venialium ex opere operantis, fupervaca-

p

tandum eft, nomine literarum filiationis

neum prope videretur , relinqui ecclefize po-

aut fraternitatisvel aggregationis ad merita in-

teftatem ad inftitutionem remediorum,quibus

telligi diplomata, quibus per piorum coetuum

ille effe&us obtineatur. Neq; ecclefia unquam

Prafides confertur. aliquibus velut adoptio

profeffa eft, fe hujusmodi authoritate fuiffe a

moralis; aut certe transfcriptio in membra ta-

Chrifto donatam, aut propofitum fibi effe, an-

lis corporis. Nihil enim in fcripturis ac Patri-

ne&ere alicui actui vim remittendi culpas ve-

bus protritius,quam ut Deus intuitu unius,ve]

niales ex opere operato. Sane in re tanta, & in

aliquorum neceffitudine aliqua faltem morali

qua de ipfarum divinarum injuriarum(tamet-

& politica conjunctorum aliis benefaciat, Sic

fi levium ) remiffione agitur, nihil novandum

amori in Moyfen Deum inhibuit, ne ingratiffi-

429

mum

eft absq,'idoneo fundamento , quod hic nullum

366

Bibliothece Munualis Concionatorig

mum populum perderet.Ad hunc ergo modum

non eft bonum aliquod,quo homo in zeternum

graves Theologi comunionem meritorum lit-

fraudandus fit:Imo quantum ipfi videtur dece-

teris fraternitatis conceffam exponunt, Quin

dere comunicando alteri pretium , quo poffet

etiam non pauci , & inter eos Alanus de miffa

a fe amoliri illud debitum ; tantum fibi profi-

c. 31. ineundem fen(um accipiunt cofnunio-

cit quoad meritum gratize & glorize , quod eft

nem San&orum, qusx in fymbolo proponi-

longe pretiofius. Atq; ita eximitur labe pro-

tur. Nec coimunio ifta fan&orum, quam fides

digalitatis,& inconfuetze charitatis,qua notan-

& charitas invehit,tollit illam aliam fpecialio-

dus videretur ex eo, quod in fimili fuo incom-

rem comunionem , quam certis perfonis con-

modo potius alteri: quam fibi,profpiciat; non

cedi dicimus cum religiofa communitate. Id

quod optime tradit D. Thomas, & late Na-

enim propterea omittit fibi, profpicere, cum

fic operando confulat comodis fuis in alio

varrus , pulchre excurrens in decora magnz

genere, & quidem pretiofiore. Quid ? quod

confratrize a Chrifto ex omnibus gentibus &

non fe prorfus fpoliat fru&u illo tollendi rea-

ordinibus conftitutz. Scotus hanc vocat bo-

tum ; nam volitio reflexa, qua vult operatione

norum operum applicationem generaliffimam:

fuam alteri prodeffe , eft meritoria alicujus re-

& effe fruGtuofiorem, quo plutes funt in'eccle-

miíhonis poenze;proinde homo in alium trans-

fia fan&i, ac quo fanttiores funt, re&te pro-

fundens fuam fatisfactionem, non prorfus fpo-

nunciat Petrus Navarra; przeter illam ergo ge-

neralem coinunionem, quze fequitur rationem

liat fe fru&u abfterfionis reatus.Etex alia par-

te magnum fpecimen charitatis edit, przeftans

membri corporis myítici, omnes Chriftianos

fe pro alio fidejufforem, quod eft exemplum D,

comple&tentis; & quia a Chrifto ortum habet,

Thomse.Quamvis enim unusquisgq; fit onus fu-

non poteft humani arbitrii poni aut tolli;repe-

um portaturus , fi fpectetur proecife debitum,

ritur alia comunio fpecialior non modo inter

quod contraxit delinquendo : tamen fi aliena

eos,qui fpeciali alicujus inter ecclefiam corpo-

fübventio fuffragetur, zeque

ris funt membra,fed etiam inter eosdem;ac ad-

erabitur onere,

quo fe gravarat,acfi ipfemet

*

t

isfeciffet.

optatos (ut fic dicam) in ejusdem myftici cor-

. Hoc notato literas has improbant. Wiclef-

poris compagem. Sicut quamvis intercedat

fus & Nicolaus Taborita apud Raynaudum

comunio aliqua politica inter omnes , qui ei-

fe£t. 5. p. 3. n. r. eo quod occafionem quzeftu-

demRegi fübfuat,tamen fpecialior eft qua: eos

bus illicitis, favoribus inordinatis, & audaciae

ne&it,qui ejusdem przeterea funtProvinciae:&

peccandi praebeant. Et preeterea per eas vide-

adhuc major intercedit inter perfonas ejusdem

antur indulgentize comunicari.

quod non eft

urbis; maxima vero eft omnium, quze cernitur

in poteftate Przelidum — religiofo

rum.

inter perfonas ejusdem familize,& a

gnationis.

Similiter ergo religiofi unius coetus vel per-

kaolutio.

fonse pize in unum corpus aggregatze;quamvis

E contrario ecclefia g"cathdli(;a , quae ufum

habeant neceffitudinem generalem cum om-

harum literarii a tot fzeculis videt, nec repre-

nibus fidelibus , praefertim viva fide confpicu-

hendit, fatis oftendit,fe tacito aífenfu compro-

is,quam conferre vel tollere non eft Przefidum

bare, quod a fidelibus univerí

f

illius coetus aut corporis;habent tamen fpecia-

oUfer ufürpatum

ipfa quoq;ufürpare cenfetur. Contra id autem,

liorem inter fe nexum,quam cum ceeteris fide-

quod ecclefia univerfaliter ufürpat , difputare

libus; & ad eam fpecialiorem conjun&ionem

infolentiffimze infaniz eft, ut S. Auguft. tr..27.

pro voluntate Przefidum adícifcuntur, qui in

& 32.in Jo. re&e pronuntiavit. Antecedit SS.

membra myfüici illius corporis adoptantur.

Patrum fuffragatio, quze, licet ipfas fraternita-

Przter hànc meritorum comunicatione quafi

objectivam,alia quoq; interdum intervenit, ve-

tisliteras non attingat; tamen fundamentum

earum ftatuit,& rationem optimam,qua ftabi-

Álte

luti formalis:nonilla duntaxat;qua aliquis alte-

liantur,fubminiftrat. San&us ergo Auguftinus

ti expetit a Deo aliquod bonum, & illud con-

2.1;5

confirmat, ex unitate membrorum corporis

5

grue meretur ( hzec enim comunicatio non fit

myftici effici, ut, quod unum alicubi membrü

N

A.

3 Praefidibus, quia mere pendet ab actuunius-

Vg

cujusq;fubditi operantis, & folet quoque eos

facit,alia itidem cenfeantur facere. Unde quia

Tob

nunc varii homines, in unitate fidei cohzeren-

Y

fpectare , quibus non fit comunicatio merito-

tes, loquuntur variis linguis, infert S.Augufti-

rum totius ccetus ) Non', inquam, h»ec dunta-

xat formalis communio , fed a

nus, unumquemq; fidelem loqui variis linguis:

lia,quae extenfo

quia bona . unius membri per unitatem & co-

meritorum nomine fatisfactiones alicujus coe-

haefionem in eodem corpore fiunt bona alte-

tus applicat alteri perfonze|, quze ad eum coetii

admittitur,

Quamvis enim vis operum meri-

rius. Hoc fi valet in quibusvis charifmatibus,

debet item in meritis valere,ac proinde merita

toria proprie dictanon transferatur;fed in pro-

unius ccetus Deum excitare poffunt ad gratifi-

prio tantum folo fructificet gratiam & gloriam,

tamen fructus fatisfactorius poteft ad alium

candum aliis,qui ad illud corpus fuerint afciti.

Neque enim plus valere moraliter debet vo-

W

transferri : qui fructus,quia eidem operi, quod

luntas unius privati, & individui hominis; ut

Y 12

meritorin eft, implantatur, nominari utcunq;

quem fibi in filium adoptet, quam voluntas

poteft meritum; Poffe autem hanc fatisfattorii

unius corporis myftici, ut ali

H UUM

quem Gbi adoptet

iructus translationem effe validam, & utilem,

& adjungat in membrum.

fert comunis fententia DoGtorum , non modo

L

Nec obftant argumenta in conträriüxalla'ta,

fi fatisfaciens non egeat eo ( ut fane plerique

quia abufum potius impugnant, quam ufum;

Yu

fan&i nonegent ) fed etiam, ( quod non bene

negat Navarrus ) quamvis ipfe fatisfaciens eo

propter abufum »utem non effe tollendum u-

fum,comune fert proverbium , alioqui etiam

egeret;quia carentia reatus,ad quam per füam

Sacramenta,indul

gentize,alizeque ecclefize piae

Csll

clg

fatisfg&ionem fibi feryatam poffet pertingere,

exercitationes tollendæ forent. Mul

to minus

obftat

n

Titulus CXLU. Ti;h'or Dei.

367

äbi?at,qubä de ïnduïgehtïis obje&um eft; nam

occulta effe voluiffenoftra ad beätïtudinem iti-

ea conceífio fatislactionum longe aliud eft,

nera, nififi quandoque ex fpeciali privilegio

quam indulgentia, ut reéte notaruntNavarrus,

( quod hicnon profertur ) aliter in bona vo-

Val, Villabolos. Nimirum indulgentia depro-

luntate fua circa aliquem ftatuat. Quoe vero de

mitur ex theíauro infinito, & ex affervatis in

B. V. revelatione funt di&a, non plus probant,

ea fatisfactionibus przeelicitis. AtPtvefides coe-

quam ex veftifimilium', nec improbabilium fi-

tuum, & inferiores eorum non depromunt fa-

guorum concurfíu fpem falutisac fiduciam non

tisfa&tiones , quas communicant ex ullo the-

exiguam concipi,citra certitudinem, & infalli-

fauro;neque dant fatisfactiones przeteritas, fed

bilitatem poffe piis fodalibus. Quare ipfeRay-

duntaxat futuras. Proeterquam quod exprom-

naudus fuadet ejusmodi fodalibus, ut rationes

ptio fatisfattionum ex thefauro eeclefive certa

alias profitendiineaut,& zedi(icationi ex foda-

ex fide eft,de nullo autem particulari,aut reli-

litio promovendze, quam fecerint, qui propofi-

giofo, aut toto ccetu, certum ex fide eft,effe in

tas atq;difcufíaspietatis anomalias iaduüxerunt.

eo fatisfa&iones praefertim fuperfluas.

Habent inprimis coetus fui ineuadi ac frequen-

»QUÜJESTIO XLHI.

tandi Ícepum unicum, divinam gloriam. Piis

deinde inftitutis , przefertim quse ecclefi;e ac

Praefulum authoritate rata fuerint, naviter &

€9 perbrevem in purgatorio moram .

A

fpondere goffmt ?

conftanter infiftant,memores ejus, quod Philo

inFlavum de facris ritibus conftanter retinen-

Ta perfuadere fibi videntur multi, maxime

dis,etiam/i minimi videantur, admonuit, quia

I

4

qui fodalitio fcapularis, ut vocant, funt ad-

ficut in zedificiis, exempto uno cxemento , reli-

fcripti, eo ciuod B.

Virgo id revelaífe credatur.

*

qua licet firma videantur, laxata fidunt paula-

Refulutio,

tim in vacuum. Praelucere caeteris fodalibus.

fTeri'tq*;,

bono exemplo ftudiofe fatagant, caveant fe.iue

Negat Raynaudus f. 5. pu, 4. n. 37.a

D

effe contra S.S. P. P. &Do&torum opinionem,

lo perniciofum illum pietatis arietem, quo ple»

qui idcirco inculcant frequentiffime, Deum, ut

rique tepidi,vel etiam frigidi pias aliquas exer-

cum timore ac tremore falutem noftram ope-

citationes in horum coetuum initiis frequen-

faremur, utj; non minus humilitati, quam ac-

tantes,jocis & fannis excipiunt,brevique effici-

cendendze induftrize noftr» ferviret, incerta &

unt ut exolefcant, abeantque in defuetudinem.

deermdeuc p ao 14 od d odf oedeo i efe If

iææ&w&æægææmm&

TITULUSCXLUL

|OTIMOR DEL -

$.L

marum terror, non cupido przemiorum , fed a-

)

moris generat magnitudo , quo vel filius in-

dulgentifimum patrem , vel frater fratrem,

QQOAD ESSESTIAM

N

-

vel amicum amicus, vel co

j

njugem conjux

folicito reveretur affe&u.

*fDefnuäg-

L.

Y

Aïvaf to.

S. Laur.

.""ST virtus , qua quis Deum offendere ti-

. W. Offen[z divimg gravitatem bene cogno-

E

D

uídn. im

2.1. 3. p.2. |

*« . met Ad quam virtutem S. David hor-

Jctre: quem ad finemPaffioChrifti cogitata fpe-

€, 4

E

F gno vita

Pfal 33.

tatur , dicens: Venite, filii , audite me,

cialiter conducet ; nam, utfapienter S.Lauren-

tr,de ti-

v. tzo

timorem Domini docebo vos. EKt S.

cius Juftinianus advertit, ex qualitate remedii morec. 4.

Tob.4. Tobias clarius explicans ejus naturam filio di-

facile cognofcitur vehementia languoris: Con-

As

L4

xit'Omnibus diebus vitze tuze in mente habe-

fpui namque Chriftus voluit,ut nos lavaret:ve-

to DEUM, & eave, ne aliquando peccato con-

lari voluit , ut velamen culpae & ignorantiz a

fentias, &

cordibus noftris auferret: in capite percuti, ut

Dei noftri.

präetermittas praecepta Damini

caput noftrum,fcilicetAdamum , fanitati refti-

tueret: colaphis c2edi,& verbis derideri, ut nos

labiis & operibus ipfum laudaremus : demum

1. Diiïäïtut ïn.Xfe'i'vilem,mEFCenafïum,& fi-

occidi jubetur , ut vulneribus noftris pretiofo

ji

B

alem. Servilir 2/f, quo quis Deum formidine

Sanguinis ipfius balfamo medeatur, Fufus eft

pt rng. pon ab eo infligendz offendere timet , de

cruor medici , & factus medicamentum phre-

Yv» 120

quo S. David locutus eft, dum oravit: Confige

netici. Agnofcamus igitur,' quam gravia fint

timore tuo carnes meas; a judiciis enim tuis ti-

noftra vulnera, pro quibus necelfe fuit Domi-

mui. JMercenariur eft, quo quis fpe praemii &

num [JESUM vulnerari.

Pfal-. b IS-

mercedis a Deo pro

imiffxe ab offenfa Deiabíti-

IV. Vitw antea&ie peccata yer. pamitentiam €9 Ub, wo.

net,de quo idem S.

P

T

ropheta confeffus eft , fe

fatisfa&ionem dignam exyiare : juxta Confilium homil, 5o.

Yv., 112.

ab illo ad mandata Dei fervanda impulfum ef-

S. Auguftini dicentis : Alendat homo adver-

"

fe : Inclinavi cor m»um ad faciendas juftifica-

fum fe tribunal mentis fuse , & conftituto in.

Coll. nmti(mes tuas in zeternum, propter retributione.

cordc judicio adfit accufatrix cogitatio , teftis.

Filialis eft,quem,ut Caffianus explicat,non poe-

€. 13.

confcientia , carnifex timor.

V. £ir-

968

Jbliotheceee . lanualit / Conclomatorii

!

Eech :

| V. Firmut. coticipere propofitum nullum, quan-

XV, Nihil mihi confcius fum : fed non in t« Cori 4j

jf

Y» 29

tmmm leve, peccatum committendi ; Qui enim ti-

hoc juftifieatus fum: qui autem judicat me, - ^*

n

Dominus elt.

met Deum nihil negligit , tefte Ecclefiaftico.

2. Paral.

VI. ä&*zone; fuas , velut in con[pelu. IDE L

./E uilar.

19.v.7. cum wiügna reuer enlia €9 diligentia. peragere :

XVI. Numquid homo Dei comparatloneIOb 4

par Y

(

uti Jofaphat Judices a fe conftitutos monuit

juftificabitur ; aut Fa&ore fuo purior erit vir 2V* 37*

dicens : Sit timor Domini voblscum & cum

Ecce; qui ferviunt ei, non funt ftabiles , & in

diligentia cun&ta facite.

Angelis fuis reperit pravitatem. Quanto ma-

Luc. r5,

VIL Omnem timorem | humamum — ex cmfole

Ve d

gis, quiinhabitant domos luteas,qui terrénum

- getllere , juxta Chrifti monitum : Ne terreamini

'habent fundamentum , confumentur velut a

ab his, qui occidunt corpus, & poft hzec non

tinea ?

Pt

habent amplius, quid faciant. Oftendam au-

. XVIL. Quantus ego- füm ;

ut refpondeaml?b- *

5,.D

.

tem vobis, quem timeatis : timete eum , qui;

el, & loquar verbis meis cum eo? qui etiam, fi

poftquam occiderit; habet poteftatem mittere

habuero quidpiam juftum, non.refpondebo,

pro, $

in gehennam ; ita dico vobis, hunc timete,

fed meum Judicem deprecabor

1

z

fade

Ütilitar.

y L

$

Il

l

s. XVHI Time Dominum, & recéde a malo. Prov. gi

EXS,.SCRIPTURA

Sanitas quippe erit umb111co tuo, &irrigatiov. 7.

offibus tuis.

| U

l

.XIX.. Per timorem declinat omnis a malo Prov. 15.

h l,

27;

Qualz taf.

XX. Non zemuletur cor tuum ,peccatores,Y

I'OV. 23'.

fed in timoreDomini efto tota die;, quia habe-

17.

Óminum. DEUM tuum tlmebls, & 11-

bis fpem in noviflimo , & præ&olatlo tua non

ECC[CI

Deunä I D

li foli fervies.

auferetur

yl

Ecl I

'o []

Il Unus eft altiffimus; Creator omnium

—XXI. Qui timetis Demmum credite illi, &Eccl. P

omnipotens ,

& metuendus nimis;

non evacugbltur merces veftra.

V*a 89

Malach.r.

IlI. Si Dommus ego füum, ubi eft t1m,or

v. 6

meus ?

XXII. Noli timere; fili mi ; pauperem qul-Tob 4

dem vitam gcmmus fed multa bona , habebi- v. 23;

j

jot. 24.

IV. Timete Dominum , & fervn:e ei corde

mus, fi t1muex*1mus Deum, & recelferimus ab

1

V. T4

peïfe&o atque veriffimó. -

omni peccato ,

& fecenmus bene.

Luc,. 132,

XXIIIL. Voluhtatem tlmentmm fe fameï &Pf I

V. Oftendam vobis , quem tlmeatls* timete

99

V. $»

éum, qui , poftquam ocadent habet potefïa-

deprecationem eorum exaudlet & falvos fa-"

tem mittere ii gehennam. -

clet eos.

Ecd. 7.

VL Qui timet DEUM, nihil näghglt

XKXIV. In timore Domml fiducia fomtu

Pro V. X4s

v.:9.

6

Vr

Jer. II.

