- IHl Zece prandium meum paratum eft. Matth.

1. Quam pauci finteleQti, etiam ex Catholicis.

one

22. JPoteft oftendi, quam pretiofum , fru-

2. Unde colligere quis poffit fe effe ele&tum ,

Ate

€&uofum, & jucundum prandium in SS. Eu-

videlicet fi habeat veftem nuptialem charita-

ert

chariftia proeparaverit Chriftus. Inferatur fub-

tis divinae. 3. Quantas gratias Deo debea-

inde, quám grandis ingratitudo fit eorum ,

:O^

mus , quod ex tam multis nos elegerit. Vide

Fabrum conc. r.

)Cæ

quiad tale prandium venire recufant , five

amor & benevolentia invitantis : five neceffi-

IX. Ex eodem themate oftendi poffunt va-

rii modi, quibus Deus fuos electos vocare fo-

.

ftantia & dulcedo confider

tas & utilitas invitati': five ipfius prandii prze-

n

:

etlgr.

Vide tit.

let, nimirum r. Per fcripturas & libros. 3.

lum

Euchariftia.

Per concionatores & confeffarios. 3. Per ex-

um

IV. At ille obmutuit. Matth. 22. Oftendi po-

empla hominum fan&orum. 4. Per beneficia

h

teft , quod in hac quidem vita varive excufa-

& profperitates. 5. Per internas infpirationes.,

tiones a peccatoribus afferantur , quibus more

Unde oftendatur, quomodo his vocationi-

00*

[i-

Adami foliis ficus fe operientis peccata fua mi-

bus refpondere debeamus.:Vide. Fabrum

gm

nuere & excufareconantur , fed quze in altera

conc. 6..

Uuuusg

Affhy

K. P. Lofu, Bibl. Mau. Tom. L1I.

.X. Elx

Ü

710

— Jndex Concz'onatorïusï

X. Exoccafione thematis : Zttíille obmutuit :

prompte fufcipi debeat un&io, qua Chriftus &

Oftendi poteft 1. quam jufte peccator mortalia

ecclefia ungunt infirmum , ut fortiter certare

committens graviffima inferni poena puniatur.

poffit. 2. Proponantur & refutentur efficaciter

rationes, qu:e frequenter abfterrent infirmos,

2. Quam jufte etiam aeternum fit illud fuppli-

cium , quae duo capita fat difficulter capere

quo minus hoc Sacramentum fufcipere velint.

offunt. Vide tit. /Eternitas & peccatum mor-

Vide tit. Un&io extrema , & Fabr. conc. 3.

tale. Item Fabrum conc. 4.

IV. Rogabat eum , ut de[cenderet , €9 fanaref

XI. Ex occafione ejusdem thematis often-

filium ejur. Joan. 4. Oftendi poteft, qualem

di poteft,cur vocationi quisque fuze promte &

curam paterfamilias habere debeat erga do-

ftudiofe refpondere debeat ; nimirum 1. Pro-

mefticos fuos , juxtaillud Apoftoli 1. Tim. 5.

ptér vocantem. 2. Propter vocatum. 3. Pro-

Si quis füorum , & maxime domefticorum ,

pter finem & ftatum,ad quem vocatur. 4. Pro-

curam non habet &c. Demonftretur ergo,quo-

pter modum, quo vocat, idque non femel, fed

modo inprimis animz curam habere debeat, ut

inftruatur in virtutibus , moribus , fcientiis :

fepius. 5. Propter poenam negle&ze vocatio-

nis. Vide tit. Vocatio. & Fabrum conc. $.

dein corporir,ut habeat neceffaria in victu, ve-

XIL Ex occafione thematis : 7bi. erit. fletur

füitu, habitatione, & fi fanitas lzefa eft , etiam

pro ejusdem recuperatione. Oftendatur autem

€9$ firidor dentium ; Poteft oftendi, quam juftas

& graves caufas habituri fint damnati hujus

quam gravis obligatio illis incumbat hanc cu-

fletus & ftridoris , videlicet 1. Quia ibiinve-

ram fufcipiendi, de qua

vide tit. Educat;io :

nient omnis boni abfentiam. 2. Omnis mali

& Fabrum conc. 5.

praefentiam,. 3. Omnis poenze indefinentiam ;

.. V.. Et. credidit ip[e , ö*»dqm/m ejus tota. Jo.4.

de quibus vide tit. Infernus. & Fabrum

Poteft exempli boni efficacia demonftrari ex

Reguli hujus fa&o , qui quia credidit in Chri-

cqnc. 2

ftum , mox etiam tota domus credidit, Often-

datur ergo ; quomodo quivis paterfamilias , fi

PRO DOMINICA XX. POST

domefticos inoratione devotos , inlabore im-

pigros, in moribus modeftos, in menfa tempe-

.PENTECOSTEN.

rantes , fuperioribus obfequentes habere vo-

LE

Rat quidam Regufu: , tUjus filiw infirma-

luerit, id melius citiusque obtinerenon poflit,

batur. Jo. 4. Poteft oftendi, cur morbi

quam fi exemplo pr2eeat. Vide tit. Exe

& Fabrum conc. 8. n. 4.

ïnplum

a Deo permittantur , nempe ob triplicem ma-

nifeftationem. 1. Ut manifeftetur malitia &

VI. Credidit homo fermoni , quem dixit &i J

gravitas peccati, per quod ejusmodi mala funt

fus , €? ibat. Jo. 4. Oftendi poteft,fidem folam

invecta,atque adeo odium erga illud concipia-

non fufficere ad falutem,fed etiam opera cha-

tur. 2. Utmanifeftur virtus & profe&us eo-

ritatispyungenda effe,ficut ifte Regulusnontan-

D

rum , qui tales morbos patiuntur ; hinc S.

tum credidit,Filium fuum fanatum effe, fed e-

Paulus 2. Cor. 12. dixit: Libenter igitur glo-

tiam ivitad enm videndum, & cum gaucio tan-

riabor &c. propter quod complaceo &c. 3. Ut

quam fanum amplexandum,qua de materia vi-

inanifeftetur gloria Dei tum per potentiam ,

de tit. Fides, & patfim Controverfiftas.

tum per mifericordiam , tum per juftitiam

. VII. Ex occafione thematis: Religuit eum

oftenfam ; hinc Chriftus Jo. 11. dixit : Infir-

febrir. Jo. 4. Poteft peccatum veniale febri

mitas hzxec non eft ad mortem &c. Excitentur

comparari; :.Quia pulchritudinem anime

ergo auditores, ut ob hos fines ftudeant pa-

imminuit;ut febris,iideoque etiam minus ama-

tienter fuos morbos fufferre ; pro quo fcopo

bilem facit. 2. Quia valde debilitat hominem.

vide plura toto tit. de Patientia, & Fabrum

3. Quia varios paroxifmos inquietudinis con-

hic conc. 1. tit. c.

fcientiz caufat. 4. Quia appetitum ad fpiri-

IL. Domine , de[cende priusquam moriatur Fi-

tuales anim?e cibos aufert. s. Quia gravius

lius meus. Jo. 4. Commendari poteft ufus Eu-

malum affert,quam fint omnia naturalia mun-

chariftiz? duplicis generis hominibus!, qui

di mala. 6. Quia difponit ad mortem fpiritua-

mori incipiunt. 1. Illis , quifunt in occafioni-

lem, feu peccata mortalia. Inferatur proinde,

bus graviter peccandi; aut jam actu peccarunt

quantopere deteftandum & fugiendum fit.

&(unt in periculo mortis aeternze per malam

Vide tit. Peccat um veniale.

confuetudinem incurrendz ; quibus hoc Sa-

VIII. Exoccafione ejusdem thematis pof-

cramentum fummeneceffarium & utile eft. 2.

funt proponi media ad febrem fpiritualem cu-

Illis , qui in agone conftituti fünt , ut illud per

randam,quorum primum eft procuratio fudo-

modum viatici fumant,memores,verborum ab

ris, per quem intelligitur ufus frequentis

Angeload Eliam di&orum 3. Reg. 19. Surge ,

contritionis & confeffionis. 2. Sumptio medi-

€? comede , grandir enim ( id eft , difficilis &

cinz , per quam intelligitur ipfa Euchariftia ,

periculofa ) tibi reflat via. Vide tit. Euchariftia

quze,tefteS.Bernardo, fenfu minuit in minimis,

& Fabrum conc. 3.

& in gravioribus omnino tollit voluntatem. 3.

.]Il. Ex eodem themate poffunt auditores

Evomitio materize febrim caufantis , id eft,

excitari ad Unctionem extremam libenter &

concupifcentize,juxta illadThomzeKemp. De-

reverenter fuo tempore fufcipiendam. 1. Et qui-

fine concupifcere , & defines male habere. 4.

dem oftendatur , quam graves tentationes &

Jejunium fpirituale feu generofa vi&toria, qua

pugnae cum morbo, morte, peccatis przeteritis

Ízpius abftinetur ab ejusmodi peccatis. De

& doemonibus fint fubeundae , quamque adeo

quibus vide tit. cit.

IX. Ex

In Evahgelia Dominicarum,

TIE

(;

!

IX. Ex eodem themate poffunt aliquze per- fpitibus & merc;u:oribus , opificibus, domi-

1

utiles quzeftiones circa peccata venialia refol-

nis, fervis.

Demonftretur fubinde , quem

vi.i. lriplicis generis peccata a Tneologis

fru&um ex tali redditione reportaturi fint ,

aífignari. /Muxima, quze in fe mortalia funt ,

fcilicet , ut de ipfis verificetur illud Pfalm.

fed ob defe&um plenze advertentize venialia

105. Beati, qui cuftodiunt judicium , & fa-

ciunt juftitiam omni tempore. Vide plura

j

reputantur. /Medis, qu?e in fe venialia funt,

?

H

& deliberate committuntur. Minima , quze ex

tit. Juftitia.

fragilitate & . cum femiplena advertentia.

IV. Nonne ergo E$ te oportuit qifereri coufer-

je

vi tui ? Matth. 18. Poteft oftendi, quam -

committuntur. |2. Quousque venialia pec-

cata vitari queant.

3

Quomodo pec-

quum. fit, ut quivis homo inimico fuo igno-

cata venialia ad mortalia difponant. 4. Cur

Ícat, fi meminerit,quod ipfe quotidie dicat in

oratione Dominica : Etdimitte &c. Demon-

2

peccata venialia a virtute affeclis fpecialiter

UE

vitanda fint. Quas omnes quzeftione

ftretur ergo , quam difpar fit offenfarum con-

refolutas vide.

g nobis

ditio, five perfonze offen(»e dignitas,five offen-

X. Ex occafione thematis : Zrat quidam Re-

farum gravitas, five earundem frequentia at-

gulur , cujur. filius infirmabatur :

Poteít oftendi

tendatur. Vide tit. Dile&io inimici.

n

V. [ratus Dominus ejus tradidit ewn. tortori-

& probari veritas communis axiomatis : /E-

grum corpus parit bonas cogitationes. Nam

bur. Matth. 13. Poteft oftendi, quam multos

prima cogitatio eft , qua cognofcuntur fru&tus

offendat is , qui vindictam de proximo capit ,

quamque adeo merito graves poenas timere de-

peccati ex morbi doloribus. Secunda cogita-

tio eft, qua inferni poenze in memoriam revo-

beat. Vide cit. tit.

j

cantur, Tertia eft, qua vanitas rerum munda-

VI. Et debitum. dimifit ei. Matth. r8. . Pof-

funt oftendi fru&us copiofi , qui ex dileGione

narum cognofcitur. Quarta, qua B. V. & San-

&orum patrocinium neceffarium cognofcitur.

inimici reportantur, & tum fele&tis SS.Patrum

Ó

Quinta eft, qua melioris vitz inftituend»e pro-

fententiis, tamaptis hiftoriis probari. De qui-

bus vide cit. tit.

1

s

pofita concipiuntur; qu:e omnia facile fufius

i

deduci poffunt.

Vil Ex occafione t

hematis : Reddex, äuod

XI. Ex eodem themate morborum commo-

debes : Matth. c. 18. Oftendi poteft , in his tri-

da & frué&tus explicari poffünt, quia videlicet

; bus verbis omnem fubftantiam rationis Deo

er eos Deus glorificatur,uti Chriftus áe mor-

olim reddendze confiftere, ut fcilicet 1. Red-

d

o Lazari dixit. 2. Quia purificat & perficit

damus Deo,quod debemus, honorem,amorem

& obedientiam. 2. Proximo, dilectionem,fub-

(*

dpfuüm segrotum. 3. Quia zedificat proxiinum.

tum per vifas segri virtutes , tum per varias

ventionem & concordiam. 3. Nobis ipfis fu-

d«

gàm peccati, operum bonorum exercitium ,

cogitationes ingeftas. De quibus vide Fabr.

[l

conc. i.

perfeverantiam in ifüis.

d

:

XII. Ex eo

demkthemate oftendi poteft,

VIIl. Ex eodem thema

te vafe& juftitize

amor commendari ex triplici capite. 1. Quia

Ze;

quomodo infirmi fe tempore morbi gerere de-

l

^eant,ot optatum fru&um ex eo referant.

Deus fümme eam requirit , te Michzea :' In-

Oftendatur ergo. 1.Quid initio morbi. 2. Quid

dicabo tibi, quid fit bonum , & quid Domi-

n

durante morbo. 3. Quic poft morbum obfer-

nus requitat a te , utique facere judicium &

Wl

vare debeant ; uti fufius in prima paxte Bibl.

juftitiam. 2. Quia bonum reipublicee , cu-

Man. domeítice tratt. 1. oftenditur.

. jus pats fumus, juftitiam fumme exigit ; nam

3

h

tefte S. Auguftine , juftitia fola respublica fu-

i

PRODOMINICA XXI. POST

ftentatur. 3. Quia ad bonum noftrum priva-

PENTECOSTEN..

tum augendum fümme conducit , tefte Salo-

Jn

M

mone dicente : Si juftitiam quis diligit, hu-

Imile eft regnum. celorum. homini Regi , qui

J

ius labores magnas habent

| virtutes. Vide

u$

I.S

volui

!

rationem gonere cum [ervis — fuis.

tit. Juftit.

IX. Ex occa

""

Matth. 18. Poteft feveritas judiciiex tribus

fione thematis : Cäpit rationem

roprietatibus judicis demonftrari; quia fci-

gonere cum fervir : Poteft oftendi, quam rigida

de,

fit ratio , quam Chriftus in particulari judicio

jt.

licet eft infallibilis propter fapientiam : infa-

gibilis propter potentiam : inflexibilis propter

'anobis exiget. 1. Qua erit exa&iffuma de. om-

J

iuftitiam. De quibus vide plura tit. Judiciu

nibüs etiam minimis cogitationibus, verbis,&

pof-

(

.&/apud. Fabrum eane. 6

operibus. 2. Quia erit feveriffima, nihil impuni-

tum relinquens. 3. Quia erit immutabilis ; nam.

01

- qL Patientiam habe in hze ,. €2 omnia reddam

quidquid in ea conclufum füerit, ratum ma-

iit

nebit in 2eternum. . Unde auditores ad falu-

tibi. Matth. 18. Oftendi poteft , quam miferi-

li«

cors fit Deus , qui ad tam paucas voces ferio

tarem timorem hujus judicii excitandi, ut

À,

dicant fÍcilicet cum ]obo :. Verebar omnia

l$,

prolatas omne debitum dimittit. Deinde vero

quam zequum fit, ut omnia reddere ftudeamus

opera mea , Íciens ;

: quqd non parceres de-

per penitentiam magno cum fervore fufce-

linquenti.

K,

X. Ex eo

dem themate fuadendus ferius

tam, uti multi San&i fecerunt.Vide tit.Poeni-

t

2

tentia & tit. Mifericordia Dei.

& fedulus ufus quotidianus examinis con-

IUL. Redde , quod. debes... Matth. 18. Often-

fcientize. 1. Quia conducitad rigidum examen

ua

judicii particularis effugiendum aut lenien-

di poteft, quod hzc verba omni fere ftatui

De

conveniant , nempe clericis ,. jxudicibus , ho

dum; Si enim nosmetipfos dijudicaremus ,

UuuuA4

non

X

712

Index | Conctonatorius

[

non utique judicaremtir; 2. Quia hoc examen

ad offenfam Dei , eámque per varia vitia in-

eft officina przeftantiffimarum virtutum , quae

honoret & comnmculgt. Vide tit. Anima. &

ín eo exercentur. 3. Quia confcientiam tran-

Péccatum.

quillat , ftmmamque adeo jücunditatem ani-

IV. Reddite, que [unt Ce[aris,

'Coqfari. Matth.

mo conciliat. Videtit. Examen confícientize.

22. Oftendi poteft, quam copiofos fructus

& Fabrum Dom. 4. poft Pentecoft.

fperare poífunt ii , qui per juftitiam fuum

cuique tribuunt ; quamque adeo verum fit,

XI. Ex eodem themate oftendi poteft aliud

quod Sap. 8. dicitur: Si quis juítitiam dili-

medium ad judicii divini rigorem moderan-

git, labores hujus magnas habent virtutes ,

uas vide tit. Juftitia. .

z

dum, quod ipfe Chriftus indicavit dicens :

Nolitejudicare,& non judicabimini : cujus me-

V. Reddite , que funt Dei , Deo. Matth. 22.

dii efficaciàm expertus eft monachus ille , qui

Oftendi poteft, quomodo ante omnia Deo ,

czetera non admodum religiofus in morte l2e-

quod fuum eít, tribuere debeamus, fcilicet

tum valde fe oftendit , eoquod peccata fua

duplicem cultum , generalem , qui confiftit in

ob hanc caufam Angelis deleta fuiffe intelle-

eptima vita, & eft cultus Deo gratiffimus ,

xiffet.

Oftendatur ergo , quomodo hoc me-

ampliffimus , & perpetuus : & particularem,qui

*

dium practicandum fit , fcilicet per confilium

1

n eo confiftit , ut exercitia , quze ad Dei cul-

S.Bernardi dicentis : Excufa intentioné,fi opus

tum immediate pertinent, qualia funt oratio,

miff»e auditio,Sacramentorum fufceptio, con-

non potes, puta ignorantiam , puta fubre-

ptionem , puta cafum ; & fequere monitum

cionumauditio,& fimilia,cum magna devotio-

Apoftoli , dicentis: Nonne deiis, qui foris

ne,reverentia, & conftantia peragantur. Dein

demonfílretur , quis fructus ex hoc cultu fpe-

funt, vosjudicatis ? ///as dich wicht. brennt ,

dar bla[r mcht : Was dich micht angeht , urthei-

rari poffit, fcilicet ille , quem ecclefia in hym-

le micht.

no corporisChrifti indicat, dum canit : Sic nos

XII. Ex occa

fione thematis

ANon exibis

tu vifita, ficut te colimus. Unde merito vifitatio

hinc , donec folvas novi[fimum quadrantem : Po-

& benedi&io in bonis fortunze ( puta divitiis,

teft hzec fententia animabus purgantibus ap-

fama ) gratie , & glorize

f

?

peragda. Vide tit.

Oratio. & tit. DEUS.

s

plicari,& indeauditores excitariad folvendum

pro ipfis propter tres rationes, quarum pri-

VI.' Cujus eft imago huec ? Matth. 22. Poteft.

ma eft, quod hac ratione ipfum Chriftum e-

imaginum cultus commendari. Et 1. quidem.

tiam redimamus , reputantem fibi factum ,

oftendi , in quo confiftat hic cultus, feu , qua

intentione & modo colend»e & honorand»ae fint

quod aliis facimus. Secunda, quia fic eandem

liberationem olim fperare poterimus. Tertia,

San&torum imagines. 2. Quod hic cultus non

tantum licitus,fed etiam a fcriptura commen-

quia ipfas animas , imo omnes Sanétos, quo-

rum accidentalis gloria per hancliberationem

datus, & continua ecclefize praxi fit receptus ,

non modice promovetur , plurimum nobis

3. Qui fru&us ex eo fperari pofint , nempe

obligabimus ad varias gratias impetrandas.

Sanctorum benevolentia ob honorem fibi in

Vide tit. Mifericordia erga Defunc&tos. Item

imagine exhibitum : memoria illuftrium ex-

emplorum ab iis reli&torum,& excitatio ad imi-

Fabrum in Sylva them. .

tationem : excitatio . variorum affe&uum re-

-.PRO DOMINICA XXI. POST

preefentationi convenientium ; fi enim ideo

turpism imaginum afpectus prohibetur , ne

PENTECOSTEN.

mala defideria concipiantur,quidni ob contra-

A

rium effe&um honeftarum & piarum imagi-

IM

doifler , [cimus zjm'a verax es. Matth. 22.

Poteft adulationis vitium diffuaderi ,

num afpectus & cultus fuadeatur & permitta-

cánicidis ( den Hunds[chlagern)adulatores com-

tur : Vide tit. San&oxum cultus , & —Fabrum

hic conc. 8.

parari. 1. Quia ut illi canibus , ita hi homini-

bus infidiantur. 2. Quia ut illi laqueum fuum

VII. Ex occafione them

atis: Cujw 'ejl ima-

tegunt,ita hi fuas fraudes. 3.Qui ut illi interi-

go hc ? Matth. c. 22. Poteft oftendi inprimis

breviter , quam vere dicatur homo imago

tum canum, ita hiexitium eorum, quibus adu-

lantur , quzerunt. Vide V. Adulatio. & Fabr.

Dei,fcilicet ut, quemadmodum Pater co-

hic conc. 1.

leftis cognofcendo feipfum generat Filium, &

poítea uterque fe mutuo amando fpirat Spiri-

IL JVon emim re[picis perfomam — homimum.

Matth. 22. Dici poteft, optandum effe , ut

tum fan&dum , ita & homo per cognitionem

de omnibus hoc dici poffet; nihil enim ef-

& amorem Dei eidem affimiletur,&fic beatus

fe communius & nocentius acceptione perfo-

& perfe&us evadat. Vide tit. Anima & Fabr.

conc. 6.

narum , id quod in tribunali utroque, facro,

& profano, maxime videre eft. Vide tit.

VIII. Ex eodem themate oftendi poteft,

cur cor hominis , ut Pfalmifta ait , figillatim

Acceptio perfonarum.

IlI.. Cujus eft imago hac ? Matth. 22. Often-

fit fa&tum. Scilicet r. Triangulare eft fattum,

di poteft, quam vere homo fit imago Dei, five

ut difceret homo , quemadmodum vas trian-

gülare a nullo globo perfe&e impleri poteft,

potentize hominis , maxime memoria, intelle-

ita & hominis cor a toto mundi globo imple-

&us , & voluntas ; five finis, ob quem creatus

eft , fcilicet ut cognofcat & amet Deum , con-

ri non poffe, fed a folo DEO trino & uno ;

fiderentur. Inferatur fubinde , quam gravis

capacem enim Dei , quidquid Deo minus

a latum & -

culpze reusfiat homo, fi hac imagine abutaifur

eft , replere non poteft. 2. Supr

apertum

ES

]

In Evangelia Dominicarum

713

apertum creavit, ut innueret ,, ad Deum &

aut nullum purgatorium credunt ,

ut hore-

cocleftia amanda & capienda femper patulum

tici: aut iis , qui putant, chamtatem incipere

& apertum effedebere. 3. Infra acuminatum

afe ipfo , atque adeo. opera pro fe offerenda

creavit, ut oftenderet, illud terrena bona non

effe: aut iis, qui putant, pro peccatonbus mae

nifi in pun&o , quantum Dei voluntas & ne-

gis orandum effe: aut iis denique, qui putant,

ceílitas permittit, tangere & ufurpare debere ,

Deum in juftitia fua impediendum non effe,

ut juxta Pauli monitum mundo utantur , qua-

fi non utantur,

maxime cum ipfe etiam animse fatisfacere

juftitize divinee cupiant.

Refutentur ergo hi

1X. Ex eodemthemate oftendi poteft, quo-

omnes

& quam frivolz fint hze rationes &

modo iimago hominis renovari debeat. Scili-

excufanones , Oftendatur ,

pro quo fcopo

cet 1. Eam abluendo per aquam calidam pce-

vide tit. cit

nitenti?. 2. Colores novos variarum virtu-

IV. $i tetigero tantum

mbriam vq/izmentz

tum 2pponendo.

3. Cortinam cuftodize fen-

ejus , f(ma £ro, Matth. 9. Oftendatur , quae

fuum & cordis praetendendo, ne iterum fa-

caufa fit, cur multi Chriftiani non tantum lin-

cile deturpetur.

gua tangentes , fed etiam fumentes Chri-

X. Ex eodem themate oftendi oteft, pec-

ftum, non tamem fanentur, nimirum t. Quia

catoxcs effe gravitfimos Iconoclaftes, 1. Quia

i

cum exigua fiducia & defiderio ad SS. Eucha-

imaginem Dei confringunt per blafphemlas,

riitiam accedunt, non credentes Chriftum

negando ei divinitatem.

2. Quia luto im-

poffe fanare fuos morbos.

DA Qula non reve-

mundàrum voluptatum | commaculant

3

renter eum tangunt.

3. Quia non tangunt

Quia igne iracundize & vindict e comburere

Chriftum , id eft, non cooperantur ad feriam

conantur ,

de quibus vide tit Blafphemm,

curatlonem

Vide hæc fuüus explicata tit,

Luxuria ,

lra

Euchariftia.

XI. Ex occafione thematis : Quid me tenta-

V. ANon eft mortua puella , !'ed dormit. Matth.

tir Hypocrite ? Oftendi poteft, quinam male

*

9. Poteft mors fomno compararl ; quia fo-

tentent Deum

?

nimirum. 1. Qu1 fine omni

piuntur omnes potentize corporls ceffat tem-

reverentia Deum adorant; hi enim ejus bo-

pus & occafio merendi ,

qUIBfMt homo a

nitatem tentant,

2. Qui Deo diffidunt ; hi

laboribus ,

amici deferunt.

&c.

Oftendatur

enim ejus prov1dent1am tentant.

3. Qui pec-

dein, quod ad mortem ficut ad fomnum prae-

cata peccatis addunt ; hi enim ejus longani-

parare fe. qmsque debeat. Et r. examen con-

mitatem tentant.

4. Qui per miraculum ali-

Ícientize facere, gratias agendo Deo pro be-

quid petunt; hi enim potentiam tentant.

5

neficiis , & peccatorum veniam per contri-

Qui peccant quafi Deusnon videret ; hi enim

tionem vel confeflionem procurando. 2. Su-

fapientiam Dei tentant.

Vide F abrum in

mere ein Schlafftrunck , per fanguinem Chrifti

Sylva them. $.

in SS.. Euchariftia. fumptum 3. Exuere fe

XII.

Ex eodem themate fuaderi poteft , ut

veftibus , id eft, difpofitionem facere de bonis

omnes auditores feipfos frequenter quzerant ,

fuis.

4 Preces no&turnas, id. eft, ad mortem

cujus eft hxcimago : id eft, quam per fonam

pie obeundam accommodatas , recitare. Vi-

geris in fpectaculo exhibendo toti mundo ,

&

de tit. Mors.

Angelis? Itaque confiderandum,quid loqm de-

VI. Puella , tibi d/zco ; furge. Matth. 9 O-

ceat talem perfonam quomodo veftita, id eft ,

ftendi poteB: .quomodo peccator curari pof-

quibus virtutibus ornata effe debeat

& hæc

fit, nimirum r, Clamando per occultas in-

omnia a Chrifto velut Comico qua verbis qua

fplfatlones , le&iones pias , exhortationes

exempiis inítruente inquiri.

privatas , conciones publicas , ut furgat.

2«

Tenendo manum ejus & elevando a ftatu pec-

PRO DOMINICA XXIII

POSI

PENTECOSTE N.

cati adftatum gratiz». 3, Jubendo ei dari ci-

bum SS. Euchariftize & voluntatis De1

per

quem confortetur , ut vivere ulterius pofüt.

Vide tit. Poenitentia.

I. D Omine. ,

Filia mea, modo defuntla eft , fed

'uem

imponue. manum tuam. [uper eam ,

VII. Ex occafione thematls

F us mes

€9 vivet. Matth 9.. Oftendi poteft, cur defun—

modo defun&la e

veni azmjaom muanum iuacm

&is fuccurrendum fit ,

pro quo fine una vel

Matth. 9. Poteft ofïendl,x quomodo opus mi-

altera ratio ex iis, quæ tit. 27. proponuntur ,

fericordi» fpiritualis animabus purgantlbus

afferatur & amphficetur.

Dein praxis folida

proftitee fuo modo omnia mifericordize cor-

eisdem fuccurrendi oftendatur , prout m cit.

poralis opera proftantiori modo contineat ,

tit. indicatur.

atque adeo merito fperari queat, quod letif-

IL..Ex eodem themate poffunt motiva, quæ

fimum illud : Venite Benedicti

'auditurus

fupra,infra,extra & intra nos habemus ad ani-

fit , quiea exercet

Vide tit. Mifericordia

Tas Juvandas proponi, & fic caufa,rumïmpel

erga. defun&tos.

lentium copia magis excitari auditores ad

VIII. Ex eodem themate oftendi poteft ,

opem illis crebro &ferventer ferendam , pro

quod patronis animarum , fi cor ipfum oleo

uo fcopo vide cit. tit.

mifericordize erga - defun&os repletum fuerit,

n

t deridebant eum. Matth, g. Poteft

Vade ,

vende creditorl.

dici merito queat :

dici, quod iis , qui fuccurrere volunt anima-

tuo; namtales vere fatxsfaglunt debito, quod

bus , idem fere contingat ,

quod: Chrifto ,

Deo, proximo , fibi ipfis debent ; uti fufius

videre eft

dum & ipfi fcilicet dendentur ab iis , qui

IXEX

214

Index : Cqmionatorïur

!

IX. Ex occafione thematis ejusdem dici

judicio Kfup'rerfnö tuti effe cupiunt ; quales

poteít, animas purgandas eífe agrum illum,

vide cit. tit, indicatos , item apud Fabrum

hic conc. 5.

de quo S. Auguítinus dixit: Foecundus eft

*

ager pauperum , cito reddet donantibus fru-

IV. Tunc apparebit fisgnum — .F?

lii hominis.

&um

?

L2

nam reddunt fru&um trigefimum in

Matth. 24. Oftendatur, cur crux in die jüdicii

hac vfta, defendunt a malis & plurima bo-

fit comparitura, juxta illud Ecclefize : Hoc fi-

naimpetrant : fexagefimum in morte & ju-

gnum crucis eritin ccelo, cum Dominus ad.

dicio , dim adítant, & defendunt ; & cen-

judicandum venerit; nimirum 1. Ad Chrifti

tefimum copiofz glorive poítmortem , ob

gloriam , ut per hoc juftior condemnatio eo-

genus preftantiffüimum mifericordize. . Vide

rum appareat , qui tantam. mifericordiam

tit. Cc.

neglexerunt; & eorum przecipue, qui Chriftum

— X. Ex occafione thematis : Exiit fama hec

perfecuti funt , ficut cum homicida plectitur

in univer[um terram : Oftendi poteft vanitas

jJuxta cadaver occifi, inquit S. Thomas. 2. Ad

juftorum folatium 5 tunc enim omnes fervi

inanis gloriae.

1. Quia Deo eripit fuam glo-

riam, quam non vult alteri dari. 2. Quia dze-

crucis,qui fe crucifixo conformaverunt in vita,

monum ludibrio exponitur, quibus fe fimi-

accedent ad Chriftum judicem cum magna fi-

i"ö-l-)

iLv

Thoma Kemp. l. 2. c. 12.

3. Ad

Jï

lem facit. 3. Quia ab hominibus zeftimatur ,

ducia, te

& laudatur mendaciter.

4. Quia perdit om-

terrorem reproborum ; tunc enim verificabi-

nem fructum laborum fuorum , & audire co-

tur illnd Sap. 5.Videntes turbabuntur &c.Ex-

LAv W

o or

ucem atmn-

gitur: Recepiíti mercedem tuam. — Vide tit.

citentur ergo auditores, ut nu

Vana gloria, & Fabrum them. 2.

ple&antur, ameat, colant; qui enim modo

.Xl. Ex themate eodem oftendi poteft, cum

libenter audiunt & fequuntur verbum crucis ,

omnes horreamus mortuos, ideoque , quam-

tuncnon timebunt ab auditione zeternze dam-

primum poífumus , ex domo deportemus ,

nationis.

Vide tit^Cruc.

V. Fw autem | pragnantibur €2. mutrientibus

quantopere peccatum mortale horrere debea-

mus , quod eft mors anim?e. . 1. Quia feparat

in illir diebur. Matth. 24. Oftendipoteft, qui-

hominem a Deo , qui eft vita ipfius. 2. Quia

nam judicium fupremum maxime timere de-

beant, videlicet praegnantes , quales funt r.

feparat etiam ab amicis coeleftibus. 3. Qnia

rivat omnibus bonis meritorum. 4. Quia in-

Principes & Magiftratus , qui multos fub fe

habilem facit ad operationes bonas. 5. Quia

fubditos habuerunt ; de illis enim verificabi-

tur illud Saf. 6.Horrende apparebit vobis &c.

foetere facit graviffime coram Deo & homini-

bus, 6. Quia fumme deformem fàcit animam.

2. Qui magna talenta & dona acceperunt 5

Vide tit. Peccatum mortale.

cui enim multum datum eft, multum repete-

. XIL Ex occafione thematis : .Kt deride-

tur ab eo; & cum augentur dona, etiam

bant eum: Oftendi poteft, curjudicia & de-

rationes crefcunt donorum , tefte fancto Gre-

Cifiones hominum fpernendz fint, nimirum

gorio homil. g. 3. Qui confüetudine contra&a

1. Quia qui hzec inordinate timent , témere

in peccatis obduruerunt , juxta illud Ifaize 5.

agunt, dum putant fe humana judicia effu-

Vae, quitrahitis iniquitatem in funiculis &c.

gere poffe ; quod nemo hactenus potuit , ne

Excitentur ergo tales , ut,mature fibi pro-

ipfe quidem Chriftus. 2. Quia ftulte agunt,

fpiciant, & poenitentia judicium przeveniant 5 .

dum coecum de coloribus judicantem atten-

ceffat enim vindi&a divina , fi converfio prze-

dunt, aut fonum foliorum in arboribus , an-

currat humana, .Vide tit, Poenitentia, & Fa-

brum hic conc. 6.

;

H

ferum fibilos , infantum jacula timent.

3

Noxie agunt, quia fic nulla opera perfecte

VI. Orate , ut mon fiat fug.

a veftra in hyeme.l

Matth. 24. Poteft oftendi , quod poenitentia

faciunt , quia obliquze alienorum judiciorum

regule ea conform

J

non fit ad mortem differenda , eo quod, ficut

dem tit.

are ftudeqt. j Vide e(f-f

in hyeme funt dies breves, grave frigus, &

perpetua tempeftas nivium , imbrium , vento-

PRO DOMINICA XXIV. POST

rum &c. ita & in morte fit breve tempus ad

poenitendum, grande frigus tepiditatis ob do-

PENTECOSTEN.

lores aliaque incommoda morborpm , graves,

R

it tunc th'büldtio niagna.l Matth. 24« Po-

tentationes ob peccata przeterita , impugna-

I.E

/

teft enarrari procelfus judicii per para-

tiones daemonum, timorem judicii &c. Exci-

bolam tit. Judicium indicatam applicatam-

tentur itaque auditores , ut ad poenitentiam.

que ; aut certe aliquot motiva ad judicii ex-

non fugiant in hyeme mortis, fed inzeftate ju-

tremi horrorem ingenerandum proponi. '

venilis aut viriliszetatis , ut tanto minus ti- -

Il. Zidebunt Filium hominir venientem in mube.

moris concipiant ob imminens judicium. Vi-

T

Matth. 24.

Poteft judicium tempeftati com-

de tit. Poenitentia.

. VILEx occafione thematis:Sicut e

n

mz ful—gur

parari, ob terrorem & alios effe&us, & o-

ftendi, quomodo przterea ad B. Virginem

exit ab oriente, € fulget in occidentem, erit adven-

tanquam laurum confugere debeant audito-

tu; Filii hominis, Matth, 24. — Poteft dies judi-

ciifulguri comparari, t. Quia erit repenti-

res, ut fulmine ultimz fententize non ferian-

í

tur.

Vide tit, cit.

nus & inexfpectatus , ut fulgur. 2. Quiaut

IIL. Tunc qui in udea funt , fugiant ad mon-

fulgur omnia illuftrabit & manifeftabit. 3.

tes. Matth. 24. Poffunt oftendi varii montes

Quia ut fulgur erit valde terribilis. Vide Fa-

vel afyla, ad quse confugere poífint ii, qui in

brum in Sylva nova them. c.

vm. Ex

hn Ewmgelz'aw Daminicm*um.

115

- VIII. Ex occafione thematis: Z pïægnän-

urens non animam duntaxat, fed & corpus.

tibus €9 nutrientibus in illa die ; Poffunt pec-

2. Oftendi poteft , quod, ficut tria media con-

'catores graves his proegnantibus comparari ,

tra tempeftatem adhibentur, fcilicet defcen-

quia habent peflimum fructum in anima , fci-

fus in profundum locum , perfugium ad lau-

licet peccatum mortale , cujus gravitas colli-

"

rum arborem ; ita & pro tempeftate judicii

gitur 1r. Ex fuppliciis a Deo propter illud

adhiberi eadem conveniat, nimirum ut per

infli&is , puta ejectione Adami ex paradifo ,

hümilitatem infra terram defcendamus , ut

diluvio, fodomitano incendio , /Egyptiorum

Achab : ad B. Virginem tanquam Laurüm re-

interitu in rubro mari. 2. Ex palflione Chri-

curramus : Crucem Chrifti in pe&ore ha-

füi. 3. Ex cladibus quotidianis. 4. Ex mun-

beamus ; tuncenim fervi crucis Chrifti ac-

di univerfi ultima vaftatione.

5. Ex poenis

cedent cum magna fiducia.

Vide t1t Humi-

!

T

dnferni, de quibus vide tit. Peccatum mor-

litas.. Hyperdulia. Crux.

:tale, & Fabrum conc. 3.

. l. Ex occafione thematis : J/z autem pra-

IX. Ex occafione thematis

Tunc qui in

gnantibur in illa die : Oftendi poteft, quibus

Judea funt , fugiant ad monter ; Poffunt often-

maxime timendum fit judicium : nempe 1.

di varii montes , ad quos tempore judicii -

Potentibus, qui potenter tormenta patientur. 2.

confugere poffumus, quorum primus eft Chri-

Qui Chriftum confiteri erubefcunt ; hos enim

i

alífio.

2. SanGi coelites.

3. Superio-

& ipfe erubefcet , cum veneritin majeftate.

-res , fi debitam ipfis obedientiam przíte-

3. Qui fpecialia dona acceperunt a Deo , &

4nus , tunc enim ipfi pro nobis refponde-

male impenderunt ; cum enim augentur do-

"bunt. 4. Ad inimicos , quibus libenter

na, rationes etiam crefcunt donorum, 4. Qui

ignovimus ; tunc enim verificabitur : Dimit-

immifericordes fe exhibent proximo ; nam

tite & dimittemini. 5.. Ad pauperes, tam. judicium fine mifericordia fiet illi , qui non

-vivos , quam defun&os , quibus mifericor-

fecit mifericordiam. . Vide tit. Judicium.

Item Fabrum conc. 6.

; ^diam libenter impendimus ; tunc enim ve-

-fificabitür illud Ecclef. Conclude eleémofy-

XIL Ex occafione thematis :

AV erba mea

mam in finu pauperis , & ipfe exorabit te

non pra&teribunt : Oftendi poteft, quomodo

-ab omni malo. Videtit. Mifericordia. Ini-

hzec verba varize perfonze promyrothecio fpi-

"micorum dile&io. Obe;dientia.

rituali ufurpari poflint ( für ein .Bal[um Büchr-

X. Ex occafione thematis: //idebunt Filium

lein ) Et. 1. quidem pauperes , fi confiderant,

hominis- venientem in majeflate : Poteft. 1. 0- quid illis oromiferit. 2, Laborantes , per-

-ftendi, quod judicii dies fit tempeftati fimilis

pendendo przemium laboribus promiífum. 3.

futurus propter fulgur , tonitru feu fonitum

infirmi. 4. Contempti , & perfecutionem

" tubze,fulmen ultimze fententize,dividens juftos

patientes. 5. Magni peccatores, De qui-

