fi nimium bibuntur, fanguinem corrumpunt

alteram intelligunt easdem largius fumptas;

naturalis enim vishepatis ea exugit;antequam

quia ut fic funt difficiles concoctu, & caput

concoGa fint. Ratio tertize partis eft, quia ta-

tentant. Per tertiam intelligunt easdem im-

lia jufcula cito concoquuntur, & ventrem fub-

moderatifhime fumptas, quia'caufant dyfen-

eunt; & quia plurimum fanguinis, & quidem

teriam , quz nifi preecipiti, & compendiario

- valde boni producunt.Ratio quarte partis eft,

auxilio cohibeatur, mortem brevi infert.

quia fimilago eft fubtiliffima farina delicatiffi-

LXXXVI. Probl. z4. Cur cafeus &

1i tritici. Unde

funt optima fercula fanis ?

panïs

í

alendum.

prze reliquis apta eftad corpus

Si non funt fani, tanc hunc nejungito pani.

LXXXI. Probl. 9. Cur mulieres przegnan-

Refp. quia panis adminiftratione redditur faci-

tes appetuut cibos adeo inordinatos, puta car-

lior concoctucafeus, cum alioqui per fe fum-

bones, cineres,& fimilia &c. Refp. quia fimilia

ptus admodum offendat, ob concoctionis tar-

appetunt fimilia fibi ; cum ergo ejusmodi hu-

ditatem. Unde natus ille verfus :

L]

mores in ftomacho mulierum reperiantur ,

Cafeus eft nequam, nam digerit omnia, fe

hinc fit, ut fimilia etiam alimenta appetant.

uam

LXXXIIL Probl. 1o. Cur poft cibum exer-

Cafeus, angitilla ; mortis eibus ille vel illa,

citatio alfumenda eft corporis? Refp. quia alio-

Ni bibis, & rebibas , & rebibendo bibas.

Hinc zegris non eft porrigendus cafeus, quia

quin per ferias occupationes calor ad conco-

&ionem neceffarius avocatur a ventriculo , &

illi debilem habent ftomachum , atque adeo

fic cibi crudi & inco&ti relinquuntur, morbos-

digerere non poífunt. Coeterum panis ufum

que caufant.

vehementer commendat Lemnius, eo quod il-

.LXXXIII Probl. ri. Cur cibus, qui ben

'e

le, uti ipfemet putredinis eft expers, ita etiam

fapit;bene nutrire dicitur ? Refp. rationem effe,

alios cibos a putredine cuftodiat,unde illi, qui

quodiicibi maxime nutriant, qui tempera-

parum panis comedunt, halitum foetentem ci-

tius contrahunt, & laxa fluidaque corpora ac-

mento eujusq; naturali maxime füunt confor-

mes; tales autem plerumq; funt, qui bene fa-

quirunt , uti in nobilibus infantibus contingit.

Nota tamen, qu»e hic dicta funt, debono pane

piunt; cum , quale temperamentum eft in ho-

intelligenda effe,

mine, tales etiam cibos, id eft fimile tempera-

gualem fchola falernitana fic

defcribit:

mentum habentes , prae czeteris appetat. -

LXXXIV. Probl. 12. Cur poft pifces nux,

Panis non calidus, nec fit nimis invetEratus.

& poft carnes cafeus fumendus , juxta illam

Sedfermentatusq; oculatus, fit bene coctus,

Íícholze falernitanze regulam :

Et falfus modice, ex granis validis ele&us,

Poft pifces nux fit, poft carnes cafeus adfit.

Ne comedas cruftam, choleram

Refv. Rationem primze partis effe , tum quia

aduftam.

'quia gignit

f,

nuces phlegma, quod ex frequenti pifcium efu

gencratur, calore & ficcitate fua difcutiunt ;

LXXXVII. Probl. 15. Cur pifces magni me-

tum quia, cum pifces ob frigidam & humidam

liores funt, fi molles fint; & parvi-meliores, fi

naturam difficile concoquantur, nuces eo-

fint duri, juxta fcholam falernitanam.

rura,concoCionem adjuvant, & pravitatem

.Si piftes molles funt magno corpore,

corrigunt; tum quia pifces nonnunquam ali-

tolles,

Si pifces duri, paxvi funt plus valituri.

quid Vgneni permixtum habent, contra quod

.Refp.

IT3

Titulæ& CXXIX . Sanitar,

Refp. Rationem primae partis effe , quia

vero fumpta laxant, & purgariï, id quod de o-

carnis mollities pro mo

humiditatis refpon-

mnibus fere leguminibus dictum volunt me-

dici ; jufculi tamen ex ipfis vehementer eidem ,

det, quze erudior in parvo, concoctior in ma-

gno exiftit. Ratio fecund?e partis eft, quia car-

commendant,eo quod nullos flatus generet,

nis durities concoctioni refiltit, & eonfequen-

per concocCtionem fcilicet ablatos,ventrem fub-

ter fubftantia majorum pifcium minus conco-

ducat, urinam cieat, venarum obftruttiones a-

i

&a eít, magis vero minorum , utpote qui mi-

moliatur,vafa hepatis,renii & veficze emundet.

XC. Probl. 18. Cur defiderium cibi, & fa-

norem habent duritiem. Ex his perca ( ber-

fich) & lupus prae caeteris laudantur & proban-

livae fubtilis fint fignum bonze difpofitionis ad

cibum fumendum ? Pro refponfione nota ver-

tur. Ruíticus tamen ille majores przetulit, qui.

cum Nobilibus comedens, cum minores tan-

fus fcholze falernitanze.

/

chum ni no-

tum ei pifces offerrentur, applicuit eos auri-

Tu nunquam comedas, ftoma

4

bus, caufamq; rogatus; refpondit, fe quaefiifie,

veris effe

num aliquid de patre in mari mortuo audi-

Purgatum, vacuumque cibo, quem fum-

pferis ante.

viffent, illosq; refpondiffe, fe nihilfcire ; fed

majores pifces quzerendos effe.

Ex defiderio id poteris cognofcere certo,

Hoec fint figna tibi, fubtilis in ore faliva.

LXXXVIIL Probl 1:6. Cur eft porcina

INimm nicht zu, dir neu Schnabelieid,

caro fine vino pejor ovina ?

Si tribuas vinum, fuerit cibus ac medicina,

Du habft denn vor dte alt verdeit,

Das aeirft du merken [elbft an dir,

Ilia porcorum bona funt, mala funt reli-

uorunt.

Zufl deinem Speichl und Effenr- Begier.

Nimirum fi novus cibus priori fuperingera-

| Refp. Tam ovill

am, quam fuillam carnem ex-

tur, ille non fatis concoqui poterit, & fic va-

crementofam & pituitofam effe, atque adeo

rios morbos generabit. Hoc not. Refp. primze

noxiam, nifi per vinum humor corrigatur, &

patris rationem effe;quia cum fames oriatur ex

concoquatur; fi tamen vinum accedat , tum

vellicatione ventriculi,qui,attrahentibus ex eo

humeéctando corpus inalterat, atq; adeo medi-

alimentum venis, & ipfe reftaurationem ablati

cinze officium przeftat. Notant tamen inter-

alirnenti percibum fieri petit, fignum eft cer-

pretes, hunc pofteriorem verfum de porcellis

tifimum, membra refectione non indigere, f

affis maxime intelligendum , vel de aprugnis.

ventriculus non vellicet, atq;appetentiam non

Ratio vero, cur ex iliis & fanguine porcorum

caufet. Refp. fecundze partis rationem effe ,

" maxime farcimina faciamus, eft , quia fanguis

quia,fi parva cibi copia exhibeatur. & hanc fa-

fuillus humidus,& minus calidus,atq;adeo hu-

mes fequatur, tum fignum eft, eam naturalem

manz temperiei maxime fimilis eft.Cum itaq;

effe ; unde medici inferunt, diutius tolerare fa-

porcorum inteftina fanguine plena fint, nec a-

mem nocivum effe, quia ventriculus malis ac

liud animal ex brutis facilius. tum faginetur,

putridis humoribus repletur,quos ad feloco ci-

tim pinguefeat, merito etiam inteftinis ejus li-

bi attrahit,quod conftat experientia,qua habe-

benter vefeimur,uti & ipfa carne fuilia, utpote

mus, poft jejunium noGe quidem nos fame la-

quze humance temperiei maxime fimilis eft,ita

borare , mane vero appetentiam ceffare , quod

ut aliqui hofpites carnes humanas pro fuillis

figuum eft, ventriculum malis humoribus re-

vendiderint, & appofuerint. Atque hine ex o-

pletum effe. Refp. tertize partis rationem effe,

mnibus earnibus fuilla maxime nutrit. Re&e

quia fubtilis in ore faliva eft fiznum abfolutze

tamen adhue notant medici, carnem fylveftris

bonze concoctio

s

nis, atque adeo &.fanitatis in-

porci praeferendam carni domeftici fuis , quia

dicium.

;

domelítici humidioris funt temperiel, quam a-

XCI. Probl 19. Anin prandio vel ccena

- greftes, tum ob aeris;in quo degunt, humidi-

plus comedendum fit? Refp. cum Arnoldo

tatem , tum vero etiam ob vitee ignaviam ; qui

Villanovano . fchobe falernitanze interprete,

veroin montibus degunt, multum exercen-

probabilius videri, quod tempore coenze plus

tur, a€ fatigantur ; propterea in aere ficciore

fumendum fit,tum quia no&efrigus externum

vivunt, unde caro eorum durior eft, & nullius

calorem nativum cogit in profandum fecede-

aut rar pinguedinis particeps; & alimentum,

re, & confequenter fm'tiolrem facit, aptiorem-

quod inde provenit, minus habet excrementi,

que ad conco&tionem ; tum quia fomnus ip-

hzc omnia confirmat Galenus, dum ait , ex

fe, qui coenam fubfequitur , mirum in modum

pedeftribus animantibus fuillam carnem pro-

adjuvat conco&ionem ; fanguis enim in fom-

batiffimum cibum effe, deinde hzedinam (quia

no ad interiora magis refugit, atq; adeo calo-

'eft mediocris temperaturze, nullius pravitatis

remfecumtrahit; fed & ipía naturalis facultas

particeps, facile concoquitur, & fanguinem

& tandem vitulinam,

in fomno (quiefcente facultate animali) validi-

temperatum efficit )

us agit; tum quia denique,fi cibi mnulti in pran-

quia minus habent frigoris & ficcitatis ac vi-

dio fumantur, ob tenuitatem facultatis , non

ícofitatis, & pr?eterea ewteris carnibus, fua-

poffunt tempore tam brevi, quod inter pran-

viores & jucundiores fünt.

dium & coenam intercedit, concoqui fatis.

LXXXIX. Probl :i7. Quoe fit ratio illo-

XCII. Probl. 2o. Quomodo aliqui tamdiu

rum, verfuum de pifis :.

cibo & potu abítinere potuerint ? NamHoma-

Ex inflativum cum pellibus atque nocivum .

nus eques Julius Viator cum intercutaneo

Pellibus ablatis funt bona pifa fatis.

niorbo laboransin pupillarib. annis medicorum

Refp. ratio eft, quia pifa cum pellibus fumpta

parens mandatis a potu abfítinuiffet, naturam

a abfti-

confiringunt, & flatus gignunt; absq; pellibus -

faciens e confuetud.ilïe, etigm in fene&

nuit

u

3

l

174

Bibliothecee Manuali: Concionutorie

nuita potu. Pontanüs quoq; teftatur,fuiffe ho-

fruétus fecum advehunt, calore fuo temperet: :

gï

minem, qui nullo unquam tempore biberit a-

pofterioris paxtis caufam eíffe , quod aqua non

[j

quam aut vinum, quiq; mox ?egrotaverit , ubi

ita penetret , atque adeo fuccum pravum non

j

Ladislai Regis hortatu bibiffet paululum. Ari-

ita deferat in omnes corporis partes, ficut vi-

ftoteles teftatur, fe vidiffe hominem, qui folo

num facere confuevit.

A

f

fole, & aere viveret. Sed & An. Domini 1288.

XCIX. Probl 4. Quodnam ex tribus po-

tf

puella reperta , quase folo SS. Euchariftize ufu

tus generibus eft utilis homini, cerevifia, vi-

.contenta 30. diebus abftinuit a cibo. Neque

num, an aqua ? Refp. coeteris paribus aquam

hoc mirum ; nam aliqui AA. fcribunt, urfos

puram przeferendam videri, ita enim probari

tota hyeme dormire, & aves aliquas in Brafi-

E— 3

videtur poffe.Primo,ex ipfa facra fcriptura, ec-

b

lia roftro ex arbore fufpenfo fex integros men-

clef. c. 29. ubi dicitur: Initium vitae hominis

fes fine pabulo tranfigere? Refp. talia anima-

aqua & panis. Secundo , ex primis hominibus

lia aut homines non vivere fine alimento om-

usque ad tempora Noe poft diluvium, qui 1on-

ni, nam habent indigefti humoris & pituitze

giffimo vixerunt tempore,& probabiliter alium

copiam ,quam docent medici magis ac ma-

potum, quam aquam, non habuerunt, faltem

gis excoqui, & fic in fanguinem converti. Si-

apotiori, cum Noe primum vini ufum inve-

mile quid dici poteft de foeminis, quze humore

nerit. Tertio, ab experientia quotidiana, qua

abundant : fzepe tamen fraudes interveniunt,

conftat, rufticos & operarios, aliosq; plebejos

diabolo vel aliis interea cibum fuppeditanti-

homines , folam aquam pro potu adhibentes,

Pus. Aliquando vero miraculum intervenit,

fani(fimos eíffe , & robuftifimos. Hinc etiam

ut cum Nicolaus de Rupe apud Helvetios 20.

Pefcennius Imper. militibus vinum petentibus

ia d. wiigaup QEMEES GWuped —ll

annis abftinuit , fola Euchariftia paftus.

tefpondit: Nilum habetis, & vinum queeritis ?

XCIII. Probl. 21. Cur, qui confuüetum

Quarto,éx ipfa natura & fimplicitate aquze, ra-

prandium reliquerunt , poftea ceenare neque-

tione cujus liberatur a terreftri illa materia, &

unt, cibosque averfantur, cum tamen hi maxi-

noxiis humoribus, quos vinum & cerevifia a

me nutrimento egere videantur ? Refp. id ob

terra mutuantur. Certe de facto carnes aliosq;

venerem male trattatum contingere; venter

cibos facillime elixari.& concoqui beneficio a

enim lefus ob jejunium importunum appe-

quae advertimus , cur non ergo etiam ad con-

cottionem ftomachi juvare poffit? Illad tamen

tentiam perdit, qui & imbecillis redditus a ci-

bo in coena màxime gravatur. Unde commu-

facile concelfferim, plus roboris & caloris a vi-

niter talibus medici fuadent, ut in coena copi-

no fuppeditari, fi moderate fumatur, quod i-

ofam alimoniam non affumant, eo quod ve i-

dem de cerevifia quoq; fentiendum , fed iftud

triculus ob lóngiorem abftinentiam affli& is

comodum facile per cibos refarciri poteft,ma-

concoquere non valeat, & acceífione fen iin

xime a viris & juvenibus,nam fenes,quia cibos

crefcente , non ftatim ad antiquum ftatum re-

«

comode commolere ac concoquere non pof-

dire poffit.

funt,re&ius vini beneficio fe confervant.

XCIV. Probl 22. Cur prandium con ue-

C. Probl. s. Quod vinum optimum cenfe-

tum relinquentibus extrem?e corporis pa tes

ri debet ? Refp, olim Diogenes, alienum opti-

N

frigefcant ? Refp. quia venter biliofis repl tur

mum elfe, quia hoc optime fapit, uti gratis bi- -

humoribus, quorum morfu affe&us virtutem

bitum. Sed hzec Refp.ridicula magis, quam fo-

diffolvit, & corporis extrema refrigerat.

lida, eft.Aliter ergo comuniter refpondent, vi-

XCV. Probl 23. Cur, valentius alimen-

num eos i. e. coloratum, odoratum, fapidum.

tum vefperi fumendum eft? Refp. quia non

Hze enim proprietates arguunt fpirituum in

folum quies & fomnus , fed longius tempus ,

vino latentium fübtilitatem faciuntque , ut

naturalem adminiftrationem excipit.

vinum avidius fumatur, & confe

De Potu.

melius nutriat.

;

qqenter etiam

XCVI. Probl. r. Cur potus eft neceffa-

CI. Probl. 6. Qu lex

obfervända eft ei,

rius homini ? Refp. ut cibum temperet, & ap-

qui vinum fine damno bibere cupit?Refp. Eam

tum digeftioni efficit; quemadmodum in ol-

a nonnemine eleganter fequentibus verfibus

la repleta carnibus aut pifcibus, fi non habeat

indicatam effe: Vino non fpurcato, poculo non

nimio utere , non abutere, bibe,non inebriare,

humiditatem, nunquam aut hos aut illas con-

coquet ; & ficut ex farina, nifi aqua mifceatur

obinfirmitatem, non usque ad infirmitatem ,

nunquam fermentum prodibit ; ita neq; cibus

juxta tuum, non ad alterins, ftomachum. Alio-

fine potu fatis concoquetur, aut in cibum fan-

quin vinum lethificat,non izetificat cor hominis

guini conficiendo neceffarium matari poterit.

CILProbl.7.Cur vinum,&non perinde etiam

XCVII. Probl, 2. Cur ftomacho jejuno bi-

aqua, facit difertos, juxta notos illos verfüs :

bere nonfanum eft. Refp. Avicenna & alii,quia

Qui bona vina bibunt, vates, bona carmina

* fcribunt,

talis fobrià potatio vini magnum damnum af-

fert in cerebro, & quandoque morbum cadu-

PöPc vinu

m verba, & poft imbrem nafcitur

cum , aut appolexiam, caufat.

herba.

E

XCVIH. Probl. 3. Cur poft cerafa, pepo-

Refp. quia aqua eft potus fimpliciter ad fitim

nes,perfica,mora &c. generofum vinum biben.

fedandam & concoCtionein iuvandam idone-

us ; vinum vero przeterea etiam fpiritus quos-

dum; poft czeteros vero fru&us aqua conveni-

entius bibitur,aut calidum bonze carnis juícu-

dam fubtiles habet , quibus ingenium acuitur,

-

lum ? Reíp. prioris partis rationem effe, quod

& hilaritas in animo caufatur,per quam homo

r.

vinum generofum frigus nimium , quod tales

ad confabulationem mutuam incitatu

CIlI.

Titulus CXXIX. Sanitai

1753

CIIT. Probl

8. Quodnam vini poculum

eft, quia, fi inter tempüra refectiónis bibatur,

ex maxime nocivum hormini? Refp.

quar-

interrumpitur, & impeditur fumpü cibi in

tum , namut ZEfopus dixit :

Primum pocu-

prandio concottio, fitg; ut inconco&tus , e ven-

lam ad fitim fedandata pa,ïtmeb, fecundum

triculo defcendat , ex quo non modlcum mor-

ad hilaritatem, juxta iliud 11bulh, odit Le-

bi periculum oritur. Pro 3. parte nota, aliquos

nzeus triítia verba pater ;

tertium ad volupta-

eam [ic

intelligere , quod in coena primo loco

tem; quartum ad infahiam.Unde. Athenzeus di-

fit fumendus. potuu, fed negant medici hunc

xit: Vinum facit fenes etiam nolentes faltitare.

fenfum effe ,

-dici

ntq; a cibo potius inchoan-

CIV. Probl. 9. Cur poít ccenam illico biben-

dam efTe,fenfus ergo illius verfus eft,quod coe-

dum non eft? Refp. quia, fi bibatur, cibi ita in-

a a cibo liquido & conco&u facili inchoanda

natant,ut eos ventriculi corpus propter inter-

fit, quia , fi poftremo loco talis cibus famere-

pofitum humorem non contingat,at ooü nutri-

tur, conco&tio ejus citius perageretur, quam

menti concoCtionem bibere nihil veï"*' tum

craffi & duri cibi ,ficq; in ventriculo, quia ob

enim dittum incommodum non fequitur.

craffum cibum nondum concoctum egredi non

CV. Probl. ro. Cur, cum muïtum bibitur ,

poffet, retentus nimis adureretur , aut certe fi

ficciores ventres efficiuntur

cum tamen Oo-

exiret,craffum fecum traheret, ex quo pericu-

porteret humectari magis? Refp. quia fi co-

lum morbi non leveiterum incurreretur.Ratio

piofe nimis bibatur, ventriculus tantam co-

4. partis eft, quia ,

cum materia ovi fit optima

piam concoquere non poteft, unde ftatim de-

ad nutritionem & conco&tu facilis, przeftat ad-

truditur usque ad eum locnm qui 2 natura ad

jungere talem potum, per quein cito in mem-

hoc munus preftandum ei*"f intentus, nempe

bra diftribuatur, tlis autem potus eft vinum,

ad velicam, ficque venter & inteftiia ficciora

Deinde quia ovum tardius defcendit per gu-

remanent, neque alvi hunidze- redduntur, fed

lam,; ergo convenit adhibere vinum, quod prae

adïm&æ cum vino ad veficam confïueme fo-

alio potu adjuvat defcenfum.

leant etiam biliofa excrementa, quae alvum

CX. Probl rs. Cur Cerevifia: nova minus

lubricam folent efficere , fimul eo deduci.

fana fit, quam veterata? Prorefp. not. fcholam

CVL Probl. r 1.Cur pueri, cum calidze natu-

Salerniti has notas bonse cerevifize affignare:

r?e fint, vini tamen minus amantes fint , bcy—

Non acidum fapiat cerevifia, fit bene clara,

thze autem & viri fortes calidi exiftentes maxi-

Ex granis fit co&a bonis fatis ac verteratis.

mi amatores ejusdem vini exiftunt ? Ref. quia

De qua potetur,ftomachus non inde gravetur,

Ratio :.partis eft, quia, ut acetum omne,ita &

vinofitas eft appetitus humidi, cum ergo pue-

ri humido, Scythae autem, & viri fortes ficco

cerevifia acida multum infrigidat, atque adeo

propter calorem abundent, hinc fit, ut hi, non

ventriculum, qui nervofus eft, deftruit Ratio 2.

autem illi, vini amatores ünt

partis eft,quia turbida cerevifia impinguat qui-

CVIL Probl 12. Cur vinum fng1dos affe-

dem, fed urinarum meatus obftruit, flatus gic-

Gus parit? Refp. id proptereafieri, quod mul-

nit fpxratlonem difficilem facit, & pituitam au-

ta copia humoris in corpus aftumpta, fi non

)

get. Ratio 3.partis eft, quia quo grana meliora

in

funt,tanto meliorem humorem inde gigni ne-

fuperttur & in alimentum non vertatur ,

crudos & aqueos humores transmutetur, calo-

ce(Te eft.Ratio4.partis eft,quia male cocta ven-

trisinflationes,termina,& colicos cruciatus ge-

remq; naturalem obruat, unde liquor, qui na-

türa fua calidus erat, non mutatus, & ca]orem

nerat, eo quod difhiculter concoquatur a ven-

obruens naturalem , multum fngorlb in cor-

triculo.Ratio 5.partis eft,quia nova foecibus re-

oribus producit.

ferta eft, atq; adeo proeter mala , quae fecum

- CVIII. Probl. 3. Cur vinum lac fenum di-

male co&a aífert, eüam ftranguriam gignit.Ra-

tio 6. partis eft,quia ebnetas ex cerevifia magis

c1tar ? Refp. cum cibum ob defe&um denti-

-um commolere non poflint, calorem fuum na-

nocet,quamex vino,quia craffiores fumos in ca-

turalem vino potiffimum, perinde ut mfantes

put emittit,unde etiam difficilius difcutitur.Ex

L,är?re, confervare ftüdent.

quibus facüeRefp ad Problema colligi poteft.

CIX, Probl. :4. Cur inter prandenaum üt

- CXI. Probl. r6- Cur in prandio & coena ex-

pediat hauftum cerevifize praemittere? ProRef.

faepe parumque bibendum * ?

Ut minus zegro es, non inter fercula potes,

nota effectus vini & cerevifize longe diverfos:

Nam vinum . moderate fumptum fequentes

Ut vites poenam,de potibus incipe coenam,

Singula poft ova pocula fume nova.

quinque effectus relinquit : r. Calore & fubtili-

tate fubftanti»e efficit ciborum in omnia mem-

Ref. Rationé r. partis effe,quia cibus in conco-

&ione debet fimilis fieri maffze, ergo interpo-

bra diftributionem , unde Hyppocrates vinum

vocat alimentorum vehiculum.2.meatuum ob-

nendus eft frequenter potus,ut cibus permifti-

one illius mollior fa&tus permembra nutritio-

ftru&iones aperit,& ad excretionem incitat na-

ni defervientia facilius pervehatur. Ubi nota,

turam. 3.flavam bilem per urinamyfudorem &

excrementa expellit. 4.atram bilem, quae craf-

triplicem effe potum a triplici neceffitate defti-

natum primus vocatur permixtivus,qui neceffa-

fa, & tardi motus eft,ab hepatead fplenem, &

a fplene ad. os ventriculi nullo negotio dedu-

rius eft ad cibos molliendos ad fac1horem cOrl-

co&tionem. Alter delativus, qui adjuvat cibum

cit, eandemq; e corpore tandem expellit, me-

concottum, ut per membra facilius devehatur,

lancholicos quoq; humores fugat. 5. medetur

"'Tertius eft fitis fedativus ,

quo explenda fiti,

omnibus modis laffitudinis, & feffos artus re-

creat ,

& humiditate corporis 1eneranda utimur ; de

calorem & fpmtum naturalem corro-

borat, totum corpus calefacit, cerebrum pur-

primo intelligitur refponüo, qui proin necef-

farius eft, etiï aliquis non fitiat. Ratio 2. partis

gat , intelletum exmtat cor exhilarat, iram

miti-

1

m

9

£

Bibiotheg Munualir Concdonatorie

mitigat.&, utloquitur Galenus, hominem ani- .1. 4. Viridarii Probl. 24.certuni imprimis vide-

ima & corpore viriliorem reddit,unde abftemii

ri, quod homo ad tertium usq; diem inediam

czeteris paribus funt effoeminatiores. Cerevifia

tolerare poflit. Sic enimEfther gentilibus fuis,

vero juxta fcholam falernit. hos effe&us habet:

Nabuchodonotor fuis fubditis, trium dierum

Das Bier gibt grober Früchte viel ,

& noctium inediam przecepit, ut ex SS. Litte-

Sterchts Blut, und. mehrts. Flafch ohne Zid ;

ris habemus.Deinde fatis etiam conftat, ad fe-

Es lert die Blafen, und blehet den Bauch,

ptimum usq; diem inediam tolerari poffe; nara

E

Z

Es kühlet ein wenig, bleft auch auf.

imprimis hunc terminum inediz przefcribit

Hoc not, Refp. rationem probabilern effe, quia

Hippocrates l. de principiis, & przeterea etiam

ventriculus ante cibifumptionem vacuus &

Philo Judzeus l. de vita contempl. fic loquitur:

nutrimenti indigus e proximis vifceribus ali-

Non defunt, qui przeiaute accepti epulo fapi-

mentum attrahit,illam vero, ut Galenus docet,

entizx perdurarunt duplum ejus temporis, &

nihil praeter fuperfluitates & excrementa tri-

vix fexto die guftant cibum neceffarium, affue-

buiffe, certum eft, quo fit, ut fuperfluitatibus

ti ficut cicadze rore vivere, canticis opinor fo-

& excrementis abundet. Si igitur in principio

lantes inediam. Tandem vero etiam nltra no-

menfe bibatur vinum, quo natüra przecipue

num diem hominem protrahere poffe vitam

dele&atur, adeoque avidiffime ab ea rapitur,

fuam probatur :.ex variis animalibus,qui tem-

fuperfuitates a. ventriculo attractee una cum

pore fat longo famen tolerarunt; Sic Lzelius

vino in omnia ftatim corporis membra non fine

Bifciol.l.to.x.horar. 1.16.c.2.teftatur,bovem fub

fanitatis difpendio diftraherentur. Et propte-

ingenti feeni cumulo fine alimento multos vi-

rea medici etiam in magna fiti cerevifiam po-

xiffe menfes, quem ruftici amiffum credebant,

tius bibendam ajunt, quia vinum cito nimis af-

tandem veroinventus eft adeo pinguis & niti-

fumptum, quia nondum fatis conco&tum eft, in

dus, ut fe loco movere non poffet; fed & galli-

acetum vertitur in membris!Cerevifia vero ut-

na quzedam repertaeft viva poft go. dies in tali

pote craifior & ad conco&tionem pertinacior

loco, übi comedere nihil poterat. 2. Variis e-

nontam avide rapitur, & prazeterea etiam hu-

xemplis idem probatur, quze a Mendoza 1. .

mores orificio ftomachi infidentes abluit, &

narrantur , videlicet quod aliquis ultra 3.:men-

fitim, quae ex nimia vini potatione timetur, uti

fes vixerit fine cibo, Puella germana integro

&quamlibet aliam mendofam,coercet & repri-

biennio: Faemina alia in Normandia r3. annis:

init.

Venetiis vero repertus eft, qui 46, annos jeju-

CXIL Probl. 7. Cur poft pyra potus fumena

nus tranfegerit, Sed & ipfeAlb. M.teftatur, vi-

dus fit, juxta illos fcholze falernitanze verfus ;

difle fe mulierem, quze 2o.

F'ertpyra noftra pyrus, fine vino fünt pyra

dies ab omni cibo abítinueri

t,

quandoque & 30,

virüs,

"

. CXVL Probl. 3. Cur juvenes magis efuriunt,

Si pyra funt virus, fit maledi&ta

pyrus. &:

quam fenes? Kefp. Hyppocr. juvenes propter

Poft pyra de potum :

:

tria capita magis indigere cibo, quam fenes: 1.

Kefp. rationem effe, q

uia pyra fänguinäm fe-

propter incrementum.. 2. propter reftauratio-

rofo fücco replent, pntrefactionig; obnoxium

nem vitz. 3. propter confervationem vitze,

reddunt,ac colicos cruciatus fufcitant, Vinum

Hinc mirum non eft, fi majorem etiam appe-

ergo cum calefaciat, tenuet, fíatus difcutiat, &

titum illis indiderit natura. Alii tamen & fere

ferofam redundantiain confumat, convenien-

rectius, caufam conjiciunt in calorem, qui ma-

tiffime poft illorum comeftionem bibitur.Quod

Jor reperitur in juvenibus, quam in fenibus,at-

idetn etiam ipfa pyra. per fe przeftant, fi coCta

que adeo plus concoquere poteft. Quze eadeim

fint, unde tal! modo falutaria ; fi vero. cruda

etiam caufa eft, cur quilibet tempore hyemis

fint, noxia eífe, eadem fchola docet hoc verfu:

majorem in fe famen, quam zeíftatis tempore ,

. Dum coquis, Antidotum pyra funt

E

fed

experiatur: tum enim calor

per gntiperi&af(ïn.

cruda venenum,

intenfus fortior evadit.

it ftomachum , reveiant fed

Cg,uda gravat

CXVII. Probl. 4.Cur ii,qui fpe

bulaticnib.aut

cotta gravatum.-

aliis mentis exercitationibus dediti funt, mino-

Quod etiam faciunt poma , dum flatus in ven-

rem famem,quam alii,experiuntur? Refp, quia

tre excitant , qui dein cibu

ducunt. .

De Fume.

m facile per alvum

per ejusmodi exercitia calor ad caput cote-

raque organa avocatur a ftomacho, unde mi-

CXIIL Quandoquidem cibus ac potus funt

nus tarde coneoquit ftomachus cibum, atque

obje&tum famis & fitis , nullus de his commo-

adeo minus etiam avide novum cibum a

ppetit.

dior agendi locus vifus eft, quam ifte, fit ergo

CXVIIIL Probl. 5.. Cur ad famem excitan-

CXIV. Probl. 1.Cur tolerare diu famem no-

dam füadetur. communiter corporalis aliqua

xjum valde cenfetur corpori ? Refp. quia fto-

exercitatio? Relp. quiaper talem motum,& la-

machus,fi non habeat cibum,quem concoquat,

bormajorincorpore, & confequenter etiam

4

attrahit ad fe loco cibi humores malignos &

in ftomacho calor excitatur, unde cibus ibi-

putridos, uti colligimus manifefta experientia.

dem contentus citius concoquitur, & abfumi-

diebus jejuniorum ; tum enim,licet no&te jeja-

tur, atque adeo novi cibi appetitus exurgit.

nanteshabeamus appetitum comedendi,mane

.CXIX. Prob. 6. Cur ii, qui longam famem

tamenappetitum omhné evanuiffe advertimus,

paíli funt, lividum colorem fortiuntur ? Refp.

eo quod fÍcilicet ftomachus malignos humo-

quia omnis füccus & fanguis a ftomacho per

res attraxerit,iisq;concoquendi occupatus fit.

partes propinquas attrahitur.

Unde fit, ut

CXV. Probl. 2. Poteftne homo naturaliter

membra exteriora fucco fanguineo deftituta

famem ultra 7. dies tolerare? Refp. Mendoza

ejusmodi colorem induant.

CXX.

L

177

T U/ul; CXXLX. Samtar.

C. 19. de Imp. Occid. füb Juftiniano Imp. duze

CXX. Probl..7. Cur famem patientibus fa-

liva falfor amariorque eflicitur ? Refp. quia

mulieres 17. hominum cadavera, quos dormi-

in talicafu in defectu aiterius alimenti ftoma-

entes occiderant, abfumpferunt. Pro fiti pu-

gnat teftimonium tumChrifti Domini in cruce

N

chus ipfam bilem invadit, unde poítea ama-

rus fuccus per totum corpus, & confequenter

folum prope fitis. tormentum exprimentis ,

inipfam etiam linguam derivatur.

4

*

tum divitis epulonis guttulam aquze petentis,

*

uturnam fa-

CXXI. Probl. 8. Cur ii, qui di

quafi & ipfe folum hoe tormentum maximum

mem paffi funt , fi nimis avide copiofeque ci-

crederet. Accedit, quod, ut Ariftoteles docet,

bum fumant, repente moriantur? Refp. quia

id zegrius plerumque percipimus ; atqui potum

ftomachus per longam inediam corrugatus ,

jucundius füuaviusque fumimus , ergo etiam

& ar&atus tam dilatari non poteft, unde tales

carentiam ejus pro majori tormento habebi-

inus.

s

n

famelici appetitus potius , quam neceffitatis ,

praefcriptam fequentes tantum cibi itmunt ,

CXXVI. Probl. à. Cur, quo plus potze funt,

ut denique calorem nativum opprimant.

plus fitiuntur aquze ? Refp. tum quia major

femper zeftimatio de dele&tatione, quam hau-

. CXXII. Probl. 9. Qui fieri poteft, ut. aliqui

fe ad longam inediam affuefaciant ? Refp. id

ftus fecum affert, percipitur , quze proinde

fieriilla ex caufa,quod tales homines paulatim

magis femper allicit appetitum ad rovum

fibialiquid de cibo fübtrahendo naturam atfue-

potum expetendum ; tum quia per nimium

faciant, ut paucisfit contenta , quatenus fcili-

potum hepar nimium incalefcit, ficut fieri

ï

cet calorem & humidum naturale paulatim

poteft in filicibus balneorum, qui per aquam

E

imminuunt, ut proin tanto pabulo amplius

affufam plus incalefcunt ,| unde plus femper

*

nonindigeat. Unde & ipfe ftomachus paula-

otus ad calorem moderandum expetitur.

h

CXXVIL. Probl. 3. Cur , qui noctu femper

tim magis adftringitur. Recte taznen notant

Ü

medici , ejusmodi mutationem paulatim , &

plus fitierunt , fi fuperdormierint, fitim mane

non repente , introducendam , eoquod a con-

fedatam advertunt? Refp. quia potusmaxime

ad cibos concoquendos expetebatur, qui cum

trario ad contrarium pericu

M

lofus ;plerumgue

fit tranfitus.

*

interea per fomnum licet difficilius, conco&i

CXXIII. Probl.ro. Uade fameslupina,quam

fint , mirum non eít, fi fitis po&eaxfine: cef-

fante ceffet. -

aliqui patiuntur, oritur? Refp.eam probabili-

ter ex nimia apprehenfione cibi, quam: tales

CXXVIH. Probl 4. Cur fitis potiffimum

homines de cibo conceperunt,oriri ; hinc enim

calido hepati adfcribitur ? Refp. quia hepar

incumbit ftomacho, & fuo calore ilium inflam-

quo plus fumunt , tanto majorem femper ap-

petitum ex recordatione praeteritze delettatio-

mat, ut potus refrigeratione indigeat, cum re-

fpiratio illuc non pertingat. '

nis concipiunt;quousque per frequentem abfti-

CXXIX. Probl. 5. Cur timidi vel rei ad fup-

nentiam ( qua optimum huic malo tollendo

remedium eft ) phantafiam ac memoriam de

plicium ducendi prze aliis vehementer fitiunt?

äy;

bonitate & dulcedine praecedentis comeftio-

Refp. id propterea fieri , quod metu inftantis

nis deponant. Alii tamen in calorem valde ve-

malifanguis & calor partes exteriores defe-

hementem ftomachi caufam refundunt , qui ,

rant, & ad interiores fe recipiant, illas-

quo plus pabuli fuppeditatur , tanto plus fem-

fitis oritur.

que inflamment , ad quam inflammationem

perappetit,atque adeo magis femper augetur.

CXXIV. Probl. 11. Cur lis, qui longam fa-

CXXX. Probl. 6. Cur aqua, autalius po-

tus paulatim fümptüs , celerius fitim extin-

mem paffi fant , pedes intumefcant ? Refp.

quia fübtra&o alimento , & fubftantia carnis

guit, quam fi celeriter hauriatur ? Refp. quia

aqua przeceps tota ruit,lente progrediens infi-

imminuta aer in lomm fucceditä pedesque

nuat fe in partes corporis , easque valde apte

i;ïflat. ;

De Siti

3

irrorat & madefacit , non fecus atque in agro-

CXXV.Probl. i. Majusne tormentum

eft

rum irroratione aqua raptim demilfa perfluet,

fenfim dedu&ta a terra altius imbibitur.

fitis, an fames ? Refp. proutraque parte argu-

qmenta fat probabilia occurrere. Pro famequi-

CXXXI. Probl. 7. Cur fitis hominis valde

"eftuantis multum lenitur , fi quis in loco fri-

dem pugnant varize hiftorize, ex quibus habe-

tur, nec ipfos etiam parentes filiis , aut filios

gido quietus fedeat ? Refp. quia cum talis

parentibus peperciffe , uti Jofephus Judzeus

fitis ex nimio zeftu orta fit, ipfo »eftu tanquam

caufa per frigus depulfa , fitis etiam tanquam

lib. 6. c. 11, & l. 7. c. 7. de fame Jerofolymita-

na teftatur, Apud Perfas quoque Rex Camby-

effe&us ipfius ex parte minuitur.

fes magnam partem exercitus fortito comedit

CXXXIL Probl 8. Cur oui fitim ma-

gnam experiuntur, arida adeo labra fentiunt ?

prze fame, utSeneca memorat. Apud Germa-

nos anno 849. univerfos populos fames ve-

Refp. quia humor a vicinis ftomachi partibus

xavit,ut patres filios ad fylvas dolo ducerent,

attraCtus facit , ut hze etiam a partibus fibi

propinquis humorem attrahant, & fic dein-

