rolenfes , Henebergenfes , Arimbergenfes ,

Tyrolis, Suevize. Secundum eft Archiducum,

Mompelgardenfes &c.

quem titulum , Limnzeus ait , in folo imperio

receptum effe,, Auftriaczeque tantum familize

. HI. Queritur 3. Unde Barones in commu-

datum, quod aliqui Friderico lil. alii autem

ni fuam ethymologiam fumant ?

Maximiliano adfcribunt. Tertium eft magno-

Refp. 1. Baronem generaliffime acceptum

rum ducum , quorum duo tantum funt , Ícili-

fignificare pernobilem virum ,

& quidem

cet Dux Hetrurize,& Dux Mofcovize, quze epi-

quandoque generaliter, quomodo omnes Pri-

theta haud. dubie ad ipforum eminentiam fu-

matesProvincize Barones appellantur ; quan-

pra alios duces oftendendam, atque ad ampli-

doque fpecialiter, quomodoBarones vocantur

tudinem majeftatis ipfis prope regibus parem

illi Nobiles, qui deBaronatu inveftiti funt, vel

indicandam datum eft , de quorum origine ,

qui etiam fine territorio Baronis titulum &

fucceffione , & przerogativis fufe iterum fcri-

privilegia acceperunt. Refp. 2. Kthymologiam

bentes authores videri poffunt.

nominis incertam effe, alii enim «zo v« Bewrs-

II. Quzeritur 2. Unde Comites nomenclatu-

7s , hoc eft, a gravitate, quze ipfos decet, de-

ram fuam acciplant, & quotuplices fint ?

rivant ; alii a &aeo, hoc eftmole corporis , qua

Refp. 1. Comites latine a comitando dié&tos

czeteros fuperare debeant; alii abHebraeo Bar,

effe,germanice vero a judicando; nam Graf a-

quod filium fignificat; cum enim ab initioRe-

ges multos haberent filios, nec poffent omni-

pudBelgas judicem fignificat. Hodie vero Co-

mes,tefteHymn»o,ille dicitur, qui de comita-

bus regnum dare, donabant eis ampla Caftella

tu a Principe inveftitus,aut alio jufto titulo di-

cum jurisdictione & imperio , & fic Barones ,

gnitatem Comitis, etiam fine terra vel feudo ,

. e.filios aliis celfiores vocabant; alii ab alia ra-

na&us eft. Refp. 2.Comitum varia effe genera;

dice Hebrza. Para ,

ut germanica voce

nam alii funtfimplices, alii Marchiones , alii

Bar, qux idem fignificant, ac liberum ef-

Landgravii, alii Palatini, alii Burggravii. Refp.

fe, unde forte etiam germanice vocantur

3. Marchiones originaria fignificatione idem

Freyherrn , quod olim a tributis & legibus

foluti & liberi fuerint; alii ab Hebraico Ba-

effe, ac Comites limitibus regionis cujuspiam

rzefeCtos, ZMMarck enim idem eft Germanis ac

ra, quo idem fignificat , ac elegit, crea-

vit, ut adeo Baro idem fit , ac electus , crea-

imes ; alii a Marcomiro Francorum duce; alii

a Marcomannis equitatu potentibus populis

tus ; alii a /reyen, ut Barones dicantur , quafi

derivant, unde Marchiones equitum magiüros

Fraionzs,hoc eftliberi & exempti ; alii aliter de-

rivant

Titulus C X X 1V..— Resyublica.

63

fivant. Refp. 3. Aliquos Barones dici femper

alterum eorum , qui contra patrize hoftes cer:

frey , quales funt primarii Barones, alios infi-

tarent,qui Equites,i. e.Aitter vocabantur;unde

mos, medios,qui przecipuis Baronibus fubfunt,

forte etiamnum hodie nobilitas Sueviv , &

& Barones,qui liberiLandfaffii vocantur.Refp.

al* , vocantur die Ritter[chaft ; atque hzec

4. Barones,llluftres,ac generofos appellari, ad

nobilitas jam olim. erat fülcrum regnofum ,

fignificandum , quod ipfi fattis , virtutibusque

uti maxime Gallia & Perfia fenferunt, nam

egregiis nomen, familiamque fuam illuftrare ,

Gallia jam prope in regum Anglicorum pote-

& generofitatem animi ita probare debeant,ut

ftatem redacta, ope & auxilio nobilitatis vindi-

non fruftra aliis nobilibus przelati videantur.

cata, & liberata eft ; fic Perfia, modoa Tarta-

IV. Quiritur 4. Unde Nobiles fuam origi-

ris, modo a Saracenis agitata virtute nobilita-

)

nem, & appellationem habeant ?

tis confervata eft; imo & Hifpania nobilitatis

Refp. r. Nobilis nomen varie a variis deri-

ope fervitutem Maurorum exculfit. Refp. 5.

vari ; nam aliqui volunt , nobilis idem fignifi-

Nobiles re&e ab aliquibus dividi in titulares ,

care, ac non bilis, eoquod illis maxime conve-

id eft, eos , qui fpecialem nobilitatis titulum

niat humanitas & manfuetudo ; aliis placet ,

habent, ut Imperator, Rex, Dux, Marchio, Co-

quod nobilis fit di&us non vilis; aliis idem eft,

mes, Baro, DoCtor &c. & non titulares , qui

Nobilis , ac nobislis; quoniam Nobilibus in-

fimplex nobilitatis nomen habent.

nata fit fuperbia , & quse hanc plerumque co-

V. Quseritur 5. Àn & quomodo differant

mitatur, contentio , aut forte quoniam iis ut-

equites a Nobilibus &c.

& quid Xaliud de Equi-

N

pote magis virtute confpicuis perpetua lis fit

tibus notandum.

cum vitiis, unde forte proverbio locus factus ,

Refp. 1. Equites generaliter vocari omnes

quo dicitur : Starkmüthig , fromm feyn , weif

Nobiles , maxime laicos : ratio eft , qui ante

und mild , geheret inder ddele Schild ; alii re&tius

200.circiter annos foli fere Nobiles, & quidem

nobilem a nofcendo, ut ftabilem a ftando, di-

equeftri agmine militarunt.Specialiter vero lo-

&um volunt, qui enim ob virtutem fuam, vel

quendo de Equite,gradus hic major eft gradu

facta illuftria famam fibl & eminentiam fupra

Nobilis fimpliciter dicti, majoraque habet pri-

vilegia. Licet autem aliqui putentEquites ger-

alios comparavit , merito nobilis dici poteft ,

unde quoque hzec vox etiam in malum ufur-

manice Aitter vocari , eoquod nobili equiti

patur,ut nobilis latro,fcurra, i. e. famofus dica-

femper duo comites fint adjuncti , ut adeo

tur, ficut Cannas clade romana nobiles dici-

idem fit , ac dritter ; alii a voce graeca. evrse

mus. Germanuica vox Édelmann probabiliter

quod fervatorem fignificat,derivent, re&tius ta-

compofita eft ex voce Zdeler & IMann , ita ut

men ab equitando defumpta diciturjita tamen,

idem fit, Edelmann ac Adlers- Mann,quia debent

uta coinuni equite , qui Aeuter vocatur , per

romanam Aquilam virtute fua acfortitudine

mutatam primoe fyllabze vocalem diftinguan-.

defendere. Refp. 2.Duplicem effe nobilitatem ;

tur.Refp. ». Equites a Nobilibusinfequentibus

ethicam feu internam , & politicam feu exter-

fere differre. r. Quod eques non nafcatur talis,

nam,illa provenit,confiftit in fola virtute, unde

fed ab alio fiat ; unde & ipfi Reges & Impera-

S.S. P.P. fzepe dixerunt r. fola nobilitas eft ,

tores patiuntur fe ab alio Equites creari. 3.

clarum effe virtutibus ; nam fine hac vaniffima,

Quod ex ignobili aliquis nobilis fieri poffit ,

imo nulla fanguinis eft nobilitas,juxta illud :

non autem ex ignobili Eques,nam Eques fem-

Si Pater eft Adam cun&ctorum,mater & Eva,

per gradum nobilitatis fupponit. 3. Quod pri-

. Omnes nonne fumus nobilitate pares ?

vilegiis & dignitate differant equites a Nobi-

libis, quia Equites habent omnia Nobilium

if/ann Adam later wird genannt ,

Ünd Éva Muiter 1

bekannt , .

privilegia, at nobiles .non seque privilegia

Equitibus conceffa participant. Hinc & orna-

Ws [uchen wir. das G[chlecht: fo weit ?

menta Equorum fpecialia habent. 4. " Quod

Wir find all gleiche Edelleut.

Equites veri fint milites, non item promifcue

Non tamen illam ut caufam efficientem habet,

Nobiles etiam milites vocari poíffint , & fint.

fed ut conditionem tantum , quia non virtus,

Refp. 3. Equitum varia effe genera,nam aliqui

fed benignaPrincipis voluntas,& legis,confue-

fimplex Equitum nomen & conditionem ha«

tudinisque efficacia politice nobilitat. Refp. 3.

bent,alii Equitis nomen cüm adjuncto tenent,

Nobilitatem in genere probabiliter dici juris

quales v. g. funtEquites aurei velleris, Equites

Gentium,nam omnes fere gentes habent fuos

S. Georgii, Equites Malthefii, feu S. Joannis ,

nobiles, ita ut ne novus quidem orbis iis defti-

EquitesOrdinis Teutonici &c. Refp. 4.Equites

in imperio afolo imperatore fieri , in aliis ve-

tuatur;certas tamen fpecies nobilitatis per ad-

ditionem juris civilis coepiffe. Refp. 4. Nobili-

ro regnis ab eo, qui regni caput eft.

tatem probabiliter fic originem fuam fumpfif-

VI. Quzeritur 6. Unde Equites aurei vel

leriäh

fe. Videbant majoris noftri , falutem patrize

originem fuam fumant , & quod eorum fit of-

x

duobus potiffimum mediis confervari incolu-

ficium , aut privilegia ?

,mem,fcilicet cultu divino, & fortitudine mili-

Refp. 1. Juxta communem opinionem , in-

tari ; hinc quia utrumque officium hoc ardu-

ftitutorem hujus Ordinis effe Philippum bo-

um nimis erat, praemio praeftantiffimo , fcili-

num Burgundie Ducem, Caroli Audacis

cet honoris & dignitatis eminentia animos

patrem , qui ipfo die nuptiarum cum Ifabel-

fuorum clientum excitandos putabant ; Fran-

la Regina Portugallie habitarum anno 1439.

«JS

ci jam olim duo ftatuerunt Nobilium genera.

eum inftituit : Cur autem vellus aureum

Primum eorum , qui facris proeffent, quos

elegerit, varie rationes afferuntur ab au-

Druides, i. e. Dominos vocabant;quibus hodie

thoribus. ,

aliqui putant ad imitationem

refpondent Canonici , und die geadlete Stifter ;

Gedeonis id fa&um ; ali arbitrantur ,

Phi-

64

/Bibli/othecæ AMánualts Concionatoriæ.

Philippum hoc vellere voluiffe filgniücare, foe-

qu:erens,xclamavit : difpereat, qui male omi-

cunditatem foli fui effe aureum vellus,alterum

patur: fimulque adjecit, tempus propediem

illud Jafonis longo poít fe intervallo relin-

adfuturum,quo contra,qui nunc rififfent ad fa-

quens;alii denique certum putant, ab aureo]a-

Ícize afpe&tum,eandem fumma veneratione el-

fent fufcepturi.Paulo itaque poft, videlicet an-

fonis Argonautz vellere hunc Ordinem nun-

cupatum, eoque fine inftitutum , ut primario

no 1551. hunc Ordinem coepit, qui brevi in

-quidem ipfum Ducatu

m Burgunticum , vel

fplendidiffimum evafit, & Reges aliquot, fum-

Praefidem Ordinis ; dein

de vero etiam czetera . mosque Principes numeravit.Admittit autem

membra ejusdemOrdinis protegant,atque de-

hic Ordo 40o. Equites,qui pallio utuntur coeru-

fendant. Non defunt tamen, qui putent, hunc

leo, & fafcia fibulata cruri applicata cum hac

infcriptione : , Difpereat , qui male ominatur.

Ordinem a Joanne Nivernenfi Duce Burgun-

dize inftitutum effe, aureique vellerisOrdinem

Catena przeterea aurea utuntur , cujus extre-

inftituiffe in memoriam captivitatis fuze,quam

mitas effigiem S. Georgii habet, quem pro pa-

trono elegerunt, & in ejus honorem 20. April.

apud Turcam in iis ipfis locis , ubi Jafon au-

Vindeforii folemnem -peragunt feftivitatem,

reum vellus abftuliffe dicitur, fubierat. Hodie

tamen hujus Ordinis Praefides foli funt Reges

qu:e folemnitas,uti & plerzeque hujus Ordinis

leges & confuetudines, magnam cum Ordine

Hifpaniv , eoquod Carolo Burgundize Duce

demortuo,Maximilianus, aq

uo Hifpanize Re-

equitum aurei velleris affinitatem habent. .

ges originem fumunt,Burgundize Dux factus,

VIIL Quaeritur 3. Und Eequites S. Joannis,

feu nunc Melitenfes, originem fuam traxerint,

atque adeoEques & defenfor hujusOrdinis fo-

& quis eorum finis ?

3emniter creatus fit Brugis. Refp. 3. Pro fignis

huncOrdinem habere catenam auream,ad cu-

R. Hanc effeOrd

inis hujus originem. Poft-

quannanno 1012. Turcze Paleftinam. occupat-

qus extremum agnusjungitur auratus,cui addi-

fent, templum S. Sepulchri inta&um relique-

tur : Pretium non vile laborum. Feftiva verolux

ordini huic diesS.Andrez facer olim erat,nunc

runt,unde mercatores Malphitani induxerunt

ab authore mutata eft in diem fecundamMaji

Abbatem & Monachos,qui paulatim exftruxe-

runt Hofpitale pro peregrinis, & oratorium in

numerus ejusab initio 4d25. poftea ad 31.tan-

dem a Carolo V. ad 30. perfonas extenfus eft.

honorem S. Joann. Baptiftze, unde Johannitae

Refp. 4. Conditiones adEquitem talem requiri

di&i : Hos Gothefridus & Balduinus magnis

proventibus , recuperata Hierofolyma , dita-

fequentes. 1. Ut fit de praenobili familia & fa-

&tis gloriofus. 2.Ut nulli alteri EquitumOrdini

runt, eorumque fidei civitates, & caftella con-

fefe abdicat. 3. Ut certis diebus catenam, vel-

tra infideles defendenda comiferunt.Anno ve-

ro 1308.cum hoftibus armata manu Rhodum,

lus vero aureum quotidiefilo ferico appenfum

portet. 4. Ut juret , fe, & ipfum Przefidem &

&alias quinque adjacentes Infulas eripuiffent,

czetera Ordinis membra, pro vitibus defenfu-

ab hac vi&oriaEquites Rhodii funt dicti; quo-

niam vero anno 1523. a Turca ejecti tandem

rum,obedientem futurum,fi moneatur,vel pu-

niatur,przefentem futurum,die congregationis

funt,& in Italiam fecedentes propriis fumpti-

indi&o, vel certe Legatum miffurum. Inftitui-

bus usque ad annum 1529. vixerunt,tandem a

tur autem hic conventus tertio quovis anno,

Carolo V. Imperatore Maltham dono accepe-

fecundo die Maji hoc modo, ut primo quidem

runt ( unde hodie Malthefii vel Melitenfes

die Maji conveniant in domo Praefidis , eum-

Equites dicuntur ) cum his conditionibus, ut

contra Turcam & Piratas pugnare parati fem-

que ad vefperas deducant. Sequenti die eo-

demOrdine officio interfint divino, & aureum

per 4.naves a&tuarias haberent inftru&tas;dein-

nummum offerant , a prandio vero violaceo

de ut Regem Hifpanize , atque utriusque Sici-

veftitu induti Vigiliis pro defunctisEquitibus

lize protectorem. agnofcerent ; denique ut ei-

dem in vicem gratitudinis , fingulis annis fal-

cantari folitis interfint. Tertio die mane miffze

pro iisdem defun&is dicendze interfint. Quar-

conem mitterent. Habent hi Equites ad latus

to die quocunque veftitu cantandze de D. V.

in peGore pro infigni crucem albam ottangu-

miffze interfint. Quinto die confilium adeant,

larem , Patronum S. Joannem Baptiftam , vi-

ubi cancellarius ab initio ad virtutem eos hor-

vunt fub regula S. Auguftini, jurant pauperta-

Xetur, tum finguli fecedant, ut in ipforum

tem & caftitatem, & obftriti funt , fingulis

diebus 15o. Pater nofter dicere.

vitam inquiri poffit, & delinquentes puniri ;

denique fi opus fit,noviEquites inOrdinem re-

IX. Quzeritur g.Unde Equites Ordinis Teu-

tonici originem fumpferint ?

cipiantur. R.5.HuncOrdinem peculiares leges

& jus habere , cui in caufis Equitum horum

R. Ejus authorem germanum quemdam fa-

diiudicandis ftandum fit,neque ab eo ullatenus

tis locupletem fuiffe,qui,cum videret,Hierofo-

lymz, ubi ipfe habitabat,fat multos quotidie

appellare liceat , aut gd alium judicem ci-

Germanos appellere,qui linguze ignari a nemi-

tare.

VII. Quzritur 7. Quomodo Ordo Equitum

ne excipiebanttur hofpitio,domum fuam in ze-

S. Georgii & Perifcelidis exortus fit ?

nodochium convertit, & B.V.templum exftru-

Refp. Eum effe inftitutum ab Eduardo 1II.

xit , cujus a nomine poftea dicta eft fraternitas

Angliz Rege, hac occafione : Adelheid»e Co-

Ordinis Teutonici * Hofpitaliorum S. Marioe

mitiffae Salistercienfis ( quam fumo profeque-

Hierofolymitanze ;poft hzecOrdini Magifter le-

&us,atque characterEquitibus datus,nimirum

batur affe&u ) fafcia cruralis inter choreas in

terram deciderat, eam itaque Rex cum fuble-

ut crucem nigram geftent,pallio albo inhzeren-

vaffet propriis manibus, Nobilium corona ef-

tem. Nullus in hunc Ordinem admittitur, nifi

Germanus nobilis,qui promittere debet , fe,

fufo cachinno ridere czepitjundeRex, Comitif-

ía ingenuo rubore fuffufa, officio colorem

fi opus fuerit,contra infideles certaturum , &

vitam

Titwus CX XIV.. Respubltca,

6*5*.'

vitam etiam proReligione profufüurum ; Regu-

rentia, & inde depehdehtibus confiftunt, hinc

lam habent S. Auguftini, coelibem ducunt vi-

Nobiles prsoe plebeiis ad officia fzecularia funt

tam, promiífiores gerunt barbas, exceptis fa-

allumendi; in paritate fuffragiorum ignobili-

cerdotibus, quoad czetera fere cum ]ohannitis

bus funt praeferendi in. beneficiis ac dignitati-

conveniunt. Poft aliquot annos Xenodochium

bus ecclefiafticis; majoribus beneficiis & pra»-

hoc Ptolomaidem translatum eft, qua expu-

bendisfunt honorandi, & in obeundis legatio-

gnata a Saracenis anno 1220. bona horum E-

nibus funt preferendi ; Camerze imperali dan-

quitum pars inGermaniam reverfa contra Bo-

tur Affeffores, reverenter funt falutandi, in vo-

ruffos felicer pugnavit, & pof

EUR

uNv

annos Bo-

tando primum habent votum ; in judicio com-

ruífiam fui fecitjuris, unde magifter hujus Or-

parentes ad fedendum a judice invitantur, ad

dinis Marizeburgi in Boruffia refidebat. Tan-

judictum non verbo, fed fcripto citandi funt ,

dem ubiAlbertusMarchioBrandenburg.relicto

longior terminus ad judicia illis preefigendus

Ordine anno 1525. a Sigismundo Polonorum

eft, ad teftimonium evocatus non teneturire.

RegeDuxBorutfize creatus eft, refidentiaMer-

pedes, fed equo & vehiculo uti poteft fumpti-

getheimium translata eft.

bus producentis, fi ftat in domo , & verecun-

X. Quzeritur 1o. Quid de Nobilibus imme-

datur, quia male eft veftitus, reftituitur adver-

diatis, feu dem FreyenReichi-Zldel , oder von der

fus lapfum temporis; illi injuria fit, fi modico

freyen Ritter[chaft , notandum ?

fumptu fepeliatur ; in criminibus fatisdatione

. Refp.r.Eosratione Territoriiin tres Claffes

non onernatur,fed juramentoria abiis exigitur

dividi, fcilicet in Franconicos, Suevicos, Rhe-

cautio ; alapaNobili illata reputatur gravior of-

nanos ; quibus aliquiAlfaticos addunt.Ex qui-

fenfa, quam vulnus ; ob nobilitatem mariti ma-

bus Franconica Nobilitas fa&ta eft libera, quia,

jor dos a parentibus nuptaeconftituenda ; ali-

licet habuerit Duces proprios, eorum tamen

menta Nobili debita, ampliora, delicatioraque

jus poftea imperio accrevit, ut adeo ex media-

fuppeditanda, hinc non tenenturNobiles come-

tis facti fint immediati ; dividiturin 6.Ordines,

dere allium, cepas, panem atrum, cafeum &c. ;

videlicet in Odemealdt , Steigerwaldt , Gebürg,

imo in Hifpania cautum eft Equitibus della

Zltenmühl, Baunath, Rhon, und Iehrre. Suevica

Banda, ne tales cibos comedant ; alioquin

nobilitas eodem fere modo, poftobitum Con-

octiduo in poenam aliorum confortio carere de-

adini Ultimi Suevize Ducis, imperio fuübjecta

bent. 3. Genus eft eorum privilegiorum , quze

eft , dividiturque in 5.1oca, fcilicet in Haguu,

immunitates concernunt, nam Nobiles ratioue

Bodenfze, und.Algeu. 2. /n der Donau. 3. m Ko-

bonorum feudalium ad collectas, & munera

cher, oder Gochen. 4. /AlmScharzwald.s. Im Creyz-

publica non tenentur, funt immunes a vectiga-

ggu. Rhenana nobilitas eodem modo imperio

lis praeftatione, non quidem authoritate juris,

fubdita eft, quo füuevica, cum nullum habuerit

fed confuetudine antiqua Germanize, quze ta-

-certumDominum przeterSuevize Ducem. Refp.

men pluribus in locis fublata eft , non cogun-

2. Privilegia Nobilium immediatorum fere fe-

tur fübire tutelam pupillorum ignobilium. 4.

quentia effe , quod habent jurisdi&tionem ter-

Genus eft eorum , qus? in poenarum tempera-

xitorialem, quod habeant regalia, quod Archi-

mento confiftunt, nam Nobilis regulariter mi-

viijüs habeant, quod conventus indicere pof-

tius puniendus eft, quam ignobilis, cruciatibus

Tint fine fpeciali facultateImperatoris, quod in-

& torturis regulariter non eft fubjiciendus ,

ter perfonas egregias referantur.Specialia vero

non habens in zere, non protinus debet puniri

privilegia etiam cuique feorfim conveniunt.

in corpore ; propter debitum civile, velex cau-

V

. g. Exemptio a Telonio , ftabilitas jurium ,

fa seris alieni non debet realiter citari, vel in

& fimilia.

carcerem duci ; non conveniuntur infolidum,

XII. Quzeritur z1. Quid deNobilibus media-

ledin quantum facere poffunt ; habita ratione

tis notandum ?

nobilitatis , jus przetorium in bonis Nobilium

Refp. 1. Nobiles hos varie dividi, nam ali-

feudalibus non conftituitur, ita ut vendere co-

qui funtFeudatarii, aliiLandfaffii ; illiin feuda-

gantur caftra, &Latifundia fua ; nonfacile con-

li tantum caufa coram. Domino comparent ,

Ttringendi funt arrefto, in vinculis fubterraneis

ifietiam in aliis ; eft enim Landfaffius nihil

propter deli&a , ex quibus capi poffunt , non

aliud, quam homo jurisdictionalis, cui in om-

funtdetinendi, fed in civitatis certa domo fub

nibus mandari ac przecipi poteft ; tales funtin

militum cuftodia aíffervandi; non funt con-

Franconia, Bavaria, Auftria &c. Refp. 2. No-

demnandi ad triremes , nifi deli&tum fit tale,

bilium horum quadruplicis generis privilegia

quod nobilitatis honorem foeedaverit ; propter

ab authoribus aífignari. 1. Eft eorum,quee in

furtum, vel aliud crimen laqueo dignum non

fumptione confiftunt, nam Nobiles preefu-

funt fufpendendi, flagellis, vel fuftibus.non

muntur virtute magis exculti, quam plebei ;

funt czedendi, fi Nobilis plebejo injuriam dixe-

proefumuntur prze czeteris, memores zeternoe

rit, ad Palionodiam cogi haud debet.

falutis , item prudentiores, & exercitatiores,

XIL Quseritur. 12. quse fit diftin&tio civita-

Politici, & Rerum arcanarum imperii gnari ,

tum Germaniz ?

eo quod frequenter in curia verfentur ; Nobili-

bus generaliter magis creditur, quam ignobi-

Refp. 1. Civitatum Germanie ampliif-

libus,adeo ut eorum promiffa pro factis habe-

ium effe numerum, inter quas qusdam

antur; Nobiles praefumuntur fideliores, item

funt municipales, qua» Ííuis Dominis pa-

non proderePrincipem, non mentiri, nec fi-

rent, quales funt , quae Principum, Ducum,

dem fallere, proefumuntur effeliberales, quod.

Marchionum, .Comitum , aliorumque Proce

natura Nobilium. fit donare.

2. Genus effe

rum ditioni fünt fubje&se; quszedam Lbe-

eorum privilegiorum, qu:e in honore, & reve-

r2,quales fünt illae, quae folius Imperatoris

R. P. Lokn. Bibl, Man. Tom, 111.

jumis-

B

[4

ó

»

Bibliothecm Manualis: Conciouctorte

fumptibus , óbi

.lbu!. ii

irrant

ur negotia regni ferio

iurisdi&ioni funt fübje&to. Refp. Ex civitati-

bus liberis alias fuis uti legibus ad morem re-

expendere , contribuere imperio ex proprio

gerarlo, ad iter romanum pr

QUÁL

nadt

o adeffe, ad

rumpublicarum , cujrusmoäi funt plerceque

civitates Helveticee & Saxonicse in extremis

turcicam, expeditionem juvare contributio-

nibus, & extraordinario auxilio in belli necet-

illis partibus ad Oceanum usque ; alize funt

fitatibus fubvenire. Refp. 4. Privilegia, & ju-

imperatorie , quze fcilicet funt quoddam

patrimonium Ceefaris & imperii, itatimque

ra Ítatuum imperii fere fequentia eíle. Ma-

xima libertas, ita utjam olim Langravius Hal-

creati Imperatoris ditioni fabjectze efle cogun-

tur, quarum numerus hoc & priori $eculo non

five dixerit: Deutfchz Nation if ein frey Reich,

und bilig das freyefle auf der IZPelt, cui aF-

parum eft imminutus, dum videlicet non pau-

cze vel a Czefaribus funt oppignoratze, vel bel-

fenfus eít Màximilianus l. dicere folitus, Re-

lo a ditioneimperii alienatze , ex quarum nu-

gem Hifpanize efleRegem hominum , Britan-

mero funt praecipue Metis , Vefontio , Con-

num effe Regem diabolorum , fe vero eflelte-

ftantia, Verodonum , Tullum, Cameracum,

gem Regum. Idem cenfuit Carolus V. qui de

Bodobriga, Noviomagum, Vefalia, Dauentria,

aliis fibi fubditis regnis palam faffus eft , in il-

Suolla, Brifacum, Rheinfeldum , Mosba-

lis mancipiis & fervis, ac in Germania liberis

& Regibus ,. fe imperare. Unde etiam 5.Gre-

chium, Oppenheimium, Ingelhemium, Caefa-

rislatharia, Lauingia, Geettinga , & nonnullze

gor. Magnus alicubi adPhocam Imperatorem

Ícribit, hoc intereffe interReges gentium , &

alize. Refp. 3. Eas urbes , quae inCoefaris ad-

hucfunt poteftate, &inimperio feflionem ha-

rerumpublicarum Imperatores , quod illi fint

fervorum Domini, Cesefares liberorum.

2.

bent, vulgo in duo fÍcamna dividi; nam ex his

3o. funt Rhenanz , nempe Colonia Agrippi-

Quod votum & Seffionem habeant in Comi-

na, Aquisgranum, Argentoratum, Wormatia,

tiis, iisque tanquam principales interfint. 2.

Spira, & alize. Alize funt Suevicze, nempe Ra-

Quod Principes imperii exteris Regibus fuam

tisbona, Augufta Vindelicorum, Norimberga,

addicere poífint operam. .4. Quod non te-

Ulma, Norlinga, Eslinga, Hala Suevorum,

neanturur in locis extraimperri limites com-

& aliz;. . Refp. 4. Ex civitatibus liberis ite-

parere in judicio. 4. Quod peffint fubditis fuis

rum alias effe liberas, & imperiales, Freye

arma concedere, eos exercere, arimamenta-

Reichr-Stedte , quales funt, qux in infigniis

riam habere, munire arces , & fortalitia ex-

ftruere. 6. Quod poffint condere leges Pro-

nihilex Aquila habent, fed olim füb jugo Epi-

Ícoporum, vel aliorum fuerunt , potftea liberze

vinciales,certa conftituere pondera, menfuras,

ulnas. 7. Quod poflint famze reftituere, Gym-

fa&se funt. Alize fpecialiter imperiales , quae

nafia inftituere. 8. Quod approbare queant

vel integramAquilam, vel partem illius, h;t-

Collegia Artificum , atque eorum Statua for-

bent.

mare, ac reformare. 9. Quod ipforum fit

Ifl. Quaeritur r3. Qui fint ft

atus imperii,

nundinas /garticulares inftituere.

& quaze eorum onera ?

Refp. 1. Illos omnes imperi fubditos fta-

XIV. Ha&enus fere de ortu reipublicze

tum imperii appellari, qui Coefaris & commu-

acum; fed quia parum plerumque prodeft

ni confenfu Procerum imperii.in album feu

erectio cujusdam ?edificii, nifi etiam conferva-

matriculam imperii, qua ftatus czeteri defcri-

tio accedat, ideo paucse etiam doctrine de

pti funt, recepti deprehenduntur.

eadem republica confervanda adjiciende vi-

dentur, paucee, inquam, quia fufior hac de

Eft autem Matricula nihil aliud , quam ca-

materia differtatio paffim in libris politicis re-

talogus, in quem ftatuum imperii nomina fo-

peritur.

Quia vero duplicis plerumque ge-

lemniter relata funt, & in quo, quantum cui-

neris perfonx: ad gubernandam & confervan-

dam rempublicam adhibentur , llluftres ge-

que horum in neceffitatibus contribuere con-

veniens fit, expreffum legitur: tandem Comi-

nere &Litterari, ideo de utrisque breviter,

tes, & Barones, & liberze civitates. Refp. 2.

quantum ad propofitum difcurrendi finem

———

Onera eorum potiffimum fequentia effe, quod

conducibile vidébitur, breviter hoc loco

agetur,

cogantur comparere in Comitiis propriis

V

A

PARS If.

Í.

$

DE REPUBLICA. CONSERVANDA.

commoda.

Robl. r. An expediat magis Rempübl.

1. Eft jucunda cohabitatio ; ut

I.P

inflitutam effe, quam quemlibet ho-

enim. nullius boni. fine focio jucunda eft

minem feorfim proprio arbitrio vivere ?

poffeffio, juxta commune Ethicorum ada-

oquiis ,

Refponf Affirmative, idque ob quiuque

gium, ita ex mutua cohabitgtione, coll

conve-

Titulus. CX XIV. | Respublica

6

I?

6

conventibus maxima exurgat jucunditas, ne-

ris ea, cuftodiet & Dominus pa&um tibi,

ceffe eft

2. Eft , mutua obfequia in vita ne-

& mnenoordlam quam jllïaVlt Pambus

ceffaria ; hinc enim dona , mutuatio , emtio

tüis.

miferatio, protectio , favor , cuftodia &c. ori-

untur , fine quibus non pofi"et homo quivis

lV. Probl 4. An magis e*(pedïat rempu-

commode vitam tranfigere.

3. Eft mutuum

blicain per unum, quam per plures, regi? ize-

auxilium contra hoPces f1 enim quilibet feor-

fpondetur affi rmative idque r. colligitur ex

fim viveret ,

non poüot fe fatis aut contra ho-

teftimonio Dei ,

qui fuper [fraelem conftituit

mines, aut contra beitiarum ferociam defen-

unum fuoremdm Principem, Moyfen fcilicet,

dere.

4. Eft neceífitas contrattuum aut com-

& elt hunc femper unum, five dum judices ,

mutationum, quze eft de Jure Gentium, cum

five dum Reges Ifraeli dabat.

2. Quia magis

pauciffimi reperiantur ,

qui omnia neceflaria

conducit ad pacem fervandam ; nam fi plures

vite habeant, nifi per commutationes tri-

regnent, non poterit effe pax , nifi in unam

buant alteri, quod habent, & tecipiant vicif-

conveniant fententiam, & quafi fiaut sequiva-

fim, quod non habent.

8 Eft celebritas con-

lenter unus Princeps, ergo multo magis fi rea-

n 1b101um

nam homines fimul viventes in-

liter fitunus Princeps ,

eadem pax lpe&anda

digent bona & firma amicitia, hzec autem

enr.

certe fi duo foles efï'ent periculum effet,

Vel maxime firmatur per connuLla ut ex-

ne mcendlo omnia perdantur, &, ut Tacitus

perientia docet.

ait, arduum eít, eodem loco&ootmtmm &

concordiam effe.

Hinc,

eodem teiïe

feepe

IL. Probl. 2. An vera respublica repe-

difcordantis patrive non ahud fuit rem edlum

riatur extra chriftianam? Refpondetur nega-

quam fi ab uno regeretur.

3. Quia virtus in

tive, quia vera respublica definitur commu-

uno unita fortior eít plerumque , quia zequali-

nitas hommum fimul, & in eodem loco habi-

hinc jam olim Plato dicebat:

ter appiicatur ;

tantium , propter bene & virtuofe vivcre , &

Rex Deus quispiam humau iseft, quia fcili-

propter perfe&tam fufficientiam corporalis. vi-

cet ad Dei imitationem folus omnia potenter

1e0'1t

tzxhnmane (ideo eniminftituta eft, ut facilius

4. Quod in. omuibus fere rebus appa-

per mutuum auxilium fupremam felicitatem ,

reathu us regiminis fpecies, in corpore huma-

qua fine virtuofa vita obtineri non poteft,

no, in eiemenm in brutis ,

in ccelis &c. imo

confequantur) talis autem respublica. nuili-

& olim inter *)fos hommes

Hinc Cicero te-

bi, quamapud Chriftianos, 1eoer1tur cum hi

ftatür,

omnes antiquas gentes Regibus pri-

folum habeant veram cogmtlonem öc cultum

mum paruiffe; idque in terris nomen impe-

tam intrinfecum quam extrinfecum veri Dei,

rii primum fuit, fi Sauluftio credimus. Neque

ex cujus defectu nulla apud Ethnicos aut Hze-

obítat, quod plures Principes, tanquam plu-

retlcos vera virtus, fed fpecies tantum virtutis

res oculi, plus videant, minus recedant ab in-

habetur.

tentione boni communis, (cum etiam ipfo-

Ill. Probl. 3. An respublica fufficienter

rum bonum proprium fit bonum commme)

conftituatur per quatuor bas partes: Princi-

& tandem non tam facile pervertantur ; Nam

pem feu Rectorem, Judicium five Præto*d um,

Refp. plurium oculorum loco Prmolpl bonos

Confilium , Populum? Refpondetur affirma-

Confiliarios & Miniftros effe, qui etiam fuis

tive.

Nam respubhca regenda eft bonis &

confiliis & admonitionibus famh cavebunt, ne

jufüs Iegmus ftatutis, & decretis ; ad hoc re-

Rex afuo fine defle&at, & commune bonum

quiritur.

Conühum ut f01hcet exiftant

particulari poftponat

aliqui, qui prvdenüa & famenüa & longa ex-

perientia, acvitze probltate Íciant matura in-

V. Probl. 5. An magis expediat, Regentem

qultione & confulatione invenire ,

quae per

per electionem, quam per fuccel lionem- & hze-

modum legis aut decreti Pca,tuenda fant, ac

reditatem, creari. Refpondetur, priorem qui-

populo proponenda 2. Requiritur Prmoeps

dem modu:n magis aliquibus probari. 1. Quia,

feu Rector, qui per potenuam & authoritatem

ut re&e notat Plinius , imperaturus omnibus

manuteneat legem,

ejusque obfervationem

ehg1 debet ex omnibus, ut norit miferias füb-

urgeat, uti in antiquo teftamento maxime fe-

jectorum, & compati fciat.

2. Quod plerum-

cerunt Moyfes , Phinees, Jofue, Gedeon, Sa-

que optimum quemque electio invenit , Taci-

muel, Jofaphat, Ezechias, Mathatias, Judas &

£o tefte; nam nafci & generari a Regenübus

Frater ejus. 3. Requiritur judicium, per quod

f01tu1tum nec ultra æfh*natur cooptandi ju-

fecundum difpofitionem legum caufze civium

dicium integrum, &, fi eligere Vehs confenfu

tractentur,

& terminentur ,

ficut Jofaphat

monftratur. Certo primigenitos non femper

lib. 3. Reg. Judices conftituit in cunctis civi-

effe meliores pofterioribus filiis, abunde patet

tatibus Juda, & preecepit eis dicens :

Videte ,

in Efau, Ammon, & aliis. 3. Quia minus fer-

vilis efthic modus nam, utiterum bene Ta-

quid faciatis ; non enim hominis exercetis ju-

dicium, fed Dei (fcilicetLegislatoris univerfi)

citus advertit, loco libertatis erit, fi eligiinci-

4. Requiritur populus ,,qui acceptet, & ob-

p1mus 4. Quia experientia docet , nulla pro-

fervet leges, aut ea, quze per judices funt de-

pe meliora & feliciora effe regimina , quam

terminata ; cui dlCltUï a Dommo

quod olim

apud Ecclefiafticos & Religiofos ; hic autem

Iraelitis per Moyfen dixit, fi poftquam au-

per electionem caput præfmltur

imo & in

dieris hzec judicia, & c! 1dod1ens

& fece-

profanis non defuünt exempla, quae ean-

R. P. Lofmn. szl IMan. Tom Ill

dem fententiam non parum confirment uti

d

vxdere

68

Bibliothece AMunualis Concionatoria

videre eftin republica Veneta , &imperiali- 3. Quia antiqüis mediis majorem fibi Princeps

bus civitatibus Germaniz. Aliis tamen po-

reverentiam & authoritatem conciliat apud

Íterior modus magis arridet.

I. Quia mi-

fubditos; 2equum enim eft, ut fubjectus po-

nori difcrimine , ut vultTacitus, fumitur Re-

pulus illum revereatur, quia majorum veftigiis

gens, quam quszritur, alioqui enim facile

tam reverenter infiftit.

infolefcit, ut pauper ex paupere divesfactus.

2. Quia pacatior hic modus , cum magnis &

VIII. Probl. 8. An reipublicze fortior mu-

novis conatibus opportuni fint tranfitus re-

rusfit religio, quam qui ex lateribus & faxis

rum,

tefte Tacito.

Et facile lites in ele-

