more fuam corrumpunt ltitiam przevenien-

inmor&l dent, quam illis, qui videntur; fic gloria ma-

tes, & vilioribus feipfos cibis faturantes ; ita

Yo.5

-& hi mercedeum hic ac

epift

gis confert iis, quieam fentiunt, quam qui-

t

quirentes & acceptan-

lie)y,

bus. contingit.

^

tes futuram dimittunt.

Stop. th.

. V. Sicutmilvus alte qui

d&m afcendiþ& vo-

XX. Sicut febris malignä; eXti*ir1f'ecus non Maufi,

z. Dom.]at.fed femper humum fpectat , ut predam ra-

apparet, quia intus operatur & decipit; ita fa- dic-3.n €.

v A3Y. ijat; fic vanze glorizje cupidi multa quidem

cit vana gloria, quze eft majoris malignitatis ;

— praeclara frequenter agunt, fed femper ad lau-

Buth.

foris oftendit alianationem a laudibus , con-

n vit

des hominum inde captandas intenti.

temptum humanz gloriz : at intus in corde

ïdem t.3.

VII. Sicut fumma dementia foret, ruinofi

4

complacet fibi de bona ,

in ä?:-—:»fn:g - alicu

R

jus parietis rimas pretiofis lapillis imple-

jquarn habet apud*

alios , exi&imatiorle.

pokEpPi reatque fülcire; fic pro virtute humanos fa-

A

vores defiderare ,.

d

Fugcxi. :

DAT

& rem coelo digr1am yili

S.Arfen.

retio exponere.-

j Íoi

VIHI. Sicut merito ftultus crederetur, qui

LOI AEuedF divies .divitias.fuas. sbfconi S.Bafilns

2 001

gpu

an- aquam perpetuo hauriret; ita & qui opera fua

. dunt , ne furri

piantur; ita & qui fpiritualesin Pl.1 18,

r

£, 257

*

ropter laudes hominum perficit.

divitias h

abet in-animo fuo , illas. abfcondit ,

StapL l-c-

IX. Sicut .amygdalus, quia floreni cito

ne has perinanem gloriam preedatores ani-.

A

emittit, flante vento celeriter amittit, fi qui

marum furentur.

virtutem fuam facile & cito oftentant, cito

AXII. Sicut ämygdah nucleus triplici fub Procopius

quoque amittunt.

S

cortice latet;ita virtus in animi habitu recon- 3Pu6 Man-

Abid.

fi difc. 4.

X.Sicut mulier ante tempus pariens partum

dita non in corporis eft confpe&u.

imperfe&um producit ; fic qui ante mortem

AXIII. Sicut apes flores colle&or fine

dila- s;?i.x?t.ie-

Jaudari cupit , nihil vere perfetum aget.

tione ad alvearium deferunt , & intra favumchus hom,

Ibid.

. XI. Sicut fru&tus arborum , quze juxta viam

recondnnt; ita fanCti viri opera fua in animo

45*

petm

publicam plantatze funt, raro maturefcunt;

abícondunt, ne ab inani gloria fua corrum-

Penn

antur.

quia ante maturitatem a preetereuntibus col-

it If

liguntur ; ita virtutüm opera , qu2e in confpe-

XXIV.Sicut celebriores ac peritiores pi&ores Manfi

df

imagines plane nudas depingunt, uit hac ratio- difc. 6.

&u hominum patrantur , raro matura ac per-

fecta inveniuntur.u

ciant "T.

ne magiftra?ä artemfuam cuncüs notam fa

ac

4

Titulu CXLIV. Fana gloria,

397

a

Damnum.

4

ac manifeftam : alii vero pi&ores minus periti

talibus imagines & figuras depingunt colori-

XXXIV Sicut non poteft fimul herba cre-- Vit. PP

bus, ut undeenaque excepta facie , appareant

fcere, & femen nafci, itaimpoffibileeít, ut lau- L3.n.1:3.

ityl

veftitze; nec fruftra; fic enim minus

fubjiciun-

dem & gloriam fæcularem hfibentes ilmul

d

etiam cæleïïem fructum faciant.

p*&v

tur cenfurze de erroribus hujus artis ferendze;

OR

/

ad eundem modum fantti

, qui funt perfe&io-

XXXV. Sicut cera a facie ignis folwtur Ibid, n; r4.

res,magisque ftabilitati in virtutibus & fpiritü

ita anima per laudem refoluta perit ab in-

perfectionis, liberius functiones pubhcas obi-

tentioné fua,

Q 7'

re , ac fine pemculo proprize complacentiz &

XXXVL Sicut fevi qmdam venti in tran S Chï-yf

ltm

ol

vans glorie in confpe&u populi exercere

qu1 llum mare delati totum ab imo fubvertunt, hom. 43..

poüum ftupenda & fan&ta opera:

Ut gzoz i-

ita ut arena cum undis mlfceatur fic excoccaï

ficent. Patrem, qui in. colis eft.. Aftilli, qui ad-

mentis impetum glorize furor.-

huc imperiti funt in virtute , & in ea nondL.m

XXXVIL Sicut gallina, dum ovum cantu 5tsbl. « i

:

fatis iundatt

m Uüzi*

*

facile incurrere poffünt peri-

prodit, caufam preebet , ut auferatur ; fic qul

culum vanw gloriz.. Quapropter attendant,

virtutes fuas ftatim pr ædlcant aut przedicari

ä Fä&'ïa

Ltit;

ne juítitiam faciant coram hominibus, cauti

cupiunt ,

id agunt ,

ne illos virtutum a&us

fint & circumfpecti.

amplius producant. |

-!17.

S.Gregor.

XXV.Sicut, quiin itinere deproedati for-

XXXVIH Sicut navis ,

quae muïtos Hu&us S. Chrvr

morf.;9.midat, abfcondat , neceffe eft ,

bona. quae

tranfiit, multasque tempe&ates effugit, in ipfo hem. dz

ortat.; ita qui merita ac vm:utes fuas falvas

autem portu tandem in fcopulum impingit , profect,

cupit, occultas tenere debet

jatturam totius in fe reconditi thefauri facit; "VAmg.

St^p!, t.2

AXVI. Sicut mercator ftultifüme ageret

ita qui poft multoslabores ac virtutes ]mguam

:

in Dom,3

qui viliffuno & incerto pretio merces vende-

& mentem a cupiditate laudis non tempera- .

$

Epiph

ret, cum certo & ampliifimo poffet

1ta non

vit, in ipfo portu naufragium fecit.

tigot,

j

minus inepte agit, qui humanam gloriam tam

XXXIX. Sicut manus Moyüs extra finum Stapl t.«

. G

incertam & inftabilem pro operibus fuis am-

extracta lepra percuffa apparuit ; fic opus bo-in Dr»m

bit, & accipit ,

cum fummam certamque Dei

num intra finum cordis manens fanum & in- Patf.

laudem pro eahabere olfit.

tegrum manebit ,

S.Doroth,

foras prodlens vanitatis

XXViI. Sicut indutus purpura & ferico ,

lepra. inficietur. -

do&. 2.

fi ei

lacerna immunda injiclatur ,

declinat

XL. Sicut columb» incaute^in aere cir-

lbidem:

rtpot,

du

4llam & fugit,ne indumentum prettofam com-

cumvolitantes ,

& quafi de volatu fibi plau-

M

dentes ,

maculet; fic viri fancti virtutes preeclari(fimas

fübito ab accipitre invaduntur, &

induti humanam gloriam deVLtant

.ne ab ea

perimuntur ; ita qui de fuis operibus vanam

dehoneftentur.

gloriam querunt, fibique complacent, diabolo

hrvf,

XXVIII. Sicut luna, quo magls fulget nobis,

in preedam cedunt.

. 4

hoc magls a fole diftat: ita plerumque id quod

XLL Sicut olim vermiculüs a Domino pa- Jac. Alv,

p

amagis placet hominibus

, difplicet Deo.

ratus afcenfu diluculi percuffit hederam Jonze; to.2.). x.

SS.Chryf.

—XXIX. Sicut puerulus quando canis infi-

& ftatim exaruit; ità vermiculus vanze glorize P*- c16.

ho. 53 i liens placentulam vult auferre, mox eam patri

non a Domino,

Ted ab holte humani generis ,

epift.

Bebr,,

aut matri quafi defendendam porrigit; ita &

advectus Percutlt ftudia hominum, ut quod ad

nos,

quando diabolus opera rioítra eripere

meritum attinet, ftatim arefcant, & pereant.

7

nobis per van gloriz infultum. eupit ,

PPX

XLII. Sicut luxunoh& muliebres homines s. Chiy5.

jl

bonam inténtionem Deo aut B. Virgini cuíto-

ab uxoribus velut mancipia tr actantur, & con-Biom. (; d

dienda offerre. debemus;

temnuntur; fic qui ab inanis glorize cupiditate in Ma:th,

Balth.Alv.

in vita.

XXX. Sicut pauper,

fi parum purpuree la-

femel fubacti funt, ab eadem in turpillima vi-

ceris veftibus adjeciffet, ftulte gloriaretur; ita

tioruif fervitute detinentur.

& qui de uno vel altero opere laudem ambit ,

XLIIT. Sicut rubigo confumit fulgorem fer- Manfi

infipienter agit , cum plura imo pleraque im-

ri,& tinea corrodit fubtilem pannum; itaidemdie. 3.

erfecta habeat.

prorfus damnum operantur rubigo & tinea n.'o«

P. Taufch.

XXXL Sicut puer, qui maglüro eleganter

vanze glorize, devorant animze merita , & mo-

in fontp.manum ejus ducente & Ícribente atramen-

netam congregatam pro comparanda éterna

ftulte utique

alilts

2. C0-.2- tum fuper papyrum effunderet ,

gloria confumunt.

Pln[ 18*

gloriaretur; ita & homines illi infipientes

XLIV. Sicut hedera arborem comple(,h-'»' Nilus

merito creduntur,

tur, ut cum altius fe fuftulerit , radicem are- orar.7.de

qui przeclaris operibus ,

qu»e Deus per illos operari decrevit, faas im-

famat fic inanis gloria juxta virtutes nafci- V?* g'or.

erfe&iones mifcent.

ut non recedat ,

tur,

priusquam vim illa-

jtoptus

XXXIL. Sicut iis, qui furto afï'uetlfunt con-

rum exciderit

fic

y at«

fultiffimum eft, occaliones furandi fugere ;

)C d

iis, qui Deo per vanam gloriam fuum hono-

DA

$d

rem furari affueverunt, optimum eft, fugere

Ando-

hominum confpectum.

MOTIVA

r hoifis

petrus

XXXIILI. Sicut phiala chry&allma radiis

i

I

Penneq. folis illuftrata peffime ageret ,

fi fibi fplendo-

Uia hoc vitium Deo fingulariter eft exofum , líz, 48

Vezlü

in 1889« rem illum adfcriberet ;

ita non minus pec-

erirere illi cupiens, quod unice fibi re-

i

LEU

G Q-

Wi

cant,qui dona defurfum defcende ntia fibi

fervavit , Ícilicet gloriam , de qua dixit :

f

adfcribere ,

& ex iis vanam gloriam aucu-

rlaln meam alteri non dabo.

li [Í

pari prz,efumunt

Ddds

II Qïlf/ï

Bz*lz»liothec&ä AManualis Concionatorie |

398

f

| IL Quia dz'abälimm efl vitiun: Ut qui uni-

carnis, cordis induftria , voluntatis rä&ïtudo,

ce quzrit gloriam Deiin fe trausferre, &

ex illo fonte manent non folum,fed & qiis cal-

ro Deo , adorari & coli.

let ingenio, fi quis nitet elequio , moribus pla-

S.Chryf.

Il Quia| odiofum. eft. vitium : ficut enim

cetjinde eftinde fcientize,inde fapientis fermo.

ho. ts inSaul, quando audivit cantari David: Per-

Quid?2 caíta confilia, jufta judicia , fancta. defi-

A

Matth,

cuífit Saul mille, & David decem millia: non

deria,nonne rivuli fontis illiusfunt? Ad locuni

rectis illum ab eo tempore oculis refpiciebat,

ergo,unde exeunt (fic confulit S.Bernardinus)

ita idipfum ejusmodi laudis human vena-

revertantur flumina gratiarum ,. ut iterum

toribus contingit.

fluast. Revertatur ad fuum principium coele-

Caff.l. YT.

ham , tefte

IV. Quia periculofum eft vitium :

fte profluvium, quo uberius terra refundatur.

inftit.c,6, Caífiano, omnia vitia fuperata marcefcunt ,

Qualiter, inquis, qualiter dicit Apoftolus :

« $Cf

. hom- j

& devi&a per fingulos dies infirmiora red-

In omnibus gratiar agenter ; ^ quicquid fapientize,

. p Gub

duntur ; hoc vero deje&tum acrius convalefcit.

quicquid te virtutis Babere confidis , 'Dei vir-

Cujus aliam caufam reddens S. Chytoitomus

tuti, & Dei fapientize deputa Chrifto, Et quis

fic loquitur : Nullum, malum eft , quod non

tam infanus, ais, ut aliunde przefumat ?

habeat , contrarium . bonum ,

excepta va-

X. Quia Deus operatur in. mobis velle £ perfi- wag

na gloria ;

ita quantavis bona feceris ,

ctre ; non nobis proin, fed nomini ipfius, dan- diíc.x.n.g;

volens compefcere vanam gloriam , tan-

da gloria,eft. Unde re&e S.Bernardus : Suf- S. Bernar,

to magis excitas eam.

Et caufa eftifta ,

ficit mihi ait , gratanter fufpicio , quod relin-lec. dt. "

qduia omne malum ex malo naícitur ,. fola

quis, & relinquo, quod retines. Sic placet, fic

E 5

mea iitereffe non dubito..

autem vana gloria de bono procedit , & ideo

Abjuro gloriam

reg-bm

non extinguitur per

prorfus, ne forte fi ufurpavero noa conceffum,

tritur.

| b,onum ; fed magis nu—

' Q' 34'

erdam. merito & oblatum,

S QErV!',

u

V.. Quia fervile eft vitium : Non enim poteft

"XL Quaa flultum ^ft, pro tam vili pretio mer-. Manfi

b» 33* 3dolorize fervus homo non omnium fervus effe,

pop.

cer-tam yretio[ar. vendere. ; uti re&te "oftenditdifc 9«1.3;

& iplis fervilior mancipiis (ut re&e advertit

Maníi dicens

Siex mercibus in foro di-

3

S.Chryfoftomus ) nec enim talia praecipimus

venditis lucratus fuilfes thefaurum fufficien-

Penned

fervis, qualia captivis fuis illa..

tem ad te tuamque familiam ditandam , ven-

jn [ligo

*

S.lbh?yü

VI.

u vanifimum "jï vitium :

| Uti pulchre

deresne illum alicui , qui non nifi mera

. üli ,

loc.dt 6 Chryfoftomus oftendit his verbis: Hzec in-

verba , quibus te palparet , laudaret ac prze-

anis glori»$ natura,nt ítatim decidat. Nihil

dicaret ,

viciffim reponeret ? Vegofiamini ,

hominum gloria vilius. Nonne vides perfo-

dum venio , ait Salvator nofter. 'Opera vir-

Sreg

nas, qu in fcena verfantes induuntur, quam

tutum , fa^ta in amicitia Dei, funt merces,

hon,

GTBV. fu

fint pulchrze. & fplendidze? potes mihi talem

quibiis poffumus negotiari& lucrari paradifum;

afpe&tum in veritate monftrare ?. nequaquam.

Deus [folvit illa remunertatione zeternze glo-

N

tor,

Nunquid unquam earum amore captus es ?

rie, hac tamen conditione , fifacta & relata

non. Quare ? Quia vacuzfunt, & imitantur

fuerint adipfius gloriam ; nam fi fiant ad

gm 9

nX

pulchritudinem , pulchrze tamen non funt. Si-

capiendam laudem & honorem ab homini-

bus , jam aperte fe declarat : Z/men dico vobir,

militer & gloria inanis eft, & gloriam quidem

imitari peteft , non tamen eft gloria.

receperunt mercedem. [uam.

r'w

( Pattez

;

:ïjjryf'. |

VIL . Quia. nocentiffumum 'eft vitium : quia

-XIL.. Quia [olus : Deus , utpote. fyirituum . gon-tbid, n.zr.

m

" omnem operuim. mercedem. deftruit.

Quid

derator , ef cþmpetem fimator. €9 remunerator.,

Matcn

Unde iterum idem Author hanc fimilitudinem

enim a Deo accipies, inquit S.Chryfoftomus ,

qui nihil Deo dedifti? nam quod propterDeum

proponit : Fingamus & imaginemur nobis ,

fit, Deo datur, & ab eo accipitur : quod autem

unum inveniffe gemmam pretiofam, qui pre-

propter homines fit, in ventos effunditur. Quid

tium illius fcire cupiens , accedit quemdam

enim eft hominum laus , quam ventorum

lapicidam amicum fuum , gemmam . inven-

1 8 Bl

4.Reg. tranfeuntium fonus ? Hinc Ezechis , quod

tatmi hic seftimat uno valere fcuto , ciím ve-

"?' h0m1 3.

€.20,

E itven

divitias fuas oftenderit. Legatis babylonicis ,

re valeat mille. Si a me petatis, uter illorum

. diftum eft a Propheta : Zludi fermonem Domini:

plus erraverit, exiftimarem illum , qui exi-

L

Eccce. dies venient, €8. auferentur omnia, qua funt

Á

£uo pollens judicio gemmam detulit ad la-

picidam , utpote ignarum ad seftimandum va-

in domo tua , €9 qug condiderunt patres. tui usque

in.diem hanc , in Babylonem ,

lorem illiüs , & non ad aurifabrum;aut alium,

ugam , ait Dommus.

non remambz't quic-

"

qui gemmarum habet notitiam.

Quid hoc

S,Bern.a-

VIIL, Quia iniguiffunum eft. vitium : fi enim

exemplo inferre volo ? Opera , quze facimus

pua 5t3pl. tanto ftudio vitia noftra abfcondimus , ne hu-

t.

*

in gratia Dei conftituti , inzeftimabilis valo-

D* jJ4n. 2-

manam gloriam amittamus ; Quanto majori

risfunt & pretii ; iis enim comparamus re-

ne coele-

poítEpi. Curà diffimulandee virtutes funt ,

gnum coloruu ; atíi a mündo , ab homi-

/ Phu

ftis glorize jacturam faciamus ,

nibus praeftolemur & exigamus operum no-

G

P4

inquit þe&e

S. Bernardus.

ftrorum valorem,»ftimationem, laudem & ap-

S Bernar. .IX. 4uia , ficut. origo. fontium & fluminum

plaufum , animalis homo'non percipit ea, que funt

S. 11. 10 omaum mare eft , ait S. Bernardus ,. ita virtu-

Spiritus Dei , non seftimabunt illa jufto &

Cant.

tum €? [-ientiarum Dominus Jfefur Chriftur: Quis

digno pretio. Quapropter folius Dei zeftima-

enim Dominus virtutum, nifi ipfe, &t Rex glo-

tioni, & judicio, & remunerationi ea fub-

0.6,5 |

rie? Sed]juxta Ànne canticum, idem ipfe

mittamus , operantes omnia ad ejusdem ho-

Deus Ícientiarum D—ominiþls eü.' Continentia

norem ,& gloriam.

h | s»chl']

02

ä

809

Ifitutu: 'CXILIV'. Vana ;g'tafria.l

mus fuafit his verbis : Quoties difficile exifti- eptg. ad

$. X.

t

M E D I A.

mas, contemnere gloriam, iíta tecum animo Titum.

vería; fi hanc defpexero,Deo sequalis,id eft fi-

Onfiderare Dei fuam. laudem: offerentiy prar-

milis efficiat ; protinusque fubibit contemptus

Jfentiam : Hz2ec enim pluris zeítimanda eft,

glorizv ex animo.

Nimirum velut umbra

quam fi ab omnibus hominibus & Angelis fi-

corpus , ita gleria nbique virtutem fequi-

mul fumptis omni poflibili conatu quis lauda-

tur, tefte S.Hieronymo,itaut, quemadmodum s mierog,

retur. Et propterea facili labore obtineri po-

Caffianus ait jin folitudine quoque cunétorum epift. 2s.

teft,cum plus non requirat, quam ut quisque ,

mortalium confortia glorie caufa fugientem adEuftoch

uantum in fe eftjfaciat. Hoc medium fuadens

perfequi non deliftat. ^ Quantoque univerfum Cafl.L.1:.

C.

L

S,Chryf,

S.Chryfoftomus. Non videsjnquit,in equorum

quis amplius vitaverit mundum", tanto

hom.

$

acrius infectetur.

eum

in Gen.

ludis, quomodo hi, qui equos agitant, non ad-

vertunt plaufum populi allidentis, nec .vo-

VIIL. Zffuefacere [e. ad. intentionem guram fin- C;afä", L.rr

luptatem 'ex eo plaufu capiunt, fedin unum

gulir operibus pramittendam , eaque Deo , quoti-

(( €.18.

Regem in medio fedentem oculos intendunt,

die [incere dedicare : oti Cafanus monet: Athle-

j

acad nutum illius attendentes, totam multitu-

ta Chrifti, qui verum & fpiritualem agonem

Lt

certare defiderat, hanc multiformem beftiam

r

dinem defpiciunt. Hos & tu imiteris,non ma-

Qf

enifaciendo hominum famam,, fed fententiam

tali remedio poterit evadere, fi primitus nihil

jufti judicis exfpe&ando ,.atquead nutum ejus

propofito,vanitatis & inanis glorise capeffen-

S. Bafil. -

omnia dirigendo. Hinc merito S. Bafilius in-

d:e gratia fieri permittat. Deinde , quze bono

reg.brev.

errogatus, quomodo quis humanz laudis ca-

initio fecerit, obfervatione fimili cuftodire ni- .

q'- 34!

ptandze vitium declinare poílit ? refpondit: Si

tatur. 4dem medium infignis quidam fpiritus Manfi

tibi certo perfuaferis, ubique Deum adeffe. Si-

Magifter fuafit: unde fi poftea fuperveniretdifc. ;;,

i

quidem eft nemo,qui, cum in oculisDomini fit,

vana gloria, appetitus laudis, propriae sefti-n.10.

9""&:3:

cumillius dedecore , confervo fuo malit gra-

mationis & applaufus mund?ni ,qui horum

tiofus effe, quam Domino.

bonorum operum meritum fuffurari nitere-

Penneq.

IL Confiderare aliorum. virtutes €? dona : Sic

tur, ftatim opponerent, & dicerent, omnia

in lfagog.

diff. 1.S.6

Abbas i(idorus exemplo fuo docuit, qui, fioc-

bona ifta opera jam effe donata,imo adeo con-

'currebat ejusmodi tentatio , dicere folebat:

fecrata Deo,ut amplius profanari non pofTenþ.

Numquid talis es,qualis magnus Antonius?vel

alii Patres, qui Deo tantopere placuerunt ?

IX. Sua opera. tegere; uti Manfi fequenti di- wagg

S.Gregor. .. HHT. Confiderare [uas imper[eBioner: Sic S.Gre-

fcurfu fuadet: Inter alias ordinationes a Deo dife, 4.

Y

Gl"«'lVo .

hon.-.dgorius fuafit, dicens: Cum bona, fratres,agitis,

proefcriptas ipfi Moyfi in lib.Exodi, hoc quo-n. t.

femper ad memoriam mala acta revocate : Ut

que ei mandatum fuit : Duos quoque Cherubim

$97. loc.

coIn,

dum caute culpa cónfpicitur, nunquam de

aureos €$ produ&liles facier, ex: utraque parte org. €xod. 25.

4

e

bono opere incaute animus letetur.

culi. Cherubiunus fit in latere uno,E9 alter in. alte-

Luc. 17.

IV. GConfiderare illam Chrifti fententiam :

YO.

Utrumque. latur proyitiatorii tegant expan-

V* 39« Cum feceritit omnia,que pracepta [unt vobisdicite:

dentes. alas. €9 operientes oraculum, refpiciantque

Servi inutiler fumus , quod. debuimus facere , feci-

fe. imutuo verfis vultibus in. proyitiatormum , quo

mur. Hoc medio Abbas Moyfes ufus eft, dum

Pefíneq.

operienda eft. arca.. Verum fi oraculum erat

LIT,

lc

pulfatus affultu vanze gloriv» qusrebat: an

ex puriffimo auro & afpectu nobile , fi pro-

omniaDei mandata impleffet, inimicos dilige-

pitiatorium pariter mirze erat pulchritudinis ,

ret, de eorum bono gauderet ? an fe omnium

cur noluit illa patere omniuni confpettui , &

eccatorum maximum. diceret? an iilud Chri-

effe deteCta ; utrumque latus. proyitiatorii te-

fti impleffet; Cum feceritis omnia, &c? Si eo

gant ; Verum femper eft axioma illud Apoftoli:

non perveniffet,non haberet, unde gloriaretur.

Omnia in figura contingebant . illis. Audiamus

S. Baül.

V. Conþdemre exitwn €$9 vamitatem omnium

ex Oleaftro myfterii hujus explanationem ;

hom. 3.

rerum humanarum : Sic S. Bafilius fuafit , di-

in verva

Confidera , quid te hic admoneat Deus fum-

Moyf.

cens :- Attende tibi ipfi. Mortalis enim tu ?

mus- benefa&or , & nihilominus tectus , ut te

quippe terra es, & in terram abibis. Ubi jam,

doceat benefacere, & nolle videri . in bonis

dic, qui civitatum ampli(fimos Magiftratus

operibus , nolle velle videri , jam enim mer-

capeffebant ? Ubi Rhetores invi&ti? Ubi exer-

cedem tuam accepifti , non aliam in futuro

cituum Duces2 Ubi Tyranni? Nonne omnia

fzeculo habiturus.

Vultisne fcire caufam ;

pulvis ? non funt in fabulam verfa omnia ?

cur Cherubini defcribantur quatuor inftructi

memoria vitze eoru

1

alis ? annon duze, quibus in. altum fe eleva-

/

retinetur ?

m, in quam : paucis offibus

rent, fufficiebant, przefertim cum fint puri fpi-

Pha, 1.2..

VL Con[iderare vanitatem ,

: falfitatem €9 in-

ritus? obfervandum, per Cherubinos denotari

Ícientia & fapientia preeditos , & quis ignorat,

c.r. $. 3.

jidbilimtem laudis humano: Qui enim hodie te-

cum funt, cras contrariari poffunt , & e»con-

quod fcientia inflat ? facile eft , multa fciente

verfo fzepe ut aura vertuntur, quemadmodum

irretiria vana complacentia & oftentatiorie,

re&e Thom. Kemp. dixit.

Etprzterea , ut

ideoq; neceffarize funt adhuc duze alee alize, ad

idem in fequenti quopiam capite dixit, non

occultandam & velandam fapientiam, quse ii-

es fanctior, fi laudaris; nec vilior, fi vitu-

lucefcit: Non plus fapere ; quam oportet fape-

e.6.8. 5.

peraris. Quod es, hocés: nec major dici

re,fed fapere ad fobrietatem. Hugo de S.Victo-

vales , quam Deo tefte fis.

re in przefatum textum fcribit: Duabus alis

a terrenis fe elevat, & duabus alis, ne oculis

8,Chryf.

VIL Confiderare , quod. [pernendo | melius €9

ho, 2. in cer

vana gloria videatur, corpus velat.

tius obtineatur vera (gloria. Ita S. Chryfofto«

X. Plvlz'—

400

Bibliothecæ AManualis Comionatoriæx

S.Chryf.

X. Oblivi[ci fuorum operum ; uti S. Chryfo-

in hac ergo partitione Deus contentus eft lu-

hom.7. in (tomus fuafit dicens : Sic funt etiam divitioe

cro honoris, & gloriz: Invifibili foli Deo ho-

Mstth, vitutum, fi eás in memoria quafi venales

nor & gloria: deinde vult, ut nobis in futu-

allidue portemus , armamus hoftem, irrita-

ra vita cedat gloria , non vana, fed effentialis,

imortalis & beata.

j

mus inimicum , & dolofüm invitamus ad fu-

turum ;fi vero nemo aliter id fcierit, nifi quem

IL. Noffe debet, quod ad, extirpandam. omti- S. Bernac-

nulia occulta latere poffunt, tutiífimo in loco

modo vanam gloriam | requiratur , u£. opera

fug dus in c.

atth.

pretiofa confiftent.

Subdit deinde nobilem

non tautum ante alios , fed. etiam ante [e ip|um *

hanc fententiam : Satis thectus thefaurus re-

ab[condat , uti fapienter S. Bernardus adver-

&e factorum oblivio.

L

s

tit, fuper illa Chrifti verba : Simile efl regnum

Qleatter

Xl Chriflüi/exemy

lum ob oculos ponäre ;

calorum the[auro ab[condito $n agro : fic difcur-

in c.34.

uti Oleafter fuafit his verbis:

Quid faci-

rens : Neceffe igitur eft abfcondere interim ,

Exord.

tis, filii Adam , vaniffimum genus, quc-

fi quid habemus boni, quoniam thefaurum

rentes populi frequentiam ,

ac populo-

regni coelorum , qui invenit homo , abfcon-

fas urbes ad oftendendam gloriam , ac di-

dit ; neceffaria ergo eft hzec abfconfio , -non

vitias veftras, cum videatis Deum veftrum

folum ante oculos aliorum , fed etiam multo

tam latenter , velle oftendare divitias glorize

magis anteíeipfum. Ubi S. mellifluus Do-

fu2e ? Uni foli,in folitudine , & fecretiori

&or tangit rem magni momenti & emolu-

montis fupercilio , a quo homines & jumenta

menti, quod nimirum vanam complacentiam

arcere jubet, gloriam fuam oftendit , neque

& inanem gloriade noftris operibus apud alios

folum homines , fed etiam jumenta fufpecta

non folum, fed etiam fecreto apud nosmetipfos

habet, cum .gloriam fuam oftendere vult.

fugere debeamus , cogitantes , & omnino ex-

j

('icero

iftimantes , nihil boni nos effeciffe.

Id quod

y (qui

Quod confirmat exemplo addu&to de Thabor,

,46'.

ex quo hanc deducit conclufionem : . Confi-

ipfe Chriftus alibi indicavit , dum dixit : Matth

dera diferimen. Nos fi injuriam pati' debea-

Nefriat fimiffra tua , quid faciat dextra tua.

S.Chryf.

mus , latebras & folitudines quxrimus; Si

Super qux verba S. Chryfoftomus , hic quo-

hom. 1!g.

quid vero. honoris oftendendum eft , publica

que ait, non manus voluit intelligi , fed ex-

loca. Chriftus vero ad dedecora & ignominiam

aggeratum pofuit hunc fenfum : Si inquit,

inMatth. :

opulofam urbem requirit, ad glorim vero o-

poffibile eft, teipfum quoque ignorare, quod .

ftendendam, fecretiffimum montem.

facis , fit tibi hoc prorlus in ftudio , & fi fieri

*'Thomas

XIL..Sui ipfius habere cognitionem profundam ,

oteft, nec manus, quibus id peragitur, con-

Kempen.

cim fint. Cui confentiens Do&or Angelicus,

$.Thomuf

1.1.0.2

juxta illud Thomze Kempenfis. Qui bene fe

ipfum cognofcit , fibi ipfi vilefcit, ne laudibus

per finiftram , inquit intentio pervería de-

Jarfid

dele&atur humanis.

fignatur vanze laudis, per dexteram. intentio

] 2.

fan&ta implendi praecepta Dei , ut dicit Augu-

5. Clim,

XIL — Zirtutes altiffimas fibi. proponere , ex-

grad.25.

emplo illins monachi, qui altiffimarum vir-

ftinus , unde nejríat finiffra tua , id eft, non

tutum appellationesin cella fcripfit,& quando

fe immifceat pervería intentio laudis , vel ela-

tionis , quid faciat dextera tua , 1d eft, cum prze-

j

a vana gloria tentabatur, easlegens dicebat

fibi: cum has omnes poffederis, tuncícies ,

cepta Dei impleri contenditis..

quam longe adh

AH. Noffe debet, quid fit , abfcoud.

ere fua ope- Manfi. dif,

üc a Deo fis, & fervus in-

rà; id quod Manfi his verbis iterum «decla-

. 0.3.

f

utilis.

S. XI.

rat: Exemplo eleemofynze infinuavit nobis

ASCETLCA .

Salvator nofter , quo modo & quofine in-

Uianiï A.

I

Nprimir no[Je debet a[ceta, cur. gloria foli Deo

ftituenda fint cvtera bona opera, ne meri-

diíc,1.n.8,

fit. adfcribenda , id. quod Jofephus Manfi

torun füorum patiantur ja&uram : t fit. elee-

fequenti fimilitudine apte demonítrat: Imagi-

mofyna. tua. in ab fcondito ,' ait Salvator nofter,

nemini , inquit, vobis,duos fociali foedere jun-

€9 Pater tuus , qui videt in' ab[condito , reddet

&os operam dare mercature , & lucrum inde

tili; tametfi verum fit , non omnem eleemo-

emergens inter fe partiri , quorum unus adhi-

fynam poffe effe fecretam attamen (ut inter-

beat laborenx & induftriam, alter fubminiítret

pretatur Janfenius ) ad intentionem , qua o-

Manü 4

fummam capitalem pecuniz ; ad eum modum

pera bona exercenda funt, alludere voluit :

Il.n.j

confiderari poteít, przefentem vitam a Deo

Si accipiatur ut proeceptum , ad intentionem

datam effe hunc in finem, ut negotiemur, &

referri debet; non enim przecipitur, ut omnino

lucrum ingens faciamus(negotiamini,dum vento)

fecreta fit eleemofyna, fed ut intentio facien-

non alterius profe&to rei, nifi zeternze & coele-

tis aliena fit ab eo, ut queat videri ab homini-

ftis glorize ; in hujus tamen mercaturae exer-

bus ; & quantum ad fe fpe&at , in abfcondito

citio non negotiatur folus homo , neque Deus

fiat: Si auté accipiatur ut cautela, inftruimur,

vult effe folus, unde celebris eft illa D. Augu-

ut noftr2e infirmitati confulentes , ne obrepat

ftini propofitio: qui creavit te fine te , non fal-

in eleemofyna vana gloria. Et confirmaus id

.

f. n $ edr.

vabit te fine te; Deus dicitur fubminiftrare, &

ipfum S. Gregorius, aliquando , inqui

numerare fuiam capitalem,videlicet,divinam

viri & coram hominibus compelluntur bon

a l. 19. mor,

c.19. &l

gratiam, qua lucrari poffumus , dicebat namq;

facere,aut eadem hominibusfua facta narrare,

$. Tor.

Apoftolus : Deus operatur $n nobis velle. €2 gerfi-

fed ad eum finem omnia ferentes, ut non ipfi

cere pro. bona voluntate: non. ego , fed gratia Dei

eisdem operibus, fed Pater eorum, qui in coe-

mecum. Homo e.contra adhibet voluntatem ,

lis eft, debeat glorificari. Idqueoftendit exem-

arbitrium , in&utriam .& diligentiam fuam ,

plo Concionatoris. Deum' enim

fan&ta prae-

, dicant,

Titulus: C;XLIV: Vamz gloria. -

40r

.d'icaxnt, ipfa praedicatio eorum fortaffe defpici-

decens eft , ut columnarum in&är in teäplo

tur, quorum vita nefcitur ; compelluntur ergo

gloriv per omnia fzecula fzeculorum attefte-

vitam fuam dicere ; ut auditorum fuorum va-

mur & dicamus in omnibus victoriis : IVon no-

leant vitam mutare. ldem S. Pontifex lib. g.

bis , Domine , non

À

nobis , [ed nq;yziizi tuo da gla-

mor. hanc tradit doGrinam: Si enim dantis

riam. .

E

ïgrntr.

nc

gloriam quzerimus,etiam publica noftra opera

VL Noffe d

eb?t rationer , ob g'um nihil. fibi tri-

Muth.

in confpe&tu illius occulta fervamus; fi vero

Dbuere, omnemque laudis appetitum excludere debeat.

per hzec iioftram laudem concupiícimus, foras

Quase ad quatuor pariter fontes revocari pof-

ab ejus confpectu jam fufa funt, etiamfi a mul-

funt. 1. Ad Deum : Cui foli debetur gloria,

tis ighorentur. Tandem concludit:. Fit ple-

tum quia fibi refervavit; tum quia fibi vires

rumque , utbonum opus & in occulto fit,cum

& gratiam ad opus contulit.

Unde Apofto-

fit publice; & rurfus in publico,cum agitur oc-

lus::.Si accepitti, quid gloriaris, quafi non

culte; qui enim in publico bono opere non

acceperis ? 2. Ad ipfum,qui laudemappetit ; Qui

fuam , fed fuperni Patris gioriam quserit,quod

fi omnes virtuofas actiones poflibiles folus ex-

facit,abfcondit;quia folmn illum teftem habuit,

ercuiffet,easque Deo obtulillet;ne unam quide

cui placere curavit ; & qui in fecreto fiio bo-

minimam partem ex infinito illo debito , quod.

no opere deprehendi ac laudari concupifcit ,

apud Deum contraxit, folviffet ; quanto mr-

& nullus fortaffe vidit , quod exhibuit, tamen

nus ergo de unico tantum , vel altero bono

. hoc coram hominibus fecit, quia tot teftes in

opere, cui ipfi forte plures imperfe&iones.

f

bono opc

E w

fecum duxit , quot humanas lau-

miftee funt, gloriandum erit: an non ftultus

des in corde quoefivit..

"

[4

crederetur, qui laudari cuperet, quod ex de-

Cicero l.

IV. Pofle debet. difcr

imen inter vanum €3 Ue-

bito multorum millium talentorum obolum

i. &

3. opufc. ram gloriam : quod Cicero. his verbis infinua-

folviffet? 3. .4d eor , qui laudant , & in ordine

vit: Solida quzedam res,& expreffa,non adum-

ad veram bonitatem actiontim judicandam pe-

brata , ea eft confentiens laus, incorrupta vox

rinde inepti funt, ac infans aut ftultus aliquis,

hryf

bene judicantium de excellenti virtute,cui re-

E

cum intentionem, a qua omnis actionis boni-

hita

?.

fonat tanquam imago : Fizec, quia recte facto-

tas dependet , non cognofcere queant, atque

rum plerumque comes eft , non eft bonis viris

adeo plerumque pro affe&u fuo de rebus ju-

repudienda. Audite infuper, quomodo defcri-

dicent. 4. ld ip[am laudem , quam aypgpetit ; Quae

bat gloriam , quam denominat vanam : Quae

cum nudiffima fit cogitatio aut fonus , nihil

mera imitatrix effe vult, eft temeraria, atque

utilitatis homini , cujus omnis gloria ab intus

hom

T

inconfiderata, & plerumque peccatorum vi-

eft, alferre poteft. Unde merito prius Afce-

thgl,

Maxnüu di'c

tiorumque laudatrix, fama popularis , fimula-

ta dixit: Quomodo poteft erigi vaniloquio , Caffian.

I.1-2.

tione honeftatis,formam ejus pulchritudinem-

cujus;cor in veritate fübjectum eftDeo,non eum

29 EL ER

G. 4.

que corrumpit. Sed re&tius Vanfi, juxta dic&ta-

totus mundus eriget, quem veritas fibi fub-

men ,inquit, lucis evangelicze folida gloria

jecit : nec omnium laudantium ore movebi-

Chritti dicenda eft illa, quae foli Deo attribui-

tur,qui totam fpem fuam in Deo firmavit.

tur: Soli Deo honor & gloria,quemadimodum

Nam &ipfi , qui loquuntur , ecce omnes uihil,

etiam facerdos celebrando facrificium miffze

deficient enim cum fonitu verborum , veritas

i df

X

-frequenter cantat : Gloria in excelfis Deo. Ex

autem Domini manet inzeternum.

hac recognitione, qua Chriftianus Deo debi-

tum confert tributum glorize & honoris. redun-

VIf. INoffe debet ,. hoc vitium , uti qerfe&lis ma-

dat in eurm lucrum glorize zeternze ; conformi-

xune imfidiatur, ita ab fis [peciatim cavendun e[fe ;

ter atteftatur illad oraculum: Glm"ifumm me

ut enim pirate illis navibus magis infidias

glorifico : Gloria vana eft illa , quze indepen-

ftruunt , quas pleniores mercibus effe fciunt ;

denter a Deo ortum füum habet ab homine ,

ita & doemon per vanam gloriam iis przeci-

& nuncupatur vana, quia non fundatur iu vir-

pueinfidiatur ; quos in virtutibus magis pro-

tute,)neque permanens & ftabilis eft, cum opi-

feciffe novit. Unde recte S. Au

e

euíf

inus dixit:S. Aug.

nioni & volubilitati vulgi innitatur.

j

Qui bene didicit vel expettus eft vitiorura fu- tuper ?f.

Manüdic — V. ANoffe pariter. debet di[crimen inter eor , qui

perandorum gradus , intelligit vitium inanis?

