Primo. /bertas a molefliis && curir , qua ex

brentur,tribulationes matrimonii in non]leves

conjugum cohahitatione €2 liberir oriuntur. . Se-

confolationes converfum iri.

cundo , meriti €?. glorie augmentum . ex. coftitate

Inprimr enim mon.levis eff confolatio , nume-

Jervata , alitsque mediis ad majorem. gerfetiionem

- um hominum augere, & per hoc Dei gloriam,

conducentibus. "Tertio , occafio frequentior oratio-

2

ecclefize tam ecclefiafticee quam civilis ine

ni aliteque exercitüs [piritualibur vacmdi , juxta

crementum . & bonum procurare. JVec minor

illud S. Pauli: Qu fine uxore eft , folicitur eft , x.Cor.e. 7

feeundo. confolatio eft , fi liberis vita non. tautuim

qua Domini [unt , quomodo placeat Deo. Quarto,

emporalis, [ed. etuum aterna ,. eaque feliciffima

facilior . [upportatio: adverfitatum

?

€9 villoriu

To. c. x6. Drocuretur ; quo forfan allufit Chriftus , dum

tentatiomum | ob majus. auxilium flatui & Deo ,

dixit : mulier . cum parit , trifliiam — habet, quia

utpole cui gratior ,. conferri folitum.

-

venit horam ejus ; cum autem. peperit puerum , jam

x

non memiut.preffurm , quia maturefl homo in

inundum.

Tertio magna. quoque. confolatio cen-

$. 1.

fenda eft , quod onera €2 miferia hujus. vita faci-

"B go Sacerdotio.

[iusper snutuum amorem . €$ concordiam [uppor-

Ff'äci ,€, 40

tentur ; Sicut enim, fi duo boves eidem jugo

Commoda,

fübdantur, levius laborem tolerant; ita ju-

gum grave, quod teíte Siracide creatum eft

iuper filios Adze , facilius portabunt conju-

Orcafio. diving glorig , falutis propriee €7 alie-

ges, fi vires fuas jugo tali annexi conjun-

ne perjectius promovendg , per. facrificium Mif-

Eecl, c, 4, £2nt. Quod alibi quoque confirmans Salomon:

fe , Horas Canonicas, Sacramentorum ad-

miniftrationem , verbi divini praedicationem ,

a foli inquit , melius eff effe duos fimul, quam

unmum ; habent enim emolumentum | [ocictatis fua ;

inftru&ionem parvulorum, infirmorum & mo-

fibundorum confolationem. . Secundo

,

CXCt-

fi us ceciderit. , ab. altero fulcietur. Et fi quis-

. piam przevalebit contra unum , duo refiftunt

ptio à poteflate [mculari €2 oneribur , quibus [mcu-

ei.

Quarto ex ipfis etiam. conjanguineis non exi-

lares premuntur. — Tertio , auxilium €9 con[on-

guines , € puuperibus , per. güas largitioner €$

tua haurifur conjolatio , ob auxilium €9 fola-

tum, quod

in varüs mecefitatibus. prayflant-,

eleemo fynas prevflandurm.

neceltitut

"

propter viuculum

mir , quo ad mu-

K

tuwn: auxilium — ferendum adjh*ingzmtur.* Un-

Iucommoda.

Provci&8de iterum — Salomon dixit : Frater , qui

adjuvatur a fratre , quafi civitar firma. erit.

Primo , pertcula. otii , tentatiomm , vitiorum

Quinto con[olatio magna ex ip[o etium Sucrá-

jJalutir. Secundo : Libertas gerniciofa , €9 glu-

^ Qoo

Tio-

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. 1.

414

JBibliothece . Manualir Concionatbriæ

rimorum malorum ferzx. Tvstio, cura. molefta

opera ponitentie, puta f'agellationis, cilicii , je-

econcmim €8 familim ,. €2 con[ang uineorum. ve-

juniii nuditatis, & fimilium, ex voto vel coa-

xaiio; ac murmuratio. Quarto

fuetudine obeunda. Quarto , Cori €? aliarum

gravis 'mtio Dco

gro tot animabus reddendá,

orationum prolixa frequentatio, Quinto, minifleria

, IV.

varia , periculofa €9 difficilia , ad mutum u-

pertorum fujcipienda. Sexto vi&fus , ve[litus. €9

habitatio quandoque vilis. $ temuür , €$. carentia

quafi perpetua. corporalium. dele&ationum : Quae

Pro ftatu religiofo in genere-.

oimnia bene perpendenda funt prius, quam

Commoda.

quis reliofum ftatum fufcipiat; hi enim íunt

fumptus illi , quos Chriftus inquiri voluit ab

Fivitur jucundius. ante. imortem , pmptef ca-

eó , qui turrim evangeli

care decrevit.

'

cae Perfe&ionis zedifi-

rentiam folicitudinis de rebus ad corporis

::

fuftentationem neceffariis : prooter majorem

quietem & guftum in cibo & fomno capien-

do, aliisque corporis deleCtationibus : propter

fecuritatem conícientiv , quia , ut S. Bern-

Pro religiofo ftatu in fpecie.

ardus reCte notavit, religiofus vivit purius ,

cadit rarius , furgit velocius , incedit cautius,

Commoda.

& irroratur & roboratur frequentius , & vali-

dius per divinas confolationes & illuftratio-

Religionum non mendicantium , ut Cano-

nes : denique propter paternam curam fupe-

nicorum S. Auguftini, S. Benedi&ti, S. Bern-

riorum, & fratrum auxilium. '7'ivitur quo-

ardi, S. Norberti.

1. Ovvafío. commodilfana

que fecundo jucundius im morte , tam propter

e

ftrviendi DEO.

2. Cura €9 vigilantia Supe-

vitam ceternam promiíffam

?

tum pro-

riorum. 3. P'ota tria religiof[a , €$ regulg fa-

pter vitam fanctius transactam ; tum pro-

lutares. — 4. ZAbfentia. periculorum €2. occafionum

pter fan&ctorum Patronorum ferventius cul-

geccmmti. — . Ufus. frequentiffimus [anforum Su-

torum , & fibi conciliatorum, affiftentiam ;

cramentorum. — 6. Exmpla - fan&la. religioforum

tum propter fratrum , precibus füuis contra

confratrum €9c.. 3. LeBlio pin , €9 quotidiana

tentationes defendentium , auxilium, Unde

meditatio. 8. Zfdkhortationes pim ; examina con-

S. Bern. merito S, Bernardus dixit: O vita fecura ,ubi

Jcientia.

€

j,4

9. [nfiru&tones Patrum . [piritualium.

miht,

mors absque formidine exfpe&atur; imo &

Horwum cura. paterna. xo.. Devotio n choro €$c,

exoptatur cum dulcedine , & excipitur cum

€9 extra illum.

1rt. Üf[ur operum pamitentia ,

ï:(

devotione. //iitur tertio etiam | jucundius poft

€9 aliarum virtutum.-

mortem ; tum quia purgatur citius ob fatisfa-

&ionem przeteritam propriam, & alienam per

Incommoda,

indulgentias, & commilitonum facrificia &

- In iis votum ftabilitatis fzepe grave, maxi-

fuffragia ; & remuneratur copiofius tum pro-

me fub uno eoque, dum vivit,perpetuo Przela-

pter centuplum a Chrifto promiffum , tum

to ; fi religiofo minus fit gratus, vel bene-

S.Greg. quia, ut S. Gregorius re&te notavit , animam

volus. Hoc ipfo aggravatur: Primo ex cnovi-

l. 7 mer.fnam jufti in vano non accipiunt , quia inten-

Gu apud. confratrer , fi mores eorundem non

€. 13.

tione continua ad ejusutilitatem referunt,quid

arrideant, vel quzedam orta fit alienatio ani-

quid corporaliter operantur, quatenus & tran-

morum ex quacunque caufa. Secundo . cum vi-

feunte opere, operis caufa non tranfeat,quze

vendum. fit per totam . vitam in eodem loco , qui

fubinde nec ad guftum , nec ad valetudinem

vitae præmia poft mortem parat.

eft. Tertio eadem [emper funt. minifteria , occupa-

Incommoda,

tones €3c, Quarto [olitudo quoque votum hoc

graviur reddit , fi fit coenobium in locis infre-

Per incommoda hzc , non intelliguntur ta-

quentibus,minus celebribus pagis &c. Quinto

lià onera , qu?e religiofo per fe damnum affe-

Perpetuitas Superiorum , quze» fubinde impe-

runt(nam ut fic imerito illis nomen incomodi

rium acerbum & defpoticum reddit &c. Sexto

tribueretur) cum potius grandia commoda di-

paupertas , interdura videtur in leges charita-

cenda fint,utpote non minima perfectionis af-

tis, & prudentize impingere.&c. .Septimo fre-

fequendze fubfidia, fed quse non modicam dif-

quens eff par&ciarum. adminiflratio , cum. cura

ficultatem continent, atqueadeo non facile

animarum , quam plerique foli in pagis obeunt :

ad talem ftatum vocatum fe fentit, ideoque ob

His itaque incumbunt omnia onera & incom-

gratiam vocationis fe parem iis portandis fu-

moda parochorum ; nec defuntpericula pro-

turum confidere poteft,qualia funt: Primo tria

pter foeminas,& alia. Ogavo Chorus.Sape nulla,

vota e[lentialia, paupertatis,caflitatir €2 obedientie.

vel non ,adeo magna, fludiorum occafio , aut . ho-

Secundo flabilitas locí , quae five propter lo-

rum ufur. JNono , miniflrorum Jecularium . li-

cum ipfum folitarium , five propter ftabilem

centid, qui non raro fibi indulgent liberius, &

fuperiorem , eumque durum & rigidum, five

devorant panem filiorum Dei. ^ Decimo , vifi-

propter imperfe&tos & ingratos fratres, non

tatio cemobiorum Jmpe per per[onas mon [ui Ór-

modice gravitatö ftatus religiofi auget. Tertio

dim, €9 [mculares €sc.

IX. | Com-

Jitulus CXLI). l'ocülio.

r

n

5

$. IX.

v

tibus patz'huluw; 69' libertatem. concedat. Sentiet

b01n1ndfïa Religionum Mendicantium

"

ut

profeéto in Ordine maximas difficultates ,

multa & ( utinam !) non levia peceata com-

PP. Francifcanorum , Cappuccinorum , Car-

mittet; fsepius poftea a recurrentibus anti-

melitarum , Dominicanorum , Societatis

JESU & fimilium.

quis fpeciebus infeftabitur , & periculum erit,

ne fuccumbat, velin defperationem ruat

T^ Reeter ea, quie omnibus religionibus fuhi

&c. Quod vero peflimum erit, maiorem fui

tyrocinii partem in perturbationibus , errori-

communia, t. /VMajor occafio [erviendi proxi-

mo. 2. Mutatio Superiorum , mimifleriorum , do-

bus, & forían Dei offenfione tranfiget , vix

93 f

v

miciliormn. 3. Facilor ad mediitor Superiores

cuiquam tolerabilis. Certe ad hun

valedi-

recur[us...4. Major. [ubordinatio . €9. depeudentia

&ionum Ícopulum non pauci naufragi perie-

[ubditorum & Superioribur. — $.. Major fidelium

runt. Declinavit eum Bernardus Mentonius :

in has religioner favor

-

qui vocanti Deo ad relisiouem cum Samuele

i..fReg.c.:;»

commijlemti-o. X(). Fro

defun&is plura fwj?*agiæ.

refpondit: Écce egoj' initio memorabili Cco-

Iucommoda.

natu vidiffes omnia in melius commutari ,

1. ZIpud quosdam Chorus. .. . Stuta paniten-

ab ipfo Sacramenta, orationem , fantta opera

folito frequentius i erari, eum ab hominum

tie , jejunia , vigilim. €ic. In. quibusdam veftis

aufteritas , nuditas pedum & alizeafperitates.

congreffu & oble&amentis , etfi honeflis , fe

3. ltem vivere mendicato, €9 [lipem colligere Jege

fubducere. Qu?e agendi ratio longe a plurium

Jolum , &2 fine. aliquo focio , uon fine. periculo ani-

imprudentium con uetudine abhorret , qui

n , C9 magnis corporir. incommodis, ipfa men-

mundo mnuntium remiffuri prius in om-

dicatio libertatem agendi cum hominibus ,

nem vitze licentiam fe effundunt , a Baccha-

& eos dirigendi, adimit., 4. Subinde minor

nalibus ad jejunia more delirantis vulgi,tran-

Jubordinatio. erga Superiores immediatos , atque

fituri. Atque hic poítretnus doemonis conatus

obedientin , qua exemptir maxime qrodelfe mon

eft. Quis vero unquam vidit , - vitia potuiffe

virtuti viam fternere ? hinc evenit, ut libertas

poteft. s, IMutatio locorum , minifleriorum valde

»

ingratg, .6. Studium literarum

, fübinde inten-

animi yoluptate illecta frzena fibi laxet, & fa.

fu. - 7.. Probationes -àn. virtute

x

»diutm*næ .UES

lutis jacturam faciat. Labor fit , a. fecundum

qrolixe €sc.

S. Seriptura logquentdi morem . Ezclef. a. praparet

VI. AVoffe debet

, £2 docere ; qui poft !fäïïfz'önem

animam.- fuam. ad Lentationem . €9.— [anciificatio-

jadaum oblervari debeat a deliberante., nimirum

nem , more omnium , qui. Dewn timent, €z'in con-

Íequentia : z. Gratiar Deo hnumüliter agat, , ei-

[pe&u ejus ambulant, Maximo autém ftudio fe

que írequentifime fupplicet, ut cujus rei

armet contra illud genus tentationum , quod

lumen gratiíimum mifericordiffime concef-

poterit eum impedire ab ingreffu religionis ;

fit, & amorem religionis eft largitus , il-

vel retardare , ut fünt , affectus immoderatus

lius quoque tum fufcipiendi opportunitatem ,

erga parentes,& confanguineos, atque horum

tum ad felicem exitum huius fancti negotii

blanditias ; erga bona, & divitias , fingulares

perducendi facultatem . & gratiam impertia-

amores , & defideria carnis &c. Errant vero

tur. 2. Suum. Confe[Jarium frequenter. coufulat ,

illi, qui vel juvenibus aureos montcs pro-

& ei , fi quid occurrit , fideliter & filiaii affe-

mittunt , velipfi juvenes , cum folem ac coe-

&u manifeftet , atque fequatur dire&tionem.

lum femper ferenum füturum fibi imaginan-

Ejusdem utatur opera apud Superiores illius

tur. Ad quamcunque profeffionem ( ait S.

religionis , quam elegit. /"ulde nece[fe erit , ut

Auguftinus Con. r.1n Pfal.a 6.) te converteris,

para te,pati fi&os ( tibi nempe clam adverían-

eligens paulatim comparet [e ad illum flatum ;quem

decrevit dnire.

tes ) alioquin, fi non te paraveris , invenies ,

^

J

D]

be-

Unde Primo inveftiget , ac cognofcat fpiri-

quod non fperabas , deficies, aut perturt

tualiafui propofiti impedimenta, eaque re-

ris. Religio eft fcola crucis, in qua Magi-

moveat. Secundo przeparet animam ad Dei

ftro difcipulus dignus non eit, qui non acci-

pit cru

[5

(Co

fervitium per accommodationes fuarum vi-

m fuam & Crucifixum pro»euntem

rium ad exercitationes illius religionis , quzm

fequitur. 6..S1t cura ad. externa nnyegdimenta re-

elegit. Itaque abjiciat gaudia & oble&tamen-

movenda , fi qum forle funt , ut debita, obli-

gaiiomes, €9 offiia , imo , €9 vota: Etfi enim

ta, qu?e in religione facrà locum non habent ,

ut funt comeffationes , faltationes, lufus &c.

in religione fitamplitfima facultas circa horum

Similiter excutiat licentias in ufu proprii arbi-

difpenfationem , expedit tamen , ut dpte in-

greffüum perfolvantur , cum nonfoluta foleant

trii, prolixis ac. lubricis confabulationibus ;

fingülaritatibus locorum , veftium &c.. Dein

aliquos tota vita vexare. 7. Cavéat , w propo-

affuefaciat corpus illis, quze funt ei religioni

fitum vevelet , priusquam cum Superiore Ordinis ,

ufitata, ut opera prenitentize, labor ftudiorum,

quem,elegit , egerit : Frequenter enim , & gra-

oratio prolixior, le&io fpiritualis , frequens

viter nocuit intempeftiva huinsmodi fecreti

Sacramentorum ufus: totum ex arbitrio ma-

manifeftatio. Qua,vero ratione cum Superiore

illo debeat agere , confulat fuum Confeffa-

jorum. Quantum enim in his veluti rudimen-

tis profecerit , tantum emolumenti & faci-

rium , & hujus directioni obtemperet, g. Ele-

litatis in Ordine experietur.

4. Cuveat om-

&ionem legitime. fatam e!fi. mullo: voto vel. jura-

ni modo , ne abreptiís. errore vulgititulo muledi-

menta firmata , ob dejolationem in dubium re-

&ionis plur. ibi iudulgeat , £2 malignis cupidita-

voctt , quandoquidem in humaznis fecurior &

Ooo 23

ex-

R. P. Lohn, Bibl, Man. T. omf I .

m

476

-Bz'bliothecæ Manualir Comio:mtoriæ.

exa&ior non reftat via ad voluntatem divi-

verant , pr

cberent aditum ? Qui. diwifit "marePf, xvy-

]In mari-via tua. , €8 [emitae x- Pf 76

nam pernofcendam

4 M

nt multis declarat Pla-

rubrum n divifioner.

tus de bono ftatus religiofi l. 3. c. 35. nifi ali-

tum in oquir multir.. Rupertus Abbas exifti- ??

!

mat, virgam Mofaicam percutiendo aquas

quod impedimentum animi vel corporis ante

non notatum innotefceret. Verum & tunc

non unam , fed duodecim aperuiffe vias, per

l

I

erit diffimulandum,quoad certiora de illo con-

quas utpote herbis virides & folidas, quseli-

ftiterint : Poterit enim fubeffe illufio fathanze,

bet tribus ambulare & progredi poterat : Cam-

(

profundo ; volens per hocg,

a pio propofito eligentem nitentis abítrahe-

pus germinans de

po 19'?0

re, dum majorafingit obftacula , quam in

nobis denotare, per diverías vocationes a

li

terram illam beatam , fluentem lacte & melle

flatu ele&to inveniantur. Sicut etiam com-

S.Bern. inuniter fallaciam tegit quidquid turbationis

cternorum beatorumque gaudiorum nos ten-

f

dere poífe.

9P-199- poft legitimum ele&ionis proceffum fupever-

nerit. g. JNon differat. vocationem [uzm . exequi ;

Il. Poft refurre&tionem Chrifti legitur de [oan, 21.

i

Petro, utpote pifcationis apoftolicze capite : 11.

- hxec enim dilatio executionis eit coafuetum

& ultimum , quo falutaria vitze melioris con-

Simon Petrus traxit rete in terram , glenum ma-

ï

|

filia doemon difturbare nititur ; ideoque &

enir pi[cibus . centum. quinquaginta tribus. . Nec

Deo fummopere difplicet eadem dilatio , gra-

mirum,quia Salvator nofter jam ordinaverat :

viffimainfert damna, & nonnunquam mor-

IMittite in. dextram vavigii rete , €9. invenictis ,

tem fempiternam. S. Bernardus ad quendam,

£?t. Omnes hi pifces figurabant ele&os ad

e.

dextràm collocandos. Sed quid indicat cer-

qui vocatus ad ftatum religiofum annuas qua-

tus & limitatus ille numerus pifcium 153.?

fi inducias ad abfolvenda literarum ftudia po-

CM

ftulaverat , fic fcribit : Obfecro , redi ad cor ,

S.Hieronymus fcribit : Ajunt, qui deaniman- S. Rier.

c' 4'2'

& adverte huncannuum terminum, quem tu

tium fcripfere naturis, de quibus Oppianusin

9. Ece-

[ m E

tibi indulfifti , effe in injuriam Del, non eífe

Cilix Poeta do&iffimus , centum quinquagin-

chiel.

annum placabilem Domino , fed. difcordize fe-

ta tria effe genera pilcium , quae omnia capta

minarium,irze formitem, nutrimentum apofta-

funt abApoftolis, & nihil remanfit incaptum ,

dum & nobiles & ignobiles & divites & pau-

fize,qui fpiritam extinguat ,

gratiam interclu-

c — tmmo— U

dat, teporem afferat illum , qui Deo folet

peres , & omn

e genus hominum de mari hu-

——

Rupertus

vomitum provocare. Bene dixit San&us,hanc

jus faeculi extrahitur ad falutem.

oit tres fta-

t

dilationem vergere in injuriam Dei , quia fie

Abbas per numerum illum intelli

[e]

tus perfonarum, in quibus homines communi-

ingreffum differre fine jufta caufa eft, ac fi di-

|

ceres; Domine , nolo modo venire , exfpeca

ter vivere folent, ita ut per numerum centefi-

mum intelligantur conjugati,per quinquagefi-

|

me, poft aliquot hebdomades veniam,vel poft

$ Perdg

tot menfes. Auderesne hoc refpondere Regi,

mum ftatus continentize viduse, & per nume-

rum ternarium ftatus continentize virginalis ,

. D.

te ad fe vocanti , & quidem fi fcires, eum vo-

H

$. Àug.

care , ut te faceret Principem, vel te ditaret ?

feu virginum, que funt in exiguo uumero.

IIl in officinis variz conficiuntur & ef- Manfi difc

ferm. 49.

Ecce inquit S. Auguftinus, indulgentize do&or

Aliz; im- 4 n. 6

de verb.. aperit tibi oftium, quid morar

is ? gaudere de-

formantur San&orum imagines.

Dom,

primuntur chartze , alize penicillo in panno li-

|

beres,fi averiret aliquando pulfandi;non pulfa-

|

fti, & aperit, &

foris remanes ; ne ergo diffe-

neo effinguntur, & depinguntur coloribus ;

£as. In eundem

fenfum S. Chryfoftomus locu-

alize fcalpro inciduntur ligno , aut alicui me-

l

!

tus eft,dicens : Dum tibi fervens eft amot(vo-

tallo ; alize funduntur, conflantur , aut cudun-

tur mediante alia forma. Ubi obfervandum,

cationis ) abi ftatim ad illos ipfosAngelost Re-

. ligiofos ) eumque magis accende ; ne dicas ;

quod , tametfi omnes hujusmodi imagines fi-

-Alloquar prius propinq

uos , resque meas ex-

ve effigies repraefententSanttos,quos in eccle-

ft hzec dilatio , pa-

fiis , ac locis facris veneramur , magnum ta-

pediam. Tor

poris initium e

trem difcipulu

s fepelire voluit,nec id Chriftus

meninter eas intercedat difcrimen;quia quze

;;

. permifit. Quid ita?

quoniam acer inftar dia-

imprimuntur chartze , fub praelo facillime im-

bolus , ut fein animum infinuet ,

& fi vel

primuntur , non ita alize, quze ligno aut lapidi

inciduntur, aut quze mediante igne conflantur

brevem arripuerit vacationem , vel proroga-

tionem , ad magnum inducet torporem , un-

vel cuduntur. Quid volo infinuare hac fimili-

tudine ? Ut vitze fan&itatem affequamur,& in

ï;

de quidam admonet: Ne differas de die in

[4

diem.

coelis glorificemur,Deus varios nobis praefcri-

pfit modos : alii dilapidati funt,feGi funtin oc-

$ ,

$ X.

cifione gladii mortui funt &c. Econtra de aliis

St. 4

ANEA ET CONCEPTUS

x

difpofuit , ut faciliori via. perveniant ad per-

ferm, de

PRJEDICABILES.

putifi

MISCELL

fe&tionem, nimirum per .exercitium virtutum

3-2-(1

Chriftianarum ; in pratis illis cceleftis Paradifi

Y

Qualitas.

non folum florent rofze Martyrum ; fed etiam

miram odoris fragrantiam diffundunt lilia Vir-

Manfi difcl. ]E

Gyptus mundi hujus typus erat, e-

X, D. 2.

contra terra promiffionis veram fi-

ginum , & infinitorum Confefforum viol ,

j

terram viventium , qua' eít cce-

absque eo , quod vitam & fanguinem fub ty-

gurabat

lum.

Hebroei reprzefentabant fideles , ele-

rannis profaderint.

1V. Quod S. David in tanta fit apud Deum Ibid. n. 7

&os; quem fervavit modum ?eterna nun-

& ecclefiam zeftimatione , cauía eft , quia in

quam aberrans Providentia ut populo fuo ad

it, &

tertam illam , ad quam tanto tempore fufpira-

quocunque ftatu fuit ; fanctam vitam dux

ex

Tituur: CXLVI1IT. locatio.

AT

)1'- Itr

ex cafu fno, e quo furrexit, novit elicere ac lu-

Omnipotentiæ; & vero quis ita ruziis ,ut ne-

3 PLy&

crari majora merita , dum peccatoribus poeni-

fciat eum quadraginta annis in aula unius Re-

tentibus omni tempore verum extat [pecu-

gis /Egypti,unius Pharaonis, demoratum fuif-

lum. Exiftens adhuc paftor ovium , gratifli-

íe, honoribus & imperio fulgentem , deliciis

mus Deo eífe debuit, qui ab eo acceperat gra-

aflluentem, thefauris przedivitem, bonoratum

tant

i

*

1

uam filium filize iftius Monarchee ?. Quis

tiam, & robur manibus fuis dilaniandi ac di-

fcerpendi leones & urfos. Affumptum de pe-

ignoret,eundem annis pariter auadraginta vi-

Slþ' 19'70

coribus Samuel juffu Altiffimi Regis lírael

tam &officium egiffe paftoris:: Madian,ubi non

YAi€

homines, non populos , non reg

LA

, hon exer-

confecravit. In ftatu privati militis de Goli-

atho gloriofum reportavit triumphum. In aula

citus , fed pecora, gubernabat ? Quis nefcit,

Regis Saul inter adverfitates,& aulicorüm 2e-

ipfum matrimonii foedere jun&um cum filia

mulationes . faümmam confervavit manfietudi-

Jethro , & ex Sephora progenuife filios ali-

nem. n perfecutionibus ingratilfimi Regis

quot? Quadraginta deinde annofum fpatio ,

Jüfn. »

li,

veluti omnibus manifeftum eft , tanquam dux

invi&a femper fuit preeditas patientia: JVom

reddens malum pro malo ,. nec malediium . pro

generalis ele&us a Deo , imperavit populo

maleditco.

Ád regnum deinde & tnronum

Hebrzeo, ducens illum ad terram vromilfionis.

egales etiam delicias

In omnibustamen hisce ftatibus & occafio-

regalem evectus, inter r

vmulabatur religiofos : Media no& fargebam

nibus illzefam fervavit innocentiam,ac femper

die laudem

ad cowfitendum tibi, Septies in

magis magisque profecit in gratia & ami-

dixi tibi.

Genta . mea. infirmata funt a je-

citia Dei.

(1

jumio, €9 caro me1 imnutata eft. propter. oteum.

VH

d

9 — $55

Joannes vidit olim capillos Filii Mant dic

S. Riet,

Dei Regis glorize , candidos inftar lanze mun- 4. t.4.

Quamvis hoítes profligaret , 1n fugani con-

It C, 43

verteret, ac reportaret vittorias , legimus

doe ; Cuput autem ejur €9 capilli erant. candidi

& 7«Eæ*

tamen in ipfius laudem : - Sedenr in cathedra [a-

tanquam. lana alba. — Caput ecclefive eft Chri-

chiel

ftus; capilli, qui capitis ornamentum funt,

pientiffumus. Licet divitiis abundaret & thefau-

Yis : divitig fi affluunt , nolite cor appontre, con-

Sanüi, fed quale illud myfterium, quod capil-

li fint inftar , non lanze duntaxat, fed lanze al-

fulit.. Aulam efto haberet florentiftimam ,

J

bu!,'.

la

bam

bz? Forte propter candorema confcientiee ?

optime tamen dicere potuit : Perambi

in innocentia cordis mel in medio domus meg. . &n

propter albedinem honeftatis ? Probtcr cani-

o x

g

tiem & maturitatem morum 2 Gloffa totum

nonigitur cun&tis fidelibus m

ito proponi

folvitdub!um: Sicut lana alba eft ad. quos-

poteft tanquam exemplar, fpeculum & norma

cujuscunque vocationis , utpote qui in omni

cunaue colores fufcipiendos apta, fic Sancti.

Certum eft, eos, qui magis uniti & conjuncti

ftatu fuit perfe&us & immaculatus? Pzeit om-

$. Perüsner voluntater meas,

L

funt Chrifto, per confequens effe fan&tiores ,

Dam. ep.

V.. S. Petrus Damianus Cinthi

o cuidam

& qui plus adimplent fuam divinam volunta-

$

hanc inftru&ionem dedit : Cave, ne propter

tem , effe quoque perfectiores : Fiat voluntas

Manfidift :

peculiaris orationis ftudium , quibus infiffere

tua ficut in celo , €9 in terra, . Miniflri ejus , qui

facitis voluntatem ejur; laus eft, quae. Angeli-

,4;0.6'

forte contendis, difciplinam tam innumera-

E.

bilis populi , qui tibi commiffus eft , negi

igas,

cis attribuitur Spiritibus.

Ecce igitur in hac

& proptef proprium commodum commu-

vifione S. Toannis denotatur , quod illi magis

adornent Chrifti caput , majoremque addant

nem falutem plebis, quze juftitiam a te proefto-

latur , omittas

Verum. quiá opponi poterat

decorem & venuftatem , qui majora illi prae-

ftant obfequia , majoremque exhibent devo-

evangelicum illud di&um : — Querite primum

tionem ; qui non reftringuntfe ad certam &

regnum Dei , €$ jufütiam ejus ; & fimul aftrui,

orationem omnibus aliis proemittendam, ideo

fpecialem vocationem , proprio du&i genio &

propenfione , propri?eque inhsxerentes opinia-

idem San&us fubjungit illud oraculum fEccle-

fiaftici : Qui confervat. legem ,, multiplicat oratio-

ni & fententize , fed difpofiti funt', & parati

nem ; eft falutare facrificium,attendere manda-

ad omnem , quam Deus illis infinuabit , fuíci-

/

iendam vocationem.

tis ; juftitiam ergo facere,quid eft aliud, quam

orare ? Alibi quoque fcriptum eft : ;Juffitia dle-

VIIL David Rex Ifrael , regio infidensIdem ditc.

throno ad excipiendas fuübditorum caufas ? n. x.

vat gratiar ;£9 beatiinquit,qui cuftodiunt judicium

querelasque expofitus , publicisque expe-

€3 faciunt jufitiam in omni Lempore.

[j

e

inquam ,

diendis intentus negotiis , ille

V1. Docet S. Bernardinus : Regula firma

qui frequenter militio affifebat , bello

Sa Beïno

fSen, to.2.eft in facra Theologia , quod quandocunque

perfonaliter- przeerat , afferit nihilominus

incolam fe effe eremi : Ecee, elongovi fugi-

ferm. de Djeus per gratiam aliquem eligit ad aliquem

purifi. " Atum, omnia dona illi difpenfat atque largi-

enp , €9 manfi €oc.

Quomodo id poffibile

a. 2. c. I.

tur , quz illi ftatui neceffaria funt , & illum

fuit ? Videtur implicare contradictionem.

Gloffa hunc textum exponit de contem-

copiofe decorant. Quando Moyfes in excufa-

tionem adducebat linguv f[uo vaciillatio-

platione , a qua exiftimat Prophetam haud

nem, ob quam minus aptus effet , ut apud

fuiffe alienum , licet regni negotiis immer-

fus effet: Fugiens fe elongat ; quia turba defi-

Pharaonem caufam Dei ageret, dixit ei Deus.

Quis fecit os hominis ? Quis in ampliffimo toto-

deriorum terrenorum dimiffa;in alta feDei con-

templatione fublevat. Huic conformis eft

que S. Scripturze veteris teftamenti volumine

expofitio illa, quam fübminiftrat incognitus ,

reperitur Deo familiarior intimiorque ipfo

Moyfe ? facie ad faciem loquebatur ei , ficut

generalis & fplendor Carmelitanze religio-

nis : Manfi , inquit, im folitudine , fcilicet

amicus ad amicgm,locum tenens fuit divinae

men-

003

418

;Bibliothtcæ AManualis/ Concionatorie

mentis, ubi nullus cum eo nifi Deus, ubi

authoritatem S. Gregorii lib.. 30. Mor. c. 23.

fert.

ii

Duplex eft folitudo , mentis & corporis. Se-

fef, 2 u

quies. Manet enim in folitudine contemplan-

selurted *

doDeum, manet in remota mentis inten-

cunda non valet fine prima ; fed prima bene

»

tione.

In hujus confirmationem adducit

fine fecunda,

M

M

Z2

ZA X

fi

-

N

N

oOo00000000000009

d

e

S

&

d

ET

d

À

N

* ES

N

o

£

ji

QQ?QOQQQQOQQ

TITULUS CL.

]

(

-"VOLUNTAS PROPRIA.

II. In quibus & nos omnes aliquando con-fjph. "

$od

" d

verfati fumus , in defideriis carnis noftre ,v. a.

fef 17

.

facientes voluntatem carnis & cogitationum,

f

|.QUOAD ESSENTIA N.

fü

& eramus natura filii irze,

Il A feculo confregifti jugum meum Jer. 2

0l

Dejim'tio.

Y. 20,

ü

rupifi vincula mea,

& dixifïi : non fer-

I.

viam.

Cuffnn.

Fuga,

j

[ib d.

64

S. Bern,

ST illa, quxie. non eft communis cum

HI*. Non quzro voluntatem meam , fed]o *.*.3o.

f

feff, 3. de

l

- Deo & hominibus , fed noftra tantum,

ejus, qui mifit me.

refurr.

/ quando quod volumus , non ad hono-

V. Sub te erit appetitus tuus , & tu do-Gen. 4.

rem Dei , non ad utilitatem fratrum , fed

$finaberis illius,

v. 7.

er nosmetipfos facimus, non intenden-

propt

tes p

lacere DEO , & prodeffe fratribus, fed

fatisfacere propriis moribus animorum. :ta

f.Dam'num.-.

Theopb. S. Bernardus. Quam definitionem fufius ex-

WE ö[ilarexjejunavimus ,i & non afpexifti? If 58. v.3

.

Bermard. plicans P. Theophilus Bernardus fic loquitur :

humiliavimus animas noftras, & nefcivifti ?

g

1.o, de

e quibus omnibus jam fatis conftat, cur id

perfev,

vitioe voluntatis genus propria voluntas di-

Ecce in die jejunii veftri reperitur voluntas

C

relig, c.17

veftra.

$

, catur,

nempe quia ejusmodi vitiofum in res

VIL Numerabo vos in gladio, & omneslf6s.v.1s

non confentaneas imperium ipfa fibi fua fpon-

te vendicat , libertate fibi propria plane abu-

in czede corruetis , pro eo , quod vocavi , &

SCims',

non refpondiftis : locutus fum; & nonaudi-

tens, a re(te rationis Deique fui lege ac

ftis: & faciebatis inalum in oculis meis . ; &

qud Jul t

communione difcedens , propriamque atque

Fitum

adeo perverfam fibilegem feipfam ftatuens.

X

61

quie nolui , elegi&is.

Jiemgt.

Quemadmodum enim , quod mihi proprium

$. II

à

eft, mei folius eft ; ita propria voluntas eft,

' que folas fuas cupiditates , non Dei, non ra-

E;&aPATRIBUS

I;E

tionis przefcripta , fequitur.

Qualitas.

Cl

14 t ab

Diviþo.

efficientem caufam volun-S. Avg. I

l

I.N

Emo quaerat

2. de Ci-

: IL. Dividi poteft in ayertom & occultam :

tatis malze, .non eft efficiens, fed de-

t

ficiens , quia nec affe&tio , fed defectio eft.

vit, Deif

|

illa eft, quando deliberate & advertenter vo-

II. Cum fe voluntas reli&o fuveriore adin- Idem de

f

luntatiDei aut reétze rationi contraria agimus:

ifta eft, quando putamus , nos Dei gloriam

feriora convertit , efficitur mala ; non quialib. arbit,

t

aut aliorum utilitatem quaerere, revera autem

malum eft , quo fe convertit, fed quia perver-

Su Domh

nos ipfos quzerimus ; nam , ut re&te advertit

fa eft ipfa converfio.

*

dQ r :

i. 1. €. X5. Thomas Kempenfis , fzepe videtur effe chari-

III. Quanto aliquid magi

s naturaliter ama- S Thom,

!

«

tas, & eft magis carnalitas, quia naturalis

tur, tanto perfecius contemnitur propteropufc. rg.

]

Chriftum ; nihil enim homini eft amabiliuse Ie

inclinatio , propria voluntas , fpes retributio-

5 Digd,

nis , affe&us commoditatis raro abeffe vo-

libertate propri» voluntatis ; per hanc enim

64

lunt.

homo eft etiam aliarumDominus;per hanc aliis

uti vel frui poteft; per hanc etiam ac&ibus

su;

fuis dominatur. Unde ficut homo dimittens

divitias vel perfonas conjun&as eas abnegat ;

EX S,. SCRIPTURA.

ita deferens proprize voluntatis arbitrium, per

ä

quod ipfe fui ipfius Dominus eft , feipfum ab-

$, n

: Qualitar.

negare invenitur.

X

r vanus in fuperbiam erigitur , & tan-

V. Qui voluntatem fuam proximo fübmit-ic... M

VInt, |

jottass 10 V1

V. 12,

tit, animum virtutis ftudiofum oftendit, Quipa, o,.r

quam pullum Onagri fe liberum natum

vero voluntatem fuar ampleGitur , praefefert ; &, de

putat.

gaud, ani«

P d

imperitiam.

lii

V.O 127

Titulus CXLIX. Foluntas propria.

479

5. Bern.

.V. O Domine , voluntas , de quà dixifti,

quid propria inquinatum fit voluntate , gufta-

feff. 3. ge t non fieret , fi bona non erat , quomodo tua

bit is, qui pafcitur inter lilia. Hzec autem om-

refurre&, erat? fi bonaerat, quare derelitta eft ? (ic &

nia, fimiliaque , ac diífimilia mala ex una

confilium , fi non bonum, quomodo tuum ?

radice pullulant proprize voluntatis.

IEid,

fi bonum , quomodo relinquendum ? !Et bona

XV. Unde funt fcandala , unde turbatio,nifi

erant, & ejus erant; neque tamen minus re-

quod propriam fequimur voluntatem , & te-

linquenda , ob hoc videlicet , ut fierent me-

mere , quod volumus in corde noftro definien-

liora ; neque enim oportebat

tes , fi quo modo id prohiberi contingat , aut

care communibus.

propria przejudi-

impediri, continuo etiam in impatientiam , in

murmurationem , in fcandalum proni fumus ,

Fuga.

non attendentes , quoniam omnia cooperan-

Epf*. Q

turin bonum his , qui fecundum propofitum

S.Doroch ; VI- Coge teipfum in cun&is , & vince, &

"$

vocati funt fanCti; & quia nobis cafus videtur,

feff, 7, VOoluntatem tuam inprimis abícinde; fi con-

fermo quidam Dei eft , füam nobis indicans

ueveris voluntatem tuam amputare , habi-

voluntatem. Caveamus igitur a propria vo-

L$

tum indues Chrifti gratia & mifericordia , quo

luntate tanquam a vipera peffima, & nequiffi-

f.20,

omnia finerefiftentia aut repugnantia perfi-

ma , & quze fola deinceps damnare poflit ani-

mas noftras.

cies , teque in perfectam libertatem afferes.

S, BE;'ne

Caffian.

VII. Audi paucis ordinem, per quem fcan-

XVI. Qui voluerunt effe fui , utique ficut

lib. 4.

deread perfectionem fummam fine ullo labo-

de orat.

. 43.

