Bibliothece .Manualir. Concionatorit

lem in humilitate. Abbas igitur Deum roga-

ftudio. arida perfeveret, omnem florem fru-

vit , ut fibi oftenderet , quis inter illos melior

&umque fpiritualem exurendum.

effet, Et venit ad eum vox dicens: Primus

IV. P. Petrus Faber ítudebat, nullum o- yita 1. e.

feipfum dat Domino. Secundus invenit Do-

mnino diem ducere fineiufigni aliqua pro-c. 12. 8E

minum. Tertius portat Dominum. Quartus

greffione virtutis; unde tantam virtutis per- ul.

emit Dominum. Quintus vincit Dominum,

fectionem & opinionem confecutus eft , ut eo

d 4

e vivis erepto , crederetur eodem cafu ipfa e-

EXEMPLA DOMESTICA.

tiam focietas interitura.

Ribad. in [,

gnatius przefentem diem cum hefter-

V, P.Jacobus Laynes, etfi fummve fueri

cIn epiftS.

Ántue

vit. l, $,

9.

no conferens , & cum profe&u profe-

Borg 8.5«

1590.

do&rinze , mirifice tamen conjunxit fcientias

puor,

&um, longius fe quotidie progreffum , & ar-

cum Spiritu, maxime vero cum folidis virtu-

diol. G

dentioribus indies inflammatum ftudiis repe-

tibus humilitatis & charitatis.

Tautin,

riebat. Sed & in Conftitutionibus fuam de

VI. P. Francifcus Suarez in tanta doctrinze xit, th:. d

n, 25

virtutum przeftantia opinionem fatis explica-

abundantia tantam tamen virtutis curam ha- A g.prae-

buit, ut Doctor Oviedus complutenfis .Pro-fixa.

P.to,S. ,. Vi£, dum dixit: Omnes , qui fe focietati ad-

dixerunt, in virtutum folidarum & perfecta-

feffor de eo diceret, neminem a fe vifum, in

rum & fpiritualium rerum ftudium incum-

quo modeftia & doctrina.tam ex 2equo certa-

hotus.

bant, acin hujusmodi majus momentum,

Y

rent. Idem poftea Abulenfis Epiícopus fa-

Prov.

quam in doGrina vel aliis donis naturalibus

&us, Suarezium quidem a

pprime do&um,

Rbenat

& humanis conftitutum effe ducant; illa enim

fed fanttiorem effe dicebat.

Cl

interiora funt, ex quibus efficaciam ad exte-

VII. P. Balthafar Alvarez tantos in virtute pig. fcrip,

lon,n,!

riora permanere ad finem nobis propofitum

progreffus fecerat, ut S. Therefia per divinam

Bart, , s. oportet. Hinc Jacobo Tyrio nimio ardore

revelationem cognoverit, nullum eo tempo-

c8.vit. fcientiis vacanti decem annis poft mortem

re in terris fanCiiorem vivere. Hinc & füummo-

apparens dixit : Minus de fcientia, plus

pere etiam diligebat eos , qui virtute impenfi-

de virtute.

us ftudebant, eosque Deo impenfe comenda-

Vita)6, . S. Francifcus Xaverius tam infigni e-

bat, ac, quo poterat, fübfidio, officiisque

G ii

rat virtute przeditus,ut multi fociorum nulla

fovebat.

alia de caufa eum vi(erent, nifi ut ezelefti illo

VHL P. Ludovicus de Ponte quantumgi, ,. c.

afpe&u exhilarati, ad beatoe vitze ftudium il-

procefferit in omni genere virtutum, teftatuss, $. a.

lius eximia alacritatis ardorisque cogitatione

eft przeter alios Epifcopus Vallifoletanus , fic

accenderentur. Sed & :.d focios fcribens di-

ad Pontificem ícribens : Hunc virum infi-

cebat: Mementote, focietatis noftrze ampli-

gnem in omni genere virtutum, &tam arden-

ficatores, multis ac magnis zerumnis exerci-

tem fuiffein amore erga Deum, ut inflamma-

Pibto

tos, virtutes omnes enixe coluiífe ; vosque ità

ti affe&us eum perduxerint ad terminos amit-

2.tfe

demum illorum meriti ac glorive participes

tendi vitam naturalem: falutis alienze tam ftu-

rï-

N

futuros, fi in. focietatis nomine amplificando

diofum & folicitum, ut plus quam annis qua-

- fueritis imitatores induftriae. D:ctitare item

draginta nemo videritotiofum , fed agentem

[L]

.erat folitus, quod boni virtus non parit, hu-

femper cum Deo in oratione aut facrificio,

laen.

manas artes nequaquam parituras fine virtu-

aut laborantem ia bonum animarum.

te. Proinde caverent diligenter noftri, ne per-

IX. P. Thomas Sanchezaltiffimos femperBib!iothc.

. vulgata hominum via dignitatem atque ho-

fibi propofuitvirtutum fines , ad quos toto pe- trietSo:

ciet,

N

norem a;t appeterent , aut appetere vide-

&ore incumberct , eoque in ephemer dem

rentur; feu fuis di&is fa&tisve ad huma-

relatos nominare, quam contenderat, aífe-

Sï)obæ-

B de

nam potius, quam ad divinam, tenderent

cutus eft laude.

Nimirum feduli more mer-

dextia

gratiam. "Veram utique authoritatem egre-

catoris negotiationem fpiritualem cum fuimo

gix virtutis comitem non hominum donum

Phto

vitiorum odio, virtutisque amore fingulari,

a.

effe , fed DEL

ltaque fi quando homines

fic celuit femper & exercuit, ut omnem di-

ipfi per fe humanis artibus ( omiffo coclefti

cendi docendique rationem excefferit. Quoti-

Vitt

f fa.

profidio, germanaque virtute ) quxerant au-

die, quze negotiationi fübjiciebat, propone-

thoritatem , divino confilio fieri, ut eam pa-

batmane, & in libellum fecretiorem referre-

rare dum ftudent, funditus perdant, ne fcili-

bat:; diei decurfu exercebat,quze conftituerat:

cet vilia fint hominibus dona coeleftia , fed

certis denique temporibus a fe rationem exi-

haud fecus, quam par eít, exfpe&tentur e

gebat, incredibili lucro atque profe&u , qui ei

Hs

caoelo.

U,u

fanttitatis famam & opinionem apud omnes

vito l '4»

. Jll. S. Francifci Borgize ea erat vultus hila-

peperit. Totis quadraginta tribus annis , qui-

ritas, decus, atque maturitas, ut focii etiam

bus in focietate vixit, nihil in hoc negotiati-

C,4. 0.22

"authoritate fumma przediti , cum pietatis ca-

onis ftudio remifit, ut, qui eum diligentius ob-

lorem refrixiffe fentirent, vel afpettu illius ad

fervarunt , vehementer fint admirati incredi-

pritinum ardorem redirent. Dicebat quoque

bilem ejus in fufcepta vitze ratione conftan-

ex neglectu eorum mediorum, quze hominem

tiam, perpetuumque tenorem , nullis ftudio-

cum Deo conjagunt ( uti fünt virtutes) o-

rum occupationibus, aut graviffimorum vi-

rorum interventu violatum.

V

mnes facrorum Ordinum ac Religionum dif-

Nulla virtus

hU Y

fenfiones, zerumnasque fübfequi, ac fuccre-

non ab ipfo in fummo faftigio tenebatur.-

Cpa

Ícere; & ficnt ex ficcitate terroe arborum flo-

X, Franciícus a Villa regali Coadjutor cumAnnua,

T05

res & fructus areícunt, ita fi mens in virtutis

tanta v/it'æ SanGitate defanttus eft , u

t mortui 1599. poff

funus

^

*

xf;ï';;

Tituus CXLVT Virt,ur.;

441

funus mult! ex proceribus comitati ffnt, &

qua fraeno aptiffime parent, potiffimum lau- Reirl. in

TC

non fine flet inanus & pedes ejus deofculati

61nà

datür;itain amatoribus promptitudo man- Feft. Vi-

ejus preces expeterent, partesque veftis prae-

datis Dei &rationis o

cidentes, quorum unus prius ,

quam parteim

laudatur.

"

?temper andi potiifimum ?t giems

talem: geftaret, confiteri voluit, ne maculis

Hl.. Sicut genimæ ;quamvis abjiciantur in Mdem

peccatoruin fuorum pollutus geftaret, quod

hem, in

lutum , füigorem tamen non amittünt ; ita viri

f-fto QO,

tanta morum innocentia & vitzm integritate

virtute prediti ; quamvis in filentio lateant

55

It eptü s

praeditus homo geftaffét,

&.

Otg

M

Annue

& a mundo contemnantur , verum animi de-

1650.

Xl. Joann. Baptifta gentilis coadjutor tam

cus retinent.

Pror,

M pie fanCteque vixit, ut, ne obolefceret eius

IV. Sicut fulmen , quidquid invenitin ter- He£or

diol. Coll,

memoria , plerique tum domi, tum foris , ex

ra , ferit , praeter laurum ; fic magna calami- Pintus ia

"Yaurin, €]uS rebus aliquid fibi, tanquam reliquias , de-

h lo, de

h

n, 23.

tas omnia poteft auferre , przeter virtutem;eft c. 17. &

àug

p«

cerperent. Ajunt oculati teftes , nihil ad ex-

enim virtus pulchra laurus , femper virens , 2ech.

[IXà,

quifitum Anachoretam & Coadjutorum virtu-

nuio igne e nubibus erumpente , nullo impe-

tem amplius potuiffe requirí, quam quantam

tu tormentorum

Y

ille factis exlïibibxlit.

labefatta.

& 2zerumnarum exufïz? aut.

Annuse

XII. Didacus Bonhomus coadjutor a mul-

V. Sicut Solis vis & lux integra. eft etiam Sezec

1650,

tis annis nullius deliberate admiffi peccati

rov.

inter oppofita, & quamvis aliquid interjaceat, de vira

Rhen.it

; confcientia tangebatur. Ubi fefta otium da-

quod.nos prohibeat ejus afpe&u , in operebeate.2s.-

Coll. Co- Dant , praeter immaculatz Virginis Officium,

4

NUA

eft, curfufuo fertur ; eodem modo oppofita

lon. n, 22, IX ofaria feptena, octona, vel etiam altero tan-

virtuti nihil detrahunt; non eft minor, fed

to numero auctiora decurrebat , de quibus fi-

minus fulget , nobis forfitan non seque appa-

bi, Collegis, Societati , particulatim certa

ret , aut nitet , fibi eadem 'eft , & more folis

virtutum decora flagitabat. Internos virtatum

obfcuri ia occulto vim füam exercet,

actus ita combiberat, ut vel femel meníze in-

VI. Sicut raro auri & argenti vena reperi- Dadreus

lerviens facile ducentos a&us repetierit,

tur, nifi alia non procul fit ; unde & Gfzeci no- inloc.

Quidquid diceret, domi, foris , verx fan&i-

men indidere; ita nulla virtus folit

commmi,

moniz documentum erat, unde & Sanái il-

aria e&

? ful;-Lo

TOENR

fed alia aliam adjungit. -

li nomen adhaefit.

VII. Sicut non ille dicitur dives , qui mul- 4c&o;

^

—

tas intelligit divitias, fed qui poffidet eas ; ita Pintius

$. VIL.

non ille juítus eft, quifcitde virtutibus diffe- c 26. in

EXEMPLAPROFANA

rere , earumque definitionem agnofcit, fed qui Ezech,

illa praeditus colit illam & exercet.

Pab . conc,

Aeceffitar,

2,infeiíto

T. THemi&ocl'es folebat, excitari fe fübinde

$, Jacob,

a fummo trophzeis Miltiadis , cui fuc-

VIIL. Sicut ii , qui pro Principe domum ap- HugoR»-

cefferat : quod ejus przeclara facta fecum re-

parant, non femper in domo purganda funtto in via

putans, multum angebatur, ne illius glo-

occupati , fed quandoque etiam aulzea appen- Reeis.

riam| degener obícuraret.

dunt; ita is qui domum & palatium in anima

Laert.]l6 — ]. Deémetrius Phalereus ;

cum audiviff: et;

fua Deoadornat, non femper in domo a vi-

ifiotht,

Athenienfes demolitos fuiffe ftatuas fuas,quas

tiis purganda laborare , fed aliquando etiam

virtutum taperes füfpendere debet.

ili pofuerant. "At virtutem , inquit, non e-

Itl

P 4

verterunt , cujus gratia illas pofuerant.

IX. Sicut ballitta, f1 folo. foeno & pulvere Anonym.

Stobzns

onerata fit, parum prodeft ad hoftes debellan-

IIl Phocion Athenienfis hanc divinam

St. de pru

dos; ita homo fola fcientia inftructus parum

de':tía.

effe legem dicebat : Ut unica virtus fit potens,

in anlfimarum íalute eíficiet , nifi etiam virtus

reliqua autem cunéta nugze.

3

Plartospud ]V. A

jungatur,

Beirl. V,

gelilaus interrogatus , quomodo quis

X. Sicutii ,

qui a pice inquinari nolunt ,Röätï*ä-P-

Virtus

maxime apud homines probaretur ? Si dicat,

.

refpondit, optima , & faciat honeftiffima. Vir-

prius oleo manus perungunt

)

ita & ii, qui3-U* 1-

f, 1620

tus enim ejusmodi eft, quze ipfis ftatim rebus

cum fecularibus fine damno agere cupiunt , ?

geftis ita afficiat, homines, ut non modo ad-

prius fe virtutibus folitis muniant oportet.

mirentur opera , verum in authorem quoque

XI. Sicut rubes ff vacua fit, quovis vento ldeim

fummo ftudio incendantur.

circumfertur; ita & is, qui interius virtute

/Elianus

V. Ephialtes, cum dux ei paupertatem

deftitutus eft , velut nubes levis quovis tribu-

^

!e 140

lationum vento jactatur.

exprobraret, cur non , inquit, etiam alterum

dicis, quod juftitiam & virtutem colam &

XII. Sicutlactuca non cum parva eft, fed !bid. e,4.

/

gam ?

cum adulta,femen transmittit fpeciei ; & pulli

avium non volare queunt nifi perfe&is alis :

$. V.

ftructurze recentes , ut alios fecure protegant,

folidari debet : Foeminze partus füos maturan-

SIMILITUDINES.

te quam effundant: impubes foemina lac of-

ualitar.

ferre non poteft , nec nubes effundere im-

s. Cïn'sff. 5

Slöut*cortex in arboribus pene femper a-

brem , fi repleta non fit; ita necprodeffe aliis

ho. 30. ia

ep. adde-

marus & afper, fructus autem ejus fua-

poteft, qui ipfemet virtute caret.

brzos.

Vis & gratus ; ita virtus , etfi amara fit, dulces

XII. Sicut cum febris ad interiora penetrat, S. Cluyf,

jnut,

'

taimen früctus parit.

& vifcera omnia incendit , nil nobis prodeft, fiieillud:

1 efurie-

]

9.

]T. Sicut in equis militaribus ea. facilitas ,

füperior corporis fuperficies nil tale patiatur ,

(Ij

,

ita

.

rit inimi-

R. P. Lolm. Bibl. Man. Tom. III.

Cus,

AU

Bibliotheeg DBan:alit Concionatoric.

447

ita dum anima internis diftrahitur paffionibus

Diguitas

nihil externus apparatus juvat. Quod ne fiat

undique Prophetze concurrunt, & Apoftoli

XXIIL. Sicut minuta lumina claritas folis ^nonyt.

omnein appe-

obícurat; fi dignitas virtutis omnia alia ho-

paífliones noftras reprimunt

minis ornamenta vilefcere facit

4

titus rationis expertis feritatem a nobis aman-

y H

dant,& multo auguítiorem regno principatum

XXIV. Sicut Oriens fol totum coclum ra-Philoinl

nobis Ccommittunt.

diis illuftrat ; ita virtus fuis radiis , ubi men

de p.ant;

Noe

Faber con

XIV. Sicut , qui diu in eadem claffe defi-

tem penetraverit , lucidiffimam efficit.

1.in Dom, dens non profïat tandem cum ignominia eji-

XXV, Sicut muhe1 es modica pulchritudine Anonym.

poft ipi- citur ,

& aparentibus ad fervile opificium

afcititiis coloribus formofam efficere faciem

phan,

apphcatur ita qui in fcola Chrifti progreffum

conantur , fecus vero , quze a natura magnam

in virtute non facit ,

Deo exofus eft ,

& vel

quag

palclmtudmem acceperunt ita anima ,

celeriore morte extmgultur vel in hzrefin

virtutis pulchritudinem fortita eft, etiam fine

aliis ornamentis placet & seftimatur.

aliave vitia graviora labi finitur.

Idem.

jpi.rgi

S. Greg.

XV. Sicut navis contra ictum fluminis de-

XXVI. Sicut inter homines non is, qui

l, g-pitter (cendens uno in loco nequaquam ftare per-

perfonam fictitiam Regis fuftinet , fed qui ve-

€«35.

mittitur ,

quia ad ima relabitur , nifi ad fum-

ro titulo regnum polfidet,honore 1eg10 dignus

qma conetur : ita nec mens humana in eodem

cenfetur ; ita non is

qui ab hominibus ho-

noratur

zeítimari debet

flatu permanere poteft, fed aut proficere de-

bet in virtutibus , aut deficere.

XXVII. Sicut aquila, quia altius volat , &

Idem.

Dm[ 10.

folem perfpicaci fuo vifu clarius intuetur, om-

S Chryf

XVI. Sicut in pecuniis , qui duos lucratus

nibus aliis avibus merito przeferri ,

aviumque

orat. 4.

eft aureos, proclivis eft ad decem & vigin-

Regina vocari meretur ; ita virtuofi homines ,

PA

advr, Ju-

cum ob virtutem altlus eleventur ,

d

ti comgendos congregandosque fic ufu ve-

Solique

nitinvirtute : qui fecerit opus bonum offi-

juftitive appropinquent , merito quïbuscunque

ciumque pr»eftiterit ,

ftimulationem ahquam

alüis hominibus praferuntur.

TA

aut exhortationem ad agendum fumit, ut alia

Gen, 30

quoque benefaá&ta aggrediatur,

juczmdztaf

3, 30

Ádem ho.

XVIl. Sicnt in arboribus accidit fi quis

$, Chy

4. ad pop. fruCtum cum foliis auferat, & ramos omnes

— XXVIII. Sicut convivium absque fexmoneswbæus

hom, 8

Antioch,

& colloquio ; ita opulentia absque virtute;

n at

amputet radice manente,tota cum majori eti-

prudent

am ornatu arbor refurgit;fic fi pietatisCfeu vir-

nullam habet voluptatem.

tutis ) radix maneat,etíi divitize auferantur,&

XXIX. Sicut in itinere labor

in termino Grana in

corpus corrumpatur : omnia rurfus nobis

vero quies eít jucundifíima ; ita , licet iter adloc. coin

cum majori copia redeunt

quod in Job de-

vi'tutem arduum fit & difficile ,

poffeífio ta-f. 212.

men illius eft plena Voïuptatls

preheifu facile eft.

. Chryfs

Idem ho.

XVill. Sicut unguentum odoriferum fra-

XXX. Sicut malitia etiam ante gehen

2.in . adgrantiam fuam in fe ipfo non detinet in-

nam eos, qu1 eam exercent , cruciare con-

cer Ja-

Thelïalon C iuf am ,

fed protina illam! emittit ,

& ae-

ü

fuevit; ita virtus etiam ante regnum Dei d-

rem odore penetrans vicinorum quoque fen-

los , qui eam operantur , praeparat Voluptatl

fus occupat,

ita & generofi ac pr»eclari viri

& cuin fpe optima & deleGatione perpetua

virtutem fuam in fe ipfo claufam non habent,

vwere facit..

L

fed fama fua multos ]uvantes , etiam mehores

reddunt.

XXXL Sicut qui amara bibunt antidota ,idem he.

Ídem lib,

XIX. Sicut per lubricum incedentes la-

patienter ferunt quidem moleftiam , & tunc'"' ad

ebr.

de Abrah. buntur , fallente veftigio : qui vero perficcam

percipiunt fenfum fofpitatis ; ita tale quid-

viam gradmntuï , certo gradu iter faciunt ;

dam eft etiam virtus , tale quoque illic mali-

fic qui per corporis externaque bona ducunt

tia. In ifta primum eft voluptas, & fequitur

animam , nihil aliud, quam cadere illam affue-

zegritudo; inilla vero primum eft moeltitia,

faciunt, hzc enim lubrica & parum firma

& tunc jucunditas procreatur , fed nihil fimi-

funt, fed qui per virtutum contemplationem

le eft : non enim eft fimile , cum primum ali-

ad Deum properant, tutum 1nconcuiï'umque

quis contriftatur, & po(tea g;audlo perfruitur,

iter dirigunt..

& cum primo gaudet , & poftea in moerores

Plutarch.

XX. Ut aer equus fuapte fponte facile cur-

incidit. Et quomodo hoc ? hic enim timor

inmoral, yjt ; ita qui ardet virtutis amore , non eget

futurze triftitize prefens gaudium imminuit:

admonitore , fed fuomet impetu ad metam

illic autem fpes futurze ]ucundltatls detrahit

peme&mms propemt

proefenti triftitize.

Plinius

XXL. Sicüt ingentes obelifci magno negó-

ADOF f

! 86. c. 9. tio ftatuuntur ob pondus , fed: collocati femel

XXXIL. Sicut is,qui fuper excelfam petram Idem ho;

V13

infinitis durant fzeculis ; ita & virtus.

ftat, fluctus, ridet, quos videt ad litus ma-

26.1n Geu

XXII. Sicutiter agentes , fi quando locum

gno 1mpetu rumpere , & protinus in fpumam

aliquem infidiis militum aut. latronum obno-

folvi , ita & virtuti vacans ,

in fecuro confti-

tutus loco , nihil in anima fua fert a rebus

xium, praenoverint ,

citatis equis eum per-

tranfeunt

ficque penculum facilius decli-

turbulentis

fed tranquillus animo & quie-

hOSn

nant,ita qui mundi pericula agnofcunt, viam

tus fedet.

Wlom.

virtatis feftino gradu percurrunt , ut ne peri-

cula ia dicta incidant , & pereant.

5- IXI

ER

Tituu CXLVI. Virtus.

443

50 IX. -

narum amore. Si queni viderit volatu ad coe-

lum ferri , primo eo usque pertingere non po-

Ntyt,

teít:deinde id aggreffus celeriter labetur; neq;

MOTIVA.

enim pedes habet,ne formides;non alas,ne ve-

reare;fuper terram trahitür ,-nihil fit tibi cum

hllüml

1. Corzgl. N Eceffitar : nam . de virtute vere etiam in-

Y, I.]

telligitur , quod S. Paulus de charitate

illo commune : Veluti ferpens fpinis occulta-

* P'ant;

tur, intra divitiarum impofturas aífidue lati-

0

dixit : Si linguis hominumloquar, & Angelo-

tans. Quod fi fpinas incenderis, aufugiet tixi-

rum : fihabuero Prophetias, & noverim om-

ll()nym í

nia myfteria, & omnem fcientiam : fi habuero

dus;fi incantationes divinas noveris,coeleftium

amore tactus ftatim vulnerabitur. 6.Ad omnes

fidem omnem , ita ut montes transferam : &

fi diftribuero in cibos pauperum omnes facul-

homines ad fe trahendos miram vim habet:

nam bonus homo & bonis & malis carus eft,

tates meas, & tradidero corpus meum , ut ar-

deam, charitatem autem & virtutem non ha-

malus nec bonis, nec malis; hinc re&te dictum

a nonnemine : Virtus etiam in hofte laudatur.

buero, nihil fum, & nihil mihi prodeft. Adde,

n

lll Dignita: : nam, tefte S. Bernardo, Sola Seff. x. de

Epift.13: quod omnes difcipuli Chrifti fumus : quisquis

virtus mater glorize eft ; Sol enim eft,cui glo- Natali S, '

autem in fcola Chrifti non proficitindignus eft

ejus magifterio , tefte S. Bernardo.

rià jure debetur,& fecure impenditur : idquod Vi&,

jam olim Romani per gemina templa honori

& virtuti exítru&ia fignificarunt, dum ita illa

Ls

de

L

IL. Utilitas : quia r: virtus dat omnibus aliis

conítruxerunt , ut nemini aditus ad templum

talentis efficaciam & authoritatem,ut S.1gna-

honoris pateret , nifi qui per templum virtu-

- tius fupra S. 6. citatus,prudenter advertit , 2.

tis prius traufiiffet.

Benedittionem etiam in temporalibus impe-

IV.

ucunditas : nam virtuti proprieäconv»e-

Eccl. 24.

Pf. 22. v.1trat;talis enim jure illa verba Pfalmiftee ufur-

nit, illud Ecclefiaftici dicere ;

Tranfite ad v. 16.

pare poteft : Dominus regit me , & nihil mihi

me omnes , qui concupifcitis me, & a ge-

deerit;in loco pafcuze ibi me collocabit. Sed

nerationibus meis implemini: Spiritus enim

& virtus jure ad talem illa Jacobi Patriarchze

meus fuper mel dulcis, & hzereditas

| mea fu-

Gen, 3o, Vetba, ad Laban focerum prolata ufurpare po-

per mel & favum, *

V, 30

teft : Modicum habuifti ante, quam venireim

V. Facilitas : tam quia ipía natura nos ad

S. Chry£ad te, & nunc dives effe&us es , benedixitque

ïtoögus

eamimpellit, ( qulibet enim res ad finem

dt

hom.28. tibi Deus ad introitum meum. 3. Mentema

in Micn.

fuum confectandum inclinat; finis autem ho-

rüdeth,

terrenis abftrahit ; ficut enim , qui fenfibilem

minis connaturalis eft fecandum virtutem &

curfum magna contentione peragit, nullum

rinsm

rationem vivere, ) tam quia Chriftus & San&i

occurrentium videt, etíi f»epius in illum inci-

omnem difficultatem qua do&trina, qua exem-

Y. Coff;

dat,fed animo ad curfum incitato facile omnia

.Al2

plofuftulerunt ; unde jam olim przedixit Ifajas

tranfit,feftinans ad deftinatum fcopum ; eodé

dicens: Omnis vallis exaltabitur , & omnis Ifaize 4o,

& Chrf

modo qui virtuütis curfum tenet , & a terra ad

mons & collis humiliabitur, & erunt curva in V. 44

coelum redire concupilcit , omnia terrena de-

irer]o-

directa, & afperain vias planas. Adde, quod

nng

orfum derelinquit, donec veniat ad verticem.

ubique virtuti locus fit, etiam inter medias ,

4. Sola ipía comitatur poftmortem,ut olim S.

gravifimasque calamitates , cum calamitas

Barlaam Jofaphato pulchra parabola oftendit

fit lectulus virtutis.

du dixit,fuiffe aliquem, qui tres habuit ami-

VI. /quitas : quid enim zequius , quafn ut

cos, quorum priores duos omni benevolentia

quisque conatum füum in objecto praeftantiífi-

fibi demereri conatus fit, minime vero poftre-

mo confectando impendat , cum videat, mor-

demho,

muügn curarit ; verum cum ad Judicem vocatus

od

talium plerosque in vili(fimis obje&is quzeren-

1

"

a,

eflet , & praedi&orum amicorum opem im-

dis vitam & vires confumere?moveat nos, in-

ploraffet, a primo nihil aliud, quam veftem ,

quit 5. Bernardus,ipfum quoque feecularis cu- $ Berg, -

ab altero comitationem usque ad Judicem , a

piditatis exemplum. Quem enim ambitiofum Ep. x4x,

tertio autem folo defenfionem coram ludice

videmus aliquando contentum adeptis digni-

impetraffe. Ut vero intelligeretur fenfus para-

tatibus,ad alias non anhelare ? Sic & curiofi

bolzeaddebat,per primum amicum divitias,per

cujusdam non fatiatur oculüs vifu, nec auris

aiterum homines cognatione, aut alio quocun-

auditu impletur. Qui eorum, qui avaritize fer-

que titulo obítri&os , per ultimum bona ope-

raintelligi, ex quibus divitize poft mortem

viunt , aut amatores funt voluptatum, feu va-

nas hominum fe&anturlaudes ? nonite ipfo-

folommodo veftem pro tegendo cadavere offe-

rum infatiabilia defideria arguunt- nos negli-

runt ; cognati ad fepulchrum comitantur ; vir

gentize & tepiditatis ? Pudeat certe fpiritua-

tutes vero feu opera bona coram ipfo etiam

lium nos bonorum minus cupidos inveniri.

]udice defendunt , & benignam fententiam

A

Apoc, 14.1mpetrant,juxta illudApocalyfis ; Beati mor-

(dem ho

V. 13-

tui, qui in Domino moriuntur: a modo jam di-

ZAlia. . Motiva. :

,f,inGtt

cit Spiritus,ut requiefcanta laboribus fuis : o-

VII.. Quia virtus eft unicum. bonum hominis ; ,. petgi

pera enim illorum fequunturillos.5.ad doemo-

funt enim virtutes bonum ingens,bonum per-

S. I,

nem vincendum fingulariter juvat:nam, ut ap-

ho.8.in EpPofite S. Chryfoftomus difcurrit, diabolus for-

fectiflimum, pretiofiffimumque , de quo S. Pe-

trus loquens , Deus , inquit , pretiofa nobir pro-

adRom. mam ferpentis gerit, deorfum trahitur,ab in-

feriore loco depugnat, id eft, a rebus, quze in-

milJa donavtt , id eft , bona , quze magnituaine

ac valore,quidquid dici poteft, fuperant, funt-

fra nos funt, a voluptate, divitiis,rerum terre-

que in feipfis aliorum , quae in altera vita

R. P. Lohn. Bibl. Man. Tom. LIl,

fpera-

L52

M

/

^V

444

Bibliothecee Manualit. Concionatorie

fperamus , majorum bonorum pignus ac pro-

Giffima ejus Mater cum aliquot fuis confan-

miílio. Et hzec funt propria hominis bona, ad

gui,eis ad ipfum audiendum conceffit,& cum

ipium principaliter fecundum animam fpe&an-

intrare nequirent , prae foribus eum przeftola-

tia , quippe quam implent, & cptime tranquil-

bantur; moniti ergo quidam , qui eos ibi vide-

lant : funtque bona , quze homo poffidet, & ad

runtinterpellantes Dominum : £rcejinquiunt,

arbitrium fuum confervat ; neque nolenti quis-

mater tua €9 fratrestut ( fratres Hebraico mo-

quam auferet ; neque ulla in coelo , neque in

re cognatos fecundum carnem vocant ) foris

tería creata vis eft , quze invitum iis fpoliare

flant , querenter te: quibus ille refpondit : Qu

poíhit : funt, inquam, bona, qu*e ille non modo

efl mater mea,€3 qui [unt fratres mei ?. E. circum-

hac temporali vita durante poffidet,(ed etiam

Jpiciens , memumque. in. prafentes. difciputor fuos

in seternitate , ad quam eum ex hac vita co-

extendens : ecce , ait, mater mea, €9 fratres

mitantur, & in qua meliorata, fummeque per-

mei: quicmgue enim fecerit. voluntatem. Patris

fecta duranit in fempiternum.

mil, qui in calir eft , ip[e meus frater , €2 foror,E2

S. Greg.

VHL Quia virtur eft verus. thefaurus. €2 divi-

mater efl. . Qua fententia fignificavit, profa-

in Bvang.fim homimir, uti S. Gregorius Indicavit , di-

piam carnalem , quamvis iliuftrem , exiguo

cens : Solze divitize verze funt,qu»e nos virtuti-

apud Deum pondere effe , neque propter

bus divites efficiunt. Ad has divitias quzeren-

eam homines fecundum divinze legis ac judi-

. dascoeleftisMagifter Chriftus tam ferio & tan-

contra

vero

cii veritatem pluris zeftimari

ta cum authoritate ac verborüm pondere nos

fürpem ,- cujus Deus magnam duc:t ratio-

Matth, c.6hortatus eft , dicens : Jolit» theafurivare vobis

nem, & quapropter homines plu:imi facit ,

the[auror in terra , ubi , fi metalla tint , erugo,fi

efíe fpiritualem , quze ex virtute petitur , qua

pauni, zinea demolitur, i gemmoe , aut lápides

quis fanctis Patribus a/imilatur , obedit Dei

pretiofi,aut vafa, fignave aurea , furer loca , in

voluntati , ejusdemque mores & perfectiones

quibus ea affervantur , effodiunt. €9 furantur.

imitariftudet. Unde merito pronuntiavit S.

Q.afi dicat , fi vere divites effe, fi veris potiri

Chryfoftomus : Illa fola veraque nobilitas &

divitiis , verosque Ithefauros poffidere vultis ,

cognatio cum Chriito eft, quo in facienda

nolite veftrum defiderium , ac folicitudinem

Dei voluntate confiftit. Hic mirabilis honor ,

ponere in cumulandis terrenis bonis przedio-

hz iacredibiles virtutis vires funt , quae vir-

rum,redituum,honorum, dignitatum, volupta-

tuofos homines ad tantam dignitatem eve-

tum, & deliciarum , cum bona fint caduca ,

hunt, quanta eft, effe fratres & matrem Chri-

fü ; & cum tam altus honor fit , effe Vatrem

temporalia , innumeris periculis ac ca(íibus ,

quibus confímuntur , & cum fui poffeiforis

Dei, ut omnem laudem excedat , participat

damno pereunt , obnoxia : 7fhe[aurizate au-

eum homo juftus,quia Dei voluntatem facit.

tem. vobir the[auros in calo , ubi meque gugo ,

neque tinea demolitur , €9 ubi fures non effodiunt ,

X. Quia virtus eft pracipuum. ornamentum | €9 Aríss l,

neque farantur : hoc eft , omnem veftrum af-

veftis unimae, qua comitur €9 operitur anima, fitque C 5»

fectum , folicitudinem, laboremque ad acqui-

pulchei rima, €? DET oculis longe gzatiffima. . Ve-

ftes materiales corpori nec adimunt deformi-

rendas, exercendas, fanctisque charitatis, mi-

f:ricordize,ac patientize operibus, nec non riis

tatem , nec, qua caret , pulchritudinem tri-

orationls , contemplationis , poenitenti»e , ac

buunt,fed deformitatem ejus tegunt,& bonam

mortificationis exercitiis augendas virtutes

quandam fpeciem foris ei conferunt: At hae

convertite, quando hze fummi pretii opes , &

veftes animze, virtutes, inquam, omnem ab ea

immenfi valoris thefauri funt , quibus compa-

deformitatem vere tollunt, tantamque ei pul-

rantur cceleftia bona, in quibus hominis feli-

chritudinem & gratiam,tamque divinum dz&t

citas & gloria confiftit,quae funt vita seterna ,

fplendorem , ut omnium univerfi mundi re-

bona inimortalia atque perennia , quze cum

rum vifibilium pulchritudinem venuftatemque

perpetua fecuritate jucundiffime poffiden-

quam maxime excedat. De his veftibus ipfa

tur.

veritas Chriftus per Joannem cum ;peccatore,

S, Vern,

IX. Quia virtus eff vera dignitas €?. nobilitar

qui iis carebat,loquens : Dicis,inquit, quia di-

feff. r de fjomiuir ; uti S. Bernardus dixit : Sola virtus

ves fum,& nullius egeo ; neícis, quia tu es mi-

r!a.rS Vié

B

mater glorize eft ; & tefte S. Hieronymo, fum-

8 .H

f*

fer & fpiritualium bonorum pauper , & gratia

Li^, 2

»

ma apud Deum nobilitas eft, clarum effe

virtuteque nudus, fuadeo tibi emere a me au-

20.

'virtutibus;& merito : haec enim eft : quze illos

rum ignitum probatum , id eft , ftudere verze

fpiritualiter, id eft, per vitze Sanctorumque

charitati, divinzeque fapientize, pe? poenitenti-

morum imitationem, propinquos & filios Pa-

am tuorum peccatorum , a liberalitate ac mi-

triarcharum, Prophetarum , divorumque Re-

fericordia mea impetrandze, qua veris divitiis

gum confítituit: h»ec,quse per gratize commu-

locuples fias , & veftimentis albis fplendidis-

nicationem eosdem generi feu profapize Dei

que virtutum induaris , & orneris, & coram

inferit, & per adoptionem filios facit admo-

Deo non appareat confufio nuditatis tuze.

dum claros , charosque eidem Deo, Domino

Romani, fi quem magiftratum honoremve pu-

immenfe Majeftatis, & omnium |condita-

blicum ambirent, per eos dies, quibus compe-

rum rerum abfoluto Regi : & denique fra-

tebant, vefte candida induti comparebant

Matth.rz.tres Chrifti, univerfalis coelorum ac ter'a-

in campo Martio, ubi comitia habebantur ,

rum Regis , fumme gratiofos. Hinc, cum ali-

populusque de mandandis honoribus fuffra-

quando Chriftus in quadam domo verba ad

gia ferebat : unde qui eos petebant, candida-

circumfedentem turbam facer—ej: , eodem fan-

abantur :

ti, hoc ?ft, , toga cgndida amici, voc

eoque

E

//.'7 3

Tiulu; CXLVI 'V irtuy.

w

44

J

eoque modo veftiti incedebant , donec hono-

anim?e noftrae , & libenter ac cnm devotione

rem acciperept; quo obtento alium majoris

bona opera facimus ; Hoc eft regnum DEI, &

authoritatis veftitum fumebant. Idem fideli-

regnum cclorum , quod in hac vita incipit ,

bus, qui regnum cclorum petunt , ufu venit,,

confiftitque in perfe&ta virtute , quze nos do-

ut toto tempore, quo h?ec petitio durat , toto,

minos , ac reges noftri ipforum , & paífionum

inquam, vitze hujus curriculo , veftibus candi-

appetituumque noftrorum facit,& fübjicit nos

in omni re divinze voluntati , ut ille nobis im-

dis;pulchris,fplendidis,gratia & multiplici vir-

tute amoenis ornati incedant , donec coeleftis

. peret , nec aliud in nobis velle regnet , quam

regni dignitatem obtineant:tum demum pre-

DEL. Et hac virtute meremur ac corfequimar

tiofius veftiuntur, cum ftola gloriz , quae pre-

in altera vita regaum perfectum, & veternum

tio, pulchritudine, fplendore , jucunditateque

coelorum , in quo tanquam gloriofi triumpha-

incomparabiliter omnia , quzecanque in hac

tores cum Chrifto regnabimus, & Chriftus re-

lacrymarum valle poffidentur , bona füperat ,

gnabit per gloriam in nobis. Hoc Dei regnum

induuntur.

eft,quod defiderare,magi;i facere,totoque cor-

XL. Quia virtur etiam in hac vita beatum fa-

de quzerere, & ad quod obtinendum otrnes no-

cit ; nam virtus ccelitus infufa;zeternze beatitu-

firos nervos,omniaque Dei,quae idcirco habe-

dinis principium,radix, fons ac pignus eft, ha-

mus,auxilia contendere nos oportet: medium

bentque virtuofi a&tionem feu jus ad beatitu-

vero promerendi, comparandique , virtus eít ;

dinem,& certam ejus fpem,minimeque vulga-

quapropter virtus regnum Dei dicitur, quia

rem guítum. Id quod Apoftolus de fidelibus

,eft titulus, quo id meremur, & medium , quo

"virtute, & gratia , quam Chriftus promeruit ,

idem acquirimus.Ad hoc exhortans animans-

praeditis,non uno loco affirmavit. ; Deus , in-

que.nos Chriftus : Quzrite,inquit, primum ac

quit Corinthiis fcribens , gratia füa ac donis

praecipue nou temporalia bona,quafi magnum

divinis unxit nos, qui & fide fua vitzeque fuze

quid,cum vana fint , fed poít gloriam & hono-

