recognoverit benefattorem, quando in terram

cit documentum , inquiens : Non zequo ani-

fete profternens, Salvatorem latrize cultu ho-

mo ferebant Santi, inter impios requiefcere :

noravit ? Poftquam e Synagoga exterminatus

neque cadavera fua permittebantinter impios

Joan. 9. fuit.: .,:Ejecerzmt" ewn . foras; €8 cumiven[fet eum,

ixitei : JT'u credir in. Pilium Dei? cuiindilate

haberi.

illuminatus coecus : Credo, Dominue , €9 proci-

VI, Ex variis S. Scripturze locis colligimus,

, Greg.

dens adoravit eum. Ecce vobis expreffum S.

judicia olim ad urbium portas folita fuiffe ce- j

ix.mor,

*

Cyrilli Alexandrini conceptum , inquientis :

ebrari cujus ceeremonize diverfas interpretesc,

i.

Pharifei quidem illum prius coecum ejicie-

facri adduxere rationes. S. Gregorius ait: Ut

bant, fed Chriftus eum fufcipiebat. Tunc ma-

urbem, in qua concorditer oporteret vivere,

gis meruit cognofcere Chriftum , cum ejettus

difcordes minime intrarent. S. Hieronymus

eft de confortio inimicorum Chrifti.

non diffimilem his verbis caufam adducit: In

porta fuiffe legimus judicia,ne agricola ad cau-

Damnum Societatis mala.-

fum veniens , frequentia civitatis & novitate

terreretur afpettus : quafi diceret , inconve-

IIL. Seriam meretur ponderationem quod-

niens erat, ut rufticiin fimplicitate gradientes,

S. Cyrill,

lr.in

dam S. Cyrilli Alexandrini affertum inquien-

civium plerumque malitiofe viventium tur-

Gen,

tis

Modus peccandi nondum apparuerat,

mis fe immifcentes, finceritatis & naturalis in-

cum homo unus tantummodo eflet. Quam-

genuitatis fuze incurrerenþ dilcrimen.

diu folus degebat Adam, nelfciebatur in terris,

Manfi dif,

quid effet peccatum , fed ut primum focize &

VII. Genefis cap. r. dicitur Creator in quin-

IO,. R. XO.

confortis fuze , feu conjugis , mentionem fe-

to die volatilibus & pifcibus benedi&ionem

cit, in eodem pariter tempore fefe divinze

fuam impertiiffe

Denedixit. dicenr : ere[cite

transgreffionis confeffus eft reum, & culpabi-

€9 multiplicamini. Cur , obfecro, animalia ter-

lem: Dixitque Adam: JMulier , quam . dedifti

reftria, die fexto produ&ta, benedictione ca-

mühi [ociam , dedit mihi de ligno , €9 comedi.

ruere? Do&us quidam refpondet interpres :

Adeoque peccatum, quod' innumerabilibus

An ideo forte animalibus fext»e diei non be-

alis, usque ad fzeculorum finem committen-

nedixit Deus, quia inter omnia erat &

; Ibïd. (

dis, barathrum patefecit, a mala focietatis cul-

ferpens, cui poft paululum erat ipfe male-

4 p Ó

dictu-

Tituluy CXX X I.I Scandalum.

20I

di&urus ? vere itaque modicum fermentum totam

put , partem corporis prae reliquis magis fen-

ma[jam corrumyit. innumerabiles animaram

erant productze fpecies & individua , & nihi-

fitivam, lzedentes ; cum Xtaque juxta infallibi-

lem veritatem noftra Chri(tum transfixerunt

(

lominus unicus , paulo poít maledicendus ,

peccata ( figuidem propter [celur populi quei per-

qui cum reliquis animalibus degebat, ferpens,

cu[fit eum ) concludere poffumus , graviflima

omnia benedi&üone deftituit Creatoris. lerre-

omnium Ícelera effe, maximumque Salvatori

nà privata funt benedictione , inquit Anafta-

inferre tormentum , illa , quze in pravis focie-

. fius Synaita,quoniam in eis erat ferpens Evze

tatibus ad

perverforum fodalium impulfum ad-

hoftis & contrarius, & futuris erat obnoxius

mittuntur; quia,

tefte Nahum, ficut fping fe

execrationi. Voluit namque Domiuus vel ab

Wvicem comple&untu

r fic convivium eorum gari-

ipfo mundi principio docere, quantum praeju-

ler polantiwn.

dicium , & damnum integrze bonorum com-

XI. Jacobus Patriarcha Mefopotamiam pe- Ibid. n. 8,

1nunitati afferat unicus & perverfus.

tens,, quadam vice nocturnis praeventüs te-

nebris, in nuda terra quietem cepit. Quzerunt

VIIL Variz a variis affignantur rationes ,

interpretes facri, cur non intrarit Luzam, pro-

cur Salvator transfigurationi fuze in monte

xime ad eum locum fituatam civitatem , ubi

Thabor t:es tautum voluerit adeffe difcipulo-

indubie commodum reperiffct hofpitium, ma-

rum füorum : cüm enim per gloriofum hoc

xime eum opulenti patris effet filius, & verifi-

fpectaculum eos in divinitatis fide, fideique

mile videatur , ipfum quoque fuflicientes fe-

"t

conftantia iuter cruciatus & tormenta confir-

cum pro itinere contuliffe ex

penfas ? Refpon-

mare voluerit, aequum omnino vidcri poffet,

det Jofue Hebraeus apud Ly

ranum : JVofde fo-

$. Joann, omnes inibi debuiffe

effe praefentes. S. Joann.

Damaíc.

pilabatur in campir, fu[peBlos habens- habitatores

de

rfans-

Damaíc. ad noftrum peraccommode refpoudet

civitatum , propter eorum. malitiam.

Ne igitur

intentum, inquiens : Oinnes Chrifli amore

admiremini ,

figur,

quod ccelum ipfe fuerit contem-

praediti , fed unus pecunize ftadio flagzrans Ju-

platus apertum ,

das , unus hic duntaxat indignus erat , qui di-

quod fcalam coeleftem , per-

queeam gradientes confpexerit Angelos,quod

vinitatem fpectaret. Ne autem Chriítus hanc

Judae publicaret improbitatem, ne eum coraia

caeleftes habueritapparitiones & revelationes;

qui enim a confortio creato alie

ni degunt,ma-

omnibus diffg;marst,expediens judicavit, tres

Xime inter omnes di

vinorum participes facti

tantuninodo eligere ex omnibus, licet cum

funt favorum.

praejudicio aliquo czeterorum oéto.

Xll. Surdo, fimulque mutuo fanitatem im-

S, Aug.

pertiturus Salvator, apprehendens. eum de turba

Manfi

IX. S. Petrus, cum Chriftus de Pafü&ne fua

C. 3. folil.-

Jeorfun , mifit digitor fuos in auricular

ejur. Digi-

dife, vo, loqueretur, dixit : /fbfit a te, Dominé , 4on erit

mifero in-

tibi hoc.. At omnifcius dceinonis fubito frau-

tiilla denotabant, quze Chriftus

fundebat. Spiritus S. Dona ; Dextr Dei tui

des technasque detegens , magna cum indi-

gnatione confultorem pelfimum a fe r

epulit :

di2itur. Notate myfterium : quando Deus fuas

ab aliqua anima vult exaudiri infpirationes ,

Qui conver[us,dixit Petro : 'ade poft me ,

f

atana,

lingaamque in divinas refolvi laudes, ante

Jeandalum es mihi, quia uon fapis ea

qua Da funt.

omnia ipfam a turba, a converfatione , a ma-

Aft qualiter eum probrofo iatanze afficit titu-

lo, qui non modo a deemoae obíeffus non

lorum feparet fodalium commerciis. . Vze fur-

ditati illi , inquit S. Auguftinus, quando non

erat, fed & füper infernum poteftatem acce-

audiebam te !

A10-

perat? Refpondeo, Chriftum . optime co

É

qe

"

vifle inimici aftutias, Petrum ( quantumvis

XITL. Petrus Belfbhor.ïus in

0

,

ter ceetera ait ; Berehor,

nihil hujusmodi advertentem ) veluti faum

Vox unius fi fit diffona ,

multorum behne ca-l 2.*. 20.

adhibentis inftrumentum, ea fpe pleni, fore,

nentium turbat harmoniam. Audias mufico- - 9

ut per familiariffimum Chrifti difcipulum, tan-

rum chorum tam fuave canentem , ut cum

quam per omnipotens medium , Chriftus ab

odei coeleftis (ymphoniam referát,tum eorum,

imminenti retraheretur morte. Eandem ver-

qui coram adíunt in terris, totos animos abri-

fipellis adhibuit tnachinam in ipfa no&e mor-

piat, & fufpendat ; Fit , ut unus quidam a to- '

tis Chrifti, antiqux artis infidias repetens, qui

no cadat, & a jufta menfura deerret , illius.

ut Chrifti mortem praepediret, Pilatum a fe-

abfurdo cantu tota fuavitas vitiatur; vox u-

renda mortis fententia dimovere conatus eft

nius di'fona multorum bene canentium turbat

per uxorem : //ulta paffa fum. per vifum hodie

harmoniam. Sic in choro communitatis unus

€9v. At differentiam notate in verbis Chrifti;

malus pacem plurimorum folvit, facitque non

doemoni namque ipfi, fe ad idololatriam pro-

folum domorum privata, fed & regnorum pu-

vocanti, in monte refpondit : /ade fatana. Ad

blica diffidia, atque ut non Conventuum mo-

ii

Petrum autem ait:/ade poft me fatana ; moxque

Io

do, verum etiam Ordinum ampliffimorum di-

fabdit: Scandalum ts mihi , won fapis ea, que Dei

Junt : incomparabiliter enim quocunque doe-

fciplina religiofa cortuat,

mone pejor eft vel unicus focius malus. Nulla

XIV. Exodi càp. 36. 1o. dicitur : .Et depre-

pefts eft perniciofior ad nocendum, inquit

cabitur. Zdarot [uper cormuá altaris femel per an-

Boetius , quam familiaris inimicus,

num , in Janguine quod oblatum efl pro geccato, €d.—

/

?

placabi! juper eo in generationibur veftrir. Pagni-

i, die, —X. Suppliciorum paffionis Chrifti graviffi-

nus prima verba fic redditex Hebraeo : Et ex-

a2. n« S. mu

m fuit , quod intulerunt fpinze , ut

pote €a«

ronu ejur , hoc eft , altaris.

giabit quon Juper co

v

Ubi

: Ro .Pq LO(I"- .B'ibls Mcm,- TOm. Il]ä

202

Bibliothecg IWignualu 'Concionatqriæ.

Ubi facto ritulaterà arze mundare fummusSa-

$. XIII.

Oleaft. a-cerdos juffus fuit. Oleaitro novus accedit hic

:

pud Nyff. ritus , querit, adeo , car mundari debuerint

MISþELLANEA

jent

, 4/

2 Dom coínua , fiveextrema latera; altaris Deo con-

ellïp T*

S ocietas. läomz.

v

13.

jec

ratt , dice

11«

11

; Quid , qusefo , altare pecca-

)j

vit , ut fanguinis expiatione indigeat? Re-

LO

Mnium focietatum nullà þræüantiog' ) Sanàéà

fpondet : Contagiofa valde funt peccata noftra;

nulla firmior eft, quam cutü viri boni ; ep. xx,

ut nou folum nos contamiuent, fed etiam

moribus fimiles.; funt fariliaritàte conjuncti.

Sanüi Dei; nam quzecürque peccator tangit,

II. Nulla res magis animos inhoneftos , & Ipid,

etiamfi facerdos fit ; iiimunda reddit : llla

in pravum inclinabiles revocat ad re&um ,

ergo vetus ara , quoniami tangebatur à facer-

quam bonorum virorum converfatio. Paula-

dote ; qui ; quod homio effet, non ferper abs-

tim enim defcenditin peGora , & vim Pra-

que omni peccató erat , fanguine expiari , &

Ceptorumi obtinet ; fréquenter afpici ; frequen-

mundari debuit.

'Tam virulentüm eéít mala

ter audiri.

TX

A

.

-

9e:4

vicinitatis contagium , utinipfas Dei facras

III. Apollonius T

hyanääus hoc unum a

l1s

Alex, ab . ;

fet.

aras fe diffundat corruptórum iïïgfüm peftis.

petiiffe fertur : Noffe bonos, malos vitare.

€. 7..

Alex& lt4ö /

Vb

. ]V. Arifippus interrogatus , quid in vita

2

iaxune a

»

i

Griti

*

dmirandum e

et? refpondit: Vir Sff)b- feif.

S obfeia; ZO'M;

bonus inter improbos.

t

243 ]

(01],

V, Themiftocles Dux Ath

enienfis proediám plutarch,

i

rl

hfÜ

Venale proponens juflit a praecone addit : Etin polit,

:

*

Engelgr,

XV. Fei*tur þäütïs abhinc ä;ïnïs inter viros

V

in fefto

xicinum habet bonutu.

B V. Vi-

vere religiofos, fpiritu ferventes, hzec contro-

. VI. Dentices pifces focietatis tam amaántes Fab.tonce

fit,

verfia ventilata ; qua via, medio , modo , aut

methodo quis citiffime & certiífime ad apiceim

fant; ut nor feranta gregalibus fuis fe fepara-8-inDoms

ri , atque hac mutua focietate fe contra pifca- [I);fch. li£

perfe&ionis , & fanttitatis pervenire poffet ?

varii in varias abiere featentias. Primus nihil

tóres tüentur; nam ubi hi cibum demiferint ; c

o

congregati ; & in orbem confiftentes circum-

efficacius ad perfe&tiónem conducere affirma-

fpiciunt, & quafi figno. dato admonent , ne

vit, quam jugi orationi inhszrere , hanc effe

elevatiónem méntis in Deum; qua homo velut

propius accédant. Accidit autem, utinterdum

coeli civis cum Deo confuefcat, & familiariffi

folivagus quispiam hamüm devoret , ac proiu

me fermocinetur, atqué lhiuic fefVenter & con-

folitudinis fuze poenam morte kluat,

ftanter infiftendo plurimiós, àd fublimem fan-

306;65(13 malá,

*

&itatis gràdum confcendiffe: nàm ; ut aureo

ore S. Chryfoftomus dixit, is novit re&é vive-

VIL Sturnus cumi didiciffet hzec verbd : Majol *

re, qui novitreCte oraré. Alter breviffimam ,

Cave tibi à malà ; eaque frequenter ceciniffet, coll. .

ac certiffimam viam crucis affignavit, mor-

tandem aliis fturnis fe adjungens in aucupis ^"*

tificatiónem Chrifti in corpore noftro circum-

retia incidit, ubi advertit , fe monitum fuum

ferendo , atque hac nos duceré fanguinolenta

fuo damno non fervalffe.

Chrifti veftigiá. Tertius his longe fublimius ,

. VIII. Verfat nos , inquit Seneca ,

& -PfæCþ Seneca a-

& fanttius duxit ; in converfionem animarum

w

rex,

incumbeie , quia , juxta S. Dionyfium , divi-

pitat, traditus per manus error, alienisque

ia Nicet.

erimus exeriplis. Nemo ftbi tantum errat

l'- I. C. 90

forum ominium diviniffimum eft; cooperari

ied Aliis erroris caufa & au&or eft.

Deo ii falutem animarum, pro iis fe totum ,

[X. Unicus focius pluresinterdumà corrum-

vitam & fanguiném profundere , hinc divino

fretus oràculo àdjunxit : /Majorem charitatem

pere poteft.

Sicut grex totüs in agris Juvenal,

nerio hábet, quam ut ànimam [uam ponat. Quartus

fe rem acu tetigiffe arbitratus , omnem perfe:

Unius fcabie cadit, & porrigine porci. - Satyr.2. -

&ionem in contemiptu ferum terrenarum &

| Uvaque confpe&a livorem ducit ab uva.

voluntaria paupertate collocatam effe dicta-

X. Summuntur a converfantibus iores ,geneca

bat, jüxta illud Salvatoris confilium — adole-

ait Seneca, & ut quaedam in contattos vitial, 3. de

fcenti evàngelico datum : $i. quis gerfettus e[Je,

tranfiliunt , ità animus mala fua proximis tra-ira c. 8.

vade, vende omma , qu& habes €9c. Pofthaec

dit.

tám varia , tam diffita, tam diverfa Patrum

XI. Ergovize cüm quidam Pater ftemimate Engelgr.

fuffragia, fenior quidam fpiritu Dei plenus af-

nobilis & fenex , duos filios in lacu fe natan-in

CCet.

furrexit , qui , ubi praedictas omnes aliorum

eft. Epi-

do exercentes afpiceret, fubito eorum alter in

fententias folide refutaffet, hanc fuam edixit:

voraginem incidit , cumique frater ei fuccur-

phan. $.3.

nullum medium potentius ad perfectionem ,

rere vellet, etiam ipfüm fecüm in profündum

nullum remediun.prasefentius ad. omnes defe-

&us & imiperfe&ione extirpandas, ad omnem

traxit. Idem fxpe malis fociis evenit.

fanctitatem, quam citiffime & certiffime con-

Neægïta:,

fequendam , quam viris perfectionis confues

Ícere, cüm lis commorari, co]loqui,converfari,

€

. XIL. Nullius rei fine focio quunää poffeffio Seneca

€p. XI.

fecundum illud Regii Vatis : Cum Sanéto [anttus

erir, €9 cum viro innocente iunocens eris , €9

XIII. Si quis eft,qui congreffus & focietates

Arift. l x

| Cun

fleö?o Nel.e&'u.r eris,

eat,quod de republ,

hoxginumferre non poteft,aut nullo eg

feipfo

Titulus CXX XII. Solatia Spiritualiäh

203

feipfo contentus fit, is profe&oin parte civita-

. V. Nulla fine focio

ücunda poffeffio.

tis non eft habendus.

:

Sen,e p

ita vel beliua, vel

VÀ. Frater, qui adjuvatur ä):&"atre, quafi

X—'h

Deus putandus eft.

Erov, 18

Seneca-

civii:asþ firmia.

Vs iQ. ,

l. 4. de

XIV. Fac nos fingulos , inquit Seneca,

benef. c.

quid fumus ? praeda animalium & victima ,

$. XV.

2

18.

ac viliffimus & facillimus fanguis. Quoniam

L.

caeteris animalibus in tutelam fui fatis virium

!

JAUTHORES

datum eft. Qusecunque vaga nafcuntur, &

l. Hieremias Drexclius in Niceta l. r, 9.

d

acura vltam fzevam , armata funt ; hominem

imbecillitas cingit, unguium vis,non denutiuim,

, l. NHenricus Eugelgrave in ccelo empyreo

in feito Epiphan.

terribllem caeteris fecit, Nudum & inürmum

focietas munit.

Ill Joannes Bufzus in Panario V. Societas

mala. -

S L] XIVO

IV. Difcipulus conc. 56.

A XIOMA T*A,

V. Matthias Faber

P

X, ab

^ fis in conc.

p. 3- operis ïgrïg)arti?:i Va

s

X l,

Eeccl, 15

'I. Qui tangit picem , inquinabitur ab illa.

VL Ludovicus Granatenfis in locis comm,

Vs Iv

1. Homo homini lupus.

doemon.

Homo hLOHï;lini £2

N

Sb. [

Granat, £,

- Vli. Laurentius Beyrïii;k m theatro Vitæ

III. Comes facundus pro vehiculo eft in via.

hum, V. eodem.

243.loc.

IV. Scabiofa ovis totum inficit gregem.

VIII.

Ilreh,

com, Sen,

Xolit

Ein raudiger Schaaf macht das ander raudig.

V, eodem.

Jofephus Lgngius in Polyanth.

in prosfä

u5

(s

,

TA

Q'/;Q

SZRN

A

A

DA

,

)

"

,

, ODi

BOLU NU

BU TU UUR T

SS

VM NG

NESES

MOVCmS

de A

E

Z

NS

&

CNS

e

S

SS

i

N

nDom,

b

b

-

N

[c li

TITUDUSUCXYXH

]

SOLATIA SPIRI

UALIA.

PROEMIUM,

Uantopeye bujus etlam. Tituli tra&atio eft. nece[faria , e.äc' eo facile caüägitz;r a

quod , cuim : te[ge S. foriptura , ommes. bosnines oporteat per vneltas. svibula-

j )

tioges introire in regnum Dei , merito folatio , roboreque imaigere eredanter,

il

ad ejusmi

z0di tribulationes eque patientique auimo [ufferendas. Etfi vero [piritualibus

ïu. L

il

ejussnodi folatis paffim fcateant hbri utiliffimi Afcetavum ; quia tamen iidema vel ad aua-

"us non babentur , "vel ob fufovem tractationem legere non cuique vacat, vifum eft

opere pretium me fachurum , f m compendiusm fiunlia folatia vedigantar , quod cum

éneua d

ab antiquo aliquo auctore smpre[fo. quidem , [zd. fvae bownines percommuode preflitum

yiDrex,

veperevim , ea ip[a [olatia , üsdem pene vevbis , licet auutato Ordime, Lectori commu-

Nicels

mcapda cen[ui, . Pateor quidem , ea fatis [uccincte fuiffe propofita , fed quia. bec non

b 6 9-

cuivis , fed fapienti Lectori fuggero,, facile 1s eovum Jenfum &2 energiam capiet , alüis-

que fanplicioribus fufius explicare , 67* fuggerere poter:t.

Dividetar autem bic Ti- )

tulus im tria capita , quortm primum [olatia veligiofis praecipue. comvenientia; alte-

yyenal,

atyn a

van fecularibus potiffimum accammada; tertius uirisque ferventia. coutinebit,

C APUITI6:

/

Vitia; velut diabolus, ob tenebras ignoran-

ti», ob ignem pravae concupifcentize , quis

éheci

SOLATIA PRO RELIGIOSIS

inferaum non ultro fu

2 de

^

git, & libenter ac fa-

cile.

166

S. IO

IV. Quia ängufï*.a eit via, C'juäe ducit ad vi-

sgeli

Circa dijïculf;ztgm in virtutibus. as«

tam eo, quod angufto initio incipitur, fed

3009

qu')fmdif.

, D

proceffa temporis ineffabili delectationis dul-

cedine dilatatur. Hinac Salomon : Ducam

bün- 8'3'

L £^YUia virtus fecundum naturam eft , vita

vero inimica & infelta, tefte Seneca ,

te per femitas zequitatis , quas cum ingtef-

fus fueris , non ar&abuntur greffus tui'

quid autem. facilius reli

)

RU. quam ini-

currens non habebis offendiculum.

d

micum ?

II. Quia vitia faciunt contemp

tibile.m *

qui?

V. Quia quemadmodum minuta Iuini'ria

non ultro deferit deprimentum fe ?

claritas folis obfcurat; fic dolores , moleftias,

tefïä

od

III. Quia ut anima juíti eft coelum ,

injurias virtus imagnitudine fua elidit, & op-

"

pII

S. Bernardo, ita anima peccatoris infernus ob

primit,

j

tf

& F. Lolm. Bibl. Man, Tom, 11

T

Cca

$. 1.

204

Biblhothece Manualis Conctonatorie

IT

faciem -admodum deformem , libenter cum

Cirea. carertiam. prada'ionis

fano & pulchro capite mutares ; cur non &

Et: efia i.a.

voluntatem propriam fcabiofam , & vitiis de-

formem , cum voluntate divina, quzde omnem

VI. Quia,, tefte S. Gregorio, fi perverfa per-

animae decorem conciliat ?

petrant,tot mortibus digni funt,quotad fubdi-

XVIE. Quia, fiid, quod przcipit Deus ,

tos fuos perditionis exempla transmittunt.

facimus, id , quod petimus , fine dubio impe-

VIL. Quia , fi fanguinem Chriftiin vafe fiCi-

tramus,tefte S. Ifidoro. Hinc Germani : ///aun

li commendatum haberes, an nonin difcrimi-

wir tlueten , was wir follten , thet auch G O T T,

ne tanto folicitus effes, fi f2epeillud vas tecum

quas )eir itollten.

portare deberes ? quanto magis , quando ani-

- XVIII. Quia , teft

& S. Auguftino,nullo mo-

moe pretiofo fanguine emptee commendatze

do onerofi funtlabores amantium , ficut pi-

funt ?

Ícantium, venantium, aucupantium ; in eo e-

VIIL Quia Benedié&tus XII. Papa dixiffe

nim, quod amatur, aut non laboratur, aut la-

fertur : Creditur Papatus aliquid magni effe ,

bor amatur. Hinc Pfalmifta dicit: Fingis la-

cum fit nihil ; nam poftquam fuimus in ifto

borem in praecepto

Quemadmodum fÍcilicet

fiatu, nunquam habuimus unam horam ju-

imago fub columna lapidea fculpta , vel depi-

cundam ; nec habere intendimus usque ad

&a, quze ftatincurvata , ac fi portet grave ali-

mortem noftram,quid erit ergo minor dignitas.

quid , cum vel nihil portet, aut minime fibi

$. HL

grave. Undemerito S. Bernardus: an nonla-

. Circa gauper

tatem voluntariam.

bor fi&us jugum fuave , crux inuncta ?

IX. Quia, ficut arbor tempore hyemis de-

XIX. Quia, fi in tenebrofo & periculo iti-

nudata veftitur floribus in vere ; ita anima in

nere conftitutus nihil magis optas , quam lu-

hoc mundo, & hac vitze hyeme fpoliata rebus

men, etiamfi non fine labore, & impenfis il-

terrenis induetur in altera vita vefte glorize.

lud cuftodire poffis ; cur non & in itinere pe-

X. Quia regnum cali promiffum eft paupe-

riculofo ad coelum verfans amas praecepta Dó-

tibus, cur ergo triftis es, tanto

mini,de quibus David ait: Przeceptum Do-

fis dives ?

promiffo cum

rmnilucidum , illuminans oculos. Et: Lu-

Xl. Quia fi miraris divitias illius,qui caftra

cerna pedibus eft.

]

emit & arces, cur non magis paupertatem ,

XX. Quiafi jucundum

.tibi eft, citharam

quae majora operatur ? Hinc S. Auguít. non

trattare , ut taedium leves laborum'; cur non

difpliceat paupertas tua , nihil ea potes ditius

magis adhibes citharam mandatorum Dei ,

invenire ; vis nofcere, quam locuples fit ? coc-

de qua iterum David dixit : In decachordo ,

lum emit. Ét alibi: In charitate pauper ett

& pfalterio pfallam tibi ; Hinc S. Auguftinus

dives ; fine charitate omuis dives eft pauper.

decachordum & pfalterium fignat decem prae-

Charitas eft divitize pauperum in temporalibus

cepta legis.

ditifima. Et S. Leo, femper , inquit, dives eft

- KXI. Quia, fi amantes optarent arCüiífimis

chriftiana paupertas, nec pavet in ifto muado

vinculis fibi mutuo conne&ti , cur tu refugias

indigentia laborare , cui donatum eft, in om-

per vincula praeceptorum ar&tius Deo alliga-

nium rerum Domino omnia pollidere.

ri? an nefcis, quod in Threnis dixit: In funi-

XII..Quiafi gauderes , quod pro uno obolo

culisAdam traham eos,in vinculis charitatis ?

centum aureos reciperes,cur non magis,quod

XXIL Quia , fi gauderes ad menfam Prin-

pro rebus temporalibus centuplum fit pro-

miffum ?

cipis admitti, & eodem cum ipfo cibo vefci ,

an non potius gratulari tibi debes, quod ad

XIIL. Quia, ficut calix aureus , fi ab omni

corpore, quod fuüb coelo eft, evacueretur,

menfam Chrifti admiffus , eodem cum ipfo ci-

bo fruaris, juxta illud : Cibus meus eft, ut fa-

etiam ab aere , naturaliter furfum afcenderet;

ita multo magis anima,fi a creaturis fit libera.

ciam voluntatem ejus , qui mifit me

XIV. Quia, fi gauderes , te ad fubfellia Im-

Circa jhþe;fior;zf talos.

peratoris, fenatus, evectum effe , cur.non ma-

XXIII. Quia, tefte S. Auguftino , fi bonus

gis gaudebis , te per paupertatem cum Afo-

fuerit, qui tibi praeeft,nutritor tuus eft; malus

ftolis judicem mundi conftitutum ?

fi fuerit, tentatortuus eft. Et nutrimenta li-

XV. Quia paupertas fola proprie quietem

benter accipe , & in tentatione probare.

animo praeftat ;hinc Seneca: quietiffime vi-

verent homines, fi hzec duo tollerentur, meum

XXIV. Quia , qui cuftodierit praeceptum ,

( non attendens, a quo ponatur ? non experie-

actuum. Redigete ad pauca, ex quibus cade-

tur malum,tefte Ecclefiattico; Hinc & Petrus:

re non polfis; ineft paupertati, fine qua nihil

Quis vobis nocebit, fi boni aemulatores fueri-

eft jucundum , fecuritas. Et S. Gregorius ,

tis ? fcilicet fuperiores mali funt pugiles, &

Tmagna , inquit, eft fecuritas cordis,nihil con-

argumenta dantes occafionem artis & fcien-

cupifcentize habere fzecularis ; qui nihil habet

tize oftendendze proebentes.

in mundo , quod diligat , nihil eft in mundo,

XXV. Quia obediens talis loquitur

quod pertimefcat.

vi&torias.

I

Contra elementa , ut often-

IV

ditur in aqua afcendente ad os putei, quan-

Circa dzf[j'icultatäm jugi dominici.

do monachus dixit : O putee, Abbas meus

precepit , ut hauriam aquam. 2. Con-

arbore

XVI. Quia, fi cgput haberes fcabiofum, &

tra yegetantia ; m 'apparet in

fteri-

Titulur CXXXU Solatia Spiritualia

non refiftitur

fatta eft necelfitas

Et alibi:

fterili Joannis ex obedientia quotidie eam ri-

gantis fru&tus proferente. 3. Contra fenfitiva.

Vincula hujus mundi habent afperitatem ve-

uti apparet in leono capto ,

& crocodilis ab

ram, jucunditatem fallam, certum dolorem ,

alio obediente manfuefadtis 4. Contra ratio-

timidam quietem, rem plmam miferize, fpem

nalia , uti teftatur quotidiana experientia, &

beatitudinis inanem.

L

Dominus in Levit. 5i in przeceptis meis am-

bulavetitis, perfequemini inimicos veftros , &

& v

corruent coram Vobis. 5. Contra Deum , uti

teftatur fol ad Jofue vocem confiftens,

Cirea. Religioforum moleftias

XXVI. Quia, ficut fi arbori abfcindantur ,

proprii rami. & inferantur ramufcüli. nobilio-

XXXIII. Quia mundus clamat

Ego defi

ris arboris , illa hujus fru&tus producere inci-

clam caro clamat: ego mhcmm

dlaleuS

pit; ita fi propria voluntas homini adimatur,

clamat : ego decipiam ; Chriftus dicit : egoree

& divina inferatur , iftius etiam fru&us pro-

fidam: quem modo feqae ndum putas ?

ducit.

XXXIV. Quia , tefte S. Bernardo mundus

XXVH Quia Dommus in domo Bethanive

plenus eft fpinis ; in terra funt; intua carne

( quæ fignificat domum obedientiz ) & Si-

funt; verfari in his & minime lzedi ,

divinae

monis ( qui fignificat obedientem ) fzepius di-

potentzæ eft , non virtutis noftrae.

vertere vohut

XXXV. Qma , tefte S. Hieronymo , quod

XXVIIL Quia obedientia eft navis celem-

Angeli faciunt in czelis , hoc monachi faciunt

me ad portum falutis vehens ; quid ergo curas

in terris.

Cur ergo triftaris de comtmifífo An-

fi Navarchus fit homo malus, modo te bene

gelorum officio.

ad portum dirigat ?

XXXVI. Quis in paradifo habitare non de-

XXIX. Quia obediens velut eques tendit

fideret? Atqui Petrus Ravennas ait: Si para-

ad patriam , cum non propriis pedibus judicii

difus in hac vita elt, vel in clauftro,velinífcho-

& voluntatis , .fed alienis , fcilicet fuperioris

lis eft. Quod enim extra hzec duo eït pienum

feratur.

eft anxietate, inquietudine, amaritüdine, for-

.XXX. Quia obedientia eft fcala a ]acob

midine, fohmtudme & dolore. Et S. B€ïï 3ar-

vifa. 1. Quia per illam in altum afcenditur,di-

dus : Clauftralis paradifus ad fuavem fpirantis

cente Domino per [faiam : Dum non facis vias

auftri clementiam , quafi tot floribus auitri

tuas, & non invenitur voluntas tua , tanc de-

vernat, quot virtutibus abu*ldat

le&taberis fuper Domino, & fuítollam te fuper

altitudinem terrae , & cibabo te hereditate

$. Vi

/

Í

Jacob patristui. 2. Quia, ficut fcala,habet fe-

araz nbdiczonem proprie vo-

ptem gradus, fcilicet obedire libenter , fimpli-

iuntati.

citer, hklauter velociter , utiliter , humiliter,

conftanter. 3. Quia ; flcut fcala duo habet la«

XXXVIL.Quia , tefteS. Bernardo, grande

tera ,ita & obedientia abrenunciationem du-

malum propria voluntas ; cut ergo hoc Tialo

plicem;judicii & voluntatis. 4. Quia, ficutíca-

hberatum te doles ?

la Jacob erecta itabat ,

ita & obedientia per

fuam intentionem nonmü furfum tendit , &

XXXVIIL. Quia propria voluntas infernum

aperit, juxta id S. Bernardi :

ceffet 'voluntas

per culmen fuum attingit Deum , dum non

nifi ejus beneplacitum quærit 5. Quia ficut

propria, & infernus non erit, cur ergo clavem

adinfernum non libenter abpcls x

fcalse Jacob innixus eft Deus, ita & obedien-

XXXIX. Quia, fiDeus tibi omnipotentiam

tiv.. Hinc S. David : tenuifti manum dexteram

meam, &in voluntate tua. deduxifti me , &

fuam communicare vellet, an non odio ha-

beresillum, qui ab hoc munere te impediret ?

cum gloria fufcepifti me,

Atqui hoc facit voluntas propria, dum tea

voluntate divina impedit , per quam omnipo-

$. VI

tens efficeris , juxta illud S. Hieronymi: Vo-

luntas per['e&a faciendi pro opere reputatur

Circa votorum difficultatem

fatii. Et S. Auguftinus: Quldqwd vis , & non

potes, factum Deus reputat.

Et n:erum S

XXXL Quia dicit S. Auguftinus : Non te

Hieronymus : In lege opera requiruntur , in

voviffe poeniteat ; imo gaude jam non tibi li-

,evangelio voluntas quzeritur, quze etiamfi ef-

cere, quod cum detrimento tuo licuillet, Fe-

fectum non habuerit , tamen proemium non

lix neceihtas qu?e te ad meliora compellit.

amittit, Et S. (Iregome Non eft manus ya-

XXXII. Quia, fi liber effes, magis forte con-

cua a munere , fi arca cordis plena fuerit bo-

ftritus effes, juxta illud Salomonis: Iniqui-

na voluntate.

tates fuze capiunt imperium , & funibus pec-

XL. Quia, tefte S. Leone,nihil arduum hus

catorum fuorum quisque conftrmgltul Hinc

milibus, vel afperum mitibus; & facile omnia

& S. Auguft.: Sufpirabam ligatus non ferro

alieno, fed mea ferrea voluntate ; velle meum

praecepta veniunt in effectum , quando &gra-

tia przetendit auxilium , & obedientia molht

tenebatinimicus, & inde mihi catenàm fece-

imperium ; nec dura ibi neceffitate fervitur ^

rat,& conftrinxerat me ; quippe ex voluntate

bi dlhgltur, quod jubetur.

perverfa facta eft libido,& dum fervitur libidi-

nifacta eft confuetudo

& dum con(guetudini

C65

$. IX.

296

Bibliothecg . -Manualis Concionntorim

$. 1X.

Vl. Quia vexatio dat ?nteïle&pm', quicun-

que ftultus eft in culpa , lapiens erit in poena,

Circa. diftra&iioner pro [alute-

'tefte S. Greg,

proximi,

VII. Quia tribulationes furt via afpera du-

cens ad ccelum , profperitas via jucunda du-

XLI. Quia tefte S. Bernardo , is puritatis

cens ad infernum.

interioris gloria non fraudatur, qui dicere po-

teft cum Propheta : Oblivioni datus fum, tan-

quam mortuus a corde : bona oblivio , fi te-

$. IL

ipfum nefcias, ut proximo profis. Bene au-

tem mortuus es a corde, fi jam tibi vivere non

ftüdeas,fed ei, qui pro te mortuus eft ; fane

: Circa. carentiam- fortung.

in tanta oblivione fui neceffe eftcor bene elfe

: V;[II; Quia fortuna eft rota, in qua poft

conícium fibi,quo fe in lucra ifecurius foris ex-

tendat,cum fecuram intra reliquerit confcien-

elevationem femper depreífio timenda eft.

IX. Quia fortuna nihil aliud , quam infi-

tiam.

XLII. Quia S. Bern. ait: Noli , noli nimis

diaze.

X. Quia fortuna eft mari fimilis, ubi repen-

infiftere ofculis contemplationis , quia melio-

ra funt ubera przedicationis. Nam etfi Rachel

. tetempeftas exurgit navigia abfíorbens.

Xl. Quia dolor de infortunio convincit ,

formofior ;'Lia tamen foecundior eft,

XLIII. Quia communis utilitas fpeciali , &

te non effe bonum ; nam bono omnia coope-

ideoetiam doGrina filentio , folicitudo con-

rantur in bonum , & fapiens omnia fua fecum

templationi, & labor quieti , przeferenda funt;

ortat.

XIL Quia ille bonus eft artifex , qui de

:ad quod defignandum unigenitus Dei Filius

'non de Rachaele fecundum carnem,fed de Lia

omni materia poteft optimum facere. Hinc

Seneca: Sapiens, fi licebit, virtutem in di-

progenitrice, natus eft. Nec legitur eum in

domum fuam Maria, fed Martha , excepiífe,

vitiis explicabit, nonminus in paupertate ,

quamcunque fortunam accepit, aliquod me-

XLIV.. Quia, fi mille pondo a. ri dacentur,

moriale ex illo efficiet.

libenter contemplationem omitteres , ut pau-

XIII. Quia , qui ufus eft alieiis, gratias po

peribus fübvenires ; cur eam omittere uon vis,

:

ut animas lucreris 2

tius agere debet , cum auferuntur,

X

XIV. Quia codlum modo lucidos , modo

* Circa defää'u

u

: virtuti.

tenebrofos dies profert ; annus nunc floribus,

& fructibus, nunc civibus & frigoribus terram

XALV. Quia haec ipfa opinio defe&us -eft

replet ; mare jam tranquillitate blanditur, jam

via ad virtutem ; nam tefteSeneca : Nulli prze-

procellis minatur ; cur a fola fortana conftan-

tiam exigamus favoris ?

clufa eft virtus, omnibus patet, omnes admit-

mit, omnes invitat, non elizit Dominum,non

XV. Quia famulus a ludente domino cola-

cenfüum, nudo homine contenta eft,

phum accipiens non zegre fert; atque ludit

XLVI Quia hoc ipfo quod doles de virtu-

in humanis divina potentia rebus.

XVI. Qnuia nemo fitim ftercorum aut famem

tum carentia, oftendis te amare virtutes,ergo

vel proprias amas ( & ficutique habes eas ) vel

habere cupit, quid autem aliud funt omn

ia

alienas, & hoc iterum fignum eft eas te habere;

terrena , nifi ftercora 2

quia Seneca ait: Scias eum multis virtutibus

abundare, qui alienas amat. Nimirum quia

jam olim etiam Auguftinus afferuit : [lle ha-

^. Ut.

[

bet dignitatem , ama illam , & tua &c.

C-APUT Il.

Circa carentiam ornatus corporis,

SOLATIA PRO SJECULARIBUS.

- XVII. Quia injuriam facit artifici,qui orna-

tum adjicitimagini ab ipfo fattze. Hinc Boe-

s r

tius: Alia quidem fuis contenta funt. Vos

autem Deo mente confimiles a rebus infimis

Circa carentiam. mundang | gro-.

excellentis naturae ornamenta captatis.

Nec

peritatir.

intelligitis , quantam Conditori veftro facia-

I, Quia fic Chrifto & San&i:s affimilatis.

tis injuriam.

Ile genus humanum terrenis

opibus proeftare voluit, vos dignitatem ve-

