perat, ubi tumulata erat. . Poftquam ei lacry-

bibam ad tuam. .Tu hoc non potes; nec ego

mis & fufpiriis cxebris parentavit,Egypti foli-

illud.

tudinem fibi elegit , ut eremitam illic ageret :

duplicem icunculam amnafize fuze defert,viven-

Crudelitas execranda,

tis ac moriturz. Coeeterum itineris tempore

Id.Dom.6 .CCCLXII.' Wenceslaus Rex coquum ob

quotidie bis,mane & vefpere pronus utramque

effigie adorabat, mifcebatq; variaanimantium

Bpiph.$-2capum minus bene affatum juffit capi inftar

colloquia ; -famu'.o item imperarat , nec alios

vera ad igngm tOrren iOtho*Antonius mentis

quam

L.

597

äppendix : oriaä

quam de illa fermones fecum haberet. . Dein

alteri fervo impcravit , ut fzepius fe falutaret

na celi afpellum im-

Occupfztib derre

amafize nomine ; przeterea, quoties accumbe-

pgdi f

ret menfz , femper ei propinarent hauftum ad

fanitatem amafie jam defun&a. Poftquam

CCCLXXI. bum Düx Albahüs in Gprma?lbi'd.üom.

cum utroque famulo in /Egyptum venit, ex-

nia luculenta vi&oria , devi&o Duce Saxone , 2, «.

ftructo facello, appendit utramque icunculam

potitus eft, per Galliam iter infütuens, Fran-

!

inter effigiem Chrifti crucifixi , quam etiam

ciífcum Regem falutavit, qui ex eo quaefivit ,

emDom

tunc quotidie, ut divam ccelis illatam, ado-

an verum elfet, in eo przelio duos in coelo fo-

itq

ravit. Tandem vi doaloris exhauftus, Veneris

les vifos ? cui Albanus refpondit , fe tunc

?

H

:

& daemonis martyr obiit.

Ó

ita fuiffe occupatum in terris , ut non vide-

rit , quid in coelis ageretur.

*

Benefibmtia Jeveritate gotior.

Principir a[pe&ius: folum d-eþdefmtw.'

Scriban, CCCI;X*æï I. In Flandria vir quidam ruftico

fup. Reli

"CCCLXXII. Anno. 1668. Manat:hi trahs-Rngt;O

LR

& occurrit, qni afinum facco onuitum fufte age-

*- - bat fzepius impa£to, nec tamen quidquam pro-

eunte Ser. Electore in curru ad témplum S.privata..

fecit. Rifit alter, & objurgat ob fzevitiem:cum

Petri, in angulo plate»e fe ftitit Hifpanus pau-

alii ei modum oftendit afini urgendi. Inde ex

per;quem cum vidiffet Ser. ex aulicis unum

agro avenz manipulum colligit , & fcipioni

voluit ex eo percontari, numquid Ser. vellet ?

negat ille ex Hifpanica verecundia mendican-

fuo alligat: ita afinum confcendens, ad exigu-

am diftantiam ante nares afini fafciculum prze-

di, fe aliquid velle; cupere fe tantum a Princi-

tenfum geítabat , quam avenam dum alinus

pe videri. Rogatur iterato ac tertio ; fed is

preníare nititus, alacrius procefhit.

Ita edp—

femper refpondit, non aliud fe velle, quam ut

a Principe videatur. Tum domum Ser. illi

&us.hru&icus , ülgratias egit. -

^i

ducatum mifit, facile affecutus, quid ea tam

Horologium admirandum.

fuperba modeftia fibi vellet. At Hifpanus

(lemDom

gratias egit maximas, non tam quod a Prin-

$ of

(cha.

Engelir. CCCLXVI. Puella amantis cineres,,qüem

cipe effet vifus , quam quod ipíe nummim:

[)0*'9-2.

vivum ftulte deperiit, ftudiofe collegit , & va-

aureum in fu;t mmanu vidi[ï'ef:.

postPafch. (culis inclufos

pro clepfydra adhibuit ,

-

$. 2.

noctes

& dies ad eamn lacrymans.

- Mulieris ob chegi/r Perfici afpettum -

j

trutidatm.

*

CCCLXXIIL R

ex Perfarum , qui P. Pift

"

| lIn.Re;gt;

ZImbitio. elufa.

IdemDom

humaniffime accepti, quinque millia uxorumi Privtr.

CCCLXVIH, Prælätus , cui äproprium efï,

alit, qu:e regiee vocantur.

Regia ejus intra

a. Qg'adr."

Muti

viridem portare galerum , inhiabat purpu-

parietes auro mero & argento fulget.

reo: quem utobtineret , gratiam nepotis

funt ex lateribus fole coctis, noftris tamen du-

Pontificii gratiofo munere captare ftuduit ,

riores. Quotiesanimi caufa Rex exit , ad tria

mittens in diíco argenteo immatura, atque

vel quatuor milliaria quinquaginta . vel fexa-

omnino. viridia: cerafa, hoc lemmate margini

ginta millia hominum in comitatu habet. lllo

adícripto«: Te fole rube[cere gaudent. .. Refpon-

prodeunte nulla inulier audet comparere ;

fum accepit , cerafa fua nimis magna in um-

quare incolis terrze , per quam ire vult , per

bra fita effe, & a multis majoribus obfufcari

decretum indicatur, Regem tranfiturum : quo

& obumbrari, Unde videt altiores fe ac illu-

accepto omnes fzeminas occludunt, .Si qus

firiores. fibi ,præferendos.

autem inícia occurrit, ftatim mattatur ab I£u-

nuchis. Toto tempore , quo Rex prandet ,

Honor ridiculuf.

À

luxu Perfico cibi inferuntur, tamdiu donec

idemDom. . CCCLXIX.

Oppidani. quidam tr

anfeun'fi

Rex furgat. Comedente Rege & Satrapis , li-

5 poít

Carolo V. vias cum adornarent , patibulum

citum eft adítare pauperibus, qui nullo refpe-

Pent,

ramisamoene contexerunt , atque inde furis

&u habito comedentium fcutellas invadunt.

Sunt Perfze in pauperes valde liberales : fi

i, Dus,

runt,

cadaver. dependens pretiofis yeftibus indue-

;

m

L]

quis enim illorum comedat panem , & ad-

JImici veflis. ad.. quidvi

f im

5 petrargduh

ftantem fuum videt nullum habere, fuum

fpem. $

adhibita,

i

difcindit, & dimidium dat famenti.

flemDem CCCLXX. Art

axerxes, Theridate mortuo,

Matrimonium | filig: male impeditum.

2:, poft fibi prae czeterisaulicis charo, vehementer do-

CCCLXXIV. Parifiis Praefidii Parlamenti Ex literie

duze erant filize, quarum natu majorem proca-Parifienf,

Pent, $. "luit; quem dolorem ut leniret , a conjuge Re-

gina petiit, ut quando accepta fibi , & quidvis

batur nobilis quidam Gallus ; parens vero no-

obtentura venire cuperet, Theridatis veftibus

lens confentire, perfuadet filize,ut per atium fe

accederet induta , ut, cum aliter non poffet,

recipiatin coenobium S. Marixe Magdalenze ,

fic faltem fub imagine , quem mortuum luge-

tum fore fe confenfurum. Paret illa. Hoc ad-

bat, videretur intueri: quod Afpafia uxor non

vertens nobilis,familiaris factus juniori,acprae-

invita fecit , acin togis Theridatis purpureis

tendens alteram fororem effe in coenobio, ma-

aureisque tiaris coram Artaxerx

trimonium ei perfuadet. Perattis nuptiis natu

g ldentidem

l

?egre hoe

mator invifit adx ma-jorem , que ita

arppa'r"uit.

3

matri-

—

508

Bibliothete - Mauualis - Coric'onatorig

mäfrimonium tulit, ut literas ad parentem de- -

boves , 1 1. currus panibus onuftos , rogatus.

derit: Mi Pater , cum frivola & inanis fpes in

que ab eis eft, ut vellet horpinem mittere, qui

defperationem me adduxerit, animam meam,

praefidii loco adverfus Turcas equites fe of-

ac me totam diabolo tradidi. Literas lias dat

fenderet Regis nomine. Is viciffim eis mifit ,

forori , patri tradendas. Illa vero ex oblivione

porbit

300. ducatos, & veftem aurointextam , ita fe

vel regligentia altero primum die tradit. Ut

& fua fervarunt.Quoties enim turma equitum

Jiotil

autem parens legit, ad monafterium accurrit,

advenit , toties Przetor loci eam veftem, uti

ut malum przveniat; fed jam fufpenfam in

Mahomet juflerat,induit;ac fe illis in ea often-

&onclavi reperit.Ita literze Parifiis datze 1654.

dit. Tunc equites omnes equis defcendentes ,

togam illam reverenter ofculati funt, , ac zere

Pefles admirando.

fuo rogarunt liceat fibi annonam emere , ac

illic nullius offenfa perno&are.

CCCLXXV. An. 16 56. Neapoli;'ilntra fe-

Kircher

meftre peftis in fola ea urbe trecenta homi-

de pefte.

num millia fuftulit. Valentiz in Hifpania an.

AReverentia P'ræcgptori € . Idolo« :,x/lzïbita.,

1648. peftis fubito exorta, primo tantum fu-

| CCCLXXVH. Neiche , five Regulus deHyse.de

tores invafit, & nullum alium; tandem omnes

Tangeor in regno madure, mire in Deos fu- Magiftris

illos, qui crepidis calceisque ab illis coemptis

perftitiofus,menfe Decembri folet leCtum dua- in relat.

uterentur, adorta eft: tum totum regnum in-

regni Ma-

bus ante folis ortum horis deferere, & in con-

ure,

vafit. Compertum tandem fuit, navim Algei-

ciave idoli fui ingreffus , ibi tres aut quatuor

Yo fole is coriaceis fuberibusque onuftàm non

horas poft ortum moratur. Hic locus eft deli-

ita pridem appuliffe,qu»e in Africa, vehemen-

ciarum ejus , quo totoxempore fe occupat in

Atheneus

ter peíte laborante , contractis contagiofis ef-

floribusfupra caput idoli fui fpargendis ; qui

l466

fluviis, Valentize futorés , dein reliquos inva-

ne defint , ex remotis regni partibus curat af-

fit. Narrat Ingraffia l. de pefte ; Mediolani fu-

ferri, quotquot poffunt reperiri, quantum fieri

bito ortam eam primo contraxit /Edituus,dein

poteft, omnes recentes. Interim in hoc filen-

univerfa civitas, cum ftrage quinquaginta mil-

tio Regis tanto foris funt miniftri cum variis

lium. Origo fuit funis, poft vetuftam quan-

arte factis ignibus , magno ftrepitu idolo ad-

dam arcam repertus, quo olim ante annos vi-

ftrepentibus, ut ea, quze Rex orat, largiatur.

ginti quinque vefpillones ufi funt ad fepelien-

Cibi & vi&us Regis eo menfe a nullo alio pof-

dos pefte extinctos. Fuit fub Agathonis Pon-

funt parari, quam ab ipfo Rege , qui fuis ma-

tificatu prodigiofa peftis : Daemon fpectabilis

nibus coquit in vafis aureis & argenteis. Ea

vifus eft domos contis impetere., tot funerum

elatione , quot iCtus dediffet foribus, & tanta

o unia nemo alius, quam femina illi pra aliis

dilecta , fubminiftrat , eo menfe carne & pifce

fuit veneni vis , ut ad ofcitationem aut fter-

abftinet, Eo tempore facit folennem fupplica-

nutationem homines conciderent examines ;

Tdem110,

tionem , fuumque przeceptorem in feretro feu

c' 1214

Unde ex eo tempore mos invaluit, ofcitanti

ferculo humeris feminarum circumferri , in

aut fternutanti falutem precari. An. 1617.

alio feruntur ejus crepidz , ante quas Rex

peftis Neapoli fexaginta millia infantium fu-

thuribulo in manus fumpto per:totam urbem

ftulit, przeter innumeros alios. Mediolani mo-

incenfum adolet. Neque hic folum fuum ma-

nialis timore peftis, qu»e tamen monafteri-

giftrum Rex extollit, fed quoties intrat& exit

um tunc nondum invaferat, a czeteris fepara-

palatium regium , a viris geftatur in humeris

ta intrà cabiculum fuum fe retinuit, omnium

ceu idolum : Et Brachmanes tenentur eum

occurfum & alloquium fugiens,& falubri odo-

femper incenfo colere. Unde ita elatus eft

re cabile complens; at cum neceffariarum re-

magifter, ut fe pro Deo haberet, ac Regi in-

rum comparandarum cauía aliquando egredi-

dignaretur, quod ante mortem ei promitteret,

tur, aperta relicta janua, revería felem in fecto

in fignum grati animi procuraturum non fo-

lml

1

xeperit, qua fugata , dum le&to fe committit ,

6 5

lum orationes, opera pia, fed folemnes etiam

peíte correpta, poft triduum moritur. Caufa

exequias; fe enim , cum Deus fit, precibus non

mali intelle&a ex zegra, occifze feles , & mo-

egere. Nihilominus Rex mortuo habuit fo-

nafterium ab omni contagione immune fuit.

lennes exequias , qui ipfe ab una civitate di-

In urbe quadam ltalixe ( Senas alii putant )

greffus in aliam venit, fcilicet Tangeor , ut

pueris e platea ludentibus , corvus in foruin

ilic anniverfarium ejus celebraret.

devolans e caetero agmine , magna puerorum

Sequi Dominum , mercede. dignum.

lzetitia exceptus füit, & dum de przeda , cujus

-CCCLXXVIII. Vir nobilis plures annos Engelgr,

fit, contendunt, pennas ei evulfas in ea con-

fervum habuit , quem tandem fine culpa pro- in fefto

Circum-

tentione domum quisque fuam tulit. At pueri

pe nudum dimifit. Delatus ad. judicem , de-

CirO s- 4,.-

fiatim male habere , & omnes, qui eorum cu-

que injuria poftulatus;, cum diceret, fervum

ram habuere. Vulgata inde lues per urbem

fibi nihil aliud przeftitiffe , nifi quod fibi a

& funera , non fine metu exterminii ; opem

pedibus fuiffet , idque per fex annos , nec

J

tulit B. Virgo a civibus invocata. -

aliud laboraffe ; tum lata eft a judice fenten-

V'eflis: Tmperatoris loco prafidi.

tia: Si nihil putaret obfequii famulum fex

Sfobæug

Engelgr.

annis przftitiffe , herum fequendo ; ipfe

Dom. 3.

CCCLXXVI. CumMahomet II. in Hunga-

quoque per totidem annos poft famulum ;

54

poftEpiph 'iam veniret, dedititii Chriftiani ex oppido

iret, aut juftam illi mercedem perfolveret ,

cont, g. Ketfchen;ij: ..ei dono mifere

-

"

| 600. Qvegf Io00.

quam ilico przeftitit.

*

Fur

509

|

dppendix : Hijlþrie,

Fortitudo filii. :

Fur ü moæ'fuo fulgatm..

P.Schirm- CCCLXXIX. In' Suevia noftro zvo fur

CCCLXXXIV. Italico béllo Pinnenf/is ju- Va-l.lMazfa

beka.tom, mortui jam efferendi tumbam fubibat , cada-

venis , qui Pulto dicebatur , cum obfeffae ur- l. 5 c. 4.

ANotat,

ver vero ipfum inangulum abjecit, ut furarili-

bis. clauftris przefideret , & Romanus Impe-

berius valeret, Cumque alii putarent, fe mor-

rator patrem ejus captivum , in confpedu

tuum efferre, vivum extulerunt; qui dum fe

ejus conftitutum , ftri&tis gladiis militum cir-

intumba movet, omnes a fe terrore illo fu-

cumdediffet , occifurum fe minitans, nifi

iter irruptioni fuze praebuiffet ,

gat. Inde egreffus fur , cum dilapfis omnibus

: folus e mani—

fe videret poffe furtis impune vacare, videt

bus fenem rapuit.

repente in angulo obje&um cadaver fe move-

re; quo vifo fur territus , dum per domum &

Solatium mifeki; [bciq; dhabirr,

publicam plateam fugit, omnibus infpectan-

tibus eum cadaver , ut erat involutum , tàm

| CCCLXXXV. Solori Atheirïlienfis,f cumlexvali Max,

Hyac. d

Msgilrig

citato curfu infequitur , ut extra urbem uter-

amicis quemdam graviter maerentem videret, |, i, c, a.

h relt,

que egreffus, nullo deinceps veftigio, acin-

in arcem produxit, hortatusque eft , ut per

tgui Jfte

diclo potuerit deprehendï.

omnes fubje&arum 2edium partes oculos cir-

lure.

cumferret ; quod ubi alter fecit , cogita nunc,

inquit, quam multi lu&us fub his tedis & olim

"Adulatorum ineptia.

fuerint, hodieque verfentur , & poft fint futu-

Athenzus

CCCXXX. Dionyfius junior & ipfe ha-

ri, & define pofthac mortalium incommoda

l.6,66. buitadulatores, hi fimulabant, fe non acute

tanquam -pïopria deflere.

. videre inter coenandum , cum Rex non erat

perfpicax; cibosque appofitos palpabant, qua-

Delufus a Pi&*o?fe.'

fi non videntes , donec Dionyfius manus in

XSchï?m—

lances porrexiffet, Cumque fzepe effet fpuere

.CCCLXXXVI. Quidam a pi&ore in Bac-

ek. tom.

chanalibus jubebat faciem fuam ridicule pin-

folitus , faciem fuam , ut confpueretur , porri-

not, pro- j

gebant , fputumque ejus ac vomitum lamben-

gi. Pinxit , & hominem fibi in fpeculo often-

fan

dit abfoluta pi&ura : tum velut aliquid emen-

Fes , Telle dulcius effe dicebant,

j

daturus colores omnes iterum diluto penicil-

Alexander M. certando in potü

lo abfterfit.

Sic alter ceu ignotus multa in

plateis ftultitioo documenta .dedit, miranti-

martmu.

bus, qui eum fpe&abant, hominem paffim

Idem L. ro. CCCLXXXJLG Alexander M. Rex certans

notum ita infanire.

Dete&o dein errore ita

erubuit , ut graviter vegrotaret.

€ I2« , poculis, cum certaret cum Protheo, quem an-

H

te provocaverat , poftea provocatus ab eodem

egregie quidem bibit, non tamen ferre potuit,

Famuli crudelitas pum'ta.

fed poculo e manibus dim:ifo in pulvinar de-

cubuit, qua ex re mortuus eft, Plurimum bi-

CCCLXXXVIL Viennz famulus piftoris deim.

bebat Alexander , ut ob temulentiam fzepius

clam heri domum ingreffus , no&u fervum ,

duos dies dormiretac duas noctes.

ancilam , conjuges interfecit ; cum autem

etiam ad filiolam àccederet , illa rogavit, ac

dixit: Mi Paule, vitam mihi condona , omnes

/

Ca[ur docuit aqua. vinum mi[cere.

nieas puppas tibi dabo, quam tamen interfe-

cit. Is retra&tus Ratisbona demum Viennam ,

Id.eml.lxs. CCCLXXXIL Cum vitis in Greciam a

excruciatus tormentis graviffimis , omnium

c. 5.

Bacho e mari rubro fuiffet allata,& multi me-

raco vino immodice ufi infanirent, & capite

tormentorum vim excedere dicebat horro-

rem , quo concuteretur , fi.

poftealaborarent, cafus eos docuit , vinum

Y 3

VociS fupplicis

temperare. Cum enim aliquando fub dio

puellulze merpiniiïgtf

biberent,imber ingruens convivium diffolvit ,

craterem vero exiguum , in quo aliquid. vini

Apprä/:mjio quam qotens €9 tiociva.

i

fupererat, reli&tum aqua implevit. Serenita-

te reverfa etiam ipfi reverfi , vinumque mi-

CCCLXXXVIII. Cardinali cuidam cum me-t,o

dici dixiffent , eum melancholia moriturum

- Y

Engd&f-

íftum guftantes , didicere fine noxa capitis

n fefb

mixtum vinum bibere. Hinc poft coonam pri-

nifi fe ipfum excitaret; ac ille negaret,fieri pof-

(ircüm-

fe, ut quis ex folaapprehenfione & melancho-

2

mum poculum ]ovi fervatori , qui ita depluit,

confecrare folent.

lia moreretur: utid ei medici oftenderent , ho-

minem mortis reum amagiftratu fibi traditum

Libri moitores Principum.

jufferunt ad mortem fe parare ; ven enim

fe&ione & fluxu fanguinis eum perimendum.

Stobatus

CCCLXXXIII. Demetriüs Phalareus Pto-

Contendebant enim coram eo, ceu inter fe co-

€. 48»

ram Cardinali differerent , hominem , fi ultra

lomzeum Regem hortabatur , ut libros de re-

gno fcriptos emeret, ac legeret ; nam de qui-

fedecim uncias fanguinis profanderet,mori de-

bere. Igitur velatis rei oculis fimulant fe illius

bus amici Reges admonere non audebant,effe

finuntin

ea in libris fcripta, gec Regum odia timere.

venam incidere,& e ggtturnio aquam

fubje-

5oo

Biibliothece . IManualis . Concionatorig

fubjectam pelvim defluere , ceu fanguis ejus

Ls

fcelus aliud fcelus detexit, & punivit. Möläa

eflet, ac uncias numerabant fingulas,ubi ultra

tor dives, fed uxoris prasgnantis pertzefus ,

fedecim numeraverunt,reus prae apprehenfio-

eam juífit in cra(tinum fecum in filvam fece-

ge mortuus eft, & Cardinalis curatus7

dere, fe muliebrium lamentorum fÍaturuüm

ferre in domo eam amplius nolle. Illa triftis

.

:Somniorum mira efficacia,

& male fibi metuens, fratri, qui venator erat ,

rem aperit , a quo animata juffaque eft cras

Idem.

CCOLEXXDX Noim t Tonucin

Belgiohomo rudis natandi , no&u folitus am-

maritum fequi, fibi vitam ejus cordi fore,

Mane altero molitor uxorem in filvam tribus

bulare in fomnis , etiam in Schaldim fluvium

latronibus, ut emptam , fiftit, pretiumque po-

deícendit , *dormiensque totum flumen fzepius

ftulat, fi puellum e przegnante exífcindant, 8oo.

p Ra

tranavit. Vidit natantem aliquis , & obftupe-

florenos; fi puellam, 3oo. numerari jubet. 1ili

Rüffy M!

Ícens nomine compellavit. At ille mox vigil ,

fiong. i

adhuc incerti, quid utero fzemina ferret , pucl-

Magore

lapidis inftar fuþmergitux*.

lz pretium perfolvunt, fi puer effet, reliquum

addituri, Ita miffo molitorelatrones , nudata

| Müli&r quadraginta o in Ordine

muliere, in eam cultros acuunt, prius alearum

Ainornm. vivens,

ja&u periclitari fortem , quis primus manum

Ideni.

CCOXGC. n Polohia fæmiüa clam virum

admoveret. Interim frater in peregrina veite

fororem latenter fecutus, vifo difcrimine , la-

mentita jam quadraginta annis apud Franci-

tronem primum fternit , alterum altero fclo-

Ícanos ceu Religiofus exegerat,cum quidam e

peto graviter fauciat, tertioque dilapfo foro-

-glabro femper mento fufpicatus , quod erat ,

rem alligatam arbori exfolvit , ac lento paffu

feminze in faciem dixit , fibi perfuafum effe

redire domum jubet. Ipfe przevius ad molito-

.eam freminam effe. Re dein delata ad Supe-

ris vedes , eum reperit pretium parricidale

riores faffa eft , quod erat.' Tum religiofa-

numerantem, percontatusque , ubinam foror

rum monialium habitu induta ejusdem Ordi-

effet, altero neício quam abfentize caufam fin-

nis folenni dedu&ione ad monialium mona-

gente, inde ad magiftratum properat , & rem

ei.totam enarrat.

Tum molitor in vincilla

fterium fqit/:translata.

conje&tus , capitis damnatur. Pofítridie uxor

i Viri e vacca nati,

gemellos paryulos enixa eft.

-

idem,

CCCXCI. Fuit adhuc anno 1646. in vivis

Humanitas" Legati: Mofrovitici, -

.

.adlacum /Eronianum vir probus , qui fuit e

La

Gallitd

vacca natus: nunquam vifus eft ridere; cum

CCCXCIV. , An.. 1662. Londihi- in Angliä Idem,

ll 5- G 9'

rogaretur caufam moeroris , cum gemitu re-

zgrotanti Legato Mofcovitico Rex Carolus

fpondit, meminiffe fe, unde fit natus , quae re-

IL. unum ex aulicis mifit , qui eum fuo nomi-

cordatio ridere prohibeat. Alibi quoque mo-

ne falutaret ac folaretur: fe, nifi convalefceret,

nachus e vaccanatus , coetera prudens , nifi

ipfum ad eum venturum. um Legatus , (i

quod fingulis menfibus certo tempore furore

inquit, in finu Abrahe forem , inde Regi oc-

correptus , in horto maribus pedibusque re-

currerem, ne ad me veniret ; fed ta

ntam h;l-,

ptans, gramen inftar vacc?e carperet.

manitatem ,:deprecarer,

Paynetd,

sz'lz'ag ermbüi; tafnr.

in laude

l.Fuxr (l/z'bemtml ; e? iterum fuþen]&u.

brev.2,

Idem; . CCCXCIL An. 165o. Menfe Februar.vpro-

24

"CCCXCV. His Aannis in Germania quidam Es Iiteris;

pe Ingolftadium hofpita filiam Ingolftadium

fuit ob furta fufpenfus, qui cam praeter vehen-

mifit panes emptum, & pecuniám puellz cri-

te cum filio ruítico videretur adhuc moveri

nibus intexuit, adverfus przedones, videntibus

ac vivere, rufticus commiferatione tactus, fu-

id duobus millitibus , qui illic jam familiares,

nem przecidit, & miferum currui imponit, ut

tunc iterum divérterant, Cumque puella in ita

inibi fe colligat; fur jam reftitutus fibi a curra

effet, milites illi puellam infecuti , caput ei

defilit, & alio pergit , aCtis gratiis, Interim

Nf f

preciderunt, acíacco injecerunt. Eos mox

noGu obfervat , & clam ftabulum ingreffus

tnino mj

alii tres equites adorti quzerunt, quid ferant,

eud, $

fervatori füo equos aufert, Rulfticus mane

l5

cumque illi dicerent, caput vituli feferre, ac

equos juncturus currui , cum non reperiret ,

illis pretium offerentibus, negarent illi , caput

alis equis conductis fuos inquirit , & in via

id fibi venale effe; equites vi faccum eis eri-

intelligit, duos equos ab aliquo non procul

puere: & mox ad hofpitium delati , cum puta-

rent, caput vitulinum fe habere, matremfami-

fuiffe abductos ; infequitur igitar & affequi-

tur furem , ac retrattum reducit ad patibu-

lias coquere id jufferunt,Sed mater mox aper-

lum , & eodem loco , unde lib

to facco ccgnovit filiam fuam effe.

eravif: . heri,

l

denuo fufpendit , & occidit.

Mulier mirabiliter a morte lil7€7;ata.

! Sufpendi malens , quam vivere,

'Idexæm-'

, CCCXCIII. 7Eque recens eft , (iuod rope

: CCCXCVL Circa annum 1633. cum Sere- Schi&n-

Viennam Auftriz contigit. Erant ibi tres la-

niffimus Ele&or Maximilianus Brunovii effet, bek tom,

trones infames diu impune gráffati , quorum

füit'- ruPci'cus quidem ob furta fufpende

ndqs ,3. notat,

Ccui

601

; Aþþmdixf: Hijioxia-

I

eutbn « desia fardijami Dantictidtianst

pit, utferrarum captoribus oculi eruerentur; z a. i

vitz ei gratiam fieri , nihil inde gavifus , fe-

cum vero reo id fupplicium effet aliquando in- colle&, p,

cum ajebat : Operofe. fcalam afcendi , nunc

ferendum, revocavit edictum , ut inhumanum: 2. c, g.

fi vivere porto velim, laboriofe defcenden-

neque enimdecere , utferz caufa homo vi-

dum erit: poftea primum ad tormenta bel-

tam aut oculos amittat; fi enim quempiam

lica vehenda condemnatus ( hoc ei in poenze

fortunis multet , poffe illas a fe reftitui, non

locum injungebatur) debeo militiam [equi,

item vitam, vel oculos. |

juffit fe fufpendi xbcgfata vitze gratia.

Cruüdditar ymziga.

— AMedicus — ger ;Zeclypjin' dimtuf. :

CCCCII. Michael Archiepifcepüs Salisbur- Idem

P Henric, CCCXCVII. P. Henricus Rott in Mogore

genfis virum egenum, qui cervum agello fuo

cent. T,'

*

Rott, Mi- medicum novit, Gallum gente, qui erat Regi

e

fionar.Ín ob artis peritiam gratus. 1s, quia fciebat, Re-

noxium confecit, & cum fuis abfumpfit, in * "'

cervi illius pellem infui, & in forum duci

Mogore. gem cum tota gente fuperftitiofe eclyfes ob-

juffit , ut ceu fera inibi a canibus laceraretur.

[fervare, ac ut fatales metuere , Regi in pro-

'Sed ipfe altero die in venatione ab

.

eguo in

ximam . eclypfin füafit, ut purpura fe optima

indueret , ac totum fe auro ac gemmis onera-

morþum lapqu obiit.

ret: ita enim peftem eclypfis omnem vefti ,

auro & gemmis adhzefuram. Audiit Rex mo-

. Sapiens ajiz& judici:.

nentem , evafitlztus eclypfis , quam, timuit,

malignitatem. — Tum primum Rex dubitare

— CCCCIIL Carolo Calabrie Duci nobilis m'-'mA

cent. 2.

copit, quid fibi cum.pretiofa vefte, & tot

fuit accufatus ,. quod virginem vitiaffet; is

ep. 92e

gemmis agendum elfet , utpote coelefti vene-

non negavit, ajebat tamen, id illa etiam vo-

no afflatis , ut putabat, medicus autem ei

lente fa&um. Dux ei centum florenos pendi

fuafit, omniaeífe abjicienda, aut certe ut

a nobili jutfit: ciam tamen nobilem eundem

Rex ea fibi donaret, ut jam inutilia. lta me-

fubornavit , ut puellam inde difícedentem

dicus ditatus eft omni illa auri & gemmarum

invaderet, -ceu pecuniam ablaturus. Quod

€opia , ac praeterea , quod tam fana fuafiffet ,

dum facit, illa obluctatur , clamat, & ad Du-

cem judicem redit. ^ Is puellam increpat, &

tria millia ducatorum a Rege accepit.

fi ita fuiffet vim infeventi pudicitize. oblucta-

Amum Tolofanum.

ta , facile fuiffe evafuram

/

cuniam reddi.

i& /poþili juffit pe-

Gallius

CCCXCVIIL Aurum Tolofanum dictum in-

lem,

^6* de, quod,

; cum oppidum Tolofanum in

.udor. fludiorum | fomes.

Gallia. Q. Cepio conful diripuiffet, multum-

CCCCIV. Sueno Epifcopus Arnhufiz inIbidem

que auri inejus oppidi templis fuiffet, quis-

uis ex ea direptione aurum attigit, 'miixero

Norwegia initio fuit Regis fui facellanus ad- ePiit. .

exitu obiret.

modnm indo&us : Unde ejus zemuli , ut eum

ludo' haberent , in oratione illa : Deur Regem

Galli Regif jæäï&ntz'*a.

famulatam iuwm protege : íylabam, fa , era-

ferunt,

At ille rudis literarum , femper

kaynaüd-* CCCXCIXt. Cum Carolus V. 'Regi Gallize

legebat: Aegem mulum tuum: ld ubi poítea

in laude (cribens , longos titulos a fuis provinciis pr-

refcivit, adeo fuüit commotus ace pudefattus,

breV. 7- fceret titulo ad multas lineas;' Francifcus I.

ut ftudere ceperit, & brevi ita profecit , ut

n

£s teri

tantundem fpatii occupavit, eodem Galliv

omnes fuperaret , &

poftea omnium def;fenfu

nqmine repetito : Francifcus Rex Gallize (ïïzc.

Epifvcc—)pyus. fieret.

N

| äudex mifabilir.,

Fe;'rulum .pr«etiofum Calari ö.fïxlf'atum.

| CCCC. JEneas Silvius narrat , Carolo IV.

CCCCV. Fuit judex, qui omn&s lites alea-Ibidem

Nada(i in

anno mor, [mmperatori data a

cive Pragenfi, accepto chi-

rum ja&u decidit , & tamen aufus eft con-*P- 57-

heod.3. rographo , auri nummum centum millia mu-

tendere , fua judicia

"

eque j'ufta effe , ac cu-

n $. tuo. Poftridie civis invitatum ad epulum, lau-

rizj Parifienfis.

. teque habitum , illata menfa fecunda , & eti-

.am chirographo fecufitatis inter bellaria in

Cahz': ïebc conjtifutu:.

lance aurea Ceefari praepofito, ita loquitur:

Reliqua , Cefar, tibi ac Principibus tuis

' CCöCVI. Gunnarus Rex Suecize Reginaï.- Ibidor

füere communia fercula : hoc vero folius Ca-

dum Norwegiz Regem jam fenem vicit. Etcent. s.

roli Imperatoris eft, nonitem — Optimatum.

ut Norwegis metum & timiditatem vel incu- P. -

Aurum. quod mutuavi nudius tertius , tibi

teret, vel exprobraret , canem eis prefecit,

ac miniftros conftituit , qui omnia canis 1no-

dono , emneq.ue debitum remitto.

mine ceu regis adminiftrarent , fanxitque cà-

Femrüm captores vita non captandi.

pitis peena, ut pares regibus honores cani

; s:;hïfm'

/,A

Qeferrent.'

bek tom-

FCCCSCI; Ferdinanus L. Imperator

pr;aecg-

: Gggg,

| Con-

:3' notlty

60

. Bübliotheom Manüalü" Concionatorig

Confyiratio crudcliter punita.

hoc fübornatur , mercatoris habitu, qui expli-

catis rite fignis omnibus trecenta fcuta rece-

ibid. ep.

CCCCVH. Iwan Bafiliewiz, Mofcovize Dux

pit, quze ad duos illos nebulones fpectabant.

$ehirt

2-10

crudelis , focios confpirationis contra fe an-

Exenplum . aliud.

yeri

'dem ex

Qp

no r567.initz? omnes delevit cum familia ,

CCCCXIE. Civis Camerinns in patria fua

uxore, liberis , fervis, pecudibus, canibus,

civibus impofuit. Socium fibi adícivit, qui eum E

rianori

aphael

felibus , ipfis in aqua. pifcibus, & quidquid

in temere compacto curru & carro ut 2egrum

erat illorum ; cumque milites pulchro infanti

involutis tibiis, brachiis, & toto corpore.in ur-

"

peperciflent , ipfe infantem , ante e cunis

bem pertraheret. Ab eo igitur fuit tra&us in

fuaviter milites arridentem ,

ad fe allatum

templum: cathedrale , & pofitus in facello ali-

primo complexus & ofculatus , dein ter cul-

quantum obfcuro S. Venantii, ibi focius ejus

tro confoffum occidit: milites vero illos , poft

miferabili voce illius, inopiam & miferias ex-

infantem e feneftra urfis & canibus obje&um,

plicare : addebat poft multas ambages , eum

pariter occidi juffit.

hominem effe fanctum, lepra obfitum aliisq;

morbis, alios tamen vi fuarum precum fenaffe.

Concio. de paj]ione- qcaufak Judaorum

G d o r U S b MLA i s i

C€OJOTUn, -

Ajebat, illum futura & occulta agnofcere , ac

pradicere. dicebatque illum vocari beatam

'Thomam d'Affarfante. Mulierculze curiof»e &

Zäilär.

CCCCVII. Anno 135o. Egre quidam

Cent, $

Francifcanus cum feria V. Coenze Domini de :

credulze multa poft allatam ftipem cum Geor-

; Mi

epift, 6g.

gio ( ita vere ceger fimulatus vocabatur) lo-

Paífione Chrifti fervide concionaretur , forte

quebantur. Omnes ipfe nofcebat, etfi omnibus

tunc proefens miles rudis ita excanduit, Chri-

ftum ab impiis Judzeis tanta paffum , ut eas

ignotus, loco przefertim obfcuro, & vefte alia.

Eis dicebat, qu*e volebant, de rebus przeteri-

injurias ulturus fub concione altare. concen-

derit, & inde arrepto crucifixo vociferans

tis , & inde etiam futura przefagiebat , dice-

populum rogarit , ut fecum Chrifti mortem

batque verifimili, ita miti & placito fermone

omnes a fe dimittebat recreatos. Inter alias

ulcifceretur , fe ducem fore,inde populus gre-

gatim illi fe affocians omues Judzos occidit,

mulieres etiam uxor ejus adfuit , ignara , fe

cum . marito loqui; cui ille fübmiffa & gravi

& fpoliavit, ac przedam inter fe divifit: libros

voce refpondit: Scito ; maritum effe falvum

r

vero Magiftratui tradidere , qui etiamnum

«

extant. Hsec quamvis fierent infcio Magi-

& fanum, & paulo poft domum cum muitis

"—

firatu, tamen Bohemix Regi aliquot millia

opibus reverfurum,

Iscuma te difcederet ,

quatuor fcuta feu coronatos in parvo fcrinio

-—Á$

florenorum .multæ nomine pendere debuere.

cubilis tui repofuit ad dexteram

rope lectui,

quos credo-: illic reliquiffe, ut in

à

e tu2e necel-

. Latro crudelis,

fitati confuleret; fed poftea fuit oblitüs. : Tu

Pont .

lib 4 de 1

Ibid. ep.

J

- CCCCIX. Anno 1631. Gert Birnbaum Sa-.

modo domum redi, & abfconditam pecuniam

99.

e

quaere: quodíi mea peccata me non faciuut

ebti, fu

Y

xon feptingentos a fe occifos faffüs eft, non

hac vaticinandi gratia indignum , reperies,

pecuniz caufa , fed ut venuftos homines

videret , quales in. morte effent: alios occi-

ut dixi. Mulier egens avide reverfa, übi pe-

C

cuniam eo loco reperit, lzeta viciniam omnem

dit ut hoftes, & ut fibi nomen fortis crea-.

lu

ret. Obiit fine confeffione & dolore. Fractis

complet fama verze przedictionis. Unde crcvit

z

membris rotee vivus eít alligatus , in qua

Georgio auétoritas

?

fuitque tantus ad eum

!

accurfus , ut neceffe fuerit baculo multitudi-

triduum vixit. Si moneretur , ut de peccatis

nem coerceri : cum felicem fe crederet , cui

(:

doleret , dicebat, fe dolere, quod non plu-

r

^

licuiffet eum aut videre, auttangere. Pecu-

res occi(ïiüät.

ni?, vefies & eleemofynze tanta copia affe-

[l

Sïinula?a þdelifml fri?äïuo j?z

rebantur , ut eis capiendis , & reponendis lo-

cus deeffet. Matrona quazedam pretiofam ve-

'Schirm-

COCOX. Talis Faïfdbomone corlciohato-

ftem cum variis ornamentis ad quadraginta

beck.tom.ryi e familia S. Francifci Mediolani loculum

coronatos dedit , & ficalive plurim?e. Ita dita-

2. Mofat,

obtulit , in quo fuere 3oo. fcüta , quem fe di-

tus fimulator aliquando no&u clam fe fübdu-

Dunisg

profan.

n Attic, À

cebatin viareperiffe: & forfían fuiffe illuc a.

xit , & male partis pofita perfona. fruebatur,

dzemone pofitum, ut fuum fibi meritum aufer-

rll':

ret.

Statuiffe enim fe ac noviífe , quod cor-

Hofyer. aftu. delufus.

d

rogata ftipe vellet peregrinationem obire ,

CCCCXIL Hifpanus, cum folvere hofpiti Leurent,

rogarefe, vellet e cathedra. populum | com-

fymbolum deberet, ei , fi fine. pretio dimitte- Forer. iu

.

monére , fi quis loculum amififle , editis le-

ret, promifit artem traditurum , qua poffet

L Ml

gitime fignis ab ipfo repeteret. Dein rogabat,

ex eodem dolio tria vini genera educere. Ita-

hetkins (lr

ut vellet fuam inopiam fimul & fidelitatem

que poftulans terebram , acceffit ad dolium ,

I'W-

populo commendare. Fecit id Orator libera-

