progretfus,ut non modo nullum períequeretur

in ultimis vitze fuze annis,hujus generi (ui foci-

Chriftianum, fed nec ulli; quautumvis juítz ,

etatem frequentans,tota obftupefcente Roma,

praefumieret fübfcribere mortis fententize ; aft

in devotum mutatus eft Catholicum.

vix cum vitiolis converfari ccepit, ut primum

adulatores fe ejus potuerunt infinuare amiei«

$. V.

tive, novimus omnes , in quam execerabile fefe

3

|

praecipitarit omnium iniquitatum barathrum.

EXEMPLA DOME-

Il.Symmachus de quodam eximize virtotis, 9Immee

STIC A.

fcientizeque Philofopho, cui nomen Horus,

€chusi $

"

]

&

e

[*

L]

39*

refert, eum dicere folitum , principalioribus

Maff. 1, a, T,

fortunzge bonis annumerandos effe locios bo-

€, 13.

Empore 5. 'Ignatii Lojolze, prout in vi-

taejus traditur, Romam venit juve-

nos.

Inter prima numerat bona fortunz, fi

1f

h

nis quidam Lutheranus , praeclariflima ex 2e-

optimis quibusque jungatur.

2

quo prefulgens origine, ingenio, atque idole,

1H. Diogenes adolefcenti formo

fo ad þ(;of;. Laeritue

&

. qui fuze infrenis per urbem diffeminare hzerefis

vivium eunti dixit: Nóli ire, deterior redibis; *

^l

venenum, ecclefiafticos extreme calumniari,

reverfus vero e convivio adoleícens €eum «di-

»

aliaque fimilia impietatis adorari molimina au-

xiffet Diogeni: Ivi, nec deterior redii ; refpon-

fus eftnihil fuppliciorum minis, nihi! Theolo-

dit Diogenes: Deterior igitur; fignificans ,

gicis ( quantumvis convincentibus ) obftanti-

fieri non poffe, utadolefcens ex convictu im-

;

bus difputationibus ; praehabito itaque matu-

piorum non fiat deterior.

feg.

ro confilio, expediens judicarunt omnes , ut

IV. Hippocrates , ceum ei aliquando adole-

Plutarch,

x

ial

in Lacon.

fancto Ignatio confignaretur, cujus ad aliquod

Ícens obvius fuiffet, quein amator lequebatur,

Ó

tempus ufus confortio, hzereticalia fua dete-

erubefcenti adoleícenti dixit: cum his oportet

ftatus eft dogmata , omnimodarm fuam muta-

ambulare,, éum quibus conípectus colorem

tionem & converfionem , fan&orum illorum

non mutes,

.l

Religioforum exemplarifmse converfationi

an. L

afcribens.

?

$. VII.

Lancïä,o-

II P, Ludovicus Gonfalvus Minifter S. Ign.

putc, 2. f.fcriptis ad Joannem IlI. Regem Lufitanize lite-

178.

ris (a quo juffüs erat, omnia dicta, [factaque S.

;SIMïLïTUDJNES,

Ütilitar.

lgnat. accurate obfervare) fan&e affirmavit,

fenullo tempore le&tionis vel orationis ad pie-

cut nätufa tenäit ad hoc, ficut vult Püi- B. Albert,

tatem tantopere commoveri , & ad amorem

l SI

Dei aecendi, quam eo tempore, quo ad mi-

lofophus, ut feparet nobile ab ignobili ; M. in Pf,

nimum femel de die juxta regulam miniftri,

fimiliter & gratia ad hoc tendit, ut pretiofum re5.

fan&tum Patrem vifitaret, ejusque confpe&tu,

a vili fegregetur , & hoc oftendit Dominusin

Rho. 1. 1,

& confüuetudine frueretur.

principio fcripturee ; Zidit, inquit, DEUS

IlL Haud facile fuerit inexpertis credere,

Lucen , quod effet bona ,. €2 feparavit lucem a te-

€,3.D. (;

exnoitris

"quanta fit mutuae confenfionis vis,& quam ad-

tbrir; per lucem boni intelliguntur, juxta il-

lud Apoftoli affertum: Ut

ii ducis ambula-

inirabiles cieat animorum motus ; quamquani

enim tacendo, perfuadet amoris eloquentia,

te ; illa a tenebris, id eft, a malis fequeftranda

eft: quia ut fan&us Bernardinus ex Seneca

j 30.

Exorientis Romee focietatis homines , non

gentis, npon morum, non 2etatum fimilitudo,

probat: Convi&tor delicatus paulatim enervat,

"

fed mutua ita invicem colligaverat charitas,

& emoliit; neceffe eft, aut imiteris, aut oderis:

ut & domi betiffima pax, & foris ingens homi-

utrumque autem devitandum eft, ne autem fi«

num admiratio confequeretur. Ttaque homo

milis malus fias, cum his converfare, qui me-

Germanus, cui rectam rerum 2aítimationem,

liorem te fa&uri fint,illos admitt

ï?o 39' x

tes facere meliores.

e, quostu po-

)l

quamvis magno fua malo haufta hzerefis non-

ll Sieut aqua elementum eft fluidum & in-

dum excufferat, admiratus, quam a fuis fe&ta-

rum Magiftris exulantem fruftra repofcebat

fipidum, ita pariter multi delinquunt, non

n. 19

j

concordiam, fuaviffimamque in tam diffimili-

quia ad id a proptio incitantur genio autguftu,

bus ingeniis charitatem,errores ultro abdica-

fed ut torrenteim fequantur fuorum. fodalium,

Yícipt"

vit, illorumque fe fidei permifit, quam Difci-

Hinc Job de quodam improbo differens in-

feriti

. pulorum Chriftüi;effe, Evangelica amoris tef-

quit: Zbominabilis. €9 inutilis homo. bibit quafi Job. €.8.

i, litl b'

feraj comprobavit.

uguam 4nigquitatem.

IlI. Sicut fol fine pollutione effandit radios S. Bern.

SF VIO :

fuos, füuper loca & corpora ron tantum im-Sen in

inunda ace foetentia , ac fordibus plena, ex

om, 3.

EXEMPLA PROFANA.

ent, ag,

T

quorum eontattu & homines, & plura alia in-

c, f,

Man& dif,

ficiuntur, & tamen radii folis, ea contingen-

( j-audius Imperator Neronem in fuum ad-

tes , remanent impolluti; fic profe&o folaris

iIl' n, 2,

optans filium , eum difciplinze atque in-

homo & juftus, juxta gratiam aDomino fibi da-

itótts

ftructioni commifit SeneczeMoralis, in eujus

y, 4

tam, impartitur peceatoribus inquinatis , fine

A

e

po:u—

R. P, Lohn. Bibl. Mam. ?'om. Iif.

á

Bübiiothece -Manualir, Conclomatoria

196

pollutione fui, r'adïägs folaret, vel falutares, ad

XIII. Sicut vel ünieum filum infe&um po-Ibid.n. $:

loriam fummi Del. .

teft transfundere peftem ; ita vel unicum ver-

$. Greg.

)

(

Maz, in

IV. Sicut facilius eft

, morbo alieno infiöi«,

bum, geftus, vel malum exemplum unicum ,

t

orat, de quam

fanitatem largiri ; ita facilius eft, vitium

quxcunque res mala, quantumvis minima,

S. Bafil. contr

a

fufficiens eft ut nos contaminet.

here, quam virtutem impertiri.

j Hi4, n. 9.

Manfi dif.

V. Sicut terra a femetipfa & fine u

lla agri-

XIV. Sicut fpeculum quantumvis claru

f&

s. n, 9. cole induftria lolia, vepres , urticas, aliasque

& mundum , vel unico obducitur flatu ; ita &

jp. !

anima quantumcunque pura & immaculata

nerþ,

inutiles ac noxias herbas, non vero triticum

vel alia utilis frumenti genera, quae aratrum,

per blànda amicorum colloquia & converfa-

tiones confpureatar ; Cum viro innocente in-

ligonem, hominumque laborem induftriamq;

nocens eris ; ecce vobis fpeculum limpidum :

Griti

expofcunt , progerminat; ita quoque naturà

£0

noftra ad vitium proclivis, malur facillime

cum perverío perverteris; ecce vobis idem

f

addifcit,& operatur; etiam deficientibus malis

vel unius perverfi communicatione & con-

fortio obtectum.

aliorum exemplis ;; bonum vero minime , ut-

pote quod magiftrorum regulam & difcipli-

XV. Sicut venenum, artificialiter fa&tum,S Bern.

conficitur ex commixtione plurium frigido- Sen. !. e.

nam requirit. Unde fic arguere poffumus;

quod fi a nobismetipfis absque ullo impulfu

rum & dum res frigida frigidis copulatur, fri-C. 5-

Jhi

alieno ad malum adeo proclives fumus, quan-

giditas augetur,& fic naturali calori fortius ad-

to ad id faciliores erimus, fi alioraum imitatio,

verfatur ; proinde contingit fepe , quod id,

fiftimulus , fi exhorationes, fi mala contuber-

quod non eft per fe nocivum , fit venenum ex

nalium noftrorum exempla accedant, quibus

nocivorum comrmaüixtione: fic contingit ple-

risque non perverfis, quia cum impiis copu-

pervertamur, inque communem perverforum

rapiamur torrentem ?

lantur, perverfiffimi fiunt,.

e

S. Greg. VI. Sicut aer hic ejus, quod forte attraxit,

XVI. Sicit muícoe mori

entes pärdunt fua-S.Hier. in

Naz. a

vitatem unguenti; fic malus homo mixtusc

iO.

fagd

Epift,

vel fragrantiam, vel foetorem acquirit, fic nos

[n»

in od

etiam quam celerrime tales evadimus, quales

bonis plurimos contaminat.

feü..

XVIL Sicut auceps ponit columbam, qu2eS. Bern.

Fpiph

Manfidife,

funt proximi nottri.

D

um eft ovibus imitari id,

3, D

VII. Sicut propri

confictos oculos habet , in decipula fua , adSen. l, e,

m k quod ab aliis fieri vident , una faltante omnes

quam alize accedentes non intelligunt eam ca-* "*

faliunt, errante una deviant omaes; ita & po-

ptam, & , quod mirum eft, cum illa, quze non

tiffima pars animarum fidelium dicüs & mae

videt, capiunturalize , quae oculos habent ; fie :

lis aliorum feducitur exemplis.

diabolus per unum excoecatum capit alies

oculatos,

Rabanus

Sorictar mala, ejur fuga , &ic.

XVIIL Sicut perfe&i viri perverfos proxi-

l.3. in c,

mos non debent fugere, quia illos fzepead re-

Eccl,

Gitudinem trahunt, & ipfi ad perverfitatem "

$ l

S Bem, VIIL Sicut multa bona habet communis

hom,|

Sen in vita fan&torum ; fic plurima mala focietas af-

nunquam trahuntur; ita infirmi quique focie-

Gord

Dom a. fert malorum ; proinde fequendum e't confi-

tatem debent declinare pravorum , ne mala,

Mart,

poftPent.]ium Caffiodori, qui exponens illud Pfalmi,

quze frequenter afpiciunt, & corrigere non va-

*€€ L dolime g memaligni, ait: Remedium enim

lent, etiam delectet imitari.

S ln

XIX. Sicut, qui farinam vitare cu

pit, & ve- Drexel.iu

h com.

eft, quem converti velle non videris, vitare, fi

lam vitet, Nicet. c.

OHiS :

ftium pullarum candidos n2evos, mo

9. l1. $.3.

pend,

IX. Sicut melli plurimo parum abfynthii

neceffe eft ; & qui atrorem metuit, Cyclopam

$. Aug.l.

& fabrorum ferrariorum officinas acfornaces

Diti

eontra

inje&um velocem amaritudinem inducit, mel-

fett, :

lis vero etiamfi duplum abfynthio injiciatur,

declinare debet; ita qui a malis fociis denigra-

1' A'

Ponat.

non poterit ejus obtineri dulcedo ; ita facilius

ri non vult, eorum focietatem declinare omni

ftudio debet.

lii

eft, ut boni a malis pervertantur, quam uf hi

S Athano

MaAU

per bona juftorum exempla & communicatio-

XX. Sicut pifcis de aqua edu&tus continuo

n yi

ta S

nem ad bonam frugem proficiant.

languefcit, & emoritur ; ita, qui a bona focie-

nt

tate ad malam tranfitbrevilanguefcere,& fpi- — '

I

*Manfidife,

X. Sicut nigredo picis adhzeret eam contre-

q.n.2. (anti; ita füperbia ei, qui communicaverit

ritualiter mori incipiet.

fuperbo,

XXI. Sicut vinum dilutum color

em perdit, Drexel

etfi non omnem vini virtutem perdit; ita bo- ^ ^

Idemdife, — XI. Sicut qui contagiofa inficiuntur pefte ,

4-3. 4 non eam contrahunt voluntarie , fed ex com-

ni nominis ac famse colorem amittit , qui fo-

cios tam dilutze probitatis admittit.

mercio & praxi cum perfonis infe&is ; Ita &

XXIL Sicut tetrum fpeculum vel halitu

Idem in

plurimi, dum malorum frequentarunt confor-

Noemo c.

tia, eorum imbiberunt culpas & vitia, longe

folo inficitur ; ita probus homo fola improbi

2' Sc 90

8 Bern

licet invitiffrdi, eoründem incurrunt pariter

vicinia inquinatur.

&D, in

icem tangit , inquinatur Ifaize 52,

0m

cenas & difpendia.

XXIII. Sicut qui p

*

lt

XII.Sicut is, qui eft ícabierefertus, iis etiam,

abea; ita qui communi

caverit fuperbo (aut "* ***

hE ]

Ibiq.

alteri malo focio ) induet fuperbiam (autalios

quifanifunt, eam impertit; ita etiam fzepe

mores malos ).

Á

contingit in confuetudine improborum homi-

num : & ideo etiam fuafitChriftus, non folum

XXIV. Sicut animalct

la quaedam parva fmnægeg

mordent,ut morfus quidem non fentiatus, fedl. e.

eos, qui funttales, fugere, fed etiam exfcinde-

te, fic dicens : $$ oculus tuus dexter. te [candgli-

tamen graviter noceat, partemque zefam intu-

mal, eyue eum.

nefcere faciat; fic pravi focii occulto blandog;

lzedunt

Titulus CXX XI. Sooietay.

197

lj.

bedunt vulnere, & , quod de Bafilifco fcribi-

lorum fortior in omnibus r&däeretur, dum u-

tur, folo afpectu vel

num alteri junctum effet. Nullum profe&o in

; halitu pravi exempli infi-

ciunt.

humano corpore membrum eft, quod cum

Io CorO 50

XXV. Sicut modicum fermentum totam

nobiliffimum membrum Ííit, minime vivere

l

maffam corrumpit; ita unicus malusfocius to-

poffet,nifi pulmo de aere fubveniret; nec etiam

" 9,

tam communitatem corrumpere potelt.

ipfe pulmo aerem contrahere poffet, nifi ei cor

S. Greg.

XXVIL. Sicut malus aer aífiduo flatu tra»

vitam & motum adminiftraret ; & fic de czete-

fap.

zech,

^ &us inficit corpus; ita pervería locutio affi-

ris membris confiderandum eft ; nullum fibi

due infirmantium inficit animum , ut tabe-

fatis eft, nifi altero adjuvetur; hanc omnino ob

caufam reciproóca inter homiues. exigitur

fcat dele&atione pravi operis , affiduitate pra-

vi fermonis.

communicatio

fic profeéto in hominibus

Granat.[in.

XXVII. Sicut in fuaviffima multarum vo-

manifefte contingit, quia unus alteri neceffa-

com. loc.

rius eft, ne deviet a via virtutum.

-

f. 242.

eum confonantia, fi vel una vox diffonans ac-

cedat, totam harmonlam diffolvit; ita vel unus

]l . Utilitas; nam, tefte Seneca, ;non magis Seneca

,

utilis eft ager cum reditibus amplis,quam vici-*P* 1**

l

improbus in conventu & focietate bonorum

moribus interfe fimilium , ,.totam planefocie-

nus zequalis cum moribus bonis. Quia per fo-

tatis concordiam turbate folet.

cietatem , fi bona fit, magis quis accenditur,

Ibid.

XXVHI, Sicut potentior eft exigua aceti

roboratur in bono, protegitur ab hoftibus, &

portio ad vini pretiofi dolium corrumpen-

facilius a Deo exauditur , eique parcitur; cum

Chriftus ipfe dixerit: Si duo confenferint fuper

dum, quam totum illud dolium ad exiguam

aceti portionem in vinum permutandam ; ita

terram do omni re, quamcunque petierint, fietMatth.18.

unicus malus focius potentior eft ad plures

illis a Patre meo; Ét Deus Sodomze propterV- 19

pervertendos, quam multi bor

lki ad qnum ma-

decem juftos parcere voluit. -

28

lum emendandum.

IIT. JTucunditas : cum, tefte Davide, bonum

9,

Engelgr.

XXIX. Sicut annulus annulo magnetis

& jucundum fit habitare Fratres in unum;tum

in coel.

feft

vim:; ita focius focio vim affricat.

propter jucunditatem pacis & concordize,tum

"I

Z piph

XXX. Sicut imperitus natator jam jam

propter praefentiam Chrifti, quam promifit il-

l

3.

Ibid

id, " fubmergendus focium adnatantem fecum in

lis. qui in nomine fuo congregati fuerint.Quod

profundum trahit; ita malus focius bonum,

ipfum etiam confirmans S. Bonaventura ait,

..-

ipfum emendare volentem , fecum in exitium

cum in itinere comes jungitur, via quidem non

onavy.

, 4. phar,

faepe rapit.

detrahitur, fed tamen de focietate comitis la-

£. 22.

Ut'l.litaf &

boritineris leviatur. Sed & S. Ambrolius, ami-

S. Ambr,

cus fidelis, ait, folatium vitze hujus eft, ut ha-

l. 3.de of,

Ilj

"

Bonmg Societatir.

beas, cui pe&us aperias tuum, qui tibiin trifti- &

c, €. 16.

ID €,

bus compatiatur, in perfecutionibus adhorte-

«tl,

S.Bafüiius XXXXL Sicut fuavia aromatum odoramen-'

tur. Facilis vox eft & communis : Tuus fum

hom,in taproprium quiddam per aerem continentem

totus ; fed paucioris eft effectus.

Gord,

fpirant, quibus praefentes recreantur ; ita vir

IV. ;Equitas; cum, ut idem Seneca ait, fe-

Seneca l.

Mart,

bonus toti fibl commorantium contubernio

3. de ira.

ras quoque videas convictu noftro manfue-

falutaris & jucundus eft.

S. Climac.

XXXIL Sicut carrentes equi curfu invi-

Ícere, fi hominis contuþernic diu paiïa eft.

xel i

[ 6i

incom- cem certant; ita & optima quoque focietas fe

"8 1X.

4

pend.

invicem excitat.

XXXIIL Sicut carbo frigidus accenditur

MEDIA.

Difcip.

*

Y

ferm. 56-ex conjunGione cum ferventibus; ita & tepidi

Y

Gen, 8, *.

L

ex adjun&ione ferventium calefiunt, .

EC

Onfideratio infirmitatis alieng : fic enim3-

Ibid,

XXXIV. Sicut lux five ignis non melius

cum fciamus, S. Scripturatefte, fenfum

Liam

accenditur , quam aliam lucem vel ignem ap-

hominis in málum pronum effe ab adolefcen-

lliti s:

plicando; ita fervi Dei non facilius inflamman-

tia fua, ultro incitabimur, ad malam focieta-

Ibid,

tur, quam fimul habitando.

tem ftudiofe vitandam, ne per exemplum ma-

XNXXV. Sicut in civitate unus murus aut

lum fociorum vehementius ad lapfum impel-

xel

turris corroboratur ex alio; fic in corpore con-

lamur.

gregatiois unus per alium in bono folidatur.

Il 'Conüdemïio infirmitatit. proprig : fic e-p;-ov, 18.

5 » VIII LI

nim , ut per alios fulciamur , & adjuvemur,v. 19.

bonorum nobis fociorum confortium provi-

BMOTIVA

debimus, memores fententize a Salomone

» ib

jl [

$, Bern,

Eceitas; quia fi unus folitarie vivens

prolatz : Frater, qui adjuvatura fratre, quafi

U

Sen. in

l. N

ceciderit, non habet füblevantem aut

civitas firma.

Dom.,

?5

confolantem fe. Id quod fufius etiam S. Ber-

II Confideratio conditiouis fumang ; / cum

"

1. €, T.

nardinus fequentibus verbis oftendit: Hoc do-

enim homo ex natura fua fit animal fociabile,

cet Deus, fcilicet fociabiles effe, per natu-

atque adeo difficulter fine focio vivere poffit;

ram, quam ipfe creavit; nam omnes quinque

ratio di&tabit, bonorum potius, quam malo-

corporis fenfus, videlicet oculos, aures, nares,

rum focietatem effe quzerendam , cum, tefte

xd.

& quafi omnia ejus membra, & venas, & offa,

Siracide , omne animal diligat fimile fibi , '&Eccl.yxg;

& nervos multiplicavit ; ut, quod unum non

omnis homo fimili fui fociari defideret.

vg 190 à

poffet, aliud fuppleret, ac per hüclvïrtus fingu-

Bb23

IV. Con-

H

Biüblióthecg Manualis: Concionatorigs

198

IV. Confderatio corporir Muftici : id eft, ec-

chrius, quam eosdem & magiftros vitos, & te-

clefize; fic enim, ut nullum in corpore noftto,

ftes habete.

putridum & noxium membrum patimur , fed

VI. JVoffe debet ,. cur facilius malorüm, quam

mox abfcindimus ; ita focios quoq; malos ve«

bonorum exempla [eguantur hominer; nimirum

lut putrida & noxia membra ultro deteftabi-

quia licet firma, & ftabilia nobis faciamus pro-

mur, & a nobis, aliisque abícindemus.

pofita cavendi, ne a malorum torrente in illo-

X.

-

rum rapiamur fequelam,ve! mala ipforum imi-

ASCETICA.

Ariftot

temur exempla,attamen, quia natura noftra ad

H

Nprimir no[fe debet Afceta , cur homimi tam

vitium prona eft, magna cum facilitate ab eo-

1, Khet,

:

jucunda accidat — [ocietar ; nimirum quo-

c. II.

dem attrahitur & imbuitur, ' Idipfum Diodo- Diod. Sie,

1n.

n

niam, quod fecundum naturam eft, jucundum

rusficulus confirmat dicens: declivis ad pejo-

Biblioth,

eft,uthomo homini, equus equo : hinc & pro-

ra eallis eft, defcenfum habens perquam faci-

C, 12.

verbia celebrata fünt, quod zequalis zequalem

lem,quo fattum , ut multi non exigua morum

$

U

l

dele&at, quodque femper a fimili fimile ama-

D

integritate praediti, occultis voluptatum blan-

$n

tur.

:

ditiis inefcati, in deterrima fzepe flagitia lapfi

5. Gng.L

IL. Voffe debet cominoda €9. fru&us, qui ex. [o-

fint. Hinc Theodora meretrix coram przcla-

9. ep, 39. cietate hauriintur , eumque in finem fententi-

riffimo Philofopho Socrate, 'quondam jacti-

ams5. Gregorii ob oculos habeat dicentis:Pen-

taffe legitur, fe omnibus eum facili negotio de-

fate, quzefo , ubi erit patientia, fi deeft, quod

fituram difcipulis , perverfuram cunttos, inq;

toleretur? Ego Abel éffe non fufpicor, qui

fuam attracturam confortium , fine ulla fpe, a

- Cain non habuerit.

Boni enim fi fine malis

fuis eos unquam avellendi amoribus ; cuj fa-

fuerint, perfe&ti effe boni non poffunt, quia

pienter Philofophus: Bene quidem dicis, quia

minime purgantur. lpfa autem malorum fo-

tu ad declivem tramitem omnes rapis;ego ve-

,Ccietas purgatio bonorum eft.-

ro:ad virtutem cogo , ad quam arduus & ple-

Plutat-

H AVoffet debet , quomodo. focietas bona ab a-

risqueinfolitus eft afcenfus. Ut adeo recte di-

chus apud ;;

latione diflinguatur ;id quod Plutarchus in-

xerit S. Bernardinus: Rernm natura fic eft,ut, S. Bern.

Manfi di

f.

I. n, 40

'dicat dicens: Principium amicitize ac ftabili-

quoties bonus malo conjüngitur, non ex bo- ^*h« * 1*

C ..

tas , in fimilitudine ftudiorum ac morum ta-

no malus melioretur, fed ex malo bonus con-

xime confiltit, earandemque rerum omnino

taminetur.

Drex

appetitio, aut averfatio, ob atfet&tuum animi

Nic]

V1I. JVoffe debet. modum,

"qu-xo huzli bonus ger-

fimilitudinem, primo homines conjungit ac

vertunt ; quem S. Greg. his verbis indicavit. S. Greg.

cl 9!

continet; adulatio autem in vitio potius, &

Unde bene per Salomonem dicitur: Fi/i gi, i fel- 4. mor.

C€» 253

proprio commodo fundatur.

la&averint peccatores ,. uec acquie[cas eiy; pecca-

Ploter-

chus de

IV. Moffe bebet , quomodo focii! mali a« bonir

tores enim lactant, dum vel perpetranda mala

diícrim.

di[cernendi, quod fapienter Plutarchus affignat,

blandimentis inferunt, vel perpetrata favori-

dum ait : Una cavendt infidias occulte malo-

adul, &

bus extollunt ; an non laCtatur peccator in de-

amlci.

rum ratio eft, quod in promptu femper ha-

fideriis anim?e fuze,& qui inique gerit, benedi-

bendum memoria : Cum animi noftri pars u-

citur?difficile enim emendatur peccatum,quod

na veritàti & honeftati dedita,rationi recte ob-

linguis pravorum nutritur. Hinc alibi monet:Idem lib,

temperet, altera bruta fit,falfi appetens, incer-

vizilanter debemus refpicere, quod antiquusa. mor. 1.

tisque obnoxia motibus, amicum femper me-

adverfarius non folum per femetipfum,fed perc 0.

liori parti fe accomodare confiliarium ac mo-

eos etiam, qui nobis adhserent , ftatum fatagit

nitorem, inftar medici fanitatem augentis &

noftrze mentisinclinare; cur enim cor noftrum

confervantis: adulatorém ( is eft perniciofuüs

fua perfuafione iion fubruit, ad hoc nimirum

Sodalis ) brutze, & cupiditatibus addit pat-

per linguas adhzerentium rapit. Duobusautem

tife applicare , eamque pravis voluptatibus

modis antiquus hoftis tentare confuevit, ut vi-

fubmittendis fcabere ac titillare, &

4

a re&a 14—

delicet. corda flantium aut tribulationibus

tionis obfequio avertere.

frangat, aut perfuafionibus molliat.

À

Lut,

V. JVoffe debet , cum quibus pracipue . focietar

VIIE. AVoffe debet , cur fugienda fint malorum

.

V,o

Seneca !tttiida fi£, nimirum ut jungatur quis probatif-

confortia, nempe quia, ut S. Bernardinus fap

l-

S, Bern.

S

. in

ep.* xx.

fimis quibusque fenioribus. Hinc Seneca mo-

enter advertit, per affiduitatem cito peccatur: pg

m. 3.

nuit, ante circumfpiciendum, cum quibus edas

nt. a 2,

fepe familiaritas implicavit, faepe occafionem Pe

& bibas, quid edas & bibas.

Melius vero id

peccandi dedit: f2epe quos voluntas non po-n. 3.

S. Ambr,ipfum 5. Ambrofius fequentibus verbis often-

tuit, affiduitas fuperavit. Etlicet malorum fer-

l. 1. offic, dit: Sequatur converfationis ele&tio , ut adjun-

1nonon [ftatim officiat, femina tamen in ani-

LA $$*

gamur probatiffümis quibusque Senioribus ;

mo relinquit, fequiturque nos etiam, cum di-

namque ut zequalium ufus dulcior,ita fenuum

Ícefferimus ab illis , refurrecturum poftea ma-

tutior eft, qui magifterio quodam & duétu vi-

lum, ut recte Seneca dixit.

tze colorat mores adolefcentium , & velut mu-

IX. ANoffe debet , cur . Spiritualibur pracipue

Manfi dif.

rice probitatis inficit, Namque fi hi, qui funt

virir conforliu humana vitanda [int ;id quod

l; 9 no IO-

ignari locorum, cum folertibus viarum iter a-

Manfi his verbis indicavit: Non fine myfte-

doririgeftiunt, quanto magis adolefcentes

rio Livitis diftinGia a reliquis tribubus nonjof. r4.

cumfenibus debent novum fibi iter vize ag-

obtigit habitatio :, Nec acceperunt Levitae a-

gredi, quo minus errare poffint, & a vero tra-

liam in terra partem; nifi urbes ad . habitan-

mite virtutis deflettere ? nihil enim |[pul-

dum, & fuburbana earum ad alenda jumen-

ta

Tiulut CXX XI. Societar.

100

ta & pecorafua. Cur tribus hzec locum. non

cii auferunt gratiam , uná cum virtutibus &

elegitfibi beneplacitum? cur ad unum fpecia-

meritis, 4. Quia, ficut latrones f'epe vulne-

iUto

ite

lem reftricta fuit ? fequentem pro intento no«

rant, & omnino occidunt;

1 & mali focii ple-

ftro quidam interpresrationem affignat;inqui-

rumque exitum & interitam animze alfferunt,

ens: Expeditiffima refponfio eft ; fic enim vi-

Quse ómnia facile fufius explicari poffunt.

tze commoditatem facile fecuti,fe omnes in a-

IL. Ex occafione Thematis : Profübe pedem Preov, t,

mceniffimas regiones contuliffent: ad hzec, nifi

tuum a Jemitis eorum : gedes enm tllorim ad ma-v. x4«

6t

À

3

feoifim habitaffent, qui peculiariter divino

lum currunt : pot

t oftendi, quomodo ma-

.Sit,

cultui dicati erant, verendum fuiffet; ne vulgi

li focii devitari poffint, iis fcilicet mediis, qui-

[2

À

3C

oth

vitiis affuefcerent ; eorum enim moribus faci-

bus latrones effi

A b C

re folemus ; nempe i. vi-

le informamur, quorum afífiduo utimur con-

tando loca, in quibus habitant, id eft, confor-

tubernio atque convictu.

tium eorum declinando, ne alioqui amando

S, Bern.

L-

X. JVo[fe debet. precipua. mala, que ex mala

periculum in illo omuino pereamus. 2. ÀAdfci-

Sen. l, c.

Jocietate Jequuntur, & S. Bernardinus fequenti-

fcendo focios,ut,dumfrater adjuvatur afratre,

bus verbis enumerat: Propter feptem a nobis

fit quafi eivitas firma, atque adeo acceffus

latronibus ion pateat.

vitandifünt mali; Primo £ comprimomur ab

3. Coutemptu rerum

0. 2. INeab eis. ünpediamur. 3. .Ne. demus eir

lerrenarüm : càm cantet vacuus coram latrone

viator, & omnes lites ac tentationesetiam 4

malignandi occafionem. . 4. Ne irritemus eos. 5. .Ne

involvamur cum e.-6. Ne bonorum . authoritas

malis fociis provesientes ex concupifcentiis,

minuatur. 7. Ut, coufundantur. de malir../ Sed ,

qua militantin membris veftris, oriantur.

pro dolor! his plurimisque aliis efficaciffimis

4. Prafidium militare procurando. (ein Comoy )

non obftantibus rationibus, innumerabiles ni-

id eft, Coclitum opem implorando.

Quxe onme-

hilominus fe ab improbis decipi finunt ami-

nia qua- ration

e in praxi ufurpanda [int,fufius ,

cis. Unde Dion. Carthufiauus ait:Idcirco Deus

erit oftendendum.

Be,

frequenter ac diftri&te prohibuit Filiis Ifrael

IIl. Ex occafione Thematis: Surge , €9 fügä*äatth. 2,

confortia Chananseoram, quze.quia non vita-

in ZEeyytum ; poteft oftendi, quod imali focil

?' L L

1

verant, in idololatriam inciderunt,fic nunc in-

fint Herodianis militibus crudeliores,

Qi.ï.ia

numerabiles ad divería peccata mortalia ex

Drex, in

illitantum vitam corporalem ademerunt; hi

praverum focietate labuntur. Id ipfum. Dre-

autem etiam fpiritualem eripiunt. 2. Quia illi

Nic. l, z,

xeliusfic confirmat: Nemo vitiofus non ali-

Greg

e, 9-

vi aperta,hi vero fraudulentis infialis,circam-

, Iofs

quod nobis vitium comendat, autimprimit,

veniunt. 3. Quia illi ad imperiumHerodis,ifti

! 5'

aut nefcientibus allinit:Sunt vitia, quse. com-

ad imperium dzemonis, mur«li, carnis, interi-

Tendantur exemplo: alia imprimuntur fermo-

munt innocentes. 4. Quia illi femel tantum

ne: plurimaallinuntur converfatione. Tutiili-

hi toties occidunt, quoties ad a&us turpes &

vitlofos invitant,

murn eft, omnes fufpeQe vitze amicos foda-

Unde merito tànto magis

les cavere, & difceffionem ab iis mature face-

fünt vitandi, quanto graviora damna inferunt.

re. Et iterum paulo poft: Viva vox & convi-

IV. Ex occafione Thematis : Fili mt, [i lépeov, r,

&us ad docenda vitia, & fuavis, & potens eft

lo&iaverint peccatores , ue. acquie[cas eir : mec am-v. xo,

i [ih,

perfuafio ; habet enim vim przecepti frequen-

bule$ cüm £s : oftendi poteft, quomodo mali

Iofe L

6.

ter afpici, audiri frequenter. Socium ergo im-

focii dignoíci queant, videlicetex diverfis cu-

probum aut imiteris neceffe eft, aut infecteris,

eullis ( Vebel- Kappeu ) Et 1. quidem ex mera,

utrumque vitandum eít, ne aut malis fitnilis ,

per quam intelliguntur, qui ad no&turnas graf-

aut multis inimicus fias. Malorum enim ubi-

fationes invitant, ideoque oderünt lucem , ut

que plurimos invenie

S.

non arguántur opera eorum. 2. Ex ruffu (Leib-

y XI.

farb) per quam indicantur ij, qui per turpia

"CONCEPTUS PRJ£

colloquia autfa&a alios feducere conantur ;

DICA BILE S.

Luc. 16,

quos proin exemplo 5. Thomze Aquinatis, &

x occafione thematis ; Jomo quidumi

Jofephi Patriarchze , fugere oportet, 3. Ex vi-

Y. 30.

EE

Bert,

x

defcendebat: ab erujalem in zJericho , €9

ridi , cum flirammea corona: per quam fignifican-

p. i

incidit in Latrones : poffant mali. focii latroni-

tur potatores ad hofpitiorum frequentatio-

n, ,

bus comparari, uti olim S. Bernardus eos vo-

nem, & iinoderatum hauftum invitantes; qui

:nt. à 2'

cavit, cum adhuc juvenis a malis fociis ad

proin folicite etiam vitandi; quia ex uno gu-

$

Ícelus incitatus exclamavit: Latrones, latro-

be vitio innumera vitiorum agmina ad con-

nes. Et merito; primo, quiaficut latrones ple-

I&um anim?23e producuntur, tefte S. Grego-

rumque infilvis & defertis locis fe detinent;ita

rio. 4. Ex varicgata: per quatn. inmuuntur, qui

& mali focii habitantiniis locis, quoe Deus,

ftultis & falfis axiomatis feducunt: qualia funt,

Angeli & San&i fua cuftodia & auxilio defe-

venialia peccata non magni facienda: oportere

ruerunt, & in quibus non nifi beftiales homi-

fe tempori & hominibus accommodare: inter-

uf d

nes habitant, nullus autem fructus bonorum

ponenda interdum curis gaudia: mendaciis &

negationibus honorem & famam defenden-

;g h 10'

operum reperitur. 2. Quia ficut latrones cla-

inoribusfallacibus velfiftulis decipiunt homi-

dam : vulpinandum cum vulpibus : devotio-

f Tb

nes, & in manus fuas perducunt ; ita mali focii

nem monachis & monialibus reliaquendam,

fallacibus & blandis fermonibus illaqueant, &

Qu prtoin ,

denduni erit.

quam falfa iïnt,:breviter often»

in infidias fuas preecipitant. 3. Quia, ficut la-

trones fpoliant veftibus & divitiis; ita mali fo-

$. Xil.

200

Bibliotheee Manualis/ Concionatorie -

$. XII.

pa originem traxit: ZMulier, quam dedifti mid

7

;

Jociam.

ALII CONCEPTUS.

IV, Cornelius a Lapide (exl Joaunis Mauhur- Cornel. a

5 Q'ualitä!-

mi ZAbbatis Lz'm'iamqäf'lï.nþta. I. €&üp. 3. ) re- Lap. in c.

fert, cur varizeReligiones a primaevo, vel anti- 2- Ofeze

r]

X.

Ib

quo fundatorum íuorum l[piritu , degenera-

rint; id namque in Cluniacenfibus per ot'um ;

Izaniorum mentionem ingerenti, zelofiil-

in Ciftercienfibus per negotia , feu ( ut melius

s. Cy-

prian. de

li occurunt operarii, qui multa cum in-

dicam ) in nimia agrorum colendorum occu-

fing.Cler,ftantia Patremfamilias inducere attentarunt,

patione: In Praemonftratenfibus ob nimia

ut confentiret in zizaniorum eradicationem :

miffarum & chori onera ; in Mendicantibus

Vis, eaumus €9 colligimur ea ? Quibus ille : nequa-

ex nimia cum faecularibus familiaritate &con-

quam : ne forte colligentes zizumia , eradicetis cum

verfatione accidiffe afferit; juxta illud Pfalmi- Pf, 1es,

eis fimul €9. triticum : Sed quomodo? fervis for-

fue: Commisti [unt inter genter, €7 didicerunt o- 15.

talfe defecerant oculi; aut certe inter bonam

qera eorum.,. Carthufiani pr2e czeteris in. anti-

qua füa femper & conltanter perfeverarunt

malamque herbam difcernere nefciebant ? Tta

fane, fiquidem granum bonum, femenque ma-

obfervantia ob folitudinem , adeoque rigidam

lum, dum crefcere & pullulareincipiunt, adeo

& aufteram a fæc"ularibus fequeftrationem.

fibi invicem aífimilantur, ut perquam difficile

V. Patriarcha Jacob ad ]Oft—iph dicebat: Dor- . Oleafter

fit ea difcernere ; aft myfterium contemplaturi

per zizania malos intelligamus fodales, qui ex-

miam cum Patribus meis ; inftanter urgens , ut ! *- 47.

$m

offa fua poftmodum in terram Chanaan inHe- **

n,

ternam multe virtutis bonitatisque fpeciem

m

prae fe ferentes,difficulter dignofcuntur , diffi-

bron transportarentur , ubi requiefcebant A-

deToa

cilius devitantur,id quod tamen facilius nobis

braham & Ifaac, Ex quibus Oleafter hanc ad

g

factu fuerit, fi S. Cypriano paruerimus, dicen-

intentum noftrum infert doctrinam : Non fo-

ti : Protecto implantator animam fuam deci-

lum in vita, fed etiam in morte, fugienda funt

malorum confortia. Poteritne efficacius quid

pit, qui non cavendo contraria noxiis rebus

in malze focietatis deteftationem adduci ? Por-

femetipfum commiferit ; ille autem tutius fibi

roidem auctor ad fimile Jofephi praeceptum

confulit, qui circa malos femper infidus, fpe-

( afportate o[Ja mea vobiscum ) fefe vefleCtens,po-

cies quascunque noxias extimeibit.

itea fubdit : Audis hic, quam mala fit conjun-

Utlitas.

&io malorum, ut non folum 'vivi, fed etiam

defunc&i jufti cum eis commorari nolint. Ne-

Va

dife, (t,

que his contentus idemmet auctor , ad Exo-

S. Cyrill, ÍI. Merito obfei*vandum eft, quanddnam

16

ÁAlex. lib. cgecus Eva

ngelicus Chrifto propter illumina-

dum digreffus, dum translationem offium TJo-

in c. :0.

fephi a Moyfe fa&tam (tulit quoque Moyfes offa

doan,

tionis Deneficium gratias egerit, quando fuum

eJofcphi [ecum ) confiderat , fequens exinde eli-

