imitatione fignavit nos , & dedit figaum fviri-

rem quzerendum pro Deo in omni re , pro vo-

tus,hoceft, gratiam & virtutem, qua median-

bis ante omnia regnum Dei, ut cum eo in

te Spiritus fan&tus noftras animas inhabitat ,

ipfius gloria aeternum regnetis, fruentes ipfo ,

in cordibus noítris. Pingnus vocatur fivearr- poffidentes ipfum,perfe&eque ab ipfo poffeffi ,

ha, quia ficut hzecin contra&u venditionis ad

& querite juftitiam ejusdem Dei , hoc eft , fi-

ejusdem certitudinem datur , & in fponfalio-

dem ipfius, obedientiam,amorem, omnemque

rum contractu ad matrimonii fecuritatem , fic

perfectam virtutem , qua juftitia vere jufti fu-

gratia & virtus fecuros nos , certosque de ea,

mus,Deiqueregnum & meremur & coníequi-

quam expectamus , beatitudine reddit. Et ad

mur in zeternitate.

Ariugl,

Ephefios fcribens ait : Credenter vos in. Chrifto,

verboque ejus obedienter, fignati eflis .Spiritu. pro-

5 X.

G5

miffionir [an&io , qui verbo IDei. obedientibur com-

municatur, eft pignus hereditatir noflre , nemye

M E D I A.

eterne, quam in. celo expeffamus ,. beatitudinis.

Et quoniam in divinis literis una eademque

L ARdem defiderium ; nam, ut re&e ádvertit S. jChryf'.

res eft beatitudo, & regnum coelorum , cum

S. Chryfoftomus,is Dei mos eft, ut quo- ho. 44.in

virtus, qua in hac vita poffidetur , inchoa-

ties videt animam multo defiderio promptitu- Gen-

ta beatitüdo fit ,& meritum, radix, ac funda-

dineque intenta fpiritualibus infiftentem , libe-

mentum beatitudinis completve atque perfe-

raliter illam gratia & opulentis donis fuis

&e,qu:e in altera vita poffidetur , confequens

locupletet. Abundantius vero fr

uctus hujus e

eít, ut etiam virtus regnum coelorum fit , vir-

Lauri

defiderii explicans S.Laurentius]uftinianus di-

Juftin, de

tuofique regnent,& coeli firít Reges, & jam in

xit , ad perfectionis faftigium defiderio impel-

hac vita,ubi virtutem habent & exercent , re-

lente pertingi ; in ipfo enim prorogatur gratia, confeff.

gnum obtineant,& regnare incipiant, & in al-

dimjcandi fubfiftit peritia , additur robur ad-€ **

tera vit*ubi virtutis praemium percipitur, coe-

verfariorum debilitantur vires,virtus augetur,

leftes Reges futuri fint,& in regno Dei una

fpe erigitur animus ad coeleftia , virtutibus ,

cum Chrifto,qui fupremus coelorum Rex eft ,

proecedente ac. concomitante concupifcentia

perfe&te regnaturi, quod totam nobis S.Scri-

Sanci naturam vicerunt, fuperarunt doemo-

ptura teftatum facit. Loquens enim Chriftus

nes,debellarunt mundum, feipfos fubegerunt,

praecipue illis,qui fide viva credebant: Regnum

diripuerunt ccelum , imitatores facti funt Dei.

DE Linquit, intra vos eft, hoc eft, intra animas

Virtutum defiderium przecellit miraculorum

veftras dona funt, quibus mediantibus vos

operationem , prophetize donum , linguarum

regnatis, & Deus regnat in vobis. Et di-

genera , interpretationum fermonem , fanita-

vus Paulus hocregnum explicans.Regnum Dei,

tum gratiam,cognitionem cceleftium , natura-

ait, five bonum, quo mediante Deus in noftris

lium fcientiam.Multi talibus ornati perierunt,

virtutibus autem nemo.

animabus regnat, nosqueregnamus & regna-

Semper virtutum

turi fumus,ef juftitia,qua Deo, proximo, nobis-

defiderio munitus incedat ; qui ceelorum co-

que ipfis, quicquid debemus , tribuimus ; €9

natur diligere regnum. Sed & S. Ifidorus Pe- S. Ifidor,

pax, id eft, unio cum Deo & proximo per cha-

lufiota recte advertit ,

qui virtutem a-. 3. ep.

ritatem ; €$ quier. noftrze confcientize ; €? gau-

mant, ac fapientizv ftudio tenentur, in-2?4

dium, cujus author eftSpiritus fan&us,quo l-

explebili

quadam

cupiditate

flagrantes

tamur de gloria Dei , deque bonis proximi &

divinam hanc facem in animis fuis ex-.

Kkk5

cita-

,*.

-;»'Xx.

Bibliothece Manualit: Concionatorie.

j

446

citare minime intermittunt , hoc quidem p*o

quit Seneca : Ars elt, bonum fieri, virtus non

ferio opere,alia autem ornia pro rebus levio-

contingit animo, nifiinilituto & edoGto, & ad

Yis operze ducentes. Ac propterea parva elfe

fummum affidua exercitatione perducto. Om-

nis habitus & facultas, ait Epitettus, aífiduis

.videntur,quze alii magna & ampla exiftimant,

atque ea, de quibus alii diglatiantur , rifui ha-

actionibus confervatur, & creícit. Et, ut ait

beut, & quee alii fufpiciunt , pedibus procul-

Plutarchus, fi vel parum pergas fuperaddere

cant,coeleftiaque fola expetunt. Cum igitur ad

parvo, idque frequenter agas , magnum cito

hujusmodi chorum nomen tuum adícribere in

habebis acervum. Non de pecunia duntaxat

animum induxeris ( fcribit Strategio mona-

augenda,verum eft,fed ad omnia pertinet ma-

Lg* (:'e

cho ) »equum profecto faerit,teinfomnem ani-

xime ad virtutis incrementum,cum ad doétri-

confo

m:e oculum confervare, nimirum , ad atten-

nam aífidua atque efficax adjungitur affuefa- y:ta1 2,

mof,.[u

S.L:ur. dendum ítudio virtutum. Cui etiam S. Lau-

&io. Hinc nofter P. Petr. Faber malebat pro-c. x1.

J!ll.t,.(.

9- renti

d

'ntern

Z

us Juftin. adftipulatur dicens: ad perfe-

pter virtutum inopiam, quam propter quoti-

(it, 7-k

, ("

c

lonis faltigium, quod triumphus eft pugnee,

dianas noxas minimas, compungi. Quo in er-

devirt

contli-t,

virtutum defiderio impellente pertingitur. In

rore hi plerumque verfantur , qui fanctitati

qitit.

pr?e caeteris ftudent, ut ad errata quotidianaj,

ipfo praerogaturgratia, dimicandi fubfiftit pe-

ritia ; per ipfum quoque additur robur,adver-

magis intendant aciem,quam ad lucra virtutis.

. farior um debilitantur vires,virtus augetur,fpe

Cujus & aliquando fraudisFabrum piguit, ftu-

erigitur animus, patentque coeleftia, virtute

diolius forfitan profecutum artes errandi, at-

proecedente ac concomitante San&i naturam

que cadendi, ut ipfe in quodain fo fcripto lo-

vicerunt : fuperaverunt doemones , debellave-

quitur, quam ipfa decora & ornamenta virtu-

raatmundum,fubegerunt feipfos ; diripierunt

tum.Quanquam enim virtus eft, vitia fugere ,

utpraftans Poeta dixit: tamen in unis de-

celu ,imitatores facti funt/Dei. Quid referam

,22 of

amplius:Virtutis defiderium praecellit miracu-

plorandis, contemplan iisque peccatis, perpe-

r

lorum operationem , prophetize donum , lin-

tuo hzerere de'tixum,nec ad majora potiora fu-

. guarum genera , interpretationem fermon um,

fpicere,id animi retardatimpetumgrandia mo

fanitatum gratiam , & cognitionem c ele-

lientis, & ipfa infringit atque hebetat incre-

ftium. Multi talibus ornati perierunt, virtuti-

menta virtutis,quze denique ipfa effe «n pof-

bus autem nemo. Semper virtutum defi ierio

funt,fine fuga & diminutione vitiorum. Deni-S. Ambr,

que exercitium hoc adeo eft neceffarium, uti, x. de

munitus incedat , qui vi coelorum conat.r di-

ripere regaum, Hinc S. Gregorius Naziauze-

ficut bellator fine armis effe non poteít, itaCain c. 4.

nec fine exercitatione virtus. Unde & Domi-

nus, primo poft Dei auxilium loco ponit defi-

derium, caufam fui profectus. Ita demun , in-

nus in Evangelio ait : A diebus Joannis Ba-

qiit, progrediebamur ;

ptiítae regnum coelorum cogitur , & cogentes

Deo & cupiditate fa.d-

diripiunt ipfum. Idipfum confirmans alibi ait :

lib, 2.

jutOifjb'us utentes. .

faee

Nulla fine labore virtus eft, quia labor virtutis

eyp.

I. Meditatio frequers : per quam mece'fitas ;

proceffus eft.

utilitas , dignitas, jucunditasque virtutis fepe

V. Examen affiluum [uper progre[fu

^ | quodSeff, rs.

ponderatur,ex hac enim meditatione exarde-

remedium S.Auguftinus fequentibus verbisde ve:bis

, Ícét igznis amoris & defiderii erga virtutem.

fuafit : Proficite,fratres mei , difcutite vos ip-" P^**

Pf.

lL. Oratio crebra €9 ardent : ita enim S. Da-

fos fine dolo,fine adulatione, fine palpatione ;

v

;17.

Lj

nonenim eft aliquis iatus tecum,cui erubefcas

Langzius

vid fuo exemplo docuit,dicens: In quacunque

die invocavero te,exaudi me : multiplicabis in

& ja&tes te.Eft tibi, fed cui placet humilitas ;

in Poly-

$, Àne,

anth, f.

anima mea virtutem ; nam ficut terra, licet

ipfe te probet. Proba & teipfum tu ipfe. Sem-

lb2,cor

1209,

culta, ac femine plena non ftatim fruges pro-

per tibi difpliceat , quod es.fi vis pervenire ad

ttà füii

ducit , fed clementiam coeli exfpectat ; fic vir-

id, quod non es ; nam , ubi tibi placuitti, re-

tas nequaquam folis proeceptis innititur , fed

manfifti.

furfum datur, ac coelefti irrigatione perficitur.

V1. Longaeiniitar : uti commune illud difti-

chum omnia potiora media comprehencens in-

Hinc S. Jacobus c. 1. fuafit dicens : i quis ve-

firum indiget [apientia ( (eu virtute,quze eft vera

dicat ; Exopta, imeditare , ora atque operare

fapientia ) poflulet a Deo, qui d.i£ omnibus affluen-

frequenter

ter , €9 non improperat ; €$ dabitur ei./ Poflulet

Excute te crebro, longanimisque mane. -

L. v.vit. gutem in fide, nihil hefitans. Hoc ipfum medium

Si enim mendici diu ante domum divitis ex-

L

etiam prze czeteris fuafit P. Petr. Faber e So-

fpectantes,nummum tandem extorquent ; quis

cietate Jefu., qui inter monita Sodalitati. Par-

dubitet, eum , qui magna cum patientia fores

menfi a fe relicta, hoc quo que reliquit ; Ubi fa-

liberaliffimi Deifzpius pulíat , demum opta-

cerdos Chrifti corpus rite confecerit, aut ele-

tiffimum virtutis donum obtenturum ?

vatum ab ara fublime populo przemonftrarit ,

Vil. Peccati fuga : nam ,telte S. Bernardo, Serm. s$.

tum vos ( quod in fummis numerandum eft

non poteít virtus pariter cum vitiis crefcere ;!h &aot,

donuis ) petetis a Deo famem fitimque jufti-

ergo ut illa vigeat, ifta crefcere non finantur.

In Pf. ór.

ti».

j

Idipfum S. Bafilius duabus fimilitudinibus

S& Bern,

1V. Conatus ferius €2 con[flans exercitium virtu-

confirmans ait: Impollibile eft, ut capaces di-

l. decan-

g

fil5 r

tum ; nam , ut re&te S. Bernardus dixit, virtu-

vinze gratize reddamur, nifi perturbationes

À ]llfïmf

tes non natura , fed ufus facit. Et, ut ait Ári-

& vitia , noftras animas poffidentia , prius

(e ]

r

Arift, l.4

l

bth. c. 4.

ftoteles.ficut zedificando vedificatores, cithari-

ejiciamus.

Vidi ego medicos non prius

Vitg Kc

zando citharcedi efficiuntur , ita quoque jufta

medicinas falutares dare,

quam vomitu

agendo jufti, temperantia temperantes, fortia

materiam illam morbi evacuaffent , quam

fortes evadimus.NNon dat natura virtutem, in-

ex male dixto genere homines intem-

pes

N

Tituluf CXLVFI. Firtus,

447

temperantes fibi ipfis creaverant. Sed & vas,

eft , fed virtatam moderatrix , ordinatrix.

quod humore quopiam odoris tetri & graveo-

alfeCtuum , & do&rina morum , qux fixo gra-

lehtis praeoccupatum fuerit, atque imbutum ,

du poffelforem fuum perducit ad Dominuin;

ni id elueris diligenter, odorati cujuspiam

nulla enim . virtus perfici poteft üine di-

unguenti influxum neutiquam poterit recipere.

fcretione. Tolle hanc , & virtus vitium erit,

Opus itaque , ea, quxe prius infunt, effundere ,

ipfaque affectio naturalis in perturbationem

ut eorum fiat capax, quze immittere conftitui-

magis convertetur, exterminiumque naturze.

fti. His tertiam fimilitudinem adjungens Boe-

Hiec virtus lucerna eft, in viam paradifi di-

thius canit:

rizens. Hsec bona Domini multiplicet nobis

l.5. de

Quiferere ingenuum volet þagïum :

commiffa, theíaurus quippe defiderabilis in

la

confol.

lI,

inot,X,

—Liberat arva prius fruticibus ,

tabernaculo prudentis , fed imprudens homo

Falce rubos , filicemque refecat,

dilipabit. Porro difcretio ifta in eo confiftit ,

x

Ut nova fruge gravis Cerer erat.

ut medium ubique teneatur ; nam, ut recte S.

Orat, 7.

Sed & quartam fimilitudinem idem S.Bafilius

Bernardus difcurrit, medium vitiorum virtus

S. Bern.

de virt. &

$. 58. i

vitio.,

addit, duin dixit : Principium recuperando-

tenet , ac proinde fedula eget non folum pu-

Cant,

rum bonorum eft recefiio a malis : declina ,

tatione, fed circumcifione; 'alioqui verendum

inquit , a malo, &fac bonum ; fi enim tibi fta-

eft , ne circumquaque alaimbentibus, vel po-

tim propofuiffes perfecta, pigrius ea aggreffus

tius rodentibus vitiis illa, dum neícis , paula-

fuiffes: nunc vero iis, quae facilius compre--

tim elangueat , aut fi fupervenerint , fuffoce-

henduntur , te affuefacis , quo majore animo-

tur. Unum in hoc difcrimine confilium eft ,

fequentia aggrediaris. Ut enim in fcala primus

obfervare diligenter, & mox, ut renafcentium

afcenfus eft a terra difceffio, ita in divina poli-

capita apparebunt , prompta feverltate fucci-

tia principium progreffus feceffio eft a malis.

dete. Aliud ad difcretionem hanc obtinen-

az.mor — VIIL. Exempla San&orum frequenter. confide-

dam medium S. Gregorius fuppeditat fequen- S. Greg.

C 7.

rüre : nam , tefte S. Gregorio , plerümque ad

tibus verbis : Semel virtutum fenfus , hoc eftT. :. inor,

exercenda bona opera aliena nos exempla

pondera , & quanti quzeque fit virtutis actio,

utiliter perfuadent , & cum mente humili

ac qualis , rnelius preces,; quam difcuffiones

epinionis aliena bona fufcipimus, nobis vel ad

inveniunt ; nam ea , quaé perfcrutari in no-

Ambr,

melius bona producimus , vel ad bonum imala .

bis ipfis nitimur, fepe verius orando, quam

permutamus. Cumque nos de vita proximi

inveftizando , penetramus ; cum enim

nens

: de

l4

Ífam:e fplendor irradiat , mens noftra , quze ad

ad alta per quandam contemplationis machi-

obtinendum virtutis iter fe dirigit, quafi in

nam fuftollitur,omne, quod ei de ipfa occurrit,

lunze lumine greffus ponit. Nimirum uti rata

fabfeipfa dijudicando certius contéplatur. Sed -

alioquin amara juxta ficum pofita dulcior fit ,

& Caífianus fuam hoc in negotio fymbolam Cafras,

bll

& mitior , tefte Pierio; ita is qui amaris eft

conferens ait : Nullatenus decipi poterit quis- Collat. ,

f3.hiero moribus , mitefcit in focietate bonorum. Uva- .

que,Ífi non fuo judicio, fed majorum vivatc. to.

glyph.

que confpecta livorem ducit ab uva,

exemplo: nec valebit ignorantiv ejus calli-

Is

$ XE

dus hoftis illudere, qui univerfas cogitationes

e1DIS

ASCETICGCA.

nafcentes perniclofa verecundia nefcit obte-

u

L (YUinque fünt, quze de virtute praecipue

gere , fed eas maturo examine feniorum vel

» bene ab afceta dicenda aliisque incul-

reprobat , vel admittit.

lertia eft , ut con-

canda funt. Primumefl , ut. cogno[cat. propric-

jfiaus fit ,id eft, non tantum profperitatis ,

Laier : feu. indicia virtutir folidg ; quarum tres

fed etiam adverfitatis tempore exerceatur :

lib.2.con- -

S. Aug. funtprmcipue. Prima eft, ut fit pura , id eft,

quam proprietatem apte nofulli bina fimilitu-

exzlegitimo motivo elicita ; nam , ut elegan-

dine,explicant,quarum prior ex facie fucata &

ira Jutian

ter S. Auguftinus dixit , virtutes non officiis,

naturaliter pulchra defumitur ; nam ficut illa

fed finibus, diftinguuntur. Officium. autem

fuperfufa aqua calida colorem , & cum hoc

eft , quod faciendum eít; finis vero , propter

etiam decorem amittit ; hzec autem non con-

quod faciendum eft. Cum itaque facit homo.

fervat modo pulchritudinem , fed etiam au-

aliquid, peccare non videtur, cum autem

get;ita vera virtus in infirmitatibus & ad-

non propter hoc facit, propter quod facere

verfis perficitur , falfa vero deficit , & vi-

debet, peccare convincitur. Ut vero fciatur ,

tium fuum prodit. Pofterior ex pattillis(Rau/-

qualis finis praefigendus fit; paulo poft addit :

kertzlein ) pulverem . nitratum , vel materiam

Abfit autem , ut virtutes verze cuiquam fervi-

pro grato fumo excitando aptis , defumitur ,

ant , nifi illi , vel propter illum , cui dicimus :

quarum ili igni admotze undique flammas,

Dormine Deus virtutum converte nos ; proin-

& ingratum odorem fpargunt,

? Vero con-

de virtutes , quze carnalibus dele&ationibus ,-

ftantem lucem & fuavem odorem amittunt ;

velcommodis & ermolumentis corporalibus

ita namque & homines virtuofi etiam inter

, 5

(ADL,

ferviunt, verze effe non poffunt. Quae autem.

advería fibi conftant , & lucem ac odorem

nulli rei fervire volunt, necipfa vero fünt.

boni exenipli praebent; fecus vero fale vir-

Df bt

Verze quippe virtutes Deo ferviunt in homi-

tutes : hve enim potius ignem , id eft , vin-

nibus, a quo donantur hominibus : Altera

di&tam & indignationem , fpirant, & per hoc

S. Laur,

Jaftin. l

proprietas eft , ut di/rreta fit : nam difcretio ,

peíffimum odorem mali exempli relinquunt.

de ligno

tefte S. Laurentio Juftiniano , omni virtuti or-

A. Secundum eft ,ut. habeat. magnam . fiima-

vitz c. 3. dinem ponit , modum tribuit, decorem & pet-

tionem. de veritate , quam quidem ut concipiat,

petuitatem confert. Imo non folum virtus — nihilperinde conducet, quam fi cexto fibi per-

1ua-

24

428

Bibliothece: Munualis Coücionatcriæ

fuaferit , in hac totom hominis felicitatem in

tun promptiur 9 facilius eliciantur , quam antea ; S. Theod,

Vie!

hac vita confitere, ümulque femen pro fa-

nam ut recte advertit S. Theodoras Studita ,8. .o8.

inquietum eft quid virtus, qux haud.ceffat

tura quoque feimpiterna felicitate contineri ;

cum vere cujusque rei felicitas in affecutione

unquam, quin preditos fe in melius prove-

finis confitat; finis autem hominis in hac

hat femper.

Quod demonítrans Apoftolus

vita fit vivere fecundum rationem , in altera

ait: Que retro funt , oblivifrenr , ad. ea vero ,

vero in fruitione beatifica Dei, confiftat ; ad

que Junt priora ,. extendens mei[um , ad deflina-

quam utramque o tinendam virtus fola uni-

tum. per[equor ad. bravium. [upernm vocationi; in

cum eft efficaciffimumque medium , ut ex fu-

Chriflo Je[u: ut quies fit in virtute nulla.

$4g!

radictis patet.

Nam a virtute quies vitii eft exordium. Itaque

er i

Detium, [[|, Tertium eft l, ut bene cogno[cat . ordinem

nec nos quiefcamus , fratres , a virtutis cur-

Chrifti connexionemque virtutum inter [e ; quem qui-

riculo , fed affiduo pernices ac novitii , e ro-

sgone

dem clare S. Laurentius Juftinianus indicavit,

bore in robur provehamur, dum in virum

€. X4.

dum dixit : Dilectionis radix eít charitas, vir-

adultum evadamus , in menfuram zet

atis ple-

tutes vero czeterze fpirituales rami effe nofcun-

nitudinis Chrifti.

tur, in illa tanquam radice infertv. Succide

Cefümm

radicem , & repente rami fructus exficcantur,

eoll. 6,

) Secundum eft , fi cum minore repugnantia Colla*, 14

10

& folia. Tolle de corde hominis juftificati cha-

amorn proprü €9 vitistg maturg fumt ; nimi-c. 3. apud

ritatem, & infructuolze caeterze efficiuntur vir-

rum, ut Abbas Neftero ait , ita virtutum Caff.

tütes.Sicut autem rami (ine radice non fructi-

perfectione fit mens noftra formata aut talis

ficant,ita nec radix fineramis & fructibus pro-

noa jam coaca, & quafi violento imperio fub-

derit ; unde fic quisque ftudere debet charita-

je:ta famuletur, fed tanquam naturali bono

ti,ut caeteraram quoque virtutum ftudium non

delectetur atque paícatur.Hanc repugnantiam

i.22, mo- intermittat;nam, ut faplenter difcurrit S. Gre-

in bono abigit frequentatio bonorum operum.

N

ral. c. 1. gorius üna virtus fine aliis , aut omnino nulla

Nam , ut docuit Chriftus Dominus S. Brigit-

eft,aut imperfetta;quia nec prudentia vera eft,

tain: Kgo habeo unum gazophilacium , in

quae jufta, fortis, temperans non eít : nec per-

quo funt repofita , & gravia quafi plumbum ,

fetta temperantia,qu:e fortis, julta & prudens

& fella, ubi ifta funt , eft circumfepta acutis

non eft : nec fortitudo integra, quze prudens ,

aculeis pungentibus. Sed qui hoc primo in-

temperaus,jufta non eft : nec vera juititia,quae

cijit vertere & revolvere, & deinde porta-

prudens, temperans, fortis non eft. Cujus ra-

re didicerit , levia vitentur fibi poftea , quafi

tio ex ipfa finis ultimi natura atque perfectio-

pluma , & fic leviffima fiunt , quze antea pon-

D

tol

ne defümenda eft ; cum enim h»c in unione

cero'a videbantur ; & fuavia , quze antea pun-

i

1

. perfe&ta cum Deo confiítat,ideo prius quidem

gere videbantur.

Hoc gazophilacium eft

tequiritur fides , per quam faltem in s»enigma-

amor meus ; via quae ducit ad illud eft abne-

te, id eft coufufe, cognofcatur ; quia vero ni-

gatio & abjettio proprize voluntatis. Ín amo-

$Chnf

ho r. &t

hil appetitur, nifi cujus obtinendi fpes conci-

re autem meo videtur aliquibus effe onus,

pitur, ideo & hxc charitati praemitti debet ,

Philyp,

quali plumbum , quià , cum jejunare debent ,

&tuim demum charitas propofitum fici bonum

& vigilare, feu refraenare carnem, quafi plum-

amplecitur. Neque tamen in hocamplexu

bum fibi portare videntur. Siautem verba &

fiftit , fed cum Deus felicitatem zeternam nos

contumelias audierint, fi in religione & ora-

per merita propria obtinere velit, ideó pru-

tione morantur , quafi inter aculeos irefident ,

ferm t

dentiam exigit, quze docet media eligere ad

&in omni hora anguftiantur. Sed qui in amo-

dn Capt,

talem finem confequendum , qualia funt, ut

re 1neo effe vult , incipiat primo vertere onus,

debitum Deo & proximo cultum & amorem

id eft, faciatea, qu»e poteft , cogitando fic :

exhibeamus , ad quod prazeftandum [Juftitia in-

Hoc bene facere poffum , fi Deus dederit mi-

clinat ; verum non fine grandi diíficultate ,

hiauxilium ; deinde perfeverans in incepto ,

quam duplex impedimentum , fcilicet cupidi-

cum tanta alacritate , quze videbantur fibi

$ Ab

tas bonorum fenfibilium , & timor variarum

prius effe onerofa , incipit portare,quod omnis

l de, à

difficuitatum in virtutis exercitio occurren-

labor in jejuniis, feu vigiliis, & aliis laboribus

Ianf. p

tium creant, ad quorum proinde impedimen-

quibuscunque , eft fibi tam levis, quafi pluma.

;-6'

torum remotionem alie duse virtutes , tem-

E-t in tali fede quiefcunt amici mei , quze eft

perantia nempe & fortitudo, ordinantur,

maiis & defidiofis quafi circumfepta aculeis

o

t

qnarum priorinordinatam cupiditatem , po-

& fpinis : fed amicis meis eft fumma quies,

Y6, hifi

fterior timorem inordinatum , coercent ratio-

& levis quafi rofa. Ad hoc gazophilacium eft

Q n

nique fubjicit.

via re&a contemptus proprim voluntatis,

13

V, Quartuim eft , ut apta folidaque. cogno[cat

quando homo , confiderata paífione & chari-

media ad virtutem. addi[cendam ; quze. quidem

tate mea, non curat facere voluntatem fuam ^

fupra in paragrapho antecedente copiofe funt

& refiftit totis viribus , & conatur femper ad

explicata , atque adeo ho

majora Etlicetitta via in.principio fit ali-

' petenda.

C logo/ non funt re-

quautulum gravis, tamen in proceffü mul-

V

uintum eft , ut. bene cogno[cat indicia ,

tum delectat , in tantum , quod ea, quze prius

ex quibus PROFECTUS in virtutibus cogno[ci

videbantur ad ferendum impoffibilia, fiunt

gotef/ , quse fequentia a probatis authoribus

poítea leviffima ; ut merito dicat intra fe:

afhignantur :

ejugun Dei f?ave eff.

(1.) Primum eft , — fi opera quotidiana virtu-

(3) T e.

*

Tituus CXLVT. . Virtu:.

449

W

i eed

0j

Vitt c. 19-

(3) Tertium eft ,. fi ,Lcum, guftu quodam €? de-

vel ad talem ftatum funt vocati, cujus finis eft

e&atione fimt , uti St. Barlaam promittebat

in aliorum. quoque falutem ac perfectionem

fan&to Jofaphat a fe converfo : Omnibus , in-

incumbere : ii enim conari debent juxta Apo-

quit, viribus affuefce virtutibus , easque ita

ftolum, ut exhibeant omnem homioem per-

cole, atque exerce, utearum habitus tibi com-

fe&um in Chrifto Jefu. . Nec contenti effe de-

paretur. Nam fi paululum laboris in ipfis fuf-

bent levi aliqua perfe&ione , fed ad.altiffimam

ceperis , atque earum habitum contraxeris ,

afpirandum eft. Medici animarum inquit S. S,Gregor.

poftea, Deo adjuvante , citra laborem ulium

Greg. Nazianzenus fcopus eft , anima pennas Naz. $rat-

*

S.Aug.L.9 proficies. Uti reipfa fe expertum S. Augufti-

addere, ac mundo eam eripere, Deoque dare,

corf.c,.1, nus fatetur, dicens : Quam fuave mihi fubito

& Chriftum per.Spiritum fanttum in pectoris

factum eft carere fuavitatibus nugarüm , &

domicilium admittere; atque , ut fumrimatim

quas amittere metus fuerat ,. jam dimittere

dicam , eum , qui fuperni agminis fit, Deum

gaudium erat.

Ejiciebas enim eas a me , ut

efficere , ac fupernam beatitudinem ei com-

vera & fumma fuavitas , & intrabas pro eis ,

parare,

/

omni fuavitate dulcior.

Caffisnus

(4.) Quartum efl, fi cum majori fervore €9

$. Xl -

COHS*Q I 4

coll. 6, e,a&uum. intenfione. fia, quod indicium S. Ab-

? ügüd

3O,

V

bas Theodorus apud Calfianum indicavit , di-

CONCEPTUS PRJXDI

cens

Cum ita fpiritus ardore fuccenfus ad

2

CABILES.

ea , qua invifibilia funt & zeterna, tota animi

alacritate transmigrat , ut nequaquam fe cre-

I.E

X occafione thematis : Sapientia cdifi-Prov. 4.

datjam in carne confiflere, hoc eft , ac fi non

cavit fibi domum , exeedit. columnas.| [e-v. 1.

effet in carne , fed totus fpiritus quidam, ob

ptem : poteít breviter natura: & connexio vir-

fervorem fpiritus, Imo lumine naturze edo&us

tutum feptem Theologicarum. & moralium

Plutarchus in moralibus ait: Ut non eít verus

explicari ; & in priori quidem parte ipía. con-

JMiCi.

"":f"l

ita non amat vehe-

amor, qui caret zeloty;

e

BiaA

nexio ejusque necefífitas oftendi, ut in $. pro-

menter virtutem , niíi qui ardet zemul

€

Lio

He

ximo «. 3. videre eft. In pofteriori vero parte

re&e factorum ab aliis.

1deo S.' Climacus

demonftrari poteft proeftantia hujus domus ,

ait: Monachus eft , qui ita virtutibus x ffe&us

tum ex dignitate illius, cui przeparatur , fcili-

eft, ut effet voluptatibus alius , fcilicet affe-

cét fapientize increatze ; tum ex affluentia bo-Prov. 12«

Gu magno & fervore.

norum , quain ea ontinentur, nam omnia . 2r.

S.Dototh.

(5.) Quintum efl ,. i conflanter , etiaim temyo-

bona venerunt pariter cumilla; tum ex ipfa pa-

S, 7.

re adverfitatum., exerceatur ; nam , ut reGe S.

4

cis & fecuritatis jucunditate, quse in ea perci-

Dorotheus dixit , quanto mazis :

A d. d*

)ini

ma profe-

pitur; non enim contriftabit juftum , quid-

cerit, tanto robuftior efficitar , & ad quasevis

quid ei acciderit. Unde tandem auditores ex-

S.Chryf. tolefta ferenda validior. Adeo violentus de-

citari poffunt ad omnem conatum & laborem,

ho. r. ad

bet effeamor virtutis, aitS. Chryfoft. atque ,

in hac domo zedificanda adhibendum, illaque

Philipp.

utita loquar, tyrannicus , ut nulli cedat occa-

Davidis verbain memoriam revocari : T OLlS . Dara].

fioni, fed continenter inhzreat amantis ani-

viribus meis pr?eparavi impenfas domus Dei », n. z.

mo, neque committat , ut ulla affliGio aut

méi: opus enim grande eft ; neque enim prze- & a.

ullus labor fuperet animum.

Nam , ut ait

paratur homini habitatio , fed Deo.

i

Serm. s5. 9. Bernardus, virtus, fi perfecta fit , faci-

in Cant,

le animum vic&orem fui & invi&um reddit

II. Ex occafione thematis : //enertnt aufem Sap. 7. v.

II.

ad omnia.

Bene dixit , ad omnia ; fcilicet

mihi ommnia bona pariter cum illa

poffunt ex-

non tantum ad adverfa , fed etiam ad pro-

plicari-motiva ad virtutis ftudium impellen-

fpera, quorum defiderio multi refiliunt a ftu-

tia, & oftendi, quod triplex illa bonitas, quam

j

dio virtutum.

homines tantopere appetunt , nullibi melius ,

S. Ambr.

quam in virtute reperiatur. 1. ergo probetur ,

-(6.) Sextum eft , fi celeriter , €9 quafi comna-

l. de, 42. turali inclinatione , eliciatur ; nam , ut S. Am-

folas virtutes effe veras divitias, atque adeo

manf. D. brofius reCte dixit, opus Dei prveproperam

29,

utile bonum, uti fupra $. 2. & 3. ex 5S.Paulo

etiam feftinationem exigit.

Talis erat virtus

& Bernardo oftendimus.

2. Pariter demon-

5. Ignatii Lojolae , de quo apud Orlandinum

ftretur, veros honores & dignitates per folam

Orlend. l. dicebat P.Andreas Frufius ( quem Ignatius a-

virtutem obtineri ; hzec enim eft unica caufa,

16, hifít,

liique nod ob innocentiam vitz , fingularem-

ob quam home dignus honore aeftimari po-

Soc. n.

teft. 3. Dele&tabile quoque bonum ab ea fola

que fapientiam , Angelo fimillimum iudica-

1;3.

bant ) coleftem Chrifti gratiam in lgnatio

provenire ; vere enim fi gaudium eft in hoc

v

L«

51

1i€

quafi ingenitam acnatu

m videri ; adeo

mundo , hoc utique pollidet puri cordis &

magna virtutis homo, id quod per compara-

conftanter , acfemper ubique adeoque facilve

modum virtutemque fervabat.

tionem cum felicitate 2eterna oftendi potelft,

(7-) Septimum . efl , fi quis alios. etiam ud. fi-

Vide Francifcum Labatam iu loc. com. prop.

milem virtutis amoreim perducere. fludeat. ? fic-

I. 2. II. 14.

Ld

que illud Plinii encomium mereatur, quod

dedit Trajano Imperator!

Tanto laudabili-

III. Ex occafione thematis : Jefus autem Luc; RE

or es, quod , cum ipfe fis optimus , omnes cir-

groficiebat [apientia , ctate €9 gratia corüm. — sa,

ca te fimiles tui effecifti. Quod quidem iis po-

eo €9 fhominibur

oftendetur , quomodo

üffmum curandum eít , qui vel praefunt alüs ,

güivis

homo 2etatem fuam íructuofe im- ,

L1Y

pen-

R.PLoh: Bibl.'Man.*T om. I11.

r d

459

Bibliotheée Manualis. Concionatoria

endere , & cum Chrifto crefcere äebeat :

poffidentis , & 4amen poftremo fatentis , fe

Ícilicet in fapientia , id eft , rerum coeleftium ,.

in iis nihil nifi vanitatem & afflictionem

puta fupremi finis, & mediorum ad illum du-

animi reperiffe.

centiuni , cognitione : & gratia feu charitate ,

VI. Ex occafione thematis : .SZne me tihil Jo.1s. v.s ,

per quam fuprema felicitas obtinetur , & tan-

goteflis facere:. oftendatur , virtutem effe opti--

to quisque Deo hominibusque gratior ama-

mum inftrumentum ad non fuam duntaxat ,

bilior efficitur, quanto plus in hac virtute

fed alienam quoq; faluté cum fru&tu producen-

profecerit , uti variis

i

lexemplis facile demon-

dam,idq; probetur 1. authoritate ipftus Chrifti

m.4.;trari poteft.

dicentis adApoft. Ego fum vitis vera , vos pal-

;

8

L]

IV. Ex occafione thematis : Jxereitatio

mites:ficut palmes non poteft ferre fructum,nifi

corporalis. ad. modicum utilis eft. , pietar autem

manferit in vite,ficut nec vos,nifi in me manfe-

f Àmir.

ad omnma wülir e

m

, promi[fonem habens. vitg ,

ritisfcilicet per virtutem charitatis & aliarum

S, C- 18*

qua vunc eft , €9 future : probari poteft , folam

cum ipfa connexarum. Hinc neque ad przedi-

virtutem effe quafi animam hominis , & r.

candum Evangelium ipíos dimittere prius

quidem vegetativam , quia per hanc folam ab

voluit , quam virtute ex alto induerentur. 2.

intrinfeco movetur , '& per intus fufceptio-

Idipfum oftendatur ex conditionibus ad. ve-

nem augetur , & crefcit in gratia, & gloria.

rum inftrumentum requifitis 5 nam inprimis

2. Sen[itivam : quia per hanc folam vere videt

conciliat authoritatem tam neceffariam Opera-

ea, quze videre debet , fcilicet ultimum fuum

rio; hinc virtus & fcientia plerumque foli &

finem, & media ad illum neceffaria : audit

lunze comparantur , ut oftendatur , ficut luna

verbum Dei, & cuftodit iliud

odoratur odo-

lumena íole, ita fcientiam & alias fimiles

rem fuaviffimum exemplorum Chrifti & San-

dotes a virtute fuam dignitatem zeftimatio-

&orum

guflat íuavitatem — confolationum

nemque accipere, ut adeo recte Petrus Chry-

codleftium , & tangit apprehenditque opera

fologus dixerit: Magifterii authoritas conftat

vocationi fuze ftatuique congrua : ac. denique

ex vita ; docenda faciens perficit auditorem :

Serm. 167

movetur per triplicem viam , purgativam , il-

e contrario vero, cujus vita defpicitur , reftat

luminativam , & unitivam , eundo de virtu-

ut etiam przedicatio contemnatur. Deinde

te in virtutem. 3. Aationalem : per virtutem

confert efficaciam

uti clare Chriftus loco fu-

enim meretur memoriam eorum omnium, quae

pra citeto per fimilitudinem vitis & palmi-

ad cognofcendum & amandum Deum perti-

tum infinuavit; & S. Paulus egregie confirma-

nent : tüntelle&ium obje&orum . fupernaturali-

vit, dum dixit : Silinguis hominum loquar , r. Cor.13.

um, & precipue proprietatum & attributo-

& Angelorum , charitatem autem non habe- v. x

rum divinorum , ac fuarum propriarum im-

am, factus fum velut zes fonans , .& cymba-

perfe&ionum : voluntatem optimeé ordinatam ,

lum tinniens ; nimirum longum iter per fer-

& ad omne bonum propenfam. Excitetur

mones, breve & efficax per exempla , quia

proinde auditor , ut de virtute fibi applicet

plerumque homines plus oculis, quam auri-

Prov./4.

di&umque putet illud Salomonis : Omni cu-

buscredunt; hinc S. Ignatius füos tantopere

.to Con-

Y. 23.

ftodia ferva cor tuum , quoniam ex ipfo vita

hortatus eft , ut omnes in virtutum folidarum Rit. S. 2.

procedit.

ac perfecarum , ac fpiritualium rerum ftudi-

V. Ex occa

Pf. 44.

fione thematis : Omnir gloria

L

um incumberent, & in his majus momentum

Y« I4.

Filig Regis ab intus

[]

demonftrari poteft o-

