fi felicius Deum corde, quam carne geftaffet :

bonos, quorum merito referuntur ipfi in

Beatior ergo MARIA percipiendo fidemChri-

Ífyllabum progenitorum Chrifti ; hi autem

R. P. Lohn, Bibl. Man. Tom, 111

11

habqere

434

Bibliothece Jïanuakir Concionatorig

nanaufeant, & adverfantur;'fcilicet , quod

habuere idolatras par,enteä; & ipfi fuere ta-

les, ut coaftct, quántum virtus narentum filiis

illos poteftati ferpeutum in'/erealium diriit-

— G

rofit. Refjondit deinde S..Hieronymus,

tat, permittendo , ut' omvigenx tentationis

S. Hilarius, S. Pafchafius, Abulenfis , Divus

nidus fiant , & centrum, vel ctiam ut a quoli-

Thomas, & alii: Quia fuere filii, nepotes , &

bet quantumvis horrendo ferpente, id eft,

peccatointoxicentur. Porro multi fünt, qui

abnepotes Regis Achabi , cui Deus minatus

fuerat , fe omnem ejus pofteritatem usque ad

zraves in hac vita experiuntur fibiobvias ae-

rumnas & advcrfitates , quze tamen , fi cun-

quartam generationem deleturum. 3.Reg. 21.

v. 2. Tantum nocet majores habuiífe malos !

Ge bene confiderentur, fzepe hujus a nobis a-

bominati, & negle&i vel contempti verbi

Refpondet przeterea Abbas hic, tres Reges

ideo omiffos, quia non audiverunt verbum

Dei poenze funt & fupplicia. S. Auguftinus in

'Tom. 9. tr. s. de tempore Barbarico ita fcri-

Domini, fed illius proecones interemerunt.

De Ochozia conftat ex. 2. Paral. 22. v. 4.

bit: Advenit tempus illud, quod preedixit

Dominus: Putas, cum venerit Filius hominis,

quod contemptis Prophetis , malos Confilia-

rios adhibuerit in interitum fuum. Joas occi-

fidem inveniet in terra? Quis habet fidem ?

dit Zachariam , 2. Paral. 24. v. 22. Amafias

quis credit verbis divinis ?. Praedicamus, &

contradixit Prophetz. 2. Paral. 25. v. 16.

non facimus ; auditis , & facere non curatis.

INum Confiliarius Regis er, quiefce , ne interfici-

Merito omnes fuüb flagello conterimur , & Do-

gm te. Mi proinde non funt digni Genealo-

or, & AUditOI , & contemptor.

gia Chrifti, ob verbi divini contemptum.

Ex quo infero, deletos videri de libro vitze,

. $. XilI.

qui non füunt in numero Auditorum verbi di-

vini Ruperti ve:ba funt: Hfti foli de memoria

Mis,CE-L LANEA.

prefenti, de libro generationis Jefu Chrifti

Qualits.

repulfi funt , qui verbum audiri , vel praeco-

nes verbi Dei vivere palli non funt.

Thomas in illud. Apoftoli : Perpaucis S. Thom;

Manfi di-

XVlHL In vita S, Odonis legitur , quod,

I.S

inc. I3.

fc25.7.6,cuüm Religiofus quidam in extremo agone

fcripfi. vobir : commentans, fermones,

deb.v.22.

cum morte lu&taretur , is aliis Monachis con-

ait, breves valde aecepti fant; quiafi funt.

fratribus fuis le&um ejus inftar coronz cin-

boni,. avidius audiuntur: fi vero mali, pa-

gentibus magna cum animi anxietate fe re-

rum gravant.

Plutsrch,

cofnendaverit, clara voce clamando : Modo

il. Demofthenes ,

cum coram Athenien-

inDemoft,

"

raptus fum ad judicium , ibique protulit con-

fibus perorans, parum eos attentos effe ad-

tra me accufator humani generis de micis pa-

verteret, fubito incepit fabulam de quopiam

nis facculum plenum , quas colligere fecun-

qui afinum conduxerat, & cum fub meridi-

em ob calorem folis fub afino federe & um-

dum coafuetudinem nolui, & de menfa ceci-

derunt. Quanto igitur eft verifimilius , quod

bram capere vellet , prohibitus eft a locato-

re, eo quod afinum, & non umbram , con-

Deus ad noftri juftiffimam condempationem

la,

fao tempore faciendam minutiffimam habi-

áuxiffet, Ad quam litera narratam cum val-

de attentos videre£ Auditores, e concione fe

turus fit rationem micarum fpirituilium panis

verbi-divini, de quibus preceptum habemus

proripere voluit; ilis vero eum retinere co-

manifeftum : Colligite fragmenta , we gereunt.

nantibus, & qua ratione finita lis foret , edi-

XIX. In libro 4. Reg. c. 7. legitur, quod,

cere jubentibus, his verbis graviter increpa-

& .

fhld n, 2.

tos dimifit: De umbra afini audire cupitis,de

cum Samaria aréta obfidione cincta, adeo ex-

trema urgeretur fame , ut matres propriarum

Groecive falute audire non vultis,

& Elif»us

rolium vefcerentur carnibus ,

Ill. Dicentis lau; in Hetu fit audientiun?. s. llieron.!

Propheta przediceret , futurum , ut fequenti

die ingens in urbem panis abundantia adve-

Dignitas.

Toa

henda effet, unus e ducibus verbum hoc ri-

?'!l(

fu excepit; At vero Propheta hanc ei poenam

]V. S. Pafchafius in illa verba : Conftitu- Byff f im

3. Do

erunt ei triginta argenteos: querit, cur Judzei

præäixit: Videbis oculis tuis, & inde non

Quadr.

comedes ; Étrevera itaaccidit , quia a nimia

triginta argenteos obtulerint Jud»e ;pro Chri-

fti venditione ?* & refpondet , eos pro fingu-

populi multitudine & preffura fuffocatus fuit;

Per iftam vero, qui fuit incredulus verbo Eli-

Jis annis , quibus Chriftus privatim vixit, fin-

At

foei, ut Lyranus ait, intelligitur quilibet incre-

zalos argenteos conftituere voluiffe; pro ul-

2tef

dulus verbo przedicantis verbum Dei, & 1deo,

timis tribus autem in przedicatione verbi di-

T*I' M

ficut ille dux ex hoc incurrit mortem cor-

vini confumptis nullum obtuliffe, eo quod fa-

P

oralem , fic ifte mortem fpiritualem.

tis zeftimari eos non poífe crederent.

S, Àuguft,

XX. Advertendum éít, quod de illis, qui

V. Regis Chinenfis , qui fexaginta fex Re-Engelgr.

tom.9. démanna naufearunt, dicentes

ZInima nofira

gnis imperat, literis tantus honor a Chinen- Sexag.

tem

r

*

naufeat [uper cibo iflo leviffrmo , facer textus

fibus exhibetur, ut purpurea Regis fella in-Dom.8.r.

Barb. tr.5.

clutze, a quatuor equis regiis ut Rex ipfe por-

mox fübiungat: Quamobrem mifit Dominus

in populum ignitos ferpentes, ad . quorum

tentur, & a fatellitibus quoque ftipentur;

ori honore verbum Dei excipien-

plazas & moríus plurimorum &c.ldem quo-

quanto maj

que fupplicium Deus frequenterillis immitte-

dum erit, . quod SS. Patres .Epiftolam Dei

vocant ?

ze folet, qui pxetioüüimum divini verbi man-

$. XIV.

iulus CXLVT, Virtun.

435

$. XIV.

7. Dom, 4. poft Pent.ætext.ï 1. Dom. 1i1. Poft

Pent. text. 2.

AUVTHORES.

IV. Ludovieus Granatenfis. in locis com.

V. Przedicator f. 137. & V. Scri

ptura Sacraf f.

j

l. MAtthias Fäber. Dom. Sexag. conc. r, s.

769. & V. Auditor verbi. fol. 1

]

& 6. Item Dom. 6. poftjEpiphan. conc.

V. Philippus d'Outreman i

n Pszda:ogo

6. Item Dom. 3. poft Pent. conc. 7.Itera Dom.

Chriftiano. p.. 2. c. 22.

4. poft Pent. conc. 2. & 4. Item Dom. 4. poft

VI. Jofephus Lan

gius V. eod. & V. Scfi-

Pent. c. 4. Item in Auctario them. r. in Dom.

ptura in Polianth.

6. poft Epiph. Ítem them. 1. & 2. Dom. 4.poít

*

VII. Laurentius Be

ent.

humane V. eod.

yrlinck in Etheatro vitae

IL. Henricus Engelgrav. p. r.Evangel. embl.

Vlil. Antonius Dauroltius in

Cathächifmo

14. in Dom. Sexag.

hiftoriali c. 3. tit. 74. 75. & 76.

III. Thomas Stapletonus Dom.. Paff. text.

IX. joannes

Majot in magno Spec. E.

2.Dom.Sex.tex. 1.2. 3.& 8.Dom. 3.Quad.itext:

xempl. V. eod.

/

TITULUSXCXLVL

V

]

S.

k- T B

J Thom;

Gus Pater totam naturam virtutis ad amo- S. Aug 1.

1C13,

rem Dei revocat, fic loquens: Nihil omni. . demor.

leh.v.22,

$. 1

no elfe virtutem affirmaverim , nifi fummumg Ecd.o45:

amorem Dei.

Namque illud, quod qua-

áripartita dicitur virtus ex ipfius amoris

Jutereh,

Denoft

vario quodam affe&u, quantum intelligo ,

QUQAD'ESSEENTIAM.

aicitur. ltaquéillas quatuor virtutes (qua-

rum utinam fit ita in mentibus vis , ut nómi-

na in ore funt omnium ) fic etiam definire

De;jim'ytio.

non dubitem: ut Temperantia fit amor , non

integrum fe praebens ei, quod amatur: Forti-

La&, c. &L

tudo amor, tolerans facile omnia, propter

AST' habitur. feu bona. mentis qualitas,

quod amatur: Juftitia amor foli amato fer-

70 promptos reddenr ad. bona. oyera

viens, & propterea re&e dominans: Pruden-

Jecundum . re&am vationem. efficienda.

tia amor,ea, quibus adjuvatur, ab eis

Quam brevius defcipfit Lattantius,

, qui-

busimpedgtur, fggaciter eligens.

dicens, elífe cupiditatem reida . €9

2, Bth c.6. immg/ia faciendi

Vel ut Ariftoteles voluit,

Diviþo.

qualitatem : qua. €8 bomum facit operantem; €8

opur ejus bomum reddit , five

eft habitus,

It. iniditur in Virtutem Zntelleglur & Po-

j Ietohy

qui habentem perfe&tum reddit, facitque, ut

luntatis ; quarum prior potentiam intelle-

opus ejus fit bonum. — Fufius vero per effe-

&ivam , pofterior volitivam, perficit, & ad

]

To.2.1.3: Ctus defcripfit Jacobus Alvarez hoc modo:

optimum difponit.

Utraque vero fubdividi-

P. Io €. 1. 7 hg qt lfumg'lgmmtum naturt. , ornamentum

t N

tur in Zheologicam, & AMoralem ; "Theoloice , Arias ibi-

1 Don,

menti , faciltas boni operir, qua beme faonthe-

five de Deoita dit?e, quia Deum pro obje- dem.

lgldb

que vivimur, qua virir malis . [cilicet. peccatir,

&o habent , refpiciendo eum , & immediate

vefiflüimus , qua meritis cumulamur, qua vitam eter-

nam promeremur , €9' Chrifli imaginer ac IDei imi-

circa eum operando. Harum funt tres ; Fi-

Arias to, tatorer effi

der ,. Sper, €9 Charitas ; quse ex toto fuperna-

cimur. Arias virtatem definit , quod

turales , itaque füblimes funt, ut nequeat ho-

. x.C. À

wuzdam qualitas €$ habitur amimae ad bene

"operandum inclimans , faciensque , ut homo bene vi-

mo eas omnibus naturze fuze viribus acquire-

re, nec proprie fe ad eas difponere, fe o-

val : neque poleft homo zo male uti. Sic eam defi-

porteat ipfas libere, gratuitoque a Deo dari

nit S. Auguftinus, negatque,hominem virtutis

& infundi. Etquamvis homo, poftquam eas

anüïäf'

habitu male uti poffe , quia adeo vere , deter-

erit

confecutus eft, iisdem augmentum ipfarum

)Om'u'['

minateque ad id, quod bonum eft, inclinet, a-

mereri poffit , tamen antequam eas habeat ;

moveat, ut fi homo eo uti, cumque eo ope-

non poteft ipfas ullo modo mereri.

Alize vir-

rari debeat, nihil quicquam facere queat ma-

|

tutes funt /oraler, quze proprie in moribus

li. Unde, quando homo pro ea, qua pollet,

rite componendis occupantur , hominem-

libertate, mali quid facit, non fequitur in eo

habitii virtutis.fed contraid facit,ad quod eum

que bonum & virtuofum efficiunt, fic ap-

pellate , quia ad bona opera (unt inclina-

virtutis habitus inclinat ac movet. Idem San-

tiones ; & , quemadmodum bona quzpiam,

R. P, Lohn. Bibl. Man. Tom. 111,

liia

con-

Bibliotoece Manualis Üonctonatorie

436

confuetado ad bonvm nclinàat

ita hee virtu-

facramento denuo infundit, ita quidem , t

|

tes hoiminem ad bene o»erandum vivendum-

Íi homo per coatritionem ,

aut certe per Poe-

que in

chniant ac movent.

Earundem prima-

nitentize facramentum ad gratiam fe praepa-

"A(

hanccum virtutibus f hcolocricls 1ecml—

rize ( Cardinaler dictze, quia ex ipfis velut ex

fonte, cveter» virtutes omnes oriuntur, &

ens,omnes etiam vv*mresMorales infotas re»

-

2

velut principio iis 1phs inniuntur ) funt qua-

cipiat: Adeout licet homo eas non operetur,

Fortitudo ,

e

fed DEUS per fe folus, tamen idem homo fe

tuor: Prudentia , — Juflitia ,

J'emperuntia.

Et harum virtutum unaquz-

ad eas per auxilia fupernaturalia , & divinae

infpirationl ,

conientiendo

que multas alias, tanquam fuas partes, quae

vocationique

lnPov

fab ipfis comprehenduntur,

& ad eas perti-

iiponat. Atv»oftquam ese a Deo infu'ze funt,

nent, habet.

Ad virtutem Prudentiv fpe-

tametfi homo bonorum operum exercitio eas

non auget,

virtute fua ipfarum augmentum

Gant Providentia , quze res. futuras refpicit,

ut

quod ac..eas eceffarium eft ; provideat:

opelandc», tamen bonis, quze facit ,

operibus

Get.

Circum[pectio ,

quae oinnes 1189'0!211 circum-

aeretur, ut eas ipfi Deus augeat ; 1dque Deus

y.20p

fiantias, ut re&e de eo mdlcet confiderat.

ita facit

ut quanto plus homo fe in bonis o-

an 2»

Santia Cantela , quae virtutis impedimenta ut

peribus exercet, tanto el amplins gratiam,

evitentur , attendit :

Habent

1)117 oentia [)Mmque f()lh i-

omnesque virtutes infufas augeat.

tudo, qu:e res a Prudentia i imperatas fuo tem-

vero hv virtutes infuíe pro regula non fo-

tan-

pore exequitur.

Adjuflitie virtutem,

lam rationem humanam, fed legem divinam

quam ejus partes, pertinent Kligio, P:em;, Q-

& Evangelicam, quze multa plus docet, quam

becientia ,

Gratitudo ,

Feraa m;

TLiberalitas ,

naturalis ratio affequitur

Habent item pro

feu Comzta;

communi & ultimo fine Deum

fat,

A [faijz uaf

Oaþ; vantia , & a-

objectum

10.2,43

lize vntaus his fimiles. Ad virtutem ]* ortitu-

beatiticum , ac finem fupernaturalem lumine

dinis revocantur /Magnanimitas, Bona F'iducia,

fideirevelatze cognitum: alios quoque parti-

Mngm hicentia ,

Fatientia ,

Longmlzmzfm

Per-

culares fines, fupra humanam rationem ele-

jeve, mztza

Hona h mmojttm & id genus

vatos, & ad hunc ultimum finem, qui ett

^ alize. Ad Tempeiantiam [ ectant, /Zijimen-

clara Dei vifio, beatificaque poffeffio

pro-

'*tzz

Ca/iztaf Manf[uetudo , C/mentia ,

Jaucta

portionatos ac ordinatos habent.

Quse deni-

lm

S€U€I ilas ,

ovl jlza

Hmmlz las ,

multaque a-

que virtutes omnes per quodlibet mortale

liw virtutes, quae illi fubjettoe ium autcerte

peccatum amittuntur ,

quia gratiam & cha-

convenientiam cum illa habent

& affiaita-

rfritatem comitautur.

Ac quemadmodum per

tem.

quodvis peccatum mortale amittitur gratia &

charitas,quae eft vita & perfectio fidei ac fpei,

lbld-

Ill. Porro harum virtutum moralium quze-

habitusque fidei & fpei remaneht, fine perfe-

dam vocantur am/mf tg , quippe quas homo

Gio:e ac ftatu virtutum ; fic univerf2e quoque

continuo exercitio & per proprios aétus ac-

virtites morales mfufæ amittuntur, manet-

In lib

Sentent

/quirit & comparat ;

fi qudem operantp ho-

que homo peccator fecundum animam nudus

,Tine virtuofe,

in anima habitus ad frnilia o-

& iilis omnibus exutus.

pera incliaans generatur , qui dicitur . Virtus

ZA:ur

aL-;Hlutä

proprioque Marte hominis parta.

T

hz virtutes pro regula habent rationem

prT*

humanam , pro fine, bonum , cujus cognitio-

V. Magnam de virtute æjhm:ztzonem con. 9*

*

8.

tam

nem naturalis ratio hoininis affequitur ,

cwei e: ita ut dicere qms cum veritate pofht il-

pro fine univerfali ,

qui eft Deus , quam pro

1Uz£ Salomonis: Przepofui illam tegnis & fedi-

- pa:ticulari virtutis cujusque in fpecte Neque

bus , & divitias nihil effe duxi in comparatio-

h»e virtutes acquifitze per quodcunque pecca-

ne illius , nec comparavi illi lapidé pretiofum.

tim mortale, quod homo committit, amit-

V deonupefe illam defiderare: nàm , utre:Apud Ra-

tuntür, adeo ut fi quis virtute ]uihtlæ &

&e S. Hieronymus ait, non fufficit nobls velledriq. p. r,

Caftitatis, & Temperantix przeditus ,

proxi-

Juftitiam ( feu virtutem ) nifi & famem illius tr- - *- 2-

jap. 6. v.

mo füuo verbum injuriofum diceret , aut je-

patiamur; initium enim illius veriffima difci-'

*

plinae concuplfcentm teíte Salomone.

J.mlum violaret, non idcirco v1rtute Caftita-

tis, neque [u! 'htlæ eque Temperantize,quam-

VI.

lufignem in virtutibur mnfeä?andu co- Cant. 1.

natum. adlubere :

ita enim in canticis exem- V: 4

vis contra easoperatus elffet, excideret : quan-

doquidem habitus dinturno exercitio com-

plo fuo docuit

dum non folum trahi petit

NT

parati, non penitus deftruuntur uno attu con-

aSponfo, fed etiam adjunxit

Curremus in

x

odorem unguentorum tuorum.

Pror i

trario, tametfi imperfe&ti remanent ac. debi-

les. Aliv funt virtates morales ,

Prudentise,

VIL. Deum frequenter. €2. ardenter. pro. dono

ys»

Bitucl

Jutitize, Fortitudinis, & Temperant;æ , cum

hoc. Virtutum fupematumlmm obfecrare ;

CUm jec p v 9

omnibus cxteris a Deo füpernaturaliter in-

enim omne datum optimum, & donum

V14

per-

fu/». Has homo non operatur , neque bono-

fe&um defurfum fit defcendens a Patre lumi-

rum operum exercitio acquirit fedDeus per fe

num , teíte S. Jacobo, merito per frequentes

N g

ipfe fine noitra cooperatmne anim?e infundit

& ardentes preces a Deo poftulandum eft.

Y ,

atq; comunicat; infantibus eas tina cum gratia

VL d. majorem. [pomper. profe&tum anhela-

ré: nam,tefte S.Bernardo, ubi incipis nolle fie- Epift. 9r.

1 t

infundit, mediante facramento baptifmi ; a-

dultis , qui eas una cum baptlfmo perceptas

ri melior ,

ibi etiam definis effe bonus. Et,ut

611

Jpïü

ad

amiferunt, mediante viva fxde poenitentizeque

9. HLeronymus loquitur , ubi coeperimus fta-

emetr

E"(S [

6

re

ï. 29

N

Tituu | CXLVI.

lrtuj

437

ye, defícendimus , noftrumque non progredi,

bibent me, adhue fitient : Qui audit m

, on

jam reverti eft. E contrario vero, ut "jdem

confundetur: & qui

ï*"u.mtur inme, uon

ait,tamdiu non relabiniur retro, quazruhu ad

pe«*:cagu ht

*

priora contendimus :

fi voiumus nou ** dire ,

Vii. In me omnis gratia vite & Veflfau:, j Ibid. v,25.

currendum eft. Certe Jacob Patriarchz :n fca-

in me omuis fpes vite & virtutis.

la ad ceelum omnes Aagelos vel afcendentes;

"Vill. Non dedit nobis Deus Spiritum ti- ». Tim. r,

A

vel defcendentes, 11uHob autem B&cnt

vi-

moris, fed virtutis, & dilettionis, & iobïleta— v

dit.

tis.

IX. Etiam alienas Vntutes amare :

nam

Utilitas

In Piov

H

lam de-

qui vere amat virtatem umcungue il

IX. Quafi is, qui arat , & qm feminat,'ac- Eed. 6.

pïeheuiem, ei piacæmt hincSeneca ait:Sci-

cedead illam, G fuftine', (id ef

, exfpecta) "- 9-

as eum muitis virtutibusabundare, qui alic

bonos fructus 11hus in opere enim 1phus exi-

nas amai

guum lab Uï'abis, & cito edes de genemtmm—

Gen. 2. 9.

X. Nullan difficultatem aut laborem

bus illius.

horrere: $i e-

v.20.p. quiin virtutis ftudio occurrit

X. Exerce teipfum ad pietatem (feu vir- t. Tlm.t&

2. . * pim Jacobo omnis labor levis, & omne tem-

tutem ) nam exercitatio corporalis ad inodi- * $:

pus breve videbatur, proe amoris, quo ikache-

cum utilis eft, pietas autem ad omnia utilis eft,

lem . profequebatar , magnitudine ; quanto

promitlionem

habens vitze, quaàe nunc eit,

maeis zelatori virtutis nuila difficultas autlae

& fütura.

bor gravis accidere debét?

Xl. Longitudo dierum in dextra ejus, &PFW ?

16.

Gradus

in finiftra illius. divitia & gloria.

Jac, Alv.

XL. Varie affignantur hi gradus ab Autho-

XlL. Mecum fant divitis & gloria, opesProv g.

to.2.1. 3.ribus. Aliqui enim a modo exercendi eos de-

U,Döïüæ

& juítitia.

Melior enim eft früctus V- $-

fumunt,

ficque primum gradunt ajunt effe,

Ieus auro , & lapide : pretwm & genimina

mea argento el le&o.

cum d1ümult&re gravi virtutem exercere. Se-

cundum,cum levi refiftentia operari. Tertium

XIH. Si juftitiam quis 'hhgit labores hu- Sap. g,

fine difficultate , fed. potius cum voluptate ,

]us magnas habent virtutes ; fobrietatem e- v. 7.

actus virtuofos elicere

nim & prudentiam docet, & ju

ftitiam, & vir-

Idem.

XlL, Alii gradus tales a fine defumunt, fic-

tutem , qmbus utilius nihil efï in vita hOn.HIH"'

que primum gradum conftituunt ,

propter 1-

bus.

plius virtutis honeftatem operari: alterum

XIV. Propofüi hanc adducere mihi adlbid, v. g.

propter. Deum velut finem fupernaturalem

convivendum, fciens, quoniam mecum com-

virtutes exercere: tertium propter folum Dei

municabit de bonis , & erit allocutio cogita«

tionis & tzedii rriel.

beneplacitum &

? gloriam virtutem amare, &

elicere.

XV. Qui tenuerint illam , vitam hseredi- Ecd. 4«

ln lib

XIIL. Alii denique a mnatu ad 111as per-

tabunt: & quo introibit, benedxcmtüeu Qui v* 14.

Sentient

venieudi defumunt diverfitatem graduum, u-

ferviunt ei, obfequentes erunt Santto ; & eos,

ti S. Bernardus fecit, fic loquens : Non oinues

qui diligunt illam ,

diligit Deus.

uniformiter gmdluntm ad Deum. Quidam

XVLinfinitas eft. thefaurus homlmb*w Sap ?i

paffu ; ficut illi , qui terrenorum curis implici-

quo qux ufi funt, participes facti funt. amici-Y

I4s

ut Domini recor-

tix;:£. Del

ti vix ahquando refpirant ,

5'0 7,

denturt.

Quidam modefto inceffu, ficut hi ,

XVIl

Venerunt autem mihi omnia bonalbid.v té

qui Domini fervitio mancipati, & Deo qui-

pariter cum ilia

zommf

dem ferviunt, & tamen erga felpios indul-

gentiores exiftunt. Alii veloci, id eft, rapido

XVIII Laudemus viros gloriofos, & pa- Bcel, 44,

homines * * & 7

cuïf'u. ficut hi ,

qui füper carne faa intuen-

rentes noltros in generatione fua :

tes, & fe & tranütona contemnentes, celeri-

divi

EX

jto

s in virtute, pul(,lmtuanus iïudwm ha-

xoüd l

jrio, D. f

tef pïofimfcunmr ad Deum.

bentes,

pacificantes in domibus füis.

r [ 62

MX Quoniam gloria virtutis eorum tu- Pf, s.

TOR UR

i

, & in beneplacato tuo exaltabitur cornu - 18.

ig

EX S.SCRIPTURA

noümm

dalf Í

Qualitar

XX,. Habebopropter hanc claritatem Ad Sap, g. v,

turbas,

[,h

& honorem apud feniores juvenis, 1o,

Pí8;19.9.][ ?Bunt de virtute in virtutem : videbitur

& acutus inveniar in judicio, &inconfpectu

DB.US in Sion.

Poteütiam admirabilis ero

Prov. 15

XXL Venerunt autem mihi omnia bona Sip. .

IL. In abundanti juftitia virtus maxima eft.

v.5

. ML. Difce ,

ubi fit pradentia, ubi virtus ,

pariter cum illa , & innumerabilis honeiïas V. II

Baruch.3

Y. 14«

3' ubi fit mtelle&us , ut fcias fimul , ubi fit lon-

per manus 1lhus.

[U A

L

giturnitas vitze , & victus, ubi üt lumen ocu-

uciinditas,

lorum & pax.

XXII. Lzetatus fum . in omnibus,

quonl- Ibid, v.za,

Pf 1:37.

]V. In quacunque die invocavero te, ex-

v. 3

audi me : multiplicabis in anima mea virtu-

am antecedebat me iíta fapientia (feu virtus )

tem.

& igncrabam , quonlam horum omnium

3. Paral.

V. Quzrite Dominum , & virtutem - ejus:

Mater eít.

Ew& gh

6w TE quzerite faciem ejus fempvr.

XXIIL Intrans in domum meam conqui- Ib 8.v.16,

VI. Qui edunt me, adhuc efurient : & qui

efcam cum illa; non enimhabet amaritudinem

Ep.ü äd

Eccl. 24

[emct

V. 49

"*

lii

con-

438

Bibliothecg "lanualit, Concionatorig

conver*fatïo illius, nec t^^dium convi&us illi- indebita venit, propere affe&atur, pericu-

us, fed betitian & gaudiun

lofe captatur.

Eccl, 6,

ZEquitat.

V. 2$«

XXIV. In noviffimis invenies requiem in

ea, & convertetur tibi in oblectatio:sem.

XIIL, Indignum

tibi judicia, formam a pel. IHHem'in

Prov. 3

XXV. Viv ilius vi» pulchro , & omnes

libus raurium & opibus vermium mutuari,

erm,

V. £7.

femit?e iliius pacificae.

llle eft verus propriusque cujusvis rei orra-

Sap. 8. v,

XXVL In amicitia illius dele&atio bona,

tus , qui nulla interveniente materia per fein-

6 Augi

8.

eft.

& in operibus manuum illiqs, honeftas fine

IdemS,

[,ded

Gefectione.

XIV. Habent mores füos colores :

Ihabent

71.inCan.

pit

& odores colorem in conícientia, odorem in

$. III.

fama.

Utilitas.

$ Dif

EXSS.PATRIBUS ET DO-

p]& PA

XV. Qui deficit fibi, ut virtuti adhaereat, S. Ambr.

Mar,

CTORIBU S.

amittit , quod fuum eft ; accipit, quod 2eter- fup. Beat.

num eft.

inimac.

Qualitas.

XVLl. Ver» divitixs non opes funt, fed S. Bern.in

$, n

virtutes , quas fecum conícientia portat , utlerm-

in5, de

$. —'iurg.

in epif.

. IN hac vita virtus non eft, nifi diligbre,

in perpetuum dives fit.

vi'r:ut. «'

ad Maced

quod diligendum eft; id diligere, pru-

XVIIL, Virtus ubique lucet, & inexpugna-8

« Chryf.

vit

dentia eit: nullis inde moleftiis averti, fortitu-

bilis eft. Non divitize , non paupertas , non

0, 1r. iü

epift. ad

. do eit ; nullis illecebris, temperantia : nulla

principatus, non fubjettio, non morbi, non

Philipp,,

fapientia , juftitia eft.

ignominia , fed his omvibus relittis in terra

$. &m!x.x.

li. Non virtus eft, non poffe peccare , fed

ad coelum ipía pertingit. Duntaxat fi animus.

fupe/ Lüc. nolle. atque ita tenere perleverantiam volun-

generofus , & nihil poterit folidum ac ftrenu-

tatis, ut voluntas infantiam ,. virtus imitetur

:

um impedire.

na&u*am;

AVlII. Gaude inno

centiä ,& exultä : gau- Idem in

de, inquam , qui ubique illzefa es, ubique fe- ferm,

Ilergl de

otífic,

III. Ponus circuitus eft, fijuftitia querit ,

cura; fi tentaris, proficis: fi humiliaris, eri-

prudentia invenit, fortitudo vendicat, tem-

geris : fi puguas, viucis : fi occideris, corona-

Yis,

2

perantia rollidet, ut juftitia fit in affe&tu,

prudentia iu inteilettu, fortitudo in effectu,

XIX. Si bene merentibus aliena gratia C«ffiod.in

temperantia in ufu.

non refpondet, merces tamen füa virtuti nontP!l-

h

$ Grezor. - |V. Menfuretur perfe&orum fidelium vi-

q. fU.

deerit, quae fructus & lucri fatis habet, fimpli-

].tt2

ta per qQuadrum, & tantum habeat fpiritualis

citer apud fe de bono felicis confcientize tefti-

pet-zzeh,

5

atrii latus unum , quantum latera íingula;

monio gloriari ; neque enim fubjetta eft ex-

quia unusqrisq; tantum eft prudens quantum

ternze difpofitionis arbitrio, fed in fua propriae

te.aperans , fortis & juftus; tantum tempe-

puritatis Majeftate confiftens , ab iudignio

"m

k

ho

rans; quantuin prudens , jultus & fortis fue-

bus przemia nón requirit.

rit.

&. Clem.

!; I,6]

V. Fertur virtus habitare in rupibus adi-

Dignitar.

b

^eX C.4tu difficilibus, nunc autem celerem caftum

XX. Virtus gradus ad gloriam ; virtus ma- S.Bern.S.

oatroinat,

NT

locumtenere , & quse nec aípici poífit omni-

ter glorize eft. Fallax gloria, & vana eftpul- de natal.

$4

um mortalium ciliis , fed ab eo demum, ;).d

chritado , quam illa non parturivit. Sola eft, 5. Vi&.

uem fudor venit.

cui gloria jure debetur, &

S. Bern.

tur,

fecure impendi-

VI Virtus in pace acquiritur , in preffura

S, Ambr.

sd Epifc.

probatur , approbatur in vi&toria.

XXIl. Probati Viri genus virtutis. profa-

in ferm,

Aquit,

lii

$3. Ieroa,

VIL Vis fcire, quales quzxrat DBominus

pia eft; quia ficut hominum genus homines,

apud A. Ornatus , habeto juftitiam, temperantiam,

ita animarum genus virtutes funt.

Idem de

var. to. 2. prudentiam, fortitudinem, nihil hac gemma-

XXIL Qui major honor potuit homini ef- dign hum

1.3.». t rum varietate diftinctius.

€. T.

fe, quam ut ad fimilitudinem fui Factoris con- condit,

VIII. Non eft fatis recte facere, nifi etiam

deretur, & iisdem virtutum veftimentis orna-

5. Ambr.

|

de

maturare adjicias , quod facis ; uberiores fru-

rctur , quibus Conditor, de quo legitur : Do-

l-fo &1

Cain, c. 5,«tus habetcelerata devotio.

minus regnavit, decorem indutus eft, id eft,

13

Necg[fitm.

omnium virtutum fplendore & totius boni-

S. Bern,

IX. Magifterii authoritas conftat ex vita:

tatis decore ornatus ?

XXIIL Nihil facit nomen adeo immorta- S, Chryf.

in ferm. docenda faciens obedientem perficit Audito-

rem.

le, ut natura virtutis. Id oftendunt Martyres, in Pf. 48.

S.ChrnyL

X. Cujus vita defpicitur , reftat , ut etiam

oftendunt Apofítolorum reliquiv , oftendit

proedicatio contemnatur.

memoria eorum , qui recte ex virtute vixe-

(

S. Bonsv,

Xl. Tunc vitia fideliter extirpamus, cum

runt.

:ï

!2

p- ?.Spec virtutibus cedere cogimus, idque non ad tem-

XXIV. Extremus virtutis finis eft , quodïdem in

C. 2»

pus duntaxat ; alioquin illa redeunt, & fiunt

facit ad fammum bonorum faftigium pertin- Pf 134..

noviífima pejora. Neque proderit omnia cum

gere, & Dei effe fimiles, quantum concedi-

tur.

i

fzeculo reliquiffe , nifi virtutum greffibus tota

S. Profp.l,

S.Ber, Chriftum intentione fequamur,

XXV. Omnis fancta virtus res eft diviha,

r

S« [-inNa'

XILl. Quae

fi

ine virtute eft gloria, profä&o

g. de vit,

incorporea prorfus fltque mundiílima

» QUam contempl,

tal $. V lctp

Inen-

d-

T uulug CXLVL Firtus.

439

mentes inquinat non inquirunt, fed ipfa in-

ä'uczzzzäitm:.

quinatas emaculat: cujus parficipatione for-

mantur informia, fufcitantur mortua , fanan-

X. Si gaudium eft in mundo , hoc uti

Ti

é

que l. .2' : cll X'40

lcim*

tur infirma , corriguntur prava, reconcilian-

poffidet puri cordis homo.

tur advería. Hanc non habet, niíi Deus & is,

XL juftorum lzetitia de DEO & in Deoeft, , , &

cui dederit Deus.

Jucunditas.

& gaudium eorum de veritate & virtute. ^ 8.2.

S Augt, XXVI. Ubi eff virtus & felicitas, quid a-

llng.

l4.de civ.liud quzeritur ? quid ei fufficit , cui virtus, fe-

EXEMPLA"cATHoch

7Lag,

licitasque non füfficit ? Omnia quippe agenda

EXTERNA.

complecitur virtus, omnia obtinenda feli-

L lYE Chrifi profe&u in virtutibus tefti-

citas.

k

S. Batil. e-

monium dat S. Lucas, dicens: JefusLur. . v.

So Ambr.

pift. 42.ad

XXVIL Virtutis autem ftudium pretiofa

proficiebat fapientia, & vetate, & gratia apud"t-

T. D.

AX

quidem fe habenti poffefio 'eft : jucundiffi-

Itma,

Deum & homines, inteliige, quoad exter-

mum vero fpectaculum illis exhibet, quibus-

nam apparentiam.Sed. & S. Bernardus de eo

S Bemis

cum congreditur familiariter.

fic loquitur : Ipfe hominis fzeculiqueAuthor,

lerm,

$. Chryf.

Epift,254.

inS.de ( omni

XXVill Quem bene vivere perípicies,

quamdiu cum hominibus converfatus eft,

virtüut, &

aad divinum cultum referre intelli-

numquid ftetit ? & quidem te(te S. Scriptura,

Si Chfyf.

vit,

ges, hic fi innumeris etiam catenis obfitus

pertranfiit benefaciendo , & fanando omnes.

hD. lr i

epiit, ad

fuerit, fi femper in carcere vixerit, fi apud in-

Pertranfüt ergo , ficut non infru&uofe , ita

dignos fervitutem tulerit, fi pauper fepul-

non remiífe, non pigre, non lento gradu, fed

P

chro repulfus combuftusque fuerit, fi deni-

quemadmodum de eo fcriptum eft: Exulta-

que, quidquid dici grave poteft;paffus fuerit,

vit ut Gigas ad currendum viam füam : porro

hunc beare, hunc felicem dicere

currentem non apprehendit , qui & ipfe pari-

ftra tollere memineris.

à hunp ad a-

ter non currit.

s

Idemin

lI. De B. Virgine fufe probat Suarez, eamin 4. p. g.

i,

$. IV.

tantum in virtutibus profeciffe, ut femper fe- 37. d. 18.

. 18f

cundum totam menfuram gratiz operata fit,

EXLIBEÓLODEIZMITATION

meritisque omnes homines & Angelos fimul

E

CHRI)S Tku. :

fumptos fuperarit. Hinc Rupertus dixit; Eam

Cifftodin

in prima fan£tificatione faiffe ut auroram , in

ejill

Qualitas.

Filii conceptione ut lunam, in morte ut fole.

IHII. Jofephus Patriarcha. quantze virtutisl,g;d*,om,

L. I.E.2S.IL Lli maximein virtutibus proficiunt ,.qui

fuerit; teftatur S. Ambrofius, dum ait : Jofeph c. 17.

v* 3

ea, quze magis gravia funt

QG contgfa:

x

humilis usque ad fervitutem , verecundus us-

ria, virilius vincere nituntur,

que ad fügam , patiens usque ad carcerem,

Ibid. 8, ».

Il. Sine folicitudine & diligentia nunquam

remiffor injuriz usque ad remunerationem.

acquites virtutes.

IV. De Ruth Moabitide dicebat Booz :Ruth. a,

Aeceffitas.

Scit enim omnis populus, qui habitat intra V* !- 2:

T. C. T.

IIT. Vere alta verba non faciunt juftum &

portas urbis meve, mulierem te effe virtutis.

fan&um, fed virtuofa vita efficit Deo carum.

f o $,

V. Judith erat in omnibus famofiffima, Judith,

18.

[

1

IV. Non eft culpanda fcientia , aut quze-

quia timebat Dominum valde ; nec erat, quiV: 8

le xzai;l.

s.

4

b

D

iet fimplex rei cognitio , quze bona eft in fe

Ui ylä'

deea loqueretur verbum malum.

confiderata, & a Deo ordinata: Sed przefe-

VI. Jacobus Apoítolus a Theodoreto lau-

renda eft femper bona conícientia, & virtuofa

datur,

In hiftor,

vita.

?

fcebat.

quia quotidie in divinis rebus cre-

rel. ra,i". T.

$ mb

3

in letfi,

lbia. g' S.

V. Adveniente die judicii non quzeretur a

VII. S. Fulgentius parum putabat omue , qbeg, l. c.

nobis, quid legimus , fed quid fecimus , nec

ftiebat.

quod faciebat, de die in diem melior fieri ge-

[jem de

quam bene diximus , fed qu

gm religiofe vixi-

digs hum

m us'

VIIT. S. Pachomius plurimorum Patrum

condit,

/Equitar.

D

Ibid.. —

confiderans inflituta , dabat operam , cum

1. I' e- Igc

VI. Vita boni Religiofi ( imo & Chriftia-

proprio fratre ad majora virtutis augm

)

entg

« 3.

ni) omnibus virtutibus pollere debet, ut

con(urgere.

fit talis interius, qualis exterius apparet.

. IX. Abbas quidam habuit quinque fratres, Difcipul,

quibus preecepit, ut unusquisque referret vir- Prompt,

Utilitar.

$ Of

tutem fuam, Primus dixit:Decem annis quoti- lit- V. ex.

die feci confeffionem generalem. Secundus?T:

nb

Lx'e 4 VI. Bona vita facit ho"minäm fapientem,

dixit: Quotidie bonam attentionem per vi-

?

L

& expertum in multis.

à

]. 1

-:

ginti annos ftudui habere in oratione. Ter-

VIilIl. Multa verba non fatiant animam,

tius dixit: Per triginta annos quotidie, quan-

$. 2

.C. 2

fed bona vita refrigerat mentem , & pura

tum potui, mifericos fui, & intraviinfirmato-

jem i

confcientia magnam ad Deum praeitat confi-

yium ,

quxerens , cui fervirem.

Quintus

ia

dentiam.

dixit: Per quadraginta annos, neminem

Dignitas.

«

conturbavi, omnia patienter fuftinui. Quin-

T. ?. c. 6,

IX. Gloria boni hominis teftimonium bo-

tus dixit : Per quinquaginta annos quze-

.al

S-' I«'

j

fivi defpecionem, & non inveni mihi fimi-

» de fo,

n panfcientiæ.

lem

BnterlPl-

k

440

